06.12.2000
×

Hakkında

Künye

İletişim

 ARALIK 2000

 

1  ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Metin Yalman düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Kürtçe televizyon konusunda görüş bildirmeyi "zaman açısından uygun bulmadığını" söyledi.     

2- Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.     

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada; toplantıda, disiplinsizlik, irticai ve bölücü faaliyetlere karıştığı belirlenen 18 personelin orduyla ilişkisinin kesilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.     

3- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, FP İstanbul Milletvekili Merve Sefa Kavakçı'nın Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan davada, Kavakçı'nın karar düzeltme istemini reddetti.     

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Hazine Müsteşarlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, son günlerde finansal piyasalardaki gelişmeleri değerlendirdi.

Bakan Önal, piyasalardaki kriz nedeniyle ekonomik politikaların değiştirilmeyeceğini belirterek, iç borçlanma stratejisinde değişiklik olmayacağını kaydetti.     

Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp de komisyon çıkışında yaptığı açıklamada, ekonomide bir likidite sıkıntısı yaşandığını ve bu sorunu ortadan kaldırmaya çalıştıklarını belirtti.     

5- AB Komisyonu'nun, PKK'nın Katılım Ortaklığı Belgesi'yle ilgili istemlerini ilettiği mektuba yanıt vermesi üzerine, Dışişleri Bakanı İsmail Cem başkanlığında Dışişleri Konutu'nda üst düzey bürokratlarla değerlendirme toplantısı yapıldı.      

Dışişleri Bakanlığı tarafından toplantı sonrasında yapılan açıklamada, AB Komisyonu'nun on binlerce masum yurttaşın katlinden sorumlu terörist örgütü muhatap almasının aklı ve izan dışı olduğu belirtilerek, "Bu gelişme üzerine AB Komisyonu nezdinde en üst düzeyde girişimde bulunarak mektubun gerçekten komisyon adına yazılıp yazılmadığının derhal açıklığa kavuşturulması resmen talep edilmiştir" denildi.     

6- Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 9 bin 413 ebe, hemşire, sağlık memuru ve diğer yardımcı sağlık personelinin atamasının gerçekleştirildiği bildirildi.     

7- 2001 Mali Yılı Bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.     

8- ANAP Grup Başkan Vekili Yaşar Dedelek düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de ekonomi alanında yaşanan sıkıntılar ve anlaşmazlıklar nedeniyle bir "kargaşa" yaşandığını belirterek, bunun ancak siyasi iktidara bağlı olarak düzeleceğini söyledi.     

9- YÖK Genel Kurulu, Başkan Prof. Dr. Kemal Gürüz başkanlığında toplandı.      

Toplantıda, 11 fakülteye dekanlık ataması yapıldı.     

10- Emek Platformu'nu oluşturan sendikalara üye memurlar, yurt genelinde hükümetin 2001 yılı bütçesini ve memurlara yapılan yüzde 10 oranındaki maaş zammını protesto amacıyla iş bırakma eylemi ve miting düzenledi.           

11- İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, gazetelerin yönetici ve köşe yazarları ve çeşitli meslek odaları temsilcilerine  İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, ceza evlerinde F tipi uygulamasına karşı 44. gününü dolduran ölüm oruçlarının artık ölüm sınırına geldiğini belirterek "Ölümü bekleyemeyiz. Adalet Bakanı bir an düşünmeli. Haklılığını ölümle mi kanıtlayacak" dedi.     

12- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın mektubunu iletmek üzere Türkiye'ye gelen Filistin Uluslararası İşbirliği ve Planlama Bakanı Nebil Şaat, Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile bir araya geldi.      

Görüşmelerde, Türkiye'nin çatışmalara son verilmesi ve güven ortamına tekrar dönülmesi amacıyla sürdürdüğü girişimler, bölgedeki son gelişmeler çerçevesinde değerlendirildi.     

13- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi.     

De Soto görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Annan'ın 8 Kasım'da KKTC ve Türk tarafına sunduğu sözlü ifadeler dizisinin değiştirilmesi için herhangi bir neden olmadığını belirterek "Sayın Annan'ın burada yaptığı, sorunların üstesinden nasıl gelineceği konusundaki düşüncelerini taraflara aktarmaktır. Bunlar gerekenler değil, olabileceklerdir" dedi.     

14- Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi'nin (ATAA) 21. Kongresi Washington'da başladı.     

ABD Başkanı Bill Clinton'ın Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa Direktörü Tony Blinken yaptığı konuşmada, sözde Ermeni soykırımı tasarısının bu sefer engellendiğini belirterek, "Tarihi yasama sürecinden geçirmek güç, imkansız ve gereksiz bir girişim. Gelecek sefer ABD'de  gündeme geldiğinde ne olacağı belirsiz. Bu meselenin ilişkilerin önünden çekilmesi için bir yol bulmamız gerekiyor" dedi.      

15- IMF Başkanı Horst Köhler, Washington'da, Türkiye'de mali piyasalardaki gelişme ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Türk yetkililerinin güçlü politikalar uygulamalarına bağlı olarak, Türkiye'ye ek kaynak sağlanması için IMF İcra Kurulu'na tavsiyede bulunmayı planladığını" bildirdi.      

16- Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkan Yardımcısı Ahmed Zeynelov, Hazar Denizi'ndeki petrol çalışmalarını, petrol ve Baku-Tiflis-Ceyhan doğal gaz boru hattı projelerini Zaman gazetesine değerlendirdi.     

17- ABD Başkanı Bill Clinton, başkanlık seçimleri ile ilgili olarak İnternet haber ajansı Southam News'in sorularını yanıtladı. Başkan Clinton, "Florida'da oylar Gore'un istediği gibi yeniden sayıldaydı, bu sorun çok önceden çözülmüş olurdu. Şimdi önümüzdeki en önemli mesele, bu hikayenin içinden çıkabilmek. Oylar sayılsaydı Gore Florida'yı alacaktı" dedi.     

18- ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, TU-95 tipi 2 Rus bombardıman uçağının Bering Denizi'ndeki Anadir'de bulunan üsse, 3 uçağın da Klaptev Denizi'ndeki Tiksi Üssü'ne konuşlandırıldığı bildirildi.                                                                       

2 ARALIK 2000

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin aylık olağan il başkanları toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, bankaların içinin boşaltılmasının siyasal destek olmadan gerçekleştirilemeyeceğini ve hükümetin bu sorumluları mutlaka ortaya çıkarması gerektiğini söyledi.     

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz Gaziantep'te düzenlenen Sivil Toplum Kuruluşları 3. Olağan toplantısında yaptığı konuşmada, af yasa tasarısının kapsamını değerlendirdi.     

3- Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaklaşık 7,5 milyon özürlü bulunduğunu belirterek, özürlüler için yaklaşık 40 bin memur kadrosunun doldurulması konusunda çalışmalar yaptıklarını bildirdi.     

4- Dışişleri Başkanı İsmail Cem, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu ve Müsteşar Yardımcısı Akın Alptuna ile bir araya geldi.     

Görüşmelerde Loğoğlu, Bakan Cem'e geçen hafta AB başkentlerinde yaptığı temaslar ve edindiği izlenimler hakkında bilgi verdi.     

Ayrıca Loğoğlu, Türkiye'de bulunan BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto ile bir araya geldi.      

Görüşmenin ardından Soto gazetecilere yaptığı açıklamada, Ocak ayında yeniden dolaylı görüşmelere katılmaları için KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'i davet ettiğini söyledi.      

5- AB Genel Sekreterliği Danışmanı Doç. Dr. Mithat Baydur, Doğuş Üniversitesi İşletme Kulübü tarafından İstanbul'da düzenlenen "AB'ye Üyelik Sürecinde Türkiye'nin Kültürel Tanıtımı" konulu panelde yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin AB zirvelerinden umduğu sonucu bulamaması, Türkiye'yi Avrupa ve bölgesinde tecrit odasına alan bir nihai hesaplaşma değildir" dedi.     

6- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, mali piyasalarda son günlerde meydana gelen dalgalanmaları, Sabah gazetesine değerlendirdi.    

7- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, mali piyasalardaki dalgalanmayı ve enflasyonu düşürme programını, Sabah gazetesine değerlendirdi.     

8- RTÜK Başkanı Nuri Kayış yaptığı açıklamada, frekans ihalesine ulusal kanallardan başlayacaklarını kaydederek, ihale takvimini bu ayın ortalarında açıklayacaklarını, ihalenin de 2001 yılı başında gerçekleştirileceğini söyledi.     

9- Türk Tabibler Birliği (TTB) Merkez Konseyi tarafından ceza evlerinde devam eden ölüm orucu eylemleri ile ilgili olarak yapılan açıklamada, açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlülerin tercihlerinin doğruluğu ya da yanlışlığının tartışılmasının zamanı olmadığı belirtilerek, greve yol açan ortamın insanı merkez alan çerçevede düzeltilmesi için geç olmadan adım atılması gerektiği bildirildi.     

10- Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenledikleri "Avrupa Birliği, Genişleme, Türkiye ve Sivil Toplum" konulu konferans İstanbul'da yapıldı.      

AB'nin Genişlemeden sorumlu Genel Direktörü Eneko Landaburu yaptığı konuşmada, AB'ye üye olmak için gerekli olan Kopenhag ve Maastricht kriterlerinin tüm aday ülkelere aynı şekilde uygulandığını belirterek, demokrasi, insan haklarına saygı gibi kıstasların, AB için belirleyici olduğunu söyledi.     

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş de Türkiye-AB ilişkilerinin, Türkiye'nin AB'yi bir referans olarak gördüğü, bir yeniden yapılanma süreci olduğunu söyledi.     

11- Yazar, romancı ve eleştirmen Malcom Bradbury, İngiltere'nin başkenti Londra'da öldü.           

12- BM Genel Kurulu, Filistinlilere destek veren ve İsrail'in politikasını kınayan 6 ayrı karar tasarısını oylayarak kabul etti.     

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği'ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, dolaylı Kıbrıs görüşmelerinden kaçmadıklarını belirterek, BM Genel Sekreteri'nin ortaya koyduğu kalıpta yer alan AB normlarının uygulanması ifadesinin çok büyük sakıncalar içerdiğini söyledi.     

14- Filistin Devlet Başkanı Yasar Arafat yaptığı  açıklamada "İnsani, maddi ve ekonomik kayıplara, İsrail'in şiddet politikasına karşın Filistin halkı İsrail'e karşı mücadeleyi sürdürecektir" dedi.      

15- Suriye'nin, Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan yaklaşık 100 askerini Bekaa Vadisi'ne naklettiği bildirildi.     

Lübnan Meclis Başkanı Nebi Berri, Maruni Patriği Nasrullah Sfeyr ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Suriye'nin Taif Anlaşması gereği yakın bir gelecekte askeri birliklerini çekme işlemini sürdüreceğini, konuyla ilgili olarak iki ülke yöneticileri arasında bir toplantının yapılacağını kaydetti.                  

16- Çin'in Dongguan kentinde bir alışveriş merkezinin çökmesi sonucu 20 kişinin öldüğü, 200'den fazla kişinin de kayıp olduğu bildirildi.     

17- Hindistan'ın kuzeyinde bir yolcu treninin yoğun sis nedeniyle bir yük trenine çarpması sonucu 36 kişinin öldüğü, 150'den fazla kişinin de yaralandığı açıklandı.                                            

3 ARALIK 2000

1- Dünya Özürlüler Günü nedeniyle yurt genelinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.     

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer gün dolayısıyla yayımladığı mesajda, özürlü vatandaşlara sahip çıkmak ve onların yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemleri almanın toplumsal bir görev olduğunu söyledi.     

Ayrıca, Başbakan Bülent Ecevit ve TBMM Başkanı Ömer İzgi de birer mesaj yayımladılar.      

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Gaziantep'te partisinin il teşkilatında sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi.     

Başbakan Yardımcısı Yılmaz toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin meselelerinin kısa vadede çözülemeyeceğini belirterek, herkesin bu gelişmeleri iyi değerlendirmesi ve doğru sonuçlar çıkarması gerektiğini söyledi.     

Başbakan Yardımcısı Yılmaz temaslarını tamamladıktan sonra gittiği Kilis'te Seve Barajı'nın temel atma törenine katıldı.     

3- Devlet Bakanı Hasan Gemici İstanbul'da Erol Sabancı Spastik Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi bünyesindeki "Özürlüler İş Atölyesi"nin açılışında yaptığı konuşmada, Özürlülerin kendi kendine iş yapacak şekilde eğitilmesi, meslek kazandırılması temel çözümdür" dedi.    

 4- Kültür Bakanlığı, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) ve Musiki Eserleri Sahipleri Grubu (MSG) ile telif konusunda protokol imzaladı.          

 5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Pehlivanoğlu, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, af yasa tasarısı ve finans piyasalarındaki gelişmeleri değerlendirdi.      

6- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), bu yılın kasım ayında, bir önceki aya göre toptan eşya fiyatlarının yüzde 2.4, tüketici fiyatlarının yüzde 3.7 oranında arttığını çıkladı.      

7- IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cotterelli'nin de aralarında bulunduğu heyet temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.     

IMF Avrupa Masası Şefi Micheal Deppler Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun 21 Aralık'ta yapacağı toplantıya dönük temaslar yapacaklarını belirterek "Hükümetin ekonomi-politikalarına destek vermek için burdayız" dedi.     

8- İsrail Adalet Bakanı Yossi Beilin, İsrail devlet radyosuna verdiği demeçte, "Filistinlilerle 20 Ocak'a kadar barış anlaşması yapmanın mümkün olduğunu düşünüyorum. Her iki taraf da birbirlerinin konumundan haberdar" dedi.     

9- Meksika'da, devlet başkanlığı görevini düzenlenen yemin töreni ile Vicente Fox'un devraldığı bildirildi.     

10- Filipinler'de ve  Güney Çin Denizi'nde etkili olan tayfun nedeniyle 24 kişinin öldüğü bildirildi.                                                      

 4 ARALIK 2000

1 - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) asil üyeliğine, Danıştay üyesi Ali Güven'i seçti.

2 - Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in başkanlığında, 27 Ekim 2000 tarihinde Diyarbakır'da yapılan İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu toplantısında "her il ve ilçede İnsan Hakları Başvuru Bürosu Kurulması" yönünde alınan karar uyarınca, Güneydoğu'daki ilk büro Diyarbakır'da açıldı.    

3 - Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB Genel İşler Konseyi'nin Brüksel'de yapılan toplantısı ile ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Kıbrıs ve Ege konularındaki duyarlılıklarının dikkate alındığını belirtti.     

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu da Yunanistan'ın gerçekleri gördüğünü, Türkiye'nin AB'den dışlanmasının iki ülke arasındaki sorunların çözümünü olumlu etkilemeyeceğini vurguladı.     

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, SSK'nın açıklarının 2010 yılında başabaş noktaya getirileceğini vurgulayarak, emekli maaşlarında iyileştirmeler yapmak için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.     

5- ANAP Genişletilmiş Başkanlık Divanı, Genel Başkan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında, Genel Merkez'de toplandı. Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Yılmaz, affa genel olarak sıcak bakmadıklarını, ancak Meclis'e gelecek af tasarısının çok geniş istisnaları içinde barındıracağını söyledi.   

6- Hacettepe Üniversitesi'nde, YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz başkanlığında toplanan rektörler, ulusal dil birliğinin önemini işaret eden bir bildiri yayımladı.     

Yayımlanan bildiride, Türkiye Cumhuriyeti'nin içerden ve dışardan haksız baskıların arttığı bir dönemden geçtiğini belirtilerek, Kürtçe televizyona karşı tavır alındı.          

7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Zekeriye Temizel, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin 141. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada "Naylon fatura ile uğraşılırsa ihracat durur. Kara para ve yolsuzluklarla mücadele edilirse ekonomi çöker safsatalarına, artık itibar edilmiyor. Bu tür safsataları, etrafa korku salarak kendi pozisyonlarını korumak isteyenlerin yarattığı unutulmamalıdır" dedi.

8- Ceza evlerinde devam eden ölüm orucu eylemi 47. gününe girerken İstanbul'dan Ankara'ya gelen bir grup sanatçı ve yazar Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan sanatçılar Bakan Türk'ün bugüne kadar dile getirdiği yasal değişikliklerin dışında somut bir gelişme elde edilemediğini söylediler.    

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorga Papandreu AB Genel İşler Konseyi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun hem Türkiye'nin, hem Yunanistan'ın, hem de Avrupa'nın sorunu olduğunu belirterek "Bu yüzden AB de sorunun çözüm sürecine katılacaktır" dedi.     

Papandreu, düzenlediği basın toplantısında, bugünün "tarihi bir gün" olduğunu işaret ederek Katılım Ortaklığı Belgesi'nin onaylanması ile çok önemli bir sürece girildiğini bildirdi.           

10- AB Dönem Başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine düzenlediği basın toplantısında, Katılım Ortaklığı Belgesi (KOB) konusunda Helsinki Zirvesi doğrultusunda uzlaşmaya varıldığını söyledi.       

Vedrine, KOB'un hem Türkiye, hem de AB için önemli olduğunu belirterek "Kıbrıs konusunda bulduğumuz yeni formül, Türkiye ve bizim tarafımızdan da kabul edildi" dedi.                      

11- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile görüştü.      

De Soto, daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile KKTC'de bir araya geldi.      

12- Sırbistan'ın güneyinde ayrılıkçı Arnavutlarla Sırp polisi arasındaki çatışmalar sürerken, Yugoslavya Devlet Başkanı Voyislav Kostuniçay yaptığı açıklamada, aşırılığa aşırılıkla karşılık verilmemesini söyledi.           

13- İsrail, dün Beytüllahim'deki Filistin özerk bölgesinde bulunan bir mülteci kampına roket ateşi açtı. Yahudi yerleşimcilerle Filistinliler arasında yeni çatışmalar meydana gelirken, Filistinli grupların  intifadanın yükseltilmesi çağrısı  yaptığı bildirildi.                                               

 5 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Kırgızistan Dışişleri Bakanı Muratbek İmanaliev'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.     

2- Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 66. yıl dönümü yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.     

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yayımladığı mesajda, büyük umutlarla başlayan atılımlara karşın eğitim ve sağlık alanlarında, iş yaşamında, ekonomik sosyal katılımda ve karar verme süreçlerinde kadınların konumlarının halen olması istenenin gerisinde bulunduğunu belirtti.     

Başbakan Bülent Ecevit de "Kadınlara eşit seçme ve seçilme hakları, demokrasinin önde gelen koşullarından biri olduğu halde, bazı demokratik ülkeler, bu konuda Türkiye'den daha geç kalmışlardır" dedi.     

3- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, boş bulunan Danıştay üyeliklerine Maliye Bakanlığı Müşavir Hazine Avukatı İzge Nazlıoğlu, Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Müsteşarlık Müşaviri Nazlı Koçer ve Maliye Bakanlığı Müşavir Hazine Avukatı Aysel Aydın Akdoğan'ı seçtiği bildirildi.     

4- Başbakan Bülent Ecevit, ceza evinde 200'e yakın tutuklu ve hükümlünün F tipi ceza evlerine karşı yürüttüğü açlık grevi ile ilgili Başbakanlık'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, devletin otoritesinin yok edilmek istendiğini belirterek "Hiçbir devlet buna katlanamaz. Onun için F tipi ceza evine geçmekte kararlıyız" dedi.     

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de düzenlediği basın toplantısında, tutuklu ve hükümlülerin insani isteklerinin her zaman değerlendirileceğini belirterek, önceki eylemlerde sağlık sorunlarıyla karşılaşan ve halen ceza evinde bulunanların CMUK'un 399. Maddesi'ne göre cezaların ertelenmesi için çalışma başlatılabileceğini söyledi.     

5- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında yapılan ekonomi zirvesine Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, Mesut Yılmaz, Devlet Bakanı Recep Önal, Maliye Bakanı Sümer Oral, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Zekeriya Temizel katıldılar.     

6- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Meclis grup toplantısından sonra gazetecilerin af yasa tasarısı ile ilgili sorularını yanıtladı.     

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, CNN Türk televizyonunda yayınlanan "Soru Cevap" adlı programa katılarak Katılım Ortaklığı Belgesi ile ilgili soruları yanıtladı.     

8- Maliye Bakanı Sümer Oral, Türkiye'de bulunan ABD Hazine Bakan Yardımcısı Edwin Ted Truman ile bir araya geldi.     

Bakan Oral, görüşmede, para ve döviz piyasalarındaki yaşanan gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi.    

 9- FP'nin bankalarla ilgili olarak Başbakan Bülent Ecevit ve Bakanlar Kurulu hakkında verdiği gensoru önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.     

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'i konfederasyon Genel Merkezi'nde ziyaret etti.     

Baykal görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Türk-İş'in, ülkede yaşanan ve çalışanlar açısında oldukça güç olan bir dönemde büyük bir sorumluluk anlayışı göstererek çalışma başarısını sürdürdüğünü söyledi.     

Baykal ayrıca, gazetecilerin, ceza evlerinde 200'e yakın tutuklu ve hükümlünün F tipi ceza evine tepki olarak yürüttüğü açlık grevi ile ilgili sorularını da yanıtladı.     

11- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottorelli, IMF Avrupa Bölüm Başkanı Michael Deppler ile ayrı ayrı görüştü.      

Demiralp yaptığı açıklamada, ekonomik program hedeflerinde değişiklik yapılmadığını ve yeni bir hedefin de ortaya konulmadığını vurgulayarak "Program yine eskisi gibi aynı kurallarla devam edecek" dedi.      

Konuyla ilgili olarak Başbakan Bülent Ecevit de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit bir soru üzerine, mali ve finans faaliyetleriyle ilgili tüm konuların değerlendirildiğini söyledi.     

12- Türk Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, Euro Form'un İstanbul'da düzenlediği "Türkiye'de Telekominikasyon Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, Türk Telekom'un özelleştirilmesi için yapılan son düzenlemenin yönetimi tamamen stratejik ortağa bıraktığını belirterek "Türk tarafı hiçbir şekilde söz sahibi olmayacak" dedi.     

13- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nca İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ülkemizde yaşayan din temsilcilerinin kardeşce bir arada yaşadıklarını, herhangi bir ayrılığın söz konusu olmadığını belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak dinler arası diyaloğa büyük önem verdiklerini söyledi.     

Ayrıca Fener Rum Patriği Partholomeos, Türkiye Ermeni Patrik Vekili Kirkor Damatyan, Türkiye Hahambaşı Vekili Leon Adani ve Süryani Cemaati lideri Yusuf Çetin de yaptıkları konuşmalarda, dinlerin özündeki sevgiyi ve hoş görüyü, dinler arası diyaloğun önemini belirttiler.      

14- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, İstanbul'da Basın Senatosu'nun toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada medya kavramının değişime uğradığını belirterek, yeni medya kanallarının devreye girmesiyle yeni olanakların kazanıldığını söyledi.     

15- Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia, Katılım Ortaklığı Belgesi'ni Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.     

16- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, NATO Savunma Bakanları toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.      

Toplantıda, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusunun ele alındığı bildirildi.     

Bakan Çakmakoğlu, toplantının ardından Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, AGSK'daki düzenlemelerin Türkiye'nin istemleri doğrultusunda yapılmaması durumunda AB'nin NATO olanaklarını kullanmamasının kolay olmayacağını belirterek, veto imasının da bulunduğunu söyledi.     

Toplantının ardından yayımlanan ortak bildiride, "NATO ve AB'nin karar alma haklarına saygı gösterileceği" ifadelerine yer verildiği bildirildi.     

17- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de finans piyasalarındaki gelişmeleri değerlendirerek, "Türkiye'deki durumu yakından izliyoruz. Biz kesinlikle Türkiye'nin ekonomik reform programına tam destek veriyoruz, başarmasını istiyoruz" dedi.     

18- BM Ortadoğu Özel Temsilcisi Terje Roed-Larsen Reuters ajansına verdiği demeçte, İsrail'in Filistin bölgelerindeki ablukayı kaldırması gerektiğini vurgulayarak, her iki tarafın liderlerine barış sürecine derhal yeniden canlandırması çağrısında bulundu.     

19- BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, BM Genel Sekreteri'nin 8 Kasım'da sunduğu resmi olmayan belgeye karşı tepki göstererek dolaylı görüşmelerden ayrılan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı, ocak ayında İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılacak olan 6. tur görüşmelere katılmaya ikna etmek için Ada'da sürdürdüğü mekik diplomasisini tamamladı.     

20- Japonya'da bakanlar kurulu üyelerinin istifa etmelerinin ardından Başbakan Yoşi Mori'nin yeni hükümeti kurduğu bildirildi.                                           

6 ARALIK 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Fransa'nın Nice kentine gitti. Başkan Ecevit hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Katılım Ortaklığı Belgesi'nde (KOB) Türkiye'nin, Ege ve Kıbrıs konusunda duyarlılıklarının dikkate alındığını, Helsinki çerçevesinde kalındığını belirtirken "AB ile ilişkilerimiz şu aşamada iyidir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, son ekonomik gelişmeleri değerlendirdiği basın toplantısına, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz katıldı.      

Başbakan Ecevit, IMF ile yapılan görüşmelerin tam bir mutabakat ile sonuçlandığını belirterek, Türkiye'ye sağlanacak olan ek kredi miktarının 10.4 milyar dolar olduğunu söyledi. Bankacılıktaki mevduat garanti sistemenin devam edeceğini ve bankacılık sektörüne açılan kredilerin hükümetin güvencesi altında olduğunu belirten Başbakan Ecevit, "Ancak banka sahiplerinin mevduatları, yasalara göre suç oluşturan fiillerle ilişkili mevduatlar, bağlı krediler ve ortakların öz sermayeleri bu güvenceninin kapsamı dışındadır" dedi.                  

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ceza evi dışında da tedavisi mümkün olmayan mahkumların affedilmesi için dosyalarının Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e gönderileceğini kaydetti. Bakan Türk, daha önceki açlık grevlerinde sağlık sorunları yaşayanların  cezalarının ertelenmesi için cumhuriyet savcılıklarının çalışma yürütmesi talimatı verdiğini bildirdi.      

4- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ve IMF Avrupa Bölüm Başkanı Michael Deppler ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, IMF ile yapılan mutabakatı açıkladı.

Demiralp, program sonunda tek haneli enflasyon olarak ilan edilen nihayi hedefe ulaşmak için çok daha güçlendirilmiş ekonomik ve yapısal tedbirlerin yürürlüğe konulacağını bildirdi.     

Deppler ise Türkiye'ye sağlanacak 10 milyar dolardan fazla kaynağın 7.5 milyar dolarının ek rezerv imkanı kapsamında, 2.9 milyar dolarlık kısmının da Türkiye'ye stand-by anlaşması çerçevesinde sağlanan ve hali hazırda ödenmeyen krediden oluştuğunu bildirdi.      

5- RTÜK, "Pokemon" adlı çizgi filmin özellikle okul öncesi yaş grubu için zarar verici olduğu gerekçesiyle atv telelevizyonuna bir gün süreyle yayın durdurma cezası verdi.      

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Demirbank'ın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimini Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devretti, Park Yatırım Bankası'nın da bankacılık işlemleri yapma iznini kaldırdı.      

7- Türk-İş, DİSK, Hak-İş ve KESK genel başkanları, F tipi ceza evi ile ceza evlerindeki ölüm oruçlarını görüşmek üzere Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ü ziyaret ettiler.      

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Bakan Türk'ün kendilerine, yeni yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar F tipi ceza evi uygulamasına geçilmeyeceğini söylediğini açıkladı.      

8- Şampiyonlar ligi 2. tur 2. maçında Galatasaray futbol takımı, Fransa'nın PSG takımını İstanbul'da 1-0 yendi.      

9-  AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) "Avrupa Birliği Genişleme Süreci ve Türkiye" başlıklı konferans verdi ve öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Fogg, Kıbrıs konusunun Katılım Ortaklığı Belgesi'nde "geliştirilmiş siyasi diyalog" başlığı altında yer almasının, bu konunun AB için öncelikli olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini söyledi.     

10- NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarının Brüksel'de iki gün süren sonbahar dönemi toplantıları sona erdi. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, bakanların, Balkanlar'daki son durumu değerlendirdikleri, Bosna'daki Barışı Koruma Gücü (SFOR) ve Kosova'daki (KFOR) hakkında askeri raporları inceledikleri bildirildi.     

7 ARALIK 2000

1- Genelkurmay Başkanlığı Basın Merkezi'nden  yapılan açıklamada, PKK'nın siyasallaşma stratejisinin AB üyesi bazı ülkelerin desteğiyle yürütüldüğünü ve Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin örgütü cesaretlendirdiğini belirterek, ileride "özerk yönetim"lerle güçlendirilecek bir "ulus yaratılmaya" çalışıldığı belirtildi.      

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İşçi Emeklileri Cemiyeti Başkanı İnci Koyuncu'yu kabulünde yaptığı konuşmada, cemiyetin bundan sonraki çalışmalarında da yanlarında olacağını belirterek, "Kendileri ile diyalog içinde olacağız. Hükümet olarak da onların sorunlarını çözecek çalışmaların içinde olacağız" dedi.     

3- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, NATO'nun sonbahar dönemi bakanlar toplantısına katılmak üzere gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'den Türkiye'ye döndü.     

Bakan Çakmakoğlu Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin kendi kuvvetlerini vereceği ya da NATO imkanlarının kullanılacağı harekatlarda tam ve eşit haklara sahip olmak istediğini belirterek "Washington kararlarına dayalı olarak NATO-AB ilişkilerinde bize bu hakların tanınması gerektiğini savuna geldik. Ancak bu toplantı dahil bize verilmek istenen yeni rol, danışmalarla sınırlı tutulmaktadır. Bu şekildeki bir görevi kabul etmediğimizi kesin bir dille ifade ettik" dedi.           

4- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin 3. uydusu Türksat 2-A'nın (Eurasiasat-1) yarın gerçekleştirilmesi planlanan uçuşunun, Ariane kapsülünde meydana gelen teknik bir arıza nedeniyle ertelendiği bildirildi.     

5- Şartlı salıverme af yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.           

6- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel NTV televizyonuna verdiği demeçte, küreselleşen ve sermaye akışının süretli olduğu bir dönemde, özellikle bankacılık sektörünün risk unsuruna büyük önem verdiğini belirtti. Erçel, izlenen para ve kur politikasında bir değişiklik olamayacağını söyledi.     

7- RTÜK, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı hedef alan yayını nedeniyle İstanbul'da yayın yapan Özgür radyonun yayınlarının 180 gün süreyle durdurulmasını kararlaştırdı.     

8- Siyasi tutuklu ve hükümlülerin F tipi ceza evlerine karşı başlattıkları ölüm orucu eylemi 50. gününe girdi.      

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Oyun Yazarları ve Edebiyatçıları Derneği tarafından yapılan ortak açıklamada "İnsanların toplu ölüme gönderilmesini protesto etmenin demokratik haklarımız arasında bulunduğu inancıyla dört yazar kuruluşunun yönetici ve üyeleri olarak TYS'nin merkezinde açlık grevine başlıyoruz" dedi.     

9- Başbakan Bülent Ecevit Fransa'nın Nice kentinde yapılan AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, jeopolitik konumu nedeniyle AB açısından çok önemli olduğunu belirterek "Türkiye'nin üyeliği yoluyla AB'nin Orta Asya ve Ortadoğu'ya açılımı kolaylaşacaktır. Türkiye bir istikrar sembolüdür" dedi.     

Başbakan Bülent Ecevit,  düzenlediği basın toplantısında da zirve sırasında AB'nin iç reformlarıyla ilgili geniş tartışmalar yapıldığını, bunların Türkiye açısından çok yararlı olduğunu belirterek, Kıbrıs ve Ege konularının hiç gündeme gelmediğini kaydetti.      

Ayrıca, Başbakan Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem, aday ülke liderleriyle ikili görüşmeler yaptılar.     

Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AB ile siyasi diyaloğu başlatmasının çok önemli olduğunu kaydederek "Katılım Ortaklığı Belgesi'ni Türkiye dilediği gibi yorumlasın. Bu belge ile Avrupa'nın istediği çerçeveyi kabullenmiştir. Herkesin beklentisi Türkiye'nin bu çerçevenin içinde ilerlemesidir" dedi.   

8 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Telekom'un yüzde 33,5'lik hissesinin stratejik ortağa satışına ilişkin kararnameyi onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem Çankaya Köşkü'nde düzenlenen haftalık bilgilendirme toplantısında, Kürtçe yayın tartışmaları ile ilgili soruları yanıtlarken "Cumhurbaşkanımız bu alanda atılması gerekli adımları, AB ilişkilerimiz bağlamında olduğu kadar, ondan bağımsız olarak her halükarda gerçekleştirilmesi gerekli ölçütler olarak görmektedir" dedi

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar'ın da katıldığı bir toplantı yapıldı.               

Bayar toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, THY'nin özelleştirilmesi ile ilgili hukuki ve teknik çalışmaların tamamlandığını kaydetti.           

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Afyon'da bir otelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok büyük potansiyeli olan bir ülke olduğunu belirterek, bu potansiyelin değerlendirilebilmesi için herkesin yapabileceği bir şeyler bulunduğunu söyledi.     

4- Şartlı salıverme af yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.                     

5- İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi, Heinrıch Böll Vakfı işbirliği ile İstanbul'da "Mahpus Hakları ve Cezalandırma Sistemleri" konulu toplantı düzenledi.     

İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "F tipi, koğuş sistemine alternatif değildir. Herkes için değil Terörle Mücadele Yasası kapsamındaki tutukluluk için uygulanacak. Bu yasanın 16. Maddesi değiştirilmeden F tipi ceza evleri uygulamasına geçilemez" dedi.     

6- Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, Adana'da düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'de endişe yaratan göstergeler var. Bu nedenle Kopenhag kriterlerine uyularak öncelikli, ardından da orta vadeli koşulların yerine getirilmesi gerekiyor" dedi.

 7- İsveç'in Ankara Büyükelçisi Henrik Liljegren, Cumhuriyet gazetesine, Türkiye'nin AB'ye uyum hazırlıklarını ve insan hakları konularını değerlendirdi.     

8- Fransa'nın Nice kentinde düzenlenen AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirve'si sona erdi.     

Zirve sonunda yayımlanan bildirgede, Türkiye'nin ulusal programını süratle tamamlayarak AB Komisyonu'na sunması gerektiği belirtilerek, kriterleri karşılayan adayların 2003 yılından itibaren üyeliğe geçebilecekleri bildirildi.      

Bildirgede, Kıbrıs ile ilgili olarak da "Avrupa Konseyi, BM Genel Sekreteri'nin, BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde Kıbrıs probleminin çözümüne yönelik çabalarını memnuniyetle karşılar ve destekler" denildi.                

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu düzenlediği basın toplantısında "AB Türkiye'nin elinde. Bu da Katılım Ortaklığı Belgesi'nde belirtilmiş. Türkiye, bu kurallara uydukça, Avrupa'ya daha çok yakınlaşacak. Bizim de temennimiz budur" dedi.      

9- Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı Avrupa Gözlem Merkezi (EUMC) 1999 yılı raporu, Belçika'nın başkenti Brüksel'de açıklandı.

Raporda, eğilimlerin tüm Avrupa'da yükselişte olduğu uyarısında bulunuldu.     

10- Rusya Parlementosu alt kanadı Duma, SSCB'nin ulusal marşının melodisinin Rusya Ulusal Marşı melodisi olarak kabul edilmesiyle ilgili tasarıyı kabul etti.       

11- Avusturya Sendikalar Birliği sosyal haklara yönelik kısıntıları protesto etmek için tarihinde ilk kez merkezi genel eylem kararı aldı.      

9 ARALIK 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta, TBMM'de dün kabul edilen Şartlı Salıverme Yasası ile ceza evlerinde siyasi mahkümların sürdürdüğü F tipi karşıtı ölüm oruçlarını değerlendirdi.      

Başbakan Ecevit, Şartlı Salıverme Yasası'nın, af olmadığını belirterek "Yoldan çıkanlara bir şans tanımaktır. Bu olanaktan yararlananlar yeniden suç işlerlerse bedelini ağır biçimde ödeyeceklerdir" dedi.      

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk düzenlediği basın toplantısında, F tipi ceza evlerine nakillerin ertelendiğini açıkladı.   

Bakan Türk, "Af Kanunu'nun ceza evlerinde sağlayacağı yer genişlemesi, F tipi ceza evlerine  nakil sorununu ivedi bir konu olmaktan çıkarmıştır. O nedenle F tipi ceza evlerinin açılması ertelenmiştir" dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türkiye Demokrasi Vakfı'nca İstanbul'da düzenlenen "AB Sürecinde Çalışma Hayatının Değişecek Şartlarına Uyum" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, AB ile ilişkilerde Türkiye'nin ciddi bir mentalite değişikliğine gitmesi gerektiğini belirterek "Reformları da AB istediği için değil, kendi geleceğimiz için yapmalıyız" dedi.      

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde kaymakamlığı ziyaret etti. Bakan Ersümer, enerji darboğazını aşmak için alternatif kaynaklar araştırdıklarını, ancak özellikle Doğu bölgelerinde  yağış olmamasının, barajlarda su seviyesinin düşmesine neden olduğunu söyledi.     

 5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi. Ülkenin geçmişe oranla daha çok IMF güdümüne sokulduğunu belirten Baykal, çıkarılan af yasasının da adalete ters ve dar kapsamlı olduğunu söyledi

6- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 5. kuruluş yılını kutladı.      

KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, KESK'in kamu emekçilerinin gerçek ve tek örgütü olduğunu belirterek "KESK'in mücadelesi sadece grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı mücadelesi değildir. Bu mücadele aynı zamanda demokrasi, özgürlük, barış mücadelesidir" dedi.      

7- Kamuoyunda "Manisalı gençler" olarak bilinen davanın İzmir DGM'ce hazırlanan gerekçeli kararında, "Sanıkların üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair, hukuka aykırı alındığı kesinleşen ikrarlarından başkaca mahkumiyetlerini gerektirir kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediğinden tüm sanıkların beraatlarına karar verildiği" bildirildi.

8- İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edilişinin 52. yıl dönümünde düzenlenen "İnsan Hakları Kültürü" konulu panelde konuşan SODEV  Başkanı Ercan Karakaş, öncelikli amaçlarının insan hakları ve demokrasi kültürünün eksiksiz yerleşmesini sağlamak olduğunu belirtti.      

İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman da mevcut devlet yapısı ve mevcut anayasayla insan haklarını yaşama geçirmenin  olanaksızlığını belirtti.            

9- AB'nin kurumsal reformlar konusunda hazırladığı taslak belgede, genişlemeyle ilgili olarak 2010 yılına kadar diğer 12 aday ülkenin durumu gözönüne alınırken Türkiye'ye yer verilmedi.      

AB Dönem Başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Türkiye ile tam üyelik görüşmelerine başlanmaması nedeniyle kuramsal reformlarla ilgili belgeye dahil edilmediğini kaydetti.      

10- Çeçenistan'ın Urus Martan kenti yakınlarında bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 22 kişinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.     

11- ABD'de Federal Yüksek Mahkeme, George W. Bush'un Florida'da oyların yeniden elle sayımının durdurulması yönündeki başvurusunu kabul etti.   

10 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  İnsan Hakları Günü ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 52. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, "Türkiye'nin önümüzdeki yıllardaki en önemli amacı, bireyin yaratıcılığını ve üretkenliğini artıracak temel özgürlükleri daha da geliştirmek ve güvence altına almak olacaktır" dedi.    

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de Türkiye'nin, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu belirterek "Türkiye, demokrasiler camiasının mensubu olarak 2. Dünya Savaşı sonrasında, uluslararası insan hakları hukukunun gelişmesine katkıda bulunmuştur" dedi.     

2- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.     

Bakan Yücelen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, günümüzde en gelişmiş ülkeden en geri kalmış ülkeye kadar insan hakları ihlallerinin çeşitli şekilde devam ettiğini belirterek, Türkiye'nin de haklar konusunda diğer dünya devletleri gibi sorunlarını tamamen çözemediğini söyledi.     

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bakanlığından ayrılırken gazetecilerin ceza evlerinde devam eden açlık grevi ve ölüm oruçlarına ilişkin sorularını yanıtladı.     

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ANAP İstanbul İl Başkanlığı'nca düzenlenen "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Mevzuatımızdaki Son Gelişmeler" konulu konferansta yaptığı konuşmada, SSK'nın, 34 milyon kişiyi doğrudan ilgilendirdiğini ve 2001 yılına ait 7.2 katrilyon bütçesiyle Türkiye'nin en büyük kurumu olduğunu söyledi.     

5- Maliye Bakanlığı'nın, Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.     

6- İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman ile F tipi ceza evleri ile ilgili yapılan söyleşi, Radikal gazetesinde yayınlandı.    

 7- Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Olexander Motsyk, Çernobil nükleer santralının kapatılması ve iki ülke ilişkilerinde yaşanan gelişmelere ilişkin Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.     

8- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi Başkanı Silvia Casala ile Komite İcra Sekreteri Traver Stevens, Adalet ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile İstanbul'da bir araya geldiler.     

9- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Türkiye'nin uzaya fırlatılacak 3. uydusu olan Türksat 2-A'nın fırlatılışını izlemek üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gitti.     

10- Kültür Bakanı İstemihan Talay, UNESCO üyesi ülkeler Kültür Bakanları Yuvarlak Masa ile "STAGE" toplantılarına katılmak üzere Fransa'ya gitti.     

11- Pakistan'ın devrik başbakanı Navaz Şerif'in, ülkedeki askeri yönetim tarafından ailesi ile birlikte Suudi Arabistan'a sürgüne gönderildiği bildirildi.     

12- Romanya'da devlet başkanlığı seçiminin  2. turunun yapıldığı bildirildi.     

13- İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın, düzenlenen kabine toplantısının ardından istifasını Cumhurbaşkanı Moşe Katsav'a sunduğu bildirildi.     

14- İran'ın Horosan eyaletinde Afganistan çetelerine karşı sürdürülen operasyonlarda 20 çete mensubu öldürülürken, 19 rehinenin de kurtarıldığı bildirildi.    

15- Güney Kore Devlet Başkanı Kim Dae-jung'a Nobel Barış Ödülü verildi.      Kim Dae-jung ödül töreninde yaptığı konuşmada, demokrasi, insan hakları ve Kuzey Kore ile birleşme çabalarını sürdüreceğini belirterek, bu ödülü Kore halkı adına aldığını söyledi.

11 ARALIK 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit F tipi ceza evlerine geçmekte acele edilmeyeceğini belirterek, ölüm orucu eylemini gerçekleştirenlere devletin gereken anlayışı gösterdiğini söyledi.      

Ayrıca, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Sağlık Bakanı Osman Durmuş bir toplantı yaptı.                    

Toplantıda, ölüm oruçları ile İstanbul'da polislere düzenlenen saldırı değerlendirildi.      

Öte yandan Başbakan Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgenaral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile konuyla ilgili olarak  görüştü.      

Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede ağırlıklı olarak Kürtçe televizyon yayınının ele alındığını belirtti.    

2- Başbakanlık Basın Merkezi'nden Telekom'un özelleştirilmesi ile ilgili olarak  yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan düzenlemenin 8 Aralık itibariyle yürürlüğe girdiği, ihale ilanlarının 14 Aralık'tan sonra gazetelerde yayımlanacağı bildirildi.    

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, 10 Aralık İnsan Hakları Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Hukukun Üstünlüğü ve İnsan Hakları" panelinde yaptığı konuşmada, uluslararası anlaşmalar ile yasaların çelişmesinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Türkiye'ye ait yaklaşık 2000 dosyanın bulunduğunu söyledi.     

Yargıtay Başkanı Sami Selçuk da hızla gelişen bir dünyada Türkiye'nin yavaş ilerlemesinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, "Türkiye AB ile bütünleşmek istiyorsa kendini incelemeli ve gerekenleri yapmalıdır" dedi.          

4- Devlet Bakanı Faruk Bal, TBMM'de, Eryaman'da binlerce yurttaşın başta okul olmak üzere sosyal donatılarla ilgili sorunlarını içeren bir soru önergesini yanıtladı.       

Bakan Bal yaptığı açıklamada, konut sahiplerinden toplanan paraların okul ve çarşı merkezi için yapılacak yatırımları da kapsadığını belirterek, bunun için 3 kez ihaleye çıkıldığını, en son ek ödeneğin bütçeden verilmemesi nedeniyle öneriler açılmadan ihalenin iptal edildiğini söyledi.    

5- Maliye Bakanı Sümer Oral TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, mali piyasalarda likitide alanında oluşan dalgalanmalara hükümetin son derece hızlı ve etkin bir şekilde müdahale ettiğini belirterek "Alınan önlemlerle piyasalar ve göstergeler normale dönmeye başlamıştır" dedi.    

6- DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Af Yasası ile ilgili olarak, TBMM'den çıkan yasanın af değil şartlı salıverme olduğunu, yasadan yararlananların yeniden suç işlemeleri durumunda bedelini eski cezası ile birlikte ödeyeceğini söyledi.     

7- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ve Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, Almanya'nın Frankfurt kentinde 30 uluslararası banka ve IMF temsilcileri ile yapılan toplantıya katıldı.           

Merkez Bankası Başkanı Erçel toplantıda yaptığı konuşmada, uluslararası kamuoyunun Türkiye'ye gösterdiği destekten memnuniyet duyduğunu kaydederek "Bu destek Türk ekonomisindeki yapısal reformların gelişmesine yardımcı olacak" dedi.     

Toplantıda konuşan Deutsche Bank İcra Direktörleri Kurulu üyesi Josef Ackerman da "Frankfurt'taki toplantı, uluslararası finans kurumlarının, istikrar programı ve bunun Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri konusundaki iyimserliğinin sürdüğünü açıkça gösterdi" dedi.     

8- TÜRK-İŞ, DİSK ve KESK'e bağlı 15 sendikanın yöneticileri, F tipi ceza evlerini protesto etmek için İstanbul'da oturma eylemi düzenlediler.       

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) kasım ayı basın ihlal raporunda, gazetecilerin çeşitli nedenlerle "dövüldüğünü, engellendiğini, hakarete uğradığını ve gözaltına alındığını" belirtti.

10- İstanbul'da çevik kuvvet polislerine düzenlenen saldırıda, 12 polis yaralandı, 2 polis de öldü.       

11- ABD'nin İstanbul ve Adana'daki başkonsoloslukları terör tehdidine karşı bir önlem olarak geçici süreyle kapatıldı.       

12- Fransa'nın Nice kentinde yapılan AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin sonunda Nice Sözleşme'si imzalandı.           

AB Dönem Başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Jacques Chirac düzenlediği basın toplantısında, zirve sırasında karışık ve zor konuları ele aldıklarını belirterek, bu anlaşma ile birlikte, AB Komisyonu'nun daha etkili çalışacağını söyledi.           

Ayrıca, zirve sonunda yayımlanan "AB Geleceğinin Bildirisi"ne göre, 2004 yılında yapılması istenen konferansta, AB Komisyonu ile üye ülkeler arasındaki yetki dağılımı, zirvede kabul edilen "temel haklar sözleşmesi", ulusal parlementoların AB konularındaki rolü ve AB kuruluşunda büyük önem taşıyan sözleşmelerin tekrar gözden geçirilmesi öngörülüyor.             

13- İsrail-Filistin çatışmalarını durdurmak için kurulan Uluslararası Araştırma Komisyonu, İsrail'de çalışmalarına başladı.     

Çalışmalar çerçevesinde ilk olarak Ortadoğu Araştırma Komisyonu'nun üyesi AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İsrail'de Dışişleri Bakanı Şolomo Ben Ami ile bir araya geldi.               

Solona toplantı sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, komisyonun taraflardan birini yargılamak için kurulmadığını ancak kan dökülmesini durdurmak için çözümler önerme yoluyla yardımcı olacağını bildirdi.    

14- Romanya'da devlet başkanlığına, Devlet Başkanı Ion Iliescu yeniden seçildiği bildirildi.                                                                  

12 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul'da 2 polisin ölümüne, 12 polisin yaralanmasına neden olan çevik kuvvet otobüsüne yapılan saldırıyı nefretle kınadığını açıkladı.      

Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı yazılı açıklamada, "Hain saldırı sonucunda 2 polisin şehit olması, 12 polisin de yaralanmasından büyük üzüntü duydum. Bu saldırıyı nefretle kınıyorum" dedi.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz, Hüsamettin Özkan, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB Genel Sekreteri Volkan Vural, AB Genel Sekreter Yardımcısı Volkan Bozkır'ın katıldığı, AB'ye sunulacak Ulusal Program'ı görüşmek için toplanan liderler doruğu, Başbakanlık'ta gerçekleştirildi.     

Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada, "Liderler, AB'nin sorumluluğunda hazırlanmış olan Katılım Ortaklığı Belgesi'nin ülkemizce hazırlanacak ulusal programa dayanak teşkil edecek bir araç olduğu gerçeğinden hareketle, ulusal programımızın Türkiye'nin önceliklerini dikkate alan bir biçim ve uygulama çerçevesinde hazırlanması hususunda mutabık kalınmıştır" denildi.     

3- Başbakan Bülent Ecevit, ABD Başkanı Bill Clinton'un Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) ile ilgili mektubunu yanıtladı.

Başbakan Ecevit mektubunda, Türkiye'nin NATO'nun en eski üyelerinden biri olduğunu, Avrupa güvenliği için her türlü katkıyı gösterdiğini belirterek, NATO Zirvesi'nde çözüm sağlanması için katkıda bulunacaklarını söyledi.     

4- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başkanlığında, Ticaret ve Sanayi Odaları başkanları ile bir araya geldiler.     

Başbakan Bülent Ecevit görüşme sonunda yaptığı açıklamada, hükümetin ödünsüz bir biçimde uygulanacak İstikrar Programı'nın arkasında olduğunu belirterek, iş adamlarının istemlerinden yapılabilecek olanların gerçekleştirileceğini söyledi.     

TOBB Başkanı Fuat Miras da yapısal düzenlemelerin gerektiğini savunarak, özel ve kamu temsilcilerinden "İstikrar Programı Uygulamasını İzleme Komitesi"nin oluşturulmamasını eleştirdi.     

5- Anayasa Mahkemesi, FP'nin kapatılması istemli davanın ilk aşamasını sonuçlandırdı.      

Mahkeme, Siyasi Partiler Yasası'nın 103. Maddesi'nin 2. Fıkrası'nı Anayasa'ya aykırı bularak 5`e karşı 6 oyla iptal etti.     

6- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, "Yolsuzlukla Mücadelede Türkiye ve Dünya" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Osmanlı'dan bu yana özlenen saydamlığı yakalayamadığını belirterek "Türkiye'de işler gizli kapaklı yapılıyor. Bu da yolsuzluklara neden oluyor" dedi.    

 7- Maliye Bakanı Sümer Oral, Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay, Astsubay Emekliler Derneği ve Tüm Sivil Emekliler Derneği temsilcilerini kabul etti.     

Akay yaptığı açıklamada, 2000 yılı enflasyon farkının, zorunlu tasarruf nemaları ile vergi iadelerinin zamanında ödenmesi istemlerinde bulunduklarını belirterek "Sayın Bakan, enflasyondan doğan farkların ödenmesiyle ilgili bir sorun olmadığını söyledi" dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Bakü-Ceyhan protokolünün ayrıntılarına açıklık getirmek üzere yaptığı açıklamada, Meclis'te onaylanırken protokolün sonuna eklenen Ev Sahibi Ülke (EÜA), Anahtar Teslim ve Hükümet Garantisi anlaşmalarının yatırımcılara tanınan özendirici koşullar için Türkiye-Azerbaycan ve Gürcistan'a ortak sorumluluk yüklediğini, projenin güvenliği için 10 karakol kurulacağını ve 20 milyon dolar harcanacağını söyledi.     

9- Trafiğe ilk kez çıkacak motorlu araçların dış gürültü kontrol esasları hakkındaki Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın yayımladığı tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.     

10- Af Yasası'nın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında MHP İçel Milletvekili Ali Güngör'ün Başbakan Bülent Ecevit'i "Vatan hainlerini affetmekle" suçlaması üzerine, MHP Grup Yönetim Kurulu olağanüstü toplanarak, Güngör'ü disiplin kuruluna sevketti.  

11- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, 2. Kur'an-ı Kerim Okuma Yarışması'nda yaptığı konuşmada, bu yarışmanın İslam Alemine ders vermesini isteyerek "İslam Alemi'nin tek bir kitabı var. Hepimiz aynıyız. Bu tür yarışmalar birliğe ve kardeşliğe vesile olur" dedi.

12- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yaptığı yazılı açıklamada, MHP İçel Milletvekili Ali Güngör'ü, CNN Türk televizyonundaki bir programda gazeteci Zafer Mutlu'ya hakaret eden sözlerinden dolayı kınadı.

13- Sedat Simavi Ödülleri İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.      

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli yaptığı konuşmada, Sedat Simavi dönemindeki özgün basın sermayesinin yerini, öteki sektörlerle entegre medya sermayesinin aldığını, dünyadaki kaçınılmaz değişime koşut olarak, Türkiye'de medyanın büyüdüğünü ve güçlendiğini söyledi.   

14- Polisler, Gaziosmanpaşa'daki silahlı saldırı sonucu 2 polisin öldüğü, 12 polisin de yaralandığı olayı protesto etmek amacıyla İstanbul'da eylem yaptılar.      

15- Fransız Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Jean Pierre Jop, Türkiye'ye geldi.      

Jop, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin tarafından kabul edildi.     

Görüşmelerde, iki ülke hava kuvvetleri arasındaki ilişkilerin ele alındığı bildirildi.     

16- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere İspanya'ya gitti.     

17- Ortadoğu'da 28 Eylül'den beri devam eden çatışmaları incelemek üzere oluşturulan  Uluslararası Araştırma Komisyonu'nun üyeleri Mısır'ın başkenti Kahire'de  Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mubarek ile bir araya geldiler.      

Komisyon üyelerinden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, temaslarını tamamlayarak yurda döndü.     

18- AB Dönem Başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Jacques Chirac,Fransa'nın Nice kentinde yapılan AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin sonuçlarını Avrupa Parlamentosu'nda değerlendirdi.     

Chirac, Strasbourg'da yaptığı konuşmada, yoğun müzakerelerin sonunda ortaya çıkarılan Nice Sözleşmesi'ni "mümkün olan en iyi anlaşma" olarak değerlendirerek "Ne olursa olsun, üç yıl önce (Amsterdam Doruğu'nda) varılması imkansız olan bir anlaşmaya varabilmiş olmamız tatmin edici bir sonuç" dedi.     

19- Rusya Genelkurmay Başkanı Anatoli Kvaşnin, Moskova'da bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Henry Shelton ile bir araya geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı Uluslararası Askeri İlişkiler Daire Başkan Yardımcısı Valentin Bogdançikov görüşmeden önce yaptığı açıklamada, "Temaslarda, Avrupa güvenliği, Antibalistik Füzelerin Sınırlandırılması Antlaşması (ABM) ve Stratejik Silahların İndirimi Süreci (STAR) ile ilgili sorunlar ele alınacak" dedi.     

20- Azerbaycan'da temaslarda bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu Eşbaşkanlarından ABD'li Carey Cavanaugh, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile görüşmesinden sonra  yaptığı açıklamada, bir barış anlaşması sağlanması durumunda Türk firmalarının Dağlık Karabağ'ın ekonomik kalkınmasına yardımcı olabileceğini belirterek "Türkiye, bölgede barış sağlanmasında önemli roller üstlenebilir" dedi.     

21- Etiyopya ile Eritre arasında 2 yıl süren savaşa son veren barış anlaşması, diplomatik görüşmelerin ardından, Eritre Devlet Başkanı İssaias Afevorki ve Etiyopya Devlet Başkanı Meles Zenavi tarafından Cezayir'de imzalandı.     

22- ABD Başkanı Bill Clinton, temaslarda bulunmak üzere İrlanda ve İngiltere'den oluşan yurt dışı gezisine çıktı.     

23- Çeçenistan'da Çeçen savaşçılarının, başkent Grozni'nin içinde ve çevresinde düzenledikleri saldırılarda 9 Rus askerini öldürdükleri bildirildi.     

24- İspanya'da iktidardaki merkez sağ Halk Partisi ile ana muhalefet Sosyalist Parti arasında, Bask Bölgesi'nin bağımsızlığı için terör eylemleri yapan ETA Örgütü ile ortak mücadele için 10 maddelik bir anlaşma imzalandığı bildirildi.                                            

13 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Şahin'i kabul etti.

Şahin, tarım ve hayvancılık konusundaki özelleştirmeleri eleştirerek "Türk köylüsünün perişan durumda olduğunu" bildirdi.      

2- Başbakan Bülent Ecevit, son günlerde yaşanan polis eylemleri ve diğer konulara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.      

Başbakan Ecevit, polisin asayişsizlik etkeni olması durumunda işlerin çığırından çıkacağını belirterek, benzeri eylemlerin yinelenmemesi uyarısında bulundu.      

3- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, İstanbul'da düzenlenen Karadeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumu 1. Komite Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Karadeniz'in, kıyı devletleri açısından stratejik ve ekonomik önemi olduğunu söyledi.      

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, TBMM Genel Kurulu'nda Gümrük Müsteşarlığı bütçesiyle ilgili görüşmeler sırasında yöneltilen soruları yanıtladı.

Bakan Keçeciler, bedelsiz ithalattan yararlanarak yurda kaçak olarak sokulan 2 bin 320 adet Mercedes ve BMV otomobille ilgili bir operasyon yapıldığını belirterek, Bakan Keçeciler, ayrıca olayla ilgili 30 gümrük memurunun görevine son verildiğini, 106 gümrük memurunun da açığa alındığını söyledi.      

5- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, THY'nın yüzde 51 hissesinin blok satışı yoluyla özelleştirilmesi ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Yalova, THY satış işleminin Nisan 2001'de gerçekleşeceğini ve THY ana sözleşmesinde şirketin misyonunun yeniden belirlendiği ve imtiyazlı hisse oluşturulduğunu kaydetti.      

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Şartlı Salıverme Af Yasası'yla ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüştü.      

Görüşmenin ardından Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Bakan Türk, Cumhurbaşkanı'na ceza evlerindeki son durum ve Af Yasası'nda hedeflenenlerle ilgili bilgi verdiğini söyledi.      

7- İçişleri Bakanlığı, polisin yasa dışı yürüyüşüyle ilgili olarak soruşturma başlatırken yürüyüşlerin gerçekleştiği illere Mülkiye müfettişlerini gönderme kararı aldı.     

 İstanbul Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı, dün yapılan protesto yürüyüşüne katılan 4 bin polis hakkında "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçundan soruşturma başlattı.

İstanbul ve Bursa'dan sonra çevik kuvvet polisleri İzmir, Adana, Mersin, Gaziantep'te yasa dışı yürüyüş yaptılar.      

8- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu, Mülkiyeliler Birliği'nce düzenlenen söyleşide, Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirdirdi.

9- TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu üyeleri ile Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Dr. Metin Bakkalcı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Kaya Güvenç, İstanbul Bayrampaşa Ceza Evi'ne giderek, tutuklu ve hükümlülerle görüştü.       

10- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras yaptığı yazılı açıklamada, ÖDP Ankara İl Binası'na yasadışı bir şekilde giren çevik kuvvetin yaptığı "kalkışma provası"nın sorumlularını ve  arkasındaki siyasi güçlerin açığa çıkarılmasını isteyerek "Hükümet ve savcılar, Türkiye'nin polis devleti mi, hukuk devleti mi olma yolunda ilerlediğini göstermelidir" dedi.      

11- RTÜK'den yapılan açıklamada, F tipi ceza evlerini protesto etmek amacıyla yapılan ölüm oruçlarına ilişkin haberlerin "devleti zaaf içinde gösterecek" bir kurguyla verildiğini ileri sürerek yayın kuruluşlarından yasalara uygun davranmaları istendi.     

12- TÜSİAD bünyesinde AB uyum sürecinde özel kesimde faaliyet gösteren sektörler arasında güç birliği oluşturmak amacıyla "Sektörel Dernekler Platformu  oluşturuldu.     

13- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından yapılan yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin hangi nedenle olursa olsun gazetecilere şiddet uygulamasının, görev ve yetkileri ile bağdaştırılamayacağını belirtti.    

14- BM Güvenlik Konseyi, dün Kıbrıs'la ilgili yaptığı toplantıda, Çin tarafından hazırlanan karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti.      

Bu karar gereği Kıbrıs'ta bulunan BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresini 15 Haziran 2001'e kadar uzattı.     

15- NATO  Genel Sekreteri  George Robertson  Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada, AB'nin, NATO  imkan ve yeteneklerinden yararlanmadan hiçbir askeri operasyon yapacak durumda olmadığını söyledi.    

 16- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dondurulmuş olan iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla Küba'ya gitti.     

17- ABD ve Ermenistan, savunma konusunda gelecek yıldan itibaren geçerli olmak üzere bir askeri işbirliği anlaşması imzaladı.   

İmzalanan anlaşma, ortak manevra ve seminerler ile karşılıklı heyet değişimi düzenlenmesini öngörüyor.                                         

14 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.     

Başbakan Ecevit görüşmeden soran gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede ölüm oruçları ve sağ-sol çatışmasının gündeme geldiğini belirterek "F tipi ceza evleriyle ilgili her türlü kaygı giderilmiştir. Ona rağmen ölüm orucunu düzenleyenler ve sürdürenler hiçbir devletin kabul edemeyeceği koşulları dayatmaya devam edecektir. Bu durumde bazı ölümler olursa sorumlusu onları ölüme sürükleyendir"dedi.      

Başbakan Ecevit ekonomik kararlarla ilgili olarak da Dünya Bankası'nın 21 Aralık 2000 tarihinde yapacağı toplantıda, Türkiye'ye verilecek  1 Milyar dolar kredinin ele alınacağını söyledi. 

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, İstanbul Gaziosmanpaşa'da 2 çevik kuvvet polisinin öldürülmesiyle başlayan polis eylemleri değerlendirildi. Ayrıca, KKTC'nin ekonomik ve sosyal yönden güçlendirilmesi için hazırlanan 3 yıllık eylem planı kapsamında bu ülkeye 300-350 milyon dolar kredi verilmesi kararlaştırıldı.     

Ayrıca Başbakan Ecevit, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Adalet Hikmet Sami Türk ve İçişleri Bakanı Saadettin Tantan ile birlikte ölüm orucu eylemleriyle ilgili olarak bir değerlendirme toplantısı yaptı.     

Başbakan Ecevit toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ölüm oruçlarını sürdürenlerin "Devletin kabul edemeyeceği koşulları dayatmaya" devam ettiğini söyledi.     

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de yaptığı açıklamada, 3 Aralık'tan bu yana İstanbul Bayrampaşa Ceza Evi'nde açlık grevi yapan terör örgütü PKK üyesi 40 kişinin eylemlerine son verdiğini açıkladı. 

3- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom'un satış stratejisinin yeniden tespit edildiğini belirterek, satış koşullarını açıkladı.      

4- Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay, ODTÜ tarafından düzenlenen "Ahıska Türkleri" konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Ahıska Türklerinin, 1994 yılında, dönemin Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Stalin tarafından bir gecede kendi vatanlarından sürüldüklerini belirterek, bu insanların o zamandan beri kötü ekonomik ve siyasi şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün görev süresinin 6 ay daha uzatılması kararını "Türk tarafının onayı alınmadığı ve Ada'daki iki tarafın egemen eşitliği ilkesine aykırı olduğu" gerekçesiye kabul etmediği bildirildi.     

6- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı yazılı açıklamada, bütçe ile ilgili bilgi verdi. Bakan Oral, rakamlar ışığında, yıl sonu itibariyle bütçe açığının öngörülen hedefin altında, faiz dışı fazlanın ise öngörülen hedefin üzerinde gerçekleşmesinin beklendiğini belirtti.      

7- Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Haluk Tokuçoğlu, ceza evlerinde sürdürülen açlık grevlerinin devam ettiği il valiliklerine gönderdiği genelgede, ölüm orucunda bulunan tutuklu ve hükümlülerin durumları ağırlaştığında, kaldıkları koğuşa girilerek müdahale edilmesini istedi.     

8- TBMM Anayasa Komisyonu, anayasa değişikliği teklifinin görüşülmesini, Anayasa Mahkemesi'nin Siyasi Partiler Yasası'nın (SPY) 103. Maddesi'nin 2. fıkrasının iptaline ilişkin gerekçeli kararının yayınlanmasına kadar erteledi.     

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı yayınlandıktan sonra komisyonun tekrar konuyu değerlendireceğini belirtti.    

9- Türk Telekom ile THY'nin ihale ilanları, Resmi Gazete'de yayımlandı.     

10- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İzmir'de Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu, Ege Giyim Sanayicileri Derneği ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Hazır Giyim ve Tekstil komitelerinin katılımı iledüzenlenen "İhracatta Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri" adlı toplantıların ilkinde yaptığı konuşmada, hükümetin uyguladığı ekonomik programın IMF tarafından daha önce 18 ülkede uygulandığını belirterek, hiçbir ülkede bu programın başarılı olmadığını, sadece program öncesinde yaklaşık 40 milyon dolarlık yardım alan iki ülkede başarılı olduğunu söyledi.       

 11- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Zekeriya Temizel, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Fon'daki bankalara yoğun talep olduğunu, başvuruların sadece sayısını açıklayabileceklerini, incelemenin ardından kimlerin banka sahibi olacaklarının kamuoyuna duyurulacağını söyledi.     

12- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) tarafından oluşturulan platform "Kamu Yönetiminin Yeniden Yapılandırılması: Toplumsal Bilinçlenmeye Doğru" adlı bildiride, Türkiye'nin acil ve kapsamlı bir kamu yönetimi reformuna ihtiyacı olduğu belirtildi.     

13- İsveç'in Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Sven Erik Söder, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde kurulan İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, ülkesinin Türkiye-AB ilişkilerine büyük önem verdiğini kaydederek, Türk hükümetinin demokratikleşme, insan hakları ve azınlıkların hakları konularında atacağı adımlara destek verdiklerini söyledi.     

14- NATO'nun 2000 yılı son toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapıldı.     

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, AB'nin NATO imkan ve yeteneklerini kullanmasına yeşil ışık yakılmasına Türkiye'nin karşı tavrının sürdüğü, yayımlanacak ortak bildiri metninde bir mutabakat sağlanamadığı belirtildi.        

15- ABD'nin Teksas eyaleti Valisi George W. Bush, ABD'nin 43. Başkanı seçildi.     

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, George W. Bush'a gönderdiği kutlama mesajında "ABD Başkanı seçilmeniz nedeniyle yüce kişiliğinizi en içten dileklerimle kutlarım. Bu vesileyle, ülkelerimiz arasında çok iyi bir düzeye ulaşmış bulunan ilişkilerin daha da geliştirilmesine önem verdiğimizi belirtmek isterim" dedi.     

16- Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Ortadoğu turu kapsamında ilk olarak Mısır'da, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya geldi.      

Vedrine ayrıca, İsrail'e giderek Başbakan Ehud Barak ile görüştü.                                                             

15 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'hukuka aykırı' bulduğu gerekçesiyle Şartlı Salıverme Af yasası'nı TBMM'ye geri gönderdi.           

Cumhurbaşkanı Sezer, Şartlı Salıverme Af Yasası'nda hukuk devleti ve eşitlik ilkesine aykırı düzenlemelere yer verildiğini belirtti.            

Cumhurbaşkanı Sezer, gerekçesiyle birlikte hükümete gönderdiği yasayı "karmaşık" olarak niteledi ve yasanın çelişkilerle dolu olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca "Ceza evlerinin mevcudunun azaltılması gibi hukuksal değerden yoksun düşüncelerle af yetkisinin kullanılmasının" toplumda adalete ve yasalara duyulan güveni azaltacağını söyledi.     

Başbakan Bülent Ecevit de konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin bundan sonraki tavrının ne olacağı konusunda liderlerle görüşüp karar vereceklerini söyledi.      

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz da  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Şartlı Salıverme Af Yasası'nı bir kere daha görüşülmek üzere iade etmesini, "Cumhurbaşkanı anayasal yetkisini kullanmıştır" dedi.     

2- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Basın Başdanışmanı Metin Yalman, Çankaya Köşkü'nde düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ceza evlerindeki ölüm oruçları hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Sezer'in "Yaşam hakkını sona erdirme tehdidiyle kimi koşulları sağlamaya çalışmanın kabul edilemez" olduğunu bildirdiği kaydedildi.     

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada "AGSK konusunda NATO'nun öncelikli konumunu muhafaza etmesi Türkiye'nin, AB tarafından oluşturulmakta olan Avrupa'nın yeni güvenlik mimarisi içindeki coğrafi konumu, askeri gücü ve milli menfaatleri ile mütenasip bir şekilde hak ettiği yeri alması gerektiği üzerinde önemle durulmuş ve konuya ilişkin görüşlerimiz bir kez daha ifade edilmiştir" denildi.     

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Adalet Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, F tipi ceza evlerine karşı başlatılan ölüm orucu ve açlık grevleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.     

5- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, başta İstanbul olmak üzere birçok kentte gösteriler düzenleyen çevik kuvvet polislerini "Provoke" edenleri belirlediklerini, bunlar arasında çetelerle bağlantısı nedeniyle atılan polislerin de bulunduğunu bildirdi.      

İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada, başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli 18 polisin açığa alındığını bildirdi.    

 6- Milli Savunma, Ulaştırma, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ileOrman Bakanlığı'nın 2001 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.      

Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, bakanlığının bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, AB ülkelerinin, savunma boyutu ile bütünleşmemiş Avrupa'nın gerçekte birleşik bir Avrupa olmayacağı görüşünde olduğunu, bu nedenle AB'ye savunma boyutu kazandırmaya çalıştığını kaydetti.     

7- TÜSİAD heyeti, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan ile görüştü.                         

Öte yandan, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısına Maliye Bakanı Sümer Oral, Devlet bakanları Şükrü Sina Gürel, Yüksel Yalova, Recep Önal ve Tunca Toskay katıldı. YİK Başkanı Bülent Eczacıbaşı, açılış konuşmasında son yaşanan olaylar nadeniyle ekonominin "ağır hasara" uğradığını söyledi.         

8- Bitlis'in Tatvan ilçesinde askeri bir helikopter düşmesi sonucu, 2 kişi yaşamını yitirdi.     

9- Afyon yakınlarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremde 6 kişinin  öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.     

10- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Kuzey Atlantik Konseyi (NATO) toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin tavrının değişmediğini ve uzlaşma çıkmasının beklenmediğini açıklayarak "NATO yeteneklerinin sahipleri arasında bir ayırımcılık yapıldığını görüyoruz. Bu mantığa, ahlaka, vicdana aykırıdır. AB-NATO menfaatlerinden söz ederken uyum varsa neden ayrımcılık yapıyorsunuz?" dedi.     

11- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 1. Dairesi, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlarının yaptığı başvurunun incelenmeye alınmasını kararlaştırdı.           

12- UNICEF'in 2001 yılı "Dünya Çocuklarının Durumu" raporunda çocukların yaşamında ilk 3 yılın çok önemli olduğunu belirtilerek, bu döneme gerekli önemin verilmediği vurgulandı.       

13- Ukrayna'nın başkenti Kiev yakınlarında eski Sovyet teknolojisiyle üretilen Çernobil santrali, Devlet Başkanı Leonid Kuçma'nın Kiev'de düzenlediği törenle kapatıldı.     

Törende konuşan Başbakan Viktor Yuşçenko "Bugün Çernobil'i kapatıyoruz. Bu, dünya ve Ukrayna tarihine geçecek bir an. Ukrayna, Çernobil'in dünya için büyük bir trajedi olduğunu anlamalıdır" dedi.

14- Yugoslavya Dışişleri Bakanı Goran Svilanoviç ile Bosna -Hersek  Dışişleri Bakanı Jadranko Prliç, Belgrad'da bir araya gelerek iki devlet arasında yeniden ilişki kurulmasını içeren bir protokolü imzaladılar.                                                  

16 ARALIK 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında, CumhurbaşkanıAhmet Necdet Sezer'in veto ettiği Şartlı Salıverme Yasası'nı görüşmek üzere, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz bir araya geldiler.      

Başbakan Ecevit görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Yasayı tekrar Sayın Cumhurbaşkanı'na sunmanın sosyal açıdan uygun olacağı sonucuna vardık. Önümüzdeki hafta TBMM'de gerekli prosedürün işlerlik kazanması için girişimlerde bulunacağız" dedi.     

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.     

3- Devlet Bakanı Faruk Bal, merkez üssü Afyon'un Bolvadin ilçesi olan ve 6 kişinin ölümüyle sonuçlanan depremle ilgili incelemelerde bulunmak üzere Bolvadin ve Konya'nın Akşehir ilçesine gitti.     

Bakan Bal Akşehir'de yaptığı konuşmada, devletin böyle günler için var olduğunu belirterek "Yaralarınız en kısa zamanda sarılacak. Ancak bu aşamada sizleri sabırlı olmaya davet ediyorum" dedi.     

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, yayımladığı genelge ile sınıf öğretmenlerinden, görevlerini yerine getirirken özen ve dikkat göstermelerini istedi.     

5- TBMM Genel Kurulu'nda İçişleri Bakanlığı'nın bütçesi kabul edildi.     

İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, görüşmeden sonra yaptığı konuşmada, çevik kuvvet birimlerini sayıca daha düşük, daha etkin, eğitimli ve çağdaş bir şekilde yapılandırma çalışmalarına başlandığını söyledi.     

6- TBMM Genel Kurulu'nda, Kültür Bakanlığı'nın 2001 yılı bütçesi kabul edildi.    

7- Sağlık personelinin maaşına yüzde 80 ile yüzde 100 arasında artış getirecek döner sermaye tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.     

8- Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, bankacılıkta yapılan özelleştirmeyle ilgili Yeni Binyıl gazetesinin sorularını yanıtladı.     

9- PEN Yazarlar Derneği Başkanı Alpay Kabacalı, İstanbul'da yaptığı açıklamada, İstanbul 4 No'lu DGM'nin basına koyduğu yayın yasağını "Doğrudan sansür" olarak nitelendirerek, bunun anayasa ve çağdaş hukuka aykırı olduğunu söyledi.     

10- Türkiye'nin Rodos Başkonsolos'u iken 200'den fazla Musevi Türk vatandaşının Auschwitz Toplama Kampı'na gönderilmesini engelleyen emekli diplomat Selahattin Ülkümen'e Japonya tarafından "Chiune Sugihara İnsanlık Ödülü" Tokyo'da düzenlenen bir törenle verildi.     

11- Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün yapılan NATO Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı sonunda yayımlanan sonuç bildirgesinde, "Her şey onaylanmadıkça hiçbir şey onaylanmış sayılmaz" ilkesine yer verilerek, Washington Doruğu'nda alınan kararlara atıfta bulunuldu.     

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, toplantıdan sonra temaslarını tamamlayarak yurda döndü.     

Bakan Cem Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin menfaatini önde tutan politikanın, hiçbir şekilde AB ve NATO karşıtı olmadığını belirterek, "Sonuç olarak üzerinde uzlaşılan konunun, NATO ve AB arasında önümüzdeki dönemde temasların ve müzakerelerin devamı" yönünde olduğunu söyledi.  

12- ABD ile Rusya arasında, balistik füze ve uzay aracı fırlatmadan önce ve fırlattıktan sonra birbirlerine haber vermelerine ilişkin protokol, Belçika'nın başkenti Brüksel'de, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov tarafından imzalandı.  

17 ARALIK 2000

1- Milli Eğitim ve Turizm Bakanlıkları'nın 2001 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.      

Ayrıca, "Keşif Güç" olarak bilinen "Kuzeyden Keşif Harekatı"nın görev süresinin 31 Aralık 2000 tarihinden itibaren 6 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.      

2- İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), DİSK, KESK  ve halkevleri yöneticileri, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile bakanlıkta, ceza evlerindeki olüm oruçları konusunda bir görüşme yaptılar.      

İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Bakan Türk'e ceza evlerindeki ölüm oruçlarıyla ilgili görüşmelerin hemen başlatılması gerektiğini söylediklerini belirtti. 

3- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yüksek iç borç faizlerinin altında ezildiğini belirterek, toplanan gelirlerin yüzde 90'a yakınının iç borç faizine gittiğini söyledi. Aygün, devletin hazine arazilerinin yüzde 3'ünü satması halinde iç ve dış borçlarını kapatacağını söyledi.

4- Kocaeli'nde gösteri uçuşu yapan T-34 modeli uçağın düştüğü, 2 kişinin öldüğü bildirildi.      

5- Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Kayrat Sarybay, ülkesinin son dönemde katettiği ilerleme ve karşılaştığı sorunlar ile Türkiye-Kazakistan ilişkilerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.     

18 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, görev süresi dolan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın yerine, Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Sabih Kanadoğlu'nu atadı.       

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, bütün gelişmiş ülkelerin gelişme süreçleri incelendiğinde başarıya giden yolun KOBİ'lere önem vermek ve onları desteklemekten geçtiğinin net bir şekilde görüldüğünü söyledi.       

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ile birlikte çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Rize'ye gitti.     

4- Orman Bakanı Nami Çağan, İstanbul'da 1140 hektar orman alanının talan edildiği ihbarlarının doğru çıkması üzerine, Orman Bölge Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında "İstanbul'daki ormanların tümünü mercek altına aldık" dedi.                

5- TBMM Genel Kurulu'nda Dışişleri Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçeleri görüşüldü.     

Dışişleri Bakanı İsmail Cem bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye-AB ilişkilerinin belli bir çizgiye oturduğunu belirterek  "AB ile ilişkilerimiz zaman zaman benim de gösterdiğim kadar kötü değil" dedi.     

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer de madencilik sektörünün tek elde toplanması konusunda görüşbirliği bulunduğunu ve madencilik bakanlığının kurulmasıyla sektörün sorunlarının çözümünde önemli bir adım atılacağını söyledi.      

6- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in geri gönderdiği Şartlı Salıverme Af Yasası, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.           

7- Hükümetin, kamu görevlilerinin özlük hakları ve idari konularda düzenlemeler yapmak üzere hazırladığı yetki yasa tasarısı, TBMM Komisyonu'nda kabul edildi.                 

8- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Konya Valiliği'ni ziyareti sırasında gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, televizyonlardaki dini içerikli tartışma programlarının, toplumu dini konularda aydınlatmak amacıyla değil, reyting amacıyla düzenlendiğini söyledi.       

9- İstanbul Ticaret Odası'nın 2001 yılı iş programı ve bütçe görüşmeleri, İTO Meclis Salonu'nda başladı.     

Toplantının açılış konuşmasını yapan İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, hükümeti eleştirdi. Türkiye'nin kötü yönetim sorunu olduğunu belirterek, hükümetin kendisini alternatifsiz görmemesini istedi. Yıldırım "Demokrasilerde çareler var. Alternatifler sunulur, çok zorlanırsak milli koalisyon yapalım" dedi.             

10- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren 6 ay için geçerli olacak yeni asgari ücreti brüt 139 milyon 950 bin, net 102 milyon 369 bin lira olarak belirledi.            

11- İsrail Dışişleri Bakanı Şolomo Ben Ami, Washington'a hareketinden önce yaptığı açıklamada, başbakanlık seçimlerinden önce Filistinlilerle bir anlaşmaya varılmasının "belirsiz" olduğunu söyledi.

12- Cezayir'de İslamcılar tarafından gerçekleştirildiği belirtilen saldırıda 50'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.      

13- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Küba ziyaretinin ardından Kanada'ya geçerek  Başbakan Jean Chretien ile görüştü. Görüşmede, ekonomik işbirliği ve uluslararası ilişkilerle, ABD'nin füze savunma sistemi projesi ele alındı.        

14- Gürcistan Uluslararası Petrol Şirketi Başkanı Giyorgi Canturiya, Gürcistan topraklarından geçecek olan petrol boru hattının inşası ile ilgili mühendislik ve arazi belirleme çalışmaları konusunda BP ile prensip anlaşması yapıldığını açıkladı.   

19 ARALIK 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, 20 ceza evine yönelik düzenlenen "Hayata Dönüş" operasyonlarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.     

Başbakan Ecevit, operasyonu "teröristleri kendi terorizmlerinden koruma ve kurtarma girişimi" olarak nitelendirdiğini belirtti.      

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de ceza evlerinde açlık grevleri ve ölüm oruçlarıyla ilgili olarak devletin, insanların göz göre göre ölüme sevk edilmesine seyirci kalmasının düşünülemeyeceğini, bu nedenle müdahalenin kaçınılmaz hale geldiğini söyledi.     

2- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, ceza evlerine düzenlenen operasyonlar ve ceza evlerinde uygulanacak olan yeni düzenlemeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.     

3- Maliye Bakanlığı'nın 2001 yılı bütçesi ile gelir bütçesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.     

Maliye Bakanı Sümer Oral görüşmeler sırasında yaptığı konuşmada, bakanlığının çalışmaları ve uygulanan ekonomik programın sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.      

4- Emeklilik sektörünü özel şirketlere açan Bireysel Emeklilik Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. 

5- "Kuzeyden Keşif Harekatı"nın görev süresinin 31 Aralık 2000 tarihinden itibaren 6 ay uzatılmasına dair TBMM kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.          

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Zeki Çeliker ve beraberindeki heyeti, Genel Merkez'de kabul etti.     

Baykal yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yaşanan olaylarla yeniden sıçak siyaset sahnesine sürüklendiğini belirterek, çarenin demokrasi dışında aranmasını eleştirdi.     

7- Türkiye genelinde 20 ceza evinde 61 gündür süren ölüm orucu eylemlerine eş zamanlı başlayan ve "Hayata Dönüş" adı verilen operasyonla müdahale edildi. Müdahale sonucu 2'si asker olmak üzere 19 mahküm öldü, 78 mahküm yaralandı.     

8- Ceza evlerindeki ölüm orucu eylemlerine karşı sürdürülen operasyonlar sırasında, İstanbul'da Zeytinburnu Ülkü Ocakları Şubesi'ne düzenlenen silahlı saldırıda 1 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.     

9- İtalya'da düzenlenen 43. Saint-Vincent Film Festivali'nde bu yıl en iyi film ödülünü, yönetmenliğini Edoardo Winspeare'nin yaptığı "Sangue Vivo" filminin kazandığı bildirildi.     

10- ABD Başkanı Bill Clinton, AB Dönem Başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac ve AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile Washington'da bir araya geldi.     

Görüşmeler sonunda Başkan Clinton'ın Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa Direktörü Tony Blinken ile Ekonomik Danışmanı Gene Sperling, zirve ile ilgili gazetecilere bilgi verdi.      

Blinken, "Başkan Clinton, Chirac ve Prodi ile görüşmesinde, AB üyesi olmayan Türkiye gibi ülkelerin AB güvenlik ve savunmasına katılması gerektiğini ifade etti" dedi.     

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac ve AB Komisyonu Başkanı Prodi temaslarını tamamlayarak, AB-Kanada Zirvesi için Ottowa'ya gitti.  

11- Merkezi Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) yayınladığı yıllık raporda, 2000 yılında dünyanın çeşitli ülkelerinde 62 gazetecinin öldürüldüğünü bildirdi.   

12- Cezayir'in kuzeybatısındaki bir köyde 22 kişinin köktendinci militanlar tarafından katledildiği bildirildi.                                                

20 ARALIK 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık binasında gazetecilere ceza evlerine yönelik gerçekleştirilen "Hayata Dönüş" operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Ecevit, gerçekleştirilen operasyonlarla ceza evlerinin "devlete meydan okunan terör karargahları durumundan çıkarıldığını" söyledi.      

2- Devlet Bakanı ve AB'den sorumlu Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Alman-Türk İşadamları Derneği Başkanı Eşref Ünsal ve beraberindeki heyeti kabulde yaptığı konuşmada,  AB ile ilişkiler konusunda değerlendirmelerde bulundu. AB ile ilişkilerin olumlu yola girmesi için öncelikle Türkiye'nin eksikliklerini kabul etmesi gerektiğini söyledi.      

3- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Cumhuriyet'in 75. yıl dönümü kutlamalarında Anıtkabir'e uçakla intihar saldırısı düzenlemeyi ve Fatih Camii'ni işgal etmeyi planladıkları gerekçesiyle 3 yıl 9 ay ile 18 yıl 9 ay arasında çeşitli ağır hapis cezasına çarptırılan yasadışı Anadolu Federe İslam Devleti örgütü üyesi 14 kişi hakkındaki kararı onadı.      

Ayrıca, kamuoyunda 2. "Manisalı gençler" davası olarak bilinen ve yasa dışı DHKP/C örgütü üyesi oldukları, bu örgüte yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle 15 yıla kadar ağır hapis cazalarına çarptırılan 13 kişi hakkındaki kararı da onadı.      

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Irak Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı İsmail Nuri El Veis'i kabul etti. Görüşmeye katılan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu, Irak ile 2. sınır kapısı konusunu ele aldıklarını belirterek, "Sınır kapısının yeri konusunda mutabakat sağlandı" dedi.      

5- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Yüksek Sağlık Şurası'nın 214. toplantısında hastanelere kaldırılan tutuklu ve hükümlülerin sağlık durumlarıyla ilgili bilgi verdi. Bakan Durmuş, ceza evlerine yönelik gerçekleştirilen "Hayata Dönüş" operasyonu sonucu çeşitli hastanelere kaldırılan tutuklu ve hükümlülerin ölüm orucu tutmadıklarını söyledi.

6- 2001 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.      

2001 yılı bütçesi üzerinde hükümet adına konuşan Başbakan Bülent Ecevit, AB sürecinde atılan adımların hızlanacağını, demokrasi ve insan hakları ve benzeri alanlardaki düzenlemelerin gündemde ağırlıkla yer alacağını söyledi.      

7- TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi FP'li Mehmet Bekaroğlu, ceza evlerindeki operasyonlar konusunda hükümeti eleştirdi.

Bekaroğlu, "Öyle anlaşılıyor ki müdahale ölüm orucu ve açlık grevini sona erdirmek için yapılmadı. Müdahale, F tipine nakiller için yapıldı" dedi.      

8- Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Yapılacak Norm Kadro Çalışmalarında Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.      

9- Ceza evlerindeki operasyona ve F tipi ceza evlerinin açılmasına tepkiler sürüyor. İstanbul'da siyasi partiler, sendikalar ve meslek örgütleri ile tutuklu ve hükümlü yakınları, MGK, hükümet ve güvenlik güçleri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundular.     

10- İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, ölüm oruçları ve F tipi ceza evleriyle ilgili konulan yayın yasağına aykırı haberler yayımladıkları gerekçesiyle Radikal ve Sabah gazetesi hakkında inceleme başlattı.     

11- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi İSO meclis toplantısında yaptığı konuşmada, hiç olmaması gereken bir mali krizle ülkenin karşı karşıya kaldığını belirterek, hükümeti "ağır ihmal" ile eleştirdi. Kavi "Böylesine önemli bir süreçte ülkemizin ekonomik durumunun, işsizlik ve üretimin durmasının yaratabileceği sorunlar nedeniyle MGK gündemine alınması önerisi düşünülebilir" dedi.    

12- Avrupa Konseyi, Türkiye genelinde 20 ceza evine dün eşzamanlı olarak düzenlenen "Hayata Dönüş" operasyonun durdurulması talebinde bulundu. Konsey, en kısa zamanda olaylara sahne olan ceza evlerinde incelemelerde bulunacaklarını açıkladı.

AB Komisyonu Sözcülerinden  Jean Christophe Filori, bu operasyonun AB adaylık görüşmelerine yakında başlama şansını artırmadığını söyledi.

13- BM Güvenlik Konseyi, Afganistan'daki Taliban yönetimine karşı uyguladığı yaptırımları arttırdı. Taliban yönetimi ise karara tepki göstererek BM'yi İslam düşmanı olmakla eleştirdi.     

14- Romanya'da 10 Aralık'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini 2. kez kazanan Ion Iliescu parlamentoda yemin ederek görevine başladı.     

15- AB Dönem Başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile Kanada Başbakanı Jean Chretien, başkent Ottowa'da düzenlenen AB-Kanada Zirvesi'nde bir araya geldi.

Chirac düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) nedeniyle NATO'nun önemini yitirmeyeceği konusunda Kanada yönetimine güvence verdi.                                       

21 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM'den hiçbir değişiklik yapılmaksızın geçirilen Şartlı Salıverme Af Yasası'nı onayladı.

Başbakan Bülent Ecevit, yasanın onaylanmasının ardından yaptığı açıklamada, düzenlemenin bir af değil, şartlı salıverme olduğunu belirterek "Hükümlüler veya tutuklular erteleme süresi içinde suç işledikleri takdirde her iki suçun cezalarını çekmek zorunda kalacaklardır" dedi.     

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kamu çalışanlarının mali, sosyal ve idari haklarında iyileştirme öngören yasayı onayladı.

Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, çıkarılan yetki yasası ile ücret dengesizliklerini gidereceklerini belirterek "Hükümet olarak , mali durumumuzu sağlamlaştırdığımızoranda kamu görevlilerinin parasal haklarında eşitsizliği olabildiğince gidermeye çalışacağız" dedi.     

3- Başbakan Bülent Ecevit, kamu kurum ve kuruluşlarının Bakü-Ceyhan petrol boru hattı için Türkiye topraklarında yapılacak kamulaştırma ve diğer işlemlerde BOTAŞ'a yardımcı olmaları istemini içeren bir genelge yayımladı.     

4- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel yaptığı yazılı açıklamada, madencilik sektörünün Türkiye ekonomisine katkısının daha üst düzeye çıkarılması ve bu katkının sürekli kılınmasını amaçladıklarını bildirdi.     

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ceza evlerine düzenlenen operasyonlarla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Türk, F tipi ceza evleri ve diğer ceza evleri için yeni bir hukuki alt yapı oluşturacaklarını belirterek, bu konudaki yasa taslaklarının en kısa sürede Bakanlar Kurulu'na getirileceğini söyledi.     

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ceza evlerine yönelik düzenlenen "Hayata Dönüş" operasyonunu Zaman gazetesine değerlendirdi.     

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Avrupa-Türk İş Adamları Derneği ve Zonguldak Formenler ve Teknisyenler Derneği temsilcilerini kabulünde yaptığı konuşmada, Katılım Ortaklığı Belgesi'nin (KOB) kabul edilmesiyle Türkiye'nin AB adaylığında somut ve hukuki adımlar atıldığını belirterek, "Türkiye'nin hazırlamakta olduğu Ulusal Program'ın AB ile müzakereler öncesinde nihayi aşama olduğunu" söyledi.     

8- Yüksek Sağlık Şurası, Sağlık Bakanı Osman Durmuş başkanlığında toplandı.     

Bakan Durmuş toplantıda yaptığı konuşmada, Yüksek Sağlık Şurası'nda, ceza evlerindeki eylemlerin ölümcül zararlar vermeye başladığı ve kişinin yaşamını tehdit etmeye başladığı andan itibaren, anayasa uyarınca müdahale etmeyen hekimin meslek etiğine uygun davranmamış olacağı yönünde tavsiye kararı alındığını söyledi.     

9- Şartlı Salıverme Af Yasası, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.     

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Adana'da yaptığı açıklamada, ceza evlerine düzenlenen "Hayata Dönüş" operasyonunu değerlendirdi.    

11- KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, KESK'in kuruluş öyküsünü ve bugün geldiği noktayı Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.    

12- Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Savunma Bakanları Konseyi, Rusya'nın başkenti Moskova'da toplandı.    

13- Yugoslavya Devlet Başkanı Voyislav Kostuniça temaslarda bulunmak üzere Fransa'ya gitti.     

Kostuniça, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Başbakan Lionel Jospin ve Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine ile bir araya geldi. 

Görüşmelerde, karşılıklı işbirliği ve Balkanlar'daki son durumun ele alındığı bildirildi.     

22 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2001 yılı bütçesini onayladı.     

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada "2001 Mali Yılı Bütçe Kanunu, 1999 Mali Yılı Kesin Hesap Kanunu, 2001 Mali Yılı Katma Bütçeli İdareler Bütçe Kanunu ile 1999 Mali Yılı Katma Bütçeli İdareler Kesin Hesap Kanunu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanmış ve yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir" denildi.     

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Adli Tıp Kurumu'nca sürekli sakatlığı tespit edilen İbrahim Şevik adlı hükümlünün cezasını kaldırdığı bildirildi.     

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yayımladığı mesajda, Musevilerin Hanuka Bayramı ile Hıristiyanların Noel Bayramı'nı kutladı.     

Cumhurbaşkanı Sezer mesajında "Bu yıl gayrimüslim vatandaşlarımızın bu kutsal günlerini, İslam dünyasının coşku ile kutlayacağı Ramazan Bayramı ile aynı döneme rastlaması bize ayrı bir sevinç vermektedir" dedi.     

4- Başbakan Bülent Ecevit yayımladığı genelgede, kamu harcamalarında önemli miktarlara ulaşan istihdam giderlerinin artırılmaması amacıyla bir dizi tedbirin alınmasının gerekli görüldüğünü bildirdi.     

5- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.      

Toplantıda, memur maaşlarının 15 Aralık 2000 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 5.2 arttırılması kararlaştırıldı. 

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Rüştü Kazım Yücelen toplantının ardından yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan ile Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün ceza evlerinde yürütülen operasyon hakkında kurula bilgi verdiklerini söyledi.     

6- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.     

MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada "Kurulun bu toplantısında; ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmeler konusunda, güvenlik makamları tarafından hazırlanan raporlar değerlendirilmiş; bu çerçevede, ülkede kamu düzenini, birlik ve beraberliği, huzur ve güveni bozmaya yönelik faaliyetlere karşı alınan tedbirler gözden geçirilmiştir" denildi. 

7- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Menemen'de şehit olan Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ın ölümünün 70. yıl dönümünde yaptığı yazılı açıklamada, Kubilay'ın demokrasi ve laiklik şehidi olduğunu belirterek "Laiklik karşıtı eylemler, günümüzde de ulusumuzun birlik ve düzenini, mevcut anayasal yapısını bozamayacak ve karşısında Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm anayasal organlarını, Türk halkını ve gücünü yüce milletinden alan kahraman TSK'yı bulacaktır" dedi.     

8- 20 ceza evinde sürdürülen "Hayata Dönüş" operasyonu sona erdi.     

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, operasyonların sona ermesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, ceza evlerine düzenlenen "Hayata Dönüş" operasyonunda 24 tutuklu ve hükümlünün hayatını kaybettiğini, 131 tutuklu ve hükümlünün de yaralandığını söyledi.  

Bakan Türk ayrıca, ceza evlerine yapılan operasyonların ardından Edirne F Tipi Ceza Evi'ne 317, Sincan F Tipi Ceza Evi'ne 308 ve Kocaeli F Tipi Ceza Evi'ne 19 kişi olmak üzere toplam 644 tutuklu ve hükümlünün yerleştirildiğini söyledi.     

9- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, bayram tatili nedeniyle yayımladığı genelgede, bu yılki tatilde can ve mal kaybına neden olacak kazaların gerçekleşmemesi için trafik önlemlerinin artırılmasını istedi.     

10- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'nun, türbanlı olarak üniversiteye gelmeyi "üniversitenin huzur ve sukunetini bozan siyasi ve ideolojik bir eylem ve yüksek öğretim kurumundan çıkarılmayı gerektiren" bir fiil olarak kabul ettiğini söyledi.     

11- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, 2001 yılı para ve kur politikası esaslarını düzenlediği basın toplantısında açıkladı.     

12- Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) onayladığı 3. ek niyet mektubunda, bütçe ödeneklerinin yüzde 2'sinin ocak ayında iptal edileceği, enflasyon hedefinin yüzde 34'den yüzde 38'e çekildiği, KİT'lerin istihdamında Hazine'nin tek yetkili olacağı yer alıyor.      

13- IMF Başkanı Horst Köhler, Washington'da yaptığı açıklamada, Türkiye'ye içinde 7.5 milyon dolarlık ek kaynak açılmasını öngören toplam 10.4 milyar dolarlık destek paketinin IMF İcra Kurulu'nca onaylanmasının, Türk hükümetinin ekonomi programını uygulama kararlılığına, IMF'nin duyduğu güveni ortaya koyduğunu söyledi.     

14- Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın 1994'ten bu yana geleneksel olarak gerçekleştirdiği "Kadir Gecesi Affı"nda 200'ü yabancı olmak üzere toplam 10 bin mahkümu affettiği bildirildi.     

15- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil militanlarının dün tek taraflı olarak bir aylık ateşkes ilan etmelerine karşın düzenlenen operasyon sonucunda 22 asker ve 30 gerillanın öldüğü bildirildi.    

 16- Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Rusya'dan satın aldığı, ancak Türkiye'nin tepkisi sonucu Yunanistan'a verilen ve Girit'e konuşlandırılan S-300 füzelerinin geçen hafta denendiği bildirildi.                                     

23 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İzmir'in Menemen ilçesinde 70 yıl önce şeriat yanlıları tarafından katledilenYedeksubay Mustafa Fehmi Kubilay'ın ölüm yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Kubilay'ın öldürülmesiyle sonuçlanan Menemen olayının, cumhuriyet yönetimini içlerine sindiremeyen ve yok etmeye çalışan kişilerin başarısız girişimlerinden biri olarak tarihteki yerini aldığını bildirdi.     

Başbakan Bülent Ecevit de mesajında "Atatürk'ün ilke ve inkılaplarını benimsemiş, vatanına gönülden bağlı Kubilay; milletimizin cumhuriyetimize sahip çıkma ve o'nu yüceltme inancının bir sembolü olarak tarihimizdeki yerini almıştır" dedi.     

2- Ceza evleri operasyonları hakkında İçişleri Bakanlığı basına brifing verdi.      

İçişleri Bakanı Saadettin Tantan brifingin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.     

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan Yalova Belediyesi'nde düzenlediği basın toplantısında, ceza evlerine karşı düzenlenen "Hayata Dönüş" operasyonunu değerlendirdi.

4- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin yayımladığı bir genelge ile Çevre Yasası'nın ihlali halinde uygulanacak idari para cezalarının2001 yılı için yüzde 56 oranında arttırıldığını bildirdi. 

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından silah taşıma ve bulundurma ruhsatı verilmesinde uyulacak esaslar hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapılarak Resmi Gazete'de yayımlandı.              

6- Kültür Bakanlığı'nın "2000 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü" Çelik Gülersoy'a verildi.     

Kültür Bakanı İstemihan Talay, 1979 yılından bu yana Türk tarihi, edebiyatı, dili, mimarlık ve sinama gibi kültür ve sanat dallarında verilen ödüle, bu yıl Çelik Gülersoy'un layık görüldüğünü söyledi.

7- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Ürdün Kralı Abdullah ile Washington'da düzenlenecek barış görüşmeleri hakkında fikir alış verişinde bulunmak üzere Ürdün'ün başkenti Amman'da bir araya geldi.

Arafat Ürdün'ün başkenti yaptığı açıklamada, Filistin müzakere heyetinin, mültecilerin dönüş hakkıyla ilgili taviz vermeyeceğini söyledi.

8- Çeçenistan'daki Rus kontrol noktaları ve araçlarına saldırılar düzenleyen Çeçen savaşçıların, Rus ordusunda görevli 11 kişiyi öldürdükleri ve 31 kişiyi de yaraladıkları bildirildi.     

9- Sırbistan'da genel seçimler yapıldı.                                    

24 ARALIK 2000

1- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk düzenlediği basın toplantısında, ceza evlerindeki ölüm oruçları ve açlık grevlerini sona erdirmek için gerçekleştirilen ve 27 mahkümun yaşamını yitirdiği operasyonların ardından 47 ceza evinde bazı tutuklu ve hükümlülerin eylemlerini sürdürdüklerini söyledi.      

Bakan Türk, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın bakanlığı ile ilgili eleştirileri üzerine gazetecilere yaptığı açıklamada "Basın önünde bir bakanlığın başka bir bakanlığı suçlaması yerine, bakanlıklararası ortak bir çalışma yürütülmesi şarttır. Bunun yapılması yerine sadece Adalet Bakanlığı, cumhuriyet savcıları ve ceza evleri personelinin suçlanması yanlıştır" dedi.     

2- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, hazırladığı kararname ile 5 ilin emniyet müdürünü merkeze aldı.     

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ceza evlerine düzenlenen "Hayata Dönüş" operasyonunu değerlendirerek, devletin daha önce ceza evlerine girmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.     

4- Hakkari'nin Şemdinli ilçesinin HADEP'li Belediye Başkanı Ferman Özer'in, dün İçişleri Bakanlığı'nca görevinden alındığı bildirildi.     

5- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, enflasyonla mücadele sürecinde sosyal dengelerin göz ardı edilmesinin ülkenin başına büyük dertler açabileceği uyarısında bulunarak "Asgari ücret 200 milyon liraya yükseltilse dünyanın sonu gelmez, bunun enflasyona daciddi bir etkisi olmaz" dedi.     

6- Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Onur Öymen, Türkiye'nin yeni yıldaki ittifak politikasını Türkiye gazetesine değerlendirdi.     

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü, 76 kişi de yaralandı.     

8- İsrail Başbakanı Ehud Barak parlamentoda yaptığı konuşmada "Filistin ile bir anlaşma sağlanmaması durumunda, 1979'da Mısır'la ve 1994'te Ürdün'le yaptığımız anlaşmalar kesintiye uğrar. İsrail uluslararası arenada tecrit edilir ve şiddet olayları artar. Bunların bilincinde olmalıyız" dedi.     

9- Afganistan yönetiminin yeni yaptırımlara karşı şiddet eylemleri olmayacağı garantisi vermesi üzerine BM çalışanlarının, bu ülkeye geri dönmeye başladığı bildirildi.     

Afganistan'ın BM Koordinatörü Erick De Mul yaptığı açıklamada, 3 BM görevlisinin Kabil'e gittiğini, 7 kişinin de Herat ve Kandahar'daki görevlerine başladığını söyledi.     

10- Rusya'nın Çeçen milislere karşı düzenlediği operasyonda 30 kişinin öldüğü bildirildi.                                         

25 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Adli Tıp Kurumu'nca tesbit edilen sürekli hastalıkları nedeniyle, hükümlüler Emin Kızıl ile Bülent Dadak'ın kalan cezalarını kaldırdığı bildirildi.     

2- 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ölümünün 27. yıl dönümünde törenlerle anıldı.     

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün ölümünün 27. yıl dönümünde yayımladığı mesajda "Türk ulusu, İsmet İnönü'nün değerli hizmetlerini ve saygın kişiliğini her zaman şükranla anacaktır" dedi.     

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, hükümetin, 2001 yılında ekonomi, sosyal adalet, ceza evleri ve AB ile ilişkiler konusuna öncelik vereceğini, finans konularında yeni düzenlemeler için çalışacaklarını, IMF'den gelecek 10 milyar dolarlık yardımın verimli kullanılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, özelleştirmelerin de hızlandırılacağını söyledi.     

4- Başbakan Bülent Ecevit, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün ölümünün 27. yıl dönümünde yayımladığı mesajda, İsmet İnönü'nün Atatürk'le birlikte, bağımsızlık mücadelesi ve Cumhuriyet'in kuruluşuna öncülük ettiğini söyledi.     

5- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova yaptığı açıklamada, 2001 yılında özelleştirme hedefinin 6-7 milyar dolar olduğunu, Türkiye'de özelleştirmeye sadece gelir getirici anlamı ile değil özelleştirme kapsamına alınan kuruluşların giderleri itibariyle de bakılması gerektiğini söyledi.     

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ceza evlerine düzenlenen "Hayata Dönüş" operasyonunu Sabah gazetesine değerlendirdi.     

7- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, bakanlığının 2001 yılı çalışmaları ile ilgili Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.     

8- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Diyanet Vakfı Genel Merkezi'nde yaptığı konuşmada, F tipi ceza evlerini protesto etmek amacıyla ölüm orucu yapan eylemcilere müdahale edilmesinin dini açıdan bir zorunluluk olduğunu belirterek "İnsan yaşamı en değerli varlık. Siz bunu öldürme hakkına sahip değilsiniz" dedi.     

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteci Salih Zeki Yazanlar, İstanbul'da yaşamını yitirdi.     

10- Meksika'nın kuzeyinde Chihuahua bölgesini etkisi altına alan soğuk hava nedeniyle 66 kişinin öldüğü bildirildi.                                               

26 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye'nin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirterek "Demokrasinin temelini oluşturan laiklik ilkesi olmadan, din ve vicdan özgürlüğünden söz edilemez. Laiklik, tüm özgürlüklerin olduğu gibi din ve vicdan özgürlüğünün de güvencesidir" dedi.     

Başbakan Bülent Ecevit de "Tüm insanlığa hakça bir düzen ve barışın yolunu gösteren İslam dini, gerçek değerine laik cumhuriyetimizle başlamıştır" dedi.     

Ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ile Mesut Yılmaz da bayram dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.    

 2- Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ceza evlerine yapılan müdahaleler sonucunda ciddi hasarlar meydana geldiği, bu nedenle açılması ertelenen F tipi ceza evlerine zorunlu olarak nakil yapılması gerektiği belirtilerek, ısınma sorunlarının da giderildiği bildirildi.     

Öte yandan Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Samsun'un Bafra ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ölüm oruçlarını destekleyenlerin, insanlık dışı bir davranışı desteklediklerini belirterek "Ölüme teşvik etmek, intihara teşvik etmek demektir. Ölüm, hiçbir zaman düşüncelerin ifadesi için bir vasıta olarak kullanılmamalıdır" dedi.    

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, ceza evleri ile ilgili olarak Yeni Binyıl gazetesine açıklamalarda bulundu.     

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ortadoğu barış süreci konusunda Washington'da yapılan görüşmelerde olumlu bir izlenim alan Bakan İsmail Cem'in, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İsrail Dışişleri Bakanı Şolomo Ben Ami ve Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa ile telefon görüşmeleri yaptığı kaydedildi.      

5- İstanbul 4 Nolu DGM, Mısır Çarşısı'nda 9 Temmuz 1998 günü 7 kişinin ölümü, 127 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamadan sorumlu, tutuklu Pınar Selek'in tahliyesine karar verdi.     

6- İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Vakfı (TAYAD) tarafından yapılan ortak açıklamada, F tipi ceza evlerine karşı acil eylem planı başlatacakları bildirildi.    

7- İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB ile ilişkilerini yapıcı bir biçimde yürütmesiyle daha rahat dış kaynak bulabileceğini belirterek, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin, ekonomik sorunları açısından da son derece önem taşıdığını söyledi.     

8- Çin'in Luoyang kentinde bir alışveriş merkezinde çıkan yangın sonucu, 309 kişinin öldüğü bildirildi.                                                  

27 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve TBMM Başkanı Ömer İzgi Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 81. yıl dönümü dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, önümüzdeki yıl enflasyon ve ücretler arasındaki dengesizlik sorunlarını çözmeye çalışacaklarını belirterek "Son Meclis tatilinden önce çıkarttığımız yasa ile ücretler arasındaki dengesizliği çözmeye çalışacağız" dedi.     

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Şartlı Salıverme Af Yasası ile ilgili iptal başvuruları konusunda izleyecekleri yöntemi Hürriyet gazetesine değerlendirdi.     

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler yaptığı açıklamada, 2000 yılında yapılan Paraşüt, Bufalo, Balina gibi operasyonların çoğalmasının, kaçakçılığın arttığı, gümrükçülerin iyi çalışmadığı anlamına gelmeyeceğini belirterek, otomasyona geçildikçe, kaçakçılığın önleneceğini söyledi.     

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriöz düzenlediği basın toplantısında, açlık grevleri ve ölüm oruçlarının, DHKP-C'nin  Belçika'nın başkenti Brüksel'deki kaynaklarından yönlendirildiğine ilişkin bilgilerin edinilmesi üzerine, Belçika'nın Ankara Büyükelçisi'nin 15 Aralık 2000 tarihinde Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, gerekli girişimlerde bulunulduğunu kaydetti.     

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer Çanakkale'de gazetecilere yaptığı açıklamada, enerji yatırımı yapmak isteyen özel sektöre devlet olarak alt yapı hazırlayıp, yatırımların önünü açtıklarını söyledi.     

7- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, sanayinin içinde bulunduğu durum ve ekonomik program hakkında, Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.     

8- Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği İran'ın başkenti Tahran'da, İran Savunma Bakanı Amiral Ali Şamkani ile bir araya geldi.     

Görüşmelerde, bölgesel güvenlik, Afganistan, Hazar Denizi, Orta Asya, Ortadoğu ve NATO'nun doğuya doğru genişlemesi konuları ele alındı.     

Şamkani görüşme sırasında yaptığı açıklamada, "Bu görüşme sırasında bölgedeki güvenliği tartıştık, savunma ve güvenlik konularına ilişkin bazı olumlu sonuçlara vardık" dedi.     

Sergeyev de "Rusya uluslararası anlaşmaları çiğnemeyecek. İran-Rusya askeri işbirliği, üçüncü ülkelerin aleyhine olmayacak" dedi.

Sergeyev ayrıca, Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ve Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile bir araya geldi.     

9- Sırbistan'da cumartesi günü yapılan parlamento seçimlerinin açıklanan kesin sonuçlarına göre, Sırbistan Demokratik Muhalefeti'nin (DOS), oyların yüzde 64.08'ini alarak parlamentodaki 250 sandalyeden 176'sını kazandığı belirtildi.                                                    

28 ARALIK 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Genel Merkez'de bayram tatilinin başlangıcından bu yana meydana gelen trafik kazalarındaki artış ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, trafik kazalarının sonuçlarının felakete dönüştüğünü kaydederek, TBMM'nin çalışmalarına başlamasının ardından, Trafik Komisyonu'nun hazırladığı rapordaki önerilerin yaşama geçirileceğini söyledi.     

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin İl Merkezi'nde yaptığı açıklamada, 2000 yılı içinde manevi ve ahlaki değerlerin erozyona uğradığını belirterek, bazı insanların inançları tahrip edecek açıklamalarda bulunduğunu söyledi.     

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Genel Merkez'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.      

Başbakan Yardımcısı Bahçeli Af Yasası ile ilgili bir soru üzerine, "Eşitlik kavramı içerisinde bazı konulara hassasiyet göstermemiz gerektiğine inanmaktayız. Toprak ihtilafı ile ceza evine düşmüş bir insanla, vatanı bölmeye çalışmış bir insan arasındaki farkı milletçe görmeliyiz" dedi.      

4- Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yaptığı açıklamada, 2001 yılında THY ve Türk Telekom özelleştirmelerinin yapılacağını, TÜPRAŞ'ta başlatılan çalışmaların sonucu olarak yeni bir özelleştirme işlemi gerçekleştirileceğini kaydederek, PETKİM'de ise yönetim kuruluna yetki verildiğini bildirdi.     

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Trabzon'un Tonya ilçesinde Belediye Başkanı Ahmet Kurt ile görüştü. Bakan Türk yaptığı açıklamada, küçük ilçe ceza evlerini kaldıracaklarını, bölge ceza evlerinin kurulacağını belirterek, "Bu bölge ceza evlerinin yerleri belirlenirken çeşitli alanlara eşit mesafede bir yer belirlemeye çalışıyoruz. Biz ceza evi açmak yerine okul açmayı yeğleyen bir anlayışa sahibiz" dedi.     

6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kayseri'de gazetecilerin Şartlı Salıverme Af Yasası ile ilgili sorularını yanıtlayarak, TBMM'nin Anayasa'yı da eşitlik ilkesini de bildiğini kaydetti.      

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Antalya'da gazetecilere, dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Cem, Türk Cumhuriyetleri ile devlet başkanları düzeyinde ziyaretler olmamasına karşın, son 6 aydır çok olumlu gelişmeler kaydedildiğini belirterek, Kuzey Afrika ülkeleri ve Libya ile  de ekonomi alanındaki hesaba ve menfaata dayalı ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu söyledi.            

8- Turizm Bakanı Erkan Mumcu Antalya'da yaptığı açıklamada, "1999 gibi olumsuz olayların yaşandığı yılın ardından 2000 yılından beklenenin üzerinde verim aldık. Türkiye'ye bu yıl 10 milyon 500 bin turist geldi. Eğer olumsuz olaylar yaşanmazsa 2001 yılı Türkiye için yeni bir rekor yılı olur" dedi.     

9- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği yazıda, trafik ekiplerince egzoz emisyon pulu olmayan veya duman ve gürültü çıkaran araç sahiplerine yaptırım uygulanmasını istedi.     

10- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Odaları Konsey Başkanı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Kemal Çolakoğlu İzmir'de yaptığı açıklamada, sanayicilerin 2001 yılına umutsuz ve karamsar girdiğini belirterek, piyasalarda talebin önemli ölçüde daraldığını, talepteki daralmanın önemli ölçüde azalarak atıl kapasiteler oluşturacağını kaydetti.     

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 33 kişinin öldüğü, 106 kişinin de yaralandığı bildirildi.     

12- Sırbistan Başbakan Yardımcısı Neboysa Koviç, Glas Yavnosti gazetesine verdiği demeçte, eski devlet başkanı Slobodan Milosoviç ile eşinin Lahey'deki uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne (USSM)  teslim edilmesinin söz konusu olmadığını, çiftin Sırbistan mahkemelerinde yargılanacağını söyledi.     

13- ABD Başkanı Bill Clinton, Ramazan Bayramı dolayısıyla bütün dünyadaki müslümanlara yönelik kutlama mesajında, İslam dininin ABD'de büyümekte olduğunu belirterek, 2001 yılının barış ve uzlaşma yılı olmasını diledi.     

14- İsrail Başbakanı Ehud Barak ile Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın, Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in de katılımıyla yapacakları üçlü doruk toplantısı iptal edildi.     

İsrail Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Barak'ın zirveye katılmamasının sebebi olarak Filistin tarafının ABD'nin teklifini kabul edip etmedikleri hakkında net bir açıklamada bulunmamış olması belirtildi.     

15- Resmi bir ziyaret için İran'ın başkenti Tahran'da bulunan Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev, İran Savunma Bakanı Ali Şamkani ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.     

Sergeyev toplantıda, iki taraf arasında askeri ve teknik işbirliği alanında yeni bir safhaya geçmek için anlaşmaya varıldığını söyledi. 

16- Yunanistan ile Bulgaristan arasında, Yunanistan'ın Kavala kentinde Askeri İşbirliği Anlaşması imzalandı.     

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Manusos Paragiudakis yaptığı açıklamada, bu askeri anlaşmanın iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin gelişmesine yardımcı olacağını ve Yunanistan ile Bulgaristan arasında askeri alandaki ilişkilerin de gelişmesini sağlayacağını belirtti.     

17- Rusya ile Hindistan arasında, Rusya'nın İrkutsk kentinde bir Savunma Anlaşması'nın imzalandığı bildirildi.

Anlaşma, Rusya'nın `SU-30 MKI' tipi savaş uçaklarının Hindistan'da lisanslı üretimini öngörüyor.     

18- Çin ile Küba arasında Küba'nın başkenti Havana'da Askeri İşbirliği Anlaşması imzalandığı bildirildi.      

Çin Genelkurmay Başkanı Fu Quanyou yaptığı açıklamada, Küba ile Çin'in birbirleriyle dayanışma içerisinde olduğunu, her iki ülkenin de aynı amacı taşıdığını, bunun da sosyalizmin yapılanması olduğunu belirtti.                                             

29 ARALIK 2000

1- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, TSK'nın yegane amacının her türlü politik mülahazaların dışında kalarak Türk milletinin refahı, ülkesinin birlik ve bütünlüğünün muhafazası ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bekaasının sağlanması olduğu belirtilerek, TSK'nın milletinin ve ülkesinin yararına olan her türlü konuyu desteklemeye devam etme azim ve kararlılığında olduğu bildirildi.     

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, "FP'nin kapatılacağına inanmıyorum. FP tamamen anayasal çerçevede faaliyet gösteren bir partidir" dedi.     

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Trabzon'un Hayrat ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Türk, F tipi ceza evlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü sayısının 1029 olduğunu belirtti.    

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, partisinin Edremit İlçe Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, cumhuriyet tarihinde 52 af yasası çıkarıldığını belirterek, kendisinin bu tür düzenlemelere olumlu bakmadığını söyledi.     

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Manisa İl Örgütü'nde yaptığı açıklamada, Şartla Salıverme Af Yasası'nın genel affa giden yolu açtığını, bunun da vahim sonuçlar doğurabileceğini kaydetti.     

6- Uluslararası Olaf Palme ödülü, Amerikalı zenci avukat Bryan Stevenson'a verildi.     

7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Phil Reeker Washington'da düzenlediği basın toplantısında, güvenlik nedeniyle kapatılan ABD'nin İstanbul ve Adana'daki konsolosluklarının yeniden açıldığını bildirdi.     

8- ABD başkanlığına seçilen George Bush'un, Donald Rumsfeld'i Savunma Bakanı olarak atadığı bildirildi.      

9- Rusya Stratejik Füze Güçleri Komutanı General Vladimir Yakovlev Moskova'da yaptığı açıklamada, Avrupa ile Rusya'nın ortak füze sistemi kurmasının teknik olarak mümkün olduğunu belirtti.   

Ayrıca, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov Tass ajansına yaptığı açıklamada, yeni ABD hükümetiyle, ABD'nin füze savunma sistemi projesi konusunda ciddi bir diyaloğa gireceklerini söyledi.     

10- Sırbistan ile birlikte Yugoslavya Fedarasyonu'nu oluşturan Karabağ'da Halkçı Parti'nin (NS) iktidardaki koalisyondan ayrıldığı bildirildi.     

11- Bangladeş'te yoğun sis nedeniyle bir feribotun batması sonucu, 28 kişinin öldüğü bildirildi.                                     

30 ARALIK 2000

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, 2001 yılında Türkiye ekonomisinin daha güçlü olacağını belirterek, ağır sorunlara karşı Türkiye'nin bu zorlukların üzerinden gelecek gücü olduğunu söyledi.      

2- Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "F tipi ceza evleri ile diğer ceza evlerine nakledilen hiçbir tutuklu ve hükümlüye işkence ve kötü muamelede bulunulmamıştır" denildi.     

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Teknolojik Güvenlik dergisine yaptığı açıklamada, 2000 yılı itibariyle Türkiye'de 11 bin 939 kuruluş ve bankada özel güvenlik teşkilatı kurulduğunu, bu teşkilatlarda 104 bin 924 personelin görev yaptığını belirterek, özel güvenlik personelinin polis okullarında eğitileceğini söyledi.     

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, 2000 yılında Türk dış politikasının önüne çıkan sorunları Sabah gazetesine değerlendirdi.     

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Bursa Uludağ Karayolları Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, deprem bölgesinde yaptırılan kalıcı konutların 15-30 Ocak tarihleri arasında hak sahiplerine dağıtılacağını belirterek "Kalıcı konut projesi, Türkiye'ye büyük prestij kazandırmıştır" dedi.     

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Ağustos 2000 tarihi itibariyle toplam 442.7 milyar lira hayvancılık kredisi kullandırıldığını belirterek "Hayvancılığa ayrılan krediler yeterli değildir. Bu nedenle hayvancılığın desteklenmesiyleilgili çalışmalar bakanlığımızca sürdürülmektedir" dedi.     

7- Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile turizm konusunda yapılan söyleşi, Sabah gazetesinde yayımlandı.     

8- 2001 Mali Yılı Bütçe Kanunu, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.      

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 48 kişi de yaralandı.     

10- Yunanistan'ın başkenti Atina'da, iki turist otobüsünde yapılan aramada 520 kilogram eroin ele geçirildiği bildirildi.      

11- Filipinlerin başkenti Manila'da meydana gelen bombalı saldırılarda 12 kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.      

12- Bangladeş'te meydana gelen feribot kazasında 80 kişinin öldüğü bildirildi.                                         

31 ARALIK 2000

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajında, hukukun üstünlüğünün ancak devletin eylem ve işlemlerinin hukuka uygunluğunun sağlanması ile mümkün olacağını belirterek, TBMM'nin etkinliğinin artması gerektiğini söyledi.     

Başbakan Bülent Ecevit de mesajında, 2001 yılının her alanda yeni başarı ve atılımların işaretlerini verdiğini kaydederek "Bu yıl ekonomimiz güçlenecektir. Halkça bir düzen yolunda etkin adımlar atılmaya başlanacaktır" dedi.     

TBMM Başkanı Ömer İzgi ise yeni yüzyılda katedilmesi gereken önemli mesafeler olduğunu belirterek, yoksulluk ve işşizliği en aza indirgemeden ekonomik gelişme savaşımının başarıya ulaşamayacağını bildirdi.     

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan düzenlediği basın toplantısında, İş Güvencesi Yasası'nın olabildiğince geniş bir konsensus ile 2001 yılında çıkarılacağını belirterek, söz konusu tasarının içeriğine yapılacak her türlü katkıya hazır olduklarını, bunu da sosyal tarafların temsilciliklerine ilettiklerini söyledi.     

3- "Bazı Eşyada Türk Gümrük Tarifesinin Topluluk Ortak Gümrük Tarifesine Uyumu Konusundaki" Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.     

4- Fueoil  çeşitleri dışında kalan akaryakıt ürünlerinden alınan Akaryakıt Tüketim Vergisi (ATV) tutarlarını yeniden belirleyen Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.     

5- KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, kamu çalışanlarının ücretleri belirlenirken asgari geçim standardının göz önünde bulundurması gerektiğini belirterek, "2001 yoğun bir şekilde mücadele verdiğimiz bir yıl olacak" dedi.     

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 171 kişinin öldüğü, 326 kişinin de yaralandığı bildirildi.     

7- Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin, Çin Uluslararası Radyosu, Merkezi Halk radyosu ve Çin Merkezi televizyonunda yaptığı ayrı ayrı konuşmalarda, Çin'in geçen yıl sosyalist reform, dışa açılma ve modernleşme çalışmalarında önemli başarılar sağladığını belirterek, yeni yüzyılın dünya halklarının barışı paylaştığı bir yüzyıl olmasını istedi.     

8- Bahreyn'in başkenti Manama'da yapılan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısında, 6 Arap ülkesi ilk kez bir Ortak Savunma Paktı Anlaşması imzaladı.      

Pakt'a göre, erken uyarı sistemi ve acil müdahale gücü oluşturulacak, pakta imza atan herhengi bir ülkeye yönelik saldırı diğer ülkelere de yapılmış sayılacak ve bu ülkeler olası saldırılara karşı ortak haraket edecek.