11.1.1995
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1995

1 OCAK 1995

1-Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yılbaşı nedeniyle bulunduğu İstanbul'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 1995 yılının hem Türkiye hem de dünya açısından daha iyi olacağını belirterek, "Etrafımızdaki kanlı olayların, yeni yılda yatışmasını diliyorum" dedi.

Başbakan Tansu Çiller de Kartalkaya'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, vatandaşlara birlik ve beraberlik çağrısında bulundu ve yeni yıl larını kutlayarak, terörün yanı sıra ekonomide de başarılı adımlar attıkların belirtti.

2- Başbakan Tansu Çiller'in dün Karabük Demir-Çelik Işletmeleri'nin özelleştirilmesi görüşmeleri için gittiği Karabük'te halka hitaben yaptığı konuşmasında "Ne mutlu Türkiye'nin vatandaşıyım diyene" sözleri eleştirilere neden oldu. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Çiller'in konuşması ile ilgili olarak "Devlet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, millet, Türk milletidir" derken; ANAP, DSP ve YDH genel başkanları tarafından da eleştirildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ulusal Basın Ajansı (UBA)'ya yaptığı açıklamada, Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi bugün de ciddi, kararlı ve tecrübeli kadrolar ile aşılamayacak hiçbir sorunu bulunmadığını belirterek, "Yapılması gereken, Anavatan Partisi'nin 1991'de kesintiye uğrayan değişim programını yürürlüğe koymaktır" dedi.

4- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Ali Şevki Erek Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Karabük Demir-Çelik Işletmeleri'nin özelleştirilmesinde izlenecek yöntemler hakkında bilgi verdi.

5- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu yılbaşı nedeniyle yayımladığı mesajda, ülkede insan hakları açısından büyük sorunlar yaşandığını vurgulayarak, "Hükümetimiz, tutum ve politikalarıyla işkenceyle mücadele için gerekli özeni gösteriyor. Ama idari birimlerde işkence uygulamaları önlenemiyor" dedi.

6- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, görev süresi altı ay uzatılan Çekiç Güç ile ilgili görüşlerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

7- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Çeçenistan konusunda Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'e gönderdiği mesaja cevap olarak, "Bunalımdan siyasi yollarla çıkamaçlıkları için askeri güce başvurma kararı aldıkları, ancak Çeçenistan'da savaşın durdurulması için siyasi çözüme açık olduklarının bildirildiği belirtildi.

8-1995 yılı ithalat rejimine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gaze-te'nin 1 Ocak 1995 tarihli mükerrer sayısında yayımlandı.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlarken, dar bölge seçim sisteminin, Meclis'in çok varlıklı kesimler, hatta mafya, tarikatlar, şeyhler ve aşiretlerin egemenliği altına girmesine neden olabileceğini söyledi.

10- Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Hamzalı Köyü'ne baskın düzenleyen bir grup terörist, 5'i çocuk 4'ü kadın toplam 9 kişiyi öldürdü.

11- Bosna-Hersek'te Boşnaklar ile Sırplar arasında dün imzalanan 4 ay süreli ateşkes anlaşması yürürlüğe girdi. BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin sözcüsü konu ile ilgili açıklamasında, Genel Sekreter'in ateşkes anlaşmasının imzalanmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya Izzetbegoviç ise Saraybosna'da yaptığı açıklamada, imzalanan ateşkes anlaşmasının, insanların can güvenliğini artıracağını belirterek, Sırplar makul bir siyasal çözümü kabul etmeye hazır görünmedikçe ateşkes süresinin uzatılamayacağını söyledi.

12- Rusya Hükümeti Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Rus birliklerinin Grozni'de Devlet Başkanlığı Sarayı'nı denetim altına aldıkları bildirildi. Bu arada Çeçenistan Enformasyon Bakanı Morladi Udugor dün yaptığı açıklamada, "Çeçen savaşçılarının, 70'in üzerinde Rus tankını imha ettiğini ya da ele geçirdiğini" belirtti.

2 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Diyarbakır'ın Hamzalı köyüne teröristlerce düzenlenen ve 19 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı ile ilgili olarak yayımladığı mesajda, "Bu vicdansız, insanlık dışı hareketle devletimiz kıyasıya mücadele etmekte ve bu ülkenin insanlarına yöneltilmiş bu hayasızca saldırıyı etkisiz hale getirmek için uğraşmaktadır" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesinde gazetecilerin Çeçenistan ile ilgili sorularını yanıtladı. Karayalçın, Çeçenistan'a insani yardım yapılabilmesi için BM Mülteciler Örgütü'ne başvurulduğunu, islam Konferansı'na üye ülkelere de yardımda bulunması için çağrı yaptıklarını söyledi.

3- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Gülcegün bakanlığı ile ilgili olarak Türkiye gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

4- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, geçen hatta Mordoğan Jandarma Karakolu'nda meydana gelen işkence olayı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere gittiği izmir Mordoğan'da yaptığı açıklamada, işkenceye karşı mücadele ettiklerini, bundan sonra da bu tutumu sürdüreceklerini söyledi.

5- RP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tekdal, partisinin İstanbul 5.Olağan Kongresi'nde seçilen il başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ülke yönetiminin iç ve dış olaylarda çözüm bulmakta güçlük çektiğini savundu.

6- CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Akyol Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında,hükümet ortaklarının 1994 yılında yaptıkları, icraatları eleştirdi ve "Kimse bizden bu hükümet için hoşgörü istemesin" dedi.

7- ANAP Grup Başkan Vekili Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, "Meclis'i feshedip erken seçime gitme yetkisi" isteyen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e tepki göstererek, "sözlerin ne demokrasi ne de Cumhurbaşkanının kendi sorumluluğuyla bağdaştığını" söyledi.

8- BBP Genel Sekreteri Esat Bütün Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türk milleti ve devletinin güçlü olması durumunda, islam dünyasının da güçlü olacağını, aksine bir durum sözkonusu olduğunda ise Türk dünyası ile islam dünyasının sömürgeleşeceğini savundu. .

9- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)'e başvurarak, canlı yayınlanacak mevlitlerin Diyanet işleri Başkanlığı veya il müftülüklerinin işbirliği ve denetiminde hazırlanması için özel televizyonların uyarılmasını istedi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Hamzalı köyüne PKK'lı teröristlerce dün düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısının 19'a yükseldiği bildirildi.

11- Yeni Parti İstanbul Milletvekili Ercüment Konukman, partisinden istifa etti.

12- Çeçenistan Silahlı Güçleri komutanı Aslan Mosadov tarafından yapılan açıklamada, Rus birliklerinin Grozni'den çekildiği ileri sürülerek, "Grozni, genelde Çeçen birliklerinin denetimi altında" denildi. Öte yandan Rusya hükümetinin Çeçenya ile ilgili Geçici Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Rus birliklerinin kentin "büyük bölümünde" kontrolü ellerinde tuttukları belirtildi.

13- Mısır'da aşırı dinci militanların, gerçekleştirdikleri saldırılarda 8'i polis olmak üzere 11 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

14- Irak resmi Haber Ajansı (INA) tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Irak'ın Erbil kentinde, karşıt Kürt gruplar arasında süren çatışmalarda 472 kişinin öldüğü bildirildi.

3 OCAK 1995

1- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında, Başbakanlıkla gerçekleşen "Gümrük Birliği" konulu toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, gümrük birliği sürecinde yapılması gereken teknik çalışmalar ve temel ilkeler üzerinde durduklarını; bu çerçevede Avrupa başkentlerinde destek turlarına başlanacağını, Yunanistan vetosunun giderilmesi için gerekli temasların kurulacağını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, enflasyonun son altı ay içinde düşüşe geçtiğini belirterek, 1995 yılında hükümetin temel hedefinin enflasyonu daha da aşağıya çekmek olduğunu söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, KKTC'nin ekonomik durumuna, Bosna-Hersek ve Çeçenistan'daki gelişmelere değindi.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı ibrahim Yaşar Dedelek Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Ciller'in Karabük'te yaptığı konuşmasında yer alan "Ne mutlu Türkiye'nin vatandaşıyım diyene" şeklindeki sözlerinin yıpratma amacıyla spekülasyon konusu yapıldığını söyledi.

5- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 1994 yılının son basın toplantısında, Anayasa değişikliği yapılarak kendisine seçimleri yenileme yetkisi verilmesini istemesi, siyasi parti temsilcileri tarafından değerlendirildi. ANAP, SHP, RP grup başkan vekilleri ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Şemsek yaptıkları açıklamalarda,Demirel'in yetki isteğini netleştirmesi gerektiğini belirterek, bu konunun tartışılması için Cumhurbaşkanfnm resmen Meclis'e başvurması gerektiğini ifade ettiler.

TOBB Başkanı Yalım Erez de konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin, halkı endişeye sevkedecek tartışmalara değil, meselelerin çözümü konusunda tartışmalara ihtiyacı var" dedi.

6- İstanbul DGM Başsavcılığı tarafından, Rize Belediye Başkanı RP'li Şevki Yılmaz hakkında, RP İstanbul il Kongresi'nde söylediği sözlerde "halkı sınıf, ırk, din, mezhep ya da bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça kışkırtmak" suçlamasıyla soruşturma açıldı.

7- Kocaeli'nin Hereke ilçesi yakınlarında, 31 Aralık 1994 günü Ankara - İstanbul seferini yapan şehirlerarası bir otobüsü otomatik silahlarla tarayan ve iki kişinin ölümüne, 24 kişinin de yaralanmasına neden olan 4 saldırgandan biri kadın 2 kişi, İstanbul Ümraniye'de gerçekleştirilen operasyonda ele geçirildi.

8- Batı Avrupa Birliği (BAB)'ın dönem başkanlığı görevi 6 ay süreli olarak, Portekiz'e geçti.

9- Kuzey Irak'ta, Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani ile Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani taraftarları arasında bir haftadır süren şiddetli çarpışmaların, sokak çatışmalarına dönüştüğü ve Erbil kentine tamamen yayıldığı bildirildi.

10- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel Bonn'da yaptığı açıklamada, Çeçenistan sorununun Rusya'nın kendi iç sorunu olduğunu kaydederek, "Çeçenistan'ın bağımsızlık ilan etme hakkı yok" iddiasında bulundu.

11- Tacikistan'ın Afganistan sınırında görev yapan Rus zırhlı keşif birliğine, Tacikistan'a sızan Afganlı mücahitler tarafından düzenlenen saldırıda 6 askerin öldüğü, çok kişinin de yaralandığı bildirildi.

4 OCAK 1995

1 - Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplanan Yüksek Planlama Kurulu, Yedinci Beş Yıllık Kalkınma Planı'nı görüştü.

Başbakan Çiler görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında bütçe açıklarının artmasının enflasyon oranını da yükselteceği uyarısında bulundu. Çiller 5 Nisan Kararları sonuçlarının ancak 1996 yılında alınacağını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk'u makamında ziyaret ederek, partisinin anayasa değişiklikleri teklifini verdi. Cindoruk görüşmede, bu tür girişimlerin önemini vurgulayarak, "Anayasayı değiştirmenin zamanı geldi. Partilerin birlikte hareket edeceklerini umuyorum" dedi. Cindoruk, anayasada seçimlerin 5 yılda bir yapılacağına ilişkin hükmün değiştirilerek seçimlerin 4 yılda bir yapılmasına olanak tanınması gerektiğini söyledi.

3- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, Cumhuriyet gazetesine SHP-CHP bütünleşmesi ile ilgili yürütülen çalışmaları değerlendirdi.

4- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve Emniyet Müdürü Necdet Menzir ile birlikte valilik makamında düzenlediği basın toplantısında, 31 Aralık 1994 günü şehirlerarası TEM Otoyolu'nun He-reke yakınlarında bir yolcu otobüsüne düzenledikleri silahlı ve bombalı saldırıda iki yolcuyu öldürdükleri, 24 yolcuyu yaraladıkları öne sürülen 3 kişiden ikisinin yakalandığını açıkladı.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in, Aralık ayı sonunda katıldığı işçi Emeklileri Cemiyeti Genel Kurulu'nda, "SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nı tek çatı altında toplayacağız" sözlerini eleştirerek "Bu açıklamayı verenler, hükümet dışındaki kesimlerdir. Hükümet kesimleri, koalisyon protokolünden haberdardır. Protokolden habersiz olanlar, bu açıklamayı yapmıştır. 3 sosyal güvenlik kuruluşu bir bakanlığa bağlanacaksa bizde olabilir" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ülkenin ekonomik ve politik durumunu Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, ANAP Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, "Meclis'i feshetme yetkisi" istemesine yönelik sözlerini değerlendirirken, Cumhurbaşkanı Demirel'in, iktidarda olduğu iki dönemde erken seçime gitmemekte direndiğini, bu nedenle demokrasiye ara verildiğini" iddia etti. Pakdemirli, "Cumhurbaşkanı'nın ülkeyi böyle bir sıkıntılı durumda erken seçime götüreceğine inanmıyoruz. Çünkü geçmişte seçime götürmeme sabıkası vardır" dedi.

8- Devlet istatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, aralık ayı itibarıyla 1994 yılı enflasyonu, toptan eşya fiyatlarında yüzde 149,6, tüketici fiyatlarında yüzde 125,5 olarak hesaplandı.

9- Basın Konseyi tarafından hazırlanan "1994 Yılında Türk Basını" konulu değerlendirme raporunda, 1994 yılında 56 gazetecinin tutuklandığı, 38 gazete ve derginin kapatıldığı, 10 gazete veya dergi bürosunun da bombalandığı belirtilerek; basının içinde bulunduğu zor koşulların devam ettiğine dikkat çekildi.

10- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in basın sözcüsü Anatoly Kra-sikov tarafından yapılan açıklamada, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye yapılan bombardımanın geceyarısmdan sonra durdurulacağı bildirildi.. Krasikov, Yeltsin'in, askeri liderlere kentin bombardımanının durdurulması emrini verdiğini söyledi.

5 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde ilk yeni yıl resepsiyonunu verdi. Resepsiyona JBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçm, Bakanlar Kurulu üyeleri, Kuvvet Komutanları, yüksek yargı organlarının temsilcileri, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, YDH Genel Başkanı Cem Boyner, yabancı misyon şefleri, milletvekilleri, iş adamları, yüksek rütbeli subaylar, bürokratlar ile gazeteciler katıldı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Yunanistan'da yayımlanan Iko-nomikos dergisine verdiği demeçte Yunanistan'ın Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki gümrük birliğini veto etmesinin "anlamsız ve düşmanca bir tutum" olduğunu belirtti ve Yunanistan'a "Gelin dost olalım, bizden o kadar korkmayın" mesajını verdi.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, YDH Genel Başkanı Cem Boyner ve beraberindeki parti kurucularını makamında kabul etti.

4- Başbakan Tansu Çiller, SHP'den ayrılan Mardin Milletvekili Muzaffer Arıkan'ın DYP'ye katılması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuş-ma-da, "DYP inanç partisini temsil eder. Bütün inançlılara, kendi çıkarlarını geride bırakanlara çağrıda bulunuyorum. Gelin beraber olalım" dedi.

5- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçm Milliyet gazetesinin "gümrük birliğine" ilişkin sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin teknik anlamda yapması gereken fazla bir yükümlülüğü kalmadığını belirterek, "Türkiye ekonomik anlamda gümrük birliğine hazırdır" dedi. "Yunanistan'ın vetosunun nasıl aşılabileceğine ilişkin soruları da yanıtlayan Karayalçm, Yunanistan'ın 6 Mart'taki Gümrük Birliği toplantısında vetosunu sürdür-mesinin çıkarma olmayacağını belirterek, "Atina tutumunu sürdürürse Türki-ye'nin sessiz kalması beklenemez" dedi.

6- Diyanet işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Mec-lis'te bir soru önergesini yanıtlarken, hükümetin Alevilik konusundaki resmi görüşünü açıkladı. Cevheri, "Aleviliği, sazıyla, sözüyle, cem ayiniyle, Islamın içinden çıkmış bir meşrep, sahip olduğu tasavvufi unsurlarla da bir tarikat olarak değerlendirmek uygun olacaktır" görüşünü dile getirdi.

7- KKTC Başbakanı Hakkı Atun başkanlığında bir heyet KKTC ekonomisinin içinde bulunduğu darboğazlardan kurtarılması yöntemlerini görüşmek üzere Ankara'ya geldi. Kıbrıs işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Abdülbaki Ataç ile Hakkı Atun başkanlığında yapılan toplantıdan sonra Bakan Ataç, toplantı ile ilgili bilgi verdi.

8- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen yaptığı yazılı açıklamada, 1994 yılında 18 trilyon 400 milyar liralık yatırım yapıldığını belirtirken, bu yıl yapılacak 24 trilyon 689 milyar liralık yatırımla ilgili olarak bilgi verdi.

Ulaştırma Bakanı Köstepen geçen hatta Ankara-Van seterini yapan Türk Hava Yollan (THY) uçağının Van Havaalanı'na inişi sırasında meydana gelen kazayla ilgili olarak yaptığı açıklamada da, "Yapılan çalışmalar sonucunda verilen hava trafik kontrol hizmetinde kazaya etken herhangi bir olumsuz bulguya rastlanmadı. Bu sonuç, THY Devlet Hava Meydanları işletmesi ve sivil havacılığın ortak almış olduğu bir karar. Kazanın meydana geldiği sırada, Van Havaalanı'nın sistemi aksaksız olarak çalışır durumdaydı. 4800 metre görüş gerekirken 300 metre görüşle inişe teşebbüs edilmesi bir kaide ihlalidir" dedi.

9- Bayındırlık ve Iskan Bakanı Halil Culhaoğlu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "fesih yetkisi" istemesiyle ilgili olarak Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, kamuoyunda oluşan darbe söylentilerine dikkat çekerek, "Türkiye'nin darbe dönemlerini aştığını" vurguladı. Culhaoğlu, Cumhurbaşkanı Demirel'in açıklamalarını 95 yılında seçim isteği olarak değerlendirirken, "1995 seçim yılı olmalı" dedi.

10- ANAP Grup Başkan Vekili Eyüp Aşık TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hükümeti ve Başbakan Tansu Çiller'i eleştirdi. Yüzde 150'ye varan enflasyon ve iktidarın duyarsızlığı karşısında kendisini yakmayı bile düşündüğünü söyleyen Aşık, "çıkarları için bu hükümeti destekleyenleri" de-eleştirdi.

11- SHP Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş bir basın toplantısı düzenleyerek, ANAP'ın Anayasa değişikliği çalışmaları konusunda değerlendirmeler yaptı. Girişimi "olumlu ama gecikmiş" bulan Karakaş, "Gecikmiş de olsa, SHP dışında kalan siyasi partilerin nihayet değişiklik isteklerini ifadet-meleri umut vericidir" dedi. Karakaş, SHP'nin gerek anayasanın içeriğine gerekse hazırlanış ve oylanış biçimine karşı olduğunu belirtti.

12- CHP Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında toplandı. Toplantıda geçici genel başkan adaylığı konusunun görüşüldüğü bildirildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ismail Cem toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, soldaki bütünleşmenin hedeflerini anlatırken, önerdikleri sistemle isteyen herkesin genel başkan adayı olabileceğini söyledi.

13- ANAP'tan bir süre önce istifa eden İstanbul Milletvekili Naci Ekşi, Yeni Parti'ye geçti.

14- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık AŞ (Cumhuriyet gazetesi) arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

Bu arada TGS Yönetim Kurulu, Anadolu Ajansı'nda sürdürülen toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı aldı.

15- insan Hakları Derneği (IHD) Genel Başkanı Akın Birdal düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in işkencesiz sorgulama yöntemi arayışı doğrultusunda üst düzey yetkililerden bir çalışma yapmalarını istediğini anımsatarak, işkencenin önlenmesi konusunda IHD olarak hazırladıkları önerileri açıkladı. Birdal, Türkiye'de işkencenin giderek sistematik bir şekilde yoğunlaştığını, 1994 yılı içinde ülke genelinde, büyük bölümü ölümle sonuçlanan 347 işkence olayı saptadıklarını söyledi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul'da Galatasaray Üni-versitesi'nde "Kıbrıs ve Türkiye'nin Dış Politikası" konusundan bir konferans verdi. Denktaş, Kıbrıs sorununun Türkiye ve KKTC'nin ortak mücadelesi olduğunu belirterek, "Türkiye en haklı davalarından biri olan Kıbrıs davasında taviz verirse, bunun arkası gelecektir" dedi.

17- Yunanistan'da yapılan 27. Balkan Yelken Şampiyonası'nda Türk yelkencileri 5 altın, 5 gümüş ve 7 bronz madalya kazandılar.

18- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Çeçenistan'ın başkenti Groz-ni'nin bombalanmaması yolundaki kararına rağmen, Başkanlık Sarayı'nın bir Rus savaş uçağının saldırısına uğradığı bildirildi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Dış ilişkiler Sorumlusu Hans van den Broek, Çeçen sorununu askeri müdahaleyle çözmeye kalkışan Rusya'ya karşı Avrupa Komisyonu'nun Rusya ile yapılacak ticaret ve ortaklık anlaşmasının imzalanmasını erteleme kararı aldığını açıkladı.

Bu arada Türkiye Kızılay Derneği tarafından, Rusların Çeçenistan'a yönelik saldırıları neticesinde yer değiştirme durumunda kalan 350 bin Çeçen'e 11 ton yardırn malzemesi gönderildi.

19- Ürdün Başbakanı Abdül Selam Majali hükümetinin istifa ettiği, Kral Hüseyin'in de istifayı kabul ettiği bildirildi.

6 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 29 Aralık 1994 tarihinde düzenlediği bir basın toplantısında "rejimin daha iyi işlemesi bakımından seçim yenileme yetkisinin Cumhurbaşkanı'na verilmesinde yarar görüyorum" sözlerinin çeşitli kesimler tarafından farklı yorumlanması nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanının seçimleri yenileme yetkisine sahip olmasının, milli egemenlik ve hukukun üstünlüğü ilkelerine aykırı bir tarafı" olmadığını söyleyerek, Batı ülkelerinde de benzeri yetkilerin cumhurbaşkanlarına verildiğini belirtti.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "seçimleri yenileme yetkisinin Cumhurbaşkanına verilmesi" yetkisi istemini değerlendirirken, Meclis'te hiçbir konuda tıkanıklık yaşanmadığını belirterek, erken seçimin gereğine işaret etti. Cindoruk, siyasi partilerin sayısının çok olması nedeniyle erken seçim kararının alınmasının zor olduğunu belirtti.

3- Milli Güvenlik Koordinasyon Kurulu (MGKK), Başbakan Tansu Çiller başkanlığında Ankara'da toplandı. MGKK toplantısında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yatırımlar konusunun ele alındığı bildirildi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu ekonomik krizin, ülkenin koşullarından değil, kötü yönetilmesinden kaynaklandığını ileri sürdü.

5- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Irak'taki karşıt gruplar arasında yoğunlaşan çatışmaların, tüm bölgenin barış ve istikrarı için tehlikeli olduğuna dikkat çekildi.

6- Maliye Bakanı ismet Attila yaptığı yazılı açıklamada, 1995 yılı bütçesinde kaynakların yerinde tahsis edildiğini, israfa karşı ciddi önlemlerin alındığını belirterek, istikrarın sağlanabilmesi için harcamalarda bütçe limitlerinin aşılmayacağını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap, DlSK'e bağlı Metal-İş Sendikası Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin oldukça kritik günlerden geçtiğini kaydederek, terörden, ekonomiden dış politikaya kadar çeşitli alanlarda bir çok sorunla karşı karşıya bulunduğunu ifade etti.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, Karabük Demir-Çelik Işletmeleri'nin işçilere devredilmesinin Türkiye'de ilk kez deneneceğini, bu nedenle hükümetin destek vermesi gerektiğini söyledi.

9- Hürriyet gazetesinin İstanbul'da bulunan merkez binasına bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

10- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yettsin Moskova'da yaptığı açıklamada, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'nin bombalanmasına son verilmesi emrinin verildiği halde uygulanmadığını anımsatarak, bunun sorumlularının bulunmasını istedi.

7 OCAK 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın ile birlikte Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 5 Nisan Kararları'nı değerlendirdi. Başbakan Çiller, başlıca göstergeler açısından istikrar paketi hedeflerinin doğru sonuca ulaştığını belirterek, "5 Nisan'da ne hedeflediysek oldu, enflasyon hedefinde şaşma var; o da özelleştirmenin yapılamamasından kaynaklandı" dedi. Çiller, 1996 yılına kadar seçimi düşünmediklerini de söyledi.

Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da yüzde 150'ye varan enflasyona karşın, 9 aylık uygulamada çok başarılı olduklarını, kısa vadeli istikrar önlemlerinin alınması açısından partisinin tek başına iktidarda bulunmasının farklılık yaratmayacağını söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın Kırşehir'de düzenlenen 12 ilin delegelerinin katıldığı "iç Anadolu Bölge ToplantT'sına katıldı. Karayalçın toplantıda yaptığı konuşmada, SHP-CHP birleşmesinin yalnızca sosyal demokratlar açısından değil, tüm Türkiye için önemli olduğunu belirterek, "Bu birliktelikten Türkiye çok şey beklemektedir" dddi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul Zeytinburnu Belediyesi'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türk Lirası'nın alım gücünün gittikçe azaldığını, 1980 yılından beri izlenen ekonomik politikaların sonucunun, yüzde 150'ye varan enflasyon oranı ile halkın dayanma sınırını aştığını söyledi.

4- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, solda bütünleşme çalışmalarının zaman zaman engellenmesinden hükümeti sorumlu tutarak, "DYP'nin çabaları birleşmeyi engellemeye yöneliktir. DYP, karşısında güçlü bir sol istemiyor" dedi. Keskin, SHP-CHP birleşmesinde genel başkanın kim olacağı ve hangi partinin çatısı altında birleşileceğine ilişkin tartışmaların darboğaz yaratmayacağını da söyledi.

5- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan ile yapılan söyleşi Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

6- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi Ankara'da Polis Akademisi'nce düzenlenen "Polis-Basın ilişkisi" konulu konferansta yaptığı konuşmada, 1990'lı yıllarda basına yönelik saldırıların artış gösterdiğini belirterek, bu saldırılar arasında gazetecinin polisten dayak yemesi gibi olaylarında yer aldığını söyledi. Polis ile gazeteciler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi yönünde 1989'dan bu yana İçişleri Bakanlığı'na yapılan başvurulardan hala bir sonuç alınamadığını belirten Ekşi, ancak sorunun zamanla asgariye ineceğini umduğunu söyledi.

7- Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral ile yapılan söyleşi Zaman gazetesinde yayımlandı.

8- Birleşik Sosyalist Parti tarafından İstanbul'da düzenlenen Sivas Yangını ve Aziz Nesin" konulu panel-foruma Genel Başkan Sadun Aren ve yazar Aziz Nesin'in yanı sıra çok sayıda sanatçı, aydın, gazeteci ve yazar katıldı. Panel-forumda, Sivas davası sonucu alman kararın hukuki mantığa uymadığı, Aziz Nesin'e yapılan saldırıların da düşünce özgürlüğüne yönelik olduğu vurgulanarak; Türkiye'de insan hakları ihlallerinin, düşünce özgürlüğüne yönelik saldırıların son bulması istendi.

9- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'deki çatışmalarda Rus İçişleri Bakanlığı birliklerinin komutanı olan Korgeneral Viktor Vorobyov, bir mayının patlaması sonucu öldü.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in dün ikinci kez bombardımanı durdurma emri vermesine karşın başkent Grozni'ye yönelik Rus bombardımanının halen sürdüğü bildirildi.

8 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ABD'de yayımlanan "Ayyıldız Express" gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin çoğulcu parlamenter rejimi, serbest piyasa ilkelerine dayalı ekonomisi, insan hak ve özgürlüklerini temel alan hukuk ve devlet yapısıyla, bulunduğu bölgenin seçkin bir ülkesi olduğunu söyledi.

Demirel ayrıca, Türkiye'nin güçlenmesini istemeyenlerin teröre destek verdiğini, ancak vatanın bölünmezliği ve milletin birliğine yönelik bu hareketlerin sonunun hüsran olacağını belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın'ı Dışişleri Bakanlığı'nda ziyaret etti. Yılmaz, Kara-yalçm ile görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Anayasada değişiklik yapılması konusunda uzlaşmaya vardıklarını söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Rus ordusunun Çeçenistan'da Sivil yerleşim birimlerine saldırıları nedeniyle Ankara Büyükelçisi Vadim Igoreviç Kuznetsov'un, Dışişleri Ba-kanlığı'na çağırılması ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Çeçenistan konusunda değerlendirme yapıldığını bildirdi.

4- Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Ankara'da partisinin il başkanları ile yaptığı toplantıda siyasi ve iktisadi istikrar için sosyal demokratların bütünleşmesinin gerekliliği konusunda açıklamalarda bulundu.

5- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, Çanakkale Gümrük Müdürlüğü'nü ziyaretinde yaptığı açıklamada, gümrükleri, devletin hakimiyetinin sınırda görülen egemenlik tablosu olarak gördüğünü belirterek, ihracatın, Türkiye'nin en önemli meselelerinden biri olduğunu, bu işin maddi ve manevi yönleri bulunduğunu söyledi.

6- Devlet Bakanı Aykon Doğan, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada hükümetin uygulamaya konulmasını planladığı bir dizi ekonomik önlemle ilgili bilgi verdi.

7- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, "insan hakları ihlallerini önlemenin en kötü yolu 'insan Hakları Bakanlığı' kurulmasıdır, insan hakları teşkilatı kesinlikle özerk olmalıdır" dedi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevif İstanbul Küçükçekmece Belediye-si'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, "iktidar yolundaki yarışı demokratik sol kazanacaktır. Bu Türkiye'nin esenliği, demokrasinin gerçekleşmesi ve Atatürk'ün halkla birlikte kurduğu laik cumhuriyeti yaşatmak için zorunludur" dedi.

9- DGM Başsavcısı Nusret Demiral, işçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, bir televizyon konuşmasında "bölücülük" yaptığı gerekçesiyle üç yıl hapse mahkum olması üzerine, Perinçek'in konuşma metninin altına imza atarak başlatılan kampanya konusunda yaptığı açıklamada, "Şimdilik soruşturmayı gerektirecek bir durum yok, ortada belge yok. Lafla olmaz, yazıyı yazar, imzalarlarsa soruşturma açarım" dedi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile birlikte özel bir televizyonun canlı yayımlanan Kıbrıs programına katıldı. Denktaş, Kıbrıs Rum Kesimi'nin tüm Kıbrıs adına Yunanistan'la ikili anlaşmalar imzaladığını ve Yunanistan ile bir entegrasyona gitmeye hazırlandığını bildirdi.

11- ABD Başkanı BiN Clinton, Türk-Yunan ilişkileri ile ilgili olarak Yunan Katimerini gazetesine yaptığı açıklamada, "iki müttefikimiz arasında giderek artan gerginlikten endişeliyim. Taraflardan hiçbirinin bir çatışmayı arzu ettiğine inanmamakla beraber, bugünkü şartlar altında cerayan edecek bir olay geniş boyutlar alabilir. Türkiye ve Yunanistan'ın birbirlerini tahrikten kaçınmaları ve başlattıkları diyalogu takviye edip sürdürmeleri son derece önemlidir dedi.

12- Almanya İçişleri Bakanı Manfred Kanther Bonn'da Welt am Sunntag gazetesine yaptığı açıklamada, Almanya'da yaşayan Müslümanlara, aşırı dinci kesimlerin gerçekleştirdikleri şiddet olaylarına katılmama çağrısında bulundu.

13- Ürdün Kralı Hüseyin, Başbakanlık görevine, eski ordu komutanını Şerif Zaid Bin Shaker'i atadı.

15- Rus birliklerinin dün Grozni'ye karşı yeni bir saldırı başlattıkları bildirildi.

9 OCAK 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, siyasi parti grup başkan vekillerinin katılımıyla gerçekleştirilen Anayasa değişikliği ile ilgili toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, grup başkan vekillerinin, değişiklik kapsamına alınacak maddelerin sayısının artırılmasını istediklerini belirterek, "Bu konuda kendi aralarında uzlaşma arayacaklar. Benim gördüğüm, yöntem ortaya çıkmaktadır. Değişikliğin gerçekleşeceği kanısındayım" dedi.

Öte yandan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da bulunan Almanya'nın Saksonya eyaleti İçişleri Bakanı Heinz Eggert'i kabul ederek bir süre görüştü.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Ahmet Çavuşoğlu'nu ziyaret etti. 5 Nisan Kararları'nın ilk hedefinin enflasyonu düşürmek olduğunu söyleyen Yılmaz, "Enflasyon yüzde 150 olmuşsa başarıdan söz etmek halkla alay etmektir" dedi.

3- Başbakan Vardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Ankara'da SHP'li belediye başkanları toplantısında, sosyal demokratlar için kimin genel başkan olacağından daha çok, bütünleşmeyi me-kaniklikten kurtaracak projelerin geliştirilmesinin önem taşıdığını söyledi.

4- Türkiye'de bulunan Almanya Federal Cumhuriyeti Saksonya İçişleri Bakanı Heinz Eggert, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe ile yaptığı görüşmede, ülkesindeki PKK'lıların Türkiye'ye iade edilmesinin söz konusu olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Menteşe ise Almanya'da 26 Kasım 1993 tarihinde PKK terör örgütü yanlısı dernek ve kuruluşların kapatıldığına dikkat çekerek bu ülkenin teröre karşı gösterdiği tavrı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

5- BBP Genel Başkan Yardımcısı Recep Kırış Ankara'da yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliğinde, "merdiven sistemi" teklifinde bulunarak öncelikle mutabık kalınan maddelerden başlanılmak üzere değişikliğin aşama aşama gerçekleştirilebileceğini söyledi.

6- RP Grup Başkan Vekili Abdüllatif Şener TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "IMF güdümlü ekonomik politikalar izleyerek ülke ekonomisini tahrip ettiği, çalışan ve üretenleri yoksullaştırarak, rant geliri elde edenleri zenginleştirdiği" iddiasıyla Başbakan Tansu Çiller ve hükümet hakkında gensoru önergesi verdiklerini açıkladı.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Rum tarafının Avrupa Birliği'ne üye kabul edilmesi ve bunun "tüm Kıbrıs" adına gerçekleşmesi durumunda, Türk-Yunan savaşının bile gündeme gelebileceğini söyledi.

8- BM'nin Bosna'daki Koruma Gücü komutanı Michael Rose, Bosnalı Sırp güçlerin komutanı Ratko Mladiç ile Saraybosna'da görüştü. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, Saraybosna'da silahtan arındırılmış bölge konusunda ortaya çıkan anlaşmazlığın taraflar arasındaki ateşkesi tehdit ettiği bildirildi.

9- Rus birliklerin Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de Başkanlık Sarayı'nı kuşattıkları, kent merkezinde kanlı çarpışmaların devam ettiği bildirildi.

10- Ruanda'da ordu birliklerinin bir kampa yaptıkları baskında 12 kişinin öldüğü, 32 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, kendisini ziyaret eden Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın ile görüşmesi hakkında gazetecilere bilgi verdi. Demirel, "Büyükelçiler Kararnamesi"konusunda yöneltilen bir soru üzerine "Kararname henüz önüme gelmiş değildir. Bazı tıkanmalar var. Sayın Karayalçın bana bunları en kısa zamanda getireceğini ifade etti" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca ANAP'a katılan genç işadamı, bankacı ve işletmecilerden oluşan heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliği ve Çeçenistan konularında görüşlerini açıkladı.

2- Başbakan Tansu Çiller-partisinin 1995 yılındaki ilk grup toplantısında, terör, Van'da meydana gelen uçak kazası, Karabük Demir Çelik Fabrikala-rı'nın özelleştirilmesi ve Çeçenistan'a ilişkin değerlendirmeler yaptı. Çiller, erken seçim tartışmaları ile ilgili açıklamalarda da bulundu.

3- Başbakan Tansu Çiller basın mensuplarına verdiği yeni yıl kokteylinde, bir gazetecinin "Nevruz, geçen yıl söz verdiğiniz doğrultuda resmi bayram olarak kutlanacak mı" sorusuna, "Kutlayacağız, bu konuda çalışmalarımız sürüyor, bilimsel çalışma da yaptırıyoruz" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, çoğunluğunu genç işadamlarının oluşturduğu 22 kişinin partisine katılım töreninde yaptığı konuşmada, ekonomik bunalımın sorumlusunun "acemi, bilgisiz, bilinçsiz ve hazırlıksız iktidar" olduğunu belirterek, Türkiye'nin sistem ve kulvar değiştirmeye gereksinimi olduğunu söyledi.

5- Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, 1995 yılının ilk SHP Meclis Grubu toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik ve sosyal açıdan 1994 yılını değerlendirdi.

6- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Brüksel'de eski DEP milletvekillerinin Kürt Parlamentosu kurma konusundaki çalışmaları üzerine gerekli girişimlerde bulunulduğunu ve "Sürgünde Kürt hükümeti kurulmasına izin verilmeyeceğini" söyledi.

7- Anayasa Mahkemesi tarafından, SHP Genel Başkanı Murat Karayal-çın'ın "Başbakan Yardımcılığı" ile Dışişleri Bakanlığı'nı birlikte yürütmesini

sağlayan tek maddelik yasanın iptali için ANAP tarafından "yürürlüğün durdurulması" için açılan dava reddedildi.

8- Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe Türkiye gezetesine yaptığı açıklamada, kamu kesiminde çalışan işçilerin ertelenen 6 aylık ücret zammı farklarını Türk-İş ile varılan mutabakat çerçevesinde ödeyeceklerini söyledi.

9- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, 1995-1996 icra Planı'm açıklayarak, 1996 yılında yapılması kararlaştırılan "2000'li Yıllarda Türk Milli Eğitim Sistemi" konulu 15. Milli Eğitim Şurası hakkında bilgi verdi.

10- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Türkiye'de görev yapan yabancı basın mensuplarıyla İstanbul'da yaptığı toplantıda, partisinin düşünceleri ve amaçları hakkında bilgi verdi.

11-212 Sayılı kanunun yürürlüğe girişinin 34'üncü yıldönümü 10 Ocak Basın Bayramı'nda çalışan gazeteciler tarafından çeşitli etkinliklerle kutlandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Özgürlüğe, demokrasiye ve ülkenin bölünmez bütünlüğüne sahip olduğumuz sürece, çözümü olmayan mesele kalmaz" dedi. Törende, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin de bir konuşma yaptı.

Bu arada TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile Başbakan Tansu Çiller çalışan gazetecilerin bayramını kutlayan birer mesaj yayımladılar.

Basın Bayramı dolayısıyla Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Orhan Erinç ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Ekmekçi de birer açıklama yaptı.

12- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) Şam Temsilcisi Dana Mecid, Kuzey Irak'ta Kürt gruplar arasında meydana gelen çatışmalarda Türkiye'nin KYB'ye karşı Kürdistan Demokratik Partisi'ne (KDP) destek verdiğini ileri sürdü ve PKK'nın Kuzey Irak'taki çatışmalara katılmadığını açıkladı.

13- NATO Genel Sekreteri Willy Claes Brüksel'de yaptığı açıklamada, Çeçenistan'a askeri müdahalede bulunan Rusya'ya, Çeçen halkına yönelik şiddete en kısa zamanda son verilmesi ve soruna barışçı çözüm bulunması çağrısında bulundu.

14- BM'nin dünyanın 16 bölgesinde sürdürdüğü Barış Gücü operasyonlarında görev alan 71.543 askerden 135'inin, 1994 yılı içinde meydana gelen çarpışmalarda öldüğü açıklandı.

15- ABD, Türkiye'yi insan hakları ihlalleriyle suçlayan Yunanistan'ın azınlıklara uyguladığı baskı politikasını yakından inceleme kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'da insan haklarının çiğnendiği ve azınlıklara baskı politikası uygulandığına ilişkin şikayetleri incelemek üzere Bakan Yardımcısı Nancy Ely-RaphePi Yunanistan'a gönderdi.

11 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman D.emirel, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Ahmet Çavuşoğlu ve yeni seçilen yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Demirel kabulde, hükümetin ekonomi uygulamalarını eleştirerek, enflasyonun yüzde 150'ye çıktığını, savaş yıllarında bile bu düzeyde enflasyon yaşanmadığını belirtti. Demirel, özelleştirme ile akşamdan sabaha Türkiye'nin Hazinesi'nin dolacağını farz etmenin yanlış olduğunu belirterek "kimse hayale kapılmasın" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, toplumsal sıkıntının ve sosyal gerginliklerin giderek arttığını söyledi. Yaşanan tablonun ANAP'ın değil, "herşeyi yapboz tahtasına çeviren" iktidarın olduğunu savunan Yılmaz, ANAP'a fedakarlık düşüyorsa bunu göstermeye hazır olduklarım belirterek Türkiye'yi düzlüğe çıkaracak formülde birleşmek gerektiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman Ankara'da düzenlediği haftalık basın toplantısında, bazı DEP eski milletvekilerinin sürgünde parlamento oluşturma çabalarıyla ilgili olarak "Bölücü terör örgütünün yurtdışında parlamento oluşturma çabaları, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü hedef alır. Gerekli girişimler yapılıyor, ABD ve Avrupa ülkelerine topraklarını böyle girişimler için kullandırmamaları uyarısı yapıldı" dedi.

4- Kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı sağlık tesislerinin özerkleştirilerek sağlık işletmelerine dönüştürülmesiyle ilgili yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, bütün inançlara saygılı ve bütün inançlara hizmet eden zihniyete, laik zihniyet denebileceğini söyledi. Erbakan, ara seçimin 16 Ni-san'da yapılması için verdikleri önerinin bir an önce komisyonda görüşülmesi gerektiğini belirtirken ara seçim sonucunda erken seçimin gündeme geleceğini ve böylece RP'nin iktidar olacağını savundu.

6- Yeni Demokrasi Hareketi Beyoğlu ilçe Merkezi'nin açılışında konuşan Genel Başkan Cem Boyner, halkın gelecek seçimlerde bir "sandık devrimi" yapacağını öne sürdü. ANAP, DYP ve SHP'nin anayasa değişikliği konu-

sunda bir uzlaşmaya varmasını yeterli bulmadıklarını söyleyen Boyner, "Gerçek bir değişiklikten söz ediliyorsa RP ile uzlaşma sağlanması gerekir. Anayasa tamamen yenilenmelidir" dedi.

7- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından sunucu Güner Ümit'in "Süper Turnike" programında Alevilere hakaret olarak yorumlanan sözleri nedeniyle "programa uyarıda bulunma" kararı alındı. Interstar televizyonuna da, hataların tekrarlanması halinde yayın durdurma cezası verileceği ihtarında bulunuldu.

Bu arada Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, "Süper Turnike" adlı programda sunucu Güner Ümit'in Alevilere yönelik sözleri nedeniyle Güner Ümit ve Interstar sorumlu müdürü hakkında soruşturma başlattı.

8- TOBB Başkanı Yalım Erez Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yatırım teşvik kararnamesini, fon kaynaklı kredilerin kaldırılması ve yatırım teşviklerinin yetersiz olması gerekçesiyle önce geri çevirip, sonra onaylamasını gereksiz bularak,"Teşvik verecek kaynak yok. Bunlar hep kağıt üzerinde kalıyor" dedi.

9- Yayımladıkları kitaplar nedeniyle, haklarında "yayın yoluyla bölücülük" yaptıkları savıyla Ankara 2. No'lu DGM'nde iki ayrı dava açılan Türkiye insan Hakları Vakfı ve insan Hakları Derneği hakkında beraat kararı verildi.

10- 30 Aralık 1994'te The Marmara Oteli'nin pastanesine düzenlenen-bombalı saldırıda ağır yaralanan sinema eleştirmeni-yazar Onat Kutlar İstanbul'da öldü.

11- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in yaptığı görüşmede, Yahudi yerleşimciler konusu nedeniyle tıkanan Filistin-lsrail barış görüşmelerinin ele alındığı belirtildi. Görüşmeden sonra açıklama yapan Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, İsrail-Filistin görüşmelerinin krizde olduğunu belirterek İsrail'in Filistin topraklarında yeni Yahudi yerleşim merkezleri açmasının bütün barış sürecini tehlikeye soktuğunu belirtti.

12- Hırvatistan Başbakanı Nikica Valentic, resmi ziyaret için gittiği Çin'in başkenti Pekin'de düzenlediği basın toplantısında, Hırvat hükümetinin, BM Koruma Gücü'nün Sırplar tarafından işgal edilen Krayina bölgesinde faaliyetine 31 ocak tarihine kadar izin verdiğini, ancak bu tarihten itibaren süreyi uzatmayacağını söyledi.

13- Cezayir'in Batna kentinde bir otobüse düzenlenen silahlı saldırıda 11 kişinin öldüğü, altı kişinin yaralandığı bildirildi.

12 OCAK 1995

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna, çiftçilerin borçlarının ve takip masraflarının affedilmesine ilişkin yasa tasarısının imzaya açıldığını söyledi.Aktuna, Bakanlar Kurulu toplantısında "yap-işlet-devret" modeliyle yapılacak yatırımların da değerlendirildiğini belirtti.

2- Özelleştirme Yüksek Kurulu, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, Metaş, Sümer Holding, TURBAN, PETKlM, Karadeniz Bakır işletmeleri ve Gemi Sanayii'nin satış yöntemlerine ilişkin ilke kararlarının ele alındığını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Sayıştay Başkanı Vecdi Gönül'ü makamında ziyaret etti. Yılmaz, ziyareti sırasında basın mensuplarının, ANAP grup toplantısında DYP-ANAP-toalisyonu konusundaki açıklaması ile ilgili sorularını cevaplandırırken, "Bu konuda bize yöneltilen birtakım eleştiriler, suçlamalar vardı. Bunların dayanaktan yoksun olduğunu ortaya koymak için o açıklamayı yaptım. Onun dışında bizim tutumumuzda bir değişiklik yok" dedi.

4- Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, 28 Ocak'taki SHP-CHP birleşme kurultayı öncesi izmir'e gitti, izmir'de bir basın toplantısı düzenleyen Karayalçın gazetecilerin sorularını yanıtladı.

5- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan askerliğin uzatılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı ile ilgili olarak Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, "Karar Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanmış ve talimat uygulanmak üzere kıtalara gönderilmiştir" diyerek kısa dönem askerliğin 8, yedek subaylığın 16, uzun dönem askerliğin ise 18 aya uzadığının tescil edildiğini belirtti.

6- Cumhuriyet gazetesi yazarı, sinema eleştirmeni Onat Kutlar'ın bombalı saldırıda öldürülmesi ile ilgili tepkiler sürüyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, yaptığı açıklamada terörü kınarken "Dağınıklık, suskunluk, sorumsuzluk, sorumsuzluk, çıkar güdüsü ve yalnız cenaze törenlerinde bir araya gelmek zayıflığı, hepimize yeni acılar getirebilir" dedi.

Kültür Bakanı Timurçin Savaş, "Ülkemizin çağdaşlaşmasını ve demokratikleşmesini hazmedemeyen azınlıkların kendi ideolojilerini yerleştirme uğruna yönelttikleri çirkin saldırı sonucu çok değerli kültür ve sanat adamımız Onat Kutlar'ı yitirmekten dolayı duyduğum üzüntü sonsuzdur" dedi.

Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak ile SHP Onursal Genel Başkanı Erdal inönü de Cumhuriyet gazetesini arayarak başsağlığı dileğinde bulundular.

7- Interstar televizyonunda sunucu Güner Ümit'in Alevilere hakaret içeren sözlerine Alevilerden gelen tepkiler sürerken, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe yaptığı açıklamada, Interstar'a yönelik saldırıların Alevilerden kaynaklanmadığını tekrarlayarak, "Toplantı ve gösteri yapmak anayasal bir hak, yalnız, cana ve mala zarar vermemek kaydıyla yapılması lazım. Provokasyona dikkat edin" çağrısında bulundu.

Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz da yaptığı açıklamada, olayların büyütülmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Söz konusu sunucunun beyanlarını tasvip etmemiz asla mümkün değildir" dedi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 2821 sayılı Sendikalar Yasası'nı "12 Eylül'ün izlerinden arındırma" konusundaki girişimleri hakkında bilgi verdi. Matkap, sendikaları, hükümetteki girişimlerine destek olmadıkları gerekçesiyle eleştirdi.

9- Çevre Bakanlığı ile Diyanet işleri Başkanlığı arasında imzalanan bir protokol uyarınca imamların, çevrecilik konusunda halkı bilinçlendirmesi kararlaştırıldı, imza töreninde konuşan Çevre Bakanı Rıza Akçalı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk-İş ile benzeri protokollerin imzalandığını anımsatarak, köylerde yurttaşların, öğretmen, imam ve muhtarlara saygı duyduğunu ve bu meslek üyelerinin toplumda eğitici görev üstlendiklerini kaydetti.

Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz da islam dininde doğal zenginliklere ve yeşilin korunmasına büyük önem verildiğini kaydetti.

10- DYP grup başkan vekilleri Nevzat Ercan, Turhan Tayan, ilhan Saraçlar ile Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe Başbakanlıkla bir araya gelerek Anayasa değişikliği için izlenecek yöntem konusunu görüştüler.

Daha sonra DYP Grup Başkan Vekillerinin çağırışı üzerine ANAP Grup Başkan Vekilleri Oltan Sungurlu, Hasan Korkmazcan ve SHP Grup Başkanı Seyfi Oktay, Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş ve Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe'nin TBMM'de bir araya gelerek 21 maddelik değişiklik üzerinde uzlaşmaya vardıkları bildirildi.

11- DSP Parti Meclisi toplandı. Toplantıdan sonra Genel Başkan Bülent Ecevit toplantıda ele alınan konular hakkında basına bilgi verdi. Ecevit, hükümetin Güneydoğu'ya yönelik politikasını eleştirirken, "Silahlı mücadele er geç kazanabilir, fakat siyasal açıdan ağır bir bedel ödenmektedir" dedi.

Bu arada PM toplantısında genel sekreterlikten ayrılan Faruk Sarıka-ya'nın yerine partinin Genel Merkez Örgüt Kurulu üyesi Zeki Sezer seçildi.

12- TRT ve Hürriyet gazetesi Afyon muhabiri Ahmet Fatih Gümüş, Uşak ilinde meydana gelen trafik kazasında öldü.

Gazeteci Aslan Tufan Yazman da İstanbul'da öldü.

13- Kendilerini "Kürdistan Sürgün Parlamentosu Hazırlık Komisyonu" olarak tanıtan bir grup, Brüksel Uluslararası Basın Merkezi'nde basın toplantısı yaptı. Kapatılan eski DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya ile eski DEP Milletvekili Remzi Kartal ve yasadışı bölücü örgüt PKK'nm Avrupa sözcülerinden Ali Sapan'ın katıldığı toplantıda, "Kürdistan Sürgün Parlamentosu'nun mart ayına kadar kurulacağı" açıklandı. Remzi Kartal ise yaptığı konuşmada, kapatılan DEP'in her zaman PKK'dan yana olduğunu ve hiçbir zaman PKK'yı dışlamadığını söyledi. Kartal, BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye dün Finlandiya'da bir mektup vererek parlamento kurma girişimlerini bildirdiklerini de açıkladı.

14- ABD Siyasi işlerden Sorumlu Kıdemli Dışişleri Bakan Yardımcısı Pe-ter Tarnoff, Washington'da 1994'ü değerlendirdiği basın toplatısında "Biz PKK'nm kabul edilemez biçimde aktif terör etkinlikleri yürüttüğünü dile getirdik. Ancak umuyoruz ki, Türk hükümeti Kürt toplumunun sorumlu üyeleriyle diyalogu artırmanın yollarını arar" dedi.

15- Rus birliklerinin, Çeçenya'nın başkenti Grozni'yi ele geçirmeyi amaçladığı saldırısının havadan ve karadan devam ettiği bildirildi.

Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçev, Çeçenistan'daki savaşın, yıllarca sürecek gerçek bir savaş olduğunu söyledi. Sadece Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de değil, tüm Çeçen topraklarında bir direniş ile karşı karşıya ol-

duklarmı belirten Graçev, bu nedenle askeri operasyonların, zaman zaman şiddetini yitirse bile, çok' uzun zaman alacağını kaydetti.

Öte yandan Çeçenistan konusunda gelen uluslararası tepkileri yanıtlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigory Karasin, "Eğer Çeçen ayrılıkçılığına göz yumsaydık, bu bölge eski Yugoslavya'ya gönerdi" dedi.

Bu arada Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe Rus yetkililere, Çeçenistan sorununu çözmek için Çeçenlerle "diyalog başlatmaları" çağrısında bulundu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Başkanı Miguel Angel Marti-nez de Çeçenistan'a yönelik Rus askeri müdahalesini kınadı.

16- Kolombiya'da, içinde 52 kişinin bulunduğu bir yolcu uçağı inişe geçmeye hazırlandığı sırada havada infilak ederek düştü. DC-9 tipi yolcu uçağında 9 yaşındaki bir kız çocuğundan başka kurtulan olmadığı bildirildi.

13 OCAK 1995

1- Bakanlar Kurulu üyeleri Milliyet gazetesini ziyaret etti. Başbakan Tansu Çiller gazetede yaptığı açıklamada, demokratikleşmenin gerçekleştirilmesinde bütün partilerin desteğinin gerekli olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın ise SHP-CHP birleşmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

2- Başbakanlık Basın Merkezi tarafından, bir gazetede yer alan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "Transfer bakan onaylamam" başlıklı haberle ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, haberin doğru olmadığı, Cumhur-başkam'nın Başbakan Tansu Ciller'i başka partilerden milletvekili transferi konusunda uyarmadığı bildirildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çillerin bazı ANAP'lı milletvekillerine transfer karşılığı bakanlık teklifinde bulunduğunu ileri sürdü.

Mesut Yılmaz Milliyet gazetesine verdiği demeçte de mevcut koalisyon hükümeti bozulmadan yeni bir hükümet modeli konusunda DYP ile görüşmeyeceğini söyledi.

4- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın Trabzon'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Çeçenistan'daki olaylara seyirci kalamayacağını, savaştan etkilenen sivil halktan sığınmacıların kabul edileceğini söyledi. Dışişleri Bakanı "komşularımızın toprak bütünlüğünden yanayız" dedi.

5- Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna İstanbul Atatürk Havalimam'nda yaptığı açıklamada, DYP-SHP koalisyonu devam ederken başka bir arayışa girmenin siyasi ahlaka uygun düşmeyeceğini belirterek, koalisyonun bozulması durumunda yeni bir koalisyon kurulmazsa DYP'nin azınlık hükümeti kurabileceğini söyledi.

6- Tarım Bakanı Refaiddin Şahin islam Konferansı Teşkilatı 4. Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınma Toplantısı'na katılmak üzere iran'a gitti.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap Hatay'da düzenlediği basın toplantısında, son 50 yılda siyasal, ekonomik ve kültürel alanlarda yapılması düşünülen yeniliklerin bir türlü uygulamaya geçirilemediğini söyledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlenen Türkiye Ziraat Mühendisleri Teknik Kongresi'nde yaptığı konuşmada, GAP'ın tamamlanmasından önce toprak reformunun yapılmasının gerekli olduğunu söyledi. Ecevit, tarım alanlarının yapılaşma ve sanayi amaçlı kullanılmasının ilerisi için tehlikeli olduğunu ileri sürdü.

9- DYP, ANAP ve SHP grup yöneticileri, Anayasa değişikliği konusundaki ortak tasarılarını TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a sundular.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'ın Gaztepe bölgesinde askeri bir helikopterin düşmesi sonucu 6 asker şehit oldu. PKK teröristlerinin Narlıca köyüne düzenlediği saldırıda ise 8 kişi öldü, 6 kişi de yaralandı.

Ayrıca Bingöl, Şırnak ve Diyarbakır'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 31'i ölü olarak ele geçirildi.

11- Kapatılan DEP'in bazı milletvekillerinin, sürgünde Kürt Parlamanto-su kuracaklarını ilan etmesi ile ilgili olarak Belçika'nın Ankara Maslahatgüzarı Jo Indekeu, Dışişleri Bakanlığı'na çağırılarak, "Kürt Parlamentosu oluşumları karşısında Belçika'nın nasıl bir tutum alacağı ve izin verilip verilmeyeceği" soruldu. Maslahatgüzar Jo Indekeu böyle bir girişime Belçika Hükümeti'nin kesinlikle izin vermeyeceğini söyledi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christine Shelly Washing-ton'da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, PKK terör örgütünün sürgünde parlamento kurma girişiminin meşruiyet taşımadığını bildirdi.

14 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 25 eczacı odası adına Ankara Eczacı Odası Yönetim Kurulu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, ilacın Türkiye için ekmek kadar önemli olduğunu vurgulayarak, "Nüfusun önemli kısmı sosyal güvenlik şemsiyesi altında olmayan ülkemizde sağlık hizmetlerinden yararlanmak ve ilaç bulmak vatandaşımız için önemli bir konudur" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul'un sorunlarını yerinde görmek amacıyla kentin çeşitli yerlerinde incelemelerde bulundu. Çiller, İstanbul Büyük-şehir Belediyesi'nin çöp döktüğü Halkalı Çöplüğü'ne bir buçuk aya kadar çöp dökülmesini durduracaklarını belirtti ve Topkapı Surlan'nın da yıkılmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, SHP Bölge Toplantısı'na başkanlık etmek üzere bulunduğu Ada-na'da CHP ve SHP il örgütlerini ziyaret etti. Karayalçın, solda birleşmenin sadece SHP ve CHP için, sosyal demokratlar için değil, tüm toplum açısından önemli olduğunu belirterek, “Birleşmenin, 28 Ocak'ta mutlaka gerçekleşeceğini" söyledi. Karayalçın, "Solda birleşme, laik cumhuriyetin geleceği açısından da hayati önem taşıyor. Bunun bilincindeyiz" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman, eski Iskeçe Bağımsız Milletvekili Ahmet Faikoğlu hakkında Yunan hükümetinin aldığı tutuklama kararı ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, Yunan makamlarının, Batı Trakya Türk azınlığının temsilcileri hakkında yargılama yoluna giderek Türk azınlığı sindirme politikasına yeni bir boyut kazandırma niyeti içinde olduklarının görüldüğünü söyledi.

5- Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren uluslararası "Nükleer Güvenlik Sözleşmesi" uyarınca Türkiye, nükleer tesisler hakkında uluslararası ilkeleri uygulayacak, denetim altına girecek ve uluslararası düzeyde düzenlenecek "gözden geçirme toplantılarına" katılacak.

6- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile dün yaptığı görüşmede, Kürt sorununun çözümü için acil olarak uygulanması istemiyle önerilerini ilettiğini bildirdi.

7- Kamu işletmeciliğini Geliştirme Merkezi (KlGEM)'in düzenlediği "Yeni Dünya Düzeni" adlı sempozyum Ankara yapıldı. Sempozyumun sonuç bildirgesinde, dünyada küreselleşme süreci olarak adlandırılan yeni akımın, sermayenin yatırım tıkanıklılığını aşmak için uluslararası düzeyde serbest dolaşımı sağlamaya yönelik olarak başlatıldığı vurgulandı. Bildirgede, küreselleşme çerçevesinde, emeğin ulusal sınırlarda tutulduğu, devletin de ekonomideki kaynaklarını özel sermayeye aktararak, "sermayenin geliştirilmesinin" amaçlandığı bildirildi.

Bu arada sempozyumun oturum başkanlığını yapan SHP Ankara Milletvekili Mümtaz Soysal, gazetecilerin solda birlikle ilgili sorularını yanıtladı. Soysal, bütünleşme kurultayında Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal dışında çıkacak 3. adayda uzlaşılması gerektiğini söyledi.

8- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürlüğü arasında sürdürülen ve grev aşamasına gelen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

AA Genel Müdürü Ekrem Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, sözleşmenin bütün olanaklarının zorlanarak bağıtlandığını belirterek, günün ekonomik koşulları ve bütçe olanakları çerçevesinde çalışanlara azami ücret artışı sağlandığını söyledi.

9- RP'li Pendik Belediyesi'nde işten çıkarılan 200'e yakın işçi, yönetimin tutumunu protesto etmek amacıyla dün belediye binasını işgal eti. RP'li belediye yönetiminin, mesai bitiminde binayı terk etmelerini istediği işçiler, bu kararı protesto etmek amacıyla binayı işgal etme eyleminin sürdüğü bildirildi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince Diyarbakır, Hakkari ve Mardin'de gerçekleştirilen operasyonlarda 1'i kadın 14 terörist öldürüldü. Çatışmalarda 2 güvenlik görevlisi şehit oldu.

11- Gebze TEM Otoyolu Dilovası mevkiinde dün meydana gelen trafik kazasında 7 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

12- Paris'te 11 Ocak'ta Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ile Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yanos Kranidiotis arasında yapılan görüşmede sağlanan anlaşma uyarınca, Kıbrıs'ın üyelik görüşmelerine ilişkin takvimin, 1996 yılındaki Devletler Zirvesi'nde belirlenmesi; Yunanistan'ın Türk vatandaşlarmın serbest dolaşım bölgesi dışında bırakılması; Yunan tekstil ürünlerinin Türk rekabetinden korunması; buna karşılık gümrük birliği üzerindeki Yunan vetosunun kaldırılacağı kararlaştırıldı.

13- Türkiye'nin Moldava Büyükelçiliğinin bahçesine girmek isteyen otomatik silahlı iki kişiden biri, ateş açan Moldavyalı muhafızlarca öldürüldü, diğeri ise yakalanarak tutuklandı.

14- Eski SSCB topraklarında etnik çatışmaların önlenmesi konusunda düzenlenen bir konferansa katılmak üzere Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Tataristan Özerk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Mintimer Şaymiyev, Çe-çenistan'da isyanın kırılmasından sonra Rusya'nın bu cumhuriyeti zorla fe-darasyon içinde tutacağını, ancak Çeçen halkının güveninin yeniden sağlanmasının çok zaman alabilecağını söyledi. Tataristan Devlet Başkanı, etnik azınlıklara ilişkin tutarlı bir politikası olmadıkça Rusya'nın Çeçenyada olan türden çok çatışma ile karşılaşabileceğini ifade etti.

15 OCAK 1995

1- Türkiye ile Türkmenistan arasında imzalanan "Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması" anlaşması, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

2- Milli Güvenlik Koordinasyon Kurulu, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında Ankara'da toplandı.

3- Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, partisinin Samsun, Sinop, Ordu, Amasya, Kastamonu kurultay delegeleri ve örgüt yöneticilerinin de bulunduğu bölge toplantısına katılmak üzere gittiği Samsun'da yaptığı konuşmada, "Birleşmeye giden yolda engeller ve çözüm yollarını değerlendireceğiz. Türkiye'nin her yerinde yapılan çalışmalar birleşmenin çatısı için önem taşıyor" dedi.

4- Turizm Bakanı Şahin Ulusoy Ankara'da yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl ülkemizde yaşanan çeşitli bombalama olaylarının turizm alanında yarattığı olumsuzluğun sonraki dönemlerde yapılan tanıtım faaliyetleriyle aşıldığını belirtti.

5- Orman Bakanı Hasan Ekinci Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, "Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Yasa Tasarısı" ile orman ürünleri üzerine konan fon kesintilerinden elde edilen gelirleri, orman köylülerine ve ağaçlandırmaya aktarmayı planladıklarını söyledi. Bakan Ekinci, orman köylüsünün döner sermaye bütçesinden Cumhuriyet tarihinin en yüksek payını aldığını belirtti.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin yerel yönetimler konusunda partizanlık yaptığını ileri sürerek, Maliye Bakanlığfndan sadece DYP, SHP ve MHP'li belediyelere yardım yapıldığını kaydetti.

7- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşmek üzere Almanya'ya gitti. Ağar, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, görüşmelerde özellikle sınırdışı edilmeler üzerinde durulacağını belirtti.

8- izmir Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında çeşitli bombalama eylemlerine katılanlarında bulunduğu 17 kişi, çok sayıda silah, patlayıcı ve eylem planlarıyla yakalandı.

Operasyon sonunda izmir Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu yaptığı açıklamada, yakalananların bazılarının Kuzey Irak ve Yunanistan'da eğitim gördüklerini söyledi.

9- Türkiye'de bulunan Çeçenistan Ulaştırma ve insan Haklarından Sorumlu Bakanı Seyit Emin Ibrogimov, Çeçenistan'daki son durum hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın, Çeçen halkını yok etme politikası izlediğini belirterek, sivil yerleşim merkezlerine bomba ve füzelerle saldırdığını, hava saldırılarında uluslararası kamu tarafından yasaklanan bilyalı ve iğneli bombalar kullandığını belirtti. Ibrogimov ayrıca, Türkiye'nin ve dünya ülkelerinin gönderdiği çeşitli yardımların Çeçen Cumhuriyeti'ne ulaşmadığını söyledi.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Almanya'nın Nürnberg kentinde Avrupa Türk Akademisyenleri Birliği'nin davetlisi olarak katıldığı "Kıbrıs meselesinin tarihi, güncel durumu ve geleceği" konulu konferansta yaptığı konuşmada, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'na kadar gelişen olayları ve harekatın detayları ile ilgili bilgi verdi. Ecevit konuşmasında, Kıbrıs sorununa ve çözüm yollarına da değindi.

11- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Katimerini gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ile diyalogdan yana olduğunu belirterek, koşulların olgunlaşması halinde Başbakan Tansu Çiller ile görüşebileceğini bildirdi.

12- Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev, Alman Die Welt am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, "Çeçenistan'daki savaşın Afganistan savaşından daha uzun sürebileceğini belirterek, başkent Grozni'nin yoğun biçimde bombalandığını, ancak Başkanlık Sarayı ve çevresinin hala Çeçenlerin denetiminde olduğunu söyledi.

13 - Hindistan'ın Ganji nehrinde bir feribotun batması sonucu 60 kişinin öldüğü bildirildi.

16 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, doğalgaz boru hattı görüşmelerine katılmak üzere Ankara'ya gelen Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmu-rad Niyazov Türkmenbaşı ile Çankaya Köşkü'nde görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, iki ülke arasında, çeşitli alanlardaki işbirliğinin son üç yıl içinde çok büyük gelişme gösterdiğini söyledi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı ise ikili ilişkilerin gelişmesinin tarafların ekonomilerinde de yarar sağladığını belirtti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği "Yılın Kitabı Ödülü" töreninde yaptığı konuşmada, "Kendi tarihimizi yabancı kaynaklardan öğrenmek yerine kendi kaynaklarımızdan öğrenmeliyiz" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Osmangazi Üniversitesi'nin davetlisi olarak gittiği Eskişehir'de, "Herşeyi bu ülke sınırları içinde çözeceğiz. Bunları yapmanın yolu da Meclis zemini ve milli iradedir" dedi.

TBMM Başkanı Cindoruk, Osmangazi Üniversitesi tarafından kendisine verilen "Fahri Doktorluk" payesini de aldı.

3- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da bulunan Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurad Niyazov'u ziyaret ederek doğalgaz boru hattı konusunda görüştü.

Görüşmelerde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayal-çın, Devlet Bakanı 'Ayvaz Gökdemir ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy da bulundu.

4- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da Kadın Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen "1995 Hoşgörü Yılı" toplantısında yaptığı konuşmada, hoşgörü denildiğinde akla ilk önce kadının geldiğini belirterek, hoşgörünün, cesaretsizlik, kararsızlık anlamına gelmediğini söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, izmir'den gelen bir grup öğrenciyi kabul etti. Ayaz kabulde yaptığı konuşmada, eğitimin kalitesini yükseltmek için özel okullara büyük önem verdiklerini söyledi.

6- Çevre Bakanı Rıza Akçalı, Samsun'da dün düzenlenen "Çevre ve Turizmin Karadeniz Ekonomisi'ne Katkısı" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Karadeniz'de meydana gelen kimyasal kirlenmenin bölge turizmini etkilediğini söyledi.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı Halit Dağlı Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, gecekondu sorununu çözeceklerini ve hızlı bir kentleşme hareketi başlatacaklarını söyledi.

8- Adana Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre, Adana'nın Ceyhan ilçesindeki E tipi Kapalı Cezaevi'nden 4 siyasi mahkum firar etti.

9- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Avrupa Demokratik Birliği toplantısına katılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gitti. Yılmaz, uçakta yaptığı açıklamada, Türkiye'de darbe söylentilerine inanmadığını, ancak 12 Mart 1971 müdahelesine benzer durumların olabileceğini söyledi.

ANAP Genel Başkanı Yılmaz Paris'teki toplantıda yaptığı konuşmada da, Rusya'da hızla kemikleşen Rus milliyetçiliğinin yalnız bölgede değil, tüm Avrupa'da barışı tehlikeye düşürdüğünü belirtti.

10- Rus Başbakanı Viktor Çernomirdin, Çeçenistan konusunda ilgili gruplar arasında en kısa zamanda barış görüşmelerinin başlatılması ve görüşmelerin başlamasıyla beraber bölgede ateşkesin yürürlüğe girmesini önerdi.

11- Kuzey Irak'ta rakip Kürt gruplar arasındaki çatışmalar sürerken, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin başkanlığında Bağdat'ta toplanan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada, "Yönetiminin Kürt muhalefetle görüşmeye hazır olduğu" bildirildi.

17 OCAK 1995

1- Türkmenistan doğalgazının Iran ve Türkiye üzerinden Avrupa pazarına ulaştırılması amacıyla oluşturulan Devletlerarası Konsey'in üçüncü toplantısı, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurad Niyazov Türkmenbaşı başkanlığında Ankara'da yapıldı. Türkiye, Rusya Federasyonu, Türkmenistan, Kazakistan ve Iran heyetlerinin katıldığı görüşmelerde, toplantıya gözlemci olarak katılan Ukrayna'nın konseye alınması kabul edildi.

Konseyin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, konseyin çalışmalarının, enerji alanındaki ilk somut işbirliğini oluşturduğuna dikkat çekerek doğalgaz boru hattı projesinin Avrasya bölgesinin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Niyazov ise inşaata bu yıl başlanması durumunda, boru hattının 1998 yılında tamamlanacağını belirtti.

Toplantıda, projenin gerçekleştirilmesi amacıyla "doğalgaz üretimi, üretilen doğalgazın uluslararası piyasalara pazarlanması ve boru hattının yapımı ve finansmanını sağlayacak üç şirket kurulması kararı alındı.

2- Başbakan Tansu Çiller, DYP'nin Ankara'daki yeni Genel Merkez binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Şimdi hedefimiz, 2001'dir, büyük Türkiye sevdasını kadınlarımızla, gençlerimizle yepyeni bir nesille önder ve güçlü Türkiye heyecanı ile götürmektir" dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Fehmi Genç ve beraberindeki esnaf heyetini kabulünde, esnafı kalkındırmak maksadıyla esnaf bakanlığı kurulması için kanun teklifi hazırladıklarını ve en kısa zamanda TBMM Başkanlığı'na sunacaklarını söyledi.

4- Batman'ın Sason ilçesi Erdemli köyünü basan bir grup PKK'lı terörist 2 kişiyi öldürdü, 3 kişiyi de yaraladı.

5- Türkmenistan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştıracak boru hattı projesinin danışmanlığını yürüten ve projeyle ilgili uluslararası toplantı nedeniyle Ankara'da bulunan eski ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, Cumhuriyet gazetesinin, "Türkmen doğalgazı ve bölgedeki gelişmeler" ile ilgili sorularını yanıtladı.

6- Japonya'nın Osaka-Kobe bölgesinde meydana gelen depremde ölü sayısının 1764, kayıp sayısının ise 966 olduğu bildirildi.

7- Hindistan'ın Keşmir bölgesinde, çığ düşmesi sonucu 36 kişinin öldüğü bildirildi.

8- italya'da görevden alınan Başbakan Silvio Berlusconi'nin yerine Lam-berto Dini liderliğinde yeni hükümet kuruldu.

18 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1. Mogan ve Eymir Çevre Kurul-tayı'nda yaptığı konuşmada, çevrenin korunmasının vatanın korunması kadar kutsal bir görev olduğunu belirtti. Demirel, Türkiye'nin zenginleşme mücadelesinin önündeki en önemli engellerden birini nüfus artışı olarak göstererek, artışın, doğal kaynaklarımız üzerindeki baskının artmasına yol açtığın ve çevre kirliliğinin büyümesine neden olduğunu bildirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ülke sorunlarının gittikçe arttığını belirterek hükümeti eleştirdi.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, faili meçhul cinayetler konusunda bilgi verdi.

4- Memura grev ve toplu sözleşme hakkı veren "Kamu Görevlileri Sendikaları, Toplusözleşme ve Grev Kanunu Tasarısı" TBMM Adalet Komisyo-nu'nda değiştirilerek kabul edildi.

5- İstanbul'daki 14 bin PTT çalışanı, Tüm Haber-Sen Genel Başkanı ismail Çınar ile 25 sendika yöneticisi ve üyesinin Doğu ve Güneydoğu illerine sürülmesine tepki olarak iş bırakma eylemi yaptı.

Tüm Haber-Sen Genel Başkanı ismail Çınar "Sürgünlerin amacı sendikal faaliyetlerimizi engellemek. Karar geri alınıncaya kadar iş bırakma eylemimiz devam edecek" dedi.

Kamu Çalışanları Sendikaları Ankara Şubeler Platformu da toplusözleşmeli ve grevli sendikal hak talebiyle Ankara'da protesto mitingi yaptı.

6- Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Genel Sekreteri Daniel Tarschys, Ankara'ya yaptığı bir günlük ziyareti sırasında Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Tarschys, Türkiye'de insan hakları uygulamaları konusundaki endişelerini dile getirdi, ancak Türk milletvekillerinin Avrupa Kon-seyi'ne üyeliklerinin askıya alınmasının beklenmediğini söyledi.

Tarschys, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın ile de bir görüşme yaptı.

7- italyan Savcı Antonio Di Pietro TÜSlAD'ın davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

8- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evargemoz Venizelos düzenlediği basın toplantısında, bölücü terör örgütü PKK üyelerinin Yunanistan'da eğitilip himaye gördüklerine ilişkin haberlerin doğru olup olmadığının tesbiti için isteyen herkesin, ülkenin tüm bölgelerinde araştırma yapabileceklerini söyledi.

9- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher Cenevre'de Rusya Dışişleri Bakanı Andrey Kozirev ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Rusya'nın Çeçenistan'da çatışmalar kesildikten sonra seçime gideceklerini söyledi. Christopher, Rusya'nın Çeçenistan'da planladığı seçimin, yöre halkının Rusya'nın bir parçası olarak kalıp kalmayacağı konusunda olacağını bildirdi. Christopher, Kozirev'in, Rusya Anayasası çerçevesi içinde Çeçen halkına kendi kaderlerini tayin etme hakkı verileceğini bildirdiğini ve Çeçenistan'da Rusya'nın seçime gideceği konusunda kendisine güvence verdiğini açıkladı.

19 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ile Çankaya Köşkü'nde görüştü. Görüşme hakkında bilgi verilmedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, Ankara Ticaret Odası'nın en yüksek vergi ödeyen işadamları için düzenlediği ödül töreninde yaptığı konuşmada, ülkede yaşanan huzursuzlukların nedeninin, ekonomik istikrarsızlığın temelinde yerleşen borç yükünün olduğunu vurguladı.

2- PTT çalışanlarının, Tüm-Haber-Sen sendikası yöneticileri ile 25 üyesinin Doğu ve Güneydoğu illerine sürülmesi üzerine başlattıkları iş bırakma eylemi sürerken, İstanbul'daki PTT çalışanları işyerlerinde kaldı, ancak çalışmadı. Polis, Kadıköy ve Pendik telefon müdürlüklerinden 7 kişiyi gözaltına aldı.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, konuyla ilgili olarak, Tüm-Haber-Sen Ankara Şubesi Başkanı Mustafa Ateş ve diğer yöneticileri kabul etti. Doğu ve Güneydoğu illerine tayin edilen çalışanların haklarını korumaları için yargıya-başvurmalarını isteyen Cindoruk, Tüm-Haber-Sen yöneticilerinin verdikleri atama listesini TBMM insan Hakları ve Dilekçe komisyonlarına göndereceğini söyledi.

Bu arada Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna da DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederek, kamu çalışanları yöneticilerinin sürgüne gönderilmesine, kendisinin ve hükümetin karşı olduğunu belirterek, ortaya bir ceza çıkmadan yapılacak bir sürgün olayının doğru olmayacağını söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (Panko-birlik) 22. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, birliğin kuruluş yapısının, benimsenen özelleştirme anlayışının ilk adımı olduğunu belirterek "Özelleştirme felsefesini, ilk kez gündeme getirip başarılı olmuşsunuz" dedi.

Öte yandan Intermedya Yayın Grubu'nun altı dalda verdiği ödüllerden biri olan "Intermedya Ekonomi-Politika Ödülü" ekonomi politiklarındaki kararlılığından dolayı Başbakan Tansu Çiller'e verildi.

Başbakan Çiller ödül töreninde, ekonomide yaşanan bunalıma Türk halkının kararlılıkla katlandığını vurgulayarak, "Bu ödülü tüm halkım adına alıyorum" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara Ticaret Odası'nın 1993 yılı en yüksek vergi ödeyen işadamları için düzenlediği ödül töreninde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 70 yıllık tarihindeki "en kötü ekonomik dönemi" olduğunu söyledi.

5- Avrupa Konseyi ve Dışişleri Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen ve 500. Yıl Vakfı'nca da desteklenen "Irkçılık ve Anti-Semitizm" konulu seminer İstanbul'da başladı. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın seminerin açılışında yaptığı konuşmada, 1995 yılının "Hoşgörü Yılı" kabul edilmesinin çok yararlı olduğunu vurgulayarak; "insan soyunun son dört yıldır içinde bulunduğu küreselleşme ve yerelleşme sürecinin yarattığı sorunların, bu yılın Hoşgörü Yılı olarak kabul edilmesi gereksinimini doğurduğunu" söyledi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Daniel Tarchys, Avrupa'da ırkçılığın yeniden hortladığını belirterek günümüzde özellikle Doğu Avrupa'da ciddi etnik sorunlar görüldüğünü kaydetti.

6- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, okulların yarıyıl tatiline girmesi nedeniyle yayımladığı mesajda, velilerden kırık notları yüzünden çocuklarını cezalandırmamalarını isteyerek, "Bu, çocuklarınızın kendilerine olan güvenlerini kaybettirmekten başka bir işe yaramayacaktır" dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy, Dış Ekonomik ilişkiler Konseyi tarafından Washington'da düzenlenen bir toplantıya katılmak üzere ABD'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanfnda bir açıklama yaptı. Atasoy, toplantıda Türkiye'nin doğalgaz ve petrol konuları ile genel enerji politikalarını anlatacağını söyledi.

8- 28 Ocak'ta yapılması planlanan SHP-CHP bütünleşme kurultayı öncesinde liderlerin çalışmaları devam ederken, SHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, İstanbul'da gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Bu arada CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, solda bütünleşme kurultayı öncesinde izmir'e gitti. Baykal, izmir'e giderken parti otobüsünde gazetecilerin "bütünleşme" ile ilgili sorularını yanıtladı.

Öte yandan "Solda Bütünleşme Komitesi" adına yapılan yazılı açıklamada "Laik, demokratik, üniter devlet tehlike altındadır. Atatürk'e saldırılar artırılırken, şeriat yanlılarının çağdışı düzen özlemleri, cumhuriyetimizi ve demokrasimizi tehdit etmektedir" denilerek; böyle bir ortamda merkez solda bütünleşmenin zorunluluğuna dikkat çekildi ve 28 Ocak'taki kurultayın birliğin son aşaması değil, başlangıcı olduğu belirtildi.

9- DSP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, solda iç kavgayı beraberinde getirecek birleşmenin yarar getirmeyeceğini belirterek, "Solda gerçek birlik tabanda gerçekleşecektir" dedi.

10- ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Marc Grossman, Washington'da Amerikan Türk Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ABD için çok önemli olduğunu, Washington'un Türkiye'nin savunmasını desteklemek ve Silahlı Kuvvetleri'ni modernize etmek için son 10 yılda 6 milyar dolarlık katkıda bulunduğunu söyledi. Grossman, iki ülke arasında görüş ayrılıklarının da bulunduğuna dikkat çekerek.görüş ayrılıklarının Kıbrıs, insan hakları ve fikri mülkiyet konularında olduğunu belirtti.

11- Ceçenistan'ın başkenti Grozni'de, Rus askerlerinin 21 gün süren saldırılardan sonra Başkanlık Sarayı'nı ele geçirdikleri bildirildi. Çatışmalarda Çeçenlerin ağır kayıplar verdiği açıklandı.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Rus ordusunun Çeçenistan'daki görevinin hemen hemen bittiğini açıkladı.

20 OCAK 1995

1- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, İstanbul'da düzenlenen "Gümrük Birliği Yolunda Yasal Düzenlemeler" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gümrük birliğine hazır olduğunu belirterek bunun aksini iddia etmenin, Türkiye'yi tanımamak olduğunu söyledi. Karayalçın, gümrük birliğine konu edilen demokratikleşme çalışmalarının iç siyasi gelişmeler olduğunu, birlik çalışmalarıyla bunun ilişkilendirilmesinin yanlış olacağını bildirdi.

2- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, Hürriyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde SHP-CHP birleşme kurultayı ile ilgili gelişmeler hakkında düşüncelerini açıkladı.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 5 Nisan Kararları ve sonraki gelişmeler hakkında bilgi verdi. Aktuna, Türkiye Sanayici işadamları Derneği (TÜSlAD)'m hükümete getirdiği eleştirileri de yanıtladı.

4- Devlet Bakanı Aykon Doğan, Ekonomik işbirliği Örgütü (ECO) 5. Bakanlar Konseyi yıllık olağan toplantısına katılmak üzere Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a gitti.

5- TBMM Hayali ihracat Soruşturma Komisyonu yaptığı toplantıda, bakanlıkları döneminde, aldıkları kararlar ve çıkardıkları genelgelerle hayali ihracata göz yumdukları ve devleti yaklaşık 50 trilyon zarara uğrattıkları gerekçesiyle haklarında Meclis soruşturması açılan ANAP'lı 4 eski bakanın sorumlu olmadığına karar verdi.

6- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, son günlerde başta Özgür Ülke gazetesi olmak üzere basına karşı uygulanan "toplatma kararlarının" sistematik bir hal aldığına dikkat çekerek, kişilik hakları ve insan onuruna yapılan saldırılarla, iletişim özgürlüğüne müdahale olan sansürün aynı nitelikte olduğunu vurguladı.

7- Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre Ankara'da çeşitli bombalama eylemlerine katılan yasadışı Dev-Sol örgütüne üye oldukları belirlenen 13 kişi yakalandı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Letkoşa'da yaptığı açıklamada,

adada fedarasyon kurulabilmesi ve Güven Artırıcı Önlemler Paketi'nin yaşama geçirilebilmesi için Türk ve Rumlar'ın oluşturacağı "geçici ortak yönetim" kurulmasını önerdi.

9- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin ile Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in Moskova'da yaptıkları görüşmeden sonra Rusya ve Kazakistan ordularının birleştirilmesinin kararlaştırıldığı açıklandı.

21 OCAK 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un son siyasi gelişmelerle ilgili görüşleri Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

2- Başbakan Tansu Çiller İstanbul'da, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna ve İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ile birlikte "Dünyada Başka İstanbul Yok" konulu bir basın toplantısı düzenledi. Çiller, Bakanlar Kurulu'nun hazırladığı 3 ayrı yasa tasarısı ile İstanbul Belediyesi'nin yetkisinde bulunan Halkalı Çöplüğü'nün kapatılması, kültürel miraslar, Boğaziçi ve içme suyu havzalarının korunması konularındaki yetkilerin merkezi hükümete devredileceğini açıkladı.

Başbakan Tansu Çiller, İstanbul'un sağlıklı yapılaşmasını sağlamak açısından ülke çapında örgütlenecek "yapı polisi" adlı yeni bir kurum oluşturma hazırlıklarında olduklarını da sözlerine ekledi.

3- Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Diyarbakır'da il başkanları ve delegelerle yaptığı toplantıda, birleşik sol partinin genel başkanlığına aday olacağını açıkladı. Karayalçın, genel başkanlığı alamaması durumunda partide ve hükümette görev almayacağını da sözlerine ekledi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bazı yetkilerinin hükümete devri konusunda başlatılan çalışmaları eleştirerek, "Türkiye bir hukuk devleti ise Anayasa ve kanunlar yerel yönetimlerin yetkilerine el konulmasına izin vermez" dedi.

5- YDH Genel Başkanı Cem Boyner Diyarbakır H Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, mevcut siyasi partilerin, ülke sorunlarını çözmede yetersiz kaldığını savunarak "Türkiye'nin sorunları birbirine bağlıdır. Türk ve Kürt sorununun birlikte çözümü halinde hepsinin sonuca ulaşacağını" söyledi.

6- Özlük haklarının iyileştirilmesi ve grevli toplusözleşmeli sendika hakkı isteyen sağlık çalışanları Ankara'da bir miting düzenlediler.

7- İstanbul'da düzenlenen "Irkçılığa ve Anti-Semitizme Karşı Mücadele" seminerine katılmak üzere Türkiye'ye gelen Avrupa Konseyi "Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Mücadele Komisyonu" Başkanı Frank Orlon, dünyada yükseliş eğilimleri gösteren aşırı dinci hareketlere karşı hoşgörü gösteri-

lemeyeceğini belirterek, Türkiye'nin demokrasi ve insan hakları konusunda "Kürt sorunu, hapishanelerin durumu ve Kıbrıs" olmak üzere 3 büyük sorunla karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

8- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, "Gümrük Birliği" konusunda Türkiye'nin politikasını anlatmak için başlattığı turun Fransa'dan sonra ikinci durağı olan İngiltere'nin başkenti Londra'da Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

Sanberk, Avrupa Birliği (AB)'nin Kıbrıs sorununa çözüm bulunmadan Kıbrıs Rum yönetimine tam üyelik müzakereleri için bir takvim vermesinin, adayı böleceği uyarısında bulunarak, Rum yönetimine takvim verilmesi konusunda, "AB'nin atacağı bu adım, Türkiye ile AB arasında itilaf yaratması dahil, ciddi sonuçlar doğuracaktır" dedi.

9- Amerikan Türk Konseyi'nin Washington'da düzenlenen yıllık toplantısında konuşan Temsilciler Meclisi Uluslararası ilişkiler Komitesi Başkanı Bill Gilmen, soğuk savaş sonrası dönemde Türkiye'nin bölgesel öneminin daha da arttığını belirterek, "Kıbrıs ve Balkanlar'daki sorunların Türkiye'nin katkısıyla çözüleceğine inandığını" söyledi.

Avrupa işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holdroo-ke da, soğuk savaş sonrası dünyanın güç bir dönem yaşadığını, bunun da Türkiye'yi doğrudan veya dolaylı olarak etkilediğini dile getirerek, "Türkiye'yi Avrupa'nın bir parçası olarak gördüklerini, bu nedenle de AB ile gümrük birliğine girmesi ve Avrupa kurumları içinde yer alması için destek verdiklerini" söyledi.

22 OCAK 1995

1- Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın Sakarya'da yapılan bölge toplantısındaki konuşmasında, 28 Ocak'ta yapılacak olan birleşme sonrasında hükümet olarak kalınmasından yana olduğunu yineleyerek, koalisyonun sürüp sürmeyeceğine birleşik sol parti meclisinin karar vereceğini belirtti.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında, merkezi hükümetin İstanbul'un sorunlarının çözümünde devreye girmesinin "yönetim terörü" olacağını belirtti.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş partisinin Çankaya ilçe Kon-gresi'nde yaptığı konuşmada, "Bizim hedefimiz Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan Türk milletini imanlı, ahlaklı, modern, sanayi ötesine ulaşmış, hizmetler sektöründe gelişmiş, müreffeh bir hale getirmektir" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'm SHP-CHP birleşmesiyle kurulacak partiye genel başkan adaylığı ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, "Benim öyle bir ilanım yok. Çalışmalar sürüyor. Çalışmalar noktalandıktan sonra kararımızı söyleriz" dedi.

5- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin içeride ve dışarıda birçok problemle karşı karşıya bulunduğunu belirterek, bunları çözmek için devletin yapı değişikliğine ihtiyacı olduğunu savundu.

6- YP Genel Başkanı Yusuf Bokurt Özal Ankara 1. Olağan II Kongre-si'nde yaptığı konuşmada "Anayasa değişikliği gündemi meşgul etmek için ortaya atılmasın, değiştirmek için çaba sarfedilsin" dedi.

7- YDH Genel Başkanı Cem Boyner, Diyarbakır gezisinin ikinci gününde demokratik kitle örgütleriyle bir araya gelerek Kürt sorunu ve bölgenin sorunlarıyla ilgili "görüşmeler yaptı.

8- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, ülkelerarası işbirliğini güçlendirmek ve PKK'nın faaliyetlerinin yasaklanmasını istemek amacıyla Rusya Federasyonu İçişleri Bakanı Victor Yerin'in resmi davetlisi olarak Moskova'ya gitti. Menteşe, uçakta gazetecilerin "Rusya, Kürt kartıyla mı oynuyor" sorusu üzerine, "Zannetmiyorum. Rusya ile ekonomik ve siyasi ilişkilerimiz iyi bir şekilde seyretmekte. Birbirimizin İçişlerine karışmamak amaçtır" yanıtını verdi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'yi ziyaret etmekte olan Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'ı kabulünde yaptığı konuşmada, karşılarında Ortodoks bayrağını açıp Ortodoks dünyasıyla birleşerek Kıbrıs'taki islam'ı engelleme siyaseti güden bir Rum toplumu bulunduğunu belirtti.

Mehmet Nuri Yılmaz da, Kıbrıs için ellerinden gelen her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

10- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, Bulgaristan Tele-vizyonu'na dün verdiği demeçte "Rusya kendinin, Avrupa'nın ve öteki ülkelerin çıkarlarını gözönüne alırsa, Çeçenistan konusunda seçeneği kalmaz. Moskova, toprak bütünlüğünü sağlamalı, aksi halde dağılma başlar" dedi.

11- Iran Dışişleri Bakanı 1. Yardımcısı Muhammed Haşimi Rafsancani, Abrar gazetesine yaptığı açıklamada, iran'ın Avrupa Birliği ile olan ilişkilerinin, ara sıra yaşanan iniş çıkışlara ve topluluk üyesi ülkelerin ayrı özellikler göstermesine rağmen, genelde gelişme seyri içinde bulunduğunu belirterek ABD'nin aksi yöndeki çabalarının etkisiz kaldığını söyledi.

12- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'nin büyük bölümünü denetim altına alan Rusya güvenlik güçlerinin, kentin güney kesimindeki Çeçen direniş mevzilerini yoğun şekilde bombalamaya devam ettikleri bildirildi.

13- İsrail'in Netanya kasabasında iki bombanın patlaması sonucu 18 kişi öldü.

23 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da The Economist dergisi tarafından düzenlenen "Türkiye'de iş ve Yatırım" konulu toplantıda, yabancı işadamlarını Türkiye'ye yatırım yapmaya çağırdı. Demirel, "Herkese çağrıda bulunuyorum. Türkiye'de yatırım yapın, Türkiye'deki özelleştirme ile ilgilenin, menfaatiniz icabıdır" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Barolar Birliği Başkanı Önder Sav ve beraberindeki heyeti kabulünde, faili meçhul cinayetlerin devletin sırtında yük olduğunu belirterek, "Devlet bu cinayetleri aydınlatarak sırtındaki yükü atmalıdır" dedi.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Milliyet gazetesinin son siyasi gelişmeler ile ilgili sorularını yanıtladı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, darbe söylentileri ve Anayol arayışları konusundaki görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Altı Nokta Körler Derneği ve Hacettepe Üniversitesi tarafından Ankara'da ortaklaşa düzenlenen eğitim seminerinde, Güneydoğu'da güvenlik güçleri ile yasadışı terör ögütü PKK militanları arasında devam eden çatışmaları, sıkıyönetim ilan edilmesi durumunda üç gün içerisinde durudurulabileceklerini belirterek, "Ama o zaman hukuk devletini ayaklar altına almış oluruz. Hukuk devletinden vazgeçmek ise başka sorunların kapısını açar" dedi.

6- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, işletme iktisadi Enstitüsü Mezunları Derneği tarafından Ankara'da düzenlenen "Özelleştirmede Yeni Dönem" konulu sempozyumda, "Özelleştirmeyi diğer ülkeler 15-20 yıldan beri uyguluyorlar biz ise 10 yıldan bu yana uygulamaya çalışıyoruz, hala bir netice alamadık" dedi.

7- Orman bakanları, bakan yardımcıları ve müsteşarlar düzeyinde 48 ülkeden 130 temsilcinin katıldığı "Avrupa'da Ormanların Korunması Bakanlar Konferansı ikinci izleme Toplantısı" Antalya'da başladı.

Toplantıda konuşan Orman Bakanı Hasan Ekinci, "Türkiye'nin bir Avrupa ülkesi olarak, Avrupa insanının ve gelecek nesillerin sağlık ve mutlulukları için orman kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla Avrupa dü-

zeyinde bir işbirliğinin gerekliliğine ve önemine inandığını" söyledi.

8- RP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in İstanbul ile ilgili girişimlerinin baskı neticesinde alındığını söyledi.

9- Rusya Federasyonu İçişleri Bakanı Viktor Yerin'in resmi davetlisi olarak dün Moskova'ya giden İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Rusya'dan PKK'nın bu ülkedeki faaliyetlerine engel olunmasını istedi.

Öte yandan İçişleri Bakanı Menteşe basına yaptığı açıklamada, Çeçe-nistan konusunda Rusya'dan, silahların susması ve kan akıtılmasının sona erdirilmesini istediklerini de belirtti.

10- Kıbrıs sorunun çözümü için iki toplumlu tek devlet formülünü destekleyen ABD Devlet Başkanı Bill Clinton, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides'e gönderdiği mektupta, "Sizleri özellikle "güven artırıcı önlemler paketi' üzerinde somut adımlar atmaya çağırıyorum" dedi.

11- Brüksel'de toplanan Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin dışişleri bakanları toplantısında, yapılan bütün baskılara rağmen Rusya'ya ekonomik ambargo konulmasına karşı çıkılırken, Çeçenistan'da durumun daha da kötüye gitmesi durumunda bu tutumun değişebileceği vurgulandı.

24 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de yayın tekelinin yasal bir düzenlemeyle kaldırıldığını belirterek, RTÜK'ün zor bir görev üstlendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin Avrupa Sınırötesi Televizyon Sözleşmesi'ni onayladığını da kaydetti.

RTÜK Başkanı Ali Baransel de konuşmasında, zor ama onurlu bir görev üstlendiklerini bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, uğradığı bombalı saldırı sonucu iki yıl önce ölen yazar Uğur Mumcu'nun ölüm yıldönümü nedeniyle eşine gönderdiği mesajda "Uğur Mumcu'yu, ebediyete intikalinin ikinci yılında rahmetle anıyor, size ve yakınlarına metanet, sabır dileklerimi yineliyorum" dedi.

Ayrıca TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın Uğur Mumcu'nun ölüm yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

3- Başbakan Tansu Çiller, beraberinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Kuşa-dası'nda organize edilen 1. Tarım Satış Kooperatifleri Üretici Kurultayfna katıldı. Başbakan Çiller yaptığı konuşmada, devletin, üretici birliklerden "elini çekeceğini" açıklayarak, "üretici mutlaka yönetici olmalı, hazırlığınızı yapın" dedi.

Karayalçın da konuşmasında, tarımı, geleneksel sorunlarının dışına çıkılarak yeniden ele alacaklarını belirtti.

4- Anayasa Mahkemesi'nin 3974 sayılı Türkiye Elektrik Kurumu (TEK)'in özelleştirilmesine ilişkin yasanın bazı hükümlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararında, "TEK'in yabancı egemenliğinş yol açmayacak şekilde karşılıklılık ilkesi gözetilmeden satış yöntemiyle özelleştirilmesinin anayasaya aykırı olduğu" belirtildi. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Sağlık Bakanı Doğan Baran, Ankara'da toplanan Nüfus Planlaması Danışma Kurulu'nda yaptığı konuşmada, nüfus artışıyla kalkınma ve büyümenin bir arada gitmeyeceğini belirterek, nüfusun artış hızının makul düzeye getirilmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

6- Kültür Bakanı Timurçin Savaş, Aydın Afrodisyas Örenyeri'nden 1993

yılında çalınan ve satılmak amacıyla ABD'ye kaçırılan "Yüksek Kabartma insan Başı" nı dün ABD'de teslim aldı. İstanbul'da konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Kültür Bakanı Savaş, "Türkiye'den bundan sonra kimse tarihi, eser kaçıramayacaktır, çünkü alıcı bulamayacaktır. Biz, tarihi eserlerin amacına uygun kullanılmasını istiyoruz. Bu ise tarihi eserlerin, ait oldukları yerde bulunmaları ile olur" dedi.

7- Kamu kurum ve kuruluşlarındaki memurlar, diğer personel ile emeklilerin mali ve sosyal haklarında iyileştirmeler yapmak üzere Bakanlar Kuru-lu'na Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi veren tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

8- Mardin'in Nusaybin ve Diyarbakır'ın Lice ilçelerinde güvenlik kuvvetleri ile PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada 10 kişi öldü. Çatışmalarda bir uzman çavuş ile bir er şehit oldu.

9- Batı Trakya'daki Türk azınlığı tarafından Iskeçe müftüsü seçilen Mehmet Emin Ağa, Larisa istinaf Mahkemesi tarafından "kendisine müftü sıfatı verdiği iddiasıyla" 10 ay hapse mahkûm edilerek cezaevine sevkedildi.

10- Rusya Federasyonu İçişleri Bakanı Victor Yerin'in resmi davetlisi olarak Rusya'da bulunan İçişleri Bakanı Nahit Menteşe temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Menteşe hareketinden önce Moskova da verdiği demeçte, "PKK terörizminin Rusya'da yuvalanmasının önlenmesi konusunda, gerekli tedbiri hemen alacaklarını, terörizmin Moskova kanalından Türkiye'yi rahatsız etmesine1 f irşat tanımayacaklarını ifade ettiler" dedi.

Rusya İçişleri Bakanı Victor Yerin ile İçişleri Bakanı Nahit Menteşe'nin görüşmeleri sonucunda imzalanan protokolde terörist örgütlerin barınmasına karşı, karşılıklı olarak etkin tedbirler alınması kararlaştırıldı.

Rusya İçişleri Bakanı Victor Yerin de Menteşe'nin Moskova'dan ayrılışından sonra yaptığı açıklamada, "Terörizmin Rusya toprakları üzerinde Türkiye'ye karşı hiç bir şekilde yıkıcı faaliyete girişmesine izin verilmeyecektir" dedi.

Bu arada İçişleri Bakanı Menteşe'nin Moskova'daki temasları sırasında Bakanlık tarafından yapılan resmi yazılı açıklamada, "PKK adlı örgütün Rusya'da yasal sayıldığı ve engellenmediği" şeklindeki yaklaşımın kesinlikle reddedildiği vurgulanarak, bu tür haberlerin "hayretle karşılandığı" belirtildi.

25 OCAK 1995

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında yaptığı toplantıda, genel güvenlik ve asayiş ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmeler değerlendirildi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin IMF'nin istemi doğrultusunda yeni istikrar önlemleri almaya hazırlandığını öne sürdü. Yeni önlemlerin, yeni vergiler ve zamlar anlamına geldiğini ve halktan yine kemer sıkmasının isteneceğini söyleyen Yılmaz, "Halkın kemer sıkacak hali yok. Artık halkın yapacağı fedakarlık kalmamıştır" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Pamukkale'de 9 ilin katılımıyla gerçekleştirilen bölge toplantısında yaptığı konuşmada 28 Ocak kurultayını çatışma ortamından kurtarmak gerektiğini ifade ederek, bunun için uzlaşmanın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, gazeteci-yazar Uğur Mumcu sui-kastini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, "bir ulusal kurtuluş savaşı veren hareket" olduğu gerekçesiyle Cenevre Sözleşmeleri ve ek protokolüne taraf olmak için başvurduğunu açıklayan yasadışı terör örgütü PKK ile ilgili olarak; terör örgütünün Cenevre Sözleşmeleri'ne taraf olmasının her şeyden önce teknik olarak mümkün olmadığını belirtti. Ataman, "Bölücü örgütün bu tür propaganda eylemlerinin yeni olmadığını, sürgünde parlamento kurma çalışmaları ne denli anlam taşıyorsa, Cenevre Sözleşmeleri'ne ve ek protokolüne taraf olma iddiaları da ancak o kadar ciddiye alınabilir" dedi.

6- Iskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga'nın Larissa istinaf Mahkemesi'nce 10 ay hapse mahkum edilmesi üzerine Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak müftünün tutukluluk durumuna son verilmesi istendi. Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi tarafından yapılan açıklamada, müftülerin azınlık içinde yapılacak bir seçimle işbaşına gelmelerinin yasal olduğu belirtilerek, Yunanistan hükümetinin yasayı ilga ettiği belirtildi.

Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'da yaptığı yazılı açıklamada,

"Karar, din ve inanç özgürlüğü ile bağdaştırılamaz" dedi.

7- Kamu kurum ve kuruluşlarındaki memurlar, diğer personel ile emeklilerin mali ve sosyal haklarında iyileştirmeler yapmak üzere Bakanlar Kurulu'na Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi veren yasa, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- CHP Genel Başkanı De ıiz Baykal, Cumhuriyet gazetesinin 28 Ocak Cumartesi günü yapılacak olan SHP-CHP ortak kurultayı ile ilgili sorularını yanıtladı.

9- DSP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 28 Ocak'ta yapılacak SHP-CHP birleşme toplantısı öncesinde, bu birlikteliği engellemek ister görünümü vermemek için olayın tamamen dışında kaldıklarını belirtti.

10- Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu, toplusözleşme taslaklarının oluşturulmasında strateji belirlemek üzere toplandı. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral toplantıda yaptığı konuşmada, 1980 yılından sonra işçilerin ekonomik kayıplarının giderildiğini ancak yasal bakımdan kayıplarının sürdüğünü ifade derek, "12 Eylül'de getirilen yasaların tümü revüzyona sokulmalıdır" dedi.

11- İstanbul Sanayi Odası'nın aylık meclis toplantısında konuşan Başkan Hüsamettin Kavi, hükümetin ekonomi programını eleştirdi.

12- ABD Başkanı Bill Clinton, Amerikan Kongresi'nin iki meclisinin ortak toplantısında yaptığı konuşmada ülkesinin müttefiklerine, terörizm ile mücadelede birleşme çağrısında bulundu.

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Michael McCurry yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin Ortadoğu barış sürecini baltalamakla suçlanan 12 radikal örgütün ABD'deki malvarlıklarının dondurulmasına ve bunların ülkedeki mali etkinliklerinin önlenmesine karar verdiğini bildirdi.

13- Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç, Belgrad'da dün Lord Owen ile görüştükten sonra yayımladığı açıklamada, "BM'nin Hırvatistan'dan geri çekilmesi bölgede bugüne kadar barış için yapılanları tehlikeye atar ve yeni bir savaşın çıkmasına neden olur" dedi.

26 OCAK 1995

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İstanbul'da katıldığı bir açılışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cindoruk, daha önce yaptığı bir açıklamada "Seçim olmazsa halk sokağa dökülür" şeklindeki sözleriyle ilgili olarak "Halk, fikrini sokakta söyler. Benim söylemek istediğim, halkın fikrini parlamentoda söylemesidir. Çünkü halkın temsilcileri parlamentodadır. Parlamento halkın ihtiyaçlarını dile getirirse, halk o zaman işine gücüne bakar" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Çiller, ayrıca merkez sağı DYP içinde birleşmeye çağırdı.

Başbakan Tansu Çiller Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere isviçre'ye gitti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısından sonra yaptığı açıklamada hükümetin ekonomik politikalarını eleştirerek, şubat ayı içinde ağır koşullar getiren yeni bir istikrar paketi beklendiğini söyledi.

ANAP MKYK toplantısında, Ankara, İstanbul, Burdur, Edirne, Aksaray, Uşak, Samsun ve Kırıkkale il örgütlerinde olağanüstü kongreye gidilmesi kararı alındı.

4- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, "Dünya Gümrük Günü" nedeniyle Gümrük Müsteşarlığı tarafından düzenlenen sempozyuma katıldı. Türkiye'nin Avrupa Birliği ve Gümrük Birliği konusundaki kanaat ve tespitlerini, yurtiçi ve yurtdışında açık bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Erek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti tercihini Avrupa ile entegrasyondan yana yapmış ve bunun isabetliğine inanmıştır" dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonu ve yaşanan gelişmeler konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Gölhan, Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgede yaşanan siyasi gelişmelere dikkat çekerek ordunun modernizasyonu için başlatılan çalışmaların sürdürüleceğini söyledi.

6- Sağlık Bakanı Doğan Baran başkanlığında "Nüfus Planlaması Danışma Kurulu" toplandı. Baran toplantıda yaptığı konuşmada, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Milletlerarası Nüfus ve Kalkınma Konferansında alı-

nan kararları harfiyen uygulayacaklarını belirterek, "1995 yılında nüfus planlaması faaliyetlerimizi milletlerarası nüfus teşkilatının da maddi destekleriyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya kaydıracağız" dedi.

7- Kamuoyunda "pişmanlık kanunu" olarak bilinen ve itirafta bulunan terör suçlularına ceza indirimi sağlayan "Bazı Suç Failleri Hakkında Uygulanacak Hükümlere Dair Kanun" tasarısı ile "Uyuşturucu ve Psikotrop Maddelerin Kaçakçılığı ile Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine ilişkin Yasa Tasarısı" TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Milliyet gazetesinin SHP-CHP birleşme kurultayı ile ilgili sorularını yanıtladı. Baykal, SHP'nin kapanması halinde hükümetin hukuken biteceği yaklaşımının yanlış olduğunu belirterek, "hükümetin bozulması için Başbakan'ın istifası gerekir" dedi. Baykal, "Eğer birleşik partinin yönetimi hükümete devam kararı verirse, o zaman yeni yönetim sayın Başbakan ile görüşür, hükümet devam edecekse, yeni bir protokol yapılır ve oluşacak kabine artık 51. hükümet olur" dedi.

9- TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Yalım Erez yazılı bir açıklama yaparak "Türkiye'de Anayasa'nın ve demokratikleşmenin çok tartışıldığı, Güneydoğu'da yaşayan vatandaşların, kişilik ya da kitlesel kimliklerinin gündeme getirildiği ve çeşitli platformlarda ele alındığı bugünkü ortamda; sağlıklı bir karara varılabilmesi açısından, demokrasiyi içine sindirip, bunu bir yaşam biçimi olarak, onunla özdeşleşerek kabullenen, bir anlamda da onun kurallarını oluşturan ülkelere bakmakta yarar olduğunu" ifade etti.

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli, İTİ Vakfı Sosyal ve Kültürel Hizmetler Komitesi tarafından düzenlenen "Medya terörü ve medyaya karşı terör" konulu söyleşide yaptığı konuşmada, bazı yayın organlarının ve gazetecilerin yaptığı hatalar nedeniyle bütün medyayı suçlamanın yanlış olduğunu söyledi. Güreli, "medya terör yapıyor" gerekçesiyle basına saldırıp hakaret edenlerin çoğunun siyasi kişiler olduğunu öne sürdü.

11- ingiliz Financial Times gazetesinde yayımlanan bir yazıda "Türkiye'nin, 1995 yılı sona ermeden çok ciddi sorunlarla yüzyüze geleceği" öne sürüldü. Yazıda, 1994'de enflasyonun yüzde 150'ye çıktığı, üretimin düştüğü, işsizliğin arttığı ve bunun bütçeye yer yıl on milyar dolara mal olduğu ileri sürülürken, "Türkiye'nin ekonomik, siyasi ve toplumsal açıdan patlama noktasına geldiği" görüşü savunuldu.

12- İskeçe'nin seçilmiş müftüsü Mehmet Emin Aga'nın, Larissa istinaf Mahkemesi'nin verdiği 10 aylık hapis cezasından sonra konulduğu cezaevinden alınarak başka davada yargılanmak üzere Agrinion'a götürüldüğü bildirildi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Venizelos, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Mehmet Emin Aga'nın kendisine müftü sıfatı verdiği için yargılanarak mahkum olduğunu ve paraya çevrilebilen cezasını ödemeyerek "kendi arzusu ile hapse girmeyi tercih ettiğini" savundu.

Bu arada insan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal yaptığı açıklamada, Aga'nın mahkumiyetiyle insan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 18. maddesi başta olmak üzere ululararası sözleşmelerle güvence altına alınan din, inanç ve vicdan özgürlüğünün açıkça ihlal edildiğini bildirdi.

Öte yandan TBMM insan Hakları Komisyonu'ndan üç kişilik bir heyet Mehmet Emin Aga'nın durumunu yerinde incelemek üzere Yunanistan'a gitti.

13- ABD Başkanı Bill Clinton'ın Kıbıs özel temsilcisi Richard Beattie, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ve Dışişleri Bakanı Karolos Papul-yas ile Atina'da görüştü. Beattie'nin, Papandreu ile yaptığı görüşmede, ABD Başkanı Bill Clinton'ın özel bir mesajını ilettiği bildirildi. Beattie, Atina'dan önce Kıbrıs'ta, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides'e de Clinton'ın aynı içerikte olduğu bildirilen mesajlarını ilettiği açıklandı.

27 OCAK 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, günümüz Türkiyesi'nde büyük bir ekonomik krizin yaşandığını belirterek, bunun sorumlusunun koalisyon hükümeti olduğunu söyledi. Yılmaz, siyasette yapılan hiçbir hatanın cezasız kalmadığını, Türk halkının, bu hükümete hak ettiği cezayı yapılacak ilk seçimde vereceğini ileri sürdü.

2- Danıştay 2. Dairesi, Sivas'ta 2 Temmuz 1993 tarihinde 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayda idarenin kusursuz olduğuna, ancak Sivas 5. Er Eğitim Tugayı'nın ihmali bulunduğuna karar verdi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yazılı bir açıklama yaparak partisinin, SHP-CHP bütenleşme kurultayı ile ilgili gelişmelerin dışında kaldığını bildirdi.

4- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, bir röportajında bölücülük yaptığı gerekçesiyle, Ankara DGM'de yargılanmaya başlandı.

5- Dünya Ekonomik Forumu toplantıları nedeniyle isviçre'de bulunan Başbakan Tansu Çiller yaptığı açıklamada, ekonominin düzelmesi için hükümetin radikal bir program uyguladığını, ancak koalisyon nedeniyle bunun kolay olmadığını söyledi. Çiller, yine de başarılı olacaklarını belirterek, ekonominin düzelmesi için seçimlerin 1996 yılında yapılması gerektiğini söyledi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını söyledi.

7- Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev AA'ya verdiği demeçte, ülkesinin, Rusya'nın siyasi maceracılığının hesabını ödediğini söyledi. Dudayev, Rusya'nın Kırım'a da saldıracağını ileri sürdü.

8- Fransa'da, geçen ekim ayında yakalanarak tutuklanan Dev-Sol örgütü lideri Dursun Karataş tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

28 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Yunanistan Cumhurbaşkanı Kons-tantin Karamanlis'e bir mesaj gönderdiği bildirildi.

Cumurbaşkanı Demirel, Karamanlis'e gönderdiği mesajda, Batı Trakya Türk toplumu tarafından seçilen müftülerin, dini görevlerini yerine getirmelerinin, uluslararası anlaşmalara aykırı olarak engellendiğine dikkat çekerek, "Ramazan ayında dahi" bölgeye Türk din görevlisi gitmesine izin verilmemesinin Türk kamuoyunda hayal kırıklığı yarattığını vurguladı.

Basın Merkezi tarafından yapılan bir başka açıklamada da Cumhurbaşkanı Demirel'in, Dünya Ticaret Örgütü'nün (WTO) Kuruluş Anlaşması'nın Tasdikine Dair Kanun'u onayladığı bildirildi.

2- Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ile "Bütünleşme Kurultayı" konusunda yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, PKK militanlarına Pişmanlık Yasası'ndan yararlanarak "teslim olmaları" çağrısında bulundu.

4- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Ege işadamları Derneği'nin (EGlAD) konuğu olarak gittiği izmir'de "terörle mücadele" konusunda görüşlerini açıkladı. Menteşe, 1994 yılında PKK ile mücadelede büyük yol alındığını, ancak "dış destekli" bu örgüte karşı verilen mücadelede 1995 yılında daha da başarılı olunacağını söyledi.

5- 6 Kasım 1994'te CHP ve SHP genel başkanlarının imzaladıkları "Bütünleşme Protokolü" uyarınca planlanan ve aylardır hazırlıkları yapılan ortak kurultaya, SHP yönetimi, tek aday üzerinde anlaşmaya yarılamadığı gerekçesiyle katılmadı.

6- Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen zirve toplantılarına katılmak üzere Davos'ta bulunan Başbakan Tansu Çiller'in AB üyesi ülkelerden bazı başbakanlarla birlikte yaptığı çalışma toplantısından sonra, Basın-Yaym ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Murat Ersavcı, basına kapalı olarak yapılan toplantı hakkında bilgi verdi. Ersavcı, Başbakan Çiller'in toplantıda Türkiye'nin stratejik konumundan söz ettiğini ve 18 aylık iktidarları süresi içinde ülkeyi mümkün olduğu kadar, büyük bir değişim sürecine sokma gayreti içinde olduklarını söylediğini kaydetti.

Başbakan Tansu Çiller daha sonra Davos'taki konferans merkezinde bazı yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çiller bir soru üzerine, Türk- kamuoyunda son günlerde ortaya çıkan darbe söylentilerinin "tamamen desteksiz" olduğunu belirterek, "Türkiye'de çok uzun yıllardan gelen demokrasi tecrübesi bulunmaktadır; basın özgürdür ve ülke çapında yayın yapan 120 özel TV bulunmaktadır. Bunların yanında ordu da demokratik sistemin bir parçası haline gelmiştir" dedi.

7- Çeçenistan Enformasyon Bakan Yardımcısı Hüseyin Eyübov yaptığı açıklamada, başkent Grozni'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresi ile gar ve havaalanının yeniden Çeçen birliklerinin kontrolüne geçtiğini bildirdi.

8- Mısır'da aşırı dinci militanlarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 5 terörist, 2 sivil ve 1 polisin öldüğü bildirildi.

29 OCAK 1995

1- Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, SHP Genel Merkezi'nde yaptıkları görüşme sonunda, Dışişleri eski Bakanı SHP Gaziantep Milletvekili Hikmet Cetin'i bütünleşmiş partinin genel başkanlığına teklif ettiklerini açıkladılar.

Karayalçın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Protokoller geçerlidir, iki genel başkan olarak yönetimde görev almayacağız" dedi.

Baykal ise yaptığı açıklamada, toplumsal bekleyişin gereğini yerine getirme sorumluluğu içinde tartışmaları bir yana bırakarak, bütünleşme sürecine yeniden hız katma kararı aldıklarını söyledi.

Öte yandan SHP 9. Olağanüstü Kurultayı delege çoğunluğu sağlanamadığı gerekçesiyle toplanmadı.

2- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Aydın ve çevresindeki incelemeleri sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Menteşe, "Fransa'nın, yasadışı Dev-Sol örgütü lideri Dursun Karataş'ı serbest bırakmasını üzüntüyle karşıladığını" belirtti.

3- Çevre Bakanı Rıza Akçalı, Akdeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması (Barcelona) Sözleşmesi ve Eski Akitler Bürosu'nun 1995 yılı ilk toplantısına katılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gitti.

4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun, Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Başsavcıları ile Cumhuriyet Savcılarının Atanmasına ilişkin Kararna-me'si Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Dünya Ticaret Örgütü'nün (WTO) kuruluş anlaşması Türkiye tarafından onaylandı. Anlaşmanın onaylanmasını uygun bulan kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında SHP-CHP bütünleşmesini değerlendirdi. Yazıcıoğlu, sol ideolojilerin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bittiğini iddia etti.

7- Solda birlik konusunda yaşanan gelişmelerle ilgili Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan ANAP Grup Başkan Vekili Oltan Sungurlu, gelişmelerin tüm politikacıları siyasi ahlak açısından "mahcup ettiğini" belirterek, "Son derece üzücü bir hadise. Türk demokrasisinin daha ne kadar çok

yola ihtiyacı olduğunu gösteren bir hadise. Türk politikacı ve aydınının bundan alacağı çok ders var" dedi.

8- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, SHP ile CHP'nin bütünleşmesi sürecinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

9- Çocuk felcinin ortadan kaldırılmasına yönelik aşılama kampanyası için Dünya Sağlık Örgütü önderliğinde düzenlenen toplantı Ankara'da başladı. Toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Doğan Baran, komşu ülkelerde salgınlara yol açan difteri hastalığına karşı alınacak önlemlerinde bu toplantıda ele alınacağını söyledi.

10- Türk Amerikan iş Konseyi ve Türkiye'nin ABD'li Dostlar Derneği tarafından düzenlenen toplantılar nedeniyle ABD'de görüşmelerde bulunan Türk heyeti Ankara'ya döndü. Türk heyetinin ABD'li resmi makamların yanı sıra, petrol şirketleri ve finans çevreleriyle de bir araya gelerek Azeri ve Kazak petrolleri konusunu ele aldıkları bildirildi.

Heyette bulunan, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürü Hayrettin Uzun Ankara'da yaptığı açıklamada, Azeri petrollerinin Bakü-Ceyhan hattı üzerinden Akdeniz'e ulaşmasının karlılık, güvenlik ve çevre faktörü açısından en doğru seçenek olduğunu belirtti.

11- Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen zirve toplantılarına katılmak üzere Davos'ta bulunan Başbakan Tansu Çiller, bir basın toplantısı düzenleyerek toplantıların ve temasların oldukça olumlu geçtiğini bildirdi. Çiller, Gümrük Birliği konusunda hükümet olarak kararlı olduklarını belirterek, "Biz gereken bütün meseleleri göğüslemek kararlılığı içinde gittik. Tabii ki şimdiki beklentimiz, Avrupa'nın da aynı yaklaşımı sergilemesidir" şeklinde konuştu.

Davos'a gelmesinin bir diğer sebebinin de doğalgaz ve petrol boru hatlarıyla ilgili görüşmeler yapmak olduğunu belirten Çiller, "Özellikle Kazakistan ve Azerbaycan'dan gelecek olan doğalgaz ve petrol boru hatlarının Türkiye'den geçmesi konusunda temaslar yaptık" dedi.

Çiller Ortadoğu barış süreci ile ilgili görüşmeler hakkında da bilgi verdi.

Dünya Ekonomik Forumu zirve toplantısında bir konuşma yapan Başbakan Çiller, "Terör, sadece hedef aldığı ülkeye zarar vermez. Terör, kendisini destekleyen ülkelerde de yasadışı eylemler ya da uyuşturucu kaçakçılığı biçimlerinde bireyleri etkiler. Bunlar bir ülkeninin sınırlarını aşar ve tüm dünyayi etkiler" dedi.

Başbakan Tansu Çiller ve beraberindeki heyet, yurda döndü.

12- Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin, Beyaz Rusya Başbakanı Mi-hail Çigir ve Kazakistan Başbakanı Akejan Kazageldin dün Moskova'da, üç ülkenin ekonomilerinin birleştirilmesi ve askeri ortaklığın güçlendirilmesi yönünde dört anlaşmadan oluşan bir ortak paket imzaladılar.

imza töreninden sonra yapılan basın toplantısında ve yayımlanan ortak bildiride, "Gümrük Birliği uygulanmasının başlatılması" kararı yer aldı.

13- Rus uçaklarının Çeçenistan'ın başkenti Grozni'nin Argun yöresi ile Kafkasya köylerini bombaladıkları bildirildi.

Öte yandan, Çeçenistan Enformasyon Bakanı Movladi Udugov, Devlet Başkanı Cahar Dudayev'in dün italyan Espresso dergisine verdiği demeçte Çeçenya'da siyasi çözüme yanaşmaması durumunda Rus kentlerinin "bugünkü Grozni gibi yanacakları" şeklindeki açıklaması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Çeçenya liderlerinin savaşın yayılmasını istemediklerini, ancak cephedeki komutanların liderlere danışmadan tehlikeli kararlar almalarından korktuklarını söyledi.

Bu arada Avrupa Güvenlik ve işbirliği Örgütü'nden (AGlT) bir heyet insan haklarının ihlali olaylarını incelemek, Rus askerleri ve sivil halk ile görüşmelerde bulunmak üzere Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye gitti.

14- Mısır'da aşırı dinciler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 26 kişi öldü.

30 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 4 günlük resmi bir ziyarette bulunmak üzere Hindistan'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Hindistan ile ilişkilerimizin karşılıklı yarar temelinde geliştirilmesine önem atfetmekteyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, SHP ve CHP'nin bütünleşmesi ile ilgili bir soru üzerine parçalanan Türk siyasetinde birleşmenin sağlıklı olduğunu söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin İstanbul Beyoğlu ilçe örgütü tarafında düzenlenen toplantıda hükümeti eleştirerek, Türkiye'yi içine düştüğü bataktan çıkarmanın kendi partisine nasip olacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin İstanbul'da düzenlediği "Medyada Saygınlık ve Güvenirlilik" konulu panelde yaptığı konuşmada, halkın doğru haber alma hakkının korunması gerektiğini belirterek, medyanın şiddet, saldırganlık ve cinsi konularda çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Ali Şevki Erek özelleştirme kapsamındaki 14 kurumun genel müdürleri ile Ankara'da yaptığı toplantıda, özelleştirmenin yalnızca ekonomik boyutu olan bir uygulama olmadığını vurgulayarak, aynı zamanda siyasi, sosyal ve ticari boyutu olduğunu söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarmak için sürdürdüğü girişimlerle ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Dünya Bankası'nın ortaklaşa düzenledikleri "Türk Sosyal Güvenlik Sistemi: Sorunlar ve Reform Önerileri" konulu seminerde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihad Matkap, sosyal güvenlik kuruluşlarının siyasi kaygıları göz önünde tutulması nedeniyle tıkanma noktasına geldiğini söyledi.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı ibrahim Yaşar Dedelek Genel Mer-kez'de yaptığı basın toplantısında, solda birlik çalışmalarının vardığı noktadan dolayı parti olarak değerlendirmelerini bundan sonra yapacaklarını, hükümetin devamından yana olduklarını belirtti.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli partisinin Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, SHP-CHP birleşmesini değerlendirdi. Pakdemirli, soldaki birleşmeyi "komediye" benzeterek, sağdaki birleşmenin tabanda başlaması gerektiğini vurguladı.

9- RP Grup Başkan Vekili Oğuzhan Asiltürk Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliği ile ilgili çalışmaların, temel insan hakları konuları çözülmeden katılım maddelerinde değişiklik yapılmasının hiçbir anlam ifade etmediğini söyledi.

10- Ankara'da bulunan Avrupa Parlamentosu Yeşiller Komisyonu Başkanı Claude Roth, Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu'nu ziyaret ederek Bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi aldı. Roth, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'yi insan hakları konusunda sorgulamaya gelmediğini, sadece fikir alış-verişinde bulunmak istediğini söyledi.

Bakan Köylüoğlu ise Türkiye'de insan haklarına gerçek anlamda saygı olduğunu ama Batı'nın insan hakları konusunda çifte standart uyguladığını belirtti.

11- ABD dönüşü Türkiye'ye uğrayan Çeçenistan Dışişleri Bakanı Şemsettin Yusuf Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Çeçenistan'da dünyanın bilmediği olaylar olduğunu, başkent Grozni'ye bomba yağdıran Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Ruslar'ı öldürdüğünü belirterek, Rus ordusunun ekolojik denge için bir tehdit olduğunu dünyaya kanıtladığını söyledi.

12- Avrupa Konseyi'nin 1995 yılı toplantılarının ilki Strasbourg'ta başladı. Toplantının gündeminde Çeçenistan problemi ve Avrupa-Rusya ilişkilerinin yanısıra Kıbrıs konusunun da ele alınacağı bildirildi.

13- Cezayir'in başkenti Cezayir'de meydana gelen patlama sonucunda 35 kişi öldü, 256 kişi de yaralandı.

31 OCAK 1995

1- DYP Başkanlık Divanı Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra Başbakanlık Konutu'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Çiller, SHP'nin, bütünleşme kurultayından sonra kendini feshetmesi halinde hukuki bir sorunun gündeme gelebileceğini belirterek, henüz netleşmemiş bir konuda bir açıklama yapmayı doğru bulmadığını söyledi. Çiller, "Hükümetler değişebilir ama, DYP'siz hiçbir hükümet çıkmaz" dedi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Rıfat Serdaroğlu, Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'de mevcut siyasi durumun değerlendirildiğini belirterek, yeni bir hükümetin kurulacağını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nın düzenlediği toplantıda, hükümetin izlediği ekonomi politikasını eleştirerek, krizin erken seçimle aşılabileceğini söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın bir basın toplantısı düzenleyerek, Kazakistan ve Azerbaycan petrol boru hattının Ceyhan üzerinden dış dünyaya pazarlanması için ABD'nin siyasi destek verdiğini açıkladı. ABD'nin desteğinden hükümet olarak büyük memnuniyet duyduklarını belirten Karayalçın, sözkonusu projenin gerçekleşmesi ile Türkiye'nin "yerüstü petrol ve enerji zengini bir ülke" olacağını söyledi.

Bu arada ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Marc Grossman Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Kazakistan ve Azerbaycan petrol boru hattının Türkiye üzerinden geçmesini desteklediklerini bildirdi ve ABD'nin Türkiye ile ilişkilerini değerlendirdi.

Öte yandan Başbakan Tansu Çiller, Tayland Meclis Başkanı Marut Bunnag ile Ankara'da görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Hazar petrolünün Türkiye üzerinden boru hattı ile Akdeniz'e taşınması projesine ABD'nin destek vermesinin ülke için son derece hayırlı olacağını bildirdi.

4- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz Ankara'da yaptığı açıklamada, kalkınmanın, sanayileşmenin ve yarınları teminat altına almanın ancak nitelikli bir eğitimle sağlanacağını belirterek, "Bu amaçla eğitim sistemimizde düşündüğümüz atılımları gerçekleştirmek ve nüfusu hızla artan ülkemizde iyi yetişmiş insan gücü ihtiyacını karşılamak için eğitimde kaliteye önem veriyoruz" dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de siyasetin tıkanması noktasında kendilerinin her zaman olumlu bir tavır içinde olacağını ve oluşacak bir mutabakat hükümetine katılmalarının mümkün olduğunu söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, CHP ve SHP birleşiminden oluşacak yeni yapıya katılmalarının söz konusu olmadığını söyledi. Ecevit, iki partinin bütün çekişmelere karşın ergeç birleşeceğini, ancak bütünleşmeyi sağlayamayacaklarını kaydetti.

7- CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Topuz yaptığı açıklamada, sosyal demokratların dağınıklığının en önemli sebebinin, Bülent Ecevit'in lideri olduğu dönemde CHP'ye sahip çıkmaması ve ayrı bir siyasi hareket sürdürmekte direnmesi olduğunu söyledi.

8- Gaziantep'in Kilis ilçesi MHP'li Belediye Başkanı Burhan Kerküklü, makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

9- Hindistan'ı ziyaret etmekte olan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel resmi temaslarına başladı. Demirel, Cumhurbaşkanı Shanker Dayal Shar-ma'nın onuruna verdiği davette yaptığı konuşmada, uluslararası sorunlara dikkat çekerek, etnik ve yabancı düşmanı milliyetçilik, ırkçılık, köktendincilik ve terörizmin, uluslararası barışa yönelik yeni tehditler olarak ortaya çıktığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Demirel Hindistan Maliye Bakanı Manmohan Singh'i kabulünde de, iki ülkenin benzer ekonomik sorunlarla karşı karşıya bulunması nedeniyle daha yakın bir işbirliği ve bilgi alışverişi yapılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Demirel'in, ziyareti sırasında, iki ülke arasında turizm, işbirliği ve çifte vergilendirmenin önlenmesini öngören anlaşmalar imzalandığı bildirildi.

10- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Azerbaycan petrollerinin işletilmesi, Karabağ meselesi, Ermeniler ile varılan ateşkes anlaşması, Azerbaycan petrol boru hattının geçiş güzergahı ve Türkiye ile ilişkiler konularında Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.

11- BM Güvenlik Konseyi'nin Haiti'ye 6 bin asker ile 900 BM polisinden oluşacak bir birlik gönderilmesine izin veren karar tasarısını kabul ettiği bildirildi.

12- Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı adına Çeçenistan'ın başkenti

Grozni'ye giden heyetin başkanı Macaristan Büyükelçisi Istvan Gyarmati, Budapeşte'ye dönüşünde yaptığı açıklamada, 150 bin sivilin yaşadığı Groz-ni'nin üç yıldır Sırp kuşatması altındaki Bosna-Hersek'in başkenti Saraybos-na'dan daha kötü durumda olduğunu bildirdi. Gyarmati, Grozni'deki tesbitleri ile ilgili raporu AGlT Daimi Konseyi'ne sunacağını da belirtti.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Iskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga'ya hapis cezası verilmesi ile ilgili olarak, Yunanistan'a, azınlıklara ilişkin uluslararası standartlara uyması çağrısında bulunuldu.