09.11.1995
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1995

1 KASIM 1995

1- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal Hürriyet gazetesine yaptığı «açıklamada, kamu kesiminde yönetim kadrosunda bulunan bürokratların, 24 Aralık erken genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak amacıyla, toplu halde istifalarını vermeleri konusunda endişeli olduğunu belirtti. Baykal, "Kamu yönetiminden bu şekilde istifaları doğru bulmuyorum. Özellikle toplumun güvenliğinden sorumlu olan insanların milletvekili adayı olmak için bu görevleri boşaltması toplumdaki güven duygularını zedeleyebilir" dedi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, 24 Aralık erken genel seçimleri ile ilgili olarak Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu.

3- Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Resmi Gazete'de yayımlanan kararlarına göre, Türkiye genelinde, 07.00-16.00 olan seçim saati, Doğu ve Güneydoğu'daki iller için saat 06.00-15.00 olarak belirlendi.

YSK ayrıca, bağımsız olarak seçime katılacak milletvekili adaylarının 11 milyon 637 bin 500 lira para yatırmasını da karara bağladı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Moskova'da toplanması gündeme gelen sözde Kürt Parlamentosu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Akbel, toplantının içeriğinin ortaya çıkmasına karşın, Rusya'nın engelleme kararlılığı göstermemesinin üzücü olduğunu belirterek "Türkiye-Rusya ilişki trendine olumsuz etki olmuştur. Bu gelişme iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verecek niteliktedir" dedi.

5- Siyasi Partiler Kanunu'nun "Ardarda iki dönem seçimlere katılmayan partilerin kapatılmasını"" öngören maddesinin iptaline ilişkin DYP ve MHP tarafından verilen önerge TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Komisyon, siyasi partilere hazine yardımı yapılmasını öngören teklifi de benimsedi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Ağrı, Batman, Tunceli, Hakkari ve Mardin'de güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda 17 PKK'lı terörist öldü, 5 güvenlik görevlisi şehit oldu.

7- ABD'nin girişimiyle kalıcı bir barış planını görüşmeyi kabul eden Bos-na-Hersek, Hırvatistan ve Sırbistan devlet başkanları, Ohio eyaletinin Day-ton kentinde biraraya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher toplantıyı açış konuşmasında, "Bugün acil ve önemli bir amacımız var. Bosna-Hersek'e bir ölüm tarlası değil, barış içinde bir ülke olma şansını vermek için buradayız" diyerek bu görüşmelerin, savaşın başlangıcından bu yana barış yolunda en önemli şans olduğunu ve başarısızlığa uğraması durumunda savaşın yeniden başlayacağını söyledi.

8- Kanada'nın Ouebec eyaletinde yapılan bağımsızlık referandumundan "hayır" sonucunun çıkması üzerine eyaletin ayrılık yanlısı Başbakanı Jacques Parizeau istifasını açıkladı.

2 KASIM 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Petrol Ürünleri işverenler Sendikası tarafından Ankara'da düzenlenen "2. Petrol Şurasr'nda yaptığı konuşmada, hükümetin, Azerbaycan'ın erken petrollerinin taşınması konusunu, politik malzeme olarak kullanmasının doğru bir davranış olmadığını söyledi. Yılmaz, başka ülkelerin yeraltı kaynaklarını nakletmenin başarı olarak gösterilmemesi gerektiğine değinerek, Türkiye'nin uzun vadeyi hedefleyen hesap ve stratejilere ihtiyacı olduğunu ifade etti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Süleyman Demi-rel'i ziyaret etti. Görüşme sonrası basın mensuplarına bir açıklama yapan Baykal, "Yeni bir görev dönemine başlarken sayın Cumhurbaşkam'nın dış politika sorunlarımızla ilgili telkinlerini almak istedim" dedi. Baykal, gümrük birliği konusundaki erteleme eğilimine ilişkin bir soru üzerine de, "Yeni bir durum yok. Bir süreden beri hep konuşulan bir konuydu. Yakından izliyoruz. Oradaki gelişmeleri göğüslemeye çalışıyoruz" dedi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Seçim Yasası'nda yer alan ve bir partinin iki defa seçimlere girmemesi halinde kapatılması hükmünü getiren maddenin değiştirilmesi girişimlerinin bulunduğuna dikkat çekerek, seçim ittifaklarının zararlı olduğunu ileri sürdü.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Sabah gazetesine verdiği demeçte, seçim öncesi her türlü ittifaka karşı olduklarını belirterek, "ittifaklar seçimden sonra Meclisle yapılır. RP dışında her parti ile işbirliği yaparız" dedi. Ecevit, erken genel seçimde milletvekili adayı olabilmek için istifa eden kamu yönetimindeki bürokratlarla ilgili olarak da "Bu tablo elbette vatandaşın devlete güvenini sarsıcı nitelikte. O kadar çok güvenlik görevlisi aday oldu ki adeta sivil görünümlü askeri bir yapı ortaya çıktı" dedi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Batman, Bitlis ve Diyabakır'da güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda 15 PKK'h terörist öldürüldü.

6- KKTC Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs'ı ziyaret etmekte olan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Klaus Hansch'm tek yanlı temaslarda bulunması eleştirildi ve ziyaretin, adada çö-

zum arayışlarının yoğunlaştığı bir döneme rastlamasına dikkat çekildi. Açıklamada, bu tutumun Rum tarafını cesaretlendirdiği, bunun da çözüm çabalarına olumsuz etki yaptığı bildirildi.

Öte yandan AP Başkanı Klaus Hansch, Kıbrıs Rum Lideri Glafkos Kleri-des ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Rum Yöıietimi'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine desteğini yineleyerek, yeni bir ülkenin üyeliğinin, özellikle AB'ye üye olmayan bir başka üçüncü ülkenin siyasetine bağlı olmayacağını belirtti.

7- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Sırbistan devlet başkanlarının katılımıyla ABD'nin Ohio eyaletinde başlayan "Bosna Zirvesi" nin ilk tur görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, devlet başkanlarının bazı konulardaki tutumlarını sertleştirdiklerini ve aralarında "büyük ayrılıklar" olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns ise barış görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, arabulucu ülkelerin, taraflara genel bir barış anlaşmasının temelini oluşturacak nitelikte 4 taslak belge sunduğunu belirterek "Bu belgeler, tüm savaşan taraflarca imzalanacağını umduğumuz genel bir barış anlaşmasını oluşturacaktır" dedi.

3 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBiTAK) 1995 yılı Bilim, Hizmet ve Teşvik ödülleri ile Türkiye Bilimler Akademisi (TUBA) Hizmet Ödülü'nü kazananlar için Ankara'da düzenlenen törene katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana yeni arayışlar içine girdiğini belirterek "Türk insanının bu süreçte bilim ve teknoloji kurumlarını sevinçle kucakladığını" söyledi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Şinasi Altıner Ankara'da yaptığı açıklamada, Çukurova Elektrik AŞ'de (ÇEAŞ) görev sözleşmesinin feshine ilişkin Cumhurbaşkanlığı'na gönderdikleri kararnameyi geri talep ettiklerini ve fesihten vazgeçerek yönetime geçici bir süre el koymayı kararlaştırdıklarını söyledi.

Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) yapılan açıklamada da, bakanlığın ÇEAŞ'ın işletmelerine el koyma kararının bildirilmesi üzerine şirketin yönetim ve denetim kurullarının görevden alınarak yerlerine yeni atamalar yapıldığı bildirildi. SPK ayrıca görevden alınan yönetim kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

3- Türk Atlantik Konseyi'nin bu yıl altıncısını düzenlediği "Uluslararası Güvenlik ve işbirliği Konferansı" Antalya'da başladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın Türkiye ile sorunlarını yok sayarak diyalog için olumlu bir yaklaşım göstermediğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Vefa Tanırda laik Türkiye'nin, Avrupa'ya şeriatçı akımların ihracının önünde bir "barikat" oluşturduğunu kaydetti.

4- 24 Aralık'ta yapılacak erken milletvekili genel seçimini düzenleyen yeni Seçim Yasası'nın bazı maddelerinin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle hazırlanan ve 93 milletvekilinin imzası bulunan iptal dilekçesi, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit tarafından Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na sunuldu. Ecevit yaptığı açıklamada "Seçim Yasası, iptal edilmemesi durumunda, TBMM'nin bundan sonraki döneminde çok büyük zorluklar doğuracaktır" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, yasa üzerinde uzun tartışmalar yaşandığını anımsatarak, "Bunca tartışmanın ardından, Anayasa Mahkemesi'nin son bir karar vermesi normaldi. Değerlendirme mahkemenindir" dedi.

5- DYP Bursa Milletvekili Şükrü Erdem partisinden istifa etti.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 7 PKK'lı terörist ölü olarak ele geçirildi.

7- Bangladeş Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Mahmudul Hassan Ankara'da öldü.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bangladeş Devlet Başkanı Abdur-rahman Biswas'a gönderdiği mesajda başsağlığı diledi.

8- BM Genel Kurulu'nun ABD'den, Küba'ya 1962 yılından beri uyguladığı ekonomik ambargoya son vermesini isteyen bir karar aldığı bildirildi.

9- ABD'nin Ohio eyaletinde barış görüşmelerini sürdüren Bosna-Her-sek, Hırvatistan ve Sırbistan liderlerinin barış yönünde henüz ciddi bir adım atmadıkları, görüş ayrılığının daha çok Saraybosna'nın statüsü ve seçim konularında olduğu bildirildi.

4 KASIM 1995

1- Eskişehir'de partisinin seçim mitingine başlayan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz konuşmasında, iktidarı eleştirerek, vatandaşlara, "Sizden iktidar istemiyorum. Bizzat Devlete el koymanızı istiyorum" dedi.

2- İçişleri Bakanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre, İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan, 24 Aralık 1995 tarihinde yapılacak milletvekili genel seçimleri ile mahalli idareler ara seçimlerinin hür, eşit ve adil şartlarda gerçekleştirilebilmesi için alınacak güvenlik tedbirleri konusunda, 79 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgenin, 28 Ekim 1995 tarihinde başlayan ve 24 Aralık 1995 günü seçim yasaklarının sona ermesine kadar uygulanacak tedbirleri kapsadığı bildirildi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Şinasi Altıner, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Çukurova Elektrik AŞ (ÇEAŞ) yönetimine el konmasının gerekçelerini açıkladı.

Bakan Altıner, ÇEAŞ sözleşmesinin feshine ilişkin Bakanlar Kurulu Ka-ran'nın Cumhurbaşkanlığı'nın olumsuz görüşü üzerine geri çekildiğini belirterek, "Bakanlığımızın yetkisindeki yönetime el konulması uygulamasıyla daha yumuşak bir yaptırıma gittik" dedi. Altıner, ÇEAŞ yönetimine, kamuoyuna olan borçlarının ödenmesi konusunda 30 günlük süre tanındığını bildirdi.

4- CHP, uyuşturucu madde bağımlılığına karşı kampanya başlattı. Kampanya çerçevesinde Genel Merkez'de düzenlenen panelin açış konuşmasını yapan Devlet Bakanı Mehmet Sevigen, CHP Genel Merkezi'nde uyuşturucuyla mücadele için bir büro oluşturulacağını söyledi.

5- YP Genel Başkanı Yusuf Bozkurt Özal Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, 24 Aralık 1995 tarihinde yapılacak olan erken milletvekili genel seçimine parti olarak tek başına girmek üzere hazırlandıklarını söyledi. Seçim işbirliği konusunda şartları bulunduğunu kaydeden Özal, "Seçim işbirliği yapan partiler oy pusulalarında belirtilmeli ve oylar partilerin kendisine verilmeli" dedi.

6- İşçi Partisi'nin (İP), İstanbul'da yaptığı "5. Genişletilmiş Parti Meclisi" toplantısında, erken genel seçim politikaları açıklandı.

İP Genel Başkanı Doğu Perinçek toplantıda yaptığı konuşmada, bir sol güç birliğinde ısrar ettiklerini, DYP ve MHP ittifakına karşı bunun gerekli ol-

düğünü vurgulayarak, "Bunu göğüslemek gerekir. Bunun yolu da seçimlere CHP, DSP ve İP'in tek bir parti olarak girmesidir" dedi.

7- izmir'de şiddetli yağışlar sonrası meydana gelen sel baskınında 50 kişi öldü, 150 kişi de yaralandı. 19 kişinin de kayıp olduğu sel sonucunda 1500'ün üzerinde ev ve işyeri sular altında kaldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Bayındırlık ve Iskan Bakanı Adnan Keskin ve İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan, yaşanan sel felaketi nedeniyle incelemelerde bulunmak üzere izmir'e gittiler.

izmir'in Yamanlar ve Örnekköy semtlerinde selden zarar gören halka hitaben konuşan Cumhurbaşkanı Demirel, yaraların en kısa sürede sarılacağını söyledi.

Öte yandan şiddetli yağmur nedeniyle Manisa'da 150 ev sular altında kalırken, Antalya'da 10 köy, 3 mahalle ve 3 belde de toplam 2500 ev selden zarar gördü. 200'ü aşkın sera ve 10 kadar evin de sular altında bulunduğu saptandı. Ayrıca, Denizli, İstanbul ve Konya'da da şiddetli yağmurlar zarara yol açtı.

8- Rusya'nın Ankara'daki Büyükelçisi Vadim Igoreviç Kuznetsov, Rusya'nın Ankara'da Büyükelçilik kurmasının 75. yılı dolayısıyla dün yapılan törende Cumhuriyet gazetesi muhabirinin PKK ile ilgili sorularını yanıtladı. Kuznetsov, PKK'nın terörist bir örgüt olduğunu belirterek, Kürt Parlamento-su'nun Moskova'daki faaliyetleri konusunda "Biz, Moskovada'ki toplantıyı, bir seminer olarak değerlendirmiş ve bu çerçevede izin vermiştik. Rusya, hiçbir ayrılıkçı harekete ödün veremez. PKK terörist bir örgüttür ve desteklememiz söz konusu değildir" dedi.

9- İsrail Başbakanı Izak Rabin, başkent Tel-Aviv'de Filistin ve İsrail arasında başlatılan barış sürecine destek vermek amacıyla düzenlenen mitingle bir suikast sonucu öldürüldü. Suikastı, aşırı dinci "in" adlı Yahudi örgütü üstlendi.

5 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, İsrail Başbakanı izak Rabin'in öldürülmesi üzerine İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman ile bir telefon görüşmesi yaparak, Başbakan Rabin'in öldürülmesinden duyduğu üzüntüyü ilettiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Demirel'in görüşmede ayrıca, Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecinin sürmesi yönündeki kararlılığı desteklediğini ve bu sürece katkı sağlamak için elinden geleni yapmaya devam edeceğini ifade ettiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Izak Rabin'in öldürülmesi üzüntüyle karşılanırken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 12-15 Kasım tarihlerinde İsrail'e yapacağı resmi ziyaretin ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi.

2- DYP ile CHP'nin kurduğu 52. hükümet, TBMM'de 415 milletvekilinin katıldığı güven oylamasında, 243 kabul oyuna karşılık, 172 ret oyu ile güvenoyu aldı.

Başbakan Tansu Çiller güven oylamasından sonra yaptığı açıklamada, "Bu demokrasimizin başarısıdır" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal ise "Olağanüstü koşullara ramak kala, Meclis çıkar yol bulmuştur. Sıra seçimde " dedi.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş de "hükümetin güvenoyu alması demek, hükümet bunalımının sona ermesi demektir" dedi.

3- CHP Meclis Grubu'nda yapılan seçimde, Hatay Milletvekili Fuat Çay'ın Sanayi ve Ticaret Bakanlığına getirilmesiyle boşalan Grup Başkan Vekilliği'ne Hatay Milletvekili Nihat Matkap seçildi.

4- MHP Genel Sekreteri Yaşar Erbaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, mevcut seçim sisteminin adil olmadığını belirterek "Son zamanlarda yapılan bütün kamuoyu yoklamaları, oy dağılımı, hiçbir partinin tek başına iktidara gelmesine olanak vermiyor. MHP, bu adaletsiz seçim sisteminin önünü kesen seçim sistemine karşı, partilerin birbirleriyle ittifak yapmalarına olumlu bakmaktadır" dedi.

5- Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Genel Başkanı Hayrettin Karaca izmir'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin şiddetli bir erozyonla karşı karşıya olduğunu

belirterek, izmir'de bunun örneğinin yaşandığını söyledi.

6- Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi Barlas Özener, Izak Rabin'in öldürülmesi ve bu olayın sonucundaki gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

7- ABD Başkanı Bill Clinton, İsrail Başbakanı Izak Rabin'in öldürülmesi üzerine televizyonda yaptığı açıklamada, "Dünya büyük adamlarından birini yitirdi. O, halkının özgürlüğü için dövüşmüş bir savaşçıydı, şimdi halkının barışı uğruna şehit oldu" dedi.

8- Gürcistan'da devlet başkanlığı ve milletvekili seçimleri yapıldı.

9- Filipinlerin kuzeyi ile başkent Manila çevresini geçen hafta etkisi altına alan Angela tayfununda 476 kişinin öldüğü, 280 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

6 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel dün Azerbaycan Televizyonu'na verdiği demeçte, Türkiye'de siyasi bir kriz bulunmadığını ve koalisyon hükümetinin dağılmasının ardından da yenisinin kaideler çerçevesinde kurulduğunu belirterek, "Türkiye seçim sath-ı mailine girmiştir" dedi.

2- TBMM Başkanı ismet Sezgin, Meclis Başkanı seçilmesinden sonra kendisini kutlayan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ziyaret etti.

Sezgin ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, "Ülkeyi kavgasız, gürültüsüz bir seçime götürmek üzere yasama organı olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek için demokratik düzenin vazgeçilmez unsurları olan siyasi partiler ile birlikte anlayış içinde çalışacağız" dedi.

ANAP Genel Başkanı Yılmaz da yaptığı konuşmada, "Kısa bir dönem için TBMM Başkanlığı'na seçilmiş olmakla birlikte, demokrasimiz açısından çok önem taşıyan bir dönemde, TBMM Başkanımıza önemli görevler düşeceği inancındayız" dedi.

3- CHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, hükümetin güvenoyu alması ile birlikte krizin resmen aşıldığını ve erken seçimin ardından yeni bir dönemin başlayacağını söyledi. Baykal, "Seçimin ertelenmesi Anayasa Mahke-mesi'nin şu ya da bu noktada alacağı kararların ötesinde bir olay. seçim yapılacaktır, seçimin önüne geçmek mümkün değildir. Anayasa Mahkemesi'nin seçimi iptal etmesi söz konusu olamaz" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yeni Seçim Yasası'nın bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi'nce değerlendirilmesi nedeniyle oluşan belirsizlik sürecini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Ecevit, seçimin yapılıp yapılamayacağının, mahkemenin vereceği karara bağlı olduğunu söyledi.

5- Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Atatürk'ü Anma Hafta-sı'nın başlatıldığı, hafta nedeniyle çeşitli etkinliklerin düzenleneceği ve fotoğraf sergilerinin açılacağı bildirildi.

6- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, bölücü terör örgütü PKK'nın, Türkiye'de gerçekleştirilecek eylemlerde kullanılmak üzere üç kurye ile gönderdiği çok sayıda TNT kalıbı ile dinamit lokumları ele geçirildi, üç kurye gözaltına alındı.

7- Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından Ankara'da yapılan yazılı açıklamada, likit petrol gazı, süper, normal ve kurşunsz benzin, gazyağı, motorin, kalorifer yakıtı ve fuel oil fiyatlarına yüzde 5 oranında zam yapıldığı bildirildi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Doğu ve Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 43 terörist ölü olarak ele geçirildi, 5 terörist yakalandı, 1 terörist de teslim oldu.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri sahiplerine dağıtıldı. TGC Başkanı Nail Güreli törende yaptığı konuşmada, "Erdemli meslek" basının, yaralar aldığını belirterek, "Şu anda taze yaranın içinde bıçağı döndürmenin gereği ve yararı yoktur. Bu yaranın bir an önce sarılmasını istiyoruz. Basın o erdemli, o asıl işlevine dönmelidir" dedi.

Törene katılan Kültür Bakanı Fikri Sağlar da yaptığı konuşmada, basın sektöründe büyük sıkıntılar olduğunu, promosyon olayını yine basın kuruluşlarının kendilerinin çözmesi gerektiğini söyledi.

10- Azerbaycan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'e suikast düzenlemek isteyen iki general ve bir emniyet amirinin teşebbüsünün hazırlık aşamasında iken önlendiği ve suikastı hazırlayanların tutuklandığı bildirildi.

11- Kazakistan Acil Durum Komitesi'nden yapılan açıklamada, Arkalik kentinde bir binada dün meydana gelen şiddetli patlamada, 11 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Gürcistan'da dün yapılan başkanlık seçimlerini Eduard Şevardnad-ze'nin kazandığı bildirildi. Itar-Tass ajansı tarafından seçimlerin ilk sonuçlarına dayanılarak verilen haberde, Şevardnadze'nin oyların yüzde 70'ini aldığı belirtildi.

13- Bir suikast sonucu öldürülen İsrail Başbakanı Izak Rabin, Başbakan Tansu Ciller'in de katıldığı, çeşitli ülkelerden devlet ve hükümet başkanlarının hazır bulunduğu cenaze töreni ile toprağa verildi.

14- Polonya'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin birinci turunda, eski komünist aday Aleksander Kwasniewski'nin, rakibi Devlet Başkanı

Lech Walesa karşısında daha avantajlı durum elde ettiği bildirildi.

7 KASIM 1995

1- Başbakan Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ANAP'ı eleştirerek, Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın, "Bunalımdan medet uman, çıkar gruplarıyla entrikalar yaratan, dürüst olmayan bir siyasi portre çizdiğini" savundu.

2- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile gümrük birliğine girmesi için sürekli temas içinde olduğunu belirterek, 21 Kasım'da yapılacak Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu toplantısının önemine dikkat çekti.

3- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin önüne yeni bir başlangıç şansı getirildi. Bizim görevimiz, milletimize şans vermektir" dedi.

Bu arada grup toplantısında; Ankara Milletvekili Mümtaz Soysal, İstanbul Milletvekili ismail Cem, Amasya Milletvekili Tahir Köse ile izmir Milletvekili Erdal inönü, 24 Aralık 1995 tarihinde yapılacak erken genel seçimde milletvekilliğine adaylık başvurusunda bulunmayacaklarını açıkladı.

4- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, 1994 yılında olduğu gibi 1995 yılında da ücretlilerin özel gider indiriminden yararlanacaklarını bildirdi. Attila, ücretlilerin 1 Ocak 1995 tarihinden 31 Aralık 1995 tarihine kadar yaptıkları eğitim, sağlık, gıda, giyim ve kira harcamalarına ait belgeleri vergi iadesi için kullanabileceklerini söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Seçim Yasası'nın bazı maddelerinin iptali ve seçim tarihinin ertelenmesinin birtakım siyasal sorunlara, hatta siyasal bunalıma neden olacağı öne sürülerek, "Anayasa'ya ve adalete aykırı da olsa, 24 Aralıkla seçim yapılmalı" telkinlerine dikkat çekti. Ecevit, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) oyunu veren seçmenin işaret parmağına çıkmayan boya sürülmesine ilişkin yasa maddesinin bu seçimlerde uygulanamayacağını açıklaması nedeniyle, "seçimlere şimdiden gölge düştüğünü" savundu.

6- ANAP Genişletilmiş Başkanlık Divanı, 24 Aralık'ta yapılması planlanan erken genel seçimde izlenecek strateji ve taktikleri gözden geçirmek amacıyla Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli başkanlığında toplandı.

7- islam Konferansı Teşkilatı (IKT) Ekonomik ve Ticari işbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 11. toplantısı İstanbul'da başladı.

Toplantının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dünyada bir yandan siyasi, ideolojik duvarlar yıkılıp, atıl sistemler çökerken, diğer yandan ekonomik gelişme farklılıklarının yeni duvarlar ördüğüne dikkati çekerek, "işte bu noktada islam dünyasının, bir bütün olarak fakirlik ve iktisa-den az gelişmişlik çemberini tamamen kırmasında iSEDAK'a önemli görevler düşmektedir" dedi.

islam Konferansı Örgütü (IKÖ) Genel Sekreteri Hamid El Gabid ise yaptığı konuşmada, dünya ekonomisinin küreselleşmesinde ilk adım olarak kabul edilen Uruguay Round Anlaşmaları'nın, islam ülkeleri ekonomilerine olumlu etki yapacağından kuşku duyulduğuna dikkat çekerek "Bazı uzmanlar, Uruguay Round Anlaşmaları'nın dünya ticaretine olumlu etki yapacağını belirtiyorlar. Ne yazık ki, bu anlaşmalardan doğan yararların, gelişmekte olan ülkeler arasında adil bir şekilde dağılacağından emin değiliz" dedi.

8- "TÜYAP Onur Yazarı Ödülü" gazeteci-yazar llhal Selçuk'a, Kültür Bakanı Fikri Sağlar tarafından İstanbul'da düzenlenen bir törenle verildi

9- Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Salih Doruk vekaleten atandı.

10- BM Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), Ermenistan'a Metsa-mor Nükleer Santralı'nı açmaması için uyarıda bulunmalarına karşın bu ülkenin söz konusu santralı devreye soktuğunu bildirdi.

11- Almanya Cumhurbaşkanı Roman Herzog Bonn'da, basın mensuplarına verdiği demeçte, kültürlerarası diyalogun önemine dikkat çekerek, anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak, peşin hükümleri bertaraf etmek ve karşılıklı fikir alışverişini sağlamak gayesiyle Almanya'da faaliyet gösteren teşkilatların üst temsilcileriyle biraraya gelmek için çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti. Cumhurbaşkanı Herzog, kamuoyuna yaptığı çağrıda da "islamiyet eşittir fundamentalizm" ikileminden kaçınılmasını istedi.

12- Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac, Alain Juppe başkanlığındaki hükümetin istifasını kabul etti. Cumhurbaşkanı Chirac, aynı gün Jup-pe'yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

13- İsrail Başbakanı Izak Rabin'in bir suikast sonucu öldürülmesiden

sonra yerine vekaleten atanan Dışişleri Bakanı Şimon Peres, cenaze töreninden sonra bir televizyon kanalına verdiği demeçte, suikast nedeniyle askıya alınan Batı Şeria'dan çekilme işlemlerine vaat ettikleri gibi en kısa zamanda başlanacağını ve sürdüreceklerini bildirdi.

8 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel islam Konferansı Teşkilatı (IKT) 11. Ekonomik ve Ticari işbirliği Daimi Komitesi'nin (ISEDAK) kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, Dünyadaki güncel eğilimleri gözönüne alan ve esnek bir yaklaşımla hazırlanan "Ekonomik işbirliği Eylem Planı"nın önümüzdeki dönem için iyi bir çerçeve oluşturduğunu söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin, seçim tarihini mi yoksa yasanın bazı maddelerini mi iptal edeceğini bilmediğini öne sürerek, seçimlerin demokratikliği-ne ilişkin bazı korkular taşıdığını söyledi. "Polis devletine değil, hukuk devletine talip olalım" diyen Yılmaz, yapıldığı takdirde partisinin seçimlerden birinci olarak çıkacağını savundu.

3- The Economist dergisinin her yıl Türk Hükümeti ile ortaklaşa gerçekleştirdiği "13. Yuvarlak Masa Toplantıları" Ankara'da başladı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal toplantının açılışında yaptığı konuşmada, gümrük birliğinin, Türkiye açısından önemli bir olay olduğunu söyledi ve bu yolda engel kalmadığını belirtti.

Devlet Bakanı Coşkun Kırca da konuşmasında, "Avrupa Parlamentosu, ültimatom türünde mesajlar göndermekten vaçgeçmelidir. Tenkitlerinize açığız, ama baskılarınıza açık değiliz" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Temsilcisi Michael Lake ise konuşmasında, AB ve Türkiye'nin birbirini yeterince tanımadığını belirterek, gümrük birliğinin bu sorunu ortadan kaldıracağnı söyledi. Lake, AB'nin Türkiye ile gümrük birliğini gerçekleştirmekle bir iyilik ve lütufta bulunmayacağını, Türkiye'nin AB için ekonomik, siyasi ve jeostratejik açıdan önemli bir konumda olduğunu vurguladı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ömer Akbel düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türk cumhuriyetlerinde şirket, vakıf ve dernekler tarafından açılan okulların, Türkiye'deki okullarla denkliğinin kabul edilmesi konusunda onay verilmediğini bildirdi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) muhalefet partileri kontenjanından boş bulunan iki üyeliğine Fatih Karaca ile Kutlu Savaş seçildi.

6- Bakanlar Kurulu'nun 1452 kişinin Türk vatandaşlığından çıkmasına izin verilmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Parlamento'da yaptığı basın toplantısında, Meclis'e, seçimlerin ertelenmesi halinde aday olmak için istifa eden kamu görevlilerinin görevlerine dönebilmelerini öngören bir yasa teklifi verdiklerini söyledi.

8- Ankara 16. Sulh Ceza Mahkemesi, özel yayın yapan Interstar televizyonunun Başbakan Tansu Çiller ve eşi ile ilgili çeşitli tarihlerdeki yayınlarından dolayı, kendilerine cevap ve düzeltme hakkı verilmesini kararlaştırdı.

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Makedonya Ekonomi Odası arasında ticari ve ekonomik alanlarda işbirliğini öngören anlaşma Ankara'da imzalandı.

10- Avrupa Parlamentosu (AP) Radikal Grup Başkanı Catherine Lalumi-ere Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, grup olarak, Türkiye'de, demokrasi yolunda atılan adımları memnuniyetle karşılamakla birlikte yeterli görmediklerini söyledi. Lalumiere, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) gümrük birliği oylamasının seçim sonrasına ertelenme doğrultusunda bir eğilimin giderek ağır bastığını belirterek, "Henüz bir karar alınmadı, ama ertelenmesi yüksek bir olasılık. Şimdilik, 'bekle ve gör' havası hakim. Türkiye'den acil olarak bazı sinyaller gelmesini bekliyoruz" dedi.

11- Sri Lanka'nın kuzeyinde ayrılıkçı Tamil gerillalarının hakim olduğu bölgeye hükümet birliklerince düzenlenen operasyonlarda 1500'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

9 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 10 Kasım nedeniyle bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Demirel mesajında, Atatürk'ü "Türk halkının geçmişten geleceğe en değerli ışık kaynağı" olarak tanımlayarak, ilke ve düşüncelerinin bundan sonra da Türkiye'nin yolunu aydınlatmaya devam edeceğini belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, The Economist dergisi tarafından Ankara'da düzenlenen "13. Yuvarlak Masa Toplantılarfmn kapanış konuşmasında, çeşitli konulara ilişkin soruları cevaplandırdı.

Cumhurbaşkanı Demirel seçimlerle ilgili olarak, Anayasa Mahkeme-si'nin Seçim Kanunu'nu iptal etmesi durumunda telaş edilmemesi gerektiğini, seçimlerin mutlaka yapılacağını söyledi.

3- izmir Valisi Kutlu Aktaş düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz cumartesi günü yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 59'a yükseldiğini söyledi. Vali Aktaş, tüm tedbirlerin etkili şekilde alındığını, bu hafta sonuna kadar izmir'de hayatın normale döneceğini, zarar görenlere yardımcı olmayı da sürdüreceklerini belirtti.

4- İstanbul 5 Numaralı Devlet Güvenlik Mahkemesi, kapatılan Özgür Ülke gazetesinde yayımlanan bir yazısı nedeniyle yargılanmakta olan ABD uyruklu Reuters ajansı muhabiri Aliza Marcus hakkında beraat kararı verdi.

5- Sinema sanatçısı Yılmaz Zafer İstanbul'da öldü.

6- Türkiye'nin Almanya Büyükelçisi Volkan Vural Bonn'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin gümrük birliğine üyeliğinin ertelenmesinin veya reddedilmesinin sözkonusu olmadığını belirterek "ancak böyle bir karar çıkarsa Türkiye yoluna devam eder" dedi.

7- KKTC ve Güney Kıbrıs'ı birbirinden ayıran sınır bölgesinde Rum öğrencilerin eylem düzenledikleri bildirildi. Olaylara müdahale eden Barış Gücü askerleri ile öğrenciler arasında tartışmalar çıktı.

8- Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanlık Divanı, 1995 Saharov Fikir Özgürlüğü Ödülü'nü, halen cezaevinde bulunan kapatılan DEP eski milletvekili Leyla Zana'ya verdi.

9- İsrail Polis Bakanı Moşe Şahal Tel Aviv'de yaptığı açıklamada, Baş-

bakan Izak Rabin'in öldürülmesinin ardında, Ortadoğu barış sürecine muhalif kişilerden oluşan bir grubun bulunduğunu söyledi.

10- Arjantin'de hava kuvvetlerine ait bir uçağın düşmesi sonucu 53 kişinin öldüğü bildirildi.

10 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türk Hava Kurumu'nun (THK) 34. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, THK'nın 70 yılda kazandığı güç ve kudretle ayakta kalabildiğini belirterek, Türkiye'nin bölgesindeki en güçlü hava kuvvetine sahip olduğunu söyledi.

2- Sivas idare Mahkemesi, Sivas'ta 2 Temmuz 1993 tarihinde 37 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylarda, idarenin, eylemlerden önce ve gelişmeler sırasında önlem almayarak olayların büyümesine neden olduğunu hükmederek, İçişleri Bakanlığı'nı tazminat ödemeye mahkum etti.

3- Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 57. yıldönümünde tüm yurtta, dış temsilciliklerimizde ve KKTC'de düzenlenen törenlerle anıldı.

4- ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan verilen bilgiye göre, ABD'nin girişimiyle kalıcı bir barış planını görüşen Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Sırbistan devlet başkanları, Boşnak-Hırvat Federasyonu'nu destekleyerek, Bosna'nın birleşmesini ve mültecilerin geri dönüşünün sağlanmasını öngören anlaşmayı imzaladı.

5- Sri Lanka'da hükümet güçleriyle ayrılıkçı Tamil gerillaları arasında meydana gelen çatışmalarda 91 kişinin öldüğü bildirildi.

11 KASIM 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul'da bazı açılış ve temel atma törenlerine katıldı. Başbakan Çiller, DYP İstanbul il Örgütü'nün düzenlediği "seçim startı" toplantısında yaptığı konuşmada, ülkenin önemli sorunlarla karşı karşıya olduğu dönemde ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı koalisyondan kaçmakla suçladı. Başbakan Çiller konuşmasında RP genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı da eleştirerek, ülkenin önünde iki seçenek olduğunu, "Biri DYP'nin hedefi olan kendi kimliğiyle, bayrağıyla ülkeyi ileriye, aydınlığa götürmek, diğeri karanlığa. Seçmen ya DYP'yi seçecektir ya da Erbakan'ı seçecektir" dedi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Seçim Yasa-sı'nın iptaline ilişkin başvuruyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, "Anayasa Mahkemesi'nin bir işleyişi var, kuralları var. Biz bu kuralları duruma göre değil, her zaman uygularız. Bugüne dek, çalışmalarımız konusunda hiçbir soru işareti olmadı. Bundan sonra da olmayacak" dedi.

3- Ekonominin koordinasyonundan sorumlu Devlet Bakanı Aykon Doğan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 22 Ekim tarihli, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hayvancılık kredisi olarak verilmek üzere Ziraat Banka-sı'na aktarılan 2 trilyon liralık kaynağın tüm yurt genelinde yayılmasını ve 20 trilyon liraya çıkarılmasını öngören kararneme hakkında bilgi verdi.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı'nın (AGlT) Bosna-Hersek'te geniş çaplı görevler üstlenmesinin öngörüldüğü, bu çerçevede Türkiye'nin de görev.alacağı belirtildi. Açıklamada, barış anlaşmasının imzalanmasından sonra ülkenin demokratik bir düzene kavuşabilmesi için alınması gereken önlemlerin oluşturulmasında ve uygulamaya konulmasında Türkiye'nin katkıda bulunduğu bildirildi.

5- Hükümete, 1996 yılı Bütçe Yasa'sı çıkana kadar, Ocak-Nisan döneminde harcama yetkisi veren Geçici Bütçe Yasası Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Seçim Yasası ile ilgili Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

7- Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonlaşma Kurulu (KÇSKK) Tüzük ve Kurucular Kurultayı Ankara'da toplandı.

Kurul Dönem Sözcüsü ve Birleşik Taşımacılar Sendikası Genel Başkanı Osman Altuğ, kamu çalışanlarının grevli, toplusözleşmeli sendikal haklarının gasp edildiğini belirterek "Tabela sendikasını asla kabul etmeyeceğiz" dedi.

Kurula üye 30 sendikadan 500 delegenin katıldığı kurultayda, bir konuşma yapan DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, sosyal hukuk devletini ancak örgütlü bir sendikanın yaratabileceğini vurgulayarak "Kamu çalışanları, hukuk devletinin ve demokrasinin yerleşmesi için büyük bir örgüt yarattılar" dedi.

işçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek de yaptığı konuşmada, partisinin seçimlerde işçilere ve kamu çalışanlarına milletvekilliği adaylığı önerdiğini söyledi.

Birleşik Sosyalist Parti (BSP) Genel Başkanı Sadun Eren ise sermaye ve emperyalizm karşısında insanların söz sahibi olmalarının tek yolunun örgütlenmek olduğunu vurguladı.

8- İsrail'in Ankara Büyükelçisi Zvi Elpeleg Milliyet gazetesine verdiği demeçte, İsrail Başbakanı Izak Rabin'in öldürülmesine karşın, Ortadoğu barış sürecinin devam edeceğini söyledi. Elpeleg, "Bizim Ortadoğu Birleşik Dev-letleri'ni kurmamız gerek. Şimdi ulus devletlerinin bir önemi kalmadı. Artık Avrupa Birliği gibi ABD, Kanada ve Meksika'nın kurduğu büyük önemli topluluklar önem kazandı" dedi.

9- KKTC'de, Demokrat Parti (DP) ve Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) oluşturduğu koalisyon hükümeti istifa etti.

Başbakanlık görevinden istifa eden Hakkı Atun, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetinin toplumsal uzlaşmada önemli adımlar attığını kaydererek, ancak gelişen aşamada hükümetin istifasının zorunlu olduğunu söyledi. Atun, "Sınırlarımıza yönelik saldırıların devam ettiği bir ortamda, bütün partilerin sorumluluk duygusu içinde, yeni bir yapılanmaya fırsat vermeleri dileğimdir" dedi.

10- Everest Dağı yakınlarında bir grup dağcının bulunduğu kampın üzerine çığ düşmesi sonucu, 26 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Nijerya'da, oyun yazarı ve insan hakları savunucusu Ken Saro Wiva ile 8 arkadaşının idam edildiği bildirildi.

12- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillalarının başkent Colombo'daki ordu karargah binasına düzenledikleri intihar saldırısında 18'i sivil 21 kişinin öldüğü, 65 de kişinin de yaralandığı bildirildi.

12 KASIM 1995

1- TBMM Başkanı ismet Sezgin, sel felaketinden sonra incelemelerde bulunmak üzere izmir'e gitti. Sezgin yaptığı açıklamada, sel sonrası yurttaşlarla tek tek ilgilenildiğini ve gerekli her türlü yardımın yapıldığını söyledi.

2 ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul Gençlik Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, bugünkü Türkiye'nin, karanlık dönemlerinden birini yaşadığını belirterek, ekonominin çöktüğünü ve ülkenin gerilediğini söyledi.

Yılmaz, kurultaydan sonra gazetecilerin seçimlere yönelik sorularını yanıtlarken, Türkiye'de siyasi partilerin bölünmüş bir tablo sergilediğini vurguladı ve sorunların aşılabilmesi için birleşme ve uzlaşmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

3- Bayındırlık ve Iskan Bakanı Adnan Keskin Ankara'da yaptığı açıklamada, 24 Arahk'ta yapılacak erken genel seçimler öncesinde özellikle RP'li belediyelerin gecekonduları özendirici vaatlerde bulunmaları üzerine, imar affının gündemde bulunmadığını bildirdi. Keskin, tüm valiliklere ve belediyelere gönderdiği genelgede, milletvekili seçimleri öncesinde gecekondu yapımında artış yaşandığını belirterek, "Ancak, yerel idarelerin bu konuda gerekli duyarlılığı göstermediği, ayrıca plan değişiklikleri ile gecekondulaşmaya altyapı hazırladıkları anlaşılmakladır" dedi.

4- Kültür Bakanı Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, şiddet, porno ve müstehcen yapıtların dışında kalan tüm kitapların basımında kullanılacak kağıt için devletten sübvansiyon istediklerini belirterek, konuya ilişkin önerinin Bakanlar Kurulu'na sunulduğunu, kabul edilmesi durumunda kağıttan yüzde 30'a varan bir indirim yapılacağını söyledi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisine katılmalar nedeniyle Ankara'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, MHP'nin siyasi yapısının temelinde, insan haklarına, insana saygı ve hukukun üstünlüğü esasının bulunduğunu belirterek "Vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrımı kabul etmeyiz. Topraklarımızın ve milletin bölünmez bütünlüğü, programımızın en kutsal dayanağıdır" dedi.

6- Doğu Slovenya'daki ayrılıkçı Sırplar'ın, ABD'de süren Bosna Barış Zirvesin'de, savaşın önlenmesi ve bölgenin Hırvatistan'a yeniden katılımını kabul eden barış antlaşmasını imzaladığı bildirildi..

BM Temsilcisi Thorvald Stoltenberg, BM karargahında imzalanan antlaşmayı "tarihi" olarak nitelendirerek "Eski Yugoslavya'daki savaşta sonun başlangıcına imza koyduğumuza inanıyorum" dedi.

7- Nijerya'nın ünlü oyun yazarı ve insan hakları savunucusu Ken Saro Wiwa ile 8 arkadaşının idamlarını protesto etmek için Avrupa Birliği, Almanya'nın çağrısı üzerine olağanüstü toplanarak birliğe üye 15 ülke büyükelçilerini Nijerya'dan geri çekme kararı aldı.

Yeni Zelanda'da sürdürülen ingiliz Uluslar Topluluğu (Commonwealth) zirve toplantısında, idamların ardından, siyasi özgürlük ve insan hakları konusunun düzeltilmesi ile ilgili olarak Nijerya için 2 yıl süre tanınması, aksi bir durumda bu ülkenin örgütten ihracı kararlaştırıldı.

8- Çeçenistan'daki Rus birlikleri ile Çeçen güçler arasında yeniden çatışmalar çıktığı bildirildi. Çeçenistan'daki basın merkezinden yapılan açıklamaya göre, en büyük çatışma Bamut kenti yakınlarında meydana geldi.

9- Azerbaycan'da bağımsızlığın kazanılmasından sonra gerçekleştirilen ilk çok partili milletvekili seçimi ve Anayasa referandumu yapıldı.

10- Çin'in kuzeyindeki Shandong bölgesinde meydana gelen fırtınada 31 kişinin öldüğü, 320 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13 KASIM 1995

1- Başbakan Tansu Çiller Erzurum'da düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, Türkiye ile Orta Asya ve Avrupa arasında iyi bir köprü oluşturacaklarını belirterek, ülkeyi ileriye götürecek atılımı bu yüzden Erzurum'da başlattıklarını ifade etti.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı, konuğu olarak Ankara'da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Fu Ouanyu ile görüşmesinde, "Bu ziyaretleri daha sonra karşılıklı işbirliğine dayanan, daha geniş kapsamlı, daha büyük boyutta ilişkiler takip edecektir" dedi. Fu Ouanyu da konuşmasında, Türkiye'nin büyük bir medeniyete ve köklü bir tarihe sahip büyük bir ülke olduğunu söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, Batı Avrupa Birliği (BAB) Bakanlar Konseyi'nin sonbahar toplantılarına katılmak üzere Madrid'e gitti. Baykal, ispanya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalima-nı'nda düzenlediği basın toplantısında, BAB'a üye ülkelerin dışişleri ve savunma bakanlarının katılacağı toplantılarda Avrupa'nın savunma ve güvenlik mimarisine yönelik önemli çalışmalar yapılacağını belirterek, alınacak kararların Türkiye'yi çok yakından etkileyecek olmasına dikkat çekti.

4- Anayasa Mahkemesi, 27 Haziran 1995 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sermaye Piyasası Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair 558 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yi iptal etti.

5- RP Grup Başkan Vekili Abdüllatif Şener yaptığı açıklamada, erken genel seçimlerde partisinin sandıktan birinci olarak çıkacağını belirterek, siyasi partilerin ittifak arayışlarını "görüntü bozukluğu" olarak nitelendirdi.

6- Bulgaristan;da ilk turu 29 Ekim'de yapılan yerel seçimlerin ikinci turunda resmi olmayan kesin sonuçlar açıklandı. Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde toplam 255 belediye başkanlığından 194'ünü iktidardaki Bulgaristan Sosyalist Partisi adayları kazandı. Belediye başkanlıklarının dağılımında üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ise ikinci büyük parti oldu. HÖH, toplam 26 belediye başkanlığı kazandı.

7- İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında Batı Şeria'da Filistin Özerk Yönetimi'nin genişletilmesi konusunda Eylül ayında imzalanan anlaş-

manın sonrasında, İsrail tarafından boşaltılan ilk kent olan Cenin'in denetiminin Filistin Özerk Yönetimince devralındığı bildirildi.

8- Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da içinde Amerikan askeri yetkililerinin bulunduğu bir binanın yanında meydan gelen şiddetli patlamada 5'i Amerikalı 6 kişinin öldüğü 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Nijerya havayollarına ait bir yolcu uçağının düşmesi sonucu, ilk belirlemelere göre 50 kişinin öldüğü bildirildi.

14 KASIM 1995

1- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'da önceki gün yanan tarihi Sait Halim Paşa Yalısı'nda bulunan tarihi eserlerin koruma altına alındığı bildirildi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da partisine katılımlar do,-layısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 24 Aralık'ta yapılacak erken milletvekili genel seçiminde halkın yaşadığı son yönetimin "muhasebesini" yapacağını ve tercihlerini ona göre belirleyeceğini söyledi. Yılmaz, Başbakan Tansu Çiller'in ABD'deki malvarlığını satarak vakıflara bağışlayacağı yolundaki açıklamaları ile ilgili olarak "Bizim karşı olduğumuz husus, sadece Başbakan'ın ABD'de malvarlığı edinmesi değildir. Servetinin kaynağının helal mi haram mı olduğunu açıklayamamasıdır. Haramla hayır olmaz" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Ankara'da yaptığı açıklamada, mahkemede iptal istemi ile görüşülmekte olan yeni Seçim Yasası konusunda gerekli incelemelerin yapılmasından sonra kararın açıklanacağını, bu tarih hakkında yorum yapmanın doğru olmayacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nurettin Nurkan yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, gelecek yıl İstanbul'da düzenlenecek "BM insan Yerleşimleri-Habitat II Konferansı'nın tehlikeye girdiği" şeklinde bazı basın organlarında yer alan haberlerin doğru olmadığını açıkladı. Nurkan, Türkiye'nin girişimde bulunduğu, konferansla ilgili anlaşma taslağı değişikliği yolunun anayasal bir hak olarak birçok ülke tarafından daha önce kullanıldığını belirterek, bu aşamada Türkiye'nin, BM Taslağı'nı reddetmediğini, anlaşmanın yakında imzalanacağını duyurdu.,

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, bazı gazetelerde, DSP'nin seçime girmeyeceği yönünde çıkan haberlerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Ecevit, seçimlere tek başına katılmaya hazırlanan tek parti biziz" dedi.

6- Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi, Hürriyet gazetesinde yayımlanan bazı yazılarında, Başbakan Tansu Çiller'in kişilik haklarına ağır saldırılarda bulunulduğu gerekçesiyle, yazar Emin Çölaşan ve Sorumlu Müdür Hasan Kılıç'ı 900 milyon tazminat ödemeye mahkum etti.

7- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan yaptığı açıklamada, Meclis

Adalet Komisyonu'nun futbolcu Tanju Çolak için önerilen özel affı kabul etmesini eleştirerek, "Kişilere özel kanun çıkarılamaz, bu bir imtiyazdır. Anaya-sa'ya aykırılık değil, Anayasa'yı açıkça ihlaldir" dedi. Kazan, Anayasa'nın 10. maddesinin 2. bendinde "Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz" hükmü bulunduğuna dikkat çekerek, "Tanju için kanun yapar, başkalarına vermezseniz, bu imtiyaz olur" dedi.

8- Batı Avrupa Birliği (BAB) Dışişleri ve Savunma Bakanları sonbahar toplantıları ispanya'nın başkenti Madrid'de başladı. Toplantılarda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Deniz Baykal ve Savunma Bakanı Vefa Tanır temsil ediyor.

Savunma Bakanı Vefa Tanır toplantının sabah oturumunda yaptığı konuşmada, BAB Planlama Hücresi'nde Türkiye'nin 2 subayla temsil edildiğini belirterek, kontenjan hakkı olan 3 subay hakkını kullanmak istediklerini ifade etti. Tanır ayrıca Türkiye'nin BAB Uzay Grubu faaliyetleri, Avrupa Kolordu projesi ve askeri tatbikatlara gözlemci sıfatı yerine oyuncu olarak katılmak istediğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Deniz Baykal da toplantılar dolayısıyla bulunduğu Madrid'de ispanya Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Javier Solana ile bir görüşme yaptı. Baykal görüşmeden sonra basın mensuplarına, Türkiye'nin üyelik takviminin geciktirilmesi yönünde görüş oluştuğunu belirterek, bu engeli de aşacaklarını söyledi. Solana ise yaptığı açıklamada "gümrük birliğinin ertelenmemesi gerektiğini" söyledi.

9- KKTC'nin 12. kurujuş yıldönümü törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Bayrak Radyosu'ndan halka hitaben yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkü'nün aydınlığının, Türk askerinin koruması altında hür ve egemen yaşaması ve her şeyi daha güzel yapmak azmi bulunduğunu söyledi.

Öte yandan son 10 gündür Rum öğrencilerin gösteriler yaptığı sınırda gerginliğin artma eğilimi göstermesi üzerine geniş güvenlik önlemleri alındı.

10- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, geçirdiği rahatsızlığın sona erdiğini, görevinin başında olduğunu belirterek bir süre dinleneceğini söyledi.

11- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres Amerikan CNN televizyonuna verdiği demeçte, ülkesinde gelecek yıl yapılacak genel seçimlere kadar, Suriye ve Lübnan ile barış konusunda ilerleme sağlanması için elinden gelen her türlü çabayı sarfedeceğini söyledi.

15 KASIM 1995

1- Başbakan Tansu Çiller Antalya'da halka hitaben yaptığı konuşmada, seçmenlerden destek isteyerek, bu seçim sonunda Türkiye'deki eski anlayışın ya devam edeceği veya yepyeni bir anlayışla dünyadaki hakim yerini alacak bir Türkiye ortaya çıkacağını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, "sivil toplum ve yapısal değişim" için siyasi partilere işbirliği çağrısında bulundu. Seçimlerde halka "Yeni Türkiye" vaat edeceğini ilan eden Yılmaz, milletin devlet için değil, devletin millet için olması gerektiğini savunarak "Kutsal devlet fikrini reddediyorum. Devlet, toplumun refahını yükseltecek ortak bir örgüttür. Halkın devletini, hizmet devletini, hukuk devletini kurmak zorundayız. Sivil toplum ve yapısal değişiklikte uzlaşan partileri işbirliğine davet ediyorum" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Seçim Yasa-sı'nın iptal başvurusuna ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) Genel Başkanı Cem Boyner Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, demokratik güç birliği için ANAP ile işbirliği yapabileceklerini belirterek, "Ancak Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) ANAP ile seçim ittifakı yapması durumunda, ANAP ve YDH arasındaki ittifak olasılığı güçleşir" dedi.

5- DYP'nin Teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Rıfat Ser-daroğlu görevinden istifa etti. Serdaroğlu'nun yerine eski Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan'ın atandığı bildirildi.

6- isviçre ile deplasmanda 2-2 berabere kalan Milli Futbol Takımı 1996 yılında ingiltere'de yapılacak olan Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine katılmaya hak kazandı.

7- Madrid'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, ispanya'nın önde gelen gazetelerinden El Pais'e verdiği demeçte, gümrük birliğinin reddinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, "Olumsuz bir sonucun Türkiye'yi nasıl demokratikleştireceğini ve Avrupa ilkelerini nasıl savunacağını açıklamak çok zor olacaktır" dedi.

8- Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Is-

panya Başbakanı Felipe Gonzales, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin ekonomik ve stratejik olarak önemli ortaklarından biri olduğunu söyledi.

9- Batı Avrupa Birliği (BAB) toplantılarından sonra Türk gazetecilere açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanı Herve de Charette de gümrük birliği oylamasının olumlu sonuçlanması için AP'nin değişik grupları nezdinde girişimde bulunduklarını söyledi.

10- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) 1995 yılı raporunda, mülteci hareketlerinin son 5 yılda giderek arttığına dikkat çekilirken, sorunun çözümü için insan hakları ihlallerine son verilmesi gerektiği vurgulandı. "Bugünün insan haklan ihlalleri, yarının mülteci hareketleridir" görüşünü benimseyen ve çözüm arayışında yeni strateljiler geliştiren BMMYK, 1995'te 27,5 milyon insanın evini, yurdunu terk etmek zorunda kaldığına işaret etti.

11- NATO üyesi ülkeler ile Kuzey Atlantik işbirliği Konseyi (KAlK) katılımcısı ülkeler arasında, işbirliğine yönelik olarak oluşturulan Barış için Ortaklık (BlO) Anlaşması Makedonya'da imzalandı.

12- Çin'in kuzeydoğu kesimini geçen hafta etkisi altına alan şiddetli fırtınada yaklaşık 150 kişinin öldüğü bildirildi.

16 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da düzenlenen "Aile Sağlığı ve Islamiyette Aile Planlaması" konulu konferansta yaptığı konuşmada, aile planlamasının aile sağlığının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyerek "Bakamayacağı kadar çocuk sahibi olanlar sıkıntısını da kendisi çekiyor" dedi.

2- Anayasa Mahkemesi, Seçim Yasası'nın iptaline ilişkin başvuruyu esastan incelemeye başladı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden yaptığı açıklamada, mahkemenin hiçbir baskı altında kalmadan çalışmalarına devam ettiğini, görüşmelerin yarın da devam edeceğini tamamlanmaması halinde hafta sonu da süreceğini söyledi.

3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), siyasi partilerin milletvekili aday listelerini vermeleri için tanınan sürenin uzatılmasına ilişkin başvuruyu reddetti.

4- TBMM Genel Kurulu'nda, doğal afete uğrayan vatandaşlara devlet tarafından yardım yapılmasını öngören kanun tasarısı kabul edildi.

5- Başbakan Tansu Çiller, gümrük birliği konusunda görüşmeler yapmak üzere gittiği ispanya'nın başkenti Madrid'de, Avrupa Birliği Dönem Başkanı ve ispanya Başbakanı Felipe Gonzales ile bir görüşme yaptı.

Başbakan Çiller düzenlediği basın toplantısında, Avrupa'nın, Türkçe konuşan 300 milyonluk bir dünyaya kapısını kapatamayacağını ifade ederek, "Avrupayı bu tarihi misyona davet ediyorum. Türk halkı çağdaşlaşma konusunda kararlıdır" dedi.

Başbakan Tansu Çiller ayrıca ispanyol resmi televizyonu RTVE'ye verdiği demeçte, Türkiye'nin, iran'ın da içinde bulunduğu bölgede model bir ülke olduğunu belirterek, gümrük birliği konusunda sıkıntı çıkması durumunda bu modelin sarsılacağını söyledi. Başbakan Çiller daha sonra Avrupa Parlamentosu Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı Abel Matutes ile de bir süre görüştü.

Başbakan Tansu Çiller Türk gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Anayasa Mahkemesi'nde görüşülmekte olan Seçim Yasası iptal dilekçesinin gecikmesinin Türkiye'yi çıkmaza götüreceğini söyledi.

6- Paris'te temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, Fransız Sosyalist Partisi lideri Lionel Jospin ile görüştü. Gö-

rüşmeden sonra bir açıklama yapan Jospin, gümrük birliğinin, Avrupa-Türki-ye ilişkilerinin yanı sıra Türkiye'nin bölgesindeki rolü için de önem taşıdığını kaydetti. Baykal da Jospin'e Türkiye'deki gelişmeler hakkında bilgi verdiğini belirtti.

7- Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanlık Divanı, Türkiye'nin gümrük birliğine üyeliğinin görüşüleceği toplantının 13 Aralık'ta yapılmasına karar verdi. Gümrük birliğinin yürürlüğe girebilmesi için Avrupa Parlamentosu'nun onayı gerekiyor.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides'e saldırmazlık anlaşması önerisinde bulunduğunu bildirdi. Denktaş ayrıca son günlerde sınırda Rum öğrenciler tarafından yapılan saldırılarla ilgili olarak bu gençler arasından seçilecek 40 kişinin Kıbrıs konusundaki gerçekleri öğrenmek üzere Türk tarafına gönderilmesini istedi.

9- Cezayir'de devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Seçimde alınan ilk kısmi sonuçlara göre, Devlet Başkanı Liamin Zerual'in yüzde 58 ile 66 arasında oy desteği kazandığı bildirildi.

17 KASIM I995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye işçi Emeklileri Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri ve 72 şube başkanını Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabul sırasında yaptığı açıklamada, seçimin yapılacağını belirterek "Türkiye bir hukuk ve Anayasa devletidir. Yapılan her şeyin hukuk ve Anayasa'ya uygun olması lazım. Anayasa Mahkemesi'ne karşı da inanç içinde olunması lazım" dedi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Anayasa Mah-kemesi'nin Seçim Yasası'nı iptali istemini ele almak üzere yaptığı toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Başbakan Tansu Çiller'in Seçim Yasası'nın iptali yönündeki bir kararı "siyasi" sayacağına ilişkin açıklaması ile ilgili olarak, verilmeye çalışılan "gözdağının" kendilerini etkilemeyeceğini belirtti ve "Herkesi dikkatli olmaya çağırıyorum. Biz kişilerin davasına bakmıyoruz. Biz yasama organının bir düzenlemesi hakkında yine yasama organı üyelerinin açtığı bir davayı inceliyoruz" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e gümrük birliği çalışmaları ile ilgili bir briting verdi.

4- Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan Eğit-Der Genel Başkanı Mustafa Gazalcı ve dernek üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tekrar sancılı günler çekmemesi için demokrasi, özgürlük, laik cumhuriyet ilkeleri ve akılcılıktan ayrılmamaya özen gösterileceğini belirtti.

5- Ulaştırma Bakanı Oğuz Tezmen Ankara'da başlayan 1. internet Kon-feransı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin köklü değişikliklerin yaşandığı bir süreçten geçtiğine dikkat çekti.

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yayın ilkelerine aykırı davrandıkları gerekçesiyle, Interstar televizyonunun üç, Kanal 6 televizyonunun da bir gün süreyle kapatılmasını karara bağladı.

7- Avrupa Birliği (AB) Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Michael Lake Ankara'da yapılan "Bölgesel Enformasyon" konulu konferansta yaptığı konuşmada, enformasyon ağının, Türk toplumunun büyük kesimine gümrük birliği hakkında somut ve tarafsız bilgiler aktaracağını belirterek, Türkiye'nin AB ile gireceği gümrük birliğinin başarıya ulaşmak zorunda olduğunu vurguladı ve başarının Türk insanının çabasıyla olanaklı olacağını söyledi.

8- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 12'nci yıldönümü kutlandı. Kutlamalara Türkiye adına TBMM Başkanı ismet Sezgin ve Genelkurmay ikinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir katıldı.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı konuşmada, "Türk askerine işgalci diyenler ya aptal ya da düşmandır" dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 12'nci yıldönümü nedeniyle Bayrak televizyonuna bir demeç veren Cumhurbaşkanı Süleyman De-mirel de, Türkiye'nin bugüne kadar Kıbrıs'ta barış ve huzurun teminatı olduğunu belirterek, "Eğer Ada'da bugün barış varsa, bu BM tarafından sağlanmış değildir, Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye'nin beraberce sağladığı barıştır" dedi.

Öte yandan KKTC Başbakanı Hakkı Atun Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada "Geleceğimizi Türkiye ile işbirliğine bağlamak zorundayız" dedi.

9- Yunanistan Milli Savunma Bakanı Gerasimos Arsenis Iskeçe'de yaptığı açıklamada, Yunan hükümetinin Avrupa Birüği'ndeki ortaklarının baskısı üzerine Batı Trakya'da 50 yıldan beri devam eden "yasak bölge " uygulamasını kaldırdıklarını söyledi.

10- Cezayir'de yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerini yeniden Liamin Zerval kazandı.

18 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bazı temel atma ve açılış etkinlikleri için gittiği Gaziantep'te yaptığı konuşmada, ülkenin daha ileri gitmesi için el birliği ile gayret çağrısında bulundu ve laik cumhuriyetin, demokrasinin korunmasını istedi. Cumhurbaşkanı Demirel, daha sonra Sanayi Odası, ihracatçı Birlikleri, Esnaf ve Sanatkarları Odaları'nın başkanlarıyla görüşerek, sorunlarını dinledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak olan Birecik Barajı ve Hidroelektrik Santralı Projesi'nin finansmanı için sağlanan 68.5 trilyon liralık anlaşmanın imza törenine katıldı. Yap-işlet-devret modeliyle ilgili yasayı bir yıl önce TBMM'den geçirdiklerini belirten Başbakan Çiller, "Bundan böyle, yap-işlet-devret modeliyle Türkiye'de dev yatırımlar yapılabilecektir" dedi.

3- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin Seçim Yasası ile ilgili kararından sonra Sabah gazetesinin sorularını yanıtlarken, "Anayasa Mahkemesi, Anayasa'ya aykırı olan hükümleri tespit ederek iptal etmiştir. Çok önemli bir karardır. Hukukun üstünlüğü, Anayasa'nın üstünlüğü ortaya konmuştur" dedi. Açıklamasında, "Karar seçim takvimini etkilemez, planlandığı gibi 24 Aralık Pazar günü seçimin yapılması gerekir" diyen Baykal, iptallerden sonra ortaya çıkan eksikliklerin TBMM ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından en kısa sürede giderilmesi gerektiğini söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile ANAP, DSP, CHP/BBP ve bağımsız milletvekillerinin imzasını taşıyan, 4125 sayılı Seçim Yasası'nın bazı maddelerinin tamamen ya da kısmen iptal edilmesine ilişkin başvurunun değerlendirmesini tamamladı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, yasanın Türkiye milletvekilliği ve bölge barajıyla ilgili hükümlerini içeren 8,16,17 ve geçici 4'üncü maddelerinin tümüyle iptal edildiğini açıkladı. Özden, Anayasa Mahkemesi üyelerinin verdikleri kararları tartışmayacağını vurgulayarak, bundan sonra yapılması gerekenin kendi işleri olmadığını, uygulayıcı makamların işi olduğunu söyledi.

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra durumu değerlendireceklerini bildirdi.

5- DYP'nin "Tek Başına iktidara Yürüyüş" şöleni Ankara'da yapıldı. Partisinin Gençlik Kolları tarafından düzenlenen şölende konuşan Başbakan Tansu Çiller, uygarlığa, aydınlığa, inancına ve kitabına bağlı olan "Türklüğü çağa taşımanın" asrın hedefi olduğunu söyledi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da yapılan MHP Kadın Komisyonları toplantısında yaptığı konuşmada, parti olarak programlarının temelinde insan haklarına saygı göstermek bulunduğunu belirterek, "Türkiye'miz genel seçimlere hazırlanmaktadır. MHP, bu seçimlere hiçbir siyasi parti ile ittifak yapmaksızın tek başına katılacaktır" dedi.

7- Basın Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada; Akşam, Milliyet, Hürriyet, Sabah, Meydan ve Posta gazetelerinin kusurlu bulunduğu ve basında uzlaşma bildirisini ihlal ettikleri belirtildi.

8-16 Kasım 1995 gece yarısı yürürlüğe giren Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetlerin Azaltılması Anlaşması (AKKA)'nın Kuzey Kafkasya'yı içeren, güney kanadında indirimlere gidilmesini öngören maddelerini Rusya'nın ihlal etmesi konusunda, Türkiye'nin Viyana'daki AKKA Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ali Hikmet Alp Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Alp, indirim yükümlülüklerinin yerine getirilmesi gereken son tarih olan 17 Kasım'da Viya-na'da yapılan toplantıda Rusya'nın kanatlardaki silah tavanlarını büyük sayılarla ihlal ettiğinin ortaya çıktığını bildirdi.

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetlerin Azaltılması Anlaşması'nın (AKKA) özünde sapmaya gitmeden, Türkiye'nin, kuvvet indiriminin ve silah imhasının kanat bölgelerinde anlaşma ölçülerine "en yakın" biçimde uygulanmasını takip edeceğini kaydetti. Baykal, anlaşmanın genel hatlarında bir değişiklik yapılmadan, kanatlarda "esneklik" yapılabileceğini bildirdi.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, AKKA'nın genel ve bölgesel silah sınırlamalarının yürürlüğe girişi dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Rusya'nın, Doğu ile Batı arasında imzalanan bu önemli antlaşmaya tam olarak uymasını istedi.

9- Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Muhammed Şakirbey görevinden istifa etti.

19 KASIM 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, eksik, demokratik olmayan ve katılımı düşük bir seçimin Türkiye'ye faydadan çok zarar getireceğini ileri sürdü.

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin Seçim Yasa-sı'nın bazı maddelerini iptal etmesinin ardından DYP, ANAP ve RP'nin yeni düzenleme konusunda arayışa girmesini "hile" olarak nitelendirerek "Hileyi reddederiz. Oldu bitliyi hazmetmeyiz" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Anayasa Mahkemesi'nin Seçim Yasası ile ilgili kararı geciktirdiği yolundaki eleştiriler üzerine Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

4- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen, Avrupa Türk Akademisyenler Birliği'nin (EATA) Ankara'da düzenlediği "Avrupa-Türkiye ilişkilerinde Yeni Bir Çağ için Karşılıklı Anlayışın Teşviki" konulu konferansa katıldı.

Öymen yaptığı konuşmada, ilk defa Avrupa Birliği'ne tam üye olmayan bir ülkenin, gümrük birliğine gittiğini anımsatarak, Türkiye'nin Avrupa'ya yöneliş süreci konusunda açıklamalarda bulundu. Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet felsefesinin, çağın en ileri devlet felsefesi olduğunu vurgulayan Öymen, bu felsefenin çok partili, demokratik ve laik devlet düzeni haline geldiğini belirtti.

Avrupa Birliği Türkiye Temsilcisi Michael Lake ise yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Akdeniz ülkelerine, demokratik, laik ve istikrar ülkesi olarak model olacağını söyledi.

Avrupa-Türk ilişkileri Merkezi Başkanı Jean Pirlot da Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye pek çok konuda önyargılı ve yanlış algılamalarla yaklaştığını belirterek, "Türkiye'nin Avrupa ile olan ilişkilerinde kültürel uzantıları iyi gözetmek ve buna göre değerlendirmek lazım" dedi.

5- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin gümrük birliği sürecine uyum sağlayamayacağını düşünmenin "eksik ve yanlış" olduğunu belirtti.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kul Ankara'da yaptığı açıklamada, Başbakanlığa sunulan ve eski hükümlülerin istihdamında etkin-

lik sağlanabilmesinde karşılaşılan güçlüklerin ortadan kaldırılmasını amaçlayan tüzük tasarısının, günün gereksinimlerine ve değişen koşullara uygun olarak düzenlendiğini bildirdi.

7- Kültür Bakanı Fikri Sağlar Konya'daki llkezgi Kitabevi'nin kundaklanması ile ilgili olarak Ankara'da bir açıklama yaptı. Sağlar, kendilerinden farklı düşünenlere baskı ve şiddet uygulamayı bir yöntem olarak benimseyenleri şiddetle kınadığını belirtti.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul'da, iSKi tarafından yaptırılan Istranca Projesi'nin üçüncü aşaması olan Büyükdere Barajı'nın hizmete alınması törenine katıldı. Erbakan yaptığı konuşmada, Anayasa Mah-kemesi'nin iptal kararının seçimi aksatmayacağını, boşluğun bir kanunla doldurulacağını belirterek, RP'nin iktidara gelmesinin, "burjuva partilerinin" iktidara gelmesine benzemeyeceğini söyledi.

9- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin il başkanları ile Genel Merkez'de düzenlediği toplantıda, DYP ile seçim ittifakının, her iki partide yaşanan sıkıntı ve görüşmelerde bir uzlaşmaya varılamaması sebebiyle yapılamadığını belirtti.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi kararının dolaylı yoldan ihlal edilmesi halinde tekrar Anayasa Mahkemesi'ne başvurunun söz konusu olacağını söyledi. Ecevit, partilerin Anayasa Mahkemesi kararına aykırı bir iş yapmamaları için Yüksek Seçim Kurulu'nun bir an önce tutumunu açıklaması gerektiğini vurgulayarak, iki turlu seçim sisteminin yeniden gündeme getirileceğine dikkat çekti. Ecevit, "Bölge barajını reddeden, Anayasa'ya aykırı bulan Anayasa mahkemesi her halde iki turlu seçim sistemini hiç kabul etmez" dedi.

11- ANAP Genel Başkan Yardımcısı imren Aykut, Başkanlık Divan toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, 24 Aralık'ta erken seçime gidilmesinin zorunlu olduğunu belirterek, seçimin Anayasa Mahkemesi'nin kararı da dikkate alınarak mevcut yasayla yapılması gerektiğini söyledi.

12- Adana'nın Pozantı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 13 kişi öldü, 29 kişi de yaralandı.

13- Filistin Lideri Yaser Arafat, İsrail'den Filistin Özerk Yönetimi'ne geçen Batı Şeria'nm Cenin kasabasına ilk kez giderek halka hitaben bir konuş-

ma yaptı. Arafat konuşmasında, birlik ve bereberlik çağrısında bulundu.

14- Pakistan'ın başkenti Islamabad'daki Mısır Büyükelçiliğine düzenlenen bombalı intihar saldırısında 15 kişinin öldüğü, 59 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15- Sri Lanka'da hükümete bağlı güçlerin, ayrılıkçı Tamil gerillalarının denetimindeki Jaffna'ya girmesi sonucu 88 kişinin öldüğü bildirildi.

20 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel beraberinde Genelkurmay Başkanı ismail Karadayı ve Milli Savunma Bakanı Vefa Tanır olmak üzere Van'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, Üzümlü Sınır Karakolu'nda görevli subay ve erlere hitap ederek, PKK'ya karşı verdikleri mücadele için teşekkür etti ve "Türkiye üzerinde kimse yanlış hesap yapmasın" dedi.

2- Partisine katılımlarla ilgili TBMM grup salonunda düzenlenen törende konuşan Başbakan Tansu Çiller, "Anayasa Mahkemesi seçimlerle ilgili bazı maddeleri iptal etti. Ancak 24 Aralık'ta seçim olacaktır. Seçimlerden kaçmak mümkün değildir" dedi. Başbakan Çiller, DYP'nin siyasi çizgisinden ödün vermediğini savundu.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye Genç işadamları Dernekleri Yüksek Konseyi (TÜGlK) heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, seçimlerin, milli iradenin TBMM'ye yansımasını sağlayacak kanun değişiklikleri tamamlandıktan sonra uygun bir tarihte yapılmasının sağlanması için, TBMM'deki bütün partilerin uzlaşması gerektiğini söyledi.

TÜGlK Başkanı Mustafa Atmaca da seçimlerin geriye bırakılmasının ekonomik dengeleri alt üst edeceğini belirtti.

4- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, DYP'nin, diğer partilerle anlaşarak seçim sisteminde partisinin onaylamadığı bir değişikliğe gitmesi durumunda yeni hükümet kurulması gerekeceğini belirtti.

5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Nihat Yavuz yaptığı açıklamada, milletvekili aday listelerinin bildirim süresi için TBMM'den çıkacak yasayı seçim takvimine uyarlayacaklarını söyledi.

Yavuz, "Bildirim süresini TBMM'de alınacak karar doğrultusunda, 5,6 gün kaydıracağız. Son başvuru tarihi 26 veya 27 Kasım olabilir. Ancak bu durum seçim tarihini etkilemeyecek. Bir arıza çıkmazsa seçim 24 Aralık'ta yapılacak" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM Anayasa Komisyonu'nda, Yüksek Seçim Kurulu'na aday bildirme süresinin 5 gün uzatılmasına ilişkin yasa önerisi görüşülürken yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı yayımlanmadan sistem konusuna girilmemesi, sadece 5 gün-

lük uzatma kararı alınmasını istedi. Ecevit, "Zamanla yarış halindeyiz. Henüz gerekçeli kararı kimse görmedi. Gerekçeye göre bir tablo ortaya çıkabilir" dedi.

7- TBMM Başkan Vekili ve CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç partisinden istifa ederek, daha önce CHP'den ayrılan Siirt Milletvekili Erdal Koyuncu ve Diyarbakır Milletvekili Salih Sümer ile birlikte DYP'ye geçti.

8- Antalya'nın Alanya ilçesinde şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sel baskınında 4 kişinin öldüğü, 4 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 43 kişi de yaralandı.

10- Polonya'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunu, eski komünist aday Aleksander Kwasniewski kazandı. Polonya'nın resmi haber ajansı PAP'ın verdiği bilgiye göre, Kwasniewski, oyların yüzde 51.72'sini alırken, şimdiki Devlet Başkanı Lech Walesa yüzde 48.28 oy alabildi.

11- Afganistan'ın başkenti Kabil'de aşırı dinci öğrencilerin oluşturduğu Taleban hareketi tarafından düzenlenen bombalı saldırıda, 8 sivilin öldüğü, 16 sivilin de yaralandığı bildirildi.

21 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yüksek Öğretim Kurulu'nca gösterilen adaylar arasından, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü'ne, Prof.Dr. Süleyman Sağlam'ı, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'ne ise Prof.Dr. Abdurrahman Kut-lu'yu atadı.

2- Başbakan Tansu Çiller, gümrük birliği konusunda görüşmelerde bulunmak üzere ingiltere'ye hareketinden önce Ankara'da yaptığı açıklamada, gümrük birliği oylamasında özellikle ingiliz işçi Partisi parlamenterlerinin tavırlarının sonuç üzerinde önemli bir etkisi olacağını belirterek, temaslarında Türkiye'nin görüş ve beklentilerini ileteceğini bildirdi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal Bonn'a hareketinden önce Esenboğa Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Birliği'nin beş önemli üyesinin dışişleri bakanları ile yapacağı görüşmede, Kafkaslar konusunda meslekdaşlarına bilgi vereceğini söyledi. Baykal, 13 Aralık tarihi yaklaştıkça, gümrük birliği için Avrupa'dan olumlu sinyaller almaya devam ettiklerini belirterek, toplantılarda, gümrük birliğinin yanında AKKA, Bosna-Hersek ve terörle mücadele konularının da görüşüleceğini söyledi.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) erken genel seçimlerle ilgili bir toplantı yaptı. YSK Başkanı Nihat Yavuz gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi kararı dikkate alınarak yasal boşlukların doldurulduğunu ve ek bir yasal düzenleme yapılmazsa dahi seçimlerin 24 Aralık'ta yapılabileceğini belirtti. Yavuz, bağımsız adaylar için tanınan sürenin, siyasi partilerin aday listelerini vermeleri için tanınan son güne kadar uzatıldığını söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) aday listelerinin teslim edilme süresinin 5 gün uzatılmasına ilişkin yasa önerisi kabul edildi.

6- Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan Anayasa Mahke-mesi'nin gerekçeli kararında "Anayasa'nın 80. maddesinde TBMM üyelerinin seçildikleri bölgeyi ya da kendilerini seçenleri değil, tüm milleti temsil edeceği açıklığı bulunduğu" belirtildi. Kararda, bölge barajlarmin iptali gerekçesinde ise "az oyla çok temsilci elde edildiğini, böylece sağladığı fazla milletvekilleriyle aşırı temsil durumunu getiren sistemin, Anayasa'nın temsilde adalet ilkesiyle bağdaşmayacağı" belirtildi.

7- CHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mümtaz Soysal ile Amasya Milletvekili Tahir Köse partilerinden istifa ederek DSP'ye geçti.

8- ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, ABD'nin Ohio eyaletinde 21 gündür devam eden görüşmelerin sonunda, Boşnak, Sırp ve Hırvat taraflarının "kapsamlı bir barış anlaşması üzerinde anlaştıklarını" bildirdi.

22 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da toplanan "Türkiye'de Ortapedi Tekniği Hizmetlerine Bakış Kongresi" dolayısıyla, Türkiye Konfederasyonu Genel Başkanı Faruk Öztimur'a bir mesaj gönderdi.

Demirel mesajında, "Bir ülkedeki toplumsal dayanışma gücünün en önemli göstergesi, o toplumun özürlü bireylerine sahip çıkma gayretlerinin ulaştığı boyuttur" dedi.

2- 24 Aralık seçimlerinde bölge barajlarının yüzde 10 olmasını öngören kanun teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

3- Başbakan Tansu Çiller ingiltere'de Başbakan John Majör ile görüştü, ingiltere Dışişleri Bakanı Malcom Rifkind ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı

Büyükelçi Onur Öymen'in de katıldığı görüşme sonrasında iki başbakan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Çiller, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesinin, ülkenin yanı sıra Avrupa Birliği'ne de yararlı olacağına inandığını söyledi, ingiltere Başbakanı John Majör ise bu konudaki desteklerini teyit ettiklerini ifade etti.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal Almanya'da, Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ile bir görüşme yaptı. Kinkel toplantı sonrası yaptığı açıklamada, görüşmede Türkiye'nin PKK ile mücadelesi ve genel olarak terör konusunun gündeme geldiğini belirterek, "Türkiye'ye terörle mücadelesinde destek veriyoruz" dedi.

5- Avrupa Parlamentosu (AP) Dış ilişkiler Komisyonu, Türkiye'nin gümrük birliğine üyeliği ile ilgili oylamanın 11 Aralık Pazartesi günü Stras-bourg'da yapılmasını kararlaştırdı.

6- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke yaptığı açıklamada, Bosna Barış Anlaşması'na uyulmaması durumunda bölgeye kesinlikle ABD askerinin gönderilmeyeceğini belirtti.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi'nin oybirliğiyle aldığı bir kararla, Sırbistan ve Karadağ'a uygulanan ekonomik ambargonun askıya alındığı bildirildi.

7- Hükümeti kurma çalışmalarını tamamlayan İsrail Başbakanı Şimon Peres'in yeni kabine listesi Parlamento'da onaylandı. Peres, yaptığı konuşmada, hükümetinin, barış için çalışmaları aynı kararlılıkla sürdüreceğini açıkladı.

8- Rusya Devlet Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya Federasyonu yapısı içerisinde, Çeçenistan'a özel statü verilmesi fikrinin destekleneceği bildirildi. Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin Çeçenistan Hükü-meti'nin Başbakanı Doku Zavgayev ile yaptığı görüşmeden sonra, Cahar Dudayev'in işlediği suçlara ortak olanlar hariç olmak üzere, Rusya'ya karşı olan ayrılıkçılar için af çıkarılması önerisini desteklediğini açıkladı.

23 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi konuğu olarak Türkiye'ye bir günlük çalışma ziyaretinde bulunan Romanya Cumhurbaşkanı lon lliescu ile İstanbul'da ortak bir basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Demirel konuşmasında, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesinden sonra Romanya ile serbest ticaret anlaşması imzalanacağını vurguladı, lliescu da, Türkiye'nin Romanya'da, telekomünikasyon ve altyapı yatırımları yapmasını beklediklerini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Milliyet gazetesi yazarlarını Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede, 24 Aralık'ta yapılacak seçimleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Demirel, halkın ümitli olduğunu belirterek, "Bir toplum büyüyorsa ve hürse çoğunluk aldanmaz" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, Seçim Yasası ile ilgili tartışmalar konusunda da, rahatsız edici bir durumun olmadığını, Türkiye'nin her seçime ayrı bir yasa ile gittiğini söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller ingiltere'ye yaptığı ziyareti tamamlayarak yurda döndü.

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Terörle Mücadele Yasası'nın 8 ve 13'üncü maddelerinde yapılan değişiklik sonucu 123 kişinin tahliye edildiği bildirildi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda 24 Aralık'ta yapılacak seçimlerde seçim çevresi barajının yüzde 10 olarak uygulanmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi. Genel Kurul'da ayrıca, uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesine ilişkin uluslararası anlaşmanın kabulü hakkındaki yasa tasarısı da benimsendi.

6- CHP Grup Başkan Vekili Mehmet Kerimoğlu ve Hilmi Yükselen partilerinden istifa etti.

7- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Fransa, italya, ingiltere ve ispanya dışişleri bakanlarının katıldığı altılı toplantılar sırasında Bonn'da yaptığı açıklamada, terörizm ile mücadelede Türkiye'nin kararlı olduğunu vurgulayarak "Türkiye hiçbir terörist örgüt ile doğrudan ya da dolaylı olarak temas kurmaz. Ancak mücadele edilir" dedi. Baykal, bu mücadelenin Avrupa Birliği ile gümrük birliğine geçişe engel teşkil etmeyeceğini de söyledi.

8- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, Bosna-Hersek'te barış anlaşmasının imzalanmasından sonra bu ülkeye uygulanan silah ambargosunu kaldırdığı bildirildi.

9- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç Saraybosna'da yaptığı açıklamada, savaşın sona erdiğini, ancak Sırpların varılan anlaşmaya uymaması durumunda Bosna Hükümeti'nin yeniden savaşa girmekten kaçınmayacağını söyledi.

24 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, öğretmenlerin, görevlerini en verimli biçimde yürütmeleri için maddi sıkıntılardan kurtarılması gerektiğini bildirdi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, barajlı d'Hondt sistemi korunarak yeniden düzenlenen Seçim Yasası'nı onayladı. Yüzde 10'luk çevre barajı öngören madde için de Anayasa Mahkemesi'ne iptal istemiyle başvuruda bulundu.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal İstanbul'da başlayan Avrupa Birliği-Türk Gazeteciler Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Avrupa'nın kimliğinin demokratik ve laik olduğunu, bu durumun Müslüman Türkiye'nin entegrasyonu ile etkilenmeyecek konumda bulunduğunu söyledi.

4- CHP Gaziantep Milletvekili Bahattin Alagöz ve Kırşehir Milletvekili Sabri Yavuz ile ANAP İstanbul Milletvekili Timur Demir partilerinden istifa ettiler

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta Bosna benzeri dayatmalı bir anlaşmanın kan akmasına sebep olacağını belirtti.

6- Türkiye'de temaslarda bulunan ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı William A.Owens, Amerikan Basın ve Kültür Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, temaslarında özellikle Çekiç Güç, AKKA, Bosna'daki askeri işbirliği ve ABD'nin Türkiye'ye yapacağı askeri teknoloji yardımı konusunda görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

7- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, 12 Kasım'da yapılan seçimlerden sonra ilk defa toplanan Azerbaycan Milli Meclisi'nde yaptığı konuşmada, seçimlere katılımın yüzde 86 olduğu, Anayasa'nın katılanların yüzde 91.9'unun onayıyla kabul edildiğini belirtti ve "Azerbaycan 4 yıl önce istiklaline kavuştu. Bu seçimle gelen Anayasa, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü belirleyen Anayasa'dır" dedi.

25 KASIM 1995

1- Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 73. yıldönümü törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin bir bütün olduğunu ve bütün kalacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, "Demokratik-laik Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır. Bunun teminatı, birliğimiz ve beraberliğimizdir" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, Edirne Valiliği'ni ziyareti sırasında da, gazetecilerin yeni Seçim Yasası ile ilgili sorularını yanıtladı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, YDH Genel Başkanı Cem Boy-ner'i ziyaret etti. iki partinin seçim ittifakının konuşulduğu görüşmeden sonra bir açıklama yapan Yılmaz, ANAP'la YDH'nin ülke meselelerine bakışta büyük benzerlikler bulunduğunu belirterek, "iki parti arasındaki işbirliği yalnız ittifakla olmaz. Seçim süresince ve seçimlerden sonra da işbirliği olanaklarını arayacağız" dedi.

Boyner de açıklamasında, YDH'nin kimliğini ve siyasi tercihlerini hem kampanya boyunca, hem de daha sonra koruyabilmesinin kendileri için büyük önem taşıdığını belirterek, ittifak yapmaları durumunda bu önceliklerini gerçekleştirmelerinin mümkün olamayacağını söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Seçim Yasası'ndaki iller barajının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruyu Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Özden, Cumhurbaşkam'nın başvurusunun, daha önce alınan kararla ilişkilendi-rilemeyeceğini belirterek, "Her dosya, her başvuru, kendine özgüdür. Eski karara bağlı kalmamız şart değildir" dedi.

4- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Erdek Açıkhava Müzesi'nden çalınan Tor-so ile izmir Müze Müdürlüğü bahçesinden çalınan Kadın Heykeli'nin ingiltere'den Türkiye'ye getirilmesi nedeniyle dün İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Sağlar, Türk ulusunun Atatürk'ün önderliğinde verdiği Ulusal Kurtuluş Savaşı ile birçok mazlum ulusun bağımsızlıklarını kazanmasına öncülük ettiğini anımsatarak, bugün bir "kültür devleti." olarak aynı mücadeleyi kültür emperyalizmine karşı yürüttüğünü; verdiği bu örnek savaşımla kültür eserleri yağmalanan ülkelere liderlik yaptığını belirtti.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Cem Kozlu, Milliyet gazetesinin "Pazar Sohbeti" köşesinde siyasi konulardaki soruları yanıtladı.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Sümer Oral, partisinden istifa etti.

7- CHP İstanbul Milletvekili İsmail Cem, Adana Milletvekili ibrahim Özdiş ve Tokat Milletvekili Güler ileri partilerinden istifa etti.

8- Hatay Valiliği'nden yapılan açıklamada, bir grup PKK militanının Suriye sınırından geçerek devriye görevi yapan bir zırhlı araca roketle saldırdıkları, güveniik kuvvetlerinin karşılık vermesi sonucu çıkan çatışmada da PKK militanlarının çok sayıda kayıp vererek Suriye tarafına kaçtıkları bildirildi. Çatışmada 2 er yaralandı.

Öte yandan Şırnak, Siirt ve Tunceli'nin kırsal kesimlerinde düzenlenen operasyonlarda, 6 terörist ölü ele geçirildi.

9- irlanda'da 58 yıldır yürürlükte olan Anayasa'daki boşanma maddesiyle ilgili olarak dün yapılan referandumda, boşanmanın yasallaştırılması yönünde karar çıktı.

10- Kazakistan'ın Karagandı eyaletindeki bir maden ocağında meydana gelen göçükte 13 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

11- Sri Lanka'da ordu birlikleri ile Tamil gerillaları arasında şiddetlenen çatışmalarda 84 kişinin öldüğü bildirildi.

26 KASIM 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz DYP'li 10 milletvekilinin partisine katılmaları nedeniyle Genel Merkez'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, DYP içerisinde kendi ilkelerine bağlı kaldığı, taviz vermediği için parti yönetimine ters düşen ve çirkinliklere karşı çıkan bütün DYP'lilere ANAP'a katılma çağrısında bulundu. Yılmaz, "24 Aralık seçimleri, merkez sağdaki bir partiyle diğer bir merkez sağ partinin yarıştığı son seçim olacaktır" dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, Akdeniz-Av-rupa Konferansı'na katılmak için Barcelona'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, konferansın, AB ile Akdeniz ülkeleri arasındaki ilişkileri geliştirecek kalıcı bir kurumsal çerçeve oluşturma amacı bulunduğuna işaret ederek, "böyle bir kurumsal çerçevenin, AB'nin dış politika amaçlarına hizmet ettiği kadar, Akdeniz ülkeleriyle AB arasında barışın, güvenliğin ve umut edilebilir ki, ekonomik gelişmenin, refahın ilerlemesine yardımcı olması da beklenebilir" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, yasadışı bölücü PKK teröristlerinin dün Suriye topraklarından sızarak Hatay bölgesinde güvenlik güçleri ile çatışmaya girmeleri üzerine, Suriye'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı bakanlığa çağrılarak, Suriye protesto edildi. Ayrıca Masla-hatgüzar'a, Suriye'nin PKK terörüne karşı tedbir almamasının, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine engel oluşturmaya devam ettiği hatırlatıldı. Açıklamada, meydana gelen olayın faili PKK'lıların yakalanarak Türkiye'ye iade edilmesinin istendiği de belirtildi.

4- işçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisine katılmalar nedeniyle izmir'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de insanlar arasında uçurumlar yaratıldığını ve solda iki çizginin belirginleştiğini söyledi.

5- CHP Adana Milletvekili Timurçin Savaş ve Muhammet Kaymak, Sivas Milletvekili Azimet Köylüoğlu, Kars Milletvekili Zeki Naci Tarhan, Amasya Milletvekili Cemalettin Gürbüz, Malatya Milletvekili Mustafa Yılmaz ve İstanbul Milletvekili ibrahim Gürsoy partilerinden istifa etti.

6-lstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkanı Atalay Şahinoğlu Karadeniz Genç iş Adamları Derneği'nin toplantısında yaptığı konuşmada, isa-

damlarının yatırım yaparken çok iyi planlamada bulunması gerektiğini belirterek, geçmişte pek çok yatırımcının, teşvik aşamasında devletin taahhüt ettiği desteği vermediği için yüksek faizle aldığı krediler yüzünden zor durumda kaldığını söyledi.

7- ABD Savunma Bakanı William Perry, Dayton'da parafe edilen Bosna Barış Anlaşması'nın ABD'nin değerleri ve ulusal çıkarlarına uygun olduğunu belirterek, Bosna'da barışın sağlanamaması halinde savaşın Türkiye ve Yunanistan'a yayılabileceğini söyledi.

8- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, ABD'nin Ohio eyaletinin Dayton kentinde, Bosna'da barışı sağlamaya yönelik anlaşmanın taraflarca parafe edilmesine karşılık, anlaşmanın Saraybosna ile ilgili bölümünün yeniden ele alınmasını ya da kente yeni bir statü verilmesini istedi.

Karadziç, BBC televizyonuna verdiği demeçte ise Saraybosna Sırplarının "Müslüman otoritesini" kabul etmediklerini belirterek "Barış anlaşmasını bütünü ile kabul ettik, ancak anlaşmanın bazı maddelerinin çözüm getirmediğini görüyoruz. En kötüsü de Saraybosna ile ilgili çözüm" dedi.

9- Afganistan'daki aşırı dinci öğrenci hareketi Taleban'a bağlı güçlerin başkent Kabil'in merkezine düzenledikleri hava saldırısında 39 kişinin öldüğü, 140 kişinin de yaralandığı bildirildi.

27 KASIM I995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul Sanayi Odası'nın 43. yıldönümünde yaptığı konuşmada, sanayiciden, hiçbir şarta bağlamadan daha fazla üretim, yatırım ve ihracat yapmalarını isteyerek "1996'ya girerken Türkiye'yi önemli şeyler bekliyor. Öncelikle genel seçim yapılacak. Bu seçimlere katılım ne kadar yoğun olursa, sonraki yıllarda arayışlar o kadar az olacaktır" dedi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, yeni Seçim Kanunu ile getirilen yüzde 10'luk çevre barajının önceki iptal davasıyla konu benzerliği olmakla birlikte mahkemenin "ilkesel" kararlar almadığını belirterek "Kararlar, dosyası ve olayına özgüdür. Önceki kararların içtihadi ağırlığı vardır. Ama mutlaka onlara bağlı kalınacağı da söylenemez" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El-Şara'nın, PKK'nın terörist faaliyetlerini "direniş hareketi" yönünden nitelendirmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek "ilişkilerin iyi olması ve gelişmesi için Şam'ın teröre yönelik tutumunu yeniden gözden geçirmesi şart" dedi.

4- CHP Adıyaman Milletvekili Celal Kürkoğlu, ANAP Bitlis Milletvekili Edip Safter Gaydalı ve Sakarya Milletvekili Mustafa Kılıçarslan ile DYP Samsun Milletvekili llyas Aktaş, Manisa Milttevekili Ümit Canuyar, izmir Milletvekili Mehmet Özkan, BBP Kahramanmaraş Milletvekili Saffet Topaktaş partilerinden istifa etti.

5- Siyasi partiler 24 Aralık'ta yapılacak erken genel seçimi için gösterecekleri milletvekili adaylarının listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na verdi.

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) TRT'nin 30 Ekim'de yayımladığı "Ulusa Sesleniş" programının 3984 sayılı Özel Radyo ve Televizyon Yasası'nın aynı fıkrasının ikinci kez ihlal edilmesini gerekçe göstererek TRT Genel Müdürü Tayfun Akgüner ve yönetim kurulu üyelerinin görevlerinin sona erdirilmesine karar verdi.

7- Ses sanatçısı Abdullah Yüce geçirdiği kalp krizi sonucu İstanbul'da vefat etti.

8- Avrupa Birliği (AB) ile Akdeniz bölgesi arasında siyasi, güvenlik, eko-

nomik ve çevre konularında işbirliğini geliştirmek amacıyla düzenlenen Avrupa Birliği-Akdeniz Konferansı ispanya'nın Barselona kentinde başladı, iki gün sürecek konferansa AB üyesi 15 ülke ve Libya ile Arnavutluk'un dışında Akdeniz'e kıyısı bulunan 12 ülkenin dışişleri bakanları katılıyor. Konferansta Türkiye'yi Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal temsil ediyor.

28 KASIM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da, Harran Üniversitesi Mimari Proje Yarışması'nda derece alan yapıtlardan oluşan serginin açılışında yaptığı konuşmada, Atatürk'ün miras bıraktığı iki şeyden birinin bilim, diğerinin de akıl olduğunu belirterek, bilimin kaynağının da üniversiteler olduğunu söyledi.

2- 97 milletvekili, TBMM Başkanı ismet Sezgin'e yazılı başvuruda bulunarak, Meclis'in 6 Aralık'ta olağanüstü toplantıya çağrılmasını istedi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Doğu ve Gü-neydoğu'da yapılan operasyonlarda 4 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.

4- Başbakan Tansu Çiller bir günlük resmi ziyarette bulunmak üzere Saraybosna'ya gitti.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç ile görüşen Başbakan Çiller yaptığı açıklamada, "Barış Anlaşması'nın Bosna'da bir barış ve gelişme döneminin başlangıcı olmasını dileyerek, Türkiye'nin, Bosna'nın yeniden inşası için yardıma hazır olduğunu" söyledi.

5- ispanya'nın Barcelona şehrinde yapılan Avrupa Birliği-Akdeniz bölgesi arasında siyasi, güvenlik, ekonomik ve çevre konularında işbirliğini geliştirmek amacıyla düzenlenen konferans sona erdi. Konferansta, Akdeniz bölgesinde güvenlik, ekonomi ve kültür alanlarında işbirliğinin arttırılmasına yönelik kararlar alındı.

Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Bay-kal çeşitli ülkelerin dışişleri bakanları ile yaptığı ikili görüşmelerde öncelikle gümrük birliği konusunun gündeme geldiğini söyledi.

Baykal, Akdeniz Konferansı dönüşünde Esenboğa Havalimam'nda düzenlediği basın toplantısında, irlanda Dışişleri Bakanı'nın KKTC'yi ziyaret edeceğini belirterek, Kıbrıs'ta barışın sağlanması için ABD'nin baskı yaptığı savlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

6- NATO savunma bakanları Belçika'nın başkenti Brüksel'de biraraya geldi. Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Pavel Graçev'in de katıldığı toplantıda, Avrupa Konvansiyonel Kuvvet Anlaşması (AKKA) ve Rusya'nın bu anlaşmadan kaynaklanan yükümlülüklerini gereği gibi yerine getirmemesi konusunun görüşüldüğü bildirildi.

Milli Savunma Bakanı Vefa Tanır toplantı sırasında yaptığı konuşmada, "Balkanlarda güvenlik ve istikrarın tesisinin Avrupa ve Kafkaslarda ortaya çıkan güvenlik ortamı ile yakından bağlantılı olduğunu" söyledi.

7- ABD Başkanı Bill Clinton halka hitaben yaptığı televizyon konuşmasında, Bosna'daki, BM Koruma Gücü'nün (UNPROFOR) yerini alacak olan NATO komutasındaki uluslararası askeri kuvvete Amerikan askeri gönderilmesinin gerekliliğini belirterek "Bosna'ya savaş için değil, barışın uygulanması için gidiyoruz" dedi.

29 KASIM 1995

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, son siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Baykal, Türkiye'de siyasetin bozulduğunu belirterek, "Bu seçim tüm liderlerin umutsuzluk yarışıdır. Ben, CHP'yi bunların tümünün dışında tutuyorum" dedi. Baykal, siyasi partilerin, medya arasındaki yarışın oyuncağı ve piyonu haline getirildiğini, bugün Türkiye'de halksız siyaset yapıldığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'taki sorunun Bosna-Hersek'te yaşanan olaylardan farklı olduğunu belirterek, Kıbrıs'ta 20 yıldır barış ortamının sürdüğünü söyledi ve adada çözümün adil ve kalıcı olması gerektiğini bildirdi. Akbel ayrıca, sözde Kürt Parlamentosu Başkanı Yaşar Kaya'nın da katıldığı ERNK toplantısının Barcelona'da yapılmasından dolayı ispanya'nın uyarıldığını söyledi.

3- Kültür Bakanı Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, kültürel doğal değerlerin korunması gerektiğini belirterek, bu amaçla gerekli önlemlerin alınmasının şart olduğunu söyledi. Sağlar, "Kültürümüzü koruma bilinci yaygınlaştırılmalıdır. Koruma kurulları, koruma etkinliklerinde bir tür yargı görevi yapmaktır. Ama koruma kurullarının yaptırıcı gücü yok. Bunun yasal anlamda çözülmesi gerekir" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, son siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Ecevit, 24 Aralık sonrası uygulanacak ekonomik programı hazırlamaya başladıklarını belirterek, "iki aşamalı düşünüyoruz. Biri, kısa vadeli kriz programı olacak; ikincisi, bununla çelişmeyecek bir orta ve uzun vadeli program" dedi. Ecevit, geçen seçimlerde aday bulma sıkıntısı çeken DSP'nin, bu seçimlerde başvurulara yer bulmakta zorlandığını söyledi.

5- Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 yıldır süren ilkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Sandığı (ILKSAN) davasını karara bağladı. 25 sanık hakkında 2-9 yıl arasında hapis cezaları verildi.

6- Ankara Bölge idare Mahkemesi, Kanal 6 Televizyonu'nun kapatılmasına ilişkin RTÜK'ün verdiği kararla ilgili yürütmenin durdurulması istemini reddetti. Kanal 6 televizyonunun karar gereği yayını durduruldu.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda, güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 18 terörist öldü. Diyarbakır ve İstanbul'da toplam 24 örgüt mensubu yakalandı.

8- NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarının katıldığı, yıllık olağan Savunma Planlama Komitesi (DPC) toplantıları Brüksel'de başladı. Rusya Federasyonu Savunma Bakanı General Pavel Graçev'in katılımı çerçevesinde gerçekleşen toplantıda, AKKA ve Rusya'nın bu anlaşmadan kaynaklanan yükümlülüklerini gereği gibi yerine getirmemesi gündeme geldi. Graçev konuşmasında, "AKKA'nın önemli bir güvenlik unsuru olduğu, Rusya'nın Kaf-kaslar'dan geri çekmediği kuvvetlerinin ve silahlarının boyutlarının çok önemli ve etkili olmadığını" söyledi.

9- ingiltere Başbakanı John Majör ile irlanda Başbakanı John Bruton, Kuzey irlanda için yeni barış girişimi başlatma kararlarını, Londra'da yapılan ortak basın toplantısında açıkladı.

30 ARALIK 1995

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında Ankara'da toplandı. MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, "Türkiye'nin milli güvenliğini doğrudan ilgilendiren dış gelişmeler ile dünya genelinde ve bölgemizde barış ve istikrarı etkileyen önemli olaylar gözden geçirilmiş ve değerlendirilmiştir" denildi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal Ankara'da partisince düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bazı milletvekillerinin 24 Aralık seçimlerinin iptal edilmesi amacıyla Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırmasını eleştirerek "ibret sahneleri yaşanıyor. Partiler de küskün milletvekillerine destek veriyor. Bu da siyasete yeni ve ağır bir darbedir" dedi. Saykal ayrıca partisinden milletvekili adayı olacakları basına tanıttı.

3- MHP küçük kurultayı Ankara'da toplandı. Kurultayda konuşan Genel Başkan Alparslan Türkeş, erken genel seçimlerde MHP'den aday olanları tanıttı ve parti fikirlerini açıkladı.

4- Türk-İş Başkanlar Kurulu, 5-10 Aralık tarihlerinde yapılacak genel kurula yönelik hazırlıklarını değerlendirmek üzere toplandı. Genel Başkan Bayram Meral toplantıyı açış konuşmasında, 24 Aralık seçimleri sonucu oluşacak Parlamento'nun, ülke sorunlarına çözüm bulabilmesi için ciddi tavırlar göstermesi gerektiğini söyledi.

5- Hak-İş Konfederasyonu 8. Olağan Genel Kurulu Ankara'da başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kul kurulda yaptığı konuşmada, Türkiye'de çalışma yaşamının son dört yıl içinde uluslararası düzeye çıkarılması için önemli adımlar atıldığını belirterek, sendikacıların politikaya girmelerinin zorunlu olduğunu söyledi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise konuşmasında, Türkiye'yi bugüne kadar yöneten siyasi kadroların 22 milyon işgücünden 10 milyonunu işsiz bıraktığını ileri sürerek son bir yılda çeşitli işyerlerinin kapanmasıyla 1 milyondan fazla kişinin işsiz kaldığını söyledi.

YDH Genel Başkanı Cem Boyner de yaptığı konuşmada gerçek sendikacılığın özel sektör ile yapılan sendikacılık olduğunu kaydetti.

6- ABD Başkanı Bill Clinton ingiltere ziyaretinden sonra Kuzey irlanda'ya geçerek bu ülkeyi ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu.