11.1.1999
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1999

 

 

1 OCAK 1999

 

1- Başbakan Yardımcısı ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 56. hükümetin kurulabilmesi için öncelikle CHP’nin ve FP’nin tutumunu netleştirmesi gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel 1998 yılında Avrupa Birliği ile ilişkileri Cumhuriyet gazetesine değerlendirerek, Türkiye’nin AB politikasını gerçekçi temele oturtarak başarı kazandığını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, CHP’nin hükümete girmesi için şartlarından ödün vermediklerini belirterek, “CHP yumuşadı gibi yorumlar yapılıyor. Haber diye temenniler yazılıyor. Biz pazarlık yapmayız” dedi.

4- Milletvekili ve yerel yönetimler genel seçimlerinde uygulanacak seçim takvimi Resmi Gazete’de yayımlandı.

5- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ordu radyosuna yaptığı açıklamada, Güney Lübnan’dan koşulsuz çekilmeyi reddederek, yeni bir Katyuşa füze saldırısı durumunda Lübnan’ın içindeki hedeflerin vurulacağını söyledi.

 

2 OCAK 1999

 

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Danışma Meclisi toplantısında, 56. hükümetin kuruluşu konusunda değerlendirmelerde bulundu. Kutan, en uygun hükümet formülünün ANAP-DSP-CHP koalisyonu olduğunu söyleyerek, “Dışardan destek olmayız” dedi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Işın Çelebi, 1999’da ekonominin önündeki riskleri ve fırsatları yorumladı. Türkiye’nin 1998’de enflasyonun düşürülebileceğini ispat ettiğini söyleyen Çelebi, “Ekonomi iyi yönetilirse 1999’da enflasyonu düşürüp gelir dağılımını düzeltme şansımız var” dedi.

3- Hükümeti kurmakla görevlendirilen bağımsız Muğla Milletvekili Yalım Erez, DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile görüştü. Erez, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, yararlı bir görüşme yaptıklarını belirterek, Cindoruk’un deneyimlerinden yararlandığını ve hükümetin kuruluşunda izlenecek yol konusunda görüşünü aldığını söyledi.

4- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlarına ilişkin Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Özelleştirme uygulamalarının binlerce çalışanın işsiz kalmasına yol açtığını vurgulayan Meral, “Devleti küçültmek amacıyla yola çıkanlar, ülkemizin ve halkımızın sorunlarını daha da artırdılar” dedi.

5- Cumartesi Anneleri, 190. hafta eylemini İstanbul’da yaptı.

6- Cezayir’in Sayda bölgesinde dün Oued el Atçane köyünü basan köktendinci militanların 22 köylüyü katlettikleri bildirildi.

3 OCAK 1999

 

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hükümeti kurmakla görevlendirilen Bağımsız Muğla Milletvekili Yalım Erez’in, hükümeti kurma konusunda CHP ile anlaştığını ileri sürerek, FP olarak böyle bir hükümete destek olmayacaklarını söyledi.

2- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk yaptığı açıklamada, darbeden sonra kurulan partilere karşı olduklarını belirterek, emirle ve izinle kurulan partilerin yaşamayacağını söyledi.

3- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin il başkanları toplantısından sonra yaptığı açıklamada, hükümet kurma çalışmalarında iyi niyetle hareket edilmediğini belirterek uzlaşmanın bundan dolayı gerçekleşmediğini bildirdi.

4- Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Her işi devlete ihale ve havale ortadan kalkınca, faturayı yalnız merkez ödemeyince devlet daha güçlü hale gelir. Demokratik, etkili, verimli ve adil bir yönetimin sorunlara çözümü ve yaklaşımı daha akılcı olur” dedi.

5- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, 1998’de yaşanan yoğun işçi çıkarmaları ve çalışma yaşamının sorunlarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Almanya Cumhurbaşkanı Roman Herzog Almanya’da yayınlanan Bild gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin Avrupa Birliği adaylığına değinirken “Avrupa Birliği sadece Hıristiyan toplumlarına açık olmamalı, ancak oraya girebilmek için bazı koşulları yerine getirmek gerekir. Türkiye bunlardan ikisini yerine getirdi” dedi.

7- ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, 2000 yılında savunma harcamalarında 12 milyon dolardan daha fazla artış yapılacağını ve bunun Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesinde uzun vadede kaydedilecek artışın ilk adımı olduğunu söyledi.

8- Filipinler’in güneyinde düzenlenen bombalı saldırıda, 9 kişinin öldüğü, 50 kişinin de yaralandığı bildirildi.

4 OCAK 1999

 

1- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı yayın organlarında silahlı kuvvetler mensuplarına yönelik yer alan yorum ve haberler hakkında bilgi verildi. Açıklamada, TSK’nin şeriatçı ve bölücü akımlarla mücadele kararlılığından yılmayacağı vurgulanarak, “Farklı düşüncelere sahipmiş gibi göstererek komutanlar arasına nifak sokmanın beyhude gayretler olduğu” belirtildi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’i ziyaret etti. Çiller görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Ecevit başkanlığında kurulacak bir azınlık hükümetine parti olarak destek vereceklerini belirtti. Çiller, bu konuda herhangi bir koşul ileri sürmediklerini de sözlerine ekledi.

Ecevit de yaptığı açıklamada, Çiller’in geldiği noktayı şükranla karşıladığını, hükümetin kurulması çalışmalarında geç kalınmış bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Çiller daha sonra ANAP, FP, CHP ve BBP genel başkaları ile görüştü. Çiller görüşmeleriyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Meseleye el koyduk ve parlamenter sisteme düzenlenmek istenen suikastı önledik” dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz, Çiller’in girişimini “İlk kez güvenoyu alabilecek bir uzlaşma olanağı doğdu” biçiminde değerlendirdi.

3- Hükümet kurma çalışmalarını sürdüren Bağımsız Muğla Milletvekili Yalım Erez, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in getirdiği yeni model ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, daha önce Çiller’in “Ecevit azınlık formülünü” reddettiğini hatırlatarak “Sayın Çiller’in, Türkiye’nin meseleleri veya Türkiye’nin hükümetsiz kalması ile ilgilenmediği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Sayın Çiller’in bu zikzaklarına hiçbir parti liderinin inanmayacağına inanıyorum, Türk halkı da bunun hesabını Çiller’den soracaktır” dedi.

4- Ankara’nın Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen CHP’den istifa etti.

5- İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, Güneydoğu’dan getirdikleri 300 kilo eroini yurt dışına çıkarmaya çalışan 6 kişiyi yakaladı.

6- Türkiye’nin Küba Büyükelçisi Ataman Yalgın ile Türkiye-Küba ilişkileri üzerine yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

7- Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Kaynaşma Ödülü’nü Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’e verdi.

8- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin S-300 füzelerinin, Kıbrıs yerine Girit’te konuşlandırılması kararı üzerine, hükümete destek veren Sosyalist EDEK Partisi’nin hükümetten çekilme kararı aldığı, ayrıca, Savunma Bakanı Yannakis Omiru ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Likurgus Kapas’ın görevlerinden istifa ettikleri bildirildi. Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides’in siyasi danışmanlığını yapan Avrupa Yenileşme Hareketi Başkanı Aleksis Galanos da S-300 füzeleriyle ilgili kararı protesto amacıyla görevinden istifa etti.

9- Somali’nin Baqidoa kenti yakınlarında gerillalar tarafından düzenlenen tanksavar roket saldırısının bir otobüse isabet etmesi üzerine 28 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Pakistan’ın Pencap eyaletindeki Şiilere ait bir camiye düzenlenen saldırıda 16 kişinin öldüğü bildirildi.

5 OCAK 1999

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz ANAP grup toplantısında yaptığı konuşmada, faizlerin yükselmesinin sorumlusunun dünyadaki ekonomik bunalımın yanında hükümeti düşürenler olduğunu ileri sürerek, “Siyasi hayatlarında hep entrika, hizip ve siyasi polemik uygulayanların Türkiye’nin geleceğine hakim olmasını engellemeliyiz” dedi.

2- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atila Ateş incelemelerde bulunmak üzere Kayseri’ye gitti. Ateş, Erkilet Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, ülkenin iç istikrara her zamankinden çok gereksinimi olduğunu belirterek “Hiçbir düşünce ve mülahaza, milli menfaatlarımızdan daha önemli olamaz” dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in başkanlığında bir azınlık hükümeti kurulması yönünde başlattığı ve parti genel başkanlarıyla yaptığı görüşmeleri değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı Işın Çelebi Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin gündelik siyasi gelişmeler içinde, temel hedeflerini yitirmemesi gerektiğini belirterek “Toplam ihracatının yarısını AB ülkeleriyle yapan bir ülke, Euro’nun gerekleri konusunda zaman kaybetmemeli” uyarısında bulundu.

5- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, CHP’den istifa eden Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, Taşdelen’in partilerinden Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterileceğini belirtti. Ecevit “Şimdiden kendisini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilmiş bir kişi olarak görüyorum” dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal grup toplantısında yaptığı konuşmada, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in son önerisiyle gündeme gelen DSP azınlık hükümetini değerlendirerek hükümet ortakları ve DYP’ye sert eleştiriler yöneltti.

7- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk düzenlediği basın toplantısında, kendilerinin bu seçim hukukunun geçersiz olduğunu, iki seçimin ayrılması gerektiğini ifade ettiklerini belirterek, “Bu hükümet kurmama oyunu ya da tam hükümet kurulacakken yeni bir hükümet ortaya çıkarma oyunu, seçimden sonra ülkenin başına geleceklerin bir tanıtım filmi gibidir. Türkiye’nin seçim hukuku bitiktir” dedi.

8- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Bağdat’ta yaptığı açıklamada, Arap ülkeleri vatandaşlarının, ABD ve İngiltere’yi destekleyen yöneticilerine karşı başkaldırmalarını istedi.

9- Irak’ın güneyinde uçuşa yasaklı bölgede keşif uçuşu yapan ABD uçakları ile Irak uçakları arasında çatışma çıktığı bildirildi.

6 OCAK 1999

 

1- Başbakan Mesut Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, hükümetin 18 aylık çalışmasını değerlendirdi. Başbakan Yılmaz, dünyada ve Türkiye’de yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen, hükümetin uyguladığı ekonomik istikrar programı ve bundaki kararlılığı sayesinde ekonomide temel dengelerin korunduğunu söyledi.

Başbakan Yılmaz, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Çankaya Köşkü’nde görüştü. Başbakan Yılmaz görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in hükümeti kuracağını söyledi. Başbakan Yılmaz, DYP-ANAP destekli DSP azınlık hükümeti modelinin güvenoyu alacağını da belirterek, “Yeni görevlendirmelere hacet kalmayacağı inancındayım” dedi.

2- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türk dış politikasıyla ilgili Sabah gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Cem, terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’ın geleceğinin belirsizliğini koruduğunu belirterek, “Bunun temel nedeni, İtalya’nın hukuk sisteminin zaafı, siyasetin hukuku etkilemesi, İtalyan devletinin dağınıklığıdır” dedi.

3- Hükümeti kurmakla görevlendirilen Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e iade etti.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, parlamenter demokrasiye yapılan suikastı önlemek ve seçimlerin zamanında yapılmasını sağlamak amacıyla DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in kuracağı azınlık hükümetine destek kararı aldıklarını söyledi. Çiller, TSK’nin son bildirisinin içeriğine katıldığını söylemesine karşın ordunun bu tür açıklamalar yapmamasını istedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de Tunceli Kültür ve Dayanışma Vakfı yöneticilerini kabul etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, hükümet arayışlarında tüm gözlerin Çankaya Köşkü’ne çevrildiğine dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Demirel’in çok büyük bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu söyledi.

6- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından Kosova’da görevlendirilen uluslararası denetleme heyeti, Sırp güçleri tarafından öldürülen 11 Arnavut’un toplu mezarlarının bulunduğu söylenen bölgede inceleme başlattı.

7- Cezayir’de güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda 40 köktendincinin öldürüldüğü bildirildi.

7 OCAK 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 56. hükümeti kurma görevini Başbakan Yardımcısı ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’e ikinci kez verdi. Ecevit, Cumhurbaşkanı Demirel ile görüşmesinden sonra Çankaya Köşkü’nde yaptığı açıklamada, hükümeti en kısa sürede kuracağını, ilke olarak ANAP ve DYP’den de kabineye bakan almak istediğini, bu öneriyi liderlere götüreceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ecevit daha sonra DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve Başbakan Mesut Yılmaz’ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Çiller görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, hükümete dışarıdan destek vereceklerini, bakanlık konusunda herhangi bir dayatmalarının olmadığını söyledi. Çiller, Meclis gündemine masumane getirilen kanun tasarılarının seçimin Anayasa Mahkemesi tarafından iptaline yönelik olduğunu belirterek, ortaya attıkları formülle seçimin ertelenmesine yönelik kaygılarının asgariye indiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada da Ecevit’in görevlendirilmesinin Anayasa’nın amir hükümlerine tamamen uyularak gerçekleştirildiği belirtilerek, “Ecevit’in başkanlığında teşkil edilecek bir hükümetin güvenoyu alma ihtimalinin mevcut olduğu neticesine gelinmiştir” denildi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Parti Meclisi toplantısı öncesinde düzenlediği basın toplantısında, DYP, DSP ve ANAP arasında kurulan işbirliğinin seçim hükümeti olarak kalmayacağını belirterek, “Bu hükümetin altında yolsuzluklar konusunda bir anlayış beraberliği yatıyor. Başlangıçtan beri böyle gitseydi de Türkiye geride bıraktığı çalkantıları yaşamasaydı” dedi.

3- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş Genel Başkanları İstanbul’da düzenledikleri ortak basın toplantısında, ekonomik krizin faturasının işçiye çıkarılmasına izin vermeyeceklerini kaydederek, “kriz ticareti” yapılmaması gerektiğini belirttiler.

DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, Türkiye sendikal hareketinin, işçilerin yıllar süren mücadeleler sonucu elde ettiği ekonomik, demokratik kazanılmış haklarından vazgeçmeyeceğini vurgulayarak, “Tekstil sektöründe amaç dışı grevi zorlayanlara karşı birlikte duracağız” dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ise sorun çıkarmak gibi bir niyetlerinin olmadığını ifade ederek, “Türkiye bütçesinin yüzde 45’i bugün faizlere gitmektedir. Önümüzdeki bütçede bu daha da artacaktır. İşverenlerin resmi kayıtlara göre ilk büyük 503 firma gelirinin yüzde 51’ini repo ve faizden elde ediyor. Emek para kazanmıyor, para para kazanıyor. Bütçenin ve gelirlerin büyük kısmını faize bağlayanların dert yanmaya hakkı yoktur” dedi.

4- Eski Devlet Bakanı ve Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde TCY’nin 314. maddesi uyarınca, “Cürüm işlemek amacıyla oluşturulan teşekkül üyelerine yardım ve yataklık etmek” suçundan yargılanmaya başlandı.

5- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi’ndeki davada beş yıl önce bombalı bir suikast sonucu öldürülen gazeteci-yazar Uğur Mumcu olayına karıştığı ve bu amaçla çete oluşumuna katılan Abdullah Argun Çetin ‘in yargılanmasına başlandı.

6- ABD Başkanı Bill Clinton’ın Monica Lewinsky skandalı nedeniyle Senato’da yargılanmasına başlandı.

7- Afrika ülkelerinden Sierra Leone’de hükümet güçleri ile ayrılıkçı gerillalar arasında ateşkes sağlandığı bildirildi.

8 OCAK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara Sanayi Odası’nın ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin gelecek bakımından bir tereddütünün olmadığını ve yapılan tartışmaların bu geleceği karartmayacağını söyledi. Maliye Bakanı Zekeriya Temizel de yaptığı konuşmada, Asya krizine bağlı olarak Türkiye’de yaşanan gelişmelere değinerek, yaşanan sorunlar karşısında karamsarlığa gerek olmadığını belirtti ve “Globalleşen dünyada bu, sadece kişilerle, gruplarla, ülke ile sınırlı kalmaz, ülkelere kadar bulaşır. Hatta bütün dünyayı etkisi altına alır” dedi.

2- Hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Yardımcısı ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, FP Genel Başkanı Recai Kutan’ı ziyaret etti. Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “Dostane bir görüşme oldu. Sayın Kutan nazik ve ince üslubuyla sitemlerde bulundu. Biz de hükümetin kuruluş çalışmaları hakkında bilgi sunduk. Türkiye’yi esenlik içinde seçimlere götürme amacına dönük çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Ecevit daha sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı da ziyaret etti. Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “Sayın Baykal’ın basına da yansıyan demeçlerinde 18 Nisan seçimlerinin erteleneceği yönünde kaygıları var. Böyle bir şey yok” dedi.

3- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Isparta’da yaptığı açıklamada, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde her şartın yeni bir şart getirdiğini savunarak bu şartların getirdiği sıkıntıların bütün Türkiye’yi içine aldığını söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli İstanbul’da yaptığı açıklamada, toplumsal alanda yaşanan ahlaki erozyon, etnik bölücülük ve sosyal gelir dağılımındaki adaletsizliğin Türkiye’nin en büyük sorunu olduğunu söyledi.

5- DYP Ankara Milletvekili Ünal Erkan partisinden istifa etti.

9 OCAK 1999

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Sakarya’da yapılacak “İpek Yolu Vadisi Serbest Bölge Projesi”nin tanıtımı için düzenlenen törene katıldı. Başbakan Yılmaz, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, hükümetin kurulması için uzlaşma diye yola çıkıldığını, dayatmanın olmayacağını kaydederek “Bu hükümet 3 aylık bir hükümet olacak” dedi.

2- Hükümet kurma çalışmalarını sürdüren DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile görüştü. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Ecevit, Cindoruk’un istek ve görüşlerine her zaman açık olduğunu kaydederken; Cindoruk da açıklamasında “Bizim formülümüz geniş katılımlı bir hükümet formülü idi. Buna rağmen 56. hükümet bir cumhuriyet hükümetidir” dedi.

3- Avrupa Komisyonu’nun sponsorluğunda DİSK tarafından İstanbul’da düzenlenen “Sendikal Hak İhlalleri” sempozyumunda, DİSK’in hazırladığı Türkiye’deki sendikal hak ihlalleri raporu, ulusal ve uluslararası hukuk açısından değerlendirildi.

4- Harb-İş Sendikası tarafından Ankara’da düzenlenen “Özelleştirme ve Kamu Sektörünün Yeniden Yapılandırılması” konulu seminerde konuşan Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi Vakfı Başkanı Mümtaz Soysal, KİT’lerin Cumhuriyet felsefesinin, kalkınma stratejisinin parçası olduğunu, bunların yalnızca ekonomik değil, sosyal ve kültürel olarak da işlev gördüklerini söyledi.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan yazılı açıklamada, çalışan gazetecilere birtakım sosyal haklar kazandıran 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961’de yürürlüğe girmesinden sonra, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandığı hatırlatılarak, bu günün artık bayram olarak kutlanmadığı, yas günü olarak anıldığı vurgulandı.

6- Kolombiya’da hükümete karşı silahlı mücadele yapan Kolombiya Birleşik Savunma Güçleri’nin son üç gün içinde 60 köylüyü katlettikleri bildirildi.

7- Cezayir’de radikal dincilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 9 aşırı dinci ve 7 askerin öldüğü bildirildi.

10 OCAK 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk İdareciler Derneği’nin “İdareciler Günü” kutlama töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin daha iyi idare edilmesi gerektiğini vurgulayarak, devletin topyekün düzenlemeye gereksinimi bulunduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin, ulus egemenliğine ve laikliğe dayanan Türkiye Cumhuriyeti’nde idarecilerin, hukukun üstünlüğünü korumak ve eşitlik ilkelerine uymak zorunda olduklarını kaydetti

İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş da Türk idarecilerinin Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz bekçisi olduklarını ve tarafsız kalmayı başardıklarını söyledi.

2- 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, demokrasilerde basının görevinin, toplumsal denetimde bulunmak, yapıcı eleştiriler yöneltmek ve hakların, özellikle de gerçeği öğrenme, doğru haber alma hakkının koruyuculuğunu yapmanın yanı sıra toplumdaki aydınlığın ve olumlulukların yansıtılmasına da aracı olduğunu belirtti.

Başbakan Mesut Yılmaz ise basının, demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu vurgulayarak “Basınımız, küreselleşen dünyayla iletişimin sağlanması, katılımcı ve yönlendirici bir kamuoyunun oluşturulması ve fikirler ne olursa olsun huzur ve hoşgörü ortamının yaratılarak korunmasında önemli bir sorumluluğu üstlenmektedir” dedi.

Devlet Bakanı Cavit Kavak da mesajında doğruyu, gerçeği arayan, özgürlükleri toplumsal sorumluluğunu unutmadan kullanan gazetecilerin, Cumhuriyetin, demokrasinin ve açık toplumun başlıca unsurları olduğunu bildirdi.

TGS Genel Başkanı Ziya Sonay ise “Mevcut koşullar altında gazeteci, işverenlerin ücretli kölesi haline gelmiştir” dedi.

3- DSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, hükümet kurma çalışmaları ve sonrasındaki düzenlemeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, son siyasi gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

5- Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Fransız Euro 1 radyosuna yaptığı açıklamada, ABD ve İngiltere’nin geçen ay Irak’a yönelik ortaklaşa gerçekleştirdiği “Çöl Tilkisi” operasyonunun hata olduğunu belirterek, bunun hiçbir işe yaramadığını ileri sürdü. Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said el-Sahaf, Suudi Arabistan’da yapılan Körfez İşbirliği Konseyi’ne katılarak, Arap ülkelerine Irak’a uygulanan yaptırımları tek taraflı kaldırmaları çağrısında bulundu.

6- Japonya Dışişleri Bakanı Masahiko Komura’nın, Filistin’e yaptığı gezi sırasında Filistin Özerk Yönetimi ile 20 milyon dolarlık yardım anlaşması imzaladığı bildirildi. Kamura, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’la yaptığı görüşme sırasında imzaladığı anlaşmanın yeni açılan Gazze Havaalanı’nın ve noktalarının altyapı çalışmaları için kullanılacağını açıkladı.

7- Kazakistan’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı.

8- Sri Lanka’nın kuzeyinde çıkan çatışmalarda 10 kişinin öldüğü bildirildi.

11 OCAK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara Ticaret Odası’nın ödül töreninde yaptığı konuşmada, siyasi partilerin yüzde 5 ile 20 arasında oy aldığı ortamda tek başına hükümet çıkarmanın ve istikrar sağlamanın olanaklı olmadığına değinerek bunun yasalarla değil, halk tarafından düzeltileceğini söyledi.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit başkanlığında kurulan 56. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandı. Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında Bakanlar Kurulu listesini açıkladı. Buna göre; Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay, devlet bakanları Şükrü Sina Gürel, Mustafa Yılmaz, Hasan Gemici, Fikret Ünlü ve Aydın Tümen. Adalet Bakanı Prof. Dr. Selçuk Öztek, Milli Savunma Bakanı Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanı Cahit Bayar, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Ali Ilıksoy, Sağlık Bakanı Mustafa Güven Karahan, Ulaştırma Bakanı Hasan Basri Aktan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mahmut Erdir, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Metin Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ziya Aktaş, Kültür Bakanı İstemihan Talay, Turizm Bakanı Ahmet Tan, Orman Bakanı Arif Sezer ve Çevre Bakanı Fevzi Aytekin oldu.

3- Başbakan Bülent Ecevit, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’dan görevini teslim alırken yaptığı konuşmada, 18 ay boyunca Yılmaz ile uyum içinde çalıştıklarına dikkat çekerek, 55. hükümetin uyum ve uzlaşma kültürünün gelişmesinde başarılı bir sınav verdiğini söyledi.

ANAP Genel Başkanı Yılmaz ise görevi büyük bir gönül rahatlığı ile devrettiğini belirterek “İnanıyorum ki kendisinin başbakanlığındaki 56. hükümet, Türkiye’yi barış ve esenlik içinde 18 Nisan seçimlerine taşıyacaktır” dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, parlamenter demokratik sistemin kurallarına uygun olarak kurulan hükümete yardımcı olmaya devam edeceklerini söyledi.

5- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara’da yaptığı açıklamada, 56. hükümetin Anayasa’nın ruhuna aykırı olduğunu belirterek, “Bu hükümetin kurulmasında DYP ve ANAP’ın günahı vardır” dedi.

6- Sinema sanatçısı Öztürk Serengil İstanbul’da vefat etti.

7- İtalya Başbakanı Massimo D’Alema Roma’da yaptığı açıklamada, bölücü terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın terör suçlarının İtalya tarafından görmezlikten gelinemeyeceğini belirterek, bölücübaşının terör suçlarının ortada olduğunu, İtalya’dan siyasi sığınma hakkı alma şansının olmadığını söyledi.

8- Kazakistan’da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kazandığı açıklandı.

12 OCAK 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında kurulan 56. hükümetin programı TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. Başbakan Ecevit, asıl görevlerinin ülkeyi güven ve huzur içinde 18 Nisan seçimlerine götürmek olduğunu belirtti ve partizanlık yapmayacaklarını söyleyerek “Yasa veya hizmet gereği olmadıkça, kamuda yeni atamalar yapmayacağız. Partizanlığa asla fırsat vermeyeceğiz. Seçim ekonomisi uygulamayacağız” dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’deki seçmenlerin ve milletvekillerinin yüzde 75’inin sağda olmasına rağmen, kendilerini sağcı parti olarak kabul eden ANAP ve DYP’nin desteğiyle sol bir partiye hükümet kurdurulduğunu belirterek, “azınlığın azınlığının iktidarda” olduğunu söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz grup toplantısında yaptığı konuşmada, yerel ve genel seçimlerin birlikte yapılacağı 18 Nisan tarihinin Türkiye için yeni bir dönemin başlangıcı olacağını belirterek, “Bu seçimler, Türkiye’nin kaderini belirleyecek seçimlerdir” dedi.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Ankara’da yaptığı açıklamada, 56. hükümetin, Türk cumhuriyetlerden sorumlu devlet bakanlığını kaldırıp, Dışişleri Bakanlığı’na bağlayarak, “daha işin başında, işe yanlışla başladığını” söyledi.

5- Resmi bir ziyaret için Bulgaristan’a giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Miho Mihov ile bir araya geldi. Kıvrıkoğlu görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Kosova sorununa değinerek “Eğer Kosova’da trajik bir durum; insanların hayatlarını kaybetmeleri gibi bir durum ortaya çıkarsa, buna seyirci kalınmaz” dedi.

6- Balkanlar’daki kriz bölgelerine acil müdahelede bulunmak amacı ile oluşturulan Güneydoğu Avrupa Çokuluslu Barış Gücü’nün ek anlaşması Yunanistan’ın başkenti Atina’da imzalandı. Eylül 1998 tarihinde Makedonya’nın başkenti Üsküp’te imzalanan kuruluş anlaşmasına ek olarak hazırlanan metni Türkiye adına Atina Büyükelçisi Ali Tuygan imzaladı.

7- Sri Lanka’da güvenlik güçleriyle Tamil gerillaları arasında çıkan çatışmalarda 20 gerillanın öldüğü bildirildi.

13 OCAK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Dinçer Üymü ve beraberindeki heyeti kabul ederek, bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel, bilim ve teknolojinin gelişmesi açısından düzenlenecek her türlü gayret ve organizasyona gönülden taraftar olduğunu söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit’e Emniyet Genel Müdürlüğü’nde trafik konusunda brifing verildi. Başbakan Ecevit, gazetecilerin, çeşitli eylemlerinden dolayı tutuklanan Haluk Kırcı’nın vereceği bilgilerle çetelerin devletle ilişkisindeki karanlık noktaların aydınlatılmasının mümkün olup olmayacağını sorması üzerine, “ifade alınabilirse elbette mümkün olur” dedi.

Başbakan Ecevit, TGRT televizyonunda yayınlanan “Alternatif” programında ise, 56. hükümet ve ülke meseleleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Ecevit, “İncirlik Üssü” ile ilgili olarak, “Şu ana kadar Amerikalılar, tehdit ile karşılaştıkları için Irak’taki bazı hedefleri vurduklarını bildirdiler. Bunu titizlikle inceliyoruz. Ancak, Türkiye’nin başına birtakım sıkıntıların gelmesini de istemiyoruz” dedi.

3- Askeri Yüksek İdare Mahkemesi 2. Dairesi, dövizli askerlikten usulsüz yararlandığı gerekçesiyle milletvekilliğinin düşmesine karar verilen DYP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker’in itirazını reddetti.

4- İstanbul’da yakalanan Haluk Kırcı İstanbul DGM tarafından tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi’ne konuldu.

5- Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily, koalisyon hükümeti tarafından hazırlanan Vatandaşlık Yasası’na ilişkin değişiklik tasarısını açıkladı. Schily, Bonn’da düzenlediği basın toplantısında, yeni tasarı hakkında bilgi verirken, bir soru üzerine, bölücü terör örgütü militanları ve kamuoyunda “kara ses” olarak bilinen Cemalettin Kaplan’ın Alman vatandaşlığına alamayacaklarını söyledi.

6- İsrail savaş uçaklarının, Güney Lübnan’da Hizbullah mevzilerine saldırdığı bildirildi. Lübnan güvenlik güçleri, İsrail savaş uçağının İsrail sınırının kuzeyindeki iki köye toplam 14 füze fırlattığını belirtti.

7- Irak, BM Özel Komisyonu (UNSCOM) silah denetçilerinin görevlerini sürdürmeleri yönündeki çabaları kabul etmeyeceğini bildirdi.

14 OCAK 1999

 

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu Bulgaristan’a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Genelkurmay Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, görüşmeler süresince, Bulgaristan’ın NATO üyesi ülkeler arasına alınması, Barış İçin Ortaklık ile Güneydoğu Avrupa Çokuluslu Gücü çalışmaları ve iki ülkeyi ilgilendiren konular üzerinde durulduğu bildirildi.

2- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Irak’taki son gelişmeler üzerine ihtiyatlı olmak amacıyla gerekli tüm önlemlerin alınmasında hükümetçe yarar görüldüğü belirtilerek, “Bu bağlamda Patriot füzelerinden yararlanılabileceği düşünülerek ABD’ye bu füzelerin getirilmesinin mümkün olup olmayacağı sorulmuş ve olumlu yanıt alınmıştır. Konu, gelişmeler çerçevesinde değerlendirilmektedir” denildi.

3- DYP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, milletvekilliğinden istifa ettiğini açıkladı.

4- TRT ve MİL-HA Kahramanmaraş Temsilcisi, Şeref Turhan öldü.

5- Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) yapılan 29. Genel Kurulu’nda Erkut Yücaoğlu başkanlığa seçildi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkanlık ettiği bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, masadaki formülün konfederasyon olduğunu belirterek, hükümette bu konuda görüş ayrılığının bulunmadığını söyledi.

Başbakan Derviş Eroğlu ise, ulusal Kıbrıs davasını Türkiye ile birlikte yürütme kararlılığında olduklarını vurgulayarak, hükümet olarak Cumhurbaşkanı Denktaş ile işbirliği içerisinde olacaklarını, Kıbrıs konusunun herkesi ilgilendirdiğini, hükümet, cumhurbaşkanı ve Türkiye yetkilileri ile işbirliği içerisinde konuyu yürütme kararlılığında olduklarını söyledi.

7- ABD savaş uçaklarının, Kuzey Irak’ta, uçuşa yasak bölgedeki Irak’a ait füze tesislerine saldırıda bulunduğu bildirildi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton’ın “Yeminli ifadede yalan söylemek” ve “Adaleti engellemek” suçlarından azlinin gerekip gerekmeyeceğinin karara bağlanacağı yargılama süreci Senato’da başladı.

9- ABD Savunma Bakanı William Cohen Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında, Japonya ile varılan ortak füzesavar savunma sistemi projesinin, Çin için tehdit oluşturmadığını söyledi.

15 OCAK 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit Washington Post gazetesine verdiği demeçte, ABD’nin Kuzey Irak’taki Kürt liderler arasında ittifak oluşturma çabalarının “kaygı verici” olduğunu söyledi.

2- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu 1998-1999 eğitim-öğretim yılının ilk yarısının sona ermesi nedeniyle yaptığı açıklamada, karnelerinde notları iyi olmayan öğrencilerin üzülmemelerini isteyerek, “Hiçbir karne sizden daha kıymetli değildir” dedi.

3- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Eskişehir’de yaptığı açıklamada, parti genel başkanlığından çekildiğini ve 18 Nisan’da Eskişehir’den milletvekili adayı olacağını söyledi.

4- ANAP Bursa Milletvekili Feridun Pehlivan partisinden istifa etti.

5- İstanbul’da bir evde LPG tüpünün patlaması sonucu çıkan yangında 6 kişi yanarak öldü.

6- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin talep ettiği füzesavar Patriot füzeleri konusunda ilke anlaşmasına varıldığını belirterek, füzelerin, Irak ile mevcut bunalım devam ettiği sürece Türkiye’de konuşlandırılacağını söyledi.

7- NATO Başkomutanı General Wesley Clark Saraybosna’da yaptığı açıklamada, Kosova’da Sırp güçleri tarafından düzenlenen operasyonda en az 15 UCK militanının öldürüldüğünü belirtti ve diplomatik çözüm bulunmaması durumunda bölgede yeniden bunalım yaşanacağını söyledi.

8- Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov yaptığı açıklamada, ayrılıkçılık eğilimlerine karşı uyarıda bulunarak, “SSCB’yi kaybettik, Rusya’nın kaybolmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

16 OCAK 1999

1- Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Uluğbay, ekonomide duygularla değil, gerçeklerle karar vermek gerektiğini söyledi. Uluğbay, olumsuzlukları soğukkanlı bir tutum izleyerek aşacaklarını vurgularken, “IMF ile yapılacak görüşmeler, daha önce zemini kurulmuş ilişkilerin gidişini izleme çerçevesinde olacak. Bunun dışında bir gelişme yok, ancak daha geniş bir işbirliği için de zemin arayacağız” dedi.

2- Antalya Milletvekili Osman Berberoğlu ile Kayseri Milletvekili Osman Çilsal, DYP’den istifa ettiler.

3- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Raman-3 istasyonuna saldıran bir grup PKK’lı terörist üç güvenlik görevlisini şehit etti. Üç görevlinin yaralandığı çatışmada 2 PKK’lı da ölü olarak ele geçirildi.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi yaşamını yitirdi, 51 kişi de yaralandı.

5- Terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın, iki aydır bulunduğu İtalya’yı terk ettiği açıklandı.

6- Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Interfaks’a yapılan açıklamada, Ermenistan’a, S-300 füzeleri ile radar gözlem istasyonları yerleştirileceği ve 5 adet MİG-29 savaş uçağı verileceği bildirildi.

7- Sırp güvenlik güçleriyle Kosova Kurtuluş Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Güney Kosova’daki Racak kasabasında 46 kişinin cesetlerinin olduğu bir toplu mezarın bulunduğu bildirildi.

17 OCAK 1999

1- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in kurduğu 56. azınlık hükümeti, 188 ret oyuna karşılık, 306 oyla TBMM’den güvenoyu aldı. Başbakan Ecevit, güvenoylamasından sonra yaptığı teşekkür konuşmasında, “güvenoyu vermeyen milletvekillerinin de güvenini sağlamaya çalışacağını ve ülkeyi tarafsız bir yönetim ve esenlikle 18 Nisan seçimlerine taşıyacaklarını” söyledi.

Başbakan Ecevit başkanlığında kurulan 56. hükümet Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından da kabul eldildi. Cumhurbaşkanı Demirel, kabulde yaptığı konuşmada, hükümet kurulmasında zorluklar yaşandığını, bunun TBMM’nin parçalı yapısından kaynaklandığını ifade ederek “Hükümetin kurulmasıyla tartışmalar son bulmuştur ve ülke rahatlamıştır. Parlamentoya dayalı bir hükümet kurulması fevkalade yararlı olmuştur” dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Necati Utkan düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan’ın Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün kurallarını çiğneyerek Ege’deki uluslararası hava sahasını egemenlik alanı gibi gördüğünü ve bazı adacık ile kayalıkların statüsünü tek taraflı eylemlerle değiştirmeye çalıştığını, bunun da Ege’de gerginliği arttırıcı nitelik taşıdığını söyledi.

3- Gazeteci-yazar Ergun Balcı İstanbul’da vefat etti.

4- Kosova’da 45 Arnavut’un bulunduğu bir toplu mezarın ortaya çıkarılmasından sonra, Sırp güvenlik güçleri ile Kosova Kurtuluş Ordusu arasındaki çatışmaların yeniden yoğunlaştığı bildirildi. Olaylar üzerine NATO’ya üye ülkelerin büyükelçileri Kosova’daki gelişmeleri ele almak üzere olağanüstü toplandı. ABD Başkanı Bill Clinton toplu mezarın ortaya çıkarılmasından sonra yaptığı yazılı açıklamada, katliamın Sırp yetkililerin NATO’ya verdikleri sözün açık ihlali anlamına geldiğini belirtti ve “Bu olayın hiçbir şekilde mazur gösterilemeyeceğini” kaydetti.

18 OCAK 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, devletin temel niteliğinin laiklik olduğunu, bu sayede tüm yurttaşların din ve vicdan hürriyetini en iyi şekilde kullandıklarını vurguladı. Cumhurbaşkanı Demirel, “Şimdi içine girdiğimiz seçim döneminde ülkenin huzur içerisinde seçimlere hazırlanması gerekmektedir. Seçimler, Türk demokrasisi için çok önemli bir aşama ve sınavdır” dedi.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin, ulusal ve dini bayramların toplumsal yaşamdaki önemini vurgulayarak, “Ulusal birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz, toplumsal yaşamımızda barış ve istikrar ortamını sürekli kıldığımız sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur” dedi.

Başbakan Bülent Ecevit mesajında, Türk halkına yıllardır acı çektiren terör eylemlerinin sona ermesi dileğinde bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ise, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendilerine verilecek her türlü görevi sarsılmaz bir kararlılık ve istençle yerine getirmeye devam edeceklerini vurguladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Bülent Ecevit Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tedavi gören Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev’i ziyaret etti.

3- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, zor bir dönemde hükümet olduklarını belirterek, “Kararları alırken hiçbir dayatmada bulunmayacağız. Paylaşacağız. Ekonomide alınacak kararlara ilişkin önerilerimizi bakan arkadaşlarla oluşturuyoruz” dedi.

4- Başbakan Bülent Ecevit, İngiltere’de yayınlanan Financial Times’a verdiği demeçte, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu ekonomik krizin, geniş ölçüde komşusu Rusya’da yaşanan krize bağlı olarak ortaya çıktığını belirterek, 5 günlük bayram tatilinden sonra işçi ve işveren temsilcileriyle geniş katılımlı toplantılar yapacağını söyledi.

5- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İtalya’dan ayrıldıktan sonra Rusya’ya gittiği yolunda güvenilir kaynaklardan bilgiler ulaştığını açıklayarak, “Terör örgütünün yalnız Türkiye’deki zulümleri değil, dışarıda uyuşturucu kaçakçılığına hız vererek başka ülkelerin gençlerine de verdiği zararı artık bütün dünya öğrenmeye başladı. PKK’nın artık siyasallaşma sürecinin de yavaşlayacağı ve giderek de etkisini yitireceği kanısındayım” dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Lebedev ile de görüştü. Öte yandan İtalya Başbakanı D’Alema yaptığı açıklamada, teröristin nereye gittiğini bilmediklerini, bu konunun kendileri için artık kapandığını bildirdi.

6- Ankara Çevre Yolu’nda meydana gelen kazada 14 kişi öldü, 41 kişi de yaralandı. Yurdun çeşitli bölgelerindeki kazalarda ise 37 kişi yaşamını yitirirken 22 kişi yaralandı.

7- Kosova’da Sırp güvenlik güçlerinin 45 Arnavut’u katletmesine tepkiler sürüyor. NATO üyesi ülkelerin Brüksel toplantısından sonra bir açıklama yapan Genel Sekreter Javier Solana, NATO Başkomutanı Wesley Clark ve Askeri Komite Başkanı Klaus Naumann’ın, “Yugoslav yetkililerle durumun ciddiyetini anlatmak ve NATO’ya verdikleri taahhütlere saygı göstermedeki yükümlülüklerini hatırlatmak” üzere Belgrad’a gideceğini kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov Moskova’da yaptığı açıklamada, katliamı kınayarak, “Yugoslav yetkililer, bu trajik olayın nasıl meydana geldiğini soruşturacak bağımsız uluslararası uzmanlarla işbirliği yapmalıdır” dedi.

8- Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından Thomson Watch, yeni hükümetin iş başına gelmesine karşın siyasi, ekonomik ve finansal sorunların artmaya devam ettiği, bu nedenle de Türkiye’nin kredi notunun düşürüldüğünü açıkladı.

9- Brezilya Merkez Bankası, para birimi Real’in serbest dalgalanmasına uzun süre izin vermeye devam edeceğini açıkladı.

19 OCAK 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık’ta gazetecilere çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. Başbakan Ecevit, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kaçak olarak gizlice Rusya’ya girmiş olabileceğini belirterek, “Rusya yönetimi, eğer Öcalan gerçekten Rusya topraklarında ise onu yakalamak ve Rusya’dan uzaklaştırmak için ellerinden geleni yapacaklar” dedi.

2- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç Kayseri’de yaptığı açıklamada, olası bir Irak saldırısına karşı en net tedbiri almak, uyanık olmak gerektiğini belirterek, “Patriot füzeleri ile emniyet tedbiri alıyoruz” dedi.

3- Devlet Bakanı Fikret Ünlü Karaman’da yaptığı açıklamada, DSP’nin hazırladığı, affa ilişkin düzenlemenin diğer siyasi partilerle uzlaşmanın sağlanması durumunda gerçekleşebileceğini söyledi. Ünlü, şu an seçim döneminde olduklarını, ama seçimden sonra bir çözüm bulunacağını bildirdi.

4- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk DTP İstanbul İl Merkezi’nde yaptığı açıklamada, 1 Şubat 1999 tarihinde partisinin olağanüstü genel kurulunun yapılacağını hatırlatarak, kongrede Muğla Bağımsız Milletvekili Yalım Erez’i destekleyeceğini söyledi.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6- Arnavutluk’un Ankara Büyükelçisi Saimir Bala, Kosova ile ilgili son gelişmeleri Zaman gazetesine değerlendirdi.

7- NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı General Wesley Clark ve Askeri Komite Başkanı General Klaus Naumann’ın, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ile Belgrad’da bir araya geldikleri bildirildi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, özellikle Irak halkının içinde yaşadığı şartların düzelmesini dilediğini, Iraklıların baskılar ve savaş nedeniyle çok uzun süre acı çektiklerini belirtti.

20 OCAK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Olağanüstü Hal Bölgesi’nde yaralanan ve GATA’da tedavi gören gazileri ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Demirel, şehit ve gazilerin milletin baştacı olduğunu belirterek, “Onları seviyoruz, sayıyoruz” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya’da düzenlediği basın toplantısında, 18 Nisan’da yapılacak seçimlerde en büyük tartışmanın seçmen listeleri konusunda yaşanacağını söyledi.

3- ABD Başkanı Bill Clinton, Beyaz Saray’da geleneksel “Birliğin Durumu” konuşmasında, serbest ticaretin önündeki tüm engellerin yıkılması, pazarların daha fazla açılması ve küresel ticaretin büyümesi gerektiğini belirterek, küresel ekonomik krizin bazı ülkeleri korumacı yöntemlere başvurmaya zorladığını ifade etti.

4- Cezayir’de köktendinci militanların, ülkenin doğusundaki bir kentte iki ayrı saldırıda 16 askeri öldürdükleri, 19 askeri de yaraladıkları bildirildi.

21 OCAK 1999

1- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in yemin törenine katılmak üzere bu ülkeye giden TBMM Başkanı Hikmet Çetin yurda döndü. Çetin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov ile görüştüğünü, PKK liderinin Rusya’da barınamayacağı konusunda güvence verildiğini söyledi. Çetin, “Primakov, Rusya’nın dost ve komşu Türkiye’ye yönelik eylemlere topraklarında izin vermesinin mümkün olmadığını belirterek daha önce verdikleri güvencelere bağlı olduklarını yineledi” dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de konu ile ilgili olarak MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun ile görüşmesinden sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Başbakan Ecevit, yeni bir bilginin bulunmadığını belirterek, “Fakat Rusya’da bulunduğu, bizim bilgi kaynaklarımıza göre hemen hemen kesin. Umuyorum ki, yetkili Rus makamları da daha fazla gecikmeye meydan verilmeksizin bu konuda bilgileri açıklayacaklardır ve gereken önlemleri alacaklardır” dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Çankaya Köşkü’nde görüşmesinden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Sırbistan zulmünün insanlığın tahammül edemeyeceği ölçüye geldiğini, bu konuda çok duyarlı olduklarını belirterek, “Konu, BM Güvenlik Konseyi’nin gündemine de geldi. Ayrıca NATO’ya başvurmuştuk. Şimdi olayların, saldırıların çok aşırı ölçülere varması karşısında artık mutlaka daha etkili, daha caydırıcı önlemlerin alınması gerekiyor” dedi.

3- Romanya’da maden işçilerinin, maaşlarının artırılması ve maden ocaklarının kapatılmasını protesto etmek için başlatmış olduğu direnişin sürdüğü bildirildi. Gösteriler üzerine İçişleri Bakanı Gavril Dejeu istifa etti.

4- ABD’nin Raytheon Co. silah şirketi, Yunanistan’a 1.1 milyar dolar karşılığında 4 adet Patriot füzesavar sistem bataryası sattığını açıkladı.

5- Endonezya’nın Abmon adasında Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında üç gündür süren çatışmalarda ölü sayısının 24’e yükseldiği bildirildi.

6- Nikaragua’da bir askeri nakliye uçağının düşmesi sonucu 28 kişinin öldüğü bildirildi.

22 OCAK 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit Dışişleri Bakanlığı’nı ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın Rusya topraklarından ayrıldığını belirterek, “Bulunduğu ülke belli değil. Herhangi bir komşu ülke, ona sığınma olanağı sağlayacak olursa bunu açık bir düşmanca hareket olarak değerlendiririz ve ona göre gereken tedbirleri alırız” dedi.

2- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ekonominin düzlüğe çıkması için alınacak kararlar konusunda taslak çalışmaları yaptıklarını belirterek, “Zor da olsa uzlaşma arayacağız. Bugün için tarafların yaklaşımlarını değerlendiriyoruz” dedi.

3- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin Edirne Valiliği’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, çevre ve doğayı kirleten kişi ve kuruluşların, 24 saat denetlenmesi için valiliklere talimat verildiğini söyledi.

4- Yalova’nın Armutlu ilçesi açıklarında petrol yüklü bir tankerde meydana gelen patlamada 2 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

5- Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın Rusya’da bulunmadığını belirterek, durumu Türkiye’ye de resmen bildirdiklerini söyledi.

6- Romanya Başbakanı Radu Vasile yaptığı açıklamada, ücret artışı talebiyle başkente doğru yürüyüşe geçen madencilerle hükümet arasında bir anlaşmaya varıldığını ve madencilerin eylemlerine son vereceklerini söyledi.

 

23 OCAK 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Başbakanlık’ta bir görüşme yaptı. Ecevit, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Ermenistan makamları kesinlikle Apo’nun kendi topraklarında olmadığını ve barınma olanağı sağlamayacaklarını ifade ediyorlar” dedi. Ecevit, ABD ile Irak arasında savaş çıkmasından kaygılandıklarını belirtirken, “savaşı önlemeye çalışıyoruz” dedi.

Başbakan Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada ise Irak konusundaki gelişmelere ilişkin görüşlerini açıkladı. ABD’nin Irak’ta Saddam Hüseyin’i düşürme politikasının sağlam bir plana dayanmadığını belirten Ecevit, bölge için Türkiye’nin alternatif bir plan hazırlığı içinde olduğunu açıkladı. Türkiye’nin komşu bir ülkede iktidarı değiştimek için devreye girmesinin düşünülemeyeceğini de belirten Ecevit, Saddam yönetimini de “ateşle oynamaması” konusunda uyardı.

2- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi yaşamını yitirdi.

3- İtalya Dış Ticaret Bakanı Piero Fassino ile PKK ve Türkiye-İtalya ilişkileri üzerine yapılan söyleşi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

24 OCAK 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit NTV’de Ankara Kulisi programına katılarak, 56. hükümetin öncelikli olarak ele aldığı konular, yaklaşan seçimler ve DSP’nin siyasi yelpazedeki yeriyle ilgili görüşlerini aktardı. Başbakan Ecevit, ABD ve Irak arasında yaşanan gerginlikten en çok zarar gören ülkenin Türkiye olduğunu belirterek bu konudaki asıl sıkıntının ABD’nin Irak politikasındaki belirsizliğinden kaynaklandığını söyledi.

2- Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz, Bağdat’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’yi, Irak’taki uçuşa yasak bölgeler üzerinde devriye uçuşları yapan ABD ve İngiliz uçaklarına kullandırttığı için kınadı. Aziz, “Türkiye, ABD ile İngiltere’ye askeri üs vererek bu ülkelere Irak’a yönelik saldırılarını sürdürme fırsatı sağlıyor” dedi.

3- Arap Birliği Örgütü Dışişleri Bakanları Mısır’ın başkenti Kahire’de toplanarak, Irak’a uygulanan BM ambargosunu görüştüler. Arap Birliği Genel Sekreteri İsmet Abdül-Mecid, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ABD ve İngiltere tarafından Irak’a geçen ay düzenlenen hava harekatının tekrarlanmaması gerektiğini söyledi. Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said El-Sayyaf da Arap hükümetlerinin, Bağdat’ın BM yaptırımlarının tamamen kaldırılması yolundaki isteğini desteklemeleri gerektiğini söyledi.

4- Güney Afrika’da bir eve düzenlenen bombalı saldırıda 11 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı bildirildi.

25 OCAK 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Enerji Tasarrufu Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, nükleer santral kurulması için çalışmalara hız verilmesini istedi. Cumhurbaşkanı Demirel, elektrik iletim ve dağıtım şebekesindeki kayıpların en aza indirilmesi için sistemin yenilenmesi ve rüzgar, güneş ve hidrotermal gibi yenilenebilir zengin enerji kaynaklarından da yararlanılması gerektiğini belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel iki günlük resmi bir ziyaret amacıyla Cezayir’e gitti. Cumhurbaşkanı Demirel hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kuzey Afrika ülkelerine karşı özel bir itina gösterdiğini belirterek, “Bu ülkeler, kültür bakımından, tarih bakımından bizimle müştereği olan ülkeler. Kuzey Afrika’daki ülkelerde bize karşı muhabbet var, dostluk var ve Cezayir ile bizim çok iyi ticari münasebetlerimiz var. Bu münasebetler daha da gelişecek” dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Marc Parris ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Ortadoğu ve Irak konusunda bilgi alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Irak olayından en fazla etkilenen ülke biziz. Dolayısıyla, bu meselenin çözümü için ABD ile derin bir diyaloga girmek istiyoruz” dedi. Başbakan Ecevit, Güneydoğu Bölgesi’nde beklenmedik ve istenmedik olayların meydana gelebileceğini kaydederek, Türkiye’nin kendi güvenliği açısından patriot füzelerini istemesinin doğal olduğunu söyledi. Olağanüstü kararlar alınacak beklentisinin olumsuzluk yarattığını belirten Ecevit, “Bir hükümetin ekonomide yapması gereken şeyin yüzde 50’si mevcut çarkı işletmek, yüzde 50’si de bunu biraz daha sağlam hale getirmektir. Biz çarkı işletiyoruz, yüzde 50 tamam” dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak, geçen hafta Armutlu’da meydana gelen tanker kazasının, Türkiye’nin İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi’nden tanker geçişleri konusunda gösterdiği yoğun hassasiyetin haklılığını bir kez daha ortaya koyduğunu bildirdi.

5- 56. Altın Küre ödüllerini kazananlar açıklandı.

6- ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Irak’ın kuzeyinde ve güneyinde beş füze tesisinin vurulduğu bildirildi. Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise saldırının sivil hedeflere yapıldığını ve 12 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Bölgedeki ABD’li gazeteciler, yerleşim alanlarının tahrip olduğunu doğruladı.

7- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright resmi bir ziyaret amacıyla gittiği Rusya’da Başbakan Yevgeni Primakov ve Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile görüştü.

8- Kolombiya’da meydana gelen depremde 87 kişinin öldüğü bildirildi.

9- Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde, özel bir şirkete ait kömür madeninde meydana gelen grizu patlamasında 35 kişinin öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı bildirildi.

26 OCAK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cezayir’e yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Cumhurbaşkanı Demirel uçakta gezisini değerlendirirken, Türkiye’nin seçime gittiğini, Cezayir’de cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacağını anımsatarak “Buna rağmen bu gezinin yapılmış olması fevkalade faydalı olmuştur” dedi.

2- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, ekonomideki son gelişmeleri Zaman gazetesine değerlendirdi.

3- Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’ne, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan atandı. Utkan’ın atama kararı, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin “yolsuzluklara bulaşmış hükümetten hesap soramayan bir Meclis ve bunları tartışamayan bir medya” ile seçimlere girdiğini vurgulayarak “Mekanizmalar işlemiyor, bilinçli olarak kapatılıyor. CHP buna meydan okuyor” dedi.

5- TOBB Başkanı Fuat Miras, Başbakan Bülent Ecevit’e ekonomi ile ilgili rapor sundu. Başbakan Ecevit’e, “Türkiye’nin genel ekonomik durumu ile ilgili görüşler” başlığını taşıyan bir rapor sunan Miras, zaman darlığı nedeniyle hükümetin radikal tedbirler alamayacağının bilincinde olduklarını açıkladı.

6- Mardin yakınındaki Bagok Dağı mevkiinde bölücü terör örgütüne yönelik operasyonda 20 terörist öldürüldü. Çatışmalarda 2 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

7- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) yapılan seçimde, ANAP Muğla Milletvekili Lale Aytaman, Çevre, Bölge Planlaması ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Komisyon Başkanı oldu.

8- İsrail Parlamentosu, Golan Tepeleri’nin Suriye’ye, Doğu Kudüs’ün ise Filistinlilere iadesini zorlaştıran yasa önerisini onayladı.

9- İtalya’ya yasadışı yollardan girmeye çalışan 150 Kosovalı Arnavut ve Kürt mülteci tutuklandı. İtalyan polisinin ayrıca 65 Arnavut ve iki Filistinli’yi yakaladığı, Arnavut mültecilerin ülkelerine derhal iade edilecekleri açıklandı.

10- Kolombiya’nın merkez bölgesi Quindio’da meydana gelen depremde 20 kadar kasaba ve köyün yıkıntılar arasında kaldığı bildirildi. Olayda can kaybının artmasından endişe duyulduğu açıklandı.

11- Ürdün Kralı Hüseyin’in, Prens Hasan’ı azlederek yerine en büyük oğlu Abdullah’ı getirdiği bildirildi.

27 OCAK 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak sorununun Türkiye’nin gündeminde öncelikli bir yeri olduğunu belirterek, Irak yönetiminin tahrik edici davranışlarının arttığını, buna karşın ABD’nin de sert tepkilere başvurduğunu söyledi. Irak’ta ilk kez bir sivil yerleşim biriminin bombalandığını söyleyen Ecevit, bundan büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Ecevit, bunalımdan en çok etkilenen ülke olan Türkiye’nin başta ABD ve Irak yönetimleri olmak üzere ilgili bütün ülkelerle diyaloga hazır olduğunu söyledi.

2- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan, seçim ittifakları konusunda partileri uyardı. Algan yaptığı açıklamada, seçim ittifakının açıkça yapılmasının ve bunun dile getirilmesinin yasak olduğunu belirterek, parti lider ve yöneticilerin ise ‘ittifak söylemi’ kullanmalarının yasal olmadığını söyledi.

3- Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın katılımıyla oluşan D-8 ülkeleri temsilcileri İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, özel sektörün de D-8 faaliyetlerine dahil edilmesini isterken ticari ilişkilerin de arttırılması gerektiğini belirtti.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği haftalık basın toplantısında, Başbakan Bülent Ecevit’in Irak konusunda Türkiye’nin bundan sonra izleyeceği politikayla ilgili talimatlarının bakanlığa ulaştığını, konuyla ilgili bir çalışma yürütüldüğünü söyledi.

5- İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir düzenlediği basın toplantısında, 1998 yılı icraatlarını anlattı. Özdemir’in açıklamasına göre, İstanbul’da 1998 yılında, 71 çete ortaya çıkarıldı, 2 bin 340 çete munsubu yakalandı, 2 bin 74 terör örgütü mensubu ele geçirildi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, Kosova ve Kuzey Irak’taki gelişmeleri değerlendirdi. İç politika seçime endekslenmişken Türkiye’nin yaşamsal konularının gözden kaçırıldığını kaydeden Çiller, Kosova’daki Sırp katliamının uzun vadede Türkiye’nin de güvenliğini tehlikeye atacağını söyledi.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, Kamu-Sen, Memur-Sen genel başkanları bir araya geldi. Zirvede, kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri, işten çıkarmalar, iş güvencesi yasası, zorunlu tasarruflara ilişkin konuların görüşüldüğü açıklandı.

8- Özgür Gündem gazetesinde yayımlanan “Apo 91-Öcalan 94” başlıklı yazısı nedeniyle İstanbul DGM tarafından çarptırıldığı hapis cezası sona eren gazeteci-yazar Ragıp Duran, Saray Cezaevi’nden tahliye oldu.

9- Türkiye’ye gelen IMF heyeti, Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay, Maliye Bakanı Zekeriya Temizel ve Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen’le görüştü. Uluğbay, görüşmede, 1998 yılı gerçekleşmelerini ve dünya ekonomisinin genel görünümünü ele aldıklarını belirtti. Maliye Bakanı Temizel ise seçim ekonomisi uygulanmayacağını, 1999 bütçesinin çıkarılması gerektiğini söyledi.

10- Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, Irak televizyonuna yaptığı açıklamada, “Irak, hava sahasını ve egemenliğini çiğneyen ABD ve İngiliz savaş uçaklarına karşı koymak için elindeki bütün araçları ve bütün gücünü kullanacaktır” dedi.

11- Sierra Leone’de, isyancı kuvvetlerin başkent Freetown’a girmesiyle başlayan çatışmalarda 3 binden fazla kişinin öldüğü bildirildi.

28 OCAK 1999

 

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplandı.

2- Başbakan Bülent Ecevit basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İncirlik Hava Üssü’nde verilen alarmın yanlış haberleşme ve izlemeden kaynaklandığını belirterek, herhangi bir tehlikenin söz konusu olmadığını söyledi. Başbakan Ecevit, “Herhangi bir tehlike yok. Türkiye topraklarına yönelik herhangi bir saldırı girişimi de yok. Bu, hem ABD hem de Genelkurmay tarafından açıklandı” dedi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de konuyla ilgili olarak, uzaydaki kontrol sisteminin yanlış algılanması sonucu olayın meydana geldiğini belirterek, Irak topraklarından yola çıkıp Türkiye’ye atılan füzelerin hem Türk yetkililer hem de dış yetkililer tarafından yalanlandığını vurguladı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan da benzer yönde bir açıklama yapıldı.

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Türk-İş ve Hak-iş genel başkanlarını ziyarette yaptığı açıklamada, 56. hükümetin ekonomik bakımdan çok kritik bir dönemde sorumluluk aldığını kaydederek, “Ekonominin canlandırılması ve istihdamın sağlanması önemlidir” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan da ziyaretler sırasında, başta tekstil ve otomotiv sektörü olmak üzere bazı sektörlerde sıkıntılar yaşandığını ve toplu olarak işten çıkarmalar olduğunu belirterek, “1998 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarında, 22 bin 439 işçi, ekonomik nedenlerle toplu olarak işten çıkarılmıştır” dedi.

4- Araştırmacılar Derneği Başkanı, Cumhuriyet Vakfı ve Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık AŞ. Denetçisi, Dr. Nezih Neyzi yaşamını yitirdi.

5- Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tedavi görmekte olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Rusya’da yayınlanan Moskovski Komsomolets adlı gazeteye verdiği demeçte, Rusya’nın Ermenistan’a üs kurma planlarını değerlendirirken, Rusya’nın bu tavrını anlamadığını söyledi. Aliyev, “Eskiden gizlice silah aktarıyorlardı şimdi bunu açıktan yapıyorlar. Gelişmiş MIG-29’ları, S-300’leri gönderiyorlar. Peki ya kime karşı? İran ile ilişkileri çok iyi. Türkiye’nin bir gün Rusya’ya saldıracağını düşünmek bile çılgınlık. O zaman bana bunların NATO’ya karşı olduğunu söylüyorlar. Bu tür bir politika BDT’yi kesinlikle pekiştirmez” dedi. Aliyev, Türkiye’de bulunuşunun asıl amacının Türkiye ile Azerbaycan’da üs konusunda gizli görüşmeler yapmak olduğu yolunda basın organlarında çıkan haberlerin doğru olmadığını da sözlerine ekledi.

6- NATO Genel Sekreteri Javier Solana Brüksel’de yaptığı açıklamada, Kosova’da son yaşanan olaylar üzerine uluslararası topluluğun taleplerinin yerine getirilmesini sağlamak için, askeri hazırlıkları yoğunlaştırma kararı aldıklarını bildirdi.

7- Resmi ziyaret nedeniyle Suudi Arabistan’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright Riyad’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin Irak’a yönelik baskılarının süreceğini belirterek, “Irak’ta halkına baskı uygulamayan, uluslararası yükümlülüklerini yerine getiren bir hükümet görebilmek için aktif olarak çalışıyoruz” dedi. Albright daha sonra Ürdün’ün başkenti Amman’a gitti.

Öte yandan Irak Kültür ve Enformasyon Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Irak’ın komşularını tehdit etmediği vurgulanarak, “Bu çeşit yalan açıklamalar ABD’nin siyasi söylemi temelinde yapılan açıklamalardır” dendi.

8- Kolombiya’nın orta kesimlerindeki Armenia’da meydana gelen depremde, resmi rakamlara göre, ölenlerin sayısının 878’e yükseldiği bildirilirken, deprem bölgesinde yardım çalışmalarının yavaş yürümesi nedeniyle halkın yağma hareketlerine giriştiği ve polisle çatıştığı bildirildi.

29 OCAK 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya Köşkü’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Mart ayına kadar yerel seçimlerin iki turlu yapılmasına ilişkin yasanın TBMM’de kabul edilmesi durumunda bunun 18 Nisan’da uygulanabileceğini belirterek “1 ay daha vakit var aslında. Henüz yapılabilirliği de ortadan kalkmamış” dedi.

2- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Dünya Ekonomik Forumu’nun yapılacağı İsviçre’nin Davos kentine giderken Türkiye’ye geldi. Esenboğa Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşen Mübarek yaptığı açıklamada, Arap dünyasının, Irak’ı BM kararlarına uyma konusunda zorlayacağını söyledi.

3- TBMM Başkanı Hikmet Çetin resmi temaslarda bulunmak üzere İran’a gitti. Çetin hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “Temaslarımda, parlamentolarımız arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik konuların yanında Türkiye ile İran arasındaki ikili ilişkilerle her iki ülkeyi ligilendiren bölgesel meseleleri ele alma fırsatını bulacağız” dedi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, 2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası’nın öngördüğü “Devletin bölünmez bütünlüğü aleyhinde faaliyette bulunma yasağı”na aykırı faaliyette bulunduğu gerekçesiyle Halkın Demokrasi Partisi’nin (HADEP) kapatılması için Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan DİSK ve TİSK genel merkezlerini ziyareti sırasında yaptığı konuşmalarda, 56. hükümet olarak, çalışma yaşamıyla ilgili yasal düzenleme gerektirmeyen önlemler üzerinde duracaklarını söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Ankara’da yaptığı açıklamada, seçim kanununda yapılacak herhangi bir değişikliğin seçimlerin ertelenmesine neden olacağını belirterek, “Seçimleri erteletecek bir değişikliğe kesinlikle destek vermeyiz” dedi.

7- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tedavi görmekte olduğu GATA Hastanesi’nden taburcu oldu.

8- İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, dünyanın ekonomik, mali ve sosyal açıdan yeni bir dönüm noktasında bulunduğunu söyledi.

30 OCAK 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü’nde Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Eray Çerçioğlu ile beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabulünde, geçen 10 sene içerisinde trafik kazalarında 50 bin kişinin öldüğüne dikkat çekti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık Binası’nda ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile görüştü. Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, bankalar yasa tasarısı, iki turlu seçim sistemi, dokunulmazlıkların sınırlandırılması için Anayasa’nın 83. maddesinde değişiklik yapılması konularını ele aldıklarını söyledi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin il başkanları ve il müfettişleri toplantısında yaptığı konuşmada, iki turlu seçim tartışmalarına değindi. Kutan, seçimlerin ertelenmesi için bazı çevrelerin ve lobilerin harekete geçtiğini ve bu amaçla iki turlu seçim tartışmalarının gündeme getirildiğini savundu.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin seçim kampanyasını İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Gençlik Toplantısı” ile başlattı. Baykal konuşmasında, Türkiye’nin kirletilen siyasetini, bozulan sosyal dengelerini gençleri siyasete katarak ve gençlerle el ele vererek aşacaklarını söyledi.

5- DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin Bursa İl Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, 18 Nisan’da yapılacak seçimlerden sonra Türkiye’nin “büyük bir kaosla karşı karşıya kalacağını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğünü koruma konusunda, uluslararası kamuoyuna anlatmakta güçlük çekeceği durumlar ortaya çıkabileceğini” ileri sürdü.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) tarafından İstanbul’da, “Medya, Seçimler, İfade Özgürlüğü” konulu bir konferans gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını Milli Savunma Bakanı Hikmet Sami Türk, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TGC Başkanı Nail Güreli, TGS Başkanı Ziya Sonay ve ÇGD Genel Başkanı İsmet Demirdöğen’in yaptığı konferansa, çok sayıda gazeteci konuşmacı olarak katıldı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre bölgede gerçekleştirilen operasyonlarda, 11’i ölü 1’i sağ 12 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

8- TBMM Başkanı Hikmet Çetin, resmi bir ziyaret için gittiği İran’da Meclis Başkanı Natık Nuri ile bir görüşme yaptı. Çetin, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’yle bir araya geldi. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çetin, ikili ilişklilerin daha da artırılmasının, barış ve istikrarın korunması ve geliştirilmesi için yararlı olacağının ortaya konulduğunu söyledi. İran Cumhurbaşkanı Hatemi de, Irak’ın BM kararlarına uyması, ancak bu ülkenin toprak bütünlüğünün de korunması gerektiğini belirtirken; Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacminin zayıflığından yakındı.

9- İncirlik’ten kalkan ABD savaş uçaklarının Irak’ın kuzeyindeki uçuşa yasak bölgede bulunan 4 uçaksavar füze tesisiyle bir karadan havaya füze tesisini vurduğu bildirildi. İncirlik Hava Üssü’nden yapılan açıklamada, Irak radarlarının Kuzey Irak’a keşif uçuşu yapan uçaklara kilitlendiği belirtilerek, gerçekleştirilen saldırı “savunma amaçlı” olarak nitelendirildi. Irak ise ABD ve İngiliz uçaklarının, Batı tarafından uçusa yasak olarak ilan edilen bölgedeki savunma tesislerine saldırdığını duyurdu.

31 OCAK 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Hürriyet gazetesine son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TRT’nin yayına başlamasının 31. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, kurumun bugüne kadar pek çok ilke öncülük yaptığını kaydederek, TRT’nin televizyon yayıncılığına başlamasının haberleşme alanında büyük bir adımı oluşturduğunu vurguladı.

3- Başbakan Bülent Ecevit TRT INT’te yayımlanan “Pazar Panorama” programında Irak’taki gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı. Başbakan Ecevit, Musul yakınlarında meydana gelen patlamanın, Türkiye’nin aslında ne kadar büyük tehlikelerle karşı karşıya olduğunu gösterdiğini vurgulayarak “Karşılıklı kışkırtmalarla bir yere doğru gidiyoruz” dedi.

4- Başbakan Bülent Ecevit, İtalya’dan ayrıldığı açıklanan terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın büyük olasılıkla yine İtalya’da olduğunu bildirdi. Öcalan’ın yeniden İtalya’ya döndüğünü aktaran Ecevit, “İtalya’dan hiç ayrılmamış da olabilir. Bu bir bulmaca haline geldi” dedi.

5- Maliye Bakanı Zekeriya Temizel Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası’nın 14. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yeni vergi uygulamalarıyla esnafa hiçbir külfet getirilmediğini ve bundan sonra da getirilemeyeceğini söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, işadamı Adnan Polat’ı CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu açıkladı. Baykal, “Adayımızı İstanbul’un ve Türkiye’nin önüne iftiharla koyuyoruz. Artık bu kararla İstanbul’da belediye başkanlığı seçimlerine yönelik tartışmanın da anlamı kalmamıştır” dedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği, bölgedeki operasyonlarda 7 teröristin ölü ele geçirildiğini, çatışmalarda 2 güvenlik görevlisinin de şehit olduğunu açıkladı.

8- İstanbul Esenyurt’taki bir evde kömür sobasından sızan gaz sonucu 9 kişi öldü.

9- Ünlü sanatçı Barış Manço İstanbul’da vefat etti.

10- Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed Dünya Ekonomik Forumu toplantıları için gittiği İsviçre’nin Davos şehrinde gazetecilere yaptığı açıklamada, serbest piyasa düzeninin Doğu Asya ekonomilerini tahrip ettiğini söyledi.