06.12.1999
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

 ARALIK 1999

 

 

1 ARALIK 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, İçel ve İzmir'deki kamu tesislerinde kalan depremzedeleri ziyaret etti. Başbakan Ecevit, depremzedelerin kamu tesislerine rağbet etmediklerini belirterek, tesislerde demremzede sayısından daha fazla boş yatak bulunduğunu söyledi.

Başbakan Ecevit, buralara yerleşen depremzedelerden, deprem bölgesindeki yakınlarına rahat ortamı haber vererek, onların da tesislere gelmelerini sağlamalarını istedi.            

2- Başbakanlık'ta dün liderler zirvesinde alınan karar çerçevesinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yanıt gönderildi. Yanıtta AİHM'e, Abdullah Öcalan'a ilişkin ölüm cezasının infazı için verdiği ön tedbir kararı konusunda "olağanüstü bir yöntem olan karar düzeltme yolunun henüz tükenmediği" değerlendirmesini içeren bir cevap verildi.  

Başbakan Bülent Ecevit konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, AİHM'in terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'a ilişkin ölüm cezasının infazı için verdiği ön tedbir kararı ile ilgili olarak "Yargı süreci devam ediyor, ne söylersek yargı sürecini etkilemek anlamına gelebilir" dedi.      

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da karar düzeltme isteminin  hükümete iletilmesinin ardından, AİHM'nin talebiyle ilgili gerekli kararı vereceğini söyledi.     

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı, haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "AB Helsinki Zirvesi'ni, bu zirvede Türkiye'nin adaylığı konusunu ve burada alıncak kararı kendi zemini ve çerçevesi içerisinde değerlendirmek gerekir. Türk-Yunan meseleleri ile Helsinki arasında bağlantı kurmak doğru değildir" dedi.   Atacanlı ayrıca, Hollanda Dışişleri Bakanı Jozias Van Aartsen'in Türkiye'de azınlık sorunu bulunduğunu öne süren ve Kürtleri azınlık olarak nitelendiren açıklaması için "Azınlık şeklindeki atfa katılmamız mümkün değildir" dedi.   

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, deprem bölgesinde yapılan prefabrike konutlarda incelemelerde bulunmak üzere Bolu ve Adapazarı'na gitti. Bakan Aydın incelemelerde bulunduktan sonra Kocaeli'ye giderek düzenlediği basın toplantısında, prefabrike konut isteyen depremzedelerin, 1 Aralık'tan itibaren bulundukları illerin valiliklerine başvurmaları halinde kendilerine hemen konut tahsis edilebileceğini bilderen Bakan Aydın, kira yardımından vazgeçenlerin de istemeleri halinde evlere yerleştirebileceğini açıkladı.       

5- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk-İş'in 18. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, işçi ve iş veren arasında yıllardır çözüm bekleyen sorunları olduğunu belirterek "Hükümetimiz, sorunların karşısında gereken kararlılığı gösterememektedir" dedi. 

6- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksandre Lebedev, Türk-Amerikan Derneği'nce düzenlenen, "Mavi Akım'ın Ekonomisi ve Politikası" konulu panelde yaptığı konuşmada, Mavi Akım doğal gaz boru hattı projesinin gerçekleşmesi durumunda Türkiye'de savunulanın aksine Rusya'nın Türkiye'ye bağımlı duruma geleceğini söyledi.      

7-  Dünya Ticaret Örgütü'nün 3. Bakanlar Zirvesi  ABD'nin Seattle kentinde başladı.      

8- İngiltere parlamentosu ve Kraliçe 2. Elizabet, Kuzey İrlanda'nın yönetim hakkının bölge parlamentosu ve hükümetine geçişini onayladı.                                           

 

2 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen ve yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti.   Cumhurbaşkanı Demirel, Kızılay'ın 1868 yılından bu yana görevini çok iyi yapmış bir itibar müessesesi olduğunu belirtti ve yeni yöneticilere, "Size düşen görev, Kızılay'ın itibarını yeniden yüceltmektir" dedi.   

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve ilgili bakanlar, enerji sorununu görüşmek üzere bir araya geldi. Zirvede ilgili bakanlar, Türkiye'nin gelecekte planladığı petrol ve doğal gaz projeleri ile ilgili bilgi verdi ve Akkuyu Nükleer Santralı konusunu ele aldı.  Başbakan Ecevit toplantı sonunda yaptığı açıklamada, enerji probleminin Türkiye'nin ivedi sorunları arasına girdiğini söyledi.      

3- Başbakan Bülent Ecevit grup toplantısında, İçel ve İzmir'deki kamu tesislerine yerleştirilen depremzedeleri ziyaret amacıyla söz konusu illere gerçekleştirdiği gezi hakkında bilgi verdi.     

4- Memurların görevleri nedeniyle işledikleri suçlar için yargılanabilmelerini amirlerinin iznine bağlayan "Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Yasa Tasarısı" TBMM Genel Kurulu'nda bazı değişiklikler yapılarak kabul edildi.      

5- KDV oranlarını arttıran Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.      

6- RTÜK, yayın ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle İstanbul Radyo Nur'un yayınlarının 90 gün, Marmara FM'in yayınlarının da 1 gün süreyle durdurulmasına karar verdi.      

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı Sedat Simavi adına verilen, "Sedat Simavi Ödülleri"ni kazananlar belli oldu.  Hürriyet gazetesi Ankara muhabiri Kadir Ercan "yılın gazetecisi" seçildi. Milliyet gazetesi dış politika yazarı Sami Kohen de 'gazetecilik ödülü'ne layık bulundu.      

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Bükreş'te düzenlenen Güneydoğu Avrupa Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Romanya'ya gitti.   Bakan Cem toplantıda, "Güneydoğu Avrupa'da İyi Komşuluk, İstikrar, Güvenlik ve İşbirliği Şartı"nın paraf edilmesiyle, Balkanların ortak anlayış ve ortak çalışma zemininin resmileştiğini söyledi.      

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Kesimi ile Kıbrıs konusundaki dolaylı görüşmelere katılmak üzere New-York'a gitti.     

10- Avrupa Parlamentosu, Belçika'nın başkenti Brüksel'de devam eden genel kurul toplantılarında, AB'nin Helsinki zirvesinde ele alınacak konular üzerinde görüşlerini bildiren bir kararı oylayarak kabul etti. Parlamento, kararın Türkiye ile ilgili maddelerinde "Türkiye'nin AB'ye tam üyelik adaylığına hakkı olduğunu" teyit etti ve iki ayrı paragrafta Türkiye'yi "aday ülke" olarak adlandırdı.  Parlamento, "Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararını kabul ederek, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın cezasını infaz etmemesini" isteyen bir değişiklik önergesini de reddederek, Helsinki zirvesinde Türkiye'nin adaylığı ile Öcalan konusu arasında bağlantı kurulamayacağını bildirdi.  

11- Dünya Ticaret Örgütü (WTO) toplantıları, ABD'nin Seattle kentinde WTO karşıtı protesto gösterilerine neden oldu. Göstericiler, WTO'nun serbest ticaret politikasının çevreye ve emekçi kesimin haklarına zarar verdiğini savunarak olayı "Amerikan toplumunun değişik kesimlerinden gelen sıradan insanların, şirketlerin gezegeni ele geçirme ve küçük çaplı çiftçilere, ormanlara ve soyu tükenmekte olan türlere saldırılarına karşı bir eylem" olarak tanımladı.     

12- İrlanda Başbakanı Bertie Ahern bakanlar kurulunda yaptığı konuşmada, Kuzey İrlanda üzerindeki tarihsel isteklerinden vazgeçtiklerini ve İngiltere ile ilişkilerde yeni bir sayfa açtıklarını belirtti.

3 ARALIK 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, memurların yargılanmasına ilişkin yasa ile hükümete deprem zararlarının giderilmesi için yetki veren yasayı onayladı.      

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile haftalık olağan görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin nükleer enerjiye geçilmesi konusunda kesin karar verdiğini Cumhurbaşkanına ilettiğini belirterek, Düzce'nin il, Kaynaşlı ve Derince'nin de ilçe yapılmasına ilişkin karar konusunda bilgi sunduğunu belirtti.     

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, 12 Kasım depreminde ağır can ve mal kaybının meydana geldiği Düzce'nin il yapılması için karar alındığını, Derince ve Kaynaşlı beldelerinin de ilçe yapılacağını bildirerek, 17 Ağustos depreminin merkez üssü olan ve büyük hasar gören Gölcük'e özel kent tasarımı uygulanmasının benimsendiğini söyledi.      

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın Organize Sanayi Bölgesi'nde yaptırılan Doğal gaz Kombina Çevrim Santralı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin enerji problemini çözebilmek için özel sektörün olanaklarını ve finans kaynaklarını enerji sektörüne aktarmak gerektiğini söyledi.      

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Merkezi Çalışmaları tarafından düzenlenen "Avrupa Birliği'nde Türkiye: İmaj mı, Yönetim Sorunu mu"  konulu konferansta yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği'nde Türkiye'ye haksızlık ve ayrımcılık yapılmamasını isteyerek "Öteki ülkelere hangi kurallar konulmuşsa, Türkiye'ye de o kurallar getirilsin. Ama öteki adaylara konulmayan ön koşullar da Türkiye'den istenmesin" dedi.     

6- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın idam konusunu değerlendirdi.     

7- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Eskişehir'de "Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 65. Yılı" panelinde yaptığı konuşmada, 5 Aralık'ın Türk kadınının politikaya girme hakkını elde edişinin 65. yıl dönümü olduğunu anımsatarak "Atatürk'ün başlattığı devrimin gerisi istenildiği gibi gelmedi" dedi.      

8- Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma, "Mavi Akım" adlı doğal gaz boru hattına ilişkin, daha önce Türkiye ve Rusya arasında imzalanan ve vergi kolaylıklarını kapsayan ek protokolü onayladı.  

9- AB üyesi 15 ülkenin yanı sıra Türkiye, Norveç, Kıbrıs Rum Kesimi, İzlanda ve İsviçre'nin de tam üye olduğu Avrupa Sanayici ve İşadamları Birliği'ne (UNICE) bağlı söz konusu 20 ülkenin özel sektör temsilcileri, iki gün süren bir zirve çerçevesinde bir araya geldiler. Zirve sonunda, AB'nin genişlemesi konusunda bir bildiri onaylandı ve bildiride, Avrupa'nın önemli bir ekonomik aktörü olarak nitelendirilen Türkiye'nin adaylığının resmen tanınması, ayrımcılık yapılmaması ve reformların desteklenmesi çağrısında bulunuldu. 

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Cumhurbaşkanı Martti Ahtissaari, özel sektör zirvesinin kararını "Türkiye-AB ilişkileri açısından tarihi nitelikli" olarak değerlendirdi.         

10- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Meclis'te yaptığı hükümet açıklamasının Türkiye ile ilgili bölümünde "Diğer ülkeler gibi Almanya da Türkiye'den Kopenhag kriterlerini yerine getirmesini, insan haklarına ve azınlık haklarına saygı göstermesini, istikrarlı bir hukuk devleti düzeni konularını içeren 6. maddeyi yerine getirmesini beklemektedir. Biz Avrupa'ya dönük bir Türkiye istiyoruz" dedi.       

11- Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev, Kıbrıs Rum kesimi Savunma Bakanı Sokratis Hasikov ile Moskova'da bir araya geldi. Sergeyev görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Rum kesimini, "Askeri ve askeri-teknik işbirliğinde geleceği olan iyi bir ortak" olarak tanımlayarak, Rum kesimine sattıkları silahların Rumların savaş gücünü yükselteceğini söyledi.      

12- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'nin güneyindeki bir sığınmacı konvoyuna ateş açan Rus birliklerinin 50 sivili öldürdükleri bildirildi.                                              

 

 

4 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRKSAB) tarafından düzenlenen 14. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, yanlış tanınan Türkiye'nin imajının ancak turizmle düzgün hale getirilebileceğini söyledi. 

Turizm Bakanı Erkan Mumcu da, turizm sektörünün yeniden yapılanması için taslak hazırladıklarını belirterek "Türkiye'yi çağdaş uluslararası normlarla buluşturan turizm sektörü, Türkiye'nin 21. yüzyılda gelişmesinde en önemli aygıtlardan biri olacaktır. Gerekli destek verildiğinde turizm, dünyaları yerinden oynatacak kadar önemli bir araçtır" dedi.      

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "GAP'ta 10 Yıllık Birikim" adlı fotoğraf sergisinin açılış töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak görev süresini değerlendirdi.      

3- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, görev süresi 5.12.1999 tarihinde sona erecek YÖK üyesi ve Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ü yeniden YÖK üyeliğine seçmiştir" denildi.      

4- Başbakan Bülent Ecevit, TGRT'de yayınlanan "Siyaset Vitrini" programına katılarak, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görev süresi ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili soruları yanıtladı.      

5- Başbakanlık Kriz Merkezi, Düzce depreminde ölenlerin sayısının 802, yaralı sayısının da 4548 olduğunu açıkladı.     

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk incelemelerde bulunmak üzere gittiği Kahramanmaraş'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Türk, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkında verilen ölüm cezasına ilişkin olarak iç hukuk yollarının tamamen bitmediğini söyledi.      

7- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Bartın, Amasra Belediyesi'ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Emniyet Teşkilatı'nın yurt dışında başlatmış olduğu ikili ilişkiler çerçevesinde, ülke dışına kaçan ve aranan kişilerin, Türkiye'ye getirilme girişimlerine başlandığını söyledi.      

8- KESK'in düzenlediği "Sefalete Teslim Olmayacağız" mitingine, katılan kamu emekçileri, hükümetin memurlara verdiği yüzde 15'lik zammı ve IMF direktifleri doğrultusunda hazırlanan bütçeyi protesto etti.  

KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, bütçe adı altında ülkenin emekçilerine ve halkına sefaletin dayatıldığını belirtti. 

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da işçi ve memurları, IMF politikalarına karşı dayanışmaya çağırdı.      

9- Erzurum'un Şenkaya ilçesinde 5.5 şiddetinde deprem meydana geldi.     

10- İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh, Türkiye'ye AB üyeliği için resmi aday statüsü verilmesini veto etmeyeceklerini belirterek, "Türkiye hükümeti ve parlamentosunun yerine getirmesi gereken bir tedbirler listesi var. Bu, uzun ve kısa vadeli tedbirleri içeriyor. Ancak bunlar önümüzdeki hafta yapılacak AB Helsinki Zirvesi'nden hemen önce yerine getirilecek diye bir şey yok" dedi.                                         

 

5 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınışının 65. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, "Cumhuriyet bütünüyle bir toplumsal dönüşüm projesidir. Bu dönüşümün en önemli unsurlarından biri de kadınların, yaşamın her alanına erkeklerle eşit koşullarda katılma hakkına sahip olmalarıdır. Ancak yasal alanda eksiksiz bir şekilde var olan hakların gündelik hayatta tam olarak kullanılabildiğini söyleyemeyiz" dedi. 

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da "Türk kadınlarının bu demokratik hakkı, dünyadaki pek çok uygar ülke kadınından daha önce elde ettiğini" vurguladı.  

Başbakan Bülent Ecevit ise, Türk kadınlarını kutlayarak "Bağımsızlık mücadelesinde zorlukları eşit olarak paylaşan kadınlarımızın, barış zamanında erkeklerin sahip oldukları haklara kavuşmaları ve toplumda eşit muamele görmeleri en doğal haklarıydı" dedi.   

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanan, memurların görevleri nedeniyle işledikleri suçlardan dolayı nasıl yargılanacaklarını yeniden düzenleyen yasa Resmi Gazete'de yayımlandı.

3- Dünya Bankası'nın depremler için Türkiye'ye vereceği toplam 757.53 milyon dolar tutarındaki kredilere ilişkin ikraz anlaşmasının ve ek mektuparın imza tarihinden geçerli olmak üzere onaylanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.      

4- Erzurum Valisi Derya Kadıoğlu, 3 Aralık'ta Şenkaya'da meydana gelen 5.5 şiddetindeki depremden sonra bölgede hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini, ilk belirlemelere göre Şenkaya ilçesine bağlı 25 köyde hasar meydana geldiğini ve yaklaşık 300 konutun oturulamayacak halde olduğunu açıkladı.      

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesinin 65. yıl dönümü nedeniyle partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, partisinde kadınların ön plana çıkarılacağı yeni bir atılım başlatacaklarını belirterek, kadınların siyasette ağırlık kazanması için seferberlik ilan edeceklerini söyledi.      

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz Gaziantep'te yeni yapılan camilerin açılış töreninde yaptığı konuşmada, camilerin insanları kaynaştırıcı ve birlikteliği sağlayıcı özelliklerine değinerek, camilerin daha estetik hale getirilmesi gerektiğini söyledi.      

7- Türk-İş'in 18. Olağan Genel Kurulu'nda genel başkanlığa Bayram Meral yeniden seçildi.  Öte yandan Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim-Sen'in 3. Olağan Genel Kurulu'nda da Şuayıp Özcan yeniden başkanlığa seçildi.      

8- İstanbul Metris Ceza Evi'nde, İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA-C) tarafından gerçekleştirilen eylem sırasında 54 asker yaralandı.  

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Metris Ceza Evi'ndeki olay üzerine bakanlığında bürokratlarla bir değerlendirme toplantısı yaptı. Bakan Türk, eylemin sona erdiğini belirterek olayla ilgili soruşturmalara başlandığını açıkladı.      

9- Sinema sanatçısı Türkan Şoray, İtalya'da düzenlenen Roma Film Festivali'nin açılış gecesinde festivalin Büyük Ödülü'nü aldı.     

10- Özbekistan'da genel seçimler yapıldı.                                                                                                  

6 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel görev süresi dolan Prof. Dr. Kemal Gürüz'ü yeniden Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı'na (YÖK) atadı.     

2- Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, yeniden başkanlığa seçilen Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'i ziyaret etti.  Meral yaptığı konuşmada, işçi ve iş veren arasındaki sorunların büyük bir bölümünün hızla sürdüğünü vurgulayarak "Bunun nedeni de 12 Eylül hukukudur, yasasıdır" dedi. 

Başbakan Ecevit ise "12 Eylül döneminin ardından işçi haklarında meydana gelen bazı kısıntılar henüz tamamıyla giderilmiş değildir" dedi. Özelleştirme sürecinin yer yer işsizleştirme sürecine dönüştüğünü vurgulayan Başbakan Ecevit, bu konuya Türk-İş ve diğer sendikalarla birlikte çözüm aradıklarını söyledi.      

3- Başbakan Bülent Ecevit, Alman Focus dergisinin çeşitli konularındaki sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, Türkiye'de, Kürt-Türk ayırımı olmadığını vurgulayarak "Kürtler azınlık değil, Türk halkının bir parçasıdır. Güneydoğulu milletvekillerinin çoğu kürt kökenlidir" dedi.      

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem Milliyet gazetesine, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılacak Avrupa Birliği zirvesi öncesinde, üyelik sürecindeki Türkiye'nin önündeki engelleri ve avantajları değerlendirdi.      

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan İstanbul'da bakanlığına bağlı kurumları ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.      Bakan Okuyan, 32 milyon insana sağlık hizmeti vermekle görevli kurumun iflas ettiğini belirterek, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun yeniden yapılandırılacağını söyledi.      

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ), Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı ile Dünya Gazetesi'nin düzenlediği KOBİ zirvesi başladı.

Zirveye katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli yaptığı konuşmada, KOBİ'ler sayesinde gelir dağılımının yatay gelişiminin sağlanacağını, orta sınıfın gelişeceğini belirterek, KOBİ'leri esas alacak kalkınma anlayışı ile demokrasinin ve siyasi istikrarın güç kazanacağını söyledi. 

Maliye Bakanı Sümer Oral da, KOBİ'lerin ekonomik koşulların dışında tutulamayacağını, Türkiye'nin çarpık kamu maliyesi sorunu bulunduğunu, enflasyondan KOBİ'lerin zarar gördüğünü belirtti. 

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise KOBİ'lerin imalatta yüzde 90.8, istihdamda yüzde 55.60, dış satımda yüzde 8.10, katma değer yaratımında yüzde 27'lik paya sahip olmalarına karşın, banka kredilerinden yüzde 3'ler seviyesinde pay alabildiklerini söyledi.     

7- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Mehmet Yıldırım yeniden seçildi.     

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, iki günlük bir resmi ziyarette bulunmak üzere Saraybosna'ya gitti. Cumhurbaşkanı Demirel ile birlikte Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, Kültür Bakanı İstemihan Talay, milletvekilleri ve bürokratlar da Saraybosna'ya gitti.

Cumhurbaşkanı Demirel uçakta, Bosna sorunu, Türkiye'nin AB üyeliği, cumhurbaşkanlığı seçimleri, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkında verilen idam cezasının infazı ve nükleer enerji konularındaki gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Demirel, Saraybosna'da Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Ante Jelaviç ile konsey üyeleri Alia İzzetbegoviç ve Zivko Radisic'le ayrı ayrı görüştü..  Daha sonra yapılan heyetlerarası görüşmelerin ardından, Türkiye ile Bosna Hersek Bakanlar Kurulu arasında kültür merkezlerinin kuruluşu ve işleyişi hakkında protokol imzalandı.  

Cumhurbaşkanı Demirel gazetecilere yaptığı açıklamada, Bosna Hersek Cumhuriyeti'nin barış içinde yaralarını sarması ve ileriye doğru yürümesinin Türkiye'yi çok yakından ilgilendirdiğini belirterek "Dayton Antlaşması'nın meydana getirdiği sistemin alternatifi yoktur. Türkiye her alanda Bosna Hersek Cumhuriyeti ile beraberdir" dedi.

9- Finladiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenecek AB Zirvesi öncesi Brüksel'de bir araya gelen AB dışişleri bakanları, Türkiye'nin AB'ye adaylığı konusunu ele aldılar.  

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, AB Konseyi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, AB Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'nin adaylığının tanınması konusunda çoğunluğun uzlaşma içinde gözüktüğünü, Atina'nın ise daha net bir tavır beklediğini belirterek, Kıbrıs sorunu gibi maddelerin açık kaldığını, Atina'nın Türkiye için "sanal" değil, "somut" adaylık statüsü istediğini söyledi. 

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Tarja Halonen, AB Konsey toplantısı sonunda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin adaylığının AB Helsinki Zirvesi'nde resmen tanınmasına ilişkin, "Hedefe her zamankinden daha yakınız ancak sonucu şimdiden bildirebilecek durumda değilim" dedi.  

Belçika Dışişleri Bakanı Lous Michel, "Türkiye'nin AB'ye adaylığının Helsinki Zirvesi'nde resmen tanınmaması tarihi bir hata olur" dedi.   Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü James Foly, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AB'ye adaylığı ve Kıbrıs Rum kesiminin AB üyeliğiyle ilgili olarak ABD'nin görüşlerinin iyi bilindiğini söyledi.    

10- Fransa Aix-En Provence Mahkemesi Savcısı Jean François Pascal, ülkücü mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın Türkiye'ye iadesi işlemiyle ilgili dosyanın Başbakan Lionel Jospin tarafından imzalandığını söyledi.    

11- İslam Konferansı Örgütü (İKO) dönem başkanlığını yürüten İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi başkanlığında bir heyet Rusya'ya gitti.  Harrazi, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın askeri operasyonlarının Çeçenistan'daki tehdide karşılık verme konusunda "orantısız" olduğunu söyleyerek, daha fazla sivilin ölmemesi için operasyonların durdurulması gerektiğini belirtti.     

12- Rusya hükümeti, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'deki sivillere, şehri terketmeleri için 5 gün süre tanıdı ve bu sürenin bitiminde şehirde kalan herkesin terörist olarak kabul edeceğini ve yok edileceğini bildirdi.                                             

 

7 ARALIK 1999

1- Başbakanlık Basın Merkezi'nden "Hükümet açıklaması" başlığıyla yapılan duyuruda, Rus makamlarının son açıklamalarına işaret edilerek "Siyasi çözüm arayışlarını saf dışı eden ve ayrımda bulunulmaksızın masum sivillerin hayatına kasdedecek olan bu askeri çözüm tarzını, başta kutsal yaşam hakkı olmak üzere temel insan haklarını hiçe sayan bir tutum olarak kuvvetle kınar ve herkese zarar verecek bu yoldan vazgeçilmesini bekleriz" denildi.     

2- Düzce, Bakanlar Kurulu kararı ile 81. il, Kaynaşlı ve Derince de ilçe ilan edildi.     

3- Genelkurmay Başkanlığı Harp Akademileri Komutanlığı'nca düzenlenen "21. Yüzyılın İlk Çeyreği'nde Türkiye'nin Genel Vizyonu, Politikası ve Stratejisi" konulu sempozyum Harp Akademileri Komutanlığı'nda İstanbul'da başladı.  Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Nahit Şenoğul yaptığı konuşmada, "Türkiye gerek Doğu-Batı, gerekse Kuzey-Güney ekseninde dünyanın en hassas siyasi, ekonomik, askeri ve coğrafi fay hattı üzerindedir. Türkiye, yeni tehdit ve risklerin hem doğrudan hedefini teşkil etmekte hem de dolaylı etkisi altında bulunmaktadır" dedi.                

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin grup toplantısında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idamı konusunda MHP'nin tutumunu eleştirdi. Türkiye'nin altına imza koyduğu uluslararası anlaşmalara uyması konusunda daha önce hassas davranmayanların şimdi Öcalan gündeme gelince bu konuyu dikkate aldıklarını vurgulayan Kutan, "Hükümet ortakları ve Cumhurbaşkanı, bu konuyla ilgili kesin ve net görüşlerini millete açıklamalıdırlar" dedi.

Kutan ayrıca, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün  yeniden YÖK başkanlığına atanması konularını değerlendirdi.      

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, MHP grup toplantısında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idam kararına ilişkin olarak yaptığı konuşmada, MHP'nin konuya bakışı ve tavrının açık olduğunu, Türk adaletinin suçluya gerekli olan cezayı verdiğini ve bundan sonra da yasalar ne emrediyorsa onun yapılması gerektiğini söyledi.     

6- Güven Dinçer'in emekliye ayrılmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi Başkan Vekilliği'ne Haşim Kılıç seçildi.     

7- Devlet Bakanı Recep Önal, Uluslararası Para Fonu'yla (IMF) birlikte uygulanacak ekonomik programa ilişkin ipuçlarını "şeffaflık ve kredibilite" olarak açıkladı. Bakan Önal, deprem nedeniyle 1999 yıl sonu için öngörülen yüzde 50-55'lik enflasyon hedefinin 10 puanlık farkla yüzde 65 olacağını söyledi.     

Devlet Bakanı Recep Önal daha sonra, devam etmekte olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ), Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) ile Dünya Gazetesi'nin düzenlediği KOBİ zirvesine katıldı. Bakan Önal yaptığı konuşmada, KOBİ'lerin finansman sorunlarının giderilmesi için, devlet desteği yanında piyasa mekanizmalarının da etkili olması amacıyla alternatif modeller üzerinde çalıştıklarını, yeni teşvik mevzuatının Mart 2000'de yürürlüğe girmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.     

Sanayi ve Ticaret Bakanı Kenan Tanrıkulu da yaptığı konuşmada, ekonomik ve sosyal dalgalanmalara karşı uyum  sağlama özelliğine sahip olan KOBİ işletmelerinin, büyük firmalara oranla zayıf yönlerinin finansal yapıları olduğunu anlattı.      

8- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Seattle şehrinde yapılan Dünya Ticaret Örgütü nezdinde yürütülen toplantıları değerlendirerek, Türkiye'nin tarımda yeni tarife indirimlerini kabul etmediğini, mutlaka olacaksa da bunun zamana yayılmasını istediğini söyledi.  

Bakan Toskay, daha sonra gazetecilerin, bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler, enflasyon ve döviz kurlarıyla ilgili konulardaki sorularını da yanıtladı.    

9- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz İstanbul'da yaptığı açıklamada, İstanbul'da, Anadolu ile Avrupa yakasını birleştirecek tüp geçidin Söğütlüçeşme ile Yedikule arasında olacağını ve bir yıl içinde yapımına başlanacağını belirterek, böylelikle kentin trafik probleminin büyük ölçüde çözülmüş olacağını söyledi.     

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türk-İş Genel Merkezi'ne giderek, genel başkanlığa yeniden seçilen Bayram Meral'i  ziyaret etti.  Bakan Okuyan yaptığı konuşmada, Türk-İş'in kurulduğu 1952 yılından beri işçi kesiminin talep ettiği, işsizlik sigortası ve kayıt dışı işçiliğin kayıt altına alınması isteğinin son çıkan Sosyal Güvenlik Yasası ile gerçekleştirildiğini söyledi.      

Bakan Okuyan ayrıca, Hak-İş Genel Başkanlığı'na yeniden seçilen Salim Uslu'yu da ziyaret ederek, Hak-İş'in çalışma yaşamına büyük katkılar sağladığını ve çalışma yaşamında  uzlaşmaya yönelik diyoloğa katkıda bulunduğunu söyledi.     

11- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı açıklamada, yüzde 20-30 reel faiz verilen ülkede tasarrufların akılcı yönlendirildiğinin söylenemeyeceğini belirterek "Finansal dengelerini düzeltmiş bir Türkiye, tasarruflarını üretime yönlendiremediği sürece, yaşadığımız süreç sarmal bir olguya dönüşecektir. Sorunun çözümü, Türkiye'nin dünyada gelişen teknolojik ortama ve piyasa şartlarına uygun bir altyapı oluşturmasında yatmaktadır" dedi.    

12- Orman Bakanı Nami Çağan, Orman Genel Müdürlüğü ile İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi arasında 1949 yılında yapılan protokolle kurulan "Atatürk Arboretumu"nun 50. yıl dönümü nedeniyle İstanbul'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yüzde 26.6'sının orman alanı olduğunu belirterek, "Türkiye'nin erozyon duyarlılığı göz önüne alındığında ülke alanının yüzde 30'unu orman alanı yapmayı gerçekçi bir hedef olarak benimseyebiliriz" dedi.    

13- Tük-İş Genel Başkanlığı'na yeniden seçilen Bayram Meral, çalışanları bekleyen sorunlar ve yapacağı çalışmalar konusunda, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.    

14- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erkut Yücaoğlu, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, getirilen ek vergilere karşı olmadıklarını, ancak faiz vergilerinin geriye dönük olarak getirilmesi ve 1998 yılında vergi verenlerin yeniden vergilendirilmesi yöntemini eleştirdiklerini belirterek, 2000 yılında yeni vergiler getirilmesi işlemini Türkiye'nin kaldıramayacağını söyledi.    

15- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bosna-Hersek gezisi çerçevesinde ziyaret ettiği Bosna-Hersek Türk Görev Birliği'nde yaptığı konuşmada, Türk askerlerinin Bosna-Hersek'te görev yapmasının başta birtakım kişilerce yadırgandığını belirterek "80 sene sonra Balkanlar'da yine mi Türk askeri, şeklinde karşılanmıştır. 80 sene sonra Türk askeri Balkanlar'a gelmiştir ama uluslararası bir görevle gelmiştir. Bu Türkiye'nin uluslararası barışa olan taahüdünün bir neticesidir" dedi. Cumhurbaşkanı Demirel, Bosna-Hersek'ten yurda dönerken uçakta gazetecilerin Rusya'nın, Çeçenlerin Çeçenistan'ın başkenti Grozni'yi 11 Aralık 1999 tarihine kadar terk etmemeleri durumunda terörist kabul edilerek buna göre hareket edileceği şeklindeki sorusu üzerine "Buradaki hadise, devlete karşı çıkanların üstüne varmak değil, sivil halkın üstüne varmaktır. Çok yanlıştır ve insanlık bakımından fevkalade üzücüdür" dedi.   

 Ziyaretini tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Demirel, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, NATO öncülüğündeki Uluslararası Güç (SFOR) sayesinde Bosna Hersek'te güvenlik sorunu kalmadığını belirlediğini, olumlu gelişmelere karşın henüz Bosna-Hersek'teki sorunların tümünün çözüme kavuşturulamamış olduğunu ve Dayton Barış Anlaşması'nın tam olarak uygulanamadığını gözlemlediğini belirtti.    

16- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılacak AB Zirvesi ile ilgili olarak, Atina'da Türk gazetecilerine Türkiye'nin üyelik sürecini değerlendirdi. Yunanistan'ın tezlerinin belli olduğunu vurgulayan Papandreu, Helsinki'ye kadar ulusal çıkarlar doğrultusunda çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.     

17- ABD Başkanı Bill Clinton, Rusya'nın, Çeçenlerin Çeçenistan'ın başkenti Grozni'yi 11 Aralık 1999 tarihine kadar terk etmemeleri halinde terörist sayacağını bildirmesinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya'nın Çeçenistan'da yaptıklarına karşılık "ağır bir bedel ödeyeceği" uyarısında bulundu ve Rusya operasyonunun Çeçenistan'da köktendinciliği artırdığını ve Rusya'nın uluslararası konumunu zedelediğini söyledi.      Brüksel'de Helsinki Zirvesi öncesinde toplanan AB dışişleri bakanları da Rusya'nın Grozni ültimatomunu kınayarak, gerekirse Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de 10-11 Aralık tarihlerinde yapılacak AB Zirvesi'nde Rusya'ya karşı ekonomik yaptırım kararı alabileceklerini bildirdiler.     

BM Mülteciler Yüksek Komiseri (UNHCR) Sadako Ogata, Grozni'de mahsur kalan sivillerin durumu ile ilgili kaygılarını Rusya'ya iletti.    

18- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Ortadoğu ülkelerini kapsayan gezisi çerçevesinde, Suudi Arabistan'daki temaslarını tamamlayarak Suriye'nin başkenti Şam'a gitti. Albright Şam'da, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile bir araya geldi. Görüşmelerde, 1996 yılında askıya alınan İsrail-Suriye barış görüşmelerine hız kazandırılması konusunun ele aldığı bildirildi.      ABD Dışişleri Bakanı Albright, Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, görüşmenin ayrıntılarını açıkladı.                                                  

 

8 ARALIK 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde, Mardin Ortaköy Belediyesi Muhasibi Cemalettin Bağış ve beraberindeki heyeti, Türk Dış Ticaret Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Önen ve işadamı Sakıp Sabancı'nın bulunduğu heyeti, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu ve beraberindeki heyeti  ayrı ayrı kabul ederek görüştü.       

Cumhurbaşkanı Demirel, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdiği kabulleri sırasında gazetecilerin Prof. Dr. Kemal Gürüz'ü yeniden YÖK Başkanlığı'na atamasına yönelik eleştirileri yanıtlarken, "Ben hizmetlerin iyi görüldüğü kanaatine geldim ki bu tasarrufu böyle yaptım. Yalnız birkaç tane gazetenin neşriyatı benim ne kadar haklı davrandığımı gösteriyor" dedi.     

2- Harp Akedemileri Komutanlığı'nca İstanbul'da düzenlenen "21. Yüzyılın İlk Çeyreğinde Türkiye'nin Genel Vizyonu, Politikası ve Stratejisi Ne Olmalıdır" konulu sempozyumun son gününde konuşan Harp Akedemileri Komutanı Orgeneral Nahit Şenoğul, "Türkiye'nin hak ve menfaatlarının korunması konusunda takip edilecek politikaların öncelikli hedeflerinden birisi, AB'ye katılım ve KKTC'nin varlığını devam ettirme konusudur" dedi.      

3- Devlet Bakanı Recep Önal, Bankacılık Kanunu'nda değişiklik yapan yasa tasarısının, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Bankacılık Kanunu'nda yeniden düzenlenmesi öngörülen özel finans kurumları hakkında yeni bir düzenlemenin yapılmasının kabul edilmesi durumunda tasarıda yer alan yeni düzenlemeleri tümüyle geri çekmeye hazır olduklarını söyledi.      

4- TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplandı. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu yaptığı konuşmada, 2000 yılı için vergiden sosyal güvenliğe tarımdan eğitime kadar 10 maddelik kapsamlı bir gündem hazırladıklarını açıkladı. Yücaoğlu, Türkiye'nin bir dönüm noktasında olduğuna dikkat çekti ve "Türkiye'nin artık kaldıramayacağı bir tek şeyse o da siyasal çalkantılardır" dedi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'na katılarak işadamlarına AB üyeliği konusunda Türkiye'nin pozisyonunu anlattı.      

5- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan  Özgürlük ve Demokrasi Partisi'nin (ÖZDEP) kurucularının yaptıkları şikayet başvurusunda, Türkiye'yi suçlu bularak maddi tazminat ödemeye mahkum etti.      

6- Avrupa Parlamentosu Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Daniel Cohn Bendit görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Bendit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliğine adaylığı konusunda tüm sorunun Helsinki bildirisine Kıbrıs'la ilgili konacak cümlenin oluşturulmasında ortaya çıktığını ve birliğin Yunanistan'a Ada'daki sorunun çözümü yönünde "bir çeşit güvence vermesinin gündemde olduğunu" açıkladı.  Bendit ayrıca, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile de görüştü.       

7- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Yunanistan arasında  Kıbrıs konusundaki farklılıkların Türkiye'nin resmi adaylık statüsü  kazanmasına engel oluşturması için bir neden görmediğini belirtti.           

8- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Yunanistan Meclisi Savunma ve Dış İlişkiler Komitesi Toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Finlandiya da yapılacak olan AB Helsinki Zirvesi'nin, Türkiye'nin adaylığı için mutlaka "evet ya da hayır" yanıtının verileceği bir toplantı olacağını belirterek, bir erteleme halinde bundan diğer aday ülkelerin de etkileneceğini söyledi      

9- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Moskova'da iki ülkenin birleşmesini öngören birlik anlaşmasını imzaladılar.      

Rusya Devlet Başkanı Yeltsin, birleşmiş devlet olarak tanımladığı birliğin iki üye devlet temelinde yaratıldığını ve bu devletlerin egemenlik ve bağımsızlıklarının korunacağını belirtti.     

10- Çeçenistan hükümeti, başkent Grozni'deki sivil halkın kentten tahliye edilmesi için uluslararası topluluktan yardım kabul edebileceğini bildirdi.  Rusya'nın Kuzey Kafkasya'daki birliklerinin komutanı General Viktor Kazantsev ise Grozni'nin cumartesiye kadar boşaltılmasına ilişkin uyarının sivillere değil silahlı gruplara yönelik olduğunu söyledi.     

11- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Ortadoğu ülkelerini kapsayan gezisi çerçevesinde İsrail'e giderek İsrail Başbakanı Ehud Barak ile görüştü. Görüşmede, Suriye-İsrail ilişkileri ve yerleşimciler konuları ele alındığı bildirildi.                                           

 

9 ARALIK 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile haftalık olağan görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.   Başbakan Ecevit, Sosyal Güvenlik Yasası'nın ardından kapsamlı bir Gümrük Yasası'nın çıkartılacağını belirterek, Sermaye Piyasası Yasası'nın da TBMM'de görüşülmesine başlandığını söyledi. 

2- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB Helsinki Zirvesi öncesinde FP Genel Başkanı Recai Kutan'ı  Genel Merkez'de ziyaret etti. Bakan Cem, görüşme sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak ziyaret nedeninin AB konusunda ana muhalefet partisinin eleştiri ve önerilerini almak olduğunu söyledi.  

3- Sermaye Piyasası Kanunu'nda değişikiklik öngören yasa tasarısının, 31 maddeden 25 maddesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.     

4- Vakıf Üniversitelerine orman arazisi tahsisi ile ilgili düzenlemeleri içeren yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.     

5- Düzce'yi il, Kaynaşlı ve Derince'yi ilçe yapan Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'de yayımlandı.     

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Bolu Valisi Nusret Miroğlu'nu ziyaret ederek CHP'nin deprem bölgesi'nde siyasi parti gibi değil, sivil toplum örgütü gibi çalıştığını söyledi.      

7- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, IMF yönetiminde 20-21 Aralık'ta geçmesi beklenen stand-by'ın para ve kur politikasına ilişkin performans ölçütlerini açıkladı. Tüketici fiyat endeksi bazında enflasyonun 2000'de yüzde 25'e, 2001'de yüzde 12'ye, 2002'de yüzde 7'ye indirilmesinin öngörüldüğünü kaydeden Erçel," Birçok gelişmekte olan ülkenin yüksek ve yapışkan enflasyonla mücadele amacıyla uyguladığı programların en önemli parçası, döviz kurlarına ilişkin geleceğe yönelik önceden yapılan açıklamalar olmuştur" dedi.     

8- DİSK, Türk-İş, KESK, ÖDP, İP, HADEP, EMEP, TMMOB, Türk Diş Hekimleri Derneği ve Halkevleri'nin de aralarında bulunduğu sivil toplum örgütleri Ankara'da bir araya gelerek, nükleer santral ihalesi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.      

   9- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, resmi görüşmelerde bulunmak üzere Çin'in başkenti Pekin'e gitti.      

Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı  Yeltsin ile  ortak çaba harcayarak yeni yüzyılda iki ülke arasındaki "stratejik işbirliği" ve ortaklık ilişkilerini daha da derinleştirmeye hazır olduklarını söyledi.                                                  

 

10 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İnsan Hakları Günü ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabulünün 51. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, "Temel özgürlüklerin, insanın insan olarak doğuştan sahip olduğu hakların evrenselleşmesi sürecidir" dedi.      

Başbakan Bülent Ecevit de, insan haklarının en vahim ihlali olan terörizme karşı uluslararası işbirliğinin geliştirilmesinin Türkiye'nin önceliklerinden biri olduğunu belirterek uluslararası toplumu "terörizme karşı çıkmaya, terörü himaye etmemeye terörizmi en ağır insan hakları ihlali olarak kınamaya" çağırdı.  

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da, insan hakları ve demokrasi konusunda bazı adımlar atılmasının zorunluluk olduğunu söyledi.

İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik ise düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki insan hakları ihlallerinin aşılabilmesi için yasal mevzuatın gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyerek, Türkiye'ye yarasız beresiz bedenler ve ruhların yakışacağını belirtti.     

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılan AB Zirvesi'nde Türkiye'nin AB'ye adaylık statüsünün tanınması ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayarak "Türkiye'nin adaylığının ilanı müspet bir gelişmedir. Fakat hangi şekilde aday olunması hakkında benim de bilgim yok. Bilgiler sürekli değişiyor" dedi.      

3- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bankalar Yasa Tasarısı kabul edildi.       

5- Afet Bölge Koordinatör Vali Yardımcısı Dursun Ali Şahin yaptığı açıklamada, kamu kuruluşları ve özel kuruluşların Kocaeli'nde yaptırdığı 11 bin 34 konuttan 3 bin 299'unun, Sakarya'daki 7 bin 773 konuttan 3 bin 10'unun, Bolu'daki 588 konuttan 344'ünün ve Yalova'daki 5 bin 236 konuttan 763'ünün hak sahiplerine teslim edildiğini söyledi.      

6- Avrupa Birliği'nin Dış Politika ve Ortak Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve beraberindeki heyet Türkiye'ye geldi. Heyeti Esenboğa Havalimanı'nda Dışişleri Bakanı İsmail Cem karşıladı. Solana burada yaptığı açıklamada, "Ülkeniz AB'ye aday ülke olmuştur. Adaylığı bütün ülkelerle aynı şartlardadır. Buraya gelerek yapmak istediğimiz size ve ülkenize duyduğumuz takdiri iletmek" dedi.     

Solana, Dışişleri Bakanı Cem ile görüştükten sonra Başbakan Ecevit ile bir araya geldi.       Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "sindirilemeyecek" maddeler olmasına karşın, Türkiye'nin diğer aday ülkelerle eşit statüde ön koşulsuz aday olarak açıklanmasını büyük bir zafer olarak nitelendirdi.      

7- Avrupa Birliği (AB) Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'ye Kıbrıs ve Ege koşuluyla adaylık statüsü tanıdı.  Karardan sonra Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Başbakan Bülent Ecevit'i telefonla arayarak konsey kararı hakkında bilgi verdi ve Türkiye'ye diğer adaylara sunulan koşullar dışında bir şart getirmediklerini anlattı.      

8- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis Helsinki'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye adaylık statüsü tanınmasından büyük memnunluk duyduğunu belirterek, "Bu, bölgesel barış, işbirliği ve kalkınma için tarihi bir karar. Türkiye bu karardan çok şey kazanacak" dedi. Simitis ayrıca, kararın Türkiye-AB ve Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olacağını belirterek, sorunların çözümü için Lahey'e gidilmesini savunduklarını anımsatarak AB metni ile hedeflerine ulaştıklarını söyledi.     

9- Kıbrıs görüşmeleri için New York'ta bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye'nin AB'ye adaylığı konusunda "Göründüğü kadarıyla kapı Türkiye'ye açılmıştır. Kıbrıs'a gelince, anlaşılıyor ki sadece Kıbrıs Rum kesiminden bahsediliyor. Bizim kuzeydeki devletimize karşı bir şey yoktur. Kesin değerlendirmeyi, resmi belgeyi gördükten sonra yapacağız" dedi.                                                 

 

 

11 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, AB Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne aday ülke ilan edilmesini CNN Türk televizyonuna değerlendirdi.      

2- Devlet Bakanı Recep Önal, Türkiye Bankalar Birliği'nin İstanbul'da  düzenlediği toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, yeni düzenlemeyle genel olarak bankacılık mevzuatının AB ile uyumlu hale getirilmekte olduğunu kaydederek, "Gerçek anlamda bankacılık yapılabilmesi için gerek hukuki, gerekse iktisadi bütün önlemler alınmaktadır" dedi.      

3- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, bakanlığı tarafından hazırlanan ve denizcilikte büyük bir reform olarak nitelendirdiği "İkinci Gemi Sicil Kanunu" hakkında Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu.     

4- Türkiye, AB'nin Helsinki Zirvesi sonuç bildirgesinde yer alan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin üyeliği ile ilgili maddeyi "kesinlikle reddettiğini" açıkladı.   

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'nin AB adaylığına kabul edilmesinin ardından dün düzenlediği basın toplantısında, sonuç bildirgesinde yer alan ifadelere açıklık getirerek Türkiye'nin pozisyonunu anlattı.     

5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, İçel'in Tarsus ilçesinde belediyeye ait bir sosyal tesisin açılışında yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği için büyük bir sorumluluğu üzerlerine aldıklarını, ancak bunun için Kıbrıs'tan taviz vermeyeceklerini söyledi.      

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul'da Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı bazı hastane ve sağlık kuruluşları ile bir satın alma deposunda incelemelerde bulundu.  Bakan Okuyan, SSK'yı yeniden yapılandıran yasayı en geç 1 ay içinde Meclis'e sunacaklarını ve sağlık hizmetleri ile sigortayı birbirinden ayıracaklarını söyledi.      

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye aday üye olmasının çok olumlu sonuçlar doğuracağını, Türkiye'nin çağdaş dünya ile daha yakın ilişki içerisine girip Avrupa standartlarını ve Avrupa normlarını yakalayacağını vurguladı.      

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ahad Andican,  milletvekilleri ile birlikte Nevşehir'e gitti. Andican yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye aday olmasını, Türk milletinin tarihinde "dönüm noktalarından biri" olarak değerlendirdi.     

9- AB Bakanlar Konseyi, Türkiye'nin adaylığını açıkladıktan sonra Başbakan Bülent Ecevit, AB'nin Helsinki Zirvesi'nin kapanış bölümüne katılmak üzere, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik ve dışişleri bürokratlarıyla beraber Finlandiya'nın başkenti Helsinki'ye gitti.  

Başbakan Ecevit, Atatük Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin adaylığının tüm dünya açısından önemli olduğunu belirterek "Bu karar Doğu ile Batı, Asya ile Avrupa'nın bütünleşmesi açısından önemlidir" dedi.  Başbakan Ecevit, Helsinki'de zirvenin yapıldığı merkeze giderek zirvenin kapanış toplantısına katıldı.  Başbakan Ecevit ayrıca;  Finlandiya Başbakanı Paavo Lipponen ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Ecevit daha sonra beraberindeki heyetle birlikte yurda döndü.           

10- Avrupa Birliği (AB) liderleri Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'ye adaylık statüsü verilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirmek üzere birer basın toplantısı düzenlediler.     

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, "AB'nin Helsinki Zirvesi'nde tarihi kararlar alındı, ancak Türkiye'nin adaylığı gerçekten tarihi karar" dedi.      

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu da Türkiye'ye, AB'ye adaylık statüsü verilmesinin uzun yıllardır Ege ve Kıbrıs'ta var olan anlaşmazlıkların çözümünde yeni umutlar doğurduğunu söyledi.     

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, New York'ta  BM ile devam eden dolaylı görüşmelerin sonunda yaptığı yazılı açıklamada, AB'nin Kıbrıs Rum Kesimi'ne, Ada'daki sorun çözülmeden kapıları açma kararına tepki gösterek, kararın Kıbrıs'ta sorunun çözümünü güçleştirdiğini belirtti.

12- Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman vefat etti.                                       

 

12 ARALIK 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 12 Kasım depreminin merkez üssü Düzce, Bolu ve Kaynaşlı'da incelemelerde bulunarak, Bolu'nun Karaçayır mahallesinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yaptırılan prefabrike konutların teslim törenine katıldı.  Cumhurbaşkanı Demirel, daha sonra Adapazarı ve Kocaeli'ne gitti     

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Yoksullara Yardım Vakfı tarafından düzenlenen "7. Yoksullarla Dayanışma Haftası"nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 600 yıldır Avrupalı olduğunu belirterek, Türkiye'nin AB'ye aday olmasının, kendi benliğinden ve adetlerinden herhangi bir taviz vereceği anlamına gelmediğini söyledi.      

3- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-1'de yayınlanan "Politikanın Nabzı" programına katılarak, Türkiye'ye AB'ye adaylık statüsü verilmesini değerlendirdi.      

4- Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB ile İlişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik ve KKTC ile İlişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ile Başbakanlık Konutu'nda bir değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda Helsinki'nin ardından Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin olası tutum değişiklikleri ele alındı. Başbakan Ecevit daha sonra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kabul edilerek Helsinki Zirvesi ile ilgili bilgi verdi.

5- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin AB adaylığına kabul edilmesi nedeniyle, ABD Başkanı Bill Clinton'un gönderdiği, 10 Aralık 1999 tarihini taşıyan mektup, ABD Büyükelçiliği tarafından Başbakan Bülent Ecevit'e iletildi.      

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, Kayseri Sanayi Odası'nda başarılı sanayicilere plaket verme töreninde yaptığı konuşmada, son ekonomik istikrar kararları hakkında görüşlerini açıkladı.      

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, TRT-1 ve TRT INT televizyonunda yayınlanan Pazar Panorama programına katılarak, Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'ye, AB'ye adaylık statüsü verilmesi ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.     

8- Dışişleri Bakanlığı'ndan, Rusya'nın Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de yaşayan sivillere kenti terk etmeleri için tanıdığı sürenin dolmasından önce yapılan açıklamada, "Kenti terk etmeyen veya terk etmek istemeyen tüm Grozni sakinlerinin ayrım yapılmaksızın, şiddet hareketine maruz bırakılacağına dair, Rusya Federasyonu'nun yaklaşımını kesinlikle kabul edilemez buluyoruz. Siyasi çözüm arayışına kapıyı kapatacak ve istikrarsızlığı kalıcı hale getirecek böyle bir hareket tarzını, insan hakları başta olmak üzere uluslararası hukukun temel ilkelerini hiçe sayan bir tutum olarak değerlendirmekte ve en güçlü şekilde kınamaktayız" denildi.     

9- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, kamu harcamalarına yönelik düzenlemeleri, bu yılın sonuna kadar bitireceklerini belirterek, kamu harcamalarının daha akılcı kullanılması politikasına 1 Ocak 2000'den itibaren başlayacaklarını; çünkü 2000 yılı bütçesinde, kamu harcamasıyla ilgili olarak, ilk defa özel bir bölümün yer aldığını söyledi.     

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, sosyal güvenlik alanında yapılacak reform çalışmalarını Zaman gazetesine değerlendirdi.     

11- FP Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AB adaylığını değerlendirdi.     

12- HADEP Genel Başkanı Ahmet Turan Demir, HADEP İstanbul 3. Olağanüstü İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, AGİT Zirvesi, Helsinki Zirvesi ve BM'nin ilan ettiği İnsan Hakları Haftası'nda tüm dünyanın dikkatlerinin Kürt sorununa çekildiğini belirterek, Türkiye'nin, AB'ye aday ülke olarak kabul edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.    

13- MHP Çanakkale Milletvekili Sıtkı Turan, Balıkesir-Edremit karayolunda geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.    

14- ABD Başkanı Bill Clinton'un Florida gezisi sırasında, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "ABD, Türkiye'nin AB'ye üye olma girişimlerini, bunun sadece Türkiye'ye değil, tüm AB üyeleri ve ABD için de sonsuz faydaları olacağına inanarak uzun zamandan beri desteklemiştir" denildi.

15- Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, 3 ay süreyle sıkıyönetim ilan ederek parlamentoyu feshetti. Beşir devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesini kötü duruma düşürmek için içten ve dıştan çeşitli tehlikeler bulunduğunu ileri sürerek, "Ülkenin birliğini ve düzenini korumak amacıyla, 3 aylık bir süre için, ülkenin her tarafında sıkı yönetim ilan ediyoruz" dedi.    

16- Şili'de genel seçimler yapıldı.    

17- Bangladeş'te gemi batması nedeniyle 63 kişinin öldüğü bildirildi.                                                  

 

 

13 ARALIK 1999

1- Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, Başbakanlık'ta gazetecilerin Türkiye'nin AB'ye adaylığı konusundaki sorularını yanıtlayarak, Türkiye'nin, AB ile ilişkilerimizde yeni ve büyük niteliksel değişiklikleri gündeme getirecek bir döneme girdiğini söyledi.     

2- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Macaristan Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral İstvan Talla'yı kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması konusunda "Hukuk düzenimiz ve teşkilatımızın ilkeleri arasında AB değerlerini ülkemize taşımak vardır" dedi.     

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem düzenlediği basın toplantısında, Helsinki Zirvesi'ni ve Çeçenistan'da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.  Bakan Cem ayrıca, CNN Türk televizyonunda katıldığı programda bireysel düzeyde insanların ana dillerini kullanmalarının en önemli demokratik haklardan birisi olduğunu söyleyerek, istendiği takdirde Kürtçe televizyon yayınında kurulması gerektiğini belirtti.

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) ile ilgili olarak Helsinki'de onaylanan raporun Türkiye'yi tatmin etmekten uzak olduğu, Türkiye'nin, bu konudaki mücadelesini NATO içinde sürdüreceği kaydedildi.      

5- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, nükleer enerji konusunu Zaman gazetesine değerlenirdi.     

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen Cumhuriyet gazetesini ziyaret ederek, Türkiye'nin AB adaylığı ve  partisine ilişkin soruları yanıtladı.      

7- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ile yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayınlandı.     

8- TMMOB Genel Başkanı Oktay Ekinci yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne "aday üye" olmasını sadece Türkiye için değil, "Avrupa Kültürü" içinde geç kalınmış bir tarihsel kazanım olarak değerlendirdi.      

9- Fransa'dan Türkiye'ye koşullu olarak iadesi kararlaştırılan ülkücü mafya lideri Alaattin Çakıcı  İnterpol Dairesi Başkanı Yalçın Çakıcı ve 3 polis görevlisi tarafından Türkiye'ye getirildi.

10- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman'ın cenaze törenine katılmak üzere Zagrep'e gitti.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e bir mektup göndererek Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylığını kutladı.     

12- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günther Verheugen Alman radyosuna yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye girişinin fazla zaman almayacağını belirterek, "Türkiye'de derin değişimin başlangıcı olacağını" söyledi.                                                                             

 

14 ARALIK 1999

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Bülent Ecevit, gazetecilerin Türkiye'nin AB adaylığı konusundaki soruları üzerine yaptığı açıklamada, Kopenhag kriterlerine uyumun büyütülecek bir görev olmadığını, birkaç ayda halledilebileceğini, ekonominin de 2-3 yılda düzlüğe çıkarılabileceğini belirterek, "Azınlıklar konusunda ulusal birliğimizi sarsacak bir dayatma yok" dedi.     

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, MHP grup toplantısında, Türkiye'nin AB'ye adaylığını değerlendirdi.     

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ile Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, G-20'lerin maliye bakanları toplantısına katılmak üzere Almanya'nın başkenti Berlin'e gitti.  Maliye Bakanı Oral, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin, bir taraftan AB'ye tam üyelik konusunda önemli adım atarken, diğer yandan da G-20'ler gibi önemli bir platforma katıldığını söyledi.      

4- Telekomünikasyon hizmetlerinin etkin, güvenilir ve verimli olarak yürütülebilmesi amacıyla hazırlanan yasa tasarısı, TBMM Bayındırlık ve Ulaştırma Komisyonu'nda kabul edildi.       

5- Yunanistan'da bulunan İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, Atina Üniversitesi ve Atina Teknik Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzaladıklarını açıkladı. Alemdaroğlu ayrıca, varılan anlaşma uyarınca Atina Üniversitesi'nde Türk Dili ve Türk Medeniyetleri Bölümü açılmasına karar verildiğini söyledi.      

7- Emek Platformu'nu oluşturan işçi konfederasyonları, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun özelleştirme girişimine karşı kampanya hazırlığı başlattı.  

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, SSK'nın özel sektöre devredilmesi için zemin hazırlandığını vurgulayarak, buna fırsat vermeyeceklerini söyledi.

8- ABD'nin Uluslararası Din Özgürlüğü Kurumu temsilcisi Robert Seiple, FP Genel Başkanı Recai Kutan ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici ile TBMM'de ayrı ayrı görüştü. Kutan, görüşme sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kutan, görüşmede, Türkiye'deki din özgürlüğü tatbikatıyla ilgili sorunların müzakere edildiğini, kendilerinin de anayasada mevcut olan din ve vicdan özgürlüğü prensibinden söz ettiklerini bildirdi.  Yahnici de görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Seiple'nin özgürlükler konusunda rapor hazırladığını ve bu çerçevede Türkiye'de bulunduğunu söyledi.

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, New York'ta 12 gün süren dolaylı Kıbrıs görüşmeleri sonunda yaptığı açıklamada, tarafların ocak ayının sonlarında yeniden bir araya gelmelerini istediğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise Türk gazetecilerine yaptığı açıklamada, Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması ile ilgili Güvenlik Konseyi'nden çıkacak kararda "Kıbrıs hükümeti" ifadesinin geçtiği paragrafın ilave edilmemesi şartıyla görüşmelerin ocak ayında yapılacak olan toplantılara katılacaklarını söyledi.     

10- Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliğinin demokratik ölçütlere uymasına bağlı olduğunu belirterek, "Türkiye; ortak değerlerimiz olan demokrasi, hukuk devleti ve azınlık haklarına saygıyı belirleyen ölçütlere uyma sürecinde yer almalıdır" dedi.    

11- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis düzenlediği basın toplantısında, Finlandiya'da yapılan AB Helsinki Zirvesi'ni değerlendirdi. Helsinki Zirvesi'ni hem Türkiye hem de Yunanistan açısından çok önemli olduğunu belirten Simitis, "Alınan kararlarla, komşu ülkelerle daha iyi ilişkiler kuracağımıza inanıyoruz" dedi.     

12- Romanya Devlet Başkanı Emil Constantinescu'nun, Başbakan Radu Vasile'yi görevden aldığı bildirildi.     

13- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif'in yaptığı şikayet başvurusunda, Yunanistan'ı suçlu bularak maddi tazminat ödemeye mahkum ettiği bildirildi.                                    

 

 

15 ARALIK 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye AB Derneği tarafındanAnkara'da düzenlenen "Helsinki Zirvesi Ardından Türkiye-AB İlişkileri" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, AB ile başlayan yeni dönemin öngörülenden daha kısa sürede Türkiye'yi tam üyeliğe götüreceğine inandıklarını belirtti. Kıbrıs için New York'ta dolaylı görüşmelerin  başlatıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Demirel, bu görüşmeler sonucunda bir sorun bulunamaması durumunda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB'ye girmesinin "AB açısından büyük bir sorunun kendi bünyesine ithal edilmesinden başka bir anlam taşımayacağını" söyledi.

Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik'te yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunun Türk ulusunun hak ve çıkarlarına sahip çıkma iradesi demek olduğunu söyledi. 

AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg da Helsinki'den çıkan sonucu "mükemmel" olarak niteleyerek, "Üyelik süresince Türkiye, yapısal reformlara hazırlanırken AB'nin finansal ve teknik desteğinden istifade edebilecektir. Türkiye'nin, mevzuatını AB'nin mevzuatı ile uyumlaştırması gerekiyor" dedi.     

2- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, New York'taki dolaylı Kıbrıs görüşmelerinden sonra İstanbul'a gelerek Başbakan Bülent Ecevit ile Atatürk Havalimanı'nda ortak bir basın açıklaması yaptılar.       Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'nin Kıbrıs ile ilgili tavrında ve tutumunda bir değişiklik olmayacağını belirterek, "Bizim bu tavrımız bilinerek Türkiye'ye Avrupa Birliği'ne adaylık statüsü verildi" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ta Kıbrıs'ta iki devletin varlığı gerçekliğinin kabul edilmesi gerektiğini; Türkiye'nin Kıbrıs üzerindeki haklarını kimsenin ortadan kaldıramayacağını belirterek, "İlk defa Birleşmiş Milletler'de KKTC'nin Rum Cumhuriyeti ile konfederasyon yapma istemi ve konfederasyon yapma şekli konulmuştur" dedi.     

3- Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, insan hakları konusunda toplumun her kesiminin bilincinin geliştirilmesi gerektiğini kaydederek, Başbakanlık bünyesinde bir insan Hakları Başkanlığı ve İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun kurulmasının planlandığını söyledi.      

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk düzenlediği basın toplantısında, suçluların iadesine ilişkin uluslararası hukuki süreç hakkında bilgi verdi. Fransa'dan Türkiye'ye getirtilen ülkücü mafya lideri Alaattin Çakıcı hakkında, 1 Eylül 1998 tarihi itibariyle, mahkemelerden 5 konuda iade isteminde bulunulduğunu anımsatan Bakan Türk, Fransız mahkemesinin ölüm cezası öngörmeyen 2 suçtan iadesine karar verdiğini söyledi.     

5- Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, orta öğretimde yapılacak reformla İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri ve Yabancı Dil Ağırlıklı liselerin kaldırılmasının söz konusu olmadığı açıklandı.     

6- Milletvekili emeklileri ile temsil görevi olan üst düzey bürokratlara 360 milyon liralık tazminat ödenmesini öngören kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.     

7- Zamanında ödenmeyen ticari borçlar ile kamulaştırma bedeli gibi kamunun ödemekte geciktiği borçlar için uygulanan temerrüt faiz oranının yükseltilmesini öngören yasa TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.     

8- Sermaye Piyasası Yasası'nda değişiklik yapan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.      

9- Hükümetin, "irtica ile mücadele yasaları" kapsamında TBMM'ye sevk ettiği "yardım toplama yasa tasarısı" TBMM Dışişleri Komisyonu'nda kabul edildi.     

10- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, "Türkiye'de Siyaset ve Siyasette Gençlerin Yeri" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'de gençlerin siyasetten uzaklaştırılma süresinin 12 Eylül'den sonra hızlandığını belirterek, 1982 Anayasası'nın da gençlerin siyasete katılımına darbe vurduğunu söyledi.     

11- İstanbul Valiliği tarafından, İstanbul Afet Derneği (İSAD) kuruldu.     

12- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yayın ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesi ile NTV ve İnterstar televizyonlarının 1'er gün, İstanbul Üsküdar FM'in yayının da 8 gün durdurulmasını kararlaştırdı.            

13- Ülkücü mafya lideri Alaattin Çakıcı, Fransa'dan Türkiye'ye iade edildikten sonra hakkındaki tutukluluk kararı vicahiye çevrilerek Kartal Özel Tip Kapalı Ceza Evi'ne konuldu.     

14- Kültür Bakanlığı 1999 Büyük Ödülü, işadamı Sakıp Sabancı'ya verildi.      

15- NATO üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları tarafından oluşan Kuzey Atlantik Konseyi toplantıları Brüksel'de yapıldı. Toplantı devam ederken basına açıklama yapan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusundaki tavrının bilindiğini, bunun mücadelesinin NATO Washington zirvesinde verildiğini, aynı mücadeleye tekrar başlamanın söz konusu olmadığını söyledi. Toplantı sonunda yayınlanan sonuç bildirisinde, AB'nin tüm NATO müttefiklerinin onayı olmadan NATO imkan ve yeteneklerini kullanamayacağı vurgulandı.     

16- AB Komisyonu'nun Türkiye üzerine hazırladığı ilerleme raporunda, ekonomi, sermayenin serbest dolaşımı, mal ve hizmetlerin serbest dolaşımı, vergiler, sanayi ve tarım, enerji, telekomünikasyon ve bilgi toplumu, gümrükler ve ulaştırma gibi ana başlıklarda Türkiye'den değerlendirme ve isteklerde bulunuldu.     

17- Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Valeri Manilov'un Grozni'de siviller bulunduğu sürece kente saldırı ya da operasyon düzenlemeyeceği garantisi verdiğini açıklarken, Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un Moskova ile anlaşmaya hazır olduğu bildirildi.

18- İsrail ile Suriye arasında 3.5 yıldır ara verilen barış görüşmeleri ABD Başkanı Bill Clinton'un girişimi ile Washington'da başladı.  Heyetlere İsrail Başbakanı Ehud Barak ve Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara başkanlık ediyor. Görüşme öncesinde Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Bill Clinton, iki tarafın barışa ulaşmak yolunda çok büyük zorluk ve sorumlulukla karşı karşıya olduklarını ifade etti.

İsrail Başbakanı Ehud Barak'da yaptığı konuşmada, Suriye ile gerçek bir barış ve saygıya dayalı ilişki için gerekeni yapmaya hazır olduğunu belirtti. 

 Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara ise, tarafların başarıya ulaşacağına olan güveni dile getirdi ve "Suriye için barış, İsrail işgali altındaki toprakların iadesi demek" dedi.                                             

 

16 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çeşitli belediyelerden gelen heyetler ile Avrupa İstikrar Paktı Özel Koordinatörü Bodo Hombach'ı Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul etti.        

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Hombach, Paktı'nın başarıya ulaşması durumunda Türkiye'nin bölgede özel bir önem ve ağırlığının bulunacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Demirel de,  Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı'nın başarıya ulaşmasının önemini vurguladı.      

2- Başbakan Bülent Ecevit, Helsinki Zirvesi sonrası AB ve Kıbrıs konularında yaşanan gelişmeleri partisinin grup toplantısında değerlendirdi. Başbakan Ecevit Helsinki Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde Türkiye ve KKTC açısından olumlu bir ifadenin yer aldığını belirterek, "Bu bildirgede Kıbrıs ile ilgili bir karar alınırken, ilgili tüm faktörlerin göz önünde tutulacağı bildiriliyor. Eğer Türkiye'ye rağmen olumsuz karar alınırsa, bizim kararlı tutumumuzu sürdüreceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır" dedi.  Ayrıca Başbakan Ecevit, para ve maliye politikalarının olumlu sonuçlarının görülmeye başladığını, IMF ile anlaşmanın kesinleşmek üzere olduğunu söyledi.     

3- TBMM Batı Trakya Destek Grubu'nun toplantısında konuşan Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, soydaşlara çifte vatandaşlık verilmesi gerektiğini belirtti. 

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, ülkücü mafya lideri Alaattin Çakıcı'yı sorgulamak için izin verilmemesini eleştirirken, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk makamında düzenlediği basın toplantısında, Suçluların İadesine İlişkin Avrupa Sözleşmesi çerçevesinde iadenin sağlandığı dosyalar dışında sorgulama ve yargılamanın mümkün olmadığını söyledi.     

5- Türk Uluslararası Gemi Sicili Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.      

6- Uluslararası tahkimin geriye dönük uygulamasını öngören Yap-İşlet-Devret modeline ilişkin yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.      

7- TBMM İçişleri Komisyonu'nda meskun mahallerde silah atanlara 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası verilmesi ve silah ruhsatının iptal edilmesini öngören yasa tasarısı kabul edildi.     

8- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Diyarbakır'da partisinin bölge toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de barış ortamının bozulmaması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, "Demokrasi, Türk'ün de Kürt'ün de hakkı" dedi. Avrupa Birliği'ne giden yolun Diyarbakır'dan geçtiğini vurgulayan Yılmaz, "OHAL kaldırılmalı, yeni düzenleme ile bölge, toplumsal ve ekonomik kalkınmasını koordine edecek bir yapıya ulaştırılmalıdır"dedi.     

9- Yeniden Doğuş Partisi'nin (YDP) eski genel başkanı Hasan Celal Güzel, Ankara 1 Nolu DGM tarafından, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan hakkında verilen ve Yargıtay tarafından onanan cezası nedeniyle ceza evine girdi.    

10- İnsanlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Marmara Üniversitesi Uluslararası İletişim ve Sorunları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mahmut İhsan Özgen'in kurucu başkanlığında Demokrat Halk Partisi kuruldu.    

11- G-20 toplantısı, Almanya'nın başkenti Berlin'de yapıldı.      Toplantıda, Türkiye'yi Maliye Bakanı Sümer Oral, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ve Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp temsil etti.

Almanya Maliye Bakanı Hans Eichel yaptığı konuşmada, G-20'nin ülkelerin dünya coğrafyasındaki ekonomik güçleri göz önüne alınarak oluşturulduğunu hatırlatarak, bu oluşumun Uzakdoğu krizinde olduğu gibi ileride yeniden ortaya çıkabilecek küresel mali krizleri önlemeyi amaçladığını söyledi.    

12- Avrupa Birliği'nin (AB) 2000 yılı taslak bütçesinin ikinci ve son hali Avrupa Parlementosu'nda onaylandı. Buna göre AB Türkiye'ye 2000 yılında 75 milyon Euro tutarında yardımda bulunacak.

13- İsrail ile Suriye arasında Washington'da başlayan barış görüşmeleri sona ererken, görüşme sürecinin bir yıl içinde sonuca ulaştırılması yönünde prensip anlaşmasına varıldığı bildirildi. 

14- G-8 ülkelerinin dışişleri bakanları Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya geldi.    

15- Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresini 6 ay süreyle, 15 Haziran 2000 tarihine kadar uzatan karar tasarısını oybirliği ile kabul etti.                                         

 

17 ARALIK 1999

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, kuvvet komutanlarıyla birlikte incelemerde bulunmak üzere İzmir'e gitti. Orgeneral Kıvrıkoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Türkiye'ye ve Türk halkının yararına olan her şeyi desteklediğini belirterek "AB adaylığı uzun vadede Türk halkının yararına olacaktır" dedi.      

2- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, özelleştirmede uluslararası yatırımcı kuruluşların başında gelen Rotschild banka heyetini makamında kabul etti. Uluslararası yatırımcıların özellikle 17 Ağustos depreminin ardından Türkiye'ye nasıl bakacaklarının merak konusu olduğunu belirten Bakan Yalova "Bir kesim deprem nedeniyle özelleştirme çalışmalarının arzulandığı gibi gitmeyeceği, aksamaya uğrayacağını düşünmekteydi" dedi.  Rotschild banka yetkilisi Oliver Stirn de yaptığı konuşmada, kuruluş olarak Türkiye ile Avrupa'nın yakınlaşması için çalıştıklarını bildirdi.      

3- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen 18. Dini Yayınlar ve Kültür Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, kitapların geçmişten bugüne intikal eden bir miras zenginliği olduğunu söyledi.      

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından İstanbul'da düzenlenen "Helsinki Zirvesi Sonrasında Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri" konulu panele katıldı.  Bakan Cem yaptığı konuşmada, AB'nin inanç bağnazlığı yapmadan stratejik bir tercih yaptığını belirterek, "Avrupa başka kültüre, inanç ve özgürlüklere kapı açmıştır. Zengin ülkeler, dinsel ve ırkçı sınırlamalardan kendini kurtarıp geniş bir coğrafyada tercih yaptı" dedi.

İKV Başkanı Meral Gezgin Eriş ise bugünkü ekonomik tabloyla AB'ye entegre olunamayacağını belirterek, vergi adaletinin sağlanması, rant ekonomisinin üretime dönüşmesi gerektiğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'de bulunan Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı Özel Koordinatörü Bodo Hombach ile bir araya geldi.  Dışişleri Bakanı Cem, Türkiye'nin Balkanlar'la çok yakın ve güçlü bağları olduğunu belirterek, Türkiye'nin bölgeye, tarihi misyonuna ve sorumluluklarına uygun katkı vermeye kararlı olduğunu söyledi. Hombach da Güney Doğu Avrupa İstikrar Paktı'nın ilk aşamasının İstanbul'daki AGİT Zirvesi sırasında tamamlandığını, şimdi ise bu projenin somut adımlar atarak gerçekleştirilmesine çalıştıklarını belirterek "İnşa ve imar faaliyetlerine hemen geçmek istiyoruz" dedi.      

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı yaptığı açıklamada, Çeçenistan sorununun kontrolden çıkarak bölgeyi gerginlik ortamına sürüklemesine izin verilmemesi gerektiğini belirterek "Bir bölge ülkesi olarak, bölge barışı ve istikrarını tehlikeye düşürecek ve kimsenin yararına olmayacak hareketlerden kaçınılması gerektiği inancındayız" dedi.      

7- Maliye Bakanı Sümer Oral, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen "G-20 Grubu Toplantısı"na katıldıktan sonra yurda döndü. Bakan Oral, İstanbul da Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada; toplantıda dünya finans sisteminin tartışıldığını söyledi. Bakan Oral, kamu ve özel kesimin borçlanmalarının ele alındığını belirterek, Türkiye'nin bir taraftan AB'nin, diğer yandan G-20'lerin üyesi olmasıyla önemli imkanlara kavuştuğunu vurguladı.     

8- Türkiye ile Rusya arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması Resmi Gazete'de yayımlandı.      

9- ANAP'ın 11 ilin il ve merkez ilçe başkanlarının katılımıyla iki günden bu yana sürdürdüğü genişletilmiş Güneydoğu bölge toplantısı sonuçlandı. Toplantının sonuç bildirgesinde, Güneydoğu Anadolu'nun   demokratikleşmesi ve ekonomik kalkınmasının sağlanması için 10 maddelik bir rapor açıklandı.     

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazasında 19 kişi öldü, 37 kişi de yaralandı.

11- Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan  G-8 toplantısı sona erdi. Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın tavrının bu ülkelerle olan dostluk ilişkilerini ciddi bir şekilde tehdit ettiğine dikkat çekti ve Çeçenistan sorununun Rusya'nın bir iç sorunu olmadığını vurguladı.   

ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright da, Rusya'ya uluslararası bir  yaptırım düşünmediklerini belirterek, ateşkesin sağlanmasını, sivil halkın korunmasını ve siyasi diyaloğun başlatılmasını istedi.     

12- Kuzey İrlanda barış anlaşması uyarınca kurulan Adalar  Konseyi Londra'da yaptığı ilk toplantıyı tamamlarken, 6 ay sonra İrlanda'da bir araya gelmeyi ve ortaklık yapılacak alanları kararlaştırdı.

Toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyen İngiltere Başbakanı Tony Blair, İrlanda Cumhuriyeti, Kuzey İrlanda, İskoçya, Galler ile 'Isle of Men' ve 'Channel Islands' gibi bazı adaların hükümet ve yerel yönetimlerini bir araya getiren konseyin, sosyal gelişmeler, umaşım, çevre ekonomi ve ticaret konularında ortaklıklar ve işbirlikleri oluşturmayı hedeflediğini bildirdi.

13- Venezüella'da meydana gelen sel ve toprak kayması  140 kişinin öldüğü bildirildi.                                                       

 

18 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bingöl'e giderek Özlüce Barajının açılışında yaptığı konuşmada "Ülkenin akıp giden sularından, toprağın altındaki kaynaklarımızdan, toprağın üstündeki imkanlarımızdan hep birlikte yararlanmak gerekir. Bunun şartı barıştır, kardeşliktir, beraberliktir" dedi.   Daha sonra Cumhurbaşkanı Demirel, incelemelerde ve açılışlarda bulunmak üzere Elazığ ve Malatya'ya geçti. Cumhurbaşkanı Demirel Malatya Valisi Mustafa Yıldırım'dan birifing aldı.  

2- Başbakan Bülent Ecevit, deprem sırasında arama kurtarma çalışmalarına katılan maden işçilerine teşekkür etmek amacıyla Zonguldak'a gitti. Başbakan Ecevit burada yaptığı açıklamada, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) yeni işçi alımına karar verildiğini, gezisinin amacının bu gelişmeleri Zonguldaklılara anlatmak olduğunu kaydetti. Başbakan Ecevit ayrıca, TBMM Genel Kurulu'nda çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle görüşülemeyen milletvekillerinin emekliliğini düzenleyen yasa tasarısı kamuoyuna anlatılmadan aceleyle gündeme getirilmesinden duyduğu rahatsızlığı belirtti ve  gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.      

3- Başbakanlık,  yayınladığı bir genelgeyle bilgisayar sistemleri 2000 yılına uyumlu olmayan kamu kurumlarını gerekli önlemleri alması konusunda uyardı.           

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın "ülkücü mafya lideri Alaattin Çakıcı'yı sorgulamamıza izin vermediler" açıklaması üzerine Başbakanlık'ta basın toplantısı düzenleyerek iddiaları yanıtladı. Bakan Türk yaptığı açıklamada, 2 suç dosyası ile ilgili davalar sürdüğünden emniyet görevlilerinin sorgulama yapmasına gerek olmadığını söyledi. Bakan Türk ayrıca, İçişleri Bakanlığı'ndan  sorgulama  izni için başvurunun yapılmadığını belirtti.                 

5- Danıştay Yasası ile İdari Yargılama Usul Kanunu'nda değişiklik öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- Bankalar Kanunu'nda değişiklik öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.  Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, Bankalar Yasası'nın TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinden sonra yaptığı açıklamada, bazı bankaların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) aktarılacağı yönünde söylentiler çıkarıldığını belirterek, bunun mevduat kaymalarına yol açtığını ve mevduat sahiplerini tedirgin ettiğini söyledi.     

7- Sermaye Piyasası Yasası'nda değişiklik öngören  yasa, Resmi Gazete'de yayımlandı.     

8- ABD ile Avrupa Birliği arasında Washington'da düzenlenen yıl sonu zirvesinde, Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde çözülmesine yönelik çabalara tam destek verildi.  

9- Venezüella'da sel ve toprak kaymaları sonucu ölenlerin sayısının 15 bin'e  ulaştığı açıklandı.

10- Irak, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin, Bağdat yönetiminin, silah denetçilerinin yeniden göreve başlamasını kabul etmesi karşılığında yaptırımları belli bir süre kaldırmayı öngören 1284 sayılı kararını reddetti.  Öte yandan, 10 bin Irak'lı Bağdat'ta BM kararını protesto etti.     

11- İtalya Başbakanı Massimo D'Alema, Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciamp'ye istifasını verdi.                                     

19 ARALIK 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Güneydoğu temaslarını sürdürürken Mardin'e giderek çeşitli incelemelerde ve açılış törenlerinde bulundu.     

Cumhurbaşkanı Demirel, Mardin Havaalanı'nın açılışında yaptığı açıklamada, birlik ve beraberliği bozan üzücü olayların geride kaldığını belirterek, Türkiye'de isteyenin istediği yerde güvenlik içinde yaşayabileceğini söyledi.           

2- TBMM Genel Kurulu'nda 2000 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelere başlandı.     

FP Genel Başkanı Recai Kutan, AB'ye aday ülke ilanımızın, Türkiye için kazanç sağlamadığını belirterek, hükümetin Batılılaşma konusunda bir "karakter sınavı" vereceğini savundu.  

Maliye Bakanı Sümer Oral da 2000 yılı bütçesinin sunuş konuşmasında, devletin kaynak israfından uzaklaştığı sürece asli fonksiyonlarını daha iyi yapacağını savunarak 2000 yılı için hedef alınan temel büyüklükleri anlattı.     

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz hükümet adına yaptığı konuşmada, sistem ve devleti eleştirerek, siyaset kurumu ve siyasetçiye yönelik eleştirileri yanıtladı. Yılmaz, "Bölücü terör ve irtica ile mücadelede" yapılan yanlışlıkların birtakım sapmalara neden olduğunu, bunun da "Radikalleşme eğilimlerini körüklediğini" ileri sürdü.

Ayrıca, partisinin Diyarbakır'daki bölge toplantısının ardından, Güneydoğu politikasına ilişkin görüşlerini açıkladı.     

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ise partisi adına yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'a verilen idam cezasının uygulanması konusunda hiçbir mazeretin kabul edilemeyeceğini belirterek, "İnsanlık suçu işleyen terör örgütü başının hakettiği cezayı değiştirmek isteyenlerin, kısaca söylemek istedikleri şeyler, caniyi kurtaracak mazeret olamaz; insanlık suçunun bedelini bu tür ifadelerle ödemeye kimsenin gücü yetmez" dedi.

DYP Genel başkanı Tansu Çiller yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi.      

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, liderlerin hükümetin ekonomi politikaları ve Öcalan'ın idam cezası ile ilgili eleştirilerini yanıtlayarak, Türkiye'nin AB'ye adaylığını değerlendiren bir konuşma yaptı.     

3- CHP Genel Başkanı Altan Öymen başkanlığında CHP Parti Meclisi toplandı. Öymen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, idam cezasının mutlaka kaldırılması ve en ağır cezanın müebbed hapis cezası olarak öngörülmesi gerektiğini vurguladı.    

4- İP'nin 5. Olağan Genel Kongresi'nde genel başkanlığa Doğu Perinçek yeniden seçildi.     

5- Artvin Valisi Selahattin Akyurt, Gürcistan'a bağlı Özerk Cumhuriyet Acaristan'a giderek, Türk Konsolosluğu, Acaristan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Şura Başkanı Aslan Apaşhidze ve Gürcistan'ın Batum Hudut Komiseri Albay Tengiz Kontzelitze ile görüştü. Akyurt yaptığı açıklamada, görüşmelerde özellikle iki ülke arasındaki ticaret üzerinde durulduğunu kaydetti.     

6- Portekiz'in 450 yıllık sömürgesi olan Makao, düzenlenen törenlerle anavatanı Çin'e devredildi. Makao'ya giden Portekiz Devlet Başkanı Jorge Sampaio devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, yaklaşık yarım bin yıllık sömürgeden kopuşları nedeniyle üzüntü duymadıklarını, Makao'nun Çin yönetimi altında iyi bir geleceği olacağını belirtti.     

7- Afganistan'da devrik hükümetin Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbabni, 3 günlük bir ziyaret için İran'a gitti. Rabbani yaptığı açıklamada, İran yetkilileriyle görüşmelerinde Afganistan sorununun  ele alınacağını söyledi.      

8- Rusya'da genel seçimler yapıldı.     

9- Moskova Üniversitesi'nin ögrenci yurdunda meydana gelen yangında 12 öğrencinin öldüğü, 8 öğrencinin de yaralandığı bildirildi.                                           

 

20 ARALIK 1999

 

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ve Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz'la birlikte Gaziantep'e gitti.      

Cumhurbaşkanı Demirel, Gaziantep Karkamış Barajı ve Hidroelektrik Santralı'nın ilk iki brimini işletmeye açtı. Fırat Nehri'nden halen 25 milyar kilovat saat elektrik alındığını, bunun Türkiye'nin kullandığı elektriğin beşte biri olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Demirel, "Buradaki toplantının maksadı, herkesin bir şeyi duyması, bilmesi ve Türkiye'nin geleceğe güvenle bakmasıdır" dedi.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve ekonomiden sorumlu bakanlar ekonomik konuları ve gelişmeleri değerlendirmek üzere Başbakanlık'ta bir araya geldiler. Başbakan Ecevit toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı ve ekonomik konuları görüştüklerini belirtti.

3- Başbakan Bülent Ecevit ile yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayınlandı.     

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığında Türkiye Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu, toplandı.  Başbakan Yardımcısı Bahçeli yaptığı açılış konuşmasında, Türkiye'nin bilim ve teknoloji politikaları konusunda en büyük eksiğinin, bu politikaların kararlılıkla ve bir bütün halinde hayata geçirilmeyişi olduğunu söyledi.      

5- Devlet Bakanı Recep Önal, Finans Klüp tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, bankacılık sisteminde yapılacak değişiklikleri anlatarak, banka gözetim ve denetimine uluslararası ilke ve kuralların getirilmesi yönündeki yeni düzenlemelerin makul bir geçiş sürecinden sonra eksiksiz olarak uygulanacağını söyledi.     

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, bakanlığının ürünlerin sıhhi üretiminden ve tüketiciye ulaştırılmasından sorumlu olduğunu belirterek, tüm gıda ürünlerinin sağlıklı şartlarda üretilmesi ve satın alınması için bir dizi yasal ve yönetsel hazırlık içinde olduklarını söyledi.     

7- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Japon hükümetinin deprem nedeniyle Türkiye'ye vereceği 200 milyon dolarlık yardıma ilişkin Hazine Müsteşarlığı'nda düzenlenen, anlaşmanın imza töreninde yaptığı konuşmada, gelecek yardımın Merkez Bankası'nın döviz rezervi içinde kullanılacağını söyledi. Demiralp ayrıca, IMF ile yapılacak stand-by anlaşması kapsamında Türkiye'ye verilecek kredi tutarının 500 milyon dolar arttırılarak 4 milyar dolara çıkartıldığını bildirdi. 

8- Almanya Savunma Bakanı Rudolf Scharping, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Scharping, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Başbakan Bülent Ecevit ve Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile ayrı ayrı görüştü.  Başbakan Ecevit, Scharping'i kabulü sırasında, PKK nedeniyle iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin kesintiye uğramaması gerektiğini bildirdi.      

Bakan Çakmakoğlu ise ikili görüşmede, Avrupa ve Güvenlik Savunma Kimliği (AGSK), savunma sanayi ve ikili ilişkilerin ele alındığını belirterek, AGSK ve savunma sanayi konularında işbirliğinin artması gerektiğini söyledi.     

Scharping temasları sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'ye Leopar 2 tanklarının satışı konusunun yanısıra, iki ülke arasında kriz yaratan diğer konuların ele alındığını söyledi. Scharping ayrıca, AGSK çerçevesinde Türkiye ile işbirliğine her zaman açık olduklarını belirterek, Türkiye'nin hem komşuları, hem de izlediği dış ve güvenlik politikası açısından istikrar unsuru olduğunu vurguladı.     

9- Türkiye ile İngiltere vatandaşları, karşılıklı olarak birbirlerini ziyaretleri sırasında acil durumlarda parasız tedaviden yararlanabilecekler. İki ülke arasında 1961 yılında imzalanmış bulunan Sosyal Güvenlik Sözleşmesi'ni güncelleştiren bir anlaşmanın imza töreninde konuşan Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Özdem Sanberk, bu anlaşmayı da "Türkiye'nin Avrupa'ya entegrasyonu yolunda atılmış adımların bir parçası" olarak niteledi.                                    

 

21 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Sanayi Odası tarafından Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Ekonomik faaliyetlerde rekabet asıldır. Üretim sadece üretmekle bitmiyor. Satılabilir mal üretmek gerekiyor" dedi.      

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Devlet Sanatçısı Nedret Selçuk ve beraberindeki heyeti kabul etti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, TRT Genel Müdürü Yücel Yener'i Başbakanlık'ta kabul etti. Yener kabulde, Cumhuriyet Treni'nin 27 Aralık'ta Ankara'ya gelişi sırasındaki karşılama törenine Başbakan Ecevit'i davet etti.   Öte yandan Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta İktisadi ve Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, İKV'nin AB ile ilişkilere çok büyük katkılarının olduğunu, bu katkıların bundan sonra da devam edeceğini söyledi.     

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Türkiye-Gürcistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 2. Dönem toplantısının açılışını yaptı. Bahçeli toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.     

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan ve Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "Ülkücü mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın sorgulanmasından" çıkan anlaşmazlığı çözmek için Başbakanlık'ta bir araya geldi.       

Öte yandan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de konu ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Cumhurbaşkanı Demirel "Koolisyonda herhangi bir sıkıntı yaşandığı kanaatinde olmadığını" belirtti.      

6- TBMM'de grubu bulunan partiler arasında anayasadaki değişiklikler üzerinde bir uzlaşma sağlamak amacıyla kurulan Partilerarası Uzlaşma Komisyonu üyeleri, Türkiye'nin AB adaylığının ardından anayasada yapılması gereken değişiklikler konusunda Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret etti. Komisyon Başkanı Nejat Arseven, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit'in de uzlaşma sağlanması durumunda bazı değişikliklerin gündeme gelebileceği görüşünde olduğunu kaydetti.     

7- Danıştay Yasası ile İdari Yargılama Usul Kanunu'nda değişiklik öngören yasa, Resmi Gazete'de yayımlandı.     

8- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) açılışında yaptığı konuşmada, ülkücü mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın Türkiye'ye getirilmesinin ardından yaşanan "hukuki ve siyasi skandallara" dikkat çekerken, Türkiye'nin skandallar ülkesi haline geldiğini söyledi.

9- KESK'e bağlı Tüm Belediye Memurları Sendikası (Tüm-Bel-Sen) genel merkezde yaptıkları yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan, yerel yönetimlerle ilgili çeşitli yasalarda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısının demokratik olmadığını ve özellikle ilçe belediyeleri açısından önemli sakıncalar taşıdığını bildirdi.    

10- Almanya Savunma Bakanı Rudolf Scharping, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik ile bir araya geldi. Scharping , görüşmeden sonra yaptığı basın toplantısında, Kopenhag kriterleri, kürtlere kültürel hak, ordunun rolü gibi konularda mesajlar verdiğini söyledi.       

11- Şişli Belediye Başkanı olduğu dönemde 5 trilyon liralık yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle 3 ayrı davadan yargılanan ve 2 yıldır interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Şişli eski Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk İngiltere'de yakalandı.        

12- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Strobe Talbott iki günlük bir çalışma ziyareti için Moskova'ya gitti. Talbott'un Moskova ziyareti sırasında ele alınacak konuların, nükleer silah indirimine yönelik 1993 yılında ABD ve Rusya arasında imzalanan START anlaşması ile 1972 yılında imzalanan Anti Balistik Füze (ABM) sistemleriyle ilgili gelişmeler olduğu bildirildi.                                        

 

22 ARALIK 1999

1- Bakanlar Kurulu, yeni çıkan Bankalar Kanunu'nun geçici maddesiyle aldığı yetkiye dayanarak Sümerbank, Egebank, Esbank, Yurtbank ve Yaşarbank'a el koyma kararı aldı. 5 bankanın hisse senetleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredildi.  

Başbakan Bülent Ecevit konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bankaların işlemlerinin devlet güvencesinde süreceğini, yurttaşların kaygılanmamalarını istedi. 

Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal da söz konusu 5 bankanın devlet güvencesinde ve eskisinden daha sağlam olduğunu söyledi.       

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, uygulanmakta olan sistemin bankacılık sistemine ciddi zorluklar yüklediğini vurguladı. Çiller, el konulması gereken bazı bankalara "siyasi tercihler" nedeniyle el konulmadığı yönünde kuşkular bulunduğunu ve bunu araştıracaklarını belirterek, "Bir büyük fatura daha devletin sırtına yüklenmiştir" dedi.      

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Öğretmen Kubilay'ın 1930'da şeriat düzeni isteyen isyancılarca katledilmesinin yıl dönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı. Orgeneral Kıvrıkoğlu, Türkiye'de halen halkın din duygularını istismar ederek yarar sağlamaya çalışanlar bulunduğuna işaret ederken, "İrtica ile mücadele her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının görevidir. Türk Silahlı Kuvvetleri de irtica ile mücadelede kararlıdır" dedi.     

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, NTV'de yayınlanan "Enine Boyuna" programına katıldı. Savaş, ülkücü mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın iade kapsamı dışında kalan suçlardan sorgulanmamasına ilişkin bir soruya, "Bana göre sorgulanabilir. Sanık olarak sorgulanmasında tartışmalar var. Bu konuda farklı görüşler var. Tanık olarak sorgulansa daha iyi olur. Çünkü sanık olarak sorgulanırsa susma hakkını kullanabilir. Tanık olarak ifadesi alınırsa kendisine yönelik suçlamalar dışındaki konularla ilgili bilgi verebilir" dedi.            

4- Ankara 2 Nolu DGM'nin, TBMM'de "pankart açan" iki üniversitelinin de aralarında bulunduğu 12 sanıktan 9'una verdiği toplam 48 yıl 7 ay hapis, 8 milyar lira para cezası Yargıtay'da onandı.    

5- Adalet Bakanlığı, dün İngiltere'de yakalanan Şişli eski Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk'ün iadesinin isteneceğini, resmi yazıyla bu ülkenin resmi makamlarına iletti.      

6- TBMM Genel Kurulu'nda, Dışişleri ve Çevre bakanlıklarının bütçeleri kabul edildi.   Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'nin AB'ye adaylık için hiçbir konuda ödün vermediğini belirtti. Türkiye'nin AB'ye üyelik konusunda  hazırlıksız olmadığını anlatan Bakan Cem, AB mevzuatının yüzde 60'ının gerçekleştirildiğini bildirdi.      

7- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Telgraf ve Telefon Kanunu, Ulaştırma Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile Telsiz Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, maaşlara ilişkin hükümler dışında benimsendi. Tasarıyla, "Kamu kurum ve kuruluşlarının özel kanunlarında bulunan telekomünikasyon hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli tarifeyle yararlanılmasına ilişkin hükümler" kaldırıldı.       

8- Bankalar, kredi ve diğer alacaklarını, geri ödenebilirliklerine ve borçluların kredi değerliklerine göre, 5 ayrı grupta sınıflandırarak izleyecek. Bazı yeni düzenlemeleri içeren Bakanlar Kurulu kararları, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.      

9- FP, mafya-siyaset-para ilişkilerinin incelenmesi için TBMM Başkanlığı'na bir araştırma önergesi verdi. Ülkücü mafya lideri Alaattin Çakıcı'yla ilgili iddialara yer verilen önergede, "Mafya konusu son aylarda bazı suç faillerinin yakalanması ve Türkiye'ye iadesi gibi gelişmelerle yeniden alevlendi" denildi.    

10- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu  Üyesi Günter Verheugen, Almanya'da yayınlanan "Berliner Zeitung" gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin kısa sürede başlayabileceğini, "Türkiye'nin reform yapma kabiliyetinin şu ana kadar birçok çevre tarafından küçümsendiğini" söyledi.     

11- Sri Lanka'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde Devlet Başkanı Çandrika Kumaratunga, aynı göreve yeniden seçildi.

12- Küba Hava Yollarına ait uçağın, Guatemala'nın başkenti Guatemala'daki La Aurora Havaalanı'na indikten sonra pisten çıkması sonucu 26 kişinin öldüğü bildirildi.                                    

 

23 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit'e gönderdiği mektupta geriye dönük tahkimin olmamasının hazır projelerin yürürlüğe girmesini engellediğini belirterek, acele yeni bir yasa çıkarılmasını istedi.  Başbakan Ecevit'te 2000 yılı Ocak ayı içinde tahkim konusunda ayrıntılı düzenlemeler içeren tasarının TBMM'ye sunulacağını, bu tasarıda geriye dönük tahkimin öngörüldüğünü açıkladı.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile haftalık görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Devlete devredilen bankaların düzgün ve verimli çalışması için büyük dikkat göstereceklerini belirten Başbakan Ecevit, "Bir yandan kamunun elindeki bankalar özelleştirilirken, diğer yandan bazı özel bankaların devlet eline geçmiş olması çelişkili gibi görülebilir. Fakat bunlar yeniden özelleştirilecektir" dedi.                

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras'ı ziyaret etti. Bakan Keçeciler, 5 Şubat'ta yürürlüğe girecek yeni Gümrük Kanunu'na dönük, 1000 sayfalık yeni tebliğler, yönetmelikler ve Bakanlar Kurulu kararları çıkarılması gerektiğini kaydetti.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Hakimevi'nde bazı gazeteciler ile sohbet toplantısı düzenledi. Bakan Türk, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'la ilgili kararın kesinleşmesinin ardından dosyanın kendi bakanlığında beklemeyeceğini belirterek, "Son karar Bakanlar Kurulu'nundur. Bu aşamada ulusal çıkarlar neyi gerektiriyorsa ona karar verilir" dedi.     

5- TBMM İçişleri Komisyonu'nda, bölücü ve yıkıcı örgütlerin yurt dışında yardım toplamasının önlenmesi ve kara paranın ülkeye girişini denetlemek amacıyla getirilen tasarı kabul edildi.     

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Türk Telekom'dan TRT'nin bütçesine 52 trilyon liralık kaynak aktarılmasını öngören tasarı kabul edildi.            

7- TBMM Deprem Araştırma Komisyonu toplandı. Komisyon Başkanı Atilla Mutman tarafından açıklanan raporda, Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ve Deprem Araştırma Kurulu'nun, Başbakanlığa bağlı bir müsteşarlık, başkanlık ya da bakanlık şeklinde yeni bir idari yapıya kavuşturulması gerektiği bildirildi.     

8- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ve beraberindeki heyeti Genel Merkez'de kabul etti. Yılmaz görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Sermaye Piyasası Kurulu Yasası, Bankalar Yasası ve IMF'nin stand-by anlaşmasını onaylaması gibi çok önemli kararlar aldığını vurguladı.     

9- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi memurlar, memur maaş zammını ve 2000 yılı bütçesini protesto etmek için, çeşitli illerde iş bırakma eylemi düzenledi.    

10- Ankara 1 No'lu DGM, PKK'ye yardım ettikleri gerekçesiyle yargılanan IHD eski Genel Başkanı Akın Birdal ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek hakkında "kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği" gerekçesiyle beraat kararı verdi.    

11- DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, ülkücü mafya lideri Alaattin Çakıcı hakkındaki hazırlık soruşturmasının, sanığın eylemlerinin niteliği, yoğunluğu ve organizasyonunun büyüklüğü karşısında ilgili kamu görevlerini de kapsayacak şekilde genişletildiğini bildirdi.    

12- Londra'da yakalanan Şişli eski Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk, 250 bin sterlin tutarındaki kefaret bedelini ödemesi üzerine serbest bırakıldı.    

13- Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ile kararlaştırılan 3 yıllık  stand-by anlaşmasını Ankara'da onayladı. IMF Başkanı Michel Camdesus'a 9 Aralık 1999'da ekonomiden sorumlu  Devlet Bakanı Recep Önal, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel imzasıyla gönderilen ve IMF İcra Kurulu'nda onaylanan 64 maddelik niyet mektubu ile 3 yıllık stand-by programı yürürlüğe girdi.  Stand-by anlaşmasının önkoşulu olan ve TBMM'den geçirilen yasal düzenlemelerin anlatıldığı niyet mektubu, enflasyon, özelleştirme, para ve döviz politikası, kamu borçları, tarım reformu, bütçe ve fonlar ile bankacılık sisteminindeki düzenlemeleri içeriyor.    

Devlet Bakanı Recep Önal, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ve Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ile düzenlediği basın toplantısında stand-by anlaşması ile ekonomideki son gelişmeler konusunda bilgi verdi. IMF'ye verilen niyet mektubunun bugüne kadar izlenen ve bundan sonra da izlenecek, esas olarak hükümet tarafından belirlenmiş politikaların bir özeti olduğunu vurgulayan Bakan Önal, "IMF'nin yaptığı, bu politikalarımıza kendilerinin de olumlu baktıklarını ve desteklediklerini açıklamak olmuştur" dedi.

14- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chibber, IMF ile stand-by anlaşmasının onaylanmasının ardından, Türkiye'ye 3 yıl içinde kullanılmak üzere 3 milyar dolarlık kaynak aktarılacağını açıkladı.    

15- ABD Kongresi, 25 mm'lik zırh delici mermilerin, Amerikan firması Alliant-Tech Systems ile Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından Türkiye'de ortak üretimine izin verdi. 

16- Filipinler'de içinde 660 kişinin bulunduğu yolcu gemisinin batması sonucu 591 kişinin kurtarıldığı, 60 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.   

17- İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi tarafından onaylanan Başbakan Massimo D'Alema'nın yeni hükümet listesi, senatoda yapılan oylamada güvenoyu aldı.   

18- Rus güçleri ile Çeçen milisler arasında Grozni'deki çatışmalar devam ederken, 3 bin 590 sivilin kenti terkettiği bildirildi.                      

 

24 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayınlandı.       

2- Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile Başbakanlık'ta bir araya geldi. Başbakan Ecevit, gazetecilerin sorularını yanıtladı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarını görüştüklerini  herhangi bir siyasi konuya değinmediklerini söyledi.      

3- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, terör örgütü PKK'nın önde gelen isimlerinden Şemdin Sakık hakkındaki ölüm cezasını onayladı.      

4- Avrupa Birliği Koordinasyon Kurulu, AB ile İlişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik'in başkanlığında toplandı.  Bakan İrtemçelik toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, "Bilindiği gibi, Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir dönem açıldı, niteliksel bir değişime uğradı ilişkiler. Ona göre çalışmamız, ve kendimizi hazırlamamız lazım" dedi.      

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, Ege Genç İşadamları Derneği'nin düzenlediği "21. Yüzyılda Türk Ekonomisi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, 5 bankanın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesinin, bankacılık sisteminin içinde bulunduğu sağlıksız şartlar nedeniyle gerçekleştirildiğini belirterek, "Bir ekonomide mali sistem çok sağlam olmalı. Hükümet, mali sektörü daha sağlıklı hale getirmek için bunu yapmak zorundaydı" dedi.       

6- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Turizm Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, Türkiye'nin şu anda dünya turizm pastasından aldığı yüzde 2'lik payını koruması halinde, 2020 yılında 40 milyar dolar gelir elde edeceğini söyledi.

7- Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Kamil Uğurlu yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Ataköy ve Halkalı'da depreme dayanıklı 5200 yeni konut yaptırılacağını bildirdi.      

8- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türkiye ile IMF arasında imzalanan stand-by anlaşması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, anlaşmanın toplumsal huzursuzluğa ve yoksullaşmaya yol açacağını söyledi. 

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve KESK Genel Başkanı Siyami Erdem de konuya ilişkin görüşlerini açıkladı.     

9-  Hint Havayollarına ait bir uçağın Nepal'in başkenti Katmandu ile Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi arasında sefer yaparken 5 hava korsanı tarafından kaçırıldığı ve 4 yolcunun korsanlar tarafından öldürüldüğü bildirildi.      

10- Venezüella Savunma Bakanı Raul Salazar, selden ve toprak kaymalarından etkilenen bölgelerin yeniden kurulması için 10 yıl gerektiğini belirterek, 8-10 metrelik çamur ve taş yığının altında 15-20 bin ceset daha bulunduğunu söyledi.                                        

 

25 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında, 1999 yılının gelişmelerini ve 2000 yılı hedeflerini değerlendirdi.  

Cumhurbaşkanı Demirel ayrıca, Cumhurbaşkanı görev süresi, insan hakları ve AB konusunda Milliyet gazetesine açıklamalarda bulundu.  Öte yandan Cumhurbaşkanı Demirel, İnsan Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Osman Baydemir ve üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Baydemir kabulde yaptığı konuşmada, OHAL, geçici köy koruculuğu, idam cezası ve seçimlerde yüzde 10 barajın kaldırılmasını istedi.      

Cumhurbaşkanı Demirel de, Baydemir'in konuşma metnindeki hususlara Türkiye'de karşı olan çok kimse bulunduğunu belirterek, "Yani Türkiye sizin değildir, sizden farklı düşünenlerin de değildir, Türkiye hepimizindir" dedi.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, Milliyet gazetesine gündemde bulunan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.      

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada,  otogaz satışlarının yasaklanması gibi bir tutumun kesinlikle söz konusu olmadığı bildirilerek düşünülen önlemlerin ticari taksiler hariç uygulamalar için geçerli olduğu kaydedildi.      

4- TBMM Genel Kurulu'nda, Kuzeyden Keşif Harekatı'nın süresinin 31 Aralık tarihinden itibaren 6 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi partilerin oybirliğiyle kabul edildi. 

Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu "Keşif Güç"ün süresinin uzatılmasına ilişkin tezkerenin genel kurulda görüşülmesi sırasında, bu güce ait uçakların uçuşlarının Türkiye tarafından belirlenen ilke ve kurallar çerçevesinde yapıldığını söyledi.     

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Rizeliler Kültür ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği bir panele katıldı. Yılmaz yaptığı açıklamada, kira oranlarına yapılacak artışın yüzde 25 ile sınırlandırılması çalışmalarına destek vererek,  "Enflasyonla mücadele bütün cephelerde yürütülmesi gereken bir mücadeledir. Kiralarda da  benzer tedbirlerin getirilmesi bu politikanın başarıya ulaşmasına yardımcı olacaktır" dedi,      

6- DİSK İstanbul Temcilciler Meclisi İstanbul'da toplandı.       DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de rejimin her bakımdan yeniden yapılandığını; ekonomide, piyasanın ve paranın her şeyin üstünde tutulduğu, toplumsal yararın tümüyle unutulduğu bir ekonomik politika izlendiğini savundu.            

7- Cezayir'de karayoluna pusu kuran İslamcı militanların, 28 kişiyi öldürdüğü bildirildi.                                         

26 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TRT-1'de yayınlanan "Politikanın Nabzı" programında geçen binyılın bir değerlendirmesini yaparak, Türkiye'nin AB'ye giriş süreci ile ilgili soruları yanıtladı.     

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan'la yapılan söyleşi Yeni Binyıl gazetesinde yayınlandı.     

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Çanakkale'de ANAP il ve ilçe teşkilatları ile yaptığı toplantıda, çevrecilerin tek karşı çıkmadıkları teknolojinin rüzgar santralleri olduğunu, Türkiye'nin 16 bölgesinde şu anda rüzgar santralleri yapılması ile ilgili ihaleye çıktıklarını belirterek "Türkiye'deki rüzgar potansiyelinin tamamını enerji sektörüne alabilmenin çabası içindeyiz" dedi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının 2000 yılı bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, AB bütçesinin yüzde 55'inin tarımın desteklenmesine ayrıldığını belirterek, "teslimiyetçi yaklaşımı" kabul etmeyeceklerini, AB ülkelerindeki tarımı destekleme sistemlerinden Türkiye'ye uyanları getireceklerini söyledi.      

5- Taraf ülkelerin, uluslararası barış ve güvenliğin geliştirilmesi çerçevesinde nükleer silahsızlanma çabalarına aktif katkıda bulunulmasını öngören ve Türkiye adına 24 Eylül 1996 tarihinde imzalanan "Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Anlaşması" onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.            

6- CHP Genel Başkanı Altan Öymen başkanlığında Parti Meclisi toplandı. Öymen, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek, uygulanan ekonomi programının halkın geniş kesimine yeni yükler getirdiğini söyledi.      

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya  göre, Şırnak'ta sürdürülen operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda 11 terörist öldürülürken 3 güvenlik görevlisi de şehit oldu.      

8- Türkiye Kamu-Sen 3. Olağan Genel Kurulu'nda Resul Akay yeniden genel başkanlığa seçildi. 

9- Genelkurmay Başkanlığı'ndan Kazakistan Silahlı Kuvvetleri'ne yapılan 700 bin dolarlık  rehabilite yardımını, Lojistik Daire Başkanı Korgeneral Kurşit Tolun ve beraberindeki heyet Kazakistan'a giderek Kazakistan Milli Savunma Bakanı Orgeneral Sad Tokpakbayev'e takdim etti. Heyetler arasındaki görüşmelerden sonra Tokpakbayev ve Tolun ortak basın toplantısı düzenlediler.  Bakan Tokpakbayev, Türkiye'nin Kazakistan'ın bağımsızlığını hiçbir müttefikine sormadan ilk kez kabul eden ülke olduğunu belirterek, Türkiye'nin Kazakistan'ın her sorununu kendi sorunu gibi gördüğüne inanıyoruz" dedi.  Korgeneral Tolun da Kazakistan ile Türkiye arasında her bakımdan iyi olan ilişkilerin 21. yüzyılda daha da ileriye gideceğini belirterek "Yardımlarımız daha geniş boyutlara ulaşacaktır" dedi.                                             

27 ARALIK 1999

1- Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 80. yıl dönümü nedeniyle, Ankara Klübü'nce düzenlenen kutlama töreni Çankaya Köşkü'nde yapıldı. 

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a seğmenlik beratı, işadamı Sakıp Sabancı'ya da Kültür Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü verdi. 

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ayrıca, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı kabul etti. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı açıklamada, Türkiye ve KKTC'nin Kıbrıs sorununun çözümünde her zaman iyi niyetle hareket ettiklerini belirterek, kalıcı ve adil bir çözümün uzak olmadığını söyledi.  KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş da Kıbrıs'ta gelinen noktadan gerilemeden uzlaşma yolunda adım atmaya hazır olduklarını kaydederek, New York'ta yapılan dolaylı Kıbrıs görüşmelerinde konfederasyon tezini savunduklarını söyledi.     

2- Cumhuriyet'in kuruluşunun 75. yıl dönümü dolayısıyla Devlet Demir Yolları ve TRT tarafından düzenlenen proje kapsamında 5 Nisan 1999 tarihinde Edirne'den yola çıkan ve 34 il ile 118 ilçeyi dolaşan Cumhuriyet Treni, yolculuğunu Atatürk'ün Ankara'ya geliş tarihi olan 27 Aralık'ta Ankara Garı'nda tamamladı.  Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 80. yıl dönümü kutlamak ve Cumhuriyet Treni'ni karşılamak amacıyla Ankara Garı'nda bir tören düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve bakanlar katıldı.     

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlattığı hareketin 27 Aralık'ta Ankara'ya ulaştığını anımsatarak "Her şey ondan sonra oluşmuştur. Eğer bu hareket Ankara'ya ulaşmasaydı ne Cumhuriyet ne Kurtuluş Savaşı olurdu, ne de biz bugün burada toplanır, bugünleri anardık" dedi.     

Başbakan Ecevit de uğradığı her istasyonda halk, gençler ve çocuklardan gördüğü sıcak ilgiyle trenin, Cumhuriyet'in bilinçlerde, gönüllerde ne kadar kökleştiğini somut bir biçimde gösterdiğini belirtti.        

3- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, 17 Ekim'de ÖSYM tarafından yapılan 70 ve daha yukarı puan alarak başarılı olan adayların kurumlara yerleştirilmesi konusunda yönetmelik değişikliğine gidildiği bildirildi.   

4- FP Grup Başkan Vekilleri Bülent Arınç, Abdullatif Şener ve İsmail Kahraman imzasıyla, 5 bankanın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devri ile ilgili olarak Başbakan Bülent Ecevit ve hükümet hakkında TBMM Başkanlığı'na gensoru önergesi verildi.       

5- Gençlik ve Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü 1999 yılını Zaman gazetesine değerlendirdi.  

6- Tarım ve Köy İşleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, bakanlıkta düzenlediği "Tarımsal Reform ve Tarımda Yeniden Yapılanma" konulu basın toplantısında, IMF ile yapılan anlaşma çerçevesinde tarım sektöründeki reformları anlattı. 

7- TBMM Genel Kurulu'nda Maliye Bakanlığı'nın 2000 yılı bütçesi kabul edildi.     

Maliye Bakanı Sümer Oral, bakanlığının bütçesi üzerindeki eleştirileri yanıtlayarak, ekonomik sorunları ertelemenin bu sorunları kronikleştirdiğini belirtti. 

8- İçişleri Bakanlığı kurban derisi toplama yetkisini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'ndan alarak, yeniden Türk Hava Kurumu'na verdi. İçişleri Bakanlığı'nın konuya ilişkin "Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.     

9- "Zorunlu Deprem Sigortasına Dair Kanun Hükmünde Kararname" Cumhurbaşkanı Süleyman Denmirel tarafından onylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.  

10- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin gençlik kollarının düzenlediği "Yeni Yüzyılın Işığında Mehmet Akif Ersoy" konulu panele katıldı. Yılmaz, Mehmet Akif'in, insanları duygu, düşünce ve kültür alanında birbirine bağlayan çok değerli bir bağ olduğunu anlatarak, Akif'in şahsında İstiklal Marşı ile milletin duygu, düşünce ve isteklerini devlet katına taşıdığını söyledi.            

11- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Edip Başer başkanlığında 30 kişilik bir heyet, Türkiye ile İsrail arasındaki olağan stratejik görüşmelerde bulunmak üzere İsrail'in başkenti Tel Aviv'e gitti.

12- Milli Savunma Bakanı Sabahhattin Çakmakoğlu, bir erkek öğrenci yurdunun açılışı için KKTC'ye gitti.     

Bakan Çakmakoğlu, Ercan Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, "Şu veya bu senaryolar bizim Kıbrıs'taki politikamızı etkilemez. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, hepimiz, her çeşit siyasi platformda bu ifadelerimizi tekrarlıyoruz" dedi.     

28 ARALIK 1999

 

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında,  Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, Cumhur Ersümer, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu ile bir toplantı yapıldı. Toplantıda, Meclis'e türbanla girişin yasaklanması, Akkuyu Nükleer Santralı'nın ihalesi, tahkimin geçmiş yılları kapsaması için hazırlanan yasanın Meclis'e sevki ve asgari ücret artışının yüzde 25 olarak artırılması konuları görüşüldü.      

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, TBMM Genel Kurulu'nda 2000 yılı bütçesi görüşmelerinde yaptığı konuşmada, bankalar operasyonuyla ilgili olarak hükümeti eleştirirken, "Hükümet, batan bankaların içinin boşaltılmasına göz yumdu" dedi. 

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de, hükümete, demokratikleşme yasalarını çıkarma çağırısında bulunarak "Cumhurbaşkanını halk seçsin, anayasayı değiştirelim. Bunu yapamıyorsanız gelin 5 artı 5'i kabul edelim" dedi. 

Başbakan Bülent Ecevit ise liderlerin eleştirilerini yanıtlayarak, "Hükümetimiz enflasyonu aşağı çekmeye kararlıdır. Kararlı olmaya mecburuz, çünkü ekonomi uçurumun eşiğine gelmiştir" dedi.  

Başbakan Ecevit, bu bankalarda hesapları olan yurttaşların kaygılanmasına gerek olmadığını, şimdiden bazı uluslararası kuruluşların ilgi gösterdiği bankaların ilk fırsatta sağlıklı bir şekilde özelleştirileceğini söyledi.      

3- Devlet Bakanı Yüksel Yalova düzenlediği basın toplantısında, Vakıfbank hisselerinin yüzde 20'lik bölümünün blok satış ya da halka arz yöntemiyle satılacağını bildirdi. Nihai hedefin tam özelleştirme olduğunu kaydeden Bakan Yalova, Vakıfbank yönetiminin özerkleşmesi ve bir kısım hissesinin satışına ilişkin yasa tasarısını Bakanlar Kurulu'na sunduklarını bildirdi.      

4- 2000 Mali Yılı Bütçe Kanunu TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.       

5- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısından önce yaptığı açıklamada, Parti Meclisi'nde (PM) partisinin geçmişteki politikalarının ve uygulamalarının gözden geçirildiğini, üyelerinin bazılarının görüşlerini açıkladıklarını söyledi. Öymen, PM'nin bu görüşlerden, partinin yeniden yapılanma çalışmalarında ve bundan sonraki politikalarının tespitinde yararlanma kararı aldığını ve bu konuda gereken değerlendirmeleri yapmakla MYK'yı görevlendirdiğini bildirdi.      

6- Türk Hava Kurumu (THK) Kurul Başkanı Hava Pilot Tümgeneral İbrahim Büyükyumakoğlu düzenlediği basın toplantısında, yurttaşları, fitre ve zekatlarını yıkıcı ve bölücü odaklara gitmesini engellemek için THK'ye vermeye çağırdı.  

7- Şişli Cumhuriyet Savcılığı, Egebank'ın 8 yöneticisi hakkında yönetim kurulu kararı olmaksızın kredi verdiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.            

8- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Emniyet eski Genel Müdürü Necati Bilican'ın da bulunduğu 13 emniyet görevlisi hakkında, "oturduğu lojmanların bütün gereksinimlerini Türk Polisini Güçlendirme Vakfı'nın gelirlerinden karşıladıkları" gerekçesiyle 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.      

9- Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nden sonra, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nca da Manisalı gençlere işkence yaptıkları onaylanan 1'i başkomiser 10 polisin yeniden yargılanmasına Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.      

10- KKTC'de bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Ada'dan ayrılmadan önce, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve diğer KKTC'li yetkililerle toplantı yaptı. Bakan Cem toplantı sonunda, Cumhurbaşkanı Denktaş ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, Kıbrıs davasının ortak bir dava olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu davayı AB platformunda daha iyi savunacağını vurguladı.

11- Hindistanlı hükümeti, Afganistan'ın Kandahar Havaalanı'nda içindeki rehinelerle birlikte bekletilen Hindistan Havayolları'na ait uçağı kaçıran korsanlarla görüşmelere yeniden başladılar. Korsanların, Pakistanlı dini lider Mevlana Mesud Azhar'ın yanı sıra Keşmirli 35 militanın serbest bırakılması, 200 milyon dolar fidye ve Ensar Hareketinin eski lideri Seccad Afgani'nin cenazesinin teslim edilmesini istedikleri açıklandı.    

12- BM Genel Kurulu, teröristlere giden paranın kesilmesini öngeren bir karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti. Sözleşmenin 22 ülke tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe gireceği bildirildi.    

13- Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'yi ele geçirme operasyonunun, kentteki en önemli Çeçen savunma hattının bastırılmasıyla "dönüm noktasına girdiğini" söyledi.                                             

 

29 ARALIK 1999

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıya Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer de katıldı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, ülke güvenliğine yönelik yıkıcı, bölücü ve rejim aleyhtarı irticai faaliyetlerle organize suç örgütlerinin faaliyetleri konusunda güvenlik makamlarınca bilgi sunulduğu, yasadışı faaliyetlere karşı alınan ve alınması gereken önlemlerin üzerinde durulduğu kaydedildi.      

2- İlk defa devlet memuru olarak atanacaklar için merkezi yerleştirmeyi öngören yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.      

3- Konut Edindirme Yardımı Hesaplarının Tasfiyesine Dair Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.      

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, bazı açılışlar yapmak ve incelemelerde bulunmak üzere Adapazarı'na gitti.      

5- Ankara 1 No'lu DGM, İnsan Hakları Derneği (İHD) eski Genel Başkanı Akın Birdal'a 12 Mayıs 1998'de düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili olarak yargılanan 17 sanıktan 11'i, 10 ay ile 19 yıl 2 ay 2 gün arasında değişen ağır hapis cezasına mahkum edilirken sanıklardan 6'sı beraat etti.      

6- Bulgaristan'dan yüklediği fuel-oili Ambarlı'ya getiren Volganest 248 adlı Rus tankeri, demirli bulunduğu yerden İstanbul'daki fırtına nedeniyle sürüklenerek ikiye bölündü. Bakırköy açıklarında karaya oturan geminin ön tarafı Menekşe sahiline sürüklendi. Gemiden Marmara Denizi'ne 800 ton yakıtın yayıldığı bildirildi.      

7- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye aleyhine açılan 3 bin 880 davadan 45'ini sonuçlandırırken, Türkiye'ye 860 milyar liralık tazminat cezası verildi.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı yaptığı yazılı açıklamada, AİHM'nin Türkiye aleyhine verdiği kararlarla ilgili bilgi verdi.      

8- Fransa'da fırtınada ölenlerin sayısının 70'e yükseldiği bildirildi.     

9- Endonezya'nın Ambon kentinde Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında çıkan çatışmalarda 63 kişinin öldüğü, ordunun kentte kontrolü ele geçirdiği bildirildi.                                       

30 ARALIK 1999

1- Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi bünyesinde, bilgisayar sistemlerinde 2000 yılı probleminin etkisinin en aza indirilmesi amacıyla yürütülecek çalışmaları organize edecek, çeşitli bakanlık ve kuruluş temsilcilerinden oluşan "2000 yılı Problemi Masası" kuruldu.     

2- Genelkurmay Başkanlığı Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Basın Bilgi Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, terörle mücadele ederken "köy destek uygulamaları" ile Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşayan halka başta sağlık ve eğitim olmak üzere çeşitli konularda yardımda bulunduğu bildirildi.     

3- İsrail'de yapılan Türkiye-İsrail stratejik askeri diyalog görüşmeleri sona erdi.  Genelkurmay  Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, toplantılarda iki ülke arasında yürütülmekte olan savunma sanayi projeleri ile askeri işbirliği konularının ele alındığı bildirildi.     

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın karar düzeltme istemini "yerel mahkeme kararında esas hükme etkili noksan ve hata belirlenemediği"gerekçesiyle reddederek, dosyayı Adalet Bakanlığı'na gönderdi.     

5- Hazineden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal yaptığı açıklamada, hükümet olarak pek çok soruna yol açan kronik enflasyonun çözümü için, tutarlı ve kapsamlı bir enflasyonla mücadele programı başlattıklarını söyledi.      

6- Denizcilik'ten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, İstanbul'daki deniz kazası ile ilgili olarak Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı.     

7- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'da 87 bölgede kuduz hastalığı nedeniyle karantina tedbirlerinin sürdüğü bildirildi.     

8- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin yaptığı açıklamada, İstanbul'da meydana gelen deniz kazasında yayılan petrolün büyük oranda kirlilik yarattığını belirterek, olayın boyutlarını tespit etmek için bir komisyon kurulduğunu söyledi.     

9- 2000 Mali Yılı Bütçe Kanunu, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.     

10- FP, ek vergilerle ilgili 4481 Sayılı Yasa'nın bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.      

11- Asgari Ücret Tesbit Komisyonu, 1 Ocak 2000 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni asgari ücreti, 16 yaşından büyük işçiler için aylık brüt 109 milyon 800 bin lira, 16 yaşından küçükler için 93 milyon 600 bin lira olarak belirledi.     

12- Endonezya'nın Maluku eyaletinde Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında çıkan çatışmalarda 255 kişinin öldüğü bildirildi.                                                                          

 

31 ARALIK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yeni yıl nedeniyle yayınladığı mesajında, cumhuriyet, demokrasi, laiklik ve İslamiyeti birbiriyle bağdaştıran Türkiye'nin çağdaşlık yolunda kararlılıkla yürüyeceğini bildirdi.  

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da mesajında, "TSK mensupları olarak ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin bütünlüğüne yönelik başta terör ve irtica olmak üzere her türlü iç ve dış tehdide karşı görevini yerine getirmenin huzuru içinde bir yılı daha geride bırakarak yeni bir yüzyıl ve binyıla girmekteyiz" dedi.      

Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ise yayınladığı masajında, Türkiye'nin yeni çağın başında siyasi ve ekonomik dönüşümleri başaracak güçte olduğunu söyledi.   

FP Genel Başkanı Recai Kutan da, yeni yüzyıl ve binyılın tüm insanlık için acıların bittiği ve açlıkların sona erdiği bir yüzyıl ve binyıl olmasını temenni ettiğini söyledi.      

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yeni binyılda Türkiye'nin geleceği ile ilgili görüşlerini Milliyet gazetesine açıkladı.     

3- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, "2000 yılı problemi"nin olumsuz etkisini en aza indirmek, temel hizmetlerin kesintisiz verilmesini sağlamak ve ülke genelindeki bütün kuruluşların 2000 yılı uyum çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla Başbakanlığın talimatıyla "2000 Yılı Problemi Ulusal Eylem Planı"nın hazırlandığını söyledi.       

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer yaptığı açıklamada, Sinop'ta bir nükleer santral kurulması ile Akkuyu Nükleer Santralı ihale sonucunun bir ay ertelenmesine ilişkin olarak, "Nükleer santral ihalesinin sonuçlarının bir ay erteleniyor olması, yapılmayacak anlamına gelmez" dedi. 

5- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye limanlarındaki nehir-deniz tipi gemilerin kendi uluslararası sertifikalarında bulunan kısıtlamalara uyup uymadıklarının kontrol edildiğini söyledi. 29 Aralık'ta lodos nedeniyle Marmara Denizi'nde kazalar meydana geldiğini anlatan Bakan Mirzaoğlu, Rus bandıralı "Volganeft 248" adlı geminin gövdesinde kırık oluşması nedeniyle tonlarca petrolün denize sızdığını vurguladı.             

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Türk sanayisinde geride kalan bir yılı ve 2000 yılı hedeflerini Zaman gazetesine değerlendirdi.      

7- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin televizyonda yaptığı konuşmada, istifa ettiğini ve Başbakan Vladimir Putin'in devlet başkan vekilliği görevine atandığını söyledi. Yeltsin konuşmasında, "Bugün, 20. yüzyılın son gününde istifa ediyorum. Yapabileceğim her şeyi yaptım" dedi.     

8- Çeçenistan'daki Rus bombardımanında dün 50 sivilin öldüğü bildirildi.      

9- Katmandu-Yeni Delhi seferini yaparken 8 gün önce kaçırılan Hindistan Havayollarına ait uçaktaki rehineler, korsanlarla Yeni Delhi yönetiminin anlaşması üzerine serbest bırakıldığı bildirildi.

10- Endonezya'da Moluku adalarında Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında aylardır süren çatışmaların son üç gününde 350 kişinin öldüğü bildirildi.