11.1.2000
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 2000

 


1   0CAK   2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, NTV'de yayınlanan "Ankara Kulisi" programında Türkiye'nin iç ve dış gelişmelerini değerlendirdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, 2000 yılında Türkiye'nin hedeflerini Milliyet gazetesine değerlendirdi.      

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'la ilgili kararın sorulması üzerine, 57. koalisyon hükümeti ortakları Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile önümüzdeki hafta bir araya gelerek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan ile ilgili kararını ele alacaklarını söyledi.     

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan ile yapılan söyleşi Yeni Binyıl gazetesinde yayımlandı.  

5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, MHP Bursa İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Deprem Vergisi"nin, daha çok rantiye kesimine yönelik çıkarıldığını, bu konudaki diğer eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek "Türkiye'nin depremden büyük yara aldığını, yaraların sarılması için alınan önlemlerin vergi dışında  bir kaynakla finanse edilmesinin mümkün olmadığını" söyledi.     

6- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Muhsin Mengütürk yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu'yu birleştirecek elektronik borsa sistemine davet edildiğini belirterek "Bilgi çağının gereğini yerine getirmeyen, yerli ve yabancı şirketlerle birleşmeyen, stratejik ortaklıklara gitmeyen şirketlerin yaşama şansının olmadığını" söyledi.     

7- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Rum Kesimi'nde yayın yapan Astra Radyosu'na verdiği demeçte, Avrupa Birliği'nin Helsinki Zirvesi'nde aldığı kararların, Kıbrıs sorununun çözümü için yeni bir dinamik yarattığını, sorunu da Avrupa meselesi haline getirmeyi başardıklarını iddia etti.      

8- Avrupa Güvenlik  ve İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanlığını Avusturya Dışişleri Bakanı Wolfgang Schüssel devraldı.                                               

2 OCAK 2000

1- 53. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası başladı.      

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel haftayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, vereme karşı sürekli ve dikkatli bir mücadele yürütülmeye devam edilmesi gerektiğini belirterek "Bu mücadeledeki kesintinin, verem hastalığının yeniden ortaya çıkmasına sebep olacağı unutulmamalıdır" dedi.     

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, verem hastalarının yüzde 75'inin, sosyo-ekonomik bakımdan geri kalmış 13 ülkede ortaya çıktığı belirtildi.     

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) araştırmalarına göre, dünyada her yıl 8 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığı, 3 milyon kişinin ise verem nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.     

2- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık Konutu'nda, Dünya Ekonomik Forumu direktörü Frederic Sicre'yi kabul etti. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in yanısıra Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Başbakanlık danışmanları ve Dışişleri Bakanlığı bürokratları da katıldı.     

Sicre görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit'e İsviçre'nin Davos şehrinde yapılacak olan "30. Dünya Ekonomik Forumu" toplantısı hakkında bilgi sunduğunu söyledi.    

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, Rize'de Rize Ticaret ve Sanayi Odası üyeleriyle gerçekleştirilen toplantıya katıldı.      

Bakan Ersümer yaptığı konuşmada, Türkiye'ye enerji sağlama noktasında devletin bütçesinin dışındaki bütün imkanları zorlayacaklarını belirterek "yerli ve yabancı özel sektör gücünü, enerji yatırımlarına enjekte etme çalışmalarımız sürüyor" dedi. 

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, TRT-1'de yayınlanan "Pazar Panorama" programına katılarak, 1999 yılının iç ve dış politikadaki gelişmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, İzmit'in Körfez ilçesinde özel sektör ve devlet tarafından yaptırılan prefabrike konutları ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Hükümetin prefabrike konutların yapımında büyük başarı gösterdiğini belirten Bakan Öksüz, "Prefabrike konutlarda gösterdiğimiz mucizeyi kalıcı konutlarda da göstereceğiz" dedi.     

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Bakanlığı'nın İzmir ve Ege bölgesi ile ilgili faaliyetleri hakkında bilgi verdi. 

7- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun kararına göre, Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcısı Cevdet Volkan aynı göreve yeniden atandı. Bu arada, Adli Yargı Hakimleri ve Cumhuriyet Savcıları'nın atanmasına ilişkin karar da Resmi Gazete'de yayımlandı.   

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda 2000 yılının ilk altı ayı için kabul edilen net 80 milyon 650 bin liralık yeni asgari ücretin, kabul edilebilir bir rakam olmadığını kaydetti.     

9- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, "Kadir Gecesi" nedeniyle bir mesaj yayımladı. Yılmaz mesajında, "Bunalan, bir türlü hakettiği huzur ortamını yakalayamayan insanlığın, Kadir Gecesi'nde, alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed'e inmeye başlayan Kur-an'ı Kerim'in evrensel mesajlarına ihtiyacı olduğunu" belirtti.     

10- İstanbul Narkotik Şube ekipleri kentin 7 ilçesinde düzenlenen 8 ayrı uyuşturucu operasyonunda, 73 kg esrar, 12 kg afyon sakızı ve 2 kg kokain ele geçirdi. Operasyonlarda 4'ü yabancı uyruklu, 25 kişi de gözaltına alındı.    

11- Türk Dünyası Yazarlar ve Sendikacılar Vakfı'nın (TÜRKSAV) 1999 yılı Türk Dünyası'na Hizmet Ödülleri açıklandı. Bu çerçevede, Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ve Kültür Bakanı İstemihan Talay, yönetim alanında ödüle değer görüldü.     

 3 OCAK 2000

1- Atatürk Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminali Cumhurbaşkanı  Süleyman Demirel'in katıldığı bir törenle açıldı.      

Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeni bir yüzyıla bir elinde demokrasi bir elinde kalkınma meşalesi ile girdiğini belirterek "Türkiye, yeni yüzyılın ilk 20 senesinde dünyadaki kalkınmış ilk on ülkeden biri olacaktır" dedi.      

Törende, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz de birer konuşma yaptı.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile ekonomi ve dışişleri bürokratlarıyla Başbakanlık'ta bir araya gelerek, İsviçre'nin Davos şehrinde yapılacak "30. Dünya Ekonomik Forumu" öncesinde bir değerlendirme toplantısı yaptı.     

3- Başbakan Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesinin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı.      

4- Başbakan Bülent Ecevit, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ı Başbakanlık'ta kabul etti. Görüşme sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Savaş, görüşmenin değişen Memurin Muhakemat Yasası ile ilgili olduğunu söyleyerek "Yasa değişikliği ile birlikte bizim Yargıtay Başsavcılığımıza, büyükşehir belediye başkanları dahil pek çok üst seviyede insanın soruşturulması görevi verildi. Yer ihtiyacımız var. Onunla ilgili yazıyı Başbakanlığa ilettim" dedi.     

 5- Başbakanlık, kamu kurumlarındaki atama yazışmalarına yeni düzen getirerek bütün işlemlerin bilgisayar ortamında yapılması için genelge yayımladı. Genelgede, zorunlu atama yapılmasını Başbakanlık iznine bağlayan ve diğer her türlü atamayı durduran genelgenin yürürlükte olduğu anımsatıldı.      

6- Devlet Bakanı Yüksel Yalova ANAP İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de vakıf eserlerinin korunamadığını belirterek "Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün hisselerinin yüzde 20'sinin satışıyla, yüzde 65'i İstanbul'da olan vakıf eserlerinin korunmasını sağlayacağız" dedi.     

7- CHP Genel Başkanı Altan Öymen NTV televizyonunda katıldığı bir programda, basında yer alan "CHP'nın dine bakış açısı yumuşuyor" haberlerine açıklık getirdi. Öymen, partisinin dine bakışı konusunda "yeni bir atılımın"söz konusu olmadığını belirterek "Laikliğe bazıları düşman gibi bakarlar. Laiklik dine olan saygıyla özdeş bir ilkedir" dedi. 

8- Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) açıkladığı rakamlara göre 1999 yılı enflasyonu, toptan eşya fiyatlarında yüzde 62.9, tüketici fiyatlarında ise yüzde 68.8 oldu. Ayrıca, geçen aralık ayında, bir önceki aya göre, toptan eşya fiyatları yüzde 6.8, tüketici fiyatları ise yüzde 5.9 oranında arttı. 

 9- Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Bayram Öztürk, geçen hafta fırtınada parçalanan Rus bandralı "Volganeft 248" adlı geminin Florya kıyılarını fueloil ile kirletmesiyle ilgili olarak Çevre Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Rusya hükümeti ve geminin kaptanı hakkında suç duyurusunda bulundu.     

10- İsrail ile Suriye arasında 4 yıl aradan sonra geçen ay başlatılan görüşmelerin ikinci turu, ABD gözetiminde Washington'da başladı. Görüşmelerin birinci gündem maddesini, İsrail'in 1967'de ilhak ettiği Golan Tepeleri'nin iadesi oluştururken, İsrail Başbakanı Ehud Barak ile Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara arasındaki ilk gün toplantılarına ABD Başkanı Bill Clinton başkanlık etti.     

11- Mısır'da Müslümanlar ile Hristiyan Kıptiler arasında meydana gelen çatışmalarda 20 Hristiyan Kıpti öldü, 33 kişi de yaralandı.

12- Hindistan'ın Cammu-Keşmir Eyaleti'nde meydana gelen şiddetli patlamada 17 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

13- Hırvatistan'da genel seçimler yapıldı.                                                 

4 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde yaptığı kabullerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.     

Cumhurbaşkanı Demirel, gazetecilerin, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idamı konusunda koalisyonda yaşanan sıkıntılara ilişkin soruları üzerine, koalisyon ortaklarının 7 aydır her sorunu konuşarak bir istikrar meydana getirdiğini, bu istikrardan herkesin memnun olduğunu belirterek "Çözebileceklerine kaniyim" dedi.     

Başbakan Bülent Ecevit de gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine, hükümet ortaklarının Öcalan dosyası hakkında nasıl davranacaklarının 12 Ocak'ta belli olacağını söyledi.      

FP Genel Başkanı Recai Kutan ise düzenlediği basın toplantısında, Öcalan'ın idamı konusunda, "Dünyanın her tarafında idam uygulanıyor, hak edenler idam edilmeli" dedi.     

 2- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Adana'da TRT Haber Merkezi binasının açılışında yaptığı konuşmada, bazı vakıf arazilerinin kullanıcılara satışı konusunda teraziyi adil tutacaklarını kaydederek, bürokratlara "Devlet vatandaşı ile kavga etmez, mahkemeye düşmez" dedi.    

 3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yalçınbayar'ın yazılı soru önergesine verdiği cevapta, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu ve Mahkemesi'ne Türkiye aleyhinde 4 bin başvuru yapıldığını, 658 adet de dava açıldığını bildirdi. Bu davaların 45'inin Türkiye aleyhine sonuçlandığını kaydeden Bakan Türk, 4 davanın Türkiye lehine sonuçlandığını, 6 davada da dostane çözüm bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin, aleyhine sonuçlanan davalar için 2 milyon 693 bin 651 dolar tazminata mahkum edildiğini söyledi.  

4- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Ankara Valiliği İl Çevre Koruma Vakfı yöneticilerini kabulde yaptığı açıklamada, boğazlarda meydana gelen kirlenmede herkesin biraz payı olduğunu belirterek "Konuyla ilgili bir Komisyon kuruldu. Boğazlarda anında acil önlemler alabilecek, anında müdahale edebilecek özerk bir yönetim kurulmalı. Buna uluslararası kuruluşlar ve dernekler karşı çıkamaz" dedi.   

5- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, yönetim kurulu ile birlikte Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret etti. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Meral, Başbakan'dan asgari ücretin yükseltilmesini ve ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesi amacıyla özelleştirme uygulamalarının gözden geçirilmesini istediklerini söyledi.     

6- ABD Başkanı Bill Clinton, İsrail ile Suriye arasında başta Golan Tepeleri olmak üzere esas sorunların ele alındığı ikinci tur barış görüşmelerinde "iyi bir başlangıç yapıldığını, ancak daha çok işin başarılması gerektiğini" söyledi.      

ABD Başkanı Clinton, ilk gün toplantılarında konuyla ilgili olarak önce İsrail Başbakanı Ehud Barak, daha sonra da Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara ile bir araya geldi.      

7- Norveç'in Lillehammer kentinde iki yolcu treninin çarpışması sonucunda 15 kişinin öldüğü bildirildi.                                        

5 OCAK 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Başbakanlık'ta "Ceza evlerindeki sorunlar için çözüm arayışları" konusunda yapılan toplantıya, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Sağlık Bakanı Osman Durmuş ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Rasim Betir katıldı.  Toplantının ardından açıklama yapan Başbakan Ecevit, tutuklu ve hükümlülerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla toplantıya katılan bakanlıklar ile Jandarma Genel Komutanlığı arasında protokol imzalanacağını söyledi.  

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan incelemelerde bulunmak üzere gittiği Antalya'da gazetecilerin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görev süresinin uzatılmasıyla ilgili sorularını yanıtladı.     

Kutan ayrıca, Antalya'nın Korkuteli ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın affına karar verecek olanın devlet olmadığını vurgulayarak, "Devlet kendine karşı işlenen suçları affedebilir. Birinin kardeşi öldürülmüş; öldürenin affına öldürülen kişinin kardeşi karar verebilir" dedi.       

3- Devlet Bakanı Recep Önal Ankara Ticaret Odası'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmiş olan sekiz bankanın rehabilitasyonu için Dünya Bankası'ndan iki milyar dolarlık kredi talep edildiğini ve bu kredinin gelebileceğini söyledi.      

Borsa'da yaşanan dünkü yükselişi de değerlendiren Bakan Önal, küçük tasarrufçulara Borsa'da yatırım yapmak için kurumsal yatırımcılara gitme tavsiyesinde bulundu.     

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecini öteden beri desteklediğini ve ABD'de başlayan İsrail-Suriye görüşmelerini memnuniyetle karşıladığını belirterek, Fırat ve Dicle sularının "Siyasi Pazarlık" yapılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi tarafından düzenlenen toplantıda "2000 Yılı Bütçesi ve Hedeflerini" anlattı.      

Bakan Oral burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sahip olduğu potansiyelin önündeki kamu açıkları ve enflasyon gibi engellerin kaldırılmasıyla ülkenin düzlüğe çıkacağını vurgulayarak "Artık bir yıl bile ertelemeye gücümüz yok. Bu yüzden Bütçe Kanunu'nu parlamentodan geçirdik" dedi.

 6- RTÜK'ten dün yapılan açıklamaya göre, yayın kuruluşlarının herhangi bir mağduriyete uğramamaları açısından kablolu lisans yayın süresi ocak ayı içinde dolacak olan 21 televizyona, işlemlerini tamamlamaları için  31 Ocak 2000 tarihine kadar süre verdi.     

7- DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Güvenlik Yasası'nın, emekçilerin sosyal haklarını sınırlandırmak üzere gündeme getirildiğini belirterek, hükümetin yeni yılda yüzde 25 enflasyon öngörerek yapay bir iyimserlik havası yarattığını söyledi.          

8- İstanbul Bayrampaşa Ceza Evi'nden Bandırma Ceza Evi'ne nakledilen yasa dışı terör örgütü İBDA-C'ye mensup mahkumlar, Metris Ceza Evi'ne nakil isteği ile açlık grevine başladı.    

9- Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Bankalar Birliği'nce düzenlenecek bir toplantıya katılmak üzere Türkiye'ye geldi. Cottarelli, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.    

10- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş, denetlemelerde bulunmak üzere KKTC'ye gitti.      

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nı ziyaret eden Orgeneral Ateş, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet Meclis Başkanı Ertuğrul Hasipoğlu ve Başbakan Derviş Eroğlu ile de görüşmelerde bulundu. 

11- Beyaz Saray Sözcüsü Joe Lockhard tarafından basına yapılan açıklamada, İsrail Başbakanı Ehud Barak ile Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara başta Golan Tepeleri olmak üzere esas sorunların görüşüldüğü ikinci tur görüşmelerde, müzakereleri yürütmek için çalışma grupları oluşturma kararı alındığı bildirildi.   

12- Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'da, Tamil gerillası olduğu sanılan bir kişinin başbakanlık binası yakınında düzenlediği intihar saldırısı sırasında 13 kişinin öldüğü bildirildi.   

13- Norveç'in Lillehammer kenti yakınlarındaki Aasta tren garında dün iki trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada ölenlerin sayısının 11'e çıktığı, kayıp 22 yolcunun da arama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.    

14- Endonezya'nın Moluku takımadalarıında Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında çıkan çatışmalarda, ölü sayısının 700'e ulaştığı bildirildi.                                                  

6 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, FP Genel Başkanı Recai Kutan'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek görüştü. Kutan görüşme sonrası yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idamının Türkiye içinde ve dışında nasıl gelişmelere yol açacağının dikkate alınması gerektiğini vurguladı.            

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yaptığı haftalık olağan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanının görev süresinin uzatılması hakkındaki görüşlerini ilettiğini söyledi.      

Ayrıca Başbakan Ecevit, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay ve Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ile görüştü.      

Akay görüşmeye ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Başbakan'dan, kamu çalışanları sendika yasasının bir an önce çıkarılmasını ve devlet sınavlarında parti örgütleri ile hatırlı seçmenlerin talepleri doğrultusundaki uygulamalara son verilmesini istediklerini belirtti.

3- Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Merkez Bankası Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el koyulan bankalara üç kıtadan talep olduğunu söyledi. Bakan Önal, "Çokuluslu yabancı bankalar, Türkiye'de 50-60 şubeyi geçmeyen mevduat bankacılığı yapmak istiyorlar" dedi.      

4- Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'i ziyaret ettikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.      Bakan Somuncuoğlu, Konut Edindirme Yardımı hesabının tasfiye edilerek, paraların Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nda değerlendirileceğini, paraların büyümesi sonucunda kanunun da amacına ulaşmış olacağını söyledi.  

5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ve Posta İşletme Genel Müdürü Dursun Dağaşan, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, "2000 Yılına Mektup" kampanyası çerçevesinde gelen mektupları Çankaya Köşkü'nde verdiler.      

Cumhurbaşkanı Demirel, 14 sene önce vatandaşlar tarafından makamına yazılan mektupların kendisine ulaştırılmasından ötürü Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne teşekkür ettiğini söyledi.     

6- CHP Merkez Yönetim Kurulu  (MYK), "Demokratikleşme ve Kürt Sorunu"nu görüşmek üzere toplandı. CHP Genel Başkanı Altan Öymen toplantıdan önce yaptığı açıklamada, Türkiye'de laikliği ısrarlı ve ciddi biçimde savunan CHP'den başka parti olmadığını belirterek" Laiklik anlayışımızda bir değişiklik yoktur, olamaz" dedi. 

7- Yeni il olan Düzce'nin Valiliği'ne Mardin Valisi Fikret Güven atandı. Atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. 

8- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Türkiye Bankalar Birliği'nin düzenlediği konferansa katıldı ve hükümetin ekonomi programını değerlendirdi.     

9- Nijerya'nın iki ayrı kentinde, ülkedeki en büyük iki etnik grup arasında dün meydana gelen çatışmalarda 35 kişinin öldüğü bildirildi.

10- İsrail Ordusu, işgal topraklarından dün başlattığı çekilme işlemi çerçevesinde, Batı Şeria'daki Ramallah kenti yakınlarında bulunan 10 köyün denetimini Filistin Özerk Yönetimi'ne devretti.                                                   

7 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Ramazan Bayramı'nda günlük hayatın getirdiği her türlü dargınlığın unutulmasını, küskünlüklerin terk edilmesini istedi.      

Başbakan Bülent Ecevit, "Bayramın sevinci ile beraber, ülkemizin geleceğini ilgilendiren önemli atılımların coşkusunu da hep birlikte yaşamaktayız. Tüm İslam alemine ve tüm insanlığa sürekli barış ve mutluluk dilerim" dedi.      

Ayrıca TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, FP Genel Başkanı Recai Kutan, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Altan Öymen ve HADEP Genel Başkanı Ahmet Turan Demir de birer mesaj yayımladılar.      

2- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin Osmaniye'de yaptığı konuşmada, kendisini terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idamı konusunda eleştirmesi üzerine yaptığı açıklamada "Öcalan'ın artık dirisi bize zarar vermez, ancak ölüsü zarar verebilir diye düşünüyorum. Aslında Öcalan siyasal anlamda ölmüştür, ama idam onu siyasal anlamda yeniden diriltebilir kaygısını yaşıyorum" dedi.      

Başbakan Ecevit, ayrıca Bandırma ve Metris Ceza Evleri'nde çıkan olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında ilgili bakanların toplantı yaptıklarını, ceza evlerinde huzurun ve güvenliğin sağlanması için önemli kararlar aldıklarını ve bir protokol imzalandığını söyledi. Başbakan Ecevit, protokolün, ceza evlerinde sağlık koşullarının daha yeterli düzeye getirilmesini ve devletçe sağlanacak güvenliğin birtakım somut kesin kurallara bağlanmasını öngördüğünü belirtti.  

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Osmaniye'de yaptığı konuşmasında, Öcalan dosyasının Başbakanlık'ta bekletilmesini kabul eden diğer iki koalisyon ortağını eleştirerek  geçen yüzyılın başında ülkemizin başına dert açanlar, şimdi halkın bu başarısını hiçe saymak anlamına gelen şartları telaffuz etmeye çalıştıklarını söyledi.      

Bahçeli, Öcalan için verilen kararın uygulanmasını Türk halkının geleceğiyle ilişkilendirenlerin ve Türkiye'nin AB üyeliği ile aynı kefeye koyanların yanıldıklarını belirtti. 

4- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, koalisyonu oluşturan partilerin genel başkanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda denizcilik bakanlığının kurulmasına karar verildiğini bildirdi. 

5- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün başkanlığındaki heyeti kabulünde, bir gazetecinin Başbakan Bülent Ecevit'in Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e görev süresinin uzatılması teklifinde bulunduğunu hatırlatması üzerine, mayıs ayının ortasında gündeme gelecek bu konunun, öncelikleri olan diğer konuların önüne geçmesini doğru bulmadığını söyledi.      

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk düzenlediği basın toplantısında, Bandırma ve Metris Ceza Evleri'ndeki eylemlere ilişkin gelişmeler hakkında bilgi verdi.  Ayrıca, Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yasadışı terör örgütü İBDA-C üyelerinin Bandırma ve Metris Ceza Evleri'nde çıkardıkları olaylarda 1 mahkumun öldüğü, 4 askerin de yaralandığı bildirildi. 

7- Ramazan Bayramı arefesinde yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarınde 15 kişinin öldüğü, 36 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Maliye Bakanı Sümer Oral, Devlet Bakanı Tunca Toskay ve Devlet Bakanı Recep Önal ile bir araya geldi.      

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı Tunca Toskay, görüşmede mevcut ekonomik durumu, stand-by anlaşmasıyla ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları değerlendirdiklerini söyledi.

Bakan Oral da görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cottarelli'nin genel ekonomik durumdan gayet memnun olduğunu söyledi.      

Bakan Önal ise Cottarelli'nin ekonomik programın toplum tarafından benimsenmesi ve gösterilen idare şeklinden çok memnun olduğunu söylediğini bildirdi.   

9- ABD Başkanı Bill Clinton, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında bütün Müslümanların bayramını kutlayarak, "Ramazanın güçlü bir öğreti ve İslamın dünyaya armağanı olduğunu" söyledi.                                                    

8 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Rusya'da iktidar değişikliğinin ardından eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin'e birer mesaj gönderdi.      

Cumhurbaşkanı Demirel mesajında, Yeltsin'i Rusya'ya demokrasi getirdiği için överek, Putin'e yeni görevinde başarılar diledi. Cumhurbaşkanı Demirel Putin'e gönderdiği mesajda ayrıca, Çeçenistan'daki masum insanların daha fazla zarar görmeden huzur ortamının sağlanması gerektiğini belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin köklü tarihe dayandığını, mevcut bağların geliştirilmesi için potansiyelin kullanılması gerektiğini söyledi.       

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Adana'daki incelemelerini tamamlayarak partisinin Osmaniye İl Teşkilatı'ndaki bayramlaşma törenine katıldı.      

İl teşkilatında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idamı konusundaki değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Öcalan'ın idamı hakkında 12 Ocak'ta koalisyonu oluşturan siyasi partilerin liderleriyle bir araya geleceğini ve bu konu üzerinde görüş alış verişinde bulunacaklarını belirterek, "MHP'liler Türkiye'nin ve devletimizin geleceği açısından yorumlar getirmeye çalışmaktadırlar. Kendimizi bağlayıcı herhangi bir demecimiz de olmuyor. Sayın Başbakanımızın 13 Aralık'tan bu yana konuyla ilgili sürekli demeçleri verilmektedir" dedi.     

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer incelemelerde bulunmak üzere Çanakkale'ye gitti.    Bakan Ersümer gazetecilerin soruları üzerine, ekonomide enflasyon hedeflerinin olumsuz etkilenmemesi ve vatandaşın sırtındaki ağır yükün hafifletilmesi amacıyla elektrik ve akaryakıt zamlarının en az düzeyde tutulacağını, bu konuda bakanlık olarak çok hassas davrandıklarını söyledi.      

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal Bursa'nın Orhangazi ilçesinde DSP ilçe merkez binasında partililerle yaptığı görüşmede, kamu bankalarının özelleştirilmesi konusunu değerlendirdi.       Bakanlığına bağlı olan Ziraat Bankası'nın özelleştirileceğini ve yüzde 49'unun, bankanın gerçek sahibi olan çiftçi ve köylünün olacağını belirten Önal, aynı durumun "Halk Bankası" ile "Emlak Bankası" için de geçerli olduğunu bildirdi.      

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, 2000 yılının ilk ayları için planlanan icraatlarını Sabah gazetesine değerlendirdi.     

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ceza evlerinde yaşanan son gelişmeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi.     

7- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin ekonomi alanında sergilediği kararlı tutuma tam destek verdiklerini belirterek, iş dünyasına "Anti enflasyon cephesine katılma" çağrısı yaptı.     

8- Ramazan Bayramı'nın ilk günü, yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü, 50 kişi de yaralandı.      

9- İtalya Başbakanı Massimo D'Alema, Yunanistan'a gerçekleştireceği ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Yunanistan ile olan anlaşmazlıkları ve Kıbrıs sorunu çözülmeden AB üyeliğini düşünebilmenin güç olduğunu söyledi.       

10- Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye yönelik operasyonun askıya alınmasının nedeninin, sivillerin zarar görmesinin önlenmesi olduğunu belirterek "Sivillere zarar gelmemesini istiyoruz. Hedeflerimiz değişmedi" dedi.                                               

9 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1. İnönü Zaferi'nin 79. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kurtuluş Savaşı'nın Türk milletinin bağımsız yaşama mücadelesi ve kararlılığının en önemli kanıtı olduğunu vurgulayarak, bütün imkansızlıklara ve zor koşullara rağmen girişilen bağımsızlık mücadelesinin kazanılabilmesi için atılan ilk adımın, yurdun her köşesini kahramanca savunan mahalli güçlerin, Meclis'e bağlı düzenli bir milli ordu haline getirilmesi olduğunu kaydetti.      

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da milletin, 1. İnönü Savaşı'nda şartlar ne olursa olsun Sevr Antlaşması ile dayatılmak istenen esareti kabul etmeyeceğini, Anadolu'yu işgale kalkışanlara ve arkasındaki emperyalist güçlere duyurduğunu söyledi.      

2- Başbakan Bülent Ecevit, DSP Genel Merkezi'ndeki bayramlaşma töreni sırasında gazetecilerin, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yargılanması ile ilgili sorularını yanıtladı.      

Başbakan Ecevit, hükümetin önündeki ivedi sorunun "Öcalan asılsın mı, asılmasın mı" sorunu değil, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) "infazın ertelenmesi" istemi olduğunu belirterek "Eğer bu isteme uymazsak uluslararası alanda başımızın derde gireceği kesindir" dedi.      

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin il merkezindeki bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yakın zamanda AB'ye tam üyeliğinin söz konusu olduğunu belirterek, partisinin, Kopenhag Kriterleri'nin gerçekleşmesi için anayasa ve yasalarda yapılacak değişikliklere destek vereceğini söyledi.      

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer Çanakkale'nin Çan ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin selamete ermesi için kaynaklarını bir an önce yatırımlara dönüştürmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'nin hızla gelişen ve müreffeh bir ülke olabilmesi için çaba sarfettiklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idamıyla ilgili tartışmaları değerlendirerek, bunun AB'ye giriş şartı olarak görülmesinin yanlış olduğunu söyledi.      

6- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, Gaziantep'deki incelemelerinin ikinci gününde DSP il binasında yaptığı açıklamada, hükümetin enflasyonla  mücadele programını, Türkiye için son şans olarak değerlendirdiğini belirterek "Uygulamaya başlanan enflasyonla mücadele programı, Türkiye ve Türk milleti için çok büyük önem taşıyor" dedi.      

 7- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, MHP İzmir İl Başkanlığı'nda terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idamıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.      

Bakan Çakmakoğlu konuşmasında, Öcalan konusundaki hukuki ve siyasi sürecin devam ettiğini kaydederek "Ölüm cezası ile ilgili karar mercii TBMM'dir. Son sözü, son kararı verecek olanlara vermek lazım. Biz şunu söylüyoruz. Bu alelade bir ölüm cezası değildir" dedi.

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, IMF ile ilgili görüşlerini içeren yazılı bir açıklama yaptı. Çiller açıklamasında, "IMF ile eşit şartlarda diyalog kurup daha iyi pazarlık yapılabilseydi, imzalanan istikrar tedbirlerinin ağır yükünün bir kısmının dış dünyaya atılabileceğini, böylece dar gelirli geniş halk kesimlerinin sıkıntılarının bir miktar azaltılabileceğini" savundu.      

9- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Hans-Joachim Vergau, Ankara'daki 5 yıllık görevinin sona ermesi nedeniyle Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.      

10- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in daveti üzerine Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Türkiye'ye geldi.      

Cumhurbaşkanı Demirel, Cumhurbaşkanı Aliyev'i karşıladığı Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Kafkaslar'da barış arandığını belirterek "Barış için önemli gayretler sarf edilmiştir ve bu gayretler sarf edilmeye devam edilecektir. Kafkaslar'ın tümünde barış herkes için önemlidir" dedi.      

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de Türkiye'nin Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunda Azerbaycan'ın haklı davasını desteklediğini belirterek "Kafkaslar'da sorunlar Türkiye'nin iştiraki olmadan çözüme kavuşamaz" dedi.     

 Cumhurbaşkanı Demirel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Dışişleri Bakanı ismail Cem'in de katıldığı görüşmede iki lider, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı konusunda karşılaşılan sorunlar ile Kafkaslar'daki son gelişmeleri değerlendirdiler.       

11- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Kathimerini gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile karşılıklı menfaat içeren konulardaki işbirliğini desteklemeyi sürdüreceğini belirterek, "Yunanistan'ın, Türkiye ile olan ilişkilerindeki yeni politikasını sürdürmekte kararlı olduğunu ve iki ülke arasında ocak ayı içinde imzalanması beklenen anlaşmaların da bu konuda atılmış önemli bir adım olacağını" kaydetti.

12- Çeçenistan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Selim Abdulmüslimov, İnterfaks haber ajansına yaptığı açıklamada, Şali kentini Rus birliklerinden geri aldıklarını belirterek, hala denetimleri altında olan Argun kentinde meydana gelen çatışmalarda da Rus güçlerine ait 10'dan fazla zırhlı araçla, silah ve cephane yüklü kamyonları imha ettiklerini kaydetti.     

13- İngiltere'de kaçak yoldan ülkeye sokularak Libya'ya sevk edilmesi planlanan kimyasal ve biyolojik başlıklı Scud füze parçalarının ele geçirildiği bildirildi.      

14- Şili'de Richter ölçeğine göre 6.3 şiddetinde deprem meydana geldi. 

 10 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nün 39. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, basın çalışanlarının üstlendikleri önemli göreve yaraşır bir yaşam standardına sahip olmadıklarını, bu konudaki yasal düzenlemelerin bir an önce tamamlanması gerektiğini belirterek "Demokrasimiz ve özgür basınımız, büyük heyacanlarla ve umutlarla girdiğimiz 21. yüzyılda sahip olduğumuz en önemli zenginliğimizdir" dedi.     

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da basının çoğulcu, demokratik sistemin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu belirterek "Ülke yönetimiyle milletimiz arasında köprü görevi gören basınımız, demokrasimizin ve laik cumhuriyetimizin daha da kökleşmesinin, birlik ve beraberliğimizin korunmasının, Atatürk ilke ve inkilaplarının yerleşmesinin en önemli teminatlarından biri olma misyonunu hep yerine getirmiştir" dedi.     

Başbakan Bülent Ecevit ise Türk basınının laik ve demokratik cumhuriyetin güçlenmesine çok değerli katkılarda bulunduğunu belirtti.     

Ayrıca, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ziya Sonay da birer mesaj yayımladı.    

 2- Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik tarafından hazırlanan ve İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu'nun, İnsan Hakları Üst Kurulu'na dönüştürülmesi, insan hakları başkanlığı ve insan hakları danışma kurulu oluşturulmasına ilişkin yasa tasarısı taslağı Başbakanlığa sunuldu.     

Başbakanlık tarafından yayımlanan genelgede ise benzer heyetlerin mevcut olduğu İngiltere, Belçika, Avusturya ve Fransa'daki sistemlerin incelenmesi talimatı verilirken bu incelemenin sonucunda Türkiye'de insan hakları ihlallerinin izlenmesi için heyetlerin kurulmasına yönelik çalışmalara başlanması istendi.    

3- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre,Tunceli'nin Ovacık ilçesinde güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda, 6 güvenlik görevlisi şehit olurken 6 terörist de ölü olarak ele geçirildi.     

4- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 22 kişi öldü, 35 kişi de yaralandı.     

5- Türkiye'de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'yi kabul etti.     

Aliyev, Başbakan Yardımcısı Bahçeli ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin birinci dereceden dostluk olduğunu belirterek, bunu daha da yükseltmek ve güçlendirmek istediklerini söyledi.      

Başbakan Yardımcısı Bahçeli de ülkeler arasında gönül ve kan bağı olduğunu, ayrıca ekonomik alandaki bağların güçlendiğini kaydederek, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı anlaşmasının önemine dikkat çekti.      

Başbakan Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in de katıldığı görüşmede, Aliyev ile bölge güvenliği açısından sık sık bir araya gelmelerinin çok doğal olduğunu söyledi.     

Aliyev görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, ziyaretinin amacının, Çeçenistan'daki savaşın Bakü-Ceyhan petrol boru hattını etkilemesinden duyduğu kaygıyı dile getirmek olduğunu söyledi. Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye arasında bir güvenlik paktı kurulmasını da önerdiğini belirten Aliyev, Gürcistan ve Türkiye'de Bakü-Ceyhan'a ilişkin çalışmaların yavaş ilerlemesini de eleştirdi.     

Aliyev, daha sonra temaslarını tamamlayarak ülkesine döndü.

6- Özbekistan'da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un yeniden kazandığı bildirildi.     

7- Türkmenistan'da yapılan Yaşulular ve Halk Meclisinin aldığı karar doğrultusunda, 1 Ocak 2000 tarihinden itibaren bütün ülkede resmi alfabe Latin alfabesi ve resmi dil Türkmence oldu. 

Türkmenistan Devlet Başkanı Sapamurat Türkmenbaşı yaptığı açıklamada, Türkmenistan'ın Latin alfabesine geçmesiyle ülkede bazı sıkıntıların yaşanabileceğini belirterek, gazetelerin belli bir tarihe kadar hem Kirilce hem de Latince çıkmasına izin vereceklerini söyledi.

8- ABD'de geçen hafta başlayan Suriye-İsrail barış görüşmelerinin ikinci turunun sona erdiği bildirildi.      

9- İsviçre'de meydana gelen uçak kazasında 10 kişinin öldüğü bildirildi.                                                                                       

11 OCAK 2000

 1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ulaştırma Bakanlığı koordinatörlüğünde TÜBİTAK-BİLTEN tarafından yürütülen "Türkiye Ulusal Enformasyon Altyapısı Ana Plan" projesi Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle tanıtıldı. Törene TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, devlet bakanları Şuayip Üşenmez, Edip Safter Gaydalı ve Maliye Bakanı Sümer Oral katıldı.   

Cumhurbaşkanı Demirel törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin teknoloji üreten ülkeler içinde yer alması gerektiğini belirterek "Kendi kendimizi bilgi çağına ayarlamamız lazım" dedi.     

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz de projenin emek, zaman ve paradan tasarruf sağlamanın yanısıra, geleceği önceden görmek ve bilmek açısından rehber bir bilgi kaynağı olacağını söyledi.     

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel "Suya Dayalı Kalkınma Projelerinde Amerikan Deneyi" konulu çalışma toplantısına katılacak olan ABD kuruluşları ve üniversite yetkililerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. 

Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, GAP'ın Türkiye'nin "Star Projesi" olduğunu belirterek, bölgenin hemen hemen her tarafını barajlarla kapladıklarını söyledi.  

3- Türkiye ile Türkmenistan arasında 29 Ekim 1998'de imzalanan Türkiye-Avrupa Gaz Boru Hattı Projesi'nin ifası ve Türkmenistan'dan Türkiye'ye doğal gaz satışına ilişkin anlaşma, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.         

4- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, açılış ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Balıkesir'de Vali Alaaddin Yüksel'i makamında ziyaret etti. Bakan Durmuş burada gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, göreve geldiği ilk günlerde Türkiye'yi harita üzerinde gözden geçirdiklerini, öncelikle, ihtiyaçlara göre illere atama yaptıklarını söyledi.

 5- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yayın ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle bazı radyo ve televizyonlara 1 yıldan başlayarak çeşitli sürelerde yayın durdurma cezası verdi.   

6- Türkiye Taşkömürleri Kurumu Genel Müdürü Ömer Yenel Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Zonguldak maden havzasının yıllarca Türkiye ekonomisine büyük destek verdiğini belirterek, "Maden havzasında yer altında bulunan 1.2 milyar ton kömür rezervini ekonomiye kazandırmak için yaptığımız hazırlık programlarına göre önümüzdeki yıllarda yıllık 4.5 milyon ton kömür üreteceğiz" dedi.     

7- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu temaslarda bulunmak üzere Fransa'ya gitti.        

8- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Kıbrıs sorunuyla ilgili 31 Ocak'ta Cenevre'de başlayacak ikinci tur görüşmeler öncesinde Rum Yönetimi ile strateji belirlemek için gittiği Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa iki toplum ve iki bölgeli bir federasyon şeklinde bir çözüm bulunmasını istediklerini belirterek, hedeflenen federal yapının uluslararası kimlik, tek egemenlik ve tek vatandaşlığı öngördüğünü söyledi.      

9- Çeçenistan Genelkurmay Başkanı Momadi Saydayev yaptığı açıklamada, Moskova yönetimine savaşı sona erdirmek için görüşme masasına oturmaları çağrısı yaparak, bunu kabul etmemeleri durumunda "vur-kaç" saldırılarını sürdürecekleri uyarısında bulundu.

Öte yandan Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin, Kremlin'de üst düzey güvenlik ve istihbarat yetkilileriyle Çeçenistan üzerine toplantı yaptı. Savunma Bakanı İgor Sergeyev toplantı sonunda yaptığı açıklamada "Bölgede durum değişti. Rus denetimindeki bölgeler genişletildi ama kurtarılmış bölgelerde uygulanan yöntemler değişmeyecek" dedi.                                                 

12 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği'nin düzenlediği panelde yaptığı konuşmada, tarımın sorunlarını tek başına çözmenin mümkün olmadığını savunarak, ekonomik bir alan olmasına rağmen Türkiye'de tarımın sorunlarının ekonomik değil sosyal olduğunu vurguladı.      

Devlet Bakanı Recep Önal da mevcut destekleme sistemi sonucunda hedeflere ulaşılamadığını ve tarımsal sübvansiyonların büyük bölümünün az sayıdaki büyük işletmelere gittiğini kaydetti.      

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ise tarımda gerçekleştirilecek reformun, uluslararası finans kuruluşlarının telkiniyle yapılmadığını savundu.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu'nun katılımıyla Başbakanlık'ta bir toplantı yapıldı.      

Başbakan Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkında verilen ölüm cezasına ilişkin dosyanın Başbakanlık'ta bekletilmesi kararı alındığını söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Ankara Barosu tarafından düzenlenen Hukuk Kurultayı'nda yaptığı konuşmada hukukun evrenselleştiğini belirterek "Çağımızda yalnız ekonomi değil, hukuk da özellikle demokratik ülkeler topluluğunda giderek küreselleşmektedir. Hatta insan hakları bağlamında hukuk hızla evrenselleşmektedir. Avrupa Birliği'yle ilişkilerimiz derinleştikçe biz de kendi ulusal yaşamımızda çağımızın bu gerçeğinin daha çok farkına varacağız" dedi.           

4- Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay başkanlığında, İktisadi Koordinasyon Kurulu 3. kez toplandı.      

Bakan Çay, Türk Cumhuriyetleri'nde ticaret ve yatırım yapan işadamlarımızın iştirakiyle "Türk Cumhuriyetleri Ekonomik İstişare Konseyi" teşkil edilmesi gerektiğini söyledi.      

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu İzmir'de incelemelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çakmakoğlu, Türkiye'de askerliğin süresinin oturmuş olduğunu, kısalması yönünde bir gündem oluşmadığını bildirdi.     

6- İstanbul Valisi Erol Çakır, ilin Anadolu yakasında bulunan ilçelerin kaymakamları ve belediye başkanları ile olası bir deprem ve kuduz vakaları konularını görüşmek üzere bir araya geldi.     

7- Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 Aralık 1999 günü Metris Ceza Evi'nde arama yapmak isteyen görevlilere saldıran, bir grup askeri içeride  mahsur bırakan ve 45 askerin yaralanmasına yol açan  yasadışı terör örgütü İBDA-C'li 66 terörist hakkında 42 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle dava açtı.      

8- İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan ve Ukrayna'da yakalanan organize suç örgütü lideri Ayvaz Korkmaz, Türkiye'ye getirildi.     

 9- Hollanda Belediyeler Birliği'nden bir delegasyon, iki ülke belediyeleri arasında işbirliğini geliştirmek ve deprem bölgesindeki zararların hafifletilmesi konusunda çalışmalarda bulunmak üzere İstanbul'a geldi.      

10- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, ABD'de düzenlenen bir toplantıda, Amerikalı ve Türk yatırımcılar ile bankacılara Türkiye'nin uygulamaya koyduğu enflasyonla mücadele programının hedeflerini anlattı. Erçel, "Enflasyonu tek haneye düşürme hedefine 3 yıl içinde erişileceğini, dördüncü ve beşinci yıllarda ise Türkiye'nin kendisini AB üyeliğine hazırlayacağını" ifade etti.      

11- Türkiye ile Yunanistan arasında, Yunanistan'a yapılacak doğal gaz santralı konusunda Atina'da bir anlaşma imzalandı.      

12- Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Almanya'da yayımlanan Saarbrücker Zeitung gazetesine verdiği demeçte, AB'nin amacının, Türkiye'de köklü ekonomik, siyasal ve sosyal değişimler gerçekleştirerek AB ülkelerindeki demokrasi standardını, hukuk devletini, insan haklarını ve azınlık haklarını Türkiye'ye getirmek olduğunu ifade etti.    

13- Endonezya'nın doğusundaki Maluku adalarında Müslümanlarla Hristiyanlar arasında meydana gelen çatışmalarda en az 21 kişinin

öldürüldüğü, 800 kişinin ise halen kayıp olduğu bildirildi.      

14- Cezayir Devlet Başkanı Abdülzayir Buteflika'nın, yasa dışı köktendinci İslami Selamet Cephesi'nin askeri kanadı İslami Selamet Ordusu üyeleri için genel af çıkardığı bildirildi.                                         

13 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sivas Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Elazığ Musiki Konservatuarı Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, Nevşehir eski milletvekili İbrahim Boz, Beşiktaşlılar Cemiyeti Başkanı, Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve beraberindeki heyetleri Çankaya Köşkü'nde kabul etti.      

Cumhurbaşkanı Demirel kabullerden sonra yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idam dosyası hakkında liderler zirvesinde alınan kararla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile haftalık olağan görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'in terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkında alınan kararı desteklediğini kaydederek, "Şundan herkes emin olsun ki, şehit analarının, şehit çocuklarının acısını hepimiz ulusça yüreğimizde yaşıyoruz" dedi.      

Başbakan Bülent Ecevit, ayrıca Öcalan ile ilgili olarak yapılan liderler zirvesini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.       

Öte yandan Başbakan Ecevit, TRT-1 ana haber bülteninde Öcalan'ın idam cezasının ertelenmesi ile ilgili olarak sorulan soruları yanıtladı.    

3- "Hukuk Kurultayı 2000" çerçevesinde düzenlenen "Çağdaş Anayasa, Hukuk ve Demokrasi" konulu panel yapıldı.      

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin birçok konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) yansız kararlar beklemesinin doğal olduğunu, ama Güneydoğu meselesi ve Kıbrıs ile ilgili sorunlarda mahkemeden Türkiye aleyhine karar çıkacağının da bilinmesi gerektiğini söyledi.

Panele katılan Romanya Anayasa Mahkemesi üyesi Prof. Dr. Florin Bucur Vasilescu da ülkesinin medyası hakkında bilgi vererek "Romanya'da medya son derece güçlü, işleri karıştıracak kadar güçlü" dedi.   

4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, yüksek mahkemelerin üyeleri dışlanarak, yalnız başkan ve başsavcılık makamlarında bulunanların maddi yönden tatmin edilmesine çalışılmasının, yargı mensupları için yapılmış iyileştirme sayılamayacağı vurgulandı.  

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, hükümetin, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'a verilen ölüm cezası dosyasını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararının beklenmesi sürecinde koşullu olarak Başbakanlık'ta tutulmasına ilişkin kararı hakkında, AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine brifing verdi.       

Bakan Cem, AB ülkelerinden, konuyu siyasallaştırmamalarını ve Türkiye'ye yardımcı olmalarını istedi.    

6- FP Diyarbakır Milletvekili Haşim Haşimi, partisinden istifa etti.     

7- FP Genel Başkan Yardımcısı Ali Gören düzenlediği basın toplantısında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin Osmaniye'de verdiği mesajlarla zirvede çıkan karar karşılaştırıldığında çelişkilerin ortaya çıktığını söyledi.    

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Meclis'te grubu bulunan siyasi partileri ziyaret ederek, cumhurbaşkanının TBMM tarafından 5'er yıllığına iki kez seçilebilmesine ilişkin anayasa değişikliği, partilerin üye kayıtlarında seçim kurullarının yetkili olması, adayların tercih sistemiyle belirlenmesi, yargı çalışanlarının koşullarının düzeltilmesi ve harcamaların şeffaflaştırılması konularında önerilerini bildirdi.

Çiller, ilk olarak Başbakan Bülent Ecevit ile bir araya geldi. Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, yapıcı önerilerin ayrıntılarını görüşmeye hazır olduklarını belirterek, "DYP'nin düşüncesi cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiydi. Fakat bunun için yeterli desteğin bulunmadığını kendileride görüyorlar. Onun için var olan sistem içinde, bir 7 yıllık dönem yerine, 5+5 şeklinde iki dönemle ilgili hazırlıkları var. Bu, bizim için de uygundur" dedi.      

Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Çiller'in önerilerini değerlendirmeye aldığını ve cumhurbaşkanını halkın seçmesi konusunda "tereddütleri" bulunduğunu söyledi.      

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine "Tartışılabilir. Bu seçimlere yetişmesi hususunda tereddütüm var" yaklaşımını Çiller'e aktarırken, 5+5 yıl için de, "destekleriz" dedi.      

FP Genel Başkanı Recai Kutan ise "Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ile ilgili anayasa değişikliği teklifini oylayalım. Olmazsa iki dönem önerisi değerlendirilir" dedi.      

9- CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, "Abdullah Öcalan'ın idam cezası konusunda AİHM'nin kararı beklensin" kararının alındığı hükümet ortakları zirvesinin hukuka uygun olmadığını söyledi. Selvi, daha önce bu konuyu duygu sömürüsü aracı olarak kullanan hükümetin şehit ailelerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

10- İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül yaptığı açıklamada, "Hükümetin AİHM'nin geçici önlem kararına uyması, tüm yurttaşlar açısından cesaret vericidir. Hükümet verdiği kararla, kendi siyasal değerlendirmelerini bir kenara bırakarak hukukun üstünlüğü ilkesine uydu" dedi.    

11- Avrupa Komisyonu Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in Sözcüsü Jean Cristophe Filori Brüksel'de yaptığı açıklamada, "Türk hükümetinin terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan ile ilgili kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Karar demokrasi, insan hakları ve Türkiye'nin uluslararası yükümlülüklerine uyumunu göstermektedir" dedi.     

AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana da Türk hükümetinin Abdullah Öcalan ile ilgili olarak aldığı kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek "Doğru yönde atılmış bir adım. Avrupa'nın idam cezasına ilişkin yaklaşımı açıktır" dedi.      

12- Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev yaptığı açıklamada, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'yi almak için "Fırtına Birlikleri" oluşturulduğunu söyledi.     

Öte yandan, Rus hükümetinin 10-60 yaş arasındaki erkeklerin Çeçenistan'a girmesini ya da ülkeden çıkmasını yasaklayan kararının, İnguş Cumhuriyeti Devlet Başkanı Ruslan Auşev tarafından eleştirildiği bildirildi.    

13- İsrail Başbakanı Ehud Barak, ABD'de ikinci turu yapılan Suriye-İsrail görüşmelerinden sonra, İsrail'de televizyon kanalları ve radyolarda yaptığı açıklamalarda, Suriye'nin tutumunda yumuşama olduğunu, bu ülke ile 2 ay içinde bir çerçeve anlaşması yapmalarının mümkün olabileceğini söyledi.                                                     

14 OCAK 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, ATV ana haber bülteninde terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan hakkındaki idam dosyasının Başbakanlık'ta bekletilmesiyle ilgili soruları yanıtladı.         

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı Tunca Toskay, toplantıda Türkiye'nin ihracatı ve sorunlarının ele alındığını belirterek, ihracatı desteklemek için 2000 yılının ilk yarısında alınacak tedbirleri belirlemek amacıyla komisyon kurulmasına karar verildiğini söyledi.      

 3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Fransa'ya yaptığı resmi ziyaretini tamamlayarak yurda döndü. Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun Paris'teki görüşmelerinde ağırlıklı olarak "Avrupa ve bölgesel güvenlik" konuları üzerinde durulduğu belirtilerek, iki ülke arasında askeri çerçeve anlaşmasının da imzalandığı bildirildi.       

4- Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne yaptığı ziyaret sırasında Kıbrıs sorununa ilişkin sarfettiği sözleriyle ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Kıbrıs'ta müzakere edilmiş, anlaşmaya dayalı, karşılıklı olarak kabul edilebilir bir uzlaşmaya ihtiyaç olduğu belirtilerek, bunu gerçekleştirebilecek olanların Ada'daki iki eşit halk ve onları temsil eden iki eşit egemen devlet olduğu vurgulandı. Açıklamada ayrıca, Kıbrıs sorununda "AB'nin, çözüm çabalarına katılacağı veya Helsinki kararlarına atıfla, AB'nin Türkiye ilişkileri çerçevesinde çözüleceği gibi bir yaklaşım temelsiz ve yanıltıcıdır" denildi.      

5- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tanör tarafından hazırlanan "Türkiye'de Demokratik Standartların Yükseltilmesi: Tartışmalar ve Son Gelişmeler" başlıklı çalışmanın tanıtımında yaptığı konuşmada, 1997 yılında kamuoyuna sunulan ve yine Tanör tarafından hazırlanan "Türkiye'de Demokratikleşme Perspektifleri" başlıklı çalışmanın, Türkiye'de demokratik standartların yükseltilmesi çalışmalarına yeni bir boyut getirdiğini söyledi.      

Yücaoğlu ayrıca, TÜSİAD'ın 30'uncu Olağan Genel Kurulu açılışında yaptığı konuşmada, Türk şirketlerinin önündeki en önemli gündem maddelerinden birinin, birleşerek büyümek olduğunu belirterek, şirketlerin borsaya daha çok hisse senedi arzını artırmasının bugünkü koşullarda çok önemli olduğunu söyledi.     

6- Feshedilen SHP'nin eski Hakkari milletvekili Cumhur Keskin,  Van'daki yazıhanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.      

7- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde "Helsinki Süreci Öncesi ve Sonrasında Kıbrıs" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta iki devlet politikasının temel politikaları olduğunu, bu bakış açısıyla hareket etmeyen hiçbir çözümün başarılı olamayacağını söyledi. Eroğlu, Rum Kesimi ile KKTC arasında dünyanın tutumu dolayısıyla büyük farklılık ortaya çıktığını, AB sürecinin de hem ekonomik olarak Rum Kesimi'ni   güçlendirdiğini hem de çözümü zorlaştırdığını belirtti.      

8- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi ziyarette bulunmak üzere Gürcistan'a gitti. Cumhurbaşkanı Demirel, Tiflis Havaalanı'nda Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze tarafından resmi törenle karşılandı. Şevardnadze, Cumhurbaşkanı Demirel'e iki ülke ilişkilerini daha ileri götürme doğrultusundaki çabalarından dolayı "Altın Post" madalyası verdi.

Cumhurbaşkanı Demirel madalya töreninden sonra yaptığı konuşmada, "Ülkelerimiz, yeni yüzyıla Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Hazar doğal gaz boru hattı anlaşmalarının imzalandığı, 18 Kasım 1999 günü girmiştir" dedi.     

 Gürcistan Devlet Başkanı Şevardnadze de Türkiye'nin bölge liderliğini üstlendiğini, Bakü-Ceyhan-Tiflis ve Hazar boru hatlarını kimsenin  engelleyemeyeceğini söyledi.      

9- Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi, resmi bir ziyaret için bulunduğu Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlediği basın toplantısında, Türk hükümetinin terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idam dosyasının bekletilmesi yönündeki kararına değinerek, "Biz idam kararına tamamen karşıyız. Tüm ülkelerin bu inanç ve anlayışı kabul etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden, Türk hükümetinin aldığı erteleme kararı Avrupa ruhuna uygun bir karardır" dedi.       

10- IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, IMF'de 1999 yılı değerlendirmesi ve 2000 yılı beklentilerine ilişkin Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ekonomisindeki gelişmelere de değinerek Türkiye'nin ekonomik program modelinin, döviz kuruna dayalı olarak faiz oranlarının indirilmesi ile mali açıdan daha çok taşınabilir bir bütçeyi amaçladığını ve şimdiye kadar çok iyi çalıştığını söyledi.        

11- Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin anayasalarını inceleyen Venedik Komisyonu, siyasi partilerin kapatılması konusunda, üye ülkelerin dikkat etmesi gereken genel ilkeleri bir rapor halinde yayınladı.                                            

15 OCAK 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit TGRT'de yayınlanan "Siyaset Vitrini" programında; cumhurbaşkanlığı seçimleri, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idam cezasının ertelenmesi süreci ve liderler zirvesinde alınan kararlarla ilgili açıklamalar yaptı.     

 2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Gaziantep Belediyesi'nce yaptırılan toplu konutların teslimi dolayısıyla düzenlenen törene katılmak üzere Gaziantep'e gitti. Kutan il başkanlığında partililere hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin, "Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan konusunda milleti gerdiğini ve Öcalan'ın asılmasına zemin hazırladığını" söyledi.      

3- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, "Hukuk Kurultayı 2000" toplantısına katılarak, gazetecilerin anayasa değişikliği taslağı ile ilgili sorularını yanıtladı.      

Selçuk, radikal bazı önerilerin yer aldığı taslağın Yargıtay'ı bağlamadığını belirterek, taslakta yer alan önerilerin bir kısmına kendisinin de katılmadığını söyledi.            

4- CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Sosyal Demokrat Değişim dergisinin 4. yılına girmesi nedeniyle İstanbul'da düzenlenen ve çok sayıda CHP yöneticisi ve bilim adamının bir araya geldiği toplantıya katıldı.      

Öymen yaptığı konuşmada, sosyal demokrasinin akla seslendiğini, bu nedenle de sosyal demokratların okumakla, yazmakla daha çok ilgilendiklerini söyledi.      

Ayrıca, "Türkiye'nin Sorunları ve Halkçı Çözüm Önerileri" adı altında düzenlenen konferanslar dizisi kapsamında, CHP il merkezinde,"Toplumsal Yapıdaki Değişmeler ve CHP'nin Bu Değişmelere Yanıt Verecek Politikaları" konulu bir panel gerçekleştirildi.      

5- İstanbul'da Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin işlerliğe kavuşmasını sağlamak amacıyla, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürlüğü öncülüğünde "İstanbul Çocuk Hakları Danışma Konseyi" kuruldu.         

6- Türkiye'de bulunan Federal Almanya Çalışma Bakanlığı Müsteşarı ve SPD milletvekili Gerd Andres, CHP ve "Friedrich Ebert Vakfı"nın ortaklaşa düzenlediği, Türk ve Alman uzmanların katıldığı "Sosyal Demokrat Belediyecilik" konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye-AB ilişkilerini uzun yıllar desteklediklerini belirterek "Bizler, Türk dostu Alman politikacılarız. Her iki ülkenin iç ve dış sorunlarını görüşerek, doğruları birbirimize göstermekten yanayız" dedi.       

7- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze, heyetler arası görüşme sonunda iki ülke arasındaki anlaşmaları ve ortak bildiriyi imzaladılar. Cumhurbaşkanı Demirel heyetler arası görüşmeye geçilmeden önce yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Gürcistan'ın gelişmesini yakından takip ettiğini ve destek verdiğini belirterek, Gürcistan'ın Kafkasya'daki barışın anahtarı olduğunu söyledi.     

 Şevardnadze de enerji koridoru ile ilgili olarak çözülemeyecek bir sorun bulunmadığını belirterek, ülkesinin bu konuda gerekeni yapacağını söyledi.     

Bu arada Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Irakli Menagarişvili tarafından teknik ilişkiler konusunda mutabakat zaptı ile iki ülkenin hava kuvvetleri komutanı temsilcileri tarafından da Türk Hava Kuvvetleri'nce verilecek akademik ve uçuş eğitimlerine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.      

Cumhurbaşkanı Demirel, ayrıca Parlamento Başkanı Zurab Zhevanıa'yı ziyaret etti ve daha sonra ABD Başkanı Bill Clinton'ın Hazar Havzası Enerji Kaynakları konusundaki özel danışmanı John Wolf'u kabul etti.      

Cumhurbaşkanı Demirel, yurda dönüşünde uçakta gazetecilere Gürcistan ziyaretini değerlendirdi.      

9- Küba'da bulunan Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen başkanlığındaki Tekel heyetinin temasları neticesinde, Türkiye ve Küba arasında ortak puro üretimi için karar verildi. Anlaşma ile Küba'nın Catec firmasıyla Tekel arasında, İstanbul'da Teka isimli bir ortaklık oluşturulması kararlaştırıldı.     

10- Çin'de richter ölçeğine göre 6 ve 6.5 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre, depremde 4 kişinin öldüğü, 400'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.                                                  

16 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Çankaya İzci Grubu'nun "Lord Baden Powell Ödülü" töreninde yaptığı konuşmada, 21. yüzyılın en önemli hedefinin barış olduğunu vurgulayarak, ülkeler ve insanların yaşama kavga değil, birlik, beraberlik ve mutluluk yaratmak için geldiklerine inanıyorlarsa bu hedefe varmanın zor olmayacağını söyledi.      

Törende ayrıca, Cumhurbaşkanı Demirel'e Çankaya İzci Grubu'nun "Yılın Devlet Adamı" Ödülü verildi.      

Daha sonra aralarında Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ve Devlet Bakanı Fikret Ünlü'nün de bulunduğu çok sayıda kişiye ödül verildi.      

2- Başbakan Bülent Ecevit TRT-1 televizyonunda yayınlanan "Pazar Panorama" programında; terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamalar, Öcalan'ın infaz süreci koşulları, liderler zirvesi, şehit aileleri ve cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili konularda açıklamalarda bulundu.      

3- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk yazılı bir açıklama yaparak, basında yer alan "Yargıtay'da Anayasa Taslağı" hazırlandığına ilişkin haberlerin kamuoyuna yanlış ve eksik yansıtıldığını belirtti.  

4- Devlet Bakanı Hasan Gemici deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Kocaeli'ye gitti. Bakan Gemici incelemelerini müteakip, Bölge Koordinatör Valisi Kutluay Öktem'den bilgi aldı.     

Bakan Gemici yaptığı açıklamada, depremzedelerin barınma yardımında gösterdikleri hassasiyeti, kalıcı konutlar ve iş yerleri için devletin sağladığı yasal imkanları kullanmada göstermediğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İstanbul'da köşe yazarları ile yaptığı toplantıda cumhurbaşkanlığı seçimi konusunu değerlendirdi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türk-Yunan ilişkilerini Yunanistan'da yayımlanan To Vima gazetesine değerlendirdi.

7- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Siyami Erdem, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen "Globalleşen Dünyada Türkiye'nin Yeri" konulu panelde yaptığı konuşmada, küreselleşmenin Türkiye'deki uygulamalarının anayasa ve sosyal devlet olgusuna aykırı olduğunu belirterek, küreselleşme çerçevesinde alınan kararların halkın esenliği değil, büyük sermaye gruplarının daha çok para kazanması için alındığını söyledi.     

8- Ankara Barosu tarafından düzenlenen "Hukuk 2000 Kurultayı" kapanış oturumuyla sona erdi.     

İstanbul Barosu Başkanı Avukat Yücel Sayman yaptığı konuşmada, "Türkiye Barolar Birliği gibi, baroların bir üst kuruluşu olamaz. Bu baroların bağımsızlığı ile bağdaşmaz" dedi.       

9- Ukrayna'dan Türkiye'ye iade edilen organize suç örgütü lideri Ayvaz Korkmaz, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusunun tamamlanmasının ardından, sevk edildiği İstanbul DGM'de tutuklandı

10- Rusya'nın Ekonomik İlişkilerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan İvanov başkanlığında bir heyet, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.     

İvanov, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Kafkasya İstikrar Paktı ile ilgili soruları üzerine, böyle bir paktta yer almak istediklerini, ancak bu pakt için bir mekanizma kurulması gerektiğini söyledi.     

11- AB'nin yeni Dönem Başkanı Portekiz Devlet Sekreteri Seixas de Costa, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.     

Costa, İnsan Hakları Derneği (İHD) eski Başkanı Akın Birdal, İHD Başkanı Hüsnü Öndül ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Önen ile görüştü. Costa, görüşme sonunda yaptığı açıklamada, ülkesinde ölüm cezasının 19. yüzyılda kaldırıldığına dikkat çekerek, ölüm cezasına karşı olmalarının terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan ile ilgisi bulunmadığını, bunun genel görüşleri olduğunu söyledi.     

12- 17 Ağustos depreminden sonra ülkelerinde Türkiye için 1,5 milyon dolar yardım toplayan Güney Kore'nin hükümet yetkilileri, incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.      

Güney Koreli ekip, Gölcük'te 300 prefabrike konut yaptıran Tayvanlı Tzu-Chi Vakfı ile Pasifik Ülkeleri Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği'nin (PASİAD) organizasyonuyla bir basın toplantısı düzenledi.      

Güney Kore Heyet Başkanı Si-Hyung Lee yaptığı konuşmada, 17 Ağustos depreminde ülkelerinin ekonomik krizde olduğu için devletçe çok iyi yardım yapamadıklarını ama halkının Türkiye'ye yardım etmek için çaba gösterdiğini anlattı.     

13- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Cohacopulos Girit Adası'nda düzenlediği basın toplantısında, Rumların Kıbrıs'a konuşlandırmak üzere Rusya'dan satın aldıkları, ancak Türkiye'nin itirazları üzerine Girit Adası'na yerleştirilen S-300 füzelerinin birkaç ay içinde ülkenin savunma sistemine tamamen adapte edilerek faaliyete geçirileceğini söyledi.      

14- Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides, Yunanistan'da yayımlanan Kathimerini gazetesine verdiği demeçte, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından kendisinin "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanı" olarak kabul edilmesi halinde memnuniyetle Ankara'ya gidip, Türk yetkililerle görüşebileceğini belirterek, Kıbrıs sorunun çözümünde taraflardan her birinin endişelerinin iyice anlaşılması gerektiğini söyledi      

15- Rusların dün Grozni'yi yoğun bir şekilde bombaladığı, Çeçenlerin üstlendiği güneydeki  dağlık bölgelerde de saldırılarını yoğunlaştırdığı bildirildi.      

Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin yaptığı açıklamada "Önce Grozni'yi alacağız daha sonra da savaşı dağlarda bitireceğiz" dedi.      

16- Bosna-Hersek'te yaşanan savaş sırasında insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nce aranan Zeljko Raznatoviç'in, dün Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'ta uğradığı silahlı saldırı sonucu öldüğü bildirildi.      

17- Kolombiya'nın başkenti Bogota yakınlarındaki üç kasabaya, Devrimci Silahlı Güçler (FARC) gerillalarının saldırı düzenlediği, güvenlik güçleri ile gerillalar arasında çıkan çatışmalarda 53 kişinin öldüğü, 21 kişinin de yaralandığı bildirildi.                                              

17 0CAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TMMOB ve Ziraat Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen "5. Ziraat Mühendisleri Teknik Kongresi"ne katıldı.     

Cumhurbaşkanı Demirel, ziraat mühendislerinin Türk toplumunun gelişmesinde çok büyük katkıları olduğunu bildirerek, Türkiye'deki tarım olayının köy ve köylü denen olayın bir parçası olduğunu söyledi.     

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp de bütün köylere altyapı yatırımlarını götürmek yerine, 8-10 birimin organize edilerek cazibe merkezine dönüştürülmesi yönünde ciddi çalışmalar yaptıklarını açıkladı.     

Öte yandan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin Bursa'da düzenlediği "Türkiye'de Tarım Topraklarının Amaç Dışı Kullanımı" konulu sempozyuma da katıldı.     

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Zeki Çeliker ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti. TBMM Başkanı Akbulut, Birliğin eski ve yeni milletvekillerinin emeklilik hakkı konusunda çalışmalar yaptığını anlatarak milletvekilliği emekliliği ile ilgili olarak hazırlanan teklifin basında ve kamuoyunda yanlış algılandığını, iki yıl milletvekilliği yapan kişinin emekli olmasının mümkün olmadığını söyledi .    

3- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, 17 Ağustos depreminin yarattığı acıyı ve hüznü yansıtan "Unutma: Deprem Fotoğrafları Sergisi" açılışında yaptığı konuşmada, bu fotoğraflar sayesinde gelecek kuşaklar nasıl bir felaketle karşı karşıya kaldığımızı tespit etmiş olacaklar dedi.     

TGC Başkanı Nail Güreli de depremin Türkiye'yi sadece sismolojik açıdan değil, bir çok açıdan sarstığını vurguladı.     

Sergiye, ayrıca Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile Basın ve İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik de katıldı.     

4- Başbakan Bülent Ecevit, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Hüsamettin Kavi ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Kavi görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bir değişim sürecine girdiğini belirterek "Türkiye artık 20. yüzyılın içinde yaşadığı kronik enflasyonun, ekonomik ve sosyal hayat üzerinde oluşturduğu tahribatları geride bırakmaktadır" dedi.            

5- Devlet Bakanı Recep Önal, Türkiye Genç İş Adamları Derneği'nin (TÜGİAD) düzenlediği "Son Ekonomik Kararlar, Uygulamalar ve Muhtemel Sonuçları" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, kamu kesimi olarak enflasyonun düşürülmesinde ve temel dengeleri yeniden sağlamada kararlı olduklarını belirterek "Özel kesimin de, oyunun kurallarının değiştiğinin farkına varmış olması gerekiyor. Kamu finansmanında bugüne kadar izlenen tutum ve alışılmış ilişkiler sona ermiştir" dedi.      

Toplantıda ayrıca TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu ve TÜGİAD Başkanı Muharrem Yılmaz da birer konuşma yaptı.     

6- Devlet Bakanları Recep Önal ve Tunca Toskay ile Maliye Bakanı Sümer Oral, ihracatla ilgili kararlar almak ve çeşitli konularda görüşmek üzere bir araya geldi.      

Bakan Toskay toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, uygulanan anti enflasyonist programın en önemli unsurlarından birinin de ihracat olduğunu belirterek, "İhracat, Türkiye ekonomisi açısından iki noktada önemlidir. Bunların birincisi, ödemeler dengesi üzerindeki etkisi, ikincisi de kapasite kullanım oranı, istihdam ve üretimin genişlemesine katkıda bulunmasıdır" dedi.      

Bakan Toskay görüşme sonrasında yaptığı açıklamada ise açıklanan ekonomik program ile ihracat arasında hiçbir çelişki olmadığını, programı genel hatlarıyla ele aldıklarını ve hassas noktaları gözden geçirdiklerini söyledi.      

7- Devlet Bakanı Hasan Gemici yaptığı açıklamada, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun, 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde kimsesiz kalan çocuklara sahip çıkmak amacıyla "Deprem Çocuklarını İzleme Projesi" başlatacağını belirterek, bu proje kapsamında kimsesiz kalan tüm çocukları yaşama atılıncaya kadar destekleyeceklerini bildirdi.     

8- Adalet Bakanlığı'nca oluşturulan Türk Ceza Kanunu'nu (TCK) değiştirecek 20 kişilik komisyon çalışmalarına başladı.      

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 1997'de hazırlanan tasarının erken genel seçimler nedeniyle kadük olduğunu anımsatarak, yeni yasaya gereksinim duyulmasının nedenlerini; TCK'nın hükümlerinin eskimesi, ülke gereksinimlerinin değişmesi, infaz hükümlerinin yeniden tanımlanması olarak sıraladı.                

9- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, incelemelerde bulunmak üzere İzmir'e gitti. Bakan Bostancıoğlu, okulların demokratik bir yapıya kavuşturulması için her okulda "Okul Kurulu" oluşturulması projesine başlanacağını bildirdi.      

10- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, incelemelerde bulunmak ve açılışlar yapmak üzere Hatay'a gitti. Bakan Durmuş burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de 13 milyon 500 bin kişinin sağlık güvencesinin bulunmadığını belirterek, gereken önlemlerin alınacağını söyledi.     

11- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan Bursa'da yaptığı açıklamada, SSK ve Bağ-Kur'da yaşanan sıkıntıların yeni dönemde

ortadan kaldırılacağını, bunun için bir dizi önemli çalışmaya başlandığını söyledi.              

12- ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, 57. koalisyon hükümeti liderleriyle oluşturulan  zirvede alınan kararlar ve terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın ölüm cezasının kaldırılmasına ilişkin konular değerlendirildi.      

Yılmaz yaptığı konuşmada, Öcalan'ın İmralı'dan çıkarılarak normal bir ceza evine konulması gerektiğini söyledi.       

13- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, gerçekleştirmekte olduğu "liderler turu" çerçevesinde, CHP Genel Başkanı Altan Öymen ile İstanbul'da bir araya gelerek, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idamı, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, AB üyeliği ve güncel konular üzerinde görüş alış verişinde bulundu.     

14- İstanbul Valisi Erol Çakır, İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki ilçelerin kaymakam ve belediye başkanları ile bir araya gelerek "deprem ve kuduz" konulu bir toplantı yaptı.     

Toplantı sonrasında bir açıklama yapan  Vali Çakır, toplantıda İstanbul'da meydana gelebilecek olası bir deprem ile kuduz konusunu görüştüklerini belirtti.     

Vali Çakır, kaymakam ve belediye başkanları ile birlikte Afet Yönetim Merkezi'ni gezerek, İstanbullulara depremle ilgili yayın yapmak amacıyla kurulan "Afet FM" radyosu hakkında bilgi aldı.     

15- Hazine Müsteşarlığı, Marmara depremi sonrası bölgede uygulanacak yeniden imar çalışmalarına, Belçika'nın kendi mallarının satın alımında kullanılmak koşuluyla, yaklaşık 3.7 milyon Euro tutarında kredi sağladığını açıkladı.     

16- Yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik olarak İstanbul'da güvenlik kuvvetlerinin bir hücre evine yaptıkları operasyonda, örgüt lideri Hüseyin Velioğlu ölü, iki militan da sağ olarak ele geçirildi.     

İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir operasyon sonrasında yaptığı açıklamada, hücre evinde uzun namlulu çok sayıda otomatik silah, TNT kalıpları, mermiler ve örgütsel dokümanların ele geçirildiğini söyledi.     

17- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, resmi ziyaret için Ankara'ya geldi. Başbakan Bülent Ecevit ile bir araya gelen Harrazi, görüşme sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ülkenin benzer sorunları olduğunu, ancak ekonomik ve politik bazı konularda anlaşma sağlanabileceğini söyledi.      

Harrazi ayrıca, Türkiye'nin, ülkesinden alamadığı gaz için 1 Ocak 2000'den itibaren her gün ödemesi gereken 250 bin dolar tazminattan, Temmuz 2001 yılına kadar vazgeçtiklerini belirterek, bu tarihe kadar boru hatlarının yapımının bitirilmesini istedi. Harrazi, Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlar sonucu "yanlışlıkla" ölümüne yol açtığı sivil vatandaşlarının tazminatını istediğini söyledi.     

Başbakan Ecevit de İran'daki PKK faaliyetlerine ilişkin hazırlanan dosyayı Harrazi'ye ileterek, iki ülkeyi rahatlatacak ve güven ortamı oluşturacak güvenlik önlemlerinin alınması için yoğun çaba gösterilmesini istedi.      

Öte yandan Harrazi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile ayrı ayrı görüştü.     

18- Türkiye'de bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan İvanov, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi.      

İvanov görüşme sonunda yaptığı açıklamada, görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri ele aldıklarını söyledi. Çeçenistan konusunun gündeme gelmediğini belirten İvanov, Kafkasya Savunma Paktı'na Rusya'nın katılımı konusundaki soru üzerine de bunun için vaktin henüz erken olduğunu söyledi.       

19- Türkiye'de bulunan Avrupa Birliği'nin yeni Dönem Başkanı Portekiz'in Devlet Sekreteri Francisco Seixas de Costa, Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve AB işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik'i ziyaret etti.      

Bakan İrtemçelik ile ortak basın toplantısı düzenleyen Costa, Helsinki Zirvesi ile yeni bir döneme girildiğini belirterek "AB üyesi olmak, AB içinde belirlenen ortak kriterlere uymayı ve günlük yaşamı etkileyen binlerce direktife uyum sağlamayı gerektirir. Türkiye'nin AB ile tam üyelik görüşmelerine başlaması için gerekli adımların en kısa sürede atılmasına yardımcı olmak için, AB dönem başkanı ülke olarak elimizden geleni yapmak istiyoruz" dedi.      

20- Ürdün Su ve Sulama Bakanı Oyda Allah Mahaddin ve İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Uzi Dayan başkanlığındaki heyetler, Manavgat Suyu'nun Ortadoğu'ya pazarlanması konusunu ele almak için askeri yetkililer ile teknik konuları görüşmek üzere bir araya geldiler.     

21- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş ve beraberindeki askeri heyet, Mısır Silahlı Kuvvetleri Harekat Başkanı Tümgeneral Ali Mager Hegab'ın davetlisi olarak Mısır'a gitti. Orgeneral Ateş Kahire'deki Türk şehitliğini ziyaret ederek, yetkililerden brifing aldı.       

22- İslam Konferansı Örgütü'nden (İKÖ) bir heyet, Çeçenistan krizi konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Rusya'ya gitti.     

 İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Rıza Asefi Tahran radyosuna yaptığı açıklamada, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Cevad Zarif'in başkanlık ettiği heyette, Türkiye, Katar, Fas, Burkina Faso ve İKÖ Sekreterliği'nden yetkililerin bulunduğunu söyledi. Asefi ziyaretin amacının Çeçenistan krizine çözüm yollarının incelenmesi ve mültecilere yardım şekillerinin ele alınması olduğunu söyledi.                

Öte yandan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Başkanı Lord Russell Johnston başkanlığında bir heyet de Moskova'da Çeçenistan ile ilgili temaslarda bulunarak, Devlet Başkanı Vekili Vladimir Putin ve diğer yetkililerle bir araya geldi.                                                

18 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kırıkkale Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Gencer ve beraberindeki şehit aileleri dernekleri yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.      

Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, şehit yakınlarının acılarının kendisinin şahsi acısı olduğunu belirterek, ülkenin şehitlerinin milletin şehitleri olduğunu söyledi .     

2- Kiraların 2000 yılında yüzde 25, 2001 yılında ise yüzde 10 oranında artırılmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Komisyon ayrıca, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait gayrimenkullerin kiralarında, 2000 yılı için yüzde 25 artış öngören kanun tasarısını da kabul etti.     

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli MHP grup toplantısında yaptığı konuşmada, 12 Ocak'ta yapılan liderler zirvesinde varılan mutabakat neticesinde, terör örgütü PKK'nın lideri Öcalan'a verilen idam cezasının ortadan kalkmadığını belirterek "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ihtiyati tedbir kararı sonsuza sürmeyecek. O zaman infaz süreci başlayacak ve adalet tecelli edecektir" dedi.      

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Türkiye Şehit Aileleri Dernekleri Konseyi üyelerini Başbakanlık'ta kabul etti.    

 4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik ve siyasi zorluklara rağmen 57. koalisyon hükümetinin uyum içinde başarılı bir performans ortaya koyduğunu belirterek "Herşey daha iyiye ve daha güzele yönelmelidir. Türkiye ileri ülkeler arasındaki farkı süratle kapatmalıdır" dedi.      

5-  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İSO Başkanı Hüsamettin Kavi ve yönetim kurulu üyelerini TBMM'deki makamında kabul etti. Çiller yaptığı konuşmada, hükümetin aldığı ekonomik tedbirlere değinerek "Siyasette, demokrasiyi sağlamadan, ekonomi politikaları hedefine ulaşamaz. Her şeye rağmen destek olup, umudumuzu kırmamaya çalışıyoruz, ancak meydana gelen haksız rekabet ortamı, büyük sosyal felaketlere yol açabilir" dedi.     

 Öte yandan Çiller, partinin kadın ve gençlik kollarının kurulabilmesine imkan sağlayan tüzük değişikliği için düzenlenen DYP il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idam kararını değerlendirdi.    

 6- İstanbul Valisi Erol Çakır, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik İstanbul Beykoz'da gerçekleştirilen operasyonda örgütün lider kadrosunun ele geçirildiğini belirterek, "Çok önemli bir sonuç alınmıştır. Sorgu İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde devam etmektedir" dedi.     

7- Türkiye'de bulunan İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile Dışişleri Bakanı İsmail Cem arasında bakanlar, müsteşarlar ve ekonomik birimlerin de katılımıyla, siyasi istişare mekanizmasının oluşturulmasına ilişkin mutabakat zabtı imzalandı. Ticari ilişkilerin gelişmesi için Türk hükümetinden, özel sektörün önünün açılmasını isteyen Harrazi, üçüncü ülkelerde ortak yatırım yapılması konusunda getirilen öneriye de sıcak baktıklarını söyledi.     

Harrazi, düzenlediği basın toplantısında da terör örgütü PKK'ya İran'ın verdiği desteğe ilişkin soruları yanıtlayarak "PKK'nın İran'da varlığını tekzip ediyoruz. Ancak, sınırda sızmalar oluyor. İki ülke arasında kurulan ortak güvenlik komisyonu faaliyette; burada endişeler dile getiriliyor. Bilgi akışı konusunda hız sağlanırsa kuşkuların giderilmesine yardımcı olunur" dedi.     

Dışişleri Bakanı İsmail Cem ise görüşmelerde iki ülke arasındaki sorunların, ileriye dönük konuların uyum ve anlayışla ele alındığını belirterek, iki ülkenin kendi coğrafyalarındaki terör birikimlerinin menfaatlere aykırı ve tehlikeli olduğuna ilişkin  ortak görüşe vardıklarını söyledi.     

8- Türkiye'de bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan İvanov, Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Mithat Balkan'ın başkanlığındaki BOTAŞ ve Enerji Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldi.

İvanov toplantıda, Rusya'nın Mavi Akım Projesi için gerekli finansmanın tamamını bulduğunu bildirerek, İtalyan ENI ve üçlü Japon Konsorsiyumu tarafından karşılanan finansman yapısı hakkında rapor sundu.     

9- Avrupa Birliği Dış Politika ve Ortak Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İspanya'da konuşmacı olarak katıldığı bir konferansta, Türkiye'nin AB adaylığı konusuna değinerek, Türkiye'nin adaylığa kabulünün AB'nin zenginleşmesine katkıda bulunacağını ve Türkiye'nin Avrupa kimliğini pekiştireceğini söyledi.     

10- Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un Sözcüsü Said Selim Abdülmüslümov yaptığı açıklamada, Rus birliklerinin gerilla mevzilerini yararak, Sunja Nehri'nin üzerinden geçen ve kentin doğu ve batı bölgelerini birbirine bağlayan, stratejik Jukovski köprüsünü ele geçirdiklerini ve her yönden kente saldırdıklarını söyledi.     

 11- Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin, Moskova'da bulunan Lord Russell Johnston başkanlığındaki Avrupa Parlamenterler Asamblesi heyetini kabul etti.      

Görüşmede Putin, Batı'nın Moskova'ya anlayış göstermesini istedi ve Çeçenistan'dan dengeli haber akışının sağlanması için bölgeye Batılı heyetlerin gitmesine izin verebileceklerini söyledi.     

Johnston da Moskova'yı, Çeçenistan'da sivillere karşı güç uyguladığı için eleştirerek derhal ateşkes yapılmasını istedi.     

12- Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin, Rusya Parlementosu'nun alt kanadı Duma'nın açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin diktatörlüğe dönmesinin mümkün olmadığını belirterek, parlementoyu hükümetle işbirliği içinde hareket etmeye çağırdı.     

13- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İspanyol Francesco Vanderell'i, Afganistan Özel Temsilcisi olarak atadı.                                            

19 OCAK 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik operasyonların devam edeceğini belirterek "Önümüzdeki günlerde bir hayli sır ortaya dökülmüş olacak. Nasıl PKK'nın kaynağını Türkiye'de ve dünyada kurutmaya başlamışsak, Hizbullah'ın da kaynağını kısa sürede kurutacağımıza inanıyorum" dedi.      

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, devlet bakanları Recep Önal ve Tunca Toskay ile Maliye Bakanı Sümer Oral bir toplantı yaptı.      

Toplantının ardından bir açıklama yapan Bakan Ersümer, akaryakıtta nispi (göreli) zam sisteminden maktu (sabit) sisteme geçilmesiyle, bundan sonra yapılan zamların tüketiciye yüksek oranda yansımayacağını söyledi.      

3- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, "Çevre Kanunu'ndaki Para Cezalarının Uygulama Esasları"na ilişkin bir genelge yayınladı. Genelgeye göre, çevreyi kirletenlere 149 milyon liradan 149 milyar liraya kadar para cezası uygulanacak.      

4- İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, son bir yılda kentte meydana gelen önemli olaylara ve İstanbul polisinin çalışmalarına ilişkin bir konferans düzenledi. Özdemir, İstanbul'da geçen yıl 176 çetenin çökertildiğini, 2 bin 968 çete üyesinin de gözaltına alındığını söyledi.      

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan dosyasını Başbakanlık'ta bekletme kararı alan hükümeti, "gaflet ve dalalet içinde olmakla" eleştirdi.           

6- İstanbul Beykoz'da emniyet güçleri tarafından terör örgütü Hizbullah'a yönelik düzenlenen operasyonda, sağ olarak ele geçirilen militan Edip Gümüş'ün verdiği ifadeler doğrultusunda Üsküdar'da bulunan bir gecekondudan 10 ceset çıkarıldı.      

Ayrıca, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda 2'si kadın, 9 Hizbullah örgütü mensubu yakalandı.      

 7- Türkiye'de bulunan  İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ülkesinin dış politikasının Türkiye tarafından bilindiğini belirterek, "PKK'yı reddediyoruz ve onun yaptıklarını kesinlikle benimsemiyoruz" dedi.       

8- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'ye geldi.      

9- KKTC'de bulunan CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve parti liderleriyle görüştü. Öymen yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözülebilmesi için Rumların tek başına temsil iddialarından vazgeçmeleri gerektiğini söyledi.                                               

 20 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, görev süresinin uzatılması ile ilgili görüşlerini Yeni Binyıl gazetesine değerlendirdi.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve FP Genel Başkanı Recai Kutan'ı ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e bir dönem daha cumhurbaşkanlığı yolunu açacak olan anayasa değişikliği konuşusunda görüşmelerde bulundu.      

Başbakan Ecevit daha sonra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Çankaya Köşkü'nde görüştü.       

Başbakan Ecevit görüşmelerini tamamladıktan sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Demirel'in cumhurbaşkanlığında çok başarılı bir sınav verdiğini, görevine bir süre daha devam etmesinde yarar gördüğünü belirterek "Cumhurbaşkanlığı seçiminin bir kriz meselesi olmaması gerektiği konusunda bütün liderler aynı düşünüyor. Bir cumhurbaşkanının iki dönem görev yapabilmesi konusunda da görüş birliği var" dedi.     

3- Yargıtay 1. Ceza Dairesi, gazeteci Metin Göktepe'yi gözaltında döverek öldürdükleri gerekçesiyle "kastı aşan adam öldürme" suçundan 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırılan 6 sanıktan 5'inin cezasını onadı.     

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik düzenlenen operasyonları Sabah gazetesine değerlendirdi.     

5- TBMM Genel Kurulu'na "başı açık" girileceğini öngören içtüzük değişikliği, TBMM Anayasa Komisyonu'nda  yapılan "yeniden görüşme" ile kabul edildi.     

6- FP Ağrı Milletvekili Celal Esin partisinden istifa etti.     

7- CHP Genel Başkanı Altan Öymen Genel Merkez'de düzenlediği toplantıda, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik düzenlenen operasyonları ve gelişmeleri değerlendirdi.      

8- Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu, öldürülüşünün 7. yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Pendik Şubesi'nin düzenlediği bir dizi etkinlikle anıldı. ÇYDD Pendik Şube Başkanı Şeyda Eşsiz yaptığı konuşmada, aydınların kanlı saldırılarla karşı karşıya bulunduğunu ve yaşanan olaylardan sonuç çıkararak herkesin bu gidişe karşı çıkması gerektiğini söyledi.           

9- Turkish Daily News gazetesinin isim ve diğer hakları, Doğan Yayın Holding'in, Doğan Daily News adıyla kurduğu yeni şirkete devredildi.            

10- TRT İstanbul Radyosu sanatçılarından Sevim Çağlayan İstanbul'da yaşamını yitirdi.           

11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu başkanlığındaki heyetler Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya geldi.      

Görüşmede, Türk-Yunan diyaloğunun yeni alanlarda oluşturulacak çalışma komiteleri ile sürdürülmesi kararlaştırıldı. Görüşmenin ardından mutabakata varılan Turizm, Çevre, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması ile Terörizm, Örgütlü Suç, Yasadışı Göç ve Uyuşturucu Kaçakçılığı İle Mücadele anlaşmaları imzalandı.

İmza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Papandreu, iki ülke ilişkilerinde önemli mesafeler katedildiğini belirterek, "Karşımıza çıkan bütün sorunlara karşın önemli fırsatlar olduğunu görüyorum. Daha atılacak çok adım var" dedi.      Daha sonra Papandreu, Başbakan Bülent Ecevit tarafından kabul  edildi. Görüşmede, Kıbrıs ve Ege konuları ele alındı.     

Papandreu, ayrıca Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından, Çankaya Köşkü'nde kabul edildi. Cumhurbaşkanı Demirel, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların yeni bir sayfa açtığını kaydederek, "Bundan sonraki ziyaretler daha sık olmalıdır" dedi.     

Papandreu temaslarının ardından, Bakan Cem ile birlikte Radyo Televizyon Derneği'nin Televizyon Oskarları ödül törenine katıldı.

12- Türkiye'ye yaptığı 3 günlük ziyareti tamamlayan İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ülkesine döndü. Tahran'a dönüşünde gazetecilere açıklama yapan Harrazi, ikili ilişkilerin iki ülke yetkililerinin çabaları ile daha da artacağını belirtirken, İran ve Türkiye'nin iki büyük komşu olarak bölgede önemli bir rol oynayabileceklerini söyledi.    

13- ABD Başkanı Bill Clinton, İsrail-Filistin müzakerelerindeki sorunların giderilmesi amacıyla, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile bir araya geldi.      

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistin arasında 13 Şubat'a kadar imzalanması planlanan çerçeve anlaşmasının bu tarihte imzalanmayabileceğini söyledi.                                               

21 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Kamu Hizmetleri ile İlgili İmtiyaz Şartlaşma ve Sözleşmelerinden Doğan Uyuşmazlıklarda Tahkim Yoluna Başvurulması Halinde Uyulması Gereken İlkelere Dair Kanun"u onayladı.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, son siyasi gelişmeleri ve yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik düzenlenen operasyonları Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.      

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun, mali piyasalarda kredi faizlerindeki düşüşe paralel, kamu alacaklarına uygulanan gecikme zammı ve tecil faizlerinin ilk aşamada yüzde elli oranında düşürülmesinin kararlaştırıldığını bildirdi. Bakan Gürel, imzalanan kararname uyarınca, gecikme zammının aylık yüzde 12'den 6'ya, tecil faizlerinin de yüzde 8'den yüzde 4'e çekildiğini söyledi.      

Toplantıda İçişleri Bakanı Saadettin Tantan da kabine üyelerine, Hizbullah terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlarla ilgili bilgi verdi.      

4- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) bünyesinde oluşturulan Deprem Çocuklarını İzleme Birimi'nce depremde annesini, babasını veya her ikisini birden yitiren çocukların sayısının 1.400 olarak belirlendiğini belirterek, bu çocukların bütün ihtiyaçlarının SHÇEK tarafından karşılanacağını söyledi.      

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ankara Adliyesi'nde düzenlenen "21 Yüzyıla Girerken Cezaların İnfazı" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, mevcut ceza evlerinin, suç ve ceza sisteminin amaçlarını gerçekleştirmeye elverişli olmadığını söyledi. Bakan Türk, rejimlere göre infaz sistemlerinin de değiştiğini belirterek, en fazla üzerinde durulması gereken konunun, hürriyeti bağlayıcı cezalar olduğunu söyledi.      

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a karşı İstanbul'da yürütülen operasyonlarla ilgili bilgi almak üzere, emniyet yetkileriyle bir toplantı yaptı.      

Bakan Tantan, toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Hizbullah operasyonunun tüm yurtta devam ettiğini ve örgütün büyük bir kısmının önümüzdeki günlerde yakalanacağını söyledi.     

7- SSK Yönetim Kurulu'nca, Yoklama Memurlarının Görevlendirilmesi, Yoklama Memurlarının Görev ve Yetkileri ile Bunların Yapacakları Tespitler hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.      

8- Kocaeli, Sakarya ve Yalova valileri ile 4. ve 15. kolordu komutanlıkları temsilcilerinin katılımıyla İzmit'te bir toplantı yapıldı.

Afet Bölge Koordinatör Valisi Kutluay Öktem toplantıda, depremzedelerin beslenme ve prefabrike konutlara geçişlerinde yaşanan sorunların ele alındığını belirterek, "Depremzedelere verilen yemek kesilerek, kuru gıda dağıtımına geçilecektir. Bununla birlikte, çadırlara nisan sonuna kadar ayda 4 tüpgaz verilmesinin sürdürülmesi ve prefabrike konutlara geçenlere de her ay bir tüpgaz  verilmesi yönünde tavsiye kararları aldık. Bu kararları Başbakanlığa sunacağız, kabul edilmesi halinde, uygulamaya başlayacağız" dedi.     

9- Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, Aralık 1999 sonuna ilişkin "Net İç Varlıklar" büyüklüğünün eksi 1 katrilyon 389.7 trilyon lira olarak gerçekleştiği, bu durumun IMF ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde uygulanan kur ve para politikaları sonucunda, performans kriterinin başarıyla yerine getirildiğini gösterdiği vurgulandı.      

10- Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Muhsin Mengütürk, "1. Ulusal Finans Zirvesi"nin ikinci gününde düzenlenen "Sermaye Piyasası" konulu oturumda yaptığı konuşmada, yeni Sermaye Piyasası Yasası hakkında bilgi verdi.     

11- Türkiye'de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu gazetecilerle yaptığı toplantıda, Türkiye ile Yunanistan'ın Balkanlar, Kafkasya, Ortadoğu ve Karadeniz'de işbirliği yapabileceğini belirterek, iki ülke arasındaki diyaloğun Kıbrıs'ta çözümü kolaylaştıracağını söyledi.      

Papandreu ayrıca, İstanbul Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret ederek, Patrik I. Bartholomeos ile görüştü.     

12- Türkiye'de bulunan NATO Askeri Komite Başkanı Oramiral Guido Venturoni, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nu ziyaret etti. Venturoni ayrıca, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Edip Başer ve Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile de ayrı ayrı görüştü.      

13- Bakü-Ceyhan boru hattı projesindeki son pürüzlerin giderilmesi için Türk, Azeri ve Gürcü yetkililer Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda bir araya geldi. Görüşmelere, Gürcistan Dışişleri Bakanı Irakli Menagaraşvili, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Agid Şerifov ile petrolü işleyecek uluslararası AIOC Konsorsiyumun yetkilileri katıldı.Türk heyetine ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Yiğitgüden başkanlık etti.      

14- Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin, İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı toplantıda, diktatörlük kurmaya  çalıştığını yalanlayarak bu söylentilerin, siyasal rakiplerinin yaptığı seçim propagandası olduğunu söyledi. Putin ayrıca, Rusya'da Çeçen kaynaklı terör tehlikesinin giderek büyüdüğünü ve Çeçenistan'daki "haydutlar temizlenene kadar" bu tehlikenin süreceğini bildirdi.      

Öte yandan İnsan Hakları İzleme Komitesi, Rus askerlerini, Çeçenistan'ın Rus denetimindeki topraklarında Çeçen kadınlara tecavüz etmekle suçladı.          

15- Kosova'nın bağımsızlığı için Sırplara karşı silahlı mücadele veren Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK), sivil bir oluşum amacıyla resmi olarak Kosova Koruma Gücü'ne (TMK) dönüştürüldü.                                            

 22 OCAK 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'ın büyük bir olasılıkla başka bazı devlet kuruluşlarına da sızmış olabileceğini belirterek, gazeteci-yazar Ahmet Taner Kışlalı ve Uğur Mumcu cinayetlerinin aydınlatılması konusunda "beklenti ve umut" olduğunu kaydetti.     

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler İşletme İktisadı Enstitüsü Mezunları (İMED) Derneği Ankara Şubesi tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Gümrük Kanunu'nun sonuçlarını 2001 yılından itibaren almaya başlayacaklarını belirterek, "Gümrük idareleri 27 milyon dolara bilgisayar sistemi ile donatılacak" dedi.     

3- FP Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Esengün düzenlediği basın toplantısında, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'ın devletle ilişkisi olduğu iddialarının süratle soruşturulması gerektiğini belireterek, bu konuda TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi vereceklerini bildirdi.

4- DYP, cumhurbaşkanının Meclis tarafından, 2 dönem ve 5'er yıllığına seçilebilmesine ilişkin ikinci anayasa değişikliği önerisini diğer grupların imzasına açtı.      

DYP Grup Başkan Vekili Turhan Güven, kendilerinin öneriyi vermek için yeterli imzaya sahip olmadığını, bu nedenle Meclis Başkanlığı aracılığıyla diğer partilerin de imzasına açıldığını söyledi.     

5- Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) özelleştirme kapsamında, Turban Turizm Anonim Şirketi'ne ait Abant ve Bolu Çevresi Turizm'de bulunan yüzde 99.998 oranındaki kamu hisselerinin EM-Sel İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne satılmasını onayladı.     

6- Yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik olarak güvenlik güçlerince yurt genelinde sürdürülen operasyonlarda, içinde silahların da bulunduğu 3 sığınak ortaya çıkarıldı, 114 kişi de gözaltına alındı.

Öte yandan, operasyonun başladığı günden bu yana teröristlerce öldürülüp hücre evlerinin altına gömülen toplam 25 kişinin cesedi bulundu.     

7- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, İstanbul'da Türk-Yunan İş Konseyi'nin  toplantısında yaptığı konuşmada, iki ülke arasında başlayan dostluğun daha da geliştirilmesi için işadamlarına büyük görevler düştüğünü belirterek,  "Türkiye'nin, Avrupa'ya entegrasyonunda işadamlarının ortaklaşa çalışması çok önemli.  İki hükümet olarak işadamlarımızın bu işbirliğinin arkasındayız ve onları tamamen destekliyoruz" dedi.      

Dışişleri Bakanı İsmail Cem ise Papandreu'nun ziyaretiyle dostluğun daha da pekiştiğini belirterek, "Gelecekte bu ilişkilerin daha iyi olacağına inanıyorum" dedi.     

8- Cezayir'de güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda 17 köktendinci militanın öldürüldüğü bildirildi.     

9- Ekvator Devlet Başkanı Jamil Mahaud'ın yerine yönetime Devlet Başkan Yardımcısı Gustavo Noboa'nın geçtiği açıklanırken, eski Devlet Başkanı  Mahaud'ın  da başkent Quito'daki askeri hava üssünde gözaltında tutulduğu bildirildi.      

10- G-7 Maliye bakanları, dünya ekonomisinin canlandırılması için alınacak olan tedbirleri tartışmak üzere Japonya'nın Tokyo kentinde bir araya geldi.      

Maliye bakanlarının yanısıra 7 ülkenin merkez bankası başkanlarının da katıldığı toplantıda, Japon Yeni'nin ABD Doları ile Euro karşısındaki durumu ile Asya ülkeleri ve Rusya'daki mali krizle birlikte yaşanan gelişmelerin ele alındığı bildirildi.           

11- Rus Hava Kuvvetleri Çeçenistan'ın başkenti Cahartakale'yi bombalamayı sürdürürken, 37 sivilin de donarak öldüğü bildirildi.                                                                               

23 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bazı açılışlarda bulunmak ve deprem sonrası yürütülen çalışmaları yerinde incelemek üzere Kocaeli'ye gitti. Cumhurbaşkanı Demirel Sabancı topluluğu tarafından yaptırılan ticaret merkezi ve fabrika açılışında yaptığı konuşmada, bir büyük deprem faciasından bu yana hayatın durmadığına işaret olarak bu tesisi açtığını söyledi.    

Kocaeli'ndeki açılışa, Cumhurbaşkanı Demirel ve işadamı Sakıp Sabancı'nın yanısıra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Sağlık Bakanı Osman Durmuş ve Maliye Bakanı Sümer Oral da katıldı.     

Cumhurbaşkanı Demirel, depremzedeleri ziyaretinde yaptığı konuşmada ise kış geçer geçmez buradaki zararların tümünün ortadan kaldırılacağını ve 60 bin yeni konut yapılacağını kaydederek, "2000 sonunda Marmara depremi denilen, bölgeyi sarsan, acı ve yıkıntılara neden olan izlerin tümü silinecektir" dedi.            

2- Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın idamı, insan hakları ve demokratikleşme konularında Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu.     

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller TGRT televizyonunda yayınlanan "Başbaşa" programına katılarak, ülke gündeminde bulunan önemli konular hakkında partisinin görüşlerini anlattı.     

4- Yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik yurt genelinde başlatılan operasyonlar kapsamında, teröristlerce öldürülüp hücre evlerinin altına gömülmüş halde bulunan cesetlerin sayısı 31'e çıkarken, gözaltına alınanların sayısı da 165'e yükseldi.     

5- İstanbul'da düzenlenen 3 ayrı operasyonda, İran'a götürülmek istenen 2 ton 80 kilogram asit anhidrit ile uyuşturucu parası olduğu belirtilen 1 milyon 651 bin Alman Markı ve 913 bin Hollanda Florini ele geçirildi.      

6- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Mark Grossman Yunanistan'da yayınlanan Katimerini gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile Yunanistan'ın, olumlu atmosferden yararlanarak aralarındaki sorunları, ortak bir diyalog mekanizması aracılığıyla çözmelerinden yana olduğunu söyledi.     

 7- Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayee, Pakistan ve Hindistan arasındaki sınırda 3 gün önce başlayan ve birçok askerin ölümüyle sonuçlanan çatışmaların sürmesi üzerine halka hitaben yaptığı konuşmada, Pakistan ile barış istediklerini, ancak gelen tepkiler ile her türlü olaya hazır olduklarını, buna savaşın da dahil olduğunu kaydetti.

Bunun üzerine Pakistan Devlet Başkanı General Pervez Müşerref de yaptığı açıklamada, Hindistan'ın herhangi ters bir hareketi karşısında gerekeni yapacaklarını söyledi.     

8- Cezayir'in batısında güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda, 32 kökten dinci militan ile 25 askerin öldüğü bildirildi.                                          

24 OCAK 1999

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel , Türk Parlamenterler Birliği'nce düzenlenen "Avrupa Siyasi Kuruluşlarında Parlamenterliğin Boyutları" konulu toplantıya katıldı.      

Cumhurbaşkanı Demirel toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Avrupa topluluğuna giren ülkelerin  kimliklerini kaybetmeyeceklerini belirterek "Anlamsız hassasiyetlere gerek yoktur. Ulus devlet kavramı değişmiştir, hükümranlık kavramı değişmiştir" dedi.      

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararının, Türk mahkemelerinin kararını ortadan kaldıracak bir durum taşımadığını belirterek "Ama bu mahkemenin kararını yerine getirmek mecburiyetindeyiz" dedi.      

2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, yasa dışı terör örgütü Hizbullah operasyonuyla gün ışığına çıkan vahşetin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 28 Şubat sürecinde irticaya karşı mücadele  kararlılığındaki haklılığını ortaya koyduğunu vurguladı. İrticaya karşı mücadelenin her yurttaşın sorumluluğu olduğuna dikkat çeken Genelkurmay, "acımasız bir cinayet şebekesi" olarak nitelendirdiği Hizbullah'la TSK'nin dolaylı ya da dolaysız olarak irtibatlandırılmasını "akıl ve mantıkla bağdaşmayan bir iftira" olarak nitelendirdi.     

 3- İstanbul'da bulunan Balta limanı Kemik Hastanesi'nin depremden etkilenmesi nedeniyle, kültürel bakımdan önemli olan binanın restorasyon protokolü işadamı Sakıp Sabancı, Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Başhekim Ahmet Bicik ve İstanbul Valisi Erol Çakır tarafından imzalandı.      

Bakan Durmuş imza töreninde yaptığı konuşmda, modern tıbbın gereklerinin modern bir şekilde  yapıldığını belirterek "İnsan hayatına önem veriyoruz. Türk hekimleri dünya hekimlerinden geri kalmamak için gayret gösteriyor" dedi.      

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan yaptığı açıklamada, İstanbul'da başlayan ve Türkiye geneline yayılan yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik düzenlenen operasyonunun gizlilik içinde sürdürülmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, valiliklere ve il emniyet müdürlüklerine gönderdiği genelgede, operasyonlarda elde edilen bilgilerin basına sızdırılmamasını istedi.     

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 26-28 Ocak 2000 tarihlerinde kutlanacak "19. Enerji Tasarrufu Haftası" nedeniyle yaptığı açıklamada, enerjinin, ülkelerin sosyal ve ekonomik kalkınması için en temel girdi olduğuna işaret edilerek, "Ülkemizin birincil enerji talebi her yıl yaklaşık yüzde 7 civarında artış göstermektedir. 2010 yılında enerji ihtiyacımızın yüzde 70'ini yurt dışından ithal etmek durumuyla karşı karşıyayız" dedi.      

6- Azerbaycan petrollerinin batılı pazarlara ulaştırılmasını öngören Bakü-Ceyhan boru hattı projesi çerçevesinde yapılan görüşmeler sona erdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye ve ABD temsilcileri arasında 21-23 Ocak tarihlerinde Ankara'da gerçekleşen toplantıda, prensipte mutabakat sağlandı. Görüşmeler sonucunda prensipte anlaşma sağlanan maddelerin nihai hale getirilmesi için, Gürcistan ve Azerbaycan çalışma  gruplarının, şubat ayının ilk günlerinde tekrar bir araya gelmeleri kararlaştırıldı.      

7- MHP Genel Başkanlık Divanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığında toplandı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici yaptığı açıklamada, toplantıda, cumhurbaşkanlığı seçimi ve buna bağlı olarak yapılacak Anayasa değişikliği konularının ele alındığını söyledi.     

8- ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Mesut Yılmaz başkanlığında bir araya gelerek, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik yurt genelinde düzenlenen operasyonları değerlendirdi.      

9- İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, İstanbul'da düzenlenen "Huzur Toplantısı" na katılarak yaptığı konuşmada, 8 yıllık kesintisiz temel eğitim yasası çıktıktan sonra yoğunlaşan şeriatçı eylemlere karşı İstanbul polisinin çok başarılı olduğunu savunarak "İrtica konusunda halkı sürekli aydınlatmaya çalıştık. İstanbul'un her yerinde brifingler verdik" dedi.     

10- Ankara'nın Güdül yakınlarında bir uçağın düşmesi sonucu 4 kişi öldü.      

11- Görev süresi dolan Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Hans Joachim Vergau, Başbakan Bülent Ecevit'e veda ziyaretinde bulundu.      Vergau ziyaret sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de 5 yıl boyunca büyükelçi olarak zor ama değerli bir görev yaptığını belirtti.  

12- AB Komisyonu'nun Türkiye Masası Şefi Eric van der Linden, Dışişleri Bakanlığı'nda AB dairesi yetkilileriyle bir araya gelerek, Türkiye ile AB arasında birlik müktesebatına  uyum sürecindeki teknik konularla ilgili görüşmelerde bulundu.     

13- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan'a bir mektup göndererek, Kafkasya'da çözümsüz kalan sorunların, bölgede istikrarın tesisini ve daha güçlü işbirliğini engellediğini bildirdi.     

Ermenistan Haber Ajansı Armenpress'in yayınladığı habere göre Ermenistan Cumhurbaşkanlığı, mektubun içeriği hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Demirel mektubunda, AGİT İstanbul Zirvesi'nde tartışılan sorunların aciliyetinin sürdüğünü belirterek "Kafkasya'da çözümsüz kalan bazı sorunlar, yalnızca bölgemizde istikrarın tesisini engellemekle kalmayıp çok taraflı ve güçlü bir işbirliğinin geliştirilmesi yönünde kullanılabilecek imkanların da geri planda kalmasına yol açmaktadır" dedi.     

14- Bağımsız Devletler Topluluğu devlet başkanlarının yapacakları zirve toplantısı için Moskova'da bulunan Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev ve Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan bir araya geldi.     

Karabağ'da barış sürecinin ele alındığı görüşmeye, belli bir aşamadan sonra Rusya Devlet Başkan Vekili Vlademir Putin de arabulucu olarak katıldı. Putin toplantı sonunda yaptığı açıklamada "Azerbaycan ve Ermenistan arasında Karabağ sorunu konusundaki diyalog olumlu sonuçlara varacak bunun için bir imkan var. İki liderde anlaşmaya varma yolunda kesin bir kararlılık içinde" dedi.     

15- Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Said Selim Abdülmüslimov yaptığı açıklamada, Grozni'nin içinde şiddetli çatışmaların yeniden başladığını, son 48 saatte 300 Rus askeri öldürdüklerini, 24 zırhlı aracı imha ettiklerini ve çatışmalarda sadece 20 kayıp verdiklerini bildirdi.    

 16- Oscar ödüllerinin belirleyicisi olarak nitelendirilen "Altın Küre" ödülleri, ABD'de yapılan törenle sahiplerini buldu. "Man on the Moon" filmiyle komedi dalında en iyi erkek oyuncu ödülü Jim Carey'ye verildi. Drama dalındaki en iyi kadın oyuncu ödülü, gerçek bir yaşam öyküsünü canlandıran "Boys Don't Cry" filmindeki oyunuyla Hilary Swank'a verildi. "Altın Küre"nin en iyi müzikal ve komedi film ödülünü ise "Toy Story 2" alırken "American Beauty" dram dalındaki en iyi film ödülünü kazandı.                                             

25 OCAK 2000

1- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik olarak düzenlenen opersayonlar hakkında hükümet ortaklarına brifing verdi.      

Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın katıldığı toplantıda Bakan Tantan, 30 ilde sürdürülen Hizbullah operasyonu, ele geçirilen malzemeler ve örgütün yapısı ile ilgili bilgi verdi.

 Ayrıca Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'de toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, diğer yasa dışı terör örgütlerinden IBDA-C'nin Metris Ceza Evi'nde çıkardıkları isyan hakkında bilgi verdiğini söyledi.     

2- TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Trabzon'da düzenlenen "Susurluk ve Faili Meçhuller" konulu panelde yaptığı konuşmada, Hizbullah olayıyla Susurluk'un başka bir yüzünün ortaya çıktığını belirterek "Komisyon çalışmaları sırasında çok iyi niyetli çabalar gösterdiklerini, ancak önemli bir noktaya geldiklerinde devlet sırrı ya da Bankalar Yasası gibi bazı kısıtlamalarla karşılaştıklarını" söyledi.     

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Devlet mi Hizbullah'a, Hizbullah mı devlete sızdı? Bu sorunun cevabı verilmezse, bu kanlı terör örgütünün arkasındaki esas güç tesbit edilip ortaya çıkarılmazsa, polisin şimdiye kadar ki başarıları yarım kalır diye endişe ediyorum" dedi.    

 4- Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimi, yasa dışı terör örgütleri PKK ve Hizbullah terörünü değerlendirdi.      

5- Orman Bakanı Nami Çağan, Orman Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) Orman Fakültesi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Ormancılıkla İlgili Olarak Uluslararası Güncel Gelişmeler" konulu toplantıya katıldı. Bakan Çağan yaptığı konuşmada, Orman Genel Müdürlüğü'nün zararları nedeniyle işçi ücretleri, vergiler, sigorta ve sendika aidatlarının zamanında ödenemediğini, orman köylülerinin üretimden doğan alacaklarının da vaktinde yapılamadığını söyledi

 Bakan Çağan konuşmasının ardından gazetecilerin Terkos Gölü ile ilgili sorularını da yanıtladı.     

6- Metris Ceza Evi'nde yasa dışı terör örgütü IBDA-C üyesi 64 kişi ve lideri Salih Mirzabeyoğlu kod adlı Salih İzzettin Erciş, kendilerini DGM'de yapılacak duruşmaya götürmek isteyen jandarmalara saldırdı, koğuşta yangın çıkardı. Eylem, jandarmanın müdahalesi ile sonuçlandırıldı.      

Öte yandan Adalat Bakanı Hikmet Sami Türk yaptığı açıklamada, Metris Ceza Evi'nde başlayan olayların sona erdiğini, ceza evinde sukünetin tam olarak sağlandığını bildirdi.           

7- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görev süresinin  uzatılması konusunu değerlendirdi.      

8- İnsan Hakları Derneği Başkanı Hüsnü Öndül yaptığı açıklamada, Susurluk örneğinde olduğu gibi Hizbullah örgütlenmesi ve eylemlerinin de bir devletin hukukun üstünlüğü ilkesinde yükselen yapısının önemini ortaya koyduğunu söyledi.    

9- Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesi Rusya'nın başkenti Moskova'da toplandı.     

Toplantıda, BDT'nin yönetim organlarının düzenlenmesi ve reform yöntemlerinin belirlenmesi, uluslararası terörizm, Kafkasya sorunu  gibi konuların ele alındığı bildirildi.     

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, zirvenin BDT çerçevesindeki bütünleşmeyi güçlendireceğini söyledi.     

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'de yaptığı konuşmada, imzalanması beklenen birçok belgenin imzalanamamasına rağmen, toplantının BDT faaliyetleri ve uluslararası problemler üzerinde verimli bir görüş alış verişine imkan verdiğini söyledi.     

10- Tayland'da dün bir hastaneyi basarak yüzlerce kişiyi rehine alan Myanmarlı Tanrı'nın Ordusu örgütünün eylemi Tayland güvenlik güçleri operasyonu ile sona erdi. Rehinelerin hepsi kurtarılırken, 10 eylemcinin öldürüldüğü açıklandı.                                                   

 26 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 9. Enerji Tasarrufu Haftası kutlamaları çerçevesinde Çankaya Köşkü'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, herkesin enerji tasarrufu konusunun önemini çok iyi anlaması gerektiğini söyledi.      

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Demirel Türkiye Matematikçiler Derneği tarafından düzenlenen, "2000 Dünya Matematik Yılı" açılış törenine de katıldı.      

2-  Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın dünkü grup toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne haksız ve yakışıksız bir üslupla suçlama gayreti içinde olmasının esefle karşılandığını belirterek, irticanın, cumhuriyetin temel

niteliklerini ortadan kaldırarak şeriat esaslarına dayalı bir devlet kurmaya yönelik birinci öncelikli tehdit konumunu sürdürdüğü bildirildi.     

3- Devlet Bakanı Recep Önal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen bankalarda belirlenen mevzuata aykırı işlemler nedeniyle banka yöneticileri hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.       

4- Türk Telekom Anonim Şirketi'nin özelleştirilmesini sağlamak amacıyla telekomünikasyonla ilgili bazı konunlarda değişiklik yapılmasını öngören kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yasa dışı terör  örgütü  Hizbullah ile bu örgüte yönelik düzenlen operasyonları değerlendirdi.      

6- FP'den istifa eden Diyarbakır Milletvekili Haşim Haşimi ile Ağrı Milletvekili Celal Esin ANAP'a katıldı.    

7- RTÜK, Kanal 6 televizyonunda yapımcı Kadir Çelik ile Eminönü Belediye eski Başkanı Ahmet Çetinsaya'nın kavgasına sahne olan "objektif" programı nedeniyle 1 gün yayın durdurma cezası verdi.   

8- Türkiye-İran 15. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı başladı.     

9- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın başkenti Moskova'da dün yapılan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) zirvesinin başarılı geçtiğini belirterek, Moskova-Bakü ilişkilerinin gelişmekte olduğunu bildirdi.    

10- Rusya Devlet Başkanı Vekili Vladimir Putin'in yaptığı açıklamada, Rusya ile Belarus arasında birlik anlaşmasının yürürlüğe girdiğini söyledi.                                   

27 0CAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Celal Bayar Üniversitesi,Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Uluslararası Spor Yazarları Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen "Uluslararası Spor ve Medya Sempozyumu"nun açılışında yaptığı konuşmada, 2000'li yılların başında Türkiye'nin kendini çağa uydurmak için her türlü gayreti göstermek durumunda olduğunu söyledi.     

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan ve İsrail tarafından modernize edilen F-4 savaş uçaklarının teslim töreninde yaptığı konuşmada, bölgesinde çeşitli risk ve tehditlerle karşı karşıya olan Türkiye'nin İsrail ile işbirliğini sürdüreceğini söyledi.           

3- Başbakan Bülent Ecevit tarafından yayınlanan genelge ile, "Avrupa Birliği İç Ekonomik ve Teknik Koordinasyon Kurulu" "İç Koordinasyon ve Uyum Komitesi ve Yürütme Sekreterliği" ile "Avrupa Birliği Danışma Kurulu" oluşturuldu.      

Ayrıca genelgede, AB müktesebatının 31 alanını ilgilendiren, dolaysıyla çeşitli bakanlık ve kuruluşların katkılarına gereksinim duyulan bir çalışmayı öngördüğü kaydedildi.     

4- FP Başkanlık Divanı yaptığı olağanüstü toplantıda, Genel Başkan Recai Kutan'ın Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmasını broşür haline getirerek, aralarında Genelkurmay Başkanlığı'nın da bulunduğu bazı kurum ve kuruluşlara gönderme kararı alındı.      

FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan yaptığı konuşmada, muhataplarının hükümet olmasına karşın kendilerine cevabın Türk Silahlı Kuvvetleri'nden geldiğini belirterek, "Biz ne söylediyesek, ülkemiz için söyledik ve söylediklerimizin arkasında duruyoruz" dedi.     

5- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, AB ilişkileri ile ilgili olarak Başbakan Bülent Ecevit'e sunduğu önerilerini Zaman gazetesine değerlendirdi.     

6- Milletvekillerinin emekliliğini düzenleyen yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.     

7- TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda, Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu, Devlet Memurları Kanunu ve Emekli Sandığı Kanunu'nda değişiklik öngören yasa tasarıları kabul edildi.     

8- TBMM Adalet-Anayasa Karma Komisyonu, 16 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin 32 dosyayı karara bağladı. Buna göre, Elazığ Milletvekili Mehmet Ağar ile İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın'ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karar verdi.     

9- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kanal 7 ve Malatya Radyo Selam'a 1'er gün, Kanal 6'ya 2 gün, Radyo D'ye de 3 gün süreyle yayın durdurma cezası verdi.    

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şubesi Başkanlığı görevine Cihan Oğuz seçildi.           

11- Başbakan Bülent Ecevit, Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak üzere Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Devlet Bakanı Recep Önal, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ve Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar'ın da aralarında bulunduğu bir heyetle İsviçre'nin Davos şehrine gitti.      

Başbakan Ecevit Davos'a haraketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Davos'ta gerçekleştirilecek toplantılarda Türkiye'deki projeleri ve yatırım alanlarını yabancı sermayeye tanıtma olnanaklarını bulacaklarını kaydeden Ecevit, "Bu toplantıdan ekonomik gelişmemize önemli katkılar çıkacağını tahmin ediyorum" dedi.      

Başbakan Ecevit ayrıca, gazetecilerin yasa dışı terör örgütü Hizbullah operasyonu ile ilgili sorularını yanıtladı.     

12- Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un Sözcüsü Said-Selim Abdülmüslimov, Grozni'nin merkezinde bir Rus birliğini yok ettiklerini açıklarken, Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev de Grozni'nin alınmasına yönelik opersayonun dönüm noktasına geldiğini bildirdi.

13- Sri Lanka'nın kuzeyindeki Vavuniye kentindeki postane binasına düzenlenen bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 11 kişinin öldüğü, 70 kişinin de yaralandığı bildirildi.     

14- Endonezya'nın Moluku Adaları'nda devam eden Müslüman-Hıristiyan çatışmasında 35 kişinin öldüğü bildirildi.                                                   

28 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) tarafından hazırlanan "Osmanlı" konulu resim sergisinin açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı konuşmada, çeşitli hadiselerin böldüğü Türk Dünyası'nın kültür alanında bütünleşmeye çalıştığını belirterek, bütünleşme için bilim adamlarına, siyasetçilere, sanatkarlara, edebiyatçılara, şairlere ve herkese görev düştüğünü söyledi.     

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Telekom Anonim Şirketi'nin özelleştirilmesinin altyapısını hazırlayan yasayı onayladı.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Çağ gazetesinin 1. yayın yaşamını doldurması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'ın gerçekleştirdiği eylemlerin, buzdağının görünen bölümü olduğunu belirterek " Cumhuriyetimiz gerçekten tehlikededir. Çünkü zaman zaman vurguladığım gibi, irtica ve bölücülük ülkemizde açık, somut, yakın tehlike olmaktan çıkmış, yaşanan tehlike halini almıştır" dedi.      

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal gazetecilere yaptığı açıklamada, Merkez Bankası Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen 5 bankanın gerçek bilançosunu çıkarma çalışmalarının devam ettiğini, bu çalışmalara hiçbir müdahalede bulunulmadığını söyledi.      

5- Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay, Eximbank'ın Moğolistan'a vermeyi kararlaştırdığı 20 milyon dolarlık kredi nedeniyle Türkiye Kalkınma ve İşbirliği Ajansı merkezinde düzenlenen imza töreninden sonra yaptığı açıklamada, Avrasya cumhuriyetleriyle tıkanma noktasına gelen ekonomik ilişkilerin önümüzdeki mayıs ayında İstanbul'da yapılması planlanan Türk Dünyası İşadamları Kurultayı'nda masaya yatırılacağını söyledi.       

6- Devlet Bakanı Hasan Gemici Zonguldak Kent Konseyi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'ın, güvenlik güçlerinin operasyonları sonucu çökertildiğini belirterek, örgütle ilgili gelişmeleri izlediğini söyledi.     

7- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Türk Telekom çalışanları için yaptırılan misafirhanenin açılışında yaptığı konuşmada, Türk Telekom'un özelleştirilmesinin altyapısını hazırlayan yasayı, "Telekom personelini hiç rahatsız etmeyen, en rahat geçişi sağlayacak, en liberal ve müsamahalı kanun" olarak niteledi.     

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, enerji tasarrufu projesi yarışmasına katılan sanayicilere verilen plaket töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada, olumsuz hava koşulları ve arızalar nedeniyle elektrikte programlı kesintiye gidileceğini bildirdi. Bakan Ersümer, ana doğal gaz hattında Eskişehir'deki kompresör arızası ile doğal gaz basıncındaki düşüşü gidermeye çalıştıklarını söyledi.      

9- Türkiye ile İsrail arasında yapılan sözleşme sonucunda modernizasyonu tamamlanan 2 tane F-4 savaş uçağının Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığı'na teslim törenine Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Ergin Celasun ile İsrail Hava Kuvvetleri yetkilileri katıldı.      

Bakan Çakmakoğlu yaptığı konuşmada "Toplam 54 uçak modernize edilecek. Bu uçakların 26 adeti İsrail'de modernize edilecek, diğer 28 adedi ise  Hava İkmal Bakım Merkezi'nde modernize edilecek" dedi.  

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kıvrıkoğlu da "Silahlı Kuvvetlerimiz dışarıdan ve içeriden gelebilecek tehditleri bertaraf edebilecek güce sahip olmak zorundadır" dedi.      

10- TBMM Genel Kurulu'nda, 3 uluslararası sözleşme ile bir uluslararası anlaşma kabul edildi. Genel Kurul'da, Avrupa Patentlerinin Verilmesi ile ilgili Avrupa Patent Sözleşmesi ve Eklerine katılmamızın Uygun Bulunduğuna dair Yasa Tasarısı, Türkiye Cumhuriyeti ile Polonya Cumhuriyeti Arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Yasa Tasarısı, Petrol Kirliliğinden Doğan Zararın Hukuki Sorumluluğu ile İlgili Uluslararası Sözleşmeye Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Yasa Tasarısı, Petrol Kirliliği Zararının Tazmini İçin Bir Uluslararası Fonun Kurulması ile ilgili Sözleşmeye Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Yasa Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.      

11- Özelleştirme Yüksek Kurulu, Sümer Holding Anonim Şirketi'ne ait işletmelerden Beykoz Deri ve Kundura Sanayii İşletmesi, Bakırköy Konfeksiyon Sanayii İşletmesi ve Kayseri Pamuklu Sanayii İşletmesi'nin, holdingin vergi borçlarına mahsup edilmek üzere Maliye Bakanlığı'na devredilmesine karar verdi.      

12- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, milletvekillerinin özlük haklarını düzenleyen yasa ile enflasyonla mücadele programına ağır bir darbe vurulduğunu belirterek, "Programı ilk delen Meclis oldu" dedi.      

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Resul Akay da milletvekillerinin emekliliğini düzenleyen yasanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Meclis'e iade edilmesini istedi.      

13- Yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik sürdürülen operasyonlar çerçevesinde gerçekleştirilen aramalar sırasında İstanbul'da bir hücre evinin altında teröristlerce öldürüldükten sonra gömülmüş 7 ceset daha bulundu. Hizbullah operasyonlarında bugüne kadar bulunan ceset sayısı 40'a yükseldi.      

14- Başbakan Bülent Ecevit, İsviçre'nin Davos kentinde Dünya Ekonomik Forumu çerçevesinde düzenlenen "Ekonomi Değil Toplum" konulu panelde yaptığı konuşmada, küreselleşmenin yarattığı toplumsal ve ekonomik eşitsizliklere değinerek, güçlü siyasi yapıların, sosyal gereksinmelerde toplumsal beklentilere öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı. Başbakan Ecevit, küreselleşmenin çeşitli ülkelerdeki insanları, ortak kader ve işbirliğine ittiğini belirterek, bunun insanlar için yararlı olduğunu söyledi.

Almanya'nın Saksonya Eyaleti Başbakanı Kurt Biedenkopf da yaptığı konuşmada, küreselleşmeden dünya nüfusunun çok az bir kısmının etkilendiğini anımsattı.       

Başbakan Ecevit "Batı Hala Var mı?" adlı panelde ise Türkiye'nin Avrupa'ya ait olduğunu belirterek, "Avrupa'nın Türkiye'ye, Türkiye'nin de Avrupa'ya ihtiyacı var. Türkiye konumu ile iki kıtanın birleşmesinde önemli rol oynayacaktır" dedi.      

Başbakan Ecevit, Davos'ta ikili temasları çerçevesinde İngiltere Başbakanı Tony Blair, Kazakistan Başbakanı Kasım Cömert Tokayev, Citibank Grup Başkan Yardımcısı William Rhodes ve İsviçre Konfederasyonu Başkanı Adolf Ogi ile ayrı ayrı görüştü.      

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Dünya Ekonomik Forumu toplantıları çerçevesinde İsviçre'nin Davos şehrinde düzenlenen "Kafkasya ve Orta Asya'nın Genel Görünüşü: İpek Yolu mu, Büyük Oyun mu?" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, jeopolitik konumu itibarıyla Doğu ve Batı'nın uygarlıkları, kültürleri, fikirleri inançları ve ekonomileri açısından bir köprü, bölge ülkeleriyle de tarihsel, kültürel, din ve dil bağları olduğunu vurguladı.      

Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliev de ülkesiyle Ermenistan arasındaki Karabağ sorununun barışçı yollardan çözümü konusunda umutlu olduğunu söyledi.      

Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, Azerbaycan topraklarının Ermenistan'ın işgali altında olmadığını, sorunun, Karabağ Ermenileriyle Azerbaycan arasında bulunduğunu söyledi.     

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev de İpek Yolu kavramının yeniden doğmasından umutlu olduğunu söyledi.      

İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ise İran'ın İpek Yolu bölgesinden ayrı tutulamayacağını, bölgenin askerileşme ve siyasallaştırmadan kurtarılması ve bölge ülkeleri arasında etkin bir ekonomik işbirliğinin sağlanmasını istedi.     

Bakan Cem, ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile bir araya geldi.            

Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp Davos'ta yaptığı açıklamada, yurt dışından borçlanmaya yönelen Türkiye'nin, dolar ve Euro cinsinden borçlanmasının ardından üçüncü tahvil ihracını Japon piyasasına yapacağını bildirdi. Demiralp, borçlanmanın ayrıntılarını belirlemek üzere mart ayı ortalarında Japonya'ya giderek görüşmelerde bulunacağını söyledi.        

15- Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan Devlet Bakanı Yüksel Yalova düzenlediği basın toplantısında, Avusturyalı yatırımcı şirketleri, Türkiye'deki özelleştirme sürecine daha etkin katılmaya çağırdı. Bakan Yalova, Türk hükümetinin özelleştirme konusunda çok kararlı bir siyaset izlediğini, devletin iktisadi hayattan tümüyle çekilmesinin hedeflendiğini söyledi.          

16- İnsan Hakları Örgütü Karşılıklı Destek Grubu tarafından yapılan açıklamada, Guatemala'nın Zacualpa kentinde askeri yönetimin iktidarda olduğu döneme ait 60 kişilik bir toplu mezar bulunduğu bildirildi.                                                         

29 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı tarafından düzenlenen 3'üncü Madencilik Genel Kurulu'na katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel burada yaptığı konuşmada, devletin madencilik sektöründen çıkması ve elindeki fabrikaların tümünü özelleştirmesi gerektiğini söyledi.      

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Demirel Radikal gazetesine gündemde bulunan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.     

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Türkiye gazetesinin Gümrük Yasası ve gümrük kapılarındaki yeni düzenlemelerle ilgili sorularını yanıtladı.      

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Zaman gazetesine gündemde bulunan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.      

4- CHP Genel Başkanı Altan Öymen İstanbul İl Örgütü'nün düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, partisinin Türkiye'yi yeniden yapılandırmaya talip olduğunu belirterek, "CHP, nasıl cumhuriyet devrimini ve 1960 sonrasında da sosyal devlet devrimini gerçekleştirdiyse, Türkiye'yi yeniden yapılandırma devrimini de gerçekleştirecektir" dedi.     

5- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu düzenlediği basın toplantısında, yasa dışı terör örgütleri PKK ile Hizbullah arasında önemli benzerlikler bulunduğunu belirterek Bu tür yapılanmaların kökünün kazılması, nereye kadar gidiyorsa oraya kadar gidip bulunması devletin görevidir" dedi.           

6- İsviçre'nin Davos kentinde Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantılarına katılan Başbakan Bülent Ecevit, önemli yatırımlar yapmayı düşünen  girişimcilerle bir toplantı yaptı.      

Başbakan Ecevit, daha sonra kongre merkezinde düzenlediği basın toplantısında, yerli ve yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.      

7- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türkünün yıllardan beri savunmakta olduğu görüşlerin artık dünya devletleri tarafından daha iyi anlaşıldığını belirtirken, bunda Türkiye'nin büyük rolü olduğunu söyledi.      

8- ABD'de bulunan European Institute adlı kuruluşta bir konuşma yapan AB'nin Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Türkiye'nin AB üyeliği hedefine destek vererek, "AB'nin genişleme sürecinde Türkiye'nin de yeri olduğunu" vurguladı.             

30 OCAK 2000

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Eczacılar Birliği tarafından kurulan "Novagenix-Bio Analitik Araştırma Merkezi"nin ve bir hayır severin yaptırdığı ilköğretim okulunun açılışını yaparak, 2 bin 744 konutluk "Ankara Eryaman Evleri"nin temel atma törenine katıldı.     

 Cumhurbaşkanı Demirel ilköğretim okulunun açılışında yaptığı konuşmada, eğitim seferberliğinin sürdüğünü belirterek, "60 çocuğun bir sınıfta okuduğu bir Türkiye'nin olmayacağını" söyledi.      

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TRT-1'de yayınlanan "Politikanın Nabzı" programına katılarak Türkiye'nin gündemindeki konuları değerlendirdi.     

3- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başbakanlık Konutu'nda bir araya gelerek, İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen "Dünya Ekonomik Forumu" toplantısı, cumhurbaşkanlığı seçimi, yasa dışı terör örgütü Hizbullah operasyonu ve enerji sorunu konularını görüştü.      

Toplantıya, ayrıca Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer katıldı.     

Başbakan Ecevit toplantının ardından yaptığı açıklamada, ele alınan konulardan cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak "Cumhurbaşkanı ile ilgili anayasa değişikliği konusunda koalisyon ortağı üç partinin genel başkanlarının 5+5 formülü üzerinde görüş birliğine varmıştır. Buna göre bir kimsenin üst üste iki defa 5'er yıllık süreler için seçilebilme olanağı sağlanmıştır" dedi.     

Başbakan Ecevit, 26 Ocak 2000 tarihli Başbakanlık genelgesiyle kurulması kararlaştırılan Avrupa Birliği İç Ekonomik ve Teknik Koordinasyon Kurulu'na, Devlet Bakanları Yüksel Yalova ile Tunca Toskay'ın da dahil edilmesinin kararlaştırıldığını belirterek, Devlet Bakanı Yalova'nın sorumlu olduğu TRT ve Anadolu Ajansı'nın da Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik'in bakanlığının ilgili kuruluşu yapıldığını kaydetti.      

Bakan Ersümer de elektrik kesintileri konusunda gerekli önlemlerin alındığını belirterek, günde 1,5 saat olarak uygulanan elektrik kesintilerinin sona ereceğini söyledi.    

 4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, tarımda reform programının uygulanmasına paralel olarak 2002 yılında ülke genelinde yeni destekleme sistemlerinin uygulanmasına başlanacağını söyledi.     

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı açıklamada, organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi sitelerine kullandırılmakta olan kredilerin yıllık faiz oranlarının, ekonomik istikrar programı hedefleri doğrultusunda, 1 Ocak 2000'den önce normal illerde yüzde 40 olarak uygulanan faiz oranının yüzde 15'e, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde yüzde 25'ten yüzde 10'a, gelişmiş illerde ise yüzde 50'den yüzde 20'ye indirildiğini bildirdi.      

6- Milli Savunma, Sağlık, Ulaştırma, Tarım ve Köyişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Sanayi ve Ticaret, Kültür, Turizm, Orman ve Çevre Bakanlıkları'ndaki çeşitli kadrolarda yapılan atama ve görevden almalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.     

7- Sayıştay Genel Kurulu'nun, belediyelerin kurduğu "Muhtaç Kimselere Yardım Sandıkları" aracılığıyla 657 sayılı yasaya tabi olarak çalışan memurlara yardım yapılmasını yasaklayan kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.     

8- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel kur politikasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ilan edilen kur politikasından hiçbir şekilde sapma ve değişiklik olmayacağını belirterek "Kur politikasını 18 aylık olarak ilan ettik. Ondan sonra bir 18 aylık dönemi daha var" dedi.      

9- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz İzmir Buca Müftülüğü binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, İslamiyet'in ılımlı ve mutedil olmayı emreden bir din olduğunu belirterek, din adına cinayet işlenemeyeceğini söyledi.     

10- Diyarbakır'da yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a ait iki hücre evine düzenlenen operasyonda 6 ceset ortaya çıkarıldı. Diyarbakır'daki operasyonların ardından, yurt genelinde düzenlenen operasyonlarda Hizbullah'ın hücre evlerinde bulunan ceset sayısı  48'e ulaştı.     

Öte yandan Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik olarak son 10 gün içerisinde gerçekleştirilen operasyonlarda  419 Hizbullah terör örgütü mensubunun gözaltına alındığı vurgulandı.     

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs sorununun çözümünü amaçlayan dolaylı görüşmelerin ikinci turuna katılmak üzere İsviçre'nin Cenevre şehrine gitti. Cumhurbaşkanı Denktaş hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, dolaylı görüşmelerden çözüm için bir sonuç beklenmemesi gerektiğini belirterek "Dolaylı görüşmelerin amacı, yüz yüze görüşmek için zemin hazırlamak, bu nedenle dolaylı görüşmelerden bir netice beklememek gerekiyor" dedi.     

12- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Cohacopulos Yunanistan'da yayınlanan Kathimerini gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs Rumları'nın Rusya'dan satın aldığı, ancak Türkiye'nin tepkisi karşısında Güney Kıbrıs'a konuşlandırılmayıp, bir yıl önce Girit'te depolanan S-300 füzelerinin de 2 ay içinde devreye sokulacağını açıkladı.

13- İsviçre'nin Davos şehrinde düzenlenen Dünya Ekonomik Formu'na katılan sivil toplum örgütlerinden Dünya Dostları'nın (Friends of the Earth) Amerikalı Başkanı Brent Blackwelder Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, küreselleşme ve Dünya Ekonomik Forumu'nu değerlendirdi.      

14- Dünya Ekonomik Forumu dolayısıyla İsviçre'nin Davos şehrinde bulunan ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, burada Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa ile yaptığı görüşmede, İsrail-Filistin barış sürecinin hızlandırılması için ara buluculuk teklifinde bulunduğunu söyledi. Albright daha sonra aynı konuyla ilgili olarak, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Filistin Parlamento Başkanı Nabil Şaat ve İsrail Bölgesel İşbirliği Bakanı Şimon Peres ile ayrı ayrı görüştü.           

15- İsrail ve Filistin heyetleri arasında diplomasi görüşmeleri başlarken, İsrail Başbakanı Ehud Barak da Mısır'ın Başkenti Kahire'de Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya geldi.      

Barak görüşme sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail-Suriye barış görüşmelerinde ön şart olmaması gerektiğini söyledi.  Barak, geçen ay Suriye ile başlayan barış görüşmeleriyle ilgili olarak "Bizim durumumuz çok açık, görüşmeler başlamadan Suriye'ye politik bir taahhüt götüremeyiz" dedi.     

16- Rusların, Çeçenistan'ın Gudermes, Argun, Açkoy-Martan ve Stari Atagi şehirlerinde yanında Rus makamlarının verdiği kimlik kartı olmayanları kitleler halinde tutuklaması ile ilgili olarak Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov Ruslar'a bir ültimatom vererek "Ya tutukladığınız sivilleri serbest bırakırsınız, ya da Rus komutanlık merkezlerine saldırı başlatarak tüm kentleri kurtarırız" dedi.                                                                       

 31 OCAK 2000

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile kurul üyesi bakanlar ve kuvvet komutanlarının katılımıyla Çankaya Köşkü'nde toplandı.     

Toplantıda, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'a yönelik operasyonlar, bölücü terör, ekonomi ve enerji konusu ile FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın geçen hafta partisinin grup toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hedef alan konuşması ele alındı.     

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel NTV televizyonunun Çankaya Köşkü'nden yaptığı canlı yayına katılarak, koalisyon ortağı parti liderlerinin, cumhurbaşkanının 5'er yıllığına iki dönem seçilebilmesi için anayasa değişikliği yapılması konusundaki sorularını yanıtladı.    

3-  Atatürk'ün direktifiyle kurulan Türk Eğitim Derneği'nin (TED) 72. kuruluş yıl dönümü Çankaya Köşkü'nde kutlandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, TBMM başkan vekilleri Murat Sökmenoğlu ve Nejat Arseven, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, CHP Genel Başkanı Altan Öymen ve çok sayıda TED mezununun katıldığı törende 19 kişiye eğitim özel ödülü ve 10 kişiye de şükran plaketi verildi.          

4- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel TRT'nin 32. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, TRT'nin ilkeli, kaliteli ve düzeyli yayıncılık anlayışıyla ülkenin her köşesinde beğeniyle izlendiğini ve bugün halkın nezdinde itibar sahibi olduğunu belirtti.    

 Başbakan Bülent Ecevit de yıllardır izlediği ilkeli ve kaliteli yayın anlayışıyla TRT'nin, halkın haklı güvenini kazandığını vurguladı.    

5- Yargıtay Büyük Genel Kurulu olağanüstü toplanarak, TBMM Genel Kurulu'da kabul edilen ve milletvekillerinin özlük haklarını düzenleyen ve yargı mensuplarını da ilgilendiren yasayı değerlendirdi. 

Toplantı sonunda Yargıtay Başkanı Sami Selçuk yaptığı açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanı'nca yasanın veto edileceği ya da Anayasa Mahkemesi'ne götürüleceği umuduyla yargı mensupları için erkler arası eşitlik ilkesi gözetilerek, bugüne değin savsaklanmış olan özlük haklarına ilişkin özel yasanın, Anayasa'nın 140. Maddesi uyarınca çıkarılması zorunludur" dedi.    

6- İçişleri Bakanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, yasa dışı terör örgütü Hizbullah'ın faaliyette bulunduğu 44 ilde toplam 938 kişinin yakalanarak gözaltına alındığını, bunlardan 260'sının tutuklandığını bildirdi.      

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB'ye uyum sürecinde gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında AB yetkilileriyle görüş alışverişinde bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.     

8- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz başkanlığında cumhurbaşkanlığı seçimi ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e bir dönem daha cumhurbaşkanlığı yolunu açacak olan anayasa değişikliği konusuna ilişkin liderler zirvesinde varılan uzlaşma konuları, Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda değerlendirildi.     

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 41 kişi hayatını kaybetti, 108 kişi de yaralandı.     

10- Gazeteci yazar Taygun Türe, geçirdiği trafik kazası neticesinde İstanbul'da yaşamını yitirdi.     

11- Almanya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Walter Riester, davetlisi olarak Almanya'nın başkenti Berlin'de temaslarını sürdüren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ile görüştü.     

Bakan Okuyan, Alman meslektaşlarına meslek eğitimi konusundaki çalışmaları aktardığını belirterek "Mesleki eğitimin geliştirilmesi konusunda duyduğumuz ihtiyacı dile getirdik. Uyum, işsizlik ve en önemli mesele haline gelen din dersinin Türkçe olarak verilmesi ve bu noktadaki Türk toplumunun haklı taleplerini ortaya koydum" dedi.      

12- İran'da düzenlenen "Demavent Kış Tırmanışı"nda Nasuh Mahruki, Yılmaz Sevgül ve Tunç Fındık'tan oluşan Türk ekibi zirveye ulaşmayı başaran 10 dağcı arasında yer aldı.      

13- Birleşmiş Milletler gözetiminde yapılan dolaylı Kıbrıs görüşmelerinin ikinci turu İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.     

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ilk olarak Kıbrıs Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides'i kabul etti. Görüşmeden sonra Klerides yaptığı açıklamada, New-York'taki ilk turda ele alınan 4 konuyu, Annan ile daha ayrıntılı ve derinlemesine ele aldıklarını söyledi.    

 KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Annan ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada "Görüşmelerde ilerleme sağlanması konusunda önümüzdeki günler ve aylar gerçekleri yönlendirir" dedi.

14- Ortadoğu barış görüşmeleri için Rusya'ya giden ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright,  Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile Moskova'da bir araya geldi. Albright görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Çeçenistan savaşının Rusya'da destek bulduğu konusunda şüphe olmadığını kaydederek "Ancak, kayıp sayıları gün geçtikçe artıyor ve savaş devam ettikçe, Rusya'nın uluslararası izolasyon ile karşı karşıya kalması riski büyüyor" dedi.     

15- Fildişi Sahili'nin başkenti Abidjan'dan havalanan bir uçağın Atlas Okyanusu'na düşmesi sonucu 74 kişinin hayatını yitirdiği ve 10 kişinin de sağ olarak kurtarıldığı bildirildi.