09.11.1998
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

KASIM 1998

1 KASIM 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, çeşitli temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere Kayseri’ye gitti. Başbakan Yılmaz yaptığı konuşmalarda, terör örgütü PKK’nin lideri Abdullah Öcalan’ı eleştirirken, kanla kurulan ve 75. yılı kutlanan cumhuriyeti; ne bölücülere, ne gericilere, ne de canilere teslim etmeyeceklerini söyledi.

2- FP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Recai Kutan başkanlığında toplandı. Kutan toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Cumhuriyetin 75. yıldönümünün büyük bir coşkuyla kutlandığı milli günlerin, birlik ve beraberliği pekiştirdiğini, vatandaşların sevgi ve saygı duygularını geliştirdiğini belirtti.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede özelleştirme ihalelerinde yaşanan kuşkular konusunda son derece hassas hareket ettiklerini vurguladı.

4- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Strasbourg’da yapılacak olan yeni dönem toplantısına katılmak üzere Fransa’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’ne girmede büyük mesafeler kat eden Türkiye’nin Avrupa bütünleşmesinin sadece ekonomik olarak yetmeyeceğini vurgulayarak, “Bunun hukuki yapısının kurulması lazım” dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin İstanbul il merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Mesut Yılmaz’ın her açıklamasıyla kendisini yalanladığını ileri sürerek, “Yılmaz, hesap vereceği yerde bürokrasinin arkasına sığınıyor” dedi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Kuşadası’nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Cumhuriyeti’nin, 75. yılında çok dayanıklı bir devlet olduğunu ispatladığını, buna rağmen demokrasinin çürük çıktığını söyledi.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, her gün yapılan seçim tartışmalarının ülke istikrarını olumsuz etkilediğini belirterek “Bugün Türkiye’de istikrarsızlığın kaynağı iktidarın kendisidir” dedi.

8- Millet Partisi (MP) 5. Olağan Kongresi’nde yapılan seçimlerde parti Genel Başkanı Aykut Edibali, genel başkanlığa yeniden seçildi. Cumhuriyetin hiçbir kişinin, grubun, bölgenin veya partinin münhasır ideali olmayacağını belirten Edibali, cumhuriyet idealinin, Türk milletinin tamamının ideali olduğunu söyledi.

9- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak partisinin 3. Olağan Büyük Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Kimsenin Türkiye’yi bölmek gibi bir amacı yoktur. Herkes bölünme fobisinden kurtulmalıdır” dedi.

10- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in başkanlığını yaptığı İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 14'üncü toplantısı İstanbul’da başladı.

11- İstanbul Üniversitesi’nin, “75. Yıl Cumhuriyet Ödülleri” törenle sahiplerine verildi. Törende konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, İÜ’nün hem demokrasiyi kullanıp hem de demokrasiyi yok etmeye çalışanlarla mücadele etmeye kararlı olduğunu belirterek “Demokrasiyi araç olarak kullananlar, din sömürüsü yoluyla belli bir kitleyi kolaylıkla yönlendirmeye çalışmakta ve cumhuriyetin temeline dinamit koymaktadırlar” dedi.

12- ABD’nin Ermenistan Büyükelçisi Michael Lemmon Erivan’da düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin bölgesel işbirliğine verdiği önemi vurguladı ve “Türkiye aynı zamanda bir Kafkasya ülkesidir. Ermenistan, bu ülkeyle ilişkilerini düzeltmelidir” dedi.

13- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ve Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Mısır’da bir araya geldiler. Görüşme sonunda yapılan açıklamada, Mübarek ve Esad’ın, Mısır’ın arabuluculuğu ile yatışan Türkiye-Suriye krizinin halihazırda geldiği konumu ve ABD’nin girişimiyle imzalanan son Wye Plantation Antlaşması’nın Ortadoğu barış sürecine etkilerini ağırlıklı olarak ele aldıkları bildirildi.

14- BM Güvenlik Konseyi, Bağdat yönetiminin, Irak’ın silahsızlanmasını denetlemekle görevli BM Özel Komisyonu (UNSCOM) ile işbirliğini tamamen kesme kararı almasından sonra Irak’ı kınayarak, bu kararın kabul edilemez olduğu bildirdi.

Irak Devlet Başkanı Taha Yasin Ramazan yaptığı açıklamada, 8 yıldır uygulanan ambargo kalkana kadar, alınan karara bağlı kalınacağını söyledi. BM Güvenlik Konseyi’nin Irak’ın kararının kınandığı açıklamasını reddettiklerini belirten Ramazan, “Kararımızı değiştirmeyeceğiz, ambargo kaldırılıncaya kadar sürdüreceğiz” dedi.

2 KASIM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul’da düzenlenen I. Yüksek Havacılık Şurası’nda yaptığı konuşmada, sivil havacılık sektörünün ciddi ve giderek ağırlaşan sorunlarına çözüm bulmanın zorunluluk haline geldiğini söyledi.

Şuraya katılan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç da Türk sivil havacılık sektörüne gerekli önemin verilmediğini belirterek “Türk sivil havacılığının disipline edilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Ankara-Gerede ve Ankara Çevre Otoyolu’nun açılışında yaptığı konuşmada, ulaştırmanın kalkınmanın vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu belirterek, önceki hükümetlerin 1980’li yıllarda başlatılan otoyol ağı projesine hiçbir katkıda bulunmadığını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, kısa süre içinde hükümetin çetelerle ilişkisini ortaya koyacak çok ciddi belgeleri açıklayacağını söyledi.

4- İstanbul Valisi Erol Çakır yaptığı açıklamada, uçakla Anıtkabir’e intihar saldırısı düzenlemeyi ve Fatih Camii’ni işgal etmeyi planlarken 23 üyesi yakalanan yasadışı Anadolu Federe İslam Devleti örgütünün lideri Metin Kaplan’ın Almanya’dan iadesi konusunda gerekli prosedürü başlattıklarını söyledi.

5- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek hakkında “Bölücü terör örgütüne yardım ettiği, devletin emniyeti açısından gizli kalması gereken belgeleri ele geçirdiği ve Ateşli Silahlar Yasası’na muhalefet ettiği” gerekçesiyle üç ayrı suçtan 20 yıl 6 aya kadar ağır hapis cezası istemiyle dava açtı.

6- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yeni dönem toplantılarına katılmak üzere Strasbourg’da bulunan Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Luzius Wildhabwer ile yaptığı görüşmede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aldığı çifte standarda dayalı kararlarının Türkiye’deki bazı çevreler tarafından politik baskı unsuru olarak kullanıldığını söyledi.

7- İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides’in davetlisi olarak Güney Kıbrıs’a gitti. İsrail Cumhurbaşkanı Weizman yaptığı açıklamada, ülkesinin, Kıbrıs sorunundan rahatsızlık duyduğunu belirterek, barış için mücadele verdiklerini söyledi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton Bağdat yönetiminin, kitle imha silahlarını bulmak ve yok etmekle görevli BM Komisyonu (UNSCOM) ile bütün ilişkilerini askıya aldığını bildirmesi üzerine yaptığı açıklamada, Irak’ın, bu tutumuyla BM kararlarına açıkça karşı çıktığını belirterek, “Saddam’a karşı bütün seçenekler açık” dedi.

3 KASIM 1998

1- İstanbul’da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 14'üncü toplantısının açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye’nin Ortadoğu’da barış sürecini kuvvetle desteklediğini belirterek, “Türkiye, bölgesel işbirliğinin uluslararası barış, istikrar ve refahın anahtarı olduğuna inanmaktadır” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Susurluk ve sonrasındaki gelişmelerin “siyasi irtibatı”nın üzerine gidilmediğini belirterek, “Siyasi bağlantıyı gizlemek için gizli bir dayanışma sergilendiğini” söyledi.

3- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ekim ayı enflasyonu toptan eşyada yüzde 4.1, tüketicide ise yüzde 6.1 olarak gerçekleşti.

4- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.

5- Başbakan Mesut Yılmaz bir günlük resmi ziyaret için KKTC’ye gitti. Başbakan Yılmaz Ercan Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda arabuluculuk girişimlerinde bulunan ülkeleri uyararak, Rum tarafı Türk tarafını eşit muhatap kabul edip masaya oturmadıktan sonra hiçbir arabuluculuk girişiminin başarıya ulaşamayacağını söyledi.

6- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Wye Plantation Anlaşması’nı onaylayacak Bakanlar Kurulu’nun toplanması için, Filistin yönetiminin aranmakta olan 30 militanı tutuklamasını ve Filistin Özerk Yönetimi’nce hazırlanan terörle mücadele planının İsrail tarafına verilmesini şart koşarak toplantıyı erteledi.

7- Mitch tayfununun etkisi altında bulunan Honduras’ta 5 binden fazla kişinin öldüğü, 11 binden fazla kişinin de kaybolduğu bildirildi.

4 KASIM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca düzenlenen “1. Hayvancılık Kongresi”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hayvancılıkta geri gittiğini, sayının azalmasına karşın üretimin arttığını belirterek, bundan sonra daha iyisinin yapılması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği yöneticilerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, elinde hükümeti sarsacak dosyalar olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı “çirkin taktikler uygulamakla” suçladı ve eleştirdi.

3- Devlet Bakanı Işın Çelebi, İstanbul’da “Makro ekonomik hedefler çerçevesinde dış ekonomik ilişkilerde gelişmeler, ihracat ve Eximbank faaliyetleri” konulu bir basın toplantısı düzenledi. Çelebi yaptığı konuşmada, “1 Ocak 1999’da Avrupa Birliği Euro’ya geçecek. Onlarla entegre olabilmemizin sebebi enflasyonun düşürülmesidir” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sabah gazetesine gündemde olan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

5- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Siyami Erdem, KESK Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında 1999 yılı bütçesini değerlendirdi. Erdem, yüzde 25’lik memur maaşı artışının değiştirilmesi, kamu emekçilerinin ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümünde konfederasyonun taraf olarak kabul edilmesi amacıyla yeni bir eylem sürecini başlatacaklarını söyledi.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) “Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri” törenle sahiplerine verildi. TGC tarafından 1998 yılı ödüllerine Çetin Altan, Orhan Birgit, Doğan Koloğlu, Turhan Selçuk, Şemsi Sılkım, Hıfzı Topuz ve Oktay Verel layık görüldü.

7- Türkiye’de bulunan IKDP lideri Mesut Barzani Başbakan Mesut Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ile görüştü. Barzani, Washington’da yapılan görüşmelerin Ankara sürecinin bir devamı olduğunu belirterek bu konudaki eleştirilere katılmadığını söyledi.

Başbakan Yılmaz da Barzani ile Ankara sürecinin devamı konusunda mutabık kaldıklarını belirterek, “Türkiye hükümeti olarak Suriye’ye indirilen darbenin ardından, terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’ta üslenmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz” dedi.

8- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yeni dönem çalışmalarına başlaması nedeniyle Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu gazetecilere yaptığı açıklamada, şeriatçı terör faaliyetlerinde bulunan yasadışı Anadolu Federe İslam Devleti’nin sözde halifesi Metin Kaplan’ın iade edilmemesi durumunda, Almanya’da yargılanmasını isteyeceklerini bildirdi.

9- Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın siyasi sığınma hakkı verilmesi isteğini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya’dan, Türkiye ile Rusya arasındaki dostluğa yakışan bir hareket bekleriz, yakışmayan bir hareket beklemeyiz” dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz da gazetecilerin sorularını yanıtlarken “Bizim muhatabımız Rusya hükümetidir. Rus hükümeti tarafından bana yazılı güvence verildi. Ben, Rus hükümetinin bu taahhüdünü yerine getireceğine inanıyorum” dedi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksander Lebedev ise “Duma’yı aldığı bu karardan dolayı kınıyorum. Duma’nın kararı hükümetimizin Öcalan ile ilgili politikası üzerinde herhangi bir değişikliğe yol açmayacak” dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Ali İrtemçelik, Büyükelçi Lebedev ile görüşerek Duma’nın aldığı karar üzerine Türkiye’nin rahatsızlığını dile getirdi.

10- AB Komisyonu, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 12 aday ülkenin raporlarını onayladı. Komisyonun Dış İlişkiler sorumlusu Hans van den Broek, Türkiye’nin AB’ye tam üye olabilecek bir ülke olduğunu belirterek hedefin de bu olduğunu söyledi.

11- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Filistin’den, ABD’de imzalanan Wye Plantation anlaşmasında yer alan yükümlülüklerini yerine getireceğine ilişkin yazılı bir belge almadıkça barış anlaşmasını onaylamak üzere hükümete sunmayacağını bildirdi.

12- ABD’deki ara seçimleri, liderliğini Başkan Bill Clinton’ın yaptığı Demokrat Parti kazandı.

5 KASIM 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, İstanbul’a gelen Bulgaristan Başbakanı İvan Kostov ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye’ye göç eden Bulgar asıllı vatandaşların maaşlarını Ziraat Bankası’ndan alabilmelerine ilişkin anlaşma imzalandı.

2- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun genişlemeye ilişkin raporu ile ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, uygulanan kararlı ve doğru politikaların sonuç vermeye başladığını belirterek, komisyonun bazı yanlış değerlendirmelerinin sürmesine karşın Türkiye’yi tam üyeliğin 12 adayından biri olarak tanımlamasıyla Türkiye-AB ilişkilerinde gelişmenin önünün açıldığını kaydetti. Cem, “AB komisyonu, haksız ayrımcılıktan biraz daha uzaklaşmıştır. Türkiye, tam üyeliğin fiili adayı olarak değerlendirmeye girmiştir” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Müslüman bir ülke olması nedeniyle Türkiye’nin AB’den dışlanması görüşüne şiddetle karşı çıktığını belirterek, Türk ve Yunan halklarının ortak bir geçmişinin bulunduğunu söyledi.

3- Danıştay 8. Dairesi, İçişleri Bakanlığı’nın başvurusu üzerine Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı düşürdü.

4- Rusya Parlamentosu Duma’nın PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’a siyasi sığınma hakkı vermesi üzerine Rusya Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Aleksander Avdayev, Devlet Başkanı Boris Yeltsin’in bir mesajını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e iletmek ve temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel konuyla ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, “Rusya’nın Dışişleri Bakanı buraya geldiğinde bir mesaj getirdi. Ben de Türkiye ile Rusya’nın münasebetlerinin her iki ülke için önemli olduğunu söyledim. Şimdi bekleme safhasındayız. Sonra bunun dünyaca bilinen vasfı teröristtir, terörist başıdır” dedi.

İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş ise kırmızı bülten ile aranan bir kişinin hiçbir ülkeden siyasi sığınma isteminde bulunamayacağını belirterek, “İnterpol mevzuatına göre, siyasi bir suçlu hakkında Kırmızı Bülten çıkarılamaz. Oysa bölücü örgütün başı olan kişi, adam öldürmek suçundan yıllardır Kırmızı Bülten ile aranıyor” dedi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskaryan Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, PKK liderinden sığınma istemi gelmediğini, ülkesinde PKK kampının da bulunmadığını söyledi. Oskaryan, Türkiye ile ilişkilerde sorunların daha fazla artmasını istemediklerini, gerginliğe yol açacak hareketlerden de kaçındıklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Rus hükümetinden, terör örgütü liderinin sınırdışı etmesini istediğini belirterek, “PKK liderinin Rusya’da olup olmadığını araştırmalarını ve şayet ülkedeyse onu derhal sınırdışı etmelerini resmen istedik” dedi.

5- İstanbul Adliye Sarayı’nda patlayan bombada iki kişi yaralandı.

İstanbul Valisi Erol Çakır olaydan sonra yaptığı açıklamada, patlama ile ilgili incelemenin sürdüğünü söyledi.

6- Uyuşturucu ve silah kaçakçılığı suçlamasıyla 1983 yılından beri Kırmızı Bülten ile aranan Avni Musullulu Balıkesir’de yakalandı.

7- Fransa’da tutuklu olan Alaattin Çakıcı’nın Türkiye’ye iadesi ile ilgili yapılan duruşmada savcı, Türkiye’nin talebi doğrultusunda Çakıcı’nın Türkiye’ye iade edilmesini istedi. Kararın 3 Aralık’ta açıklanacağı bildirildi.

8- Batı Trakya’nın İskeçe kentinin Türk azınlıkları tarafından seçilmiş Müftüsü Mehmet Emin Ağaç Selanik Üst Mahkemesi’nce 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

9- İsrail ile Filistin arasında varılan “Wye Plantation” geçici barış anlaşmasının İsrail kabinesinde görüşülmeye başlandığı bildirildi.

10- Kosova’nın başkenti Priştine’nin Stimle kasabasının çevre köylerinin, Sırp güçleri tarafından top ateşine tutulduğu bildirildi.

11- Tacikistan’da iki gün önce başlayan isyanın devam ettiği, çatışmalarda şimdiye kadar 16 isyancı ile 100 askerin öldüğü bildirildi.

12- Güney Amerika’yı uzun süredir etkisi altına alan Mitch Tayfunu’nda bugüne kadar 10 binin üzerinde insanın öldüğü çok sayıda kişinin de kaybolduğu bildirildi.

13- Tayland’da salgın hastalıklar nedeniyle 22 kişinin öldüğü yaklaşık 200 kişinin de hastalandığı bildirildi.

6 KASIM 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz Bursa’da yaptığı açıklamada, dünyada yaşanan küresel krizle ilgili alınan tedbirlerin kısa sürede aşındığını ve önlemleri gözden geçirmek zorunda olduklarını belirterek, sanayicilerin daha büyük krize hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel yaptığı yazılı açıklamada, AB’nin Türkiye’ye ilişkin raporunda, Güneydoğu konusunun uluslararası hale getirilmeye çalışıldığını belirterek, “AB, haddini aşmıştır” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da yaptığı açıklamada, Türkiye’de değişimin umudunun kararsız oylarda olduğunu belirterek, “CHP’nin çetelerle ilişkisi yok, cumhuriyetin değerlerini korumak için görev bizi bekliyor” dedi.

4- Boğazlardaki trafik ve geçişi düzenleyen yeni Boğazlar Tüzüğü, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- İzmir Milletvekili Mehmet Köstepen DTP’den istifa etti.

6- Resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Bulgaristan Başbakanı İvan Kostav, Balkan Göçmenleri Dayanışma Derneği’nin Bursa’da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, “Bulgaristan’ı, son 9 yıldır vatandaşlarına düşman bir ülkeden anne şefkatine dönüştürmeye çalışıyoruz. Temin ederim; sizi ocaklarınızdan ayıranlar bir daha yönetime gelmeyecek” dedi.

7- Körfez ülkelerine yaptığı geziyi tamamlayarak Türkiye’ye gelen ABD Savunma Bakanı William Cohen, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin ile görüştü. Cohen, görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, Irak’ın BM Özel Komisyonu ile ilgili son tutumunun “kabul edilemez” olduğunu belirterek, “Türkiye’den özel bir taleplerinin olmadığını” söyledi.

8- İki günlük resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Aleksandr Avdayev yaptığı açıklamada, terörizm ve fanatizmin 21. yüzyılın en büyük tehlikeleri olduğunu, Rusya’nın terörizme geçit vermeyeceğini belirterek, bu tehlikeye karşı Türkiye’nin yanı sıra tüm Avrupa ülkeleriyle işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

9- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas Atina’da yaptığı açıklamada, PKK lideri Abdullah Öcalan’ı Yunanistan’a davet eden 109 Yunan milletvekilinin girişiminin hükümet ile bağlantısı bulunmadığını ve Atina’nın böyle bir davet çıkarmaya niyeti olmadığını söyledi.

10- Arnavut İnsan Hakları Komitesi’nce yapılan açıklamaya göre, Kosova’da Sırp güçleriyle bağımsızlık isteyen Arnavutlar arasında meydana gelen çatışmalarda 1770 Arnavut öldü.

7 KASIM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, FP Genel Başkanı Recai Kutan’ı Çankaya Köşkü’nde kabul ederek bir süre görüştü. FP Genel Başkanı Kutan görüşmeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, ülke meseleleri, parlamentoda cereyan eden siyasi çalışmalar, ekonomik durum ve dış politika meseleleri hakkında görüşlerini Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e arz ettiğini söyledi.

2- İstanbul’da çeşitli temel atma ve açılış törenlerine katılan Başbakan Mesut Yılmaz yaptığı konuşmalarda, Türkiye’deki en güçlü lobinin iş yaptırmama lobisi olduğunu belirterek, içinde bulundukları tüm olumsuz koşullara karşın, vatandaşa en iyi hizmeti götürmeye çalıştıklarını söyledi. Yılmaz, “Önü kesilen hükümet değil, Türkiye’dir. Türkiye Ankara’daki siyasetçi ve bürokratlara rağmen büyüyor” dedi.

Başbakan Yılmaz, daha sonra Rize’ye giderek, Rize Üniversitesi’nin temel atma törenine katıldı.

3- İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı’nın toplantısı için gittiği İzmir Kuşadası’nda yaptığı konuşmada halkı, çeteler ve mafyaya karşı başlattıkları mücadeleye destek vermeye çağırdı.

4- Enerji Bakanı Cumhur Ersümer, Rize’de İyidere Vadisi Islah Projesi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, halen Türkiye’nin değişik yörelerinde 108 barajın inşaatının sürdüğünü, bunların 33'ünün hidroelektrik santralı olduğunu söyledi.

5- “Yüksek Öğretim Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Malatya’da halka hitaben yaptığı konuşmada, tam demokrasi için birlik ve beraberliğin şart olduğunu dile getirerek, “Bütün demokratlara, maneviyatçılara, milliyetçilere sesleniyorum. Birlik olalım” dedi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bazı açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Karaman’da halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, sağ partilerin birbirinden farklı olmadığını söyledi.

8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisince Konya’da düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, seçim barajının partilerin önün konulmuş engeller değil, halkın önüne konulmuş engeller olduğunu söyledi.

9- CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tanla, yaptığı yazılı açıklamada, Susurluk ve kaset skandalının düğüm noktasının siyaset olduğunu belirterek en son yapılan bir araştırmaya göre kamuoyunun çete ve mafya mensuplarıyla en çok ilişkisi olduğunu düşündüğü partiler sıralamasında DYP’nin birinci sırada geldiğini iddia ederek “Susurluk olayının üçüncü yıldönümünde gelinen nokta, asla yeterli değildir” dedi.

10- İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre; valilik, İstanbul Belediye Meclisi’ni 12 Kasım’da toplantıya çağırdı ve yeni belediye başkanı seçilinceye kadar Ali Müfit Gürtuna’yı başkan olarak atadı.

11- Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Derneği’nce düzenlenen toplantıda konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Yekta Güngör Özden, Türkiye’de yaşanan olumsuz ve karanlık tabloların sorumlulularının Kürtçü ve şeriatçı hareketler olduğunu belirterek “Ama en az bunlar kadar, eşarp dağıtan siyasetçiler de suçludur. İnançların egemen olduğu bir düzen olamaz” dedi.

12- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ile görüşmek üzere Türkiye’ye geldi.

Bu arada IKDP lideri Mesut Barzani Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, Kürt devleti peşinde olmadıklarını, terör örgütü PKK’ya karşı Talabani ile birlikte mücadele edeceklerini söyledi.

13- Macaristan Cumhurbaşkanı Arpad Göncz ile “özelleştirme” üzerine yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.

14- Dünya çevresinde ilk tam yörünge uçuşunu yapan ve uzaya çıkan ikinci Amerikalı astronot olan John Glenn, uzay mekiği Discovery ile gerçekleştirdiği 9 günlük uzay yolculuğunu tamamlayarak dünyaya döndü.

8 KASIM 1998

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Trabzon gezisi dönüşü Esenboğa Havaalanı’nda yaptığı basın açıklamasında, hükümetin 16 aylık sürede gerçekleştirdiği reformları anlattı.

2- Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi toplantısına katılan Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu yurda döndü. Bakan Denizkurdu Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi arasında yeni bir “beyaz sayfa” açılacağını belirterek, Türkiye’nin bu durumda atacağı ilk adımın, Türkiye aleyhine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmayı gerektirecek şartları ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı.

3- Kültür Bakanı İstemihan Talay Samsun’da incelemelerde bulunarak, onarımı tamamlanan Gazi Müzesi’ni hizmete açtı. Talay, Vali Metin İlyas Aksoy ile yaptığı görüşmede, Samsun’da anıt değeri olan eserlerin kendisine bildirilmesini ve restorasyona ihtiyacı olanları değerlendireceklerini söyledi.

4- HAK-İŞ Genel Başkanı Salim Uslu yaptığı yazılı açıklamada, açıklanan enflasyon rakamlarının olumlu gösterilme çabalarına rağmen, ekonomik göstergelerin ücretlilerin satın alma gücü ile çeliştiğini söyledi.

5- Sinema sanatçısı Erol Taş ve tiyatro sanatçısı Nevzat Okçugil İstanbul’da vefat etti.

6- İran İslam Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne Seyid Muhammed Hüseyin Lavasani atandı. Lavasani göreve atanması dolayısıyla yayımladığı basın bildirisinde, “İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hatemi tarafından karşılıklı güven ortamını tekrar yaratmak ve iki ülke halklarının menfaatleri ve karşılıklı saygı esasları doğrultusunda tüm sahalarda ilişkilerin gelişmesinde çaba göstermekle görevlendirildim” dedi.

7- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani Ankara’da bir araya geldiler. IKYB Washington Temsilcisi Bahram Salih, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Irak’ın geleceğinin Irak halkı tarafından kararlaştırılması gerektiğini belirterek “Bağımsız bir Kürt devleti kurmak gibi bir niyetlerinin olmadığını” söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Salih, 17 Eylül’de imzalanan Washington Anlaşması’nın bölgede barış ve istikrar ortamının oluşmasını hedeflediğini, Kuzey Irak’ta PKK’nın kamplarının bulunamayacağını kaydetti.

8- Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF), her yıl düzenlediği “ülke” toplantıları çerçevesinde bu yıl ki “Türkiye Toplantısı” İstanbul’da başladı.

9- KKTC Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı Taner Etkin Lefkoşa’da düzenlediği basın toplantısında, AB’nin, tüm Kıbrıs adına Rum kesimi ile tam üyelik müzakerelerini 10 Kasım’da başlatacak olmasının, vahim hatalar zincirinin son halkasını teşkil ettiğini ve adada bölünmüşlüğün kalıcı kılınmasının tarihi sorumluluğunun AB’ye ait olacağını kaydetti.

9 KASIM 1998

1- Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 60. ölüm yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir uygarlık rejimi olan cumhuriyetin ülke yönetiminde hiçbir söz hakkı olmayan “tebayı” kimlik ve kişiliğine kavuşturduğunu, eşit haklara sahip yurttaşlar haline getirdiğini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün çağını aşan ileri görüşleri doğrultusunda, hür ve demokratik bir devlet olarak milleti ve ülkesiyle bölünmez bütünlüğünü koruyarak çağdaş uygarlığın onurlu bir ortağı olma mücadelesini başarıyla sürdürmektedir” dedi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin de, “Anayurdumuza ve ulusal varlığımıza karşı girişilen büyük saldırı karşısında, yoksulluk, bitkinlik ve çaresizliğin karanlığı içinden bir güneş gibi doğan Atatürk, bütün ulusumuzu özgürlük ve bağımsızlık ateşi etrafında bütünleştirmiş ve tarihimizde yeni dönem açan ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise demokratik laik cumhuriyeti kuşatmaya, ülkeyi tarihsel rotasından çevirmeye çalışanlar karşısında, Atatürk’ün daha da yüceldiğini, Atatürk’e olan bağlılık ve sevginin daha da yükseldiğini belirtti.

2- İstanbul’da devam eden Dünya Ekonomik Forumu toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, küreselleşmenin dünya ekonomisinin geleceğine ilişkin tartışmaların temel parametrelerini tayin etmeye devam ettiğini belirtti.

3- Başbakan Mesut Yılmaz Erzurum’da halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’yi enerji koridoru haline getirecek bir projeyi başlattıklarını, dünyanın bilinen en temiz, verimi en yüksek ve alternatiflerine bakılınca en ucuz yakıtı olan doğalgazı en kısa sürede tüm Türkiye’ye yayacaklarını belirterek, “Atatürk, 79 yıl önce Erzurum Kongresi’nde milli sınırlar içinde bölünmez bir bütün olduğunu, hiçbir ülkenin mandasını kabul etmeyeceğini dünyaya ilan etmiştir. Biz de cumhuriyetin 75. yılında Türkiye’yi doğalgaz boru ağıyla örme kararlılığımızı ilan ediyoruz” dedi.

4- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu TBMM Plan-Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, toplumdaki bozulma ve kirliliğin, siyasilere kadar uzandığını, bu nedenle yargının tarihi bir sınav içinde olduğunu belirterek, “Bir yargıç veya savcının siyasilerle içli dışlı olmasını kabul etmiyorum. Her yargıç ve savcının bir siyasi görüşü vardır, ancak bunu sandık başında belli etmesi gerekir. Eğer bugün bazı yargıç ve savcılarla ilgili bazı değişiklikler yapıyorsam nedeni budur” dedi.

5- İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş, CHP İstanbul Milletvekili Ercan Karakaş’ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Ordu iline Kürt kökenli vatandaşların girişlerinin yasaklanması diye bir hususun kesinlikle söz konusu olmadığını belirtti.

6- Ankara 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, TBMM’de pankart açan öğrencileri 2 yıl 6 ay ile 8 yıl 20 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı. Daha önce aynı davada mahkemenin verdiği karar Yargıtay tarafından bozulmuştu.

7- Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Kıbrıs Türk Hava Yolları’na (KTHY) ait Lefkoşa-Ankara seferini yapan uçağı kaçırmaya çalışan Mehmet Ertürk’ü 8 yıl 4 ay ağır hapis cezasına çarptırdı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’nden yapılan açıklamada, Diyarbakır, Bingöl ve Şırnak’ta sürdürülen operasyonlarda 11 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

9- Bir süre önce Başbakanlık tarafından iptal edilen Türk Ticaret Bankası ihalesini kazanan Korkmaz Yiğit, İstanbul Organize Suçlar ve Silah Mühimmat Kaçakçılık Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alındı.

10- KKTC’ye giden Ulaştırma Bakanı Arif Ahmet Denizolgun Ercan Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, bir ada ülkesi olan KKTC’nin, dış dünya ile bağlantısını sağlayabilmek için limanlar, hava meydanları ve telekomünikasyon gibi altyapı ihtiyaçlarının öncelikle giderilmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

11- Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları toplantısı nedeniyle Brüksel’de bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kendisini AB’nin genişleme sürecinden dışlanmış gibi hissetmemesi gerektiğini, Türkiye’nin bu sürecin içinde yer aldığını söyledi.

12- Irak’ta iktidardaki Baas Partisi’nin yayın organı olan El-Tavra gazetesinde yer alan habere göre, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından uygulanan ambargonun kaldırılmaması halinde BM Güvenlik Konseyi’nin silahsızlanmayla ilgili kararlarının tümüyle tanınmayacağı bildirildi.

Kuveyt’te bulunan İngiltere Savunma Bakanı George Robertson ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, sorunun barışçıl yollardan çözümü için tanınan sürenin hızla tükendiği konusunda Irak’ı uyardı.

13- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Kıbrıs Rum Kesimi’nde casusluk yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan iki İsrailli’nin iade edileceğini söyledi.

10 KASIM 1998

1- Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 60. yılı nedeniyle Anıtkabir’de düzenlenen devlet töreninde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Şeref Defteri’ne, “Cumhuriyetimizin 75. yılını coşkuyla kutlamaya devam eden milletimiz, size ve kurduğunuz cumhuriyete ne kadar içtenlikle bağlı olduğunu bir defa daha ortaya koymuştur. Gösterdiğiniz hedefe demokrat, laik, çağdaş hukuk devleti olan Türkiye’yi yüceltmeye kararlıyız” diye yazdı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Atatürk Dil Tarih Yüksek Kurulu tarafından düzenlenen “75. Yıl Paneli”nde yaptığı konuşmada, vatandaşın dini inançları, örf ve adetleri konusunda hassas olduğuna dikkat çekerek, “Cumhuriyet, demokrasi, laiklik, Müslümanlık, dördü birbiriyle çelişir şeyler değil. Bunları halka iyi anlatmalıyız. Anlatamazsak birtakım tartışmalar kaçınılmazdır” dedi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz ANAP Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yüzlerce yıl süren çalkantılı döneminden sonra milletle devletin yeniden buluşmasının cumhuriyetle sağlandığını belirterek, “Bazıları, cumhuriyete, milleti dışlayarak, milleti tefrik ederek, kamplara ayırarak yaklaşma anlayışı içindeler. Açıkça söylemeliyim ki, hiç kimsenin buna hakkı yoktur. Cumhuriyet kavramı, ne ayrılığı ne de tekelciliği kabul eder. Cumhuriyet, kimsenin tekelinde değildir” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Irak’ın PKK’ya verdiği desteğin arttığına dair istihbarat bilgileri bulunduğunu belirterek, “Irak merkezi yönetiminin PKK’ya sağladığı olanaklar Türkiye’ye karşı tehdit unsuru haline gelirse, biz de gereken önlemleri alırız” dedi.

5- Devlet Bakanı Güneş Taner, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, uluslararası krizden Türkiye’nin en az etkilenen ülkelerden biri olduğunu belirterek bunun, uygulanan ekonomik istikrar programı ve enflasyonu düşürmedeki kararlılığın yanı sıra uluslararası piyasaların Türkiye’ye duydukları güvenden kaynaklandığını söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği basın toplantısında, Türkiye, ABD ve İngiltere tarafından Irak’ın toprak bütünlüğü konusunda yapılan ortak açıklamayı anlattı.

7- Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, cumhuriyetin sağladığı en önemli kazanımların “Kadınlara kazandırdığı insanlık onuru ve tam vatandaşlık hakkı ile eğitime verdiği önem” olduğunu belirterek, “Atatürk devrim ve ilkelerinin oluşturduğu laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti ortamı olan cumhuriyetin bizlere kazandırdığı değerlerin ve sorumlulukların bilincindeyim” dedi.

8- İçişleri eski Bakanı DYP Elazığ Milletvekili Mehmet Ağar ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu hakkında verilen soruşturma önergeleri TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

9- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, FP Genel Başkanı Recai Kutan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile ayrı ayrı görüştü.

10- Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Ankara 6. Üdare Mahkemesi’nin, Petrol Ofisi A.Ş.’nin (POAŞ) yüzde 51’lik hissesinin blok satış yöntemiyle Üş Bankası, Bayındır Holding, Petrol Ürünleri Tur. ve Nak. A.Ş. (PÜAŞ) ve Park Holding Ortak Girişim Grubu’na satışına ilişkin verdiği “yürütmeyi durdurma” kararına yapılan itirazı kabul ederek, POAŞ’ın bu ortaklığa satışına devam edilebileceğine karar verdi.

11- Dün İstanbul Organize Suçlar ve Silah Mühimmat Kaçakçılık Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alınan Korkmaz Yiğit’in Türkbank ihalesiyle ilgili çeşitli açıklamalarının yer aldığı konuşma Kanal 6 televizyonunda yayımlandı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise basın mensuplarının konu ile ilgili soruları üzerine yaptığı açıklamada, yaşanan bu ilişkiler bütünlüğünün hükümetin istifası için bir neden oluşturduğunu söyledi.

12- İlk kez düzenlenen Atatürk Kupası’nı Beşiktaş’ı 2-0 yenen Fenerbahçe Futbol Takımı kazandı.

13- Finlandiya’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’nda 56 kiloda Halil Mutlu, silkme, koparma ve toplamda üç altın madalya kazanarak dünya şampiyonu oldu.

14- Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya ile tam üyelik görüşmelerini geniş anlamda başlatılması için karar alırken, Kıbrıs Rum Yönetimi ile müzakerelerin dış politika ve güvenliğe ilişkin siyasi bölümünü, “Ada’nın bölünmüşlüğü nedeniyle” askıya aldı.

15- Irak’ın, kimyasal silahları denetleyen Birleşmiş Milletler uzmanlarının çalışmalarını engellemesiyle başlayan gerginlik sürüyor.

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said El Sahaf, Katar televizyonuna verdiği demeçte, ülkesinin diplomatik çözümden yana olduğunu belirterek, “BM ile yoğun diplomatik temaslar sürüyor. Sorunun siyasi yollarla çözüleceğine inanıyorum” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı ise konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin bir bölge ülkesi olarak, Irak ile BM arasındaki gerilimin tırmanmasından endişeli olduğunu ve sorunun sıcak bir çatışma olmadan çözümlenmesini dilediğini söyledi.

16- Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR Başkanı Natık Aliyev Bakü’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, petrol ihracının ekonomik açıdan uygun olması için bazı kriterler hazırladıklarını belirterek, “Tarife ücreti için önerilen tekliflerin bu kriterlere uymaması halinde, petrol boru hattı, bütün üretim projesinin ekonomik karını etkiler” dedi.

17- Afrika ülkelerinden Brundi’de ordu birliklerinin düzenlediği operasyonlarda 100 sivilin öldürüldüğü bildirildi.

11 KASIM 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakanlık Konutu’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, işadamı Korkmaz Yiğit’in medyada yer alan iddialarını cevaplandırdı. Korkmaz Yiğit’in açıklamalarını ‘komplo’ olarak değerlendiren Başbakan Yılmaz, “çetelerle savaş gibi kutsal mücadelede komploya uğramak istifa nedeni olamaz” dedi. Ayrıca Başbakan Yılmaz, Kanal D Televizyonu’nda yayınlanan Arena programına katılarak işadamı Korkmaz Yiğit’in konuşmasında yer alan iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Bulgaristan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, işadamı Korkmaz Yiğit’in Türkbank ihalesine ilişkin açıklamalarını televizyonda izlediğini, bunun arkasından birtakım önemli gelişmeler olacağının anlaşıldığını belirterek, “Bu hükümet düşecekse, bu hükümetten sonrasını iyi görmek gerekir” dedi.

3- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, TÜSİAD ve Kal-Der’in İstanbul’da düzenlediği “7. Ulusal Kalite Kongresi”nin açılışında yaptığı konuşmada, 2 bin Türk yurttaşının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye aleyhine açtığı davaların sürdüğünü belirterek bunların yüzde 70’inin kaybedilmesi halinde Türkiye’nin toplam 7 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kıbrıs Rum tarafının AB yolu ile Yunanistan’la gerçekleştireceği bütünleşme hareketinin benzerinin Türkiye ve KKTC arasında gerçekleştirileceği kaydedilerek “Türkiye ve KKTC, bu politikalarını devam ettirme kararındadır” denildi.

5- DYP ve FP, Başbakan Mesut Yılmaz hakkında, “çete ve mafya liderleriyle doğrudan ilişki kurarak görevini kötüye kullandığı” iddiasıyla TBMM Başkanlığı’na gensoru önergesi verdiler.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, hükümete verilen sürenin bittiğini açıkladı. Baykal, işadamı Korkmaz Yiğit’in açıklamalarının ardından, “O iddiaların araştırılması için hükümet derhal istifa etmelidir. Toplum böyle bir iddia karşısında konunun yargıda çözülmesini isteyecektir” dedi. Baykal, Başbakan Mesut Yılmaz’ın komplo şeklindeki değerlendirmelerine katılmasının da mümkün olmadığını söyledi.

7- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Mesut Yılmaz ile görüştü. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cindoruk, işadamı Korkmaz Yiğit’in Türkbank ihalesiyle ilgili yaptığı açıklama üzerine kimin gerçeği söylediğini bilemediğini kaydetti.

Hükümetin fiilen bittiğini söyleyen Cindoruk, CHP’nin hükümetten desteğini çektiğini, kendi desteklerinin de bir anlamı kalmadığını belirtti.

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkmenistan ve Kazakistan gezisinin ilk durağı olan Türkmenistan’a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurad Türkmenbaşı ile görüştü ve Türkiye’nin her zaman Türkmenistan’ın yanında olduğunu, olmaya da devam edeceğini söyledi.

Türkmenbaşı da Cumhurbaşkanı Demirel’in ziyaretinden memnun olduğunu belirtti.

9- Türkiye’de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani, Ankara’dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, Türkiye sınırına yönelik sınır ihlallerini önlemede kararlı olduklarını ve Ankara’ya bu konuda güvence verdiklerini kaydederek sınır güvenliğinin sağlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesi operasyon düzenlemesine gerek kalmayacağını söyledi.

10- İsrail hükümeti, Filistinlilerle imzalanan Wye Plantation barış antlaşmasını koşullu olarak onayladığını bildirdi.

12 KASIM 1998

1- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, Ankara’da yaptığı açıklamada, bir off-shore (kıyı bankacılığı) bankanın 8 milyon dolarlık kara para akladığını saptadıklarını belirterek, devletin kurumlarıyla işler hale getirilmeye başlandığını, bundan sonra siyasi partilerin ya da başka şeylerin buna engel olamayacağını söyledi.

2- FP ve DYP’nin ardından CHP de koalisyon hükümeti hakkında verdiği gensoru önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, hükümetin istifası veya gensoru ile düşürülmesi durumunda kurulacak hükümetin “parti etiketli” olmayacağını belirterek, Cumhurbaşkanı’nın anayasadaki yetkileri ve demokratik teamüllere dayanarak bir başbakan atayacağını vurguladı.

Öte yandan CHP Grup Başkan Vekili Önder Sav da Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, partisinin bugüne kadar bir hükümet bunalımına neden olmamak için azami gayret sarfettiğini ancak son gelişmelerden sonra hükümetin görevden ayrılmasının bir zorunluluk olduğunu söyledi.

DTP Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısı sonrası yayınlanan bildiride ise, hükümetin gensoru ile düşürülmesinden önce hükümetteki ortaklıklarının sona erdirilmesi konusunda başkanlık divanına yetki verildiği belirtildi.

DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada da, son gelişmelerin televizyon kanallarında değil TBMM çatısı altında soruşturulması için yasanın öngördüğü usulün bir an önce işletilmesi gerektiğini söyledi.

Türkmenistan gezisini sürdüren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise basın mensuplarının konuyla ilgili soruları üzerine, hükümetin içinde bulunduğu istikrarsızlığın yeni bir durum olmadığını belirterek, “Parlamento görevinin başında. Meşru zeminlerde sorun çözülür, hiçbir kaygıya gerek yok” dedi.

Bulgaristan’da bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit de konu ile ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, hükümetin devamından yana olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı yeni bir hükümetin oluşturulması için devreye girecektir. Meclis’teki mevcut durum şimdiki hükümeti oluşturan üç partinin dışında yeni bir koalisyon hükümetinin kurulmasını zor kılıyor” dedi.

3- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bütün oda ve borsa başkanlarına gönderecekleri genelgeyle, adı yolsuzluklara karışmış ve yargı kararıyla suçu kesinleşmiş işadamlarının üyeliklerinin sonlandırılmasını isteyeceklerini söyledi.

4- DTP İzmir Milletvekili Gencay Gürün, partisinden istifa etti.

5- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel yaptığı yazılı açıklamada, Türkbank ihalesinin yarışmacı bir ortamda gerçekleştirilmesi için her türlü titizliğin gösterildiğini belirterek, onun dışında oluşan olaylarla hiçbir bilgi ve ilişkileri olmadığını söyledi.

6- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcılığı tarafından “çete kurmak ve ihalelere fesat karıştırmak” gerekçesiyle gözaltına alındı.

FP Genel Başkanı Recai Kutan olağanüstü toplanan Meclis Grubu’nda yaptığı konuşmada, gözaltı olayının “demokrasiye vurulan bir darbe” olduğunu ileri sürerek, “Demokrasi açısından yüz karasıdır. Türkiye’yi dünya karşısında izahı olmayan zor durumda bırakacaktır. Keyfi bir uygulama yapılmıştır” dedi.

7- Kesinleşmiş mahkeme kararı üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden ayrılan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkan vekilliği görevini sürdüren FP’li Ali Müfit Gürtuna seçildi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’nden yapılan açıklamada, bölge içerisinde ve İran-Irak sınırında sürdürülen operasyonlarda 85 PKK’lı teröristin silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

9- Bulgaristan’da resmi temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Sofya’da Cumhurbaşkanı Peter Stoyanov ile görüştü. Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “Artık Balkanlar sözcüğü olumsuz bir sözcük olmaktan çıkacak ve bir dostluk simgesi olacaktır” dedi.

10- Almanya’da bulunan Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican Bonn’da düzenlediği basın toplantısında, Alman güvenlik makamlarından, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında Ankara ve İstanbul’da kanlı eylemler planladığı saptanan İslam Cemiyeti ve Cemaatler Birliği’nin (İCCB) Başkanı Metin Kaplan’ın faaliyetlerinin yasaklanmasını talep ettiklerini söyledi.

11- Irak yönetiminin, kimyasal silahların denetimini yapan görevlilerin çalışmalarını engellemesi ile başlayan kriz üzerine Birleşmiş Milletler (BM) tüm personelini bu ülkeden geri çekti. ABD Savunma Bakanı William Cohen yaptığı açıklamada, Başkan Bill Clinton’ın askeri seçeneğin yerine getirilmesi için karar vermesi durumunda “Buna tamamen hazır olduklarını” bildirdi.

Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz de BM yaptırımlarının kaldırılması konusunda “ciddi” olduklarını söyledi.

Körfez’deki Arap ülkeleri ise Katar’ın başkenti Doha’da yaptıkları toplantıda, Irak’ın geri adım atmaması durumunda bir ABD saldırısının kaçınılmaz olduğu uyarısını yaptı.

13 KASIM 1998

1- Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İtalya’da yakalanması üzerine Başbakan Mesut Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ortak basın toplantısı düzenlediler. Başbakan Yılmaz, Öcalan’ın iadesi için İtalya ile ikili anlaşmalara gerek olmadığını, sığınma istemine de hiçbir ülkenin olumlu yanıt veremeyeceğini belirterek, örgütün başsız kalmasının terörle mücadelede “rehavet yaratmayacağını” söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ecevit de Öcalan’ın, hükümetin kararlı tavrı sonucunda yakalandığını söyledi.

2- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İtalya’da yakalanması üzerine yaptığı açıklamada, iade süreci ile ilgili girişimlerin başladığını belirterek, Türkiye ile İtalya’nın suçlularn iadesi ile ilgili uluslararası bir sözleşmeye imza attıklarını, Öcalan’ın iadesi için İnterpol kanalıyla ilk başvurunun yapıldığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İtalya’da yakalanması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İtalya’dan Öcalan’ın iadesi isteminin resmen başladığını belirterek, tutuklamanın Ünterpol bültenleri ile Almanya ve Türkiye’nin istemlerine dayanılarak gerçekleştiğini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İtalya’da yakalanmasının Türkiye’yi yıllardır teröre karşı verdiği mücadelede yeni bir dönüm noktasına getirdiğini söyledi.

5- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce “çete kurarak ihaleye fesat karıştırdığı” gerekçesiyle gözaltına alınan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, serbest bırakıldı.

6- Bölücü terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan İtalya’nın başkenti Roma’da yakalandı.

7- Almanya’da bulunan Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, Bonn’da büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında, “Metin Kaplan delillerle suçüstü yakalanmıştır. Suçüstü yakalananlar da dünyanın her yerinde cezalandırılırlar. İadesini resmen istedik. Ayrıca onun kuruluşuyla, PKK’nın da yasak edilip kapatılmalarını talep ettik” dedi.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jeff Murray Washington’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İtalya’da yakalanması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ülkesinin başından beri Türkiye’nin terörle mücadelesine destek verdiğini belirterek, hiçbir ülkenin teröristlere kucak açmaması gerektiğini söyledi.

9- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright Washington’da yaptığı açıklamada, ABD’nin, Irak’a düzenleyeceği olası bir saldırının amaçlarından birinin Saddam Hüseyin’i devirmek olduğunu belirterek, Irak’ın, BM silah denetçileriyle işbirliğini kesmemesi kararını iptal etmesini de söyledi.

14 KASIM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkmenistan ve Kırgısiztan’ı kapsayan gezisini tamamlayarak yurda döndü. Uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Demirel, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının hükümetin durumunu etkileyip etkilemeyeceğini değerlendirerek, “Daha hükümette bir şey yok ki. Hükümet gensorudan geçecek” dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Ankara Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Sincan Devlet Hastanesi ve Mesa-Yenikent Polikliniği’ni hizmete açarken; Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çatışmalarda yaralanarak GATA’da tedavi gören hastaları da ziyaret etti.

Başbakan Yılmaz, yaptığı konuşmalarda “17 ay içinde kalkınmanın durmasına, Türkiye’nin geriye gitmesine, devletin çeteler tarafından işgal edilmesine, bölücü terörün siyasallaşma gayretlerine dur dediklerini” söyledi.

3- Devlet Bakanı Salih Yıldırım, PKK terörünün bitirilmesi için şimdiye kadar 100 milyar dolar harcandığını belirterek, “Abdullah Öcalan’ın yakalanması terörün bitirilmesi aşamasını hızlandıracak, Doğu ve Güneydoğu’daki yeniden yapılanma sürecine önemli katkısı olacak” dedi.

4- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, Rusya’dan İtalya’ya gittiği sırada Roma’da yakalanan terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’nin isteği üzerine tutuklandığını belirterek, “PKK liderinin iade edilmesinden yanayız. Girişimlerimiz aralıksız olarak sürecek” dedi. Bakan Denizkurdu, idam cezası yerine “güvenlik önlemleri artırılmış ömür boyu hapis cezasını öngören 4-5 maddelik bir yasa tasarısı hazırlandığını da söyledi.

Roma Büyükelçisi Ünal Batu da, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Öcalan’ın Türkiye’ye iadesinin bir iki günde tamamlanacak bir süreç olarak görülmemesi gerektiğini belirterek “Bunu baştan kabul edelim. Çetin bir yoldayız. Bir yıldır PKK lehine geniş bir lobi oluşmuş bulunuyor” dedi.

Öte yandan Roma’da gruplar halinde toplanan PKK’lılar Türk basın mensuplarına saldırdı. Çok sayıda Türk gazetecinin yaralandığı olaylar karşısında İtalyan polisinin etkisiz kaldığı bildirildi.

Büyükelçisi Batu, İtalya Dışişleri Bakanlığı’na bir yazı göndererek Türk gazetecilere yönelik saldırıları kınadı ve güvenlik önlemlerinin arttırılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz, Devlet Bakanı Cavit Kavak ve TGS Genel Başkanı Ziya Sonay yayımladıkları mesajlarda Türk gazetecilere yapılan saldırıyı kınadılar.

Bu arada İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Massimiliano Bandini, Öcalan’ın suçlarının siyasi içeriğinin, bu kişi hakkında verilecek hükme ilişkin yasal süreyi çok uzatacağını söyledi. Öte yandan Büyükelçi Massimiliano Bandini, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak, İtalya’daki Türk yetkililerin ve yurttaşlarımızın can güvenliğinin İtalya hükümeti tarafından sağlanması istendi.

5- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’ta gerçekleştirdiği sınır ötesi harekatta 53'ü ölü, 1’i sağ olmak üzere toplam 54 PKK’lının etkisiz hale getirildiği, 1 erin de yaralandığı bildirildi.

6- Başbakan Yardımcısı ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, DSP’nin 13. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, DSP’nin seçimlerde en güçlü parti olarak çıkabilecek konuma geldiğini söyledi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Şereflikoçhisar’da partisince düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, Türkiye’de sağda politika yapan partilerin tümünün boğazlarına kadar çete ve mafyaya bulaştığını belirtti.

8- Almanya’ya yaptığı geziyi tamamlayarak Türkiye’ye dönen Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, Atatürk Havalimanı’nda İtalya’da yakalanan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye iadesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Türkiye, Almanya ve İtalya birer hukuk devleti. Sorunlar hukuk kuralları içinde çözülecek” dedi.

9- Karabük Milletvekili Şinasi Altıner ANAP’tan istifa etti.

10- Endonezya’da parlamentonun, muhalefetin “ordunun siyasetten çekilmesi” isteğini kabul etmemesi üzerine, üniversite öğrencilerinin liderliğinde başlayan halk ayaklanmasının bütün ülkeye yayıldığı, başkent Cakarta’daki dükkanların halk tarafından yağmalandığı ve yakıldığı bildirildi.

15 KASIM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz Kayseri ve Nevşehir’de çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katıldılar. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, “Esere ve hizmete, hangi düşüncede, inançta olursa olsun, benim vatandaşlarımın tümünün sevinmesi lazım. İşte burada, milletin tümüne ait bir eser meydana getirenlere hep beraber alkış tutalım” dedi.

Başbakan Yılmaz da , daha önce boyun eğdirdikleri eşkıyanın şimdi başının koparıldığını belirterek “Bizim asıl hedefimiz, adaletin tecelli etmesini sağlamaktır. Bütün şehitlerimizin hesabını sormaktır. Bu hesap sorulana kadar mücadelemiz devam edecektir” dedi. Başbakan Yılmaz, Türkiye’nin, 55. hükümet sayesinde uzun bir aradan sonra kendisine yakışır şekilde yönetilmenin kıvancını yaşadığını ve bunun tarihi sonuçlarını almakta olduğunu söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Balıkesir’de halka hitaben yaptığı konuşmada, PKK’nın yalnız silahlı değil siyasal mücadelede de yenilgiye uğradığına dikkat çekerek “55. cumhuriyet hükümeti, yalnız PKK’nın değil, her türlü çetenin, mafyanın ve yolsuzluğun üzerine şimdiye kadar eşi görülmedik bir kararlılıkla yürümektedir” dedi.

3- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu yaptığı açıklamada, hazırladığı reform tasarılarının yasalaşması konusunda ümidini kaybettiğini belirterek, “Tüm siyasi partilere sesleniyorum; şu milli davamızda bari gelin idam cezasının kaldırılması için hazırladığımız yasa teklifini Meclis’ten geçirelim” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay Karaman’daki gezi ve incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, Güneydoğu’da görev yapan öğretmenlerin tazminatlarını artıracaklarını söyledi. Bakan Uluğbay, 8 yıllık kesintisiz temel eğitime 1998 yılı eylül ayı itibarıyla sağlanan 208 trilyon 664 milyar lira kaynağın 258 milyar lirasının engelli öğrenciler için harcanacağını bildirdi.

5- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu asıl üyeliğine Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca belirlenen üç aday arasından Yargıtay üyesi Ergül Güryel’i seçti. Konuya ilişkin kararname Resmi Gazete’de yayımlandı.

Öte yandan enflasyonun üç yıllık bir program çerçevesinde düşürülmesini içeren 1999 yılı programı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Miraç kandili dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Huzura kavuşmamız, maddi ve manevi miraca ulaşmamızın yolu; cehaleti, tembelliği, kötülüğü ve olumsuzluğu terk ederek birlik ve beraberlik içinde ülkemizin kalkınması için çalışmak ahlaki ve faziletlere yönelmekle mümkündür” dedi.

7- PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanmasıyla ilgili gelişmeleri izlemek için İtalya’da bulunan Türk gazetecilerin PKK yandaşlarının saldırısına uğramasını kınayan Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) yaptığı açıklamada; İtalyan hükümetini, Türk gazetecilerin çalışma koşullarını garanti etmeye çağırarak, “Her demokratik devlet ve hükümet, gazetecilere özgür çalışma koşulları sağlamakla yükümlüdür” denildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de yaptığı açıklamada, gelişmelerin sürekli izlendiğini vurgulayarak IPI ve İtalya’daki basın meslek örgütlerine başvuruda bulunulacağını belirtilerek, gazetecilerin, kamuoyunun haber alma hakkını yerine getirme görevi yaptığı bildirildi.

8- Başbakan Yardımcısı ve Milli Savuma Bakanı İsmet Sezgin ile Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Batı Avrupa Birliği (BAB) toplantısına katılmak üzere İtalya’ya gittiler. Dışişleri Bakanı Cem, Roma Büyükelçiliği’nde yaptığı açıklamada, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’a, İtalya’nın bakışı ve iadesi konusunda ciddi ve adil yaklaşım beklediklerinin iletileceğini söyledi. Bakan Cem, bundan sonraki süreç konusunda İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini ile görüşeceğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı Sezgin de basın mensuplarının uğradığı saldırı ile ilgili olarak, İtalyan makamlarının görevlerini yapmaları için girişimlerde bulunacaklarını söyledi. Sezgin, “Soğukkanlı olmamız gerekiyor. Sansasyonel eylemlere karşı önlemlerimizi aldık. İadede engel çıkarırlarsa İtalya’ya karşı silah ambargosu uygularız” dedi.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İtalyan gazetesi Corriere Della Sera’ya verdiği demeçte, İtalyan hükümetine bir mesaj göndererek, “Teröristlerin yanında yer alamazsınız, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan katildir, bize vermek zorundasınız” dedi.

10- KKTC’nin kuruluşunun 15. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törenlerde konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, iki devlet arasında görüşmelere hazır olduklarını ve Rumlara karşı hiçbir düşmanlıklarının olmadığını söyledi. Denktaş, cumhuriyetin kolay kurulmadığını belirterek “Saat geri işlemeyecektir, geri adım atılmayacaktır” dedi.

11- Irak yönetiminin, geri adım atarak BM silahsızlanma müfettişlerinin şartsız olarak görevlerinin başına dönmesini garanti etmesi üzerine ABD, Irak’a müdahaleyi erteledi.

ABD Başkanı Bill Clinton, askeri müdahalede kararlılık göstererek arzu ettikleri sonuca ulaştıklarını belirterek “Irak geri adım attı. Ama bu yeterli değil. Şimdi Irak yükümlülüklerini yerine getirmeli” dedi.

12- Endonezya’da içinde 160 yolcu bulunan feribotun batması sonucu 50 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

16 KASIM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Avusturya’ya yapacağı ziyaret ile ilgili olarak Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Adaylığımızın, AB üyesi ülkelerin hükümet ve devlet başkanları tarafından hiçbir tereddüte mahal bırakmayacak şekilde hukuken tescilini beklemekteyiz” dedi.

Öte yandan Avusturya’nın Türkiye Büyükelçisi Ralph Scheide ise ziyaret ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ülkesinin Türkiye ile ilgili AB’ye son derece önemli bir işaret verme fırsatı yakalayacağını söyledi.

2- İtalya’da yakalanan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye iade işlemi ile ilgili girişimler sürdürülüyor.

Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakanlık’ta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bölücü terör örgütü lideri ve yandaşlarının Türkiye’ye getirilmesi konusundaki yasal çalışmaların hızlı bir şekilde yürütüldüğünü, iade işlemi ile ilgili olarak ABD’nin de devreye sokulduğunu belirterek, “Bu iş İtalya’da ikilem yarattı. İtalya ne yaparsa yapsın, çok büyük bir riske girdi” dedi.

Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’de idam cezasının kaldırılmasını getiren ve son günlerdeki gelişmeler doğrultusunda hazırlanan tasarının Başbakan Mesut Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit’e sunulduğunu, Bakanlar Kurulu’nda ele alındıktan sonra hızla TBMM’ye sevkedileceğini söyledi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ise İstanbul’da yaptığı açıklamada, söz konusu kişinin Suriye’den çıkarılmasında askeri tedbirlerin etkili olduğunu, ancak olayın siyasi hedefi konusunda endişelerinin bulunduğunu belirtti.

Öte yandan İtalya’da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini ile görüştü. Görüşme sonrası bir basın toplantısı düzenleyen Cem, Türkiye’nin iade talebini ilettiğini, Dini’nin olaya kayıtsız bir şekilde yaklaştığını ifade ederek, birçok kanlı terör eyleminin sorumlusu olan Öcalan’a İtalyan basınının yaklaşımını da sert bir dille eleştirdi. Cem, “Hiçbir olay, onbinlerce masumun katilini haklı çıkarmaz” dedi.

Batı Avrupa Birliği toplantıları nedeniyle Roma’da bulunan Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin de İtalyan meslektaşı ile aynı konuda görüşmede bulundu.

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin de yaptığı açıklamada, terör örgütleri listesinde yer alan PKK liderinin yakalanmasını, global terörizmle mücadelede önemli bir adım olarak gördüklerini belirterek, “İtalyan hükümetinin hareketini memnunlukla karşılıyoruz. Öcalan’ın iade edilmesi ve adalet önüne çıkarılması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye, Almanya ve İtalya’nın konu üzerinde birlikte çalışmasını arzuluyoruz” dedi.

Öte yandan Roma’daki Türk basın mensuplarına yapılan saldırı ve İtalyan polisinin tavrı üzerine, gazeteciler dava açtı. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), İtalya İçişleri Bakanı’na bir mektup göndererek, Türk gazetecilere saldırılması ve çalışmalarının engellenmesini kınadı.

Almanya İçişleri Bakanı Otto Schilly, görüşmelerde bulunmak üzere İtalya’ya gitti.

İtalya Başbakanı Massimo D’Alema ise ANSA haber ajansında yayımlanan demecinde, Türkiye ile bir anlaşmazlık nedeni aramadıklarını belirterek, ancak yıllardan beri “baskı altında” olduğunu iddia ettiği Kürt halkının kendilerinin sempatisini topladığını dile getirdi ve iade konusunda hiçbir baskı ve şantajı kabul etmeyeceklerini ifade etti.

3- Devlet Bakanı Işın Çelebi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, 1999 yılı bütçesine sahip çıkılmasını isteyerek, “Geçici bütçe olmamalı; bu durum boşluk yaratır. Eğer Türkiye’nin dış dengeleri korunmak isteniyorsa 1999 yılı bütçesine herkes sahip çıkmalı” dedi.

4- Bir süre önce ANAP’tan istifa eden Karabük Milletvekili Şinasi Altıner DYP’ye katıldı.

5- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcılığı, bir süre önce bakanlık ve milletvekilliği görevinden istifa eden Eyüp Aşık hakkında, “cürüm işlemek için çete oluşturan kişilere bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla dava açtı.

6- Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi, TBMM’de üniversite harçlarını protesto etmek amacıyla pankart açan öğrencilere destek gösterisinde bulunarak, “izinsiz gösteri yaptıkları, kamu mallarına zarar verdikleri ve görevli memura mukavemette bulundukları” gerekçesiyle yargılanan 24 sanık hakkında beraat kararı verdi.

7- Ulusal Basın Ajansı (UBA) sahibi Ali Haydar Veziroğlu yaptığı açıklamada, ajansın çeşitli sorunlar nedeniyle artık faaliyette bulunmayacağını söyledi.

8- Batı Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi toplantıları İtalya’nın başkenti Roma’da başladı.

9- İsrail Başkanı Benjamin Netanyahu yaptığı açıklamada, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın, Kudüs’ün başkent yapılacağı bağımsız Filistin devleti planından vazgeçmemesi halinde Wye Plantation Barış Anlaşması’nı uygulamaya ara vereceklerini bildirdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Ariel Şaron ise yaptığı açıklamada, Yahudi yerleşimcilere Batı Şeria’da toprak elde etme çağrısında bulundu.

10- Irak’ta kimyasal silahların denetimini yapan BM görevlilerinin çalışmalarının engellenmesi ile başlayan kriz, Irak yönetiminin Güvenlik Konseyi kararlarına uyacağını açıklaması ile sona erdi. BM Genel Sekreteri Kofi Annan, krizin sonunu bir diplomasi zaferi olarak nitelendirerek, “Ancak gelecek sefer diplomasi şansı olmayabilir” açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Bill Clinton dün düzenlediği basın toplantısında, Irak’ta muhalefet gruplarının destekleneceğini açıklayarak, “UNSCOM aracılığıyla Irak’ın kitle imha silahları üretme kapasitesini yok ederek ve uçuşa yasak bölge uygulamasıyla Saddam Hüseyin’in bölgeye yönelik tehdidini savuşturmaya devam edeceğiz. Ancak, uzun vadede bu tehditle başa çıkmanın en iyi yolu, Bağdat’ta yeni bir hükümetin kurulmasıdır” dedi.

Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz ise Clinton’un açıklamasını kınayarak, bunun “BM kararları ve uluslararası hukukun ihlali” anlamına geldiğini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine de ülkesinin ABD’nin Saddam Hüseyin’i devirme planlarını desteklemek gibi bir niyetinin olmadığını bildirdi.

11- Afganistan’da, Taleban güçleri ile Özbek General Şah Ahmet Mesud’a bağlı güçler arasındaki çatışmaların şiddetlendiği bildirildi.

12- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder resmi bir ziyaret amacıyla Rusya’ya gitti..

17 KASIM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Avusturya ziyaretine giderken uçakta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İtalya’da bulunması ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Demirel, İtalya’nın bu kişiyi himaye etmeyeceğini belirterek, “İtalya uygar bir ülkedir. 30 bin kişinin kanının dökülmesine sebep olan bir caniyi himayeye kalkmaz, kalkamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, kaldırılması düşünülen idam cezası konusunda ise “Bu, Meclis’in işidir. Şimdi Meclis’in işine karışsam olmaz. Yalnız, Türkiye’deki temayül affa karşıdır, teröre de karşıdır” dedi.

İtalya Cumhurbaşkanı Oscar Luigi Scalfaro ise konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Bu, halklara layık oldukları hakların sağlanması için fırsattır” dedi. Scalfaro, konunun çözümü konusunda sakin olduğunu, hükümet, yargıçlar ve yetkili organlar tarafından incelendiğini belirterek, bu organların anayasa ve yasalara uygun mükemmel bir çalışma yapacaklarından emin olduğunu açıkladı.

İtalya Başbakanı Massimo D’Alema ise Meclis’te yaptığı konuşmada, Türkiye’de ölüm cezasının bulunmasının söz konusu kişinin iadesini engellediğini belirterek, “Biz, ölüm cezası olan bir ülkeye kimseyi iade etmeyiz. Bu hareket Türkiye’ye tavır olarak algılanmamalı, isteyen dost ülke bile olsa yasalar uygulanır” dedi.

İtalya İçişleri Bakanı Rosa Russo Jervolino ise PKK liderinin siyasi sığınma talebinin büyük bir aciliyetle ele alınacağını, ancak soruşturmanın ciddiyetini tehlikeye düşürecek biçimde acele edilmeyeceğini belirtti.

Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Ünal Batu, İtalyan makamlarının söz konusu kişi ile ilgili sağlıklı bilgi vermediklerini, bu konuda büyük bir “kargaşa” yaşandığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da, İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Massimiano Bandini’nin “çelişkili açıklamaların giderilmesi” konusunda uyarıldığı belirtilerek, iadeyi geciktirici ve güçleştirici yaklaşımlarının Türk-İtalyan ilişkileri üzerinde ciddi ve önemli yansımaları olacağına dikkat çekildi.

Ayrıca bakanlıktan yapılan diğer bir yazılı açıklamada ise Yunanistan ve Rum kesiminin terör örgütünü destekler tavırları konusunda uyarıldığı bildirildi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, PKK liderinin yakalanmasıyla ilgili gelişmelerin hükümetin etkinliği dışında oluştuğunu ileri sürerek, idam cezasının kaldırılması konusunun ise her boyutuyla incelenmesi gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da grup toplantısında yaptığı konuşmada, terörle savaşımın eskisinden değişik yöntemlerle yürütülmesi gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye, bu mücadeleye hazır değil. Önümüzde güç bir dönem var. Lozan ruhunu, Türkiye’nin bütünlüğünü yeni tehditler karşısında savunmak zorundayız. Bu mücadele, artık Türkiye sınırları içinde verilmekten çıktı. Artık bu mücadelenin araçları silahlar değil; fikirler, kamuoyu araçları gibi daha ince araçlar” dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Ahad Andican, ölüm cezası ile ilgili Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı tasarı hakkında, Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu’na Meclis’teki partilerle görüşme noktasında bir görev verildiğini söyledi.

İtalya hükümetinin Öcalan’a siyasi sığınma hakkı tanıma tavrının oluşması üzerine yurdun çeşitli bölgelerinde protesto gösterileri düzenlendi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Ahad Andican basın mensuplarına kurulda görüşülen konular hakkında bilgi verdi. Andican, devlet memurlarının yer değiştirmek suretiyle atanmalarına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikle, hizmet bölgelerinin sayısının 5’ten 6’ya çıkarıldığını belirtti. Toplantıda; emekli, dul, yetim ve şehit aileleriyle ilgili yeni bir karar alındığını da anlatan Andican, ihracatı teşvik kararları kapsamında, bankaların ihracat amacıyla Eximbank aracılığıyla kullandırdıkları kredilere vergi, resim ve harç istisnası uygulamasının getirildiğini belirtti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümet hakkında verdikleri gensoru önergesinin geri çekmeleri ya da askıya almalarına dönük beklentileri eleştirerek, son günlerde yaşanan gelişmelerden yararlanmak isteyenlerin olduğunu ileri sürdü.

4- Ankara 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), 1993 yılında yayımladıkları barış bildirisinde ve bazı konuşmalarında bölücülük propagandası yaptıkları gerekçesiyle aralarında kapatılan DEP’in Genel Başkanı Yaşar Kaya ve HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak’ın da bulunduğu 21 sanığı, 1 ile 3 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı. Mahkeme 1 sanık hakkında da beraat kararı verdi.

5- Resmi bir ziyaret amacıyla Avusturya’da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Avusturya Cumhurbaşkanı Dr. Thomas Klestil ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Demirel, Avusturya Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Derneği’nde yaptığı konuşmada, iki ülkenin uzun ve ortak bir tarihi olduğunu kaydederek, Avusturya’nın Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda verdiği desteği daha kuvvetli ve etkin bir şekilde sürdürerek, Türkiye’ye diğer adaylarla eşit düzeyde AB’ye tam üyelik perspektifi tanınması yönünde Avrupa ilkeleri nezdinde öncü bir rol üstleneceğini ümit ettiğini söyledi.

6- Güney Asya Pasifik Ekonomik Forumu (APEC) zirvesi Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da başladı.

7- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, bölgeyi ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Roman Herzog ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Filistinliler’in İsrail’le olan sorunlarını çözmek için yalnızca barışçı yöntemlere başvuracakları konusunda söz verdi.

8- Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, bir gazeteye verdiği demeçte, Taleban tarafından Afganistan’da uygulanan şeriat yönetiminin ülkesinde de uygulanmasını istediğini açıkladı.

18 KASIM 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İtalya’da tutuklanan Abdullah Öcalan ile ilgili gelişmeler ve Türkiye’nin tutumu konusunda bilgi verdi. Başbakan Yılmaz, PKK’nın terör örgütü olduğunun ABD’nin dışında başta Fransa, Almanya ve İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerince de kabul edildiğini kaydetti.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 55. hükümetin çetelere, mafyaya karşı en kararlı mücadeleyi vermesine karşın, hükümetin çete bağlantılı bir işadamının kaseti yüzünden düşürülmek istendiğini söyledi. Ecevit, DYP ve CHP liderlerini Başbakan Mesut Yılmaz’ın açıklamalarını bile beklemeden ‘yargısız infaz’ yapmakla suçladı.

3- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu yaptığı açıklamada, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İtalya’nın başkenti Roma’da yakalanmasının ardından, halkın gösterdiği tepkilere saygı duyduğunu, ancak herkesin hislerine hakim olması gerektiğini söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasının önemli gelişme olduğunu, rehavete kapılmadan sürdürülecek bir çalışmayla terör örgütünün marjinal bir duruma getirilebileceğini söyledi.

5- Samsun Milletvekili Cemal Alişan ve Mardin Milletvekili Muzaffer Arıkan DTP’den istifa ederek DYP’ye katıldılar.

6- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak yaptığı açıklamada, barış ve kardeşlik çağrısı yaparak “Türkler, Kürtler, Aleviler ve Sünniler, Doğulular, Batılılar etnik kökenimiz, inancımız ne olursa olsun, bu Cumhuriyeti, bu devleti birlikte kurduk, birlikte yaşatalım” dedi.

7- İtalya hükümetinin, PKK lideri Abdullah Öcalan’la ilgili tavrı, İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği önünde toplanan sivil toplum örgütleri tarafından protesto edildi.

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi bir ziyaret için gittiği Avusturya’da ORF Televizyonu’na açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye-AB ilişkileri ve terörizm başta olmak üzere Türkiye’ye ilişkin çeşitli soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Demirel, Viyana’daki temaslarının ikinci gününde Başbakan Klima ve Avusturya Türk Dernekleri Birliği Odası Yönetim Kurulu üyeleriyle görüştü.

9- İtalya Başbakanı Massimo D’Alema, düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Mesut Yılmaz’ın TBMM’de yaptığı konuşmada ülkesini suçlayan ifadelerini reddederek “Türkiye’nin bu tepkilerini hak etmedik. Tekrar vurguluyorum: İtalya, terörizmi hiçbir zaman haklı görmüyor. Ancak Kürt halkının dramını değerlendirip Avrupa’nın yardımına olan ihtiyacını kabul ediyor” dedi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin yaptığı açıklamada, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye iade edilmesi gerektiğini bildirdi.

11- İsrail Parlamentosu, Başbakan Benjamin Netanyahu ile Filistin lideri Yaser Arafat arasında geçen ay ABD’de imzalanan Wye Plantation Ortadoğu Barış Anlaşması’nı onayladı.

12- Asya Pasifik Ekonomik Forumu (APEC) zirvesinin son gününde ülke liderleri ortak yayımladıkları bildiride, bölgeyi aylardır sarsan küresel krizin açmış olduğu sosyal yaraların bir an önce iyileştirilmesi için çaba sarf edeceklerini söylediler.

19 KASIM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Avusturya’ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Demirel, AB sorununun gezinin ağırlığını oluşturduğunu söyledi.

2- Güneydoğu Avrupa Çokuluslu Barış Gücü 6. Uzmanlar toplantısı İstanbul’da yapıldı. 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çevik Bir açılışta yaptığı konuşmada, dünyada uluslararası terörizm, dini fanatizm, aşırı ulusçuluk, istikrarsızlık, bölgesel çatışmalar ve etnik rahatsızlık gibi yeni risk ve tehditlerin ortaya çıktığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Ahat Andican İstanbul’da başlayan Finans Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, İMKB bünyesindeki uluslararası pazarın gerçek anlamda oluşturulabilmesi durumunda yurt dışına kaçan yabancı sermayeyi geri getirmek için gerekli önlemleri alacağını söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu, 55. hükümet hakkında FP, DYP ve CHP’nin verdiği gensoru önergesinin gündeme alınmasını kabul etti.

Başbakan Mesut Yılmaz TBMM’de yaptığı konuşmada, CHP lideri Deniz Baykal’ı “çetelere göz yummakla”, “çetelere kaset alış verişi yapmakla” suçladı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise gensoruda bir bankanın satışının değil, bir hükümet etme anlayışını değerlendirmek gerektiğini söyledi.

5- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, başlattığı soruşturma kapsamında haklarında tutuklama kararı çıkarılan HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak ile Ankara il Başkanı Kemal Bülbül, tutuklandı.

6- Türkiye ile Moldova arasında, “Askeri Alanda Eğitim Teknik ve Bilimsel İşbirliği Anlaşması” imzalandı.

7- İsrail kabinesi, yaptığı toplantıda İsrail askerlerinin Batı Şeria’dan çekilmesini onayladı.

20 KASIM 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu ve MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, Roma İstinaf Mahkemesi’nin aldığı karar ile ilgili olarak olağanüstü toplantı yaptılar.

Başbakan Yılmaz toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, “Tabii ki mahkemenin bu kararında İtalyan hükümetinin tavrı etkili olmuştur.

Adalet Bakanı’nın bu kadar ağır suçlardan aranan bir kişinin ev hapsinde tutulmasını istemesi dahi, İtalyan hükümetinin işin ciddiyetini henüz kavrayamadığını ortaya koymaktadır. Terörle barışmaya çalışırken Türkiye’nin ezeli düşmanlığını kazanma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Biz her kanaldan İtalyan muhataplarımızı uyarıyoruz” dedi.

2- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, İstanbul Barosu ve Uluslararası Af Örgütü tarafından düzenlenen “Türkiye’de İnsan Hakları: Geleceğe Doğru” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de insan hakları ihlallerini önlemenin önündeki en büyük engelin terör ve kökten dinci saldırılar olduğunu belirterek, Türkiye’nin insan hakları konusunda yapıcı eleştirilere ihtiyacı olduğunu söyledi.

3- Roma İstinaf Mahkemesi, kırmızı bültenle aranan ve hakkında uluslararası tutuklama kararı bulunan terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın tutukluluk halini kaldırdı ve Almanya’nın tutuklama kararı nedeniyle “Roma’da mecburi ikamete” tabi tutulmasına karar verdi.

İtalya Adalet Bakanı Oliviero Diliberto ise yaptığı açıklamada, Almanya’nın iade talebinde bulunmaması halinde Öcalan’ın 30 gün sonra serbest bırakılacağını söyledi.

4- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright Washington’da yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye iade edilerek adalet önüne çıkarılmasını istediklerini belirtti ve “Öcalan ile kesinlikle sorunumuz var. Sorun, terör eylemleri sorunu. Bu durumda adaletin önüne çıkarılması son derece önemlidir” dedi.

5- ABD Başkanı Bill Clinton Amerikan Kongresi’ne yolladığı Ağustos-Eylül aylarını kapsayan Kıbrıs raporunda, Ada’da iki toplumlu, iki bölgeli federal bir çözüm önererek, Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından, Rusya’dan alınması planlanan S-300 füzeleriyle ilgili anlaşmanın iptal edilmesini istedi.

6- Irak’ın kitle imha silahlarının yok edilmesinden sorumlu BM özel komisyonu UNSCOM, Bağdat yönetiminin silahlara ilişkin belgeleri “derhal” teslim etmesini istedi.

21 KASIM 1998

1- İtalya İstinaf Mahkemesi’nin terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ı tahliye etmesine tepkiler sürüyor. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, uygar bir devletin ve dünyaya terör konusunda taahhütte bulunmuş ülkelerin, terörü himaye etmesinin beklenemeyeceğini söyledi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Öcalan’ın insan hakları kisvesi altında dünyada uygarlığa öncülük etmiş İtalya gibi bir ülkede tutulmasının hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu kaydetti. Ayrıca, Öcalan konusundaki tavrı nedeniyle İtalya, yurdun çeşitli yerlerinde yapılan protestolarla kınandı.

Öte yandan işadamları, kamu bankaları bazı devlet kurumları İtalya’dan dış alımı durdurduklarını bildirdiler.

2- Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Çankaya Köşkü’nde bir grup çocuğu kabul eden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, “Türkiye’yi yönetme sırası size geldiği zaman, iyi bir Türkiye bulacaksınız” dedi.

TBMM Başkanı Çetin ise çocukları kabulünde yaptığı konuşmada, “çocuklar bizim yarınlarımızdır” dedi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, “Uluslararası Finans, Bankacılık ve Finans Teknoloji Fuarı- Finans 98" çerçevesinde İstanbul’da düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, İtalya’nın teröre kucak açmasıyla, Kuzey Irak’tan alacağı göçün hızlanacağını vurgulayarak, “Terör belasını Türkiye’den, Suriye’den, Kuzey Irak’tan kazıyoruz. Kendini teröristlere açan İtalya, uyuşturucu kaçakçılığını da kendi içine alıyor ve çocuk kaçakçılara kol kanat geriyor” dedi.

Bu arada AB ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, AB’ye “bir bütün olarak PKK’yı bir terör örgütü olarak tanıyın” çağrısında bulundu.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin 6. Olağan Büyük Kongresi’nde, tekrar 4. kez genel başkanlığa seçildi.

Yılmaz, konuşmasında ülkenin bugün bir yol ayrımına girdiğini belirterek, gensoru önergelerini “entrika”, siyasi rakiplerini de “acul” olarak nitelendirdi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisince Siirt’te düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, gensorunun ardından kurulacak yeni hükümet için her türlü desteğe açık olduklarını belirtti.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisince Mersin’de düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi.

7- DİSK Başkanı Rıdvan Budak, İzmit’teki DİSK Bölge Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de siyasetin kalitesiz ve birbiriyle kavgalı olduğunu savunarak, “Türkiye’de siyasetin çağdaş hale gelmesi lazım, bu yapılmazsa askeri ihtilal olacak. Siyaseti toplum için yapmayanlar gidecekler, ya da siyaseti toplum için yapacaklar” dedi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton Asya gezisinin ikinci durağı Güney Kore’de, Devlet Başkanı Kim Dae-Jung’la bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamada, Kuzey Kore yönetiminin nükleer güç ve balistik füze geliştirmesine izin verilmeyeceğini bildirdiler.

22 KASIM 1998

1- Ankara’da çeşitli açılış törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı konuşmalarda, “Türkiye durmaksızın yoluna devam etmeye mecburdur. Kaybedecek tek günümüz dahi yoktur” dedi.

2- DİSK Başkanı Rıdvan Budak İzmir’de düzenlenen DİSK Genişletilmiş Temsilciler Kurulu Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin içine düştüğü sorunları değerlendirdi. Budak, Türkiye’deki siyaset anlayışının ekonomiyi zor duruma soktuğunu, ülkede karşıtlık üzerine kurulmuş berbat bir siyaset yaklaşımının hakim olduğunu ileri sürdü.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Girne Yat Limanı’nın genişletilmesi inşaatının temel atma törenine katılmak üzere gittiği KKTC’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Barışçı ve demokratik KKTC’yi tanımayan İtalya’nın, şimdi Türkiye’yi bölmek isteyen bir teröriste kucak açtığını belirterek “Bu utanç verici bir çelişkidir” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da, Öcalan olayının kendilerini üzdüğünü belirterek, “İtalya medeniyetin beşiği sayılan bir ülke. Bu hatayı nasıl işledi” dedi.

Ecevit temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs’ta yıllardan beri eşi belki de dünya tarihinde görülmedik bir mucize yaşandığını vurgulayarak, “Türkiye dışında hiçbir devletçe henüz tanınmayan ve çeşitli ambargolar ve baskılarla boğulmak istenen 200 bin nüfuslu bir devlet; dünyaya meydan okurcasına bağımsızlığını koruyor ve gelişmesini sürdürüyor” dedi.

4- Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de gerçekleştirilen Orta Avrupa Girişimi Hükümet Başkanları ve Dışişleri Bakanları Zirvesi’ne katılan İtalya Başbakanı Massimo D’Alema düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile kesinlikle bir zıtlık aramadıklarını ve terör suçundan aranan bu kişinin yakalandığı ilk ülke olduklarını belirtti. Türkiye’den geldikleri çok açık olan yüzlerce kaçağı kabul ettiklerini, terörizm suçundan aranan ve İtalya’ya gelen birinin yarattığı bir sorunun ise sorumlusu olmadıklarını kaydeden D’Alema, terörizme karşı anlayış göstermediklerini ve PKK’ya karşı “Kesinlikle ama kesinlikle” dostça davranmadıklarını söyledi.

5- Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Piet Dankert Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, AB’de, PKK terör örgütü ve lideri Abdullah Öcalan’ın terörist olduğu görüşünün hakim bulunduğunu vurgulayarak iade konusunu AB’yi ilgilendiren bir konu olarak görmediğini söyledi.

6- ABD Başkanı Bill Clinton beş günlük gezisinin ikinci durağı olan Güney Kore’de, iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin gücünü bir kez daha hatırlattıktan sonra, nükleer silahlanmaya son veren anlaşmayı uygulamayan Kuzey Kore’yi uyardı.

7- İsrail, Filistin yönetiminin 150 Filistinli siyasi mahkumun serbest bırakılması yönündeki çağrısını reddetti. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu yaptığı açıklamada, İsrail’in Wye Plantation’da varılan anlaşmada, cinayetlere karışmış ve barış sürecine karşı olan kökten dinci örgütlerle ilişkisi olan mahkumların salıverilmesi konusunda hiçbir zaman taahhütte bulunmadığını söyledi.

23 KASIM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ulaştırma Bakanı Arif Ahmet Denizolgun ve YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile birlikte Adana’da bazı açılışlara ve Çukurova Üniversitesi’nin 25. kuruluş yıldönümü törenlerine katıldı. Üniversite Senatosu tarafından “Onursal Doktora” ünvanı verilen Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Türkiye’nin barışçı olduğunu, bunun bir zafiyet olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayarak Türkiye’nin bir terör tehdidine maruz olduğunu anlattı.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, öğretmenler günü nedeniyle yayımladığı mesajda, öğretmenlerin geleceğini biçimlendireceğini vurgulayarak “Hükümetimiz döneminde, öğretmenlerimizin özlük haklarının iyileştirilmesi yönünde önemli adımlar atılmıştır” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay da Atatürk’ün manevi mirasçıları olan öğretmenlerin, laik cumhuriyete bağlılığını vurgulayarak Güneydoğu Anadolu’da görevli öğretmenlerin tazminatlarına yüzde 25-29 artış sağlayacak ödemelerin de aralık ayında başlayacağını söyledi.

3- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Salim Dervişoğlu Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti. Deniz Kuvvetleri Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Brüksel’de Avrupa Müttefik Kuvvet Komutanları toplantısına katılacak olan Dervişoğlu’nun, ayrıca bazı resmi temas ve incelemelerde bulunacağı bildirildi.

4- Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesinin görüşmeleri devam ederken yaptığı konuşmada, tüm sorunların “Yurtta sulh, cihanda sulh” politikası doğrultusunda çözümlenebileceği inancını taşıdıklarını vurgulayarak, “Ancak, bunun bir koşulu, sorunun muhataplarının da aynı yaklaşım içerisinde olmalarıdır” dedi.

5- Devlet Bakanlığı ve Başbakanlıkları döneminde haksız mal edindikleri iddiasıyla DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz hakkında açılan Mal Varlığını Soruşturma Komisyonları, iki liderin Yüce Divan’a gönderilmesine gerek olmadığına karar verdi.

6- Diyanet İşleri Başkanlığı’nca bu yıl ilk kez uluslararası çapta düzenlenen ve dinler arası diyalogu konu alan 2. Din Şurası başladı. Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit açılışta yaptığı konuşmada, tüm dinlerin barış ve huzuru amaçladığını, barış ve huzurun ise her dinin yalnız kendi içinde değil, tüm dinler arasında hoşgörü ile sağlanabileceğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz da konuşmasında, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dine karşı yoğun ilginin gözlendiğini belirterek, “Yabancılaşma, sosyal şizofreni ve inkar fırtınası altında bulunan günümüz insanı, her zamankinden daha çok dini telkinlere ve aydınlatılmaya muhtaçtır” dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, bölgede sürdürülen operasyonlarda, 23 PKK’lı terörist öldürüldü.

8- Hürriyet gazetesi yazarı Yavuz Gökmen, Ankara’da vefat etti.

9- İtalya Başbakanı Massimo D’Alema ve Dışişleri Bakanı Lamberto Dini, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın Almanya’nın tutuklama kararına dayanılarak yakalandığını ve Almanya’dan iade talebinde bulunmasını beklediklerini açıkladılar. D’Alema Türkiye’deki İtalyan mallarına yönelik boykotun her şeyden önce AB komisyonunu ilgilendirdiğini belirterek “Türkiye’nin bize uyguladığı boykot yasadışıdır ve Avrupa buna tepki göstermek için pek çok olanağa sahiptir” dedi.

10- Aşırı soğuklar nedeniyle Polonya’da 32, Romanya’da 20, Fransa’da 6 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Endonezya’da Hıristiyanlarla Müslümanlar arasında meydana gelen çatışmalarda 14 kişinin öldüğü bildirildi.

24 KASIM 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerde kamuoyuna açıklanan kasetlerle ilgili olarak CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı suçladı. Başbakan Yılmaz, “Baykal’ın uydurma kasetin hazırlanmasında yönlendirmesi olduğu konusunda kuşkularım var” savını ileri sürerken; yeni hükümet arayışları konusunda gösterecekleri tutumla ilgili açıklamalarda bulundu.

2- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın iadesi konusunda Almanya Adalet Bakanı Herta Daublergmelin ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Almanya Adalet Bakanı’nın, ölüm cezası ile yargılanan bir tutukluyu sadece İtalya’nın değil, birçok Avrupa ülkesinin iade edemeyeceğini bildirdiği belirtildi.

Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, Roma yönetiminin Öcalan’ı daha fazla barındıramayacağını belirterek Türkiye’nin İtalya’yı NATO’ya şikayet edeceğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Bosna Yüksek Temsilcisi Carlos Westendorp’la Bonn’daki görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, PKK liderinin Almanya’ya iadesi isteminde şimdilik bulunmayacaklarını yineledi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu ise İtalya hükümetine bir bildiri göndererek, “Ayrılıkçı terör maskesi altında uyuşturucu ticareti yaptığı açık delilleriyle saptanan ve bir terörist grubun lideri olan bu kişinin siyasal suçlu sayılamayacağı gibi, siyasi sığınmacı da olamayacağını düşünüyoruz. Bu tür canice suçların mağdurlarının, suçluyu yargılatma haklarının evrensel insan hakları çerçevesinde değerlendirmesi gerekir” denildi.

Başbakan Mesut Yılmaz ise Öcalan’ın Almanya’ya iade edilmesi veya üçüncü bir ülkeye gönderilmesinin söz konusu olduğuna dikkat çekerek, yurttaşlardan daha soğukkanlı olmalarını istedi ve “Haklıyken haksız konuma düşmeyelim. Bölücü örgütün eline koz vermeyelim” dedi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, İstanbul’da TOBB Sanayi Konseyi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yeni kurulacak hükümetin sadece seçim hükümeti değil, ekonomide radikal kararlar alan bir hükümet olması gerektiğini söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu’nda, 6 ilde süren OHAL’in 30 Kasım’dan başlayarak 4 ay daha uzatılması kabul edildi.

İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş Genel Kurul’da yaptığı konuşmada “Terör örgütünün başı yakalandıktan sonra örgütün zaafiyet geçireceği muhakkaktır. Bu nedenle tedbirler gevşetilmeden sürdürülmelidir” dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile DYP Genel Başkanı Tansu Çiller hakkında Yüce Divan’da yargılanmaları için verilen gensoru süreci ve soruşturma komisyonları kararlarını değerlendirdi. Gergin günler yaşandığını, siyasetin kendisiyle hesaplaştığını vurgulayan Baykal, soruşturma komisyonlarının kararını ise “ibret verici bir durum” diye nitelendirdi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Mesut Yılmaz ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in komisyonlarda “şike yapılarak” aklandıklarını savundu.

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile DYP Genel Başkanı Tansu Çiller hakkında Yüce Divan’da yargılanmaları için verilen gensoru önergeleri konusunda kurulan komisyonun aldığı kararlar kamuoyunda tepkilere neden oldu. DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, parlamenter dokunulmazlığının nasıl yanlış ve çirkin kullanıldığının ve karşılıklı politik şantajların aracı haline getirildiğinin bundan daha iyi gösterilemeyeceğini belirtti.

Ayrıca, CHP Milletvekili Fikri Sağlar, KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ve kitle örgütleri yaptıkları açıklamalarla tepkilerini dile getirdiler.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu Anadolu’da güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonlarda 20 terörist öldürüldü. Çatışmalarda 3 güvenlik görevlisi şehit oldu.

9- 24 Kasım Öğretmenler Günü yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

10- NATO’ya üye ülkelerin askeri liderleri, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. NATO’nun yeni yapısının ele alındığı toplantıda, İngiltere ve Almanya’nın kuzeybatı ve merkez komutanlıkları konusunda tartışıldığı belirtildi.

25 KASIM 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, gensoruyla düşürülen 55. hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Demirel’e sundu. İstifayı kabul eden Cumhurbaşkanı Demirel, Yılmaz’dan yeni hükümet kurulana kadar Bakanlar Kurulu’nun göreve devam etmesini istedi.

Başbakan Yılmaz, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, TBMM’de yapılan gensoru oylamasında ortaya çıkan irade doğrultusunda hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı’na sunduğunu söyledi.

2- TBMM Genel Kurulu’nda Başbakan Mesut Yılmaz hakkında verilen güvensizlik önergesinin oylaması yapıldı. Oylama sonucunu açıklayan TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Anayasa’ya göre, verilen güvensizlik önergesinin kabul edilmesiyle Mesut Yılmaz hükümetinin Meclis tarafından düşürüldüğünü söyledi.

Devlet Bakanı Güneş Taner hakkında verilen gensoru da TBMM Genel Kurulu’nda oylanarak kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Demirel, Taner’den boşalan Devlet Bakanlığı’na yeni bir atama yapılıncaya kadar Maliye Bakanı Zekeriya Temizel’in vekalet etmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi’ni onayladı.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz’ın hükümetin istifasını sunmasından sonra, FP Genel Başkanı Recai Kutan ile Çankaya Köşkü’nde görüşerek yeni hükümet konusundaki görüşlerini aldı. Kutan görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel’in Parlamentoda en büyük gruba sahip parti lideri olması nedeniyle ilk olarak kendisiyle görüştüğünü belirterek, “Tüm parti liderlerini sırasıyla kabul edecekler, nasıl bir hükümet kurulması konusunda görüşlerini alacaklar sonra da görevlendirme yoluna gidecekler. Bizim görüşümüzü sordu” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, iktidarları döneminde yaptıkları hizmetleri anlattı. Ecevit, “Genellikle hükümetler başarısız oldukları için düşürülürler. 55. hükümet ise tam tersine başarılı olduğu için düşürülüyor” dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yeni hükümetin kurulması konusunda kendilerine düşen sorumluluğu üstlenmeye hazır olduklarını söyledi. Çiller, “Bu Meclis mutlaka bir hükümet çıkaracaktır. Biz destek vermeye de, destek almaya da hazırız” dedi.

6- Ankara 8. Asliye Ticaret Mahkemesi, Milliyet, Hürriyet ve Sabah gazetelerinin ikinci gazetelerle yaptığı promosyonların durdurulmasına karar verdi.

7- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Hüsamettin Kavi, İSO meclis toplantısında yaptığı konuşmada, sanayinin ciddi bir kapasite, üretim, istihdam ve ihracat kaybıyla karşı karşıya kaldığını belirterek “Türkiye artık 15-25 puanlık enflasyon düşüşleriyle yaşamını sürdüremez; biz yaşamımızı sürdüremeyiz” dedi.

8- Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu toplantısında bir konuşma yapan AB Dönem Başkanı Avusturya Dışişleri Bakanı Wolfgang Schüssel, Türkiye-İtalya krizini yakından takip ettiklerini ve İtalya ile dayanışma içinde olduklarını söyledi.

9- İngiltere Lordlar Kamarası Hukuk Kurulu, Londra’da tutuklu bulunan eski Şili diktatörü Augusto Pinochet’nin diplomatik dokunulmazlığı bulunmadığına karar verdi.

10- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat resmi ziyaret amacıyla Fransa’ya gitti.

11- Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin resmi ziyaret amacıyla Japonya’ya gitti.

26 KASIM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Kayseri’de çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, hükümetin kurulması konusunda 45 günlük sürenin henüz başlamadığını ifade etti ve önüne getirilen formülde güvenoyu şartını arayacağını söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, hükümetin düşmesinin ardından geçici bütçe hazırlanması ve 6 yasa tasarısının öncelikli olarak görüşülmesi konusunun TBMM Başkanlığı’na bildirileceğini söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştü. Ecevit görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ANAP ve DYP’nin içinde yer alacağı bir hükümetin, rejim açısından sıkıntı oluşturmayacak bir model olduğunu ifade etti. Ecevit, “Böyle bir hükümette anlaşırlarsa, biz de üstümüze düşen sorumluluğu yerine getiririz” dedi.

4- TBMM Genel Kurulu’nda, Başbakan Mesut Yılmaz hakkında “çeteleri koruduğu”, Türkbank satışı ve GSM lisans devrinde usulsüzlük yaptığı gerekçeleriyle verilen 3 ayrı Meclis soruşturma önergesi kabul edildi.

5- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kabul edilen DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’nin içerde ve dışarıda birçok sorunla karşı karşıya olduğunu belirterek, sorumsuz, bağımsız başbakan yönetimindeki hükümetin Türkiye’deki sorunlarla mücadele edemeyeceğini, kötü giden ekonomiyi düzeltemeyeceğini ve dış politikada zedelenen imajı sağlamlaştıramayacağını söyledi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Mesut Yılmaz ile DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in malvarlığı komisyonlarında aklanmaları sırasında 2000 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için de pazarlık yapıldığını söyledi.

7- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras İstanbul’da yaptığı açıklamada, TBMM’deki partilere çağrıda bulunarak, seçim kararının uygulanmasını, adil, demokratik bir seçim ortamının hazırlanmasını istedi. Uras, bunun için seçim barajının mutlaka kaldırılması gerektiğini söyledi.

8- Kocaeli Milletvekili Hayrettin Uzun, ANAP’tan istifa etti.

9- Madrid’de bulunan İtalya Başbakanı Massimo D’Alema, düzenlediği basın toplantısında, “Abdullah Öcalan’a sığınma hakkı tanınması, iade istemlerinin önceden reddedilmesi anlamına gelir ki bu da uygunsuz olur” dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini de Corriere Della Sera gazetesine yaptığı açıklamada, Öcalan’ın düşünceleri yüzünden aranan bir kişi olmadığını, “doğal iradesiyle terör eylemlerinde bulunduğunu” ve sığınma hakkı verilmesini mümkün görmediğini söyledi.

10- Hindistan’ın Pencap eyaletinde iki trenin çarpışması sonucu 108 kişinin öldüğü, 250 kişinin de yaralandığı bildirildi.

27 KASIM 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Almanya ve İtalya başbakanlarının PKK lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir mahkemede yargılanmasına ilişkin kararları üzerine yaptığı açıklamada, “Bizim o noktadaki tutumumuz açık. Biz, işlediği suçlardan dolayı normal mahkemelerde yargılanmasını savunuyoruz. Almanya iade talebinde bulunmadığını bir defa daha açıkladı. Talihsiz bir açıklamadır” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, seçim tartışmalarının bir kenara bırakılarak bütün partilere eşit mesafede, partilerarası bir uzlaşma hükümetinin kurulması gerektiğini söyledi.

3- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, partisinin istediği hükümet modelinin geniş tabanlı bir hükümet olduğunu belirterek, erken seçimden çok, Türkiye’nin ekonomik, diplomatik ve sosyal meselelerinin çözülmesi gerektiğini söyledi.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ülkenin içinde bulunduğu iç ve dış meseleler göz önünde bulundurularak, hükümet boşluğunun derhal doldurulması gerektiğini söyledi.

5- İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Üstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki 10 aylık hapis cezasının 500 milyon lira teminat karşılığı 67 gün ertelenmesini kararlaştırdı.

6- DTP İzmir Milletvekili Rıfat Serdaroğlu ve Ordu Milletvekili Müjdat Koç, partilerinden istifa ettiler.

7- Sivas-İstanbul seferini yapan bir yolcu otobüsünde meydana gelen patlamada, 4 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.

Kırıkkale Valisi Behiç Çelik kaza ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, soruşturmanın her türlü ihtimal dikkate alınarak geniş kapsamlı olarak sürdürüldüğünü söyledi.

8- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile İtalya Başbakanı Massimo D’Alema, PKK lideri Abdullah Öcalan konusunu görüşmek üzere Bonn’da bir araya geldiler. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Almanya Başbakanı Schröder, “Kürt meselesi”ne uluslararası bir çözüm getirmek amacıyla, İtalya ve Almanya dışişleri bakanlarının bir araya geleceğini ve iki bakanın, bu meselenin uluslararası boyutta çözümlenmesi için bir program hazırlayacağını söyledi.

İtalya Başbakanı D’Alema da yaptığı açıklamada, “Konu uluslararası bir mahkemede ele alınmalıdır” dedi.

28 KASIM 1998

1- Açılışlarda bulunmak üzere Bolu’ya giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gazetecilerin yeni hükümet kurulmasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Ülkede her şeyin günlük akışı içerisinde sürdüğünü açıklayan Cumhurbaşkanı Demirel, “Bugün Türkiye’de hükümet vardır. Kural bu. Çünkü hükümet istifa ederse mevcut istifa eden hükümet, yenisi kuruluncaya kadar nöbettedir” dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, NTV’de katıldığı “Enine Boyuna” programında Almanya’nın, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın iadesini istemeyeceği yönündeki açıklamasını eleştirdi. Almanya’nın bu tutumuyla “bir hukuk devleti olarak çok büyük bir zaafiyet gösterdiğini” söyleyen Başbakan Yılmaz, İtalyan hükümetinin de tutarsızlığına dikkat çekerek, “Hukuk şu an İtalya’da işlememektedir. Mesele tümüyle siyasi otorite tarafından götürülmektedir” dedi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, İznik Devlet Hastanesi’nin hizmete açılış töreninde yaptığı konuşmada, devletin 15 yıldır PKK’ya karşı yürüttüğü savaşımda çok önemli kazanımlar sağladığını belirterek, “eşkıyanın başı, kendisine Avrupa’da mecra aramaktadır. Bütün dünyaya ilan ediyorum ki; eşkıyanın başı hangi ülkeye sığınmaya kalkarsa kalksın, o ülkeleri, o eşkıyanın başına dar edeceğiz” dedi.

Başbakan Yılmaz, Bursa’nın Yenişehir ilçesinde bir işadamı tarafından yaptırılan meslek yüksek okulunun açılış töreninde yaptığı konuşmada ise hükümetin, Meclis’te gerekli çoğunluğa sahip olmamasına karşın, çok zor şartlarda görev yaptığını ve başarılı hizmetler verdiğini söyledi.

4- İtalya Başbakanı Massimo D’Alema ile görüşen Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’in PKK lideri Abdullah Öcalan’ı uluslararası mahkemede yargılama önerisi üzerine, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit’in başkanlığında Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Korkmaz Haktanır’ın katıldığı toplantıda durum değerlendirmesi yapıldı. Toplantı sonunda iki ülkenin amacının “PKK’yı siyasallaştırmak” olduğu açık bir dille ifade edilirken, Türkiye’nin bu baskılara boyun eğmeyeceği” ortaya konuldu. Öcalan’ı yargılamakla başlayacak sürecin, Türkiye’yi sanık sandalyesine oturtan gelişmelere kadar uzanabileceğine dikkat çekildi.

İtalya ve Almanya başbakanlarının Öcalan’ın uluslararası bir mahkemede yargılanması yönündeki girişimlerini “saçma-sapan” olarak değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, “Bazı AB ülkeleri Türkiye’deki hükümet sorunundan cüret alarak Türkiye’ye yönelik haksız baskılarını artırabilirler” dedi.

AB ilişkilerinden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Cumhuriyet gazetesinin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken, Türkiye’deki son gelişmelerin azınlık hakları sorunu olmadığını belirterek, “Bunu hedefliyorlarsa başaramazlar” dedi. Türkiye’deki olayın terör konusu ve bir bölgenin geri kalmışlığı olduğunu söyledi.

5- FP’li il başkanları ve müfettişleri Genel Başkan Recai Kutan başkanlığında Ankara’da toplandı. Kutan konuşmasında yeni hükümet arayışlarını değerlendirirken, bugünkü parlamento yapısı içerisinde partilerin büyük çoğunluğunun üzerinde ittifak edeceği bir formülün ortaya çıkmasını mümkün görmediklerini bildirdi.

6- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, temel atma töreni için gittiği İzmir’in Çeşme ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken gündemdeki çeşitli konulara değindi. Denizkurdu, Almanya ve İtalya başbakanlarının terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili açıklamalarını “hukuk skandalı” olarak değerlendirdi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Uşak’ta halka hitaben yaptığı konuşmada, yeni kurulacak hükümetle ilgili olarak, hükümette yer alabileceklerini, temel şartlarının “seçim hükümeti” olduğunu vurguladı.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhuriyet gazetesine son siyasi gelişmeler ve hükümet arayışlarını değerlendirdi.

9- DTP Genişletilmiş Temsilciler Meclisi, Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk başkanlığında toplandı. Cindoruk konuşmasında, demokrasileri bekleyen en büyük tehlikenin, seçilmişlerin halkı aldatması olduğunu vurguladı.

10- Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin Kuzey Irak sınırında keşif uçuşu yapan bir askeri helikopterin dün düşmesi sonucu 2 pilot üsteğmen, 1 asteğmen, 1 astsubay ile 14 erbaş ve er şehit oldu; 1 er de yaralandı.

29 KASIM 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel TRT-1’de yayımlanan “Politikanın Nabzı” programında yaptığı konuşmada, TBMM’den güven oyu alacak bir hükümet aradığını belirterek “Bir hükümet makul bir süre içinde kurulacaktır” dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i Çankaya Köşkü’nde ziyaret etti. Başbakan Yılmaz görüşme sonunda yaptığı açıklamada, parti olarak çalışmalarında Cumhurbaşkanı’na yardımcı olacaklarını ilettiğini söyleyerek “Sayın Cumhurbaşkanı, Meclis’in, uzlaşma suretiyle hükümetin kurulmasını sağlamasına büyük önem atfediyor. Bu konuda bir uzlaşmanın sağlanmasına büyük önem vermektedir” dedi.

3- Genelkurmay Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamaya göre dün Türkiye-Irak sınırında keşif görevi yapan helikopterin, teröristlerce açılan hafif silah ateşi ile pilotun yaşamını yitirmesi sonucunda düştüğünü, helikopterde bulunan 18 personelden 16’sının yaşamını yitirdiği bir erin kayıp bir erin de yaralı olduğu bildirildi.

4- Harp Akademileri’nin 150. kuruluş yıldönümü nedeniyle hazırlanan raporda, merkezdeki sağ ve sol partilerin politika üretememesinin yurttaşı etkilediği ve bunun RP’ye oy kazandıran etkenlerden biri olduğu vurgulandı. Raporda, “RP’nin değişim projesi farklı strateji üzerine oturtulmuş, partiler sanki her an seçim varmış gibi çalışmışlardır” denildi.

5- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Genel İdare Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, hükümet sorununun demokratik eğilimler ve hukuk kuralları çerçevesinde çözümlenmesini istediklerini bildirdi. Kutan, tüm parti liderlerinin bir araya gelerek ortak çözümü Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e sunmaları çağrısında bulundu.

6- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin uzun süreli hükümet arayışına tahammülü olmadığını vurgulayarak ANAP ve DYP liderlerine “Gün yitirmeksizin hükümet ortaklığı konusunda anlaşmaya varın” çağrısında bulundu.

7- Devlet Bakanı Hasan Gemici Sakarya’da yaptığı açıklamada, “56. hükümetin kurulabilmesi için DSP olarak elimizi taşın altına koymaya ve her türlü sorumluluğu yüklenmeye hazırız” dedi.

8- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, Abdullah Öcalan’ın iade istemini içeren dosyayı İtalya Adalet Bakanı Oliviero Diliberto’ya gönderdi. Denizkurdu gönderdiği mektubunda, AGÜK 19-21 Kasım 1990 tarihli Paris Şartı’na gönderme yaparak terörizmin, bu şartı imzalayan ülkeler tarafından kınandığına ve kökünün kazınması için tüm ülkelerin işbirliği yapması gerektiğine dikkat çekti.

9- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin işçi komisyonunca düzenlenen 1. İşçi Kurultayı’na katıldı. 55. hükümet döneminde işçinin ve memurun payının, yatırıma gidecek tüm kaynakların kendi yakınlarına, yandaşlarına ve akrabalarına peşkeş çekildiğini savunan Çiller, kendilerinin iktidar olması durumunda işçilere yalnız SSK hastanelerinde değil, tüm hastanelerde tedavi olabilecekleri bir sistem ve işsizlik sigortası yapacaklarını söyledi.

10- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak Adana’da incelemelerde bulunarak, DİSK‚ Çukurova Genişletilmiş Bölge Temsilciler Kurulu toplantısına katıldı. Budak, konuşmasında bugünkü parlamentonun Türkiye’nin sorunlarını çözmediğini, seçimlerin 2000 yılına ertelenmesinin koşulları ağırlaştırmaktan başka sonuç vermeyeceğini belirtti.

11- İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini görüşmelerde bulunmak üzere Rusya’ya gitti.

Dini, İtalya’da yayınlanan La Stampa’ya gazetesine yaptığı açıklamada, İtalya Başbakanı Massimo D’alema ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder görüşmesinde iki unsurun ortaya çıktığını belirterek “Terörizme karşı mücadele anlaşması temelinde ve Avrupa Konseyi anlaşmaları çerçevesinde kurulacak bir mahkemede Öcalan’ın yargılanması ve Türkiye’nin içeride demokrasisini geliştirecek önlemlerini artırması, insan hakları konusunda garanti vermesi, ülkenin güneydoğusunda Kürt kültürünün barışçıl yoldan tanınması için cesaretlendirilmesi gerekir” dedi.

30 KASIM 1998

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kasım ayı olağan toplantısını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü’nde yaptı.

Toplantıya, kurul üyelerinin yanı sıra gündemle ilgileri nedeniyle Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu ile Ulaştırma Bakanı Ahmet Arif Denizolgun da katıldı.

MGK Genel Sekreterliği’nce yapılan açıklamada, toplantıda irtica ve mafyayla mücadelede gelinen noktanın genel değerlendirilmesinin yapıldığı kaydedildi.

2- Uluslararası Kriz Grubu’nun (ICG) tanıtım toplantısı, TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ve FP Genel Başkanı Recai Kutan’ın katılımıyla yapıldı. MGK toplantısı nedeniyle toplantıya katılamayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gönderdiği mesajda, Türkiye’nin sorunlu bir bölgede benzersiz bir başarı örneği olduğunu; demokrasi, laiklik ve İslamın bağdaşabilirliğini başarıyla kanıtladığını kaydetti.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, TRT ve özel televizyon kanallarında yayımlanan “Türkiye’nin hizmetinde” programında, gensoruyla düşürülen hükümetin icraatını anlattı.

4- Genelkurmay Genel Sekreterliği’nce yapılan açıklamada, FP Genel Başkanı Recai Kutan’ın “Askerler üslubumuzu beğeniyor” sözleriyle ilgili olarak, Genelkurmay, “Üslup yerine, görüşlere, fikirlere ve eylemlere önem atfederiz” ifadesiyle “takıyyeye kanmayız” mesajı verdi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem şehit yakınlarını kabulünde, İtalya’da bulunan PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın iade istemine ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

6- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, PKK’yı terör örgütü olarak görmediklerini, konunun bir sorun olduğunu, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’a siyasi sığınma hakkını istediklerini dile getiren Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis eleştirilerek, Simitis’in 26 Kasım’da yaptığı toplantıdaki ifadeleriyle 12-13 Ekim’de Antalya’daki sözlerinin çeliştiği kaydedildi.

7- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınan Bankalar Kanunu’nda değişiklik yapan tasarının görüşülmesi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, “Türkiye, geçici bütçe ile yönetiliyor diye asla ve asla bir kriz ortamıyla karşı karşıya gelmez” dedi.

8- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk düzenlediği basın toplantısında Başbakan Mesut Yılmaz’ın “kişisel sorumlulukları” nedeniyle güvensizlik oyu aldığını belirterek “O nedenle Yılmaz’ın başbakanlığı bırakması gerekir. Başbakan vekili atanmalıdır” dedi.

9- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Yekta Güngör Özden yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Abdullah Öcalan’ın iadesini istemesinin doğru olduğunu, ancak ölüm cezası kaldırılmadığı sürece Türkiye’ye iade edilmesinin söz konusu olmayacağını söyledi.

10- İtalyan Savunma Bakanı Scognamiglio, İtalya’da yayımlanan La Repubblica gazetesine verdiği demeçte “Yasaların Öcalan’a İtalya’da kalma izni verdiği süre içinde uluslararası bir mahkeme kurmanın mümkün olacağını düşünmüyorum” dedi. Zamanın çok dar olduğunu belirten Scognamiglio, PKK lideri Abdullah Öcalan’ı yargılamak üzere uluslararası bir mahkeme kurmanın pek pratik bir öneri olmadığını söyledi.

İtalya İçişleri Bakanı Rosa Russo Jervolino, Türk gazetecilerin sorularını yanıtlarken Öcalan’ı yargılayacak uluslararası mahkeme hakkında hükümetinde henüz tam bir bilgi bulunmadığını bildirdi.

11- Rusya’da temaslarda bulunan İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini, Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov ve Dışişleri Bakanı Ügor Üvanov ile görüştü. Dini, görüşme sonunda Üvanov ile düzenledikleri ortak basın toplantısında iki ülkenin bu konuda “birlikte ve ayrı ayrı oynayabilecekleri rolleri bulunduğunu” öne sürerek PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili soruları da yanıtladı.

Primakov’un sözcüsü, Dini ile Primakov görüşmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, görüşmede ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve önemli uluslararası konular üzerinde durulduğunu kaydederek, Öcalan konusuna hiç değinilmediğini söyledi.

12- Suriye’de genel seçimler yapıldı.