11.10.1998
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 19981 EKİM 1998

1- TBMM Genel Kurulu yeni yasama dönemi çalışmalarına Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in açılış konuşmasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Demirel, Suriye yönetiminin Türkiye’ye karşı açık bir düşmanlık politikası izlediğini vurgulayarak, “PKK terör örgütüne aktif destek sağlamayı sürdürmektedir. Tüm uyarılarımıza rağmen hasmane tutumundan vazgeçmeyen Suriye’ye karşı mukabelede bulunma hakkımızı saklı tuttuğumuzu, sabrımızın taşmak üzere olduğunu bir kere daha dünyaya ilan ediyorum” dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz ANAP Başkanlık Divanı toplantısından sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık’ın bakanlıktan istifasını kabul ettiğini belirterek, “Organize suç örgütlerinin özellikle mali bağlantılarını ortaya çıkarmak için Maliye ve Başbakanlık müfettişleri ile emniyet ve MİT yetkililerinden oluşan özel bir ekip oluşturduk” dedi.

3- İtalya Meclisi’nin, sözde sürgünde Kürt Parlamentosu’na kapılarını açarak burada toplantı yapmasına izin vermesi üzerine Roma Büyükelçisi İnal Batu görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye çağrıldı.

Başbakan Yılmaz yaptığı açıklamada, İtalya ile ilişkilerin eskisi gibi olamayacağını belirterek, “Ancak iki ülke ilişkilerinin aynı şekilde devam edeceği beklentilerine katılmıyorum. İtalya zarar görecektir. İlişkiler zarar görecektir” dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin ise, İtalya ile NATO çerçevesinde ilişkiler bulunduğunu, NATO Savunma Bakanları toplantısında organize suçlara karşı ortak karar alındığını hatırlatarak, “Bu ittifakın üyesinin, terörist bir gruba kucak açması, ne hukuk ne demokrasi ne de NATO ilkeleriyle bağdaşır, ne de dostane ilişkilere yakışır” dedi.

4- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak İstanbul’da yaptığı açıklamada, yeni bir seçime bugünkü koşulları yaratan çarpıklıklarla gitmeyi düşünmenin halka ve ülkeye yapılacak en büyük kötülük olduğunu vurgulayarak, “Yolsuzlukların, çetelerle ilişkilerin ve irticaya destek veren vekillerin varlığı, toplumun Meclis’e yönelik güvenini ciddi biçimde sarsmıştır” dedi.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Washington’da BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, devlet olarak tanınma ve Rum kesimi ile eşit muamele görme konusundaki hassasiyetlerini dile getirdiğini belirterek, konfederasyon kararını, “Klerides’in Avrupa Birliği kanalıyla, federasyonu öngören bütün parametreleri ortadan kaldırması üzerine” almak zorunda kaldıklarını söyledi.

6- Sırp güvenlik güçlerinin geçen cumartesi günü Kosova’da gerçekleştirdikleri katliam uluslararası topluluklar ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından şiddetle kınanırken, İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook yaptığı açıklamada, ülkesinin, Kosova’daki korkunç katliamları durdurmak üzere hava saldırıları düzenlemeyi hazır olduklarını bildirdi. Cook, “ öldürülenlerin çoğu kadın ve çocuk. Bu savaş değil cinayettir. Böylesi bir etnik nefret cezasız kalamaz” dedi.

7- Sri Lanka’da Tamil gerillalarının Kilinochchi kentini ele geçirdiği bildirildi.

2 EKİM 1998

1- Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin İstanbul’da gazetecilere Suriye krizi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Suriye, Türkiye Cumhuriyeti devletini yıkmayı amaçlayan bölücü teröre arka çıkıyor. Bu sorunun diplomatik yollarla, yani bir uzlaşı ile anlaşarak, diyalogla çözüleceğine inanıyorum” dedi.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nce onanan 10 aylık hapis cezasına ilişkin “karar düzeltme” istemini reddetti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul’da gazetecilere Suriye krizi ile ilgili yaptığı açıklamada, Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin uzun süreden beri iki komşu ülke ilişkilerini esas alan bir anlayışa uymadığını söyledi.

4- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov’un resmi davetlisi olarak Makedonya’ya gitti. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel toplantıda yaptığı konuşmada “Türkiye Makedonya’nın en yakın dostudur, iyi gününde de kötü gününde de yanında olmaya devam edecek, desteğini hiçbir zaman esirgemeyecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ile Giligorov başkanlığındaki resmi görüşmelerin tamamlanmasının ardından iki ülke heyetleri arasında “Hayvan Sağlığı İş Birliği Sözleşmesi” ile “Bitki Koruma ve Karantina Anlaşması” imzalandı.

5- Türkiye’nin bölgedeki önemini ve gelecekte batıda alacağı yeri anlatan konferanslar vermek üzere ABD’de bulunan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Türk gazetecilere verdiği demeçte, bugünkü hükümetin beceriksizliğinden ülkenin uçurumun eşiğine getirildiğini söyledi.

6- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından “Türkiye ve Suriye arasında yaşanan ihtilafa” ilişkin yapılan açıklamada, “ABD, Türkiye ve Suriye’den aralarındaki problemleri diplomatik yollardan çözmelerini istiyor” denildi.

3 EKİM 1998

1- Makedonya’ya iki günlük resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yurda döndü. Cumhurbaşkanı Demirel, Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov ile Üsküp’te incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Demirel, belediyeyi ziyaretinin ardından “Atatürk Fotoğraf, Resim ve Heykel Sergisi”ni açtı.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Bodrum’da bir okulun açılış törenine katıldı. Başbakan Yılmaz, konuşmasında, eğitim reformunun çeşitli kesimler tarafından engellenmeye çalışıldığını belirterek, “Eğitim sorununu birinci öncelikli sorun olarak belirledik. Doğru tespit olduğu, milletimizin sahip çıkmasından bellidir” dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Tüm İşçi Emeklileri Derneği Genel Kurulu’na gelişinde gazetecilerin Suriye krizi hakkındaki sorularını yanıtlarken, milli meselelerin iktidar ve muhalefet partileri tarafından birlikte ele alınması ve müşterek bir tavır ortaya konulması gerektiğini ifade etti.

4- Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Şanlıurfa’da gazetecilerin Türkiye ile Suriye arasında yaşanan krizle ilgili sorularını yanıtlarken, diplomatik gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

5- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk yaptığı açıklamada, Türkiye’de demokratik hak ve özgürlüklerin genişletilmesinden yana olduklarını belirtirken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mahkumiyetinin mitinglerde protesto edilmesinin yanlış olduğunu, mahkemeler ve hakimlerin baskı altına alınmaya çalışılmasının yanlış bir yol olduğunu söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, ABD’den dönüşünde izlenimlerini düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Çiller, izlenen dış politika sonucu Türkiye’nin bölge ve dünyada inisiyatifi elinden kaçırdığını söyledi.

7- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin “Cumhuriyetin 75. Yıldönümü” etkinliklerine katılmak üzere gittiği Şanlıurfa’da halka hitaben yaptığı konuşmada, seçim tarihinin mutlaka değişmesi gerektiğini söyleyerek, herkesin Meclis’e girmesi için barajın düşürülmesini önereceklerini söyledi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Isparta’da düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, Türkiye’de siyaset kültürünün yozlaştığını, siyaset anlayışının kirlendiğini söyledi.

9- OHAL Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerinin OHAL Bölgesi’nde gerçekleştirdiği operasyonlarda 1 terörist teslim olurken, 15 terörist silahlarıyla birlikte ölü ele geçirildi. Çatışmalarda 1 güvenlik görevlisi şehit oldu.

10- Devlet Bakanı Güneş Taner, IMF-Dünya Bankası’nın sonbahar toplantılarına katılmak üzere ABD’ye gitti.

11- Avrupa-Akdeniz Sanayi Bakanları Konferansı, AB dönem başkanlığını yürüten Avusturya’nın Klagenfurt kentinde başladı. Toplantıya katılan Türk heyetinin başkanı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ömer Yıldız, burada Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, AB’nin taahhütlerini yerine getirmediğini, Türkiye’ye taahhüt edilen 108 milyon doların kağıtta kaldığını söyledi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Başkanı Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke ile görüştü. Denktaş görüşmeden sonra Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmenin detayları hakkında bilgi vermezken, görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi.

Denktaş BM’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada da S-300 füzelerinin Güney Kıbrıs’a gelmeyeceğini söyledi.

13- Kosova’nın orta ve güney kesimlerinde dün Arnavutlar’a ait 27 adet ceset bulunduğu bildirildi.

4 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Fırat Üniversitesi’nin 1998-1999 öğretim yılı açılışı için gittiği Elazığ’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel Türkiye’nin sabrının daha fazla zorlanmaması gerektiğini belirterek “Bir komşu ülke, bir komşu ülkeye bunu reva göremez, eli kanlı çeteleri, eşkıyayı kendi hudutları dahilinde muhafaza edip Türkiye içine salamaz. İşte bunu bütün dünya duysun istedik” dedi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Suriye ile yaşanan krizin diplomatik yollardan çözülmesini istediğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit de Suriye ile Türkiye arasında yaşanan krizde, diplomatik yolların kapanıp kapanmadığına ilişkin soruya karşılık da diplomatik kanalların tıkanmadığını belirterek “Ama o kanallara daha işlerlik kazandırılması için Suriye’nin bazı görevleri yerine getirmesi gerekir” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Elazığ’da Fırat Üniversitesi’nin 1998-1999 eğitim-öğretim yılını başlattı ve çok sayıda açılış ve temel atma törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Türkiye’nin özerk üniversite deneyimini bitirmediğini belirtirken üniversite zeminlerinin şiddet, kavga ve itiş-kakıştan uzak tutulması gerektiğini söyledi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TRT-1’de yayımlanan “Politikanın Nabzı” programına katıldı. İç barışı her şeyin üstünde tuttuğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Demirel, Cumhuriyetin nitelikleri ve ülkenin bölünmez bütünlüğünün korunmasının tartışılamayacağını vurguladı.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan İstanbul’da çeşitli açılışlara katıldı ve yaptığı konuşmalarda, Türkiye’nin etrafında bir düşman çemberi oluşturulduğunu söyleyerek, “Mücadele etmek için milli birliği mutlaka tesis etmemiz gerekir” dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Denizli’de halka hitaben yaptığı konuşmada, 18 Nisan seçimlerine partisinin kendisini halka tanıtmış olarak gittiğini belirterek, solun birleşmesini isteyenlere “CHP ile birleşmenin bir faydası yok” dedi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, genel ve belediye seçimlerinin bir arada yapılmasının yaratacağı sıkıntılarını pek çok kez dile getirdiklerini, ancak sonuç alamadıklarını söyledi.

7- Türkiye ile Suriye arasındaki gerginlik nedeniyle Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Şam’a giderek Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’la görüştü. Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el Şara yaptığı açıklamada, “Görüşmede, durumun ciddiyeti ve sorunun yüzleşme ya da tehditlerle değil, diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiği konusunda anlaşmaya varıldı” dedi.

8- Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası grubunun sonbahar toplantıları nedeniyle Washington’da bulunan dünyanın sanayileşmiş yedi ülkesinin (G-7) maliye bakanları, dünyayı sarsan ekonomik krizi aşmanın yollarını ele aldılar. Oturumdan sonra yayımlanan bildiride, global ekonominin yaşadığı sorunların “çok yoğun” bir şekilde gözden geçirildiği ifade edildi. Açıklamada, global krizin aşılması için G-7 ülkelerinin “daha fazla işbirliği içinde bulunması” konusunda görüş birliğine varıldığı kaydedildi.

5 EKİM 1995

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından düzenlenen “Türkiye Dış Ticaretinin Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu panele katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yeniden “dışarıdan siyasi ağırlıklı borç” alma noktasına gelmemesi gerektiğini vurgularken “kendi kendimize kavrulalım” anlayışının yanlış olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Demirel “Eğer ithalat artıp ihracat azalırsa Türkiye, yeniden dışarıdan siyasi ağırlıklı borç alma noktasına gelir. Hükümeti ve yöneticileri ikaz ediyorum. Türkiye, yeniden siyasi ağırlıklı borç aramamalıdır. Bir ülkenin ihracatı, kalkınmanın ve bağımsızlığın şahdamarıdır” dedi.

2- TBMM Başkanı Hikmet Çetin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Suriye ile ilgili gerginlik konusunda, hükümetin TBMM’yi bilgilendirmesinin “zorunlu” olduğunu söyleyerek, “Meclis olarak gelişmelere duyarlıyız. Bu konuda hükümet yetkilileriyle de temasım oldu. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile yapılacak görüşmelerin ardından, hükümet yetkilileri Meclis’i bilgilendireceklerdir. Bu süreçte, hükümetin Meclis’i bilgilendirmesi gerekir” dedi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, Rekabet Kurulu tarafından İstanbul’da düzenlenen “Uluslararası Rekabet Sempozyumu”na katıldı. Başbakan Yılmaz yaptığı konuşmada, Türkiye’nin serbest piyasa ekonomisinde rekabetin önemini anladığını, ancak gereklerini yerine getirmesi konusunda geç kaldığını belirterek, “Ekonomik model olarak piyasayı belirleyen rekabettir. Rekabetin olmadığı sistemin adı serbest piyasa olmaz” dedi.

4- Bir süre önce görevinden istifa eden Devlet Bakanı Refaaddin Şahin’in yerine, DTP İstanbul Milletvekili Yıldırım Aktuna atandı.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem Kayseri’de yaptığı açıklamada, şiddet ve terör olaylarının hiçbir gerekçeye mazur gösterilemeyeceğini belirterek, “Her ülkenin teröre karşı kendini savunma hakkı mevcuttur. Türkiye, durumun gereğini elbette yapacaktır. Bunu yapabilecek güce ve birikime, inanca, cesarete Türkiye elbette sahiptir” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan düzenlediği basın toplantısında, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in Ankara’ya yapacağı ziyaretin iki ülke ilişkileri çerçevesinde olduğunu, Suriye ile yaşanan gerginlik nedeniyle arabuluculuk niteliğinde olmadığını belirtti.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç, Diyarbakır’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin barışı sevdiğini, ancak ulusal çıkarlarına zarar verilmesine izin vermeyeceğini belirterek, “Savaş iyi bir şey değil. Kriz yönetimiyle sorunları çözmek en iyi harp tarzıdır. Çözülmezse ondan sonra müteakip safhalar uygulanır. Ben inanıyorum ki kriz yönetimi hakim olacaktır” dedi.

6- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel yaptığı açıklamada, Eylül ayı enflasyon, beklentisinin 1.5-2 puan üzerinde olduğunu belirterek, “Ekonomiye istediğiniz gibi müdahale edemezsiniz. Koşullar kendi içerisinde işlemiş, böyle bir sonuç doğmuştur” dedi.

7- SEKA İzmit tesislerinin Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca (ÖYK) kapatılma kararına işçi sendikalarının tepkileri devam ederken; Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, özelleştirilmesine karar verilen SEKA İzmit tesislerine ait arazinin müesseselerindeki holdinglere pazarlanacağını ileri sürdü.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ise “ne olduğu belli olmayan” kararlarla binlerce işçinin işinden olacağını vurgulayarak, “Türkiye’de var olan sosyal barışı alt üst edecek bir karardır. Karar siyasi ve sermaye desteklidir” dedi.

Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Davut Bozkan da kararı, haksız, siyasi ve yanlış olarak değerlendirdiklerini vurgulayarak, “Ekonomik ömrünü tamamlamış bir müessese olarak İzmit’i görenler, gerçekte kendi bürokratlarından bilgi alsalar, gerçeğin böyle olmadığını görecekler” dedi.

8- 35. Altın Portakal ödüllerini kazananlar belli oldu. En iyi yönetmen ödülünü “Gemide” filminin yönetmeni Serdar Akar, en iyi erkek oyuncu ödülünü yine aynı filmin başrolünü oynayan Erkan Can, en iyi kadın oyuncu ödülünü, “Yara” filminde başrol oynayan Yelda Kaymakçı Reyna, en iyi film ödülünü ise yönetmenliğini Yılmaz Aslan, yapımcılığını da Murat Kadıoğlu’nun yaptığı “Yara” filmi kazandı.

9- Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın yıllık sonbahar toplantıları nedeniyle Washington’da bulunan Devlet Bakanı Güneş Taner basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sanayileşmiş ülkelerin çözüm bulamaması durumunda, global krizin derinleşeceğini belirterek, “Türkiye’nin ekonomisi kuvvetli. Ancak dünyadaki kriz ve dağınıklık yüzünden; Türkiye borçlanırken istediği kaynağı bulmakta zorlanabilir. Veya bulunduğumuz kaynağın maliyetlerinde yükselmeler olabilir” dedi.

IMF, dünyayı sarsan ekonomik krize çözüm arayışlarını sürdürürken, toplantılarda fona para bulunması ve kuruluştan yardım bekleyen üye ülkelere destek çıkılması konularının ele alındığı bildirildi.

10- Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa Şam’da yaptığı açıklamada, Suriye ile Türkiye arasında yaşanan krizin diyalogla çözülmesi gerektiğini belirterek, “Arapların Suriye ile dayanışması Türkiye’ye karşı değildir. Ancak gerilimin artması, bölgede yaşayan tüm halklar arasındaki ilişkileri zedeleyebilir” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi Tahran’da yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suriye arasındaki krizin İsrail’in yarattığı bir komplo olduğunu ileri sürerek, “Türkiye’nin bu tehditleri daha fazla sürdürmekten kaçınması gerektiğini” söyledi.

11- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vilademir Rahmanın Ütar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Boris Yeltsin’in Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç’i, Kosova’daki olayların önlenmesini sağlayacak tedbirlerin alınması konusunda uyardığını bildirdi. Rahmanın, Rusya’nın askeri operasyona karşı olduğunu belirterek “Kosova’daki durumu düzeltmek için acil önlemler alınmadığı takdirde NATO, Yugoslavya’ya karşı, güce başvurma planını uygulamaya koyabilir” dedi.

ABD Başkanı Bill Clinton’un Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Kosova’da katliamın durdurulması konusunda Miloseviç’le acil görüşmelerde bulunmak üzere Belgrad’a gitti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, düzenlediği basın toplantısında, “Büyükelçi Holbrooke’un Miloseviç’le yapacağı görüşmenin amacı, BM Güvenlik Konseyi’nin 1199 sayılı kararına uyulması gerektiğini bir kez daha vurgulamaktır” dedi.

12- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek merkezi Londra’da bulunan El-Hayat gazetesine verdiği demeçte, gerekirse ülkesinin nükleer silahlar geliştirmekte tereddüt etmeyeceğini, ancak bunun için acil planları bulunmadığını kaydetti.

13- Brezilya’da dün yapılan genel seçimlerde devlet başkanlığını Fernando Henrique Cardoso’nun kazandığı bildirildi.

6 EKİM 1998

1- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek bir günlük çalışma ziyareti nedeniyle Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve diğer üst düzey yöneticilerin de katılmasıyla yapılan resmi görüşmeden sonra Mübarek Türkiye’den ayrıldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Türk tarafı, Sayın Mübarek’e Suriye’nin PKK terörüne verdiği destek konusundaki tutumunu açıklanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu çerçevede, Suriye’nin Türkiye’ye yönelik terörist faaliyetlere verdiği desteği ayrıntılı olarak anlatmış, bu durumun devam etmeyeceğini, Türk kamuoyunun infial içinde olduğunu belirtmiş ve Suriye’nin atması gereken somut adımları ortaya koymuştur. Bu bağlamda, Mısır tarafına da bir dosya verilmiştir” denildi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK’ya verdiği destek ile Türkiye’nin sabrını taşıran Suriye’yi son kez uyardığını belirterek, diplomatik görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Başbakan Yılmaz ayrıca, hükümetin çetelerle mücadelede kararlı olduğunu vurgulayarak, “çıkarları zedelenen kişi ve gruplar, her türlü araç ve gereçlerle saldırıya geçmişlerdir” dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suriye arasındaki bunalımın bugün ortaya çıkmadığını, uzun yıllardan beri var olduğunu belirterek, “bazı ülkeler bu gelişmenin son yıllarda Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin gelişmesine bağlı olduğunu savunuyorlar” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı ismet Sezgin, İzmir’de yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suriye arasında son günlerde yaşanan gerginliğin seçimleri ertelemek ve çete olaylarını unutturmak için hükümet tarafından planlandığını ileri süren FP Genel Başkanı Recai Kutan’ı eleştirerek, “Hiçbir hükümet seçimleri tehir etmek için savaş istemez. Gerginlik ve kriz, Suriye’nin terörü devlet politikası haline getirmekten yarar ummasından kaynaklanmaktadır” dedi.

5- Devlet Bakanı Işın Çelebi İhracat Koordinasyonu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 1999 yılı bütçesinde ihracatın arttırılmasının, enflasyon hedefiyle birlikte birinci hedef olduğunu söyleyerek, Eximbank’ın sermayesinin 150 trilyon liraya çıkarılacağını, pamuk ithalatına getirilen fonun yüzde 5.2’ye indirileceğini söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu’nda Başbakan Mesut Yılmaz, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez ve Afyon Milletvekili İsmet Attila hakkında verilen soruşturma önergeleri kabul edildi. Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu hakkında da İzmit Körfez Geçiş Projesi ihalesinde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle DYP tarafından verilen gensoru önergesinin Meclis gündemine alınması kabul edildi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İstanbul’da Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği’ni ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Kayhan ile görüştü. Çiller, Atatürk ve laikliği kullanarak yapılan antidemokratik dayatmalara karşı olduğunu belirterek, “Üniversitelerin önünde başörtüsü takıyor diye öğrencilerin coplanmasına karşıyım. Üniversiteler devlet dairesi değildir” dedi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grubunda yaptığı konuşmada, ülkenin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini kaydederek, “Uzun zamandan beri ilk kez temmuz ayında ihracat rakamları düştü. Merkez Bankası rezervlerinde 5 milyar doların üzerinde erime oldu. Borsa düşüyor. Türk ekonomisi dışarıdan borçlanamaz hale geldi” dedi.

9- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albirght ile birlikte İsrail’e giden ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye ve Türkiye ile temas halinde olduğunu belirterek her iki ülkeye de sağduyulu davranma çağrısı yaptı. Rubin, ülkesinin geçmişte Türkiye’nin bu konuya ilişkin tutumunu anlayışla karşıladığını, bununla birlikte bu sorunun bir adım sonrasına gitmesini istemediklerini söyledi.

Libya lideri Muammer Kaddafi, Türkiye’nin Suriye’ye saldırması durumunda ülkesinde etkinlik gösteren Türk şirketlerini kapatacaklarını ve yerine Yunan şirketlerinin çalışmasına izin vereceklerini açıkladı.

Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara ise Şam’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile tarih ve coğrafya açısından komşulukları olduğunu belirtti ve iki ülke arasında ciddi bir sorun olmadığını ileri sürdü.

10- Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamada, Fransa’nın aşırı sağcı lideri Jean-Marie Le Pen’in dokunulmazlığı kaldırıldı.

11- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, barış görüşmeleri konusunda İsrail ile Filistin arasındaki çıkmazın aşılması için temaslarda bulunmak ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’la görüşmek üzere İsrail’in Erez kentine gitti.

12- Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev, RAI Novosti haber ajansına verdiği demeçte, NATO’nun Yugoslavya yönetimine karşı hava saldırısına başvurması durumunda bunun yeni bir soğuk savaş başlatacağı uyarısında bulundu.

13- Resmi temaslarda bulunmak üzere Çin’e giden İngiltere Başbakanı Tony Blair, Pekin’de Başbakan Zu Rongci ile görüştü. “Hong Kong başarısı, İngiltere ve Çin’in beraberce yakın ve etkili bir şekilde çalışabileceklerini gösteriyor” diyen Blair, “Hong Kong’un iki ülkeyi bölen bir bariyer değil, bir köprü oluşturduğunu” ifade etti.

14- İran Savunma Bakanı Ali Şamkani Tahran’da yaptığı açıklamada, Afganistan sınırına yığdıkları askeri güçleri, ülkesinin barış için ortaya koyduğu koşulların Taleban tarafından kabul edilmesine kadar geri çekmeyeceğini bildirdi.

7 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çeşitli açılış törenlerine katılmak üzere Konya’ya gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’nü ziyareti sırasında gazetecilerin Türkiye-Suriye gerginliği ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in Türkiye’ye yaptığı ziyarete ilişkin sorularını yanıtladı. PKK terörünün Suriye’den desteklendiğini ve bunun 15 yıldır sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Demirel, Suriye ile yaşanan gerginliğin “Türkiye’nin feryadı” olduğunu vurguladı.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Türkiye ile Suriye arasındaki krizin son durumuyla ilgili olarak TBMM Genel Kurulu’na bilgi verdi. Hükümet olarak gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Başbakan Yılmaz, “Gerekirse bu konuda yüce Meclis’in iznine başvurmakta da kararlıyız” dedi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Suriye krizini görüştü. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Ahad Andican toplantıdan sonra yaptığı açıklamada pamukta uygulanan 35 sentlik fon uygulamasının yeniden düzenlendiği ihracatta fonun tamamen kaldırıldığını kaydetti. Andican, 38 yaşına kadar olan yurttaşların 15 bin mark, 40 yaşından yukarıda olan yurttaşların da 20 bin mark karşılığı dövizle askerlik yapabileceklerini söyledi.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Suriye’nin tertiplerini bozacak güçte olduğunu belirterek “PKK terörünün kökünü kurutmak için her türlü çareye başvurmak zorundayız. Savaş silahından önce siyaset silahını kullanmak gerekir” dedi.

5- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, OECD tarafından İstanbul’da düzenlenen “Geçiş Ekonomilerinde Yolsuzlukla Mücadele” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, kara para transferinin çok kolay olduğunu belirterek, teknolojik olanaklarla artık bütün dünyayı dolaşabilen kara parayla mücadele için ülkelerarası dayanışma yükümlülüğünün yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu’nda, Türkiye-Suriye ilişkileri konusunda bir görüşme yapıldı. Görüşme sonrası oybirliği ile alınan kararda “Suriye idaresinin durumun ciddiyetini anlayarak gerekli tedbirleri alması, topraklarındaki terör yuvalarına son vermesidir. Bunun yapılmaması halinde neticelerine katlanması kaçınılmaz olacaktır” denildi.

7- TBMM Genel Kurul Salonu’nun yapımıyla ilgili olarak Meclis eski Başkanı Mustafa Kalemli’nin yasama dokunulmazlığı kaldırıldı.

8- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Yekta Güngör Özden, İstanbul’da, “Türkiye’de Hukuk Düzeni” konulu bir konferans verdi. Özden, ülkenin içine düştüğü olumsuz koşulların kaynağında, toplumsal barışın ortadan kalkmasının büyük payı olduğunu söyledi.

9- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi düzenlediği basın toplantısında, “Bizim görevimiz Türkiye ile Suriye arasında herhangi bir çatışmayı önlemektir. İslam Konferansı Örgütü dönem başkanı olarak, sorunun diplomatik yollardan çözüleceğini umuyoruz” dedi.

10- Sudan’da hükümete bağlı birlikler, ülkenin güneyinde meydana gelen çatışmalarda 50 isyancıyı öldürdüğü bildirildi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile barış sürecini görüşmek üzere Gazze-İsrail sınırındaki Erez kontrol noktasında bir araya geldi. Albright toplantının ardından yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistin arasındaki “yeni işbirliği ruhunu” memnuniyetle karşıladığını söyleyerek iki tarafın liderlerinin barış zirvesi için 15 Ekim’de ABD’de bir araya geleceğini söyledi.

8 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü’nde İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş ve 80 ilin valisini kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Bayramı’nın bütün halkın katılımı sağlanarak coşkuyla kutlanması gerektiğini belirterek il yöneticilerinin koordinasyon konusunda etkin görev almasını istedi.

Valiler daha sonra Başbakan Mesut Yılmaz tarafından da kabul edildi.

2- TBMM Başkanı Hikmet Çetin Türk Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen “9. Uluslararası Antalya Güvenlik ve İş Birliği Konferansı”na katılmak üzere Antalya’ya gitti. TBMM Başkanı Çetin yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suriye arasındaki krizi değerlendirerek, ulusal yarar söz konusu olduğunda tüm siyasi partilerin her türlü görüş ayrılığını bir tarafa bırakarak birlikte hareket etmenin örneğini bir kez daha sergilediklerini söyledi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında Suriye ile yaşanan kriz hakkında bilgi verdi. Başbakan Yılmaz, Suriye’nin PKK terör örgütüne verdiği destek kesilmedikçe Türkiye’nin bölücü terör ile mücadelesinde kalıcı sonuç alamayacağını vurgulayarak, “Bu tespit hem muhataplarımıza hem üçüncü taraflara, herkese duyurulmuştur” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sermet Atacanlı, Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa’nın İsmail Cem’i arayarak Mübarek’in Şam ziyareti hakkında bilgi verdiğini söyledi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Karayalçın da Parlamento’da düzenlediği basın toplantısında, yeni dönemde Türkiye’yi çevreleyen ülkelerin parlamentolarının Dışişleri komisyonlarını Türkiye’ye davet etmeyi planladıklarını belirterek, ayrıca Dışişleri Komisyonu üyelerinin gruplar halinde Arap ülkelerine, Müslüman ülkelere gönderilmesini de öneriyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ulusal bütünlüğüne yönelik olan teröre seyirci kalamayacağını belirterek, “Türkiye sınırları içinde terörü denetim altına alması, sınırları dışındaki terörist unsurları da denetim altında tutmasını haklı ve gerekli hale getirir. Türkiye tepkisini güçlü ve uyumlu bir halde vermelidir” dedi.

4- Yılda 38 milyar kilowatsaat elektrik üretimi ile enerji sıkıntısını hafifletecek olan 4 yeni doğalgaz kombine çevrim santralinin yapım sözleşmesi Ankara’da imzalandı. Başbakan Mesut Yılmaz törende yaptığı konuşmada, diğer ülkeler dikkate alındığında, gelişmiş ülkelerle Türkiye arasında çeşitli alanlarda 5-6 kat fark olduğunu kaydederek, “Bu farkı kapatabilmek, mesela bir Fransa seviyesine ulaşabilmek için; enerji alanında, limanlarda, otoyollarda, telekomünikasyonda, Türkiye olarak harcamamız gereken yatırım tutarı 800 milyar dolar. O ülkeler seviyesine ulaşabilmek, yani hedefimize ulaşabilmek için bu miktarda bir yatırıma mecburuz” dedi.

5- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce (TOBB) düzenlenen vergi zirvesinde yaptığı konuşmada, Türkiye’de ekonominin finanse edebileceği borç yükü sınırının aşıldığını anlatarak, “Sıcak paranın belli bir süre için Türkiye’den çıkmasıyla ortaya çıkan durumu gördünüz. Türkiye Cumhuriyeti ne olursa olsun, yükümlülüklerini yerine getiriyor” dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez ise ekonomide başlayan durgunluğun 1999’da süreceğini belirterek, vadeli satışların 1 yıla çıktığı bir ortamda 3 aylık bilançoyla tahsil edilmemiş gelirin vergilendirilmesinin doğru olmadığını söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu, Kosova’ya müdahale için oluşturulabilecek “Çokuluslu Askeri Güç”e katılmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurtdışına asker göndermesi için hükümete izin verdi.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, SEKA’ya ait İzmit fabrikasının kapatılmasıyla ilgili olarak TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve Başbakan Mesut Yılmaz ile görüştü. Meral, Başbakan Yılmaz ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Başbakanın, fabrikanın kapatılacağını söylediğini belirterek, “Kapatmada kararlı. Ekonomiye yük olduğunu söyledi” dedi.

8- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi Suriye’nin başkenti Şam’a giderek, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara ile görüştü. Harrazi görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki sorunun diplomasi yoluyla çözüleceğinden emin olduğunu belirterek “İki Müslüman ülke arasında böyle sorunlar çıkabilir, çözüm getirmeye çalışacağız” dedi.

Şara ise yaptığı açıklamada, Türkiye’yi “kendi iç sorunlarından komşularını sorumlu tutmakla” suçladı ve Suriye’nin “Türkiye’nin provokasyonunun zamanlamasını anlayamadığını” söyledi. Şara, buna karşın ülkesinin Türkiye ile olan sorununu barışçı yollardan çözmeye kararlı olduğunu belirtti.

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suriye arasındaki gerginlikte Suriye’yi desteklediklerini bildirerek, “Bizim en büyük arzu ve isteğimiz Türk askerlerinin Kıbrıs’tan çekilmesi ve Ankara ile iyi ilişkiler geliştirmektir” dedi.

9- ABD Başkanı Bill Clinton, ay sonunda Başbakanlık görevini Helmuth Kohl’den devralacak Gerhard Schröder ile Washington’da görüştü. Yapılan açıklamada, ABD-Alman ilişkilerinin yanında Kosova sorunu ve küresel ekonomik bunalımın ele alındığı bildirildi.

10- Kosova’nın bağımsızlığı için savaşan Kosova Kurtuluş Ordusuyla (UCK) Kosovalı Arnavutların siyasal lideri İbrahim Rugova başkanlığındaki Kosova Demokratik Birliği’nin uzlaşmaya vardığı bildirildi.

11- Nobel Edebiyat Ödülü Portekizli yazar Jose Saramago’ya verildi.

12- Hindistan’ın Keşmir eyaletinde meydana gelen çatışmalarda 14 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

9 EKİM 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nde yaptığı konuşmada, 55. hükümetin eğitim ve vergi reformlarıyla ülke için çok önemli olan kalkınma enstrümanlarından ikisini tamamladığını yıl sonuna kadar da yerel yönetimler reformunu gerçekleştireceklerini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin 75. kuruluş yıldönümü nedeniyle İstanbul’da Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Cumhuriyet-Demokrasi-Laiklik” konulu panel sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, Suriye konusunda gereken duyarlılığı zamanında gösteremediğimizi belirterek “Siyaset ve diplomaside geç kalınmıştır. Suriye konusunda hükümet bir anlamda sürüklenen bir görüntü verdi” dedi.

3- Türkiye ile Suriye arasındaki gerginliği gidermek için Ankara’ya gelen İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştü. Cem görüşme sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında, toplantıda krizin iki ülke arasında diplomasi yoluyla çözüleceğini söyledi.

Harrazi ise “Sorunu çözmek için biz hem Şam’da hem Ankara’da görüşmelerde bulunduk. Konuyla ilgili iyice bilgilenmiş durumdayız. Bu çok önemli ve zor bir iştir” dedi.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Harrazi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından da kabul edildi.

4- ABD Başkanı Bill Clinton’un Özel Temsilcisi Richard Holbrooke Yugoslavya’ya giderek Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ile görüştü. Holbrooke görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Londra’da Temas Grubu tarafından teyid edilen kararlar hakkında bilgi verdiğini, NATO’nun hava saldırıları için hazırlıklarını yoğunlaştırdığını bir defa daha hatırlattığını söyledi.

5- İtalya Başbakanı Romano Prodi, hükümetinin millet meclisinden güvenoyu alamaması üzerine istifa etti.

6- Pakistan’da şeriat hukukuna geçilmesini öngören anayasal değişikliğin, parlamentonun alt kanadı olan Ulusal Meclis’de kabul edildiği bildirildi.

10 EKİM 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Bursa’nın Gemlik ilçesinde, çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katıldıktan sonra, Ovaakça Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı’nda incelemelerde bulundu. Gazetecilerin Türkiye-Suriye ilişkileri konusundaki sorularını yanıtlayan Başbakan Yılmaz, Suriye’nin terör örgütlerine sağladığı lojistik desteği kaldırmasını istediklerini belirterek, “Suriye bu konuda geri adım atmazsa, biz ileri adım atarız” dedi.

2- Türkiye-Moldova Karma Ekonomi Komisyonu 1. dönem toplantısı için Moldova’da bulunan Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Türkiye’ye döndü. Gürel, temaslarıyla ilgili bilgi verirken, toplantılarda ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve yeni işbirliği imkânlarının belirlenmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Artvin’de halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi. Çiller, konuşmasında Artvin’e üniversite kurma vaadinde bulundu.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Torbalı, Tire, Ödemiş ve Kiraz ilçelerinde partisince düzenlenen toplantılara katılmak üzere İzmir’e gitti. Baykal, Türkiye’de sorunların çözümü için siyasi yaşamdaki parçalanmışlığın ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

5- Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun SEKA İzmit Müessesesi’nin kapatılması kararı üzerine, müessesedeki işçilerin 2 Ekim’de başlattıkları eylem devam ederken, DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, dün eylem yapan işçilere destek ziyaretinde bulundu. Cindoruk yaptığı konuşmada, SEKA’nın sıradan özelleştirilecek bir kurum olmadığını belirterek, SEKA’nın, Türkiye ekonomisi ve İzmit halkı açısından taşıdığı önemi anlattı. Türk-İş Genel Sekreteri Şemsi Denizer de SEKA’nın kapatılması sorununun ülke gündeminden çıkartılmasını istedi.

6- Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) çağrısı üzerine başta Türk-İş, TİSK, TESK, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Türkiye Ziraatçılar Derneği olmak üzere çeşitli demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri Ankara’da bir araya geldi. ADD Genel Başkanı Yekta Güngör Özden, etnik ve dinsel sorunlarla toplumda yapay uçurumlar oluşturulduğunu belirterek, tüm sivil örgütlerin çözüm için birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

7- Bursa’da yapılan Avrupa Şampiyonası grup eleme maçında Türkiye A Milli Takımı, Almanya takımını 1-0 yendi.

8- İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Piero Fassino, Yeni Yüzyıl gazetesine “Kürt krizini” değerlendirdi.

9- NATO Genel Sekreteri Javier Solana, düzenlediği basın toplantısında ittifak üyesi 16 ülkenin büyükelçilerinin Kosova krizi yüzünden Yugoslavya’ya karşı olası hava saldırılarına yetki verilmesinden önce, gerekli görülen tüm çalışmaları tamamladıklarını bildirdi. Solana, Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç’in uluslararası isteklere uymadığı taktirde, NATO’nun harekete geçmeye hazır olduğunu kaydetti.

11 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yaptırdığı ilköğretim okulunun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olma çerçevesine, herkesin sadakatla bağlı olması gerektiğini belirterek, “Bu ülkede herkes kanunların müsaade ettiği hakları kullansın. Kanunlar zaten başkasını rahatsız eden hususları himaye etmezler” dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan Kayseri’de yaptığı açıklamada, türbanın kadınların siyaset sahnesindeki rolünü engellememesi gerektiğini söyleyerek, “Elbette başörtülü bir hanımefendi kardeşimiz parlamentoya girmeli. Bileğinin hakkıyla olabiliyorsa bakan da olmalı. Millet karar verirse bizden aday olmaması için bir sebep yok” dedi.

Öte yandan İstanbul başta olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasını isteyen gösteriler yapıldı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, eylemi, “devlete karşı başkaldırı” olarak nitelendirdi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit NTV televizyonuna verdiği demeçte, Arap dünyasının kendi içinde de ayrılıkları olduğunu belirterek, Türkiye’nin çevresinde bulunan ülkelerden yalnızca Suriye ve Irak’ın akılcı olmayan politikalar izlediğini söyledi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de Antalya’da yaptığı açıklamada, Suriye yönetiminin Türkiye’ye yönelik bölücü teröre 15 yıldır verdiği desteği çekmesi gerektiğini belirtirken bundan Suriye halkı ve ekonomisinin kazançlı çıkacağını vurguladı. Cem, “Bizim meselemiz, Araplarla, Suriye halkıyla değil, Suriye yönetimiyledir” dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz ise Afşin-Elbistan Termik Santrali’nin B ünitesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, PKK’nın artık Türkiye’de hareket edemez hale geldiğini söyleyerek, “Suriye bu eşkıyaya kamp kurup parasal yardım yapıyor. Bölücü eşkıyanın bu şekilde yoluna devam etmesi mümkün değil. İşte bizim birinci görevimiz bu eşkıyanın kökünü kazıtmak, bunu yapmaya yeminliyiz, kararlıyız” dedi.

4- Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası’nın sonbahar toplantılarına katılan Devlet Bakanı Güneş Taner Türkiye’ye döndü.

5- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Marmaris’te düzenlediği basın toplantısında, siyasi parti genel başkanlarının halkın sorunlarına eğilmesi gerektiğini belirterek, “Ankara’da oturarak siyaset yapma dönemi kapanmıştır. Halkın sorunlarının bilincinde olan siyasetçiler, ona göre yeni politikalarını belirlerler ve halkın sorunlarını çözmüş olurlar” dedi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan düzenlediği basın toplantısında, hükümetin iç ve dış kamuoyuna Suriye konusunda haklılığını anlatamadığını ileri sürerek, “Gündem saptırmak amacıyla ya da seçimi erteletmek için bu konu ortaya atıldı” dedi.

7- 20. Uluslararası Avrasya Maratonu’nu erkeklerde Etiyopya’lı Moges Taye, bayanlarda Beyaz Rusya’dan Natalya Galushko kazandı.

8- ABD Özel Temsilcisi Richard Holbrooke’un Kosova sorununa çözüm amacıyla Yugoslavya’da yaptığı temasların olumsuz sonuçlanması üzerine NATO’nun askeri harekat olasılığı yükseldi.

ABD Savunma Bakanı William Cohen yaptığı açıklamada, Yugoslavya’ya düzenlenecek bir NATO saldırısında kullanılmak üzere B-52 bombardıman uçaklarının İngiltere’ye ulaşmak üzere olduğunu söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı Askeri İş Birliği Dairesi Başkanı Leonid İvaşov ise bir televizyon kanalına verdiği demeçte, NATO’nun BM Güvenlik Konseyi’nden onay almadan saldırması halinde, “Yugoslavya ile en geniş kapsamlı bir askeri işbirliği geliştirme haklarının doğacağını düşündüğünü” belirterek “Kardeş bir ulusu kaderi ile baş başa bırakamayız” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç’in olumsuz tavır sergilemesinin kendi şanslarını azalttığını belirterek, “Miloseviç’in çözüme yanaşmamasını her geçen gün, kaybedilmiş bir fırsattır” dedi. Bu arada Bosna-Hersek’in Glumina kenti yakınlarında ortaya çıkarılan toplu mezarda 240 kişinin cesedinin bulunduğu bildirildi. Mezarın 1992-1995 yılları arasındaki savaş sırasında yapıldığı belirtildi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Güneydoğu Avrupa Dairesi Direktör Yardımcısı Dana Bauer, Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi’nin (TADA) yıllık toplantılarında yaptığı konuşmada, ABD yönetiminin PKK’yı “uluslararası bir terör örgütü olarak” tanımladığını ve ilan ettiğini anımsatarak, “Suriye’ye, terörist PKK’ya verdiği desteği tamamen ve ilelebet son vermesi için kuvvetle telkinlerde bulunuyoruz” dedi.

10- Azerbaycan’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı.

11- Yunanistan’da yerel seçimler yapıldı.

12- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin Orta Asya gezisinin ilk durağı olan Özbekistan’a gitti.

12 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ODTÜ’de düzenlenen “12. Uluslararası Petrol Şurası”nda yaptığı konuşmada, Hazar havzası petrolünün dünya pazarlarına emniyetle taşınacağı tek yönün Bakü-Ceyhan boru hattı olduğunu, Boğazlar’ın kullanılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

2- Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Hükümet Başkanları toplantısı Antalya’da başladı. Başbakan Mesut Yılmaz toplantıda yaptığı konuşmada, zirvenin kendi içinde başarılı olduğunu söyleyerek hiçbir ikili sorun ya da görüş farklılığının çalışmalara egemen olmaması yönündeki ümidini dile getirdi.

Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ise Kosova sorununun bölge güvenliğini tehdit eden tehlikeli bir durum yarattığını, zirvenin bu soruna ilişkin önemli bir zemin oluşturduğunu belirterek, haziran ayında İstanbul’da yapılan dışişleri bakanları toplantısının düş kırıklığı yarattığını söyledi.

Yugoslavya Başbakanı Momir Bulatoviç de konuşmasında, NATO’nun askeri müdahale tehditlerini kabul edilemez olarak niteledi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, İstanbul’da Işık Üniversitesi’nin 1998-1999 eğitim-öğretim yılına başlaması nedeniyle yaptığı konuşmada, dini siyasete alet ederek yobazlığı, şeriatı egemen kılma çabası içinde olanların tarih önünde ihanetin temsilciliğini yaptıklarını belirterek, “Bu ihanet cumhuriyete, cumhuriyetin temel niteliklerine ve Atatürk’e karşı bir ihanettir; asıl hedeflenen demokrasidir, Atatürk’tür, cumhuriyettir” dedi.

4- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk İzmir’de düzenlediği basın toplantısında, partisinin hükümet içinde yer alması nedeniyle bazı olumsuzluklar da yaşadığını ifade ederek, “Hükümet içinde olmamız partimize zarar vermeye başlamıştır. Hükümetin yaptığı ve yapmadığı işleri de katarsak, siyasi parti olarak bu bize zarar vermiştir” dedi.

5- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FP Genel Başkanı Recai Kutan’ın 6 Ekim günü partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Aleviliğe hakaret ettiği” gerekçesiyle hakkında soruşturma başlattı.

6- Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kabul edilen Musa, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’ın, “Türkiye’nin istediği PKK liderini sınır dışı etme, teröristlerin sınırdan sızmasını önleme ve kamplarını dağıtma konusunda gereğini yapacağım mesajını getirdim” dedi. Mısır Dışişleri Bakanı Musa ayrıca, Esenboğa Havalimanı’nda Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerin yapıcı bir havada geçtiğini belirterek “Umarım Türk tarafı için verdiğim izahat tatmin edici olur. Bizim umudumuz, bu çabanın ortada bulunan zorlukları izole etmekte başarılı olmasıdır” dedi.

Dışişleri Bakanı Cem de Türkiye’nin barıştan yana olduğunu vurguladı.

7- NATO üyesi 16 ülke Kosova’ya askeri müdahale olasılığını görüşmek üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Yugoslavya Savunma Bakanı Pavle Bulatoviç ise konuşmasında, NATO müdahalesinin Balkanlarda savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu.

13 EKİM 1998

1- Yüksek Planlama Kurulu (YPK), Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, 1999 yılı bütçesi ile büyüme hızı, enflasyon ve dış ticaret rakamlarının da yer aldığı 1999 yılı temel büyüklükleri ele alındı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, inceleme ve denetimlerde bulunmak üzere gittiği Adana Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Suriye’nin PKK’ya verdiği destekten ötürü Türkiye’ye karşı ilan edilmemiş bir savaşı sürdürdüğünü belirtti. Orgeneral Kıvrıkoğlu, “Türkiye’nin, bu duruma daha fazla devam etmesine tahammülü yoktur” dedi.

3- Yargıtay, kamuoyunda “Manisalı gençler” olarak bilinen 12 kişiye işkence yaptıkları için yargılanan ve beraat eden 10 polis hakkındaki hükmü oybirliği ile bozdu.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin türban eylemlerine karşı yasaları uygulamakta acz içinde kaldığını belirterek, “Hükümetin gücü pankart açan, yardım toplayan çocuklara yetmiştir. Ama cumhuriyete meydan okuyanlara karşı hükümet gücünü yetirememiştir” dedi.

5- YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, türban konusunda geriye dönülmesi mümkün olmayan yeni bir sürecin başladığını belirterek, “Tüm gürültü o nedenle çıkıyor ama yasalar uygulanacak” dedi.

6- Antalya’da yapılan Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi sona erdi. Başbakan Mesut Yılmaz, zirvede Kosova sorunun ayrıntılarıyla ele alındığını, Yugoslavya ve Arnavutluk yönetiminin aynı masa etrafında ortak bir metin üzerinde uzlaşma sağlandığını belirterek, Yugoslavya’nın BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymayı ve denetimi kabul ettiğini açıkladı.

Zirvenin sonuç bildirgesinde mültecilerin evlerine dönebilmeleri için bölge ülkelerine yardım çağrısında bulunuldu.

7- Rekabet Kurulu Başkanı Aydın Ayaydın, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üyeleri ile İstanbul’da biraraya geldi. Bazı şirketlerin birleşme ve devralmalarda Rekabet Kurulu’na izin almak için başvurmak zorunda oldukları halde izin almadıklarını söyleyen Ayaydın “Türk işadamları üzerine düşen görevleri yerine getirmiyor. Ancak biz belli bir ölçeğin üzerindeki tüm birleşme ve devralmaları ticaret sicil gazetelerinden inceliyoruz” dedi.

8- Dün Türkiye’ye gelen Dünya Bankası (IMF) heyeti, Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen ile görüştü. IMF Türkiye Masası Şefi Martin Hardy, yakın izleme anlaşması çerçevesinde 3 aylık ekonomik gerçekleşmeleri inceleme, 1999 bütçesini ele almak üzere Türkiye’ye geldiklerini bildirdi.

9- ABD Başkanı Bill Clinton’un Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Yugoslavya’ya gitti. Holbrooke, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Yugoslavya’nın, BM’nin Kosova konusundaki kararlarına uymasını, havadan ve karadan denetlenmesini kabul ettiğini söyledi.

10- Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, Bakü’de düzenlediği basın toplantısında, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Azerbaycan’da 11 Ekim’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Haydar Aliyev kullanılan oyların yüzde 76.11’ni alarak yeniden seçildi.

14 EKİM 1998

1- Deniz Ticaret Odası tarafından düzenlenen “Exposhipping 98” Uluslararası Denizcilik Fuarı ve Konferansı, Başbakan Mesut Yılmaz tarafından İstanbul’da açıldı. Başbakan Yılmaz yaptığı konuşmada, denizcilik sektörünün, gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde sanayinin ve teknolojik yeniliklerin lokomotifi konumunda olduğunu söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, Türk Ticaret Bankası’nın satın alınmasıyla ilgili olarak Alaattin Çakıcı ve işadamı Korkmaz Yiğit arasında geçen konuşmalarla, bazı yayın kuruluşlarının satışı ile ilgili duyumların kendilerine bir süre önce ulaştığını ve bunun üzerine Devlet, Maliye ve İçişleri bakanlıklarının harekete geçirildiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Işın Çelebi düzenlediği basın toplantısında, yüzde 50 olarak hedeflenen 1998 yılı enflasyon hedefinin yüzde 58 olarak revize edildiğini, 1999 yılında da yüzde 35 olarak hedeflendiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, FP Genel Başkanı Recai Kutan’ı ziyaret etti. Cem görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Suriye bunalımı olmak üzere Kuzey Irak ve Bakü-Ceyhan boru hattı ile ilgili gelişmeler konusunda bilgi verdiğini söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Alaattin Çakıcı ile Korkmaz Yiğit konuşmasının kasetlerini kamuoyuna açıklayan CHP’yi, hükümete desteğini sürdürdüğü için eleştirdi.

6- DTP Hakkari Milletvekili Mustafa Zeydan, partisinden istifa ederek DYP’ye geçti.

7- OHAL Bölge Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Van’ın Gevaş ilçesi kırsal kesiminde sürdürülen operasyonlarda 53 terörist ölü ele geçirildi, çatışmalarda 2 güvenlik görevlisi ile 14 korucu şehit oldu.

8- “Cumhuriyetin 75. Yılında Batı ve İrtica” konulu konferans, Ankara’da başladı. Konferansta, Filistin, Cezayir, Fransa, Azerbaycan ve Mısır’dan katılan temsilciler ise irticaya karşı kendi ülkelerindeki mücadele deneyimlerini aktardılar.

Konferansın sonuç bildirgesinde, “Emperyalizmin yeni müttefikinin irtica olduğu, ezilen dünyadaki irticanın emperyalizm sayesinde ayakta durduğu” vurgulandı.

9- Türkiye Ermenileri Patrikliği için seçim yapıldı. Gerçekleştirilen seçimlerde 84. patrik olarak Başpiskopos Mesrob Mutafyan seçildi.

10- Rusya Dışişleri Bakanı Igor Ivanov, Rusya Parlementosu’nun alt kanadı Duma’da yaptığı konuşmada, Batı’nın Kosova’da zora dayalı çözümlerini desteklemesi için Moskova’nın “satın alınmasının” söz konusu olmadığını söyledi. Ivanov, “Rusya büyük bir güçtür. Ulusal çıkarlarımızı tehdit eden bir anlaşmayı IMF’den borç almak pahasına olsa bile kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

11- Nijerya’da nehirde bir feribotun batması sonucu 73 kişinin öldüğü bildirildi.

15 EKİM 1998

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz’ın başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel düzenlediği basın toplantısında, Kurul’da görüşülen konular hakkında bilgi verdi. Gürel, Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu’nun yargı sisteminin içinde bulunduğu sorunlarla ilgili bilgi verdiğini belirterek, “Hukuk sisteminde çete suçu tanımı olmadığı için yargıda suçluların cezalandırılmasıyla ilgili bazı zorluklar ve eksiklikler ortaya çıkabilmekte. Bu eksikliklerin önüne geçilebilmesi için hukuk sistemimizde reform yapılmasını sağlayacak bazı yasaların TBMM’ce kabul edilmesi gerekiyor” dedi. Gürel ayrıca, 4112 Sayılı Türk yurttaşlığından izinle çıkılması yasası ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Yasası’nda değişiklik öngören tasarıların da ele alındığını söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Çanakkale’nin enerji sorununu ortadan kaldıracak olan Çan Termik Santrali’nin Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, kalkınmakta olan bir ülke olarak, Türkiye’nin enerji ihtiyacının her geçen gün biraz daha artmakta olduğuna işaret ederek, gelecek yüzyılla ilgili hedeflere ulaşabilmesinin, enerjide gerçekleştirilen bu atılımın mutlaka başarılmasına bağlı olduğunu söyledi.

374 milyon dolarlık Çan Termik Santrali ihalesini Fransız sermayeli Gec Alsthom ile Türkiye’den Teknotes firmaları kazandı.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’ye bir yandan laiklik düşmanları, bir yandan bölücü terör, diğer yandan da mafyanın büyük zarar verdiğini belirterek, “Kendisi ortaya çıkmaya cesaret edemeyen, laik demokratik rejimi sarsma taşeronluğunu üstlenenlerin genç kızları kışkırtmalarını son derece yakışıksız buluyorum” dedi.

4- Bakanlar Kurulu’nun, devlet tahvili ve hazine bonosu faizleri ile Toplu Konut, Kamu Ortaklığı ve Özelleştirme İdaresi’nce çıkarılan menkul kıymetlerden sağlanan gelirlere uygulanan Gelir Vergisi stopajının sıfıra indirilmesi kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- Devlet Bakanı Cavit Kavak İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı organizasyonu hakkında bilgi verdi. Kavak, Cumhuriyetin halkın ortak iradesiyle kurulduğunu belirterek, “Yıldönümü, Cumhuriyet dönemine çok geniş bir yelpaze içinde bakmak, tüm kesimler açısından bir bilançosunu çıkarmak, hukuk, demokrasi ve insan hakları gibi kavramlar açısından eksiklikler varsa tartışmak için büyük bir fırsattır” dedi.

6- Bolu Emniyet Müdürlüğü ekipleri, değişik dönemlere ait 765 adet tarihi eseri, satılmak üzere Avrupa ülkelerine kaçırılırken yakaladı. Eserlerin piyasa değerinin 10 trilyonun üzerinde olduğu belirtildi.

7- Türkiye’nin İtalya Büyükelçisi İnal Batu görevine dönmek üzere bu ülkeye gitti. Sözde Kürt parlamentosunun İtalya Parlamentosu’nda toplanması üzerine Batu, danışma amacıyla Türkiye’ye çağrılmıştı.

8- Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar düzenlediği basın toplantısında, tüm dünyada halka arz piyasasının durgun olduğuna dikkat çekerek, Türk Telekom’un özelleştirilmesinin 1999 yılında gerçekleşebileceğini söyledi.

9- Trabzon Ortak Girişim Grubu tarafından 30 yıllığına 24.5 milyon dolara kiralanan Trabzon Limanı’nın ihalesi, koşulların yerine getirilmediği gerekçesiyle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından iptal edildi.

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan ayrı ayrı yapılan yazılı açıklamalarda, basın sektörüne karapara ve mafya ilişkilerinin bulaştırılması kınandı. TGC’nin açıklamasında, “üzerinde herhangi bir şekilde kuşku bulunan sermayenin basında yeri olmamalıdır” denilirken, TGS açıklamasında, kamuoyunu doğru bilgilendirmekle yükümlü olan basın ve yayın kuruluşlarının, sadece o kuruluşların sermayesine sahip olanların değil, okurların ve izleyicilerin, yani halkın ortak malı olduğu vurgulandı.

11- FP Bingöl Milletvekili Kazım Ataoğlu partisinden istifa etti.

12- Almanya’da genel seçimler sonrasında koalisyon görüşmeleri başladı. Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller’in, 1 milyonu Türk, 7 milyon yabancıya çifte vatandaşlık hakkının tanınması konusunda görüş birliğine vardıkları bildirildi.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin düzenlediği basın toplantısında, Belgrad’da Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ve ABD Başkanı Bill Clinton’un Özel Temsilcisi Richard Holbrooke arasında varılan anlaşma doğrultusunda Yugoslav’ya ordusunun Kosova’dan çekilmeye başladığını bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Javier Solana ise Brüksel’de yaptığı açıklamada, Sırp güçlerinin Kosova’dan çekilmeleri konusunda uluslararası isteklere henüz uymadıklarını bildirdi. ayrıca, Solana ve NATO Genel Komutanı General Wesley Clark ile Yugoslav’ya askeri temsilcileri, Kosova’nın havadan ve karadan denetimini öngören anlaşmayı imzaladı.

14- Ortadoğu barış sürecinin hızlandırılmasını amaçlayan görüşmeler ABD’de başladı. ABD Başkanı Bill Clinton, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın katıldığı zirve toplantısında, İsrail’in Batı Şeria’nın yüzde 13'ünden çekilmesi, Filistin’in de güvenlikle ilgili garantiler vermesi konularının görüşüleceği bildirildi.

16 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Dünya Gıda Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, her alanda elde edilen yeniliklere karşın dünyanın sınır aşan büyük tehditlerle karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit İstanbul’da yaptığı açıklamada, aralık ayı sonlarında yapılacak bir erken seçimden yana olduklarını belirterek Başbakan Mesut Yılmaz’ın da kendisiyle ilke olarak aynı fikirde olduğunu söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Yozgat’ta yaptığı açıklamada, hükümetin erken seçim arayışına girmesinin “gizli istifa” anlamına geldiğini söyledi.

4- Rektörler Komitesi’nin Hatay’da yapılan toplantısında konuşan Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Kemal Gürüz, rektörleri üniversitelerde kılık kıyafet kurallarının sıkı uygulanması konusunda uyardı ve bu konuda her türlü önlemin alınmasını, gerekirse öğrencilerin ailelerine mektup yazılarak bilgi verilmesini istedi.

5- Almanya’da incelemelerde bulunan TBMM Başkanı Hikmet Çetin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin demokrasiyi tüm yönleriyle en üst düzeye çıkarmaya çalıştığını belirterek, “Ama bunu yaparken özellikle Batılı dostlarımızın bölücü terör örgütüne doğrudan veya dolaylı destek vermeleri de kabul edilemez bir durumdur” dedi.

6- ABD Başkanı Bill Clinton Washington’da dün başlayan Ortadoğu Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ABD’nin Ortadoğu’da barışı sağlamak için elinden geleni yapacağını söyledi.

17 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kırşehir’de bu yıl 34'üncüsü kutlanan Ahilik ve Esnaf Bayramı töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hakkını ve hukukunu barış ile koruyacağını belirterek, “Türkiye dün olduğu gibi bugün de barışseverdir. Ama barış Türkiye’nin zaafı değildir” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan ile birlikte SSK Erenköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışını yaptı. Ecevit konuşmasında, seçimin aralık ayının sonunda yapılması isteğini yineleyerek, CHP’nin seçimden kaçmak istediğini iddia etti. 55. hükümetin cumhuriyet tarihinin en uyumlu çalışan hükümeti olduğunu belirten Ecevit, mafya ve çete liderlerinin dünyanın hangi bucağında olursa olsun yakalandıklarına dikkat çekti. Kıbrıs konusuna da değinen Ecevit, “Dünya er ya da geç KKTC’yi tanıyacak” dedi.

3- İzmir Barosu Genel Kurulu’na katılan Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, yaptığı konuşmada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bağımsız yargılamaya aykırı bulduğu devlet güvenlik mahkemelerinin bölge mahkemelerine dönüştürülmesi için yasa tasarısı hazırladıklarını açıkladı.

4- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, 1999 mali yılı bütçe tasarısının TBMM’ye sunulması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, 1999 bütçesinin 6 katrilyon 70 trilyon lirasının personel, 2 katrilyon 360 trilyon lirasının diğer cariler, 1 katrilyon 410 trilyon lirasının yatırım, 13 katrilyon 810 trilyon lirasının da transfer ödeneklerinden oluştuğunu bildirdi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında her türlü seçim önergesine “erken olmak kaydıyla” destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Adıyaman’da halka hitaben yaptığı konuşmada, son dönemde ortaya çıkan kasetler ve çete-mafya bağlantılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

7- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, yaptığı yazılı açıklamada, seçimin amacının Türkiye’yi yönetim krizinden kurtarmak olduğunu belirterek, aralık ayında yapılacak bir seçimin bugünkü parlamento tablosunu değiştirmeyeceğini söyledi.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Yalova, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin 24 aralık seçimlerinden sonra “maneviyat buhranı”na sürüklendiğini belirterek” siyasilere düşen, ödün verilmeden hukuk devletinin gereklerinin yerine getirilmesi olmalıydı” dedi.

9- CHP İçel Milletvekili, TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu üyesi Fikri Sağlar ile “Susurluk, kasetler savaşı ve özelleştirme” üzerine yapılan söyleşi, Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

10- 28 ülkenin katılımıyla düzenlenen “4. Uluslararası Sanat ve El Sanatları Fuarı” Ankara’da açıldı.

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki fuarın açılışını yapan TBMM Başkan Vekili Uluç Gürkan, Cumhuriyetin 75. yılında düzenlenen etkinlikler arasında en çok sanatla ilgili olanların akılda kalacağını söyledi.

11- NATO’nun, Yugoslavya’ya, uluslararası isteklere uyması için on günlük ek süre tanınmasının ardından Sırp birliklerinin Kosova’dan çekilmeye başladığı bildirildi.

12- 17 yıllık iktidarı süresince 5 bin kişinin ölümünden sorumlu tutulan Şili’nin eski diktatörü, emekli general Augusto Pinochet, İspanyol hükümetinin istemiyle İngiltere’de tutuklandı.

18 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz ile birlikte Aksaray’da çok sayıda açılış ve temel atma törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, 160 milyon dolar bedelli ve Fransız ortaklı Türkiye’nin ilk özel sektör şeker fabrikasının temel atma töreninde hedefin zengin, kalkınmış, büyük ve güçlü Türkiye yaratmak olduğunu söyledi.

Başbakan Yılmaz da yaptığı konuşmada, bir azınlık hükümeti olmalarına karşın, 75 yıllık cumhuriyet yatırımlarının önemli bölümünü geçen 16 ayda gerçekleştirdiğini söyledi. Bu yatırımların Türkiye’nin yarınları, geleceği için olduğunu kaydeden Yılmaz, “Türkiye’nin ufkunu karartmaya artık kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi.

2- Lozan Antlaşması’nın imzalanması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 75. yıldönümü dolayısıyla İsviçre’de düzenlenen etkinliklere katılan TBMM Başkanı Hikmet Çetin yurda döndü. Atatürk Havalimanı’nda bir açıklama yapan Çetin “Demokratik, laik cumhuriyet, çağdaş yapısı ve uygulamalarıyla 100. yılı da başarıyla kutlayacaktır” dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Azerbaycan’ın başkenti Baküye gitti.

4- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin Eskişehir il merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 3 ayda bir seçim tarihinin tartışma konusu yapılmasını eleştirdi. Cindoruk, seçimlerin aralıkta yapılmasının sakıncalarına dikkat çekerek, “Şimdi Suriye bizim savaş konusundaki kararlılığımıza inanır mı? Savaşa hazırlanan bir ülke seçime hazırlanır mı?” dedi.

5- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral seçimlerin aralık ayında yapılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Meclis’in uzun süredir çalışmadığını ve tıkandığını savunarak “Meclis çalışmıyor, tıkanmışsa ve yasa çıkaramıyorsa, bir an önce seçime gidilmelidir” dedi.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ise mevcut siyasi yapı ve parlamento ile ülke sorunlarını çözmenin mümkün olmadığını savunarak “Türkiye’nin bundan bir an önce kurtulması gerekir. Bu siyaset anlayışından ve parlamentoda kurtulmak için mümkünse yarın seçim yapılmalıdır” dedi.

6- ABD’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Yunanistan’da yayımlanan To Vima gazetesine verdiği demeçte Kıbrıs konusundaki arabuluculuk girişimini geçen Mayıs’ta askıya aldığını hatırlatarak uzlaşmaz tutum izlemekle suçladığı KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile “temas halinde olmaya devam ettiğini” kaydetti.

7- Makedonya’da genel seçimler yapıldı.

19 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel beraberindeki heyetle birlikte Hatay’a giderek Samandağı’nda halka hitaben bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye’nin Suriye ile arasındaki sorunu barışçı yollardan çözmeye çalıştığını belirterek, “Barışçı yolların sonuncusunu deniyoruz, eğer sorunu barışçı yollardan çözemezsek ve başka yollara başvurursak kimsenin Türkiye’ye diyeceği kalmaz. Barışçı olmak zaaf değildir. Barışçıyız ama güçsüz değiliz” dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, ANAP Başkanlık Divanı ve Grup Yönetim Kurulu’nu ortak topladı. Toplantıda çetelere karşı mücadele, erken seçim gibi gündemdeki konular değerlendirildi. Alınan kararları açıklayan ANAP Genel Başkan Yardımcısı Agah Oktay Güner, Başbakan Yılmaz’a seçim tarihini belirleme ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’la her tür formülü görüşme yetkisi verildiğini söyledi.

3- Krizi görüşmek üzere Türkiye ile Suriye heyetleri ilk defa bir araya geldi. Adana’nın Seyhan ilçesinde yapılan mini zirveye, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı düzeyinde katılırken, Suriye’ye Ankara’nın talepleriyle ilgili bir dosya iletildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye ve Suriye heyetleri arasında başlamış olan özel güvenlik toplantısı halen sürmektedir. Görüşmelere 20 Ekim Salı günü devam edilecektir” denildi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, resmi bir ziyaret için Ankara’da bulunan Belarus Dışişleri Bakanı İvan Antonoviç ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, terör olayının sadece Suriye’nin değil bütün Arapların imajını olumsuz etkilediğini belirterek, bunun da İslam dinine zarar verdiğini söyledi.

5- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel yaptığı açıklamada, çeteler ve kara para ile ilgili, Maliye’de devam eden çalışmalar konusunda bilgi vererek, Türkiye’de sistemin işlemesi, kurumların belli olaylar üzerine hemen harekete geçmesinin geçmiş dönemde maalesef mümkün olmadığını, bunun sonucunda da bu tür olayların gittikçe arttığını söyledi. Temizel, son zamanlarda kamuoyunda tartışılmaya başlanan “kara para” suçlarıyla ilgili Maliye’de 23 dosya bulunduğunu ve bunlar üzerinde incelemelerin devam ettiğini bildirdi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mustafa Taşar, AB Ankara Temsilcisi olarak göreve başlayan Karen Fogg’u kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye’ye, AB’ye tam üyelik perspektifi vermesini ümit ettiklerini söyledi.

Fogg ise, AB’nin kırsal kalkınma, gıda güvenliği, çiftliklerin modernizasyonu ve tüketicinin korunması konularına büyük önem verdiğini kaydederek, daha önceden kararlaştırılan ve gıda standart konusunda Türkiye’ye verilmesi planlanan 10 milyon ECU’lük mali yardımın bir an önce Türkiye’ye aktarılması için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

7- PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın Rusya’da bulunduğuna ilişkin haberler üzerine bu ülkenin Ankara Büyükelçisi Aleksandr Lebedev Başbakan Mesut Yılmaz’ı ziyaret ederek bilgi verdi. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lebedev, Öcalan’ın Rusya’da olduğu yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine, “Rusya hükümeti hiçbir şekilde bu tür insanlara hoşgörü göstermeyecek bir ülkedir” dedi.

8- Belçika’da, AB’nin yürütme organı olan AB Komisyonu’nun topluluğa aday 12 ülkenin dış ticaretten sorumlu bakanlarını bir araya getiren konferansında bir konuşma yapan Devlet Bakanı Işın Çelebi, “bazı ülkelerde uzlaşıldığı” takdirde, Türkiye’nin “AB’nin genişlemesine katkıda bulunabileceğini” söyledi

9- Suriye Enformasyon Bakanı Muhammed Salman, Katar gazetesi El Vatan’a verdiği demeçte, “Suriye asla haklarından vazgeçmeyecektir. Hatay bizim için milli bir meseledir ve bu konuda ödün vermemiz asla söz konusu olamaz” dedi. Son dönemde patlak veren kriz boyunca “Türk tarafının Hatay konusunu resmi olarak hiç gündeme getirmemesinden” yakınan Salman, PKK ile ilgili olarak da Şam’da “PPK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ı barındırmadıkları” konusunda Ankara’yı bilgilendirmiş olduğunu belirtti.

10- NATO Genel Sekreteri Javier Solana, ittifak uçaklarının Kosova’da uçuşlara başladığını belirterek, bölgede yeni bir şiddet hareketinin başlamasına izin vermeyeceklerini söyledi.

11- Gürcistan’da eski Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdiya yanlısı 250 kadar askerin hükümete karşı ayaklanması üzerine ordu alarm durumuna geçirildi. Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze ülkenin batısında çıkan ayaklanmalar ardından yaptığı açıklamada bölgede olağanüstü hal ilan edileceğini söyledi.

12- Nijerya’nın güneyinde petrol boru hattındaki sızıntının ateş alması sonucunda meydana gelen patlamada 500 kişinin öldüğü bildirildi.

20 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul’da Darüşşafaka Lisesi’nin kuruluşunun 125 ve Darüşşafaka Cemiyeti’nin kuruluşunun 135. yıldönümü nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen kutlama törenine katıldı. Törende Cumhurbaşkanı Demirel’e Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Çetin Berkmen tarafından “onur diploması” ve şükran plaketi verildi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz CHP lideri Deniz Baykal’la görüşmesi öncesinde ANAP’ın görüşünü belirlemek üzere Meclis grubunu basına kapalı olarak topladı. Başbakan Yılmaz yaptığı açıklamada, aralıkta yapılacak olan seçimin “ülke yararına olmadığını” belirterek CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a “düşük profilli hükümet ısrarından vazgeçip koalisyona girmesi” önerisini götüreceği bildirdi.

Başbakan Yılmaz, daha sonra TBMM’de görüştüğü Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit’e bilgi verdi. Ecevit görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken ANAP’ın “Nisandan daha erken bir tarihte seçimi uygun bulduğunu” bildirdi.

3- “İzmit Körfez Geçiş Projesi” ihalesinde devleti zarara uğrattığı iddiasıyla Başbakan Mesut Yılmaz hakkında verilen soruşturma önergesi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

4- Adana’da Türkiye ile Suriye arasında iki gündür terör gündemiyle süren toplantı sonucunda imzalanan tutanakta, Şam yönetiminin PKK’yı terörist örgüt olarak kabul ettiği, ülkesindeki faaliyetlerini engelleyeceği vurgulandı. Anlaşma, Dışişleri Bakanı İsmail Cem başkanlığında Dışişleri’nde yapılan toplantıda ele alındı. Cem, yaptığı açıklamada “Suriye, Türkiye’nin güvenlik kaygılarını cevaplamaya dönük taahhütlere girmiştir. Suriye’nin bu taahhütlerini yerine getirmesini ve uygulamasını dikkatle izleyeceğiz” dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetle yaptıkları protokolün “aralık istifa” hükmünü değiştirebilecekleri mesajı verdi. iktidara “mafya taktikleri kullandıkları” suçlamasını yönelten Baykal, “CHP’yi de bu işin içine alıp çarkı çevirme” arayışlarına “Kimse bizi suça bulaştırarak susturamaz” sözleriyle karşı çıktı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit de Baykal’ın mesajı üzerine, “düşük profilli hükümetten vazgeçilirse” aralıkta seçim için ısrarlı olmayacağını bildirdi.

6- Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, İzmir’de düzenlenen Egeli Genç İşadamları Derneği toplantısında yaptığı konuşmada, hukuk devletiyle ilgili görüşlerini anlattı. Türkiye’de aydın kesimin hukuk devletini bir türlü “içine sindiremediğini” belirten Savaş, politikacıların da hukuk devletinin gereklerini yerine getiremediklerini söyledi.

7- Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı, doğalgaz alımı ve boru hattı yapım anlaşmasını imzalamak üzere Türkmenistan’da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer’i kabul etti. Türkmenbaşı yaptığı konuşmada, Hazar geçişli bu projenin her iki ülke için de büyük yarar sağlayacağını belirterek, ülkesinden 60-70 milyar metreküp doğalgazın Türkiye’ye gitmesi durumunda Avrupa ülkelerinin Türkiye’yi başının tacı edeceğini söyledi.

8- Gürcistan’ın batısında dün ayaklanan ve başkent Tiflis’e doğru ilerlemeye başlayan silahlı grupların ordu birlikleri karşısında yenik düştüğü bildirildi. Gürcistan Cumhurbaşkanı Edvard Şevardnadze, bölgedeki durumun istikrara kavuştuğunu belirterek, 400 kişilik silahlı gruba mensup isyancıların önemli bölümünün teslim olduğunu, yalnız 20 kişinin kaçtığını bildirdi.

21 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sabah gazetesinin terör, irtica ve çetelerle ilgili sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, seçim, çetelerle mücadele ve temiz medya konusunda açıklamalarda bulundu.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Ankara Sanayi Odası’nda yaptığı açıklamada, “Boğazlarımızı, bazı petrol şirketleri daha fazla para kazanacak diye fiilen bir petrol boru hattına dönüştürmeyeceğiz. Bunu yaparken de kesinlikle hukukun dışına çıkacak değiliz” dedi.

Cem, Suriye ile varılan anlaşmanın PKK terörünün kökünün kazınması yönünde önemli bir adım olduğunu söyledi. Cem, varılan mutabakat ile 15 yıllık meseleye neşter vurulduğunu da belirtti.

4- İstanbul Sanayi Odası (İSO) ekim ayı Meclis toplantısında konuşan İSO Başkanı Hüsamettin Kavi, 3-4 aydan bu yana global kriz konusunda hükümeti sürekli uyardıklarını, ancak hükümetin bu konuda hiçbir somut tedbir almadığını söyledi.

5- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), basın sektörünün içinde bulunduğu durumu saptamak ve çözüm yolları aramak amacıyla, çeşitli basın kuruluşlarının da katıldığı bir toplantı düzenledi.

TGS Genel Başkanı Ziya Sonay yaptığı açılış konuşmasında, basın sektöründeki kirliliğin giderilmesi için sendikal örgütlülüğün yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

6- İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ekiplerince İzmir ve Manisa’da gerçekleştirilen operasyonda, 3'ü Manisa İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli astsubay olmak üzere 5 kişi, 6 kilo 350 gram esrar ve 6 el bombasıyla birlikte yakalandı.

7- Türkiye-ABD Ortak Ekonomik Komisyon (OEK) 5. dönem toplantılarına ilişkin ortak bildiri, Ankara’da imzalandı. İmza törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ve ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Stuart Eizenstat katıldı. Ersümer imza töreninde yaptığı konuşmada, ABD ile enerji alanında bugüne kadar yürütülen, gelecekte öngörülen çalışmalar ve işbirliği ile özellikler; Türkmen doğalgazının Türkiye’ye getirilişi ve Hazar petrolünün Akdenize taşınması konusunu gözden geçirdiklerini vurguladı.

Eizenstat de yaptığı konuşmada, Hazar bölgesi ve Orta Asya enerji kaynaklarını Doğu-Batı Enerji Nakil Koridoru ile Türkiye üzerinden dünya pazarlarına taşınmasının önemli halkalardan birini oluşturan Bakü-Ceyhan boru hattını desteklediklerini belirtti.

8- ABD Başkanı Bill Clinton’un Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, ABD’de yayımlanan Times gazetesine verdiği demeçte, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç’in Kosova anlaşmasına uymadığını belirterek, gelecek hafta NATO operasyonunun başlayabileceği uyarısında bulundu.

22 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Antalya’da toplanan Türkiye-Avrupa Birliği Gazeteciler Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, cumhuriyetin kuruluşunun 75. yılını kutladığımızı belirterek, “75. yıl kutlamaları bize geçmişle hesaplaşma ve bu çerçevede geleceği yeniden tasarlama olanağı vermiştir. Tarih, Türkiye’siz bir Avrupa’nın, Avrupa’sız bir Türkiye’nin hayal dahi edilemeyeceğini ortaya koymaktadır. Lüksemburg Zirvesi kararıyla AB, Avrupa tarihini değiştirmeye kalkmıştır. Bu karar her şeyden önce Türk halkına karşı bir ayrımcılıktır, 50 yıldır savunduğumuz değerlere aykırıdır” dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplanarak, Suriye ile gelinen nokta ve PKK liderinin iadesi için uygulanacak politikaları değerlendirdi. Başbakan Yılmaz toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, hükümetin PKK’nın dış bağlantılarının kesilmesi amacıyla bir süreden beri Suriye üzerinde uyguladığı baskı politikasından sonuç aldığını belirterek PKK lideri Abdullah Öcalan’ın bir hafta önce Rusya’ya gittiğinin MİT tarafından belirlendiğini, bunun “müttefik istihbarat örgütlerince” onaylandığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin de konu ile ilgili açıklamasında, Türkiye ile Rusya arasında suçluların iadesi konusunda bir anlaşma bulunmadığına dikkat çekerek, “Rusya bizim dostumuz, komşumuz, çok iyi ilişkilerimizin bulunduğu bir ülke. Rusya’da ekonomik, ticari ve taahhüt işlerimiz var” dedi.

Devlet Bakanı Ahad Andican ise, iki ülke arasında suçluların iadesi konusundaki anlaşmaya DUMA’nın karşı çıktığını belirterek, Türkiye öncelikle söz konusu kişinin orada etkisiz kılınmasını ve Türkiye’ye yönelik yapacağı eylemleri engellemesini isteyeceğini söyledi.

Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, Moskova’ya gönderilecek iade dosyasının diğer dosyalar gibi hazırlanacağını belirterek, “Anlaşma olmasa bile uluslararası mütekabiliyet ilkeleri var. Rusya’nın bunu kabul etmesi lâzım” dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan İstanbul’da Türkiye Genç İşadamları Derneği’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik, coğrafi ve dinamik nüfus avantajına karşın büyük bir ekonomik krizin içinde olduğunu belirterek, partisinin İskandinav ülkelerinin laiklik anlayışını savunduğunu söyledi. Kutan, “Herkes inancında özgür olacak. İnanç ya da inançsızlıktan dolayı kimseye baskı uygulanmayacak. Devlet, tüm dini ve inanç gruplarına eşit mesafede duracak” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Gazi Üniversitesi tarafından düzenlenen “1. Türk Kültürü ve Hacı Bektaşî Veli Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, Türklerin İslam anlayışının Allah sevgisine dayandığını, bundan da hoşgörünün doğacağını anlatarak, “Hoşgörü, özgürlük ve demokrasiye yol açar. İslam anlayışı, engin bir hümanizmayı da beraberinde getirmiştir. Müslüman toplumlar arasında demokrasi ve laikliği en kolay özümseyenlerin Türkler olması bir rastlantı değildir. Bu, Türk halk kültüründeki hoşgörü ve hümanizmanın doğal sonucudur” dedi.

5- ABD Başkanı Bill Clinton’un ekonomi danışmanı Joseph Stiglitz, Hazine Müsteşarlığı tarafından düzenlenen “Türkiye’de Enflasyonun Düşürülmesine İlişkin Sorunlar” konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadelenin sürdürülebilir olmadığının algılanması durumunda Türkiye’de enflasyonun yükseleceğini söyledi. Enflasyonla mücadelede işçilerin de acıyı hissetmesi gerektiğini belirten Stiglitz, sunulan reçetelerin her zaman enflasyonu düşürmediğini söyledi.

Devlet Bakanı Güneş Taner ise Türkiye’nin dışarıdan borçlanmadığını vurgularken; dünyadaki ekonomik krizin Latin Amerika ülkelerine sıçraması durumunda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) eksi 100 puana düşeceğini söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Konya’da partisi tarafından düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, çiftçinin, memurun fakirleştiğini; hükümetin bu kesim yerine tekelcilere, kartelcilere, seçilmiş müteahhitlere, çetelere kaynak verdiğini söyledi.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) çağrısı üzerine toplanan 8 basın meslek örgütü, yayınladıkları ortak bildiride, tüm basın çalışanlarını sendika üyesi olmaya çağırdı. Bildiride, sendika üyesi olanlara işverenlerden gelebilecek her türlü baskı ve tehdite karşı meslek örgütlerinin göstereceği ortak tepkinin, çalışanlar için bir güvence olacağı vurgulandı.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen “Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri”ne bu yıl Çetin Altan, Orhan Birgit, Doğan Koloğlu, Şemsi Sılkım, Turhan Selçuk, Hıfzı Topuz ve Oktay Verel değer görüldü.

9- Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) tarafından verilen “1998 Avrupa Kalite Ödülleri”nde, Beko, KOBÜ kategorisinde büyük ödüle layık görülürken, Netaş büyük şirketler kategorisinde başarı ödülünü aldı.

10- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas Atina’da düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Birliği Komisyonu’nun, Yunanistan’ın Türkiye’ye yapılan yardımlardaki vetosunu devre dışı bırakan kararının, öneri olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, Avrupa Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.

11- Avrupa Parlamentosu Başkanlık Divanı “Saharov İnsan Hakları Ödülü”nün bu yıl Kosovalı lider İbrahim Rugova’ya verilmesini kararlaştırdığı bildirildi.

23 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin verilmesi nedeniyle Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, kültür ve sanatın ülkenin her tarafına yayılmasının önemine dikkat çekerek Türkiye’nin kültür ve sanatta mutlaka bir hamle yapması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz ANAP il başkanları ile yaptığı toplantıda, çetelerle yaptıkları mücadeleyi anlatarak, “Çok zorlu mücadele veriyoruz. Karşımızdakilerin parasal gücü korkunç. Biz, güvenlik güçleriyle birlikte haysiyet mücadelesi veriyoruz” dedi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldiler. Görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Başbakan Yılmaz, “Anlaşamadık, bu durumda ben hükümet ortaklarımla aralıktan sonraki 4 ayı planlayarak seçimin öne alınmasını önerebilirim” dedi.

Baykal da yaptığı açıklamada, “Protokol bozulsa da sorumlu muhalefet anlayışımız sürecek” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’de bankacılık sisteminin mutlaka yeniden ele alınması gerektiğini söyledi.

5- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Burhan Kara Ankara’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Boğazlar’la ilgili düşüncesinin petrol boru hattı ve petrolün dünyaya pazarlanmasıyla herhangi bir ilgisi bulunmadığını söyledi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Hak-İş’in 23. kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara’da düzenlenen “Küreselleşme ve Sendikalar” konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, ekonominin kazanımlarından çoğunluk yerine azınlık bir grubun yararlandığını söyledi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara’da yaptığı açıklamada, son dönemde yapılan tüm özelleştirmelerde yeraltı dünyasının “cirit attığını” belirterek hükümeti yeraltı dünyasına aracılık etmekle suçladı.

8- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Filistin lideri Yaser Arafat Washington’da bir araya gelerek “Barışa karşılık toprak verilmesini” öngören anlaşmayı imzaladılar.  

24 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve bazı bakanlarla birlikte Diyarbakır ve Şırnak’ta törenlere katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, “Güneydoğu 98 Fuarı”nın açılışında yaptığı konuşmada, cumhuriyetin hedefinin ülkenin her köşesini kalkındırmak olduğunu belirterek, ülkenin her yerine pek çok şeyin götürüldüğünü söyledi.

TBMM Başkanı Çetin de Diyarbakır’ın, Güneydoğu’nun tarihi boyunca çok önemli bir merkezi olduğunu belirterek, 26 değişik kültüre ev sahipliği yaptığını vurguladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Birleşmiş Milletler’in 53. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “BM’nin 21. yüzyılın sorunlarını göğüslemeye hazır hale getirilmesinin insanlığın ortak sorumluluğu” olduğunu belirtti.

Başbakan Mesut Yılmaz da BM’nin çatısı altında terörizme, örgütlü suçlara ve uyuşturucu madde kaçakçılığına karşı mücadele konusunda daha çok duyarlılık gösterilmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de BM’nin, insanlığın yeni bir dünya savaşı felaketinin tekrarından korumak, insan hakları ve temel özgürlüklerine saygıyı sağlamak, barış ve güvenlik içinde daha iyi yaşam koşullarının tesisi için devletlerin ve uluslararası toplumun ortak iradelerinin oluştuğu ve ortak eylem kararlarına dönüştüğü tek evrensel forum olma özelliğini sürdürdüğünü kaydetti.

3- Başbakan Mesut Yılmaz İstanbul’da özel hastane ve okul açılışları yaptı; bazı spor tesislerinin temel atma törenlerine katıldı.

Yılmaz sekiz yıllık kesintisiz temel eğitim reformuna halk tarafından sahip çıkıldığını, geleceklerini Türkiye’nin karanlığında arayan bazı çevrelerin engelleme çabalarının boşa çıkarıldığını söyledi.

4- İstanbul Barosu Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını yapan Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, bütçeden yargıya ayrılan payın giderek düştüğünü, yargının fiziksel açıdan, cezaevlerinden adliye binalarına kadar sıkıntı içinde olduğunu söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, yaptığı açıklamada, Hazar petrollerini uluslararası pazarlara taşıyacak hattı belirleyecek olan petrol şirketlerini uyarırken Türkiye’nin, boğazların güvenliği konusunda alacağı kararlarında yasal düzenlemelerin de bulunduğu kararları açıkladı.

6- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, bazı temaslarda bulunmak üzere gittiği Çorlu’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Temizel, çetelerle mücadeleyle ilgili olarak, bir günde el değiştirdiği söylenen 700 trilyon lira ve kara para ile ilgili 23 dosya üzerinde çalıştıklarını söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İstanbul İl Teşkilâtı tarafından düzenlenen “Seçime doğru” toplantısında yaptığı konuşmasında, seçimle birlikte “2. Demokrasi Startını”da verdiğini kaydederek, Türkiye’nin yeniden doğmaya, kendini yenilemeye hazırlandığını söyledi.

8- DSP Parti Meclisi, Genel Başkan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Parti Meclisi’nden çıkan genel eğilimin, seçimlerin 18 Nisan’da yapılması ve düşük profilli hükümetten vazgeçilmesi olduğunu bildirdi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya’nın Alanaya ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, çetelerin kökeninin merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a dayandığını, hayali ihracatların devlette birçok çeteleri doğurduğunu öne sürdü. Baykal, bu ülkenin başına ne geldiyse hep sağ partilerden geldiğini belirtti.

10- Cumhuriyetin 75. yılı etkinlikleri çerçevesinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından, Türkiye genelinden 73 şubenin katılımıyla “Cumhuriyet Konvoyu” adı altında Anıtkabir’e bir yürüyüş düzenlendi.

11- AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının bir araya geldiği gayri resmi zirve Avusturya’nın Poertschach eyaletinde başladı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Filistin lideri Yaser Arafat arasında imzalanan geçici barış anlaşması hakkında AB liderlerine bilgi verdi. Netanyahu, “Bizi bekleyen daha büyük engelleri de aşacağımıza inanıyorum” dedi.

Filistin lideri Arafat da “artık barış sürecinden asla vazgeçmeyecek, şiddet ve çatışmaya dönmeyeceğiz” dedi.

25 EKİM 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz İstanbul’da bazı açılış ve fidan dikim törenlerine katıldı. İstanbul’un birçok noktasında yangınların çıkarıldığını ve bu yangınların sonucu 230 hektar ormanın yanıp yok olduğunu söyleyen Başbakan Yılmaz, bu yangınlardan sonra yok olan ormanlarla ortaya çıkan arazilerin mafya tarafından kaçak yapılaşmaya açılacağı iddialarının ortaya atıldığını, ancak yanan ormanların hepsi yeniden dikilmiştir dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit İstanbul’da Beyoğlu 75. Yıl Çocuk Koruma Merkezi ve SSK Samandıra Dispanseri’nin açılışını yaptı. Ecevit törende yaptığı konuşmada, İstanbul’da sokağa mahkum olmak durumunda kalan çocukların yüzde 90'ının ailelerinin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan göç ettiklerini belirterek “ Bu çocukları kurtarmak, İstanbul’un sorunlarını çözmek için de işe Güneydoğu ve Doğu Anadolu’dan başlamak lâzım” dedi.

Törene katılan Devlet Bakanı Hasan Gemici de anne-babaları çocuklarına karşı sorumluluklarını yerine getirmeye ve organize suç örgütlerinin elinden bu çocukların kurtarılacağını söyledi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Çorum’da partisi tarafından düzenlenen “İktidara Yürüyüş Mitingi”nde yaptığı konuşmada, seçim tartışmalarıyla Türkiye’nin zaman kaybettiğini belirterek “Herkes TBMM’nin seçimlerin 18 Nisan’da yapılması kararına saygı duymalıdır. Hiç kimse kendi çıkarları için seçim tarihiyle oynamasın” dedi.

4- İnsan Hakları Derneği’nin 8. olağan genel kurulunda Akın Birdal yeniden genel başkan seçildi.

5- Gayri resmi bir zirve için Avusturya’nın Pörtschach kasabasında iki günlük AB ülkeleri devlet ve hükümet Başkanları bir araya geldiler. İngiltere Başbakanı Tony Blair, yaptığı konuşmada Kosova’daki iç çatışmalar, örgütlü suçlar, uluslararası finans krizi, uyuşturucu trafiği gibi sorunların üstesinden gelmede tek tek ülkelerin yetersiz kaldığını söyleyerek “daha fazla entegrasyon” çağrısı yaptı.

6- ABD’de 9 gündür süren İsrail-Filistin müzakereleri sonucunda imzalanan ve nihai statü müzakerelerinin yolunu açan geçici anlaşma, İsrail’in Batı Şeria’nın yüzde 13 oranındaki bir bölümünü daha Filistin yönetimine devretmesini öngörüyor. Anlaşmaya göre, bölgenin yüzde 14 oranındaki bir diğer bölümünde Filistinliler yönetime ortak olacak.

ABD Başkanı Bill Clinton da, iki liderin halklarının çıkarlarını gözeterek birtakım siyasi riskler aldığını kaydederek, Netanyahu ve Arafat’ın desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Washington’dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, anlaşmanın daha önceki İsrail yönetimlerinin Oslo anlaşmaları uyarınca üstlendiği yükümlülükler gereği gerçekleştirildiğini belirtti.

26 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul’da düzenlenen “Kültür Politikaları Sempozyumu”na katıldı Cumhurbaşkanı Demirel’e yaptığı konuşmada, “Ortak kültür mirasımızdan ilham alarak yarının zenginliklerini birlikte yaratmayı başarabilmeliyiz” dedi.

Ayrıca Bakırköy Adliye Sarayı’nın temelini atan Cumhurbaşkanı Demirel, tarihi ispirtohanenin restorasyonunu başlattı ve okul açılışı yaptı.

Başbakan Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile birlikte katıldığı Bakırköy Adliye Sarayı’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin en öncelikli olarak çeteleri tehdit olarak gördüğünü açıklayarak, hükümetin vatandaşların adalete olan güvenini yeniden oluşturmak için çaba gösterdiğini vurguladı.

2- TBMM Başkan Vekili Uluç Gürkan, Sayıştay’ın, Cumhuriyetin 75. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği Kamu Harcamaları ve Denetimi Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 25 yıldır yüksek enflasyonla yaşadığını kaydederek, Türkiye’nin bu yönüyle dünyadaki tek ülke olduğunu söyledi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mustafa Taşar yaptığı açıklamada, bakanlık olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, Tarım sektöründe yer alan özel ve kamu temsilcileri ile ilişkileri arttırarak devam ettirmek amacında olduğunu bildirdi.

4- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Büyük Kolej tarafından düzenlenen “Cumhuriyet ve Atatürk” konulu konferansta yaptığı konuşmada, öğrencilere cumhuriyet yönetiminin getirdiklerini anlattı.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Bayburt’ta halka hitaben yaptığı konuşmada, son günlerde devlet-siyasetçi ilişkisinin gündeme geldiğine dikkat çekerek, “Mafya ile siyasetçi arasındaki ilişkiyi tespit etmişsek, mücadele bu siyasetçilerle de yapılmalıdır” dedi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, bölgede terör örgütüne yönelik sürdürülen operasyonlarda, 10’u ölü 20 PKK’lı terörist ele geçirildi. Çatışmalarda 1 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

7- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, FP’den istifa etti.

8- İki haftadır Türkiye’de bulunan IMF Türkiye Masası ekibi incelemelerini tamamlayarak ülkeden ayrıldı. Türkiye’den ayrılmadan önce Devlet Bakanı Güneş Taner ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen heyet başkanı Martin Hardy, özelleştirmenin mutlaka sürdürülmesi gerektiği üzerinde durdu. Hardy ayrıca, devam ettirilen mali disiplin ve kamu harcamalarındaki durumun korunması halinde 98 hedeflerinin tutacağını ifade etti.

Devlet Bakanı Taner, birçok olumsuz gelişmenin olmasına karşılık ekonomik politikalarda başarılı olduklarını söyleyerek, uygulanan ekonomik programın IMF tarafından doğrulandığını vurguladı.

9- Türkiye ile İspanya arasında Birinci Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı, İspanya’nın başkenti Madrid’de başladı. Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 28 Ekim’e kadar sürecek toplantılarda Türk heyetine Devlet Bakanı Işılay Saygın, İspanya heyetine ise ticaret, turizm, küçük ve orta ölçekli işletmelerden sorumlu Devlet Sekreteri Elena Pisonero’nun başkanlık edeceği bildirildi.

10- İspanya’nın Bask bölgesinde yapılan parlamento seçimlerinde Bask Milliyetçi Partisi’nin kazandığı bildirildi.

27 EKİM 1998

1- Milli Güvenlik Kurulu olağan aylık toplantısını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında yaptı. Toplantı sonunda yapılan açıklamaya göre ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu nedeni ile irticai, yıkıcı-bölücü unsurlar ve organize suçlarla ilgili mücadeleye kararlılık ve etkinlikle devam edilmesi hususunda görüş birliğine varıldığı belirtildi. Ayrıca, Diyarbakır, Hakkari, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van illerinde devam etmekte olan olağanüstü hal uygulamasının 30 Kasım 1998 tarihinden itibaren 4 ay daha uzatılmasının uygun bulunduğu bildirildi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, mafya-çete siyasetçi ilişkisini değerlendirdi.

3- Devlet Bakanı Işın Çelebi, Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri Anadolu Ajansı’na değerlendirdi.

4- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 1999 yılı bütçe sunuş konuşmasından önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kara para ile ilgili bir soru üzerine Temizel, 40'ın üzerinde dosya incelendiğini, şu sıralar incelenen iki dosyanın yargıya intikal ettirileceğini bildirdi.

5- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, Ankara Adliyesi’nde düzenlenen “Cumhuriyet ve Hukuk” konulu panelde yaptığı konuşmada, “Bir toplumda yargı sağlıklı çalışmıyorsa orada mafya da vardır, çete de vardır” dedi. Denizkurdu, Meclis’in yasama görevini yitirdiğini belirterek, siyasetçilerin yargıya soğuk baktıklarını söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, çeşitli sivil toplum örgütlerince düzenlenen Türkiye Sorunlarına Çözüm Konferansı’nda yaptığı konuşmada, yaşanan sorunların çözümünde ülkede yaşayanların sorunlara sahip çıkmasının önemli olduğunu belirterek, çalışma yaşamındaki gelişmelere bakıldığında ciddi sorunlar, eksiklikler ve aksaklıklar olduğunu kaydetti.

7- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, toplanan DİSK Başkanlar Kurulu toplantısı öncesinde düzenlediği basın toplantısında DiSK Yönetim Kurulu’nun ülke gündemindeki sorunlarla ilgili görüşlerini açıkladı. Cumhuriyetin tek başına yeterli olmadığını ifade eden Budak, cumhuriyetin eksiksiz bir demokrasi ile bütünleştirilmesinin temel hedef olması gerektiğini söyledi.

8- Fransa’da tutuklanan Alaattin Çakıcı ile yaptığı telefon görüşmelerinin kamuoyuna yansımasından sonra bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa eden Eyüp Aşık’ın milletvekilliği TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylama ile düştü. Aşık’ın üyeliğinin düşmesiyle ANAP milletvekili sayısı da 137’ye indi.

9- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti’nin 75. yıl kutlama törenlerine katılmak üzere Türkiye’ye geldi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, geçen hafta Beyaz Saray’da imzalanan İsrail-Filistin geçici anlaşmasıyla Ortadoğu barış sürecinin yeniden canlandığını ve girdiği çıkmazdan kurtularak rayına oturduğunu söyledi. Rubin, varılan yeni noktada, Arap ülkelerinin İsrail ile ilişkilerini normalleştirme yolunda daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini belirtti.

11- Almanya’da 4 hafta önce yapılan genel seçimi kazanan Sosyal Demokrat Partili (SPD) Gerhard Schröder, Federal parlamento tarafından başbakan seçildi.

28 EKİM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyet’in 75. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, laikliğin Cumhuriyet’in vazgeçilmez olduğunu belirterek “İrtica hukuki zeminler kullanılarak aşılacaktır. Türk milleti Cumhuriyetle mutludur. Atatürk’ün yolunda yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Ayrıca TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Başbakan Mesut Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve siyasi parti liderleri de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, dün Başbakanlık Konutu’nda İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş, Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Devlet Bakanı Güneş Taner ile üst düzey bürokratlar ve gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Başbakan Yılmaz gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, çetelerle mücadele konusunda bilgi verdi.

3- Türkiye’de bulunan ABD Başkanı Bill Clinton’un Hazar Havzası Enerji Kaynakları Başdanışmanı Richard Morningstar Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer’le görüştü. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmede Türk ve Amerikan taraflarının Bakü-Ceyhan boru hattının gerçekleşmesi yolundaki kararlılık ve birlikte çalışma iradesinin teyit edildiği kaydedildi.

Cem, görüşmede Bakü-Ceyhan güzergahının reddi halinde Türkiye’nin enerji gereksinimini başka kaynaklardan temin edeceğini bildirdi.

4- Güney Kore Ticaret Bakanı Han Duck-Soo, Asya krizi ve iki ülke arasındaki ilişkileri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- Irak Kürdistan Demokratik Partisi’nin (IKDP) lideri Mesut Barzani’nin, bazı kabine üyeleri, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani ile İngiltere’de görüşmeler yaptığı bildirdi. Londra’daki IKDP temsilciliğindeki görüşmede, Kuzey Irak’taki durumun gözden geçirildiği bildirildi.

6- Afganistan’da ülkenin büyük kesiminin denetimini ele geçiren Taleban’la muhalif ittifakın bir haftalık ateşkes konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

7- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, Filistin, ABD’ye İsrail’e karşı şiddeti önlemeye yönelik plânı açıklayana kadar, geçen cuma günü ABD’de imzalanan geçici barış anlaşmasını hükümete sunmayacağı bildirildi.

29 EKİM 1998

1- Cumhuriyet Bayramı’nın 75. yılı tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlandı. Törenler nedeniyle 15 devlet başkanı olmak üzere 80 ülkeden temsilci Türkiye’ye geldi.

2- Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılmak üzere Ankara’ya gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Türkiye adına Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz ile ABD adına gözlemci olarak Enerji Bakanı Bill Richardson’un imzaladığı deklarasyonda Orta Asya petrollerinin Bakü-Ceyhan hattından geçmesi gerektiği teyit edildi.

Törende ayrıca Türkmenistan doğalgazının Hazar Denizi’nin altından Türkiye ve Batı pazarlarına ulaşmasını amaçlayan 3 milyar dolarlık doğalgaz anlaşması imzalandı. Anlaşmayı Türkmenistan adına Türkiye’de bulunan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı imzaladı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel törende yaptığı konuşmada, Bakü-Tiflis-Ceyhan projesinin, bölgede enerji üretimini, uzun vadeli ekonomik refahı ve istikrarı temin edecek yegane proje olduğunu belirterek, “Bu proje 21. yüzyılın en parlak barış projesi olarak karşımızda durmaktadır” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de konuşmasında, anlaşmanın önemine değinerek, tarihi bir deklarasyon imzalandığını söyledi. Aliyev, “Bugün, devlet başkanları olarak ortaya koyduğumuz siyasi irade bu projenin gerçekleşmesi için önemli bir karar olacaktır. Bu boru hattının büyük bir geleceği vardır ve ülkeler arası dostluğa büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

3- Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin Cumhuriyetin 75. yılı kutlama törenlerine katılmak üzere Türkiye’de bulunan İtalya eski Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Emilo Colombo ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, S-300 füzelerinin Kıbrıs’a yerleştirilmesinin yalnızca Akdeniz’de değil, Avrupa’da da bunalıma neden olacağını söyledi. Sezgin, İtalya’nın sözde Kürt parlamentosu olayına karışmasının Türkiye’yi üzdüğünü belirtti.

4- İçişleri Bakanlığı, Atatürk’e hakaret eden kasetlerinin özel televizyonlarda yayınlanması üzerin FP’li Ağrı Belediye Başkanı Zeki Başaran’ı görevden aldı.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Cumhuriyetin 75. Yılı kutlama törenlerine katılmak üzere Ankara’da bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Ügor İvanov ile görüştü. Cem görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Rusya Parlamentosu’nun Türkiye’nin toprak bütünlüğüne yönelik terörist akımlara destek vermesi konusunu gündeme getirdiğin belirterek, “Bu konuda bizim Rusya’dan, tarihimizde örnekleri olan yakınlıkların, desteklerin devamlılığını istediğimizi, yani bizim dostluk istediğimizi söyledik” dedi.

İvanov ayrıca Başbakan Yevgeni Primakov’un bir mesajını Başbakan Mesut Yılmaz’a iletti.

6- Adana-Ankara seferini yapan Boeing 737 tipi “Ayvalık” yolcu uçağı 34 yolcu ve 6 mürettebatı ile birlikte bir hava korsanı tarafından kaçırıldı. Güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda korsan ölü olarak ele geçirildi.

7- İsrail ile Filistin arasında imzalanan barış anlaşmasını protesto eden HAMAS örgütünün düzenlediği intihar saldırısında bir İsrailli asker ile saldırıyı düzenleyen militan öldü, 3'ü çocuk 6 kişi de yaralandı.

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat yaptığı açıklamada, saldırıyı şiddetle kınayarak, “Filistin halkının yaşamını siyasal ve ekonomik olarak iyileştirme fırsatının yakalandığı böyle bir dönemde düzenlenen saldırı, Filistin halkına zarar vermeyi hedeflemektedir” dedi.

İsrail Hükümet Sözcüsü David Bar-Illan da yaptığı açıklamada, saldırı nedeniyle anlaşmanın askıya alınmayacağını belirterek, “Bir gecede mucize beklemiyoruz, ama yapmaları gerekeni yapmalarını istiyoruz Filistin yönetiminden” dedi.

8- İngiltere’de bulunan Arjantin Devlet Başkanı Carlos Menem, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüştü. Görüşmede 1982 yılında iki ülke arasında savaşa neden olan Falkland adalarının statüsünün görüşüldüğü ancak bir anlaşmaya varılamadığı bildirildi.

30 EKİM 1998

1- Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay 8 yıllık eğitimde gelinen aşamayı Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

2- Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), 28 Ekim 1998 Çarşamba tarihli SEKA İzmit Fabrikası’nın kapatılmasına ilişkin 14 Eylül 1998 tarihli kararı ile işçilerin istihdam sorunu çözülünceye kadar bu kararın geçici olarak durdurulmasına ilişkin 6 Ekim 1998 tarihli kararını iptal etti.

3- Cumhuriyet’in 75. yıl kutlamaları nedeniyle Ankara’da bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev gazetecilere yaptığı açıklamada, çokuluslu konsorsiyumun ve Rusya’nın karşı çıkmasına rağmen Bakü-Ceyhan boru hattı projesinin hayata geçirilmesinde kararlı olduklarını söyledi.

4- Cumhuriyet’in 75. yıl kutlamaları nedeniyle Ankara’da bulunan Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov yaptığı açıklamada, şekli ne olursa olsun terörün kınanmasına yönelik olarak Rusya’nın düşüncesini Türk tarafına ilettiklerini belirterek, “Biz Rusya Federasyonu olarak 20. yüzyılın belâsı terörizm için sıkı işbirliğine hazır olduğumuzu daha önce de beyan ettik. Rusya’nın toprakları, hiçbir zaman teröristler için barınak haline gelmeyecek” dedi.

5- Belçika Parlamentosu, AB üyesi ülkelerden gelen yabancılara hemen, AB dışı yabancılara ise 2001 yılından itibaren yerel seçimlerde oy hakkı vermek amacıyla anayasa değişikliğini onayladı.

6- İsveç’te bir diskotekte meydana gelen yangında 60 kişinin öldüğü bildirildi.

31 EKİM 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Cumhuriyetin 75. yıl kutlamaları nedeniyle Türkiye’de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından kabul edildi. Aliyev, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı konusunda son noktayı koyduklarını söyledi.

Başbakan Yılmaz, “Kutlamalar esnasında iki önemli doküman imzaladık. Bunlardan ilki; Türkmen doğal gazının Türkiye’ye getirilmesi anlaşması; diğeri ise, Bakü-Ceyhan Boru Hattı’nın gerçekleşmesi konusunda bütün ülkelerin de ortak iradesini yansıtan ortak deklarasyonunun imzalanmasıdır. Bundan sonraki görüşmeler daha çok teknik ve ekonomik ağırlıklı olacaktır” şeklinde konuştu.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin il başkanları toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Başbakan Mesut Yılmaz’ı eleştirirken; partililere köy köy, mahalle mahalle dolaşarak, ülkeyi kurtaracak tek reçetenin FP olduğunu anlatın” dedi.

3- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, şimdiye kadar İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan kişisel başvurunun 2 bin 400'ü bulduğunu belirterek, “Eğer bu davaların yüzde 70’i aleyhimize sonuçlanırsa 5 ile 7 milyar tazminat ödemek zorunda kalınacak” dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Tokat’ta düzenlediği açıkhava mitinginde, “En büyük Atatürk’çü biziz” dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Gaziantep’te düzenlediği mitinginde yaptığı konuşmada Başbakan Mesut Yılmaz ile imzalanan protokolde yer alan 5 kanun tasarısının Meclis’ten çıkartılması için gece gündüz çalışmaya hazır olduklarını belirtti.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisince Bingöl’de düzenlenen açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, Alaattin Çakıcı’nın Türkiye ya da Fransa hükümetleri tarafından yakalanmadığını, aslında Çakıcı’nın kendi kendini yakalattığını” öne sürdü.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul Osmaniye’de partisince düzenlenen iktidar mitinginde yaptığı konuşmada, cumhuriyetsiz demokrasi, demokrasisiz cumhuriyetin yaşama şansının bulunmadığını kaydetti.

8- Basın Şeref Kartı sahibi Cahit Albayrak, Balıkesir’de vefat etti.

9- ABD’de Kokkalis Program tarafından Ortadoğu çalışmaları Merkezi ile birlikte hazırlanan “Türk dış politikasının geleceği” başlıklı iki günlük panel Harvard Üniversitesi’nde yapıldı. Panele Türkiye, Yunanistan, İngiltere, ABD ve İsrail başta olmak üzere birçok ülkeden konuşmacı katıldı.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 10 Kasım’da AB’nin Rum tarafıyla müzakerelerini resmen başlatacağı haberleri üzerine yaptığı açıklamada, AB’nin tek yanlı kararıyla görüşmeler sürecini başlatacağını, uzlaşma parametrelerini ortadan kaldırdığını ve sahte bir unvan altında Kıbrıs’ı yeni maceralara sürüklemek için silahlanan Rum liderliğini, bu tehlikeli yolda cesaretlendirdiğine dikkat çekti.

11- Irak lideri Saddam Hüseyin başkanlığında düzenlenen toplantıdan sonra yapılan açıklamada, “Irak’ın silahsızlanmasını denetlemekle görevli BM Özel Komisyonu (UNSCOM) ile her türlü işbirliğinin bugünden kesilmesi ve komisyonun Irak’taki bütün faaliyetlerinin durdurulması kararlaştırıldı” denildi.

12- Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi ile Filistin kabinesinin toplantısı sonucunda yayımlanan bildiriye göre Filistin yönetiminin ABD Wye Plantation’da İsrail ile geçen hafta sağlanan anlaşmayı onaylamaya karar verdikleri ve bu çerçevede Filistinliler’e düşen yükümlülüklerin hepsine sadık kalacağını bildirdi.

13- Orta Amerika ülkelerinde etkili olan Mitch tayfununun 139 kişinin ölümüne yol açtığı bildirildi.