11.10.1994
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1994

1 EKİM 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Trabzon'da yaptığı konuşmada, geçmişe ve bugüne ilişkin ortaya çıkan yanlışlıkların partisine maledilmeye çalışıldığını belirterek, 'Türkiye'de siyaseti, yalandan, haramdan kurtarmak için sizlerden destek istiyorum" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Devlet Bakanı Esat Kıratlıoğlu ile birlikte bazı tesislerin temel atma törenlerine katılmak üzere Van'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karayalçın, SHP ve CHP tarafından oluşturulan ortak komisyonun, üzerinde anlaştığı birleşme modelini 5 Ekim'de yapılacak PM toplantısında tartışacaklarını bildirdi.

3- Devlet Bakanı Salih Sümer ile çeşitli konularda yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.

4- Devlet Bakanı, Bayındırlık ve iskan Bakan Vekili Fikri Sağlar, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'a dün ilettiği istifa kararını, düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. Sağlar istifa gerekçesini, "Siyasi istikrar için hayati önem taşıyan ara seçimlerde ve SHP açısından hayati değeri olan solda birlik çalışmalarında partisine daha fazla hizmet verebilmek" olarak bildirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, sağ kanattaki tıkanıklığa dikkat çekerek, "Solda birinci parti olursak, Türkiye'de de birinci parti oluruz" dedi. Kadrolarındaki zenginleşmeden umutlu olduklarını belirten Ecevit, Güneydoğu illerinde de DSP'nin güçlenmeye başladığını söyledi.

6- RP Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ara seçim yasasını onaylaması konusuyla ilgili olarak Ankara'ca düzenlediği basın toplantısında, "Hükümetin RP'ye oy kaptırma korkusuyla Güneydoğu'daki halkın seçme hakkını elinden aldığını" ileri sürerek, partisinin yalnızca yapılan haksızlığı gidermek için çaba harcadığını söyledi.

7- BM'nin New York'taki toplantılarına katıldıktan sonra Türkiye'ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, bağımsızlığa kavuştuktan sonra ilk kez katıldıkları BM toplantısının, kendileri için ayrıca önem taşıdığını bildirdi.

ABD'de Bill Clinton ile yaptığı görüşmede, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına saldırılarının öncelikli olarak ele alındığını belirten Aliyev, ayrıca Azerbaycan ile ABD arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konularının da görüşüldüğünü söyledi. Aliyev, Karabağ'a yalnızca Rus askeri gönderilmesini kabul etmeyeceklerini, gönderilecek gücün çok uluslu nitelik taşıması gerektiğini söyledi.

Haydar Aliyev Azerbaycan ile Batılı konsorsiyum arasında imzalanan petrol anlaşmasıyla ilgili olarak da "İsteyen tanır, tanımayan tanımaz" dedi.

8- BM Genel Kurulu toplantıları için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, İsrail Dışişleri Bakanı Şi-mon Peres ve İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Martino ile görüştü.

Görüşme sırasında Fransa Dışişleri Bakanı, Kürt liderleri Mesut Barzani ile Celal Talabani'nin "gerçek niyetlerini" anladıkları için bunların Fransa'da yapmak istedikleri toplantıyı engellediklerini bildirdi. Juppe, görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken ABD ve BM Güvenlik Konseyi'nin Irak'a uygulanan ambargonun kaldırılması konusundaki ölçülerini de netleştirmesi gerektiğini bildirdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres de konuşmasında, Türkiye'ye özel bir önem verdiklerini belirterek Türkiye'nin sadece Ortadoğu'da değil, Avrupa'da da söz sahibi ülke olduğunu" vurguladı. Peres, Türk askeri gözlemcilerin Ortadoğu barış gücünde yer alması konusunda Filistin-İsrail ortak önerisini de yineledi.

2 EKİM 1994

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Polonya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Cindoruk Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada gezisinin çok yararlı geçtiğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Diyarbakır'da Toplu Konut İdaresi tarafından yaptırılacak 2 bin 50 konutun temel atma töreninde yaptığı konuşmada PKK'ya katılanlara birlik çağrısında bulunarak, "büyük Türkiye'yi kuralım" dedi. Karayalçın, terörün gerilemesi için demokrasinin ilerlemesi gerektiğini belirtti.

Düzenlenen törende Devlet Bakanı Esat Kıratlıoğlu ve Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan da birer konuşma yaptılar.

3- Ara seçimler ve DYP'nin durumu konusunda Yeni Günaydın gazetesinin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı Esat Kıratlıoğlu, seçimlerde hiçbir partiyle ittifaka gitmeyeceklerini söyledi.

4- BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle bir haftadır New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal yurda döndü. Soysal, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, çok sayıda ikili temaslarda bulunarak Türkiye'nin bölge sorunlarına ilişkin görüşlerini aktardığını bildirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas ile yaptığı görüşmede Yunanistan'ın Ege Denizi'nde karasularını 12 mile çıkarmasının çok ciddi sonuçlar doğuracağını vurguladığını belirten Soysal, Avrupa Parlamentosu'nün Türkiye-Avrupa Karma Parlamento Komisyonu'nün faaliyetlerini askıya alma kararını; Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girme süreci içinde yer almasını istemeyen çevrelerin baltalayıcı hareketi olarak nitelendirdi.

5- Maliye Bakanı İsmet Attila yaptığı»açıklamada, 5 Nisan kararlarıyla getirilen Ekonomik Denge Vergisi ve Aktif Vergisi ile üç ayda 25.9 trilyon lira toplandığını ve bu rakamın beklenenin üzerinde olduğunu bildirdi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin S.Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada 4 Aralık seçimlerine katılmayacaklarını anımsatarak, "Seçmenimiz kararını kendisi verecek. Ama ben ya sandığa gitmezdim ya da boş oy kullanırdım" dedi.

7- YÖK Başkanı Mehmet Sağlam Ankara'da yaptığı açıklamada, son günlerde basında çıkan "üniversitelerde yabancı dille eğitimin yasaklandığı" yolundaki haberlerin gerçeklerle bağdaşmadığını belirterek, Yabancı Dille Eğitim Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğin yabancı dille kısmen yapılan öğretimi kaldırdığını, ancak tamamen yabancı dille öğretim yapan kurumlara yeni düzenlemeler getirmediğini açıkladı.

8- DGM Başsavcısı Nusret Demiral, Düşünceye Özgürlük Komisyonu tarafından hazırlanan Terörle Mücadele Yasası'nı değiştiren taslak konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demiral, Türkiye'de düşüncenin hiçbir zaman cezalandırılmadığını ve şu anda cezaevlerinde hiçbir düşünce suçlusu bulunmadığını iddia etti.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, temaslarda bulunmak ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nce kendisine verilecek "Onursal Bilim Doktorluğu" payesi törenine katılmak üzere Sivas'a geldi.

Denktaş Yozgat'ta Türk Ocağı tarafından düzenenlenen "Kıbrıs" konulu konferansa katıldıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununda tek çözüm yolunun bölünmenin kabul edilmesiyle mümkün olabileceğini söyledi.

10- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel'in, Almanya'nın dış politikası ve Türkiye ile ilişkileri konusundaki görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

11- Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Kouris bir dergiye verdiği demeçte, "Karasularımızı 12 mile çıkarsak bile Türkiye bizimle savaşmaya cesaret edemez" dedi.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, Kıbrıs Rum Cumhuriyeti'nin 1 Ekim kutlamaları nedeniyle yayımladığı mesajda, görüşmelere başlamak için "tek egemenlik, tek uluslararası kimlik ve tek yurttaşlık" konularının kabul edilmesinin şart olduğunu belirterek, Güven Artırıcı Önlemler Paketi görüşmelerine de artık katılmayacaklarını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da Rumlar'ın kutlamaları ile ilgili olarak TAK ajansına yaptığı açıklamada 1 Ekim'de Rumlar tarafından kutlanan Cumhuriyet'in Güney'deki Rum Cumhuriyeti olduğunu, Kuzey'deki Türklerin KKTC'yi 15 Kasım'da kutlayacağını söyledi.

13- Azerbaycan'da, İçişleri Bakan Yardımcısı Ruşen Cevadov'a bağlı timlerin İçişleri Bakanlığı ve Başsavcılık binasına saldırdığı, çıkan çatışmada Cevadov'a bağlı birliklerin Başsavcılığı ele geçirdiği ve çalışanları rehin aldığı, Devlet Başkanı Haydar Aliyev'e bağlı birliklerin ise bakanlık binalarını ve kente giriş çıkışı kontrol altına aldığı bildirildi.

14- Slovakya'da bağımsızlığın kazanılmasından bu yana yapılan ilk genel seçimleri eski komünist başbakan Vladimir Meciar'ın kazandığı bildirildi.

3 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul Üniversitesi'nin 1994-1995 öğretim yılına başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Hür üniversite istemekte haklısınız. Bunu yapmak boynumuzun borcu. Bir ülkede zihinlerin serbest olması lazım" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller televizyon kanallarında yayımlanan "Ulusa Sesleniş" programında yaptığı konuşmada, rüşvet ve yolsuzluk olaylarının önlenmesi için mevcut sistemin değiştirilmesi, "şeffaf ve kendini denetleyen" bir düzenin oturtulması gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Onay Alpago, Türk Medeni Yasası'nın yürürlüğe girmesinin 68. yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada yasanın daha çağdaş düzenlemelere kavuşturulması için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Mümtaz Sosyal Milliyet gazetesine ABD'de katıldığı BM Genel Kurul toplantısı ve toplantı süresince yaptığı ikili temaslar ile ilgili görüşlerini değerlendirdi.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Karakuyu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, özelleştirme konusunda partisinin görüşlerini açıkladı ve özelleştirmeyi, gerekirse "referandum" konusu yapabileceklerini belirtti.

6- ANAP Grup Başkan Vekili Oltan Sungurlu TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, özelleştirilmenin yapılamaması nedeniyle Türkiye'nin her gün büyük bir zarara uğradığını, bu sebeple özelleştirmeyi gerçekleştiremeyen hükümetin bu ülkeye zarar getirdiğini iddia etti.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada Şırnak, Hakkari ve İğdır'da sürdürülen operasyonlar sonucunda 22 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.

8- IMF ve Dünya Bankası'nın 50. kuruluş yıldönümü Bedeniyle düzenlenen olağan toplantılara katılmak üzere İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan Devlet Bakanı Aykon Doğan, 5 Nisan kararlarından sonra şu anda ulaşılan sonuçların IMF tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi.

9- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Miguel Angel Martinez geçen ay Türkiye'ye yaptığı ziyaretle ilgili olarak AKPM Başkanlık Divanı'na sunduğu raporda daha demokratik bir Türkiye'nin Avrupa Konseyi için büyük önem taşıdığını belirtti. Ayrıca raporda, Türkiye'nin toprak bütünlüğüne tam destek verildiği hatırlatılarak, özellikle bölücü örgüt PKK tarafından yürütülen terörist faaliyetler kınandı.

10- Itar-Tass ajansının haberine göre, Çeçen Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Şemseddin Yusuf, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e bir mesaj göndererek ülkesinin egemenlik ve bağımsızlığını koruyabilmesi için Türkiye'den yardım istedi.

11- Azerbaycan'da, İçişleri Bakan Yardımcısı Ruşen Cevadov'a bağlı timlerin İçişleri Bakanlığı ve Başsavcılık binasına saldırması ile ortaya çıkan iç karışıklıklar üzerine Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Azarbeycan halkına seslenerek iç ve dış odaklarca ülkenin kargaşaya sürüklenmek istendiğini, bağımsızlıklarının tehlikede bulunduğunu belirtti ve Bakü'de 2 ay süreyle olağanüstü hal ilan etti.

4 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Botu İzzet Baysal Üniversitesi'nin 1994-1995 öğretim yılına başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin manen ve maddeten yükseldiğini ve önümüzdeki yıllarda bu yükselişini sürdürmesi gerektiğini belirtti.

2- Başbakan Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, özelleştirmeye verdiği önemi belirterek "özelleştirmeyi, şeffahlık ve etkin bir devlet anlayışı için istediklerini" söyledi.

Çiller, DYP'nin özelleştirmede olduğu kadar demokratikleşme konusunda da inançlı olduğunu belirtti.

3- Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Mustafa Yılmaz ve Fikri Sağlar'ın parlamentodaki bakanlık görevlerinden istifaları ile boşalan kabinenin SHP kanadındaki değişikliğin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandığı bildirildi. Buna göre; Turizm Bakanı Halil Çulhaoğlu, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na kaydırılırken, denizcilikten sorumlu Devlet Bakanlığı'na Mardin Milletvekili Mehmet Gülcegün, Turizm Bakanlığı'na ise Tokat Milletvekili Şahin Ulusoy atandı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de yargının bağımsız ve adalet sisteminin yolsuzlukları ortaya çıkarabilecek yeterlilikte olmadığını savundu ve bu konular için yasal ve anayasal "olağanüstü" düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, koalisyonun devamı için ay sonuna kadar demokratikleşmeye ilişkin yasaların çıkmasının zorunlu olduğunu söyledi.

6- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Antakya'da düzenlenen "Hukuk Devleti, Demokrasi ve Anayasa" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin iç ve dış mihraklarca bölünmeye çalışıldığını söyledi.

7- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, TBMM'ye, New York'taki BM Genel Kurul toplantısı sırasında yaptığı görüşmeler konusunda bilgi verdi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara'da yaptığı açıklamada Parti Meclisi'nin SHP ile bütünleşme kararı aldığını, bu kararla partisinin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini bildirdi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde PKK'lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışma sonucunda 27 teröristin öldüğü bildirildi.

10- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin Kremlin'de düzenlediği basın top-

lantısında, geçen yıl 3-4 Ekim tarihinde Rus Parlamento binasının kendi emriyle ateşe tutulmasını savunarak "Böylelikle yeni bir Ekim Devrimi'ni ve iç savaş çıkmasını engelledik" dedi.

1- TBMM Başkan Vekili Kamer Genç, PKK'ya karşı yürütülen operasyonlar sırasında Tunceli'de "bazı köylerin yakıldığı ve vatandaşların göçe zorlandığı" yönündeki haberlerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve İçişleri Bakanı Nahit Menteşe ile görüşmelerde bulundu.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yapılan araştırmalarda, eylül ayı enflasyon oranının, DiE'nin açıkladığı enflasyon oranından yüksek olmasının, değerlendirmelerde^ teknik farklılıklardan kaynaklandığını söyledi.

3- TBMM'nin, 4 Aralık tarihinde gerçekleştirilmesine karar verdiği ara seçimlere ilişkin yasaklar Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlendi.

4- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Kanal-6 ile Sabah gazetesi arasında Engin Civan olayının ardından başlayan kavgaya müdahale etti. RTÜK, Sabah gazetesinin başvurusu üzerine, Kanal 6'nın yayınlarında kullandığı ifadeleri "yasalara aykırı" bularak yayınlarına son vermesini istedi.

5- Kamu çalışanlarına grev ve toplusözleşme hakkı verilmesini öngören yasa tasarısı, TBMM Anayasa Alt Komisyonu tarafından "Anayasaya aykırı" bulundu. Komisyon,"dernek statüsünde memur birlikleri" kurulabileceğine karar verdi.

6- SHP Parti Meclisi, SHP-CHP Bütünleşme Ortak Kurulu'nun hazırladığı birleşme protokolünü oybirliğiyle kabul etti.

7- DPT Müsteşarı Necati Özfırat Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, eylül ayı enflasyonunun hükümetin hedefini aştığını, ancak bu artışın ihracat ve tarım ürünleri fiyatındaki yükselişten kaynaklandığını belirtti. Özfırat, KİT zamları için verilen 6 aylık sürenin dolduğunu ancak PTT, TEK ve Tekel için yıl sonuna kadar fiyat artışı öngörülmediğini bildirdi.

8- Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı, SHP Adıyaman Milletvekili Abuzer Tanrıverdi hakkında, "iş bulma vaadiyle dolandırıcılık ve çek üzerinde sahtekarlık" yaptığı gerekçesiyle açtığı soruşturmayı tamamlayarak, dokunulmazlığının kaldırılması için dosyayı Adalet Bakanlığı'na gönderdi.

9- Mardin'in Midyat ilçesi Yemişli köyü yakınlarındaki Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı PKK'lı teröristlerce bombalandı. Olay sonucu çıkan yangında milyarlarca liralık hasar meydana geldiği belirtildi.

10- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Miguel Angel Marti-nez kapatılan Demokrasi Partisi'nin (DEP) eski milletvekillerini 4 Aralık'ta yapılacak ara seçimlere katılmaya davet etti. Hazırladığı Türkiye raporunda ve basın toplantılarında, ara seçimleri ileriye dönük bir adım olarak değerlendiren Martinez, DEP'in eski milletvekillerini seçimlere katılmaya teşvik etmek gerektiğini de söyledi.

11- NATO üyesi ülkelerle Kuzey Atlantik İşbirliği Konseyi katılımcısı ülkeler arasında işbirliğine yönelik oluşturulan "Barış İçin Ortaklık Anlaşması", Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Papazyan tarafından Brüksel'deki NATO Mer-kezi'nde yapılan bir törenle imzalandı.

12- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev yayımladığı mesajda, ülkesinde baş gösteren iç savaşın önlenmesi için dünyadaki bütün hükümetler ve uluslararası örgütlerden yardım istedi. Aliyev, Azerbaycan'ın bağımsızlığına karşı olan güçlerin engellenmesi çağrısında bulunarak, halkın da ülkenin bağımsızlığını korumak için hükümet güçleriyle işbirliği yapmasını istedi.

13- İsviçre'nin iki ayrı kasabasında meydana gelen iki yangında toplam 48 kişinin cesedi bulundu. Toplu intihar eden kişilerin Kanada merkezli bir tarikata üye olduklarının tahmin edildiği bildirildi.

6 EKİM 1994

1- Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin 1994-1995 öğretim yılı açılış törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, konuşmasında üniter yapı tartışmalarına ve laiklik karşıtı gelişmelere izin verilmeyeceğini vurgulayarak 'Türkiye'nin üniter yapısı korunacaktır. Demokratik, laik cumhuriyetin müslümanlık-la çelişen yanı yoktur. Laik-demokratik Türkiye, yüzde 98'i müslüman olan halkın da inançlarının teminatıdır. Bunu böyle ortaya koyuyorum" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk başkanlığında oluşturulan partilerarası komisyonda, son günlerde ortaya çıkan yolsuzluk olayları görüşüldü. Komisyon, yolsuzluk olaylarını aydınlatıcı itirafta bulunan rüşvet suçlularına ceza verilmemesi, gazete ve televizyon sahip ve yöneticilerinin de mal bildirimi kapsamına alınmasını kararlaştırdı. Toplantıda alınan ilke kararlarının önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacağı bildirildi.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile "demokratikleşme ve özelleştirme" konusunda yapılan bir söyleşi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

4- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, Başbakan Tansu Çiller'in yanıtlaması için muhalefet milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen soru öner-gelerindeki, "President yatı kaç liraya satın alınmıştır? Eşinizin bu yat için ödediği vergiler nedir? Sahibi bulunduğunuz Marsan Holding'in bugüne kadar ödediği vergiler nelerdir?" sorularını içeren önergeleri cevaplandırdı.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Tunceli'deki güvenlik güçlerinin, PKK'ya karşı yürüttüğü operasyonlar sırasında bazı vatandaşların evlerini yaktığı ve göçe zorlandığı iddiaları üzerine Devlet Bakanı Esat Kıratlıoğlu ile birlikte bölgeye giderek inceleme kararı alırken; İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, "Operasyonlarda sıkışan PKK'li töröristler, evleri yaktı" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nce de, çıkan çatışmalarda sadece teröristlerin bulunduğu bazı evlerin yandığı bildirildi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Azerbaycan arasındaki 'Türk Cumhuriyetleri Zirve Toplantısı" hakkında bilgi verdi. Ataman, İstanbul'da 18-19 ekim tarihleri arasında yapılacak zirve toplantısına, Türkiye'nin yanısıra Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan devlet başkanlarının katılacağını açıkladı.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Hürriyet gazetesine verdiği demeçte dün Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. Ecevit, parti olarak erken seçim istedikleri için ara seçime girmeyeceklerini söyledi. Ecevit ayrıca solda birlik konusundaki görüşlerini de açıkladı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Diyarbakır'da yapılan operasyonlarda Hizbullah örgütüne mensup 28 militan yakalandı. Yakalananların 42 öldürme olayını gerçekleştirdikleri belirlendi.

9- İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 71. yıldönümü törenlerle kutlandı.

10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral başkanlığındaki bir heyet DSP Genel Merkezi'ni ziyaret ederek Bülent Ecevit ile görüştü. Görüşmeden sonra basına yapılan ortak açıklamada Meral, Ecevit'in iktidarda olduğu dönemde çalışma yaşamına damgasını vurduğunu ve o dönemde emekçilere verilen hakların 12 Eylül'de geri alındığını söyledi.

Bülent Ecevit ise özelleştirmenin "hükümet için yolsuzluk kapısı açtığını" kaydederek, KiT'lerin özelleştirilmesinde toplumsal uzlaşmanın sağlanması gerektiğini belirtti. Ecevit, demokratikleşme çalışmalarına değinirken de demokrasinin önündeki en büyük engelin 1982 Anayasası olduğunu belirterek, "Anayasa değişikliği gündeme getirilmeden demokrasi eksiklikleri nasıl giderilecek?" dedi.

11- Türkiye ile İsrail arasında uyuşturucu maddeler, terör ve örgütlü suçlara karşı mücadeleyi öngören bir ortak bildiri imzalandı.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ile İsrail Polis Şefi General Asaf He-fetz, Ankara'da düzenlenen bir törenle "ortak bildiri" adı verilen metnijmzaladı-lar. İmza töreninde bir konuşma yapan Mehmet Ağar, Ortadoğu'daki yumuşama süreci ile birlikte Türkiye ve İsrail arasında gelişen ekonomik ve siyasi ilişkilerde kazanılan ivmenin iki ülke arasında güvenlik alanında işbirliğine de imkan verdiğini vurguladı.

Hefetz de konuşmasında, Ortadoğu barış sürecinin iki ülke arasında daha iyi işbirliğine imkan sağladığını belirterek, Türkiye ve İsrail arasında terörist eylemlerin önlenmesi ve uyuşturucu maddelerle mücadelede işbirliği yapılacağını söyledi.

12- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, "Gence'de isyan başlat-mak'la suçlanan Başbakan Suret Hüseyinov'u görevden aldı. Azerbaycan'ın içişleri Bakan Yardımcısı Ruşen Cevadov ile Başsavcı Ali Ömerov'un da görevden alındığı açıklandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mikhail Demurin, Rusya'nın Azerbaycan'da son günlerde yaşanan gerginlikle ilgisi olduğu yolundaki iddiaları reddederek, darbe girişimini kınadıklarını, petrol anlaşmasına olumsuz bakışlarının Bakü'deki olaylarla ilgisi bulunmadığını bildirdi.

13- BM Bosna Özel Temsilcisi Yasuşi Akaşi, yaptığı açıklamada Müslüman birlikler tarafından 16 Sırp askeri ile 4 hemşirenin öldürüldüğünü bildirdi.

Öte yandan, Saraybosna Havaalanı, iki hafta aradan sonra insani yardım uçuşlarına yeniden açıldı. BM yaptırımları nedeniyle 28 aydır kapalı bulunan Belgrad Havaalanı ise dün tekrar uluslararası ticari uçuşlara açıldı.

7 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Mustafa Kemal Üniversitesi'nin 1994-1995 öğretim yılı açılışına katılmak için gittiği Antakya'da çeşitli incelemelerde bulundu. Demirel açılışta yaptığı konuşmada, bugün Türkiye'de hükümetlerin nasıl belirleneceği ile ilgili bir kaygının bulunmadığını belirterek, halkın endişe etmemesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Türkiye'nin kendini savunacak yeterli savunma gücünün bulunduğunu da hatırlattı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı Antalya'da düzenlenen NATO Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Konferansı'nda yaptığı konuşmada, teröre destek veren komşu ülkeleri eleştirerek, terörü diğer ülkelere karşı silah olarak kullanmanın hiçbir sonuç getirmeyeceğini, bu yolla, sadece ülkeler arasındaki gizli düşmanlıkların körükleneceğini söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile yapılan bir söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı. Yılmaz söyleşide, son günlerde ortaya çıkarılan yolsuzluk olayları hakkındaki gelişmeleri değerlendirdi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Milliyet gazetesine verdiği demeçte, özelleştirme ve demokratikleşme paketlerinin ekim ayı sonuna kadar yasalaşması konusunda belirlenen tarihe yönelik, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve bazı DYP milletvekillerinin yönelttiği eleştirileri yanıtladı. Karayalçın, Başbakan ile yaptıkları görüşmede sürenin kısa olduğunu bildiklerini ancak bu süre içerisinde çıkarılması için görüş birliğine vardıklarını bildirdi.

5- Yüksek Seçim Kurulu, 4 Aralık'ta yapılacak milletvekilliği ara seçiminde seçmen listelerinin güncelleştirilmesi ile ilgili esasları belirledi. YSK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, 10-26 Ekim günleri arasında askıya çıkarılacak sandık seçmen listelerine sadece askerlik hizmetinden terhis olanlarla seçimin yapılacağı yerlere memur olarak atananlar eklenebilecek.

6- Devlet Bakanı Esat Kıratlıoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, 4 Aralık'ta seçim yapılacak bölgelerden göç edenlerin geri dönerek oy kullanmayı istemeleri durumunda her türlü güvenlik gereksinimlerinin karşılanacağını söyledi.

7- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, geçen hafta Güneydoğu Bölgesi'ne yaptığı ziyaretler konusunda Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu. Köylüoğlu, Güneydoğu'daki en büyük problemin boşaltılan, yakılan köyler olduğunu belirterek, bu konuyla ilgili "Boşaltılan Köylerin İskan Projesi" adı altında yürütülen çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini bildirdi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin büyük kongresi öncesi siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

9- Sivas Vali Vekili Şahin Tütüncü yaptığı açıklamada, Sivas ve çevresinde bir süre önce bölücü terör örgütüne karşı başlatılan operasyonlarda 40 militanın ölü olarak ele geçirildiğini söyledi.

10- Sermaye Piyasası Kurulu başkanlığına Ali İhsan Karacan atandı.

11- Irak'ın 1990 Körfez Savaşı'ndan sonra askeri birliklerini yeniden Kuveyt sınırına taşıması bölge ülkelerinde tedirginlik yarattı. ABD Körfez bölgesinde bulunan askeri birliklerine takviye yapacağını bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Michael McCurry yaptığı açıklamada, ülkesinin, olası saldırgan bir tutuma karşılık vermek için hazırlıklara başladığını bildirdi.

Öte yandan Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Irak ordusunun Kuveyt sınırına doğru ilerlediği haberlerini yalanladı.

12- Azerbaycan Milli Meclisi'nde, Başbakan Suret Hüseyinov'un görevden alınması ile ilgili Cumhurbaşkanlığı önergesi onaylandı. Karara göre Hüse-yinov görevden uzaklaştırıldı.

8 EKİM 1994

1- Kırklareli 33. Mekanize Tugay Komutanlığı'ndaki sancak devir teslim törenine katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin zenginleşmek için sanayileşmeden başka seçeneği olmadığını belirterek, Türkiye'nin yakın bir zamanda "gümrük birliği"ne gireceğini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, 5 Nisan kararlarının 6'ncı ayını değerlendirdiği basın toplantısında, kararlar çerçevesinde ortaya konulan hedeflerin büyük bir bölümünün yerine getirildiğini söyledi.

Başbakan Çiller "Özelleştirme Yasa Tasarısı" ile ilgili soruları yanıtlarken de "Özelleştirme yapılabilseydi Türkiye'yi 6 ayda mucizeye taşırdık" görüşünü savunarak, "Özelleştirme yapılamazsa, Türkiye'nin çıkmazlardan kurtulamayacağını herkese söylemek istiyorum" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, güvenlik güçlerinin PKK'ya yönelik operasyonlar sırasında bazı köylerin boşaltılması ve yakılması iddiaları üzerine Tunceli'nin Ovacık ilçesine yaptığı ziyarette, PKK'ya karşı girişilen operasyonlardan yöre halkının da etkilenmesinden üzüntü duyduklarını belirterek, bu konuda yapılabilecek her türlü yardıma hazır olduklarını bildirdi.

4- Madrid'de 1-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Dünya Bankası ve IMF yıllık toplantılarına katılan Devlet Bakanı Aykon Doğan yurda döndü. Doğan, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, yılın son 3 aylık döneminde belirtilen enflasyon hedefinin tutturulmasının programın değişmez parçası olduğunu vurgulayarak, 1995 yılında hükümetin başlatmış olduğu ekonomik programın "yeniden yapılanma" bölümünün ön plana geçeceğini belirtti.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ın Ankara Büyükelçisi Majwell EI-Tıkrıti'nin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk tarafından bakanlığa davet edildiğini bildirdi. Ataman, Irak'ın, Kuveyt sınırına asker yığmasının BM Özel Komisyonu'nün Güvenlik Konseyi'ne raporunu sunması öncesinde ortamın gerginleştirilmesinin, Irak'ın petrol ambargosunun kaldırılması yolundaki beklentilerinin gerçekleşmesini olumsuz yönde etkileyebileceğini işaret ederek "Irak'a itidal göstermesinin yararlı olacağı" tavsiye edildi dedi.

6- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, 5. Antalya Konferansları için bulunduğu Antalya'nın Kemer ilçesinde yaptığı açıklama, askerlik süresiyle ilgili olarak yürütülen çalışmanın Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin yürürlüğe gireceği 16 Kasım'dan önce sonuçlanacağını açıkladı.

7- Hatay'ın Yayladağ, Hassa, Kumlu ve Altınözlü ilçelerinde SSK Sağlık İstasyonları'nın açılış törenine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ni-

had Matkap yaptığı konuşmada, ülkenin demokratikleşmeye gereksinimi olduğunu vurgulayarak, koalisyon hükümetinin bu önemli şansı mutlaka kullanması gerektiğini söyledi.

8- CHP ve SHP parti meclislerinin bütünleşme kararını almalarının ardından bütünleşme takvimi ve yöntemi konusundaki görüşmeler resmen başladı. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Bütünleşme Ortak Kurulu tarafından hazırlanan 3 maddelik protokolün bütünleşme ilkeleri açısından çerçeve oluşturduğunu belirterek, bu görüşmelerle önemli bir adımın atıldığını söyledi.

CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin de bu görüşmeyle somut bir çalışmanın başladığını ve şu ana kadar görüş ayrılığına düşülmediğini vurguladı.

9- Maden ve demir-çelik işçilerinin özelleştirmeye karşı Bartın'da düzenledikleri mitingin açılış konuşmasını, Bartın Temsilciler Kurulu ve ANAP'lı Belediye Başkanı Oğuz Pir yaptı. Pir konuşmasında, kapatma ve özelleştirmenin işsizliğe ve göçe neden olacağını söyledi. .

10- Kapatılan Demokrasi Partisi'nin (DEP) 2 eski milletvekili Selim Sadak ve Sedat Yurtdaş hakkında idam istemiyle dava açılmasını içeren iddianame tamamlanarak, Ankara 2 nolu DGM'ye gönderildi,

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari ve Mardin'de güvenlik kuvvetleri ile çatışmaya giren 9 terörist öldürüldü.

12- İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Rıza Bagheri ile yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

13- Irak'ın BM Daimi Büyükelçisi Mizar Hamdun, ABC televizyonuna verdiği demeçte, Kuveyt'i yeniden işgal etmeyi planladıkları yolundaki haberleri yalanlayarak, "Birliklerimizi kendi topraklarımız içinde kaydırıyoruz. Irak egemen bir devlettir. Hiç kimseyi tehdit etmiyoruz" dedi.

Bu arada BM Genel Sekreteri Butros Gali de Irak'ı uyararak, "Bölgede barış ve güvenliğe yönelik herhangi bir tehdidin Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali olacağını" bildirdi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Madeleine Albright ise BM Genel Kurulu'n-da yaptığı konuşmada Irak'ı uyararak, "Güvenlik Konseyi'nin ambargoyu kaldırmasını çabuklaştırmak için bunalım yaratmak, tam tersi sonuç verecektir" dedi.

Öte yandan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal yaptığı açıklamada, Irak'ın Kuveyt sınırına yığınak yapmasına karşılık olarak, ABD uçaklarının ülkesindeki havaalanlarını kullanmasına izin verileceğini bildirdi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı"tarafından yayımlanan bildiride ise Bağdat yönetiminden, krizin tırmanmasını engellemek için "sakin davranması" istendi.

14- Vietnam'ın güneyinde meydana gelen sellerde toplam 172 kişinin öldüğü bildirildi.

9 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Çocuk Haklarına Dair Sözleşmelin onaylanması konusunda girişimlerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen UNICEF Genel Direktörü James Grant'ı kabul ederek, sözleşmenin onaylanacağını bildirdi.

2- Jandarma Asayiş Komutanlığı tarafından birliklere gönderilen bir emirle, bu ay içinde tezkere alacak 1973/3 tertip yükümlüllerin terhis ve izinleri ikinci bir emre kadar durduruldu.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın yakılan köylerle ilgili incelemeler yapmak üzere gittiği Tunceli gezisi sona erdi.

SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, bölgede yapılan operasyonlar sonucu 218 evin yakıldığını 1034 yurttaşın evsiz kaldığını belirterek, bu yurttaşların can ve mal güvenliklerinin bulunmadığını bildirdi.

4- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal gazetecilere son siyasi gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Demokratikleşme paketiyle aynı anda gündeme gelmemesi halinde özelleştirme yasa tasarısını onaylamayacağını yineledi. Koalisyonun SHP kanadının, partinin ve koalisyonun sağlamlaşması amacını taşıdığını kaydeden Soysal, "yabancılar istiyor" şantajıyla icraat yapmanın yanlış olduğunu, IMF istiyor diye özelleştirme, Avrupa Parlamentosu istiyor diye demokratikleşme olamayacağını vurguladı. Soysal, "Ben Türkiye'ye gerektiğini düşündüğüm için istiyorum bunu" diye konuştu.

5- MHP 4.Olağan Kongresi'nde Alparslan Türkeş genel başkanlığa yeniden seçildi. Türkeş kongrede yaptığı konuşmada, partisinin ilk hedefinin tek başına iktidara gelmek olduğunu ve kimseye endekslenmiş bir parti olmadığını söyledi.

6- İstanbul Sultançiftliği'nde hücre evi olduğu bildirilen bir eve güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda biri kadın iki kişi öldürüldü.

7- Van'ın Başkale ilçesi Suveren Jandarma Karakolu'na baskın düzenleyen teröristler 6«ri şehit etti.

8- SEKA, kağıt fiyatlarına yüzde 5 ile 28 oranında zam yaptı.

9- Uluslararası Af Örgütü Türkiye Sorumlusu Jonathan Sugdan yaptığı açıklamada, PKK'nın sivillere yönelik eylemlerini artırdığına dikkat çekerek, "Bu örgütün geçen yıl korucu, asker ve sivillerden oluşan 200 esiri öldürdüğünü", bunu şiddetle kınadıklarını bildirdi. Sugdan, eski DEP'lilerin duruşmalarına gözlemci göndermesi için AGİK düzeyinde başlattıkları çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Bize göre DEP'liler düşüncelerinden ötürü yargılanıyor" dedi.

10- Rusya'nın Baku Büyükelçisi Walter Sonya, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev'i devirmeye yönelik darbe girişiminin ardında Moskova'nın bulunduğu yolundaki iddiaları reddederek, bu konuda Türkiye'yi suçladı. Sonya, "Bu komployu Türkiye hazırlamıştır. Rusya'yı Bakü'den ayırmaya kalkarsa Türkiye ve Azerbaycan büyük zarar görür. Türkiye Rusya'nın yerini doldura-maz" dedi.

11- Irak ordusunun Kuveyt sınırına 20 km yaklaştığı, binlerce sivil Iraklı'-nın Kuveyt sınırında gösterilere başladığı, bu gelişmeler üzerine ABD'nin Kuveyt'e 4 bin asker göndermeyi kararlaştırdığı bildirildi.

Irak Ticaret Bakanı Muhammed Mehdi Salih dün düzenlediği basın toplantısında ABD ve İngiltere'yi Irak halkını açlığa mahkum etmekle suçladı. Salih, 4 yıldır süren ambargo nedeniyle 1 milyondan fazla Iraklı'nın öldüğünü, bunların yarısının çocuk olduğunu kaydetti.

Bu arada İsrail radyosuna bir açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanı Şi-mon Peres, yeni bir krize yol açan Irak'ın, Körfez Savaşı'nda olduğu gibi kendilerine yeniden füze saldırısında bulunması halinde "benzeri görülmemiş" bir karşı saldırıya uğrayacağını söyledi.

10 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, UNICEF tarafından Ankara'da düzenlenen "Çocukların Sağlığı, Eğitimi, Hakları ve Mutluluğu Değerlendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de çocuk ve anne ölümlerinin kendisine büyük acı verdiğini belirterek bunlara herşeyden çok sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

2- Genelkurmay Basın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklar dün Kuzey Irak'ta Bo-te Deresi bölgesindeki PKK'ya ait kampı vurdular.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başkanlık Divanı ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, acil seçim koşulunu, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında, ancak icra hükümeti olmayan kısa süreli bir koalisyona girebileceklerini söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partili bakanlarla yaptığı toplantıda, Başbakan Tansu Çiller ile birlikte özelleştirme ve demokratikleşme tasarılarının ay sonuna kadar yasalaşması sözü verdiklerini söyledi.

5- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu Tunceli'ye bağlı köylerin boşaltılması ve yakılması ile ilgili Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

6- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nu makamında ziyaret etti. Moğultay, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, savcılardan; yolsuzluk yapan, hırsızlığa bulaşan, zimmet, suistimal yapan, suç işleyen herkesin üzerine bütün cüret ve cesaretleri ile gitmelerini istedi.

7- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'la ilgili gelişmeleri dikkatle izlediklerini belirterek, Irak'ın Kuveyt sınırı yakınlarına asker kaydırmasıyla başgösteren gelişmeler konusunda Türkiye ile ABD arasında bir görüşme olmadığını söyledi.

8- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin Parti Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek, Tunceli'de bazı köylerin devlet güçleri tarafından yakılması ile ilgili olarak İçişleri Bakanı'nın olayları saptırma gayreti içinde olduğunu savundu.

9- Türk-iş'in İstanbul'da düzenlediği "Sendikalar ve Çalışan Çocuklar Ulusal Semineri'nde konuşan Türk-İş Başkanı Bayram Meral, çalışan çocuklar sorununun ağırlıkla hükümetin sorunu olduğunu söyledi. Özelleştirmenin çalışan çocuklar sorununu büyüteceğini öne süren Meral, hükümetin özelleştirme politikasını da eleştirdi.

10- CHP Ankara Milletvekili Uluç Gürkan partisinden istifa etti.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği' nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik kuvvetlerinin bölgede yaptığı operasyonlar sırasında Tunceli, Batman, Elazığ ve Van'da toplam 25 PKK'lı terörist öldürüldü. Çatışmalarda 9 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

12- Liman-İş Sendikası Genel Başkanı Hasan Biber, yasadışı Dev-Sol örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle Ankara DGM'ce tutuklanarak Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

13- Ulukışla-Adana karayolunda meydana gelen trafik kazasında 9 kişi öldü.

14- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Bakü'de yaptığı açıklamada, başkent Bakü'den sonra Gence'de de olağanüstü hal ilan edildiğini açıklayarak, Gence olayları ile ilgili araştırmaların devam ettiğini söyledi.

15- Kabil radyosunun haberine göre Afganistan Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani'ye karşı Başbakan Gülbeddin Hikmetyar ve General Abdül Raşid Dostum'a bağlı birliklerin başkent Kabil'e düzenledikleri roket saldırısında 17 kişi öldü, 38 kişi de yaralandı.

16- Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Kuveyt sınırına yığılan birliklerin geri çekilmesi kararı alındığı" bildirildi.

17- Avusturya'da dün yapılan genel seçimleri aşırı sağcı Özgürlük Parti-si'nin kazandığı bildirildi.

11 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Manisa'da Celal Bayar Üniversitesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de rejimin; kavramıyla, kuralıyla, kurumuyla var olduğunu belirterek "Rejimden en ufak şüpheye düştüğünüz an, en büyük hatayı yapmış olursunuz. Bu ülkede herkes düşündüğünü söyleyip yazacaktır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, Özelleştirme Yasa Tasan'sının SHP'li bakanlar tarafından imzalanmaması durumunda, Meclis'e öneri olarak getireceklerini söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Tunceli'deki köylerin devlet tarafından yakıldığını açıklayan insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu'nu eleştirerek, "Bunu söyleyen bir bakanın mensup olduğu partinin, demokratikleşmeden yana olduğundan söz edilebilir mi?" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partisinin TBMM grup toplantısında, özelleştirme ve demokratikleşme yasa tasarıları konusunda bilgi verdi ve bakanlarından özelleştirme yasa tasarısını imzalamalarını istedi.

SHP Grup Başkanı Seyfi Oktay da konuşmasında Tunceli'deki olayları, "devlet içindeki gizli bir elin" yarattığını söyledi.

5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yapılan bir açıklama ile boş bulunan 22 milletvekilliği için 15 merkezde yapılacak ara seçimlere ilişkin 6 Ekim'de başlayan yasakların, yurt genelinde geçerli olacağı bildirildi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman, Irak'ın Kuveyt sınırına asker yığması üzerine ABD1 nin bölgeye sevkettiği askeri güç ve ABD Savunma Bakanı William Perry'nin ABC televizyonuna verdiği 'Türkiye'nin de Irak'a karşı askeri bir koalisyonun parçası olmasını bekliyorum" demeci ile ilgili Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Ataman, Türkiye'nin Irak konusunda uluslararası toplumla birlikte hareket ettiğini söyledi.

Başbakan Tansu Çiller de, DYP grup toplantısında konuyla ilgili yaptığı konuşmada, ABD'nin Türkiye'den beklediği bir şey bulunmadığını ve bu ülkeyle olan işbirliğinin devam edeceğini belirtti.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, devletin Tunceli'de can ve mal güvenliğini sağlayamaz durumda olduğunu iddia etti.

8- ABD Başkanı Bill Clinton Irak'la ilgili olarak yaptığı açıklamada, Kuveyt sınırında bulunan Irak askeri birliklerinin geri çekilmeye başladığını bildirerek,

durumu "umut verici" olarak değerlendirdi ve geri çekilmenin tamamlanması için beklemek gerektiğini söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanı John Shalikashvili ise yaptığı açıklamada, Irak birliklerinin "geniş çaplı bir hareket içinde olduğunun belirlendiğini" belirterek, ABD askerlerinin bölgeye yerleştirilmesi operasyonuna devam ettiklerini söyledi.

12 EKİM 1994

1- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in, DYP grubunda yaptığı konuşma doğrultusunda hareket ederek, DYP ile SHP'nin üzerinde anlaşmış olduğu ve başta ANAP olmak üzere, öteki bazı partilerle de uzlaşılarak hazırlanan özelleştirmeye ilişkin metni, DYP'nin kanun teklifi olarak TBMM Başkanlığı'na sunduğu bildirildi.

2- Yargıtay, klor yolsuzluğu davasında yargılanan İSKİ eski genel müdürü Ergun Göknel, eski genel müdür yardımcısı Ziya Kurtaran ve Ticaret Dairesi eski başkanı Ahmet Haluk Berksoy için İstanbul 5 Ağır Ceza Mahkemesi1 nce verilen 8 yıl 4'er aylık hapis cezasını onayladı.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Tunceli'nin Ovacık ilçesine bağlı çok sayıda köyün yakılması ve Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu'nun Cumhuriyet gazetesine yaptığı "Devlet yaktı" açıklaması ile ilgili olarak, "Devlet'in masum insanları korumak için bölgede bulunduğunu, ev ve orman yakmasının söz konusu olamayacağını" söyledi.

4- Maliye Bakanı İsmet Attila, 1994 mali. yılı bütçe uygulama talimatına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, bütçe harcamalarında özellikle yılın son aylarında görülen büyümelerin önlenmesi ve harcamaların belirli seviyelerde muhafaza edilmesinin büyük önem taşıdığını bildirdi.

Bu arada bu yılın son bütçe uygulama talimatı ile serbest bırakma oranları belirlendi. Personel giderlerinin tamamı serbest kalırken, hizmet alımları yüzde 70-80 oranında serbest bırakıldı.

5- Haksız ve keyfi işten çıkartmalara karşı iş güvencesi öngören Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nun 158 sayılı sözleşmesi, Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, hükümetin üniversitelerin örgüt yapısını ve öğretim görevlilerinin özlük haklarını düzenleyen yasa teklifini gündeme getirmeyerek, konuyu uzattığını söyledi.

7- SHP'den ayrılan Çorum Milletvekili Cemal Şahin ile ANAP'tan ayrılan Samsun Milletvekili Hüseyin Özalp, DYP'ye geçtiler.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır, Hakkari, Bingöl, Siirt, Van, Tunceli ve Elazığ'ın kırsal kesimlerinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 5'i kadın 34 terörist öldürüldü.

9- Nevşehir, Hakkari, Van, Ankara, Kars, Niğde, Konya, Malatya, Afyon, Bursa ve Muğla'da meydana gelen trafik kazalarında toplam 33 kişi öldü, 63 kişi de yaralandı.

10- TÜPRAŞ tarafından yapılan açıklamada , akaryakıt ürünlerine yüzde 7 ile 20 arasında zam yapıldığı belirtildi.

11- Kazakistan Parlamentosu, ekonomik reform programının gerektiği şekilde hayata geçirilemediği gerekçesiyle dün istifa eden Başbakan Sergei Te-reşenko hükümetinin ardından, Akijan Kajigeldin'in başbakanlığını onayladı.

12- Irak Parlamento Başkanı Sadi Mehdi Salih, Reuter'e yaptığı açıklamada, ülkesine uygulanan BM yaptırımları kaldırılıncaya kadar Irak'ın Kuveyt'in sınırlarını tanımayacağını açıkladı.

13- İsrail radyosu, İsrailli bir askerin İslami Direniş Hareketi HAMAS tarafından kaçırılmasının ardından İsrail hükümetinin FKÖ ile Kahire'de yürüttüğü barış görüşmelerini askıya aldığını ve Gazze Şeridi'ni kapattığını bildirdi.

13 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 18-19 Ekim tarihlerinde İstanbul'da yapılacak Türk Zirvesi'ne katılmak üzere Türkiye'ye gelen Kırgızistan Cumhurbaşkanı Asker Akayev ile Ankara'da görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel Çankaya Köşkü'nde yapılan karşılama töreninde, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin mümkün olduğunu, bunun için gerekli olan siyasi iradenin de bulunduğunu söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller Defence News adlı Amerikan dergisine verdiği demeçte, Türkiye'nin bulunduğu konum itibariyle güvenliğine yönelik potansiyel girişimlerin mevcut olduğunu söyledi. Çilleri ayrıca Türkiye'nin modernizasyon için yıllık 2 milyar dolar kaynak ayırdığını belirtti.

3- Bakanlar Kurulu, silahlı kuvvetlerde terhisleri gelen askerlerin askerlik sürelerini üç ay uzatma kararı aldı. Karar Genelkurmay Başkanlığı'na bildirildi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, hükümetin terörle mücadelede başarı sağlayamadığını ileri sürdü. Yılmaz, hükümetin terörle mücadelede söylediği tek başarı göstergesinin öldürülen terörist sayısı olduğuna dikkat çekerek, bunun en ilkel yöntem olduğunu belirtti.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Başbakan Tansu Çiller ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karayalçın, şu anda hükümet sorunu bulunmadığını, özelleştirme ve demokratikleşme yasa tasarılarının belirlenen zamanlarda Meclis gündemine geleceğini söyledi.

6- TBMM Araştırma Komisyonu, parlamentoda grubu bulunan siyasi parti liderlerinin mal varlıkları ile ilgili çalışmalarını başlattı. Buna göre TBMM Başkanlığı'na verilmiş olan mal bildirim zarfları incelenmeye alındı.

7- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak Batman'da yaptığı açıklamada, 4 Aralık'ta yapılacak milletvekilliği ara seçimine demokratik ortam sağlandığı takdirde katılmak istediklerini söyledi.

8- İstanbul Mali Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Haydarpaşa Gümrüğü'nde yapılan operasyonda Bulgar bandıralı bir yük gemisinde yurtdışına kaçırılmak üzere hazırlanmış çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak'ın Irak sınırında sürdürülen operasyonlarda 19 PKK'lı militan ölü olarak ele geçirildi.

10- Ankara'nın başkent oluşunun 71. yılı törenlerle kutlandı.

14 EKİM 1994

1- 1994 yılı TÜBİTAK "Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri", Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de katıldığı törenle sahiplerine dağıtıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, bilimde ilerleme kaydedilebilmesi için toplumda hür zihin ve hür irade ortamının sağlanması gerektiğini belirterek, "Zorbalık, zulüm, yoksulluk ve gelecek gibi korkulardan arınan ortam, bilimin aradığı ortamdır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin katılımıyla İstanbul'da düzenlenen "AB'yle ilişkiler ve Gümrük Birliği" toplantısında yaptığı konuşmada, "Sanayimizin sorunlarını farkına vararak, onları dinleyerek, sorunlarını hep beraber göğüsleyerek, önümüzdeki yıl siyasi kararlılığımızı ortaya koyacağız. Avrupa Birliği için siyasi kararlılıktan dönmemiz düşünülemez" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Sakarya'nın ilçelerindeki belediyeleri ziyaretinde yaptığı konuşmalarda, hükümeti ve Refah Partisi'ni eleştirdi. Yılmaz, kendi siyasi gelecekleri için İslam dinini kullananlar olduğunu belirterek, buna izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın koalisyonda yaşanan son gelişmeleri ve Özelleştirme Yasa Tasarısı konularını Milliyet gazetesine değerlendirdi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe yaptığı yazılı açıklamada, Tunceli'de yakıldığı iddia edilen köylerden bazılarına hiçbir güvenlik kuvvetinin girmediğini vurgulayarak, iddiaları "Bölgede güç durumda kalan teröristleri korumaya yönelik girişimler" olarak değerlendirdi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada da, köylerin teröristler tarafından yakıldığı belirtilerek, yanan bazı köylerde operasyon yapılmadığı bildirildi.

Öte yandan insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu yaptığı yazılı açıklamada, 'Tunceli'nin Ovacık ilçesinde güvenlik güçlerince yapılan operasyonlar sırasında 15 köyün tamamen yakıldığı yönünde bir faks dilekçesi aldım" dedi.

6- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Türkiye'de bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd ile İstanbul'da bir görüşme yaptı. Dışişleri Bakanı Soysal, görüşmeden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özelleştirme Yasa Tasarı ile ilgili olarak DYP ile SHP arasında bir anlaşmazlık bulunmadığını söyleyen Soysal, tasarının bugüne kadar imzalanmayışının kendisiyle ilgili olmadığını savundu ve yasa tasarısına imza atacağını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Başbakan Tansu Çiller ile de bir görüşme yaptı.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Milliyet gazetesinin son siyasi gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

8- işçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, İP 3. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, dünyada ve Türkiye'de emperyalizme bağlı kapitalizmin çöktüğünü öne sürerek Türkiye'nin bir "emekçi cumhuriyetine" gereksinimi olduğunu söyledi.

9- SHP Grup Başkanı Seyfi Oktay, Cumhuriyet gazetesinin "koalisyon hükümeti" ile ilgili sorularını yanıtladı.

10- Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) Genel Müdürü Mehmet Bozde-mir Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) ve Türkiye Elektrik Üretim-İletim AŞ olmak üzere iki ayrı kuruluşun oluşumu ve bu oluşumun içerisinde TEDAŞ'ın amaç ve faaliyetlerinin ne olacağına ilişkin açıklamalar yaptı.

11- Uluslararası Helsinki Turnuvası'na katılan Naim Süleymanoğlu, halterde silkme ve toplamda iki dünya rekoru kırarak kupanın sahibi oldu.

12- Rusya'nın Azerbaycan Büyükelçisi Valter Sonya Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Azerbaycan-Türkiye ilişkileri ile Azerbaycan'da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

13- "1994 Nobel Barış Ödülü" dünya barışına olan katkılarından dolayı İsrail Başbakanı İzak Rabin, Dışişleri Bakanı Şimon Peres ve Filistin Özerk Bölgesi Başkanı Yaser Arafat'a verildi.

Arafat, Rabin ve Peres, ödüllerini 10 Aralık'ta Oslo'da düzenlenecek törenle alacaklar.

14- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'le Bağdat'ta bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev arasında dün yapılan görüşmeden sonra yayımlanan ortak bildiride, Irak yönetiminin Kuveyt'in BM Güvenlik Konseyi'nin 833 sayılı kararı uyarınca koşulsuz olarak Kuveyt'in egemenliğini ve sınırlarını tanımaya hazır olduğu belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev ortak bildiri açıklandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ın Kuveyt'i tanımak için herhangi bir koşul öne sürmediğini söyledi.

Ancak ABD ve ingiltere dışişleri bakanları tarafından ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, Irak yönetiminin Kozirev aracılığı ile ilettiği son açıklamasıyla, "biz Kuveyt'i tanıyalım, siz de yaptırımları kaldırın" demeye getirdiği savunularak, böyle bir pazarlığa girmeyeceklerini bildirdiler.

15 EKİM 1994

1- Türk-Japon sermayesiyle oluşan "TOYOTO-SA" açılışına katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel konuşmasında, "İki ülke arasındaki eski ipek Yolu, İpek Köprüsü oldu. Medeniyet yolu, medeniyet köprüsüne dönüştü" dedi.

Açılışa katılan Başbakan Tansu Çiller de konuşmasında, yabancı yatırımcıları Türkiye'ye yatırım yapmaya çağırarak, devletin, sanayicilere her türlü desteği vereceğini söyledi.

2- Yerel seçimlerde partisinin kazandığı belediyeleri ziyaret etmek amacıyla Sakarya'da bufüıan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, işadamlarının toplantılarına katılarak görüşlerini açıkladı ve soruları yanıtladı. DYP'nin TBMM'ye getirdiği özelleştirme yasa önerisine destek verip vermeyecekleri konusundaki bir soru üzerine, özelleştirmenin,, ekonomik sorunların çözümünde yaşamsal önem taşıdığını vurgulayan Yılnaz, özelleştirmeyi ilk olarak ANAP'ın başlattığını belirtti, ancak özelleştirmenin nasıl yapılacağına ilişkin DYP ile aralarında görüş ayrılıkları bulunduğunu söyledi. Yılmaz, partisinin öne sürdüğü isteklerin dikkate alınmaması durumunda özelleştirmeye destek vermeyeceklerini de açıkladı.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, Ankara'da yapılan SHP Gençlik Komisyonları Küçük Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, SHP'nin, 49. ve 50. hükümetlerde istenilen sonuçları alamadığını söyledi.

Karayalçm, partilerin tek başlarına iktidarlarında kendi program ve seçim bildirgelerinden sorumlu olduklarını vurgulayarak, "Ortaklıklarda partiler kendi programlarını uygulayamadıkları için eleştirilemezler. SHP de kendi programından, hükümet programına taşıyabildiklerini gerçekleştirmekten sorumludur" dedi.

4- Maliye Bakanı İsmet Attila Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bütçe gelirlerinin düşük olduğunu belirterek kamu çalışanlarına daha yüksek oranda zam verilemediğini ve 1995 yılının ilk 6 ayı için 3'er aylık dönemlerde yüzde 15 ve 7.5 olmak üzere, toplam yüzde 23.6 oranında zam yapılacağını açıkladı.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap, İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği İstanbul Şubesi'nin düzenlediği "5 Nisan Kararları'nın Çalışma Hayatına Etkileri" adlı panelde yaptığı konuşmada, 5 Nisan Kararları'nın çalışma yaşamında önce kısmen olumsuzluklara yol açtığını fakat daha sonra sağlıklı bir yapıya kavuştuğunu söyledi.

6- Yüksek Planlama Kurulu'nca (YPK) Bakanlar Kurulu'na sunulan "1995 Yılı Geçiş Programı" ile "1995 Yılı Geçiş Programı'nın Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesi"ne ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Gümrük Birliği'ne hazırlıksız bir şekilde sürüklendiğini savunarak, AB'nin Türkiye pazarında büyük çıkarı bulunduğunu, ancak Türkiye'nin bunu pazarlık gücüne dönüştüremediğini belirtti. Ecevit, "Bu ihmalcilik sürerse, Türkiye gümrük birliği sürecinde batı Avrupa'nın sömürgesi durumuna gelecektir" dedi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarba-kır-Elazığ karayolundaki Petrol Ofisi NATO Petrol Dolum Tesisi'nin nöbetçi kulübesine patlayıcı madde atıldı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Güvenlik kuvvetlerince Tunceli, Siirt ve Şırnak'ta gerçekleştirilen operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda 8 terörist öldürüldü.

9- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Rusya Dışişleri Bakanı Ande-ri Kozirev'in geçen perşembe günü Bağdat'ta Irak lideri Saddam Hüseyin ile görüşmesinden sonra yayımladıkları ortak bildiri ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın, Irak'ın Kuveyt'in sınırlarını tanımaya hazır olduğunu belirtmesinin, bölgede uzun vadeli güvenlik açısında yararlı olamayacağını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı "Amerika, Irak'a yaptırımların hafifletilmesini kabul edemez" dedi.

10- Aşırı dinci HAMAS örgütünün kaçırdığı bir İsrail askerinin öldürülmesi üzerine İsrail Başbakanı İzak Rabin bir basın toplantısı düzenledi, izak Rabin, kaçırılan İsrailli askerin ölümüyle sonuçlanan operasyonla ilgili tüm sorumluluğu üzerine aldığını belirterek, Terörizme teslim olmamak, tam aksine onunla mücadele etmek bizim için bir zorunluluktur" dedi. Rabin, bu olayın FKÖ ile yürütülen barış görüşmelerini etkilememesini ümit ettiğini sözlerine ekledi.

16 EKİM 1994

1- Anayasa Mahkemesi, 1993 Mali Yılı Bütçe Kanunu'nun, kamu konutlarında oturanların kira ve yakıt giderlerini düzenleyen 57. maddesinin, 'Yakıt giderlerini bu konutlarda oturanların ödemesini" içeren fıkrasını anayasaya aykırı bularak iptal etti. Mahkemenin gerekçeli kararı Resmi Gazetemde yayımlandı.

2- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Tekirdağ'da yaptığı açıklamada, Tunceli'deki köylerin PKK tarafından yakıldığını belirterek, devletin bu olaylarda sorumluluğunun kesinlikle bulunmadığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal Milliyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde demokratikleşme ve özelleştirme konularındaki görüşlerini açıkladı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap Türkiye gazetesine verdiği demeçte, SSK'nın özerk bir yapıya kavuşturulması ve siyasi müdahalelerden arındırılması gerektiğini söyledi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, İstanbul'da bazı temel atma törenlerinde yaptığı konuşmada, 4 Aralık seçimlerinde 50 yıllık din düşmanlığının hesabının sorulacağını söyledi.

6- İşçi Partisi'nin Ankara'da düzenlenen 3. Genel Kongresi'nde Doğu Pe-rinçek yeniden genel başkan seçildi.

7- TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından tamamen yerli olanaklarla, endüstrinin bir çok dalındaki ağır işlerde ve insan sağlığına zararlı ortamlarda kullanılabilecek "Mam-Er" adıyla bir robot üretildi.

8- Diyanet İşleri Başkanı Nuri Yılmaz Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Van, Hakkari, Mardin ve Diyarbakır'da yaptığı incelemeler hakkında bilgi vererek, PKK'nın din ve insanlık düşmanı bir terör örgütü olduğunu söyledi.

9- Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü, dört öğretmenin şehit edildiği Tekman ilçesinde "risk altında" olduğu gerekçesiyle 15 köy ilkokulunun kapatılmasını, öğrencilerin yatılı okullara gönderilmesini kararlaştırdı.

10- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Anayasa'nın, siyasal kirlenmeyi önleyen bir niteliği bulunduğunu belirterek, yosuzlukların engellenebilmesi için yargının sağlıklı işlemesi gerektiğini söyledi.

11- Olağanüstü Hal Bölgesi'nde güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 10 terörist öldürüldü, bölücü örgütle işbirliği içinde olduğu belirtilen.23 kişi gözaltına alındı.

12- BM Güvenlik Konseyi, Irak'ı kınayan, Kuveyt sınırına yaklaşan Irak ordusunun derhal çekilmesini, Kuveyt'i tehdit edici bir askeri konuşlandırmanın yapılamayacağını öngören bir kararı kabul etti.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, AGİK heyetinin, Ermeniler tarafından Dağlık Karabağ'a girmesine izin verilmemesinin üzüntü verici ve uygun olmayan bir davranış olduğu bildirildi.

14- Almanya'da yapılan genel seçimlerde Helmut Kohl'ün liderliğini yaptığı muhafazakar Hıristiyan Demokrat Parti yüzde 41.6 oy oranıyla birinci parti oldu.

17 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da yapılacak olan 2.Türk Cumhuriyetleri Zirvesi toplantısına katılmak için Türkiye'ye gelen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Çankaya Köşkü'nde görüştü. Resmi görüşmelerden sonra yapılan ortak basın açıklamasında, Türkiye ve Kazakistan arasında dostluk ve işbirliği anlaşması ile iki ülke dışişleri bakanları arasında danışmalar yapılmasını da öngören protokol dahil bir dizi anlaşma imzalandığı bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, geçtiğimiz hafta büyük kongresini yaparak yeni yönetimini belirleyen MHP'nin Genel Başkanı Alpaslan Türkeş ile parti yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın siyasi partiyi demokrasinin ayrılmaz bir parçası saydığını söyledi. MHP Genel Başkanı Türkeş ise medyanın Türkiye'deki sistem ve demokratik müesseseleri yıpratmamaya özen göstermesi gerektiğini belirtti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Güneydoğu'da seçim yapılacak kentlerin valilerinin partizanca davrandığını ve DYP lehine propaganda yaptıklarını söyledi ve valiler hakkında içişişleri Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı nezdinde girişimde bulunacaklarını bildirdi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın son siyasi gelişmeler konusundaki görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek Ankara'da düzenlenen Gümrük Müsteşarlığı Başmüdürler ikinci toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çağdaş teknoloji ve sanayi düzeyini yakalamak, ihraç ettiği malın rekabet edebileceğini göstermek zorunda olduğunu söylerek, gümrük birliği içinde yer almasının gerektiğine dikkat çekti.

6- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da bakanlığının yeni hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, devletin hiçbir surette köy ve orman yakmasının mümkün olamayacağını belirterek "Köyleri yakan da yaktıran da ortadadır" dedi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Washington İslam Kültür Merkezi ve bazı Müslüman örgütlerin davetlisi olarak ABD'ye gitti. Erbakan, hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, gezisinin "ABD'deki müslümanlar arasında işbirliğinin sağlanmasına katkıda bulunmak, öğrencilerin davetini yerine getirmek ve bazı basın kuruluşlarında tartışmalara katılmak gibi nedenlere dayandığını söyledi.

8- Yeni Parti Genel Başkan Yardımcısı Ercüment Konukman TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "Kendi içinde uyumsuz ve güçsüz bir hükümet, ülke ekonomisi için son derece önemli olan özelleştirme yasası çıksa bile özelleştirme yapamaz" iddiasında bulundu.

9- Almanya'da dün yapılan seçimleri Başbakan Helmut Kohl'un liderliğindeki Hıristiyan Demokratlar kazandı.

Bu arada Sosyal Demokrat Parti'den Leyla Onur ile Yeşiller Partisi'nden Cem Özdemir Almanya tarihinde ilk kez Federal Meclis'e girdiler.

10- Ürdün'ün başkenti Amman'da, Ürdün Kralı Hüseyin ile İsrail Başbakanı İzak Rabin aralarındaki 46 yıllık savaş halini sona erdiren barış anlaşmasını imzaladılar.

11- Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının 3'üncü yıldönümü Ba-kü'de düzenlenen törenle kutlandı. Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev törende yaptığı konuşmada, iç ve dış düşmanların ülkesinin bağımsızlığına kast ettiklerini, ancak hiçbir kuvvetin Azerbaycan'ın bağımsızlığını elinden alamayacağını söyledi.

12- ITAR-TASS ajansı, Rusya'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Çeçen Cumhuriyeti'nde, Devlet Başkanı Cahar Dudayev'e bağlı güçlerle mahalefet kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 20 kişinin öldüğünü bildirdi.

18 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye ve 5 Türk cumhuriyetinin katılımıyla İstanbul'da başlayan "2. Türk Zirvesi"nin açılışında yaptığı konuşmada, 'Türkiye Cumhuriyeti olarak, ülkelerimizin oluşturduğu coğrafyayı müstakbel bir nüfuz alanı veya bir rekabet bölgesi olarak görmüyoruz" dedi. Demirel, Türkiye'nin başta, mevcut sınırların kuvvet yoluyla değiştirilemeyeceği olmak üzere tüm BM ve AGİK ilkelerine bağlı olduğunu belirterek, zirvenin Avrasya'da istikrar, barış ve güvenliğin sağlanmasına ve güçlendirilmesine katkıda bulunacağını söyledi.

Toplantıya 5 Türk cumhuriyetinden devlet başkanı olarak katılan Azerbaycan'dan Haydar Aliyev, Kazakistan'dan Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan'dan Askar Akayev, Özbekistan'dan İslam Kerimov ve Türkmenistan'dan Sa-parmurat Niyazov da ayrı ayrı 2. Zirve toplantısının önemini vurgulayan konuşmalar yaptılar.

2- Başbakan Tansu Çiller DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, özelleştirmenin de demokratikleşmenin de bayraktarlığını kendilerinin yapacağını bildirdi ve bu konudaki düzenlemeleri yapmak için TBMM'de gerekirse gece gündüz çalışacaklarını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM'ye hükümet tasarısı olarak gelen özelleştirme ile ilgili koşullarını sıraladı ve koşullarının kabul edilmemesi durumunda tasarıya karşı çıkacaklarını söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Ne özelleştirme tasarısının DYP'nin istediği gibi, ne de düşünceyi ifade özgürlüğüne ilişkin taslağın SHP'nin istediği gibi" olduğunu vurgulayarak, bu düzenlemeler için "uzlaşmalar" doğrultusunda destek istedi.

5- Devlet Bakanı Aykon Doğan, İstanbul'da başlayan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Üye ülkeleri 1. Özel Sektör Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, İslam ülkeleri arasındaki globalleşmede en önemli rolün özel sektör tarafından belirleneceğini söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bü'snt Ecevit Parti Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada, Türk ekonomisinin zor dönemlerden geçtiğini, güçlüklerin önümüzdeki yıllara da aktarılacağını söyledi.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Servet Turgut TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "Parti olarak özelleştirmeden yanayız" dedi.

8- Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri "Özlük Hakları ve Üniversite Yasası'nın TBMM'den geçmemesini" protesto amacıyla üç gün derslere girmeme kararı aldı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Şırnak'ın Dereler ve Silopi ilçelerinde biri kadın 4, Tunceli'de 2, Bitlis'in Hizan ve Muş'un Hasköy ilçesi kırsal kesimlerinde birer olmak üzere toplam 8 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü, 28 kişi yaralandı.

11- Türkiye Ermenileri Patriği Karekin Kazancıyan, PKK-Ermeni işbirliğine ilişkin iddialarla ilgili olarak İstanbul Ermeni Patrikhanesi"nde düzenlediği basın toplantısında Türkiyede'ki Ermeni kiliselerinden hiçbiri, herhangi bir terör örgütüne yardım etmemiştir" dedi.

12- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov, ülkesindeki iç karışıklıklar ve Türkiye'nin bölgedeki etkisine koşut olarak Rusya'nın "ağabeylik" tartışmasına ilişkin olarak Bakü'de Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

13- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihail Demurin, İstanbul'da toplanan Türk Cumhuriyetleri Zirvesi ile ilgili olarak Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, "Etnik temele dayanan bir zirvenin, Rusya'yı tedirgin etmemesi düşünülemez" dedi.

14- ABD ile Kuzey Kore arasında Cenevre'de yapılan toplantı sonrası, Pyongyang yönetiminin nükleer programının yeniden düzenlenmesi için anlaşmaya varıldığı bildirildi.

15- Pakistan'ın Karaçi şehrinde Sünni ve Şii halklar arasında meydana gelen çatışmalarda toplam 23 kişinin öldüğü açıklandı.

19 EKİM 1994

1- 18-19 Ekim tarihlerinde İstanbul'da yapılan "2. Türk Cumhuriyetleri Zirvesi" sona erdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, zirvenin kapanışında düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Demirel, Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mihail Demurin'ın Moskova'da dün düzenlediği basın toplantısında, "İstanbul'da milliyet esasına göre bir zirve düzenlenmesinin Rusya'yı tedirgin edeceği" yönünde yaptığı açıklamaya ilişkin bir soruyu yanıtlarken, "Bu toplantıdan kimsenin kuşkulanmasına ya da kaygılanmasına gerek yok. Biz barışçıyız" dedi. Demirel, parlamentolar arasında düzenli ve kurumsal işbirliği yapılmasının yararına işaret ettiklerini, ekonomik alanda da ülkeler arasındaki ikili ve çok taraflı işbirliğinin daha da geliştirilmesi hususunda bir takım tedbirler öngördüklerini söyledi.

2- Başbakan ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin GİK toplantısında yaptığı konuşmada, erken seçim yapılabilmesi için seçim hükümeti kurulmasının Türkiye'nin yararına olmadığını söyledi. Çiller, böyle bir hükümetle seçim ekonomisi uygulanmasının ülke istikrarına ve ekonomik dengelere zarar vereceğini belirtti.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'a yaptığı ziyaretinde, Tunceli'deki köylerin yakılması olayları değerlendirildi.

Karadayı, TuYıceli'de bazı köylerin askerler tarafından yakıldığı iddialarının araştırıldığını, savların doğru çıkması durumunda suçluların yargıya sevk edilmesinden endişe duyulmamasını istedi. Karayalçın'ın isteği üzerine görüşmeye katılan Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya yurttaşların anlatımlarına dayanarak, "köylerin askerler tarafından yakıldığı" yönünde açıklamalar yapıldığını söyledi. Karayalçın da köy yakma olaylarında "kuşkulu noktalar" bulunduğunu belirterek, amaçlarının bunları aydınlatmak olduğunu söyledi.

4- Sağlık Bakanı Doğan Baran sağlık çalışanlarının özlük haklarına ilişkin düzenlemeler konusunda bilgi vermek için Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, doktorların belirli illerde yoğunlaşmasından şikayet ederek, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde ücretlerde düzenlemelere giderek cazip hale getireceklerini söyledi. Baran, Çorum'da Refah Parti'li belediyenin suları klorlamaması nedeniyle ölümlerin meydana geldiğini doğrularken, soruşturma açmayı düşünmediklerini söyledi.

5- BOTAŞ tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin ödemeleri geciktirdiği ve tüm görüşme çağrılarını yanıtsız bıraktıkları gerekçesiyle bu kuruluşla yapılan doğalgaz anlaşmasının feshedildiği ve Ankara'nın doğalgazının kesileceği bildirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise sorunun BOTAŞ'ın pahalı gaz satmak istemesinden kaynaklandığını söyledi.

6- Kamu Çalışanları Sendikaları Platformu'na bağlı sendika yöneticileri, TBMM Anayasa Alt Komisyonu'nun, memurların sendika kurmasının Anaya-sa'ya aykırı olduğu yönündeki kararını, parlamentoya yürüyerek protesto ettiler.

Bu arada Tüm Haber-Sen üyesi binlerce PTT çalışanı, sorunlarına karşı ilgisiz davranmakla suçladıkları basın kuruluşlarına yönelik bir günlük "telefonlarını kitleme eylemi" gerçekleştirdiler.

7- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Papazyan, Erivan'a gelen Türk gazeteci grubunun sorularını cevaplandırdı. Papazyan, Karabağ ve Azerbaycan'da görev yapacak uluslararası barış gücünde Türk askerinin de yer almasına karşı olduklarını, çünkü Türkiye ile diplomatik ilişkilerinin bulunmadığını ve bu konuda Türkiye'nin tarafsız olmadığını söyledi.

8- Kolombiya'da meydana gelen yağışların neden olduğu sellerde 12 kişi öldü, 30 bin kişi de evsiz kaldı.

9- İsrail'in Tel Aviv kentinde bir yolcu otobüsüne yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 22 kişi öldü, 42 kişi de yaralandı. Olayın sorumluluğunu aşırı dinci İslami Direniş Örgütü HAMAS üstlendi.

20 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in desteği ve MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in liderliği ile düzenlenen "İkinci Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı" İzmir'de başladı. Kurultayda konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirci, son 4-5 yıl içinde dünyada meydana gelen gelişmelerin ardından bir Türk dünyasının ortaya çıktığını vurgulayarak "Buna kimsenin itiraz etmeye hakkı yoktur, herkes şunu iyi bilsin, biz tarihten düşmanlık çıkarmayacak kadar tarihin ne anlama geldiğini bilen insanlarız" dedi.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş de konuşmasında, "Kurultay kimseye husumet beslememektedir. Amacımız her alanda işbirliği yapmaktır" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesinin TBMM komisyonlarının oluşumuna ilişkin sorularını yanıtlarken, DYP'nin, koalisyon protokolüne uymayarak SHP'yi TBMM komisyonu seçimlerinde safdışı bırakmasının sorun yaratacağını belirterek, "Sayın Başba-kan'a söyledim. Bunu kabul edemeyiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal da Özelleştirme Yasa Tasarısı konusunda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda oluşturulan "DYP-ANAP" ittifakını değerlendirirken "Biz de 90 kişiyle uzlaşırız, Anayasa Mahkemesi'ne gideriz. Anaya-sa'ya aykırı bir durum varsa inceler, gereğini yaparız. İktidarda olmak buna engel değildir" dedi.

3- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Özbekistan Dini Komite Reisliği Başuzmanı Emanul-lah Niğmetullayiç başkanlığındaki heyeti kabul etti. Cevheri, Latin Alfabesi'nin İslam'a aykırı olmadığını belirterek, Türkiye'nin 70 yıldır Latin alfabesi kullandığını ve bunun Avrupa ile yakınlaşmasında büyük etkisi olduğunu söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, 16 Kasım'da yürürlüğe girecek olan Deniz Hukuku Sözleşmesi ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, Yunanistan'ın "binde bir ihtimal dahilinde de olsa" karasularını 12 mile çıkarma olasılığı olduğunu bildirerek "kimse endişe etmesin, gerekli tüm tedbirler, tüm kontrönlemler alınmıştır. Ama bu arada herkes teyakkuz içinde bulunsun" dedi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Çorum'da 22 kişinin ölümüyle sonuçlanan salgın sonrasında, içme suyu konusunun incelenmesi ve gerekirse belediye hakkında soruşturma açılması için talimat verdi.

6- TBMM İnsan Haklarını inceleme Komisyonu, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un istemi üzerine toplandı. Komisyonun toplantısında, köy yakma olayları ile ilgili olarak Tunceli'de inceleme yapılması ilke olarak benimsenirken, olayları araştıracak heyetin oluşumu salı günkü toplantıya bırakıldı.

Bu arada Tunceli'nin Ovacık ilçesine bağlı köylerde, PKK'ya karşı yürütülen operasyonlar sırasında güvenlik güçlerince evlerinin yakıldığını öne süren yurttaşların yaptığı suç duyurusu üzerine, Ovacık Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler ve 33 ANAP milletvekili, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe'yi ziyaret ederek, DYP lehinde partizanca tutum sergilediği savıyla Şırnak Valisi Kamil Acun'u şikayet ettiler ve seçimlerin güvenliği için derhal görevden alınmasını istediler. Keçeciler, "Aksi halde meydana gelecek olaylardan bakanlığınız sorumlu olacaktır" uyarısında bulundu.

İçişleri Bakanı Nahit Menteşe de konuyu inceleyeceğini söyledi.

8- Ankara Büyükşehir Belediyesi, Saraybosna belediyeleri ve Bosna Dayanışma Grubu öncülüğünde düzenlenen "Uluslararası Bosna Hersek Konferansı", Ankara'da başladı.

9- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan, bir basın toplantısı düzenleyerek, ikitelli ve Kağıthane'de yapımına başladıkları Toplu Konut Projesi konusunda bilgi verdi.

10- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ve Örgütlenme Daire Başkanı Çetin Uygur, TBMM Anayasa Komisyonu üyelerine yazılı birer açıklama göndererek, kamu çalışanlarının ILO sözleşmelerine uygun, grevli, toplusözleşmeli, özgür sendikal haklarını güvence altına alan bir yasanın çıkartılması gerektiğini belirttiler.

11- Bankalar Birliği Başkan Vekili ve Emlak Bankası Genel Müdürü Aydın Ayaydın, Ekonomi Muhabirleri Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen aylık toplantıda, Engin Civan'ın vurulmasıyla ortaya çıkan yolsuzluk iddialarını yanıtladı. Aydın Ayaydın, adaletin tecelli edeceğini ve suçluların cezalarını çekeceklerini belirterek, "Yaşanan olayların bir daha cereyan etmemesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Bankanın imajını kötüleyecek şeylerden kaçınmalıyız" dedi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Hayatından Sorumlu Yardımcısı John Shattuck, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde inceleme yapmak amacıyla resmi bir ziyaretle Ankara'ya geldi.

13- ABD'de bulunan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, çeşitli ülkelerden parlamenterlerin oluşturduğu beş kişilik bir heyetle ABD'nin California eyaletinden başkent Washington'a geldi. Erbakan, gazetecilerin sorularını yanıtlarken California'da, üç hafta önce kundaklanan cami ile ilgili olarak temaslarda bulunduklarını kaydederek, ABD'deki Müslümanların daha iyi örgütlenerek siyasal bir güç haline gelmeleri gerektiğini söyledi.

14- İsrail Başbakanı İzak Rabin, aşırı dinci Filistinli terör örgütü HAMAS'ın dün Tel Aviv'de bir otobüse bomba koyarak 22 kişinin ölümüne neden olması olayı ile ilgili olarak İsrail televizyonunda yaptığı açıklamada, dünyaya "İran'a, HAMAS'a desteğe son vermesi için baskı yapma"; Gazze ve Eriha'da bulunan Filistin özerk yönetimine de örgüte karşı "daha etkili önlemler alma" çağırışında bulundu.

Bu arada Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller, Tel Aviv'deki 22 kişinin ölmesi ile sonuçlanan bombalama olayı üzerine İsrail Başbakanı İzak Rabin ve Cumhurbaşkanı Ezer Waizman'a birer başsağlığı mesajı gönderdiler.

15- İngiltere'nin Azerbaycan Büyükelçisi Thomas Young, Bakü'de Cumhuriyet gazetesinin Azerbaycan'daki son olaylar ve Azeri petrollerine ilişkin sorularını yanıtladı.

16- Çeçen Cumhuriyeti'nde Devlet Başkanı Cahar Dudayev'e bağlı güçlerin, muhalif güçlere karşı düzenlediği saldırıda 30'u hükümet askeri olmak üzere 160 kişinin öldüğü bildirildi.

21 EKİM 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetinin Türkiye'ye üç yılını kaybettirdiğini ve tarihin en karanlık noktasına getirdiğini savunarak, gelişmekte olan aşırı uçlara karşı alternatif olma sorumluluğu taşıdıklarını bildirdi.

2- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, İstanbul'da düzenlenen "Gümrük Birli-ği'ne Katılma Sürecinde Türkiye ve Avrupa Birliği İlişkileri" başlıklı kolokyumda, Türkiye'nin gümrük birliğine katılma sürecinde siyasi kararlılığını ortaya koyduğunu söyledi. Erek, 5 Nisan İstikrar Paketi'nin ekonomiyi iyileştirmenin yanı sıra, gümrük birliğine geçişin önkoşullarını hazırlamayı hedeflediğini kaydetti.

3- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Ankara'da yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarma yolunda bugüne kadar herhangi bir somut girişiminin bulunmadığını, ancak Türkiye'nin önlemleri almakta dikkatli davrandığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği "World Medya İstanbul" toplantısı için Türkiye'ye gelen yabancı gazetecilerle düzenlediği toplantıda, Irak, Kıbrıs, Rusya ve Kürt sorunu hakkında bilgi verdi.

5- Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Hayatından Sorumlu Yardımcısı John Shat-tuck, Ankara'da Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal ve insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu ile görüştü.

Görüşmelerden sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı Azimet Köylüoğ-lu,Türkiye'de terörle mücadelenin demokrasi ve hukuk çerçevesinde verildiğini belirtti. John Shattuck ise ABD'nin Türkiye'nin terörle mücadelesini desteklediğini vurguladı.

6- 1994 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü, Cemal Işın, Fasih İnal ve Oktay Akbal'a verildi.

7- Türkiye'nin tanıtımının yapılacağı Europalia-96 Festivali'nin tanıtımı amacıyla İstanbul'da bir basın toplantısı düzenlendi. Festivalin Türkiye Genel Direktörü Bülent Eczacıbaşı yapılacak hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

8- Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi 12 ülkenin devlet başkanları Moskova'da bir araya geldi. Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin toplantı sonrası yaptığı açıklamada, merkezi Moskova'da olacak BDT Ekonomik Komitesi'-nin kurulmasının kararlaştırıldığını söyledi.

9- Güney Kore'nin Başkenti Seul'de bir köprünün çökmesi sonucu 32 kişi hayatını kaybetti.

10- Amerikalı Aktör Burt Lancaster, Los Angeles'te öldü.

22 EKİM 1994

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Roteryanlar Kulübü'nün İzmir'de düzenlediği "Medya ve Demokrasi" konulu toplantısında yaptığı konuşmada, demokrasi anlayışının Avrupa'da da tartışıldığını vurgulayarak, bu tartışmaların "medyokrasi" boyutuna geldiğini ve Türkiye'nin de gündemine girdiğini belirtti. Cindoruk, medyanın siyaset yapması konusunda sınırlandırmalar getirilmesi gerektiğini ve demokrasinin de tam olarak yerleştirilemediğini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Konya Askeri Havaalanı'ndaki sivil terminalin temel atma törenine katıldılar.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Karayalçın konuşmasında, kamu çalışanlarının yıl sonuna kadar örgütlenme hakkına kavuşturulması gerektiğini belirtti. DYP ve SHP'nin Türkiye'nin siyasi, iktisadi ve idari alanda yeniden yapılandırılması amacıyla koalisyon kurduğunu vurgulayan Murat Karayalçın, "Kimse ümitlenmesin, bu hükümet amaçlarını gerçekleştirmeden yıkılmayacak" dedi.

Başbakan Çiller ise konuşmasında, Türkiye'de kısa sürede havaalanı sayısının 56'ya ulaştırılacağını açıkladı. Çiller, Konya Havaalanı'nın, "İslam kültürünün en güzel örneklerinin dünyaya açılmasını sağlayacak olması" nedeniyle önem taşıdığını belirtti.

3- Petrol Üreticileri İşverenler Sendikası'nın (PÜİS) 21. Olağanüstü Top-lantısı'nda konuşan ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan, petrol üreticilerinin sorunlarının bilindiğini, çözülmesi için gerekenin yapılacağını söyledi. Doğan, 5 Nisan Kararlan'nın ardından, bütçe açıklarının düşürüldüğünü, özelleştirme için gereken yasanın da yakında çıkmak üzere olduğunu belirterek, "Karamsarlığa gerek yok. Ekonomi düzene girdi" dedi.

4- Prometheus İstanbul Kulübü Derneği tarafından düzenlenen "Gümrük Birliği'ne Katılım Sürecinde Türkiye-AB İlişkileri" konulu kolokyumun açılışına katılan Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, Türkiye'nin dünyadaki ekonomik ve politik bloklardan soyutlanma niyetinde olmadığını belirterek, sağduyu ve samimiyetin gümrük birliği ile buluşacağını ve Türkiye'nin Avrupa ile birlikte dünyadaki yerini alacağını söyledi.

5- ABD'deki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye dönen RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyerek ziyareti ile ilgili bilgi verdi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Köse Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin sözünde durarak ülke için yaşamsal bir sorun olan Özelleştirme Yasa Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülme aşamasına geldiğini söyledi. Köse, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı hakkında da "DYP Grubu'nün islediği olacak" dedi.

7- Zonguldak Temsilciler Kurulu tarafından Ereğli'de madenciler ve de-mir-çelik işçileri tarafından düzenlenen mitingde hükümet kararları eleştirildi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Siirt, Hakkari, Bingöl ve Bitlis'te sürdürülen operasyonlar sırasında 10 terörist öldürüldü, 11 PKK'lı da yakalandı. Çatışmalarda 2 güvenlik görevlisi şehit oldu.

9- Sosyolog-yazar İsmail Beşikçi, yazdığı kitaplarla ilgili hakkında açılan davalardan sonuçlanan 25'inde toplam 56 yıl 3 ay hapis, 3 milyar 950 milyon lira para cezasına mahkum edildi.

10- Irak Parlamentosu Başkanı Sadi Mehdi Salih Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin uyarılarına karşın Güney Irak'ta askeri birliklerini hareket ettirme hakkını savunacağını bildirdi.

11- Arnavutluk'ta bir süre önce ortaya çıkan kolera salgınında 14 kişi öldü.

Öte yandan Afrika kıtasının batısındaki Gine-Bissau Cumhuriyeti"nde de kolera salgınının 34 kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi.

23 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Oemirel, Ankara'da Hacı Bektaş Kültür Merkezi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Alevi-Sunni herkesin bu ülkenin eşit şartlarda var olan vatandaşları olduğunu belirterek, herkesin kucaklaşmasını istedi. Alevi inanca sahip vatandaşların kültürünün gizli olmadığının herkes tarafından bilinmesinde sonsuz yarar olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, "Bu bizim kültürümüz, zenginliğimizdir, ülkenin tümünün malıdır" dedi.

2- İzmir'de 4 gün süren 2. Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı, yayımlanan sonuç bildirgesiyle çalışmalarını tamamladı.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, kurultayın kapanış oturumunda bir konuşma yaptı.

3- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, AB ile Gümrük Birliği ve bakanlığının çalışmaları konusunda Yeni Günaydın gazetesinin sorularını yanıtladı. Gümrük Birliği'nin bir mecburiyet olduğunu belirten Erek, bakanlığının adının Gümrük Bakanlığı olarak değişeceğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, 32. Gün programında yaptığı açıklamada, karasularını 12 mile çıkarmaya hazırlanan Yunanistan'ı uyararak, "Yunanistan karasularını 12 mile çıkarırsa, kıyamet kopar, savaş olur, insanlar ölür. Türkiye olası bir savaş için gerekli hazırlıkları yapmaktadır" dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy, akaryakıtta maliyet değişikliklerinin satış fiyatlarına anında yansıtmaya olanak sağlayacak "değişken maktu vergi" sistemine geçmek için çalışma yaptıklarını açıkladı.

6- Çevre Bakanı Rıza Akçalı yaptığı açıklamada, Dünya Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) verilerine göre Türkiye'nin her yıl 500 milyon ton toprak kaybettiğini belirterek, "Ülkemiz Avustralya ve Avrupa'nın yıllık toplamı ya da tüm Afrika kıtasının kaybettiği kadar toprağını denizlere aktarıyor. Asya kıtası hariç birim alan başına en hızlı çölleşen ülke Türkiye'dir" dedi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Bosna-Hersek Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Batılı ülkelerin Bosna-Hersek'te oyalama taktiği uyguladıklarını belirterek, "Bosrta-Hersek devletinin kurulduğu zamanki hudutları yerine gelinceye kadar anlaşma olmamalıdır" dedi.

Bosna-Hersek Konferansı bir sonuç bildirgesi yayınlanarak sona erdi.

8- SHP İl Başkanları Toplantısı Van'da yapıldı. Toplantıdan sonra yayımlanan bildiride, "SHP örgütü koalisyon ortağının, koalisyon protokolünü yaşama geçirme doğrultusundaki samimiyetini görmek istemektedir. SHP örgütü halka hizmet edildiği sürece hükümette kalınmasının yararlı olduğu görüşündedir. Bugünkü koşullarda halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getirmede artık zorlandığımızı da saptamaktadır" denildi.

9- İstanbul Barosu Başkanlığı'na Turgut Kazan 4. kez seçildi. Ankara Barosu Başkanlığı seçimlerini de Tuncay Alemdaroğlu kazandı.

10- İstanbul Üniversitesi Yönetim Kurulu "Özerk üniversite yasasının çıkarılması ve öğretim elemanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi" amacıyla olağanüstü bir toplantı yaptı. Toplantıda oybirliğiyle alınan kararda, "Üniversitelerde yönetsel, mali ve bilimsel özerklik koşullarının bir an önce sağlanması ve öğretim elemanlarının ekonomik durumlarının düzeltilmesi için" başta Başbakan Tansu Çiller olmak üzere bütün hükümet üyeleri göreve çağrıldı.

11- Batman'da geçen hafta çarşamba günü silahlı bir grup terörist tarafından kaçırılan 4 kişi ölü olarak bulundu.

12- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Shattuck ve beraberinde bir heyet Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde inceleme gezisine çıktı. Shattuck ve beraberindeki heyet Diyarbakır Valisi Doğan Hatipoğlu, Emniyet Müdürü Rıdvan Güler ve İHD Başkanı Halit Temli'yi ziyaret ettiler. Ziyaretlerde ara seçimler, faili meçhul cinayetler ve köy boşaltmaları konularının görüşüldüğü bildirildi.

13- Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Onur Öymen yaptığı açıklamada, Türkiye'den Almanya'ya günde 50-60 kişinin sahte belgelerle giriş yaptığı ve iltica talebinde bulunduğunu, son on yıl içinde 220 bin kişinin bu yolla Almanya'ya gittiğini söyledi. Bu girişimlerin yasadışı örgütler.ve mafya tarafından organize edildiğini belirten Öymen, söz konusu örgütlerin bu işten yılda 6 milyon mark kazandıklarını kaydetti.

14- Uluslararası Af Örgütü, Türk Ceza Yasası'nda "ölüm cezasını" içeren maddelerin tamamen kaldırılması amacıyla uluslararası bir kampanya başlattı. Bu çerçevede hazırlanan dilekçeler Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği'ne verildi.

15- Irak Meclis Başkanı Sadi Mehdi Salih dün düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasındaki ilişkileri düzeltmek için Kuveyt'i ziyaret etmeye hazır olduğunu açıkladı.

16- Azerbaycan Turan Ajansı'nın bildirdiğine göre, Azerbaycan'da geçen ay isyan girişiminde bulunarak darbe düzenlemeye çalışmakla suçlanan ve görevinden azledilen eski Başbakan Suret Hüseyinov ile Savunma Bakanı Rahim Gaziyev ülkeden kaçarak Moskova'ya sığındı.

17- Kırgızistan'da bağımsızlığın kazanılmasından sonra ilk kez yerel seçimler ve anayasada bazı değişikliklere gidilmesi için seçimler yapıldı.

18- Sri Lanka'da 9 Kasım'da yapılacak Devlet Başkanlığı seçimi öncesinde muhalefet tarafından düzenlenen mitingde bomba patladı, aralarında ana muhalefet partisinin cjevlet başkan adayı Gamimi Dissanayake'nin de bulunduğu 50 kişi öldü.

19- Cezayir'de, güvenlik güçlerinin son dört gün içinde ülkenin çeşitli yerlerinde 45 aşırı dinci militanı öldürdüğü bildirildi.

24 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da düzenlenen İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 10. Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, dünyada çok hızlı ve etkileri uzun süre devam edecek olan değişimlerin hüküm sürdüğü bir dönemden geçildiğine dikkat çekti ve "Dünya, trajedilere müdahalede geç kalıyor" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel BM'nin 49. kuruluş yıldönümü ve "Silahsızlanma Haftası" nedeniyle yayımladığı mesajında, barış ve dayanışmanın önemini vurguladı.

Başbakan Tansu Çiller ise yayımladığı mesajda BM'nin dünyada barışın, hoşgörünün, dayanışmanın egemen olması için gereken çabayı göstermesi gerektiğini söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye Vakıflar Bankası, ODTÜ ve İnönü Vakfı tarafından Ankara'da düzenlenen "Cumhuriyet Haftası" etkinlikleri çerçevesinde yapılan toplantıda, kendisinin ve Türk kadınının laik Türkiye Cumhuriyeti'-nin ürünü olduğunu vurgulayarak, "Kadınlar olarak ilk mesuliyetimiz, laik Türkiye Cumhuriyetini korumaktır" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "Özelleştirme Yasa Tasarısı" ile ilgili olarak Plan ve Bütçe Komisyonu'nda DYP ile yaptıkları işbirliğinin "Özelleştirme bize göre bir ilke meselesidir. Bizim tutumumuz, tasarının sakıncalarının giderilerek iyileştirilmesine yardımcı olma yönünde katkıda bulunmaktan ibarettir" dedi.

5- İnsan Hakları Danışma Kurulu, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın başkanlığında toplandı. Karayalçın, insan hakları ile ilgili çalışmaların özellikle Avrupa'da büyük bir ağırlık kazandığını ve bugün "insan Hakları Avrupası"ndan söz edildiğini söyledi.

Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu ise konuyla ilgili olarak Türkiye'nin insan hakları ihlallerinden başının ağrıdığını belirtti ve 'Türkiye ikibinli yıllara bu sorunlarla giremez" dedi.

6- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri Özgıda-İş Sendikası Başkanlar Kurulu üyelerini kabulü sırasında yaptığı konuşmada, KiT'lerin özelleştirilmesinin kapatma demek olmadığını belirtti.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy Cumhuriyet gazetesine, Boru Hatları Taşımacılık AŞ (BOTAŞ) ve Ankara Büyükşehir Belediyesi arasındaki anlaşmazlık ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesinde SHP'yi eleştirerek "Öyle anlaşılıyor ki, SHP bugünkü yönetim anlayı-

şıyla kendi yolunda yürüyecektir. CHP'de bugüne kadar izlediği gerçek demokrasi yolunda mücadelesini sürdürecektir" dedi.

9- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Mehmet Sağlam, İzmir, İstanbul ve Ankara'da bazı üniversitelerin öğretim üyelerinin özlük haklarının iyileştirilmesi, demokratik ve çağdaş bir üniversite oluşturulması için başlattıkları eylemle ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, hükümeti, yıllardır verilen vaatleri tutmamakla suçladı. Sağlam, öğretim elemanlarının eylemlerini onaylamadığını, ancak gerekçelerini de haklı bulduğunu belirtti.

10- ABD'nin İnsan Haklarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı John Shattuck Mardin Valisi Ahmet Kayhan'ı ziyaret etti. Vali Kayhan, "Kontrolden uzak dağlık kesimlerde zaman zaman PKK eylemleri yaşanıyor. Terör korkusuyla köyünü terkedenler, ortamın rahatlığı nedeniyle geri dönüyorlar" dedi.

11- Sri Lanka'da bir mitingde atılan bomba sonucu aralarında devlet başkanlığına aday Birleşik Ulusal Parti (UNP) lideri Gami Dissanayake'nin de bulunduğu 56 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ülkede olağanüstü hal ilan edildi.

25 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bağımsızlığının 3. yıldönümü törenlerine katılmak üzere resmi davetli olarak Türkmenistan'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, 3 gün sürecek Türkmenistan gezisi için başkent Aşkabad'a giderken uçakta gazetecilerin, son siyasi gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Tansu Çiller DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, Tunceli'de köylerin askerlerce yakıldığı söylentilerinin "çok tehlikeli" olduğunu belirtti. Çiller, ayrıca, başlatılan yatırım hamlelerinin süreceğini söyleyerek "Hedefimiz her vilayete bir havaalanı ve üniversite, kıyısı olan kentlere de liman" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, milletvekillerinden özelleştirme tasarısına destek olmalarını istedi. Yılmaz, Özelleştirme Yasa Tasarısı'nda SHP'nin tuzakları bulunduğunu öne sürerek, yasayı bu tuzaklardan kurtarmak için Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaşanan DYP-ANAP işbirliğinin Genel Kurul'da da tekrarlanacağını söyledi.

Mesut Yılmaz daha sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki köy yakmalar ve göçe zorlamalar nedeniyle köylülerin sefalet içinde yaşadıklarını belirterek, konuyla ilgili bir yasa önerisi hazırlayacaklarını da sözlerine ekledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada, kamu iktisadi kuruluşları konusunda parti programı, kurultay kararları ve geleneksel politikalarına ters düşerek, KiT'lerin özelleştirilemeyeceğini ve kamu bankalarının varlığına karşı olduğunu açıkladı.

Karayalçın, ayrıca 25 milletvekilinin imzasını taşıyan ve CHP ile bütünleşme konusunda kendisine verilen deklerasyonla ilgili olarak da "genel merkeze yönelik eleştirileri kabul etmediğini" vurgulayarak, "bütünleşmeyi engelleyen biz değiliz" dedi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun toplantısında, yakılan köylerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, köylerin PKK tarafından yakıldığını bildirerek, güvenlik güçleri tarafından yakıldığı iddia edilen köylerin bazılarının operasyon bölgesi dışında olması nedeniyle bu köylere güvenlik güçlerinin hiç girmediğini belirtti.

Bu arada İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından, Tunceli'deki köy yakma olaylarını yerinde incelemek üzere 5 kişilik bir heyetin bölgeye gitmesi kararlaştırıldı.

6- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, İsrail ve Ürdün arasında imzalanacak barış antlaşması törenine katılmak üzere Ürdün'ün başkenti Amman'a gitti. Soysal, uçakta gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

7- DİSK, çalışanları sosyal güvenlikten yoksun bırakan ve ülke ekonomisini de doğrudan etkileyen kaçak işçi çalıştırma sorunu karşısında "Sigortasız Çalışma!" kampanyası başlattı.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de hiçbir sosyal güvenceye sahip olmadan milyonlarca sigortasız işçi çalıştırıldığını, sorunun çözümü için işçilerin ve sendiların sosyal güvenlik hakkına sahip çıkmasr gerektiğini söyledi.

8- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin çeşitli illerinde güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda, biri kadın 6 terörist öldürüldü.

9- Türkiye'deki temas ve incelemelerini tamamlayan insan haklarından sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Shattuck, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin verdiği askeri malzeme ve yardımın insan haklarına aykırı biçimde kullanılmasının ABD yasalarına aykırı olduğunu, bunun da Türk hükümetine bildirildiğini söyledi.

10- İnsan Hakları konusunda incelemeler yapmak üzere, Helsinki İzleme Komitesi 2. Başkanı Mary Sue Hafner ve AGİK Komisyonu Eşbaşkanı Dennis De Concini başkanlığında Diyarbakır'a gelen AGİK Heyeti temaslarına başladı. AGİK üyesi ülkelerdeki insan hakları uygulamalarını izlemekle görevli olduklarını anlatan Mary Sue Hafner, komisyonun, Türkiye'deki insan haklan uygulamaları ve yargılamalarla ilgili raporlar hazırladığını söyledi.

11- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Bakü'de yaptığı konuşmada, Moskova'da geçen hafta sonu toplanan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) zirvesi sırasında, Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin'in ile görüştüğünü ve "Yabancı Şirketler Topluluğu ile imzalanan sözleşmeye başbakanın güvence verdiğini" söyledi.

12- Çin'de uyuşturucu kaçakçılığı ve fahişelik suçundan 44 kişinin idam edildiği bildirildi.

26 EKİM 1994

1- Başbakan Tansu Çiller tarafından genel ve katma bütçeye dahil daire ve kurumlarla özel idare, belediye ve döner sermayeli kamu kuruluşlarının paralarını bundan böyle sadece Merkez Bankası'na, bankanın şubesi bulunmayan yerlerde ise Ziraat Bankası'na yatırmaları için genelge yayımlandı.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Başbakan Tansu Çiller ile Başbakanlık Konutu'nda yaptığı görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karayalçın, Çiller ile hükümet ve Meclis çalışmalarını değerlendirdiklerini, Özelleştirme Yasa Tasarısı'nı da ele aldıklarını belirtti.

3- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, basında yer alan bazı haberlerle ilgili soruları yanıtlarken, Van'ın Saray ve Özalp ilçelerinde SHP'lilerin evlerinin işaretlenerek hedef gösterildikleri iddialarını doğruladı. Köylüoğlu, "Hiçbir kurum ve kuruluşun bunu yapmaya hakkı yoktur. Benim partilim, işaretleyenden daha yurtseverdir, böyle bir işaret bizim alnımızda da, kapımızda da duramaz" dedi.

4- Devlet Bakanı Aykon Doğan, İstanbul'da yapılan Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK)'ın 10. Toplantısının kapanışında yaptığı konuşmada, daha sonraki İSEDAK toplantılarında, dünya ekonomisi ve dünya ülkeleri ile ilgili belli güncel gelişme ve sorunların tartışılabileceği oturumların düzenlenmesi için çalışmaların başlatıldığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek Türkiye Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması'-nın (AKKA) yeni Rusya'yı bağlamayacağı yönünde açıklama yapan Moskova'yı uyardı. Ataman, AKKA'nın öngördüğü sınırlamaların kaldırılmasının veya antlaşmanın oluşturduğu hassas dengeyi bozacak şekilde değiştirilmesinin Türkiye'nin güvenliğini olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti.

6- Maliye Bakanı İsmet Attila, 1995 bütçe ve kesin hesap yasa tasarılarını Plan ve Bütçe Komisyonu'na sundu. Büyüme hızının yüzde 4,4 hedeflendiğini bildiren Attila, enflasyonun 1995 sonuna kadar yüzde 22,5'e çekileceğini söyledi.

7- Güvenlik Soruşturması ve 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası mağdurlarına haklarının kısmen geri verilmesini öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kuru-lu'nda kabul edildi.

Öte yandan Özelleştirme Yasa Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine başlandı.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD gezisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, solda birlik görüşmelerinin tıkanmasından SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ile Merkez Yürütme Kurulu'nu sorumlu tutan SHP'li 25 milletvekiline katıldığını açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Topuz da düzenlediği basın toplantısında, "Başta Karayalçın olmak üzere, ticari ve siyasi kaygılarını, her şeyin üstünde tutan SHP'nin bu üst yönetimiyle bundan sonra bütünleşmeye ilişkin herhangi bir müzakere yapmanın bizim açımızdan kesinlikle söz konusu olmadığını söyleyebilirim" dedi.

10 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Konseyi üyeleri aldıkları kararlan düzenledikleri basın toplantısıyla açıkladılar. TOBB Sanayi Konseyi Başkanı Ömer Dinçkök, 'Verimsiz çalışan hükümet zamanını doldurdu" dedi.

11- DEP milletvekilleri Selim Sadak ve Sedat Yurtdaş'ın yargılanmalarına Ankara 2. Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde başlandı.

12- PTT, Demiryolu ve Sağlık çalışanları işyerlerinin özelleştirilmesini, ücretlerinin fiilen dondurulmasını, sosyal haklarının sınırlanmasını protesto etmek, grevli ve toplusözleşmeli sendika haklarının tanınması için yurtçapında eylem yaptı. DİSK, kamu çalışanlarının bu eylemini desteklediğini açıkladı.

13- İçel'in Erdemli ilçesine bağlı Arpaçbahşiş beldesinde bir eve düzenlenen operasyonda yasadışı Dev-Sol üyesi olduğu bildirilen 2 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

14- Türk firmaları tarafından yapılan bazı tesislerin açılışlarına katılmak ve diplomatik temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan'daki gezisini sürdüren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin Türkmenistan üzerinde bir hesabı ve menfaati olmadığını söyledi.

Demirel, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda hükümet yetkilileri, halk temsilcileri ve Türkmen bürokratlarla düzenlenen bir toplantıya da katıldı ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurad Niyazov ile Türkiye-Türkmenistan doğalgaz boru hattı anlaşmasını imzaladı.

15- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, İsrail ve Ürdün arasında imzalanan barış antlaşması törenine katılmak üzere Amman'a gitti.

Tarihi anlaşmanın uzun vadede Türkiye'ye de terör dahil pek çok konuda olumlu etkileri olacağını belirten Soysal, Türkiye'nin PKK terörünün hemen ortadan kalkacağı yönünde bir beklentisi olmadığını da sözlerine ekledi.

Amman'da Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyâs ile de bir görüşme yapan Soysal; Türk gazetecilerin soruları üzerine, Yunanistan Dışişleri Bakanı ile Ege'de "savaş sözü edilmemesi kararı aldıklarını" söyledi.

16- İsrail ve Ürdün arasındaki barış anlaşması, iki ülke arasında düzenlenen törenle imzalandı. Törene, ABD Başkanı Bill Clinton, Ürdün Kralı Hüseyin, İsrail Başbakanı İzak Rabin Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev de katıldı. Ürdün Kralı Hüseyin yaptığı konuşmada, anlaşmanın iki ülke halklarına ve gelecek kuşaklara verilen bir hediye olduğunu söyledi. İsrail Başbakanı İzak Rabin ise konuşmasında, bölgede hayat ve su bulunmadığını, ancak anlaşma ile bölgeye yeni bir hayat geldiğini belirtti.

17- Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan petrollerinin çıkarılması konusunda 20 Eylül tarihinde, Azerbaycanın uluslararası konsorsiyum ile imzaladığı petrol anlaşmasına karşı çıkmayacağı yolundaki haberleri yalanlayarak "Moskova'nın anlaşmayı tanımayacağını" söyledi.

27 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan Yemen Meclis Başkanı Abdullah Bin Hüseyin AI-Ahmar'la görüştü.

Cindoruk görüşmede yaptığı konuşmada, Filistin ve Arap ülkelerinin Ortadoğu'da barış için gösterdikleri gayreti överek, bu barış süreci ortaya atılırken, suni oluşumlara yer verilmemelidir" dedi. Yemen Meclis Başkanı AI-Ah-mar da, Filistin ve Bosna-Hersek probleminin sadece Tükiye'yi değil, bütün İslam dünyasını ilgilendirdiğini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller Tunceli'nin Ovacık ilçesinden gelen ve köyleri yakılan 10 muhtarı TBMM'de kabul etti. İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu ve SHP Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya'nın da bulunduğu kabulden sonra Yerlikaya, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

3- Başbakan Tansu Çiller CNN televizyonuna verdiği demecinde, özelleştirme, Irak ambargosu ve Güneydoğu sorunu ile ilgili görüşlerini açıkladı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen "Kamu Bankalarının Özelleştirilmesi" konulu panelde yaptığı konuşmada, kamu bankalarının Hazine tarafından devletin yedek kasası olarak kullanıldığını ve 2. Merkez Bankası işlevi gördüklerini söyledi. Yılmaz, hükümetin, özelleştirmeden elde edilecek gelirin olası bir erken seçimi finanse etmek için kullanılacağını da iddia etti.

5- Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Başbakanlık'ta, gazetecilerin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Konseyi'nin, "DYP-"SHP koalisyon hükümetine son verilsin" yönündeki açıklamasına ilişkin sorularını yanıtlarken, 'Türkiye'de hükümetin ömrünü sanayiciler belirleyemez. Hükümetin yapılanmasını TBMM belirler" dedi.

Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Ürdün gezisi dönüşü uçakta, gazetecilerin TOBB tarafından yapılan açıklamaya ilişkin sorularını yanıtlarken "İşadamları ülkeyi yönetmesi gereken insanlardan bir kısmıdır. Türkiye'de başka çevreler de var. Onların da görüşlerini almak gerekir" dedi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Yaşar Dedelek de konuyla ilgili olarak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin toplum içindeki tüm sosyal grup, cemiyet ve meslek kuruluşlarının görüşlerine önem verdiğini, ancak "Onlar söyledi diye, hükümetin bitirilmesinin söz konusu olmayacağını" vurguladı.

6- YP Genel Başkanı Yusuf Bozkurt Özal'ın, son siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmeleri Türkiye gazetesinde yayımlandı.

7- RP Ankara İl Teşkilatı'nın 29 Ekim günü Keçiören Fatih Stadı'nda yapmayı planladığı "İktidara Yürüyüş Mitingi"ne Ankara Valiliği'nce izin verilmedi. Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "29 Ekim'in ülkemiz açısından önemli bir gün olması nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri almamız gerekiyordu. Bu nedenle RP tarafından yapılmak istenen toplantıya izin vermedik" dedi.

8- Ağrı ve Kahramanmaraş'ta sürdürülen operasyonlar sırasında güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 9 terörist öldürüldü, 4 kişi de teslim oldu.

9- Kısa bir çalışma gezisi için Türkiye'ye gelen Fransa'nın Avrupa İşleri Bakanı Alain Lamassoure, Ankara'da Cumhuriyet gazetesinin Türkiye'ye seyahat amaçlarıyla ilgili sorularını yanıtladı. Lamassoure, Ankara'daki temaslarıyla ilgili bilgi verirken, görüşmelerde "Özellikle Avrupa-Türkiye ilişkilerf'nin ele alınacağını söyledi.

10- Türkmenistan'ın bağımsızlığının 3. yıldönümü törenleri için Aşkabat'ta bulunan Cumhubaşkanı Süleyman Demirel, gezisinin son iki gününde ikili temaslarda bulundu. Demirel'in, İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ve Pakistan Başbakanı Benazir Butto ile yaptığı görüşmelerde, ağırlıklı olarak güvenlik konularının ele alındığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Demirel'in Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile görüşmesinde de bu ülkede iç istikrarın sağlanmasının önemine ilişkin görüşlerini anlattığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Demirel, Türkmenistan gezisinin dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken İran Cumhurbaşkanı Rafsancani ile borçların tasfiyesi, sınır güvenliği ve terörist faaliyetlere ilişkin görüştüklerini açıkladı. Demirel, Türkiye'nin Türk cumhuriyetlerini idare etme hevesinde olmadığını da söyledi.

11- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, İsrail ile Ürdün arasında dün imzalanan barış anlaşması sonrası Ürdün'den ayrılmadan önce havaaalanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Soysal, "Ürdün yöneticilerinin, Ortadoğu'da Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (OGİK) oluşturulmasında Türkiye'nin öncü rol oynamasını istediklerini" bildirerek, Türkiye'nin bu öneriyi değerlendireceğini söyledi. Soysal, Ürdün ve İsrail arasında imzalanan barış anlaşmasına tanık ve gözlemci olarak imza atan ABD Başkanı Bill Clinton'un kendisine, 'Türkiye ile olan ilişkilerimiz çok önemli, dünya içinde çok önemli" dediğini aktardı.

12- Geçen pazar gününden bu yana İşçi Partisi Milletvekili John Austin-Walker'ın davetlisi olarak İngiltere'de bulunan PKK'nın Avrupa'daki sözcüsü Kani Yılmaz, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği'nin uyarısı üzerine ingiltere Göçmen Bürosu yetkililerince gözaltına alındı.

Bu arada ingiltere İçişleri Bakanlığı'nca Kani Yılmaz'ın sınırdışı edileceği açıklandı.

13- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile ABD Devlet Başkanı Bill Clinton

Suriye'nin başkenti Şam'da bir araya gelerek bir süre görüştüler. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Esad, Clinton'la "olumlu ve verimli"'bir diyalog gerçekleştirdiklerini söyleyerek İsrail'in Golon tepelerini Suriye'ye geri vermesi ve Lübnan'ın güneyinden çekilmesi koşuluyla Tel Aviv yönetimiyle barış masasına oturabileceklerini belirtti.

Clinton da Esad'la görüşmesinde Ortadoğu'da kapsamlı barışa ulaşılması yolunda ilerleme sağladıklarını söyledi.

28 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 71. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Demirel mesajında, hükümetin sosyal çalkantılar konusunda dikkatli davranması gerektiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı, ekonomik iyileştirmenin yanında demokratikleşmenin de sağlanmasını ve demokratik kurumları zedelemekten kaçınılmasını istedi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk mesajında Türkiye'nin önündeki engelleri aşacağını vurgularken, Başbakan Tansu Çiller 71 yılda kaydedilen gelişmenin küçümsenmemesini, ancak daha alınacak mesafenin de çok olduğunu söyledi. SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da mesajında, Cumhuriyeti kuran değerlerin izinde olduklarını bildirdi.

Siyasi parti liderleri ve kitle örgütleri de yayımladıkları bildirilerle Cumhuriyet Bayramı'nı kutladılar.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da Bosna-Hersek Vatandaşlar Meclisi Başkanı Abdullah Konjicija ve beraberindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk kabulde yaptığı konuşmada, BM'ye çağrıda bulunarak Bosna-Hersek'te askeri güç kullanılması gerektiğini söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, İs-tanbul-Edirne arasını 2 saat 15 dakikaya indiren Edirne-Kınalı TEM Otoyolu'-nun açılışını yaptı. Edirne'de düzenlenen törende bir konuşma yapan Başbakan Çiller, birlik ve beraberlik sayesinde büyük işler başarılabileceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da, koalisyon hükümetinin bitmesi gerektiği yolunda açıklamalarda bulunan sanayicileri eleştirerek, hükümetin başarılı olduğu durumlarda eleştirilerin arttığına dikkat çekti.

4- Başbakan Tansu Çiller, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı ile YASED tarafından İstanbul'da düzenlenen "Yabancı Yatırımda Özelleştirme" konulu konferansta yaptığı konuşmada, ekonomide 6 ayda çok hızlı bir performans kaydedildiğini belirtti. Çiller, özelleştirmenin de Meclis'ten geçmesinden sonra hızlı bir şekilde uygulamaya başlanılacağını söyledi.

5- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile bazı basın organlarında yer alan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde mühimmat sıkıntısı ve ABD'nin silah ambargosu uygulamasına yönelik haberlerin doğru olmadığı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal da Ankara'da gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken, ambargodan söz edecek bir durumun bulunmadığını söyledi.

ABD Türkiye Büyükelçiliği Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada da "ABD tarafından Türkiye'ye konulmuş resmi ya da gayrı resmi ABD silah ambargosu yoktur" denildi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Tüm Genç İşadamları Dernekleri Yüksek Kurulu (TÜGİK)'in Antalya'da yapılan birinci kurultayına katıldı. Yılmaz yaptığı konuşmada, hükümetin özelleştirmeden elde edeceği gelirle seçim ekonomisi uygulayacağını ileri sürdü. Yılmaz, devlet yönetiminin hantal yapısından kurtarılması için aşırı merkeziyetçi düzenlemelerin yerini yerel düzenlemelere bırakması gerektiğini vurguladı.

7- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, TBMM'de kabul edilen Güvenlik Soruşturması Yasası'nın demokratikleşme yolunda önemli bir dönemeç noktası olduğunu söyledi.

8- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Fransa'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Alain Lamussoure ile Ankara'da görüştü. Soysal görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyesi olmadan gümrük birliğine giren ilk üye olacağını söyledi. Lamussoure de Türkiye'nin AB ve gümrük birliğine girmesi için 3 aşamalı bir takvimin belirlendiğini bildirdi.

9- Maliye Bakanı İsmet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhuriyetin ilan edildiği 1923 yılından itibaren geçen süre içinde çok önemli gelişmeler yaşandığını ve alınan önlemlerle bütçe gelirlerinin arttığını söyledi.

10- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında önümüzdeki hafta faaliyete geçecek TÜRKSAT 1B uydusu hakkında bilgi verdi.

11- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap Ankara'da yaptığı açıklamada, Meclis gündeminde bulunan "Memur Sendikaları Yasa Tasarısı'-nın, TBMM Adalet Komisyonu'nda DYP-ANAP'lı üyeler tarafından reddedilmesi karşısında, Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın tasarıya sahip çıkması gerektiğini söyledi. Matkap, bu tasarının hükümet programında da yer aldığını, bu nedenle hükümet ortağı milletvekillerinin iyi değerlendirme yapmaları gerektiğini vurguladı.

12- Kars Valiliği'nden yapılan açıklamada, güvenlik kuvvetlerinin son bir ay içerisinde gerçekleştirdiği operasyonlarda, 12 teröristin ölü, bir teröristin yaralı ele geçirildiği, 2 teröristin de sağ yakalandığı bildirildi.

13- Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, sahte evraklarla PTT'den mobil telefon alan ve pazarlamasını yapan bir şebeke ele geçirildi. Açıklamada, ilk belirlemelere göre 50 milyarlık bir dolandırıcılık olayının ortaya çıkarıldığı belirtüdi.

14- İzmir'de Konak Adliyesi'ne bırakılan bir bombanın patlaması sonucu 1 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

15- ABD Başkanı Bill Clinton, Ortadoğu gezisi kapsamında gittiği Kuveyt'te yaptığı açıklamada, Ortadoğu'da barışın yakın olduğunu belirterek,

Irak'ın bir daha Kuveyt'i tehdit edemeyeceğini söyledi.

16- NATO Genel Sekreteri Willy Claes Brüksel'de yaptığı açıklamada, BM ile NATO'nun, Bosna'daki 6M Barış Gücü ve silahlardan arındırılmış bölgelerin korunması için hava saldırılarının daha etkili gerçekleştirilmesi konusunda prensip anlaşmasına vardıklarını bildirdi.

29 EKİM 1994

1- Cumhuriyet'in 71'inci kuruluş yıldönümü tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlandı.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayajçın Anka-ralda düzenlediği basın toplantısında, solda birlik çalışmalarının ocak ayına kadar gerçekleşeceğini belirterek, "Birleşme sürecinin önünü kapayanlar, SHP'yi suçlayanlardır" dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Ankara'da yaptığı açıklamada, 4 Aralık'ta yapılacak ve 22 milletvekilinin seçileceği ara seçimlere partisinin katılıp katılmayacağı konusunda kesin kararın, 3 Kasım'da toplanacak küçük kurultayda verileceğini belirterek, "Ama şimdiki kararımız DSP gibi ara seçimlere katılmama yönündedir" dedi.

4- DYP Kocaeli Milletvekili ismail Amasyalı, TBMM'de parti liderlerinin mal varlıklarını incelemek üzere oluşturulan komisyonun çalışmaları ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, komisyonun, Başbakan Tansu Çiller'in servetinin kamuoyuna açıklanmasını sürekli olarak ertelediğini söyledi. Amasyalı, TBMM'de gerçekleri ortaya çıkarmak için kurulan komisyonların, aslında "olayları örtbas etmek" işlevini üstlendiğini iddia ederek, "Servet komisyonundan sonuç beklemek hayal olur" dedi.

5- SHP Onursal Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Erdal İnönü, SHP Karşıyaka İlçe Örgütü'nünün düzenlediği "Cumhuriyet1 in Dünü, Bugünü" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok partili demokrasiye geçişinde bazı kaygılar yaşandığını belirterek, "Çok partili rejime geçildiğinde Türkiye pek çok devrimler yaşadı. Sonunda laik demokratik cumhuriyet ayakta kaldı ve yeni kuşakların benimsemesiyle demokratik rejim, Türkiye'de yaşadı. Hiç şüphem yok ki, antilaik siyasal akım, ufak bir akım olarak kalacak" dedi.

6- Gazeteci İzzet Rıza Yalın dün Lefkoşa'da öldü.

7- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Türkiye'nin Baku Büyükelçiliği'nce verilen resepsiyona katılan Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, 3 yıl önce bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan'ı ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu anımsatarak, Cumhuriyet Bayramı'nı Azerbaycan'ın kendi bayramı gibi kutladıklarını bildirdi.

8- Romanya Devlet Başkanı lon lliescu'nun, dünyada ve Avrupa'da yaşanan gelişmeler, Romanya'da demokrasi ve serbest pazar ekonomisine geçişte yaşanan sorunlar konusundaki söyleşisi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

9- Resmi adı "BDT Kürt Örgütleri Toplantısı" olan "Kürt Kurultayı" Moko-va'da başladı. 3 gün sürecek olan toplantıya Türk gazetecilerin alınmadığı bildirildi.

10- BM Sözcüsü Herve Gourmelon, Bosna-Hersek'te Boşnaklarla Sırplar arasındaki çatışmaların giderek şiddetlendiğini ve Sırpların, liderleri Radovan Karadziç'in talimatıyla geniş çaplı bir karşı saldırı emri verdiğini açıkladı. Sözcü, saldırının Saraybosna yakınlarındaki silahtan arındırılmış alandan yapıldığını, BM güçlerinin de saldırıyı durdurmak üzere harekete geçtiğini bildirdi.

30 EKİM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Kars'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 72. yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, Kars'ı Türkiye Cumhuriyeti'nin bittiği yer değil, aksine başladığı yer olarak kabul ettiğini belirterek, "Buradan Orta Asya'ya erişeceğiz. Terör sorununun çözülmesine az kaldı. Hiç kimse ne bu sınırları geçebilir, ne bu toprakları parçalayabilir" dedi.

Demirel daha sonra Kafkas Üniversitesi'ni de ziyaret ederek çeşitli incelemelerde bulundu.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Milliyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Karayalçın Tunceli'de köylerin yakılması konusundaki bir soruya karşılık, "Köyleri devlet yakmaz deyip kenara çekilmek bizi sorumluluktan kurtarmaz. Olayı Milli Güvenlik Kurulu'na götüreceğim" dedi.

3- Devlet Bakanı Onay Alpago, çeşitli kadın gruplarının katılımıyla Samsun'da düzenlenen "Kadınlar Cumhuriyete Sahip Çıkıyor" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, laiklik karşıtı bazı güçlerin kadınları kullandığını belirterek, demokratik rejimi korumak için daha çok çalışmak gerektiğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay Kocaeli'de yaptığı açıklamada, düşünce özgürlüğü ile ilgili yasanın çıkarılabilmesi için tüm siyasi partilere çağrıda bulundu ve "Gelin bu yasayı çıkaralım, Türkiye'yi bu ayıptan kurtaralım" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Atina Haber Ajansı ANA'ya verdiği demeçte, Yunanistan'ın Ege'de karasularını 12 mile çıkarmasına Türkiye'nin asla izin vermeyeceğini yineleyerek, iki ülke arasındaki tüm sorunların bir "paket çözüm" çerçevesinde ele alınıp incelenmesini önerdi.

6- Gürcistan'daki temaslarını tamamlayarak yurda dönen Sağlık Bakanı Doğan Baran, Trabzon'da yaptığı açıklamada, iki ülke arasında sağlık alanında ikili anlaşmalar yapıldığını söyledi.

7-Tarım ve Köyişleri Bakanı Refaiddin Şahin Ankara'da yaptığı açıklamada, PKK'nın İran'dan Türkiye'ye kaçak olarak vebalı sığır soktuğunu ve bu hayvanları iç piyasada çok düşük fiyatla sattığını bildirdi. Şahin, kaçak hayvanların belirlendiğini, ilgili makamlara önlem alınması konusunda bilgi verildiğini kaydetti.

8- Partisince Diyarbakır'da düzenlenen mitingle konuşan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, "Batı taklitçisi partilerin 4 Aralık seçimlerinde ayakta kalamayacaklarını" belirterek, RP'nin bir yıl sonra iktidara geleceğini ve "İslam NATO'sunu" kuracaklarını öne sürdü. Erbakan, diğer partilerin Doğu ve Güneydoğu halkını ezdiklerini, köylerinin yakılarak halkın göçe zorlandığını ve bunun karşılığında zararın ödenmediğini iddia etti.

9- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Mersin'in Kuyuluk kasabasında düzenlenen LToros Güz Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin temiz, dürüst bir yönetime ihtiyacı olduğunu belirterek, Türk milletinin en büyük düşmanının cehalet olduğunu ve eğitim seferberliğine önem verilmesi gerektiğini söyledi.

10- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Rüştü Kazım Yücelen Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in 'Tunceli'de köy yakma olaylarına karışan helikopterlerin bir başka güce ait olduğu" şeklindeki açıklamasını eleştirerek, "Başbakan bu konuda daha doyurucu bir açıklama yapmalıdır. Eğer Türkiye'de üslenmiş bir gücün helikopteri varsa Türk milletine açıklanmalıdır, yoksa Başbakan istifa ederek Türkiye'den ayrılmalıdır" dedi.

11- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP-SHP işbirliğinin olumlu bir sonuç getireceğine inanmadığını belirterek, SHP'nin seçimde işbirliği yapılması için kendilerini oyaladığını söyledi.

12- DSP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de altyapısı oluşturulmadan özelleştirme yapılmaya çalışıldığını belirterek, "Devletin ekonomiden tamamen elini çekmesi söz konusu olamaz. Yoksa devlet, devlet olmaktan çıkar"dedi.

13- İstanbul ve izmir'de üniversite öğretim elemanlarının, özerk üniversite ortamının sağlanması ve özlük haklarının iyileştirilmesi için "bir hafta derse girmeme" eylem kararı almasından sonra Hacettepe Üniversitesi öğretim elemanları da yaptıkları açıklamayla derse girmeme eylemine katılacaklarını bildirdi.

14- Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, eski Adalet Bakanı Mehmet Topaç'ı öldürdükleri ve Ankara Keçiören'de MİT otobüsünü taradıkları belirlenen 4 kişiden üçü Ankara'da yakalandı.

15- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güney-doğu'da yapılan operasyonlarda 3'ü kadın 24 terörist öldürüldü.

16- Başbakan Tansu Çiller, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ekonomik Zirve-si'ne katılmak üzere Fas'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan, "Bundan 10 yıl sonra devlet arşivleri açıldığında Güneydoğu'da nasıl bir tehlikenin eşiğinden dönüldüğü görülecek. Yeni bir Yugoslavya olacaktık. PKK'nın belini kırdık" dedi. Etnik kavgayı önleme konusunda mesafe aldıklarını belirten Çiller, Türkiye'yi bekleyen bir dini bölünme tehlikesi olduğunu bildirdi.

Daha sonra Fas'da Ortadoğu-Kuzey Afrika Ekonomik Zirve Toplantısı'nda bir konuşma yapan Başbakan Tansu Çiller, Türkiye'nin Ortadoğu'nun yeniden yapılanmasında önemli bir rol oynayabileceğini belirterek, "Hedefimiz Ku-ze Afrika ve Ortadoğu halklarına yeni bir yön çizmek"dedi.

17- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan'ı kapsayan gezisi çerçevesinde Bakü'de Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov ile görüştü. Gali, Ermenistan'a Azerbaycan topraklarındaki askerlerini çekmesi çağrısında bulunarak, Dağlık Karabağ'a barış gücü yollanması yolundaki AGİK girişimine BM'nin etkin biçimde destek verebileceğini söyledi.

Hasanov da görüşmede, Ermenistan'la ülkesi arasında süren anlaşmazlığın AGİK çerçevesinde çözümlenmesinden yana olduklarını kaydetti.

18- İsrail Başbakanı İzak Rabin ile Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, barış anlaşmalarına karşı oluşan tehdit unsurlarını gözden geçirmek amacıyla Fas'ın Kazablanka kentinde bir araya geldiler. Rabin görüşmede, geçen hafta 22 İsraillinin öldürülmesi nedeniyle kapatılan Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nin İsrail sınırındaki kapılarını açacakların bildirdi.

19- Bosna-Hersek'in Bihaç bölgesinde geçen hafta yeniden yoğunlaşan çatışmalar sonucunda Boşnak birliklerinin bir Sırp kasabasına girdikleri, Bo-sanska Krupa kentini de kuşattıkları bildirildi.

31 EKİM 1994

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıda, 10 il'de devam eden Olağanüstü Hal'in dört ay süreyle uzatılması yönünde hükümete görüş bildirilmesi kararlaştırdı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Ankara'da ara seçime katılacak milletvekili adaylarını tanıtım için düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin yanlış uygulamalarının vatandaşın devlete güvenini zayıflattığını, bunun da içeride aşırı uçların, dışarıda düşmanların işine yaradığını öne sürdü.

3- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, öğretim üyeleri, idareciler ve sağlık personelinin durumlarını iyileştiren yasaların yeni bütçe yılına yetiştirileceğini belirtti.

4- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, 4 Aralık seçimleri nedeniyle teşkilatına bir genelge yayımlayarak, hangi siyasi görüş mensubu olursa olsun, bütün müslüman halkın üzerine titrediği ibadethanelere siyasetin girmesinin, Diyanet camiasının saygınlığını yitirmesine neden olacağını belirtti.

5- Harb-İş Genel Başkanı İzzet Çetin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, kamu işçilerinin ücret zamlarının 6 ay gecikmeyle ödenmesi konusunda hükümet ile varılan anlaşmanın ardından, Türk-iş'in kendilerini konfederasyon üyeliğinden 6 ay süre ile ihraç etmesi üzerine, Türk-İş yönetiminin toplu sözleşme düzeni ve sendikal harekete düşürdüğü kara lekeyi göz ardı ettirme ve unutturmayı amaçladığını söyledi.

6- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Atalay Şahinoğlu, İstanbul'da düzenlenen "5 Nisan Kararları Sonrası Türk Ekonomisinin Durumu ve Geleceği" konulu panelde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek yapısal sorunlarda hiç yol alınamadığını söyledi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Tunceli'nin Pülümür ilçesinde güvenlik kuvvetleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada 24 kişi öldürüldü.

8- İSKİ eski genel müdürü Ergun Göknel, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, ihtilasen zimmet ve mal bildiriminde bulunmamaktan 3 yıl hapis, 40 milyon lira para cezasına çarptırıldı.

9- Fas'ın Kazablanka kentinde toplanan Ortadoğu-Kuzey Afrika Ekonomi Zirvesi'ne katılan Başbakan Tansu Çiller, basın merkezinde basın toplantısı düzenleyerek, bölgede artık insanların barışın nimetlerinden yararlanması gerektiğini ve bu nedenle her alanda ekonomik işbirliğine girilmesini önerdi.

Çiller, daha sonra Libya lideri Muammer Kaddafi'nin çağrısı üzerine Libya'ya gitti.

10- ABD Başkanı Bill Clinton'ın, Kazablanka'da bulunan Başbakan Tansu Çiller'e gönderdiği mesajda "Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız. Kuzey Irak'ta bir Kürt devletine biz de izin vermeyiz" güvencesini verdiği bildirildi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides Lefkoşa'da BM Genel Sekreteri'nin Özel Yardımcısı Gustave Feissel başkanlığında bir araya geldiler. Feissel toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, görüşmelerde iki liderin de federasyonu kabul ettiğini ancak tarafların federasyonu farklı biçimde algıladıklarını söyledi.

12- Yunanistan hükümeti, Ege'deki karasularını, Uluslararası Deniz Hukuku Anlaşmasfnın yürürlüğe gireceği 16 Kasım'da 12 mile çıkarmayacağını açıkladı.

13- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Kafkasya turu kapsamında bulunduğu Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlediği basın toplantısında Ermenis-tan-Azerbaycan barış sürecinde BM'nin Rusya ile Avrupa örgütleri arasında koordinasyon sağlama görevini üstlenmeye hazır olduğunu söyledi.

14- Bosna-Hersek'te görev yapan Birleşmiş Milletler (BM) görevlileri, Müslümanların ülkenin kuzeyindeki Bihaç çevresinde başlattıkları saldırı sırasında en az 200 Bosnalı Sırp askerinin Hırvatistan'a kaçtığını belirtirken, kaçak Bosnalı Sırp askerlerle konuşmaya çalışan Batılı gazetecilerin, ölümle tehdit edildiğini kaydetti.