12.1.1996
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1996

1 OCAK 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da gazetecilerle yaptığı sohbette, 24 Aralık seçimlerinin kesin sonuçlarının 3-5 Ocakla alınacağını ve Meclisin de en yaşlı üyenin başkanlığında 8-9 Ocak tarihlerinde toplanacağını anlatarak, Meclis'in toplandığı günden itibaren hükümet kurma çalışmalarının başlayacağına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Demirel, kendisinin hükümet kurma konusunda yapılmakta olan tartışmaların hiçbirisine girmeyeceğini belirterek, 'Türkiye, ilk defa hükümet kuruyor değil, ilk defa se-çimdençıkıyor değil, onun için hiç kaygıya gerek yok. Umarım ki Türkiye yeniden bir seçime gitmek durumunda kalmaz, kalırsa da bu dünyanın sonu değildir" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 1995 Yılı faaliyetleri Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı De-mirel'in, 1995 yılı içerisinde 21 kez TBMM Başkanı ile 50 kez Başbakan ile 31 kez de siyasi parti genel başkanları ile görüştüğü bildirildi.

3- RP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, RP'nin "Her ne pahasına olursa olsun hükümet kurmasının" sözkonusu olmadığını ifade ederek, "Eğer prensiplerde, ilkelerde bir anlaşmaya varılabilirse hükümet kurulacaktır" dedi.

4- BM Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan 5 üyesinin değiştiği bildirildi. Değişiklikle, Şili, Mısır, Gine-Bissau, Polonya ve Güney Kore iki yıl süreyle konsey üyeliğine getirildi. Sözkonusu 5 ülke, Arjantin, Çek Cumhuriyeti, Nijerya, Umman ve Ruanda'nın yerini aldı.

5- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillaları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 20 kişinin öldüğü bildirildi.

2 OCAK 1996

1- Başbakan Tansu Çiller Ekonomik Değerlendirme Toplantısı'dan sonra düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye, gerek döviz rezervleri, gerek büyüme, gerekse diğer bütün verileriyle bir yıl öncesine oranla çok daha güçlü konumdadır" dedi. Başbakan Çiller, hükümet kurma çalışmalarını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in önümüzdeki günlerde başlatacağını belirterek, "En doğrusu millete verilen taahhütler çerçevesinde kişiler üzerine değil, icra programları üzerine bir çalışma başlatılmasıdır" dedi.

2- Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, 24 Aralık'ta yapılan genel seçimlerin ardından milletvekili adayları ve partiler tarafından yapılan 16 itirazın değerlendirilerek sonuçlandığı ve bunlardan 1'inin haklı bulunduğu, 15 itirazın da reddedildiği bildirildi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral'i ziyaret ederek göreve yeniden seçilmesinden dolayı kutladı. Erbakan, gazetecilerin hükümet ile ilgili sorularını yanıtlarken, kendilerinin bütün partilerle koalisyon kurmaya hazır olduklarını bildirdi ve RP'nin koalisyon konusunda en deneyimli parti olduğunu, daha önce kurdukları hükümetlerde de son derece başarılı hizmetler verdiklerini belirtti.

Türk -iş Genel Başkanı Bayram Meral de, Erbakan'ı, seçimde aldığı sonuçlardan dolayı kutlayarak, gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı.

4- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK); Kanal D, Flash ve HBB özel televizyon kuruluşlarına, aykırı yayın yaptıkları gerekçesi ile Ver gün süreyle yayın durdurma cezası verdi. Kanal D'nin idare Mahkemesi'ne yaptığı itiraz reddedildi. RTÜK Başkanı Ali Baransel yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu, Anayasa, yasa ve yönetmeliklerin öngördüğü düzenlemelere bütün kişi ve kuruluşların uyması gerektiğini bildirdi.

5- SEKA Genç) Müdürlüğü, ürettiği bazı cins kağıt türlerinin satış fiyatlarını yeniden belirledi. 1 Ocak 1996 tarihinden geçerli olmak üzere gazete

kağıdının ton satış fiyatına yüzde 25 oranında zam yapıldı. Ayrıca Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'de (TEDAŞ) elektriğin kilovatsaatına ortalama yüzde 19 oranında zam yaptı.

6- Mısır Başbakanı Arif Sıtkı ve kabinesi, olağanüstü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra istifa ettiklerini açıkladılar, istifanın ardından Başbakan Yardımcısı ve Planlama Bakanı Kemal el Ganzuri, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi.

3 OCAK 1996

1- Başbakan Tansu Çiller ile CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, Başbakanlıkla bir araya gelerek görüştüler. Görüşmeden sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Çiller, Baykal ile ekonomiyi ve genel meseleleri değerlendirdiklerini belirterek, değişik hükümet senaryolarını konuştuklarını söyledi. Türkiye'nin en fazla ihtiyacı olan şeyin istikrar olduğunu belirten Başbakan Çiller, "1 Ocak itibariyle ortaya çıkan veriler, ekonominin sağlıklı olduğunu gösteriyor" dedi. Baykal da açıklamasında, yeni hükümetin kurulmasına kadar görevde bulunan hükümetin, ülkenin her türlü meselesi ile ilgili gerekli müdahaleleri zamanında yapma anlayışı içinde olduğunun herkes tarafından bilinmesini istedi.

2- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Aralık'ta yapılan 20. Dönem Milletvekili Genel Secimi'nin kesin sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar, Resmi Ga-zete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. YSK, yaptığı toplantıda, Milletvekili Genel Secimi'nin kesin sonuçlarını, il seçim kurulları, gümrük kapıları ve ilçe seçim kurulları tarafından düzenlenerek gönderilen birleştirme verilerine göre belirledi. YSK'nın ilan ettiği kesin sonuçlara göre RP (158), DYP (135), ANAP (132), DSP (76) ve CHP (49) milletvekilliği kazandı.

3- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Hakkı Atun ile haftalık olağan görüşmesini yaptıktan sonra basma yaptığı açıklamada, Kıbrıs davasının kritik bir aşamada, KKTC'nin de "zorda" olduğunu belirterek, Türkiye'nin KKTC'ye gerekli desteği vereceğini belirtti.

4- Saraybosna'da 16 sivilin dün Sırp kesiminden geçtikleri sırada Sırp-larca alıkonması üzerine Bosna hükümeti, Saraybosna sakinlerini koruyamayan Barış Uygulama Gücü'nü (IFOR) protesto etti.

Resmi bir ziyaret için Saraybosna'da bulunan ABD Savunma Bakanı William Perry, Bosna Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç ile görüştükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Bosna-Hersek'te bir an önce uluslararası polis gücünün konuşlandırılmasını istedi.

5- Endonezya'da meydana gelen sel felaketinde 13 kişinin öldüğü bildirildi.

4 OCAK 1996

1- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i Çankaya Köşkü'nde ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Çiller, hükümeti kurma konusunda görev verilirse bunu en kısa sürede yerine getirmeye çalışacaklarını belirterek, "ANAP ile bir koalisyona biz açık oluruz. Üçüncü bir partiye daha gerek vardır. Bunun işleme geçmesi için birisine yetki verilmesi gerekli. Ben bugüne kadar koalisyon oluşturmak için hiçbir lidere hiçbir şey götürmedi m" dedi.

2- Bayındırlık ve iskan Bakanı Adnan Keskin düzenlediği basın toplantısında, bakanlığı döneminde hiçbir bürokrata, herhangi bir firma ve müteahhit ismi vermediğini belirterek "ispat etsinler siyaseti bırakırım" dedi. Keskin, DSP Ankara Milletvekili Uluç Gürkan'ın TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde yer alan iddiaların doğru olmadığını belirterek, görev süresi içerisinde yasal zorunluluk dışındaki ihalelerin ilan yoluyla verildiğini söyledi.

3- Afet bölgelerinde çalışan kamu personeline ödenecek tazminatlarla ilgili esasları belirleyen Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- DSP Gentsi Başkanı Bülent Ecevit, Türkiye Ziraat Odaları yöneticilerini kabulü sırasında yaptığı açıklamada, hükümet arayışlarına ilişkin formülleri dışarıdan izlediklerini ve her gün yeni bir gelişmenin ortaya çıktığını ifade ederek, hükümet sorununun siyasal bunalıma dönüşmemesini istediklerini belirtti. Ecevit ayrıca, RP'nin bulunacağı bir koalisyonda partisinin yer almayacağını söyledi.

5- Devlet istatistik Enstitüsü'nden (DİE) yapılan açıklamaya göre, 1995 yılı enflasyonu toptan eşyada yüzde 64.9, tüketici fiyatlarında yüzde 78.9 olarak belirlendi.

6- Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (AŞK), Türk-iş ve DİSK'in ortaklaşa düzenledikleri "Avrupa Birtiği-Türkiye, Sosyal Haklar ve Serbest Dolaşım" konulu seminer İstanbul'da başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kul seminerde yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) içinde bulunan göçmen işçilerin durumlarını düzenleyen ortak metinlerin olmamasının, yabancıların bulundukları ülkenin iç mevzuatına uyum sağlamalarını güçleştirdiğini söyleyerek "AB üyesi ülkelerde uzun süredir yaşamakta olan yabancılara serbest dolaşım hakkının verilmemesinin temel insan hak ve özgürlükleriyle bağdaştırmak olanaklı değildir" dedi.

AŞK Genel Sekreter Yardımcısı Jean Lapeyre, Avrup.a Bkliği An-laşması'nın işgücünün serbestçe dolaşımı ve göç konuları dikkate alınarak gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ise göçmen işçiler sorununun sadece serbest dolaşım ve sosyal haklarla sınırlı olmadığını, göçmen işçilerin ırkçılık ve toplumsal dışlanma ile de karşı karşıya bulunduklarını söyledi.

Türk-iş Genel Sekreteri Şemsi Denizerde AB ile gümrük birliği sürecine girmiş olan Türk işgücünün anlaşmalardan doğan serbest dolaşım hakkının tek taraflı olarak kaldırıldığını savundu.

7- Üsküdar E Tipi CezaeVi'nde tutuklu ve hükümlülerin protesto eylemlerinde bulunmak amacıyla sayım vermemeleri sonucu çıkan olaylarda üç kişi öldü, 67 kişi de yaralandı.

Öte yandan izmir Buca Cezaevi'nde Üsküdar-Cezaevi'ndeki olayları protesto eden tutuklu ve hükümlüler 3 cezaevi müdürü ve 15 gardiyanı rehin aldı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü, 22 kişi de yaralandı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta iki ayrı, eşit ve egemen halkın varlığının düş değil gerçek olduğunun artık kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

10- Bosnalı Sırplar tarafından Saraybosna'da tutuklanan 16 Boşnak sivilin serbest bırakıldığı bildirildi.

5 OCAK 1996

1- Adana'nın kurtuluş yıldönümü törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyetinin "laik ve demokrat" bir devlet olduğunu, bu temel nitelikleri değiştirmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ekonomide 1995 yılı sonu itibariyle ulaşılan sonuçlar ve 1996 yılı başındaki dengeler hakkında bilgi verdi. Başbakan Çiller, geçen dönemde pek çok ekonomik dengenin sağlandığını ve bunun korunması gerektiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Ekonomik işler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Temel İSKİt tarafından, OECD üyesi ülkelerin büyükelçi ve müsteşarlarına, "Suriye'nin su konusunda geçen aralık ayında Türkiye'nin Şam Bü-yükelçiliği'ne vermiş olduğu notayı, diplomatik teamüle aykırı bir hareket olarak, Batılı ve Arap ülkesi büyükelçilerine dağıtması" nedeniyle bir brifing verildi. Brifingde, Türkiye'nin, Suriye ile yapılacak teknik görüşmelerde Asi nehri konusunu hemen gündeme getirmeyi düşünmediği belirtildi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan yabancı basın mensupları için düzenlediği basın toplantısında, gümrük birliği, laiklik, terör, IMF, Çekiç Güç, NATO ve Kuzey Irak konularındaki görüşlerini açıkladı.

5- Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdür Vekili Zeki Güngör yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ndeki mahkumlar tarafından rehin alınan cezaevi ikinci müdürü ile koruma ve infaz memurlarının serbest bırakıldıklarını bildirdi.

6- Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (AŞK), DiSK ve Türk-İş'in İstanbul'da ortaklaşa düzenledikleri "Avrupa Birliği-Türkiye, Sosyal Halklar ve Serbest Dolaşım Semineri"ne katılan AŞK Genel Sekreter Yardımcısı Jean Lapeyre yaptığı konuşmada, gümrük birliğine katılan Türkiye'de sorunların tek başına çözülemeyeceğini, Avrupa'nın Türkiye'nin ekonomik gelişimine katkıda bulunması gerektiğini söyledi.

7- BM Güvenlik Konseyi, Körfez Savaşı'ndan sonra Irak'a konulan ekonomik ambargonun iki ay daha devam etmesini kararlaştırdı.

8- Japonya Başbakanı Tomici Murayama 11 Ocak'ta görevinden istifa edeceğini açıkladı.

6 OCAK 1996

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı üyeleri ile yaptığı toplantıda, koalisyon formülleri ve hükümet kurma görevinin RP'ye veya DYP'ye verilmesi durumunda ne yapacaklarına ilişkin durum değerlendirmesi yaptı.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı imren Aykut toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Çiller'in ANAP-DYP koalisyonunu olanaksız duruma getirmek istediğini ve ANAP'ı, RP'nin üzerine doğru ittiğini ileri sürerek, "ANAP'ın RP ile koalisyon kurmasının tek sorumlusu Çiller olacaktır. Bu ağır sorumluluktur, tarihi bir yanlıştır. Çiller'i bu tarihi yanlışı yapmamaya ve stratejisini değiştirmeye çağırıyorum" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal son siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Gündemde ANAP-DYP-DSP koalisyonu olduğunu vurgulayan Baykal, partisinin hükümete ortak olmasını gerektirecek bir durum doğması halinde, buna CHP'nin ilgili organlarının karar vereceğini söyledi. Baykal, RP'li bir iktidarın Türkiye'ye zaman kaybettireceğini, gereksiz tartışmaları gündeme getireceğini söyledi.

3- RP Genel Başkan Yardımcısı Musa Demirci, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, "45 günlük süreyi sonuna kadar beklemem. Hükümet kurulmazsa görevi geri alırım" sözleriyle ilgili olarak, Cumhurbaşkanı DemireJ'in demokrasi açısında son derece güzel açıklamalarda bulunduğunu söyleyerek, "Demokratik teamüllere göre görevi Erbakan'a vermesi tabiidir. Ancak görev alındıktan sonra ille de 45 günlük süre kullanılacak diye bir şey yoktur" dedi.

4- Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (AŞK), DİSK ve Türk-İş'in ortaklaşa düzenledikleri "Türkiye-Avrupa Birliği Sosyal Haklar ve Serbest Dolaşım Semineri" sona erdi. AŞK Genel Sekreter Yardımcısı Jean Lapeyre, Türkiye'nin gümrük birliğine girişine "eleştirel onay" verdiklerini belirtti.

5- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Suphi Gürsoytrak, ADD Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 24 Aralık 1995'te yapılan seçimlerde Türk halkının ilk defa bir parti tarafından siyasal rejim tercihi ile karşı karşıya bırakıldığını söyledi. Refah Partisi'nin demokratik rejimi ortadan kaldırmak istediği için seçimlere sokulmaması gerektiğini öne süren Gürsoytrak, "Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde, rejimi ortadan kaldırmak isteyen siyasi partiye izin verilmez" dedi.

6- İstanbul Ümraniye'deki Üsküdar E Tipi Cezaevi'nde yaşanan olayları protesto eden bir grubun, Nurtepe'de izinsiz gösteri yaptığı ve iki otobüsü yaktıkları bildirildi.

Öte yandan Cumhuriyet gazetesinin cezaevlerinde son günlerde yaşanan olaylara iİşkin sorularını yanıtlayan ANAP Grup Başkan Vekili ve eski Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Türkiye'deki cezaevlerinin yapısının özellikle terör suçları nedeniyle buralarda bulunan tutuklu ve hükümlüler için uygun olmadığını vurguladı. Sungurlu, binaların uygun olmaması nedeniyle devletin içeride güvenliği sağlayamadığını ileri sürdü.

7- italya Dışişleri Bakan Yardımcısı Emanuele Scammacca Kıbrıs konusunda temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Temasları çerçevesinde önce Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen ile bir araya gelen Scammacca daha sonra Dışişleri Bakanı Deniz Baykal tarafından kabul edildi. Ziyaretinin Kıbrıs konusunda bir zemin yoklama girişimi olduğunu vurgulayan Scammacca, "italya Dışişleri Bakanı Susanna Agnelli, topladığımız bilgileri Türkiye'nin de tam katılımı ile AB içindeki ortaklara yansıtmak amacıyla bizim bir zemin yoklama girişimini gerçekleştirmemizi istedi" dedi.

8- Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü Ümraniye Cezaevi'nde meydana gelen olaylar üzerine Adalet Bakanı Firuz Çilingiroğlu'na gönderdiği mektupta, Türkiye'yi eleştirdi.

7 OCAK 1995

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, interstar televizyonunda yayımlanan Kırmızı Koltuk programında, Kıbrıs konusundaki son gelişmeler, Türkiye-Su n ye arasındaki su sorunu ve yeni kurulacak hükümet konularında değerlendirmeler yaptı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz hükümet arayışları sürecini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

3- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığıma getirilen Adalet Başmüfettişi Cevdet Volkan'm atanmasına ilişkin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararı Resmi Gazetemde yayımlandı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da partililer ile düzenlediği toplantıda, Başbakan Tansu Çillerin ekonomik gerçekleri çarptırarak, kendi politikalarının doğurduğu ağır ekonomik sorunları gözden saklamaya çalıştığını söyledi. Ecevit ayrıca, RP ile hükümet ortaklığına gitmeyi düşünmediklerini vurgulayarak, hükümet bunalımının aşılması için kurulacak hükümete dışardan destek verebileceklerini belirtti.

5- Demokrat Parti'nin (DP) Ankara'da yapılan kongresinde, genel başkanlığına yeniden Murat Uzman seçildi. Uzman, seçildikten sonra yaptığı konuşmada, davalarının hedefe varması için birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

6- Olağanüstü Hal Bölge Vali Vekili Ahmet Kayhan Cihan Haber ajansına yaptığı açıklamada, 1995 yılında gerçekleştirilen operasyonlarla teröre büyük darbe vurulduğunu, bundan sonraki mücadelenin yatırımlarla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

7- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Barensel An-kara^da yaptığı açıklamada, 3984 sayılı Özel Radyo ve Televizyon Ya-sasf nm tepkilere yol açan söz konusu maddesinin değiştirilmesi konusunda son aşamaya gelindiğini belirtti. Yayınları durdurulan bazı televizyonların üst kurula yönelik eleştiri sınırlarını aşan haksız bir tutum sergilediklerini kaydeden Baransel, "Biz ekran karartmanın güzel birşey olduğunu hiç iddia etmedik. Bu yöndeki bir davranışı da benimsemedik. Ama hedef olduk" dedi.

8- Bayrampaşa Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlülerin ellerinde rehin tuttukları bir müdür ve 11 gardiyandan 6'sı serbest bırakılırken, Buca Ce-zaevi'ndeki 2 müdür ile 15 gardiyanın rehineliğinin devam ettiği bildirildi.

9- İstanbul'un Eyüp ve Ümraniye semtlerinde iki belediye otobüsü bir grup terörist tarafından yakıldı.

10- Gazeteci Rıfkı Muhip Kadam İstanbul'da vefat etti.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 26 kişi öldü, 55 kişi de yaralandı.

12- Türkiye'de bulunan italya Dışişleri Bakan Yardımcısı Emanuele Scammacca, heyetlerarası görüşmelerde yaptığı konuşmada "Türk-italyan ilişkileri, gümrük birliğinin uygulanmasına ilişkin sorunlar ve Türkiye'nin Avrupa Birliği içinde gelecekteki görüntüsü konularında uzun görüş alışverişinde bulunduklarını, ayrıca Kıbrıs konusunda da bilgi aldıklarını" söyledi.

13- Almanya'nın Hamburg ve Duisburg kentlerinde, Türkiye'deki cezaevi isyanlarıyla bağlantılı olarak, Türk kuruluşlarına yönelik çeşitli saldırılar düzenlendiği bildirildi.

14 - Çeçenistan'daki Rus güçlerinin komuta merkezinden yapılan açıklamada, dün gece meydana gelen çatışmalarda, 27 Çeçen direnişçinin öldürüldüğü ve bir cephaneliğin imha edildiği bildirildi.

8 OCAK 1996

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge idaresi Başkanlığı'nın 1996 bütçesi için ödenek ayrılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını onayladı.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 24 Aralık seçimlerini değerlendirerek, seçim sonuçlarının bir devrim olduğunu öne sürdü ve RP'siz bir hükümetin en fazla iki ay dayanacağını savundu.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Tansu Çiller'in erken seçime gidilebileceği yönündeki mesajlarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM'nin 20. Yasama Dö-nemi'nin ilk grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümet sorununun henüz bunalıma dönüşmediğini, ancak bunalıma dönüşeceğini gösteren işaretler olduğunu belirterek, "DSP sorun yaratan değil, sorunların çözümüne en ön safha da katkıda bulunan parti olacaktır" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ilk TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, 24 Aralık seçim sonuçları ile ilgili değerlendirmeler yaptı ve özellikle seçim sistemi değişikliğinin katkılarını anlattı.

6- Millet Partisi (MP) Genel Başkanı Aykut Edibali, partisinin düzenlediği "Değerlendirme ve ilk hedefler" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, 24 Aralık seçimlerinden hiçbir partinin galip çıkmadığını ve Türk milletinin büyük partilere ders verdiğini söyledi.

7- Adana f mniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Tunceli'de 8 askerin öldürülmesi, 13 askerin de yaralanması olayına katıldıkları belirtilen 6 TİKKO militanının yapılan operasyonlarda ele geçirildiği bildirildi.

8- Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ekiplerince düzenlenen operasyonda, yurtdışına gönderilmek üzere hazırlanmış 105 milyar lira değerinde eroin ele geçirildiği bildirildi.

Öte yandan Bursa'da yapılan bir operasyonda da, 230 kilo esrar ele geçirildiği bildirildi.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü, 51 kişi de yaralandı.

10- Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrant Paris'te öldü.

11- Zaire'nin başkenti Kinşasa'da bir kargo uçağının pazar yerine düşmesi sonucu 250 kişinin öldüğü bildirildi.

9 OCAK 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde parti genel başkanları ile ayrı ayrı görüştü. RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, tüm partilere "iyi niyetle görüşme" çağrısında bulundu ve "Bizim görüşmelerimizden sonra, eğer partilerin prensip kararı hayır olursa, bir gün dahi görevi üzerimizde tutmayız, yiğit, kahraman oluruz" dedi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ise ANAP'la koalisyon kurabileceklerini, ancak seçimin daha sağlıklı olacağını belirtti.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da partisinin, hiçbir koalisyon seçeneği üzerinde önyargılı olmadığını vurguladı.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de yaptığı açıklamada, RP'nin içinde yer alacağı bir hükümete destek vermeyeceklerini, ANAP-DYP azınlık hükümetine ise güvenoyu verebileceklerini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise partisinin muhalefette kalarak toparlanma amacında olduğunu, ANAP, DYP ve DSP'nin ortak hükümet kurmaları gerektiğini belirtti.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanının, Meclis'te en çok milletvekiline sahip olan RP Genel Başkanı Konya Milletvekili Necmettin Erbakan'ı hükümeti kurmakla görevlendirdiği bildirildi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Başbakan Çiller, hükümetin tüm sorunlarına el koymayı sürdürdüğünü, ekonomik bunalım beklentilerinin sona erdiğini ve ekonomide önemli gelişmeler sağlandığını söyledi.

3- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) yapılan açıklamada, TOBB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Fuat Miras'ın seçildiği bildirildi.

4- Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada,

çoğulcu ve özgürlükçü bir parlamenter sistemden yana olduklarını vurgulayarak, başta Türk-iş olmak üzere, meslek kuruluşlarının siyasete ağırlığını koymadıklarına dikkat çekti.

5- Ankara Bölge idare Mahkemesi, TRT Genel Müdürü Tayfun Ak-güner'in görevine iadesine ilişkin karara, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) yaptığı itirazı görüşerek reddetti.

6- Sabancı Holding Yönetim Kurulu üyesi Özdemir Sabancı, Toyota-Sa Genel Müdürü Haluk Görgün ve başkanlık sekreteri Nilgün Haşefe uğradıkları silahlı saldırıda öldürüldüler.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, siyasi parti liderleri, sendikalar ve iş çevreleri yayımladıkları mesajlar ile olayı kınadılar.

7- Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe İstanbul'da ölü olarak bulundu.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Bayrak televizyonuna yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda yeni öneriler ileri süren ABD'li yetkilere "Masaya harita getirirlerse bunu görüşmem de almam da" dedi.

9- Amerika'da etkisini sürdüren kar fırtınasında 30 kişinin öldüğü bildirildi.

1 10- Bangladeş'te meydana gelen tren kazasında 16 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 OCAK 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'de tarım öğretiminin 150. yıldönümü nedeniyle Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde düzenlenen kutlama törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin özgür ve demokratik bir ülke olduğunu, Atatürk'e toz kondurmanın "namertlik" olacağını söyleyerek, "Türkiye Cumhuriyeti laiktir, laik kalacaktır" dedi. Özgür ve demokratik düzen konusunda birtakım kaygıların olabileceğini, ancak kimsenin korkmaması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Demirel, "Halkın sağduyusuna güveniyorum" dedi.

2- 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Demirel, basın çalışanlarının demokrasiye ve halka başarıyla hizmet edebilmesinin, basın özgürlüğü ve basının çalışma koşullarının iyi düzenlenmesiyle olanaklı olacağını bildirdi.

Gazeteciler Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayan Başbakan Tansu Çiller de, basının özgürlükçü, çoğulcu, katılımcı demokrasinin temel kurumlarından biri olduğunu belirterek, Türkiye'de basın özgürlüğünün tam olarak yaşandığını belirtti.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi ise gazetecilerin öldürüldüğü bir ortamda Çalışan Gazeteciler Bayramı'nın, kara bir gün olarak anılacağını söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Kıbrıs'ta taraflar arasındaki bir uzlaşmanın en verimli biçimde Birleşmiş Milletler zemininde sağlanacağını belirtti. Akbel, Avrupa Birliği'nin (AB) Kıbrıs'taki taraflara farklı davrandığını söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türkiye'de tarımsal öğretimin başlamasının 150. yıldönümü dolayısıyla Çukurova Üniversitesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, kalkınmanın tarımdan, köylüden başlatılması, dengeli kalkınma sağlanması gerektiğini ancak bunun yapılamadığını belirtti Ecevit, RP'nin güçlenmesinin Türk halkının birdenbire bağnazlaşmasmdan değil, köylerden kentlere yaşanan yoğun göçten kaynaklandığını söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında, terör olaylarının tırmanışı ile ilgili bazı değerlendirmeler yaptı. Baykal, Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin ölü bulunmasıyla ilgili olarak, "Belli tür olaylara karşı duyarsızlığı, terör olayları arasında ayrım yapma hakkını kimsede görmüyoruz. Bazı olayların üzerine gitme azmini terörle mücadeleyi zaafa uğratacağına kesinlikle inanmıyorum. Bu olaylara göz yumulamaz, devlette çifte standart olmaz" dedi.

6- DYP'nin yapılan Başkanlık Divanı toplantısında kararlaştırılan ve Genel idare Kurulu'nca (GİK) onaylanan değişikliğe göre, TBMM Liderlerin Malvarlığını Araştırma Komisyonu Başkanlığı yapan Denizli Milletvekili Haluk Müftüler, ekonomik işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine getirildi. Hasan Peker, basın ve propagandadan, ismail Karakuyu da kadın ve gençlik komisyonlarından sorumlu genel başkan yardımcısı oldu.

7- DSP İğdır Milletvekili Adil Aşırım partisinden istifa etti.

8- İstanbul Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar, dün Sabancı Center'ın 25. katında gerçekleştirilen ve Özdemir Sabancı, Haluk Görgün ve Nilgün Ha-sefe'nin ölümüyle sonuçlanan suikast hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Taşanlar, suikast sonrası Sabancı Center'da yapılan çalışmalar sonucunda, cinayetin, Devrimci Halk Kuruluş Partisi-Cephesi üyesi olduğu anlaşılan üç kişilik bir grup tarafından 6 aylık profesyonel bir çalışma sonucu gerçekleştirildiğinin anlaşıldığını belirtti.

9- Dağıstan'ın Kızılyar kentine dün bir baskın düzenleyen Çeçen silahlı güçlerinin, yaklaşık 2 bin rehinenin büyük bölümünü serbest bıraktıktan sonra yanlarına 160 kişiyi alarak Çeçenistan'a gittikleri bildirildi. Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Çeçenlerin mutlaka cezalandırılacaklarını, ancak rehinelerin hayatının da tehlikeye sokulmayacağını söyledi.

11 OCAK 1996

1 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Şinasi Altıner yaptığı yazılı açıklamada, Çukurova Elektrik A.Ş.'de (ÇEAŞ) iştiraklere usulsüz olarak aktarılan 7.6 trilyon liranın geri ödenmesi konusunda bakanlıkla Rumeli Holding AŞ. arasında bir anlaşma yapılamayacağını, yetkinin Sermaye Piyasası Ku-rulu'nda (SPK) olduğunu bildirdi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, hükümet kurma faaliyetleri çerçevesinde DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile yaptığı görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, prestij hükümeti kurulması yönünde DYP ile aynı fikirleri taşıdıklarını söyleyerek, hiçbir partinin koalisyon görüşmelerine önyargı ile yaklaşmaya hakkı bulunmadığını, parti programlarından öte ülke sorunları üzerinde mutabakat sağlanması gerektiğini kaydetti. Erbakan ayrıca her parti ile koalisyon yapabileceklerini de belirtti.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ise TBMM'de düzenlediği basın top-lantasında, RP ile DYP'nin sosyal politikalar, dış politika, halka hizmet ve ülkenin geleceğine yönelik hedefler gibi temel konularda çok farklı görüşler savunduklarını, yılların birikimi ve parti programlarıyla bunun ortaya çıktığını ifade ederek "Temel konularda bu kadar farklı görüşleri savunan partilerin bir araya gelerek çözüm üretmelerinin çok zor olduğunu görüyoruz. Biz bir araya gelemeyiz" dedi.

3- Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararı vermesinden sonra kapatılan Demokrasi Partisi (DEP) eski milletvekilleri Sedat Yurttaş, Sırrı Sakık ve Ahmet Türk ile eski Şırnak bağımsız milletvekili Mahmut Alınak'ın yeniden yargılanmasını kararlaştırdı.

4- Üsküdar E Tipi Cezaevi'nde 4 Ocak'ta meydana gelen olaylarda yaralanan ve tedavi gören Gültekin Beyhan öldü. Böylece olaylarda ölenlerin sayısı 4'e yükseldi.

5- Hakkari'nin Çukurca ilçesinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren

PKK'lı teröristlerden 8'i ölü olarak ele geçirildi. Olağanüstü Hal Bölge Va-liliği'nden yapılan açıklamaya göre, Batman'da da 2 PKK'lı sağ olarak yakalanırken, Silopi ve Hozat'ta 2 örgüt üyesi teslim oldu. Bölgede 15 örgüt üyesi de çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklandı.

6- Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşmeler yapmak üzere Ada'da bulunan irlanda Dışişleri Bakanı Dick Spring KKTC'de görüşmelerde bulundu.

7- Ortadoğu gezisinde bulunan ABD Dışişleri Bakanı Warren Chris-topher Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

8- 8 Ocak'ta ölen Fransa eski Cumhurbaşkanı François Mitterand, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eşinin de aralarında bulunduğu birçok devlet ya da hükümet başkanının katıldığı bir törenle Paris'te toprağa verildi.

9- Japonya'da başbakanlığa Liberal Demokrat Parti (LPD) Başkanı Haşimoto'nun seçildiği bildirildi. Temsilciler Meclisi'nde başbakanlığa seçilen Haşimoto'nun ataması Danışmanlar Meclisi tarafından onaylandı.

12 OCAK 1996

1- Gazeteciler Cemiyeti'nin kuruluşunun 50. yıldönümü ve Çalışan Gazeteciler Bayramı dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1995 Türkiye'sinin hür bir ülkenin adı olduğunu söyledi. Basının sorunlarını kendi içerisinde çözeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Demirel, "Türkiye'de herkesi rahatsız edecek şeyler olacaktır. Herşeyi kendi sınırları içinde tartışarak doğruyu bulmalıyız" dedi.

2- Ekonomik Kurul, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında Ankara'da toplandı. Başbakan Çiller toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, ekonominin genel durumu hakkında bilgi verdi ve ekonominin geleceği konusunda kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Londra'da yayınlanan "The European" gazetesinde, "Dünyayı Sarsacak Fotoğraflar" başlığı ile Türk askerlerinin "barbarca cinayetler işlediği" haberinde yer alan fotoğrafların foto-montaj tekniği ile hazırlandığı, PKK'nın yan kuruluşu olan ve Köln'de faaliyet gösteren bir haber ajansı tarafından çeşitli basın organlarına dağıtıldığı belirtildi.

4- 3-14 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak olan HA-BITAT-II Toplantısı'için Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği tarafından İstanbul'da düzenlenen "HABITAT-II Toplantısı'nda izlenecek Yöntem" konulu seminerde konuşan Devlet Bakanı Ali Dinçer, merkeziyetçi yönetimin yerini, 'yerinden yönetimin' alması gerektiğini belirterek "Türkiye'nin ihtilalci bir anlayışla kökten bir değişikliğe girmesi gerekir. Tek merkezle yönetmek verimli olmuyor" dedi.

Toplantıya katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan da konuşmasında konferansa ev sahipliği yapacak ve konferansın yükünü taşıyacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, hazırlık sürecinde yerini alamadığını, yerel yönetimler için yeni bir yapılanmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

5- Ankara 2. idare Mahkemesi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından bir süre önce görevlerinden alınan TRT Yönetim Kurulu üyelerinin, görevlerine dönmeleri konusunda açtıkları davaya, RTÜK'ün savunması alınıncaya kadar "yürütmeyi durdurma" kararı verdi.

6- Mardin ve Tunceli'nin kırsal kesimlerinde düzenlenen operasyonlarda 8 PKK'lı terörist öldürüldü.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, KKTC'yi ziyaret ederek Kıbrıs sorunu konusunda temaslarda bulunan bütün yabancılara, Kıbrıs Türk tarafının, BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonunu desteklediğini ve bu misyonun devam etmesinden yana olduğunun altını çizdiklerini belirtti.

8- Rusya İtar TASS ajansının bildirdiğine göre, 200 kişiyi iki gündür rehin tutan Çeçen direnişçilerle Dağıstanlı yerel ve askeri yetkililer arasındaki görüşmelere yeniden başlandı ve bazı rehineler serbest bırakıldı.

13 OCAK 1996

1- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, İstanbul Vali Vekili Rıdvan Yenişen ve Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar ile İstanbul'da son günlerde meydana gelen olayları görüştü. Toplantıdan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Çiller, "Son günlerdeki olaylar, tutuklu ve cezaevlerinin ıslahı ve korunması konusunda yeni önlemler gerektiriyor. Cezaevlerinin tümüyle ele alınması süreci acilen başlatılmalı, ilk olarak acil önlemler, sonra orta ve uzun vadeli önlemler alınmalı. Bu mücadele ilerleme sürecinin bir gereğidir" dedi. Başbakan Çiller, Türkiye'nin gümrük birliğine girdiğini hatırlatarak "Adalet reformu ve uygulamalarının da çağdaş dünyaya uygun hale getirilmesi gerek. Başta İstanbul olmak üzere tüm ülkede bu çalışmalara hız verilecektir" dedi.

2- Hükümeti kurmakla görevlendirilen RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ziyaret etti. Yılmaz, görüşmeden sonra yaptığı basın toplantısında, RP Genel Bgşkanı Erbakan ile "nezaket" ve "genel değerlendirme" görüşmesi yaptıklarını, mutabık kalınan ve kalınmayan konuları tespit ettiklerini söyledi. Yılmaz, "tekliflerindeki yapıcı unsuru değerlendireceğimizi, diğer partilerle bu temasları yapma arzusunda olduğumuzu ifade ettim" dedi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da görüşmeyi değerlendirirken, Yılmaz'la görüşmesinin son derece olumlu geçtiğini belirterek, koalisyon konusunda bütün formüllerin tükendiğini belirterek RP-ANAP koalisyonundan başka formül kalmadığını iddia etti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ni (TGC) ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Nail Güreli ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Cemiyete, Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin öldürülmesinin ardından başsağlığı dilemek amacıyla geldiğini belirten Yılmaz, devletin basın mensuplarının can güvenliğini sağlamaktan yoksun olduğunu söyledi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli de halkın gerçekleri öğrenme hakkının bulunduğunu vurgulayarak, "Gazeteci siyasi görüşü, inancı ne olursa olsun mesleğini serbestçe yerine getirebilmelidir. Bu öldürme olayında devletin ağır sorumluluğu ortadadır" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Milliyet gazetesinin "Pazar Sohbeti" köşesinde siyasi konulardaki görüşlerini açıkladı.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal seçmenlerine teşekkür amacıyla geldiği Antalya'da Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. Seçim sonuçları ve hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili olarak görüşlerini açıklayan Baykal, partisinin Türkiye genelinde aldığı oylardan memnun olmadığını, ancak Antalya'lı seçmenlerden büyük destek gördüklerini kaydetti. Baykal, "Yeni bir hükümetin kurulabilmesi için ANAP-DYP ve DSP'nin ittifak anlayışı içinde hükümeti kurmaları lazım. Biz, muhalefet partisi olarak görev almak istiyoruz. Yapıcı bir muhalefet içinde olacağız" dedi.

6- Gümrük birliği ile ilgili düzenlemeler çerçevesinde Akaryakıt Tüketim Vergisi oranlarının arttırıldığı Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş basına yaptığı açıklamada, son gelişmelerle ilgHi soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Denktaş, "Kıbrıs Türk tarafı, her iki tarafında üzerinde mutabık kalacağı bazı haklarını merkezi hükümete vererek, federasyon şeklinde yeni bir ortaklık cumhuriyeti kurmaya hazırdır" dedi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton Bosna'da görev yapan Bosna Barışı Uygulama Gücü'nde (IFOR) yer alan Amerikan askerlerini ziyaret için geldiği Tuzla'da yaptığı konuşmada, "Bosna'da savaşın külleri altından sizler, yeni, bölünmemiş bir Avrupa'nın meşalesini yükseltiyorsunuz" diyerek teşekkür etti.

9- Ortadoğu barış sürecini hızlandırmak için taraflar arasındaki turlarını sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Gazze Şeridi'ndeki Erez kentinde FKÖ lideri Yaser Arafat ile görüştü. Arafat görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistin seçimleri ve Ortadoğu barış süreci konularını ele aldıklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Christopher da, Filistin seçimlerinin hür bir oı tamda yapılması gerektiğini ifade etti.

14 OCAK 1996

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Interstar televizyonunda yayımlanan Kırmızı Koltuk programına katıldı. Yılmaz yaptığı konuşmada, ANAP-DYP (ANAYOL) koalisyonunun gerçekleşebilmesi için Başbakan Tansu Ç illenn "kendi başbakanlığını içermeyen" bir öneri getirmesi gerektiğini söyledi.

2-1422 kişinin Türk vatandaşlığından çıkmasına izin veren Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazetemde yayımlandı.

3- RP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, ANAYOL formülünün gerçekleşmesi için baskı yapan işadamlarını "çarpık ekonomik düzenden çıkar sağlayan rant çevreleri" olarak nitelendirdi.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, DYP'nin ANAP-DYP (ANAYOL) koalisyon formülünün gerçekleşmesi için RP ile koalisyona "hayır" dediğini belirterek, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmazdın bu konuda aynı kararlığı göstermediğini söyledi.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras Ankara'da yaptığı açıklamada, siyasi parti liderlerini ziyaret edeceklerini belirterek, "Siyasilerden TBMM^de ekonominin sorunları ile ilgili yasal düzenlemelerin bir an evvel çıkmasını isteyeceğiz" dedi.

6- Federal Almanya Cumhurbaşkanlığı, Türk-Alman kültür ilişkilerine katkıları nedeniyle Kültür Bakanlığı eski Müsteşarı Prof. Dr. Emre Kongan büyük Liyakat Haçı Nişan'ı ile ödüllendirdi. Ödül, Almanya Büyükelçiliği'nde düzenlenen bir törenle Kongar'a verildi.

8- Birleşmiş Milletler (BM) Protokol Genel Müdürlüğünden emekli eski gazeteci Sinan Körle New York'ta öldü.

9- Uluslararası Af Örgütü yayımladığı bildiride, Fransa, Almanya, italya, Rusya ve ABD'nin 1990 yılında Türkiye'ye saldırı ve keşif amaçlı helikopter sattıklarını belirterek "helikopterlerin bölücü terör örgütünün yanı sıra sivillere karşı kullanıldığını" öne sürdü.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın Kıbrıs sorununu Avrupa Komisyonu Siyasi Komitesi'ne yeniden götürdüğünü ve bunun AB konusundaki yeni bir Yunan oyunu olduğunu belirterek, "Kıbrıs'la ilgili her karardan önce, tarafların eşit şartlarda dinlenmelerini istiyoruz ve bunda kararlıyız" dedi.

Öte yandan KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Atay Ahmet Raşit, Avrupa Güvenlik ve işbiliği Teşkilatı (AGlT) tarafından 15-16 Ocak'ta Kıbrıs Rum kesiminde düzenlenecek "AGİTin Küçük Ülkelerin Güvenliğine Katkısı" konulu seminere katılacak ülkeleri uyararak, Kıbrıs'ın güneyinde sadece Rumlardan oluşan yönetimin, Kıbrıs Türk halkı veya Ada'nın tümü üzerinde hiçbir hak ve yetkisinin bulunmadığın söyledi.

11- Rusya, Federal Güvenlik Servisi Başkanı Mikhail Barsukov Moskova'da yaptığı açıklamada, Pervomayskaya'da Çeçen direnişçilerin ellerinde bulunan ve sayıları 160 kadar olan rehineleri serbest bırakmaları için tanınan sürenin uzatıldığını bildirdi.

12- ABD Başbakanı Bill Clinton italya, Macaristan, Bosna ve Hir-vatistan'ı kapsayan gezisi sonunda yaptığı açıklamada, Hırvatlar ve Boşnaklar arasında parçalanmış bir kent olan Bosna'nın güneybatısındaki Mos-tar kentindeki sorunun çözümü için Amerikalı diplomat Robert Owen'ı hakem olarak atadığını söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Michael McCurry de yaptığı açıklamada, Clin-ton'un gezisi sırasındaki görüşmelerde, Bosna Barış Anlaşması'nın uygulanması, Bosna'da bulunan yabancı gönüllü askerler ve bunların geri çekilmesi konularını gündeme getirdiğini söyledi.

13- Portekiz'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini sosyalist aday Jorge Sampionun kazandığı bildirildi.

15 OCAK 1996

1 - RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile görüşmesinden sonra DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i TBMM'deki çalışma odasında ziyaret etti.

Ecevit, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, hükümet arayışı sürecinin fazla uzamasından doğan kaygılarını dile getirdiğini, Erbakan'm da kendisine katıldığını ve DSP'nin, RP'nin kuracağı hükümette yer almasını ya da destek vermesini istediğini bildirdi. Erbakan'a, kendilerine sayısal anlamda gereksinim duyulmayan bir hükümette yer almayarak yapıcı muhalefet görevini sürdürmeyi hedeflediklerini söylediğini belirten Ecevit, RP ile bazı temel konularda ayrıldıklarını ifade etti.

Görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenleyen RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ecevit'e, bugüne kadar yaptığı ikili temaslar hakkında bilgi aktardığını, görüşmenin çok olumlu bir havada geçtiğini belirtti. Ecevit ile yeni bir hükümetin acilen kurulması konusunda mutabık kaldıklarını belirten. Erbakan, Ecevit'in laiklik konusuyla ilgili kaygılarını dile getirdiğini söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Genel Merkez'de partisine katılmalar dolayısıyla düzenlenen törende gazetecilerin, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in seçim önerileri ile ilgili sorusu üzerine, Çiller'in, hükümet arayışları sürerken tekrar erken seçim önerisi yapmasını iyi niyetle bağ-daştıramadığmı belirterek, "Medya patronları ve işadamları ile bize baskı yapmayı tasarlıyorsa hüsrana uğrar" dedi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'dan sonra ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile Meclis'teki makam odasında görüştü, iki genel başkan görüşmeden sonra ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Yılmaz, DSP ile seçim öncesi başlayan diyaloglarını ve birlikte hareket etme görüşlerini anımsatarak, hükümet kurma temaslarını değerlendirdiklerini söyledi.

Ecevit ise yaptığı açıklamada, "Hükümet bunalımı doğmaması ve soruna çözüm bulunabilmesi için elimizden gelen katkıyı yapma kararlılığındayız. Bizim dışımızda bir hükümet kurulur ve bize programı ve ilkeleriyle ters gelmez ise o hükümete dışardan destek olabiliriz" dedi.

4- RP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül Ankara'da gazetecilerin hükümet kurma çalışmaları konusundaki sorularını cevaplarken, RP'li bir hükümet formülünün gerçekleşmeyeceği anda hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e iade etmek için "bir dakika bile" beklemeyeceklerini bildirdi. Abdullah Gül, ANAYOL koalisyonunun gerçekleşmesi halinde bu koalisyona TBMM'de ret oyu vereceklerini açıkladı.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı ibrahim Yaşar Dedelek Ankara'da yaptığı açıklamada, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın hükümet kurma çalışmalarını sürdürdüğü bir ortamda, DYP ve ANAP genel başkanlarının bi-raraya gelmesinin, demokrasi anlayışına uygun düşmeyeceğini söyledi. Hükümet kurma sürecinin bazı kurallara bağlı olduğunu hatırlatan Dedelek, "Erbakan, hükümet kurma çalışmalarının son aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Hükümeti kuramayarak görevi iade etmesi sonucu Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Çiller'e bu görevi verecektir. Çiller'e bu yetki verildikten sonra görüşmelere başlanabilecektir" dedi.

6- Erken genel seçimlerde DSP listelerinden seçilerek Meclis'e giren ve daha sonra partisinden istifa eden İğdır bağımsız Milletvekili Adil Aşırım, düzenlenen bir törenle ANAP'a katıldı.

7- Müzisyen Onno Tunç ve işadamı Hasan Kanık kullandıkları özel uçağın düşmesi sonucu öldü.

8- Yunanistan'da Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tilemahis Hitiris tarafından yapılan açıklamada, 57 günden bu yana tedavi altında bulunan Başbakan Andreas Papandreu'nun görevinden istifa ettiği bildirildi.

9- Güney Afrika'da meydana gelen şiddet olaylarında en az 47 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Bangladeş'te meydana gelen trafik kazasında 20 kişinin öldüğü, 50 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16 OCAK 1996

1- DYP Başkanlık Divanı, Genel Başkan ve Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Başbakan Çiller, Başkanlık Divanı'nın ülke ve parti meselelerini ele aldığını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara Sanayici ve işadamları Derneği'nin (ASİAD) 27. Geleneksel Başkent Toplantısında soruları cevaplandırırken, TBMM'de temsil edilen siyasi partiler arasında meşruiyet farkı olmadığını söyledi. RP'nin seçimler öncesi ve sonrası farklı tavırlar izlediğini bunun da güvenilirliğini zedelediğini savunan Yılmaz, partilerin uzlaşmasıyla hükümet sorununun biran önce çözümlenmesi gerektiğini kaydetti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile yaptığı görüşmenin ardından Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, fikirlerin karşılıklı ortaya konulmasıyla güzel ve yararlı bir görüşme yapıldığını ifade ederek, "Bizim Parlamento'daki aritmetik gücümüz, herhangi bir krize yol açmaya ya da krizi çözmeye yeterli değildir" dedi. Baykal, bir soru üzerine, RP Genel Başkanı Erbakan'ın oluşturulacak bir hükümette CHP'nin yer alması ya da bunun olmaması durumunda da destek vermesini istediğini belirterek, "Biz de bunun üzerine kendilerine, bütün bunlar olmasa bile sorumluluk duygusu içinde birtakım ilişkilerin olması gerektiğini ifade ettik" diye konuştu.

Görüşme sonrası bir açıklama yapan RP Genel Başkanı Erbakan ise görüşmenin son derece olumlu bir havada geçtiğini belirtti ve hükümet kurmak gibi bir ısrarları olmadığını yineleyerek, "Biz halkın bize verdiği görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Hangi hükümet kurulacaksa bir an önce kurulmalı" dedi.

4- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu yaptığı yazılı açıklamada, TÜ-SİAD'ın DYP ile ANAP'ı biraraya getirmeye dönük gayretini eleştirerek, "Hükümetin kurulmasında, demokrasiye darbe vuran, Anayasal prosedürleri ve kuralları hiçe sayan girişimlerin yapıldığını kaygı ile izliyoruz" dedi.

5- Antalya Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen "Basında Promosyon ve Saygınlık Sempozyumu" nda konuşan Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, basında promosyonun itibar kırıcı bir satış yöntemi olduğunu belirterek, "Promosyon, kaynak kaybına neden oluyor" dedi.

6- Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi ile Taşkonak köyü yakınlarında pusu kuran PKK'lı teröristler, roketle saldırdıkları bir minibüsü, içinde bulunan 7'si köy korucusu 11 kişi ile birlikte yaktılar.

7- Trabzon-Sochi hattında yolcu taşıyan özel şirkete ait bir gemi, bir grup silahlı Çeçen direnişçi tarafından basıldı. Çeçenistan'a gitmek istediklerini bildirerek, gemiye el koyan direnişçiler, rehin aldıkları çoğu Rus 165 kişi ile birlikte İstanbul'a doğru yola çıktılar.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) düzenlediği "1995 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri" İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

9- Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilk siyasi istişare toplantısı Ankara'da başladı. Toplantıda Türk heyetine başkanlık yapan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Tuygan, yapılan toplantıların, Türkiye ile Özbekistan'ın birbirini daha iyi tanıması için bir f irşat olacağını kaydetti.

10- Somali'nin tekyanlı bağımsızlık ilan edilen Somaliland bölgesinde, hükümet güçleri ile rakip milisler arasında çıkan çatışmada 59 kişinin öldüğü, 130 kişinin de yaralandığı bildirildi.

17 OCAK 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Çeçen direnişçilerin, Avrasya gemisini yol-cularıyla birlikte kaçırmasını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada, ekseninde olmadığı bazı sorunların faturasını da ödemek zorunda kaldığını belirterek, alınabilecek tüm önlemlerin yerine getirildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, TÜSİAD, TEMA, TOBB ve GESİAD Yönetim Kurulu Üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabulünde, Türkiye'nin gümrük birliğine girmesiyle beraber ekonomik alanda kabuk değiştirdiğini belirterek, "Türkiye'nin serbest piyasa şartlarında rekabeti hayati önemdedir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Dış Ticaret Müsteşarlığımın ortaklaşa düzenledikleri "Türkiye-Avrupa Birliği Gümrük Birliği Bilgilendirme Toplantısfna katıldı. Başbakan Çiller toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de siyasi istikrarın sağlanabilmesi için uzun vadede başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini savundu. RP'nin yüzde 20 oyla Türkiye'yi ipoteği altına aldığını öne süren Başbakan Çiller, Seçim Yasası'nın iki turlu seçime olanak verecek biçimde değiştirilmesi gerektiğini belirterek, "Bunun için orta vadede, bir seçim yasasında ittifak yapılarak iki partinin, Anavatan ye Doğru Yol partimiz gibi iki partinin müşterek seçime gitmesi mümkün kılınmalıdır" dedi.

3- ANAP, rüşvet ve yolsuzlukla ilgili suçlarda 5 yıl olan zaman aşımı süresinin 10 yıla çıkarılması için yasa önerisi verdi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, hükümet kurma çalışmalarında gelinen noktayı Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Ecevit, seçimin ardından oluşan tablonun, 1980 öncesinden bile daha belirsiz olduğunu belirterek, iki parti liderinden hangisinin birinci olacağını belirlemek için seçim yapılmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

5- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, tarikatçılık, mezhep ayrımcılığı ve yükselen köktendinci akımlar ile ezanın Türkçe okunması tartışmaları konularındaki görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Trabzon Limanı'nda "Avrasya" adlı gemiye baskın düzenleyerek yolcu ve mürettebatı rehin alan eylemcilerin lideri Muhammed Emin Tokcan, İstanbul'da bir basın açıklaması yaptıktan sonra gemiyi bırakacaklarını söyledi.

7- Rusya Parlamentosunun alt kanadı olan Duma'nın Başkanlığına, Komünist Partinin adayı Gennady Seleznyov, 231 oy alarak seçildi.

18 OCAK 1996

1 - DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, RP lideri Necmettin Erbakan'ın iktidar olabilmek için her yolu denediğini, ılımlı bir tutum sergileyerek önceki söylediklerini reddettiğini söyledi. Çiller, ANAP ile kurulacak bir koalisyon hükümetinin bu partinin RP'nin koalisyon önerisine kesin hayır yanıtını vermesinden sonra mümkün olabileceğini söyledi. Hükümet kurma konusunda partisinin üzerine düşen görevi yerine getireceğini belirten Başbakan Çiller, DYP-ANAP koalisyonunun halkın ve DYP'nin beklediği bir koalisyon olduğunu vurguladı.

2- Başbakan Tansu Çiller, dün bir grup Çeçen tarafından Trabzon limanından kaçırılan "Avrasya" adlı feribot ile ilgili olarak CNN televizyonuna verdiği demeçte, "Gemi Boğazlar'a giremez. Bu yasalarımıza aykırı" dedi. Çiller, bu tür şiddet olaylarına karşı olduklarını belirterek kınadıklarını söyledi.

Öte yandan Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Sevigen ise yaptığı açıklamada, feribotun Boğaz'dan geçişine izin verilmeyeceğini söyledi.

3- TBMM Başkanlığı için yapılan seçimin ilk turundan sonuç alınamadı. Oylamaya RP, DYP ve ANAP'tan sekiz aday katıldı.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı Genel Merkez'de ziyaret etti. iki lider görüşme sonrası ayrı ayrı basın toplantısı düzenledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz basın toplantısında, RP ile koalisyon kurulması konusunda görüştüklerini belirterek, bütün koalisyon seçeneklerinin değerlendirilmesi konusunda çabalarını sürdüreceklerini, hükümetin kurulması için 45 günlük yasal sürenin de henüz başlamadığını söyledi. Yılmaz, Tansu Çillerin tutumu nedeniyle DYP ile yapılamayan görüşmelerin de bu sürede yapılabileceğini belirtti.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'm basın toplantısından sonra Genel Merkez'de basın mensuplarına açıklamalarda bulunan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da, ANAYQL'un mümkün olmadığının ortaya çıktığını, Türkiye için tek çözümün RP'nin de içinde bulunacağı bir hükümet olduğunu belirterek, "Başka çare yokken neden halkımızı bekletelim? Gelin hemen hükümeti kuralım" dedi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yılmaz, görüşmede dış politika, gümrük birliği, Çeçenistan'daki gelişmeler ve buna bağlı olarak gemi kaçırma olaylarının ele alındığını söyledi. Yılmaz ayrıca, seçimlerin ardından oluşan siyasi tablo ve hükümet kurulması girişimleri ile ilgili görüş alış verişinde bulunulduğunu da bildirdi.

Deniz Baykal ise, ANAP ile DYP'nin koalisyon kurması gerektiğini belirterek, "Siyasal blok oluşturma çabasında olmadıklarını, Yılmaz ile DYP'nin bir arada olması üzerinde durduklarını" söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, artık azınlık koalisyonlarına da alışılması gerektiğini belirterek, son günlerde tartışılan başkanlık sisteminin şu an için düşünülemiyeceğini söyledi.

7- Yunanistan'da istifa eden eski Başbakan Andreas Papandreu'nun yerine eski Sanayi Bakanı Kostas Simitis, Pan Helenik Sosyalist Hareketi (PASOK) Parlamento grubunda yapılan seçimlerde en çok oyu alarak başbakanlığa seçildi.

Dışişleri Bakanı Deniz Baykal Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, yeni başbakan kim olursa olsun Yunanistan ile iyi ilişkilerini dostluk çerçevesinde götürmek istediğini söyledi.

8- Kazakistan petrollerinin taşınması konusunda iran ile Kazakistan arasında Petrol Anlaşması'nın imzalandığı bildirildi.

9- Almanya'nın kuzeyindeki Luebeck kentinde yabancıların kaldığı bir yurtta çıkan yangında 2'si çocuk 9 kişinin öldüğü, 55 kişinin de yaralandığı bildirildi.

19 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gazeteci Metin Göktepe'nin öldürülmesi olayının aydınlatılmasını isteyen bir grup gazeteciyi Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, polis teşkilatını yargılamanın yanlış olacağını söyleyerek "Cinayeti, üstünde polis üniforması olan A veya B şahsı işlemişse yakasına yapışırız. Görevini, öldürerek yapanlara müsamaha etmem" dedi.

Öte yandan ANAYOL Partisi Genel Başkanı Gürcan Başer ve Demokrat Parti Genel Başkanı Hüseyin Murat Uzman'ı kabul eden Cumhurbaşkanı Demirel, Türk siyasetinin bölünmüşlük içinde olduğunu ve yaşanan zorlukların bu bölünmüşlükten kaynaklandığını söyledi.

2- Kaçırılan Avrasya feribotu ile ilgili durum değerlendirmesi yapmak üzere, üst düzey güvenlik yetkilileri Başbakan Tansu Çiller başkanlığında bir araya geldi.

Güvenlik Toplantısından sonra bir açıklama yapan Başbakan Çiller, Türkiye'nin büyük bir kararlılıkla bu yasadışı eylemin üzerine gitmesi gerektiğini belirterek, "Güvenlik güçlerimiz, kurtarma ve bu işi bitirme görevlerini en iyi biçimde yerine getireceklerdir" dedi.

3- Hükümeti kurmakla görevlendirilen RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, 10 günlük temaslarından sonra hükümeti kuramayınca görevi Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e iade etti.

4- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı açıklamada, diğer partilere "geçmişi unutalım" çağrısında bulunarak, bütün partileri kucaklayan bir yaklaşım göstereceklerini ancak RP'ye koalisyon önerisi götürmeyeceğini belirtti.

5- Milli Eğitim Bakanı Turhan Tayan ilk ve orta dereceli okullarda yarıyıl tatilinin başlaması nedeniyle yaptığı açıklamada, birinci yarıyılın huzur ve güven içinde tamamlandığını belirtti.

6- Eski CHP genel sekreteri ve eski bakanlardan Kasım Gülek, tedavi gördüğü ABD'de vefat etti. Gülek'in, doğum yeri olan Adana'da toprağa verileceği bildirildi.

7- İstanbul Vali Vekili Rıdvan Yenişen yaptığı açıklamada, Avrasya feribotunu yolcu ve mürettabatı ile birlikte kaçıran teröristlerin İstanbul Boğazı önünde eylemlerine son vererek teslim olduklarını söyledi.

8- Moskova'da başlayan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları Zirvesi sona erdi. BDT Devlet Başkanları Konseyi Başkanlığı'na yeniden seçilen Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin zirvede, NATO ve özellikle ABD'nin, askeri gücünü sürekli artırdığını belirterek, BDT ülkelerinin tek tek kendi güvenliklerini sağlayamayacağını iddia etti.

9- Yunanistan'da istifa eden Başbakan Andreas Papandreu'nun yerine Kostas Simitis'in hükümeti kurmakla görevlendirildiği bildirildi.

10- Kızılhaç sözcüsü Pierre Gautier yürürlüğe giren Dayton Anlaşması gereğince S rp ve Boşnak savaş esiri değişiminin Saraybosna Havaalam'nda gerçekleştirildiğini açıkladı.

20 OCAK 1996

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında, 1995 yılını değerlendirirken Türkiye'nin 1996 yılı için öngördüğü hedefleri sıraladı. Cumhurbaşkanı Demirel, demokratik rejimin alternatifinin bile düşünülemeyeceğini vurgulayarak, Atatürk ilkeleri üzerine ant içen milletvekillerine, "Ant tutulmak içindir. Demokratik, laik, sosyal hukuk ilkelerini değiştirmeye yönelik davranışlar mutlaka hüsranla son bulacaktır" uyarısında bulundu. Ekonomi ve terör sorununa da değinen Cumhurbaşkanı Demirel, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını da yanıtladı.

2- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında, Avrasya Feribotu'nun silahl' teröristlerce kaçırılmasıyla ortaya çıkan gelişmeler ile iç güvenlik koordinasyon toplantısı yapıldı. Başbakan Çiller toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, kriz süresince koordineli bir çalışma ile son derece hassas dengeleri olan bu yasadışı eylemin kontrol altına alındığını söyledi.

Bu arada Trabzon Limanı'ndan kaçırılarak İstanbul'da Riva Koyu'na gelen Avrasya Feribotu'nda 4 kişinin teslim olmasından sonra K?radeniz Ereğlisi'ne getirilen gemide yapılan kontrollerde, olaya karıştıkları belirlenen 5 kişi daha gözaltına alındı. 9 kişilik grup daha sonra gözaltında bulundukları İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde basına gösterildi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Tansu Çiller, partisinin Genel idare Kurulu'nu toplayarak durum değerlendirmesi yaptı. Başbakan Çiller, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, ülkenin geleceğini ve halkın beklentilerini düşünerek öncelikle ANAP'la görüşüp, ANAP'a "önyargısız ve önkoşulsuz" gideceklerini söyleyerek. "Halk bizden hizmet ve güven bekliyor. Kişisel çekişme değil" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada hükümet arayışları konusunu değerlendirdi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, gözaltına alındıktan sonra ölü bulunan Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin öldürülmesini protesto için imza toplayan gazetecileri kabul ederek bir süre görüştü. Yılmaz, gözaltının devletin namusu olduğunu savunarak, "Mesleki dayanışma kaygısıyla olayın gizlendiğinden şüpheleniyorum. Aradan 10 günü aşkın bir süre geçmesine rağmen, olay esrarını muhafaza ediyorsa, devlet işlemiyor demektir. Olayın peşini bırakmayın" dedi. Yılmaz, bu hafta Meclis araştırması isteyerek olayı TBMM gündemine getireceklerini de ifade etti.

Yılmaz, hükümet kurma çalışmaları ile ilgili olarak da kaybedilen bir süre olmadığını savunarak "önemli olan uzun süre iş yapabilecek hükümetin kurulmasıdır" dedi.

6- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, İstanbul'da yaptırılan özel bir hastanenin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hükümet bunalımına tahammülü olmadığını söyleyerek, "umarım ANAYOL gerçekleşir" dedi.

Baykal, Avrasya feribotunda yaşanan terörist eylemle ilgili olarak da "Türkiye'nin hiçbir eylemi sahiplenmediğini, sahiplenmesinin de söz konusu olamayacağını" söyledi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da yapılan il Başkanları Toplantısındaki konuşmasında, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i eleştirerek, ANAYOL'un kurulamayacağını iddia etti. Erbakan, milletin Refah'a koştuğunu ve Refah'ı istediğini söyledi.

8- Toplu Konut idaresi Başkanı Yiğit Gülöksüz, İstanbul'da haziran ayında yapılacak olan BM'nin HABITAT (insan Yerleşimleri) Konferansı ile ilgili Cumhuriyet gazetesinin Pazar Konuğu köşesinde soruları yanıtladı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Mardin ve Diyarbakır'ın kırsal kesimlerinde güvenlik kuvvetleri tarafından sürdürülen operasyonlarda, 5'i ölü, 10 PKK'lı terörist ele geçirildi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İstanbul'da Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen "Avrupa'nın Emelleri ve Kıbrıs" konulu konferansta

yaptığı konuşmada, Türkiye ile KKTC arasında bir -üre önce imzalanan ortak deklarasyonun önemine değindi. ABD'nin geçmişte Türkiye'ye uyguladığı 4 yıllık ambargoya rağmen Türkiye'nin Kıbrıs'ı namus meselesi yaparak hiçbir şekilde ödün vermediğini belirten Denktaş, "Türkiye Kıbrıs'tan vazgeçmez, vazgeçmeyecektir" dedi.

11- Filistin'de ilk kez başkanlık ve parlamento seçimleri yapıldı.

21 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Anayasalın 104'üncü maddesi gereğince, 1995 yılı içerisinde cezaevinde bulunan 10 hükümlünün sürekli hastalık, sakatlık ve kocama nedeniyle cezalarını kaldırdı.

2- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, başbakanlıkta gazetecilerin koalisyon çalışmaları konusundaki sorularını yanıtlarken, kararlılık içinde bulunduklarını, artık kırgınlıkların ve kişisel mücadelenin bir yana bırakılarak uzlaşma sağlanmasını istediklerini söyledi. Uzlaşmanın birbirlerine güvenmekle ve partilerin hukukunu tanımakla başlayacağını ifade eden Çiller, "Önşart koşmamak lazım. Yöntem konusunda önşartla başlamak doğru değil" dedi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, RP'nin hükümetin kurulması için partilerle yaptığı görüşmelerle Türkiye'ye yeni bir hava getirdiğini savunarak, partisinin eğitim, halkla ilişkiler ve propagandalar konusunda yeni stratejiler belirleyeceğini söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Kahramanmaraş Afşin Al-tınelma Belediye Başkanı Ali BaPın, DYP'den istifa ederek MHP'ye geçmesi üzerine düzenlediği basın toplantısında, hükümet kurma çalışmaları kapsamında demokratik sürecin normal işlediğine dikkat çekerek, "siyasi parti liderleri mutlaka uzlaşmalı ve hükümeti kurmalıdırlar" dedi.

5- Filistin'de ilk kez Özerk Yönetim Başkanlığı ve 88 üyelik Parlamento için yapılan seçimlerde, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat'ın oyların yüzde 85'ini aldığı bildirildi.

22 OCAK 1996

1 - Başbakan Tansu Çiller, gazeteci Metin Göktepe'nin katillerinin ortaya çıkarılmasını isteyen 600 gazetecinin imzalı dilekçesini kabul ederken yaptığı konuşmada, "Bu olayın en tarafsız bir şekilde soruşturulması ve faillerin ortaya çıkarılması için talimat verdim. Ankara'dan gönderilen müfettişlerle de olayın tarafsız bir şekilde soruşturulması için gerekli önlemler alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir ve faillerin bulunması aşamasına gelinmiştir" dedi.

2- Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan ile biraraya gelerek son günlerdeki olayları değerlendirdiler. Değerlendirme toplantısından sonra bir açıklama yapan Baykal, erken genel seçimleri, Avrasya Feribotu olayını ve gazeteci Metin Göktepe'nin öldürülmesini ele aldıklarını belirterek, "İçişleri Bakanlığı seçimlerde ve Avrasya Feribotu olayında büyük başarı sağlamıştır. Gazeteci Metin Göktepe olayını da en kısa zamanda çözecektir" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da, Japonya Ana-muhalefet Partisi temsilcisi Yuriko Koike ve beraberindeki heyetle görüşmesinde gazetecilerin koalisyon görüşmeleri konusundaki sorularını yanıtladı. Yılmaz, şu an bütün partilerle koalisyon konusunu görüşebilecek konumda olduklarını belirterek, "Hiç kimseye kapıları kapatmadık. Hiç kimseye karşı da herhangi bir angajmanımız yok" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından, 18 Ocak'ta kabul edilen "PKK'nın ilan ettiği ateşkesin, Kürt sorununa çözüm bulunması için bir başlangıç oluşturulacağı" görüşünün de yer aldığı kararı kabul etmesi ile ilgili olarak, "Avrupa Parlamentosu üyelerinin küçük bir azınlığı ile kabul edilen bu karardan birkaç gün önce terör örgütü PKK'nın bir minibüs dolusu masum insanı yakarak öldürmesine rağmen, bu örgütün sözde ateşkes ilanını ciddiye alması, Avrupa Parlamentpsu'nun itibarını ve inandırıcılığını zedeleyeci niteliktedir" dedi.

5- TBMM Başkanlığı için ikinci tur oylama öncesinde, İstanbul Milletvekili Süleyman Arif Emre, Çorum Milletvekili Yasin Hatipoğlu ile Malatya Milletvekili Rşcai Kutan adaylıktan çekildiklerini açıkladılar.

6- DYP Meclis Grup Başkan Vekili Yalım Erez, Başbakan ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz arasında gerçekleşecek görüşme ile ilgili Zaman gazetesinin sorularını cevaplandırdı. Erez, dönüşümlü başbakanlık formülünün genel başkanların yetkisi dahilinde olduğunu söyledi.

7- Ereğli Demir-Çelik Fabrikası, ürün fiyatlarını yüzde 9 ila 22 oranlarında yükselttiğini açıkladı.

8- Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından her yıl sinema ve televizyon dalında verilen Altın Küre ödülleri sahiplerini buldu.

9- Merkezi Cenevre'de bulunan Uluslararası Hukukçular Komisyonu (CIJ) yayımladığı bildiride, Rusya'nın Dağıstanda'ki rehine olayını kanlı bir şekilde bastırmasını kınayarak, bu ülkenin Avrupa Konseyi'ne üyelik konusunun askıya alınmasını ve BM'nin Çeçenistan'a gözlemciler göndermesini istedi.

10- Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sıladziç'in görevinden istifa ettiğini açıklamasından sonra yerine başbakan adayı olarak gösterilen Hasan Mu-ratoviç, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu görevi kabul ettiğini bildirdi.

11- Yunanistan'da, Başbakan Kostas Simitis başkanlığındaki yeni hükümet yemin ederek göreve başladı.

12- Tacikistan'ın dini lideri Müftü Fathulla Şarifzoda, dün uğradığı silahlı saldırı sonucu ailesi ile birlikte öldürüldü.

13- Sri Lanka'da yönetime karşı savaşan Tamil gerillaları ile hükümet askerleri arasında çıkan çatışmada, 22 kişinin öldüğü bildirildi.

23 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da yaptığı açıklamada, 1994 yılında, Cumhurbaşkanlığıma bağlı olan Devlet Denetleme Kurulanca hazırlanan 21 raporun içindeki bilgilerin özetlenerek yayımlandığını belirterek, bürokratik ahlakın sağlanması, dürüst ve saydam devlet yapısının oluşturulması amacıyla "Kamu Hizmet Ahlak Yasası" çıkarılmasını istedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile ANAP Genel Merkezinde ikili bir görüşme yaptılar.

Başbakan Çiller görüşme sonunda yaptığı açıklamada, bundan önceki tüm kırgınlıkları geride bırakarak "kucaklaşma ortamı" içinde "içten" bir koalisyon önerisi götürdüklerini belirterek, demokratik teamüller ve geçmişteki örneklere göre, kime görev verilirse onun başbakanlığında bir çoğunluk hükümeti kurulması gerektiğinin düşünülebileceğini söyledi.

Yılmaz ise yaptığı açıklamada, Başbakan Çillenn önerisini partisinin yetkili kurullarına götüreceğini belirterek, Türkiye'nin vitrin değişikliğinin sağlanmaması durumunda kurulacak hükümetin başarısı konusunda ciddi kaygıları bulunduğunu ve başarılı olacağına inanmadıkları bir hükümette de yer almayacaklarını bildirdi.

3- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yeni bir seçimin gündeme gelmemesi için iki partinin uzlaşmasının zorunlu ve kaçınılmaz olduğunu belirterek "Kesinlikle CHP'nin hükümetle ilgili bir tercihi beklentisi yoktur. Biz CHP'yi hükümete taşımaya çalışmıyoruz" dedi.

4-Türkiye-Kazakistan arasında tarım bakanlıklarınca 11 Temmuz 1995 tarihinde imzalanan Teknik, Ekonomik ve Bilimsel işbirliği Anlaşması, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazetemde yayımlandı.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Genel Merkez'de yaptığı konuşmada, medya kuruluşlarını eleştirerek, koalisyon görüşmelerini değerlendirdi.

6- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, YÖK Genel Kurulu"nda yaptığı konuşmada, yüksek lisans eğitiminin yeni ilkelere bağlanması için "Öğretim Üyesi ve Araştırmacı Yetiştirilme Kurulu" oluşturulduğunu söyledi.

7- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli'yi ziyaretinde yaptığı açıklamada, "Gazeteci Metin Gök-tepe'nin gözaltına alınıp polis tarafından dövülerek öldürülmesini hukuk devletimiz için, demokrasimiz için çok tehlikeli bir olay sayıyoruz" dedi.

Güreli de konuşmasında, Metin Göktepe olayının ilk gününden beri takipçisi olduklarını, cinayetin mutlaka yargıya yansıtılması için konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

8- Demokrat Parti eski milletvekillerinden Rüştü Çetin Tarsus'ta öldü.

9- ABD Savunma Bakanı William Perry ve ingiliz Savunma Bakanı Michael Portillo, Washington'da düzenledikleri ortak basın toplantısında, NATO'nun, Bosna'da güvenliği sağlamak gibi birincil görevinin yanı sıra savaş suçlularının adalete teslim etmenin de ortak bir arzu olduğunu vurguladılar.

10- ABD, Libya'ya 10 yıl önce uygulamaya konulan ambargonun yeniden bir yıllık süre için uzatıldığını açıkladı.

11- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Paris'te Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides ile yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Kıbrıs konusunda bir şeyler yapabilecekleri hususunda umutlu olduğunu" söyledi.

12- Cezayir'de aşırı dinci militanların 11 sivil halkı öldürdüğü bildirildi.

24 OCAK 1996

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TBMM'de DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i ziyaret etti. Yılmaz, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Hiçbir arkadaşının Tansu Çiller başbakanlığında bir hükümete razı olmadığını" belirterek "Biz ancak başarılı olacağını inandığımız hükümete gireriz. Bir kişiyi başbakan yapmak ve bazı hesapların açılmaması için o hükümete girmeyiz" dedi. Yılmaz, belirli sürelerle dönüşümlü azınlık hükümetini gündeme getirerek "Sayın Çiller RP'nin hükümete girmesini istemiyorsa ya başbakanlık ısrarından vazgeçer ya da bizim kuracağımız azınlık hükümetine destek verir. Azınlık hükümeti kurulursa biz DSP ile kurmak isteriz" dedi.

2- İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan düzenlediği basın toplantısında, Hatay ve Şanlıurfa'da ele geçirilen silah dolu tırların bölücü örgüt PKK'ya gönderildiğinin belirlendiğini bildirerek, Suriye'nin bölücü örgüte silah ve mühimmat yardımında bulunduğunu söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Meclis grup toplantısında hükümet arayışlarını değerlendirdi. Seçimlerden bu yana bir ay geçtiğini, sorunun bu kadar askıda kalmasının çok sakıncalı olduğunu söyleyen Ecevit, ekonominin darboğazda olduğunu, dış politikada sorunlar yaşandığını anlatarak, DYP ve ANAP liderlerinin görüşmesiyle ilgili olarak, iki liderin dönüşümlü başbakanlık konusunda anlaştığını, ancak sıra ve süre konusunda anlaşmalarının zor göründüğünü söyledi. Ecevit, bu sorunun aşılması için başbakan ve başbakan yardımcısının yetkilerinin denkleştirilmesi önerisini getirdi.

4- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis toplantısında konuşan Meclis Başkanı Ömer Dinçkök, geçen yılın son 4 ayında ülkenin hükümetsiz kaldığına dikkat çekerek, buna rağmen 1995 yılı büyüme hızının yüzde 8 olarak gerçekleştiğini belirtti ve yüksek enflasyon ile yüksek enerji maliyetlerine rağmen sanayicinin üretim ve yatırım yapmaya devam ettiğini söyledi.

İSO Başkanı Hüsamettin Kavi ise Türkiye'nin hedeflerine ulaşarak yoluna devam edebilmesi için istikrar arayışlarının sürmesi gerektiğini belirtti.

5- Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, ölümünün üçüncü yıldönümünde, yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen gösteriler ve törenlerle anıldı.

6- Fransız Haber Ajansı AFP'nin açıklamasında, 9 Ocak'ta Rusya'nın Dağıstan Cumhuriyeti'ndeki Pervomayskaya köyünde Çeçen direnişçiler tarafından alıkonulan rehinelerden 45 sivilin serbest bırakıldığı, 23 polisin ise "savaş esiri" olarak ellerinde tutmaya devam ettikleri bildirildi.

7- Polonya Başbakanı Josef Oleksy, hakkında 10 yılı aşkın bir süre Moskova adına casusluk suçlaması ile soruşturma açılması nedeniyle görevinden istifa etti.

25 OCAK 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, doğal afet nedeniyle yaşamını yitiren, sakat kalan ve fiilen oturduğu konutları veya kullandıkları işyerleri hasar görenlere yapılacak yardımlara ilişkin Bakanlar Kurulu kararını onayladı.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Afet işleri Genel Müdürü Oktay Er-günay'ı kabul ederek deprem ve sel baskını gibi doğal afetlere maruz kalan bölgelerde yapılan çalışmalar konusunda bilgi aldı.

2- TBMM Başkanlığı'na ANAP Kütahya Milletvekili Mustafa Kalemli seçildi.

3- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, İstanbul Vali Vekili Rıdvan Yenişen'i ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, bir süre önce ölü olarak bulunan Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe olayının hukuk devleti ve gazetecilerin özgürce, can güvenliği içinde görevlerini yapabilmeleri açısından önem taşıdığını bildirdi.

Öte yandan Kültür Bakanı Fikri Sağlar İstanbul'da "Multimedya 96" ve "14. Müzikavizyon" fuarlarının açılışı sırasında olayla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Bu utanılacak bir olay, Türkiye için bir ayıp" dedi.

4- Ege Ekonomisi'ni Geliştirme Vakfı'nın konuğu olarak izmir'e gelen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Türkiye Masası Sorumlusu Serge Andre Abou yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Gümrük Birliği Anlaşması'ndan geriye dönüşünün mümkün olmayacağını belirterek, "Türkiye, gümrük birliğine Kıbrıs'ı feda ederek girmedi. Bu tür iddialar son derece saçma ve tutarsızdır" dedi.

5- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurul'u, dün Strasbourg'ta yaptığı toplantı sonunda, Rusya'nın konsey üyeliği için yaptığı başvuruyu 35'e karşı 164 oy ile kabul etti.

6- Suriye ve İsrail arasında başlatılan barış görüşmeleri ABD'de devam ediyor. Görüşmelerle ilgili olarak basma bir açıklamada bulunan ABD Dışişleri

Bakanlığı Sözcüsü Nicholas Burns, "ABD, taraflar arasında yıllardır süregelen anlaşmazlıkların bu görüşmelerde giderileceği umudunu taşıyor. Şu ana kadar edindiğimiz izlenimlere göre görüşmeler çok olumlu bir seyir izliyor" dedi.

26 OCAK 1996

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı seçilen Kütahya Milletvekili Mustafa Kalerhli'yi kabulünde yaptığı konuşmada, siyasi partilerin Türkiye birliğinin çimentosu olduğunu söyleyerek "Siyasi partiler eşittir. Herkesin, TBMM'de temsil edilsin edilmesin, siyasi partilere böyle bakması lazımdır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan ile beraber yaptığı basın toplantısında, Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin gözaltına alınarak öldürülmesinden sorumlu tutulan polis hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi. "Polis demokrasinin güvencesidir" diyen Başbakan Çiller, "Bu bireysel bir olaydır. Aralarında yanlış yapanlar olabilir" dedi.

3- Yargıtay Dördüncü Hukuk Dairesi, mahkeme kararlarını 30 gün içinde yerine getirmeyen idare aleyhine dava açılmasının yanı sıra kendisine uygulama isteği ulaştırıldığı halde mahkeme kararına uymayan kamu görevlilerine de dava açılabileceğine karar verdi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ANAYOL tartışmalarında bir çıkış yolu göremediğini ve iki tarafın tutumunun da katı olduğunu belirtti.

5- ANAP Grup Başkan Vekili Ülkü Gökalp düzenlediği basın toplantısında, Merkez Karar Yönetim Kurulu'nun (MKYK) oy çokluğu ile, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in, ilk sıranın kendilerinden başlaması koşuluyla getirdiği dönüşümlü başbakanlık önerisini reddetme kararı aldığını açıkladı.

6- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak İstanbul'da başlayan Olağanüstü Genel KuruFda yaptığı konuşmada, Genel Kurul'un değişim, dönüşüm ve yeni bir başlangıcı ifade ettiğini belirterek "işçi sınıfını 2000'li yıllara DİSK taşıyacak" dedi.

7- Siyasi istişarelerde bulunmak üzere Çin'e giden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Onur Öymen yaptığı açıklamada, Çin Dışişleri Bakanı, Çin Dış Ticaret ve Ekonomik işbirliği Bakan Yardımcısı ile özel ekonomik bölgelerde yaptığı görüşmeleri değerlendirdi.

27 OCAK 1996

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'i telefonla arayarak görüştüğü bildirildi, ikili ilişkilerin ve iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel konuların ele alındığı kaydedilen açıklamada, "Cumhurbaşkanımız bu vesileyle Haydar Aliyev'i, Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunmaya davet etmiştir" denildi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Antalya'ya giderken uçakta yaptığı açıklamada, DYP ile ANAP arasındaki "Başbakan kim olacak?" krizine yeni çözüm teklifinde bulunarak, başbakanı halkın seçmesi gerektiğini söyledi. Başbakan Çiller daha sonra katıldığı Antalya Havalimanrnın yeni Dışhatlar Terminali binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada da, Türkiye'nin geleceğinin çok parlak olduğunu belirterek, "Türkiye, dünyanın en zengin ve en güzel yerlerinden biridir" dedi.

Daha sonra Ankara'ya dönen Başbakan Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'la hükümet kurma konusunda yaptığı görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Yılmaz'ın koalisyona olumsuz yanıt verdiğini ve tarihi bir fırsatın kaçtığını" söyledi. Başbakan Çiller, "Üzgünüz ama mesuliyet ve sorumluluk bizde değil" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Merkez Karar ve Yürütme Kurulu'nun "DYP Gsnel Başkanı Tansu Çiller'in ilk sırayı alacağı dönüşümlü başbakanlık" önerisine verdiği red kararını, DYP Genel Merkezi'nde yapılan görüşmede Başbakan Çiller'e resmen bildirdi.

Yılmaz, daha sonra düzenlediği basın toplantısında, sonuç alınamamasının tek nedeninin Çiller'in başbakanlık hastalığına yakalanması, başbakanlığa olan mecburiyeti ve bu nedenle kendi başbakanlığı dışında hiçbir modele yanaşmaması olduğunu söyledi. Yılmaz, "Kaçan fırsat Çiller'in başbakanlığıdır, tarihi fırsat değildir" derken, Çiller'in görevi hemen Cum-hurbaşkanı'na iade etmesini istedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Anadolu Ajansı'na DYP ve ANAP genel başkanlarının yaptığı görüşmeyi değerlendirirken, "Sayın Tansu Çiller ile Sayın Mesut Yılmaz arasında, bırakın hükümet ortaklığını, diyalog bile kurulamadığı görünüyor" dedi. Ecevit, RP'nin yer aldığı bir hükümete destek vermelerinin de söz konusu olamayacağını söyledi.

Ecevit, Ege adaları sorunu ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de "Ege sorununu Türkiye 15 yıldır hasıraltı ediyor. Türkiye'nin Ege'de bıraktığı siyasi boşluğu Yunanistan dolduruyor" dedi.

5- Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin katillerinin ortaya çıkmasını sağlamak üzere oluşturulan CHP Araştırma Komisyonu, Göktepe'nin polis dayağı sonucu öldüğünü belirledi.

6- insan Hakları Derneği Ankara Şubesi, olası gözaltılar durumunda insanların ne gibi haklara sahip olduklarını bildirmek için bir bülten yayımladı. Bültende, gözaltına alınmak istenen insanların, gözaltına almak isteyenlerden öncelikle kimlik sormalarını, kimlik gösteremevenlere karşı da mutlaka direnme haklarını kullanmaları gerektiği vurgulandı.

7- Yunanistan, Bodrum sahillerine 3 mil mesafedeki Kardak (imia) Ka-yalığı'na Yunan bayrağı dikti. Yunanistan'ın Türkiye'ye ait Kardak Kayalığı üzerinde hak iddia etmesi, iki ülke arasında "nota savaşı" başlattı.

Bir Türk şilebinin, Kardak Kayalığı'na oturması sonucu kurtarma çalışmalarının Yunan tarafınca gerçekleştirilmesi üzerine Türkiye, durumu Atina nezdinde 29 Aralık 1995'te protesto etmişti. Atina ise bu protestoya uzun bir aradan sonra cevap vermişti.

8- Nijer'de Devlet Başkanı Mahamane Ousmane, askeri bir darbeyle görevinden uzaklaştırıldı. Ülkede yer yer çatışmalar çıkarken, sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Darbeyi gerçekleştiren Kara Kuvvetleri Komutanı ibrahim Mainassara Nijer radyosundan yaptığı açıklamada, Başkan Ousmane ve Başbakan Hama Amadou'nun tutuklandıklarını bildirerek, siyasi faaliyetlerini yasakladığını açıkladı.

9- Pakistan yönetimindeki Keşmir bölgesinde bir camiye atılan roket, 3'ü çocuk 19 kişinin ölmesine, 20 kişinin ağır yaralanmasına neden oldu.

10- Somali'de karşıt gruplar arasında dün meydana gelen çatışmada, 29 kişinin öldüğü, 60'tan fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

28 OCAK 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel "Dünya Cüzamlılar Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, tıbbın ilerlemesiyle insanlığın asırlar boyunca karşı karşıya kaldığı, felaket olarak yaşadığı pek çok hastalıkla bu arada cüzamla mücadelede de büyük başarılar kazanıldığını bildirdi.

Cüzamla Savaş Derneği Başkanı Türkan Saylan da İstanbul'da "Dünya Cüzamlılar Günü" dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, cüzamın toplumda çok yanlış bilindiğini, aslında basit bir hastalık olduğunu belirterek, "Hastalık sadece çocuklara ve direnci zayıf kişilere bulaşır. Yetişkinlere bulaşmaz" dedi.

2- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, kilitlenen ANAYOL teşebbüslerini ve muhalefette kalma konularını Türkiye gazetesine değerlendirdi.

3- Başbakan Tansu Çiller Kanal 6 televizyonuna koalisyon görüşmelerini değerlendirerek, ANAP'm, gündeme üçüncü bir kişinin başbakanlığını getirmeye çalıştığını, ancak partisinin ve parti hukukunun böyle bir öneriye açık olmadığını söyledi.

DYP Genel Başkanı Mehmet Gölhan da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin gelişmesi için istikrara, istikrar için de ANAP'la DYP'nin koalisyon kurması gerektiğini savunarak, parti olarak büyük özveride bulunduklarını söyledi.

4- DSP milletvekili Mümtaz Soysal, Batı Trakya Türklerinin 29 Ocak 1988 tarihinde Gümüicine'de toplanmalarını anma amacıyla Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen panele katıldı. Soysal, Batı Trakya Türkleri sorununun, bir Avrupa Birliği üyesi ülke içinde yaşanmasından ve Avrupa'nın bu konudaki vurdumduymazlığı yüzünden "Kıbrıs sorunundan daha vahim" olduğunu söyledi.

5- TRT Genel Müdürü Tayfun Akgüner Ankara'da yaptığı açıklamada, TRT Haber Dairesi Başkanlığıma verdiği talimatla, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) duyurularının TRT'den yayınının yasaklandığını bildirdi.

6- DİSK Olağanüstü Genel Kurulu'nda, Rıdvan Budak yeniden genel başkanlığa seçildi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı.

8- Türk ve Yunan Deniz Kuvvetleri'ne ait hücumbotların Türkiye'ye ait olan, ancak Yunanistan'ın bayrak çektiği Bodrum yakınlarındaki Kardak Kayalığı (İmia) çevresinde karşı karşıya gelmeleri nedeniyle, Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Ümit Pamir'le makamında görüştü. Pangalos görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Kardak Kayalığı'nın, Yunanistan'a ait olduğunu iddia ederek söz konusu gelişmenin iki ülke ilişkilerine olumsuz etkisi olacağını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'nın Yunanistan işlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi İnal Batu da Yunanistan Büyükelçisi Dimitri Nezeritis'i Dışişleri Bakanlığf na çağırarak bir süre görüştü.

Öte yandan Yunanistan Savunma Bakanı Yerasimos Arsenis, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Kuris, Genelkurmay Başkanı Hristos Limberis ile üst düzey subaylarla Ege'deki gelişmeler ile ilgili olarak toplantı yaptı. Arsenis toplantı sonunda yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın tutumunun net olduğunu belirterek "Silahlı kuvvetlerimiz bütün sınırlarımızın korunması konusunda en üst düzeyde hazırdır" dedi.

9- Pakistan Devlet Başkanı Faruk Leghari yaptığı açıklamada, Hindistan'da dün meydana gelen ve 22 kişinin ölümüyle sonuçlanan roket saldırısına karşılık vereceğini belirterek Pakistan ile Hindistan arasında bir savaş tehdidinin bulunmadığını söyledi.

29 OCAK 1996

1 - Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu, Yunanistan'ın Kardak Kayalıkları ile ilgili oluşturduğu fiili durumu değerlendirerek, Yunanistan'ın Kardak'ta egemenlik iddia edemeyeceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen, Genelkurmay ikinci Başkanı Org. Çevik Bir, MiT Müsteşarı Sönmez Koksal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya ve genelkurmay yetkililerinin katıldığı toplantı sonrasında açıklama yapan Başbakan Çiller, olayı diplomatik müzakerelerle çözmek istediklerini, NATO ve BM nezdinde girişimlerde bulunduklarını belirterek, "Türkiye'nin egemenlik haklarından vazgeçmesi mümkün değildir. Kardak Kayalıkları'ndaki Yunan bayrağı indirilecek ve askerler geri çektirilecektir" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dimitrios Nezeritis'i kabul ederek, Türkiye'nin Kardak Kayalıkları ile ilgili görüşlerini içeren bir nota verdi. Baykal, Türkiye'nin, Ege'deki Yunan oldu bitlilerini kabul etmesinin sözkonusu olmayacağını belirterek, "Haklarımızı korumasını biliriz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ömer Akbel de konu ile ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, "Yunanistan bu konudaki tezlerini çeşitli ülkelere iletmektedir. Biz de, görüşlerimizi, hukuki tezlerimizi tüm ülke ve kuruluşlara anlatacağız" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Çağlayan'ı kabulü sırasında yaptığı konuşmada, hükümeti kurmakla görevlendirilen DYP Genel Başkanı Tansu Çil-ler'in diğer partilere koalisyon önerisinde bulunmayacağına göre, görevi bir an önce Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e iade etmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin yeni bir yönetim anlayışına, vitrin değişikliğine gereksinimi bulunduğunu anlatan Yılmaz, bu sağlanmadıkça, "eski tas eski hamam yoluna

devam ederek" Türkiye'nin sorunlarının aşılacağına inanmadığını anlattı.

3- TBMM Danışma Kurulu, Başkanlık Divanı üye sayısının 15'ten 18'e çıkartılmasını kararlaştırdı. Kurul, komisyonlardaki üye sayısının da 21'den 25'e yükseltilmesi kararı aldı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, petrol boru hattı, Ege, gümrük birliği, su ve özelleştirme gibi temel konularda ulusal politikaların belirlenmesi için Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in tüm liderleri toplantıya çağırmasını istedi. Ecevit, ülkede beş aydır yaşanan hükümet boşluğunun sakıncalarına dikkat çekti ve bazı dış çevrelerin bu boşluktan yararlanarak Türkiye'yi oldubittiler ile karşı karşıya getirmeye çalıştığını söyledi.

5- CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Topuz Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, partisinin hiçbir hükümet modelinde yer almayacağını, en sağlıklı koalisyonun ANAP ve DYP arasında olacağını belirtti.

6- TBMM Başkanı Mustafa Kalemli'yi ziyaret eden MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, hükümet formülleri konusunda gazetecilerin sorularını cevaplarken, "Memleketin acele bir hükümete ihtiyacı var. Hükümetsizlik fazla devam etmemelidir. Bu bakımdan kıymetli liderlerimizin bir formül üzerinde anlaşmalarını dilemekteyim" dedi.

7- Bosna-Hersek için toplanan yardım paralarını amaç dışı kullandığı öne sürülen Mali Müşavir Süleyman Mercümek, "Emniyeti suiistimal" ve "Yardım Toplama Yasası'na muhalefet" suçlarından Fatih 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 4 yıl 1 ay ağır hapis ve 20 trilyon 63 milyar 905 milyon lira ağır para cezasına çarptırıldı.

8- Bandırma Asliye Ceza Mahkemesi, Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan eski RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı'yı 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 22 kişi de yaralandı.

10- Yunanistan'ın yeni Başbakanı Kostas Simitis, Ege'deki Kardak Kayalığı konusuyla ilgili Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, "Bu veya herhangi bir saldırgan milliyetçiliğe, Yunanistan'ın cevabının anında sert ve kararlı olacağını ilan ediyoruz" dedi

Yeni Hükümet Sözcüsü Dimitris Repas ise düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'yi sert bir şekilde eleştirerek, Kardak Kayalıkları'na Türk Bayrağı dikilmesinin Türkiye'nin şoven ve istilacı karakterini ortaya koyduğunu iddia etti.

11- ABD'de bir yerleşim bölgesine F-14 savaş uçağının düşmesi sonucu 3'ü sivil 5 kişinin öldüğü bildirildi.

30 OCAK 1996

1- TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden ve Anayasa Mahkemesi üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Tansu Çiller Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, ülke gündemindeki konulara ilişkin bilgi sundu. Başbakan Çiller, Köşk'ten ayrılırken yaptığı açıklamasında, Kardak Kayalıkları'nın Türkiye'nin toprak parçası olduğu görüşünü yinelerken, "Türkiye, toprağı üzerinde bir başka ülkenin askerine müsaade edemez. Bu bayrak inecektir, bu asker gidecektir. Eğer farklı düşünenler varsa, bunun çözümü müzakerelerde ele alınmasıdır. Türkiye buna hep hazır olmuştur. Barışçı misyonumuz devam etmektedir. Bir oldubittiyi de Türkiye kabullenemez" dedi.

Başbakan Çiller, daha sonra Başbakanlık binasında yapılan güvenlik toplantısına katıldı. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri İlhan Kılıç ile askeri ve sivil yetkililerin katıldığı toplantının bitiminde bir açıklama yapan Başbakan Çiller, Türkiye'nin kararlılığını vurgulayarak, "Devletimiz, bütün gerekli hazırlıklarını her alanda devamlı olarak tekamül ettirmiştir" dedi.

3- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'le görüştü. Ecevit, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin temel sorunlarının çözümünde ulusal politikaların oluşması için Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in liderleri toplantıya çağırması görüşünü yineledi. Ecevit, DYP ile ANAP arasındaki karşılıklı güven ortamı sağlanamaması nedeniyle ANAYOL olasılığının zayıfladığını söyledi.

Başbakan Tansu Çiller de basına yaptığı açıklamada, "Başbakan ile yardımcısının yetkilerinin eşitlenmesi konusunda böyle bir modele katkıda bulunmasını istedim. Bu model de çalışmazsa azınlık hükümeti gündeme gelecektir. Sayın Ecevit, DYP'nin kuracağı bir azınlık hükümetini destekleyebileceğini söyledi" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Özel Radyo ve Televizyoncular Derneği yöneticilerini kabul ederek görüştü. Yılmaz, görüşmede basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in hükümeti kurma görevini hemen iade etmesi görüşünü yineleyerek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görevi kendisine vereceğine inandığını söyledi.

Yılmaz, Türkiye ile Yunanistan arasında başgösteren Kardak Kayalıkları sorununun "yapay bir kriz" olduğunu söyledi.

5- CHP Genel,Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek'e yardım amacıyla toplanan paraları faize yatırarak batırmasından sonra yargılanan Refah Parti'li Süleyman Mercümek'in "yardımseverleri hileye düşürüp yardım sağladığı" gerekçesiyle 4 yıl hapis, yaklaşık 20 trilyon lira para cezasına çarptırılmasını değerlendirirken, Mercümek davası kararının adliye tarihinin önemli kararlarından biri ve cumhuriyet tarihinde ilk kez 20 trilyori liralık bir mahkumiyetin söz konusu olduğunu söyledi.

Baykal, konuşmasında bir an önce hükümetin kurulması gereksinimine de dikkat çekti.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çiller'in, hükümet arayışı ve modelleri ile halkın geçim sıkıntısıyla dalga geçtiğini savunarak, "Çiller, hükümeti kurma görevini derhal iade etmelidir" dedi.

7- Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Ekmekçi bir açıklama yaparak, Yunan ve Türk hükümeti arasında siyasi gerginlik yaratan Kardak Kayalıkları'na gazeteciler tarafından Türk bayrağı dikilmesini kınadı. Ekmekçi, "Barışın yanında, savaşın karşısında yer alması gereken basın organları ve basın mensuplarının savaş çığırtkanlığı yapmalarının, savaşa taraf gibi davranmalarının uluslararası gazetecilik ilkelerine aykırılığını hatırlatmayı görev biliyoruz" dedi.

8- Mardin'in Nusaybin ilçesi merkezinde güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada, biri emniyet müdürü, biri emniyet amiri 3 güvenlik görevlisi şehit oldu. 2 PKK terörist öldürüldü.

9- Yunanistan'ın Kardak Kayalıkları'na geçen hafta sonu bayrağını dikmesiyle başlayan Ege'deki kriz devam ediyor. 400 metrekarelik Kardak Kayalıkları, doğusundan Türk savaş gemileri, batısından da Yunan savaş gemilerince ablukaya alındı.

Bu arada ABD Başkanı Bill Clinton, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ve Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'i telefonla arayarak, iki NATO müttefikinin gerginliği tırmandıracak davranışlardan kaçınmasını istedi.

10- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Parlamento'da yaptığı konuşmada, "Türk bayrağının Kardak'a çekilmesine ilişkin tahrikkar eylem ve Türkiye'nin bunu izleyen hareketleri, mevcut olmayan bir mesele için Yunanistan'ı müzakerelere zorlamayı amaçlamaktadır. Uluslararası anlaşmalar, devletler hukuku kuralları ve bir dizi gerçek olay, Kardak'ta Yunan hükümranlığının bugüne kadar sürdüğünü göstermektedir. Kardak Yunandır. Biz çekilmeyeceğiz" dedi.

11- 1995 yılı Olof Palme Ödülü, Filistinli ve İsrailli gençlik örgütlerine verildi.

31 OCAK 1996

1- Ege'de yaşanan krize ilişkin yazılı açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ülkenin son birkaç gün içinde Kardak Ka-yalıklarfndan kaynaklanan bir gerginlik yaşadığını hatırlatarak, "Çok çabuk tırmanan bu gerginlik bir büyük bunalıma dönüşmek üzereyken, sağduyu galip geldi ve olay aşıldı" dedi. "Bu gerginliğin başından sonuna kadar Par-lamento'muzun, hükümetimizin, silahlı kuvvetlerimizin ve diğer bütün görevlilerin ortaya koyduğu beraberlik, basınımızın ve halkımızın gösterdiği hassasiyet, her türlü takdir ve övgünün üzerindedir" dedi.

Başbakan Tansu Çiller de gazetecilere Kardak Kayalıkları krizi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Söylediğimiz gibi, bir büyük kararlılıkla meseleyi götüldük. Kararlılığımızı çok açıkça ifade ettik. Sonuç alınmıştır, hayırlı olmasını diliyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Deniz Baykal ise Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Kardak Kayalıklan'na Türk askeri çıkarılmasının ABD'ye söylenmediğini belirtti ve "Yunanistan ile hiçbir anlaşma, yazılı-sözlü bir mutabakat söz konusu değildir. Ancak bizim hedefimizin bu olduğunu anlayan müttefik ülkeler, bunun gerçekleştirilmesi şansının olduğunu bize söyledikleri zaman, memnuniyet duyduğumuzu kendilerine ifade ettik" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı ziyaret etti. Başbakan Çiller, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Erbakan'a koalisyon önerisi götürmedik. Hükümet temasları konusunda bilgi verdik ve durum tespiti yaptık" dedi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da yaptığı açıklamada, Başbakan Çiller'in kendisine hükümet kurma çalışmaları ve Kardak Kayalıkları krizi konusunda bilgi verdiğini söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Meclis grup toplantısında dün Başbakan Tansu Çiller ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. Ecevit, ülkeyi hükümet sorunu ve RP'li bir hükümetten esirgemek için azınlık hükümetlerine alışmak gerektiğini belirterek, "RP'nin meşruiyetini kabul ettiklerini, ancak RP'li bir hükümeti laik cumhuriyeti tehlikeye düşürebileceği kaygısıyla içlerine sindiremediklerini" söyledi.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı imren Aykut düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin içte ve dışta çok ağır sorunlarla ve birtakım tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Başbakan Tansu Çiller'in başbakanlığını kabul etmek, bu tehlike ve sorunların devamını istemek ve onun politikalarını onaylamak anlamına gelir" dedi. Başbakan Çiller'in 13 gündür hükümet kurma görevini elinde bulundurduğunu belirten Aykut, ancak geçen bu zaman içinde bir hükümet kurmasının mümkün olmadığının ortaya çıktığını söyledi.

5- Sivas'ın Hafik ilçesi kırsalında güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda, aralarında yasadışı DHKP-C örgütüne üye 7 kişi ölü olarak ele geçirildi.

6- Ürdün Veliaht Prensi Hasan Bin Tallal bir günlük ziyarette bulunmak için Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Veliaht Prens Hasan ile görüşmesinden sonra yapılan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi açıklamasında, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

7- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, ABD Ulusal Basın Kulübü'nde yaptığı konuşmada, Kardak krizini basit ve komik gibi görünen, ancak ciddi bir olay olarak değerlendirdi. Kayalık kriziyle ABD'nin dünyadaki liderlik rolüne devam etmesinin gerekliliğinin ortaya çıktığını söyledi. Kardak'tan çekilme işleminin ABD uçaklarının denetiminde gerçekleştirildiğini belirten Holbrooke, Kıbrıs sorununun çözümü için "büyük girişim" başlatmaya kararlı olduklarını da bildirdi.

8- Yunanistan'da Kostas Simitis hükümeti, Meclis'ten güvenoyu aldı. 330 üyeli Yunan Meclisi'nde yapılan oylamada, 292 milletvekilinden 166'sı Kostas Simitis hükümetinin programına güvenoyu verdi.

9- Sri Lanka'nın başkenti Colombo'da Merkez Bankası binasına bir kamyonla düzenlenen bombalı intihar saldırısında, en az 55 kişinin öldüğü, 1400'e yakın insanın da yaralandığı bildirildi.