11.10.1999
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

1 EKİM 1999

 

1 - TBMM Genel Kurulu yeni yasama dönemi çalışmalarına CumhurbaşkanıSüleyman Demirel'in açılış konuşmasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Demirel, AB, Kuzey Irak, insan hakları, yargı reformu gibi konularda açıklamalarda bulundu.

2 - TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, yeni yasama yılınınaçılışından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Meclisimiz, mutlaka Türkiye'nin önündeki problemleri demokratik bir düzen içinde,insan haklarına saygılı bir biçimde halledecektir" dedi.

3 - Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi'nden yapılan açıklamada, depremde yaşamını yitirenlerin sayısının 15 bin 814, yaralı sayısınında 43 bin 953'e yükseldiği kaydedildi.

4 - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Kutlu Savaş,Kurul'a ilişkin olarak yasa taslağı hazırlayan Başbakanlık'taki altkomisyonu eleştirdi. Savaş, komisyonun RTÜK'ün üye sayısını dahi yanlış bildiğini, yasa taslağının "teknisyenler seviyesinde" hazırlandığını bildirdi.

5 - Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Başkanı Yavuz Önen, depremin ardından geçen 1,5 aylık dönemi Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türkiye Tütün Müskirat Gıda ve Yardım İşçileri Sendikası'nın 11. Olağan Genel Kurulu Toplantısı'nda,Sosyal Güvenlik Yasası'nın kısa sürede değişeceğini savundu.

7- Türk-İş, DİSK ve KESK'e bağlı 13 sendika ile Çağdaş Hukukçular Derneği'nin yaptığı ortak açıklamada, Ankara Ulucanlar Ceza Evi'nde düzenlenen operasyon sonucunda 10 kişinin yaşamını yitirmesi, 30kişinin de ağır yaralanması "bilinçli ve planlı bir katliam" olaraknitelendirildi.

8- ABD'de bulunan Başbakan Bülent Ecevit,New York'ta BM GenelSekreteri Kofi Annan ile bir araya gelerek Kıbrıs konusunu görüştü. BM BasınBürosu'ndan Ecevit-Annan görüşmesiyle ilgili olarak yapılan açıklamada, "Türkiye'deki deprem felaketi, Kıbrıs müzakereleri ve Irak'takidurumun ele alındığı" belirtildi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de görüşmeden sonra gazetecilereyaptığı açıklamada, "Türk tarafının hassasiyetinin şimdi daha fazla dikkate alındığını" söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit,daha sonra New York'ta Amerikan-Türk DernekleriFederasyonu'nun düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ABD ile askeri ve siyasi ilişkilerinin çok ileri, ancak ekonomik ilişkilerinin bir hayli zayıf olduğunusöyledi.

9-Türkiye'de bulunan UNICEF Genel Direktörü Carol Bellamy, deprembölgesindeki çocuklar için kuruluşun 9 milyon dolar yardımda bulunacağını belirtti.

10- Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, ülkesinin yenibin yıla ancak sosyalizm ile gireceğini söyledi.

11- NATO, Genel Sekreter Javier Solana'nın 6 Ekim'de görevindenayrılacağını resmen açıkladı. NATO Genel Sekreteri olarak İngiltere SavunmaBakanı George Robertson atandı.

12- Uluslararası Atom Enerji Ajansı (IAEA),Japonya'da meydana gelennükleer kazanın düşünülenden daha ciddi olduğunu belirterek, Tokyohükümetine yardım önerisinde bulundu.

Japonya Hükümet Sözcüsü HiromuNonaka ise kazaya müdahalede geç kalındığını söyledi.

2 EKİM 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit, ABD ziyaretini tamamlayarak yurda döndü.Başbakan Ecevit, Esenboğa Havaalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında,resmi ziyaretin çok olumlu geçtiğini belirterek, iki ülke arasında iktisadive siyasi ilişkileri güçlendirmeye karar verdiklerini bildirdi.Türkiye'ye tanınan tekstil kotalarında iki yıl için 108 milyondolarlık bir artış sağlandığını kaydeden Başbakan Ecevit, ticaret ve yatırımanlaşmasının imzalandığını bildirdi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan Genel Merkez'de düzenlediği basıntoplantısında, Bayrampaşa ve Ulucanlar Ceza Evi'nde yaşanan olaylarıanımsatarak "Hapishanelerde devlet değil, çete otoriteleri var" dedi.

3- "Türk ve Amerikan Ceza Yargılamasında Yargıç-Savcı-Müdafi" konuluseminer İstanbul'da başladı.Yargıtay Başkanı Sami Selçuk seminerde yaptığı konuşmada, yargıbağımsızlığı için jüri sisteminin son derece önemli olduğunu kaydetti.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş yaptığıaçıklamada, FP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde açtığıdavaya ilişkin esas hakkındaki görüşünü tamamladığını ve dosyanın temizeçekildiğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, depremden sonraki çalışmalarındeğerlendirilmesi amacıyla Sakarya Üniversitesi'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, hizmetlerin bir plan içinde sürdürülmesiniamaçladıklarını belirterek, bu amaçla bölgeye "Koordinatör Vali" atandığınıkaydetti.

6- PKK'nın Avrupa eski sorumlularından Ali Sapan ve 8 PKK militanıdün Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde güvenlik güçlerine teslim oldu. Terörörgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları Van'da düzenledikleribasın toplantısında, teslim olan PKK'lıların da avukatlığını üstlendiklerinisöylediler.

7- Toplu Konut İdaresi Başkanı Kamil Uğurlu Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, kamuya ait tescil edilmemiş arazilerden alt yapılıarsa üretilerek, alt yapı harcamaları bedeli tutarından 1 yılda 4 milyontapu dağıtılması ve böylece, 5 kişilik aile üzerinden 20 milyon kişinin barınmasorununun çözülmesinin amaçlandığını bildirdi.

8- Osmaniye'de çıkan orman yangınında 2 bin hektarlık alanyandı.

9- Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nıntoplantılarına katılmak üzere ABD'ye gidenDevlet Bakanı Recep Önal,deprem bölgesine kaynak aktarıldığı ve yatırım yapıldığı zaman kalkınmahızının da artacağını söyledi.

10- Irak hükümetinin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Iraktopraklarında gerçekleştirdiği sınır ötesi harekatın uluslararasıhukuka aykırı olduğu gerekçesiyle bir an önce durdurulması istendi.

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Kuzey Irak'takiPKK kamplarının imhasına yönelik başlatılan sınır ötesi harekat sırasında26 PKK'lının öldürüldüğü, 6 askerin şehit olduğu, 5 geçici köy korucusuile 4 IKDP peşmergesinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

11- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Finlandiya BaşbakanıPaavo Liponen ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığıaçıklamada, AB üyelerinin hem haklarının hem de yükümlülüklerininbulunduğunu belirterek, Türkiye'ye göstermelik bir AB adaylığıverilmesinin söz konusu olamayacağını söyledi.

12- Rum Milli Muhafız Ordusu'nun, "Nikiforos-99" tatbikatı başladı.Yunanistan Savunma Bakanı Akis Cohacopulos, tatbikat hakkında yaptığıaçıklamada, Rum Milli Muhafız Ordusu'nun hazırlıklı bir durumdaolmasının, güven duygusu yarattığını söyledi.

13- Rusya ile ABD arasında nükleer maddelerin gözlenmesi vegüvenliği konusunda işbirliğini öngören bir anlaşma Moskova'da imzalandı.

14- New York'ta toplanan İslam Konferansı Örgütü (İKT) dışişleribakanları, Kıbrıs Türk halkına tam destek verdi. İKT toplantısınakatılan bakanlar, Kıbrıs'ta yaşayan Müslüman Türk halkının haklıdavasına güçlü desteklerini teyit ederek, taraflara soruna hakça birçözüm bulunması için müzakere masasına oturma çağrısı yaptılar.

3 EKİM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TRT-1'de yayınlanan"Politikanın Nabzı" programında, Marmara Bölgesi'nde yaşanan depremeilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit'iÇankaya Köşkü'nde kabul etti. Başbakan Ecevit görüşme sonunda yaptığıaçıklamada, Cumhurbaşkanı ile kendisinin ABD ziyareti sırasındaTürkiye'de gelişen olaylar ve ABD gezisi hakkında görüş alışverişindebulunduklarını söyledi.

Başbakan Ecevit, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, "Kıbrıs sorununun çözümünde bir baskı gelmesi halinde istifa edeceğine" yönelikaçıklamasının gazeteciler tarafından sorulması üzerine, "Böyle bir olasılık söz konusu değil. Türkiye'nin, KKTC halkının benimsemeyeceğibir tavır içine girmesi mümkün değildir" dedi.

Ayrıca Başbakan Ecevit, Cumhurbaşkanı Demirel'in TBMM'nin yeni yasamayılının açılışında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanının halk tarafından5 yıl için seçilmesi ve bu görevi iki kez yapabilmesi önerisindebulunduğu anımsatılarak bunu nasıl değerlendirdiğinin sorulmasıüzerine de "Sayın Cumhurbaşkanının pek çok konuda görüşlerinipaylaşıyorum. Ama cumhurbaşkanının doğrudan seçimle belirlenmesikonusunda farklı düşüncelerimiz olması doğaldır" dedi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı yazılı açıklamada, çeltik alımlarında uygulanan baremin 1500 liradan 1000liraya düşürüldüğünü belirterek, fiyat miktarının düşürülmesininüreticilerin mağduriyetlerini önlemeyi amaçladığınıbildirdi.

4- Bursa Valiliği'ne atanan Eskişehir Valisi Ali Fuat Güvenyayınladığı mesajda, valiliği ilk kez Eskişehir'de yaptığını ve 7yıldır bu görevde bulunduğunu belirterek, "Görevim süresinceEskişehir'deki kamu hizmetlerinin yürütülmesi, kentin ekonomik, sosyalve kültürel gelişmesinin sağlanmasında Eskişehirlilerin büyük desteğinigördüm" dedi.

5- İstanbul Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge İstanbul'dayaptığı açıklamada, yaklaşık 4 bin tutuklu ve hükümlünün bulunduğuBayrampaşa Ceza Evi`nin, çevre halkı, özellikle de çocuklar üzerindeolumsuz etkileri olduğuna dikkat çekerek, ceza evinin en kısa zamandanakledilmesini istedi.

6- DİE'den yapılan açıklamaya göre, eylül ayı itibariyla 9 aylıkenflasyon toptan eşyada yüzde 40, tüketicide yüzde 43.8 oldu.

7- Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısı'ndanTürkiye'ye giriş yapan tırda, piyasa değeri 20 trilyon lirayı bulan1 ton saf eroin ele geçirildi.

8- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu İstanbul'dadüzenlenen "Taksim Toplantıları"na katılmak üzere Türkiye'ye geldi.

Papandreu toplantıda, Kıbrıs, Avrupa Birliği ve Türk-Yunanilişkilerini değerlendirdi. Papandreu, Kıbrıs'ta çözüm konusunda KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın önerilerinin geçerli olmadığınıdüşündüklerini belirterek, "Denktaşın önerileri, Türkiye ile Yunanistanarasında gerilimi arttırır" dedi.

Papandreu ayrıca, depremde zarar gören İzmit'in Derincebeldesinde,Yunanistan hükümetinin yaptırdığı prefabrike konutları teslim ederekyetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

9- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal AraştırmaVakfı'nın düzenlediği "Türk Devletleri 2. Ekonomik Zirvesi"ne katılmaküzere İstanbul'a geldi.

10- Hindistan'da, genel seçimler tamamlandı. Seçimlerin başlatıldığı3 Eylül`den bu yana meydana gelen şiddet olaylarında 95 kişinin öldüğübildirildi.

11- Avustralya'da genel seçimler yapıldı.

4 EKİM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul TeknikÜniversitesi'nin yeni eğitim ve öğretim yılına başlaması nedeniyleyaptığı konuşmada, deprem felaketinin ardından devleti acz içindegöstererek kimseye iyilik yapılamayacağını belirterek, açıkta kalanvatandaşlar için 112 bin 500 çadır kurulduğunu, kıştan önce vatandaşlarınbarınakların içine alınacağını söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Demirel, Türk Silahlı Kuvvetleri'nceYıldız Teknik Üniversitesi'ne devredilen Davutpaşa Yerleşim Birimi'ni hizmete açtı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dün TRT'de yayınlanan"Politika'nın Nabzı" programına katılarak, cumhurbaşkanlığı seçimlerikonusundaki görüşlerini açıkladı.

2-Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçelive ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile Başbakanlık'ta bir araya geldi. Toplantının ardından açıklama yapan Başbakan Ecevit, ABD'dekitemasları ile ilgili olarak bilgi verdiğini belirterek, deprembölgesindeki son durum, ceza evlerindeki gelişmeler, TBMM gündemi, veiçtüzük değişiklikleri ile ilgili çalışmaların da ele alındığınısöyledi.

3- Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Nahit Şenoğul Milli GüvenlikAkademisi'nin yeni eğitim ve öğretim yılına başlaması nedeniyle yaptığıkonuşmada, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi kavramlarınarkasına saklanarak, "Atatürk cumhuriyetinden rövanş almak isteyenlerinbulunduğunu" söyledi.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Edip Başer de Barış İçinOrtaklık Eğitim Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, sıcak savaşınyerini uluslararası terörizm, köktendincilik, etnik milliyetçilik,sınır sorunları, kitle imha silahları gibi tehditlerin aldığını kaydetti.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, 8. Türk Tarih Kongresi'nekatıldı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kutan, CumhurbaşkanıDemirel'in, yeni yasama döneminde Meclis'te, cumhurbaşkanının halktarafından seçilmesi görüşünü ifade etmesinden memnuniyet duyduklarınısöyledi.

5- Bilgi Üniversitesi'nin açılışında konuşan Yargıtay BaşkanıSami Selçuk, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "Türkiye CumhuriyetiDevleti'ne teokratik devlet demek bence bühtandır" diyerek adli yılaçılışında yaptığı konuşmayı eleştirmesi üzerine, "Ben Türkiye'nin teokratikdevlet olduğunu söylemedim. Örgütlenme açısından teokratik dedim. Söylediklerim Avrupa Birliği standartlarına uygun " dedi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, ABD'den dönüşündeAtatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, 500 milyondolarlık acil yardımla ilgili mektubun IMF yetkililerine verildiğinisöyledi. Bakan Önal, IMF ve Dünya Bankası yetkilileri ile daha çok teknikdüzeyde görüşmelerde bulunduklarını ifade ederken, "Bu görüşmelerde 2 Temmuz mutabakatı çerçevesinde, 2 Temmuz'dan bu yana Türkiyeekonomisinde meydana gelen gelişmeler tartışıldı" dedi.

7- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Sakarya Valisi M. CahitKıraç'ı makamında ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Valiliğe gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Tantan, "Deprem bölgelerindeki çalışmaların merkezden yönetildiği" yolundakiiddialarla ilgili olarak, "Yetki yasasına göre hazırlanmış veyürürlüğe girmiş olan kararnameye bakıldığında, sistemin merkezdendeğil, buradan yönetildiği görülür" dedi.

8- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan'ın düzenledikleri "Nikiforos" askeri tatbikatının, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'de güvenlik ve istikraraçısından "endişe verici" bir gelişme olduğu bildirildi.

9- İstanbul Barosu Çocuk Hakları Komisyonu adına Başkan Seda Akço, Dünya Çocuk Gününedeniyle İstanbul Barosu Staj Eğitim ve Kültür Merkezi'nde biraçıklama yaptı. Akço açıklamasında, TBMM Adalet Komisyonu'nun af tasarısını yenidentartışmaya başladığını ifade ederek, af tasarısının BM Çocuk HaklarıSözleşmesi'ne ve diğer uluslararası ilkelere aykırı düzenlemeler içerdiğini ifade etti.

10- Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) Kuzey Irak'taki PKKkamplarına yönelik sürdürülen operasyonlarda bugüne kadar 30 terörist öldürüldü.

11- İstanbul ve Yalova'da ilk ve orta dereceli okulların açıldığı 13 Eylül'de meydana gelen5.8 büyüklüğündeki artçı depremden sonraara verilen 1999-2000 eğitim-öğretim yılı yeniden başladı.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 31 kişi yaşamını yitirdi, 57 kişi de yaralandı.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, İstanbulÜniversitesi'nin yeni eğitim ve öğrenim yılına başlaması nedeniyle birkonferans verdi.

Bakan Papandreu, Avrupa Birliği sürecinde çifte standartuygulanmaması gerektiğini belirterek, Yunanistan'ın, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliği konusunda tek bir standart talebinde bulunacağını,Türkiye'nin de eşit olarak tek standart uygulaması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Dışişleri Bakanı İsmail Cem de törende yaptığıkonuşmada, "Türk-Yunan ilişkileri gibi fevkalade çetin bir konudabarışı, anlayışı, ortak menfaati egemen kılmak için uğraşmaktayız" dedi.

14- Rus güçleriyle Çeçenler arasında çatışmalar devam ederkenÇeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un, ülkesinde uluslararası birbarış gücünün konuşlandırılmasını istediği bildirildi

15- Roma İstinaf Mahkemesi'nin terör örgütü PKK'nın lideri AbdullahÖcalan'a siyasi sığınma hakkı verdiği bildirildi.

16- Avusturya'da dün yapılan genel seçimleri, Özgürlükçüler Partisi'nin kazandığı açıklandı.

5 EKİM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Barosu Kadın HukukuKomisyonu'ndan sorumlu baro yönetim kurulu üyesi Gönül Demircan veberaberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. CumhurbaşkanıDemirel, Medeni Yasa'nın Türkiye Cumhuriyeti devletinin temelinde yatan en önemli yasalardan biri olduğunu, özünde eskime olmadığını ancakuygulamada bazı şeylerin düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, YÖK'ün, üniversiteleri bitme noktasına getirdiğini, ceza evlerinin kan gölüne döndüğünü, polisin satanist iddiasıylafarklı kıyafetler içerisindeki gençleri avlamaya çıktığını söyledi. Konuşmasında, RTÜK Yasası'nda yapılması planlanan değişikliklere dedeğinen Kutan, iktidar ortağı MHP'nin hazırlanan taslaktan haberdarolmadığına dikkat çekti.

3- Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, 21. yüzyılaüzerinde geniş bir uzlaşma sağlandığı güçlü bir toplumsal uzlaşmahüviyeti taşıyan anayasal bir yapıyla girilmesini arzuladıklarını, siyasi reform çalışmalarının cumhurbaşkanı seçimine indirgenmesiniyanlış bulduklarını söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı yazılı açıklamada, Çalışanları Tasarrufa Teşvik Hesabı'nda birikmiş olan tasarrufların hiçbir şekilde İşşizlik Sigortası Fonu'naaktarılamayacağını söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin gruptoplantısında dün yapılan liderler zirvesi hakkında bilgi verdi. Yılmaz, zirvede, TBMM İçtüzüğü değişikliğini ele aldıklarınıbelirterek içtüzük değişikliği önerisinin Meclis Genel Kurulu'ndaele alınmasının ardından, gümrükler yasası, yerel yönetim reformu,uluslararası tahkime ilişkin anayasa değişikliğine uyumla ilgili5 yasada yapılacak değişiklikler ve sosyal güvenlik reformukonusundaki düzenlemelerin hızla TBMM'den geçirileceğini söyledi.

6- Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Ali Ersin Gür,aralarında Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK, KESK, HADEP, ÖDP, TTB, TMMOB'nin de bulunduğu 23 sendika, siyasi parti ve demokratikkitle örgütleri adına basın toplantısı düzenledi. Gür, CumhurbaşkanıSüleyman Demirel tarafından yeniden görüşülmek üzere TBMM'yegönderilen af yasasının değiştirilerek genel af çıkarılmasıgerektiğini söyledi.

7- 36. Altın Portakal Film Festival'i ödülleri açıklandı. En iyi Film Ödülü'nü Tomris Giritlioğlu'nun "Salkım Hanım'ınTaneleri" filmi alırken, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü BaşakKöklükaya, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü ise Uğur Polat aldı.

8- Marmaris'te 5.2 şiddetinde deprem meydana geldi. Can kaybına neden olmayan depremde, pencere ve balkondan atlayan 103 kişiyaralandı.

9- Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen 2. Avrasya EkonomikZirvesi İstanbul'da başladı. Zirveye 11 ülke temsilcilerinin yanısıraABD Hazine Bakanlığı, OECD ile İsrail, ABD, Rusya, Japonya, AB, Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler'den üst düzey yetkililer de gözlemciolarak katıldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel burada yaptığı konuşmada,Bakü-Ceyhan petrol ve Hazar geçişli doğal gaz boru hattı projelerinin yaşama geçmesiyle birlikte Avrasya'nın Türkiye üzerinden dünya ilebütünleşeceğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer de Türkcumhuriyetlerinde en önemli projelerin enerji alanında yoğunlaştığını belirterek, "Türkiye-Avrasya enerji koridorunu kurmak istiyoruz.Baku-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattı son aşamaya geldi. Doğal gazkonusunda da Türkmenistan'la anlaşma imzaladık. Ülkemizde yerlikaynaklar yetersiz olduğu için enerji sektörüne bağımlılık arttı" dedi.

Azerbaycan Ticaret Bakanı Serhad Aliyev de yaptığı konuşmada, Azerbaycan kaynaklı Hazar petrolleri için anlaşmalar paketininimzalanmakta olduğunu belirterek, 19 boru hattı yapımı için 14 ülkeden33 petrol şirketinin 60 milyar dolarlık yatırım yapacağını söyledi.

10- Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı CumhurErsümer, Türkmenistan'ın Aşkabat Havalimanı'nda yaptığı açıklamada,Danıştay Genel Kurulu'nda alınan karar doğrultusu'nda Aktaş ElektrikDağıtımı AŞ'nin yönetimine el konulacağını söyledi. Bundan sonraelektrik dağıtım işinin TEDAŞ ve TEAŞ tarafından yürütüleceğinibelirten Bakan Ersümer, "Karar, geçiçi tedbir niteliğindedir. Yapılan özelleştirmenin iptaline dair bir karar yoktur" dedi.

11- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Atina'da YunanistanBaşbakanı Kostas Simitis ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra açıklamayapan Schröder, Türkiye'nin birliğe aday olması konusunda ellerindengeleni yaptıklarını ifade ederken, Simitis de Türkiye'nin ABkriterlerine uyması gerektiğini vurguladı.

12- İsrail ile Filistin'in, Gazze şeridiyle Batı Şeria arasındaFilistinliler için özel güvenli yol açılmasına ilişkin anlaşmayı imzaladıkları bildirildi.

13- Mısır'da hükümetin istifasının ardından Atıf Ubeyd'in başbakanolarak atandığı bildirildi.

14- Ruslar'ın güvenli bölge oluşturmak için Çeçenistan'a yönelikhava operasyonları devam ederken, Çeçenler'in Rusya'ya ait iki savaşuçağını düşürdüğü açıklandı. Öte yandan Çeçenistan Devlet Başkanlığısözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Aslan Mashadov'un ülkedesıkıyönetim ilan edilmesini öngören bir kararnameyi imzaladığı bildirildi.

15- Londra'da meydana gelen tren kazasında 26 kişinin öldüğü, 160kişinin de yaralandığı bildirildi.

6 EKİM 1999

 

1- Sabah gazetesi yazarlarını dün Çankaya Köşkü'nde kabul eden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "10 yılda 11 hükümet değişti. Devletkadroları sıkıntıya girdi. Bu devletin daha iyi işletilmesi lazım" diyerek2000'li yıllara daha etkin bir yönetim modeliyle girilmesi gerektiğineişaret etti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başkent Üniversitesi'nin yeni eğitimve öğretim yılına başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığıkonuşmada, Türkiye-AB ilişkileri ile bazı iç ve dış konulardaaçıklamalarda bulundu.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, FP'ninkapatılması istemine ilişkin esas hakkındaki görüşünü AnayasaMahkemesi'ne gönderdi.Savaş, "Adildüzen safsatasını yaymaya çalışıyorlar. Adil düzencilerle bölücülerele ele verdiler, giderek daha etkili oluyorlar. Devletin düzenini dinkurallarına dayandırmak için faaliyet gösteren bir partinin varlığınıkorumasına hiçbir hukuk düzeni izin veremez" dedi.

4- Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ninTürkiye eski Kalkınma Bankası Genel MüdürüÖzal Baysal hakkında"zimmetine para geçirme ve bankayı zarara uğratma" gerekçesiyleverdiği cezayı onadı.

5- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, gazetecilerin özelleştirme ileilgili sorularını yanıtladı. Aktaş Elektrik AŞ'nin yönetimineel konulduğunun anımsatılması ve bundan sonraki özelleştirmepolitakalarına ilişkin soru üzerine Bakan Yalova, her şeyden önceDanıştay'ın kararına göre hareket etme zorunluğu bulunduğuna işaretetti.

6- Türkiye, Türk savaş uçaklarının Kuzey Irak'ı bombalamasısırasında zarar gören İran yurttaşları için tazminat ödemeyi kabuletti. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlıdüzenlediği basın toplantısında, konuyla ilgili bir soru üzerine,Tahran yönetiminin Türk uçaklarının İran topraklarını bombaladığıiddiaları üzerine hazırlanan raporda, olayın meydana geldiği yerinKuzey Irak, ancak zarar görenlerin İran yurttaşı olduğunu ifade etti.Atacanlı ayrıca gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını da yanıtladı.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Taşar Genel Merkez'dedüzenlediği basın toplantısında, Marmara Bölgesi'nde yaşanan depremfelakati sonrasında bazı devlet kurumlarının yetersiz kalmasının,"devletin hantallığı" ve bazı yöneticilerin beceriksizliğinin tescili olduğunu söyledi.

8- Rekabet Kurulu, Cumhuriyet gazetesinin Star gazetesi hakkındarekabeti bozucu şekilde fiyat indirimine gittiği gerekçesiyle yaptığışikayeti görüştü ve basın sektöründeki fiyat indirimleri konusunda önaraştırma yapılması kararı aldı.

9- İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, hazırladığı "KörfezDepremini Değerlendirme Raporu"nu kamuoyuna açıkladı. Raporda, şehrinyüzde 65'inin kaçak yapı niteliğinde olduğu belirtilerek, konutlarınrehabilite edilmesi gerektiği kaydedildi.

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli yaptığıaçıklamada, Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve YayınlarıHakkında 3984 Sayılı Kanun'u değiştirmek üzere hazırlanan yasataslağını değerlendirdi. Güreli, "Taslak, çok sesliliği bozacak,iletişim ve ifade özgürlüğünü kısıtlayacak, RTÜK'ü hükümete bağımlıhale getirecek hükümler içermektedir. Hükümetin bu taslağı, TBMM'yegöndermeden önce tartışmaya açması yararlı olur" dedi.

11- Kızılay Genel Başkanı Kemal Demir görevinden istifa etti.

12- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, ABD'dekitemaslarını Türkiye gazetesine değerlendirdi.

13- NATOGenel Sekreteri Javier Solana, NATOKonseyi'ninhaftalık olağan toplantısına son defa katıldıktan sonra bir basıntoplantısı düzenleyerek görevinden ayrıldı. Solana, 4 yıllık genelsekreterlik görevi süresinde Bosna ve Kosova gibi krizlerin aşıldığını,Rusya ile ilişkilerin yapısallaştırıldığını, ittifakın genişlediğini ve üyesayısının 19'a çıktığını söyledi.

14- ABKomisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Komiseri GüntherVerheugen, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, HelsinkiZirvesi'nde Türkiye'ye adaylık statüsü verilmesini istedi.

15- Çeçenistan'daki Rus birliklerinin bir sığınmacı konvoyuna ateşaçması sonucu 28 kişi öldü. İki köye yönelik saldırılarda da 20sivilin öldüğü bildirildi.

16- Meksika'nın değişik bölgelerini etkileyen şiddetli yağışlarınneden olduğu toprak kaymaları ve sellerin, 50 kişinin ölümüne nedenolduğu bildirildi.

7 EKİM 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit, partisinin Meclis grup toplantısındayaptığı konuşmada, hükümet ve Meclis çalışmasındaki öncelikler ileABD gezisi ve AB konularına değindi. Başbakan Ecevit, Anayasa'nıngeçici 15. maddesinde de değişiklik yapılacağını, 12 Eylül dönemindeçıkarılan yasalar hakkında Anayasa'ya aykırılık iddiasında bulunulmasınıönleyen bu düzenlemeden kurtulmanın kamuoyunda da benimsendiğini söyledi.

Clinton hükümetine büyük güven duyduğunu belirten Başbakan Ecevit, Irak'auygulanan ambargodan Türkiye'nin uğradığı zarar hakkında bilgiverdiklerini ifade etti.

2- Ankara 2 No'lu DGM tarafından "idam" cezası verilen terörörgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın Yargıtay 9. Dairesi'ndegörülen temyiz duruşması sanık avukatlarının mazereti nedeniyle 21 Ekim'eertelendi.

3- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Özelleştirme İdaresi Başkanı UğurBayar ve Yardımcısı Salih Taştan ile birlikte Özelleştirme Kanunu'nunbazı maddelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne açılan davadasözlü açıklamada bulundu.

Bakan Yalova, mahkemeden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada,Özelleştirme Kanunu'nun bazı hükümlerinin daha önce Anayasa Mahkemesi'nceiptal edildiğini anımsatarak, son düzenlemenin, Yüksek Mahkeme'nin gerekçeleridoğrultusunda hazırlanarak yürürlüğe konulduğunu belirtti.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, NTVtelevizyonunaIMF ile yapılacak Stand-by anlaşması ile ilgili görüşleriniaçıkladı.

5- Türkmenistan'daki resmi temaslarını tamamlayarak yurda dönen Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer,Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, temasları hakkındabilgi verdi. Bakan Ersümer, Türkmen doğal gaz hattının en geç 2002 yılında Türkiye sınırına getirilmiş olacağını vurgularken, doğalgazınTürkiye'ye getirilmesi için, PSG, Amerikan Shell, Behtel, GeneralElektrik, Kapital Grup ile mutabakata vardıklarını söyledi. Ersümer ayrıca, İran üzerinden Türkiye'ye taşınacak olan elektrikenerjisinin de 2001 yılının ortalarına kadar Türkiye'yegetirileceğini ifade etti.

6- Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı YurdagülYiğitgüden,"Elektrik-Elektronik 99 Fuarı"nın açılışınıgerçekleştirdikten sonra, Aktaş Elektrik AŞ'den elektrik dağıtımişinin alınması ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yiğitgüden "Fatura ödemeleri devam edecek. Bu zaten geçici biruygulama. Danıştay'ın esas kararı bekleniyor. Hesaplar kontroledilecek " dedi

7- Bedelli askerlik yasa tasarısı, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

8- CHP Genel Başkanı Altan Öymen "Ekonomi Politikaları İçin StratejikSeçenekler" seminerinde yaptığı konuşmada, "CHP adı üzerinde halkınpartisidir. Özellikle halkın, çalışan ve ezilen kesimin partisidir. Ancakbunu yaparken ekonomik gelişmenin de nasıl olacağının nabzını tutmakzorundadır" dedi.

9- Kızılay Genel Başkanlığı'ndan istifa edenKemal Demir'inyerine Prof. Dr. Yüksel Bozer seçildi.

10- Van, Bitlis, Batman ve Tunceli'de güvenlik güçlerince sürdürülenoperasyonlarda toplam 39 PKK'lı terörist öldürüldü.

11- İstanbul'da devam eden 2. Avrasya Ekonomik Zirvesi'ne konuşmacıolarak katılan ABD Hazine Bakan Yardımcısı Mark Meddish, Türkiye'nin "zor ekonomik koşullar" içinde bulunduğunu belirterek, UluslararasıPara Fonu (IMF) ile anlaşmasının zorunlu olduğunu söyledi. Hazar Denizi, Orta Asya ve Kafkaslar bölgesine de değinen Meddish,Hazar bölgesi ekonomilerinin az gelişmiş, ancak önemli yeraltıkaynaklarına sahip olduğunu belirtti.Ayrıca Meddish, geçen ay Başbakan Ecevit ve beraberindeki heyetinABD ziyaretini değerlendirdi.

12- Libya lideri Muammer Kaddafi'ye,10 yıl önceAfrika'da bir Fransız uçağının bombalanması olayına karıştığıiddiasıyla Fransa'da soruşturma açıldığı bildirildi.

13- Hindistan'da yapılan genel seçimleri, milliyetçi Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğindeki koalisyonun kazandığı bildirildi.

14- Rus birliklerinin Grozni yakınlarındaki bir köye roketsaldırısı düzenlemesi sonucu 30 kişinin öldüğü, 32 kişinin de yaralandığıbildirildi.

15- Meksika'da şiddetli yağışların neden olduğu sel felaketindeölenlerin sayısınınilk belirlemelere göre 140 olduğu açıklandı.

8 EKİM 1999

 

1- Bakanlar Kurulu, Devlet Memurları Sınav Yönetmeliği'ndedeğişiklik yaparak sözlü sınavdan vazgeçilmesini ve yazılı sınavıkazananların ilgili kuruluşlara merkezi sistemle yerleştirilmesinibenimsedi.

2- Genelkurmay Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada,Türk Silahlı Kuvvetleri'ni "karalamak ve yıpratmak" amacıyla yayınyapan gerici yayın organları hakkında yasal işlem başlatıldığı bildirildi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Yol-İş Sendikası'nın 6. OlağanGenel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, anayasa ve yasalarda sendikal haklarıkısıtlayıcı bir çok madde bulunduğunu, bunların bir an önce değiştirilerekİLO standartlarına uygun yasaların çıkarılması gerektiğini söyledi.

4- Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan ve Medeni Yasa'da değişikliköngören taslak Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türkkonuyla ilgili açıklamasında, kadın-erkek eşitliğine her alanda yerveren bir taslak hazırlandığını söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığıaçıklamada, Marmara Bölgesi'nde meydana gelen deprem sonucu, SSK'nın2000 yılında prim kaybı ve emekli aylık ödemeleri olmak üzere toplam78,4 trilyon, Bağ-Kur'un ise 15.3 trilyon lira kaybı olacağını söyledi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, 28 milletvekiliyle birlikte gittiği Adapazarı'nda, Sakarya Valisi Cahit Kıraç'ı ziyaret ettiktensonra yaptığı açıklamada, depremden bu yana geçen süre içindeyaşananaksaklıklara rağmen, bazı önemli işlerin de halledildiğini söyledi.

7- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Başkanlığı'na Fahri Özbakiatandı.

8- Türkiye, Diyarbakır E Tipi Ceza Evi'nde 10 tutuklunun ölümü ve 23tutuklunun yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar nedeniyle Avrupa İnsanHakları Mahkemesi'nde yargılanıyor. Hükümet, Dışişleri Bakanlığıaracılığı ile gönderdiği savunmada, olayların yasal yetkilere görebastırıldığını bildirdi.

9- Bitlis'in Tatvan ilçesi kırsalında güvenlik güçleri tarafındandüzenlenen operasyonlar sırasında 31 terörist öldürüldü, 1 asker deağır yaralandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 43 kişiöldü, 66 kişi de yaralandı.

11- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'deki Cumhurbaşkanlığı Kriz Merkeziyetkilileri verdikleri demeçte, Çeçen birliklerinin kuzeydeki İçkerya yöresindemevzilenmiş Rus birliklerine karşı saldırıya geçtiklerini kaydettiler.

Bu arada, Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı General ValeriManilov, Çeçenistan'daki çatışmalarda şimdiye kadar 20-30 Rusaskerinin öldüğünü bildirdi.

Öte yandan Rusya, Çeçenistan'daki operasyonu gerekçe göstererek,Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'nın hükümlerine KuzeyKafkasya'da uymayacağını açıkladı.

12- Alman General Klaus Reinhardt, Kosova Uluslararası BarışGücü'nün (KFOR) komutanlığını İngiliz General Sir Michael Jackson'dandevraldı.

9 EKİM 1999

1-Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TÜRMOB Mali Genel Kurulu'ndayaptığı konuşmada, enflasyonu 3-4 sene içinde yüzde 10'un altınaindirmek mecburiyetinde olduklarını belirterek, "Enflasyonun yüzde 10'un altına düşürülmesinin birinci şartının, Türk maliyesinin faizsarmalından çıkarılması olduğunu" söyledi.

2- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, temaslarda bulunmak üzere gideceği ABD'yehareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ABD ve Kanada'dabulunduğu süre içinde, bu ülkelerde yaşayan Türkler ve Türk asıllısoydaşlar tarafından kurulan Türk dernek ve kuruluşlarınıntemsilcileriyle görüşmelerde bulunacağını bildirdi.

3- Basın Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, hükümetinüzerinde çalıştığı radyo ve televizyonların kuruluş ve yayınlarınailişkin yasa taslağının, basın özgürlüğü için açık bir tehdit olduğubildirildi.

İstanbul Barosu İletişim Hukuk Komisyonu Başkanı Osman Ergin,Radyo Televizyon Üst Kurulu Yasası'nda yapılacak düzenlemenin en çokyerel medyayı vuracağını ifade etti.

4- Ankara'da yapılan 34. Dünya Büyükler Serbest GüreşŞampiyonası'nda güreşçimiz Adem Bereket 76 kiloda dünya üçüncüsü olarakbronz madalya kazandı.

5- Meksika'nın büyük bir bölümünü etkileyen yağışların yol açtığısel ve toprak kaymaları sonucu 333 kişinin öldüğü bildirildi.

10 EKİM 1999

 

1- Devlet Bakanı Hasan Gemici incelemelerde bulunmak üzere,depremde büyük hasara uğrayanBolu'nun Düzce ve Gölyaka ilçeleri ileSakarya'ya gitti. Düzce Şıralık köyünde yapılan 456 prefabrik konut inşatıhakkında yetkililerden bilgi alan Bakan Gemici, Sosyal Yardımlaşma veDayanışma Fonu'ndan depremzedeler için sürekli yardımların devamettiğini kaydetti.

2- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, deprem bölgesinde yaptığıincelemelerini Milliyet gazetesine değerlendirdi.

3- Sağlık Bakanı Osman Durmuş İstanbul Silivri'de yaptığıincelemeleri sırasında, devlet hastanelerinin özerkleşmesini veözelleşmesini istedi. Bakan Durmuş, deprem bölgesinde 4trilyonluk bedava sağlık hizmeti verildiğini kaydederek, "Artıkhastanelerde parası bulunmadığı için rehine tutulan insanlar yok"dedi.

4- DPT Müsteşarı Orhan Güvenen'in görevden alındığına ilişkinkarar Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) Genel Başkan Altan Öymenbaşkanlığında dün Bolu'da başlatılan tüzük ve program gündemlitoplantısı devam ederken, Genel Başkan Yardımcısı İnal Batu ve MYKüyeleri Mustafa Gazalcı ile Sabri Ergül'den oluşan 3 kişilik grup,Düzce`ye giderek çadır kentlerdeincelemelerde bulundular.

Öymen, deprem bölgesine giden grupla birlikte yaptığı açıklamada,depremzedelere ilginin zamanla azalmasına karşın, gereksinimlerinbüyüdüğünü söyledi.

6- Türkiye Yol-İş Sendikası 6. Olağan Genel Kurulu`nda GenelBaşkanlığa Bayram Meral yeniden seçildi.

7- 34. Dünya Büyükler Serbest Güreş Şampiyonası'nda 58 kiloda HarunDoğan, dünya şampiyonu olarak altın madalya kazanırken, 69 kiloda YükselŞanlı da bronz madalya aldı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü.

9- Kıyı Ege Belediyeler Birliği'nin (KEBB), Yunan milletvekilleri, belediye başkanları ve valilerin de katılımıyla Kuşadası'nda düzenlediğitoplantıyı izleyen Türk-Yunan gazetecileri ortak bir deklarasyonyayınladı. Deklerasyonda, gazetecilerin "tarihin tanıkları" olduğuvurgulandı.

Türk ve Yunan heyetleri de dünya kamuoyuna açıklanmak üzere birbildiri yayınladı.

10- Bu yıl 8'incisi düzenlenen "Uluslararası Telekom Interaktif-99 Fuarı" BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın da katıldığı törenleCenevre'de açıldı. Annan törende yaptığı konuşmada, iletişimolanaklarının gelişmesinin sevindirici olduğunu, ancak buteknolojinin bütün dünyada eşit kullanılması için çalışılması gerektiğinivurguladı. Annan, başlatılan "Netaid Projesi" ile yoksul ülkelerinsorunlarının çözümünde önemliadımlar atılacağını belirtti ve İnternet'ingücünün insanlığın yardımına sunulduğunu söyledi.

Fuara Türkiye ilk kez ülke düzeyinde katıldı. Türk Telekom'unorganizasyonuyla oluşturulan Türkiye standı ve tanıtım çalışmaları içinUlaştırma Bakanı Enis Öksüz ve Türk Telekom Genel Müdürü Fatih Yurdal'labirlikte 40 kişilik bir ekip, Cenevre'ye gitti.

11- Fransa Savunma Bakanı Alain Richard iki günlük resmi birziyaret için Suudi Arabistan`ın başkenti Riyad`a gitti. SuudiArabistan Prensi Sultan bin Abdülaziz, Alain Richard ileçalışma toplantısında yaptığı konuşmada, "Suudi Arabistan ileFransa Silahlı Kuvvetleri arasındaki işbirliği gelişmektedir" dedi.

12- Rusya'nın, Çeçenistan'ın değişik bölgelerine düzenlediğibombardımanlarda toplam 32 Çeçen sivilin öldüğü, 40 sivilin deyaralandığı bildirildi.

11 EKİM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Doğan Medya Grubu ve TimeWarner Grubu'nunişbirliğiyle kurulan CNN Türk haber kanalının yayınabaşlaması dolayısıyla İstanbul'da düzenlenen törene katıldı.Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, basının devlet ve toplumarasındaki iletişim kanalı olduğunu belirterek, "Medyanın hür olmasıancak demokrasi içinde mümkündür. Yani basın hürriyetine sahip çıkmakdemokrasiye sahip çıkmaktır" dedi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, 2. Dış Ticaret Haftası nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinde bulunduğuekonomik sıkıntılara ve çözümlerine değindi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Yunanistan ve KKTC'nin yenibüyükelçilerini kabul etti. Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi YannisCorantis'in kendisine Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'in iyi niyetmesajını getirdiğini belirten Başbakan Ecevit, ülkeler arasındakitemel sorunların diyalog ortamı içinde çözülebileceğini, bu sorunlarınKıbrıs konusundan ayrı tutulması gerektiğini bildirdi.

3- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Sağlık Bakanlığı eğitimhastanelerinde uygulanacak vardiyalı çalışma sistemi ile ilgili olarakil sağlık müdürlüğünde basın toplantısı düzenledi.

4- Türk yazar ve sanatçılarının girişimi ile dünyanın çeşitliülkelerinden 60 yazar ve sanatçının imzasını taşıyan ortak bildiri,Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısıylaaçıklandı. Bildiride, Türkiye'nin insan hakları ve çağdaş demokrasikonusunda ciddi girişimlerde bulunması istendi.

5- Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde, depremde hasar gören bir binanınyıkım çalışması sırasında çökmesi sonucu 6 işçinin enkaz altında kaldığıbildirildi.

6- Yazar Fakir Baykurt, tedavi gördüğü Almanya'da yaşamınıyitirdi.

7- Nur tarikatından "Yeni Asya" gazetesinin sahibiMehmet Kutlular'ın Ankara Kocatepe Camii'nde düzenlediği mevlitteki"gerici söz ve eylemler"le ilgili olarak Ankara Devlet GüvenlikMahkemesi (DGM) soruşturma başlattı. Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel,eylemlerle ilgili bilgi, belge ve kasetleri Ankara EmniyetMüdürlüğü'nden istedi.

8- İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Logan, Cumhuriyetgazetesini ziyaret ederek, gazetecilerle görüştü. Görüşmede, Türkiye'deyaşanan deprem felaketi, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ve Kıbrıskonuları gündeme geldi.

9- Çeçenistan'daki köktendinci milislerin lideri Şamil Basayev,Rusya'yı, Çeçenistan'daki operasyonuna misilleme olarak Rustopraklarında terörist saldırılar gerçekleştirmekle tehdit etti. Rusbirliklerinin bombardımanında toplam l4 sivilin öldüğü bildirildi.

10- Portekiz'de parlamentonun yeni üyelerini belirlemek üzere dünyapılan seçimleri iktidardakiSosyalist Parti kazandı.

11- İsrail Parlamentosu dün İsrail Başbakanı Ehud Barakbaşkanlığında toplanarak, Batı Şeria'da kurulan ve yasadışı olduğubelirlenen Yahudi yerleşimlerinin boşaltılacağını bildirdi.

12 EKİM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kızılay Genel BaşkanıProf. Dr. Yüksel Bozer ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ilegörüştü. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Demirel, Kızılay'ın deprem nedeniyleçok ağır eleştirilere maruz kaldığını belirterek, kurumunyöneticilerine "Bu eleştirileredikkatle bakmalıyız. Kendinizidüzeltin" dedi. Bozer ise basında eleştiri konusu olan depolara derhalmüdahale ettiklerini bildirdi. Türkiye'deki 7 deponun yenilenmesi vebilgisayar sistemine bağlanması için daha önce başlatılan çalışmanınhızlandırıldığını, bunun en kısa zamanda tamamlanacağını kaydetti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Azeri petrollerininuluslararası pazarlara taşınmasına yönelik olarak önerilen Bakü-Ceyhanve Türkmen doğal gazını Türkiye'ye getirecek proje hakkındaki songelişmeleri öğrenmek üzere Çankaya Köşkü'nde bir zirve düzenledi.Cumhurbaşkanı Demirel, uzun süredir üzerinde çalışılan Bakü-Ceyhanprojesinin hala anlaşmaya bağlanmamasından duyduğu rahatsızlığı dilegetirerek, Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı CumhurErsümer ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem'den proje anlaşmasının bir anönce imzalanmasını istedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplanan ÖzelleştirmeYüksek Kurulu'nun (ÖYK) aldığı kararlara ilişkin basın açıklamasını,Devlet Bakanı Yüksel Yalova yaptı. Bakan Yalova, 2000 yılı sonunakadar 3.2 milyar doları nakit olmak üzere toplam 5.2 milyar dolarlıközelleştirme yapmayı kararlaştırdıklarını bildirdi. Bakan Yalova, POAŞ'ınsatışıyla ilgili hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Ayrıca Başbakan Ecevit, Yüksek Planlama Kurulu (YPK)toplantısına katıldı. Toplantıda 2000 yılı bütçesi görüşüldü. BaşbakanEcevit YPK toplantısının ardından, Başbakanlık çıkışında gazetecilerinsorularını da yanıtladı.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis gruptoplantısında yaptığı konuşmada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı VuralSavaş'ı "çağdaş gericilik ve mürtecilik yapmakla" eleştirdi. Kutan, ülkedereferandum yönteminin kullanılmaması nedeniyle pek çok sorununçözümlenemediğini savunarak, af ve kılık-kıyafet konusunda referandumyapılmasını istedi.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Arnavutluk SavunmaBakanı Luan Haydaraga'nın resmi davetlisi olarak bu ülkeye hareketinden önce Etimesgut Askeri Havalimanı'nda basın toplantısıdüzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çakmakoğlu, TürkSilahlı Kuvvetleri'ne yönelik saldırıları değerlendirirken, "Orduyayönelik ölçüyü ve maksadı aşan ifadelerin yakışıksız olduğunudüşünüyorum" dedi.

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Meclis gruptoplantısında, bazı odakların siyasetçileri ve siyaset kurumunuyıpratmaya yönelik çirkin bir oyun içinde olduğunu öne sürdü. Yılmaz,"Her kurum kendisini toparlamak, şerefine, itibarına, haysiyetinezarar veren tüm unsurları süratle kendi içinden temizlemekzorundadır" dedi.

7- Birleşik Medya Pazarlama AŞ'nin şikayeti üzerine önceki dönemlig maçlarını naklen yayınlayan CINE 5'le ilgili soruşturma başlatanRekabet Kurulu, "rekabeti bozduğu" gerekçesi ile bu kanala 49.3 milyarliralık ceza verdi.

8- F-4 tipibir savaş uçağının 4. Ana Jet Üs Komutanlığı(Akıncı) Meydanı yakınına düşmesi sonucu iki üsteğmen şehit oldu.

9- Türk-Yunan İş Konseyi toplantısı Atina'da yapıldı. Toplantıda, Türk ve Yunanlı işadamları ticaret ve sanayi odası düzeyinde büroaçılmasına karar verdiler. Bu karara göre, Türk-Yunan Ticaret OdasıYunanistan'da, Yunan-Türk Ticaret Odası da Türkiye'de büro olarakfaaliyet gösterecek.

10- TÜSİAD heyeti, Brüksel'de başlattığı AB görüşmesini sürdürmeküzere İsveç'e geçti. TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, ilkgörüşmeleri basına değerlendirirken, "Türkiye'nin Avrupa rotasınıdeğiştirmemesi gerektiğini" söyledi ve zorlu AB mücadelesininsürdürülmesinden yana olduklarını bildirdi.

11- Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in görevden aldığı GenelkurmayBaşkanı Pervez Müşerref, hükümeti azlettiğini bildirdi.

12- Rusya, köktendinci Çeçen milislerin lideri Şamil Basayev'inÇeçenistan'da bir köyde köşeye sıkıştırıldığını öne sürerken, Çeçenkomutanlardan Salman Raduyev'in, Rusya'daki nükleer tesislere karşı sabotaj eylemleri için 15 kişilik bir grup hazırladığı bildirildi.

13 EKİM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'nın başkent oluşunun76. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, cumhuriyetin ilanındanhemen önce Ankara'nın başkent olarak seçilmesinin, parlak geleceğinhabercisi olan ve yeni bir devlet ile yönetim biçimine uzanan tarihidönemeçte atılan önemli bir adım olduğunu söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada, Pakistan'dakidarbeden üzüntü duyduğunu ve bu tür olayların demokrasi kültürününeksikliğinden kaynaklandığını belirterek, "Bu çıkmaz bir yoldur" dedi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, resmi bir ziyaret için Türkiye'yegelen Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nadejda Mihaylova'yı kabul etti.Mihaylova görüşme öncesi yaptığı açıklamada, Bulgaristan'danTürkiye'ye gizli göçün ortaya çıkarttığı bölünmüş aileler sorunununçözümü konusunda, kısa zaman içinde olumlu gelişmeler beklediğinisöyledi. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan BakanCem, Mihaylova ile çok olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerinisöyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği haftalık basın toplantısında, yurt dışından alınan kışkoşullarına dayanıklı 23 bin 327 çadırın nakliyesine başladıklarınıaçıkladı.

5 - DSP grup başkanvekilliklerine Ankara Milletvekili Aydın Tümenile Konya Milletvekili Emrehan Halıcı seçildi.

6- Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre,Gaziantep'te düzenlenen bir operasyonda, yasadışı şeriatçı terörörgütü Hizbullah-Vasat örgütünün 10 militanı yakalandı.

7- Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Mahmut Tali Öngören,yaşamını yitirdi.

8- Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), Türkiye'ye, acil yardımkredisi kapsamında 361.5 milyon özel çekme hakkı-SDR (yaklaşık501 milyon ABD Doları) tutarında imkan sağlaması,OMF İcra DirektörleriKurulu'nda kabul edildi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs sorununun çözümüneilişkin gelişmeleri Zaman gazetesine değerlendirdi..

10- Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 1999 yılı olağan ilerlemeraporunda Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'ye tam üyelikadaylığı verilmesigerektiğini açıkladı. Komisyon, Kopenhag kriterlerinin karşılanamamasınedeniyle tam üyelik sürecinin başlayamayacağını kaydetti.

Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ileAB Komisyonu'nun açıkladığı raporu ele aldıklarını belirterek, "Genelde ABKomisyonu'nun Türkiye ile ilgili yayınladığı rapor umut verici, olumlu birgelişme işareti taşıyor. Bunu birlikte tespit ettik" dedi.

11- Rus güçleri Çeçenistan'a yönelik operasyona devam ederken,operasyonda bugüne kadar binden fazla sivilin öldüğü öne sürüldü.

12- İran resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre, İranCumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, 4 günlük resmi bir ziyaret içinTahran'da bulunan Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanapulos ile dünyaptığı görüşmelerin ilk turunda, "İran ile Yunanistan arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesi, hiçbir ülkenin ya da ulusun zararınadeğildir" dedi.

13- Nobel 1999 Ekonomi Ödülü'nü Kanada doğumlu ekonomist Robert A.Mundell kazandı.

14 EKİM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bulgaristan Dışişleri BakanıNadejda Mihailova'yı Çankaya Köşk'ünde kabul etti. CumhurbaşkanıDemirel kabulde yaptığı konuşmada, Türk-Bulgar dostluğunu her aşamadasavunduğunu belirterek, "Gerek Karadeniz Ekonomik İşbirliği(KEİ) gerek Romanya, Bulgaristan ve Türkiye olarak, gerekse Balkanlardadiplomatik siyasi ilişkilerde Bulgaristan ile çok iyi işbirliği yaptık" dedi.

Mihailova'da yaptığı konuşmada, ilişkilerin geliştirilmesinin iki ülkenin yanısıra bölgenin refahına da olumlu etkide bulunacağınısöyledi

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD Başkanı Bill Clinton'unKıbrıs Özel Temsilcisi Alfred Moses'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kıbrıskonusundaki parametrelerinin belli olduğunu, bu sorunu Türkiye'nindiğer ülkelerle olan ilişkileriylebağlantılandırmak istemediğini ifade etti.Moses ise Kıbrıs sorununun çözümünün Türkiye'nin hem Yunanistan hem ABhem de ABD ile ilişkilerini geliştireceğini söyledi.

Moses ayrıca, Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cemile de görüştü. Moses yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta bir gelişmenin Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği açısından önemli olacağını söyledi. BaşbakanEcevit de iki toplum lideri Denktaş ve Klerides'in kapsamlı görüşmeleriçin bir araya gelmesi için ısrar ettiklerini vurguladı.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başbakanlık'ta bir araya geldi. Görüşmede, Yüksek Planlama Kurulu'nda görüşülen ve hedeflerin yumuşatılmasıtalebiyle yeniden değerlendirilen 2000 yılı programı ve bütçesi ele alındı.Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, "2000 yılıbütçesinin temel büyüklükleri üzerinde tam mutabakata vardık" dedi.Ayrıca Başbakan Ecevit, bütçenin ekonomik koşullar gözönünde bulundurularak, istikrarı gözeten ve enflasyon hızını düşüren bir yapı hedefiyle hazırlandığını ifade etti.

4- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin, Yeşilyurt'taki Hava Harp Okulu'nun yeni eğitim ve öğretim yılınınaçılış töreninde yaptığı konuşmada, Hava Harp Okulu öğrencilerinin Atatürk'ünkurduğu laik demokratik cumhuriyete sarılacağını ve irtica karanlığınasürüklemeye yönelik her çeşit gerici faaliyete ve bölücü girişime karşıduracağını söyledi.

5- Devlet Bakanı Tunca Toskay, NTV'de yayınlanan "Haftalık EkonomiProgramı"na katılarak, bütçe görüşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

6- İnsan Hakları Zirvesi, İnsan Haklarından sorumlu Devlet BakanıMehmet Ali İrtemçelik başkanlığında sivil toplum örgütleri,milletvekilleri ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşti.Bakan İrtemçelik toplantının açılışında yaptığı konuşmada, dünyada demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının ölçütlerinin giderekdaha fazla önem kazandığını vurgulayarak, Türkiye'de bu doğrultuda gelişme sağlanabilmesi için sivil toplum örgütlerinin önemlikatkılarda bulunabileceğini söyledi.

Ayrıca toplantıda anayasa, işkencenin önlenmesi, ana dildeeğitim, ölüm cezasının kaldırılması tartışılırken, Türkiye'de demokrasi ve insan haklarının standartlarının yükseltilmesi isteği de dilegetirildi.

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile iktidar ortağı partitemsilcilerinin dün yaptığı toplantıda, çetelerin af kapsamı dışındakalması ve affı reddetme hakkının yasaya eklenmesi konularında uzlaşma sağlandı.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Kenan Tanrıkulu yaptığı yazılıaçıklamada, depremden zarar gören Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) müteşebbis teşekkülleri ile Küçük Sanayi Siteleri (KSS) yapıkooperatiflerinin kredi borçlarının hasar durumlarına göre 31 Aralık2002 tarihine kadar erteleneceğini bildirdi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Rusya'nın doğal gaz kaynaklarını işleten Gazprom Şirketi Yönetim Kurulu BaşkanıRem Vyahirev ile Antalya'da yapılan Türk-Rus İş Konseyi 7. ortak toplantısında, "Mavi Akım Projesi" konusundaki pürüzlerin giderilmesikonusunda bir görüşme yaptı. Bakan Ersümer toplantıdan sonragazetecilere yaptığı açıklamada, Vyahirev ile mevcut doğal gaz boruhattından geçişlerin rahatlatılması ve doğal gaz miktarınınartırılmasına yönelik faaliyetler konusunda yapılan çalışmaları görüştüklerini söyledi. Ersümer, "Mavi Akım Projesi" ile ilgili düzenlenecek olan protokol konusunda da görüş alışverişinde bulunduklarını vurguladı.

10- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Arnavutluk'taTürk komandoları tarafından eğitilen Arnavutluk Komando Tugayı'nıziyaret etti. Tugaya Arnavutluk Savunma Bakan Yardımcısı İlir Borçka ilegiden Bakan Çakmakoğlu'na burada bir brifing verildi. Çakmakoğlu dahasonra Parlamento Başkanı İskender Gjinushi'yi ziyaret ederek bir süregörüştü.

11- Dünya Gıda Günü nedeniyle İngiltere'de bulunan Tarım ve KöyişleriBakanı Hüsnü Ziya Gökalp, Dünya Gıda Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Maharaj K. Muthoo ile ortak basın toplantısı düzenledi. Basıntoplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Gökalp,IMF ile bütçe konusunda bir anlaşmanın olup olmadığı yolundaki birsoru üzerine "Kati suretle Türkiye'nin bütçesini IMF yapamaz. Türkiye bütçesini hükümet ve TBMM yapar ve karar verir" dedi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi Donald Badler'le bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Denktaş ayrıca, BM GenelSekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Vekili ve BM Kıbrıs Barış Gücü Misyon Şefi James Holger'i de kabul etti.

ABD Büyükelçisi ile görüştükten sonra gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Denktaş, devlet kimliği ve egemenliğin kabul edilmesidurumunda Kıbrıs sorununun çok kısa sürede çözümlenebileceğini kaydetti.

13- NATO'nun genel sekreterliğine İngiliz George Robertsonseçildi.

14- Pakistan'da Başbakan Navaz Şerif'i deviren Genelkurmay BaşkanıPervez Müşerref, olağanüstü hal ilan edildiğini açıklarken, orduanayasayı ve meclisin çalışmalarını askıya alarak parlemento binasınımühürledi. Müşerref bir açıklama yaparak, kendisinin ülkenin tekyetkilisi olduğunu bildirdi.

15 EKİM 1999

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Türkiye'nin sistem değişikliğineilişkin görüşlerini Türkiye gazetesine değerlendirdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk ile biraraya geldi. Yargıtay Başkanı Selçuk, görüşmeden sonra gazetecilerinsoruları üzerine, Başbakan Ecevit ile yargı sorunlarını görüştüklerinisöyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, CNN-Türk televizyonuna yaptığıaçıklamalarda Af Yasası konusundaki soruları yanıtladı.

4- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Bakanlar Kurulutoplandı.Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nda 3 parti liderinin tammutabakata vardıkları bütçeyi değerlendirerek, tasarının TBMM'yesevkine karar verildiğini bildirdi.

Bakanlar Kurulu'nda ayrıca, Marmara Bölgesi'nde yaşanan depremdebirinci derecede yakınını kaybeden yurttaşlara ölüm tazminatı verilmesi kararlaştırılırken, ağır hasarlı konutlar için onarımyardımı 2 milyar lira olarak belirlendi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı DevletBahçeli, MHP Antalya İl Başkanlığı'nı ziyareti sırasında, MHP'ninahlak anlayışına göre, hiçbir parti yöneticisi ve milletvekilinin,hiçbir ihaleye giremeyeceğini söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Genel Merkez'dedüzenlediği basın toplantısında, 2000 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı'nınTürkiye'nin ufkunu kapsamadığını ileri sürerek, "Bilgisizlik yoksa,ciddi bir şark kurnazlığı var. Hiçbir denge doğru ifade edilmiyor,rakamlar bilimi aksettirmiyor" dedi.

7-72 üniversite rektörü Selçuk Üniversitesi'nde bir arayagelerek türban konusunu görüştü. Toplantıda, üniversitelerinaçılmasıyla başlayan türban gösterileri konusunda "Kılık-KıyafetYönetmeliği"nden ödün verilmemesi yönünde karar alındı.

Üniversitelerarası Kurul Başkanı Selçuk Üniversitesi RektörüProf. Dr. Abdurrahman Kutlu da, türban gösterilerinin masum olmaktançıktığını ve devlete başkaldırıya dönüştüğünü vurgulayarak,öğrencilerin kullanılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

8- İstanbul'da düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında piyasadeğeri 40.5 trilyon lirayı bulan 842 kilogram eroin ve 5.5 kilogramesrar ele geçirildi.

9- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kosovo'ya bir günlükçalışma ziyaretinde bulundu. Cumhurbaşkanı Demirel'e, Genelkurmay BaşkanıOrgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Arnavutluk'ta temaslarda bulunduktansonra Kosova'ya geçen Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu da eşliketti.

Cumhurbaşkanı Demirel, Priştine'den Türk azınlığın yoğun olarakyaşadığı Mamuşa'ya geçerek burada bir konuşma yaptı. CumhurbaşkanıDemirel yaptığı konuşmada, Türk askeri birliğinin Kosova'da barışa hizmetettiğini belirterek, "Bu çerçevede, Mamuşa'da bir bölüğümüzünkonuşlanması, sizi olduğu gibi bizi de memnun etmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Kosova'da yaşayan 60 bin soydaşınbölgenin yönetiminde pay sahibi olmaları gerektiğini tüm dünyayaduyurduklarını söyledi.

10- Helsinki Zirvesi öncesinde Avrupa Birliği (AB) devlet vehükümet başkanları Finlandiya'nın Tampere kentinde bir arayageldiler. Zirvede, Fransa'dan sonra Almanya da Türkiye'ninzirvede aday ülke ilan edilmesinidestekleyeceğini bildirdi.

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in dış politika danışmanı Michael Steiner de, AB Komisyonu'nun önerdiği gibi Bonn'un Türkiye'ninadaylığına destek vereceğini söyledi.

11- Kıbrıs Genç TV'de dün yayınlanan "Son Durum" programındaKKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, iç ve dış politikayı değerlendirdi.

12- 1999 Nobel Barış Ödülü, "çeşitli kıtalardaki öncü insaniçalışmaları" nedeniyle Sınır Tanımayan Doktorlar (Medicins sansFrontieres) Örgütü'ne verildi.

13- İsrail, Filistin Özerk Yönetimi'yle geçen ay imzalanan Şarm ElŞeyh anlaşması çerçevesinde serbest bırakmaya söz verdiği 350Filistinli ve Arap mahkumdan, kalan 151'ini de serbest bıraktı.

14- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacuplos, resmi bir ziyaret için gittiği İsrail'de Başbakan Ehud Barak ile aralıkta süresi dolan"Savunma Paktı"nı yeniledi.

Yenilenen pakt, ortak askeri manevralar yapılması, ortakeğitim, savunma sanayii işbirliği ve ortak kültürel faaliyetlere kadarpek çok konuyu içeriyor.

15- Sri Lanka'da güvenlik güçleriyle bağımsızlık için silahlımücadele veren Tamil gerillaları arasında çıkan çatışmalarda 70kişinin öldüğü bildirildi.

16 EKİM 1999

 

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel "Dünya Gıda Günü" dolayısıylayayınladığı mesajda, dünyanın en önemli sorunlarından birininaçlık ve yetersiz beslenme olduğunu belirtti.

Başbakan Bülent Ecevit ise mesajında, ülkemizde gıda sanayinin hızla geliştiğine işaret ederek, üretim artışı sağlamak, uygun fiyatpolitikası oluşturmak, gıda depolama ve koruma koşulları geliştirmek,pazarlama sistemini iyileştirmek ve ihracat olanaklarını artırmanınTürkiye'nin temel hedefleri arasında olduğunu bildirdi.

2 - Başbakan Bülent Ecevit dün toplanan Bakanlar Kurulu'nda alınankararları açıkladı. Buna göre; Marmara bölgesinde meydana gelendepremde konutları ağır ya da orta hasarlı olan hak sahiplerine 12 aysüre ile aylık 100 milyon lira barınma yardımı yapılacak.

3- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplanan ÖzelleştirmeYüksek Kurulu'nda alınan kararlarla ilgili Özelleştirme İdaresiBaşkanlığı tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- Turizm, Ekonomi, Bilimsel Araştırma ve Tanıtma Merkezi (TEBİAD)tarafından düzenlenen "Ekonomi Zirvesi" Antalya'da başladı. Devlet BakanıRecep Önal toplantının açılışında yaptığı konuşmada, bu yılın sonuna kadarUluslararası Para Fonu (IMF) ile bir stand-by anlaşması imzalanacağınıanımsatarak, "IMF ile anlaşmayı, uluslararası kurumlar istiyor diye değil,halkımızın çıkarı gerektirdiği için imzalayacağız" dedi.

Devlet Bakanı Tunca Toskay da Türkiye'nin ekonomisinin bir anönce düzeltilmesi gerektiğini belirterek, "Enflasyonu düşürecek kamu finansman dengesini sağlayacağız, aksi takdirde bu sokaktan çıkış yok"dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ile Turizm BakanıErkan Mumcu da birer konuşma yaptılar.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, ANAP Milletvekili ErtuğrulYalçınbayar'ın "Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve YolsuzluklarlaMücadele Yasası"nın uygulanmasıyla ilgili yazılı sorularını BaşbakanEcevit adına yanıtlarken, yasanın rüşvet ve yolsuzluklarla mücadelede etkin rol oynadığını bildirdi.

Bakan Oral, "Bu kanun ile rüşvet, irtikap, ihtilas ve zimmetepara geçirme, görev sırasında veya görevinden dolayı kaçakçılık, resmiihale ve alım-satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarınınaçıklanması veya açıklanmasına sebebiyet verme suçları veya bu fiillere iştirak etmekten sanık kamu görevlilerinin cumhuriyetbaşsavcılıklarınca resen soruşturulacağı hükmü getirilmiştir" dedi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın düzenlediği basıntoplantısında, Marmara depreminden etkilenen illerde durdurulan imarplanlarının yapımı, onayı ve inşaat ruhsatı düzenlenmesine ilişkin hertürlü işlemi belediyelerin yapabileceğini belirtti.

7- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin Çorlu'da yaptığı açıklamada, deprembölgelerindeki hafriyatlarla ortaya çıkan molozların denize,akarsulara, yeşil alanlara dökülmesinin önlenmesi için bakanlık olarak bölgedeki vali ve diğer yetkililer ile ortak önlem aldıklarınısöyledi.

8- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, TÜSES ve Friedrich Ebert Vakfıtarafından düzenlenen "Siyasi Partilerin Yönetiminde Demokrasi veKatılım-Parti İçi Demokrasi" konulu seminerin açılışında yaptığıkonuşmada, CHP'nin TÜSES'in çalışmalarından başından beri yararlandığınıkaydederek "Çağımızda her parti bir ölçüde fikir kulübü olarakçalışmalıdır. CHP, aklın yolunu seçmiş bir parti olarak bilgiye vearaştırmaya önem verir" dedi.

TÜSES Vakfı Başkanı Taner Berksoy da parti içi demokrasininTürkiye'de siyaset sürecinin en önemli sorunlarından biri olduğunubelirterek, parti içi demokrasiyi örgütleyemeyen siyasi partilerin,ülke genelindeki demokrasiyi işletme şanslarının olmadığını kaydetti.

9- Liberal Demokrat Parti Başkanı Besim Tibuk, TrabzonGazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, PişmanlıkYasası'nın çıkarılmasıyla hükümetin başarılıbir iş yaptığınısöyledi.

10- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay, Türk Genel HizmetSendikası'nın 3. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, TürkiyeCumhuriyeti Devleti'nin zorunlu ve vazgeçilmez hizmetlerini yapanmemurlara T.C hükümetlerinin tamamının tavrının olumsuz olduğunu belirtti.

11- Kalite Derneği (KalDer), Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) ileulusal işbirliği anlaşması imzaladı. KalDer Yönetim Kurulu BaşkanıYılmaz Argüden yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin artıkuluslararası standartları izlemekten öteye giderek, standartların oluşturulmasına katkıda bulunan bir ülke haline geldiğini vurguladı.

12- Uluslararası Finans Kurumu'nun (IFC) Türkiye'deki faaliyetleriniizlemek için İstanbul'a gelen Dünya Bankası Özel Sektör Kredileri Direktörüve IFC Başkan Yardımcısı Peter Woicke, gazetecilere yaptığı açıklamada,Türk hükümetinin bütçe yaklaşımını olumlu bulduğunu belirterek, "DünyaBankası'nın Türkiye'ye desteği devam edecek" dedi.

13- Basın Konseyi'nin girişimiyle Türk ve Yunan gazetecilerİstanbul'da bir araya gelerek, iki ülke arasındaki yakınlaşmasürecine medyanın olabilecek katkılarını görüştü. Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Türkiye'ye gelen Yunanlı meslektaşlarıyla sağlıklı birdiyalog mekanizmasının nasıl geliştirilebileceğini ele aldıklarını söyledi.

Yunan ERT Radyosu Genel Direktörü Yannis Tzannetakos iseTürk gazetecilerinin iki ülke arasındaki sorunları çok iyi bildiklerinisöyleyerek, Türk meslektaşlarıyla işbirliğine inandığını kaydetti.

14- Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanları zirvesisonunda bir basın toplantısı düzenleyen AB Dönem Başkanı FinlandiyaBaşbakanı Paava Lipponen, "Türkiye'nin aday ülke ilan edilmesinibekliyoruz" dedi.

AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi de daha önce AB Komisyonu'nunbu konuda olumlu görüş bildirdiğini belirterek, "Şu anda AB Konseyiile AB Komisyonu'nun görüşleri arasında farklılık yok" dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ise 10-11 Aralık'ta yapılacak "Helsinki Zirvesi"nde Türkiye'nin resmen aday ülke kabuledilmesinin kesinleşmediğini söyledi.

15- Somali'de Birleşmiş Milletler'e ait bir konvoyun silahlıbir grubun saldırısına uğraması sonucu 9 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Afganistan'ın büyük bölümünü denetiminde tutan Talibanyönetimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Suudi terörist UsamBin Ladin'i teslim etmesi isteğini reddetti.

17- ABD'nin California eyaletinin güney kesiminde richter ölçeğinegöre 7.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi.

17 EKİM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Bülent Ecevit,Yalova'da ve Çiftlikköy'de yaptırılan geçici deprem konutlarınınteslim törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, "Hedef, kışgelmeden çadırlarda kimsenin kalmamasıdır" dedi.

Başbakan Ecevit de yaptığı konuşmada, yaşanan ağır depremfelaketinden sonra Yalova'da yeni bir hayatın başlangıcındaolduklarını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bütünolanaklarını seferber ederek kış gelmeden yurttaşları sağlıklıbarınaklara kavuşturacaklarını söyledi.Cumhurbaşkanı Demirel ve Başbakan Ecevit ile beraberindekibakanlar, Yalova'daki törenin ardından Kocaeli'ye gittiler.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'indavetlisi olarak bir günlük çalışma ziyareti için Azerbaycan'agitti. Cumhurbaşkanı Demirel, Aliyev ile ikili ve bölgesel konulardagörüş alışverişinde bulunacak. Bu bağlamda, petrol ve doğal gazboru hatları konusu da ele alınacak.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı Recep Önal'ın dünAntalya'da yapılan "Ekonomi Zirvesi"nde, IMF'nin deprem yardımı olarakgönderdiği 500 milyon doların memur maaş ödemelerinde kullanıldığıaçıklaması üzerine, yardım için toplanan paralar, başka bir yerdekullanılırsa hükümet olarak sorumlu olacaklarını, böyle bir şeyin sözkonusu olmadığını söyledi. Bakan Önal konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada,deprem felaketinin fiziki ve sosyal hasarlarının giderilmesiiçin toplam 3 milyar 405 milyon dolarlık dış finans sağlandığınıbelirterek, Hazine hesabı dışında tutulan iç yardımların 71 trilyon467 milyar 842 milyon lirayla Ziraat Bankası Marmara Bölgesi depremhesabında toplandığını bildirdi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Genel İdare Kurulu toplantısınınardından yaptığı açıklamada, deprem felaketinin üzerinden 60 güngeçmesine karşın yaraların hala sarılmadığını kaydederek, yurttaşlarınçadırlarda perişan durumda olduğunu söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem temaslarda bulunmak üzereKüba ve Venezüella'yı kapsayacak Latin Amerika gezisine gitti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'ninLatin Amerika'ya açılım politikası çerçevesinde yapılacak buziyaretler sırasında Bakan Cem'in, Venezüella ve Küba dışişleribakanlarıyla görüşeceği kaydedildi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Antalya'da devam eden "Ekonomi Zirvesi"nde yaptığı konuşmada,tarımda popülist yaklaşımlar nedeniyle ülkeninzarara uğradığını belirterek, bakanlığa ait bir çok görevin özelsektöre aktarılması gerektiğini söyledi.

7- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, 1999 Öğrenci SeçmeSınavı'nda başkasının yerine sınava girme olayına karışan ve EmniyetMüdürlüğü tarafından yakalanan 8 sanık hakkında dava açtı.

8- Afet Bölge Koordinatör Valiliği'nin raporuna göre, deprembölgesinde kendi evlerinde ikamet eden vatandaşların sayısı yüzde10'un altına indi. Afet Bölge Koordinatör Valisi Kutluay Öktem yaptığı açıklamada,çevre illere yaralı olarak giderek hayatını kaybedenlerin kesinsayısının bilinmediğini ve bu tespitlerden sonra ölü sayısınınartacağını belirtti.

9- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Salih Yıldırım düzenlediği basıntoplantısında, Devlet Memurluğu Sınavı'nın adil olmadığını belirtti.Yıldırım, Doğu ile Batı arasındaki eğitim farklılığına dikkat çekerek,uygulamanın düzeltilmesi için eşdeğer eğitim ve olanaklara sahipyerler arasında sınav yapılmasını veya barajın aşağı çekilerek kurausulüyle herkesin hakkına razı olmasını önerdi.

10- İşçi Partisi Olağan Genel Kongresi`nde, genel başkanlığaDoğu Perinçek yeniden seçildi.

11- Türkiye Gazeteciler Sendikası yönetim kurulundan yapılanaçıklamada, son zamanlarda 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluşve Yayınları Hakkında Yasa'nın değiştirilmesine ilişkin olarak çeşitliçevrelerde bazı hazırlıkların yürütüldüğüne işaret edildi. Açıklamadaayrıca, RTÜK'ün oluşumu ve üyelerinin belirlenmesinde, Basın KartlarıKomisyonu ve Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nda uygulanan yöntemlerinörnek alınabileceği belirtildi.

12- İlk kez yapılan Devlet Memurluğu Sınavı'na1 milyon 427 bin11 aday katıldı.

13- Basın Konseyi'nin davetlisi olarak İstanbul'a gelen 11Yunanlı gazetecinin Türk meslektaşlarıyla yaptığı görüşmelerin sonuçları düzenlenen bir toplantıyla açıklandı. Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, görüşmelerde somut noktalaraulaştıklarını belirterek, "İki ülkenin kamuoyunun sağlıklı oluşması,önümüzdeki dönemde doğabilecek krizler karşısında, kamuoylarımızınprovokasyona alet olmamasını sağlayacak bir çalışma grubu oluşturduk"dedi.

14- İstanbul`da düzenlenen 21. Uluslararası Avrasya Maratonu`nuEtiyopyalı Taye Moges, 2.13.55'lik derecesiyle üst üste 3. kezkazanarak rekor kırdı.

15- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris'in başkanlığındaki ABD firmalarının temsilcilerinin yer aldığı işadamları heyeti Güneydoğugezisine başladı. Parris yaptığı açıklamada, "Güneydoğu'da terörün sonaerdiğini görüyoruz" dedi. Parris, "Türkiye'nin PKK sorununu başarıyla veilkelerinden taviz vermeden çözmesi, bölgede güvenlik sorununun kalmamasıçok önemli gelişmeler. İki yıl önce bu programı gerçekleştirmemiz hayal bileedilemezdi" dedi.

Parris ayrıca, Amerikan İşadamları Derneği'nin Adana'da düzenlediğitoplantıya katılarak, gerçekleştirdikleri ziyareti "olağanüstü önemli"olarak değerlendirdi.

16- Türkiye ile İran arasındaki ikili siyasi danışma görüşmeleriİran'da başladı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Korkmaz Haktanır,dönemsel ikili siyasi danışma görüşmelerini yürütmek üzere Tahran'agitti.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, CNN Türk televizyonuna yaptığıaçıklamada, ABD Başkanı Bill Clinton'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi AlfredMoses'in Adaya giderek tarafları müzakereye ikna etmek için görüşmeyehazırlandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Denktaş, Amerika ve Avrupa'nınbaskıları karşısında benimsemediği bir anlaşmayı imzalama zorunluluğuile karşı karşıya bırakılırsa istifa edip mücadeleye gireceğini ancakhem Türkiye hem de kendi halkının desteğine güvendiğini söyledi.

18- ABD Başkanı Bill Clinton'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi AlfredMoses, Yunanistan'da yayınlanan Katimerini gazetesine verdiğidemeçte, "ABD Başkanı, görev süresi sona ermeden Kıbrıs sorununçözümlenmesini istiyor. Zira o, bu sorunu büyük bir ciddiyetleinceliyor" dedi.

19- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi yaptığıaçıklamada "ABD'nin İran'a yönelik hareketleri öylesine büyük güvensizlikduvarları yaratmıştır ki, ABD'nin geçmişteki ve şimdiki siyasetini düzeltmesiancak fiili adımlar atmasıyla mümkün olabilir" dedi.

20- Pakistan Genelkurmay Başkanı Pervez Müşerref halka hitabenyaptığı konuşmada, kendisinin başkanlığında oluşturulacak kurulda,3 askerin yanı sıra, hukuk, finans ile dış ve ulusal konularda uzman3 sivil yer alacağını kaydederek, "Silahlı Kuvvetlerin iktidarda gereğindenfazla kalmak gibi bir niyeti yoktur. Gerçek demokrasinin önü açılacaktır"dedi.

21- Irak Kürdistan Demokratik Partisi'nin 6 Ekim'de başlayankongresinde Mesut Barzani, yeniden genel başkanlığa seçildi.

18 EKİM 1999

 

1- FP Grup Başkan Vekili Abdüllatif Şener Meclis gruptoplantısında yaptığı konuşmada, Devlet Bakanı Recep Önal'ınAntalya'daki Ekonomi Zirvesi'nde "Memur maaşlarının 500 milyondolarlık IMF yardımından ödendiğine" dair açıklamasınınkoalisyonhükümetine duyulan rahatsızlığı pekiştirdiğini belirtti. Şener,"Bu açıklama skandaldır. Eğer depremzedelerin parası maaş ödemesindekullanıldıysa Bakan istifa etmelidir. Böyle bir şey yok da bu açıklamayapılmış ise, yine Bakan'ın istifa etmesi gerekir" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit ise yaptığı yazılı açıklamada, IMFtarafından yapılacak yardımın henüz Hazine'ye ulaşmadığını, bu nedenleyardımdan herhangi bir ödeme yapılmasının olanaksız olduğunu savundu.

2- Maliye Bakanı Sümer Oral 2000 yılı bütçesine ilişkin düzenlediğibasın toplantısında, ilk 6 ay için memurlara verilen yüzde 15'likzammı TÜFE'nin aştığı andan itibaren o ayın maaşına yansıyacak biçimdearadaki farkın kapatılarak üzerine 2 puan iyileştirme yapılacağını,sistemin maaş katsayılarının arttırılmasıyla işleyeceğini bildirdi.

3- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Türk Grubu BaşkanıMHP Milletvekili Kürşat Eser, 12-16 Ekim günlerinde Brüksel'degerçekleştirdikleri temaslar hakkında bir basın toplantısıdüzenleyerek, Komisyon raporunun Türkiye'nin adaylığı ile ilgili somut bir strateji izlenmesine yönelik unsurlar taşıdığını belirtti ve bugelişmelerin yaşanmasında TBMM'de son dönemde çıkarılan yasalarındakatkısı olduğunu söyledi.

4- KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, hükümetin memur maaşları içinöngördüğü yüzde 15'lik zam oranının, kamu çalışanlarına alanlarıgöstermek ve eyleme teşvik anlamına geldiğini belirterek, yurt genelinde gerçekleştirecekleri eylemlerle bütçenin "halk karşıtı"yüzünü göstereceklerini vurguladı.

5- Ankara DGM Savcılığı,TCK'nın 312/2 ve 169.maddelerinden hakkında soruşturma yürüttüğü FP Milletvekili Merve Kavakçı'yadava açma hazırlığını sürdürürken, Kavakçı'nın ifadesini almak için evinegiden DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel'in eve girişi engellendi.Savcı Yüksel, Kavakçı'nın evinden ayrılırken gezetecilerin soruları üzerine "Görevimiz engellenmeye çalışılıyor" dedi.

6- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris'in başkanlığındakiABD firmalarının temsilcilerinin yer aldığı işadamları heyeti Mersin ve Adana'yı ziyaret etti. Heyet, Mersin ve Adana valileri ile ticaret, sanayi odalarının başkanları ile görüştü.

7- Bir günlük çalışma ziyareti için Azerbaycan'a gidenCumhurbaşkanı Süleyman Demirel, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin bölgedeki konumuna dikkat çekerek, Türkiye'ninBalkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu üçgeni arasında bulunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Demirel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyevile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Azerbaycan petrolünü dünyapazarlarına taşıması planlanan Bakü-Ceyhan petrol boru hattı projesiyleilgili son anlaşmaların, İstanbul'da kasım ayında düzenlenecek AGİTZirvesi sırasında imzalanabileceğini söyledi.

8- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Tahran'da bulunan DışişleriBakanlığı Müsteşarı Korkmaz Haktanır'ı kabul etti. Haktanır, kabüldeCumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanı Hatemi'ye gönderdiğiyazılı dostluk mesajını iletti.

Hatemi kabulde yaptığı konuşmada, İran ve Türkiye ilişkilerinin tarihi geçmişine değinerek iki ülkenin ortak çıkarları temelinde, builişkilerin derinleştirilmesi ve sağlamlaştırılmasını istedi. Büyükelçi Haktanır ise, İran'ın deprem nedeniyle yaptığı insaniyardımlara teşekkür etti ve Türk üst düzey yetkililerinin, ilişkilerinekonomik, güvenlik, kültür alanlarında gelişmesine yönelik çabalarını anlattı.

9- ABD Başkanı Bill Clinton'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alfred Mosesile ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Westontemaslarda bulunmak üzere Atina'ya gittiler. ABD'li temsilciler, Ankaratemasları sırasında Türk hükümetinin Kıbrıs konusunda izleyeceğipolitikaları Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'ya aktarıpgörüşlerini aldılar.

Görüşmelerden sonra bir açıklama yapan Papandreu, "Kıbrıs'ta çözümkonusunda umutluyum" dedi.

10- Rusya Genelkurmay Başkanı Birinci Yardımcısı GeneralValeri Manilov, ülkesinin Çeçenistan'daki radikal İslamci gruplarayönelik 1 Ekim'de başlattığı operasyonda şimdiye kadar 178 Rusaskerinin, Çeçen tarafından da 2500'den fazla kişinin öldüğünübildirdi.

Öte yandan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin dün bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada,Çeçen güçlere karşı topyekün savaşplanlamadıklarını söyledi.

11- NATO Genel Sekreterliği görevinden ayrılan Javier Solana,Avrupa Birliği'nin (AB) dış politika ve güvenlik politikası sorumlusuolarak yeni görevine başladı.

12- Hindistan'da meydana gelen kasırgada 10 kişinin öldüğü bildirildi.

13- ABD'nin Kuzey Carolinia eyaletini etkisi altına alan Irenekasırgasında 15 kişinin öldüğü bildirildi.

19 EKİM 1999

 

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçelipartisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa Komisyonu raporunun Türkiye-AB açısından önemli bir adım olduğunu belirterek,AB'nin kendi payına düşen sorumluluklarını yerine getirdiği ölçüde, Türkiye'nin de kendi üzerine düşen görevi yerine getirmek için çabaharcayacağını bildirdi.

2- FP Milletvekili Merve Kavakçı'nın dün ifadesini almak isteyen Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafındanuyarıldı.

FP Genel Başkanı Recai Kutan Savcı Yüksel'i sert bir dilleeleştirirken, "Kavakçı milletvekilidir, ifadesi alınamaz. Burası biraşiret devleti değil" dedi.

3- Danıştay 2. Dairesi, gizli telefon dinleme suçu işlediklerigerekçesiyle 38 emniyet personeli hakkında yargılama izni verilmesini isteyenİçişleri Bakanlığı'nın başvurusunu sonuçlandırdı ve yargılanmalarınakarar verdi.

4- Adalet Bakanlığı, FP Milletvekili Merve Kavakçı soruşturmasınıyürüten Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel hakkında Hakimler veSavcılar Yüksek Kurulu Yasası'na aykırı hareket ettiği iddiasıylasoruşturma başlattı.

5- Azerbaycan petrollerini Batılı pazarlara ulaştırmak amacıylaoluşturulan konsorsiyum içinde en büyük paya sahip olanBritish Petroleum-Amoco şirketi, muhalefetini kaldırarak Bakü-Ceyhanboru hattı projesini desteklediğini açıkladı.

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı CumhurErsümer, bu açıklamayı memnunlukla karşıladıklarını belirtti ve budurumu projenin gerçekleşmesinde önemli bir adım olarak niteledi.Bakan Ersümer, Bakü-Ceyhan boru hattı projesine ilişkin 4 anlaşmanın,İstanbul'da kasım ayında toplanacak AGİT Zirvesi'nde imzalanacağınısöyledi.

6- Deprem için kaynak yaratmak amacıyla 1 Ocak 1973'ten öncedoğanlara bedelli askerlik olanağı getiren tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

7- Sermaye Piyasası Kanunu'nda değişiklik tasarısı, TBMM Plan veBütçe Komisyonu'ndaoluşturulan alt komisyonda değiştirilerek SermayePiyasası Kurulu (SPK) Başkanı Muhsin Mengütürk ve bazı üyeler için özeldüzenlemeler yapıldı.

8- Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Adana'da yasadışı DHKP-Cörgütüne yönelik operasyonda yanlışlıkla Murat Bektaş isimli vatandaşıöldürdükleri iddiasıyla tutuklanan 6 polisten 5'inin tahliyesine karar verdi.

9- Ağrı'nın Tutak ilçesi kırsalında İran'a geçmek isteyen 11terörist silahlarıyla birlikte yakalandı. Öte yandan Muş'un Karlıdere köyü kırsal kesiminde 2 PKK'lı teröristölü olarak ele geçirildi.

10- İstanbul-Kahire seferini yapan Mısır Havayollarına ait yolcu uçağı Atatürk Havalimanı'ndan kalkışından kısa bir süre sonra bir havakorsanı tarafından kaçırıldı.

Yolcu uçağını yakıt ikmali için Almanya'nın Hamburg Havaalanı'na inişyaptıran korsan, güvenlik güçlerince yakalandı.

11- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Alman haber kanalıN-TV'ye yaptığı açıklamada, Türkiye'ye Alman tankları satılmasınakarşı olduğu yönündeki görüşlerini yineledi.

12- ABD Başkanı Bill Clinton'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi AlfredMoses, Ankara ve Atina'daki görüşmelerinin ardından Kıbrıs'tatemaslarına başladı. Moses Ada'da yaptığı açıklamada, taraflara birdayatma yapma amacını taşımadığını, ancak görüşmelerin yapıcıgeçeceğinden umutlu olduğunu söyledi.

13- Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı StanleyFischer CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye'ninekonomik göstergelerini değerlendirerek, "Türkiye Hasta" yorumunuyaptı. Bütçe açıkları, faizyükü ve yüksek enflasyonla Türkiye'nindaha fazla gidemeyeceğini belirten Fischer, Türkiye'nin potansiyel birkrizin eşiğinde yaşadığını söyledi.

14- Endonezya Halk Danışma Meclisi, Doğu Timor'un Endonezya'danayrılmasını resmen onayladı.

20 EKİM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gazetecilere yaptığıaçıklamada, FP'li Merve Kavakçı'nın DGM Başsavcısı Nuh Mete Yükseltarafından evinde gözaltına alınma girişimine devletin zirvesi vesiyasilerin karşı çıkmasının, Kavakçı'yı yalnızca gece yarısı kapısının zorlanmasında haklı çıkarabileceğini belirterek, "Onundışındaki işler ayrı" dedi.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ise Merve Kavakçı'nın şu andamilletvekili olmadığını belirterek, "Davayı kazanırsamilletvekilliğine döner" dedi.

2- Sabancı Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafındantörenle hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, SabancıÜniversitesi'nin açılışıyla, Atatürk'ün çağdaş uygarlık hedefininyakalandığını savunarak, "İddia büyüktür. Bir 21. Yüzyıl kurumu, buyüzyıl gelmeden kurulmuştur" dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz dedevletin yükseköğretim işininaltından kalkmasının artık hiçbir yerde beklenmediğini savunarak, vakıfüniversitelerinin ortalama yüzde 6.4 olan payının artması gerektiğinisöyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısındayaptığı konuşmada, Türkiye'nin kararlı ve sabırlı tutumu ve ABD'nindesteği ile Bakü-Ceyhan projesi önündeki engellerin artık ortadankalktığını kaydederek, "Böylelikle Hazar'ı Akdeniz'e bağlayan köprüTürkiye olacaktır. 'Mavi Akım' projesi gerçekleştiğinde, Karadeniz deAkdeniz'e Türkiye üzerinden bağlanacaktır" dedi.

Ayrıca Başbakan Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in Türkiye ekonomisi ile ilgiliaçıklamaları konusunda, "Cesur kararlar alalım derkenekonomiyi boğduramayız, rejimi tehlikeye düşüremeyiz, halkı ezdiremeyiz"dedi.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Sermaye Piyasası Kurulu yasatasarısının Kombassan ve Yimpaş gibi İslami sermayeli şirketlerinmenkul kıymetlerine borsada işlem görme koşulu getiren hükmü kabuledildi.

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen İstanbul'da düzenlediği "CHP'ninHedefi ve Hazırlıkları" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, ilk işolarak üyeliklerin güncelleştirileceğini ve şeffaflaştırılacağınısöyledi.

6- Diyarbakır Valisi Cemil Serhatlı, Emniyet Müdürü GaffarOkan'la birlikte düzenlediği basın toplantısında, Hizbullah'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğünü parçalayıp yerine İran rejiminiesas alan bir İslami devlet kurmayı hedeflediğini söyledi.

7- İstanbul DGM ve İnterpol tarafından da kırmızı bültenle arananuluslararası uyuşturucu ve silah kaçakçısı Abuzer Uğurlu İstanbul'dayakalandı.

8- Ankara 2 No'lu DGM, Said-Nursi'nin ölüm yıl dönümündedüzenlenen mevlitte yaptığı konuşma nedeniyle tutuklanan Nurcu Yeni Asyagrubunun lideri Mehmet Kutlular hakkında tahliye kararı verdi.

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Türkiye ileYunanistan'daki depremlerin ardından iki ülke halkları arasındayardımlaşma ve dayanışmayla diyaloğun arttığını söyledi. Papandreu, İtalya'da yayınlanan Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte,Türkiye'nin AB'ye adaylığının kabul edilmesinden yana olduklarınıbelirtti.

10- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, iki günlük bir çalışmagezisi için Avusturya'ya gitti. Arafat, yeni hükümet kurulana kadargörevini sürdürecek olan Başbakan Viktor Klima ve Dışişleri BakanıWolfgang Schüssel ile Filistin devletinin ilanı konusunda görüşmelerdebulundu.

11- Endonezya'da yapılan Devlet Başkanlığı seçimini Ulusal UyanışPartisi Genel Başkanı Abdurrahman Vahid kazandı.

21 EKİM1999

 

1- Cumhuriyet gazetesi yazarı, . İletişim Fakültesi öğretimüyesi Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı bombalı bir suikast sonucuyaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit'i ÇankayaKöşkü'nde kabulünden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhuriyetgazetesi yazarı Öğretim görevlisi Prof. Ahmet Taner Kışlalı suikastınınarkasında bir planın mevcut olduğunu belirterek, "Faili meçhul cinayetbir devlet için ayıptır. Devletin,işlenen cinayetlerin failini bulupçıkarması ve adalete teslim etmesi gerekir" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de yaptığı açıklamada, Kışlalı'nın çokdeğerli bir bilim adamı olduğunu belirterek, "Bu korkunç bir cinayet. Kuşkusuz bu, rejime saldırılardan biridir" dedi.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Kültür Bakanı İstemihan Talay, Milli Savunma Bakanı SabahattinÇakmakoğlu, Devlet Bakanı Fikret Ünlü de konuyla ilgili açıklamalardabulundu.

2- Başbakan Bülent Ecevit, ABD Yabancı İlişkiler Konseyi OnursalBaşkanı David Rockefeller ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmede, Kuzey Irak, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusu elealındı.

3- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Edip Başer, Cumhuriyetgazetesinin İstanbul Merkez Büro'suna giderek, başsağlığı ziyaretinde bulundu. Orgeneral Başer, Kışlalı'nın savunduğu fikirlerin arkasındaolduklarını belirterek, "Cumhuriyeti savunma azminin ve cumhuriyetideallerinin silahla yok edilebileceğini düşünmek çok gülünçtür" dedi.

4- Yargıtay 9. Dairesi, terör örgütü PKK'nın lideri AbdullahÖcalan'ın temyiz duruşmasını 25 Kasım'a erteledi.

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen partisinin MYK olağanüstütoplantısında yaptığı konuşmada, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu ve AhmetTaner Kışlalı'nın kişilikleri arasındaki benzerliğe dikkat çekerek, önceki cinayetlerin aydınlatılamamış olmasının kendilerinikaramsarlığa ittiğini söyledi.Öte yandan ÖDP, İP, DTP, DYP'den parti temsilcileri Cumhuriyetgazetesine giderek başsağlığı ziyaretinde bulundu.

6- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Türkiye Barolar Birliği (TBB), İnsan Hakları Derneği (İHD), Türk Mühendis ve Mimarlar Odası (TMMO) ve bir çok sivil toplum örgütü Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'ya yapılanbombalı saldırıyı kınarken, hükümeti istifaya çağırdı.

7- Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyalog sürecinin 3. tur ilketap görüşmeleri Ankara'da başladı.

Türk heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı BüyükelçiMithat Balkan, Yunan heyetine ise Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Anastasias Skopelitis'in başkanlık ettiği toplantıda, ticari ve malikonular ile turizmde işbirliği olanakları ele alındı.

8- İstanbul'da 4.4 şiddetinde deprem meydana geldi.

9- ABD Başkanı Bill Clinton'un Kıbrıs Özel Temsilcisi AlfredMoses, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi(GKRY) lideri Glafkos Klerides ile ayrı ayrı görüştü.Moses, Washington'a gitmeden önce Larnaka Havalimanı'ndadüzenlediği basın toplantısında, Türk ve Rum liderleri arasında biryakınlaşma sağlayamadığını belirterek, "Bu bir sözcükler savaşı değil. İki tarafa da söylemlerini yumuşatma çağrısı yaptık. Görüşmelerinşekliyle ilgili ayrılıkları gideremedik" dedi.

10- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ABD DışişleriBakanlığı Bağımsızlığını Yeni Kazanmış Devletler Sorumlusu Büyükelçi Steven Sestanoviç'i kabulünde yaptığı konuşmada,Bakü-Ceyhan boru hattı projesi ile ilgili projenin maliyeti konusunda Türkiye'nin uluslararası konsorsiyumun istediği garantiyi vermeyehazır olduğunu belirterek, konuyu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile kapsamlı bir şekilde görüştüklerini kaydetti. Öte yandan Azerbaycan Halk Cephesi (AHC) Genel Başkanı Ali KerimovWashington'da Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi'nde yaptığıkonuşmada, Azeri petrol ve gazının Azerbaycan-Gürcistan-Türkiyehattı üzerinden dünya pazarına ulaştırılmasını desteklediklerini söyledi.

11- Rus güçlerinin Çeçenistan'ın başkenti Grozni'deki Başkanlık Sarayı yakınlarındaki bir doğumevi ve çevresini bombalamaları sonucu 45 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Endonezya'da 700 üyeli yasama organı Halk Danışma Meclisi'ndeyapılan seçimde, Demokratik Mücadele Partisi'nin lideri MegawatiSukarnoputri'nin devlet başkan yardımcılığı görevine seçildiği bildirildi.

22 EKİM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD Yabancı İlişkiler KonseyiOnursal Başkanı David Rockefeller ve beraberindeki heyeti ÇankayaKöşkü'nde kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyanınçok önemli bir bölgesinde olduğunu ve etrafında çok sayıda sorunluülkeler bulunduğunu belirterek, "ABD'nin, demokrasi ve serbest ekonomisinesahip çok iyi bir dost ülkesiyiz" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,Bitlis'te düzenlenen 9. Ahlat Kültür Şenliği açılış törenindeyaptığı konuşmada, ülke insanlarını birbirine düşürmeye, ayrı ayrıkamplara bölmeye kimsenin hakkı olmadığını söyleyerek, gerek partisiningerekse hükümetin, bölgede huzur ve istikrarın egemen olması içinkararlı olduklarını bildirdi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Körfez İşbirliği Konseyi üyesiülkelerin, Marmara bölgesinde meydana gelen depremin yaralarının sarılmasıiçin 400 milyon dolarlık bir fonu Türkiye'ye tahsis etme kararı aldığınıbildirdi.

4- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Uluslararası Tekstil Fuarı-99'unaçılışından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkekonomisinin ithalat, gümrükler ve sanayicilerin rekabet imkanlarınındaralması gibi problemler yaşadığını vurguladı.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan başkanlığında toplanan MİTMüsteşarı, Emniyet Genel Müdür Vekili ile jandarma ve emniyetbaşkanları, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'ya karşı yapılan suikastın "toplumsal barışı bozmak, kutuplaştırma oluşturmak ve Türkiye'ye zararvermek" amacıyla yapıldığı sonucuna vardılarve suikastle ilgilisoruşturmanın derinleştirilerek sürdürüldüğünü açıkladılar.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, Finans Topluluğu tarafındandüzenlenen "Kamu Finansman Açıkları ve Ekonomik Etkileri" konulupanelin açılışında yaptığı konuşmada, vergi sistemini daha verimlihale getireceklerini belirterek, "Onun için bir miktar daha vergialacağız. Ama bu vergiyi alırken adil olacak ve vergi vermeyenlerivergi verir hale getireceğiz" dedi.

7- Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) İthalat Genel Müdürülüğü'negenel müdür yardımcılarından Abdullah Köten'in atanmasına ilişkinkararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Hak-İş'in 24. yıl dönümünedeniyle toplanan Başkanlar Kurulu toplantısında, Emek Platformu'nunbaşarılı bir deneyim olduğunu, Sosyal Güvenlik Yasası karşısındaonurlu bir duruş sergilendiğini belirterek, Sosyal Güvenlik ReformuYasası'nın anayasaya aykırı olduğu yolundaki görüşlerini muhafazaettiklerini söyledi.

9- Ankara 2 No'lu DGM, FP Milletvekili Merve Kavakçı'nın yurt dışıyasağını kaldırdı.

10- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris ve beraberindeki heyet,Diyarbakır Ticaret ve Sanayii Odası'nda bir basın toplantısıdüzenleyerek, Amerika'nın en seçkin 20 firmasının bölge gezisinekatıldığını, geziye katılan bazı firmaların çeşitli iş bağlantılarıkurduğunu belirtti. Parris, "Türkiye'de terörün azalması ve yabancıyatırımcı açısından gözle görülür bir havanın gelişmesi bu fırsatıyarattı" dedi.

11- Avrupa Birliği Komisyonu'nun Ankara Temsilcisi Büyükelçi KarenFogg'un Türkiye'nin adaylığını ve üyelik koşullarını içeren söyleşisiMilliyet gazetesinde yayınlandı.

12- Dışişleri Müsteşarı Korkmaz Haktanır, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın belli bir süre İtalya'da kalmasıylagerginleşen Türkiye-İtalya ilişkilerinin düzeltilmesi için,İtalyan yetkililerle görüşmelerde bulundu.

Haktanır İtalyan meslektaşı Umberto Vattani ile görüşmesindensonra yaptığı açıklamada, "İtalyan yetkililer, ilişkilerin düzelmesinive önümüzdeki Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'nin adaylığınıdestekleyeceklerini, bu konuyu dün Roma'ya gelen Yunan DışişleriBakanı Yorgo Papandreu ile de görüştüklerini bize aktardılar" dedi.

13- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilciliği'neGenel Sekreter Yardımcılarından Peru'lu Alvaro de Soto getirildi.

14- AB Dönem Başkanı Finlandiya Başbakanı Paavo Lipponen, AByetkilileri ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin arasında yapılangörüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, "Rusya'ya,çatışmalara siyasi bir çözüm bulunması için hemen görüşmelerebaşlaması çağrısında bulunduk" dedi.

AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi de, Putin'in, Rusya'nın KuzeyKafkasya konusunda uzun süreli bir çözüm için çaba göstereceği yönündeAB'ye garanti verdiğini söyledi.

15- ABD Başkanı Bill Clinton'ın, gelecek aylarda Ortadoğu'da barışanlaşmasına ulaşılması için sarf ettiği siyasi ve diplomatik çabalarınedeniyle Yakındoğu İşlerinden sorumlu Dışişleri Bakan YardımcısıMartin Indky'i, ABD'nin İsrail Büyükelçisi olarak atadığı bildirildi.

23 EKİM 1999

 

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, RomanyaGenelkurmay Başkanı Constantin Degeratu'nun davetlisi olarak bu ülkeyeyaptığı üç günlük ziyaretini tamamlayarak yurda döndü.

Genelkurmay Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Kıvrıkoğlu'nunziyareti sırasında Romanya Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu, SavunmaBakanı Victor Babiuc, Genelkurmay Başkanı Degeratu ile görüştüğübildirildi.

Açıklamada ayrıca, görüşmelerde, barış için ortaklık faaliyetleri, savunma sanayii alanında işbirliği ve iki ülkeyi ilgilendiren diğer ortak konular üzerinde durulduğu kaydedildi.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli 11. CevizFestivali'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yıllaryılı kötü yönetildiğini, istikrarsızlık nedeniyle hiç haketmediğibir konuma düştüğünü söyledi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Trabzon'da "İkinci KaradenizKalkınma Kurultayı"na katıldıktan sonra Vali Adil Yazar'ı ziyaretetti. Bakan Türk gazetecilerin, Gazi davasının 4.5 yıldır devam ettiğinianımsatmaları üzerine, "Yargıya müdahalemiz söz konusu değildir. Buradabir gecikme vardır. Geciken adalettir. Fakat yargının daha süratli çalışabilmesi için üzerinde çalışmakta olduğumuz usulkanunlarında yeni hükümler getiriyoruz" dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu,Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Milletvekilleri Saffet Arıkan Bedük, UfukSöylemez, Ahmet Çakır ve Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel,ESG Oto Plaza-Dünya Otomotiv Merkezi'nin açılış törenindeyaptıkları konuşmalarda, esnafın içinde bulunduğu sıkıntılarıbildiklerini ve bunların çözümü için çalıştıklarını ifade ettiler.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın Adapazarı'nda yapımısüren prefabrike evleri gezerek incelemelerde bulundu. Vali CihatKıraç'tan ilin son durumu ile ilgili bilgi alan Bakan Aydın, "Geçiciiskana yönelik prefabrike ev çalışmaları hızla devam ediyor. 30 Kasım'akadar tüm depremzedeler bu evlere yerleştirilecek" dedi

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbulBüyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen "İstanbul Şurası Toplantıları"kapsamında gerçekleştirilen "İstanbul ve Deprem" konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 17 Ağustos'ta meydana gelen depremin ardından bölgede 141 bin kişinin işsiz kaldığını belirterek, "Bunungetireceği sosyal sorunlar önümüzdeki süreçte ortaya çıkacak" dedi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem AraştırmaEnstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara da deprem meydanageldikten sonra değil, deprem olmadan önce hazırlık yapılmasıgerektiğini vurgulayarak, "Bu olguyla yaşamayı öğreneceğiz, deprembilincini yerleştireceğiz" dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı yazılıaçıklamada, yeni bir sanayi stratejisi belirlenmesi konusunda çalışmabaşlattıklarını bildirerek, söz konusu politikaları oluştururken siviltoplum kuruluşları ve onların temsil ettiği kitleyle doğrudan temashalinde olmayı önemli gördüklerini belirtti.

8- Ankara Genç İşadamları DerneğiYönetim Kurulu Başkanı AtaAyetoğlu, Maliye Bakanı Sümer Oral'ın "Bir miktar daha vergi alacağız" açıklamasına ilişkin olarak, ek verginin kabul edilemez olduğunusöyledi ve "Herkes vergi versin, hakkaniyete uygunolsun. Vergiye kimsenin itirazı yok. Krizin nedeni ise devletinsavurganlığı" dedi.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 18kişi öldü, 45 kişi de yaralandı.

10- Sinema sanatçısı Neriman Köksal İstanbul'da yaşamınıyitirdi.

11- Türkiye ile AB arasında ekonomik ve kültürel işbirliğiçalışmaları programı kapsamında Manisa'ya gelen AB Komisyonu TürkiyeTemsilcisi Karen Fogg, Türkiye'yi Avrupa Birliği'nin resmi adayı olarak gördüklerini belirterek, Türkiye-AB ilişkilerinin iyi noktalarataşınacağını söyledi.

12- Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan Romanya Bayındırlık veİskan Bakan Yardımcısı Costantin Nebculai Sofronie, Ankara BüyükşehirBelediyesi'ni ziyaretinde, kentlerin yeniden yapılanmasında her türlüişbirliğine hazır olduklarını söyledi.

13- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, Dışişleri Bakanı İsmail Cemve beraberindeki heyeti kabulünde, Türkiye-Küba ilişkileriningeliştirilmesi için şahsen gayret göstereceğini belirterek, Küba'nınturizm ve diğer alanlarda Türkiye ile işbirliği yapmak arzusundaolduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Cem de konuşmasında, Türkiye'nin ekonomikgelişimi ve açılım süreci hakkında bilgi vererek, Balkanlar, Kafkaslar,Orta Asya, petrol ve doğal gaz boru hatları ile Ortadoğu'dakigelişmeleri anlattı.

14- ABD, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de bir pazar yerinibombalayarak 143 sivilin ölümüne yol açan Rusya'ya diyalog çağrısındabulundu. Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Rusya'nın saldırılarınınacımasız ve tasvip edilemez olduğunu söyleyerek, konuyu en kısazamanda Rus meslektaşı İgor İvanov ile görüşmek istediğini belirtti.

24 EKİM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut,Başbakan Bülent Ecevit ve Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Diyarbakır`a gittiler.

Cumhurbaşkanı Demirel, "Güneydoğu 99 İkinci Uluslararası Ticaretve Sanayi Fuarı"nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, bir ülkedeiç barış, güvenlik yoksa ekonomiyi sürdürmenin de olanaklıolmayacağını belirterek, kalkınma isteniyorsa iç barışa herkesin hizmetetmesi gerektiğini vurguladı.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, şimdiye kadar ülkede barışıengellemek isteyenlere karşı mücadele verildiğini vurgulayarak, birlik ve beraberlik içinde ülkenin kalkınması sağlanacaktır dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de Diyarbakır`ın en zor koşullarda bilegelişmesini sürdürebildiğini belirterek, "Türkiye yıllardır onubölmek isteyenlerin neden olduğu, kışkırttığı bölücü terör ile başaçıkmak için mücadele verdi" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel BM`nin kuruluşunun 54.yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, BM'nin küreselleşensorunlara daha süratli çözüm üretebilecek kapasiteye kavuşturulması için üye ülkelerin dayanışma ve işbirliği ruhu içerisinde hareketetmesinin tarihi bir sorumluluk olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Türkiye'nin, 51 kurucusundan biriolmakla övündüğü BM'nin evrensel barış, küresel güvenlik ve kalkınmaamaçlarına ulaşması için bundan önce olduğu gibi bundan sonra dadesteğini etkin bir şekilde sürdüreceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de BM'nin kuruluşundan bu yanainsanlığı yeni bir dünya savaşı felaketinden koruduğunu, insanhaklarının gelişmesi ve hukukun üstünlüğünün ihdası konusunda büyükadımlar attığını belirtti.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Konya İl Kongresinekatılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kutan, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı cinayeti ve cenazede atılan sloganlarıdeğerlendirerek "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganının, cinayetinradikal dinci gruplar tarafından işlendiği önyargısından kaynaklandığınısöyledi.

4- Danıştay Başkanı Erol Çırakman yaptığı açıklamada,Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Bülent Ecevit'in,Merve Kavakçı'nın ifadesini almak isteyen DGM Savcısı Nuh MeteYüksel'e yönelik tepkilerini, yargıya ağır bir müdahale olarakdeğerlendirdi.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu Türkiye gazetesininterör olaylarına ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çakmakoğlu, askerlerin Prof Dr. Ahmet Taner Kışlalı'nın cenaze törenine resmikıyafetle katılmalarıyla ilgili bir soru üzerine, Türk SilahlıKuvvetleri'nin politikayla ilgisi olmadığını belirtti.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Prof Dr. Ahmet Taner Kışlalı suikastı ve faili meçhul olaylar konusunda Sabah gazetesinin sorularınıyanıtladı. Bakan Tantan, faili meçhul cinayet dosyalarının yenidenincelenmeye alındığını söyledi.

7- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, ülkemiz ekonomisinin dünü bugünü hakkındaki görüşlerini Türkiye gazetesine değerlendirdi.

8- Merkez Valisi Recep Yazıcıoğlu, İstanbul BüyükşehirBelediyesi'nin "İstanbul Şurası" toplantıları kapsamında düzenlediği"Afet Deneyimleri ve Çıkarılacak Dersler" konulu konferansa katıldı.Yazıcıoğlu yaptığı konuşmada, Türkiye`de belediyecilik sisteminin olmasıgerektiği gibi işlemediğini belirterek, devletin gönderdiği paraylabelediyecilik yapılamayacağını kaydetti.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, UluslararasıÇalışma Örgütü'nce Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenenkonferansa katılarak, Bulgaristan Çalışma Bakanı'yla yaptığı görüşmelerde önemli anlaşmalara imza attığını kaydetti.

10- Rus Birliklerinin Çeçenistan`ın Vedona şehrine düzenledikleriroket saldırısında 23 sivilin öldüğü bildirildi.

11- Endonezya'da geçen hafta yapılan genel seçimler sonucunda Devlet Başkanlığına seçilen Abdurrahman Vahit, iç ve dış politikadaizleyeceği çizginin ana hatlarını belirleyen bir açıklama yaptı.Endonezya'da ekonomik gelişmeyi hızlandıracağını belirten Vahit, bununiçin anahtar sözcüğün yabancı yatırımlar olduğunu söyledi.

12- Tunus'ta genel seçimler yapıldı.

13- İsviçre'de Federal Parlemento için genel seçimler yapıldı.

14- Arjantin'de genel seçimler yapıldı.

25 EKİM 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit ABD'de yayınlanan Newsweek dergisineverdiği demeçte, sadece Kıbrıs konusunda değil, Türkiye ile Yunanistanarasındaki tüm sorunları kapsayan bir çözüm arzuladığını belirterek,"AB'nin eninde sonunda Türkiye'ye, kabul edilemez siyasi şartlariçermeyen, gerçek bir davetiye göndereceğini" söyledi.

2- Danıştay 2. Dairesi, Emniyet eski Genel Müdürü NecatiBilican'ı "telekulak" olayı ve "Emniyete ait 2 cep telefonunu oğlu ileeşine kullandırdığı ve faturasını Türk Polis Teşkilatını GüçlendirmeVakfı'na ödettiği" gerekçesiyle yargılanmasına karar verdi.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Azerbaycan İçişleri BakanıRamil Usubov'u kabülünde gazetecilerin Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı suikastiile ilgili bir sorusu üzerine, cinayetle ilgili açıklamanıngerektiği zaman, İçişleri Bakanlığı tarafından yazılı olarakyapılacağını belirterek "Bu konuda biraz sabırlı ve temkinli hareketederseniz o şekilde bilgiye ulaşabilirsiniz" dedi. Usubov daha sonra Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Rasim Betir'iziyaret etti. Orgeneral Betir, Kışlalı suikasti konusunda gazetecilerinsoruları üzerine, "Jandarma Genel Komutanlığı olarak 24 saat MİT veEmniyet Genel Müdürlüğü ile çalışıyoruz. Her türlü veriler inceleniyorve titizlikle üzerinde duruluyor" dedi.

4- TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Atilla Mutman yaptığıaçıklamada, Araştırma Komisyonu'nun 3 aylık süresinin 27 Kasım'dadolacağını belirterek süre uzatma isteminde bulunmayacaklarını,raporlarını bu tarihe kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

5- Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, İMKB tarafındandüzenlenen yatırımcıları bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada,özelleştirmede siyasi kararlılığın, şeffaflık boyutunun ve istikrarınsağlandığını, ancak yatırımcının yüzde 35 reel faiz getirisi dururkenözelleştirme konusuna ilgi gösterip göstermeyeceği hususunda endişeleribulunduğunu söyledi.

6- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Hazine'de yapılan "21.Yüzyıla girerken Dünya Kalkınma Raporu" panelinin açılışındagazetecilerin mali yardımlar ile ilgili sorularını yanıtladı.Demiralp bir soru üzerine, 15 Aralık'a kadar IMF ile stand-bygörüşmelerinin bitirilip IMF İcra Direktörleri Kurulu'nda tartışılmasıgerektiğini ifade ederken, "15 Aralık tarihine kadar, stand-by ileilgili görüşmelerin bitmesi gerekiyor" dedi.

7- Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, Maliye Bakanlığı'nın 1997yılında kapatılan RP'ye yapılan ve usulsüz harcandığı belirlenenhazine yardımının tahsil edilmesi için açtığı dava başlarken,kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve aralarındaFP'li milletvekillerinin de bulunduğu 88 kişinin malvarlığına ihtiyatitedbir koydu.

8- Yalova Cumhuriyet Savcılığı'nca, "tedbirsizlik ve dikkatsizliksonucu birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundanhakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Yalova Belediye Başkanı YakupKoçal ile DYP'li Belediye Meclis Üyesi Rıdvan Baş, Yalova CumhuriyetBaşsavcısı Metin Fadıllıoğlu'na teslim oldu.

9- İsrail Başbakanı Ehud Barak, Adapazarı'nda depremzedeler içinkurulan "İsrail Köyü"nün açılışını yapmak üzere Türkiye'ye geldi.

İsrail Başbakanı Barak, Başbakan Bülent Ecevit ile birlikteAdapazarı'na giderek köyün açılışını yaptı. Barak törende yaptığıkonuşmada, deprem ile birlikte Türkiye ile İsrail arasında yeni birköprünün kurulduğunu belirterek, depremden sonra İsrail halkının kendibaşına hiç bir yönlendirme olmadan bu felaket karşısında hemen yardımtoplayarak bu köyü kurduğunu söyledi.

Başbakan Ecevit törende yaptığı konuşmada, Türkler ile Yahudilerarasındaki gönül bağının yeni bir kanıtının birlikte yaşandığınısöyledi.

Ehud Barak daha sonra Ankara'da Cumhurbaşkanı SüleymanDemirel tarafından kabul edildi. Barak ayrıca, Başbakan Bülent Ecevit ile bir araya geldi.Başbakan Ecevit yaptığı konuşmada, son yıllarda iki ülke arasındagelişen ve derinleşen işbirliğinin, bazı bölge ülkeleri arasındayanlış anlaşıldığını ancak bu işbirliğinin bölgeye barış getireceğininfarkedildiğini belirtti. Teknolojiye önem vermeyen ülkeleringelişemeyeceğini belirten Başbakan Ecevit, "İsrail ile teknolojik ve araştırmakonularında ortak bir fon kurulmasını kararlaştırdık" dedi.

10- Yunanistan Sol İttifak Partisi Synaspismos'un Genel BaşkanıNikos Constantopoulos ve beraberindeki heyet, CHP Genel Başkanı AltanÖymen'i Genel Merkez'de ziyaret etti. Constantopoulos, Prof.Dr. AhmetTaner Kışlalı'nın öldürülmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek"Böyle kör terör hareketlerinin bir dengesizlik unsuru olduğunainanıyoruz" dedi.

11- Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg Reuters ile yaptığı söyleşide, Türkiye'nin AB'ye aday ülke olarak kabul edilmesini ümit ettiklerini, fakat temel insan hakları,ekonomi ve ordunun siyasetteki etkinliği konusunda hala kaygılarolduğunu söyledi.

12- Arjantin'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerinimuhalefet lideri Fernando de la Rua kazandı.

13- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Washington Post gazetesine verdiği demeçte, ABD yönetimini Irak'a yönelik insani yardımlarıengellemekle suçladı. Annan, Irak'ın almak istediği 500 milyondolardan fazla insani yardım malzemesinin bu ülkeye verilmesini,ABD'nin BM Yaptırımlar Komitesi'ne baskı yaparak engellediğinisöyledi.

14- Fransa'da bulunan Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin, Avrupa Birliği'nin insan hakları konusunda Çin'e yönelik eleştirilerini"içişlerine karışma" şeklinde nitelerken, bu eleştirilerin temelsizolduğunu ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da,insan hakları konusundaÇin ile aralarında görüş ayrılıkları olduğunu belirterek, diğer önemlisiyasi konularda aynı görüşleri paylaştıklarını bildirdi.

15- Filistinli'lerin Batı Şeria ile Gazze arasında güvenli geçişinisağlayacak karayolu bağlantısı resmen açıldı.

26 EKİM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kırıkkale Üniversitesi'nineğitim ve öğretime başlaması ile kendisine fahri doktora ünvanıverilmesi dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Türkiye,birtakım karanlık maksatların hedefi olamaz" dedi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, Tunceli Valisi Mehmet AliTürker ve beraberindeki belediye başkanlarını Çankaya Köşkü'nde kabuletti. Vali Türker görüşmede ilin sorunlarını anlatarak, Tunceli'nin 10yıldır PKK terörünün sıkıntılarını çektiğini, artık devletin gayreti, halkınyardımıyla terör olaylarının belli bir noktaya geldiğini ve belli biryumuşama olduğunu belirtti.

2- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısındayaptığı konuşmada, Türkiye'yi istikrarsızlaştırma çabalarının sonyıllarda birtakım çatışma grupları oluşturma çabalarına dönüştüğünükaydederek, Ahmet Taner Kışlalı suikastının bu çerçevede değerlendirilmesigerektiğini söyledi.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş düzenlediği basıntoplantısında, parlamentodaki siyasi yapıya güvenmediğinibelirterek, yurttaşları "çok geç olmadan cumhuriyete sahip çıkmaya" çağırdı.Yargıya müdahale edildiğini, terörün artarak devam edebileceğini belirtenSavaş, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılamayacağını söyledi.

Savaş, can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirtmesi üzerine,Başbakan Bülent Ecevit, Yargıtay Başsavcısı'nın koruma önlemlerininyoğunlaştırılacağını söyledi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın açıklamalarısiyasetçiler tarafından tepkiyle karşılanırken, Ankara DGM SavcısıNuh Mete Yüksel, konuşmayı yerinde bulduğunu söyledi.ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise, Savaş gibi yetkililerinortaya koyduğu devlet anlayışının demode olduğunu savunurken, "TürkiyeCumhuriyeti ilelebet laik bir devlet olarak kalacaktır. Ama, bu laikdevlet her dindar vatandaşını kendisine karşı bir tehdit olarakgörmekten vazgeçmelidir" dedi.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da "Savaş'ın kendi güvenliğiyle ilgili açıklamalarının doğal olduğunu, gerekli önlemlerin alınmasıgerektiğini, ancak diğer konulardakiaçıklamalarının, bilhassaparlamento ve siyasal partilerin terörü önleyebilecek nitelikteolmadığını ifade etmesinin talihsizlik olduğunu" söyledi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan ise, Savaş'ın parlamentoyu hedefaldığını ve can güvenliğinin tehlikede olduğunu söyleyerek halkıtedirgin edip paniğe sürüklediğini savundu.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk yayınladığı genelgede, kişi yada kuruluşları hedef gösterici nitelikteki haber veya yorumlara yer veren basın ve yayın organları hakkında gerekli yasal işlemlerinyapılması konusunda titizlik gösterilmesini istedi.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan ile Azerbaycan İçişleriBakanı Ramil Usubov arasında,uyuşturucu madde kaçakçılığı, organize suçlar,silah ve mühimmat kaçakçılığı konularında etkin mücadele etmekamacıyla mutabakat zaptı imzalandı.

Bakan Tantan, "Uyuşturucu madde kaçakçılığı, organize suçlar,silah ve mühimmat kaçakçılığı ile terör konularında aktif mücadeleyapılacak" dedi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, FP ve MHP'li milletvekillerinin Kızılayhakkında Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerikabul edildi.

8- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Meclis gruptoplantısında, Türkiye'nin ortamını değiştiren, birdenbire gerilimyaşanmasına neden olan Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı suikastını kişi vezamanlama açısından doğru analiz etmek gerektiğini belirterek, "Böyle birinsana yönelik bir suikastın yapılması için ortada hiç bir mantıkineden yoktur" dedi.

9- Merkez Valisi Recep Yazıcıoğlu, devlet büyüklerinin sistemi eleştirmesi sonucu halkın eleştiri olanağının elinden alındığınıvurgulayarak, politikacıların, ülkenin düzenine ve sisteme yönelik eleştirilerini samimi bulmadığını söyledi.

10- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, Dünya Bankası ve OECD'ninkatkılarıyla TÜSİAD tarafından düzenlenen "Küreselleşme-Kalkınma-Devlet"konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 11 Aralık tarihindeHelsinki'de gerçekleştirilecek Avrupa Konseyi devlet ve hükümet başkanlarıtoplantısında, Türkiye'nin tam üye adaylığının gerçekleşme ihtimalininyüksek gözüktüğünü söyledi.

11- Sabancı Holding Otomotiv Grup Başkanı Özdemir Sabancı,ToyotoSa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'yi 9 Ocak1996 tarihinde öldüren 3 teröristen biri olan Fehriye Erdal, Belçika'dagözaltına alındı.

12 - Galatasaray, Avrupa Şampiyonlar Ligi'ndeki 5. maçında gruplideri Alman takımı Hertha Berlin'i 4-1 yendi.

13- Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Ekonomik ve Sanayi Danışma Komitesi Genel Sekreteri DouglesWorth,Avrupa Birliği ile Türkiye'nin bütünleşme sürecini Milliyet gazetesinedeğerlendirdi.

14- Başbakan Bülent Ecevit ile Bulgaristan Başbakanı İvan Kostov, ArdaNehri üzerinde kurulacak üç büyük barajın ve hidroelektrik santralinin temelini attı. Başbakan Ecevit, Arda'nın sularının bölgeye ışık,refah ve iş getireceğini belirterek, "Türkiye ile Bulgaristan arasındakidostluk ilişkileri ve işbirliği son yıllarda bir gelişme sürecine girdi"dedi.

Bulgaristan Başbakanı Kostov da "Emeklilik ile ilgili sorunlarıçözmeye, bölünmüş aileleri birleştirmeye çalışacağız ve bu husustagayretlerimizi esirgemeyeceğiz" dedi.

15- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, bir günlük çalışma ziyareti içingittiği Berlin'de Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile biraraya geldi. Dışişleri Bakanı Cem görüşmeden sonra yaptığı açıklamada,Almanya'nın Türkiye'nin açtığı tank ihalesine katılıp katılmamasınınkendi meselesi olduğunu belirterek, NATO müttefiki bir ülkenin silah gücünü artırmak amacıyla açtığı bir ihaleye katılmalarına engel olarak gösterilen konuların abartılı, gerçeğinden saptırılmış olduğunu ifadeetti.

16- Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılanaçıklamada, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Dışişleri Bakanı Tevfik Zülfikarov'u görevinden aldığı ve yerine Vilayet Muhtar Guliyev'iatadığı bildirildi.

17- IKDPve IKYB üst düzey heyetleri Kuzey Irak'taki Süleymaniyekentinde bir araya gelerek, iki örgütün bundan sonra izleyeceği ortakpolitika konusunda büyük ölçüde anlaştığı bildirildi.Görüşmede ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ile WashingtonAnlaşması'nın öngördüğü barış sürecinin sürdürülmesi konuları elealındı.

18- Washington'da bulunan Taliban yönetiminin temsilcisiAbdülhakim Mücahidile ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri arasındaSuudi terörist Usame Bin Ladin'in Afganistan topraklarından çıkarılmasıkonusundaki görüşmelerde ilerleme sağlanamadığı bildirildi.ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, Mücahid'in Dışişleri Bakan Yardımcısı Karl F. Inderfurth ile görüşmesinde, Taliban temsilcisinin bazı önerilerle geldiğini, ancak görüşmedeilerleme sağlanamadığını söyledi.

19- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Joe Lockhart, Başkan Bill Clinton'ıngelecek ay Türkiye ve Yunanistan'a yapacağı ziyaretleri resmen açıklarken, Başkan Clinton'ın gezi sırasında Kıbrıs meselesininçözümüyle doğrudan ilgileneceğini söyledi.

20- Endonezya Devlet Başkanı Abdurrahman Vahid, yeni kabineyi ilanetmesinin ardından yaptığı açıklamada, Doğu Timor'un direniş lideriXanana Gusmao'nun Cakarta'ya geleceğini ve kendisiyle görüşeceğinibildirdi.

BM Güvenlik Konseyi'nde dün yapılan oylamada, BM Doğu Timor Geçici Yönetimi'ne (UNTAET) yetki verilmesinin oybirliğiyle kabuledilmesinden sonra, yüzlerce sivilin ve 11 bin askerin görev yapacağıbu yönetimin, Doğu Timor'u birkaç yıl içinde bağımsızlığa götürecek yoluaçacağı bildirildi.

27 EKİM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD Dışişleri Bakan YardımcısıStrobe Talbott ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.Görüşmede, Talbott, Minsk Grubu'nun çalışmaları ile Azerbaycan veErmenistan'a gerçekleştirdiği ziyaretlerle ilgili bilgi verdi ve bukonular üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), ekim ayı olağan toplantısınıCumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yaptı.Toplantının gündemini sınır güvenliği oluşturdu veAhmet Taner Kışlalı suikastı çerçevesinde ülkede son aylardairticayla mücadele çalışmaları değerlendirildi.

3- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, ANAPGenel Başkanı MesutYılmaz'ı ziyaret etti. Başkan Selçuk, Yargıtay'ın birikmiş ağırsorunları bulunduğunu belirterek, "Bu sorunları Sayın Yılmaz'a aktarmayave katkılarını istemeye geldim. Sayın Yılmaz'ın çözüm üreteceğineinanıyorum, katkılarını bekliyorum" dedi.

Yılmaz ise gerek hükümette gerekse hükümet dışında kaldığı dönemlerde yargının sorunlarının çözümü için elinden geleni yaptığınıve bundan sonra da yapmaya devam edeceğini ifade etti.Ayrıca ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Sabah gazetesini ziyaretederek gündemde olan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

4- Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik Zaman gazetesine yaptığıaçıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın demokrasiyiistemediğini vurguladı. Savcının yaklaşım ve önerilerinin temelinde"Cumhuriyetimizin geri döndürülemez kazanımlarına güvensizlik"olduğunun görüldüğünü ve buna katılamayacağını bildirdi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, gümrük mevzuatını tek bir yasadatoplayan 247 maddelik Gümrük Yasa Tasarısı kabul edildi.

6- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yayınlanan bir haberde,Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın kişilik haklarınahakaret edildiği gerekçesiyle, Akit gazetesinin eski sorumlu yazıişleri müdürü Murat Balıbey ile yazar Hasan Karakaya hakkında, 1 yıl4'er aya kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden yapılan yazılı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın düzenlediği basıntoplantısında, basına sansür getirilmesi yolundaki görüşlerini dilegetirdiği anımsatılarak, "Basın özgürlüğünün daha geniş anlamıylailetişim özgürlüğünün, halkın bilgilenme hakkı olduğunu bir kez dahavurgularken, Anayasa ile de güvence altına alınan basın özgürlüğünü, Sayın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın hedef göstermesini anlamak mümkün değildir" denildi.

8- Gazeteci Ahmet Olcay, İstanbul'da yaşamını yitirdi.

9- İşadamı Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olarak aranan ErolEvcil Bursa'da yakalandı.

10- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, KEİ dışişleri bakanları Konseytoplantısı için bulunduğu Selanik'te Yunanlı meslektaşı YorgoPapandreu ile bir görüşme yaptı. Bakan Cem görüşmenin ardından yaptığıaçıklamada, iki ülkekomiteleri arasında yapılan görüşmelerdeilerleme sağlandığını ve bir ara rapor hazırlandığını söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Papandreu da görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türk-Yunan diyaloğunu değerlendirerek,gelişmelerden memnun olduklarını bildirdi. Ayrıca Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İngiliz Reuters ve Fransız AFPajanslarına verdiği demeçlerde, Türkiye'yi AB'den dışlamanın Avrupaiçin bir hata olacağını söyledi.

11- Kültür Bakanı İstemihan Talay, Yahudi lobilerinin,Türkiye'deki depremzedelere yapacakları yardımların koordinasyonçalışmalarına katılmak üzere ABD'ye gitti.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, İran News gazetesine yaptığı açıklamada, Hazar petrollerinin nakli içinülkesinin Bakü-Ceyhan boru hattını tercih ettiğini söyledi.

13- Ermenistan'da Meclis binasına düzenlenen silahlı baskında,Başbakan Vazgen Sarkisyan, Meclis Başkanı Karen Demirciyan,Meclis başkan yardımcıları Yuri Bahşayan ve Ruben Miroyan, Enerji BakanıLeonard Petrosyan ve milletvekili Mikhail Kotaniyan'ın da öldürüldüğübildirildi.

14- Rus güçlerinin Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye düzenlediği saldırıda en az 112 kişinin öldüğü, 220 kişinin de yaralandığıbildirildi. Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin saldırıdan önce yaptığıtelevizyon konuşmasında, Çeçenistan'daki uluslararası terörle sonunakadar savaşacaklarını söyledi.

15- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Fransa'da, Başbakan LionelJospin veCumhurbaşkanı Jacques Chirac ile görüştü.

28 EKİM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyet'in 76. yıl dönümünedeniyle yayınladığı mesajda,Büyük Atatürk'ün eseri, büyük birhukuk devrimi olan Cumhuriyetin, 20. yüzyılın en başarılı toplumsal vesiyasal değişim projesi olduğunu kaydetti.

Ayrıca TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Başbakan Bülent Ecevit,Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve siyasi partiliderleri de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle birer mesajyayınladılar.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulutve Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ile birlikte gittiğiSivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin 25. kuruluş yıl dönümü törenindeyaptığı konuşmada, Sivas Kongresi'nden aldıkları nefesle bugün çokdaha gür bir şekilde "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ülkesi vemilletiyle bir bütündür ve parçalanamaz" dediklerini kaydetti.

3- Devlet Bakanı Tunca Toskay, DİE'de düzenlediği basıntoplantısında, Marmara Bölgesi'nde meydana gelen depremin, Kocaeli,Sakarya, Yalova ve Bolu'daki imalat sanayine verdiği toplam zararın 1katrilyon 2 trilyon lira olarak tahmin edildiğini bildirdi.

4- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yazılı bir açıklama yaparak, IMFheyetinin Türkiye'de bulunduğu 15 Haziran ile 2 Temmuz 1999 dönemindeİMKB'de gerçekleşen fiyat ve miktar hareketleriyle ilgili incelemesinitamamladığını, bir suç unsuruna rastlayamadıklarını belirtti.

5- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, Said-i Nursi'nin ölümünün39. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen mevlitte "Halkı sınıf, ırk, dinmezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkçatahrik" ettiği gerekçesiyle nur tarikatının kollarından Yeni Asya grubunun lideri Mehmet Kutlular hakkında 6 yıla kadar hapis cezasıistemiyle dava açtı.Akit gazetesi, İstanbul DGM'nin talimatıyla terörle mücadeleşubelerine bağlı polislerce arandı. Arama sonucunda, Akit Genel YayınYönetmeni Mustafa Karahasanoğlu ile hukuk müşaviri Av. Ali İhsanKarahasanoğlu gözaltına alındı.

6- Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos dün yaptığıaçıklamada, "Avrupa Birliği'nin (AB) adaylık için Türkiye'ye insanhaklarına saygı ve demokratik süreçlerin işletilmesi konularında önkoşullar getirmesini umduğunu" söyledi.

7- Ermenistan parlamentosunu dün basarak Başbakan VazgenSarkisyan'la birlikte toplam 8 kişiyi öldüren silahlı saldırganlar, pazarlıklar sonucu rehin tuttukları 41 milletvekilini serbest bırakıpgüvenlik güçlerine teslim oldular. Saldırganlar, amaçlarının "halkınsefil ve çaresiz durumuna dikkat çekmek" olduğunu söylediler.

29 EKİM 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta gazetecilerinsorularını yanıtlarken, "İş adamı Nesim Malki cinayetinin azmettiricisiErol Evcil'in 10 aydır yakalanamamış olmasında dönemin vali ve emniyetmüdürünün ihmalinin olup olmadığına" ilişkin bir soruya "Tabii buİçişleri Bakanı'nı ilgilendiren bir konudur. İçişleri Bakanı SaadettinTantan Emniyet teşkilatını yakından tanıyan bir kimsedir. Onun içinöyle bir kasıt varsa ortaya çıkacaktır" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, VietnamSosyalist Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Nguyen Congtan'ı kabulündeyaptığı konuşmada, Türkiye ile Vietnam arasındaki ilişkilerin enyüksek seviyeye çıkarılacağını umut ettiğini belirterek, "İki ülkeninzengin kültür ve tarih mirası turizm, ekonomi ve birçok alandaişbirliği sağlayacaktır" dedi.

Congtan da "Devlet adamları ve politikacılar düzeyindebaşlayan diyaloğun dostluğa ve işbirliğine dönüşmesini umut ediyorum" dedi.

3- Adalet Bakanlığı, Belçika'da tutuklanan işadamı Özdemir Sabancısuikastı zanlılarından Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iade edilmesi istemini içeren dosyayı tamamlayarak Belçika makamlarına iletilmeküzere Dışişleri Bakanlığı'na gönderdi.Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, iade dosyasında benzeriolaylarda 1984 yılından beri Türkiye'de ölüm cezalarının infazedilmediğinin belirtildiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı bir soruüzerine yaptığı açıklamada, Alman devlet televizyonu 2. kanalı ZDF'nindünkü yayınında Türkiye'de, kimyasal silah üretildiği iddiasındabulunulduğunubelirterek, Türkiye'nin kimyasal silahlarıngeliştirilmesi, üretilmesi, depolanması ve kullanımınınyasaklanmasıile imhasına ilişkin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne 12 Mayıs 1997'detaraf olduğunu söyledi

5- İş adamı Nesim Malki cinayetini azmettirmekle suçlanan ve Susurluksürecinin en önemli isimlerinden olan Erol Evcil'in sorgusu BursaEmniyet Müdürlüğü'nde devam ederken, Emniyet Müdürü Aydın Genç,basında yer alan Evcil'in itiraflarıyla ilgili haberleri yalanladı.

6- Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın verdiği talimatdoğrultusunda 8 kişiden oluşan PKK'lı ikinci grup, Viyana'dan uçaklaAtatürk Havalimanı'na gelerek teslim oldu.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş bir radyoya yaptığıaçıklamada, Türk tarafının tanınma değil siyasi varlığının kabuledilmesini istediğini, Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'le görüşmesiiçin yoğun baskı altında bulunduğunu ve bu yöndeki pazarlıkların sürdüğünüvurguladı.

8- ABD Başkanı Bill Clinton'ın, Washington'da bulunan ABKomisyonu Başkanı Romano Prodi'yle yaptığı görüşmesinde, Türkiye'nin AB'yeentegrasyonuna ve aday ülke ilan edilmesine tam destek verdiğibildirildi.

Prodi, "Komisyon tavsiyesini yaptı, karar AB liderlerine ait"dedi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Josias Van Aartsen de, ülkesininABüyesi olmayan NATO ülkelerinin AGSK'ya katılımlarından yana olduğunusöyledi.

9- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Strobe Talbott, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile yaptığı görüşmede, Çeçenistankonusu üzerindedurduklarını, Rusya tarafına, ABD'nin Çeçenistan ile ilgili tutumunuaktardığını belirterek, "ABD, Rusya'nın Çeçenistan'da aşırılar veterörizme karşı ciddi bir yaklaşıma sahip olduğunu" söyledi.

10- Ermenistan Devlet Başkanı Koçaryan, Başbakan Vazgen Sarkisyandahil 8 kişinin öldüğü parlamento baskınından sonra hükümeti toplayarak milletvekillerine ve halka soğukkanlı olma çağrısındabulundu.

Koçaryan yaptığı açıklamada, "Ülke istikrarave siyasal açıdanhuzura kavuşmuşken ve herkes gelecekten umutluyken bu durum birkaçsaniye içinde değişti. Şimdi bütün toplumun ve siyasi güçlerin birleşmesi ve işbirliği yapması gerekiyor" dedi.

11- Çeçenistan Devlet Başkanı Sözcüsü Said-Selim Abdülmüslimov,Rus birlikleriyle Çeçen güçleri arasında yoğun çatışmalara sahne olanSamaşki köyünün doğusundakı Şami-Yurt köyünde meydana gelen saldırıda50 Çeçen sığınmacının öldüğünü bildirdi.

Rusya ise, sivillere yönelik saldırıda bulunduğu haberiniyalanladı ve Çeçenistan'a yönelik operasyonun terörist unsurlara karşıyapıldığını yineledi.

12- Pakistan'da Deniz Kuvvetleri'ne bağlı bir uçağın düşmesisonucu uçaktaki 21 personelin öldüğü bildirildi.

30 EKİM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Kars'ın düşman işgalindenkurtuluşunun 79. yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, "İş,devletle milletin işidir. Birlikte yapacağız, birliği, dirliğisağlayacağız" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan ABD ziyaretindenönce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ziyaretini, buülkedeki vakıf enstitü, üniversiteler ve bazı sosyal kuruluşlarındavetleri üzerine gerçekleştirdiğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Hacıbektaş'ta Adliye Sarayınıhizmete açarken gazetecilerin sorusuüzerine, Türk vatandaşlığınageçmek için "hülle evliliği" yapan FP Milletvekili Merve Kavakçı'nınyeniden vatandaşlığa kabulu için Bakanlar Kurulu kararı gerektiğinibelirtti.

FP Genel Başkanı Recai Kutan ise Kavakçı'nın yurttaşlığagirebilmek amacıyla evlenmediğini ileri sürerek, "Milletvekilliğinindüşmesi, Meclis'in oylaması ile olabilirdi. Böyle bir oylama olmadığıiçin, Merve Kavakçı hukuken İstanbul milletvekilimizdir" dedi.

4- TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu Başkanı ve FP MilletvekiliMehmet Elkatmış gazetecilere yaptığı açıklamada, Erol Evcil olayınınbanka ilişkilerinin ortaya çıkarılmasıyla çözülebileceğini söyledi.Elkatmış, "Bunun arkasında kimlerin olduğu, kimlerle işbağlantılarının bulunduğu tamamen netliğe kavuşur" dedi.

5- İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkındaki BakanlarKurulu Kararı ile ilgili yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen İzmir'de Ege-Koop tarafındandüzenlenen bir toplantıda, partisinin ülkede sosyal devlet oluşumunungerçekleşmesinin öncüsü ve siyasal gücü olacağını söyledi.

7- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay 6. Yüksek İstişareKurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin laiklik ve damokrasitemellerinin yanına sosyal devlet olma niteliğini de gerektiği şekildeyerleştirmesi gerektiğini vurgulayarak, "Anayasa'nın 53. Maddesi'ndeyapılan değişikliklerin üzerinden dört yıldan fazla zaman geçmişolmasına rağmen, kamu görevlilerine tanınan sınırlı sendikal haklarlailgili çerçeve yasa hala çıkarılamamıştır. Açıkça Türkiye'de birAnayasa suçu işlenmektedir" dedi.

8- Türk-İş'e bağlı Basın-İş Sendikası'nın 15. Olağan GenelKurulu'nda genel kurul divan başkanlığına Deri-İş Genel Başkanı YenerKaya seçildi. Basın-İş Genel Başkanı Ali Ekber Güvenç kurul açılışkonuşmasında, Türkiye'de çalışanların 12 Eylül'den devraldıkları yasalsorunlarının sürdüğünü belirterek, "Çalışma yaşamımızdaki en temelsorunumuz iş güvencesidir" dedi.

9- Devlet Bakanı Yüksel Yalova Paris'te Türk Büyükelçiliği'ndeözelleştirme konusunda yaptığı toplantıda, "Ticaret ve sanayi, piyasakurallarına göre kar etme ilkesi ile çalışan, teknolojisiniyenileyebilen, değişen koşullara kolaylıkla uyum sağlayabilen dinamiğesahip, özel sektöre bırakılmalıdır. Müteşebbislerimizin veyatırımcılarımızın teşebbüs ruhu, arzusu ve gayreti, tüm dünyanınhayranlığını kazanmıştır" dedi.

Bakan Yalova, 2000 yılı özelleştirme programı toplam hasılatının5 milyar 230 milyon dolar, aynı yıl özelleştirme programının nakithasılatının ise 3 milyar 200 milyon dolar olacağını söyledi.

10- ABD'deki Musevi kuruluşların depremzedelere yardım içinsürdürdüğü çalışmaları yerinde görmek ve düzenlenen yardım gecesine katılmak üzere New York'a giden Kültür Bakanı İstemihan Talay,"Yurtdışına kaçırılan kültür ve öz varlığımızı ülkemizde toplamak içinbaşlatılan çalışmalarımız sonsuza kadar sürecektir" dedi.11- IKYB lideri Celal Talabani, New York'ta gerçekleştirilensürgündeki Irak Ulusal Komitesi toplantısındaki gelişmeleri Türkiyegazetesine değerlendirdi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin Ermenistan'dakikanlı parlamento başkınıyla ilgili açıklamasında, "Saldırının uzundönemde Karabağ barış girişimine etkisini şimdiden bilemeyiz. Ancakbelli ki, Ermenistan'ın kısa dönemde yeni bir hükümet kurmak gibi başkaöncelikleri olacak" dedi.

13- Güney Kore'nin İnçon kentinde çıkan yangında 52 kişininöldüğü, 56 kişinin de yaralandığı bildirildi.

31 EKİM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı SüleymanDemirel ile yapılan söyleşi Hürriyetgazetesinde yayınlandı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bangladeş CumhurbaşkanıShahabuddin Ahmed'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel, Bangladeş veTürkiye arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasınınimzalanmasının ardından yaptığı konuşmada, ikiülkenin ilişkilerindekiortak tarihe ve değerlere dikkat çekti.

Bangladeş Cumhurbaşkanı Ahmed, Avrupa'da önemli bir yer edinmeyebaşlayan Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesinin kendileri açısındançok önemli olduğunu söyledi. "Marmara'da meydana gelen depremdeTürkiye halkının maruz kaldığı trajedi, bizim de trajedimizdir" diyenAhmed, iki ülkenin özel sektörlerinin yatırımlarını artırmak amacıyla işkonseyi kurulmasını önerdi.

Ahmed, Çankaya Köşkü'nde daha sonra Başbakan Bülent Ecevit ilede görüştü.

Ahmed, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'u ziyaretinde de Atatürk'ünBangladeş'te büyük bir saygınlığı bulunduğunu, ülkenin tüm evlerindebilinen bir devlet adamı olduğunu söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-1'de yayınlanan "PolitikanınNabzı" programına katılarak soruları yanıtladı. Başbakan Ecevit, ProfDr. Ahmet Taner Kışlalı'nın suikast sonucu öldürülmesi olayınıdeğerlendirdi. Türkiye'nin laik, demokratik cumhuriyetini yıkmakveya zayıflatmak için ellerinden geleni yapanlar bulunduğunu vedaima da olacağını belirterek, "Bunlar, bizim gücümüzün bedelidir" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın ile birlikte deprembölgesinde incelemelerde bulunmak ve konut teslim törenine katılmaküzere Düzce, Derince, Adapazarı ve Çınarcık'a gitti.

Bakan Bahçeli yaptığı konuşmada, yurt içinden ve yurt dışından depremzedeler için gönderilen bütün yardımların tek bir kuruşuna biledokunulmadığını belirterek, "Depremzedeler için gelen her kuruş, bubüyük felakete maruz kalmış insanlarımıza ulaşacaktır" dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu incelemlerde bulunmaküzere Sinop'a gitti. Bakan Bostancıoğlu, bu yıl 35 bin öğretmen alındığını belirterek, "Türkiye'de personel rejimini adam edebilmemiz için birtakm kararlar almak zorundayız. İş az, işe girecek insanımızçok. Adamını bulup işe girme dönemi artık sona erecektir. Bunun şekli de genelsınavdır" dedi.

6- CHP Parti Merkezi Genel Başkan Altan Öymen başkanlığında toplandı. Öymen, Erol Evcil'in yakalanması sürecindeki gelişmelerideğerlendirerek, "Devletin birçok kuruluşunda olduğugibi, güvenlik güçleri içindeki bozukluğu ve çürümüşlüğü sergilemesiaçısından önemlidir. Evcil aylardır Bursa'da ve bu fark edilmiyor. Buihmalde devlet görevlilerinin rolü olduğunu da İçişleri Bakanı bizzatima ediyor. Bu büyük bir skandaldır. Bu olay, Susurluk ve telekulakskandallarının bir başka boyutudur" dedi.

7- Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen)Genel Başkanı Resul Akay, seslerini duyurabilmek için "birtakımeylem planları" hazırladıklarını belirterek, 57. hükümetin, kamuçalışanlarının sorunlarını çözünceyekadar bu eylemlerinisürdüreceklerini söyledi.

8- Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nin "1999 Yılı BaşarılıGazeteciler Yarışması"nınödülleri, törenle dağıtıldı.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Gökhan Aydıner törende yaptığıkonuşmada, basın mensuplarının, özel gibi görünen ancak kamu göreviolan mesleklerinin icrasında çeşitli zorluklarla karşılaştıklarınıbelirterek, görevi süresince basın mensuplarına gereken kolaylığısağlamaya çalışacağını söyledi.

9- 21-31 Ekim tarihleri arasında Çin'de düzenlenen 4. UluslararasıŞanghay Film Festivali'nde yönetmenliğini Sinan Çetin'in yaptığı, "Propaganda" en iyi film seçilerek birinci oldu.

10- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, "Uluslararası Atatürk BarışÖdülü"nü almak ve deprem bölgesinde incelemeler yapmak üzereİstanbul'a geldi.

11- Ermenistan'ın başkenti Erivan'da parlemento baskını sonucu öldürülen Başbakan Vazgen Sarkisyan, Meclis Başkanı Karen Demirciyanve diğer 6 yetkilinin cenazeleri düzenlenen törenle toprağa verildi.

Törene Türkiye adına Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, TBMMBaşkan Vekili Ali Ilıksoy ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri katıldı.

12- FP Genel Başkanı Recai Kutan, milletvekilleri Abdullah Gül, Temel Karamollaoğlu, Ali Çoşkun, Nazlı Ilıcak, Oya Akgünenç,Ertan Yülek ve Necati Çelik'ten oluşan heyetle birlikte gittiğiWashington'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kutan, her siyasiakımın unsurları olabileceğini belirterek, İslami akımda da radikalolan ve olmayan unsurlar bulunduğunu söyledi.

13- New-York Kahire seferi sırasında kaybolduğu belirtilen Mısır uçağı ABD'nin doğu kıyısındaki Natucket adasının 100 km uzaklığındaokyanusa düştü. Uçakta 197'si yolcu, toplam 214 kişi olduğubildirildi.

14- Üsküp'te cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci kez yapıldı.

15- Ukrayna'da genel seçimler yapıldı.

16- Gürcistan'da genel seçimler yapıldı.