06.12.1998
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

ARALIK 1998

1 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nca Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda, AIDS’in Türkiye toplumunca yeterince tanınmadığını, hastalığa karşı verilecek savaşımın en önemli boyutunu bilgilendirme ve eğitimin oluşturduğunu söyledi.

Toplantıya, Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay, Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy’un yanısıra çok sayıda konuk, ilköğretim ve lise öğrencileri katıldı.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, ANAP’ın Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümet arayışlarını değerlendirirken, Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar ANAP’ın iktidar olmasını gerektiriyorsa bundan kaçmayacaklarını söyledi. Yılmaz, kendilerine gelecek her türlü öneriyi ve formülü iyi niyetle değerlendirmeye açık olduklarını bildirdi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, İtalyan televizyonu RAIUNO’ya verdiği demeçte İtalyan anayasasının idam cezasını yasakladığını bildiğini ve İtalyan anayasasına saygı duyduğunu belirterek, ancak insanlığa karşı suç işlemiş, sivilleri öldürmüş olan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İtalya’da bir misafir gibi muamele görmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, geçmişteki uzlaşmaz politikalar sonucu Türkiye’nin 12 Eylül’ü yaşadığını savunarak, partisinin geçmişteki deneyimlerden ders alarak siyaset yapmaya çalıştığını söyledi.

5- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında son yıllarda TBMM’de soruşturma kurumunun da yozlaştığını vurguladı. Ecevit, bakan ve başbakanların yargılanmasının doğrudan adalete bırakılmasını istediklerini bildirdi.

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda “Bankalar Yasa Tasarısı” kabul edildi.

7- Türkiye ile İtalya arasında 22 Eylül 1998 tarihinde imzalanan “Terörizm, Organize Suçlar, Yasadışı Kazancın Aklanması, Uyuşturucu ve Psikotrop Madde ve İnsan Kaçakçılığı ile Mücadelede İşbirliği Anlaşması” Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak, Resmi Gazete’de yayımlandı.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında hükümet arayışları ile ilgili değerlendirmeler yaptı. Baykal, “18 Nisan’da seçim yapılması etrafında yeni bir hükümet kurulmasına yönelik hiçbir sorun, boşluk ve zaaf olmadığını belirterek “geniş tabanlı, uzlaşmaya dayalı seçim hükümeti istiyoruz” dedi.

9- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk düzenlediği basın toplantısında, Milli Güvenlik Kurulu’nun dün hükümete yaptığı bildirisinde “Anayasal rejimi ve siyasal istikrarı bozmaya yönelik, gerici, yıkıcı ve bölücü çevreler için önlem alınması” saptamasını paylaştığını bildirdi. Meclis’in istenen önerileri yasalaştırması için Temmuz 1999 sonuna kadar çalışması gerektiğini bildiren Cindoruk, “Eğer buna göre şekillenmiş bir hükümet çıkarılırsa seçimin 2000 yılına kalmasında bir mahsur yoktur” değerlendirmesini yaptı.

10- Daha önce DTP’den istifa eden Devlet Bakanı Rıfat Serdaroğlu ile Ordu Milletvekili Müjdat Koç, ANAP’a katıldılar.

11- Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’nın (TEMA) her yıl 1-6 Aralık tarihleri arasında düzenlediği “Erozyonla Mücadele Haftası” etkinlikleri “Toprağa Saygı Yürüyüşü” ile başladı. Yürüyüş, Çevre Bakanı İmren Aykut, TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca, TEMA Vakfı Başkan Vekili Nihat Gökyiğit ve çeşitli okullardan gelen öğrencilerin katılımıyla İstanbul’da yapıldı.

Daha sonra vakfın Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlediği törende konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, erozyonla mücadele hareketinin milli bir hareket olduğunu, TEMA’nın başlattığı mücadele içinde öğrenci, öğretmen, kaymakam, vali, hükümet ve Meclis’in yer aldığını ifade ederek, mücadelenin bir destan haline geldiğini söyledi.

Çevre Bakanı Aykut da tüm canlıların varlıklarını ve yaşamlarını sürdürebilmelerinin hava, su ve toprağa bağlı olduğunu belirterek, “Toprak en önemli kutsal varlıktır” dedi.

12- Bölücü terör örgütüne yardım ettikleri, devletin emniyet açısından gizli kalması gereken belgeleri ele geçirdikleri ve Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefette bulundukları gerekçesiyle dava açılan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Genel Sekreter Mehmet Berdi Gültekin’in de bulunduğu 9 kişinin yargılandığı davada Perinçek ile Gültekin’in tahliyesine karar verildi.

13- İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce yurt dışında bulunan yeraltı dünyasının ünlü ismi Ayvaz Korkmaz’ın çek senet tahsilatı, adam kaçırma, yaralama ve tehdit suçlarından aranan 51 adamı yakalanırken, çok sayıda silah ve teçhizat ele geçirildiği bildirildi.

14- Diyarbakır’ın Lice ilçesinde bir markete Suriye uyruklu bir kadın terörist tarafından konulan bombanın patlaması sonucu 8 kişinin yaralandığı; kadın teröristin ise öldüğü bildirildi.

15- Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan BAB Parlamenterler Asamblesi’nde konuşan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yargılanması ile ilgili olarak İtalya ve Almanya’nın gündeme getirdiği sözde Avrupa girişimini Türkiye’nin kesinlikle reddettiğini belirterek, bu konunun siyasileştirilmesi yerine yargı ve hukuk kurallarının işletilmesi gerektiğini söyledi.

16- İtalyan Başbakanı Massimo D’Alema, RAI TV’sine verdiği demeçte, PKK lideri Abdullah Öcalan için “O teröristi tutukladık, şimdi onun mahkemeye çıkıp, adil bir biçimde yargılanabilmesi için çalışıyoruz” dedi.

2 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 56. hükümeti kurma görevini DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’e verdi.

Ecevit, Cumhurbaşkanı Demirel ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Kurulması gereken hükümet sadece bir seçim hükümeti değil, Türkiye’nin ivedi iç ve dış sorunlarıyla baş edebilecek bir hükümet olmalı. Olabildiğince kısa bir zamanda Meclis’ten güvenoyu alabilecek bir hükümet kurmak için elimden geleni yapacağım” dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kutan, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in hükümeti kurma görevini DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’e vermesini eleştirdi. Kutan, “görevlendirmenin demokratik teamüllere aykırı” olduğunu savunarak Ecevit’in hükümeti kursa da güvenoyu alamayacağını savundu.

3- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, İtalya Dış Ticaret Bakanı Piero Fassina, İtalya Kültür ve Spor Bakanı Geovanni Melanry ve Spordan sorumlu Devlet Bakanı Yücel Seçkiner ile bir toplantı yaptı. Denizkurdu, İstanbul’daki toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan konusunun ele alındığını belirterek, “Sorunun olumlu çözümü için diyalog ortamı başlattık” dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, kimsenin “fantastik hükümet modelleri aramamasını” istedi. Çiller, ülkeyi Meclis’in aldığı karara göre Nisan 1999’da seçime götürecek hükümetin, mutlaka sorumlu bir kişinin başbakanlığında kurulması gerektiğini vurguladı. Hükümet oluşumlarında uzlaşmacı yaklaşım doğrultusunda destek almaya da vermeye de hazır olduklarını söyledi.

5- Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Bayar, özelleştirmelerin yeni kurulacak hükümete bağlı olduğuna dikkat çekti. Bayar, Türkiye’de uzun vadeli hükümetlere ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “ara hükümetlerle büyük projelere girilmez” dedi.

6- Geçen hafta güvenlik nedeniyle UEFA tarafından ertelenen Galatasaray-Juventus Avrupa Şampiyonlar Ligi karşılaşması İstanbul’da yapıldı ve maç 1-1 sona erdi.

7- Türkiye’nin Roma Büyükelçisi İnal Batu, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye iadesi konusunda Türkiye’nin hazırladığı dosyayı İtalya Dışişleri Bakanlığı’na iletti.

8- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dışişleri Bakanları toplantısı, Norveç’in başkenti Oslo’da başladı. Toplantıya Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı İsmail Cem katıldı.

9- Cezayir’de radikal İslamcı militanların dün 12 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

10- Kolombiya’daki solcu gerillaların ülkenin kuzeybatısındaki iki kasabaya saldırı düzenleyerek, aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 11 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

3 ARALIK 1998

1- Hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Parti Meclisi ve Meclis Grubu’nun, koalisyon görüşmelerinde bulunmak üzere kendisine tam yetki verdiğini açıkladı. Ecevit, öncelikle ANAP-DYP-DSP arasında bir uzlaşma sağlanmasına çalışacağını belirtti.

Ecevit, Başbakan Mesut Yılmaz ile Başbakanlık’ta bir görüşme yaptı. Başbakan Mesut Yılmaz ile görüşmesinden sonra bir açıklama yapan Ecevit, görüşmeyle ilgili bilgi verdi. Gazetecilerin diğer sorularını yanıtlayan Ecevit, İtalya ile yaşanan gelişmelerin umut verici olduğunu belirterek, Galatasaray-Juventus karşılaşması nedeniyle Türkiye’ye gelen İtalya Dış Ticaret Bakanı Fiero Fassino, Kültür ve Spor Bakanı Gecyanni Melanry ile Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu’nun dostça bir görüşme yaptıklarını söyledi. Ecevit, “Bir diyalog kurulmuş oluyor. İtalyan hükümeti, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan konusundaki tutumunun Türkiye tarafından kabul edilemez olduğunu algılamış oluyor” dedi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan, Ecevit’in görevlendirilmesi ile ilgili olarak, görevlendirmenin teamüllere aykırı olduğunu belirterek, “Sayın Ecevit’ten talep gelirse görüşürüz. Bu konuda önyargılı hareket etmiyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise geniş tabanlı tarafsız başbakan formülü dışındaki çözümlerde yeni bir hükümet modeline destek vermeyeceklerini söyledi.

2- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, sanatçıların borçlanma yoluyla emeklilik hakkını, bir hizmet akdine bağlı olmaksızın çalışmalarını sürdürmeleri durumunda dahi elde edebilecekleri kararını verdi.

3- Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, İstanbul’da düzenlenen İnsan Hakları Kolokyumu’nda yaptığı konuşmada, insan hakları ihlallerinin sadece devletten değil, insanların yaşam hakkını tehdit eden terörden de geldiğini belirterek, “Bu konuda uluslararası işbirliği önemli bir konudur ama bunu hiçbir zaman başka ülkelerin içişlerine müdahale edecek bir dış politika aracı haline getirmemek gerekir. Bu müdahalelerde, terör hareketleri cesaret, destek alabilir” dedi.

4- TBMM Genel Kurulu’nda, Başbakan Mesut Yılmaz ile DYP Genel Başkanı Tansu Çiller hakkında verilen malvarlığı ile ilgili soruşturma önergeleri görüşüldü. Her iki lider hakkında, komisyonda alının aklanma kararı kabul edildi.

5- TBMM Anayasa Komisyonu, yurt dışındaki vatandaşların seçimlerde oy kullanabilmelerini düzenleyen tasarının beş maddesini kabul etti.

6- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Kasım ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre bir yıllık enflasyon toptan eşyada yüzde 58.6, tüketici fiyatlarında ise yüzde 72.8 oranında gerçekleşti.

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel resmi bir ziyaret amacıyla Romanya’ya gitti.

Cumhurbaşkanı Demirel, uçakta basın mensuplarının hükümet kuruluşu ile ilgili soruları üzerine, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’i teamüllere uygun olarak görevlendirdiğini belirterek, “Türkiye bir hükümet sorunundan hükümet bunalımına gitmemelidir. Parlamento içinde güvenoyu alacak bir hükümet arıyoruz” dedi.

Bükreş Üniversitesi’nde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Demirel, terörizmin hedefinin insan haklarının, özgürlüklerin ve demokrasinin tahrip edilmesi olduğunu vurgulayarak, “Yeni tehdit ve tehlikeler arasında yabancı düşmanlığı, etnik milliyetçilik, ırkçılık, örgütlü suç, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı, kara paranın aklanması, çevrenin tahribi ve terörizm var. Hiçbir ülke bunları tek başına çözüme kavuşturma yeteneğine sahip değil” dedi.

8- Fransa İstinaf Mahkemesi, Marsilya’da tutuklu bulunan Alaattin Çakıcı’nın idam cezası ile yargılanmaması şartıyla Türkiye’ye iadesine karar verdi.

9- İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini, Paris’te Batı Avrupa Birliği (BAB) Parlamenterler Asamblesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye ve Almanya ile birlikte PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yargılanabileceği üçüncü bir ülke aradıklarını bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ise AGİT Bakanlar Konseyi toplantısı nedeniyle Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de iç politikada yaşanan gelişmeler nedeniyle bazı konuların ters anlaşıldığını belirterek, “İtalya ve Almanya’nın, Türkiye’yi uluslararası bir mahkemede yargılama gibi bir düşüncesi yok. İtalya ve Almanya’nın PKK liderini uluslararası alanda siyasi kahraman gösterme gibi bir niyeti de sözkonusu değil” dedi.

İtalya’da bulunan İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Dışişleri Bakanı Lamberto Dini ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ile İtalya arasında yaşanan krizde arabulucu olarak görev alabileceklerini belirterek, “Aynı kriz Suriye ile Türkiye arasında yaşandığı dönemde sorunun giderilmesi için elimizden geleni yaptık” dedi.

10- Kıbrıs Rum Yönetimi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na başvurarak Kıbrıs sorununun, genel kurul gündeminde ele alınmasını istedi.

11- ABD Başkanı Bill Clinton ile Pakistan Başbakanı Navaz Şerif arasında Washington’da yapılan görüşmede, nükleer güvenlik konusunda anlaşma sağlanamadığı bildirildi.

12- Filipinler’in başkenti Manila’da bir yetimhanede çıkan yangında çoğu çocuk 28 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

4 ARALIK 1998

1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra Genelkurmay Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, “Türkiye’ye yönelik iç ve dış tehdit, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) harbe hazırlık ve iç güvenlik harekat durum değerlendirmeleri yapılmıştır. TSK’nin personel rejimi ile ilgili hususlar ve her yıl TSK harekat ihtiyacına göre yapılan kıta hizmetleri yönerge değişikliği görüşülmüştür” denildi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Fransa’ya, Alaattin Çakıcı’nın iadesi için idam cezasının uygulanmayacağı yönünde gerekli güvenceyi vermeye hazır olduğunu belirterek, Çakıcı’nın iadesi konusunda gerekli işlemlerin yapılacağını bildirdi.

3- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, DTP Kadın Kolları’nca düzenlenen “Kadının Seçme ve Seçilme Hakkının 64.Yılı” konulu panelde yaptığı konuşmada, parti tüzüklerinde değişiklik yaparak tüm örgütlerinde kadınlara en az yüzde 30 hak tanıdıklarını belirterek, “Bu değişiklik Siyasi Partiler Yasası’nda da yer almalıdır” dedi.

4- Güneydoğu’da sürdürülen operasyonda 12 PKK’lı terörist ölü ele geçirildi.

5- Resmi temaslarda bulunmak üzere Romanya’da bulunan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Romanya Cumhurbaşkanı İon İliescu ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Romanya ile ilişkilerin çok güzel geliştiğini belirterek, iki ülke ticaretinin 1 milyar dolara yaklaştığını, bu rakamların hem Romanya, hem Türkiye için çok önemli rakamlar olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra Bükreş’te Mustafa Kemal Atatürk Meydanı ve Atatürk büstünün açılışını yaptı ve gezisini tamamlayarak yurda döndü.

Cumhurbaşkanı Demirel, dönüşünde uçakta gazetecilere Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Türkiye, hükümranlığını, bölünmez bütünlüğünü, iç meselelerine yönelmiş hiçbir kararı, hiçbir müdahaleyi kabul edemez” dedi.

6- Fransa’da bir araya gelen İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Fransa Cumhurbaşkanı jacques Chirac yayımladıkları ortak bildiride, güvenilir ve bağımsız bir Avrupa savunma gücü oluşturulması gerektiği üzerinde anlaştıklarını açıkladılar.

5 ARALIK 1998

1- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in resmi konuğu olarak Türkiye’ye geldi.

Çankaya Köşkü’nde yapılan ikili görüşmede Mübarek, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’ın Türkiye ile işbirliğinin geliştirilmesi yönündeki mesajını Cumhurbaşkanı Demirel’e iletti. Heyetler arası görüşmelerden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye ile Mısır’ın iki büyük ve güçlü devlet olduğuna işaret ederek, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası sorunları ele aldıklarını söyledi.

2- Hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, ilk görüşmeyi yaptığı Başbakan Mesut Yılmaz’a “en gerçekçi ve sağlıklı model” olarak nitelendirdiği ANAYOL-SOL koalisyonu önerisini götürdü.

Başbakan Yılmaz, Ecevit’in başbakanlığındaki bu modele “koşulsuz, tam destek” vereceklerini, eğer bu model yaşama geçirilemezse gelecek başka önerileri de değerlendirmeye hazır olduklarını bildirdi.

3- Resmi Gazete’de yer alan üç Bakanlar Kurulu Kararına göre, toplam 13 bin 94 kişi Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisince Gaziantep’de düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, 55. hükümet döneminde Türkiye’nin iyi idare edilmediğini öne sürerek, hükümetin yıkılmasının kimseyi umutsuzluğa ve karamsarlığa itmemesi gerektiğini söyledi.

5- CHP Parti Meclisi toplantısında hükümet arayışları sürecinde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a tam yetki verilmesi kararlaştırıldı.

Baykal, konuşmasında, hükümetin düşürülmesi sürecinde izledikleri politikanın doğru olduğunu söyledi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in “icra hükümetinde ısrar etmesinin” ihtilaf başlatacağını savunurken, sağ partilerin kendilerini aklamak için Ecevit’in dürüst kimliğinin arkasına sığındığını ileri sürdü.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’da bir açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümeti kurma görevinin DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’e verilmesinin demokratik teammüllere uygun olmadığını belirterek “Ancak uygun muydu, değil miydi diye tartışarak zaten çıkmazda olan siyaseti iyice çıkmaza sürüklemenin de bir anlamı yok” dedi.

8- DİSK Temsilciler Meclisi Toplantısı, Genel Başkan Rıdvan Budak başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıda bir sunuş konuşması yapan Budak, ekonomik krizlerin bugüne kadar çalışanlara yüklendiğini ifade ederek, “Bu sefer krizin yükünün çalışanlara yüklenmemesi için ciddi bir mücadele içinde olmamız gerekiyor” dedi.

9- TİSK’in 20. Olağan Genel Kurulu Ankara’da yapıldı. Toplantıya katılan Başbakan Mesut Yılmaz yaptığı konuşmada, hükümet arayışlarına ilişkin görüşlerini açıkladı ve 55. Hükümet’in icraatlarını değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, 55. Hükümet’in haksız ve zamansız bir şekilde düşürüldüğünü söyledi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan da yaptığı konuşmada, hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in görevi birkaç gün içinde Cumhurbaşkanı’na iade edeceğini savunarak, “‘FP ile bir araya gelemeyiz’ diyen başbakan adayına hiçbir şekilde destek vermemiz söz konusu olamaz” dedi.

10- Kadının seçme ve seçilme hakkı kazanmasının 64. yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yayımladığı mesajda, kadın hakları eksikliğinin insan hakları eksikliği anlamına geleceğini bildirdi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Türk kadınının Atatürk ilke ve devrimlerinin açtığı uygarlık yolunda daha da bilinçlenerek, saygın ve başarılı konumunu yükselteceğini söyledi.

Devlet Başkanı Işılay Saygın da TBMM’de 13 kadın milletvekilinin bulunmasını “ayıp” olarak değerlendirirken, “Atatürk’ten sonra kadına değer veren siyasi parti lideri çıkmadı” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından yapılan açıklamada da kadın-erkek eşitliğinin yalnızca yasalarla sağlanamayacağını vurgulayarak, “kadınlara karşı her türlü ayrımcılık önlenmelidir” dedi.

11- Gaziantep’te bir minübüs ile bir kamyonun çarpışması sonucu 20 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

12- Gazeteci Erhan Eryıldız, geçirdiği kalp krizi sonucu, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

13- İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini yaptığı açıklamada, bölücü terör örgütünün başı Abdullah Öcalan konusunda, “Hem savunma, hem de iddianame için eşit sesin olacağı, adil, doğru bir Avrupa mahkemesi imkanını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz” dedi. Dini, bunda Türkiye’nin işbirliği ve onayına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Bu arada Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, Almanya ve İtalya başbakanlarının, bölücü terör örgütü elebaşısı ile ilgili olaya uluslararası bir profil vermeye çalıştıklarını, bunun yanlış olduğunu, Türkiye’nin uluslararası bir mahkemeye karşı olduğunu ifade etti.

14- Nijerya’da yapılan yerel seçimlerde iki rakip partinin taraftarları arasında çıkan çatışmada 6 kişinin vurularak yaşamını yitirdiği bildirildi.

6 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Camlı Köşk’te Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile birlikte ağaç dikti. Daha sonra EIK Türk- Mısır Konseyi tarafından düzenlenen toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkinin yeni bir ortaklık ve işbirliği anlayışı zemininde geliştirilmesinin, bölgenin refahı ve siyasal istikrarına da olumlu katkıda bulunacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Demirel işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin Doğu Akdeniz’in bir refah havzası olarak yeniden tarih sahnesindeki yerini alması açısından da belirleyici rol oynayacağını anlattı.

Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek de özel sektörün iyi çalışabilmesi için istikrarlı bir ortamın gerektiğini vurgularken siyasetçilerin bunu sağlamasını istedi. Türkiye ile Mısır ekonomisinin ortak yanları bulunması nedeniyle işbirliği yapmanın kazançlı olacağını belirten Mübarek, işadamlarına “Artık işbirliği yapmanın zamanı gelmiştir. Siz de bunun motoru olacaksınız” dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 60. maddesi ve ilgili yönetmelik hükümleri gereğince Türk sanatına üstün hizmetlerde bulunan, başarılı sanat çalışmalarıyla yurt içi ve yurt dışında tanınan sanatçılar arasından Kültür Bakanlığı’nca seçilerek önerilen 72 sanatçıya “Devlet Sanatçısı” unvanı verilmesini uygun buldu.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan Kahramanmaraş’ta yaptığı açıklamada, “Yolsuzluk iddiaları ile düşürülen bir hükümetin bir genel başkanının kuracağı hükümetin içerisinde yer almamız mümkün değildir. Çözüm bizim istediğimiz ve Cumhurbaşkanı’na da söylediğimiz geniş tabanlı, bağımsız bir kişinin başkanlığında bir hükümetin oluşturulmasıdır” dedi.

4- Devlet Konservatuarları Mezunları Dayanışma Derneği ve Kültür Bakanlığı’nın ortak girişimiyle sanat yaşamında 30 yılını doldurmuş 102 sanatçıya başarı plaketi verildi. Kültür Bakanı İstemihan Talay törende yaptığı konuşmada, sanat kadar birleştiren, bütünleştiren, tüm farkları ortadan kaldırarak dostluk ve barış ortamı yaratan başka bir alan olmadığını söyledi.

5- Gelir Vergisi Genel Tebliğ ile Gelir Vergisi Kanunu’nun küçük esnafın vergilendirilmesine yönelik maddelerinde yapılan değişikliklere açıklık getiren yasa, Resmi Gazete’de yayımlandı.

6- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek Cumhuriyet gazetesinin Türkiye’deki solun durumuna ilişkin sorularını yanıtladı.

7- DBP 2. Olağan Büyük Kongresi’nde Refik Karakoç yeniden parti genel başkanlığına seçildi.

8- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin yaptığı açıklamada, Parti Meclisi, TBMM içinden geniş tabanlı bir uzlaşma hükümeti kurulmasının Türkiye açısından yararlı olacağını, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in sağı birleştirmek için değil solu birleştirerek iktidar yapmak için uğraş vermesi gerektiğini bildirdi.

9- TİSK Genel Başkanlığı’na Refik Baydur yeniden seçildi.

10- HAK-İş Genel Başkanı Salim Uslu yaptığı açıklamada, Türkiye’de 1999 yılının da iç ve dış borç ile yüksek faizle geçeceğini belirtti.

11- Çanakkkale’nin Lapseki ve Biga ilçeleri arasındaki Bozburun mevkiinde batma tehlikesi geçirdiği için karaya oturan “Şirinbahçe” adlı gemideki 600 kaçaktan 335’i Çanakkale’de yakalandı. Çanakkale Valisi Ekrem Özsoy yaptığı yazılı açıklamada, yakalanan kişilerden 56’sının yabancı uyruklu, 279’unun da Türk olduğunu kaydetti.

12- KKTC’de genel seçimler yapıldı.

13- Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jacques Santer, Yunanistan’ın, AB’nin Türkiye ile ilgili mali protokoller konusundaki vetosunu kaldırmasını istedi. Santer, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis’e gönderdiği bir mektupta, 135 ve 235 sayılı maddeleri gerekçe göstererek ileri sürdüğü itirazların geçersiz” olduğunu belirtti.

14- İsrail’deki cezaevlerinde 2500 Filistinli mahkumun açlık grevi başlattığı bildirildi. Filistin Özerk Yönetimi’nce yapılan açıklamaya göre, Filistinli mahkum ve tutuklular, serbest bırakılmaları istemiyle grev yapıyor denildi.

Bir günlük ziyaret için İsveç’e giden Filistin lideri Yaser Arafat, başkent Stockholm’deki parlamentoda yaptığı konuşmada, İsrail’le Filistin arasındaki nihai statü görüşmeleri başlamadan önce “savaş mantığının bir yana bırakılıp barış mantığıyla yüzleşme” çağrısı yaptı.

15- Irak Başbakanı Tarık Aziz, Bağdat’ın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına uyması konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Rusya’ya gitti.

16- Kongo Cumhuriyeti’nde, hükümet güçleriyle eski Başbakan Bernard Kolas’a bağlı güçler arasında çıkan çatışmalarda 63 kişinin öldüğü bildirildi.

7 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul’da düzenlenen 1. Enerji Şurası’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 75 yıllık cumhuriyet dönemindeki en büyük başarılarından birinin, enerji üretiminde yaptığı sıçrama olduğunu söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz konuşmasında enerjinin, kalkınma ve bilgi çağı yarışında geri kalmamak için çok önemli olduğunu belirterek, enerji ihtiyacının serbest piyasa ekonomisi ilkeleri doğrultusunda, yerli ve yabancı özel sektörün devreye sokularak giderilebileceğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ise Türkiye’nin uluslararası tahkim konusunu bir an önce tartışmasını isteyerek nükleer enerjinin gerekli önlemlerin alınması durumunda tehlikesiz olduğunu söyledi.

2- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİ) İnsan Hakları Araştırma ve Derleme Merkezi tarafından düzenlenen “Türkiye’de İnsan Hakları” konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporunda “uluslararası Kürt konferansı” önerisinde bulunmasına tepki göstererek “İnsan haklarının içişlerimize müdahale edilmesi için kullanılmasına izin vermeyiz” dedi.

3- Devlet Bakanı Metin Gürdere, “16. Vakıf Haftası” nedeniyle İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, vakıf konusunu hiç kimsenin istediği gibi değerlendirmemesi gerektiğini belirterek “Vakıflar bizim yasal sistemimize göre ayrıcalıklı bir statüye tabidirler. Yine de öyle olmalıdır” dedi.

4- Hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile görüştü. Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Çiller’in ilk görüşmede ret kararı vermemesinden dolayı umudunun arttığını belirterek, Çiller’in genel idare kurulunu topladıktan sonra kendisini ziyaret edeceğini söyledi.

DYP Genel Başkanı Çiller ise yaptığı açıklamada, Ecevit’in önerilerini yetkili organlara götürdükten sonra cevabını vereceğini söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Parti Meclisi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “Sayın Ecevit merkez sağı iktidar yapmak için harekete geçti. Eğer demokratik sol bir partinin lideri olarak solu iktidar yapmak için yola çıksaydı, ilk görüşeceği parti CHP olurdu” dedi.

6- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden düşürülmesine ilişkin Danıştay 8. Dairesi’nin kararına itiraz etti.

7- Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen Avrupa Birliği dışişleri bakanları, yaptıkları toplantıda, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan konusunda İtalya’ya destek vererek, Öcalan’ın uluslararası bir mahkemede yargılanmasını istediler.

İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini ise yaptığı açıklamada, Öcalan’ın yargılanması için tarafsız bir mahkeme oluşturmanın olanaksız olduğu görülürse, elebaşının sınır dışı edileceğini söyledi.

8 ARALIK 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz Adana’da yapılan afet evlerinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Adana depreminin maddi hasar anlamında Cumhuriyet tarihinin en büyük depremlerinden biri olduğunu belirterek, işyeri ve konutu zarar gören 48 bin yurttaşın gereksinimleriyle ilgili başvurularının alındığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ise yaptığı konuşmada, bu yıl Türkiye’de felaketler değil, afetler yılı olduğunu belirterek, felaketlerin hemen sonrasında halkın devleti yanıbaşında bulduğunu söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin siyasi nedenlerle değil, yolsuzluklar, ihalelere fesat karıştırmak ve çete-mafya ilişkilerinin hükümetin içine kadar uzanmış olması nedeniyle düşürüldüğünü söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Genel İdare Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i hükümet kuruluşuyla ilgili olarak yaptığı görevlendirme nedeniyle eleştirdi ve görev almaya hazır olduklarını belirterek, düşürdükleri hükümette DTP’nin yerine geçip aynı modeli canlandırmayacaklarını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile DYP Genel Başkanı Tansu Çiller görüşmesinde önemli güçlükler bulunduğunun ortaya çıktığını belirterek “Dileriz, bir an önce sonuç alırlar. Eğer koalisyon oluşturmaları söz konusuysa bunu denerler. Bu imkanın olup olmayacağı bir an önce ortaya çıkmalı ve olmayacaksa bunun dışında yapılması gerekenler denenmelidir” dedi.

5- İstanbul Valisi Erol Çakır, büyükşehir belediye başkanlığı görevi hukuken biten Recep Tayyip Erdoğan hakkında “hükümet memuriyetinin ve ünvan meşrutiyetinin gaspı” suçlarını işleyerek “devlet otoritesini alenen zafiyete uğrattığı” gerekçesiyle Türk Ceza Mahkemesi’nin 252. maddesine göre cezalandırılması için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

6- İzmir Emniyet Müdürü Hasan Yücesan yaptığı açıklamada, hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan ve uzun süredir aranan Türkiye Kalkınma Bankası eski Genel Müdürü Özal Baysal’ın, İzmir’in Karşıyaka ilçesinde yakalandığını söyledi.

7- NATO Konseyi toplantısı için Brüksel’de bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Cem görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Dini ile PKK lideri Abdullah Öcalan sorununu görüştüklerini ve bu konuda Ankara’nın kaygılarını anlattığını belirterek, Türkiye’nin uluslararası mahkeme fikrine şiddetle karşı olduğunu söyledi ve “Gelişmeler ne olursa olsun, Türkiye kendi vatandaşlığını taşıyan bir kişiyi yargılama hakkına sahiptir” dedi.

8- Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan NATO Konseyi toplantısı-nın sonuç bildirgesinde terörizmin devletlerin toprak bütünlüğünü tehdit ettiği vurgulandı.

9 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çeşitli açılış törenlerine katılmak üzere İstanbul’a gitti. Bir okul açılışına katılan Cumhurbaşkanı Demirel, okul yapımına katkıda bulunan hayırsever yurttaşların, Türkiye’nin birlik, beraberlik, kardeşlik ve geleceğine katkıda bulunduklarını vurgulayarak “Aslında bu, yeni asra girerken yeni bir Kuvayı Milliye ruhudur. Bu ruhu devam ettirelim” dedi.

2- Hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile görüştü. Ecevit, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, DYP lideri Çiller’in geniş tabanlı hükümet istediğini, FP ve CHP’nin de kurulacak hükümette yer almasını savunduğunu bildirdi. Ecevit, “Sayın Çiller’e görevi devretmek zorunda kalmadan önce azınlık hükümetine talip olduğumu söyledim” dedi.

DYP lideri Çiller ise yaptığı açıklamada, geniş tabanlı hükümetten yana olduklarını hatırlatarak “Ecevit’in yeni önerisini parti organlarında görüşeceğiz” dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği haftalık basın toplantısında, Viyana’da düzenlenen Avrupa Konferansı için AB’nin yaptığı daveti, Türkiye’nin, “niteliği ve çerçevesini uygun bulmadığını” açıkladı. Atacanlı, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını da yanıtladı.

4- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel Tes-İş Başkanlar Kurulu toplan-tısında yaptığı konuşmada, elektrik dağıtımı ve iletimindeki özelleştirme uygulamalarının yanlış olduğunu, dağıtım şebekelerinin devrinin devlete hiçbir getiri sağlamadığını söyledi. Ayrıca Temizel, tırmanma eğilimi gösteren ekonomik bunalımla ilgili uyarılarda bulundu.

5- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in, mevcut ekonomik ve siyasi krizi çözecek öneriler getiremediği için başarısızlığa uğradığını ileri sürdü. Cindoruk, Ecevit’in bir an önce görevi iade etmesi gerektiğini söyledi.

6- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), geçen yıl 30 il ve 17 ilçe merkezinde 100'ü aşkın yerel televizyona yönelik gerçekleştirilen frekans tahsisi sıralama ihalesini iptal etti. Radyo ve Televizyon Yayın İzni ve Lisans Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak frekans tahsis edilecek yayın kuruluşlarına, Başbakanlık’tan güvenlik belgesi alma zorunluluğu getirildi.

7- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Zaman gazetesine çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

8- Fransız Savcı Jean François Richard, PKK lideri Abdullah Öcalan’ı, ‘haraç toplamak ve yasadışı eylemlerde bulunmak’ suçlarından sorguladı.

9- Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de yapılan 19. Körfez Zirvesi, çalışmalarını tamamladı. OPEC üyesi olan Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt, Katar, Oman ve Bahreyn, zirvenin son gününde petrol üretimine kısıtlama getirilmesi yönünde görüş birliğine vardı. Zirvede, ayrıca İsrail’in işgal ettiği Arap topraklarından çekilmesi temennisinde bulunuldu.

10- Cezayir’in batısındaki Şlef bölgesinde 42 kişinin katledildiği bildirildi.

11- Filistinliler, İsrail işgaline karşı başlatılan ve 6 yıl süren İntifada’nın 11. yıldönümünde Filistin’in değişik bölgelerinde yapılan gösterilerde, İsrail güvenlik güçleriyle Filistinliler arasında meydana gelen çatışmalarda bir Filistinli’nin öldüğü, 80 dolayında kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul Sanayi Odası’nın başarılı sanayicilerin ödüllendirilmesi amacıyla düzenlendiği törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin karşılaşabileceği mali sıkıntıların tümünü aşacak güce sahip olduğunu ifade ederek, “Kendi kendimize panik yaratmayalım. Ne kadar ağırlığınızı koymanız gerekiyorsa koyun. Bu sıkıntıların aşılması için elbirliği ile çareler bulalım. Düşündüklerinizi ülkeyi yönetenlere söylemekten hiçbir zaman geri kalmayın” dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Ecevit’in getirdiği “Azınlık Hükümeti” teklifine açık olduklarını ve destekleyeceklerini söyledi. Başbakan Yılmaz, “Bazı siyasi partiler sanki kurulacak hükümet uzun süreli çalışacak bir icraat hükümeti olacakmış gibi yapıcı olmaktan çok katı bir tutum içindedirler. Burada hiçbir partinin kendi görüşünü empoze etme imkanı yoktur. Onun için bir uzlaşma zorunluluğu vardır” dedi.

Ecevit ise basın mensuplarının soruları üzerine, Başbakan Yılmaz ile görüşbirliği içinde olduklarını, pazartesi günü DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile görüşeceğini, daha sonra da diğer siyasi parti liderlerini ziyaret edeceğini açıkladı.

3- Başbakan Mesut Yılmaz Ankara’da toplanan 3. Esnaf ve Sanat-karlar Şurası’nda yaptığı konuşmada, üretim sektörlerinin işçi çıkarmadan faaliyetlerini sürdürebilmeleri için gerekli her türlü önlemin alınacağını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit konuşmasında, Türkiye’nin ciddi bir ekonomik bunalım yaşadığını vurgulayarak hükümetin hiç görevden ayrılmamış gibi gerekli önlemleri almak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez de konuşmasında, inşaat, tekstil ve otomotiv alanlarında yaşanan bunalımın daha önceki sorunlardan çok daha önemli olduğunu vurgulayarak 1 milyon işçinin toplusözleşmelerinin yapılacağını, gerçeği görerek doğru kararlar alınması gerektiğini söyledi.

4- İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 50. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, toplumlar ve devletlerin bugün artık insan haklarına verdiği değer ve saygınlık ölçüsünde dünyada yer bulduklarını kaydederek, insan hakkı ihlallerinin yoksulluk, bilgisizlik, şiddet ve hoşgörüsüzlükten kaynaklandığını söyledi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye’de evrensel bildirgenin bir tek maddesine bile uyulmadığına işaret ederek, insan hakları ve özgürlükler olmadan asla gerçek demokrasinin olamayacağını vurguladı.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak da yaptığı yazılı açıklamada, “Dünyanın birçok yerinde insanlar, insan olmanın ayrılmaz parçası olan haklarından yoksun olarak yaşıyorlar” dedi.

5- Devlet Bakanı Salih Yıldırım, basın mensuplarına yaptığı açıklama-da, Türkiye Kalkınma Bankası’nın batık kredilerinin büyük bölümünün sanıldığı gibi Doğu ve Güneydoğu’da değil, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde olduğunu kaydetti.

Öte yandan Türkiye Kalkınma Bankası eski Genel Müdürü Özal Baysal Ankara’da çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

6- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu basın mensuplarına, kapatılan RP’nin Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Çelik’in Avusturya’da yakalanması olayıyla ilgili yaptığı açıklamasında, iade işleminin, siyasi karakter taşıması nedeniyle oldukça zor olduğunu belirtti ve buna karşın en kısa sürede dosyanın hazırlanıp bu ülkeye sunulacağını söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul’da Türkiye Genç İşadamları Derneği’ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, devlet tarafından bazı bankaların iflasına izin verilmemesinin, çökmesi gereken firmaların destekle ayakta tutulmasının özel sektörün bir tür KİT’leşmesini gündeme getirdiğini söyledi. Çiller, kurulacak hükümetin geniş tabanlı olmasını istediklerini de açıkladı.

8- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral düzenlediği basın toplantısın-da, iç ve dış borçların giderek arttığını, ekonomik bunalımın ağırlaştığını belirterek, bunun nedenlerinin, “Teşviklerin plansız ve programsız verilmesi, kamu açıklarının özelleştirmeyle ve iç ve dış borçla kapatılmak istenmesi, yüksek kar beklentisiyle yüksek faizli kredilere yönelinmesi ve sonra ödeme güçlüğü içine düşülmesi” olduğunu ileri sürdü.

9- Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi, İtalya’nın başvurusu üzerine Almanya’nın Strasbourg şehrinde bir araya gelerek, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın Avrupa’da bir üçüncü ülkede yargılanması ile ilgili önerisini görüştü.

Toplantıda Almanya’nın, İtalya’ya destek verdiği belirtilirken, Türkiye’nin Avrupa Konseyi nezdindeki Büyükelçisi Alev Kılıç’ın 1977 yılında imzalanan terörle mücadele sözleşmesini anımsattığı bildirildi.

10- Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) 1999 yılı Dünya Çocuklarının Durumu Raporu yayımlandı. Raporda, savaşlar ve silahlı çatışmalar nedeniyle son 10 yılda dünyada 2 milyon çocuğun yaşamını yitirdiği belirtildi.

11- ABD Savunma Bakanı William Cohen düzenlediği basın toplantı-sında, Irak’ın, silahsızlanmasını denetlemekle görevli UNSCOM yetkililerini engellemeyi sürdürmesi durumunda önceden haber verilmeden her an bombalanabileceğini açıkladı.

11 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel açılışlarda bulunmak üzere gittiği Gaziantep’te yaptığı konuşmalarda, Türkiye’de birtakım sıkıntıların olabileceğini, ancak paniğe kapılmaya neden bulunmadığını belirterek, “Türkiye geçmişte de birtakım krizler yaşamıştı. O günkü krizleri nasıl aştıysak bugün de aşacağız” dedi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı.

Başbakan Yılmaz, Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken yaptığı açıklamada, reel sektörü rahatlatmaya dönük tedbirler üzerinde durulduğunu, Bakanlar Kurulu’nun acil tedbirleri tespit ettiğini söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, İzmir’de yaptığı açıklamada, ekonomik kriz bahane edilerek gerçekleştirilecek işçi çıkarmalarına karşı hazır olduklarını belirterek, ülkenin ekonomik ve siyasal ortamından yararlanarak ve koşullar istismar edilerek başvurulabilecek yasalara aykırı davranışlara karşı son derece duyarlı olduklarını söyledi.

4- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Genel Kurulu, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Sert’i görevden alırken, türban eylemine katılan Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dursun Odabaş’ın da öğretim üyeliği mesleğinden ihraç edilmesini kararlaştırdı.

5- Avrupa Birliği hükümet ve devlet başkanlığı zirvesi Avusturya’nın başkenti Viyana’da başladı.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Viyana’da başlayan Avrupa Birliği zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği Konseyi’nden çıkan ve Türkiye’yi aday kabul etmeyen kararını eleştirdi ve Türkiye’nin Avrupa Birliği ile siyasi ilişkilerini, adaylığına ilişkin hukuki bir adım atılmadığı sürece geliştirmeyeceğini söyledi.

6- Tayland Havayolları’na ait A-310 tipi uçağın düşmesi sonucu 100 kişinin öldüğü bildirildi.

12 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel, KKTC’yi Türkiye dışında tanıyan ülke bulunmadığına dikkat çekerken iki ülke cumhurbaşkanlarının 1998 yılı başında protokol imzaladıklarını hatırlattı.

2- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, hükümet kurma çalışmalarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Ecevit, şu anda Türkiye’de en uygun çözümün azınlık hükümeti olduğunu belirterek bunu deneyeceğini açıkladı.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan, AB’nin Viyana zirvesinin ardından yayımlanan sonuç bildirgesi ile ilgili olarak, Türkiye’nin adaylık konumuna ek bir gelişme getirilmediğini belirterek, “AB Komisyonu’nun Türkiye’yi diğer adaylarla eşit zeminde ele alan yaklaşımı, Viyana Zirvesi’nde gereken ölçüde tescil edilmemiştir” açıklamasını yaptı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, İstanbul’da SSK’ya ait temel atma ve açılış törenlerine katıldı. Çağan, konuşmasında SSK’nın İstanbul nüfusunun yüzde 80’ine hizmet verdiğini söyledi.

5- Barış Partisi’nin kurucusu Ali Haydar Veziroğlu, Diyarbakır’da yaptığı konuşmada, Türkiye’de sorunların çığ gibi büyüdüğünü belirterek toplumun sosyal patlamalara gebe olduğunu söyledi. Veziroğlu, sorunların “Türkiyelilik bilinciyle” aşılacağını belirterek yurttaşları birlik olmaya çağırdı.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, işçi çıkarmanın sosyal patlamaya yol açacağı uyarısında bulunarak, iş güvencesinin sağlanması gerektiğini söyledi.

7- Gözaltında 8 Ocak 1996 tarihinde öldürülen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe davasında, tutuklu 5 sanık polis hakkında tahliye kararı verildi.

8- Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 75. yılı nedeniyle Türkiye Bilimler Akademisi, Türk Sosyal Bilimler Derneği ve Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı’nca Ankara’da düzenlenen uluslararası bilimsel kongrede, Cumhuriyet’in Türkiye’yi çağdaş bir ülkeye dönüştürme projesinin bilançosunu çıkarmayı amaçlayan toplam 125 bildiri sunulduğu bildirildi.

9- 1998 yılı “Devlet Sanatçılığı” sanı verilen sanatçılar, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle berat ve şiltlerini aldılar.

10- Hindistan’ın Assam eyaletinde ayrılıkçı bir kabilenin üyelerinin 20 kişiyi katlettikleri bildirildi.

13 ARALIK 1998

1- Türk ve yabancı firmaların ortaklığıyla gerçekleştirilen Trakya Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı’nın açılışı Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz, ABD Büyükelçisi Marc Parris tarafından yapıldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel açılışta yaptığı konuşmada, sanayileşmenin enerjisiz olamayacağını vurgulayarak “Enerji ihtiyacı bizi zorlar duruma gelmiştir. Darboğazın kenarındayız, darboğazdan çıkmak için gayretler gösterilmiştir ve bu gayretler sonucu açılan elektrik santralleri ümit vericidir” dedi.

Başbakan Yılmaz da Türkiye’nin, yüzü geleceğe dönük büyük bir ülke olduğunu belirterek, 21. yüzyılda büyük hedefleri bulunduğunu söyledi. Alternatif enerji kaynaklarının devreye sokulması gerektiğini belirten Yılmaz, bunun için en kısa zamanda nükleer santralların tamamlanması gerektiğini anlattı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Sert’in türban konusunda titiz davranmadığı gerekçesiyle görevden alınması yönündeki YÖK Genel Kurulu kararını onayladı.

3- Devlet Bakanı Işın Çelebi, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, istikrar programının başarıya ulaşabilmesi için dış satıma dayalı bir büyüme sürecinin başlatılması ve üretim temposunun belirli bir düzeyde devamının gerektiğini vurgulayarak, küresel kriz nedeniyle birçok ülke eksi üretim gerilemesine sahipken Türkiye’nin pozitif bir büyüme oranı gerçekleştirdiğini bildirdi.

4- Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, Trabzon’da incelemeleri sırasında gazetecilerin PKK lideri Abdullah Öcalan’la ilgili sorularını yanıtladı. Öcalan’ın çok sayıda katliamın azmettiricisi olduğunu belirten Türk, İtalya’nın Türkiye’de ölüm cezasının yasalarda bulunması nedeniyle iadeye yanaşmadığını kaydetti.

5- Türkiye ile Moldova arasında imzalanan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 1. Dönem Toplantı Protokolü, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak, Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu karar ile iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve teknolojik ilişkilerin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, DYP Genel Başkan Yardımcısı Hayri Kozakçıoğlu ile milletvekilleri Meral Akşener ve Cihan Paçacı’yla birlikte İstanbul İl Başkanlığı’nda bir toplantı düzenledi. Çiller, Türkiye’deki ekonomik krizin Uzakdoğu kriziyle doğrudan değil, dolaylı olarak ilgisi bulunduğunu belirterek “Bu krizin nedeni, hükümetin beceriksiz ve bilgisiz ekonomi politikalarıdır” dedi.

7- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Balıkesir’de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi krizin aşılması için genel ve yerel seçimin ayrılmasını, geniş tabanlı hükümet kurulmasını şart koştu.

8- İtalya’da düzenlenen 5. Avrupa Kros Şampiyonası’nda Türk Genç Bayan Milli Takımı, Avrupa şampiyonluğunu elde ederek altın madalya kazandı.

9- Kıbrıslı Türk ve Rum işadamlarıyla Türk ve Yunan işadamları arasında işbirliğini sağlamak amacıyla düzenlenen toplantı İstanbul’da yapıldı. Toplantıya katılan ABD Başkanı Bill Clinton’un Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke yaptığı açıklamada, “Amaçlarının hükümetlere baskı yapmak olmadığını, ancak her iki taraftan iyi niyetli insanların kendi çerçeveleri içinde yapabilecekleri çalışmalar olduğunu ve bu çalışmaların taraflar arasındaki gerginliği azaltabileceğini” söyledi.

Toplantının sonunda yayımlanan bildiride, iki kesim arasında kültürel alanda da işbirliği yapılması, adada demokrasi ve uzlaşmanın yerleştirilmesi için iki tarafın okullarında Rumca ve Türkçe’nin öğretilmesi ve tarih kitaplarından düşmanca ifadelerin temizlenmesi gerektiği belirtildi.

Toplantıda, çevre ve iletişim konularının yanı sıra turizm, ticaret ve hayvancılıkta da işbirliği alanları ele alındı.

10- Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan, zorunlu ikamete tabi tutulduğu İtalya’nın başkenti Roma’da Alman basınına yaptığı açıklamada, Almanya’da yargılanması durumunda büyük olayların meydana geleceğini söyledi.

ABD’nin Roma Büyükelçisi Thomas Foglietta da “İtalya ve ABD’nin ortak niyeti Öcalan’ın yargılanmasıdır” dedi.

11- Bulgaristan’da, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi adı altında yeni bir siyasi parti kuruldu.

12- Litvanya Cumhurbaşkanı Valdas Adamcus, Yunanistan’da yayımlanan To Vima gazetesine yaptığı açıklamada, Yunan ve Türk taraflarının aralarındaki kin ve nefret çemberini aşamadıkça, Kıbrıs sorununun 25 yıl daha çözülemeyeceğini söyledi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton, İsrail’le Filistin arasında imzalanan, ancak çıkmaza giren Wye Plantation anlaşmasını kurtarmak için İsrail’e gitti. Clinton, Ben Gurion Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, İsrail ve Filistin’e güçlüklere meydan okuyup anlaşmayı uygulamaları çağrısında bulundu.

Clinton ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Kudüs’te ikili bir görüşme yaptı. Clinton, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Filistin’in anlaşmayı tehdit eden Batı Şeria’daki şiddet gösterilerini bastırmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini belirtti.

Netanyahu da, Filistinlilerin tek taraflı bağımsız devlet ilan etme tasarısından vazgeçmedikçe İsrail’in bir karış bile toprak devretmeyeceğini söyledi.

14- Afganistan’ın başkenti Kabil’in merkezindeki kalabalık bir caddeye düşen 6 roket sonucu, 15 kişinin öldüğü bildirildi.

14 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde, “21. Yüzyılda Dünya ve Türkiye Ekonomisi” konulu bir konferans verdi. Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye’nin, 21. yüzyıla büyük bir iddiayla hazırlanan, güçlü bir dünya devleti olduğunu söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere İstanbul’a gitti.

Başbakan Yılmaz bir okul açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin eğitim meselesini birinci sıraya aldığını belirterek, “Eğitim meselesini çözemeyen bir Türkiye’nin 21. yüzyıldaki iddialarını gerçekleştirmesi mümkün değildir” dedi.

Başbakan Yılmaz ayrıca Hürriyet gazetesini ziyaret ederek gazetecilerin güncel konulardaki sorularını yanıtladı.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Türkiye’nin NATO’da müttefiki olan ülkelerin büyükelçilerini kabulünde, Batı’nın PKK lideri Abdullah Öcalan konusundaki tutumunu eleştirdi.

4- Hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile görüştü. Ecevit, görüşme ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kendileri bizim azınlık hükümeti formülümüze, güçlüklerini bilmekle birlikte destek olmayı kabul ettiler” dedi.

Ecevit daha sonra düzenlediği basın toplantısında, DTP ile hükümette 17 ay uyum içinde çalıştıklarını, bu uyumun bugün de sürdüğünü vurguladı.

Cindoruk ise Ecevit ile görüşmesinin ardından partisinin Genel İdare Kurulu’nu (GİK) topladı. Cindoruk, GİK toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Ecevit’e iki seçimin bir arada yapılması, milletvekili dokunulmazlıkları, yurt dışındaki yurttaşların oy kullanmaları, bütçe ile ilgili görüşlerini aktardığını söyledi.

5- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel ile Devlet Bakanı Işın Çelebi, ekonomideki son gelişmelerle ilgili bir basın toplantısı düzenlediler. Temizel, ekonomide yaşanan durumu dramatize etmenin, olduğundan kötü göstermeye çalışmanın hiç kimseye kazanç sağlamayacağını söyledi.

Devlet Bakanı Işın Çelebi ise global krizin etkisi ile 1994 ve 1995’te başlayan yapısal sıkıntıların içiçe geçmesinin Türkiye’nin bugünkü bazı darboğazlarını ortaya çıkardığını, ancak Türkiye’nin gücü ve dinamizmi ile bu darboğazları aşacağını bildirdi.

6- DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası’nın 12 ve 13 Aralık tarihlerinde yapılan Olağanüstü Genel Kurulu’nda genel başkanlığa Rıdvan Budak yeniden seçildi.

7- Edirne’nin Keşan ilçesinde öğrencileri taşıyan minibüsle bir kamyonun çarpışması sonucu 6’sı öğrenci, 7 kişi öldü. 24 kişi de yaralandı.

8- Diyanet’e bağlı camilerde verilen hizmetleri yerinde görmek amacıyla Almanya’da bulanan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz yaptığı açıklamada, ülkemizde 24 ilahiyat fakültesi, 72 bin cami bulunduğunu belirterek, “Bu imkanlar hiçbir İslam ülkesinde yoktur, bizdeki gibi yaygın bir din eğitimi de yoktur” dedi.

9- PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye iadesi konusunda İtalyan makamları nezdinde Türkiye’nin avukatlığını yapan Augusto Sinagra, Roma Başsavcılığı’na İtalyan Adalet Bakanı Oliviereo Diliberto hakkında suç duyurusunda bulundu. Sinagra, İtalya Adalet Bakanı’nın PKK lideri hakkında verilen gözetim tedbiri kararını etkilediğini ileri sürdü.

10- Almanya Dışişleri Bakanı Joshka Fischer, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı’nı 1 Ocak 1999 tarihinde Avusturya’dan ülkesinin devralacağını hatırlatarak Dönem Başkanlığı sürecindeki çalışma planları hakkında bilgi verdi. Fischer, AB’nin genişlemesi konusunda izleyecekleri politikayı anlatırken “Türkiye çok özel sorunları olan bir adaydır” dedi.

11- Wye Plantation Anlaşması’nın yaşama geçirilmesi için Ortadoğu gezisine çıkan ABD Başkanı Bill Clinton, Filistin’e gitti.

Bu arada Filistin Ulusal Konseyi’nin, Filistin Şartı’nda yer alan ve İsrail devletinin yıkılmasını öngören maddelerin kaldırılmasına karar verdiği bildirildi.

15 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz, Samsun’da çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katıldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Samsun-Çarşamba Havaalanı’nın açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın değiştiğini ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra yeni şartların meydana geldiğini vurgulayarak, “Bu şartları henüz tam manasıyla kullanabiliyor değiliz, ama kullanacağız. Karadeniz etrafında bir barış çemberi meydana getirilmektedir” dedi.

Başbakan Yılmaz ise, Türkiye’nin önemli altyapı ve enerji projelerinin 55. hükümet döneminde gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Bu hükümet, Türk siyasi tarihine uzlaşmayı, devlette uyumu getirdi. Hükümeti zamansız ve haksız düşürenler milletimize getirilen bütün hizmetlerin önünü kesen siyasiler olarak tarihe geçecektir” dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, parti Meclis grubunda yaptığı konuşmada, yeni hükümet kurulması çalışmalarının “55. hükümetin düşürülme gerekçelerini unutturmak için uzatıldığını” öne sürerek, “elbette Ecevit de bu kirli icraatın ortaklarından biridir” dedi.

3- Hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüştü. Baykal düzenlediği basın toplantısında, Ecevit’in kendilerine azınlık hükümetine destek olmalarını istediğini, kendilerinin de kurulacak hükümetin içinde yer alarak, iki sol partinin oluşturduğu hükümet önerisini götürdüklerini söyledi. Baykal, “Ancak bir sol bütünleşmeyi Sayın Ecevit’in önüne bir şart olarak da koymuyoruz. Sol bütünleşecekse bu, süreç içinde olur. Biz hükümetteki bir işbirliğinin bu yönde katkı yapacağına inanıyoruz” dedi.

Ecevit ise basın toplantısında, Baykal’ın önerisinin ülkede kamplaşmaya neden olabileceğini belirterek, “Sayın Baykal sol eğilimli iki partinin koalisyon kurmasını öneriyor. Bu girişim 1970’li yıllarda Türkiye’ye acılar yaşatmış olan sıkıntıları tekrar getirebilir. Öneriyi kabul edersek, etnik kutuplaşmalara bir de sağ-sol çatışmaları eklenmiş olacak” dedi.

4- Anayasa Mahkemesi, Borçlar ve Türk Ticaret yasaları uyarınca ödenmesi gereken yıllık faiz ve gecikme faizi oranlarını belirleyen yasal düzenlemeleri iptal etti.

5- Devlet Bakanı Işın Çelebi, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türk ekonomisinin içinde bulunduğu sıkıntıyı aşabilecek güçte olduğunu belirterek, alınan son ekonomik kararların başarılı olabilmesi için her türlü tedbirin alındığını söyledi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez yaptığı açıklamada, Ankara 8. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin gazetelerin verdiği promosyonlarla ilgili olarak yasaya aykırılık kararının kendilerine tebliğ edildiğini ve mahkeme kararıyla ilgili icra sürecinin başladığını söyledi.

7- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürü Ferruh Tankuş basında yer alan açıklamalarından sonra İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınarak hakkında soruşturma başlatıldı.

Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican basın mensuplarının konu ile ilgili sorularını yanıtlarken, Tankuş’un yaptığı açıklamalardan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Bu tür görevlerde çalışan insanların teşkilata ve kamuoyuna güven vermesi lazım” dedi.

İstanbul Valisi Erol Çakır ise Tankuş’un üst düzey emniyet görevlilerini suçlamasını eleştirerek, “Bunu görevden alınmadan önce bildirmesi gerekirdi” dedi.

8- Rekabet Kurumu Başkanı Aydın Ayaydın basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bundan sonra yerli ve yabancı firmaların, dilediği kişilere kendi belirledikleri şartlarla isim hakkı veremeyeceğini belirterek, franchise (isim hakkı satışı) anlaşmalarına ilişkin olarak grup muafiyeti tebliği hazırlandığını söyledi.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 22. verilen “Sedat Simavi Ödülleri” İstanbul’da düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Cemiyet Başkanı Nail Güreli törende yaptığı konuşmada, özgür, bağımsız ve dürüst bir basının haklarını ve sorumluluklarını savunmanın, yalnız gazetecilerin değil, herkesin işi olması gerektiğini söyledi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’nden yapılan açıklamada, bölgede sürdürülen operasyonlarda 21 PKK’lı terörist öldürüldü, 1’si yaralı 8 terörist de yaralı olarak ele geçirildi. Çatışmalarda 2 güvenlik görevlisi şehit oldu.

11- İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini BBC’ye verdiği demeçte, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir mahkemede yargılanabilmesi için Türkiye’nin onayının gerekli olduğunu söyledi.

Öte yandan Roma Savcılığı, Türkiye’nin suç duyurusunda bulunmasından sonra Adalet Bakanı Oliviero Diliberto hakkında görevini kötüye kullanmaktan soruşturma açıldığını bildirdi.

İtalya Başbakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan ortak yazılı açıklamada da, Türkiye’de bazı basın organlarında yer alan, PKK liderinin Arnavutluk’a gönderileceği yolundaki haberlerin doğru olmadığı bildirildi.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi Bakanlar Kurulu, Türkiye’ye uygulanan bütün ticaret yasaklarını iptal ederek Türk mallarının ithalini serbest bıraktı.

13- İsrail ve Filistin’i ziyaret eden ABD Başkanı Bill Clinton, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Filistin lideri Yaser Arafat ile görüştü. Üçlü zirve toplantısından sonra basına bir açıklama yapan Clinton, İsrail ile Filistin arasındaki barış sürecini ileri götürmek için yeni adımlar atmak konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise düzenlediği basın toplantısında, zirve sırasında isteklerini yeniden dile getirdiğini belirterek, “Şimdi, Filistinliler’den, taahhütlerinin geri kalan bölümünü yerine getirmelerini bekliyoruz” dedi.

14- Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığı, Halk Cephesi Partisi (AHCP) Genel Başkanı ve eski Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey’in, ülke sınırları dışına çıkmasını yasakladı.

16 ARALIK 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Çankaya Köşkü’nde görüşmesinin ardından partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanı, DSP lideri Bülent Ecevit dışında ikinci bir lidere hükümet kurma görevi vermeyecek” dedi. Başbakan Yılmaz, Ecevit’in hükümet kuramaması durumunda bir milletvekilinin başkanlığında hükümet kurulacağını söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Başbakan Mesut Yılmaz ile bir görüşme yaptı. Görüşmeyi partisinin grup toplantısında değerlendiren Ecevit, Başbakan Mesut Yılmaz’ın “DSP-CHP azınlık hükümeti” önerisine kesinlikle karşı olduğunu söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ülkenin iç ve dış sorunlarının acil çözüm beklediğini, ancak hükümetin “nasılsa düşürüldük” yaklaşımıyla hareket ederek hiçbir şey yapmadığını ileri sürdü.

Çiller, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit’in hükümeti kurma görevini en kısa sürede iade etmesini istedi.

4- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ile Genel Sekreter Murat Tokmak, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu’ya mektup göndererek kriz gerekçesiyle işten çıkarmalar karşısında ortak hareket etme çağrısında bulundular.

5- İtalya’nın başkenti Roma’da 20 Kasım’dan bu yana “zorunlu gözetim” altında tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan, Roma İstinaf Mahkemesi’nin kararıyla serbest bırakıldı.

Başbakan Mesut Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Koşulsuz olarak serbest kararı verilmişse, Türkiye olarak bu kararı bir üst mahkemeye temyiz edeceğiz” dedi.

İtalya Başbakanı Massimo D’Alema, kararın PKK lideri Öcalan’a karşı tutumunda bir değişikliğe yol açmayacağını savundu.

İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini yaptığı açıklamada, Abdullah Öcalan’ın ya İtalya’da yargılanacağını ya da sınır dışı edileceğini bildirdi.

İtalyan makamları nezdinde Türkiye’nin avukatlığını yapan Augusto Sinagra, İstinaf Mahkemesi’ne ve Adalet Bakanlığı’na başvurarak PKK lideri Öcalan hakkında yeni bir gözetim tedbiri alınmasını isteyeceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin yaptığı açıklamada, terör örgütü başı Abdullah Öcalan’ın yargılanmadan özgür kalmasının uluslararası terörle mücadeleye darbe olacağını söyledi.

6- Beyaz Saray Sözcüsü Joe Lockhart, ABD Başkanı Bill Clinton’ın Irak’a BM silah denetçileriyle işbirliği yapmadığı gerekçesiyle askeri hareket düzenlediğini bildirdi.

7- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu yaptığı açıklamada, Batı Şeria’dan çekilmek için öne sürdüğü beş koşul konusunda parlamentoda yapılacak oylamayı kaybetmesi halinde, erken seçim çağrısı yapacağını bildirdi.

Filistin yönetimi, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, Wye River Anlaşması’nın devamı için öne sürdüğü beş koşulu reddetti. Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeina, “Filistin yönetimi bu koşulları reddediyor. Getirilecek her yeni koşul, barış sürecini baltalar” dedi.

17 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Konya’da yaptığı açıklamada, PKK liderinin Roma İstinaf Mahkemesi tarafından serbest bırakılmasının önemli olmadığını, Türkiye’nin güçlü olduğunu ve yurttaşlarına zarar veren böyle bir teröristin hangi ülkeye giderse gitsin peşini bırakmayacağını söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Konya’nın Ilgın ilçesinde Termik Santral açılışında yaptığı konuşmada, 55. hükümetin huzuru sağlarken, bir yandan da terör, çeteler ve mafya ile mücadele ettiğini belirterek, “Ama bir yandan da büyük yatırımlar gerçekleştirildi. Başlattığımız, projelendirdiğimiz işler 75 yıllık enerji kapasitesine eşdeğerdedir” dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin birinci kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende, “parti programını” açıkladı. Kutan, “adil düzen ve milli görüş” kavramlarının artık kullanılmayacağını belirterek, “Geçen dönemde bu terminolojilere başka anlamlar yüklenildiği için artık bunları kullanmıyoruz” dedi.

4- Hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile görüştü. Görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen Çiller, Ecevit’in getirdiği önerileri kabul etmediklerini belirterek, görevin bir an önce Cumhurbaşkanı’na iade edilmesi gerektiğini söyledi.

5- Kurtköy Havaalanı ihalesiyle ilgili olarak kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu Başbakan Mesut Yılmaz’ın ihalede ihmalinin olduğunu belirterek Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmasına karar verdi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu hakkında Karadeniz Sahil Yolu ihalesi ile ilgili olarak kurulan Soruşturma Komisyonu da, Topçu’nun Anayasa Mahkemesi’nde yargılanması gerektiğine karar verdi. Her iki kararda, Genel Kurul’a sevk edildi.

6- IV. Ulusal Yayıncılık Kongresi Ankara’da çalışmalarına başladı.

Kültür Bakanı İstemihan Talay açılışta yaptığı konuşmada, çağlar boyu en yaygın bilgi paylaşım aracı olan kitabın, yazarla okuyucuyu biraraya getiren kaynaşma noktaları olduğunu belirterek, “Yasaların olmadığı veya işlemediği her alanda olduğu gibi yayıncılık alanında da adalet ortadan kalkar, bir kaos ortamı yaygınlaşır” dedi.

7- NATO Savunma Bakanları toplantıları nedeniyle Brüksel’de bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin yaptığı açıklamada, terörizme karşı mücadele ve PKK lideri Abdullah Öcalan sorunu konusunda ittifak üyelerini ve İtalya’yı uyararak, “Bütün NATO ülkelerinin teröre karşı mücadelede işbirliği yapmak için uluslararası siyasi ve hukuki yükümlülükleri vardır. NATO zirvelerinde ve bakanlar toplantılarında bu taahhütlerimizi hep tekrarladık. Bunlara uyulmaması, ikili ilişkilerimiz üzerinde olumsuz etkiler yapabileceği gibi ittifakın güvenilirliğini ve itibarını da zedeleyebilir” dedi.

8- ABD ve İngiltere’nin, Irak’a yönelik başlattığı füze saldırıları dünyada tepkiyle karşılandı.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, düzenlediği basın toplantısında, yapılan saldırı konusunda Türkiye’ye önceden bilgi verildiğini belirterek, Türkiye sınırında yeniden sıcak çatışmaların yaşanmasından kaygı duyulduğunu söyledi. Cem, Türkiye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasına büyük önem verdiğini vurguladı. Cem, ABD’nin İncirlik Hava Üssü’nün kullanılması yönünde bir talepte bulunmadığını da ifade etti.

NATO Savunma Bakanları toplantıları nedeniyle Brüksel’de bulunan Savunma Bakanı İsmet Sezgin, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Biz diplomatik bir çözüm için gayret gösterdik. Irak’ın ulusal kimliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasından yana olduğumuzu ifade ediyoruz. Irak halkının ızdıraplarına son verilmesinden, BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasından yanayız” dedi.

Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov yaptığı açıklamada, bu kez Körfez’deki bunalımda Irak’ın rolünün olmadığını söyleyerek, ABD’nin tavrının “kışkırtıcı” olduğunu bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ise bombalamalar sırasında Rus vatandaşlarının can güvenliğinin tehlikeye girdiğini açıklayarak, bunun ciddi sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sun Yuksi yaptığı açıklamada, saldırının kendilerini sarstığını belirterek, Güvenlik Konseyi’nden karar çıkmadan harekatın başlatılmasının BM sözleşmesi ve uluslararası kurallara aykırı olduğunu söyledi.

Mısır Bakanlar Kurulu’nun olağanüstü toplantısından sonra yayımlanan bildiride, tarafların bir an önce eyleme geçip Irak halkının iyiliği ve bölge istikrarı için gerginliğin tırmanmasını engellemesi istenildi.

Fransa hükümeti tarafından yapılan açıklamada da “Fransa’nın, olayların ABD’nin Irak’ı vurmasıyla sonuçlanmasından ve saldırının Irak halkına vereceği zarardan büyük üzüntü duyacağı” belirtildi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Irak’ın ülkesine saldırması durumunda misilleme yapma haklarının bulunduğunu bildirdi.

Saldırıyı Almanya ve Japonya’nın desteklediği açıklandı.

9- İngiltere’nin, 1982 yılındaki Falkland bunalımından sonra Arjantin’e başlattığı ambargoyu kaldırdığı açıklandı.

10- İran’ın, 375 Iraklı savaş esirini serbest bıraktığı açıklandı.

18 ARALIK 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak için gittiği İzmir’de yaptığı konuşmalarda muhalefeti eleştirerek, azınlık hükümetini yıkan partilerin, ortaya alternatif bir çözüm koyamadıklarını, çözüm olarak ortaya konana da destek vermediklerini belirterek, Türkiye’nin bir kaosa sürüklenmek istendiğini söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan İstanbul’da yaptığı açıklamada, liderler dışında bir milletvekilinin başkanlığında kurulacak geniş tabanlı bir hükümetten yana olduklarını ve bu konuda kafalarında herhangi bir ismin bulunmadığını belirterek, “FP olarak diyaloga açığız” dedi.

3- Hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Yardımcısı ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile ikinci kez bir araya geldi. Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Baykal’a götürdüğü “DSP azınlık”, “takviyeli azınlık” veya “FP’siz 5’li koalisyon” önerilerine destek bulamadığını belirterek, hükümet kurma konusunda bazı yeni gelişmeler olduğunu ve bunun sonuçlarını beklediğini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, DSP-CHP hükümeti önerisinin reddedilmesi için hiçbir kabul edilebilir gerekçe bulunmadığını söyledi.

5- DTP İstanbul Milletvekili Necdet Menzir partisinden istifa etti.

6- Türkiye, Roma İstinaf Mahkemesin’nin PKK lideri Abdullah Öcalan’ı serbest bırakan kararına itiraz etti. Türkiye’nin avukatı Augusto Sinagra, Öcalan’ın yeniden tutuklanmasıyla ilgili Türkiye’nin talebini, Roma İstinaf Mahkemesi ve Adalet Bakanlığı’na iletti.

7- NATO Savunma Bakanları toplantısı için Brüksel’de bulunan Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, çeşitli müttefik ülke bakanlarıyla görüşmelerde bulunduğunu belirterek, “Bazı izlenimler edindik ki, terör örgütünün başı Abdullah Öcalan İtalya’da daha fazla kalmayacak” dedi.

8- Irak yönetimi, Irak’a karşı dün başlattıkları “Çöl Tilkisi” operasyonu nedeniyle ABD ve İngiltere’yi, Birleşmiş Milletler’i hiçe saymakla suçladı.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin Katar’ın El-Cezir televizyonuna yaptığı konuşmada, ABD ve İngiltere’nin saldırıları karşısında bir “uzlaşmanın söz konusu olmayacağını” söyledi ve Irak halkını direnmeye devam etmeye çağırdı.

9- ABD ve İngiltere’nin Irak’a askeri operasyon düzenlemesine yönelik tepkiler artarken, Rusya’nın Washington ve Londra’daki elçilerini geri çektiği, Çin ve Fransa’nın ise ABD’ye “Harekatı hemen durdur çağrısı” yaptığı bildirildi.

Harekatla ilgili bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, saldırının sürmesi halinde ABD ile ilişkilerinin ciddi bir şekilde zedeleneceğini söyledi.

19 ARALIK 1998

1- Hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan ve TBMM Grup Başkan Vekili Ali Ilıksoy ile Başbakanlık binasından ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “hükümeti kuramayacağının ve güvenoyu alamayacağının aşağı yukarı belli olduğunu” kaydetti.

2- Devlet Bakanı ve ANAP Genel Sekreteri Rüştü Kazım Yücelen, düzenlediği basın toplantısında, “hızla Çankaya hükümetine doğru gidildiğini” savundu. Yücelen, yeni hükümet konusunda çözümsüzlüğün devam etmesi durumunda seçimlerin 18 Nisan’dan daha önceki bir tarihte yapılabileceğini söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Mehmet Uluğbay, İstanbul’da bazı temel atma ve açılış törenlerine katıldı. Bakan Uluğbay, okul yapımı için bağış verenleri “milli eğitimin kahramanları” şeklinde niteledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümet arayışlarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Baykal, Ecevit’in görevi bir an önce iade etmesinin yeni hükümet çalışmalarının önünü açacağını vurguladı.

5- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin kadın kollarının Cumhuriyetin 75. yılı nedeniyle düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de siyaset kirliliği yaşandığını belirtti.

6- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, partisinin Antalya il örgütü tarafından düzenlenen “Yeter Artık. Şimdi Demokrasi Zamanıdır” adlı yürüyüş ve mitingte yaptığı konuşmada, ülkeye demokrasiyi yalnızca solun getirebileceğini belirterek, “İşsizliği, enflasyonu, şeriatı, faşizmi, ancak ÖDP önler” dedi.

7- Rekabet Kurumu Başkanı Aydın Ayaydın, kurumun bir yılını değerlendirirken, “Rekabet hukuku ve kültürünün yerleşmesi açısından 1998, Türkiye’de rekabet yılı oldu” dedi.

8- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında Ramazan ayının önemini anlattı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ramazan önlemlerini açıkladı.

9- Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, NATO toplantısı için Brüksel’de yaptığı temaslarla ilgili olarak Roma’da yaptığı açıklamada, izlenimlerinin Roma yönetiminin Abdullah Öcalan’ı sınır dışı edeceği yolunda olduğunu söyledi.

10- NATO Genel Sekreteri Javier Solana ile “21. yüzyılda NATO” üzerine yapılan söyleşi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

11- ABD ve İngiltere’nin geçen çarşamba gecesinden beri Irak’a karşı sürdürdüğü “Çöl Tilkisi” operasyonu sona erdi.

Irak lideri Saddam Hüseyin’i uluslararası topluluğun kurallarına uymaya çağıran ABD Başkanı Bill Clinton yaptığı açıklamada, operasyonlarda hedefe ulaşıldığını, Irak’ın biyolojik ve kimyasal silah programına büyük zarar verdiklerini açıkladı.

İngiltere Başbakanı Tony Blair de aynı saatlerde yaptığı açıklamada, askeri harekatın bittiğini duyurdu.

İran’daki IRNA haber ajansı, Irak Kürdistan Sosyalist Partisi Radyosu’nun, saldırılarda 105 sivilin öldüğünü, 200 kişinin yaralandığını duyurduğunu bildirdi.

12- ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, bir seks skandalı nedeniyle Adalet Komisyonu’nun ABD Başkanı Bill Clinton’ın görevden alınması yönündeki karar tasarısını kabul etti.

Clinton, Temsilciler Meclisi kararının ardından yaptığı açıklamada, istifa etmeyeceğini belirterek, bazı hatalar yaptığını ancak bu hataların görevden alınmasını gerektirmediğini söyleyerek, “ABD halkı için çalışmayı sürdüreceğim” dedi.

20 ARALIK 1998

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit İstanbul’da Başbakan Mesut Yılmaz’la görüşerek hükümet kurma çalışmaları konusunda bilgi alışverişinde bulundu. Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yürüyen devlet işleri var. İç işler, dış sorunlar var. Yılmaz’la bunları değerlendirdik. Çarşamba günü toplanacak Bakanlar Kurulu’nun gündemi üzerinde de konuştuk” dedi.

Ecevit ayrıca İstanbul Halkalı’da yapılacak 400 yataklı SSK hastanesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada da 55. hükümetin başarılı olduğu için düşürüldüğünü savundu.

2- İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk Türkiye’de insan hakları alanında “zihniyet ve anlayış değişikliği başlattıklarını” söyledi. İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu’nun kurulduğu günden bu yana yürüttüğü çalışmalarla ilgili rapor hazırlatan Türk; insan haklarının sürekli bir çabayı gerektiren ve her dönemde elde edilen birikimleri birbirine ekleyerek ilerleyen bir süreç olduğunu kaydetti.

3- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak yaptığı açıklamada, tarım ve tarım dışı kesimler ile 16 yaşın altında ve üstünde olanlar için farklı asgari ücretin belirlenmesi uygulanmasına son verilmesini istedi. Budak, ücretin belirlenirken yalnızca işçinin değil, ailesinin giderlerinin de gözönüne alınması gerektiğini söyledi.

4- Türkiye’nin, İtalya Adalet Bakanı Olivero Diliberto hakkındaki suç duyurusu Roma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından reddedildi. Türkiye’nin Roma Büyükelçisi İnal Batu, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın İtalya’dan gönderilmesi konusunda pazarlıkların sürdüğünü söyledi.

5- Irak’a yönelik hava saldırılarına dün son veren ABD ve İngiltere, “tetikte beklediklerini”, BM kararlarına uymaması halinde Irak’a karşı yeniden harekete geçmeye hazır olduklarını açıkladılar.

ABD Başkanı Bill Clinton dün yaptığı açıklamada, Irak’a yönelik gerçekleştirilen “Çöl Tilkisi” harekatını noktaladıklarını, ancak Irak’ın BM silah denetçilerinin çalışmalarına izin vermemesi halinde, gerekirse yeniden silah kullanacaklarını vurguladı.

İngiltere Başbakan Tony Blair de Irak’a yönelik hava harekatının sona erdiğini, ancak Irak lideri Saddam Hüseyin’i kontrol altına almak için gerekirse müttefiklerin saldırıya yeniden başlayacağını söyledi.

6- ABD ve İngiltere’nin ortak düzenledikleri “Çöl Tilkisi” operasyonuna son vermeleri, uluslararası kamuoyunda memnunlukla karşılandı. Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, hava harekatının durdurulmasının ardından yaptığı açıklamada, “Güç kullanımı, Irak sorununun iyice çözümlenmesini çıkmaza soktu” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, harekatın durdurulmasından “sevinç” duyduğunu belirterek öncelikle Irak halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi, silah denetimi için yeni bir mekanizma oluşturulması ve petrol ambargosunun kaldırılması konusunun değerlendirilmeye başlanması gerektiğini söyledi.

Filistin lideri Yaser Arafat da Batı Şeria’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Önemli olan hava saldırılarının sona erdirilmesi ve ateşkesin sağlanmış olmasıdır” dedi.

21 ARALIK 1998

1- Hükümeti kurmakla görevlendirilen DSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, çalışmalarının sonuç vermemesi üzerine görevi Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e iade etti. Ecevit, Cumhurbaşkanı Demirel ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “Kurulacak bir hükümetin güvenoyu almasına herhangi bir zorluk çıkarmayız. FP’li bir hükümetin kurulmasında zaten bizim desteğimize ihtiyaç yoktur” dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel daha sonra parti liderleriyle görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel görüşmelerinden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bütçe ve yerel yönetimler reformunun çıkarılmasını istediğini, görüşmelerinde bunu dile getireceğini belirterek, “İki seçim ayrılırsa iyi olur. Dört-beş parti liderinin bir milletvekilinin uzlaşması durumunda hükümeti kurma görevini o kişiye verebilirim” dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ile ilk görüşen lider FP Genel Başkanı Recai Kutan, görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, geniş tabanlı bir hükümet kurulması gerektiğini, görevin bir parti liderine verilmesi durumunda bunun kendilerine verilmesi gerektiğini söyledi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ise Cumhurbaşkanı’ndan görevin kendisine verilmesini istediğini belirterek, Cumhurbaşkanı’nın seçimlerin ertelenmesi düşüncesinden vazgeçtiğini gözlemlediğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, üçüncü kişinin başbakanlığındaki bir hükümeti destekleyeceklerini belirterek, “Geç kalınmıştır ama bunu denemeliyiz” dedi.

DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, bu kadar kısa süreli bir hükümet için iddialı davranılmasının gereksiz olduğunu belirterek, saygın bir milletvekili başkanlığında hükümet kurulmasının doğal olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı ile en son görüşen Başbakan Mesut Yılmaz da, hiçbir genel başkanının hükümet kuramayacağının ortaya çıktığını, bunların dışında bir milletvekilinin başkanlığında hükümetin kurulmasının doğru olacağını söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Bursa Çevre Yolu’nun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, terörle, çetelerle, mafyayla, pahalılıkla yaptıkları mücadelede ulaştıkları başarıdan rahatsız olanlar bulunduğunu ileri sürerek, “Hükümeti yıkanların, yerine yenisini kuracak hazırlıkları yoktu. Şimdi kurmak için de bizden destek istiyorlar” dedi.

3- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, Kamu-Sen Başkanı Resul Akay başkanlığındaki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sorunlarına yalnızca çalışanlar açısından ya da tek boyutlu olarak bakılamayacağını belirterek, uzlaşmanın sağlanması gerektiğini söyledi.

4- Özgürlük ve Dayanışma Partisi, İçişleri Bakanı olduğu dönemde bazı gazetecilerin telefonlarını dinlettiği gerekçesiyle DYP Kocaeli Milletvekili Meral Akşener hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

5- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkbank ihalesiyle ilgili olarak işadamları Korkmaz Yiğit, Hayyam Garipoğlu ve Emin Cankurtaran ile eski MİT görevlisi Yavuz Ataç’ın da aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında 6 ay ile 6 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle dava açtı.

6- Ankara’da bulunan İtalya Savunma Bakanı Pier Luigi Bersani, Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer’i ziyaret etti.

Konuk Bakan Bersani görüşmeler sırasında yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin zor durumda olduğunu bildiklerini belirterek, “Ama sorunu aşmak için çözüm arayışındayız. Amacımız kanunlarımıza uygun şekilde karar vermek. Dostluk dışı, Türkiye’yi üzen bir karar almayacağız” dedi.

7- İtalya Başsavcısı Giovanni Malerba, Roma İstinaf Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kaçma tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle gözetim altına alınmasını istedi.

8- ABD ve İngiltere tarafından Irak’a karşı düzenlenen hava saldırısını görüşmeye başlayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, herhangi bir karar alamadan dağıldı.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Güvenlik Konseyi’nde meydana gelen parçalanmanın kendisini endişelendirdiğini açıklayarak, “Birçok hükümet Irak’ta yeni bir denetleme mekanizmasına ihtiyaç duyulduğunu vurguluyor. Zihinlerdeki yeni yapının ne olduğunu bilmiyorum” dedi.

9- Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov resmi temaslarda bulunmak üzere Hindistan’a gitti. Primakov, Hindistan Başbakanı Vajpayi ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, bölgede istikrarın Çin-Hindistan-Rusya’nın politikalarına bağlı olduğunu belirterek, “Stratejik üçgeni kurmayı başarabilirsek, bu çok iyi olacaktır” dedi.

22 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Mesut Yılmaz, Boyabat Barajı ve Hidroelektrik Santralı’nın temel atma törenine katıldılar. Cumhurbaşkanı Demirel, barajın 500 fabrikayı çalıştıracağını ve 50 bin kişiye iş olanağı sağlayacağını belirtti.

Başbakan Yılmaz ise hükümetin enerji alanındaki çalışmalarını anlattı ve 75 yılda yapılan çalışmalara son 1 yılda ulaşıldığını söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Öğretmen Asteğmen Kubilay’ın gericiler tarafından katledilmesinin 68. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Atatürk ilkelerini korumak için dünden daha güçlü olarak görevimizin başındayız” dedi. Orgeneral Kıvrıkoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin laik Türkiye’nin bekçisi olduğunu söyledi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “İlkel ve düzeysiz siyaset yaparak ayrımcılık yapıldığını” öne sürerek, Başbakan Mesut Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit’in FP’yi dışlayan tavırlarını eleştirdi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, “Bu hükümetin bir yeni biçiminin, 55. hükümet içinden gelecek bir bakanla veya bir üçüncü kişiyle Türkiye’ye dayatılması sonuç vermeyecektir” dedi. Çiller, eğer üçüncü kişiye görev verilirse, uzlaşmacı tutumlarını sürdürerek, mevcut hükümeti bir başka çehreyle dayatmadan bir an önce ülkeyi seçime götürecek bir hükümeti de destekleyeceklerini bildirdi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit’in 19 günlük süreyi çok verimli ve akıllıca kullanmadığını, ancak bu sürede bazı önemli saptamalar yapma olanağının ortaya çıktığını belirtti. Baykal, hükümeti kuracak milletvekilinin düşürülen hükümette bakan olmaması gerektiğini savunarak, “Hükümetin dokusunun aynen korunmasını kabul etmeyiz” dedi.

6- İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında, belediye binasında yaptığı açıklamayla ilgili “adil heyetleri tahkir ve tezyif ettiği” gerekçesiyle dava açtı.

7- Sri Lanka’da meydana gelen şiddet olaylarında 34 kişinin öldüğü bildirildi.

8- İsrail Hava Kuvvetleri, Lübnan’ın doğusundaki Baalbeck bölgesinde bulunan Hizbullah mevzilerine dört füze fırlattı. Hizbullah radyosu, saldırıda 7 kişinin öldüğünü açıkladı.

9- Irak, ülkenin güneyindeki uçuşa yasak bölge üzerinde devriye uçuşu yapan ABD uçaklarının iki adet füze attığını bildirdi.

Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz ise açıklamasında, “Saldırganlar saldırılarının sorumluluğunu üstlenmedikçe bizimle ya da BM Güvenlik Konseyi içinde geleceğe ilişkin herhangi bir konuşma ve tartışma, Irak tarafından kabul edilmeyecektir” dedi.

23 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 56. hükümeti kurma görevini bağımsız Muğla Milletvekili Yalım Erez’e verdi. Cumhurbaşkanı Demirel, “yaptığı görüşmeler sonunda ortaya çıkan eğilime uyarak güvenoyu alacak bir hükümetin kurulması için” bu görevlendirmeyi yaptığını söyledi. Erez, ise iki gün çalışma yaptıktan sonra 28 Aralık günü FP Genel Başkanı Recai Kutan’la birinci tur görüşmelere başlayacağını açıkladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın gericiler tarafından Menemen’de öldürülmesinin 68. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye’nin Atatürk’ün koyduğu çağdaş uygarlık hedefinde azim ve kararlılıkla yoluna devam edeceğini belirtti.

Başbakan Mesut Yılmaz da mesajında, çağdaş, demokratik ve laik atılımların gerçekleştirilmesinde tüm engellerin aşıldığını söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Ahad Andican, mısır ve çay üreticilerine olan borcun yıl sonuna kadar, fındık borcunun da Ocak ayı içinde tamamen ödeneceğini kaydetti.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümeti kurmakla görevlendirilen Yalım Erez’in deneyimli bir politikacı olduğunu, 55. hükümette uyum içinde çalıştıklarını vurgulayarak, “Hükümet Kurulmasını kesinlikle zorlaştırmayız. Eğer bu hükümet de güvenoyu alma noktasına gelmezse, hükümet sorunu çok güçleşmiş olacak” dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in hükümeti kurma görevini Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez’e vermesini eleştirdi. Çiller, Cumhurbaşkanı Demirel’in ikinci kez “olmazı” denediğini söyledi.

6- DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak düzenlediği basın toplantısında, ekonomik krizin her sektörde ve her işletmede aynı derecede etkili olmadığını, bazı sermaye kesimlerinin krizi abarttığını belirterek, “Bir anlamda krizin ticaretini yapmaktadırlar. Üretimi kısarak paralarını yüksek faizle değerlendirmektedirler” dedi.

7- Samsun’un Havza ilçesi yakınlarında, akaryakıt tankeri ile yolcu otobüsü çarpıştı. Çıkan yangında 11 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

8- BM Güvenlik Konseyi’nin kabul ettiği karar tasarısında, Kıbrıs’ın bir ülkeyle birleşmesi ya da bölünmesinin mümkün olamayacağı belirtildi. Konsey ayrıca, adanın askerden arındırılmasını da istedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs sorununun çözümü konusunda aldığı kararın tarafların uzlaşmasına dayanmadığı için geçerlilik taşımadığı bildirildi.

9- İtalya Başbakanı Massimo D’Alema düzenlediği basın toplantısın-da, Abdullah Öcalan krizinin büyük bir olasılıkla PKK liderinin İtalya’dan ayrılmasıyla kendileri açısından çözüme kavuşacağını söyledi. “Bu dileğin Öcalan tarafından da anlaşılmasını umut ettiklerini” kaydeden D’Alema, hiçbir davanın ne kadar haklı olursa olsun masum insanların öldürülmesini haklı çıkarmayacağını da vurguladı.

10- İsrail’in Lübnan’ın doğusundaki Baalbeck bölgesinde bulunan Hizbullah mevzilerine dün gerçekleştirdiği füze saldırısına misilleme olarak köktendinci Hizbullah örgütünün de İsrail’in kuzeyindeki Kyriat Shmono kentine füze attığı bildirildi.

24 ARALIK 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, ANAP Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Yalım Erez’e hükümet kuruluşu sırasında önkoşulsuz olarak destek vereceklerini belirterek, 55. hükümetin düşürülmesini sağlayan ve yeni hükümet kuruluşu çalışmalarını engelleyen partileri seçimde milletin cezalandırılacağını söyledi.

2- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sivas davasında ölüm cezalarına çarptırılan 33 sanık hakkındaki hükmü usul eksiklikleri nedeniyle bozdu.

3- Yüksek Seçim Kurulu, 18 Nisan 1999’da yapılacak milletvekili genel seçimleri ve yerel seçimlerin takvimini belirledi.

4- Devlet Bakanı Salih Yıldırım yaptığı açıklamada, ABD ve İngiltere’nin Irak’a müdahalesinden sonra Habur Sınır Kapısı’ndan araç giriş-çıkışlarının durduğunu, yalnızca transit geçişlere izin verildiğini belirterek, “Habur’dan akaryakıt akışı tümüyle durmuş görünüyor. Bunun günlük maliyeti 400-500 milyar lira. Ayda ise ortalama 10 trilyon liralık kayıp söz konusu” dedi.

5- Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İtalya’nın, Türkiye’nin iade başvurusunu henüz yanıt vermeden PKK liderini ülke dışına kaçırma çabaları gösterdiğini belirterek, “Eğlenceli bir tiyatro gibi esefle izliyorum. Bizim girişimlerimizin muhatabı İtalya’dır. İtalya’nın kendi sınırları içindedir. Bizim hukuki taleplerimize aldığımız yanıtlar gayri hukukidir” dedi.

Öte yandan Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği Basın Ataşesi Viktor Melnik yaptığı açıklamada, Rusya’nın bu konudaki politikasının değişmediğini belirterek, “PKK liderine Rusya’da yer yok” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vladimir Rahmanin de Moskova’da yaptığı açıklamada, PKK liderinin kesinlikle Rusya’da olmadığını, bundan sonra da böyle bir olaya izin vermeyeceklerini bildirdi.

6- Hükümeti kurmakla görevlendirilen Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, TBMM Başkanı Hikmet Çetin’i ziyaret ederek bir süre görüştü. Erez, Türkiye’nin çok önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti ve bu sorunların çözümü için bazı yasaların TBMM’den çıkması gerektiğini belirterek, “Meclis’te büyük bir uzlaşma arayacağım. Kanunların hazırlanmasında, bütün partilerin, sivil toplum örgütlerinin görüşlerini alacağım” dedi.

Erez ayrıca, Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan’ı da ziyaret ederek bir süre görüştü.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı Nahit Menteşe başkanlığındaki 50 DYP milletvekili Anıtkabir’i ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in hükümet görevlendirmelerini protesto etti.

8- Türk-İş Başkanlar Kurulu, Ankara’da toplandı. Genel Başkan Bayram Meral toplantının açılışında yaptığı açıklamada, yıllardır uygulanan IMF güdümlü ekonomik politikaların hem Türkiye’yi hem de yurttaşları sıkıntıya soktuğunu vurgulayarak, “55. hükümet, özelleştirme yağmasının durdurulmasında, çalışma mevzuatımızın ILO ilkeleri ile uyumlu hale getirilmesinde, işsizliğin azaltılmasında ve diğer birçok konuda taahhütlerini yerine getirmemiştir” dedi.

9- Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye Kalkınma Bankası Başkanı olduğu dönemde batan üç bankaya güvencesiz kredi vererek zimmetine para geçirdiği ve bankayı zarara uğrattığı gerekçesiyle yargılanan Özal Baysal’ın malvarlığına “ihtiyati tedbir” konulmasını kararlaştırdı.

10- Van’da askeri bir servis aracına düzenlenen intihar saldırısında bir öğrenci yaşamını yitirirken 14'ü asker 22 kişi de yaralandı. Saldırgan, bomba ile birlikte parçalanarak yaşamını yitirdi.

11- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, Ada’daki Barış Gücü’nün görev süresini uzatırken Rum tarafını destekleyen karar alması, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından sert bir dille eleştirildi. Kararın, Rumlar tarafından gasp edilen “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin onayına, yani Kıbrıs sorununun temelinde yatan ve Rumları “meşru hükümet” olarak gören bir hatanın tekrarına dayandırıldığına dikkat çeken Denktaş, “Bu hatalı yaklaşımın devam ettirilmesinin Kıbrıs sorununun uzayıp gitmesinden başka bir sonuç vermediği ortadadır. Biz KKTC olarak bu kararı kabul edemeyeceğimizi BM Güvenlik Konseyi Başkanı’na bildirmiş bulunuyoruz. Barış Gücü’yle işbirliği şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da KKTC’nin bağımsız ve egemen iradesiyle belirleyeceği çerçevede sürdürülecektir” dedi.

12- Kosova’da, Sırp güvenlik güçlerinin Kosovalı Arnavutlara karşı büyük çaplı bir saldırı başlattığı ve saldırılarda çok sayıda Arnavut’un öldüğü bildirildi.

13- Hindistan’ın Keşmir eyaletinde güvenlik güçleriyle ayrılıkçı gerillalar arasında çıkan çatışmalarda 2’si polis 7 kişinin öldüğü bildirildi.

25 ARALIK 1998

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Ankara yakınlarındaki Çayırhan Termik Santrali’nin 3. ve 4. ünitelerinin açılışında yaptığı konuşmada, 55. hükümetin en fazla önem verdiği yatırımların başında enerjinin geldiğini belirterek, “Türkiye’nin bu hamleyi mutlaka önümüzdeki yıllarda devam ettirmesi lazım. Bunu yapmadığımız zaman, geçmişte olduğu gibi elektrik kesintisi başlar, enerji açığına düşeriz” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, yaptığı açıklamada, bağımsız Muğla Milletvekili Yalım Erez’in hükümet kurma çalışmalarını değerlendirdi.

3- 56. hükümeti kurmakla görevlendirilen Sanayi ve Ticaret Bakanı bağımsız Muğla Milletvekili Yalım Erez, Maliye Bakanı Zekeriya Temizel ve Devlet Bakanı Işın Çelebi ile bir araya geldi.

Erez görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, bir koalisyon hükümeti değil, ulusal uzlaşma aradığını belirterek, bu uzlaşmanın sağlanması ve Meclis’in 30 gün içinde hızlı bir biçimde çalışması durumunda yıllardır çıkmayan yasaların yaşama geçirileceğini, ülkenin sorunlarının çözülebileceğini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yaptığı açıklamada, hükümeti kurmakla görevlendirilen Yalım Erez’in kuracağı hükümet için, “Şu aşamada yapılması gereken, Erez’in işini güçleştirmemektir. Bir engel, güçlük çıkarmamaya çalışıyoruz” dedi.

26 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü’nde düzenlediği yıllık basın toplantısında hükümet arayışlarında bugüne kadar izlediği ve izleyeceği yöntemlere ilişkin mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Demirel, TBMM’nin 18 Nisan’da seçim kararı aldığını hatırlatarak, Meclis’ten güvenoyu almayacak bir hükümet kurmayacağım, kurdurmayacağım derken, Anayasa’nın 116. maddesinin kendisine verdiği seçimleri yenileme yetkisini kullanmayacağını açıkladı.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in görevi Muğla bağımsız Milletvekili Yalım Erez’e vermesinin “isabetli bir karar olmadığını” belirtirken, “Hükümete girmek konusunda hiçbir hevesimiz yok. Milli menfaatler ne gerektiriyorsa o yapılacak” dedi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Ali Şevki Erek de konuyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, istikrarsızlığın doruğa tırmandığını belirterek, evrensel demokratik kurallara uyulmadığı sürece ülkede istikrarı bulmanın zorlaşacağını söyledi.

3- Hükümeti kurmakla görevlendirilen Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Hazine, Dış Ticaret, Maliye ve Merkez Bankası üst yöneticileriyle bir toplantı yaparak, enflasyon, IMF ile ilişkiler, iç borçlanma ve bütçe konularını değerlendirdi. Erez, görüşmelerinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, liderlerle görüşmeye gitmeden önce programını belirlemek istediğini” söyledi.

4- Maliye Bakanı Zekeriye Temizel, peşin vergi, memur maaşları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Temizel, kamuoyunda “peşin vergi” olarak bilinen geçici vergide uygulama tebliğinin tamamlandığını açıkladı.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mustafa Taşar, “Türkiye Hayvancılığını Geliştirme Projesi”ni tanıtmak amacıyla düzenlediği toplantıda, hayvancılık sektörünün gereksinme duyduğu düzenlemeleri hazırladıklarını ve projeyle 50 bin aileye iş olanağı, ekonomiye 160 trilyon liralık ek gelir getireceğini söyledi.

6- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin İstanbul’da yapılan Genel İdare Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 18 Nisan’dan sonra gelişebilecek olaylara dikkat çekerek “ Rejime güven duymayan azınlıklar, yerel yönetimlerde ve Meclis’te çoğunluk kazanır. Türkiye daha büyük bir sıkıntıya girer” dedi.

27 ARALIK 1998

1- Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 79. yıldönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Atatürk’ün milletimizin varlığına kastedildiği bir dönemde Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Ankara’ya gelişi ve milli mücadele merkezi olarak Ankara’yı seçmesi tarihe yön veren fevkalade önemli bir adımdır” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı karargahını Ankara’da kurması ve TBMM’yi burada toplamasının, Ankara ve tüm Ankaralılar için kıvanç kaynağı olduğunu söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz İstanbul’da düzenlenen DTP’den bir süre önce istifa eden İstanbul Milletvekili Necdet Menzir’in de aralarında bulunduğu 2 bin kişinin partisine katılım töreninde yaptığı konuşmada, ne zaman istikrara kavuşulsa içeriden ve dışarıdan bir takım güçlerin Türkiye’ye çelme taktığını belirterek sihirli kelimenin “istikrar” olduğunu söyledi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye Yazarlar Birliği’nce İstiklal Marşı’nın yazarı Şair Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 62. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma töreninden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in anayasanın 114 ve 116. maddelerini işleterek geçici hükümet kurdurmayacağı yönündeki açıklamasının “muhalefete baskı anlamına geldiğini” söyledi. Kutan bu durumda 55. hükümetin yeni hükümet oluşumunu engelleyerek seçimlere kadar görevde kalabileceğini ifade etti.

4- Akdeniz Bölgesi Gönüllü Çevre Kuruluşları İşbirliği Toplantısı sona erdi. Kapanış konuşmasını yapan Çevre Bakanı İmren Aykut, “Ülkemizdeki 2900 belediyeden sadece 45’inin arıtma tesisine sahip olması, 21. yüzyıla girerken ülkemiz için bir utançtır” dedi.

Toplantı sonunda, Akdeniz Bölgesi’nin çevre sorunlarına çözüm önerilerinin yer aldığı bir sonuç bildirgesi yayımlandı.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, anayasal yetkilerine dayanarak geçici hükümet kuramayacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in “tertip yapmak isteyenlerin maskesini düşürdüğünü” söyledi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin iç ve dış sorunlarının çözümlenebilmesi için siyasi istikrarın sağlanmasının zorunlu olduğunu, bunun da geniş tabanlı hükümetle sağlanabileceğini savundu.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçleri tarafından Şırnak’ın Gabar Dağı bölgesinde başlatılan operasyonlar sırasında 18 PKK’lı terörist öldü, bir güvenlik görevlisi de şehit oldu.

8- Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, ülkedeki kitle imha silahlarının tasfiyesinden sorumlu BM Özel Komisyonunun (UNSCOM) misyonunun bittiğini belirtti. Ramazan, kuzeyden güneye Irak’ın hava sahasının bir bütün olduğunu belirterek, hava sahalarının ihlal edilmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

28 ARALIK 1998

1- Hükümeti kurmakla görevlendirilen Muğla bağımsız milletvekili Yalım Erez, FP, ANAP ve DSP liderleriyle görüşerek, geniş tabanlı hükümet için destek istedi. Erez, görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, hedefinin güvenoyu için yeterli 270 rakamına ulaşmak olmadığını vurgulayarak, “Tercih ettiğim formül, en geniş tabanlı hükümet formülüdür” dedi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan, ziyaretin bilgilendirme amacını taşıdığını belirterek, Erez’le yapacakları ikinci görüşmeden sonra partinin yetkili kurullarını toplayarak karar vereceklerini bildirdi.

ANAP Genel Başkanı, Başbakan Mesut Yılmaz, “Bizim olmazsa olmaz şartımız DSP’nin hükümette yer almasıdır” dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise henüz çatı belli olmadığı için ayrıntılı bir görüşme yapamadıklarını, model ortaya çıktıktan sonra ellerinden gelen yardımı yapacaklarını söyledi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, İstanbul’da yaptırılacak SSK Okmeydanı Dispanseri’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, asgari ücreti tespiti konusunda işçi ve işveren temsilcileri ile temas halinde olduklarını belirterek, kuruluşların uzlaşma noktasında son noktaya geldiklerini söyledi.

3- ANAP Bakanlık Divanı, Genel Başkan ve Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, seçimlerle ilgili çalışmaları yürütmek ve aday belirlemesini yapmak üzere, bir komisyon oluşturulduğu bildirildi.

4- CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi başkanlığında toplandı. CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, partilerin 8 Ocak gününe kadar hangi yöntemle aday belirleyeceklerini Yüksek Seçim Kurulu’na bildirmeleri gerektiğini anımsatarak, söz konusu tarihe kadar yöntemlerini kesinleştireceklerini bildirdi.

İstanbul’da bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gazetecilerin soruları üzerine “Türkiye’de güvensizlik oyu ile düşürülmüş bir hükümet bulunduğunu, yeni hükümet kuruluncaya kadar yasalar gereği görevini sürdürmesi şartı olduğunu hatırlatarak, bir an önce yeni bir hükümetin kurulmasının gerektiğini belirtti.

5- Roma İstinaf Mahkemesi’nin, Türkiye’nin PKK lideri Abdullah Öcalan hakkında yeni bir gözetim tedbiri alınması yolundaki talebini reddettiği bildirildi.

6- Irak, Türkiye’den kalkan uçakların Irak’taki bir hedefe füze fırlattığını, füzelerin 4 askerin ölümüne, 7 askerin de yaralanmasına yol açtığını bildirdi.

ABD Başkanı Bill Clinton, ABD uçaklarının, Irak’ın uçaksavar ateşine karşılık verdiğini belirterek uçuşa yasak bölge uygulamasının süreceğini bildirdi. Clinton, önce Irak’ın karadan havaya füzeleri ateşlediğini, uçakların da füzelerin ateşlendiği yerlere karşılık verdiğini belirterek, “Uçaklar, Türkiye’deki üslerine güvenlik içinde geri döndüler” dedi.

7- Cezayir’de aşırı dincilerin 16 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

29 ARALIK 1998

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Toplantıya kurul üyelerinin yanı sıra gündemle ilgileri nedeniyle Maliye Bakanı Zekeriya Temizel ile Devlet Bakanı Işın Çelebi de katıldı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, “Dünya ekonomik krizinin Türkiye’ye etkileri, bu konuda alınması gereken önlemler konusunda kurula bilgi sunulmuştur. Ayrıca dönemin önem arz eden ve Türkiye’nin güvenliğini yakından ilgilendiren dış politik gelişmeleri de gözden geçirilmiştir” denildi.

2- Devlet Bakanı Hasan Gemici, İstanbul’da özürlülere yönelik bilgisayar kursunun açılışını yaptı, İstanbul Valiliği Kadıköy Belediyesi ve bazı sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla oluşturulan Kadıköy’deki Sokak Çocukları Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Gemici, merkezin, çalışan çocuklarla ilgili Türkiye’deki ilk kuruluş olduğunu belirterek bu kuruluşun verdiği hizmetlerde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çocukları İstismardan Koruma Derneği, Sokak Çocukları Gönüllüleri Derneği, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Komisyonu ve Kadıköy Belediyesi’nin işbirliği içerisinde olduklarını söyledi.

3- Hükümet tarafından, 1999 mali yılı genel ve katma bütçeleri yasalaşıncaya kadar devlet harcamalarının yapılmasına ve devlet gelirlerinin tahsiline yetki verilmesine ilişkin yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda 11 katrilyon 889 trilyon 190 milyon olarak kabul edildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümeti kurmakla görevlendirilen Sanayi ve Ticaret Bakanı, bağımsız Muğla Milletvekili Yalım Erez ile görüşmesinden önce parti grubunda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve hükümeti eleştirerek, 55. hükümetin düşürülmesinden sonra geçen bir ayı aşkın sürenin israf edildiğini, boşuna kürek çekildiğini söyledi.

5- Hükümeti kurmakla görevlendirilen Sanayi ve Ticaret Bakanı, bağımsız Muğla Milletvekili Yalım Erez CHP, DYP ve DTP liderleriyle görüştü.

Erez, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “Bugünkü aritmetikten çeşitli formüller çıkarmak mümkün, ama liderlerle görüşmemiz sonunda formülü açıklayacağım. Peşin fikirli değilim” dedi.

Baykal da, “Sayın Erez bu aşamada bir model, somut bir teklif getirmiş değil. Biz hangi koşullarda yardımcı olabileceğimizi ifade ettik. Bir an önce hükümet kurulmalı” dedi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Erez ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “Desteğinizi parlamentodan alın. Parlamento dışı desteklerle hükümet kuramazsınız diyerek görevi biran önce iade etmesi gerektiğini” söyledi.

Erez son olarak DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile görüştü. Cindoruk, Erez’in kuracağı hükümet programında ters bir şey olmazsa destekleyeceklerini ve DTP’den bakan almasına da izin vereceklerini söyledi.

6- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş, son dönemde ekonomik bunalımı gerekçe göstererek artan işten çıkarmalara karşı ortak hareket etme kararı aldı.

Türk-İş Başkanı Bayram Meral, DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ve Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ile Türk-İş Genel Merkezi’nde düzenledikleri ortak basın toplantısında, “Koşullar sokağa inmeyi gerektirirse onu da yapmaya hazırız. Ama umuyorum masa başında çözülür” dedi.

Budak da, her bunalımın faturasının işçilere çıkarıldığını belirterek işçilerin bu kez, bu yükün altında kalmak istemediklerini vurgulayarak, “İşimizi ve işyerimizi koruyalım” sloganıyla hareket ettiklerini belirtti.

Uslu ise “insansız, İMF patentli” ekonomi politikalarının Türkiye’nin sorunlarını arttırdığını kaydederek “Türkiye’nin kaynak değil, akıl açığı sorunu vardır” dedi.

7- KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, genel merkezde düzenlediği toplantıda maaşlara yüzde 25’lik artış ve kamu emekçileri açısından 1998 yılıyla ilgili görüşlerini değerlendirdi.

8- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 1999’dan itibaren geçerli olacak asgari ücreti brüt 78 milyon 75 bin lira olarak belirledi.

9- NATO Genel Sekreteri Javier Solana, Kosova’daki Sırp yetkililer ile Arnavutları şiddetin tırmandırılmaması konusunda uyardı. Solana, Kosova’daki güvenlik şartlarının daha kötüye gitmesi durumunda, NATO’nun müdahale edebileceğini belirtti.

10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Ulusal Meclisi’nin S-300 füzelerinin adaya getirilmeyeceği kararı, Rum lider Glafkos Klerides’in imzası ile yazılı olarak açıklandı. Klerides, açıklamada füzelerin adaya getirilmemesi konusundaki sorumluluğun tamamen kendisine ait olduğunu belirtti.

11- Irak Devlet Başkanı Taha Yasin Ramazan AP televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak uçaklarının, ülke hava sahasında normal uçuşlarını yaptığını belirterek hava sahalarını ihlal eden uçakları vurmaya devam edeceklerini kaydetti.

12- Rusya Maliye Bakanı Mihail Zadornov, Rusya’da yayımlanan Vremya gazetesine yaptığı açıklamada, ekonomik kriz yüzünden federasyonu oluşturan bölgelerle merkez arasındaki ilişkilerin giderek bozulduğunu, bölünme tehlikesinin ise hala sürdüğünü söyledi.

30 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD’deki Türk Öğrenci Dernekleri Birliği Genel Başkanı Levent Yanık ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Yanık, ABD’de Yunan, Ermeni ve Rum lobilerinin Türkiye’ye yönelik yürüttükleri karalama kampanyasına karşı mücadele ettiklerini anlattı. Cumhurbaşkanı Demirel de çeşitli lobilerin faaliyetleri karşısında ülkelerini korudukları için birlik yöneticilerine teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Demirel, gazetecilerin hükümet kurma çalışmaları hakkındaki sorularını da yanıtladı.

2- Başbakan Mesut Yılmaz yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajda, 1998 yılının en önemli olaylarının, dışarıda tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik bunalım, içeride de 55. hükümetin yıkılması olduğunu söyledi. Başbakan Yılmaz, seçimlerde Türkiye’de siyasi istikrarın sağlanmasını umduğunu belirtti.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, KOBİ Yatırımlarına Ortaklık A.Ş’nin kuruluşunun imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ecevit, hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili soruları yanıtlarken de “Yalım Erez umutlu oldukça, ben de umutlu olabilirim. Erez ilk tur görüşmelerini tamamlamadan ve onlarla ilgili izlenimlerini aktarmadan fazla bir şey söylemeyi uygun bulmuyorum. Hükümet kuruluşuna yardımcı olmak isteyenlerin, fazla koşullar ileri sürmemeleri gerektiğini düşünüyorum” dedi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin S-300 füzelerini Ada’ya yerleştirmeyeceği kararını Türkiye’nin başarılı ve kararlı politikasının sonucu olarak değerlendirirken füzelerin Girit’e yerleştirilme olasılığına karşı NATO’yu devreye girmeye çağırdı.

5- Hükümeti kurmakla görevlendirilen Muğla Milletvekili Yalım Erez, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DP Genel Başkanı Korkut Özal ve DEPAR Genel Başkanı Gökhan Çapoğlu ile görüşerek birinci tur ziyaretlerini tamamladı.

Erez, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin hükümetsizliğe daha fazla tahammülü olmadığını, bu nedenle daha önce açıkladığı programı değiştirdiğini ve hafta başını beklemeden liderlerle ikinci tur görüşmelere başlayacağını bildirdi. Erez, bir soru üzerine hafta başında en geç hafta ortasında kabine listesini Cumhurbaşkanı’na sunacağını söyledi.

6- 1999 yılının ilk 6 ayını kapsayan geçici bütçe Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümet kurma çalışmalarında asıl amacın “bir punduna getirilip seçimlerin ertelenmesi” olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel’in seçim hükümeti kurulmasına ilişkin anayasal yetkilerini kullanmayacağını açıkladığını belirten Çiller, “Bu, Meclis’e karşı bir dayatma değil midir? Görüyoruz ki parlamenter demokrasi bir suikastla karşı karşıyadır” dedi.

8- CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin düzenlediği basın toplantısında, 1998 yılının ekonomik ve siyasi değerlendirmesini yaptı. 1998’in Türkiye insanı için yolsuzluklar, skandallar ve yağmanın gündemden düşmediği bir yıl olduğunu savunan Keskin, dünya ekonomisinde daralma süreci yaşanırken Türkiye’de de yüksek düzeyde enflasyon ve 3 rakamlı faiz gerçeğinin yaşandığını söyledi.

9- Kıbrıs Rum Kesimi’nin S-300 füzeleriyle ilgili verdiği karar üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Lee Mclenny, ABD’nin Rum lideri Glafkos Klerides’in kararını desteklediğini belirtirken, İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook yaptığı açıklamada, “Bu karar, bölgedeki gerginlikleri azaltmaya yönelik uluslararası çabalara önemli bir katkıdır” dedi.

10- Rusya Dışişleri Bakanlığı, tarafların, S-300 füzelerinin Kıbrıs Rum kesimine satışı ile ilgili kontrata uyması gerektiğini açıkladı. Bakanlık sözcüsü Vladimir Rahmanin tarafından yapılan açıklamada, “Rusya, kontrata bağlılığını koruyor. Sistemin alıcısı olan tarafın da yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekir” denildi.

11- ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’ye ait F-16’ların Talil kenti yakınlarındaki füze üssünü füze ve bombayla vurdukları belirtildi.

Irak Haber Ajansı (INA), ABD’nin saldırısı sırasında bir kişinin öldüğünü, bir kişinin de yaralandığını açıkladı.

31 ARALIK 1998

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajda, ulusun tüm bireylerinin daha iyi yarınlar için çalıştığını, 21. yüzyılda Türkiye’nin kalkınmış ilk 10 ülke arasında yerini almasını hedeflediklerini belirterek, “Her şeyin en iyi şekilde gerçekleştirildiğini söyleyemeyiz. Diğer tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’nin de üstesinden gelmesi gereken sorunları vardır. Bunun bilincindeyiz. Hiçbir sorun umutsuzluğa, yılgınlığa ve karamsarlığa kapılmamızı gerektirecek kadar büyük değildir” dedi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin mesajında, 1998 yılında ulusun, demokratik ve laik cumhuriyete sonsuza kadar sahip çıkacağını, laikliğin, özgürlükçü ve çoğulcu demokrasinin, ulusal bütünlüğün, inanç özgürlüğü ve toplumsal barışın temel güvencesi olduğunu bilinç ve kıvançla vurguladığını kaydederek, “1999 yılında yepyeni bir atılım süreci başlatmak ve sorunların üzerine cesaretle ve kararlılıkla yürümek, başta TBMM ve siyasi partiler olmak üzere, tüm kurumların öncelikli görevi olmalıdır” dedi.

2- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan, YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel’in kendisini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, yerel ve genel seçimlerin birlikte yapılmasına karşı olduklarını belirterek, “Ama yüce Meclis, buna rağmen her iki seçimin birlikte yapılması hususunda bir karar ve bilahare bir kanun çıkardı. Bu bizim için büyük sıkıntı” dedi.

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel Ankara’da yaptığı açıklamada, S-300 füzelerinin Girit’e gönderilmesinin Ege’deki Türk-Yunan dengesini bozacağını vurgulayarak, “S-300’lerin Kıbrıs değil de Girit’e yerleştirilmesi kesinlikle çözüm olamaz. Bu durumda Ege’deki dengeler değişir. Zaten konunun özü de burada yatıyor. Böyle bir durumda Türkiye ile Yunanistan doğrudan karşı karşıya geliyor. Kaldı ki, Girit konusunda resmi bir açıklama yapılmış değil” dedi.

4- Hükümeti kurmakla görevlendirilen Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, FP Genel Başkan Yardımcısı Ali Coşkun ve ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ülkü Güney ile ayrı ayrı görüştü.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’nden yapılan açıklamada, bölgede sürdürülen operasyonlarda 10 teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, S-300 füzelerinin adaya getirilmemesi kararının Türk askerinin çekilmesine yönelik bir pazarlık unsuru olarak kullanılamayacağını belirterek, “Rumlar bütün Kıbrıs’ın hükümeti olmadıklarını kabul ettiklerinde ve KKTC Başkanı’nı da tanıyıp iki eşit makam olarak masaya geldiklerinde Türk askerinin nasıl ve hangi program dahilinde çekileceği belirlenmiştir. Türkiye buna itiraz etmedi, buraya işgal için gelmedi” dedi.

Öte yandan Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides yaptığı açıklamada, füzelerin Girit’e konuşlandırılması kararından sonra amaçlarının, kendilerine verilen sözlerin yerine getirilerek BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanması ve Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinin kesintisiz devam etmesi olduğunu söyledi.