09.11.2000
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM2000

1 KASIM2000

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik durum, son bankalar operasyonu ve TBMM'nin gündemi üzerinde açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ecevit, "Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kapsamına alınan bankaların ekonomik işletmelerinin ayakta kalabilmeleri ve üretimlerini sürdürebilmeleri için gerekli özen gösterilecektir" dedi.

Ayrıca Başbakan Ecevit, AB'ye üyelik hazırlıkları çerçevesinde gelinen noktayı Yeni Binyıl gazetesine değerlendirdi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Marmara Grubu Vakfı'nca düzenlenen 3. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, dünya barışı için Avrasya'da istikrarın önemli olduğunu söyledi.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nce (TODAİE) düzenlenen "Yerel Yönetimler Sempozyumu"nun açılışında yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerde yetkilerin halkın menfaatine değil bireysel menfaatlere aktığının gözlendiğini söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı açıklamada, 12 yıllık zorunlu temel eğitim için sürecin başladığını, temel hedefin en kısa süre içerisinde bunu gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

5- Beşiktaş Futbol Takımı, Galatasaray Futbol Takımı'nı 2-1 yenerek "Atatürk Kupası"nı kazandı.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türk-Yunan İş Konseyi'nin düzenlediği konferansa katılmak üzere Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

7- İran, Tahran-Şam seferini yapmakta olan bir yolcu uçağının Diyarbakır'a indirilip aranmasından duyduğu rahatsızlığı Türkiye'ye iletti. Türkiye'nin İran Büyükelçiliği Maslahatgüzarı'nı Dışişleri Bakanlığı'na çağıran İran, sivilleri taşıyan bir yolcu uçağının durdurulmasını iki ülke ilişkileri açısından "şaşırtıcı" bulduğunu ve "bu tür olayların gelecekte yaşanmaması ümidinde olduğunu" belirtti.

8- BM Genel Kurulu'nun, Kuzey ve Güney Kore'nin birleşmesine destek veren bir karar tasarısını kabul ettiği bildirildi.

9- Angola'da özel bir şirkete ait, Rus yapımı bir yolcu uçağının başkent Luanda'nın kuzeydoğusunda düşmesi sonucu 48 yolcunun öldüğü bildirildi.

2 KASIM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İngiliz The British Council ve İstanbul Bilgi Üniversitesi'nce İstanbul'da ortaklaşa düzenlenen "Hukukun Üstünlüğü Konferansı"na gönderdiği mesajda, hukuk devleti ilkesinin, hukukun üstünlüğü temeline dayandığını, insan haklarının da, iç hukukun konusu olmaktan çıkıp uluslararası hukuk konusu durumuna geldiğini belirtti.

İngiltere'nin İstanbul Başkonsolusu Peter Hunt konferansta yaptığı konuşmada, demokratik bir devletin saydam olması gerektiğini belirterek, AB'ye tam üyelik konusunda Türkiye'ye her türlü yardımı yapacağını söyledi.

Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Turan ise "Hukuk devleti kavramına sivil toplumun sahip çıkması gerektiğini" söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay toplantı sonunda yaptığı açıklamada, devletin ceza evlerinde asayişi temin için her türlü etkin tedbiri almakta kararlı olduğu hususunun kamuoyuna bildirilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve kuvvet komutanları TBMM Başkanı Ömer İzgi'yi Meclis başkanlığına seçilmesinden dolayı makamında ziyaret ettiler.

Orgeneral Kıvrıkoğlu, Başkomutanlık görevinin TBMM'de olduğunu Meclis adına bu yetkiyi barışta cumhurbaşkanının kullandığını belirterek "Bu görev savaşta da Genelkurmay Başkanı olarak bana tevdi edilmiştir" dedi.

Orgeneral Kıvrıkoğlu ayrıca, görüşme sonunda gazetecilerin bankacılık sektörünün içinde bulunduğu durum, sorumlularının üzerine gidilmesi ile ilgili sorularını yanıtladı.

4- Anayasa Mahkemesi, iptal edilen yetki yasasına dayanılarak çıkarılan KİT'lere ilişkin 615 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yi iptal etti.

5- Devlet Bakanı Hasan Gemici, Marmara Grubu Vakfı İnsan Hakları Platformu'nca düzenlenen "Avrasya Yönetici Kadınlar Kongresi"nin açılışında yaptığı konuşmada, son 25 yılda BM tarafından gerçekleştirilen 4. Dünya Kadın Konferansı'nın, toplumsal cinsiyet eşitsizliği konusunu küresel gündeme oturtmakta başarılı olduğunu ve bu konferansların uluslararası toplumu "toplumsal cinsiyet eşitliği, kalkınma" ortak hedefleri etrafında birleştirdiğini söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Türk Telekom'un abonelerinde abonman ücretlerinin peşin olarak alınmasıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, ülkemizin içinde bulunduğu enflasyonist ortam, mevcut istikrar tedbirleri ile diğer olumsuz faktörlerde dikkate alındığında, telefon abonelerinin güç durumunun ortadan kaldırılması için böyle bir önlemin alınmasının uygun görüldüğünü" söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, 3. Avrasya Ekonomi Zirvesi çerçevesinde düzenlenen "Uluslararası Enerji Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının gerek ekonomik, gerek çevre değerlerine verdiği önem, gerek güzergahtaki güven bakımından alternatifi bulunmadığını kaydetti.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Pehlivanoğlu yaptığı açıklamada, affın sosyal ve çözümlenmesi gereken bir sorun haline geldiğini kaydederek "Geçmişte çıkmış aflar gibi olacaksa Türkiye'ye yarar sağlamayacağını bilmemiz gerekir" dedi.

9- İSKİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, Uluslararası Master Planı'nı (IMC) düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Eroğlu, 7 yılda hazırlanan 2040 Master Planı'yla İstanbul'un 40 yıllık su ihtiyacını belirlediklerini buna çözüm getirecek projeleri hazırladıklarını belirtti.

10- Uşak E tipi Ceza Evi'nde tutuklulardan Nuri Ergin ve Vedat Ergin'in başlattığı ayaklanmada, 5 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı. 29 görevli ve bazı tutuklular da rehin alındı.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, isyancıların teslim olacaklarını bildirdiklerini belirterek, operasyonun durdurulacağını söyledi.

11- Çin'in başkenti Pekin'de yapılan Uluslararası Bilimsel Film Festivali'nde "Bir Gölge Geçidi" adlı Türk Filmi Jüri Özel Ödülü'ne değer görüldüğü bildirildi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Bağımsız Devletler Topluluğu Danışmanı Büyükelçi Stephan Sestanoviç, Ermenistan'daki temaslarının ardından Türkiye'ye geldi.Büyükelçi Sestanoviç, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Müsteşar Yardımcısı Yiğit Alpagon ile bir araya geldi.

Sestanoviç, Bakan Cem ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın Türkiye ile ilişkilerini geliştirme ve diyalog kurma arzusunda olduğunu belirterek "ABD'nin politikası da Türkiye ve Ermenistan arasında ilişkilerin iyileştirilmesi yönündedir" dedi.

Ayrıca, Sestanoviç ile Bakan Cem, düzenledikleri ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

13- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Birinci Yardımcısı Abdülhalim Haddam temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

14- BM Genel Kurul kararıyla 1992 yılında üyeliği askıya alınan Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin yeniden BM üyeliğine kabul edildiği bildirildi.

3 KASIM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'de bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Birinci Yardımcısı Abdülhalim Haddam'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Görüşmeden sonra Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem yaptığı açıklamada,"Bundan bir süre önce bizim üzerinde durduğumuz önemli birkonu; iki ülke ilişkilerinin geleceğine yön verecek bir ilkeler bildirisinin sonuçlandırılmasıydı. Suriye Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Haddam, bu nitelikte bir ilkeler bildirisini kabul etmenin her iki ülkenin de çıkarına olacağı görüşünü belirtti" dedi.

Haddam ayrıca, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Başbakan Bülent Ecevit ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

2- TBMM Başkanlık Divanı Toplantısı'nda, Dışişleri Bakanlığı'nın önerisiyle Fransa'dan bir parlamento heyetinin Türkiye'ye davet edilmesi ve Ermeni savlarının asılsız olduğunun belgelerle anlatılması kabul edildi.

3- FP Genel Başkan Yardımcsı Mehmet Bekaroğlu düzenlediği basın toplantısında, Emlakbank, Vakıfbank ve Halkbank'danbatan bankalara önemli miktarlarda kredi aktarıldığını belirterek, bu kredilere hangi siyasilerin aracılık ettiğinin açıklanması gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Faruk Bal incelemelerde bulunmak üzere gittiği Bolu'nun Göynük ilçesinde yaptığı açıklamada, ciddi ekonomik krizin kendini bankacılık sektöründe gösterdiğini belirterek, hükümetin yolsuzluklarla mücadelelerde kararlı olduğunu söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu Bursa'daki incelemeleri sırasında MHP İl Merkezi'nde yaptığı açıklamada, ülkede çeşitli kurumların yozlaşmasına, birtakım ahlaki değerlerin gerilenmesine yol açan yolsuzlukla mücedelede emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriöz, düzenlediği haftalık basın toplantısında, ABD'nin ardından Fransa Senatosu'nda tekrar gündeme getirilmeye çalışılan sözde Ermeni soykırımı tasarısına ilişkin, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in, Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine'ye, Türkiye'nin hassasiyetini ileten bir mektup yazdığını söyledi.

7- Maliye Bakanı Sümer Oral ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer bir araya geldi.

Bakan Ersümer görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Maliye Bakanı ile enerji devir sözleşmelerindeki KDV sorununu ele aldıklarını, ortaya çıkan sorunun bundan sonra da bürokratlar düzeyinde görüşüleceğini belirtti.

8- Ankara Tabib Odası (ATO) Başkanı Ümit Erkol ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ile Türk Tabibler Birliği (TTB) üyeleri, ATO ve TTB tarafından hazırlanan hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik öneri paketine oy vermesi amacıyla Sağlık Bakanı Osman Durmuş'u ziyaret ettiler.

9- Uşak E Tipi Ceza Evi'nde, tutuklulardan Nuri Ergin ve Vedat Ergin'in başlattığı ayaklanma sona erdi.

Uşak Valisi Ayhan Çevik olayların sona ermesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Görüşmeler yoluyla anlaşma sağlandı.

Savcılığımızın talebi ve Adalet bakanlığımızın onayıyla Bilecik Ceza Evi'ne nakiller gerçekleştirildi. Ergin kardeşler ile birlikte hareket eden 100'e yakın tutuklu ve hükümlüler, kısa sürede yurdun çeşitli yerlerindeki ceza evlerine nakledileceklerdir" dedi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de yaptığı açıklamada, adli ve idari soruşturmaların başlatıldığını söyledi.

10- Devlet İstatistik Enstitüsü'den (DİE) yapılan açıklamaya göre, tüketici fiyat endeksi ekim ayında yüzde 3.1, toptan eşya fiyat endeksi de yüzde 2.8 oranında gerçekleşti.

11- "19. TÜYAP Kitap Fuarı", Kültür Bakanı İstemihan Talay ve bu yılki onur yazarı Şükran Kurdakul tarafından açıldı.

12- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cotterelli başkanlığındaki heyet, Devlet Bakanı Tunca Toskay ve Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ile bir araya geldi. Görüşmelerde, genel ekonomik durumun yanısıra bankacılık ve özelleştirme alanlarındaki gelişmeleri ele aldılar.

13- Türkiye'de bulunan AB Fransa ve İsveç Dışişleri bakanlıkları ile AB Komisyonu ve AB Konseyi Genel Sekreterliği'nden oluşan AB Troykasının temsilcileri, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile bir araya geldi.

Fransa ve İsveç Dışişleri Bakanlıkları Siyasi Direktörleri Gerard Errera ve Siven Peterson, AB Komisyonu Türkiye Masası Başkan Yardımcısı Adrian Van Der Meer ve AB Konseyi Genel Sekreterliği'nden Leonidas Evangelidis'in yer aldığı heyet, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Akın Alptuna başkanlığındaki Türk heyeti ile Türkiye-AB ilişkilerini ele aldı.

14- Türk-Yunan İş Konseyi toplantıları nedeniyle Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostas Stafanopulos, Başbakan Kostas Simitis, ana muhalefet partisi YDP'nin Başkanı Kostantin Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz daha sonra, Türk-Yunan İş Konseyi tarafından düzenlenen "İşbirliği Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin, aralarındaki siyasi sorunların ele alınmasına imkan verecek olgunluğa ulaştığı kanısında olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz görüşmeler sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye-AB Katılım Ortaklığı Belgesi'nin temasları sırasında gündeme geldiğini kaydederek, Atina'nın belgeye Helsinki kararları dışında yeni bir unsur eklenmesi gibi bir talebi olmayacağı izlenimi edindiğini söyledi.

Yunanistan Hükümet Sözcü Yardımcısı Tilemahos Hitiris, düzenlediği basın toplantısında Simitis ile Yılmaz'ın görüşmeleri hakkında bilgi verdi.

15- Rusya Başbakanı Mihail Kasyonov, gittiği Çin'in başkenti Pekin'de, Cumhurbaşkanı Ciang Zemin tarafından kabul edildi.

Görüşmede, Çin ve Rusya'nın aralarındaki işbirliğini daha da artırmaları konusu ele alındı.

Kasyonov daha sonra, Çin Başbakanı Zhu Rongji ile bir araya geldi. Rongji görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Çin-Rus ilişkilerinin tarihinin en iyi döneminde ve iki ülke arasındaki ilişkilerin ortak gelişmenin sonucu olduğunu söyledi.

16- Çin Savunma Bakanı Orgeneral Çi Haotian temasları çerçevesinde Çin'de bulunan Amerikan Genelkurmay Başkanı Henry Shelton ile Pekin'de bir araya geldi.

Haotian görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ABD'nin Tayvan'a sürekli silah satmasının Tayvan sorununun barışçı yolla çözümüne yararlı olmayacağı gibi, Tayvan Boğazı'ndaki istikrarı ve Çin-Amerikan ilişkilerini de olumsuz etkileyeceğini söyledi.

17- Filipinler'in başkenti Manila'da meydan gelen tayfunda 17 kişinin öldüğü, 9 kişinin de yaralandığı bildirildi.

4 KASIM 2000

1- FP, il başkanları toplantısı Recai Kutan başkanlığında yapıldı. Kutan yaptığı konuşmada, Türkiye'de tarihin hiçbir döneminde son 3 hükümet döneminde olduğu kadar pervasız vurgunlar yaşanmadığını belirterek, sadece bankaların içini boşaltanların değil, buna destek veren siyasiler ve bürokratların da açıklanması gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Recep Önal, Faktoring Derneği'nin Marmaris'te düzenlediği "Faktoring'te Hukuksal Boyut" sempozyumunda yaptığı konuşmada, hükümetin uyguladığı ekonomik programın ilk 9 aylık bölümünde başarılı sonuçlar alındığını belirterek "Enflasyonist bekleyişler son 7 yıldır önemli ölçüde kırılmış, Ocak-Ekim dönemi itibarıyla 1987'den bu yana en düşük fiyat artışı hızı görülmüştür" dedi.

3- Devlet Bakanı Tunca Toskay, CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, MHP'nin türban konusundaki görüşlerini ve partisinin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk düzenlediği basın toplantısında, Uşak E Tipi Ceza Evi'nde meydana gelen olayları değerlendirdi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, İzmir Körfezi'ne her tür kirli su akışını önleyecek olan Büyük Kanal Projesi kapsamında yapılan Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'nin 2. fazının devreye alınması töreninde yaptığı konuşmada, devlet bütçesinin faiz ipoteğinden kurtarıldığını belirterek "Faiz ipoteği altındaki bütçelerin enflasyonu doğurduğunu, bunun azaltılmasıyla, verginin alt yapı, çevre, sağlık ve eğitime aktarılacağını" söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da partisinin Beşiktaş İlçe Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Uşak E Tipi Ceza Evi'nde meydana gelen olayları değerlendirdi.

7- İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen Avrupa Konseyi İnsan Hakları Bakanları Konferansı sona erdi. Konferans sonunda bir bildiri ve 2 karar tasarısı kabul edildi.

İtalya Dışişleri Bakanı Lomberto Dini toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Konseyi ve AB'nin hedefinin Avrupa'yı tamamen idamdan arındırılmış bir kıta haline getirmek olduğunu söyledi. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 50. yıl dönümünün kutlandığı toplantılarda, Türkiye'yi Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen temsil etti.

8- Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, El Cumhuriye gazetesine verdiği demeçte, Irak iç hat uçak seferlerinin başlayacağını söyledi. Ramazan Irak'ın sivil uçaklarına Amerikan ve İngiliz savaş uçaklarının müdahale etme olasılığı konusundaki bir soru üzerine, "Amerikan ve İngiliz yönetimlerinin Irak uçaklarına müdahale hakları yok" dedi.

5 KASIM 2000

1- FP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Recai Kutan başkanlığında toplandı.

Toplantıda, bankacılık sektörünün içinde bulunduğu durum değerlendirilerek, fona devredilen bankalarla ilgili siyasi sorumlularının üzerine gidilmesi kararı alındı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, çeşitli açılış törenlerine katılmak üzere İskenderun, Tarsus ve Adana'ya gitti.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, her şeyi üstlenen devletin, hiçbir şeyi yapamadığını belirterek "Devletin görevi, adalet, eğitim ve sağlık hizmetlerini sağlamaktır. Devlet asli görevlerini en iyi şekilde yapabilmek için ticari faaliyetlerden elini çekmelidir. Bunun yolu da özelleştirmedir" dedi.

3- MHP 6. Olağan Kongresi'nde, Devlet Bahçeli yeniden genel başkanlığa seçildi.

Bahçeli yaptığı konuşmada, MHP'nin değişmediğini, ancak 'geliştiğini' savunarak, "Tarihi kökleri ve iddiaları olan hareketler, ortaya çıkan yeni ihtiyaç ve gelişmelere yeni cevaplar ve çözüm arayışları içinde olurlar" dedi.

4- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen, Devlet Bakanı Tunca Toskay ile birlikte Irak'a yaptıkları temasları değerlendirerek, Irak pazarına girmekte geç kalmakla birlikte, son çabalarla eski günlere dönüşün başladığını söyledi.

5- İstanbul Barosu Başkanlığına Yücel Sayman yeniden seçildi.

6- TÜGİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, TÜGİAD Ankara Şubesi'nin 1. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, demokratik mekanizmalar üzerinde etkin bir sivil toplum örgütü olma çabasında olduklarını söyledi.

7- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Konya'da düzenlediği basın toplantısında, bankalar operasyonunu desteklediğini, gelişmiş ülkelerde en büyük devlet desteğinin yatırımcılara, Türkiye'de ise soygunculara verildiğini belirterek "Bankalar operasyonu sonucunda 20-25 yıldır ülkeyi soyanlar ortaya çıkacak" dedi.

8- Azerbaycan'da genel seçimler yapıldı.

9- Yugoslavya Federal Parlamentosu'nda dün yapılan oylamada, Zoran Zizic'in başkanlığında kurulan yeni federal hükümete güven oyu verildiği bildirildi.

6 KASIM 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunan Hırvatistan Başbakanı İvica Racan ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, iki ülke arasında her zaman çok iyi ilişkiler olmasına karşın ekonomik ve ticari ilişkilerin istenilen düzeyde olmadığını söyledi.

Hırvatistan Başbakanı Racan ise Hırvatistan'a yapılan saldırılar sırasında Türkiye'nin verdiği desteği unutmadıklarını belirtti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye-Bulgaristan Ekonomik ve Teknik Komitesi 14. Dönem toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'ye Avrupa Birliği'ne aday statüsü verildiğini belirterek "Bu çerçevede AB'ye aday ülke konumunda bulunan ülkelerimiz, tam üyelik sürecinde birbirlerini desteklemeye devam etmeli" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca, elektrik enerjisinin Türkiye-Bulgaristan arasındaki ilişkilerin önemli bir boyutunu oluşturduğunu belirterek "Enerji ve alt yapı alanlarında işbirliği anlaşması ve protokolünün imzalanmasından sonra, Türkiye üzerine düşen tüm yükümlülüklerini yerine getirdi, Bulgaristan tarafının da gerekli kolaylığı sağlayacağına inanıyorum" dedi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bakanlığının çalışmalarıyla ilgili olarak Zaman gazetesinin sorularını yanıtladı.

4- İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelgede, cenaze törenlerinde birçok kişinin tabutuna, tüzüğe aykırı olarak Türk Bayrağı örtüldüğünü belirterek, Türk Bayrağı Tüzüğü'nün 21. Maddesi'nde kimlerin tabutuna Türk Bayrağı örtülebileceğinin belirtildiği kaydedilerek, gerekli hassasiyetin gösterilmesi istendi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral, ilk ve orta öğretim öğrencileri arasında Türkiye genelinde düzenlenen `vergi' konulu yarışmada derece alan öğrencilerin ödül töreninde yaptığı konuşmada, vergide kayıp ve kaçaklar azaldığı, yolsuzluklarla mücadele edildiği takdirde, vatandaşın da her türlü fedekarlığı yapacağını söyledi.

6- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, İzmir'de düzenlenen 4. Çevre Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de çevre koruma bilincinin yeterince gelişmediğini belirterek "Ancak bakanlığımızın çevreye olan duyarlılığını kimse önleyemez" dedi.

7- Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Başkanı İsmet Demirdöğen, yaptığı açıklamada, ceza evlerinde çıkan olayların, gazete ve televizyonlarda sunuluş biçimine dikkat çekerek, "Suç örgütlerinin başı kahraman, meydan okuması da güç gösterisi olarak sunuluyor" dedi.

8- 17. Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.

9- Türkiye'deki temasları çerçevesinde Norveç Enerji Bakanı Olav Akselsan, TÜSİAD ile Norveç Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'nin (NHO) ortaklaşa düzenlediği "Ekonomik, Küreselleşme ve Şirketlerin Toplumsal Sorunları" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'deki yerini en kısa zamanda almasını isteyerek, "Türkiye, AB istiyor diye modernleşme sürecini gerçekleştirmiyor, bunu yurttaşlarının, daha iyi bir yaşama kavuşması için yapıyor" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, enerji sektöründe geri çevrilmeyecek bir şekilde özelleştirme politikaları uygulamakta kararlı olduğunu söyledi.

10- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Türk-Amerikan ilişkilerinin 200. yıl dönümü nedeniyle Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa hedefi için önemli ilerlemeler kaydettiğini belirterek "AB'ye giden yol kolay olmayacak, engeller olacaktır. Ancak ben, Türkler'in bu engelleri aşma konusunda ne kadar kararlı olduklarını gördüm" dedi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs sorunu hakkında Alman Der Spiegel gazetesine verdiği demeçte, Avrupa Birliği'nin Kıbrıs'ı üye olarak kabul etmesinin savaş nedeni olacağını belirterek "Eğer AB korkunç hatayı yapar ve sorunlar çözülmemiş olmasına rağmen Rum tarafını üye olarak alırsa biz de yaşayabilmek için gerekli olan her şeyi yapacağız" dedi.

12- Nijerya'da meydana gelen trafik kazasında akaryakıt tankerinin patlaması sonucunda 200'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

7 KASIM 2000

1- Sydney Olimpiyatları'nda dereceye giren sporcular ve antrenörlere Başbakanlık'ta düzenlenen bir törenle ödülleri verildi.

Başbakan Bülent Ecevit, gazetecilerin bazı sporcuların irticai faaliyetlere katıldıkları iddiaları hakkındaki bir soru üzerine "Sydney'de ülkemize altın madalya kazan sporcuların ideolojilerini değil, güçlerine ve başarılarına önem veriyoruz" dedi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, YÖK'ün kuruluş yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirilen protesto eylemleri, ceza evlerinde yaşanan olaylar ve bankacılık sektörünün içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisine yöneltilen eleştirileri yanıtlayarak, AB ile bütünleşme,Türkiye'deki terör olayları ve parti politikası ile ilgili konular hakkında bilgi verdi.

4- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Euromoney tarafından düzenlenen "Türkiye: İş, Finans ve Yatırım" konulu konferansta yaptığı konuşmada, bugüne kadar özelleştirme uygulamalarında, hem kapitalist hem de eski Doğu Bloku ülkelerinden geride kalındığını belirterek, "Türkiye'de özelleştirme kavramının toplumsal bir mutabakata dönüştüğünün görüldüğünü" söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın 15. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen "Türkiye Savunma Sanayii'nin Dünü, Bugünü, Yarını" konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, silah alımlarında kısıtlama, sınırlama kabul etmediklerini belirterek "En uygun bedeli olanı, bizim ordumuza en yakışanı ve en uzun ömürlü olanı tercih ediyoruz" dedi.

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan "Yolsuzlukla Mücadele" konulu bir genelge yayınladı. Genelgede, vali ve kaymakamların," yazılı ve görsel basında yer alan iddialar, vatandaşlar tarafından intikal ettirilen bilgi ve belgeler, halk arasında dolaşan duyumları mutlaka değerlendireceği, kamu kaynaklarının kullanımı ile ilgili işlemler ve bu işlemlerle ilgili tüm şahısların yakından izleneceği" bildirildi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, bazı gazetelerin temsilcileriyle yaptığı sohbet toplantısında, Belçika'nın başkenti Brüksel'de açıklanacak olan Katılım Ortaklığı Belgesi'nin, Helsinki Zirvesi kararları dışında olmayacağını belirterek "Yunanistan'ın girişimleriyle 20 Kasım'da yapılacak bakanlar konseyi toplantısında değiştirilmesi kaygısını taşıyor. Yunanistan'ın, belgenin ön sözünde yer alan Kıbrıs ve Ege ile ilgili ifadeleri kısa ve orta vadeli beklentiler kısmına aldırmaya çalıştığı kaydediliyor" dedi.

8- Galatasaray Futbol Takımı, İstanbul'da, Avusturya Futbol Takımı St. Graz ile 2-2 berabere kalarak şampiyonlar ligi tarihinde ilk kez 2. tura yükseldi.

9- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, NATO'nun 140. Askeri Komite toplantılarına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.Toplantının gündeminde, Balkanlar'daki son durum ile Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği konularının görüşüleceği bildirildi.

10- Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia, düzenlediği basın toplantısında, sözde Ermeni soykırım tasarısına ilişkin soruları yanıtladı.

11- ABD'de başkanlık seçimleri yapıldı.

8 KASIM 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, AB İşlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile Katılım Ortaklığı Belgesi'nin açıklanmasından sonra bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye için Helsinki Zirvesi'nde varılan mutabakatın geçerli olduğunu açıkladı.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Bingöl'de yaptığı konuşmada "halkı, sınıf, ırk, din mezhep veya bölge farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek" suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırılan eski RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın karar düzeltme istemini reddetti.

3- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, bakanlığına bağlı, Kurtarma-2 römorkörünün filoya katılma töreni için gittiği İzmir'de gazetecilerin sorulanı yanıtladı.

Bakan Mirzaoğlu, partisinin bütün vatandaşları kucaklaması, AB'ye girme konusundaki kararlığı ve Türkiye'nin ikinci büyük partisi olması sebebiyle merkezin kendisi olduğunu söyledi.

4- Sağlık Bakanı Osman Durmuş düzenlediği basın toplantısında, basında yer alan kirli kan ve kan ürünlerininTürkiye'ye satıldığına ilişkin haberler üzerine, son 10 yıla ait inceleme başlattıklarını ve iki firmanın, eksik belgelerle çeşitli kan ürünleri ithalatı yaptığının belirlendiğini bildirdi.

5- AB Komisyonu Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, Yeni Binyıl gazetesine AB üyeliği öncesi kamusal alanda yapılması gereken düzenlemeleri açıkladı.

6- Fransız Senotosu, sözde Ermeni soykırımını tanıyan karar tasarısının görüşülmesini kabul etti.

Tasarının görüşülmesinin kabul edilmesi üzerine, Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Bernard Garcia, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak kararın iki ülke ilişkilerine zarar verdiği ve Türk halkını yaraladığı iletildi.

7- AB Komisyonu, Türkiye'nin tam üyelik stratejisini belirleyen "yol haritası" nitelikli Katılım Ortaklığı Belgesi'ni (KOB) açıkladı.

Belgenin giriş bölümünde, 1999 sonunda yapılan Helsinki Zirvesi'ne atıfta bulunularak, "diğer adaylarla aynı koşullarda" AB'ye aday olan Türkiye'nin, Kopenhag kriterlerine uymak için gösterdiği çabaların takdirle karşılandığı ifade ediliyor.

Komisyon, belgeyi sunarken, Türkiye'nin, yıl sonunda Ulusal Uyum Programı'nı açıklamasını ve bu çerçevede KOB'da belirtilen öncelikleri dikkate almasını beklediğini belirtti.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş düzenlediği basın toplantısında, AB Katılım Ortaklığı Belgesi'ndeKıbrıs ile ilgili ifadelerin kısa vadeli kriterler arasına konmasını,"AB'nin, Türkiye'ye büyük bir oyunu" olarak değerlendirdi.

9- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada "Ordunun MGK kanalıyla siyasetteki rolünden, insan haklarına ve azınlık haklarına saygıdaki yetersizlikten endişe duymaya devam ediyoruz" dedi.

10- Filistin'de şiddet olayları sürerken,İsrail Başbakanı Ehud Barak, dünya liderlerine bir mektup göndererek, bağımsız Filistin Devleti'nin kurulmasını "şiddetten doğmaz ve İsrail ile görüşmeler sonunda ilan edilirse" kabule hazır olduğunu bildirdi.

9 KASIM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "TÜBİTAK 2000 Yılı Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri" töreninde yaptığı konuşmada, 21. yüzyılın dünyasında uygar ve etkin olabilmenin ölçüsünün bilim, teknoloji ve araştırma-geliştirme alanlarındaki başarıya bağlı olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de Türkiye'nin yeni çağın lider ülkeleri arasında yer alabilmesinin öncelikle bilim ve teknoloji yarışında göstereceği performansa bağlı olduğunu belirterek "Bilimsel makaleler üreten, buluşlar yapan, marka yaratan ve teknolojisini geliştiren bir Türkiye'nin ufku hiçbir zaman kararmayacaktır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Atatürk'ün 62. ölüm yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Atatürk'ün, insanlığın tarih boyunca yetiştirdiği en büyük liderlerden biri olduğunu belirterek "O, bilgisi, sevgisi, hoşgörüsü, barışcıllığı ve demokrat kişiliği ile tüm insanlığın saygı duyduğu örnek bir liderdir" dedi.

TBMM Başkanı Ömer İzgi de Büyük Önderin gösterdiği hedefe varmak için en değerli ışık kaynağı olan Atatürk İlke ve Devrimleri'nin gerekli kıldığı yolda yürümeye devam edileceğini söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit ise Atatürk'ün ölümünün üzerinden geçen her yılın Türk ulusunu Atatürk'e daha çok yaklaştırdığını belirterek, "Atatürk anlaşıldıkça ve bilinçlerde kökleştikçe O'nun temellerini attığı laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti daha da güçleniyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile FP Genel Başkanı Recai Kutan da birer mesaj yayımladılar.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.Toplantıda, Türkiye'nin AB üyeliği için yerine getirmesi gereken şartları içeren "Katılım Ortaklığı Belgesi"nin (KOB) tam olarak incelenmesi kararlaştırıldı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, AB'ye adaylık sürecinde bazı görüş ayrılıklarının doğabileceğini belirterek, "Belgede, hedefler arasında verildiği öngörülen Kıbrıs konusu, öncelikle Ada'daki iki tarafı ilgilendirmektedir. Türkiye, Kıbrıs konusunda Helsinki kararlarını ve bu bağlamda AB ile varmış olduğu yazılı anlayış birliğini esas almaya devam edecektir" dedi.

Ayrıca Başbakan Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ile Mesut Yılmaz, af yasasını ve ekonomik konuları görüşmek üzere bir araya geldiler.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, çeşitli etkinliklere katılmak üzere gittiği İzmit'in Gölcük ilçesinde yaptığı açıklamada, insan hak ve özgürlükleri konusunda atılması gerektiği ifade edilen adımların, AB'nin dayatması değil Türk insanının hakkı olarak algılanması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin amacının 2001 yılında AB ile mutlaka üyelik müzakerelerini başlatmak olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, İçel'in Anamur ilçesinde incelemeleri sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada "AB Katılım Ortaklığı Belgesi'nde, insan hakları yönünden bizim yapamayacağımız bir konu yoktur" dedi.

6- TBMM İhtisas komisyonlarının yeni başkan ve üyeleri belirlendi. Yapılan seçimler sonucunda, 16 ihtisas komisyonunda 10'u yerini korurken, 6 komisyonda başkan değişti.

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı'na MHP Milletvekili Hüseyin Akgül, Dilekçe Komisyonu Başkanlığı'na DSP Milletvekili Faruk Demir seçildi.

7- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen, İstanbul'da İnternet Teknolojileri Derneği tarafından düzenlenen "6. Türkiye İnternet Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, kamunun internete yönelik düzenlemelerinin dikkatli yapılması ve çerçevenin dikkatli oluşturulmasının önemli olduğunu belirterek, internetin bir tercih meselesi değil, dünya ile rekabet etmek isteyen Türkiye için bir zorunluluk olduğunu söyledi.

8- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp yaptığı açıklamada, kamu bankalarının görev zararının 30 Haziran 2000 tarihi itibariyle 11 katrilyon lira olduğunu belirterek, bu zararların Meclis'te görüşülmekte olan yeniden yapılandırma çalışmalarının gidişine göre geri ödeneceğini söyledi.

9- Türkiye'de bulunan AB Komisyonu'nun Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg düzenlediği basın toplantısında, Katılım Ortaklığı Belgesi'nin komisyonun önerdiği stratejileri bir araya getiren, kısa ve orta vadeli öncelikleri belirleyen ve AB'nin sağlayacağı mali desteği açıklayan belge olduğunu belirterek "Bu belgenin bir planlama aracı olduğunu ve aday ülkeye planlanan alanlarda yardımcı olmayı amaçladığını" söyledi.

10- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı için gittiği Fransa'nın Strasbourg kentinde yaptığı açıklamada, AB Komisyonu tarafından dün açıklanan Katılım Ortaklığı Belgesi'nin (KOB) Kıbrıs ile ilgili kısmının AB'nin imajına zarar verdiğini belirterek "Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerle Kıbrıs konusunda bağlantı kurulmasını başından beri kabul etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz" dedi.

Bakan Cem, Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine ile görüşmesinde, Fransız Senatosu'nda kabul edilen sözde Ermeni soykırımına ilişkin tasarının yasalaşmasından Ankara-Paris ilişkilerinin olumsuz şekilde etkileneceğini söyledi.

Öte yandan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı sonunda Ermenistan ve Azerbaycan'ın hukuken tam üyelikleri kabul edildi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Bayrak televizyonuna yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın KKTC ve Rum tarafına sunduğu bağlayıcılığı olmayan (non paper) belgenin iyi niyet göreviyle bağdaşmadığını söyledi.

10 KASIM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'ün 62. Ölüm yıl dönümü nedeniyle Anıtkabir'i ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Sezer daha sonra, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu tarafından düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Atatürk'ün "İnsanlığa malolan yapıtlarıyla hergün yeniden doğan, düşünceleri ve ilkeleriyle yol gösterici olmayı sürdüren" liderlerden olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de yaptığı konuşmada, 10 Kasımlar'ın "Atatürk'ün aramızdan ayrılışının, anma ve matem günü" olmaktan çıkarak, bıraktığı eserlerin zenginleştirilmesi ve yeni nesillere daha iyi anlatılmasına aracı olması gerektiğini belirterek "Atatürk, herhangi bir kimsenin veya topluluğun tekelinde değildir. Çünkü bütün milletimizin bağlı olduğu ve sevdiği bir tek Atatürk vardır. O'nu sevmek, O'nu anlamak ve O'nun prensiplerini milletimizin idrakiyle örtüştürmek, milletin her ferdinin hakkı ve vazifesidir" dedi.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral başkanlığındaki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, AB Katılım Ortaklığı Belgesi'ni değerlendirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Katılım Ortaklığı Belgesi'nin Türkiye'ye yüklediği sorumlulukları Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı Recep Önal, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Odaları Konsey toplantısında yaptığı konuşmada, kronik bir enflasyonla mücadele içinde olduklarını belirterek, disiplinli bütçe politikasına 2001 yılında da devam edeceklerini söyledi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, 2001 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunduklarını belirterek "Bugün gelinen nokta son 14 yılın en düşük enflasyon oranıdır" dedi. Bakan Oral Türkiye'nin topladığı vergilerin yüzde 88'ini faize ödeyerek bir yere gidemeyeceğini, 2001 bütçesiyle bu oranı yüzde 52'ye indireceklerini söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yaptığı açıklamada, zorunlu öğrenim çağındaki çocuklar konusunda bir genelge yayımlayarak valilikleri uyardığını söyledi.

Bakan Bostancıoğlu, genelgesinde, Anayasa ile İlköğretim ve Eğitim Kanunu'nda ilköğretimin kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunlu olduğu yönündeki hükümlerin yer aldığını vurguladı.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, İktisadi Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen "Türkiye'nin Enerji Politikasında Petrolün Yeri" konulu seminerde yaptığı konuşmada, tüm yerli kaynakların kullanılması halinde bile 2020 yılında Türkiye'deki enerji ihtiyacının yarısının karşılanabileceğini belirterek "Türkiye bir gün mutlaka nükleer santral kurmak zorundadır" dedi.

8- Sağlık Bakanı Osman Durmuş yaptığı açıklamada, bakanlığına bağlı olan laboratuvarların, soğuk algınlığı ve diyet ilaçlarında bulunan fenilpropanolamin (PPA) maddesinin beyin kanamasına bağlı felce yol açtığını doğrulaması durumunda, bu maddeyi ilaçların kapsamından çıkaracaklarını söyledi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, kaçak etlerin Türkiye'ye girişi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, kaçak etin çoğunlukla büyük firmalar tarafından getirildiğini belirterek, bu firmaların ve sahiplerinin isimlerinin belli olduğunu, bunu da ilgili makamlara bildirdiklerini söyledi.

10- Milli Emlak Genel Müdürü Doğan Cansızlar, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanlığı'na atandı.

11- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'nun 5. tur dolaylı Kıbrıs görüşmeleri çerçevesinde taraflara,resmi olmayan iki belge sunduğu bildirildi.

Öte yandan, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs sorununa çözüm çabaları çerçevesinde ABD Başkanı'nın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alfred Mosses, İngiltere'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Sir Devid Hannay ve Fransa'nın Cenevre Büyükelçisi Filippe Petit ile bir araya geldi.

BM Sözcüsü Marie Heuze yaptığı açıklamada, Annan'ın Amerikalı, İngiliz ve Fransız temsilcileriyle ayrı ayrı görüşmeleri sırasında, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides'e sunduğu bağlayıcı olmayan belgenin ele alındığını söyledi.

12- Bosna Hersek'te genel seçimler yapıldı.

13- Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Konseyi Başkanı Selim Ezzanun Filistin'in Sesi Radyosu'na verdiği demeçte, "15 Kasım'da ya da daha önce toplantı olmayacak. Toplantı tarihi, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ve benim tarafımdan daha sonra belirlenecek" dedi.

14-Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan toplantısında Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin 8 yıl aradan sonra AGİT'e yeniden alındığı bildirildi.

Yugoslavya Dışişleri Bakanı Goran Svilanoviç yaptığı konuşmada,Yugoslavya yönetiminin, artık Balkanlar'da barış ve istikrarın sağlanması için çalışacağını belirterek "Bütün komşularımızın toprak bütünlüğüne saygı göstereceğimiz güvencesini veriyoruz. Biz de aynı şeyi onlardan bekliyoruz" dedi.

15- ABD'de devletin simgesi olan Beyaz Saray'ın 200. kuruluş yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

ABD Başkanı Bill Clinton yaptığı konuşmada, "Hiçbir başkan Beyaz Saray'ın sahibi olmadı. Beyaz Saray her zaman hepimize ait olacak" dedi.

11 KASIM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) 13-14 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek 9. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Katar'ın başkenti Doha'ya gitti.

Cumhurbaşkanı Sezer hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, zirvenin 3 yılda bir düzenlendiğini, zirve'de kendisine Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in eşlik edeceğini belirterek "Zirve'de, İslam ülkelerini ilgilendiren çeşitli siyasal, toplumsal ve ekonomik konularda çok sayıda karar tasarısı görüşülecek ve kabul edilecektir. Zirve'ye, tarafımızdan, Kıbrıs sorunu ve Batı Trakya Türk azınlığı hakkında iki karar tasarısı sunulmuştur" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta AB Genel Sekreterliği ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile birlikte Katılım Ortaklığı Belgesi'ni değerlendirdi.

Başbakan Ecevit yaptığı açıklamada, Katılım Ortaklığı Belgesi'nde bazı anlayış ve yorum farklılıklarının bulunmasına karşın, Türkiye'nin yerine getirmekte zorlanacağı öğeler içermediğini belirterek "Kaldı ki hükümetimizce bir referans ve çalışma belgesi olarak benimsenen İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu raporu da, genelde Katılım Ortaklığı ile uyum içindedir" dedi.

3- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı'nca İstanbul'da düzenlenen "Marmara Denizi 2000" sempozyumunda yaptığı konuşmada, daha önce 4 kez ihalesi yapılan, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun "kulelerine" karşı çıktığı "Gemi Trafik Geçiş Sistemi"ni incelediklerini ve çok gerekli olduğu için hemen hayata geçirme çalışmalarına başladıklarını söyledi.

4- Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin hizmet binasının açılışında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İstanbul'da düzenlenen "Tüm İtfaiye Teşkilleri Birliği 2. Ulusal Kongresi"nde yaptığı konuşmada, İtfaiye teşkilatının kurumsallaşması, bilimle, teknolojiyle kucaklaşması için ülke çapına yayılan bir hareketliliğin süratle başlatılması gerektiğini söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi'nin ortaklaşa yapacakları otoparkın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşayanların aynı geminin içinde oldukları bilincine varmasını isteyerek, "müşterek kültürün herkesin birbirine bir şeyler vererek, bir milleti oluşturduğunu" söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Hak-İş'in Düzce'de düzenlediği "Deprem ve İş Stresi" konulu panelde yaptığı konuşmada, bölgenin sorunlarını yakından takip ettiklerini belirterek "Düzce depreminden 3.5 saat sonra bölgeye ulaştık" dedi.

8- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde "Büyük Menderes Havzası Çevre Sorunları" konulu çalışma toplantısında yaptığı konuşmada, havzadaki kirliliğin boyutlarının giderek büyüdüğünü belirterek "Ergene'de nehir suyundaki kirlenme korkunç boyutlara ulaştı. Çok tehlikeli bir hal aldı. Önlem alınmazsa Menderes'in de kaçınılmaz sonu bu" dedi.

9- Kamu bankalarının önce özerkleştirilip, sonra satılmasına ilişkin kanun tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

10- Düzce Valisi Fikret Güven, 12 Kasım depreminin üzerinden 1 yıl geçmesi nedeniyle yaptığı açıklamada, 8 bin ailenin yaşayacağı kalıcı konut çalışmalarının devam ettiğini belirterek "Konutlar söz verilen tarihte tamamlansa bile kış ayı itibarıyla yerleşme imkanı olmayabilir" dedi.

11- Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu'na (KESK) bağlı 22 sendikanın üyeleri, Kızılay'da bir miting düzenleyerek hükümeti ve ekonomik politikaları protesto ettiler.

KESK Genel Başkanı Siyami Erdem mitingde yaptığı konuşmada, 2001 yılı bütçesinin önceki bütçelerden farklı olmadığını savunarak, bu bütçenin IMF direktifleri ile hazırlandığını söyledi.

12- Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Fatih Uğurlu yaptığı yazılı açıklamada, "Hükümetten talep ettiğimiz grevli ve toplu sözleşmeli sendika yasamız, AB'ye girmeye çalışan Türkiye için bir basamağı temsil ediyor" dedi.

13- Karikatürcüler Derneği'nin düzenlediği "20. Uluslararası Nasrettin Hoca Karikatür Yarışması"nda dereceye girenlere ödülleri İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

14- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, 9. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) toplantısına katılmak üzere gittiği Katar'da Filistin Kalkınma ve Dış İlişkiler Bakanı Nabil Şaat, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara ve Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa ile bir araya geldi.

Bakan Cem yaptığı konuşmada, "İsrail ve Filistin Türkiye'nin tam güvenine sahip iki ülkedir. Mütevazi katkımızı devam ettirmemiz isteniyor. Bunu yapmayı sürdüreceğiz" dedi.

15- Avusturya Alpleri'nde meydana gelen tren kazasında 172 kişi hayatını kaybetti.

Kızılhaç Sözcüsü Gerhard Huber yaptığı açıklamada, tünelin içinde korkunç boyutlarda bir felaket yaşandığını ve yangın söndürme görevlilerinin daha trene ulaşamadığını, görevlilerin oksijen maskeleriyle çalışabildiklerini söyledi.

12 KASIM 2000

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin İzmir İl Örgütü'nün düzenlediği "Yeni Yüzyılda Yeni Politikalar" başlıklı Ege Bölgesi Eğitim Programı'nın açılışında yaptığı konuşmada, ANAP'ın yeniden 83 ruhunu yakalaması ve Türkiye'nin AB'ye tam üyelik görüşmeleri üzerinde açıklamalarda bulundu.

2- Danıştay 8. Dairesi, meslek lisesinden genel liseye geçiçi serbest bıraktı.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, TRT 1'de yayınlanan Pazar Panoroma programında AB sürecinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

4- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İstanbul'da ANAP Kağıthane İlçe Örgütü'nde düzenlediği basın toplantısında,"Yolsuzluklarla mücadeleyi, halktan ve siyasi iradeden aldığımız destekle, kişisel hiçbir beklenti içinde olmadan yapıyoruz" dedi.

5- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Kırşehir'in Akpınar ilçesinde, devlet hastanesini ziyaret etti.

Bakan Durmuş gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'de bir laboratuvarda yapılan ve beyin kanamasına yol açtığı ifade edilen bazı ilaçlarla ilgili araştırma konusunda ABD'deki Gıda ve İlaç Kontrol Merkezi'nin, bu ürünlerin sadece kadınlarda beyin kanamasına neden olduğunu bildirdiğini söyledi.

6- Kültür Bakanı İstemihan Talay İstanbul'da "3. Uluslararası Sinema Tarih Buluşması" töreninde yaptığı konuşmada, bütün gösterimlerin ücretsiz olduğunu ve pek çok önemli filmin Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle Türkiye'ye gümrüksüz girdiğini söyledi.

7- Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Türkiye Ziraatcılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin TZD Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, kaçak et girişine ilişkin değerlendirmeler yaparak, "20 yıldır bu olayların üzerine daha sık gidilseydi bugün bunlar yaşanmazdı" dedi.

9- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 9. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, Katar'ın başkenti Doha'da başladı. Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in temsil ettiği zirvede, gündemin ilk maddesini Filistin konusu oluşturuyor.

Cumhurbaşkanı Sezer zirvede yaptığı konuşmada, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın barış yolunda attığı adımları desteklediklerini belirtti.

Toplantıya katılan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ise Filistin halkının kayıplara karşın işgal sona erene kadar intifada'yı sürdüreceğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan da Irak'a, silahların teftişi konusunda uluslararası toplumla işbirliği yapma çağrısında bulundu.

Zirveye KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise gözlemci olarak katıldı.

10- Turizm Bakanı Erkan Mumcu "Dünya Turizm Fuarı"na katılmak üzere İngiltere'ye gitti.

11- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Atina'da yayımlanan Elefterotipia gazetesine verdiği demeçde, Türk-Yunan ilişkilerine değinerek, Yunanistan'da Türk toplumu ile ilgili bilgilendirme konusunda büyük eksikliklerin bulunduğunu belirtti.

13 KASIM 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, AB'nin Katılım Ortaklığı Belgesi'nin açıklanmasıyla gündeme gelen Kürtçe TV ve radyo yayınları konusunda Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, ANAP Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin af yasasının kapsamı konusundaki sorularını yanıtladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz "Biz, sadece çete suçlarının af kapsamı dışında bırakılması, onun dışında genel kapsamlı bir af olması konusunda mutabık kaldık" dedi.

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Tunceli Valisi Mustafa Erkal'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Bakan Tantan yaptığı konuşmada, "Ülke kaynakları halka dönmeye başladıktan sonra bütün sorunlar ortadan kalkacaktır" dedi.

Bakan Tantan, Tunceli'nin Ovacık ilçesinde "Köye Dönüş ve Rehabilitasyon" projesi kapsamında yaptırılacak 80 konutun temelini de attı.

4- AB Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Volkan Bozkır, AB Katılım Ortaklığı Belgesi'nde (KOB) alınan kararlar üzerine yaptığı açıklamada, KOB'da Türkiye'nin, AB'ye tam üyeliği için yerine getirmesi gereken konuların açıklandığını belirterek "Türkiye'nin hazırlayacağı ulusal planın kısa süre içinde tamamlanarak siyasi otoritenin onayı alındıktan sonra AB yetkililerine ulaştırılacağını" söyledi.

5- Memurlarla ilgili Kanun Hükmünde Kararname'nin kapsamı, vali ve kaymakamlar ile hakim ve savcıları kapsayacak şekilde genişletilerek TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bülent Akarcalı, ODTÜ Avrupa Çalışmaları Merkezi ve Türk Demokrasi Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği panelde yaptığı konuşmada "Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin bundan sonra çatışma değil işbirliği ilişkisi olması gerektiğini vurgularken, Yunanistan'ın ise Katılım Ortaklığı Belgesi'ndeki tutumu ile çatışma anlayışında olduğunu gösterdiğini" söyledi.

7- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Filistin Devlet Başkanı Yasar Arafat'la Katan'da bir araya geldi.İKÖ Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde, İsrail eleştirilirken, İsrail ile bütün ilişkilerin kesilmesini öngören, ancak bağlayılıcılığı olmayan bir kararı da onayladıkları açıklandı.

8- KKTC Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın, görevinden istifa ettiği bildirildi.

9- Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) petrol bakanlarının Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaptıkları toplantıda, petrol fiyatlarında yeni bir artışa gitmeyeceklerini teyit ettileri bildirildi.

10- Batı Avrupa Birliği (BAB) Dışişleri ve Savunma Bakanları, teşkilatın görevine son vermek üzere, Fransa'nın Marsilya kentinde son kez bir araya geldiler.

14 KASIM 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ve Dışişleri Bakanlığı'ndan bazı yetkililerle Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya gelerek Katılım Ortaklığı Belgesi'ni değerlendirdiler.

Başbakan Ecevit, Avrupa Birliği üyesi 15 ülkenin hükümet başkanlarına bir mektup yazarak, AB komisyonu'nun 8 Kasım'da açıkladığı Katılım Ortaklığı Belgesi'nin Kıbrıs maddesinin kabul edilemeyeceğini bildirdi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da düzenlenen "Liderlik 2000 Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, "Benim Hikayem" dediği siyasi yaşamını değerlendirdi.

3- Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Aslan Güner, düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Türkiye'nin AB'ye girmesine karşı çıkmasının mümkün olmadığını belirterek "TSK'nın tek kaygısı üniter birliğin bozulmasıdır. TSK var oldukça buna müsaade etmez. TSK'nın belgeye ilişkin görüşleri ilgili ortamlarda ilgili devlet yetkililerine iletiliyor, iletilmeye de devam edilecek" dedi.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, kamuoyunda 'irtica yasaları' olarak bilinen memurlarla ilgili hazırlanan yasa tasarısını eleştirdi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin 6. Olağan Kongresi'ni değerlendirerek, kongrenin gerek düzenlenmesi, gerekse verilen mesajlarda Türk siyasetinin bir dönüm noktası olduğunu ve partilerin bundan sonra MHP'nin kongresini örnek alacaklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ayrıca, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB Katılım Ortaklığı Belgesi'nin (KOB) Helsinki kararlarından daha geri olduğunu belirterek, Kıbrıs ve kültürel haklarla ilgili koşulların kabul edilemeyeceğini söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin af yasa tasarısı, AB Katılım Ortaklığı Belgesi, Kürtçe televizyon yayını ile ilgili görüşlerini Türkiye gazetesine değerlendirdi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB Katılım Ortaklığı Belgesi'nde, Türkiye'ye verilen kısa vadeli ödevler içinde yer alan Kıbrıs konusunu "Yunanistan'a verilen kozmetik ödün" olarak nitelendirerek, "Helsinki'de AB ilişkileri ile Kıbrıs konusunun bağlantılandırılmayacağı, yazılı taahhüt olarak bize sunulmuştur" dedi.

8- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, AB büyükelçileriyle bir araya gelerek sohbet toplantısı düzenledi.

Bakan Yücelen, AB ülkeleri büyükelçilerinden, Katılım Ortaklığı Belgesi'nde (KOB) yer alan Kıbrıs şartının kaldırılmasını istediğini söyledi.

9- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bakanlığı ve Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen "Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Uzman Servisler 5. Avrupa Konferansı" konulu seminere katılmak üzere İstanbul'a gitti. Bakan Türk, gazetecilerin seminerle ilgili sorularını da yanıtladı.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez'de Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ü kabul etti. Baykal yaptığı konuşmada, banka yolsuzluklarında siyasi bağlantılar olduğunu belirterek, "Banka yolsuzluklarındaki siyasi bağlantılar çözülsün" dedi.

Aygün de Türkiye'nin en büyük sorununun yolsuzluk olduğunu söyledi.

11- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Katar'ın başkenti Daho'da başlayan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 9. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi çerçevesinde Endonezya Cumhurbaşkanı Abdurrahman Vahid ile Arnavutluk Başbakan Yardımcısı Makbule Geco'yu kabul etti.

Geco görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Arnavutluk'taki alt yapı yatırımları ve telekomünikasyon gibi kilit alanlarda özelleştirme gerçekleştireceklerini bildirerek, Türk firmalarından bu çalışmalara katkıda bulunmalarını istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer, daha sonra temaslarda bulunmak üzere Ürdün"ün başkenti Amman'a gitti.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İslam Konferansı Örgütü Zirvesi'nden dönüşünde Ercan Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, İslam ülkelerinin Filistin'in egemenliği için uğraştığını, Filistin'e yapılan muamelenin aynısının KKTC'ye de yapılmasını ve böylece İslam ülkelerinin Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olmaları gerektiğini söyledi.

13- Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Philippe Morillon, Fransa'nın Strasbourg kentinde AP Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, sözde Ermeni soykırımı iddialarının karara sokulmasına yönelik girişimleri ima ederek, "Geçmiş üzerinde durarak sorun oluşturulmamasını" söyledi.

AB Komisyonu adına söz alan Genişlemeden sorumlu Üye Günter Verheugen de, sözde Ermeni soykırımı tasarısı ile ilgili olarak, AP üyelerine, "Yaptığımız işin kötü sonuçları olacak. Ermeni meselesini Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği çerçevesinde ele alırsanız yollar kesilir. Kıbrıs sorununu Ankara'nın önüne bir ön şart olarak koyarsanız bu proje iptal olur" dedi.

15- Azerbaycan'da 5 Kasım'da yapılan genel seçimlerde iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) yüzde 62.45 oranında oy alarak seçimden 1. parti olarak çıktığı bildirildi.

15 KASIM 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, KKTC'nin 17. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Başbakan Ecevit, "Bugün KKTC'de, dünya ister kabul etsin ister etmesin, iki ayrı bağımsız devlet var. Biri Kıbrıs Rumları'nın devleti, biri de Kıbrıslı Türkler'in devleti. Bu gerçeği görmezden gelenlere rağmen bu gerçek varlığını sürdürüyor ve sürdürmeye devam edecektir" dedi.

Ayrıca Başbakan Ecevit, Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile Başbakanlık'ta bir araya gelerek gündemdeki konulara ilişkin bir toplantı düzenlediler.

Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada, "AP'nun hiçbir bilimsel temele dayanmayan sözde Ermeni soykırımı iddiasının, ciddiye alıncak yönü yoktur. AP'nun bu konuda hükümetimize veya TBMM'ye çağrıda bulunma hakkı da yoktur. Bu tür sorumsuzca davranışlar AB ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri sarsacak niteliktedir" denildi.

2- FP Grup Başkan Vekili Bülent Arınç düzenlediği basın toplantısında, af konusunda hükümetin hala bir metin hazırlamadığını belirterek, acele edilmesini istediklerini söyledi.

3- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Başbakanlık İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada "Kürtçe radyo-televizyon yayını konusunu değerlendirerek; kararın Bakanlar Kurulu'nun yetkisinde olduğunu, eğer böyle bir karar alınırsa 1 ay içinde yayını hazırlarız" dedi.

4- Adalet Bakanlığı'nın işbirliğiyle Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen "Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadelede Uzman Servisler 5. Avrupa Konferansı" İstanbul'da başladı.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk konferans da yaptığı konuşmada, "Rüşvet ve yolsuzluğun toplumların gelişmesi yönünde büyük bir engel oluşturduğunu, ahlaki değerleri erozyona uğrattığını, toplumsal düzeni bozduğunu" söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Temiz Enerji Vakfı'nın düzenlediği Ulusal Temiz Enerji Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin enerji açığının her geçen yıl arttığını belirterek "2020 yılında enerji ihtiyacımızın yüzde 76'sını ithal kaynaklardan karşılıyor olacağız" dedi.

6- Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından Şırnak'ın Cizre ilçesinde şeriatçı terör örgütü Hizbullah'ın büyük bir cephaneliği ortaya çıkarıldı. Yapılan aramalarda çok sayıda silahın yanı sıra elektrikli raylı sistemle yapılmış bir bölme ve bubi tuzaklarının ele geçirildiği bildirildi.

7- Ziraat, Halk ve Emlakbank'ın 3 yıl içinde yüzde 100'e varan özelleştirilmesine ilişkan tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partısinin Meclis grup toplantısında, af yasa tasarısı, irtica ile mücadele, depremzedelerin durumu ve AB Katılım Ortaklığı Belgesi'ni değerlendirdi.

9- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve beraberindeki heyet, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti.

Çelebi, sadece sendikalı oldukları için on binlerce işçinin işten atıldığını belirterek "Örgütsüz bir yapıya doğru gidiliyor"dedi.

10- Manisa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kamuoyunda "Manisalı gençler" adıyla bilinen davada gözaltı sürecinde gençlere işkence yapan ve haklarında daha önce iki kez beraat kararı verilen 10 polis, 5 yıl ile 10 yıl 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

11- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Demiralp, uygulanan 3 yıllık ekonomik programın, aynı kararlılık ve başarıyla sürdürüleceğini söyledi.

Cottarelli ise, Türkiye'nin uyguladığı ekonomik programın üçüncü ve dördüncü döneminin gözden geçirilmesini tamamladıklarını belirterek, "Buradaki müzakerelerimiz, daha çok 2001 yılında uygulanacak ekonomi politikaları üzerinde yoğunlaştı" dedi.

12- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ürdün'ün başkenti Amman'da Ürdün Kralı Abdullah ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Sezer ve Abdullah, heyetlerarası görüşmelere başkanlık ettiler. Daha sonra Cumhurbaşkanı Sezer ve Abdullah, Türk-Ürdün İş Konseyi toplantısına katıldılar.

Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı konuşmada, ikili ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirilmesinde, Türkiye-Ürdün Karma Komisyonu'na da önemli görevler düştüğünü söyledi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denkatş, KKTC'nin 17. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, can ve kan pahasına bir devlet kurduklarını belirterek "Devletsiz insan köle olmaya mahkumdur" dedi.

14- Kamuoyunda "Kara Ses" olarak bilinen Cemalettin Kaplan'ın oğlu Metin Kaplan, Almanya'da Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi tarafından 4 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

15- Avrupa Parlamentosu"AB'ye tam üyelik yolunda Türkiye tarafından atılan adımlar" konulu raporun ilişiğindeki karar tasarısını, Strasbourg'da Genel Kurul'da oylayarak kabul etti.

Kabul edilen raporda, Türkiye, Kıbrıs'ta işgalci olarak niteleniyor. Kürt yurttaşlar için de azınlık ifadesi kullanılmaktadır.

16- Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ABD'de yasaklanmasının ardından Fenil Propanolamin (PPA) içeren ilaçları, son bilimsel araştırmaların ardından "yaşamı tehdit eden" maddeler sınıfına aldığını bildirdi.

17- Angolo'nın başkeni Luanda yakınlarında bir uçağın düşmesi sonucu 41 kişinin öldüğü bildirildi.

16 KASIM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Avrupa Parlementosu'nun (AP) sözde Ermeni soykırımı kararını alması üzerine yaptığı açıklamada "Avrupa Birliği'nin ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunacak çabalar içinde olmasını beklemekteyiz" dedi.

Türkiye-AP Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Türk Grubu Başkanı Kürşad Eser de parlamentoda alınan kararın Türkiye'nin AB'ye güvenini sarstığını belirterek, Türkiye-AP KPK toplantısının planlandığı gibi Antalya'da yapılacağını bildirdi.2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, istihdam ve ekonominin olumsuz etkilenmemesi için batan bankaların şirketlerinin kurtarılması görüşüldü.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Rüştü Kazım Yücelen toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun çalışmalarından memnun olduklarını belirterek, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında, Devlet bakanları Recep Önal, Tunca Toskay, Faruk Bal ile Maliye Bakanı Sümer Oral, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın da yer alacağı çalışma grubu oluşturulacağını söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) planlı tatbikatlarından olan Toros-2000 tatbikatı, Kıbrıs Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı sorumluluğunda kara, deniz ve hava kuvvetlerinin katılımı ile 21-23 Kasım 2000 tarihleri arasında KKTC'de gerçekleştirileceği bildirildi.

4- Anayasa Mahkemesi tarafından, kira artışlarını 2000 yılında yüzde 25, 2001 yılında da yüzde 10'la sınırlayan yasanın Anayasa'ya aykırılık iddiası reddedildi.

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, İstanbul'da düzenlenen "Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadelede Uzman Servisler 5. Avrupa Konferansı'na katılan yabancı heyet temsilcileri ile bir araya gelerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.Bakan Tantan, bir soru üzerine, geçen yıl kabul edilen Organize Suçlarla Mücadele Yasası'nın operasyonel çalışmaları kolaylaştırdığını belirterek, yasanın bilgi ve belgeye ulaşma açısından yararı olduğunu, emniyet güçlerine delil toplama yetkisi verdiğini söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, IMF ve Dünya Bankası'nın yap-işlet projeleri ile ilgili olarak Zaman gazetesinin sorularını yanıtladı.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, Vakıfbank'ın hisse satışı yoluyla özelleştirilmesini öngören tasarı kabul edildi.

8- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, alt ve üst yapı çalışmaları tamamlanan Ümraniye, Akdeniz ve Bayraktar caddeleri ile genişletilen Çakmak Köprüsü'nün açılışını yaptı.

9- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)), Hazine'den 6 milyar 150 milyon dolarlık devlet iç borçlanma senetlerini almasının ardından eylem planını açıkladı. Buna göre Kurul, fondaki Etibank ve Bank Kapital dışındaki 8 banka için tek yönetim kurulu oluşturdu.

10- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, 4. Sanayici ve İş Adamları Derneği (SİAD) zirvesi nedeniyle Şanlıurfa'ya gitti.

Yücaoğlu Harran Üniversitesi'nde verdiği konferansta, TÜSİAD'ın sivil toplum kuruluşu olarak devlete uyarılarının devam edeceğini söyledi.

11- Protest müzik sanatçısı Ahmet Kaya, Fransa'nın başkenti Paris'te yaşamını yitirdi.

12- Türkiye Ermenileri, Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen Türkiye raporuyla ilgili olarak bir istişare toplantısı yaptılar.

Türkiye Ermenileri Patrikliği'nden yapılan yazılı açıklamada,"Türkiye raporunda Türkiye Ermenileri ile ilgili ifadelerin yanlış kullanılmış olması Türkiye Ermenileri tarafından yadırganmıştır. Çünkü Türkiye Ermenileri varolan sorunlarını her zaman devletle doğrudan diyalog yoluyla çözmüştür" denildi.

13- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, dün başlayan AB Bakanlar Konferansı'na katılmak üzere gittiği Fransa'nın Marsilya kentinde bazı ülkelerin dışişleri bakanları ile bir araya geldi.

Bakan Cem görüşmelerde, Katılım Ortaklığı Belgesi'nin Helsinki Zirvesi dışına çıkmaması gerektiğini söyledi.

14- Türk-Fransız stratejik toplantılarının üçüncüsü Fransa'nın başkenti Paris'te yapıldı.

DSP Milletvekili Sema Pişkinsüt yaptığı konuşmada, insan hakları konusunda son günlerde önemli gelişmeler sağlandığını söyledi.

ANAP Milletvekili Bülent Akarcalı ise Türkiye'nin Avrupa tercihini yaptığını belirterek, AB'nin Türkiye'ye karşı önyargılı olduğunu söyledi.

15- ABD Başkanı Bill Clinton, Vietnam gezisi çerçevesinde Hanoy'da yaptığı açıklamada, yaşamlarını yitiren Amerika ve Vietnamlıları onore etmenin en iyi yolunun daha iyi bir gelecek oluşturmak için bir yol bulmaktan geçtiğini ve kendilerinin de bunun için çaba sarf ettiğini bildirdi.

16- ABD Savunma Bakanı William Cohen, Ortadoğu ve Körfez ülkeleri gezisinin ilk ayağı olan Bahreyn'e giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen ay Yemen'deki ABD savaş gemisine düzenlenen saldırının ABD güçlerinin Ortadoğu'dan çekilmesine neden olmayacağını bildirdi.

17- İsrail'in Batı Şeria'da saldırı düzenlemesi sonucu 1 kişinin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı bildirildi.

İsrail Başbakanı Ehud Barak yaptığı açıklamada, Filistinlilerle savaşın uzun süreceğini belirtti.

18- Kenya'da kaçak üretilen alkollü içkiden 51 kişinin öldüğü bildirildi.

17 KASIM 2000

1- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Mersin'de düzenlenen İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu 85. Bölge toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, AB'ye tam üyelik hedefine en kısa sürede ulaşabilmek için gerekli çabayı, ülkenin bölünmezliği ve Cumhuriyetin temel nitelikleri çerçevesinde göstermeye kararlı olduğunu söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu, AB üyesi 15 ülkenin büyükelçilerini ve AB Komisyonu Temsilcisi Karen Fogg'u bakanlığa çağırarak, Türkiye'nin AB belgesine son anda sokulan Kıbrıs'a ilişkin atıfların çıkarılması istemini iletti.

Ayrıca Türkiye'de bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile de bir araya geldi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye'nin Ortadoğu sorununa ilişkin "gizli bir planı" olup olmadığının sorulması üzerine, Türkiye'nin taraflara ilettiği bazı "görüş ve düşüncelerinin" olduğunu söyledi.

4- 4. Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Zirvesi, "AB ile Bütünleşme Sürecinde Tarımda Reform" başlığıyla Şanlıurfa'da yapıldı.

Toplantıya, TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp de katıldı.

Bakan Gökalp yaptığı konuşmada, tarım ve sanayinin birbirine rakip olmadığını belirterek, tarım ve sanayinin entegrasyonunu sağlamak zorunda olduklarını söyledi.

5- Özel işlem, özel iletişim, kurumlardan yapılan kesintiler ile eğitime katkı payının 2002 yılı sonuna kadar alınmasına devam edilmesine ilişkin yasanın dört maddesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- ANAP Grup Başkan Vekili Yaşar Dedelek düzenlediği basın toplantısında, af yasasının bir an önce çıkarılmasını isteyerek, "ANAP olarak affa ilke olarak karşı olduklarını, ancak ceza evlerinde oluşan beklenti nedeniyle de artık çıkarılmasının zorunlu olduğunu" söyledi.

7- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Maliye Teftiş Kurulu'nun 121. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, IMF'den gelecek 3. ve 4. dilim krediler ile Dünya Bankası'nın vereceği mali sektör uyum kredisinin 15-20 Aralık tarihlerinde her iki kurumun da yönetim kurullarında görüşüleceğini söyledi.

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Zekeriya Temizel, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile görüştü.

Temizel gazetecilere yaptığı açıklamada, yasalardaki görevlerini yerine getirmelerini hiçbir gücün engellemeyeceğini belirterek, hükümetten gerekenin üzerinde destek gördüklerini söyledi.

9- Konrad Adenauer Vakfı ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından ortaklaşa düzenlenen "Türkiye'de ve Almanya'da Yerel Medyanın Gelecekteki Görevleri" konulu Türk-Alman Gazetecilik Semineri Antalya'nın Belek beldesinde yapıldı.

Konrad Adenauer Vakfı Türkiye Temsilcisi Wulf Schönbohm,seminerin açılışında yaptığı konuşmada, vakfın Almanya'da uzun yıllardan beri yerel gazetecilik ödülü verdiğini, ödülün amacının yerel gazeteciliğin itibarını yükseltmek ve özendirmek olduğunu söyledi.

TGC Başkanı Nail Güreli ise yerel yönetimler güçlenirken yerel basının da güçlenmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

10- İstanbul'da düzenlenen Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadelede Uzman Servislerin 5. Avrupa Konferansı'nın sonuç bildirgesi yayımlandı.

Bildirgede, yolsuzluk ve rüşveti ceza yoluyla bastırmanın güçlükleri vurgulanarak, küresel bir önleme politikasının gerekliliğine işaret edildi.

11- İtalya Parlamentosu'nda, Solun Demokratları Partisi Meclis Grup Başkanı Fabio Mussi tarafından sunulan "20. yüzyılın başında Ermenilerin Türkler tarafından soykırımına uğratıldıkları" şeklindeki tasarı oy çokluğuyla kabul edildiği bildirildi.

12- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat Gazze'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistin denetimi altındaki topraklarda ateş açılmasını tamamen durdurmak için elinden gelen bütün çabayı gösterdiğini söyledi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton, Bosna Hersek'teki savaşın sona ermesinde ve burada kalıcı bir barış sağlanmasındaki çabaları nedeniyle, Dayton Barış Ödülü'ne layık görüldüğü bildirildi.

14- ABD Başkanı Bill Clinton, Vietnam'daki temasları sırasında, Hanoi Ulusal Üniversitesi öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada, Vietnam Savaşı'nın ortak acılarının ardından artık uzlaşma zamanının geldiğini söyledi.

18 KASIM 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu, AB Genel Sekreteri Volkan Vural, AB üyelerinin Katılım Ortaklığı Belgesi'ne "Sınır Anlaşmazlıkları Çözümü" maddesini orta vadeli siyasi kriterler bölümüne eklemek için anlaşmaları üzerine Başbakanlık'ta bir araya geldiler.

Başbakan Bülent Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin hiçbir şekilde ve hiçbir anlamda Kıbrıs konusu ve sınır anlaşmazlıkları unsurunu bir siyasi kriter olarak kabul edemeyeceğini belirterek "Bu olumsuz gelişmeler Türk kamuoyunda haklı tepkilere yol açmaktadır. AB'nin hükümetimizdeki ve kamuoyundaki duyarlılığı yeterince değerlendireceğini umarım. Aksi halde AB ile ilişkilerimizi yeniden gözden geçirmemiz kaçınılmaz olacaktır" dedi

2- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil, Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi'nin 227. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Tuzla'da yaptığı konuşmada, Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi'nden mezun olan subayların bilimsel, akılcı, yenilikçi ve gelişimci olarak yetiştiklerini belirterek "Hiçbir rüzgar, akıntı ve fırtına Deniz Kuvvetlerimizi, devletimizin denizlerdeki onuru, egemenlik hakları ve çıkarlarını korumaktan, kendisine tevdi edilmiş vazifelerini icra etmekten alıkoyamaz" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği'nin Katılım Ortaklığı Belgesi'nde bazı tuzakların kamufle edildiğini ve karmaşık bir yol haritası niteliği taşıdığını belirterek "Bu tablo, millet olarak işimizin zor, yolumuzun çetin olduğunu ortaya koymaktadır" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde belediye tarafından yaptırılan konutların temel atma töreninde yaptığı konuşmada, AB ile ilgili gelişmelere dikkat çekerek, "AB üyeliği bizim ne pahasına olursa olsun gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz birşey değildir. Bizim şartlarımıza uygun olduğu takdirde, değerlerimize zarar vermediği takdirde, bizim insanımızın daha zenginleşmesine, daha modernleşmesine imkan sağlayacağı için Türkiye'yi AB'ye sokabilmenin mücadelesini veriyoruz" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İtalya Meclisi'nin dün, Avrupa Parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımına ilişkin olarak aldığı kararı destekleyen bir karar almasını esefle karşıladığını ve bu kararı reddettiği bildirildi.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, bakanlığı ile ilgili çalışmaları Sabah gazetesine değerlendirdi.

7- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun genel kurulunda yaptığı konuşmada, yurtlarda öğrenci kapasitesinin yetersiz olduğunu belirterek, bir kampanya başlatılarak üniversite yurdu yapımının özendirilmesi gerektiğini söyledi.

8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Ankara'nın Güdül ilçesinde belediyenin yaptırdığı sosyal konutların teslim törenine katıldı.

9- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, TGRT televizyonunun "Siyaset Vitrini" proğramına katılarak, partisinin af yasası ile ilgili görüşlerini açıkladı.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kırıkkale'de, partisinin il binasının açılışında yaptığı konuşmada, partisinin ilk seçimlerde yalnız parlamentoya girmekle kalmayacağını, iktidar olacağını da söyledi.

11- Kamu-Sen tarafından düzenlenen "Sosyal Hukuk Devletine Sahip Çıkalım" mitingi Kızılay'dayapıldı.

12- Kültür Bakanlığı, UNESCO ve Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) tarafından İstanbul'da düzenlenen "Deprem Güvenliği; Geleneksel Yapılardan Alınacak Dersler" konulu konferans sona erdi.

13- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, 2 günlük resmi bir ziyaret için Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gitti.

19 KASIM 2000

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri merkezi Birliği'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, hükümet olarak esnaf ve sanatkarların finansman sıkıntısının çözümüne ilişkin çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, esnaf ve sanatkarın öncelikli problemlerini çözüme kavuşturmanın gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Devlet bakanları Yüksel Yalova, Rüştü Kazım Yücelen, Edip Safder Gaydalı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ile birlikte gittiği Bingöl'de halka hitaben yaptığı konuşmada, devletin bekasının ancak vatandaşın hak ve hürriyetlerinin korunmasıyla sağlanacağını belirterek, "Biz, insanımızı beğenmeyen, o'nu küçük gören, o'nun dinini, inancını, kültürünü, kılık kıyafetini beğenmeyen, o'nu zorla değiştirmek isteyen anlayışın karşısındayız" dedi.

3- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Furtrans Denizcilik ve Ticaret Sanayi A.Ş tarafından, İstanbul Tuzla'daki Çelik Tekne Tersanesi"nde yaptırılan "Cem Ürkmez" adlı tankerin denize indiriliş töreninde yaptığı konuşmada, özel sektörün önündeki engelleri kaldırarak Türkiye'yi tam anlamıyla denizci ülkesi haline getireceklerini söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde 75. Yıl Cumhuriyet Lisesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Atatürk'ün her türlü ayrımcılığa ve bölücülüğe karşı en iyi cevabı İstiklal Savaşı sonrası "Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran halka Türk Milleti denir" sözüyle verdiğini söyledi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Pehlivanoğlu, İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, af tasarısının çıkarılmasından yana olduklarını ama ceza indirimi zihniyeti dışında olması gerektiğini belirterek, "Devletin, milletin parasıyla hüküm sürmüş olanlar içeriye giriyorsa, adalet karşısında suçlu hale geleceklerse, devletin yapması gereken, milletin parasını korumaktır" dedi.

6- 41. Uluslararası Selanik Film Festivali'nde büyük ödül Altın İskender'i, yönetmenliğini Pawel Pawlikowski'nin yaptığı "Last Resort" (Son Umut) filminin kazandığı bildirildi.

7- BM Türkiye Daimi Koordinatörü ve BM Kalkınma Programı Daimi Temsilcisi Alfredo A. Witschi-Cestari Türkiye'deki temasları sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin elinde, bir yandan zengin ülkelerin karekteristik özelliği olan "Know how" alanında uluslararası standartlarda insan kaynağı bulunmasına karşın bir yandan da geliri ve yaşam düzeyi düşük insanların olduğunu söyledi.

8- Türkiye'nin Batı Avrupa Birliği Daimi Temsilcisi Büyükelçi Temel İskit, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Güvenlik Savunma Kimliği'nde (AGSK) yer edinmesi için AB'nin Türkiye ile yaşama iradesini ortaya koyması gerektiğini kaydetti.

9- Almanya Fedaral Cumhuriyet Meclisi İnsan Hakları ve İnsani Yardım Komisyonu Üyesi, Yeşiller Partisi Başkanı Claudia Roth, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

10- Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Yunanistan'da yayınlanan Etnos gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs'ın AB üyeliğine kabul edilmesinden önce Kıbrıs meselesinin çözümlenmesi gerektiğini belirterek, Kıbrıs'ın AB üyeliğine kabul edilmesinin sorun yaratacağını söyledi.

11- Yunanistan Kültür Bakanı Theodoros Pangalos'un, 2. kez görevinden alındığı bildirildi.

20 KASIM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) 14. Olağan Genel Kurul toplantısı'nda yaptığı konuşmada "Yolsuzluğu yapanın yanına kar bırakmayan, saydam bir ekonomik yapının oluşturulması temel hedefimizdir" dedi.

2- TEMA Vakfı'nın düzenlediği "Erozyonla Mücadele Haftası" Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in katıldığı bir törenle açıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Sezer, tüm yurttaşları erozyonla savaşım konusunda duyarlı davranmaya çağırarak "Gerekli önlemler alınmadığı ve bilinçli bir savaşım yürütülmediğinde, Türkiye çöl olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır" dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında partilerinin Başkanlık Divanı toplantısı'nda, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Devlet Bakanı Faruk Bal ve İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen bir araya geldi.Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ecevit "Ekonomi ve finans sektörüyle ilgili gelişmeleri, olasılıkları görüştüğünü" söyledi.

4- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen "Telekomünikasyon Arenası"nın açılışında yaptığı konuşmada, Türk Telekom'da satış stratejisinin, oluşan yeni pazar koşulları çerçevesinde yeniden şekilleneceğini belirterek "Yeni satış stratejisinde, satılacak hisse oranının yükseltilmesi ve strajik ortağa, kendisinden beklenen faydayı sağlayabilmesine olanak tanıyacak şekilde yönetim hakkı verilmesi için düzenlemeler yapılması gerekiyor" dedi.

Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp de gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Türk Telekom'un özelleştirilmesinin IMF'ye yapılan ekonomik program için önemli olduğunu söyledi.

Demiralp, 2000 yılında Telekom'dan beklenilen gelirin, ihalenin başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle sağlanamadığını açıkladı.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bakanlığının 2001 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada "Kamu vicdanını rencide edici, TBMM'nin benimsemeyeceği bir af yasasının çıkarılmayacağını" söyledi.

6- İçişleri Bakanlığı 2001 yılı bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

İçişleri Bakanı Saadettin Tantan görüşmeler sırasında yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin terör ve yolsuzlukla mücadelede dünyaya örnek olacak şekilde uzmanlaştıklarını ve kararlılıkla disiplinli çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilere yaptığı açıklamada, "zorunlu ise affetmemeli, zorunlu değilse verilmemeli ilkesi, bu afla zedelenmektedir" dedi.Ayrıca Baykal, af konusunda Hürriyet gazetesinin sorularınıda yanıtladı.

8- Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), Avrupa Birliği-Türkiye Ortak Parlemento Komisyonu toplantısına katılmak üzere Türkiye'ye gelen AP heyetinin Başkanı Daniel Cohn Bendit, AP'nin sözde Ermeni soykırımına ilişkin kararını değerlendirirken "Bu kararın çıkması doğru değildi, ama hata olduğunu da düşünmüyorum" dedi.

9- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, ATO'nun düzenlediği "Yolsuzluk Kıskacında Türkiye" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yolsuzlukta bıçağın dayandığı noktaya geldiğini belirterek "Yolsuzluğun boyutları öylesine büyümüştür ki, anayasal düzeni, toplumsal dengeleri sarsacak hale gelmiştir. Faturası, ek vergileri hep sessizliği sineye çeken halkın üzerine yıkılmaktadır" dedi.

10- Bergamalı köylülerin yörelerinde "siyanürle altın çıkarma" girişimine karşı Bergama'nın Ovacık köyünden başlattıkları "Kuvay-i Milliye Yürüyüşü" Çanakkale Cumhuriyet Alanı'nda sona erdi.

11- Türkiye'de bulunan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber "Türk Bankacılığı'nda ve Sermaye Piyasalarında Yeni Eğilimler" konulu konferansda yaptığı konuşmada, Dünya Bankası'nın reformlar konusundaki desteğini sürdüreceğini söyledi.

12- Almanya Fedaral Cumhuriyet Meclisi İnsan Hakları ve İnsani Yardım Komisyonu Üyesi Yeşiller Partisi Başkanı Claudia Roth, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'yı ziyaret ederek, AB'ye üye olmak isteyen bir ülkede, ölüm cezasının bulunmaması gerektiğini söyledi.

13- Avrupa Birliği Konseyi yürütme organı, Komisyon tarafından hazırlanan Türkiye'ye ilişkin Katılım Ortaklığı Belgesi'ni onaylamadı ve "tartışmaların sonuçlandırılamadığını"açıkladı.

AB Dönem Başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine düzenlediği basın toplantısında "Türkiye konusunda tartışmaların sonuçlandırılmadığını ve aralık ayına ertelendiğini" söyledi.

14- Atatürkçü Düşünce Derneği'nin, Avusturya'da Neunkirchen şubesi açıldı.

15- Kuzey Irak'ın Erbil şehrinde gerçekleştirilen Türkmen Kurultayı öncesi, Iraklı Türkmenlere Türkiye'nin müdahalesinden yakınan bazı gruplar Irak Türkmen Cephesi'nden ayrıldı.

Türkmeneli Partisi Başkanı Riyaz Sarıkaya ise "ulusal meclis" kurulmasını talep ettiklerini ifade ederek "1976'da Bağdat'ın Kuzey Irak'a tanıdığı özerkliğe karşı değiliz. Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız. Biz Kürt, Arap ve Asuri varlığını kabul ediyoruz, ama biz de burada varız, özerkliğe evet; bağımsız, ayrı bir devlete hayır diyoruz" dedi.

16- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, ABD'ye "küresel ısınmaya yol açan sera gazı salınımının azaltılmasında başı çekmesi" çağrısında bulundu.

17- Japonya Başbakanı Yoshiro Mori hakkında verilen güvensizlik önergesi reddedildi. Parlemento'nun alt kanadında yapılan oylamada, Mori'nin Liberal Demokratik Partisi'nin (LDP) öncülüğündeki hükümetin güvenoyu aldığı bildirildi.

18- Gazze Şeridi'nde Filistinliler tarafından, İsrailli çocukları taşıyan okul otobüsüne yönelik saldırı sonucu 2 kişinin öldüğü, 9 kişinin de yaralandığı bildirildi.

İsrail güvenlik güçlerinin de misilleme olarak Gazze'yi bombaladığı bildirildi.

19- Peru Cumhurbaşkanı Alberto Fujimori'nin Parlemanto Başkanı Valentin Paniagua'ya istifasını sunduğu bildirildi.

21 KASIM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Zeki Çeliker ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Çeliker, Anayasa ile Siyasal Partiler Yasası ve Seçim Yasası'nda değişiklik yapılmasını istediklerini söyledi.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, iş adamları Rahmi Koç ile Sakıp Sabancı'yı makamında kabul etti.

TBMM Başkanı İzgi yaptığı konuşmada, TBMM'den çıkan yasaların Türk toplumunun ihtiyaçlarını ne kadar karşılayabilirse o kadar millete hizmet edilmiş olacağını kaydederek, aksi takdirde iş dünyasının da diğer kesimlerin de rahatsız olacağını söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gezetecilerin af yasa tasarısı ve bankacılık sektörü ile ilgili sorularını yanıtladı.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, af konusunda "Kamu vicdanını rahatsız edecek bir işin destekçisi olmayacaklarını ve hükümetin oyununa gelmeyeceklerini" söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini değerlendirerek "Türkiye olarak yolumuzda kararlı bir şekilde yürüdüğümüz takdirde hem içerdeki, hem dışardaki engellerden kurtulmamız daha kolay olacaktır" dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye'ye yönelik tutumunu eleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin batılılaşma tarihi açısından kritik günler yaşadığını belirterek, 200 yıllık batılılaşma mücadelesi sırasında batı dünyasının her zaman Türkiye'nin karşısında olduğunu söyledi.

7- Devlet Bakanı Recep Önal, Japonya MaliyeBakan Yardımcısı Haruhiko Kuroda başkanlığındaki Japon heyetini kabul etti.Kuroda kabul sonrası yaptığı açıklamada, görüşmede Türkiye ve Japonya arasındaki ekonomik ilişkilerin ele alındığını söyledi.

8- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ceza ve ıslah evindeki tutuklu ve hükümlü sayısının, Cumhuriyet döneminin en yüksek rakamına ulaştığını belirterek "Ceza evleri ideolojik eğitim için alan olarak kullanılmaktadır" dedi.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Antalya'da düzenlenenTürkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, AB Katılım Ortaklığı Belgesi ile AP'nun güven erozyonuna uğradığını, Türkiye'nin hiçbir zaman Kıbrıs'ı AB için bir koşul olarak kabul etmediğini ve etmeyeceğini söyledi.

AP Karma Parlamento Komisyonu'nun Avrupa Kanadı Eş Başkanı Daniel Cohn Bendit de AB yolunun zor ve uzun bir yol olduğunu, Ermeni olaylarıyla ilgili konunun tarihçilere bırakılması gerektiğine inandığını söyledi.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Başkanı Kürşad Eser de hazırlanan Türkiye raporunun kabul edilmesinden üzüntü duyduğunu belirterek, bundan sonraki kararlara da kuşkuyla bakacaklarını söyledi.

10- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz yaptığı açıklamada, Türk Sivil Havacılığı'nın uluslararası bir komplonun içinde olduğunu belirterek "Komploları bertaraf edebilmek ve Türk Sivil Havacılığı'nı geliştirmek için hükümet büyük gayret içindedir" dedi.

11- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı açıklamada, kooperatifçiliğin sorunlarının çözümü için özerk bir kooperatifçilik kurumu oluşturulması gerektiğini belirterek, kooperatiflerin mevcut yapısının kimseye güven vermediğini söyledi.

12- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2001 Mali Yılı Bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, görüşmeler sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin `geçici' bir enerji sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu belirterek "Bunun bir krize dönüşmemesi için gerekli her türlü tedbir alınmaktadır" dedi.

13- TBMM Genel Kurulu'nda Hakkari, Diyarbakır, Tunceli ve Şırnak'ta Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının 4 ay daha uzatılması 41. kez kabul edildi.

14- DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit, partisinin af yasa tasarısı ile ilgili görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

15- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, af yasa tasarısı ile ilgili soruları yanıtladı.

16- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Türk Lirası mevduat munzan karşılıklarını 12 Ocak 2001 tarihinden itibaren yüzde 6'dan yüzde 4'e düşüreceklerini söyledi.

17- Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Bankalar Birliği Başkanı Osman Tunaboylu gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

18- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu 9. Ulusal Kalite Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de başta hükümet olmak üzere, geniş bir alanda gerçek konulara, gündeme odaklanarak bir çalışma yapılmadığını savunarak, "Yönetişim" kavramının çok iyi anlaşılması ve idari reformun ana teması olarak algılanması gerektiğini söyledi.

19- Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun ilk duruşması Fransa'nın Strasbourg kentinde başladı.

20- Şampiyonlar Ligi ilk tur karşılaşmasında Galatasaray Futbol Takımı, İtalya'nın Milano kentinde Milan Futbol Takımı ile 2-2 berabere kaldı.

21- Avrupa Kojenerasyon Birliği Başkanı Ton Van Der Does, Birliğin 2000 yılında kojenerasyon uygulamalarında en başarılı ülke seçtiği Türkiye'nin ödül plaketini Ankara'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'e verdi.Does yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir enerji terminali durumunda olduğunu belirterek "Enerji sahasında yapmış olduğunuz özelleştirme kolaylıkları ile de Avrupa'daki bir çok ülkeye örnek oldunuz" dedi.

22- Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini yakından izleyen Hollanda Basın Birliği (NPA) Türkiye temsilcisi gazeteci Jessica Lutz, AB'nin sözde Ermeni soykırımı tasarısına verdiği desteği Zaman gazetesine değerlendirdi.

23- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen "Yetenek Taahhüt Konferansı" çerçevesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'nin karar mekanizmasına katılımı halinde, oluşturulacak Avrupa askeri gücüne önemli katkılarda bulunabileceğini söyledi.

Fransa Savunma Bakanı Alein Richard da Türkiye'nin Avrupa gücüne esaslı bir katkı sağlamak istemesini, doğru yolda gidiyor olmanın bir işareti olduğunu söyledi.

24- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından Toros-2000 Tatbikatı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'nın sorumluluğunda kara, deniz ve hava kuvvetleri unsurlarının da katılımıyla KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da başladı.

25- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile Moskova'da bir araya geldi.

Putin görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, AB tarafından 2003'te oluşturulması öngörülen 100 bin kişilik Avrupa ordusunun işlevinin "kesin ve şeffaf" olması gerektiğini söyledi.

26- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mubarek, İsrail'in Filistin'e son saldırısının ardından İsrail'daki büyükelçisini geri çekti.

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Gazze'de yaptığı konuşmada, İsrail'in saldırısının bir misilleme olmadığını, önceden hazırlanmış bir planın parçası olduğunu söyleyerek "ABD'den, İsrail'in silahsız Filistin halkına karşı başlattığı savaşı durdurması için derhal müdahalede bulunmasını" istediği bildirildi.

22 KASIM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dil Derneği Başkanı Prof. Dr. Olcay Önertoy ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Önertoy yaptığı konuşmada, Atatürk'ün kurduğu Türk Dil Kurumu'nun (TDK) tüzel kişiliğini yitirdiğini belirterek, Türkçenin güzel kullanımına verdiği önem nedeniyle Cumhurbaşkanı Sezer'i kutladıklarını belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, "AB Komisyonu'nun açıkladığı Katılım Ortaklığı Belgesi'nin derin bir hayal kırıklığıyarattığını, verilen sözlerin çiğnendiğini ve Türkiye'nin aldatıldığını" söyledi.

3- Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret ederek, Filistin-İsrail anlaşmazlığına çözüm bulunması amacıyla 5 kişiden oluşan komisyonun, ABD'nin New York kentinde yapacağı toplantılara ilişkin bilgi verdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Almanya Federal Meclisi İnsan Hakları ve İnsani Yardım Komisyonu Başkanı Claudia Roth ve beraberindeki heyeti Başbakanlık'ta kabul etti.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, kabulden önce gazetecilerin af yasa tasarısı konusundaki sorularını yanıtladı.

Heyet ayrıca, İnsan Hakları Derneği Başkanı Hüsnü Öndül'ü de ziyaret etti.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan "Yetenek Taahhüt Konseransı" çerçevesinde düzenlenen toplantılar hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Bakan Çakmakoğlu, AB'nin 2003 yılına kadar oluşturmayı planladığı yaklaşık 60 bin kişilik acil müdahale gücüne Türkiye'nin "tugay çapında" bir kuvvetle katılmak istediğini belirterek, "50 yıldır NATO şemsiyesi altında Avrupa güvenliğine hizmet eden Türkiye'nin, Avrupa Güvenlik Savunma Kimliği'nde etkin rol alması yönündeki haklı görüşlerin, AB üyesi dostlarımız tarafından olumlu bir şekilde dikkate alınmasını bekliyoruz" dedi.

6- Valiler, il genel meclisi üyeleri ve özel idare müdürleri, Vilayetler Hizmet Birliği'nin 17. Genel Kurul toplantısı dolayısıyla İçişleri Bakanlığı'nda bir araya geldi.

İçişleri Bakanı Saadettin Tantan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "Suç ve suçlularla mücadele ederken meşruiyet içerisinde, ekonomik faaliyet yürütenlere zarar vermemeye, ticari ve siyasi rekabetlere alet olmamaya, ideolojik fırsatçılıklara prim vermemeye azami ölçüde özen gösterin. Her türden menfaat gruplarının baskıları, sözleri yıldırmasın" dedi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, gelir vergisine tabi ticari kazanç sahipleri ile serbest meslek erbabına hayat standardı esası getiren önerge kabul edildi.

8- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı ZekeriyaTemizel katıldığı bir toplantıda mali piyasalarda son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Yapılan ortak açıklamada, ekonomik programın tüm hedef ve politikalarıyla yürütülmekte olduğu ve programın olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir oluşumun söz konusu olmadığını belirttiler.

9- İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi, Sanayi Odası Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bankaları batıranların, yolsuzluk ve sahtekarlık yapanların mutlaka cezalandırılması gerektiğini belirterek "Bize görüntü yetmez, biz bilgisi ile, belgesi ile sonuç istiyoruz" dedi.

10- Sağlık personeli, özlük haklarının iyileştirilmesi amacıyla TBMM'ye yürüdüler.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek, gerçekleştirdikleri eylemin yalnızca kendi özlük hakları için değil tüm halkın sağlığı için olduğunu söyledi.

11- Türkiye'de bulunan Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı İlya Klebanov, İstanbul'da düzenlenen Türk-Rus İş Konseyi 8. Ortak toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin, 10 milyar dolar civarına ulaştığını söyledi.

Törende ayrıca birer konuşma yapan Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay ile Devlet Bakanı ve Türk-Rus Karma Ekonomi Komisyonu Eş Başkanı Rüştü Kazım Yücelen de iki ülkenin ihracat ve ithalat potonsiyellerini, enerji, doğal gaz, mütahhitlerin alacakları konusunda yaşanılan gelişmeleri belirttiler.

12- Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

13- Dışişleri Bakanı İsmail Cem İsrail'deki temasları sırasında, İsrail Dışişleri Bakanı Şlomo Ben Amil, İsrail Devlet Başkanı Moşe Katzav ve İsrail Başbakanı Ehud Barak ile bir araya geldi.

Ardından Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nebil Şaat ile görüşmek üzere Kahire'ye gitti.

14- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin (TAM) davetlisi olarak gittiği Almanya'nın başkenti Berlin'de TAM Direktörü Faruk Şen ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Baykal, Türkiye-AB Katılım Ortaklığı Belgesi'nin (KOB), Türkiye'de derin bir hayal kırıklığı yarattığını belirterek, daha sağlıklı bir oluşum için KOB'nin tekrar gündeme alınıp tartışılması gerektiğini söyledi.

15- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-AB Katılım Ortaklığı Belgesi'nin onaylanmasının, İsveç'in AB dönem başkanlığını üstleneceği tarihe hatta daha sonraya kalabileceğini belirterek "Yunanistan'ın, belgeyi, Helsinki kararlarının getirdiği tüm şartları açık bir şekilde içermesi halinde onaylamaya hazır olduğunu" söyledi.

16- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, İsrail'in Gazze Şeridi'ni bombalamasına tepki olarak geri çağrılan Tel Aviv'deki Mısır büyükelçisinin, ancak Filistin topraklarındaki şiddetin sona ermesi şartıyla geri döneceğini bildirdi.

17- Peru'da, Kongre, istifa ettiğini açıklayan Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nin ahlaki açıdan ülkeyi yönetmeye elverişli olmadığına karar vererek görevden azledilmesini onayladığı bildirildi.

23 KASIM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma'yı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı açıklamada, Kuçma'nın ziyaretinin Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde bir dönüm noktası oluşturduğunu belirterek, bu durumun bölgenin de yararına olacağını söyledi.

Görüşmelerin ardından da "Nükleer kazalara karşı erken uyarı sistemi hakkında işbirliği, adli yardımlaşma ve işbirliği, adalet bakanlıkları arasında işbirliği, sağlık bakanlıkları arasında işbirliği, askeri ve teknik alanda bilgi ve belge işbirliği, posta ve haberleşme alanında işbirliği, Anadolu Ajansı ile Ukrayna Devlet Haber Ajansı arasında işbirliği, acil yardımlaşma ve haberleşme işbirliği anlaşmaları" ile ortak bildiri imzalandı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, devrim yasaları arasında yer alan Öğretim Birliği'nin, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü ve Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza kadar korumanın tek yolu olduğunu belirterek "Öğretmenlerimizin, Türk toplumunu bilgi çağına hazırlama görevlerini başarıyla yerine getirebilmeleri için gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit de mesajında, "1997 yılında uygulamaya başlayan eğitim reformunun başarısına, öğretmenlerimizin katkılarını şükranla anıyorum" dedi.Ayrıca, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu da birer mesaj yayımladılar.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Konya'nın Seydişehir ilçesindeki aleminyum fabrikalarına yeni yatırımlar gerçekleştirilmesi ve üretimin artırılması için ilke kararı alındığını belirterek, üretimin daha verimli ve ucuz hale getirilmesi amacıyla çalışmalar yapılacağını, bu konuyla ilgili olarak da kendisinin görevlendirildiğini söyledi.

Bakan Gürel daha sonra gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

4- Başbakan Bülent Ecevit Türkiye'de bulunan NATO Genel Sekreteri Robert Pearson ile bir araya geldi.

Görüşmede, Türk-Yunan ilişkileri ve güven artırıcı önlemler konusu, Kafkasya ve Yugoslavya'daki gelişmeler ve diğer uluslararası sorunlar ele alındı.

Robertson görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye de dahil, AB üyesi olmayan 6 NATO üyesinin durumuna ilişkin tartışmaların sürdüğünü, Ankara'ya, AB'nin bu 6 ülkeye maksimum etkinlik sağlayacak ciddi öneriler paketinin sunulacağına inandığını söylemek için geldiğini söyledi.

Başbakan Ecevit de Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusunda Türkiye'ye haksızlık yapıldığını, bu konuda kendisine getirilen önerilerin tatmin edici olmadığını söyledi.

5- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun 20-23 Kasım 2000 tarihleri arasında Romanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mihail Popescu'nun resmi davetlisi olarak bu ülkeye gittiğini belirtilerek, görüşmeler süresince, askeri ve savunma sanayii alanlarında işbirliği, barış için ortaklık faaliyetleri ve iki ülkeyi ilgilendiren konular üzerinde durulduğu kaydedildi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, bankalar operasyonunu değerlendirdi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı açıklamada, ekonomik istikrar programının ilk yılının başarılı bir biçimde geride bırakıldığını belirterek, büyüme hızıyla ilgili hedefin bir miktar aşılarak yüzde 6 civarında gerçekleşeceğini söyledi.

8- Bazı vergilerin uygulama süresini 2 yıl uzatan ve hayat standardı esasını yeniden getiren tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9- Cumhurbaşkanı'nın bazı yetkilerine sınırlama getiren yasa tasarısı TBMM Anayasa Komisyonu'nca kabul edildi.

10- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nün bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

11- TBMM İnsan Hakları Komisyonu, insan hakları konusunda iç hukuk ile uluslaarası mevzuatı taramak ve bu konuda rapor hazırlamak amacıyla her partiden birer milletvekilinin katılacağı 5 kişilik bir komisyon kurulmasını kararlaştırdı.

12- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen, Ticari Araçlar 2000 ile Uluslararası Otomativ Yan Sanayii Yedek Parça, Aksesuar ve Servis Ekipmanları Fuarı (Otomativ 2000) CNR Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada "otomativ sektörünün 2002'de 5 milyar dolarlık ihracata ulaşacağını bekliyoruz" dedi.

13- Türk-İş'e bağlı Tek Gıda-İş Sendikası'na üye işçiler İstanbul'da özelleştirme ve taşeronlaştırmayı protesto etmek amacıyla eylem yaptı.

14- Almanya Federal Cumhuriyeti'nin Meclis İnsan Hakları veİnsani Yardım Komisyonu Üyesi, Yeşiller Partisi Başkanı Claudia Roth Türkiye'deki temasları çerçevesinde beraberindeki heyet ile Diyarbakır'a giderek Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik'i ziyaret etti.

Roth yaptığı konuşmada, Türkiye'nin azınlık ve etnik gruplarının insan hakları konusunda da önemli rol oynadığını belirterek "Sadece Ankara ve İstanbul'a gitmek istemedik. Şu sırada yürütülen güncel bir tartışma var. AB bağlamında insan haklarının durumunu, demokratikleşme ve hukuk devleti konularını görüşmek için geldik" dedi.

15- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Fransa'nın Socheaux kentinde yapılan Avrupa Konferansı Bakanlar toplantısında yaptığı konuşmada, AB'nin sınırlarının çiziminde etnik ve din farklılıklarının değil, hoşgörü, insan hakları ve demokrasi gibi değerlerin üzerinde durulması gerektiğini söyledi.

AB'nin Dönem Başkanı Fransa'nın Avrupa İşlerinden sorumlu Devlet Bakanı Pierre Moscovici de "Türkiye'deki insan hakları ve demokrasinin durumunun tam üyelik için bir sorun oluşturduğunu" söyledi.

Bakan Cem toplantı öncesinde AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile bir araya gelerek, KOB'da yer alan Kıbrıs ile ilgili bölüm konusunda Ankara'nın rahatsızlığını anlattı.

16- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Arap Birliği'nin Mısır'ın başkenti Kahire'deki merkezinde düzenlenen Arap Ekonomi Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail'in saldırılarının şiddetini artırdığını belirterek "Filistin topraklarını yeniden ele geçirmeyi planladığını ve bunun İsrail'in barış sürecini sona erdirmek istediği anlamına geldiğini" söyledi.

24 KASIM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan yardımcıları, Kuvvet Komutanları, Genelkurmay Başkanı ile KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Çankaya Köşkü'nde yapılan zirve toplantısında, KKTC'nin dolaylı Kıbrıs görüşmelerinden çekilmesiyle ilgili konuyu ele almak üzere bir araya geldiler.

Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Denktaş'ın, Rum tarafı ile aracılı görüşmelerden ayrılma kararını desteklediğini belirterek, yapılan zirve toplantısının çok verimli geçtiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü ve Başdanışmanı Metin Yalman yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Ziraat, Emlak ve Halkbank'ın özelleştirilmesine ilişkin yasayı onayladığını bildirdi.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ile yurt içi ve yurt dışından gelen öğretmenleri Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

4- FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Kadın Kolları tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen "Öğretmenlik Yapamayan, Gönüllerdeki Öğretmenlerimiz" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, baş örtüsünden dolayı öğretmenlik haklarının ellerinden alınan öğretmenlere yapılan uygulamayı kınayarak, "Yapılanların zulüm olduğunu, Anayasa'ya ve Türkiye'nin altına imza koyduğu uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu" söyledi.

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Ankara Kavaklıdere Lions Kulübü'nün 10. Olağan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bazı kesimlerin çağdaşlık ve batılılaşma adına toplumu Atatürk'ün çizdiği yoldan saptırmaya çalıştıklarını belirterek, bu kesimlerin getirdiği önerilerin Türkiye'yi AB'ye taşımayacağını belirtti.

6- Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay, bakanlığı tarafından İstanbul'da düzenlenen "2. Türk Cumhuriyetleri İş Adamları Kurultayı"nın açılışında yaptığı konuşmada, "Türk Cumhuriyetleri ile olan ilişkilerimizi siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri sahalar dahil olmak üzere her sahada geliştirmek amacındayız" dedi.

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Goethe Enstitüsü ile Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin birlikte düzenlediği "İnfaz Hukukunun Sorunları" konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Türk Ceza Kanunu'nu değiştiren ön tasarı hakkında bilgi verdi.

8- Maliye Bakanı Sümer Oral, Manisa'nın Turgutlu Muhtarlar Derneği'nden bir heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik programı başarmak ve iyi neticelendirmek zorunda bulunduğunu aksi takdirde hedeflere ulaşılamayacağını söyledi.

9- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Antalya'da başlayan 1. Türk Sağlık Eğitimi Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmada, sağlığa ayrılan bütçenin içinde SSK, üniversiteler, Emekli Sandığı gibi kurumların bütçelerinin de bulunduğunu belirterek "Politikacılar inandırıcı olmak istiyorlarsa, sağlık ve eğitim önemli diyorlarsa; bunu bütçeye ayırdıkları payla göstermelidirler. Yoksa inandırıcılıktan uzaklaşırlar" dedi.

10- İstanbul'un su problemini 2040 yılına kadar çözecek olan Melen Çayı Projesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Doğan Altınbilek, DSİ İçme Suyu Dairesi Başkanı Ali Aydır, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Shigeo Takeneka ve ihaleyi kazanan firma yetkililerinin katılımı ile imzalandı.

Bakan Ersümer yaptığı konuşmada, çağdaş ülke kriterlerinden birisinin de kaliteli içme suyu olduğunu belirterek "Dünyanın sayılı metropol kentlerinden biri olan İstanbulumuzun su ihtiyacını karşılayacak olan bir proje hayata geçiriliyor" dedi.

11- Kültür Bakanı İstemihan Talay, Kültür Sanat Habercileri Derneği'nin (KÜSAD) İstanbul'da Atatürk Kültür Merkezi'ndeki açılışında yaptığı konuşmada, KÜSAD'ın kuruluşunu önemsediğini, sivil toplum örgütleriyle çok iyi diyaloglar kurduklarını ve olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.

12- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Zekeriye Temizel, İstanbul'da Bankalar Birliği üyeleri ile bir araya gelerek, finans sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

13- TOBB Başkanı Fuat Miras, İstanbul'da yapılacak olan Balkan Odalar Birliği'nin 2000 yılı 2. Genel Kurul toplantısı öncesinde gezetecilerin sorularını yanıtlayarak, bankalarla ilgili son günlerde ortaya atılan iddialara ilişkin olarak "Bu bankaların içinde bir takım yolsuzluklar varsa, bu bankaları denetleyen murakıplar vardır" dedi.

14- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün "Türkiye'nin Temel Ekonomik Hedefleri ve 2001 Yılı Bütçesi" başlığı ile düzenlenen panelin açılışında yaptığı konuşmada, ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

15- 24 Kasım Öğretmenler Günü, çeşitli etkinliklerle tüm yurtta kutlandı.

16- Hürriyet gazetesinin düzenlediği "28. Altın Kelebek 2000 Televizyon Yıldızları Yarışması"nda 34 katagoride ödül verildi.

17- Tiyatro sanatçısı Önder Açıkalın, Denizli'de yaşamını yitirdi.

18- Almanya Federal Cumhuriyeti Meclis İnsan Hakları ve İnsani Yardım Komisyonu Üyesi, Yeşiller Partisi Başkanı Claudia Roth, Türkiye'deki temasları çerçevesinde beraberindeki heyetle birlikte gittiği Diyarbakır'da çeşitli partilerin il ve merkez ilçe başkanlarıyla görüştü.

Roth yaptığı açıklamada, bölgenin yeniden yapılanması ve geliştirilmesi gerektiğini belirterek "Almanya ve Avrupa'nın kalkınma yardımlarını ne şekilde kullanabiliriz; bunu tartışmamız lazım. Bu konuda görüşlerinizi almak amacıyla görüşmek istedim" dedi.

Roth, daha sonra temaslarda bulunmak üzere Mardin'e gitti.

19- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, temaslarda bulunmak üzere Rusya'ya gitti.

Arafat, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile Moskova'da bir araya gelerek, Ortadoğu'daki son gelişmeleri görüştü.

20- Avrupa Birliği ülkelerinin devlet ya da hükümet başkanları, eski Yugoslavya cumhuriyetleri ve Arnavutluk'un liderleri ile Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de doruk toplantısı düzenlendi.

AB Dönem Başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, "Bugün Zagreb'de Avrupa tarihinin yeni sayfası açılmaktadır" dedi.

Chirac ayrıca, Yugoslavya'nın yeni Devlet Başkanı Voyislav Koştunitsa ve Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç ile üçlü görüşme yaptı.

Zirve sonunda yayımlanan sonuç bildirgesinde, AB'nin ilgili ülkeler arasında işbirliği ve uzlaşma sürecine destek vermek ve demokrasinin sağlamlaşmasına katkıda bulunmak isteği vurgulandı.

21- Çeçenistan'da Reuters haber ajansı için çalışan Çeçen kameraman Adam Tepsurgayev'in öldürüldüğü bildirildi.

22- Nijerya'da bir otobüsün Ovia nehrine uçması sonucu 60 kişinin öldüğü bildirildi.

25 KASIM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan Kıbrıs Zirvesi'nde, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın istemleri doğrultusunda kurulacak bir Kıbrıs Devleti'nin hem Kıbrıs hem de Türkiye'nin güvenliği açısından olumsuz gelişmelere neden olabileceği bildirildi.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İsrail ve Filistin Devletleri arasındaki soruna diplomatik çözüm bulmak için oluşturulan Uluslararası Araştırma Komisyonu toplantısına katılmak üzere, New York'a hareketinde önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Ortadoğu'daki Arap-İsrail çatışmasıyla ilgili olarak, sorunun İsrail Devleti'nin kurulmasından sonra ortaya çıkan ve 50 yılı aşan bir ihtilaftan kaynaklandığını belirterek, bu süreçte kan ve gözyaşının durmadığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul Karaköy'de restore edilen Avusturya St. George Hastahanesi'nin açılış törenine katıldı.

4- Devlet Bakanı Recep Önal düzenlediği basın toplantısında, piyasalardaki gelişmeleri değerlendirdi. Piyasalarda bu hafta yaşanan bunalımla ilgili olarak "Bir yandan medyada sansasyon yaratarak tiraj ve reyting alma kaygısıyla, öte yandan mali piyasalarda bazı kesimlerce pazar payını genişletmek amacıyla yapıldığı düşünülen bu tür spekülasyonların, güven ve itibar temelinde işleyen mali piyasalar üzerinde olumsuz etkiler yarattığı kuşkusuzdur" dedi.

5- Kıbrıs İşlerinden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Kıbrıs Zirvesi'nden sonra Kıbrıs ve Türkiye-AB ilişkilerindeki gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez ile Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Yozgat'ta çeşitli açılış törenlerine katıldılar.

7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Trabzon'un Tonya ilçesinde Şehit Cemil Küçük İlköğretim Okulu'nun açılış töreninden sonra Zigma televizyonunun "Zirve Gündemi" adlı proğramında ceza evlerinin durumu ve alınması gereken önlemler konusunda açıklamalarda bulundu.

8- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Antalya'da düzenlenen 1. Türk Sağlık Eğitimi Şürası'nın 2. gününde grup çalışmasında yaptığı konuşmada, radyo ve televizyonların zaman içinde "Pokemon" adlı çizgi filmi unutturmaları gerektiğini belirterek "Çizgi filmin birden bire kesilmesi halinde ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu konuda medyanın rolü büyük" dedi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, SSK hastaneleri, sosyal güvenlik ve çalışma yaşamına ilişkin Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

10- Aydınlık Türkiye Partisi'nin Genel Başkanlığı'na Yıldırım Tuğrul Türkeş yeniden seçildi.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras,Trakya Bölgesi Oda ve Borsaları'nın Edirne'de düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadele izleme komisyonu oluşmadığı için halkta güvensizliğin arttığını belirterek "Her gelen hükümet enflasyon düşecek sözü verdi. Sözlerini tutmadılar" dedi.

12- Ermeni Patriği Mesrob II ile yapılan söyleşi Zaman gazetesinde yayınlandı.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

14- Irak Başbakan 1. Yardımcısı Tarık Aziz, temaslarda bulunmak üzere Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

15- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, BM Genel Sekreteri ve AB üyesi ülkelerin hükümet başkanlarına birer mektup göndererek, "İki kesimli iki toplumlu federasyon kararlarından doğan parametreler temelinde görüşmeler olması için AB ve BM'nin devreye girmesini" istedi.

16- Fransa Başbakanı Lionel Jospin, hükümet olarak, ülkesinin geçmişte Cezayir'de yaptığı soykırım, işkence ve şiddet olaylarıyla ilgili olarak Meclis'te bir araştırma komisyonu kurulmasını reddetti.

17- Azerbaycan'da, merkez üssü Hazar Denizi olan 7 şiddetinde bir deprem meydana geldiği bildirildi.

18- Romanya'da genel ve devlet başkanlığı seçimleri yapıldı.

26 KASIM 2000

1- Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Nahit Şenoğlu, Harp Akademileri Komutanlığı tarafından eski mezunların anımsanması ve halen hizmette bulunan kurmay subaylar ile tanışması amacıyla düzenlenen "Harp Akademileri Günü" töreninde yaptığı konuşmada, Batılı devletlerin demokrasi ve insan hakları adına Türkiye'den üniter yapıdan ve ulus devletinden vazgeçmesini istediklerini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisince Kayseri'de düzenlenen "Yeni Yüzyılda Yeni Politikalar, Orta Anadolu Bölge Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kıbrıs, Ermeni meselesi gibi konularda tavizinin söz konusu olmayacağını söyledi.

Toplantıdan sonra Başbakan Yardımcısı Yılmaz ve beraberindeki heyet, Şırnak'a gitti.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz halka hitaben yaptığı konuşmada, Cizre'nin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu gibi uzun süre terör felaketinin etkisinde kaldığını belirterek, terörün sadece acı ve gözyaşı getirmekle kalmayıp aynı zamanda bölgeye hizmet edilmesini de engellediğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, TRT-1'de yayınlanan Pazar Panorama programında dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Edirne Ticaret Borsası'nda düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, tarım hizmet düzenlemesi yasasının Bakanlar Kurulu'nda imzaya sunulduğunu belirterek, yasanın çıkması halinde sorunların büyük ölçüde çözüleceğini belirtti.

Panele, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras da katılarak bir konuşma yaptı.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü'nce başlatılan "SSK sağlık hizmetlerindeki kalitenin yükseltilmesi, ISO 9000 ve sürekli kalite iyileştirme modeli" hakkında düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.

Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Okuyan, af konusunda ceza evlerinde yatan insanların umutlandırıldığını söyledi.

Ayrıca, Bakan Okuyan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Kamu Çalışanları Sendikaları Yasası'nın hükümetin gündeminde olduğunu, ancak bu yasanın grev ve toplu sözleşme hakkını kapsamayacağını söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İstanbul'da, Maltepe MAKSEV Kültür Merkezi'nde "Ekonomi Darboğazında Emeğin Hakkı" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'de demokrasinin işletilemez hale geldiğini savunarak bu nedenle ülkenin her zamankinden daha fazla konuşmaya, hak aramaya ve demokrasiye ihtiyacı olduğunu söyledi.

7- Halkın Demokrasi Partisi'nin (HADEP) 4. Olağan Kongresi'nde genel başkanlığa Murat Bozlak yeniden seçildi.

8- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, ekonomi gündemini yakından ilgilendiren 3 konuyu Sabah gazetesine değerlendirdi.

Demiralp, cari işlemler açığını azaltıcı önlemler, kamu bankalarının özelleştirilmesi ve geçen hafta piyasalarda yaşanan gelişmeler konusunda açıklamalarda bulundu.

9- Gümrük Müsteşarı Nevzat Saygılıoğlu yaptğı açıklamada, toplumdaki açmazların ve devlet yapılanmasındaki bozulmanın her alanda olduğu gibi gümrüklere de yansıdığını belirterek, gümrüklerdeki usulsüzlükleri önlemek için gümrük kapılarına ani denetlemeler yapacaklarını söyledi.

10- Almanya Fedaral Cumhuriyeti Meclis İnsan Hakları ve İnsani Yardım Komisyonu Üyesi, Yeşiller Partisi Başkanı Claudia Roth ve komisyon üyeleri Hıristiyan Birlik Partisi Milletvekili Monika Brudlewsky ve Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Angelika Graf ile Güneydoğu'da yaptıkları temasların ardından Almanya Büyükelçiliği'nde basın toplantısı düzenlediler.

Roth,Türkiye'nin "Kürt reailitesini" tanıması gerektiğini belirterek "AB'nin yolu Diyarbakır'dan geçiyor" dedi.

11- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal ve beraberindeki heyet, Türk-Japon İş Koseyi'nin 12. Ortak toplantısı'na katılmak ve Japon yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere Tokyo'ya gitti.

12- Azerbaycan'da meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremde 43 kişi öldüğü, 133 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Hizbullah militanlarının, Lüblan sınırında İsrail askerlerine yönelik saldırı düzenlediği bildirildi.

İsrail Başbakanı Ehud Barak konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, saldırıya "güç kullanarak ve akıllıca tepki göstermek" gerektiğini söyledi.

14- İsrail-Filistin arasındaki soruna diplomatik çözüm bulmak için oluşturulan Uluslararası Araştırma Komisyonu çerçevesinde ABD'ye giden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dün komisyonun ilk toplantısına katıldı.

27 KASIM 2000

Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında, Savunma Sanayii İcra Komitesi toplandı.

Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ve Savunma Sanayii Müsteşarı Dursun Ali Ercan katıldı.

Başbakan Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın acil ihtiyacı kapsamında alınması düşünülen 6 adet erken uyarı ve kontrol uçağı projesinin sonuçlandırıldığını, sözleşme görüşmelerinin öncelikli olarak ABD'li Boeing firması ile başlanmasının kararlaştırıldığını söyledi.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Sağlık-İş Genel Başkanı Mustafa Başoğlu'nu sendika Genel Merkezi'nde ziyaret etti.

Kutan, memurların görevden uzaklaştırılmasını kolaylaştıran Kanun Hükmünde Kararname'nin Meclis'ten geçmemesi için gereken gayreti göstereceklerini belirterek "Bu teklif gerçek anlamda irticadır" dedi.

3- Devlet Bakanı Faruk Bal, Toplu Konut İdaresi'nde (TOKİ) düzenlediği mevcut ve yeni projelerle ilgili basın toplantısında, hazırlanan af yasa tasarısı konusunda partisinin görüşleri hakkında bilgi verdi.

4- Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay, açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Yalova'da gazetecilerin af yasa tasarısıyla ilgili sorularını yanıtladı.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Başkanı FP Trabzon Milletvekili Şerif Malkoç ve beraberindeki heyeti kabul etti.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2001 yılı bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, deprem bölgesindeki kalıcı konutların aralık ayından başlayarak kura ile hak sahiplerine dağıtılacağını söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2001 yılı bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Telekom'un şirket statüsü ile ilk kez kar elde ettiğini belirterek "1999 sonunda kurumun 3 trilyon 161 milyar gelir fazlası sağladığını" söyledi.

8- MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun ve Yardımcısı Mikdat Alpay, Hürriyet, Milliyet Sabah ve Star gazetelerinin temsilcilerine, Kürtçe televizyon yayını, irtica ve PKK konusunda açıklamalarda bulundular.

9- RTÜK Başkanı Nuri Kayış ve beraberindeki heyet, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı yeniden genel başkanlığa seçilmesinden dolayı ziyaret ettiler.

Baykal yaptığı konuşmada, televizyon yayınlarının çocuklar ve gençler üzerindeki tehlikeleri konusunda uyarıya ihtiyaç olduğunu belirterek "RTÜK üyelerinin kendilerini bir siyasi partiye bağlı olarak görmeden, Anayasa'nın verdiği sorumluluklar gereğince görevlerini yerine getirdiklerini" söyledi.

10- Tiyatro Sanatını Geliştirme Derneği tarafından 23'ncüsü düzenlenen "Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri" İstanbul'da düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.

28 KASIM 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun ve Yardımcısı Mikdat Alpay'ınSabah, Hürriyet, Milliyet ve Star gazetelerinin temsilcilerine dün yaptığı açıklamalar üzerine, Başbakanlık çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Ecevit, "Atasagun'un açıklamalarını yadırgamamak, gözlemlerinden yararlanmak gerekiyor. Gazetecilerle görüşmeden önce benden izin aldı. Ben de açıklığa inandığım için o izni verdim" dedi.

Atasagun da yaptığı yazılı açıklamada, "Gerek Genelkurmay, gerekse Dışişleri'nin görüşlerinin ne olduğu yönünde bir yorum yapmamız mümkün değildir. Görüş ve değerlendirmelerimizin sadece bizi bağladığını özellikle vurgulamak isterim" dedi.

Ayrıca, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ile Hüsamettin Özkan'ın katıldığı konuya ilişkin bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

2- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, hükümet ortakları arasında af konusunda yaşanan sorunun gelecek günlerde çözüleceğini belirterek "Bu konudaki haberler spekülasyondan ibarettir. Bayrama yetiştirmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan ve Mesut Yılmaz geçen hafta piyasalardaki dalgalanma nedeniyle yaşanan bunalımın ardından gelinen son noktayı görüşmek üzere bir araya geldiler.

İstanbul'da da Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel başkanlığında ekonomi kurmayları ve banka yöneticileri, Türk Bankalar Birliği'nin (TBB) Merkezi'nde olağan üstü toplandı.

Gazi Erçel toplantı sonunda yaptığı açıklamada, para piyasalarının daha işler hale gelmesinin yollarını tartışmak amacıyla TBB üyeleriyle bir araya geldiklerini belirterek, mali sistemde kısa vadede sorunlar yaşanabileceğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, bankalar operasyonu ile ilgili olarak hükümetin istikrar programından hiçbir biçimde ödün vermeyeceğini belirterek "Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu birkaç yıl önce gerçekleştirilmiş olsaydı, bugün bütün bu bankaların içi boşaltılmamış olacaktı" dedi.

Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ayrıca, AB Katılım Ortaklığı Belgesi ile ilgili görüşlerini de açıkladı.

5- Adalet Bakanlığı'nda yeni birimler kurulması ve bazı birimlerin görevlerini düzenleyen yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Turizim Bakanlığı'nın 2000 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

7- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

8- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) üye memurlar yurdun çeşitli yerlerinde oturma eylemi yaparak, yüzde 10'luk maaş artış oranını ve 2001 yılı bütçesini protesto ettiler.

Ayrıca, Türk Tabibler Birliği üyesi doktorlar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek olan Sağlık Bakanlığı bütçesi öncesinde özlük haklarının iyileştirilmesi amacıyla yurt genelinde nöbet tutma eylemi başlattılar.

9- Stratejik Analiz Enstitüsü Başkanı ve Köln Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Holger Mey, Konrad Adenauer Vakfı'nın konuğu olarak İstanbul'da düzenlenen "Yüksek Teknolojilerdeki Çığır Açan Gelişmeler ve Silahlı Kuvvetler İçin Sonuçları" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Avrupa'da askeri amaçlar söz konusu olduğunda, ortak politikalar geliştirmenin ve işbirliği yapmanın çok zor olduğunu belirterek "ABD, Türkiye'nin stratejik önemini AB'den daha iyi kavrıyor. AB'ye tam üye olmak için Türkiye'nin değil, AB'nin çok istekli olması lazım" dedi.

Konrad Adenauer Vakfı Türkiye Temsilcisi Dr. Wulf Schönbohm da Türkiye'de ordunun kendini aynı zamanda iç güvenlikten de sorumlu tuttuğunu, bu durumun Avrupa'ya çok yabancı olduğunu belirterek "Bu durum, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği açısından kabul edilemez. Bunun adım adım değişeceğine ve ordunun rolünün denetleneceğine inanıyorum" dedi.

10- Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nun Dışişleri Komisyonu'nda, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in konuşması sırasında yasa dışı DHKP-C örgütünün iki üyesi pankartlı ve sloganlı bir gösteri yaptı.Bakan Cem yaptığı konuşmada, "Terör örgütlerine höşgörülü davranılmaması gereği" üzerinde durdu ve teröristlerin davranışlarını kınayarak, "Beni tehdit ediyorlar. Siz herhalde Türkiye'de bu tür bir demokrasi istemiyorsunuz" dedi.Komisyon Başkanı Elmer Brok, olayla ilgili soruşturma açıldığını ve parlamenterlerin bilgilendirileceğini söyledi.

Bakan Cem, komisyonda yaptığı konuşmada, tarihi deneyimlerin farklı olduğunu, yanlış anlaşılmaların temelinde farklı algılamaların bulunduğunu belirterek, Türklerde tarih boyunca ırk unsurunun ön plana çıkarılmadığını, kimsenin ırkı ile meşgül olunmadığını söyledi.

11- Dışişleri Bakanlığı'nın Afganistan Koordinatörü Büyükelçi Aydemir Erman ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandır Losyukov arasında dün Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan görüşmede, Afganistan konusu ele alındı.

Taraflar, Afganistan sorununa, ülkedeki bütün grupların temsil edildiği bir hükümet ile çözüm bulunabileceğini kaydettiler.

12- Hürriyet gazetesi Brüksel Temsilcisi Zeynel Lüle, Yunan basın dünyasının Konstantinos Kalligas ödülünü, Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Yunan Bölümü tarafından Selanik'te düzenlenen törenle aldı.

13- Almanya Başbakan'ı Gerhard Schröder, Berlin'de Dünya Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, göçmenlerin Alman Anayasası'na saygı göstermesini, Alman Kanunları'na özellikle de Ceza Kanunları'na uymaları ve Almanca öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

14- İsrail Parlamentosu, erken genel seçimlere gidilmesini büyük bir çoğunlukla kabul etti.

15- Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, resmi bir ziyaret için gittiği Pekin'de Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin ile görüştü.

Görüşmede Çin Devlet Başkanı Zemin, Irak sorununun bir an önce adil ve haklı şekilde çözülmesinin Körfez bölgesinde barış ve istikrarın sağlanmasına yararlı olduğu gibi dünyanın ilerleme ve gelişmesine de yardımcı olacağı görüşünü dile getirdiği bildirildi.

Diğer yandan Irak Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan da Hindistan Dışişleri Bakanı Jaswant Sing ile bir araya geldi.

29 KASIM 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Milli güvenlik Kurulu Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıda, Kürtçe televizyon yayını başta olmak üzere KOB'da yer alan kültürel hak istemleri, Kıbrıs ve Ege sorunları ile olası enerji sıkıntısı konuları ele alındı.

2- TBMM Başkan Vekili Murat Sökmenoğlu, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un dün Kürtçe TV kurulması yolundaki açıklamalarını eleştirdi.

TBMM Genel Kurulu'nda söz alan Sökmenoğlu "Hükümetin emrinde olan bir kuruluştan siyasi konularda, açıktan ve bazı odaklara dayanak olacak şekilde beyanlarda bulunması uygun değildir" dedi.

3- FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan, Meclis'de düzenlediği basın toplantısında, ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde kendisi hakkında gerçek dışı beyanlarda bulunan işadamı Korkmaz Yiğit'in açıklamalarını yayımlayarak kişilik haklarına hakaret ettiği gerekçesiyle dava açtığı Kanal E'den 2.5 milyar lira manevi tazminat kazandı.

5- Ankara Sincan F Tipi Ceza Evi, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun ve ceza evi yönetecileri tarafından basın mensuplarına gezdirildi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk geziden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, F tipi ceza evlerine karşı çıkan terör örgütlerinin, ceza evlerinde egemenliklerinin sarsılacağını düşündüklerini kaydetti.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında, AP'nda Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in konuşma yaptığı sırada yasa dışı DHKP-C örgütünün iki üyesince gerçekleştirilen protestoya tepki gösterdi. Diriöz "Bu olay, AB çatısı altında düşünce, konuşma ve kürsü özgürlüğüne karşı bir hareket. Bunu tasvip etmemiz mümkün değil" dedi.

Bakanlık, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in konuşmasının DHKP-C'liler tarafından sabote edilmesi girişimi ile ilgili olarak, AB'ne nota göndererek, suçluların cezalandırılmasını istedi.

7- Orman Bakanı Nami Çağan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kayınbiraderi Ali Çetin Şener ve emlakçı Nevzat Ak'ın almaya çalıştığı arazininMaliye Hazinesi'ne ait ve Orman Genel Müdürlüğü'ne tahsisli olduğunu bildirdi.

8- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın gecekondu önleme bölgesi olarak seçilen yerlerde 9 Eylül 2000tarihinde sona eren konut yaptırma veya mütahhitlere tahsislerde bulunması yetkisinin 2009 yılına kadar uzatılmasını öngören yasa, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Tariş ve İzmir Ticaret Odası'nda görüşmeler yapmak üzere gittiği İzmir'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Af konusundaki bir soru üzerine,ciddi bir adalet ve hukuk reformu yapılmadan gündeme getirilen ve iki yıldır Türkiye'nin yarası haline gelen affın, yolsuzlukla mücadele çabalarına zarar verebileceğini bildirdi.

10- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu, partisinin ölüm oruçları ve F tipi ceza evlerine ilişkin görüşlerini açıkladı.Hacaloğlu, "Devletin temel görevi yaşam hakkını korumaktır. Hükümetin çözümüne el atması gereken, bundan daha önemli bir sorun alanı olamaz" dedi.

11- Dünya Bankası'nın Türkiye Raporu'nun tartışıldığı bir toplantıya katılan Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, son günlerde mali piyasalarda yaşanan dalgalanmaları, "Bu tür olayları geçici olaylar olarak görüyoruz. Piyasa yine kendi içinde dengesini bulacaktır" dedi.

12- TÜSİADBaşkanı Erkut Yücaoğlu Yeni Binyıl gazetesine yaptığı açıklamada, yürütülen ekonomik politikaları sonuna kadar desteklediklerini söyledi. Yücaoğlu "Türkiye'nin sorunu reformların gecikmesi IMF özellikle Telekom'un özelleştirilmesini ve bütçe dışı fonların tasfiyesini bekliyor" dedi.

13- Sabah Grubu'nun patronu Dinç Bilgin, Medya Holding'deki tüm hisselerini Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karaahmet, Turkcell'in ortaklarından Murat Vargı ve Park Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner ortaklığına sattı.

14- Dünya Bankası tarafından 3 yıllık bir dönem için hazırlanan "Türkiye'de İstikrarlı Büyüme İçin Yapısal Reformlar" başlıklı rapor kamuoyuna açıklandı.

Dünya Bankası Türkiye Raporu'nda, sosyal güvenlik, bankacılık, tarım sektöründeki reformların kararlılıkla devam etmesi gerektiği vurgulandı.

Türkiye'de bulunun Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Linn, Türkiye'nin gelişmekte olan ülkelerin en ön saflarında yer aldığını belirterek, "Türkiye dünya ekonomisinde bölgesel bir lider olacaktır" dedi.

15- Devlet Bakanı Recep Önal, Japonya'nın başkenti Tokya'da gerçekleştirilen 12. Türk-Japon İş Konseyi Ortak Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bugün Türkiye'nin, 65 milyonluk nüfusu, 200 milyar dolarlık GSMH'sı, hızla büyüyen ekonomisi ve bölgesindeki konumuyla Güneydoğu Avrupa ekonomilerinin itici gücünü oluşturduğunu kaydetti.

30 KASIM 2000

Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Toplantıda, taşıt vergilerinde artış öngören kararname imzalandı. Hayat standardı vergisi yürürlüğe girdi.

Başbakan Bülent Ecevit toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Dünya Bankası Başkanı James Wolfenshon'un dün gönderdiği mektup üzerine alınacak önlemleri 4 madde olarak açıkladı.

Başbakan Ecevit, Vergi Yasası'na ilişkin tasarının Cumhurbaşkanı tarafından imzalandığını ve bu yasanın uygulanması için gerekli olan kararnamelerin Bakanlar Kurulu'nun imzasına açıldığını belirterek, kamu bankalarının yeniden yapılandırılması ve özelleştirilmesi ile ilgili olarak gerekli olan kararnamenin de Bakanlar Kurulu'nun imzasına açıldığını söyledi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, TBMM Başkanı Ömer İzgi ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nu kabulünde, gazetecilerin Kürtçe TV ile ilgili sorularını yanıtlayarak "Yöresel bakımdan, kendi kültürlerini kullanmaları bakımından belki sınırlı yayın organlarıyla yayın yapmaları için bir düzenleme düşünülüyor" dedi.

TBMM Başkanı İzgi de MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un açıklamalarına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, Atasagun'un kişisel görüşlerini açıkladığını söyledi.

3- Seçmen kütüklerinin, seçime katılma yeterliliğine sahip siyasi partilerin il ve ilçe başkanlıklarına bedeli karşılığında verilmesine olanak sağlayan yasa önerisi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- AB Genel Sekreteri Volkan Vural, TBMM Dışişleri Komisyonu'nda bilgi verdi.

Komisyon Başkanı Kamran İnan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, AB Genel Sekreteri Vural ve çalışma arkadaşları ile Türkiye-AB ilişkileri açısından fırtınalı bir dönemde bir araya geldiklerini söyledi.

5- Özel İşlem, özel iletişim vergileri, eğitime katkı payı ile hayat standardı esasını 2001 ve 2002 yılları için yürürlüğe koyan, banka birleşme ve devirlerine vergi muafiyeti tanıyan yasa, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaretinde, Türkiye'nin genel siyasi çehresinin endişe verici olduğunu belirtti.Baykal da Türkiye'nin olağanüstü güç günler yaşadığını ve ülkenin her zamankinden daha fazla işbirliğine gereksinimi olduğunu belirterek, Türkiye'nin sorunlarının ancak sağlıklı siyaset ilişkileri ile aşılabileceğini söyledi.

7- İstanbul Valisi Erol Çakır, İstanbul'da Çevre Eğitim Projesi'nin tanıtımı amacıyla düzenlediği toplantıda, İstanbul'daki ilköğretim, lise ve dengi okullarda okuyan 2 milyon öğrencinin, çevrenin iyileştirilmesi konusunda görev ve sorumluluk üstleneceklerini söyledi.

8- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile Yunanistan'ın başkenti Atina'da bir araya geldi.

Loğoğlu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada "Türkiye'nin görüşlerini detaylı olarak aktardım. Anlayış gördüm. Sayın Papandreu'nun tutumu gayet olumlu" dedi.Papandreu da "Sayın Loğoğlu Türkiye-AB ilişkileri konusundaTürk tezleri hakkında bilgi verdi. Yunanistan, önümüzdeki günlerde yapılacak toplantılarda ya da herhangi bir AB toplantısında taleplerinin kabul edilmesi halinde anlaşmaya hazırdır" dedi.

9- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Yunanistan'ın başkenti Atina'da Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi.

De Soto görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın beklentisinin Kıbrıs müzakerelerinin esasa yönelik bir biçiminde devamı olduğunu söyledi.

De Soto, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın dolaylı görüşmelerden çekilebileceğine ilişkin bir soru üzerine "Sayın Denktaş Cenevre'de, Sayın Annan'ın ocak ayında yapılacak görüşmelere katılması yolundaki çağrısını inceleyeceğini söylemişti. Bu konuda kendisiyle görüşeceğim" dedi.

10- Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, Başbakan Bülent Ecevit'e dün gönderdiği mektupta "Bankaların yeniden yapılandırılması ve özelleştirilme konusundaki yasa ileriye doğru atılmış bir adımdır. Hükümetin yeniden yapılandırma işlevinin kurumsal çerçevesini oluşturacak uygulama kararnamesini hızla çıkararak, bu gelişmeyi değerlendirmesini umut ediyoruz" dedi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher düzenlediği basın toplantısında, hafta başında Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dışişleri Bakanları toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın Türkiye'nin AB'ye üyelik süreciyle ilgili yoğun temaslar yaptığını belirterek "Biz Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini daima destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Bunun önemli bir süreç olduğunu düşünüyoruz" dedi.

12- İsrail Başbakanı Ehud Barak, Tel Aviv'de düzenlediği basın toplantısında, "Toprak devamlılığını sağlamak için Filistinlilere ve Batı Şera'nın yüzde 10'unu daha vereceğiz. Böylece bir çok kontrol noktasından geçmek zorunda kalmayacaklar" dedi.

Barak, Doğu Kudüs ve yaklaşık 3 milyon 700 bin Filistinli'nin evlerine dönmesi gibi sorunlu konuların "ara anlaşma" çerçevesinde, önümüzdeki 2-3 yıl içinde yapılacak bir anlaşmayla çözümlenebileceğini kaydetti.

13- Nijerya'nın Lagos kenti yakınlarından geçen petrol boru hattında meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangında 50'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.