11.1.2001
×

Hakkında

Künye

İletişim

 OCAK 2001

 

1 OCAK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, 2000 yılını değerlendirerek "Türkiye'nin koşulları diğer AB ülkelerinin koşullarından çok farklı, onun için çoğu batı ülkelerinde kolaylıkla atılacak adımları çok daha dikkatli atmalıyız" dedi.     

2- Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı gazetecilere yaptığı açıklamada, 2000 yılını değerlendirdi. Bakan Gaydalı "2000 yılının bütün zorluklara karşın yine de `umulanın üzerinde sonuçlarla' geride kaldığını belirterek, hükümet uyum içerisindedir" dedi.     

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, sahte emeklilik işlemleri ile ilgili olarak Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu.           

4- Avrupa Konseyi şeref üyesi ve TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Cevdet Akçalı, Cumhuriyet gazetesine AB, Katılım Ortaklığı Belgesi (KOB) ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) ile ilgili açıklamalarda bulundu.               

5- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin dış ticaret hedefleri ve dünya ticaretindeki yerini değerlendirdi.            

Tüzmen, 2000 yılı dış ticaret hedeflerine büyük ölçüde yaklaşıldığını, ihracatta yüzde 2, ithalatta da yüzde 1 sapma beklediğini belirterek 'bunu kur politikasına rağmen başardık' dedi.      

6- Antalya'nın Kemer ilçesi Kiriş mevki açıklarında, kuru yük taşıyan Gürcistan bandıralı geminin fırtına nedeniyle batması sonucu 6 kişi öldü, 45 kişi de kayıp  oldu.            

7- Ramazan Bayramı tatilinde yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 179 kişinin öldüğü, 342 kişinin de yaralandığı bildirildi.      

8- İsveç, AB'nin dönem  başkanlığını Fransa'dan resmen devraldı. Avusturya da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanlığını, başkent Viyana'da Romanya'ya resmen devretti.

9- Suudi Arabistan ile ABD arasında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 2 milyar dolarlık bir silah anlaşmasının imzalandığı bildirildi.                                  

10- Filistin Devlet Başkanı Yasar Arafat, Gazze'de AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile bir araya geldi. 

2 OCAK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-1 televizyonuna 2000 yılını değerlendirdi.         

Başbakan Ecevit, Aralık ayı enflasyon rakamlarının ekonomik programda öngörülen hedeflerin üzerine çıkabileceğini söyledi.      

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Meclis grup toplantısında, af, cezaevi operasyonları ve ekonomi konusunu değerlendirdi.      

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, sayıları 52'ye ulaşan kısmi ya da genel af yasalarının adalet sisteminin neredeyse ayrılmaz bir parçası durumuna geldiğini belirterek, normal koşullar altında sağlıklı bir hukuk devleti ile sürekli af uygulamalarını bağdaştırmanın mümkün olmadığını bunun adalete güveni zedelediğini söyledi.     

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcısı Cevdet Volkan ile DGM hakim ve savcılarını kabul etti.      

Volkan görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakan Türk'ün bayramını ve yeni yılını kutladıklarını söyledi.     

Ayrıca Bakan Türk, F tipi cezaevlerine nakledilen hükümlü ve tutuklululara dayak atıldığı iddiaları ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada "İşkence diye bir şey kesinlikle söz konusu değil. Zaten böyle bir şey olamaz. Bu iddialar F tipi cezaevlerine karşı başlatılan karalama kampanyasından kaynaklanıyor" dedi.    

 4- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hüseyin Akgül ile  Üye Mehmet Bekaroğlu Sincan F Tipi Cezaevi'nde incelemelerde bulundu.

Bekaroğlu yaptığı açıklamada, ölüm oruçlarının bir an önce önlenmesi gerektiğini belirterek "Böyle giderse ölümler devam edecek" dedi.      

5- TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Ediz Hun, çevre ile ilgili konularda Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.     

6- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp gazetecilere yaptığı açıklamada, IMF heyetinin temaslarıyle ilgili kesin bir tarihin henüz belli olmadığını belirterek, kamu bankalarının görev zararlarının kamu kağıtlarıyla kapatılması üzerinde çalıştıklarını, yanlızca dövize endeksli değil normal, özel tertip devlet tahvili de vereceklerini açıkladı.     

7- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören hiçbir şirkete nakit kar dağıtımı zorunluluğu getirmeme kararı aldı.      

8- İstanbul DGM Cumhuriyet Savcılığı'nca, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen Egebank'la ilgili soruşturma kapsamında eski DYP Milletvekili Cavit Çağlar hakkında gıyabı tutuklama kararı çıkarıldı.     

9- Bayrampaşa, Metris, Paşakapısı, Kartal, Umraniye ile Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi'nden, Şartlı Salıverme Af Yasası kapsamında 588 kişi tahliye edildi.                        

10- Filistin Enformasyon Bakanı Yaser Abdrobbo, İsrail'in Netanya kentinde düzenlenen ve 40 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırı üzerine, gazetecilere yaptığı açıklamada "İsrailli ve Filistinli sivillerin şiddetin kurbanı olmalarını hiçbir zaman kabul etmeyiz" dedi.     

Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, ABD Başkanı Bill Clinton'ın barış görüşmelerine başlamak için sunduğu öneri paketini görüşmek üzere Washington'a gitti.                                                

3 OCAK 2001

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ı makamında kabul etti.     

TBMM Başkanı İzgi kabulde yaptığı konuşmada, Vural Savaş'ın Yargıtay üyeliği yaptığı dönemde de eserleriyle hukuk alanında başarılara imza attığını söyledi.     

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz, Hüsamettin Özkan, Devlet bakanları Tunca Toskay, Recep Önal, Maliye Bakanı Sümer Oral ve ekonomi bürokratlarının katıldığı ekonomi zirvesi yapıldı.     

Zirveden sonra Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada "Bankaların mali yapısının güçlendirilmesi amacıyla önlemlerin alınmaya devam etmesi, kamu bankalarının iyileştirilmesinin hızlandırılması, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesindeki bankalarla ilgili çözümlerin hızla gerçekleştirilmesi" kararının alındığı bildirildi.    

3- Başbakan Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, özelleştirme uygulamalarının işçi, işveren ve girişimciler tarafından tepkiyle karşılandığını belirterek, aksaklığı gidermeye çalıştıklarını, ancak başarılı olamadıklarını söyledi.     

Başbakan Ecevit ayrıca, ekonomi, Avrupa Birliği, NATO, cezaevleri, mafya ve yolsuzluklarla ilgili konuları değerlendirdi.     

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanı Saadettin Tantan ve Devlet Bakanı Faruk Bal, cezaevlerine yönelik düzenlenen "Hayata Dönüş" operasyonunun ardından nakil yapılan F tipi cezaevlerinde yaşanan idari ve hukuki alt yapı sorunlarını görüşmek üzere bir araya geldiler.     

Bakan Türk toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda; Terörle Mücadele Yasası'nın 16. Maddesi'nde değişiklik yapılması, infaz hakimliği, ceza infaz kurumlarıve tutukevleri izleme kurulları, cezaevlerinde çalışan hükümlülere sosyal güvenlik olanağı getirilmesi, cezaevleri ile Mahkeme Binaları İnşaatı Karşılığı Olarak Alınacak Harçlar ve Mahkumlara Ödettirilecek Yiyecek Bedelleri Hakkında Kanun'da değişiklik öngören tasarıların değerlendirildiğini söyledi.  

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriöz yaptığı açıklamada, Antalya'nın Kemer ilçesi açıklarında kaçak göçmen taşıyan Gürcistan bandıralı "Poti" gemisinin batmasını yakından takip ettiklerini belirterek, yasadışı göç sorununun etkin bir uluslararası işbirliği gerektirdiğini, Türkiye'nin bu konuda üzerine düşeni yaptığını söyledi.     

6- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden (DİE) yapılan açıklamada, 2000 yılı enflasyonunun toptan eşyada yüzde 32.7, tüketici fiyatlarında ise yüzde 39 oranında gerçekleşti.      

7- İstanbul Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlenen intihar saldırısında meydana gelen patlamada, bir polis memuru ile saldırıyı düzenleyen terörist öldü, 7 kişi de yaralandı.     

8- ABD Başkanı Bill Clinton, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile Ortadoğu sorununu görüşmek üzere Beyaz Saray'da bir araya geldiler.     

Beyaz Saray Sözcüsü Jake Siewert Washington'daki görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Başkan Clinton ile bir araya gelen Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın prensipte İsrail ile çözüme yönelik görüşmelere başlama önerisini kabul ettiğini belirterek "Başkan Clinton'un görüşmelerin ardından İsrail Başbakanı Ehud Barak'ı telefonla aradığını, her iki liderin de Amerikan planında bazı değişiklikler yapılması gerektiğine ilişkin görüşlerini ifade etmelerine karşılık, planı kabul ettiklerini" söyledi.     

9- Merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nden yapılan açıklamada, 2000 yılında dünyada 26 gazetecinin öldürüldüğü, 77 gazetecinin de tutuklandığı bildirildi.     

10- İspanya'nın Güneydoğusundaki Lorca kentinde meydana gelen tren kazasında 11 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.  

4 OCAK 2001

1- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, NATO'nun Kosova'da kullandığı sulandırılmış uranyum (DU) içeren mühimmat nedeniyle radyasyona maruz kalan Türk personel bulunmadığını bildirdi.      

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, yabancı yatırımcıların önündeki bürokratik engellemelerin kaldırılması amacıyla "endüstri bölgesi yasa tasarısı"nın gelecek toplantıya kadar sonuçlandırılması benimsenirken, Türkiye'deki yabancı yatırımlar konusu da değerlendirildi.      

3- Başbakan Bülent Ecevit, NTV televizyonunun güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Ecevit, FP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde açılan davanın sorulması üzerine, çok istisnai durumlar dışında parti kapatılmasına karşı olduğunu söyledi.     

 4- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, 6 ilçe emniyet müdürü ile 6 şube müdürünün görev yerleri değiştirildi.

5- TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) sözleşmeli subay ve astsubay istihdam edilmesini öngören yasa tasarısı kabul edildi.      

6- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu "Hayata Dönüş" operasyonu sırasında ortaya atılan iddiaları incelemek üzere bir alt komisyon oluşturdu.     

7- Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay düzenlediği basın toplantısında, 2000 yılının kamu çalışanları için kayıp bir yıl olduğunu belirterek, hükümetin 15 Aralık 2000 tarihinden itibaren ödeneceğini ilan ettiği yüzde 5.2'lik enflasyon farkını 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren geçerli olan yüzde 10'luk artıştan mahsup ettiğini söyledi.      

8- Muğla'nın Yatağan ilçesindeki termik santraldan kaynaklanan gazların ilçenin üzerine çökmesi üzerine, termik santral yeniden devre dışı bırakıldı.      

9- Futbol Federasyonu, lig maçlarının naklen yayın hakkını elinde bulunduran Tele On'un yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle, yayın sözleşmesinin iptal edildiğini açıkladı.      

10- '43. Grammy Müzik Ödülleri' adayları ABD'de yapılan törenle sahiplerini buldu.    

11- AB Konseyi, Türkiye'ye 3 yıllık dönem için 135 milyon Euro'luk maddi yardım verilmesini onayladı.    

12- Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Ülkeleri'nin dışişleri bakanları bir araya geldi.     

Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa görüşmelerden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Lübnan'ın, Filistinli mültecileri daimi olarak yeniden yerleştirmelerine tamamen karşı çıktığını ve Filistinlilerin dönüş hakları olduğu konusunda ısrar ettiğini söyledi.

13- Yugoslavya Dışişleri Bakanı Goran Svilanoviç, 3 günlük bir ziyaret için gittiği ABD'de Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile bir araya geldi.      

Görüşmede Albright, Belgrad'ın demokratikleşme yönünde attığı adımların sürmesinin önemini vurgulayarak, Kosova'da işlediği insanlık suçlarından dolayı savaş suçlusu ilan edilen eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanmasının sağlanmasını istedi.                                                                                           

5 OCAK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, 21 Ocak'ta görev süresi dolacak olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ı makamında kabul etti.

2- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, İzmir ANAP İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, yabancı yatırımcılara karşı Türk hukuk sistemini devre dışı bırakan tahkim ve özelleştirmeyle ilgili anayasa değişikliklerinin yeterli olmadığını belirterek, özelleştirme ve yeraltı kaynaklarının yerli-yabancı sermayeye açılması için Türkiye'deki bürokratik devlet yapısının ve merkeziyetçi anlayışın terk edilmesi gerektiğini söyledi.     

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Turhan Tayan ve siyasi partilerin temsilcileri ile dörtlü anayasa değişikliği paketi hakkında bir basın toplantısı düzenleyerek komisyonun çalışmalarına ilişkin bilgi verdiler.     

4- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün düzenlediği basın toplantısında, 2000 yılını değerlendirerek, 2001 yılı beklentilerini açıkladı.     

5- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, ABD'de bulunanYugoslavya Dışişleri Bakanı Goran Svilanoviç ile Washington'da bir araya geldi.     

Albright, Svilanoviç ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Yugoslavya'nın yeni bir dönemeçten geçtiğini ve demokrasiye doğru olumlu adımlar atmakta olduğunu söyledi.     

Svilanoviç de ABD'ye yaptığı ziyaretin önemine değinerek "ABD ile ilişkilerimizde yeni bir dönem başlattığımıza samimiyetle inanıyorum" dedi.                                               

6 OCAK 2001

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi ve Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Türkiye'nin uzaydaki 3. uydusu olacak TÜRKSAT 2A'nın 8 Ocak günü fırlatılması nedeniyle düzenlenen törene katılmak üzere Güney Amerika'daki Fransız Guyanası'na gittiler.     

TBMM Başkanı Ömer İzgi, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, teknolojinin yeni ürünü olan TÜRKSAT 2A uydusunun Türkiye açısından çok önemli olduğunu söyledi.     

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılmasına ilişkin anayasa değişikliği çalışmaları hakkında bilgi vererek, olağan dışı dönemlerde parti kapatmalarının partilerin olumsuzluklarını gidermenin bir yolu olarak görülmesinin ülkeye birşey kazandırmadığını söyledi.     

3- Devlet Bakanı Tunca Toskay, IMF'ye verilen ek niyet mektubu çerçevesinde hükümetin üstlendiği taahhütler, dış ticaretin geleceğini ve faizlerin seyrini Sabah gazetesine değerlendirdi.     

4- İsveç'in Ankara Büyükelçisi Henrik Liljegren, Türkiye-AB ilişkilerini Yeni Binyıl gazetesine değerlendirdi.     

5- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Yunanistan'da yayınlanan To Vima gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin Helsinki kararları doğrultusunda AB üyeliği yolunda doğru adımlar attığını belirterek "Türkiye'nin, AB üyesi olması için Katılım Ortaklığı Belgesi'ni verdik. Kriterler sert olabilir ama AB'ye üye olan bütün ülkelere de aynı kriterler uygulandı. Türkiye, AB'nin kriterlerine doğru yönde hareket ediyor, ama çok aşağılarda bir noktada başladı" dedi.                                                                               

7 OCAK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-1 televizyonunda yayımlanan "Pazar Panorama" programında, geçen yılın gelişmeleri, 2001 yılı beklentilerini ve FP'yi değerlendirdi.      

2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında "10 bin Mehmetçik Kuzey Irak'a girdi" başlığıyla yayımlanan haberlerin gerçekle ilgisi bulunmadığını belirtilerek "Bir süredir PKK terör örgütünün kontrolünde olan yayın organlarında ve internet sitelerinde benzer konularda yayınlar yapılarak yurtiçi ve yurtdışında Türkiye aleyhinde komuoyu oluşturma gayretleri içinde bulunulduğu bilinmekte ve yakından izlenmektedir" denildi.      

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Cumhuriyet gazetesini ziyaret ederek yönetici ve yazarlarla görüştü.

Bakan Tantan, cezaevlerindeki olayları alevleyen suç örgütünün özellikle Avrupa ülkelerinde ayakları olduğunu ve bu ülkelerden destek aldığını belirtti.

4- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin Tekirdağ'da düzenlediği basın toplantısında, 2000 yılında Türkiye genelinde hazırlanan 130 çevre projesinden 58'i için 1 trilyon 290 milyar lira harcama yaptıklarını belirtti.       

5- Ankara DGM Savcılığı'nca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı gerekçesiyle yürütülen soruşturma kapsamında, geçen hafta açığa alınan Müsteşar Yardımcısı Mustafa Mendilcioğlu gözaltına alındı.      

6- Bir süre önce sahibi olduğu Sabah gazetesi ve ATV televizyonunu Mehmet Emin Karamehmet, Turgay Ciner ve Murat Vargı'nın kurduğu "MTM" şirketine devreden Dinç Bilgin, Sabah grubunu imtiyaz sahibi olarak tekrar devraldı.      

7- Pakistan'daki askeri yönetimin lideri General Pervez Müşerref, Ortadoğu ziyaretinin ilk ayağı olan Suriye'nin başkenti Şam'a gitti. 

8- İtalya İçişleri Bakanı Enzo Bianco ile İran İçişleri Bakanı Abdülvahid Musavi-Lari, İran'ın başkenti Tahran'da, Yasadışı Göç ve Terörle Mücadele Protokolü'nü imzaladı.     

 9- Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı George Tenet öncülüğünde Mısır'ın başkenti Kahire'de, İsrailli ve Filistinli güvenlik yetkilileri bir araya geldi.     

Görüşmede, Filistin-İsrail barışına giden yolda güvenlik sorunları konusu ele alındı.                                                

8 OCAK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ile Mesut Yılmaz'ın katıldığı liderler zirevesi yapıldı.      

Başbakan Ecevit liderler zirvesi sonrası yaptığı açıklamada, partilerin kapatılmasını güçleştirecek Anayasa'nın 69. Maddesi'ndeki değişiklik konusunda anlaştıklarını belirterek "Anayasa konusunda hiçbir sorun yok. Uzlaşı halindeyiz. Fakat bu tabii hükümetin görevi değil, TBMM'nin görevi. TBMM'den çıkacak sonuçlar önemli" dedi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de zirve öncesinde yaptığı açıklamada, Anayasanın 69. Maddesi'nde yapılacak değişikliğin bu hafta içinde netleşeceğini belirterek "Hem siyasi partilere yeterli güvence verecek hem de onların normal olarak tabi bulundukları Anayasa Mahkemesi'nin yetkisini ortadan kaldırmayacak bir düzenleme yapılması zorunludur" dedi.     

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan İstanbul'da düzenlenen "1. Türkiye Su Kongresi"nin açılışında yaptığı konuşmada, Ortadoğu'daki savaşların temelinde 'su' ya sahip olma duygusunun yattığını vurgulayarak "şu anda fiilen su savaşları başlamıştır " dedi.      

Kutan, kongre öncesi  gazetecilerin sorularını yanıtlayarak "Beyaz Enerji" operasyonu konusunda belgeler ortaya çıkınca değerlendirme yapacağını söyledi.      

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, ülkede yaşanan karamsarlık ve umutsuzlukta, siyasetçiye yönelik yoğun ve bilinçli yıpratma kampanyasının önemli payı olduğunu kaydederek, birtakım çevrelerin kendilerine güç kazandırmak için siyaset mekanizmasını etkisizleştirme gayreti içinde olduğunu söyledi.     

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Hak-iş Genel Başkanı Salim Uslu ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'yi kabul etti.       

Bakan Okuyan, iş güvencesi yasa tasarısının bu ay içinde veya gelecek ay başında TBMM'nin  gündemine öncelikli olarak ele alınmak üzere getirileceğini söyledi.         

Meral de tasarının yasalaşmaması durumunda iş başarısının bozulacağını belirterek, iş güvencesi konusunu biran önce gündeme alınmasını istedi.     

5- Hazine Müsteşarlığı, devletin, üretim yapılmamasına karşın özel şirketlere ödeme yapmak zorunda kalacağı gerekçesiyle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ilgili birimlerine bir yazı göndererek, çevresel nedenlerle kapalı bulunan Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy santrallerinin devrinin durdurulmasını istedi.      

6- "Beyaz Enerji" operasyonu soruşturmasını yürüten Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Talat Şalk yaptığı açıklamada, yolsuzluğun boyutlarının kendisini ürküttüğünü belirterek "En ufak bir hatamızda bundan Türkiye zarar görür. Bu nedenle  çok hassas ve özenli davranıyoruz" dedi.    

 7- Yeni Binyıl gazetesi kapandı.                        

8- Türkiye'de bulunan Çin Dışişleri Bakanı Tang Jiaxua, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi.     

Görüşmede, BM, Kıbrıs, Irak, KEK, GAP, Demiryolları ve Turizm konuları ele alındı.

Ayrıca, Türkiye ve Çin arasında iki ülke ilişkilerinin 21. yüzyılda siyasi, ekonomik ve kültürel boyutlarında gelişmesini sağlayacak geniş kapsamlı eylem planı imzalandı.       

Öte yandan Jiaxuan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit tarafından da  ayrı ayrı kabul edildi.     

Jiaxuan Başbakan Ecevit ile görüşmesinde, Çin'in Ukrayna'dan satın aldığı uçak gemisinin boğazlardan biran önce geçirilmesini istedi.     

Başbakan Ecevit ise iki ülke arasındaki ticaretin dengesizliğini vurgulayarak "Türkiye'nin Çin'e satışı sadece 40 milyon dolar. Çin'den alımı ise 800 milyon dolar. Bu dengenin biran önce sağlanması için düzenlemelerin yapılması gerekli" dedi.     

9- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani Türkiye'ye geldi.      

Talabani Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada "Beklentimiz karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi. Ankara da biz de Kuzey Irak'ta istikrar istiyoruz. Ortak hedeflerimiz olduğuna göre bir araya gelmemiz normal" dedi.                 

10- Türkiye'de bulunan İngiltere'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi David Hannay, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu ve diğer yetkililerlebir araya geldi. Görüşmelerde, Kıbrıs konusu ele alındı.        

11- Filistin'li üst düzey görüşmeci Ahmet Korey, Reuters Ajansı'na yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Bill Clinton'ın İsrail ile çatışmaları sona erdirecek bir anlaşmanın temeli olarak sunduğu önerileri reddettiğini bildirdi.      

Öte yandan, İsrail Savunma Bakan Yardımcısı Efraim Sneh Reuters Ajansı'na yaptığı açıklamada, Filistinlilerin Başkan Clinton'ın önerisini reddetmesinin üzücü olduğunu belirterek "Onun önerilerinin görüşmelerin devamı için temel oluşturduğunu düşünüyoruz" dedi.

 12- Pakistan'daki askeri yönetimin lideri General Pervez Müşerref resmi bir ziyaret için gittiği, Suriye'nin başkenti Şam'da Devlet Başkanı Beşir Esad ile bir araya geldi.     

Müşerref yaptığı konuşmada, "Hindistan'ın Keşmir'deki çatışmaların sona erdirilmesi ve diğer ikili ilişkiler konusunda görüşmeler yapılması çağrımıza olumlu yanıt vereceğini umut ediyoruz" dedi.                                                                

9 OCAK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Barolar Birliği'nce (TBB) düzenlenen "Uluslararası Anayasa Hukuku Kurultayı" açılışında yaptığı konuşmada, anayasanın evrensel ölçütlere göre yeniden yapılandırılmasının kaçınılmaz olduğunu kaydederek, Milli Güvenlik Konseyi döneminde çıkarılan yasa ve kararnamelerin anayasaya aykırılığının ileri sürülememesine ilişkin geçici 15. Madde'nin bunların en önemlisi olduğunu söyledi.      

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Eralp Özgen de 1982 Anayasası'nda bazı değişikliklerle düzgün ve çağdaş bir anayasaya kavuşmanın olanaksız olduğunu belirterek, yeni bir anayasa yapılması gerektiğini söyledi.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nin (DTCF) 65. yıl kutlama töreninde yaptığı konuşmada, cumhuriyetin ilk yıllarında Anadolu ve Asya uygarlıklarına ilişkin incelemelerin DTCF tarafından yapıldığını söyledi.       

3- 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 27. yıl dönümünde düzenlenen toplantı ile anıldı.            

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, İsmet İnönü'nün cumhuriyet tarihinin en önemli adlarından biri olduğunu belirterek "Yarım asır boyunca Türkiye'yi birinci derecede etkilemiştir. Görevinde de çok başarılı olmuştur" dedi.        

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Meclis grup toplantısında, TBMM'de ele alınacak anayasa değişikliği paketinin bir dönüm noktası olduğunu belirterek, siyasi partilerin faliyetlerinin çerçevesini belirleyen kuralların  düzenlenmesinin zorunluluk haline geldiğini söyledi.          

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Meclis grup toplantısında "Beyaz Enerji" operasyonunda partisine yöneltilen eleştiriler ile ilgili olarak, yolsuzluklarla mücadele konusunda en fazla sorumluluğun ANAP'lı bakanlıklara düştüğünü belirtti.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, bazı basın organlarının yolsuzlukları ortaya çıkarmak değil siyaseti kirli gösterip siyaset kurumunu yıpratma amacıyla hareket ettiğini söyledi.         

 6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında, Devlet bakanları Recep Önal, Rüştü Kazım Yücelen, Maliye Bakanı Sümer Oral, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Dünya Bankası kredisi ile ilgili "Kalkınma Stratejisi ve Tarım Reformu Uygulama Projesi" hakkında düzenlemeleri görüşmek üzere Başbakanlık'ta bir araya geldiler.           

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada "Dünya Bankası'ndan sağlanacak 600 milyon dolar kredinin müzakere edilmesi öncesinde yapılacak işler kapsamında bakanlıklar arasında görüş birliğine varılmıştır" denildi.      

7- Emniyet Genel Müdürü Turan Genç "Beyaz Enerji" operasyonuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, "Operasyon, jandarma teşkilatı tarafından başlatılmış ve sürdürülmüştür. Bizim yorum yapmamız söz konusu değildir" dedi.      

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer "Beyaz Enerji" operasyonuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Ersümer, ihaleler ile ilgili kendisine gelen her türlü bilgi, imzalı imzasız mektubu Başbakanlık Teftiş Kurulu'na ilettiğini belirterek, operasyonlarla kendisinin bir ilgisi olmadığını söyledi.      

9- Emek Platformu'nu oluşturan 15 örgütün temsilcisi bir araya geldi.     

Kamu-Sen Başkanı ve Dönem Sözcüsü Resul Akay toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, IMF güdümlü politikanın ülkenin bağımsızlığı ve ulusal eğemenliği konusunda sorunlar yarattığını belirterek "IMF ve sermayeye teslim olanlar, karşısında Emek Platformu'nu bulacaklardır" dedi.           

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli, Gazeteciler Bayramı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, iletişim özgürlüğünden önce, hukukun üstünlüğünü talep ettiklerini belirterek "Hukukun üstünlüğü sağlanmadan, hiçbir hak güvenceye alınamaz, dolayısıyla iletişim ve ifade özgürlüğü de tam anlamıyla var olamaz" dedi.           

11- Basın Konseyi "Aralık 2000'de Türk Basını" raporunda, ölüm oruçları ve F tipi cezaevlerine ilişkin haberlere yayın yasağı getirilmesini "ayın en önemli haberi" olarak değerlendirdi.

Raporda, mahkemeler, kapatma kararları, baskılar ve gazetecilere yönelik fiili saldırıların Aralık ayında da yoğunlaşarak sürdüğü ifade edildi.     

12- Türkiye'nin yeni haberleşme uydusu Türksat 2A'nın fırlatılışı olumsuz hava koşulları nedeniyle bir kez daha ertelendi.                 

13- Eski Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal yaşamını yitirdi. 

14- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu ve Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi.      

Talabani görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Loğoğlu ve Ziyal ile çok kapsamlı bir değerlendirme yaptığını belirterek "Irak'ın ulusal bütünlüğünün güçlendirilmesi, Irak'ın geleceği ve Kuzey Irak ile Ortadoğu'daki mevcut durumun yanısıra ikili ilişkilerini" ele aldıklarını söyledi.     

15- NATO ve Avrupa üyesi ülkelerin temsilcileri "Balkan Sendromu"nu görüşmek üzere  Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldiler.     

Toplantıda, Balkanlar'da ABD tarafından kullanılan tüketilmiş Uranyumlu silah ve bombaların insan sağlığına etkileri konusu ele alındı.     

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Madaleine Albright, New York'da BM Genel Sekreteri Koffi Annan ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Kosova'da kullanılmış Uranyum bulunmasıyla NATO askerlerinin ölümleri arasında bir bağ bulunduğuna dair kesin bir delil bulunmadığını söyledi.          

16 - Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chibber, Devlet Bakanı Faruk Bal ile bir araya geldi.

Chibber görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Marmara bölgesindeki deprem konutları ile ilgili görüştüklerini belirterek  "Dünya Bankası olarak Türkiye'yi destekliyoruz" dedi.     

17- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile bir araya geldi.     

Görüşmede, iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesini öngören ve Hazar'daki statü sorunu ve petrol yataklarının ortak kullanımı ile Bakü deklarasyonunun yer aldığı 8 anlaşma imzalandı.

Hazar Denizi bölgesindeki statü sorunu ile ilgili yayımlanan ortak bildiride ise Hazar'da kıyı cumhuriyetlerine ait şeridin ortak hat ile paylaşımı konusunda fikir birliğine varıldı.     

Ayrıca, Azerbaycan'ın karada yerleşen Hovsan ve Zıh petrol yataklarının işletimine ilişkin, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) ile Rusya'nın Lukoil şirketi arasında bir anlaşma imzalandı.     

Putin, Alivev ile birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında, Azerbaycan'ın Ermenistan ile olan Yukarı Karabağ sorunuyla ilgili olarak "Sorunun çözümünde arabuluculuk yapmaya hazırız" dedi.

18- Almanya Sağlık Bakanı Andrea Fischer ile Tarım Bakanı Karl Heinz Funke'nin görevlerinden istifa ettiği bildirildi.                                                              

10 OCAK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" nedeniyle yaptığı açıklamada, basının evrensel standartlarda çalışabilmesi ve çok seslilik ilkesinin sürdürülmesi için basında tekelleşmeyi önleyecek yasal düzenlemelerin biran önce yapılması gerektiğini söyledi.      

Ayrıca Cumhurbaşkanı  Sezer, Türk İdareciler Derneği tarafından düzenlenen "10 Ocak İdareciler Günü" toplantısına katılarak bir konuşma yaptı.      

2- Başbakan Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında "Beyaz Enerji" operasyonuyla ilgili tartışmaları değerlendirirken "Birtakım gizli görevlilerin demokrasinin üzerine gölge düşürdüğünü" söyledi.

Başbakan Ecevit "Sorumlular saptanmazsa dikta özlemcileri heveslere kapılabilir ve kışkırtıcılığa kalkışabilirler" dedi.      

Ayrıca Başbakan Ecevit, Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani'yi kabul etti.

Görüşmede, Kuzey Irak'taki mevcut durum, PKK'nın bölgedeki varlığı ve Irak'ın geleceği gibi konular ele alındı.      

3- Devlet Bakanı Recep Önal, FP İstanbul Milletvekili Osman Yumakoğulları'nın Başbakan Bülent Ecevit'e yönelttiği soru önergelerine yazılı olarak verdiği yanıtlarda, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndaki 6 bankanın zararının 2 katrilyon 331 trilyon 531 milyar lira olduğunu açıkladı.      

4- MHP Grup Disiplin Kurulu, TBMM Genel Kurulu'ndaki Şartlı Salıverme Af Yasası görüşmelerinde, Başbakan Bülent Ecevit'i "Vatan hainlerini affetmekle" eleştiren İçel Milletvekili Ali Güngör'ü ihraç etti.

5- Fatih Cumhuriyet Savcılığı, Bayrampaşa'dan İstanbul Valiliği'ne kadar silahlı oldukları halde izinsiz yürüyüş yapan polislerden ilk 50 kişilik grup hakkında "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçundan 2 ile 5'er yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açtı.      

6- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Talat Şalk, tarafından yürütülen 'Beyaz Enerji Operasyonu' kapsamında, Enerji İşleri Genel Müdür Vekili Osman İlhan da gözaltına alındı.     

 7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Rudolf Schmidt ile yaptığı görüşme sonucunda, birliği üye olan işadamlarına pasaportlarının süresi kadar Schengen vizesinin verilmesi için anlaştıklarını açıkladı.      

8- Şair, öykü, roman ve oyun yazarı Necati Cumalı, İstanbul'da yaşamını yitirdi.      

9- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Avrupa Demokratik Birliği (EDU) Parti Başkanları 20. Konferansı'na katılmak üzere Almanya'nın başkenti Berlin'e gitti.     

10- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Sudan'daki temasları çerçevesinde Türkiye-Sudan ticari ve ekonomik ilişkileri konulu seminerde bir konuşma yaptı.

Bakan Cem, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini belirterek, Sudan'ın, Türkiye için "Afrika'ya açılan pencere teşkil ettiğini" söyledi.     

11- Sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı, Fransa Meclisi Dışilişkiler Komisyonu'nda kabul edildi.    

12- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in resmi daveti üzerine yaptığı ziyareti tamamlayarak, Bakü'den ülkesine döndü.      

Putin gazetecilere yaptığı açıklamada, temaslarında ağırlıklı olarak, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Yukarı Karabağ sorununun ele alındığını söyledi.                                                                                          

11 OCAK 2001

1- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yolsuzluk operasyonu ekseninde yürüyen tartışmaya TSK'yı çekme girişimlerinin silahlı kuvvetlerde "ciddi rahatsızlık duyulmasına" neden olduğu vurgulanarak, gelişmelerin rejim tartışmasına dönüştürülmesinin ülke yararına olmayan bir yaklaşım olduğu belirtildi.

2- Harp Akademileri Komutanı Nahit Şenoğul, Harp Akademileri Komutanlığı'nca düzenlenen "Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği ve NATO İlişkilerinin Geleceği, Türkiye'ye Etkileri" konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, AB'nin 7-8 Aralık 2000 tarihlerinde Nice'daki zirvesinde, 27 devletten oluşacak olan AB'nin, yeni yapılanması içinde Türkiye'ye yer vermediğini belirterek "Zirvede kabul edilen kararlardan Türkiye'nin Katılım Ortaklığı Belgesi'nde yer alan Kıbrıs ve Ege Denizi ile ilgili bağlayıcı kararlar, güvenlik ihtiyaçlarımıza zarar verecek niteliktedir" dedi.     

Silahlı Kuvvetler Akademisi Komutanı Tuğgeneral Halil Şimşek de "Avrupa, Ermeni kozu ile Kafkaslar'a, Ege sorunuyla Balkanlar'a, Kıbrıs ve Güneydoğu sorunlarıyla da Ortadoğu'daki politikalara müdahil olmanın alt yapısını hazırlamaktadır" dedi.    

 3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Eralp Özgen ve beraberindeki heyeti Genel Merkez'de kabul etti.   

Kutan görüşmeden sonra gazetecilerin sorularının yanıtlayarak, sivil yönetim ve hukuk devleti tatbiki için hükümete destek vermeye hazır olduklarını belirtti.    

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TBMM Adalet Komisyonu toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Türk, cezaevlerindeki son durum ile ilgili bir soru üzerine, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından oluşturulan alt komisyonun Sincan, Edirne ve Kocaeli F tipi cezaevlerini ziyaret ettiğini ve önümüzdeki günlerde bir açıklama yapacaklarını söyledi.    

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, enerji yolsuzlukları konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.     

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson'u makamında kabul etti.      

Çiller yaptığı açıklamada, yeni seçilen Başkan George W. Bush'un politikalarının henüz belli olmamasına rağmen iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişerek devam edeceğini söyledi.     

Pearson da "Bu tür ziyaretlerde Türkiye'nin gündemini, geleceğini ve birlikteliğimizi nasıl daha da güçlendirebileceğimiz  konusunda görüş sahibi olma imkanı elde ediyorum" dedi.     

7- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İhlas Ev Aletleri İmalat Sanayi ve Ticaret hisselerinde gerçekleştirdikleri manipülatif işlemler nedeniyle 13 kişiye sürekli olarak işlem yapma yasağı getirdi.     

8- İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Şartla Salıverme Af Yasası'nın Anayasa'nın eşitlik ilkesini öngören 10. Maddesi'ne ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'ne aykırı olduğu belirtilerek, siyasi ve adli suçlulular arasında keyfi ayrımlar yapıldığına ve yasanın anayasaya aykırı olan hükümlerinin iptali için 60 günlük dava açma süresinin dolmadığı belirtildi.     

9- TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, TÜSİAD tarafından hazırlanan "Uluslararası Rekabet Stratejileri: Biyoteknoloji" raporunun tanıtım toplantısında "Türkiye'nin teknolojiye yatırım yapmadan sanayileşmede ve ihracatta yeni atılımlar yapması ve rekabet gücünü artırması mümkün değildir" dedi.      

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de Türkiye'nin sanayi çağına girdiği için uzun bir dönem boyunca, yaklaşık 200 yıldır birçok fırsatı kaçırdığını belirterek "Milletimiz de bunun bedelini her alanda ağır bir şekilde ödemiştir" dedi.     

10- Türkiye'de bulunan ABD'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alfred Moses, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi.     

Moses görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, veda turları sırasında amacının, tarafların BM'nin gözetimindeki görüşmelerin sürdürülmesini sağlamak olduğunu söyledi.    

Öte yandan Türkiye-KKTC Ortaklık Konseyi toplantısı için Türkiye'de bulunan KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Başbakan Bülent Ecevit ve Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ile bir araya geldi.     

Eroğlu yaptığı açıklamada, yapılan 5 aracılı görüşmede BM Genel Sekreteri'nin KKTC'ye hiç anlaşılmayan bir tavır takındığını belirtti.      

11- Türkiye'nin 3. uydusu Türksat 2A, dün Güney Amerika'nın Fransız Guyanası'nda bulunan Kourou Üssü'nden Arien füzesiyle uzaya fırlatıldı.             

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz yaptığı açıklamada, Türksat 2A uydusunun uzaya fırlatılmasının, Türkiye ve bulunduğu bölge açısından çok önemli olduğunu belirterek "Bu uydu, Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan, birbirine bakışını değişterecek, kültürlerin değişmesini, kültürlerin tanınmasını önemli ölçüde ortaya çıkaracak önemli bir görevdir" dedi.     

12- Fransa Meclisi'nin Genel Kurul oturumunda gelecek hafta oylanacak olan sözde Ermeni soykırımına ilişkin yasa tasarısını önlemek amacıyla  Paris'te bulunan TBMM heyeti, Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı François Loncle ile görüştü.     

TBMM heyeti görüşmede, tasarıyla ilgili olarak Türk kamuoyunun rahatsızlığını belirtirken, tasarının kabul edilmesinin Türkiye ve Paris arasındaki ikili ilişkilere zarar vereceğini söyledi.     

13- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) Türkiye raporunda, ekonomi programının bundan sonraki başarı şansının enflasyonla mücadelenin yükünün toplumsal kesimlere eşit bir biçimde dağıtılmasına ve bu konuda kamuoyunda konsensusun sağlanmasına bağlı olduğu belirtildi.     

14- İngiltere'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Sir David Hannay, KKTC'de Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile bir araya geldi.     

Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, 6. tur dolaylı Kıbrıs görüşmeleri hakkında bilgi verdi.

15- ABD Savunma Bakanı William Cohen yaptığı açıklamada, Suudi asıllı terörist Usame bin Ladin'in nükleer, kimyasal ve biyolojik silah ele geçirme çabası içinde olduğunu, bunun kendileri için temel kaygı teşkil ettiğini söyledi.     

16- İsrail'in, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki geçiş noktası olanRefah'ı yeniden açtığı bildirildi.     

17- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Tunus'ta Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali ile bir araya geldi.     

Arafat yaptığı açıklamada, İsrail'i Uranyum başlıklı füze kullanmakla eleştirdi.                                                     

12 OCAK 2001

1- Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanı Tümgeneral Ethem Erdağı, İstanbul'da dün başlayan "Avrupa Güvenlik Savunma Kimliği (AGSK), AB ve NATO İlişkilerinin Geleceği, Türkiye'ye Etkileri" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, AGSK'ye en güçlü birliği Türkiye'nin önerdiğini belirterek, NATO'daki AGSK konusundaki veto yetkisini de geri almasının mümkün olmadığını söyledi.          

2- FP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Recai Kutan başkanlığında toplandı.

Toplantıda, yolsuzluklarla ile ilgili olarak ihbarların değerlendirilmesi, bilgi ve belge toplanması amacıyla 5 kişilik komisyon oluşturulması kararlaştırıldı.     

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk 36. dönem adli yargı hakim ve savcı adaylarının kura çekme töreninde yaptığı konuşmada, hakim ve savcı adaylarından, bölücü ve irticai akımlar ile yolsuzluklara karşı dikkatli olmalarını istedi.     

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında, Fransa Meclisi Dışilişkiler Komisyonu'ndan geçen sözde Ermeni soykırımı tasarısının Meclis'te kabul edilmemesi için girişimlerin sürdüğünü belirterek "Fransa'yı bu konuda son kez uyarıyoruz. Tarih önünde ve Türk ulusunu yaralamaya yönelik bu yanlış yönden vazgeçmeye çağırıyoruz" dedi.  

5- BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım yaptığı yazılı açıklamada "Mavi Akım" projesinin, Beyaz Enerji operasyonu ile ilişkilendirilmeye çalışılmasının BOTAŞ'ı yıpratmaya yönelik girişimler  olarak değerlendirdiklerini belirterek, bu proje kapsamındaki Samsun-Ankara boru hattı yapımının, uluslararası bir anlaşma olduğunu ve projenin TBMM tarafından da onaylandığını bildirdi.     

6- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Talak Şalk "Beyaz Enerji" operasyonu ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, operasyonda asker-sivil ayrımı yapılmadığını ve yapılmasının yanlış olduğunu belirterek, İçişleri Bakanlığı'nın bu operasyonla ilgili olarak çok duyarlı davrandığını söyledi.     

7- Bursa Devlet Tiyatrosu'nun onarım işinde yolsuzluk yapıldığı, naylon faturalarla haksız kazanç elde edildiğine ilişkin Bursa Cumhuriyet Savcılığı'na yapılan başvuru sonrasında başlayan "1. Perde" operasyonunda aralarında Müdür Emin Gümüşkaya'nın da bulunduğu 12 kişi bilgilerine başvurulmak üzere gözaltına alındı.     

8- Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Osman Tunaboylu, İstanbul'da ekonomi basını yöneticileri ile düzenlediği sohbet toplantısında, bankacılık sektöründe uluslararası standartta bir denetimin uygulanabilmesinin, sektörün vakit geçirmeden rehabilite edilmesine bağlı olduğunu belirterek "Bir geçiş dönemi tanımaksızın uluslararası standartta bir denetim ve gözetim sürecini başlatmak, gerek mali, gerekse reel sektörde sıkıntılar yaratabilir" dedi.     

9- Adana eski milletvekili Turgut Topaloğlu yaşamını yitirdi.

10- Türkiye-KKTC Ortaklık Konseyi'nin 4. toplantısı yapıldı.

Toplantıdan sonra, KKTC ile Ekonomi ve Maliye İşbirliği Protokolü törenle imzalandı.      

Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel törenden sonra yaptığı açıklamada, konsey toplantısının ilişkilerin geliştirilmesi yönünde önemli bir adım olduğunu belirterek, imzalanan protokoller ile iki ülke arasında "ortak ekonomik alan" oluşturulacağını  söyledi.  

KKTC Ekonomi ve Maliye Bakanı Mehmet Bayram da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bayram gazetecilerin, 350 milyon dolarlık yardımı yeterli bulup bulmadıkları sorusu üzerine "Her zaman anlayış gördüğümüz anavatanımız herhalde programın uygulanması sonucunda eğer 350 milyonun yeterli olmadığını görürse, gözden geçirilmesi gündeme gelecektir" dedi.     

11- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz "Demokratlar Birliği Toplantısı" için gittiği Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, çok kültürlülüğün sağlanmasında en önemli faktörün Türkiye'nin AB'ye katılımının olacağını kaydederek "Müslüman bir ülke olarak Türkiye'nin AB'ye girmesi çok kültürlülüğün ve çok dinliliğin gelişmesini sağlayacaktır" dedi.     

12- Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ), Çek devlet televizyonu çalışanlarının eylemi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu eylemi bağımsız haber yayıncılığını engellemeye çalışan siyasilere karşı bir zafer olarak niteledi.      

13- ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, görev süresinin sona ermesi nedeniyle Fransa'nın başkenti Paris'te Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine ve çeşitli Avrupa ülkeleri dışişleri bakanları ile bir araya geldi.      

Albright, Balkanlarda kullanılan Uranyumlu (DEU) silahların insan sağlığına yönelik tehlikeleri yüzünden yaşanan kaygıların, siyasi amaçlar için kullanılmaması gerektiğini belirterek "Bu konuyu bazı kişilerin kendi çıkarları için kullanmayacağını umuyorum" dedi.

Vedrine de Albright'a, ABD'nin Balkanlar'daki bunalımlar sırasında uyguladığı etkin politikaları uygun bulduğunu söyledi.     

14- ABD Başkanı Bill Clinton'ın Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa İşleri Direktörü Anthony Blinken Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Clinton yönetiminin Avrupa'da izlediği politikaları değerlendirdi.          

15- İsrail'in görevine yeni başlayan Berlin Büyükelçisi Simon Stein düzenlediği basın toplantısında, Almanya'da son zamanlarda Yahudilere yönelik saldırılar konusunda ilk olarak akla neo-nazilerin geldiğini, ancak saldırıların Ortadoğu ile bağlantısının açığa çıkmasının, bu ülkenin uluslararası terörist tehditlerden kendisini soyutlayamadığını gösterdiğini söyledi.    

16- İsrail Dışişleri Bakanı Şolomo Ben-Ami'nin Sözcüsü Moşe Debi yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistin arasında dün başlayan temasların süreceğini, ancak çok fazla umutlarının olmadığını söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın Yardımsısı Nebil Ebu Rudeyna da önlerindeki 72 saati vurgulayarak, bu çabaların birşeyler yaratmasından umutlu olduklarını söyledi.     

Öte yandan İsrail ile Filistin arasında Batı Şeria'nın El Halil kentinde çatışmaların devam ettiği bildirildi.                                             

13 OCAK 2001

1- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Yalova'da incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, ölüm orucundaki mahkumları teşvik eden avukatlar için cumhuriyet savcılıklarının harekete geçtiğini belirterek, avukatların cezaevine giriş çıkışlarından sonra eyleme katılım için verilen dilekçe sayısının arttığını söyledi.     

2- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Ankara Hayat Sigorta Anonim Şirketi'nin yeni genel müdürlük binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, suç ve suçlularla mücadelenin yasa gereği cumhuriyet savcılarının asli görevi olduğunu belirterek, kolluk güçlerinin, savcıların emrinde çalıştığını söyledi.     

3- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan ile  yapılan söyleşi, Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.     

4- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Fransa'daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.     

Bakan Öksüz, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, TÜRKSAT 2A uydusunun, uzaya gönderilen 137 uydu içinde sıfır hata ile fırlatılan ilk uydu olduğunu belirterek, 3-4 yıl içinde uydunun kendini finanse edeceğini söyledi.     

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, ülke siyasetinin iddiasını, özgüvenini, cesaretini yitirdiğini belirterek, siyasetin içeride bürokrasiye, dışarıda da değişik dış çevrelere teslim edildiğini söyledi.     

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Türkiye Elektrik Anonim Şirketi'nde (TEAŞ) "ihale yolsuzluğu" yaptıkları iddiası ile görevlerinden alınan bürokratlardan "Beyaz Enerji" operasyonu kapsamında Devlet eski Bakanı veTEAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Birsel Sönmez'in de aralarında bulunduğu 4 kişi, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce tutuklandı.     

Ayrıca, Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcısı Cevdet Volkan "Beyaz Enerji" operasyonu kapsamında 4 kişinin tutuklanmasının ardından DGM'den ayrılırken gazetecilerin operasyonla ilgili sorularını yanıtladı.     

7- Gazeteci yazar Sabit Batumlu, İstanbul'da yaşamını yitirdi. 

8- Orta Amerika ülkelerinden El Salvador, Guatemala ve Nikaragua'da 7.6 şiddetinde bir depremin meydana geldiği bildirildi.    
                                     

14 OCAK 2001

1- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin İl Kongresi'ne katılmak üzere gittiği Şanlıurfa'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kutan, hükümet ile ordu arasında çıkan meselenin suni olarak gündeme getirildiğini düşündüklerini belirterek "Asker-sivil gerginliği gibi suni konuların ortaya çıkarılarak üzerinde özellikle durulması icap eden enerji yolsuzluğunun gözardı edilmemesidir" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yenimahalle Belediyesi'nde partisinin belediye başkanları ile belediyelerin sorunlarını ele aldığı toplantı öncesinde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.            

3- Marmara denizine kıyısı olan İstanbul, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, Tekirdağ ve Yalova illerinin yöneticileri İstanbul Valiliği'ne bağlı Afet Yönetim Merkezi'nde bir araya geldiler.     

İstanbul Valisi Erol Çakır toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Marmara denizinin deprem tehdidi altında olduğunu belirterek, deprem hasarlarını önleyici ve deprem sonrasında yaraları sarma konusunda önlemler aldıklarını söyledi.                       

4- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD), içinde yer alan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye Analisti John Karlsonn Fransa'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de yolsuzluklarla mücadelenin en önemli konulardan biri olduğunu belirterek, Türkiye'nin bütün kurumlarıyla bu konuda etkin, kararlı bir şekilde mücadele ettiğini söyledi.     

5- Türkiye Ermenileri Patriği Mesrop Mutafyan Yunanistan'a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havaliamanı'nda yaptığı açıklamada, Fransa Meclisi Dışilişkiler Komisyonu'nun sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını kabul etmesinden rahatsızlık duyduklarını belirterek "Türkiye ile Ermenistan'ın, biran önce sorunlarını diyalogla çözüme kavuşturmaları gerekiyor" dedi.     

6- Orta Amerika'da meydana gelen depremin en çok etkilediği ülke olan El Salvador'da 259 kişinin öldüğü, 1200 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.     

7- Portekiz Cumhurbaşkanı  Jorge Sampaio'nun devlet başkanlığına yeniden seçildiği bildirildi.     

8- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi Meclis'te yaptığı konuşmada, ilerlemenin tek yolunun "dini temeller üzerine kurulu ve kişinin kendi kaderini çizdiği demokratik bir rejim" olduğunu söyledi.                                               

15 OCAK 2001

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilat Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı.

Yasa, üç üniversiteye bağlı yeni fakülte, yüksekokul ve enstitüler kurulmasını öngörüyor.             

2- FP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu düzenlediği basın toplantısında, "Beyaz Enerji" operasyonunun sağlıklı yürütülebilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'in istifa etmesi gerektiğini belirterek, DYP'nin Ersümer ile ilgili gensoru önergesine destek vereceklerini söyledi.            

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin İstanbul İl Merkezi'nce düzenlenen "Gelecek Yönetimi ve Türkiye Kadınları" konulu toplantıda "Olağan kongrede 20 kişilik genel başkan kontenjanının 10'unu kadın siyasetçilere ayıracağız. Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişte kadınlara yeni fırsatlar vermek gerekir. Onlara özür ve telafi borcumuz var" dedi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile birlikte Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'ni ziyaret etti.            

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, "Beyaz Enerji" operasyonu ile ilgili olarak, CNN TÜRK televizyonunun sorularını yanıtladı.     

5- Kültür Bakanı İstemihan Talay, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nca İstanbul'da düzenlenen "Nazım Hikmet'i Anma Toplantısı"na katıldı.

6- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Marmara Denizi'nin kirletici etkilerden arındırılması ve doğal yapılandırılması için alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla İstanbul İl Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen toplantıda,  bütün iyi niyet ve yapıcı yaklaşımlara karşın çevreyi kirleten, yükümlülüklerini yerine getirmeyen kişi ve kuruluşlar hakkında kamu-özel sektörü ayrımı gözetmeksizin faaliyetin durdurulması dahil kanunda öngörülen yaptırımların uygulanacağını söyledi.        

7- MHP Meclis Grup Başkan Vekili İsmail Köse, TRT Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen "Türkiye'de Kamu Yayıncılığı Nedir, Ne Olmalıdır" konulu panelde, Türk milletinin kendi milli ve manevi değerlerini koruma mecburiyetinde olduğunu belirterek "AB'ye girmemiz, bizi başka bir kimliğe büründürmenin gereği değildir. Kürtçe televizyon yayınına asla izin vermeyiz" dedi.        

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP kadın kolları il başkanları tarafından düzenlenen toplantıda "Siyasette kadının önünü açmak bize düşer. Çünkü biz sosyal demokratız. Sosyal demokrasi de feminendir" dedi.     

9- Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, Telekom'un özelleştirilmesi ile ilgili olarak CNBC-e televizyonuna açıklamalarda bulundu.             

10- Türkiye'de bulunan IMF  Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki heyet Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile bir araya geldi.      

Görüşmede bankacılık ve özelleştirme konuları ele alındı. 

Cottarelli ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDBDK) ve Merkez Bankası'nda temaslarda bulundu.           

11- Dışişleri Bakanı İsmail Cem iki günlük resmi ziyaret için gittiği, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da  Dışişleri Bakanı Abdul Sattar ile görüştü. Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerle bölgesel ve uluslararası konular ele alındı      

Ayrıca dışişleri bakanlıkları arasında, düzenli siyasi danışma mekanizması kurulmasına ilişkin bir muhtıra imzalandı.          Sattar görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada "Hem siyasi hem de ekonomik olarak uluslararası alanlarda ilişkilerimizi yoğunlaştırıyoruz" dedi.     

12- Türkiye ve Kuzey Kore Cumhuriyeti dışişleri bakanlıkları arasında Çin'in başkenti Pekin'de, iki ülkenin birbirlerini tanıma niyetlerini beyan eden bir mutabakat zaptı imzalandı.                        

13- Orta Amerika'yı etkileyen El Salvador'da meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 500'e yükseldiği bildirildi.                                                                 

16 OCAK 2OO1

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Çankaya Köşkü'nde verdiği yeni yıl resepsiyonunda gazetcilerin sorularını yanıtladı.

Orgeneral Kıvrıkoğlu, 28 Şubat tartışmalarının sık sık gündeme getirilmesini onaylamadığını belirterek "Olayın özü irtica tehdididir. Ben, 28 Şubat gerekirse bin yıl sürer demiştim. İrtica tehdidi olduğu sürece 28 Şubat devam edecek" dedi.      

Başbakan Bülent Ecevit de gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.     

 2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Başbakanlık'ta Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz, Hüsamettin Özkan, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Dışişleri Bakanı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu, AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural ile diğer ilgili bürokratların katıldığı zirve toplantısı yapıldı.         

Toplantıda, Türkiye'ye sunulan Katılım Ortaklığı Belgesi (KOB) çeçevesinde Türkiye'nin yapacağı düzenlemeleri içeren ulusal program ile Kürtçe televizyon yayını konuları ele alındı.     

Vural zirve sonunda yaptığı açıklamada "Bana verilen genel talimatlar doğrultusunda liderler, ulusal programın taslak metni üzerinde gerekli teknik incelemenin yapılmasını ve bu metnin Bakanlar Kurulu'na sunulmasını istediler" dedi.     

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, dün partisinin Olağanüstü Başkanlık Divanı toplantısında, adli makamların, hiçbir kişi ve kurum ayrımı yapmadan yolsuzlukları soruşturması gerektiğini belirterek "Bütün yolsuzlukların üzerine gidilsin hiç kimse bu mücadelede dokunulmaz olarak görülmemelidir. Yolsuzluk kimden hangi kurumdan olursa olsun ayrım yapmadan üzerine gidilmelidir" dedi.     

4- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Yeni Asya gazetesinin sahibi Mehmet Kutlular'ın "Halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği" gerekçesiyle 2 yıl 1 gün hapis cezasına mahkum edilmesine ilişkin kararı onadı.      

5- Devlet Bakanı Edip Safder Gaydalı, TBMM KİT Komisyonu'nun toplantısında yaptığı konuşmada, madencilik sektöründeki dağınıklığı sona erdirmek ve MTA Genel Müdürlüğü'nün yeniden yapılandırılması için milletvekillerinden destek istedi.      

6- Devlet Bakanı Hasan Gemici, TÜSİAD tarafından  İstanbul'da düzenlenen Kadın-Erkek Eşitliğine Doğru Yürüyüş: Eğitim Çalışma Yaşamı ve Siyaset" konulu raporun sunumu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin temizlenme ve arınma yaşadığını, toplumun her kesiminin bu anlamda sorgulanması gerektiğini söyledi.      

TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu da sırf polisiye işlerle uğraşmanın, bütün günü o konuyu konuşarak geçirmenin ve iş yapmamanın memleket için hayırlı olmadığını kaydederek, Türkiye'nin çok iş yapması, yöneticilerin ve siyasilerin tamemen ekonomik program istikametinde süratle ilerlemeleri gerektiğini söyledi.       

 7- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının teşkilat ve görevlerine ilişkin tasarıların görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye üyelik hedefinden vazgeçmeyeceğini belirterek "AB sürecinde her kesim üzerine düşeni yapacaktır" dedi.       

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, "Beyaz Enerji" operasyonunu CNN TÜRK televizyonuna değerlendirdi.    

9- İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Kemal Alemdaroğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen "Tıp Dilinde Türkçe Kullanımı" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, 30'lu yıllarda Türkçe kelimeler tıp alanında kullanılırken 50'li yıllarda Arapça ve sonrasında da İngilizcenin dile hakim olduğunu belirterek, dilin Türkçeleştirilmesinde titiz olunması gerektiğini söyledi.                        

10- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp yaptığı açıklamada, IMF heyeti ile yapılmakta olan görüşmelerde, bankacılık, özelleştirme ve yapısal düzenlemelerin ön plana çıktığını belirterek, IMF'ye verilen 3. niyet mektubu kapsamında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BBDK)    kreditörlere ilişkin garanti konusunda çalışmalarını yaptığını ve aralarında protokol imzalanacağını söyledi.     

11- Haber-Sen Genel Başkanı Kemal Keleş düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin en çok kurumlar vergisi ödeyen Telekom'un 10 milyar dolara satılmak istendiğini ve bu satışın gerçekleşmesi halinde Hazine'nin büyük bir gelir kaybına uğrayacağını belirterek, stratejik bir öneme sahip olan Telekom'un özelleştirilmesi durumunda ülke bağımsızlığının tehlikeye gireceğini söyledi.        

12- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Kulübü'nün İstanbul'da düzenlediği "2001 ve Ekonomik Beklentiler" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, son olaylar nedeniyle bürokrasinin, kurumların çalışmadığını kaydederek "Böyle bir yapı içinde yeni yatırımlar beklememiz mümkün değil. Herkese suçlu gözüyle bakamazsınız. Türkiye'nin yapısal değişime ihtiyacı var" dedi.          

13- NATO Genel Sekreteri George Robertson, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Ermenistan'da Devlet Başkanı Robert Koçaryan ile bir araya geldi.         

Görüşmede, NATO'nun barışı koruma operasyonlarına Ermeni askerlerin katılması durumunda, Ermeni birliklerinin finansmanının Yunanistan tarafından sağlanacağı konusunda anlaşmaya varıldı.

Robertson ayrıca, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye geçerek Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile görüştü.

Aliyev "NATO, Azerbaycan'ın haksızlığa uğradığı Karabağ sorununun çözümüne önem vermeli" dedi.          

14- Kongo Demokratik Cumhuriyetinin başkenti Kinşasa'da yapılan darbe girişiminde, Devlet Başkanı Laurent Kabila'nın vurulması sonucu ağır yaralandığı bildirildi.                                                           

17 OCAK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yolsuzlukla mücadele konularında açıklamalarda bulundu.       

Başbakan Ecevit, yıl başından bu yana ülkenin yapay bir siyasal sarsıntıya sürüklenmeye başladığını vurgulayarak "Bu tartışmalar ekonomide de istikrarı sarsabilir. Onun için 'darbe' sözcüğünün artık siyaset sözlüğünden çıkmasını istiyorum" dedi.      

Ayrıca Başbakan Ecevit, Türkiye'nin sözde Ermeni soykırım tasarısı konusundaki duyarlılığına dikkat çekmek için Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia'yı makamına çağırarak, uyarısının ivedilikle Fransa Cumhurbaşkanı ve Başbakanı'na iletilmesini istedi. Tasarının kabul edilmesi durumunda ilişkilerin zarar göreceğini belirten Başbakan Ecevit, bunun ciddi krize yol açacağı uyarısında bulundu.    

 2- FP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin halkın karşısına çıkacak yüzü olmadığını ve halkın gerçek gündeminden habersiz olduğunu belirterek, halkın gündeminde geçim sıkıntısı ve işsizlik olduğun söyledi.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Küba Dışişleri Bakanı Felipe Perez Roque, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve TBMM Başkanı Ömer İzgi tarafından ayrı ayrı kabul edildi.      

Dışişleri Bakanı Cem ve Roque başkanlığında gerçekleştirilen heyetlerarası görüşmelerin ardından iki ülke arasında uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele konusunda işbirliği anlaşması imzalandı.  

Bakan Cem görüşmelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Latin Amerika'ya açılım politikasında, Küba'nın önemli bir yer tuttuğunu söyledi.     

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında, gazetecilerin "Reilant Mermaid-3" tatbikatına başka ülkelerden olumsuz tepki gelip gelmediğinin sorulması üzerine, tatbikatın tamamen insani amaçlı olduğunu belirterek, başka bir ülkeyi hedef almadığını söyledi.      

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Beyaz Enerji" operasyonu ve rejim tartışmalarını değerlendirerek, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ı eleştirdi.     

 6- TÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklamada, AB'nin Katılım Ortaklığı Belgesi (KOB) çerçevesinde evrensel insan hakları ilkelerini ve AB'deki ortak demokratik standartları tanımladığı ve Türkiye'nin, bu standartlara uyum sağlamasını istediğine dikkat çekildi.      

7- Eskişehir'in Sivrihisar yakınlarında F-4 savaş uçağının düşmesi sonucu, 2 pilot yaşamını yitirdi.      

8- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Devlet Bakanı Tunca Toskay ile bir araya geldi.

Cottarelli, daha sonra Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Zekeriya Temizel'i ziyaret ederek, bankacılık ve özelleştirme konularında temaslarda bulundu.      

9- Avrupa Parlamentosu (AP), tüketilmiş Uranyumlu silahların kullanımının askıya alınmasını öngören karar tasarısını kabul ettiği bildirildi. 

10- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Körfez Savaşı'nın 10. yıl dönümü dolayısıyla radyo ve televizyondan yayınlanan konuşmasında, 10 yıl önce tarihte benzeri görülmeyen bir çarpışmanın başladığını söyledi.      

Devlet Başkanı Hüseyin, "33 ülke ve 28 ordunun Irak'a karşı savaş başlattığını ve 40 ülkeyle dünya siyonizminin bunlara destek verdiğini" söyledi.                                                              

18 0CAK 2001

1- Sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısının, Fransa Parlamentosu'nda kabul edilmesinin ardından Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Fransa Ulusal Meclisi'nin Türkiye'nin tüm uyarılarına karşın insanlık ve tarih önünde büyük bir hataya düştüğü belirtilerek "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Türkiye'yi hiçbir zaman işlemediği soykırım suçuyla ithama cüret eden ve tarihi gerçekleri hiçe sayan Fransa Parlamentosu'nun bu kararını şiddetle kınamakta ve yasayı bütün sonuçlarıyla reddetmektedir" denildi.     

Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile haftalık görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bu haksızlığı kabul etmesinin olanaklı olmadığını vurgulayarak, gereken tepkinin gösterileceğini söyledi.     

Öte yandan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, bakanlığa çağırdığı Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia'yı uyardı.

Bakan Cem, Ermeni terörizmini yeniden harekete geçirebilecek durum karşısında, Fransa'da yaşayan tüm Türk vatandaşlarının can güvenliğinden doğrudan Fransız hükümetini sorumlu tutacaklarını bildirdi.     

Ayrıca TBMM Başkanı Ömer İzgi, Devlet bakanları Ramazan Mirzaoğlu, Mehmet Keçeçiler, Turizm Bakanı Erkan Mumcu, FP Genel Başkanı Recai Kutan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptıkları açıklamalarda tepkilerini dile getirdiler.     

2- TBMM Anayasa Komisyonu'nda siyasi partilerin "odak olma" konusuna açıklık getiren Anayasa'nın 69. Maddesi değişikliği, cumhurbaşkanının görev süresini 5 yıla indirecek olan 5+5 önerisi, kabul edildi.           

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk komisyonda yaptığı konuşmada, ülkenin bölünmez bütünlüğü ve Cumhuriyetin ilkelerine aykırı faaliyetlerde bulunan ve suç işleme odağı haline gelen siyasi partilerin sistem içinde yer almasının mümkün olmayacağını kaydederek "Bir yandan siyasi partilere anayasa güvencesi sağlanırken, diğer yandan da rejimi korumak zorundayız" dedi.     

3- İstanbul Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Çevre Müdürlüğü'nün okullarda ortaklaşa başlattığı "Çevre Eğitim Projesi" İstanbul'da düzenlenen törenle uygulanmaya başlandı.   

 İstanbul Valisi Erol Çakır törende yaptığı konuşmada, kendi kuşağının çevrenin tahrip edilmesine karşı üzerine düşen görevleri yapmadığını belirterek, bu görevi çocuklara vermek için onları çevre gönüllüsü birer denetçi yaptıklarını söyledi.      

4- Avukat, yazar Eşber Yağmurdereli, Şartlı Salıverme Af Yasası uyarınca, Çankırı E Tipi Cezaevi'nden tahliye edildi.     

5- "1. Perde" operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Devlet Tiyatroları eski Genel Müdürü Rahmi Dillligil ile Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu Müdürü Emin Gümüşkaya'nın da bulunduğu 8 kişi tutuklandı.     

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı  ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DİEK) Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Miras, DİEK tarafından İstanbul'da düzenlenen "Dış Ekonomik İlişkilerdeki Darboğazlar ve Gelecek Dönem Beklentileri" konulu çalışma toplantısında yaptığı konuşmada, özel sektörün hükümete yaptırım gücü olduğunu belirterek, bu bakımdan hükümetten, önerilerini açmasını, bürokratik engelleri ortadan kaldırmasını istedi.     

Dışişleri Bakanı İsmail Cem ise Ulusal Program'da hiçbir gecikmenin olmadığını kaydederek, Ulusal Program'ın AB ile istişare halinde kalındığında zamanında tamamlanmasının mümkün olduğunu söyledi.           

7- İzmit Körfezi'nde, dün karaya vuran binlerce balığın deniz dibindeki hidrojensülfür gazının, şiddetli lodos nedeniyle hareketlenmesi sonucu öldüğü bildirildi.    

İl Çevre Müdürü Mehmet Akyol yaptığı açıklamada, bu doğa olayına çok az rastlandığını belirterek "Rüzgarın etkisiyle dip katmanlarda haraketlenen hidrojensülfür gazı, Marmara Denizi'nden hızlı bir akıntı hareketiyle İzmit Körfezi'ne ilerlemiş ve balıkları derin şoka sokmuştur" dedi.           

8- Türkiye'de bulunan Küba Dışişleri Bakanı Felipe Perez Raque, İstanbul'da Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan tarafından yaptırılan Jose Marti Anıtı'nı ziyaret etti.     

9- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile bir araya geldi.      

Demiralp görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, IMF ile yaptıkları görüşmelerde ağırlıklı olarak bankacılık, özelleştirme ve yapısal değişiklikleri içeren 3 konu üzerinde durduklarını söyledi.        

10- Fransa Parlamentosu, sözde Ermeni soykırımına ilişkin yasa tasarısını kabul ettiği bildirildi.     

11- Kongo Demokratik Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü ve İletişim Bakanı Dominique Sakombi'nin, Devlet Başkanı Laurent Kabila'nın öldüğünü resmen açıkladığı bildirildi.                                               

19 OCAK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'de bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Şolomo Ben Ami ve beraberindeki heyeti kabul etti.     

Bakan Ben Ami, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Bill Clinton'un Ortadoğu barış sürecine ilişkin ortaya koyduğu parametrelerin yeni Amerikan yönetimi tarafından da benimsendiğini belirterek "Bazı boşluklar olsa da barışa her zamankinden daha çok yakınız"dedi.     

Öte yandan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ben Ami'yi kabulünde Türkiye'nin, İsrail ve Filistinliler arasında kan dökülmesine bir an önce son verilerek Ortadoğu barış sürecinde, BM Güvenlik Konseyi'nin 242 ve 338 sayılı kararları temelinde adil ve kalıcı bir barışa ulaşılmasına önem verdiğini söyledi.     

Ayrıca Bakan Ben Ami Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi. Bakan Cem de görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Filistin ve İsrail arasındaki sorunu akılcı ve iki tarafın kabul edebileceği bir çözüme ulaştırmak için katkıda bulunduğunu söyledi.      

2- Anayasa Mahkemesi, Terörle Mücadele Yasası'na eklenen, örgütlere yönelik operasyonlarda "teslim ol" çağrısına uymayarak silah kullanmaya teşebbüs edilmesi durumunda, güvenlik güçlerini, failleri etkisiz kılmak için duraksamadan ateş etmeye yetkili kılan düzenlemeyi iptal etti.    

3- Fransa Parlementosu'nda sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısının kabul edilmesi üzerine, Türkiye'ye çağrılan Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Sönmez Köksal, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada "Gelişmeler karşısında, hükümetimizin ve Dışişleri Bakanlığı'nın daveti üzerine istişarelerde bulunmak üzere geldim" dedi.

4- AB Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Volkan Bozkır, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nce düzenlenen "Türkiye-AB İlişkileri" konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 15 yılı aşan bir süre terör sorunuyla uğraştığını belirterek, bu süreçte güvenlik gibi bazı önceliklerin öne çıktığını söyledi.     

5- İstanbul Üniversitesi (İÜ) Senatosu, Fransa Parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını kabul etmesi nedeniyle, Fransa ile her türlü bilimsel ilişkiyi kestiğini bildirdi.      

İÜ Rektörü Prof. Kemal Alemdoroğlu düzenlediği basın toplantısında, senatoda alınan kararı açıklayarak, özgürlük, demokrasi ve insan haklarını savunan Fransa'nın bu kararla, Türk ulusuna ve dünya tarihine saygısızlıkta bulunduğunu söyledi.      

6- Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD), 31. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda Yönetim Kurulu Başkanlığı'naTuncay Özilhan seçilirken, Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığına da Muharrem Kayhan getirildi.     

7- Erkilet 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'na ait nakliye uçağının Kayseri'nin Sarımsaklı köyü yakınlarında düşmesi sonucu, uçakta bulunan 1 üsteğmen, 1 teğmen ve teknisyen olmak üzere 3 kişi şehit oldu.     

8- Küba Dışişleri Bakanı Felipe Perez Raque, düzenlenen "Küba Dayanışma Gecesi"nde yaptığı konuşmada, ülkesi ve Türkiye'nin pek çok uluslararası sorunda ortak görüşleri savunduğunu belirterek "ABD ambargosunun yakıcıetkilerine karşın, Küba halkının umudunu yitirmediğini" söyledi.     

9- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber İstanbul'da düzenlenen "Türk Bankacılığı Yol Ayrımında" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Kasım ve Aralık aylarında yaşanan ekonomik krizi değerlendirerek, kamu bankalarının rehabilitasyonu amacıyla atılacak ilk adımın Vakıfbank'ın özelleştirilmesi olması gerektiğini söyledi.     

10- Dışişleri Bakanı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu, temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gitti. 

20 OCAK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, sözde Ermeni soykırımı iddialarını yasa olarak kabul eden Fransa'ya yönelik yaptırımların Türkiye ekonomisini incitmeyecek şekilde olacağını belirterek, Dışişleri Bakanlığı'nın bu konuda ayrıntılı çalışmalar yaptığını söyledi.     

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Genel Merkez'de gazetecilerin "Beyaz Enerji" operasyonu ile ilgili sorularını yanıtladı.     

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görevi sona eren Vural Savaş, Kanal 6 televizyonunda yayınlanan, "Ceviz Kabuğu" programında açıklamalarda bulundu.     

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ,İzmir'de düzenlenen partisinin Genişletilmiş Bölge Teşkilatı toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, son günlerde düzenlenen operasyonlarda "İçinde ve arkasında her kim olurs aolsun, hangi güç bulunursa bulunsun, hangi gerekçe ile gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin" gayri meşru iş yapanlara ve soygunculara taviz verilmediğini söyledi.     

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İzmir Doğalgaz Santrali'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, siyasi faturası ne olursa olsun Türkiye'yi karanlıkta bırakmamak için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğini söyledi.     

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da bir grup gazeteci ile yaptığı sohbet toplantısında, Türkiye'de sivil otoritenin 'restore' edilmesinin gerektiğini belirterek "Askeri otoritenin, siyasi otoriteyi bu kadar ezdiğine bugüne dek tanık olmadık" dedi.     

Öte yandan Baykal, partisinin, kültür, sanat, bilim insanlarıyla düşüncelerini paylaşmak için düzenlediği "Heybeli Ada Halk Palas Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, siyasetin dar kalıplarını kırma niyetinde olduklarını belirterek, bu tür buluşmalara çok önem verdiklerini söyledi.     

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Malatya'da "Avrupa Kapısında Türkiye'nin Konjoktürel Yapısı" konulu konferansta yaptığı konuşmada, AB'ye üyelik sürecinde gerekli alt yapının oluşturulamadığını belirterek, farklı dillerde yayın ve eğitimin bile sağlıklı zeminlerde tartışılamadığını söyledi.     

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras, Denizli'de, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sanayi Odaları Konsey toplantısında yaptığı konuşmada, devletin yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı artıracak kaynakları bulup, reel sektöre nefes aldırması gerektiğini söyledi.    

 İstanbul Sanayi Odası Başkanı Hüsamettin Kavi de ekonomideki sorunların daha fazla üretimle aşılabileceğini söyledi.     

Devlet Bakanı Yüksel Yalova ise üretimdeki kaynakların doğru kullanılması gerektiğini söyledi.     

9- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli ile yapılan söyleşi, Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.     

10- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, resmi temaslarda bulunmak üzere Libya'ya gitti.     

11- ABD'de düzenlenen "The New York Festivali"nde, Kanal D televizyonu, "Dökümanter ve Haber" dalında 'özel finalist' ödülünü alırken, Ana Haber Bültenini sunan Spiker Defne Samyeli ise 'en iyi haber sunucusu ve yorumcusu' dalında dünya ikinciliğine layık görüldü.     

12- ABD'nin yeni Başkanı George W. Bush'un, düzenlenen törende yemin ederek, ABD Başkanlığı'nı Bill Clinton'dan devraldığı bildirildi.     

13- Filipinler'de istifa eden Filipinler Devlet Başkanı Joseph Estrada'nın yerine yardımcısı Gloria Arroyo'nın seçildiği bildirildi.                                       

21 OCAK 2001

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Kanal D televizyonuna "Beyaz Enerji" operasyonunu değerlendirdi.     

2- Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, "Beyaz Enerji" operasyonu kapsamında gözaltına alınan bürokratların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'i suçlayan ifadelerini yayımlayan Anadolu Ajansı (AA) hakkında Başbakanlık'tan ön inceleme görevlendirme yapılması isteminde bulundu.     

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, yolsuzlukların dehşet verici boyutlara ulaştığını belirterek "Yolsuzluk kadar ürpertici olan, bu yolsuzlukların karşısında bizzat yolsuzluğu yapanların ortaya koydukları pişkinlik olmaktadır" dedi.     

4- Devlet Bakanı Hasan Gemici "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" ve "Sosyal Güvenlik" konulu seminerlere katılmak üzere İsveç'e gitti.     

5- TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi, MHP Milletvekili Hüseyin Akgül ve DYP Milletvekili Kadir Bozkurt'un oluşturduğu 2 kişilik bir heyet, Danimarka'da yaşayan Türk vatandaşlarının insan haklarıyla ilgili yaşadıkları sorunları yerinde tespit etmek amacıyla dün Danimarka'ya gitti.     

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, iki günlük resmi bir ziyaret çerçevesinde gittiği Libya'nın başkenti Trablus'ta, Dışişleri Bakanı Abdurrahman Muhammed Şalkam'la, iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında düzenli istişareler yapılmasını öngören bir mutabakat zaptını imzaladı.           

7- İsrail hükümetinin, bölgedeki çatışmaların nedenlerini ve çözüm yollarını araştırmak amacıyla kurulan Uluslararası Soruşturma Komisyonu'nun çalışmalarını dondurduğu bildirildi.

22 OCAK 2001

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında, Çankaya Köşkü'nde toplandı.     

Toplantıda, Fransa Parlementosu'nda kabul edilen sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı ele alındı.     

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada "Toplantıda, dünya genelinde ve bölgemizde meydana gelen ve ülke güvenliğini yakından ilgilendiren dış politik gelişmelerle, bu gelişmelerin Türkiye'ye etkileri gözden geçirilmiştir. Bu bağlamda, son olarak Fransa Millet Meclisi tarafından sözde Ermeni soykırımı konusunda kabul edilen yasa esefle karşılanmış, bu yasanın Türkiye-Fransa ilişkilerine ciddi zararlar vereceği, ayrıca bölgedeki istikrar ve güvenliği de olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir" denildi.

Başbakan Bülent Ecevit de toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Fransa'ya karşı alınacak tedbirlerin dost Fransız halkını hedef almayacağını belirtti.      

Başbakan Ecevit ayrıca, Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan ile bir araya geldi.     

Başbakan Ecevit, görüşme sonrasında gazetecilerin gündemdeki konular ile ilgili sorularını yanıtladı.       

2- Anayasa Mahkemesi'nden yapılan açıklamada, Anayasa'nın 69. Maddesi'nde yapılmak istenen değişikliğin, görülmekte olan bir davaya müdahele olarak değerlendirilerek, yapılmak istenen değişiklikle "Parti kapatılmasının olanaksız hale geleceği ve demokratik cumhuriyetin korumasız bırakılacağı, kuvvetler ayrılığı ilkesinin zedeleneceği" bildirildi.     

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu görevine başladı.         

Kanadoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada,  FP'nin kapatılması ile ilgili davada hukuki sürecin devam ettiğini belirterek, Anayasa Mahkemesi'nin istediği belge ve başsavcılık görüşlerinin, mahkemeye ulaştırılacağını bildirdi.      

4- BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım "Beyaz Enerji" operasyonu ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında "Mavi Akım" projesinde Samsun-Ankara hattının ihalesiz iki şirkete verilmesinin, hükümetin Rusya hükümeti ile imzaladığı anlaşmanın gereği olduğunu belirterek, bu şirketlere proje başlamadan avans ödenmesinin genel bir uygulama olduğunu kaydetti.     

5- TRT'den yapılan açıklamada, Fransız Meclisi'nin sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını kabul etmesine tepki olarak TRT ile CFI arasındaki işbirliği sözleşmesinin 17 Nisan 2001 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla yürürlükten kaldırıldığı bildirildi.      

6- "Altın Küre Ödülleri" ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.     

En iyi kadın oyuncu ödülü julia Roberts'e verilirken, en iyi erkek oyuncu ödülüne de Tom Hanks layık görüldü.

En iyi film ödülü ise Gladyatör'e verildi.     

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, temaslarda bulunmak üzere gittiği Libya'dan Gazze'ye geçerek Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile bir araya geldi.

Görüşmede İsrail Dışişleri Bakanının Türkiye ziyareti ve Kudüs ile ilgili olarak İsrail tarafının geldiği son durum ele alındı.

Bakan Cem temaslarını tamamlayarak yurda döndü.     

Bakan Cem ayrıca, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Sanan Ahmet Ağa'yı makamında kabul etti. Görüşmede, Kuzey Irak Türkmenleri'nin durumu ele alındı.                 

8- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) genel kurul toplantıları Fransa'nın Strasbourg kentinde başladı.    

 İngiliz parlamenter Lord Russel Johnson düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki cezaevlerinde çıkan isyanların bir nedeninin de mafya türü ve bazı grupların etkilerini ve baskılarını sürdürmek olduğunu söyledi.     

9- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Luzius Wildhaber, düzenlediği basın toplantısında, AİHM'nin 2000 yılındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Wildhaber, AİHM 1'inci dairesinin, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın başvurusunun 17 yargıçtan oluşan büyük daireye gönderilmesi ile ilgili verdiği karara yönelik Türkiye'nin yaptığı itirazın kabul edildiğini söyledi.              

10- İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav resmi bir ziyaret için Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitti.     

Cumhurbaşkanı Katsav düzenlediği basın toplantısında, "Barış adına büyük tavizler vermeye hazırız. Başlıca endişemiz meseleye barışçı bir çözüm bulmak ve silahlı çatışmaya son vermektir" dedi.    

11- Çin Devlet Başkanı Jiang  Zemin, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ı kabul etti.

Zemin, BM'nin amaç ve ilkelerine dayanarak uluslararası alanda rol oynamasını desteklediklerini belirterek, örgütün çalışmalarına etkin olarak katılmaya devam edeceklerini söyledi.     

Annan da BM ve Güvenlik Konseyi'nin uluslararası barış ve güvenliği koruma ve ekonomik gelişmeyi hızlandırma yönündeki rollerini güçlendirmeleri gerektiğini söyledi.     

12- İsrailli ve Filistinli yetkililer, Mısır'ın Taba kentinde bir araya geldiler. Toplantıda sınırlar, Kudüs ve güvenlik ile mülteciler olmak üzere iki çalışma komitesi oluşturulduğu bildirildi.                                                     

23 0CAK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in Anadolu Ajansı (AA) hakkında açılmasını istediği soruşturma istemini geri çevirdi.     

Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, AA hissesinin yüzde 50'sinden azının Hazine'ye ait olduğunu belirterek "O nedenle AA'nın son günlerde tartışma konusu olan haberi hakkında Başbakanlık müfettişlerince soruşturma açılmasının uygun olmayacağı kanısına varılmıştır" dedi.     

2- Genelkurmay Başkanlığı'nın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Suriye Genelkurmay Siyasi İdare Başkanı Tümgeneral Mahmut Ammar ve beraberindeki heyet temaslarda bulundu.     

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada 'Adana Mutabakatı' çerçevesinde iki ülke ilişkilerinin normalleşmesine yönelik yürütülen faaliyetlere uygun olarak Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan daveti icabetle, Tümgeneral Ammar ve beraberindeki heyetin, 18-25 Ocak tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret ettiği belirtildi.     

3- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Meclis grup toplantısı öncesinde, gazetecilerin anayasa değişikliği konusundaki sorularını yanıtladı.     

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda gensoru görüşmesi öncesi, Meclis grup toplantısında "Beyaz Enerji" operasyonuyla ilgili jandarma tarafından hazırlanan fezlekenin, ANAP'ı yıpratma amacıyla hazırlandığını belirterek "Sivil siyaset dışındaki unsurların taşeronluğuna soyunanların ANAP'a saldırarak bir yerlerden aferin beklediklerini görüyoruz" dedi.     

5- Anayasa Mahkemesi, eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın, Kanal 6 televizyonunda yüksek mahkeme üyelerine yönelik eleştirilerini yazılı açıklama ile kınadı.     

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Şartla Salıverme ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'dan 929 tutuklu ve 22 bin 385 hükümlü olmak üzere toplam 23 bin 314 kişinin yararlandığını bildirdi.     

7- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Fransa Meclisi'nin sözde Ermeni soykırımı iddiasını resmen kabul etmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, savunma alanında Fransızların katıldığı yaklaşık 10 ihale bulunduğunu belirterek, tank modernizasyonu ihalesinde Fransız firmanın durumunu gözden geçirebileceklerini söyledi.

Bakan Çakmakoğlu ayrıca, 259 milyon dolar bedelli casus uydu projesinde, Fransız ALCATEL firması ile imzalanan sözleşmenin iptal edildiğini açıkladı.     

8- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Türkiye'de bulunan İtalya İçişleri Bakanı Enzo Bianco'yu makamında kabul etti.    

 Daha sonra iki bakan heyetlerarası görüşmelere başkanlık ettiler.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Fransa Meclisi'nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımı yasasına karşı Türkiye'nin 'meşru müdafaa hakkını kullanacağını' belirterek "Devlet düzeyinde ekonomik kararlar alınırken elbette, hemen böyle düşmanlık sergileyenlere savunmamızın en önemli alımlarını vermeyeceğiz" dedi.      

10- BOTAŞ ile Yunanistan doğalgaz şirketi DEPA arasında doğalgaz kaynaklarının Türkiye üzerinden Yunanistan yoluyla Avrupa'ya taşınmasını öngören INNOGATE projesine ilişkin bir memorandum imzalandı.     

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Tüm bölgenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak olan bu proje ile Türk-Yunan ekonomik işbirliğinde de önemli aşama kaydedilecektir" denildi.     

11- DYP'nin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması 169 kabul oyuna karşılık 312 oyla TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.     

12- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Beyaz Enerji" operasyonu kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer hakkında verilen gensoru önergesi ile ilgili olarak "Bakanın azli gerekli ama olmadı. Hiç olmazsa Meclis'in bu denetimi yapmasına izin verin" dedi.

13- Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Türkiye ekonomisinin son durumunu Türkiye gazetesine değerlendirdi.     

14- Kıbrıslı Türk şair Osman Türkay, KKTC'de yaşamını yitirdi.

15- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Moshe Katzav'ı kabul etti.     

Putin görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, bugun için önemli olanın, İsrail-Filistin çatışmalarının yayılmasını önlemek olduğunu belirterek, taraflara baskı unsurlarından kaçınılması gerektiğini söyledi.    

16- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın resmi davetlisi olarak Paris'e gitti.

Aliyev, Bakü'den ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, Fransa Meclisi'nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısına değinerek "Chirac bu tasarıya destek vermiyor" dedi.     

17- AB Dönem Başkanı İsveç'in Dışişleri Bakanı Anna Lindh, Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusuna ilişkin soruları yanıtlayarak "AB'nin Kıbrıs konusundaki BM çerçevesinde yapılacak müzakerelere karışmasının hata olacağını söyledi.     

18- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkan Yardımcılığına DSP Milletvekili Uluç Gürkan getirilirken, Hukuk İşleri Komisyon Yardımcılığı Başkanlığına ise DSP Adana Milletvekili Tayyibe Gülek'in seçildiği bildirildi.    

 19- Bulgaristan'da yaşayan müslümanların eski başmüftüsü Fikri Salih'in, Kırcaali'de yapılan toplantıda bölge müftüsü seçildiği bildirildi.  

24 OCAK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit Meclis grup toplantısında, siyasi partilerin kapatılmasının "bir ölçüde zorlaştırılmasının" parlamentoda genel kabul gördüğünü belirterek, Anayasa Mahkemesi üyelerinden üçte ikisinin oyu ile verilmesinin benimsendiğine işaret etti.    

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, partilerin kapatılmasıyla ilgili Anayasa'nın 69. Maddesi'nde yapılmak istenen değişikliğin FP davasını etkileyeceğini söyledi.      

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Trabzonspor Kulübü Başkanı Özkan Sümer ve beraberindeki heyeti, Genel Merkez'de kabulünde gazetecilerin sorulanı yanıtladı.

Kutan, FP'nin kapatma kararı için 3'te 2 çoğunluğu tercih ettiğini, ancak ikinci tercihlerinin 5'te 3 olacağını kaydetti.      

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bumin, yüksek mahkemenin 69. madde değişikliğiyle ilgili tüm girişimlerinde üyelerin tam desteği olduğunu belirterek, amaçlarının yürütme ve yasamayla yargıyı karşı karşıya getirmek olmadığını kaydetti.      

4- Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Korkmaz Haktanır, İngiliz hükümetine gönderdiği mektupta, Soykırım Anma Günü'ne Ermenilerin dahil edilmemesi uyarısında bulundu.      

5- Maliye Bakanı Sümer Oral tarafından oluşturulan "2. Vergi Konseyi" ilk toplantısını yaptı.      

Bakan Oral, konseyin açış toplantısında hazırlanan yasa tasarısı ile taşıt alım vergisinde değişiklik yapılmasının öngörüldüğünü söyledi.      

6- ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, Fransızların gerçekleştirdiği mezalimler ve soykırımların tanınması için TBMM Başkanlığı'na bir yasa önerisi verdi.            

7- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Talat Şalk "Beyaz Enerji" operasyonu çerçevesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer hakkında fezleke hazırlanmasının gündemde olmadığını bildirdi.      

8- İstanbul 1 No'lu DGM, Yeni Asya gazetesini 'Siyasi deprem kapıda' başlıklı haberi nedeniyle 1 ay süreyle kapatma kararı verdi.  

9- Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından 1999 yılı vergi ve ihracat rekortmenleri için düzenlediği plaket töreni ATO'da yapıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras, törene katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'den, ihracatçı ve yüksek vergi ödeyenlere plaket değil, pasaport vermelerini istedi.      

Başbakan Yardımcısı Bahçeli de yolsuzluk ve soygunlara karşı verilen mücadele ile yenilerinin önüne geçilmeye çalışıldığını belirterek, yolsuzlukların "siyaset ve yönetim tarzından" kaynaklandığını söyledi.     

10- 13 sivil toplum kuruluşu, ortak bildiri ile hükümetin AB'ye karşı tutumunu eleştirerek, "Ulusal Program'ı geciktirmek, genç nesillerin geleceğini ipotek altına almaktır" uyarasında bulundular.

11- Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, makam aracında uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit oldu. Saldırıda 5 polis memuru şehit olurken, 4 polis memuru da yaralandı.      

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer bir mesaj yayımlayarak saldırıyı kınadı.      

Başbakan Bülent Ecevit ise saldırıya ilişkin gazetecilere bilgi verdi.

Başbakan Ecevit "Türkiye'deki huzur ortamına gölge düşürmek isteyen huzur ve barış düşmanları amaçlarına ulaşamayacaklardır" dedi.     

12- Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu, ölümünün 8. yıl dönümünde tüm yurtta, sivil toplum örgütleri temsilcileri, sendikacılar, sanatçılar, politikacılar, ögrenciler ve çok sayıda yurttaşın katıldığı törenle anıldı.           

13- Diyarbakır Organize Suçlar ve Kaçakçılık Büro Amirliği ekiplerinin, terör örgütü PKK adına uyuşturucu kaçakçılığı yapan 6 kişiyi, piyasa değeri yaklaşık 400 milyar lirayı bulan 20 kilo eroinle birlikte ele geçirdi.     

14- Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Polonya Dışişleri Bakanı Wladyslav Bartoszewski, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştü.

Daha sonra Başbakan Bülent Ecevit tarafından kabul edildi.      

Bortoszewski yaptığı açıklamada "Birliğe üye olduktan sonra da Türkiye'ye tam desteğimizi sürdüreceğiz" dedi.     

15- Türk diplomatları ve devlet temsilcilerine yönelik suikastler ve Türk kurumlarına karşı bombalı saldırılar düzenleyen Ermeni terör örgütü ASALA'nın, ABD'deki lideri Murad Topalyan'ın çıkarıldığı mahkemede 37 ay hapse mahkum olduğu bildirildi.     

16- Resmi bir ziyaret için İran'a giden Suriye Devlet Başkanı Beşir Esad, iki ülke arasındaki ilişkilerin mükemmel olduğunu söyledi.  

Esad "İran ve Suriye'nin aralarında daha büyük koordinasyon oluşturmalarının beklendiğini" belirtti.                                                 

25 OCAK 2001

1- Danıştay Başkanı Nuri Alan düzenlediği basın toplantısında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'i, Danıştay kararlarını yanlış aksettirerek kamuoyunu yanıltmakla eleştirdi.      

2- Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Sönmez Köksal, TBMM Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, sözde Ermeni soykırım yasasının Fransız Parlamentosu'nda kabulünün arkasında, yaklaşan seçimler nedeniyle Ermeni oylarını alma amacının yattığını söyledi.      

3- KESK'in 3. Olağan Genel Kurulu, İstanbul'da yapıldı.      

Genel Kurul'un açılış konuşmasını yapan KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, hükümetin yüzünü IMF'ye, sırtını emekçiye ve yoksula döndüğünü söyledi.      

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ise bugüne dek denenmemiş emekten yana partileri destekleme çağrısı yaptı.      

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de uygulanan ekonomik programın çalışanların yaşamını altüst ettiğini söyledi.      

4- İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici, RTÜK'ü yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili belge ve bilgileri 'erken' yayınlayan televizyon kanallarını denetlemeye çağırdı.      

5- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Avrupa Sanayi ve İşverenler Konfederasyonlar Birliği üyesi olan ve Fransız özel sektörünü temsilen MEDEF Başkanı Ernest Antoine Seilliere'ye bir mektup göndererek, Fransız Parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımı kararından, Türk halkının duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. 

6- İstanbul Barosu'na üye yaklaşık 300 avukat, Adalet Bakanlığı'nın F tipi cezaevlerine karşı yapılan eylemlere destek verdiği iddiasıyla İstanbul Barosu hakkında soruşturma başlatılması istemini ve mesleklerine yönelik saldırıları, İstanbul Adliyesi'nde düzenledikleri toplantıda protesto ettiler.      

Ayrıca Ankara Tabip Odası, Sincan F Tipi Cezaevi'nde ölüm orucunu sürdüren 83 kişiden yalnızca 4'ünün bu eylemi bıraktığını bildirdi. Eylemcilerin, istemleri yerine getirilinceye kadar eylemleri sürdüreceklerini söyledikleri kaydedildi.      

7- Basın Konseyi Yüksek Kurulu Hürriyet, Star, Gözcü ve Posta gazetelerini "Basın Meslek İlkeleri"ne aykırı davrandıkları gerekçesiyle uyardı.      

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununu değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs'ın AB'ye alınmasının dolaylı Helenizm anlamına geldiğini belirtti. Kıbrıs sorununun çözümünün ABD ve İngiltere'de olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Denktaş, ABD'nin Rum lobisinin etkisinde kaldığını, İngiltere'nin ise Ada'daki üsleri nedeniyle yanlış bir yola girdiğini söyledi.      

9- Dünya Ekonomik Forumu'nun (DEF) 31. yıllık toplantısı İsviçre'nin Davos kentinde başladı. Küreselleşmenin yoksul ülkelere de yarar getirmesinin yollarının tartışılacağı toplantıda, Türkiye'yi hükümet adına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz temsil ediyor.     

10- Azerbaycan ile Ermenistan, Avrupa Konseyi'nde düzenlenen bir törenle Konsey'e tam üye oldu. Törende, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, birer konuşma yaparak katılımla ilgili sözleşmelere imza attılar.      

Törenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyen Aliyev, Fransa Meclisi'nin almış olduğu sözde Ermeni soykırımı kararını eleştirdi.      

Koçaryan ise insan haklarının diğer ülkeleri de ilgilendirdiğini söyledi.                                                 

26 OCAK 2001

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Devlet Denetleme Kurulu'nda boş bulunan üyeliklere; Maliye Bakanlığı Başmüfettişi Süreyya Turgut, Maliye Bakanlığı Başhesap Uzmanı Galip Çelik, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Başmüfettişi Hıfzı Deveci ileSayıştay Uzman Denetçisi Abdulkadir Sev'i atadığı bildirildi.     

2- Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ve beraberindeki heyeti, Dünya Gümrük Günü dolayısıyla Başbakanlık'ta kabul etti.     

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Noterlik Hukuku Araştırma Enstitüsü Vakfı (NOTEV) tarafından düzenlenen "Elektronikte Gelişmeler ve Hukuk" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği konusunun milletvekillerinin yetkisinde olduğunu belirterek "Partiler arası görüşmelerin, gelinen noktada bir uzlaşma zemini ortaya çıkardığını" söyledi.     

4- Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Korkmaz Haktanır, İngiltere'de düzenlenecek Soykırım Anma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, İngiliz hükümetine, toplantının amacından saptırılması durumunda ilişkilerin derinden sarsılacağı uyarısını ileterek, törenlere katılmayabileceğini bildirdi.     

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, önündeki en önemli meselenin ekonomi olduğunu belirterek "Milletin fakirleşmesi, açlığa dönüştü. Önlem alınması hayati hale gelmiştir" dedi.     

6- ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, Marmara Üniversitesi'nce düzenlenen "Türkiye Hakkında Dış Dünyanın Bilgilendirilmesi ve Aydınlatılması Projesi" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, kendisini yurtdışında daha doğru ve etkin ifade etmesi gerektiğini belirterek, kararlı,eşgüdümlü çalışmalarla önemli ulusal kazanımlar elde edilebileceğini söyledi.     

7- İsrail'in Ankara Büyükelçisi Uri Bar-Ner yaptığı açıklamada, Manavgat Suyu projesi için geçen hafta İsrail'denTürkiye'ye gelen üst düzey yöneticilerin görüşmeler yaptığını belirterek "Bu projeye büyük yatırımlar yapıyoruz. Bu yüzden Türkiye'den Manavgat'taki ekolojik dengenin korunacağına dair garanti istedik" dedi.     

8- Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Jean Marc, İş Hayatı Dayanışma Derneği (İŞHAD) tarafından İstanbul'da düzenlenen "Kanada Ülke Tanıtım Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, son dönemde Türkiye'den Kanada'ya eğitim ya da iş amacıyla giden Türk sayısında büyük artış olduğunu, Türkiye ile Kanada arasındaki ticari ilişkilerin her geçen gün artış gösterdiğini belirterek "Türkiye'yi ticaret ve yatırım için önemli bir platform, aynı zamanda Kanada'nın, Kafkaslar ve Orta Asya Bölgesi'nde yatırımlar için ideal ortak olarak görüyoruz" dedi

9- Türk Musevi Cemaati yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere'de yapılacak olan soykırımı anma toplantısında 6 milyon Yahudi'nin soykırımının herhangi bir başka olayla karşılaştırılmaması ve soykırım iddialarıyla gölgelenmemesini istedi.     

10- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İsviçre'nin Davos kentinde "Dünya Ekonomik Formu" kapsamında başlayan resmi temaslar çerçevesinde İsviçre Ekonomi Bakanı Pascal Couchepin ile bir araya geldi.     

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, İsviçre'nin Türkiye ile enerji konusunda daha geniş bir işbirliğine gitmek istediğini belirterek "İşbirliği konusunda hazır olduğumuzu, ama önce Ilısu Barajı'nın finansman sorununun çözülmesi gerektiğini söyledim" dedi.     

Couchepin de ekonomik işbirliği konusunda Türkiye'nin hazır olduğunu, ama önce Ilısu Barajı'nın finansman sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi.     

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile bir araya geldi.     

11- IMF 1. Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, İsviçre'nin Davos kentinde Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Türkiye'de ekonomide gerekli kararların alındığını, bu nedenle toparlanmanın aynı hızla devam edeceğine inandıklarını belirterek "IMF olarak Türkiye'ye desteğimiz devam edecek" dedi.     

12- Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde düzenlenen bir törenle, 50. Yıl Kore Savaşı Anma Günü dolayısıyla Kore Savaşı'nda çarpışan Türk Birliği'nin 20 üyesine Amerikan Savunma Bakanlığı'nın takdir belgesi verildi.     

Törene katılan Güney Kore'nin Washington Büyükelçiliği Savunma Ateşesi General Jim Ha Hwang yaptığı konuşmada, Türk Ordusu'nun Kore Savaşı'nda verdiği kayıplara değinerek, özgürlük ve demokrasiyi savunmak için gösterdiği cesareti için "Kore, yapılanları hiçbir zaman unutmayacaktır" dedi.     

13- Avrupa Konseyi'nin üyelik törenine katılmak üzere Fransa'da bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan bir araya gelerek, Dağlık Karabağ sorununu görüştü.     

14- BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto, 4 günlük bir ziyaret için gittiği Güney Kıbrıs'ta Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides ile görüştü.     

De Soto görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Ada'ya yeni önerilerle gelmediğini söyledi.     

15- Venezüella'nın güneyinde bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 24 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.                                         

27 OCAK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, ülkenin gündemindeki önemli konuları Milliyet gazetesine değerlendirdi.     

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Bolu'da depremzedeler için yaptırılan 1458 kalıcı konutun anahtarlarını törenle sahiplerine verdiler.     

Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli törende yaptığı konuşmada, bir daha böyle bir afet yaşanmamasını dileyerek "Dünyanın en güçlü ekonomilerine sahip ülkelerden bile böylesine büyük bir felaket karşısında bu kadar kısa bir süre içinde yapılamayanı yapmak, çok şükür ki bu millete yapmak nasip olmuştur" dedi.     

Bakan Aydın da geçmişte Türkiye'de yaşanan olaylardan ders çıkarılmadığını ve günü kurtarmaya yönelik adımlar atıldığını belirterek "Geçmişte yaşanan felaketlerden ders çıkarmamanın bedelini de bu son felaketlerde hep beraber yaşadık" dedi.    

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Tekirdağ Limanı'nın otomasyona geçmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ülke çapındaki gümrüklerde 22. Otomasyon Sistemi'ni Tekirdağ'da başlattıklarını belirterek "Türkiye'nin dört bir tarafındaki gümrüklerimizi bilgisayar sistemi ile donatacağız" dedi. 

4- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu boğazlardaki gemi trafiğinin denetlenmesi amacıyla oluşturulan proje kapsamı ile ilgili İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Gemi Trafik Kontrol Sistemi'nin yapılmasının bir zorunluluk olduğunu belirterek "Proje 30 yıldır gündemde, 10 yıldır ihale aşamasındaydı. Boğazlara 110 yıldır da hiç bir yatırım yapılmamıştı" dedi.     

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, TGRT televizyonunda yayınlanan "Siyaset Vitrini" programına katılarak soruları yanıtladı.     

6- İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku ve Kriminoloji Araştırma Uygulama ve İnsan Hakları Araştırma Uygulama Merkezi'nin düzenlediği "Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri ve Kara Para Aklama ile Mücadele" konulu seminerde yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin güvenlik güçlerinin silah kullanma yetkisinin kısıtlanmasına dair aldığı kararı eleştirdi.     

7- Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Antalya Valiliği'nde düzenlenen toplantıda, turizm kuruluşları ve otel işletmecileri ile bir araya gelerek turizm sektöründeki sorunları ele aldı.     

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez düzenlediği basın toplantısında, iktidarın kendisine muhalefet eden kesimleri susturmak için bazı arayışlara girdiğini belirterek "Hükümet, Meclis'te muhalefeti susturmak ve gözdağı vermek amacıyla telefonları dinlemek, bilgisayarları izlemek gibi gestapo dönemini hatırlatan nafile bir çabaya girmiştir" dedi.     

9- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Dünya Ekonomik Formu toplantıları nedeniyle gittiği İsviçre'nin Davos kentinde, AB Dönem Başkanı İsveç'in Dışişleri Bakanı Anna Lindhile bir araya geldi.     

Başbakan Yardımcısı Yılmaz görüşmede, Türkiye'nin hazırladığı Ulusal Program, Avrupa Savunma ve Güvenlik Kimliği (AGSK) ve Lindh'in, Kıbrıs konusundaki açıklamalarının ele alındığını söyledi

10- Doğal Kaynakları Savunma Konseyi (NRDC) Başkanı Frances Beincke, İsviçre'nin Davos kentinde kurulacak olan Dünya Çevre Örgütü hakkında, Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.     

11- Hindistan'da dün meydana gelen depremde, 15 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.     

Ayrıca, kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye'den AKUT ve Yüksek-Tepe Arama Kurtarma (GEA) ekibi, Hindistan'a gitti.   

28 OCAK 2001

1- Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve beraberindeki heyet Suriye'deki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

2- FP Genel Başkanı Recai Kutan, Çorum'da yapılan,partisinin 17 il başkanını kapsayan bölgesel halkla ilişkiler toplantısında yaptığı konuşmada, gündemin değiştirildiğini, vurgun ve soygunların geri plana itildiğini söyledi.     

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, TRT 1 televizyonunda yayınlanan "Pazar Panaroma" programına katılarak, ABD ve Avrupa ülkelerinde sözde Ermeni soykırımı savlarının gündeme getirilmesini değerlendirdi.     

4- Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, İstanbul'da, Gemi İnşa Sanayi A.Ş'de "Römorkaj ve Kılavuzluk" hizmetlerinin başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, gemiciliğin ilerlemesi için inşa sanayiciliği ve tersaneciliğinin gelişmesinin şart olduğunu belirterek, bu alandaki tüm çalışmalara destek verdiğini söyledi.     

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Tunus'taki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.     

6- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İstanbul teşkilatlarının bilgisayar ağlarının yenilenmesi töreninde yaptığı konuşmada, Meclis'te parti olarak her ay bir konuyuele alacaklarını belirterek "Bu ayın gündemi mali aftır. Bugün cezaevleri boşaltıldı. Ama vergisini, Bağ-Kur primini ödeyemeyenler cezaevlerine gönderilmektedir" dedi.     

Ayrıca Tansu Çiller, gündemdeki çeşitli konuları Zaman gazetesine değerlendirdi.     

7- Atatürkçü Düşünce Derneği İstanbul Merkez Şubesi Eğitim Komisyonu Başkanı ve TRT Yayın Denetleme Kurulu eski Başkanı İlhan Baş, İstanbul'da yaşamını yitirdi.     

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz "Dünya Ekonomik Forumu" nedeniyle gittiği İsviçre'nin Davos kentinde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz görüşme sonunda yaptığı açıklamada, görüşmede, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin geldiği noktayı değerlendirdiklerini belirterek, Yunanistan'ın bu süreçte yapıcı bir tutum göstereceği izlenimini edindiğini söyledi.     

Papandreu ise, AB'nin yeniden yapılandırılmasındaTürkiye'nin dikkate alınması görüşünde olduklarını söyledi.     

Daha sonra Başbakan Yardımcısı Yılmaz, temaslarını tamamlayarak yurda döndü.     

9- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkan Yardımcısı Uluç Gürkan, Fransa'nın Strasbourg kentinde, AB konusundaki izlenimlerini Türkiye gazetesine değerlendirdi.     

10- TBMM Başkan Vekili Nejat Arseven başkanlığındaki 5 kişilik TBMM heyeti, İsveç Parlamentosu Başkan Yardımcısı Anders Björck'ün resmi davetlisi olarak  Stockholm'e gitti.     

11- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile İsrail Bölgesel İşbirliği Bakanı Shimon Peres, Davos'taki toplantılar çerçevesinde "Barışın Kurulmasından Devamlılığına" konulu toplantıda bir araya geldiler.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ada'da temaslarda bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'yu kabul etti.     

13- Cezayir'de köktendinci militanların bir köye düzenledikleri saldırıda 25 kişiyi katlettikleri bildirildi.     

14- ABD'nin Colorado eyaletinde meydana gelen uçak kazasında 10 kişinin öldüğü bildirildi.                                                  

29 OCAK 2001

1- 2 günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile bir araya geldi.

Görüşmelerin ardından "İstatistik işbirliği protokolü, sınırların mayınlardan temizlenmesi, savunma sanayi işbirliği ve dış ticarette işbirliği" konularında anlaşmalar imzalandı.        

Cumhurbaşkanı Sezer, imza töreninden sonra yaptığı açıklamada "Gürcistan'ın bağımsızlığını ve siyasi istikrarını güçlendirme çabalarında kararlılıkla destekleyeceğimizi dile getirdik" dedi.

Şevardnadze de "Gürcistan-Abhazya sorununun çözülmesi konusundaki toplantının Türkiye'de yapılması bizim için ayrı bir önem taşıyor. Sayın Sezer'in, Abhazya sorununun barışçıl yollarla çözülmesi konusundaki fikirlerini tamemen destekliyoruz" dedi.               

Dışişleri Bakanı İsmail Cem ise Gürcistan Dışişleri Bakanı Iraklı Menagarişvili ile bir araya gelerek, sınırın anti-personel mayınlardan arındırılması anlaşmasını imzaladı.     

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.     

Toplantıda, LPG ile üretim yapan seramik şirketlerinin gazetelere ilan vererek gerçekleştirdikleri haksız rekabet konusu değerlendirildi.     

Toplantının ardından açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel konunun gündem dışı ele alındığını söyleyerek, Geliştirme ve Destekleme Fonun'dan kaynak aktarılarak haksız rekabetin önlenmesini öngördüklerini söyledi.           

3- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Hak-İş'in düzenlediği Haklar ve Özgürlükler Antolojisi kitabının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, "Türkiye, hukuk devletini ve hukukun üstünlüğünü gerçekleştirmek için yeni bir anayasa yapmak zorundadır" dedi.     

Ayrıca Selçuk, sözde Ermeni soykırımı iddialarını yasalaştıran Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'a bir mektup gönderdi.        

4- Türkiye-Rusya Federasyonu siyasi istişareleri, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Avdeyev başkanlığındaki heyetler arasında başladı.     

Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra güvenlik sorunları, Kafkaslar, Ermenistan'la ilişkiler, Karadeniz Savunma Gücü gibi konular ele alındı.     

5- Demokrasi ve Barış Partisinin 3. Olağan Kongresi'nde, başkanlığa yeniden İhsan Erdem seçildi.     

6- Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Dünya Ekonomik Forumu toplantısı için bulunduğu İsviçre'nin Davos kentinde Reuters televizyonuna yaptığı açıklamada, kriz sonrasında yavaşlayacak büyümenin cari ödemeler açığının 2001'de hedeflenen 6,6 milyar doların altında tutulmasına yardımcı olacağını tahmin ettiğini söyledi.       

7- AB Genel Sekreteri Volkan Vural "Gümrük Birliği ve Tam Üyeliğe Hazırlık Sürecinin Değerlendirilmesi" panelinde yaptığı konuşmada, AB ile bütünleştirme iradesini, Türkiye'den daha geniş bir biçimde ortaya koyduklarını kaydederek "Helsinki Zirvesi ile Türkiye'nin ufku açıldı. Türkiye'nin, AB'ye tam üyelik imkanları çıktı. Şimdi bu imkanları değerlendirme aşamasındayız" dedi.     

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz da "Atılacak adımlar geciktirilmeden zamanında atılmalı. İçten ve dıştan gelen zorlamalara karşı, Türkiye'nin bu çevrelerin oyununu bozabilecek kararlı bir duruş sergilemesi gerekir. Bu da güçlü bir konsensusla ortaya konulabilir" dedi.        

8- RTÜK Başkanı Nuri Kayış, TRT ve Televizyon Yayıncıları Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği "33. Yılında Türkiye'de TV Yayıncılığı" panelinde yaptığı konuşmada, medyanın ülke gerçeğinden uzaklaştığını söyledi.      

TRT Genel Müdürü Yücel Yener ise konuşmasında, TRT'nin artık reyting kaygısı olduğunu fakat kaliteden ödün vermeyeceklerini belirtti.     

9- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Hüsamettin Kavi meclis toplantısında yaptığı konuşmada, uygulanan ekonomik program ile faizlerdeki dengesizliğe dikkat çekerek acil çözüm bulunmasını istedi.      

10- Fransa'nın Paris Büyükşehir Belediyesi, başkentte bir sözde Ermeni soykırımı anıtının dikilmesine oybirliği ile karar verdi.     

11- Ermenistan Savunma Bakanı ve Devlet Başkanlığı Güvenlik Konseyi Başkanı Serj Sarkisyan Erivan'da düzenlediği basın toplantısında, "Türk tehdidi sürdükçe, Ermenistan'daki Rus üslerinin varlığı korunacak ve Türkiye ile İran sınırlarımızı Rus sınır birlikleri korumaya devam edecek. Eğer bu tehdit ortadan kalkarsa, güvenliğimizi nasıl sağlayacağımızı o zaman yeniden düşünürüz" dedi.

12- İstanbul'dan Kırım'a giden bir Ukrayna gemisinin batması sonucu, 14 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.                                                                            

30 OCAK 2001

1- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın sözde Ermeni soykırımı yasasını onaylaması üzerine Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada "Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Fransa Ulusal Meclisi'nin, Fransa'nın kendi tarihine ilişkin bir yasama çalışması yapmaktan kaçınırken bir başka ülkeye ilişkin olarak salt iç politika kaygısıyla kendisini tarihçilerin yerine koyup rahatlıkla yargıya varabilmiş olmasını ibret verici bir gelişme olarak değerlendirmektedir.Cumhurbaşkanı Sezer, Türk-Fransız ilişkileri üzerine olumsuz etkiler yaratması kaçınılmaz bu gelişmeyi kınamaktadır" denildi.     

Başbakan Bülent Ecevit de Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın sözde Ermeni soykırımına ilişkin yasayı onaylamasının şaşırtıcı olmadığını söyledi.     

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz da Fransa'yı kınadılar.     

2- Türkiye'de bulunan Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret etti.     

Başbakan Bülent Ecevit görüşme sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye ile Gürcistan arasında çok özel ve stratejik ilişkiler bulunduğunu belirterek "Gürcistan'ın sorunları bizim sorunlarımızdır" dedi.     

Gürcistan Devlet Başkanı Şevardnadze, temasları çerçevesinde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz'ı kabul etti.     

3- Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun basında yer alan '1660 PKK'lı'nın aftan yararlandığı açıklamasını, NTV televizyonuna değerlendirdi.     

4- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye-AB ilişkilerini Japonya'da yayımlanan Asahi Shimbun gazetesine değerlendirdi.     

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Meclis grup toplantısında, terör örgütlerini ve eylemlerini açıkça kınayıp tavır almayanların Türkiye'nin gelişmesini istemediğini belirterek, bu vahşet karşısında kararlılıkla durulmadığı takdirde topyekün mücadele sürecinin zaafa uğrayacağını söyledi.     

6- Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Kamuoyu oluşturulmasında önemli ve saygın bir yeri olan yazılı ve görsel basınımızın, terör örgütlerinin oksijeni olan propagandasını yapan, diğer üyelerini baskı altına almaya ve özellikle açlık grevi eylemlerini devam ettirmeye yönelik talimatlarını içeren iddialara ilişkin haberler konusunda gerekli duyarlılığı göstereceği umut edilmektedir" denildi.

7- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'de bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto ile görüşmesinden önce, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın sözde Ermeni soykırım yasasını onaylaması ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.     

8- Maliye Bakanı Sümer Oral, Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı'nın İstanbul'da düzenlediği toplantıda, 2001 yılı bütçesinde ayrılan 14 katrilyon civarındaki faiz ödeneğinin, GSMH'nın yüzde 10'una tekabül ettiğini belirterek "Uzun yıllardır ilk defa nominal bazda faiz ödemesi bir önceki yılın altına düşmektedir. Bu, fevkalade önemli. Bütçemiz artık faiz üreten bir yapıdan çıkıp, faiz eriten bir yapıya dönüşüyor" dedi.     

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay ve beraberindeki heyeti kabul etti.     

Bakan Okuyan yaptığı açıklamada, memur sendikaları yasa tasarısının bir an önce yasalaşması için gerekeni yapacaklarını belirterek, kamuoyu ve bütün siyasi partilerin yasa tasarısına destek vermelerini istediğini söyledi.     

10- TBMM Genel Kurulu'nda, İçtüzük değişikliği üzerindeki görüşmeler sırasında çıkan tartışmada, DYP Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu geçirdiği rahatsızlık sonucu yaşamını yitirdi.     

11- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nın İstanbul'da düzenlediği aylık toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de siyasetin yeniden yapılandırılmasının gerektiğini belirterek "Siyaset üslubunu değiştirmelidir. Türkiye'de bugün sorunları çözen değil, sorunları geçiştiren, erteleyen, idare eden, sorunların peşinde sürüklenen bir siyaset vardır"dedi.    

12- Ankara DGM Savcısı Talat Şalk "Beyaz Enerji" operasyonu ile ilgili olarak gönderdiği bir mektupla Dünya Bankası, IMF ve AB'den bilgi istedi.     

13- Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın sözde Ermeni soykırım iddialarını kabul eden yasayı onaylaması üzerine yaptığı açıklamada, Fransa Meclisi'nin kabul ettiği yasanın sembolik olduğunu belirterek "Bu, hükümeti bağlamaz Hükümetin Türkiye'ye yönelik tutumu değişmemiştir" dedi. 

14- Türkiye Ermeni Patriği 2. Mesrob Mutafyan, Ruhani Meclis üyeleri ile birlikte İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de yaşayan Ermenilerin herhangi bir sorunları bulunmadığını belirterek "Türk halkı gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Ermenilerin de sorunlarının tartışılacağı parlamento Ankara'dadır ve adı TBMM'dir" dedi.     

15- Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi ve Çevre Yönetmelik Raportörü Hannes Swoboda, Türkiye'deki temasları çerçevesinde Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Tabibler Odası, Diyarbakır Barosu ve İnsan Hakları Vakfı'nı ziyaret etti.     

Swoboda yaptığı konuşmada, AB ile Türkiye'nin en büyük işbirliklerinden birinin de insan hakları konusunda olduğunu belirterek "Halkın sorunlarının bu kadar açık ve net olarak dile getirilmesinden etkilendim" dedi.     

16- Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz, davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Moskova Belediye Başkanı Boris Boykov'u kabul etti.     

Boykov yaptığı açıklamada, Nazım Hikmet'in evrensel bir değer olduğunu belirterek "Nazım Hikmet'in mezarının getirilmesi konusunda ciddi adımlar atılırsa, biz de üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız" dedi.     

17- Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Türkiye-İran Karma Ulaştırma Komisyonu Toplantısı'na katılmak üzere İran'ın başkenti Tahran'a gitti.

18- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İsveç'in başkenti Stockholm'de "Uluslararası Stockholm Forumu: Hoşgörüsüzlükle Savaş" adlı toplantıda yaptığı konuşmada, sanayileşmiş Batı ülkelerinin giderek yaşlanan nüfuslarının kalkınmayı sürdürmek için genç nesillere muhtaç olduğunu belirterek, Avrupa ülkelerinin mültecileri ve göçmenleri kabul yasalarının sıkılaştırılmasına karşı olduğunu söyledi.     

19- Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, İsviçre'nin Davos kentinde yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin geçen yılki krizden çıkmaya başladığını belirterek "Türkiye ekonomisi daha iyi duruma gelecek" dedi.                                         

31 OCAK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 45 sanatçı ve yazarı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.      

Cumhurbaşkanı Sezer, bilim ve sanatı herkesin öğrenme ve öğretme hakkı olduğunu belirterek "Düşünce özgürlüğü sınırsız olmalıdır" dedi.      

2- Başbakan Bülent Ecevit gazetecilerin sorularını yanıtladı.   

3- Başbakan Ecevit, "Beyaz Enerji" soruşturmasını sürdüren Ankara DGM Savcısı Talat Şalk'ın, Adalet Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nı atlayarak IMF ve Dünya Bankası'ndan  bilgi istemesinin devlet saygınlığına gölge düşürdüğünü söyledi.           

4- Adalet Bakanlığı, "Beyaz Enerji" operasyonu kapsamında IMF, Dünya Bankası ve AB'den bilgi ve belge isteyen Ankara DGM Savcısı Talat Şalk hakkında soruşturma başlattı.      

5- Dışişleri Bakanı İsmail'de incelemelerde bulunmak üzere gittiği Kayseri'de Vali Nihat Canpolat'la görüştü.

Bakan Cem, Türkiye'nin artık kendi güvenliği, stratejik geleceğini etkileyen ekonomik kararlar konusunda Fransızlara güvenemeyeceğini belirterek, Türkiye'nin askeri bazı alımlarını da artık Fransa'dan gerçekleştirmesinin olanaksız olduğunu söyledi.      

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, 2000 yılı bütçe gerçekleşmeleri ile ilgili düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.      

Bakan Oral, son dönemde sanayici, işadamları ve toplumun çeşitli kesimlerinin bir vergi affı talebi ve beklentisi içerisinde olduklarını belirterek "Hükümetimizin gündeminde böyle bir şey yok" dedi.  

7- Türk-İş Başkanlar Kurulu üyeleri ve Emek Platformu Başkanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit ile ayrı ayrı görüşerek emek örgütlerinin istemlerini aktardılar.      

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Başbakanın Bor madenlerinin özelleştirilmesinin "askıya" alındığını söylediğini açıkladı.      

8- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DYP Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu'nun, TBMM Genel Kurulu'nda, İçtüzük değişikliği üzerindeki görüşmeler sırasında çıkan tartışmada geçirdiği rahatsızlık sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili resen soruşturma başlattı.      

9- Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, CNN TÜRK televizyonunda yayınlanan "Manşet" programına katıldı.      

Koçaryan yaptığı açıklamada, Fransa'da sözde Ermeni soykırımının kabul edilmesinin öncelikle bu ülkedeki Ermenilerin amacı olduğunu kaydederek "Ben de kendi adıma Fransa'nın, bu asrın başında gerçekleşen bu olayı teyit etmiş olmasını kutluyorum" dedi.

10- BM, Afganistan'ın Herat kentinde soğuktan 110 Afganlı'nın öldüğünü bildirdi.     

11- Hollanda'daki eski Amerikan askeri üssünde 9 aydır süren Lockerbie uçak sabotojı davasında, iki Libyalı sanıktan Abdulbassit El Megrahi'nin hüküm giydiği, El Emin Lalife Fehime'nin ise beraat ettiği bildirildi.