12.1.1994
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1994

1 OCAK 1994

1- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen, PTTnin telekominikasyon hizmetlerinin özelleştirilmesi için koalisyon ortağı SHP ile anlaştıklarını, konuyla ilgili yasanın kısa bir süre içinde çıkarılacağını bildirdi. Özel radyo-tele vizyon yasası konusunda da SHP ile görüş birliğine vardıklarını bildiren Köstepen, yasa tasarısının bu ay içinde TBMM'de görüşülmeye başlanacağını söyledi.

2- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz imzası ile yayımlanan duyuruda, Türkiye'den veya yurt dışından Türkiye'ye yönelik Türkçe yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarının, yayın yaptığı il ve ilçeler, yayın yaptığı yöre ile teknik kapasitelerini YSK'na bildirmeleri gerektiği belirtildi.

3- Yeni Vergi Yasası ile ilgili Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararlarına göre, vergi kanunlarında yapılan değişikliklerle gelir vergisi özel indirim tutarı yıllık 7 milyon 200 bin liraya, küçük çiftçi muaflığından yararlanacak yıllık çiftçi geliri de 100 milyon liraya yükseltildi. Gelir ve Kurumlar Vergisi tevkifat nisbetleri de yeniden belirlendi. Bakanlar Kurulu'nun bir başka kararı ile de birinci sınıf tüccarların defter tutma hadleri İle Vergi Usul Kanunu'nda yer alan cezalar da artırıldı.

4- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Baraz, tarım kesiminin 1994 yılından "beklentilerini" Tercüman gazetesine açıkladı.

5- Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkan Vekili Ali Paşa Aksu yaptığı yazılı açıklamada, esnafın ekonomik istikrarsızlığa yenik düştüğünü ve 1993 yılı içinde 71 bin 969 işyerinin kapandığını, buna karşılık 109 bin 57 işyeri açıldığını bildirdi.

6- İstanbul'da Galata Kulesi'nin giriş katına dün akşam atılan ses bombası hasara neden oldu. Eylemi PKK'nın askeri kanadı ERNK üstlendi.

PKK militanları İğdır'da da polis otosuna saldırdı. Olayda 1 polis şehit oldu, 1 polis İle 1 bekçi ağır yaralandı.

7- Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Mehmet Doğan, düzenlediği basın toplantısı ile Yönetim Kurulu'nun değerlendirdiği 1993 yılının başarılı yazar, fikir adamları ve sanatçılarını açıkladı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

9- KKTC'de Demokrat Parti (DP) ile Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) arasında koalisyon protokolünün imzalanmasından sonra, dün yeni Bakanlar Kurulu oluşturuldu.

10- Yunanistan, Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını Belçika'dan devraldı. Başbakan Andreas Papandreu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 6 ay sürecek dönem başkanlığı süresince Kıbrıs Rum Kesimi ve Malta" nm birliğe üyelikleri için "gerekli ortamı hazırlayacaklarını" ifade etti.

11- Har yıl bir ülkeyi tanıtmayı amaçlayan Belçika'nın Europalia adlı vakfı, 1994 yılında tanıtım için Türkiye'yi seçti ve çalışmalarına başladı.

2 OCAK 1994

1- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcısı Nusret Demiral'ı, bir kararında "sanığa göre suç yaratmakla" eleştiren DGM asil üyesi hakim Yılmaz Çamlıbel'e "yer değiştirme cezası" verdi.

2- Yüksek Seçim Kurulu'nun, Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde adaylıklarını koyacak memur ve Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin, görevlerinden ayrılma isteklerinin son gününün 30 Ocak 1994'e ertelenmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

3- 18 bin malın gümrük vergi ve fonunu düzenleyen "1994 yılı ithalat rejimi" 31 Aralık 1993 tarihini taşıyan Resmi Gazete'nin 2 numaralı mükerrer sayısında yayımlandı. İthalat rejiminin yanı sıra, bedelsiz ithalata ilişkin kararlarda değişiklik yapılmasına dair karar, ithalat yönetmeliği ve ithalat tebliğleri de aynı mükerrer sayıda yer aldı.

4- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından Prof.Dr.Salih Neftçi'ye hazırlattırılan "İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Genel Durum ve Öneriler" başlıklı raporda, İMKB'nin 1993 yılı içinde ortalama 100 milyon dolarlık işlem hacmine ulaştığı, ancak bununla birlikte önemli sorunlarının bulunduğu bildirildi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Cizre ve Diyarbakır'dan Elazığ'a gitmekte olan 2 yolcu otobüsü dün akşam Elazığ'ın Maden ilçesi yakınlarında PKK'lı teröristlerce durduruldu. Kimlik kontrolü yapan teröristler, 8 yolcuyu kırsal kesime götürüp kurşuna dizdikten sonra kaçtılar. Diyarbakır'da da Söz gazetesi ile bir eğlence yerine bombalı saldırıda bulunan biri kadın 2 terörist öldürüldü, bir kadın terörist de sağ olarak yakalandı. Olaylarda 2'si güvenük görevlisi 4 kişi yaralandı.

6- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel.Almanya'da PKK'nın yasaklanması, örgütün bu yasağı delmesi halinde Almanya'nın tavrı, Yunanistan'ın açıkça PKK'nın yanında yer alması, Cemalettin Kaplan gibi Almanya'da gelişme zemini bulmuş diğer örgütlerin geleceği konularındaki görüşlerini Milliyet gazetesine açıkladı.

7- Almanya'dan Belçika'nın Louvain kentine gelen, buradan Brüksel'e yürüyerek bir salonda toplu açlık grevi yapmayı hedefleyen 200 kadar yasadışı bölücü örgüt PKK üyesinin, söz konusu salonun dışına yasadışı bölücü terör örgütünün bayraklarını asmaları, çevredeki Türk vatandaşları tarafından

protesto edildi. Protesto gösterisi yapan Türklerle güvenlik güçlerinin çatışması sonucu 10 gösterici ile 5 jandarma yaralandı.

8- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, Demokrat Parti ile Cumhuriyetçi Türk Partisi arasında kurulan koalisyon hükümeti, Cumhuriyet Meclisi'nin onayına sunuldu.

9- Afganistan'ın başkenti Kabil'de Devlet Başkanı Burhaneddin Rab-banl'ye karşı dün ayaklanan mücahitler, devlet başkanlığı sarayını kuşattılar. Ağır silahların kullanıldığı çatışmada 90 kişinin öldüğü bildirildi.

3 OCAK 1994

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İstanbul'da Darülaceze'nin 6.Dairesi'nin açılışın yaptı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cindoruk, milletvekillerinin 27 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde aday olmaları konusundaki görüşlerini açıkladı. Cindoruk, Anayasa'nın 84.maddesinin değiştirilmesi önerisine imza attığını belirterek, "Meclise düşen görev, ileride sakıncaları önlemek için 84.maddeyi değiştirmektir" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, milletvekillerinin belediye başkan adayı olmalarının, uzmanların yapacağı yorumlar ve Anayasa Mah-kemesi'nin vereceği kararla kesinlik kazanacağını belirtti. Türk siyasi tarihinde ilk kez böyle bir olayla karşılaşıldığını söyleyen Karayalçın, "İlk kez merkezi yönetimden yerel yönetimlere doğru bir hareketlenme var. Bunun son derece yararlı olacağını düşünüyorum" dedi.

3- Devlet Bakanı Nafiz Kurt, Yeni Günaydın gazetesine verdiği demeçte, Tokat'taki sigara fabrikasının personel bakımından güçlendirilmesi ve son teknolojiye uygun makinelerin getirilmesinden sonra bu yıl içinde 2001 sigarasının üretimine baştanacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, geçen hafta Brüksel'de PKK yandaşlarının Türk mahallesindeki lokali işgal etmeleriyle başlayan olaylar konusunda Belçika Dışişleri Bakanı Will Claes'i uyararak, olaylardan güvenlik makamlarının sorumlu olduğunu belirtti ve sıkı önlem alınmasını istedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yılbaşı dolayısıyla Hakkari'ye yapmış olduğu 4 günlük geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü. Dönüşünde bir basın toplantısı düzenleyen Baykal, bu yörede yaşayan halkın çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek, yöredeki halka ve askere aynı şekilde kucak açarak sorunun çözümleneceğini savundu. Deniz Baykal, bölgedeki insanların ulusal bütünlük, barış ve hukuk eşitliği içinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yaşamak istediklerini söyledi.

6- DYP'den istifa eden eski İçişleri ve Devlet Bakanı, Bursa Milletvekili Mehmet Gazioğlu, istifasını geri aldığını açıkladı.

7- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Vekili Osman Unsal, dün Resmi Ga-zete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ithalat rejimini değerlendirerek, alınan kararların içerdiği değişiklikleri anlattı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Süitin

Eruh ilçesi Dikboğaz Köyü'nü basan PKK'lı teröristler, ikisi çocuk, biri hamile kadın 5 kişiyi öldürüp, bir kadın ile oğlunu da kaçırdı.

9- Basın Konseyi Yüksek Kurulu, basının 1993 bilançosunu çıkardı. Konsey, geçen yıl 8 gazetecinin öldürüldüğünü, 51 gazetecinin saldırıya uğradığını, 187 gazete ve dergi hakkında toplatma kararı alındığını belirtti.

10- KKTC'de, Demokrat Parti Genel Başkanı Hakkı Atun'un oluşturduğu yeni hükümet göreve başladı.

11- Azeri haber ajansı Turan, Azerbaycan Savunma Bakanlığfna dayanarak verdiği haberde, Ermeni işgali altındaki Karabağ'da, Noel kutlamalarına rağmen çatışmaların kesilmediği ve 24 Aralık tarihinden bu yana 100'den fazla Azeri ve Ermeni askerinin öldüğünü bildirdi.

12- İsrail ile FKÖ arasında, Mısır'ın başkenti Kahire'de geçen hafta başlayan görüşmeler, Filistin Özerklik Anlaşması konusundaki uzlaşmazlık nedeniyle kesildi.

13- Rusya Havayolları Aeroflot'a ait bir yolcu uçağının Sibirya'nın Irkutsk kentinde düşmesi sonucu 121 kişi öldü.

14- Meksika'nın güneyindeki Chiapas eyaletinde beş kasabayı ele geçiren Kızılderili isyancılar, iki kasabadan çekilirken, hükümet isyancılara sorunun çözümü için görüşme önerdi. Resmi açıklamalara göre iki gün süren çatışmalarda 57 kişi öldü.

15- Afganistan'ın başkenti Kabil'de Devlet Başkanı Burhaneddin Rab-bani'ye karşı, eski komünist General Abdül Raşit Dostum'un önderliğindeki mücahitler tarafından başlatılan ayaklanmanın ülkenin kuzeyine yayıldığı ve çatışmalarda yüzlerce kişinin öldüğü bildirildi.

16- Uluslararası İnsan Hakları Cemiyeti (ISHP) İngiltere Şubesi, Yunanistan'ı "etnik ve dini azınlıkların haklarını sistemli bir şekilde ihlal etmekle" suçladı ve Yunanistan'ın "Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenmesinin doğru olmadığını; hatta bu ülkenin Avrupa Birliği'nden atılması gerektiğini" bildirdi.

4 OCAK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında savunma ve dış politika konularında iki zirve toplantısı yapıldı. Genelkurmay Baş-kanlığı'ndaki zirvede, Türkiye'nin savunma stratejileri gözden geçirildi. Toplantıda, "çevre ülkelerdeki gelişmeler ışığında politik-askeri durum" değerlendirmesi yapıldı.

Çankaya Köşkü'nde yapılan dış politika zirvesinde de ağırlıklı olarak Kıbrıs sorunu ve Papandreu'nun iktidara gelmesinden sonra Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı takındığı tutumun ele alındığı bildirildi.

2- 7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anayasa'nın 84.maddesi ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, Anayasa hazırlanırken bu maddeye itiraz ettiğini, ancak Anayasa'yı hazırlayanların madde gerekçesine ilişkin olarak kendisini ikna ettiklerini söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Genel Başkan Yardımcısı Işın Ce-lebi'yi aday gösterdiklerini açıkladı. Yılmaz, Anayasa'nın 84. maddesinin yürürlükte olduğunu, DYP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Bedrettin Dalan'ın milletvekilliğinden istifa etmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olan Işın Çelebi milletvekilliğinden istifa etti.

4- Devlet İstatistik Enstitüsü'nün dün yapUğı açıklamaya göre, aralık ayı itibariyle son bir yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 71.1, toptan eşyada ise yüzde 60.3 olarak gerçekleşti. Buna göre, 1993'de enflasyon 1992'ye göre tüketici fiyatlarında 5.1 puan yükselirken, toptan eşyada 1.1 puan düştü.

5- İSKİ olayıyla ilgili olarak 16 sanık hakkında açılan "irtikap" davasında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen ve SHP İstanbul İl Başkanı Yüksel Çengel'in de aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında beraat kararı veren İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi, İSKİ eski Genel Müdürü Ergun Göknel ve Yardımcısı Ziya Kurtaran hakkında ise, "irtikap" suçunun oluşmadığına, bu kişilerin "görevi kötüye kullanmak" suçundan yargılanabilmesi amacıyla dosyanın İl İdare Kurulu'na gönderilmesine karar verdi. SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Sözen ve Çengel'in İSKİ davasında beraat etmesinden sonra gittiği İstanbul'da yaptığı açıklamada, davanın beraatle sonuçlanacağından hiçbir

zaman şüphe etmediğini belirterek "Sosyal demokratlar İstanbul yönetiminde etkinliklerini sürdüreceklerdir" dedi.

G- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, İğdır'da güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 6 PKK'lı terörist yakalandı. Şırnak ve Mardin'de biri yabancı uyruklu 2 terörist öldürüldü, 2 terörist sağ olarak yakalandı,

7- Yüksek Seçim Kuruiu, 27 Mart yerel seçimlerinde büyükşehir statüsünde seçim yapılacak 15 il ve bu illerin sınırları içinde kalan ilçe ve belediyeleri ilan etti. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda özel radyo ve televizyonların seçim süresince uymaları gereken ilkeler de yer aldı.

8- Meksika'da geçen hafta sonunda ayaklanan Kızılderili gerillalarla hükümet kuvvetleri arasında süren çatışmalarda ölü sayısı resmi açıklamalara göre 86'ya yükseldi.

9- Venezuela'da iki cezaevinde çıkan ayaklanma sırasında 109 kişi öldü.

5 OCAK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çeşitli açılış ve temel atma törenlerinin yanı sıra düşman işgalinden kurtuluşunun 72. yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere gittiği Adana'da Vali Necmi Parmaksız tarafından verilen brifinge katıldı. Demirel brifingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyük sorunları bulunduğunu, ancak birlik ve beraberlik içinde bunların çözümleneceğini belirterek, "Devlete ve rejime güvendiğimiz sürece başarı kaçınılmazdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyareti sırasında, tartışma konusu olan Anayasa'nın 84. maddesi ile ilgili görüşlerini açıkladı. Cumhurbaşkanı, bu maddenin siyasi değil, hukuki bir konu olarak ele alınması gerektiğini belirterek, siyasi partilere, "bir araya gelip uzlaşarak, bu tartışmayı bitirmeleri" çağrısında bulundu.

2- Başbakan Tansu Çiller, DYP Meclis Grubu'nda yaptığı konuşmada, partisinin mart yerel seçimlerinden birinci parti olarak çıkacağını belirterek, "Hiç kimse kendisini erken seçim masallarıyla avutmasın. 1994 seçim yılı değil, terörle mücadele yılı olacak" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Dışişleri Bakanlığı'nın müsteşar yardımcılığı düzeyindeki atamalarını "dış politikada dağınıklık yaşanmaması için" yerel seçimlere kadar durdurdu.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin bazı il belediye başkan adaylarını açıkladığı konuşmasında, yerel seçimlerin erken seçimi gündeme getireceğini savundu ve hedeflerinin önce belediyeler sonra da iktidar olduğunu söyledi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın parti meclisinde yaptığı konuşmada, İSKİ davasının beraatle sonuçlanmasından sonra seçim yansını başlattıklarını söyleyerek, "Şimdiye kadar bu davayı sadece SHP'nin yıpratılması için kullananlar, artık karşımıza çıkın bakalım. Projelerinizi gösterin bunları tartışalım. Neler yapabileceğinizi anlatın, İSKİ'ye takılı kalmayın" dedi.

6- Sağlık Bakanı Kazım Dinç, Doğu ve Güneydoğu Anadotu'da meydana gelen olaylarda, şehit olan veya yaralananların ailelerinin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacağını açıkladı.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, 27 Mart yerel seçimlerinin 1071 Malazgirt savaşından

sonraki en büyük savaş olduğunu öne sürerek, "Batı taklitçisi hükümetlerin ırkçı politikalar yürütmeleri ve Batı güdümünde olmaları nedeniyle Türkiye'nin kan gölüne döndüğünü" söyledi.

8- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığımın, kapatma istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtığı Sosyalist Birlik Partisi'nin Genel Başkanı Sadun Aren, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, partilerinin yüksek mahkeme tarafından kapatılması halinde yeni bir parti kuracaklarını söyledi.

9- İzmir Barosu'na üye 2 bin avukat, yürürlüğe giren yeni vergi yasasını protesto amacıyla bürolarını kapatarak duruşmalara girmediler.

10- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'ndan yapılan açıklamada, işsizlik sigortasının, işsizliği önlemede "ancak pasif bir önlem" olarak ele alınabileceği, çarenin istihdam yaratıcı ve istihdamı teşvik edici önlemler olduğu belirtildi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Michael McCurry, Suriye'nin, terörist grupları desteklediği ve barındırdığı sürece, terörizmi destekleyen ülkeler listesinden çıkarılmayacağını açıkladı.

12- Gürcistan'ın eski Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia'nm intihar ettiği bildirildi. İnterfaks Ajansının verdiği habere göre, Gürcü yetkililer ölüm olayının intihar olmadığını ileri sürdüler.

6 OCAK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, dış tanıtımda daha etkin olabilmek amacıyla, işadamlarından oluşan Dış Tanıtma Danışma Kurulu (DTDK)'nun kurulduğunu açıkladı.

2- Bakanlar Kurulu aldığı bir kararla, tezkere zamanı gelmiş er, erbaş ve yedek subayların terhislerini durdurdu. Ayrıca subay ve astsubayların emeklilik işlemleri de geçici bir süre için donduruldu.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, İSKİ davasında Nurettin Sözen, Yüksel Çengel ve Ergun Göknel'in hakkında verilen beraat kararının SHP'yİ aklamayacağını söyledi. Yargı kararlarına saygılı olduklarını belirten Yılmaz, "İSKİ ve İLKSAN davalarıyla ilgili kamu yararını koruma görevinin, gerçeklerin ortaya çıkarılması konusundaki görevlerini yerine getirmeyen tüm kamu görevlilerinin takipçisi olacağız" dedi.

CHP lideri Deniz Baykal da İSKİ kararı üzerine yaptığı açıklamada, "Türkiye'de ağır bir adalet krizi doğmuştur. Hükümet istifa etmelidir" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden yazılı bir açıklama yaparak, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde televizyonda yaptığı konuşmada, laiklik ve şeriatla ilgili sözlerinin çarpıtılarak algılandığını, kendisinin şeriatı tanımlarken, "İslam şeriatı" demediğini belirtti.

5- Yüksek Seçim Kurulu, İnterstar adlı özel televizyonun yayınlarını, seçim yasaklarına uymadığı gerekçesiyle 5 gün süreyle durdurma karan aldı.

6- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Meclis Genel Kurulu'nda bakanlığı ile ilgili soruları yanıtlarken, PKK'y desteklememeleri konusunda DEP'li milletvekillerini uyardı.

7- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Şam'da yayımlanan Teşrin gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile Suriye ilişkilerini değerlendirdi ve iki ülke ilişkilerinde herhangi bir krizin olmadığını söyledi.

8- Çevre Bakanı Rıza Akçalı düzenlediği basın toplantısında, 1994'ün çevre konferanslarıyla geçeceğini bildirdi. Akçalı, Gökova Termik Sant-ralı'nın işletilmeyeceğini yineleyerek, içme suyu havzalarında koruma-kullanma dengesini kuracaklarını söyledi.

9- DYP'li 30 milletvekili, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'e bir mektup göndererek, televizyonda yaptığı konuşmada "Demokrasilerde nasıl ki bölücülük, kumar, fuhuş ve esrar yasak ise şeriat da yasaktır" şeklindeki sözlerini eleştirdiler. Milletvekilleri mektuplarında, "makamların istismarı bitmeli ve yüce milletimize saygı gösterilmelidir" dediler.

10- Hak-İş Konfederasyonu ve Özgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Necati Çelik başkanlığındaki bir heyet Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ederek, özelleştirme konusuyla ilgili bir rapor sundular.

11- Polonya Cumhurbaşkanı Lech Walesa BBC televizyonuna verdiği demeçte, NATO'nun Doğu Avrupa ülkelerine "kapıları kapama" politikasının yanlış olduğunu belirterek, bunun "Rus nüfuz bölgesi yaratılması" tehlikesini doğuracağını söyledi.

12- Afganistan'da karşıt gruplar arasındaki çatışmalarda 3 bin kişinin öldüğü bildirildi. AFP'nin haberine göre altı günden beri süren çatışmalarda çok sayıda da yaralı olduğu kaydedildi.

13- Libya lideri Muammer Kaddafi, Libya televizyonunda yaptığı konuşmada, Filistin ve Kudüs'ü elde etmeye çalışan Batı'ya karşı, Arap halklarını ayaklanmaya çağtrdt.

7 OCAK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, özel bir televizyon kanalının yayınlarının Yüksek Seçim Kurulu tarafından durdurulması konusunda yaptığı değerlendirmede, "Devlet ve rejim kurallara bağlıdır. Bu kurallara herkes uyacaktır. Şayet kurallar uygulanmıyorsa o anarşi demektir" dedi. Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, yayını durdurma kararının hükümetle ilgisi olmadığını söylediler. SHP lideri Murat Karayalcın, yasalara uymamanın kötü sonuçlar doğuracağını belirterek, tüm toplum kesimlerini hukuk sistemine ve bağımsız yargıya sahip çıkmaya çağırdı.

2- Başbakan Tansu Çiller askeri birliklerde terhislerin durdurulması konusunda yaptığı açıklamada, Genelkurmay ve MGK'nın, terhislerin mutlaka durdurulmasını istediğini belirterek, kararın bir defaya mahsus olarak alındığını söyledi. Başbakan, PKK'nın kış aylarında toparlanmasının önüne geçmek gerektiğini, onun için de bölgede asker sayısının 110 binden düşük olamayacağını belirtti. Milli Savunma Bakan Vekili Nevzat Ayaz, terhislerin durdurulmasının kuvvet ve kaynaktaki zafiyetten ileri geldiğini söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, bu kararın; hükümetin, milli savunma gibi önemli bir konuda plansız olduğunu gösterdiğini ileri sürdü.

3- Başbakan Tansu Çiller, Fransız Le Monde gazetesine verdiği demeçte, Yunanistan'ın Avrupa Birliği dönem başkanı olmasının önemli olmadığını belirterek, "Kıbrıs'ta barışa her zaman açığız. Önemli olan iki topluluğun sürekli bir çözüm üzerinde görüş birliğine varmasıdır" dedi.

4- Başbakan Tansu Çiüer, İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesine verdiği demeçte. Batı dünyasını Rusya tehdidine karşı hazırlıklı olmaya çağırdı.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Milliyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, Türk komandolarının Suriye sınırında PKK'ya karşı operasyona başladığını bildirdi. Harekatın Suriye'nin bilgisi dahilinde yapıldığını belirten Menteşe, yakında bu ülkeyi ziyaret edeceğini de söyledi.

6- YSK, yeni kurulanlar dahil, 27 Mart'ta seçim yapılacak belediye sayısı ile Türkiye genelindeki belediye meclisi ve il genel meclisi üyeleri ve muhtar sayılarını belirledi.

7- Türk-İş ve Hak-İş konfederasyonlarının liderleri, Başbakan Tansu Çiller'i ziyaret ederek, "Bir avuç terörist için bütün toplumu ilgilendiren özgürlüklerden vazgeçilmemesini" istediler.

8- Refah Partisi'nin Aksaray ve Unkapam'ndaki seçim büroları kimliği belirsiz kişilerce bombalandı. Patlamalarda 4'ü ağır 6 kişi yaralandı.

9- Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde 5, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde ise 2'si Suriye uyruklu 6 PKK'lı terörist öldürüldü. Hakkari'nin kırsal kesimindeki terörist sığınağında 4 bin 200 kilo esrar bulundu. Adana'da örgütten kaçan bir PKK militanının itirafları üzerine düzenlenen operasyonda da 38 kişi yakalandı.

10- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde seçimlerin yapılması ve hükümetin kurulmasıyla yeni dönem başladı. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Hakkı Atun ve Başbakan Yardımcısı Özker Özgür, yeni dönem ve Kıbrıs görüşmeleri konusundaki düşüncelerini Hürriyet gazetesine değerlendirdiler.

11- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Irak'tan, bir defada sınırlı miktarda petrol satışını kabul etmesini istedi. BM Genel Sekreterlıği'nden yapılan açıklamada, Gali'nin aralarında Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz'in de bulunduğu Iraklılara, Bağdat'ın insani yardım çerçevesinde 1.6 milyar dolar değerinde petrol satmasını teklif ettiği belirtildi.

12- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan Milli Ordusu'nun üç köyle birlikte, Azerbaycan-İran sınırındaki stratejik Horadiz kasabasını geri aldığı, böylece sınırdaki 40 km'lik bölgenin kontrolünün yeniden Azerilerin eline geçtiği bildirildi.

13- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, İngiliz Channel-4 televizyonuna verdiği demeçte, Filistin'e özerklik verilmesi söyledi. Peres, ülkesinin tek kaygısının güvenlik olduğunu belirterek, yine de Filistin sorununun bir başarı öyküsü olarak noktalanmasını arzuladıklarını, çünkü "kendini iyi hisseden komşunun daha iyi komşu olacağını" bildirdi.

8 OCAK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Zeki Tahir Burak Doğumevinin yeni ünitesinin açılışında yaptığı konuşmada, "Türkiye, geçmiş 70 yılda yapmış olduğu gelişmeyi, önümüzdeki 10 yil içinde yapmak zorundadır" dedi. Sağlık hizmetlerindeki gelişmişliğin, bir toplumun gelişmişlik düzeyini ös-terdiğini belirten Demirel, bugün Türkiye'de 1250 kişiye bir doktor düştüğüne dikkat çekti.

2- Başbakan Tansu Çiller, Adana'ya giderken uçakta basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Terörün bu yıl mutlaka ülke gündeminden çıkarılacağını belirten Çiller, erken seçimle ilgili bir soru üzerine, "Kimse erken seçim masalının etrafında dolaşmasın. Bu hükümet 1996'ya kadar görevdedir" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, özel televizyonlara YSK tarafından getirilen kısıtlamalar nedeniyle YSK'nın des-teklenmemesinin sistemi zorlayacağını belirtti. Başbakan Tansu Çiller de, gazetecilerin konuyla ilgili sorularına karşılık, "Beğeniriz veya beğenmeyiz, ancak önemli olan hukuka saygılı olmaktır" dedi.

4~ CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti merkezinde yaptığı açık-larrada, SHP'rip bir "bataklık" olduğunu ileri sürerek, "Hiçbir CHP'li için artık SHP bütünleşme ortağı olarak düşünülmeyecektir" dedi.

5- DSP Genei Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul'da gerçekleştirilen bir toplantıda yaptığı konuşmada, tarikatların siyasete karışmadıkları sürece serbest kalması gerektiği inancında olduğunu söyledi.

6- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, özel televizyon kanallarının Yüksek Seçim Kurulu'nu tanımamasını, demokrasi kuralları içerisinde an-layışia karşılamanın mümkün olmadığını belirtti.

7- Türk Tabibier Birliği'nce, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e gönderilen mektupta, hekimlerin sorunlarının çözülmesine ilişkin Demirci'm kendilerine verdiği sözler anımsatıldı ve hükümet tarafından hiçbir girişimde bu~ İunulmamastndan kaynaklanan endişeler dile getirildi.

8- Diyarbakır'da düzenlenen operasyonda, yasadışı Hizbullah örgütü üyesi 19 kişinin yakalanması sonucu, 14 öldürme, 17 yaralama ve bir kamu binası ile bir işyerinin taranması olmak üzere 33 faili meçhul olay aydınlatıldı.

9- Sabah gazetesi yazarlarından Ahmet Vardar, Sabah gazetesinin "Alo Sabah" köşesinde 4 Temmuz 1991 tarihinde yazdığı bir yazı nedeniyle Van 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan ve Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından onaylanan davada, Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamı oian 400 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi. Yazının yayımlanmasından kararın kesinleşmesine kadar geçen süre içinde ödenmesine karar verilen tazminat tutarı, yasal faiziyle birlikte 743 milyon lira oldu.

10- Euronows televizyon kanalı tarafından yapılan VIP-93 izleyici anketinde; Başbakan Tansu Çiller, Yaser Arafat ve Nelson Mandela ile birlikte "1993 yılında adından en çok söz edilen kişi" seçildi.

11- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Oxman yaptığı açıklamada, "Türkiye, PKK sorununu tek başına askeri yöntemle çözemez. Türkiye bu konuda siyasi ve ekonomik adımlar da atmalı" dedi.

12- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali, Somali'de BM bünyesinde görev yapan Amerikan askerlerinin çekilmesinden ya da BM'nin bu ülkedeki operasyona devam etmesi gerektiğini açıkladı.

13- Afganistan Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani'ye bağlı güçlerle karşıt gruplar arasında bir haftadan beri süren çatışmalar nedeniyle, Türk diplomatlarla birlikte Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan ve Libya büyükelçiüklerindeki diplomatlar da Kabil'den ayrıldı.

14- Avustralya'nın güneydoğusundaki New South Whales eyaletinde perşembe günü başlayarak kısa sürede yayılan yangının, on binlerce kişiyi tehdit ettiği, 4 kişinin yaşamını yitirdiği ve yangının denetim altına alınamadığı bildirildi.

15- Meksika'nın güneyindeki Chiapas eyaletinde, Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun 1 Ocak'ta başlattığı isyanda, bugüne kadar 99 kişinin öldüğü bildirildi.

9 OCAK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Basın Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, özel televizyon ve radyoları uyardı. Demirel, demokrasinin haklar ve özgürlükler rejimi olduğunu belirterek, "Özgürlük ve demokrasi kuralsızlık ya da disiplinsizlik olarak anlaşılmamalıdır. Herkes kişisel çıkarlarına uygun düşmese de yanlış olduğunu düşünse de mevcut ilke ve kurallara uymak zorundadır" dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, bazı basın yayın organlarında Çekiç Güc'ün bölgede ülke bütünlüğünü sarsıcı faaliyetler yaptığı yolundaki yayınlarının gerçeği yansıtmadığını, Çekiç Güc'ün her türlü faaliyetinin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolünde gerçekleştirildiğini bildirdi.

3- Hatay'ın Dörtyol ilçesinde bir konuşma yapan Devlet Bakanı Şükrü Erdem, "Dış güçlerin tahrikleriyle topraklarımıza göz dikenlere verilecek bir karış toprağımız yoktur" dedi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, İSKİ davasında yargıya baskı yaptığı iddialarını reddederek, " Tüm aksaklıklarına rağmen Türkiye'de yozlaşmamış tek güç yargıdır" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, İstanbul'da Rize Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nca düzenlenen," Türkiye ve Dış Politika" konulu panelde yaptığı konuşmada, ABD'nin "terörü destekleyen ülkeler" olarak ilan ettiği 8 ülkeden, İran, Irak ve Suriye'ye komşu yaşamasının mümkün olmadığını söyledi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, yerel seçimler öncesi büyük kentlerde gecekondu girişimlerinin artması üzerine halkı uyararak, "İmar affı çıkmayacak. Yapacağınız her şey ruhsatsız olur" dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Vaiiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak, Mardin ve Siirt'te üç gündür süren operasyonlarda 31 PKK'lı öldürüldü. Çatışmalarda biri üsteğmen 10 güvenlik görevlisi şehit oldu.

8- Ankara Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi ekiplerince, Ankara'da kaçak Iraklılara karşı bir dizi operasyon düzenlendi. Operasyonda 80 Iraklının gözaltına alındığı bildirildi.

9- Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Ekmekçi, 10 Ocak Basın Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, düşünce ve basın Özgürlüğüne yönelik baskı ve kısıtlamaları kınadı.

10- BM Genei Sekreteri Butros Gali, Avrupa'ya yaptığı ziyaretler kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile Paris'te biraraya yeldi. Gali görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Mitterrand ile BM'nin sorunlar karşısındaki çözümleri, NATO zirvesi, Boana, Haiti, Somali ve Afrika'daki son durumun değerlendirmesini yaptıklarını söyledi.

11- Genel SeKreter Manfred Woerner, Brüksel'de başlayacak NATO zirvesi incesi, Alman Der Spigei dergisine verdiği demeçte, NATO'nun eski Sovyet Cumhuriyetleri'ne açılması gerektiğini belirterek, bu ülkelerin kültürel ve tarih' bağlarla Batı'ya bağlı olduklarını kaydetti,

12- İsraü Başbakanı İzak Rabin Kudüs'te yaptığı açıklamada, Kahire'de İsrail ve Filistin heyetleri arasında başlayan barış görüşmelerinde, FKÖ temsilcilerini datıâ önce görüş birliği sağlanan konuların tekrar tartışma konusu yapılmaması konusunda uyardı. Rabin ayrıca, Suriye ile barış karşılığında Golan tepelerinden çekilme konusunu ele aSmaya hazır olduklarını ifade etti.

13- Bosna-Hersek ile Hırvatistan arasında Bonn'da yapılacak oian barış görüşmelerine, Saraybosna'da yoğun Sırp bombardımanı olması nedeniyle, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia izzetbegoviç'in katılamayacağı bildirildi.

10 OCAK 1994

1- Yüksek Seçim Kurulu, ANAP'ın, TRT'nin de seçim kurallarını ihlal ettiği için kapatılması isteğini reddetti. YSK'nın gerekçeli kararında, TRT'nin 2954 Sayılı Kanun'a tabi olduğu, taraflı yayın yapması durumunda ancak bu kanuna göre yasal işlem yapılabileceği belirtildi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'i ziyaret etti. Baykal, ziyareti sırasında yaptığı konuşmada Anayasa Mahkemesi'nin, Türkiye'de demokratik rejime ve cumhuriyete içerik kazandıran temel kuruluşlardan biri olduğunu savunarak, temel ilkelerde göstermiş olduğu duyarlılık nedeniyle Özden'i desteklediklerini söyledi. Yekta Güngör Özden de yaptığı konuşmada, kendisine laiklikle ilgili sözlerinden dolayı bazı basın organları tarafından yapılan eleştirilerin haksız olduğunu söyleyerek, "Türkiye'de hukuk devleti, özveriyle çalışan hukukçular sayesinde her gün bir aşama kaydediyor. Dayanacağımız temelin son öğesi adalettir. Onu yıktığımız, sarstığımız zaman güveneceğimiz hiçbir dayanak kalmaz" dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Kayseri'de düzenlediği basın toplantısında, sivil yönetimlerin terörle mücadelede başarılı olamadıklarını savunarak, "Kısmi seferberlik ya da sıkıyönetim ihtiyaç haline gelmiştir" dedi.

4- Meclis Genel Kurulu'nun her hafta perşembe günü 3 saat süreyle, öncelikli yasa tasarı ve tekliflerini görüşmesi, TBMM Danışma Kuruiu'nda benimsendi.

5- Çalışan Gazeteciler Bayramı kutlandı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Orhan Erinç, bu bayramı; öldürülen gazeteciler ve çalışma yaşamını düzenleyen yasalarda iyileştirme yapılamamış olması nedeniyle kutlamadıklarını söyledi.

Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından Basın Bayramı nedeniyle düzenlenen resepsiyona katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, basınsız yaşam olmayacağını belirterek, "Basın uygar, entelektüel insanın nefesi kadar önemlidir" dedi.

Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek, hükümetin, basının görevini sansürsüz yapabilmesi için her türlü önlemi aldığını söyledi.

Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Necati Çelik, basın özgürlüğüne yönelik baskı ve kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini vurgulayarak basın affının acil olarak çıkarılmasını istedi.

DISK'e bağlı Genel-İş Sendikası Genel Başkanı İsmail Hakkı Öcal da Basın Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada Terörle Mücadele Yasası başta olmak üzere düşünce açıklamayı suç sayan, halkın haber alma ve Dügi edinme özgürlüğünü engelleyen bütün yasaların hemen yürürlükten kal-d'nSmâsi gerektiğini pöyledi.

6- Aydınlık gazetesin 8 Ocak tartılı sayısı İstanbul DGM tarafından toplatıldı. Aydınlık gazetesi Yazıişieri Müdürü Hale Soysü, İstanbul'da yaptığı açıklamada, terhislerin ertelenmesine ilişkin yayımlanan haberde "Halkı askerlikten soğutma" suçunun işlendiği gerekçesiyle toplatma kararının verildiğini söyledi.

7- Cizre ilçesinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 5 vatandaş yaşamını yitirdi. 3 terörist ölü ele geçirildi. Batman E Tipi Gersevi Müdürü Ahmet İlyas silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Avrupa Süryanilerince büyük önem verilen ve İdil ilçesinde üç kilisenin papazlığın yapmakta olan Melki Tok, PKK militanları tarafından kaçırıldı. Mersin'de bölücü örgüt mensubu olduğu bildirilen 44 kişi yakalandı.

9- Yunanistan'ın, Taşoz Adası'nm tartışmalı kıta sahanlığı üzerinde petrol arayacağını açıklaması ürerine, 1, Taktik Hava Kuvvet Komutanlığt'na bağlı uçaklar, bölgedeki keşif ve denetim uçuşlarını sıklaştırdı. Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı gemilerin de Taşoz adası yakınında, Türk karasularında, keşif ve gözetleme faaliyetlerini arttırdığı bildirildi.

10- Başbakan Tansu Çiller, NATO zirvesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin stratejik konumundan kaynaklanan önemine dikkat çekerek, Türkiye'nin bu konumuyla Orta Asya'ya kadar uzanan bir coğrafya içinde Batı'ya köprü oluşturan üike durumunda olduğunu söyledi.

NATO zirvesi dolayısıyle Brüksel'de bulunan Başbakan Tansu Çiller, çeşitli ülke liderleriyle ikili görüşmelerde bulundu- İngiltere Başbakanı John Majör ile yapılan görüşmeden sonra bir açıklama yapan Çillerin Başdanışmanı Volkan Vural; görüşmede ağırlıklı olarak Çekiç Güç. Kuzey İrak'taki son durum ve PKK'nın İngiltere'de yasaklanması konuları üzerinde durulduğunu belirtti. Başbakan Çiller, Türkiye'nin Batı Avrupa Birliği ve Avrupa Birliği'ne üyeliği konusunda Major'dan destek istedi. Aynı konulardaki talepler Fransa Başbakanı Edouard Balladur ile yapılan görüşmede de dile getirildi,

11- NATO'nun Brüksel'de başlayan zirvesinde, Doğu Avrupa ülkelerine örgütün üyelik kapısını aralayacak olan "Barış İçin Ortaklık" anlaşması imzalandı. Zirvede, ittifakın Saraybosna'daki Sırp kuşatmasını kaldırmak için hava akınları düzenlemeye hazır olduğu vurgulandı. Türkiye ile Fransa, Bosna-Hersek'e hava akınları düzenlenmesi gerektiği konusunda uzlaştılar. ABD Başkanı Bill Clinton, Batılı müttefiklerini uyararak Sırplara karşı askeri müdahale yapılması konusunda alınacak bir kararın mutlaka uygulanması gerektiğini söyledi.

12- Uluslararası Çalışma Örgütü'nce (ILO) hazırlanan raporda, Türkiye'nin iş kazalarında Avrupa'da ilk sırada yer aldığı bildirildi. Avusturya ve Almanya ise iş kazalarının en az meydana geldiği ülkeler olarak belirlendi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton, NATO zirvesi için geldiği Brüksel'de yaptığı konuşmada, eski Doğu Bloku uluslarını, komünistleri ya da faşistleri desteklememeleri konusunda uyarırken, Batı Avrupa ülkelerine de yeni tehlike olarak İran ve Libya'yı gösterdi.

11 OCAK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, RP Ankara milletvekili Melih Gökçek tarafından hazırlanan, hac yolculuğu için savaş hali dışında kısıtlama getirilmemesine ilişkin yasa önerisine karşı çıkarak, TBMM Başkanlığı'na bir hükümet raporu sundu. Raporda, hac seyahatine ilişkin düzenlemelerin Diyanet İşleri Başkanlığı'nca gerçekleştirilmesi yolunda Bakanlar Kurulu Kararı bulunduğu belirtilerek, hacı adaylarının güvenli yolculukları için Hac Ko-misyonu'nun karar aldığı vurgulandı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İnterstar adlt özel bir televizyon kanalının yayınlarının seçim yasaklarına uymadığı gerekçesiyle 5 gün süreyle kapatılması nedeniyle YSK'nın eleştirilmesinin doğru olmadığını belirterek, yasayı uygulayanın değil yasanın eleştirilmesi gerektiğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, Suriye ile su konusunda pazarlık yapılmaması gerektiğini belirten bir rapor hazırlayarak Başbakan Tansu Çiller'e sundu.

4- Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde meydana gelen olaylar konusunda Meclis araştırması açılması TBMM Genel Kurulu'nda oy birliği ile kabul edildi.

5- Hayali ihracat olaylarını araştırmak amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı rapor, Meclis Genel Kurulu'nda görüşüldü. ANAP dışındaki partiler konu ile ilgili Meclis soruşturması istediler.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Bartın'da yaptığı konuşmada, SHP'yiı "sosyal demokrasiyi Demirel'e emanet etmekle" suçladı.

7- Türk-İş, Hak-İş ve DİSK Genel Başkanları, 19 demokratik kitle örgütünün oluşturduğu "Çalışanların Ortak Sesi" oluşumu adına, TBMM'de siyasi partilerin grup başkan vekillerini ziyaret ederek sorunlarını aktardılar.

8- Hakkari'nin Beytüşşebap ilçesi yakınlarındaki Kato Dağı'nda sürdürülen operasyonlarda 25 terörist öldürüldü. Çatışmada bir er şehit oldu, iki er de yaralandı.

9-124 sanıklı Sivas davasında, tutuklu olarak yargılanan 79 sanığın sorgulaması tamamlandı.

10- Pir Sultan Abdal Derneği Bağcılar Şubesi'ne, Terörle Mücadele ekiplerince yapılan baskında, yasak yayın bulundurdukları gerekçesiyle, dernek üyelerinden dört kişi gözaltına alındı.

11- Yüksek Seçim Kurulu tarafından, Seçim Yasası'na aykırı davrandığı gerekçesiyle 5 gün süreyle kapatılan İnterstar televizyonu yeniden yayınlarına başladı.

12- Türkiye'deki 1 numaralı nüfus cüzdanının sahibi Fatma Betül Andak İstanbul'da öldü.

13- Buca ve Aydın Cezaevi'nde 76 tutuklu ve hükümlünün başlattıkları açlık grevinin 24. gününde eylemcilerden 4'ünün durumunun ağırlaştığı bildirildi.

14- Aydınlık gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever, Genelkurmay Başkanlığı'nın suç duyurusu üzerine, "askeri kuvvetlere hakaret etrnek" suçundan açılan davada, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 ay hapse mahkum edildi.

15- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, NATO'nun eskimiş bir kurum olduğunu belirterek, "Biz yeni NATO'yu istemiyoruz. Eğer Avrupa için bir güvenlik sistemi yapılacaksa, bunu birlikte yapmalıyız" dedi. Çernişev, NATO'nun genişlemesi halinde BDT'nin de sertleşebileceği uyarısında bulundu.

16- Başbakan Tansu Çiller, NATO zirvesi sonrası Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, ABD'den terörle mücadele konusunda tam destek aldıklarını söyledi. Çiller, ayrıca zirve sırasında yapmış olduğu ikili temaslar hakkında da bilgi verdi.

17- Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Hüseyin Çelem yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın Ege Denizi'nde 6 mil sınırını aşarak petrol araması yapması durumunda, Ankara iie Atina arasında yeni bir bunalım doğacağını söyledi.

18- NATO üyesi 16 ülkenin liderlerinin, Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya gelerek yapmış oldukları zirve sona erdi. Toplantılar sonunda yayımlanan sonuç bildirisinde, Bosna-Hersek ile ilgili olarak, Tuzla Ha-vaalanı'nın açılması ve Srebrenica'da mahsur kalan BM gücünün kurtarılması istenirken, Sırplara yönelik kesin bir hava saldırısından söz edilmedi.

19- Aşırı sağcı Rus lideri Vladimir Jirinovski, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'yi Kafkasya'dan uzak durması konusunda uyardı.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, yeni yasama dönemiyle ilgili olarak yaptığı konuşmada, "ülkesinin yeniden süper güç niteliğini kazanacağını" bildirdi.

20- Kazakistan ve Özbekistan, ekonomilerini bütünleştirerek "ortak pazar" kurmayı kararlaştırdılar.

12 OCAK 1994

1- İki günlük resmi bir ziyeret için Türkiye'ye gelen Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Çankaya Köşkü'nde kabul edildi.

Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze kabulden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ile Gürcistan arasında oldukça samimi ve iyi niyetli bir dostluk oluştuğunu belirterek, "Gürcistan kendi tarihinin en zor günlerinde, Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılan yardımları hiçbir zaman unutmayacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise yaptığı konuşmada, ulusları ayıran unsurların tarihe terkedildiğini, demokrasi, hukukun üstünlüğü, pazar ekonomisi, barış gibi birleştirici ve çağdaş kavramların ön plana çıktığını belirterek, "Gürcistan'la ilişkilerimizin erişmiş bulunduğu düzey, bölgede çeşitli sorunlara çözüm arayışında da işbirliği yapılmasına olanak vermektedir" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Anadolu Ajansı, ANKA ve UBA yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel, 27 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin, koalisyon ortaklarından birinin oy oranının çok fazla düşmesi ve bu siyasi partinin kendisini hükümette kalamaz durumda görmesi halinde bile, bir genel seçim görmediğini, o koşullar içinde dahi parlamentonun İçerisinden bir hükümet çıkarmanın mümkün olduğunu bildirdi.

3- İki gün süren NATO zirvesine katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Başbakan Tansu Çiller yurda döndü. Başbakan Çiller, Ankara Esenboğa Havaalam'nda düzenlediği basın toplantısında, Av-rupa'daki son gelişmeler ve SSCB'nin dağılmasının Türkiye'nin önemini azaltmadığını, aksine daha da artırdığını söyledi.

Başbakan Çiller, terörle mücadele konusunda da önemli adımlar atıldığını ifade ederek, "NATO ülkeleri artık sadece insan hakları ve demokrasi değil, terör için de uğraş verme konusunda işbirliğini teyit ettiler" dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Yunanistan'ın Ege'deki ihtilaflı sularda petrol arama girişimleriyle ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın aynı şeyi 1987 yılında da yapmaya teşebbüs ettiğini, ancak Türkiye'nin bunu bir savaş sebebi sayacağını bildirmesinden sonra vaz-

geçtiğini anımsatarak, "Böylesi yeni bir durumda Türkiye'nin 1987'deki tavrından geri adım atması söz konusu olamaz" dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman da yaptığı açıklamada, Türkiye açısından Yunanistan'ın Ege'de 6 millik karasuları içerisinde petrol arama faaliyetlerinde bulunmasına engel bir durum olmadığını bildirdi.

5- TBMM Adalet Komisyonu'nda, SHP'li Milletvekili Cemal Şahinin, rüşvet aldığı kanısıyla yer değiştirme cezası verilen hakim ve savcılara af öngören yasa önerisi reddedilirken, İSKİ davası tartışıldı.

Adalet Bakanı Seyfi Oktay toplantıda yaptığı konuşmada, mahkeme kararlarının eleştirilmesinin yanlış olduğunu belirterek, "Yargının kararlarını siyasiler düzeltmez. Peşin hükümlerle yargıçlar hakkında beyanda bulunmak yanlıştır. Bu işler siyaset arenasında tartışılmaya başlanırsa, hukuk devleti ilkelerinden beklenilen yarar sağlanamaz" dedi. Fazla eleştirinin yargıya saygıyı azaltacağını savunan Oktay, adaletin İSKİ tartışmalarından büyük yara aldığını, yargının "varolma savaşı" verdiğini söyledi.

Bu arada RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan, Adalet Bakanı Seyfi Oktay hakkında İSKİ olayında yargıya müdahale ettiği gerekçesiyle gensoru önergesi verdi.

6- Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki terör olaylarını araştırmak üzere TBMM'de 7 ay önce oluşturulan araştırma komisyonu, konuyla ilgili raporu tamamladı. Raporda, bölgede terörle mücadeledeki başarıya paralel olarak "olağanüstü hal" uygulamasının ve koruculuk sisteminin kaldırılması ve "af zemini" oluşturulması önerildi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 13 PKK'lı öldürüldü.

Bingöl'de PKK'lı teröristlerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda, Elazığ Komando Tabur Komutanı Mahmut Şahin ile bir er şehit oldu.

8- Özgür Gündem gazetesi Yazıişleri Müdürü Kemal Şahin, gazetenin 25 Aralık ile 8 Ocak tarihleri arasında yayımlanan sayılarında "bölücülük" propagandası yapıldığı gerekçesiyle ifade vermeye gittiği İstanbul DGM'de tutuklandı.

9- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile yapılan doğal gaz anlaşmasına sonuna kadar uyulduğunu belirterek, Rusya'dan Türkiye'ye gelen doğal gazın, son günlerde yarı yarıya azalmasının Ukrayna ve Romanya'nın boru hattından "izinsiz doğal gaz çekmesinden" kaynaklandığını öne sürdü ve bunun giderilmesi için çalışacaklarını, ancak doğal gaz fiyatının artırılması gerektiğini bildirdi.

10- Sırplar, NATO'nun Tuzla Havaalanı'mn açılması ve Srebrenica'daki BM Gucü'nun değiştirilmesinin sağlanması yolundaki çağrısını reddetti. Bosnalı Sırp kuvvetlerinin Komutanı General Manoylo Milanoviç, NATO'nun bir hava saldırısı düzenleyemeyeceğini belirterek, "İki yıldır tehdit ediliyoruz. Bu tehditlerin uygulanabilirliği yok" dedi. Bosnalı Sırpların lideri Radovan Ka-radziç de, NATO'nun çağrısını reddederek, Tuzla Havaalanı'mn açılmasına İzin vermeyeceklerini söyledi.

Bu arada BM Genel Sekreteri Butros Gali, Paris'te yaptığı açıklamada, NATO hava harekatının nasıl uygulanabileceği konusunu incelediğini belirterek, Bosna'daki BM Gucü'nun istemesi durumunda NATO'nun düzenleyeceği bir hava harekatını onaylayacağını bildirdi.

Gali'nin açıklamasından sonra Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, BM Genel Sekreteri'nin beklediği isteğin kendisine NATO zirvesinde iletilmiş olduğunu söyledi. Juppe, "Bunu 16 NATO ülkesi istiyor. Saldırı niyetiyle değil, oradaki askerlerimizin görevlerini yaparken güvenliklerinin sağlanması için istiyoruz" dedi. NATO'nun bu kez kararlı olduğunu vurgulayan Juppe, felaketten kaçınmak için 18 Ocak'ta Cenevre'do yapılacak Bosna barış görüşmelerinin son şans olduğunu söyledi.

11- İsviçre, geleneksel tarafsızlık politikası gereği NATO'ya üye olamayacağını, ancak NATO zirvesinde imzalanan "Barış İçin Ortaklık" anlaşmasına katılmak istediğini bildirdi.

Bu arada Romanya, Bulgaristan ve Macaristan "Barış İçin Ortaklık" anlaşmasını İmzalamak istediklerini açıkladılar.

12- Avrupa Birliği'nin, Suriye'ye bir sulama projesi için 7.5 Milyon ECU (8.4 milyon dolar) vereceği bildirildi.

Şam'daki Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, yardıma ilişkin anlaşmanın, Suriye Planlama Bakanlığfnda imzalandığı ve "Bu tür projelere desteğin, Suriye'nin toplumsal, ekonomik gelişimine katkıda bulunmayı ve AB ile Suriye Arap Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri güçlendirmeyi amaçladığı" belirtildi.

Öte yandan Suriye Sulama Bakanı Abdurrahman EI-Medeni, ülkesinin su bakımından yoksulluk sınırının altında yaşadığını söyledi. EI-Medeni, Ortadoğu barış girişimleri hakkında da, İsrail'in, işgal topraklarını geri vermeye hazır olduğunu açıklayıncaya kadar çok taraflı görüşmelere katılmayacaklarını bildirdi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton, Çekoslavakya'nın başkenti Prag'da "Vi-segrad Grubu" adıyla tanımlanan Çek, Polonya, Macar ve Slovak liderle bir araya geldi. Clinton yaptığı konuşmada, Doğu Avrupa ülkelerine ekonomik ve siyasal reformalarm sürdürülmesi için parasal destek sözü verdi.

13 OCAK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yunanistan'ın Ege Denizi'nde petrol arama çalışmalarına başladığı yolundaki haberlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın, Türkiye'nin çıkarları bulunduğu Ege Denizi'nde bir takım girişimlerde bulunmasının sorunlar yaratacağını söyledi. Demirel, "Yunanistan, 1970'lerde yaptığı gibi Ege için, burası benim denizim derse sorun çıkar" uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra basındaki promosyon yarışının, basının itibarını olumsuz etkilediğini, ayrıca demokrasiye de zarar vereceğini söyledi. Demokratikleşme kapsamındaki çalışmaların en önemlisinin, basın özgürlüğünü çağdaş akım ve gelişmelere paralel oluşturma girişimleri olduğunu, Anayasa'nın 133'ncü maddesinin değiştirilmesinin ve TBMM'deki Basın Yasası tasarısının bunun kanıtı olduğunu söyleyen Demirel, söz konusu yasayla basın özgürlüğünün güvence altına alınmasının ve mevcut yasadaki sansür niteliği taşıyan bazı maddelerin yürürlükten kaldırılmasının amaçlandığını bildirdi.

2- Başbakan Tansu Çiller, parti grubunda yaptığı konuşmada, hükümet olarak öncelikle çıkarmaları gereken yasaları açıkladı.

5442 Sayılı İller İdaresi Yasası'na büyük önem verdiklerini belirten Çiller, Arsa Ofisi Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının en kısa sürede çıkartılması gerektiğini, bu tasarıyia Hazine arazilerini çiftçilere ve üzerinde gecekondusu bulunan vatandaşlara dağıtma olanağına kavuşacaklarını bildirdi,

DYP grubuna Brüksel'de yapılan NATO zirvesinde gerçekleştirdiği temaslar hakkında da bilgi veren Başbakan Çiller, Bosna-Hersek konusunda Türkiye'nin hassasiyetinin NATO tarafından hissedildiğini belirterek, "Ancak kaleme alınan metinde, ifadede berraklık sağlanamamıştır" dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, memur sendikalarına ilişkin yasa taslağı konusunda yaptığı açıklamada, memurlara çağrı yaparak, "Amacınız memur sendikaları yasasını çıkarmaksa, bizimle uzlaşın" dedi. İşsizlik sigortası yasa taslağı konusunda çeşitti seçeneklerin ortaya konulduğunu bildiren Moğultay, işsizlik sigortası primlerinin kimlerden ve hangi oranda kesileceği konusunda Bakanlar Kurulu'ndan bir siyasi karar çıkması gerektiğini bildirdi.

4- TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu; DEP Genel Başkanı Hatip

Dicle, milletvekilleri Ahmet Türk, Orhan Doğan, Leyla Zana ve Mahmut Alı-nak'tan sonra Şırnak Milletvekili Orhan Doğan'ın da dokunulmazlığının ksi-dırılmasma karar verdi.

5- TBMM Güneydoğu Komisyonu raporuna göre, terörle mücadele için, 1994 yılında tahmini Gayri Safi Milli Hasıla'mn yüzde beşinin ayrıldığı bildirildi.

6- Türkiye genelinde bir günlük eyleme çıkan kamu görevlileri, "Grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı" istediler. Ankara'daki eylemler sırasında yaklaşık 150 kişi, Malatya ve Bursa'da ise 34 kişi gözaltına alındı.

7- Sabah gazetesi İstanbul Cağaloğlu bürosuna bombalı bir saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ve siyasi parti liderleri olayı kınayan birer mesaj yayımladılar.

8- Hakkari'nin Kato Dağı ile Bingöl'ün Suveren bölgesinde sürdürülen operasyonlarda 37 PKK'lı öldürüldü.

9- Türk-Amerikan kuruluşlarının davetlisi olarak ABD'de bulunan Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, dün New York'ta Türk-Amerikan Ce-miyeti'nde bir konuşma yaptı. Karayalçın, bir kaç yıl öncesine kadar sadece Kıbrıs sorunu ile ilgilenmek durumunda olan Dışişleri Bakanlığı'nın, artık Bosna'dan Kafkasya'ya uzanan çok geniş bir alana yayıldığını belirterek, Türk-Amerikan itiskilerinin de yalnızca askeri ve güvenlik ilişkileriyle sınırlı olmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Karayalçın, Washington'a geçmeden önce düzenlediği basın toplantısında, terör ve bölgesel sorunlar başta olmak üzere, yerel seçimler, İSKİ davası, Anayasa ve Suriye ile ilişkilere değindi. Türkiye'nin demokratikleştirilmesi için Anayasa'nın değiştirilmesi inancında olduklarını bildiren Karayalçın, "Yasaları ve kararları içimize sindiremeyebitiriz, ancak bir takım kurumları beğensek de beğenmesek de hep birlikte korumak zorundayız" dedi.

Türkiye'nin, terörle mücadele konusunda, komşularıyla olan ilişkilerini gerekli düzeye getirdiğinin söylenemeyeceğini belirten Karayalçın, "Sınırlardan çok sayıda terörist giriş yapıyorsa, bunu belki de farklı biçimlerde nitelemek gerekir. Bize son zamanlara kadar su ve terör konularının birlikte değerlendirildiğine ilişkin izlenimler veriliyordu. Türkiye hiçbir zaman komşu ülkeleri susuz bırakmayı düşünmedi. Su ife terör birbirine karıştırılmamalıdır" dedi.

10- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, Ankara'da, "İşbirliği ve Dayanışma Deklarasyonu" ile çeşitli alanlarda 4 ayrı anlaşma imzaladıktan sonra ülkesine döndü. Şevardnadze ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, iki ülkenin Kafkasya'daki ihtilafların barış yoluyla çözülmesinden yana olduğunu, Abhazya konusunda da aynı görüşün paylaşıldığını belirterek, BM gözetiminde Cenevre'de süren görüşmelerden olumlu sonuç alınmasının beklendiğini söyledi. Şevardnadze, Türkiye ile imzalanan anlaşmalar arasında en önemlisinin tarım alanında olduğunu kaydederek, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayacak karayolu projesine de ayrıca önem verdiklerini belirtti.

11- Pakistan'ın Ekonomik İşlerden Sorumlu Bakanı Shahid Hasan başkanlığındaki heyet, ağırlığını otoyol projesinin oluşturduğu kapsamlı görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Hasan bakanlığındaki heyetle yapılan görüşmelerde, 644 milyon dolarlık otoyol projesinin geleceği üzerinde "çeşitli alternatifler" üzerinde durulduğu bildirildi.

12- Uluslararası Risk Değerlendirme Kuruluşu Moody's, Türkiye'nin uzun dönemli kredi notunu düşürdü. Böylece, "yatırım yapılabilir" kategorinin en alt basamağında bulunan Türkiye "spekülatif" kategoriye inmiş oldu. Moody's, Türkiye'nin BAA3 olarak nitelendirilen bu notunu DA1'e düşürdü.

13- ABD Başkanı Bill Clinton, üç günlük resmi bir ziyaret için gittiği Moskova'da, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile ikili görüşmelerine başladı. Bill Clinton, Yeltsin ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, ülkesinin, Rusya'daki reformların sürmesi için neler yapabileceği ve Rus halkının değişimin yararlarının farkına varmasında nasıl yardımcı olabileceği konuları üzerinde yoğunlaşacağını söyledi.

14- Afganistan'da isyancı General Abdül Raşid Dostum'un uçakları başkent Kabil'i bombalamayı sürdürürken, Pakistan Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, yeni yıldan bu yana süren çatışmalar nedeniyle başlayan büyük mülteci akını karşısında Afganistan sınırının kapatıldığı bildirildi.

14 OCAK 1994

1- Dün yaklaşık 300 bin kamu görevlisinin yaptığı bir günlük iş bırakma eylemine Ankara'da polisin müdahale ederek, memurları, gazetecileri ve milletvekillerini tartaklaması tepkilere yol açtı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gazetecilerin memur eylemlerine ilişkin sorularını yanıtlarken, "Yasalar çerçevesinde verilen haklar kavgasız, saldırısız ve silahsız kullanılmalı. Kırmadan, dökmeden, tecavüz etmeden yürüyebilirsiniz" dedi.

Başbakan Tansu Çiller, DYP GİK toplantısı Öncesinde memur eylemlerine polisin müdahalesinin sorulması üzerine, memurları gönülden sevdiklerini ve onlara şevkatle bağlı olduklarını söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, memurların dün yaptığı eylemlerle ortaya koyduğu tepkinin "demokratik bir tepki" olduğunu bildirdi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı basın toplantısında, Türk kamu görevlilerinin demokratik ülkelerde tanınan haklardan yoksun ol-duklannı söyleyerek, "Bu, Türkiye'nin ayıbıdır" dedi.

SHP Grup Başkan Vekili Aydın Güven Gürkan yaptığı açıklamada, hükümetin, programından ve koalisyondan uzaklaşma eğilimine girdiğini be-liiterek, ''demokratik, laik, insan haklarına saygılı, barışçı ve saydam özünden uzaklaşan hükümete destek vermekte zorluk çektiklerini" bildirdi.

Ankara Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar, memurların yaptığı eylemin yasadışı bir gösteri olduğunu belirterek, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nu herkesin bilmesi gerektiğini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, 160 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasını kararlaştırdı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

3- Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nca İstanbul'da düzenlenen "Medyada İnandırıcılık ve Kamu Hizmeti" başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, medyanın temel fonksiyonunun insanları bilgilendirmek olduğunu belirterek, "Enformasyon ne medyanın ne de kamu otoritelerinin malıdır. Yayıncılar, gazete sahipleri ve gazeteciler haberin tek sahibi olduklarını düşünmemelidir." dedi.

4- DEP Genel Başkanı Hatip Dicle, Ankara'da yaptığı açıklamada, "demokrasi katlinin suç ortaklarından birinin de SHP olduğunu" öne sürerek,

yerel seçimler boyunca hedef alacakları tek partinin SHP olacağını, seçimde "SHP'nin gerçek yüzünü" ortaya çıkaracaklarını söyledi.

5- Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı.

6- Malatya DGM Başsavcılığı, İHD Genel Başkanı Akın Birdal ve İskenderun Şube Başkanı Sadullah Çağlar hakkında, İskenderun şubesinin açılışı nedeniyle düzenlenen paneldeki konuşmalarında bölücülük propagandası yaptıkları gerekçesiyle açılan soruşturmada, sanıklar hakkında takipsizlik kararı verdi.

7- Adalet Bakanlığfmn cezaevlerindeki yeni uygulamaları içeren 9 Eylül Genelgesi'ne tepki olarak, Aydın ve Buca cezaevlerinde başlatılan açlık grevi, kararın geri alınması üzerine sona erdi.

8- Bolu, Kızılcahamam ve Kırıkkale'de 4 yolcu otobüsünde aynı saatlerde meydana gelen patlamalarda 2 kişi öldü, biri ağır 16 kişi yaralandı.

9- İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı narkotik şube ekiplerinin Bağcılar'da bir eve yaptığı baskında dört kişi 106 kilogram esrarla yakalandı.

10- ABD'ye resmi bir ziyarette bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Başkan Yardımcısı Al Göre ile görüştü. Beyaz Saray'da yapılan görüşmeden sonra bir açıklama yapan Karayalçın, görüşmede çeşitli konuların yanında terör sorununun da ele alındığını ve Suriye'nin uyarılmasını istediklerini söyledi.

11- Başbakan Tansu Çiller'in ekonomi başdanışmanı Ali Tigrel, Paris Ticaret ve Sanayi Odası'nın Paris'te düzenlediği, "Türkiye ve Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği" konulu seminerde yaptığı konuşmada, ortaklık konseyinin etkin bir şekilde işlemediğini, bu nedenle hukuki sorunların çözümsüz kaldığını söyledi.

12- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral George A. Joulwan çeşitli temaslarda bulunmak için Türkiye'ye geldi. Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nda temaslarda bulunan Joulwan, görüşmelerinde Avrupa'da bugün için en büyük tehdidin istikrarsızlık olduğunu belirterek, ittifak için Türkiye'nin önemli bir ülke olduğunu vurguladı.

13- Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta şeriatçi akımların güçlenmesinden kaygı duyduğunu ve Kürdistan İslami Hareketi ile varılan ateşkes anlaşmasının her an bo-zulabileceğini söyledi.

14- ABD, Rusya ve Ukrayna devlet başkanları, Ukrayna topraklarındaki, SSCB döneminden kalan nükleer silahların 1997 yılına kadar imha edilmek üzere Rusya'ya devredilmesini öngören anlaşmayı Kremlin'de imzaladılar,

15- ABD Başkanı Bill Clinton ve Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Moskova'daki görüşmelerinden sonra yaptıkları ortak açıklamada, ekonomik alandaki işbirliğini daha çok ikili ticaret aracılığıyla güçlendirmek ve başta Kore yarımadası ile Ortadoğu olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde nükleer silahların yayılmasını önleme konusunda işbirliği yapmaya karar verdiklerini açıkladılar.

15 OCAK 1994

1- Başbakan Tansu Çillet, seçim mitingi için gittiği Malatya'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, dünyada en hızlı ilerleyen ülkeler arasında yer aldığını ifade ederek, ülkede can güvenliğinin sağlanmasının ardından, istihdam sorununun çözümleneceğini söyledi. Çiller konuşmasında, "Devlet güçlüdür, masum insanımızı koruyacağız ve 1994 yılında terörü bitireceğiz" dedi.

Başbakan Çiiler, Malatya'ya giderken uçakta basın mensuplarının, işçi ve memur ücretleri, terörle mücadelenin önem kazanması nedeniyle terhislerin uzatılması ve özelleştirme konularındaki sorularını yanıtladı.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İzmir Şubesi'nin düzenlediği "Çağdaş Yaşamda Laikliğin Yeri" konulu konferansta yaptığı konuşmada, laikliği benimseyenlerin hiçbir inanca saldırmadığına dikkat çekerek, "Laiklik, dinsizlik değil, tüm hak ve özgürlüklerin güvencesidir. Laikliği savunmak hepimizin görevidir" dedi.

Yekta Güngör Özden Türkiye gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Bolu ve Kızılcahamam'da dün akşam dört otobüse yapılan bombalı saldırılar konusunda Cumhurbaşkanı Süleyman - Demirel'e bilgi verdi. Menteşe, PKK'nın Güneydoğu'daki operasyonlar nedeniyle şehirlere yöneldiğine dikkat çekerek, otoyollarda ve şehirlerarası otobüs terminallerinde güvenlik önlemlerinin artırılacağını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yeni Günaydın gazetesine verdiği demeçte, yerel seçimlerle ilgili görüşlerini açıkladı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Vatiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Siirt, Batman ve Ştrnak'ta gerçekleştirilen operasyonlarda 7 PKK'lı terörist öldürüldü, yakalanan 28 örgüt mensubu da çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

6- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen ve yerel se-çirnierde DYP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı İstanbul Milletvekili Bedrettin. Oalan'ın, İstanbul'un geleceği hakkındaki düşüncelerini anlattıkları söyleşi, Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

7- İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Akın Birdal, Ankara'da düzenlediği basın topiantısmda, "insan hakları ihlallerine ilişkin 1993 yılı değerlendirme raporunu" kamuoyuna açıkladı.

8- Türk-Amerikan Dostluk Konseyi'nin davetlisi olarak ABD'de bulunan SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, Was-hington'da Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ABD gezisinin olumlu ve yararlı geçtiğini bildirerek, "SHP içi sorunlar, askerlerin basını yakın takibe alması, terhislerin durdurulması ve Türkiye'nin demokratikleşme süreci" konularında görüşlerini dile getirdi. Karayalçm, Türkiye'nin sorunlarını halledebilmesinin, ancak her türlü zorluğu toplum olarak göğüslemekle gerçekleşebileceğini vurguladı.

9- Rusya'ya yaptığı ziyareti tamamlayan ABD Başkanı Bill Clinton, Rusya televizyonuna verdiği demeçte, demokrasi ve pazar ekonomisinin yararlan ve zararlarına dikkat çekerek, Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in reform programına tam destek verdiğini söyledi.

Clinton, daha sonra Beyaz Rusya'ya geçerek, ülke lideri Stanislav Suş-keviç ile nükleer silahların imha edilmesine maddi katkı sağlayacak bir yatırım anlaşması imzaladı.

16 OCAK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, TRT-1'de yayınlanan "Bir Konu Bir Konuk" programına katıldı. Çiller, memurlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, memurların aldığı ücretin yeterli olmadığını belirterek, memurların 1990 yılında gelirden aldıkları payın yüzde 13.4'ken, bugün bu rakamın 18.9'a yükseldiğini, bunun da önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Çiller, basında yer alan haberlerde, uluslararası rating kuruluşları Standart and Poor's ve Moody's'in, "Türkiye'nin kredi notunu aşağıya indirmeleri" konusuyla ilgili olararak. "Bu tamamen kamu açıklarına bağlıdır. Çalışanların ücretlerini be-lirlerken bir yandan da kamu açıklarını kontrol altında tutmamız gerekir. Aksi takdirce yurt dışından gelecek kredilerde zorluklarla karşılaşma tehlikesi olabilir" dadi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Türk-Amerikan Dostluk Konseyi'nin davetlisi olarak ABD'ye yaptığı 4 günlük geziyi tamamlayarak yurda döndü. Karayalçın, Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Türkiye'deki demokratikleşme sürecinde kaydedilen gelişmeleri yakından izlediğini söyledi. Karayalçın, ABD'nin, terör sorunuyla Kürt sorununu ayrı değerlendirdiğini bildirdi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Sırplarla Hırvatlar arasında toprak paylaşımı konusunda Bosna-Hersek yönetimine destek vermek amacıyla Cenevre'ye gitmeden önce Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Cenevre'de Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aiia İzzetbegoviç, Başbakan Haris Siadziç ve BM Genel Sekreteri Butros Gali ilo do görüşeceğini belirterek, "Amaç, vermekte olduğumuz desteği yinelemsk. 50'dorı fazla ülkenin istekleri ve beklentileri, zamanında ve yerinde bir kere daha dile getirilecek" dedi. Konuşmasında, "Dünya daha fazla sorumluluk af-tında kalmak istemiyorsa, silah ambargosu kaldırılmalıdır" diyen Çetin, siiah ambargosunun kaldırılması isteminin, "dünyanın sesi" olduğunu, BM Genel Kurulu'nda 90'a yekin ülkenin bu yönde oy kullandığını vurguladı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul'da yaptığı konuşmada, tüm partilere seslenerek, "Türkiye'nin yalnız ekonomisi değil, bağımsızlığı da ciddi tehlikelerle karşı karşıyadır" dedi. Ecevit, konuşmasında, büyük sermaye çevrelerine verilen ödünlerle vergi reformunun büyük ölçüde yozlaştırıldığını, özelleştirme yolunda hiçbir adım atılmadığını iddia etti,

DSP Genel Başkanı Ecevit, ANAP, SHP, DYP'nin kamuoyunda hayal kırıklığı ve çaresizlik yarattığını, RP'nin de bu durumdan faydalandığını soyledi. DSP lideri, "Oysa RP'nin çözüm diye sunduğu adil düzen projesi, çözüm değil saçmalıklar dizisidir" dedi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Ağrı Dağt'ndan İran'a kaçmaya çalışan teröristlerden 20'sinin öldürüldüğü, çok sayıda teröristin de yaralandığı bildirildi. Şırnak'ın Cizre ilçesinde ise askeri bir aracın mayına çarpması sonucu bir uzman çavuş ve beş asker şehit oldu.

Bu arada, Prof. Dr. Bahriye Üçok'un ölümüne yol açan bombalı paket nedeniyle aranan kargo görevlisi Gülay Calap, İzmir'de düzenlenen PKK operasyonları sırasında 11 kişi ile birlikte yakalandı.

6- TÜBİTAK Başkanı Tosun Terzioğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, parlamentoda bilimsel ve teknolojik gelişmelerin görüşüleceği "Bilim ve Teknoloji Özel İhtisas Komisyonu" kurulması için TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a başvurduğunu söyledi. Terzioğlu, bilimle ilgili gelişmelerin görüşülmesinde, Meclis'te doğru kanalın çoğunlukla bulunamadığını belirterek, TBMM'nin bilim ve teknolojiye sahip çıkmasını istedi.

7- ABD Başkanı Bill Clinton ve Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Cenevre'de bir araya geldiler.

Görüşmeden sonra iki lider ortak bir basın toplantısı düzenledi. ABD Başkanı Cünton; PKK, Hizbullah ve diğer terör örgütlerine bakış açıları konusunda iki ülke arasında görüş ayrılıkları olduğunu ve bunların nasıl giderileceği konularını tartıştıklarını söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Esad ise, Suriye'nin İsrail ile adil ve kapsamlı bir bartş arayışında olduğunu belirterek, "Barışın gerektirdiklerini yerine getireceğiz. Bu, görüşmelere bağlı olacaktır ve basın toplantısında konuşulacak bir şey değildir" dedi.

8- Azeri uçaklarının Dağlık Karabağ'm başkenti Hankenti'ni bombaladıkları bildirildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, televizyondan yaptığı konuşmada, Azeri ordusunu başarısından dolayı kutlayarak, "Güvenlik Konseyi'nin işgal ettikleri topraklardan çekilmelerini öngören kararına karşın Ermeniler'in, kuvvet kullanmaya devam ettiklerini" belirterek, "Topraklarımızı kurtarmak için harekete geçmek zorundaydık" dedi.

Bu arada Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaların sona erdirilmesi amacıyla, Azerbaycan Savunma Bakanı Memedrafi Memedov ile Ermenistan Savunma Bakanı Serj Sarkisyan'ın, Rus Ordusu Kafkasya Komutanı Korgeneral Fyodor Raut aracılığıyla Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te bir araya geldikleri, ancak görüşmelerden bir sonuç alınamadığı bildirildi.

9- Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Yegor Gaydar, görevinden istifa etti. Gaydar yaptığı açıklamada, "Aynı zamanda hem hükümet içinde hem de onun karşısında yer alamam" diyerek, hükümetin reformcu kanadında istifaların devam edeceğini söyledi.

17 OCAK 1994

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Ahmet Çavuşoğlu ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. ATO Başkanı Ahmet Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, Vergi Yasası görüşülürken kendilerine danışılmamasmı eleştirerek, ekonomik konularda kararlar alınırken ilgili komisyonlara bir temsilcilerinin alınmasını istedi.

Hüsamettin Cindoruk, ATO Başkanı Ahmet Çavuşoğlu'nun eleştirilerine karşılık olarak yaptığı konuşmada, "Türkiye barışçı bir ülke. Meclİs'ten istemleriniz, dünya parlamento sistemleri dahilinde değildir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'i kabul ederek bir süre görüştü. Genelkurmay Başkanı Güreş, kabulde yaptığı konuşmada, özellikle terhislerin ertelenmesinden sonra basında Genelkurmay'ı hedef alan yayınlardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi

Başbakan Çiller de herşeye rağmen güvenlik güçlerinin teröre karşı sürdürdüğü kararlılıktan vazgeçilmemesi gerektiğini bildirdi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Sabah garetesine yaptığı açıklamada, Cenevre'de ABD Başkanı Bill Clinton ile Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad arasında yapılan görüşmede PKK terörü konusunun, Clinton tarafından gündeme getirilmesini memnunlukla karşıladıklarını bildirdi.

Çiller, Ortadoğu barışı konusunda Suriye ile temasa geçeceklerini de sözlerine ekledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, parti genel merkezinde yaptığı toplantıda, Çankaya, Mamak ve Yenimahalle belediye başkan adaylarını açıkladı. Yılmaz, partisi iktidarda iken yerel yönetimlerde gösterilen hizmet hamlesinin, 1989 genel seçimlerinden sonra durduğunu ileri sürerek, seçimleri kazanmaları halinde başlatacakları ikinci şehircilik hamlesini Türkiye'nin her yanına yayacaklarını söyledi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, Başbakan Tansu Çiller ile bir görüşme yaptı. Karayalçın, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, memurlara ek zam verilmesine yönelik çalışmaların, ilk Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınacağını bildirdi. Karayalçın, memur eylemleri sırasında memurlara karşı tavrı nedeniyle, Ankara Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar'm görevden alınıp alınmayacağı konusuyla ilgili bir soru üzerine, "Sayın Başbakanla bu konuya ilişkin henüz bir görüşmede bulunmuş değiliz. Ancak hükümet olarak memurlara karşı yapılan bu işlemler konusunda zaten soruşturma başlatmış durumdayız" dedi.

6- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'e, laiklik ve evrensel barışın korunmasına sağladığı katkılar nedeniyle, "Melvin Jones Dostluk Ödülü" verildi. İstanbul'da yapılan ödül töreninde bir konuşma yapan Özden, kimilerinin din adına, kimilerinin de ilericilik ve demokratlık adına insanları karalamaktan, öldürmeye kadar her türlü oyunun peşinde olduklarını belirterek, "Ulusun birliğine ve onurumuza saldıranlara sesleniyorum: Şeriat başka şeydir, Müslümanlık ve dindarlık başka şeydir" dedi.

7- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Atina'da düzenlediği basın toplantısında, Cenevre Anlaşması uyarınca Ege'deki Yunan adalarının kıta sahanlığına sahip olduğunu belirterek, ülkesinin Ege'de kendi karasuları dışında da petrol arama hakkına sahip olduğunu ileri sürdü.

8- İsrail Başbakanı İzak Rabin, dün Cenevre'de bir araya gelen ABD Başkanı Bill Clinton ile Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın görüşmeleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, ülkesinin "Barış için cesur adımlar atmaya" hazır olduğunu belirterek, "Ancak bu konuda Suriye'nin hazır olduğundan emin değiliz" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres de, CNN televizyonuna verdiği demeçte, "ABD Başkanı Clinton'un Suriye ile aramızdaki barış yolunun açılması için göstermiş olduğu çabayı memnuniyetle karşılıyorum. Ancak barış yolu aydın, güçlü, kesin olmalıdır" dedi.

9- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Körfez Savaşı'nın üçüncü yıldönümü nedeniyle televizyondan yaptığı konuşmada, ülkesine yönelik devam ettirilen uluslararası yaptırımlar karşısında eli kolu bağlı kalmayacaklarını belirterek, "Batı ülkelerinin saldırganlıklarına karşılık vereceklerini" bildirdi.

10- Kırgızistan Devlet Başkanı Asker Akayev, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov'un Kırgızistan'a yaptığı ziyaret sonrası bir basın toplantısı düzenledi. Akayev basın toplantısında, Kazakistan ve Özbekistan'ın geçen hafta imzaladıkları "Ortak Pazar" oluşturma yolundaki anlaşmaya ülkesinin de katıldığını, bu anlaşmayla üç ülke arasındaki tüm sınırların kaldırılması için gerekli hukuki zeminin hazırlanmış olduğunu bildirdi.

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov da yaptığı açıklamada, anlaşmayla, üç ülke arasında mal, sermaye ve insan gücünün serbest dolaşımının sağlanmasının, Orta Asya'nın ekonomik gelişimi için tek elverişli yol olduğunu söyledi.

11- ABD'nin California eyaletinde meydana gelen depremde 22 kişi öldü.

18 OCAK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, geçtiğimiz hafta meydana gelen memur eylemlerini üzüntüyle karşıladığını belirterek, memurları "beğenseler de beğenmeseler de yasalara uymaya" çağırdı. Çiller, memur eylemlerinde polisin kaba güç kullanmasını doğru bulmadığını belirtti ve bu tür olaylarda kullanılmak üzere yeni teknolojilerin Türkiye'ye getirilmesi için İçişleri Bakanlığı'na talimat verdiğini bildirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çillerin katıldığı NATO zirvesini "tam bir başarısızlık" olarak niteledi ve Başbakan Çiller'i, "Dış politikayı Türk kamuoyuna karşı kullanmak", basını da "Başbakan'ı haksız bir başarıyla laçlandırmakla" suçladı.

3- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, Ankara'da yaptığı açıklamada, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'irı isteği üzerine 21-22 Ocak tarihleri arasında Bakü'de ikincisi yapılması planlanan Türk Cumhuriyetleri zirvesinin süresiz olarak ertelendiğini bildirdi.

4- ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, RP'nin gelirleriyle ilgili bir inceleme yaptırdığını belirterek, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın faiz konuşmalarıyla, partisinin hesapları arasında büyük bir çelişki bulunduğuna dikkat çekti. Taşar, faiz gelirini "haram" sayan RP'nin, Anayasa Mahkemesi'nce yapılan mali denetiminde, 35 milyon faiz geliri sağladığının anlaşıldığını bildirdi.

5- TEK'in özelleştirilmesine olanak tanıyan KHK'nin yasalaştırılmasını öngören yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. TEK'in hisse ve diğer varlıklarının satışında KOİ'nin yetkili kılınmasını da öngören yasa tasarısı ile ilgili alt komisyon raporunda, elektrik enerjisi sektöründeki uygulamalar dikkate alınarak özelleştirmeye ilişkin her türlü işlem ve sözleşmelerin, özel hukuk sözleşmeleri çerçevesinde olduğu ve imtiyaz oluşturmadığı bildirildi.

6- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Rusya Federasyonu Enerji Bakan Yardımcısı Anatoli Tikanov, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'ye halen yılda 5.5 milyar metreküp doğal gaz verdiklerini belirterek, bu miktarın 2.5 milyar metreküp artırılacağını söyledi.

Türkiye ile ülkesi arasında petrol, doğal gaz ve kömür alanlarında işbirliği öngören bir protokol da imzalandığını bildiren Tikanov, "2050 yılına kadar Türkiye'nin doğal gaz ihtiyacını karşılamayı garanti ediyoruz" dedi.

7- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, parlamentoda yaptığı konuşmada, Suriye ile İsrail arasında barışın sağlanması için ülkesinin Golan tepeleri konusunda taviz vermesi gerektiğini, bunun için de referanduma gideceklerini belirtirken, Başbakan İzak Rabin ise karar vermek için henüz erken olduğunu söyledi.

8- Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev, Moskova'da BDT ülkeleri elçileri ile yaptığı toplantıda, eski Sovyet cumhuriyetlerinin yer aldığı bölgenin Rusya için "yaşamsal öneme" sahip olduğunu söyledi.

Kozirev, bu nedenle eski Sovyet cumhuriyetlerindeki Rus birliklerinin tümüyle çekilmesinin Rusya'nın güvenliği açısından sakıncalı olacağını ve bu bölgelerdeki bazı "elemanların" Rusya'nın çıkarları için tehdit oluşturduğunu söyledi. Kozirev, "Yüzyıllardır Rusya'nın nüfus bölgesi olan bu yörelerden çekilemeyiz. Birliklerimizi çekersek, boşluğu düşman güçler doldurur" dedi. Kozirev, eski Sovyet cumhuriyetlerinde yaşayan Rus azınlığın çıkarlarının savunulmasının da Rus dış politikasının temel ilkelerinden biri olduğunu söyledi.

19 OCAK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, döviz fiyatlarında yaklaşık 3 bin liralık bir artışla Amerikan Doları'nın 17 bin liradan 20 bin liraya, Alman Markı'nın da 9500 liradan 10500 liraya yükselmesi ile ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, "Her şey kontrol altında, dengelerini buluyor. Kimsenin ürkeceği, korkacağı bir şey yok. Merkez Bankası iş başında" dedi.

Dövizdeki yükselişi, siyasi partiler de değerlendirdi.

DYP Aydın Milletvekili Tunç Bilget ve İsparta Milletvekili Aykon Doğan, partileri adına yaptıkları açıklamalarda, hükümetin döviz piyasasına müdahale etmemesinin isabetli bir karar olduğunu savundular.

SHP İstanbul Millevekili Nami Çağan, dövizin yükselmesini olumlu bulduğunu söyleyerek, Merkez Bankası'nın müdahalesine gerek olmadığını, bu durumun özellikle ihracaatı artırıcı etkisi olacağını belirtti.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da, grubunda yaptığı konuşmada dövizdeki artışın iyi olmadığını vurgulayarak hükümeti eleştirdi. Erbakan, "Herhangi bir Batı ülkesinde, parasının değer kaybının bırakın günlük, yıllık yüzde 4'e ulaşması halinde o hükümet ayakta kalamaz. Başbakan sözde ekonomi profesörü olacak" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, parti meclisinde yaptığı konuşmada, ANAP'ın 8 yıl Türkiye'yi yönettiğini, isteyip de yapamadığı bazı hizmetlere rağmen cumhuriyet tarihi boyunca gerçekleştirilen en büyük değişimi ve hizmet hamlesini gerçekleştirdiğini söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, İstanbul'da düzenlenen "Anayasa ve Laiklik" konulu konferansta yaptığı konuşmada, "Seçimler nedeniyle Türkiye'nin vazgeçmesi olanaksız demokrasi ve cumhuriyet yolundan ayrılacağını sanıp, değişik özlemler vaat edenler boşuna umutlanmasın" dedi.

4- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Ankara'da memur eylemleri sırasında meydana gelen olaylarla ilgili olarak TBMM'ye bilgi verirken, terör örgütlerinin büyük şehirlerde eylemler planladığını ve bu nedenle de politikacıları hedef aldığını belirterek, polisin suikast ihbarları nedeniyle sürekli teyakkuz halinde bulunduğunu, bu nedenle de psikolojik gerginlik içinde olduğunu savundu.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy, Ankara'da düzenlenen "Enerji Verimliliği Sergisi"nin açılışında yaptığı konuşmada, "Enerji yatırımlarımız zamanında başlayıp, zamanında bitirilirsG, 2010 yılına kadar her hangi bir enerji darboğazı söz konusu değildir" dedi,

6- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, partisinin İstanbul Ümraniye ilçe örgütünce düzenlenen "Barış ve Demokrasi" gecesinde yaptığı konuşmada, partilerin seçimlerde tanınmış kişileri aday göstermesini eleştirerek, siyaseti kişiselleştirip özelleştirmenin, siyasete yapılan en büyük kötülük olduğunu savundu.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kırallıoğlu, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, diğer parti liderlerinin DYP'ye yönelik eleştirilerini yanıtladı. Kıratlıoğlu, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın, son NATO zirvesinde Başbakan Tansu Çiller'in elde ettiği başarıyı "hafife aldığını" söyledi.

8- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İstanbul'da düzenlenen Erzincanlı Sanayici ve İşadamları toplantısında yaptığı konuşmada, "Türkiye 20 yıldır terörle mücadele ediyor, sona erdirmek için toplumun bütün kesimleri anlaşmalı" dedi.

9- İstanbul'da dinci İBDA-C örgütünce çeşitli yerlere bırakılan ses bombalarının patlaması üzerine panik yaşandı. Ölen ya da yaralananın olmadığı patlamalarla ilgili bir kişi yakalandı.

10- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Almanya, İngiltere ve Türkiye arasında yapılacak danışma toplantısı için Ankara'ya geldi. Hurd, Türkiye'nin insan hakları konusunda alacağı adımlarm Güneydoğu sorununun çözümünde de etkili olacağına işaret etti. Douglas Hurd, TÜBİTAK'ta yaptığı konuşmada, Avrupa ile yakın ilişkilerin, "imtiyazların" yanı sıra "yükümlülükler" getirdiğini belirterek, Türkiye'nin, insan haklarının iyileştirilmesi konusunda hızlı adımlar atması gerektiğini söyledi.

11- İsrail Başbakanı İzak Rabin, Kudüs'te gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye ile yapılacak bir anlaşma sonucu Golan'daki Yahudi yerleşim birimlerinin dağıtılabileceğini söyledi.

İzak Rabin, dün yaptığı açıklamada Golan konusunda kendilerine uygulanacak bir baskı karşısında referanduma gidebileceklerini bildirmiş, bunun üzerine Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el Sara, İsrail'in Suriye'ye ait olan Golan konusunda referandumun devletler hukukuna aykırı olduğunu belirtmişti.

Öte yandan, İsrail savaş uçaklarının Güney Lübnan'daki bir Filistin kampını bombaladığı bildirildi.

12- Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev'in, "Rus birliklerinin eski Sovyet cumhuriyetlerinde kalması gerektiği" yolundaki açıklamasından sonra, Estonya, Letonya ve ütvanya dışişleri bakanları, Letonya'nın Jurmala kentinde toplanarak Kozirev'in açıklamasını görüştüler. Toplantıdan sonra Estonya, Letonya ve Litvanya dışişleri bakanlıklarından ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, Kozirev'in konuşmasının "ülke egemenliklerine bir tehdit olarak görüldüğü" kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Michaet McCurry de yaptığı açıklamada, "Rusya'dan Kozirev'in konuşmasına açıklama getirmesini isteyeceklerini" söyledi. McCurry, "Moskova'ya sürekli olarak, Estonya ve Le-tonya'daki Rus birliklerinin en kısa süre içinde geri çekilmesini beklediğimizi vurguladık" dedi.

20 OCAK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ekonomik sorunları siyasi sorunlardan ayırmanın mümkün olmadığını belirterek, "Paniğe gerek yok. Türkiye'de para, kur meseleleri önümüzdeki zaman içinde yatışır" dedi. Demirel, Türkiye'nin 13-14 yıldır enflasyonun içinde yaşadığını, enflasyonun bütün dengelen bozduğunu, bütün bu sorunların ülkedeki mekanizmaların kullanılarak çözümlenebileceğini belirtti. Türkiye'de henüz ne siyasi ne de ekonomik liberalizmde istenilen noktaya ulaşılamadığını belirten Demirel, Türkiye'de yasalara sahip çıkılması gerektiğini ve piyasa ekonomisinin bazı eksikleri olduğunu bildirdi.

2- Başbakan Tansu Çiller, DYP Genel İdare Kurulu top'ıntısının açılışında yaptığı konuşmada, Türk Lirası'na yatırım yapılması çağrısında bulundu. Hazine bonolarının her türlü faizden daha fazle kar getirdiğini belirten Çiller, "Bir iki günlük değişmelere kanıp Türk Lirası'ndan kaçanlar yanlış hesap yapıp yanılırlar" dedi. Türiye'nin döviz sorunu olmadığını, aksine çok iyi durumda olduğunu savunan Çiller, "Döviz sorunu değil kamu açığı sorunu bulunmaktadır. Bu on yıllık bir birikimdir. Eğer orta vadeli tedbirleri almakta işbiıliği ve uzlaşma içerisinde davranmazsak, kamu açıklarının daha da büyümesi gündeme gelecektir" dedi.

3- İSKİ olayıyla ilgili olarak kurulan ve çalışmalarını İstanbul'da sürdüren TBMM İSKİ Araştırma Komisyonu üyesi ANAP Milletvekili Naci Ekşi, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, SHP İstanbul İl Başkanı Yüksel Çengel, İSKİ eski Genel Müdürü Ergun Göknel ve 13 kişi hakkında açılan davada, mahkemenin verdiği "beraat" kararının, kararın temyiz edilmemesi üzerine kesinleştiğini söyledi. Ekşi, komisyonun gerekirse SHP eski Genel Başkanı Erdal İnönü'nün de ifadesine başvurabileceğini söyledi.

4- 15 yıl mesleğini yapmış olmak koşuluyla Emniyet Genel Mü-dürlüğü'nde başkomiser, Jandarma Genel Komutanlığı'nda subaylık yapmış olanlar, MiT'ten emekli ya da ayrılanlar ile avukat ve yargıçların, özel dedektiflik yapmasına olanak tanıyan yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Türkiye, İngiltere ve Almanya arasında, Ankara'da yapılan üçlü danışma toplantısı sona erdi.

Toplantı sonucunda düzenlenen ortak basın toplantısında Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, "Türkiye'nin, Avrupa'nın siyasal, ekonomik, güvenlik ve savunma yapısına yakınlaşması konusunda görüş birliğimiz var. Soğuk savaş sonrası durumu değerlendirdik. Balkanlardaki ve Kafkaslardaki gelişmeler konusunda neler yapılabileceğini konuştuk. Rusya ile işbirliğinin geliştirilmesi ve sağlanacak destekler üzerinde durduk. Ama, bu desteklerin bütün ülkelerin bağımsızlık ve egemenlikleri korunarak yapılması konusunda da görüş birliğine vardık. Irak ambargosunun Türkiye'ye yarattığı sorunlar pkonusunda Kendilerine bilgi verdim" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hurd de, insan hakları konularını tartıştıklarını söyledi. Bir soru üzerine Hurd, Kuzey Irak'ın statüsü konusunun Irak'ın içinde halledilmesi gerektiğini belirterek, "Güneydeki Şiiler için de aynı şey geçerlidir. Özerklik konusu ve anayasal düzenlemeler Irak'ın içinde halledilmelidir. Çekiç güç konusunda işbirliği yaptık. Azınlık haklarını korumak lazım" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ise Alman gazetecilerle yaptığı konuşma sırasında Ortadoğu'da sınırların değişmezliği ilkesini yineleyerek, "azınlıklara kültürel özerklik" verilmesinin önemini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, toplantılar sonucunda Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, "Avrupa'nın güçlü iki ülkesinin, Ankara ile somut olarak dayanışma içinde olduklarını göstermelerinin" önemli olduğunu söyledi. Sanberk, toplantılarda ağırlıklı olarak, Türkiye'nin bölgesindeki güvenlik konusunun ele alındığını, bu çerçevede İngiltere ve Almanya'nın AB'ye tam üye olmayan Türkiye'nin BAB'a olan "ortaklık" statüsünden "tam üye" durumuna getirilmesinin yollarını arayacaklarını söyledi.

6- Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi İnal Batu, New York'ta yaptığı açıklamada, Türkiye'ye 30 yıldan fazla bir süredir BM Güvenlik Konseyi'nde görev verilmediğini belirterek, Kıbrıs meselesi yüzünden Türkiye'yi hedef alan bir ambargo bulunduğunu, bu uygulmanın "haksız" ve "çirkin" olduğunu söyledi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin önerdiği "güven artırıcı önlemler" paketini görüşmeyi kabul ettiklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Denktaş, "güven artırıcı önlemleri değil, bu önlemleri görüşmeyi kabul ettiklerini" vurgulayarak, "Görüşmeden zarar gelmez. Görüşmeyle Türk halkına neler veriliyor, neler verilmek isteniyor, hunlan tartışacağız. Belirli ilkelerimiz vardır, bunlar ortadadır. Görüşmeleri başlatabiliriz" dedi.

8- Cenevre barış görüşmelerinde yeni Yugoslavya ile Hırvatistan'ın ardından Bosna'daki Sırplarla Hırvatlar da resmi olarak ilişki kurma kararı aldılar. Anlaşma uyarınca Sırplar, Mostar'ın Hırvat kesiminde, Hırvatlar da Sa-raybosna'nın Sırp kesiminde birer temsilcilik açacaklar.

Bu arada Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç, NATO yetkilileri ile Tuzla Havaalam'nın açılmaması ve Srebreniça'da mahsur kalan BM Barış Gücü'nün rotasyonunun sağlanmaması durumunda Bosna'daki Sırp mevzilerine hava saldırısı düzenleme konusunu tartışmak üzere Brüksel'e gitti. İzzetbegoviç, Brüksel'e gitmeden önce Cenevre görüşmeleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Saraybosna'nın iki yıllığına BM yönetimine verilmesi önemli bir gelişmedir. Bu, şu anda en iyi çözümdür. Kentin etrafındaki abluka kalkacak, top ateşi kesilecektir" dedi. Saraybosna konusunun, mozayiğin yalnızca bir parçası olduğunu belirten İzzetbegoviç, görüşmelere devam edilmesinden yana olduğunu bildirdi.

21 OCAK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin ekonomik durumunu değerlendirdi. Demirel, piyasadaki gelişmeler konusunda görüşmek üzere Başbakan Tansu Çiller’i Çankaya Köşkü'ne çağırdığını belirterek, "Yüzde 70 enflasyon herşeyi altüst etti. Bunun nedeni Türkiye'nin hala piyasa ekonomisine geçememiş olmasıdır" dedi. Demirel, bu konulardaki eleştirilerinin sadece yardım mahiyetinde olduğunu vurgulayarak, "Ben Sayın Başbakana yardımcı olurum düşüncesiyle bu görüşleri ve değerlendirmeleri aktaracağım. Seyirci kalamam. Ama bu kesinlikle bir muhtıra falan değil" diye konuştu.

2- Başbakan Tansu Çiller, dövizdeki hızlı artışın ekonomide yarattığı etkilen değerlendirirken, dolar spekülatörlerini suçladı ve "Önümüzdeki günlerde bu kişiler spekülasyonun zararını görecekler" dedi. Çiller, borsa ve sermaye piyasalarıyla ilgili olarak Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada da, "Sermaye piyasasının genişleyeceğini söylemiştim. Bunu söylediğim zaman borsa endeksi 3 binlerdeydi, şimdi 25 binlerde. Yüzde 550 dolayında bir artış var. Bu sermaye piyasalarının genişlediğini gösteriyor" dedi. Türkiye'de döviz bunalımı bulunmadığını belirten Çiller, "Türkiye hiç olmadığı kadar döviz rezervine sahip. Sorun döviz değil, sorun kamu açıklan. Bu da on yıllık birikimin sonucu, ama üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Kamu açıklarını azaltmak için vergi reformu yaptık. Bunun sonuçlarını 1995'te alacağız" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller, yerel seçim hazırlıkları nedeniyle gittiği İstanbul'da, İstanbulluların yeniliği ve değişimi istediğini belirterek, partisinin adaylarının bu değişime hizmet edecek kişiler olduğunu söyledi.

4- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'ye karşı tehditkar davranışlar sergileyen Rusya ve Yunanistan'ın yanlış adım atmamaları gerektiğini belirterek, "Türkiye'ye dost olmayanın sonu hüsrandır. Düşmanlık besleyenler pişman olurlar" dedi. Çiller, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasından yana olduklarını belirterek, Kürt devletinin kurulması iie o bölgenin tarihi bir yanılgı içine itileceğine işaret etti.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İzmir'de yaptığı açıklamada, 27 Mart yerel seçimlerinin Türkiye'nin siyaset tarihinde dönüm noktası olacağını belirterek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, SHP eski Genel Başkanı Erdal İnönü ve Başbakan Çiller'in, verdikleri hiç bir sözü yerine getirmediklerini öne sürdü.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal. Balıkesir'in Gönen ilçesinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türk siyasetinde sen-ben kav-gasınm yaşandığını, siyasetin sığlaştığım ve yapaylaştığını söyledi. Baykal, CHP'nin, ülkeyi demokratikleştirme mücadelesi verdiğini belirterek, "Bugün er» yaşını tamamlamış partiler, yaşlanmış, tükenmiş kirlenmiştir. 70 yaşındaki CHP ise sanki dün doğmuş gibidir" dedi.

7- DYP, ANAP ve RP milletvekilleri, "Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyelerinin asli görevleri dışında basına bilgi ve demeç verip, yorum yapmasını yasaklayan" bir yasa teklifi hazırlayarak Meclis Başkanlığına sundular. Yasa teklifinde, yasaklanan kapsamda demeç verenlerin görevlerinden çekilmiş sayılacakları hükmüne yer verildi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Vaiiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bitlis'in Hizan ile Elazığ'ın Karakocan ilçelerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 14 PKK'lı terörist ölü ele geçirildi. Çatışmada bir güvenlik görevlisi şehit oldu.

9- Dışişleri İkili Siyasi İlişkiler Müsteşar Yardımcısı Bilgin Unan; Türkiye, Almanya ve İngiltere arasındaki dayanışma toplantıları çerçevesinde Ankara'da dışişleri bakanlarını biraraya getiren üçlü zirve görüşmeleriyle ilgili olarak gazetecilere bir brifing verdi. Unan, toplantılarda ağırlıklı olarak Avrupa'nın bütünündeki güvenlik sorunları çerçevesinde Rusya ve eski SSCB'deki gelişmeler üzerinde durulduğunu belirtti.

10- Türk Tiyatrosu'nun ilk kadın sanatçılarından Bedia Muvahhit, 97 yaşında İstanbul'da öldü.

11- Yeni KKTC Hükümeti'nln, "BM'nin güven arttırıcı önlemler paketini görüşmeye hazırız," şeklindeki açıklaması üzerine, Atina'da bulunan Kıbrıs Rum lideri Glafkos Klerides, "Türk tarafının BM önerilerini kabul etmesinden sonra Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunacağına şimdi daha çok inandığını" söyledi. Klerides, "Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için yalnız Türkiye'nin değil, BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin de gayret göstermesi gerekliğini" sözlerine ekledi. Klerides'in yardımcısı Alexsis Galanos ise Lef-koşa'da bir açıklama yaparak, KKTC'nin açıklamalarını yeterli bulmayarak, Rauf Denktaş'ın tehlikeli bir manevrası olarak değerlendirdi. Galanos, "Türkler sorunun özüne inmeye niyetli gözükmüyor. Denktaş, masada yine olumsuz bir tavır takınacak, görüşmeleri çıkmaza sokacak" iddiasında bulundu.

12- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali, Hollanda'nın Lahey kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, eski'Yugoslavya'daki özel temsilcisinin çağrıda bulunması halinde Bosna-Hersek'te hava harekatının yapılabileceğini söyledi. Gali, Bosna-Hersek'te Sırp kuşatması altında bulunan

Srebrenica kentindeki Kanadalı BM askerlerinin yerini yakında Hollanda taburunun alacağını hatırlattı. Gali, görev değişiminin engellenmesi durumunda Yugoslavya Özel Temsilcisi Yasuhi Akashi'den gelebilecek çağrı ile hava saldırısı için yetki vereceğini söyledi.

13- İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman, Türkiye ziyareti öncesinde, Kudüs'te, Milliyet gazetesine bir demeç vererek, Ortadoğu'daki gelişmeler konusundaki düşüncelerini açıkladı. Weizman, "14 yıl önce Mısır ile imzalanan Camp-David anlaşmasında İsrail, Filistinlilere daha esnek davranmış olsaydı, bugün Ortadoğu'da barış umutları daha güçlü olabilirdi. Ama madalyonun diğer yüzü de var. Arafat da bu anlaşmayı kabul etseydi, bugün belki de Eriha gibi iki bin nüfuslu bir kasaba ile Gazze yerine daha geniş bir alanda Filistinlilere özerklik sağlanmış olurdu. Bugün barış süreci yeniden tıkanmış görünüyor" dedi. Weizman, Suriye ite ilgili değerlendirmesinde de, Suriyeli yetkililerin Cenevre'de yapılan doruk toplantısında İsrailli yetkililerle görüşmemelerini eleştirerek, "Hafız Esad, Cenevre'de İsrail liderleriyle bu-luşmamakla büyük bir fırsat kaçırdı. Eğer Esad barış istiyorsa, bizimle konuşmalıdır" dedi.

14- ABD Başkanı Bill Clinton, göreve gelişinin birinci yıldönümü do-layısıyie CNN televizyonundaki konuşmasında, eski Yugoslavya'daki olaylara değinerek, "Oradaki olaylar hakkında iyimser olunmaması gerektiğini öğrendim" dedi. Boşnaklara denize çıkış yolu verilmeden barış sağlanamayacağını kaydeden Clinton, "Müslümanlara denize bir çıkış vermek zorunda kalacaklar, ya da çatışmalar sürer gider" dedi. ABD Başkanı, Cenevre'de bir araya geldiği Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ı samimi bulduğunu kaydetti ve "Barışı istediğine inanıyorum. Barış, Suriye halkının çıkarınadır" dedi.

22 OCAK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, seçim gezileri çerçevesinde gittiği Afyon'da yaptığı konuşmada, geçen hafta dövizde yaşanan dalgalanmalara değinirken, sorumlu olarak 10 yıl iktidarda kalan ANAP'ı gösterdi. Vatandaşlara, Türk Lirası ve Hazine bonolarına yatırım yapma çağrısını yineleyen Başbakan, "Bunu 1992'de devlet bakanlığım dönemimde de söylemiştim, şimdi de söylüyorum. Çünkü vatandaşımın canının yanmasını istemem” dedi.

2-ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İzmir'de yaptığı açıklamada, 27 Martta yapacak yerel seçimlerin hükümet için "güvenoyu" olduğunu belirtti. Yılmaz, bazı siyasi partilerin sanatçıları aday göstermelerine ilişkin bir soruyu yanlarken de, "Biz olaya, kim en çok oy alır diye değil, bizim programımızı kim en iyi uygular diye bakıyoruz. Ne göz boyayan adaylar, ne de hayali vaatlerle milletimizin aldatılmaması için uyarı görevimizi sürdüreceğiz. Farklı dünya görüsünden adaylarla halka iyi hizmet verebilmek mümkün değildir" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, yaptığı yazılı açıklamada, bazı milletvekilleri tarafından hazırlanarak Meclis'e sunulan, "Yüksek mahkeme başkan ve üyelerine basına açıklama ve yorum yapma yasağı" icergn yasa önerilerini eleştirerek, "Türkiye'yi Türkiye yapan ilkeleri savunan insanları susturmak, Türkiye'ye ihanettir" dedi. Özden, konuşmalarında savunduğu ilkelerin bütün yurttaşlarca savunulması gerektiğini belirterek, "Çok iyi bilmeme karşın, dinsel konulara girmiyor ve saygıyla karşıladığımı söylüyorum. Laikliği ve Atatürk ilkelerini tanıtıyor, ulusal birliğin önemi üzerinde duruyorum. Anayasal ilkeleri savunuyorum. Bu da benim görev andımın ve yurttaştık borcumun gereğidir" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Gaziantep'te yapılan parti meclisi toplantısında, sağ partilerin ne Türkiye'yi ne de kentleri yönetecek ufuklarının olmadığını savundu ve Türkiye'yi ve kentleri yönetmek bizim işimiz. Alnımız ak, yüzümüz pak, başımız dimdik seçime gidiyoruz, gelsinler hesaplaşalım" dedi. Karayalçın, konuşmasında, PKK terörüne de değinerek, "Bütün gücümüzle PKK'yı çökerteceğiz" diye konuştu. Karayalçın, Suriye ile su konusunda herhangi bir diyaloga girmeyeceklerini yineledi.

5- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Ankara'da düzenlenen "Ge-İişen Türkiye'de Terör Sorunu" konulu panelde yaptığı konuşmada, PKK'nın Güneydoğudaki bazı köy ve mezralarda seçmen sayımı yaptığını ve halka, "Sayınızı biliyoruz, bu sayıdan az oy alırsak hesabını sorarız" dediğini açıkladı. Gölhan, 27 Martta yapılacak yerel seçimler için Güneydoğu'da ek askere gereksinim bulunduğunu belirterek, "Bugün seçim yapılırsa, çok güvenli olacağını söyleyemem, ama gerekli önlemler alınacaktır" dedi. Terörü "bumerang" olarak değerlendiren Gölhan, Komşularımızı uyarıyorum. Terör gün gelir, sizi de zarara sokar. Nitekim Almanya yıllarca PKK'lılara hoşgörülü davrandıktan sonra, geçen yıl kendi vatandaşlarına zarar verdiği için yasaklamaya mecbur kaldı. Fransa da öyle. Bu işin sonu ölüm ve kan. Dünyanın hiç bir yerinde hiç bir ülke teröre yenilmemiştir" dedi.

6- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Kocaeli'de baâına yaptığı açıklamada, Ankara'daki memur eylemleri ve eylemler sırasında emniyet güçlerinin memurlara davranışları konusuna değinirken, "Bu tür olaylar son derece üzücü. Polisimiz bundan sonra bu tür olayların meydana gelmemesi için daha fazla özen gösterecektir. Toplumsal olaylarda dayak ve copun kullanılmaması için gerekli te'imatlar verilmiştir" dedi.

7- TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Başkanı Sadık Avundukluoğlu ve komisyonun SHP'li üyesi Mustafa Yılmaz, Cumhuriyet gazetesine yaptıkları açıklamada, Hizbullah ve PKK yanlılarının devletin içinde de olduğunu belirttiler. Cezaevlerinde yeterli denetimlerin olmadığını, bazı hükümlülerin dışarıya çıkarıldıklarını belirten Avundukluoğlu, "Bize gelen bilgilere göre, cezaevinde tutukluyken dışarıya çıkarılan, dışarıya çıkmasına müsaade edilen sanıklar ve hükümlüler var. Gerekçesini bilmiyoruz, öğ-renemeyiz de. Çünkü dışarıya çıkmasına müsaade eden makam mahkemedir. Biz mahkemeye bunu soramayız, o zaman yargıya karışmak olur" dedi.

Batman'da bir Hizbullah kampı olduğunun ileri sürüldüğünü belirten Mustafa Yılmaz da, "Biz dinlediğimiz yetkililerden böyle bir kampın varlığı konusunda bilgiler almıştık. Bu bantlarda kayıtlıdır, rapora geçecektir ve ortaya da çıkacaktır. Bir olay varsa bunu saptamalıyız" dedi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Mardin'de PKK'lı teröristlerin köylülerin üzerine el ve gaz bombaları atmaları sonucu çoğunluğu kadın ve çocuk 16 kişi öldü, 7 kişi zehirlendi. Olaylar sırasında 4 köy korucusu da şehit edilirken PKK'lılardan ikisi öldürüldü.

9- Rusya Başbakanı Victor Çernomirdin adına bir açıklama yapan basın sözcüsü, yeni kabinenin reform programında piyasa ekonomisinin yalnızca bazı unsurlarının bulunduğunu, radikal reform döneminin kapandığını bildirdi. Sözcü, Çernomirdin'in, "Batının piyasa ekonomisi kurallarını mekanik olarak Rus toprağına taşıma çabalarının halka yarardan çok zararı dokunmuştur" görüşünde olduğunu sözlerine ekledi.

10- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Sırp bombardımanı sonucu G çocuğun öldüğü, 3 çocuğun da yaralandığı bildirildi.

23 OCAK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyet gazetesine, gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun öldürülmesinin birinci yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, Mumcu'ya yöneltilen suikast ve diğer cinayetleri aydınlatmanın "Türkiye Cumhuriyeti'nin her hükümetinin borcu olmaktan öte, görevi olduğunu" söyledi. Demirel, Mumcu cinayetinin aydınlatılması konusunda soruşturma makamlarına, "devletin arkalarında olduğu" güvencesini vererek, "Suçu işleyen kim otursa olsun, araştırma ve soruşturma nereye varırsa varsın, bütün cinayetlerin aydınlatılması ve katillerin cezalandırılmasını her zaman istedim ve istemeye devam edeceğim" dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nden, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, 3962 Sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun bir maddesinin değiştirilmesi ve geçici maddelerin eklenmesiyle ilgili yasayı TBMM'ye geri göndermesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Cum-hurbaşkanlığı'na gönderilen kanunla Hakimlik ve Savcılık mesleğine geçecek olanlara verilmek istenen imkanlar, başlangıçtan beri bu mesleklerde çalışanlara nazaran ayrıcalıklar getirdiğinden adı geçen kanun, Anayasa'nın öngördüğü eşitlik ilkesine aykırı görülmüştür" denildi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye'de yayın yapan televizyonların Ankara temsilcileriyle yaptığı pazar sohbetinde, Türkiye'nin döviz rezervinin iki yılda 5 milyar dolar artarak, 17-18 milyara ulaştığını, bu nedenle döviz krizinin söz konusu olmadığını söyledi. Başbakan, döviz krizi olarak nitelendirilen dalgalanmanın nedenini, çok büyük olan kamu açığına bağladi ve kamu açığını kapatmak için vergi yasasını çıkarttıklarını, bunun yanı sıra özelleştirmede de büyük adımlar atılmakta olduğunu vurguladı. Başbakan, "Bunların sonucunun 1995'te alınabileceğini" bildirdi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Gaziantep'te yapılan parti meclisi toplantısında, 21 ilin belediye başkan adaylarını açıkladı.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, düzenlediği haftalık basın toplantısında, geçen hafta Ankara'da yapılan Türkiye, Almanya ve İngiltere arasındaki danışma toplantılarıyla ilgili bilgi verdi. Sanberk, üçlü toplantının "kimseye" karşı ittifak kurulması anlamına gelmediğini vurgulayarak, toplantıda, Rusya'nın eski imparatorluğu tesis ederek yeniden Avrupa güvenliğine karşı tehdit oluşturamayacağı ve Yunanistan'ın da Türkiye'yi Avrupa'dan dışlayamayacağı mesajının verildiğini bildirdi.

6- Türk Hukuk Kurumu'nca, "Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu'yu Anma Etkinlikleri" çerçevesinde Ankara'da düzenlenen "Avrupa Birliği ve Türkiye" konulu panelde konuşan Adalet Bakanlığı Avrupa Topluluğu Koordinasyon Dairesi Başkanı Şeref Ünal, Türkiye'nin AT tarafından üyeliğe kabul edilebilmesi için gümrük birliği ile ilgili yükümlülüklerini mutlaka yerine getirmesi gerektiğini belirterek, Gümrük birliği Türkiye'nin önündeki son fırsattır. Bunun çok iyi değerlendirilmesi ve şartların yerine getirilmesi, Ankara Anlaşması ile aynı kaderi paylaşması gerekir" dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Sır-1 nak'ın Cizre ilçesi Emniyet Müdürlüğü'ne dün gece bir saldırı düzenleyen PKK militanlarının, 1 polis memurunu şehit ettiği, 3 polisi de yaraladığı bildirildi.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesi ve Elazığ'ın Ancak ilçesi kırsal alanında güvenlik güçlerinin sürdürdüğü operasyon sırasında 2 terörist öldürüldü.

Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Batman ve Muş'ta yakalanan, PKK'ya yataklık ettiği bildirilen 34 kişi tutuklandı.

İstanbul Halkalı'da Polis lojmanlarının yakınındaki bir kahvehaneye yapılan silahlı saldırıda 5'i polis 11 kişi yaralandı.

8- Cumhuriyet gazetesi bünyesinde kurulan Uğur Mumcu Cinayetini İzleme Kurulu, bir basın toplantısı düzenleyerek, soruşturmada "duyarsızlık" gözlendiğini öne sürdü. İzleme Kurulu, Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral'm, Mumcu cinayeti soruşturmasından el çektirilmesi için Adalet Ba-kanlığı'na başvurduklarını bildirdi.

9- Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde 5 katlı bir inşaatın çökmesi sonucu 2 işçi öldü, 11 işçi de yaralandı. 6 işçinin de enkaz altında olduğu bildirildi.

10- Bulgaristan Devlet Başkanı Jelu Jeiev, Fransız Le Monde gazetesine verdiği demeçte, Bulgaristan'ın NATO'ya girmesiyle Balkanlar'da bir güvenlik üçgeni oluşacağını söyledi. Jelev, bu üçgenin Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan'ı kapsayacağını belirterek, "Sofya'nın, Türk-Yunan dengesinde Türkiye lehine ağırlık koyduğu yönünde ortaya atılan iddianın gerçeği yansıtmadığını kanıtlamıştır" dedi.

11- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da dün 6 çocuğun Sırp saldırısı sonucu ölmesine tepki gösteren Bosna yönetimi, BM'den hava saldırılarını bir an önce başlatmasını talep ederken, İran, bu ülkeye BM Barış Gücü'ne katılmak üzere 10 bin asker göndermeye hazır olduğunu bildirdi.

24 OCAK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Basın Konseyi Yüksek Ku-rulu'nun İstanbul'da onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, Kürt sorunuyla ilgili olarak, İngiltere, Almanya ve Fransa dışişleri bakanlarının gerek Türkiye, gerekse Türkiye dışındaki konuşmalarında, Kürt devletine karşı çıktığını, ancak Fransa'da Danielle Mitterrand'ın, İngiltere'de Lordlar ve Avam Kamarası mensuplarının konuşma ve açıklamalarında Kürt devletinden söz ettiğini belirtti. Bu gelişmelerin dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Demirel, "Irak'ta bir Kürt devleti kurulması olayı gündeme geliyor. Buna hazır olmalıyız, bu konuda her ihtimali gözönünde bulundurmalıyız. Bu gelişimi ancak terörün yatıştırılması önler" dedi. Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kurt politikasının, PKK tarafından yanlış kullanıldığını söyleyen Demirel, "Abdullah Öcalan, beni kesin düşman görür. Turgut Bey'in daha anlaşılır olduğunu ileri sürer. Bununla Turgut Özal'ı suçlamıyorum. Böyle bir izlenim bıraktılar. Ben üniter devleti savunuyorum" dedi.

2- İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman, Cumhurbaşkanı Süleyman De-mirel'in konuğu olarak, 4 günlük resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Koşku'nde düzenlenen resmi karşılama töreninde yaptığı konuşmada, Ortadoğu barış görüşmeleriyle iki ülke ilişkilerinde yeni bir hareketlilik gözlendiğini ve bu çerçevede, Türkiye ile İsrail arasında, ikili ticari ilişkiler ve üçüncü ülkelere yönelik yatırımlar açısından önemli işbirliği olanaklarının bulunduğunu söyledi,

3- Türk-İş, "24 Ocak Kararları" ile ilgili olarak Ankara'da bir sempozyum düzenledi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, 24 Ocak Kararlarının, IMF ve Dünya Bankası'nın zorlamasıyla alındığını söyledi. Meral, 24 Ocak Kararlarının, parlamenter demokrasi içinde uygulanamadığını, parlamento ve siyasi partilerin feshedilmesinden sonra, Türkiye'ye karanlık bir dönem yaşatıldığını söyledi.

Sempozyuma katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin döviz ve para gibi iki büyüK "yok"la yaşadığı bir dönemde, 24 Ocak Kararları'mn gündeme geldiğini anlattı. Türkiye'nin kendi parasına olan güvenini, mutlaka yeniden tesis etmesi gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Demirel, ülkenin şu anda yeniden bir 24 Ocak Kararlan içinde bulunmadığını belirterek, "Türkiye'yi o zamanlara karaborsadan ve kuyruklardan kurtaran 24 Ocak Kararlarıdır. Bunun da gö-zönüne alınması gerekir" dedi.

Başbakan Tansu Çiller ise, "24 Ocak Kararları, ihracatı sadece kurla değil, iç talebin kısılması yolu ile de artırmıştır, 24 Ocak sonrası çiftçi-memur-işçi bilinçli bir şekilde ezilmiştir. Artık, 24 Ocak'a hiçbir şekilde dönüş yoktur. Çünkü işçiyi, memuru, çiftçiyi enflasyona ezdirmemeye kararlı bir hükümet vardır" dedi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın 24 Ocak Kararlarının, toplumda "siyasal, ekonomik ve sosyal açıdan" çok ciddi tahribatlar yarattığını belirtirken, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye'de orta vadeli bir istikrar programına gereksinim bulunduğunu söyledi.

4- İlk Türk uydusu TÜRKSAT-1, uzaya fırlatılışı sırasında meydana gelen bir arıza nedeniyle imha edildi. Fransız Guyanası'ndaki Uzay Üssü'nün harekat başkanı yaptığı açıklamada, TÜRKSAT'm fırlatılışından 12 dakika 12 saniye sonra üçüncü kat motorunun arıza yapması dolayısıyla operasyonun başarısızlıkla sonuçlandığını bildirdi.

Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen, meydana gelen arızanın basıncın düşmesinden kaynaklandığının bildirildiğini belirterek, "Türkiye'nin bu olaydan maddi bir kaybı söz konusu değil. İkinci uydumuz 4-5 ay sonra devreye girecek" dedi.

5- Şırnak'ın Cizre ilçesinden geçen Irak-Türkiye boru hattına sabotaj yapıldı. PKK'lı teröristlerce yerleştirilen bomDanın patlaması sonucu çıkan yangının gün boyu sürdüğü bildirildi.

6- Kıbrıs Rum lideri Glafkos Klerides, Atina ziyareti sırasında, Yunan Savunma Bakanı Yerasimos Arsenis ile yaptığı görüşmeden sonra bir açıklama yaparak, bir "Yunan-Ksbrıs Rum Ortak Savunma Hattı" kurulacağını ve mart ayından itibaren yürürlüğe gireceğini açıkladı. Arsenis de yaptığı açıklamada, bu planın amacının caydırıcı ve diyaloga yardım edici olduğunu ileri sürerek, gerek Yunanistan gerekse Kıbrıs Rum Kesimi'nin Türkiye tarafından tehdit edildiği iddiasını yineledi. Rum Yönetimi lideri Klerides, "Kıbrıs'ın Yunanistan savuma sahası içine alınmasından sonra müzakere masasında ve Türkiye'nin yeni bir İleri harekata kalkışmasında, savaş meydanında daha da güçlü olacağız" dedi.

7- İsrail, Suriye, Lübnan, Ürdün ve FKÖ arasındaki ikili görüşmeler Washington'da başladı.

İsrail Başbakanı İzak Rabin görüşmelerde, Şam ile barış anlaşması imzalanmadan, İsrail'in Golan tepelerinden çekilmesi konusunda referandum yapılmayacağını söyledi. Rabin, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile "Dünyanın her hangi bir yerinde, hiçbir koşui öne sürmeden" görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.

25 OCAK 1994

1- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, PKK sorununun Türkiye'nin kendi halletmesi gereken bir iç meselesi olduğunu belirterek, Ankara ile bu örgüte karşı ortak bir harekatın mümkün olmayacağını, ancak iki ülke arasında istihbarat alışverişi ve eğitimi öngören genel bir güvenlik işbirliği anlaşması yapılmasının mümkün olduğunu bildirdi. Weizman, Cumhurbaşkanı Demirel ile görüşmesinde, İsrail'in Türkiye'den su alımı konusunu da ele aldıklarını söyledi.

İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman, daha sonra TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk başkanlığındaki Türk heyetiyle Meclis'te yaptığı görüşmede, Türkiye ile İsrail arasında birçok ortak noktalar bulunduğunu belirtti. Weizman, Ortadoğu'da İsrail ile Mısır arasında başlayan barış sürecinin devam ettiğini, bu süreçte umut verici gelişmeler yaşandığını belirterek, "Türkiye, Ortadoğu barış sürecine büyük katkıları olabilecek bir ülkedir" dedi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk da, Weizman ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Ortadoğu'da kalıcı bir barışın sağlanması ve gecikmiş barış isteklerine yanıt verilmesi yolunda atılan adımları olumlu karşıladığını vurguladı.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, TÜRKSAT-1 Uydusu'nun uzaya gönderilmesi sırasında meydana gelen başarısızlıktan sonra yaptığı açıklamada, bu projenin merkezi yönetimin elindeki son prestij projesi olduğunu belirterek, "Prestij projeleri merkezi yönetimden yerel yönetimlere kayıyor. Fırlatılışına ilişkin dakikaları coşkuyla yaşadım, ama olmadı. Üzgünüm" dedi,

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, dün İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yapısında laiklik bulunduğunu ifade ederek, "Kimse Türkiye'de dini ticarileştirmesin, siyasileştirmesin. Bütün gücümüzle bunun karşısına çıkarız. Türkiye'nin laik yapısını değiştirtmeyiz" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, TÜRKSAT- 1 Uydusu'nun uzaya gönderilmesinde meydana gelen başarısızlıktan sonra, yaptığı yazılı açıklamada, yapımcı firma ile imzalanan sözleşmeye göre, TÜRKSAT-1'in fırlatılmasından 6 ay sonra ikinci uydunun uzaya gönderilmesinin planlandığını belirtti.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu'daki faili meçhul cinayetlerin terörün doğal bir sonucu olduğunu söyledi. Erkan, böiücü terör örgütü PKK'nın, silahlı eylemlere başladığı 1984 yılına kadar bölgede faili meçhui cinayet işlenmediğine dikkat çekerek, "Bölücü terör Örgütü silahlı propaganda eylemlerine başlayana kadar faili meçhul cinayetler yoktu. O halde faili meçhul denince, öncelikle örgütü gündeme getirmek gerekir" dedi.

Ünal Erkan, "Hizbullah" adlı yasadışı örgütü değerlendirirken de, örgütün Diyarbakır ve Batman'da eylemlerini sürdürdüğünü, son zamanlarda yapılan operasyonlarda ise Hizbullah'la ilgili olayların açıklığa kavuşmaya başladığını söyledi.

6- Diyarbakır Valiliği binasındaki tuvalete konulan zaman ayarlı bombanın patlaması sonucu, 5 yaşındaki bir kız çocuğu öldü, 2'si kadın 7 kişi de yaralandı.

Şırnak'ın Silopi ilçesi Ilıcala sınır bölgesinden yurda girmeye çalışan PKK'lı teröristlerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 3 PKK'lı öldürüldü.

7- İstanbul, Paris, Strasburg Baroları ile Paris Barosu İnsan Hakları Enstitüsü (Alsaee) ve İnsan Hakları Enstitüsü'nce ortaklaşa düzenlenen, "Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi'nin Uygulanması" konulu seminer dün Strasburg'da başiads. Türkiye baroları avukatları ve Türk yargıçları için düzenlenen toplantılara, İstanbul Barosu'na kayıtlı 9 avukat ile Adalet Bakanlığında görevli iki yargıç katılıyor.

8- ABD Başkanı Bill Clinton, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda görüşmeleri yeniden başlatmak üzere tarafların gösterdiği ilgiyi takdirle karşıladığını bildirdi. Clinton, Amerikan Kongresine gönderdiği raporda, Başbakan Tansu Çillerin, BM Genel Sekreteri Butros Gaii'nin güven artırıcı önlemler paketinin Türkiye'ye getireceği faydalan KKTC'ye izah edeceğine dair güvence verdiğini de vurguladı. 15 Eylül - 15 Kasım 1993 günlerini kapsayan raporunda Clinton, güven arttırıcı önlemler paketinin taraflarca kabul edilmesinin, sorunun üzerinde nihai bir anlaşmaya varılması sürecini hızlandıracağını vurguladı.

9- Azeri ordu birliklerinin, Ermeni birliklerine karşı dün başlattıkları operasyonlarda Fuzili kenti çevresindeki pek çok köyü ele geçirdikleri bildirildi.

Öte yandan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov, uluslararası camiaya, Dağlık Karabağ sorununda bir çözüm bulunması için Ermenistan'a baskı yapılması çağrısında bulundu.

26 OCAK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dün akşam Çankaya Köşkü'nde özel ve kamu bankalarının yöneticilerini kabul ederek, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, ekonomide yeni sıkıntıların yaşanabileceğini söyleyerek, Türkiye'nin bir geçiş döneminde olduğunu belirtti ve "Siyasi ve ekonomik istikrar; her ikisi de birbirine anlamlı şekilde bağlıdır. Türkiye, istikaran arayan bir ülke haline gelmeyecektir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Merkez Bankası'nın son günlerde dövizde görülen artışı önleyememesi ve doların döviz satış kurunu bir günde yüzde 13.6 oranında artırmasına rağmen dövizdeki tırmanışın sürmesi üzerine, Merkez Bankası Başkanı Bülent Gültekin, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Vekili Osman Unsal, Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Tezcan Yaramancı ve Sermaye Piyasası Kurulu yetkilileriyle bir toplantı yaptı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ile İstanbul Milletvekili, vergi hukuku uzmanı Prof. Dr. Nami Çağan da katıldı.

Başbakanlık Konutu'nda yapılan toplantıdan sonra bir açıklama yapan Başbakanlık Basın Müşaviri Mehmet Bİcan, "Hükümet üyeleri ile ekonomi yönetiminde bulunan bürokratlar, genel bir durum değerlendirmesi yapmışlardır. Sayın Başbakan, ekonomide serbest piyasa kurallarının işletilmesini istemiştir. Ekonomideki diğer birimler de serbest piyasa şartlarına göre kendilerini ayarlayacaklar, gerekli tedbirleri alacaklardır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da konuyla ilgili açıklamasında, Başbakan ve Merkez Bankası Başkanı ile birlikte ekonomiyi değerlendirme gereksinimi duyulduğunu, serbest piyasa ekonomisinin işlemesi için gerekli görülen koşulların gözden geçirildiğini söyledi.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında, Çankaya Köşkü'nde aylık olağan toplantısını yaptı. MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, toplantıda Güneydoğu'daki terör konusunun ele alındığı bildirildi. Açıklamada, "Toplantıda ayrıca uluslararası durumda meydana gelen başlıca olaylar ile bölücü terör örgütünün faaliyetlerinin dış boyuttan soyutlanması yönündeki gelişmeler değerlendirilmiştir" denildi. Toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, ortaöğretim kurumlarında gelecek yıldan itibaren, aralarında Arapça'nın da bulunduğu beş yabancı dil dersinin seçmeli olarak okutulmasının kararlaştırıldığını söyledi. Ayaz, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, "Okullarımızda okutulacak yabancı dillerie ilgili MGK'nın görüşünün alınması gerekiyordu. Bildiğiniz gibi bugün okullarda seçmeli ders olarak İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca okutuluyor. Bunlara ek olarak Rusça, Çince, İtalyanca, İspanyolca ve Arapça gibi lisanların da ilavesini istiyoruz. Usulen MGK'nin görüşü alınarak Bakanlar Kurulu'nda karar çıkarılıyor, yasal bir prosedür bu" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, belediyelerin iktisadi teşebbüslerini, 27 Mart'ta kazanacakları yerel yönetimlerde özelleştireceklerini, iktidara geldiklerinde ise yasal düzenleme ile bu kuruluşların satılmasını zorunlu kılacaklarını söyledi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, parti meclisinde yaptığı konuşmada, partisinin yerel yönetim adaylarını belirleyerek, seçim çalışmalarını başlattıklarını bildirdi.

6- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna'nın girişimleriyle, terörün psikolojik boyutlarını incelemek ve önlem geliştirmek amacıyla oluşturulan Politik Psikoloji Merkezi'nin (PPM) 2 gündür basına kapalı olarak devam eden toplantısı sona erdi.

Devlet Bakanı Aktuna, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, bilimsel bir amaçla düzenlenen toplantının, siyasilerce politik malzeme yapıldığını öne sürerek, PPM'nıri toplantıyı, PKK terörü başta olmak üzere, teröre her kesimden insanın nasıl yaklaştığını saptamak amacıyla düzenlediğini söyledi.

7- Lice-Diyarbakır karayolunu dün akşam trafiğe kapatan bir grup PKK'lı, konvoy halinde gelen araçları durdurarak, 14 devlet memuru ile 2 vantandaşı kaçırdı.

8- Kıbrıs Rum Yönetimi, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin önerdiği "Güven Artırıcı Önlemler Paketi"nin görüşülmesini reddetti. Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, Rum tarafının söz konusu önlemlerle ilgili çalışmalara katılmayacağına ilişkin resmi bir bilgisi bulunmadığını söyledi ve "Rum tarafının, önlemler konusunda masaya oturmadan herşeyi kabul ettirmek; daha sonra da bunlar üzerinde daha da pazarlık etme oyununu oynamak istedikleri" kaygısını taşıdıklarını bildirdi.

9- İngiltere'de faaliyet gösteren "Kıbrıs, Yunan ve Türk Araştırma Birliği" adlı özel bir kuruluşun toplantısında konuşan İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı David Heathcoat-Amery, Kıbrıs'ta iki toplumun barış içinde yaşadığı dönemi hatırlayan insanların hala yaşadığı bir sırada, Ada'da bir çözüm sağlanmamasmın önemine değinerek, Türkiye'nin Ada'daki asker sayısını azaltmakla barış görüşmeleri ortamına olumlu katkıda bulunacağına inandığını söyledi.

10- Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, başkent Taşkent'te düzenlenen ve eski SSCB ülkeleri ile Doğu Avrupa ülkelerinden işçi sendikaları temsilcilerin katıldığı konferansta yaptığı konuşmada, Rusya'nın eski ortaklarına ağır, adil olmayan ekonomik koşullar öne sürmesi yüzünden, ülkesinin Çin, Pakistan ve Türkiye pazarlarında yeni ortaklar aramaya itildiğini söyledi.

11- Bosna Barış Konferansı arabulucularından BM Temsilcisi Thorvald Stoltenberg, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde dün yaptığı konuşmada, Avrupalıların, Bosna'ya insani yardım konusunda istekli olmalarına rağmen, buradaki çatışmalara asker gönderme konusu : isteksiz davrandıklarını söyledi. Stoltenberg, Bosna'ya aske, göndermeye ya-naşılmadıkca, barış konusunda bir gelişme beklememek gerektiğini de sözlerine ekledi,

12- Avustralya'nın başkenti Sydney'e 12 günlük bir gezi düzenleyen İngiltere Veliahtı Prens Charles, halka hitaben bir konuşma yapmaya hazırlanırken, kendisine suikast girişiminde bulunuldu. Başarısız suikastta ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

27 OCAK 1994

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği'ne, kuruluşunun 40. yıldönümü nedeniyle bir kutlama ziyaretinde bulundu. Demirel, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin zenginleşme, güçlenme mücadelesinde Atatürk'ün gösterdiği istikameti tutturduğunu, hedefin de tutturulacağım söyledi. Demirel, meslek kuruluşlarının, örgütlü toplumun temeli olduğunu belirterek, çokseslilikten çekinilmemesi gerektiğini de vurguladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun yıllık toplantısına katılmak üzere İsviçre'ye gitti. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in de katıldığı Davos gezisinin 5 gün süreceği bildirildi. Cumhurbaşkanı Demirel, hareketinden önce havaalanında düzenlediği basın toplantısında, temaslarında, Türkiye'nin barış ve işbirliğini esas alan, sorunların çözümlenmesinde diyalog ve uzlaşmaya öncelik veren politikalarının bölge ve dünya barışına katkısın; vurgulayacağını söyledi. Demirel, dünyadaki son ekonomik ve siyasi gelişmelerin ele alındığı toplantılar sırasında ayrıca yapacağı temaslar çerçevesinde Türk Cumhuriyetlerinden bazı liderlerle de bir araya gelerek ikili konuları ele alacağını belirtti.

3- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türk İşadamları ve Yöneticileri Vakfı (TİYÖV) ile Kuzey Kıbrıs Genç İşadamları Derneği'nce, İstanbul'da düzenlenen "Türkiye-KKTC Ekonomik İlişkileri" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türk işadamlarını Kıbrıs'ta yatırım yapmaya çağırdı. Denktaş, Atatürk'ün, "Askeri zaferlerin ekonomik başarılarla taçlandmlması" sözünü hatırlatarak, "Bunu hep bildik, unutmadık. Anavatanımız Türkiye de bize parasal yardımlar yaparak bu söze önem verdiğini göstermiştir" dedi.

4- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman, İstanbul'da basın kuruluşlarının yöneticileri ve basın mensupları ile bir toplantı düzenledi. Toplantıda, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Weizman, Türkiye ile İsrail arasında iyi ilişkiler bulunduğunu ve gelecekle ilgili ortak planların söz konusu olduğunu söyledi. Bir soru üzerine terörizmin büyük problem olduğunu vurgulayan Weizman, "Türk hükümetinin durumu kolay değil. Bu durumun değişmesi için Türk hükümeti ile özellikle istihbarat alanında terörizme karşı işbirliği içinde olacağız. Ama tabii ki cephede savaşacak halimiz yok. Çünkü ülkemizin de terör problemi vardı ama biz kimseden yardım istemedik" dedi.

5- Başbakan Tansu Çiller, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun yıllık toplantısına katılmak üzere İsviçre'ye giderken İstanbul'a uğrayan Pakistan Başbakanı Benazir Butto ile havaalanında bir görüşme yaptı. Çiller, yaptığı açıklamada, birlikte Bosna-Hersek'e yapacakları ziyaret konusunu görüştüklerini, ziyaret konusunda her iki liderin de kararlı olduğunu vurgulayarak, "Resmi kimlikten daha çok anne olarak, bir insan olarak, Bosna'daki Müslüman kardeşlerimizin haklı da-valarını dünya kamuoyuna duyurmak amacıyla bu hazırlıklar sürüyor" dedi.

6- Başbakan Tansu Çiller, son ekonomik kararlarla ilgili olarak yaptığı açıklamaca, serbest piyasa ekonomisinin devalüasyon yapılmasını zorunlu kıldığım ve kararın serbest piyasa ekonomisi kuralları gereği alındığını belirterek, kararın ardından ekonomik dengelerin düzeleceğini söyledi. Çiller, "Bizim inancımız serbest piyasa ekonomisi kurallarının işlemesi gereğidir. Birikmiş olarak bugüne kadar gelmiş oian bir dengesizlik gündemdeydi" dedi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, para piyasalarındaki dengelen düzeltmeye çalıştıklarını belirterek, "İddialı bir toplumuz, Türk halkı büyümek istiyor. Ancak bunun gerektirdiği tasarrufları yapmıyor, marjinal tasarruf oranı çok düşük. Dövize talep artınca, resmi fiyatı onun altında tutmanın anlamı yok" dedi.

Devlet Bakanı Ali Şevki Erek de, düzenlediği basın toplantısında, devalüasyon yerine kur ayarlaması deyimini kullanarak, "Kamu açıklarını giderme yolunda aldığımız mesafe yeterli değildir. Sağlam kaynakların yaratılması gerekiyor ve sorunun çözümü özelleştirmededir" dedi.

7- Dövizdeki tırmanışın önlenememesinden sonra hükümet tarafından devalüasyon yapılması muhalefet partilerinin tepkisine neden oldu.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, bu olayın, Çiller hükümetinin uyguladığı ekonomik politikaların normal bir sonucu olduğunu söyledi. Yılmaz, "Bu hükümetin kendi içinde uyumu olmadığını" iddia ederek, "Hükümetin ciddi ekonomik kararlar almasının mümkün olmadığım" söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, hükümetin devalüasyon yaparak. ekonomideki dengelerin işlemediğini kabul ettiğini söyledi. Baykal, serbest ekonomide devalüasyonun çok önemli olduğunu belirterek, "Eskiden hükümetler devalüasyon yaparken hesap kitap yapar, tarihini ilan eder, ek önlemler alırdı. Türkiye'de ilk kez, devalüasyon hükümeti aşmıştır, hükümet devalüasyona teslim olmuştur, esir alınmıştır" dedi.

Yeni Parti Genel Başkanı Yusuf Bozkurt Özal da, hükümeti uygulamalarından dolayı eleştirdi.

RP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tekdal ise "Alınan karara kriz karan deniliyor. Adı ne olursa olsun, ekonomi iflas etmiştir. Beceriksizlik, tecrübesizlik yüzünden kaybeden durumundaki ülke, daha da büyük kayıplara doğru götürülüyor" dedi.

8- TBMM Faili Meçhul Cinayetler Araştırma Komisyonu Başkanı Sadık Avundukluoğlu, Ankara'da Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, kontrgerilla iddialarının mutlaka araştırılması ve soruşturulması gerektiğini belirterek, "Ancak bu konuda anayasal engel var" dedi. 1970'lerden beri kamuoyunda böyle bir kanaat olduğunu vurgulayan Avundukluoğlu, "Doğru veya değil, ama bunun araştırılması, soruşturulması gerekir. Anayasamızın 100. maddesindeki Meclis Soruşturması başlıklı madde büyük bir engel. Meclis soruşturması sadece başbakan ve bakanlar hakkında söz konusu ediliyor" dedi.

9- Merkez Bankası Başkanı Bülent Gültekin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, devalüasyonla sonuçlanan gelişmeleri değerlendirdi ve hükümeti eleştirdi. Gültekin, "Hazine'nin iç borçlanmaya gitmemesi nedeniyle, para piyasasında "Türk Lirası bolluğu yaşandığını", Vergi Ya-sası'ndaki belirsizliğin de Dolara talebi arttırdığını kaydederek, bu durumun ekonomideki son dengesizliği ortaya çıkarttığını belirtti. Gültekin, bankaların sorumluluklarına sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl ve Tunceli'de güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 21 terörist öldürüldü. Çatışmalarda 4 güvenlik görevlisi şehit oldu.

Diyarbakır'ın Lice ilçesi yakınlarında PKK'lı teröristlerce iki gün önce kaçırılan 16 kişiden 14'ü serbest bırakıldı.

11- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Joe Clark, BM'nin önerdiği "Güven Arttırıcı Önlemler Paketi" konusunda Lefkoşa, Atina ve Ankara arasındaki görüşmelerini sürdürürken, Güney Kıbrıs'ta yayımlanan Filelettheros gazetesine verdiği demeçte, "müzakerelerin başlatılmasında başlıca engel Maraş konusu. Maraş'ın bütün kapalı kesiminin BM'ye tesliminin Türk tarafınca kabulünden sonra, kalan küçük engeller aşılabilir" dedi.

12- ABD'de yayımlanan New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre ABD, İngiltere ve Fransa; BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye "Bosna'ya hava saldırısı için Güvenlik Konseyİ'nden yetki almasına gerek olmadiğini" hatırlatarak, Tuzla Havaalanı'nm açılması ve Srebrenica'daki BM Barış Gücü'nün rotasyonunu sağlamak üzere harekete geçmesini istedi.

13- Rusya Dışişleri Bakanı'nın Avrupa ülkeleriyle ilişkilerinden sorumlu yardımcısı Vitaly Curkin, düzenlediği basın toplantısında, Baltsk Cumhuriyetlerinin, Moskova'yla olan sorunlarını çözümlemek için Batı'nın desteğini alarak Rusya hükümetiyle çatışmaya girme politikasını eleştirdi. Curkin, Rus azınlığın ve Rus birliklerinin temel haklarını ihlal etmeye devam etmeleri halinde Baltık devletleriyle olan ilişkilerinde, uluslararası hukukun sağladığı tüm olanaklardan yararlanarak mücadele etmeye kararlı olduklarını bildirdi.

14- Cezayir'de hükümet ile İslamcı militanlar arasında üç yıldır süren çatışmalara son vermek ve yeni bir devlet başkanı seçmek için toplanan Ulusal Uzlaşma Konferansı, devlet başkanını belirleyemeden sona erdi. Yeni devlet başkanını seçme görevi, üst düzey askeri yetkililerden oluşan Yüksek Güvenlik Konseyi'ne devredildi.

28 OCAK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller ile SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Ka'ayalçm, incelemelerde bulunmak üzere Sinop'a gitti. Çiller ve Karayalçın. Sinop'ta düzenlenen mitinge katılarak, halka hitaben birer konuşma yaptılar.

Başbakan Çiller konuşmasında, Türkiye'nin 10 yıldır bozuk olan ekonomik dengelerini zorla yerine oturtmaktansa, serbest piyasa ekonomisinin gereklerini yerine getirmeyi tercih ettiklerini belirterek, "Türkiye'nin bozulmuş dengelerini zorla durdurmak olmaz. Serbest piyasa ekonomisinin gereklerini yerine getirmek lazım. Bunu da günlük önlemlerle değil, uzun vadeli çözümlerle yapmaya söz verdik ve yapıyoruz" dedi.

Karayalçın da, seçimler öncesinde ekonomide cesaretli kararlar aldıklarını ve bu nedenle muhalefet partileri tarafından suçlandıklarını belirterek, ekonomik bunalıma müdahale edilmesinde geç kaldıkları yönündeki eleştirilere karşılık, "Bence geç değil. Eğer gecikme söz konusuysa, bu kararlar zaten 3-4 yıl önce alınmalıydı. Bu kararları almak için cesaret gerekliydi, biz de onu gösteriyoruz" dedi.

2- Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçakları, Kuzey Irak'ta bulunan PKK'nın Zelt kampına hava harekatı düzenledi.

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre, harekat öncesi komşu ülkeler ve kuzey Irak'taki Kürt liderler Mesut Barzani ve Celal Talabani bilgilendirildi. Alınan ilk bilgilere göre, kampın tahrip edildiği ve PKK'ya ağır kayıplar verdirildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından basm mensuplarına konuyla ilgili olarak bir brifing verildi. Brifinge, Başbakan Tansu Çiller, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halis Burhan ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar katıldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demiret, hava harekatı üzerine, İsviçre'nin Davos kentinde yaptığı açıklamada, kendisine, Orgeneral Doğan Güreş'in bilgi verdiğini belirterek, Zeli kampının havadan bombalanmasının 10 gündür planlandığını, bombalama günü için hava ve bulut koşullarının beklendiğini açıkladı. Demirel, "Kara harekatı olabilirdi, ama o zaman dünya ayağa kalkardı. Komşumuz İran ayağa kalkardı" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, son ekonomik kararlarla ilgili olarak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümeti suçlayarak, hükümetin halkın güvenini yitirdiğini savundu. Yılmaz, "Çözüm, bugünkü hükümetin bir an önce görevini bırakmasıdır" dedi. Başbakan Tansu Çillerin yatırımcıları Türk Parasına yöneltme konusunda uyarılar yapmasına rağmen, sonucun devalüasyon olduğunu ifade eden Yılmaz, bunun piyasalarda Başbakan'a ve hükümete olan güveni yok ettiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs özel temsilcisi Joe Clark ve yardımcısı Gustave Feissel ile İstanbul'da yaptığı görüşmede, Kıbrıs sorununun sadece Türkiye'nin desteğiyle çözülecek bir konu olmadığını belirterek, "Aynı desteğin, anlayışın, Atina'da da olması gerekir" dedi.

Joe Clark, Türkiye ile BM'nin görüşleri arasında benzerlik olduğunu vurgulayarak, "İki toplum lideri, umarım Kıbrıs görüşmelerinde getireceğimiz öneriler konusunda bana yardımcı olurlar. Türk hükümeti bize umut verici değerlendirmeler yaptı" dedi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, belediye başkan adaylarını açıklamak için gittiği İzmir'de yaptığı konuşmada, ekonomide bir çöküş yaşandığını belirterek, hükümeti plansızlıkla suçladı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, sanatçıların yerel seçimlerde aday gösterilmelerini eleştirerek, "Sanatçı arkadaşlarımızın yerel yönetimlerde başarı sağlayabileceklerine inanmıyorum" dedi.

7- SHP, seçim yasaklarına rağmen partiye, adliyeye ve bakanlıklara karşı hakaret içeren yayınlarda bulunduğu gerekçesiyle "İnterstar" adlı özel televizyon kanalı hakkında suç duyurusunda bulundu ve toplam 60 milyarlık iki ayrı tazminat davası açtı.

8- Anayasa Mahkemesi'nde kapatılma davası süren Demokrasi Par-tisi'ne savunma için tanınan süre dün doldu. DEP'ten Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderilen savunmada, "DEP herhangi bir şiddet eylemi nedeniyle yargılanmamaktadır. Düşünceleri nedeniyle yargılanan partilerin özgürce faaliyet yürütebilmeleri ve anayasal korumadan yararlanmaları gerekmektedir" denildi ve davanın reddi istendi.

9- ABD Ticaret Bakanı Ron Brown, Washington'da Yabancı Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türk ekonomisine ilişkin düşüncelerini açıkladı. Brown, "ABD, Türkiye'ye büyük bir yatırım, ihracaat ve ortak proje paketi ile gitmeye hazırlanıyor. Türk ekonomisinde de sorunlar

var. Önemli olan bir ekonominin temel yapısının ve gelişme eğiliminin sağlam olmasıdır. Türkiye'de de bu var" dedi.

10- ABD Senatosu, Bosna-Hersek'e uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını öngörp'' uır karar tasarısını kabul etti. ABD Senatosu'nun benimsediği kararda, "Müslüman hükümetinden talep geldiği takdirde ABD, askeri yardımı yerinde bularak, talep edilecek malzemeyi uygun şekilde sağlamalıdır" denildi. Senato'daki tasarı 9 red oyuna karşılık, 87 senatörün olumlu oyu ile kabul edildi. Oylamadan önce bir konuşma yapan Senatör Bob Dole, "Hem şimdiki hem de bundan önceki yönetimin, Bosnalıların en azından ailelerini, vatanlarını savunmalarına olanak tanımak yolunda uluslararası topluluğu harekete geçirmenin zorunluluğunu kanıtlayamayışı beni çok büyük hayal kırıklığına uğrattı" dedi.

İngiltere, Orta Bosna'da bir İngiliz yardım görevlisinin öldürülmesi üzerine Bosna'ya yardımları durdurma kararı aldı. İngiliz Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, kararın yalnızca İngiltere'nin sağladığı resmi yardımları kapsadığı, bu ülkedeki İngiliz barış gücünün görevini sürdüreceği bildirildi.

11- Lübnan Savunma Bakanı Mahsun Dalloul, El Hayat gazetesine verdiği demeçte, ABD ve İsrail'in, Golan tepelerindeki İsrail askerlerinin geri çekilmesi durumunda Suriye'nin de Lübnan'daki birliklerini geri çekmesini şart koştuklarını hatırlatarak, "Suriye askerlerinin geri çekilmesini istemediklerini" bildirdi.

12- Yugoslav Ordusuna bağlı birliklerin, Bosna-Hersek'te Müslümanlara karşı, Bosnalı Sırplarla ortak hareket ederek, ilk kez savaşa katılmaları, BM'de tepki yarattı. Güvenlik Konseyi Başkanı Çek Karel Kovanda, konunun son konsey toplantısında ele alındığını ve olayın, vahim yansımaları olabilecek çok ciddi bir gelişme olarak değerlendirildiğini açıkladı.

29 OCAK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, yazılı bir açıklama yaparak son devalüasyon kararı ve PKK'nın Zeli kampının bombalanması ile ilgili bilgi verdi. Kampın bombalanma zamanı ile devalüasyon arasında bir bağlantı olmadığını, hükümetin kurulduğu günden bu yana, PKK terörü ile ekonomideki terörün mutlaka sona erdirileceği yolundaki kararlılığını her fırsatta yinelediğini kaydeden Çiller, ekonomideki terörü bitirmek amacıyla attıkları en önemli adımın, Vergi Yasasfnın Meclis'te onaylanması olduğunu belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, 27 Mart yerel seçimleri dolayısıyla partisince Antalya'da düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, "Bu başbakan ya gidecek ya gidecek" dedi. Yılmaz, "Acemi, sözünde durmayan, uyumsuz" olarak nitelediği koalisyon hükümetiyle düze çıkmanın mümkün olmadığını savundu ve "Bu koalisyondan kurtulmak memleket görevidir" diye konuştu.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Zeli'ye düzenlenen operasyonla ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, yapılan operasyon konusunda dış ülkelerden tepki gelmediğini belirterek, operasyonda PKK'nın üst düzey yöneticilerinin de öldüğünü bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, "Operasyon, İran'a yeterli süre öncesi, niyet, maksat ve hedef belirtilerek bildirildi. Görev sonunda çekilen fotoğraflara ve bombaların düştüğü yerlerde yapılan incelemelere göre, İran sınırı içindeki bölgelerde İran vatandaşlarının ölmesine veya yaralanmasına neden olacak bir hatanın yapılmadığı tespit edildi" denildi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da, partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, yerel seçimlerden üstünlükle çıkacaklarını belirterek, "Bu yıl, RP'nin iktidarı devralma yılıdır. Mahalli seçimlerden başlayarak devralıyoruz. RP'li belediyeler devrini böylece yurdun her yerinde başlatacağız" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türkiye'de bugün yaşanan bunalımdan DYP, SHP ve ANAP'ın birlikte sorumlu olduğunu söyledi. Seçim gezileri dolayısıyla Gebze'de düzenlenen mitingde konuşan Ecevit, ekonominin deprem geçirdiğini, işçi, köylü, memur ile esnafın bu depremden olumsuz etkileneceğini belirtti.

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Anıkara'da düzenlenen "Günümüzde Müslümanların Meseleleri" Konulu konferansta yaptığı ko-

nuşmada, İslam medeniyetlerinin, parlak dönemlerinden sonra Batı kültürü karşısında geri kalmasının nedenlerini anlattı. Yılmaz, zaman içerisinde hukuk alanında da geri kalındığını ve hala siyasi istikrarın sağlanamadığını söyledi. İslam ülkelerinin çoğunda askeri cuntaların egemen olduğunu vurgulayan Yılmaz, "İslam ülkelerinde hürriyet ve eşitlik yoktur. Halbuki Batılılar, hürriyet ve eşitliği İslamdan öğrenmişlerdir. İslamın geçmişte tanıdığı hürriyet bugün İslam ülkelerinde yoktur. Kendi ülkelerine tanıdıkları hürriyeti, kendi vatandaşlarına tanımıyorlar. Çoğunda yöneticiler, bazı güçler tarafından yetiştirilmiştir" dedi.

7- Türk-İş ve DİSK'e bağlı işçi sendikaları, kamu çalışanları sendikaları, meslek okulları ve demokratik kitle örgütleri tarafından oluşturulan Ankara Demokrasi Platformu'nun düzenlediği miting Ankara'da yapıldı. Güvenlik önlemleri altında yapılan mitingdeki konuşmalarda, özelleştirmenin, çalışanların yaşam şartlarını ağırlaştıracağı, işsizliği daha da arttıracağı belirtildi.

8- Malatya'nın Doğanşehir ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 15 kişi yaşamını yitirdi.

9- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Biz Avrupa'ya çıkan tam üç yolun köprüsüyüz" dedi. Demirel, "Türkiye Avrupa Birliği'nin üyesi olması halinde, bu köprü işlevini daha sağlıklı yürütecektir. Karadeniz Ekonomik İşbirliği'nin kurulmasında başrolü oynadık. Kısacası biz Adriyatik'ten Çin'e kadar ciddi bir işleve sahibiz" şeklinde konuştu. Demirel konuşmasında ayrıca, Türkiye'nin bir İslam ülkesi olduğunu, İslam ülkeleriyle ilişkilerine önem verdiğini, ancak İslam köktendinciliğinin eşiğinde olmadığını vurguladı.

Demirel, toplantılarda ele alınan konularla ilgili olarak basına bilgi verirken, toplantıda özelleştirme sorunları üzerinde de durulduğunu belirterek, "Bir çok kişi bu konuya değindi. Özelleştirme yapan memleketlerin sayısının çoğaldığı, ama sermayenin artmadığı, dolayısıyla tıkanıklık olduğu söylendi" dedi.

10- İsviçre'nin Davos kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gazetecilerin Zeli kampının bombalanması ile ilgili çeşitli sorularını yanıtladı. Demirel, Kuzey Irak'a düzenlenen hava harekatıyla ilgili gelişmelerden haberdar olduğunu söyleyerek, "Operasyonda azami özen gösterildi. Cephaneler veya cephaneye yarayacak tesisler hedef olarak seçildi" dedi. Demirel, bombalama operasyonunda bir İran köyüne zarar ve-

rildiği ve 9-10 kişinin öldüğü iddialarının bulunduğunu belirterek, "Bizim havacılarımız böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylüyorlar. Bu iş yapıldığı andan itibaren İran'a da haber verilmişti" dedi.

11- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Batı Trakya gezisi çerçevesinde Kipi Sınır Kapısı'nda Türk ve Yunan gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yunanistan ile Türkiye, NATO'da ve Avrupa Konseyi'nde işbirliği içindedirler. Ayrıca uluslararası pek çok anlaşmaya taraf olmuşlardır. Ancak ne yazık ki Türkiye, henüz Yunanistan gibi Avrupa Birliği'nin tam üyesi olma konumuna gelememiştir. İnanıyorum ki Türkiye, en kısa zamanda Yunanistan gibi Avrupa'nın bir parçası haline gelecektir" dedi.

Baykal ve beraberindeki heyet, Batı Trakya'da bulunan Türk yerleşim birimlerini ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulundu.

12- İran, Türk Hava Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki Zeli PKK kampına yaptığı operasyon sırasında bir İran köyünün bombalandığını ve bunun sonucunda 9 kişinin öldüğünü, 17 kişinin de yaralandığını iddia ederek Türkiye'yi uyardı. İran Dışişleri Bakanlığının bu bilgiyi Türk Dışişlerine ilettiği ve olayla ilgili kaygı duyduğunu dile getirdiği belirtildi. Ankara'deki İran Büyükelçiliği, İran Yüksek Güvenlik Konseyi'nin söz konusu olay için Tahran'da toplandığını bildirdi. Türkiye'nin operasyonlardan yarım saat önce İran'ı bilgilendirdiği vurgulanan Büyükelçilik açıklamasında, bu sürenin bölgede hazırlık yapmak için yeterli olmadığı kaydedildi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye ikinci bir mektup göndererek, Gali'nin 1 Temmuz 1993 tarihli raporunda ortaya koyduğu "Güven Arttırıcı Önlemler" paketini görüşmeyi kabul ettiğini teyid etti.

14- Yunanistan ile Ermenistan, Yunan Petrol Ofisi'nin Ermenistan'da petrol ve doğal gaz araması konusunda anlaşmaya vardı. Ermenistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Taşçıyan'ın Atina ziyareti sırasında varılan anlaşma uyarınca, araştırmaların en geç mayıs ayında başlayacağı ve masrafların Erivan tarafından karşılanacağı bildirildi.

30 OCAK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, basın mensupları ile İstanbul'da yaptığı pazar toplantısında, ekonomide olumlu adımlar attıklarını; yerel seçim sonrasında ufukta görülebilecek bir erken seçimin bu adımları boşa çıkartabileceğini, bunun da "Türkiye'nin çıkarlarına yaramayacağını" söyledi. Çiller, devalüasyon sırasında bazı çevrelerin haksız kazanç sağlamalarının ya da kararın hemen ertesinde yapılan zamların serbest piyasa ekonomisinin gereği olduğunu ve serbest piyasanın, polisiye düzenlemelerle düzenlenemeyeceğini, kendi kurallarını işleterek bir dengeye oturtacağını bildirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nce (ANSİAD) düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, son siyasi ve ekonomik gelişmeleri değerlendirerek hükümeti eleştirdi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da partisinin belediye başkan adaylarını tanıtırken yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir ekonomik çöküntü içinde olduğunu belirterek, hükümeti "Batı'nm işgal komiseri gibi davranmakla" suçladı.

4- İsviçre'nin Davos kasabasında Dünya Ekonomik Forumu'nun ka-panışmda bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, İran-Türkiye sınırındaki Zeli kampına düzenlediği hava harekatında yeraltındaki sığınakların da tahrip edildiğini belirterek, Türkiye'nin bölücü terör örgütü PKK'nın sonunu getirmeye kararlı olduğunu ve bir kara harekatı yapabileceğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, İsviçre'nin Davos kasabasında, Zeli kampının bombalanması konusunda yaptığı açıklamada, "Zeli kampı operasyonu çok iyi planlandı. Ancak İran tarafının verdiği bilgilerle anlaşılıyor ki, Zeli kampına 25 kilometre uzaklıkta bulunan bir köyün de operasyondan etkilenmiş olması söz konusu. 9 İranlının ölmesi nedeniyle de ortaya çıkan zarar tazminatla ödenecek" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve beraberindeki heyet Batı Trakya'da Gümülcine'den sonra gittikleri İskeçe'de, fanatik Yunanlıların taşlı sal-dırısma uğradı. Baykal, olaylar devam ederken İskeçe Türk Birliği'nde yaptığı konuşmada, "Milli varlığınızı ne zor şartlar altında muhafaza ettiğinizi bu geçen dakikalarda gördüm. Bu olaylar, İskeçe'de yaşayan Türk halkının neler çektiğinin itirafı olmuştur" dedi.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı tarafından, Baykal ve beraberindekilere karşı girişilen saldırıyla ilgili olarak Yunan Büyükelçiliği nezdinde girişimde bulunulduğu bildirildi.

7- Ermenistan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Aram Abramyan yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in özel temsilcisi Vlamidir Ka-zimirov tarafından geçen cuma günü Erivan yönetimine iletilen ve en geç 1 Şubat'ta ateşkes sağlanmasını ve Rus askerlerinin Dağlık Karabağ'a yerleştirilmesini öngören takvimi kabul ettiklerini açıkladı.

8- Yugoslav ordusuna bağlı Sırp birliklerinin Bosna-Hersek'te Müslümanlara karşı savaşa girmelerinin ardından, Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç, Saraybosna'da verdiği demeçte, Hırvat ordu kuvvetlerinin de Bosna'ya girdiklerini ve Hırvat güçlerinin safında çarpışmaya başladıklarını açıkladı.

Öte yandan Hırvat Ordusu Siyasi Bölüm Başkanı Drago Kapina, Zag-reb'te düzenlediği basın toplantısında, iddiayı yalanlayarak, 1500 ile 2000 Hırvatın Bosna'da gönüllü olarak savaştığını, ancak burada Hırvat ordusundan tek bir birliğin bile bulunmadığını bildirdi.

Bu arada İngiltere, Bosna-Hersek'e yapılan insani yardımın yeniden başlatılacağını açıkladı.

9- Dünya Ekonomik Forumu toplantısı için İsviçre'nin Davos kentinde bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile FKÖ lideri Yaser Arafat dün bir araya gelerek, Filistinlilere özerklik tanıyan tarihi anlaşmanın uygulanmasındaki engellerin ortadan kaldırılması konusunu görüştüler.

31 OCAK 1384

1- İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Süleymar Demirel yurda döndü. Demirel, Esenboğa Havalimanında yaptığı değerlendirme konuşmasında, toplantıların bir küresel beraberliğin başlangıcını oluşturduğunu, dünyanın içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal sorunların tartışıldığını bildirdi. Toplantıların yanı sıra Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez'le müzakereler yapıldığını kaydeden Demirel, her iki liderin Türkiye'nin Ortadoğu konusunda üstlendiği yapıcı role ve gösterdiği desteğe teşekkür ettiklerini söyledi.

2- Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Merkez Bankast'nın piyasaya döviz satışı konusunda Başbakan Tansu Ciller'İn herhangi bir şekilde müdahalesinin söz konusu olmadığı bildirildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Merkez Bankası Başkanı Bülent Gültekin'in istifasını açıklamasından sonra düzenlediği basın toplantısında, kararın kendisi için süpriz olmadığını belirtti. Piyasalarda yaşanan bunalıma; istifayla birlikte, idari belirsizliğin de eklendiğini ve Gültekin'in gerekçesinde bunalımın artacağına ilişkin gerekçeler bulunduğunu ifade eden Yılmaz: "Bu bunalımın nedeni, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en kötü ekonomi yönetimine sahip olmasıdır” dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin MYK toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Merkez Bankası Başkanı Bülent Gültekin'in istifasından üzüntü duyduğunu belirterek, "İstifa tek taraflı bir işlemdir" dedi. Karayalçın, Merkez Bankası'nın, devalüasyon kararından önce piyasaya 250 milyon dolar satarak, bazı kişi ve kurumlara çıkar sağlandığına ilişkin iddiaların araştırıldığını bildirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin İstanbul ilçe belediye başkan adaylarını açıkladığı toplantıda, diğer partilerin laiklik karşıtı RP'ye karşı tavır almaktan çekindiklerini öne sürürerek, DYP, SHP ve ANAP'ın, hayal kırıklığına uğrattığı seçmenlerin RP'ye yönelmelerine neden olduklarını söyledi.

6- Merkez Bankası Başkanı Bülent Gültekin, Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Gültekin, siyasi otoritedeki tıkanıklık ve ekonomik politikaların uygulanması konusunda hükümetle çelişkiye düştüğü için istifa ettiğini belirterek, "Sayın Başbakan ile

ekonomik sorunların çözümü için uyum içinde çalışabileceğime, ülkeme ve Merkez Bankası'na faydalı olabileceğime olan inancım kaybolmuştur" dedi.

7- PKK'nın Zeli kampına yapılan hava operasyonunda bazı İran köylerinde hasar meydana geldiği yolundaki iddiaları incelemek üzere oluşturulan heyet, söz konusu bölgeye gitti, inceleme heyetinde, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları ile Emniyet Genel Müdürlüğü ve Genelkurmay Başkanlığı temsilcilerinin yer aldığı bildirildi.

8- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürü Salih Güngör hakkında, İSKİ soruşturması sırasında çekilen video kasetleri Fatih Cumhuriyet Savctlığı'na ulaştırmadığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Şişli Cumhuriyet Başsavcısı Veli Kuray, olayla ilgili olarak, Fatih Cumhuriyet Sav-cılığı'nca yapılan suç duyurusu üzerine Mali Şube Müdürü Güngör ve bazı görevliler hakkında soruşturma başlattıklarını söyledi.

9- Basın Konseyi Yüksek Kurulu ile gazete ve televizyonların üst düzey yöneticileri, basındaki rekabet ortamının düzenlenmesi konusunda bir toplantı yaptılar. Çeşitli sorunların görüşüldüğü toplantı sonucunda "Basında Uzlaşma Deklarasyonu" yayımlandı. Dokuz maddeden oluşan deklarasyonda, kamuoyunun doğru ve tarafsız bir şekilde bilgilendirilmesi ilkesi benimsendi. Deklarasyonda, basın ahlakı konusundaki olumsuz uygulamaların sona erdirilmesi de yer aldı.

10- Diyarbakır ve Gaziantep'te meydana gelen altı ayrı olayda, biri doktor 6 kişi öldürüldü. Diyarbakır'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren bir PKK'lı terörist öldürüldü. Malatya'da ise PKK'ya yardım ve yataklık ettikleri belirlenen 4 kişi yakalandı.

11- Yasa dışı "İslami Büyük Doğu Akıncılar Cephesi"(İBDA -C) adlı örgüte üye oldukları öne sürülen iki kişi İstanbul DGM'ce tutuklandı. Emniyet Müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda da yasa dışı "KAWA" adlı örgüte üye oldukları belirtilen 17 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

12-Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Venizelos, düzenlediği basın toplantısında İskeçe'de Deniz Saykal ve beraberindeki heyete yapılan saldırıyla ilgili olarak, "Münferit grupların yol açtığı olaylar şüphesiz üzücüdür. Yunan hükümeti nereden gelirse gelsin ve kime karşı olursa olsun kaba kuvvet eylemini kınamaktadır" dedi.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili Olgun Paşalar, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a bir mesaj göndererek, saldırıyı kınadı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Batı Trakya ziyaretiyle ilgili olarak bazı sorunlar gözlemlediğini belirterek, "Batı Trakya'da yaşayan azınlığın Müslüman bir toplum olduğu, Türk olmadığı iddiaları, bu bölgede yaşayan insanlarda ciddi bir sıkıntı yaratıyor" dedi.

13- Yunanistan'da yaşayan Makedonlar, insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Yunanistan'ı BM'ye şikayet etti. Merkezi Makedonya'da bulunan ve Yunanistan'daki Makedoniarın haklarını savunan Dostoyentsvo (Gurur) Derneği'nce, BM Genel Sekreteri Gali'ye gönderilen mektupta, Yunanistan'da tüm insanhaklarının çiğnendiği ve Yunan hükümetinin yasa tanımadığı belirtildi.

14- Kırım'da Ukrayna yönetimi tarafından anayasaya aykırı ilan edilen başkanlık seçimlerinin ikinci turunu, Rusya ile birleşme yanlısı Yuri Meşkov kazandı.

15- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Rusya'nın Karabağ konusundaki özel temsilcisi Vladimir Kazimirov'u Bakü'de kabul ederek bir süre görüştü. Aliyev görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ateşkes uygulamaya hazır olduklarını, ancak bunun için işgalci Ermeni güçlerinin derhal Azerbaycan topraklarından çekilmelerinin bir ön koşul olduğunu bildirdi. Aliyev açıklamaöinda. "Hiç kimsenin Azerbaycan'a güç kullanarak politika dikte ettiremeyeceğini" vurguladı.

16- Somali'nin başkenti Mogadişu'da, bir Amerikan konvoyundaki askerierin, gıda dağıtım merkezi önündeki halka ateş açması sonucu beş kişinin öldüğü bildirildi.