11.10.2000
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

EKİM 2000

 

 

 

1 EKİM 2000

1- TBMM Genel Kurulu, yeni yasama dönemi çalışmalarına CumhurbaşkanıAhmet Necdet Sezer'in açılış konuşmasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Sezer, milletvekilleri, hükümet, siyasi parti yöneticilerive toplum kesimlerine yönelik uyarı ve eleştirilerde bulunarak, hukuk devletiilkesini sözde bırakmayıp yaşama geçiren bir anayasa oluşturulması içinmilletvekillerine tarihi bir sorumluluk düştüğünü söyledi.

2- TBMM'de grubu bulunan 5 partinin imzasıyla, ABD'degörüşülen sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısına karşı birbildiri yayımlandı.

Bildiride, "Türkiye aleyhine üçüncü ülke kurumlarında sürdürdüğügirişimleri durdurması" konusunda Ermenistan'a uyarıda bulunulurken, ABD Kongresi'ne de "iki ülke arasındaki işbirliğine zarar verecekdavranışlardan kaçınılması" çağrısı yapıldı.

3- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, TBMM'nin yeni yasama yılında önceliklerinin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iade ettiği iki kanun hükmünde kararname taslağının yasa olarakçıkarılması olduğunu söyledi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Belçika'da yaptığı temasları Türkiye gazetesine değerlendirdi.

5- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) kuruluşunun 40. yıl dönümü dolayısıyla verilen resepsiyonda gazetecilerin Telekom'un özelleştirilmesine ilişkin soruları üzerine, özelleştirilecek hissenin oranının arttırılmasına ilişkinolarak, önümüzdeki günlerde ilgili bakanlarla bir araya geleceklerinisöyledi.

6- Enerji Bakanlığı Müsteşarı Yurdakul Yiğitgüden, Türkiye'nin içinde bulunduğu enerji krizi ve doğal gazda yaşanan gelişmeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısındayaptığı konuşmada, "Türkiye'de demokrasi hiçbir dönemde böylesinekorkuya tutsak bir iktidara; ülke, yokluk ve kıtlıktan başka icraatıolmayan bir hükümete mecbur edilmemiştır" dedi.

8- CHP'nin 11. Olağanüstü Kurultayı'nda Deniz Baykal genel başkanlığaseçildi.

9- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen yaptığı açıklamada, artanişgücü maliyetleri nedeniyle ihracatta rekabetin sağlanabilmesi içinTürkiye'nin, en geç 5 yıl içinde, halen Tayvan'ın başarıyla uyguladığı "üretim paylaşımı" modeline geçmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

10- 27. Sydney Yaz Olimpiyat Oyunları düzenlenen törenle sona erdi. Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü burada yaptığı açıklamada, "Sporda siyasete ve özellikle Atatürkçülük yolundan sapanlara yerimiz yok. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, bayrağımızla gurur duyarız" dedi.

11- Avrupa Azınlıklar Konvansiyonu anlaşmasına imza atan Bulgaristan,devlet televizyonunda Türkçe haber yayınına izin verdi.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, 1 Ekim sözde bağımsızlık günü nedeniyle yayımladığı mesajda, Rum tarafının Kıbrıs Barış Harekatı'nın sonucunu ve konfederasyonu hiçbir zaman kabul etmeyeceğini açıkladı.

13- İsrail'de sağcı Likud Partisi lideri Ariel Şaron'un Kudüs'ünHaremüşşerif Bölgesi'ni ziyareti üzerine, Filistinli göstericilerleİsrailli güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda, cuma gününden bu yana 30 Filistinlinin öldüğü, 700'den fazlakişinin de yaralandığı bildirildi.İsrail ve Filistinli yetkililer yaptıkları açıklamalarda, 4 gündürsüren çatışmaları durdurmak için anlaşmaya varıldığını açıkladılar.

14- Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, dün halkahitaben yaptığı konuşmada, muhalefetin iktidarı bırakması yönündeki baskılarına karşılık "ne olursa olsun iktidarda kalmaya kararlıolduğunu" söyledi.

15- Arnavutluk'ta yerel seçimler yapıldı.

2 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ankara Üniversitesi'nin2000-2001 eğitim-öğretim yılı açılışında yaptığı konuşmada,yüksek öğretim kurumlarının bilimsel özerklik yanında yönetselözerkliğe de kavuşturulmaları gerektiğini vurguladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 380 vali yardımcısı, kaymakam ve hukuk işleri müdürlerinin yer değişikliğini içerenkararnameyi onayladı.

3- Harp Akademileri, Hava, Deniz ve Kara Harp Okulu ile Polis Akademisi'nde 2000-2001 eğitim ve öğretim yılı törenlebaşladı.Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Nahit Şenoğulyaptığı konuşmada, Türkiye'nin durumunun hiçbir Avrupa ülkesinindurumuna benzemediğini, konumundan dolayı Türkiye'nin maruzkaldığı tehdit ve tehlikelerle hiçbir Avrupa ülkesininkarşılaşmasının söz konusu olmadığını söyledi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan düzenlediği basıntoplantısında, Avrupa gezisiyle ilgili bilgi verdi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Konrad Adenaur Vakfı ve Almanya'nın Türkiye Büyükelçiliği tarafından, iki Almanya'nın birleşmesinin 10. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıya katıldı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, iki Almanya'nın birleşmesininardından Almanya'nın günlük nedenlerden dolayı Türkiye'nin Avrupa kurumlarıyla bütünleşmesine karşı çıktığını belirterek, bundanHıristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) ve Hıristiyan Sosyal BirlikPartisi'ni (CSU) sorumlu tuttuğunu söyledi.

6- Devlet Bakanı Yüksel Yalova İstanbul'da yaptığı açıklamada, Vakıflar Genel Müdürlüğü bütçesinin, tarihi eserlerin bakım veonarımı için çok yetersiz kaldığını belirterek, genel müdürlüğünVakıflar Bankası'ndaki yüzde 20'lik hissesinin özelleştirilmesihalinde, ülkedeki tüm tarihi eserleri onaracaklarını söyledi.

7- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-İrlanda İş Konseyi5. Ortak Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, özelleştirilecek TürkTelekom hisselerinin yüzde 5'inin çalışanlara ve küçük tasarrufsahiplerine, yüzde 34'ünün tüzel veya gerçek kişilere satılmasının,yüzde 10'unun Posta İdaresi'ne verilmesinin, yüzde 51'inin de Hazine'de tutulmasının öngörüldüğünü bildirdi.

8- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu bakanlığıyla ilgiliçalışmaları Türkiye gazetesine değerlendirdi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan "iş güvencesiyasa tasarısı"na destek turları çerçevesinde DİSK Genel Merkezi'niziyaret etti. Bakan Okuyan ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebiziyaret sonunda düzenlenen basın toplantısında görüşme ile ilgilibilgi verdiler.

Bakan Okuyan, iş güvencesi yasa tasarısının 2 ana düzenlemesininbulunduğunu belirterek, sendikalı olma nedeniyle işten atılmanınzorlaştırılacağını, bundan böyle işverenin, işten çıkarmanın haklısebebini ispat etmesi gerekeceğini söyledi.

Çelebi de kurulduğu günden bu yana DİSK'in iş güvencesini talepettiğini, bunun bedelini en çok ödeyen örgüt olduğunu söyledi.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Türkiye'debulunan Yemen Elektrik ve Su Bakanı Ali Hamid Shraf ile bir arayageldi. Bakan Ersümer görüşme sonunda gazetecilerin elektrikkesintilerine ne zaman başlanacağı sorusu üzerine, sistemiyakından takip ettiklerini, kesinti yapılması gereken bir durumortaya çıktığında bunu Başbakan ve Bakanlar Kurulu'na götüreceklerinisöyledi.

11- İstanbul Üniversitesi'nin 2000-2001 eğitim ve öğretim yılıaçılış törenine Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Turizm Bakanı ErkanMumcu katıldı.

Rektör Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu açılışta yaptığı konuşmada, demokrasiyle yönetilen Türkiye'de hiç kimsenin demokrasi anlayışını yozlaştırmaya, özgürlükleri kaos haline getirmeye hakkı olmadığınısöyledi.

Bakan Mumcu da Rektör Alemdaroğlu'nun açılış konuşmasını eleştirerek, "Hiçbir sistem kendisine dönük eylemleri hoşgörüylekarşılayamaz. Ama her düşünceye sonsuz sınırsız özgürlük ortamıyaratmak zorundadır. Asıl görev ve sorumluluğumuz cumhuriyetiyaşatmaktır. Korumak ve kollamak konusundaki üniversite duyarlılığı, Türk Silahlı Kuvvetler duyarlılığı ile üslup ve biçim olarak aynıolmaz. Abartılmış duyarlılıklar bizi bağnazlığa götürmemelidir"dedi.

12- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Camiler haftasınedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada "Camilerimiz tamamenvalilerimizin, müftülerimizin kontrolü, denetimi altında göreviniyapıyor ancak Hizbullah'ın tekrar camileri ele geçirmek için gayretiçinde olduğunu biliyoruz. Bu konuda gerekli önlemler alınmıştır"dedi.

13- Afyon'da meydana gelen trafik kazasında 8 kişi öldü, 26 kişi de yaralandı.

14- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chibber, Dünya Bankası ve Hazine Müsteşarlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen "Türkiye'de Ekonomik Reform, Yaşam Standartları ve Sosyal Güvenlik Çalışmaları" adlı seminerde yaptığı konuşmada, "Türkiye doğru yolda,ekonomisi gelişiyor, fakat yapılması gereken çok şey var" dedi. Chibber, değişik alanlarda projeler için yaklaşık 1 milyar250 milyon dolarlık kredi verilmesi hazırlığı içinde olduklarınıbildirdi.

Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ise uygulanan ekonomikprogramının enerji alanında Türkiye'yi yeni ufuklara taşıyacağını ve yeni fırsatlar getireceğini söyledi.

15- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Yunanistan Savunma Fuarı'na katılmak üzere Yunanistan'a gitti.

16- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Özbekistan'daki temaslarıçerçevesinde, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Kamilov başkanlığındaki heyet ile bir araya geldi. Bakan Cem görüşmelerdenönce yaptığı açıklamada,Özbekistan ziyareti ve görüşmelerinde esasolarak iki ülke ilişkilerini daha da iyileştirmeyi amaçladıklarınısöyledi.

Bakan Cem daha sonra Özbekistan Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Dünya Ekonomik ve Diplomasi Üniversitesi'nde bir konferans verdi. Bakan Cem, Türkiye'nin Avrasya politikasının "bölge ülkelerine katkıdabulunmak" olduğunu kaydederek, Türkiye'nin son gelişmelerin ardındanstratejik bir konuma geldiğini söyledi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov da Bakan Cem'i kabuletti. Cumhurbaşkanı Kerimov kabulde yaptığı konuşmada, CumhurbaşkanıAhmet Necdet Sezer'le New York'ta yaptığı görüşmeden sonra iki ülkearasındaki ilişkilerin gelişme sürecine girdiğini belirterek"Özbek halkıyla Türk halkı arasındaki ilişkinin gelişmesinden, her ikiülke de büyük yarar sağlayacaktır" dedi.

17- Dünya Bankası tarafından hazırlanan "Türkiye: Ekonomik Reformlar, Yaşam Standardı ve Toplumsal Refah" raporunda son 20 yıldaTürkiye'nin sosyal göstergelerinde önemli iyileşme olduğuna işaretedildi.

3 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, sözde Ermeni soykırımı karar tasarısının önlenmesi konusunda, ABD Başkanı Bill Clinton iledün bir telefon görüşmesi yaparak, iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz yönde etkileyecek böyle bir kararın Temsilciler Meclisi'ndengeçmemesini sağlamak yönünde ABD Yönetimi'nin çabalarını ve BaşkanClinton'ın kişisel ilgi ve katkısını rica ettiği bildirildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, MİT'in Basın Müşavirliği'ninaçılışında yaptığı açıklamada, istihbaratın yüzde 85'inin açıkolduğunu belirterek, MİT'in yanıltıcı ve yönlendirici istihbaratıönlediğini söyledi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Egebank'ıneski sahibi ve yeğeni Murat Demirel'in tutuklanmasıyla ilgiligazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- Genelkurmay Başkanlığı, Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun İstanbul Üniversitesi'nin eğitim ve öğretim yılı açılışında yaptığıkonuşmasında, Rektör Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun sözlerinieleştirirken, "Konulara TSK söylemiyle değil, bilim adamı söylemiyle yaklaşın" ifadesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, TSK'nın birtartışmanın içine çekilmesinin üzüntüyle karşılandığı belirtilerek,"TSK'nın duyarlılığının ülkeyi taassup ve bağnazlığa götürebileceğişeklindeki talihsiz beyan esefle karşılanmıştır" denildi.

5- Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, İstanbul eski BelediyeBaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi hakkındaki sözleri nedeniyleyürüttüğü soruşturmada "takipsizlik" kararı verdi.

6- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, Avusturalya'dandönüşünde Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, 2000 SydneyOlimpiyatlarının, Türkiye için alınan dereceler ve alınacakdersler bakımından öğretici olduğunu belirterek, "Hedeflereulaşamadık. Demek ki bazı yanlışlarımız var. Önümüzdeki dönemdebazı kararlar almak zorundayız" dedi.

7- İçişleri Bakanlığı'nın 107 vali yardımcılığı ile 241kaymakamlığa ait Atama ve Yer Değiştirme Kararnamesi, Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlubaşkanlığında, ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'nde sözde Ermeni soykırımı karar tasarısının kabul edilmesini değerlendirmek üzere bir toplantı yapıldı.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, tasarınıniçeriğinin tarihi gerçeklere aykırı olduğu ve daha önceverilen mesajların algılanmadığı belirtilerek "Temsilciler Meclisiüyeleri, alacakları kararın muhtemel yansımalarının bilincindehareket ederek sağ duyuyu galip getirmek için bu son aşamayı iyideğerlendirmelidirler" denildi.

9- Maliye Bakanı Sümer Oral İzmir'de yaptığı açıklamada,Türkiye'de 15 yılı aşkın zamandır yaşanan yüksek enflasyonunilk defa ciddi ölçüde düştüğünü belirterek, "Açıklanan enflasyon rakamını, genel çizgi içinde büyük düşüş sağlayan rakamlarolarak değerlendiriyorum" dedi.

10- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı açıklamada, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin rehberlik ve psikolojikdanışmanlık konularında eğitilmesi için 1997 yılında başlatılan eğitim seminerlerinin 2001 yılı sonuna kadar sürdürüleceğinisöyledi.

11- ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut yaptığı açıklamada, son 10 yılda reel olarak büyük ücret kaybına uğrayan öğretimüyeliğinin artık cazibesini ve saygınlığını yitirdiği içinüniversitelerdeki akademisyen kadrolarının boşalmaya başladığınısöyledi.

12- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras yaptığı açıklamada, hükümetin uyguladığı ekonomiprogramının arkasında olduklarını, ancak başta devletin savurganlığı olmak üzere, bir çok konuda düzenlemeleryapılması gerektiğini söyledi.

13- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Yunanistan Savunma Fuarı'nın açılışına katılmak üzere gittiği Yunanistan'da,Savunma Bakanı Akis Çohacopulos ile bir araya geldi.

Bakan Çakmakoğlu yaptığı açıklamada, çözüm bekleyen sorunlar konusundaYunanlı meslektaşı ile olumlu bir görüşme yaptığını belirterek "Temelmeseleleri içine alan bu görüşmelerin devamlılığını halklarımızistiyor, bizde bu istekleri zorunlu olarak dikkate almalıyız" dedi.

Çohacopulos da "İki ülke arasında hangi kararlar alınırsaalınsın savunma harcamalarımızın kısılması gerektiğine inanıyoruz. İkiülke de yüklü miktarlarda savunma harcamaları yapmaktadır" dedi.

14- Resmi bir ziyaret için Özbekistan'da bulunan DışişleriBakanı İsmail Cem, sözde Ermeni soykırımı tasarısının ABD Temsilciler Meclisi'nin Uluslararası İlişkiler Komitesi'ndekabul edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, "Tasarının,Temsilciler Meclisi'nden de geçmesi halinde, gerek Ermenistanile ilişkiler, gerek Kafkasya'daki barış ve istikrar arayışları,gerekse Türk-ABD ilişkilerinde ciddi etkileri olması beklenmelidir"dedi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, hükümetin ekonomik paketi imzalamasını beklediğini, bunun gerçekleşmesi halinde Türkiye'den kısa sürede paranın geleceğini ve ülkede ekonomik açıdan büyük bir rahatlamaolacağını söyledi.

16- ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi, sözde Ermeni soykırımı tasarısını 24 oyla kabul etti.

17- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideriMesut Barzani, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

18- İsrail Başbakanı Ehud Barak, İsrail güvenlik kuvvetleriyle Filistinli göstericiler arasında 7 gündür devam eden çatışmalarlailgili olarak yaptığı açıklamada, 9 İsrailli Arap'ın hayatınıkaybetmesinden üzüntü duyduğunu belirterek "Arap vatandaşları sukunete çağırıyorum. Bugün İsrailli Arap yetkililerle bir araya gelerek bölgedehuzurun bir an önce temin edilmesine yönelik önlemleri ele alacağız"dedi.

19- Resmi ziyaret için Hindistan'da bulunan Rusya Devlet BaşkanıVladimir Putin ile Hindistan Başbakanı Atal Behari Vacpayii, Stratejikİşbirliği Anlaşması imzaladılar.

20- Hindistan'ın Cammu Keşmir eyaletinde hükümet askerleri ile ayrılıkçılar arasında çıkan çatışmalarda 15 kişinin öldüğübildirildi.

4 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Terör Mağdurları SosyalYardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Alptekin ve Eğitim Hakkını SavunmaKomitesi Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıhan'ı ayrı ayrı kabul etti.

2- Başbakan Bülent Ecevit'in imzasıyla yayımlanan genelgede, 2000 yılı içinde hidroelektrik santrallarının su düzeylerinin, mevsim normallerinin altında gerçekleşen yağış miktarı nedeniyle son 10 yıldakien düşük değere ulaştığını kaydetti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, KocaeliÜniversitesi'ne ait Umut Tepe Kampusu'nun temel atma töreninde, 17 Ağustosdepreminden sonra birçok kurum, kuruluş ve sanayi tesisinin büyük zarargördüğünü belirterek, devlet ve milletin el ele vererek deprem yaralarınısarmaya başladığını söyledi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Kocaeli Üniversitesi'nin2000-2001 eğitim ve öğretim yılı açılış törenine katılarak bir konuşmayaptı ve gazetecilerin gündemde bulunan konulara ilişkin sorularınıyanıtladı.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan düzenlediği basıntoplantısında, dinci terör örgütü Malatyalılar Grubu'na yönelikHedef Operasyonu'yla ilgili bilgi verdi ve gazetecilerin sorularınıyanıtladı.

Bakan Tantan, yolsuzluk ekonomisi ile mücadelenin henüzistenilen düzeye ulaşmadığını kaydetti ve yolsuzluk ekonomisi nedeniyleinsanların maddi ve ahlaki olarak yoksullaştırıldığını söyledi.

5- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılğı, HADEP Genel Başkanı AhmetTuran Demir'in de aralarında bulunduğu 16 parti yöneticisi hakkında"Devletin bölünmezliği aleyhine propoganda yaptıkları" gerekçesiyle1'er yıldan 3'er yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle dava açtı.

6- Antalya'da düzenlenen Altın Portakal Film Festivali'nde"Yaşam Boyu Onur" ödülleri, "Yıldırım Önal Anı Heykeli" ve TürkSinaması'nın emektarlarına verilen teşekkür plaketleri gerçekleştirilentörenle sahiplerine verildi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanı Ahmet NecdetSezer ve Başbakan Bülent Ecevit ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada,AP'nin Kıbrıs içerikli kararının hükümet düzeyinde de çıkmasıdurumunda, BM gözetiminde yapılan aracı görüşmelerin duracağınısöyledi.

8- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Batı Şeria ve Gazze'deki "şiddet olaylarına" son vermek için Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ve İsrail Başbakanı Ehud Barak ileFransa'nın başkentiParis'te bir araya geldi.

Arafat, Filistinlilere yönelik şiddeti araştırmak içinuluslararası bir komisyonun görevlendirilmesi ve Filistinli sivillerincan güvenliğinin garanti altına alınması durumunda Barak'la yüz yüzegörüşebileceğini söyledi.

9- AP Genel Kurulu'nda kabul edilen bir raporda, KKTC olmadan daRumların AB'ne girebileceği ifade edildi. AP üyesi Lüksemburgluparlamenter Jacques Poos tarafından hazırlanan Rum kesimininadaylığıyla ilgili rapor ve buna bağlı tavsiye karar tasarısı genelkurul oturumunda oylamaya sunularak kabul edildi.

5 EKİM 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ileyaptığı haftalık görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığıaçıklamada, "AP'nun Türkiye'yi ilgilendiren bazıkonularda olumsuz yaklaşımları olduğunu biliyoruz. Fakat AB ileilişkilerimizde KKTC'yi ve genelde Kıbrıs sorununu karıştırmamayakararlı olduğumuzu adaylık statüsü verilirken yeteri kadar açık birbiçimde belirtmiştik" dedi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı görüşüldü.Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel toplantıdan sonrayaptığı açıklamada,sözde Ermeni tasarısının Temsilciler Meclisi'nde dekabul edilmesi durumunda İncirlik Üssü'nün görev süresinin uzatılmasınınyeniden gözden geçirileceği kararı alındığını söyledi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Rüştü Kazım Yücelen de vatandaşlarınenerji darboğazından etkilenmemesi için mesai saatlerinindeğiştirildiğini bildirdi.

3- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, DevletBakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında, DevletBakanları Recep Önal ve Yüksel Yalova ile Ulaştırma Bakanı EnisÖksüz'ün katılımıyla bir toplantı yapıldı.

Toplantıda, Türk Telekom'un özelleştirilmesinde, payların yüzde29'unun blok satış, yüzde 5'inin de halka arz yoluyla satışa sunulmasıkararlaştırıldı.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Başbakan Bülent Ecevit ilegörüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, görüşmede TCK'nın 312. Madde değişikliği ile bazı anayasa ve yasa maddelerinin gündemegeldiğini belirterek, yürürlükteki Kanun Hükmünde Kararname'ler (KHK) için de bir çalışma başlattıklarınısöyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlenen Elektrik-Elektronik Fuarı'danayrılırken gazetecilerin gündemdeki konularla ilgili sorularınıyanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, sözde Ermeni soykırımıtasarısının Amerikan Temsilciler Meclisi'nden geçmesi halinde,tasarıya karşı Türkiye'nin hazırladığı 5 maddelik eylem planınınyürürlüğe gireceğini söyledi.

6- Anayasa Mahkemesi'nin Kanun Hükmünde Kararname'lere (KHK)dayanak oluşturan Yetki Yasası'nı iptal kararı Resmi Gazete'deyayımlandı.

Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşakanı Ahmet Necdet Sezer ileolağan görüşmesinin ardından konu ile ilgili olarak yaptığıaçıklamada, iptal edilen yasaya dayanılarak çıkarılan KHK'ların yürürlükte olduğunu bildirdi.

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "Avrupa İle İlgili Konularda Türkiye ve Yunanistan Arasında Gerçekleştirilen İşbirliği Kapsamında Hakim ve Cumhuriyet Savcıları İçin AB Hukuku Semineri"nin açılışındayaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB kriterlerine uygun tüm ekonomikve hukuki değişiklikleri gerçekleştirme kararlılığında olduğunusöyledi.

Bakan Türk, toplantıdan sonra Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yükselhakkında Adalet Bakanlığı'nca başlatılan soruşturma ile ilgili olarakgazetecilerin sorularını yanıtladı.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Büyükelçi Hüseyin Diriöz,haftalık olağan basın toplantısında, sözde Ermeni soykırımıtasarısının Amerikan Temsilciler Meclisi'nde geçmesi halinde, budurumun Türk-Amerikan ilişkilerine yansımayacağını belirterek, alınacakyanlış ve haksız kararlara göre idari önlemler alınacağını kaydetti.

9- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu "5 Ekim DünyaÖğretmenler Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajda, eğitimde en büyük unsurun öğretmen olduğunu kaydetti.

10- Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ruh sağlığıaraştırma sonuçlarına göre Türkiye'de, ruhsal rahatsızlık sıklığınınyüzde 17.2 oranında olduğu ve en çok depresyona rastlandığıbildirildi.

11- DSP Grup Başkan Vekili Aydın Tümen, MHP Grup Başkan Vekili Ömerİzgi, FP Grup Başkan Vekili Yasin Hatipoğlu, ANAP Grup Başkan VekiliZeki Çakan ve DYP Grup Başkan Vekili Saffet Arıkan Bedük, ABDTemsilciler Meclisi'nde sözde Ermeni soykırımı tasarısının "karar"a dönüşmesi olasılığına karşı bir araya gelerek ortak bir bildiriyayımladılar.

Bildiride, tasarının kabul edilmesi durumunda Türkiye-Ermenistanilişkileri, Kafkasya'daki barış arayışları ve Türkiye-ABDilişkilerinin olumsuz etkileneceği vurgulandı.

12- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), bu yılın ocak-temmuzdöneminde 15 milyar 790 milyon ihracat, 29 milyar 799,7 milyondolarlık da ithalat yapıldığını açıkladı.

13- BM Daimi Temsilcisi Ümit Pamir, BM Güvenlik Konseyi'nin Ortadoğu'da Filistin topraklarındaki şiddetle ilgili devam eden olağanüstü toplantısında bir konuşma yaptı.

Pamir, Kudüs-Haremüşşerif, Gazze ve Batı Şeria'da meydana gelen şiddetolaylarının nedenlerini ortaya çıkarmak amacıyla İsrail ve Filistinlilerin de katılacakları şeffaf ve tarafsız bir soruşturmayapılmasını belirterek, suç işleyenler hakkında gerekli işlemleryapılmasını istedi.

14- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Mısır'ın Şarm El Şeyhkentinde Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafatile bir araya geldi.

Albright yaptığı açıklamada, tarafların güvenlik işbirliğisürecini başlatmak için ABD'nin başkanlığını yapacağı üçlü güvenlikkomitesi kurulmasını kabul ettiğini söyledi.

15- Yugoslavya'da Anayasa Mahkemesi'nin muhalefetin kazandığıseçimin ilk turunu iptal etmesinin ardından halkın, parlemento vetelevizyonu ele geçirdiği bildirildi.

6 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ulusal Deprem Konseyi üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, Marmara fayına ilişkinaraştırma sonuçları hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca,çıkarılacak bir yönetmelikle konseyin yasal dayanağa kavuşturulmasınıve yetkilendirilmesini önerdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın kendisine bir mektup göndererek, son günlerdeyaşanılan gelişmelere ilişkin bilgi verdiğini ve Türkiye'denkatkılarını sürdürmesini istediğini söyledi. Başbakan Ecevit, barışsüreci görüşmelerinin tıkanmasının ardından İsrail ve Filistinhalkı arasındaki havanın gerilmesi ve can kaybının artması nedeniyletaraflara "Orantısız güç kullanmayın" çağrısında bulunduklarınısöyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'de temaslarda bulunan Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani'yi Başbakanlık'ta kabul etti. Başbakan Ecevit görüşmede, Türkiye'nin Irak'ın toprakbütünlüğüne verdiği önemi vurgulayarak, Barzani'den kontrolündeki bölgede terör örgütü PKK'nın etkinliklerine izin vermemesini istedi.

Barzani de görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede ikiliilişkiler ile Irak'ın bugünkü ve gelecekteki konumunu ele aldıklarınısöyledi.

Başbakan Ecevit ayrıca, ABD Türkiye Büyükelçisi Robert Pearson'uda kabulünde, sözde Ermeni soykırımı tasarısının ABD TemsilcilerMeclisi'nde kabul edilmesi durumunda Türk-Amerikan ilişkilerinindonabileceği uyarısında bulundu.Pearson ise ABD yönetiminin bu tasarının çıkmasına "şiddetlekarşı" olduğunu belirterek, Türkiye'nin İncirlik Üssü ve Keşif Güçharekatıyla ilgili açıklamalarını ciddiye aldıklarını söyledi.

4- Devlet Bakanı Tunca Toskay düzenlediği basın toplantısında, buyıl başında yürürlüğe giren ekonomik programı değerlendirdi. Bakan Toskay,enflasyonla mücadelede kararlılık sonucu olumlu gelişmeler sağlanmayadevam edildiğini, enflasyonun mart ayından itibaren istikrarlı bir şekildedüşme eğilimine girdiğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Karadeniz Ülkeleri Barolar Birliği'nin Genel Kurul toplantısına katıldı. Toplantı sonundagazetecilerin "Yeni TCK taslağında idam cezası kaldırılıyor mu?"sorusuna, "Avrupa Konseyi'ne üye ülkeler arasında idam cezası olan tek ülke Türkiye. İdam cezası yurt dışındaki kaçakların istenmesine de engel oluyor. İdam cezasının çağdaş bir anlayışa kavuşturulmasıgerekir" dedi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirerek, AB tarafından tek taraflıhazırlanan ve 8 Kasım'da açıklanacak olan Katılım OrtaklığıBelgesi'nde Türkiye'yi bağlayıcı yeni bir azınlık oluşturma talebininolmayacağını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türkiye Sağlıkİşçileri Sendikası tarafından düzenlenen "İş Güvencesi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, TİSK Genel Başkanı Refik Baydur'un birtoplantıda, iş güvencesi yasa tasarısının yasalaşması halindeişverenin enflasyonla mücadele programına verdiği desteği keseceğiniaçıkladığını belirterek "İşçiden yüzde 100, işverenden de yüzde 50 destek aldım. Heyecanlarımızı bir kenara atarak bilimi ve aklı önplana çıkaracağız ve bir noktada anlaşacağız" dedi.

8- Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 1994 yılında Tunceli iline yönelik terörle mücadele amacıyla başlatılan "kontrollü gıdasevkiyatı uygulaması", gelinen olumlu nokta sebebiyle kaldırıldı.

9- Ankara 1 Nolu DGM Yedek Hakimliği, tutuklanarak ceza evinekonulan Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel'in de aralarındabulunduğu 3 kişinin mal varlığına ihtiyati tedbir koydu.

10- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı SüleymanÇelebi ve Türk-İş Genel Sekreteri Hüseyin Karakoç düzenledikleri ortakbasın toplantısında,işverenlerin kısmi iş güvencesi öngören yasataslağına karşı takındıkları tutumun asıl nedeninin işçilerinkazanılmış haklarını geri almak olduğunu belirterek, işverenlerin buyöndeki tutumunun sürmesi halinde genel greve gidecekleri uyarısındabulundular.

11- Yugoslavya Anayasa Mahkemesi, 24 Eylül'de seçimleri kazanan Voyislav Kostunica'yı resmen "seçilmiş devlet başkanı" olarak tanıdığınıaçıkladı.

12- AB Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana yaptığı açıklamada,AB'nin Yugoslavya'ya yönelik yaptırımlarıkaldıracağını bildirirken, AB Komisyonu'nun Dış İlişkilerden sorumlu ÜyesiChris Patten de AB'nin Sırbistan'a acil insani yardım başlatacağını söyledi.

ABD Başkanı Bill Clinton ise, Yugoslavya'daki ayaklanmayı "Sırp halkı için olağanüstü bir zafer olarak" değerlendirerek,yaptırımların en kısa zamanda kaldırılacağını duyurdu.

7 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yugoslavya DevletFederasyonu'nun (YFC) yeni Cumhurbaşkanı Vojislav Kostunica'ya bir mesajgönderdi.

Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, "YFC halkının seçim sonuçlarıylagöstermiş olduğu demokrasi ve değişim doğrultusundaki iradesinin sonuca ulaşmasından büyük memnuniyet duyduk" dedi.

2- MHP Merkez Karar Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, ABD Temsilciler Meclisi'nde: oylanacak sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı ile ilgili olarak"Hiçbir parlamentonun Türkiye tarihini yargılama ve mahkum etmehakkını kendinde göremeyeceğini" söyledi.

3- Devlet Bakanı Recep Önal, Türkiye Serbest Muhasebeci,Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'nin(TÜRMOB) 11. olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada,hükümetin ekonomideki uygulamalarını değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Kırşehir'in Kamanilçesinde düzenlenen 10. Kaman Ceviz, Kültür ve SanatFestivali'nde yaptığı konuşmada, hükümetin Türkiye'yi düzlüğe çıkarmayakararlı olduğunu kaydederek, ekonomik istikrar programı ileTürkiye'yi en kısa zamanda huzur ve güvenliğe çıkaracaklarınısöyledi.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan ile yapılan söyleşiMilliyet gazetesinde yayımlandı.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Zaman gazetesinin deprem bölgelerinde inşa edilen kalıcı konutlarla ilgili sorularınıyanıtladı.

7- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz İstanbul'da yaptığıaçıklamada, "İstanbul Tüp Geçit Projesi"ne kaynak bulunduğunubelirterek, "Projeyi yaşama geçirmek için 0.75 faizle 15 yılödemesiz 870 milyon dolar kredi bulduk" dedi.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığıaçıklamada, AB ile rekabet etmek zorunda olan Türkiye'de tarımateşviklerin gerekli olduğunu belirterek, 2001 bütçesinde balıkçı ve çiftçiye mazot sübvansiyonu için kaynak aktarılması gerektiğinisöyledi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Galatasaray Üniversitesi ile İstanbul Barosu'nun ortaklaşadüzenlediği "İş Hukukuna ilişkin Sorunlar ve Çözüm Önerileri"konulu toplantıda yaptığı konuşmada, iş güvenliği yasa tasarısı ileemekçilerin 48 yıllık haklı mücadele ve isteklerininçözüme kavuşacağını söyledi.

10- Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen)yöneticileri DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i ziyaretinde grevli toplu sözleşme hakkı, zorunlu tasarrufların durumu, kamudaücret dengesizliği, memurların ihracını kolaylaştıran yasa tasarısı, Ekonomik Sosyal Konsey'de temsil hakkı konularında şikayetlerinibildirdiler.

11- BasınKonseyiileBasın Konseyi Dayanışma ve GeliştirmeVakfı'nca ortaklaşa düzenlenen 2. Türk-Yunan Medya Konferansıİstanbul'da başladı.

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Yunanistan'dan 63, ülkemizdenise 78 gazetecinin katıldığı konferansın, iki ülke medyasının birbirlerinidaha iyi anlaması açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Yunanistan'ın Flash 9.61 Kanalı Genel Müdürü PanosKoliopanos da geçen yıl her iki ülkede yaşanan depremlerin,ilişkileri yumuşattığını anımsatarak gazetecilerin, ilişkilerindaha da iyileştirilmesi yönünde önemli görevler üstlendiklerinikaydetti.

12- 37. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ndeödüller sahiplerini buldu. "En İyi Film" ödülü ile toplam 5 ödül "Güle güle" adlı filme verildi.

13- İsveç'in Göteborg kentinde yapılan 2002 Dünya Kupası Elemeleri'nin2. maçında Türk Milli futbol takımı, İsveç Milli futbol takımı ile 1-1berabere kaldı.

14- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,İspanyol Repsol Vakfı'nca İspanya'nın Mallorca Adası'nda düzenlenen, "Akdeniz Güvenliği" toplantısına katıldı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Portekiz'in sosyalist Başbakanı AntonioGuterres ve İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ile görüşmesinin ardındangazetecilerin, Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili sorularını yanıtladı.Başbakan Yardımcı Yılmaz, ayrıca Sabah gazetesineAB sürecini değerlendirdi.

15- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, gittiği Suriye'nin başkenti Şam'da Devlet Başkanı Beşir Esad ile görüştü.

Görüşme sonunda yapılan açıklamada, görüşmelerin gündemini,Filistin topraklarındaki olaylar ile Arap dayanışmasınınele alındığı bildirildi.

16- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İspanya'nın Baleares adasında "Akdeniz'de Güvenlik" konulu forumda, "İsrailhükümeti, Filistin halkını aç bırakmak, ortalığı toza dumanakatmak için askeri ve ekonomik plan hazırladı. Son günlerdekikanlı olaylar bu planın sonucu" dedi.

8 EKİM 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit yayımladığı iki genelgeyle, Kafkas Çeçen Komitesi'nce yapılan yardımlara sıkı denetim getirilmesi ve Interpol tarafından aranan Çeçenlerin Türkiye'ye sokulmaması için önlem alınmasını istedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit İstanbul'da düzenlenen "Türk ve YunanMedya Konferansı"na katılan gazeteciler onuruna düzenlenen gecedeyaptığı konuşmada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların ikiülkenin diyaloğu ve işbirliği ile çözümlenebileceğini belirterek,sorunların çözümünde uluslararası mahkemelere gerek olmadığınısöyledi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, FP Kadın Kolları Başkanlığı'nca, düzenlenen partili belediye başkanlarının eşlerine plaket verilmesi törenindeyaptığı konuşmada, FP'lilerin tamamının partilerinin kapatılmayacağınayürekten inandıklarını belirterek, "Hukuk otoriteleri de FP'ninkapatılmasının mümkün olmadığını ifade ediyorlar. Dolayısıyla, yeniparti kurma teşebbüsü kesin olarak söz konusu değildir" dedi.

4- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, "Foro Formentor Yuvarlak MasaToplantısı"na katılmak üzere gittiği Almanya'dan döndü.

Bakan Gürel İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, katıldığı toplantının amacının, Akdeniz'in güvenliğine ilişkinsorunları, bölge ülkelerinin üst düzey yöneticileri, politikacıları ve bilim adamları ile tartışmak olduğunu belirterek, toplantınınson derece yararlı geçtiğini söyledi.

5- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, TGRTtelevizyonunda yayınlanan "Başbaşa" programında bakanlığıyla ilgilisoruları yanıtladı.

6- Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay, sözde Ermeni soykırımıtasarısıyla ilgili görüşlerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

7- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, Türkiye gazetesinin Sydney Olimpiyat Oyunları ve sporla ilgili sorularını yanıtladı.

8- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Samsun'un Bafra ilçesinde Türk Hava Kurumu Şubesi tarafından düzenlenen "Hizmet Ödül Töreni"nde yaptığıkonuşmada, NATO üyesi olan Yunanistan'la Türkiye arasındaki ikiliilişkilerin mutlaka güçlendirilmesinin gerektiğini söyledi.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem TRT'de yayınlanan Pazar Panorama programına katılarak, ABD Temsilciler Meclisi'nde oylanacak sözdeErmeni soykırımı yasa tasarısı ile İsrail, Yugoslavya, Kıbrıs veÖzbekistan'a ilişkin soruları yanıtladı.

10- Bakanlar Kurulu'nun, TEAŞ'ın "Türkiye Elektrik Üretim AŞ, Türkiye Elektrik İletim AŞ ve Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ ünvanlı üç ayrı iktisadi devlet teşekkülü biçiminde örgütlenmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 4. Büyük Kurultay'da yeniden genel başkanlığa seçildi.

12- Basın Konseyi ile Basın Konseyi Dayanışma ve Geliştirme Vakfı'nca İstanbul'da düzenlenen "2. Türk ve Yunan Medya Konferansı" her iki ülke gazetecilerinin dostluk, dayanışma ve işbirliği çağrısıyla sona erdi.

13- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, "Güneydoğu AvrupaSavunma Bakanları Toplantısı"na katılmak üzere Yunanistan'ın Selanikkentine gitti.Bakan Çakmakoğlu hareketinden önce Etimesgut Askeri Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, İngiltere, Fransa ve ABDSavunma Bakanları'yla sözde Ermeni soykırımı karar tasarısı konusundagörüşeceğini söyledi.

14- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, OECD İstihdam,İşgücü ve Sosyal İşler Komitesi'nin İngiliz hükümeti işbirliği iledüzenlediği "Yoksulluk ve Sosyal Dışlanma" konulu bakanlar düzeyindekitoplantısına katılmak üzere İngiltere'ye gitti.

Bakan Okuyan haraketinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basıntoplantısında, işverenlerin iş güvencesi yasa tasarısına karşıçıkışlarına anlam veremediğini belirterek, işverene karşı eylemehazırlanan işçilerin yanında yer alacağını söyledi.

15- Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, resmi bir ziyaret içinTürkiye'ye geldi. Musa Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, MısırDevlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in mesajını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'eileteceğini, temaslarında ikili ilişkileri geliştirme konusunu elealacaklarını söyledi.

16- ABD Savunma Bakanı William Cohen, Yunanistan'ın Selanik kentinde Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos ile düzenlediğiortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistanarasındaki yakınlaşmanın, NATO'yu güçlendirerek bölgeyi daha dagüvenli bir duruma getirdiğini söyledi.

17- Kıbrıslı Rumlar, KKTC'nin Güzelyurt Bölgesi sınırında yürüyüş yaparak, Güzelyurt'un işgal altında olduğunu iddia ettiler.Yürüyüşe Yunanistan, İngiltere, Fransa, Belçika ve Malta'dangelen heyetlerde katıldı.

18- İsrail Başbakanı Ehud Barak düzenlediği basın toplantısında, "Halen devam eden çatışmaları durdurmak için, herhangi bir çaba göstermezsek, Filistin lideri Arafat'ın görüşmelerden, barış sürecindenbilerek çekilmek istediği şeklinde bir sonuca varacağız. Bu durumda, özsavunma hakkımız çerçevesinde, yurttaşlarımızı ve askerlerimizi korumakiçin ne yapmamız, nasıl davranmamız gerektiğini biliyoruz" dedi.

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara yaptığı açıklamada,Suriye, Lübnan ve Hizbullah'ın, İsrail'e karşı savaş başlatmakistemediklerini bildirdi.

19- BM Güvenlik Konseyi, Ortadoğu'da çıkan çatışmalarda yaklaşık90 Filistinlinin ölmesi üzerine, İsrail'in Filistin'e "aşırı güçkullanımını" kınayan kararını onayladı.

20- Yugoslavya'nın yeni Devlet Başkanı Voyislav Kostuniça, toplanan yeni parlamentonun önünde yemin ederek resmen görevine başladı. Kostuniça yaptığı konuşmada, önceliğinin Yugoslavya'nınbütünlüğünü korumak olduğunu söyledi.

21- Polonya'da devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turu yapıldı.

9 EKİM 2000

1- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükkanıt,Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nin 2000-2001 eğitim-öğretim yılıaçılışında yaptığı konuşmada, dünyada siyasi ve askerialanda bir değişim yaşandığını, AB çalışmalarının hız kazandığını, NATO'nunbu doğrultuda yeni bir şekil ve misyon belirleme çalışmalarına başladığını söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, iş güvencesi yasatasarısı ve sosyal güvenlik kuruluşlarının yenidenyapılandırılmasını düzenleyen Kanun Hükmünde Kararname'lerin (KHK)durumunu görüşmek amacıyla Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'yuziyaret etti.

Kutan, çalışma yasalarında yapılacak düzenlemelerin ILO normlarına uygun olması gerektiğini bildirdi.

Uslu da Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin reformadı altında daraltılmak istendiğini belirterek "Buna ciddiitirazlarımız var. Türkiye AB'ye uyum sağlamak istiyorsa biryandan ekonomik reformunu gerçekleştirirken diğer yandansosyal düzenlemeler yapmak zorunda" dedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Grup Başkan Vekili Bülent Arınç, Genel Başkan yardımcıları Faruk Çelik ve Ertan Yülek,CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yeniden göreve seçilmesinedeniyle kutlama ziyaretinde bulundular.Kutan yaptığı konuşmada, CHP'nin parlamentodaki eksikliğini "samimi olarak" hissettiklerini vurgulayarak, "En kısa zamanda CHP'nindüşüncelerinin parlamentoda temsil edilmesini istiyoruz" dedi.Baykal da CHP ve FP arasında geçmişte de bugün de karşılıklı saygı ve nezaketin korunduğunu belirti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,İstanbul'da Acıbadem Sağlık Grubu'nun ikinci hastanesi AcıbademCarousel'in açılışında yaptığı konuşmada, sağlığın sadece devlettarafından verilmesi gerektiği görüşünün doğru olmadığını savunarak, devletin sorumluluğunun her yurttaşın sağlık güvencesi altınagirmesi olduğunu söyledi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Yılmaz, İstanbul'da Işık Üniversitesi'nin2000-2001 eğtim ve öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada,Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin Türkiye'nin yaşadığı siyasisorunları yaşadığını kaydederek "AB'ye üyelik, bu ülkelerin ne bölünmesineyol açmış ne de rejimlerinin tehlikeye girmesine neden olmuştur" dedi.

Törene ayrıca, YÖK Başkanı Kemal Gürüz de katıldı.

5- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Türk-ABD İş Konseyi Eşbakanları Akın Öngör ve Nancy KassebaumBaker başkanlığındaki heyeti kabul etti. Bakan Yalova yaptığıaçıklamada, Türkiye'nin özelleştirme konusunda şu ana kadar elde ettiğibaşarıları ile övünmeye hakkı olmadığını söyledi.

6- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen başkanlığında İnsan Hakları Koordinasyon Üst Kurulu Trabzon'da toplandı. Toplantıya, bölgedeki 8 ilin valisi, baro başkanları ve üniversiterektörleri katıldı.

Bakan Yücelen, her il ve ilçeye insan hakları birimlerikurulması için genelge hazırlığı içinde olduklarını belirterek,2001 sonuna kadar insan haklarıyla ilgili sorunları en alt düzeyeindirme çabası içinde olduklarını söyledi.

7- Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak oluşturulan Türk CezaKanunu Komisyonu (TCK), hazırlanmakta olan "ön tasarı"ya son şeklini vermek üzere Prof. Dr. Sulhi Dönmezer'in başkanlığındatoplandı.

8- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Güneydoğu Avrupa Çokuluslu Gücü'nü (SDM) oluşturan ülkelerin SavunmaBakanları toplantısına katılmak üzere gittiği Yunanistan'ınSelanik kentindeABD Dışişleri Bakanı William Cohen ile görüştü.

Bakan Çakmakoğlu düzenlenen ortak basın toplantısında,görüşmenin ana maddesini sözde Ermeni soykırımıyla ilgili yasatasarısının oluşturduğunu belirterek, Türkiye'nin bu konudaki görüşlerinin, Amerikan tarafına iletildiğini söyledi.

Cohen ise Amerikan hükümetinin söz konusu tasarıya karşıolmasına rağmen, demokratik süreç içerisinde, bugüne kadar olangelişmeleri "engellemenin mümkün olmamasından dolayı duyduğu üzüntüyü" dile getirdi.

9- Emniyet Genel Müdürü Turan Genç uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusunda İçişleri Bakanlığı'nda düzenlenen basıntoplantısında, Türkiye'nin uyuşturucu ticareti yapanlar için güvenliyol olmaktan çıktığını belirterek, uyuşturucu trafiğinin KuzeyKaradeniz ve Doğu Akdeniz rotalarına kaydığını söyledi.

10- Sözde Ermeni soykırımı karar tasarısına ilişkin,ABD'de parlamenterler düzeyinde temaslarda bulunan TBMM heyetiyurda döndü.

ANAP Milletvekili Mehmet Ali irtemçelik, MHP Milletvekili Metin Ergun ve DSP Milletvekili Tayyibe Gülek, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenledikleri ortak basın toplantısında, ABDTemsilciler Meclisi'nin pek çok üyesiyle görüştüklerini belirterek,ABD'ye, Türk milletinin kendisine yöneltilen iftira karşısındakiduygularını, duyarlılığını dile getirmek ve Türkiye-ABDilişkilerini böyle bir tasarının neden olacağı olumsuz etkilerdenkorumak için gittiklerini söylediler.

11- AB Dönem Başkanı Hubert Vedrine, Lüksemburg'da yapılanAB Genel İşler Konseyi'nde yaptığı açıklamada, AB'ninSırbistan'a yaptırımlarının kaldırılacağını açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer de yaptığıaçıklamada "Yugoslavya'da demokrasinin kazanması halinde tavırdeğiştireceğimiz sözünü vermiştik. Sözümüzü tutmak durumundayız"dedi.

BM Kosova Temsilcisi Bernard Kouchner de AB'nin, Sırbistan'ayönelik yaptırımları kaldırırken, Kosova savaşı sırasındahapsedilenler ve kaybolanlar konusunu gözardı etmemesi gerektiğini, bu unsurun yapılacak açıklamada vurgulanmasının önem taşıyacağınısöyledi.

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi JavierSolana da yaptırımların kaldırılmasından sonra, Sırp halkınayapılacak yardımların aciliyet kazanacağını söyledi.

10 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Havel'i, ÇankayaKöşkü'nde kabul etti.Cumhurbaşkanı Sezer görüşmenin ardından düzenlenen ortak basıntoplantısında "Üyesi bulunduğumuz Avrupa-Atlantikve Batı Avrupa örgütlerinin etkinlikleri çerçevesinde birbirimizedaha da yakınlaşmalı ve aramızdaki işbirliğini her alandageliştirmeliyiz" dedi.

Havel de iki ülkeninAvrupa Birliği'ne aday olduklarınıbelirterek "Ülkelerimiz bu yolda arkalarında belirli bir mesafe bıraktılar.Biz biraz daha önde görünüyoruz. Deneyimlerimizi Türkiye'yeiletiyoruz" dedi.

Görüşmelerden sonra iki ülke arasında gümrük, veterinerlik, bitki koruma ve karantina alanlarında 3 anlaşma imzalandı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Sezer, Havel'e Devlet Nişanı'nıtaktı.Havel ayrıca, Başbakan Bülent Ecevit ile de bir araya geldi.

Başbakan Ecevit görüşmenin ardından gazetecilere yaptığıaçıklamada, ikili ilişkilerin yanısıra Balkanlar'daki gelişmeleri de değerlendirdiklerini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile İsrail Başbakanı Ehud Barak'a birer mesaj gönderdi. BaşbakanEcevit mesajında, "Ortadoğu'da barışı ciddi olarak tehditeden son günlerdeki üzücü çatışmalardan çok kaygı duyduklarınıbelirterek, Ortadoğu'daki çatışmaları önlemek amacıyla zaman geçirmedenbir araya gelmelerini önerdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, sözde Ermenisoykırımıyla ilgili olarak, "Bilinmelidir ki hiçbir gerekçe, hiçbir amaç ülkemizin ve Türk milletinin siciliyle oynanmasına vedünya kamuoyu önünde mahkum edilmeye çalışılmasına dayanak teşkiletmez" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, MİT'in bazı gazeteci ve köşe yazarlarıyla ilişkileri konusundaki bir soru önergesine verdiği yanıtta, MİT'e yardımcı olmanın vatandaşlıkgörevi olduğunu belirterek, "MİT'in devletin diğer kuruluşları gibibasın organlarıyla koordine ve yakın temas içinde olmaya ihtiyacı var"dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul'dabir parkın açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin uyguladığı istikrarprogramının başarıya ulaşmasının, halkın desteğinin sürmesine bağlıolduğunu söyledi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal yaptığı açıklamada, Türkiye'ye yabancı sermaye ilgisinin olduğunu, ancak tanıtımda bir atılım yapılması gerektiğini belirterek, "Türkiye'de çok büyük boyutlu uluslararası bir yabancı sermaye tanıtım toplantısı yapmayı kararlaştırdık. Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn dabizzat gelip destek verecek" dedi.

7- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplanan Özelleştirme YüksekKurulu (ÖYK) toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türk Telekom'un özelleştirilmesinde yüzde 29'luk blok satış oranının yüzde 34'eçıkarılması konusunda Bakanlar Kurulu'nun karar vereceğini söyledi.

8- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk yaptığı açıklamada, yargı kurumlarında yaşanan bütün zorluklara karşın yargıç ve savcıların, görevlerini büyük bir özveriyle yerine getirdiklerini belirterek, yargının görevini hiçbir zan altında kalmadan yürütmesi gereken bir kurum olduğunu söyledi.

9- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İstanbul'da düzenlenen "Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği Encümenleri" toplantısında yaptığı konuşmada, belediyelerin sorunlarının halledilebilmesi içinyerel yönetimler yasa tasarısının süratle yasalaşmasında büyük yararbulunduğunu söyledi.

10- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, "Dünya Ruh Sağlığı Günü" dolayısıyla İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün düzenlediği "RuhSağlığı ve Çalışma Hayatı" konulu panelde yaptığı konuşmada,hükümetin öncelikli olarak sağlık güvencesini 65 milyon insana veTürkiye'yi ziyaret eden turistlere sağlaması gerektiğini belirtti.

11- İş güvencesi yasa taslağını görüşmek üzere TİSK Genel Başkanı Refik Baydur, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Baydur basına yaptığı açıklamada, hazırladıkları alternatif yasa taslağından bazı ödünlerverebileceklerini belirterek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ncahazırlanan iş güvencesi yasa taslağının, iş güvencesi getirmediğini söyledi.

12- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından İngiltere'nin başkentiLondra'da düzenlenen "Fakirlik ve Sosyal Dışlanmışlıkla Mücadele"konulu konferansta yaptığı konuşmada, toplumda yoksulluk ve sosyaldışlanmışlıkla mücadelenin her şeyden evvel sosyal hukuk devletiolmanın bir gereği haline geldiğini söyledi.

13- Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu, Fransız parlamenter Philippe Morillon tarafından hazırlanan Türkiye raporunu ve bu raporabağlı karar tasarısına sözde Ermeni soykırımı iddialarının sokulmasıamacıyla verilmiş olan tüm değişiklik önergelerini reddetti.

14- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye'yi 3 ayrı davadamaddi tazminat ödemeye mahkum etti.

15- İsrail Başbakanı Ehud Barak İsrail radyosuna yaptığıaçıklamada, "Uluslararası temsilcilerin isteklerine kulak verdik veolaylara son vermeleri için Filistinlilere tanıdığımız süreyi3 veya 4 gün daha uzatmayı kabul ettik" dedi.

Barak, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile yaptıkları görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısındaise 3 İsrail askerinin Hizbullah tarafından kaçırılmasının ardından"istedikleri zaman istedikleri biçimde karşılık verme hakları" bulunduğunu söyledi.

16- Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir araya gelen Bağımsız Devletler Topluluğu'na (BDT) üye 5 ülke, Avrasya Ekonomik Topluluğu'nukurma anlaşması imzaladı.

Anlaşmayı, Rusya, Kazakistan, Belarus, Kırgizistan ve Tacikistan devlet başkanlarının imzaladıkları bildirildi.

11 EKİM 2000

1- Yüksek Planlama Kurulu (YPK), Başbakan Bülent Ecevitbaşkanlığında yaptığı toplantıda 2001 yılı bütçe büyüklüklerinibelirledi.

Başbakan Ecevit, toplantının ardından yaptığı yazılı açıklamada, 2001 yılında faiz dışı bütçe harcamalarının yüzde 21.1 oranındaartması, faiz ödemelerinin ise yüzde 17.5 gerilemesinin beklendiğinibildirdi.

2- Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği yetki yasasına dayanılarakçıkarılan 617 sayılı KHK ile kurulan Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR)tanıtım toplantısı yapıldı.

Kurumun, iş ve işçi bulma hizmetlerindeki tekel yetkisikaldırılarak özel istihdam bürolarına çalışmalarda bulunma olanağıgetirildi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk yayımladığı genelgede, ceza evinde bulunan terör suçlarından tutuklu ve hükümlülerin örgütten ayrılmakistemeleri durumunda başka cezaevlerine nakillerinde kolaylıksağlanmasını istedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriöz, BM'nin 17 Aralık 1999 tarihinde aldığı bir kararla Irak'ın petrol satışıkonusunda miktar kısıtlamasını kaldırdığını belirterek, boru hattınınbir süredir kullanımda olduğunu bildirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yayımladığı genelgede,8 yıllık zorunlu kesintisiz temel eğitim sonrasında yenilenme gereksinimidoğan din kültürü ve ahlak bilgisi dersi konusunda öğretmenleriuyararak öğrencilerde insan hakları, demokrasi, laiklik ve hukukunüstünlüğü bilincinin geliştirilmesini istedi.

6- CHP'nin yeni Merkez Yönetim Kurulu toplantısı Deniz Baykalbaşkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, yapılan görev dağılımındaönceki dönemde oluşturulan masaların çalışmalarını sürdürmelerinekarar verildi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Fuat Mirasyaptığı açıklamada, Irak ile iş konseyi kurmayı ve Irak'a Odalar Birliği tarafından insani yardım malzemesi taşıyan bir uçak göndermeyi planladıklarını bildirdi.Miras, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ı daziyaret ederek, projeleriyle ilgili bilgi verdi.

8- Türk Milli futbol takımı, 2002 Dünya Kupası Elemeleriçerçevesinde Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılan maçta Azerbaycan Millifutbol takımını 1-0 yendi.

9- Türkiye'de bulunan Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Havel,gazete temsilcileriyle bir araya geldi. Havel, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını da yanıtladı.

10- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan "Pompidou Grubu 12. BakanlarKonferansı"na katılmak üzere Portekiz'e giderken uçakta gazetecilerinEgebank soruşturması ile ilgili sorularını yanıtladı.

11- BM Nüfus Fonu tarafından hazırlanan "Dünya Nüfusunun Durumu2000" adlı raporda, dünyada okuma-yazma bilmeyen nüfusun üçte ikisinikadınların oluşturduğu belirtildi. Raporda, Türkiye'de bu oranın yüzde28'i bulduğu kaydedildi.

12- ABD ile Kuzey Kore arasında, Kore Savaşı'ndan bu yana sürengerginliğin giderilmesi amacıyla ABD'de bir görüşme yapıldı.

13- İsrail Başbakanı Ehud Barak, Başbakan Bülent Ecevit'egönderdiği mektupta, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın sorumluluklarıkonusunda uyarılarak şiddete son vermesi için ikna edilmesini istedi.

12 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hacettepe Üniversitesi'nin2000-2001 eğitim ve öğretim yılı açılışında yaptığı konuşmada, YüksekÖğretim Kurulu'na (YÖK) yönelik eleştirilerde bulunarak "Yüksek ÖğretimKurulu'nun amaç dışı yetkilerinin yeniden gözden geçirilmesi yararlıolacaktır" dedi.

2- TBMM Başkanlığı için yapılan ilk tur seçimde 7 aday, 2. turda 6 aday yarıştı. Adaylardan hiçbiri seçilmek içingerekli olan 367 oya ulaşamadığı için3. tur oylama 17 Ekim salıgünü gerçekleştirilecek.

3- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısındaTBMM Başkanlık seçimleri ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, "Bilindiği gibi, geçen toplantı yılında ANAP'tan bir başkan seçilmişti.Bu kez de koalisyon adabına uygun olarak MHP'den bir başkan seçilmesinin uygun olacağını düşünüyorum" dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca, sözde Ermeni soykırımı tasarısının ABD Kongresi'nden geçmesi durumunda "ABD ile Türkiye arasındaki stratejik açıdan önem taşıyan ilişkilerin gölgelenmesinden kaygıduyduğunu" söyledi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki faaliyetlerini, düzenlediği 2. basın turuyla tanıttı. 3. Ordu Komutanı Orgeneral Tuncer Kılınç, Tunceli'de basınmensuplarına yaptığı açıklamada, bölge halkının çoğunlukla teröredestek vermediğini, bir kısmının ise zorla desteklediğini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında, TBMM'nin tatili sırasında yaşanan siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

6- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, uluslararası danışmanlık sirketi Salomon Smith Barney heyetinikabulünde yaptığı konuşmada, Vakıfbank'ın özelleştirilmesinde danışmanlık hizmeti veren şirketle çalışmalarını durdurduklarını belirterek, Anayasa Mahkemesi'nin kararını bekleyeceklerini, Mahkeme'nin "KHK dayanaksızdır" hükmüne varması durumundakonunun tasarı olarak Meclis'e sunulacağını söyledi.

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Avrupa Konseyi bünyesindeyapılacak "Avrupa Irkçılık İle Mücadele Konferansı"na katılmaküzere Fransa'nın Strasbourg kentinehareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada,Türk Ceza Kanunu (TCK) ile ilgili komisyon çalışmasının birinci aşamasınıntamamlandığını, yeni yasanın 2002'de yürürlüğe girebileceğini belirterek,yeni yasada ölüm cezası yerine ağırlaştırılmış müebbet hapiscezası öngörüldüğünü söyledi.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in başkanlığında MüsteşarBüyükelçi Faruk Loğoğlu, Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Uğur Ziyal'ında katıldığı bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantının ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, olaylardan İsrail sorumlu tutularak, askeri harekatıbir an önce sona erdirmesi gerektiği belirtildi.

Ayrıca, toplantının bitiminde Filistin, İsrail, ABD Büyükelçiliği yetkilileri de bakanlığa çağırılarak çatışmalarınbir an önce sona erdirilmesi gerektiği bildirildi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Memur-Sen Genel Başkanı Fatih Uğurlu ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, kamu çalışanlarına sendika hakkı tanıyan yasa tasarısının TBMM'de bulunduğunu belirterek, ANAP olarak "grevlive toplu sözleşmeli" kamu çalışanları sendika yasasına karşıolduklarını, ancak toplu iş sözleşmesinin yanısıra lokavtın da bulunmasının tartışılabileceğini söyledi.

10- Anayasa Mahkemesi'nin Basın Affı Yasası'na kısmi iptalkararının gerekçeleri, Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Kemal Gürüz, İstanbul'da, Boğaziçi Üniversitesi ve Amerikan Fulbright EğitimKomisyonu'nca ortaklaşa düzenlenen "Yeni Bin Yılda Üniversiteler"konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'de üniversite öğrencisi başına düşen kamu harcamasının 2 bin dolar olduğunu, bu miktarın 3 bin 300 dolar olan dünya ortalamasına çıkarılması gerektiğinisöyledi.

12- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ileErzincan Valiliği'nce ortaklaşa düzenlenen "5. Yerel Medya Eğitim Semineri"başladı.Seminere, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde faaliyet gösterengazeteciler katıldı.

13- Nobel Edebiyat Ödülü, Fransız vatandaşı Çinli yazar Gao Xingjian'a verildi.

14- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Vaclav Havel, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Kürtlere "kendi dillerinde konuşma hakkının verilmesinden yana"olduğunu söyledi. Havel basın toplantısının ardından, İnsan Hakları Derneği,Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve bazı sivil toplum örgütlerinintemsilcileriyle de bir araya geldi.

15- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan Portekiz'in başkentiLizbon'da düzenlenen Avrupa Konseyi bünyesinde oluşturulan "Pompidou Grubu 12. Bakanlar Konferansı"nda yaptığı konuşmada, uyuşturucu kaçakçılığının bir insanlık suçu olduğunu belirterek, bu konuda uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğinisöyledi.

16- ABD Temsilciler Meclisi'nde, gündem dışı söz alan Rum-Yunanlobisine mensup Cumhuriyetçi Parti Florida Milletvekili Michael Bilirakis ve Demokrat Parti New York Milletvekili Carolyn Maloney, ABD yönetiminin Türkiye'ye 145 saldırı helikopterinin satışınahazırlandığını belirterek, Kongre'nin bunu engellemesini istediler.

17- İsrail ordusu, Filistin'in Ramallah kentinde 3 İsrailaskerinin Filistinlilerce linç edilmesi üzerine Ramallah, Gazze,Nablus ve El Halil kentlerini bombaladı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "Bugün düzenlenen operasyon, İsrail askerlerinin bu sabah Filistinlilerce öldürülmesinekarşılıktır. Bu, sınırlı harekattır" denildi.

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ise "Bizim insanlarımız Kudüs'ün başkent olacağı bağımsız Filistin'e kavuşmak için sürdürdükleri yürüyüşe hiçbir şeye aldırmaksızın ve tereddütetmeksizin devam edeceklerdir" dedi.ABD Başkanı Bill Clinton da Filistinlilerle İsraillileri acilateşkese davet ederek "Hiçbir şey şiddet olaylarını haklıgösteremez" dedi.

18- Yemen'in Aden kentindeki limanda demirli ABD Donanmasınaait bir destroyere patlayıcı yüklü bir şişme botun çarpmasısonucu gerçekleşen patlamada en az 4 ABD askerinin öldüğü,10 askerin kaybolduğu, 31'inin de yaralandığı bildirildi.

19- Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de Çeçenler tarafından Rus askeri karargahı önünde patlayıcı yüklü bir jipin uzaktankumandayla patlatılması sonucunda çoğunluğu Rus askeri olan15 kişinin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ankara'nın başkent oluşunun77.yıldönümünedeniyleyayımladığımesajda, Ankara'nınkaydettiğigelişmeninTürkiyeCumhuriyeti'nin başarılarınında göstergesi olduğunu belirterek "Ulusumuzun yürüttüğü bağımsızlık ve özgürlük savaşının merkezindeyer alanAnkara,bumücadeleninkazanılmasındaüstlendiği işlevle yaşamsal bir rol oynamıştır" dedi.

2-DevletBakanıHasanGemiciİstanbul'daSosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından Ayvansaray'da yaptırılan koruma istasyonunun açılışında yaptığı konuşmada, kurumun himayesi altında olan çocukların son yıllarda önemli başarılareldeettiklerinibelirterek,sokakçocuklarına herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'de bulunanAB Komisyonu'nunGenişlemedensorumluGenelMüdürüEneko Landaburu ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'ninKatılım Ortaklığı Belgesi (KOB)çerçevesindeki düşüncelerinçoğunun,Türkiye'nin, dahaönceimzaladığı uluslararasıanlaşmalarıniçerdiği konular olduğunu belirterek"Bizim anlayışımızla yakınlaşmayannoktalarda duyarlılıklarımızı ortaya koyuyoruz" dedi.Landaburu da KOB'da Türkiye'nin görüşlerinidikkate aldıklarınıbelirterek"HedefimizKOB'u8Kasım'da açıklamak.Karşılıklıgüven esasına dayalıilişkilerimizi sürdürmek niyetindeyiz" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara Sanayi Odası BaşkanıZaferÇağlayan ve beraberindeki yönetim kuruluüyelerini kabul etti.Çağlayan,enflasyonlamücadeleiçinöngörülenüç yıllıksüreninbirinciyılınındolmaküzereolduğunu kaydederek,asılsıkıntının2001yılındayaşanacağını söyledi. BaykaldaTürkiye'nin uzun bir enflasyon döneminden sonrasonbir buçuk yıldır uyguladığı istikrarprogramının eksikleri olduğunu belirterek, bu programın sadeceparave mali politikalaraçısından bazıdüzenlemeleröngördüğünü söyledi.

5- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek partisinin İstanbul İl Merkezi'ndedüzenlediğibasıntoplantısında,ABD'nin "Sözde Ermenisoykırımıyasatasarısı"nıntammetninikamu oyundan sakladığını söyledi.

6- SermayePiyasasıKurulu(SPK), kurulakayıt yükümlülüğünü yerine getirmeksizin gerçekleştirdiğiizinsiz halkaarzsonucundasatılankısımüzerindegerçekhak sahiplerininhaklarınınkorunmasınıteminen,Kombassan Holdingve Kombassan İnşaat Şirketleri'nin sahip olduğutüm gayrimenkullerileiştirak hisselerineihtiyatitedbir konularak devirlerinin engellenmesi kararı aldı.

7-Türk-İşGenelBaşkanıBayramMeral,Türk-İş tarafından düzenlenen"ÇalışmaHayatınıDüzenleyenYasa Değişiklikleri" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, işgüvencesiyasatasarısınınmutlakayasalaşması gerektiğinibelirterek, Türk-İş'in eylemhazırlığıiçinde olduğunu söyledi.

8- 2000 yılı Nobel Barış Ödülü, Kuzey ve Güney Kore arasındaki gerginliği azaltan politikalarizlemesi,insan hakları ve demokrasi çalışmaları nedeniyle Güney Kore Devlet Başkanı Kim Dae Jung'a verildi.

9- AdaletBakanıHikmetSamiTürk,Fransa'nın Strasbourg kentindeAvrupa Konseyitarafındandüzenlenen "Avrupa Irkçılıkla Mücadele Konferansı"nda yaptığı konuşmada, insanlıktarihininırkçılık veayrımcılıktankaynaklanan üzücüdönemlerle dolu olduğunu belirterek "Ancak insanlığın tümgeçmişacılarının, böyle olmadıkları halde soykırım olaraktanımlanması, tüm ulusa karşı yeni birırkçılıktır" dedi.

10- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi temaslarda bulunmak üzere gittiği Irak'ta yaptığı açıklamada "İyi komşuluk ilişkileri ve karşılıklı anlayış sayesinde aramızdaki bütün sorunların çözülebileceğine inanıyorum" dedi.

14 EKİM 2000

1- BaşbakanBülentEcevitbaşkanlığındaDışişleri Bakanı İsmail Cem, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Lağoğlu ve bazı bürokratlar Başbakanlık'ta Ortadoğu'da yaşanan son gelişmelerideğerlendirmek üzere bir araya geldiler.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul'da Dış Ticaret Kompleksi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinden geçtiği dönemde iç ve dış beklentilerin, siyasi istikrarının önemli olduğunu belirterek "İstikrarı bütün unsurlarıyla ayakta tutmaya mecburuz" dedi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Fransa'daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Bakan Türk Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Irkçılıkla Mücadele Konferansı'nda; ırkçılık, ırkçı ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve bunlara bağlı hoşgörüsüzlüğününgörüşüldüğünübelirterek, bu toplantının 2001yılında Güney Afrika'da yapılacakBirleşmişMilletler Dünya Konferansı'na hazırlık niteliğindeolduğunu söyledi.

4- İçişleriBakanıSaadettinTantanPortekiz'deki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, Manisalılar Mesir ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği "Güz Panayırı"nın açılışından sonragazetecilerin hükümetin 2001 bütçe çalışmaları ile ilgili sorularınıyanıtladı.

6- UlaştırmaBakanı Enis Öksüz, 15- 17 Ekim tarihleri arasında Fransa'nın Cannes kentinde atılacak Avrupa'nınen gelişmiş uydusu Türksat 2-A hakkında Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer İzmir Çeşme'de düzenlenen "Rüzgar Enerjisi Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, rüzgar enerjisini Türkiye'nin çok yeni tanıdığını ancak dünyanın da yeni tanımakla beraber bu alanda büyük adımlar attığını söyledi.

8- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna düzenlediği basın toplantısında, Moody's Investors Service FITCH-IBCA ve Standart

Poors'un, İstanbul BüyükşehirBelediyesi ile ilgili verdikleri kredinotlarını değerlendirdi.

9-Yozgat'ın Saraykent ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 19 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç sağlık sorunları nedeniyle cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etti.

11- İranDışişleri Bakanı Kemal Harrazi Irak'taki temasları sırasında, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile bir araya geldi. Harrazi görüşme sonunda yaptığı açıklamada, İran-Irak savaşından kaynaklanan sorunların çözülmesini istediğini belirtti.

Devlet Başkanı Hüseyin ise iki ülkenin de istemesi durumundasorunların çözülebileceğini ve iyi komşuluk ilişkileri kurulabileceğinisöyledi.

12- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Fransa'nın Biarritz kasabasındaki AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sırasında yaptığı açıklamada, Ortadoğu'daki barış süreci eski halini almazsa bunun bütün dünya için "felaket" olacağını söyledi.

15 EKİM 2000

1- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gündemdeki konular ileİsrail-Filistin gerginliğini, Türkiye gazetesine değerlendirdi.

2- Devlet Bakanı Tunca Toskay, ekonomide yaşanan songelişmeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İstanbul'da "Evrensel Değerleri Koruyan Yaşanabilir Bir İstanbul İçin Yeni bir Yönetim Modeli Geliştirilmesi Projesi" imza toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul'un dünya kenti olabilmesi için sorunlarınçözümünde Marmara ve Boğazlar Belediyeler Birliği'nin koordine ettiği proje hakkında bilgi vererek projenin öncelikli amaçlarının, İstanbul'un sorunlarının tespiti, dünya kenti yapılması ve AB'ye uyumu gibi konular olduğunu söyledi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Ziya Gökalp, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle düzenlenen "Avrasya'dan Afrika'ya GıdaGüvencesi ve Gıda Güvenliği Tarım Bakanları Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, tarımda desteklemenin önemini belirterek, yoksul ülkelerde tarımın optimum düzeyde desteklenmediğinin ortada olduğunu söyledi.

KKTC Tarım ve Orman Bakanı İrsen Küçük ise uygulanan amborgolar nedeniyle dünya pazarına pek çok ürünün açılamadığını, bu nedenle amborgolarda çürüdüğünü vurgulayarak "Bunu, bu toplantının sloganı olan 'açlığın olmadığıbirbinyıl'kampanyasıilenasıl bağdaştırabilirsiniz" dedi.

Zirve sonrasında yayımlanan bildirgede, dünyada yıllardan beri çeşitli kuruluşlar tarafından açlıkla mücadele kampanyalarıyürütülmesine karşın 800 milyon insanınkronik açlık tehlikesine henüz çözüm bulunamadığına dikkat çekildi.

5- DİE Başkanı Şefik Yıldızeli yaptığı açıklamada,22 Ekim Pazar günü yapılacak genel nüfus sayımının Merkez Nüfus İdaresi Sistemi Projesi'nin hayata geçirilmesi durumundason sayım olabileceğini söyledi.

6- Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev,Bakü-Ceyhan-Tiflis boru hattı konusunu Zaman gazetesinedeğerlendirdi.

7- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde yapılacak Ortadoğu Zirvesi öncesinde Mısır CumhurbaşkanıHüsnü Mübarek ile bir araya geldi.

Annan görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Ortadaoğu'daki krizin bölge sınırları dışına taşabileceğiuyarısındabulunarak "Yalnızca Filistin toprakları ya da İsrailile sınırlı değil, kriz bütün bölgeyi ve daha da ötesini tehditediyor" dedi.

8- İsrail Başbakanı Ehud Barak, Amerikan Time Dergisi'ne verdiği demeçte, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın serbest bıraktığı Hamas gerillalarını tekrar demir parmaklıklar arasına koymasının, öldürmeye son vermesinin ve şiddetin yeniden başlamayacağına dair daha çok garanti vermeyi kabul etmesinin bir sonuç olacağını söyledi.

9- BM Balkanlar Özel Temsilcisi Carl Bildt, Yugoslavya'yayaptığı 3 günlük ziyaretin sonunda düzenlediği basın toplantısında, Yugoslavya ekonomisinin mafya mezbeleliğine dönüşmüş bir felaket bölgesi olduğunu, düzeltilmesinin yıllar süren çok sıkı çalışma gerektireceğini söyledi.

10- Slovenya'da genel seçimler yapıldı.

11- Uganda'da Ebola virüsü nedeniyle 30 kişinin öldüğü,50 kişinin de bu hastalığa yakalandığı bildirildi.

12- Belarus'da genel seçimler yapıldı.

16 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Dünya Gıda Günü" nedeniyle yayımladığı mesajında, insanlığın barınma ve beslenme sorununun olmayacağı, kaynakların adil bölüşüleceği, kimseninaçlıktan ölmeyeceği bir dünya dilediğini bildirdi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığındatoplandı.Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel toplantıdan sonrayaptığı açıklamada, memur maaşlarına 2001 yılının ilk yarısı içinyüzde 10 zam yapılması kararı alındığını belirterek, "Eğer TÜFE'de bunun üzerine çıkan bir artış söz konusu olursa,o zaman memurlarımıza hem bu artış sağlanacak, hem de yüzde2'lik bir refah payı da sağlanacaktır" dedi.

Başbakan Ecevit de gazetecilerin memur maaşı zammıyla ilgili soruları üzerine "Biz başından beri istikrar politikasıgüdüyoruz. Çalışan halk kesimlerini enflasyona ezdirmemeyi,ama bir yandan da enflasyonu hızla aşağı çekmeyi ön görüyoruz"dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmazile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, AnkaraDoğal gaz Kombine Çevrim Santralı temel atma törenine katıldı.

Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz yaptığı konuşmada,55. hükümet olarak kalkınmada enerjinin önemini çok iyibildiklerini belirterek, "Öncelikli olarak önümüzü kesenyasaları çıkardık. Gerekli anayasal düzenlemeleri yaptık.Enerji Bakanlığı ile ilgili projelerin hayata geçirilmesihalinde 2010 yılına kadar enerji ihtiyacımızı karşılayacağız"dedi.

Bakan Ersümer ise gerekli yasaları çıkarmalarının ardındanyerli ve yabancı şirketlerin Türkiye'ye yatırım yapmaya başladığınıbelirterek, "Yatırımların devam etmesi durumunda 2003 yılında Türkiye'nin yüzde 35 enerji fazlası olacaktır" dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Şili Savunma Bakanı Yardımcısı Nelson Hadad'ı kabulünden önce gazetecilere yaptığıaçıklamada, Türkiye'nin hem İsrail, hem de Ortadoğu'daki Müslüman Arapülkeleriyle iyi ilişkiler içinde olduğunu belirterek, "Bu dostlukilişkilerimizi şimdiki tırmanmış bulunan savaş ortamına doğru gidişlekıyasladığımız takdirde süratle barışa dönülmesini istiyoruz" dedi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İstanbul'da Yıldız TeknikÜniversitesi'nin 2000-2001 eğitim ve öğretim yılının açılışında yaptığıkonuşmada, Türkiye'nin kendini yenilemesi gerektiğini belirterek"İnsanımıza güvensizlik en büyük engeldir. Kendi korkularımız, vehimdenebilecek saplantılarımız, önümüzdeki en önemli engeldir" dedi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İstikrar Paktı 2. ÇalışmaMasası'nın İstanbul'da başlayan toplantısının açılışında yaptığı konuşmada,Yugoslavya'da otokritik yönetimin devrilmesinin Avrupa'da istikrarın yeniden kurulması için olumlu bir gelişme vaadettiğinibelirterek, Avrupa'da barışın ancak ve ancak tüm ülkelerin demokratik ve müreffeh bir Avrupa Birliği'ne entegre olmasıyla mümkünolabileceğini söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu'nu ziyaret ederek, iş güvencesi yasatasarısı hakkında bilgi verdi ve TÜSİAD'ın desteğini istedi.

8- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, para politikasına yönelik yaptığı değerlendirmede, sistemin başarıyla yürüdüğünü belirterek, "2001 yılına çok daha güvenle giriyoruz. Enflasyonu yüzde 10'lurakamın altına düşüreceğiz" dedi.

9- İnsan Hakları Derneği (İHD) genel başkanlığına Hüsnü Öndülyeniden seçildi.

10- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Özbekistan, Türkmenistan,Kırkızistan ve Kazakistan'ı kapsayan Orta Asya turuna Özbekistan'danbaşladı.

Cumhurbaşkanı Sezer, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, görüşmeler sırasındaÖzbekistan'ı hedef alan terörist saldırılara karşı mücadele konusunuetraflı bir biçimde ele aldıklarını belirterek, görüşmelerde ayrıcabölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunduklarınısöyledi.

Kerimov ise Türk-Özbek işbirliğine ait bir çok konuları ele aldıklarınıbelirterek, ekonomik, askeri ve başka alanlarda ikili ilişkilerin durumu ve iki tarafı da ilgilendiren uluslararası konularıgörüştüklerini söyledi.

Heyetlerarası görüşmelerden sonra iki ülke arasında işbirliğiniöngören 3 metin imzalandı. Görüşmelere ayrıca, Türk tarafından Devlet Bakanı AbdülhalukÇay, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu ve Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Yurdakul Yiğitgüden ve askeri yetkililer de katıldı.

11- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, yapımı tamamlanan ve teknolojikaçıdan Avrupa'nın en büyük ve modern uydusu olan Türksat 2A'yıFransa'nın Cannes kentinde yapılan bir törenle teslim aldı.

Bakan Öksüz törende yaptığı konuşmada, Türksat 2A'nın Avrupa'nınen güçlü ve modern uydusu olduğunu belirterek, 15 yıl süreyle hizmetvereceğini söyledi.

12- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İsrail Başbakanı EhudBarak, ABD Başkanı Bill Clinton, Ürdün Kralı Abdullah, BM GenelSekreteri Kofi Annan ve AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana, MısırDevlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in ev sahipliğinde Ortadoğu'daki son gelişmeleri görüşmek üzere Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde bir arayageldiler.

Başkan Clinton toplantının açılışında yaptığı konuşmada, sonbirkaç haftadır Ortadoğu'da yaşananlar yüzünden, herşeyin bir kenara bırakılmaması gerektiğini kaydederek "Şiddete son vermek, gerçeklerinortaya çıkmasını sağlayacak adil ve nesnel bir sürecin başlatılmasıkonusunda anlaşmaya varmak istiyoruz" dedi.

17 EKİM 2000

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisininMeclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, memurlara ilk 6 ay içinverilen yüzde 10'luk zamma değinerek, hükümetin ekonomi programının olumlusonuçlarının 2001 yılı ortalarında hissedileceğini ve bu süreçteherkesin üzerine düşen fedakarlığı yapması gerektiğini söyledi.

2- Anayasa Mahkemesi, Vakıfbank'ın özelleştirilmesini öngören 606sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yi (KHK) iptal etti.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'a yazdığı mektupta, sözde Ermeni soykırımı tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edilmesi halinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin ciddi zarar görmesinden kaygı duyduğunubelirtti.

Ayrıca, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu da ABD'ninTürkiye Büyükelçisi Robert Pearson'u kabulünde, savunma sanayiihalelerinin de olumsuz etkileneceği uyarısında bulundu.

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalara son vermek üzere Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde yapılan zirvenin sonuçları; gerilim ve çatışma ortamından çıkılması, sukunetin yeniden sağlanması ve kalıcı barıs arayışıistikametinde atılmış olumlu bir adım olarak vurgulandı.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, partisinin Meclis grup toplantısında enerji konusunda brifing verdi. Bakan Ersümer,enerji amaçlı barajlardaki su seviyelerinin alarm verdiğini ve elektriktüketiminin tahminlerin üzerine çıktığını belirterek, tüm zorluklararağmen Yüksek Planlama Kurulu'ndan (YPK) geçen 29 enerji santraliprojesinin hayata geçirilmesi ile 2003 yılından itibaren enerji sorunununkalmayacağını söyledi.

6- TBMM Trafik Güvenliği Araştırma Komisyonu Başkanı Ahmet Tan,komisyon toplantısında yaptığı konuşmada, trafik sorunu karşısındakiönlemlerin sert ve Meclis'ten çıkarılacak yasalarla da sonuçalınabilecek nitelikte olması gerektiğini söyledi.

7- DSP Milletvekili Bülent Ersin Gök, partisinden istifa etti.

8- DİE Başkanı Şefik Yıldızeli, Cumhuriyet gazetesinin 22 Ekim'deyapılacak nüfus sayımına ilişkin sorularını yanıtladı.

9- Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay, Emek Platformu Başkanlar Kurulu'nun, halkın ve çalışanların istemlerinin yerine getirilmesi amacıyla kasım ayı içinde üretimden gelen gücün kullanılmasını da içeren bir dizi eylemin gerçekleştirilmesini kararlaştırdığını söyledi.

10- Galatasaray futbol takımı, İskoçya'nın Glasgow Rangers takımı ile İskoçya'da oynadığı maçta 0-0 berabere kaldı. 11- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'ne yaptığı gezinin ikinci durağı olan Türkmenistan'da Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Sezer görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, her gün daha da ilerleyen ilişkilerin karşılıklı yarar, eşitlik vedayanışma ilkeleri temelinde güçlendirmek; siyasi, ekonomik,kültürel, bilimsel ve teknik alanlardaki ilişkileri geliştirmek içinneler yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Türkmenbaşı da 2001 yılının nisan ayında elektrikalımı konusunda Türkiye ile Türkmenistan arasında anlaşmaimzalanacağını söyledi.

12- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Almanya'da düzenlenen "Expo-2000Hannover Fuarı"nın Türk pavyonunda TOBB Başkanı Fuat Miras ilebirlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Toskay, Türkiye ile Irakarasındaki ticaretin artırılması gerektiğini belirterek " Komşu iki ülkeninbirbirleriyle daha çok ticaret yapması, iki ülke ekonomisi içinde iyisonuçlar verir" dedi.

13- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Azerbaycan ana üretim petrolünüdünya pazarlarına taşıyacak Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı projesiningerçekleştirilmesi sürecinde, sponsor grubun oluşturulmasına ilişkinanlaşma yatırımcı firmalar arasında, Ev Sahibi Ülke Anlaşması ise yatırımcıfirmalar ve Azerbaycan hükümeti arasında imzalandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev imza töreninden sonrayaptığı açıklamada, hazar petrolünün Bakü-Ceyhan boru hattı ile 2004yılında dünya pazarlarına ulaşacağını söyledi.

14- Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde, İsrailliler ve Filistinlilerarasında şiddetin sona erdirilmesi amacıyla yapılan Ortadoğu Zirvesi,tarafların ateşkes konusunda anlaşmaya varmasıyla sona erdi.

15- İtalya'nın başkenti Roma'da, şiddetli yağışların yol açtığı seller ve toprak kaymalarında 15 kişinin öldüğü bildirildi.

18 EKIM 2000

1- TBMM Başkanlığı için yapılan 4. turda MHP'li Ömer İzgi 264 oyalarak TBMM Başkanlığı'na seçildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, NTV televizyonunda bir programa katıldı. Başbakan Ecevit, yeni yasama döneminde hükümetin TBMM'dekiönceliklerinin neler olacağına ilişkin soru üzerine "Kanun HükmündeKararname'leri TBMM'ye sunarak gerçekleştirme olanağı bulacağız.Bunlara öncelik veriyoruz" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun İstikrar Paktı çalışmaları kapsamında İstanbul'da düzenlediği "İş Forumu"nun açılışında yaptığı konuşmada, İstikrar Paktı'nın Balkanlar'da huzur ve istikrarın sağlanması içinçok önemli bir işlev üstlendiğini belirtti.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriözdüzenlediği haftalık basın toplantısında, sözde Ermeni soykırımı karar tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na ne zaman geleceğikonusunda belirsizlik bulunduğunu belirtti.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral düzenlediği basın toplantısında "Üç yıllık programın en yaşamsal önem taşıyan bütçesi" olaraknitelendirdiği 2001 yılı bütçesinin, enflasyonla mücadele programının hedeflerine bir adım daha yaklaşmak amacıyla hazırlandığını söyledi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Tarımİşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün 10 işletmesinin daha özel sektörleişbirliğine açılacağını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve OLEYİS Genel Başkanı Enver Öktem ileberaberindeki heyeti kabul etti.Bakan Okuyan yaptığı konuşmada, işgüvencesi yasa tasarısının mutlak bir iş güvencesi sağlamadığını, sendikalı olan işçinin işten atılmasını önlediğini bildirdi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Memur-Sen Genel Başkanı FatihUğurlu ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Baykal kabulde yaptığıkonuşmada, Egebank yolsuzluğuyla ilgili olarak hükümeti eleştirdi.Baykal, toplumun bu skandalın polis, adliye yanlarıyla meşguledildiğini söyledi.

9- İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici, eski DSPİstanbul Milletvekili Bülent Ersin Gök hakkındaki basında yer olan rüşvet iddialarınıihbar kabul ederek inceleme başlattı.

10- Şampiyonlar Ligi çerçevesinde İstanbul'da oynanan maçta Beşiktaşfutbol takımı, İngiltere'nin Leeds United takımı ile 0-0 berabere kaldı.

11- Orta Asya Türk cumhuriyetleri gezisini sürdürenCumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e gitti.

Cumhurbaşkanı Sezer, Kırgızistan CumhurbaşkanıAskar Akayev ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında,Türkiye'nin, Kırgızistan'ınve bölgedeki diğer kardeş ülkelerinegemenliğini, toprak bütünlüğünü ve istikrarını hedef alan teröristsaldırıları kınadığını belirtti.

12- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB bünyesinde temaslarda bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'egitti.

13- İsviçre'nin Cenevre kentinde toplanan İnsan Hakları Komisyonu, bölgedekiçatışmaları ve İsrail'in insan hakları ihlallerini ele almaya devamediyor.

Türkiye'nin BM Cenevre Daimi temsilcisi Murat Sungarkomisyonda yaptığı İsrail'i eleştiren konuşmasında, barışgörüşmelerinin önemli bir aşamaya geldiği sırada, şiddet olaylarınıberaberinde getiren tahrik edici haraketlerde bulunulmasının üzüntüverici olduğunu belirtti.

14- Belçika Adalet Bakanlığı, 1 yıl tutuklu kaldıktan sonra şartlı olarak tahliye edilen Sabancı suikastı sanıklarından Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iade edilmeyeceğini bildirdi.

19 EKİM 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı veBaşbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ile Mesut Yılmaz, ekönlemler paketini görüşmek üzere Başbakanlık'ta bir araya geldi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada,2001 yılı finansman bütçesinin gözden geçirildiği belirtilerek, buçerçevede özel iletişim ve özel işlem vergileri ile eğitime katkıpayının ekonomik program sürecinde devamına ilişkin kanun tasarısınınTBMM'ye sevk edilmesinin benimsendiği vurgulandı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Arnavutluk Başbakanı Ilır Meta'yı kabulünde yaptığı açıklamada, Türk girişimcilerinin Arnavutluk'a olanilgisinin gitgide arttığını belirterek, savunma, askeri eğitimkonusundaki ilişkilerin daha da gelişmesinin bölgede barışa veistikrara büyük katkısı olacağını söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, TGRT televizyonundayayınlanan "Alternatif" programına katılarak güncel konulara ilişkin soruları yanıtladı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Zaman gazetesinin laiklik, devlet-birey ilişkisi konusundaki sorularını yanıtladı.

5- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Merkez Bankası'nındüzenlediği "Enflasyon Hedeflemesi" konulu uluslararası konferansınaçılışında yaptığı konuşmada, Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflemesi politikasının başarıyla yürütülebilmesinin, siyasi müdahalelerinbulunmamasına, para politikası araçlarında tam kontrolün sağlanmasında para istikrarının ana amaç olarak sürdürülmesine bağlı olduğunukaydetti.

6- Kamu Emekçileri Sendikası Konferderasyonu'na (KESK) bağlı sendikaların üyeleri İstanbul'da , hükümetin 20001 yılının ilk 6 ayı için öngördüğü yüzde 10 oranındaki memur maaş zammını protesto ettiler.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli yaptığıyazılı açıklamada, her ne biçimde olursa olsun gazetecinin çıkar sağlamasının meslek ilkeleriyle bağdaşmayacağını bir kez dahavurgulamak gereği duyduğunu belirterek, TGC'nin bu gibi olaylara karşı tüzüğü gereğince ve yasalar çerçevesinde her zaman mücadelesinisürdürdüğünü söyledi.

8- Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı projesinin hayatageçirilmesine dönük "Ev Sahibi Ülke" ve "Anahtar Teslimi Yapım"Anlaşmaları ile "Hükümet Garantisi Belgesi" imzalandı. Anlaşmalara Enerjive Tabii KaynaklarBakanı Cumhur Ersümer, BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım,Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile sponsor şirketler imza koydular.

Başbakan Bülent Ecevit imza töreninde yaptığı konuşmada, Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattı projesinin, Türkiye ilebirlikte Orta Asya ve Kafkasya ülkelerinin de siyasal açıdangüçlenmelerinde büyük bir etken olacağını söyledi.

Bakan Ersümer de Bakü-Tiflis-Ceyhan projesi ile her yıl 50milyon ton petrolün Akdeniz'e akıtılacağını belirterek "Uzun yoldangeldik. Bu imzaladığımız son anlaşmadır" dedi.

9- Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Bernard Garcia, Türkiye-AB ilişkileri konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

10- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Orta Asya gezisinin son ayağıolan Kazakistan'da Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile bir arayageldi.Cumhurbaşkanı Sezer görüşmeden sonra düzenledikleri ortak basıntoplantısında, Kazakistan'ın Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattınadesteğinin sürmesinin memnuniyet verici olduğunu, Kazakistan'ınprojeye katılmasını temenni ettiklerini kaydetti.

Nazarbayev de Kazakistan'ın bağımsızlığını kazandıktan bu yanaiki ülke arasında 66 anlaşmanın imzalandığını belirtti.

Ayrıca iki ülke arasında, Terörle Mücadelede İşbirliği Anlaşmasıve Çalışma ve Sosyal Güvenlik İşbirliği Protokolü imzalandı.

11- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de AlmanHans Seidel Vakfı tarafından düzenlenen "Türkiye-AB İlişkileri" konulu seminere katıldı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz yaptığı konuşmada, kasım ayında ABKomisyonu tarafından açıklanacak olan 'Katılım Ortaklığı Belgesi'ninyeni bir aşama başlatacağını belirterek, AB'nin Helsinki Zirvesi'ndeTürkiye ile bütünleşmeye hazır olduğunu gösterdiğini, Türkiye'nin debu konuda tam iradeye sahip olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca, AB Ortak Dış Politika veSavunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile görüştü. Solana, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusunda Türkiye'yi tatmin edecekbir formül arayışını sürdürdüklerini söyledi.

12- ABD Temsilciler Meclisi'nin, sözde Ermeni soykırımı karar tasarısını gündemden geri çektiği bildirildi.

13- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen,AB ülkelerine yaptığı ziyaretleri çerçevesinde gittiği Yunanistan'ınbaşkenti Atina'da Başbakan Kostas Simitis ve Dışişleri Bakanı YorgoPapandreu ile bir araya geldi.

Verheugen görüşmelerden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada,Yunanistan'ın hassas olduğu konuların kendisine iletildiğini, ayrıcaTürkiye'nin üyelik öncesi stratejisine ilişkin en güç konulardan bazılarınıele aldıklarını söyledi.

14- Arap ülkelerinin dışişleri bakanları, İsrail-Filistinçatışmalarını ele almak içinMısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenecekolağanüstü zirve öncesinde bir araya geldi.

Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara yaptığı açıklamada, "Barış sürecine taraf olan Arap ülkelerine yardımcı olmak amacıyla İsrail ileilişki kurduk. Ancak bu ilişkilerin Arap çıkarlarına zarar verdiğiortaya çıktı" dedi.

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih de Kahire'deki Şarm ElŞeyh Zirvesi'ni Filistinlilere ihanet olarak nitelendirerek, Arapülkelerine İsrail'e karşı savaşa katılmaları çağrısı yaptı.

Öte yandan İsrail, Şarm El Şeyh'de varılan anlaşma çerçevesinde, Gazze şehrindeki Karni geçiş noktasını açtı. Filistinin'de aralarında daha önce serbest bırakılan militanların da bulunduğu 30 Hamas üyesinitutukladığı bildirildi.

15- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Asya-Avrupa Toplantısı(ASEM) için gittiği Güney Kore'nin başkenti Seul'de Devlet Başkanı KimDae-Jung ile bir araya geldi.

Chirac görüşmeden sonra yaptığıaçıklamada, ülkesinin Güney ve Kuzey Kore arasındaki diyalogdan memnunolduğunu söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook da Seul'e hareketinden önce yaptığı açıklamada, atılacak ilk adımın diplomatların akredite edilmesi, daha sonraki adımın ise Kuzey Kore'de temsilcilik açılmasıolacağını kaydetti.

20 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, sözde Ermeni soykırım karartasarısının ABD Temsilciler Meclisi gündeminden geri çekilmesineilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye-ABD ilişkilerinde arzu edilmeyengelişmelere ön olması açısından sevindiricidir. Bu olumlu sonucun alınmasınısağlayan ABD yönetiminin içten çabalarını memnunlukla karşıladığımıbelirtmek isterim" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de bu sonucun alınmasında özellikle ABDBaşkanı Bill Clinton'ın çok büyük etkisi olduğunu belirtti.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, gazetecileri makamında kabul ederek, çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı. TBMM Başkanı İzgi, Meclis'in 4.584 çalışanı ile verimsiz bir KİT halinegetirildiğini vurgulayarak, norm kadro uygulamasını hayatageçireceğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, AtatürkKültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nun 17. kuruluş yıl dönümüsebebiyledüzenlenen törende yaptığı konuşmada, kurumun kurulduğu tarihtenitibaren ülkeye bilim ve kültür adına büyük katkıları olduğunubelirterek, Türkiye'nin ebediyen yaşamasının milli kültürün işlenipzenginleşmesiyle mümkün olacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, bazı toplantılara veaçılışlara katılmak üzere gittiği Kayseri'de yaptığı açıklamada, Kayserili sanayici ve iş adamlarını Doğu ve Güneydoğu Anadolubölgelerinde yatırım yapmaya çağrıda bulunarak, "Gelişmiş bölgelereteşvik vermeyeceğiz. Yatırımda öncelik tanınan bölgelere giden alır,gitmeyen alamaz" dedi.

5- Devlet Bakanı Tunca Toskay, 22 Ekim'de yapılacak genel nüfussayımı ile ilgili bilgi vermek amacıyla Devlet İstatistikEnstitüsü'nde düzenlediği basın toplantısında, nüfus sayımındauygulanacak olan ve "de facto" olarak nitelenensayım sistemininsokağa çıkma yasağını zorunlu kıldığını ifade ederek, haritalaradayalı bir adreslendirme ve ulusal kimlik sistemi oluşturulmadansokağa çıkma yasağı uygulamasına son verilemeyeceğini söyledi.

6- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova Türk Telekom'un satışıyla ilgili yaptığı açıklamada, uluslararası rekabete açık hale gelmeden şu anda Türk Telekom'un halka arzının halkı soymak,dolandırmak ve çalmak anlamına geleceğini belirterek, Bakanlar Kurulu'nun, yüzde 34 hisse ile uluslararası kabul görmüş yönetimhakkının verilmesini kabul etmesi durumunda Telekom'un 3 ay 16 güniçinde ihalesinin tamamlanabileceğini söyledi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, sözde Ermeni soykırımı karar tasarısının ABD Temsilciler Meclisi'nde Başkan Bill Clinton'ın uyarısıyla gündemdem çıkarılması üzerine yaptığı açıklamada, "Böylece, Türkiye'yekarşı haksızlıklarla dolu bir girişim önlenmiştir. Türkiye doğrularıanlatmaya devam etmelidir. Doğruları anlamamakta ısrarlı olanları da,gereğinden fazla önemsememelidir" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher de düzenlediğibasın toplantısında konuyla ilgili olarak, "Biz, bu kararın ABD veulusal çıkarlarımız için en doğru karar olduğunu düşünüyoruz" dedi.

8- Anayasa Mahkemesi'nin, ilköğretimin zorunlu ve kesintisiz 8 yıla çıkarılmasını içeren yasanın iptalini öngören istemin reddineilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- DTP olağan kongresinde, genel başkanlığa İsmet Sezgin yenidenseçildi.

10- Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Akın İzmirlioğlu, İktisadiKalkınma Vakfı tarafından düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, planlamada 2000 yılının çok önemli bir yıl olduğunu ifadeederek, bu yıl hazırlanan 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın 23 yıllıkbir perspektifte yapıldığını söyledi.

11- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, ATO tarafındandüzenlenen "Tüm Boyutlarıyla Naylon Fatura ve Yolsuzluk Ekonomisi"konulu panelde yaptığı konuşmada, hükümetin bazı ek vergilerindevamına karar verdiğini belirterek "Türkiye'nin en büyük sorunuhırsızlık ve yolsuzluktur. Eğer siyasi irade bunları bir gün açığaçıkarırsa Türkiye'nin önü açılır diye düşünüyorum" dedi.TOBB Başkanı Fuar Miras ise konuyla ilgili olarak yaptığıaçıklamada, Özel İletişim, Özel İşlem vergileri ile eğitime katkıpayının kaldırılmamasının çok fazla önemli olmadığını kaydederek, buvergilerin sanayinin üzerine bir yük getirmeyeceğini söyledi.

12- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Orta Asya Türkcumhuriyetlerine yaptığı gezinin son durağı olan Kazakistan'daTürkistan şehrinin kuruluşunun 1500. yıl dönümü kutlamalarıçerçevesinde Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde düzenlenenuluslararası konferansa katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Sezer, Türk ve Kazak halklarının, uzak coğrafyaya,uzun ayrılık yıllarına, dış etkenlerden doğan değişikliklere rağmentarihlerinin ve dillerinin ortak kökenlere dayandığının her zamanbilincinde olduklarını belirterek, bu ortaklığın en önemli simgelerindenbirinin de tarihi Türkistan şehri olduğunu söyledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de Türkistanşehrinin sadece Türk dünyası tarihi için değil insanlık tarihiaçısından da çok önemli bir şehir olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer, temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

13- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, temaslardabulunmak üzere gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de ABKomisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile görüştü.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz görüşme sonunda düzenlenen ortak basıntoplantısında, görüşmede Türkiye-AB ilişkilerindeki son durumu değerlendirdiklerini belirterek, Türkiye'nin Helsinki Zirvesi'ndekendisine verilen perspektiften sapma niyetinde olmadığını söyledi.

Verheugen de bir soru üzerine, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerinin 2001 yılı sonunda başlaması beklentisinin gerçekçi olmadığını, bu tarihte AB'nin hazır olamayacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca, AB Komisyonu'nun Çalışma veSosyal İşlerden sorumlu Üyesi Anna Diamantopoulou ile bir araya geldi.Diamantopoulou görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, özellikle sosyalişler konusunu ele aldıklarını söyledi.

14- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Anayasa Mahkemesitarafından kapatılan Refah Partisi'nin ilk yaptığı şikayetbaşvurusunun incelemeye alınmasını kararlaştırdı.

15- İsrail Başbakanı Ehud Barak İsrail televizyonuna yaptığı açıklamada, Filistinlilerin çatışmalara son vermemesini gerekçegöstererek, Ortadoğu barış sürecine "gerektiği kadar uzun bir süreiçin" ara verme kararı aldığını;kararın, Arap Birliği zirvesindensonra resmi olarak açıklanacağını söyledi.Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ise İsrail'in Arap Birliğizirvesinin ardından barış sürecine ara verebileceği yönündekiaçıklamasını değerlendirerek, Arapların İsrail tehditlerinekarşılık vermeye hazır olduklarını açıkladı.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan da Ortadoğu'da önümüzdeki 48 ila72 saatin hayati önem taşıdığını belirterek, yeni tahriklerdenkaçınılması çağrısında bulundu.

21 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre,Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer sözde Ermeni soykırımı karar tasarısınınABD Temsilciler Meclisi gündeminden geri çekilmesi nedeniyle ABD BaşkanıBill Clinton'a gönderdiği mektupta, "Ülkemiz arasındaki iyi ilişkilere darbevurabilecek nitelikteki bu tasarının sonuçsuz kılınmasına yapmış olduğunuz buönemli katkıdan dolayı Türk halkının gönlünde Türkiye Cumhuriyeti'ningerçek ve önder bir dostu olarak daima seçkin bir yeriniz olacaktır"dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı'ndan, Yunan uçaklarının NATO'nun planlıtatbikatlarından Destined Glory-2000 çerçevesinde gerçekleştirdiğiuçuşlarda, silahsızlandırılmış adalar üzerindeki ihlalleri üzerineyapılan açıklamada, "Yunan uçaklarının müteakip günlerdeki uçuşlarındaNATO ve uçuş emniyetini ihlale devam etmeleri halinde istenmeyensonuçların doğmasına neden olabileceği konusunda ilgili makamların uyarıldığı bildirildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan yaptığı yazılı açıklamada, kendisinden önce Halkbank'ın işlemlerinin Yüksek Denetleme Kurulu (YDK) tarafından denetlenmesi sonucundadüzenlenen raporlarda yer alan temennilerin, Hazine Müsteşarlığı yetkili elemanlarınca incelendiğini bildirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmazincelemelerde bulunmak üzereTrabzon'a gitti. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Su Ürünleri Fakültesi'nin2000-2001 eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada,Türkiye'nin en önemli meselesinin eğitim olduğunu belirterek, ilköğretimebaşlayan 100 öğrenciden sadece 9'unun üniversiteye gitme imkanınınbulunduğunu söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu TRT'yi ziyaret ederek, Bölge Müdürü Orhan Ertanhan'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

6- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, TGRT Televizyonu'nda yayınlanan"Siyasal Vitrin" programında, bakanlığının çalışmalarıyla ilgili bilgiverdi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan partisinin İzmir İl Binası'nda düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, işgüvencesi yasa tasarısı ile ilgili olarak işçi, işveren ve sendikatemsilcileriyle görüşerek yasa çalışması ile ilgili bilgi verdiğinibelirterek, Sosyal Güvenlik Reformu'nun kabulüyle, Türkiye'nin ekonomik istikrar programına başlayabildiğini, uluslararası finanskuruluşlarının, Dünya Bankası'nın ve IMF'nin de destek verdiğinisöyledi.

8- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral yaptığı açıklamada, SEKA'nın özelleştirilmesi ile ilgili olarak Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Hüzamettin Özkan ile görüştüğünü, SEKA Dalaman tesislerininsatışının askıya alındığını bildirdi.

9- AÜ İletişim Fakültesi öğretim üyesi ve Cumhuriyet gazetesi yazarıAhmet Taner Kışlalı, bombalı saldırı sonucu yaşamını yitirişinin 1. yıldönümünde yapılan törenlerle anıldı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı TürkanSaylan, İstanbul'da Kocamustafapaşa Toplum Merkezi'nde düzenlenen"Cumhuriyetimizi Tehdit Eden Ulusal ve Uluslararası İrtica" konulupanelde, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'nın kaleme aldığı "DemokratikToplumcu Çağrı"nın, ÇYDD'nin alfabesi olduğunu belirterek, siyasetçilerin yaptığı din sömürüsüne karşı yurttaşların tepkigöstermeleri gerektiğini söyledi.

10- Yunanistan'ın AB Komisyonu üyesi Anna Diamantopulos'un, AB ileilgili olarak yaptığı söyleşi, Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

11- BM Genel Kurulu,dün yaptığı olağanüstü toplantı sonunda kabul ettiği bir karar tasarısıyla, sivillere karşı aşırı kuvvetkullanmakla suçladığı İsrail'i kınadı ve olayları soruşturmak üzerebir mekanizma oluşturulmasına destek verdi.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanlığı, tasarının kabuledilmesinden sonra yaptığı açıklamada, kararın yanlı olduğunu veRamallah'ta 2 İsrail askerinin linç edilmesi, Filistinlilerin Hz.Yusuf'un mezarına yaptığı saldırı gibi bir çok olayın gözardıedildiğini bildirdi.

12- Güney Kore'nin başkenti Seul'de Asya ve Avrupa'dan25 ülkenin katılımıyla gerçekleşen zirve sona erdi.Malezya Dışişleri Bakanı Syed Hamid Albar zirve sonunda yaptığıaçıklamada, yeni tur ticaret görüşmelerinin gelişmekte olan ülkelerile gelişmiş ülkeler arasındaki farkı ortaya koyması gerektiğinisöyledi.

13- Arap Birliği Zirvesi Mısır'ın başkenti Kahire'de 21 ülkenin katılımıyla başladı.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yaptığı açılış konuşmasında,"Hepimiz kızgınız, ancak iç güdüsel bir tepkiyle hareket etmemeliyiz.Tüm taraflar, bölge ülkelerine sunulan tek seçimin kalıcı ve adil birbarış olduğunu anlamalıdırlar" dedi.

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat da halkının toplu katliamlakarşı karşıya olduğunu belirterek, 28 Eylül'den bu yana devam edenkanlı çatışmalarda 193 Filistinlinin öldüğünü, 7 bininin deyaralandığını söyledi.

Lübnan Devlet Başkanı Emil Ahud ise doruk sonunda İsrail'e karşı "güçlü ve ortak bir tutum" belirlenmezse Arapların sokağadöküleceği uyarısında bulundu.Suriye Devlet Başkanı Beşir Esad da İsrail'in döktüğü kanınbedelini işgal ettiği topraklardan çekilerek ödemesi gerektiğinikaydetti.

22 EKİM 2000

1- 14. Genel Nüfus Sayımı tüm yurtta gerçekleştirildi.

Devlet Bakanı Tunca Toskay düzenlediği basın toplantısında, 2000 yılı nüfus sayımının bugüne kadar gerçekleştirilen en sorunsuz sayım olduğunu belirterek, "Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) sahaya hakim olmuştur, çıkan ufak tefek sorunlar mülki idare amirlerince engellenmiştir" dedi.

Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Şefik Yıldızeli ise yaptığı açıklamada, yurttaşların doğru beyan vereceğine inandığınıbelirterek, "Bu çalışma ülkemizin planlanması, bütün kararorganlarının vereceği alt yapı yatırımları, temel konularda insanıngeliştirilmesi ve refah düzeyinin artırılması için veri tabanıoluşturuyor. Bu nedenle hepimize yararlı olacak bir çalışma" dedi.

2- Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden sorumlu Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez yaptığı açıklamada, tapuda yapılanişlemlerden haksız kazanç elde edildiğini belirterek "Tapusicil ve kadro işlemlerinin kayıt altına alınacağını" söyledi.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Türkiye'yiyolsuzluklardan arındırmak için sürdürülen operasyonlar konusunda Zaman gazetesinin sorularını yanıtladı.

4- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, İtalya'da düzenlenen "Avrupa Peyzajı'nın Korunmasından Sorumlu Bakanlar Konferansı" dönüşünde İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye adına Avrupa PeyzajSözleşmesine imza attığını belirterek "Avrupa Birliği'neattığımız bu imzadan dolayı bize bundan sonra kapılarını açarlar, yardım ederler. Biz de bu tarihi değerlerimizi korumuş oluruz" dedi.

5- İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Logan, ülkemizde ve dış politikamızda yaşanan son gelişmeleri Türkiye gazetesinedeğerlendirdi.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, 24-25 Ekim'de yapılacak,aralarında Türkiye'nin de yer aldığı G-20'lerin 2. MaliyeBakanları Toplantısı'na katılmak üzere Kanada'nın Montreal kentine gitti.

Bakan Oral haraketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Toplantının başlıca gündem maddesi, küreselleşmeninberaberinde getirdiği sorunları çözmek ve onları aşmak için neleryapılması gerektiği konusu" dedi.

7- Rusya Başbakanı Mihail Kasyanov, Türkiye'ye yapacağı ziyareti Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

8- Yunanistan Savunma Bakanı Akis Cohacopulos, Yunan-Rum ortak askeri tatbikatı "Nikifaros-Toksatis 2000" tatbikatını izlemekiçin gittiği Kıbrıs Rum kesiminde yaptığı açıklamada, Türkiye'deyapılan NATO tatbikatı "Destined Glory 2000" tatbikatındanYunanistan'ın çekilme kararı aldığını söyledi.

9- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Mısır'ın başkenti Kahire'de 2gün süren Arap Birliği Doruğu'nun kapanış oturumunda yaptığı konuşmada,Arap Birliği'ni oluşturan 22 ülkeden 21'inin, Filistinlilere yönelik tutumunedeniyle İsrail'i kınayan bir sonuç bildirgesini kabul ettiklerini söyledi.

Sonuç bildirgesine göre Arap ülkeleri, Suudi Arabistan'ınönerisiyle Filistinlilere toplam 1 milyar dolar tutarında iki ayrıkaynak yaratılmasını da benimsediler.

Öte yandan İsrail Başbakanı Ehud Barak sonuç bildirgesindekikararı "tehditkar" bulduğunu öne sürerek barış sürecine resmen araverdiğini açıkladı.

10- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, temaslardabulunmak üzere Kuzey Kore'ye gitti.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Çin'e yaptığı ziyaretçerçevesinde Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin ile bir araya geldi.

Chirac görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Çin'in, BM'nin iki insan hakları sözleşmesini onaylaması ile Tibet'te sivil ve dinihakların iyileştirilmesi konularının gündeme geldiğini belirtti.

23 EKİM 2000

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Anayasa Mahkemesi BaşkanıMustafa Bumin'i kabulünde yaptığı konuşmada, TBMM'nin biryasama organı olarak çalışmalarını yaparken, AnayasaMahkemesi'nin daha önce verdiği kararlardaki ilkelere uymasıgerektiğini söyledi.

Bumin ise Yüksek Mahkeme ile TBMM arasında diyalog veişbirliğinin önemini vurguladı.

Daha sonra TBMM Danışma Kurulu, TBMM Başkanı İzgibaşkanlığında toplandı. Kurul, ABD Temsilciler Meclisi'ndegeri çekilen sözde Ermeni karar tasarısı konusunda genelhassasiyetin devamına ve bu konudaki genel görüşme önergesiningündeme alınmasına karar verdi.

Toplantının ardından bir açıklama yapan TBMM Başkanı İzgi, haksız suçlamaların ortadan kaldırılması için TBMM Başkanlığı'nda bilimsel bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verildiğinisöyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,Zonguldak'ta temel atma ve açılış törenlerine katılarak,Zonguldak Valisi İsmet Metin'i makamında ziyaret etti.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Karaelmas ÜniversitesiTıp Fakültesi Hastanesi'nin açılışında yaptığı konuşmada,Türkiye'nin, bilimin her alanında olduğu gibi tıp alanında dadünyanın en ileri ülkeleri seviyesine ulaşmayı hedeflediğinisöyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan,İstanbul'da düzenlenen "Türkiye Araştırmalar Merkezi"nin15. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinliklerekatılmak üzere Almanya'ya hareketinden önce İstanbul AtatürkHavalimanı'nda yaptığı açıklamada, gezisine ilişkin bilgi vererek,Almanya'da bazı Türk derneklerinin temsilcileriyle degörüşeceğini söyledi.

4- Kültür Bakanı İstemihan Talay, mahalli halk oyunlarınıkorumak, geliştirmek ve arşiv oluşturmak amacıyla açılanyarışmaya ilişkin olarak katılımcı ekiplerle birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Talay, yarışmanın gelecek yıllarda tüm illerikapsayacak biçimde genişletilerek sürdürüleceğini belirterek,"Bu yarışma aynı zamanda kendimizi tanıma ve tanıtma olayıdır"dedi.

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin İstanbul İlMerkezi'nde düzenlediği basın toplantısında Ortadoğu'da yaşanangelişmelere dikkat çekerek, Türkiye'nin bu konuda daha aktifbir konumda olması gerektiğini söyledi.

6- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile yönetim kurulu üyeleri, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı Genel Merkez'deziyaret ettiler.

Çelebi, çalışma yaşamındaki sorunlara değinerek, işgüvencesi, örgütlenme, sendikal hak ve özgürlükler konusundasıkıntı yaşadıklarını söyledi.Baykal ise çalışma yaşamındaki sorunların son dönemdehızla arttığını belirterek, örgütlenmenin önündeki engellerinsorunların başında geldiğini söyledi.

7- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer İstanbul'da yaptığı açıklamada, bütçeden eğitime yüzde 8.35'lik payayrılmasının, eğitim özelleştirilmesine yönelik bilinçli birpolitikadan kaynaklandığını söyledi.

8- Adana E Tipi Ceza Evi'nde isyan başlatan hükümlüler47 infaz koruma memurunu rehin aldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Cemal Sahir Gürçay, olayüzerine yaptığı açıklamada, tutuklu ve hükümlülerin başlattığıisyanın, ceza evinde yatmakta olan "Şirinler Çetesi" olarakbilinen gruptan 4 kişinin Gaziantep'e nakledilmek istenmesiüzerine çıkarıldığını söyledi.

9- Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Kasyanov, Başbakan Bülent Ecevit'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

Başbakan Ecevit, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Kasyanov'un Türkiye dosyasının ayrıntılarını iyibildiğini, bunun da Türkiye'ye verdikleri önemin bir göstergesiolduğunu belirterek "Karma Ekonomik Komisyon (KEK) anlaşmasının imzalanması bu açıdan çok önemlidir. Biz Rusya ile her konuda rekabetyerine işbirliği istiyoruz" dedi.

Kasyanov da, Başbakan Ecevit ile yaptığı görüşmeden "İki ülkeninartık rakip değil, ortak olduğu" sonucuna vardıklarını belirterek "Hala rekabet ettiğimiz bazı konular olabilir, ancak onlardaortaklığa dönüşmektedir" dedi.

Görüşme sırasında iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileringeliştirilmesi, ticaret hacminin artırılması ve enerji alanındaişbirliğinin derinleştirilmesi konularını içerenKEK Anlaşma'sı imzalandı.

Kasyanov daha sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezerve TBMM Başkanı Ömer İzgi tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Sezer kabulde, Türkiye ve Rusya'nın her alanda işbirliği potansiyeline sahip olduklarını belirterek, Türkiye'nineşitlik karşılıklı saygı, ortak yarar ve içişlerine karışmama ilkeleriçerçevesinde Rusya ile ilişkilerini geliştirmek istediklerinikaydetti.

10- 16. İSEDAK Toplantısı İstanbul'da çalışmalarınabaşladı. Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Dr. Akın İzmirlioğlu'nun başkanlık ettiği yüksek düzeyli uzmanlar toplantısında, gündemdekimaddeler görüşülerek, 25 Ekim günü başlayacak olan bakanlardüzeyindeki oturumlara konu olacak karar taslaklarıhazırlandı.

11- Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Jean Marc Duval,temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti.

Duval, Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı ile görüşmesinden sonra Diyarbakır Şehit Aileleri Derneği'ni ziyaret etti. Dernek BaşkanıAhmet Büyükburç yaptığı açıklamada, kendilerini Türk Silahlı Kuvvetlerive emniyet güçleri dışında kimsenin ziyaret etmediğini söyledi.

12- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvarode Soto, dolaylı görüşmelerin 1 Kasım'da Cenevre'de başlayacakolan 5. turu öncesinde Kıbrıs'a giderek, Rum Yönetimi lideri GlafgosKlerides ile görüştü.De Soto, ayrıca KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmenin ardından yaptığı açıklamada,Rum tarafının silahlanma yarışına devam ettiğini vurgulayarak,bunun kimseye yarar sağlamayacağını söyledi.

13- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Suudi gazetesiEl Vatan'a verdiği demeçte, "Önümüzdeki haftalarda İsrail,barış sürecini yeniden başlatıp başlatmayacağını; kimsenindurduramayacağı bir savaşı başlatıp başlatmayacağını ilan etmekzorunda kalacak" dedi.

Öte yandan, İsrail Genelkurmay Başkanı Şaul Mofaz da yaptığıaçıklamada, ordunun Batı Şeria'nın Beytüllahim kenti yakınlarındaki Beyt Cala yerleşim birimini kuşatma altına aldığını bildirerek, bu kararın, Kudüs'ün güneyindeki Yahudi yerleşim birimi Gilo'yaateş açılmasının ardından gerçekleştiğini söyledi.

14- Çin-AB zirvesi Çin'in başkenti Pekin'de başladı. Çin Başbakanı Zhu Rongji yaptığı açıklamada, ilişkilerdeilerlemeler sağlandığını belirterek, ticaret hacminin ilk8 ayda geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 28 arttığınısöyledi.

AB Dönem Başkanlığını yürüten Fransa'nın Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ise Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne (WTO) katılmasının iki tarafı daha da yakınlaştırdığını kaydederek, "Çin'deki insan hakları ihlalleriyle ilgili olarak bazıvakaların yer aldığı listeyi Çin makamlarına ilettiğini" söyledi.

24 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer TBMM Başkanı Ömer İzgi'yiÇankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, CHP Genel Başkanı DenizBaykal ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerini Çankaya Köşkü'ndekabulünde yaptığı konuşmada, hükümetin Kanun Hükmünde Kararname (KHK)çıkarma yetkisini yanlış kullandığını belirterek, AnayasaMahkemesi'nin Yetki Yasası'nı iptal etmesinin ardından yasal zeminikalmayan KHK'lerin yaşalaştırılması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu, Müsteşar YardımcısıYiğit Alpogan'ın katıldığı bir toplantı yapıldı.

Bakan Cem toplantıdan sonra Türk-Yunan ilişkileri ile ilgiliolarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

3- Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhami Erdil, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson ve ABD Avrupa Kuvvetleri KomutanYardımcısı Orgeneral Carlton Fulford'u kabulünde yaptığı konuşmada,ABD ve Türk deniz kuvvetleri arasındaki ilişkilerin çok uzun birgeçmişe sahip olduğunu belirterek, 1946'dan itibaren bu ilişkilerinkapsam olarak çok büyük gelişme gösterdiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisininMeclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 2001 yılı bütçesininbaşarıyla uygulanması ve hedeflere ulaşması bakımından "bir dönüm noktasıolduğunu" söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisininMeclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye üyelik içinaranan ekonomik kriterler ve AB müktesabatının yaşama geçirilmesikonusunda sorunu olmadığını belirterek, asıl sorunun "siyasikriterlere uyum" olduğunu söyledi.

6- Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay, Yeni Zelanda Tarım ve Ticaret Bakanı Jim Sutton'u kabulünün ardından gazetecilerin gündemdekikonularla ilgili sorularını yanıtladı.

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk resmi temaslarda bulunmak üzereİtalya'ya haraketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'ndadüzenlediği basın toplantısında, ceza evlerinde yaşanan eylemlerle ilgiliolarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Türk, ceza evlerinde disiplini bozarak, devlet malına zararvererek ve ayaklanarak af istenemeyeceğini kaydetti.

8- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Numune Hastanesi Kemik İliği Transplantasyon Merkezi'nde, 50. kemik iliği nakliningerçekleştirilmesi nedeniyle verilen birifingde yaptığı konuşmada,sağlık personelinin ücretlerinin düşük olduğunu belirterek, Türkiye'debilgili, becerikli, üst düzey eğitimli insanların layık görüldüğüdurum budur" dedi.

9- İstanbul Bayrampaşa Ceza Evi'nde 16 infaz koruma memurunu 19saat süreyle rehin alan adli tutuklular eylemlerine son verdiler.

10- Kazakistan'ın 9. bağımsızlık yıl dönümü, İstanbul Üniversitesi(İÜ) ve Kazakistan Büyükelçiliği'nin ortaklaşa düzenlediği "Türk-KazakDostluk Gecesi" ile kutlandı.

11- Türkiye'de bulunan Rusya Başbakanı Mikhail Kasyanov temaslarıçerçevesinde sırasıyla, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu,Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ve Devlet Bakanı RüştüKazım Yücelen ile bir araya geldi.

Bakan Çakmakoğlu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Komşu vebüyük Rusya ile özellikle soğuk savaş döneminden sonra gelişen iyi ilişkiler,üst düzey ziyaretlerle pekiştirilmektedir" dedi.Bakan Ersümer de Rusya'dan alınacak elektrik miktarının ayda100 milyon kilovat saate yükseltilmesi konusunda uzlaşıldığınıbelirterek, Ermenistan üzerinden elektrik sevkiyatının teknik olarakmümkün olduğunu kaydetti.

Bakan Ersümer, Rusya'nın kasım ayından itibaren ilave ne kadar gazverilebileceği konusunu görüşmeye devam ettiklerini söyledi.

Bakan Yücelen ise Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret açığınınTürkiye aleyhine işlediğini belirterek "Rusya ile kalıcı ticarettenyanayız" dedi.

Öte yandan, Türkiye ile Rusya arasında, Diplomatik ve KonsülerTemsilcilikler Anlaşması imzalandı. Dışişleri Bakanlığı MüsteşarıFaruk Loğoğlu ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Birinci YardımcısıAleksander Avdayev tarafından imzalanan anlaşamaya göre, iki ülkearasında diplomatik ve konsüler personele uygulanan kotalar karşılıklıolarak kaldırıldı.

12- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen İsrail DışişleriBakanlığı Müsteşarı Alon Liel, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ilegörüştü.

Liel görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, BakanCem ile genel durum değerlendirmesi yaptıklarını, ele aldıkları konuları Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu ilederinleştireceklerini söyledi.

13- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin, Avrupa HavaKuvvetleri Komutanları Toplantısı'na (EURAC) katılmak üzere Danimarka'yagitti.

14- Yugoslavya Devlet Başkanı Voyislav Koştunitsa, Amerikan CBStelevizyonunun "60 Dakika" programına verdiği demeçte, Yugoslavya ordusuve polisinin Kosova'daki katliam suçluları olduklarına dair kuşkubulunup bulunmadığına ilişkin soruya, "Bunlar suçludur ve öldürüleninsanlar kurbandır. Diğer taraftan da çok suç işlendiğini ve Sırplarında öldürüldüğünü söylemeliyim. İnsanların öldürülmesi suçunu kabuletmeye hazırım. Miloseviç'in yaptıklarının sorumluluğunu bir Sırpolarak üzerime alıyorum" dedi.

15- Uganda'da Ebola virüsünden ölenlerin sayısının 60'a yükseldiğibildirildi.

25 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İslam Konferansı TeşkilatıEkonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) İstanbul'dadüzenlenen 16. toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, kutsalyerlerde şiddete başvurulmasının kabul edilemeyeceğini belirterek"İsrail kuvvetlerinin aşırı güç kullanımı pek çok can kaybına yolaçmıştır. Filistinli kardeşlerimizin kendi devletlerini kurma dahil, haklarını almasını sağlayacak bir anlaşmaya ulaşılması ortakdileğimizdir" dedi.

2- Danıştay 5. Dairesi, norm kadro fazlası öğretmenlerden, okulveya kuruma en son atananın önce gideceğine ilişkin düzenlemeyi iptaletti.

3- Adana E Tipi Ceza Evi'nde 3 gündür süren eylemler sona erdi. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Cemal Sahir Gürçay, tutuklu vehükümlülerle yapılan görüşmeler sonucunda eylemlerin sonaerdirildiğini açıkladı.

4- Türkiye'de bulunan Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Kasyanov, İstanbul'da Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) bünyesindefaaliyet gösteren Türk-Rus İş Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada,1.5 milyon Rus turistin Türkiye'ye geldiğini belirterek, ülkesiyleTürkiye arasındaki ticaret hacminin şu anda 3 milyar dolar düzeyindeolduğunu, bunu 3 yıl içinde 10 milyar dolara çıkarmayı planladıklarınısöyledi.

5- Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Devlet ve HükümetBaşkanları Doruğu Makedonya'nın başkenti Üsküp'te yapıldı. Toplantıda, Türkiye'yi Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cemtemsil ediyor.

Başbakan Ecevit, toplantıda yaptığı konuşmada, bölge ülkeleri olarak Belgrad'a yardıma hazır olduklarını söyledi. Başbakan Ecevit ayrıca, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, MakedonyaCumhurbaşkanı Traykovski ve Romanya Devlet Başkanı Emil Constantinescuve Yugoslavya Devlet Başkanı Voyislav Kostuniça ile ikili görüşmelerdebulundu.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen "İnsan Kaçakçılığı ile Mücadele" adlı uluslararasıkonferansta yaptığı konuşmada, hiçbir ülkenin, sınırı aşan boyutlarasahip yasadışı insan kaçakçılığı ile tek başına mücadele edemeyeceğinibelirterek, mücadele için devletlerin iyi niyetle işbirliği yapmalarıgerektiğini söyledi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, resmi bir ziyaret içinGürcistan'a gitti.

8- Gürcistan'ın dağlık kesiminde düşen "İlyuşin 18" tipi Rus uçağındaki 75 kişinin öldüğü bildirildi.

9- Irak Haber Ajansı INA, Amerikan ve İngiliz uçaklarının ülkeningüneyini bombaladığını bildirdi.

26 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Afyon'da KocatepeÜniversitesi 2000-2001 eğitim ve öğretim yılının başlaması ve adınıtaşıyan kampusunun açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığıkonuşmada, Kampus'un çağı yakalayan, ileri görüşlü bir yaklaşımın ürünüolarak hizmet edeceğini belirterek "Yüce Atatürk'ün Büyük Taarruz'u yönettiğiKocatepe, yarınlarımızın güvencesi gençlerimizin çağdaş eğitim ve öğretimleyetiştirilerek geleceğe hazırlandığı bu güzel üniversitemizde sonsuzakadar yaşayacaktır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta gazetecilerin, "Türkiyeile Yunanistan arasındaki gerginlik devam ediyor. Yunanistan'ın 9 işbirliği anlaşmasını durdurma kararı vermesini nasıldeğerlendiriyorsunuz sorusu üzerine "Bu karar, Yunanistan'ın Türkiye ile ilişkilerini geliştirmekte çekingen davrandığının yeni birörneğidir. Türkiye'nin, Yunanistan ile ilişkiler açısından ne kadaruzlaştırıcı bir tavır, ne kadar diyalog yanlısı bir tavır izlemekistediği belli" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,İstanbul'da düzenlenen İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 16. Toplantısı'nınkapanışında yaptığı konuşmada "İSEDAK'ın bu toplantısında da kardeş ülkelerimiz arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmeyeyönelik bazı önemli konuları görüşmüş bulunuyoruz" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, atv televizyonuna yaptığı açıklamada, ekonomik programın başarılıolabilmesi için Merkez Bankası, Hazine, Maliye Bakanlığı ve diğerkurumlar arasında bürokratik düzeyde daha iyi bir eşgüdüm ve ekonomiyönetiminde ayarlama yapılması gerektiğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Memur-Sen KonfederasyonuGenel Başkanı Fatih Uğurlu ile beraberindeki yönetim kurulu üyelerinikabulünde, "Ceza evlerindeki olaylar ve af kanununun 2001 yılınakadar çıkıp çıkmayacağını ilişkin" bir soru üzerine "hapisteki tümvatandaşların af çıkacak diye bir beklenti içine girdi. Kanununkapsamını yüce Meclis takdir eder ama konu bir an önce gündemdenkalkmalıdır" dedi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk temaslarda bulunmak üzeregittiği İtalya'dan dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, bakanlığının af kanunu ile ilgili tüm hazırlıklarıtamamladığını belirterek "Ceza evlerinde zaman zaman gergin ortamlar yaşanıyor. Artık vakit kaybetmeden çözüme kavuşturulmasında büyükyarar vardır. Af kanununun Ramazan Bayramı'ndan önce çözümekavuşturulmasında yarar vardır" dedi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, temaslarda bulunmak üzere gittiğiGürcistan'ın başkenti Tiflis'te Dışişleri Bakanı Irakli Menagarişvili ve Meclis Başkanı Zurab Jvaniya ile bir araya geldi.

Bakan Cem, Jvaniya ile görüşmesinden sonra yaptıkları ortak basınaçıklamasında, "Azerbeycan'ın Şahdeniz doğal gaz yatağındaki kaynakları, Orta Asya ve Kafkasya'daki dengeye yeni bir faktörgetiriyor" dedi.

8- Kanada'nın Montreal kentinde düzenlenen G-20 Zirvesi'nin sonaermesi nedeniyle yayımlanan bildiride, mali kurumlarının etkinliğininuluslararası mali sistemin istikrarının temeli olduğu belirtilerek,bu kurumların güçlendirilmesi istendi.

Zirveye katılan Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Türkiyegazetesinin sorularını yanıtladı.

9- Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, Amerika ErmeniAsamblesi Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada,"Asamble'nin çalışmaları takdirle karşılanmaktadır. Soykırımın tanınmasıyönünde sistematik ve kesintisiz, üst üste girişimler yapılması çokönemlidir" dedi.

27 EKİM 2000

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezerbaşkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.Kurulda, ABD Temsilciler Meclisi'nin gündeminden sözde Ermenisoykırımı tasarısının çıkarılmasının ardından yaşanan gelişmeler,Ortadoğu'daki olaylar ile ceza evlerinde yaşanan gerginlikler konusuele alındı.

2- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Vakıfbank'ın 77. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen resepsiyonda gazetecilere yaptığıaçıklamada, özelleştirme sonucu işten atılanların memur olarak istihdamedilmesi durumunda, işçi olarak çalıştıkları sürelere ilişkintazminatlarının işten çıkarılırken ödeneceğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk İstanbul'da Adli Tıp Kurumu'nuziyaretinde yaptığı konuşmada, Adli Tıp Kurumu'nun olanaksızlıklarnedeniyle yavaş çalıştığını ve kurumda çeşitli aksaklıklar çıktığınıbelirterek, kurumun kalitesinin yükseltilmesi için mali desteğeihtiyaç olduğunu kaydetti.Adli Tıp Kurumu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat daekim ayı itibariyle 16 bin dosyanın beklediğini, bir ay içinde busayının 7 bine düşürüldüğünü söyledi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı yazılı açıklamada, pamuk primi ödemeyenlerin geçmiş dönemlerde,uygulamalardaki birtakım aksaklıklar ve noksanlıklar nedeniyleistismar edildiğini ve çeşitli yolsuzlukların ve suistimallerinyaşandığını belirterek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak çok ciddive kararlı tedbirlerle uygulamalara müdahale ettiklerini söyledi.

5- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Sabah Grubu'naait olan Etibank ile Ceylan Holding'e ait Bank Kapital'in yönetim vedenetimlerini Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devretti. Bunailişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

BDDK'den yapılan yazılı açıklamada, "TMSF, yönetimi ve denetimikendisine devredilen Etibank A.Ş ile Bank Kapital T.A.Ş'nin zararlarının sermayelerine tekabul eden tutarlarındaki kısımlarını ödeyerek bu bankaların hisse senetlerinin mülkiyetine sahip olmuştur"denildi.

6- Ulaştırma Bakanlığı ile Telecom İtalia (İş-Tim) arasında, 2 milyar 525 milyon dolar bedelli GSM 1800 lisans devri sözleşmesiimzalandı.

7- İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu tarafındandüzenlenen İnsan Hakları Bölge Toplantıları'nın 6'ıncısı Diyarbakır'dagerçekleştirildi.

Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen toplantıda yaptığı konuşmada,hedeflerinin, 2001 yılı sonunda insan hakları ihlallerinin olmadığıbir Türkiye olduğunu belirterek "Buradaki herkesin ortak iradesi var.Türkiye'deki insan hakları ihlalleri dünya ortalamasının altınaindirilmelidir" dedi.

8- BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto KKTC'de düzenlediğibasın toplantısında, önümüzdeki aylarda kalıcı barışı hedefleyen,barış ve yakınlaşma sağlayacak bir metin hazırlamayı umut ettiklerinibelirterek "Liderlerin yüzyüze görüşmeleri için zeminin henüz hazırolmadığını" söyledi.

9- Yugoslavya Devlet Başkanı Voyislav Kostuniça resmi temaslardabulunmak üzere gittiği Rusya'nın başkenti Moskova'da Devlet BaşkanıVladimir Putin ile görüştü.

Görüşmeden sonra yayımlanan ortak bildiride, Kosova'nın,Yugoslavya'nın bir parçası olduğu belirtilerek, bölgenin statüsüneilişkin siyasi görüşmelerin biran önce başlaması gerektiği kaydedildi.

28 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, demokratik, laikcumhuriyeti yıkmayı hedefleyen terör ve irtica ile savaşımın ulus olarak her koşulda sürdürüleceğini belirterek, yurttaşları bu konuda "daha duyarlı olmaya" çağırdı.

Ayrıca Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan yardımcılarıMesut Yılmaz, Devlet Bahçeli ve FP Genel Başkanı Recai Kutan dabirer mesaj yayımladılar.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli,partisinin düzenlediği il başkanları toplantısında, partipolitikalarını değerlendirdi.

3- Devlet Bakanı Recep Önal, Bankacılık Düzenleme veDenetleme Kurulu'nun Etibank ve Bank Kapital'e el koymasıylailgili Bursa'da yaptığı açıklamada, bankaların denetim vedüzenlemesinin siyasetten arındırıldığını, hükümetin sadecemali piyasaların genel tavrı ile ilgilendiğini ve el koyma işleminin kurul tarafından yapıldığını söyledi.

4- Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, bakanlığı ile ilgili gelişmeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu gazetecilere yaptığıaçıklamada, dün yapılan Milli Güvenlik Kurulu'nun zorunlu eğitimin 12 yılaçıkarılması istemini değerlendirdi.

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Zekeriye Temizel, kurul üyelerinin de katıldığı basın toplantısında, bankacılık sektörünün içinde bulunduğu durum, fondaki bankalarlailgili eylem planı veel konulan Etibank ve Bank Kapitalile ilgili olarak bilgi verdi.

7- Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin, Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi.

8- ABD Başkanı Bill Clinton, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınedeniyle Amerika'daki Türklere hitaben yayımladığı mesajda,Türk halkı ve kültürünün dünyaya büyük katkılarda bulunduğunu ve Türkiye'nin de zengin geçmişine dayanarak inşa etmekte olduğu geleceğine güvenle baktığını belirtti.

9- ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Richard Holbrooke, Saray Bosna'daki "Dayton Barış Anlaşması" konulu konferansta Yugoslavya'nın BM üyeliği talebini memnuniyetle karşıladığınıbelirterek, bölgesel işbirliğinde diğer kapıların da açılacağınısöyledi.

10- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, 6 ülkeyi kapsayan 5 günlük Ortadoğu gezisinin ilk durağı olan Mısır'ın başkentiKahire'de, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Başbakan Atıf Obeyd ile Ortadoğu'da barışın yeniden sağlanması konusunu görüşmeküzere bir araya geldiler.

11- Fildişi Kıyısı'nda Cunta Lideri General RobertGuei'nin devrilmesine yol açan 3 günlük şiddet olaylarındansonra 50 kişinin toplu mezarının bulunduğu bildirildi.

29 EKİM 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Mamak Belediyesi tarafından yaptırılan 77. Yıl Cumhuriyet Parkı'nın açılış töreninden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, aylar öncesinden bankalarınbatacağı bilindiği halde beklenildiğini kaydederek, bunun hükümetinsorumluluğu ve ihmali olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu Kırşehir'de yaptığıaçıklamada, 57. hükümetin artık af yasasının çıkarılmasındangeri dönmesinin mümkün olmadığını belirterek "Çünkü işlemyarım kalmıştır. Meclis'ten çıkmıştı. Cumhurbaşkanı yenidenincelemek üzere geri gönderdi. Meclis tekrar inceleyecek" dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan,Antalya'da düzenlenen "1. Uluslararası ve 8. Ulusal HemşirelikKongresi"nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, hemşirelerinaldığı ücret ile yaptığı iş mukayase edildiğinde bu işi yapmamalarıgerektiğini, ama bunun Türkiye şartlarında yadırganmadığını söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İlKadın Komisyon Başkanları toplantısı öncesinde gazetecilerinsorularını yanıtlayarak, 1997 yılından bu yana aynı partilerinhükümet kurduğunu, banka batırma olayında bankalarıbatıranlar kadar bu batışa izin verenlerin de suçlu olduğunusöyledi.

5- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu ile yapılan söyleşiCumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

6- Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 77. yıl dönümü, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de düzenlenen törenlerle kutlandı.

7- Hollanda Başbakanı Wim Kok, temaslarda bulunmaküzere Türkiye'ye geldi.

8- Kırgızistan'da genel seçimler yapıldı.

9- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Ortadoğu temaslarıçerçevesinde Mısır'da, Arap Birliği Genel Sekreteri İsmetAbdülmecit ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığıaçıklamada, İsrail-Filistin çatışmasına son verilmesi vebarış sürecinin rayına oturtulması gereği konusunda görüşbirliği içinde olduklarını söyledi.

Schröder, Mısır'daki temaslarını tamamlayarak Lübnan'agitti.

10- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat Gazze'de yaptığıaçıklamada "Filistin halkı, bir kız ya da bir erkek çocuğu Filistin bayrağını Kudüs'e, Filistin'in başkentine çekenekadar mücadeleye devam edecektir" dedi.

11- Peru Devlet Başkanı Alberto Fujimori, kara, hava ve deniz kuvvetleri komutanlarının görevden alındığını açıkladı.

12- Tanzanya'da genel seçimler yapıldı.

30 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ekonomik İş Birliği Örgütü Genel Sekreterlik görevine seçilen Abdulrahim Gavahi'yi kabul etti.Cumhurbaşkanı Sezer, kuruluşundan bu yana örgütünçalışmalarına aktif katkılarda bulunan Türkiye'nin bu desteğinin süreceğini vurguladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'de bulunan Hollanda Başbakanı Wim Kok ile bir araya geldi.

Başbakan Ecevit ve Hollanda Başbakanı Kok, düzenledikleri ortak basın toplantısında, iki ülke ilişkileri ve Türkiye-AB süreci konusunda bilgi verdiler.

Kok, Türkiye'nin olabildiği kadar kısa sürede AB üyeliği için gerekli koşulları yerine getireceğini umduklarınıbelirterek "Niyetin kanunlara, kanunların da günlük yaşamayansımasını bekliyoruz. Türkiye adına karar verecek olan bizler değiliz, yine sizlersiniz. Türkiye'nin AB üyeliğinin ne zamangerçekleşeceğine ise AB kurumları karar verecek" dedi.

Hollanda Başbakanı Kok ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer veTBMM Başkanı Ömer İzgi tarafından da kabul edildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,çeşitli açılış, temel atma törenleri ile Kars'ın düşman işgalindenkurtuluşunun 80. yıl dönümü törenlerine katılmak üzere Kars'a gitti.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, gazetecilerin af yasası ile ilgilisoruları üzerine, af yasasının henüz hükümet gündemine gelmediğinibelirterek "Bizim görüşümüz, bankaları bu şekilde, kasıtlı olarak zarara uğratanlar, bankaların içini boşaltan kişilerin af kanunundan yararlanmaması gerektiğidir" dedi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ceza İnfaz Kurumları PersonalEğitim Merkezi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, uzun vadede toplumdaki suç işleme oranını en aza indirmeyi hedeflediklerini belirterek "Keşke bütün ceza evlerini okula dönüştürebilsek" dedi.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İçişleri Bakanlığıile Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nca koordineliolarak hazırlanan "Yolsuzluk Konusunda Bilimsel Araştırma veMücadele Yöntemleri Projesi"nin birinci aşamasının sonuçlarınınaçıklandığı konferansa katıldı.

Bakan Tantan yaptığı konuşmada, Türkiye'deki yolsuzlukekonomisinin çok önemli boyutlarda olduğunu, yaşanan pek çok sorunun temelinde bunun yattığını söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Niğde'de çeşitliaçılış törenlerine katıldı.

Bakan Bostancıoğlu, ilköğretimde yeni derslikler yapmaklasorunun bitmediğini, dersliklere teknolojinin gelmesi gerektiğini,orta öğretimde de çok sayıda yeni dersliklere gereksinim olduğunubelirtti.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer,Ankara Sanayi Odası Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, santral ve dağıtım şebekeleri ile ilgili olarak Yap-İşlet-Devret modelinisavunurken, şirketlerin sözleşme süresi ve fiyatı düşürme tekliflerinideğerlendirdiklerini söyledi.

8- Ankara'da meydana gelen trafik kazasında Star gazetesimuhabiri Ogün Özdemir hayatını kaybederken, aynı araçta bulunan NTV muhabiri Serhat Yağmur, ATV muhabiri Zafer Aslan ve şoför Muhammet Gözüm yaralandı.

Ayrıca Gaziantep'te meydana gelen trafik kazasında ise 7 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.

9- Rusya Federasyonu sınırları içindeki özerk KalmikyaCumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kirsan İlyumjinov, İstanbul'daDış Ekonomik İlişkiler Kurulu "DEİK" bünyesinde faaliyetgösteren Türk-Rus İş Konseyi tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Kafkasya'yı Rusya'ya bağlayan ana nakliye koridoru üzerinde bulunan Kalmikya Cumhuriyeti'nin, 10 milyar tondan fazla petrol ve büyük miktarda doğal gaz rezervinesahip olduğunu belirterek, ülkesinde yabancı yatırımcılarauygulanan vergi kolaylıklarının önemli olduğunu söyledi.

10- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kuzey Atlantik AsamblesiDerneği'nin düzenlediği toplantıya katılmak üzere Macaristan'ınbaşkenti Budapeşte'ye gitti.

11- AB ile Rusya arasında düzenlenen doruk toplantısıFransa'nın başkenti Paris'te yapıldı.

Zirveye, AB Dönem Başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve AB KomisyonuBaşkanı Romano Prodi katıldı.

Toplantının ana gündem maddesini AB ve Rusya arasındaki uzun dönemde "stratejik ortaklık" ve ekonomik ilişkileroluşturdu.

Zirve sonunda yapılan açıklamada, Rusya'dan, egemenlikve toprak bütünlüğüne saygı ilkesi çerçevesinde Çeçenistan sorununa siyasi çözüm bulunması istenirken, her ne çeşit olursa olsun terörizmin kınandığı bildirildi.

31 EKİM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Fransa Senatosu'nda 7 Kasım'da oylanması beklenen sözde Ermeni soykırımı kanuntasarısı konusunda Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'abir mektup göndererek, tasarının kabul edilmesi halinde Türk ve Fransız ilişkilerinin önemli ölçüde zarar göreceği mesajınıiletti.

TBMM Başkanı Ömer İzgi de sözde Ermeni soykırımınailişkin iddialar konusundaki karar tasarılarının gündemealınma olasılığı üzerine, Fransa Senatosu başkanı ileİtalya Meclis başkanına birer mektup gönderdi.

2- Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Zeki Çelikerve yönetim kurulu üyeleri, TBMM Başkanı Ömer İzgi'yi Meclis başkanlığına seçilmesinden dolayı ziyaret ettiler.

Çeliker yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in "Milletvekillerini liderler seçiyor, önce bunudüzeltmek lazım" görüşüne destek vererek, siyasi partilerve seçim yasalarının, milletvekillerinin, milletlebütünleşmesini sağlayacak şekilde değiştirilmesini istedi.

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin grup toplantısındayaptığı konuşmada, Etibank ve Bank Kapital'e el konulmasıyla ilgiligelişmelere değinerek, batık bankaların açtığı zarar 15 yıldan beriözelleştirmelerden elde edilen gelirin çok üzerinde olduğunu söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin ile yapılansöyleşi, Sabah gazetesinde yayımlandı.

5- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Manchester Üniversitesi tarafından İstanbul'da düzenlenen "2. UluslararasıAkdeniz ve Karadeniz'deki Kirliliğin Önlenmesi" konulukonferansa katıldı.Bakan Mirzaoğlu, denizlerdeki kirliliğe kıyı tesislerive deniz araçlarının neden olduğunu belirterek "Karadeniz'deki kirliliği önleyemediğimiz takdirde, Türk boğazları, Ege veAkdeniz'in kirlilik derecesi artacak" dedi.

6- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Dünya Bankası TürkiyeDirektörü Ajay Chhibber'i makamında kabul etti. Chhibber, özelleştirme konusunda Türkiye'nin istenilenseviyeyi yakalayamadığını, ancak başarılı sayılabilecek birtrendi tutturduğunu söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Eskişehir'de TürkiyeLokomotif Motor Sanayi A.Ş'de yapılan lokomotiflerin DevletDemir Yolları'na teslim töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nindemiryollarında Avrupa ile arasında büyük uçurumlar olduğunubelirterek "Türkiye'de karayolu ile yapılan yüzde 80'liktaşımacılığı demiryoluna kaydırmak zorundayız. Bundan böyledemiryoluna yatırım yapmak komünistlik ya da faşistlik olaraknitelendirilemez" dedi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan,İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma EkonomisiBölümü, İnsan Kaynakları Merkezi'nin düzenlediği "SosyalGüvenlik" konulu konferanstan sonra gazetecilerin batıkbankalarla ilgili sorularını yanıtladı.

9- ANAP Genel Başkan Vekili Mustafa Taşar Meclis gruptoplantısında yaptığı konuşmada, affın gerekçesinin "hapishanelerindolmasına" bağlanmasını eleştirerek, af konusunun koalisyonprotokolünde yer almadığını, parti olarak da hükümetin önünde acil çözüme kavuşması gereken bir mesele olarak görmediklerini söyledi.

10- DYP Grup Başkanvekili Nevzat Ercan yaptığı açıklamada, 10 batık bankaya ilişkin usulsüzlükler ve çıkar ilişkilerinin ortaya çıkarılması için Meclis araştırması açılmasını istediğini belirterek "Sistem, siyaset ve iktidar, yolsuzluk coğrafyasınıniçinde. Karanlık ilişkilerin bilinen aktörleri ortaya çıkarılmalı"dedi.

11- Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ve yönetimkurulu üyeleri CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı Genel Merkez'de ziyaret ettiler.Öztaşkın, CHP'nin POAŞ'tan işçi çıkarılması sırasındaüzerine düşen görevi yaptığını söyledi.Baykal da sendikalarla doğrudan ve sıcak ilişkileramaçladıklarını belirterek "Birbirimize elbette umut vereceğiz"dedi.

12- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun artık çalışmaya başladığınıbelirterek, bankaların kontrol altına alınması gerektiğinisöyledi.

13- Türkiye'de bulunan Hollanda Başbakanı Wim Kok'un resmi ziyaret heyetinde yer alan Hollanda'nın AB İşlerinden SorumluDevlet Sekreteri Dick Benschop, temaslarının ardından gazetecilerinsorularını yanıtladı.Benschop, iki başbakanın görüşmelerinde ağırlıklı olarakTürkiye-AB ilişkilerinin ele alındığını belirterek "Türkiye'nin siyasi kriterleri karşılamaya yönelik bazı reformlarıgerçekleştirme sürecinde olduğunu biliyoruz, ancak bu süreçhenüz başladı ve bitirilmesi gerek" dedi.

14- Türkiye'de bulunan Hollanda Başbakanı Wim Kok temaslarıçerçevesinde deprem bölgesi olan Gölcük'te incelemelerde bulunarak Belediye Başkanı İsmail Barış'tan bölgenin sorunları hakkında bilgialdı.

15- 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ABD'ye gitti.

16- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Türkiye'nin BağdatMaslahatgüzarlığı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.Bakan Toskay bir soru üzerine, Türkiye'nin Irak'a ihracat yapan 7.ülke olduğunu, 4. ülke olmayı hedeflediklerini bildirdi.

17- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Macaristan'ın başkentiBudapeşte'de Kuzey Atlantik Asamblesi Derneği toplantısındansonra Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya gelerek ortak bir açıklama yaptılar.

Yapılan yazılı açıklamada "Ülkelerimiz arasında güvenortamının teşvik edilmesi amacıyla güven artırıcı önlemlerialmak ve uygulama konusunda anlaştık. Buna bağlı olarak buönlemlerden bazılarının NATO çerçevesinde, geri kalan önlemlerin ise ikili düzeyde değerlendirilmesini kararlaştırdık" denildi.Bakan Cem gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ülkearasında her zaman sorunlar çıkabileceğini, önemli olan unsurunfazla heyecanlanmadan ilişkileri sürdürmek olduğunu belirterek"Zaman içinde Ege'yi bir barış ortamına kavuşturacağımızainanıyorum" dedi.

18- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 5. tur dolaylı Kıbrısgörüşmelerine katılmak üzere İsviçre'ye gitti.

19- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İsrail'in GazzeHavaalanı'nı güvenlik gerekçesiyle kapatması ve helikopterlerinin Filistin hedeflerine saldırısının ardından yaptığı açıklamada,Filistin Devleti için "savaşa devam" sözü vererek, FilistinDevleti'nin başkenti Kutsal Kudüs'ü savunmak için gözünü bilekırpmayacağını söyledi.

Öte yandan İsrail Savunma Bakan Yardımcısı Efraim Sneh, İsrailtelevizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail'in gerilla savaşınahoşgörü göstermeyeceğini belirterek "Filistinliler gerillasavaşına benzer bir şeye başladılar. Helikopter saldırısı,eğer böyle birşey varsa buna cevap vermemiz gerektiğinin birişaretiydi" dedi.

20- İngiltere ve Fransa'yı etkisi altına alan şiddetli fırtına 9 kişinin ölümüne yol açarken, Fransa'nın kuzeybatısındaki Manş Denizi'nde de kimyasal madde taşıyan İtalya bandralı tankerinbattığı bildirildi.

21- Tayvan Hava Yolları'na ait yolcu uçağının kötü havakoşulları nedeniyle düşmesi sonucu 65 kişinin öldüğü, 68 kişininyaralandığı ve 30 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.