09.11.1999
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

 

1 KASIM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törende, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'e "Atatürk Uluslararası Barış Ödülü" verildi.      

Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, Aliyev'in, "20. yüzyıla damgasını vuran şahsiyetler arasındaki haklı yerini uzun yıllar önce almış büyük bir devlet ve siyaset adamı" olduğunu söyledi.

Aliyev ise konuşmasında, "Ben hayatım boyunca çok ödül aldım. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve özellikle de Türkiye'nin önderi Atatürk'ün adını taşıyan barış ödülünü almak benim için en yüksek mükafattır" dedi. Ayrıca, Bakü-Ceyhan boru hattına ilişkin son gelişmeleri de değerlendiren Aliyev, AGİT Zirvesi sırasında boru hattına ilişkin anlaşmanın imzalanacağını söyledi.     

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve Bangladeş Cumhurbaşkanı Şahabuddin Ahmed ile birlikte deprem bölgesi olan Kocaeli'nde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Demirel ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Kocaeli Üniversitesi'nin yeni eğitim ve öğretime başlaması nedeniyle düzenlenen törene katılarak birer konuşma yaptılar.         

3- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in TBMM'ye geri gönderdiği ve halen TBMM Anayasa Komisyonu'nda yeniden ele alınan Af Yasası'na, MHP'li üyelerin Haluk Kırcı'ya af yolunu açan bir madde eklenmesini istemeleri konusunda, hükümet ortakları arasında çıkan anlaşmazlıkla ilgili olarak yöneltilen bir soru üzerine, "Bazı sorunlar olabilir. Bunları aşmaya çalışıyoruz. Koalisyonlarda partilerin her konuda anlaşmaları mümkün olmayabilir" dedi.     

4- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Bakanlar Kurulu toplandı. Toplantıda, yeni GSM ihalesi, konut edindirme yardımlarının aktarılacağı gayrimenkul yatırım ortaklığı, deprem bölgesindeki kooperatif konutlarına yapılacak yardım konuları görüşüldü.     

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yüksel Yalova toplantı sonunda yaptığı açıklamada, yeni cep telefonu ihalesinin 2000 yılına kadar sonuçlandırılacağını ayrıca, belediyelerin mali sorunlarına ilişkin çalışma yapılması için komisyon kurulmasının benimsendiğini kaydetti.     

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Hürriyet gazetesine Türkiye-Yunanistan ilişkilerini değerlendirdi.           

6- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, "İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 5. Taraflar Konferansı"na katılmak üzere Almanya'ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Bonn'da yapılacak toplantıda atmosferde tehlikeli boyutlara ulaşan başta karbondioksit ve sera gazının iklim sistemi üzerindeki olumsuz etkilerinin görüşüleceğini belirtti.          

7- Türk Hava Kurumu (THK) Tüzüğünün Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Tüzük, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe girdi ve kurumun yönetim organlarının görevi sona erdirildi.       Başbakanlık tarafından THK'nu yönetecek 3 kişilik kurulun başkanlığına İbrahim Büyükyumakoğlu, üyeliklere de Olcay Mis ile Bican Erçakır getirildi.           

8- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan yapılan açıklamada, İstanbul Radyo Klass ve Radyo Foreks'e verilen 30'ar günlük yayın durdurma cezalarının büyük tepki görmesi ile ilgili olarak, Üst Kurul kararlarının yargı denetimine tabi olduğu belirtildi.      

9- Türk Harb-İş Sendikası'nın 11. Olağan Genel Kurulu'nda, Genel Başkanlığa Orhan Atay seçildi.

10- Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 21 yıl önce 7 TİP'li gencin öldürüldüğü Bahçelievler katliamının sanıklarından Bünyamin Adanalı ile Ünal Osmanağaoğlu'nu 7'şer kez ölüm cezasına çarptırdı. 3 yıl önce Susurluk kazasında ölen sanıklardan Abdullah Çatlı'nın davası ise düşürüldü.

11- Gazeteci Oktay Kurtböke İstanbul'da yaşamını yitirdi.     

12- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki IMF heyeti incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.     

13- ABD bulunan FP Genel Başkanı Recai Kutan, ABD'deki Türk Öğrenci Dernekleri Asamblesi üyeleriyle bir toplantı yaptı. Burada laikliğin tarifi üzerinde duran Kutan, parlamentodan çıkan yasaların temelinin din değil ilim ve akıl olması gerektiğini söyledi.      

14- Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çeçenistan'ın ikinci büyük kenti Gudermes'in tamamen kuşatıldığı, başkent Grozni'nin de güneyi dışında bütün kesimlerinin abluka altına alındığı harekat sırasında 100 Çeçen milisin öldürüldüğü bildirildi.

Çeçenistan Başbakan Yardımcısı Kazbek Makhashev de Rus birliklerinin, Çeçenistan'daki hedeflere karşı komşu özerk cumhuriyetlerdeki mevzilerinden sürekli bombardıman düzenlediklerini, dolayısıyla kendilerinin de bu cumhuriyetlerdeki Rus mevzilerine saldırma haklarının olduğunu söyledi.     

Öte yandan Rus birlikleri, 23 Ekim'de kapatılan İnguş Cumhuriyeti sınırını yeniden açtılar.     

15- İsrail Başbakanı Ehud Barak ile Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, ABD Başkanı Bill Clinton'ın arabuluculuğuyla Ortadoğu barış süreci çerçevesinde üçlü bir zirve için Norveç'in başkenti Oslo'da bir araya geldi. Başkan Clinton yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı ve Filistin Devlet Başkanı'nın barış sürecini sürdürmekte kararlı olduklarını belirterek, "Zor kararların arifesindeyiz. İlerleme kaydedeceğimize inanıyoruz" dedi.     

16- Tayvan'da 6.9 şiddetinde deprem meydana geldi.                                                                                               

 

2 KASIM 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilerin Af Yasası konusundaki sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, 57.  Koalisyon Hükümeti'nde kolay rastlanamayacak bir uyum sağlandığını belirterek, "Af Yasası nedeniyle buna gölge düşmesin" dedi.     

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti.  Orgeneral Kıvrıkoğlu Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ni ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Diyarbakır'a geliş amacının bölgeye yeni atanan valiler ve askeri yetkilileri ziyaret etmek olduğunu söyledi.      

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında deprem konutları, Af Yasası, sistem tartışmaları ve işadamı Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi Erol Evcil'in yakalanmasını değerlendirdi.            

4- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Cumhuriyet gazetesi yazarı Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmesi ve yayın kurulu üyesi Oktay Kurtböke'nin yaşamını yitirmesi nedeniyle gazetenin İstanbul merkez binasına giderek başsağlığı ziyaretinde bulundu. Bakan Gürel, yazar ve yöneticilerle görüşerek, hükümetin faili meçhul cinayetleri aydınlatmaya kararlı olduğunu vurguladı.     

5- Devlet Bakanı Yüksel Yalova Konya'da yaptığı açıklamada, özelleştirmeyi dünya kamuoyuna sunan bir ülke olarak literatüre geçen Türkiye'nin, bugün bu açıdan son sıralarda yer aldığını belirterek, "Özelleştirme konusunda artık kaybedilecek zaman yok. Özelleştirme bir gecede yapılmalı" dedi.

6- Depremin neden olduğu zararların giderilmesi için kaynak yaratmak amacıyla, 1 Ocak 1973'ten önce doğanlara bedelli askerlik olanağı getiren yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin 76. yılını iyi değerlendirmek gerektiğini vurgulayarak "Maalesef 76 yıl önce milletin cumhuriyeti kurarken gösterdiği başarıyı, 76 yıl sonra cumhuriyeti, çağdaş demokratik unsurlarla taçlandırmada gösteremedik" dedi.      

8- CHP Merkez Karar Yönetim Kurulu, Genel Başkan Altan Öymen başkanlığında Sakarya'da toplandı.  Öymen toplantıda yaptığı konuşmada, deprem bölgesinde sorunların azalmak yerine giderek artmasına ve karmaşıklaşmasına karşın ilgininde azaldığını söyledi.      

9- İstanbul Valisi Erol Çakır, sürücülerin göz sağlığına dikkat çekmek ve trafik kurallarını anımsatmak amacıyla İstanbul'da düzenlenen "Trafikte Göz Sağlığı Kampanyası"nı başlattı.      Vali Çakır yaptığı konuşmada, yasaların trafikte uygulandığını söylemenin güç olduğunu belirtti.   

10- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Türkiye Kamu-Sen Başkanı Resul Akay'ı ziyareti sırasında, Kamu-Sen'in yapacağı "IMF Bütçesine Hayır" mitingine destek vereceklerini açıkladı. Uslu, 2000 bütçesinin IMF makyajlı olduğunu belirterek, "Yükümlülüklerin faturası çalışanlara ve emeklilere çıkacaktır" dedi.

Akay da yaptığı açıklamada, "Bize sokak gösterildi. Biz de yarından itibaren sokağa iniyoruz. Bu sokak hareketimiz, Plan Bütçe Komisyonu'nda 2000 yılı bütçesinin görüşülmesiyle sınırlı olacaktır" dedi.    

11- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, RTÜK'ün Radyo Klas ve Radyo Foreks'i 30'ar günlük süreyle kapatma kararını eleştirdi.

TGC'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin, dünyada radyo ve televizyonları en çok ve sık kapatılan ülke konumuna düşmesinin demokratikleşme vaatlerine de ters düştüğü vurgulandı.     

12- Ankara DGM tarafından ölüm cezasına çarptırılan terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine, 29 Ekim 1999 günü Avusturya'dan İstanbul'a gelerek teslim olan 8 PKK'lı, TCK'nın 168/2 maddesi uyarınca "yasa dışı terör örgütüne üye oldukları" gerekçesiyle tutuklanarak ceza evine gönderildi.     

13- Gazeteci Cem Serdengeçti İstanbul'da yaşamını yitirdi.     

14- Türkiye'de bulunan IMF heyeti, başta 2000 yılı bütçesi olmak üzere temel ekonomik hedefleri inceleyerek, stand-by anlaşması için son hazırlık çalışmalarına başladı.

IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki heyet, Hazine Müsteşarlığı'nda görüşmelere başladı. Cottarelli görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, stand-by anlaşması ile ilgili doküman ve niyet mektubunu ayrılmadan önce tamamlayacaklarını açıkladı.      

15- Türkiye'de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) tedavi gören gazileri ziyaret etti. Daha sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye'deki temaslarını tamamlayarak ülkesine döndü.      

16- ABD'de bulunan FP Genel Başkanı Recai Kutan Washington'daki temasları sırasında Woodrow Wilson Düşünce Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile İsrail işbirliği konusunda, İsrail'in artık dünyada herkes tarafından varlığının kabul edildiğini belirterek, FP olarak İsrail ile Türkiye arasında işbirliği yapılmasında bir sakınca görmediklerini söyledi.      

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'ta bulunan Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı Denktaş kabulde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türklerinin, hürriyete ve Türkiye'ye bağlılıklarını canı ve kanı pahasına ispat ettiklerini belirterek, Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olduğunu gösterdiklerini söyledi.     

18- ABD'nin İnsan Hakları ve Demokrasiden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Harold Koh ile yapılan söyleşi Zaman gazetesinde yayınlandı.      

19- İsrail Başbakanı Ehud Barak, dün Norveç'in başkenti Oslo'da bir araya geldiği ABD Başkanı Bill Clinton'a, Filistinlilerle nihai barış anlaşmasına ilişkin planını sundu. Başkan Clinton, İsrail ve Filistin liderleriyle üçlü görüşme sonunda yaptığı açıklamada, "Ortadoğu barış süreci yeniden canlanmıştır" diyerek, nihai statü görüşmeleri için yeni bir Ortadoğu zirvesinin yapılacağını belirtti.

Zirve için Oslo'ya giden Rusya Başbakanı Vladimir Putin ise, Filistin lideri Yaser Arafat, İsrail Başbakanı Ehud Barak, ABD Başkanı Bill Clinton, Avrupa Birliği ve bazı Arap devletlerinin temsilcileriyle bir görüşme yaptı.                  

20- Yunanistan'dan İtalya'ya giden Yunan bandıralı bir feribotta çıkan yangında, kaçak göçmen olduğu sanılan 12 kişinin öldüğü bildirildi.                                              

 

3 KASIM 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit, Rusya gezisi öncesinde iki ülke ilişkilerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Başbakan Ecevit, Türkiye'nin Rusya'dan doğal gaz almasını öngeren "Mavi Akım Projesi" için içeride ve dışarıda bazı tepki ve kaygıların bulunduğuna işaret ederek "Bizim Mavi Akım'a da, Türkmenistan'ın ve Azerbaycan'ın doğal gazlarına da ihtiyacımız var" dedi. 

Ayrıca Başbakan Ecevit, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Çeçenistan sorununu Rusya'nın iç sorunu olarak gördüğünü söyledi. Rusya'nın toprak bütünlüğüne, Türkiye'nin toprak bütünlüğü kadar önem verdiklerini söyledi.      

2- Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, insan hakları alanında faaliyet gösteren örgütler, barolar ve öğretim üyeleri ile 14 Ekim'de gerçekleştirilen toplantıdan sonra ortaya çıkan görüşlerin tasnif edildiğini söyledi. Bakan İrtemçelik,  ele alınan görüşlerin Anayasa, Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu ve Basın Kanunu'nda yapılacak değişiklikler olarak tasnif edildiğini bildirdi.      

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Körfez ülkelerine yaptığı ziyaret ile ilgili Başbakanlık'ta bir açıklama yaptı. Açıklamada, Katar, Umman ve Bahreyn yetkilileriyle yapılan görüşmelerin ardından 400 milyon dolarlık bir fonun deprem bölgesinde kullanılmak üzere Türkiye'ye verilmesi konusuna işlerlik kazandırılmasında anlaşma sağlandığı kaydedildi.     

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği haftalık basın toplantısında, Belçika'da yakalanan, işadamı Özdemir Sabancı suikastı sanıklarından Fehriye Erdal'ın dosyasının bu ülkeye ulaştırıldığını söyledi.      

5- Maliye Bakanı Sümer Oral 2000 yılı bütçesini, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sundu. Bakan Oral, vergi gelirlerinin yüzde 88'inin faize aktarılacak olmasına karşı oluşan tepkileri, "Hükümet, vatandaşımızın ödediği verginin her kuruşunu mutlaka yerli yerinde harcanmasına özel önem vermektedir" dedi.      

6- Koalisyon ortakları arasında sorunlara neden olan Af Yasa Tasarısı'na ilişkin tepkiler sürüyor.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Başkent Üniversitesi ve Türkiye Organ Nakli Derneği işbirliğiyle Kızılcahamam'da düzenlenen kongrede, gazetecilerin Af Yasa Tasarısı'na ilişkin sorularını yanıtladı. Bahçeli, Af Yasa Tasarısı konusunda hükümet ortakları arasında çeşitli tartışmalar olduğuna ilişkin sorular üzerine, "Herhangi bir yasa üzerinde görüş farklılıkları Türkiye'de istikrarsızlığa sebep olacak önemde değildir. Türkiye'nin istikrarı her şeyin üzerindedir" dedi.      

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin depremin olduğu hafta, bölgede alınacak önlemler yerine "çetelere, işkencecilere, katillere af çıkardığını" belirterek, "Affa karşıyız" dedi.   

FP Grup Başkanvekili Bülent Arınç, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Af Kanunu'nun Temmuz 1998'den itibaren toplumda sosyal bir beklenti haline geldiğini ve bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi.      

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu, İstanbul'da başlayan 8. Ulusal Kalite Kongresi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak af konusunu değerlendirdi.

DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak da yaptığı yazılı açıklamada, Af Yasa Tasarısı'nın katilleri ödüllendirdiğini belirterek, tasarının Meclis gündeminden tamamen çıkarılmasını istedi.      

7- DİE'den yapılan açıklamaya göre, Ekim ayında toptan eşya fiyatları yüzde 4.7, tüketici fiyatları yüzde 6.3 oranında arttı. Yıllık enflasyon ise toptan eşyada yüzde 55.2, tüketici fiyatlarında da yüzde 64.7 oranında gerçekleşti.      

8- Türkiye Kamu-Sen'e bağlı memurlar, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde düzenledikleri, "IMF Bütçesine Hayır" mitingleri ile 2000 yılında memurlara verilmesi öngörülen zammı protesto ettiler. 

KESK Genel Başkanı Siyami Erdem mitingde yaptığı konuşmada, 2000 yılı bütçe tasarısının, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunulacağını anımsatarak tasarıda, hükümetin, gücünü halktan değil, IMF'den aldığının bir kez daha görüldüğünü söyledi.

9- İşadamı Nesim Malki cinayetini azmettirdiği gerekçesiyle İstanbul DGM'ye çıkarılan Erol Evcil "cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak" suçundan tutuklanarak ceza evine konuldu.     

10- Bayan Milli Voleybol takımı, Avrupa Olimpiyat Ön Elemeleri'nde Macaristan'ı 3-1 yendi.      Şampiyonlar Ligi'ndeki temsilcimiz Galatasaray Futbol takımı İtalya'nın Milan takımını 3-2 yenerek UEFA'ya katılmaya hak kazandı.     

11- ABD'de bulunan FP Genel Başkanı Recai Kutan, beraberindeki FP milletvekillerinden oluşan heyetle Amerikan İslam Konseyi'ni ziyaret etti. Burada katılımcıların sorularını yanıtlayan Kutan, FP'nin Türkiye'de İran tipi bir düzen isteyip istemediğinin sorulması üzerine "Asla İran gibi olmayız, biz kimseye ne başınızı örtün diye baskı yaparız, ne de açın diye" dedi.     

12- Ermenistan'ın başkenti Erivan'da 27 Ekim'de gerçekleşen Meclis baskınında ölen Başbakan Vazgen Sarkisyan'ın yerine kardeşi Aram Sarkisyan'ın atandığı bildirildi.                                                

 

4 KASIM 1999

1- "5. Avrupa-Akdeniz Ekonomik ve Sosyal Konseyler Zirvesi" Antalya'da başladı. Zirveye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik ve çeşitli ülkelerin temsilcileri katıldı. 

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, AB ile 1963 yılında imzalanan ortaklık antlaşmasından kaynaklanan tam üyeliğe yönelik haklarını savunacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Demirel, "Başından beri AB'den beklentimiz, Türkiye'ye diğer aday ülkelerle eşit muamele yapılması olmuştur. AB Helsinki Zirvesi'nde, komisyon raporu uyarınca Türkiye'ye bütün haklara sahip adaylık statüsünün ve katılım ortaklığının tanınması, AB'nin Akdeniz boyutunu da güçlendirecektir. Türkiye'nin Avrupa'ya tam üyeliği Akdeniz Havzası'nın barış, refah ve istikrarına da katkıda bulunacaktır" dedi.  

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, Antalya'da çeşitli açılış törenlerine katılarak gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili sorularını da yanıtladı.      

2- Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında toplanan Haberleşme Yüksek Kurulu, Ulusal Bilgi Güvenliği YasaTasarısı ve Telekomünikasyon Kurumu Yasa Tasarısı'nın Bakanlar Kurulu'na sunulmasını kararlaştırdı.      

3- FP, Sosyal Güvenlik Yasası'nın iptali ve yürürlüğün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. 

4- Memurin Muhakematı Hakkındaki Yasa'da değişiklik yapan tasarı TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.      

5- Gümrük mevzuatını tek bir yasada toplayan "Gümrük Kanunu" Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- RTÜK, Kanal 7 ve CINE-5 1'er, Radyo D'ye de 2 gün yayın durdurma cezası verdi. Üst Kurul, Samanyolu TV ve Malatya Güneş TV'nin de uyarılmasını kararlaştırdı.

Ayrıca çeşitli yayın ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle İzmir Radyo Mix, Sivas Sipas TV ve İstanbul Radyo Nur'a uyarı cezası verildi.       

7- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Ziraat Bankası yetkilileri ile görüştü. Cottarelli görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türk bankacılık sistemi ve para piyasaları konularını ele aldıklarını söyledi.      

8- Başbakan Bülent Ecevit, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in davetlisi olarak Moskova'ya gitti. Moskova'daki görüşmelerde başta Mavi Akım doğal gaz boru hattı projesi olmak üzere, Çeçenistan sorunu, Rusya'da bazı çevrelerin PKK'ya verdiği destek ile ikili ekonomik ve ticari ilişkiler konusu ele alınacak. 

Başbakan Ecevit, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nde iki ülke arasında gerçekleştirilen Karma Ekonomi Toplantısı konusunda bir brifing aldı. Başbakan Ecevit, Türk-Rus İşadamları Birliği'nin toplantısına katıldı. Burada yaptığı konuşmada, dünyanın "Avrasyalaşma" sürecine girdiğini kaydederek, "Bu sürecin iki anahtarı olduğunu, bunlardan birinin Türkiye'nin, diğerinin de Rusya Federasyonu'nun elinde olduğunu" söyledi. 

Ayrıca, Başbakan Ecevit İzvestiya gazetesine verdiği demeçte, Rusya-Türkiye ilişkilerinin karşılıklı güven içinde gelişmekte olduğunu belirtti. Başbakan Ecevit, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişebileceğini de vurguladı.      

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Strasbourg'da katıldığı Avrupa Konseyi toplantıları sonrasında Hürriyet gazetesine verdiği demeçte Türk-Yunan ilişkilerini değerlendirdi. Bakan Cem, Türkiye'nin AB adaylığının tescili halinde Atina'nın tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirtti.      

10- Vietnam'da meydana gelen sel felaketinde ölü sayısının 226'ya yükseldiği bildirildi.      

11- ABD'de bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Rusya'nın Çeçenistan'a askeri müdahalesiyle Kafkaslar'da "bir insani felaket" yarattığını söyledi. ABD'de bulunan Fischer, bir insani dramla karşı karşıya olduklarını, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) İnguş Cumhuriyeti ve Dağıstan'da bulunan yaklaşık 200 bin Çeçen sığınmacının sorunlarının çözülmesinde yardımcı olacağını ümit ettiğini ifade etti.     

12- İsrail Başbakanı Ehud Barak dün kabine toplantısında yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'daki izinsiz yerleşim alanlarında yaşayan Yahudilerin bu bölgeleri birkaç gün içinde terk etmelerini istedi.     

13- İran'ın Pakistan sınırında, güvenlik güçleriyle uyuşturucu kaçakçıları arasında meydana gelen silahlı çatışmada 35 İranlı polisin öldüğü bildirildi.     

14- Bulgaristan Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov, Romanya Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu ve Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Bulgaristan'ın Borovets kentinde bir araya gelerek başta Kosova krizi olmak üzere bölgesel sorunları ele aldılar. Üçlü zirvede, Simitis, aralık ayında Helsinki'de yapılacak AB toplantısında Bulgaristan ve Romanya'nın NATO üyeliklerini de desteklediklerini bildirdi.                                                 

 

5 KASIM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, GAP İdaresi Başkanı Olcay Ünver başkanlığında GAP İdaresi çalışanlarından oluşan heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Ünver, Cumhurbaşkanı Demirel'e, İdare'nin kurulduğu günden bu yana geçen 10 yıllık faaliyetlerine ilişkin bilgi verdiğini söyledi.      

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Rekabet Kurulu ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen "Rekabet Politikası ve Özelleştirme Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin rekabet ortamına yönelik düzenlemeleri yapmakta geç kaldığını belirtti.      

Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar da, Türk Telekom Yasa Tasarısı'nın bir an önce TBMM'ye sevk edilmesinin kararlaştırıldığını söyledi     

Devlet Bakanı Yüksel Yalova ise, özelleştirmenin amacının yalnızca gelir elde etmek olmadığını, rekabet ortamı yaratmanın temel amaç olduğunu vurguladı.     

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Türkiye'de piyasa ekonomisinin temel esprisinin yeterince kavranamadığını söyledi.                         

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın yaptığı açıklamada, 30 Kasım'da teslim edeceklerini vaat ettikleri prefabrike konutların yapımının söz konusu tarihte tamamlanmasının mümkün olmadığını belirterek, depremin ardından hemen ihale yaptıklarını, ancak muhalefetle karşılaştıklarını söyledi.     

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, incelemelerde bulunmak üzere Kayseri'ye gitti. Bakan Okuyan, son 30 yılın en uzlaşmacı hükümetini kurduklarını belirterek, "Muhalefet partileri Af Yasası nedeniyle hükümetin dağılacağını sanıyorlarsa yanılıyorlar" dedi.     

5- TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Susurluk kazasının 3. yılında gelinen noktayı Zaman gazetesine değerlendirdi.       

6- Milli Eğitim Bakanlığı'nın Anadolu Liseleri Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.      

7- DYP, Sosyal Güvenlik Yasası'nın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.      

8- Marmara Bölgesi'ndeki 22 kamu ve vakıf üniversitesinin rektör ve rektör vekili İstanbul Üniversitesi'nde bir araya gelerek, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen ve 12. maddesi "Yükseköğretim Öğrencilerine Yeni Sınav ve Devam Hakkı" başlığıyla af getiren yasa tasarısına karşı ortak bildiri yayınladı.                               

9- "Türk-Alman Dialoğu" toplantısı için Türkiye'ye gelen Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Wolfgang Ischinger yaptığı açıklamada "Türkiye yapısal sorunlarını aşmadan, kendi içinde istikrarı yakalamadan zaten AB'ye üye olmamalıdır. Ancak bu sorunları aştıktan sonra AB'ye üye olmak Türkiye'nin ve AB'nin yararına olabilir"  dedi.  Ischinger ayrıca, ülkesinin, Türkiye ile ilişkileri yanında, Almanya'da yaşayan Türk nüfusu nedeniyle de Türkiye'yi yakından izlediğini söyledi.

10- Türkiye'de bulunan Uluslarası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki heyet, Merkez Bankası'nda yapılan toplantıda, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı yetkilileriyle bir araya gelerek, 2000 yılına ilişkin makro ekonomik tahminleri ele aldılar.      

11- Başbakan Bülent Ecevit, Rusya'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Heyetler arası görüşmelerden sonra, iki ülke arasında teröre karşı mücadelede işbirliği ortak deklarasyonunun yanı sıra diplomatik pasaport sahiplerinin vizeden muaf tutulması, KEK protokolü, veterinerlik ve Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile İtar Tass Ajansı arasında işbirliği protokolü imzalandı. 

Başbakan Ecevit düzenlediği basın toplantısında, Mavi Akım Projesi ile ilgili bir soru üzerine, ek protokolün Rusya'dan gelen bir istek olduğunu vurgulayarak, "Bunu karşılayabilecek durumdayız. Ancak bizim de bazı işlemleri yerine getirmemiz gerekiyor" dedi.      

Rusya Başbakanı Putin de Mavi Akım Projesi ile ilgili olarak, "ABD bu projenin ne aleyhinde ne lehinde tavır alabilir, çünkü söz konusu olan Türkiye-Rusya ilişkisidir. Ortakların teyit ettikleri  belgeler, en yakın gelecekte imzalanacaktır" dedi.     

12- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Washington'daki temaslarını tamamlayarak New York'a geçti ve burada BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir araya geldi. Kutan, Annan ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Annan'a "Türkiye'nin, çevresi problemli bir bölgede bulunduğunu, bu sebeple de dünya barışı açısından büyük önem taşıdığı" mesajını verdiğini söyledi.     

13- BM Sözcüsü Stephanie Bunker İslamabad'da düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'da kuşatma altında bulunan, muhalif ittifakın denetimindeki Penşir Vadisi'nde sıkışıp kalan 50 binden fazla mültecinin, ciddi gıda sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığını bildirdi.     

14- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliev, Rusya Başbakan Yardımcısı Nikolay Aksenenko ile Enerji ve Yakıt Bakanı Viktor Kalyujniy'i kabulünde yaptığı konuşmada, Bakü-Ceyhan projesinden dönülmesinin imkansız olduğunu söyledi.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Aksenenko ise Bakü-Ceyhan boru hattı projesinin noktalandığını ve bu konuda siyasi bir karar alındığını söyledi.           

15- Vietnam'ı etkisi altına alan şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketi nedeniyle ölenlerin sayısının 300'e yaklaştığı bildirildi.                                                   

 

6 KASIM 1999

 

1-  İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 15. toplantısı, İstanbul'da başladı.  

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İSEDAK Başkanı olarak yaptığı açılış konuşmasında, Türkiye'nin İslam Konferansı Teşkilatı ülkeleriyle birlikte 21. yüzyılın ekonomik gerçeklerine uygun işbirliğini güçlendirmek durumunda olduğunu belirterek, "Türkiye'de bizler küreselleşmeyi bir tehlike değil, aksine altın bir fırsat olarak görmekteyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel daha sonra, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile birlikte Bahçe Şehir Üniversitesi'nin ilk akademik yılı açılış törenine katılarak birer konuşma yaptılar.      

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, ABD'deki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.      

3- Orman Bakanı Nami Çağan, bakanlığınca yürütülen 1999 yılı orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarını, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.      

4- İstanbul 4 No'lu DGM Yedek Hakimliği, işadamı Nesim Malki cinayeti soruşturması sırasında alınan ifadelerle, belge ve delillerin, kamu davası açılıncaya kadar, radyo, televizyon, gazete ve yayın organlarında yayınlanmaması kararı aldı.     

5- Marmara depreminin ardından yardımda gecikmesi, yetersiz kalması ve yönetim anlayışı nedeniyle basında yoğun eleştirilere hedef olan Kızılay'ın Genel Merkez Kurulu, "Kızılay'ın yeniden yapılanmasını sağlama" gerekçesiyle toplu olarak istifa etti. Kemal Demir'in ardından göreve getirilen Yüksel Bozer de Kızılay Genel Başkanlığı'ndan ayrıldığını belirtirken, "İstifaya zorlandıklarını" söyledi.     

6- Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Sjored Izaak Hendrik Gosses İzmir'de yaptığı açıklamada, hükümetinin, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne aday olmasını desteklediğini söyledi.      

7- Başbakan Bülent Ecevit, Rusya gezisinin son gününde Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'la bir araya geldi. Moskova'nın elektrik şebekesinin yenilenmesinde ve tarihi eserlerinin restorasyonunda Türk müteahhitlik firmalarının büyük rolü olduğunu bildiren Lujkov "Asıl önemlisi, ilişkilerimizde karşılıklı güven havasının yaratılması" dedi.  

Başbakan Ecevit de Rusya'daki kriz sırasında öteki ülkelerin aksine Türk müteahhitlik firmalarının Rusya'yı terk etmediğini belirterek, "Çünkü Rusya'nın geleceğine güveniyorlar" dedi. 

Başbakan Ecevit ayrıca, ITAR-TASS Ajansı'na Moskova'daki temaslarını ve Mavi Akım Projesi'ni değerlendirdi.     

Başbakan Ecevit temaslarını tamamlayarak yurda döndü.      

8- Avustralya'da yapılan halk oylamasında yaklaşık 12 milyon seçmenin yüzde 54.7'si, "İngiltere Kraliçesi ve genel valinin yerine, federal parlamento üyelerinin üçte ikilik çoğunluğu tarafından bir devlet başkanı seçilmesi ve Avustralya Federasyonu'nun bir cumhuriyet olarak oluşturulması" yönündeki anayasa değişiklik önerisini reddetti.

Avustralya devlet başkanı sıfatını taşıyan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth her karara saygılı olduğunu, monarşi tercihini bundan sonra da halkın yapacağını söyledi.      

9- Tacikistan'da genel seçimler yapıldı.                                                

 

7 KASIM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Özel İmece Tıp Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de yurttaşlar arasında ayrım gözetilmediğini belirterek, "Bu ülkede inancından ve etnik menşeinden dolayı hiç kimsenin kılına dokundurtmayız. Bunu herkes iyi bilsin" dedi.      

2- Başbakan Bülent Ecevit, Rusya ziyaretini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.     

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Ankara İl Kongresinde yaptığı konuşmada, ülkede yaşanan sorunların unutturulması için "irtica"nın gündeme getirildiğini iddia ederek Akit gazetesi çalışanlarının gözaltına alınmasını eleştirdi.      

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, İstanbul'da düzenlenen İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 15. toplantısı, kapanış oturumuna katıldı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bahçeli yaptığı konuşmada, milli ekonomilerin, uluslararası ilişkilerin ve küresel dinamiklerin değişmesiyle uluslararası ekonomik işbirliğinin içeriğinin de değiştiğini belirterek, iddialı ve somut temellere dayanmayan bir işbirliği anlayışından çok, proje merkezli ve ilerlemeyi öngören yaklaşımların daha sonuç alıcı olduğunu söyledi.

Öte yandan, İSEDAK 15. Oturum Kararı da yayınlandı. Yayınlanan kararda, İslam Konferansı Teşkilatı üye devletleri arasındaki ekonomik bütünleşmeyi geliştirmek amacıyla ekonomik ve ticari işbirliğinin önündeki tüm engellerin kaldırılması kararı teyit edildi.      

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Kocaeli depremi sonrası gelinen nokta ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi edinmek amacıyla Sakarya'ya giderek Valilik'ten brifing aldı.   Bakan Tantan brifing sonrası yaptığı açıklamada, yaraların sarılmasına yönelik  çalışmaların disiplin içerisinde sürdürüldüğünü kaydetti.      

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan'a gitti. Yılmaz hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Cidde'de bulunduğu süre içerisinde bu yılki hac organizasyonuyla ilgili çeşitli görüşmelerde bulunacağını belirtti.      

7- Sualtı milli takım sporcularından Yasemin Dalkılıç, 2 dakika 27 saniyede 68 metre derinliğe tüpsüz dalarak, bayanlar "Dünya Serbest Dalış Rekorunu" kırdı.      

8- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, 11 Kasım'a kadar sürecek NATO'nun planlı toplantılarına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.      

9- Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rus güçlerinin Çeçenistan'a yönelik havadan ve karadan bombardımanı sürerken, bölgenin kontrolü kazanılana kadar operasyonun devam edeceğini söyledi.                                                 

8 KASIM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın ve YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile birlikte depremde zarar gören Kocaeli ve Adapazarı'na gitti. Sakarya Üniversitesi'nin açılış törenine katıldıktan sonra Sapanca'daki deprem konutlarını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Demirel, kasım ayı sonuna kadar bütün depremzedelerin geçici konutlara yerleştirileceğini, 2000 yılı Kasım ayına kadar da 60 bin kalıcı konut yapacaklarını söyledi.     

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dün TRT-1'de yayınlanan Politikanın Nabzı programında 28 Şubat süreci, laiklik ve irtica konularında açıklamalarda bulundu.     

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, makamında Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez, Devlet Bakanı Tunca Toskay, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın ile bir toplantı yaparak Rusya gezisi, deprem bölgesindeki çalışmalar ve bütçe ile ilgili bilgi aldı.     

4- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün "devrim" olarak nitelendirdiği memurların yargılanmasına ilişkin tasarının "evrim" bile olamayacağını belirterek, "memurların yargılanması için özel yargılamadan vazgeçmek gerekir" dedi.       

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "Çocukların Yargılanması ve Çocuk Hakları Sözleşmesi" konulu seminerde yaptığı konuşmada, 1982 yılında yürürlüğe giren Çocuk Mahkemelerinin Kuruluşu Görev ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un henüz amacına ulaşmadığını, çocuk haklarıyla ilgili yasalarda öngörülenlerin, henüz ödenek yetersizliği nedeniyle tam olarak yerine getirilemediğini belirtti.     

6- Kültür Bakanı İstemihan Talay, İstanbul'da düzenlenen "Osmanlı Devletinin 700. Kuruluş Yıldönümü Anma Etkinlikleri Değerlendirme ve Yönetim Semineri"ne katıldı.      Bakan Talay yaptığı konuşmada, "Anadolu toprakları üzerindeki bütün kültür varlıklarının Türk milletine ait olduğunu belirterek, sanat eserleri arasında ayrım yapılmaması gerekir" dedi.     

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde yapılan ANAP Başkanlık Divanı toplantısında "Af Yasa Tasarısı" ve "Mavi Akım" Projesi" ile ilgili görüşlerini anlatarak, TBMM Adalet Komisyonu'na gelen "Af Yasa Tasarısı"nı, komisyondan önce, koalisyonu oluşturan parti başkanlarının kendi aralarında yeniden görüşeceklerini söyledi.      

8- İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen 7. Milletlerarası Türkoloji Kongresi, İstanbul'da başladı. ABD, Almanya, İngiltere, İran, Japonya, Rusya, Kırgızistan, Yunanistan gibi 20 ülkeden yaklaşık 250 bilim adamının katıldığı kongrenin açılış törenine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de bir mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Demirel mesajında, bilim adamlarımızın öncelikli görevlerinin, Türk kültür mirasının izlerini takip ederek insanlığın ortak uygarlığına yaptığı katkıları araştırmak olduğunu belirtti.     

9- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) 18-19 Kasım 1999 tarihinde yapılacak olan toplantısı öncesinde sivil toplum kuruluşlarının katıldığı üç günlük "Gözden Geçirme Konferansı" İstanbul'da başladı.  Büyükelçi Yalım Eralp yaptığı konuşmada, insan hakları teriminin artık sadece düşünce ve din özgürlükleri gibi temel hak ve özgürlüklerle sınırlı tutulmadığına işaret  ederek, kadın hakları gibi yeni elementlerin bu terime dahil edildiğini kaydetti.      

10- Pakistan'da geçen ay darbe yaparak yönetimi ele geçiren General Pervez Müşerref, bir günlük çalışma ziyareti için Ankara'ya geldi.  

Müşerref, Başbakan Bülent Ecevit'i Başbakanlık'ta ziyaret etti. Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Pakistan'ın esenliği için bir an önce demokrasiye dönüşün sağlanması gerektiğinisöyledi

Müşerref, daha sonra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Çankaya Köşkü'nde kabul edildi. Müşerref, ülkesindeki son gelişmeler konusunda bilgi verdi ve koşulların sağlanmasıyla birlikte seçimlerin yapılacağı güvencesini verdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de, 21. yüzyıla girilen bir  dönemde askeri darbelerin artık geride kalan uygulamalar olduğunu, bir an önce demokrasiye dönülmesi gerektiğini bildirdi.      

Müşerref ayrıca, Büyükelçilik'te bir basın toplantısı da düzenledi.

11- Almanya İçişleri Bakanı Otto Schilly, resmi görüşmelerde bulunmak ve deprem bölgesini ziyaret etmek amacıyla, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.      Almanya İçişleri Bakanı Otto Schilly, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüştü.      

12-  "Sosyalist Enternasyonal"in "Daha İnsanca Bir Toplum, Daha Adil Bir Dünya İçin" başlığını taşıyan 21. Kongresi Fransa'nın başkenti Paris'te başladı. Kongrenin açılış konuşmasını Sosyalist Enternasyonal Başkanı Pierre Mauroy yaptı.  Türkiye adına toplantıya, CHP Onursal Başkanı Erdal İnönü, CHP Genel Başkanı Altan Öymen, İnal Batu, Demet Işık ve Şule Bucak'tan oluşan CHP delegasyonu katıldı.      

13- Afganistan'ın kuzeydoğusunda 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.                                                                     

 

9 KASIM 1999

1- Atatürk'ün 61. ölüm yıl dönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yayınladığı mesajda, Atatürk'ün Kurtuluş savaşıyla Türk ulusunun yeniden ve daha güçlü biçimde tarih sahnesine çıkmasını sağladığını, cumhuriyet ile de Türk insanına çağdaş uygarlığın kapılarını açtığını kaydetti. 

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da, bugün kendilerine düşen görevin cumhuriyeti, demokratik parlamenter rejimi daha da yüceltmek ve ulusu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmak olduğunu kaydetti.     

 Başbakan Bülent Ecevit ise, "Ölümünün üzerinden geçen her yıl, ulusumuzu Atatürk'e daha çok yaklaştırıyor. Çünkü her kavşakta, her dönemeçte, her sorun karşısında Atatürk'ün ışığı ve öngörüsü bize yol gösteriyor" dedi. Ayrıca, siyasi parti genel başkanları da birer mesaj yayınladı.      

2-  Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanlığı 1999 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, tiyatro yazarı Turgut Özakman, klasik türk müziği sanatçısı Nevzat Atlı ve orkestra şefi Rengim Gökmen'e verildi.

Törene Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Kültür Bakanı İstemihan Talay ve çok sayıda sanatçı katıldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel törende yaptığı konuşmada, milletlerin kalkınmışlık ve uygarlık seviyesinin, kültür ile sanata yaptıkları katkılarla ölçülebileceğini söyledi.      

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin grup toplantısında ABD'ye yaptığı geziye yönelik eleştirileri yanıtladı. Kutan, ayrıca Af Yasası'yla ilgili görüşlerini de açıkladı.     

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Gümrük Müsteşarlığına ilişkin bilgi verirken, 2000 yılının ortalarında gümrük işlemlerinin yüzde 70'inin, 2001 yılı başlarında da yüzde 95'inin otomasyon projesi kapsamında olacağını söyledi.      

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Cumhuriyet gazetesinin DSP-MHP'nin Af Yasası konusundaki farklı görüşleri üzerine, uzlaşma arayışları, ceza evlerindeki durum, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yargılanması hakkındaki kanun tasarısı ile ilgili sorularını yanıtladı.      

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, "30 Kasım itibarıyla bakanlık olarak deprem bölgesinde inşaatını yürüttüğümüz yaklaşık 26 bin konutu bitireceğiz. Bizim hedefimiz, on binlerce kalıcı konuttur. Bu konutları yapacağımız alan, bekleyen alanlar değil. Bölgedeki belediyelere bize yer gösterin dedik. Şu ana kadar bize yer gösterebilen belediye olmadı" dedi.     

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Değişimi ve demokrasiyi istemeyenler" olduğunu söyledi. Türkiye'nin 2000'li yıllara "tam demokrasi" ilkelerini yerleştirmiş olarak girmesini istediklerini vurgulayarak "Bu millet tek parti döneminden beri devletin kendisine adam gibi davranmasını istiyor. Bunu millete verebilecek tek parti ANAP'tır" dedi.     

8- Türkiye Kamu-Sen'e üye memurlar, hükümetin yeni yıl için öngördüğü yüzde 15'lik zam oranını protesto etmek amacıyla İstanbul'da eylem yaptılar.       Türkiye Kamu-Sen İstanbul Bölge Başkanı Hanefi Bostan yaptığı açıklamada, eylemi, hükümeti halka şikayet etmek amacıyla gerçekleştirdiklerini, kasım ayı süresince Ankara ve İzmir de dahil olmak üzere haftada 3 kez eylem yapacaklarını belirtti.

9- Şeriatçı terör örgütü İslami Büyük Doğu Akıncılar/Cephesi (İBDA/C) adına İstanbul Eyüp Kaymakamlık binasının bombalanması eylemini gerçekleştirdikleri belirlenen 7 kişi, bomba yapımında kullanılan malzemelerle İstanbul'da yakalandı. İstanbul DGM'ye çıkarılan 7 kişiden 4'ü tutuklanarak ceza evine gönderildi.     

10- Almanya İçişleri Bakanı Otto Schilly, 2 günlük Ankara ziyaretinin ardından Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Helsinki'de yapılacak zirvede AB'ye aday ülke olarak kabul edilmesi durumunda, insan hakları ve demokratikleşme alanında daha yoğun isteklerle karşı karşıya kalacağını söyledi.     

11- Pakistan'daki askeri yönetimin lideri Orgeneral Pervez Müşerref, bir günlük Türkiye ziyaretini tamamlayarak ülkesine döndü. Müşerref hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, iki ülkeyi ilgilendiren konularda, özellikle Afganistan ve Keşmir sorunlarına ilişkin olumlu görüşmeler yaptığını belirterek, "Türkiye'nin Keşmir halkının self-determination hakkına ve bu sorunun öncelikle çözümlenmesi gereğine verdiği desteği takdir ediyoruz" dedi.     

12- Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan ve 140 ülkenin katılımıyla gerçekleşen "Sosyalist Enternasyonal"in 21. kongresinde CHP'nin Onursal Başkanı Erdal İnönü, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı'na seçildi. Kongrede konuşan CHP Genel Başkanı Altan Öymen de küreselleşme olgusunun yarattığı sakıncalara değinerek, küreselleşmenin sosyal demokrasinin ulaşmak istediği hedeflerle ters düştüğünü söyledi. Öte yandan, kongre çalışmaları sırasında 21'inci yüzyıldaki sosyalizmi tanımlayan "Paris Bildirisi" de onaylandı.    

13- ABD Başkanı Bill Clinton, Georgetown Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, ABD'nin dış politika önceliklerini anlattı.        

14- Rusya, terörü önleme gerekçesiyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerle Kuzey Kafkasya'daki havaalanları arasındaki uçuşları geçici olarak durdurdu.       Rusya Başbakanı Vladimir Putin, "Yabancı teröristlerin Kuzey Kafkasya'ya sızmalarını ve bölgeye dışarıdan silah kaçakçılığını önlemeyi" amaçlayan kararnameyi imzaladı.                                                

10 KASIM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Atatürk'ün 61. ölüm yıl dönümü nedeniyle Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nca düzenlenen "Hilafetten Cumhuriyet'e konulu panele katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, günümüzde hilafet ve saltanatı arayanın bulunmadığını tartışmaların hukuki durum ile ilgili olduğunu söyledi.  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de yaptığı konuşmada, tarih değerlendirmeleri yapılırken, sağlıklı bir sonuca ulaşabilmek için ele alınan zaman kesitinin bütün şartlarının iyi bilinmesi gerektiğine işaret etti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, Çankaya Köşkü'nde Türk Parlamenter Birliği Genel Başkanı Zeki Çelikel ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin görüşlerini açıkladı.      

2- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakanlık Konutu'nda bir araya geldiler. Başbakan Ecevit, toplantıyı gazetecilere değerlendirirken, toplantıda iç ve dış olayların yanısıra Meclis'te öncelikle görüşülmesi gereken konuları da görüştüklerini söyledi.      

3- Danıştay Başkanı Erol Çırakman, Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtlarken, memurların yargılanmasını düzenleyen Memurin Muhakematı Kanunu'nun tamamen değiştirilmesi yerine ıslah edilmesi gerektiğini söyledi. Çırakman, kanun tümüyle değiştirilirse kamu hizmetlerinin istenilen şekilde yerine getirilemeyeceğini belirtti.      

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem Cumhuriyet gazetesine AB, Kıbrıs, Yunanistan, Çeçenistan ile ilgili konularda açıklamalarda bulundu. Bakan Cem, ayrıca dış politik gelişmelerle ilgili yazılı bir açıklama da yaptı.

5- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Başkanlığı bütçeleri görüşüldü. Görüşmeler sırasında milletvekilleri "itibarlarının korunmadığını" belirterek, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'un görevini yapmadığını söylediler.      

6- Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) yapılan seçimlerde Sinan Aygün yeniden başkanlığa seçildi.

7- Sosyalist Enternasyonal'in Fransa'da 3 gün süren 21. Genel Kongresi, kapanış bildirgesinin yayınlanması ile sona erdi. Bildirgede, Türkiye ve Yunanistan'daki depremlerden sonra Türk ve Yunan halkları arasında doğan yeni olumlu havanın memnuniyetle karşılandığı belirtildi.          

8- İsrail hükümeti, ordunun Batı Şeria'nın yüzde 5'lik bölümünden daha çekilmesini onayladığı bildirildi.      

9- Meksika'da meydana gelen uçak kazasında 18 kişinin öldüğü bildirildi.                                                 

11 KASIM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile birlikte Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nin etkinliklerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, yaptığı konuşmada bu ülkenin insanlarının, entellektüellerinin, aydınlarının, vatandaşının ve yöneticilerinin çekinmeden ülke yararına olan düşüncelerini açıkça dile getirmesi gerektiğini kaydetti.     

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, NATO'nun 136. Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısı ile NATO-Ukrayna ve Avrupa-Atlantik Konseyi Askeri Komite toplantılarına katıldığı Brüksel'den yurda döndü. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Bosna-Hersek ve Kosova'da icra edilen NATO operasyonları hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi.     

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, dün düzenlendiği basın toplantısıyla anayasa değişikliği önerisini açıkladı.   Kutan, öneriyle, temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması ile ilgili 13. maddede yeni bir düzenleme ve bu maddenin devamı olan 14. maddenin de  tamamen kaldırılmasını istediklerini söyledi.     

4- Devlet Bakanı Tunca Toskay ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Antalya'da Manavgat Çayı Köprüsü'nün açılış törenine katıldı.  Bakan Toskay burada yaptığı konuşmada, "Türk ekonomisini içinde bulunduğu çıkmazdan azami 1-1,5 yıl içerisinde kurtarmaya ahdettik" dedi.     

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bakanlığını bütçe görüşmeleri sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çakmakoğlu, bedelli askerlik uygulaması'nın 15 Ocak'ta başlayacağını son celbin ise 4 Eylül 2000'de yapılıp bu kapsamda silah altına alınanların 32 gün askerlik yapacağını belirterek, bedelin 5'er bin mark olarak 40 yaşından küçüklerde 3 taksit, 40 yaşından büyüklerde 4 taksit de alınacağını söyledi.      

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Savunma Bakanlığı bütçesi görüşülerek kabul edildi.

7- TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda, Harp Okulları Yasa Tasarısı'nın ilk 22 maddesi kabul edildi.

8- İçişleri Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı bütçeleri  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü. Milletvekillerinin insan hakları ihlallerine ilişkin eleştirilerini yanıtlayan  Bakan Saadettin Tantan, bakanlığın insan hakları konusunda hassas olduğunu ileri sürerek, polisin karıştığı insan hakları ihlallerinin ise "münferit" olduğunu ifade etti.      

9- İstanbul Valisi Erol Çakır, AGİT İcra Sekreteri Büyükelçi  Sadi Çalışlar ve İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir ile birlikte vilayette ortak bir basın toplantısı düzenleyerek İstanbul'da yapılacak AGİT zirvesi ile ilgili alınan önlemleri açıkladı. Vali Çakır, hazırlanan "güvenlik planlanmasının" 14 Kasım'dan itibaren 24 saat uygulanacak şekilde yürürlüğe gireceğini söyledi.  

10- Türkiye Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Vakfı (TAÇSAV), tarafından 9'uncusu düzenlenen, "Atatürk Haftası Hizmet Ödülü" törenle  sahiplerine verildi. Bombalı suikast sonucu yaşamını yitiren gazeteci yazar Ahmet Taner Kışlalı, "Atatürk Haftası Özel Hizmet Ödülü"ne layık görüldü.      

11- Adapazarı ve Sapanca'da 5.7 şiddetinde deprem meydana geldi.     

12- Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, İstanbul'da, TÜSİAD ve İstanbul Sanayi Odası'nda temaslarda bulundu. TÜSİAD ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yapan Cotterelli, Türkiye'den niyet mektubu ile ayrılacağı kanaatini hala koruduğunu, mektubun sonuçlandırılmasının iki haftadan kısa bir sürede tamamlanacağını kaydetti.     

13- AGİT heyeti, İnguşetya'daki mülteci kamplarında incelemelerde bulundu. Başkan Kim Traavik, Çeçenlerin durumunu "büyük bir insani felaket" olarak niteledi.     

14- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, "İstanbul'da yapılacak AGİT Zirvesi'nde Ermenisten ile Karabağ sorununun çözümüyle ilgili hiçbir anlaşma imzalanmayacak" dedi.                                                

 

12 KASIM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Düzce'de meydana gelen deprem nedeniyle Başbakanlığa giderek Başbakan Bülent Ecevit'le görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel, tahribatın büyük olduğunu vurgulayarak, "Yeni bir felaketle karşı karşıyayız" dedi.      

Başbakan Ecevit'de yaptığı açıklamada, "Maalesef Düzce'deki durumun bir hayli ağır olduğu anlaşılıyor. Şu ana kadar 17 ölü tespit edilmiş durumda. Fakat bir hayli enkaz var" dedi.      

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayii"nin Türk Hava Kuvvetleri için ürettiği 232. ve son F-16 savaş uçağının teslim törenine katıldı. Törene ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu da katıldı. 

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, kurulduğu yıllarda iğneden ipliğe her şeyi dışarıdan satın alan Türkiye'nin bugün 135 ülkeye sanayi ürünü satan, 30 milyar dolara yaklaşan ihracatının yüzde 90'ı sanayi ürünü olan bir ülke konumuna geldiğini söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kıvrıkoğlu da konuşmasında, Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle iç ve dış tehditleri bertaraf edecek güçte olması gerektiğini belirtti.        

3- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz bir araya gelerek "idam cezalarının affedilerek müebbet hapse çevrilmesi" konusunu görüştüler.  Başbakan Ecevit görüşme sonunda yaptığı açıklamada, uygulamanın Avrupa'da nasıl olduğu konusunu görüştüklerini bildirdi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da, toplantıda idamın kaldırılmasıyla ilgili herhangi bir mutabakata varmadıklarını söyledi.               4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, yerel yönetimler yasa tasarısı, Telefon ve Telgraf Yasası'nda değişiklik yapan tasarı, deprem bölgesine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan yapılan yardımlar ve bedelli askerlik uygulamasının usul ve esasları görüşüldü.  

Toplantının ardından bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay, Medeni Kanun Tasarısı'nın Meclis'e gönderilmesinin kararlaştırıldığını bildirerek, oluşturulacak komisyonla da tasarının içeriğine yönelik çalışmalar yapılacağını bildirdi.      

5- FP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan kapatma davasına ilişkin son yazılı savunmasını Anayasa Mahkemesi'ne sundu.  FP Milletvekili Mehmet Ali Şahin mahkemeden ayrılırken yaptığı açıklamada, savunmada özellikle Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın esas hakkındaki mütalasında yer alan görüşlere yanıt verildiğini belirtti. 

6- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, denizcilik bakanlığının kuruluş kanun tasarısının Meclis'ten öncelikli çıkarılacak kanunlar arasına alındığını belirterek, yeni bakanlığın kuruluşu sırasında temel hedeflerinin bürokrasiyi azaltmak olduğunu söyledi.    

7- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu bedelli askerliğin uygulama esaslarına ilişkin yaptığı açıklamada, yasanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe gireceğini söyledi. Bakan Çakmakoğlu, 6 aylık süre içinde 100 bin başvuru yapılmasını beklediklerini belirterek, elde edilecek yaklaşık 1.1 milyar markın Marmara Bölgesi'ndeki deprem felaketi yaralarının sarılması ve maddi kayıpların telafisi harcamalarında kullanılacağını söyledi.

8- CHP Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi, koalisyon ortakları temsilcilerinin gerçekleştirdiği "zirve toplantısı" ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin ve TBMM'nin yolsuzluklara göz yummakta, ihale ve devlet kadrolarının paylaşımında büyük uyum içinde olduğunu belirterek, "Hükümet uyumludur. Ancak bu ülkenin gerçek sahibi olan halkla hükümetin, hatta Meclis'in uyumu yoktur" dedi. 

9- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, "Uluslararası Finans Bankacılık ve Finans Teknolojisi" konferansında yaptığı konuşmada, Türk bankalarının finansal ve kurumsal açıdan büyük gelişme gösterdiklerini belirterek, bunun küçümsenmemesi gerektiğini söyledi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Muhsin Mengütürk de konuşmasında, küresel ekonomide yaşanan gelişmelerin sermaye piyasasını da etkilediğini belirterek, değişik piyasalar küreselleştikçe, ülke ve ülkeler bazında eşitsizliğin arttığını söyledi.      

10- Memurin Muhakematı Kanunu'nda yapılmak istenilen değişiklikleri KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, Türkiye Kamu-Sen Başkanı Resul Akay ve Memur-Sen Başkan Yardımcısı Kamil Aydoğan Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.      

11- Atatürkçü Düşünce  Derneği Şubesi'ne yapılan saldırıda bir kişi öldü.      

12- Türk İnterpolü tarafından "silahla yaralama, tehdit ve senet tahsili" suçlarından kırmızı bültenle aranan Ayvaz Korkmaz, Ukrayna'nın Kiev kentinde yakalandı.            

13- Düzce'de 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.      

14- Türkiye'de bulunan IMF Avrupa Bölüm Başkanı Michael Deppler, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile bir toplantı yaptı. Toplantıya Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli de katıldı. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Deppler, görüşmede stand-by anlaşması ile gelecek para miktarının ele alınmadığını, buna ABD'deki görüşmelerden sonra karar verileceğini belirtti.      

Hazine Müsteşarı Demiralp de stand-by anlaşmasını üç yıl olarak düşündüklerini belirterek, "İki yılda özellikle enflasyonu birinci yılda yüzde 25'e, ikinci yılda yüzde 10'a, üçüncü yılda da onun devamı olarak alacağız. Sürenin uzamasının, tabii stand-by anlaşmasının kredibilitesini daha fazla arttıracağını düşünüyoruz. Görüşmeler bu çerçevede yürüyor" dedi.      

15- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı Norveç Dışişleri Bakanı Knut Volleback, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, İvanov'un, AGİT'in Çeçenistan bunalımının çözümü için arabuluculuk yapması önerisini reddettiğini söyledi.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev, ABD'nin Rusya'yı zayıflatmak ve Kuzey Kafkasya'yı denetlemek istediğini söyledi.       

16- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Düzce'de meydana gelen depremden sonra Dışişleri Bakanı İsmail Cem'i arayarak, elindeki her imkanı Türkiye'ye göndermeye hazır olduğunu bildirdi.      

17- Pakistan'daki askeri yönetimin lideri General Pervez Müşerref, ABD'nin yargılamak üzere istediği Suudi terörist Usame Bin Ladin konusunu çözmek üzere Afganistan'da iktidarda bulunan Taliban yönetimiyle görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.     

18- Rus birlikleri Çeçenistan'ın başkenti Grozni'yi bombaladı. Bombardıman sırasında 20 kişinin öldüğü bildirildi.                                                

13 KASIM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, beraberinde TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğu ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş ile birlikte Düzce'de dün meydana gelen deprem nedeniyle incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Demirel, Düzce Kriz Merkezi'nde Başbakan Bülent Ecevit ile de görüştü.  Cumhurbaşkanı Demirel ve beraberindeki heyet, daha sonra Bolu'ya geçerek gazetecilere gezisini değerlendirdi.     

2- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan başkanlığında İstanbul İl Genel Meclisi Salonu'nda toplantı yapıldı. Bakan Tantan, İstanbul'da olası bir depreme hazırlık için kanun hükmünde kararnameler ile 11 ilde "sivil savunma birlikleri" oluşturulacağını, ayrıca belediyelere ve valiliklere gönüllü ekipler kurmaları için yetki verileceğini belirtti. 

3- Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi Başkanı Özgür Ökmen yaptığı açıklamada, insan yaşamını kurtarmaya yönelik çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü, depremin hemen ardından sağlık ekiplerinin bölgeye gönderildiğini söyledi. 

Başbakanlık Kriz Merkezi'nden yapılan açıklamada da depremzedelerin bir bölümünün Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca bölgede yapımı tamamlanan 1053 adet prefabrike konuta yerleştirildiği bildirildi.      

4- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Jet-Pa Holding'in sahibi Mehmet Fadıl Akgündüz hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.      

5- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi, özelleştirmeyi, vergi politikasını ve ekonomik durumu Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.      

6- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü  Ahmet Mete Işıkara, deprem sırasının Sapanca-Akyazı arası ile Marmara Denizi'nde olduğunu söyledi. Marmara Denizi içinde "sismik boşluk" adı verilen kırılmamış bir bölge olduğuna dikkat çeken Işıkara, Yalova'da denize giren fayın İstanbul'a 20-25 kilometre uzaklıkta Şarköy'e kadar uzandığını söyledi.      

Düzce'de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde son belirlemelere göre, ölü sayısının 400, yaralı sayısının da 2 bini aştığı bildirildi.      

7- 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası için Dublin'de sahaya çıkan Türkiye, İrlanda'yla 1-1 berabere kaldı.      

8- KKTC'de bir açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı konuşmada, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi'nde Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'e "Kıbrıs Cumhurbaşkanı" muamelesi gösterilmesi ve onun imzasının yer alacağı kararların çıkması halinde tepkilerinin sert olacağını açıkladı.      

9- Kosova'da dün Mitroviça yakınlarına BM uçağınında kurtulan düşmesi sonucu 24 kişinin öldüğü bildirildi.                                            

14 KASIM 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilere Bolu ve Düzce'de meydana gelen depremle ilgili açıklamalarda bulundu.  Başbakan Ecevit, Düzce'de meydana gelen depremin ardından daha önceki genelge üzerinde çalışıldığını ve yeni bir genelge yayınlanacağını söyledi. Başbakan Ecevit ayrıca, deprem nedeniyle yeni geçici konut ihtiyacının ortaya çıktığını, yeni deprem beklentisi nedeniyle de çadır talebinin arttığını belirtti.      

2- Devlet bakanları Tunca Toskay, Hasan Gemici, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Düzce'de meydana gelen deprem nedeniyle incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti.       Bakan Toskay, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alarak "ilk izlenimlerimiz yardımların yeterli olduğu yönünde, devlet olarak seferber olduk" dedi.

Bakan Gemici ise Düzce Kaymakamlık Kriz Merkezi'ne gidip, Afet Bölgesi Koordinasyon Valisi Kutluay Öktem'den bilgi alarak, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ekiplerince ağır ve orta derecede hasarlı olarak işaretlenen binalara girilmesinin yasak olduğunu söyledi.

Bakan Çakmakoğlu da depremde evleri oturulamaz hale gelen depremzedelerin barınma yardımları ve başka bir ile taşınmak istemeleri halinde nakliye yardımlarının ödenmesine hemen başlanacağını söyledi.          

3- Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin de imzacıları arasında yer aldığı "Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması"nın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, onay sürecinin TBMM açısından tamamlandığını bildirdi.      

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, İtalya'da yapılan BM Gıda ve Tarım Teşkilatı'nın (FAO) 30. Genel Kurulu toplantısına katıldıktan sonra yurda döndü.      

5- Bedelli askerlik uygulamasına imkan tanıyan kanun gereğince bedelli askerlik yapmak isteyen yükümlülerin başvuru, bedel ödeme, temel askerlik eğitimi, özlük hakları, terhis işlemleri, bedelin toplanması ile diğer usul ve esasları belirleyen Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.     

6- Taşkömürü havzasında yer alan bazı kamu taşınmazlarının isteyen kişi ve kuruluşlara devredileceği bildirildi. Söz konusu devre olanak sağlayan yasa değişikliği de Resmi Gazete'de yayımlandı.     

7-  Türkiye ile Türkmenistan arasında Ankara'da imzalanan ve 30 yıllık süreyle enerji alım-satımını öngören anlaşma, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.     

8- Başbakanlık Kriz Merkezi, merkez üssü Düzce olan depremde, ölü sayısını 349, yaralı sayısını 2 bin 386 olarak açıkladı.      

9- Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) 2. Olağan Kongresi'nde Genel Başkanlığa Akif İnan yeniden seçildi.      

10- ABD Başkanı Bill Clinton, AGİT Zirvesi'ne katılmak ve temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.       

11- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin, askeri yetkililerle görüşmek ve incelemelerde bulunmak üzere, bir haftalık resmi gezi için Çin'e gitti.     

12- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Edip Başer, KKTC'nin 16. kuruluş yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere Lefkoşa'ya gitti.  Orgeneral Başer yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türkleri'nin 36 yıldır varoluş mücadelesi verdiğini ve mücadelenin başından beri Türk halkının ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu belirterek, bundan sonra da Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.      

13- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Düzce'de meydana gelen depremle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e başsağlığı mesajı gönderdi.   Cumhurbaşkanı Chirac mesajında, "Ağustos ayında olduğu gibi bugün de Fransa'nın yanınızda bulunduğundan ve acil yardım taleplerinize cevap vermek için seferber olduğundan emin olabilirsiniz" dedi.       

14- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'in ikili görüşmelere başlamayı kabul ettiklerini açıkladı.     Görüşmelerin 3 Aralık'ta New York'ta başlayacağını bildiren Annan, yayınladığı açıklamada liderlerin, dolaylı görüşmeleri "kapsamlı bir çözüme giden anlamlı bir diyaloğun zeminini hazırlamak için kabul ettiğini" vurguladı. 

Cumhurbaşkanı Denktaş Bayrak Radyo televizyonuna yaptığı açıklamada, uzun zamandır yüzyüze görüşmelere Türk tarafının neden katılmayacağını, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşmelerin başlatılması için baskı yapan ABD yetkililerine anlattıklarını söyledi.   

15- Rus güçlerinin dün Çeçenistan'ın batısındaki Bamut kentine girdiği bildirildi.

Çeçenistan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Sait Selim Abdulmuslimov yaptığı açıklamada "Çeçen gruplar dün Bamut'un denetimini ele geçirmek isteyen Rus güçlerinin üç saldırısını etkisiz hale getirdiler. Ruslar kente girdi, ancak denetimi tamamen ele geçirmiş değiller" dedi. 

NATO Genel Sekreteri George Robertson, Almanya'da yayınlanan Focus dergisine verdiği demeçte, Çeçenistan sorununun Rusya'nın iç sorunu olduğunu belirtti.     

16- BM'nin, Suudi terörist Usame Bin Ladin'i teslim etmeyi kabul etmeyen Afganistan'a yönelik yaptırımları yürürlüğe girdi.  Yaptırımlar, Taliban denetimindeki havacılık kuruluşu Ariana'nın uluslararası bağlantı yapmasının yasaklanmasını ve Taliban'ın yurt dışındaki banka hesaplarının dondurulmasını öngörüyor.                                           

 

15 KASIM 1999

1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal yaptığı açıklamada, Türkiye'de bulunan Dünya Bankası ve IMF heyetiyle yapılan görüşmeler çerçevesinde IMF'nin ve Dünya Bankası'nın kendilerine raporlar sunduğunu ve bu raporlar çerçevesinde yeni bir kaç maddelik değişiklik tasarısı sunacaklarını belirterek, mevcut Bankalar Kanunu'nda hükümete ve bakanlığına verilmiş bütün yetkilerin tamamen kurula geçirilmesinin sağlanacağını söyledi.     

2- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Turizm Bakanlığı'nın 2000 yılı bütçesi kabul edildi.     

Turizm Bakanı Erkan Mumcu yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünya turizminden aldığı yüzde 1.8'lik payın değişmemesi halinde bile, Dünya Turizm Örgütü'nün hesaplarına göre turizmden, yılda 60 milyar dolar pay alacağını belirtti.     

3- Ankara Valisi Yahya Gür yaptığı açıklamada, deprem bölgesinden Ankara'ya getirilen yaralılardan 4 yurttaşın yaşamını yitirdiğini, diğer yaralıların ise hastanelerde tedavi altında tutulduklarını söyledi.     

4- Türkiye'de bulunan ABD Başkanı Bill Clinton, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Bülent Ecevit'in katkıları ile Türkiye'nin, "Bölgesel büyümenin motoru haline geldiğini" belirterek, TBMM'nin 21. yüzyıl için cesur adımlar atmasını istedi. 

Daha sonra Başkan Clinton, Cumhurbaşkanı Demirel tarafından Çankaya Köşkü'nde kabul edildi. Clinton kabulde yaptığı konuşmada, ABD'nin, ilişkilerinde en önemli ortak ve müttefiklerinden birisi olan Türkiye ile ilişkileri derinleştirmekten büyük onur duyduğunu söyledi.  

Cumhurbaşkanı Demirel de Türkiye ile ABD arasındaki dostluk ilişkilerinin köklü temellere dayandığını, "geniş bir gündeme sahip olan Türk-ABD stratejik ortaklığının" Başkan Clinton'ın ziyaretiyle daha da güçleneceğini kaydetti.   Görüşme sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında iki lider gazetecilerin sorularını da yanıtladı.      

5- KKTC'nin 16. kuruluş yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.      Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a gönderdiği mesajda, KKTC'nin varlığı gözardı edilerek Kıbrıs'ta kalıcı bir barışa ulaşılamayacağının, uluslararası toplum tarafından her geçen gün daha iyi anlaşılmakta olduğunu bildirdi.     

6- Ermenistan Başbakanı Aram Sarkisyan'ın basın sözcüsü Tigran Abramyan yaptığı açıklamada, 27 Ekim'de Ermenistan'ın başkenti Erivan'da parlemento binasının basılması olayıyla ilgili olarak Türkiye, İran ve Rusya gizli servislerini suçlayarak "Türkiye, Rusya ve İran'ın Yukarı Karabağ sorununun barış yoluyla çözüme kavuşmasını istemediği" iddiasında bulundu.      

7- Rusya Yakıt ve Enerji Bakan Yardımcısı Genadi Ustüjanin yaptığı açıklamada, Batı ve Doğu Avrupa ile Balkanlardaki ana doğal gaz ihracatçısının Rusya olduğunu, Türkmen gazı ve bölgedeki diğer yeni doğal gaz kaynaklarının da bu pazara getirilmesi halinde ülkesinin bu konumunu kaybedeceğini belirtti.     

8- Avrupa Birliği üyesi 15 ülkenin dışişleri bakanlarından oluşan AB Konseyi'nin aylık olağan toplantısı Brüksel'de başladı. Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusunu ele alan Konsey toplantısında Çeçenistan sorunu da görüşüldü.      

9- Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da devam eden NATO Parlamenterler Asamblesi Genel Kurulu'nda konuşan NATO Genel Sekreteri George Robertson, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) oluşumunun, iyi bir fikir olmasının ötesinde kendisini zorunluluk olarak hissettiren bir ihtiyaç olarak ortaya çıktığını söyledi.

Hollanda Başbakanı Vim Kok da AGSK'nın kimliği konusunu değerlendirdi.                                               

16 KASIM 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, ABD Başkanı Bill Clinton ile yaptığı görüşmenin Türkiye açısından son derece olumlu olduğunu söyledi. Başbakan Ecevit, Türkiye'nin ivedilik taşıyan ekonomi konularında istediği desteğin, Başkan Clinton tarafından olumlu karşılandığını kaydetti.      

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AGİT Zirvesi'nin İstanbul'da yapılması ve ana konusunun insan hakları olmasının Türkiye için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.      

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Bill Clinton'ın ziyaretini iki ülke ilişkileri ve dünya siyaseti açısından "dönüm noktası" olarak niteledi.

Ayrıca, Deprem tahminlerinde kaotik bir durum yaşandığını da belirten Bahçeli, "Deprem Bilim Konseyi'nin kurulması gerekli hale geldi. Hükümetimizin bu konuyu bir an önce gündeme alacağına şüphe yoktur" dedi.      

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, bakanlığın 2000 yılı bütçe görüşmelerinde komisyon üyelerine dış politikada yaşanan gelişmelere ilişkin bilgi verdi. Bakan Cem, AB'nin Türkiye'nin Avrupalılığı'nın bir tescil makamı olmadığını vurgulayarak "Bizim için bir amaçtır, bir saplantı değil" dedi.      

5- CHP Genel Başkan Yardımcısı İnal Batu, Kıbrıs'taki son gelişmeleri ve ABD Başkanı Bill Clinton'ın Ankara temaslarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.      

6- Türkiye'nin NATO Büyükelçisi Onur Öymen, dün Brüksel'de yapılan AB Konseyi kararını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Öymen, AB'nin NATO olanaklarından yararlanacağı operasyonlar ile NATO olanaklarından yararlanmadan yapacağı operasyonlar arasındaki ayrımı belirterek, "Türkiye Avvrupa'nın güvenliğinin bölünmez olduğu görüşünde ve BAB'taki kazanımlarını da korumayı arzu etmektedir" dedi.      

7- Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi'nden yapılan açıklamada, Düzce depreminde yaşamını yiterenlerin sayısının 550'ye, yaralananların sayısının da 3 bin 299'a yükseldiği kaydedildi.       

8- Türkiye'de bulunan ABD Başkanı Bill Clinton, İzmit'teki deprem bölgesinde incelemelerde bulunduktan sonra İstanbul'a gitti. Başkan Clinton, Türk Amerikan İş Konseyi'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile bir araya geldi. Başkan Clinton burada yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin son dönemde ekonomik ve hukuki alanlarda uygulamaya koyduğu bazı reformları takdirle karşılıyoruz" dedi.      

9- Dünya Bankası, 17 Ağustos depremi nedeniyle Türkiye'ye toplam 757 milyon 530 bin dolarlık kredi verilmesini onayladı.     

10- AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Tarja Halonen, AB toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Avrupa'nın güvenliğinin geleceği konusunda kararı 15'ler verecek, ancak diğer NATO üyeleri ve işbirliği ortaklarıyla temaslar da önemlidir" dedi.                                                

 

17 KASIM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, AGİT Zirvesi için gittiği İstanbul'da, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile bir araya geldi. İki liderin görüşmesinde Yeltsin, Cumhurbaşkanı Demirel'den Türkiye'nin Çeçen sorunu karşısında, "net tavır" ortaya koymasını istedi. Cumhurbaşkanı Demirel ise "Terörle mücadelenizi anlıyoruz ancak, siviller zarar görmemeli" mesajı verdi. Cumhurbaşkanı Demirel, ikili görüşmeleri kapsamında Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma, Romanya Cumhurbaşkanı Emil Konstaniscu ile de görüştü.  

Bu arada Dışişleri Bakanı İsmail Cem de Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa ile İsrail Dışişleri Bakanı David Levi ile ayrı ayrı görüştü. Bakan Cem-Musa görüşmesinde, Mısır'dan doğal gaz alımı konusu,Bakan Cem-Levi görüşmesinde de Ortadoğu barış sürecinin ele alındığı bildirildi.      

2- Yargıtay 1. Ceza Dairesi, gazeteci  Abdi İpekçi'nin öldürülmesine yardım ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada Oral Çelik hakkında verilen beraat kararını onadı.      

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, TBMM'de bakanlığının bütçesinin görüşülmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Okuyan, 26 bin 200 prebabrike konutun, 30 Kasım'da hak sahiplerine verileceğini söyledi. Bakan Okuyan, deprem vergisini çıkarmanın bir zaruret haline geldiğini kaydetti.      

4- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nca (TPAO) çıkarılan Marmara Denizi taban haritalarında, fay hattının İstanbul'a uzaklığının 50-60 kilometreyi bulduğunun ortaya çıktığını bildirdi. 

5- İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde Hüsamettin Kavi yeniden başkanlığa seçildi.      

6- A Milli Futbol Takımı, Bursa'da yapılan maçta İrlanda ile 0-0 berabere kalarak Avrupa Şampiyonası finallerine katılmaya hak kazandı.      

7- Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Zirvesi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerin devlet ya da hükümet başkanlarının katılımıyla İstanbul'da yapıldı. KEİ'nin önümüzdeki döneme ait perspektifini içeren "İstanbul Zirve Bildirisi" kabul edildi.

Toplantının açış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, KEİ misyonunun, Avrupa ile Asya, Hazar, Karadeniz ve Akdeniz havzaları arasında yaşamsal ve canlı bir bağ oluşturmak olarak tanımlanabileceğini belirtti. 

İstanbul Zirve Bildirisi'nde de, KEİ ile AGİT arasındaki karşılıklı sorumluluk alanlarında geliştirilmiş işbirliğinin, AGİT bölgesinin tümünde istikrarlı bir barış ve refah hedeflerine hizmet edeceği kaydedildi.      

8- AGİT Dönem Başkanı Norveç'in Dışişleri Bakanı Knut Vollebaek, Lütfü Kırdar Konferans Salonunda düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Konvansiyel Kuvvetler Antlaşması (AKKA) konusunda, "yüzde 80 anlaşma sağlandığını" belirtti. Vollebaek, AKKA'da henüz anlaşmaya varılamayan noktaların "AGİT'in barış operasyonlarındaki görevi, güç kullanma konusunun onaylanması, BM Güvenlik Konseyi'nin rolü ve AGİT'in iç anlaşmazlıklardaki rolü" olduğunu açıkladı.     

9- AGİT Zirvesi'ne gözlemci satüsünde katılan İsrail Başbakanı Ehud Barak, Başbakan Bülent Ecevit ile Manavgat çayından su temini konusunu görüştü. Manavgat suyunun tankerlerle İsrail'e taşınması projesinde karar verme aşamasına geldiklerini kaydeden Barak, suyun İsrail üzerinden Filistin ve Ürdün'e de satılabileceğini belirtti.     

10- Rus birliklerinin bombalıdıkları Çeçenistan'ın batısındaki Bamut kentini ele geçirdikleri ve çatışmalarda 20 Rus askerinin öldüğü bildirildi.    

11- Pakistan'da General Pervez Müşerref liderliğindeki askeri yönetim yolsuzlukla mücadele başlattı. Yolsuzlukla mücadele kapsamında 16 üst düzey işadamı ve politikacı tutuklanırken, yolsuzlukları araştırmak üzere Ulusal Sorumluluk Bürosu kuruldu.                                                     

18 KASIM 1999

1- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi İstanbul'da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Demirel, soğuk savaşın sona ermesiyle tüm sorunların çözülmediğini belirterek, "Etnik milliyetçilikten kaynaklanan gerilimler hızla yayılırken ve gelecekteki çatışmaların tohumlarını ekerken, bunu hepimiz görebildiğimiz halde önlem alamadık" dedi.      

2- Başbakan Bülent Ecevit, AGİT Zirvesi çerçevesinde İstanbul'da bulunan Fransa Cumhurbaşkanı ile Yunanistan, Almanya ve Hollanda başbakanları ikili görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanısıra deprem felaketi nedeniyle, Türkiye'ye yapılan yardımlar üzerinde duruldu. 

Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Türkiye'nin Ege ve Kıbrıs ile ilgili iki ülke arasındaki sorunların çözümünde Türkiye'nin, Lahey Adalet Divanı'na gitmeyi kabul etmesini önerdi.      

Başbakan Ecevit ise liderlere, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda bilinen tutumunu yineledi. Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların hukuki olmaktan çok politik olduğuna dikkati çeken Başbakan Ecevit, sorunların diyalog yoluyla çözümlenebileceğini, bundan dolayı iki ülke arasındaki diyalogun daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan gerçekleştirilen ikili görüşmelerin ardından Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile ortak basın toplantısı düzenledi.      

3- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil, Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi'nin 226. kuruluş yıldönümü'nde yaptığı konuşmada, Türk donanmasının artık bir kıyı donanmasından açık deniz donanması haline geldiğini belirterek, "Rotamız, Atatürk'ün çağdaş ve müreffeh Türkiye idealine erişim rotasıdır" dedi. 

4- Hazineden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, IMF'den stand-by anlaşması çerşevesinde alınacak mali desteği artırmayı amaçladıklarını söyledi. Stand-by anlaşması için 20 Aralık tarihinin öngörüldüğüne işaret eden Bakan Önal, "IMF ile ilişkiler konusunda herşeyin yolunda ve çok uyumlu şekilde ilerlediğini söyleyebilirim" dedi.   

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Cumhuriyet gazetesine, yazar Ahmet Taner Kışlalı cinayeti ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.       

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer yaptığı açıklamada, Bakü-Ceyhan boru hattı projesine 2001 yılında başlanması halinde, 2004 yılı Nisan ayında Ceyhan'dan petrolün akabileceğini ifade etti.            

7- Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i, yaptığı bir konuşmada 1997'de, "Vatan haini ve Öcalan dostu" olmakla suçladığı İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'e 2 milyar lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti.      

8- Niğde Kapalı Ceza Evi'nde, şeriatçı terör örgütü İBDA-C üyelerinin sayım vermemesi sonucu çıkan çatışmada, bazı İBDA-C üyeleri ile 11 gardiyan yaralandı.     

9- Adnan Oktar ve 8 müridi, sevkedildikleri İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce (DGM) tutuklandı.     

10- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi açılış oturumunda, başta Çeçenistan olmak üzere, Kosova, Dağlık Karabağ ve Ortadoğu'daki gelişmeler görüşüldü. 

ABD Başkanı Bill Clinton yaptığı konuşmada, Rusya'dan Çeçenistan sorununun barışçı yollardan çözülmesini isteyerek, uluslararası topluluğun Rusya'ya verdiği desteğin azalmakta olduğunu ifade etti. Başkan Clinton sivillerle teröristlerin ayrı tutulması gerektiğini belirterek, "Terörü engellemenin yolu diyalog ve siyasal çözüm olmalıdır" dedi.  

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ise, Batı'nın, Rusya'nın Çeçenistan'da sürdürdüğü "antiterör" operasyonunu eleştirmeye hakkı olmadığını belirterek, "Moskova'da terörist eylemler yaşadık. Rusya'nın sınırları dışına yayılmaması için terörizm kanserini zamanında durdurmamız gerektiğini anlamayanların eleştirileri kabul edilemez" dedi.       

Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac da yaptığı konuşmada, Çeçenistan sorunu ile ilgili olarak, "ölü bir metin" halinde kalacaksa Fransa'nın İstanbul Şartı'nı imzalamayacağını ifade etti. Chirac, "Anlaşmalar, onlara uyulursa geçerlidir. Fransa, zirvedeki gelişmelere bakarak anlaşmayı imzalayıp imzalamamaya karar verecek" dedi.       

Öte yandan AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Tarja Hallonen ve Avrupa Komisyonu üst düzey yetkilisi ChristopherPatten, Lütfi Kırdar Basın Merkezi'nde düzenledikleri ortak basın toplantısında, Kuzey Kafkasya ve Çeçenistan konusunda büyük ölçüde fikir birliğine vardıklarını, ancak temsilcilerin biraz daha düşünme kararını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.       

Diğer yandan Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan ile Azebaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev bir araya gelerek, yayınlanacak zirve deklerasyonunda Dağlık Karabağ ile ilgili kararların nasıl şekilleneceği konusunu görüştüler.

11- Bakü-Ceyhan petrol boru hattına ilişkin paket anlaşmalar, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze tarafından İstanbul'da imzalandı.

Söz konusu  paket anlaşmalar, üç ülke arasında aktedilen Hükümetlerarası Anlaşma ile parafe edilen Geçiş Ülkeleri Anlaşmalarını içeriyor. Anlaşmalar ayrıca, Türkiye'nin garantisi ile BOTAŞ'ın anahtar teslimi anlaşmasını da kapsıyor.  

ABD Başkanı Bill Clinton ile Norveç Başbakanı Kjell Magne Bondevik'in şahitliğinde gerçekleşen anlaşmaların imza törenine Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı da katıldı. 

ABD Başkanı Clinton törende yaptığı konuşmada, bu anlaşmaların Hazar bölgesi ülkelerininin bağımsızlığını perçinleyeceğine dikkat çekerek, aralarındaki siyasi rekabeti ortadan kaldıracağını ve ticari ilişkilerini pekiştireceğini söyledi.  

Cumhurbaşkanı Demirel ise varılan anlaşmalarla ilgili olarak, "Bölgenin çehresini değiştirecek, parlak geleceğimizin temellerini atacak ve 21. yüzyıla damgasını vuracak anlaşmalar imzaladık" dedi.     

12- Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası tarafından İstanbul'da düzenlenen toplantıda konuşan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Avrupa Birliği'nin (AB) insan hakları, hukuk ve demokrasi gibi değerleri yerine getiren herkese kapısının açık olduğunu belirtti. Schröder, "Türkiye için ayrımcılık yapmak istemiyoruz. AB'ye girmek Türkiye'nin hakkıdır" dedi.      

13- Rus uçaklarının  Çeçenistan'ın başkenti Grozni ve milislerin bulunduğu bazı kasabaları bombaladıkları bildirildi.                                                      

 

19 KASIM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi'nin  kapanış konuşmasında, bugün AGİT bölgesinde görülen krizlerin ve toplumların içlerindeki gerginliklerin giderileceğini hükümetler, toplumlar ve bireyler arasında gerçek bir ortaklığa dayalı yeni bir dönemin başlayacağını belirterek, "AGİT bölgesinin her köşesindeki insanların bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi birleşmiş ve bütünleşmiş yaşayabileceği güne kadar bu amaç uğruna çalışmalıyız" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, AGİT Zirvesi çerçevesinde  Norveç Başbakanı Kjell Magne Bandevik ve NATO Genel Sekreteri Lord George Robertson ile ikili görüşmelerde bulundu.  Başbakan Ecevit görüşmelerden sonra yaptığı değerlendirmede, liderlerle temaslarında Türkiye'nin, AB'ye adaylığı konusunun gündeme geldiğini belirterek, "Eğer önümüzdeki Helsinki toplantısında Türkiye'ye üyelik kapısı açılacak olursa, bunun gerçek anlamda açılması gerektiğini söyledim. Yani lafta kalacak bir adaylık değil, gerçek bir adaylık statüsünün bizi tatmin edeceğini söyledim" dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ile ABD Enerji Bakanı Bill Richardson'ın hazır bulunduğu imza töreninde, Eskişehir ve Zonguldak Alaplı'da kurulacak iki yap-işlet-devret doğal gaz projesi ile Kargı ve Gürsöğüt'te kurulacak iki baraj ve hidroelektrik santral projelerinin anlaşmaları imzalandı.

Richardson yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin, Bakü-Ceyhan ve Hazar geçişli Türkmen gazı projelerinde oynadığı rolden gurur duyması gerekir. Bugün imzalanan enerji anlaşmalarını da ABD ticaret diplomasisinin zaferi olarak tanımlayabiliriz" dedi.  Bakan Ersümer de, ABD'li şirketlerle imzalanan anlaşmaların toplam değerinin 850 milyon dolar, tamamı kredili ve anahtar teslim anlaşmalar olduğunu, yaklaşık 5 yıllık süre içinde tamamlanmasının planlandığını kaydetti.

4- YÖK Genel Kurulu, 29 fakülteye yeni dekan atadı.     

5- Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi, Bolu ve Düzce depreminde yaşamını yitirenlerin sayısının 675'e, yaralıların sayısının ise 4.794'e yükseldiğini ve depremde toplam 750 binanın yıkıldığını bildirdi.   

6- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi'nin son gününde AGİT'in sorumluluk bölgesinde gelecek yüzyılda üstleneceği işlevlerle ilgili AKKA Uyarlama Anlaşması, Avrupa Güvenlik Şartı, Viyana Belgesi ve İstanbul Deklarasyonu isimli dört belge imzalandı. 

AGİT Zirvesi'nde, Çeçenistan başta olmak üzere, Kafkaslar ve teşkilatın sorumluluk alanındaki başka bölgelerde yaşanan gelişmeleri içeren ortak bir deklarasyon yayınlandı. "İstanbul Deklarasyonu" adı verilen ve 43 maddeden oluşan bildiride liderler, Çeçenistan bunalımına "siyasi çözüm" getirilmesinin önemini vurguladılar.      

7- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, AGİT Zirvesi çerçevesinde İstanbul'da önce Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile bir araya geldi. Klerides, Annan'la görüştükten sonra yaptığı açıklamada, tarafların 3 Aralık'ta New york'ta yapacakları görüşmelerde konfederasyon ya da federasyonlu çözümlerde ısrar etmeleri durumunda başarı elde edemeyeceklerini söyledi.  

Cumhurbaşkanı Denktaş ise "New York görüşmelerinde Camp David türü, bizi bir yere kapatarak görüşmeler yaptıramazlar. New York'ta başlayan görüşmelerin Kıbrıs'ta sürdürülmesini istiyorum" dedi.   

Ayrıca, BM Genel Sekreteri Kofi Annan Kocaeli'nde BM tarafından kurulan çadır kentin açılışını da yaptı.      

8- AGİT Zirvesine katılan Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurad Türkmenbaşı ülkesine hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkmenistan gazını Türkiye'ye taşıyacak olan "Hazar Geçişli Boru Hattı Projesi" anlaşmasının imzalanmasından çok memnun olduklarını belirterek, anlaşmayla 2002 yılından itibaren aşamalı olarak 30 milyar metreküp Türkmen gazının Türkiye'ye ulaşacağını söyledi.     

9- Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan AGİT Zirvesi'nin son gün oturumunda yaptığı konuşmada, Ermeni-Türk ilişkilerinin yeni bir aşamada olduğunu söyleyerek, sözde soykırım iddialarını tekrar dile getirdi, ancak bunu aşacak formüller üretmenin önemli olduğunu söyledi.   

10- ABD Başkanı Bill Clinton, İstanbul'da yapılan AGİT Zirvesi'nin ardından Yunanistan'a gitti.

11- AGİT Zirvesi için Türkiye'de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'la yapılan söyleşi Hürriyet gazetesinde yayınlandı.      

12- AGİT Zirvesi için Türkiye'de bulunan Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Türk-Yunan ilişkilerinde olumlu gelişmeler gözlemlendiğini belirterek, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini belirli koşullarla desteklediklerini ve iki ülke arasındaki sorunların Lahey Adalet Divanı'na götürülmesinin gerektiğini söyledi.     

13- Kolombiya'da  Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) ordu birliklerine yönelik saldırısında 96 kişinin öldüğü bildirildi.                                                                                           

 

20 KASIM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, AGİT Zirvesi nedeniyle Türkiye'de bulunan Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari ile birlikte düzenlendiği ortak basın toplantısında, AGİT Zirvesi sırasında görüştüğü liderlerden hiçbirinin, kendisine, Yunanistan ile ilişkilere dair bir jest beklediklerini söylemediklerini bildirdi. 

Cumhurbaşkanı Ahtisaari de görüşmelerin yararlı geçtiğini söyleyerek, ikili ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin olumlu sonuçlara varıldığını bildirdi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Koç Üniversitesi'nin Rumeli Feneri Kampusu'nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, Atatürk'ün cumhuriyeti gençlere emanet ettiğini ve ülkenin gençlere güvendiğini söyledi.      

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ege Genç İşadamları Derneği'nin (EGİAD) İzmir'de  düzenlediği "44. Ege Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, yargının sorunlarının yalnızca yargı mensuplarının değil, toplumun ortak sorunları olduğunu kaydetti. Bakan Türk, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.      

3- DYP'nin 6. Olağan Büyük Kongresi'nde yapılan genel başkanlık seçiminde 922 oy alan Tansu Çiller yeniden kazandı.           

4- Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, merkez üssü Düzce olan 7.2 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 705, yaralananların sayısı ise 5 bin 108 oldu.     

5- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), yurt genelinde mitingler düzenleyerek, memur maaşlarına yapılması planlanan zammı protesto etti.     

6- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bağcılar Şube Üyesi Şükrü Demiryürek'in öldürülmesi ve derneğin Üsküdar Şubesine yapılan saldırılar, ADD Malatya Şubesi ve İnsan Hakları Derneği (IHD) İstanbul Şubesi tarafından kınandı.     

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli, yönetim kurulu üyeleriyle TGC'de düzenlediği basın toplantısında, AGİT Zirvesi ve 10-11 Aralık'ta yapılacak Helsinki Zirvesi öncesi ülkede esen olumlu havaya rağmen, demokratikleşme ve rejim açısından yaşanan olumsuzluklarda bir değişme olmadığını kaydederek,"Son zamanlarda gazetecilere yönelik tehditler ve saldırılar devam ediyor. Bir kısım gazetelerin bazı Güneydoğu illerine girmesinin zaman zaman yasaklanması, gazetelerin kapatılması ve son olarak bir gazetenin yayınının 6 gün süreyle durdurulması, iletişim ve ifade özgürlüğünün hala ciddi kısıtlamalar altında bulunduğunun belirtileridir" dedi.    

8- 9. Çemberlitaş Kitap Fuarı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından açıldı.     

9- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Belçika Dışişleri Bakanı Louis Michel'e İstanbul'da AGİT Zirvesi kapsamında yapılan ikili görüşme sırasında Başkan Clinton'un çağrısını vurgulayarak, "Helsinki'de aksama olmamalı, AB Zirvesi, Türkiye'nin adaylığını resmen teyit etmeli" dedi.     

10- ABD Başkanı Bill Clinton, Yunanistan ziyaretinin sonunda Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Simitis toplantıda, Türkiye'nin Helsinki Zirvesi'nde aday olabilmesi için bazı olumlu ve gerçek adımlar atılması gerektiğini söyledi.       Başkan Clinton ise "Türkiye'nin AB adaylığı için bazı ön koşullar vardır ve Türkiye'nin adaylığı bu koşullara bağlıdır" dedi. Başkan Clinton, Türkiye ile Yunanistan arasındaki Ege sorunlarının da Lahey Adalet Divanı'nda çözülmesi gerektiğini ifade etti.         

11- Pakistan'da General Pervez Müşerref'in yaptığı darbe ile iktidardan uzaklaştırılan Başbakan Navaz Şerif'in mahkemeye çıkarıldığı bildirildi.  Öte yandan Pakistan'da bir alışveriş merkezinin bombalanması sonucu 6 kişinin öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı bildirildi.     

12- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Dışişleri Bakanı İgor İvanov ve Savunma Bakanı İgor Seryeyev ile yaptığı görüşmede, AGİT Zirvesi'ni ve Rus heyetinin zirvede oynadığı rolü değerlendirdi.Yeltsin, "İstanbul'da Avrupa kıtasının güvenliğine ve istikrarına yönelik önemli adımlar atıldı" dedi.     

13- Özbekistan sınırında 410 kilogram uyuşturucu ele geçirildiği bildirildi.     

14- Sri Lanka'da bağımsızlık yanlısı Elam Tamil Kurtuluş Kaplanları örgütü gerillaları ile askerler arasındaki çatışmada 100 kişinin öldüğü bildirildi.                                                                                        

 

21 KASIM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı anlaşmasının imzalandığı ve enerji alanında ikili görüşmelerin gerçekleştirildiği AGİT Zirvesi'nin ardından Başbakan Bülent Ecevit ile Başbakan Yardımcısı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Toplantıda, enerji projeleri konusunda AGİT Zirvesi'nin ardından genel bir değerlendirme yapılarak, Mavi Akım projesinin geleceği ile Bakü-Ceyhan projesinin yaşama geçirilmesi için bundan sonra izlenecek politika ve karşılaşılabilecek sorunlar ele alındı.      

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, AGİT Zirvesi için Türkiye'ye gelen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile yaptığı görüşmeyi Hürriyet gazetesine değerlendirdi.      

3- Devlet Bakanı Yüksel Yalova İzmir'de yaptığı açıklamada, özelleştirme konusunda hiç bir tereddüt ve sıkıntı yaşamadığını, hükümeti oluşturan partilerin bu konuda tam desteği olduğunu kaydederek, "Özelleştirmenin siyasi geleceğimi yok etmesi korkusu taşımıyorum. Türkiye'nin geleceği benim siyasi geleceğimin çok önündedir" dedi.      

4- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, "Turizm Karma Komisyon Toplantısı"na katılmak üzere İsrail'e gitti. Bakan Mumcu hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, İsrail Turizm Bakanı ile yapacağı görüşmelerde, Türkiye ve İsrail arasında turizmde işbirliği konularının ele alınacağını söyledi.          

5- Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi, merkez üssü Düzce olan 7.2 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısının 710'a, yaralananların sayısının ise 5.108'e ulaştığını açıkladı.          

6- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) düzenlediği, DİSK ile Türk-İş'in yanısıra CHP, ÖDP, EMEP ve SİP'in de desteklediği "Sefalete Boyun Eğmeyeceğiz, IMF'ye Hayır, Demokratik Türkiye" mitingleri İstanbul, Gaziantep, Eskişehir, Kayseri, Malatya ve Antalya'da gerçekleştirildi. İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Korkmaz, 4 Aralık'ta Ankara'da olacaklarını kaydederek, hükümetin tutumunda değişiklik olmazsa iş bırakma eylemi yapacaklarını kaydetti.     

7- FP Gaziantep Milletvekili Bedri İncetahtacı, geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi.    

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile 3 Aralık'ta New York'ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan gözetiminde yapacakları dolaylı görüşmelerine ilişkin görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.      

9- İtalya'nın Floransa kentinde başlayan ve 21. yüzyılda reformlar başlığı altında yapılan "Üçüncü Yol" konferansında bir konuşma yapan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, "Helsinki'de yapılacak zirvede, Türkiye'nin AB'nin genişleme politikası içinde yer alması gerektiğine inanıyoruz" dedi.     

10- Afganistan'ın Mezar-ı Şerif kentinde geçen yıl öldürülen İranlı diplomatların ardından kapatılan Afganistan-İran sınırı, Afganlı ve İranlı yetkililer arasında İran'ın Meshed şehrindeki toplantıda alınan karar doğrultusunda, ticari amaçlı olarak açıldı.            

11- Sri Lanka'da, Elam Tamil Kurtuluş Kaplanları gerillaları ülkenin kuzeyindeki Vavuniya kentinde bir Katolik kilisesini bombaladı. Saldırı sonucu 13'ü çocuk 44 kişinin öldüğü, 56 kişinin de yaralandığı bildirildi.                                                 

 

22 KASIM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Türkiye 2. Enerji Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinde bulunduğu enerji darboğazına dikkat çekerek, Türkiye'nin 2000 yılı sonuna kadar işlerinin planlandığı gibi gitmediği taktirde, elekrik krizinin olacağı uyarısında bulundu.      

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, AGİT Zirvesi için Türkiye'ye gelen ABD Başkanı Bill Clinton, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile yaptığı görüşmeleri değerlendirdi.      

3- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ile yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayınlandı.     

 4- Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AKDTYK), Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin başkanlığında toplandı. Bahçeli yaptığı konuşmada, Türk milletinin birleşme noktası ve ortak paydası olan Atatürk'ün kavgaların, ayrışmaların öznesi veya maskesi durumuna getirilmemesi gerektiğini söyledi.      

5- Başbakan Yardımcısı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı ve enerji konularını Milliyet gazetesine değerlendirdi.      

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Batı Avrupa Birliği'nin (BAB) savunma ve dışişleri bakanları toplantılarına katılmak üzere Lüksemburg'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, 5 günlük seyahati süresince Lüksemburg, Stockholm, Brüksel ve Kopenhag'da çeşitli toplantılara katılacağını ve temaslarda bulunacağını söyledi.      

7- Orman Bakanı Nami Çağan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığın bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı açıklamada, Kuzey Anadolu fay hattı boyunca ağaçlandırma yaparak bu alanda yapılaşmayı engellemeye çalışacaklarını söyledi.      

8- İstanbul Valiliği İl Genel Meclisi'nde, Marmara Denizi'nde meydana gelecek ve İstanbul'u etkileyeceği öngörülen depreme yönelik hazırlık çalışmalarının tartışıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

İstanbul Valisi Erol Çakır yaptığı konuşmada, İstanbul'da bulunan 2.5 milyon konutun olası bir depreme karşı dayanıklılığının incelenmesi ve takviye projelerinin yapılıp uygulanması için en az 50 yıl süre gerektiğini söyledi.      

9- Afet sonrası çalışmaların yönlendirilmesini sağlayacak Türkiye Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (TADYB) Başbakanlığa bağlı olarak kuruldu.  Başkanlık, deprem, heyelan, yangın, meteorolojik afet, nükleer ve kimyasal madde kazaları gibi acil durum gerektiren olaylardan önce ve sonra yapılacak çalışmaları yürütecek ve kurumlar arasında eşgüdümü sağlayacak.     

10- Kızılay'da genel başkan ve yönetim kurulu üyeleri seçimlerinde genel başkanlığa Ertan Gönen, genel başkan yardımcılıklarına da Fuat Avcı ile Fadıl Ünver seçildi.      

11- Yunanistan'ın başkenti Atina'da başlayan 70. Dünya Erkekler Halter Şampiyonası'nda 56 kiloda Halil Mutlu, 6 dünya rekoru kırarak şampiyon oldu.      

12- Gazeteci Fatih Aksu vefat etti.     

13- Türkiye'de bulunan Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Linn, Dünya Bankası, YASED ve Finans Dünyası tarafından organize edilen "Türkiye'nin Yeniden Yapılandırılması ve Yabancı Yatırım Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 21. yüzyıla girerken önemli zorluklar ve büyük fırsatlarla karşı karşıya bulunduğunu anımsatarak,"Türkiye'nin geleceği konusunda çok iyimser bir görünüm var" dedi.   

Maliye Bakanı Sümer Oral toplantıda yaptığı konuşmada, bütçe açıklarını küçültmenin hükümetin öncelikli işi olduğunu söyledi. 

Öte yandan Devlet Bakanı Recep Önal da 2000 yılından itibaren yürürlüğe girecek olan istikrar programına değinerek, "Kamu harcama sistemlerinin etkinleştirileceği, finans sektörünün yeniden yapılandırılacağı, tarımda destekleme sistemlerine yeni yaklaşımların getirileceği bir dönemin başlayacağını" söyledi.   AB Türkiye Büyükelçisi Karen Fogg da Türkiye'nin gelecek bin yıla çok iyi hazırlanması gerektiğini söyledi.      

14- AGİT Zirvesi için Türkiye'ye gelen BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Ankara'daki temasları sırasında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ve Başbakan Bülent Ecevit ile bir araya geldi.

Annan, Başbakan Ecevit ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, 3 Aralık'ta New York'ta başlayacak dolaylı Kıbrıs görüşmeleri hakkında, "Gerçekçi olmayan bir beklenti içinde olmamak gerektiğini, ancak yine de umutlu olduğunu" söyledi.  

Başbakan Ecevit de, Kıbrıs konusunda Annan'ın tarafsızlığına güvendiklerini belirterek, görüşmeleri, onun gözetiminde yapılmasını istediklerini kaydetti.    BM Genel Sekreteri Annan düzenlediği basın toplantısında, New York'ta yapılacak dolaylı Kıbrıs görüşmeleri ile ilgili soruları da yanıtladı.           

15- İstanbul'da yapılan AGİT Zirvesi'nin ardından Yunanistan'a giden Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile görüşmesinden sonra yaptıkları ortak açıklamada, "Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi, New York görüşmelerinin BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde esasa yönelik olmasının ve G-8'in çağrısının da dikkate alınmasının gereğine inanıyor" denildi.

16- Batı Avrupa Birliği'nin (BAB) savunma ve dışişleri bakanları toplantısı Lüksemburg'da başladı.  Toplantıların ana gündem maddesini Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) ile BAB'ın geleceğine yönelik girişimler oluşturuyor.      

17- ABD Başkanı Bill Clinton, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya gitti. Başkan Clinton, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov ile bir araya geldi.  Stoyanov görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başkan Clinton'a, Kafkasya'da kalıcı bir barışın sağlanmasına yönelik her türlü girişimde bulunmaya hazır olduklarını söylediğini bildirdi.      

18- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ülkesinde görevli yabancı misyon şeflerini kabulünde yaptığı konuşmada, Rusya'nın İstanbul'da düzenlenen AGİT Zirvesi'nde yapılan anlaşmalara uymasını isteyerek, Rusya'nın Çeçenistan'da ortaya koyduğu tavırla bu ilkelere karşı geldiğini belirtti.                                                      

 

23 KASIM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, AGİT Zirvesi'nin başarıyla gerçekleştirilmesi ve Bakü Ceyhan petrol boru hattı ve Hazar geçişli doğal gaz boru hattı projelerine ilişkin anlaşmaların imzalanması nedeniyle Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, AGİT Türkiye Daimi Temsilcisi Yalım Eralp ile İstanbul Valisi Erol Çakır'a birer teşekkür mektubu iletti.   

Öte yandan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ve Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ile birlikte Artvin'de özel bir şirket tarafından yaptırılan Hüsnü Ciner İlköğretim Okulu'nu açtı. Cumhurbaşkanı Demirel burada yaptığı konuşmada, ülkenin daha çok okul, üniversite, fabrika, işe gereksinimi olduğunu ifade etti.     

2- Devlet Bakanı Tunca Toskay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda DPT, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve DİE bütçeleri görüşülürken yaptığı konuşmada, depremin ekonomideki toparlanmayı durdurduğunu belirterek, ekonomik hedeflerinin hayalci olduğunu, ancak bu hayalleri gerçek haline getirmek zorunda olduklarını ifade etti.   

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer de görüşmeler sırasında "Enerji talebi konusunda anlaşmazlık yok, görüş farklılığı yatırımlardan kaynaklanıyor. Devletin iki kurumu oturup fikir ayrılıklarını gidermeli" dedi.     

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB adaylığı ile Kıbrıs sorununu ilişkilendirme çabaları hakkında, "Helsinki'de ne çıkacağı, bizim Kıbrıs'ta göstereceğimiz tutuma bağlanmamalıdır ve kaldı ki Helsinki'de çıkacak olan karar Kıbrıs konusunda AB'nin tutumunu gösterecektir" dedi.     

4- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, "Türkiye'nin Yeniden Yapılandırılması ve Yabancı Yatırım" konulu konferansda yaptığı konuşmada, ödeme koşulları ve istihdamın öncelikler arasında olduğunu belirterek, "Özelleştirmelerin yabancı ağırlıklı olacağını görüyoruz. Bence bu çok daha iyi. Sermayenin mülkiyeti, kimliği konusunda tutucu değilim" dedi.      

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz de Türkiye'nin yabancı yatırımlardan aldığı payın azlığına dikkat çekerek, en önemli görevlerinin özel sektör ve uluslararası yatırımların önündeki "takozları kaldırmak" olduğunu ifade etti.     

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, "Mahalli İdareler Yasa Tasarısı"nı değerlendirmek üzere, 15 ilin büyükşehir belediye başkanı ve il valileriyle Ankara Polis Moral Eğitim Merkezi'nde  bir araya geldi.

6- TBMM Genel Kurulu, Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının 30 Kasım 1999 tarihinden itibaren Siirt'te kaldırılması, Diyarbakır, Tunceli, Van, Şırnak ve Hakkari'de 4 ay daha uzatılmasını kararlaştırdı.     

7- ANAP grubu, Genel Başkanvekili Mustafa Taşar başkanlığında toplandı. Taşar toplantıda yaptığı açıklamada, son aylarda bazı bakanlıklarda yapılan atamalar ve kadrolaşmaya değinerek, birçok bürokratın bu nedenle görevlerinden kopma aşamasına geldiğini vurguladı.     

8- MİT Başkanı Şenkal Atasagun ile Rusya İstihbarat Servisi Başkanı Viacheslan Trubnikov başkanlığındaki Türk ve Rus heyetleri, bir toplantı yaptı.  Toplantıda, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin arasında İstanbul'da yapılan görüşmelerde, Çeçen ayrılıkçılarla ilgili olarak, Türkiye'den kaynaklanan iddialar ele alındı. 

Başbakan Ecevit, gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine, Rusların elinde Çeçen ayrılıkçılarına Türkiye'den destek sağlanıp sağlanmadığına ilişkin belge konusunda bilgisi bulunmadığını ifade etti.     

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı'nın Gaziantep'te 15.'sini gerçekleştirdiği "Yerel Gazetecilikte Meslek İçi Eğitim Semineri"nde konuşan Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ziya Sonay, gazetecileri sigortasız kaçak işçi konumunda çalıştıran medya patronlarının gazetecilik dışındaki yakınlarını ise 212 kapsamında gösterdiklerini ileri sürerek "Gazeteciler işverenin çalışan kölesi haline gelmiştir" dedi.          

10- Dünya Bankası'nın deprem nedeniyle Türkiye'ye açtığı toplam 757,5 milyon dolarlık krediye ilişkin anlaşma Ankara'da imzalandı. Hazine Müsteşarlığı'nda düzenlenen törende, anlaşmaya Türkiye adına Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Dünya Bankası adına da Dünya Bankası'nın Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinden sorumlu başkan yardımcısı Johannes Linn imza koydu. Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, IMF heyeti ile yürütülen stand-by anlaşması için niyet mektubu taslağı üzerinde yapılan görüşmeler sonucunda, genel bir mutabakata varıldığını bildirdi.     

11- Batı Avrupa Birligi'nin  (BAB) Lüksemburg'daki toplantısına katılan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'nin, Avrupa Savunma ve Güvenlik Kimliği'ne (AGSK) yapacağı katkının, karar mekanizmasında verilecek yetkiyle doğru orantılı olacağını söyledi.   

BAB Konseyi toplantıları sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Cem "AGSK'ye katkımız isteniyor. Fakat bizim yetkimiz ve karar mekanizmasındaki konumumuz ne ise katkımız da o ölçüde olur. Oluşum halindeki bir organizasyon söz konusudur. Bu organizasyona ne kadar katılırsak, o kadar katkımız olur" dedi.              

12- Irak'ın, (BM) kararını protesto etmek amacıyla Kerkük - Yumurtalık hattına petrol vermeyi keserken, Mina-al-Bakr terminalinden de petrol pompalamayı durdurduğu bildirildi.   Öte yandan, Botaş'tan yapılan açıklamada da Irak'ın dün petrol pompalama işlemini durdurduğu doğrulandı.

13- Dünya Gazeteciler Birliği (WAN), 2000 yılı için Basın Özgürlüğü Ödülü Altın Kalem'i, ceza evindeki Suriyeli gazeteci  Nizar Nayuf'a verdi.     

14- ABD Başkanı Bill Clinton, bir günlük resmi bir ziyaret için gittiği Kosova'da halka hitaben yaptığı konuşmada, "Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, hepinizden kurtularak Kosova'da kontrolü ele geçirmek istedi. Biz buna `hayır' dedik. Savaşı biz kazandık. Ama, barışı ancak siz kazanabilirsiniz" dedi.

Başkan Clinton ayrıca, Barış Gücü Komutanı (KFOR) General Klaus Reinhardt ile görüştü.      

15- Rus birlikleri başkent Grozni'nin alınmasının önündeki son engel olan Urus-Martan'a yönelik saldırılarını yoğunlaştırırken, Çeçenistan'da Rus yanlısı hükümet kurmaya hazırlanan eski Grozni Belediye Başkanı Bislan Gantamirov, Rusya'ya operasyonu sonuna kadar götürme çağrısı yaptığı bildirildi.            

16- Polonya'da soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle 32 kişinin öldüğü bildirildi.                                                            

24 KASIM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "24 Kasım Öğretmenler Günü" nedeniyle yayınladığı mesajda, 15 milyon öğrenciye eğitim veren yaklaşık 600 öğretmenin çok güç koşullarda görev yapmasına karşın, hak ettikleri sosyal ve ekonomik koşullara sahip olmadığını söyledi.      

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli ve Cumhur Ersümer, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başbakanlık'ta bir araya geldiler. Toplantıda, DGM'nin idama mahkum ettiği terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın temyiz başvurusunun Yargıtay'da sonuca bağlanması konusu görüşüldü. Ayrıca, Başbakan Ecevit geçtiğimiz hafta yapılan AGİT Zirvesi hakkında hükümet ortaklarına bilgi verdi.      

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Toplantıda, deprem yaralarının sarılması ve dış siyasette yaşanan gelişmeler ele alındı. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, AGİT Zirvesi'nin başarıyla sonuçlandığı ve yapılan çoklu ve ikili görüşmelerin Türkiye'nin tanıtımı ve dış siyasi hedeflerinin izlenmesi açısından önemli ve kalıcı sonuçlar doğurduğu belirtildi.      

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Helsinki Zirvesi'nden önce idam cezasını kaldırmaya yönelik bir hazırlığının bulunup bulunmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, "Türkiye'nin, AB'ye tam üyelik hakkı vardır. Bu birtakım anlaşmalardan kaynaklanan haktır. Tabiatıyla Türkiye'nin tam üyeliğe adaylığı resmen tescil edildikten sonra adaylık için gerekli kriterlere Türkiye'nin uyacağı bizim tarafımızdan ifade edilmiştir" dedi.            

5- Batı Avrupa Birliği (BAB) Bakanlar Konseyi sonbahar dönemi toplantılarına katılan ve Türkiye'ye dönen Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Türkiye'nin Avrupa savunması için önemli olduğunu söyledi. BAB Konseyi toplantıları sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çakmakoğlu, Türkiye'nin Avrupa savunmasındaki önemini vurgulayan açıklamalar yaptı.       

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'la birlikte Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde yapımı tamamlanan prefabrike konutların anahtar teslim törenine katıldı. Yılmaz törende yaptığı konuşmada, yüzyılın felaketinin yaralarının sarılmasına çalışıldığını belirtti.       

7- Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi, merkez üsü Düzce olan depremde ölenlerin sayısını 757, yaralananların sayısını ise 4 bin 948 olarak açıkladı.      

8- 24 Kasım Öğretmenler Günü yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen törenlerle kutlandı.      

9- Türk-Yunan görüşmelerinin 4. turunun ikinci etabı Atina'da başladı. Çevre ve bölgesel işbirliği konularının ele alındığı toplantıda, Türk tarafına Büyükelçi Figen Ok, Yunan tarafına ise Büyükelçi Konstantin Fotillas ve Büyükelçi Stavros Likidis başkanlık ediyor.     

10- İnsan Hakları İzleme Komitesi, Rus birliklerinin Çeçenistan'da bir sivil hastaneyi bombaladıklarını açıkladı. Saldırıda  bir doktorun öldüğü bildirildi.                                               

 

25 KASIM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Edirne'de terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkındaki ölüm cezasının Yargıtay'da onanması ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel "Nihai karar TBMM'ye aittir. Hukuki prosedür tamamlanır tamamlanmaz, tabii ki bir de bunun Avrupa ucu var. O işte nasıl haraket edileceği etraflıca düşünülüyor" dedi  

2- Yargıtay 9. Dairesi, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkında 2 nolu DGM tarafından verilen ölüm cezasını `kararda bir isabetsizlik bulunmadığını' vurgulayarak oybirliği ile onadı.  Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın avukatı Hasip Kaplan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruda bulunarak "tedbir yoluyla infazın durdurulmasını" istedi.     

3- Bolu Valisi Nusret Miroğlu, Bolu ve Düzce'deki depremzedelerin Abant'da bulunan otellere yerleştirileceğini açıkladı.     

4- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Refik Baydur, ücret zammı görüşmelerinde mevcut enflasyon ve beklentilerin dikkate alındığını kaydederek, "Hükümetin beklediği yüzde 25 enflasyon rakamına yaklaşılacağı yolunda işaretler aldığımızda buna uyarız" dedi.

5- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, Mersin'de düzenlenen 3. TÜSİAD zirvesinde yaptığı konuşmada, ekonomi politikalarının başarıya ulaşabilmesi için sadece kamunun değil, bütün işverenlerin sorumluluk üstlenmesi gerektiğini söyledi. 

6- Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkında verilen ölüm cezasının Yargıtay'da onanmasının ardından bir grup şehit yakınının İnsan Hakları Derneği'ne (İHD) yaptıkları saldırı sonucu, genel başkan Hüsnü Öndül yaralandı, derneğin genel merkezi tahrip edildi.

İnsan Hakları Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada, derneğin ölüm cezasına kayıtsız şartsız karşı çıktığı; dünyanın neresinde, hangi sistemde, hangi suç için verilirse verilsin uygulanmaması gerektiği bildirildi. 

Ayrıca HADEP ve ÖDP'de yaptığı açıklamalarla, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'a verilen ölüm cezasının onanmasını eleştirdi.     

7- Mardin'in Nusaybin ilçesinde üç gündür güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonlarda, 5 PKK'lı terörist öldürüldü.      

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 36 kişi yaralandı, 31 kişi de yaşamını yitirdi.     

9- ABD'nin strateji kuruluşlarından Stratejik ve Uluslararası Etütler Merkezi (CSIS), İstanbul'da yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi'nin ardından Bakü-Ceyhan boru hattına ilişkin son durumu değerlendiren bir rapor yayınladı.  Raporda, Rusya'nın Çeçenistan operasyonunun ardından, Hazar petrol ve gazının Avrasya enerji koridorundan Türkiye'ye ulaştırılmasına yönelik ABD destekli anlaşmanın imzalanması ile bölgedeki gerginliğin arttığı bildirildi.

10- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi adına terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın Yargıtay'daki duruşmasını izleyen Finlandiyalı Parlamenter Gunnar Janson, "Ölüm cezası kabul edilemez, çünkü Avrupa Konseyi standartlarına aykırıdır" dedi. Janson, "Türk hükümetinin başvuru sonuçlanıncaya kadar ölüm cezasının uygulanmaması konusunda söz verdiğini" de kaydetti. 

11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Stockholm'de İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh ile bir araya geldi. Görüşmelerde, insan hakları ve Kürt sorunu konusu ele alındı.    

12- ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, Bakü-Ceyhan boru hattına değinerek, "İmzaladığımız boru hattı anlaşmasının ABD dahil bütün demokrasiler için büyük bir güvence olduğunu düşünüyorum" dedi.    

13- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright düzenlediği basın toplantısında, Rusya'ya verilecek kredi ve yardımların Çeçenistan operasyonunu durdurmak için kullanılıp kullanılmayacağının sorulması üzerine, "Bunları birbirinden ayırmanın zor olduğunu düşünüyorum. Rusya'nın ekonomik istikrarı bizim çıkarımıza" dedi.    

14- Pakistan'daki askeri hükümet, Hindistan'ın nükleer denemeler yapması durumunda, Nükleer Deneme Yasağı Anlaşması'na (CBDT) aldırmaksızın kendilerinin buna karşılık vermeye hakkı bulunduğunu bildirdi.    

15- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, iki günlük resmi ziyaret için Kıbrıs Rum kesimine gitti. Papandreu, Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides ile bir görüşme yaparak basın toplantısı düzenledi.                                               

26 KASIM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara Ticaret Odası'nın ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önünde bazı olumsuzluklar bulunduğunu, ancak yapılması gerekenin bunların aşılması olduğunu söyledi. Özelleştirme konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Demirel, Türkiye'nin özelleştirmeyi en kısa zamanda yapmak mecburiyetinde olduğunu belirtti.      

2- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde soğuk havalardan mağdur olan yurttaşların diğer illerdeki kamuya ait konut ve dinlenme tesislerine yerleştirilebileceğini belirterek, "Herhangi bir yurttaş valiliğe başvurduğu takdirde bu olanaktan yaralanacaktır. Gittiği yerlerde her ihtiyaçları karşılanacaktır. Ulaşım olanakları sağlanacaktır" dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca, TBMM'de kabul edilen Ek Vergi Yasası ve terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkındaki idam kararının Yargıtay'da onanması ile ilgili soruları  yanıtladı.     

Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel de, Marmara depreminden zarar gören yurttaşlar için yapılan geçici konutların 30 Kasım, Bolu-Düzce depreminden zarar görenler için yapılanların da yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi. Bakan Gürel, depremzede yurttaşların kullanabileceği tesislerin 33 bin yatak kapasiteli olduğunu bildirdi.

3- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Genelkurmay Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, "Toplantıda Türkiye'ye yönelik iç ve dış tehdit, TSK'nin harbe hazırlık ve iç güvenlik hareket durum değerlendirmeleri yapılmıştır. TSK'nin personel konuları, tasarruf tedbirlerinin uygulanması, Marmara ve Düzce depremleriyle ilgili hususlar ve her yıl harekat ihtiyaçlarına göre yapılan kıta hizmetleri yönerge değişikliği görüşülmüştür" denildi.     

Toplantıda ayrıca, disiplinsizlik gerekçesiyle 23 personelin ordudan uzaklaştırılmasına karar verildi.       

4- Depremden kaynaklanan zararları karşılamak amacıyla getirilen Ek Vergi Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.       

5- Maliye Bakanlığı bütçesi ile 2000 yılı genel ve katma bütçe yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.      

Komisyonda ayrıca memur maaş zamlarının 2000 yılının ilk altı ayında yüzde 15 olarak artırılması kararlaştırıldı.      

6- TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu dün yaptığı toplantıda, DYP Milletvekili Sedat Bucak, bağımsız Van Milletvekili Mustafa Bayram ve ANAP Milletvekili Aydın Ayaydın'ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasını karara bağladı.       

7- Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı kuruluş ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı.      

8- Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin davetlisi olarak Almanya'da çeşitli temaslarda bulunan CHP Genel Başkanı Altan Öymen başkanlığındaki heyet yurda döndü.  Öymen, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Bonn ve Berlin'deki temasları sırasında Dışişleri Bakanlığı nezdinde Devlet Bakanı Christoph Zöpel ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin AB ilişkileri ve terör örgütü PKK'nın lideri Adullah Öcalan davasının ele alındığını söyledi.       

9- Afet Bölge Koordinatör Valisi Kutluay Öktem, 17 Ağustos ve 12 Kasım'da meydana gelen depremlerin ardından depremzedelere tahsis edilen otel ve tatil yörelerine rağbet olmadığını söyledi.

10- Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen başkanlığındaki heyet yardım dağıtımına katılmak üzere Düzce'ye gitti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gönen, daha önce yoğun biçimde eleştirilen eski tip Kızılay çadırlarının uzun süreli kalmaya uygun olmadığını söyleyerek, bundan sonra Kızılay'ın en küçük çadırlarının 12 metrekare olacağını, standart olarak da 16 metrekarelik çadırların kabul edildiğini bildirdi.       11- Danimarka'da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüşmesinden sonra bir açıklama yapan Danimarka Dışişleri Bakanı Niels Helveg Peterssen, ülkesinin gelecek ay Helsinki'de toplanacak AB Zirvesi'nde Türkiye'nin aday ülke ilan edilmesine olumlu baktığını bildirdi. Kıbrıs konusuyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, Avrupa'da birçok konuda sorunlar çözülürken, bu sorunun çözümünde de ilerleme kaydedilmesi gerektiğini söyledi. 

Bakan Cem, İsveç, Belçika ve Danimarka'daki temaslarından sonra yaptığı açıklamada, AB adaylığının kabul edilmesi halinde, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini yerine getirmede zorlanmayacağını belirterek, "AB adaylığı bizim ulaşmak istediğimiz insan hakları, demokratikleşme, Yunanistan'la ilişkiler ve diğer sorunların çözülmesine katkı sağlar" dedi.      

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile bir araya gelerek AB Helsinki Zirvesi'nde izleyecekleri tutumu görüştüler. Papandreu Rum radyosuna yaptığı açıklamada, Helsinki'de kazançlı çıkacak tarafın Yunanistan'la Güney Kıbrıs'ın olacağını söyledi.     

13- Hırvatistan Anayasa Mahkemesi tarafından sağlık durumu kötüleşen Devlet Başkanı Franjo Tudjman, ülkeyi yönetme konusunda "geçici olarak yetersiz" ilan edildi ve devlet başkanının yetkileri Parlamento Başkanı Vlatko Pavletiçe verildi.      

14- Endonezya'nın Ambon adasında Hıristiyanlarla Müslümanlar arasında çıkan çatışmayı bastırmak isteyen güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 32 kişinin öldüğü bildirildi.                                                            

 

27 KASIM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, depremin neden olduğu hasarın telafisinde kullanılmak üzere Maliye Bakanlığı'na 500 trilyon lira ek ödenek verilmesine ilişkin yasayı onayladı.      

2- "Erozyonla Mücadele Haftası", TEMA'nın organizasyonu ile Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliev ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın katıldığı bir törenle başladı. Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, erozyonla mücadelenin ulusal bir sorun olduğunu ve ülke sınırlarını koruma anlamına geldiğini vurgulayarak, ülke nüfusunun artmaya devam ettiği bir dönemde toprak kaybının mutlaka engellenmesi gerektiğini söyledi. 

Törende ayrıca, TEMA'nın verdiği ödüller dağıtıldı.            

3- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, herhangi bir ülkede meclisten çıkan kapsamlı bir vergi reformuna tepki gösterilmemesinin mümkün olmadığını belirterek, "Çünkü kurulu düzen ne kadar adaletsiz ne kadar sakıncalı da olsa o düzene alışılmıştır. O bakımdan tepkiler gelmesi doğaldır" dedi.      

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Vergi yasası depremzedelere yardım için değil, deprem felaketine uğrayanları tam anlamıyla istismar edecek şekilde çıkarılmıştır" dedi.     

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin il başkanları toplantısı öncesinde, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'la ilgili idam kararının Yargıtay'da onanmasıyla hukuki sürecin sona ermediğini belirterek, kararın Meclis'e gelmesi durumunda milletvekillerinin kişisel kanaatlerine göre oy kullanacaklarını söyledi. 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, MHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'a verilen idam kararının Yargıtay'da onanmasını değerlendirdi.            

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği etkinlikleri çerçevesinde, İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Türk Hukukçu Kadınlar Derneği'nce Medeni Kanun'da değişiklik taslağı üzerine düzenlenen toplantıya katıldı.

Bakan Türk, Medeni Kanun tasarısının, metin üzerinde dilin güncelleştirilmesi ile ilgili yapılan çalışmalar tamamlandıktan sonra TBMM'ye sunulacağını belirterek "Medeni Kanunun çağın anlayışına ters düşen hükümleri, çağa uygun hale getirilecektir" dedi.     

Bakan Türk ayrıca, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idam cezasının Yargıtay tarafından onanması konusunda gazetecilerin sorularını da yanıtladı.      

7- Kuzey Irak'ta Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen operasyonlarda 70 PKK'lı terörist öldürüldü.       

8- Türkiye ve Rusya arasındaki "Mavi Akım Projesi" ile ilgili vergi kolaylıklarını içeren protokol Moskova'da imzalandı. Protokole, Türkiye adına Moskova Büyükelçisi Nabi Şensoy, Rusya adına da Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Aleksander Avdayev imza koydu. 

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, New York'ta yapacağı görüşmeler öncesinde temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Denktaş Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, dolaylı Kıbrıs görüşmelerine hangi maksatla gittiklerinin bilindiğini, esas görüşmelerin başlayabilmesi için zemin hazırlığı yapacaklarını söyledi.

10- Rus birliklerinin Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye yönelik saldırılarında en az 260 kişinin öldüğü bildirildi.      

11- Yeni Zelanda'da genel seçimler yapıldı.         

12- Norveç'te fırtına yüzünden dün batan feribotta 11 kişinin öldüğü bildirildi.                                             

 

28 EKİM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile Sağlık Bakanı Osman Durmuş, açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Isparta'ya gittiler.  Cumhurbaşkanı Demirel, Kalp Damar Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, bu ülkenin insanlarının sorumluluk üstlenmesi gerektiğini vurgulayarak, insanlarımızın bu ülkede misafir değil de ev sahibi ruh hali ile hareket etmesi gerektiğini söyledi.  

Bakan Durmuş da ülkenin her yerinin özel sağlık kuruluşlarıyla dolmasını isterken, sağlık hizmetlerinin satın alınmasıyla ilgili değişiklikler  yaptıklarını bildirdi. 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel, Araştırma Uygulama Hastanesi'nin ve İlköğretim Okulu'nun temelini de attı. Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'a doktora payesi verildi.

2- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın Sakarya'da incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, 30 Kasım itibariyle 25 bin 500 prefabrike konuttan 22 bininin tamamlanacağını, kalan kısmının da depremzedelerin yerleştirme işlemleri sürerken bitirileceğini söyledi.

3- Türkiye ile Kuveyt arasında imzalanan gelir ve servet üzerinden alınan vergilerde çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, hükümetin deprem zararını karşılamak amacıyla çıkardığı Ek Vergi Yasası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Hükümet halkını kandırmaktadır. Aslında verginin adı IMF vergisidir, kamu finansman açığını kapatma vergisidir. Deprem vergisinde temel amaç 10 katrilyon lirayı geçen bütçe açığını kapatmaktır" dedi.            

5- DSP'nin 14. kuruluş yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit törende yaptığı konuşmada, demokratik sol hareketin geçmişten bugüne kadar ki gelişimini anlattı.      

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz başkanlığında il müftüleri toplandı. Yılmaz yaptığı konuşmada, müftülerden fitre ve zekatların deprem bölgesine yönlendirilmesini istedi.     

7- Hak-İş'in 9. Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde, Salim Uslu yeniden genel başkanlığa seçildi.     

8- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu Elefterotipia gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye üye olmasının hem Türkiye hem de Yunanistan için olumlu olacağını, "Ancak, ülkemin çıkarları da söz konusudur. Bu çıkarları korumak vazifemizdir. Eğer Yunanistan Helsinki'de veto kullanmak zorunda kalırsa bu sorumluluğun tamamı olmasa bile önemli bir bölümü de AB ortaklarımıza ait olacaktır" dedi. 

ABD'nin Atina Büyükelçisi Nikolas Burns, Yunanistan'da yayınlanan Katimerini gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AB üyeliğinin kabul edilmesinin iki ülke arasındaki sorunların barışçı yollardan çözülmesi açısından büyük önem taşıdığını belirterek, Yunanistan'dan Türkiye'nin AB beklentilerine karşı çıkmamasını beklediğini bildirdi.     

9- Rus hükümetinin Çeçenistan'daki temsilcisi ve Başbakan Yardımcısı Nikolay Koşman, NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Grozni'de çok sayıda olmasada sivillerin olduğunun düşünüldüğünü ve bu kişiler için bir koridorun açık bırakıldığını bildirdi. 

Çeçenistan Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 23 kentin temsilcileri Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'a gönderdikleri mesajda, "Rusya savaşmaktan başka seçenek bırakmazsa Batılı ülkelere yönelmeli ve verebilecekleri kadar çok silah istemeliyiz. İlk olarak tanksavar ve uçaksavar füzelerine ihtiyacımız var" denildi.      

10- Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, bir günlük resmi ziyaret için İran'a gitti.  İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, İvanov ile yaptığı basın toplantısında, iki tarafın görüşmelerinde diğer bölgesel sorunların yanısıra özel olarak Çeçenistan sorunun da ele alındığını belirtti.     

İvanov da Bakü-Ceyhan petrol boru hattı anlaşması ile ilgili olarak "Rus çıkarlarına bir darbedir" dedi.                                            

 

29 KASIM 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve kuvvet komutanları ile birlikte incelemelerde bulunmak üzere Iğdır'a gitti.  Cumhurbaşkanı Demirel halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkenin çeşitli köşelerinin sorunlarıyla ilgilendiklerini ve devletin daha ne yapması gerektiğini belirlemeye çalıştıklarını anlattı.      

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta gazetecilerin Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun Helsinki Zirvesi'ne götürecekleri Ege adaları ve Güney Kıbrıs Rum kesiminin AB üyeliğine ilişkin istemlerinin anımsatılması üzerine, "Bunlar AB'nin sorunu. Bizim tavrımız belli. Gerek Ege gerekse Kıbrıs konusunda  ödün vermeye niyetimiz yok. Onun için Yunanistan'ın AB üzerindeki bu tür  baskılara karşı ne tepki göstereceğini  o baskılara uyulup uyulmayacağını AB'nin vereceği kararlarda göreceğiz" dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca, Başbakanlık'tan ayrılırken, gazetecilere Ek Vergi Yasası ve depremzedelere dağıtılacak olan prefabrike konutların durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.            

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'u ziyaret ederek, parti olarak hazırladıkları sivil anayasa taslağını sundu.

Başkan Selçuk, gazetecilerin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın lehine bir karar vermesi durumunda Türkiye'nin tavrının ne olacağının sorulması üzerine, dava noktasında Türkiye'nin uluslararası hukuk normlarını kabul ettiğini, Öcalan'ın idamı konusunda Avrupa'nın bağlayıcı olduğunu söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, Bakanlık'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya hattından gelen doğal gazda, Ukrayna geçişinde fazla gaz çekişi olması nedeniyle doğal gaz basıncının 52 bardan 37 bara düştüğünü vurgulayarak bu durumun sistemi doğrudan etkilediğini söyledi.     

5- Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idam kararının Yargıtay'da onanmasını Milliyet gazetesine değerlendirdi.      

6- Devlet Bakanı Şuayıp Üşenmez, Başbakan'lığın düzenlediği "1. Özürlüler Şurası"nda yaptığı konuşmada, devletin özürlülere yönelik hizmetlerde yetersiz kaldığını itiraf ederek "Bugünkü şartlar içinde özürlülere koltuk değneği, özürlü arabası ve beyaz baston verme acizliği içindeyiz" dedi.

7- Maliye Bakanı Sümer Oral ile Orman Bakanı Nami Çağan "Yeşil Kuşak" projesi imza protokolü için gittikleri İzmir'de Vali Kemal Nehrozoğlu'nu ziyaret etti. Bakan Oral, gazetecilerin Ek Vergi Yasası ile ilgili sorularını yanıtlarken, ek verginin her kuruşunun yerinde kullanılacağını savundu ve  bugünkü ekonomik durumdan kendilerinin sorumlu olmadığını da söyledi.      

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye gazetesini ziyaret ederek, gazetecilerin, Kıbrıs konusu ile ilgili sorularını yanıtladı.

9- Rusya ve İran, AGİT Zirvesi sırasında Hazar Denizi ülkelerinden Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan devlet başkanlarının da katılımıyla imzalanan, Hazar-Türkiye bağlantılı petrol ve doğal gaz boru hattı projelerine karşı ortak bir bildiri yayınladılar.

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov'un, İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile birlikte imzaladığı ortak bildiride, "Hazar Denizi yatağından boru hatları döşenmesi yolunda Rusya ve İran'ın katılımı olmaksızın tasarlanan projelere bu iki ülkenin karşı çıktığı" belirtildi.

10- Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Valeri Manilov, Rus güçlerinin Çeçenistan'a düzenlediği bir operasyonda 12 Rus askerinin öldürüldüğünü, ikisinin de esir alındığını söyledi.

11- AGİT Dönem Başkanı Norveç'in Dışişleri Bakanı Knut Vollebaek, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile görüşmek ve AGİT yetkililerinin Çeçenistan'a gidebilmeleri için hazırlık yapmak üzere Moskova'ya gitti.      

12- Malezya'da genel seçimler yapıldı.                                                   

 

30 KASIM 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ukrayna'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Genelkurmay eski 2. Başkanı, emekli Orgeneral Çevik Bir'in Rumeli İşadamları Derneği'nce düzenlenen toplantıda, "Halk seçerse cumhurbaşkanlığına aday olurum" sözleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanını halk seçsin diyenler bence bir gün bu isteklerinde, arzularında başarıya ulaşacaktır. Cumhurbaşkanlığına seçilme yolu herkese açıktır, usulüne, nizamına göre" dedi.      

Başbakan Bülent Ecevit de "Üniversite mezunu ve seçilme hakkı olan herkesin cumhurbaşkanlığına aday olabileceğini" söyledi.     

FP Genel Başkanı Recai Kutan ise halkın Çevik Bir'in adaylığına olumlu yaklaşacağına inanmadığını belirtti.      

2- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan ile ilgili verdiği "ihtiyati tedbir" kararının ardından hükümet ortağı parti liderleri olağanüstü zirvede bir araya geldi.  

Başbakan Bülent Ecevit,  başkanlığındaki toplantıya Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Devlet bakanları Şükrü Sina Gürel, Mehmet Ali İrtemçelik ve Abdullah Çay, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Dışişleri ve Adalet Bakanlığı yetkilileri katıldı.  Başbakan Ecevit, AİHM'nin kararının kendilerine iletildiğini belirterek, "Karar düzeltme istemi için tanınan olanak henüz tüketilmemiştir. Konu, yargı kararıyla hükümetimize intikal ettiğinde değerlendirilecektir" dedi.      

3- Başbakan Bülent Ecevit, Rusya'dan gelen gazın basıncının düşmesi nedeniyle doğal gaz çevrim santrallarına yakıt gitmemesi ve Ankara'da baş gösteren ısınma sorunu üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'den bilgi aldı. Başbakan Ecevit, enerji yatırımlarında daha atak ve cesur davranılması gerektiğini belirterek, "Tahkim uyum yasaları yatırımlara dış kaynak katkısını artıracak. Mavi Akım projesi, doğal gazda yaşanan sıkıntıları ortadan kaldıracaktır" dedi.

4- MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında, Türkiye'nin AB'ye üyeliği ile terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan ile ilişkilendirilmesinin hakaret olduğunu belirterek, Türkiye'nin terörle mücadelede elde ettiği kazanımlardan hiçbir biçimde ve koşulda vazgeçemeyeceğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem yaptığı yazılı açıklamada,Helsinki Zirvesi öncesi AB ve Yunanistan'la olan ilişkileri değerlendirdi.      

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, TİSK tarafından düzenlenen "Çalışma hayatında esneklik" konulu seminerde yaptığı konuşmada, ekonomideki değişimin esnek çalışmayı zorunlu kıldığını, ancak bunun dayatma ile değil, sosyal tarafların mutabakatıyla gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.  

TİSK Genel Başkanı Refik Baydur da, üretimin geliştirilmesi ve rekabet gücünün artırılması için çalışma yaşamının esnekleştirilmesinin ön koşul olduğunu söyledi.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ise esnek çalışmadan önce kayıt dışı çalışmanın önlenmesini ve temel sendikal hakların güvence altına alınmasını istedi.      

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında, Ek Vergi Yasası'nın depremle ilgisi olmadığını ve IMF'nin isteği üzerine çıkardıklarını açıkladı.      

8- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların istekleri üzerine bir bankada "Fitre ve Zekat" hesabı açıldığını bildirdi. Yılmaz, 17 Ağustos ve 12 Kasım tarihlerinde meydana gelen depremlerde yaraların sarılması için millet ve devletin seferber olduğunu belirterek, bunun uzun zaman alacağını ve büyük fedakarlıklarla mümkün olabileceğini söyledi.      

9- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, bu yılın ilk dokuz ayında sektörler itibarıyle sanayide yüzde 5.7, ticaret sektöründe ise yüzde 8.3 oranında daralma olduğu bildirildi.          

10- Türkiye'de bulunan Hollanda Dışişleri Bakanı Jozias Van Aartsen, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştükten sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Aartsen, Türkiye'de yaşayan Kürtlerin "azınlık" statüsünde olduğunu savunarak, Türkiye'nin tam üyelik adaylığının tescil edilmesinin ardından bu sorunu görüşeceklerini belirtti. Türkiye'nin adaylığını desteklediklerini belirten Aartsen, bölünmüş bir Kıbrıs'ın tam üyeliğe alınmayacağını söyledi.       Hollanda Dışişleri Bakanı Aartsen, daha sonra temasları çerçevesinde insan hakları örgütlerinin temsilcileriyle de görüştü.    

11- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuchma'nın yeniden cumhurbaşkanlığa seçilişi nedeniyle yemin ve takdis törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, Kuchma ile görüştükten sonra yurda döndü.         

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Moskova'daki temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AB'ye adaylığına evet demekte zorlanmamaları için, Kıbrıs ve Ege sorunlarının çözüm metodu üzerinde Türkiye ve AB arasında net bir anlayış birliğinin sağlanması gerektiğini söyledi.      

13- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) yapılan oturumda, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın ölüm cezasının geciktirilmesine yönelik "ihtiyati tedbir" kararı alındı.