09.11.1994
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1994

1 KASIM 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, Fas ve Libya'yı kapsayan ziyaretinden dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, gezisi hakkında bilgi verdi. Başbakan Çiller, Libya Devlet Başkanı Muammer Kadda-fi'nin, Türkiye ile Libya arasındaki ekonomik ilişkilerde mevcut bazı darboğazları ortadan kaldırmak için kendisine güvence verdiğini bildirdi.

Çiller daha sonra, Ortadoğu'da güçlüklere rağmen barış sürecinin ilerlediğini de belirterek, ancak barış için ekonomik işbirliğinin şart olduğunu söyledi. Bu nedenle Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin Kazablanka'da bir araya geldiklerini ifede eden Çiller, Zirveye somut önerilerle gittiklerini ve bunları açıkladıklarını bildirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin TBMM grup toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'i eleştirerek, ANAP ile DYP arasında sanılanın aksine çok önemli temel farklılıklar bulunduğunu ve uyumlu olmalarının mümkün olmadığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna'nın terör, demokratikleşme ve ara seçimlerle ile ilgili söyleşisi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

4- Sağlık Bakanı Doğan Baran, Bosna-Hersek Vatandaşlar Meclisi Başkanı Abdullah Konjıcıja'yı kabulünde, Bosna-Hersek ile sağlık alanında işbirliği anlaşması imzalandığını belirterek, Bosna-Hersek'e yapılmakta olan sağlık yardımlarının sürdürüleceğini söyledi.

5- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Ankara Sanayi ve Ticaret Odalarını ziyaretinde yaptığı konuşmalarda, Türkiye ekonomisinin kalkınmasının ancak sanayi ile olacağını söyledi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Dedelek, partisinin devlet olanaklarını kullanarak Güneydoğudaki belediye başkanı ve seçmenlere baskı yaptığı yönünde ANAP ve RP'nin suçlamaları ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine açıklamada bulundu.

7- SHP Grup Başkanvekili Seyfi Oktay partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, son siyasi gelişmeleri ve TBMM'den çıkan Güvenlik Soruşturması Yasası'nı değerlendirdi.

8- SHP Grup Başkanvekilleri Ercan Karakaş ile Adnan Ekmen, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret ederek, cezaevinde bulunan Şırnak Bağımsız Milletvekili Mahmut Alınak'ın, dokunulmazlığı kaldırılan dosyalar dışındaki dosyalardan da yargılandığını bildirdiler ve Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladılar.

9- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki temasları ile ilgili izlenimlerini aktardı.

10- Fuzuli'nin doğumunun 500. yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere Türkiye'ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'den acil buğday ve un yardımı istedi.

11- Türkiye'de bulunan Azerbaycan Halk Cephesi başkanlarından ve uluslararası strateji uzmanı Arif Rahimoğlu, Bakü'deki darbe girişiminin perde arkasını Cumhuriyet gazetesine anlattı.

12- Fas'ın Kazablanka kentinde 30 Ekim'de başlayan, Başbakan Tansu Çiller'in de katıldığı Ortadoğu-Kuzey Afrika Ekonomi Zirvesi sona erdi. Üç gün süren zirvenin bitiminde bir sonuç bildirgesi yayımlandı.

13- ABD'nin Indiana eyaleti yakınlarında düşen ATR-72 tipi yolcu uçağında bulunan 68 kişiden kurtulan olmadığı bildirildi.

14- Cezayir'de dün meydana gelen iki ayrı patlamada 5 çocuğun öldüğü 17 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15- Kamboçya'da üç ay önce kaçırılan Fransız, İngiliz ve Avustralya'n 3 batılı rehinenin öldürüldüğü açıklandı.

2 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 4045 sayılı "Güvenlik Soruşturması, Bazı Nedenlerle Görevlerine Son Verilen Kamu Personeli ile Kamu Görevine Alınmayanların Haklarının Geri Verilmesine ve 1402 Numaralı Sıkıyönetim Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun"u onayladı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Süleyman Demi-rel'i Çankaya Köşkü'nde ziyaret etti. Yılmaz, Cumhurbaşkanı Demirel'e "ara seçim yapılacak Olağanüstü Hal Bölgesi illerinde bazı kamu görevlilerinin vatandaşlara baskı yaptığı" yolundaki iddiaların delillerini sunduğunu söyledi.

Mesut Yılmaz daha sonra, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i de ziyaret etti.

3- KiT'lerin satış kararının "oybirliği" ile alınmasını öngören Özelleştirme Yasa Tasarısı'nın 3. maddesinin "oyçokluğu" esası yönünde değiştirilmesini içeren ANAP'ın önergesi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ülke gündeminde bulunan konulara ilişkin görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

Ecevit, başta DYP olmak üzere, bazı siyasi partilerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da "aşiret ve tarikatlara" dayalı seçim politikası izlemelerini eleştirirken, partilerin yaklaşımlarında, ideoloji yerine tarikat, mezhep ve klan gibi ölçütlerin ağırlık kazandığını da söyledi.

5- DYP Ankara Milletvekili Tınaz Titiz, memurların gelir yetersizliği sorununun çözümü için ikinci iş yasağının kaldırılması konusunda TBMM Başkanlığı'na yasa teklifi verdi.

6- RP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Ulucak, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde gösterdikleri adaylar arasında aşiret kökenli olanların bulunduğunu belirterek, bu kişilerin, aşiretleri nedeniyle değil halktan itibar gördükleri için seçildiklerini söyledi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari'nin Yüksekova, Diyarbakır'ın Kulp, Tunceli'nin Mazgirt ve Şırnak'ın Silopi ilçelerinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 11 terörist öldürüldü, 2 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

8- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vadim İgoreviç Kuznetsov Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Moskova'da PKK'nın da girişimiyle hafta sonunda düzenlenen Kürt konferansı ile hükümetinin hiçbir ilişkisinin bulunmadığını öne sürerek, "Rusya, Kürt kartına tenezzül etmeyecek kadar büyük bir devlettir" dedi.

9- İsrail Başbakanı İzak Rabin, Başbakan Tansu Çiller'in Ortadoğu ziyareti öncesinde Kudüs'te Türk gazetecilerle görüştü. Rabin, Ortadoğu'nun istikrara kavuşması için Türkiye, Mısır ve İsrail'e ro1 düştüğünü söyledi.

10- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Atina'da büro açıp faaliyetine izin verdiği yasadışı bölücü terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Kani Yılmaz'a giriş izni vermedi.

11- Mısır'ın güneyindeki Drunka kentinde, bir petrol deposuna yıldırım düşmesi sonucu çıkan yangında 414 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Somali'nin başkenti Mogadişu'da karşıt görüşlü kabileler arasındaki çatışmalarda 37 kişinin öldüğü bildirildi.

3 KASIM 1994

1- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin bölge tarımına kazandıracağı su ve teknolojiden yararlanılarak yeni bir 'Toprak Reformu" projesinin başlatılacağını açıkladı. Cumhuriyet gazetesinin konuya ilşkin sorularını yanıtlayan Karayalçın, 'Toprak Reformu İdaresi" adıyla oluşturulacak kurumun "satın alma, kamulaştırma veya Hazine arazilerini dağıtma" yöntemini izleyerek toprak dağıtımı yapacağını belirterek, toprak reformu ile Güneydoğu Anadolu'da istihdamın artırılacağını vurguladı.

2- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Rusya Federasyonu Eğitim Bakanı'-nın resmi konuğu olarak Rusya'ya yaptığı ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Ayaz, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında Eğitim İşbirliği Anlaşması'nın imzalandığını söyledi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da yapılan MHP Küçük Kurultayı1 ndaki konuşmasında, yapılacak bir genel seçime daha iyi hazırlanmak amacıyla, 4 Aralık'ta yapılacak ara seçimlere girmeme ve hiçbir siyasi parti ile seçimde işbirliği yapmama kararı aldıklarını bildirdi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ara seçim öncesi siyasi durumla ilgili görüşlerini Milliyet gazetesine değerlendirdi.

5- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, SHP Genel Başkanı Murat Karayal-çın'ı Başbakanlık'ta ziyaret ederek ara seçimlerde seçim ittifakı yapma çağırışında bulundu. Perinçek, Türkiye'nin böyle bir ittifaka ihtiyacı olduğunu belirtti. SHP Genel Başkanı Karayalçın ise teklifi memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, konuyu değerlendireceklerini söyledi.

6- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da yaptığı açıklamada, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'm, birleşme kurultay tarihlerini ve 4 Aralık seçimlerinde aday tesbitinin CHP ile birlikte yapılması önerisini içeren bir mektubu CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a gönderdiğini söyledi.

7- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şişli Belediyesi tarafından Maçka Demokrasi Parkı'nda yaptırılan nikah dairesinin açılışında yaptığı konuşmada, vatandaşların dini ve resmi olmak üzere iki nikah kıydırdıklarını belirterek, "nikah işlemlerinin müftülüklere devredilmesi" gerektiğini savundu.

8- Gazeteci-yazar Aziz Nesin, ABD'deki Gazetecileri Koruma Derneği tarafından "Uluslararası Basın Özgürlüğü" ödülüne layık görüldü.

9- Güneydoğu'nun çeşitli illerinde güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda, Tunceli'nin Kert dağlarında 7, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde

5, Batman'ın Kozluk ilçesi Akağaç köyünde 3, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 2 kişi olmak üzere 17 PKK'lı öldürüldü. Operasyonlarda bir köy korucusu şehit oldu.

10- Çankırı'nın Kurşunlu ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 10 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

11- ABD'nin Kıbrıs Özel Koordinatörü James Williams, tarafların görüşlerini öğrenmek ve tanışmak amacıyla mekik diplomasisi çerçevesinde Kıbrıs'ta Türk ve Rum yönetimi liderleriyle yaptığı görüşmelerin ardından Yunanistan'da temaslarda bulunduktan sonra Türkiye'ye geldi.

Başbakan Tansu Çiller ve Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal'ın Ortadoğu gezisine çıkmaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs işlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Tugay Uluçevik ile bir görüşme yapan Williams, soğuk savaşın sona erdiği, Arap ve İsrailliler'in barış süreci içine girdiği bir dönemde Kıbrıs sorununun da çözümleneceği umudunda olduğunu söyledi.

Uluçevik de, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda haklı davayı savunduğuna inandığını vurgulayarak, 'Türkiye'nin amacı, adadaki gerçeklere uygun, Kıbrıs'ın gerçeklerinden hareket eden, yaşayabilir bir çözüme adadaki iki tarafın hür iradesi ve mutabakatıyla ulaşmasıdır" dedi.

12- Başbakan Tansu Çiller, üç günlük resmi bir ziyaret için İsrail'e gitti. Başbakan Tansu Çiler Kudüs'te, İsrail Başbakanı İzak Rabin tarafından düzenlenen karşılama töreninde yaptığı konuşmada, "İsrail'i ziyaret eden ilk Türk Başbakanı olmam bir ayrıcalık. Başbakan Rabin ve Dışişleri Bakanı Şimon Pe-res tarafından eski Ortadoğu'dan yeni Ortadoğu'ya doğru gidilen bu sürece katkıda bulunmaya geldim" dedi.

İsrail Başbakanı İzak Rabin de konuşmasında "Osmanlı imparatorlu-ğu'nun inşa ettiği surları aşarak geldiniz. Kanuni Sultan Süleyman duvarları inşa etti, siz ise Kudüs'e duvarları yıkmaya geldiniz" dedi.

Çiller'in ziyaretinin ilk gününde iki ülke arasında terör ve diğer suçlarla mücadelede işbirliği anlaşması başta olmak üzere bir dizi işbirliği anlaşması imzalandı.

13- BM'nin bir yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, Bosna-Hersek hükümet kuvvetlerinin, kuşatma altında tuttukları Bosanska Krupa'nın kuzeyini tamamen ele geçirdiği bildirildi.

Öte yandan, Türkiye'nin BM nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi İnal Batu, New York'ta düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, ABD tarafından geçen cuma günü Güvenlik Konseyi'ne sunulan ve Boşnaklara silah ambargosunun kaldırılmasını öngören karar tasarısını desteklediğini bildirdi. Türkiye'nin yanı sıra New York'ta biraraya gelen İKÖ Bosna-Hersek Temas Grubu da karar tasarısına destek verilmesini kararlaştırdı.

14- Fransa'nın Avrupa işlerinden Sorumlu Bakanı Alain Lamassoure, Le Figaro gazetesinin ekonomi ekinde yer alan demecinde, Yunanistan'ın Türkiye ve diğer komşularıyla olan ikili sorunlarının, Avrupa Birliği'nin dış ilişkilerinde sorun yarattığını belirterek AB'nin bu sorunların üstesinden gelmesi gerektiğini belirtti.

15- Mısır'ın Drunka kasabasında şiddetli fırtına yüzünden bir yakıt deposuna yıldırım düşmesi nedeniyle meydana gelen patlamada en az 500 kişinin yaşamını yitirdiği, yangın sonucu 200'e yakın evin de hasar gördüğü bildirildi.

4 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İnsan Hakları Sözleşmesi'nin imzalanmasının 44. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'nin insan hakları konusunda uluslararası standartları benimsediğini anımsatarak, 'Yasalarımızın insan haklarına tam anlamıyla uyumlu hale getirilmesi için demokratikleşme çerçevesinde daha ileri adımlar atılmasında yarar vardır" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, Bosna-Hersek ve Azerbaycan'da yaşanan gelişmeler karşısında sessiz kalmayı tercih eden ülkeleri, insan hakları konusunda "samimi ve ciddi" olmaya çağırdı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bugün geldiği noktada ara seçimlerin bir çözüm olmayacağını belirterek, erken genel seçimin ihtiyaç olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Onay Alpago yaptığı yazılı açıklamada, SHP'nin Karabük konusunda hazırlattığı rapora göre, "Kardemir yaşatılmalıdır" sonucuna varıldığını anımsatarak, Karabük Demir Çelik İşletmeleri'nin kapatılmayacağını söyledi. Alpago, SHP'nin hazırlatmış olduğu rapordan Başbakan Tansu Çil-ler'in de haberi olduğunu bildirdi.

4- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı açıklamada, Tunceli bölgesinde terörden zarar görenlere devletin gerekli yardımı yapacağını belirtti.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DSP Genel Başkanı Bülent Ece-vit, geçen hafta SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın tarafından açıklanan "GAP Bölgesi Toprak Reformu Planı"na gerçekçi olmayacağı nedeniyle eleştiri getirdiler. Baykal Ankara'da yaptığı açıklamada, bu bölgedeki, yatırımların gerektiği gibi değerlendirilemediğini, bu nedenle Cumhuriyet tarihinin en önemli yatırımının dengesiz toprak dağılımına hizmet verdiğini ve haksız rant transferi yarattığını söyledi.

Bülent Ecevit de Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Murat Karayalçın'm toprak reformu yapılacağını açıklamasına karşın, bölgedeki bazı büyük toprak ağalarının hükümette olması ve iktidarın feodal yapıya bağımlılığı nedeniyle bu girişimin hazine arazileriyle sınırlı kalacağını ileri sürdü.

Öte yandan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahir Gürbüz Ankara'da yaptığı açıklamada, GAP bölgesine suyun akmasına karşın, yörede egemen olan korunaklı, dirençli toplumsal yapı engellerinin aşılacağını somut-layan inandırıcı hiçbir değişiklik ya da yenileşme senaryosunun, kimsenin gündeminde olmadığını savundu.

6- Diyarbakır ANAP İl binasına atılan bir el bombasının patlaması sonucu 7 kişi yaralandı.

7- Milliyet gazetesi mizah yazarlarından Metin Çakmak geçirdiği bir rahatsızlık sonucu vefat etti.

8- Başbakan Tansu Çiller Ortadoğu gezisi çerçevesinde gittiği İsrail'de, Türk asıllı musevilerin yaşadığı Bat-Yam kentinde yaptığı açıklamada, Türkiye'de özelleştirme programının önümüzdeki dönemde çok aktif bir şekilde uygulanacağını ve yabancı iş adamlarının yatırım yapmaları için ortamın çok uygun olduğunu söyledi.

9- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal Kudüs'te yaptığı açıklamada, Ortadoğu'da kalıcı bir barışa Suriye ve Lübnan engellerinin asılmasıyla ulaşılabileceğini söyledi. İsrail ve Suriye'nin barış anlaşması imzalamasının Türkiye'yi terör açısından rahatlatacağını savunan Soysal, Türkiye-İsrail yakınlaşmasına sıcak baktığını, ancak bunun sözde kalmaması gerektiğini belirtti.

Türk-Jsrail heyetleri arasında yapılan görüşmelerde Türkiye tarafından Önerilen "Barış Suyu Projesi" için fizibilite çalışması yapılması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres AFP ajansına yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in Libya lideri Muammer Kaddafi'den "İsrail ile ilişkiler ve terörizm konusunda yumuşamaya hazırız" yolunda bir mesaj getirdiğini söyledi.

10- Moskova'ya giden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, Türk-Rus heyetleri arasındaki görüşmelerden önce Dışişleri Bakanı Andrei Ko-zirev ile bir görüşme yaptı.

11- Hindistan'da meydana gelen sellerde 230 kişinin öldüğü bildirildi.

5 KASIM 1994

1- Kocaeli'de çeşitli açılışlara katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmalarda, kalkınmanın itici gücü sanayileşmenin, çevreyi tahrip etmeden gerçekleşmesi gerektiğini belirterek, "İnsanoğlu hem sanayi kuracak, hem çevreyi koruyacak hem de huzurlu bir toplum olmayı başaracak" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, SHP PM toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, seçim hazırlıkları konusunda bilgi verdi. Karayalçın, tüm ilerici, ulusalcı, demokratik insanları SHP'ye destek vermeye çağırarak, "SHP'ye verilecek her oy, yalnızca terörü değil, ülkenin en önemli sorunu olan Kürt sorununun çözümünde de halkımızın iç barıştan, demokrasiden yana tavrının ortaya konması anlamına gelecektir. Bunu çözecek olan tek parti SHP'dir" dedi.

3- Türk-Japon Vakfı tarafından Ankara'da düzenlenen "Özelleştirmede Japonya Örneği" konulu panelin açlışını yapan KOİ Başkanı Tezcan Yaramancı, 1986 yılından beri başlatılan özelleştirme çalışmalarında başarıya ulaşılamadığını belirterek, "Çünkü özelleştirme sadece gelir elde etmek için programsız yapılıyor" dedi.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan da yaptığı konuşmada, özelleştirmenin yasal bir temel üzerine oturtulacağını, amacın gelir elde etmek değil, KiT'lerin verimli hale getirilmesi olduğunu savunarak, "Kendi özelleştirme felsefemizi ve olgumuzu yaratmak istiyoruz" dedi. Özelleştirme sonucunda işten çıkarılacak işçilere iş kaybı tazminatının ödeneceğini anımsatan Doğan, "Yasa ile işsizlik sigortasının ilk adımı atılıyor" dedi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, İğdır'ın Tuzlaca ilçesinde güvenlik güçleri ile çatışmaya giren 12 PKK'lı öldürüldü.

Bu arada Almanya'nın Köln kentinde de PKK yanlısı gösteri yapan 150 kadar bölücünün gözaltına alındığı bildirildi.

5- Ortadoğu gezisinin 3. gününde Filistin'e geçen Başbakan Tansu Çiller, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Çiller, Türkiye'nin Filistinlilere her türlü yardımda bulunmak için elinden geleni yapacağını belirterek, "Gazze başta olmak üzere Filistin'in karşı karşıya bulunduğu sorunlar, tüm dünya için öncelikle ele alınması gereken konular arasındadır. Türkiye olarak ilk aşamada konut ve altyapıda kullanılmak üzere Filistin'e 50 milyon dolar tutarında yardım yapacağız" dedi.

Yaser Arafat ise Türkiye-Filistin dostluğu açısından yapılan görüşmeyi çok olumlu bulduğunu belirtti.

Daha sonra Başbakan Tansu Çiller, Kudüs'te İsrail Başbakanı İzak Rabin ile görüştü. Görüşmelerde İsrail Başbakanı Rabin, Türkiye'nin, özellikle geçen hafta başında Fas'ın Kazablanka kentinde düzenlenen ekonomik zirvedeki girişimleriyle, Araplarla İsrail arasındaki psikolojik duvarın yıkılmasına katkıda bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin İsrail ile Arap ülkeleri arasında köprü işlevi gördüğünü söyledi.

Başbakan Tansu Çiller ise İsrail ziyaretinin olumlu geçtiğini belirterek, Rabin ve Arafat'ı "Ortadoğu barışının mimarları" olarak niteledi.

6- Moskova'ya giden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem San-berk, Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev ile Yardımcıları İgor İvanov ve Al-bert Çernişev ile bir dizi görüşmede bulundu.

Büyükelçi Sanberk görüşmeleri hakkında Moskova'daki Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, PKK güdümünde geçen hafta başında Moskova'da düzenlenen toplantı ile ilgili olarak Türkiye'nin rahatsızlığını dile getirdiğini söyledi. Sanberk, "Sayın Çernişev, toplantı sonunda yayımlanan bildiride bu toplantıya katıldığı resmen bildirilen ERNK'nin Moskova tarafından gayri resmi sayıldığını belirtti. Bu konuda gereğinin yapılacağını söyledi" dedi.

7- Bosna-Hersek'te, Boşnak ve Hırvat birliklerince yürütülen askeri harekat nedeniyle toprak yitirerek geri çekilmek zorunda kalan Sırplar, ülke çapında seferberlik ilan etti.

Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç Pale televizyonuna verdiği demeçte, birkaç gün içinde topyekun savaş durumuna geçeceklerini söyledi.

8- Cezayir'de güvenlik güçlerinin islamcı militanlara yönelik operasyonlarında, geçen hafta bir mezarlığın bombalanmasından sorumlu olan 84 aşırı dinci militanın öldürüldüğü bildirildi.

6 KASIM 1994

1- ANAP Genel Balkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, ülkenin şu anda içinde bulunduğu sorunların çözümünde güçlü bir halk desteği almış yönetimin başarılı olabileceğini belirterek, erken seçim için hazırlık yapılması gerektiğini ileri sürdü. Yılmaz, 4 Aralık seçimlerinden sonra DYP-ANAP koalisyonu olabileceğini de söyledi.

2- Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu İzmir'de yaptığı açıklamada, vatandaşların başlangıçta devletin köy yaktığına ilişkin açıklamalarda bulunduğunu kendisinin de bu beyanlar doğrultusunda açıklama yaptığını belirterek, "Herkes köy yakabilir, ama devlet köy yakmaz" dedi.

3- içişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da düzenlenen "Kadın ve Gençlik" konulu seminerde yaptığı konuşmada, bazı odakların PKK terör örgütü ile yapılan mücadeleyi saptırmaya çalıştıklarını öne sürdü. Menteşe ayrıca, güvenlik güçlerinin köy yaktığı iddialarının doğru olmadığını söyledi.

4- SHP ile CHP'nin 4 Aralık seçimlerinden sonra birleşmelerini öngören ve bütünleşme kurultayının 28 Ocak 1995'te yapılmasını hükme bağlayan protokol Ankara'da iki parti başkanı tarafından imzalandı. Düzenlenen törende bir konuşma yapan SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, ülkeyi ve halkı aynı pencereden gören siyasetçilerin aynı çatı altında olmaları gerektiğini söyledi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da konuşmasında, olması gerekinin yapıldığını, bu noktaya gelebilmek için iki partinin de çok çaba sarfettiğini söyledi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da partisince düzenlenen açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çiller'in İsrail'e yaptığı geziyi eleştirdi. Erbakan, 4 Aralık seçimlerinde partisinin adaylarının hepsinin seçimi kazanacağını ileri sürdü.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek, Türkiye için özelleştirme modeli yerine özerkleştirmenin uygulanması gerektiğini ileri sürdü. Ecevit, çalışan kesimlerin de içinde yer alacağı ekonomik ve sosyal konseyin bir an ön,-ce oluşturulması gerektiğini söyledi.

7- Gazeteci-Yazar Prof.Dr. Toktamış Ateş'in 5 Eylül'de imza günü düzenlediği İstanbul Beşiktaş'taki Kitabevi'ne bomba yerleştiren ve yasa dışı İB-DA-C üyesi oldukları belirlenen 4 kişi yakalandı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Mardin'de PKK militanlarının 4 öğretmeni şehit ettiği bildirildi. Olaydan sonra Mardin'e giden Devlet Bakanı Esat Kıratlıoğlu yaptığı açıklamada, öğretmenlerin katledil-mesinin 60 milyon insanı üzdüğünü kaydetti.

Öte yandan Diyarbakır ve Şırnak'ta güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 9'u ölü olarak ele geçirildi. PKK'ya silah temin ettiği tespit edilen 4 kişi de güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürüldü.

9- Ortadoğu gezisi çerçevesinde Mısır'ı ziyaret eden Başbakan Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile bir görüşme yaptı. Çiller görüşmeden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Filistin sorununun önceliği konusunda iki ülke arasında görüşbirliği olduğunu belirterek, Gazze ve Batı Şe-ria'nın yeniden yapılanmasının barışın idamesi için şart olduğunu kaydetti.

10- Kuzey Irak'ta karşıt Kürt gruplar arasında çıkan çatışmalarda 11 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Bosna-Hersek'te çatışmalar yeniden hızlanırken, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç yaptığı açıklamada, durumdan BM'nin sorumlu olduğunu ileri sürdü.

12- Orta Asya ülkelerinden Tacikistan'da devlet başkanlığı için ilk kez düzenlenen seçimler yapıldı. Seçimlerde halen bu görevi sürdüren imamali Rah-manov ile eski Başbakan Abdülmelik Asdülacanov mücadele ediyor.

13- ABD'li boksör George Foreman dünya ağır siklet boks karşılaşmasında rakibini yenerek 45 yaşında şampiyon oldu.

7 KASIM 1994

1- Resmi bir ziyaret için İsrail ve Mısır'a giden Başbakan Tansu Çiller yurda döndü. Esenboğa Havaalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Çiller, Türkiye'nin aktif bir politika izlemesi gerektiğini vurgulayarak "Mısır ile İsrail arasında bundan 16 yıl önce varılmış olan barış, bugün bir anlaşma ile Ürdün'ü ve Filistin'i de kapsayarak yeni bir dinamizm kazanmıştır. Bu sürece Suriye ve Lübnan'ın da katılmasıyla tüm bölgeyi kapsayan bir barış gerçekleşmiş olacaktır" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Şırnak ve Mardin'de devletin iki bakanının devlet parasını rüşvet olarak dağıtıp transfer çalışmaları yaptıklarını iddia ederek, hükümetin yerel yönetimler konusundaki hukuk dışı uygulamalarını eleştirdi ve gensoru önergesi vereceklerini söyledi.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe incelemelerde bulunmak üzere gittiği Antakya'da yaptığı konuşmada, bölücü terör örgütünün, Türkiye'yi parçalamak isteyen dış güçlerce desteklendiğini belirterek "Başarılı mücadeleler sonucunda PKK'nın belini kırdık. Kararlıyız, başını da ezeceğiz" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Kayseri'de yaptığı konuşmada, 2000'li yıllara milli eğitimin eksiklikler içinde girdiğini belirterek "Avrupa'nın güçlü ülkelerinin nüfusu kadar okula giden öğrencimiz var. Bunların hepsinin nitelikli, kaliteli eğitim almasını sağlayan mükemmel bir eğitim sistemimiz yok" dedi.

5- Orman Bakanı Hasan Ekinci Ankara'da düzenlenen Orman Bölge Müdürleri Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, ormandan elde edilecek gelirin tekrar ormana harcanarak, yeşil sahaların gelişmesinin sağlanacağını bildirdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, partisinin "Sosyal demokrat oyların sandık başında bölünmemesi" için ara seçimlere girmeme kararı aldığını söyledi.

7- RP Genel Başkanvekili Abdüllatif Şener TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in İsrail'e yaptığı geziyi eleştirerek, "Bu gezi, İsrail'in çıkarlarına uygun bir şekilde gerçekleşmiştir" dedi.

8- Saraybosna radyosunun yaptığı açıklamaya göre, Bosna-Hersek'in kuzeybatısındaki Bihaç bölgesinde başlattıkları geniş çaplı harekatı sürdüren Boşnaklar, başkent Saraybosna'nın kuzeyinde 30 kadar köyü ele geçirdiler.

9- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el Sara Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, İsrail ve Suriye arasındaki görüşmelerin yeniden başlayacağını belirterek, "ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'ın bölgeye düzenleyeceği tur sırasında görüşmelerin ne zaman başlayacağının kesinlik kazanacağını umuyoruz" dedi.

10- Tacikistan'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimini 2 yıldır bu görevde bulunan İmamali Rahmanov kazandı.

11- Arnavutluk'ta dün yeni anayasa için yapılan referamdumda Arnavutların anayasaya "hayır" dediği bildirildi.

8 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İTO'nun 1993 yılı Başarılı İhracatçıları ve Vergi Mükellefleri Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, KiT'leri, Nasrettin Hoca'nın her şeyi yiyip bitiren fillerine benzeterek, devletin elindeki işletmeleri bir an önce elden çıkarması gerektiğini belirterek "Devlet en kısa sürede ticari yaşamdan çekilmelidir. Kamu, yatırım parasını yiyorsa özelleştirme kaçınılmaz" dedi

2- Başbakan Tansu Çiller DYP grup toplantısında, Fas, İsrail, Gazze ve Mısır gezilerini anlattı. Çiller, Ortadoğu'da bir değişim süreci başladığını belirterek, başlayan sürecin umut dolu olduğunu vurguladı. Başbakan Çiller ayrıca, TBMM Genel Kurulu'nda 6 maddesi görüşülebilen özelleştirme yasa tasarısına da değinerek, "Eğer özelleştirme gerçekleşmezse 5 Nisan Kararları boşa gider. Ortaya çıkacak durumun sorumlusu 5 Nisan Kararları olmaz. Başarısızlık sadece Meclis'in olmaz, DYP'nin de olur" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) açılış törenine davet edildiğini söyleyerek "Hükümeti mahcup etmemek için törene katılmıyorum. Bu tören seçim yatırımından başka bir şey değil" dedi.

ANAP Grup Başkanvekili Hasan Korkmazcan da yaptığı konuşmada, "GAP'ın üzerinde yüzde 1'lik bile hakları olmayanlar, GAP'a sahip çıkmaya, tarihi yanıltmaya çalışıyorlar" dedi.

4- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, kamu işçilerinin toplusözleşme alacaklarının, faiziyle birlikte ödenmesi yönündeki yargı kararları konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

5- Devlet Bakanı Aykon Doğan yaptığı yazılı açıklamada, 5 Nisan Kararla-rı'nda belirtilen yapısal önlemlerin uygulamaya konulmasındaki gecikmenin enflasyonist bekleyişlerin sürmesine neden olduğunu bildirdi.

6- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Türkiye'de bulunan İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı Lord Henley'i kabulünde yaptığı konuşmada, "Batı Avrupa Birliği (BAB)'nin Avrupa savunması ve güvenliği için önemini de biliyoruz. Ancak, seneler önce kurulan NATO'nun etkinliğini koruyacağına inanıyoruz. Bu yüzden NATO ile BAB arasındaki diyalog ve şeffaflık devam etmeli" dedi.

7- TBMM Genel Kurulu Özelleştirme Yasa Tasarısı'nın 6,7,8 ve 9. maddelerini kabul etti.

8- DYP'den ayrılan milletvekilleri Necdet Yazıcı ve İbrahim Özdemir, kurdukları Anavatan İçin Bütünleşme Partisi'ni feshederek ANAP'a geçtiler.

9- SHP Parti Meclisi toplantısında konuşan SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, 4 Aralık'ta seçim yapılacak bölgeler ile SHP'nin adaylarını açıkladı. SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Adıyaman'dan aday gösterildi.

10- Karabük Demir Çelik Fabrikaları'nın kapatılması kararını protesto etmek üz'ere halkın iştirakiyle Karabük'te bir eylem gerçekleştirildi. Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik yaptığı konuşmada, bu eylemin siyasi maksat taşımayan bir halk hareketi olduğunu belirtti.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da, SHP Parti Meclisi toplantısından önce yaptığı konuşmada, Karabük Demir-Çelik tesisi işletmelerinin kapatılması söylentileri nedeniyle şehir meclislerinin aldığı bir kararla eylem yaparak tüm kentte hayatı durduran Karabüklülerin her zaman arkasında olduklarını belirterek, "Karabük yaşayacaktır" dedi.

11- Hak-İş Başkanlar Kurulu'nün dün yapılan toplantısında alınan kararlar bir sonuç bildirisi ile açıklandı. Bildiride, Karabük Demir-Çelik Fabrikalarının kapatılması kararına karşı, Karabüklülerin ortaya koyduğu eylemin Hak-İş tarafından desteklendiği, "Karabük'ü kapatma sorumluluğunun bedelinin ağır olacağı" belirtilerek, hükümet ve siyasi partilerin bu konuda daha hassas olması istendi.,

12- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı odaların Ankara Şubesi üyeleri, TBMM'ye yaptıkları uyarı yürüyüşünde Başkan Hüsamettin Cindoruk ile görüşerek mimar ve mühendislerin özlük haklarının iyileştirilmesi isteminde bulundular.

13- Türkiye'nin en büyük uyuşturucu kaçakçılığı davasının önemli sanığı Nejat Daş, duruşma sonrası firar etti.

14- Dünya Ticaret Odası (ICC) Konseyi Paris'te yaptığı toplantıda, teşkilatın Başkan Yardımcısı olan işadamı Rahmi Koç'u oybirliği ile başkanlığa seçti.

15- ABD Başkanı Bill Clinton, 1 Ağustos-30 Eylül tarihlerini kapsayan son Kıbrıs raporunu, Amerikan Kongresi'ne gönderdi. Clinton, Kıbrıs sorununun çözümünde ilerleme kaydedilmemesinden "büyük kaygı" duyduğunu bildirdi.

16- İran'ın başkenti Tahran'da, iki bombanın patlaması sonucu 2 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

17- İtalya'nın kuzey kesiminde yağan şiddetli yağmurun neden olduğu sel felaketinde ölenlerin sayısının 59'a yükseldiği bildirildi.

9 KASIM 1994

1- Fırat'ın sularını Harran Ovası'na taşıyacak olan Şanlıurfa T1 Su Tüneli törenle açıldı. Törene Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, çok sayıda bakan ve milletvekili katıldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel törende yaptığı konuşmada, T1 Tüneli'nden Harran'a su akıtılmasıyla, Türkiye'nin bir bölgesindeki ıstırabı ortadan kaldırmanın mümkün olacağını belirterek, "Bu bizim namus borcumuzdu. Bugün bu borcun ortadan kalkmasına şahit oluyoruz" dedi.

Törende konuşan Başbakan Tansu Çiller de, GAP'm sadece bir Güneydoğu olayı değil, Türkiye olayı olduğunu belirterek, "Kuşaktan kuşağa geçecek bu eseri tamamlamak, boynumuzun borcudur. Bu tarihi açılışla bin yıllık rüya gerçekleşti" dedi.

2- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne katılmak üzere Strasbourg'a gitmeden önce Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de özellikle düşünce özgürlüğünün genişletilmesine ilişkin adım atılmadığını vurgulayan Soysal, 'Terörle Mücadele Yasası'nda yapılmak istenen değişiklik Meclis'ten geçmiş olabilseydi, biraz daha başım dik giderdim, ama henüz gerçekleşmedi" dedi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hizmete giren Urfa Tüneli'nin amacının bölge halkının refahını sağlamak değil, "İsrail'in su ihtiyacını karşılamak" olduğunu söyledi. Erbakan, GAP'ın gerçek mimarlarının Milli Görüşcü Recai Kutan ve Fehim Adak olduğunu ileri sürdü.

4- Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, eski DEP milletvekilleri Sedat Yurtdaş ve Selim Sadak hakkında açılan davanın, 6 sanıklı ana DEP davasıyla birleştirilmesine karar verdi.

5- Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Dağdüşü mevkiinde bir grup PKK'lı teröristin saldırısı sonucu, 12 güvenlik görevlisi şehit oldu.

6- İran resmi haber ajansı İRNA, İran jetlerinin Irak topraklarındaki "Halkın Mücahitleri" karargahına karşı bir hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

7- Almanya'yı ikiye ayıran Berlin Duvarı'nın yıkılmasının 5. yıldönümü kutlamalarında bir konuşma yapan Almanya Başbakanı Helmut Kohl, politikada aşırı uçların benimsenmemesi gerektiğini söyledi.

8- İran'da ülkenin çeşitli bölgelerini etkisi altına alan yağışların yol açtığı sellerde 11 kişinin öldüğü bildirildi.

10 KASIM 1994

1- Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 56. yıldönümünde bütün yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde tören, toplantı, panel, gösteri ve se-minelerlerle anıldı.

Anıtkabir'deki törene Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı, Anayasa Mahkemesi Başkanı, Bakanlar Kurulu üyeleri, siyasi partilerin genel başkaları, kuvvet komutanları, yüksek yargı organlarının başkanları ve TBMM yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Bu arada Anıtkabir'deki anma töreninde saygı duruşundan önce basın mensuplarının arasından mozolenin önüne aniden fırlayan bir kişi "Sizi Ku-ran'a davet ediyorum. Bu taşlar sizi kurtarmaz. Kuran'a tap, puta tapma" diye bağırdı. Van PTT Müdürlüğü'nde sözleşmeli memur olduğu belirlenen Mahmut Kaçar isimli kişinin, Ankara Belediyesi'nden fotomuhabiri kartı aldığı ve kendisini "Belediye adına çekim yapacağım" diye tanıttığı belirtildi. Mahmut Kaçar isimli saldırganın ilk sorgusunda "İnsanları Allah'ın yoluna davet etmeyi görev olarak üstlendim. Ve bugünden itibaren bu işe başladım" dediği öğrenildi.

Anıtkabirde'ki anma töreninde gerçekleşen olay Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Tansu Çiller, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, partiler, milletvekilleri, sendikalar, cemiyetler ve vatandaşlar tarafından da tepkiyle karşılandı ve kınandı.

RP Grup Başkan Vekili ve Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk ise parlamentoda düzenlediği basın toplantısında "Bu olayın iktidarın provokasyonu olduğunu ileri sürdü ve "Bunların hepsinin bağlı olduğu tek makam var, Başbakanlık" değerlendirmesini yaptı.

2- Ekonominin koordinasyonundan sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan, Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Kamu İktisadi Teşebbüslerinin (KİT) haczedilmesine olanak tanıyan yasanın değiştirilmesine yönelik bir düzenleme yapılmadığını bildirdi. Doğan, 1980 yılından itibaren kronikleşen yüksek enflasyonun en büyük nedeninin kamu açıkları olduğunu söyledi. Kamu finansman ihtiyacının artmasının, faizleri de aynı doğrultuda fiyatları yükselttiğine dikkat çeken Doğan, kamu açıkları kapatılmadığı sürece yüksek oranlı enflasyondan kurtulunamayacağını vurguladı.

3- Kültür Bakanı Timurçin Savaş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Savaş, şair Nazım Hik-met'le ilgili son gelişmelere ilişkin soruları yanıtlarken, Hikmet'in mezarının Türkiye'ye nakli konusunda son aşamaya gelindiğini belirtti.

4- Özelleştirme Yasa Tasarısı'nın, özelleştirme gelirlerinden genel bütçeye ve Kamu Ortaklığı Fonu dışındaki herhangi bir fona kaynak aktarılamayaca-ğını öngören 10. maddesi ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığfnın Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, idarenin bütçesinin de Sayıştay tarafından incelenmesini öngören 11. maddesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Refah Partisi, Seçim Yasası'nın seçmen kütüklerinin güncelleştirilmesi-ne ilişkin maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. RP Grup Başkan Vekili Oğuzhan Asiltürk düzenlediği basın toplantısında başvuru dilekçesi için 93 imza topladıklarını bildirerek, kendilerine DSP milletvekillerinin tümü ile diğer partilerden bazı milletvekillerinin de destek verdiğini açıkladı.

RP ayrıca, İsrail'e yaptığı gezi sırasındaki konuşmaları ve davranışları ile Karabük Demir-Çelik Fabrikaları hakkında Türk uzmanların hazırladığı olumlu raporu hiçe sayarak yabancı uzmanlara "maksatlı bir rapor" hazırlattığı gerekçesiyle Başbakan Tansu Çiller hakkırfda hazırladığı iki gensoru önergesini TBMM Başkanlığı'na sundu.

6- Dünya Kitap Dergisi'nin "Yılın Kitabı" ve "2. Şiir Ödülleri Töreni" TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı kapsamında gerçekleştirildi.

Bu yıl ilk kez verilen "Yılın Kitabı" ödülü, Kültür Bakanlığı'nca yayınlanan Bozkurt Güvenç'in 'Türk Kimliği" adlı kitabına verildi. "2. Şiir Ödülü"ne ise Gazanfer Eryüksel değer görüldü.

7- Adalet Partisi kurucularından eski milletvekili Cevdet Perin, İstanbul'da öldü.

8- Strasburg'taki Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısında bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Avrupa ülkelerinin terörü ve insan haklarını incelemek için kendilerine verilen görevi yapmaları gerektiğini belirterek, "Sizlerden terörü sürdüren teşkilatlara kucak açma, koruma ve imkan yaratmaya son verilmesi ve hatta maddi kaynakların yok edilmesi için çalışma yapmanızı bekliyorum" dedi.

Bu arada Avrupa Konseyi dönem başkanlığını Bulgaristan'dan devralan Kıbrıs Rum Kesimi'nin, Konsey binasında açtığı sergide, 'Türkiye'yi Ada'daki kültür mirasına zarar vermekle" suçlaması üzerine, Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Rumların sergisine tepki göstererek, konuyu Avrupa Konseyi Genel Sekreteri nezdinde potesto etti.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) kabul edilen bir tavsiye kararında ise, Türkiye ve Azerbaycan'dan, Ermenistan'a uygulanan ambargonun kaldırılması istendi.

Öte yandan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, ulusal azınlıkların korunmasına yönelik çerçeve sözleşmeyi onaylayarak, üye ülkelerin imzasına açılmasını kararlaştırdı.

9- Gazetecileri Koruma Derneği'nin (CPJ) davetlisi olarak New York'ta bulunan yazar Aziz Nesin, dün kendisine dernek tarafından verilen 1994 Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü'nü alırken, tüm dünya ülkelerinin hükümetlerine ve aydınlarına "Uluslararası Laisizm, Hoşgörü ve Barış Konferansı" toplanması çağrısında bulundu.

10- Irak Parlamentosu, dört yıl önce, 19. vilayeti ilan ederek işgale kalkıştığı Kuveyt'in bağımsızlığını ve BM tarafından çizilen sınırları resmen tanıdığını açıkladı.

11- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Dee Dee Myers tarafından yapılan açıklamada Irak'ın Kuveyt'i resmen tanıma kararı almasının Beyaz Saray'da memnuniyetle karşılandığı belirtildi, bununla birlikte Bağdat'a uygulanan ambargonun kaldırılmasından sözetmek için bu ülkenin yerine getirmesi gereken daha pek çok koşul bulunduğunu hatırlattı.

12- Bosna-Hersek'in Zagreb Büyükelçisi Kasım Trnka dün yaptığı açıklamada, Hırvatistan'daki Sırpların Bihaç bölgesinde on kadar tank ile saldırıya geçtiklerini, ordunun bu saldırıya anında karşılık verdiğini ve Sırplara ait bir uçağın da düşürüldüğünü bildirdi.

13- Sri Lanka'da dün yapılan seçimlerde Başbakan Chandrika Kumara-tunga, devlet başkanı seçildi.

11 KASIM 1994

1- 10 Kasım'da Anıtkabir'de düzenlenen anma törenleri sırasında Van PTT'sinde memur olarak çalışan Mahmut Kaçar'ın Atatürk'e hakarette bulunmasına tepkiler sürüyor.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde, Adana Çıraklık Eğitim Merkezi öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan bir heyeti kabulü sırasında yaptığı konuşmada, devlete karşı saldırıların her zaman olabileceğini belirterek, bu tür saldırıların amacına ulaşamayacağını, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin ebediyete kadar varlığını sürdüreceğini söyledi.

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren Marmaris'te yaptığı açıklamada, Anıtkabir'deki olayı kınayarak, bu olay gerici akımların hangi boyuta ulaştığını gösterdiğini söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Atatürk'e yönelik saldırının oluşmasında RP'li belediye başkanlarının da suçlu olduğunu ileri sürdü.

SHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Timisi de yaptığı açıklamada, Türkiye'de şeriatçı tehlikesinin her zaman var olduğunu bildirdi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav yaptığı yazılı açıklamada olayı kınayarak, Türk ulusunun, son olarak 29 Ekim törenleri sırasında gösterdiği, Cumhuriyet'e ve Atatürk ilkelerine sahip çıkma kararlılığının, şeriat heveslilerini telaşlandırdığını söyledi.

Öte yandan saldırıyı gerçekleştiren Mahmut Kaçar'ın Ankara DGM'deki sorgulaması hakkında gazetecilere bilgi veren Başsavcı Nusret Demiral, gözaltı süresinin 21 gün uzatıldığını söyledi.

2- Devlet Bakanı Aykon Doğan İstanbul'da düzenlenen Türk-Alman İşbirliği Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, özel sektörün, toplu fiyat artırımlarına ve istikrar uygulamalarına destek vermelerini istedi. Doğan, istikrar olmaksızın ekonomik kalkınma, gümrük birliği ve AB ile entegrasyonun gerçekleşemeyeceğini belirtti.

3- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyo-nu'nda, bakanlığının 1995 yılı bütçe tasarısı görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın, terör örgütü PKK'yı desteklediğini söyledi. Gölhan, Rusya'nın, nükleer silahlar ve AKKA'da belirtilen tavanların aşılmasına ilişkin açıklama ve çalışmalarının Türkiye'yi endişelendirdiğini hatırlatarak, bu tür çevresel tehditler nedeniyle askerlik sürelerinin de Bakanlar Kurulu tarafından uzatıldığını bildirdi.

4- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Avrupa Konseyi toplantıları nedeniyle bulunduğu Fransa'dan döndü. Soysal, Strasbourg dönüşünde Esenboğa Ha-vaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de aksamalar ve insan

hakları ihlallerine neden olan terör olaylarından, maddi manevi, görevini yerine getirmeyen Avrupa ülkelerinin de sorumlu olduğunu belirterek, toplantılarda, bundan böyle bu ülkelere karşı dikkatli olunacağı mesajının verildiğini söyledi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Halil Çulhaoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, ANAP döneminde, kamu ihalelerine katılan müteahhitlere 22 trilyon lira fazla ödeme yapıldığını açıkladı.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap Cumhuriyet gazetesine verdfği demeçte, Karabük Demir-Çelik Fabrikası'nın (Kardemir) kapatılmasının, çok büyük sosyal yaralar açacağını dile getirerek, "Kardemir'in kapatılmaması rçin ne gerekiyorsa onu yapmalıyız" dedi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, Özelleştirme Yasa Tasarısı'nda yapılan değişiklikle, Hazine arazilerinin yanı sıra devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerler de özelleştirme kapsamına alındı. İmar rantlarının kamuya kalması için KİT arsalarının imara açıldıktan sonra satılması da kabul edildi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, bazı kesimlerin Atatürk'ü istismar ettiklerini ileri sürerek, partisinin Atatürkçü olduğunu söyledi. Erbakan, ayrıca cuma günlerinde okullarda sınav yapılmamasını istedi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, GAP tümüyle devreye girmeden önce Güneydoğu Bölgesi'nde gerçek ve hakça bir toprak reformunun yapılması gerektiğini söyledi. Ecevit ayrıca 4 Aralık'ta yapılacak ara seçimlerin boykot edilmesi çağrısını yineledi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi'nin PKK terör örgütü ile işbirliği yaptığını söyledi.

11- ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD Deniz Kuvvetleri'nin, Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginliğin artmasını önlemek amacıyla, Ege'ye bir Amerikan savaş gemisi gönderdiği bildirildi.

12- Ürdün Kralı Hüseyin, Başbakan İshak Rabin'in resmi davetlisi olarak İsrail'e gitti.

13- Filistin'in Gazze Şeridi'nde İslami Cihad örgütü tarafından düzenlenen bombalı saldırıda 3 İsrailli ölürken çok sayıda kişi de yaralandı.

12 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bazı özel okulların öğretmenleri ile Hacıbektaş Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ve Hacıbektaş Anadolu Kültür Vakfı Ankara Kültür Derneği üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Demirel, Türkiye'de yeni bir dönem açıldığını, bu dönemin en önemli özelliğinin de "hoşgörü" olduğunu belirterek, "Hangi etnik kökene veya dine mensup olursa olsun, bu ülkede herkes bir bayrak altında yaşamaya zorunludur. Bir takım tahrikler olabilir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin laik, demokratik ve milli vasfı hep var olacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, daha sonra Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Necati Çelik ve Öz-Çelik İş Sendikası Başkanı Metin Türker'i kabulünde, özelleştirmenin, özellikle özelleştirme kapsamına alındığı için yatırım yapılmayan KiT'ler açısından kaçınılmaz olduğunu, ancak uygulamanın belli kurallar içinde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

2- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, İstanbul Servis Araçları İşletmecileri Odası tarafından düzenlenen toplantıya, DYP'nin İstanbul 3. ve 4. seçim çevresi milletvekili adayları Ahmet Kabaklı ve Feyzullah Değerli ile birlikte katıldı. Tansu Çiller toplantıdaki konuşmasında, Cumhuriyet tarihi boyunca esnafa 2.5 trilyon lira kredi verilmesine karşılık, kendi dönemlerinde bu miktarı 10 trilyona çıkarttıklarını belirterek, amaçlarının daha çok gence istihdam yaratmak ve ihracatı artırmak olduğunu söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz 4 Aralık'ta yapılacak ara seçim mitinglerine başladığı Batman'da köy yakılma ve boşaltma olaylarını eleştirerek, hükümetin göç eden ve zor koşullarda yaşayan on binlerce insanı kaderine terketmekle suçladı.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, SHP "A-dıyaman Adayı" olarak katılacağı ara seçimler nedeniyle, Ankara'da Adıyamanlılar Vakfı ile Adıyamanlılar Derneği'ni ziyaret etti. Karayalçın, gazetecilerin Adıyaman'a nasıl bir paketle gideceğine ilişkin sorusuna yanıt olarak, "Adıyaman'ın gereksinimleri belli. Çok yoğun olarak üzerinde çalışıyoruz. Kente yapılan yatırımlar var, ancak bunlarda temel strateji eksikliği görülüyor. Önem taşıyan yatırımların başında üniversite kurulması geliyor. Ayrıca havaalanı 1995 yılı temmuz ayına kadar tamamlanacak. Hükümet olarak da Adıyman Üniversite-si'ne olumlu bakıyoruz" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Ankara'daki seçim gezisi sırasında gazetecilerin dış politikaya ilişkin sorularını yanıtladı. Soysal, ABD'nin, Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerginliğin tırmanmasını önlemek amacıyla Ege'ye savaş gemisi göndermesini eleştirerek, "Savaş gemisi gelmese daha iyi olurdu. Karşı taraf 6 milin ötesine giderse kararlılığımızı göstereceğiz" dedi.

6- Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral, Anıtkabir'de 10 Kasım törenleri sırasında, devlet protokolü önünde Atatürk'e karşı fanatik dinci Mehmet Kaçar tarafından gerçekleştirilen şeriatçı saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, TCK'nın yürürlükten kaldırılan 163. maddesiyle, şeriatçı düşünce ortamının geliştirildiğini vurgulayarak, "İşte Sivas'taki olayda 163'üncü maddenin kaldırılmasıyla kaynağını bulmuştur" dedi.

7- Türk-İş Genel Sekreteri ve Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Şemsi Denizer, hükümetin KİT'leri özelleştirme ve kapatma kararlarına karşı Zonguldak ve Bartın illerindeki sendika, siyasi parti, belediye yönetimleri ve demokratik kitle örgütlerinden oluşan Temsilciler Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Zonguldak halkı-her şeye hazır; örgütlenmiş ve kenetlenmiş olarak bu kararların doğru olmadığını söylüyor" dedi.

8- Tunceli ile Sivas'ın bazı yörelerinde meydana gelen orman ve köy yakma iddialarını araştırmak amacıyla bölgeye giden İstanbul Demokratik Kitle Örgütleri Platformu İnceleme Araştırma Heyeti, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin izin vermemesi üzerine geri döndü.

Çağdaş Hukukçular Derneği (CHD) İstanbul Şube Başkanı Mehmet Ali Kırdök konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Heyetimiz, köylere giremediği için araştırma yapamamıştır. Yaşadıklarımız, Kürtlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerdeki hukuksuzluğun somut bir örneğidir" dedi.

9- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel'in, özel televizyonlarla ilgili söyleşisi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

10- Akdeniz'in uluslararası sularında gerçekleştirilen bir operasyon sonucu uyuşturucu kaçakçılığı suçundan yakalanan ve yargılanması tutuksuz olarak sürdürülen Derya Ayanoğlu'nun hakkında istenilen 5 yıl 10 ay hapis cezası kesinleşti.

11- Bosna-Hersek'in BM nezdindeki daimi temsilcisi Muhammed Şakir-bey, New York'taki BM merkezinde verdiği demeçte, ABD'nin, Bosna-Her-sek'e yönelik silah ambargosunun denetiminden çekilme kararını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi ve bunun, ambargonun kaldırılması için diğer ülkelere de örnek teşkil edeceğini bildirdi.

Öte yandan NATO'nün Türkiye dışındaki üyeleri ise olayı tepkiyle karşıladı. NATO Genel Sekreteri Willy Claes gazetecilere yaptığı açıklamada, "NATO ve BAB, ambargoyu tam olarak uygulamaya devam edecektir. Görevimizi sürdürmek için gerekirse yeni ayarlamalar yapabiliriz" dedi.

13 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yunanistan'ın Ege'deki karasularını 6 milin ötesine çıkarma konusuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirel, ABD Başkanı Bill Clinton'ın, kendisine ve Başbakan Tansu Çiller'e yolladığı konuyla ilgili mektubun, Türkiye'ye baskı mahiyeti taşımadığını söyleyerek, Ege'de Türkiye ve Yunanistan'a ait güçlerin ayrı ayrı yapacakları tatbikatta bir çatışma çıkmaması için "ihtiyatlı" olunması gerektiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal da, BAB Bakanlar Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Hollanda'ya hareketinden önce konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye'nin gerek Yunanistan gerekse diğer komşuları ile kriz istemediğini, mektupların içeriğinin Dışişleri Bakanlığı tarafından bilindiğini ve Başkan Clinton'a gerekli cevabın verildiğini belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı Atatürk Anıtı ile aralarında kendi adını taşıyan Sincan Süleyman Demirel Anadolu Lisesi'nin de bulunduğu dört okulun açılış töreninde yaptığı konuşmada, milletlerin atalarından kalan kültürü zenginleştirmek için gençlerini sürekli eğitmesi gerektiğini vurgulayarak "Bütün nesiller birbirleriyle yarış halinde Büyük Atatürk'e sahip çıkmaya devam edecek ve O'nü ebediyete kadar yaşatacaktır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, seçim gezilerini sürdürdüğü Ankara'nın Akyurt, Çubuk ve Keçiören ilçelerinde yaptığı konuşmalarda ara seçimlerin, koalisyon iktidarının işbaşına gelişinin 3. yılına rastladığına dikkat çekerek, yurttaşlardan "bu iktidarı silip süpürmek" için oy istedi.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan'ın, Ege'deki karasuları tartışması ve 16 Kasım'da yürürlüğe girecek Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi ile ilgili görüşleri Türkiye gazetesinde yayımlandı.

5- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, gazetelerin Ankara temsilcileri ile yaptığı toplantıda, DYP ile ara yerel seçimler için ittifak yaptıklarına ilişkin savların doğru olmadığını belirterek, "Biz ara seçim yapılmasına karşıyız. Bu nedenle seçimlere katılmadık" dedi.

6- Ankara'da bulunan Almanya Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Dr. Günt-her Beckstein, İçişleri Bakanı Nahit Menteşeyi ziyaretinde PKK'nın ve yan kuruluşlarının kapatılması ve yardım toplamalarının önlenmesi için gereken çabayı gösterdiklerini söyledi

7- Batı Avrupa Birliği (BAB) üyesi ülkelerin Dışişleri ve Savunma Bakanları Hollanda'nın Noordwijk kasabasında toplandılar. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal ile Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan'ın temsil ettiği BAB Bakanlar Konseyi toplantıları gündeminde; Avrupa savunma politikaları, NATO ile işbirliği, Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleriyle diyalog ve yeni seçilen BAB Genel Sekreteri Portekizli diplomat Jose Cutileiro'nun atanmasının onaylanması bulunuyor.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın tanınma ve ekonomik sorunlarla ilgili görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

9- İngiltere, Avrupa Birliği Adalet Komisyonu'nun KKTC ürünlerine yönelik ambargo kararını onayladı.

10- Kıbrıs Rum kesimindeki siyasi partiler, öğrenciler ve çeşitli kuruluşlar KKTC'nin 11'inci kuruluş yıldönümünü protesto etmek için Lefkoşa'daki Ledra Palace sınır kapısında eylemler yaptılar.

11- Azerbaycan'ın Ulusal Petrol şirketi SOCAR ile İRNA şirketi arasında Bakü'de imzalanan anlaşma ile Azerbaycan, Hazar'da petrol üretmek amacıyla kurulan Yabancı Şirketler Topluluğu'na İran'ın da ortak olmasını kabul etti.

12- İsveç'de halk AB üyeliği için sandık başına gitti.

13- Pakistan'da şeriat isteyen silahlı gruplarla güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda yaklaşık 30 kişinin öldüğü bildirildi.

14 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından hazırlanan 'Türkiye'de ve Dünya'da Yükseköğretim, Bilim ve Teknoloji" başlıklı araştırma raporunun Çırağan Sara-yı'ndaki tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, üniversitelerin toplumun sorunlarına çözüm bulan bir kurum olduğunu belirterek "Eğer üniversite serbest düşüncenin kalesiyse, yani zihinler serbestçe düşünüyorsa, o toplumun sorunlarına mutlaka çareleri çıkarır. Üniversite varsa ve ayaktaysa, endişeye mahal yoktur. Her sıkıntıyı aşarsınız" dedi.

2- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 1994 yılı planlı tatbikatlarından Deniz-kurdu 2-94 tatbikatı, Yunanistan'ın "Niriis-94" tatbikatının ardından Ege Denizi'nin uluslararası sularında başladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı tatbikatla ilgili olarak 'Tatbikat her yıl yapılan, önceden planlanmış rutin bir tatbikattır. Kendi artıları içerisinde, uluslararası kaidelere göre yapılan ve bir özelliği olmayan tatbikattır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Adıyaman'ın Besni ilçesinde yaptığı konuşmada, hükümetin, vaadlerinin hiçbirini yerine getiremediğini öne sürerek, Türkiye'nin hizmet ile ANAP döneminde tanıştığını, bugünkü iktidarın ilave yatırım yapmadığı gibi, hazır hizmetleri de kesintiye uğrattığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Onay Alpago, Ankara'da Aile Araştırma Kurumu'nca düzenlenen 'Türkiye'de Aile ve Televizyon" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, teknolojinin hızlı gelişimine paralel olarak iletişimin de hızlandığını, karmaşıklaştığını kaydederek televizyonun, toplumu, aile bireylerini iletişim bombardımanı altında bıraktığını ifade etti.

5- Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Kurmay Albay Nedim Tetik, MSB'nin "bedelli askerlik uygulamasına" yeniden başlanacağına ilişkin gazete haberleri ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, haberlerin doğru olmadığını vurgulayarak "Uzun dönem içinde bedelli askerlik uygulamasının yapılamayacağını" söyledi ve yükümlüleri, bu haberlere inanarak yoklama kaçağı veya bakaya durumuna düşmemeleri için uyardı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin 9. kuruluş yıldönümü nedeniyle İstanbul'da düzenlediği basınla sohbet toplantısında, DSP'nin solda en büyük parti olduğunu, partisinin tek başına veya ortakla iktidara geleceğini savundu.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Yaşar Dedelek Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 4 Aralık ara seçimlerinden sonra Türkiye'nin her zamankinden daha fazla siyasi istikrara ihtiyacı olacağını söyledi.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, ANAP Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, hükümetin seçim ekonomisi uyguladığını ve partilerine mensup belediyelere Maliye Bakanlığı'n-dan büyük miktarda kaynak aktarılırken, muhalefet partilerinin belediyelerine yardım yapılmadığını savundu.

9- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Batı Avrupa Birliği toplantılarına katılmak üzere gittiği Lahey'de düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan Dışişleri Bakanı Papulyas ile yaptığı ikili görüşmeden somut bir sonuç çıkmadığını söyledi. Soysal, Yunanlıların isteği ile gerçekleşen görüşmede Atina'nın, kıta sahanlığı konusunu Lahey Adalet Divanı'na getirmek talebini tekrarladığını belirtti.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'nin 11. kuruluş yıldönümü nedeniyle Bayrak Radyosu'nda yaptığı konuşmada, halka seslenerek kimsenin yarınından şüphe etmemesini istedi ve "Devletin anlamını öğrenmekte ve gittikçe cumhutiyetimize sahip çıkmaktayız" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de KKTC'nin 11. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Denktaş'a gönderdiği kutlama mesajında, Türkiye'nin KKTC'ye sağladığı desteğin süreceğini bildirdi.

15 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Gürcistan Devlet ve Parlamento Başkanı Eduard Şevardnadze'nin davetlisi olarak bir günlük çalışma ziyareti için gittiği Gürcistan'dan döndü.

Türkiye ve Gürcistan heyetleri arasında yapılan görüşmelerde, Gürcistan'ın ihtiyacı olan enerjinin karşılanması, Türkiye'den Gürcistan'a yeni kredi açılması, Azerbaycan petrolü ve Türkmenistan doğal gazının Gürcistan'dan geçecek boru hattıyla Türkiye'ye nakli konuları üzerinde durulduğu bildirildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Gürcistan dönüşü Ankara'da, gazetecilerin Ege krizi ile ilgili sorularını da cevaplandırdı. Demirel, Ege krizini meslektaşı Eduard Şevardnadze'ye anlattığını, bu olayın Tiflis'i de ilgilendirdiğini belirtti.

2- Başbakan Tansu Çiller DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın, karasularını 12 mile çıkarması yönündeki tutumundan dolayı birçok kez uyarıldığını, bunun başta ABD olmak üzere bütün müttefikleri rahatsız ettiğini söyledi. Çiller, Türkiye'nin haklarını korumaya her zaman özel bir şekilde devam .edeceğini belirterek, "Bunu yaparken komşularımızı tehdit eder, haklarını çiğner bir tutuma da girmeyeceğiz" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye Muhtarlar Derneği yöneticilerini kabulünde yaptığı konuşmada, DYP'nin özelleştirme konusunda Meclis'te yalnız bırakıldığını belirterek, muhtarları demokrasinin belkemiği olarak niteledi ve muhtarlardan destek istedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP adaylarını tanıtıp destek istediği Adıyaman gezisinde, hükümeti eleştirerek işçinin, köylünün, çiftçinin esnafın perişan edildiğini söyledi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, seçim kampanyasını, milletvekili adayı olduğu Adıyaman'da başlattı. Karayalçın, seçmenlere hitaben yaptığı konuşmada, "Sizin milletvekiliniz olmaya, Adıyaman'ı değiştirmeye talibiz. Adıyaman'ı 21. yüzyıla taşımaya geliyoruz" dedi.

6- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Hollanda'daki Batı Avrupa Birliği (BAB) Savunma Bakanları toplantısından dönüşünde Ankara'da yaptığı açıklamada, Ege'deki savaş olasılığını değerlendirdi. Gölhan, "Kesinlikle hayır, savaş çıkmaz. Biz kuzeyde, Saroz Körfezi'ne doğru, onlar Rodos, Girit açıklarında, güneyde tatbikat yapıyorlar. Gemilerin tehlikeli biçimde karşılaşması normal değil" dedi.

7- Eski ANAP'lı bağımsız milletvekilleri Bahattin Yücel, Ateş Amiklioğlu ve Hüseyin Aksoy ile eski SHP'li bağımsız milletvekili Ali Uyar, Söz Milletindir Partisi (SMP) adıyla kurdukları hülle partisini feshederek DYP'ye iltihak kararı aldılar.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Irak sınırından operasyon için Türkiye'ye sızmak isteyen PKK timine, büyük darbe vurulduğu, Güneydoğu ve İğdır'da meydana gelen çatışmalarda PKK'lı 42 teröristin öldürüldüğü bildirildi,

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas, Batı Avrupa Birliği (BAB) toplantısı için bulundukları Hollanda'nın Noordwigk kentinde Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Ege'de sorun çıkmayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal da Hollanda dönüşü Esenboğa Havaala-nı'nda düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşme hakkında bilgi vererek, "Yunanlı meslektaşımızla görüşmede şunu saptadık, aslında Ege'de hiç de olası olmayan bir çatışma havası estirilmektedir" dedi.

10- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 11' inci kuruluş yıldönümü etkinlikleri sırasında Rum öğrenciler, Türk sınırında başlattıkları protesto gösterilerini yoğunlaşırdılar. BM ve Rum polisinin barikatlarını aşarak Türk barikatına doğru saldırıya geçen Rum öğrencilere, Türk Güvenlik Kuvvetlerinin müdahalesi sonucu 7'si polis olmak üzere 11 Türk yaralandı. Rumların saldırılarını BM nez-dinde kınayan KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Atay Raşit yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi'nin okulları tatil ederek öğrencileri saldırılarına alet ettiğini söyledi.

11- Filipinler'in Mindora Adası'nda meydana gelen depremde 25 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Cezayir'de fanatik dinci mahkumların bulunduğu bir cezaevinde çıkan isyanda 30 kişinin öldüğü bildirildi.

16 KASIM 1994

1- "BM 1994 Aile Yılı kutlamaları" çerçevesinde düzenlenen, Aile Kurulta-yı'nın açılış toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, sağlıklı ve mutlu toplumlar için aile kurumunun moral değerlerinin ve eşler arasındaki saygının büyük önem taşıdığını söyledi.

Toplantıda konuşan Başbakan Tansu Çiller de, toplumun temeli olan Türk ailesinin başlıca karakteristik özelliğinin, sevgi, fedakarlık ve değişim olduğunu söyledi.

2- Anayasa Mahkemesi, DYP, RP ve diğer partilere üye 93 milletvekilinin başvurusunu yerinde görerek Ara Seçim Kanunu'nün yalnız seçim bölgesine tayin olan kamu görevlilerinin oy kullanmasına yönelik maddesini iptal etti.

3- Anayasa Mahkemesi, bankalardaki hesabında 36 trilyon lira ve hisse senedi bulunan RP'nin mutemedi Süleyman Mercümek ve Refah Partisi hakkında soruşturma açtı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunların diyalogla çözülmesinden yana olduklarını belirterek, "Ancak Türkiye'nin, Ege'deki meşru hak ve çıkarlarının çiğnenmesine müsaade etmesi sözkonusu değildir" dedi. Ataman, Ege'deki tatbikatta Türk ve Yunan kuvvetlerinin çakışmadığını, ancak 20 Kasım'da tatbikat alanları arasındaki mesafenin daralacağını vurgulayarak, ABD'nin tatbikatların iptalini istemesi yönünde gelişmenin söz konusu olmadığını söyledi.

5- Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 10 ilde uygulanmakta olan olağanüstü halin, dört ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- TBMM Mal Varlıklarını Araştırma Komisyonu Başkanvekili Mustafa Kul, Refah Partisi'nin kasası ve mutemedi Süleyman Mercümek'in çeşitli hesaplarının bulunduğu İktisat ve Yapı Kredi bankalarının yöneticileriyle görüştüklerini, bu bankalara yurt içinden ve dışından gelen havalelerin inceleneceğini bildirdi.

7- ANAP'tan istifa eden İstanbul Milletvekili Bahattin Yücel, Çorum Millet-vek''i Ateş Amiklioğlu ve Eskişehir Milletvekili Hüseyin Aksoy ile SHP'den ayrılan Hatay Milletvekili Ali Uyar DYP'ye katıldılar.

8- Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Türker Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, "Hükümetin ve DYP yöneticilerinin bugüne değin ortaya koydukları çelişkili tavırlar nedeniyle "Karabük kapatılmayacak" sözlerini kuşkuyla karşıladıklarını söyledi.

9- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Merkez Bankası eski Başkanı Rüştü Saraçoğlu ve eski Başkan Yardımcısı Ercan Kumcu hakkında "hizmet sebebi ile emniyeti suistimal" savıyla iki ayrı dava açtı.

10- Uluslararası "Deniz Hukuku Sözleşmesi" 16 Kasım 1994'te yürürlüğe girdi. Deniz Hukuku Anlaşması'yla ilgili müzakerelerin son aşamasında Türkiye, "adaların kıta sahanlığı bulunduğu" ve "ülkelerin 12 mil karasuları hakkı olduğu" hükümlerinde Ege gibi "özel ayrıcalığı" bulunan denizlerin durumunun gözönüne alınmaması nedeniyle anlaşmayı imzalamadı.

11- Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Resul Guliyev dün düzenlediği basın toplantısında, İran ile ilişkilerin gelişmekte olduğunu belirterek Hazar Denizi'n-deki yataklardan petrol çıkarılmasına ilişkin anlaşmadan doğan hisselerinin bir bölümünü İran'a verme konusunda protokol imzaladıklarını söyledi.

17 KASIM 1994

1- İki gün sürecek İzmir gezisine çıkan Cumhurbaşkanı Süleyman Demi-rel, Bayındırlık ve İskan Bakanı Halil Çulhaoğlu, Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen ve Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz ile birlikte Urla'ya giderek Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün temel atma törenine katıldı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türk Ortodoks Patriği Selçuk Erenol ve DYP Niğde Milletvekili Rıfat Yüzbaşıoğlu'nu ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

3- Başbakan Tansu Çiller, Ankara Dişhekimleri Odası tarafından Gazi Üniversitesi'nde düzenlenen 6. Expo Dental Uluslararası Sempozyumu'na katıldı. Çiller konuşmasında yapılacak sağlık reformu ile ilgili bilgiler verdi.

4- Anayasa Mahkemesi'nin, 4044 sayılı Ara Seçim Yasası'nın seçmen kütüklerinin yenilenmesini, terhis olan askerler ve tayin edilen memurlar ile sınırlı tutan düzenlemesini iptal etmesi üzerine toplanan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçesini görüştü. Sandık seçmen listelerinin güncelleştirilmesi gerektiğine karar veren YSK, 4 Aralık 1994 gününün oy verme günü olarak uygulanmasına olanak kalmadığını saptayarak, milletvekili ara seçimleriyle ilgili tüm işlerin durdurulmasına karar verdi.

YSK Başkanı Nihat,Yavuz toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, iptal kararı karşısında seçmen listelerinin güncelleştirilmesi gerektiğini, listelerin güncelleşmesi için en az 15 güne ihtiyaç olduğunu kaydetti. Yavuz, YSK'nın, boşalan belediye başkanlıkları için 4 Aralık'ta yapılacak mahalli idareler ara seçimlerinin ise 1 Ekim 1994 tarihinde kesinleşen sandık seçmen listelerine göre yapılmasını kararlaştırdığını söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'un Mustafakemalpaşa, Bü-yükorhan ve Karacabey ilçelerinde yaptığı konuşmalarda hükümeti, medyayı ve Refah Partisi'ni eleştirdi.

6- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Dışişleri Bakanlığı bütçe görüşmeleri sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, ABD'nin aldığı karardan geri kalmayacağını belirterek, 12 Kasım tarihinde Türkiye'nin Adriyatik'te bulunan bir firkateyne ek olarak bir de denizaltı gönderdiğini açıkladı. Soysal "Onlar da ABD gemilerinden farklı davranmaya-cak. Haksızlığı önlemek için oradalar. Ambargonun gerçek amacına uygun davranacaklar" dedi. Soysal Çekiç Güç konusuna da değinerek, konuyu farklı biçimde TBMM'ye getirmek için çabalarının devam ettiğini söyledi.

7- Ara seçimlerin değerlendirildiği Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda konuşan İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, "4 Aralık'ta yapılacak milletvekili ara seçiminde alınacak tedbirler görüşülecek" derken, PKK'nın,

devlet güvenlik güçlerince köylerin yakıldığı iddialarında bulunarak kamuoyu oluşturma ve bölgede sürdürülen terörle mücadele çalışmalarını olumsuz yönde etkileme gayretlerinde olduğunu belirtti.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman, 'Türkiye'nin ABD'ye, gemilerini Ege Denizi'ne göndermemesi için nota verdiği" haberlerinin doğru olmadığını bildirdi. Ataman gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tugay Uluçevik'in alınan duyumlar üzerine İspanya, İngiltere, Fransa, ABD ve İtalya'nın Ankara büyükelçilerini 10 Kasım'da bakanlığa davet ettiğini belirterek; "Sayın Uluçevik, büyükelçilere, gemilerini silahlardan arındırılması gereken adalara gönderecekleri yolunda duyumlar alındığını belirtmiş ve bu duyumların doğru olup olmadığını sormuştur. Büyükelçiler ise gemi göndermelerinin söz konusu olmadığım bildirmişlerdir. Bunun dışında ABD'ye verilmiş nota yoktur" dedi.

9- Özelleştirme Yasa Tasarısı'nınn 29, 30, 31, 32 ve 33. maddeleri Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

10- 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik öngören "Düşünceyi ifade özgürlüğü" tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

11- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Ankara Milletvekili adayını tanıtmak amacıyla Çubuk ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, "RP, Türkiye'de devrim yapmıştır" dedi.

12- SHP İstanbul Milletvekili Ercan Karakaş, Güneydoğu konusunda ne düşündüklerini, nasıl bir çözüm uygulanması gerektiğini, Kürtçe eğitim ve yayın konusundaki görüşlerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

13- Türkiye'deki tamamlanmış ve yapımı süren 121 organize sanayi bölgesinin yer aldığı il ve ilçelerdeki Ticaret ve Sanayi Odalarfhın başkanları TOBB'da bir araya gelerek sorunları tartıştı. TOBB Başkanı Yalım Erez yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeni yüzyıla girerken bireylerin girişim gücünü geliştirerek, var olan kaynaklarını en iyi biçimde kullanmanın yollarını bulmak zorunda olduğunu ifade etti.

14- Diyarbakır, Tunceli ve Siirt'te güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 8 PKK'lı terörist öldürüldü. Çatışmalarda bir güvenlik görevlisi şehit oldu.

15- Bosna-Hersek'te Sırpların kuşatması altında bulunan Bihaç ve bölgesinde Sırplarla Müslümanlar arasında çatışmalar sürerken, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na roket saldırısında bulunuldu. Cumhurbaşkanı İzzet Begoviç'in saldırı sırasında Başkanlık Sarayı'nda bulunmadığı bildirildi.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliye İzzetbegoviç, Bihaç ve bölgesindeki durumun ciddi boyutlara ulaştığını, Bihaç'ın günlerdir Sırplar tarafından bom-

balandığını belirterek, BM ve NATO'dan sonra Batılı devlet adamlarına gönderdiği mektupta acil yardım çağrısında bulundu.

BM Sözcüsü Albay Tim Spicer yaptığı açıklamada, "Velika Kladusa kasabasındaki hükümet güçleri Sırplar tarafından desteklenen isyancı Müslüman lider Fikret Abdiç'e bağlı birlikler tarafından tümüyle kuşatılmış durumda" dedi.

16- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev Moskova'da bir görüşme yaptılar. Görüşmede; Karabağ sorunu, Rus barış gücünün bölgeye gönderilmesi meselesi ve Hazar Denizi'nden petrol çıkarılması konularının ele alındığı bildirildi.

Öte yandan Boris Yeltsin'in sözcüsü Vyacheslav Kostikov'un istifa ettiği, talebin Devlet Başkanı'ndan geldiği kaydedildi.

17- Tacikistan'da 6 Kasım'da yapılan Devlet Başkanlığı seçimini kazanan imamali Rahmanov, görevine başladı.

18- İrlanda Cumhuriyeti Başbakanı Albert Reynolds görevinden istifa etti. Başbakan Reynolds koalisyon hükümeti içindeki görüş ayrılıkları nedeniyle görevinden ayrıldığını açıkladı.

18 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İzmir'de yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin ara seçimlerin iptaline neden olan kararının haklı gerekçeler taşıdığını, bunun düzeltilmesinin Meclis'in görevi olduğunu vurgulayarak, "Meclis şimdi, seçim yapmıyorum diyemez. Çünkü bir karar alınmış. Bundan vazgeçilmesi tartışmalara neden olur" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararını saygıyla karşıladığını belirterek, yargı organları ile Meclis kararları arasında çatışma olmaması gerektiğini söyledi. Cindoruk, Anayasa Mahkemesi'nin, seçimlerin 4 Aralık'ta yapılacağına ilişkin hükmü iptal etmediğini ve halen yürürlükte olan yasa uyarınca 4 Aralık'ta seçim yapılmaması durumunda Meclis'in yeni karar alması gerektiğini belirtti.

YSK Başkanı Nihat Yavuz da yaptığı açıklamada, Ara Seçim Yasası'nın yürürlükte olmasına karşın 4 Aralık'ta seçim yapılamayacağını belirterek Meclis'in yeni bir yasa çıkarması gerektiğini söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller partisinin Genel İdare Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ANAP ve RP'yi eleştirerek, ara seçimlerin iptal edilmesinde payı olan bu partilerin seçimlerin 11 Aralık'ta yapılması için yeni bir teklif vermelerini siyasi bir manevra olarak değerlendirdi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, iptal edilen ara seçimlerin 11 Aralık veya SHP'nin teklif ettiği 18 Aralık'ta yapılabileceğini belirterek, "Eğer hükümet bu tarihleri kabul etmezse, 1995'te en uygun ve yakın zamanda erken seçim istiyoruz" dedi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partisinin MYK toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, YSK Başkanı Nihat Yavuz ile görüştüğünü belirterek, seçimlerin 18 Aralık'ta yapılabileceğini, bu konuda Meclis'e bir teklif vermeyi kararlaştırdıklarını söyledi.

6- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanlığının bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, daha önceki dönemde başkanlık sisteminin getirilmeye çalışıldığını belirterek, dış politikadaki bazı hataların devlet yönetimindeki yapısal bozukluklardan kaynaklandığını söyledi. Soysal, dışişleri politikası ile parlamento arasında yakın işbirliği gerektiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Soysal İstanbul'da dün düzenlenen "Hoşgörü ve Sınırları" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada da, Türkiye'nin saygın bir dış politika izleyebilmesi için dışarıda saygın olması gerektiğini vurgulayarak, "o saygınlık da önce kendi insanına saygılı olmaktan geçer" dedi.

7- ANAP ve RP tarafından hazırlanan ara seçimlerin 11 Aralık'ta yapılmasına ilişkin yasa teklifi Meclis Genel Kurulu'nda reddedildi.

8- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Erdal İnönü izmir'de düzenlenen, Parlamentolararası Birlik Örgütü'nün, 1995 yılında Malta'da yapılacak Akdeniz'de Güvenlik ve İşbirliği Konferansı'na hazırlık niteliğindeki "Müşterek Kalkınma ve Ortaklık" adlı toplantıda yaptığı konuşmada, son 50 yıl içinde terörizmin çok yaygınlaştığını, bunda iyi niyetli kişi, çevre ve devletlerin dahi kusurlu olduğunu söyledi. İnönü, terörizm karşısında yapılması gereken ilk ve kesin şeyin, terörün türü, amacı ve hedefi ne olursa olsun, açık bir dille kınanması olduğunu belirtti.

9- Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, 10 Kasım Atatürk'ü anma törenleri sırasında Anıtkabir'de eylem yapan Mahmut Kaçar'm sorgulamasının devam ettiğini belirterek, örgüt bağlantısının olduğu yönünde bilgiler elde edilmeye başlandığını söyledi.,

10- Ankara Cumhuriyet Basın Savcılığı, özel bir televizyon kuruluşunda Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'e hakaret ettikleri gerekçesiyle gazeteci Neşe Düzel ile Ahmet Altan hakkında ceza davası açtı.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği"nden yapılan açıklamaya göre, Siirt'te bir köyü basan PKK militanları 10 kişiyi öldürdü, 2 kişiyi kaçırdı. Olay sırasında çıkan çatışmada 5 militan öldürüldü.

12- İstanbul'da yapılmakta olan Dünya Halter Şampiyonası'nda 54 kiloda Halil Mutlu 7 dünya rekoru kırarak şampiyon oldu.

13- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Venizelos Atina'da yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasında, 1988 yılında imzalanan güven artırıcı önlemlere dair Atina Mutabakatı'ndan başka herhangi bir anlaşma bulunmadığını bildirdi.

Yunanistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da "Denizkurdu 2-94" tatbikatı sırasında Türk uçaklarının Yunan hava sahasını ihlal ettiği ileri sürüldü.

14- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Moskova'daki görüşmesinden sonra yapılan açıklamada, Rusya'nın, Azerbaycan Petrol Anlaşması'nı onayladığı bildirildi.

15- Bosna-Hersek'te Sırp uçaklarının Bihaç kentine napalm bombası attıkları bildirildi. Saraybosna radyosu saldırıda bir çok kişinin öldüğünü ileri sürdü. Saldırı BM Barış Gücü kaynaklarınca da doğrulandı.

16- Filistin'in Gazze şehrinde aşırı dinci HAMAS Örgütü militanları ile Filistin polisi arasında meydana gelen çatışmalarda 13 kişinin öldüğü 200 kişinin yaralandığı bildirildi.

17- Fransa'nın başkenti Paris'te 17. Asliye Mahkemesi, Ermenilerin, ünlü tarihçi Bernard Lewis'a karşı açtıkları davayı reddetti. Lewis, Le Monde gazetesinde yayımlanan ve sözde Ermeni soykırım iddialarını çürüten mülakatıyla ilgili olarak mahkemeye verilmişti.

19 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hırvatistan'ın Ankara Büyükelçisi Hidayet Biseviç'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Büyükelçi Biseviç, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman'ın sözlü bir mesajını Cumhurbaşkanı Demirel'e iletti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre mesajda, Tudjman, Bosna-Hersek'te, BM ve NATO tarafından alınması düşünülen önlemler için Türkiye'den yardım istedi.

Mesaja yanıt veren Cumhurbaşkanı Demirel ise, Bihaç'a yapılan Sırp saldırılarını kınadığını belirterek, bu sorunları Türkiye'nin takip ettiğini ve Türkiye'nin, Hırvatistan'ı ve alınacak önlemleri desteklediğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Adıyaman'da yaptığı konuşmada, seçim sathı mailine girildiğini, aralık ayında seçim yapılmasını zorunluluk olarak gördüklerini belirterek, "Seçim isteyen tek parti biz kaldık. Erken seçimi gerekli görümüyoruz, ancak ara seçim yapılmalıdır" dedi.

3- SHP ile muhalefet partilerinin ara seçimlerin 18 Aralık pazar günü yapılmasına ilişkin yasa önerisini görüşmek üzere, TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk başkanlığında toplanan TBMM Danışma Kurulu'nda, DYP'nin muhalefeti nedeniyle oybirliği sağlanamadığı için uzlaşmaya varılamadı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, RP veya bu partiye bağlı kuruluş ve kişilerin Bosna için toplanan paraları yerine ulaştırmadıkları yönündeki kuşkuların arttığını vurgulayarak, RP'nin serveti ile ilgili soruşturmanın parti aleyhine sonuçlanması durumunda, paranın Hazine'ye değil, Bosna-Hersekli Müslümanlara verilmesini istedi.

Ecevit, daha sonra SHP'nin ara seçimlerin 18 Aralık'ta yapılmasına ilişkin önerisinin TBMM Genel Kurulu'na gelmesi durumunda, DSP'li 9 milletvekilinin oylamaya katılmayacağını da açıkladı.

5- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile çeşitli konularda yapılan söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

6- Toplu Konut İdaresi Başkanı Yiğit Gülöksüz'ün, Güneydoğu'daki konut yatırımları ve küçük tarım işletmeleri üzerine düşünceleri Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

7- Haftalık "Özgür Gelecek" gazetesinin 39'uncu sayısı, daha önce yayımlanan çeşitli sayılarında "devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü bozmayı hedefleyen propaganda yapıldığı" ve "örgüt propagandasına yer verildiği" gerekçeleriyle İstanbul DGM tarafından toplatıldı.

8- Hükümetin ekonomi politikasının yanı sıra demokratik haklar ve ulusal sanayiye yönelik uygulamaları, Türk Mühendis ve Mimar Odaları (TMMOB) tarafından Ankara'da düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

9- BM Güvenlik Konseyi tarafından Hırvatistan'ın Krajina bölgesinde yaşayan Sırplara karşı hava harekatı düzenlenmesi yönünde bir karar beklenirken, Sırpların dün Bihaç'ı yeniden bombaladıkları bildirildi.

10- Gazze'de Filistin polisi ile HAMAS yanlıları arasında dün çıkan çatışmalarda ölü sayısının 5'e yükseldiği bildirildi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Batılı ülkelere yardım çağrısında bulunularak, "Batı'nın Filistin Özerk Bölgesi'ne bir an önce ekonomik yardımı başlatması gerektiği" bildirildi.

20 KASIM 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, ara seçimlerin gerçekleştirilmesi için hükümetle her türlü centilmenlik anlaşmasına hazır olduklarını, bütçenin seçimlerden önce çıkarılması konusunda hükümete yardımcı olacaklarını ve hatta bütçe içinde yer alan gümrük birliği konusundaki bazı yasalar için de işbirliği yapabileceklerini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Adıyaman dönüşü Ankara'da gazetecilerin ara seçimle ilgili sorularını yanıtlarken, "Biz yapılması gerekeni yaptık ve seçimlerin 18 Aralık'da yapılması için yasa teklifimizi Meclise verdik" dedi. Karayalçın ayrıca, herhangi bir partiyle teklif konusunda işbirliği yapmadıklarını söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, seçmen kütüklerinin düzenlenmesine ilişkin yasanın iptal edilmesi konusunda kendisinin herhangi bir etkisinin olmadığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Salih Sümer Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin temel sorununun iç barışın sağlanması olduğunu söyledi.

5- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay Napoli'de düzenlenen, "Örgütlü Sınır ötesi Suç" konulu BM Bakanlar Konferansı'na katılmak üzere İtalya'ya gitti. Moğultay hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, konferansta, dünyanın değişik bölgelerindeki örgütlü sınır ötesi suçların yarattığı sorunlar ve bu suçların değişik şekilleriyle mücadele konusunda ulusal düzeyde alınacak hukuki tedbirlerin görüşüleceğini söyledi.

6- Maliye Bakanı İsmet Attila Ankara'da basına yaptığı açıklamada, ocak-ekim dönemine ait vergi gelirleri konusunda bilgi verdi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit TBMM Başkanı Hüsamettin Cindo-ruk ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Anayasa'nın 78. maddesinin mutlaka değiştirilmesi ve ara seçim zorunluluğunun ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Ecevit TBMM Başkanı Cindoruk'un, seçimlerin 4 yılda Bir yapılmasını önerdiğini ve böylece ara seçime gerek kalmayacağını söylediğini dile getirdi.

8- Radyo ve Televizyon Kuruluşları Reklam Yayın İlkeleri ve Usulleri ile Reklam Gelirleri Üst Kurul Paylarının Ödenmesi Hakkındaki Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede sürdürülen operasyonlar sırasında Batman, Bitlis ve Hakkari'nin kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 7 kişi öldürüldü, 3 terörist de teslim oldu. Çatışmalarda 2 köy korucusu şehit oldu.

10- İstanbul'da düzenlenen 66. Dünya Halter Şampiyonası'nda Naim Sü-leymanoğlu 5 dünya rekoru kırarak, 3 altın madalya kazandı.

11- Yunanistan'ın 10 Kasım'da başlattığı Ege'deki "NİRİİS-94" askeri tatbikatı sona erdi.

12- Cezayir Haber ajansı APS'nin bildirdiğine göre, aşırı dinci millitanların bir köyü basmaları sonucu çıkan çatışmada 24 kişi öldü.

13- Güney Afrika ülkelerinden Angola'da 19 yıldır devam eden iç savaşa son verecek barış anlaşmasının imzalandığı bildirildi.

21 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türk-Metal Sendikası 'nın sosyal tesislerinin temel atma törenine katılmak için Kırıkkale'ye gitti. Cumhurbaşkanı Demirel gazetecilerin seçim tartışmaları ile ilgili sorularını, ara seçimin şartlarının belli olduğunu, genel seçimin üzerinden 30 ay geçmeden ve sonraki genel seçime 12 ay kala ara seçim yapılamayacağı hükmünün Anayasa'da yer aldığını belirterek yanıtladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve Yönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Türk-İş yöneticileri, Özelleştirme Yasa Tasarısı ve 1995 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı ile çalışanlar aleyhine getirilen hükümler konusunda Cumhurbaşkanı Demirel'den destek sözü aldıklarını ifade ettiler.

Cumhurbaşkanı Demirel de Türk-İş yöneticilerine, "Kazanılmış haklar zail olacaksa benden geçmez" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller Başbakanlık Konutu'nda yaptığı genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantısında, seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını isteyerek, ara seçimden vazgeçme nedenlerinin Doğu ve Güneydoğu'da iklim koşulları ve yine buna bağlı olarak sandık ve seçmen günvenliğinin sağlanamayacağından kaynaklandığını, bu kararı almalarına neden olan bir başka gelişmenin de IMF ile ilişkilerdeki tıkanıklık olduğunu söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetinin bilinçsiz politikaları sonucu, tek yolun erken seçim olduğunu, ancak ara seçimin tercih edildiğini belirtti.

Öte yandan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın, Başbakan Tansu Çil-ler'in genel seçim önerisi ile ilgili görüşleri Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesinde gazetecilerin Çiller'in, Anayasa'nın 77. maddesinin değiştirilerek seçimlerin 4 yılda bir yapılması önerisi ile ilgili sorularını "Seçim süresini ara seçimle bağlantılı olarak ele almayı uygun görmüyorum. Erken seçim ihtiyacı duyulursa bunu tartışırız. Ancak Türkiye'nin bugünkü koşulları erken seçimi değil ara seçimi gerektiriyor" diye yanıtladı.

6- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da düzenlenen Balkan Ülkeleri Sosyalist ve Sosyal Demokrat Partileri Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek'te insanlık tarihinin en büyük trajedisi yaşanırken, Balkan ülkelerinin olayları adeta bir seyirci gibi izlediğinisöyledi.

Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal da, Balkan ülkelerinin aralarında bir bölge birliği oluşturması için zamanın geldiğini, şu anda bölgede bunun yerine sorunları kuvvet yoluyla çözme girişiminin egemen olduğunu belirtti.

7- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, İstanbul'da Yıldız Teknik Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü tarafından düzenlenen "Cumhuriyet ve Atatürk" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'de bazı kişilerin Atatürk düşmanlığı yaptıklarını, Atatürk'ün inançlara saygılı bir insan olduğunu vurgulayarak, laikliğin yalnızca din ve devlet işlerinin ayrılması ile sınırlı olmadığını, bu ilkenin uluslaşma, bağımsızlık ve demokrasinin kaynağı olduğunu söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Yurt Dışı Petrol Aramaları Şirketi'nin (TPİC) yurtdışında ürettiği ilk ham petrolün Aliağa rafinerisine aktarımı sırasında basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye'nin, Mısır'dan başka Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan'da petrol araması ile ilgili çalışmalar yaptığını, boru hattı üzerinde fizibilite çalışmalarının da devam ettiğini söyledi.

9- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Meclis Adalet Komisyonu'nda görüşülerek kabul edilen Terörle Mücadele Kanun Tasarısı'nda teröre taviz mahiyetinde tutumların olduğunu belirterek, bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

10- Tüm-Haber Sen Başkanı İsmail Çınar yaptığı açıklamada, PTT çalışanlarının, düşük ücret ve sendikalı arkadaşlarının başka bölgelerde çalıştırılmalarını gerekçe göstererek bazı telefon hizmetlerini durdurduklarını ve bir hafta süreyle grev yapacaklarını belirtti.

11- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başkanı Nusret Demiral yaptığı açıklamada, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada "Adil düzen mutlaka iktidara gelecek. Ama tatlı mı olur, kanlı mı olur, kansız mı" şeklinde açıklamalarda bulunan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkında hazırladığı fezlekenin geri alınmasının söz konusu olmadığını belirtti.

12- İstanbul'da düzenlenen 66. Dünya Halter Şampiyonasında 70 kilo haltercimiz Fedail Güler 2 dünya rekoru kırarak 2 altın madalya aldı. Aynı kilodaki haltercimiz Ergun Batmaz da bronz madalya kazandı.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da TAK haber ajansına yaptığı açıklamada, Rumların elektriği silah olarak kullanmayı sürdürmeleri halinde doğacak sorunlardan Türk tarafının sorumlu olmayacağı yönünde Rum tarafını uyardı.

14- Le Figaro gazetesine demeç veren Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelyu Jelev, ülkesinin NATO'ya üye olma arzusunu belirterek "Eski Yugoslavya'daki çatjşmaların sıçraması halinde kime güveneceğimizi bilmiyoruz. Gerekli birdurum olursa Türkiye'ye karşı bizim 100 bin kişilik ordumuz karşı koyamaz" dedi.

15- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Direktörü Peter Keller ile görüşerek IMF başta olmak üzere dünya finans kuruluşlarının Azerbaycan'a acil yardımda bulunmaları gerektiğini bildirdi.

16- Bosna'daki BM yetkililerinin yaptığı açıklamada, NATO uçaklarının Hırvatistan'ın Krayina bölgesindeki Udbina Havaalanı'na hava saldırısı düzenledikleri ve saldırının Bosna'daki BM Koruma Gücü'nün isteği üzerine gerçekleştirildiği bildirildi.

17- Gazze'de geçen hafta 15 kişinin ölümü üzerine meydana gelen kanlı cuma olayları nedeniyle Filistin Özerk Yönetimi bir bildiri yayımlayarak, Gazze ve diğer Filistin topraklarında "sükunetin hüküm sürdüğünü" belirtti.

22 KASIM 1994

1- Kamu kuruluşlarında çalışan 280 bin sözleşmeli personele brüt bir milyonluk zam yapılması ile ilgili kararname Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından imzalandı.

2- Başbakan Tansu Çiller DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, Seçim Yasası'nı değiştirmeyi, seçmen kütüklerini bilgisayara kaydetmeyi, anayasa değişikliklerini gerçekleştirerek, yerel seçimlerin de genel seçimle birlikte yenilenmesini öngören seçim planını açıkladı. Çiller, aralık ayında seçim yapılmasının hukuki ve fiziki zorlukları olduğunu savundu. Daha sonra DYP grubunda, ara seçimlerin aralık ayında yapılmasına karşı çıkılması konusunda bağlayıcı karar alındığı bildirildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz DP Genel Başkanı Aydın Menderes'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, Terörle Mücadele Kanun Tasarısı konusunda Menderes'le aynı düşüncede olduklarını belirtti. Aydın Menderes ise tek parti dönemine geri dönüş anlamına gelen tasarı konusunda ANAP'in verdiği mücadeleyi takdirle karşıladıklarını söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok yoğun bir biçimde seçim tartışmasına girdiğini belirterek " Erken genel seçim yapılırsa ara seçimden vazgeçilir" yaklaşımını samimiyetsiz bulduğunu vurgulayarak "Aralık ayında ara seçim yapmak zorundayız" dedi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, yeni seçilen İstanbul Barosu yönetimini ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, özgürlüğün bir bütün olduğunu belirterek "inanç özgürlüğü düşünce özgürlüğüne saldırırsa, düşünce özgürlüğü inanç özgürlüğüne saldırırsa olmaz, ikisine de karşıyım" dedi.

6- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin gazetecileri ile Ankara'da yaptığı görüşmede, dış gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı. Soysal, Türkiye'nin Avrupasız da hayatta kalabileceğini, ancak Türkiye'yi reddeden Avrupa'nın "pişman" olacağını söyledi.

7- Turizm Bakanlığı'nın 1995 yılı bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

8- Resmi Gazete'de yayımlanan Büyükelçiler Kararnamesi'ne göre, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk İngiltere Büyükelçiliği'ne, Müsteşar Yardımcısı Bilgin Unan Rusya Büyükelçiliği'ne atandı. DİE Başkanı Prf. Dr. Orhan Güvenen de OECD Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi oldu.

9- Ağrı Valisi Emir Durmaz tarafından yapılan açıklamada, Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesi kırsal alanında güvenlik kuvvetlerince düzenlenen operasyonlarda, 3 teröristin silahlarıyla birlikte yakalandığı, 3 teröristin de teslim olduğu bildirildi.

10- Ulaştırma ve haberleşme işkollarında çalışan memurların "özelleştirmenin durdurulması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve grevli toplusözleşmeli sendika hakkı tanınması için" başlattıkları yurt çapındaki eylemler nedeniyle birçok kentte trenler durdu ve PTT hizmetleri sunulmadı.

11- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi, Atatürk'ün 56. ölüm yıldönümünde Anıtkabir'de düzenlenen törende şeriat gösterisi yapan Mahmut Kaçar'ın tutuklanmasına karar verdi. DGM, örgütsel bağlantısı belirlenemeyen Kaçar'ın dosyasını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

12- Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Grigori Karasin yaptığı açıklamada, kısa bir süre önce yürürlüğe giren Uluslararası Deniz Hukuku Anlaşması'nın, "ilke olarak" Yunanistan'a karasularını 12 mile çıkarma hakkı verdiğini bildirirken, "Ancak, Atina bunu yaparken, komşularının ve Ege Denizi'ni geleneksel su yolu olarak kullanan diğer ülkelerin "yasal çıkarlarına dikkat etmek zorunda" dedi.

13- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, NATO'nün Sırplara yönelik hava saldırısına destek verirken, Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev, NATO'nün hava saldırısının BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla uyum içinde olduğu konusunda kuşkular bulunduğunu ileri sürdü.

14- Endonezya'da Merapi volkanının patlaması sonucu 10 kişi öldü, 255 kişi yaralandı.

15- Somali'nin kuzeydoğusunu etkisi altına alan fırtınanın 75 kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi.

23 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, kuruluşunun 20. yılını kutlayan Dış Politika Enstitüsü ile 40. yılını kutlayan Vakıf bank'm düzenlediği "21. Yüzyılın Eşiğinde Türk Dış Politikası" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dış politikasında devamlılığın esas olduğunu, Türk dış politikası için atak, dinamik, pısırık, pasif gibi deyimlerin kullanılmasının da ülkeye zarar verdiğini söyledi. Dış politikada tartışmaların "kalitesinin" büyük önem taşıdığını belirten Demirel, "Birtakım şeyler zamanından zemininden önce söylenirse yaralara sebep olur" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Öğretmenler Günü dolayısıyla birer mesaj yayımlayarak öğretmenleri kutladılar.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Ciller'i milletvekilliği ara seçimi için işbirliği yapmaya ve iki parti arasında bir centilmenlik anlaşması imzalamaya çağırdı.

4- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı üzerine durdurulan milletvekili ara seçimleriyle ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

5- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, Avrupa Birliği ve Gümrük Birliği'ne geçiş konularında temaslarda bulunmak üzere Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel'in davetlisi olarak Bonn'a gitti. Soysal hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birli-ği'ne girebilmesi için birkaç pürüz kaldığını belirterek Almanya ile yapılacak görüşmeler sonunda geçiş için 19 Aralık'ta son belgeyi imzalamış olacaklarını belirtti.

6- Özelleştirme Yasası, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. DYP tarafından verilen önergeyle yapılan değişiklikle, Eximbank'a ek olarak Merkez Bankası, Ziraat Bankası ve Halk Bankası 2 yıl içinde özelleştirilecek kamu bankaları kapsamı dışında bırakıldı.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu düzenlediği basın toplantısında, 4 Aralık'ta yapılacak ara seçime katılmama doğrultusunda aldıkları karardan vazgeçtiklerini belirterek muhtemel bir ara seçime gireceklerini söyledi. Müftüoğlu, kararlarını değiştirmelerinde, son siyasi gelişmelerin etkili olduğunu ifade etti.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, ara seçim konusunun rejim sorununa dönüştüğünü belirtti ve anayasa değişikliği yapılarak erken seçime gidilmesini istedi.

9- Zonguldak kömür ocaklarının ve Karabük Demir-Çelik Fabrikası'nın kapatılmaması için Zonguldak'ta düzenlenen mitingde konuşan Hak-İş Konfederasyonu Genel Sekreteri ve Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Türker, Ankara'ya yürüme zamanının geldiğini söyledi ve maden işçisine "Gerede'de buluşalım" çağrısında bulundu. Türk-İş Genel Sekreteri ve Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Şemsi Denizer ise "ocakları, fabrikaları kapatmayacağım demek yetmez. Hükümet bu işletmelere gerekli yatırımı yapmazsa, Zonguldak halkı belirttiğimiz saatte Gerede'de olacaktır" dedi.

10- DGM Başsavcısı Nusret Demiral Cumhuriyet gazetesinin, yazar Uğur Mumcu suikastı soruşturması ile TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen Terörle Mücadele Yasa Tasarısı ve şeriatçı terörle ilgili sorularını yanıtladı. Demiral, Atatürk'e ve laik sisteme yönelik eylemler karşısında "Atatürk'e karşı işlenen suçlar" ile "Dini amaçlı terör"ün de yasa kapsamına alınmasını istedi.

11 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, 32. Gün haber programı yapımcısı Mehmet Ali Birand ile genel yayın yönetmeni Deniz Arman ve kameraman Halim Abonoz, "Asker kişileri topladıkları, birlikte beyanda bulundukları ve bu beyanı kamuoyuna duyurdukları" gerekçesiyle 5'er ay hapis cezasına çarptırıldılar.

12- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 56. ölüm yıldönümünde Anıtkabir'de düzenlenen tören sırasında Atatürk'ün manevi kişiliğine saldıran şeriatçı Mahmut Kaçar hakkında 4.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

13- Olağanüstü Hal Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda, Bitlis'in Tatvan ilçesinde 11, Batman'ın Kozluk ilçesi, Diyarbakır'ın Silvan ilçesi, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 3 terörist ölü olarak ele geçirildi. Bölücü terör örgütünden kaçan 2 terörist ise güvenlik kuvvetlerine teslim oldu.

14- İzmir Emniyet Müdürlüğü'nce kentin değişik semtlerine düzenlenen operasyonlarda, 36 yasadışı örgüt üyesinin yakalandığı bildirildi.

15 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Kurul Başkanı Amre Essy'e gönderdiği mektupta, Rum Yönetimi'nin, Güven Artırıcı önlemler paketine ilişkin görüşmeleri sürekli yokuşa sürdüğünü, Türk tarafının ise, paketin uygulanabilmesi konusunda hazır olduğunu belirtti.

16- Brüksel'deki NATO merkezinden yapılan açıklamada, Bosna'da NATO uçaklarının iki kez Sırp mevzilerini bombaladığı, Sırp mevzilerine karşı düzenlenen bu operasyonun, iki İngiliz uçağına karşı dün Sırplar tarafından Ban-ya Luka kenti üzerinde füze fırlatılmasına misilleme olarak düzenlendiği bildirildi. NATO'nün Sırp uçaksavar mevzilerine karşı giriştiği hava operasyonları, Rusya'nın tepkisine yol açtı.

24 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Genelkurmay Başkanlığı'nda Türkiye'nin terörle mücadelesindeki son durumu ve Bosna-Hersek'teki gelişmeler ile ilgili bir brifing verildi.

Demirel, Bosna'daki vahşetle ilgili olarak, başta ABD Başkanı Bill Clinton olmak üzere dünya liderlerine yeniden uyarı mektubu yazdığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel daha sonra Çankaya Köşkü'nde gazetecilerin özelleştirmeyle ilgili sorularını yanıtlarken, "özelleştirme Türkiye için fevkalade önemli bir olaydır" değerlendirmesini yaptı.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in İltica ve İkamet izni talebine ilişkin yönetmeliği yürürlüğe koyan Bakanlar Kurulu Kararı'nı onayladığı bildirildi.

3- Başbakan Tansu Çiller Öğretmenler Günü nedeniyle Ankara MEB Şura Salonu'nda yapılan toplantıda, öğretmenlerin Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünün ve laik cumhuriyetin güvencesi olduğunu vurguladı.

Çiller, öğretmenlerin deniz ve demiryolu ulaşımında yüzde elli indirimli yolculuk yapacaklarını da açıkladı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP milletvekillerinden oluşan bir heyetle birlikte Zaman gazetesi Ankara Temsilciliği'ni ziyaret etti. Yılmaz ziyareti sırasında yaptığı konuşmada Terörle Mücadele Kanun Tasarısı (TMKT)'yi değerlendirdi. Yılmaz, TMKT ile bölücü suçlara imtiyaz getirilmeye çalışıldığını söyledi.

5- Yüksek Sağlık Şurası, Sağlık Bakanı Doğan Baran'ın başkanlığında Ankara'da toplandı. Şura öncesi açıklama yapan Baran, toplantının bugünkü bölümünde adaletin gecikmesini önleme amacıyla görüşülmeye hazır olan 84 adet dosyanın ele alınacağını söyledi.

İki gün sürecek olan Yüksek Sağlık Şurası'na Sağlık Bakanı Doğan Ba-ran'la birlikte 13 uzman hekim ile bakanlıktan tabii üyeler katıldı.

6- Özelleştime Yasa Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinden sonra Türkiye gazetesine açıklama yapan Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Tezcan Yaramancı, Özelleştirme konusunda çok büyük adımlar atılacağını, kamuoyunu tatmin edecek çalışmalar yapılacağını söyledi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda üniversite öğretim üyelerinin maaşlarının artırılmasını öngören yasa teklifi oranlar düşürülerek kabul edildi.

Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun'da değişiklik yapan tasarı da TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- TBMM Anayasa Komisyonu'nda ara seçim kararı alındı. Ara seçimin 24 Aralık 1994 Pazar günü yapılması kararlaştırıldı.

9 - MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş düzenlediği basın toplantısında, 18 Aralık'ta seçim yapılmasının mümkün olmadığını belirterek, "Biz yapılacak ara seçime katılma kararı aldık. Bu sebeple 60 günlük hakkımızı isteriz" dedi.

10- SHP Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında Terörle Mücadele Kanun Tasarısı (TMKT)'yi değerlendirdi. Karakaş, tasarının bir uzlaşma metni olduğunu, tasarıyı DYP Grubu'yla birlikte hazırladıklarına dikkat çekerek, son günlerde tasarıya yönelik eleştirilerin haksız olduğunu ileri sürdü.

11- Öğretmenler Günü tüm Türkiye'de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Ankara'da bir okulda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, öğretmen sayısının 520 bine ulaştığına dikkat çekti.

12- Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi cami, mescit, Kuran kursu gibi dini yerler ile parasız öğrenci barındıran yurtlara ücretsiz olarak su vermeyi kararlaştırdı.

13- TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre petrol ürünlerinin fiyatları yaklaşık yüzde 9.5 oranında artırıldı.

14- Ankara, İzmir, Mersin, Zonguldak ve Batman'da, Tüm-Haber-Sen ve Tüm-Haber-iş Sendikası'na üye PTT çalışanları grevli ve toplu sözleşmeli sendikal haklarının verilmesi, maaş ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacıyla bir dizi eylem yaptı.

15- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel Bonn'da, Mümtaz Soysal ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Avrupa Dönem Birliği Başkanı olarak Türkiye-AB Gümrük Birliği'nin gerçekleşmesine taraftarız. Bizim Başkanlık dönemimizde bu konuda bir sonuca ulaşılacağını ümit ediyorum" dedi. Kinkel, Gümrük Birliği konusunda bazı güçlüklerin bulunduğunu da dile getirerek, bu güçlükleri Soysal ile ele aldıklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Soysal da yaptığı açıklamada, Gümrük Birliği konusunda bazı engellerin giderilmesi için Kinkel ile işbirliği olanaklarını araştırdıklarını söyledi.

16- Bosna-Hersek'te Sırpların Bihaç'ın güneyindeki Debelyaka tepesini ele geçirdikten sonra kente girmeye başladıkları bildirildi. Şiddetli çarpışmalardan sonra Boşnakların tepeden çekilerek Bihaç'ın merkezini savunmaya çalıştıklarını açıklayan Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç, yoğun top ve tank ateşi altında kalan evlerin yandığını belirtti.

Öte yandan Bosna-Hersek'in BM Daimi Temsilcisi Muhammed Şakirbey New York'ta düzenlediği basın toplantısında, Sırpların Bosna'daki BM Koruma Gücü Komutanı İngiliz General Michael Rose'u tehdit ettiklerini, Rose'nin bu tehditleri ve Bihaç'taki gerçek durumu siyasi makamlara yansıtmadığını bildirdi.

17- Hindistan'ın Nagbur kentinde güvenlik güçlerinin, iş ve eğitim imkanlarının geliştirilmesi için gösteri yapan Aborjin kabilesine üye binlerce kişiyi dağıtmak istemesi sonucu çıkan olaylarda 114 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

25 KASIM 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, Özelleştirme Yasası'nın kabul edilmesinin olumlu bir adım olduğunu, ancak hükümet tarafından kamuoyuna abartılı yorumlar yapıldığını belirterek, "Yasa, aşırı beklentiler yaratırsa bunun sonucu yine hayalkırıklığı olur" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, SHP'nin Özelleştirme Yasası'nı sosyalize ettiğini vurgulayarak, özelleştirme sonucu çalışanların zor durumda kalmaması için başta işsizlik sigortası olmak üzere pek çok hak getirildiğini söyledi.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, SHP Ankara Milletvekili Mehmet Keri-moğlu'nun, DEP iddianamesinin büyük bölümünün milletvekillerinin telefon görüşmelerine dayandırıldığını anımsatarak yönelttiği soru önergesine verdiği yanıtta, milletvekillerinin telefonlarının dinlenmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal Almanya dönüşü Esenboğa Havaala-nı'nda yaptığı basın toplantısında, demokratikleşme paketi konusunda DYP'li milletvekillerinin olumsuz tavırlarını eleştirdi.

5- Türkiye ve İsviçre, Bern ve Ankara'ya atamayı kararlaştırdıkları büyükelçileri için gerekli agremanları eşzamanlı olarak verdi. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Konseyi ve İşbirliği Konferansı (AGİK) Genel Müdürü Büyükelçi Rıza Tür-men Ankara'nın yeni Bern Büyükelçisi oldu.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, 1994 bütçesine 100 trilyon lira ek ödenek verilmesini öngören yasa tasarısı kabul edildi.

7- Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Ka-rayalçın'ın ara seçimlerde Adıyaman'dan aday olması üzerine, bu ilde dağıtılmak üzere bastırdığı afişlerin basım ve dağıtımı için ihtiyati tedbir kararı verdi.

8- Beyaz Rusya, Türkiye'nin Minsk Büyükelçiliği'nde görev yapan iki diplomatı casusluk faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle "istenmeyen kişi" ilan etti ve en kısa sürede ülkeyi terketmelerini istedi.

9- Bosna-Hersek'in Kuzeybatısındaki Bihaç'ta Sırpların kent merkezine doğru saldırıya geçmesinden sonra müslümanların kenti boşalttıkları bildirildi.

10- Kuzey Irak'taki Kürt liderlerin, Irak'ın toprak bütünlüğünü tehdit etmeden demokratik ve birleşik bir Irak içinde federal çözüm bulunması ve 1995 seçimlerine hazırlık için nüfus sayımı yapılmasını öngören bir anlaşmayı imzaladığı bildirildi.

11- AFP'nin haberine göre, Lübnan'da bulunan bir mülteci kampında Filistinliler arasında çıkan çatışmalarda 6 kişi öldü, 13 kişi de yaralandı.

26 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu ile Başbakanlık İnsan Hakları Yüksek Danışma Başkanı İoanna Kuçuradi başkanlığındaki İnsan Hakları Yüksek Danışma Kurulu'nü Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Kuçuradi yaptığı konuşmada, insan hakları ihlallerini önlemenin, "kutsal olduğu kadar, zor bir görev olduğunu ve bunu önlemek için yetki gerektiğini" belirterek, "Bu konuda bize yardımcı olmanızı istiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel de, insan hakları ihlallerinin suç sayıldığını ve devletin bu yönde politika yürütemeyeceğini belirterek, "Biz insan haklarından sorumlu devlet bakanlığı kurarken, devleti devletin karşısına mı koyduk? Hayır. Devlet suç işlemez" dedi.

Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu da, "yokluktan, korkudan, şiddetten ayrı bir yaşam düşü kurduklarını" belirterek, "Çağdaşlığın ölçütü insan haklarıdır" dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, 4046 Sayılı yasayı inceleyip onayladığı belirtilerek, yasa ile özelleştirme kapsamına alınacak kuruluşların belirlendiği ve özelleştirme alanına ilişkin ilkelerin saptandığı vurgulandı ve "mevcut mevzuatın düzenli hale getirildiği" bildirildi.

3- Başbakan Tansu Çiller, bütün televizyonlardan yayımlanan "Ulusa Sesleniş" adlı konuşmasında, "Özelleştirme Yasası"nı reform olarak niteleyerek, "Ülkedeki güç, el değiştirip, devletten çıkıp halka geçmektedir" dedi. Çiller, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 5-6 yıldan beri kapalı olan okul ve yolların açıldığını, yarım kalan yatırımların da tamamlandığını, spor sahalarının doldurulduğunu belirterek, "Geleceğe daha güvenle bakan bir toplum yaratıyoruz" dedi.

4- Özelleştirme Yasası konusunda Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan değerlendirmede, 1994-2001 yılları arasında KiT'lerin satışından yaklaşık 40 milyar dolar gelir sağlanacağı ve özelleştirme sonucunda, kamu açıkları ile iç borçların kapatılacağı, enflasyonun düşeceği bildirildi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanan 1995 yılı bütçe yasa tasarısının ve Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik öngören tasarının yasalaşması durumunda, Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açabileceklerini söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'teki Türk Büyükelçiliği'nde görevli idari ataşe Oktay Demiryay ve Mehmet Bıçak'm "istenmeyen adam" olarak ilan edilmelerine gösterilen gerekçelerin "temelsiz" olduğu bildirildi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Dönen Ankara'da yaptığı açıklamada, özelleştirme Yasası'ndan sonra kamuoyunda "anti-kartel" yasası olarak bilinen, rekabetin korunması ve tekelleşmeyi önleyici yasa tasarısı ile tüketicinin korunması hakkındaki yasa tasarısının bir an evvel çıkması gerektiğini bildirdi.

8- SHP TBMM Grup Başkanı Seyfi Oktay ve Genel Sekreter Fikri Sağlar, Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik öngören tasarıyla ilgili olarak Ankara'da birer açıklama yaptılar. Seyfi Oktay, tasarının DYP tarafından kabul edilmemesi durumunda, SHP'nin koalisyonda kalma gerekçesinin ortadan kalkacağını ve PM toplantısında bunun ciddi bir şekilde tartışılacağını söyledi.

Fikri Sağlar ise, devletin ve yöneticilerinin şaibe altında kalmaması için özelleştirmenin hemen ardından demokratikleşmeye ilişkin yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

9- Türk-İş, DİSK, Hak-İş ve Kamu Çalışanları Sendikaları Platformu'na bağlı çalışanlar, ekonomik ve demokratik haklarını dile getirmek için Ankara'da toplanarak Anıtkabir'e yürüdüler ve hükümeti protesto ettiler.

10- Atatürkçü Düşünce Derneği'nce (ADD) düzenlenen, Özelleştirme Yasası ile özelleştirmenin tüm yönleriyle ele alındığı panel, Ankara'da TDK'da yapıldı. Panele, Prof. Alparslan Işıklı, Prof. Korkut Boratav, Prof. Cem Eroğul ve Prof. İhsan Topaloğlu konuşmacı olarak katıldılar. Konuşmacılar, "toplumsal çalkantılara" yol açacağını vurguladıkları yasanın, "uluslararası sermaye karşısında tutunan son kale olan ulusal devletin satılması" anlamına geldiğini ve anayasaya aykırı olduğunu söylediler.

11- Almanya'nın çeşitli kentlerinde, yasadışı bölücü terör örgütünün faaliyetlerinin yasaklanmasının 1. yıldönümü nedeniyle gösteri yapmak isteyen 200 kadar PKK yandaşının gözaltına alındığı bildirildi.

12- Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev yanlılarıyla muhalefet arasındaki çatışmaların devam ettiği bildirildi. Devlet Başkanı Dudayev televizyonda halka hitap ederek, 17-26 yaş arasındaki tüm erkekleri seferberlik kapsamına aldığını açıkladı.

27 KASIM 1994

1- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın başkanlığında Başbakanlıkta gerçekleştirilen toplantıda İstanbul'un imar, su ve trafik sorunları ele alındı.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Meclis komisyonunun sunduğu rapor doğrultusunda, İstanbul'un sorunlarının çözümü konusunda hükümet olarak neler yapılabileceğinin tartışıldığını ve bu amaçla bir alt komisyon oluşturulduğunu söyledi. Daçe, alt komisyonunun çalışmalarını bu hafta sonunda tamamlayabileceğini açıkladı.

2- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu Meksika'nın yeni Cumhurbaşkanı Ernesto Zedillo Ponce de Leon'un göreve başlaması nedeniyle düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i temsilen Meksika'ya gitti.

3- Devlet Bakanı Salih Sümer İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, TBMM gündemindeki Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik öngören düzenlemeye büyük önem verdiklerini belirterek "Bu düzenleme, SHP'nin değil, hükümetin önerisidir. Düşünce ve basın özgürlüğü için bu tasarıya tüm partilerin ve milletvekillerinin sahip çıkmasını bekliyoruz" dedi.

4- Çevre Bakanı Rıza Akçalı, Terörle Mücadele Kanun Tasarısı ile ilgili olarak Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.

5- Özelleştirme uygulamalarının düzenlenmesini ve bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasını öngören kanun, Resmi Ga-zete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in dün organize ettiği işçi yürüyüşünü değerlendirerek, yürüyüşün Türk-İş tarihine "büyük yürüyüş" olarak geçtiğini söyledi.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ise İstanbul'da DİSK'e bağlı Bak-Sen'in Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, Ankara'da gerçekleşen işçi yürüyüşünün "ilk adım" olduğunu belirterek "Mücadele etmeden kimseye hak vermezler. Mücadele, doğal olarak sürdürülür" dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Tunceli'nin Hozat ilçesinde, güvenlik kuvetleriyle çatışmaya giren 16 terörist öldürüldü.

8- İstanbul'da yapılan 66. Dünya Halter Şampiyonası sonuçlandı. Türkiye tarihinde ilk kez Halter Milli Takımımız 8 altın, 5 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak toplam 337 puanla dünya ikincisi oldu.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi hayatını kaybetti.

10- Şair, bestekar, edebiyatçı, gazeteci-yazar ve bir dönem de milletvekilliği yapan Rüştü Şardağ İzmir'de öldü.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı insan haklarından sorumlu Bakan Yardımcısı John Stattuck, son dört ay içinde ziyaret ettiği Türkiye ile ilgili izlenimlerini, ülkesinin resmi görüşlerini yansıtan Amerika'nın Sesi Radyosu'nda anlattı.

12- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Papazyan, Moskova'da Itar-Tass'a yaptığı açıklamada, 1995 yılında Karabağ'da barışın sağlanacağından emin olduğunu belirterek "1995, çatışmanın nihai barış anlaşması ile çözümlendiği yıl olacak" dedi.

13- Çeçenistan Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çeçenistan'da başkent Grozni'ye saldıran muhalefet güçlerinin, başkentin denetimini ele geçiremeyince çekildikleri bildirildi.

14- Gürcistan'ın Abhazya Cumhuriyeti, "cumhuriyetin egemen bir devlet olduğu" ilkesini içeren yeni anayasayı benimsedi. Benimsenen yeni anayasa ile Abhazya'nın diğer ülkelerle resmi ilişkilere geçme hakkı olduğu da kabul edildi.

28 KASIM 1994

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türk Parlamenterlerin, tam oy haklarını kullanamamalarını protesto amacıyla, Batı Avrupa Birliği (BAB) Parlamenterler Asamblesi'nin Paris'te başlayan toplantısına katılmamaları üzerine, BAB Parlamento Başkanı'na bir mektup göndererek, Türkiye'nin tam üyeliğinin gerçekleşmemesi dışındaki diğer seçenekleri kabul etmenin mümkün olmadığını belirtti.

2- Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ve Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna ile birlikte Ankara'da düzenledikleri basın toplantısında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, köylerinden göçen 12 bin aileyi ilgilendirecek "Merkez Köy Projesi" ni açıkladı.

3- Başbakan Tansu Çiller, özelleştirme kapsamındaki kuruluşların bağlı olduğu bakanlarla birlikte Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'i ziyaret ederek özelleştirme uygulamalarına ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Özden ise görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, özelleştirme uygulamaları ile ilgili olarak "Şu aşamada bizim özelleştirmeyle bir ilgimiz yok" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Radyo ve Televizyon Üst Kuruluğu (RTÜK) ziyaret ederek, Türkiye'de özel radyo ve televizyonların Anayasa değişikliğiyle meşru hale getirildiğini ve arkasından özerk, bağımsız ve tam yetkili olarak RTÜK'ün kurulduğunu söyledi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nü ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Menteşe, PKK'nın ateşkes çağrısı ile ilgili bir soruyu "Bu bir Abdullah Öcalan oyunudur. Artık PKK köylerden yardım alamamaktadır. Gücü bitmiştir. Hem zaten biz eşkıya ile pazarlık yapmayız" diye yanıtladı.

6- SHP Ankara milletvekili Mümtaz Soysal Dışişleri Bakanlığı görevinden istifa etti.

7- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen Ankara'da yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'ne geçişte, ulaştırma ve telekominikasyon ağlarının birleştirilmesi için çalışmalar yapıldığını bildirdi.

8- TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yalçın Ögütcan, Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik yaparak düşünceye kısmi ifade özgürlüğünü öngören tasarı konusunda, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcısı Nusret Demiral'ı ziyaret etti. DGM Başsavcısı Demiral, Atatürk'e karşı suçlar ile dinin siyasete alet edilmesinin de TMY kapsamına alınmasını istediğini söyledi. Ögütcan da konuyla ilgili olarak Demiral'ın görüşlerini ilgili mercilere ileteceğini belirtti.

9- Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, Bosna'da yaşanan drama artık müdahale edilmesi gerektiğini belirterek onbinlerce insanın yaşadığı Bihaç'ta katliama karşı etkin önlemler alınmasını istedi.

10- Liman-İş Genel Başkanı Hasan Biber Ankara'da yaptığı açıklamada, özelleştirmeyle birlikte limanlardaki denetimin ortadan kalkacağını savunarak "Limanlarımızdaki hayali ihracat tırmanacak, silah ticareti artacak ve uyuşturucu trafiği yoğunlaşacaktır" dedi.

11- İstanbul'da bir alışveriş merkezine konulan bombanın patlaması sonucu 6 kişi yaralandı.

12- Brüksel'de başlayan Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi toplantısından sonra basın toplantısı düzenleyen AB Dönem Başkanı Klaus Kinkel, Türki-ye-AB Gümrük Birliği görüşmelerinin Yunanistan'ın vetosu nedeniyle sonuçsuz kaldığını söyledi.

13- BM Koruma Gücü Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Sırp birliklerinin dün akşam aralıksız olarak Bihaç kentini bombaladıkları bildirildi.

ABD Savunma Bakanı William Perry ise dün televizyonda yaptığı açıklamada, Boşnaklar için umut kalmadığını itiraf ederek "Savaşı Sırplar kazandı" dedi.

14- Çeçenistan'da, Devlet Başkanı Cahar Dudayev yanlılarının başkente saldıran ve Rusya tarafından desteklenen muhalefet birliklerini püskürtmesinin ardından Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov Çeçen hükümetinin, muhalefet güçlerinin Rusya tarafından desteklendiği iddialarını yalanlayarak "Rus ordusunun Çeçenistan'daki çatışmalara hiçbir biçimde karışmadığını" söyledi.

15- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, yeni anayasasını benimseyerek egemenlik ilan eden Abhazya'yı "ayrılıkçı ve uluslararası topluma meydan okumakla" suçladı.

16- Norveç'te, Avrupa Birliği'ne girme konusunda yapılan referandumun kesin olmayan seçim sonuçlarına göre AB'ye girmeme kararı alındığı bildirildi.

29 KASIM 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Rusya resmi televizyonunda dün gece yayımlanan "Ayrıntılar" adlı yorum programında yer alan demecinde, Azerbaycan petrolü ve Türkiye'nin Boğazlar politikasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Demirel, Türkiye'nin, Boğazlar ve petrol boru hatları politikalarını yürütürken hiçbir ülkenin çıkarına göz dikmediğini söyledi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İspanya Meclis Başkanı'nın resmi davetlisi olarak Madrit'e gitti.

3- Başbakan Tansu Çiller DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yeni kırsal yerleşim alanları projesi hakkında bilgi vererek, terör sorununa değindi. Çiller, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın ateşkes çağrısına "Gelin bu çıkmaz yoldan vazgeçin" sözleriyle karşılık verdi ve "terörle mücadelenin süreceğini" bildirdi.

Başbakan Çiller, son günlerde en çok tartışılan ara seçim konusuna da değinerek "Problemler aşıldıktan sonra ara seçim baharda yapılabilir" dedi.

Çiller toplantıda, Bosna-Hersek'te Bihaç'a karşı düzenlenen son Sırp saldırılarının, Sırpların büyük Sırbistan kurma emelinin yeni bir göstergesi olduğuna da değinerek, " NATO'nün harekete geçirilerek, Sırplara karşı en etkili biçimde hava harekatı ile karşılık verilmesini istemekteyiz" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Demokratikleşme paketi içinde yer alan Terörle Mücadele Yasası değişikliği için Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ANAP ve RP Genel Başkanları ile görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel, görüşme sırasında "Bu bir hükümet tasarısıdır. Hükümet, tasarısına sahip çıksın" dedi. Karayalçın, ANAP ve RP Genel Başkanlarıyla yaptığı görüşme ile ilgili olarak "Kayda değer bir yakınlaşma olduğunu söyleyemem" dedi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Terörle Mücadele Yasası ile ilgili olarak "Serbest piyasa ekonomisi isteyenler, serbest piyasa demokrasisini de istemek zorunda. Şimdi sınava girecek olan Türkiye solu değil, Türkiye sağıdır. Konuşan, yazan Türkiye istiyorlar mı, istemiyorlar mı?" dedi.

Murat Karayalçın konuşmasında, Bosna-Hersek'te Sırpların son saldırılarına ve Bihaç'ta yapılan katliamlara da değindi.

6- Anayasa Mahkemesi, ANAP'lı 4 eski bakan hakkındaki "Hayali ihracat iddialarının üzerine gitmeyerek devleti zarara uğrattığı" gerekçesiyle Meclis soruşturması açılmasına ilişkin TBMM kararının iptali istemini reddetti.

TBMM kararının iptali, ANAP adına Grup Başkan Vekili Hasan Korkmaz-can tarafından istenmişti.

7- Dışişleri Bakanlığı'ndan istifa eden Mümtaz Soysal yayımladığı yazılı mesajda, başta Başbakan Tansu Çiller olmak üzere devlet yönetimini ciddiyetsizlikle suçladı. Soysal, Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunların, devlet yönetiminde bilgisizlik ve kuralsızlığı affetmeyecek düzeyde olduğunu vurguladı.

Mümtaz Soysal'ın istifasının ardından boşalan Dışişleri Bakanlığı'na Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın vekalet etmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak Resmi Ga-zete'de yayımlandı.

8- Kamu Ortaklığı İdaresi'ndeki (KOİ) görevinden istifa eden Tezcan Yara-mancı düzenlediği basın toplantısında, İdare'nin gelecek 3 ay içerisinde toplam 600 milyon dolarlık gelir getirmesi beklenen 7 kuruluşu ve bazı iştirak hisselerini kısmen veya tamamen özelleştireceğini söyledi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

10- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin yayımladığı yazılı mesajda, Ceçe-nistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev ile muhalif güçler arasında devam eden savaş nedeniyle uyardığı tarafları, 48 saat içinde silahları bırakmamaları durumunda ülkede olağanüstü hal ilan etmek ve bölgeye Rus askeri göndermekle tehdit etti.

11- Çin'in Fuksin kentinde bir diskotekte çıkan yangında 233 kişinin öldüğü bildirildi.

30 KASIM 1994

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı. Kurul, Çekiç Güç'ün görev süresinin, 31 Aralık 1994 tarihinden itibaren "uygun görülecek bir süre daha" uzatılmasının, Bakanlar Kurulu'na bildirilmesini kararlaştırdı.

2- Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bulunan Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Başbakanlık, bakanlıklar ve valiliklere gönderdiği rapor ile özel koruma altına alınan bölgelerde kaçak yapılaşmanın yoğunlaştığına, çevre kirliliğinin arttığına ve çevre değerlerinin hızla yok olduğuna dikkat çekerek hükümete uyarıda bulundu.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Terörle Mücadele Yasası'nı yeniden düzenleyen ve düşünce açıklamaya kısmi özgürlük öngören yasa tasarısını engellemek için Meclis içinde ve dışındaki tüm güçlerini seferber edeceklerini söyledi.

Öte yandan ANAP Genel Başkanı Yılmaz'm, Bosna-Hersek, AGİK, Ege ve Kıbrıs gibi dış politika konularındaki değerlendirmeleri Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin Terörle Mücadele Yasa Tasarısı konusundaki görüşlerini aktarmak amacıyla Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'i ziyaret etti.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'nın yasalaşmasının "parti-lerarası bir mutabakat" ile olabileceğini söyledi. Aktuna, 'Tasarıyı bu şekilde TBMM'den geçiremeyiz, son şeklinde bir tartışma, bir tepki var" diyerek, endişelere sebep olan bölümler değiştirilmeden tasarının Genel Kurul'dan geçmesinin mümkün görünmediğini belirtti.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, partisince toplanan Bosna -Hersek yardımlarını yerine ulaştırmadığı ve Süleyman Mercümek kanalıyla kullandığı iddialarını gündeme getiren medyayı "haysiyetsiz, şerefsiz ve utanmaz" diye niteledi.

Öte yandan Parlamento Muhabirleri Derneği ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) tarafından yapılan açıklamalarla, Erbakan'ın basına "şerefsiz ve haysiyetsiz" diyerek hakaret etmesi kınandı.

7- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, son günlerde konuşulan DYP-MHP koalisyon ortaklığı için sayının yeterli olmadığını belirterek, ancak DYP-SHP koalisyonun bozulmasıyla yeni hükümet formülünün gündeme gelebileceğini söyledi.

8- DİE tarafından yapılan açıklamada, gayri safi milli hasılanın, bu yılın üçüncü 3 aylık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla yüzde 8.6 oranında gerilediği bildirildi.

9- İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nden yapılan yazılı açıklamada, bölücü terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 10 kişinin yakalandığı bildirildi.

10- Kayseri-Ankara karayolunda meydana gelen trafik kazasında 11 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

11- Hırvatistan Savunma Bakanı Gojko Susak ABD'de yayımlanan The New York Times gazetesine verdiği demeçte, Bosna -Hersek'teki Müslüman kenti Bihaç'ın Sırpların eline geçmesi halinde, Hırvatistan'ın Sırplara karşı savaşa gireceğini söyledi.

12- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, Savunma Bakanı Pavel Graçov ve İçişleri Bakanı Viktor Yerin ile birlikte Moskova'da yaptığı Güvenlik Konseyi toplantısında Çeçenistan sorunu ele alındı. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Yelisin, Çeçenistan'da savaşan taraflara silah bırakmaları için tanınan 48 saatlik sürenin tamamlanmasından sonra bu ülkeye asker göndermek yerine çevresindeki ablukayı daraltmayı tercih edeceklerini söyledi.