11.1.1998
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 OCAK 1998 

1- Başbakan Mesut Yılmaz'ın 1998 yılını değerlendirdiği yazı Milliyet gazetesinde yayımlandı. Başbakan Yılmaz, "21. yüzyılın Türkiye'sinin yaşattığı ve yücelttiği milli değerlerini yeni çağın evrensel değerleriyle bütünleştirebilmiş ve bu haliyle referans alınabilecek bir ülke olup olmayacağını bizler belirleyeceğiz" dedi.

2- Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, TRT Genel Müdürü Yücel Yener ile insan hakları konusunda program yapılması konusundaki protokolün imza töreninde yaptığı konuşmada, insan haklarına saygıyı toplumun bütün kesimlerinde gerçekleştirmenin ve insanların bu konuda bilinçlendirilmesinin önemine dikkat çekerek, bu bilincin verilmesinde TRT'ye büyük görev düştüğünü söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı. Baykal, Türkiye'de sosyal sorunların hukuk krizine dönüştüğünü öne sürerek, "Özellikle hukukun tıkalı olması toplumda ikilem yaratıyor. Vergi almak yerine borç alıyorlar" dedi.

4- Suriye Savunma Bakanı Mustafa Tlass, Suudi Arabistan'da yayımlanan El-Şark el Asvat gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ve İsrail arasındaki askeri işbirliği anlaşmasının asıl hedefinin Suriye'ye baskı uygulamak olduğunu ileri sürdü.

5- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vekili James Foley düzenlediği basın toplantısında, İran üzerinden Türkiye'ye Türkmen doğal gazı getirecek projenin "yaşama geçirilmemesini ümit ettiklerini" belirterek, "Bu projeyi yasaların ışığında dikkatle inceleyeceğiz. Bir fizibilite çalışmasının yapılacağı açıklandı. İran'dan geçecek boru hatlarına karşı olduğumuzu açıkça bildirdik" dedi.

6- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides yeni yıl nedeniyle televizyonda yaptığı konuşmada, 1998'in Kıbrıs için önemli bir yıl olacağını, Avrupa Birliği ile görüşmelerin başlayacağını, bu önemli dönemeçte hiç kimsenin yanlış yapmaması gerektiğini söyledi.

7- İsrail Dışişleri Bakanı David Levy Kudüs'te yaptığı açıklamada, 1998 bütçesinde hükümetle anlaşmazlığa düştüğünü, bütçenin fakirlere zarar verecek nitelikte hazırlandığını iddia ederek, istifa edeceğini açıkladı.

8- Cezayir'in Relizane ilinde Ramazan'ın ilk gününde üç ayrı yerde işlenen toplu cinayetlerde 78 köylünün öldürüldüğü, 68 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Çeçenistan'da Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un hükümeti feshederek yeni kabinenin kurulması için Başbakan Birinci Yardımcısı Şamil Basayev'in yeni kabineyi oluşturmakla görevlendirdiği bildirildi.

 

 

 

 

2 OCAK 1998

 

 

 

1- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Anlaşması (AKKA) ve 1994 Viyana Belgesi'ni (VB) tamamlayıcı nitelikteki Açık Semalar Anlaşması ile "Ülke topraklarının karşılıklı olarak keşif uçuşlarıyla gözlenmesi, ülkeler arasında açıklık sağlanması, güven ve güvenlik ortamının sağlanması"nın amaçlandığı bildirildi.

2- İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, "Pişmanlık Yasası"nın yeniden çıkarılacağını belirterek, yasanın yürürlükte olmadığı süre içindeki açıklamalarıyla bölücü ve yıkıcı örgütlere büyük darbe indirilmesinde etkili olan itirafçıların da yasadan yararlanmasının sağlanacağını söyledi.

3- TBMM tarafından dokunulmazlıkları kaldırılan DYP milletvekilleri Mehmet Ağar ve Sedat Bucak'ın, Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları itirazın reddedilmesi üzerine dosyaları Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne gönderildi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede sürdürülen operasyonlar sırasında 13 PKK'lı terörist ölü ele geçirildi.

5- Yurdun çeţitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

6- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 2-23 Ocak tarihleri arasında düzenleyeceği tatbikatla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin bir gerginlik dönemi içinde bulunduğunu belirtti ve Türkiye'nin gerginliği tırmandırmak suretiyle AB'de kaybettiği zemini kazanmaya çalıştığını söyledi.

7- Brundi'nin başkenti Bujumbura'daki havaalanına dün Hutu milislerince düzenlenen saldırıda 287 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

 

 

3 OCAK 1998

 

 

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ve DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, devlet bakanları Eyüp Aşık, Güneş Taner, Hüsamettin Özkan, Rıfat Serdaroğlu, Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay ve Başbakan Yardımcısı İsmet Sezgin ile birlikte "durum değerlendirmesi ve öncelik tespiti" amacıyla Başbakanlık Konutu'nda bir toplantı yaptılar. Toplantı sonrasında açıklama yapan Başbakan Yılmaz, toplantının amacını, "hükümetin 6 ayını değerlendirmek ve önümüzdeki yılın önceliklerini belirlemek" diye açıkladı.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, NTV'de yayımlanan "Enine Boyuna" programına katılarak soruları yanıtladı. Ecevit, "KİT ürünlerine 6 ay zam yapılmayacak" açıklamalarını "aceleye gelmiş ifadeler" olarak nitelerken, "gerçekleţtirilmesi zor bir özlem olabilir" dedi.

3- DİE'den yapılan açıklamada 1997 yılı enflasyonunun toptan eşyada yüzde 91, tüketici fiyatlarında yüzde 99.1 olarak gerçekleştiği bildirildi.

4- Avrupa Birliği dönem Başkanı İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Logan'la Kıbrıs sorunu ve Türkiye'ye Avrupa'nın tutumu üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinin Pazar Konuğu sayfasında yayımlandı.

5- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, mülteci akınlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, mülteci sorununun kökten çözülebilmesi için Kürt sorununun siyasi yollardan ekonomik, sosyal ve kültürel tedbirlerle çözüme kavuşturulmasının şart olduğunu söyledi. Kinkel, Türkiye'nin PKK'ya karşı yürüttüğü mücadelede, "Avrupa tarafından desteklendiğini bilmesi gerektiğini" de kaydederek, "Ancak, Kürt sorunu sadece siyasi yollar ile ekonomik, sosyal ve kültürel tedbirlerle çözülebilir. Bu, insan ve azınlık hakları açısından ele alınması gereken bir siyasi sorundur" dedi.

6- Cezayir'de 4 ayrı köyde meydana gelen katliamlarda 412 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

 

 

 

 

4 OCAK 1998

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel "Veremle Mücadele Haftası" nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'nin çağdaş dünyada hakettiği yere ulaşabilmek için gereken her türlü gayreti gösterdiğini ifade etti.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, TRT-INT'te yayımlanan "Pazar Panorama" programında çok sayıda Kürt yurttaşın yasadışı yollarla İtalya üzerinden Avrupa'ya taşınması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Avrupa ülkeleriyle İtalya arasında da görüş ayrılıkları bulunduğunu, konuya sağlıklı yaklaşılmazsa tüm Avrupa ülkelerinin ciddi bir sorunla karşı karşıya kalacağını vurguladı.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, insan haklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü kaydederek, 1998'in gerçekten hukuk yılı olması için gerekeni yaptıklarını söyledi.

4- İtalya, daha önce Kürt sığınmacıların irtica taleplerine olumlu yaklaşacağını açıklaması, Türkiye'den, yüzlerce Türk'ün gemilerle İtalya'ya kaçmasına neden olurken; İtalya Başbakanı Romano Prodi, Avrupa Birliği ülkelerinin göçmen sorunuyla başa çıkmak için ortak bir politika belirlemesi çağrısında bulundu.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel de konuyla ilgili olarak ZDF televizyonunda yaptığı konuşmada, "Türkiye, iç sorunu olan Kürt sorununu çözmek istediğini söylemelidir. Çözüm derken, askeri yollar değil, siyasi yollar kastedilmektedir" dedi.

5- AB Dönem Başkanlığı'nı üstlenen İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Robin Cook, BBC'ye verdiği demeçte, Türkiye'nin AB'ye güvenilir bir aday olmamasının başlıca gerekçesinin, insan hakları ihlalleri olduğunu kaydetti.

6- Bangladeş'in kuzeybatısını etkisi altına alan aşırı soğuklar nedeniyle dün 21 kişinin donarak öldüğü bildirildi.

 

 

 

 

5 OCAK 1998

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Enerji Tasarrufu Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. Türkiye'nin 2000'li yıllarda ciddi bir enerji sıkıntısı ile karşı karşıya kalacağının bir gerçek olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Demirel, hizmete geçme tarihleri sürekli ertelenen enerji yatırımlarına öncelik tanınmasını istedi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin alternatif enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğini de belirterek, "Nükleer enerji olayına daha sıcak yaklaşılmalı ve gerekli çalışmalara hız kazandırılmalı" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Adana'da bazı temel atma ve açılış törenlerine katıldı. Başbakan Yılmaz, yaptığı konuşmalarda, "Yeni bir çağın eşiğinde olan dünyanın gözü, sahip olduğumuz zenginlikler ve nimetler nedeniyle ülkemizin üzerindedir" dedi.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu yeni yıl hedeflerini, projelerini ve günlük gelişmelerle ilgili görüşlerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

4- İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu başkanlığında, Genelkurmay, Dışişleri, MİT, Jandarma, Milli Güvenlik Kurulu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik yetkililerinin katıldığı bir toplantı yapıldı. Başesgioğlu, toplantıda İtalya'ya 825 kişinin kaçırılması olayının tamamen ekonomik nedenlere dayalı olduğunu ifade ederek, "Bu, yasadışı insan göçünü organize eden suç şebekelerinin, bir yerde de bölücü PKK örgütünün müştereken gerçekleştirdikleri adeta, bir köle ticaretidir" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı, düzenlediği haftalık basın toplantısında, İtalya'da yakalanan mültecilerin durumunu değerlendirdi. Atacanlı, çoğunluğunu Kuzey Iraklı Kürtler'in oluşturduğu kaçak göçmenlerin İtalya'ya sığınmasıyla ortaya çıkan sorunun çözümü için önlemler alınacağını belirterek, "Ama sadece Türkiye'nin alacağı önlemlerle sorunun çözülmesini beklemek gerçekçi olmaz" dedi.

6- Türkiye-İsrail-ABD ortak tatbikatı, "Reliant Mermaid" (Güvenilir Denizkızı), Doğu Akdeniz'de başladı. Tatbikatta Ürdün de "gözlemci" sıfatıyla yer alıyor.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye-İsrail-ABD Güvenilir Denizkızı ortak tatbikatının insani amaçlı olduğunu ve herhangi bir tarafa karşı yapılmadığını bildirdi. Sözcü James Rubin, basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu cevaplandırırken, ABD'nin bölgedeki en büyük ve en yakın dostları ve müttefikleri olan İsrail ve Türkiye arasında güçlü bir ilişki kurulmasını öteden beri teşvik ettiğini söyledi.

 

8- Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, Kırgızistan Devlet Başkanı Askar Akayev ve Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahmanov, Aşgabat Zirvesi'nde bir araya geldi.

Zirvede, Orta Asya ülkelerinin enerji kaynaklarının değerlendirilmesi, Hazar'ın statüsü gibi meselelerin ele alındığı bildirildi.

 

 

 

 

6 OCAK 1998

 

 

 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel yaptığı açıklamada, vize rejiminde yapılacak değişiklikler ve gümrük kapılarının fiziki durumunun değiştirilmesinin ele alındığını söyledi.

 

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, pazar günü yapılan hükümet zirvesini değerlendirdi. Erbakan, hükümet ortakları ile ilgili olarak "Tek anlaştıkları konu, halktan kaçmak, seçimden kaçmak olmuştur" dedi.

 

3- Anayasa Mahkemesi başkanlığına, yönetim kurulunda yapılan seçimde Ahmet Necdet Sezer seçildi.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Bakanlar Kurulu toplantısına girerken basın mensuplarına yaptığı açıklamada, açlık grevi ve ölüm orucunun cezaevleri için rahatsızlık verici olduğunu belirterek, eylemin doktorlar kanalıyla izlendiğini, sona ermesini beklediklerini söyledi.

5- İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, kişi başına 1000-5000 dolar para alınmak üzere 1200'den fazla insanın, "İşçi simsarları ve organize suç örgütleri" tarafından 2 gemi ile götürüldükleri İtalya açıklarında bırakıldıklarını kaydederek, bu yasadışı göçü organize edenlerin ve gemilere yolcu temin edenlerin yakalandıklarını ve sorgularının devam ettiğini söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir düzenlediği basın toplantısında, kamuya ait kurumların özelleştirilmesinin, Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından yapıldığını belirterek, "Telekom'un ne şekilde özelleştirileceğine ÖYK karar verecektir. Siyasette hiç kimse kendi elindeki yerden vazgeçmez, kendi yönetimindeki bir kurumu bırakmak istemez. Telekom'da bana bağlı bir kuruluştur, özelleştirilmesi tüm dünyaya Türkiye'nin özelleştirme yapabileceğini gösterecektir" dedi. Menzir, Türkiye'nin üçüncü milli uydusu olan Türksat 2A'nın sipariş edilmesi kararına varıldığını belirterek, bu uydunun 1999 yılında uzaya gönderileceğini kaydetti.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, pazar günü hükümette bulunan parti liderlerinin yaptığı zirve toplantısını değerlendirdi. Baykal, partisinin hükümete destek verdiğini, yıkılması için herhangi bir girişimin içinde yer almayacağını söyledi. Baykal, TEKEL'in özelleştirilmesinin hukuki açıdan zaafiyet içinde olduğunu belirtti.

8- Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri konusunda TBMM Genel Kurulu'nda, Genel Görüşme yapıldı.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı konuşmada, hükümetin dış politika konusunda "zavallı ve şaşkın" olduğunu, diplomatik bunalım sürecinden geçildiğini öne sürerek, Türkiye'nin "yarı demokrat" ülkeler listesine indirildiğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, DYP Genel Başkanı Çiller'in doğru olmayan beyanlarda bulunduğunu ileri sürerek, "Bizim üyelik başvurumuzun reddedilmiş olmasının tek sebebi, AB'den bütün isteklerimizi Çiller'in Gümrük Birliği anlaşmasıyla delmiş olmasıdır. Hiçbir pazarlık gücümüz kalmamıştır" dedi.

Baţbakan Mesut Yılmaz, hükümete yönelik eleştirileri yanıtlarken, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in kendisini Yunan tezlerini savunmakla suçladığını belirterek, "Benden önceki hükümetle benim hükümetimin demokrasi karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırmanın hesabını vermeye herzaman hazırım. Benim hükümetim döneminde MGK bildirisinde hükümete yönelik yaptırım sözü yer almayacaktır" dedi.

9- Orhan Oğuz'un istifasıyla boşalan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliği için TBMM Genel Kurulu'nda yapılan seçimde gazeteci Tületingüleç seçildi.

10- Bağımsız Ordu Milletvekili Müjdat Koç, DTP'ye katıldı.

11- İtalya Başbakanı Romano Prodi yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde ülkeye kaçak olarak giren kişilerin siyasi sığınma taleplerinin toplu olarak değil tamamıyla kişisel bazda değerlendirileceğini bildirdi. Prodi, açıklamasında, kaçak göçmenler konusunda Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile bir telefon görüşmesi yaparak alınan önlemler konusunda bilgi verdiğini belirtti.

12- Cezayir'de Ramazan ayı ile birlikte aşırı radikal militanların saldırılarını artırması üzerine uluslararası tepkiler artı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin yaptığı açıklamada, Cezayir hükümetinin sivil halkın daha fazla korunması için çaba sarfetmesi gerektiğini vurguladı. Rubin, "Hükümetin, sivillerin korunmasına daha fazla önem vermesini diliyoruz. Cezayir'deki katliamlar konusunun aydınlatılması için uluslararası bir soruşturmanın açılmasını iste toiyoruz" dedi.

Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenen İngiltere'de, hükümet tarafından yayımlanan bildiride, Cezayir'de son katliamlardan sağ kurtulanlara yardım yapılması konusunu diğer üye ülkelerle görüşmeye açabilecekleri kaydedildi.

13- ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Dennis Ross, Kudüs'te İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile ayrı ayrı görüştü.

14- BDT üyesi Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan devlet başkanlarının Türkmenistan'ın başkenti Aşgabat'ta yapılan zirve toplantısı sona erdi. Zirve sonrası basın mensuplarına açıklama yapan liderler, topluluğun fonksiyonunun sınırlandırılması gerektiğini vurguladılar.

15- Hindistan'ın kuzeyindeki Uttar Pradeş eyaletinde iki yolcu treninin çarpışması sonucu ilk belirlemelere göre 48 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16- Bangladeş'te aşırı soğuklar nedeniyle son iki haftada 184 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

 

 

7 OCAK 1998

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası'nca gerçekleştirilen "Hayvansal Üretimi Arttırmada Yeni Yaklaşımlar" konulu "Tarım Haftası 98 Sempozyumu"na katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye nüfusunun yüzde 45'inin geçimini tarımdan sağladığına dikkat çekerek ülkenin tarımla zengin edilemeyeceğini, ülkenin hayvan ürünlerini dışarıdan alır duruma geldiğini kaydetti.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mustafa Taşar, sempozyumda yaptığı konuşmada, "Tarım kesiminin problemlerine gerçekçi reçeteler düzenlemek ve ekonomik gerçeklere paralel bir tarım politikası oluşturmak genel yaklaşımımızdır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde Demokrat Parti Genel Başkanı Korkut Özal ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, kabuldeki konuşmasında TBMM'deki usulsüzlük iddialarının tartışılmasının doğal olduğunu, ancak bu tartışmalar sırasında TBMM'nin halkın gözünde küçültülmemesi gerektiğini söyledi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 1998 Yılı'nın üç aylık icraat programını açıkladı. "Programımızı gerçekleştiremezsek hükümetin başarısı tartışmaya açılır" diyen Başbakan Yılmaz, hükümet ortakları ile aralarında bazı sorunlar olduğunu, bunları da yapılan görüşmede çözdüklerini söyledi.

4- Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Erol Özkasnak, basın mensupları için düzenlenen brifingte yaptığı konuşmada, askeri okullarda Atatürkçü öğrenci yetiştirildiğini, hurafeye inanan öğrenci yetişmediğini söyledi.

5- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümet ortaklarının 6 aylık icraatını ve son doruk toplantısını değerlendirdi. Ecevit, 6 ay içinde en olumsuz olgunun enflasyonun aşağı çekilememesi olduğunu vurguladı.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye üzerinden yasadışı yollarla İtalya'ya giden yabancı uyruklu kişilerin, ülkeye kabul edilmeyeceğini bildirdi. Utkan, Türk yurttaşlarının istedikleri zaman dönebileceklerini söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez düzenlediği basın toplantısında, Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri'nin ödemeleri ile ilgili bilgi verdi ve yeni dönemde birliklerde yapacakları icraatları anlattı.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik dağıtım şebekelerinin "işletme haklarının devri" yoluyla 30 yıllığına özelleştirilmesine ilişkin ihalede A grubundaki bölgeleri sonuçlandırdı. Bursa Yalova Bölgesi'nin ihalesini İhlas Holding kazanırken, İstanbul Trakya'yı Doğan Holding, Çukurova ve Tekfen Ortak Girişimi aldı.

9- Türkiye ile çeşitli ülkeler arasında "yatırımların karşılıklı teşviki" konusunda imzalanan 5 uluslararası anlaşma, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Komisyonda kabul edilen kanun tasarıları, Letonya, Endonezya, Estonya, Hırvatistan ve İsveç ile Türkiye arasında "yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması" konusunda imzalanan 5 adet anlaşmayı içeriyor.

10- Türkiye, İsrail ve ABD Deniz Kuvvetleri'nin Akdeniz'de ortak gerçekleştirdikleri Güvenilir Denizkızı Tatbikatı sona erdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennady Tarasov, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, tatbikatın bölgedeki barış girişimlerine zarar verebileceğini ileri sürdü. Tarasov, Interfax haber ajansına verdiği demeçte "İsrail'in Hayfa Limanı'nda başlayan tatbikat güvensizliği körükler ve bölgede istikrarı sağlama çalışmalarına sekte vurur" dedi.

11- Irak, Birleşmiş Milletler'in (BM) gıda alımı karşılığında sınırlı oranda petrol satışı izni vermesi üzerine, BOTAŞ Yumurtalık Tesisleri'ne petrol pompalamaya başladı.

12- Orta Asya'daki beţ ülkenin devlet başkanlarının biraraya geldiği Aşgabat Zirvesi'nde, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın imzasıyla yayımlanan ortak deklarasyonda, Kazak petrolü ve Türkmen gazının Avrupa'ya ulaţtırılması konusunda, iki ülke, enerji alanında ortak strateji izlemeyi kararlaştırdı.

 

13- Cezayir'in batısındaki üç köye, dün düzenlenen saldırılarda, 62 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

 

 

 

 

8 OCAK 1998

 

 

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz, CTV'de yayımlanan bir programa katılarak Susurluk olayı, istihbarat koordinasyonu, İtalya'ya göç, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in malvarlığı ile ilgili araştırmalar ve enflasyon konusunda hükümetin yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başbakan Yılmaz, Susurluk raporunun hafta sonu elinde olacağını belirterek, "Bu konuda medya ve sivil toplum örgütleri üzerine düşeni yaptı, ancak devletin üç erki görevini yapmadı" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TBMM'de görüştü.

Baykal, görüţme sonrası düzenlediği basın toplantısında, koalisyona dördüncü ortak olma konusunda, "CHP'nin hükümetle mutlak bütünleşmesine uzak durması gerektiğini düşünüyoruz. Biz ayrı partiyiz. Uygulamalar önümüze geldikçe değerlendirme yapma hakkımızı mahfuz tuttuk. Partimiz bu hükümeti yanıltmamıştır. CHP'nin muhalefet partisi olması da, hükümeti yıkma anlayışını paylaşmasını gerektirmez" dedi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, Türkiye'de bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine ile görüştü. Başbakan Yılmaz kabul sırasında yaptığı konuşmada, "Biz, Avrupa Birliği (AB) kararını gözden geçirmediği sürece birlik konularını görüşmeyeceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem'de, Vedrine ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, ağırlıklı olarak "yasadışı insan kaçakçılığı, Kürt sorunu, insan hakları, Kafkaslar'daki enerji işbirliği olanakları ve AB" konularının ele alındığını belirti.

Konuk Dışişleri Bakanı Vedrine, görüşmeler sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, insan kaçakçılığının organize bir suç olduğuna ilişkin Türk yaklaşımına hak verdiğini, ancak sorunun engellenmesi için Türkiye'nin sınırlarına daha fazla sahip çıkması

gerektiğini ilettiğini belirti. Aynı kapsamda Türkiye'deki Kürt sorununa değinen Vedrine, "Bu sorun, sadece askeri yöntemlerle çözülemez. Bu konunun Türkiye'nin bir iç işi olduğunu ve müdahale edilmemesi gerektiğini biliyoruz, ancak kendinizin karar vereceğiniz uygun bir yöntem bulmanız ve uygulamanız gerekir" dedi.

Vedrine, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve TBMM Başkanı Hikmet Çetin tarafından da kabul edildi.

4- TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu bağımsız Rize Milletvekili Şevki Yılmaz, DYP Isparta Milletvekili Ömer Bilgin, Denizli Milletvekili Mustafa Kemal Akyurt, RP Gaziantep milletvekilleri Kahraman Emmioğlu ve Mustafa Bayram'ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karar verdi.

5- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel düzenlediği basın toplantısında, üç aylık para politikası hakkında bilgi verdi. Erçel, bankanın bugüne kadar rezerv para artışını kontrol altında tutmaya çalıştığını belirterek, "Rezerv para ile enflasyon arasında bir ilişki var. Bunu kontrol edebildiğimiz ölçüde faizlerin genel seviyesine ve talebe etki yapıyor, enflasyonu düşürüyor" dedi.

6- Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin iki yıl önce gözaltındayken ölmesi nedeniyle İstanbul'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önünde bir protesto gösterisi düzenlendi. Gösteriye katılan basın mensupları daha sonra valiliğe kadar yürüdü.

7- Son günlerde Avrupa'ya yönelik mülteci akınının önlenmesi konusunda Schengen üyesi yedi ülke ile Türkiye emniyet genel müdürlerinin katıldığı toplantı İtalya'nın başkenti Roma'da yapıldı. Toplantıda Türkiye'yi temsil eden Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican düzenlediği basın toplantısında, kaçak göçün arkasında kimlerin olduğunu ayrıntılı bir biçimde anlattığını belirterek, siyasi mülteci hakkının istismar edilmemesi konusunda Türkiye'nin, toplantıya katılan ülkeleri bir kez daha uyardığını söyledi. Bilican, toplantı sonunda yayınlanan niyet bildirisine, kaçak göç konusunda PKK'nın rolünün diğer ülkeler tarafından açıkça tanınmaması nedeniyle taraf olmayı reddettiklerini vurguladı.

8- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos Atina'da yaptığı açıklamada, Türk uçaklarının 10 mil olduğu iddia edilen hava sahası içinde ihlal uçuşlarına devam etmesi durumunda bunu önlemekte kararlı olduklarını belirterek, "Umarım Türkiye ne yaptığının bilincindedir. Türkiye güç günler geçirmektedir. Türkiye, Avrupa'dan kendisine iletilen mesajları iyi algıladığı gün bu zorluklardan kurtulabilir" dedi.

9- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel Bonn'da yaptığı açıklamada, Türkiye'den gelen göçmenlerin çoğunun, büyük kentlerdeki yoksul mahallelerden geldiğini ve ekonomik sığınmacı olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Bu şekilde gelen göçmen sayısının azaldığına dikkat çeken Kinkel, son günlerdeki göçmenlerle ilgili tartışmanın ana konusunun, İtalya'ya sığınmacılarla yüklü gemilerin gelmesinin olmadığını vurgulayarak, "Sorun görünenden çok daha karmaşıktır" dedi.

10- İngiltere'nin AB dönem başkanlığındaki ilk Avrupa Komisyonu toplantısından sonra, İngiltere Başkanı Tony Blair ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jacques Santer düzenledikleri ortak basın toplantısında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Blair, Türkiye'nin AB'nin Lüksemburg zirvesinden sonra gerginleşen ilişkileriyle ilgili bir soru üzerine, dönem başkanlığı sırasında Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesi için bütün diplomatik yolların kullanılacağını ifade etti. Blair, Türkiye'nin Lüksemburg kararlarına tepkili olduğunu bildiklerini, ancak Türkiye'nin, Avrupa'nın doğal bir parçası olduğunu bildirdi.

11- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, CNN televizyonuna verdiği demeçte, soğuk savaş mantığıyla hareket eden ABD dış politikasının zamanın gerisinde kaldığını, Avrupa dahil birçok ülkenin dış politikasının ABD'den ileri olduğunu vurguladı. Hatemi, "ABD ile İran arasında ABD hükümetlerinin uygunsuz davranışları nedeniyle derin bir güvensizlik bulunuyor. Görüşmeler karşılıklı saygıya dayanmazsa asla olumlu sonuçlar vermeyecektir" dedi.

12- Kenya'da meydana gelen trafik kazasında 54 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Çin'in kuzeyindeki Şanksi bölgesinde bulunan bir yem fabrikasında meydana gelen patlamada 20 kişinin öldüğü, 50 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

 

 

 

9 OCAK 1998

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel I. İnönü Zaferi'nin 77. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, "Türk milleti bu zaferle hiçbir şartta vatanından ve hür yaşamaktan vazgeçmeyeceğini gösterdi" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, İstanbul'da düzenlenen "Uluslararası 5. Deri Günleri 98 Fuarı"nın açılışında yaptığı konuşmada, dericiliğin Türkiye'de bugün en önemli sanayi sektörlerinden biri haline geldiğini söyledi.

Öteyandan Başbakan Yılmaz, CTV televizyonuna yaptığı açıklamada kamu yatırımlarını ve personel harcamalarını azaltan 1998 bütçesinin, yıl sonu için yüzde 50'lik enflasyon hedefini gerçekleştirmeye yeterli olamayacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı Güneş Taner Ankara'da yaptığı açıklamada, IMF ile yepyeni bir anlaşmanın şartlarının tartışıldığını ve anlaşmanın yapılması halinde enflasyonun yüzde 50'ye düşürüleceğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, Erzurum E Tipi Cezaevi'nde süren açlık grevine müdahale edeceklerini belirterek, grevi sona erdirmek için sivil toplum örgütleri ile birlikte girişimlerin sürdürüldüğünü söyledi.

5- İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, Trabzon'da yaptığı açıklamada, illerde mali ve idari yönetimi sağlayan özel idare mekanizmasının önümüzdeki günlerde kaldırılacağını söyledi.

6- Turizm Bakanı İbrahim Gürdal, Ankara'da yaptığı açıklamada, 21. yüzyıla girerken Türkiye'nin dünyanın yıldızı konumundaki bir ülke olacağını belirterek, bunun dünya turizm pastasından pay alabilmemizde etkenlik sağlayacağını söyledi.

7- Roma'da yapılan kaçak göçün önlenmesi konusundaki toplantıya katılan Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, toplantıda Türkiye'nin görüşlerinin ayrıntılı bir biçimde anlatıldığını, insan kaçakçılığının, terör örgütleri tarafından teşvik edildiğini belirterek "Bunun arkasında PKK var. Organize suç örgütlerini yaratan, onları teşvik eden ve bu noktaya getiren de bu örgüttür" dedi.

8- İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini, Roma'da yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye'nin birliğe katılımı doğrultusunda yeniden bir diyalog başlatması gerektiğini belirtti ve AB kararına sert tepki gösteren Türkiye'nin de tutumunu yumuşatmasını beklediklerini söyledi.

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos Atina'da yaptığı açıklamada, Avrupa uluslarının Kürt sorununa tıpkı Nazilerin Yahudi soykırımını görmemezlikten geldiği gibi ilgi göstermediğini belirterek "Şimdi bir tavır almazsak, önümüzdeki yıllarda kendimizi aynı utanç ve sorumluluk içinde bulacağımızdan korkarım" dedi. 

 

 

 

 

10 OCAK 1998

 

 

 

 

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve Başbakan Mesut Yılmaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı nedeniyle demokrasinin işlemesinde basının önemini vurgulayan mesajlar yayımladılar.

Türk basınının "demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru haline geldiğini" bildiren Cumhurbaşkanı Demirel, "basınımız objektif olmayı en üstün bir ideal olarak gördüğü sürece halkımızdan güç almaya devam edecektir" dedi.

Gün nedeniyle Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret eden TBMM Başkanı Himet Çetin, "halkın gerçek anlamda haber alma özgürlüğü, ancak bağımsız ve özgür basınla sağlanır" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz, Türkiye'de demokrasinin, diğer demokratik kurum ve kuruluşların yanı sıra ve belkide hepsinden önce özgür basınla ayakla durduğunun bir gerçek olduğunu birdirdi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ziya Sonay da "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı" nedeniyle yayımladığı mesajda, yazılı basında her gün köşelerinde ve sütünlarında memura emekliye, hatta polise sendikal hak önerenlerin ve bunu radyo-televizyonlarında haykıranların işyerlerindeki baskılar nedeniyle sendikaya üye olmadıklarını belirtti.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, NTV'de yayımlanan "Enine Boyuna" programında enflasyonla mücadele için gerekli radikal önlemlerin bir yıldan az bir zamanda alınacağı bir programa gereksinim olduğunu vurgulayarak "bunun uygulanmaya konması CHP'nin desteğine bağlıdır" dedi.

3- Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, İstanbul'daki ormanlar üzerindeki baskıların giderilmesi için Orman Bakanlığı ile İstanbul Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu'nca düzenlenen değerlendirme toplantısına katıldı. Batı demokrasilerinde siyasetçilerin güçlerini halktan aldıklarını vurgulayan Taranoğlu, siyasetçilerin bu gücü sivil toplum örgütleriyle paylaştıkları sürece yolsuzluk ve usulsüzlüklerden uzak kaldıklarını savundu.

4- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin, düzenlediği basın toplantısında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, işletme hakkını devir yoluyla özelleştirmek üzere gerçekleştirdiği dağıtım şebekesi ihalesini eleştirdi. Keskin, dağıtım şebekelerinin büyük holdinglere devredilmesinin "özelleştirme değil, yağma" olduğunu belirterek, konuyu TBMM gündemine getireceklerini bildirdi.

5- Bestekar Yaşar Güvenirgil, İstanbul'da vefat etti.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Gustave Feissel, ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi Kennetth Brill ve İngiliz Yüksek Komiseri David Madden'i makamına ayrı ayrı çağırarak, Baf'taki hava üssünün açılışını engellemelerini istedi.

Denktaş, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, 3 temsilciye de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'in Baf'ta yapılan hava üssünü açacağı duyumunu ilettiğini belirterek hava üssünün açılışının önlenmemesi halinde Türk tarafının da benzer bir önlem alacağını bildirdiğini kaydetti.

7- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Almanya'da yayımlanan Badische Neueste Nachrichten gazetesine verdiği demeçte, Lüksemburg'ta yapılan AB zirvesinde Türkiye'ye, "Avrupa Konferansı'na katılma yoluyla AB'ye yakınlaşma stratejisi uygulanması şeklinde makul bir öneride bulunulduğu" görüşünü dile getirdi. "Türkiye, AB'ye tam üye olmak için Kürt sorunu ve insan hakları alanında ki sorunlarını çözmesi gerektiğini biliyor" diyen Kinkel, NATO üyesi Türkiye'nin öneminin, Demirperde'nin kalkmasından sonra büyük ölçüde arttığını söyledi.

8- Cezayir'de geçen Perşembe ve Cuma günü 57 kişinin radikal İslamcı militanlar tarafından katledildiği bildirildi.

9- Çin'de gerçekleşen depremde 47 kişinin öldüğü, en az 2 bin kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

11 OCAK 1998

 

 

 

1- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İzmir'de Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, dış politika ve ekonomi konusunda sanayicilere ve işadamlarına bilgi verdi. Türkiye'nin dış politikasında dikkatli ve önemli değişiklikleri yaşama geçirdiklerini belirten Cem, Türkiye'nin, "kendisinin de farkında olmadığı" özelliklere sahip olduğunu söyledi.

2- Bakanlar Kurulu'nun aralarında İstanbul, Adana, Antalya ve Bursa'nın da bulunduğu 12 ili kapsayan toplam 19 bölgeyi turizm merkezi ilan eden kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

3- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin Kayseri il kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dayatmacı bir zihniyetle idare edilmek istendiğini savunarak, Avrupa ve İslam Konferansı'ndan uzaklaştırılan Türkiye'nin, İsrail ile işbirliği yapmaya zorlandığını kaydetti.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Meclis eski Başkanı Mustafa Kalemli'nin, hakkında ortaya atılan yolsuzluklarla ilgili iddialar hakkında suçsuz olduğuna inanıyorsa, "dokunulmazlığının arkasına saklanmaktan vazgeçerek" yargıya gitmesi gerektiğini söyledi.

5- Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, Roma'da gerçekleştirilen Emniyet Genel Müdürleri Toplantısı'nı TRT-INT'te yayımlanan Pazar Panorama programında değerlendirdi.

6- Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Yunanistan'da yayımlanan To Vima gazetesine verdiği demeçte, Avrupa bağlamındaki sorunlarla ilgili olarak Fransa ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin değişik değerlendirmeler nedeniyle zayıfladığına inanmadığını belirterek, tek amacının, Yunanistan ile Türkiye'nin anlaşmaya ve işbirliğine varmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

7- Yunanistan'ın Hükümet Sözcüsü Dimitris Reppas yaptığı açıklamada, Türk Dışişleri'nin dün yayımladığı bildirideki Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos'a yönelik suçlamaları, "hakaret" ve "sorumsuz kışkırtmalar" olarak niteleyerek, Ankara'nın "yapmayı başardığı tek şeyin durumu zayıflatmak" olduğunu söyledi.

8- Pakistan'ın Lahor kentinde, bir mezarlıkta toplanan kalabalık üzerine kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu 22 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

 

 

12 OCAK 1998

 

 

 

1- Bakanlar Kurulu, Baţbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında toplandı. Toplantı sonunda Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Ahat Andican yaptığı açıklamada, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'nun cezaevlerinde süren açlık grevleri konusunda bilgi verdiğini belirterek cezaevlerindeki 60 bin mahkumun 9 bininin terör suçlusu olduğunu söyledi. Ayrıca Andican, Barolar ve Avukatlık Yasası'nda yeni düzenlemelere gidileceğini, hazırlanan yasa tasarısında barolarda daha bağımsız bir yapılanmaya gidilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Bu arada Baţbakan Mesut Yılmaz, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'tan Susurluk olayı konusunda hazırladığı raporu aldı. Başbakan Yılmaz Bakanlar Kurulu toplantısı sonucunda gazetecilerin rapora ilişkin sorularını yanıtlarken, konuyla ilgili yeni inceleme ve soruşturmaların yapılması gerektiğini bildirdi.

2- Sayıştay Başkanı Vecdi Gönül yaptığı açıklamada, basında çıkan haberleri ihbar kabul ederek, TBMM Genel Kurulu Salonu'nun yenilenmesi ihalesinde görevlendirilen denetçiler hakkında idari soruşturma başlattıklarını belirtti.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD ile Türkiye arasında, özellikle Avrasya enerji koridorunun geliştirilmesi yönünde, bölgesel bir siyasi diyalog başlatma projesinin gündemde olduğunu bildirdi.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı'nda, ABD Enerji Bakan Yardımcısı Robert W. Gee ile biraraya gelen Bakan Cem, yaptığı açıklamada, Avrasya enerji koridoru oluşturulmasına dönük, önce Avrasya Enerji koridoru ile bağlantılı bölgesel siyasi diyaloğu öngördüklerini vurguladı.

4- Türkiye, yasadışı insan trafiğinin engellenmesi için Roma'da yapılan Emniyet Genel Müdürleri toplantısında kabul edilen bildiriye, "PKK'nın organize suç olayının ardında olduğuna" ilişkin çekince koydu.

Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinin, organize suç olarak tanımlanan insan trafiğinin ardında PKK terör örgütünün olduğu görüşüne katılmadıklarını belirterek, Roma toplantısının ardından açıklanan ortak bildiriye bu maddenin eklenmesini sağlayacaklarını kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan düzenlediği basın toplantısında, ortak bildirideki teknik işbirliği ile ilgili maddelere itiraz edilmediğini, ancak sorunun ana kaynağının Kuzey Irak olduğunun Avrupa ülkelerinin gözünden kaçtığını kaydetti.

5- Cezayir'de dün bir kahvenin bombalanması sonucu 103 kişinin öldüğü, 70 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

13 OCAK 1998

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer'i kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel, Mahkeme Başkanı Sezer'i yeni görevinden dolayı kutladı ve başarılar diledi.

2- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Kütahya Cezaevi'ndeki mahkumların "çini" çalışmalarından oluşan serginin açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Erzurum E Tipi ve Özel Tip cezaevlerinde yapılan açlık grevleri nedeniyle hiçbir mahkumun ölmesine göz yumamayacaklarını söyledi. Açlık grevi yapan mahkum ve hükümlülerin istemlerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

3- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'nca düzenlenen "Yolsuzlukların Önlenmesinde Toplumsal Sorumluluk ve Muhasebenin Önemi" konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Yasalarda yer alan denetim biçimlerinin hiçbirinin etkin işletilemediğini kaydederek, denetim kurumlarının bağımsızlığını yitirerek görevlerini yerine getirememesinin toplumda umutsuzluğa yol açtığını vurguladı.

4- CHP Samsun Milletvekili Murat Karayalçın'ın dokunulmazlığının kaldırılması, TBMM Adalet Anayasa Karma Komisyonu'nda kabul edildi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında son siyasi gelişmeleri değerlendirirken, Başbakan Mesut Yılmaz'ın enflasyonla mücadele için bir yıllık güvence istemine "Koalisyon ortakları birbirlerine bir yıl süre verebiliyor mu?" sözleriyle karşılık verdi. Baykal, Yılmaz'ın bu hükümetle sorunları çözme olanağı kalmadığını itiraf ettiğini bildirdi.

6- Artvin eski SHP Milletvekili Ayhan Arifağaoğlu, vefat etti.

7- Dışişleri Bakanlığı ile KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanlığı arasındaki işbirliğini geliştirmek ve kurumsallaştırmak üzere iki bakanlık arasında "İşlevsel ve Yapısal İşbirliği Protokolü", Lefkoşa'da imzalandı. Protokole Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Korkmaz Haktanır, KKTC adına da Dışişleri ve Savunma Bakanı Taner Etkin imza koydu.

8- Türkiye ile İspanya arasındaki ekonomik ve mali işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı, Devlet Bakanı Güneş Taner ile İspanya Devlet Bakanı J.M. Fernandez Norniella tarafından imzalandı. İspanya bu anlaşmayla Türkiye'ye 4 yılda toplam 400 milyon dolar kredi vermeyi kabul etti.

Tören sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı Taner, hükümetin IMF ile anlaşma zemini aradığını belirtti.

9- Almanya'da Federal Başsavcı Kai Nehm, Frankfurt'ta düzenlediği basın toplantısında uzun zamandan beri Almanya'da adam öldürmeye ve kundaklamaya yönelik eylemlerde bulunmayan PKK'nın terör örgütü tanımından çıkarıldığını bildirdi. Federal Başsavcı buna rağmen PKK'nın bir suç örgütü olarak görüleceğini belirtti.

10- Afganistan'da Taliban yönetimine ait bir askeri nakliye uçağının düşmesi sonucu uçakta bulunan 80 kişiden kurtulan olmadığı bildirildi.

 

 

 

 

14 OCAK 1998

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Aydın Aygün ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel, kabulde yaptığı konuşmada, TBMM'de ki yolsuzluk iddiaları ve yapılan tartışmalara değindi. Siyasi iradenin istikrarı sağlama zorunluluğu bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Demirel, devlet işlerinin yürümesi için güçlü bir Meclis çoğunluğunun şart olduğunu söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada hükümetin geleceğiyle ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu.

Ecevit ayrıca, Almanya Federal Başsavcılığı'nın, PKK'nın Almanya'daki faaliyetlerinin terör suçu olarak değil, adli suç olarak değerlendirileceğini açıklaması ile ilgili olarak, Almanya'nın PKK'dan kendi ülkesinde terörist faaliyetlerde bulunmayacağına yönelik güvence istediğini belirtti.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de, İstanbul'da katıldığı bir toplantıda gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Cem, Alman Başsavcının yaklaşımını "ciddi bir yanlış" olarak niteleyerek,"Bu yaklaşım, bize göre hiçbir hak payı taşımayan yanlış bir tutumdur" dedi.

3- Aile içindeki şiddetin önlenmesine ilişkin yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasada, şiddete başvuran eşe, 3 ila 6 ay hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Bu arada öğretmenlerin maaşında ek artış sağlayan yasa tasarısı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 55. Hükümete "siyasi aţiretleţme" benzetmesinde

bulundu. Çiller, Susurluk konusunda hazırlanan ve Başbakan Mesut Yılmaz'a sunulan raporla ilgili olarak Susurluk'un araştırılmasına itirazlarının olamayacağını; ancak itirazlarının adalete siyaset karıştırılması olduğunu bildirdi.

5- CHP, Meclis Genel Kurulu inşaatında yolsuzluk yaptığı suçlamasıyla eski TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, Meclis Genel Sekreteri Necdet Basa, Genel Sekreter Yardımcısı Fahri Köprülü ile Emlak Konut A.Ş. yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunarak, bu yöneticiler hakkında "görevi kötüye kullanma" ve "görevi ihmal" suçlamalarıyla dava açılmasını istedi.

6- Susurluk soruşturması kapsamında dokunulmazlığı kaldırılan DYP Milletvekili Sedat Edip Bucak, İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcığı'nda "sanık" sıfatıyla ifade verdi.

7- Erzurum Özel Tip Cezaevi'nde, 163 tutuklu ve hükümlünün 55 gün önce başlattığı süresiz ve dönüşümlü açlık grevi Diyarbakır Demokrasi Platformu'nun girişimleriyle sona erdirildi.

8- Türk Müziği sanatçılarından Safiye Ayla, İstanbul'da vefat etti.

9- AB Dönem Başkanı, İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Robin Cook, Avrupa Parlamentosu'nda, ülkesinin dönem başkanlığı sırasında öncelik vereceği konular hakkında Avrupalı parlamenterlere bilgi verdi. Cook, konuşmasında Türkiye'yi genişleme sürecine çekmenin gerekli olduğunu söyledi. Cook, AB'nin kriterlerinin pazar ekonomisi, insan hakları ve demokrasi olduğunu vurguladı.

10- Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmed Attaf yaptığı açıklamada, ülkede meydana gelen katliamlara son vermek için diplomatik temasta bulunmak üzere Avrupa Birliği (AB) tarafından gönderilecek heyeti kabul etmeyeceğini söyledi.

11- Pakistan'ın sınır bölgesinde dün düşen ve 80 Taleban milisi taşıyan Afgan uçağından kurtulan olmadığı bildirildi.

12- Burundi'de askeri birliklerin, son 5 günde düzenledikleri operasyonlarda 72 Hutu militanını öldürdükleri bildirildi.

 

15 OCAK 1998

 

 

 

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Milliyet gazetesine Başbakan Mesut Yılmaz'a sunulan "Susurluk raporunu" değerlendirdi. Ecevit, raporu okuduğunu, terörle mücadele edilirken devlet içinde hukuk dışı yollara başvurulduğunun anlaşıldığını belirterek, "Ancak rapordan, ordunun bu işlere bulaşmadığı anlaşılıyor. Buna çok memnun oldum. Eğer ordu da bu işlere karışmış olsaydı işimiz çok zor olurdu. Ancak, bir yönüyle orduya, bir yönüyle İçişleri Bakanlığı'na bağlı olan Jandarma'da biraz da bu konumundan dolayı sorunlar olduğu anlaşılıyor" dedi.

2- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk parti Meclisi toplantısı öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Susurluk Raporu'nun bazı kısımlarının açıklanmamasının gerekçesinin olmadığını belirterek, "Rapor, Türkiye'nin temel yapısındaki bozukluklardan çıkan bir örneklemedir. Bir devletin içinde çeteler oluşmuţsa, o devletin bir kusuru vardır. Sadece Susurluk Raporu'nu okuyarak, buradaki isimleri cezalandırmak yeterli değildir. Bu raporda sır olmaz" dedi.

3- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, dini konuların çarpıtıldığını ve bu endişeyle bazı konuların aydınlatılması gerektiğini belirterek, "Her alimin dini kültürü ölçüsünde farklı yorumlar yapması ve dolayısıyla toplumda farklı uygulamaların ortaya çıkması kaçınılmaz olmuştur. Ortaya çıkan tartışmalar bu tarihi gerçeğin sonucudur" dedi.

4- Kayseri 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in Samsun mitinginde kullandığı "şerefsiz onbaşı" sözlerinden ötürü dava açan Onbaşı İdris Çiftçi'ye 101 milyon lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

5- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel Berlin'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sınırlarını koruma hakkının hiçbir zaman tartışma konusu yapılmadığını belirterek, önceki gün Alman Başsavcının PKK terörü ile ilgili kararının siyasi olmadığını, hukuki bir değerlendirme yaptığını, yasağın devam edeceğini söyledi.

6- Washington'da bulunan Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Robin Cook, Avrupa Enstitüsü tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rum Kesimi'ni AB üyeliğine davet ederek uluslararası anlaşmaları ihlal etmediklerini öne sürerek, Türkiye'nin AB'de uygun yerini bulmasının "kendileri için bir sınav" olduğunu söyledi.

7- Fransa'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Pierre Moscovici, Senato'da yaptığı konuşmada, Avrupa Konferansı'na katılması için Türkiye'nin önüne hiçbir koşul sürülmemesi gerektiğini belirterek, Türkiye'nin konferansa katılmaması durumunda, bu toplantının bir anlamının olmayacağını söyledi. Moscovici, Türkiye'nin, Avrupa ile bağlarının kopması halinde kökten dincilerin güçleneceğini ve Kıbrıs sorununun çözümünün zorlaşacağını söyledi.

8- Eski Yugoslavya'da yaşanan iç savaştan sonra denetimi Birleşmiş Milletler yönetimine bırakılan Doğu Slovenya bölgesi, 1995 yılında yapılan anlaşmalar çerçevesinde Hırvatistan'a devredildi.

Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tucman, bölgeyle ilgili uluslararası kaygıları gidermek amacıyla Zagreb yönetiminin BM çekildikten sonra da Doğu Slovenya'daki yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edeceğini açıkladı.

9- Baltık ülkelerinden Estonya, Litvanya ve Letonya'nın devlet başkanlarının, Başkan Bill Clinton ile görüşmelerinde, ABD'nin Baltık bölgesinde güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla işbirliğinin sağlanması konusunda anlaştıkları bildirildi.

10- Endonezya'nın, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yeni bir ekonomik reform yapılması konusunda anlaşma imzaladığı bildirildi. Anlaşmayı imzalayan Devlet Başkanı Suharto yaptığı konuşmada, daha önce açıklanan bütçede önemli değişiklikler yapılacağını belirtti.

 

 

 

 

16 OCAK 1998

 

 

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz, RP'nin kapatılma kararı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Demokraside bir siyasi partinin kapatılması her zaman üzücü bir olaydır. Anayasa Mahkemesi kararları herkes için, yasama için de yürütme içinde bağlayıcı kararlardır. Sanıyorum RP yönetimi bu kararı ve süreci en iyi şekilde değerlendirecektir" dedi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin kapatılması kararının açıklanmasından sonra düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'nin en büyük mahkemesinin hukuki bakımdan böyle bir karar alması hepimizi üzmelidir" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın "laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline" geldiği iddiasıyla 21 Mayıs 1997 tarihinde Anayasa Mahkemesi'ne açtığı davayı sonuçlandırdı ve Refah Partisi kapatıldı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer, düzenlediği basın toplantısında, RP'yi kapatma kararının 2'ye karşı 9 oyla alındığını, Necmettin Erbakan, Şevket Kazan, Ahmet Tekdal, Hasan Hüseyin Ceylan, İbrahim Halil Çelik, Şevki Yılmaz ve Şükrü Karatepe'nin 5 yıl süreyle siyaset yapamayacaklarını, partinin bütün mallarının ve gelirlerinin hazineye irad kaydedildiğini söyledi. Karar, gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra uygulamaya geçecek.

4- Yargıtay 6. Ceza Dairesi, kamuoyunda "Örtülü Ödenek Davası" olarak bilinen ve Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, çeşitli hapis ve para cezalarına çarptırılan sanıkların cezalarını oybirliği ile onayladı.

5- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, İstanbul'da düzenlenen "Enflasyonun Toplum Üzerindeki Etkileri" konulu panelde yaptığı konuşmada, 1998 yılı bütçesinin faiz giderlerine 6 katrilyon lira ayrıldığını, önümüzdeki yıl bu rakamın 12-14 katrilyona çıkacağını, bir sonraki yıl ise ödenemeyecek hale geleceğini söyledi.

6- Turizm Bakanı İbrahim Gürdal, Ankara'da yaptığı açıklamada, 1998 yılı hedeflerini 12 milyon turist ve 10 milyar dolar gelir olarak belirtti ve turizmde ürün ve talep çeşitlendirme çalışmalarının süreceğini, tanıtım çalışmalarına da büyük bir hız verdiklerini söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, RP'nin kapatılması ile ilgili yaptığı açıklamada, "Doğru bir şey değildir. Parti kapatma dönemini Türkiye geride bırakmalı. Bu, Türkiye'nin çağdaşlığına, demokratik görüntüsüne yakışan bir olay değil" dedi.

8- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, RP'nin kapatılması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, RP'nin kapatılmasına başından beri karşı olduğunu belirterek, "Kapatılma kararını görmeden yorum yapmam yanlış olur" dedi.

9- Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı, avukat Eşber Yağmurdereli için, ceza infazı tehir kararını geri çekerek yakalama müzekkeresi çıkarttı.

10- ABD'nin Washington şehrinde düzenlenen bir toplantıda konuşan AB Dönem Başkanı İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook, Türkiye'nin Avrupa'nın genişleme sürecinin bir parçası olması gerektiğini ve bunu kabul ettiklerini söyledi.

11- Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Dimitris Aposolakis Apoyevmatini gazetesine verdiği demeçte, "Yunan savaş uçaklarının Türk uçaklarına saldırma ve düşürme yetkisini verdiklerini" söyledi.

 

17 OCAK 1998

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, NTV'de yayımlanan "Enine Boyuna Türkiye 98" adlı programda RP'nin kapatılmasını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Demirel, siyasi partilerin kapatılmasının hoş bir şey olmadığını, ancak RP hakkında verilen kararın anayasaya uygun olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel, karara herkesin saygı duyması ve karardan ders çıkartılması gerektiğini belirti.

2- Baţbakan Mesut Yılmaz, İstanbul Valiliği'nde, şehrin genel sorunları konusunda brifing aldı. Yılmaz, İstanbul'un mevcut düzenlemelerle yönetilemeyeceğini, yapılacak olan idari reform içinde kent için özel düzenlemelere ihtiyaç duyulacağını bildirdi. Yılmaz, "hükümet olarak İstanbul'un sorunlarına çözüm bulmak için bütün gayretimizi göstereceğiz" dedi.

3- ANAP Merkez Karar Yönetim Kurulu, dün, Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, Anayasa Mahkemesi'nin Refah Partisi hakkındaki kapatma kararı ve bundan sonra izlenecek stratejilerin tartışıldığı bildirildi.

4- Refah Partisi Başkanlık Divanı, Genel Başkan Necmettin Erbakan başkanlığında toplandı. Erbakan, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin kararı için "Hukuki bir vahim" nitelemesini yaptı. Kararın kendileri için süpriz olduğunu söyleyen Erbakan, "Bu, Türkiye'nin alnına vurulmuş kara bir lekedir. Kararın yankılarını tüm dünyada göreceğiz" dedi.

5- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Refah Partisi'nin kapatılmasıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "Bu karar yeni değildir. Milli Nizam Partisi'nin kapatılmasına ilişkin yüce mahkeme kararının, yeni bir dosya üzerinden tekrarıdır. Diğer bir deyişle, Anayasa Mahkemesi, dayanıklı bir karar ortaya koymaktadır" dedi.

ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oruç, şeriatçı yükselişin parti kapatmakla önlenemeyeceğini belirtti.

YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel de "Anayasa Mahkemesi'nin kararına saygısızlık duyuyorum, şiddetle kınıyorum" dedi.

6- İzmir Özelleştirme Platformu tarafından İzmir Cumhuriyet alanında gerçekleştirilen mitingte binlerce işçi ve memur özelleştirmeleri protesto etti.

7- Gözaltına alınan kayıplarının bulunması için İstanbul Galatasaray Lisesi önünde başlattıkları sessiz oturma eyleminin 140.'sını gerçekleştiren Cumartesi Anneleri'ne aralarında İnsan Hakları İzleme Komitesi Başkanı John Porter'in de bulunduğu Amerikan Üst Kurulu ile AGİT Alt Komisyon üyesi 7 kişilik bir grup da katılarak, destek verdiler.

8- Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Hans Joachim Vergau, Cumhuriyet gazetesi ile yaptığı söyleşide, Güneydoğu sorununa siyasi çözüm bulunması görüşünün Türkiye'de de tartışıldığını ve bu nedenle bu tür görüşleri Batı icadı olarak nitelendirmemek gerektiğini söyledi.

9- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov ile "Karabağ" sorunu ve "petrol" üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

10- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Irak'ın resmi haber ajansı INA'nın verdiği habere göre, Körfez Savaşının başlamasının yedinci yıldönümü nedeniyle yaptığı basın toplantısında "BM Güvenlik Konseyi, Irak'la ilgili kendi kararlarında öngörülen yükümlülüklerini yerine getirmezse biz de Irak Meclisi'nin tavsiye kararlarına uyar, bu kararlarımızın sorumluluğunu üstleniriz" dedi.

11- Cezayir'de köktendinci militanların 26 kişiyi katlettikleri bildirildi.

 

18 OCAK 1998

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz Ankara'da bulunan ABD Ticaret Bakanı Willam Daley'i kabul ederek ayrı ayrı görüţtüler.

Cumhurbaşkanı Demirel görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, toplam 50 milyar dolarlık kamu işletmesinin özelleştirileceğini belirterek, özelleştirmeyi sınırlayan yasaların değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Daley, görüţmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, ABD'li firma ve bankaların, uluslararası hakem tayin edilmesine büyük önem verdiğini belirterek, Türk yetkililerle yaptığı görüşmelerde uluslararası hakem tayin edilmesi konusunun da ele alındığını kaydetti.

2- AB mevzuatına uyum amacıyla Romanya ile Türkiye arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

3- RP Genel Başkanı Nemettin Erbakan, partisinin Genişletilmiş Ankara İl Divan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin RP'yi kapatması kararının önemsiz olduğunu belirterek, "Gerçekleri suni şeylerin etkilemesi ve zedelemesi mümkün değil" dedi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'nin dış politika konularını, sorunlarını ve vizyonunu Zaman gazetesine değerlendirdi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TRT'de yayımlanan "Politikanın Nabzı" programına katılarak Refah Partisi'nin kapatılması konusundaki görüşlerini söyledi. Türkiye'nin demokrasi ve hukuk devleti olduğunu vugulayan Baykal, bir partinin kapatılmasının Anayasa Mahkemesi'nde ele alınmasının siyasetçiler için başarı sayılamayacağını vurguladı.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Bursa'da Flash TV'de katıldığı bir programda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın bazı gazetelerde yer alan sözlerini eleştirerek, "Tehditkar olmak bir savcıya yakışmaz. Partileri kapatırım demek demokrasiye bir yarar getirmez. Devleti savcılar ve hakimler idare etmiyor. Türkiye'de belli kişilerin kendi fikirlerini bir mahkeme kararı gibi ortaya koyması doğru değil" dedi.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Şanlıurfa İl Başkanlığı'nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye'deki en yüksek mahkeme olduğunu vurgulayarak "Anayasa Mahkemesi kararları tartışılmaz. İtiraz mercii de yoktur. O bakımdan yanlış mı? doğru mu? karar verildiğinden ziyade, Anayasa'da yer alan ve partilerin kapatılmasına neden olan antidemokratik yasalar tartışılmalı" dedi.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan düzenlediği basın toplantısında, RP'nin kapatılmasının, Türkiye'nin düşmanları olan bazı devletlere bir koz verdiğini savunarak, "Herhes Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymak zorunda, parti kapatmak çözüm değil. Biz demokratik düşünceye uymadığı için parti kapatmaya karşıyız" dedi.

9- DTP Genel Baţkan Yardımcısı Ayseli Göksoy, Ankara'da yaptığı açıklamada, gelecek neslin daha sağlıklı büyümesi için süt, yumurta gibi temel gıda maddelerinin devlet tarafından sübvanse edilmesini

istedi.

10- Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'e, Mustafa Kemal Atatürk Vakfı tarafından düzenlenen törenle plaket verildi. Özden, yaptığı konuşmada, görev süresi boyunca yapılması gerekeni yaptığını belirterek "Atatürk'e saldıranlar elbette bundan sonra da olacaktır. Ancak bu yolda ölmek de yok dönmek de yok" dedi.

11- ABD Ticaret Bakanı William Daley, 64 işadamıyla birlikte Ankara'ya geldi. Daley yaptığı açıklamada, ABD'nin, Türkiye'nin ekonomik yönden güçlenmesine yardım etmek istediğini ve iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için yollar aradıklarını kaydederek, beraberindeki işadamları heyetinin Türkiye'de bulundukları süre içinde Türk hükümet yeileri ve işadamları ile görüşmelerde bulunacaklarını bildirdi.

Devlet Bakanı Işın Çelebi ise Daley'in Türkiye ziyaretinin, iki ülke arasındaki mevcut ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağını söyledi.

12- Bosna Sırp Parlamentosu, yeni bir hükümet kurulmasını onayladı. Bağımsız sosyal demokratların lideri Milorad Dodik kurulacak "ulusal birlik" hükümetine başbakan olarak seçildi.

13- Ürdün'ün başkenti Amman'da dün gece Iraklı bir diplomat ve eşi ile 6 Irak vatandaşının, bir evde katledildikleri bildirildi.

 

 

 

 

19 OCAK 1998

 

 

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ve DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakanlık Konutu'nda gerçekleştirdikleri toplantıda, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun hazırladığı "Susurluk Raporu" değerlendirildi. Görüşmede Susurluk olayının aydınlatılması için bundan sonra atılması gereken adımlar belirlendi.

Baţbakan Yılmaz, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, raporun yasa ve hukuk dışı ilişkileri ortaya koyduğunu belirterek, devletin yetkilerini kullanmasında çok ciddi sorunların yaşandığının ortaya çıktığını söyledi. Yılmaz, bazı olaylarla ilgili geniş kapsamlı soruşturmalar açılacağını belirtti.

2- Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ve DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret etti.

Görüţme sonrası bir açıklama yapan Ecevit, Erbakan'ın hukuki düzenlemelerden duydukları kaygıları kendilerine aktardığını ve uygulamadan doğan çelişkilerin ortadan kaldırılması için Meclis çalışmalarının hızlandırılmasını istediğini söyledi.

DTP Genel Başkanı Cindoruk, Erbakan ile yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Erbakan, demokrasi ve demokratikleşme konusunda Meclis'te yapılacak olan çalışmaların hızlandırılması için destek istedi" dedi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile dış politika üzerine yapılan söyleşi Zaman gazetesinde yayımlandı.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i ziyaret ederek bir süre görüştü. Yazıcıoğlu, muhalefet partileri olarak yara alan demokrasiye sahip çıkmak zorunda olduklarını belirti ve yeni arayışlara girilmesi gerektiğini kaydetti.

Çiller de Türkiye'nin sorunlarının daha çok demokrasi ile çözüleceğini söyledi.

5- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, örtülü ödeneği 5.5 milyar lira dolandırmaktan mahkum olan Selçuk Parsadan'ın avukatı Şenol Özel ve CHP İçel Milletvekili Fikri Sağlar'ın, dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in örtülü ödeneği siyasi çıkarları için kullanarak görevini kötüye kullandığı iddiasıyla verdikleri suç duyurusu dilekçelerini inceledi. Başsavcılık, işlendiği iddia edilen suçun tarihinin Çiller'in başbakanlığı dönemine denk geldiğini, ancak "Başbakanlar hakkında Meclis'te soruşturma açılabileceğini ve soruşturmanın Meclis'çe yürütüleceğini" karara bağlayarak, takipsizlik kararı aldı. Karar, Adalet Bakanlığı'na gönderilerek gereğinin yapılması istendi.

6- Gazeteci Ahmet Alphan, İzmir'de vefat etti.

7- Temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Christian Kruger, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Korkmaz Haktanır ile görüştü.

8- Cezayir'deki katliamlarla ilgili bilgi edinmek amacıyla oluşturulan AB heyeti başkent Cezayir'e gitti. AB heyetinin başkanı Avusturya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ferrero Waldner, ülkeye hareketinden önce yaptığı açıklamada, Cezayir sorununun Avrupa'nın da sorunu olduğunu söyledi. Waldner, "Cezayirli yetkililere ülkedeki gerginliği bir Avrupa sorunu olarak gördüğümüzü anlatacağız" dedi.

9- İngiltere'nin başkenti Londra'da eroin piyasasının hemen hemen tamamını elinde tuttuğu bildirilen 8'i Türk 14 kişi yapılan operasyonlarda 1.5 trilyon değerinde eroinle yakalandı.

10- ABD ile Çin, hava ve deniz ihlallerinden kaçınmak amacıyla askeri işbirliği anlaşması imzaladı. Çin haber ajansı, "Deniz Kuvvetleri Müzakere Anlaşması'nın, başkent Pekin'de, ABD Savunma Bakanı William Cohen ile Çinli meslektaşı Çi Haotien arasında imzalandığını" bildirdi. 

 

 

 

 

 

 

20 OCAK 1998

 

 

 

 

 

1- Anayasa Mahkemesi tarafından partisi kapatılan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, liderler turunda, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile ayrı ayrı görüştü.

Baykal görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Demokratik rejim ve hukuk devletinin bir an önce gerçekleşmesi için partilerarası işbirliğinin gereğini vurguladı. Biz de düşüncelerimizi belli konjoktürün etkisi altına girmeden aktarma imkanı bulduk" dedi.

Erbakan da görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, bazı yasal düzenlemelerle demokrasi ve insan hakları açısından gerekli adımların atılması önerisine tüm liderlerin destek verdiğini söyledi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin grup toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin partisini kapatma kararını değerlendirdi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, düzenlediği basın toplantısında dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülen konularla ilgili bilgi verdi. Gürel, Yüksek Denetleme Kurulu'nun (YDK) yasa tasarısının aynen kabul edildiğini belirti.

Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, düzenlediği basın toplantısında TBMM ile ilgilendirilerek tüzel ve özerk bir yapıya kavuşturulacak olan YDK'nın, Türkiye'de yolsuzluklarla mücadelede yürütme organına bağlı olmadan çalışacağını söyledi.

4- İstanbul'da Tekel Akhisar Sigara Fabrikası ile Samsun ve Yeni Harman sigaralarının isim hakkının 49 yıllığına British American Tobacco firmasına devrini öngören anlaşma İstanbul'da imzalandı. İmza törenine Devlet Bakanı Eyüp Aşık ile TEKEL Genel Müdürü Mehmet Akbay ve BAT Yatırımlar Direktörü Anton van Waay katıldı. Bakan Aşık, yaptığı konuşmada, Amerikan tütünlerinin Türk piyasasında yüzde 51 gibi bir orana ulaştığını, yabancı bir firma ortaklığı ile ancak Türk tütünlerinin üretiminin düşmesini engellemeye çalışacaklarını söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin RP'yi kapatma kararını değerlendirdi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin Başkanlık Divanı Toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, Susurluk incelemesinin derinleştirilmesi gerektiğini, böylece ortaya daha çok kişinin, 1993 yılından beri devleti yönetenlerin ne kadar sorumlu olduğunun

çıkacağını söyledi.

7- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Korkmaz Haktanır'ın konuğu olarak Türkiye'de bulunan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Hans Kruger, Dışişlerianı İsmail Cem ve İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk ile görüştü.

Kruger, görüşmeler sonunda Türkiye'ye insan hakları konusunda yardım etmek istediklerini söyledi.

8- Cezayir'deki katliamlarla ilgili bilgi edinmek amacıyla AB Dönem Başkanı İngiltere Devlet Bakanı Derek Fatchett başkanlığında Cezayir'e gelen, Avrupa Birliği (AB) troykasının devlet bakanları ile AB Komisyonu Akdeniz Bölge Sorumlusu İspanyol Manuel Marin'den oluşan heyet, Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmet Attaf ve Başbakan Ahmet Uyahya ile görüţtü.

Norveç Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cezayir hükümetinin Norveçli bir heyetin incelemelerde bulunmak üzere ülkeye gelmesine izin verdiği bildirildi.

Bu arada Cezayir'de köktendinci militanların 33 kişiyi katlettikleri bildirildi.

9- ABD'de bulunan İsrail Başbnledakanı Benjamin Netanyahu ile ABD Başkanı Bill Clinton arasındaki görüşmeler sona erdi.

Netanyahu, görüşmeden sonra İsrail televizyonuna verdiği demeçte, "İsrail ve ABD'nin, İsrail-Filistin barış görüşmelerinin nihai anlaşma aşamasına getirilmesi konusunda görüş birliği içinde olduklarını, ancak herhangi bir anlaşma formülü edilmediğini" bildirdi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Washington'da yaptığı açıklamada, Ege ve Kıbrıs'ı "dünyanın güç bölgelerinden biri" olarak niteledi ve Kıbrıs sorununa çözüm bulunamaması halinde Ege'deki gerilimden ciddi kaygı duyduklarını söyledi.

11- Rusya Dışişleri Bakanı Yevgeni Primakov, Avrupa-Arktika Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, "Amerikalılar'ı BM Özel Komisyonu'ndan (UNSCOM) çıkarmak söz konusu değil, önemli olan Fransa, Almanya veya Rusya gibi diğer ülkelerden yeni silah denetim uzmanları biraraya getirmek" dedi.

 

21 OCAK 1998

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, ordunun siyasi tartışmalar içine çekilmemesini isteyerek, "Ordu, bir siyasi parti değildir, demokrasinin ordusudur. Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü ve laiklik tartışılırsa herkes rahatsız olur, ordu da olur" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Baykal, Başbakan Yılmaz'la görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Susurluk raporu, dış politikadaki gelişmeler ve RP'nin kapatılmasının ardından ortaya çıkan durumu değerlendirdiklerini söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, RP'nin kapatılması ve Susurluk Raporu ile ilgili görüşlerini açıkladı. Ecevit, "Anayasa Mahkemesi'nin bağımsızlığına hiç kimse toz konduramaz. Mahkeme karar alırken hiçbir baskı tehdit ve telkine maruz kalmamıştır" dedi. Kimsenin, parti kapatmanın demokrasiyle bağdaşmayacağını ileri süremeyeceğini savunan Ecevit, "Türkiye'yi yönetmek iddiasında olanlar haklarını dışarıda değil, içeride arar. Anayasa Mahkemesi'ni yurt dışında yargılatamazlar, yargılatsalar da sonuç almaları mümkün değil" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi, kumarhanelerin kapatılmasını öngören yasanın iptali istemini reddetti. Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Güven Dinçer, kararla ilgili yaptığı açıklamada, anayasaya aykırılık iddiasının 2'ye karşı 9 oy çokluğu ile reddedildiğini söyledi.

5- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, IMF, özelleştirmelerde Danıştay'ın denetiminin kaldırılmasına yönelik girişimler ve vergi reformu konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

6- Olağanüstü Hal Bölgesi'nde ve kalkınmada öncelikli yörelerde yatırımları teşvik amacıyla vergi indirimi ve bedelsiz arsa tahsisi gibi kolaylıklar öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz'a eleştirilerde bulundu. Çiller, Türkiye'de en fazla milletvekiline sahip Refah Partisi'nin siyasi sağduyunun ötesine çıkarılarak kapatıldığını kaydetti. Çiller, "Sistematik olarak yürütülen bir tahribatla karşı karşıyayız. Sistemin bir kanadı çökertildi" dedi.

8- İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin başyazarlarından Wolfgang Koydl'un 13 Ocak 1998 tarihli makalesinde yer alan "Kürt sorunu artık Türkiye'nin iç sorunu değil, bir Avrupa sorunudur. Türkiye, bu sorunu Avrupa ile konuşmalı yoksa tehlikeye yuvarlanır. O zaman Avrupa tek başına çözüm olanakları arar. Bu da Ankara'nın çıkarına olmaz" iddialarına dikkat çekti. Perinçek, Batı'nın Türkiye'yi, Yugoslavya'da olduğu gibi etnik bir iç çatışmayla bölmek istediğini öne sürdü. Perinçek, Türkiye'deki Kürt halkının iyiliğini isteyenlerin "Kürt sorununu Avrupa'nın çözmesi" tezinden vazgeçmelerini istedi.

9- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kanal D'nin 3 gün, SHOW Tv'nin 2 gün ve Şanlıurfa'da yayın yapan Karacadağ Radyo'nun yayımlarının 30 gün süreyle geçici olarak durdurulmasına karar verdi. Kurul, Kayseri'de yayın yapan Birlik FM, BTV, STV ve İnterstar televizyonlarının da uyarılmasını kararlaştırdı.

10- Kayseri İdare Mahkemesi, Petrol-İş Sendikası'nın, PETLAS'ın Kombassan'a satışı aleyhine açtığı davada, iptal kararı verirken; Edirne İdare Mahkemesi de, Tekirdağ Limanı'nın, Aksu İplik Dokuma AŞ'ye 30 yıllığına devredilmesi işlemi hakkında da yürütmeyi durdurma kararı verildi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda, 45 PKK'lı terörist öldürüldü. Çatışmalarda 8 güvenlik görevlisi şehit oldu.

12- Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu eşbaşkanları Haris Sladziç ve Boro Basiç, Türkiye'de temaslarda bulundular. Heyet, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile biraraya geldi. İki ülke arasında yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması ile kara taşımacılığı anlaşmaları imzalandı.

Anlaşmaların imzalanmasının ardından konuşma yapan Başbakan Yılmaz, Türkiye'nin, Bosna'nın çok kültürlü, çok dinli ve çok toplumlu yapısını desteklediğini, Dayton Barış Andlaşması'nın askeri ve sivil yönlerinin bir an önce uygulanmasını istediğini bildirdi.

13- ABD Ticaret Bakanı William Daley, İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Daley, özelleştirmeyi sınırlayan yasaların değişmesi için ABD'li banka ve firmaların uluslararası hakem tayin edilmesi gerektiğini belirterek, "Uluslararası tahkim, bütün ülkelerde uygulanıyor. Ama Türkiye'de anayasal engel var. Bizler, kamu ve özel finansman olmadan bu projeleri hayata geçiremeyiz" dedi.

14- Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan hava sahasının 10 mil olduğunu öne sürerek Türkiye'nin bu konuda herhangi bir kuşkusu varsa Lahey Adalet Divanı'na başvurabileceğini söyledi.

15- İşçi ve işveren temsilcilerinin oluşturduğu ve sivil toplum örgütlerini bir araya getiren Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Brüksel'de toplandı.

 

22 OCAK 1998

 

 

 

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantı sonrası yayımlanan bildiri ile görüşülen konular hakkında bilgi verildi. Toplantıda, PKK'ya karşı sürdürülen operasyonlar, PKK tarafından yönlendirilen insan kaçakçılığı, Kıbrıs konusunun görüşüldüğü ve "AB'nin Lüksemburg kararları karşısında Türkiye ile KKTC arasında özel ilişkilerin gerçekleştirilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasının" Bakanlar Kurulu'na bildirilmesine karar verildiği belirtildi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Kanal D'de yayımlanan "Arena" programında Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş tarafından hazırlanan "Susurluk Raporu" ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Yılmaz, "Fevkalade kirli ilişkileri içeren bir tablo var. Hukuk devletinde bir hükümetin buna kayıtsız kalması mümkün değildir" dedi. Raporun tümüyle açıklanmasının "devlet sırrı" kavramına ters düştüğünü belirten Yılmaz, "Her devletin örtülü birtakım operasyonları olur. Çoğu zaman bu operasyonlar meşrudur. Yabancı devlet, size karşı, sizin vatandaşlarınızı öldüren bir terör örgütüne ülkesinde imkan sağlıyor. Ya o örgütü besliyor ya da ona maddi destek sağlıyor. Örgüt aracılığıyla sabotaj eylemleri yapıyor. Bu durumda diplomatik yollardan tepki gösterirsiniz. Sonuçsuz kaldığı zaman yapacağınız şey misillemedir. Devletin gizli örgütleri var. Örtülü operasyonlar ister istemez devlet sırrı kavramını gündeme getiriyor" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Susurluk Raporu'nu okuduktan sonra yürürlükteki yargı sistemi ile çete ve mafyayla mücadelede hiçbir şey yapılamayacağını gördüğünü belirterek, bu konuda özel bir yargı sistemine gidilmesi gerektiğini söyledi. Ecevit, "Bu gibi konuların çok boyutlu ve bir bütünlük içinde ele alınması gerekiyor. Olayların hepsi birbiriyle bağlantılı. Uyuşturucu, silah ve kumar mafyası, çeteler. Bunlar birbiriyle iç içe. Hepsi birlikte ele alınmazsa bir yere varılması çok zor" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk-Kent Kooperatifi Başkanı Oğuz Soydan ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Baykal, görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ANAP ve RP arasında başlayan diyalog görüşmelerini Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla çelişen bir durum olarak değerlendirdi. Baykal, hükümetin tutumunda "kaygı verici, fırsatçı yaklaşım" işaretleri gördüklerini belirterek, "Ya Anayasa Mahkemesi RP'yi kapatırken hata yaptı, Mesut Yılmaz şu anda onu düzeltiyor ya da Anayasa Mahkemesi doğru ve haklı bir karar aldı. O takdirde demokrasiyi kurtarma işbirliğine girmesi izah edilmesi gereken bir çelişki yaratıyor" dedi.

5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, kesici ve delici aletlerle vücutlarına işkence yapan kişilerin, çocukların ruh sağlığını bozucu etki yapması nedeniyle yayın kuruluşlarının bu tür yayınlara yer vermemesini istedi.

6- Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Muharrem Kayhan, İstanbul'daki Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, istikrar programlarının ve yapısal reformların gerçekleştirilememesinin yarattığı ekonomik sorunları, toplumun sırtında ağır bir yük olarak taşıdığını belirterek, siyasi istikrarın sağlanamadığını söyledi. Kayhan, "Refah Partisi, büyük bir kitle partisi olarak siyasi hayatımızda yerini almış olmasına rağmen, ne yazık ki bu istikrarsızlığı besleyen önemli kaynaklardan biri olmuştur. Türkiye'nin partisi olmayı başaramamış, bir gizli gündemi olmadığına toplumu inandıramamıştır" dedi.

7- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK), grev ve toplu sözleşmeli sendika hakkı öngörmeyen yasa tasarısını protesto etmek amacıyla Cumartesi günü Ankara'da yapılacak mitinge katılmak üzere İstanbul'dan, "Ankara Yürüyüşü" başlattı.

8- Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde etkili olan sağanak yağış sel baskınlarına ve maddi hasara neden oldu. İzmir'deki yağışlarda üç gecekondu yıkılırken, çok sayıda ev ve işyerini su bastı.

9- ABD Başkanı Bill Clinton, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile görüşmesinden sonra Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile de biraraya geldi. Filistin-İsrail sorununun giderilmesi konusunun ele alındığı görüşmelerde ilerleme sağlanamadığı bildirildi.

10- Papa II. Jean Paul'un 5 günlük Küba ziyareti başladı. Papa'nın Devlet Başkanı Fidel Castro tarafından devlet töreni ile karşılandığı bildirildi.

11- Kuzey İrlanda da İngiliz egemenliğinin sona ermesi için mücadele eden İrlanda Cumhuriyet Ordusu (İRA), İngiltere ve İrlanda tarafından hazırlanan barış tasarısını reddetti.

12- Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya, Parlamento'da yaptığı konuşmada, 1992 yılında başlayan terör olaylarından bugüne kadar 26 bin 536 sivil ve güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiğini söyleyerek, ülkedeki kıyımların önlenmesi için uluslararası girişim çağrısı yapan İran'ı "terörü desteklemek" ile suçladı. Uyahya, İran'ın "Cezayir vatandaşlarını terör için silahlandıran ve eğiten ülkelerin başında geldiğini" öne sürerek, "Şimdi aynı ülke, İslam ülkelerini, istikrarını bozmaya kendisinin yardımcı olduğu Cezayir'e karşı harekete geçirmeye çalışıyor" dedi.

 

23 OCAK 1998

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda "Mükemmelliğe Doğru Yolculuk: Toplam Kalite Yönetim Sistemi" programının açıklanması dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "Devletin daha iyi idare edilmesi, reforma tabi tutulması, çağdaşlaştırılması, daha etkin hale getirilmesi sağlanmış olabilir. Ama bunu uygulayacak olan insanlardır. Bunların daha iyi uygulanması insanlarımızın daha iyi eğitilmiş olmasına bağlıdır" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Cumhuriyet'in 75. yılı kutlama plan ve programı için Ankara'da düzenlenen "Ulusal Kurul Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, "Cumhuriyet'in 10. yılı ve 75. yıldönümü arasındaki zamanı mukayese ettiğimiz zaman karşılaşılan tablo bizim için çok da gurur verici değildir. Geldiğimiz nokta gelebileceğimiz nokta değildir. Gelebileceğimiz noktanın gerisindeyiz" dedi.

Devlet Bakanı Cavit Kavak ise Cumhuriyet'in 75. yıldönümü kutlama programıyla üç amacın hedeflendiğini, bunların da; Cumhuriyet'in dünden bugüne bilançosu, yuttaşların kutlamalarla kendisini ifade edebileceği barış mesajı ve geleceğe dönük yeni umutlar getirmek olduğunu söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Ankara'da yaptığı açıklamada, "Susurluk" diye adlandırılan olayın, aslında devleti yıllardır saran karanlık ilişkiler ağının bir parçası olduğunu, uluslararası ilişkiler bakımından sıkıntıya sebep olabilecek bazı şeylerin açıklanamayacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'de yayımlanan Turkish Daily News gazetesine verdiği demeçte, AB'nin Ortadoğu'da Kürt ayrılıkçılığını teşvik ettiğini belirterek, "AB, ırksal farklılıklara dayanan ayrılıkçılığı körükleyerek ve kışkırtarak, bölgedeki dengeleri bozabilecek yanlış ve kötü adımlar atıyor" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, Hizmet-İş Sendikası'nın 20. yıldönümü nedeniyle yapılan Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, IMF'nin emeklilik yaşının kadınlarda 58, erkeklerde ise 60'a çıkarılması konusunda ısrar ettiğini belirterek, hükümetin üzerinde önemle durduğu konuların başında sosyal güvenlik reformunun geldiğini söyledi.

6- Kültür Bakanı İstemihan Talay, Ankara'da yaptığı açıklamada, yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin Türkiye'ye geri dönmesi için kolleksiyonculuğu destekleyeceklerini söyledi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Mesut Yılmaz tarafından açıklanan Susurluk raporunun açıklanan bölümünün düş kırıklığı yarattığını belirti ve raporun aydınlanma iradesine katkı yapacak düzeyde olmadığını söyledi.

8- Bosna-Hersek'te bulunan TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Alia İzzetbegoviç tarafından kabul edildi. TBMM Başkanı Çetin, kabulden sonra yaptığı açıklamada, çok yararlı bir görüşme yaptıklarını, İzzetbegoviç'in de çatışmaların başlangıcından bugüne kadar Türkiye'nin her alanda yaptığı yardımlara teşekkür ettiğini söyledi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Rum yönetiminin bugün teslim alacağını açıkladığı Baf Hava Üssü'nün açılması halinde, Türk tarafının da aynı şekilde karşılık vereceğini söyledi.

10- Pakistan'da meydana gelen trafik kazasında 24 kişinin öldüğü, 50 kişinin yaralandığı bildirildi.

 

24 OCAK 1998

 

 

 

1- Baţbakan Mesut Yılmaz, Milliyet gazetesinin basına açıklanan Susurluk raporuyla ilgili sorularını yanıtladı. Yılmaz, "Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın da raporunda belirttiği gibi, Susurluk olayının bir bütün olarak yargılanması gerekiyor. Bunu sağlamak için tek mahkemede görülebilmesi amacıyla yasa hazırlığı için Adalet Bakanlığı'na talimat verdiğini" bildirdi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin il başkanları toplantısında partisinin kapatılmasıyla ilgili olarak, "şimdilik aleyhte sonuçlanmış karar" diye nitelediği kapatma kararını, TBMM'nin düzelteceğini belirti. Erbakan, "Anayasa'nın bir, iki maddesinin değişmesi lazım. Bu bir ceza davasıdır. Değişiklik sanığın lehine uygulanır. Böylece bu karar düşer" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Ankara'da düzenlediği basınla sohbet toplantısında "Susurluk raporunu" değerlendirdi.

4- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK), grev ve toplu sözleşmeli sendika hakkı öngörmeyen yasa tasarısını protesto etmek amacıyla başlattığı 22 Ocak'ta İstanbul'dan başlayan yürüyüş Ankara'nın Kızılay meydanında tamamlandı. Hükümetin protesto edildiği mitingle sona eren eyleme, işçi konfederasyonları da destek verdi.

5- Gazeteci-yazar Uğur Mumcu öldürülüşünün 5. yıümünde başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere çeşitli etkinliklerle anıldı.

Başbakan Mesut Yılmaz, Mumcu'nun kendisinden sonra gelen meslektaşlarına, dürüstlük ve cesaretle yaşanmış onurlu bir meslek anlayışı miras bıraktığını söyledi.

DSP Grup Baţkan Vekili Ali Ilıksoy da TBMM'de kurulan Uğur Mumcu Cinayetini Araştırma Komisyonu'nun yaptığı araştırmaya karşın, yargıda hala bir sonuç alınmadığını vurguladı.

6- Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos Milliyet gazetesine Türk-Yunan ilişkilerini değerlendirdi. Pangalos, Türk Yunan uyuşmazlıklarının çözümü için yeni bir sürecin başlatılması gerektiğini söyledi.

7- Cezayir'de bombalı saldırılar ve katliamlar sonucu son bir kaç günde ölenlerin sayısının 45'e yükseldiği bildirildi.

 

25 OCAK 1998

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cüzam HaftAriaası nedeniyle yayımladığı mesajda, her bireyin kendi sağlığını ve toplum sağlığını korumakla yükümlü olduğunu kaydetti.

2- TBMM Başkan Vekili ve DSP Milletvekili Uluç Gürkan, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin Adana şubelerince düzenlenen Uğur Mumcu'yu anma etkinliklerine katıldı. Gürkan, yaptığı konuşmada, Türkiye'de halen şeriat düzeni getirmek ve Kürt devleti kurmak isteyenler bulunduğunu, ancak her ikisinin de bir yıl öncesine göre toplumsal muhalefet ve mücadele ile önemli ölçüde geriletildiğini söyledi. Gürkan, Uğur Mumcu'nun bir daha geri getirilemeyeceğini ancak "parçalarından yeni Uğur Mumcular" doğması gerektiğini vurguladı.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, Erzurum'da açılış törenlerine katıldı. Başbakan Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, 55. hükümetin eğitimin önemini bilerek işe buradan başladığını, geleceğin güvencesi çocuklara 8 yıl eğitim olanağı getirdiğini anlattı. Yılmaz, bunun önemini idrak edemeyenlerin olduğunu ancak ilerleyen yıllarda meyvelerini vermeye başlayacağından herkesin, eğitimin değerini anlayacağını kaydetti.

4- Devlet Bakanı Eyüp Aşık, Trabzon'da Susurluk olayı konusunda yaptığı açıklamada, kamuoyunun çok farklı beklentiler içine girdiğini, oysa raporun bilinen birçok konuyu raporlaştırdığını ve bir devlet belgesi haline getirdiğini söyledi.

5- TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu Başkanı, RP Nevşehir Milletvekili Mehmet Elkatmış, yaptığı açıklamada, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın hazırladığı raporu değerlendirdi.

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, yaptığı açıklamada, "Allah'ın verdiği kaynaktan yüz çevrilmesi nedeniyle son birkaç asırdır sıkıntı çeken İslam dünyasının bugün sefil ve perişan bir hale geldiğini" bildirdi. Yılmaz, sefalet ve perişanlıktan kurtulmak için yurttaşları Kuran ahlakına yönelmeye çağırdı.

7- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı "Askeri Doktirinler Semineri"ne katılmak üzere Avusturya'nın baţkenti Viyana'ya gitti.

8- Küba gezisini sürdüren Papa 2. Jean Paul, cüzamlı hastaların bulunduğu bir hastaneyi ziyaret ederek burada yaptığı açıklamada, düşünce suçlularının, kendi vicdanlarını rahatsız etmeyen suçlar yüzünden tecrit edildiklerini söyledi ve bu insanların hayata tekrar kazandırılması gerektiğini belirti.

9- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Kadir Gecesi dolayısıyla düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada, her gerçek Müslümanın, İslam dünyasını tehdit eden terorizmin tehlikelerine karşı kesin tavır takınması gerektiğini söyledi.

10- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları tarafından düzenlenen bir intihar saldırısında 13 kişinin öldüğü, 23 kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Cezayir'de dün köktendinci militanların 11 kişiyi katlettikleri bildirildi.

 

26 OCAK 1998

 

 

 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Ahat Andican toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, sağlık personelinin özlük haklarının iyileştirilmesi ve Güneydoğu ile Doğu'da personel açığının kapatılması için 50 bin yeni sağlık personelinin alınmasına yönelik olarak Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak bir çalışma yapmasının kararlaştırıldığını, ayrıca Türk Ceza Kanunu'nu tümüyle yenileyen 522 maddelik kanun tasarısının da imzaya açıldığını söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, Rize'de düzenlediği basın toplantısında, Susurluk raporu ile ilgili soruları yanıtladı. Bakan Sezgin, Susurluk raporunda geçen olayların "Birilerinin hırsı, birilerinin işgüzarlığı ve birilerinin de gayretkeşliği ile meydana geldiğini" söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan, düzenlediği basın toplantısında, Suriye Savunma Bakanı Mustafa Laz'ın RP'nin kapatılması ile ilgili olarak yaptığı "Eğer ordu, Müslümanlığa saygı göstermezse, Türk halkı harekete geçer ve Türkiye yeni bir Cezayir olur" açıklaması üzerine, Suriyeli bakanın açıklamalarının uygunsuz olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkiler açısından yararlı olmadığını belirtti ve "Türkiye Suriye'den ne demokrasi ne de hoşgörü konularında ders alacaktır" dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, zorunlu tasarruf diye adlandırılan Çalışanları Tasarrufa Teşvik Hesabı'na yapılan kesintilerin sona ermesi hedefinin yanı sıra, çalışanlara yapılacak anapara ve nema geri ödemeleri konusunda Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

5- Fransa'da düzenlenen 10. Uluslararası Angers Film Festivali'nde yönetmenliğini Zeki Demirkubuz'un yaptığı "Masumiyet" filmi Büyük Ödül'ü kazanırken, Haluk Bilginer de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

6- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Viyana'da başlayan Savunma Politikaları ve Askeri Doktrinler Semineri'nin açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın karşı karşıya kaldığı yeni risk ve tehditlerin başında, uluslararası terörizm ve etnik çatışmaların geldiğini söyledi.

7- Almanya'nın Bonn şehrinde Almanya ve Batı Avrupa'da görevli başkonsolosların katılımları ile düzenlenen "Başkonsoloslar Toplantısı"na başkanlık eden Dışişleri Bakanı İsmail Cem yaptığı konuşmada, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının, Nisan 1999'dan itibaren, yapılacak ilk seçimlerde mektupla oy kullanabileceklerini söyledi.

8- Papa 2. Jean Paul, Küba'ya düzenlediği 5 günlük gezisi sonunda Havana Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Küba'ya uygulanan ambargonun, gıda, sağlık ve eğitim gibi insanın temel ihtiyaçlarının karşılanmasını daha da zorlaştırdığını söyledi.

 

27 OCAK 1998

 

 

 

1- Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu, "Demokratikleşmeye Engel Oluşturan Yasaların Değiştirilmesi" ile ilgili hazırladığı raporu, TBMM Başkanlığı'na, Adalet ve İçişleri bakanlıklarına, YÖK Başkanlığı'na, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne, Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü ile TBMM'de grup başkan vekillerine gönderildiği bildirildi.

2- TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Danıştay Başkanı Firuzan İkincioğulları'nı kabulünde gazetecilerin Refah Partisi'nin kapatılması ile ilgili sorularını yanıtlarken, Anayasa Mahkemesi kararlarının gerekçeli olarak yayınlanmadan yürürlüğe girmeyeceği şeklinde bir hüküm olduğunu söyledi.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Türk Ceza Yasası ve Terörle Mücadele Yasası'nda yapılacak değişikliklerle ilgili yapılan çalışmaları Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- TUSİAD Başkanı Muharrem Kayhan, İzmir'de Genç İşadamları Derneği'nin düzenlediği "Türkiye Dünyanın Neresinde?" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dış politikasında sürekli önüne çıkarılan demokratikleşme ve insan hakları konusunda çözümler üretmesi gerektiğini, aksi takdirde giderek yalnız kalacağını söyledi.

5- Almanya'da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ile görüştü. Bakan Cem görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun ele alındığını belirterek, Kuzey Kıbrıs Rum Kesimi'nde S-300 roketlerinin konuşlandırılmak istenmesiyle, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasının zorlaştığını söyledi.

Kinkel ise Türkiye ile Almanya arasında "güven dolu dostluk ilişkilerinin" devam etmesinden yana olduklarını belirterek, iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin devamı için karşılıklı taahhütte bulunulduğunu söyledi.

6- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, Washington'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta giderek artan silahlanmadan kaygı duyduklarını belirtti ve Rumlar'ın Baf'ta inşaa ettiği askeri üs ile ilgili kaygılarını BM'ye götürmenin, Türkiye'nin hakkı olduğunu söyledi.

7- İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook, AB-Türkiye ile ilişkileri konusunda kendisini eleştiren Yunanlı parlamenterlere karşı yaptığı cevabi açıklamada, "Gümrük Birliği'nden sonra ticari denge önemli bir şekilde Türkiye'nin aleyhine döndü. Bu durum böyle devam ettirilemez" dedi.

 

 

 

 

28 OCAK 1998

 

 

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye'nin en önemli ihtiyacının moral olduğunu,"Hiçbir konuda bunalmaya ve kaygıya düşmeye gerek yoktur. Bütün zorlukları aşacak inanca ve güce sahibiz" dedi.

2- Baţbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Başbakanlığın dün basına dağıttığı Susurluk raporuyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın çalışmasının devlet içindeki yasadışı örgütlenmeyi, çeteleşmenin değişik kesimleri arasındaki bağlantıları ortaya koyduğuna, devleti saran karanlık ilişkiler ağını bütünlük içinde gösterdiğine işaret etti.

3- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, DHKP-C örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle yargılanarak çeşitli hapis cazalarına çarptırılan ve aralarında lise öğrencilerinin de bulunduğu Manisalı gençlerin mahkumiyetlerini "eksik soruşturma" nedeniyle esastan bozdu.

4- Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay, okulların yarıyıl tatiline girmeleri dolayısıyla Etimesgut'taki Emirler ve Ağa Ceylan İlköğretim okullarını ziyaret etti. Uluğbay, öğrencilere karnelerini vererek, bayramlarını kutladı.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Susurluk raporunu da yorumladı. Baykal, iyimserlik beklentilerine neden olan Susurluk raporunun "hayal kırıklığı" yarattığına dikkat çekerek toplumun tüm kesimlerinin, konuyla ilgili duyarlılık sergilemeyi sürdürmesinin, gerçeklerin ortaya çıkmasına büyük katkı sağlayacağını bildirdi. Susurluk kazasıyla ortaya çıkan ilişkilerin bugüne dek hukuki sonuca bağlanamamasının üzüntü verici olduğunu belirten Baykal, konunun savsaklanmasının, örtbas edilmesinin, başka yönlere çekilmesinin kabul edilemeyeceğini kaydetti.

6- Başbakan Yardımcısı ve Mili Savunma Bakanı İsmet Sezgin, Bosna Hersek'e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sezgin, daha önceki dönemlerde terörle mücadeleden bir an önce sonuç almak için devletin görevlerinin, devlet görevlisi olmayanlar tarafından yapıldığını söyledi.

7- KKTC'nin Turizm'den sorumlu Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, kumarhane sayısına sınırlama getireceklerini söyledi. Denktaş, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken adadaki kumarhane sayısını sınırlayabilmek için yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını ve Bakanlar Kurulu'nda bir dizi karar aldıklarını söyledi.

8-Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Manolis Hristofides, Zaman gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

9- ABD Başkanı Bill Clinton, Kongre'de yaptığı geleneksel "Birliğin Durumu" konuşmasında, eğitimden, uzaydaki araştırmalara kadar birçok konuya değindi. Clinton, bütçe fazlasının sosyal güvenliğe ayrılacağı haberini verirken Irak lideri Saddam Hüseyin'i de uyardı.

10- Filistin lideri Yaser Arafat, ABD'nin, Batı Şeria'daki İsrail birliklerinin aşamalı olarak çekilmesine yönelik önerisini reddettiğini açıkladı.

 

29 OCAK 1998

 

 

 

1- Ramazan Bayramını İstanbul'da geçiren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Susurluk olayının çok önemli bir olay olduğunu belirterek, "Çok önemli olay, ama Türkiye Susurluk olayından ibaret değil. Türkiye'de başka kötü şeyler de var, başka iyi şeyler de var" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Sabah gazetesine yaptığı değerlendirmede, hükümet çalışmaları, Susurluk Raporu, özelleştirmeler ve diğer konulardaki görüşlerini açıkladı.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İstanbul'da yaptığı açıklamada, siyasetin kirlendiğini ileri sürerek, "Bizim siyasetimizin temelinde millet vardır. Oysa Ankara'nın siyasetinin göbeğinde ve merkezinde komplolar ve iftiralar vardır. Sonunda haktan ve doğrudan yana olan zaferi bulmuştur" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya'da gazetecilere yaptığı açıklamada, başta partilerin kapatılmasını önleyen maddeler olmak üzere son günlerde gündeme getirilen Anayasa değişikliği önerilerine kuşkuyla baktığını söyleyerek, "Anayasa değişikliğinin gerekliliği ortada, Anayasa'mız her siyasi parti tarafından eleştiriliyor, ama değişiklik çok güç" dedi.

5- Yurdun çeţitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

6- Partisinin yurt dışı örgütlenme faaliyetlerini düzenlemek amacıyla Almanya'nın Berlin kentinde bulunan DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin Lüksemburg Zirvesi'nde aldığı kararın Türkiye'yi üzmemesi gerektiğini belirterek, "Bizi Avrupa'ya bağlayan ekonomik değerler değil, demokratik değerlerdir. 1830'lardan bu yana Türkiye bu demokratik değerleri, çağdaşlığı kazanmak istiyor. O nedenle bu hedefimizden vazgeçmemiz mümkün değil. Türkiye'nin temel hedefi Batı demokrasisinin vazgeçilmez koşullarına kavuşmaktır" dedi.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü vekili James Foley, Yunanistan'da yayınlanan bir gazeteye verdiği demeçte, Kıbrıs'taki silahlanmanın tehlikeli boyutlara ulaştığını, Türkiye'nin Baf Üssü'nün açılmasına karşılık önlemler alacağı konusunda bilgi sahibi olduklarını belirterek, "BM'nin bir üyesi olarak, Türkiye'nin silahlanma konusundaki kaygılarını Güvenlik Konseyi'ne götürmeleri en doğal hakları. Uzun süredir tarafları, bölgede gerginliği tırmandıracak eylem ve açıklamalar ile Ada'da kalıcı ve adil bir barış sağlanmasına yönelik çabalarını önleyici hareketlerden kaçınmaya çağırıyoruz" dedi.

8- Irak'ın, kitle imha silahlarının denetimini yapan BM araştırma komisyonuna bazı yerlerin kontrolü için izin vermemesi ile başlayan gerginlik devam ediyor.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Bağdat'ta yaptığı açıklamada, ABD'nin saldırması durumunda, Irak halkının "her yolla" mücadelede kararlı olduğunu belirterek, "Düşmanlarımız saldıracak olurlarsa, bizde varımızı yoğumuzu ortaya koyar, mücadele ederiz. Ancak ABD'nin bize saldıracağına şahsen ihtimal vermiyorum" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright de Fransa ziyaret öncesi düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın kitle imha silahları üretmesini engellemek için ABD'nin tek başına hareket etmeye hazır olduğunu söyledi.

9- ABD Başkanı Bill Clinton Müslümanlar için yayımladığı Ramazan Bayramı mesajında, İran ile halklar arası ilişkilerin artmasını ve bir gün iki ülke arasında iyi ilişkilerin kurulduğunu görmeyi umduğunu kaydetti. Clinton, Ortadoğu'da kalıcı ve adil bir barışın sağlanması için ülkesinin ne gerekiyorsa yapmaya kararlı olduğunu belirterek, "Filistinliler'in özgür bir halk olarak yaşama arzularının gerçekleşmesine izin verilmelidir. İsrailli'ler de tüm komşuları tarafından tanınarak güvenlik içinde yaşayabilmelidirler" dedi.

 

30 OCAK 1998

 

 

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakanlık muhabirlerini kabulünde yaptığı konuşmada, ABD ile Irak arasında yaşanan gerginliği değerlendirerek, "Türkiye olarak bölgede bir savaşın yaşanmasını isteyecek en son ülkeyiz. En fazla bize zarar verecek olan operasyonu engellemek için her şeyi yaparız" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Başbakan Mesut Yılmaz ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bölgesinde ciddi bir savaş ihtimali ile karşı karşıya kaldığını, ABD'nin Türkiye'den katkı beklememesi gerektiğini söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Trabzon Bayram gazetesine yaptığı açıklamada, dünya fındık üretim ve ihracatının büyük bölümünü elinde bulundurmasına rağmen, izlenen politikalar nedeniyle piyasanın yönlendirilmesine etkili olmayan Türkiye'nin, son iki yıldır kontrolü eline geçirmeye baţladığını söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Çanakkale'de yaptığı incelemeler sırasında, enerji darboğazının aşılması ve alternatif projelerin üretilmesi konusunda çalışma yapan üniversite, resmi kurum ve kuruluşlar ile özel sektörde artış gözlediklerini, bakanlık olarak bu projelere olumlu yaklaştıklarını söyledi.

5- RP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, Kocaeli'de yaptığı açıklamada, partilerinin kapatılması konusunda haklarını Avrupa ve dünya kamuoyunda arayacaklarını belirterek, önümüzdeki günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi.

6- Cumhuriyet gazetesi karikatüristi Ali Ulvi Ersoy, İstanbul'da vefat etti.

7- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye Birleşik Komünist Partisi'nin (TBKP) Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasıyla, Türkiye'nin, örgütlenme hakkıyla ilgili İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11. madddesini ihlal ettiği görüşüne vardı.

8- 28. Dünya Ekonomi Forumu (Konferans) İsviçre'nin Davos şehrinde başladı. Konferansa katılan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, toplantıya başlamadan önce yaptığı açıklamada, Davos'ta katılacağı toplantılarda konuşmalar yapacağını, devlet başkanları, başbakanlar ve bakanların bulunacağı toplantılara katılacağını söyledi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 1997 İnsan Hakları Raporu'nda, PKK'nın bölücü amaçlı ve terörist bir örgüt olduğu ve özellikle Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere birçok yerde insanları katlettiği, HADEP'in de "PKK sempatizanı" olduğu görüşü belirtildi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Fransa'da Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrini ile biraraya geldi. Albright, Irak'ta durumun çok ciddi olduğunu ve Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in tavrının kabul edilemeyeceğini belirtti. Vedrini ise Irak krizi konusunda diplomatik çözüm arayışlarının yoğunlaştırılmasının gerektiğini söyledi.

11- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, Bonn'da yaptığı açıklamada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, bazı tesis ve binaları BM denetimine açmamaktaki ısrarını sürdürmesi halinde, bu ülkeye karşı askeri müdahalenin sözkonusu olabileceğini söyledi.

12- Çin'de kömür madeninde meydana gelen gaz patlamasında 77 kişinin öldüğü bildirildi.

 

 

 

 

31 OCAK 1998

 

 

 

1- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, partisinin Konya il örgütünde düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Ceza Kanunu Tasarısı taslağını değerlendirdi.

2- Çorum'un Bayat ilçesine bağlı Kuruçay köyünde güvenlik güçleri ile bir aile arasında çıkan silahlı çatışmada, 2 jandarma eri şehit oldu, 5 vatandaş öldü. Olayda biri jandarma, 2 kişi de yaralandı.

3- Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen "Davos" toplantıları çerçevesinde Türkiye'nin genel ekonomik ve siyasi görünümü ele alındı. Toplantı için Davos'ta bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Dünya Ekonomik Forumu tarafından Davos toplantıları çerçevesinde düzenlenen "Avrupa Yeniden mi Bölünüyor?" konulu panelde bir konuşma yaptı. Cem, Avrupa'nın sosyal ve ekonomik anlamda yeniden bölünmeye başladığını söyledi.

4- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan 1997 İnsan Hakları Raporu'nda Türkiye geçiş dönemi ülkeleri sınıflamasına yerleştirilmiş ve ihlal dosyası en kabarık ülkeler arasında yer alıyor.

5- ABD Savunma Bakanı William Cohen, Irak ile yaşanan krizle ilgili formülleri değerlendirirken, Irak'a yönelik muhtemel bir askeri harekatın "önemli" olduğunu, olası bir askeri harekatta, Iraklı sivilleri korumak ve atmosferi kimyasal veya biyolojik zararlı maddelerden uzak tutmak için yapılabilecek her taarruzda azami titizliğin gösterileceğini bildirdi.