06.12.1995
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 1995

1 ARALIK 1995

1- TBMM Başkanı ismet Sezgin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin iptali için olağanüstü toplantı isteyen milletvekillerinin istemini dikkate alarak Meclis'i 4 Aralık Pazartesi günü toplantıya çağırdığını bildirdi. Sezgin, açıklamasında Anayasa ve TBMM Içtüzüğü'nün Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılmasıyla ilgili hükümlerinin herhangi bir yoruma meydan vermeyecek kadar açık olduğuna dikkat çekti.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Ankara'da yaptığı açıklamada, 4138 sayılı "Milletvekili Seçimi Yasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa"nın 3. maddesi ile getirilen ve Milletvekili Seçimi Yasa-sı'na geçici 14. madde olarak eklenen, 20. Dönem Milletvekili Genel Seçi-mi'nde çevre barajının yüzde 10 olarak uygulanmasına ilişkin düzenlemenin, Anayasanın 153. maddesine aykırı bulunarak iptal edildiğini söyledi.

3- İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan İstanbul'da yapılan seçim güvenliğinin görüşüldüğü valiler toplantısında yaptığı konuşmada, seçimlerin huzur ve güven ortamında yapılmasını sağlamanın devletin en önemli görevi olduğunu belirterek "Ülkemiz, bu seçimlerde son yıllarda yapılan seçimlere göre daha fazla huzur ve güven ortamına girmektedir" dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Kul, İstanbul'da DiSK, TYS ve Türk-İş İstanbul 1.Bölge Başkanlığı'nı ayrı ayrı ziyaret etti.

Bakan Kul yaptığı konuşmalarda, çalışma yaşamını demokratikleştire-cek yasa hazırlıklarının yapıldığını bildirdi.

5- Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bu yıl içinde imzalanan "Geri dönüş için iyi niyet misyonu ve ortak polis gücü oluşturulması hakkında anlaşma" gereğince Zagrep'te imzalanan protokol ile Bosna-Her-sek, Hırvatistan ve Türkiye emniyet teşkilatları mensuplarından "Ortak Polis Gücü" oluşturulduğu belirtilerek, bu çerçevede belirlenen 50 polisin 5 Aralık Salı günü özel bir uçakla Bosna-Hersek'e gideceği bildirildi.

6- Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisinde "Zulmün Artsın" başlıklı yazısında bölücülük yaptığı gerekçesiyle İstanbul Devlet Güvenlik Mah-kemesi'nde yargılanan yazar Yaşar Kemal beraat etti.

7- Mısır'da yapılan parlamento seçimlerini Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in liderliğindeki Ulusal Demokrat Parti kazandı.

2 ARALIK 1995

1- CHP Genel Başkanı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal Ankara'da yaptığı açıklamada, 24 Aralık'ta yapılacak seçimlerin ertelenmesi için girişimde bulunan milletvekillerinin başarıya ulaşması durumunda oluşacak siyasi krizin, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile gümrük birliğine girişini engelleyebileceğini belirtti.

2- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel Ankara'da yaptığı açıklamada, RTÜK'ün bağımsız ve özerk bir kuruluş olduğunu, gücü ve konumu ne olursa olsun medya ve siyaset rüzgarından etkilenmeyeceğini belirterek "Atatürk'ün kişiliğini ve cumhuriyetin temel ilkelerini zedelemeye yönelik yayınlara en ağır yaptırımı uygulayacağız" dedi.

3- Ankara ili Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen bir basın toplantısı düzenledi. Taşdelen, Türkiye'nin köktendincilerin ve Turancılar'ın egemenliği altına girdiğini bu nedenle laik ve demokratik cumhuriyetin temellerinin tehlike altında olduğunu savunarak, 24 Aralık seçimlerinde laiklere ve demokratlara önemli görevler düştüğünü belirtti.

4- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli, İstanbul'da 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı'nın Mecidiyeköy Kültür Merkezi'nde düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, basın özgürlüğünün, gazetecilerin bireysel özgürlüğü anlamına gelmediğini belirterek, "basın özgürlüğü, halkın gerçekleri öğrenme hakkının, haklı adına kullanılmasıdır" dedi.

5- Güneydoğu Anadolu bölgesinde düzenlenen operasyonlarda 14 PKK'lı terörist öldürüldü.

6- Sendikacı-yazar Kemal Sülker, İstanbul'da vefat etti.

7- ABD Başkanı BiN Clinton, Avrupa gezisinin üçüncü durağı olarak Almanya'da bulunduğu sırada yaptığı açıklamada, Bosna'da konuşlandırılacak NATO askerlerinin yerleşim planlarını resmi olarak onayladığını belirtti.

Bu arada Brüksel'de 16 NATO üyesi ülkenin büyükelçilerinin katıldığı NATO Konseyi toplantısında dün alınan karara göre müttefik ülkeler, NATO Uygulama Gücü'nün (IFOR) yerleştirme planının ayrıntıları üzerinde anlaşmaya vardılar.

8- Bosna Başbakanı Haris Sladziç, Amerikan Televizyon'una yaptığı açıklamada, Dayton'da varılan anlaşmanın "Barış için bir zemin hazırladığını" ve NATO Uygulama Gücü'nün (IFOR) anlaşmayı yaşama geçirmesiyle Bosna'da barışın sağlanacağını belirterek, "Barış olmazsa, savaş kesinlikle Türkiye ve Yunanistan'a yayılır" dedi.

9- Zimbabve'nin başkenti Harare'de bir feribotun alabora olması sonucu 20 kişinin öldüğü bildirildi.

3 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dünya Özürlüler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, her insanın temel insan haklarından yararlanmaya, topluma etkin olarak kendi rızası uyarınca katılmaya ve mutlu yaşamaya hakkı olduğunu belirterek, bütün bireylerin bu bakımdan eşit olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı ismet Sezgin yayımladığı mesajda, özürlülerin toplumda önemli bir yer tuttuğunu belirterek, özürlülerin başta eğitim olmak üzere, sağlık, ulaşım ve işsizlik gibi sorunlarının çözümü için gerekli olan işbirliğinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Tansu Çiller ise yayımladığı mesajda, "Amaç, toplumun özürlülerini kucaklaması, onlarla beraber yaşamayı öğrenme, onları saklamayıp üretken hale getirmesidir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller 24 Aralık'ta gerçekleştirilecek seçimler konusunda ATV'ye verdiği demeçte, "Seçimler olacaktır. Meclis kendini bir anlamda feshetmiştir. Söz hakkı artık milletindir. Bunu kimse milletin elinden alamaz" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul Şişli'de yapılan Özürlüler Bilgi Bankası'nı hizmete açtı. Yılmaz, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde hiçbir aşama teşkil etmeyecek olan gümrük birliğinin, politik malzeme yapılmak istendiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal ingiltere'ye hareketinden önce Esenboğa Havalrmam'ında düzenlediği basın toplantısında, Londra ve Brüksel'de katılacağı toplantıların temel amacının Türkiye'nin gümrük birliğine girişine katkı sağlamak olduğunu belirterek, "Dışarıdan yapılan engellemeleri ciddi gayretler göstererek aştık, fakat şimdi içeriden engellemelerle karşılaşıyoruz" dedi.

5- YDH Genel Başkanı Cem Boyner, Ankara'da, 24 Aralık seçimlerinde izleyeceği kampanya ve propagandaları belirlemek amacıyla, milletvekili adayları ve il başkanlarının katıldığı bir toplantı düzenledi. Boyner, toplantının açılış konuşmasında, azgelişmiş kişi ve toplumların, kişilikleriyle değil, kazanmak için hiçbir şey yapılmayan kimlikleriyle övündüklerini belirterek, "Biz böyle övünmek istemiyoruz, kişiliğimizle, kazandıklarımızla övünmek istiyoruz. Milliyetimizle değil, bölgesinde ve dünyada bir güç olan, sesi duyulan milletimizle övünmek istiyoruz" dedi.

6- ispanya'nın başkenti Madrid'de ABD ve Avrupa Birliği (AB) arasında ticaret ve siyasi işbirliği artırmaya yönelik "21. yüzyılın simgesi transatlantik anlaşması" imzalandı. Ticaret, güvenlik, insan hakları, mali yardım, demokratik kurumlar, sağlık, suçla mücadele ve daha birçok alanı kapsıyan anlaşmanın Avrupa ve Amerika arasındaki ilişkileri 21. yüzyıla taşıyacak tarihi bir dönüm noktası olduğu bildirildi.

Ayrıca ABD Başkanı Bill Clinton ispanya'nın başkenti Madrid'de düzenlediği basın toplantısında, Amerikan askerlerinden 700 kişilik ilk bölümün Bosna'ya gitmesi ile ilgili emri imzaladığını açıkladı. Clinton, imzaladığı emir kapsamında, NATO Uygulama Gücü (IFOR) çerçevesinde Bosna'da konuşlandırılacak 700 askerden oluşan öncü birliğin diğer Amerikan askerlerinin gidişinden önce hazırlık yapacağını belirterek, Dayton anlaşmasında Boşnak, Hırvat ve Sırp taraflarının her birinin tatmin olmadığı noktalar bulunduğunu ancak bu anlaşmanın yaşama geçirileceğine inandığını söyledi.

7- Afganistan'ın başkenti Kabil'de hükümet güçleri ile aşın dinci öğrenciler arasında meydana gelen olaylarda 16 kişinin öldüğü bildirildi.

4 ARALIK 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, gümrük birliği konusunda bir günlük resmi ziyarette bulunmak üzere Almanya'nın başkenti Bonn'a hareket etmeden önce Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştü. Çiller, görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Almanya'da, Türkiye'nin ileri ülkeler arasına girmesinin Avrupa için de yararlı olacağını anlatacağını kaydederek, "Türkiye, Avrupa için önemlidir. Türkiye bir barış köprüsü olacaktır ve çok önemli bir geçit haline gelecektir. Azmimiz, kendi kimliğimizle, inancımızla bu birinci ligde yerimizi almak. Bu uğraşı vermekteyiz" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Genel Merkez'de düzenlenen bir törenle partisinin Ankara milletvekili adaylarını tanıttı. Yılmaz, konuşmasında, "Beceriksiz tutumları nedeniyle ülkeyi bugüne getiren, bir aydır Bakanlar Kurulu'nu topiayamayan hükümetten, Türkiye'yi kurtarmayı görev biliyoruz. Türkiye'yi, hem memleketi bu hale getirenlerden hem de ülkeyi maceraya sürüklemek isteyenlerden kurtarmak zorundayız. Milleti Türk-Kürt, Ale-vi-Sünni diye bölmek isteyenleri hüsrana uğratmak zorundayız. Bunu yapabilecek tek parti de biziz" dedi.

3- Seçim tarihinin ertelenmesi istemiyle önerge vererek TBMM'nin olağanüstü toplanmasını sağlayan milletvekilleri, Genel Kurul'daki iki yoklamada da toplantı yeter sayısı 150'yi bulamayınca TBMM Başkan Vekili Mehmet Gazioğlu, seçimlerden 5 gün sonra toplanmak üzere Meclis'i kapattı.

4- Refah Partisi, 24 Aralık Genel Seçimleri için tüm ülke genelinden aday gösterdiği 550 milletvekilini Ankara'da yapılan toplantıda tanıttı.

Toplantıda konuşan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, önümüzdeki seçimlerin RP'yi iktidara getireceğini söyledi.

5- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin düzenlediği basın toplantısında, Genel Başkan Deniz Baykal'ın gümrük birliği turları nedeniyle daha çok yurtdışında bulunacağından, örgüt ve aday eksenli bir propaganda yürüteceklerini açıkladı. Keskin, seçimler yaklaştıkça partilerin eski iddialarını unuttuklarını, bildirgelerinde yuttaşları kandırmaya dönük vaatlere yer verdiklerini söyledi.

6- Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, bölücülük propagandası yaptıkları gerekçesiyle yargılanan işçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve eski Bakan Şerafettin Elçi'nin beraatına karar verdi.

7- Adana Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı terör timleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sonucu, seçim öncesi kanlı eylem hazırlığına giren kanun dışı Türkiye ihtilalci Komünistler Birliği'nin (TlKB) 5'i kadın 14 silahlı militanı yakalandı.

8- İranl'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Rıza Bageri, Cumhuriyet gazetesine verdiği özel demeçte, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

9- Tacikistan Ankara Büyükelçiliği yapılan bir törenle hizmete açıldı. Tacikistan adına törene katılan Dışişleri Bakanı Talbak Nazarov yaptığı açılış konuşmasında, Türkiye ile Tacikistan arasında tarihi bir anın yaşandığını belirterek, Türk topraklarında bağımsız Tacikistan ile Türk devleti arasında bir kapı açıldığını belirtti.

10- Almanya'nın Münih kentinde, geçen hafta Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanlığı kararı ile kapatılan "Kürt Aile Birliği Derneği"ni işgal eden yasadışı bölücü terör örgütü yandaşlarından 23'ü hakkında savcılık tarafından tutuklama kararı verildi.

11 - Dayton Anlaşması çerçevesinde Bosna'da barışı uygulama görevi yapacak olan ve ingiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne (RAF) mensup 57 kişiden oluşan ilk NATO askerleri eski Yugoslavya topraklarında görevine başladı.

12- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de, federal yönetim binası önüne yerleştirilen bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu, 1 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Batı Afrika ülkelerinden Kamerun'da bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 60 kişinin öldüğü bildirildi.

5 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Prof. Dr. Mehmet Sağlam'm milletvekili adayı olması nedeni ile boşalan YÖK Başkanlığı'na, Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Gürüz'ü atadı.

2- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), istifalar ve iptaller dolayısıyla boşalan milletvekili aday listelerini, ilgili partilerin yeni bildirimleri ile tamamlayarak kesinleştirdi ve oy pusulalarının basımını başlattı.

3- Devlet Bakanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, Devlet Bakanı Coşkun Kırca'nın bakanlık görevinden istifa ettiği ve istifa mektubunu Başbakanlığa gönderdiği bildirildi.

4- Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan yayımladığı genelgede, şehit öğretmenlerin geride kalan yakınlarına her zaman ve her yerde sahip çıkılacağını belirterek, milli eğitim müdürlüklerinden, "şehit öğretmen aileleriyle ilgili işlemleri öncelikle yerine getirmelerini" istedi.

5- Türk-İş'in 17. Genel Kurul Toplantısı'nın açış konuşmasını yapan Genel Başkan Bayram Meral, hükümetin 4 yıllık icraatını, geçmişteki vaadleriyle kıyaslamak suretiyle eleştirdi. Türk-İş'in yarım asırlık mazisi içinde maceracılığa yer olmadığını anlatan Meral, zaman zaman eleştiri alsalar da "emin adımlarla" yürüdüklerini bildirdi.

Genel Kurul'a katılan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Devlet Bakanı Necmettin Cevheri ve MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş de birer konuşma yaptı.

6- SEKA'ya ait 8 müessese ile 3 alım-satım müdürlüğünde çalışan yaklaşık 7 bin işçi adına sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, anlaşma ile sonuçlandı.

Devlet Bakanı Ömer Barutçu toplu iş sözleşmesinin imza töreninde yaptığı konuşmada, sözleşmenin imzalanmasından memnunluk duyduğunu belirterek, "Daha iyisini vermek isterdik, ama devletin olanakları bu kadar" dedi.

7- Basın Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Sabah gazetesi sahibi Dinç Bilgin'in başvurusu üzerine, Hürriyet gazetesi yazarı Emin Cölaşan'ın imzası ile yer alan "Muhtıra Geliyor-muş-Türk-İş Bildirisi" başlıklı yazı sebebiyle uyarılmasına ve Genel Yayın Yönetmeni'ne durumun yazıyla bildirilmesine karar verdi.

8- Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 61. yıldönümü çeşitli kentlerde yapılan etkinliklerle kutlandı.

TBMM Başkanı ismet Sezgin yaptığı açıklamada, "Kadınlarımız, laik cumhuriyetimizin kurumlaşmasına, ülkemizin gelişme ve kalkınmasına değerli katkılar sağlamışlardır" dedi.

Devlet Bakanı Abdülkadir Ateş de, Medeni Kanun'da kadın lehine değişiklikler yapmaya çalıştıklarını bildirdi.

9- Bosna-Hersek'teki savaş nedeniyle Hıvatistan'a sığınan mültecilerin evlerine güvenli olarak dönmelerini sağlamak amacıyla oluşturulan "Polis Gücü" Ankara'dan Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e gitti. Polis Gücü'nün yola çıkması dolayısıyla Esenboğa HavaJimanı'nda düzenlenen törende konuşan Başbakan Vekili ve Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, Türkiye'nin tarihindeki gibi etkin ve saygın yerinin bir gereği olarak, Bosna-Hersek topraklarında kara ve hava gücünden sonra şimdi polis gücü de göndererek temsil edildiğini söyledi.

Emniyet Genel Müdür Vekili Cemil Serhadlı da, 150 yıllık polis tarihinde yeni bir sayfa açıldığını belirtti.

11 - Başbakan Tansu Çiller dün başlayan Almanya ziyaretinde ilk olarak Almanya Başbakanı Helmuth Kohl ile görüştü. Başbakan Çiller, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Sayın Kohl özellikle Türkiye'nin gümrük birliğine girmesi konusunda tam desteği olduğunu ifade etti" dedi. Başbakan Çiller, görüşmede gümrük birliğine giriş sonrası Almanya ile Türkiye'nin işbirliği konularına değinme fırsatı bulduklarını ve Almanya'da yaşayan iki milyona yakın Türk yurttaşının sorunlarının da ele alındığını anlatarak, "Sayın Kohl, ayrıca PKK'ya karşı uygulanan yasakların devam edeceğini, terör mücadelesinin Almanya'da Türkiye ile birlikte devam edeceği konusunda tamamen bir mutabakat içinde olduğumuzu ifade etti" dedi.

12- NATO Konseyi toplantılarına katılmak üzere Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, NATO Türk Delegasyonu'nda gazetecilerin iç ve dış politikaya ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal, Fransa'da grevlerin uzadığını, bu durumda 13 Aralık tarihinde gümrük birliğini oylayacak olan Avrupalı parlamenterlerin Strasbourg'a gitmekte zorluk çekebileceklerini belirterek, "Eğer grevler sürerse biz, bu çerçevede lojistik bazı hazırlıklar planlıyoruz" dedi. Türkiye'nin gümrük birliğine girmiş olmasının şu veya bu partinin eseri

olmadığına dikkat çeken Baykal, "Bu, Türkiye'nin başarısı olacak. Kimin iktidarında Türkiye'nin gümrük birliğine girdiği değil, gümrük birliğine girip girmediği önemli" dedi.

13- NATO üyesi 16 ülkenin dışişleri bakanlarından oluşan ve ittifak'ın en yüksek karar organı olan NATO Konseyi'nin 1995 yılındaki 2. olağan toplantısı Brüksel'de yapıldı.

Türkiye'nin, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal tarafından temsil edildiği NATO Konseyi'ne katılan üye ülkeler, ispanya Dışişleri Bakanı Javier Solana'nın NATO Genel Sekreterliği görevine getirilmesini resmen onayladı.

6 ARALIK 1995

1- Başbakan Tansu Çiller, Muğla'nın Milas ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 24 Aralık'ta yapılacak milletvekili genel seçiminin Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimi olduğunu belirterek, ülkenin ya ileriye ya da geriye götürüleceğini söyledi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, seçimler nedeniyle Aksaray, Niğde ve Nevşehir'de düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda, "RP 25 Aralık'ta birinci parti olarak iktidara gelecek" dedi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 24 Aralık'ta yapılacak olan seçimlere ilişkin görüşlerini Milliyet gazetesine değerlendirdi.

4- CHP izmir Milletvekili Erdal inönü, Sosyalist EnternasyonaPin Brüksel'de yapılacak konsey toplantısına katılmak üzere Belçika'ya gitti.

5- Brüksel'de başlayan NATO Dışişleri Bakanlığı Konseyi, Doğu Avrupa ülkelerinin dışişleri bakanları ile yapılan toplantıyla sona erdi.

Toplantıya Türkiye adına katılan Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, iki gün süren konsey toplantısı boyunca ABD, Kanada, Slovenya, Macaristan Ukrayna, Danimarka ve Arnavutluk dışişleri bakanları ile ikili görüşmeler yaptı. Baykal daha sonra NATO'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin 1970'li ve 80'li yıllarda Avrupa Birliği'rie girme şansını kullanamadığını söyleyerek, gümrük birliği konusundaki sıkıntıların da bundan kaynaklandığını belirtti.

Bu arada Avrupa Parlamentosu'nda (AP) 3 büyük gruptan 2'si, Sosyalist ve Hıristiyan-Demokrat gruplar, ayrı ayrı toplanarak 13 Aralık'ta AP Genel Kurulu'nda yapılacak Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında geçilecek gümrük birliği oylamasında "evet" oyu verme kararı aldılar.

6- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Çelem, New York'ta düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin 2001-2002 yıllarını kapsayacak dönem için BM Güvenlik Konseyi üyeliğine adaylığını koyduğunu bildirdi.

7- Azerbaycan'ın Nahcıvan özerk bölgesinde yolcu uçağının düşmesi sonucu 49 kişinin öldüğü, 33 kişinin yaralandığı bildirildi.

7 ARALIK 1995

1- Başbakan Tansu Çiller partisince Çanakkale'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ANAP ve RP'yi eleştirerek, bu partilerin halk arasında inanç ayrıcalığı yaratarak bölücülük yaptıklarını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Radyo ve Televizyon Üst Kuru-lu'na bir yazı göndererek, Kurul'un siyasi propaganda konuşmalarını yasaklama kararının doğru olmadığını ve böyle bir yetkinin bulunmadığını belirtti.

3- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu 24 Aralık'ta yapılacak erken genel seçimlerle ilgili, radyo ve televizyonların seçim döneminde yapacakları yayınlarda uyması gereken kuralları belirledi.

4- ANAP Edirne Milletvekili Şerif Ercan partisinden istifa etti.

5- Irak'ın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 1991 yılından beri uyguladığı uluslararası ambargonun özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yarattığı belirtildi.

6- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in resmi konuğu olarak bu ülkeye gitti. Baku Havaalanı'nda bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Demirel, iki ülkenin kardeş olduğunu, dostluk ve iyi ilişkilerin devam edeceğini belirtti.

7- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal Brüksel'de gazetecilere yaptığı açıklamada, gümrük birliği konusunda olumlu gelişmeler olduğunu, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu'nun birliğe karşı çıkmayacağını söyledi. Baykal, gümrük birliği konusunda varılan noktanın hükümet dışı kuruluşların olduğu kadar, siyasi partilerin de başarısı olduğunu söyledi.

8- Mısır'da yapılan genel seçimlerde iktidardaki Ulusal Demokratik Parti (NDP)'nin parlamentodaki sandalye sayısının yüzde 71'ini kazandığı bildirildi.

9- Kuzey Irak'ın Şaklava kentindeki BM'ye ait benzin istasyonunda meydana gelen patlamada 13 kişinin öldüğü bildirildi.

8 ARALIK 1995

1- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller Diyarbakır'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, "Benim mücadelem ülkenin bölünmez bütünlüğü içindir" dedi. Çiller, köylerinden terör sebebiyle göç edenlere, güvenlik ve huzur sağlandığında geri dönme imkanı sağlanacağını belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz seçim çalışmaları için bulunduğu İstanbul'da yaptığı konuşmada, 24 Aralık'taki seçimlerin merkez sağda iki partinin gireceği son seçim olacağını belirterek, "iktidarın 24 Aralık seçimlerinde vereceği rüşvet yok. Vatandaş bunun farkında. Seçimlerden sonra sağın adresi ANAP olacak" dedi.

3- Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde, genel seçimler için gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisince Yozgat ve Ço-rum'da düzenlenen açık hava toplantılarında yaptığı konuşmada, 25 Aralık'ta "iktidarı teslim vesikası" ile iktidara geleceklerini belirterek, "24 Aralık'ta yalnız Türkiye'yi değil, dünyayı da kurtaracağız" iddiasında bulundu.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş yaptığı yazılı açıklamada, partisine yönelik yıpratma faaliyetlerinin etkili olamayacağını belirterek, "Bizi bölmeye çalışanlar, oylarımıza göz dikenler başarısız olacaklardır" dedi.

Türkeş, ayrıca partisince Tokat'ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ülkede iki siyasi akım bulunduğunu, bunlardan birinin "ülkücülük", diğerinin ise "emperyalizm" olduğunu savundu.

6- BBP Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Özbay Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, gümrük birliğine katılarak büyük kayıplara uğrayacağını öne sürerek, "Gümrük birliğine katılma kararı bir daha gözden geçirilmelidir" dedi.

7- Türk Sanayici ve işadamları Derneği (TÜSlAD) Yüksek istişare Kon-seyi'nin Ankara'da yapılan toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Halis Komili, ülke yönetiminde giderek daha kısa vadeli bir bakış açısının egemen olmasından dolayı toplumsal ve ekonomik ortamda yıpratıcı gerilemeler yaşandığını vurgulayarak, 24 Aralık'ta yapılacak genel seçimin ardından göreve gelecek yeni hükümetin, "acil" olarak yeni orta vadeli ekonomik istikrar önlemleri alması ve bir demokratikleşme paketi hazırlaması gerektiğini söyledi.

8- Resmi bir ziyaret amacıyla Azerbaycan'da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile yaptığı görüşmede, "Yukarı Karabağ Ermenilerine geniş bir özerklik statüsü vereceğinizi söylüyorsunuz, ancak bunun nasıl bir özerklik olduğunu tanımlayın ve yukarı Karabağ Ermenileri'nin güvenlik konusunu açıklığa kavuşturun, arkanızdayız" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, Azerbaycan Millet Meclisi'nde yaptığı konuşmada da, Azerbaycan'ın çoğulcu demokrasi yolunda inançla ve iradeyle yürüyerek ayakta kalacağını belirtti.

9- 42 ülkenin dışişleri bakanlarının katıldığı "Bosna-Hersek'te Barışın Uygulanması" konulu konferans Londra'da başladı. Konferansta Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Saykal başkanlığında, Balkan ülkeleriyle ilişkiler Genel Müdür Yardımcısı Büyükelçi Alev Kılıç ve eski Yugoslavya'nın imarı konusundaki ilgili birimlerin yetkililerinden oluşan bir heyet temsil ediyor.

Toplantıda dışişleri bakanlarının yanı sıra NATO, IMF, Dünya Bankası, BM, IKÖ gibi uluslararası kuruluşların başkanları da, Bosna sorununa askeri, politik, ekonomik ve idari boyutlarda çözüm için yeni arayışları gündeme getirdiler.

9 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in davetlisi olarak Bakü'ye yaptığı üç günlük ziyareti tamamlayarak Ankara'ya döndü. Cumhurbaşkanı Demirel, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında Azerbaycan'a yaptığı resmi ziyaret hakkında bilgi verdi. Cumhurbaşkanı, Azerbaycan ile ikili ilişkilerde çok iyi potansiyel gördüğünü belirterek bu ülkede Türk girişimcisinin 600 milyon dolarlık yatırım yaptığını anımsattı.

2- TBMM Başkanı ismet Sezgin, TBMM 19. Yasama Dönemi'nin sona ermesi nedeniyle Meclis Tören Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, yasama organı çalışmalarına yeni bir hız, ivme, verimlilik ve etkinlik kazandırılması gerektiğini kaydederek, "Türkiye'de yasama reformu yapılması gerektiğine inanıyorum" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller Başbakanlık Konutu'nda bir basın toplantısı düzenleyerek gümrük birliği ile ilgili konularda bilgi verdi. Konuşmasında ANAP, RP ve DSP liderlerini eleştiren Başbakan Çiller, Yımaz, Erbakan ve Ecevit'in gümrük birliği konusunu siyasi malzeme yaptıklarını iddia etti.

Başbakan Çiller, bir soru üzerine gümrük birliğine karşılık Kıbrıs konusunda ödün verilmediğini belirterek, bu yönde bazı gazetelerde çıkan haberlerin yalan olduğunu savundu. Çiller, Kıbrıs meselesinin devlet meselesi olduğunu, kimsenin Kıbrıs'ı ne satabileceğini, ne de yerinden oynatabileceğinı söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, seçim gezilerini başlattığı Mardin'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bugün en önemli sorununun Güneydoğu sorunu olduğunu belirterek, bu sorunu ancak partisinin çözebileceğini iddia etti.

Yılmaz, Kanal-6 televizyonunda akşam yayımlanan demecinde de, devletin ekonomik olarak Güneydoğu'da bulunmadığını, bölgeyi terk ettiğini belirtirken; sorunun, ekonomik, idari, siyasi ve kültürel önlemlerin birlikte uygulanmasıyla çözülebileceğini vurguladı.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Sivas'ta düzenlenen mitingle yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin 70 yıldır Batı zihniyetiyle yönetildiğini savunarak "Artık bu zihniyetten kurtulmamız lazım. Bizim kadrolarımız, namaz kılan, oruç tutan, Kuran okuyan kadrolardır. Bizim imanlı kadrolarımız, iktida-

ra gelecektir. Bunlar, cumhuriyetin ıskarta kadrolarıdır. Bu kadrolardan kurtulmamıza az kaldı" dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, İstanbul'da düzenlenen mi-tingte Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin terör, diğerinin ise ekonomi olduğunu belirterek, "Seçimlerde halktan yetki bekliyoruz. Çünkü iktidara geldiğimizde 6 ay gibi kısa bir sürede, bunların üstesinden geleceğiz" dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 24 Aralık seçim mitingini Zonguldak'ta başlattı. Ecevit, konuşmasında RP'yi eleştirerek, RP'nin, kadınları insan yerine koymadığını belirterek, Türkiye'yi şeriatla yönetilen Pakistan ve Bangladeş'in de gerisine götürebileceğine dikkat çekti.

8- RP" Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, Milliyet gazetesinin Pazar Sohbeti köşesinde partisiyle ilgili soruları yanıtladı.

9- Sivas'tan Erzurum'a giden bir yük treni Divriği'de terör örgütü PKK'nın saldırısına uğradı. Saldırıda 1 astsubay ile 2 er şehit oldu.

İstanbul Esenyurt'ta da devriye görevi yapmakta olan jandarma ekibine silahlı saldırıda bulunuldu. Saldırıda iki jandarma eri şehit oldu, biri de yaralandı.

10- Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Michael Lake, Cumhuriyet gazetesine yaptığraçıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile gümrük birliğine geçmesinin ardından ilk 2-3 yılın çok zor geçeceğini vurgulayarak, "Bazı Türk şirketleri başarısız olabilir, hatta iflas bile edebilir" dedi.

11- Almanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Klaus Dieter Naumann, Türkiye gazetesinin Haftanın Sohbeti köşesinde NATO, Türkiye'nin jeo-stra-tejik yeri de dahil olmak üzere çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

10 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, insan Hakları Evrensel Beyanna-mesi'nin Birleşmiş Milletler'de (BM) kabul ve ilan edilişinin 47. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Demirel, Türk demokrasisinin temelinin, milli iradenin üstünlüğüne ve insan haklarına dayalı olduğunu belirterek, "Bu inançla, devletimizin BM şartına, insan hakları bildirgesine ve diğer sözleşmelerine taraf olarak başlattığı evrensel süreci, demokrasi mücadelesi vererek sürdürmeye kararlıyız" dedi.

Başbakan Tansu Çiller mesajında BM bildirgesinin insanoğlunun asırlar boyunca temel hak ve özgürlüklerini kazanmak için verdiği mücadelenin uluslararası boyutta en önemli sonuçlarından birisi olduğunu belirtti.

TBMM Başkanı ismet Sezgin ise Türkiye'nin, özgürlükçü demokrasiyi vazgeçilmez yaşam biçimi olarak benimsemiş, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu söyledi.

2- İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan, Adana'da 24 Aralık'ta yapılacak genel seçimler nedeniyle seçim güvenliğinin görüşüldüğü 4. Valiler Toplantı-sı'na katıldı. Ünüsan yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bu seçimlere, seçim güvenliğini sağlayarak gittiğini belirterek "Son 10 yıllın en huzurlu seçimi yaşanacak" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Onur Öymen Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bazı basın organlarında "Türkiye, Kıbrıs konusunda taviz verdi" şeklinde çıkan haberleri yanıtladı. Öymen, Kıbrıs'ın Türkiye'deki herkesin, hükümetin ve siyasi partilerin milli davası olduğunu belirterek, "Türkiye'nin Kıbrıs politikasında değişiklik yoktur" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul milletvekili adaylarını basına tanıttığı toplantıda, CHP'nin yenilikçi, değişimin öncüsü ve laikliğin garantisi olduğunu söyledi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Rize ve Trabzon'da seçim mitinglerinde yaptığı konuşmalarda, 15 gün sonra ülkenin yönetimini teslim alacaklarını ve sorunları kısa sürede çözüme kavuşturacaklarını söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Adapazan'nda düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, Türk halkının yolsuzluklardan ve ülke kaynaklarının çarçur edilmesinden bıkıp usandığını, ancak varolan birçok siyasi

partinin bu konuda duyarlı davranmadığını söyledi.

7-17. Türk-İş Olağan Genel Kurulu'nda, Yol-iş Sendikası Genel Başkanı Bayram Meral 460 delegeden 252'sinin oyunu alarak yeniden Türk-İş Genel Başkanlığı'na seçildi.

8- DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, Tekstil işçileri Sendikası tarafından Bursa'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de genel seçimlere yüksek enflasyon altında girildiğini, eğitim, sağlık ve sendikal sistemin tıkandığını söyledi.

9- Anadolu Basın Birliği Genel Başkanlığına Mehmet Ali Yaprak seçildi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'taki son gelişmelerle ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

11- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç, Sırp Demokratik Parti-si'nce Banja Luka kentinde düzenlenen toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, "Siyasi planda, Sırp Cumhuriyeti hiç bir zaman Bosna-Hersek Birliği'ni tanımayacaktır" diyerek, ileride ortaya koyacakları siyasi mücadele sırasında, tek yanlı ilan ettikleri devletin, Bosna-Hersek'e bağımlılık derecesini asgariye indirme gayreti içinde olduklarını söyledi.

11 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Sanayici ve işadamları Derneği (TÜSlAD) üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabulünde yaptığı konuşmada, 1980 sonrasındaki bunalımın ardından en özgür seçimin gerçekleştirileceğini belirterek, "Bunun neticesine katlanacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, gümrük birliği ve Güneydoğu'daki terör konusunda da açıklamalarda bulundu.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Uluslararası Bilim Olimpiyatla-rı'nda matematik, fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar dallarında dereceye giren öğrenciler ile 3. Ulusal Bilim Olimpiyatlan'nda başarılı olan ortaöğretim öğrencileri için TÜBlTAK'da düzenlenen törene katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, çağdaşlığın birinci koşulunun, ülkenin kendisini bilim ve teknolojiye kaptırması olduğunu belirterek, "Her yerde bilim ve teknoloji yarışı var. Türkiye bu yarışta geride kalamaz" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller bir televizyon kanalının haber programında yaptığı açıklamada, partisinin tek başına iktidara geleceğini savunarak, "Ülkemi istediğim yere getirene kadar, halkımla birlikte mücadeleyi devam ettireceğim" dedi.

4- Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) yıllık 2. Olağan toplantısı Başbakan Tansu Çiller'in başkanlığında toplandı. Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde daha önce başlatılan kapsamlı "şeriatçı operasyonu" sonucu, gerici faaliyetleri saptanan 43 kişi ordudan atıldı. Yabancı bayanlarla evlilik yapanlar ile bazı sol gruplarla ilişkisi belirlenen toplam 7 subay ve astsubayın da Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiğinin kesilmesi kararlaştırıldı.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, izmir'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, "birbirinden beslenerek büyüyen" siyasi ve ekonomik krizle karşı karşıya kaldığını belirterek, ANAP'ın diğer partilerin aksine vaatlerle değil, taahhütnameyle yola çıktığını bildirdi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Samsun'da düzenlenen açık hava mitinginde yaptığı konuşmada, 4 milyon kayıtlı üyesi ile RP'nin dünyanın en büyük partisi olduğunu, 24 Aralık'ta RP güneşinin doğacağını iddia etti.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Ankara'da seçim beyannamesini açıkladı. Türkeş, seçimlerden sonra hükümet ortaklığı yapacakları partiler konusunda ön şartları olmadığını belirtti.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul'da düzenlenen bir toplantı ile partisinin İstanbul milletvekili adaylarını basına tanıttı ve seçim bildirgesini açıkladı. Ecevit, seçim bildirgesinde "Türkiye'nin Programı", "Toplumsal ve Siyasal Gelişme Programı", "Yönetimde Dürüstlük ve Verimlilik Programı", "Ulusal Eğitim ve Bilgi Programı", "Bölge Merkezli Dış Politika Programı" olmak üzere beş ana hedefin öngörüldüğünü belirtti.

9- Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Genel Başkanı Murat Bozlak, Karadeniz Bölgesi'ndeki milletvekili adaylarının tanıtılması için Samsun'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, oluşturdukları "Emek, Barış, Özgürlük Bloku" ile RP'nin işini Güneydoğu'da tek başına bitireceklerini ileri sürdü.

10- Bursa Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, gazeteci yazar Çetin Emeç, Turan Dursun ve İranl uyruklu Ali Akbar Gorbani'nin öldürülmesinden sorumlu tutulan yasadışı Islami Hareket Örgütü'ne yönelik yapılan operasyonlarda, aralarında örgütün Bursa sorumlusunun da bulunduğu 7 kişinin yakalandığı bildirildi.

11- Avrupa Parlamentosu (AP) Dış ilişkiler Komisyonu, 13 hayır, 4 çekimser oya karşılık 42 evet oyu ile Türkiye ile Avrupa arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması'nın 1 Ocak 1996 tarihinde yürürlüğe sokulması konusunda olumlu yönde görüş bildirdi. Yapılan ikinci oylamada ise 1 çekimser oya karşılık, 58 oy ile Türkiye'ye mali yardımların demokrasi ve insan hakları şartına bağlı olarak serbest bırakılması kararlaştırıldı.

12 ARALIK 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Adapazarı'nda düzenlediği seçim mitinginde yaptığı konuşmada, halkın karşısına boş vaatlerle, anahtarlarla değil, taahhütnameyle çıktıklarını söyledi.

2- Gümrük birliği için yürütülen diplomatik temaslar nedeniyle Brüksel'de bulunan CHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal yurda döndü. Baykal, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada siyasi parti liderlerinin TV'lerdeki tartışmalarla ilk kez seçmenin karşısına birlikte çıktıklarına dikkat çekerek, bu tartışmaların, seçmenin karar alma sürecini etkileyeceğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, koruculuk sisteminin Güneydoğu bölgesinde büyük bir sorun haline geldiğini, hiçbir eğitim almamış insanlara silah verildiğini, bu insanların genellikle cahil, kan davası olan insanlar olduğunu belirterek, bu sistemin kaldırılması gerektiğini söyledi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Zonguldak seçim mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yönetimini devralacaklarını belirterek, "RP gelecek rejim değişecek. Bütün faizler kalkacak. Türkiye'de yeni bir kalkınma seferberliği başlatılacak" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisinin Tekirdağ'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, DSP'nin Türkiye'nin tek sol partisi olarak ortaya çıktığını savunarak "DSP, bütün hükümet hesaplamalarında iktidarın en azından ağırlıklı ortağı olarak görülmektedir. Ancak ben tek başıma iktidar istiyorum" dedi.

6- YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, üniversiteler ve yükseköğretime yönelik projeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

7- Hakkari'de düzenlenen operasyonlar sırasında 5 PKK'Jı terörist ölü olarak ele geçirildi.

8- BM sözcüsü, Genel Sekreteri Butros Gali'nin kendilerine verdiği yetki çerçevesinde, Dayton'da varılan barış anlaşması çerçevesinde Bosna'dan BM'nin çekilirken arkada bıraktığı milyonlarca dolar değerindeki teçhizatın, haberleşme gereçlerinin ve ulaşım araçlarının NATO'ya satılacağını bildirdi.

13 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin gümrük birliğine kabulü dolayısıyla Avrupa Parlamentosu (AP) üyelerine teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Demirel, AP'nin oylamayla Türkiye'nin gümrük birliği üyeliği lehinde verdiği karar üzerine yaptığı açıklamada, sözkonusu gelişmenin Türk-Avrupa ilişkilerinde tarihi bir aşama olduğunu bildirdi. Demirel, Türkiye'nin böylece, tam üyelik dışında AB ile en yakın ilişki kuran bir ülke konumuna geldiğini ve Avrupa ile bütünleşme süreci içine girdiğini söyledi. Demirel, ayrıca Başbakan Tansu Çiller ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal'ı da telefonla arayarak, kutladı.

2- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye'nin gümrük birliğine kabulü dolayısıyla yayımladığı mesajda, gümrük birliğinin Türkiye'yi ekonomik olarak Avrupa ile bütünleştirdiğini belirterek, tam üyeliği kolaylaştıracağını söyledi. Başbakan Çiller "Kararın milletimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi. Türkiye'nin gümrük birliğine girmesinde emeği geçen herkesi kutladığını belirtti. Çiller, "Şimdi Türkiye'de yeni bir dönem başlamaktadır. Hedefimiz ülkemizi başta demokrasi ve insan hakları olmak üzere ekonomide, sosyal yaşamda ve toplumumuzu ilgilendiren tüm alanlarda Avrupa'nın en ileri düzeyine yükseltmektir" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin milletvekili adaylarını tanıtmak amacıyla İstanbul'da Zeytinburnu, Bakırköy, Bağcılar, Bahçeliev-ler, Güngören ve Esenler ilçelerini ziyaret etti.

Yılmaz, gezisinin sonunda düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin gümrük birliğine en kötü şartlarda girdiğini belirterek, "24 Aralık'tan sonra iktidara geldiğimizde Türkiye'nin GB'ye girme şartlarını yeniden müzakereye açacağız" dedi.

4- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, 24 Aralık seçimleri dolayısıyla ilk açık hava toplantısını yaptığı Gebze'de, Türkiye'nin gümrük birliğine kabul edilmesiyle dünyadaki yerinin tescil edildiğini belirtti.

Baykal, özel televizyonlardaki açıkoturumlara katılmayan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı da eleştirerek, "Erbakanı'ı demokrasi kaçağı ilan ediyorum" dedi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Bolu'da düzenlediği açık hava

toplantısında yaptığı konuşmada, "seçimlerden sonra iktidara geldiğimizde Gümrük Birliği Anlaşması'nı tanımayacağız" dedi.

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kanal D televizyonuna bir gün süreli yayın durdurma cezası verdi. RTÜK cezaya ilişkin gerekçeyi ise toplum huzuru ve Türk aile yapısına, çocukların ve gençlerin ruhsal ve ahlaki gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek yayın yapılmaması esasına, aksi yargı kararıyla kesinleşmedikçe hiç kimsenin suçlu olarak ilan edilemeyeceği ilkesine dayandırdı.

7- İstanbul'da Ümraniye Cezaevi'nde DHKC tutuklularıyla askerler arasında çıkan çatışmada, 12 asker ve çok sayıda tutuklu yaralandı.

8- Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki gümrük duvarlarının 1 Ocak 1996'dan itibaren kaldırılmasını öngören kararı, toplam 626 üyesi bulunan AP'nin Genel Merkezi'nin bulunduğu Fransa'nın Strasbourg kentinde yapılan oturuma katılan 528 üyeden 343'ü Türkiye'nin gümrük birliğine girmesi yönünde oy kullandı. AP, Türkiye'ye yapılması öngörülen mali yardımı, insan haklarının iyileştirilmesi ve denetlenmesi koşullarına bağladı.

9- Türkiye'nin gümrük birliğine kabulü dolayısıyla, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Gwyn Davies, ingiltere Dışişleri Bakanı Molcolm Rifkind, Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Fransa Dışişleri Bakanı Herve De Cha-rette'de yaptığı açıklamalarda, Avrupa Parlamentosu'nun gümrük birliğini onaylamasını memnuniyetle karşıladıklarını söylediler.

10- italya'nın Verona kentinde, Romen Havayolları'na ait uçak düştü. Kazada 45 kişinin öldüğü bildirildi.

14 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Sanayi Odası (ASO) yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabulü sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesinin siyasi bir iktidar olayı değil, devlet olayı olduğunu vurgulayarak "Türkiye derin denize atlamıştır. Bu hem cesaret işidir hem de Türkiye'nin ileri Batı medeniyetlerinin seviyesine ulaşma iddiasının sonucudur" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin Avrupa'nın içine almaya hazırlandığı pek çok ülkeden demokrasi ve ekonomi bakımından daha ileride olduğunu söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Ankara'da Avrupa Birliği (AB) Türkiye Temsilcisi Michael Lake ile görüştü. Başbakan Çiller görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye ve müttefiklerinin bölgede barışın sağlanmasına katkıda bulunacaklarını ve Türkiye'nin ilerideki misyonunun da barış olacağını kaydetti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da Aracı Kurumlar Yönetici Derneği'nin düzenlediği "Sermaye Piyasalarına Bakış" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, iktidara gelmeleri durumunda sermaye piyasalarında gerçekleştirmeyi düşündükleri reformları anlattı.

4- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, Bosna-Her-sek'te süren savaşın sona ermesi için bir süre önce ABD'nin Ohio eyaletinde parafe edilen anlaşmanın imza töreni için gittiği Paris'ten döndü. Baykal, İstanbul Atatürk Havalimanfnda yaptığı açıklamada, Bosna'daki savaşın 2. Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan en ağır, en ıstırap verici olduğunu söyleyerek, bu anlaşmanın imzalanmasıyla yeni bir umut ve barış sürecinin başladığını vurguladı.

5- İstanbul Ümraniye'de bulunan Üsküdar E Tipi Cezaevi'nde, siyasi tutuklu ve hükümlülerin dün başlattıkları isyan devam ediyor.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Kenan Doğan yaptığı açıklamada, isyanın, terör suçlularının cezaevini tek başlarına yönetmeleri sonucunu doğuracak isteklerinin kabul edilmemesi nedeniyle başladığını belirtti.

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından Nevşehir'de yayın yapan Kanal 50 ile izmir'de yayın yapan SKY TV'ye uyarı cezası verildi. RTÜK'ten yapılan açıklamada, uyarı cezasına gerekçe olarak "Kanal 50 ve SKY

TV'nin, kişi ya da kuruluşları küçük düşürücü ve aşağılayıcı nitelikte yayın yapmaları" gösterildi.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, geçen hafta yapılan 17. olağan genel kurulun seviyesiz ve çirkin geçtiğini ifade etti. Meral, başkanlık seçiminde kendi listesinin "hatalı" olduğu için delindiğini kaydederek "Bundan sonra herkes işini yapacak. Yöneticilerin birbirlerinin çalışmasını engellemesine fırsat vermeyeceğim. Türk-İş Tüzüğü'nü sonuna kadar işleteceğim" dedi.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli yaptığı açıklamada, Radyo ve TV Yasasfnın seçimlerden sonra Meclis tarafından öncelikle ele alınarak, demokratik bir anlayışla yeniden düzenlenmesi gerektiğini bildirdi. Kişilik haklarını zedeleyici, meslek ilkelerine ve yasalara aykırı yayınlara karşı caydırıcı ekonomik yaptırımlar getirilmesi görüşünü savunan Güreli, "Fakat, halkın hakkı sayılan yayının tümüyle durdurulması hükmünün sınırları mutlaka daraltılmalıdır" dedi.

9- Devlet sanatçısı piyanist Gülay Uğurata, Ankara'da öldü.

10- Bosna Barış Antlaşması Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen bir törenle imzalandı. 200 bin kişinin öldüğü, 3.5 milyon kişinin göç etmek zorunda kaldığı savaşın başlangıcından 3.5 yıl sonra resmen imzalanan Barış Antlaşması'na Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç, Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman ve Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Milo-seviç ülkeleri adına imza attı.

ABD Başkanı BiN Clinton, Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac, Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin, ingiltere Başbakanı John Majör, Almanya Başbakanı Helmut Kohl ve Avrupa Birliği Dönem Başkanı ispanya Başbakanı Felipe Gonzales antlaşmayı tanık olarak imzaladı.

ABD Başkanı Bill Clinton imza töreninde yaptığı konuşmada, savaşan tarafların liderlerine seslenerek, "Barış şansını yakalayın ve kullanın. Geçmişi silmek için hiçbir şey yapamazsınız. Ancak gelecek için bir şeyler yapabilirsiniz" dedi.

NATO Genel Sekreteri Javier Solana da konuşmasında, NATO'nun Bosna barış antlaşması taraflarından oluşan Bosna Barış Uygulama Gü-cü'ne (IFOR) yardım konusunda tam bir bağlılık göstermelerini beklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel anlaşmanın imzalanması üzerine

Ankara'da yaptığı açıklamada, bunun bölgede dört yıldan beri süren bir kabusu sona erdirdiğini belirterek, yakalanan fırsatın duyarlılıkla değerlendirilmesinin, sabır ve ısrarla uzlaşma yolunda ilerlenmesinin, onurlu ve kalıcı barışın teminatı olacağını vurguladı.

11- Çeçenistan'da yapılan seçimlerde çeşitli saldırı olayları nedeniyle katılımın düşük olduğu bildirildi. Ayrıca doğudaki Gudermes kentinde Rus askerlerine saldıran milisler 5 askeri öldürdü.

15 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 3-14 Haziran 1996 tarihinde İstanbul'da yapılacak BM insan Yerleşim Merkezi "HABlTAT Kent Zirvesi"ne sunulacak Ulusal Eylem Planı'nı hazırlamak için oluşturulan Ulusal Komi-te'nin açılış topantısında yaptığı konuşmada, ülkelerarası gelir dağılımı ve şehirleşme sorunlarına değinerek, "HABlTAT-ll Kent Zirvesi, bizim için gurur meselesi olacak, Türkiye'ye çok şeyler kazandıracak. Bu nedenle Türkiye ve İstanbul halkı, bu kongrenin başarılı olması için elinden geleni yapmalıdır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller Bilkent Üniversitesi'nde gümrük birliği konusunda verdiği konferansta, Türkiye'nin artık çağı etkileme ve değiştirme şansını yakaladığını belirterek, "Atatürk'ün hedefleri doğrultusunda Türkiye'nin sonunda Batı medeniyetleri içinde yerini alma rüyasını gerçekleştirdiğini söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Malatya'da yaptığı konuşmada, DYP iktidarı döneminde milyarlarca dolarlık iç ve dış borca rağmen "ülkeye tek çivi çakılmadığım" söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Edirne Uzunköprü'de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geleceğinin şahıslarla değil kurumlarla açılacağını belirtti ve o kurumun da CHP olduğunu söyledi.

5- Maliye Bakanı ismet Attila Ankara'da yaptığı açıklamada, gümrük birliği ile birlikte oluşacak kaybın giderilmesi amacıyla 1 Ocak 1996 tarihinden itibaren akaryakıt tüketim vergisi, katma değer vergisi ve lüks nitelikli binek otolara uygulanan ek taşıt alım vergisi oranlarının arttırılacağını bildirdi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Mersin'de yaptığı konuşmada, ülke sorunlarını dile getirdi ve seçimlerde iktidara geleceklerini söyledi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Kırıkkale'de yaptığı konuşmada, "MHP olarak her türlü yolsuzluktan arınmış temiz bir yönetim vaad ediyorum. Enflasyonla mücadelesini tamamlamış refah içinde bir ülke vaad ediyorum" dedi.

8- Ankara 2.idare Mahkemesi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun TRT Genel Müdürü Tayfun Akgüner ile yönetim kurulu üyelerinin görevlerinin sona erdirilmesine ilişkin kararının iptali ve yürütmeyi durdurma istemiyle açılan davada "yürütmenin durdurulması" kararını verdi.

9- Avrupa Birliği'nin genişlemesi ve para birliği konusunda ortaya çıkan sorunların görüşüleceği Avrupa Birliği liderler zirvesi ispanya'nın başkenti Madrid'de başladı.

16 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Atkan ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, gümrük birliğinin Türkiye'nin kendisini zorlaması anlamına geldiğini belirterek, ülkenin ekonomisini rasyonalize etmeye, rekabet gücünü hızlandırmaya zorunlu olduğunu söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Fransa, italya ve ispanya ile yapılacak troyka toplantısı için ispanya'nın başkenti Madrid'e hareketinden önce Başbakanlık Konutu'nda düzenlediği basın toplantısında gümrük birliğinin (GB) çok önemli bir aşama olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin ilk troyka için davet edildiğini vurguladı. Çiller, toplantıda, Avrupa'nın Türkiye'ye vermesi gereken desteği görüşeceğini, ülkenin haklarını savunacağını söyledi.

Daha sonra Başbakan Çiller, Madrid'de Avrupa Parlamentosu troykası ile bir araya geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Jacpues Chirac ve ispanya Başbakanı Phelippe Gonzales ile görüşen Başbakan Çiller daha sonra düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'nin asıl hedefinin AB'ye tam üyelik olduğunu ve GB'de olduğu gibi bütün sorunları aşarak bunu da gerçekleştireceğini" vurguladı. Türkiye'nin GB'ye kendini uydururken, tam üyeliğe de hazırlayacak şekilde adalet, hukuk, eğitim gibi konularda büyük bir değişim programı başlatacağını açıkladı

Öte yandan Madrid'de yapılan Avrupa Birliği liderler zirvesi sona erdi. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, "Türkiye ile AB arasında siyasi ilişkileri güçlendirmek, ekonomik gelişmeye parelel olarak bölge için çok önemli bir adım olacaktır" denildi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, 24 Aralık seçimlerine yönelik propaganda çalışmalarını Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta düzenlediği mitinglerde sürdürdü. Yılmaz, konuşmalarında Başbakan Tansu Çiller ve RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı eleştirdi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Malatya'da partisinin il örgütü tarafından düzenlenen "Zafer Gecesi"nde yaptığı konuşmada 24 Aralık seçimlerinden sonra RP dışındaki diğer partilerin "devlet arşivlerinde malzeme" olarak kalacağını savundu.

Erbakan, Elazığ'da düzenlenen mitingle yaptığı konuşmasında da "taklitçi" diye nitelendirdiği diğer partilerin ülkeyi 50 yıl geriye götürdüğünü öne sürerek, iktidara geldiklerinde, 11 milyon işsize iş imkanı sağlayacaklarını iddia etti.

Erbakan, Milliyet gazetesinin "son siyasi durum ve seçim sonrası ortaya çıkabilecek tablo" ile ilgili sorularını yanıtladı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul Gaziosmanpaşa'da partisince düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada Türkiye'nin gümrük birliğine girişini zafer gibi gösteren Başbakan Tansu Çiller ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı eleştirdi.

6- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ankara'da partisinin Dikmen ilçe Örgütü'nce düzenlenen şölende, iP'nin Ankara milletvekili adaylarını tanıttı. Perinçek, yaptığı konuşmada, Türkiye'yi yönetenlerin, Dünya Bankası ve IMF'nin özelleştirme genel müdürlüğünü yaptıklarını savunarak, özelleştirmeye karşı tek partinin İP olduğunu söyledi.

7- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TiSK) 19. Olağan Genel Kurul'u Ankara'da yapıldı. TiSK Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur konuşmasında, siyasi, ekonomik ve toplumsal istikrarı ortadan kaldıran ve kişisel başarı peşinde koşan politikacıların ülkeyi yönetmesini eleştirerek, "Bu Meclis, vatandaşın oyunun karşılığını verememiştir" dedi. Baydur, dini ve etnik kökeni politikaya malzeme yapan siyasetçileri de kınadı.

8- Fransa Büyükelçisi François Dopffer ile "Gümrük Birliği" üzerine yapılan söyleşi Milliyet gazetesinin "Pazar Sohbeti" köşesinde yayımlandı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BRT televizyonunda yayımlanan "Akis" programında gazetecilerin Kıbrıs sorunuyla ilgili sorularını yanıtladı. Son siyasi gelişmelerin değerlendirmesini yapan Denktaş, ABD'nin girişimlerine karşın Rum taraf mm egemenlik, siyasi eşitlik, dönüşümlü başkanlık gibi konularda olumsuz bir tutum izlediğini, diğer yandan silahlanma faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

10- BM Güvenlik Konseyi, Bosna'da bulunan BM Barış Gücü'nün (UNP-ROFOR) çekilerek yerine kısa adı IFOR olan NATO Uygulama Gücü'nün yerleştirilmesini öngören kararı kabul etti. Karar gereğince IFOR başlangıçta bir yıl süreyle Bosna'da kalacak. 32 ülkenin katılımıyla oluşacak IFOR'un lojistik karargahı Hırvatistan'da bulunacak.

17 ARALIK 1995

1- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller Ankara'da DYP adaylarının tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, çıkar gruplarının ANAP'ta, çiftçi, esnaf, orta direk, özürlü ve Anadolu sermayedarının DYP'de toplandığını iddia etti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Antalya'da düzenlediği seçim mitinginde yaptığı konuşmada, DYP, RP ve CHP partilerine eleştirilerde bulundu.

3- CHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, Adana'da düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, bugüne kadar hep faiz ve rant gelirleriyle beslenen çevrelerin etkili olduğu partilerin iktidarda bulunduğunu anlatarak, siyasetin hiçbir dönemde görülmediği kadar kirletildiğini söyledi.

4- YSK Başkanı Nihat Yavuz Ankara'da yaptığı açıklamada, mükerrer seçmen yazımının tamamen önlenmesinin, ancak seçmen kütüklerinin Türkiye genelinde bilgisayar ortamına alınmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Eskişehir ve Bursa seçim mitinglerinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gümrük birliğine kabul edilmesiyle göz göre göre bir tuzağa sürüklendiğini, Batı Avrupa devletleri tarafından esir alındığını belirterek, "Bu anlaşma, egemenliğimizi tehdit eder bir niteliktedir" dedi.

6- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak Gaziantep seçim mitinginde yaptığı konuşmada, Güneydoğu'nun yıllardır terör ile karşı karşıya olduğunu kaydederek, bölgede halkın ezildiğini, terörle yapılan silahlı mücadelenin büyük ekonomik sorunları da beraberinde getirdiğini söyledi.

7- 24 Aralık'ta yapılacak genel seçimler öncesinde, seçime katılacak 12 siyasi partinin genel başkanları TRT 1'de ilk seçim konuşmalarına başladılar.

8- İsrail'in Türkiye Büyükelçisi Zvi Elpeleg, Ankara'da Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede; Türkiye'nin AB ile gümrük birliğinin gerçekleşmesi için kendilerinin de lobi çalışması yaptıklarını açıkladı. Elpeleg, "Türkiye, bölgede demokratik, lajk ve serbest piyasa ekonomisi yapısı ile güçlü bir ülke. Gümrük birliğinin sağlanması ile Türkye'nin daha da gelişeceğine inanıyorum. Güçlü bir Türkiye ile İsrail arasındaki ekonomik ilişkiler de artacaktır" dedi.

9- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Ortadoğu gezisinde sürdürdüğü barış görüşmeleri çerçevesinde Kahire'de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesinden sonra yaptıkları ortak bir açıklamada Is-rail-Suriye ilişkilerinin yeni bir dönüm noktasına girdiğini belirttiler.

Arap Birliği'nin Dışişleri Bakanı ismet Abdül Mecit de birliğin Suriye ve Lübnan'ı desteklediğini vurgulayarak, dünya ülkelerini, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının uygulanması yolunda İsrail'e baskı yapmaya çağırdı.

10- Rusya'da parlamento seçimleri yapıldı.

18 ARALIK 1995

1- Avrupa Topluluğu ile ilişkilerin düzenli ve sürekli bir şekilde yürütülmesi amacıyla kurulan "AT Koordinasyon Kurulu" Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Başbakanlık Konutu'nda yapılan toplantının açılışında konuşan Başbakan Çiller, 1 Ocak 1996'dan itibaren gümrük birliğine girileceğini hatırlatarak, "Türkiye'de çok önemli değişmeleri hem yaşayacağız hem de bir f irşat olarak değerlendirip, ülke ekonomisinin yeniden yapılanması için, beraberce bir çalışma programı içine gireceğiz" dedi.

2- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Tansu Çiller'in Sayıştay Başkanlığı'na bir dilekçe ile başvurarak malvarlığı konusunda araştırma yapılmasını istediği bildirildi. Başbakan Çiller, başvurunun ardından yaptığı açıklamada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın önerisi üzerine mal varlığının araştırılması için Sayıştay'a dilekçesini verdiğini, şimdi sıranın Yılmaz'da olduğunu belirtti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz seçim gezilerini sürdürdüğü Trabzon ve Rize'de yaptığı konuşmalarda, DYP ile RP'yi eleştirerek, verdiği sözü yerine getirememesi halinde seçmenden bir daha oy istemeyeceğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Bosna-Hersek ile Türkiye arasında imzalanan "Savunma işbirliği Anlaşması" çerçevesinde ortak askeri işbirliği temaslarının artacağını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Onur Öymen, gümrük birliği konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, Gümrük Birliği An-laşması'nın kesinlikle küçümsenmemesi gerektiğini belirterek, "Bugün dünyada büyük bir ticaret savaşı yaşanıyor. Bizim hedefimiz bu savaşta Avrupa pazarına rahatça girebilmektir" dedi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisince Adıyaman'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 24 Aralık'ta 300 milletvekili ile gelip taklitçi partileri "devletin arşivine koyacaklarını" söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisince Trabzon'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, solda birinci parti olduklarını, oylarının da sürekli olarak arttığını ileri sürerek, Refah Partisi ile demokratik süreç içerisinde

mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

8- işçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek partisinin izmir mitinginde yaptığı konuşmada, gümrük birliğinin bir avuç zengin için cennet olduğunu, ancak Türk işçisi, esnafı için büyük bir yıkım getireceğini belirterek, "Türkiye gümrük birliği ile Avrupa'nın Kunta Kinte'si olacak. En önemlisi Türkiye geleceği hakkında karar verme yetkisini kaybedecektir" dedi.

9- Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) Genel Başkanı Cem Boyner seçim çalışmaları için gittiği Antalya'da yaptığı konuşmada, Yüksek Askeri Şura kararı ile ordudan atılanlara yargı yolunun açılması gerektiğini, bunun adaletin gereği olduğunu söyledi.

10- Avrupa Hukukçular Birliği (ELM) Genel Sekreteri Thomas Schimidt imzasıyla Başbakan Tansu Çiller'e gönderilen bir mektupta, Türkiye'de polis asker ve "gizli gruplar" tarafından gözetim altında ölümlere neden olunduğu savlanarak, insan hakları ihlallerinin durdurulması istendi.

11- Rusya Merkez Seçim Komisyonu'nun açıklamasına göre, Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma için dün yapılan seçimlerde, Komünist Parti yüzde 21.8, Vladimir Jirinovski liderliğindeki Rusya Liberal Demokratik Partisi 11.7, Başbakan Viktor Çernomirdin liderliğindeki liberal eğilimli Yabloka yüzde 7.9 oranında oy aldılar.

12- Çeçenistan Seçim Komisyonu'nun açıklamasına göre, Başbakan Doku Zavgayev, Devlet Başkanlığı seçimlerinde, oyların yüzde 80'ini alarak Çeçenistan Devlet Başkanı seçildi. Zavgayev yaptığı açıklamada, Moskova ile imzaladıkları "Çeçenistan'a özel statü" anlaşmasını daha ileri götürmek için çaba göstereceğini belirtti.

19 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kara Harp Okulu'nu ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin hür, demokrat, laik ve serbest bir ülke olarak kalkınmaya, büyümeye ve zenginleşmeye devam edeceğini vurguladı.

2- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, Manisa'da düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, ANAP ve RP'yi eleştirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Giresun, Ordu, Samsun ve Fatsa'da düzenlenen mitinglerde konuştu. Yılmaz, konuşmalarında RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı din bezirganlığı ve bölücülükle suçladı.

4- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, seçim çalışmaları çerçevesinde, Ankara Toptancı Hali ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nu ziyaret etti. Esnafın sorunlarını dinleyen Baykal, Türkiye'de yaşanan her sorunun temelinde enflasyon olgusunun bulunduğunu belirterek, "Enflasyon artık bu ülkede milli düşman ilan edilmeli ve ülkeden koyulmalıdır" dedi.

5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) illerin kesin seçmen ve sandık sayılarını belirledi. Buna göre, 34 milyon 158 bin seçmen, 83 seçim çevresinde 138 bin 557 sandıkta oy kullanabilecek.

YSK Başkanı Nihat Yavuz, Ankara'da yaptığı açıklamada, seçmen kütüklerinin 12 il dışında kalan 67 ilde bilgisayar sistemine geçirilememesi nedeniyle çok sayıda mükerrer oy kullanılmasından kaygı duyduğunu söyledi. "Mükerrer oy sayısı 12 ilde 60 bin olursa, Türkiye genelini siz düşününün" sözleriyle endişesini açıklayan Yavuz, mükerrer oy kullanımına karşı il ve ilçe seçim kurulları ile sandık kurullarına uyarıda bulunduklarını bildirdi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Gaziantep'te düzenlenen seçim mitingine katıldı. Erbakan konuşmasında, 25 Aralık'ta sadece iktidarı değiştirmekle kalmayacaklarını, yeni bir dünya kuracaklarını öne sürdü.

Erbakan, ayrıca Sabah gazetesine yaptığı açıklamada ANAP ile ilgili görüşlerini değerlendirdi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Mersin ve Adana'da düzenlediği seçim mitinglerinde yaptığı konuşmalarında Türkiye'de terörü Yunanistan ve Suriye'nin desteklediğini; Ortodoks kilisesinin de bu ülkelerle işbirliği içinde olduğunu öne sürdü.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, izmir'de yaptığı seçim propaganda konuşmasında CHP'yi "sahte sosyal demokratlıkla" suçlayarak, "Biz yeni değil, gerçek, ulusal, çağdaş solcuyuz" dedi.

9- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak, Van'da DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller ile RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı eleştirerek, Başbakan'ın işçilerle memurları aç bıraktığını öne sürdü.

10- Siyasi parti liderlerinin TRT 1'de yayımlanan propaganda konuşmaları devam etti.

11- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), radyo ve televizyon kuruluşlarının oy verme gününden önceki son 7 gün içinde uymakla yükümlü oldukları yayın esaslarına ilişkin bir bildiri yayımladı. RTÜK, seçim dönemiyle ilgili yayın esaslarına aykırılık gerekçesiyle Kanal 7, Kanal D, Kral TV ve ATV yayın kuruluşlarına uyarı cezası verdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, yaptığı yazılı açıklamada, RTÜK'ün seçim öncesinde 8 televizyon kuruluşuna birden uyarı cezası vermesinin kurumları zedeleyebilecek bazı siyasi spekülasyonlara yol açabileceğini vurgulayarak bu uyarı cezasının ardından yayın durdurma kararının getirilebileceğini söyledi.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü.

13- NATO Konseyi tarafından aralık ayı başında NATO Genel Sekreterliği görevine atanması onaylanan ispanya Dışişleri eski Bakanı Javier Solana, Brüksel'deki NATO Genel Merkezi'nde görevine başladı.

14- Angola'da içinde 144 kişi bulunan Zaire uçağı düştü. Meydana gelen kazada 139 kişinin öldüğü bildirildi.

20 ARALIK 1995

1- Başbakan Tansu Çiller İsparta'da düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı eleştirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Denizli'de düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller ile RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı eleştirdi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TBMM Başkanlığı'na yazılı başvuruda bulunarak, kendisi ve kardeşi ile Başbakan Tansu Çiller ve eşinin "mal bildirimlerini ve kaynağını araştırması" için Sayıştay'ın harekete geçirilmesini istedi.

3- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz yaptığı açıklamada, 24 Aralık Pazar günü yapılacak Milletvekili Genel ve Mahalli idareler Ara Se-çimleri'nde 32 ilde oy verme işleminin 06.00'da başlayıp 15.00'te, diğer illerde ise 07.00'de başlayıp 16.00'da sona ereceğini bildirdi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Erzurum'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, partisinin 24 Aralık'ta tek başına iktidara gelecek güce sahip olduğunu söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Balikesir ve Akhisar'da düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda, 4 yıl önce işçilerin milli gelirden yüzde 35 pay aldıklarını, bugün bu oranın yüzde 25'e düştüğünü söyledi. Ecevit, Gümrük Birliği Anlaşması'nın Sevr Antlaşması gibi yırtılıp atılacağını söyleyerek, "Avrupalılara, 'Biz de gümrük birliği istiyoruz. Ama eşit koşullarda müzakere de istiyoruz' diyeceğiz" dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş MHP İstanbul H Teşkilatı'nın Bahçelievler, Kağıthane ve Üsküdar'da düzenlediği mitinglerde yaptığı konuşmalarda, iktidara gelmeleri halinde 6 ayda hem siyasi, hem de ekonomik terörü bitireceklerini söyledi.

7- Bosna-Hersek'te bulunan BM Barış Gücü (UNPROFOR), görevini NATO Uygulama Gücü'ne (IFOR) bıraktı. Saraybosna Havaalanfnda düzenlenen törende, eski Yugoslavya'daki BM Barış Gücü'nün komutanı Fransız General Bernard Janvier, yetkilerini IFOR Komutan Vekili ingiliz General Michael Walker'e devretti.

21 ARALIK 1995

1- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, Afyon ve Trabzon'da partisi tarafından düzenlenen mitinglere katılarak birer konuşma yaptı. Başbakan Çiller, çıkar gruplarıyla mücadele ettiği için eleştirildiğini belirterek, hayat pahalılığını kendi iktidarlarının çözümleyebileceğini ileri sürdü.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Konya'da düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, diğer parti liderlerinin boş vaatler ileri sürdüklerini belirterek, kendilerinin vaat değil yapacaklarını taahhüt ettiklerini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya'da seçim çalışmaları çer-qevesinde düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, 24 Aralık seçimlerine kimseye benzemeden kendi fikirleriyle giren tek partinin CHP olduğunu ileri sürdü.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Adana'da partisinin düzenlediği mitingte, 24 Aralık seçimlerinde iktidara geleceklerini ileri sürdü.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit seçim çalışmalarını Kocaeli'de sürdürdü. Ecevit düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, koalisyon dönemini eleştirerek, bazı siyasal partilerin yolsuzluklarının halkı tiksindirttiğini belirtti.

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), HBB ve Flash TV adlı özel televizyon kanallarının birer gün yayınlarının durdurulması, Samanyolu TV'ye ise uyarı cezası kararı verdi. RTÜK'ün açıklamasına göre, kararda, oy verme gününden öncesi bir hafta içinde vatandaşın oyunu etkileyecek yayın yapılmasına izin verilemeyeceğine iİşkin yasa maddesi gerekçe gösterildi.

7- Bakırköy 1. Sulh Ceza Mahkemesi, seçimlere ilişkin kamuoyu anket sonuçlarını yayımlayan Milliyet, Evrensel, Posta ve Fanatik gazetelerinin Seçimler ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'un 61. maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle, toplatılmasına karar verdi.

8- Sinema sanatçısı Özcan Özgür, İstanbul'da öldü.

9- KKTC'de Demokrat Parti (DP) ile Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) arasında kurulan üçüncü koalisyon hükümeti güvenoyu aldı.

10- Kolombiya'da meydana gelen uçak kazasında 164 yolcudan sadece iki kişinin kurtulduğu bildirildi.

11- Mısır'da meydana gelen tren kazasında 75 kişinin öldüğü, 150 kişinin yaralandığı bildirildi.

12- Çeçenistan'da yeniden başlayan çatışmalarda ölenlerin sayısının 100'ü aştığı bildirildi.

22 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında, yurttaşlara oy verin çağrısında bulunurken, bürokratlardan da tarafsız olmasını istedi. Cumhurbaşkanı Demirel, seçimden sonra bunalım doğmasının söz konusu olmadığını belirterek, anayasa, yasa ve kurallara harfiyen uyulacağını, "seçim güvensizliği" gibi bir sorunun bulunmadığını kaydederek siyasi partilerin seçim sandıklarında gözlemci bulundurmalarını istedi ve seçimlerin, 1982 Anayasa'sı döneminde yapılacak "en hür ve demokratik seçimler" olacağını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, DYP'nin ülkeyi 21 yüzyıla taşıyacak "milli takım" olduğunu söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral ismail Hakkı Karadayı Bolu'daki 2. Komando Tugayı'nı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, "Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Atatürk milliyetçiliğine bağlı, ilke ve inkılaplarının yorulmaz bekçisidir. TSK; cesaretiyle, atılganlığıyla, inancıyla, itikadıyla büyüktür. Çağdaş, demokratik, laik dünya görüşünü benimsediği, her türlü bağnazlık ve gericiliğin karşısında bulunduğu ve ilerici olduğu için büyüktür" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Yalova ve Bursa'da yaptığı mitinglerde partisinin bu seçimlerde iktidara geleceğini iddia etti. Yılmaz, konuşmalarında RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile Başbakan Tansu Çiller'i eleştirdi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal izmir'de yaptığı seçim konuşmalarında, demokrasiyi sağ partilerin kendi aralarında oynadıkları ortaoyunu olmaktan çıkarmak gerektiğini söyleyerek, "Aynı anlayışa sahip partileri tekrar iktidara getirmeyelim" dedi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul'da düzenlenen mi-tingte yaptığı konuşmada, RP'ye verilecek oyların "dünyaya da ahirete de yeteceğini" söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Antalya ve Adana'da yaptığı mitinglerde CHP'yi eleştirerek CHP'nin hükümetin ekonomik kararlarına hep evet dediğini, sosyal demokratlığını kullanmadığını söyledi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 35 kişi öldü.

9- Azerbaycan'da bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov, iki ülke arasında kültür alanında işbirliği, Alman işadamlarının yatırımlarının geliştirilmesini içeren anlaşmalara imza attılar.

10- Pakistan'ın Peşaver kentinde bir arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 60 kişinin öldüğü bildirildi.

23 ARALIK 1995

1- İçişleri Bakanlığı seçimlerle ilgili olarak bir genelge yayımladı. Genelge ile birden fazla oy kullanılması, oy kullanma saati dışında oy verme olayları ile herhangi bir siyasi partiye oy verilmesi için propaganda yapılması veya seçimlerin boykot edilmesi de dahil her türlü propagandaya engel olmak için alınan güvenlik önlemleri açıklandı.

2- DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, "sendikalar, gümrük birliği, işsizlik, vergi" gibi değişik güncel konuları Yeni Yüzyıl gazetesine değerlendirdi.

3- İstanbul Bakırköy 1. Sulh Ceza Mahkemesi, Bakırköy Nöbetçi Savcılı-ğı'nın istemi üzerine, Hürriyet gazetesi hakkında, "298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'a muhalefet" suçundan toplatma kararı verdi.

4- Devrim şehidi Kubilay, katledilişinin 65. yılında Menemen Yıldızte-pe'deki anıtı önünde, törenle anıldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kubilay'ın şehit edilişinin yıldönümünde yayımladığı mesajda, "Menemen'de girişilen milletle devleti karşı karşıya getirme tertibi halkımızın sağduyusu ve devletin kararlılığı ile bozulmuştur" dedi. Demirel mesajında, Kubilay'ı bir kez daha rahmetle andığını belirterek, bu menfur olayı kınadığını bildirdi.

5- NATO'nun icra Sekreteri L.A.J.Verbruggen, "dünya ve güvenlik şartları içerisinde NATO ve Türkiye'nin rolü" gibi çeşitli konularda Türkiye gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

6- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke topraklarında 1992 Haziran ayında ilan edilen "Savaş hali"nin sona erdirildiği, ancak "savaş tehlikesi hali"nin yürürlükte kalacağı bildirildi. Açıklamada, söz konusu kararın, Dayton Barış Anlaşması şartları uyarınca verildiği kaydedildi.

Bu arada, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç, Saraybos-na'da yaşayan Sırp halkın bütün haklarının ve güvenliklerinin garanti altında olduğu vurgulanarak, kentten ayrılmamasını istedi.

Öte yandan Bosna'da barışı koruma görevinin BM'den NATO'ya geçmesinden sonra ilk kez meydana gelen ateşkes ihlalinde bir NATO helikopterine ve BM'ye ait bir yardım uçağına ateş açıldı

NATO Barışı Koruma Gücü (IFOR) Sözcüsü Binbaşı Simon Haselock "Bir C-130 tipi nakliye uçağına Saraybosna'da cuma günü ateş açılmıştır" dedi. Aynı bölgede kent hastanesinden havalanan bir Sea King helikopterine de aynı saatlerde ateş açıldı. NATO Sözcüsü saldırıları "kabul edilemez" olarak niteledi.

7- Hindistan'da bir okul müsameresinde çıkan yangında çoğu çocuk 309 kişi öldü.

8- isviçre'de geçen yıl 53 üyesi topluca intihar eden, bir hafta önce kaybolan Güneş Tapınağı tarikatına üye 16 kişinin cesedinin bulunduğu bildirildi.

24 ARALIK 1995

1- 20. Dönem Milletvekili Erken Genel Seçimi ile bazı ilçe ve belde belediye başkanlığı seçimleri bütün yurtta yapıldı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Nihat Yavuz, oy kullanma işleminin tamamlanmasından sonra yaptığı değerlendirmede seçimlerin "son derece düzenli, demokratik bir disiplin içinde başlayıp sona erdiğini" söyledi.

Resmi ve kesin olmayan ilk sonuçlara göre RP yüzde 21.017, ANAP yüzde 19.941, DYP yüzde 19.763, DSP yüzde 14.57, CHP yüzde 10.443 yüzde 10'luk Türkiye barajını aşarken MHP, HADEP, İP, YDH, YP, MP ve YDP barajı aşamadılar.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan parti merkezinde resmi olmayan seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasından sonra yaptığı konuşmada, RP'nin birinci parti olduğunu belirterek, Hazine ve Merkez Bankası'nı döviz için uyararak satış yapmamalarını istedi. Erbakan, güvenoyu alacak bir lidere hükümeti kurma görevi verilmesinin anayasanın da gereği olduğunu vurguladı.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise parti merkezinde basına yaptığı açıklamada RP, DYP, ANAP, CHP partilerinin aldıkları resmi olmayan seçim sonuçlarını değerlendirdi.

3- Rus birlikleri ile Çeçen ayrılıkçı güçler arasında çıkan çatışmalarda 50 Çeçen'in öldüğü bildirildi.

4- Kırgızistan'da parlamento seçimleri yapıldı.

5- Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir hastanede 30'dan fazla kişinin nedeni belirlenemeyen bir hastalık nedeniyle öldüğü bildirildi.

6- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillalarının, ülkenin doğusunda bir askeri birliğe düzenledikleri saldırılar sonucu 93 kişinin öldüğü bildirildi.

7- Çin'de çeşitli suçlardan idama mahkum olan 12 kişinin infaz edildiği bildirildi.

25 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel genel seçimlerle ilgili yayımladığı mesajda, Türk halkının, iradesini serbest bir ortamda "hür vicdanla" ortaya koyduğunu belirterek, "bütün siyasi partilerimizi, seçimin yönetiminde görev alan başta Yüksek Seçim Kurulu olmak üzere herkesi kutluyorum. TBMM'ye seçilen değerli üyeleri tebrik ediyor, yeni Meclis'e, ülkemize ve milletimize hizmet yolunda başarılar diliyorum" dedi.

2- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, Çankaya Köşkü'ne çıkarak, istifasını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e sundu. Başbakan Tansu Çiller başkanlığındaki Bakanlar Kurulu'da istifa etti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Başbakan Çiller tarafından sunulan Bakanlar Kurulu'nun istifasını kabul ettiği ve yeni hükümet kurulana kadar Bakanlar Kurulu'nun göreve devam etmesini istediği bildirildi.

Öte yandan Başbakan Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'i telefonla arayarak, seçimlerin "hayırlı olması" temennisinde bulundu.

3- DYP Başkanlık Divanı toplandı. DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, toplantıdan sonra basına yaptığı açıklamada, seçimin sonuçları açısından RP'nin önde çıktığını belirterek, "Hukuk devleti işleyecektir, demokrasinin bütün kurumları ve kuralları işleyecektir. Biz her zaman ülkemizin çıkarlarını kendi çıkarlarımızın önüne aldık. Önümüzdeki günlerde ne olacağını hep beraber göreceğiz. Ancak hukuk ve demokrasi kuralları içinde RP hükümet kurma görevini alabilecektir. Bu sayın Cumhurbaşkanımızın yetkisindedir. ANAP ile bir hükümet kurma imkanı vardır. Bunun değerlendirilmesini diğer partilere bırakırız. Biz RP ile bir işbirliği, koalisyon ortaklığı içinde olmayız" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Başkanlık Divanı toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Kesin olmayan sonuçların değerlendirilmesinden, seçmenlerin RP'yi birinci, ANAP'ı ikinci, DYP'yi de üçüncü sıraya yerleştirdiğinin görüldüğünü söyleyen Yılmaz, "Bu tablodan bir hükümet çıkarılması görevi tümüyle siyasetçilerin görevidir. Ülke zor koşullar ve ağır sorunlarla karşı karşıyadır. Bu zor tablo karşısında sadece bir hükümet kurulması değil, bu sorunların üstesinden gelebilecek uyumlu, iş yapabilecek bir hükümet aranmalıdır" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, seçimdeki başarısızlık gerekçelerini anlattı. Baykal, aldıkları oyun beklentilerinin altında olduğunu belirterek, "Çok rahat bir seçim olmadı. Yönlendirilmek istenen bir seçim oldu. Partiler arası mücadele olmadı, medyalar, holdingler arası mücadele oldu" dedi.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu yaptığı toplantıda, Nusret Demir-al'm 31 Ekim tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığına, Adalet Başmüfettişi Cevdet Volkan'ı atadı.

7- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz yaptığı açıklamada, milletvekili seçimi kesin sonuçlarını on gün içinde Resmi Gazete aracılığı ile açıklayacaklarını bildirdi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçları ile partilerin 1991 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde aldıkları oyların karşılaştırmasını yaptı. Erbakan, RP'nin olumsuz hava koşulları, medyanın aleyhte yayınları ve seçim sistemindeki adaletsizliklere karşın halkın iradesi ile birinci parti olduğunu kaydetti. Bundan sonraki dönemi tüm siyasi partiler yönünden "yapıcılık, hizmet ve uzlaşma" dönemi olarak nitelendiren Erbakan, bunun bir öneri olarak algılanmasını istedi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarını değerlendirerek, konuyla ilgili çeşitli soruları yanıtladı. Ecevit, alınan sonuçlara göre, sayısal açıdan en makul hükümetin ANAP-DYP koalisyonu olacağını, DSP'ye muhalefet görevinin düştüğünün anlaşıldığını ve demokrasilerde muhalefetin en az iktidar kadar önemli olduğunu belirtti. Ecevit ayrıca, "Azınlık hükümetine destek verip vermeyecekleri" sorusunu yanıtlarken, "DYP ve ANAP'ın tavrı belli olmadan, bizim ortaya çıkıp bir şey söylememiz doğru olmaz, ilke olarak buna karşı çıkmam, bu desteği yadırgamam. Ama yetkili kurullarımızda görüşmemiz gerekir" dedi.

10- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TiSK) geçen hafta yapılan Genel Kurulu'nda seçilen 29 kişilik Yönetim Kurulu, görev dağılımını belirlemek üzere İstanbul'da toplandı. TİSK Başkanlığı'na Refik Baydur yeniden seçildi.

11- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yücel, yaptığı yazılı açıklamada, 24 Aralık'ta yapılan seçimlerde hiçbir partinin tek başına iktidar olamadığını anımsatarak, biran önce Anayasa'ya uyum yasalarının çıkarılmasını ve dar bölge ile iki turlu seçim sisteminin getirilmesini istedi.

12- 2. Cumhurbaşkanı ismet inönü, ölümünün 22. yıldönümünde Anıtkabir'deki mezarı başında anıldı. Anma törenine, oğulları Erdal inönü, Ömer inönü, kızı Özden Toker ve eşi Metin Toker, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Necdet Seçkinöz, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Doğu Aktulga katıldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de ismet inönü'nün ölüm yıldönümü nedeniyle kızı Özden Toker ve oğlu Erdal inönü'ye birer mesaj gönderdi.

13- Kırgızistan'da, Devlet Başkanlığı seçimleri yapıldı. Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, Askar Akayev yeniden devlet başkanı seçildi.

14- Afganistan'da, yönetime karşı savaşan aşırı dinci öğrenci örgütü Ta-liban'm, başkent Kabil'e düzenlediği roket saldırısında 7 kişinin öldüğü, 11 kişinin yaralandığı bildirildi.

15- Bangladeş'i etkisi altına alan soğukların, 45 kişinin ölümüne yol açtığı bildirildi.

26 ARALIK 1995

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile birer görüşme yaptı. Yılmaz, Bülent Ecevit'i parti merkezinde ziyaret etti. iki lider görüşme sonrası düzenledikleri basın toplantısında, seçim sonucunda ortaya çıkan durumu değerlendirdiklerini, bu konuda iki partinin uzlaşma içersinde olduğunu söyledi.

Mesut Yılmaz daha sonra Tansu Çiller'i DYP Genel Merkezi'nde ziyaret etti. Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Yılmaz, mümkün olduğu kadar geniş tabanlı, güçlü bir koalisyon hükümetinin kurulması görüşünde olduğunu ifade ettiğini hatırlatarak, Çiller ile görüşmesinde de bu esaslarda mutabık olduklarını memnuniyetle gördüğünü ifade etti. Yılmaz "Günümüz polemik değil uzlaşma günüdür. Hiçbir siyasi partinin uzlaşmadan kaçmaya hakkı olmadığını düşünüyorum" dedi.

Tansu Çiller ise ülkenin demokratik bir seçim geçirdiğini, ortaya çıkan tablonun, siyasi partileri bir arayışa yönelttiğini söyledi. Hükümetin kurulmasına ilişkin süreci Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başlatacağını anlatan Çiller, "Biz bu arada, uzlaşmacı ve yapıcı bir tutum içerisinde Sayın Cumhurbaşkanı'nın girişimlerini de kolaylaştıracak yapıcı yaklaşımları sergilemek amacındayız" dedi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, DYP ile ANAP arasında yeni hükümetin kurulması konusunda başlatılan girişimleri eleştirerek hükümeti kurma görevinin, en fazla oyu alan parti olarak kendilerine verilmesi gerektiğini söyledi. Erbakan, hükümeti kurmak için bütün partilerle işbirliği yapabileceklerini belirterek, "Seçim dönemi geride kaldı. Şimdi halkın isteği doğrultusunda çalışma yapma zamanı. Samimiyetle tüm partilerin önerilerine açığız" dedi.

3- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'dan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Birliği'nin, gümrük birliğinin gerçekleşeceği 1 Ocak 1996'dan itibaren Türk tekstil ve konfeksiyon ürünlerine uygulanan kotaları kaldırdığı bildirildi.

4- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Türk-İş Başkanlar Kurulu üyeleri hakkında, 8 Ağustosla yapılan "iş bırakma" eylemiyle ilgili olarak soruşturma başlattı. Savcılık, ifadelerin alınmasından sonra sendikacılar hakkında dava açılması konusunda karar verecek.

5- Amerikalı şarkıcı ve aktör Dean Martin öldü.

27 ARALIK 1995

1- Yüksek Seçim Kurulu, 24 Aralık'ta yapılan Milletvekili Genel Seçimi'nde gümrük kapılarında kullanılan oyları da dikkate alarak, geçici sonuçları açıkladı. Buna göre, RP 158, DYP 135, ANAP 131, DSP 76 ve CHP 50 milletvekili çıkardı.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ömer Akbel düzenlediği haftalık basın toplantısında, G-7'ler ile Rusya Federasyonu'nun 12 Aralık'ta yaptıkları açıklaması ile aynı çerçevede Avrupa Parlamentosu'nun ispanya'da faaliyet gösteren ETA'nın saldırılarını kınayan kararını hatırlatarak, "Bu karar ile AP'nin 13 Aralık tarihli ve Türkiye, PKK ve diğer Kürt kuruluşlarını şiddet içermeyen siyasi bir çözüm bulmaya davet eden kararı yan yana konulduğunda ilginç bir çelişki ortaya çıkmaktadır. AP'nin, ETA'yı kınayan kararında teröristler, destekçileri ve işbirlikçileriyle diyaloga girilmesi reddedilirken, Türkiye'den aksini talep etmesi izahı imkansız bir çifte ölçüt oluşturmaktadır" dedi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit seçimlerin hemen ardından başlayan koalisyon görüşmelerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Ecevit, bir koalisyon hükümetinde yer almayı ya da başbakan olmayı düşünmediğini, olası bir ANAP-DYP azınlık hükümetini desteklemeyi tercih edeceğini söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, MHP Genel Merkezi'nde seçim sonuçlarını değerlendirmek için bir basın toplantısı düzenledi. Türkeş, partisinin ülke genelindeki yüzde 10'luk barajı aşamamasına iki sebep gösterdi. DGM eski Başsavcısı Nusret Demirci'm "Türkçe ezan" açıklamalarının baraja takılmalarının en önemli sebebi olduğunu söyledi. Ortaya çıkan tabloyla istikrarlı ve uyumlu bir hükümetin çıkmasının zor olduğunu belirten Türkeş, birkaç yıl içerisinde erken seçime gidilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ali Baransel, TRT ile özel radyo ve televizyon kuruluşlarının seçim yayınlarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 76. yıldönümü törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 76. yıldönümü dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

7- TÜPRAŞ'dan yapılan açıklamaya göre, akaryakıt ürün fiyatlarına yüzde 20 ile yüzde 25 oranlarında zam yapılırken, Tekel Genel Müdürlüğü'nce, üretilen ve ithal edilen sigara ve içki ürünlerine ortalama yüzde 14 oranında, posta ücretlerine de yüzde 100'e varan oranlarda zam yapıldı.

8- Guatemala'da Noel şenlikleri sırasında meydana gelen çeşitli olaylarda, 114 kişinin öldüğü, 200 kişinin yaralandığı bildirildi.

28 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Çankaya Köşkü'nde bir görüşme yaptı. Görüşme sonucunda ortak bir denklarasyon yayımlanarak Türkiye'nin KKTC için siyasi ve ekonomik güvence verdiği belirtildi.

Düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye ve Yunanistan'ın üye olmadığı bir uluslararası kuruluşa Kıbrıs'ın üye olmasının mümkün olmadığını belirterek, "O bakımdan Kıbrıs'ın AB üyeliği ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda, anlaşmaların bu bağlayıcı hükmü herkes tarafından dikkate alınmalıdır" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise konuşmasında, yayımlanan deklarasyonu, "Türkiye Cumhurbaşkanı ve hükümetinin, KKTC halkına verdiği en güzel yeni yıl hediyesi" olarak niteledi. Kıbrıs sorununun girdiği yeni süreçte bazı kaygıları bulunduğunu, "Kıbrıs ne oluyor? Bu sorun nereye gidecek?" sorularının gündeme geldiğini kaydeden Denktaş, "Bütün bunların cevabı, bu deklarasyonla bütün dünyaya verilmiştir" dedi.

2- Genelkurmay Başkanı ismail Hakkı Karadayı, Kayseri 1. Komando Tugayı'nda incelemelerde bulundu. Karadayı burada yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Atatürk ilke ve devrimlerinin yorulmaz bekçisi olduğunu belirterek, "TSK; demokratik ve laik cumhuriyetin teminatıdır" dedi.

3- Yargıtay 11. Ceza Dairesi, 15 yıl sonra 723 sanıklı ana Devrimci Yol davasında sonuç kararını açıkladı. Askeri mahkemenin kararını temyiz eden 359 kişinin durumunu inceleyen 11. Ceza Dairesi, idam cezasına mahkum edilen 7 sanıkla ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve aralarında merkez komite üyelerinin de bulunduğu 36 sanık hakkındaki kararı onadı. Yargıtay, 176 sanığın cezasını zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırdı.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, seçmenin hükümet konusunda bazı mesajlar verdiğini ve ANAP'la koalisyona girme istemlerini bildirdiklerini anımsatarak, "Demokratik, anayasal kurallar, kurumlar, teamüller vardır. Anayasa'nın gerektirdiği şeyler vardır. Hepimiz bu kurallar içinde devam edeceğiz. Henüz süreç başlamadı" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Ecevit, seçimlerden sonra, beklenenin aksine siyasal ve ekonomik bunalımın ağırlaşarak devam ettiğini söyledi. Ecevit, hükümet bunalımının aşılmasının en makul yolunun DYP-ANAP-CHP hükümeti olduğunu belirtti.

Mesut Yılmaz ise konuşmasında hükümet kurulana kadar Ecevit ile birlikte değerlendirmelerini sürdüreceklerini söyledi. Tıkanıklığın sorumlusunun DYP ve CHP olduğunu kaydeden Yılmaz, çözüm konusundaki sorumluluğun ise merkez sağ ve soldaki birinci parti olan ANAP ve DSP'nin olduğunu belirtti.

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TRT Genel Müdürü Tayfun Akgüner'in görevine iade edilmesine ilişkin Ankara 2. idare Mahkemesi'nce verilen karara itiraz etti. Ankara Bölge idare Mahkemesi, RTÜK'ün itirazını bir üst mahkeme olarak değerlendirecek.

7- İstanbul Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar düzenlediği basın toplantısında, aralarında, Esenyurt'ta devriye görevi yapan iki jandarma erinin öldürülmesi eylemlerine de katıldıkları belirlenen yasadışı DHKP/C örgütü üyesi 11 kişinin yakalandığını açıkladı. Taşanlar, "Örgütlerin eğitim yuvası haline getirdikleri cezaevlerini yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor" dedi.

8- Türkiye Devrimci işçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Rıdvan Budak Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, sendikal hareketin hızla kan kaybettiğini, iktidar ve toplumun eğilimlerinin ise sağa kaydığını belirtti.

9- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ziya Sonay İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nun gazetecilik işkolunda aldığı "teşmil" kararının sendikasız çalışan yüzlerce basın emekçisine mesleki hak ve çıkarlarını savunma hakkı sağladığını söyledi.

10- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan ve 26 Aralık tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu yönetmeliği «le ilgili olarak, yargıç ve savcıların, kararlarının "ülkenin bütünlüğü, toplumun refah ve huzuru" gibi soyut kavramlarla değerlendirilmesinin "anayasaya aykırı" olduğunu ve iptalini isteyeceklerini vurguladı.

11- Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir F-4 savaş uçağı, Ege Denizi'nde Midilli Adası açıklarında düştü.

12- Nobel ödülü sahibi ingiliz ekonomist Edward Meade, 88 yaşında öldü.

13- Merkezi Washington'da olan Wernes Fornos Nüfus Enstitüsü tarafından hazırlanan rapora göre, dünya nüfusu bu yıl 100 milyon artarak 5.75 milyara ulaştı.

14- Fransa'nın uluslararası tepkilere karşın 5'nci nükleer denemeyi Fransız Polenezyası'nın Mururoa Mercan adası'nda gerçekleştirdiği bildirildi.

29 ARALIK 1995

1- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal Ankara'da yaptığı açıklamada, KKTC ile Türkiye arasında cumhurbaşkanları Süleyman Demirel ile Rauf Denktaş tarafından imzalanan 12 maddelik ortak dekleras-yon ile "tüm dünyada Türkiye ve KKTC ilişkilerinin daha ileri bir noktaya vardığını ilan etmiştir" dedi. Baykal, Türkiye ile KKTC arasındaki ortak protokolün, üç aydır hazır olduğunu, ancak gümrük birliği sürecini etkilememek için yeni açıklandığını da söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Midilli Adası açıklarında eğitim uçuşu sırasında düşen Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-4 savaş uçağının Yunan makamlarınca belirtildiği gibi bir taciz sonucu gerçekleşmediği bildirildi.

3- Çevre Bakanı A.Hamdi Üçpınarlar düzenlediği basın toplantısında, çevre konusunda eğitimin öneminin büyük olduğunu ifade ederek, eğitimde görsel ve yazılı basın desteği ile maksadına ulaşacağını söyledi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu'nu ziyaretinde yaptığı konuşmada, gümrük birliğine karşı olmadıklarını belirterek "GB ile ekonomimizin daha sağlıklı yapıya kavuşacağına inanıyoruz. Batılı ülkelerle ticari ilişkilerin artırılması taraftarıyız. Ancak, ilk önce sağlıklı, kuvvetli, rekabet edebilir bir sanayinin oluşturulması gerektiğini söylüyoruz" dedi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yapılan operasyonlarda 15 PKK'lı teröristin ölü ele geçirildiği bildirildi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile dün imzaladıkları ortak deklarasyonla, Garanti Anlaşması'na kimsenin dokunamayacağı ve Garanti Anlaşması'nın daha güçlü bir şekilde savunulacağının ortaya çıktığını belirtti.

30 ARALIK 1995

1- Başbakan Tansu Çiller yayımladığı yeni yıl mesajında yeni bir yıla girilirken, 21. yüzyıla bir adım daha yaklaşıldığını kaydederek, Türkiye'nin yeni çağa, yeni parlamentosu ile yürüdüğünü ifade etti.

2- CHP Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, bir basın toplantısı düzenleyerek dışişleri açısından 1995 yılını değerlendirdi ve hükümet kurma arayışlarına yönelik görüşlerini açıkladı. ANAP ve DYP arasında umut verici bir gelişme görülmediğini ve iki partinin temel noktaları konuşmaktan kaçarak, birbirlerine baskı uygulayarak gerçekte "ince ince savaştıklarını ve birbirlerine tuzak hazırladıklarını" söyleyen Baykal, uzlaşma umduğunu belirtti. Baykal, hükümet arayışlarından bir sonuç alınamaması durumunda çözümün yeni bir erken seçim olduğunu, ancak bunun Türkiye'nin bir yılına mal olacağını ve ağır sorumluluğu bulunduğuna dikkat çekti.

Baykal, Türkiye'nin komşu ülkeler ile iyi komşuluk anlayışı kapsamında ilişkiler kurmaya gayret sarfettiğini belirterek, Suriye'nin karşı karşıya kaldığı sorunlarda Türkiye'nin herhangi bir katkısının bulunmadığını vurgulayarak, Suriye'ye gereksiniminin üzerinde su verildiğini anımsattı. "Suriye'nin terör konusunda Türkiye'ye karşı takındığı tavrı kabul edilebilir saymadığımızı ifade etmek istiyorum" diyen Baykal, "Terör konusunda Suriye'nin yeni bir anlayış içerisine girmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

3- Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararları ile Gelir Vergisi ve Vergi Usul kanunlarındaki vergi maktu had ve tutarlar ile para ile ödenecek ceza miktarları yeniden belirlendi. Gelir Vergisi ve Vergi Usul kanunları ile ilgili değişiklikler 1 Ocak 1996 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı ismail Karakuyu, parti Genel Merke-zi'nde düzenlediği basın toplantısında hükümet kurulması ile ilgili yürütülen çalışmalar konusunda görüşlerini açıkladı. Hükümet kurmada teamül ve kuralların önemli olduğunu, bu sürecin de Cumhurbaşkanı tarafından başlatılacağına dikkat çeken Karakuyu, birlik ve beraberlik içinde çözümden yana olduklarını bildirdi.

5- RP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tekdal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında diğer partilerin seçimlerden hemen sonra RP ile koalisyon yapılmayacağına dair beyanlarının, "acele beyanlar" olarak değerlendi-

rilmesi gerektiğini belirterek, RP'siz bir hükümet formülünün bugünkü parlamento aritmetiğinde mümkün olmadığını vurguladı. Tekdal, görev almaları halinde hükümeti kuracaklarını söyledi.

6- DiSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ANKA'ya yaptığı açıklamada 1995 yılını değerlendirdi. Budak, 1995 yılının 5 Nisan paketinin kalıntıları üzerinden geçtiğini ve çalışanlar açısından "ekmeğin küçülmesinin yılı" olduğunu belirtti. Budak, 1996 yılının daha zor bir yıl olacağını kaydederek bütçede iç ve dış borç faizlerinin yüzde 60 oranında olduğuna işaret etti.

Hak-iş Genel Başkanı Salim Uslu da çalışanlar için 1995 yılının, ekonomik ve sosyal sorunların arttığı, zorlu bir yıl olduğunu ifade etti.

7- Sivas'ın Zara ve Hafik ilçelerindeki operasyonlarda çıkan çatışmalarda 1u PKK militanı öldürüldü, bir kişide yaralı ele geçirildi. Çatışmalarda 1 asteömpn, 1 astsubay ve bir er yaralandı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

9- İçişleri Bakanı A. Orhan Öztırak, Ankara'da vefat etti.

31 ARALIK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yayımladığı yeni yıl mesajında, Türkiye'nin 1996'ya önemli gelişmelerle girdiğini, bunların en önemlisinin 24 Aralık'ta yapılan genel seçimler olduğunu bildirdi.

CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal yayımladığı yeni yıl mesajında, Türkiye'nin yeni yılda, dünyada parlak bir yer sahibi olma şansının bulunduğunu belirterek bunun için başta laiklik olmak üzere, Atatürk ilke ve devrimlerine, sarsılmaz bir inançla, sahip çıkılması gerektiğini bildirdi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de yayımladığı mesajda, Türkiye'nin siyasal, ekonomik ve toplumsal sorunlarının, demokratik uzlaşma ve dayanışma ortamında çözüm yoluna girmesini istedi.

2- Götürü usule tabi mükelleflerin ödeyeceği vergide esas alınacak safi kazanç tutarları ile götürülüğe ilişkin hadler yeniden belirlenerek Resmi Ga-zete'de yayımlandı.

3- ithalat Rejimi'ne göre sanayi ürünleri ithalatında uygulanan Toplu Konut Fonu kesintisi kaldırıldı. AB'den yapılacak sanayi ürünü ithalatında gümrük vergileri AB'nin uyguladığı Ortak Gümrük Tarifesi (OGT) düzeyine çekildi. 1996 Yıllı ithalat Rejimi kararında yer alan esaslara göre, gerçek ve tüzelkişilerin yanı sıra tüzelkişilik statüsüne sahip olmamakla birlikte, yürürlükteki mevzuat hükümlerine dayanarak hukuki tasarruf yapma yetkisi tanınan kişi ortaklıkları da ithalat işlemi yürütebilecek, gümrük mevzuatları, 1 Ocak 1996 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Interstar televizyonunda yayımlanan "Kırmızı Koltuk" programında yaptığı konuşmada partisinin 24 Aralık'ta yapılan seçimlerde beklediği oyu alamadığını belirterek, hükümette yer alıp almayacağı konusunda kesin kararın parti organlarının toplanmasından sonra ortaya çıkacağını bildirdi.

5- Eski Rize Belediye Başkanı ve RP Milletvekili Şevki Yılmaz'ın belediye başkanlığı sırasındaki uygulamaları protokolde olmamasına karşın resmi bayramlara katılmaması ve "şeriat" isteyen konuşmalarla kamuoyundan tepki görmesi ve Milli Gençlik Vakfı'nın düzenlediği bir toplantıda söylediği "Bu işi ya oyla, ya kanla çözeceğiz" sözleri üzerine Rize Cumhuriyet Başsavcısı ikinci kez TCK'nin "idam" cezası öngören 146. maddesinden soruşturma başlattı.

6- Türk-İş Genel Sekreteri Şemsi Denizer Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümet sorununun çözümlenmesinde, ANAP ile DYP anlaşamadığı sürece, ülkede belirsizliğin ve karamsarlığın devam edeceğini belirterek, "doğru olan merkez sağda DYP ve ANAP, merkez solda da CHP ile DSP'nin birleşmesidir. Sorunlar, güçlü iktidar-güçlü muhalefet yaratılmasıyla aşılır" dedi.

7- Gazeteci Necati Şener, İstanbul'da vefat etti.

8- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, 31 Aralık Dünya Azerbaycanlıların Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan'ın bağımsızlığı uğruna birçok şehit verilmesi ve acılar çekilmesine karşın bu yoldaki direnç ve kararlılıktan taviz verilmediğini vurguladı.

9- Kızıldeniz'deki Büyük Haniş adasında, Eritre askerleri tarafından rehin alınan Yemen askerlerinin dün ülkelerine geri iade edildiği bildirildi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali, Yemen'in Başkenti Sana'da dün düzenlediği basın toplantısında "Eritre ve Yemen'in, toprak anlaşmazlığından kaynaklanan sorunun ikili görüşmelerle çözülmesi için çaba sarfetmeleri gerektiğini" söyledi.

10- Cezayir Devlet Başkanlığı'na Liamin Zerual getirildi.