06.12.1994
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 1994

1 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle Türkiye Özürlüler Konfederasyonu'nca Ankara'da düzenlenen 'Türkiye'de Özürlülerin Sorunları ve Çözümünde İzlenecek Politikalar" konulu sempozyumda "Özürlü olmanın insanın kendi iradesinin eseri değil, bir kader" olduğunu söyleyerek, özürlülere "bu kaderi yenmek bir yerde sizin elinizde" dedi.

Başbakan Tansu Çiller de konuşmasında yüzde iki olan özürlü işçi çalıştırma oranının yüzde üçe çıkarılması talimatını verdiğini ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu bütçesine katkıda bulunacağını söyledi.

Sempozyuma katılan Devlet Bakanı Onay Alpago, Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Sağlık Bakanı Doğan Baran ile Çalışma ve Sosyal Güvenjjk Bakanı Nihad Matkap da birer konuşma yaptılar.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Dünya AİDS Günü nedeniyle Ankara'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, yeni çağla birlikte dünyada hudut tanımayan olayların geliştiğini ve AiDS'in de bunlardan biri olduğunu söyledi.

Toplantıya İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Sağlık Bakanı Doğan Baran, Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Devlet Bakanı Necmettin Cevheri ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz katıldılar.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Belediyecilik Derneği ile Kon-rad Adenauer Vakfı1 nın Ankara'da ortaklaşa düzenledikleri, "Yerel yönetimlerde Yeniden Yapılanma Semineri"nde yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerin yeniden yapılanması gerektiğini söyledi.

Toplantıya katılan İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, yerel hizmetlerin süratli ve etkin şekilde sunulması için o çevrede yaşayan insanların görüşlerinin alınması gerektiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz da konuşmasında, yerel yönetimlerin demokrasinin okulu olduğunu belirterek, yerel yönetim uygulamalarında çağdaş, teknik ve ilkelere uyulması gerektiğini belirtti.

Demirel, Çankaya Köşkü'nde Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odası yöneticilerini kabul ederek sorunlarını dinledi.

4- ANAP, SHP ve RP'nin, milletvekili ara seçimlerinin 25 Aralık'ta yapılmasına ilişkin yasa önerisi TBMM Genel Kurulu'nda 182'ye karşı 207 oyla reddedildi.

5- Sırpların Bosna-Hersek'te giriştikleri katliam, TBMM'deki siyasi partiler tarafından yayımlanan ortak bildiriyle kınandı. Yayımlanan bildiride, Bos-na-Hersek'e "nefsi müdafaa" olanağı verilmesi için silah ambargosunun kaldırılması, Sırbistan'ın "savaş suçlusu" ilan edilmesi ve BM Barış Gücü Komutanı Michael Rose'un değiştirilmesi istendi.

Bu arada Başbakan Tansu Çiller'in ABD Başkanı Bill Clinton'a bir mektup göndererek, Bihaç'a yönelik Sırp saldırılarının durdurulması için askeri önlemlerin artırılmasını istediği bildirildi.

6- TBMM Mal Varlıklarını Araştırma Komisyonu üyeleri Bosna-Hersek Bü-yükelçiliği'ne bir ziyarette bulundu. Liderlerin Mal Varlıklarını Araştırma Komisyonu Başkan Vekili SHP Erzincan milletvekili Mustafa Kul, ziyaretin malvarlığı araştırması konusunda yapıldığını ve Bosna-Hersek yardımlarının araştırılması için çalışmayı amaçladıklarını ifade etti.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel'i ziyaret etti. RTUK'ün çok onurlu ve zor bir görev devraldığını ifade eden Ecevit, Türkiye'de radyo ve televizyonculuğun büyük bir patlama noktasına geldiğini vurgulayarak, RTUK'ün bu radyo ve televizyonların yayınlarını izlemesinin zorluğuna değindi ve RTUK'ün donanımı ve gereksinimlerinin bir an önce karşılanması gerektiğini ifade etti.

Ecevit, RTÜK'ü ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Özelleştirme Kanunu ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'ne gitmekten vazgeçtiklerini, Anayasa açısından kanunun iki maddesinde mahsur gördüklerini, Başbakan Tansu Çiller'in kendisini telefonla arayarak, 1. ve 42. madde konusunda güvence verdiğini söyledi.

Ecevit daha önce özelleştirme kanununun kaygı duydukları birkaç noktasının düzeltilmemesi halinde Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıklamıştı.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, gazetecileri eleştiren RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a "Sayın Erbakan basına saldıracağına, hakkındaki ve partisiyle ilgili iddialara cevap versin, bu iddialar doğru değilse belgelerini ortaya koysun. RP ve Erbakan demokrasiyi ve basın özgürlüğünü içine sindirememektedir" dedi.

9- Gazeteciler Cemiyetleri ve Basın Konseyi RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı, basına yönelik suçlamalarından dolayı kınadı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından yapılan yazılı açıklamada, başkalarıyla ilgili yolsuzluk haberlerinin yazılmasından memnun olan Necmettin Erbakan'ın kendisiyle ilgili iddialar ortaya atıldığında takındığı telaşlı ve sinirli tavrın düşündürücü olduğu kaydedilerek, "Erbakan'ın, hakkındaki iddiaları açıklığa kavuşturmak ve yargı yolunu seçmek yerine, basına saldırıya geçmesinin nedenlerini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz" denildi.

10- Tunceli'de PKK'lı teröristler ile güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 15 terörist öldürüldü.

Sivas ve ilçelerinde PKK'ya karşı yaklaşık iki aydır sürdürülen operasyonlarda da 23 terörist öldürülürken, 13 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu. Operasyonlar sırasında 4 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

11- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Sosyalist Enternasyonal'in toplantılarına katılmak üzere SHP'nin Onursal Genel Başkanı Erdal İnönü ile birlikte Budapeşte'ye gitti. Karayalçın, Budapeşte'ye giderken uçakta gazetecilerin gündemdeki konularla ilgili sorularını yanıtladı.

12- Hırvatistan güçleri ile bu ülkede Krayina bölgesinde bağımsızlık ilan eden Sırplar arasında 29 Mart'taki ateşkesten sonra dün ağır silahların kullanıldığı çatışmalar olduğu bildirildi.

Hırvatistan Savunma Bakanı Gojko Susak, düzenlediği basın toplantısında, BM tarafından güvenli bölge ilan edilen Bihaç'ın Sırpların eline geçmesi durumunda Bosna-Hersek'te süren savaşa katılacaklarını söyledi.

Bu arada Bosnalı Sırplar'in Krayina bölgesinde görev yapan 7 Ukraynalı BM askerini rehin aldıkları bildirildi.

Öte yandan Bihaç'ta çatışmaların devam ettiği ve Bosnalı Sırpların kenti ağır toplarla bombalamayı sürdürdüğü bildirildi. Hükümet birliklerinin sözcüsü, bombardımanda 40-50 kişinin öldüğünü ya da yaralandığını söyledi.

2 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı yazılı açıklamada, haftalık bir dergide çıkan "Demirel, Çiller'i Amerikaya şikayet etti" haberinin gerçek olmadığını bildirdi. Demirel açıklamasında, "Cumhurbaşkanlığı görevine geldiğim 16 Mayıs 1993'ten beri, devlet organlarının uyum içinde çalışmasına azami gayreti gösterdim" dedi.

2- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'nın Meclis'te kabul edileceğini söyleyerek, bazı basın organlarında bu yasa ile ilgili gerçeği yansıtmayan beyanların yer almasının bir engel teşkil etmemesi gerektiğini vurguladı. Moğultay, Türkiye ile ilgili sıkıntıların aşılabilmesi için bu yasanın beklemeye tahammülü olmadığını da belirtti.

3- Yükseköğretim Personel Yasası’nda yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'na vekalet eden SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın, Bos-na-Hersek konusunun görüşüldüğü NATO toplantıları yerine Sosyalist Enternasyonal toplantılarına katılmasını eleştirerek, bunu bir sorumsuzluk olarak değerlendirdi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Diyarbakır ve Tunceli'de sürdürülen operasyonlar sırasında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 52'sinin öldüğü, operasyonlarda 3 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

6- Tango sanatçısı Şecaattin Tanyerli İstanbul'da öldü.

7- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantısı için bulunduğu Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de çeşitli ülke liderleriyle ikili temaslarda bulundu. Karayalçın burada yaptığı açıklamada, AGİK toplantısı öncesinde sosyal demokrat ve sosyalist partilerden destek istediklerini söyledi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüşmek üzere İsviçre'ye gitti. Denktaş İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Gali ile görüşme taleplerinin kendilerinden geldiğini söyledi.

9- NATO Dışişleri Bakanlan'nın Brüksel'de dün yapılan toplantısından sonra yayımlanan ortak bildiride, "NATO'nun, Avrupa'da istikrar ve güvenliğin takviyesinde oynadığı temel rolün ele alındığı" belirtilerek, "NATO, her zaman birlikte paylaşılan dairleri ileri götürmeye ve ortak çıkarları savunmaya kararlı ülkelerden meydana gelen siyasi bir birlik olmuştur" denildi.

Toplantıda, birliğin genişlemesi ve yeni üyelerin ortaklığa alınması kabul edildi. Bu karar ile eski Doğu Bloku ülkelerine üyelik yolu açılmış oldu. Kararı tepkiyle karşılayan Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev yaptığı açıklamada, ülkesinin Barış için Ortaklık (BİO) anlaşmasını imzalamayı bir süre ertelediğini söyledi.

10- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Sevarnadze Bulgaristan'da yayımlanan bir dergiye yaptığı açıklamada, gerekli tedbirlerin zamanında alınmaması halinde Kafkasya'da çok yakında büyük bir savaşın çıkabileceğini ileri sürdü.

11- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Almanya Başbakanı Helmut Kohl'e gönderdiği mektupta, Almanya'nın Essen kentinde yapılacak Avrupa Birliği zirve toplantısına Türkiye, Malta ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin de çağrılması gerektiğini söyledi. ANSA ajansının haberine göre Berlusconi, bu üç ülkenin AB ile anlaşmalı, aday ülkeler olduğunu hatırlattı.

12- Filipinler'de adalar arası sefer yapan bir feribotun batması sonucu 150 kişinin öldüğü bildirildi.

3 ARALIK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller'in dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdiği söyleşisi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Tansu Çiller'in eşi Özer Uçuran Çiller'in, hiçbir resmi sıfatı bulunmamasına karşın İngiltere, Almanya ve Fransa'nın Ankara'daki büyükelçileriyle Başbakanlık Konutu'nda bir araya gelerek Turkish Daily News gazetesi Genel Yayın Müdürü gazeteci İlnur Çevik'in de bulunduğu bir toplantıda gümrük birliği konusunda görüş alışverişinde bulunması konusunu Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Başbakan Tansu Çiller ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Karayalçın, Dışişleri Bakan Vekili olarak Başbakan ile birlikte AGİK toplantısına katılmak üzere Macaristan'a gideceğini buradan Cenevre'de yapılacak olan İslam Temas Grubu'nun Bosna-Hersek'e ilişkin toplantısına katılacağını bildirdi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve-CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti. Karayalçın MHP Genel Başkanı Türkeş'i ziyareti sırasında, Terörle Mücadele Yasası'nda düşünceyi açıklama özgürlüğüne ilişkin değişiklikler öngören tasarı (TYMT) için öne sürülen savların doğru olmadığını savunarak, 'Tasarı ile ne Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 163. maddesi geri getirilir, ne de bölücülüğe prim verilir. SHP hiçbir şekilde bölücü bir gelişmeyi desteklemez" dedi.

Türkeş ise konuşmasında, "Üniter yapının korunmasına ilişkin düşüncelerinize yüzde yüz katılıyoruz, ancak tasarı, terörle mücadele etmeme yasasıdır, destek vermeyiz" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Karayalçın'a "demokratikleşmeye yönelik her adımı destekleyeceklerini" söyledi.

5- Özgür Ülke gazetesinin İstanbul'daki Cağaloğlu ve Kumkapı büroları ile Ankara bürosuna yapılan saldırılarda 1 kişi öldü 19 kişi yaralandı.

Olayla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'n-de gazetecilere yaptığı açıklamada, olayı gerçekleştirenleri kınadığını ve bu çeşit işleri nefretle karşıladığını belirterek, herkesten Türkiye'nin huzur ve sükutu konusunda dikkatli olmalarını istedi. Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Demirel, hak iddiası peşinde olanların, bunu kendisinin yapmaya kalkışmaması gerektiğini bildirdi.

Saldırı siyasi parti liderlerince de kınandı.

6- Gazeteci-yazar Burhan Arpad İstanbul'da öldü.

7- Bingöl'ün Ilıcalar beldesine bağlı Alatepe köyünde çığ düşmesi sonucu 3 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

8- Brüksel'de dün yapılan Temas Grubu toplantısından sonra yayımlanan sonuç bildirgesinde ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya'nın Sırplara "e-Şit ve dengeli anayasal düzenlemeler" yapılmasını önerme konusunda görüş birliğine varıldığı kaydedildi. Ancak Sırpların lideri Radovan Karadziç bu konuda yaptığı açıklamada, söz konusu önerinin yeterli olmadığını, bunalımın çözümlenmesi için Bosnalı Sırpların kurduğu "Bosna Sırp Cumhuriyeti'Yıin egemenliğinin Batı tarafından tanınmasının şart olduğunu belirtti.

9- Çeçenistan'da, Devlet Başkanı Cahar Dudayev yönetimine karşı mücadele eden muhalefet güçlerinin Artun kentine düzenledikleri hava saldırısında 15 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Macaristan'da dün meydana gelen tren kazasında ilk belirlemelere göre 29 kişi öldü, 56 kişi yaralandı.

4 ARALIK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Avrupa Güvenlik İşbirliği (AGİK) konferansına katılmak üzere Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye gittiler. Çiller, Dışişleri Bakan Vekili sıfatıyla zirveye katılan Karayalçın ile birlikte Esenboğa Havaalanı'ndan hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında AGİK'i eleştirerek, "AGİK'in çatışmaları önleme ve ihtilafları çözümleme alanında kabul etmiş olduğu ilke ve mekanizmalara rağmen başarılı olduğunu söylemek mümkün değildir. Başından beri Bosna işine girmemiştir. Halihazırda, Azeri-Ermeni ihtilafının çözüm yeri olarak AGİK görünmektedir. Bu itibarla AGİK'in bu alanda başarılı olması, geleceği bakımından da önem taşımaktadır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, 5 Aralık 1934'te kadınlara seçme-seçilme hakkı verilmesinin 60. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türk kadınının siyasal yaşama ve demokrasinin inşaasına katkısına dikkat çekerek, "Türk kadını, bugünden tezi yok, siyasete daha fazla ağırlığını koymalı, bir insan hakkı olarak kabul ettiğimiz siyasette yerini daha yoğun şekilde almalıdır" dedi.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul ve Ankara'da Özgür Ülke gazetesinin bürolarında meydana gelen patlamalarla ilgili olarak "Bu tür olayların arkasında, önünde kim vardır, bütün bulguları inceliyoruz. Mala ve cana karşı olan saldırıları devletin himaye etmesi mümkün değildir. Provokasyon olabilir veya fraksiyon ayrılıkları olabilir" dedi.

4- Yap-İşlet-Devret Yasası'nda değişiklik yapan yasa Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Türkiye ile Ukrayna arasında, askeri alanda eğitim, teknik ve bilimsel işbirliği yapılmasına ilişkin imzalanan anlaşma, Bakanlar Kurulu'nca onaylandı. Resmi Gazete'de yayımlanan anlaşma, askeri eğitim, teknik, bilim, lojistik ve savunma sanayii alanlarında üzerinde anlaşmaya varılan faaliyetler uyarınca, personel, bilgi ve tecrübe değişimini kapsıyor. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ile Ukrayna hükümeti adına Savunma Bakanı Orgeneral Vitali Radetski tarafından 27 Temmuz 1994'te Ankara'da imzalanan anlaşma, 5 yıl süreyle geçerli olacak.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, İstanbul'da düzenlenen Anadolu Grubu'nün toplantısında yaptığı konuşmada, Kürt sorunundan özelleştirmeye Türkiye'nin 1994 yılını değerlendirdi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, Özgür Ülke gazetesine yapılan bombalı saldırıların doğrudan devlete, devletin saygınlığına ve demokrasiye karşı bir suikast olduğunu söyledi.

8-BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu İstanbul'da yaptığı açıklamada, güvenli bölge ilan ettikleri Bihaç'ı savunamayan, NATO ve BM'nin güvenilirliğinin kalmadığını belirterek, "Sırplar, Bihaç'ta Müslümanları değil NATO ve BM'yi yenmiştir" dedi.

9- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yapılan açıklamaya göre, kasım ayında Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) ürünlerine yapılan zam yüzde 4.1 oranında kalırken özel sektörde fiyatların bir önceki aya göre yüzde 7.3 oranında arttığı, toptan eşya fiyatlarının, 1994 yılının 11 aylık döneminde yüzde 130.3 oranında artarken, yıllık enflasyon yüzde 137 oranında gerçekleştiği bildirildi.

10- Çeşitli nedenlerle belediye başkanlıklarında meydana gelen boşalmalar ve yeni belediye teşkilatı kurulan 3 ilçe ve 12 belde de yapılan yerel ara seçimlerde DYP 3, RP 5, ANAP 3, SHP 1 ve bağımsız 1 aday belediye başkanlıklarını kazandılar.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'ın Hazro ilçesindeki operasyonlar sırasında çıkan çatışmada 5 terörist öldürüldü.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İsviçre'nin Cenevre şehrinde BM Genel Sekreteri Butros Gali ile yaptığı görüşme hakkında Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.

13- Almanya'nın Frankfurt şehrinde Federal Basın Dairesi tarafından düzenlenen Türk-Alman gazeteciler semineri sona erdi.

14- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, BBC televizyonuna dün yaptığı açıklamada Batı Temas Grubu'nün Bosna barış planı, savaşan taraflarca kabul edilmediği taktirde BM Koruma Gücü'nün (UNPROFOR) birkaç hafta içinde Bosna-Hersek topraklarından geri çekileceğini belirtti.

5 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkının verilmesinin 60.yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, bu hakkın 60 yıl önce tanınmasının, toplumumuzun çağdaş uygarlık hedefine yönelik ilerlemesinde önemli bir adım olduğunu bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 12. Vakıflar Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, vakıfların, bazı kamu hizmetlerinin görülmesinde yardımcı olduğunu ve sosyal adeleti sağladığını belirtti ve 'Vakıflarımızın çalışmalarını takdirle ve memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Cern Kozlu'nun TBMM Başkanlığı kanalıyla kendisine yönelttiği öğretmenlere silah dağıtılmasına ilişkin soru önergesini cevaplandırırken, Güneydoğu'da görev yapan öğretmenlerin can güvenliklerini korumak amacıyla yoğun biçimde silah edinmek istediklerini belirterek "Öğretmenlere silah temininde kolaylık sağlanarak teröriste karşı can güvenliğini korumalarına yardımcı olunmasına işaret etmeyi" amaçladığını söyledi.

4- SHP Grup Başkanvekili Adnan Ekmen Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Macaristan'daki AGİK toplantısı öncesinde Özgür Ülke Gazetesi'ne saldırıda bulunulmasının rastlantı olmadığını savundu.

5- RP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, DYP'nin, Anayasa Mahkemesi kararına sığınarak ara seçimlerin aralık ayında yapılmaması için elinden geleni yaptığını ileri sürdü.

6- BBP Genel Sekreteri Esat Bütün parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 19 Aralık olarak hedeflenen Gümrük Birliği'ne geçiş tarihinin Türkiye için tam bir çıkmaz olduğunu, Avrupa Topluluğu'nun Türkiye'yi hiçbir zaman aralarında görmek istemediklerini söyledi.

7- Ankara 4. İş Mahkemesi, Harb-İş Sendikası'nı konfederasyon üyeliğinden ihraç etmesine ilişkin Türk-İş Disiplin Kurulu kararını iptal etti.

8- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel Ankara'da yaptığı açıklamada, bazı özel radyo ve televizyonların yayın ilkeleri konusunda hala duyarlı hareket etmediklerini belirterek, aynı ilkenin üst üste ihlalinin "yayın durdurma" cezasını öngördüğünü bütün yayın kuruluşlarına bir kez daha hatırlattı.

9- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar güvenlik ve vatandaşlık konularını kapsayan görüşmelerde bulunmak üzere Almanya'ya gitti. Ağar hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Almanya ile iyi olan ilişkilerimizin son zamanlarda ivme kazandığını belirterek meselelere karşı Almanya'nın son derece olumlu bir görüşü olduğunu ifade etti.

10- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) zirvesi Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de başladı. 53 ülkenin katıldığı toplantıda Türkiye'yi Başbakan Tansu Çiller ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakan Vekili Murat Ka-rayalçın temsil ediyor.

Başbakan Tansu Çiller zirvede yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek konusuna değinerek "Boşnaklarla Azerilerin ıstırabına başımızı çeviremeyiz. Barış bölünemez. Bosna'da olduğu gibi binlerce azeri de mülteci oldu. Artık nüfuz bölgeleri kavramına yer yok" dedi. Konuşmasında iç politikaya da değinen Çiller, Batılı liderlere 'Türkiye'de AGİK yükümlülüklerine uygun olarak insan hakları sicilini düzeltmek için ulusal konsensüs bulmaya çalışıyoruz. Devlet tarafından olsun, terörist tarafından olsun insan hakları ihlalleri kabul edilemez" dedi.

Eski Sovyetler Birliği'ndeki gelişmelerin dünyayı büyük ölçüde etkilediğini ifade eden Başbakan, bunun etkilerinin Avrupa'da olduğu kadar hiçbir yerde görülmediğini söyledi.

11- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç AGİK zirvesinde Yaptığı konuşmada, Bosna'nın sorununun Batı'nın bir güçsüzlük örneği olduğunu belirterek "BM ve NATO bugüne kadar Bosna'da tehlike içindeki tek bir kenti bile kurtaramadı" dedi.

12- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de başlayan AGİK zirvesinde düzenlenen törende ABD Devlet Başkanı Bill Clinton, Rusya Devlet Başkanı Bo-ris Yelisin ve Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma bir araya geldi. Törende Ukrayna Devlet Başkanı Kuçma, "Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anl-laşması"nı imzaladı.

Bu arada ABD ile dağılan SSCB arasında 1991 yılında imzalanan Stratejik Silahların İndirimi Antlaşması (START 1) yürürlüğe girdi.

13- AGİK zirvesinde yapılan "NATO'nun Genişletilmesi" tartışmasında, ABD Başkanı Bill Clinton, hiçbir ülkenin veto hakkı olmadığını söyleyerek Rusya'nın AGİK'de daha etkili bir rol üstlenebileceğini belirtti ve "NATO'nun genişletilmesinden sonra diğer bazı örgütlerin barış için özel yükümlülükler almaları gerektiğini" vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin ise NATO'da yapılmak istenilen değişikliği Rusya'nın kaygı ile izlediğini belirterek "NATO, yeni Avrupa'da yeni bir rol arıyor. Bu arayışın yeni sorunlar getirmemesi önemlidir. NATO, Avrupa'yı parçalamak için değil, birleştirmek için var olmalıdır" dedi.

14- Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov, Ceçenıslan'da geçen hafta düzenlenen hava saldırılarını Rus ordusu uçaklarının gerçekleştirdiğini kabul ederek, barış görüşmelerinin çıkmaza girmesi durumunda Moskova'nın saldırılarını yineleyebileceği tehdidinde bulundu.

15- İtalya'da geçen pazar günü yapılan yerel seçimleri Demokralik Sol Parti kazandı.

6 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, milletvekillerini ağır işçi sayan ve her hizmet yılı için üç ay fiili hizmet zammı uygulanmasını içeren yasayı onayladı.

2- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de gerçekleştirilen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi (AGİK) zirvesine katılan Başbakan Tansu Çiller, Türkiye'ye döndü. Başbakan Çiller, Ankara Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, AGİK toplantısı ve gerçekleştirdiği temaslara ilişkin bilgi verdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en kritik dönemini yaşadığı dış politika alanında sahipsiz durumda olduğunu belirterek, Türkiye açısından önemli dış gelişmeler yaşandığını ve terörle mücadelenin "bazı mihraklarca" Türkiye'nin Batı'dan izole edilmesi için kullanma çabalarının arttığına dikkat çekti.

4- Sağlık Bakanlığı'na bağlı yataklı tedavi kurumlarının özelleştirilmesine ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre belirli bir zaman dilimi içerisinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı tüm devlet hastaneleri özelleştirilecek.

5- TBMM'de, bütün partilerin ortak kararıyla Bosna-Hersek Araştırma Komisyonu kuruldu. 7 milletvekilinden oluşan Komisyon Bosna-Hersek'e giderek incelemeler yapacak ve Bosnalı müslümanlara moral desteği verecek.

6- Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Rıza Ulucak Ankara'da yaptığı açıklamada, Bosna'daki son durumun batının gerçek yüzünü ortaya çıkarttığını ifade ederek, "Bu gerçek yüz aslında herkesin bildiği ve anladığı gibi dile getirmekten kaçındıkları İslam düşmanlığıdır" dedi.

7- Türkiye ile Bulgaristan ilk defa 1993 yılında imzaladıkları Askeri Eğitim işbirliği Anlaşması'nın 1995 yılı uygulama planını Ankara'da imzaladılar. Anlaşmaya Türkiye adına Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ahmet Çörekçi, Bulgaristan adına da Genelkurmay Başkanı 1. yardımcısı Korgeneral Petko Pro-kopıev imza koydular.

8- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı'nın (AGİK), Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapılan zirvesi, Bosna konusunda anlaşma sağlanamadan sona erdi. Rusya'nın engellemesi nedeniyle Bosna sorunu zirvenin sonuç bildirgesinde yer almadı. Dağlık Karabağ'a ise AGİK şemsiyesi altında 3 bin kişiden oluşan bir uluslararası barış gücü gönderilmesi kararlaştırıldı. Ancak AGİK kararının BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christine Shelley yaptığı açıklamada, Türkiye'de, Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan DEP eski milletvekillerinin yargılanmasından "kaygı" duyulduğunu bildirerek, bakanlığının, Ankara'yı bu konuda diplomatik yollardan etkilemeye çalıştığını belirtti.

7 ARALIK 1994

1- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe bakanlığı ile ilgili olarak Zaman gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Beyaz Rusya yönetiminin iki Türk idari ataşesini somut hiçbir gerekçeye dayanmadan istenmeyen kişi ilan etmesine yönelik aldığı kararla ilgili olarak "bu olayın bir provokasyon olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bu haksız ve talihsiz karar üzerine Beyaz Rusya ile tüm üst düzey temaslar iptal edildi" dedi.

Ataman, ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christine Shelley'in eski DEP milletvekillerinin yargılanmalarıma ilgili yapmış olduğu açıklamasının demokrasi ve uluslararası hukukun temel ilkeleriyle bağdaşmadığını söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Ankara'da Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İdari ek hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, bugün Türkiye'de 57 üniversite'nin bulunduğunu kaydederek, "Vatandaşlarımızdan her ile bir üniversite konusunda büyük destek alıyoruz. Hedefimiz her ile bir üniversite" dedi.

4- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın, "Hazine Müsteşarlığı" ile "Dış Ticaret Müsteşarlığı" olarak ikiye ayrılmasını öngören Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda değiştirilerek kabul edildi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çiller'in AGİK toplantısına katılmak üzere Budapeşte'ye giderken söylediği, "RP'nin de kapatılmasının gündeme gelebileceğine" ilişkin sözlerini eleştirdi. Genel başkanların mal varlığını araştıran Meclis Araştırma Komisyonun'da siyasi partilerle ilgili usulsüzlük iddialarını bu komisyonun inceleyemeyeceğini belirten Erbakan, "Bir partiye eğer usulsüz fazla para girişi olmuşsa, bu parti kapatma nedeni değildir. Eğer RP hakkında da böyle bir şey bulabilirlerse, bu fazla para Hazine'ye aktarılır" dedi.

6- DGM Başsavcısı Nusret Demiral, Cumhuriyet gazetesinin ABD ve Avrupa'dan DEP davası kararı ile hükümete baskı yapıldığına ilişkin sorusunu yanıtladı. Demiral, "Mahkemenin kararı ne olur bilemeyiz. Ancak yargıya kimsenin baskı yapma cesareti olmadığı bir Türkiye'de yaşıyoruz. Bunu herkes bilsin" diyerek bu yöndeki baskıların mahkemeyi etkilemeyeceğini söyledi.

7- Hozat Cumhuriyet Savcılığı, Tunceli'de PKK'ya yönelik olarak 17 Ey-lül'de başlatılan operasyonlarda kaybolan 17 kişi hakkında soruşturma başlattı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Tunceli

ve Mardin'de güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda 10 terörist öldürüldü.

9- BM sözcüsü Yarbay Jan-Dirk Von Merveldt Saraybosna'da yaptığı açıklamada, yoğun Sırp saldırıları altında bulunan Bosna-Hersek'in kuzeybatısındaki Bihaç bölgesinde görev yapan 1200 barış gücü askerinden üçte birini çekeceğini açıkladı. Merveldt, kısmi geri çekilme kararının Sırp kuşatması altındaki bölgede görev yapan barış gücü askerlerine erzak ve malzeme göndermekte yaşanan zorluklardan kaynaklandığını belirtti.

10 - Çeçeriistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Pavel Graçov ile görüştükten sonra bir basın toplantısı düzenleyerek, "bütün Rus esirlerin serbest bırakılacağını" belirtti ve Graçov ile çok olumlu bir görüşme yaptıklarını, savaştan kaçınılması için birçok noktada anlayış birliği sağladıklarını söyledi.

8 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Egeli sanayici ve işadamlarını Çankaya Köşkü'nde kabul ederek görüştü. Toplantıda konuşan ESİ AD Başkanı Oğuz Tatış, son dönemlerde antilaik gelişmelere dikkat çekerek, "Kendi gibi düşünenlere inanan, kendi gibi düşünmeyenleri laik olarak değerlendiren ve düzeni değiştirmek isteyen gelişmeler var. Türkiye'nin tarihin derinliklerinde kalan meselelerini tartışma zamanı yoktur. Zıtlaşmalar sert yaklaşımlarla değil, ancak birleştirici, aydınlatıcı çabaların yoğunlaşmasıyla ortadan kaldırılmalıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel de yaptığı konuşmada, hiç kimsenin rejimden ümidini kesmemesini istedi ve 'Türkiye'nin laik demokratik.bir hukuk devleti olduğunu ve devletin teminatının yine kendisi olduğunu" söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Başbakanlık Konutu'nda dün akşam SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ve insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu başkanlığındaki İnsan Hakları Yüksek Danışma Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. 'Türkiye'deki insan hakları ihlallerinin" gündeme geldiği toplantıdan sonra Köylüoğlu gazetecilerin soruları üzerine, Başbakan'm, "Karakolda işkence olayı gündeme getirilmeksizin nasıl bilgi alınır, o yöntemi geliştirmek için bize proje geliştirmemizi söyledi" dedi.

3- Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakan Vekili Murat Karayalçın, Hırvatistan ve Bosna-Hersek dışişleri bakanlarının katılımıyla Zag-rep'te gerçekleştirilen üçlü toplantı sonrası Ankara'ya döndü. Karayalçın Esen-boğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, üçlü toplantıda son derece yararlı kararların alındığını söyledi ve Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Türkiye'nin Bosna'da bulunan BM Barış Gücü'nün geri çekilmesine karşı olduklarını belirterek, "Ancak BM Barış Gücü Bosna'dan ayrılacaksa, İslam ülkeleri olarak bu boşluğu doldurabiliriz" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek yakında yürürlüğe girmesi beklenen "Rekabetin Korunması Hakkındaki Yasa" hakkında bilgi verdi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında mal varlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı gündem dışı konuşmada, üzerinde çalışılan ve yeni uzlaşma aranan Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'na (TMYT) karşı çıktı. Tasarının, çelişki, adaletsizlik ve tutarsızlıklarla dolu olduğunu savunan Ecevit, yasanın TBMM Genel Kurulu'ndan geri çekilerek yeniden hazırlanmasını istedi.

Bu konuda bir de basın toplantısı düzenleyen Ecevit, tasarının daha Meclis'te görüşülmeye başlamadan, toplumda yeni gerilim ve kutuplaşmalara yol açtığına dikkat çekerek, tasarıyla hiçbir eğilimin tatmin edilmediğini söyledi.

7- DEP kökenli 7 eski milletvekili Ahmet Türk, Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle, Selim Sadak, Sırrı Sakık ile Şırnak bağımsız milletvekili Mahmut Almak yargılandıkları Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde (DGM), toplam 89 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çarptırıldılar. "Bölücülük propagandası yapmak, PKK üyesi olmak, PKK'ya yardım ve yataklık etmek" suçlarından 3 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında değişen ağır hapis cezalarına mahkum edilen sanıklardan Sırrı Sakık ve Mahmut Almak tutuklu kaldıkları süre ve verilen hapis cezası dikkate alınarak tahliye edildiler.

Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral, DEP davasının karara bağlanmasından sonra Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Demiral, 1 No'lu DGM'nin DEP kökenli 7 eski milletvekili ile Şırnak Bağımsız milletvekili Mahmut Almak hakkında verdiği hapis cezalarını "yetersiz ve hatalı" bularak kararı temyiz ettiğini belirtti.

Başbakan Tansu Çiller basın mensuplarının DGM'nin DEP davasında verdiği kararı ile ilgili sorularını yanıtlarken, "Yargı bağımsızdır. Kararları kendisine aittir. Yargıtay'a ve daha sonra gerekirse Avrupa insan Hakları Komisyonu'na temyiz ve başvuru yolu açıktır" dedi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz konuyla ilgili yorum yapmak istemediklerini belirttiler.

İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal yaptığı açıklamada, DGM'nin aldığı kararla barış, demokrasi ve insan haklarının mahkum edildiğini öne sürerek, "Bu karar Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'ndan döner" dedi.

Bu arada Almak'ın durumunu değerlendiren TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, "Şırnak milletvekili Mahmut Almak'ın, milletvekilliği sıfatı devam etmektedir. DGM'nin Almak hakkındaki kararı için Yargıtay yolu açıktır. Karar Yargıtay tarafından onaylanıp kesinleştiği takdirde,"mahkumiyet kararı Anaya-sa'nın ilgili hükümlerine göre Meclis'imizin organ ve kurullarında değerlendirilmek suretiyle gerekli işlem yürütülür. Sayın Almak, mahkemece tahliye edilmiş olduğuna göre, bu aşamada milletvekilliği görevini sürdürmesinde yasal bir engel bulunmamaktadır" dedi.

8- Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) tarafından düzenlenen 2. Türk Jünyası Yazarlar Kurultayı Ankara'da başladı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel kurultayın açılışında bir konuşma yaptı.

9- İstanbul Ticaret Odası'nın meclis toplantısında konuşan Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Osman Birsen, 1995 yılının enflasyonla mücadele yılı olacağını ifade ederek, "12 aylık dönemde enflasyon oranını yüzde 20 olarak belirledik" dedi.

10- Bosna'daki BM Koruma Gücü Komutanı General Michael Rose, Bosnalı Sırplar'm televizyonuna yaptığı açıklamada, Boşnak ve Sırplara çağrıda bulunarak, bölgedeki barış gücüne asker sağlayan ülkelerin geri çekilmeyi tartıştıkları sırada, barış sürecini engellememelerini istedi.

11- Filistin özerkliği konusunda bundan sonra atılacak adımları görüşmek üzere Gazze'de İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres'le bir araya gelen Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Yaser Arafat, barış sürecinden umutlu olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı Peres de görüşmeden sonra verdiği demeçte, "Her ikimiz de bugün görüşülen şıklar üzerinde düşüneceğiz. Yarın belki gelecek için önemli bir adım atacak durumda oluruz" dedi.

öte yandan Ortadoğu turunu tamamlayarak ülkesine dönen ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, İsrail'den ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, Tel Aviv'deki görüşmelerde İsrail hükümetinin, Filistinliler'e karşı tutumunu barış anlaşması çerçevesinde yürütmeye söz verdiğini kaydetti.

9 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da gazetecilerin DGM'de sona eren DEP davası ile ilgili sorularını yanıtlarken, DEP olayında mahkemenin özgür iradesiyle karar verdiğini belirterek, cezalar için az veya çok verilmiş şeklinde bir yorumun doğru olmayacağını söyledi. Demirel, ayrıca kararın üst mahkemelerde görüşülmesi konusunda hukuki yolların açık bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Başbakan Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye dışındaki bazı Avrupa ülkelerinde de terörist örgütlerle ilişkileri nedeniyle mahkum olan parlamenterler olduğunu vurgulayarak, kararın Yargıtay'a ve Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na temyiz ve başvuru yolunun açık olduğunu söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi milletvekillerinden 33'ü ortak bir bildiri yayımlayarak, gelinen noktanın kendilerini umutsuz ve karamsarlık içine ittiğini bildirdi.

SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da yaptığı açıklamada, mahkemenin kararına saygılı olduklarını, ancak karardan üzüntü duyduklarını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller izmir Ticaret Odası'nın kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 1994'ün zor bir yıl olduğunu belirterek "Eski düzenle devam edemeyiz. Bu düzeni mutlaka değiştirmeliyiz. Özelleştirme bir siyasi güç değişimidir" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller İngiltere'de yayımlanan The European gazetesine verdiği demeçte, Türk askerinin Bosna'dan çekilen en son birlik olacağını söyledi. Çiller, "Bosna'ya birlik göndermiş bir ülkenin başbakanı olarak Fransa ve İngiltere'nin bölgedeki barış gücü askerlerini geri çekmeyecekleri umudundayım" dedi.

4- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Tansu Çiller'in; işkenceyi, bir insanlık suçu olarak değerlendirdiği, bu davranışları nerede olursa olsun ortadan kaldırmak için her türlü çabayı göstermeye ve gerekli önlemleri almaya kararlı oldukları bildirildi.

5- Dışişleri Bakan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Türkiye gazetesine verdiği demeçte, Cenevre'de yapılan İslam Ülkeleri Bosna Temas Grubu Toplantısı hakkında bilgi verdi.

6- Anayasa Mahkemesi, TEK'in özelleştirilmesini öngören 3974 sayılı yasanın "devlet elindeki enerji tesislerinin satışı" hükmünü içeren ek 1. maddesinin son fıkrasını iptal etti.

7- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, Milliyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde geçen hafta içinde gerçekleştirdiği Meksika ziyareti konusunda bilgi verdi.

8- TBMM Genel Kurulu'nda, müzik, sahne, gösteri, film, sinema, tiyatro gibi güzel sanat dallarında çalışanların, sigortasız geçen hizmetlerini, SSK'ya borçlanarak sigortalı sayılmalarına ilişkin yasa teklifi kabul edildi.

Genel Kurulu'nda, Çocuk Hakları Sözleşmesi "çekinceli" olarak kabul edildi. Türkiye, Lozan Antlaşması'nda öngörülen hükümler çerçevesinde, "azınlık" çocuklarının dil ve dinini öğrenme, yayma hakkını içeren 17, 19 ve 30. maddelerine çekince koydu.

Ayrıca, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nı iki ayrı müsteşarlık yapan kanun tasarısı da kabul edildi.

9- Bosna Hersek'te yaşanan Sırp saldırılarını ve katliamları araştırmak üzere, Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Ankara'da toplandı. Toplantıya Başbakan Tansu Çiller yaptığı konuşmada, özelleştirmedeki gecikme nedeniyle, enflasyon ve bütçe açığı hedeflerini tutturamadıklarını söyledi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Halis Komili de 1995 yılı ekonomik hedeflerinin gerçeklerden çok uzak olduğunu vurguladı.

Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Rahmi Koç ise Türk sanayisinin rekabet şansının ortadan kaldırılmaması için hükümetin, gümrük birliği ile ilgili hazırlanan yasalarda sanayicilerle işbirliği içinde olması gerektiğini söyledi.

11- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Mali Şube Ekipleri'nin düzenlediği operasyonlarda 3 milyon sahte ABD Doları'nın (yaklaşık 110 milyar) ele geçirildiği bildirildi.

12- Çin'de bir sinemada çıkan yangında 310 kişinin yanarak öldüğü, 130 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 ARALIK 1994

1- İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin BM Genel Kurulu'nda onaylanışı nedeniyle Ankara'da kutlanan İnsan Hakları Günü'ne Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör özden ve insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu katıldı.

Cumhurbaşkanı Demirel açılışta yaptığı konuşmada, "Hukuk üstünlüğüne dayanan demokratik devletin, hakların ihlalini önlemesi gerekir. Çoğu yerde demokratik hakların ihlalcisi devlettir. Hakların korunması devletten başlar. Bir devletin adını demokratik koymak yetmiyor: Onun kurumlarını koruyacaksınız ve onun bilinci halkınızda olacak. Biz bunu tümüyle yapmış değiliz" dedi.

2- TBMM Televizyonu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in açış konuşması ile yayına başladı. Demirel yaptığı konuşmada, bu yayınlarla Meclis'teki faaliyetlerin vatandaşlar tarafından daha iyi bir şekilde izlenebileceğini, Meclis ve siyasetçi üzerine yapılan bazı haksız eleştirilerin giderilebileceğini söyledi.

Açılışta TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ve diğer siyasi parti genel başkanları da birer konuşma yaptılar.

3- TBMM'de kabul edilen 4054 Sayılı "Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun" Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi"nden konuyla igili olarak yapılan açıklamada, rekabetin sağladığı yararların ekonominin tüm alanlarında görülmesinin sağlanacağı belirtilerek, "Onaylanan bu kanunla ülkemizde piyasa ekonomisinin kurallarına göre işletilmesine yönelik önemli bir aşama kaydedilmiş olacaktır" denildi.

4- TBMM'nin Lozan Anlaşması'na dayanarak, sözleşmenin "azınlık" statüsünün belirlenmesinde "dil, soy ve yerli haklar" ölçütlerini getiren 17, 29 ve 30. maddelerini "çekinceli" onayladığı Çocuk Hakları Sözleşmesi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandı.

5- İlk Kadın Mitingi'nin 75'inci yıldönümü nedeniyle Kastomonu'da düzenlenen törende konuşan Başbakan Tansu Çiller konuşmasında, terörle mücadele konusunda kadınlardan destek istedi ve "Bundan 75 yıl önce sizlerin ruhuyla şaha kalkan bir ses vardı. Bu ses vatanımız birdir, bölünmezdir" dedi.

6- Bir süre önce bombalı saldırılara uğrayan Özgür Ülke gazetesini desteklemek amacıyla Taksim ve Beyoğlu'nda "sembolik" olarak gazete satmak isteyen bir grup politikacı, sanatçı ve yazar polis tarafından engellendi. Özgür Ülke'nin dün1 yayımlanan sayısı ise İstanbul 1 nolu DGM tarafından toplatıldı.

7- Adana Hipodromu'na yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu 2'si ağır 16 kişi yaralandı.

8- Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, RTÜK olarak bağımsız, bağlantısız ve özerk bir kuruluş olduklarını belirterek, "Nereden gelirse gelsin herhangi bir baskı bizim için kesinlikle etkili olamaz. Biz siyaset ve medya önünde eğilip bükülecek bir kurul olamayız" dedi.

9- Avrupa Birliği (AB) Essen Zirvesi tarafından, 19 Aralık'ta Brüksel'de yapılacak "Türkiye-AB Ortaklık Konseyi" toplantısında Türkiye ile "Gümrük Birliği" anlaşmasının imzalanmasını öngörülmesine karşın, Türkiye'nin 1 Ocak'ta "Gümrük Birliği"ne geçmesine ilişkin olur 'Yunan Vetosu" ve "DEP Davası" nedeniyle verilmedi.

Bu arada AB tarafından Bosna-Hersek konusunda "Eski Yugoslavya Deklarasyonu" adı altında 10 maddelik bir ortak bildiri yayımlandı.

10- BM Genel Sekreteri Butros Gali New York'ta Güvenlik Konseyi'ne, Bosna-Hersek, Kıbrıs müzakereleri, AGİK-BM ilişkileri, Batı Sahra sorunu ve diğer konuları kapsayan bir brifing verdi. Butros Gali, Bosna-Hersek'teki Barış Gücü'nün (UNPRFOR) çekilmesi, konusunda henüz hiçbir ülkeden resmi bir talep gelmediğini, ancak kendilerinin NATO ile birlikte çekilme olasılığına karşı gerekli hazırlıkları yapmakta olduklarını bildirdi.

Gali daha sonra, Kıbrıs'ta dolaylı görüşmelerin sürdürülmesi konusunda umutlu olduğunu ve bunun için Kıbrıs'taki özel temsilcisi Gustav Feissel'e talimat verdiğini de söyledi.

11- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından, Çeçenistan'ın 3 yıldır sürdürdüğü bağımsızlık mücadelesini sona erdirecek bir askeri müdahale emri verilmesinin ardından, Rusya, Ceçenistan ile arasındaki sınır kapılarını kapattı. Rus savaş uçaklarının da başkent Grozni çevresindeki hedefleri bombaladıkları bildirildi.

12- İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) 22. Dışişleri Bakanları Toplantısı Fas'ın Kazablanka kentinde başladı.

13- 1994 Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İsrail Başbakanı İzak Rabin ve Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Oslo'da düzenlenen bir törenle ödüllerini aldılar.

11 ARALIK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, Alman Haber Ajansı'na (DPA) yaptığı açıklamada, batılı ülkelerin DEP eski 8 milletvekilinin çeşitli hapis cezalarına çarptırılması ile sonuçlanan DEP davası ile ilgili karara gösterdikleri tepkileri haklı bulmanın mümkün olmadığını belirtti. Başbakan Çiller, Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olarak, "kuvvetler ayrılığı" sistemine sahip bulunduğunu vurgulayarak, 'Türkiye'de yargı bağımsızdır ve hükümetin her türlü etkisinin dışındadır. Mahkemeler, kararlarının zamanlamasını kendileri saptarlar. Avrupa Birliği öncesinde mahkemenin kararını açıklaması da bu gerçeğin açık bir göstergesidir. Bu konuda batılı ülkelerin gösterdiği tepkiyi haklı bulmak mümkün değildir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Rize Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı Ankara Şubesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, sıkı dayanışmanın vakıf ve derneklerle sağlandığını söyledi.

3- SHP İl Başkanları, Parti Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın başkanlığında Sinop'ta toplandı. Karayalçın, toplantıya katılmadan önce Sinop şehir merkezinde il örgütü tarafından düzenlenen 'Vatandaşlarla sohbet" toplantısında, Türkiye'nin sorunları ve partisinin gündemindeki konular hakkında bilgiler verdi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Merkez Yönetim Kurulu'nun Keçiören Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bugün de, her dönemde görüldüğü gibi, yine ülke bütünlüğüne ve milletin birlik ve beraberliğine yönelmiş , iç ve dış şer güçlerin teşvik ve tahriklerine dayanan ve onların desteğini yanında bulan düşmanlıklarla karşı karşıya olduğunu belirtti.

5- YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Çekiç Güç ile ilgili açıklamalarda bulunarak, Çekiç Güç'ün "Milli egemenliğe, bağımsızlığa indirilmiş bir darbe" olduğunu söyledi.

6- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, RP Genel Başkanı Erbakan'ın malvarlığı hakkında çeşitli iddiaların ortaya atıldığını anımsatarak, adil düzen iddiasının haksız servet edinmeye kalkan olarak kullanıldığını ileri sürerek, Erbakan'ın bu konuda medyaya takındığı tavrı eleştirdi.

7- Çeşitli dallardaki bilim adamlarından oluşan Başbakanlık İnsan Hakları Yüksek Danışma Kurulu'nun Başkanı İonna Kuçuradi Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, insan haklarına saygı için gerekli güvenceleri devletin sağlaması gerektiğini belirterek, "Ulusal ve uluslararası politikaların temel amacı insan haklarını korumak olmalı" dedi.

8- Akaryakıt ürünleri fiyatlandırılmasında alınan Akaryakıt Fiyat İstikrar Fonu (AFİF) payının yüzde 15'e yükseltilmesiyle oluşan fark, pompa fiyatlarına yansıtıldı.

9- Batman Valiliği tarafından yapılan açıklamada, uğradıkları silahlı saldırı sonucu Sason'un SHP'li Belediye Başkanı Sıddık Çetinkaya ve 5 yakınının öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- İzmir'de yapılan Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası'nda +80 kilo masterlerde Ahmet Enünlü altın madalya kazanarak ikinci kez dünya şampiyonu oldu. Ayrıca +80 kiloda Timuçin Canel gümüş madalya kazanırken, bayanlarda +57 kiloda Müjde Kurtaral ise dördüncü oldu.

11- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü YHdırım Aktuna Kazablanka'da düzenlenen islam Konferansı Örgütü (İKO) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, İKO dışişleri bakanlarının Bosna sorununu zirve gündemine almasının, İslam dünyasının Bosna'da yaşanan insanlık trajedisine verdiği büyük önemi gösterdiğini belirterek, "Uluslararası camia ne etnik temizliğe son verebildi ne de Sırpların yürüttüğü vahşi saldırıları geri püskürtebildi. Uluslararası camianın kararlı şekilde hareket etmemesi, saldırganlara, soykırım kampanyalarını genişletmeleri konusunda cesaret verdi" dedi.

12- Bosna-Hersek Türk Barış Gücü Komutanı Kurmay Albay Mehmet Ali Erdoğan Zenica'da yaptığı açıklamada, Türk Birliği'nin bölgede mevcudiyetinin, güven ortamının devamının teminatı olarak görüldüğünü, bölgede bulunduğu sürece gerçekleştirmiş oldukları faaliyetlerden sivil halkın son derece memnun olduğunu belirterek, "ilişkilerimiz mükemmel seviyededir" dedi.

13- Almanya Başbakanı Helmut Kohl dün akşam ZDF televizyonuna yaptığı açıklamada, Bosna'da görevli BM askerlerinin geri çekilme işlemine yardımcı olmak amacıyla, bu ülkeye savaş uçağı gönderebileceklerini belirtirken, Almanya'nın müttefiklerinin yardım istemesi halinde, Bonn yönetiminin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana izlediği "ülke dışında askeri taahhüt altına girmeme" politikasını yeniden değerlendirebileceğini söyledi.

14- Rus Federasyonu'na bağlı askeri birlikler, 3 yıl önce tek yanlı bağımsızlık ilan eden Çeçenistan'a girdi. Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev yaptığı açıklamada, savaşın sorumluluğunun Rusya'ya ait olduğunu ve sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Rusya lideri Boris Yelisin yaptığı yazılı açıklamada, Çeçenistan'a asker gönderilmesi kararının "halkın can güvenliğini ve Rusya'nın toprak bütünlüğünü sağlamak amacıyla" alındığını savundu.

15- Amerika'nın Sesi Radyosu tarafından yapılan açıklamada, Pakistan'ın Karaçi şehrinin değişik semtlerinde açılan ateş sonucu 16 kişinin öldüğü bildirildi.

12 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Fas'ın Kazablanka kentinde yapılacak olan İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) 7. Zirvesi'ne katılmak üzere Fas'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel hareket etmeden önce Ankara Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Kazablanka doruğunun insanlığın umut ve hayal kırıklığı yaşadığı bir döneme rastladığına dikkat çekerek, soğuk savaşın sona ermesinden sonra dünyada "parçalanmaya ve evrenselleşmeye" yönelik iki eğilimin belirdiğini söyledi.

2- Başbakanlık Basın Merkezi"nden yapılan açıklamaya göre Mümtaz Soysal'in istifası ile boşalan Dışişleri Bakanlığı'na, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın atandı.

3- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından İstanbul'da düzenlenen "2000'li Yıllara Doğru Türkiye'de Adalet Sistemi" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'de yargı sistemine ilişkin sorunların, ancak 12 Eylül hukukunun bir ürünü olduğunu belirttiği 1982 Anayasası'nın değiştirilmesi ve mevcut diğer yasalara da günün ihtiyaçlarına uygun düzenlemeler getirilmesi ile çözümlenebileceğini söyledi.

4- 1995 Mali Yılı Bütçe görüşmeleri, Maliye Bakanı İsmet Attila'nın sunuş konuşmasıyla TBMM Genel Kurulu'nda başladı.

5- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar görevinden istifa etti.

6- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, polis teşkilatındaki teknolojik gelişmeler ve güncel olaylarla ilgili bilgi verdi. Ağar, sol ve radikal İslami örgütlere yönelik yapılan operasyonlar sonucunda, toplam 1257 operasyon gerçekleştirildiğini, bu operasyonlarda 2585 eylemin aydınlatıldığını ve 25 bin 519'u sağ, 395'i ölü olmak üzere 25 bin 904 örgüt mensubunun ele geçirildiğini belirtti.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Yalım Erez, Ankara'da TOBB birlik merkezinde düzenlenen Ticaret Odaları Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik sorunlarının temelinde iç borçlanma sorunu yattığını, bu konuda yeni bir politika oluşturulmadığı sürece bunun çözümlenemeyeceğini söyledi.

8- Tekel Genel Müdürlüğü'nce yapılan yazılı açıklamada Tekel ürünlerine yüzde 16.6 ile yüzde 51.5 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği"nden yapılan açıklamaya göre Kuzey Irak'ın Metina bölgesindeki bölücü terör örgütüne ait iki ayrı kamp ve barınma yerine Hava Kuvvetleri'nce düzenlenen hava harekatında sözkonusu kampların isabet alarak terör örgütüne önemli kayıplar verdirildi.

Öte yandan, Tunceli ve Mardin'de sürdürülen operasyonlar sırasında 10 teröristin öldürüldüğü, 2 güvenlik görevlisininde şehit olduğu bildirildi.

10- Alman hükümeti sözcüsü Dieter Vogel Bonn'da düzenlediği basın toplantısında, bölücü terör örgütü ile işbirliği yaptıklarından şüphelenilen ve sığınma başvuruları kabul edilmeyen kişilerin Türkiye'ye geri gönderilmesinin, kapatılan DEP'in eski milletvekillerine verilen hapis cezalarının gerekçeleri detaylı bir şekilde inceleninceye kadar durdurulduğunu söyledi.

11- Bosnalı Sırpların, insani yardım taşıyan BM konvoylarının geçişini engellemeleri nedeniyle Saraybosna ve diğer kentlerde halkı güç durumda bırakarak ülkede bulunan gözlemcileri çalışamaz hale getirmeye ve BM'nin ülkeden ayrılmasını sağlamaya çalıştıkları bildirildi.

12- Reuter ajansı tarafından yapılan açıklamada, Çeçenistan'a askeri mü-daheleden 24 saat sonra bu ülkeye giren Rus birlikleri ile Çeçen birlikleri arasında çatışmaların başladığı belirtildi.

13 ARALIK 1994

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yapılacak olan "Avrupa Demokrasi Birliği Başkanlık Divanı" toplantısına katılmak üzere Prag'a gitti. Yılmaz hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, toplantıda, Avrupa Entegrasyonu konusunun ele alınacağını ve bu konunun Türkiye açısından güncelliği koruduğunu bildirdi.

2- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu Ankara'da Meksika gezisi ile ilgili bilgi verirken, "Bakanlık örgütümüz iyi bir örgüt değil, Meksika'da insan hakları ihlalleri bizden çok fazla olmasına rağmen direkt Devlet Başkanı'na bağlı olan,-bütçesi ve yapısı itibariyle özerk, Bakanlıklar üstü Ombudsman modelinin benzerini yasalaştırmak için Parlamento'yu zorlayacağız" dedi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Dönen, TOBB Başkanı Yalım Erez'i makamında ziyaretinde yaptığı konuşmada, TOBB ile uyum içerisinde çalıştıklarını belirterek, "Sanayi ve ticaret adamlarımız Türkiye'nin en güçlü zenginlik kaynağıdır" dedi.

TOBB Başkanı Erez de konuşmasında her türlü tekelleşmeye karşı olduklarını söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, BM tarafından Bosna'daki askerlere ödenmek üzere Türkiye'ye verilen paraların üç aydır Ankara'da tutulması iddialarına inanmakta güçlük çektiğini söyledi. Ecevit ayrıca, KKTC'deki enerji sıkıntısına değinerek, Başbakan Tansu Çiller'in çeşitli tarikat ve dinsel grupların liderleri ile temas kurarak, Terörle Mücadele Yasası'na destek istemesini eleştirdi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Rüştü Kazım Yücelen partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 1995 bütçe tasarısını eleştirerek, "95 Bütçesi zam, zulüm ve yalan bütçesidir" dedi.

6- SHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Timisi düzenlediği basın toplantısında, partisinin demokratikleşme ve düşünceyi açıklamaya büyük önem verdiğini belirterek, 'Terörle Mücadele Yasası'nın çıkması, ulusumuzun yararınadır. Sosyal Demokratlar için de tarihi bir sorumluluktur" dedi.

7- CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Topuz parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ı, hükümeti sürdürebilmek için her türlü kılığa girmekle ve her tavizi vermekle itham ederek "Makyavelist" likle suçladı.

8- BBP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Topaktaş da parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 1995 yılı bütçesinin arzu edilen hedeflere ulaşmasının mümkün görülmediğini ve iyi niyetle bile yaklaşılsa inandırıcı gelmediğini bildirdi.

9- Bosna-Hersek'te ve özellikle BM'nin güvenlikli bölge ilan ettiği Bi-haç'ta Sırp katliamının yoğunlaşması üzerine Türk parlamentosunun da gerekli faaliyetlerde bulunması fikrinden hareketle oluşturulması kararlaştırılan Bos-na-Hersek Araştırma Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon başkanlığına Sait Kemal Mimaroğlu seçildi. Başkanvekilliğine ANAP'lı Vehbi Din-çerler, Komisyon Sözcülüğüne SHP'li Tahir Köse ve katipliğe de RP'li Oğuz-han Asıltürk getirildiler.

10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Türk-İş 3. Bölge'de yaptığı ba-sın'toplantısında, kendilerinin bu ülkenin içinde bulunduğunu, sorunların aşılabilmesi için bütün gayretleri gösterdiklerini belirtti. Meral, memurların 20 Ara-lık'ta yapacakları iş bırakma eylemini maddeten ve manen desteklediklerini, ancak eyleme katılmayacaklarını bildirdi.

Ayrıca Türk-İş, hükümeti, 87 sayılı ILO Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) şikayet etti. Türk-İş'in şikayeti, ILO Yönetim Kurulu toplantısında incelemeye değer bulunarak, ILO Örgütlenme Özgürlüğü Komitesi'ne iletildi.

11- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe'yi ziyaret ederek Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'nda sendika, dernek ve vakıfların "yargısız infaz muamelesiyle karşılaşacakları endişesini" taşıdıklarını bildirdi. Devlet Bakanı Daçe de tasarıda sivil toplum örgütleriyle ilgili yeni bir düzenleme olmadığını söyleyerek "Yürürlükteki yasa maddesi, buraya taşındı" dedi.

12- Türkiye'den İran'a geçmek isteyen bir grup bölücü terörist ile güvenlik kuvvetleri arasında, İğdır'ın Aralık ilçesi sınır bölgesinde çıkan çatışmada bir terörist öldürüldü, biri yaralı iki terörist sağ olarak ele geçirildi.

13- İstanbul'da Beyazıt ve Laleli'de bir bombanın patlaması sonucu bir kişi öldü, 4'ü Rumen uyruklu 9 kişi de yaralandı.

14- Bursa Özel Tip Cezaevi'nde Dev-Sol davalarından hükümlü bazı mahkumların, kaldıkları koğuşlarda arama yapılmasına karşı çıkarak başlattıkları direniş sırasında meydana gelen olaylarda 3'ü güvenlik görevlisi 8 kişinin yaralandığı bildirildi.

15- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Fas'ın Kazablanka kentinde toplanan İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) liderler zirvesi öncesinde gerçekleştirilen ve 2 gün uzatmalı olarak tamamlanan Dışişleri Bakanları Zirvesi'nden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirel, konferansın önemli tarafının, Bos-na-Hersek'teki olayların çıkmaza girdiği ve Azeri topraklarının işgal edildiği bir döneme rastlaması olduğunu söyledi.

İkili görüşmelerde bulunduğu bütün liderlerin, Bosna-Hersek konusunda "zirveden güçlü bir ses gelmesi" görüşünde olduklarını kaydeden Demirel, liderlerin Fransa ve İngiltere'nin askerlerini çekmesi durumunda bölgeye gerekli ikmali'yapacaklarını söylediklerini açıkladı.

Zirvede, üye ülkelerin dışişleri bakanları, terörizmle mücadele ile ulusal kurtuluş mücadelelerinin kesin olarak ayrılmasını öngören kararı kabul ettiler. Kararda, terörizmin hiçbir koşulda haklı gösterilemeyeceği vurgulanarak kaynağı ve amacı ne olursa olsun terörizmle ilgili her türlü hareket, yöntem ve uygulamanın kınandığı kaydedildi.

16- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İslam Konferansı Örgütü 7. Zirve Toplantısı1 na katılmak üzere gittiği Fas'ın başkenti Kazablanka'da, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın Dışişleri Bakanlığı ile birlikte Başbakan Yardımcılı-ğı'nı da yürütüp yürütemeyeceği konusu ile ilgili görüşlerini açıkladı. Demirel, 3046 Sayılı Kanun'a dayanarak böyle bir şeyin mümkün olmadığını belirterek, "Devlet bakanlarından birinin Başbakan Yardımcısı olma kaydı var. Devlet bakanlıklarından birini vekaleten üstlenebilir. O zaman Başbakan Yardımcılığı'nı da vekaleten üstlenebilir. O da 15 gün için olur" dedi.

17- Çeçenistan'a giren Rus birlikleri ile Çeçenler arasındaki çatışmalar şiddetlenirken, Çeçen ve Rus heyetlerinin görüşmelerde bir anlaşma sağlayamadığı ve yeni çatışmalarda 9 Rus askerinin öldüğü bildirildi.

Eski SSCB'nin son Başkanı Mihail Gorbaçov, Rus askerlerinin Çeçenistan'a müdahalesinin, meselenin yayılmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Azerbaycan Halk Cephesi tarafından yapıları yazılı açıklamada da, Çeçen halkının, Rusya'ya karşı direnişini destekledikleri bildirildi.

18- Frankfurt Sovyet Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre Rusya'nın 1991 yılından bu yana Macaristan üzerinden Bosna'daki Sırplara silah yardımı yaptığı ve Bosna'ya yönelik BM ambargosunu deldiği belirlendi.

19- Yolsuzluk suçlamaları nedeniyle 1992 yılında görevinden istifa eden Brezilya eski Devlet Başkanı Fernando Collor de Mello, hakkında açılan dava sonucunda beraat etti.

14 ARALIK 1994

1- Dışişleri Bakanı Vekili ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesine çeşitli konularda değerlendirmelerde bulundu.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman haftalık basın toplantısında, DEP'liler hakkında verilen karar nedeniyle, Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle gümrük birliğine girmesine olumsuz bakılmasının yanlış bir yaklaşım olacağı uyarısında bulundu.

Ataman, siyasi kişilerin veya hükümetlerin, yargı organının kararını, hukuka uygunluk açısından değerlendirme yetkileri olmadığını belirterek, AB Komisyonu Başkanı Jacgues Delors'un 'Türkiye'nin AB'ye bu aşamada girmesine karşıyım" sözlerini, son 10 yılda Türkiye'ye ilişkin olarak AB Komisyonu'-nun aldığı kararla çelişki içine düşmek olarak nitelendirdi.

3- Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardtmcılığı'na Murat Karayalçın'ın vekalet etmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

4- Anayasa Mahkemesi'nin TEK'in özelleştirilmesini öngören 3974 sayılı yasanın "devlet elindeki enerji tesislerinin satışı" hükmünü düzenleyen ek 1'inci maddesinin son fıkrası ile ek 4'üncü ve ek 5'inci meddelerinin iptaline ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- SHP Parti Meclisi (PM) Fikri Sağlar'in istifasıyla boşalan SHP Genel Sekreterliği'ne Mustafa Timisi'yi seçti.

6- YÖK Başkanı Mehmet Sağlam Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, RP ve bu partinin Avrupa'daki kolu olarak bilinen Avrupa Milli Görüş Teşkilatı (AMGT) aracılığıyla Kahire'ye götürülerek İlahiyat Fakültesi'ne yerleştirilen ve "şeriat savaşçısı" olarak yetiştirildikleri savlanan öğrencilerden 700 kişinin, EI-Ezher Üniversitesi'nden ilişiğinin kesilmesinin ardından YÖK'ün, bu okulun Türkiye'deki üniversitelerle denkliğini tanımamayı kararlaştırdığını söyledi.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İslam Konferansı Örgütü'nün 7.zir-ve konferansı için gittiği Fas'ın Kazablanka kentinde düzenlediği basın toplantısında, İngiltere ve Fransa'nın Bosna'dan askerlerini çekmesi halinde Türkiye, İran ve Malezya'nın ek birlik göndermeye hazır olduğunu açıklayarak Boşnak-lar'ın yalnız bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra Türkiye'ye döndü.

8- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasını hala imzalamaktan yana olduklarını söyledi. Kinkel, Avrupa Parlamen-tosu'nda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği ve Türkiye'nin karşılıklı olarak ilişkileri geliştirmek istediğini belirterek, bu durumun iki tarafın da yararına olacağını belimi.

9- Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev, Çeçen televizyonunda yayımlanan konuşmasında, tüm Kafkasya halklarının da savaşa katılmasını isteyerek "Ruslar sivilleri bombalamaya devam ettiği sürece görüşmeleri sürdürmemiz olanaksız" dedi.

Dudayev, Ruslara karşı savaşan Çeçen güçlerin sadece kendileri için değil Tüm Kafkas halklarının bağımsızlığı için mücadele verdiklerini" belirtti.

15 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İslam Konferansı örgütü (İKÖ) zirve toplantısına katılmak üzere gittiği Fas'ın Kazablanka kentinden dün gece dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirel, PKK varlığının Türkiye'nin birçok dağında ortadan kaldırıldığını belirterek, PKK ve Kuzey Irak'ın devlet tarafından çok iyi ve yakından takip edildiğini kendisinin de gelişmeleri hergün izlediğini söyleyerek Türkiye'nin son ekonomik durumunu da değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Demirel, Ankara'ya gelişinden hemen sonra Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Yapılan toplantıda Başbakan Yardımcılığı ve Gümrük Birliği konularının görüşüldüğü bildirildi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, daha sonra ekonomik ve ticari alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Portekiz Cumhurbaşkanı Mario Soa-res'in davetlisi olarak Portekiz'e gitti. Demirel, hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda "Dost ve müttefik ülkeyle aynı değerleri paylaşıyoruz. Gelişen Portekiz ekonomisi, Türkiye'ye rakip değil, yardımcı olacaktır" dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Çiller, insan hakları bakanlığının kuruluşuna ilişkin yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu'nda öncelikli görüşülmesi ve Terörle Mücadele Yasası değişikliği üzerinde uzlaşmaya varılması istemini dile getirdi. Çiller, konuşmasında Gümrük Birliği'ne giriş konusunda da bilgi verdi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Habur Sınır Kapısı'nın açılmasıyla PKK'ya destek sağlandığı ve kayıtdışı ekonomiye prim verildiği endişesi dile getirilirken, konuya ilişkin savların araştırılması için 6 kişilik bir komisyon oluşturuldu.

3- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, Cumhuriyet Başsavcıları'na gönderdiği bir genelge ile "Son zamanlarda çağdışı giysilerin kullanılmasında artış olduğu, serpuş ve sarıklarla cadde ve sokaklarda dolaşıldığı şeklinde duyumlar alınmaktadır" diyerek, kılık kıyafetle ilgili yasaların titizlikle uygulanmasını istedi.

4- Kültür Bakanlığı 1993 Sinema Barış Ödülleri dün Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerine dağıtıldı. Ödül töreninde konuşan Kültür Bakanı Timurçin Savaş, sinemanın sorunlarına değinerek Kültür Bakanlı-ğı'nın Türk sinemasına ve sanatçılarına, gelişebilmeleri ve özellikle yurtdışından gelen sinema yapıtlarıyla yarışabilmeleri için destek vermeye kararlı olduğunu belirterek, sinemacılara "Sinema Konseyi" kurma sözü verdi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisine katılımlar nedeniyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Bosna-Hersek ile ilgili soruları cevaplandırdı. Türkeş, Bosna'da yaşanan vahşetin durdurulması için Türkiye'nin elinden geleni yaptığını söyleyerek, "Sırplara askeri müdahalenin şart olduğunu ama Türkiye'nin coğrafi ve ekonomik konumunun buna müsait olmadığını kaydetti.

6- İki hafta önce kaçırılan ve dün cesedi bulunan eski HEP Ankara İl Başkanı ve Ankara Barosu avukatlarından Faik Candan'ın öldürülmesiyle ilgili soruşturma Bala Cumhuriyet Savcılığı tarafından sürdürülürken, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Nusret Demiral "Bu tür cinayetler insanı korkuya götürüyor. Ortada bir terör havası var" dedi. İçişleri Bakanı Nahit Menteşe ise "Bu defa izler bulundu. İnşallah faillerini tespit ederiz" dedi.

7- Avrupa Parlamentosu, bütün grupların imzasını taşıyan bir karar tasarısını kabul etti. Karar, Türkiye ile Gümrük Birliği müzakerelerinin derhal durdurulmasını ve bu konuyu karara bağlamak amacıyla 19 Aralık'ta Brüksel'de yapılacak ortaklık konseyi toplantısının ertelenmesini tavsiye ediyor.

8- ABD'de Amerikan yönetiminden bağımsız ve dünyanın önde gelen bili-madamı ve siyasetçilerinin üye olduğu "Özgürlük Evi" adlı kuruluşun 1994 demokrasi raporu açıklamasında, vatandaşlık, siyasi haklar, özgürlüğün yaygınlaşması, siyasi sisteme özgürce katılım, milli, bölgesel ve yerel toplumlarda bağımsız karar alma esnekliği ve kamu politiklarına katılım kıstaslarına göre yapılan sıralamada Türkiye, 191 ülke arasında 129'ncu sırada "yarı demokratik" ülkeler listesinde yer aldı.

9- Bosna-Hersek'te Sırpların lideri Radovan Karadziç, altı maddelik bir barış anlaşması hazırlayarak, savaşın sona erdirilmesi için ABD eski başkanı Jimmy Carter'a arabuluculuk yapmasını önerdi. Karadziç, Bosna'daki BM Koruma Gücü (UNPROFOR) ile Sırplar arasındaki ilişkileri normalleştirmek istediğini ve Bosna'daki savaşın artık bitmesini arzuladıklarını belirterek bunun için bir dizi öneri sundu. Karadziç, daha sonra CNN televizyonuna verdiği demeçte altı maddelik barış önerilerini anlattı.

Bosnalı Sırpların "barış önerileri"ne karşı ABD yönetimi, "Sırpların niyetleri hakkında kuşkuları bulunduğunu" açıklarken; NATO Genel Sekreteri Will Cla-es, Karadziç'in önerilerini bir barış planı olarak görmediğini söyledi.

10- Avrupa Parlamentosu 1994 Sakharov İnsan Hakları Ödülü, Bangladeş'te hakkında ölüm cezası istenen yazar Teslime Nesrin'e verildi.

11- İrlanda'da parlamentodan güvenoyu alan merkez sağ kanattan John Bruton, Başbakan olarak atandı.

12- Çeçenistan birlikleri, Moskova'nın silahlarını bırakmaları için verdiği ültimatoma rağmen başkent Grozni dışında Rus güçleriyle çatışmaya devam ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Çeçenistan'daki ayrılıkçı gruplara, silahlarını bırakmaları için 48 saat daha süre tanıdı.

16 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Devlet Bakanı Onay Alpago ile yaptığı görüşmede, Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin Meclis'te onaylanmasıyla, tüm çocukların güvence altına alındığını belirterek, çocukların sağlık, beslenme ve eğitim koşullarının düzeltilmesini istedi.

Aile ve kadından sorumlu Devlet Bakanı Onay Alpago ise sözleşmenin imzalanması sırasında gösterdiği çabadan dolayı Cindoruk'a teşekkkür ederek, sözleşmenin çocuklar için çok önemli olduğunu belirtti.

2- Danıştay, toplu sözleşme farklarının 6 ay gecikmeli olarak ödenmesi konusunda hükümet tarafından çıkarılan genelge hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

3- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyo-nu'nda SHP Malatya milletvekili Mustafa Yılmaz'ın "Çekiç Güç'ün varlığı gerçekten ülkemiz açısından yararlı mıdır?" şeklindeki sözlü sorusuna gönderdiği yazılı yanıtta, bu gücün Türkiye'nin menfaatleri paralelinde çalışmalar yaptığını bildirdi.

4- Çevre Bakanı Rıza Akçalı başkanlığında hava kirliliğinin yaşandığı illerin valileri Ankara'da bir toplantı düzenleyerek çözüm konusunda uygulanacak yöntemleri görüştü. Bakan Akçalı, kamuoyunda hava kirliliğine gösterilen duyarlılığın sevindirici olduğunu kaydederek, "Su problemini kışın, hava kirliliğini yazın konuşmamız lazım. Umuyorum o düzeye geleceğiz" dedi.

5- TBMM Anayasa Komisyonu'nda, SHP lideri Murat Karayalçın'ın, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevini birlikte yürütmesine olanak tanıyan kanun tasarısı kabul edildi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin sorunlarının ancak ekonomik ve sosyal sorunlarından arınmış kamu personeli tarafından çözülebileceğini belirterek, bu kamu personeli politikası ile problemlerin her geçen gün daha da ağırlaşacağını ileri sürdü.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AB ile Gümrük Birliği'ne girmeye hazır olmadığını ileri sürerek, konunun kamuoyunda ve parlamentoda yeterince tartışılmadığını söyledi.

8- SHP Mardin Milletvekili Muzaffer Arıkan partisinden istifa etti.

9- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar Türkiye gazetesine verdiği demeçte, Türk polisinin haber alma, istihbarat değerlendirme gibi hizmetlerinin büyük oranda güçlendirildiğini belirterek, meydana gelen olaylarda suçluların yakalanması oranının yüzde 88 olduğunu söyledi.

10- Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, şeriatçı İBDA-C örgütü üyesi oldukları ve çeşitli yerlere patlayıcı madde koydukları gerekçesiyle yargılanan 3 sanığı 18 yıl hapis cezasına çarptırdı.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Fas'ın Kazablanka kentinde düzenlenen İslam Konferansı örgütü zirvesinde, temaslarının yararlı sonuçlar verdiğini ve kendi açılarından istedikleri kararın çıktığını bildirdi.

17 ARALIK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye Barolar Birliği Başkanı önder Sav başkanlığındaki bir heyeti kabul etti. Başbakan Yardımcısı Vekili Murat Karayalçın ve Adalet Bakanı Mehmet Moğultay'ın da bulunduğu kabulde Çiller, ülkenin önemli sorunlarının karşılıklı anlayış ve tartışma ile çözümlenebileceğini, çözümlerin özünde de daha fazla demokrasi olması gerektiğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Vekili ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- Türk Kamu-Sen üyesi memurlar, grevli toplusözleşmeli sendika hakkının verilmemesi ve maaşlarının az olması nedeniyle Ankara'da bir miting düzenlediler.

4- Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından bu yıl ilki verilen "Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Ödülü"ne, asıl adı Ali Ahmed Said Esber olan "Adonis" değer görüldü.

5- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Portekiz'de yaptığı basın toplantısında, programının son derece olumlu geçtiğini belirterek Portekiz Cumhurbaşkanı Mario Soares'in Türkiye'nin, Avrupa'nın içinde kalması gerektiği ve ayrılmaz parçası olduğu yolundaki görüşlerini aktardı.

Portekiz'in Türkiye'ye Avrupa ile olan meselelerinde hep destek verdiğini kaydeden Demirel, bu desteğini Türkiye'nin AB'ye ve gümrük birliğine katılması konusunda da sürdüreceğini söyledi.

6- Saraybosna'daki Amerikan Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç tarafından arabuluculuk yapılması önerilen ABD eski Başkanı Jimmy Carter'ın, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç, Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ile görüşerek soruna barışçı çözüm bulunmasını sağlamaya çalışacağı bildirildi.

Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç konuyla ilgili olarak dün gece düzenlediği basın toplantısında, "Eski Başkan Carter'a arabuluculuk yapması yolundaki davetiye, eğer Batı Temas Grubu'nun Bosna barış planını değiştirmeyi hedefliyorsa zaman kaybından başka bir şeye yaramayacaktır" dedi.

Bu arada BM Koruma Gücü (UNPROFOR) tarafından yapılan açıklamaya göre, geçen perşembe günü altı maddelik bir barış planını ortaya atan ve dün bu planı uygulamaya koyduklarını ileri süren Bosnalı Sırpların engellemeleri yüzünden Bosna'daki insani yardım faaliyetlerinin yapılamadığı bildirildi.

7- Rusya Başbakan Yardımcısı Nikolai Yegorov, Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in başkanlığındaki Ulusal Güvenlik Konseyi'nin toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Çeçen güçlerinin gece yarısına kadar silahlarını terk etmediği takdirde başkent Grozni'deki stratejik mevzilerin bombalanacağını bildirdi.

Çeçenistan Hükümeti Sözcüsü Movladı Udugov ise yaptığı açıklamada, hükümetin, Rusya'nın yaptığı ültimatomu reddettiğini bildirdi.

8- Kuzey Kore resmi haber ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kuzey ve Güney Kore arasındaki silahtan arındırılmış bölgeye giren bir Amerikan askeri helikopterinin, Kuzey Kore tarafından düşürüldüğü bildirildi. Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise olay üzerine yaptığı açıklamada, helikopterin düşürülmediğini, Kuzey Kore topraklarına zorunlu iniş yaptığını bildirdi.

18 ARALIK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller Türk Metal Sendikası 2. Genç İşçiler Büyük Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Yunanistan'ı uyararak Gümrük Birliği konusunda Türkiye'nin ne Kıbrıs ne de insan hakları konusunda vereceği taviz olmadığını belirtti ve "Onlara verilecek insan hakları derslerimiz var. Somali'de, Kuveyt'te, Bosna'da, Azerbaycan'da verdik. Vermeye de devam edeceğiz" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da Sağlık Bakanı Doğan Baran ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, hazırlanan Sağlık Reformu Paketi hakkında bilgi vererek, hastanelerin devlet yönetiminden çıkarılarak rekabet ortamında hizmet vereceklerini, genel bir sağlık sigortası sistemi ve sosyal güvenlik sistemleri oluşturulacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Doğan Baran da genel sağlık sigortasına geçişi sağlayacak sağlık finansman kurumu yasa taslağının Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını bildirerek genel sağlık sigortasının 2000'li yılların başında uygulamaya geçeceğini kaydetti.

3- TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Dışişleri Bakanlığı bütçesi sırasında Gümrük Birliği anlaşması imzalanmasına ilişkin eleştirileri yanıtlayan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Vekili Murat Karayalçın 'Türkiye'nin kimseye yalvarma durumunda olmadığını" belirtti.

Karayalçın, Türkiye AB Ortaklık Konseyi toplantısına katılmak üzere Brüksel'e hareketinden ence, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne girme konusunda hemen hemen tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve tüm hazırlıkları tamamladığını belirtti.

4- TBMM Genel Kurulu'nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Çevre Bakanlığı'nın 1995 yılı bütçesi kabul edildi.

5- Antalya'da Turizm Bakanlığı ve Turizm Dayanışma Vakfı tarafından düzenlenen 'Turizm Pazarlama İlişkileri ve Sorunları" konulu seminerde konuşan Turizm Bakanı Şahin Ulusoy, 1995 yılı hedeflerinin otel yatırımlarının arz ve talep dengesine göre yürütülmesini sağlamak, olacağını belirtti.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap Ankara'da yaptığı açıklamada, işçi emeklileri arasındaki farklılıkları adaletsizlikleri giderecek yeni bir proje hazırladıklarını söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın, marka ve patent tescili hizmetlerine ilişkin ücretlerin, hizmetin talep edildiği tarihte peşin olarak tahsil edilmesine ilişkin tebliği ile Gümrüklerde çalışanlara verilecek fazla mesai ücretlerini yeniden belirleyen Gümrük Müsteşarlığı'nın genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- TBMM Adalet Komisyonu Başkanı DYP'li Ali Yalçın Öğütcan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Adalet Komisyonu'nda kendisi dahil bazı üyelerin, Anayasanın sendika kurma hakkını düzenleyen 51. maddesinin, memurların sendika kurmalarını engellemediği görüşünü taşıdıklarını söyledi.

9- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, 4 Aralık'ta, 15 yerleşim biriminde gerçekleştirilen yerel ara seçimleri değelendirdi.

10- SHP Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş Adana'da düzenlenen, SHP ve CHP il başkanları ile partililerin katıldığı "Solda Birlik" toplantısında yaptığı konuşmada "Son üç yıllık hükümet tecrübemizde de gördük ki Türkiye'de gerçek anlamda bir demokrasinin kurulması, solun kurulması, solun güçlü biçimde temsil edilmesine bağlı" dedi. Aynı toplantıda, CHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Cem de soldaki bütünleşmenin bir başkaldırı olacağını belirterek, "Bütünleşen solun misyonu, bu düzeni değiştirmektir" dedi.

11- Yeniden Doğuş Partisi (YDP) tarafından Ankara'da düzenlenen "Bilim ve Araştırma Yüksek Kurulu" toplantısında konuşan YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, Türkiye'de bazı kesimlerin Anayasadan kaynaklanan siyaset yapma yasağı içinde bulunduğunu ifade ederek bilim adamları da dahil sendikaların ve memurların siyaset yapmasına taraftar olduklarını belirtti.

12- Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev, dün Cumhurbaşkanı De-mirel'e gönderdiği mesajda çatışmaların durdurulması için Ankara'nın yardım etmesini istedi.

13- İtar-Tass ajansından yapılan açıklamaya göre, Rus uçaklarının Çeçenistan'm başkenti Grozni çevresindeki stratejik hedefleri bombaladığı bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, yaptığı çağrıda Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev'i Mozdok kentinde görüşmeye davet etti. Dudayev ise gönderdiği cevap telgrafında görüşmenin Grozni'de yapılmasını istedi. Moskova Başkanlık Sarayı Kremlın'den yapılan açıklamada Dudayev'in cevabını Rus liderin önerisini geri çevirmek olarak nitelendirdi.

14- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç tarafından Bosna-Hersek sorununda arabuluculuk yapması önerilen eski ABD Başkanı Jimmy Carter, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya gitti.

15- Bulgaristan'da parlamento seçimleri yapıldı.

19 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, siyasi parti liderleri 1le 1994 yılının son değerlendirme turunu ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile görüşerek başlattı.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'in İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve Portekiz gezileri hakkında bilgi verdiğini, karşılıklı olarak da terör tehdidinin, ülkenin en önemli sorunu olduğu konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise görüşme sonrası yaptığı açıklamada, hükümetin, ülkeyi "karaya oturttuğu" yönündeki görüşlerini, ara seçimin şart olduğunu ilettiğini bildirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da görüşmede hükümetin "yetersizliğini" dile getirdi ve Türkiye'nin yaşadığı ekonomik sorunları ve uluslararası alanda itildiği "yalnızlığı" hak etmediğini söyledi.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ise DEP davasının sonuçları ile ilgili Avrupa'nın Türkiye aleyhine aldığı tutumu kınadıklarını dile getirdi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İnşaat Mühendisleri Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, 'Türk insanını uygar bir hayata kavuşturmanın sancısını yüreğinde hissedegelmiş inşaat mühendislerimizin bundan sonra da üzerlerine düşeni layıkıyla yapacaklarına inancım tamdır" dedi.

3- Yüksek Askeri Şura, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Toplantıda, astsubayların yüksek öğrenim olanaklarının geliştirilmesi konusunda yasal düzenleme yapılmasını kararlaştırdıkları, bir süreden bu yana kuvvet komutanlıklarında devam eden aşırı dinci subay ve astsubayların ordu ile ilişkilerinin kesilmesi konusunun ise gündeme gelmediği bildirildi.

4- Bayındırlık ve iskan Bakanlığı'nın 1995 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in son siyasi gelişmelerle ilgili söyleşisi Yeni Günaydın gazetesinde yer aldı.

6- BBP Genel Başkan Yardımcısı Esat Bütün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne girmesinin engellendiğini bildirerek, Yunanistan'ın vetosu karşısında Dışişleri Bakanı'nın AB'ye gönderilmesini talihsizlik olarak nitelendirdi.

7- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Refik Bay-dur, Konfederasyon'un 32.kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, "1995'te Türkiye, mutlaka Seçim Kanunu'nü değiştirerek genel seçime gitmenin yollarını aramalıdır" diyen Baydur, hükümetin eko-

nomi ve dış politika konusundaki icraatını eleştirerek, "Hükümet, devlet yönetimini, dışarıyla olan ilişkilerini, iç pazarlıkları ile renklendiriyorsa o iş zaten bitmiştir" dedi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Mardin, Şanlıurfa, Batman ve Bitlis'de güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlar sırasında 22 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.

9- Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Brüksel'de yapılan Ortaklık Konseyi toplantısında Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın temsil etti.

Ortaklık Konseyi'nde düzenenlenen basın toplantısında Türkiye'ye yönelik eleştirilere rağmen, AB Komisyonu, gümrük birliğinin gerçekleşeceği yolunda olumlu görüş belirtti.

Alman Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel basın toplantısında, Yunanistan'ın da gerek Kıbrıs, gerek diğer konularda tutumunu gözden geçirmesi gerektiğini belirterek Yunanistan'ın Türkiye'nin önünde engel teşkil etmemesi gerektiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın ise AB'nin DEP ve Kıbrıs konusundaki açıklamalarının kabul edilemez olduğunu belirterek Yunanistan'a sert eleştiri yöneltti. Karayalçın daha sonra Fransa ve İngiltere dışişleri bakanları ile ikili temaslarda bulundu.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da, Borsalar Konseyi Başkanı Nejat Ekrem Basmacı ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Rumların uluslararası saldırısının büyük ölçüde devam ettiğini ve bu saldırıların Türkiye'yi de etkilediğini söyledi.

11- AFP ajansının bildirdiğine göre, Rus birlikleri Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye karşı büyük bir kara saldırısı başlattı. Çeçenistan bu saldırının durdurulduğunu öne sürmesine rağmen Moskova'nın da Rus birliklerinin Groz-ni'nin merkezine doğru ilerlemekte olduğunu iddia etti.

12- Bosnalı Sırpların tek taraflı olarak ilan ettikleri cumhuriyetin başkenti Pale'de Sırp lider Karadziç ile görüşen ABD eski Başkanı Jimmy Carter, Bosnalı Sırpların barış istediklerini ve barış için öne sürülen şartları yerine getirdiklerini belirtti.

Beyaz Saray basın sekreteri Dee Dee Myres ise ABD eski Başkanı Car-ter'in Sırpları barış yanlısı olduklarını gösteren demeçlerine karşılık olarak, Bosna'daki saldırganın Sırplar olduğunu açıkladı.

13- ABD askeri sözcüsü Jim Coles, Kuzey Kore'nin inişe zorladığı ABD helikopterinde bulunan ikinci pilotun derhal serbest bırakılmaması halinde iki ülke arasındaki ilişkilerin büyük zarar görebileceğini söyledi.

14- Bulgaristan'da dün yapılan parlamento seçimlerini Sosyalist Parti kazandı.

20 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Orhan Erinç ve Yönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabulünde, yurt çapında yapılan memur eylemlerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Demirel, "hak arıyorum" diye haksız yola gidilip devletin felç edilmesinin hak olmadığını belirterek, "Ne kadar haklı olursanız olun, haklı ve doğru yolu takip etmiyorsanız, o sayede hak elde edemezsiniz" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller Başbakanlık Konutu'nda, Türkiye Kamu Sendikaları Genel Başkanı Ali Işıklar ve bazı sendika başkanlarını kabul etti. Başbakan Çiller kabulde yaptığı konuşmada, devletin yönetimini birlikte yürüttüğü memurların çok kıymetli varlıklar olduklarını belirterek, memurlar olmadan devlet çarkının dönmesinin mümkün olmadığını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, AB ile Gümrük Birliği'ne gidilmesinin bedelinin Türkiye'nin egemenlik hakkından vazgeçmesi olamayacağına dikkat çekerek, 'Tamamen ekonomik bir mesele olan Gümrük Birliği'nin siyasi meselelerle milliyet bağı kurulmasının kabulü bile zulümdür. Türkiye'nin demokratikleşme konusunda atacağı çok adım vardır, ama bu Avrupa için yapılmamalıdır" dedi.

4- Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, Çeçen-Kafkas Dayanışma Komitesi üyelerini makamında kabulünde, barış, demokrasi ve özgürlük rüzgarlarının estiği bir dünyada insanların bağımsızlığını, kan ve şiddet ile esaret altına alınamayacağını söyledi.

5- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe memur eylemleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, kanundışı yollara başvurmanın kimseye fayda getirmeyeceğini ifade ederek, "Kanundışı eylemlere katılanlar, teşvik edenler ile ilgili olarak adli ve idari işlemler yapılacaktır" dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı, bakanlık bütçesinin TBMM Genel Kurulu1 nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Personel Kanunu'nun değiştirilmesi için bir kanun taslağı hazırladıklarını ve yakında tasarı halinde Meclis Başkanlığı'na sunulacağını belirtti.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap, SSK Genel Müdürlüğü'nde İşçi Emeklileri Derneği üyelerini kabul ederek sorunlarını dinledi. Matkap, gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak işçi emeklilerinin hayat seviyelerini yükseltmeye çalışacaklarını söyledi.

8- Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, milletvekillerine birer mektup göndererek Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılnasının Anayasaya aykırı olduğunu kaydetti ve Çekiç Güç'ün oylamasında "hayır" oyu kullanma çağrısında bulundu.

9- MHP Genel Sekreteri Yaşar Erbaz TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, DEP davası konusunda, Batı'nın Türkiye'ye karşı menfaatçı ve çifte standarda dayalı bir politika izlediğini bildirerek, "DEP milletvekilleri düşüncelerinden dolayı değil, eylemlerinden dolayı ceza aldılar" dedi.

10- Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Necati Özfırat, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, 1994 hedeflerinden sapmaların "enflasyon dışında" ciddi boyutlarda olmadığını belirterek, bir ek paket bulunmadığını söyledi. Özfırat, Uluslararası Para Fonu'na (İMF) "yeni taahhütler verilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

11- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Refik Baydur, Türkiye'nin AB ile Gümrük Birliği'ne girme çalışmaları ve Türk sanayinin rekabet gücü hakkında Türkiye gazetesinin sorularını yanıtladı.

12- Kamu çalışanları, grevli toplu sözleşmeli, sendika hakkı ve ücret artışı için yurt çapında işi bırakma eyleminde bulundular. İş bırakma eylemi, kamu hizmetlerinin önemli bölümünün durmasına yol açarken kamu çalışanları belirli saatlerde düzenledikleri gösteri ve yürüyüşlerle sorunlarını dile getirdiler.

Başbakan Tansu Çiller, eylemle ilgili olarak, bu yıl memurları enflasyona ezdirmeyeceğini bildirdi ve "yüzde 22.5'a bakmayın siz. Bu konuda bir çalışma yapıyoruz" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz eylemle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bu kadar kötü bir yönetimi tepkisiz kabullenecek memur, zaten devlet memuru olamaz. Bu kadar memuru, bu kadar işçiyi birden cezalandırabilmeleri mümkün değildir. Kabahati memurda değil, kendilerinde arasınlar" dedi.

13- Brüksel'de dün yapılan Ortaklık Konseyi toplantısında Türkiye ile Gümrük Birliği sürecinde devam edilmesi ve anlaşmanın sonuçlandırılması için 6 Mart tarihinde yeni bir Ortaklık Konseyi toplanması kararının ardından, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Vekili Murat Karayalçın Brüksel'de bir basın toplantısı düzenledi.

Karayalçın, anlaşmayı engelleyen Yunanistan'ı eleştirerek yönelterek, Atina'nın AB'nin arkasına saklanarak tam üyeliğin verdiği imkanları istismar ettiğini, AB'nin değil kendi dar çıkarlarının ve siyasi hesaplarının peşinde olduğunu belirtti. Karayalçın, AB ülkelerini de "Yunanistan'ın haksız tutum ve davranışlarını daha kesin bir biçimde aşarak irade ve kararlılık" göstermeye çağırdı.

14- Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi temsilcisi Büyükelçi İnal Batu, New York'ta Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Birleşmiş Milletlerin, 1994 yılındaki icraatını değerlendirdi.

15- Ekonomik İşbirliği ve Gelişme Örgütü (OECD), aralarında Türkiye'nin

de bulunduğu, OECD üyesi ülkelere ilişkin geleneksel, 6'şar aylık raporlarından 1994'ü ele alan ikincisinde, Türkiye'deki enflasyon oranının, 1994'te, yaklaşık yüzde 120'den gelecek yıl yüzde 50'ye ve onu izleyen 1996'da ise yüzde 30'un altına düşeceğini öne sürdü.

16- ABD eski Başkanı Jimmy Carter gönüllü arabuluculuk yapmaya gittiği Bosna-Hersek'te ülke çapında ateşkes ilan edilmesi için Boşnak ve Sırpları ikna ettiğini açıkladı.

17- Yunanistan ile Rusya arasında Atina'da doğalgaz anlaşması imzalandı. Anlaşma, 1996 yılı sonundan itibaren Yunanistan'a doğalgaz ihracatını öngörüyor.

18- Rus birlikleri Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye havadan ve karadan yoğun saldırılar düzenlerken, Moskova, Azerbaycan ve Gürcistan sınırlarını kapattığını açıkladı. AFP ajansı üst üste düzenlenen üç hava saldırısında 5 kişinin öldüğünü, 12 kişinin de yaralandığını bildirdi.

21 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, siyasi parti liderleri ile yaptığı 1994 yılının son değerlendirmesinde DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i Köşk'te kabul ederek, siyasi ve ekonomik gelişmelerle ilgili görüşlerini dinledi. DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, KKTC'deki son gelişmelerden duyduğu kaygılar ile Avrupa Birliği konusundaki görüşlerini aktardığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcı-oğlu, YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, DP Genel Başkanı Aydın Menderes ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ile de görüşerek, iç ve dış olaylara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TBMM Genel Kurul Salonu'nda Dışişleri Bakanlığı bütçesinin görüşülmesi sırasında başkanlık kürsüsüne çıkarak, oturumu yöneten Başkanvekili Kamer Genc'e saldırıya kalkışan RP Trabzon milletvekili Kemalettin Göktaş'a bir uyarı yazısı gönderdi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti'nin Ankara'da düzenlediği 12. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, önümüzdeki aylarda yapılacak yasal düzenlemelerle sosyal güvenlik kuruluşlarının tek çatı altında toplanacağını ve emekliler arasındaki maaş adaletsizliğinin ortadan kaldırılacağını söyledi.

4- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Özgür Ülke gazetesinin 19 Aralık tarihli sayısında "Bomba emrini Çiller verdi" başlığı ile yayımlanan haberin gerçekle ilgisi bulunmadığı bildirildi. Açıklamada, Çiller'in "adı ve Türkiye üzerindeki emel ve amacı ne olursa olsun", herhangi bir yayın organının bombalanması konusunda, sözlü veya yazılı bir talimat vermek ya da bu içerikte bir resmi yazı imzalamak bu yana, böyle bir şeyi aklından dahi geçirmediği belirtildi.

5- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, TBMM'de Bakanlığının 1995 mali yılı bütçe görüşmesinde, yapılan eleştirileri yanıtlarken, orduda dini görevini yapıyor diye emekli edilen personel bulunmadığını belirtti ve "Aşırı dini faaliyetleri nedeniyle ordudan 30-40 subay atıldı dendi. Bu yanlıştır, 7 subay, almış oldukları disiplin cezalarından dolayı emekliye sevk edilmişlerdir" dedi. Askerlik süresi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini de belirten Gölhan, ay sonuna kadar süre konusunda kesin bir açıklama yapılacağını söyledi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Vekili Murat Karayalçın, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le görüşerek Avrupa'daki temasları konusunda bilgi verdi ve Terörle Mücadele Yasası değişikliğine ilişkin düşüncelerini aktardı. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karayalçın, Demirel'e Avrupa Birliği Ortaklık Konseyi'nin yenidun toplanacağı 6 Mart'a kadar olan süre içinde katkılarını beklediğini söyledi.

7- İstanbul Altın Borsası'nın faaliyete geçmesine yönelik ojarak, Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki 32 Sayılı kararın bazı maddelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, İzmir'de Ege Genç İşadamları Derneği'nin toplantısında yaptığı konuşmada, ordunun terörle mücadeleden, mümkünse hemen yarın çekilmesi gerektiğini, geçen her ilave günün yeni teröristler yarattığını belirterek, "Orduyu çekmezsek bu iş felakete gidiyor. Teşhisi koymamız lazım. Bu sivillerin işidir. Mehmetçikle olmuyor, onu perişan ederiz" dedi.

9 - Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Işıklar ve bazı kamu sendikalarının başkanları, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı makamında ziyaret ettiler. Memurların maaşının asgari ücret seviyesine getirildiğini belirten Işıklar, "Memur, çaresi kalmadığından eylem yapmıştır" dedi.

10- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Atalay Şahinoğlu, İTO toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, maaşlarının düşük olduğu gerekçesiyle yurt çapında geniş katılımla gerçekleştirilen memur yürüyüşünden sonra iş dünyasının da hak aramak için yürüyebileceğini söyledi.

11- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'nin, Rus uçakları tarafından sürekli bombalanması sonucu Devlet Başkanı Cahar Dudayev, uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunarak Moskova'ya baskı yapılmasını istedi. Dudayev'in basına dağıtılan yazılı açıklamasında, çatışmaların tırmanmasını önlemek ve sorunun çözümünde sivil yöntemler kullanılması için Rusya'ya baskı yapılmasını istediği belirtildi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, eski Başkan Jimmy Carter'ın Eski Yugoslavya'ya yaptığı arabuluculuk gezisinin ateşkesle sonuçlanmasının, Bosna sorununun çözümü yolunda "olumlu bir adım" olacağını söyledi. Christopher, Bosna'da taraflar arasında 23 Aralık'ta ateşkes imzalanmasının, yeni yılda barış görüşmelerinin yeniden başlamasına yol açabileceğini belirtti.

22 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde Hürriyet ve Milliyet gazetesinin yazarlarını ayrı ayrı kabul ederek Güneydoğu, cumhuriyetin şekli, ekonomi ve laiklik konularında açıklamalarda bulundu.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Yargıtay binasının girişine yaptırılan "Atatürk ve Adalet Anıtı"nın açılışında, adaletin artık yalnızca gözlere değil bütün duyu organlarına, dünyaya ve gerçeklere açık olması gerektiğini söyleyerek, adalette zamanın koşullarının gözönünde tutulması gerektiğini kaydetti.

3- Başbakan Tansu Çiller, Adana Ticaret Odası'nın 100. kuruluş kutlamalarına katıldı. Çiller konuşmasında, 5 Nisan kararlarıyla öngörülen birçok hedefin yakalandığını, terör ve ekonomi konularında başarı sağlandığını belirterek, "94 zor yıldı. 95 iyi bir yıl olacak. 96 çok daha iyi olacak" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi PTT'nin T'sinin özelleştirilmesini öngören 4 sayılı yasanın iptali konusunda DSP Milletvekili Nami Çağan ile 90 milletvekilinin imzası ile yapılan başvuruyu sonuçlandırdı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden yaptığı açıklamada PTT'nin T'sinin özelleştirilerek yüzde 49'u-nun satılabileceğine, ancak PTT'nin T'sinin Türk Telekomünikasyon AŞ haline getirilerek özelleştirilebileceğini bildirdi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Vekili Murat Karayalçın, Hürriyet gazetesinin gündemdeki sorularını yanıtladı.

6- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan bir süredir kamuoyunda tartışmalara yol açan askerlik süresiyle ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, özellikle Türkiye'nin bulunduğu bölgede yoğun bir silahlanma yarışının sürdüğünü, Yunanistan'ın halen Ege Denizi'nde 12 mili egemenlik hakkı olarak gördüğünü belirterek, askerlik süresinin yeniden 18 aya çıkarılacağını bildirdi.

7- Devlet bakanlıklarının sayısını 15'den 20'ye yükselten ve "Başbakan Yardımcılığı'nın, devlet bakanlıkları dışında kalan bakanlıklara da bağlanabilmesine olanak sağlayan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Öte yandan TBMM Genel Kurulu'nda Maliye Bakanlığı'nın 1995 yılı bütçesi kabul edildi.

Bu arada TBMM Genel Kurulu'nda 1995 yılının ilk altı ayında memur maaş artışına ilişkin ANAP'm verdiği yüzde 40 oranında zam yapılmasına ilişkin değişiklik önerisi reddedildi.

8- Siyasi parti liderlerinin mal varlıklarını araştırma komisyonu toplantısında, RP'nin Bosna için topladığı yardım paralarının araştırılması amacıyla Bosna- Hersek ve Almanya'da incelemelerde bulunmak üzere iki ayrı alt komisyon oluşturuldu. Komisyon ayrıca, Başbakan Tansu Çiller'in ABD'deki malvarlığı için alt komisyon oluşturulmasını kararlaştırdı.

9- Hükümet, taşıtlara yılbaşından itibaren yüzde 107.7 oranında vergi zammı yaptı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Öte yandan PTT hizmetlerine de yüzde 30-40, değerli kağıt bedellerine yüzde 75-100 oranında zam yapıldı.

10- SHP Ankara Milletvekili Dışişleri eski Bakanı Mümtaz Soysal, 2. Cumhuriyet ve solda birlik konularındaki görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

11- İşadamı Cem Boyner'in öncülüğünde gelişen 'Yeni Demokrasi Hareketi" partiye dönüştürüldü. Partinin kuruluş bildirgesi ile 133 kişiden oluşan kurucu heyet listesi İçişleri Bakanlığı'na verildi. YDH kurucuları, parti Genel başkanlığına Cem Boyner'i seçtiler. Boyner yaptığı konuşmada, partinin adının "Yeni Demokrasi Hareketi" olarak kalacağını söyledi.

12- Muğla Valisi Lale Aylaman, Türk Kadınlar Birliği'nce "Yılın Kadını" seçildi.

13- RP'li Bingöl Belediye Başkanı Selahattin Aydar ile Diyarbakır Milli Gençlik Vakfı Başkanı Bedri Baran'm, "Halkı din farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek" suçundan tutuksuz olarak 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle Diyarbakır DGM'de yargılanması sona erdi. Mahkeme, 2 sanığı, 1'er yıl hapis cezasına çarptırdı, ceza tecil edildi.

14- BM Güvenlik Konseyi Kıbrıs Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresini 30 Haziran 1995 tarihine kadar 6 ay uzattı.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi İnal Batu ve KKTC New York Temsilcisi Büyükelçi Osman Ertuğ konuyla ilgili olarak AA'ya yaptıkları açıklamalarda, kararda sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti" ve "Kıbrıs hükümetine" atıfta bulunulmasının kabul edilemez hususlar olduğunu belirtiler ve "BM'nin 1964 yılından beri Kıbrıs Türk halkına yaptığı haksızlığı sürdürmesine" dikkat çektiler.

15- Avrupa Birliği'ne üye 12 ülkeden 7'sinin AB ile ilişkilerinden sorumlu bakanları, Almanya'nın başkenti Bonn'da toplanarak "sınırlarda kontrollerin kaldırılması" anlaşmasını imzaladılar. Schengen Anlaşması olarak tanınan anlaşmaya göre, 26 Marttan itibaren, sözkonusu 7 ülkenin vatandaşları, diğer 6 ülkeye vizesiz olarak seyahat edebilecek. Almanya, Lüksemburg, Fransa, Hollanda, İspanya, Belçika ve Portekiz'i kapsayan anlaşmaya göre bu ülkelerde yasal olarak yaşayan Türkler de vizesiz olarak, anlaşmayı imzalayan diğer ülkelerde seyahat edebilecekler.

Aynı anlaşma, söz konusu ülkelerden herhangi birinin Türkiye'deki temsilciliklerinden alınacak ortak bir vize ile diğer ülkelerde seyahat edilmesine de olanak veriyor.

16- Hakkındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle soruşturma altında bulunan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Cumhurbaşkanı Oscar Luigi Scalfa-ro'ya istifasını sundu. Berlusconi'nin yeni hükümet kuruluncaya kadar ülkeyi yönetecek olan geçiş hükümetinde başbakanlığı üstleneceği bildirildi.

17- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye Rus uçakları tarafından düzenlenen hava saldırısında 20 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Saldırıda Lenin petrol rafinerisininde isabet alarak yandığı bildirildi.

18- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın "Eski şehir" bölgesindeki pazar yerinin Şıplar tarafından top ateşi ile bombalanması sonucu 2 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı bildirildi.

23 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyet gazetesine ekonomik ve siyasi konularla ilgili görüşlerini değerlendirdi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Yeni Günaydın gazetesi yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Demirel, iç ve dış politikada gündemde olan konular hakkındaki görüşlerini açıkladı.

3- Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı kuvvetlerine haksız eleştiriler yapıldığı belirtilerek, TSK'nın Anayasa ve yasalarla kendisine verilmiş görevleri yerine getirdiği vurgulandı.

4- Özelleştirme Yüksek Kurulu Başbakan Tansu Çiller başkanlığında Ankara'da toplandı. Başbakan Çiller toplantı öncesi düzenlediği basın toplantısında, 1995 yılının özelleştirme yılı olacağını söyleyerek, enflasyonun yüksek olmasının en büyük nedeninin bu olduğunu belirtti.

Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Ali Şevki Erek toplantı sonrası yaptığı açıklamada, yapılacak özelleştirmelerde halkın yararının öncelikli olarak gözetileceğini söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Ankara'da MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özden, Anayasa Mahkemesi'nin devletin tekliğini kabul ettiğini söyleyerek, "Anayasa Mahkemesi çoğunluğun azınlığa karşı olan baskısını engelliyor" dedi.

MHP Genel Başkanı Türkeş ise, Anayasa Mahkemesi'nin tekil cumhuriyetin korunması yönünde büyük çabalar sarfettiğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin Ceçenis-tan'daki çatışmaların tırmanmasından endişe duyduğu belirtilerek, sivillerin ve mültecilerin korunması istendi. Açıklamada, Türk Hükümeti'nin, acil insani yardımın yapılabilmesi için üzerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduğu vurgulandı.

7-1995 yılı mali bütçe tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

8- Bosna-Hersek Başbakanı Halis Sladziç Başbakan Tansu Çiller ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ayrı ayrı ziyaret etti.

TBMM'de Bosna-Hersek'le ilgili araştırma komisyonunun kurulmasının Türkiye'nin Bosna-Hersek'e verdiği desteğin bir göstergesi olduğunu söyleyen Sladziç, Avrupa'nın Bosna-Hersek'te yaşananlara ses çıkartmadığını, Türkiye'ye insan hakları ihlalleri gerekçesiyle baskı uygulamaya da hakkı olmadığını savundu.

9- Uluslararası İnsan Haklarını İzleme Organı Helsinki Watch, Çeçenis-tan'da operasyon başlatan Rusya'yı desteklemesinden ötürü, ABD ve Batı ülkelerini suçladı.

10- BM Bosna-Hersek özel temsilcisi Yasuşi Akaşinin yaptığı açıklamaya göre, Bosna-Hersek'te yaklaşık üç yıldır devam eden savaşın sonunda Boşnak ve Sırpların ateşkes anlaşması imzaladıklarını söyledi.

11- Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'nin kuşatılması planının bütün aşamalarının tamamlandığı bildirildi.

Reuter ajansı, Rus savaş uçaklarının Grozni'ye yaptığı saldırıda çok sayıda ölü ve yaralının bulunduğunu bildirdi.

Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev televizyonda yaptığı konuşmada, Kafkasya halklarını Rusya'ya karşı direnmeye çağırdı.

Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin Hindistan ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Çeçenistan'a yapılan müdahaleye karşı çıkan üst düzey yetkililerin olmasına rağmen ordunun Yeltsin'e bağlılığını sürdürdüğünü söyledi.

24 ARALIK 1994

1- Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı'nca (TEMA) düzenlenen "Erozyonla Mücadele Haftası" İstanbul'da başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Süleyman De-mirel, yaşamsal bir hastalık olarak nitelendirdiği erozyonla, ciddi bir şekilde mücadele etmek gerektiğini belirterek, "Erozyonla mücadele milli bir harekettir. Dünyadaki tüm doğayı koruma, kendi sınırlarımızı, kendi doğamızı korumak kadar mübarek bir hikmettir" dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, 5 yeni Devlet Bakanlığı'nın kurulmasına ilişkin "Bakanlıkların Kuruluş ve Görev Esasları hakkında 3046 Sayılı Yasa'nın Bir Maddesinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin 4060 Sayılı Yasa"yı onayladığı bildirildi.

3- Olağanüstü toplanan SHP ve CHP kurultaylarında, bütünleşme protokolü onaylanarak 28 Ocak'ta birleşme kararı alındı.

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, yaptığı teşekkür konuşmasında, bütünleşme için temel sorunların aşıldığını belirterek, geçmişteki olumsuzluklar ve sıkıntıların bir yana itilmesini istedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da konuşmasında, iki partinin kurultaylarının aldığı kararın, sosyal demokratlar için yeni bir başlangıç olacağını söyledi.

4- SHP Ankara Milletvekili Mümtaz Soysal, SHP ve CHP bütünleşmesi ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, yeni parti için gelecek ekibin bütünleşmeden daha önemli olduğunu belirterek, "Mevcut ekiplerin dışında bir ekip olması gerekir" dedi.

5- SHP Erzincan Milletvekili ve TBMM Araştırma Komisyonu Başkanvekili Mustafa Kul ile yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

6- TOBB Başkanı Yalım Erez Adana'da yaptığı açıklamada, Adana gibi kentlerin Güneydoğu'daki olaylar nedeniyle yoğun göç baskısıyla karşı karşıya bulunduğunu, bunun da sorunları artırdığını belirterek, "Güneydoğu sorunu artık Güneydoğu'dakilerin sorunu olmaktan çıkıp batıya yayılmıştır. Göç, artık tüm Türkiye'yi ilgilendirir duruma gelmiştir" dedi.

7- İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Akın Birdal Ankara'da insan hakları ihlallerine ilişkin kasım ayı raporunu açıklarken, 1994 yılının insan hakları açısından değerlendirmesini de yaptı. Birdali “Başta yaşama hakkı olmak üzere düşünce özgürlüğüne yönelik kısıtlamaların, gazete ve dergi toplatmaların, yargısız infazların, işkenceyle öldürmelerin ve halkın vicdanında "faili belli", ancak "faili meçhul" denilen cinayetlerin gündelik yaşanılan sorunlara dönüştüğünü" söyledi.

8- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün 20'nci ölüm yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayımladı.

9- Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın bir süre önce yayımlanan "Gündem" adlı programda kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle TRT hakkında 200 milyon lira tazminat istemiyle açılan davanın reddedildiği bildirildi.

10- Bosna-Hersek'te hükümet ile Sırp güçleri arasında dün imzalanan ateşkes anlaşması 24 saat ertelemeyle yürürlüğe girdi. Ancak, ateşkese dahil olmayan Hırvatistan Sırpları ve Müslüman güçleri arasında Bosna-Hersek'in Aıu-oyOanamufe yer eiieiıı ffıifıaç ta saıainıarın aevam ettiği' bildirildi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü David Johnson tarafından dün akşam yapılan açıklamada, Rus savaş uçakları ve tanklarının Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de sürdükleri bombardıman sırasında çok sayıda sivilin öldüğü anımsatılarak, Washington'un Çeçen sivillerin ölümünden kaygı duyduğu belirtildi.

Bu arada İngiltere, Fransa ve Almanya da Çeçenistan'a yönelik Rus bombardımanları sırasında sivillerin ölmesinden kaygı duyduklarını açıkladılar.

12- Fransız Havayolları Air France'a ait bir uçak, Cezayir'in Huari Bumed-yen Havaalanı'ndan Fransa'nın Paris kentine gitmek üzereyken silahlı 4 kişi tarafından 271 yolcu ve 13 mürettebatı ile rehin alındı. Yolculardan 9'unun öldürüldüğü bildirildi.

25 ARALIK 1994

1- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, DYP Gençlik Kolları Genç İdareciler Grubu'nün düzenlediği "AB ile Gümrük Birliği" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1 Ocak 1996 tarihinden itibaren Gümrük Biriiği'ne gireceğini söyledi.

2- Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 73. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir, Avrupalılar, Batılılar ve komşu ülkelerin Türkiye'yi çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında askerliğin 18 aya çıkarılmasının zaruri olduğunu söyledi.

4- içişleri Bakanı Nahit Menteşe ile Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar Milliyet gazetesine 1995'te PKK'ya karşı alınacak önlemler ile diğer terör olaylarını değerlendirdi.

5- Sağlık Bakanı Doğan Baran il müftülüklerine gönderdiği genelgede hastalara moral verilmesi için her hastanede bir imamın görevlendirilmesini istedi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Gölbaşı İlçe teşkilatının 4. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, dünyadaki huzurun Müslüman ülkelerin biraraya gelmesiyle mümkün olacağını savundu.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Adana'da Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında Bosna Hersek'te sağlanan ateşkes ile ilgili soruları cevaplandırdı.

8- Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) Genel Başkanı Cem Boyner, partisinin kuruluşu nedeniyle düzenlenen kutlama töreninde Türkiye'yi çok garip tezatların yaşandığı bir ülke olarak niteleyerek YDH ile Türkiye'de yeni bir gelişim sürecinin başlatılacağını savundu.

9- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Burhan Kara, parti genel merkezinde yaptığı basın toplantısında hükümeti eleştirdi.

10- İstanbul'da düzenlenen "Basında Promosyon" konulu panelde konuşan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli günümüzde promosyonun satış aracı haline geldiğini ve bu nedenle basının çıkmaza girdiğini söyledi.

11- İkinci Cumhurbaşkanı, Kurtuluş Savaşı gazisi ve Cumhuriyetin KUOH cusu İsmet İnönü, Anıtkabir'deki mezarı başında devlet töreniyle anıldı.

12- Rus uçaklarının Grozni'ye düzenledikleri hava saldırısında 13 kişinin

öldüğü çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- SSCB'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nden Özbekistan'da, bağımsızlıktan bu yana yapılan ilk parlamento seçimleri için halk sandık başına gitti.

26 ARALIK 1994

1-Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın'ın Başbakan Yardımcılığı'na görevlendirme işlemi ve SHP milletvekili Bahattin Alagöz'ün Devlet Bakanlığı'na atanmasına ilişkin tezkereler, Resmi Gazete'de yayımlandı. Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, 4060 sayılı kanun çerçevesinde Başbakan Yardımcılığı görevini de yürütecek.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, hükümetin gündemi ile vatandaşların gündemi arasındaki kopukluğa değinirken 'Türkiye'yi yönetenler, kendi hesaplarının peşine düşmüşlerdir" dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölrun, Ankara'da basın toplantısı düzenleyerek askerlik süresindeki yeni düzenlemeye ilişkin bilgiler verdi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'deki ekonomik durumun KKTC'yi fazlası ile etkilediğini, bu sorunu Cumhurbaşkanı'na da ilettiğini söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise dış politikada da çok kritik günler yaşandığını ve hayati önem taşıyan dış politikanın hükümetin yapısı nedeniyle sahipsiz durumda olduğunu belirtti.

5- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), Sivas'ta 37 kişinin yakılarak katledildiği olaylarla ilgili 124 sanığın yargılandığı davada 86 sanığı, 2 yıl ile 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırarak, 37 sanık için de beraat kararı verdi ve tutuklu bulunan 12 sanığı da tahliye etti.

6- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Azerbaycan Parlamento Başkanı Resul Guliyev'in resmi davetlisi olarak Bakü'ye gitti. Baku Havaalanı'nda bir açıklama yapan Cindoruk, Azerbaycan'da barış ve istikrarın sağlanmasıyla bunun tüm bölgeye yayılacağını belirtti ve " Türk Parlamentosu, Azerbaycan'ın her meselesiyle meşguldür ve duyarlıdır" dedi.

7- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin Rusya Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, askeri harekatın durdurulmasına karşın Rus birliklerinin Ceçe-nistan'da bulunan üslerde kalmaya devam edeceğini, ülkede "yönetim organlarının" kurulmasıyla krize bir çözüm bulmanın mümkün olduğunu söyledi.

8- Fransa içişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Cezayirli aşırı dinci militanların kaçırdıkları yolcu uçağına Marsilya Havaalanı'nda Fransız özel timinin yaptığı baskın sonucunda 4 hava korsanının öldürüldüğü, rehinelerinde kurtarıldığı bildirildi.

9- İran Haber Ajansı (İRNA), Kuzey Irak'ta karşıt Kürt grupları arasında çıkan çatışmalarda 70 kişinin öldüğünü bildirdi.

10- Zimbabve resmi haber ajansı ZIANA'nın bildirdiğine göre, Zimbab-ve'de meydana gelen trafik kazasında 15 kişi öldü, 43 kişi de yaralandı.

27 ARALIK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Çekiç Güç1 ün görev süresinin uzatılmasını istedi. Çiller, destek isterken, "PKK ile mücadelede bir tek noktalık faydası olacaksa devamını mecburi görürüm" dedi. DYP, uzatma yönünde bağlayıcı grup kararı aldı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılmasına partisinin ret oyu kullanacağını açıklarken, Türkiye'de konuşlandırılan kuvvetin geçici özelliğinin kalmadığını vurgulayarak "Bu güç, Kuzey Irak'ta yeni bir devlet oluşmasında şemsiyelik görevi yapıytr" dedi.

3- SHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Ka-rayalçın, TBMM grup toplantısında, solda birlik konusunu ele alarak, dikkatlerin hep genel başkan sorunu üzerinde yoğunlaşmasının sakıncalarını anlattı. Karayalçın, ayrıca birleşme ile hükümetten çekilme gerektiğine ilişkin değerlendirmelerin de yanlış olduğunu belirtti.

Karayalçın ayrıca, Çekiç Güç konusunda yaptığı açıklamada, Çekiç Güç'ün gerekli olduğunu kaydererek, Irak'taki sorunlar çözülünceye kadar Türkiye'deki Çekiç Güç'ün varlığının ortadan kalkamayacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, İstanbul'da, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından düzenhnen "1995 yılına girerken "Avrupa Birliği ve Türkiye" konulu toplantıda, Türkiye'nin kendi sanayisini dünyaya uyarlaması için gümrük birliği kapısından girmesi gerektiğini söyledi.

5- Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) tarafından yayımlanan raporda, dünyanın çeşitli yerlerindeki çatışmalarda en az 115 gazetecinin öldüğü ,1994'ün gazeteciler için "en kötü yıl" olduğu bildirildi.

6- Rusya Itar Tass ajansının haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, bir yandan Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye bombardımanları durdururken, diğer yandan başkentin çevresindeki kuşatmanın daraltılmasını emretti.

7- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigory Karasin Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın, Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'nın (AKKA) kanat sınırlamalarına ilişkin maddelerine "gerekirse uymayacağını ve Rusya'nın kendi güvenliğinin gerektirdiği önlemleri tek taraflı olarak alabileceğini" açıkladı.

8- Kuzey Irak'ın Erbil ve çevresinde Kürt liderler Mesut Barzani ile Celal Talabani'ye bağlı kuvvetler arasında şiddetli çarpışmalar olduğu ve 50 civarında kişinin öldüğü bildirildi.

9- Cezayir'de 3 Fransız ve 1 Belçikalı katolik rahibin radikal İslamcılar tarafından öldürüldüğü bildirildi.

28 ARALIK 1994

1- Anayasa Mahkemesi, milletvekillerinin ödenek, yolluk ve emekliliklerini düzenleyen 3855 sayılı yasanın bazı maddelerini iptal etti.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Rusya'nın Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması (AK-KA) kanat sınırlamalarına ilişkin maddelerine "gerekirse uymayacağı" yolunda dün yaptığı açıklamayla ilgili bir soru üzerine uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerin iyi niyetle yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

3- Çekiç Güç'ün görev süresinin altı ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- SHP Genel Sekreteri Mustafa Timisi Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Sivas katliamı sanıklarına verilen cezayı az bulduklarını belirterek "Cumhuriyetin kurumlarına örgütlü saldırı ortadayken, dava basit cinayete indirgenmiştir. Hukukun temel ilkelerine aykırı biçimde katliamda tahrik unsuru aranmıştır" dedi.

5- CHP eski Genel Sekreteri ve Parti Meclisi Üyesi Ertuğrul Günay, Parti Meclisi üyeleri Erdal Kalkan ve Veli Zeren ile Yüksek Disiplin kurulu üyesi Mustafa Karslı, SHP ile birleşmeye karşı çıkarak partilerinden istifa ettiler.

6- İstanbul Sanayi Odası Başkanı Hüsamettin Kavi, İSO aralık ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, parlamento ve hükümetin birinci görevinin makro ekonomik dengeleri sağlamak olduğunu, aksi halde 1995'te 1994'ten daha kötü bir yıl yaşanacağını belirterek "1995'te hedeflere mutlaka ulaşılmalıdır. Aksini düşünmek istemiyoruz" dedi.

7- Milliyet gazetesinin İstanbul Bağcılar'da bulunan merkez binasına silahlı saldırıda bulunuldu. Saldırı, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Türkiye Gazeteciler Sendikası ve siyasi partiler tarafından kınandı.

8- Almanya'da Hamburg kentinde Türk Federasyonu'na bağlı Hamburg Türk Aileler Birliği'nin eğitim merkezi lokaline saldırıda bulunuldu.

9- İran resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, Erbil kenti çevresinde yoğunlaşan çatışmalarda Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ile Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (PUK) yanlıları arasında süren çatışmalar sırasında 200'den fazla peşmergenin öldüğünü bildirdi.

10- Çeçenistan Devlet Başkan Yardımcısı Zelimhan Yandarbiyev, Groz-ni'de yaptığı açıklamada, Argun-Petropovlovskaya bölgesini Rus birliklerinin kuşattıklarını, bölgede şiddetli çatışmaların sürdüğünü bildirdi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Nikolay Yegorov Rusya Televizyonu'na yaptığı açıklamada, Rus birliklerinin Çeçenistan'a yönelik gerçekleştirdikleri askeri operasyonun ikinci aşamasında "Çeçenistan'daki yasadışı silahlı çetelerin si-lahsızlandırılmasının" amaçlandığını bildirdi.

11 - Japonya'da Richter ölçeği ile 7.5 şiddetinde meydana gelen depremde 2 kişinin öldüğü bildirildi.

29 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde düzenlediği Türkiye" başlıklı basın toplantısında, 1994 yılını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı açıklamasında, "Rejimin daha iyi işlemesi açısından TBMM seçimlerini yenileme yetkisinin cumhurbaşkanına verilmesinde yarar görüyorum" dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplanarak hükümetin bir yıllık icraatlarını değerlendi.

Başbakan Tansu Çiller, terör, dış borç ve enflasyon konusunda başarılı olduklarını savunurken, "İç borç ödemeleri ve memur maaşları konusunda maalesef istediğimiz düzeye ulaşamadık" yakınmasında bulundu ve 1995 yılında yap-işlet-devret modeli ile yatırım seferberliği başlatılmasını istedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "seçim yapabilme yetkisi" konusundaki açıklamasını eleştirdi. Yılmaz, "Cumhurbaşkanı"nın böyle bir yetki talebinde bulunmasının bile ülkenin kötü yönetildiğinin bir işaretidir. Bu sistem aslında Başkanlık Sistemi'nde devlet başkanlarına tanınan bir yetkidir. Parlamenter sistem içinde bunun örneği olduğunu hatırlamıyorum" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Bütçe Kanunu'ndaki 20 maddenin iptal edilmesi için de Anayasa Mahkemesi'ne dava açacaklarını ifade etti.

5- Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yazılı olarak yaptığı açıklamada, özel radyo ve televizyonlara, görülmekte olan davalar ve mahkeme kararları için yaptıkları yorumlar nedeniyle uyarıda bulundu.

6- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul'un hava kirliliğinin çözümü için meslek odaları, dernek, vakıf ve gönüllü kuruluşların da dahil olduğu 45 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Çevre Platformu üyeleri ile bir toplantı yaparak 'Valilik, kömürlerin denetiminden birinci derecede sorumlu değildir. Hava kirliliğine, son 30 yılda alınmayan önlemler neden oldu" dedi.

7- Türk Hava Yolları'nın (THY) Ankara-Van seferini yapan TK 278 sefer sayılı Boeing 737-400 tipi Mersin adlı uçağı, yoğun tipi nedeniyle Van'ın Edremit ilçesi yakınlarında dağa çarparak düştü. Uçakta ikisi bebek toplam 69 yolcu ve 7 mürettebat bulunduğu, ilk belirlemelere göre 2'si mürettebat 22 kişinin yaralı olarak kurtarıldığı bildirilirken, 54 kişinin de öldüğü kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Tansu Çiller ve siyasi parti liderleri birer mesaj yayımlıyarak başsağlığı dilediler.

8- Rusların Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye yönelik hava saldırıları ve topçu ateşinin devam ettiği bildirilirken, Çeçen birliklerinin komutanı AFP'ye yaptığı açıklamada, "Ruslar, önceki gün tüm saldırılarına karşın Grozni'ye giremediler. Çarpışmalarda iki tarafda ağır kayıplar verdi" dedi.

öte yandan Çeçenistan Devlet Başkan Yardımcısı Selimhan Yandarbi-yev, lnterfax'a verdiği demeçte, Rusya ile "Çeçen güçlerin silahlarını bırakmalarını amaçlayan görüşmeler yapmayacaklarını" söyledi. Rusya ile eşit şartlarda, iki ayrı ülke olarak masaya oturmaya hazır olduklarını, ancak Moskova'nın, "Silahlarınızı bırakma anlaşması imzalamanız için görüşmelere gelin" dediğini, bunu kabul etmeyeceklerini belirtti.

9- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Reuter'e yaptığı açıklamada Bonsalı Sırpların ateşkes anlaşmasını imzalamaya hazır olduklarını bildirdi.

10- Venezuela'nın başkenti Caracas'ta meydana gelen trafik kazasında 30 yolcu yanarak ölürken, 42 kişi de ağır yaralandı.

30 ARALIK 1994

1- Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın ile Van'a gitti. Çiller ve beraberindeki heyet kaza yerinde incelemelerde bulunarak, yaralananları ziyaret etti. Çiller gezi dönüşü uçakta yaptığı açıklamada, 1994'ün zor bir yıl olduğunu ancak bu kazanın en zor olaylardan biri olduğunu söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Sabah gazetesindeki söyleşisinde siyasi gelişmelerle ilgili olarak görüşlerini açıkladı.

3- Yargıtay, 18 yaşından küçük sanığa baro tarafından avukat tutulmasının zorunlu olduğuna karar verdi. Yüksek Mahkeme, bunun aksi durumunda sanığın savunma hakkının kısıtlanmış olacağını bildirdi.

4- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen Ankara'da yaptığı açıklamada, Van'da meydana gelen uçak kazası ile ilgili olarak bilgi verdi.

5- Tarım Bakanı Refaaddin Şahin Milliyet gazetesine verdiği demeçte, bakanlığına bağlı üretme çiftliklerinin gerekli verimliliği sağlamadığını belirterek, 1995 yılı içerisinde bu kuruluşların bazılarının kapatılacağını, bir kısmının da özelleştirileceğini söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap yurtdışında bulunan işçilere yönelik olarak yayımladığı yeni yıl mesajında, Adalet Divanı'nda Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde yaşayan Türkler için emsal olabilecek davalar kazanıldığını belirterek bu haklarını kullanmak isteyenlere destek verileceğini bildirdi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik kuvvetterince Muş, Diyarbakır ve Hakkari'de yapılan operasyonlarda 30 PKK militanı yakalandı.

8- İstanbul The Marmara Oteli'nin pastahanesine düzenlenen bombalı saldırıda bir kişi öldü, gazeteci-yazar Onat Kutlar yaralandı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yayımladığı yeni yıl mesajında, Türkiye'nin Kıbrıs'ta stratejik çıkarlarının olduğunu belirterek, "E-ğer Kıbrıs Yunanistan'ın eline geçerse, Türkiye denizlere açık ülke olmaktan çıkar, Ege Denizi1 nde karşılaştığı zorlukları tamamen güney bölgesine de yaymış olur" dedi.

10- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye karşı hava harekatı düzenleyen Rus savaş uçaklarının bir petrol rafinerisini havaya uçurdukları bildirildi. Rafineriden yayılan gazların büyük bir çevre felaketine neden olabileceği ileri sürüldü.

öte yandan Rusya İçişleri Bakanı Viktor Erin düzenlediği basın toplantısında, Rusya federasyonu içinde muhtemel ayrılıkçı hareketleri önlemek için Çeçenistan'a düzenlenen askeri müdahalenin başarılı olmak zorunda olduğunu söyledi.

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da masum sivillerin yaşamlarını yitirmelerinin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğu vurgulanarak, Türkiye'nin, çatışmalarda zarar görenlere insani yardım ulaştırma isteği yinelendi. Açıklamada. Rusya Federasyonu'nün Grozni ve civar kentlerdeki bombardımanı yeniden başlatmasının son derece kaygı verici olduğu belirtildi.

31 ARALIK 1994

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yayımladığı yeni yıl mesajında, laik yönetimin Türkiye Cumhuriyeti1 nin vazgeçilmez niteliği olduğunu vurgulayarak, "Hiç kimsenin toplumu inananlar-inanmayanlar şeklinde bölmeye hakkı yoktur" dedi.

Başbakan Tansu Çiller ise mesajında "Bir ve bütün olmanın en önemli koşulu; laik devlet yapımızın zede almasına hiçbir şekilde izin vermemektir" dedi.

SHP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Kara-yalçın da mesajda, Türkiye'nin tercihini demokrasi, insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü ve çağdaşlık yolunda kullandığını belirterek, 1995 yılının bu tercihin güçlendiği bir yıl olacağını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller Karabük Demir-Çelik Fabrikası'nın özelleştirilmesi nedeniyle düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Demir-Çelik Fabrika-sı'nın kuruluş günü olan 3 Nisan'a kadar Karabük'ün il olacağını söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller KKTC'de yayımlanan "Kıbrıs" gazetesi aracılığıyla verdiği yeni yıl mesajında, Kıbrıs Türklerini yalnızlığa itmek isteyenlerin hayal kırıklığına uğrayacaklarını ve bundan böyle 1974 öncesine dönüşün söz konusu olmadığını belirterek, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'a desteğinin devam edeceğini söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Ankara'da yaptığı açıklamada, 'Türk Hava Kuvvetlen"nin gücünü ikiye katlamak, uzun mesafeli operasyonlarda jetlerin menzilini artırmak amacıyla bir süreden beri alımı planlanan 7 adet tanker uçakları için, ABD'nin "koşullu" teklifinin kabul edildiğini, söz konusu teklifte, uçakların NATO görevleri ve ABD'nin izni dışında kullanılamayacağını ve ABD'nin, tanker uçaklarını Ortadoğu'daki olası operasyonlarında kullanabileceklerini" bildirdi.

5- Türkiye Birlik Haber-Sendikası üyesi bir grup memur, DYP ve SHP İstanbul il Merkezleri önünde basın açıklaması yaptılar. Açıklamada grevli ve toplusözleşmeli sendikal haklar elde edilinceye kadar mücadele edileceği belirtilerek, "1994 yılı sendikal hakların olmadığı son yıl olacak" denildi.

6- Kocaeli'nin Hereke ilçesi yakınlarında, şehirlerarası sefer yapan bir otobüsün silahlı saldırıya uğraması sonucu yolculardan ikisi öldü, 25 kişi de yaralandı.

7- THY'ye ait Boeing 737-400 tipi "Mersin" uçağının Van'da düşmesi sonucu ölenlerin sayısı 55'e yükseldi.

8- Bosna-Hersek'te Sırplar ve Boşnaklar arasında 4 ay süreli ateşkes anlaşması imzalandı. Anlaşmanın imzalanmasından sonra bir açıklama yapan

BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin "eski Yugoslavya" özel temsilcisi Yasuşi Akaşi, ateşkes belgesi ile igili olarak "Bunu müzakere etmek çok zamanımızı aldı. Ancak bu, bugüne kadar ele alınmış belgelerin en ciddisi olduğunu gösterir" dedi.

9- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye Rus birliklerinin yeniden saldırıda bulundukları ve dün bombalanan petrol rafinerisindeki yangının devam ettiği bildirildi.