11.10.1995
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1995

1 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM'nin 19. Dönem 5. Yasama Yılı'nm açılışında Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, dış politika, terör, ekonomi ve eğitim konularındaki hedeflerini belirterek "Herşeyden önce kendimize güvenmeliyiz. Nüfus artışı yüzde Ve, enflasyon yüzde 5'e, toprakta yaşayan nüfus yüzde 10'a inmeli ve büyüme yüzde 5'in üstünde olmalı. Devlet halkını, halk da devletini kucaklamah" dedi.

Bosna-Hersek, Ortadoğu, Orta Asya Türk cumhuriyetleri, Kıbrıs ve NATO konusunda düşüncelerini de aktaran Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin dünyanın en problemli bölgesinde bir barış ve istikrar adası olarak durduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel, toplusözleşme görüşmelerindeki tıkanıklığa da değinerek "Grev, haktır. Ama kamu düzenini bozmak, kanunların hak olarak tanımadığı şeyleri yapmaya kalkmak, devleti felç etmeyi güç gösterisi yapmak, yanlıştır" dedi

2- DYP Eskişehir Miletvekili Hüsamettin Cindoruk TBMM Başkanlığı görevinden istifa etti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in azınlık hükümetine ilişkin çalışmalarını değerlendirerek, azınlık hükümetinin Türkiye'yi felakete götüreceğini, seçim yasası, petrol boru hattı ve gümrük birliği gibi konular için azınlık hükümeti değil, geniş tabanlı hükümetin koşul olduğunu söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Erdal inönü, 50. Dönem BM Genel Kurul çalışmaları ve Türk Amerikan Dernekleri Genel Kurul Toplantısı'na katılmak üzere gittiği ABD'den dönüşünde Esenboğa Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında, ABD'de, Batı Avrupa ülkeleri dışişleri bakanları ile görüşmelerde özellikle gümrük birliği konusunun gündeme geldiğini belirterek, Avrupa Parla-mentosu'nun, Türkiye'nin gümrük birliğine katılması konusunun ertelenmesi yönünde bir eğilimi olduğunu vurguladı, inönü, hükümetin karşı olduğu böyle bir uygulamanın, hem Türkiye hem de AB içerisinde olumsuz yankılara neden olacağını kaydederek, yeni hükümetin ne şekilde kurulursa kurulsun, gümrük birliği yolunu sürdüreceğini bildirdi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, erken seçim ve azınlık hükümeti konularında Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, DYP'nin toplusözleşme sorununu yeni hükümetten sonraya bırakması ve seçim sistemine ilişkin düzenlemeler konusunda kesin bir tavır sergilememesi üzerine, azınlık hükümetine "çekimser" kalma tavrını değiştirdiğini belirterek, "Yeni bir durumla karşı karşıyayız. Yetkimiz olmadan, toplusözleşme sorumluluğunu bize yıkmaya çalışıyorlar. Bu sorun, hükümet kurulmadan öncelikle çözülmeden çekimseri savunamam" dedi.

7- Afyon'un Dinar ilçesinde 6 şiddetinde deprem meydana geldi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel deprem nedeniyle yaptığı açıklamada,"'Devletimiz, deprem dolayısıyla zarar gören vatandaşlarımızın yanında olacak ve gereken her türlü yardım yapılacaktır" dedi.

Başbakan Tansu Çiller de yayımladığı mesajda "Bugün Afyon'un Dinar ilçesinde meydana gelen depremin can ve mal kaybına yol açtığını büyük üzüntüyle öğrendim. Devletimiz deprem dolayısıyla zarar gören vatandaşlarımızın yanında olacak ve gereken her türlü yardım yapılacaktır" dedi.

Maliye Bakanı ismet Attila ise Dinar'a hareketinden önce yaptığı açıklamada, deprem bölgesine maddi ve manevi her türlü yardımın yapılacağını söyledi.

Bayındırlık ve Iskan Bakanı Halil Çulhaoğlu da depremin "derin bir deprem" olduğunu, bu nedenle geniş bir alanı etkilediğini belirterek, "Daha geniş bir yüzeyi etkiledi, ama lokalize olmaması etkisini azalttı, şiddetini düşürdü" dedi.

8- ABD Dışişleri Bakanı Richard Holbrooke, Hırvat liderlerle düzenlediği toplantı sonunda basına yaptığı açıklamada, Balkan başkentleri arasında sürdürdüğü diplomatik ziyaretlerin son durağı olan Zagreb'de edindiği izlenimlerin taraflar arasında bir ateşkes anlaşmasına varılmasının kısa dönemde mümkün olmadığını gösterdiğini belirtti. Holbrooke, Washington'un, Hırvatistan hükümetinin geçen ay içerisinde gerçekleştirdiği operasyonlarla Sırplardan toprakların geri alınmasını onayladığını, halen Sırpların elinde bulunan Doğu Slovenya'nm da Hırvat toprağı olduğunu, bu bölgenen geri alınması için Hırvatlara destek vereceklerini açıkladı.

9- Letonya'da parlamento seçimleri yapıldı.

10- Filipinler'de meydana gelen şiddetli fırtına sonucu 19 kişinin öldüğü bildirildi.

2 EKİM 1995

1- Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde 1995-1996 eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ülkenin büyük meseleleri içinde eğitim ve öğretim konusunun da bulunduğunu, devletin bunun üstesinden gelmek için çırpındığını belirterek, "Hürriyetin olmadığı yerde ot bitmez. Üniversitenin hür olmasına kim karşı ise biz ona karşıyız" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisince Kırıkkale'de düzenlenen "işçilerle Dayanışma Mitingi"nde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, "işçiyi, köylüyü, memuru ezdirmeyeceğiz" diyerek iktidara gelenlerin halkı perişan ettiğini savundu.

3- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen Yunanistan'da yayımlanmakta olan "Savunma ve Diplomasi" dergisine verdiği demeçte, Yunanistan-PKK bağlantısı konusunda kesin kanıtlar bulunduğunu ve Yunan Parlamento Başkan Yardımcısı Palagiotis Siguridis'in, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ı bir plaketle onurlandırdığının bilindiğini söyledi.

4- İstanbul Üniversitesi'nin 1995-1996 eğitim ve öğretim yılının açılışı nedeniyle İstanbul'da bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in azınlık hükümeti kurma kararlılığını belli ettiğini hatırlatarak, "Eğer hükümeti kuramayacaksa görevi teslim etmelidir" dedi.

5- Afyon'un Dinar ilçesinde meydana gelen deprem felaketinde ölü sayısı 71'e, yaralı sayısı da 250'ye yükseldi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Dinar'da incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, Dinar'ı mamur hale getireceklerini belirterek "Ama olan olmuştur. Milletimize geçmiş olsun, Türkiye'nin kalbi burada atıyor" dedi.

Başbakan Tansu Çiller de incelemelerde bulunmak üzere Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ile birlikte Dinar'a gitti. Başbakan Çiller Dinar'da yaptığı açıklamada, "Millet olmak demek, bu acılı anlarda beraber olabilmek demektir, acıda ve sevinçte beraber olabilmek demektir. Geçmiş olsun demeye geldim. Ama devlet Dinar'ı yeniden inşa edecektir, bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın, devlet sizi her şeyi ile kucaklayacaktır. Bunun sözünü veriyorum" dedi.

6- izmir'de yapılan S.Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve işbirliği Kurultayı sona erdi. Kurultayın sonuç bildirgesinde eşitlik, mütekabiliyet, egemenliklere saygı ve içişlerine karışmama prensipleri ele alındı. Bildiride ayrıca Türk devlet ve toplulukları arasındaki işbirliği ve dayanışmanın hem bu devlet ve toplulukları güçlendireceği ve zenginleştireceği hem de insanlığa hizmet edeceği inancının tam olduğu da belirtildi.

7- Adana'da sürdürülen operasyonlarda, güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren PKK'lı teröristlerden 5'i öldü, 4'ü de teslim oldu.

8- Fransa'nın, Güney Pasifik'teki Fangataufa adasında dün ikinci nükleer denemesini gerçekleştirmesi ile ilgili bir açıklama yapan Fransa Başbakanı Alain Juppe, "Fransa, Cumhurbaşkanı'nın saptadığı koşullar ve sınırlar dahilinde deneme kampanyasını sürdürecek" dedi.

9- Letonya'da dün yapılan parlamento seçimlerini Demokratik Parti kazandı.

10- Portekiz'de yapılan genel seçimleri Sosyalist Parti kazandı.

3 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Balıkesir Üniversitesi'nin 1995-1996 eğitim ve öğretim yılının açılış töreninde yaptığı konuşmada, rejim işlediği sürece kaygıya gerek olmadığını belirterek, "Şimdi yeni bir elbise giymeye ve daha yukarıda bir düzleme çıkmaya mecburuz. Yoksa yerimizde de duramayız, geri geri gideriz. Kimsenin tereddüte kapılmasına gerek yok" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, kurmayı düşündüğü azınlık hükümeti formülü çerçevesinde DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile görüştü. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Başbakan Çiller, hükümetin kurulması durumunda Meclis'te öncelikle ele alınması gereken konular konusunda DSP Genel Başkanı'na bilgi verdiğini belirtti.

Ecevit de açıklamasında, "Sayın Çiller bana hükümet kurma konusunda karşılaştığı zorluklar ve imkanlar hakkında bilgi verdi" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, geniş tabanlı hükümet formülü ile ilgili olarak Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu. Yılmaz, herşeye rağmen hükümeti kurmakla görevli birisiyle görüşmek mecburiyetinde olduğunu belirterek, "Bir talep olması halinde Başbakan Çiller ile yeniden görüşebilirim" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin "erken seçim" sürecine girdiğini belirterek, "Türkiye'yi düşünen herkesin, bir an önce yeni bir başlangıcı Türkiye'nin önüne getirmesi zorunluluğu vardır" dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ziyaret etti. Türkeş, görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, "Görüşmemizde, yeni kurulacak hükümetin geniş tabanlı bir hükümet olmasının, iki partinin de ortak kanaati olduğunu gördüm" dedi.

Mesut Yılmaz ise yaptığı açıklamada, "mümkün olduğu kadar geniş tabanlı bir hükümet kurulmasında MHP ile hemfikiriz" dedi.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli ve ANAP Grup Başkan Vekili Oltan Sungurlu Ankara'da ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, hükümet kurulması çalışmalarına ilişkin görüşlerini bildirdiler.

7- RP Grup Başkan Vekili Oğuzhan Asiltürk Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin kurulması aşamasında yoğun bir kriz yaşandığını belirterek, "Krizden kurtulmak için erken seçim kanunu Meclis'e getirilmelidir" dedi.

8- Türk-İş, Başkanlar Kurulu'nu olağanüstü toplayarak 7 Ekim Cumartesi günü yapılması kararlaştırılan Başbakanlık Konutu'na yürüyüşün, "Dinar'daki deprem" ve "hükümet boşluğu" gerekçeleriyle, "başka bir tarihe" ertelenmesini kararlaştırdı.

Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısının ardından, Devlet Bakanı Aykon Doğan ile Orman Bakanı Hasan Ekinci Türk-İş Genel Merkezi'ne giderek bir süre görüştüler. Görüşmeden sonra basına bir açıklama yapan Orman Bakanı Ekinci, "Grevlerin, en kısa sürede süratle bitirilmesi ve toplu sözleşmelere süratle hız kazandırılması konusunda mutabık kaldık" dedi.

9- Bosna-Hersek hükümet birliklerinin başkent Saraybosna çevresindeki ablukayı yarmak için yoğun bir saldırı başlattığı, başlatılan harekatın Sırpların Saraybosna'nın güneyindeki ana ikmal yollarını kesmeye yönelik olduğu belirtildi.

10- Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov'a başkent Üsküp'te bombalı suikast girişiminde bulunuldu. Gligorov'un hafif yaralı olarak kurtulduğu bildirildi.

11- Filipinler'de, etkili olan fırtına sırasında 170 kişinin öldüğü, 20 bin kişinin de evsiz kaldığı bildirildi.

12- Sri Lanka'da, ordu birlikleriyle ayrılıkçı Tamil gerillaları arasında meydana gelen şiddetli çatışmalarda 230 gerillanın öldürüldüğü bildirildi.

4 EKİM 1995

1- Hoşgörü Yılfnın uluslararası nitelikteki toplantısı İstanbul'da başladı. Sempozyumun açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "insanlık, gerçekten savaş değil barış istiyorsa, insanlığın barışa hazırlanmaktan başka çare ve seçeneği kalmamıştır" dedi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Galatasaray Üniversitesince ortaklaşa düzenlenen "İstanbul Hoşgörü Sempozyumu"na, 18 ülkeden 50 uzman ve din adamı katıldı.

2- Dışişleri Bakanı Erdal inönü, Genç Yönetici ve işadamları Derneği'nin İstanbul'da düzenlediği "Gümrük Birliği ve Türkiye" konulu toplantısına katıldı, inönü toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, gümrük birliğine girebilmesi için Ortaklık Konseyi ile 30 Ekim'de yapılacak görüşmeye kadar öne sürülen ekonomik ve teknik şartların tamamlanmış olması gerektiğini belirterek, "Planlandığı gibi, 1 Ocak 1996'da gümrük birliğine girmiş olmalıyız. Altı aylık bir gecikme bizi asıl hedefimiz olan Avrupa Topluluğu'ndan uzak tutar" dedi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ziyaret ettiler. Erbakan görüşmede, Başbakan Tansu Ciller'in görevi iade etmesi gerektiğini belirterek "Çiller dışında, DYP'li bir başkasının kuracağı hükümet Meclis'te çoğunluk sağlayabilir" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da temaslarından sonra yaptığı açıklamada, "Çiller için deniz bitti. Çiller'i görevi iade etmeye çağırıyorum. Temaslarım sonunda, Ciller'in dışında bu Meclis'te sınırlı, sorumlu, geniş tabanlı bir hükümet kurulabilme şansının yüksek olduğunu gördüm" dedi.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve partili milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen önergede, depremler konusunda alınan ve alınması gereken önlemleri incelemek, kamuya ait binaların en fazla zarar görmesinin sebeplerini tespit etmek, depremlere karşı oluşturulacak temel politika ve tedbirler paketini ortaya çıkarmak amacıyla Meclis araştırması açılması istendi.

5- DiE'den yapılan açıklamaya göre, eylül ayı itibarıyla son 1 yıllık enflasyon, toptan eşya fiyatlarında yüzde 79.2, tüketici fiyatlarında yüzde 91.3 oldu.

6- DiSK Başkanlar Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunların çözülebilmesi için azınlık hükümeti yerine, hedefi seçim olan geniş tabanlı bir hükümetin kurulması gerektiği bildirildi.

7- NATO savaş uçakları, Bosnalı Sırpların füze bataryalarına üç ayrı hava akını düzenledi. NATO Sözcüsü Binbaşı Dağ Christensen yaptığı açıklamada, hava akınlarını doğrularken, Bosnalı Sırplar'ın radarlarının, Bosna üzerindeki uçuş yasağını denetleyen NATO uçaklarına kilitlendiğini, bunun üzerine NATO uçaklarının kendilerini savunmak amacıyla Sırp füze bataryalarına HARM füzeleri fırlattığını söyledi.

5 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DYP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Tansu Çiller başkanlığında kurulan yeni hükümeti onayladı.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da birlikte düzenledikleri basın toplantısında, DYP azınlık hükümetini destekleme konusunda anlaştıklarını açıkladılar. Bülent Ecevit yeni hükümete destek konusunda şartları olduğunu, bu şartların, grevdeki işçilerle toplusözleşmelerin sonuçlandırılması ve yeni seçim sisteminin düzenlenmesi konusundaki uyum yasalarının çıkarılmasını içerdiğini vurguladı. Ecevit, "Biz, hükümet sorununun krize dönüşmesine izin veren parti olmayız, işçi sorunu güvenoylamasından önce çözümlenmek koşuluyla ve hükümet programında da isteklerimize yer verildiğini gördüğümüz takdirde destek veririz" dedi.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ise bütçe ve Anayasa'ya uyum yasalarının çıkarılmasının yılbaşını bulacağını ve bu tarihte de seçim yapılmasının mümkün olmayacağını belirtti.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da basın mensuplarına Meclis'te yaptığı açıklamada, azınlık hükümetinin ülkeye bunalım getireceğini ileri sürerek partisinin güvenoylamasında ret oyu vereceğini bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında, kıyı ticaretinin geliştirilmesini öngören anlaşmayı onayladı. Anlaşma, iki ülke arasındaki kıyı ticaretinin kolaylaştırılmasını sağlayan maddeler içeriyor.

3- Başbakan Tansu Çiller Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın DYP ile koalisyonu reddederek "tarihi bir fırsatı" kaçırdığını söyledi. Çiller, muhalefet partilerinin her türlü engellemelerine karşın hükümetin kurulduğunu ve güvenoyu alacağına inandığını belirtti.

4- Grevde bulunan işçilerin ücretlerinin belirlenmesi konusunda hükümet ve Türk-İş arasında Ankara'da sürdürülen görüşmelerde anlaşma sağlanamadığı bildirildi. Hükümeti, Devlet Bakanı Necmettin Cevheri başkanlığında altı bakandan oluşan bir komisyon temsil ediyor.

Türk-İş Başkanlar Kurulu üyeleriyle yapılan toplantıdan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Necmettin Cevheri, "Grevlerin demokratik bir hak olduğuna inanıyoruz" dedi. Türk-İş Başkanı Bayram Meral ise

hükümetin sunduğu önerinin Türk-İş'in yıllardır uyguladığı toplusözleşme tekniğine aykırı olduğunu belirterek "karşılıklı iyi niyet içerisinde bu toplusözleşmeleri sonuçlandıracağız" dedi.

5- Anayasa Mahkemesi, icra ve iflas Yasası'nın 354. maddesinin "davanın ve cezanın düşmesini" düzenleyen bölümünün iptal edilmesi istemini reddetti.

6- Kadın, aile ve sosyal hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Aysel Bay-kal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun (SHÇEK) Ankara Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ndeki zihinsel özürlü iki çocuğun kötü muameleden, 7 çocuğun da yetersiz beslenmeden öldüğü şeklinde bazı basın organlarında yer alan savların doğru olmadığını söyledi.

7- Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu işverenleri Sendikası (TÜHlS), Liman-İş'in sürdürdüğü grevlerin durdurulması için Ankara 9. iş Mahkemesi'nde dava açtı.

8- Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonlaşma Kurulu (KÇSKK) bünyesinde yer alan sendikalardaki memurlar Ankara ve İstanbul'da, ek zam ve sendikalar üzerindeki baskıların kaldırılması amacıyla yürüyüş düzenlediler.

9- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde bölücülük propagandası yaptığı savıyla yargılanan eski Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, 1 yıl 8 ay hapis ve 125 milyon lira para cezasına çarptırıldı.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, bölgede sürdürülen operasyonlarda 23 teröristin öldürüldüğü, çatışmalarda 3 güvenlik görevlisinin de şehit olduğu bildirildi.

11- Geçtiğimiz pazar günü Dinar'da meydana gelen depremde enkaz kaldırma işlemleri sürerken ölü sayısının 90'a çıktığı, bölgede sarsıntıların da zaman zaman devam ettiği bildirildi.

12- ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek'te savaşan tarafların 10 Ekim'den başlamak üzere ateşkes sağlanması konusunda anlaştıklarını açıkladı.

13- Nobel Edebiyat Ödülü irlandalı şair Seamus Heaney'e verildi.

6 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kahramanmaraş Sütçü imam Üniversitesinin 1995-1996 eğitim ve öğretim yılı açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeni bir ekonomik hamleye hazırlandığını, gümrük birliği ile rekabet gücü kazanacağını belirterek "Türkiye yeni bir elbise giymeye hazırlanıyor. Zorluklarımız, sıkıntılarımız var ama bunlar mutlaka aşılacaktır" dedi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası bir açıklama yapan Çevre Bakanı Hamdi Ücpınarlar, işçi ücretleri konusundaki çalışmaları yürütmek ve Türk-iş ile görüşmeler yapmak için bir komite oluşturulduğunu belirtti.

Üçpınarlar, limanlardaki grevler için de ilgili bakanların görevlendirildiğini vurgulayarak "Aksamaların önüne geçilmesi için yasal yoldan yapılması gerekenler yapılacaktır. Ancak grev ertelemesi sözkonusu değildir" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da Tek Gıda-İş Sendikası Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, yeni kurulan hükümeti "mutlu azınlık hükümeti" olarak nitelendirdi ve hükümeti destekleyen siyasi partileri eleştirdi.

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bosna-Hersek'te 3.5 yıldır süren savaşın sona erdirilmesine yönelik olarak tarafların, 10 Ekim tarihinden itibaren "ateşkes" kararı almalarının memnunluk verici olduğu belirtildi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 51. Hükümet'in icraat hükümeti olmadığını ileri sürerek Başbakan Çiller'in baskın bir seçime hazırlandığını söyledi.

Baykal, Hak-İş'e bağlı Öz Gıda-İş Sendikası Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada da siyasetin çalışanların dışında olmaktan çıktığını belirterek çalışma yaşamının sorunları ile siyasi yaşam arasındaki ilişkinin çok açık olduğunu vurguladı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, DYP'nin kurduğu azınlık hükümetine destek konusundaki şartlarını açıkladı. Ecevit, Başbakan Tansu Çiller'e konuyla ilgili olarak bir mektup gönderdiğini, mektubunda "hükümet programının açıklanmadan DSP'ye gönderilmesi, yeni seçim sistemi esasları ile işçilerin yanı sıra memurlar ve emekliler için tatmin edici iyileştirme hedefinin programa konulması ve MHP'ye devlette kadro verildiği savlarının kesin bir dille yalanlanması" istemlerini, partisinin azınlık hükümetine destek vermesinin koşulları arasında saydığını belirtti.

7- DYP Çorum Milletvekili Cemal Şahin partisinden istifa etti.

8- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, İstanbul'da toplanan Petrol-İş ve Tek Gıda-İş sendikalarının genel kurullarına katıldı. Meral yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan azınlık hükümetinin başarılı olamayacağını ileri sürerek, Terörle Mücadele Yasası, emeklilik ikramiyelerinin kaldırılması, kamuda çalışanların memur yapılması gibi çalışana karşı tavırların, mevcut hükümet döneminde geliştiğini söyledi.

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Yalım Erez Ankara'da yaptığı açıklamada, 51. Hükümet'in demokrasi ve rejimin zaferi olduğunu belirterek hükümetin önündeki en önemli iki işin, gümrük birliğine uyum yasaları ile demokratikleşme paketi olduğunu söyledi. Erez, işçilerle yapılacak anlaşmanın ardından memurların durumunun düzeltilmesi gerektiğini de belirtti.

7 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından belediyenin çalışmaları ve şehrin sorunları ile ilgili bir brifing verildi. Yatırımlar karşısında idare mahkemelerinin aldıkları kararlardan yakınan Gökçek, kamu kurumlarının da belediyeye olan borçlarını ödemediklerini aktardı. Gökçek, büyükşehirlerde toplu taşım hizmetlerinin devlet tarafından sübvanse edilmesini ve Ankaray ile Metro projelerinin ikinci etaplarında da devletin kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara gibi büyükşehirlerin yöneteni ve karışanının çok olduğuna işaret ederken, bu anlamda mutlaka koordinasyonun sağlanması gerektiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları Birliği'nin Ankara'da yapılan 6. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Konuşmasında, Türkiye ekonomisinin sorunlarının başında verginin geldiğini belirten Baykal, azınlık hükümeti yaklaşımı ile Türkiye'nin hiçbir sorununun çözülemeyeceğini vurguladı.

CHP'nin Ankara il Başkanlığı'nca düzenlenen, kadınlarla tanışma toplantısına da katılan Baykal, Türkiye'nin yakın gündeminde seçim bulunduğunu kaydederek, seçime yönelik çalışmalarda kadınlardan yararlanılacağını ve barışın, kadınlardan başka kimse tarafından getirilemeyeceğini söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, azınlık hükümetine verdiği destekten dolayı yöneltilen eleştirilerle ilgili olarak Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, sorumluluk alınmadan siyaset üretilemeyeceğini vurgulayarak, "Toplumun menfaatleri için sorumluluğu omuzladık" dedi.

4- DiSK, Türkiye genelinde örgütlü bulunduğu işyerlerinde, Tansu Çiller başkanlığında kurulan azınlık hükümetini ve kamu işyerlerinde sürmekte olan grevlerin ertelenme girişimini protesto için "Azınlığın iktidarına hayır" eylemi gerçekleştirdi, İstanbul, Adapazarı, izmit, Bursa, izmir ve Adana'da işyerlerinde yapılan toplantılarda, DiSK Yönetim Kurulu tarafından yayımlanan kamuoyu açıklamasında "Demokrasi ve emek karşıtlığına izin vermeyeceğiz" denildi.

5- GAP Kalkınma idaresi ve Milli Olimpiyat Komitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen "1. Uluslararası Atatürk Barajı Su Sporları Şöleni" Şanlıurfa'da başladı. Şenliğin ilk gününde Optimist dalında yarışlar yapıldı.

6- Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Avrupa Konseyi'nce İstanbul'da ortaklaşa düzenlenen "insan Hakları Günü" sempozyumu Uluslararası Basın Merkezi'nde yapıldı.

7- Güvenlik güçlerince Batman ve Hakkari'nin kırsal kesimlerinde sürdürülen operasyonlarda 9, Bolu'da da 1 PKK'lı terörist öldürüldü.

8- Bosnalı Sırpların Parlamento Başkanı Momcilo Krajisnik televizyona verdiği demeçte, 10 Ekim'de yürürlüğe girmesi beklenen ateşkese kadar mücadeleye devam edeceklerini belirterek, "Madem Boşnaklar, ateşkese kadar olan süreyi topraklarımızı işgal etmek için kullanacaklar, o zaman bizim de kendi topraklarımızı kurtarmaya hakkımız vardır. Geri alabileceğimiz toprakların hepsini almak zorundayız" dedi.

Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia izzetbegoviç ise daha önce yaptığı açıklamada, ateşkes yürürlüğe girmeden önce herhangi bir sınırlama olmadığını bildirmişti.

Öte yandan, Bosna-Hersek hükümet ordusunun da, Bosnalı Sırpların denetimindeki Ozren dağı civarında 50 kilometre toprak elde ettiği ve Sırpların elinde bulunan kuzeydoğu Doboj'a ilerlediği bildirildi.

9- Endonezya'nın Sumatra adasında meydana gelen ve Richter ölçeğine göre 7 şiddetinde olduğu belirtilen depremde ilk belirlemelere göre en az 100 kişinin öldüğü bildirildi.

8 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, depremden zarar gören Dinar ile çevresindeki ilçe ve kasabalarda incelemelerde bulunmak üzere Dinar'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel halka hitaben yaptığı konuşmada, Dinarlılara devlete yardımcı olmaları çağrısında bulunarak, "işbirliği yapın, devletinizin gördüğü hizmetlerde onun yanında olun. işleriniz daha çabuk yürüsün" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, DSP tarafından ileri sürülen "MHP kadrolaşması" iddalarını yalanlayarak "partizanlık ve kadrolaşma anlayışına izin vermeyeceklerini" bildirdi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, CHP'nin partisine yönelik eleştirilerini yanıtladı. Ecevit, Türk-İş ile anlaşma sağlanamaması durumunda hükümete "doğrudan ya da dolaylı destek" verilmesinin söz konusu olmadığını kaydederek, DSP'nin "olmazsa olmaz koşulu"nun toplusözleşmeler olduğunu vurguladı.

4- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, 600 bin kamu işçisinin toplusözleşmeleri için azınlık hükümetiyle Türk-İş arasında süren görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine yaptığı açıklamada, "Hükümetin bugünkü önerisi, bir öncekinin gerisine düşmüştür. Enflasyonun yüzde 100'lere tırmandığı bir noktada, böyle bir teklifle karşılaşacağımızı hiç beklemiyorduk" dedi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan yaptığı açıklamada, Türk askeri birliklerinin cuma günü bir sınırötesi operasyon düzenleyerek, Kuzey Irak topraklarında 3-4 kilometre kadar içeri sokulduğunu bildirdi.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada da, Güneydo-ğu'da sürdürülen operasyonlar sırasında 32 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi..

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 44 kişi yaralandı.

7- Irak'ın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı yeni bir operasyon başlattığı belirtilerek, operasyonun helikopter destekli Türk birliklerince, Irak sınırından dört kilometre içeride kalan Kani Mani bölgesinde gerçekleştirildiği bildirildi.

8- Estonya Dışişleri Bakanı Riivo Sinjar resmi ziyaretler de bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

9- Hollanda Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Hans F. Dijkstaal resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

10- Bosna-Hersek'te, Bosnalı Sırpların ülkenin kuzeydoğusundaki Tuzla yakınlarında bir mülteci kampına düzenledikleri saldırı sonunda 10 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez, FKÖ lideri Yaser Arafat ile isra-il-Gazze. sınırında gerçekleştirdiği görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin en kısa sürede Batı Şeria'dan geri çekileceklerini söyledi.

12- Endonezya'da dün meydana gelen 7 şiddetindeki deprem sonucu 75 kişinin öldüğü, 1990 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ahilik Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, Ahiliğin, milli tarihin Orta Asya'dan Balkanlar'a uzanan coğrafyada bin yıl boyunca büyük, yapıcı tesirler icra etmiş olan kendine has oluşumlardan biri olduğunu söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Azeri erken üretim petrolü ile ilgili gelişmeler konusunda Başbakanlık Konutu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakü-Ceyhan petrol boru hattının, gerçekte Azeri ve Kazak petrolünü Ceyhan'a getirecek tarihi bir olay olduğunu söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, azınlık hükümetinin IMF'ye verilmiş taahhütleri yerine getirmek için kurulduğunu ve çalışanların sorunlarını çözemeyeceğini ileri sürdü.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, işçilerin emeği üzerine hükümet pazarlığı yapılmaması gerektiğini belirterek, hükümetin 4 yıldır uyguladığı dengesiz ekonomik politikalar neticesinde işçilerin sokağa döküldüğünü savundu.

5- Türk-İş ile hükümet yetkilileri arasında devam eden görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine basın toplantısı düzenleyen Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, hükümetten daha önce verdiği ücret tekliflerinden farklı ve meseleyi çözecek nitelikte bir öneri beklediklerini ifade ederek, kendilerine ulaşan zam oranlarının tatmin edici olmadığını söyledi.

6- Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Başkan Yardımcısı ilham Aliyev, Milletlerarası Konsorsiyum'un Yönetim Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, erken üretim Azeri petrolünün "2 güzergahtan ve eş zamanlı" olarak geçmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

Erken üretim petrolünün, Bakü-Novorossisk ve Bakü-Supsa-Batum güzergahlarından ve eş zamanlı olarak geçeceğini bildiren Aliyev, alınan kararı, "konsorsiyumda temsil edilen tüm ülkelerin başarısı" olarak değerlendirdi.

7- NATO Güney Saha Komutanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, NATO uçakları, Bosna'nın kuzeydoğusundaki Tuzla kenti yakınlarında bulunan Sırp komuta ve kontrol merkezini bombaladılar.

Bosna-Hersek Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mirza Hairic de yaptığı açıklamada, hükümetin ateşkesi erteleme kararı aldığını söyledi.

8- Meksika'da 7.5 şiddetinde meydana gelen depremde 61 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 EKİM 1995

1- TBMM geçici Başkanı Yasin Hatipoğlu, Hollanda Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Hans Dijktal ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Hollanda'nın terör örgütlerine müsamahalı davrandığını belirterek, teröre destek verenlerle dostluk kurmamızın mümkün olmadığını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, 51. Hükümet'in programını TBMM Genel Ku-rulu'na sundu. Başbakan Çiller programı okurken, "Hükümetimiz bir azınlık hükümeti de olsa, aldığı ve alacağı tüm kararların sahibidir. Ateşten gömleği bütün sonuçlarına katlanarak giymiştir" dedi. Çiller, hükümet programında, 51. Hükümet'in gerçekten ağır bir sorumluluk yüklendiği, ekonomik dengelerin hala hassas olduğu, içerde ve dışarda hayati sorunların bulunduğu bir dönemden Türkiye'nin bu hükümet ile çıkacağı görüşüne yer verdi.

3- Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan, göreve başlaması dolayısıyla yayınladığı mesajda, 7. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nda öngörülen Eğitim Reformu Stratejileri çerçevesinde başlatılan çalışmaları hedeflediklerini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısını açış konuşmasında, azınlık hükümetine parlamento desteğinin, pamuk ipliğine bağlı bir destek olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

5- DYP grubunun toplantısından sonra basına açıklama yapan Grup Başkan Vekili ihsan Saraçlar, azınlık hükümetine güvenoyu verilmesi konusunda bağlayıcı grup kararı aldıklarını söyledi.

6- Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısından sonra basına açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, hükümeti eleştirdi ve Türk-İş'in yeni eylem takvimini açıkladı.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve Başkanlar Kurulu üyeleri, kamu toplusözleşmeleriyle ilgili gelişmeler hakkında bilgi vermek ve destek istemek amacıyla DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile TBMM'deki odasında görüştüler. Görüşmeden sonra açıklama yapan Bayram Meral, Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun olağanüstü toplantısında alınan kararlar ve toplusözleşmeler konusunda bilgi sunduğunu kaydetti.

DSP Genel Başkanı Ecevit ise açıklamasında, "Bayram Meral'den son güne kadar görüşmeleri sürdürmelerini istedim. Çalışanların sorunları çözülmeden hükümete desteğimiz mümkün değil" dedi.

8- Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) üyeleri, sendikacılar ve öğretim üyelerinin katıldığı "Çalışma hayatında 21. yüzyılın yeni ufukları" konulu seminerin açılışında konuşan MESS Başkanı Erdoğan Karakoyunlu, siyasi sınırların ticari açıdan kalktığını belirterek, "Bu ortamın en önemli unsuru rekabettir. Bütün dünyada sanayilerin rekabet gücü artırılmaya çalışırken, bizler maalesef tersi girişimlerle karşılaşıyoruz. Türk sanayii; üzerinde yeterince çalışma yapılmadan hazırlanan iş güvencesi, işsizlik sigortası ve SSK yasa tasarılarıyla cendereye alınmak isteniyor" dedi.

9- Sinema oyuncusu Kadir Savun İstanbul'da vefat etti.

10- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides New York'ta düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Birliği'ne (AB), "Türkiye'nin Kıbrıs'ın tamamını işgal etmesine karşı garanti oluşturması için girmek istediklerini" bildirdi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns yaptığı açıklamada, Bosna'da savaşan taraflar arasındaki barış görüşmelerinin 31 Ekim'de yapılmasının kesinleştiğini bildirdi.

Öte yandan dün gece yarısı yürürlüğe girmesi öngörülen ateşkesin ikinci kez ertelendiği bildirildi.

12- Rusya'nın, Bosna'ya doğalgaz sevkiyatına başladığı bildirildi.

Resmi doğalgaz şirketi Gazprom'un sözcüsü Vyaçeslav Matuzov, Moskova'da bulunan Bosnalı yetkililerin, Bosna topraklarındaki doğalgaz hattının tehlikede olmadığı konusunda garanti vermesinin ardından, doğalgaz sevki-yatının başladığını söyledi.

11 EKİM 1995

1- Ekonomik ve Sosyal Konsey'in ilk toplantısında konuşan Başbakan Tansu Çiller, "ödün veya rüşvet vermeyi ülkenin diğer meselelerini çözmek açısından doğru bulmadığını" belirterek, Türk-iş grevinin, adil olmayan bir şekilde çözümü halinde diğer kesimlerden ya borç alınacağını ya da vergi toplanacağını söyledi. Çiller, ülkenin yatırımlara ayırdığı tüm kaynak 90 trilyon lirayken, işçinin istediği zammın verilmesinin mümkün olamayacağını söyledi.

2- Genelkurmay Basın Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında son günlerde "orduda muhtıra hazırlığı yapıldığı" şeklinde, zihinlerde şüphe ve tereddüt yaratacak asHsız ve maksatlı haber ve yorumların yer aldığı belirtilerek, "Kamuoyunu yanıltmaya ve Türk Silahlı Kuvvetlerini yıpratmaya yönelik yayınlara hiçbir şekilde itibar edilmeyeceği açıktır" denildi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel haftalık basın toplantısında, Kuzey Irak'taki Kürt grupları arasında barışın sağlanmasına yönelik ABD'nin inisiyatifi ile hazırlanacak anlaşma metninde "Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması" maddesinin yer alacağını açıkladı.

4- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar düzenlediği basın toplantısında, Türk-İş tarafından 15 Ekim Pazar günü yapılması düşünülen işçi eylemine ilişkin soruları yanıtladı. Demokratik hakların yasalar çerçevesinde kullanılması gerektiğini söyleyen Ağar, Türk işçisinin engin sağduyu ve yurt sevgisi ile yasalara karşı gelmeyen, güvenlik güçlerine terörle mücadelede destek veren önemli bir kesim olduğunu belirterek,"Demokratik hakların en zirvesinde olan grevin ötesinde bir hak yok, o da kullanılmaktadır" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Meclis'te güvenoyu alamama olasılığı bulunan DYP azınlık hükümetine ilişkin gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Baykal, toplusözleşme sorunu konusunda, toplum kesimlerini birbirine karşı tahrik ederek "Kışkırtıcı" tutum izlemekle eleştirdiği Başbakan Tansu Çiller'in, seçim stratejisi izlediğini söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit gündemdeki son gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Toplusözleşmelerinin kilitlenmesinde sorumluluğun hükümette olduğunu söyleyen ve işçi sorunu uzlaşmayla çözümlenemezse hükümeti kesinlikle desteklemeyeceklerini belirten Ecevit, öngördükleri seçim sisteminin temel ilkelerinin hükümet programına yansıtılmaması konusunda yumuşayabileceklerini açıkladı.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı imren Aykut düzenlediği basın toplantısında, hükümetin yanlış reklamlarla memur ve emekliyi işçiye karşı kışkırttığını iddia ederek, "Bunlar tehlikeli oyunlardır, iktidar uğruna halkı birbirine kırdırmaya teşebbüs etmesinler" dedi.

8- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcısı Nusret Demi-ral, Nurcuların önde gelen isimlerinden Fethullah Gülen hakkında "orduda muhtıra hazırlığı yapıldığı" sözleri üzerine inceleme başlattıklarını bildirdi. De-miral Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Gülen hakkında soruşturma açılıp açılmayacağına inceleme sonrasında karar verileceğini belirtti.

9- Ankara 17. Hukuk Mahkemesi, Başbakan Tansu Çiller ve ailesi hakkında Interstar televizyonunda yapılan yayınların "ihtiyati tedbir" yoluyla durdurulmasını kararlaştırdı.

10- 1996 Avrupa Şampiyonası elemelerinde Türkiye, deplasmanda izlanda ile 0-0 berabere kaldı.

11- Çin'in doğusundaki Zhejiang'da meydana gelen heyelanda, 37 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi..

12- BM'nin Bosna Misyonu Başkanı Antonio Pedauye, Bosnalı Sırp delegasyonu ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırpların, tüm Bosna'yı kapsayacak 60 günlük ateşkesin yürürlüğe girmesini kabul ettiklerini belirtti.

Bosnalı Sırpların haber ajansı SRNA'nın haberine göre, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç de ordularına ateşkes emri verdi.

12 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bosna-Hersek'te ateşkesin sağlanması üzerine yaptığı yazılı açıklamada, "Saldırgan zihniyetin, sorunların ancak müzakere masasında çözümlenebileceğini ve barış içinde birlikte yaşamaktan başka çıkar yol olmadığını gerçekten anlamış olmasını ümit ediyoruz" dedi.

Bosna-Hersek'ten getirilen ve Ankara'da bir yurda yerleştirilen çocukları da ziyaret eden Cumhurbaşkanı Demirel, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, 3.5 yıldır süren savaşın sona erdirilmesi için tarihi bir fırsat doğduğunu söyleyerek "Bosna'da çok ayıp çok çirkin şeyler oldu. Bunun acısını da hiç suçu olmayan çocuklar, kadınlar, özetle masum insanlar çekti. Ama dünya uyanmıştır. Dünya, bu ayıbı temizlemek zorundadır" dedi,

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Başbakan Tansu Çiller'in yapması gereken en yararlı girişimin, Cumhurbaşkanı tarafından kendisine verilen hükümeti kurma görevini iade etmek olduğunu söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, sınır olayları ve PKK'lı militanların Türkiye'ye sızmalarıyla ilgili olarak, Suriye'nin uyarıldığı ve bunların engellenmesi için bir an önce tedbir alınmasının istendiği bildirildi. Bu konudaki isteklerin bakanlığa çağrılan Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Abdul Aziz Al Rifai'ye de iletildiği belirtildi.

4- Ankara Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar düzenlediği basın toplantısında, Türk-İş'in, 15 Ekim'de yapmayı duyurduğu eylemle ilgili herhangi bir başvuruda bulunmadığını belirtti. Taşanlar, eylem için çevre illerden takviye güvenlik güçlerinin getirileceğini ifade ederek "Böyle bir kanunsuz eylemde işçi ve polisin karşı karşıya gelmesi düşündürücü. Biz o yönüyle gerekli tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz. Eylem konusunda takviye alacağız. Onun hazırlıkları içerisindeyiz" dedi.

Türk-İş Başkanı Bayram Meral ise Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 15 Ekim Pazar günü eylem yapmayacaklarını, sadece Güven-park'ta toplanacak işçilere basın açıklaması yapılacağını belirterek, "Biz buraya ülkenin huzurunu kaçırmaya değil, tam tersine, işçiyi memura, memuru işçiye, emek'iyi işçiye kışkırtan zihniyeti protestoya geliyoruz" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplanlısında, geniş tabanlı hükümetin hayal olduğunu, hükümet sorununu ivedi seçimle aşmaya kalkışmanın da hükümet bunalımını rejim bunalımına dönüştüreceğini ileri sürdü. Ecevit, "Kamu kesimindeki 700 bine yakın işçi 9-10 aydır hiçbir ücret zammı almadığı halde enflasyon yüzde 90'lara yükseldiğine göre, enflasyonun sorumluluğunu işçilere yıkmaya kalkışmak büyük haksızlıktır" dedi.

6- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı DYP Edirne Milletvekili Şerif Ercan, DYP Manisa Milletvekili Akın Gönen, Ankara Milletvekili Orhan Kilerci-oğlu ve Niğde Milletvekili ibrahim Arısoy partilerinden istifa ettiler.

7- DYP Edirne il Başkanı izzet Arseven silahlı bir saldırı sonucu hayatını kaybetti.

8- Şair, gazeteci-yazar Şemsi Belli İstanbul'da öldü.

9- Bosna-Hersek'te sağlanan 60 günlük ateşkese genellikle uyulduğu bildirildi.

ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında, ateşkes kararını büyük bir memnuniyetle karşıladığını belirtti.

BM Genel Sekreteri Butros Gali ise New York'ta yaptığı açıklamada, Bosna'da ateşkesin yürürlüğe girmesini memnunlukla karşıladığını belirterek, taraflardan ateşkesi barış anlaşması için bir fırsat olarak değerlendirmelerini istedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Herve de Charette de, yürürlüğe giren ateşkesin süreceğine inandığını bildirdi. Bosna'daki tarafların ateşkese uymayı sürdürmelerini isteyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigori Karasin de 'yaptığı açıklamada, ateşkes anlaşmasının "Temas Grubu ve dünya toplumunun, eski Yugoslavya krizinin barışçı yollarla çözülmesi yönündeki kararlı çabaları sonucu imzalandığını" belirtti.

10- Kuzey Irak'taki rakip gruplar; Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) ile Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) arasında Tahran'da sürdürülen görüşmelerde sağlanan anlaşmayla, Erbil kentinin "güvenli bölge" ilan edildiği bildirildi.

11- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ülkede yayımlanan günlük bir gazeteye verdiği demeçte, su konusunun Arap ülkeleri ve tüm Ortadoğu bakımından önemli bir sorun olduğunu, konunun tüm Arap ülkelerini ilgilendirdiğini belirterek "Araplar su konusunda diğer ülkelerden daha fazla kaygı duyuyor; ne olursa olsun Arapları doğrudan ilgilendiren su gibi konularda bir dayanışma içinde olmak zorundalar" dedi.

13 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gazetecilerin "Pazar günü yapılacak işçi eylemi" ile ilgili sorularını yanıtlarken, "Türk işçisinin tahriklere gelmeyeceğini, kendi bindiği dalı kesmeye sevk edenler varsa uymayacağını, gösteri yapmak istiyorsa, sükunet içinde, ama devletin güçlerini sıkıntıya sokmadan yapacağnı umuyorum" dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Müsteşar Yardımcısı inal Batu'nun dün Yunanistan Büyükelçisi Dimitrios Nezeritis'i bakanlığa çağırarak bir süre görüştüğü belirtilerek, Atina'dan, Batı Trakya'daki Türk azınlığa yönelik baskı ve taciz eylemlerinin bir an önce durdurulması için gerekli tedbirlerin alınmasının istendiği bildirildi.

3- DYP izmir Milletvekili Ersin Faralyalı partisinden istifa etti. Faralyalı, TBMM Başkanlığına sunduğu istifa dilekçesinde, partinin şimdiki yönetimiyle uyum sağlayamadığını bildirdi.

DYP Grup Başkanvekili Nevzat Ercan ise Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, istifa eden DYP Çorum Milletvekili Cemal Şahin'in partisine geri döndüğünü bildirdi.

4- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Anayasa'nın, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlamak için, mahkemelerde görülmekte olan bir davayı etkileyebilecek faaliyetleri yasakladığı belirtilerek, son günlerde bazı radyo ve televizyon kanallarında görülmekte olan bir dava ile ilgili olarak "yargıyı etki altına alma amacı güttüğü izlenimi" verilen yayınlar yapıldığı belirtilerek, bu tür yayınların Anayasa ve yasalara aykırı olduğu bildirildi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce yapılan açıklamada, güvenlik güçlerince Tunceli ve Batman'da yapılan operasyonlarda 7 PKK'lı teröristin öldüğü bildirildi.

6- 1995 Nobel Barış Ödülü, atom bombasına ve nükleer silahlara karşı çalışmalarından ötürü Joseph Rotblat ile Pugwash Bilim ve Dünya Olayları Konferansları Örgütü'ne verildi.

7- Prag'da devam eden Grekoromen Dünya Güreş Şampiyonası'nda 82. kg'da Hamza Yerlikaya dünya şampiyonu oldu.

8- Yurdun çeşitli yerlerindi meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.

9- Almanya'nın Solingen kentinde 1993 yılında beş Türk kadın ve çocuğu yakarak öldüren 4 Neo Nazi 18 ay süren dava sonunda, 10-15 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırıldılar.

10- Uluslararası Af Örgütü'nden dün yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de son üç haftada 6 kayıp olayının gerceKleştiği belirtilerek, bu insanların "işkence" altında olmalarının büyük bir olasılık olduğu öne sürüldü. Af Örgütü, Başbakan Tansu Çiiler'den, lağvedilen insan Hakları ile ilgili bakanlığın bir an önce kurularak yeniden faaliyetlerine başlamasını da istedi.

14 EKİM 1995

1- Başbakan Tansu Çiller Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, işçi maaşları konusunda "siyasi rüşvet" vermeyeceğini yineleyerek, "Seçim rüşveti vermem. Benim tutkum; Türkiye, koltuk değil" dedi. Başbakan Çiller, işçileri öne sürerek ulusal iradeyi çarpıtmak ve bunalım yaratmak isteyenler bulunduğunu savunarak, "Güvenoyu alırsak hükümet programındaki öncelikleri hayata geçireceğiz. Aksi bir durum, en erken seçimi gündeme getirecektir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, son siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Yılmaz, Başbakan Çiller'in güvenoyu alamayacağını anladığını belirterek, "Güvenoyu sonrasında inisiyatifi elinde tutacak senaryolar peşinde. Oynayabileceği tek koz seçim kalmıştı. Aslında bu, DYP grubuna şantajdır. Bana güvenoyu vermezseniz, seçime giderim demek istiyor" dedi.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, pazar günü Türk-İş'in Ankara Kızılay Meydanı'nda yapmayı planladığı işçi mitingiyle ilgili olarak valiliklere gönderdiği genelgede, Ankara'da yürüyüş ve miting yapmak isteyen işçilere karşı tedbir alınmasını isteyerek "kanunsuzluğa izin verilmeyeceğini, yasadışı gösteriye kalkışanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını" açıkladı. Menteşe, Silahlı Kuvvetler'den yardım istediklerini ve ihtiyaç halinde bunun kullanılacağını da bildirdi.

Ankara Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar, Türk-İş'in, Kızılay Meydanı'nda yapacağı bildirilen mitingin yasalara aykırı olduğunu belirterek, "işçilerimizin yasal olmayan bir eyleme iştirak etmemesi gerekir" dedi.

Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu da Türk-İş'e ve işçilere uyarıda bulunarak, bu tür toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde genellikle Tandoğan Meydanı için izin verildiğini hatırlatarak, "Toplantı ve gösteri için Kızılay'ın ötesine kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi.

4- DP Genel Başkanı Aydın Menderes partisinin merkez binasının açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında kurulan azınlık hükümetinin güvenoyu alamayacağını savundu.

5- Demokrasi ve Değişim Partisi (DDP) Genel Başkanı ibrahim Aksoy, Almanya'dan dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda gözaltına alınarak Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Aksoy, Konya'da 18 Mayıs 1991 tarihindeki konuşmasında "bölücülük" yaptığı gerekçesiyle, Konya Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından 1 yıl 8 ay ağır hapis ile 41 milyon 666 bin 666 lira para, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından da aynı suçlardan iki ayrı davada 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel Cumhuriyet gazetesinin Pazar Konuğu köşesinde RTÜK ile ilgili soruları yanıtladı. Baransel, RTÜK olarak amacımız, ülkemizde demokratik, çağdaş, toplum değerlerine saygılı, her şart ve ortamda ülke çıkarlarını gözeten, hukukun üstünlüğü ilkesini rehber edinmiş, genel ahlaka ve Türk aile yapısına uygun bir yayıncılık anlayışını hakim kılmaktır. Ancak kurulumuz için bir "sansür kurulu" lafı sürüp gidiyor. Kesinlikle böyle bir kurum değiliz. Bizim işlevimiz, programları, yayımlandıktan sonra yayın ilkelerimiz, yönetmeliklerimiz ve Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi'ndeki düzenlemelerin ışığında incelemek ve değerlendirmektir" dedi.

7- DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, Genel-İş Sendikası Mersin Şu-besi'nin Genel Kurulu'ndan önce düzenlediği basın toplantısında, 350 bin kamu işçisinin grevini desteklediklerini, ancak azınlık hükümetine hiçbir şekilde destek verilmemesini istedi. Budak, emek karşıtlığını daha kuruluşunun ilk haftasında ortaya koyan bir hükümetin, Parlamento'dan güvenoyu istediğine dikkat çekti.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre güvenlik kuvvetlerince bölgede sürdürülen operasyonlarda 13 PPK'lı terörist öldürüldü, örgüt üyesi 22 kişi yakalandı.

Irak Kürdistan Demokrat'Partisi'nin (IKDP) Sesi Radyosu ise IKDP'ye bağlı peşmergelerin, 4 gün içinde 115 PKK'lı teröristi öldürdüğünü duyurdu.

9- İstanbul'da bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıslı Rumların son zamanlarda silahlanma çabalarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada "Eğer bu silahları Kıbrıs Türkleri için alıyorsanız çok fazladır. Eğer Türkiye için alıyorsanız çok azdır. Kendilerine vazgeçin diyoruz. Anadolu, Kıbrıs'ı Yunan'a bırakmaz, size de bırakmaz" dedi.

10- ABD Başkanı Bill Clinton'ın EKA'ya verdiği özel demeç, Hürriyet gazetesinde yayımlandı. Clinton demecinde, ABD-Türkiye ilişkilerini kapsamlı olarak değerlendirdi.

11- Orta Bosna'da görev yapmaktayken, yaklaşık bir hafta önce kaybolan Anadolu Ajansı Saraybosna temsilcisi Ali Koçak ile Hürriyet muhabiri Münire Acım'ın hala Sırpların elinde oldukları bildirildi.

Saraybosna'daki BM Sözcüsü Binbaşı Guy Vinet yaptığı açıklamada, "Bosnalı Sırp yetkililerle bağlantısı bulunan bir subaydan, iki gazetecinin Sırp Cumhuriyeti'nde alıkonulduklarını öğrendik" dedi.

12- Bosna-Hersek'te ateşkesin 4. gününde ülkenin kuzeybatısında çatışmaların hala sürdüğü, her iki tarafın da birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçladıkları kaydedildi.

Öte yandan, BM Koruma Gücü Sözcüsü Myriam Sochaki, BM'nin elinde bölgedeki çatışmalar hakkında kesin bilgi bulunmadığını, Saraybosna ile Go-razde bölgesini birbirine bağlayan yolun halen Bosnalı Sırplar tarafından kapalı tutulduğunu bildirerek bunun, ateşkes anlaşmasının ihlali olduğunu kaydetti ve askeri gözlemcilere bölgeye giriş izni verilmesi için Bosna hükümetinden onay almaya çalıştıklarını söyledi.

Bu arada, ABD Genelkurmay Başkanı John Shalikashvili'nin de, Boşnak yetkililer ve BM temsilcileriyle görüşmelerde bulunmak üzere Saraybos-na'ya giderek, Bosna'daki çatışmalar hakkında bilgi aldığı kaydedildi.

15 EKİM 1995

1- Başbakan Tansu Çiller'in başkanlığında kurulan DYP 51. azınlık hükümeti 190 kabul oyuna karşı 230 red oyu ile güvenoyu alamadı.

Başbakan Çiller güvenoylaması sonucunun ilan edilmesinden sonra TBMM'de yaptığı konuşmada, "Vicdanım rahattır. Kendi çıkarımızı ülke çıkarları önünde tutmadık. Sandalye tutkusuyla değil, ülke çıkarlarıyla hareket ettik" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, güvenoylamasından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, ülkeyi seçime götürecek bir hükümete ihtiyacı olduğunu belirterek, "Biz baştan beri, bu hükümetin geçiş hükümeti olacağını, geniş tabanlı bir hükümet olması gerektiğini savunuyoruz. 23 günlük bir gecikmeyle şimdi bizim dediğimiz noktaya gelinmiştir. Kurulacak hükümet gerekli yasal düzenlemeleri yaptıktan sonra, en kısa sürede seçime gitmelidir" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da güvenoylamasından sonra yaptığı açıklamada, "TBMM'nin oldu bitliyi reddettiğini, hukukuna "sahip çıktığını" belirtirken "20 Eylül'de ne söylüyorsak şimdi de aynı şeyi söylüyoruz. Kimseyi arkadan çekip de ortada bırakmadık" dedi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, DYP azınlık hükümetinin güvenoyu alamamasından sonra Genel Merkez'de yaptığı açıklamada ülkenin tarihi bir dönüm noktasında olduğunu belirterek, "RP, ülkenin hükümetsiz kalmaması için elinden gelen gayreti gösterir" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Genel Merkez'de yaptığı açıklamada, toplusözleşme tıkanıklığının aşılması konusunda anlaşmaya varılmadığı gerekçesiyle DYP azınlık hükümetine ret oyu verme kararı aldıklarını belirterek, "Bu karar, DSP'nin her konudaki tutarlılığının doğal sonucudur" dedi.

5- Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 51. hükümetin güvenoyu alamamasının Meclis'in işlevi açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, "Meclis tarihi bir görev yapmıştır. Bir hatayı düzeltmiştir" dedi.

6- DYP milletvekilleri Mehmet Ali Yılmaz, Bedrettin Dalan ve Veysel Atasoy partilerinden istifa ettiler.

7- Yeni Parti İstanbul Milletvekili Hüsnü Doğan, partisinden istifa etti.

8- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Ankara Kızılay Meydanı'nda miting için toplanan binlerce işçiye hitaben yaptığı konuşmada, geçici işçilerin meselelerinin çözümlenmesini, toplusözleşmelerin bir an önce bitirilmesini, özelleştirme ve taşeronlaştırma adı altında binlerce işçinin işinden edilmemesini ve kıyıma son verilmesini istedi.

Öte yandan Türk-İş mitingine katılmak üzere Adana'dan Ankara'ya gelmekte olan sendika üyesi 5 işçi, geçirdikleri trafik kazasında yaşamlarını yitirdi.

9- Kahramanmaraş'ta özel harekat timi ile çatışan ve silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirilen 6 PKK'lı teröristin Adatepe Barajı şantiyesine baskın yaparak taşıtları yakan grup olduğu Anadolu Ajansı tarafından bildirildi.

10- Saraybosna'daki Birleşmiş Milletler Sözcüsü Myriam Sochaki yaptığı açıklamada, özellikle Bosna'nın kuzeybatısında günlerdir süren çatışmalarda büyük ölçüde azalma gözlendiğini belirterek, "Bazı çatışmaların sürdüğüne dair haberler gelmesine karşın çoğu bölgede çatışmaların durduğunu, durumun giderek düzelmeye başladığını söyleyebiliriz" dedi.

Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Bosna Sırp Parlamento-su'nun Banya Luka kentinde düzenlenen toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Bosna'nın batısında, Hırvat ve Boşnak güçlerin ortaklaşa gerçekleştirdikleri saldırıları durdurmayı başaramayan üst düzey askeri yetkililerin görevden alınmasını istedi.

11 - Almanya'da yasadışı toplantıya katılan 180 PKK'lı teröristin düzenlenen operasyon sonucu tutuklandığı bildirildi.

16 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Tansu Ciller'in Meclis'ten güvenoyu alamadığı için istifasını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e arz ettiği ve istifanın kabul edildiği, Cumhurbaşkanı Demirel'in yeni hükümet kuruluncaya kadar Başbakan Ciller'in görevini sürdürmesini istediği bildirildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Demirel, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve RP Genel Başkanı Necmettin Er-bakan ile ayrı ayrı görüştü.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, gelinen aşamadan sonra kurulacak bir hükümetin "geniş tabanlı bir seçim hükümeti" olması gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Cumhurbaşkanı'na uyumlu bir koalisyon çalışmasının yapılabilmesi için yapının varolduğunu anlattığını açıkladı.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise bütün partilerin katılımı ile Parlamentomdan çıkacak tarafsız bir ismin başkanlığında bir seçim hükümetinden yana olduklarını aktardığını ifade etti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve Yönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Meral, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada toplusözleşmelerin ve grevlerin meydana getirdiği sıkıntıların çözüme kavuşturulması konularının ele alındığını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüştü. Çiller, ülkenin önünde önemli sorunlarla birlikte fırsatlar da bulunduğunu, aralık ayından itibaren ülkenin gündemine seçimin girdiğini belirtti ve "Koalisyonun DYP ve CHP olarak kurulabilmesi ve ülkenin hükümetsiz kalmaması için ilke birliğine vardık" dedi.

Baykal ise CHP olarak bu durumu partisinin yetkili organlarına götüreceğini söyledi.

4- DYP Müşterek Disiplin Kurulu, parti tüzüğünün 64.maddesinin (c) bendine göre, azınlık hükümetine güven oyu vermeyen ve oylamaya katılmayan 10 milletvekilini partiden ihraç etti.

5- İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir görevinden istifa etti.

6- Güney Lübnan'da Hizbullah militanlarının düzenlediği bombalı saldırıda 6 İsrail askerinin ölmesi, 2'sinin de yaralanması üzerine bir açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez olayı kınayarak, bölgede 35 bin asker bulunduran Suriye'nin teröre karşı daha sıkı önlemler alması gerektiğini bildirdi.

7- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, görev süresinin 7 yıl daha uzatılması konusunda yapılan referandumda yüzde 99.96 kabul oyuyla yeniden Devlet Başkanı seçildi.

17 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ANAP, CHP ve RP genel başkanları ile dün yaptığı görüşmelerinin ardından, MHP, DSP, BBP, MP ve YDH genel başkanlarını kabul ederek siyasi parti liderleriyle görüşmelerini tamamladı.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile DSP Genel Başkanı Bülent Ecevif, DYP-CHP koalisyonunun ülke için daha yararlı olduğu yönündeki görüşlerini Cumhurbaşkanı Demirel'e aktardıklarını açıkladılar.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, teamüller uyarınca görevin Tansu Çiller'e verilmemesi gerektiğini söyledi.

MP Genel Başkanı Aykut Edibali ise DYP başkanlığında bir "sağ cenah" hükümeti kurulmasını önerdi.

YDH Genel Başkanı Cem Boyner de Cumhurbaşkanı Demirel ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, DYP ile CHP arasında kurulabilecek bir koalisyon hükümetine, ancak hükümet programı ve kabineyi gördükten sonra destek verebileceklerini Cumhurbaşkanı'na söylediğini kaydetti.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Çiller başkanlığında kurulan azınlık hükümetinin TBMM'den güvenoyu alamaması üzerine Cumhurbaşkanı Demirel'in parti genel başkanları ile görüştüğü kaydedilerek, "Siyasi partilerin sayın genel başkanları, kurulacak yeni hükümetin, ülkenin günlük işlerinin görülmesi yanında, salimen ülkeyi seçime götürecek bir hükümet olacağı üzerinde ittifak etmişlerdir" görüşüne yer verildi ve "Sayın Cumhurbaşkanımızın da dileği, partiler arasında bir seçim tarihi saptanarak, TBMM'nin bir an evvel seçim kararı vermesidir. DYP Genel Başkanı Sayın Tansu Çiller ve CHP Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal, iki partinin bir koalisyon hükümeti kurabilecekleri ve ülkeyi seçime götürebilecekleri hususunda ilke anlaşmasına vardıklarını beyan etmişlerdir. Bu durumda, TBMM'nin bugünkü tablosu içerisinde, güvenoyu alma ihtimali bulunan tek çözüm, böyle bir koalisyon olarak görülmektedir. Bu sebeble, Sayın Cumhurbaşkanımız, yeni hükümeti kurma görevini DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e vermeyi kararlaştırmıştır" denildi.

3- Başbakan Tansu Çiller Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 20 Eylül'den bu yana gelişen hükümet bunalımını anlatırken, CHP ile koalisyon görüşmeleri hakkında bilgi verdi. Deniz Baykal ile koalisyon konusunda

uzlaştıklarını ve en kısa sürede seçime gidilmesini istediklerini belirten Başbakan Çiller, Baykal ile "hiçbir kapalı pazarlık yürütmediklerini" söyledi.

4- Başbakan Tansu Çiller'in başkanlığında toplanan Özelleştirme Yüksek Kurulu aldığı bir kararla, Turban Turizm A.Ş.'ye ait Çeşme Oteli ve anek-si ile otel lojmanlarını, Gazala Tekstil Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye satışını onayladı.

5- Bakanlar Kurulu, şeker fabrikaları, limanlar, demiryolları, SEKA ve Makine Kimya Endüstrisi (MKE) işyerlerindeki grevleri, genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu gerekçesiyle 60 gün süre ile erteledi. Grev ertelemelerine ilişkin kararlar, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandı.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Süleyman De-mirel'in 52. hükümeti kurma görevini yeniden DYP Genel Başkanı Tansu Çil-ler'e vermesinden sonra Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, güvenoyu alamayan bir lidere yeniden hükümet kurma görevi verilmesinin dünyada başka örneği olmadığını, Cumhurbaşkanı Demirel'in, demokratik kurallara ve teammüllere aykırı bir işlem yaptığını belirterek, geniş tabanlı hükümet kurma yolunun CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından tıkandığını söyledi.

7- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, memur ve emeklilerin maaşlarında Ocak 1996'da ortalama yüzde 53 oranında artış sağlanacağını bildirdi. Attila, 1996 Mali Yılı Bütçesi ile, yeni yılın ilk 6 aylık dönemi için Ocak ayından itibaren aylık katsayının bin 225'den bin 695'e, yan ödeme katsayısının 415'den 565'e, taban aylık katsayısının da 4 bin 490'dan 9 bin 230'a yükseleceğini söyledi.

8- CHP Batman Milletvekili Abdülkerim Zilan partisinden istifa ettiğini açıkladı.

9- Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonlaşma Kurulu'na (KÇSKK) bağlı 30 sendikaya üye memurlar, toplusözleşmeli sendika hakkı ve ücret zammı gerekçesi ile işi bırakarak, Türkiye genelinde toplu viziteye çıktılar.

10- Olağanüstü Hal Bölgesi kapsamındaki illerin valilerinin katıldığı toplantıda konuşan Bölge Valisi Ünal Erkan, 1995'in ilk 10 aylık döneminde 3 bin 91 PKK'lı teröristin öldürüldüğünü, bölge genelinde 691 faili meçhul olayın aydınlatıldığını açıkladı. Teröristlerin bu süre içerisinde çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 186 vatandaşı katlettiğini, 295 vatandaşı da yaraladığını belirten Erkan, Hizbullah örgütüne yönelik sürdürülen operasyonlarda da 336 teröristin yakalandığını bildirdi.

11- Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup üyeleriyle görüşmeler yapmak üzere Brüksel'de bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gazetecilerin, hükümet kurma görevinin Başbakan Tansu Ciller'e verilmesine ilişkin sorularını cevaplandırdı. Hükümet oluşturma sürecinin başladığını bildiren Baykal, bu konuda hızlı davranmak gerektiğini ifade ederek, "iyi niyetle, umutla yola çıkıyoruz. Bütün gücümüzle gerekenleri yapacağız. Mümkünse bu yılı tamamlamadan seçimleri gerçekleştirebilmeliyiz" dedi.

12- BM'nin Saraybosna'daki Sözcüsü Yuh Çizik, Sırplar tarafından alıkonulan Anadolu Ajansı Saraybosna temsilcisi Ali Kocal ile Hürriyet gazetesi Saraybosna muhabiri Münire Acım'ın, şartsız olarak serbest bırakılmalarını istediklerini ve Türk gazetecilerin sağlık durumlarının iyi olduğu konusunda Sırpların BM'ye garanti verdiklerini bildirdi.

13- Fransa'nın başkenti Paris'in merkezindeki bir metroya yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 6'sı ağır olmak üzere 29 kişinin yaralandığı bildirildi.

14- Çin'in güney bölgesinde meydana gelen şiddetli fırtınada 46 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillalarının saldırılarında ve güvenlik güçlerinin operasyonlarında toplam 52 kişinin öldüğü bildirildi.

18 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümet kurma görevini yeniden Başbakan Tansu Çiller'e vermesi nedeniyle kendisini hedef alan açıklamalarından dolayı ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı yazılı bir açıklamayla yanıtladı.

Demirel yaptığı açıklamada, "Benim tarafsız konumum ve buna olan titizliğim, zaaf telakki edilmemelidir. Sayısal açıdan nasıl bir hükümet kuracağını söylese, kendisine görev verirdim" dedi.

2- TBMM Meclis Başkanlığı'na, dördüncü turda 230 oy alan DYP Aydın Milletvekili ismet Sezgin seçildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Meclis grubunda yaptığı konuşmada DYP ve CHP'yi eleştirdi. Yılmaz, yeni koalisyon hükümeti anlaşmasının, bir anlaşma olmadığını savunarak, "Bu, her ikisinin açığı olan kirli işleri örtmek için kaçınılmaz bir uzlaşmadır. Her ikisi de koltuğu terk edecek kadar temiz değiller" dedi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çiller'in 24 Aralıkla seçime gidilmesi sözünü tutmasını ve erken seçim tekliflerinin komisyondan ve Genel Kurul'dan hemen geçirilmesini istedi.

5- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Ali Işıklar düzenlediği basın toplantısında, 21 Ekim Cumartesi günü Ankara'yı dolduracak memurların, hükümet ve siyasilere gerekli dersi vereceğini söyledi. Kamu Çalışanları Sendikaları, Başbakan Tansu Çiller'in "memura ortalama yüzde 54 zam" açıklamasını, "aldatmaca, siyasi şov ve kamu çalışanlarının mücadelesinin önünü kesme çabası" olarak değerlendirdi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Tarım-İş Sendikası'nın Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, CHP'nin işçilerin toplu sözleşme meselesi çözülmeden koalisyon hükümetinde yer almaması gerektiğini bildirdi.

7- Gazeteci-Yazar Ahmet Altan, Milliyet Gazetesi'nin 17 Nisan 1995 tarihli nüshasında yer alan "Kum Saati" köşesinde yazdığı "Atakürt" başlıklı yazıda, "Halkı, sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek, kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği" gerekçesiyle İstanbul 4 No'lu Devlet Güvenlik

Mahkemesi tarafından, 1 yıl 8 ay hapis ve 500 bin lira para cezasına mahkum edildi.

8- Uluslararası rating kuruluşlarından Standard And Poor's, Türkiye'nin "B artı (+)" olan dış kredi notunu değiştirmezken pozitif olan izlenimini durağana (stable) çevirdi. Standard And Poor's yetkilileri ise "Türkiye'nin kredi notunu düşürmediklerini, gidişatın işaretini veren izlenimi, pozitiften durağana çevirdiklerini" söylediler.

9- ABD, Rusya ve Avrupa Birliği temsilcileri Belgrad'da, Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ile görüştüler. Bosna'da barış için taraflar arasında arabuluculuk görevini sürdüren ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Ric-hard Holbrooke, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Miloseviç ile yapılan toplantının amacının "Barış sürecine ivme kazandırmak ve iki hafta içinde ABD'de başlayacak barış görüşmelerine zemin hazırlamak" olduğunu söyledi.

19 EKİM 1995

1- TBMM Başkanı ismet Sezgin, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'i makamında kabul ederek bir süre görüştü. Sezgin, Meclis'e Anayasa ve gümrük birliği uyum yasaları konusunda büyük görev düştüğünü belirterek, TBMM'nin kavgasız, gürültüsüz, ülkeyi seçime götürecek yasaları hazırlaması gerektiğini söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı'nca dün kendisine yönelik yapılan açıklama ile ilgili görüşlerini yazılı olarak belirtti. Yılmaz, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in açıklamasında dile getirdiği gibi 16 Ekim'deki görüşme sırasında hükümeti kurma görevini kendisine vermesi durumunda en hızlı şekilde sonuç almak için elinden geleni yapacağını söylediğini belirterek, "Çünkü benim siyasi ahlak anlayışım, görevi almadan bu konuda diğer partilerle temas yapmaya cevaz vermez. Görevlendirme ile Bakanlar Kurulu'nun atanması birbirinden ayrı işlemlerdir" dedi.

3- İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Şırnak Bağımsız Milletvekili Mahmut Alınak'ın TBMM Genel Kurulu'nda İranllı sığınmacılar hakkında gündem dışı konuşması üzerine yaptığı açıklamada, BM Yüksek Komiserliği'nce İranllı sığınmacıların mülteci statüsü kazanmaya uygun olup olmadıklarını incelediğini belirtti. Menteşe, Birleşik Sosyalist Parti (BSP) binasında bulunan 117 İranllı sığınmacıdan, haklarında olumsuz görüş bildirileceklerin sınırdışı edileceğini söyledi.

4- DYP ile CHP arasında 52. hükümeti kurabilmek için koalisyon görüşmeleri başladı. DYP adına görüşmelere Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Adalet Bakanı Bekir Sami Daçe, Genel Başkan Yardımcısı Rıfat Serdaroğlu ile Grup Başkan Vekilleri Nevzat Ercan ve ihsan Saraçlar, CHP adına Genel Başkan Vekili Adnan Keskin, Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Ali Topuz, Erol Çevikçe ve Onur Kumbaracıbaşı katıldı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, görüşmelerin olumlu geçtiği, Anayasa'ya uyum yasalarında hazırlık yapılması amacıyla alt komisyonların oluşturulduğu belirtildi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. Ecevit, Cumhurbaşkam'nın, Anayasa'ya uyum yasalarının çıkarılmadan ve partilerin aday belirleme gibi seçime dönük çalışmaları bitirmeden erken seçim için bir tarih açıklanmasından yana olmadığını söyledi. Erken seçimden en az rahatsız olacak partinin DSP olduğunu ileri süren Ecevit, inişe geçen RP'nin bir an önce erken seçime gidilmesini istediğini, aralık ya da ocak ayında seçim yapılmasının sakıncalı olduğunu belirtti.

6- Türk-İş Başkanlar Kurulu, hükümetin grev erteleme kararı üzerine Ankara'da toplandı. Genel Başkan Bayram Meral toplantı öncesi yaptığı açıklamada, hükümetten "resmen bir teklif gelmediğini" vurgulayarak, "Bize bugüne kadar makul, kabul edilebilir resmi bir teklif gelmemiştir. Hepsi sözdedir. Makul ve kabul edilebilir teklifleri görüşmeye her zaman hazırız" dedi.

7- Edirne Valisi Koru Engin düzenlediği basın toplantısında, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan giriş yapan bir TIR'da, eroin yapımında kullanılan, piyasa değeri 1 trilyon 250 milyar olan 12 ton 760 kilogram asetik anhidrit maddesinin ele geçirildiğini açıkladı.

8- Brüksel'de temaslarını sürdüren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu'nda yaptığı konuşmada, "DYP ve CHP'nin kuracağı yeni hükümetin iki aylık seçim hükümeti" olması nedeniyle fazla bir şey beklenmemesi gerektiğini belirterek, Avrupalı sosyalist parlamenterlerden "sosyalist dayanışma" adına gümrük birliğine üyelik için önkoşulsuz destek istedi. Baykal, demokratikleşme konusunda gerçekleri görmek ve mevcut şartlarda çözüm aramak durumunda olduklarını söyledi.

9- Belçika Parlamentosu'nun, bazı yolsuzluk davaları nedeniyle NATO Genel Sekreteri Willy Claes'in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdiği bildirildi. Claes'in, 1988 yılında Ekonomi Bakanı görevindeyken askeri malzeme alımlarında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla yargılanacağı belirtildi.

10- Hırvatistan Devlet'Başkanı Franjo Tudjman ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, barış görüşmeleri sürerken ülkesinin, Doğu Slovenya'daki Sırplara herhangi bir saldırıda bulunmayacağına dair güvence verdi.

11- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev'in görevine son verileceğini açıkladı.

12- Hindistan'ın Keşmir Eyaletinde güvenlik güçleri ile ayrılıkçı gerillalar arasında çıkan çatışmalarda hafta başından bu yana 59'u gerilla, toplam 75 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Tacikistan ile Afganistan arasındaki sınırda görevli Rus muhafızlarının, Tacikistan'a geçmek isteyen 12 muhalifi öldürdükleri bildirildi.

20 EKİM 1995

1- TBMM Başkanı İsmet Sezgin Ankara'da yaptığı açıklamada, siyasilerin son günlerdeki demeçlerinde kullandıkları "yakışıksız ifadeler" konusuna değinerek, Türk halkının engin hoşgörüsüyle siyasileri yakından izlediğini ve kendi kantarında değerlendirdiğini söyledi.

2- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, memur maaşlarına 1996 yılında yapılacağı açıklanan zamların yetersiz olduğunu belirtti ve artış oranlarında kamu kesiminde çalışan işçi maaşlarının baz alınmasını istedi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, DYP-CHP koalisyonuna ilişkin düşüncelerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- DYP'den istifa eden Antalya Milletvekili Veysel Atasoy tekrar Anavatan Partisi'ne katıldı.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü.

6- Belçika Parlamentosu'nda yapılan oylama sonunda hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle Yargıtay'da yargılanmak üzere dokunulmazlığı kaldırılan NATO Genel Sekreteri Willy Claes, 16 üye ülkenin büyükelçileri ile ayrı ayrı ve toplu olarak görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında görevinden istifa ettiğini açıkladı.

7- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları'nın başkent Ko-lombo'ya düzenledikleri saldırıda 21 güvenlik görevlisinin öldüğü bildirildi.

21 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Birleşmiş Milletler'in 50. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak ve bazı devlet başkanları ile temaslarda bulunmak üzere Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen ile birlikte New York'a gitti.

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in temsil edeceği tarihi zirveye 185 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Demirel, hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, BM'nin 50. kuruluş yıldönümü nedeniyle yapılacak özel toplantıda, geçmiş 50 yılın bir "muhasebesini" yapacağını belirterek, "BM'nin ileriye dönük imkanları ve fırsatları hakkındaki görüşlerimizi aktaracağım ve Türkiye'nin BM sistemine olan sarsılmaz desteğini teyit edeceğim" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 20 Eylül'de bıraktıkları koalisyon için yeniden DYP ile pazarlığa oturma gerekçelerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Artık hükümet değil, seçim işbirliği yapıldığını kaydeden Baykal, "20 Eylül'deki çizgimizden hiçbir şey kaybetmedik" dedi.

Baykal, Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken de memura CHP'nin isteği ile kasım ya da aralık ayında maaşının dışında 5'er milyon lira ek ödeme yapılacağını, bunun emeklilere de yansıtılacağını, çiftçiye de finansman sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisince Tokat'ın Turhal ilçesinde düzenlenen açıkhava mitinginde yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çiller ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı eleştirdi. Ecevit, "Erken seçimden korktuğumuzu sananlar kendilerini aldatıyorlar. Biz seçime hazırız" dedi.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin Adana il Olağan 2. Kongresi'nde yaptığı konuşmada, davalarının yalnızca Meclis'e girme davası olmadığını ifade ederek, "Meclis'in dışında kalsak bile, doğru bildiğimiz yoldan dönmeyiz" dedi.

5- Türk-İş Yönetim Kurulu üyeleri CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret ederek, toplusözleşme görüşmelerinde yaşanan sorunların güvenoyia-masından önce bitirilmesini istediler.

Baykal, ziyaret sırasında basına yaptığı açıklamada, grevlerin normal ve istenen bir durum olmadığını vurgulayarak özveriyle bu olumsuzluklara son

verilmesi için gerekenlerin yapılmasının önemine dikkat çekti. Baykal, Türk-İş'le görüşmesi sırasında Başbakan Tansu Çiller'i de telefonla arayarak sorunun çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de görüşmenin yararlı olduğunu ifade etti.

Türk-iş yönetiminden sonra Türk-Haber-İş, Ağaç-İş, Selüloz-İş, Basın-Iş, Petrol-iş, Deri-İş sendikalarının yöneticileri de Baykal ile görüştü.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile DYP-CHP koalisyonu, işçi sorunları ve grevlerle ilgili olarak yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinin "Pazar Konuğu" köşesinde yayımlandı.

7- DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, DlSK'e bağlı Lastik-İş Sendika-sı'nın 22. Olağan Genel Kuruiu'nda yaptığı konuşmada, grev ertelemelerini kınadıklarını belirtti. Budak, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirerek "aklı dışarıda, kendisi burada zihniyetler bizi yönettikçe ülke düze çıkamaz, sorunlarımıza çözüm bulamaz" dedi.

8- Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Ankara'da "Zulme ve Sefalete Son Mitingi" düzenledi. Çok sayıda kişinin katıldığı mitingde, memura da işçiye verilecek düzeyde ücret istendi.

9- Son günlerde iki büyük medya kuruluşu arasındaki karşılıklı tartışmaların artması üzerine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı gazeteler arasında eleştiri sınırlarını aşan ve kişilik haklarına ağır saldırı boyutlarına varan yayınların gazetecilik meslek ilkeleriyle bağdaşmadığı anımsatılarak, "Bu saldırılar, genelde basının saygınlığı, güvenilirliği, ciddiyeti üzerinde onarılması güç yaralar açmaktadır. Tasvip edilemezlik boyutları giderek endişe verici duruma gelen, ölçünün kaçırıldığı gözlemlenen bu yayınlar, yalnızca sahiplerine değil, tüm basına zarar vermektedir" denildi.

10- Bosnalı Sırplar tarafından iki haftadır alıkonulan Anadolu Ajansı Sa-raybosna temsilcisi Ali Koçak ve Hürriyet gazetesi muhabiri Münire Acım, Saraybosna Havaalanı'nda serbest bırakıldılar.

11- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillalarının ülkenin doğusundaki üç köye düzenledikleri baskında 66 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

12- Suudi Arabistan'da dün bir camiye düzenlenen bombalı saldırıda 6 kişinin öldüğü, 101 kişinin de yaralandığı bildirildi.

22 EKİM 1995

1- Interstar televizyonunda yayımlanan "Kırmızı Koltuk" programına katılan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, "satılmış medya" olarak nitelediği bir grup basın-yayın organının, iktidarın propagandasını yaptığını belirterek, "Demokrasimizin en büyük sorunlarından bir tanesi, bu bir bölüm satılmış medyadır" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, erken seçime doğru izleyecekleri yöntemi anlatarak, iktidar tutsağı olmayan CHP'nin, ilke ve inançları uğruna her şeyi yapacağının görüldüğünü, erken seçime giderken, kamuoyuna, "Krizi aşan CHP'dir. CHP, Tükiye'yi dünyaya taşıyacak partidir" mesajını vereceklerini söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Turhal'dan sonra gittiği Samsun'da bir basın toplantısı düzenledi. CHP'yi eleştiren Ecevit, CHP'nin kendisini çaresizlik içerisinde gördüğünü, yürürlükteki seçim sistemini bir ölçünün ötesinde adilleştirmekte zorluk çektiğini ileri sürerek, bölge barajları konusunda da DYP'nin dayattığını öne sürdü.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı ismail Yaşar Dedelek Genel Mer-kez'de düzenlediği basın toplantısında, CHP ile seçim kanunu ve zamanı konusunda bazı ayrıntılar hariç anlaştıklarını bildirerek, seçim startı verdiklerini kaydetti.

5- TBMM eski başkanı, DYP Eskişehir Milletvekili Hüsamettin Cindoruk, ATV televizyonunun 32. Gün programında yaptığı konuşmada, Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı (AĞIT) Başkanı'ndan mektup aldığını açıklayarak, AGlT Başkanı'nm Türkiye'nin gümrük birliğine girebilmesi için cezaevinde bulunan eski DEP milletvekillerinin tahliyesini istediğini belirtti.

6- DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, basında lotarya ve promosyon yapmanın toplumsal yaşamı birçok yönden olumsuz etkilediğini belirterek, DiSK üyelerinin ve halkın promosyon ve lotarya yapan gazeteleri almaması için kampanya açmaya karar verdiklerini açıkladı. Budak, promosyon ve lotarya yapan basın kuruluşlarını "emek düşmanı" diye nitelendirerek "basında yeniden sendikal örgütlenmenin bir zorunluluk olduğuna" dikkat çekti.

7- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Sahi-

noğlu İstanbul'da yaptığı açıklamada, basındaki promosyon yarışından işadamlarının rahatsız olduğunu, bu nedenle üyelerin haksız rekabetten yakındığını bildirdi. Şahinoğlu, gazetelerin verdikleri malların sayısının 60-70'e çıktığını belirterek, yabancı kaynaklı malların sıfır satış fiyatıyla rekabet etmek zorunda kalındığını söyledi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi de promosyon konusunun, giderek tırmandığı şekliyle iktisadi ürünlerde yoğunluklu olarak sürdürmesinin, öncelikle sanayii orta ve uzun vadede olumsuz etkileyeceğini söyledi.

8- Birleşmiş Milletler'in 50. kuruluş yıldönümü törenleri yaklaşık 160 davetlinin katılımıyla New York'ta başladı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'n-da yaptığı konuşmada, BM'nin 50. kuruluş yıldönümünün, tarihin onyılları hatta yüzyılları şekillendiren anlarından biri olması gerektiğini belirterek, "BM'yi çağın yeni sorunlarına ve taleplerine uyarlamak için bu fırsattan yararlanmalıyız. Bunda başarısızlığa uğramamalıyız" dedi.

9- Bosna Hükümet Sözcüsü Mirza Hajriç yaptığı açıklamada, Goraz-de'ye giden yolun açılmaması halinde bu ay sonunda ABD'nin Ohio eyaletinde yapılması planlanan barış görüşmelerine hükümetinin katılmayacağını kaydetti.

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki BM Sözcüsü Myriam Soc-hacki de yaptığı açıklamada, bölgede bulunan BM askeri gözlemcilerinin, kayda değer saldırı almadıklarını, önemli çapta bombalama olayı olmadığını belirtti. Sözcü, sadece Sanski Most kenti yakınlarında ufak bir patlama duyulduğunu kaydederek, "Bu da, ateşkesin kuzeybatı kesiminde bile başarıya ulaştığını gösteriyor" dedi.

10- İsrail Başbakanı Izak Rabin, New York'ta ABD Dışişleri Bakanı War-ren Christopher ile ikili bir görüşme yaptı. Rabin yaptığı açıklamada, görüşmede özellikle Ortadoğu politikasının ele alındığını belirterek, Hizbullah örgütünün Güney Lübnan'da "Suriye destekli" eylemlerinin son zamanlarda arttığını, bunun da barış süreci için "olumsuz işaret" olduğunu söyledi.

23 EKİM 1995

1- DYP ve CHP grup başkanvekillerince imzalanan, 24 Aralık 1995 Pazar günü Milletvekili Genel Seçimi yapılmasını öngören ve seçim kanunlarında çeşitli düzenlemeler yapan kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

2- Maliye Bakanı ismet Atîila yaptığı yazılı açıklamada, 1996 yılı Ocak ayı için ilan edilen memur maaş artışlarının öne alınarak 15 Kasım 1995 tarihinden itibaren uygulanacağını bildirdi.

3- Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan, "öğretmensiz okul, sınıf ve ders bırakılmaması" için illere gönderdiği genelgede, okullarda, bazı branşlarda öğretmen fazlalığı, bazı branşlarda ise öğretmen açığı bulunduğuna dikkat çekerek, bu durumun önüne geçilebilmesi için valiliklerin öğretmen dağılımını dengeli yapmasını istedi.

4- AMATEM Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi tarafından İstanbul'da düzenlenen S.Avrupa Madde Bağımlılığı ve AİDS Sempozyu-mu'nda konuşan Sağlık Bakanı Doğan Baran, madde bağımlılığı, uyuşturucu ve AiDS'in toplumları tehdit eden bir unsur olduğunu belirterek, evrensel bir problem olan bu hastalıktan korunmak için dünya ülkelerini göreve çağırdı.

5- Posta işletmeleri Genel Müdürlüğü'nün 155.kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlenen törende konuşan Ulaştırma Bakanı Ali Şevki Erek, Posta Teşkilatı'nın, yaklaşık 6 trilyon gelirine karşılık, 12 trilyon lira gideri olduğunu belirterek, T'nin özelleştirilmesinden sonra elde edilecek gelir ile altyapı oluşturularak, postanın Türkiye genelinde "online" sistemine kavuşturulacağını söyledi.

6- DYP Sinop Milletvekili Yaşar Topçu partisinden istifa etti.

7- BM'nin kuruluşunun SO.yılı etkinliklerine katılmak üzere New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Makedonya, Bulgaristan ve Arnavutluk devlet başkanları biraraya gelerek, Roma'yı Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan üzerinden İstanbul'a bağlayacak, Balkanlarda yeni bir işbirliği ve barış dönemi açacak olan "Batı-Doğu Karayolu'nun" gerçekleşmesini öngören deklerasyonu imzaladılar.

8- Almanya'nın Berlin Eyaleti'nde yapılan seçimler sonucunda 3 Türk kökenli Alman vatandaşı Eyalet Meclisi'ne seçildi.

9- Sri Lanka'nın kuzeyindeki Jaffina'da dün meydana gelen çatışmalarda 104 kişinin öldüğü bildirildi.

24 EKİM 1995

1- BM'nin kuruluşunun 50. yılı dolayısıyla New York'ta düzenlenen zirve toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yurda döndü.

Ankara Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Demirel, gezisi sırasında Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya cumhurbaşkanları ile birlikte imzaladığı "Batı Doğu Koridoru" deklarasyonunun büyük bir önem taşıdığını belirterek, "İstanbul'a bağlanacak bu proje, Balkanlarda işbirliğinin nereye varacağının göstergesidir" dedi.

New York'taki temasları sırasında Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Ter Petrosyan ile ayrı ayrı görüştüğünü de anlatan Cumhurbaşkanı Demirel, Ermenistan Cumhurbaşkanı'ndan Azerbaycan'da işgal ettiği topraklardan çekilmesi talebinde bulunduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman ve Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ile de üçlü zirve yaptığını söyleyerek, başlatılan barış sürecinin devamı konusunda Türkiye'nin kararlı tutumunu dile getirdiğini vurguladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Türk siyasi yaşamındaki son gelişmeler ile ilgili görüşleri Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

3- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, fındık ihracatının desteklenmesi ve geliştirilmesi amacıyla Destekleme ve Fiyat istikrar Fonu'ndan Ziraat Banka-sı'na 2.5 trilyon lira kaynak aktarılması; Tekel Genel Müdürlüğü'nce pazarla-nan ürünlerin tekel bayilerinde mevcut stoklarının belirlenmesi ve açıklanması ile fiyat farklarının tahsiline ilişkin kararın yürürlükten kaldırılması; tarımda kullanılan kimyevi gübrelerin yurtiçinden ve yurtdışından karşılanması, dağıtımı ve desteklenmesi hakkındaki yasada değişiklik yapılarak KDV'li fiyatın yüzde 50'sinin desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararlarını onayladığı bildirildi.

4- Başbakan Tansu Çiller Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, muhalefetin, güvenoyu tehdidi ile kendilerini köşeye sıkıştırmak istediklerini belirterek, bu dönemin tarihe "komplo günleri" olarak geçeceğini söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis gurubunda yaptığı konuşmada, "Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, TBMM'den güvenoyu alamamış Tansu Çiller'e yeniden hükümet kurma görevini vermesi, eski partisinin menfaatlerini koruduğunun ispatıdır" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP olarak kurultayın ortaya koyduğu siyasal irade doğrultusunda çok kararlı ve dikkatli bir çizgi üzerinde yürüdüklerini söyleyerek, CHP'nin bir yandan ilkelerine sahip çıktığını, bir yandan da Türkiye'yi krizden çıkardığını kaydetti.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Zaman gazetesi yazar ve yöneticileri ile görüşmesinde, partiler arasındaki seçim ittifaklarının açık yapılmasını teklif ederek, getirilmek istenen Barajlı D'hont sistemini eleştirdi ve milli iradeyi TBMM'ye yansıtacak seçim kanunu istedi.

8- RP Meclis Grup Başkan Vekili Abdüllatif Şener TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, DYP-CHP Koalisyonu'nun dört yıldır ülkeyi tahrip ettiğini savunarak, yeniden koalisyon görüşmelerine başlayan ve yeni bir seçim sistemi hazırlayan iki partinin ülkenin gelecekteki beş yılını da ipotek altına aldığını söyledi.

9- DYP'den güven oylaması öncesi istifa eden Şerif Ercan, Orhan Kilercioğlu, ibrahim Arısoy ve Akın Gönen düzenlenen törenle ANAP'a geçtiler.

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, son dönemde basına karşı içeriden ve dışarıdan yapılan suçlamaların gittikçe arttığına dikkat çekilerek, bütün kesimler dayanaksız suçlamalardan kaçınmaya davet edildi.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu da yaptığı yazılı açıklamada, siyasi partileri, basının saygınlığını büyük çapta zedeleyen son kavgaların en önemli nedenlerinden biri olan promosyon konusunun, TBMM'nin gelecek yasama döneminde ve makul ölçüler içinde düzenlenmesi için göreve davet etti.

11- Sırpların elinde 15 gün esir kalan Hürriyet gazetesi muhabiri Münire Acım ile Anadolu Ajansı Saraybosna temsilcisi Ali Koçak yurda döndüler.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Gü-neydoğu'da sürdürülen operasyonlarda, güvenlik kuvvetleri ile çatışmaya giren 13 PKK'lı terörist öldürüldü, ikisi yaralı 5 terörist yakalandı.

13- Türkiye, Bosna-Hersek ve Hırvatistan arasında Bosna'da, ortak bir polis gücü oluşturulması kararlaştırıldı. Bosna'daki çokuluslu polis gücünde 50 Türk polisi görev yapacak.

Söz konusu ortak polis gücünün kurulması ile ilgili anlaşma, New York'ta Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen , Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Muhammed Şakirbey ve Hırvatistan Dışişleri Bakanı Mate Graniç tarafından imzalandı.

14- Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) Sesi Radyosu, KDP peş-mergeleri tarafından Irak-İranl-Türkiye sınır üçgeninde başlatılan operasyonun tamamlandığını bildirdi. Operasyonda Hakurk Kampı'nın yerle bir edildiği, 12.teröristin öldürüldüğü duyuruldu.

15- İranl'ın, topraklarında üslenmesine izin verdiği Irak yönetimine muhalif Şii Irak islam Yüksek Devrim Konseyi (IYDK) lideri Bakr Hakim ile Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) lideri Celal Talabani arasında Tahran'da varılan anlaşmaya göre, Hakim'e bağlı 10 bine yakın milisin Kuzey Irak'a gönderilmeye başlandığı bildirildi.

16- Avrupa Birliği (AB). Komisyonu Başkanı Jacques Santer Stras-burg'da toplanan Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, Fransa'nın Güney Pasifik'teki nükleer denemeleri konusunun Adalet Divanı'na götürülmeyeceğini, komisyonun, nükleer denemelere izin vermek veya bunları yasaklamak konusunda yetkili olmadığını söyledi.

17- Çin'in güneybatı bölgesinde meydana gelen depremde 29 kişinin öldüğü bildirildi.

18- Rusya'nın askeri müdahalesinden sonra Çeçenistan'da kurulan hükümetin başbakanı Salambek Hacıyev'in dün istifa etmesinin ardından bu göreve Doku Zavgayev'in atandığı bildirildi.

25 EKİM 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, hükümetin kasıtlı olarak Anayasa Mahkemesi'nin iptal edeceği bir seçim yasası hazırlamasından endişe duyduğunu belirterek, "Şimdi de korkumuz, bilinçli bir şekilde mahkemenin iptal edeceği bir düzenleme yaparak Anayasa Mahkemesi tarafından seçimlerin iptalini sağlamak ve ondan sonra da 1996 Ekim'ine kadar işbaşında kalma hesabı yapmalarıdır" dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan düzenlediği basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinden oluşan Konferans Komitesi'nin, 1996 mali yılı dış yardım tahsisler yasa tasarısı üzerindeki görüşmelerini tamamladığını bildirdi. Elçi Nurkan ABD'nin, 1996 yılında Türkiye'ye yapacağı yardım için tasarı metnine eklediği ve "Türkiye'nin içişlerine müdahale" olarak değerlendirilen maddeleri metinden çıkardığını, Türkiye'nin, yardımda büyük kesintiler yapılmasına karşın karalama girişimlerinin başarısız kalmasını memnunlukla karşıladığını ifade etti.

3- Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) düşünceyi açıklama özgürlüğüne sınırlama getiren 8.maddesinde değişiklik öngören yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. 4- 24 Aralık 1995 Pazar günü Milletvekili Genel Seçimi yapılmasını öngören ve seçim kanunlarında çeşitli düzenlemeler getiren teklifin ilk 16 maddesi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Meclis grubunda yaptığı konuşmada, DYP, CHP ve ANAP'ın yeni bir seçim yasası çıkararak RP'nin tek başına iktidara gelmesini önlemeye çalıştıklarını belirterek, yeni seçim sisteminin adaletsiz olduğunu söyledi.

5- Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi, Tofaş hisselerinin satışında, "ihaleye fesat karıştırdıkları" gerekçesiyle haklarında dava açılan Kamu Ortaklığı idaresi eski Başkanvekili ve Türk Eximbank Genel Müdürü Can Yeşi-lada ile 5 ihale komisyonu üyesinin beraatine karar verdi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince Diyarbakır'ın Lice ve Dicle ilçesi ile Bitlis, Tunceli, Batman'ın ilçelerinde gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 18 terörist ölü olarak ele geçirildi.

7- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince düzenlenen operasyonlarda, yasadışı DHKP-C militanı oldukları ileri sürülen 8 kişi, silahlarıyla yakalandı.

8- BM'nin 50. kuruluş yıldönümü çerçevesinde yapılan tarihi Genel Kurul, yayımlanan sonuç bildirisiyle sona erdi. Genel Kurul'a katılan ülkelerin oy birliğiyle kabul edilen sonuç bildirisinde, genişletilmiş bir Güvenlik Konseyi ve üye ülkelerin aidatlarını zamanında ödemeleri çağrısı yer aldı.

9- Hindistan'ın güneyindeki Andra Pradeş eyaletinde aşırı yağmurların yol açtığı sellerde, 109 kişinin öldüğü bildirildi.

26 EKİM 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, 540 bin kamu işçisi adına 10 aydır ücret pazarlığı yapan Türk-İş'le anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Bayram Meral başkanlığındaki Türk-İş yöneticilerini başbakanlıkta kabul ederek bir süre görüşen Başbakan Çiller, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında, "Adil bir sözleşmeyi imzalama imkanı bulduk" dedi. Çiller ayrıca, işçi emeklileri ve Bağ-Kur emeklilerinin de 15 Kasım'dan itibaren zamlı maaş alacaklarını açıkladı.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ise yaptığı açıklamada, sözleşmelerin Başbakan Tansu Çiller'in katkısıyla olumlu bir noktaya getirildiğini belirterek "Sendikacılık da bir siyasettir. Siyasette küslük olmaz" dedi.

Varılan anlaşmaya göre işçi ücretlerine birinci yılın ilk ve ikinci altı ayında yüzde 16, ikinci yılın ilk altı ayında yüzde 18, ikinci altı ayında yüzde 20 oranında zam yapılması öngörüldü.

2- Başbakan Tansu Çiller, TBMM Başkanlığı'na seçilen ismet Sezgini ziyaret etti. Çiller ziyaret sırasında yaptığı konuşmada Sezgin'in, seçimden sonra da aynı görevi yürütmesi dileğinde bulundu.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. MGK Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre, toplantıda Türkiye'de konuşlandırılan Çekiç Güç'ün görev süresi ile olağanüstü hal uygulaması ele alındı. Kurul çok uluslu gücün görev süresinin üç ay, olağanüstü hal uygulamasının da altı ay daha uzatılması konusunda hükümete görüş bildirme kararı aldı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, DYP ile CHP arasında sürdürülen koalisyon görüşmelerini eleştirerek "Bugün Türkiye'de Cumhurbaşkanı'nın meydan verdiği bir meşruiyet boşluğundan yararlanarak kurulmak istenen koalisyon, aslında üçlü bir koalisyondur. Bu koalisyonun içerisinde DYP yoktur" dedi. Başbakan Çiller'in yolsuzluklar konusunda Başbakanlık Teftiş Kurulu'na talimat verdiğini anımsatan Yılmaz, teftiş kurulu üyelerinin devlet memuru olduklarını ve tarafsız bir inceleme yapamayacaklarını kaydetti.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, TBMM tarafından hazırlanmakta olan seçim yasası için mahkemenin görüş belirtmesinin mümkün olmadığını bildirdi. Öz-

den, "Anayasa Mahkemesi'nin seçim yasası konusunda olumlu olumsuz bir görüş açıklaması olanaksızdır. Yasayı görmediğimiz gibi, görsek bile tartışarak karara ulaşma aşamasına gelmeden bir yargı sahibi olamayız".

6- Yargıtay, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Demokrasi Parti-si'nin (DEP) 7 eski milletvekili ile bir bağımsız milletvekilinin yargılandığı davada, Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından verilen mahkumiyet kararlarından 4'ünü bozdu, 4'ünü onayladı. Yargıtay, yurtdışında bulunan aynı parti milletvekillerinden Remzi Kartal, Naif Güneş, Niza-mettin Toğuç, Ali Yiğit, Mahmut Kılınç ve Zübeyir Aydar hakkında da gıyabi tutuklama kararı verdi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde oybirliği ile alınan karara göre, sanıklardan eski Diyarbakır milletvekilleri Hatip Dicle ve Leyla Zana, eski Şırnak milletvekilleri Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın hapis cezaları onaylandı. Şu anda hapiste bulunan eski Mardin Milletvekili Ahmet Türk ve eski Diyarbakır Milletvekili Sedat Yurttaş hakkındaki kararın bozulması nedeniyle tahliye edilmesi kararlaştırıldı. Aynı davada yargılanan ve DGM'deki son duruşmada tahliye edilen eski DEP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile Şırnak bağımsız Milletvekili Mahmut Almak hakkındaki kararlar da mahkeme tarafından bozuldu.

7- TBMM Genel Kurulu'nda DYP ve CHP tarafından hazırlanan yeni Seçim Yasası kabul edildi. Yasaya göre, erken genel seçimin 24 Aralık'ta yapılması öngörülüyor. Ayrıca yurtdışındaki seçmenlerin oy kullanma hakları fiili, hukuki veya zorunlu başka nedenlerle bulundukları ülkelerde engellenmesi durumunda sadece gümrük kapılarında sandık kurulması hükmüne bağlandı.

8- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Baraz, Yönetim Kurulu kararıyla görevinden alındı. Baraz'ın yerine Samsun Ziraat Odası Başkanı Faruk Yücel getirildi.

9- Macaristan'da bulunan Savunma Bakanı Vefa Tanır, Türkiye ile Macaristan arasında askeri işbirliğini öngören bir anlaşmayı imzaladı. Tanır imza töreninden sonra yaptığı açıklamada, "iki ulus arasındaki dostluğu daha da derinleştirmek istediklerini" belirterek, NATO üyesi olan Türkiye'nin, Macaristan'ın Kuzey Atlantik Ittifakı'na katılma arzusunu desteklediğini vurguladı.

10- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in kalp yetmezliği nedeniyle

hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Devlet Başkanı Yardımcısı Viktor llyuşin Moskova'da yaptığı açıklamada, "Başkan'ın durumu konusunda iyimser olamıyoruz" dedi. llyuşin, Yeltsin ile Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan devlet başkanları arasında 31 Ekim'de yapacakları toplantının da büyük ihtimalle yapılamayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller de Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in durumundan duydukları üzüntüyü belirten birer mesaj gönderdiler.

11- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel Hürriyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde Türk-Alman ilişkilerini değerlendirdi. Kinkel, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında gümrük birliğinin gerçekleşmesi için çabalarını sürdüreceklerini belirterek "Türkiye, Avrupa'nın bir parçasıdır. Bu, Ortaklık Anlaş-ması'nda da belirtilmiştir ve gümrük birliğinin onaylanması için bizzat ben elimden geleni yapacağım" dedi.

12- italya'da Lamberto Dini başkanlığındaki hükümet Parlamento'dan güvenoyu aldı. Başbakan Dini, güvenoylamasından sonra yaptığı konuşmada, 1996 bütçe görüşmelerinin iki ay içerisinde tamamlanmasından sonra istifa edeceğini söyledi.

27 EKİM 1995

1- Mersin'e giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Valiliği ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, TBMM'nin aldığı erken seçim kararının yeni bir ruh, yeni bir hava, yeni bir güç getireceğini belirterek, "Henüz karar benim önüme gelmedi. Ondan sonra Türkiye seçime gidecektir. Türkiye'de iktidara talip olanlar, siyasetçiler halkın önünde yarışacaklardır" dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkmenistan'ın bağımsızlığının 4. yıldönümü dolayısıyla Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı Niyazov'â bir kutlama mesajı gönderdi.

3- Zaman gazetesini ziyaret ederek yazar ve muhabirleri ile görüşen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yaptığı konuşmada, Tansu Çiller ve Deniz Baykal'ın 52. hükümeti 5 Kasım'a kadar kurup güvenoyu alması gerektiğini söyleyerek, 45 günlük sürenin 5 Kasım'da sona ereceğini, o tarihten sonra ise Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in atayacağı başbakanın ülkeyi seçime götüreceğini bildirdi.

4- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri Türk Metal Sendikası Genel Kuru-lu'nda yaptığı konuşmada, işçilerin toplusözleşmelerden doğan zam farklarının peşin ödeneceğini açıkladı.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek de, uzlaşmacı, çağdaş sendikacılığı yaygınlaştırmak istediklerini vurguladı.

5- Terörle Mücadele Kanunu'nun 8. maddesini değiştirerek geçici bir madde ekleyen kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda 83 red oyuna karşılık 189 oyla kabul edilerek kanunlaştı. 8 maddedeki "her ne maksat ve yöntemle olursa olsun" ibaresi kaldırılırken, 2 yıldan 5 yıla kadar olan ceza oranı da 1 yıldan 3 yıla kadar olmak üzere yeniden belirlendi. Kanuna eklenen geçici madde ile de terör suçundan dolayı ceza alanların cezalarının paraya çevrilmesi ve tecili imkanı getirildi.

6- Bakanlar Kurulu'nun 920 kişinin Türk vatandaşlığından çıkmasına izin verilmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Servet Turgut TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 24 Aralık'ta yapılacak seçimler için parti teşkilatına start verdiklerini bildirerek, "Seçim ittifakı yapmayacağız. Tek başımıza seçimlere katılacağız" dedi.

8- BBP Genel Sekreteri Esat Bütün Ankara'da yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Seçim Kanunu'nun , Anayasa'ya aykırılığının bir çok kişi tarafından kabul edildiğini söyleyerek, "Seçimlerin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne yapılacak başvuruya imza veririz" dedi.

9- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Cumhuriyet'ten günümüze din hizmetleri konusunda AA'ya yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuri-yeti'nin laikliği benimseyen ve uygulayan tek islam ülkesi olduğunu belirterek, Cumhuriyet'in ilanından bu yana din hizmetleri konusunda önemli mesafeler alındığını söyledi.

10 - Hak-İş üyesi 15 bin 890 işçi adına kamu kesiminde yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı, işçi ücretlerine birinci yılın ilk ve ikinci 6 ayları için yüzde 16'lık artışlar yapıldı.

Çalışma Bakanı Ateş Amiklioğlu konuyla ilgili olarak, Hak-İş Yönetim Kurulu üyeleri ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, uyuşmazlığın giderildiğini, grevdeki işçilerin de işbaşı yapacağını bildirdi.

Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik de, zam oranlarının Türk-İş ile varılan anlaşma doğrultusunda olduğunu, buna göre en düşük ücretin 12 milyona çekildiğini kaydetti.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır ve Bingöl'de güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda 5 PKK'lı terörist ölü olarak ele geçirildi, Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geçiş yapmak isteyen 1 terörist de yakalandı.

12- Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanı ispanya'nın, birlikten sorumlu büyükelçisi Javier el Orza Brüksel'de yaptığı basın toplantısında, Türkiye'nin gümrük birliğine üyeliği konusunda, taraflar arasında uzlaşma sağlandığını açıkladı. Orza, 30 Ekim'de yapılacak olan Ortaklık Konseyi toplantısı öncesi Yunanistan'ın da Türkiye'ye mali yardım konusundaki vetoyu kaldırdığını bildirdi.

13- Kazakistan'da, bir Türk şirketinin yönetim kurulu başkanının saldırıya uğruyarak ağır şeki'de yaralandığı bildirildi.

28 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyet'in 72. yıldönümünün kutlandığı Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, yurtiçi ve yurtdışındaki bütün vatandaşların bayramını kutladı. Cumhurbaşkanı Demirel mesajında, cumhuriyetle birlikte milletin onurlu ve eşit haklara sahip bir vatandaşlar topluluğu haline geldiğini belirterek "Cumhuriyet, bizi biz yapan ve devleti de bizim yapan bir olaydır" dedi.

TBMM Başkanı ismet Sezgin ise yayımladığı mesajda, Türk ulusunun haksız ve insafsız saldırıyla karşıkarşıya kaldığı karanlıklar içinde bir güneş gibi doğan Atatürk'ün önderliğinde başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı eşsiz bir zaferle sonuçlandırdığını kaydetti.

Başbakan Tansu Çiller de Atatürk'ün sadece Türk ulusunda değil, dünya tarihinde de layık olduğu en seçkin yerlerden birine sahip olduğunu belirterek, "O'nun bizlere yol gösteren dinamik, akılcı ilkeleri, şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece daha da geliştirilip yaşatılacaktır" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı, siyasi parti liderleri ve özel-resmi kuruluş yöneticileri de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 24 Aralık 1995'de erken genel seçim yapılmasına ilişkin yasayı onayladı. Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller, Toplu Konut idaresi tarafından Ankara Eryaman'da yaptırılan konutların anahtar teslim törenine katıldılar.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bilecik'in Bozüyük Belediyesi tarafından yaptırılan konutların anahtar teslim törenine katılarak bir konuşma yaptı. Baykal, çözüm partisi olan CHP'nin bir ay önce bunalım içinde bulunan Türkiye'yi yönlendirdiğini ve sorunları aşmasını sağladığını söyledi.

Baykal, daha sonra Bursa'da partisinin örgüt binasının açılış törenine de katılarak, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yapılan açıklamada, 24 Ara-lık'ta yapılacak erken genel seçim için seçim döneminin başladığı ve sandık seçmen listelerinin 31 Ekim Salı günü askıya çıkarılacağı bildirildi.

YSK, yasaya göre seçimlere katılabilecek siyasi partileri de belirledi. Buna göre 13 siyasi parti, "ANAP, BBP, CHP, DP, DSP, DYP, HADEP, İP, MP, MHP, RP, YP, YDP" seçimlere katılabilecek.

6- TBMM Genel Kurulu'nda; Doğu ve Güneydoğu'da 10 ilde uygulanan olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının 19 Kasım'dan başlayarak, 4 ay daha uzatılması ile Kuzey Irak sınırında görev yapan Çekiç Güç'ün görev süresinin 31 Aralık'tan geçerli olmak üzere 3 ay uzatılması kabul edildi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da toplanan MHP Küçük Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, 24 Aralık 1995 tarihinde erken seçim yapılması konusunda TBMM'nin karar aldığını işaret ederek, "Büyük millete bütün siyasi partiler başvuracak. Seçimden sonra MHP Türkiye'nin iktidarı olacak" dedi.

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Prof. Dr. ihsan Doğramacı'ya Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle "Devlet Üstün Hizmet Madalyası Beratr'm verdi. Törene, TBMM Başkanı ismet Sezgin, Başbakan Tansu Çiller, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Genelkurmay Başkanı ismail Hakkı Karadayı ile bazı bakanlar, bilim adamları, sanatçılar, üst düzey bürokratlar ve diplomatik temsilcilerle kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

9- Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Suphi Gürsoytrak, Cumhuriyet gazetesinin Pazar Konuğu köşesinde "72. yılında Cumhuriyet'i" değerlendirdi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 18 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

11- Yazar, tiyatro eleştirmeni ve çevirmen Lütfi Ay, İstanbul'da vefat etti.

12- Slovakya'da bir demir-çelik fabrikasında meydana gelen karbonmo-noksit kaçağının 9 kişinin ölümüne, 170 kişinin yaralanmasına yol açtığı bildirildi.

29 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Terörle Mücadele Yasası'nda (TMY) değişiklik öngören yasayı onayladı.

2- Cumhuriyetin 72. yıldönümü tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) törenlerle kutlandı.

3- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, partisinin dün yapılan küçük kurultayında alınan kararları kamuoyuna açıkladı. Türkeş, 21. yüzyıla girerken dünya barışına katkı sağlayacak, yeni kurulan Türk dünyasına önderlik edecek, bölgesinde huzurlu ve güçlü bir Türkiye idealini gerçekleştirmek amacında olduklarını belirterek, "Türk milliyetçiliğinin yegane temsilcisi MHP'nin, iktidar olması zarureti vardır" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Seçim Yasası ile ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine açıkladı.

5- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak İstanbul'da yaptığı açıklamada, erken seçimin demokratik olmayacağını vurgulayarak, ülkedeki sosyalistlerin ve barış yanlılarının seçimde HADEP ile ittifak yapmasını istedi.

6- Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, toplu iş sözleşmelerinin anlatmayla sonuçlanması ve imzalanmasının, Türk-iş içinde oluşturulan "birlikte mücadeleyi" yıktığı görüşünü savunarak, "Bu son anlaşma, hakları geliştiremediği gibi mevcut hakları da koruyamamıştır" dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güney-doğu'da çıkan çatışmalarda 38 PKK'lı terörist öldü, 4 güvenlik görevlisi de yaralandı.

8- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke CNN'e yaptığı açıklamada, "Dayton'da yapılacak görüşmelerde de Sırplar, daha önce yaptıkları gibi ayrı devlet kurma hakkını görüşme masasına getirirlerse barış olmaz; çünkü bu, Cenevre ve New York'ta üzerinde anlaştığımız konulara ters düşer" dedi.

9- Azerbaycan'ın başkenti Baku Metrosu'nda dün meydana gelen yangında 302 kişinin öldüğü, 330 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Cezayir'de bir kamyona yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 8 kişinin öldüğü, 83 kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillaları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, 71 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Filipinleri etkisi altına alan tropikal "Zack" fırtınası sonucu 59 kişinin öldüğü bildirildi.

30 EKİM 1995

1- 75.Kurtuluş yıldönümü törenlerine katılmak üzere Kars'a giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Valiliği ve Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü'nü ziyaret ederek, sorunları hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Demirel tören sırasında yaptığı konuşmada, "7'den 70'e birlik beraberlik duygumuzu muhafaza ettiğimiz müddetçe, Türkiye Cumhuriyeti bir yıldız gibi parlayacak ve gelişmeye devam esecektir" dedi.

2- DYP-CHP 52. Koalisyon Hükümeti kuruldu.

Başbakan Tansu Çiller, yeni hükümet üyelerini Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e sundu. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, 52. Ciller-Baykal Koalisyon Hükümeti'nin Cumhurbaşkanı Demirel tarafından onaylandığı bildirildi.

Başbakanlık Basın Danışmanı Mehmet Bican tarafından açıklanan yeni kabine üyeleri şu isimlerden oluşuyor: Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, Devlet Bakanları: Necmettin Cevheri, Cavit Çağlar, Abdülkadir Ateş, Aykon Doğan, Ali Dinçer, Ayvaz Gökdemir, Münif Islamoğlu, Adnan Ekmen, Ömer Barutçu, Mehmet Sevi-gen, Işılay Saygın, Mehmet Alp, Coşkun Kırca, Salim Ensarioğlu, Milli Savunma Bakanı Vefa Tanır, Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan, Maliye Bakanı ismet Attila, Bayındırlık ve Iskan Bakanı Adnan Keskin, Sağlık Bakanı Doğan Baran, Tarım Bakanı Nafiz Kurt, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kul, Sanayi ve Ticaret Bakanı Fuat Çay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Şinasi Altıner, Kültür Bakanı Fikri S< Şiar, Turizm Bakanı irfan Gürpınar, Orman Bakanı Hasan Ekinci, Çevre BaKanı Hamdi Üçpınarlar.

3- Başbakan Tansu Çiller, 39 ilçenin il yapılması için kanun hükmünde kararname çıkartabilmek için hazırladığı yetki kanununu Meclis'e sundu. Meclis Kanunlar ve Kararlar Dairesi'ne ulaşan yetki kanununda, Başbakan Çiller, 30 gün süre ile istediği kadar kanun hükmünde kararname çıkartabilmek için yetki isterken, il yapmayı tasarladığı 39 ilçenin isimleri ve kurulması düşünülen yeni ilçe ve beldelerin isimlerini liste halinde sundu.

4- Başbakan Tansu Çiller, televizyonlardan yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında, DYP-CHP koalisyon hükümetinin bozulmasının ardından geçen 40 günü değerlendirdi. Başbakan Çiller, "Tüm meselelerimizi gelişmiş demokrasilerde olduğu gibi bir aile meclisi anlayışı ile çözeceğiz. Herkesin

uzlaşmayı sağlamaya ihtiyacı vardır. Buna ülkenin kaynaklarının adilce bölünmesi ve gerçek demokrasiye ulaşması açısından gerek vardır" dedi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, 24 Aralık'ta seçim yapılmasına ençok kendilerinin sevindiğini ancak Seçim Kanunu'nun çeşitli aksaklıkları beraberinde getirdiğini belirterek, 18 yaş ile ilgili düzenlemelerinin eksik yapıldığına ve gençlerin kendilerini seçmen kütüklerine yazdırmaları için tanınan sürenin çok kısıtlı olduğuna dikkat çekti.

6- Yüksek Seçim Kurulu, Yeni Demokrasi Hareketi'nin de (YDH) 24 Aralık seçimlerine katılabileceğini ilan etti. YSK Başkanı Nihat Yavuz yaptığı açıklamada, "ilk değerlendirmede YDH'nin belgeleri eksik çıkmıştı. Ancak Cumhuriyet Başsavcılığından gelen belgeler, YDH'nin örgütlenmesini tamamladığını ve seçime girmeye hak kazandığını gösterdi. Bu durumda, ilk kararımızı bozarak, YDH'yi seçime dahil ettik" dedi.

7- Moskova'da toplanan sözde "Sürgündeki Kürt Parlamentosu" için Rusya Federasyonu'na büyükelçilik aracılığı ile bir "protesto nc.ası" gönderildi. Konuyla ilgili olarak Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel, toplantının Moskova'da gerçekleştirileceğinin duyulduğu andan itibaren, Rusya Federasyonu yetkilileri ile temasa geçildiğini belirtti. Akbel, "Rusya Federasyonu, bu toplantı için kendilerinden izin istenmediğini ve dolayısıyla izin verilmesinin de söz konusu olmadığını bildirdi" dedi.

8- Vefa Tanır'ın Milli Savunma Bakanlığı'na atanması ile boşalan TBMM Başkan Vekilliği'ne, Genel Kurul'da yapılan oylama ile DYP Bursa Milletvekili Mehmet Gazioğlu seçildi.

9- Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik suçlara bir yıldan üç yıla kadar hapis ve 100 milyondan 300 milyon liraya kadar para cezası getiren Terörle Mücadele Kanunu'nun değişen 8. maddesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 24 Aralık'ta yapılacak milletvekili genel seçimlerine ilişkin seçim takvimi, seçmen listeleri ve illere göre milletvekili dağılımı ile seçime katılacak partileri öngören kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 50. yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

12- Lüksemburg'da toplanan ve Dışişleri Bakanı Coşkun Kırca'nın da katıldığı Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Konseyi'nde bir konuşma yapan AB Dönem Başkanı Javier Solana, Türkiye ile gümrük birliğinin 1 Ocak 1996'da yürürlüğe girebilmesi için teknik hazırlıkların tamamlandığını, Türkiye'nin yükümlülüklerinin büyük bir bölümünü yerine getirdiğini söyledi. Türkiye'ye yapılması öngörülen mali yardımlara da değinen Solana, söz konusu yardımın amacının Türkiye'nin ekonomik ve sosyal yapılarını kuvvetlendirme çabalarına ve GB çerçevesinde ekonomisinin rekabet gücünü artırmaya katkı sağlamak olduğunu vurguladı.

AB'nin Türkiye'ye önümüzdeki 5 yıl içerisinde uygulayacağı yardım, bütçe kredisi olarak 375 milyon ECU, Akdeniz bölgesel işbirliği çerçevesinde yaklaşık 400 milyon ECU ve ikili işbirliği çerçevesinde de 750 milyon ECU olmak üzere yaklaşık 2 milyar dolardan oluşuyor.

13- KKTC Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Özker Özgür düzenlediği basın toplantısında, devlet bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerinden resmen istifa ettiğini açıkladı. Başbakan Hakkı Atun'un da Özgür'ün istifasını kabul ettiği bildirildi.

14- Bulgaristan'da yapılan yerel seçimlerin ilk turunda iktidardaki eski Komünist Partisi'nin devamı Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağladığı bildirildi.

15- Hırvatistan'da dün yapılan genel seçimlerin kısmi sonuçlarına göre, Devlet Başkanı Franjo Tudjman'm lideri olduğu Hırvat Demokratik Toplulu-ğu'nun (HDZ), oyların yüzde 44.33'ünü aldığı bildirildi.

31 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kocaeli'de katıldığı bazı açılış ve temel atma törenlerinde yaptığı konuşmalarda, yılbaşından itibaren Türkiye'nin Batı ile gümrük birliğine gideceğini belirterek, yatırımcılardan Türkiye'ye güvenmelerini istedi ve çeşitli ülkelerde bulunan 5 bin Türk müteşebbisine Türkiye'ye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

2- Başbakan Tansu Çiller, DYP Meclis grubu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üye olması yolundaki tüm başarının tek başına DYP hükümetine ait olduğunu söyledi.

3- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Anayasa'nın 114. maddesi gereğince erken seçim nedeniyle görevlerinden istifa eden içişleri, Ulaştırma ve Adalet bakanlarının yerine atamaların yapıldığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı'na Mahalli idareler Genel Müdürü Teoman Ünüsan, Ulaştırma Bakanlığı'na Bakanlık Müsteşarı Oğuz Tezmen, Adalet Bakanlığı'na eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Firuz Çilingiroğlu atandı.

4- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanlığı görevini teslim aldıktan sonra yaptığı açıklamada, AB ile ilişkilerin teknik boyutta olumlu geliştiğini, siyasal konularda sıkıntı yaşandığını söyledi. Baykal, Türkiye'nin istediği mali desteğin de karşılanmadığını belirterek, ispanyol raportör Carles Carnero'nun hazırladığı raporun Türkiye için cesaret verici olmadığını kaydetti ve "Gümrük birliğinin ertelenmesi eğilimi mevcuttur. Türkiye için gümrük birliğinin ertelenmesi, reddedilmesi ile aynı etkiyi yaratır" dedi.

5- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Nusret Demiral, yaş haddi nedeniyle emekliye ayrıldı.

6- Eski Dışişleri Bakanı Coşkun Kırca, Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısına katılmak üzere gittiği Brüksel'den yurda döndü. Kırca Esenboğa Havalimam'nda yaptığı açıklamada, Türkiye ile topluluk arasında kurulacak siyasi diyalogun şekline ilişkin bir karar alındığını, ancak söz konusu siyasi işbirliği mekanizmasının, beklentilerin gerisinde kaldığını belirterek, Ortaklık Konseyi toplantısında başarılı olunmasına karşın, yapılacak daha çok şey olduğunu vurguladı.

7- TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komiyonu Başkanı Kırıkkale Bağımsız Milletvekili Sadık Avundukoğlu ile komisyonun CHP'li üyesi Malatya Milletvekili Mustafa Yılmaz, 40 klasörden oluşan komisyon raporunu, Meclis gündemine alınıp görüşülmesi istemiyle TBMM Başkanlığı'na sundular.

8- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan 24 Aralık'ta yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı olmak için görevlerinden istifa ettiler.

9- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vadim Igoreviç Kuznetsov, "Sürgünde Kürt Parlamentosu"nun dün Rusya'da çalışmalarına başlaması nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Rusya'nın, iki ülke arasındaki çok yönlü ilişkilerin gerektirdiği kararlılık çerçevesinde hareket etmesinin beklendiğini belirterek "Toplantının , girişimin ertesi gününde ilan edildiği yer ve saatte başlamasını büyük üzüntü ile karşılamış bulunuyoruz" dedi.

10- Basın Konseyi Temsilciler Kurulu, basını yozlaşmaya doğru götüren promosyon savaşını ve kavgaları durdurmak için İstanbul'da olağanüstü toplandı. Kurul toplantıda, tekelleşmenin önlenmesi, promosyon ve şeffaflık için yasal düzenleme yapılmasını kararlaştırarak, Basın Konseyi Yüksek Kurulu'nu konuyla ilgili çalışma yapmak üzere görevlendirdi.

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi Kurul'u açış konuşmasında, basında yaşanan son olaylarla ilgili olarak, Temsilciler Kurulu'nu olağanüstü toplantıya çağırmak durumunda kaldıklarını söyledi.

Toplantıya konuk olarak çağırılan Gazete Sahipleri Derneği Başkanı Nezih Demirkent ise konuşmasında, promosyon savaşında "1" numara olmak için ne yapılması gerekiyorsa yapıldığını belirterek, "Sorun çok büyük değil. Bu sorunu iki-üç arkadaşımız isterse bitirebilir. Ama bana biraz öyle geliyor ki bu işten hoşlandılar Herkes medya sahibi olmak için gayret sarfediyor. Gelin gazetecilik yapalım" dedi.

11- Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından ve Türkkuşu'nun ilk pilot öğretmenlerinden Sehavet Karapars Ankara'da öldü.

12- Avrupa Parlemontosu'nun (AP) Türkiye hakkındaki raporunu hazırlayan ispanyol Raportör Carles Carnero, AP Dışilişkiler Komite Toplantı-sı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de insan hakları durumunun kötüleştiğine dikkat çekerek, Kıbrıs'taki Türk askeri varlığının yasadışı olduğunu ve bir an

önce geri çekilmesi gerektiğini kaydetti. Türk hükümetini, insan hakları ihlallerinin üzerine gitmemekle suçlayan Carnero, "DEP yargılaması, bizim demokratik devletlerde anladığımız anlamda asgari yargı sisteminden yoksun kaldı" dedi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton, Amerika'nın Ohio eyaletindeki Bosna "dolaylı" barış görüşmeleri öncesinde, Beyaz Saray'dan yaptığı açıklamada, Türkiye ve Yunanistan'ı ima ederek, "Barış gerçekleşmezse, savaş, kilit NATO mütefiklerimize yayılır" uyarısında bulundu.

14- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Gelbard, bölücü terör örgütü PKK'nın uyuşturucu kaçakçılığı yaptığını belirterek, Ortadoğu bölgesindeki uyuşturucu kaçakçılığının ABD'yi "son derece" kaygılandırdığını kaydetti.

15- Kuzey Irak'ta meydana gelen patlama sonucu 25 kişinin öldüğü bildirildi.