11.10.2001
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 2001 

 

1 EKİM 2001

1- TBMM Genel Kurulu, yeni yasama dönemi çalışmalarına başladı.  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer kurulun açılışında yaptığı konuşmada milletvekilleri, hükümet, siyasi parti yöneticileri ve toplum kesimine yönelik uyarı ve eleştirilerde bulunarak  "özel çıkarların" bir kenara bırakılarak, siyasi etik yasasına öncelik tanımalarını, dokunulmazlığın kısıtlanması için yeni adımlar atılması gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2001-2002 eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle yayımladığı mesajda, üniversitelerin bilgili, eğitilmiş, nitelikli insan gücünü yetiştirmek ve bilimsel araştırmalar sonucu üretilen bilgiyi tüm insanlığın yararına sunmakla görevli olduğunu bildirdi.

3- TBMM Başkanı Ömer İzgi yaptığı açıklamada, anayasa değişiklikleri konusunda uyum içinde bir çalışma yaptığını belirterek, birinci değişiklik teklifinin oluşturulmasına benzer süreçte ikincisinin de hazırlanacağını söyledi.

4-  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, TBMM Başkanı Ömer İzgi tarafından verilen resepsiyonda gazetecilerin, ABD'nin Afganistan'a düzenlediği operasyonla ilgili sorularını yanıtladı.

5- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Harp Okulu ve GATA Askeri Tıp Fakültesi'nde 2001-2002 eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla  düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Atatürkçü düşünce sistemini öğrenmenin önemli olduğunu, ancak aslolanın yaşam biçimini bu sisteme uygun duruma getirmek olduğunu söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK)  toplantısı öncesinde partisinde muhalefet hareketi başlatan ve istifa eden milletvekilleri ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, partisinden istifaların artması durumunda bunun hükümet içinde soruna neden olamayacağını belirterek "Arkadaşlarımız yanlış yapmışlardır. Hiç kimsenin Türkiye'nin bugünkü ortamında kendi kişisel meselelerini ülke meseleleri gibi takdim etmeye hakkı yoktur" dedi.

7- ABD Kongresi heyeti Başkanı Senatör Curt  Weldon ve beraberindeki heyet resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Welden gazetecilere yaptığı  açıklamada, ABD'nin dış politikasında Türkiye'ye önemli bir rol verilmesi gerektiğini, ancak bunun bugüne kadar ihmal edildiğini söyledi.    

8- Türkiye'de bulunan Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Walter Kolbow,  Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal  ile bir araya geldi.

Kolbow görüşme sonunda yaptığı açıklamada "Görüşmelerimde, sosyal alanda ve ekonomik alanda, mali kaynaklar açısından olsun,  askeri işbirliği açısından olsun, uzun vadeli olarak terorizmle mücadele edilmesi gerektiği yönündeki görüşlerimizi aktardım" dedi.

9- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, IMF ve ABD temsilcileri ile görüşmek üzere ABD'nin başkenti  Washington'a gitti.   Bakan Derviş, IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Kruger, ABD Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor ve Hazine Bakanı Paul O'Neill ile bir araya geldi.   

Bakan Derviş, temaslarının ardından Washington'daki Türk Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında görüşmeleri hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Derviş, Türkiye'deki ekonomik durumun çok ciddi olduğunu, ancak IMF'ye olan borçların ertelenmesi yönünde herhangi bir talepleri bulunmadığını 2002 yılının dengelerini oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

10-  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Almanya'nın başkenti Berlin'de Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer  ile bir araya geldi.   

Bakan Cem ve Fischer ortak basın toplantısı düzenlediler. Bakan Cem, Türkiye ve Almanya dışişleri bakanlıklarının mevcut ortak çalışmalarının daha da ileriye götürülmesi konusunda görüş birliği içerisinde olduklarını, AB, Kıbrıs ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası ile ilgili olarak görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Fischer de  "Kendisiyle verimli, açık ve derin bir görüşme yaptık. Öncelikle ABD'deki terorist saldırılardan sonra ortaya çıkan durumun ortak analizini yaptık ve her ikimiz de müttefikimiz ABD'nin yanında olduğumuzu vurguladık" dedi.                                                                                          


2 EKİM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti.  

Ayrıca Pearson, Başbakan Bülent Ecevit ile Başbakanlık'ta görüştü. Başbakan Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Pearson'ın, 11 Eylül olaylarının  Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin'in terör örgütü tarafından düzenlendiğini gösteren bilgi ve belgeleri ilettiğini söyledi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, TBMM Başkanı Ömer İzgi'yi ziyaret ederek milletvekili sayısının 450'ye düşürülmesini içeren 81 imzalı anayasa değişiklik önerisini verdi. Çiller, milletvekili sayısının dünya normlarına ve bugünkü koşullara göre de fazla olduğunu belirtirken, TBMM Başkanı İzgi de milletvekili sayısının 400-450'ye düşürülmesine olumlu yaklaştığını söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 6 türbanlı üyenin kurucu üyelikten çıkarılma istemiyle ilgili görüşmeyi erteledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk yaptığı açıklamada, AB ülkelerinin terörle mücadele için bir taslak geliştirdiğini ve suçluların iadesine ilişkin yeni bir süreci başlatacağını söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, 37 maddelik anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur görüşmelerine başlandı. 2. tur görüşmelerinin ilk gününde 21 madde kabul edildi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Bursa'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, yaşadığı ekonomik sıkıntılardan kurtulabileceğini belirterek "Elbirliği ile yeni bir başlangıç yapabiliriz" dedi.

7- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, EP Genel Başkanı Levent Tüzel, SİP Genel Başkanı Aydemir Güler ve HADEP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Türk düzenledikleri ortak basın toplantısında, 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'ye yapılan terorist saldırıları kınadılar.

8- DİSK, TESK, KESK, TMMOB, Türk Tabipler Birliği ve Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, savaşın çözüm olmadığı, savaşın ve terörün, dünyanın içinde bulunduğu eşitsizliklerden kaynaklandığı ifade edilerek  "Savaşı; ekonomik, siyasi sorunların çözümünde araç ve ABD yönetiminden yardım koparma fırsatı olarak gören zihniyetlere, politikalara karşı mücadele yükseltilmelidir" denildi.

9- Türkiye'de bulunan Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Walter Kolbow ve beraberindeki heyet, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nu ziyaret etti. Komisyon Başkanı ve DSP Genel Sekreteri Hasan Gülay kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hem dost hem de müttefik bir ülke olarak Federal Almanya'dan aldığı askeri malzemelerde bazı gecikmeler olduğunu belirterek, bu sorunun aşılması için hükümet ve parlamentoların daha sıkı işbirliğinde olması gerektiğini söyledi.

10- Almanya'da  temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Weltam Sonntag adlı gazete tarafından düzenlenen '12. Silahlı Kuvvetler  ve Toplum Forumu'na katıldı.

Bakan Cem yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir "cephe ülkesi" olduğunu, Körfez krizi sırasında büyük  zarara uğradığını belirterek, Türkiye'nin ABD'deki terorist saldırılardan sonra bir kez daha cephe ülkesi olduğunu söyledi.

NATO anlaşmasının 5. maddesinin, önceki 5. maddeye göre değiştirilerek 'terör olayının' eklendiğini belirten Bakan Cem  "Bu madde, ABD'nin kayıtsız şartsız destekleneceği anlamına gelmez, ancak ciddi şekilde ABD'nin yanındayız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın, mücadelede beraberiz" dedi.

11- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla 1995 ve 1997 yılları arasında disiplin suçu işledikleri gerekçesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden erken  emekli edilen 21 kişinin, Türkiye aleyhine yaptığı şikayet başvurusunun incelenmeye alınmasını reddetti.   

12- NATO Genel Sekreteri George Robertson, Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 11 Eylül'deki saldırılarla ilgili olarak ABD'nin sunduğu kanıtların yeterli bulunduğunu, böylelikle bir müttefike yapılan saldırının tüm NATO üyelerine yapıldığının varsayılmasını öngören 5. maddenin geçerlilik kazandığını söyledi.      

Bu arada Türkiye'nin Daimi Temsilcisi Büyükelçi Onur Öymen de NATO'nun 5. maddesinin "saldırıların dış kaynaklı olmasının kanıtlanması koşuluyla" işlerlik kazanacağının belirtildiğini, artık bu koşulun gereklerinin yerine getirildiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise BM'nin mevcut kararlarının, ABD'nin 11 Eylül'deki terorist saldırılara askeri karşılık verme hakkını tanıdığını söyledi.   

13- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell başkent Washington'da yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'ı da vurabileceğini, ancak öncelikli hedefin Taliban ve El Kaide'in bulunduğu Afganistan olduğunu söyledi.

14- İngiltere Başbakanı Tony Blair başkent Londra'da yaptığı açıklamada, Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin'i teslim etmemekte direnen Taliban yönetimine karşı operasyonun artık kaçınılmaz olduğunu söyledi. 

15- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Taliban'ın Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin liderliğindeki El Kaide örgütünün üyelerini derhal teslim etmesini isteyerek zamanı gelince harekete geçeceklerini söyledi.

Öte yandan Taliban'ın Pakistan Büyükelçisi Abdüsselam Zaif, ABD Başkanı Bush ve İngiltere Başbakanı Blair'in Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin'in teslim edilmemesi halinde savaşın kaçınılmaz olacağı yönündeki açıklamalarının ardından Pakistan'ın  Kueta kentinde düzenlediği basın toplantısında,  ortaya çıkan krizi çözmenin tek yolunun müzakereye girmek olduğunu belirterek "Görüşmelere hazırız, savaşa girmektense görüşmelere başlamayı tercih ederiz" dedi.                                                                                                                                         

3 EKİM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'de bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile görüştü.  Görüşmede, Cumhurbaşkanı Sezer ve Nazarbayev, terorizmle savaşımda yalnızca teroristlerin,  terör şebekelerinin ve bunları destekleyenlerin  hedef alınması, masum insanların ölümüne yol açacak adımlardan kaçınılması gerektiği yolunda görüş birliğine vardılar.  

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, 24. Avrupa Adalet Bakanları Konferansı'na katılmak üzere, Moskova'ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, terörün aynı zamanda insanlığı hedef aldığını belirterek "ABD'de meydana gelen ve bütün insanlığı hedef alan terorist saldırılardan  sonra Türkiye'nin yıllardan beri savunduğu, teröre karşı etkin mücadele  için uluslararası işbirliği zorunluluğu görüşünün ne kadar isabetli olduğunu açıkça ortaya koymuştur" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında, Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin'in adamlarının Kuzey Irak'ta faaliyet gösterdiği konusunda bir kanıt bulunmadığını söyledi. Diriöz, gazetecilerin Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (IKYB) Başkanı Barham Salih'in Türkiye temaslarına ilişkin sorularını da  yanıtladı.

4- TBMM Genel Kurulu'nda, 3 maddenin reddedilmesiyle  34 maddeye düşen Anayasa değişikliği  teklifi, 474 oyla kabul edildi.

5-  İçişleri Bakanlığı'nda  369 vali yardımcısı, kaymakam ve il hukuk işleri müdürünün görev yeri değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı.  

6- ANAP'tan istifa eden Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık DYP'ye geçti.  

7- DİE'den yapılan açıklamaya göre, bu yılın eylül ayında yıllık enflasyon, toptan eşya fiyatlarında yüzde 74.7, tüketici fiyatlarında ise 61.8 olarak gerçekleşti.

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş,  ABD'deki temasları kapsamında  Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn ile görüştü.

Ayrıca Bakan Derviş, Türk-Amerikan  İş Konseyi üyeleriyle  bir araya geldi.

9- Belçika'nın başkenti Brüksel'de açıklama yapan NATO Sözcüsü Yves Brodeur, ABD'nin uluslararası terörle mücadele konusunda NATO'dan yardım talebinde bulunduğunu söyledi.  Brodeur, üyeler arasında dayanışmayı öngören  NATO kuruluş belgesinin 5. maddesinin işleme konulduğunu açıkladı.

10-  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, başkent Washington'da Hindistan Dışişleri Bakanı Jaswant Singh ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ABD'nin teröre karşı harekatında, El Kaide örgütünün yanı sıra  Keşmir militanları üzerinde de yoğunlaşacağını söyledi.  

Ayrıca, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld,   bölge ülkelerini  operasyona ikna etmek üzere Suudi Arabistan'a gitti. Rumsfeld, Washington yönetiminin elinde Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin'in nerede bulunduğuna ilişkin ipuçları bulunduğunu, ancak kesin koordinatların bilinmediğini söyledi.                                                                                                                                   

4 EKİM 2001

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.Toplantıda, ABD'deki terorist saldırının ardından terörle mücadelede uygulanacak ulusal ve uluslararası stratejiler ele alındı. 

Başbakan Ecevit, Türkiye'nin BM Güvenlik  Konseyi kararı ile NATO'nun 5. maddesinin işletilmesine ilişkin kararlarını uygulayacağını ve ulusal çıkarlar çerçevesinde politikalar üretileceğini söyledi. 

Toplantıda Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, NATO Bakanlar Konseyi toplantısına ilişkin bilgi vererek Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusunda Türkiye'nin görüşlerine daha olumlu yaklaşımların geliştiğini kaydetti. 

Ayrıca Dışişleri Bakanı İsmail Cem de ABD ve Almanya temasları hakkında bilgi verdi.  Öte yandan Çin'e ait Varyag gemisinin boğazlardan geçirilmesi kararı alındı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı öncesinde düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliği ve ulusal güvenlik konularında açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımscısı Yılmaz, 177 maddelik Anayasa'nın 34 maddesinde değişiklik yapıldığını belirterek, ulusal programın kısa vadeli öncelikleri arasında Anayasa değişikliğinin önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

3- ANAP Milletvekili Mehmet Ali İrtemçelik, partisinden istifa etti.

4- TÜSİAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, TBMM'nin tarihi bir uzlaşmaya imza atarak Anayasa'nın 34 maddesinde değişiklik yapmasının, Türkiye'nin gerek demokratik standartlarının yükseltilmesi, gerekse AB üyeliği müzakerelerine başlamak için ön şart olan AB Kopenhag Siyasi Kriterleri'ne uyum yolunda attığı önemli bir adım olduğu belirtildi.

5- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, ODTÜ'de düzenlenen "Avrupa Yolunda Türkiye ve Polonya-Değişim Sürecinde İki AB Aday Ülkesi" konulu uluslararası kongrede yaptığı sunuşta, TBMM'nin Anayasa değişikliklerini kısa sürede sonuçlandırmasının AB'yi şaşırttığını belirterek "Bu değişiklikler AB siyasi kriterlerini karşılama konusunda Türkiye'nin iradesini gösteriyor. AB Komisyonu bunları dikkate alacaktır" dedi. 

AB Genel Sekreter Yardımcısı Volkan Bozkır da "AB büyük bir çerçeveye ulaşmak istiyorsa, Türkiye'nin bu tablonun bulunmaz bir aktörü olduğu ortaya çıkmıştır" dedi.

6- Avrupa Parlamentosu'nun (AP), şüpheli teroristlerin malvarlıklarının dondurulmasına ilişkin yasa tasarısını kabul ettiği bildirildi.

7- Uluslararası Af Örgütü'nce yayımlanan bildiride, tüm dünyada özellikle Müslümanlara yönelik şiddet olaylarındaki artışa dikkat çekilerek, hükümetlere, kanlı saldırıları sivil haklara getirilen kısıtlamaları mazur göstermek amacıyla kullanmamaları çağrısında bulunuldu.     

8- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, başkent Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada "Antiterorist blok oluştururken, insan haklarını çiğneyen ülkelere yönelik eleştirilerden vazgeçmeyiz" dedi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent Washington'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de ifade-toplanma özgürlüğü, ailede kadın-erkek eşitliği ve yurttaşların özel hayatıyla ilgili dokunulmazlık haklarının genişletildiği anayasa reform paketinin takdire değer olduğunu söyledi.

10- ABD Savunma Bakanı Donald  Rumsfeld, teröre karşı oluşturulan uluslararası koalisyona desteği pekiştirmek üzere başlattığı Ortadoğu turu çerçevesinde, dün gittiği Suudi Arabistan'da Kral Fahd, Veliaht Prens Abdullah ve Savunma Bakanı Prens Sultan bin Abdülaziz ile bir araya geldi.   

Rumsfeld gazetecilere yaptığı açıklamada, terör sorununu, savaş sonrası ortaya çıkacak ikincil etkileri de göz önünde bulunduracak şekilde çözülmesi gerektiğinin önemi konusunda Suudi yetkililerle aynı görüşü paylaştıklarını söyledi. Rumsfeld gazetecilerin, Suudi yetkililerin topraklarındaki üsleri kullandırmama yönündeki kararıyla ilgili soruları üzerine "Üstesinden gelinmeyecek bir durum görmüyorum" dedi.

Rumsfeld daha sonra Umman'a geçerek Sultan Kabus ile bir araya geldi. Umman Savunma Bakanlığı yetkilileri tarafından görüşmeden sonra yapılan açıklamada, ülkedeki ABD askeri varlığının 1980'de imzalanmış olan "Askeri İşbirliği Anlaşması" çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Rumsfeld buradaki temaslarından sonra Mısır'a giderek Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü.    Mübarek görüşme öncesi yaptığı açıklamada, ABD'nin düzenleyeceği askeri haraketa katılmayacaklarını söyledi. 

11- İngiltere Başbakanı Tony Blair, parlamentonun olağanüstü oturumunda yaptığı konuşmada, ABD'deki kanlı terör eylemlerinin arkasında Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin'in olduğu yönünde kesin kanıtlar bulunduğunu belirterek "Afganistan'daki Taliban yönetimi uluslararası teröre  desteğini kesmezse, rejim değişikliği gerekecektir" dedi.     

Blair daha sonra teröre karşı oluşturulan uluslararası koalisyona desteği pekiştirmek üzere başlattığı diplomatik girişimler çerçevesinde Rusya'nın başkenti Moskova'ya giderek Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.   

12- Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Riaz Muhammed Han başkent İslamabad'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin 11 Eylül'deki terör eylemleriyle Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin'in bağlantısı olduğunu gösteren kanıtların yeterli olduğunu söyledi.

13- Afganistan'daki Taliban yönetiminin İslamabad Büyükelçisi Molla Abdüsselam Zaif, Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayımlanan El Haliç gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin'in New York ve Washington'daki saldırılarla ilgisi olduğu yolunda belgeler sunması halinde bunları titizlikle inceleyeceklerini, ancak kanıtlara karşın Ladin'i teslim etmeyip şeriat mahkemesinde yargılayacaklarını belirtti.

14- İsrail'in Tel Aviv kentinde Sibirya'ya giden Rus yolcu uçağında meydana gelen patlama sonucu Karadeniz'e düştüğü ve 77 kişinin öldüğü bildirildi.

5 EKİM 2001

1- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel düzenlediği basın toplantısında, ABD'deki terorist saldırılardan sorumlu Suudi asıllı  terorist Usame bin Ladin'in ve diğer terör örgütlerinin paralarının Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde aklandığının ABD tarafından kanıtlandığını belirterek, AB'nin terör konusundaki çifte standardını da eleştirdi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İktisadi Araştırma Vakfı'nın (İKV) düzenlediği "Türkiye'de Sosyal Güvenlik ve Sorunları" konulu konferansta, Ulusal Program kapsamı içinde iş güvencesi yasası için çalıştıklarını ve bunun en geç bir yıl içinde çıkarılacağını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, anayasaya göre, Cumhurbaşkanı'nın, Meclis'te kabul edilen 34 maddelik değişiklik teklifinde yer alan maddelerden birini ya da birkaçını referanduma götürme yetkisine sahip olduğunu söyledi.   

4- Doğa ile Barış Derneği Başkanı Yüksel Üstün İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü'ne göre, Çin'e ait Varyag gemisinin Boğazlar'dan geçemeyeceğini belirterek  "geçiş kararının alınması" halinde yürütmenin durdurulması dahil tüm hukuki yolları kullanacaklarını söyledi.

Öte yandan Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel de konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Varyag'ın Boğazlar'dan geçirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının imzaya açıldığını söyledi.

5- 38. Altın Portakal Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. En İyi Film ödülünü, Handan İpekçi'nin yönettiği "Büyük Adam Küçük Aşk", En İyi Yönetmen Ödülü'nü ise Yazgı filmiyle Zeki Demirkubuz kazandı. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nü de Demet Akbağ ve Yeşim Salkım paylaştı.  

6- Sermaye Piyasası Kurulu ile Yunanistan Sermaye Piyasası Komisyonu arasında işbirliği ve bilgi paylaşımına yönelik mutabakat İstanbul'da imzalandı.      

7- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Rumsfeld, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya geldi.

Rumsfeld görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ABD'nin uluslararası terorizme karşı başlattığı savaşta Türkiye'den belirli bir isteminin olmadığını belirterek "Karşımızda kara, hava, deniz güçleri yok. Pasaport kullanan teroristlerle karşı karşıyayız. Bu çok uzun bir mücadele" dedi.

Başbakan Ecevit de ABD'nin teröre karşı kararlı ve esnek bir tutum izleyeceğinin anlaşıldığını belirterek "Ek bir talep yok. Her ülke kendi özel koşul ve olanakları ile mücadeleye katılacaktır" dedi.    

8- ABD'de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Washington Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında,  2002 dış finansmanı için IMF ve Türkiye'nin ekonomisiyle ilgili diğer kuruluşlarla finansman profili çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, tamamen özel kanallardan gelecek finansmanın yeterli olmayacağı ve resmi kanallardan da gelmesi gerektiğinin vurgulandığını söyledi.    

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, NATO adayı ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya gitti. 

Bakan Cem yaptığı konuşmada, Avrupa'da bahsedilen tehditlerin aslında yeni olmadığını belirterek, bunların etnik ve ırkçı milliyetçilik ile terorizm başlıkları altında toplanabileceğini söyledi.  

10- Ermenistan'ın, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) bünyesinde Türkiye'ye diplomatik temsilci atadığı bildirildi.

11- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington'da yaptığı açıklamada, Afganistan'a ve Afgan mültecileri kabul eden komşu ülkelere 320 milyon dolar yardım yapılacağını belirterek "Böylece Taliban yönetimine kesinlikle karşı olduğumuzu söylerken, Afgan halkının da dostu olduğumuzu gösteriyoruz" dedi.    

12- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yenilediği terorist örgütler listesinde terör örgütü PKK'ya da yer verildiğini belirterek "PKK daha az aktif, ancak muhtemel terör eylemlerinin plan ve hazırlıklarını sürdürüyor" dedi.  

13- İngiltere Başbakanı Tony Blair temasları çerçevesinde gittiği Pakistan'ın başkenti İslamabad'da Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile bir araya geldi.      

Blair, Müşerref ile düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmelerinin olumlu olduğunu belirterek, Afganistan'da Taliban yönetiminin devrilmesi durumunda kurulacak geniş tabanlı hükümette, Peştunlar da dahil olmak üzere belli başlı bütün grupların temsil edilmesi gerektiğini söyledi.   

Müşerref ise ABD'deki terorist saldırısıyla ilgili delillerin Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin ile bağlantılı olduğunu düşündüğünü söyledi.                                                                                       

6 EKİM 2001

1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ABD'deki temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Bakan Derviş, İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin gündemdeki ekonomi konularına ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Kültür Bakanı İstemihan Talay, Ankara Halkla İlişkiler Derneği ile Ankara Reklamcılar Derneği'nce ortaklaşa düzenlenen "Sanat, Reklam, Hakla İlişkiler ve Telif Hakları" konulu panelin açılışında, sanat ve fikir ürünlerinin, telif hakları ile korunmasının insan yaratıcılığının teşvik edilmesi açısından da önemli olduğunu belirterek, Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ilgili görüşlerini açıkladı.  

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kırşehir'in Kaman ilçesinde düzenlenen 11. Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali'nde yaptığı konuşmada, ekonomik krizin en ağır bedelini ödeyen kesimlerin başında çiftçilerin geldiğini belirterek, bu krizin yoksullaşmaya ve servet kaybına yol açtığını söyledi.

4- A Milli Futbol takımı, Moldova'nın başkenti Kişinev'de 2002 Dünya Kupası Eleme Grubu çerçevesinde yapılan son maçında Moldova'yı 3-0 yendi.

5- Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Fethi El-Şazli, terorizm ve Ortadoğu konularını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.   

6- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel temaslarda bulunmak üzere gittiği, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da Devlet Bakanı Pervez Müşerref ve Dışişleri Bakanı Abdül Settar ile bir araya geldi.     

Bakan Gürel temaslarının ardından Türk Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'da Taliban yönetiminin yerine, tüm unsurların katılımıyla geniş tabanlı bir hükümet kurulması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin zor günler geçiren Pakistan'a uluslararası terörle mücadelede destek olacağını söyledi. 

7- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington'da haftalık radyo konuşmasında, Afganistan'daki Taliban rejimine, Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin'i teslim etmemeleri durumunda bunun sonucuna katlanmak durumunda olduklarını bildirdi.

8- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, ABD'nin başkenti  Washington'da John Hopkins Üniversitesi Uluslararası Etütler Okulu'nda yaptığı konuşmada, Gürcistan'ın barış ve istikrar çabalarında Türkiye'nin büyük rolü olduğunu belirterek "Gürcistan, Rusya'nın stratejik bölgesinin güney kanadı değil, Türkiye ve İsrail'den Orta Asya'ya uzanacak bir şekilde kuzey kanadıdır" dedi.

9- Afganistan'daki Taliban yönetimi Dışişleri Bakanı Ahmet Mütevekkil, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Ağustos başında tutukladıktan sonra yargılamaya başladıkları 8 batılı yardım görevlisini, ABD'nin yoğun askeri harekat propagandasının durması halinde serbest bırakacaklarını söyledi.    

10- İngiltere Başbakanı Tony Blair, teröre karşı oluşturulan uluslararası koalisyona desteği pekiştirmek üzere başlattığı diplomatik girişimler çerçevesinde gittiği Hindistan'da, Atal Behari Vacpayi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Taliban ve teroristlere karşı mücadelenin, 11 Eylül'de ABD'de girişilen saldırıların sorumluları yargılanıncaya kadar süreceğini söyledi.Vacpayi de uluslararası terorizmle savaşıma destek sözü verdi.                                                         

7 EKİM 2001

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in, Başkan Bush adına Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i telefonla arayarak  "ABD'nin, Afganistan'a askeri bir hareket başlatmakta olduğunu bildirmiştir. Başkan Yardımcısı Cheney,  harekatın hedefinin teroristler olduğunu, Afgan halkının zarar görmemesine özen gösterileceğini, insani yardımların bu ülkeye gönderilmesine ilişkin çalışmaların da sürdürülmesinin önem taşıdığını"  vurgulamıştır.    

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de cevaben, Türkiye'nin öteden beri terorizmle mücadelede uluslararası işbirliğini savunmakta olduğunu, ABD'nin bu konudaki çabalarını desteklediğini kaydetti.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında ABD'nin, Afganistan'a yönelik operasyonun ardından  Başbakanlık'ta bir toplantı yapıldı.

Toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları, Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ve diğer yetkililer katıldı.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden toplantının ardından yapılan açıklamada, ABD'nin "Sürekli Özgürlük" harekatı kapsamında Afganistan'ın başlıca şehirlerindeki havaalanlarına, Taliban'ın askeri hedeflerine ve terör örgütü El Kaide'ye yönelik hava harekatında masum halkın bundan zarar görmemesi için özen gösterilmesinden duyulan memnuniyet belirtildi.  

Başbakan Ecevit,  toplantının ardından Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e bilgi sundu.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da partisinin gençlik kolları başkanlarıyla bir araya geldi.

Çiller düzenlediği basın toplantısında, durum tespitinde bulunduklarını belirterek "DYP iktidara yürümektedir. Türkiye'deki nüfusun çoğunluğunu gençler oluşturmaktadır. Seçmenlerin yüzde 60'ı gençtir. Gençlik beklememeli, meseleye el koymalı" dedi.   

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisi tarafından Bolu'nun Abant ilçesinde düzenlenen çalışma toplantısına katıldı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, siyasi partiler olarak her an seçim olacakmış gibi çalıştıklarını belirterek "Seçimlerin normal süresi 2004 Nisanı'dır. Hükümet olarak hedefimiz, seçimlerin zamanında yapılmasını sağlamak ve bu zamana kadar da bu ekonomik programı sonuca ulaştırmaktır" dedi.   

5- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin il başkanları ve il müfettişleri ile parti Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Kutan yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeni bir hükümete ihtiyaç duyduğunu belirterek, erken seçimle halkın en iyi hükümet alternatifini çıkaracağını söyledi.      

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yozgat'ın Boğazlayan ilçesine bağlı Çakmak beldesinde partisinin belde örgütünün açılış törenine katıldı. Baykal yaptığı konuşmada, halkın ilk seçimlerde yanlış bir tercihte bulunması durumunda demokrasinin ulusal bütünlüğü ve cumhuriyetin tehlikeye gireceğini söyledi.    

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin İl Başkanları Toplantısı, öncesinde gazetecilerin anayasa değişikliği konusundaki sorularını yanıtladı.

8- AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Kayseri Sanayii ve Ticaret Odası temsilcileri  ve partililer ile bir araya geldi. Erdoğan, toplantıda, 57. hükümet ortaklarının 2004 yılına kadar seçim olmayacağı yönündeki protokolünü değerlendirdi.     

9- Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) yapılan seçimlerde başkanlığa yeniden Sinan Aygün seçildi.      

10- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Hollanda'nın Rotterdam kentinde yaptırılan  Mevlana Camii'nin açılış törenine katıldı. Yılmaz yaptığı konuşmada, günümüzde bütün ülkelerin en çok hoşgörüye ihtiyacı bulunduğunu, çünkü terörün arkasında yatan nedenlerin en başında hoşgörüsüzlüğün geldiğini söyledi.    

Rotterdam Belediye Başkanı İvo Opstelten de İslam ile terör arasında bağlantı kurulmasını eleştirerek, bunun yanlış olduğunu, camilerin, toplumsal barışın sağlanmasında önemli bir işlevi yerine getirdiğini söyledi.

11- Sanayileşmiş ülkelerin oluşturduğu G-7 grubunun Hazine ve Maliye bakanlarının ABD'nin başkenti Washington'da katıldığı zirve sona erdi. Zirvede, ABD'ye düzenlenen terorist saldırılarının ardından dünya ekonomisinin içine düştüğü durum ve terorizme karşı alınacak ortak önlemler konusu ele alındı.

Zirvenin ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, terorist örgütlere para akışını durdurmak ve teroristleri finanse eden bireyler ve ülkelerin peşine düşmek için ortak hareket etme sözü verildi.

Bildiride ayrıca "Ekonomik büyümeyi artırmak ve mali piyasalarımızın durumunu korumak  için gerekli tedbirleri almaya yönelik güçlü bir kararlılığa sahibiz" denildi.  

12- ABD ve İngiltere, 11 Eylül'de New York'taki Dünya Ticaret Merkezi ve Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) düzenlenen terorist saldırılara misilleme olarak Afganistan'da Taliban hedeflerine ve eğitim kamplarına yönelik saldırılarına başladı.

ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington'da Beyaz Saray'dan yaptığı ve televizyonlardan canlı yayınlanan açıklamasında "Operasyon emrini verdim" diyerek, Afganistan'a askeri operasyonun başladığını söyledi. Başkan Bush, saldırıların arkasında olduğuna inanılan Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin ve terör örgütü El Kaide'nin yanı sıra Taliban'ın askeri olanaklarının da hedeflendiğini söyledi.      

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de Afganistan'a yönelik askeri operasyonda 15 bombardıman, 25 taaruz uçağı ve yüzlerce cruise füzesi kullanıldığını söyledi.     

13- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Down Street'teki Başbakanlık konutunda düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin, Afganistan'a askeri operasyon  harekatını başlattığını doğrulayarak, İngiliz birliklerinin hava saldırısına katıldığını söyledi.                                                             

8 EKİM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile diğer yetkililerin katılımıyla bir toplantı yapıldı. Toplantıda, Türkiye'nin Kuzey İttifakı'na askeri eğitim desteği vermesi görüşü benimsendi.        

Toplantının ardından Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında olağanüstü toplandı.       

Toplantı'da, NATO'nun 5. maddeye dayanarak Türkiye'den asker talep etmesi halinde, harekata askeri destek verilmesi konusunda hazırlıkların başlatılması kararlaştırıldı. 

2 - Başbakan Bülent Ecevit, ODTÜ'de Halıcı Yazılımevi'nin açılışında yaptığı konuşmada, ABD'nin Afganistan'a yönelik askeri operasyonunu değerlendirdi.      

Tören sonrasında gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

3 - Başbakan Bülent  Ecevit başkanlığında Başbakanlık'ta, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli,  Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan ile koalisyon ve muhalefet parti liderlerinin katıldığı zirve toplantısı yapıldı. Koalisyon ortakları, ABD'nin Afganistan harekatıyla ilgili olarak Meclis'te grubu bulunan partilerin liderlerine bilgi sundular. 

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller  toplantı sonrası  yaptığı açıklamada, ulusal çıkarlar söz konusu olduğunda iktidarla muhalefetin bir araya gelebileceğini belirterek, sınırsız özgürlük operasyonuna Türkiye'nin vereceği desteğin Meclis'ten çıkması gerektiğini söyledi.        

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin   Başkanlık Divanı toplantısına katıldı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, toplantı çıkışında gazetecilerin  Afganistan operasyonu  ile ilgili sorularını yanıtladı.

5 - Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak'la birlikte Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'la bir araya geldi. Bu görüşmenin ardından da  Başbakan Bülent Ecevit'e IMF ile temasları ve para piyasalarındaki dalgalanmalarla ilgili bilgi verdi.

6- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Dış Ticaret Haftası etkinlikleri nedeniyle Hazine Müsteşarlığı'nda düzenlenen   toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomik programı uygularken, kendi dışındaki şartların çok olumlu olmadığını belirterek  "Hem Türkiye'de yaşananlar hem de kendi dışında dünyadaki gelişmeler, program uygulanması açısından çok da uygun ortam sunmuyor" dedi.  

7 - Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Atılım Üniversitesi'nin 2001-2002 eğitim ve öğretim yılı açılış törenine katıldı.   

Bakan Karakoyunlu gazetecilerin ekonomi ile ilgili sorularını yanıtlayarak "Bu yeni şartlar altında, mevcut güçlü ekonomiye geçiş programının bazı hedeflerinin revize edilmesi, bazı tarihlerinin değiştirilmesi gerekebilir" dedi.   

8- SP Genel Başkanı Recai Kutan, ABD'nin Afganistan'a yönelik düzenlediği operasyon ile ilgili olarak yaptığı açıklamada  "Gerek Türkiye gerek dünya kamuoyu böyle bir askeri saldırının haklılığı hususunda  ikna edilmiş değildir" dedi.       

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, terorizmin her türüne karşı olduklarını belirterek, terorizme karşı uluslararası ortak mücadele oluşturulmasını savunduklarını söyledi.

10- 2001 yılı  "Nobel Tıp Ödülü", Amerikalı ve İngiliz bilim adamları Leland H. Hartwell, R.Timothy Hund ve Paul M. Nurse'e verildi.

11- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal'ı ziyaret etti. Pearson gazetecilerin, ABD'nin Türkiye'den Afganistan operasyonuyla ilgili talepleri olup olmadığı yolundaki bir soru üzerine  "NATO'nun 5. maddesine göre hareket ediyoruz. Bu çerçevede, Türk hükümetini de bilgilendiriyoruz. Türkiye'den de bir talepte bulunmadık. Farklı bir durum olursa Türkiye ve diğer müttefiklerden destek isteyebiliriz. Ancak şimdilik böyle bir ihtiyaç yok" dedi.  

12- NATO Genel Sekreteri George Robertson NATO Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, ittifakın, ABD ve İngitere'nin 11 Eylül'de ABD'de meydana gelen terorist saldırılara karşılık dün Afganistan'a karşı başlattığı operasyonlara tam destek verdiğini söyledi.

13-  NATO Sözcüsü Yves Brodeur yaptığı açıklamada, ABD ve İngiltere'nin Afganistan'a yönelik olarak başlattıkları harekata, bu aşamada NATO'nun katılımının olmadığını söyledi.

14- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref düzenlediği basın toplantısında, ABD ve İngiltere tarafından Afganistan'a düzenlenen hava harekatının hedeflerinin bilindiğini belirterek, Taliban'a karşı savaşan Kuzey İttifakı'nı bu harekattan yararlanmaya kalkmamasını istedi. 

15- İskandinav havayollarına ait bir yolcu uçağının,  Linate Havaalanı'ndan kalkışı sırasında bir Alman uçağına çarpmasıyla meydana gelen kazada 120 kişinin öldüğü bildirildi.                                                      

9 EKİM 2001

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'a yönelik düzenlenen operasyonlara ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Hükümeti karasız olmakla suçlayan Çiller  "Yeni stratejik oluşum içinde demokratik ve diplomatik atılımı gerçekleştiremeyen bir Türkiye, böyle bir mücadelenin tüm olumsuzluklarını yüklenecek, ama fırsatlarını kaçıracaktır" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, terörle mücadele konusunda Türkiye'nin, ABD'nin yanında olduğunu söyledi. Uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getireleceğini belirten Başbakan Yardımcısı Bahçeli "Türkiye, bölgesinde yeni riskler üstlenemez" dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile Maliye Bakanı Sümer Oral'ın başkanlığında yapılan bütçe çalışmaları ile ilgili toplantı sonunda Bakan Oral  yaptığı açıklamada, IMF talebi doğrultusunda, evi ve otomobili olanlardan bir defaya mahsus vergi alınması yönünde bir 'gelir önleminin' kesinlikle sözkonusu olmayacağını, IMF'nin de böyle bir istekte bulunmadığını söyledi.Bakan Oral ayrıca, vergi iadesi ve memur maaşlarına enflasyon farkı ödemelerinin süreceğini belirtti.

4- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen yaptığı açıklamada, ABD'nin Afganistan'a yönelik operasyonunun başlamasıyla, iç ve dış birimlerde güvenlik önlemlerinin artırıldığını, özellikle biyolojik ve kimyasal silahlara karşı alarmda olduklarını belirterek, yabancı gemiler ve TIR'ların emniyet eskortlarıyla ülkeyi terk edene kadar izleneceğini söyledi.

5- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada "Olağanüstü ekonomik koşullar aşılıncaya kadar döviz bürolarına sadece satış için yetki verilmesini, geçici bir süre için de vergi oranlarının artılrılmasını" istedi.     

6- ABD'nin Afganistan'a yönelik saldırısı Ankara, İzmir ve İstanbul'da EMEP, ÖDP, KESK, SİP, İP ve  DİSK örgütlerinin düzenlediği mitinglerde kınandı.

7- NATO Genel Sekreteri George Robertson, Kanada'nın başkenti Ottawa'da düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, terorist saldırılar ABD'de olduğu için Amerikalıların terorizmle mücadelede çok uluslu koalisyonun oluşturulmasında önder olduğunu söyledi. Robertson, ABD önderliğinde Afganistan'a karşı başlatılan harekatta başka ülkelerden de yardım etmelerinin isteneceğini belirtti.   

8- ABD'nin Ekonomik İşlerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alan Larson başkent Washington'da yaptığı açıklamada, ülkesinin, Türkiye'nin ekonomik toparlanma çabalarına destek olmaya devam edeceğini ve bu süreçte yapıcı ve olumlu bir rol oynamak istediğini söyledi.     

9- ABD'nin İngiltere ile birlikte Afganistan'a yönelik gerçekleştirdiği hava saldırılarında, 4 kişinin öldüğü ve bu kişilerin BM Afgan görevlileri olduğu bildirildi.                                                                                                 

10 EKİM 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yemen'in Ankara Büyükelçisi Ahmed Hüseyin M. El-Basha'yı kabulü öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.      

Cumhurbaşkanı Sezer, TBMM'den yurt dışına asker gönderme yetkisinin alınmasının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) mutlaka başka ülkelere gönderileceği anlamına gelmediğini söyledi.      

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Türk Dil Kurumu Konferans Salonu'nda yapılan "Bağımsız Kazakistan'a 10 Yıl" konulu toplantıya katılarak bir konuşma yaptı.  

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  ABD'nin Afganistan'a yönelik harekatı ve olası sonuçlarını değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, oluşacak "anaforun" Türkiye'yi de içine almasının kaçınılmaz olabileceğini belirterek, hükümetin bütün bu olasılıklara karşı önlem alma gereksinimi duyduğunu söyledi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş ve beraberindeki heyete, AB'ye sunulan 'Ulusal Program' hakkında bilgi verdi.    

4- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği'nde "Demokrasi ve Hukukun Üstünlüğü" konulu konferans verdi.     Başkan Selçuk, Türkiye'de yasalar ve anayasaların uygulanmak için değil "yapılmak ve yazılmak" amacıyla  yapıldığını söyledi.

5- ABD'nin "Sürekli Özgürlük Harekatı"  kapsamında  "gereği,  kapsam sınırı,  zaman ve süresi hükümetçe belirlenmek üzere" yurt dışına asker gönderilmesi için hükümete yetki veren teskere TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.     

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, milletvekilleri ve emeklilerinin maaşları ile ilgili yeni bir düzenleme oybirliği ile kabul edildi.

7- DYP ve SP'nin hükümet ve Başbakan Bülent Ecevit hakkında TBMM Başkanlığı'na vermiş olduğu 3 gensoru önergesinin 2'sinin gündeme alınması reddedildi SP'nin "ekonomi politikası ve dış politika" konusunda Başbakan Ecevit hakkında verdiği gensoru önergesi ise geri çekildi. 

8- RTÜK  "Özel amaç ve çıkarlar için yayın yapılamaz" biçimindeki yayın ilkesini ihlal ettikleri gerekçesiyle Kanal D'ye 3, İnterstar, Teleon, Kanal 6 ve Kral TV televizyonlarına da 6'şar gün yayın durdurma cezası verdi.     

9- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Maliye Bakanı Sümer Oral, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

Görüşmeler sonrası bir açıklama yapan Meral, resen emekliliğin uygulanması durumunda kendilerinin de önünü alamayacağı olaylar yaşanacağını söyledi.

10- Fenerbahçe futbol takımı Şampiyonlar Ligi'nde, yaptığı 3. maçında  Almanya'da Leverkusen takımına 2-1 yenildi.  

11- Türkiye'de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, İstanbul'da Fener Rum Patriği Vartholomeos'la görüştü. Görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Papandreu, terorizmle mücadele için üç büyük dinin liderleri arasında sıkı diyalog konusunda bir çalışma başlattığını açıkladı.

12- Katar'ın başkenti Doha'da İslam Konferansı Teşkilatı (İKÖ)Toplantısı başladı.

Toplantının açılışında konuşan Katar Emiri Hamid bin Halife el Tani, ABD'de  11 Eylül'de yapılan saldırıların bedelinin masum insanlar tarafından ödenmemesi gerektiğini söyledi. Toplantının sonunda yayımlanan bildiride " İKÖ, herhangi bir İslam  ya da Arap ülkesine  terörle mücadele bahanesiyle saldırılmasını reddediyor" denildi.      

Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı İsmail Cem yaptığı yazılı açıklamada "İslamiyet ile terörün özdeşleştirilmesinden rahatsızlık duyuyoruz. Teroristin iyisi kötüsü olmaz" dedi.     

13- ABD Başkanı George  W. Bush, başkent  Washington'da bulunan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile birlikte Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.   

Başkan Bush, Florida'da 2 kişide şarbon saptanmasının ardından, artan biyolojik ve kimyasal saldırı endişelerine ilişkin bir soru üzerine, Amerikan halkının saldırılardan kaygılanmayı hükümete bırakarak işinin başında olmasını, yönetimin ABD'yi hedef alan kötü insanlara karşı her türlü önlemi almakta olduğunu söyledi.    

14- Gürcistan'ın, Kodori Vadisi'ne  hava bombardımanı düzenlediği gerekçesiyle Rusya'ya bir protesto notası verdiği bildirildi.                                                                

11 EKİM 2001

1- Yüksek Planlama Kurulu (YPK) toplantısı Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, 2001 yılı ekonomik gerçekleşmeleri ile 2002 yılı program hedefleri ve bütçe rakamları ele alındı.

2- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Ankara DGM Cumhuriyet savcıları Talat Şalk'a "Beyaz Enerji", Nuh Mete Yüksel'e ise "Mavi Akım" soruşturması nedeniyle basına yaptıkları açıklamaları nedeniyle uyarı cezası verdi.    

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, G-7 ülkelerinin Ankara büyükelçileriyle bir araya gelerek, Türkiye'nin ekonomik programına sağlanacak dış kaynağı görüştü.     

Bakan Derviş ayrıca, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay  ile bir araya geldi.     

Akay, Bakan Derviş'in Türkiye'nin borçları ödeyemeyecek duruma geldiği saptamasında bulunduğunu belirterek "Bu konuda çok fazla seçenek olmadığını belirten Bakan Derviş, bütçe harcalamalarının kısılması veya ek gelir yaratılması gerektiğini söyledi" dedi.  

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler düzenlediği basın toplantısında, gümrüklerde alınan önlemlere ilişkin bilgi verdi. Bakan Keçeciler, terör ve savaş olaylarına bağlı olarak nükleer, biyolojik ve kimyasal silahların yapımında kullanılacak silahların yapımında kulanılacak maddelerin Türkiye üzerinden başka ülkelere sevkiyatını önlemek için gümrük kapılarına nükleer dedektör koyduklarını söyledi.

5- Devlet Bakanı Faruk Bal, ABD'deki terorist saldırıların ardından yaşanan gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, ABD'nin Afganistan'a düzenlediği "Sonsuz Özgürlük Operasyonu"nu ve TBMM'nin hükümete verdiği yabancı ülkelere asker gönderme yetkisini içeren tezkere konularında Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.

7- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Güvenlik ve Yargı Muhabirleri Derneği ile Çocukları Suçtan ve Suçlularlardan Koruma Vakfı'nın "çocukların suç ve istismardan korunması" amacıyla başlattığı harakete destek amacıyla düzenlenen toplantıda, gazetecilerin terorizm konusundaki sorularını yanıtladı.  

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Bursa'nın İznik ilçesinde yaptığı açıklamada, dünya ekonomisinin kısa sürede büyüme sürecine gireceğini belirterek "Güçlü ülkeler savaşın yaratacağı ekonomik zararı uzun süre göze alamazlar" dedi.

9- Nobel Edebiyat Ödülü, İngiliz yazar V.S. Naipaul'a verildi.

10- Türkiye'de bulunan Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu ve Dünya Bankası işbirliğiyle gerçekleşen "Sosyal Riski Azaltma" projesinin tanıtım toplantısında, bankacılık, sosyal konular ve kamu yönetimi idaresiyle ilgili olarak Türkiye'ye ek kaynaklar sağlanacağını söyledi. Chhibber daha sonra gazetecilerin konu ile ilgili sorularını yanıtladı.

11-  ABD Başkanı George W. Bush, Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu'nun güven mektubunu Beyaz Saray'a sunmasının ardından yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in imzasını taşıyan güven mektubunuzu memnuniyetle kabul ediyorum. Türkiye, uzun süredir ABD'nin stratejik bir dostu ve önemli bir müttefiki oldu. Kore'den Kosova'ya hep bir arada olduk. Bugün de özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne ilişkin ortak ilkelerimiz bizi bir defa daha bu temel değerleri paylaşan diğer ülkelerle birlikte büyük bir kötülüğe karşı tutum almaya yöneltti" dedi.

12- Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn ABD'nin başkenti Washington'da yaptığı açıklamada, ABD'ye yönelik 11 Eylül tarihli saldırının ardından başlatılan terorizme karşı savaşın fakirliği artıracağını belirterek "Terörle savaş için fakirlik önlenmeli" dedi.  

13- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Ortadoğu ve Körfez turu çerçevesinde gittiği Mısır'ın başkenti Kahire'de, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya geldi. 

14- ABD'nin Afganistan'a karşı başlattığı operasyonda,  Başkent Kabil'de akademinin ve Rişkore eğitim kampının bombalandığı bildirildi.


12 EKİM 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Maliye Bakanı Sümer Oral, Devlet bakanları Yılmaz Karakoyunlu,Tunca Toskay ve Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ile bir araya gelerek ekonomi ile ilgili brifing aldı.  

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ABD'nin Afganistan'a yönelik düzenlediği operasyonu ve Türkiye'nin katılımına ilişkin  yayımladığı mesajda, Türkiye'nin terorizmle savaşa katkıda bulunurken ülkenin ve ulusun  "gereksiz maceralara" sürüklenmemesi gerektiğini bildirdi.

3- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen haftalık basını bilgilendirme toplantısında  " Sonsuz Özgürlük" harekatı ve Türkiye'nin tutumuna ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görüşleri hakkında bilgi verdi.     

İldem açıklamasında, Türkiye'nin terorizmle mücadele için uluslararası işbirliği çabalarına destek vereceklerini belirterek  "Ancak Türkiye bunları yaparken, ülkemizi ve ulusumuzu gereksiz maceralara sürüklemeyecek ve gelişmelerin ülkemize olabilecek olumsuz etkilerini önleyecek bir yaklaşımı esas almaktadır" dedi.      

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İstanbul'da Cumhuriyet  Arıtma Tesisleri'nin açılış törenine katıldı.   Başbakan Yardımcısı Yılmaz gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin olanakları çerçevesinde ABD'nin teröre karşı açtığı savaşa destek vereceklerini söyledi.  

 5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Kanada Büyükelçiliği'nde G-7 ülkelerinin  Ankara büyükelçileriyle bir araya gelerek, 2002 yılına ilişkin ekonomik beklentileri ve gelişmeleri açıkladı. 

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Bakan Derviş ile kıdem tazminatlarının kaldırılmaması  konusunda aynı görüşte olduğunu belirterek, emeklilerin maaşlarının ödenmesinde bir sıkıntı olmadığını, 2002 yılında SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı açıklarının miktarının 7 katrilyon lira olarak öngörüldüğünü açıkladı. 

7- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Ahilik Haftası dolayısıyla düzenlenen törenlere katılmak üzere gittiği, Kırşehir'de ANAP İl Teşkilatı'nda düzenlediği basın toplantısında, ABD tarafından Afganistan'a yönelik düzenlenen askeri harekatın Türk turizmine olumsuz etki yapmadığını belirterek "Turizme yapılacak yatırımla fakirliğin ve işsizliğin önüne geçileceğini, Türkiye'nin turizm gelirini ihracat geliriyle eşit hale getirmeyi amaçladıklarını" söyledi.

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi'ndeki 'Yeni Oluşumlar' konulu toplantıda, ABD'nin Afganistan'a düzenlediği operasyon konusunda, Türkiye'nin tavrını eleştirerek, Afganistan'a asker gönderilmesine karşı olduğunu söyledi.

9- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ülke tarihinin en ağır ekonomik krizinin yaşandığını belirterek  "Türkiye'nin gerçekleri tam olarak dikkate  alınmadan hazırlanan bu programdan sapmamak uğruna reel sektör feda edilmiştir" dedi.

10- Nobel Barış Ödülü, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a verildi.

11- Orkestra şefi, devlet sanatçısı Hikmet Şimşek  yaşamını yitirdi.

12- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Girne Amerikan Üniversitesi'nin 2001-2002 eğitim-öğretim yılı açılış törenine katılmak üzere KKTC'ye gitti.

13- ABD Senatosu'nun, terörle mücadele kapsamında polisin yetkilerini ve havaalanlarında güvenliği arttırmaya yönelik iki yasayı kabul ettiği bildirildi.

14- ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, 11 Eylül saldırılarının ardından geçen 1 aylık dönemi değerlendirdi.

Başkan Bush, Afganistan'da süren operasyonla ilgili olarak  adalet sağlanıncaya kadar Afganistan'dan çıkılmayacağını, ancak Taliban'ın El Kaide üyelerini ve Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin'i ABD'ye teslim etmesi durumunda, Afganistan'a ikinci bir şans verileceğini söyledi.

15- İngiltere ve ABD'nin Afganistan'a yönelik düzenledikleri operasyon ile ilgili olarak, İngiltere Savunma Bakanı Geoff  Hoon ve Genelkurmay Başkanı Michael Boyce ortak basın toplantısı düzenledi.

Boyce yaptığı açıklamada "Operasyonun en iyi olasılıkla yaza kadar süreceğini düşünüyoruz. Operasyonun ilk beş gününde önemli başarılar sağlandı.Taliban'ın hava savunması zayıfladı ve Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin'in terör kampları imha edildi" dedi.

Hoon da hava saldırılarının Taliban'ı sarstığını ve çok sayıda milisin Kuzet İttifakı saflarına geçtiğini söyledi.                                                                      


13 EKİM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ankara'nın başkent oluşunun 78. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, demokratik ve laik Türkiye'nin gelişiminin Ankara'da başladığını belirterek  "Ankara, ülkemizin başlattığı atılımların simgesi olmuş, gösterdiği gelişmeyle günümüzün uygar başkentleri arasında seçkin yerini almıştır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan Ürdün Kralı Abdullah'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.      

Cumhurbaşkanı Sezer ve Kral Abdullah görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.            

Cumhurbaşkanı Sezer,  Afganistan'da yürütülen askeri harekat ile insani yardım etkinlikleri hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek   "Ortadoğu'da barış ve istikrarı olumsuz yönde etkileyen bu iki soruna en kısa sürede çözüm bulunmasına yönelik katkılarımızı sürdürme konusunda görüş birliğine vardık" dedi.

Kral Abdullah da İsrail-Filistin sorununun çözümü için uluslararası toplumun da çaba harcamaya devam etmesini istediğini belirterek  "Dünyada uluslararası terorizmle mücadelede  büyük çabalar var. Biz de kendimize düşen görevi tamamen yerine getirmeye hazırız ve terorizmle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Amacımız bu tip olayları ve bu tip sebepleri ortadan kaldırıncaya kadar bu mücadeleyi sürdürmek" dedi.  

 3- Başbakan Bülent Ecevit, CNN Türk televizyonunda yayınlanan "Soru ve Cevap" adlı programda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin terörle mücadele konusunda büyük tecrübesi olduğunu belirterek "Türkiye, bu tecrübelerini Afganistan operasyonunda müttefikleriyle paylaşacak" dedi. 

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 1 yılda yüzde 10-14 oranında küçüldüğünü, tek kurtuluşun ise iktidardaki hükümetten kurtulmak olduğunu söyledi.          

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ile İstanbul'da Ümraniye Kaymakamlık binasının açılış törenine katıldı.      

Başbakan Yardımcısı Yılmaz yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, her türlü terörün üzerine cesaretle gitmeye devam edeceğini belirterek  "Dün terörün kendileri için tehlike oluşturmadığını düşünen ülkeler ABD'deki saldırının sonrasında geç de olsa, terörün kime yöneleceğinin belli olmadığını anladılar" dedi.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas İl Başkanlık binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin Afganistan'a sınırsız ve süresiz asker gönderme yetkisine karşı olduğunu belirterek  "Parti olarak bu konudaki tavrımız gayet açıktır. Türkiye'nin Körfez Savaşı'nda uğradığı ekonomik kaybı unutmadık" dedi. 

7- İstanbul'da düzenlenen "Iron Bird" (Demir Kuş) adı verilen uyuşturucu operasyonunda, Afgan kaynaklı olduğu tespit edilen 103.5 kilogram eroinin ele geçirildiği bildirildi.

İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir yaptığı açıklamada, Küçükçekmece Altınşehir semtinde düzenlenen operasyonda 6 kişinin gözaltına alındığını, Türkiye'de helikopterin ilk kez bir uyuşturucu operasyonunda kullanılması nedeniyle de operasyona "Iron Bird" adını verdiklerini söyledi.           

8- AB Genel Sekreteri Volkan Vural, AB Ulusal Program konusunu  Zaman gazetesine  değerlendirdi.          

9- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,  Adapazarı'ndaki Konsey Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, dalgalı kur politikasının belirsizlik yarattığını ve hedeflerine ulaşmadığını belirterek  "Derin bir durgunluk içinde yüksek enflasyon yaşayan bir ülkede ekonomi politikalarının başarısından söz edilemez" dedi.       

Toplantıya katılan Devlet Bakanı Faruk Bal da Türkiye'nin son 10 yıl içinde sürekli ekonomik sıkıntılar yaşadığını belirterek, bunun sonucunda da ekonomide istikrarsız bir tablo ortaya çıktığını söyledi.  

10- ABD Başkanı George W. Bush yaptığı açıklamada, Amerikan halkının olası yeni terorist saldırılardan endişe duyduğunu, ülkenin alarmda olduğunu söyledi.                                           

14 EKİM 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, NTV televizyonunda yayınlanan "Türkiye Savaşın Neresinde?" adlı programa katılarak güncel konulara ilişkin soruları yanıtladı.

2- Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay,  1. Türk Dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Kurultayı'na katıldı. Bakan Çay gazetecilerin sorularını yanıtlayarak "Dostlarımıza her türlü desteği ve yardımı yaparız. Ama Afganistan'da, başka ülkelerden askerleri de görmek istiyoruz" dedi.

3- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen yayımladığı "Polis-halk ilişkileri" konulu genelgede, gelişen teknolojiyle işlenen  suç türlerinin arttığını kaydederek "İnsan ilişkilerinde çeşitliliğin gerek suç bazında, gerekse sosyal yaşam alanında artmasının, halkla iyi ilişkiler kurmayı ve geliştirmeyi zorunlu hale getirdiğini" vurguladı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan Kızılcahamam'da incelemeleri sırasında gazetecilerin İşsizlik Sigorta Fonu ile ilgili sorularını yanıtladı.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Bitlis'te yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyük bir ekonomik sıkıntı içine sürüklendiğini belirterek, son 1 yıl içerisinde 960 bin kişinin işini kaybettiğini söyledi.

6- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen, makro ekonomik büyüklüklerinin belli olmasının ardından yaptığı açıklamada "Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan çıkması için turizm ve ihracat gelirlerini artırması gerektiğini, bunun için inanç turizminden kumarhane turizmine kadar çeşitli hedefleri değerlendirmesi gerektiğini" söyledi.

7- Rusya Federasyonu'nun Türkiye Büyükelçisi Alexander Lebedev, Cumhuriyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

8- Nijerya'nın kuzeyindeki Kano kentinde ABD'ye düzenlenen terorist saldırıları protesto gösterilerinin ardından çıkan din çatışmalarında 200 kişinin öldüğü bildirildi.                                                                                                                                      

15 EKİM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 35 maddelik Anayasa değişiklik teklifinin 34 maddesini onaylarken, milletvekillerinin özlük haklarını düzenleyen 86. madde değişikliliğinin halk oyuna sunulmasına karar verdi.

Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı açıklamada,  karar ile ilgili olarak milletvekillerine yönelik olumsuz eleştiriyi önlemek için bu kararı aldığını söyledi.           

2- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta gazetecilerin ABD'nin Afganistan'a yönelik düzenlediği operasyonda sivillerin büyük zarar görmesiyle ilgili sorularını yanıtladı. 

3- Başbakan Bülent Ecevit yayımladığı genelgede,   Türkiye'nin ihtiyacı olan petrol stokunun oluşturulması ve yönetiminin sağlanması için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Başbakanlık yönetiminde  "Petrol Stok Yönetimi Geçici Komisyonu" kurulmasını istedi.        

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB ülkelerin büyükelçileri ve AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg ile bir araya geldi.     

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin Anayasa değişikliklerini yerine getirerek AB'ye tam uyum konusunda önemli bir adım atıldığını, ancak reformların istenilen hızda gerçekleşebilmesi için AB'nin de mali işbirliğini yerine getirmesi gerektiğini söyledi. 

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İstanbul'da bankacılar ve reel sektör temsilcileri ile bir araya gelerek, Finans ve Üretim Danışma Kurulu'nun oluşturduğu Batık Kurtarma Fonu'na ilişkin taslak üzerinde görüştü. Bakan Derviş yaptığı açıklamada, iflasın eşiğindeki şirketlerin kurtarılması ve bankalardaki batık krediler sorununun çözümü için uygulanacak Londra Yaklaşımı'nın ekim ayı sonuna kadar hayata geçirileceğini söyledi.    

6- Maliye Bakanı Sümer Oral 2001 yılı bütçesinin ilk 9 aylık uygulama sonuçları konusunda yaptığı yazılı açıklamada, ağustos ayı sonunda 10 katrilyon 228 trilyon lira olan faiz dışı bütçe fazlasının eylül sonunda 11 katrilyon lirayı aştığını söyledi. 

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş yaptığı açıklamada, Türkiye'de şarbon hastalığı ile ilgili bir tehlikenin söz konusu olmadığını, Türkiye'nin biyolojik ve nükleer silahlara karşı sanayisinin hazır olduğunu, bu konuda özel bir hazırlığa gerek olmadığını söyledi.

8- Merkezi İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Dünya Gıda Programı (WEP) okula aç giden yaklaşık 170 milyon çocuk için küresel çapta okulda beslenme programı uygulanması çağrısında bulundu.

WEP Başkanı Catherine Bertini yaptığı açıklamada, küresel çapta okulda beslenme programı uygulayabilmesi için dünya liderlerine yardım etmesi çağrısında bulunarak, bu programın açlığı hafifletebileceğini, çocukların okula devamını artırabileceğini, sonuçta daha fazla çocuğun eğitilmesine yardım edilebileceğini söyledi.      

9- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Hindistan ve Pakistan'ı kapsayan  temaslarına başladı.      

Powell,  Pakistan'a giderken uçakta gazetecilere yaptığı  açıklamada, ülkesinin Pakistan ile uzun vadede askeri ilişkileri geliştirmeyi ve Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile bütün yönleriyle askeri işbirliğini ele almaya hazır olduğunu söyledi.       

10- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İsrail televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail'i, Filistinlilerle vardığı anlaşmaları uygulamayı sürekli reddettiği için 'terorizmin nedeni' olduğunu söyledi. Mübarek, işgale karşı savaşın terör olmadığını belirterek  "Siz topraklarını geri almak isteyen insanların eylemlerini terorizm olarak nitelendiriyorsunuz. Biz ise bunun terör olmadığını söylüyoruz. Filistin devleti istense de istenmese de kurulacak" dedi.    

11- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İngiltere'deki temasları sırasında Başbakan Tony Blair ile bir araya gelerek,  İsrail ile Filistin arasında barış görüşmeleri konusunu ele aldı.     

Blair görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, barış sürecini ilerletmenin önemini belirterek "Uluslararası toplumun en büyük hedefinin Filistin'in bağımsız bir devlet olarak barış ve adalete kavuşması, aynı yerde bulunan İsrail devletinin de güvenlik içinde yaşamasını sağlamak olduğunu" söyledi.                                                            

16 EKİM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.      

Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, Cumhurbaşkanı Sezer'in Anayasa değişikliği teklifinin milletvekili maaşlarını düzenleyen maddesini halkoyuna götürme kararına destek verdiğini söyledi.

2- TBMM Partilerarası Uzlaşma Komisyonu, TBMM Başkanı Ömer İzgi başkanlığında toplandı. TBMM Başkanı İzgi daha sonra yaptığı açıklamada, milletvekillerinin özlük haklarını içeren Anayasa'nın 86. Maddesi'nin yeniden düzenleneceğini söyledi.    

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Toplantıda, 2002 yılı mali bütçe tasarısı ele alındı. Reel sektörün sorunlarına çözüm bulunması için Küçük, Orta Büyük İşletmeler (KOBİ) ve üretici kurumlara kredi verilmesi, köprü gelirlerinin yeniden satışa sunularak 5-6 milyar dolar kaynak sağlanması yönünde görüşlerin ele alındığı toplantıda, ihracatın desteklenmesi için Eximbank'a 300 trilyon lira aktarılması ve çiftçilerin belli oranda desteklenmesi yönünde uzlaşmaya varıldı.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Türk medeni yasa tasarısının görüşülmesi için TBMM'de grubu bulunan partilerden  DYP, SP, AKP, ANAP, MHP ve DSP grup başkan vekilleriyle bir araya geldi.

Bakan Türk, 1030 maddelik tasarının,  gelecek hafta TBMM Danışma Kurulu'nda görüşülmesi konusunda uzlaşma sağlandığını ve bunun 5 bölüm halinde temel yasa olarak ele alınacağını söyledi.   

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Orta Asya Cumhuriyetlerinin Ankara büyükelçileriyle bir araya geldi. Toplantıya Azerbaycan, Tacikistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan büyükelçileri ile Türkmenistan Büyükelçilik Müsteşarı katıldı.    

Toplantının açılışında konuşan Bakan Cem, ABD'nin Afganistan'a yönelik operasyonunun ardından tüm dünyanın dikkatinin Orta Asya'ya çevrildiğini, bu durumun bölge ülkelerinin geleceği açısından çok önemli olduğunu söyledi.  

6- Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Ruhan Çakıroğlu yaptığı açıklamada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin, Ukrayna'dan satın aldığı uçak gemisi olarak tasarlanan, ancak hiçbir donanımı bulunmayan yüzer kütle 'Varyag'ın geçişi sırasında İstanbul Boğazı'nda 8, Çanakkale Boğazı'nda ise 2 riskli bölge bulunduğunu, ayrıca İstanbul için Boğaz'ın en dar noktası olan 700 metrelik dönüşün ve Yeniköy'de yapılacak olan 80 derecelik rota değişikliğinin çok fazla risk taşıdığını söyledi.    

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Başkanlar Kurulu'nda yaptığı konuşmada, çalışanların ikramiye ve kıdem tazminatı gibi kazanılmış haklara yönelik yapılacak bir müdahelenin "genel grev" çağrısı anlamına geleceğini söyledi.    

8- Doğuş grubu bünyesinde faaliyet gösteren Garanti Bankası ile Osmanlı Bankası birleştirildi. Her iki bankanın yönetim kurullarının aldığı karar doğrultusunda Osmanlı Bankası faaliyetlerine bundan böyle Garanti Bankası çatısı altında devam edecek.

9- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Afganistan savaşı ve bölgeye dönük planları konusunda TBMM Dışişleri Komisyonu'nu bilgilendirdi.

Irak'ta bir Kürt devleti kurulmasından yana olmadıklarını, şu anda dikkatlerinin Afganistan'da yoğunlaştığını belirten Pearson, Türkiye'nin Irak'la ilgili duyarlılığını paylaştıklarını vurgulayarak  "Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması konusunda Türkiye ile aynı düşüncedeyiz" dedi. Türk hükümetiyle büyük bir uyum içinde çalıştıklarını kaydeden Pearson, PKK ve DHKP-C'yi de "uluslararası terör örgütleri" listesine aldıklarını açıkladı.

10- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) konuğu olarak Türkiye'ye gelen Rusya Federasyonu'nun eski Başbakanı Yevgeni Primakov, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kamran İnan ile bir araya geldi.

Primakov, ABD'nin Irak'a saldırmasının "tarihi yanlış" olacağını, böyle bir durumda uluslararası koalisyonun desteğini çekeceğini belirterek, Rusya'nın Gürcistan'ı tehdit etmediğini, ancak teroristlere yurt dışından yapılan desteğin bir an önce kesilmesini istediklerini söyledi.

11- BM Genel Sekreteri Kofi Annan yaptığı açıklamada, Afganistan'daki operasyonlar sırasında sivillerin ölmelerinin önlenmesi için çaba harcanmasını istedi.

12- Resmi bir ziyaret için Pakistan'ın başkenti İslamabad'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyen Powell ve Müşerref, Afganistan'ın gelecekteki hükümetinin öncelikle bütün komşularıyla iyi geçinmesi gerektiğini söylediler. Powell daha sonra Hindistan'a gitti.

13- İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Basın Danışmanı Alastair Campbell başkent Londra'da yaptığı açıklamada, kendileri tarafından, BBC, ITN, SKY televizyon yöneticilerine iletilen, El Cezire televizyonunun yayımladığı Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin görüntülerine yer verilmemesi isteklerinin,  bu kuruluşlar tarafından reddedildiğini söyledi.    
 

17 EKİM 2001

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Konya'nın Kadınhanı ilçesinde yaptığı açıklamada, milletvekillerinin ödenek ve yolluklarını düzenleyen Anayasa'nın 86. Maddesi'nin TBMM tarafından yeniden değiştirilmesi çalışmalarına başlanacağını ve böylece referandum konusunun ortadan kalkacağını söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, CNN televizyonunun "Larry King Live" programına katıldı. Başbakan Ecevit yaptığı açıklamada, Afganistan'a operasyon düzenleyen ABD'nin, Irak'a da saldırmayacağını umduğunu, zaten sorumlu Amerikalı yetkililer tarafından, böyle bir eğilim olmadığı yönünde açıklamalar yapıldığını söyledi.   

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisinden istifa edenleri  ve milletvekili maaşlarıyla ilgili maddeyi referanduma götüren Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i  eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, sivil siyasetin alanının daraldığı, siyasi merkezin zayıfladığı, parçalanmanın giderek arttığı ve yapısal hale geldiği sarsıntılı bir dönemden geçildiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Estonya Dışişleri Bakanı Toomas Hendrik İlves'i kabul etti. Görüşmenin ardından iki bakan Türkiye ile Estonya arasında Hava Ulaştırma Anlaşması'nı imzaladılar.   

Bakan Cem burada yaptığı açıklamada, Estonya ile turizm, ticaret hacmi ve yatırım olanaklarını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında, ABD'nin Afganistan'a yönelik operasyonu ve sonrasına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

6- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'le  ayrı ayrı görüştü.      

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Algan,  Anayasa'nın 86. Maddesi'nde yapılan değişiklik konusunda referanduma gidilebilmesi için, bu maddenin Resmi Gazete'de yayımlanması gerektiğini söyledi.

7- Anayasa değişikliği teklifinin milletvekillerinin  maaşlarını içeren düzenleme dışındaki 34 maddesi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, milletvekili maaşlarıyla ilgili maddeyi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in referanduma götürmesi  ile seçimin birlikte yapılması talebinin siyasi ahlak açısından uygun olmadığını söyledi.    

9- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Makedonya Büyükelçisi'ni kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Kutan, insan haklarının genişletilmesi için yapılan anayasa değişkliklerine  milletvekili maaşlarıyla ilgili düzenlemenin eklenmesini hoş karşılamadıklarını  söyledi.       

10- ANAP'tan istifa eden Giresun Milletvekili Burhan Kara DYP'ye geçti.

11- KESK Başkanı Sami Evren düzenlediği basın toplantısında, 2002 yılı bütçesini ve hükümetin çalışanlara yönelik politikalarını eleştirdi.

12- Fenerbahçe futbol takımı, Fransa'da oynanan Şampiyonlar Ligi'ndeki 4. maçında Lyon takımına 3-1 yenildi.  

13- AB ile Türkiye arasında var olan ilişkileri daha da güçlendirmek üzere  Avrupa Türkiye Vakfı, Belçika'nın başkenti Brüksel'de kuruldu.     

Vakfın kuruluş toplantısına AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen de katıldı.   

14- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, IMF'nin Washington'daki Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında  "Türk hükümeti ile 2002 bütçesi ve makro ekonomik büyüklükler üzerinde görüşüyoruz. Faiz dışı bütçe fazlasının GSMH'nin yüzde 6.5'i olmasında anlaştık. Diğer parametreler üzerinde de anlaştık" dedi.

15- İsrail'de, ulusal birlik hükümetindeki turizm bakanlığı görevinden istifa eden Rehavam Zeevi'nin uğradığı  saldırı sonucu yaşamını yitirdiği bildirildi.     

16- ABD Kongresi'nin, Başkan George W.  Bush'a  Pakistan'a uygulanan bütün yaptırımları kaldırma izni vermeyi onayladığı bildirildi.  

17- ABD savaş uçaklarının Afganistan'da Kabil, Kandahar ve Celalabad'da Taliban'a ait hedeflere saldırı düzenlediği bildirildi.

18- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell,  Asya gezisi çerçevesinde dün Pakistan'dan Hindistan'a geçti. Powell başkent Yeni Delhi'de yaptığı açıklamada, ABD'nin terorizme karşı savaşının her türlü teröre yönelik olduğunu  belirterek, bu savaşın içinde  Hindistan'ın karşılaştığı terorizmin de bulunduğunu belirtti.                                                                                                                              

18 EKİM 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile haftalık olağan görüşmesini yaptı.     

Başbakan Ecevit daha sonra partisinin Meclis grup toplantısında, Afganistan'a yönelik operasyon ve Tükiye'nin gereksinim duyduğu dış desteğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, AKP Genel Başkanı ve İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın da aralarında bulunduğu 35 sanık hakkındaki Akbil yolsuzluğuyla ilgili soruşturmada, sanıklar hakkında "3 trilyon 221 milyar lirayı hileli işlemlerle zimmetlerine" geçirdikleri iddiasıyla yürütülen soruşturmayı 4616 sayılı "Şartla Salıverilme ve Cezaların Ertelenmesi Yasası" kapsamına aldı.

3- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven valiliklere gönderdiği genelgede, Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasada belirtildiği gibi insan haklarına saygı temeli üzerinde kurulu demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olduğunu kaydederek, il ve ilçelerdeki insan hakları kurullarından öncelikle can ve mal güvenliği, işkence ve kötü muamelenin önlenmesi ve masumiyet ilkesinin korunmasını istedi. 

4- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, SP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu'nun işkence iddialarıyla ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'de sistematik işkence yapılmadığını belirterek "Karakollarda ve emniyet müdürlüklerinde gözaltına alınanlar devletin sorumluluğu altındadır" dedi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit ile bir araya geldi.      Bakan Cem, Straw ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye'nin teröre karşı yapılan mücadeleye destek vereceğini belirterek "Afganistan'da barış sağlandıktan sonra mevcut barışı korumak için tesis edilecek askeri güç içerisinde yer alabiliriz" dedi.

Straw ise Türkiye'nin Afganistan ve Orta Asya'daki ülkelerle ilişkilerinde tarihi, coğrafi ve siyasi konumunu bildiklerini belirterek, operasyonların ardından kurulacak Afganistan hükümeti konusunda Türkiye'nin görüşlerine önem verdiklerini söyledi. 

6- Maliye Bakanı Sümer Oral düzenlediği basın toplantısında, TBMM'ye sunulan 2002 yılı mali yılı bütçe tasarısını açıkladı. Bakan Oral, 2002 yılında faiz dışı fazlanın 15.8 katrilyon düzeyinde olmasının hedeflendiğini belirterek, 2002 yılı bütçesinin ekonomide tekrar büyümeyi sağlayacağını söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, İstanbul'da düzenlenen "Türk Sivil Havacılık Endüstrisinin Ekonomik ve Yapısal Analizi" konulu toplantıda "AB sürecinde, Ege hava sahası, Kıbrıs, Ermenistan hava koridoru gibi sorunlu bölgelerdeki uçuş emniyeti ve maliyeti düşürücü çalışmaların aksamaması için bu alandaki anlaşmazlık konularının çözümü üzerinde durulmalıdır" dedi.    

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu Metal Eşya Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından düzenlenen "Yaşadığımız Kriz ve Türk Sanayisinin İçinde Bulunduğu Durum" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, yükselmeye başlayan enflasyon ve faiz hadlerinin, devlet iç borçlanmasının sağlıklı bir şekilde yeniden teşekkülü açısından önemli bir risk olduğunu söyledi.   

9- DİSK ve KESK İstanbul'da düzenledikleri ortak basın toplantısında, yoksulluğu ve işsizliğin toplumda yarattığı tahribatı protesto etmek amacıyla düzenleyecekleri ortak eylem planını açıkladılar.   

10- NATO Genel Sekreteri George Robenson Belçika'nın başkenti Brüksel'de Milliyet gazetesinin terorizm konusundaki sorularını yanıtladı.    

11- ABD Başkanı George W. Bush, Şanghay kentinde yapılacak Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu toplantısına katılmak üzere Çin'e hareketinden önce yaptığı açıklamada "Düşmanın hava gücü ve savunmasının tahrip edilmekte olduğunu belirterek "Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin ve yandaşlarının adalete teslim edilmeleri için etraflarındaki kıskacı yavaş, ancak güvenli şekilde daraltmak amacıyla, yerdeki durumu dost birliklere uygun hale getiriyoruz" dedi.

12- Afganistan'daki Taliban yönetimi Eğitim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Emirhan Kuttaki yaptığı açıklamada, Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin ile Taliban yönetimi liderlerinin tümünün hayatta olduğunu söyledi.   

13- Japonya Parlamentosu'nun ABD'nin Afganistan'a yönelik harekatına destek çerçevesinde harekata geri hizmette bulunmak üzere asker gönderilmesini onayladığı bildirildi.

14- İran İstihbarat Bakanı Ali Yunusi yaptığı açıklamada, operasyonlar sırasında herhangi bir Amerikan uçağının İran sınırları içinde düşmesi halinde ABD ile işbirliği yapacaklarını söyledi.   

15- Norveç'te 10 Eylül'de yapılan genel seçimlerden sonra Kral Harald'ın, hükümet kurma yetkisini Hıristiyan Halk Partisi Genel Başkanı Kjell Magne Bondevik'e verdiği bildirildi.                                                         

19 EKİM 2001

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in milletvekillerin özlük haklarına ilişkin düzenlemeyi halkoyuna sunması yönündeki kararıyla ilgili  gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

TBMM Başkanı İzgi, Resmi Gazete'de yürürlüğe giren 34 maddelik Anayasa değişikliği teklifinde, Cumhurbaşkanı'na yasaları kısmen veto yetkisi tanıyan 89. maddenin yer aldığını belirterek, bu ortamda halkoyuna gidilmesini doğru bulmadıklarını, Cumhurbaşkanı Sezer'in 86. maddeyi Meclis'e geri göndermemesi durumunda Anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulmasına ilişkin yasada değişikliğin gündeme getirilebileceğini söyledi. 

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Antalya'nın Kundu köyünde bulunan Adalet Bakanlığı Güçlendirme Vakfı dinlenme tesislerinde başlayan 'Adli Tıp Günleri Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, işkencenin bir anayasa suçu olduğunu vurgulayarak, işkence ve insan hakları ihlallerinin önlenmesinde Adli Tıp Kurumu'na büyük görevler düştüğünü söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Anayasa değişikliği teklifinde "milletvekillerinin özlük haklarını" düzenleyen maddeyi halkoyuna sunma kararının bir an önce Resmi Gazete'de yayımlanmasını istedi. Baykal, Başbakan Bülent Ecevit'i,  hukukun işlemesine engel olmak ve saklanmakla eleştirdi.

4- İstanbul DGM tarafından yürütülen Albayraklar soruşturması ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Belediye İktisadi Teşekkülleri'ne  (BİT) yönelik soruşturma kapsamında İGDAŞ eski Genel Müdürü Muhittin Fuat Şengül'ün de aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, uluslararası terorizmle mücadele konulu Avrupa Konferansı'na katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

Belçika Dışişleri Bakanı Louis Michel zirveden önce yaptığı açıklamada, birliğin, ABD'nin askeri harekatına desteğini yineleyerek, operasyonda ilk adım olarak komandoların konuşlandırıldığını, terörün kökünün ise  bulunduğu her yerde yok edilmesi gerektiğini söyledi.

6- Afganistan'daki Taliban yönetiminin Pakistan Büyükelçisi  Abdüsselam Zaif Kuetta kentinde yaptığı açıklamada, ABD'nin Afganistan'a yönelik operasyonunu durdurması için Pakistan yönetimine bir "ateşkes planı" sunacağını söyledi.                                                 

20 EKİM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) İstanbul'da düzenlenen 17. toplantısında yaptığı konuşmada,  suçsuz insanları hedef alan ve bir insanlık suçu olan terorizmin, dünya barışını ve istikrarını giderek daha fazla tehdit etmeye başladığını belirterek "Son saldırılar, hiçbir ülke, toplum veya kişinin, terorizm tehdidine  bağışık olamayacağı gerçeğini gözler önüne sermiştir" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, İslam Teşkilatı Konferansı Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Komitesi (İSEDAK) 17. toplantısının Bakanlar Çalışma Oturumu öncesi yaptığı açıklamada "Türkiye'nin içinde bulunduğu sosyoekonomik şartlar, referandum, erken seçim gibi kavramları kaldıracak durumda değildir" dedi. 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin  (TOBB) Antalya'da düzenlediği 'Türkiye Turizm Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bugün bütün Akdeniz ülkeleri arasında en kaliteli tesislere sahip olduğunu söyledi.

4- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural yaptığı açıklamada, Türk Telekom'un İhale Komisyonu'nun önümüzdeki günlerde toplanarak, yıl sonuna kadar şirketin özelleştirme planını çıkaracağını belirterek, programın başarıya ulaşması için herkesin destek vermesi gerektiğini söyledi.

5- 'Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü',  Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ve Yunanistan Tarım Bakanı Yorgos Anomeritis'e verildi.

6- AB Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Louis Michel, başkent Brüksel'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerine uyum konusunda kaydettiği ilerlemenin belirsiz olması nedeniyle gelecek yıl düzenlenecek platforma katılımı konusunda kesin karar veremediklerini ve AB'ye üye ve aday ülkelerin Avrupa'nın geleceğini tartışacakları platforma Türkiye'nin katılımını öngörmediklerini söyledi.

Öte yandan Brüksel'de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem de Belçika Dönem Başkanlığı'nca yapılan açıklamalar hakkında "AB, aday ülkeler arasında ayırım yapmamalı. Helsinki öncesi Türkiye-AB ilişkilerinde yaşanan inişli çıkışlı döneme dönmek istemiyoruz. Bu ne AB ne de Türkiye için olumlu olur" dedi.

Bakan Cem ayrıca Avrupa Konferansı'nda yaptığı konuşmada, terorizmle mücadele için daha ciddi ve etkin işbirliği istediğini belirterek, 'medeniyetler uyumuna' katkı için AB ve İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) temsilcilerinin İstanbul'da buluşmasını önerdi.

7- Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) 9. Gayri Resmi Liderler Zirvesi, Çin'in  Şanghay kentinde  başladı.

ABD Başkanı George W. Bush toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 11 Eylül'deki saldırılarda 80'den fazla ülkeden gelen insanın öldüğünü ve masum insanları öldürenlerin bağışlanamayacağını, cezalandırılmaları gerektiğini söyledi.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Ciang Zemin ile bir araya geldi.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Putin ve Zemin,  ABD'nin, Afganistan'a yönelik operasyonunu kısa sürede sona erdirmesini ve siyasi çözüme ulaşılması gerektiğini, ayrıca bütün etnik grupların temsil edileceği bir hükümet kurulmasını istediklerini belirttiler.                                                         

21 EKİM 2001

1- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, CNN Türk televizyonunda yayınlanan "Kafe Siyaset" programına katılarak gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

2- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Doğu-Batı Enstitüsü (East-West) Başkanı John Edwin Mroz'la birlikte İstanbul'da basın toplantısı düzenledi.

Bakan Cem, Enstitü'nün İstanbul'da önce yaz okulu şeklinde başlayacağını, daha sonra büyük bir araştırma merkezine dönüştürüleceğini belirterek, projenin gerçekleşmesi halinde, Türkiye'nin Avrupa'nın merkezinde  belirleyici konuma geleceğini söyledi.

Mroz da Enstitü'nün ABD ve Avrupa ülkelerinin katılımıyla 1981 yılında kurulan merkezin "Avrupa'da silahsızlanma ve soğuk savaşın Avrupa'daki bölünmüşlüğünü aşabilme" gibi amaçları bulunduğunu söyledi.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, kamunun küçültülmesinin tartışıldığı bir ortamda, devlete yeni araç alınması, lojman ve sosyal tesis sayısının artması yönündeki eleştirileri Sabah gazetesine değerlendirdi.

 4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB'un Antalya'da düzenlediği Türkiye Turizm Zirvesi'nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hisarcıklıoğlu, finansman ve maliye ile ilgili sıkıntılar ve iç talebin açılması yönündeki isteklerini 15 ana başlıkta topladıklarını belirterek, TOBB'un sektör kurulları sonuç toplantısının yapılacağı 22 Ekim tarihinin sıkıntıların çözümü için son nokta olduğunu söyledi.

5- İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 17. toplantısı çalışmaları Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin başkanlığında yapılan kapanış oturumu ile İstanbul'da sona erdi. 

Başbakan Yardımcısı Bahçeli yaptığı konuşmada, üye ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği ile bazı üye ülkelere yardım çağrılarını kapsayan iki karar metninin kabul edildiğini söyledi. 

Başbakan Yardımcısı Bahçeli ayrıca, uluslararası ticaretin geliştirilmesi sürecini en az tarife engelleri kadar olumsuz etkileyen "tarife dışı engellerin" zararlarından korunabilmek için, ilgili platformlarda yoğun bir ortak çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Abdulvahid Belkeziz de İKÖ ve İSEDAK bünyesinde ortaya çıkan sözleşmeler ne kadar geniş bir onay alırsa, üye ülkelerdeki ekonomik entegrasyonun da o oranda gerçekleşebileceğini söyledi.

Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, ekonomik işbirliğine özel sektörün daha etkin katılımı, ortak işbirliği projelerinin finansmanı için bir mekanizma kurulması, işbirliği izleme mekanizmalarının etkinleştirilmesi, üye ülkeler arasında bir tercihli ticaret sisteminin kurulmasına ilişkin sürecin hızlandırılması, İslam Kalkınma Teşkilatı ihtisas kuruluşlarının imkanlarından özel sektörün daha etkin faydalandırılması gerektiği ifade edildi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD'nin, Afganistan'a yönelik harekatın başlamasından sonraki gelişmeleri değerlendirmek ve insani yardım konusunu görüşmek üzere Azerbaycan, Türkmenistan ve Özbekistan'ı kapsayan Asya gezisine çıktı.

Bakan Cem, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından kabul edildi. Bakan Cem görüşme sonunda yaptığı açıklamada, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve AB'yi İstanbul'daki bir toplantıda buluşturma yolundaki önerilerinin birçok İKÖ ve AB üyesi ülkeler tarafından kabul edilmesi, Afganistan'daki son gelişmeler, Gürcistan ile Türkiye arasındaki güvenlik işbirliği anlaşması çerçevesinde neler yapılabileceği ve Bakü-Ceyhan petrol boru hattı ve Şahdeniz enerji projeleri ile ilgili konuların ele alındığını söyledi.

Bakan Cem ayrıca, Azerbaycan ve diğer Türk cumhuriyetleri ile Afganistan'a nasıl bir yardımda bulunabilecekleri konusunu da değerlendirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Aliyev de Türkiye ile ikili ilişkilerin her alanda sürekli olarak geliştiğini ve bunda karşılıklı ziyaretlerin büyük önem taşıdığını söyledi.

Bakan Cem daha sonra Türkmenistan'a gitti.

7- AB  Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin terörle mücadelede stratejik önemiyle yeniden gündeme geldiğini belirterek "Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili olarak ciddi olmadığımız izlenimini yaratırsak, AB ve NATO adına istikrarlı bir ortağımızı kaybetmiş oluruz" dedi.

8- ABD Başkanı George W. Bush ve Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) 9. Gayri Resmi Liderler Zirvesi'nin ardından bir basın toplantısı düzenlediler.

Putin, ABD'nin, terorizmle mücadele operasyonunun "ölçülü ve uygun" olduğunu belirtti ve iki ülke arasında Antibalistik Füze Anlaşması (ABM) ile ilgili görüşmelerde yol aldıklarını söyledi.

Başkan Bush da Putin'in, ABD'nin Afganistan'daki askeri operasyonunu desteklediğini belirterek, Rusya'nın terorizmle mücadele için oluşturulan koalisyonda "tam ve sorumlu bir rol" aldığını söyledi.

Başkan Bush ayrıca, Putin'in ile nükleer silahların önemli miktarda azaltılması konusunu görüştüklerini belirti.

Zirve sonunda yayımlanan nihai bildiride, terorizmle mücadelede tüm seviyelerde uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesinin zorunlu olduğu ifade edildi.                                                    

22 EKİM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Shri Aloke Sen'in güven mektubu sunuşu öncesinde gazetecilerin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Ulaştırma Bakanı Oktay Vural ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal'ın katıldığı toplantıda turizmin sorunları ele alındı.

Bakan Taşar toplantı sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin güvenilir bir ülke olduğunun kabul edilmeye başlandığını belirterek "Çünkü  Lufthansa  ve KLM uçakları Dubai'deki aktarma hatlarını Türkiye'ye çektiler. Avusturya hükümeti Türkiye'yi güvenilir ülke ilen etti. Ancak 11 Eylül'de ABD'de meydana gelen terorist saldırısı hem ABD'de hem de bazı Avrupa ülkelerindeki insanlarda uçuş korkusuna neden oldu" dedi.

3- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, İnsan Hakları Ulusal Komitesi ve İçişleri Bakanlığı'nca Diyarbakır'da düzenlenen "İnsan Hakları Mülki İdare Amirlerlerinin Eğitim Semineri"nde yaptığı konuşmada, insan haklarının tam olarak uygulanmadığını belirterek  "İşkence ve kötü muamele uluslararası anlaşmada yasaklanmıştır. Bizler bu iddiaları Türkiye gündeminden düşürmeliyiz.Türkiye'nin bir daha geriye dönmemesi için terörü doğuran nedenleri iyi incelemeliyiz" dedi.      

4- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Roche Grubu'nun Kocaeli'nin Gebze ilçesinde kuracağı Solid Üretim Tesisi'nin temel atma töreninde şarbon tehlikesi ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada "18 numuneyi inceliyoruz, ince tetkikler yapıyoruz. Şu ana kadar bakteri bulamadık. Tüm ihbarlar, titizlikle değerlendirilmektedir" dedi.

 5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Conrad Adenauer Vakfı tarafından düzenlenen "Almanya'ya Göç ve Entegrasyon" konulu sempozyumun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin bir bölümünü iptal ettiği Sosyal Güvenlik Yasası'nın, iptal kararının Resmi Gazete'de henüz yayımlanmaması nedeniyle aynen yürürlükte olduğunu söyledi.

Bakan Okuyan ayrıca, kamuda çalışan ve emeklilik hakkını kazanmış insanların istekleriyle ve kıdem tazminatlarını da alarak emekli olmalarının sağlanması gerektiğini belirterek, bu konuda özendirici bazı çalışmaların yapılabileceğini söyledi.            

6- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in milletvekillerinin özlük haklarıyla ilgili 86. madde değişikliğini halkoyuna sunulması kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.    

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Başkanlık Divanı toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM Başkanı Ömer İzgi'nin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i milletvekillerinin özlük haklarıyla ilgili 86. madde değişikliğini halkoyuna sunulması kararının 2004 yılındaki genel seçimlerle birlikte yapılması önerisine karşı olarak, referandumun erken seçim ile birlikte yapılması gerektiğini söyledi.             

8- TOBB sektör kurulları sonuç toplantısı yapıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Devlet bakanları Kemal Derviş, Tunca Toskay, Sanayi veTicaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu ile Maliye Bakanı Sümer Oral'ın da katıldığı toplantı sonunda yaptığı açıklamada, finansman sorunlarıyla ilgili kararlar alındığını belirterek, gecikmiş alacakların bankalar tarafından bugünkü mevzuata uygun olarak muhasebeleştirilmesi durumunda Karşılıklar Yönetmeliği'nde esneklik sağlanabileceği konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.  

Bakan Derviş de şirketleri kurtarma operasyonunun kamu ve özel bankaların bilançolarının sınırları içinde yapılması gerektiğini belirterek "Yapısı sağlıklı olmayanların kurtarılması, ne o şirkete ne de Türkiye'ye yarar getirir" dedi. 

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, çıktığı Orta Asya turu  bağlamında  Özbekistan'a gitti. 

Bakan Cem, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ile bir araya geldiği görüşmede,  terör olayları ile ilgili olarak oluşan bu yeni durum karşısında Özbekistan'ın ne düşündüğünün Türkiye açısından önemli olduğunu belirterek  "Ayrıca bize olabilecek tavsiyelerinizi dinlemek istiyoruz. Bu konuda İKÖ ve AB arasında birlikte düşünme organı oluşturmaya başladık. Hem Afganistan'ın hem de bölgenin istikrarını düşünen Özbekistan'ın düşüncelerini, değerlendirmelerini dinlemek bizim için çok önemli" dedi.

10- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'ye giderek Devlet Başkanı İmamali Rahmanov ve Afganistan devrik Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani ile bir araya geldi.     

Putin, Moskova'nın Kuzey İttifakını'na desteğini vurgulayan bir deklarasyonu imzaladıklarını belirterek  "Rusya, uzun zamandan beri Afganistan'ın meşru hükümetini desteklemektedir. Rusya, bu hükümete, insani, teknik ve askeri yardımlarını sürdürecektir. Rusya'nın amacı; Afganistan'da sivil hayata geri dönüşün sağlanması ve bu ülkede Rusya ve diğer komşularıyla dostane ilişkiler içerisinde hareket edecek bir devletin kurulmasına yardımcı olmaktır" dedi.   

23 EKİM 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in milletvekillerinin özlük haklarıyla ilgili 86. madde değişikliğinin halkoyuna sunulması kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından parti başkan vekillerinin bir araya gelerek 86. maddenin imzaya açılmasını kararlaştırdıklarını belirterek  "Sorun zannediyorum çözüm yoluna girdi" dedi.   

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye'nin adaylığı konusunda takındığa tavrı "anlaşılmaz ve ikiyüzlü" olarak nitelendirdi.

2002 yılı bütçesini de değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bahçeli, bütçenin ortaya koyduğu makro-ekonomik büyüklüklerle hedeflerin arzulanır nitelikte olmadığını söyledi.  

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2002 bütçesinin açıklandığı bugünlerde ekonominin yeni bir noktasına gelindiğinin yadsınamaz biçimde görüldüğünü belirterek "Güçlü Ekonomiye Geçiş" programına bel bağlayan çevrelerin bile inançlarını ve güvenlerini yitirmeye başladıklarını söyledi.     

4- Demokratik kitle örgütleri, meslek odaları ve sendikalar, ABD'nin Afganistan topraklarına karşı başlattığı saldırıları İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek  protesto ettiler. Hazırlanan ortak bildiride, her savaşın bir çocuk katliamı yarattığı belirtilerek "Bu katliama ortak olmayalım" denildi.

5- Afganistan'a yönelik ABD hava saldırılarında başkent Kabil'de 25 kişinin öldüğü  bildirildi.      

6- İngiltere'de, İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun (IRA) siyasi kanadı Sinn Fein'in Genel Başkanı Gerry Adams'ın, IRA'ya silahsızlanma çağrısı yapmasının ardından IRA tarafından yapılan açıklamada "Barış sürecini kurtarmak için silahsızlanma konusunda Uluslararası  Bağımsız Komisyon'da  (ICD) oluşturulan programı uygulamaya ve yapılan çağrıyı kabul etmeye karar verdik" denildi.                                    


24 EKİM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2 ilin valisinin merkeze alınmasını, 6 ilin valisinin değiştirilmesini içeren 'Valiler Kararnamesini' onayladı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, BM'nin 56. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, terorizme karşı ortak hareket etme çağrısında bulundu.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, turizmin sorunları olmak üzere hızlı tren ve Tuz Gölü'nün kurtarılmasına ilişkin projeler, demir-çelik tesislerinin rehabilitasyonuna ilişkin önlemler konusu ele alındı.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, azınlık hükümetiyle seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye hakkında olumsuz kararlar alan AB'yi ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i eleştirdi. 

AB zirvesinde Türkiye'nin aday değerlendirmesinin dışında tutulduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Yılmaz  "Türkiye asla kabul etmediğimiz aday ülke statüsünün  altında belirsiz bir konuma yerleştirilmeye çalışılmıştır" dedi.

5- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, polis-mafya-siyasetçi üçgeninde kamuoyunda Susurluk davası olarak bilinen, özel harekatçı polisler ile Korkut Eken'in "gizli oturum" istemlerinin yerine getirilmediği gerekçesiyle 14 sanığın tümü hakkındaki mahkumiyet kararını bozdu.

6- Devlet Bakanı Tunca Toskay  "1. İhracatta Nakliye Sorunları ve Çözüm Arayışları Kongresi"nin açılışında yaptığı konuşmada, yılbaşından bu yana ihracatın 24.6 milyar dolar olduğunu söyledi. Bakan Toskay, geçen yılın aynı dönemine göre ihracattaki artışın yüzde 14.8'e ulaştığını belirterek, sanayi ürünlerinin  toplam ihracat içindeki payının yüzde 80'i aştığını söyledi.

7- Maliye Bakanı Sümer Oral,  Kurumsal Yatırımcılar Derneği tarafından İstanbul'da düzenlenen  "1. Ulusal Yatırım Fonları"  konferansında yaptığı konuşmada,  2001 yılı bütçe sonuçları ve 2002  yılı bütçesi hakkında bilgi verdi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan ile Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş 'Enerji Zirvesi'nde bir araya gelerek 29 enerji santralinin durumlarını ele aldılar.

İki bakan düzenledikleri ortak basın toplantısında, ilgili santrallerin en geç 2002 yılı sonuna kadar  faaliyete geçmeleri durumunda hazine garantisinden yararlanabileceklerini, bu tarihe kadar faaliyete geçmemeleri durumunda ise garantinin geçersiz sayılacağını belirttiler. 

9- TBMM Genel Kurulu'nda, Türk medeni yasa tasarısı üzerindeki görüşmelere başlandı.   

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TBMM'nin tarihi bir gün yaşadığını belirterek, tasarının yasalaşmasıyla Türkiye'nin 21. yüzyıl koşullarına uygun yeni bir Türk Medeni Yasası'na kavuşacağını söyledi.  

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ile Kurumu'nun, Türkiye'de faaliyet gösteren diğer özerk  kurul ve kurumlardan önemli ölçüde farklılık gösterdiğini belirterek "Kurumu temsilen kurum başkanının suç duyurusunda bulunması bir hata veya eksiklik değil, yasalar çerçevesinde  kurum  Başkanı'na verilmiş bir görev ve yetki" olduğu bildirildi.

BDDK'dan yapılan yazılı açıklamada, basında yer alan  haberlerde BDDK'nın görev ve yetkilerinin  kullanılışıyla ilgili haberler üzerine, bu konuda bir açıklama yapılması zorunluluğu duyulduğu belirtildi.

11- BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Bildacı, İran, Irak ve Türkmenistan doğalgazları ile gelecekte gaz fiyatları konularını Zaman gazetesine değerlendirdi.  

12- Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Türkiye Halk Bankası eski Genel Müdürü Yenal Ansen'in de aralarında bulunduğu 8 yönetici hakkında, Favori Dinlenme Tesisleri'ne usulsüz kredi vererek "görevlerini kötüye kullandıkları" iddiasıyla açılan dava 'Af Yasası'  kapsamına girdiği için ertelendi.     

13- Galatasaray futbol takımı, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde İtalya'nın Lazio takımıyla deplasmanda yaptığı karşılaşmada 1-0 yenildi.

14- Türkiye ile İran arasında, güvenlik işbirliği  görüşmeleri kapsamında, Yüksek Güvenlik Komisyonu 8. toplantısı sona erdi. Toplantının ardından iki ülke arasında mutabakat zaptı imzalandı.

İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muzaffer Ecemiş törende yaptığı konuşmada, iki ülke arasında bir sınır anlaşmazlığı, toprak sorunu yaşanmadığını, ancak bazı terör örgütlerinin hudutlarda olay çıkardıklarını söyledi.

15- İngiltere Başbakanı Tony Blair GMTV televizyonuna verdiği demeçte, ABD'nin Afganistan'a yaptığı harekatın Suudi asıllı  terorist Usame bin Ladin teslim alınıncaya kadar süreceğini açıkladı.  

16- ABD Temsilciler Meclisi, terörle mücadelede federal yetkililere geniş yetkiler veren yasa tasarısını kabul etti.

17- Filistin topraklarını işgal eden İsrail askerleri, Beyt Rima'ya girdi. Çıkan çatışmalarda, 6 Filistinlinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı ve 11 kişinin de tutuklandığı bildirildi.      

18- İsviçre Alpleri'ndeki St. Gotthard Tüneli'nde meydana gelen trafik kazasında 10 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.                                                       

25 EKİM 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, milletvekili maaşlarıyla ilgili düzenlemenin Cumhurbaşkanı tarafından referanduma götürülmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu.   

2- Anayasa Mahkemesi, Elektirik Piyasası Yasası'nın kamuya ait elektrik enerjisi üretim ve dağıtım tesislerinin işletme hakkı devirlerinin 31 Ekim'e kadar tamamlanmasını öngören geçici madesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.    

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, NTV televizyonunun kamu ihale yasa tasarısı konularındaki sorularını yanıtladı.

4- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Hak-İş Sendikası tarafından kendisine verilen "EBK'nın özelleştirilmesi ve Politikaları" konulu brifingde yaptığı konuşmada, özelleştirme kapsamı içindeki kurumlarda yeteri kadar başarılı olunduğunun söylenemeyeceğini belirterek, özelleştirmede sadece devletin hazinesini kayıran bir anlayışın isabetli olmadığını söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk yayımladığı genelgede, BM Güvenlik Konseyi'nin terorizmle mücadelede aldığı "Devletler, teroristlere destek sağlamaktan kaçınmalı ve teroristlere koruma sağlanmamalı" kararlarını bildirdi.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2002 yılı bütçe büyüklükleri ile personel ve kamu harcamaları konusunda bilgi verdi.   

7- Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, Maliye Bakanı Sümer Oral ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, kamu ihale yasa tasarısını açıkladı.

Bakan Akcan, ihale yasa tasarısının AB normlarına uygun olduğunu belirterek, taslağın gelecek hafta başında Bakanlar Kurulu'na ve TBMM'ye sunulacağını bildirdi.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp düzenlediği basın toplantısında, Ziraat Bankası'nın açıkladığı çiftçi borçlarına ilişkin ödeme planının Türk çiftçisi açısından son derece zor olduğunu belirterek, çiftçi borçlarının taksitlendirilmesinin bir af değil, sıkıntı içinde bulunan çiftçinin üretime döndürülmesi meselesi olduğunu söyledi. 

9- Türk Medeni Yasa Tasarısı'nın 1-46. Maddeleri'nden oluşan ilk bölümü, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.    

10- Emniyet Genel Müdürlüğü'nce yapılan yazılı açıklamada, hakkında "çete kurmak" ve "hayali ihracat suçları" nedeniyle gıyabi tutuklama kararı bulunan Orhan Aslıtürk'ün Türkiye ile ABD arasında yürürlükte bulunan sözleşme çerçevesinde iadesinin istendiği bildirildi.

11- TÜSİAD tarafından yapılan açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Hazine arasında varılan anlaşmaya göre, yap-işlet-devret projelerine Hazine garantisi sağlanırken yıllardır tamamlanmaya çalışılan İşletme Hakkı Devri projelerinin bu garantiden, Danıştay'ın istişarı görüşüne dayanılarak yoksun bırakılmasının talihsizlik olduğu belirtildi.

12- Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Güngör Keşçi, düzenlediği sektör değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada "Türkiye'nin ABD'ye ihracattaki haklarından haberi yok. Türkiye, Gümrük Birliği Anlaşması'na göre, ABD'ye ihracatta daha az gümrük vergisi ve kotasız mal ihraç etme hakkına sahip. Türkiye'nin bu hakkı elde edebilmesi için hükümetin ABD hükümeti ile diyaloğa girip anlaşma yapması gerekiyor" dedi.    

13- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer iki günlük bir ziyaret için gittiği, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile bir araya geldi.  

Cumhurbaşkanı Sezer, Müşerref ile görüşmesinden sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye'nin Afganistan'da Taliban sonrası bir dönem için geniş tabanlı ve tüm etnik unsurları kapsayan bir alternatiften yana olduğunu belirterek, Afganistan'daki kriz nedeniyle zor durumda bulunan Pakistan'a destek verilmesi gerektiğini söyledi.   

Müşerref de ABD'nin Afganistan harekatının kısa ve belli hedeflere odaklanmasından yana olduklarını belirterek, bu harekat sırasında sivil halkın hayatının tehlikeye atılmaması gerektiğini belirtti.  

14- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Almanya'nın başkenti Berlin'de Başbakan Gerhard Schöreder ile görüştü. 

Görüşmede, Türkiye'nin AB üyeliği ve uluslararası terorizme karşı mücadele konuları ele alındı.    

Başbakan Yardımcısı Yılmaz görüşmeden sonra Alman Bild gazetesinin "Türkiye-AB İlişkileri" konusundaki sorularını yanıtladı. 

15- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nın  (TESEV) Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği "Kafkaslar'da İstikrar Arayışları" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Avrupa istikrarının büyük oranda Kafkas istikararına bağlı olduğunu belirterek bazı ülkelerin ABD'deki terör olaylarını istismar ederek diğer ihtilaflarını da bu çerçevede çözmeye çalıştıklarını söyledi.   

16- Kanada'nın başkenti Ottawa'da kentinde düzenlenen NATO 47. Parlamenterler Asamblesi Genel Kurulu'nda, ANAP Milletvekili Kamuran İnan başkanlığındaki Türk Parlamenterler heyeti, ABD'ye yapılan saldırı sonrasındaki gelişmelerin bir medeniyet çatışmasına dönüşmemesi gerektiğini söylediler.

17- Avrupa Parlamentosu, Fransız Hıristiyan Demokrat Alain Lamassoure tarafından hazırlanan Türkiye raporunu kabul etti.

Raporda, Helsinki zirvesinde adaylığı resmen tanınan Türkiye'nin bu sayede dinamizm kazandığı, reform haraketlerinin ve siyasi diyaloğun canlandığı belirtilerek, ekonomik krize ve bazı gerginliklere rağmen Türk hükümetinin reform programının destek gördüğü, reformların hayata geçirilmesi yönünde siyasi iradenin bulunduğu ifade edildi.    

AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen AP'de yaptığı konuşmada, Türkiye'deki anayasal reformlarda önemli bir gelişme olduğunu belirterek, Türk halkının büyük çoğunluğunun da demokratikleşme konusunda atılan adımları desteklediğini söyledi.

18- AB Komisyonu Başkanı Romana Prodi, temaslarda bulunmak üzere Kıbrıs Rum Kesimi'ne gitti. Prodi,  parlamentoda yaptığı konuşmada "Kıbrıs Rum Kesimi AB'ye girecek ve ilk aday ülkeler arasında olacak. Süreç başladı" dedi.

19- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, ABD'nin USA Today gazetesine verdiği demeçte, terorizmi kökten yok etmenin yıllarca sürebilecek uzun vadeli bir hedef olduğunu belirterek "Taliban'ın devrilmesi, Afganistan'ın istikrarlı bir hükümet çatısı altında birleşmesinin güvencesi değildir. ABD'nin desteklediği bir grup başkent Kabil'i, bir başka grup mesela Taliban da Kandahar'ın güneyini kontrol altında tutabilir" dedi.

20- İngiltere Başbakanı Tony Blair başkent Londra'da yaptığı açıklamada, İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun (IRA) geçen Salı günü silahsızlanma kararı almasının "İnsanların, Kuzey İrlanda'nın geleceğinde artık bombaların ve silahların yerinin olmadığını anladığı gün" olduğunu söyledi.                                                         

26 EKİM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Pakistan'daki resmi temaslarını tamamlayarak yurda döndü.     

Cumhurbaşkanı Sezer Esenboğa Havalimanı'nda temasları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Terorizmle savaşımda tek tek ülkelerin çabalarının yeterli olmadığına, dolayısıyla etkin bir uluslararası işbirliğine bu alanda sonuç alınabilmesi için gerekli olduğuna ilişkin inancımızı dile getirdik" dedi.   

2- Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu İzmir'de Ege Sanayici ve İşadamları Derneği'ni ziyaretinde, bu yıl sonu itibariyle özelleştirme kapsamındaki kuruluşların birikmiş zararının toplam 780 milyon dolar olduğunu belirterek "Sadece her gün yaklaşık 2.2 milyon dolar özelleştirmedeki zarara gitmektedir" dedi.  

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Tüm Belediye ve Genel Hizmet İşçileri Sendikası (Hizmet-İş) Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi ile Azerbaycan ve Özbekistan hizmetler işkoluna bağlı olarak çalışan sendika yöneticilerini kabulünde, gazetecilerin  sosyal güvenlik konusundaki sorularını yanıtladı     

4- Turizm Bakanı Mustafa Taşar yaptığı açıklamada, turizm merkezi olarak belirlenen, imar planları hazırlanarak yatırım parselleri üretilen, arazi tahsisleri yapılan yerlerde sonradan net kriterlere dayanmadan SİT alanları ve koruma bölgeleri ilan edildiğini söyledi.    

5- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin yaptığı açıklamada, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Tuz gölü için hazırlanan Entegre Çevre Projesi'nde gelinen son noktanın Bakanlar Kurulu'nda ele alındığını belirterek, Başbakan Bülent Ecevit'in talimatıyla ihale aşamasına gelinen projenin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını söyledi.  

6- TBMM'de grubu bulunan partilerden temsilcilerin katıldığı Diyalog Grubu yayımladıkları deklarasyonda, artan işsizliğin toplumsal barışı tehdit edecek noktaya geldiğini belirterek "Güven ortamının sağlanması için hükümeti en kısa zamanda gereğini yapmaya davet ediyoruz. Demokraside son merci seçimdir. Çözümü Meclis, gerektiğinde millet bulacaktır" dediler.

7- Özel Finans Kurumları Birliği'ne (ÖFKB) ait statü, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Avrupa Dernekleri Berlin Şubesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, AB içinde hala Türkiye'yi farklı kültür ve din mensubuna bağlı olarak görmek isteyen kesimin olduğunu belirterek "Dinlerüstü topluluk kurmak istiyorlarsa o zaman varız" dedi.   

9- Avrupa Yatırım Bankası'nın (AYB) toplantıları için İtalya'nın Sorrento kentinde bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş Reuters'e yaptığı açıklamada, IMF yönetiminden ek kaynak talebinde bulunulduğunu belirterek, kaynak konusunun 3-4 gün içinde netleşeceğini söyledi.   

10- KKTC'de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston,  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Weston ile bir görüşme yaptıklarını belirterek, Kıbrıs sorunun çözümlenebilmesi için yıkılan ortaklığın bir daha yıkılmayacak şekilde iki ortak arasında yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

11- ABD'de terörle mücadelede polisin etkinliğinin artırılması amacıyla hazırlanan kanun tasarısının, Başkan George W. Bush tarafından onaylandığı bildirildi. 

12- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Senato'da Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada ABD'nin İslam dünyasındaki imajını düzeltmesi gerektiğini belirterek, radikal Arap örgütlerin bunu ABD'nin aleyhinde kullanarak, ABD'yi İslam ülküsüne karşıymış gibi gösterdiklerini söyledi.

13- İsrail Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Filistinlilerin Beytüllahim bölgesinden çekildikten sonra bu bölgede ateşkese uymayı kabul ettikleri bildirildi.   

14- Afganistan'daki Taliban yönetiminin, Kuzey İttifakı komutanlarından Abdülhak'ı idam ettiği bildirildi.                                                                                      


27 EKİM 2001 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber ile birlikte incelemelerde bulunmak üzere Ordu'nun Mesudiye ilçesindeki Çavdar ve Yöresi Köykent Projesi'nin gerçekleştirildiği Daralı köyüne gitti.

Başbakan Ecevit halka hitaben yaptığı konuşmada, Mesudiye ve çevresinin, Köykent Projesi'ni ve bir yıldan kısa sürede tamamlanmasından büyük kıvanç duyduğunu belirterek, pek çok ilin köylerinden kendilerine benzer projelerin gerçekleştirilmesi için çağrılar geldiğini söyledi.     

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Milliyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. 

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, belediye tarafından yaptırılan bazı tesislerin açılışlarına katılmak üzere gittiği Kırşehir'in Mucur ilçesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin belediyelerin hizmet vermesini olumsuz etkilediğini belirterek, mevcut bakanlıkların kendilerine göre finansal sorunları olduğunu söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhuriyet Parkı'nın açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin Türkiye'yi yönetemeyeceğinin açıkça ortaya çıktığını belirterek "Parlamentonun içinden bir hükümet çıkarsa çıkar. Seçimden kaçmanın bir anlamı yoktur. Birkaç ay sonra başlayacak olan yeni dönem bir seçim yılı olacaktır" dedi.

5- Karikatürcüler Derneği'nce düzenlenen "21. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması'nda dereceye girenlerin ödülleri düzenlenen törenle verildi. "Büyük Ödül"ü Yugoslavya'dan Miodrag Velickovic kazandı.

6- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref başkent İslamabad'da düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'daki ABD operasyonu sırasında meydana gelen sivil kayıplardan endişe duyduğunu belirterek "Pakistan-Afganistan sınırının açılması durumunda 2 milyondan fazla Afgan sığınmacının ülkesine akın edeceğini söyledi. 


28 EKİM 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyet  Bayramı'nın 78. yıl dönümü  nedeniyle yayımladığı mesajda, Cumhuriyetin, yönetim biçimi olmanın ötesinde, bir aydınlanma ve çağdaşlaşma tasarımı olduğunu belirtti.

TBMM Başkanı Ömer İzgi de "Kuruluşundan bugüne Cumhuriyetimiz her alanda dev atılımlar gerçekleştirmiş, dünyanın saygın bir devleti olmuştur. Hedefimiz ise demokratik bilgi toplumu olmaktır" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit ise "Cumhuriyet, ülkemizde demokrasinin yolunu açmış ve laiklikle bütünleşmiştir. Her zorluğumuzu, laik, demokratik Cumhuriyet'ten ve Atatürk'ün aydınlık yolundan sapmaksızın aşacağımıza inanıyorum" dedi.

Ayrıca, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal birer mesaj yayımladılar.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Sincan'da kurulan semt pazarını gezerek, esnafın sorunları hakkında bilgi aldı.

3- SP Genel Başkanı Recai Kutan İzmir'in Kemalpaşa ilçesini ziyaret ederek, Belediye Başkanı Mehmet Ali Özdoğru ile bir araya geldi.

Kutan ayrıca, partisinin İzmir Genişletilmiş İl Divan Toplantısı'na katılarak milli görüşün, milletin kendisini temsil ettiğini belirterek "Bu büyük davanın önünü kesmeye kimsenin gücü yetmeyecektir" dedi.

 4- At yarışlarında 63. Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, Tarık Aydın'ın "Helin" isimli atı  kazandı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de düzenlenen törene katıldı.

5- Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Başkanlığı'nı Türkiye'den devralan Ukrayna Dışişleri Bakanı Anatoliy Zlenko, ABD'ye yönelik terör saldırısının bölgeye yansımalarını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

6- ABD Başkanı George W. Bush, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e bir mesaj gönderdi.

Başkan Bush mesajında "Sizi ve Türk halkını Türkiye Cumhuriyeti'nin 29 Ekim tarihinde kurulmasının 78. yıl dönümü nedeniyle Amerikan halkı adına kutluyorum" dedi.

7- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Pakistan'daki temasları sırasında Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile bir araya geldi.

Müşerref, Schröder  ile düzenlediği basın toplantısında, Hindistan'ın, 11 Eylül'den itibaren gerilimi artırmaya çalıştığını ve Keşmir'de sınır bölgesinde yoğun bombardımanda bulunduğunu söyledi.

Hindistan'ın askeri eyleminin ve tavrının uluslararası toplumu kaygılandırması gerektiğini belirten Müşerref, Hindistan'ın izlediği yolun tüm bölge için hesaplanamaz sonuçları olacağını söyledi.

Schröder de Almanya'nın, iki ülkenin Hindistan'ın Agra kentindeki barış sürecine yeniden başlamasını istediğini belirtti.

8- Hindistan ile Pakistan sınırında bulunan Keşmir bölgesinde çıkan çatışmalarda 11 kişinin öldüğü bildirildi.

9- Pakistan'ın doğusundaki Bahavulpur şehrinde pazar ayini sırasında bir kiliseye düzenlenen silahlı saldırı sonucu 16 kişinin öldüğü bildirildi. 

10- Filipinler'in güneyindeki Zamboanga kentinde  meydana gelen patlama sonucu 11 kişinin öldüğü bildirildi.                                                     

29 EKİM 2001

1 - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet  Sezer,  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Çankaya Köşkü'nde düzenlenen resepsiyonda  gazetecilerin Anayasa değişikliğine ilişkin sorularını yanıtladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nda (AGSP) AB'nin tutumunu eleştirerek  "Etrafımızda AB'nin ilgi alanına giren 13 sorunlu bölge var. Burada bizi devre dışı bırakarak ne yapabilirler? Türkiye'nin çıkarı, Avrupa'nın yeni güvenlik mimarisinin içinde yer almaktır" dedi.  

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli  isehükümete yönelik istifa çağrılarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.  

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İtalya dönüşü Halk Bankası'nın İstanbul Beykoz'daki Sosyal Tesisleri'nde, Hazine, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu yetkilileri ve kamu bankaları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesindeki bankaların yöneticileri ile bir araya geldi. 

 3- Türk-İş, Hak- İş, TİSK, TZOB, TESK ve TOBB'un oluşturduğu Sivil İnisiyatif Başkanlar Kurulu toplandı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin üreten kesimin sorunlarını çözmek için hiçbir adım atmadığını belirterek, Sivil İnisiyatif Başkanlar Kurulu'nun bir bildirge hazırladıklarını söyledi.  

4- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı  tüm yurtta ve KKTC'de düzenlenen törenlerle kutlandı.   

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş BRT televizyonuna  yaptığı açıklamada, Güney  Kıbrıs Rum Kesimi'nin, Kıbrıslı Türkleri ve KKTC'yi ortadan kaldırabilmek için AB yolunu seçtiğini, fakat bu yolda ilerlerken Türk tarafının itirazlarını ciddiye alanların çoğaldığını belirterek "Kıbrıslı Türklere pasaport dağıtmak suretiyle savunmalarını güçlendirmeye çalışıyorlar" dedi.  

6- Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Nabi Şensoy, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Rusya'da yayımlanan Kommersant gazetesine verdiği demeçte, Karadeniz yatağında inşa edilmekte olan Mavi Akım doğalgaz boru hattının iki ülkenin geleceğini belirleyecek önemli bir proje olduğunu söyledi.

7- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Türk İşgücü Göçü'nün 40. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türk şirketlerinin Almanya'daki girişimleriyle istihdam ve rekabeti artırarak, ülke ekonomisine büyük katkı sağladıklarını söyledi.

8- Yunanistan'ın Belçika Büyükelçisi Loannis Cambolis, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Lavrion Mülteci Kampı'nın BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) denetiminde olduğunu belirterek, kampta PKK'lı teroristlerin barındığı ve eğitim aldığı haberlerinin tamamen asılsız olduğunu söyledi.

9- ABD'ye yönelik 11 Eylül'de düzenlenen terorist saldırılarının ardından krize giren ve iflasları beraberinde getiren havacılık sektörünün durumunun ele alınacağı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) toplantısı İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı. 

10- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Pakistan'daki temaslarını tamamlayarak Hindistan'a gitti. Schröder, Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayee ile bir araya geldi.   

Schröder yaptığı açıklamada, ABD'nin Afganistan'a düzenlediği operasyon sonucu, sivil halkın içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.   

30 EKİM 2001

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Güvenlik Toplantısı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı.

Başbakan Bülent Ecevit toplantının ardından yaptığı açıklamada, ABD yönetiminden yeni bazı bilgiler geldiğini, Türkiye'ye yönelik terör etkinliklerinin önlenmesine ilişkin hazırlanan raporun görüşüldüğünü ve saldırılara karşı önemli bir hedef oluşturan Boğazlar'da kitlesel bir terör eylemine karşı güvenlik önlemlerinin üst seviyeye çıkarılmasının kararlaştırıldığını söyledi. 

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD'nin başkenti Washington'da dün yapılan toplantıda, IMF ve Dünya Bankası yönetiminin Türkiye'nin ekonomik programını destekleyen çabalarının güçlü biçimde devam ettiğinin görüldüğünü söyledi.

İtalya temasları hakkında da yazılı bir açıklama yapan Bakan Derviş, Türkiye'nin programını destekleme vaadinde bulunan sanayileşmiş ülkelerin, uluslararası mali kuruluşlarla önümüzdeki günlerde müzakere edilerek, nihai hale getirilecek "orta vadeli dış finansman" gereğinin karşılanması konusundaki çabalara ivedi destek vermelerinin de programın başarısı ve reel ekonominin bir an önce büyümeye başlayabilmesi için büyük yarar sağlayacağını söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Almanya'ya İşgücü Göçü'nün 40. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye dışında yaşayan vatandaşların sayısının 3.5 milyon dolayında olduğunu ve başlangıçta 'misafir işçi' olarak kabul edilen Türk vatandaşlarının, artık AB'ye üyelik yolunda ilerleyen Türkiye'nin Avrupa'daki yüz akı olduğunu söyledi.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2002 bütçesinin tümü üzerinde yapılan görüşmelerde, milletvekillerinin eleştirilerini ve sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Sümer Oral, dış kaynakla borcun sürdürüleceğini belirterek, bütçenin arkasında olduğunu söyledi.

Bakan Oral, IMF'yle yapılacak anlaşmayla 150 bin kişinin işten çıkarılacağının söz konusu olmadığını, KDV'nin 2001 yılına kadar indirilerek ekonominin canlanması üzerinde durulduğunu söyledi.

5- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa'nın siyasi yasaklarla ilgili 69. Maddesi'nin değiştirilmesi ve uluslararası sözleşmelerle ilgili 90. Madde'nin de ele alınmasını istediklerini belirterek  "Aksi takdirde referandum olsun" dedi.

6- Galatasaray futbol takımı, Avrupa Şampiyonlar Ligi D Grubu'ndaki son maçında Hollanda'nın PSV Eindhoven takımını İstanbul'da 2-0 yenerek ikinci tura yükseldi.

7- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, Antalya'nın Kaş ilçesi açıklarında merkez üssü 5.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

8- ABD Adalet Bakanı John Ashcroft başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, bu hafta içinde ABD topraklarına ve başka ülkelerdeki Amerikan hedeflerine yeni terör saldırıları düzenlenebileceğini söyledi. Ashcroft  "Polis yetkilileri en üst düzeyde alarma geçirildi" dedi.                                                      

31 EKİM 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Almanya'daki Türkiye Araştırmalar Merkezi  (TAM) Başkanı Faruk Şen'in Almanya'ya Türk işçilerinin gidişinin 40. yıl dönümü nedeniyle yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Ecevit, Avrupa ülkeleriyle NATO üyesi olan pek çok ülkede bölücü ve irticacı terorist örgütlerin korunmaya devam ettiğini söyledi.     

Ayrıca, Başbakan Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Ecevit,  hükümete yönelik birtakım oyunların bulunduğunu ve bunları bozacaklarını söyledi. 

Başbakan Ecevit, Türkiye'nin zengin kaynaklarını önümüzdeki günlerde değerlendireceklerini, böylece ekonominin önünün açılacağını belirtti.     

2- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükkanıt, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orgeneral Büyükkanıt, ABD'nin Türkiye'den  özel birlik istenmesinin  "kesinlikle gündemde olmadığını" söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Emekli-Sen yöneticilerini kabulde yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin içine düşürüldüğü durumda Afganistan'a asker gönderilmesine karşı olduklarını bildirdi.

Çiller, Türkiye'nin PKK mücadelesini  NATO'nun 5. madde kapsamına aldıramadığını belirterek, izlediği titrek politikalar sonucu PKK'nın başı hakkında verilen yargı kararının dahi genel kurula getirilemediğini söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, TÜSİAD ve TODAİE tarafından ortaklaşa düzenlenen "Yönetişim: Düzenleyici Reformlar" konulu konferansta yaptığı konuşmada,  günümüzde devlete küçük, ama etkin bir rol biçildiğini belirtti. Siyasetçilerden gelen şirket kurtarma taleplerini eleştiren Bakan Derviş, kim telefon ederse etsin "hayır" dediğini söyledi.   

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan da  konferansta yaptığı konuşmada,  mevcut ekonomik krizin arkasındaki yapısal nedenin "Bu hantal ve verimsiz kamu düzenini ayakta tutma çabaları ve bu çabaların yarattığı sürdürülemez boyuttaki kamu açıkları" olduğunu söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda,  Türk Medeni Yasa Tasarısı'nın  cumhuriyetin niteliklerine aykırı vakıf kurulamayacağına ilişkin düzenlemesi kabul edildi.  

6- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Mehmet Yıldırım yeniden seçildi.      

7- Efes Pilsen basketbol takımı, Eurol League A grubu'ndaki maçında İdea Slask Wroclaw'ı Polanya'da 79-74 yendi.     

Ayrıca Fenerbahçe futbol takımı Şampiyonlar Ligi karşılaşmasında İspanya'da  Barcelona takımına 1-0 yenildi.  

8- ABD savaş uçakları, dün Afganistan'ı bombalarken Kandahar kentinde Kızılay dispanserinin vurulduğu ve 13 kişinin öldüğü bildirildi. Taliban yönetiminin İslamabad Büyükelçisi Abdüsselam Zaif, 26 gün önce başlayan ABD bombardımanında ölü sayısının 1500'e yükseldiğini söyledi.

9- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Suriye'nin başkenti Şam'da Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüştü.

Düzenlenen ortak basın toplantısında, Esad, Suriye'nin olayları "çift yanlı" değerlendirdiğini ve uluslararası terorizmin yanı sıra "İsrail terorizminin" de bulunduğunu belirtti. Esad "Biz terörle direniş arasında ayrım yapıyoruz ve İslamla terörün birbirinden ayrılması konusunda ısrarlıyız" dedi. 

Blair ise "Esas olan, uluslararası topluluğun terörle mücadelede bütün ağırlığını ortaya koyması" dedi.   

10- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer  başkent Berlin'de  Avrupa Konferansı'nda yaptığı konuşmada,  bir Filistin devletinin kurulmasının şart olduğunu, bunun alternatifi bulunmadığını söyledi.

Fransız Meclisi'nde bir konuşma yapan  Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine de Filistin devletinin  kurulması gerektiğini söyledi.