09.11.2001
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 2001 

1 KASIM 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta gazete, televizyon ve ajansların Ankara temsilcilerine, hükümetin Afganistan'a asker gönderme kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Ecevit "Terör eylemi yapmanın çok kolay, ancak terörle mücadelenin çok zor ve pahalı olduğu bir dönemdeyiz. Bunun için uluslararası dayanışma çok önemli" dedi.

2- Dışişleri Bakanı İsmail Cem CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, hükümetin Afganistan'a asker gönderme kararını değerlendirdi.

3-    TBMM Genel Kurulu'nda, Türk Medeni Yasa tasarısının aile hukuku ve mal rejimini düzenleyen üçüncü bölümü kabul edildi.

4-    ABD ile Türkiye arasında ABD menşeli silahlar ile bunlara ilişkin teknik bilgilerin 3. ülkelere devrinin kolaylaştırılması anlaşması Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5-    Karadeniz'de uluslararası sularda 3 yıldır bekleyen Çin'e ait Ukrayna bandıralı 'Varyag' adlı tanker  İstanbul Boğazı'ndan geçti.

6-    ABD Başkanı George W. Bush Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi'nin (ATAA) 22. yıllık konferansına gönderdiği kutlama mesajında "Teroristlere karşı başlatılan savaşta, uluslararası bir koalisyon oluşturma fikrini Atatürk'ten aldıklarını ve Afganistan'a karşı başlatılan operasyona asker gönderme kararı alan Türkiye'nin, güvenilir dost ve NATO'nun tek Müslüman üyesi olarak askeri ve diplomatik desteğinin, ABD'nin İslam'a karşı değil, kötüye karşı savaştığını da gösterdiğini" kaydetti.

7- ABD'nin, Afganistan'ın Helmand bölgesinde bulunan Kacaki Barajı'nı dün  bombaladığı bildirildi.

8-    İngiltere Başbakanı Tony Blair, İsrail'in Tel Aviv kentinde Başbakan Ariel Şaron ile bir araya gelerek Ortadoğu barış sürecini ele aldı.

Düzenlenen ortak basın toplantısında Blair,  Ortadoğu'da akan kanın durdurulmasını ve İsrail'le Filistin'in barış görüşmelerine yeniden başlamasını istedi.  

Şaron ise Filistinlilerle barış yapmak için ülke güvenliğinden ödün vermeyeceğini belirterek, Filistinlilerle ateşkesi görüşmek amacıyla bir heyet oluşturduğunu söyledi.

9-    Afganistan'daki Taliban yönetimi, Türkiye'nin Sonsuz Özgürlük Operasyonu kapsamında Afganistan'a 90 kişilik özel harekat birliği gönderme kararını kınayarak Türk askerlerinin de düşman sayılacağını bildirdi.                                          

2 KASIM 2001

1- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Metin Yalman düzenlediği basını bilgilendirme toplantısında, milletvekili sayısının düşürülmesine ilişkin açıklaması nedeniyle parlamento üyelerinin hedefi haline gelen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, sözlerinde "TBMM'nin saygınlığına gölge düşürecek bir yön" bulunmadığını bildirdi.     

2- Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdür ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 7-8 Kasım'da Tacikistan'a, 8-9 Kasım'da da Gürcistan'a resmi ziyaretlerde bulunacağını bildirdi. İldem, Cumhurbaşkanı Sezer'in, Tacikistan ve Gürcistan cumhurbaşkanlarıyla son gelişmelerin özellikle Avrasya'ya etkileri, diğer uluslararası ve bölgesel konular ile ikili ilişkileri ele alacağını söyledi.

İldem ayrıca, Cumhurbaşkanı Sezer'in Afganistan'a asker gönderilmesiyle ilgili görüşlerini açıkladı.  

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İçel'de partisinin Tarsus ilçe örgütü tarafından düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomik politikasını  eleştirerek, partisinin hükümetteyken alınan dış borçlarla baraj, yol, okul, hastane yapıldığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz başkanlığında partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) toplandı.    

Başbakan Yardımcısı Yılmaz toplantının ardından hükümet ortaklarına sunacağı ekonomik ve siyasi alandaki önerileri gazetecilere açıkladı. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, ekonominin had safhada daraldığını belirterek, üretim sektörü ile mali sektörün sorunlarına ortak ve eşzamanlı çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçe görüşmelerine  katıldı. Bakan Cem yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusundaki gelişmelerin olumsuz yönde ilerlediğini belirterek "Güney Kıbrıs'ın AB üyeliği gibi bir durumda, Türkiye kesin kararını vermek durumundadır. Bu kararın Türkiye'ye bedel ödettireceğini bilmeliyiz" dedi.      

Bakan Cem, ABD'nin, Afganistan'a düzenlediği operasyona da değinerek "Terorizme karşı mücadelede elbette ön safta yer alacağız" dedi.      

6- Kültür Bakanı İstemihan Talay 20. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, fuarın ticari açıdan yayımlanması mümkün olmayan kitapların basılmasına destek verdiğini belirterek, fuarın ana teması olarak 'Karikatür ve Gülmece Edebiyatı'nın seçilmesini çok anlamlı bulduğunu söyledi.     

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Elazığ'da partisinin il binasının açılış törenine katıldı.     

Kutan daha sonra Elazığ Sanayii ve Ticaret Odası (ETSO) Başkanı Suat Öztürk ile bir araya geldi.     

8- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Sözcüsü Ron Redmond yaptığı açıklamada, 100 binden fazla Afgan'ın Pakistan'a kaçtığının sanıldığını söyledi.       

Öte yandan, UNHCR tarafından yayımlanan raporda, temmuz ve eylül ayları arasında Avrupa'da sığınma hakkı arayan Afganların sayısının geçen yıla göre arttığı kaydedildi.                                                

3 KASIM 2001

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, parti üyeleri ve milletvekilleri ile Kızılcahamam'da düzenlenen Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısına katıldı. Toplantıda, siyasi gelişmeler değerlendirildi.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli yaptığı konuşmada, AB yönetimi başta olmak üzere Batı dünyasının terorizmle mücadelede büyük bir tutarlılık ve samimiyet içinde olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli ayrıca, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in "Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB üyeliğine kabul edilmesi durumunda Kıbrıs'ta bedel ödemek zorunda kalabiliriz" sözleri üzerine de "Herkes bilsin ki oldu bittiye izin vermeyeceğiz. Kıbrıs konusunda her türlü bedeli ödemeye hazırız" dedi.   

Bu arada Başbakan Yardımcısı Bahçeli,  toplantının ardından gazetecilerin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Kamu-İş Sendikası tarafından düzenlenen 22. Olağan Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, işçi haklarının geriye götürülmesinin söz konusu olmadığını belirterek "İşçi hakları da performans kriterleri çerçevesinde gerçekleştirilecektir" dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul'un Tuzla ilçesinde Yardımcı Gemi İnşa Tersanesi'nde, Danimarka firması tarafından inşa edilen 10 bin DWT'lik kimyasal madde tankerinin denize indirilmesi  töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, denizlerle çevrili olması ve iki kıtayı birbirine bağlamasından dolayı önemli jeopolitik konuma sahip olduğunu söyledi.   

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında hazırladığı raporda, hükümet ve Başbakan Bülent Ecevit'e  yönelik eleştirilerde bulundu.

5- Kocaeli bağımsız Milletvekili Meral Akşener MHP'ye katıldı.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisi tarafından Konya'nın Seydişehir ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, hükümetin Afganistan'a asker gönderme kararını eleştirerek "Türk askeri Afganistan'a gidecekse barış gücü olarak gitmeli" dedi.

7- DİE'den yapılan açıklamaya göre, bu yılın ekim ayında, bir önceki  aya göre toptan eşya fiyatlarının (TEFE) yüzde 6.7, tüketici fiyatlarının (TÜFE) ise yüzde 6.1 oranında arttığı belirtildi. Ekim ayındaki yıllık enflasyon ise TEFE yüzde 81.4, TÜFE yüzde 66.5 olarak belirlendi.      

8- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile KESK Genel Başkanı Sami Evren, KESK Genel Merkezi'nde düzenledikleri ortak basın toplantısında "İşsizliğe, Yoksulluğa, Yolsuzluğa ve Savaşa Karşı" sloganıyla Ankara'ya yapılacak olan yürüyüş hakkında bilgi verdiler. 

9- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) 500 büyük firması arasına giren 17 firmaya Kayseri'de,  Genç Sanayici İşadamları Derneği (GESİAD) tarafından dün düzenlenen ödül törenine katılarak  "Ekonomik Değerlendirmeler ve Çözüm Önerileri" konulu konferans verdi.      

 10- İnsan Haklarından sorumlu  Devlet Bakanı Nejat Arseven, Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi'nin (ATAA) ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen yıllık olağan toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 11 Eylül saldırılarının ardından ABD'nin beklentilerine yanıt vermek ve yardımlaşmayı en üst düzeye çıkarmak için "kararlı ve şeffaf" davrandığını, ayrıca ABD'nin Afganistan'da yürüttüğü operasyona askeri birlik gönderme kararı aldığını, hava sahası ve bazı üslerin de açıldığını söyledi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, başkent Lefkoşa'da merkezi Isparta'da bulunan Göller Bölgesi Yazarlar ve Şairler Derneği yetkililerini kabul ederek, Kıbrıs sorunu hakkında bilgi verdi.           

12- ABD Savunma Bakanı  Donald Rumsfeld Rusya'daki temasları sırasında, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelerek, uluslararası terorizme karşı mücadele ve ABD'nin Füze Savunma Sistemi (NMD) projesi gibi konularda gerçekleştirilecek işbirliğinin ayrıntılarını görüştüler.      

Toplantıya ayrıca, Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov katıldı. İvanov yaptığı açıklamada, Anti-Balistik Füze (ABM) Anlaşması'nın "Soğuk Savaş döneminin yadigarı" olduğunu kabul ettiklerini  ve ABD ile ABM'nin yerini alacak yeni bir anlaşma yapmaya hazır olduklarını söyledi.                                                                                                                      

4 KASIM 2001

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, dünyanın yeniden yapılanma sürecine girdiğini belirterek, bu sürecin özellikle teröre karşı yapılan bir mücadelenin altyapısının oluşturulması, insan hakları konusunun dünyanın gündemine bir kez daha gelmesi ve KKTC'nin sesinin duyurulması açısından önemli olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli  partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeleri ile milletvekillerinin katıldığı Kızılcahamam'da düzenlenen toplantısı sona erdi.

Toplantı sonunda siyasi gelişmeleri değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bahçeli, seçimin 2004 yılında yapılması gerektiğini, belirterek, milletvekillerini seçime de hükümet değişikliğine de hazır olmaları konusunda uyardı.      

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Karaman'ın Ermenek ilçesinde Özel Kapalı Cezaevi'ndeki hükümlü ve tutukluların yaptığı, bakır işlemeciliği, yağlı boya resimleri, ahşap oymacılığı ve çömlek işlemelerinden oluşan sergiyi açtı.  

Bakan Türk açılışta yaptığı konuşmada, ülke genelinde 163 cezaevinde hükümlülerin çalışma ve meslek edinmelerini sağlayan atölyelerde toplam 2 bin 18 hükümlünün bulunduğunu belirterek, bu atölyelerin amacının, hükümlülerin meslek öğrenmelerini sağlamak olduğunu söyledi.    

4- Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, turizm sektörü sorunlarını  Sabah gazetesine değerlendirdi.

5- İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu Sabah gazetesinin sorularını yanıtladı.       

6- IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.     

7- Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in  "Rumların AB üyeliğine kabulü halinde Türkiye'nin bedel ödemeye hazır olduğu"  açıklaması ile ilgili olarak  "Bu, Türk dış siyasetinin başarısızlığının itirafıdır" dedi.  

Rum lideri Glafkos Klerides de AB üyeliğinin iki yıl içinde başarıyla sonuçlanacağını belirterek, barışçı çözüme dek Rum-Yunan Ortak Savunma Doktrini çerçevesinde silahlanmaya devam edeceklerini söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papendreu ise Elefteros Tipos gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs gibi konularda  iki ülkenin farklı görüşleri olsa da iki halkın sadece barış yolu üzerinde yürüyebileceklerine giderek daha fazla ikna olduklarını belirterek, 2,5 yıldır süren Türk-Yunan yakınlaşmasıyla  bugüne kadar önemli adımlar atıldığını söyledi.  

8- NATO Genel Sekreteri George Robertson Katar'da yayın yapan El Cezire televizyonuna verdiği demeçte, 11 Eylül'de Dünya Ticaret Merkezi ve ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) düzenlenen terorist saldırıların tek sorumlusunun Suudi asıllı terorist Usame bin Ladin olup olmadığı konusunun belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Robertson ayrıca, ABD'nin Afganistan'daki Taliban mevzilerine yönelik operasyonu sırasında hava sahası, havaalanı kullanımı, limanlardan geçiş ve yakıt ikmali gibi taleplerini kabul eden NATO'nun, daha fazla desteğe hazır olduğunu belirterek  "Şu an olanlar (harekat), NATO'nun yargılama yetkisi alanı dışında, ancak bunun vahşetin faillerine yönelik olduğu da açık" dedi.      

9- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Rusya'daki temaslarını tamamlayarak Özbekistan'a gitti.

Rumsfeld, Özbekistan Savunma Bakanı Kadir Gulamov ile yaptığı görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile bir araya geldi.     

Rumsfeld görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.       

10- Kuveyt Dışişleri Bakanı Muhammed Salim El Sabah, Zaman gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.                                                                    

5 KASIM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü'nde Moldova'nın Ankara Büyükelçisi Victor Tvircun'un güven mektubu kabulu sırasında gazetecilerin Kıbrıs ve Afganistan ile ilgili sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Sezer, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda görüşmelere geçilmesi için ortak  bir zemin oluşturulması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin Afganistan'a asker göndermesi  ile ilgili olarak ise talebin ABD'den geldiğini ve bu istemin sadece Türkiye'ye değil çok sayıda ülkeye yapıldığını bildirdi.           

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 'Erozyonla Savaşım' günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.          

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Mesut Yılmaz, Sakarya Üniversitesi Coca-Cola Meslek Yüksekokulu açılış töreninde yaptığı konuşmada "Deprem bölgesinde yaşayan insanların yaralarını sarmaya devam ediyoruz. Deprem bölgesinin yeniden yapılanmasında devletin gösterdiği çalışmalara özel sektör de büyük destek verdi. Bu okul da bunun örneği" dedi.

Törende konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da özel sektör olarak eğitimin Türkiye'nin öncelikli sorunlarından biri olduğuna inandıklarını belirterek "Biz, özel sektör olarak, bir yandan akademik çalışmalarla, öte yandan bugünkü örnekte olduğu gibi fonksiyonel katkılarla sorunun çözümünde pay sahibi olmaya çalışacağız" dedi. 

4- Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay, Sivas'ta düzenlenen  "Türk Dünyası" isimli konferansta  Türk askerlerinin Afganistan'a gönderilmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Afganistan'da eğitim amaçlı görev yapılacağını belirterek "Kuzey Afganistan'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir bölge var. Sovyet işgalinden beri bu bölge, bir sisteme oturmadı. Özellikle radikal İslamcı olarak bilinen grupların oradaki Türk unsuruna karşı düşmanlığı, bilinen bir şeydir. Taliban sonrasında yüzde 38'lere varan Türk nüfusunun geleceğinin tespiti, siyasi, sosyal ve kültürel haklarının elde edilmesi için, oraya Türk askerinin gönderilmesinde fayda görüyorum" dedi.  

5- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri'nce Deniz Kuvvetleri İzmir Tersane Komutanlığı'na yaptırılacak olan çok maksatlı 2 adet römorkörun imza töreninde yaptığı konuşmada, yapılan araştırma ve risklerin Türk Boğazları'ndan geçen her geminin kaza yapma riskini gösterdiğini söyledi.

6- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Rekabet Kurulu tarafından düzenlenen 'Bağımsız İdari Otoriter' konulu sempozyumun  açılışında yaptığı konuşmada "Artık bizim dostlarımızın da görmesi gerekiyor ki Kıbrıs Rum Yönetimi Doğu Akdeniz'de bir terör, suç ve kara para aklama merkezi haline gelmiştir. Bunu da herkesin görmesi gerekiyor ve bu konuda ikiyüzlülük yapmamaları gerekiyor" dedi.           

 7- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, AKP Siirt Milletvekili Ahmet Nurettin Aydın'ın 'Köye Dönüş Projesi'ne ilişkin soru önergesini yanıtladı.

Bakan Yücelen, terör nedeniyle köylerden ayrılmak zorunda kalıp yeniden dönüş yapmak isteyenlerden maddi manevi tazminat istenmeyeceğine dair yazılı taahhüt alındığına ilişkin iddiaların doğru olmadığını söyledi.  

8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, Bolu Dağı geçişinde depremde meydana gelen hasar sebebiyle yapılan Anadolu Otoyolu Bolu Dağı Geçişi Projesi ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, otoyolun aynı güzergahta devam edemeyeceğini, tünelin by-pas edileceğini söyledi. 

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Otel Lokanta ve Eğlence Yerleri İşçileri Sendikası (OLEYİS) üyelerinin CHP'ye katılması nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Baykal törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin iyi yönetilmediğini, ekonomik ve siyasi açıdan büyük bir deprem yaşadığını belirterek "Ülke yangın yerine döndü ve hızla yoksullaşıyor" dedi.    

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nce (TGC) açıklanan ekim ayı basın raporunda, başta ABD olmak üzere dünyada ay boyunca "ulusal güvenlik" gerekçesiyle basın özgürlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik ciddi girişimler yaşandığı bildirildi.

11- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Hazine  Müsteşarlığı ve Merkez Bankası yetkilileri ile bankacılar, fon kapsamındaki bankaların durumunu ele almak üzere İstanbul'da bir araya geldiler.

12- 20. TÜYAP Kitap Fuarı çerçevesinde düzenlenen "Hasan Ali Yücel, Kültür Sanat ve Karikatür" konulu panel İstanbul'da  yapıldı.

13- "Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri" düzenlenen törenle sahiplerine verildi.  

14- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto ile Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya geldi.    

De Soto yaptığı konuşmada, BM Güvenlik Konseyi'nin, Genel Sekreter Kofi Annan'ın iyi niyetini desteklediğini ve devamını istediğini, kesin çözümün iki tarafın siyasi iradeye sahip olmalarına ve uzlaşıcı olmalarına bağlı olduğunu söyledi.             

15- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Manuel De La Camara'yı kabul ederek görüştü.     

16- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

17- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Avrupa-Akdeniz (Euro-Med) konferansına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.        

18- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından 'Toros 2001' KKTC'de başladı. 

19- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, Suudi asıllı terorist Usame Bin Ladin'i demokrasi ve insan haklarını küçümseyerek Üçüncü Dünya haklarına hakaret etmekle suçladığını belirterek "Bin Ladin, demokrasi ve insan haklarının Batı'nın ürünü olduğunu öne sürdüğünde, haklarını savunmak iddiasında bulunduğu Üçüncü Dünya haklarına hakaret ediyor" dedi.               

 20- Asya gezisinin son etabı Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bulunan  ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld yaptığı açıklamada, Afganistan operasyonunun etkili olduğunu ve yıllarca sürmeyeceğini, ayrıca  ABD'nin, Pakistan'ın nükleer silahları konusunda kaygı duymadıklarını da söyledi.   

21- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Panos Beglitis, başkent Atina'da düzenlediği basın toplantısında "Kıbrıs Rum Kesimi AB'ye üyelik yolunu engelsiz bir biçimde izliyor ve bu AB yetkilileri tarafından da teyit edilmiş bir durumdur. Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi üyelik hedefini, Türk tarafının yaptığı açıklamalar ve aldığı tavırdan bağımsız olarak gerçekleştirmek durumundadır" dedi.

6 KASIM 2001

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Başbakan Bülent Ecevit ile görüştü.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiller, Başbakan Ecevit'ten, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'nın değiştirilmesini, seçim harcamalarının şeffaflaştırılmasını, seçim bölgelerinde tercih sistemine geçilmesini ve milletvekili sayısının 450'ye indirilmesini istediğini söyledi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Görüşmelerin başlangıcında sunuş konuşması yapan Bakan Zeki Çakan, Mavi Akım ve İran Doğalgaz Projesi kapsamında yapılan ve henüz kullanılmayan boru hatlarında 100 milyon metreküp doğalgaz depolandığını söyledi.    

3- Milletvekillerin özlük haklarıyla ilgili Anayasa'nın 86. Maddesi'nde değişiklik yapılarak referandum yolunun kapatılmasına yönelik anayasa değişikliği önerisinin ilk tur görüşmeleri TBMM Genel Kurulu'nda yapıldı. Yapılan oylamada, 381 kabule karşılık, 17 ret oyu kullanıldı. Böylelikle, düzenlemenin doğrudan referanduma gitmesi için sınır olan 367 oy engeli aşıldı.      

4- TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nca "Çocuk Fahişeliği Pornografisinin Yasaklanmasına ve Çocuklardan Silahlı Çatışmalarda Yararlanılmamasına İlişkin İnsan Hakları Sözleşmelerinin" de yer aldığı metinler, Türkçe'ye çevrilerek kitaplaştırıldı.       

5- DİE tarafından yapılan açıklamaya göre, geçen yıl ağustos ayında 2 milyar 44.1 milyon dolar olan ihracat, bu yılın aynı ayında 2 milyar 576.4 milyon dolara yükseldi. İhracat, Ocak-Ağustos dönemi itibariyle ise 18 milyar 138.4 milyon dolardan, 20 milyar 399.8 milyon dolara yükseldi.

6- KESK ve DİSK tarafından düzenlenen ve Emek Platformu tarafından da desteklenen Ankara yürüyüşünün, İstanbul etabı Edirnekapı'dan başladı.  

7- YÖK'ün 20. kuruluş yıl dönümü, Türkiye genelinde öğrenciler tarafından protesto edildi. Ankara'da çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi.

8- Antalya'da devam eden 71. Dünya Halter Şampiyonası'nın üçüncü gününde 69 kilodaki Reyhan Arabacıoğlu koparmada altın, toplamda bronz madalya kazanırken, Yasin Aslan ise gümüş madalya kazandı.

9- ANAP Tekirdağ Milletvekili Enis Sülün partisinden istifa etti

10- Türkiye'de bulunan İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Dışişleri Bakanı İsmail Cem tarafından kabul edildi. Görüşmenin ardından iki bakan ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Harrazi konuşmasında, ABD'nin Afganistan operasyonuna ilişkin "Afganlar kendi işlerine karışılmasını istemeyen insanlardır. Ayrıca, biz İslam ülkelerine herhangi bir gücün ya da devletin saldırmasından ve başka ülkelerin bu operasyona taraf olmasından yana değiliz " dedi.

Bakan Cem ise Harrazi'nin Türk askerinin bölgeye gönderilmesi konusundaki eleştirilerine "Bunlar, Sayın Harrazi'nin kendi düşünceleridir. Bazı konularda farklı yorumlarımız olabilir. Türk askeri, Afganistan'a saldıracak bir güç değildir, tam aksine Afgan halkının terorizmden kurtulmasına katkıda bulunacak biri olacaktır" dedi.

Harrazi, ayrıca Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve TBMM Başkanı Ömer İzgi tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

11- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından 'Toros 2001'i izlemek için KKTC'ye giden Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon başkent Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, AB'nin, Güney Kıbrıs'ı üye alması konusunda sürdürmekte ısrar ettiği yanlış yaklaşımın, Rum tarafının çözüme yaklaşmasını engellediğini belirterek, bunun önümüzdeki dönemde tarafları Doğu Akdeniz'de sonu belirsiz bir krize doğru götüreceğini söyledi.   

12- KKTC  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve diğer üst düzey KKTC yetkilileri ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal,  Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Hayati Güven arasında başkent Lefkoşa'da, Kıbrıs konusunda değerlendirme toplantısı yapıldı.

Görüşme öncesi bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Denktaş, Rumların, kullandıkları 'Kıbrıs hükümeti' unvanını terorizmle çaldıklarını ve bu nedenle Türk yetkililerin uyarıları karşısında tedirgin olduklarını belirterek, Kıbrıs Türkleri'nin azınlık olmadığını dünyaya kabul ettirmek mecburiyetinde olduklarını söyledi.   

13- Almanya Federal Güvenlik Konseyi, ABD'nin Afganistan'a yönelik başlattığı operasyonlar için kendilerinden asker talep etmesi üzerine Başbakan Gerhard Schröder başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Schröder, ülkesinin Afganistan'a 3900 kişilik özel birlik göndermeye hazır olduğunu, ancak bu askerlerin destek görevi üstleneceğini söyledi.

14- Polonya'nın başkenti Varşova'da toplanan Doğu ve Orta Avrupa Ülkeleri liderleri toplantısına, canlı video-konferans sistemiyle katılan ABD Başkanı George W. Bush, Suudi asıllı terorist Usame Bin Ladin'e bağlı El Kaide örgütünün kimyasal, biyolojik ve nükleer silah peşinde olduğunu söyledi.                                                                                

 7 KASIM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dünya Şehircilik Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.  

Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, toplumların gelişme sürecinde yaşam alanı olarak belirledikleri kentlerin çağdaş düşüncenin ve demokrasinin merkezi olduğunu belirterek, imar afları ve yapılaşmada yasalara karşı işlenen suçların hoş görülmesinin yaşam alanında kapanması zor, büyük yaralar açtığını söyledi.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi,  İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi'yi makamında kabul etti.

Görüşmede, dünyanın içinde bulunduğu terör olayları ele alındı. 

3- Başbakan Bülent Ecevit, Amerikan CBS News televizyonuna Türkiye'den Afganistan'a asker gönderilmesi kararı ile ilgili olarak bir demeç verdi.  

Başbakan Ecevit yaptığı konuşmada "ABD yönetimi asker gönderme konusunu bizim takdirimize bıraktı. Sonuçta bu küçük ama çok iyi eğitilmiş organize bir birlik. Aralarında rekabet bulunan grupların eğitiminde çok yararlı olacaktır. Elbette çok sayıda asker gönderemeyiz, çünkü ülkemizde de terorizme karşı mücadele sürüyor. Güvenlik güçlerimiz, ülkenin değişik bölgelerinde sadece bir değil, üç çeşit terorizme karşı mücadele yürütüyor" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, beyaz eşya ve otomotiv sektörü için uygulanan KDV indiriminin yeterli olmadığını belirterek, ayrım yapılmadan bütün sektörde vergi indirimi yapılması gerektiğini söyledi.

5-  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 2002 yılının krizden çıkış için hayati önem taşıdığını belirterek, devletin küçüleceğini, artık vatandaştan fedakarlık beklenmeyeceğini bundan sonra devletin fedakarlık yapacağını söyledi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Amerikan-Türk Konsey toplantısında ekonomik program ve ek finans desteği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ekonomik programın uygulanması konusundaki kararlıktan vazgeçilmeyeceğini belirterek, bazı işlemlerin çok hızlı yapıldığını söyledi.

7- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, kamuda tasarruf tedbirleri çerçevesinde alınacak önlemlerle  ile ilgili olarak NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, devletin küçültülmesi reformlarının özelleştirme ve yerelleşme olarak iki ana başlık altında yapılması gerektiğini, kamu küçülmesinin IMF'den gelecek ek kaynağa bağlı olmadığını bunun Türkiye'nin iç meselesi olduğunu belirterek, memurların da zorla emekli edilmesinin söz konusu olmadığını, kamu harcamalarının da uç boyutlara ulaştığını söyledi.

8- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Bakanlar Konferansı'na katılmak üzere Katar'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bakan Toskay gündemde olan "devletin küçültülmesi" ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, devletin küçültülmesi ve daha etkin hale gelmesine ilke olarak Türkiye'de hiç kimsenin itiraz etmeyeceğini belirterek "Bunu yaparken, son derece dengeli bir şekilde Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal şartların özellikleri dikkate alınarak yapılması gerektiği yönündeki kanaatimi, çok açık ve net bir şekilde IMF temsilcisine de ilettim" dedi.

9- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün lağvedilerek, ilgili birimlerin özel idarelerine bağlanması yönünde Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş tarafından gündeme getirilen öneriyi, Zaman gazetesine değerlendirdi.

10- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ile Kültür Bakanı İstemihan Talay, Başkent Üniversitesi İl Türkiye Organ Nakli Derneği'nce düzenlenen "Böbrek Naklinde 25. Yıl Kongresi"nin açılış törenine katıldılar.

11- Sanayi ve  Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, İstanbul'daki Export 2001 Zirvesi'nde   KDV indirimi ile ilgili olarak yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Tanrıkulu yaptığı açıklamada, KDV indiriminin geçici bir düzenleme olduğunu ve indiriminin sektörler arası haksız rekabete dikkat edilerek yapıldığını, bundan sonraki vergisel uygulamaların, ancak önümüzdeki dönemlerde ele alınabileceğini söyledi.   

12- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Kültür Bakanlığı'nın 2002 yılı bütçesi kabul edildi.

13- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Van İl teşkilatının açılışını yaptı. Kutan düzenlediği basın toplantısında  güncel konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

14- Türkiye'de bulunan Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Afganistan'daki çatışmayı mümkün olduğunca kısa sürede sona erdirmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek "Gururla söyleyebilirim ki Afganistan terörü  konusunda Pakistan ve Türkiye, birlik içindedir, ortak bir vizyonu paylaşmaktadır" dedi.

15- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi bir ziyaret için gittiği Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de Cumhurbaşkanı İmamali  Rahmanov ile görüşmesinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Cumhurbaşkanı Sezer  yaptığı  konuşmada, Afganistan'da tüm etnik grupların katıldığı bir hükümet kurulması ve Afganistan halkının sıkıntısının sona ermesi gerektiğini belirterek "Taliban bir etnik grup değil, bir ideolojiyi temsil ediyor. Bu da Afganistan gerçeğine uymuyor. Peştu'da tüm etnik grupların katılacağı bir hükümet kurulmalıdır. Çok kez söyledim, yine söylüyorum, Afganistan  Afganlılarındır" dedi.

Rahmanov da yaptığı açıklamada "Yeni hükümette Taliban'a yer olmamalıdır. Cumhurbaşkanı Sezer de bu fikri destekledi. Biz, BM'nin bu konuda daha etkin olmasını istıyoruz. Afganistan'a komşu ülkelerin de destek vermesini istiyoruz" dedi.

Görüşme sonrası ayrıca "Uluslararası terorizm, uyuşturucu ve psikotrop maddeler kaçakçılığı ve örgütlü suçlarla mücadele alanında işbirliği" anlaşması imzalandı.

16- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, resmi bir ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

Bakan Cem ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Atina Havaalanı'nda  gazetecilerin sorularını yanıtladı.

17- Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, tüm coğrafyaya yayılmış işkence iddiaları ile örgüte gelen tanık sayısı yoğunluğunun, Türkiye'de işkencenin sürdüğüne işaret ettiği kaydedilerek "Türkiye, işkenceye son vermeli" çağrısında bulunuldu.       

18- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere ABD'ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, AB üyesi olmaları halinde KKTC ile birleşme yönündeki Türkiye'nin tehditlerine boyun eğmeyeceklerini söyledi.

19- İngiltere Başbakanı Tony Blair, ABD Başkanı George W. Bush ile Afganistan'a kara harekatını ve terör karşıtı koalisyonda Avrupa ile ABD'nin işbirliğinin artırılmasını görüşmek üzere ABD'nin başkenti Washington'a gitti.                          

8 KASIM 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, muhalefet partilerinin TBMM'nin açılmasından bu yana sürekli gensoru önergesi verdiklerini belirterek, bu şekilde Meclis çalışmaları ve devlet işlerinin 'açıkça sabote edildiğini' söyledi.

Başbakan Ecevit ayrıca Afganistan konusunda bazı değerlendirmelerde bulundu. Terörün tüm insanlığa yönelik bir tehdit olduğunu belirten Başbakan Ecevit "Türkiye uzun yıllar terorizmin acılarını çekti. Bazı dost ve müttefik ülkeler Türkiye'ye köstek olurken ABD'den destek geldi. O yüzden ABD'nin terorist Taliban rejimine karşı başlattığı harekatta etkin katkıda bulunmak dostluk ve insanlık borcudur" dedi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Toplantıda, özelleştirme yasa taslağı ile Demir Çelik Fabrikaları'nın durumu ele alındı. 

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Denizli'de  çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katıldı. 

4- Altınpark'ta düzenlenen '2. Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı FOOD-TEC-2001'in açılışını Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yaptı.

Bakan Gökalp burada yaptığı konuşmada "Devlet küçülmez, devlet büyür. Devletin üzerindeki hantal yapıları gidermeye çalışıyoruz. Biz de bu çerçevede bakanlığımızı daha etkin hale getirme çabasındayız" dedi.

5- TBMM Adalet Komisyonu'nda, çete suçlarını DGM kapsamından çıkaran yasa tasarısı kabul edildi.    

6-  Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Ulaştırma Bakanlığı'nın 2002 Mali Yılı Bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, bakanlığının bütçesi görüşülürken yaptığı açıklamada, ekonomik kriz nedeniyle Telekom'un özelleştirilmesinin mümkün olmadığını belirterek, kuruluşun farklı modellerle rekabete açılabileceğini söyledi.

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Bitlis'in Tatvan ilçesinde Belediye Başkanı Mustafa Kara'yı  makamında ziyaret etti.

Kutan, partisi tarafından düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, vatandaşları yapılacak ilk seçimde bu iktidardan kurtulmaya çağırdı.

8- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Mardin Valiliği'nce düzenlenen 8. Yerel Medya Semineri Mardin'de başladı.

9- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve yönetim kurulu üyeleri, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüştü.

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Meral, ANAP tarafından  hazırlanan 'Kıdem tazminatlarının kaldırılması ve bazı kamu kuruluşlarının kapatılması'nı içeren  raporu eleştirdi. Meral, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve bazı bakanların ortaya koyduğu görüşlerin, ülkede yeni bir kargaşaya neden olacağını söyledi.

10- İstanbul Beyoğlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, kamuoyunda kumarhaneler kralı olarak bilinen Ömer Lütfü Topal'ın öldürülmesi ile ilgili davada, aralarında Haluk Kırcı ve eski özel timci polislerin de bulunduğu 8 sanık beraat etti.

11- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Ege Serbest Bölgesi'nde düzenlenen Amerikan İş Kültürü Günü'nün açılışına katıldı.

Pearson, Türkiye'nin Afganistan'a asker gönderme kararıyla bu alanda öncü olduğunu söyledi.

12- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi ziyaret için gittiği Tacikistan'da Afganistan'ın devrik Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Tacan İldem, Cumhurbaşkanı Sezer'in görüşmede, Afganistan harekatının teröre karşı olduğunu, bunun İslama karşı algılanmasının kabul edilemeyeceğini, Türkiye'nin katılımının bu tür yanlış değerlendirmeleri önlemesi bakımından önem taşıdığını belirttiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer, buradaki temaslarını tamamlayarak Gürcistan'a geçti.

13- Marmara Stratejik Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen "4. Avrasya Ekonomik Zirvesi" İstanbul'da başladı.

BM Temsilcisi Alfredo Witschi Cestarı toplantıda yaptığı konuşmada, küreselleşmenin ekonomik alanda önemli adımların atılmasını sağladığını, buna karşın dünyanın sorunlarının sona ermediğini belirtti.   

İSO Başkanı Hüsamettin Kavi de Ortadoğu'daki risk nedeniyle 21. yüzyılda enerji kaynakları bakımından Avrasya'nın önemli bir merkez haline geleceğini söyledi.    

AB Genel Sekreter Yardımcısı Volkan Bozkır ise "Türkiye'nin AB müzakerelerini 2007'de tamamlayacağını öngörüyoruz" dedi.

14- Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu düzenledikleri ortak basın toplantısında, 3 konuda protokol, 3 konuda güven artırıcı önlemler olmak üzere toplam 6 konuda anlaşmaya vardıklarını açıkladılar.   

15- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'a yönelik ABD harekatının en kısa sürede durdurulması gerektiğini, çünkü bütün dünyanın bunu masum sivillere karşı savaş gibi gördüğünü söyledi.

16- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, başkent Washington'da  Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah El Hamid El Sabah'la görüştü.

Powell "ABD terorizmle mücadele operasyonunun boyutlarını genişletecek" dedi.

17- Filipinler'de,  tropikal fırtına ve ardından gelen sağanak yağış nedeniyle 100 kişinin öldüğü bildirildi. 

 9 KASIM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'ün ölümünün 63. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, Atatürk'ün  Türk ulusunun her alanda yücelmesi için yılmadan çaba gösteren  ölümsüz bir lider olduğunu kaydetti.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Tacikistan ve Gürcistan'daki temaslarını  tamamlayarak yurda dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Tacikistan'da, 11 Eylül saldırıları sonrasında ortaya çıkan durum ile Afganistan'da harekatın  ardından kurulacak  yeni siyasal yapıya ilişkin  görüş alış verişinde bulunduklarını belirterek "Ülkelerimiz bu konuda benzer görüşlere sahip" dedi.

3-  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Diyarbakır'da gazetecilerin  Afganistan ve Irak ile ilgili sorularını yanıtladı. 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz  "AB'ye Katılma Sürecinin Anayasal Yansımaları" konulu seminerde yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin  adaylığının duygusal yaklaşımlarla değil, rasyonel ölçütlerle değerlendirilmesini isterken "Bizden, değil aday ülkelerin, üyelerin bile tam uygulamadığı  bazı kriterleri  şimdiden yerine getirmemiz istenirse, bunu bir ayrımcılık olarak görürüz" dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında bir araya gelen Maliye Bakanı Sümer Oral, Devlet bakanları Kemal Derviş ve Mustafa Yılmaz, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün (KHGM) bölge müdürlüklerinin kapatılması konusunda anlaşarak, köylüye hizmetin aksamaması için lağvedilecek birimlerdeki personel ve araçların KHGM'nin il müdürlüklerine nakledilmesini istediler.    

ANAP Grup Başkan Vekili Yaşar Dedelek de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün lağvedilmeyeceğini açıklayan Başbakan Bülent Ecevit'i "popülist politika" izlemekle eleştirdi.   

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk,  İstanbul'da  "4. Avrasya Ekonomi Zirvesi"nin çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Türk, bazı suçları DGM'lerin görev alanı dışına çıkarmakla, DGM'lerin işini kolaylaştırmayı amaçladıklarını  söyledi.      

Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel de yaptığı konuşmada, küreselleşmenin eşitsizlikleri kaldıracağı, sosyal refahı artıracağı yönündeki iddiasına karşın, bugün dünya nüfusunun dörtte üçünün aç ya da açlık sınırında bulunduğunu belirterek "Küreselleşmeden pek de fazla umduğumuzu bulamadık" dedi   

7- AKP,  Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın hakkında Meclis soruşturması açılmasını istedi. Konuyla ilgili önerge TBMM Başkanlığı'na verildi.  

8- SP, ekonomik politikalar ve kararlarla Türk ekonomisini iflasa sürüklediği gerekçesiyle Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş hakkında gensoru önergesini TBMM Başkanlığı'na  verdi.     

9- Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Sayıştay ve RTÜK'ün  2002 Mali Yılı Bütçeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

10- DİSK ve KESK üyesi çalışanlar  "İşsizliğe, yoksulluğa, yolsuzluğa, savaşa hayır" sloganıyla 5 Kasım'da yurdun değişik kentlerinden başlattıkları yürüyüşü Ankara'da tamamladılar.    

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral yaptığı konuşmada, hükümetin memur ve işçilerin haklarına yönelik girişimlerini eleştirerek "Bunun sonu genel grevdir" dedi.     

5 Kasım'da başlayan yürüyüşün önderliğini yapan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de "Her yerde sıkıntı var. Atölyeler suskun, çiftçi tarlasını süremiyor. Bu sorunların elbette bir çözümü var. Emekçilerin hazırladığı alternatif program bu ülkenin sorunlarını çözer" dedi.      

11- İstanbul 1 No'lu DGM'de görülen Egebank davasında yargılanan 17 tutuklu sanıktan, 13'ü  tahliye edildi.  

12- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, Antalya'da yapılan 5. SİAD zirvesinde yaptığı konuşmada, hızlı ve güven veren bir yargı sistemi için yargı altyapısının  çağın gereklerine uygun hale getirilmesi  gerektiğini söyledi.  

Zirvenin sonuç bildirgesinde, hukuk devleti olmanın asli koşulunun  yargı bağımsızlığı olduğuna dikkat çekildi.

13- Çorum'un Sungurlu ilçesine bağlı  Karakaya köyü jandarma karakoluna yapılan saldırıda 1 jandarma eri şehit oldu.     

14- Aydın Doğan Vakfı'nca düzenlenen 18. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması ödül töreni dün İstanbul'da yapıldı.

Birinciliği Ukraynalı Alexander Kostenko kazandı.

15- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson,  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ı ziyaret ederek, Telsim'in Motorola'ya olan 2 milyar dolar borcunu ödemesi için "ilgili bakanlıklar nezdinde girişimde bulunması ve bizzat yardımcı olması" talebinde bulundu.   

16- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, BM 56. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere ABD'nin New York kentine gitti.

17- ABD Başkanı George W. Bush Georgia Dünya Kongre Merkezi'nde yaptığı konuşmada, Afganistan harekatının  terorizmle mücadelenin  yalnızca "ilk aşaması" olduğunu ve terorizmi mutlaka yeneceklerini söyledi.

18- Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen  Dünya Ticaret Örgütü'nün yıllık toplantısının ilk gününün, tüm dünyada küreselleşme karşıtlarının eylemleriyle protesto edildiği bildirildi.      

19- Afganistan'da Taliban'a karşı savaşan Kuzey İttifakı güçlerinin, Mezar-ı Şerif kentine girdikleri bildirildi.                          

10 KASIM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nca düzenlenen "Türkiye ve Dünyada Atatürkçü Düşünce"  konulu panele katıldı.    

Cumhurbaşkanı Sezer, Atatürk'ün yaşamı, düşünce sisteminin temel öğeleri, ilke ve devrimlerini tüm yönleriyle çocuk ve gençlere öğretmeleri gerektiğini söyledi.     

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de Atatürk'ün irade gücü, bağımsızlık aşkı, cesareti, disiplin ve kararlılığının tüm devlet ve siyaset adamlarına örnek olması gerektiğini belirtti.

2- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Türkiye Gaziler Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'nın "Türkiye Gaziler Vakfı İlk Hedef Ormanı" fidan dikim töreni sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Kalite Derneği (KalDer) arasında Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Protokolü, Bakan Yaşar Okuyan ile Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Argüden tarafından İstanbul'da imzalandı.  

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, BOTAŞ tarafından düzenlenen "Doğalgaz Müşterileri"  konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Rusya'dan Mavi Akım Projesi'yle gelecek doğalgazın yanı  sıra  İran gazının da 15 Aralık'ta devreye gireceğini açıkladı. Bakan Çakan ayrıca,  yeni yıldan itibaren bütün ihaleleri basına açık ve şeffaf olarak yapacaklarını söyledi.

5- 10 Kasım nedeniyle Ankara DGM'de Atatürk'ü anma töreni düzenlendi.

Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Hakan Kızılarslan yaptığı konuşmada, bugün bir takım iç ve dış güçlerin ülke üzerinde Osmanlı İmparatorluğu'nun hastalıklı yapısını yaratmaya çalıştığını belirterek, hükümeti eleştirdi.

6- Atatürk'ün 63. ölüm yıl dönümü tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de düzenlenen törenlerle anıldı.

7- A Milli Futbol Takımı, 2002 Dünya Kupası'nın baraj ilk maçında Avusturya'yı Viyana'da 1-0 yendi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü, 36 kişi de yaralandı.

9- DSP Hatay Milletvekili Namık Kemal Atahan yaşamını yitirdi.

10- İstanbul'da düzenlenen "4. Avrasya Ekonomi Zirvesi"nin son gününde terorizm konusu ele alındı.

Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu yaptığı konuşmada, laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin örnek bir model olduğunu belirterek, Cumhuriyet yurttaşı olmanın evrensel bir sorumluluk gerektirdiğini söyledi.

11- Kyoto İklim Sözleşmesi'ni yaşama geçirecek kurallar, Fas'ın Marakeş kentinde bir araya gelen 167 ülkenin Çevre bakanları ve temsilcileri tarafından kabul edildi.

12- ABD Başkanı George W. Bush, ABD'nin New York kentinde başlayan BM Genel Kurulu toplantılarının açılışında yaptığı konuşmada, BM Genel Kurulu'nun da ABD'nin teröre karşı açtığı savaşa katılmasını istedi.

Başkan Bush, terorizmle mücadelenin acil yükümlülük olduğunu, bunun hemen hemen tüm uluslarca paylaşıldığını söyledi.      

Ayrıca, ABD Başkanı George W. Bush'a mektup gönderen 36 Temsilciler Meclis'i üyesi, ABD'ye destek veren Türkiye'nin, borçlarının  silinmesi ve  ticaret kolaylığı gibi çeşitli yollarla desteklenmesini istedi.

13- Afganistan'daki Kuzey İttifakı güçleri, kuzeydeki Samangan, Hayratan ve Aybak kentlerini de ele geçirdi. Özbek General Raşit Dostum Cuzcan, Sar-i Pol ve Faryab'ı da aldıklarını ve batıdaki Badgis'e doğru ilerlediklerini ve bu bölgedeki Herat yakınlarında mevzilenen komutan İsmail Han'a bağlı güçlere katılacaklarını bildirdi.                                                                   

11 KASIM 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, BBC 1 televizyonunda yayınlanan "Breakfast With Frost" programına katılarak, güncel konulara ilişkin soruları yanıtladı.     

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin İstanbul İl Gençlik Kolları 1. olağan kongresine katıldı.

Çiller yaptığı konuşmada, çağdaş, demokratik ve üreten bir Türkiye için halkın sesinin artık duyulması gerektiğini söyledi.     

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği Isparta'da Vali Halil İbrahim Daşöz'ü ziyaret etti.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli görüşme sonunda gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, CNN Türk televizyonunda yayınlanan "Kafe Siyaset" programına katılarak, son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.   

5- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, AKP Karaman Milletvekili Zeki Ünal'ın Petrol Ofisi AŞ. (POAŞ) hisselerinin satışından sonra "taksitlerin ödenmediği" üzerine verdiği yazılı soru önergesini yanıtladı.

Bakan Karakoyunlu, ihale taksitlerinin ödenmediği iddiasının doğru olmadığını belirterek "Satışa konu olan 1 milyar 260 milyon doların tamamı peşin olarak ödenmiştir" dedi.      

6- Devlet Bakanı Recep Önal TRT-1 televizyonunda yayınlanan "Televizyon Gazetesi" programına katıldı.

Bakan Önal, 65 milyonluk Türkiye'ye 2 milyon 625 bin kamu çalışanının çok olmadığını belirterek "Belirli kesimlerde, belirli hizmet gruplarında memur eksikliği nedeniyle sıkıntı yaşanırken, fonksiyonu zamanla azalmış kamu kurumlarında personel fazlalığı var" dedi.   

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Gaziantep'te Şehitkamil Belediyesi tarafından yaptırılan konutların anahtar teslim törenine katıldı.

Kutan  ayrıca, partisinin il binasının açılışını yaptıktan sonra Belediye Başkanı Mehmet Bozgeyik'i ziyaret etti. Kutan gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını da yanıtladı.

8- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Ramazan ayı öncesi yurt genelindeki 81 il müftüsü ile birlikte Kayseri'de istişare toplantısı düzenledi.

Yılmaz "Müftülerden daima etnik kökeni, mezhebi, meşrebi, siyasi düşüncesi ne olursa olsun bütün insanları kucaklayıcı mesajlar vermelerini istediğini" söyledi.  

9- Rize ve çevresinde aralıksız süren yağışlar nedeniyle meydana gelen heyelanda çok sayıda ev yıkıldı, 4 kişi öldü, 4 kişi de kayboldu.

10- İstanbul'da yapılan 23. Avrasya Maratonu'nu, Etiyopyalı atlet Turbe Biedasou kazandı.      

11- Dünya Bankası'nın, Türkiye'yi, yeniden "üst orta gelirli" ülkeler sınıfı kategorisine çıkardığı bildirildi.  

12- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD'nin New York kentinde Atatürk'ün 63. ölüm yıl dönümü nedeniyle Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu ve Türk Öğrenci Birliği tarafından düzenlenen anma toplantısına katıldı.

Bakan Cem yaptığı konuşmada, Atatürk'ün söylediklerinin şimdi daha iyi anlaşıldığını belirterek, kadın-erkek eşitliği, insan hakları ve ilericilik gibi kavramları Atatürk'ün getirdiğini ve Türkiye'nin bu sayede İslam dünyasında örnek hale geldiğini söyledi.

13- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, BM Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere gittiği ABD'nin New York kentinde Başkan George W. Bush ile bir araya geldi.

Başkan Bush ve Müşerref görüşme sonunda ortak basın toplantısı düzenledi. Başkan Bush, Pakistan'ın borçlarının hafifletilmesini desteklediklerini belirterek, Pakistan'a 1 milyar dolar tutarında bir global yardım yapılacağını söyledi. Başkan Bush ayrıca, Kuzey İttifakı'nın Afganistan'ın güneyine doğru ilerlemesini, ancak Kabil'i ele geçirmeyi düşünmemeleri gerektiğini belirterek "Dostlarımızı güneye doğru ilerlemeleri konusunda teşvik ediyoruz, ancak Kabil'e girmelerini istemiyoruz, Afganistan'da yönetim, tüm etnik unsurlar arasında paylaştırılmalıdır" dedi.

Müşerref de Bush'la aynı fikirde olduğunu belirterek, ittifakın kente girmesi durumunda geçmişte kentte yaşanan "katliam ve kargaşanın " yinelenmesinden kaygılandığını söyledi.

14- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, ABD'nin New York kentinde düzenlenen BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ın geleceğini "AB'ye üye olmuş, tüm yurttaşları için insan haklarının güvenceye alındığı birleşik bir federal devlet" olarak gördüğünü belirterek, askerden arındırılmış bu devletin tek vatandaşlık, tek egemenlik ve tek uluslararası kişiliğe sahip olması gerektiğini söyledi.

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref de Afganistan'daki Taliban yönetimi sonrasında kurulacak hükümetin "Geniş katılımlı ve tüm etnik unsurları temsil edecek bir hükümet olması ve bu hükümette Peştuların önemli oranda temsil edilmesi gerekir" dedi.

Türkiye'yi toplantıda Dışişleri Bakanı İsmail Cem temsil etti.

15- İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon, BBC televizyonuna yaptığı açıklamada  "İngiliz silahlı kuvvetlerine bağlı komandolar Afganistan'ın kuzeyinde Kuzey İttifakı'na yardım ve destek sağlıyor. Az sayıda askerimizin irtibat ve danışmanlık görevi yürüttüğünü söyleyebilirim" dedi.                                                                                       

12 KASIM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Düzce depreminin 2. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, olası bir depremin en az kayıpla atlatılması için etkili denetim düzeneklerinin hızla yaşama geçirilmesi gerektiğini belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan'ın yanı sıra Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in de katılımıyla  liderler zirvesi yapıldı.  

Daha sonra Başbakanlık Basın Merkezi'nce yapılan açıklamada "Toplantıda, hedeflenen kamu mali dengesini gerçekleştirecek tedbirler konusunda tam bir görüş birliği sağlanmıştır. Yürürlüğe girecek önlemler, hem kamuda gereken tasarrufu hem de hizmet sunuşunda etkinliği amaçlamaktadır. Bu tedbirler, bu hafta içinde ayrıntılarıyla kamuoyuna duyurulacaktır" denildi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da Bankalar Birliği'ni ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, Bankalar Birliği'nin reel sektörü canlandırmak için ortaya koyduğu finansal yeniden yapılandırma programını olumlu bulduklarını belirterek, bankacılık sektöründe kamunun ağırlığının artmasının sosyalizmi andırdığını, önemli olanın üretimi, ihracatı ve istihdamı canlandırmak olduğunu söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun dergisine 2002 yılı ile ilgili demeç verdi. 

Bakan Derviş demeçte, 11 Eylül sonrasında programın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, IMF'yle görüşmelerin bu çerçevede yürütüldüğünü, gelecek yıl liranın reel olarak değerlenmesinin beklendiğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve TİKA tarafından Gümülcine'de düzenlenen  "10 Kasım'da Atatürk'ü Selanik'te Anma" toplantısına katıldı.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Atatürk'ü anma töreninde ülke yöneticilerini 'emperyalistlerin' etkisi altına girmekle eleştiren Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Hakan Kızılarslan hakkında inceleme başlatılması için talimat verdi.

7- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu yaptığı açıklamada, maliyet ve etkinlik yönünden ekonomik olmayan ve ulaşım sorunu bulunmayan askerlik şubelerinin belirli merkezlerde birleştirilmesi yoluyla hizmet kalitesinin artırılmasının amaçlandığını söyledi.

Öte yandan Bakan Çakmakoğlu,  Moğalistan Savunma Bakanı Gurragchaa Jugderdemid'i makamında kabul etti.

Görüşme sonrası iki ülke arasında düzenlenen Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması imzalandı.     

İmza  töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çakmakoğlu "Terör terördür, terorist teroristtir. Bununla mücadelenin milliyeti, soyu, inancı, dini ve görüşlerindeki farklılık bizi ilgilendirmez. Bizim Afganistan'a göndereceğimiz özel harekat timini gözden geçirdiğimizde, birliğin görev dahilinde bir mücadele yapacağı açıktır. Kuzey İttifakı'nın harekata başlamış olmasıyla bizim gücümüzün doğrudan bir irtibatı yoktur" dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu Düzce ve Bolu'da, 12  Kasım depreminde yaşamını yitiren yurttaşlar anısına  düzenlenen çeşitli etkinliklere katıldı.

9- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, MHP Bandırma İlçe Başkanlığını ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ülke kaynaklarının realize edilmesi ve ekonominin 'iyi eller marifetiyle' yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.  

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, gittiği İzmir'de ANAP  İl Başkanlığı'nda enerji dağıtım sorunları ve çözüm yolları ile ilgili olarak  gazetecilerin sorularını yanıtladı.

11- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda,  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 2002 yılı bütçesi kabul edildi.

12- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, BM Genel Kurulu çalışmaları için bulunduğu ABD'nin New York kentinde  İspanya Dışişleri Bakanı Josep Pique ve Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine ile ayrı ayrı görüştü.

Bakan Cem görüşmelerinde 'Türkiye'nin, AB ülkeleri tarafından hazırlanmakta olan terör örgütleri listesine, terör örgütü PKK ile DHKP-C'nin  kesin olarak dahil edilmesi gerektiğini düşündüğünü  ve bunun takipçisi olacağı mesajını' verdiğini söyledi.

Bakan Cem BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada ise  Kıbrıs konusunda uyarılarda bulundu ve Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB'ye tam üye olarak kabul edilmesinin, hem Ada'da yaşayan iki ulus hem de tüm bölge açısından tehlikeli sonuçlar doğuracağını söyledi.

13- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, İngiltere'nin başkenti Londra'nın Earsls Court bölgesinde düzenlenen Dünya Turizm Fuarı'na katıldı.      

Bakan Taşar Türkiye pavyonunda düzenlediği basın toplantısında, turizmin adeta bir borsa gibi gelişmeye, her beyanata ya da dünyanın bir ucundaki olumsuzluğa tepki vermeye başladığını belirtirken buna karşılık Türkiye'yi "Turizm Markası" yapacaklarını, böylelikle Türk turizmin olumsuzluklardan kurtulacağını söyledi.

14- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kars'ta partisinin il teşkilat binasının açılışına katıldı.

15- SİP, 6. olağanüstü kongresinde tüzük değişikliği yaparak adını Türkiye Kominist Partisi (TKP) olarak değiştirdi.  

16- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)  Başkanı Engin Akçakoca, SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in TBMM'ye verdiği bir soru önergesine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Kasım ve Şubat aylarındaki ekonomik dalgalanmaların ardından, sermayeleri erozyona uğrayan finans sektörüne gereken oranda sermaye aktarımı yapılamadığını belirterek, yabancı sermayeli bankaların paylarının artacağını söyledi.            

17- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral düzenlediği basın toplantısında, ülkenin içinde bulunduğu durumla ilgili olarak hükümeti eleştirdi.

18- Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay Karabük'te Türk-Haber Sen tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, güncel sorunlarla ilgili olarak 'devlet küçültme' politikasında   hükümeti eleştirdi.

19- Dünya Bankası tarafından 'orta gelirli' ülkeler düzeyinden 'üst orta gelirli' grubuna yükseltilen Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) yıllık raporunda da "gelişmiş ülkeler" listesine alındı.

20- ABD'nin New York kentinde  Amerikan Havayollarına ait bir yolcu uçağının düşmesiyle 255 kişinin öldüğü bildirildi. 

21- Cezayir'de meydana gelen sel felaketinde 575 kişinin öldüğü bildirildi.                                

13 KASIM 2001

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti.

Görüşmede, Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası'nın TBMM Uzlaşma Komisyonu'nda ele alınması konularında anlaşmaya varıldığı bildirildi.    

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, kamunun ekonomide düzenleyici ve denetleyici fonksiyonunun esas olmasının ancak planlı ve sağlıklı politikaların sonucunda mümkün olabileceğini belirterek, ekonomide dinamizm ve sanayileşme hedefinin "çağdışı değil,  çağdaş bir yaklaşım" olduğunu söyledi.       

Başbakan Yardımcısı Bahçeli ayrıca toplantıda Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili gelişmelerini değerlendirdi. AB yönetiminin Türkiye'nin önüne her fırsatta yeni engeller çıkardığını belirten Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Türkiye'nin Kıbrıs davasından ödün vermesinin mümkün olmadığını söyledi.    

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB Komisyonu'nun 2001 yılı Türkiye İlerleme Raporu ile Strateji Belgesi'ni açıklamasının ardından bir basın toplantısı düzenleyerek burada yer alan görüşleri değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AB Komisyonu'nun, demokrasi ve insan hakları konusunda Türkiye'ye yönelttiği eleştirilerde haklılık payının çok olduğunu belirterek, AB Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu'nun "objektif verilere" dayandığını söyledi.     

4- Türk Ceza Yasası'nın (TCY) 313. ve 314. Maddeleri'nde düzenlenen çete suçlarını DGM kapsamından çıkaran yasa değişikliğinin görüşülmesine TBMM Genel Kurulu'nda başlandı.    

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk kurulda yaptığı açıklamada, TCY'nin "Halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik etme" eylemini düzenleyen 312. Maddesi'ni yeniden düzenleyen ve suçun unsurlarını yeniden tanımlayan bir yasa tasarısının bakanların imzasına açıldığını söyledi.  

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Afganistan'da kalıcı yönetim kurulmasına kadar geçecek sürede başkent Kabil'de düzenin sağlanması için BM denetiminde kurulacak Barış Gücü'ne Türkiye'nin katılımı hakkında yaptığı açıklamada  "Gelişmeler Kuzey İttifakı'nın gücünü artırdığını gösteriyor. Kara harekatının yapılacağını ortaya koyuyor" dedi.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral imzasıyla bütün kamu kuruluşlarına gönderilen genelgeyle, tedavi yardımları konusu genel şartlara bağlandı. Buna göre, hastanelerde tıbbi malzeme alımında yaşanan suiistimalleri önlemek amacıyla hasta ve hasta yakınlarına dışarıdan ameliyat malzemesi aldırılması yasaklandı.  

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, muhalefeti ülkeyi sabote etmekle eleştiren Başbakan Bülent Ecevit'i 'diktatörlükle' suçlayarak, mevcut sistemin ülkeyi batırdığını söyledi.    

8- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Burdur'da bölge müdürlüklerinin kapatılması öngörülen Köy Hizmetleri, DSİ, Karayolları ile özelleştirilecek şeker fabrikaları  hakkında yaptığı açıklamada  "IMF ne isterse o yapılmaya çalışılıyor. Kurtuluş Savaşı'nda denize döktüğümüz ülkeler şimdi IMF aracılığıyla ülkeyi ele geçirmeye çalışıyor. IMF, Türkiye'nin yarısını istiyorum dese korkarım evet diyecekler" dedi.

9- ABD'de yapılan BM toplantısı sonrası Türkiye'ye gelen Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Başbakan Bülent Ecevit ile İstanbul'da görüştü.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Ecevit, Afganistan'a karşı yürütülen harekatın başından bu yana bütün dünyaya güven veren, istikrarlı ve cesur bir tutum izleyen Müşerref'in ABD dönüşünde kendisine izlenimlerini aktardığını söyledi.     

Müşerref ise ülkesi ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilere dikkat çekerek, son bir gün içinde Afganistan'da son derece hızlı ve önemli gelişmeler olduğunu, bundan Afgan halkının zarar görmemesini istediklerini, Afganistan'ın geleceği konusunda da Türkiye ile hemfikir olduklarını söyledi.   

10- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, Stratejik, Teknik, Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından düzenlenen 'Bağımsız Kurullar ve Piyasa Ekonomik Arenası' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki yapısal ve kurumsal reformları, Dünya Bankası'nın  desteklemeye devam edeceğini ve Mali Sektör Uyum Kredisi'nin (FSAL) kalan kısmı için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.    

11- Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplanan AB Komisyonu, 13 aday ülkeye ilişkin yıllık ilerleme raporlarını ve Genişleme Stratejisi Belgesi'ni basına açıkladı.     

AB İlerleme Türkiye Raporu'nda, tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasından önceki son aşama olan 'Tarama Süreci'ne onay verilmezken, Türkiye'nin, Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirmediği belirtildi. Ayrıca, insan hakları konusunda atılan adımların yetersiz bulunduğu raporda, Türkiye'nin, ekonomik kriterleri yerine getirmekten uzak olduğu ve yaşanan yolsuzlukların 'ciddi bir sorun' olarak kaldığı vurgulandı.      

12- Afganistan'ın başkenti Kabil'in, 5 yıllık Taliban yönetiminin ardından Kuzey İttifakı güçlerinin denetimine geçtiği bildirildi.      

13- Amerikan Airlines uçağının New York'a düşmesinden sonra başlayan çalışmalar sonucu çıkarılan ceset sayısının 225, uçağın düştüğü bölgedeki ölenlerin sayısı ise 269 olarak açıklandı.                                                                                  

14 KASIM 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Köksal Karabay'ın katılımıyla  Başbakanlık'ta gerçekleşen toplantıda, Afganistan'a konuşlanması planlanan uluslararası barış gücüne katılım konusu ele alındı. 

Başbakan Ecevit görüşmenin ardından Afganistan'la ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Başbakan Ecevit, Taliban'ın başkent Kabil'den çekilme olasılığını "Şimdilik aşırı iyimserlikten kaçınmak gerekir" şeklinde değerlendirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB Komisyonu'nun aday ülkeler için dün yayınladığı İlerleme Raporu'nun Türkiye'nin karnesi olduğunu ve raporun genelini olumlu değerlendirdiğini söyledi.

3- Yargıtay, Bergama'da siyanürle altın işletmeciliğinin iptaline ilişkin yargı kararlarını uygulamayan dönemin başbakanı ve  bakanlarının "manevi tazminat ödemekle sorumlu" olduklarını bildirdi.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından  yapılan açıklamada, Türkiye, Afganistan'da Kabil Büyükelçiliği ve Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu'nu tekrar faaliyete geçirme kararı aldı.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul'da  "Ulusal Kalite Kongresi"nde yaptığı konuşmada, sadece özel sektörde değil, kamu sektöründe de kalitenin önem kazandığını kaydetti. "Kalite yönetimi önce devlete gerekiyor" diyen Bakan Okuyan, toplam kalitenin kamu  kurumları için olmazsa olmaz bir ihtiyaç haline geldiğini söyledi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da  "Sivil Toplum Kuruluşları ve İyi Yönetişim"i ana tema olarak seçen bu kongrenin penceresinden baktıklarında kalite kongresi ve kalite ödülünün, sivil toplum kuruluşlarının toplumsal gelişmeye yapabilecekleri katkı açısından çarpıcı bir örnek haline geldiğini söyledi.

6- Türk Ceza Yasası kapsamındaki çete suçlarını, DGM kapsamından çıkaran yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- 2002 Mali Yılı Bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda  Hazine Müsteşarlığı  bütçesinin görüşülmesi sırasında  yaptığı konuşmada, gelecek yıl bütçenin hedeflerine ulaşacağını belirterek "İkinci kez bir dinamiği ve ekonomiyi büyümeye götürecek bir fırsatı yakalamış oluyoruz" dedi.    

Maliye Bakanı Sümer Oral da borçlanma ile tasarruf yapısındaki değişikliğin sonuçlarının 2002 yılında daha somut şekilde alınacağını söyledi.

8- Bağımsız Kahramanmaraş  Milletvekili Avni Doğan AKP'ye, ANAP'tan ayrılan İzmir Milletvekili Süha Tanık da DYP'ye katıldı.

9- RTÜK, Doğan grubuna yönelik yayınları nedeniyle İnterstar televizyonuna 15 gün süreyle geçici olarak yayın durdurma cezası verdi.

10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral Antalya'da  yaptığı konuşmada, hükümetin ücret, ikramiye ve emeklilikle ilgili düzenleme girişimlerini eleştirerek "Kazanılmış işçi haklarının geri alınmasına hükümetin gücü yetmez. Ters bir karar verilirse, sorun çözülünceye kadar eylem yaparız" dedi.     

11- TOBB Başkanı Rifat  Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ile görüştü. Hisarcıklıoğlu  "Kahkonen faiz dışı bütçe fazlası verilmesi dışında, şu vergiyi artırın, şu vergiyi düşürün ya da zam yapın şeklinde önerilerinin olmadığını söyledi" dedi.

Meral daha sonra Türk-İş'e bağlı sendikaların şube başkanları seminerine de  katıldı.

12- Türkiye Avrupa Vakfı Yürütme Kurulu'ndan yapılan açıklamada, Avrupa Komisyonu'nun 4. İlerleme Raporu'nda,Türkiye'nin, Kopenhag Siyasi Kriterleri'ne uyumu ile ilgili yaptığı eleştirilerin haklılık payı bulunduğunu belirterek "Bununla birlikte Türkiye'ye özgü demokrasi ve hukuk anlayışından kurtulabilmek için önemli adımlar atılmış, anayasa değişiklikleri ile bu doğrultudaki siyasi kararlılık kanıtlanmıştır" denildi.

13- A Milli Futbol Takımı, Avusturya'yı İstanbul'da 5-0 yenerek, Dünya Kupası Finalleri'ne katılma hakkını elde etti.

14- 'TÜBİTAK 2001 Bilim Hizmet ve Teşvik' ödülleri törenle sahiplerine verildi.    

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer  törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bilimsel çalışmalara ve araştırmalara yeterli kaynağı ayırmasıyla çağdaşlaşma çabalarının hız kazanacağını söyledi.

Törene katılan  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de çıkışta gazetecilerin, Türkiye'nin, Avrupa Komisyonu tarafından  dün açıklanan 2001 İlerleme Raporu ile ilgili sorularını yanıtladı.

 15- BM Afganistan Temsilcisi Lahdar Brahimi, Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada "Özellikle Kabil'de düzeni sağlamak üzere" acele olarak Türkiye, Ürdün ve Avrupa ülkeleri askerlerinden oluşacak bir uluslararası güç gönderilmesini istedi.     

Brahimi, bu aşamada bir BM barış gücü oluşturulmasının zaman alacağını, dolayısıyla en çabuk oluşturulacak gücün Türkiye, Ürdün ve Avrupa ülkeleri tarafından sağlanabileceğini söyledi.       

16- KKTC'nin 18. kuruluş yıldönümü kutlaması nedeniyle Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Bayrak Radyo ve Televizyonu'nda bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs'ta barış istediklerini, ama Rumların tuttuğu yolun Kıbrıs'ı ve Türk-Yunan ilişkilerini krize götürdüğünü gördüklerini belirtti ve Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'le tuttuğu yolun tehlikelerini anlatmak için  yüz yüze görüşmekte ısrarlı olduğunu söyledi.

17- ABD Başkanı George W. Bush'un "Teroristlerin" sivili mahkemeler yerine askeri mahkemelerde yargılanmalarına olanak tanıyan bir kararı imzaladığı bildirildi.     

15 KASIM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, KKTC'nin 18. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a gönderdiği kutlama mesajında, Kıbrıs Türk halkının zulüm ve baskıya karşı direnişine karşın KKTC'yi Türkiye dışında hiçbir ülkenin tanımadığını, ancak er geç tanıyacaklarını söyledi.

2- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, KKTC'nin 18. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, Afganistan'da görevlendirilmesi planlanan BM barış gücü için Türkiye'ye resmi bir talep gelmediğini söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Siyasi Partiler Yasası (SPY)  ile Seçim Yasası'nın (SY) değiştirilmesi için parti genel başkanları arasında başlattığı destek turu çerçevesinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ve SP Genel Başkanı Recai Kutan ile ayrı ayrı  bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz görüşmede, seçim ittifakına sıcak baktıklarını, ancak barajın düşürülmesine karşı çıktıklarını belirterek, Başbakan Bülent Ecevit'in barajın yüzde 7-8'e düşürülmesini istediğini söyledi.

Kutan da dünya standartlarında bir SPY yapılması gerektiğini belirterek "Parti kapatılması zorlaştırılmalı. Siyasi yasaklar tümüyle kaldırılmalı" dedi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem yaptığı açıklamada, terörün kimi ne zaman hedef alacağının belli olmadığını belirterek, NATO Parlamenter Asamblesi'nin Kanada'nın başkenti Ottowa'da yapılan Genel Kurulu'nda "Terörle mücadele" konulu deklarasyon üzerinde Türk parlamenterlerce üç değişiklik önergesi verildiğini söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, 1030 maddelik Türk Medeni Yasa tasarısının 938. maddesine kadar olan bölümleri kabul edildi.

6- TBMM Adalet Komisyonu'nda, hükümlü ve tutukluları açlık grevine veya ölüm orucuna teşvik edenler için 20 yıla kadar hapis cezası öngören tasarı kabul edildi.

7- İstanbul'da HADEP'in Harbiye il binası ile Şişli ilçe binasına dün düzenlenen saldırı sonucu 2 kişi yaralandı.

8- Türkiye'de bulunan AB Komisyonu Genişleme Genel Müdürü Michael Leigh gazetecilerin Türkiye'nin AB üyeliği ve AGSP konularındaki sorularını yanıtladı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, başkent Lefkoşa'da KKTC'nin 18. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, dünyanın Kıbrıs Türkü'nü görmediğini, tanımadığını ve Rumların azınlığı olarak nitelendirdiğini belirterek  "Ancak biz devlet olduğumuzun bilincindeyiz" dedi.

Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel de son zamanlarda Kıbrıs konusunda bedel ödenmesinin basında yer aldığını  belirterek, Türkiye ve Kıbrıs Türkü'nün şimdiye kadar bedel ödediğini söyledi.

10- IMF Başkanı Horst Köhler ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında, IMF heyetinin Türkiye'de yaptığı görüşmelerin olumlu sonuç verdiğini belirtti.              

11- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld başkent Washinghton'da düzenlediği basın toplantısında, Amerikan güçlerinin Afganistan'da yarı süreklilik taşıyan bir barış gücü faaliyetinde görev almasının düşük ihtimal olduğunu söyledi.

16 KASIM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, boş bulunan Danıştay üyeliğine Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bahadır Doğusoy'u seçti.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada,  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile yaptığı telefon görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Sezer'in  Gürcistan ziyareti sırasında Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan arasında terorizm, örgütlü suçlar ve kaçakçılıkla savaşım alanında güvenlik işbirliği anlaşması imzalanması yönünde yaptığı öneriyi sözlü olarak aktardığı bildirildi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, TBMM'de milletvekilleri ve parti grup başkan vekilleri ile yaptığı toplantı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, IMF'den sağlanacak ek kaynak ve ekonomi yönetiminin yurt dışı temaslarıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Juha Kahkonen başkanlığındaki IMF heyetinin 10 gözden geçirme çalışmalarını tamamlayarak dün Türkiye'den ayrıldığını, görüşmelerde, ABD'ye yönelik terorist saldırılar sonrasında, 2002 yılında ekonomik program kapsamındaki mali politikaların güçlendirilmesi ve Türkiye'nin ortaya çıkan finansman açığının saptanması konularının  da gündeme geldiğini bildirdi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Karaman Milletvekili Zeki Ünal'ın soru önergesine verdiği yanıtta, ABD'nin daimi ikamet elde etmek için başvuruda bulunan TC vatandaşlarının ileri düzeyde eğitimli kişilerden oluşmasının bir olumsuzluk olmadığını belirterek, son iki yılda 2 bin 773 Türk vatandaşının 'Green Cart' almaya hak kazandığını söyledi.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, sermaye piyasaları tanıtım toplantısına katılmak ve Hazine taşınmazlarını yurt dışındaki Türklere anlatmak üzere Almanya'nın başkenti Berlin'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, 2002 yılı bütçesinin, zorlukların aşılmasını sağlayacağını belirterek, Hazine'ye Ait Taşınmazların Satılmasına Kolaylık getiren Yasa'nın ayrıntıları hakkında yurt dışındaki Türk vatandaşlarını bilgilendireceklerini söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Cumhuriyet gazetesinin Ankara-İstanbul arasındaki Hızlı Tren Projesi, yarım kalmış projeler ve Türkiye'nin ulaşım ve demiryolu politikalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu, İzmir'de 14 ilden gelen parti yöneticilerine "Çözüm İçin Yeniden Yapılanma" programını anlattığı toplantıda, ülkede esnafın siftah yapamadığını, çiftçinin, işçinin ve toplumun tüm kesimlerinin krizi yaşadığı gibi anlattığını belirterek "Bir siyasetçinin, hele bir başbakanın, kalkınmayı köyden başlatacağım diyen bir başbakanın bırakın 21. yüzyılın başbakanı olmayı, 19. yüzyılı bile anlamadığı aşikardır" dedi.

9- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı EnginAkçakoca yaptığı açıklamada, fon bankalarının mevduat satışı için 5 ihale düzenleneceğini ve bu ihalelerin  ayın sonunda başlayacağını bildirdi.

10- TÜSİAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik mesafe kaydedilmemesinin, konunun Türkiye'nin dış ilişkilerini belirleyici konumunu sürdürmesine neden olduğu ve dış dünyayla olan ilişkilerinde bulunması gereken olumlu noktaya gelmesini engellediği belirtilerek "AB'nin, Kıbrıs politikasını tarihsel gerçekler ve hukuki verilerden yola çıkarak oluşturmaktan kaçınması, vizyondan ve sorumluluktan yoksun bir görüntü çizmektedir" denildi.

11- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) yurt dışında yaşayan vatandaşların tasarruflarının Türkiye'de değerlendirilmesi konusunda yapacağı toplantıya katılmak üzere gittiği Almanya'nın başkenti Berlin'de Almanya Yahudi Cemaati Başkan Yardımcısı Michael Friedman ile görüştü.

Bakan Gürel görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Alman hükümetinin Kıbrıs konusundaki tutumuna ilişkin bir soruya karşılık "Almanya Kıbrıs konusuyla değil, AB'nin sorunlarıyla ilgilenmeli. Kıbrıs konusunu ne Almanya ile ilişkilerimiz ne de AB ile ilişkilerimiz bakımından ilintili bir sorun olarak görmüyoruz" dedi.

12- IMF Başkanı Horst Köhler, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun Türkiye'deki incelemelerini değerlendirmek amacıyla düzenlenen toplantının ardından yaptığı açıklamada, Kurul'un, Türkiye'deki IMF heyetinin programın uygulanmasının gayet güçlü olduğu yolundaki değerlendirmesini olumlu karşıladığını belirterek, Türkiye'nin, 2001 ve 2002 yılı için yaklaşık 10 milyar dolarlık bir finansman açığı olduğunu, bu açığın kapanması amacıyla IMF'ye ek kaynak önerisi götüreceğini söyledi.

13- ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill başkent Washington'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin reform politikalarını uygulama performansının çok güçlü olduğunu belirterek "Türkiye'nin reform önlemlerini uygulama kararlılığıyla birlikte bu önlemlerin alınması, ekonomik büyümenin temelinin oluşturulmasına katkıda bulunacak" dedi.

14- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin New York kentindeki NPR radyosuna verdiği demeçte, Rusya'nın NATO'nun genişlemesine muhalif bir konumu olmadığını söyledi.

15- Makedonya Parlamentosu'nun, ülkede Arnavutluk azınlığa daha fazla haklar veren anayasal düzenlemeleri onayladığı bildirildi.                                              

17 KASIM 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Dünya Bankası'nın Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber ile bir araya geldi.

Chhibber görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit ile Köy-Kent Projesi'ni görüştüklerini belirterek, projenin kırsal kalkınmayı öngörmesi nedeniyle Dünya Bankası tarafından çok önemsendiğini söyledi.

2- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya, İstanbul'da Deniz Astsubay Hazırlama Okulu'nun 111. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tarih boyunca hissedilen jeopolitik öneminin, 11 Eylül terör eylemleriyle bir kez daha dünyanın gündemine girdiğini belirterek "Türkiye, bölgede tekrar kilit ülke durumuna gelmiştir" dedi.

3-  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, TÜGİAD tarafından düzenlenen "11. Avrupa Genç İşadamları Konfederasyonu Forumu"nda yaptığı konuşmada, AB'nin hükümlerinden adil olmasını beklediklerini belirterek "AB, aday ülkeler arasında ayrımcı muameleyi de geride bırakmalı. Kopenhag kriterleri, ilişkilerimizi engelleyecek şekilde öne sürülmemeli. Kıbrıs dışında AB güvenliği konusundaki görüşlerimiz hesaba katılmalı" dedi.

4- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, TRT-1 televizyonunda  yayınlanan "Televizyon Gazetesi" programında, Kıbrıs konusundaki gelişmeleri değerlendirdi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Vakıf 2000 tarafından düzenlenen "Uluslararası Terörün Siyasi, Stratejik, Hukuki Boyutları ve Türkiye Gerçeği" konulu panelde yaptığı konuşmada, ABD öncülüğünde başlayan operasyonun terörün barınma olanaklarını yok etmeyi amaçladığını belirterek, teröre destek veren ülkelerin Afganistan ile sınırlı olmadığını söyledi.

6- Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Nuri Çolakoğlu yaptığı açıklamada, ekonomik kriz nedeniyle radyo ve televizyonların bu yıl yüzde 40 ile 60 arasında gelir kaybına uğradığını bildirdi.

7- BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle ABD'nin  New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs konusunu değerlendirdi.

Bakan Cem, çözüm konusunda gerek kendisinin gerek KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın çok çalıştığını belirterek "Türkiye, çözümsüzlük halinde meşru müdafaa hakkını kullandığı takdirde bir takım sıkıntılar doğabilir, ancak Türkiye, mecbur kalırsa ne yapacağını akılcı çerçevede önceden hazırlamalıdır" dedi.

8- Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Devlet bakanları Faruk Bal ve Şükrü Sina Gürel ile Maliye Bakanı Sümer Oral, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının tasarruflarının Türkiye'de değerlendirilmesi konusunda yapılan tanıtım ve bilgilendirme toplantısına katıldılar.   

Bakan Oral toplantıda yaptığı konuşmada, 2001 yılı kamu kesimi finans yapısının oldukça düzgün seyrettiğini belirterek "Bu olumlu etki, faiz dışı bütçe fazlasından kaynaklanıyor. 2002 yılı finansman tablosu gerçekçi ve ulaşılabilecek hedeftedir" dedi.     

Bakan Gürel de Almanya'da yaşayan Türklerin özverili davranmasına rağmen geçmişte kötü deneyimler  yaşadıklarını  ve birikimlerinin iyi değerlendirilemediğini söyledi.   

Bakan Bal ise Türkiye'nin sıkıntılı bir dönemden geçmekte olduğunu belirterek "Ekonomik kriz, psikolojik nedenlere ve spekülatif hareketlere dayalı. Ancak IMF ile ilişkiler müspet ve hepimizin moralini düzeltiyor" dedi.                                                          

18 KASIM 2001 

1- Başbakan Bülent Ecevit, NTV televizyonunda katıldığı bir programda, iç ve dış politikaya  ilişkin soruları yanıtladı.  

Başbakan Ecevit daha sonra gazetecilerin ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu'nun kendisine yönelik eleştirileri ile ilgili olarak 'Bu tür çıkışlar koalisyonu nasıl etkiler?' sorusu  üzerine   "Koalisyonu olumlu etkilemez, ama bu konuda polemiğe girmek istemiyorum. Son derece ciddiyetten uzak bir demeçti. İlginç bir rastlantı; Sayın Mumcu, Köy-Kent Projesi'ni  aşağılarken, Dünya Bankası  sahip çıktı. Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhiber kamuoyu önünde projenin çok ileri proje olduğunu belirterek, bunu destekleyeceklerini belirtti" dedi.  

2- Başbakan Bülent Ecevit, DSP'nin 16. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, partisinin güven veren tutumuyla Türkiye'nin birinci partisi olduğunu, hükümet döneminde yolsuzluğa ve soygunculuğa karşı kararlı mücadele verildiğini vurguladı.     

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, AKP Diyarbakır Milletvekili Osman Arslan'ın "İmam ve müezzin açığı" ile ilgili soru önergesini yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Özkan, taşra teşkilatında açık bulunan imam-hatip kadrosuna açıktan vekaleten atama yapılması için Maliye Bakanlığı'ndan izin alındığını bildirdi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı yazılı açıklamada, 2002 yılında hayvancılığa 75 trilyon liralık destek sağlanacağını bildirdi.   

5- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda, teşkilat yöneticileri ve belediye başkanlarıyla bir araya geldi.

Bakan Taşar, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu'nun, Başbakan Bülent Ecevit'e yönelik sözlerinin koalisyon adabına uymadığını belirterek "Sözlerin hepsi, kendi kişisel sözleridir" dedi.      

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin Hatay İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 57. hükümet döneminde ülkenin önce ekonomik, daha sonra siyasi bağımsızlığını kaybettiğini söyledi.

7- AB'yle ilişkilerden sorumlu Genel Sekreter Büyükelçi Volkan Vural CNN Türk televizyonunda yayınlanan "Kafe Siyaset" programına katılarak, Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci ve Kıbrıs konusunu değerlendirdi.

8- Selanik Film Festivali'nde büyük ödül 'Altın İskender'i yönetmenliğini Fatmir Koçi'nin yaptığı Arnavutluk-Fransa-Belçika ortak yapımı 'Tirana Year  Zero' (Tirana Sıfır Yılı) adlı film  kazandı.   

9- Kanada'nın başkenti Ottowa'da düzenlenen G-20 oluşumunun bakanlar düzeyindeki toplantısı sona erdi.

Toplantının sonunda yayımlanan bildiride, ABD'de 11 Eylül'de düzenlenen terorist saldırıların bütün dünya ülkelerini hedef aldığı, global anlamda ekonomik istikrarsızlık yaratılmak istendiği vurgulandı.  

Ayrıca, G-20'nin terorizmin mali olarak desteklenmesiyle mücadele kapsamında hazırladığı eylem planında, konuyla ilgili uluslararası çabalara bütün ülkelerin katılması için çağrıda da bulunuldu.

Toplantıya, Türkiye adına Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve beraberindeki heyet katıldı.

Bakan Derviş daha sonra IMF ve Dünya Bankası'nın başkent Ottawa'da düzenlenen toplantılarına katıldı.   

Bakan Derviş toplantı sonunda yaptığı açıklamada, IMF İcra Kurulu'nun 10 milyar dolarlık ek kaynağı prensipte onayladığını, bu kaynağın hibe olmadığını, çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.   

10- Rusya Federasyonu Çeçenistan Cumhuriyeti'nin eski cumhurbaşkanı Aslan Mashadov'un temsilcisi Ahmet Zakayev ve heyeti 25 aydır süren savaşa son vermek için İstanbul'dan, Rusya'nın başkenti Moskova'ya gittiler.  

Zakayev başkanlığında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in temsilcisi Viktor Kazantsev ile heyetler arası görüşme yapıldı.

Toplantıya Türkiye'ye adına LDP Genel Başkanı Besim Tibuk katıldı.     

11- Yunanistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Manusos Paragiudakis To Vima gazetesine verdiği demeçte, Yunanistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin, geçerli anlaşmalar ve uluslararası hukuk çerçevesinde, iki halkın barış içinde birlikte var olmasını sağlayan iyi niyete dayandırılması gerektiğini söyledi.      

12- Bulgaristan'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu yapıldı.

13- Kosova'da dün genel seçimler yapıldı.                                                                                                         

19 KASIM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İrlanda'nın Ankara Büyükelçisi Sean Whelan'ın güven mektubunu kabulü öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı açıklamada, AB İlerleme Raporu'nun "önyargılı olduğu" yönündeki eleştirilerle ilgili olarak "Objektif olarak değerlendiriyorum. AB'nin bundan sonraki değerlendirmeleri Türkiye'ye özgü şartlar olmalı. Diğer aday ülkelerden istenilen  ölçütlere biz de uyacağız" dedi.    

 2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da 600 üyenin DYP'ye katılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.    

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Keçiören'de yeni binasında hizmete giren  SSK Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin açılış törenine katıldı.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Okuyan, emeklilikte kademeli geçişle ilgili bir soru üzerine, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını beklediklerini belirterek, bu konuda yürütmeyi durdurma kararı alınmadığını ve herhangi bir sorun olmadığını söyledi. 

4- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, İngiltere'nin başkenti  Londra'da katıldığı Turizm Fuarı ve temaslarını  Sabah gazetesine değerlendirdi.   

5- SP Grup Başkan Vekili Vehbi Hatipoğlu partisinin Kırıkkale'de yapılan il divan toplantısında hükümeti eleştirdi.    

 6- Çocuk Vakfı'nca "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla İstanbul'da hazırlanan raporda, dünyanın çeşitli bölgelerinde süren çatışmalar ile sağlık sorunlarının "çocukların en büyük tehdidi", Türk çocuklarının başta gelen sorunlarının ise "eğitim, sağlık ve sosyal olumsuzluklar" olduğu bildirildi. 

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş Kanada'nın başkenti Ottowa'da G-20 zirvesinin ardından yaptığı açıklamada, 2001 yılında, genel olarak iyi bir yıl olmamasına karşın belli bir istikrarın sağlandığını, IMF'nin 10 milyar dolarlık ek yardım kararı almasının ardından bazı sektörlerdeki olumsuzlukların ortadan kalkmaya başladığını, Dünya Bankası'ndan sağlanacak kaynağın miktarında artış olabileceğini belirterek "Ancak önemli olan, ekonomik programın tam olarak uygulanmasıdır" dedi.    

8- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Almanya'nın başkenti Berlin'de Türkiye Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda ödeyeceği bir bedel olmadığını, bugüne kadar tüm bedelleri ödediğini belirterek "Asıl bedel ödemesi gerekenler, 1963'ten 1974 yılına kadar Kıbrıs Türkleri'ni Ada'nın yüzde 3'üne  hapsedenler, bu tutumu destekleyenler ve buna göz yumanlardır. Türkiye, AB üyeliği için Kıbrıs'tan vazgeçemeyecektir. AB'ye girmemiz için bize destek verilseydi, işler daha sağlıklı yürürdü" dedi.   

9- Dünya Turizm Örgütü'ne bağlı (DTÖ) İş Konseyi Yönetim Kurulu ve Başkan Yardımcılığı'na halen Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Genel Sekreterliği görevini sürdüren Nedret Koruyan seçildi.

10- Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, 21 Eylül'de Ankara'da yapılan "Etkin Yönetim ve Yolsuzlukla Mücadele Konferansı" dolayısıyla Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Bülent Ecevit'e kutlama mektubu gönderdi.

Wolfensohn, Cumhurbaşkanı Sezer'e gönderdiği mektupta "Sizin liderliğiniz, Türkiye'nin modernleşme başarısında anahtar olacaktır" dedi.                           

11- Kanada Maliye Bakanı Paul Martin, başkent Ottowa'da G-20 toplantısının ardından düzenlenen IMF ve Dünya Bankası komitesi oturumundan sonra yaptığı basın toplantısında "11 Eylül saldırıları sadece bizlerin ekonomilerini değiştirmedi, bu olumsuz durumun asıl yükünü en fakir ülkeler çekiyor, bunu unutmamalıyız" dedi.    

 12- Rusya'nın kuzeyindeki Yaroslav bölgesinde düşen bir  Rus yolcu uçağında 24 kişinin öldüğü bildirildi.                                                                 

20 KASIM 2001

1- Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında 81 ilden Ankara'ya gelen çocuklar "2. Ulusal Çocuk Forumu"nda bir araya geldi. İki gün süren '2. Ulusal Çocuk Forumu' sonuç bildirgesi, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e verildi.

Cumhurbaşkanı Sezer törende yaptığı konuşmada, bugün en büyük gereksinim olan evrensel barışın, ancak çocukların sevgi ve hoşgörü anlayışı içinde yetiştirilmesiyle olanaklı kılınacağını belirterek "Çocukların korunup yetiştirilmesi tüm dünyanın ortak çabası olmalı" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TİSK Başkanı Refik Baydur'u kabul etti.

Kabulden sonra gazetecilere bir açıklama yapan Baydur, Cumhurbaşkanı Sezer'in Anayasa'nın daha kapsamlı bir değişime tabi tutulmasını istediğini ve öncelikle Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'nın değişmesini arzu ettiğini söyledi.  

3- Başbakan Bülent Ecevit, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'i kabul ederek bir süre görüştü.

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Meral, çalışanlar için zorunlu emeklilik ve işten çıkarma gibi olumsuz uygulamaların yaşama geçirilmemesi istemlerini Başbakan Ecevit'e ilettiğini söyledi.   

Başbakan Ecevit ise emekçilerin istemleriyle ilgili Ekonomik ve Sosyal Konsey'in (ESK) önümüzdeki hafta toplanacağını belirterek "Endişelenecek bir durum yok" dedi.      

4- ABD'ye 11 Eylül'de gerçekleştirilen saldırının ardından denizden gelebilecek terör eylemlerine karşı Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Sahil Güvenlik ve Emniyet Timleri (SAGET) kuruldu.

SAGET, başta İstanbul Boğazı olmak üzere kıyılardaki stratejik tesisleri 24 saat boyunca koruyacak. 

5- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı  ziyaret etti.

Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası konularının değerlendirildiği görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Çiller, seçim yasalarının dönemsel çıkarlar düşünülerek değiştirilmesine karşı olduklarını belirterek, bu değişikliklerin uzun vadeyi kapsaması ve adaletli değişiklikler olması gerektiğini söyledi.

Baykal da Türkiye'de seçim için yüzde 10 barajının korunmasının siyasi istikrar açısından gerekli gördüklerini belirtti, ancak seçim ittifakına sıcak bakmadıklarını söyledi.      

Çiller, daha sonra TBMM Başkanı Ömer İzgi'yi  ziyaret etti.      

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Birliğin kendi içinde ciddi ikilemler yaşadığına dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Bahçeli,  terörle mücadele konusunda çifte standart uygulayan AB ülkelerinin, Türkiye'ye demokrasi ve insan hakları dersi vermeye hakkının olmadığını söyledi.

7- Şampiyonlar Ligi İkinci Grubu ilk maçında,  Galatasaray futbol takımı,  İtalya'nın AS Roma takımı ile 1-1 berabere kaldı.     

8- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu'yu ziyaret etti.

Yeni hazırlanan özelleştirme yasa taslağının ihale usullerinde ne gibi değişiklikler yapıldığı  konusunda Bakan Karakoyunlu'dan bilgi alan Pearson  "Özelleştirmenin önemini halka anlatın. Siyasetçiden çok, buna halk sahip çıksın" dedi.   

Bakan Karakoyunlu ise mevcut yasanın özelleştirmeye ilişkin sınırlayıcı hükümler öngördüğünü, yeni taslakla bu kısıtlamaları kaldırdıklarını, liberal bir düzen getirdiklerini, özelleştirmenin ihale usullerini, ödeme planlarını, istihdam ve ücretsiz devre ilişkin düzenlemeleri değiştirdiklerini söyledi.

Pearson daha sonra Turizm Bakanı Mustafa Taşar'ı  da ziyaret etti.     

Bakan Taşar görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ABD'den Türkiye'ye yönelik turist hareketlerinde artış sağlanması için seyahat acenteleri ve tur operatörleri ile birlikte tanıtım faaliyetlerinin artırılması konusunda Büyükelçi ile görüş birliğine vardıklarını söyledi.

9- NATO Askeri Komite toplantılarının 144'üncüsü Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

Türkiye'nin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu başkanlığındaki bir heyet tarafından temsil edildiği Askeri Komite'nin gündemini; Balkanlar, Afganistan'daki gelişmeler, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) ile çeşitli askeri kuvvet planlama raporlarının incelenmesi oluşturuyor.    

10-  Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD'nin New York kentinde J.P Morgan Finans ve Danışmanlık Firması tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, IMF'nin Türkiye'ye ek dış destek sağlanması yönündeki prensip kararında Türkiye'nin izlediği mali performansın kilit rol oynadığını belirterek, Stand-by anlaşmasının gelecek 2 veya 3 yılı kapsamasının düşünüldüğünü söyledi.      

11- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından hazırlanan Türkiye hakkındaki yarıyıl raporunda, hükümetin, maliyetleri kısıp ağır borç yükünü idare etme becerisine olan güveni tesis etmek zorunda olduğu, ancak yavaş canlanma beklentisinin borca dayandığı vurgulandı.      

12- ABD Başkanı George W. Bush'un,  Beyaz Saray Uluslararası  İlişkiler ve Senato Dış İlişkiler komitelerinin başkan ve üyelerine gönderdiği mektubunda, Türkiye, uyuşturucu üretimi ve geçişinde endişe veren ülkeler arasında yer aldı. Mektupta ayrıca  Türkiye'nin bu durumu düzeltememesi halinde "uyuşturucu ticaretinde önde gelen ülkeler" listesine girebileceği belirtildi.     

13- Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün yapılan AB Savunma bakanları toplantısında alınan karar uyarınca, AB ülkeleri kendilerine ayrılan kontenjan çerçevesinde belirlenen silahlı güçlerini Avrupa ordusunun hizmetine verecek.     

21 KASIM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Zoran Popovic'in güven mektubunu  sunmasından önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin AB konusundaki eleştirileri gidermesi için anayasa değişikliğine koşut yasa değişiklikleri  yapması gerektiğini belirtti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, Çankaya Köşkü'nde  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini kabul etti.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Erdoğan, görüşmede ülke sorunlarıyla birlikte  Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarını da ele aldıklarını söyledi.   

2- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, iki Yunan F-16 uçağının, uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu yapan Türk uçaklarını taciz ettiği ve Türk hava sahasını 2 deniz mili ihlal ettiği bildirildi.

3- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel,  Kırıkkale'de bir okulun açılış törenine katıldı. Kırıkkale Üniversitesi'nde düzenlenen "Yeni Uluslararası Gelişmeler  ve Türk Dış Politikası" konulu bir  konferansa da katılan Bakan Gürel, Valilik ve Belediye'yi  ziyaret etti.     

4- Kamu ihale yasa tasarısı ile kamu ihale sözleşmeleri yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.   

5- TBMM Genel Kurulu, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides arasında 4 Aralık'ta yapılacak görüşme öncesinde "gizli oturum" kararı aldı.    

6- Milletvekillerinin özlük haklarını düzenleyen Anayasa'nın 86. Maddesi'ne ilişkin değişiklik teklifinin 2. tur oylaması TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.    

7- CHP Merkez  Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan  Deniz Baykal başkanlığında toplandı. Toplantıda, ekonomi ve siyasetteki gelişmeler ve parti içi konular değerlendirildi.      

8- TİSK Genel Başkanı Refik Baydur, gündemdeki konuları Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.      

9- Ankara   Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bekir Selçuk, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın,  eski Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban ve Karayolları Genel  Müdürü  Dinçer Yiğit'in de aralarında bulunduğu 17 sanık hakkında takipsizlik kararı verdi.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)  Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada "Meslektaşlar arasındaki dayanışmanın geliştirilmesi ve toplu hak arama mekanizmalarına işlerlik kazandırılmasının yolu cesaretle sendikal örgütlenmeden geçmektedir" denildi.

11- Basketbol Milli Takımı, Avrupa Şampiyonası grup elemeleri ilk maçında İstanbul'da Bulgaristan'ı 84-79 yendi.   

12- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, IMF ve Dünya Bankası yetkilileriyle görüşmek üzere gittiği ABD'de, yerli ve yabancı basın mensuplarına temasları hakkında bilgi verdi. 

2002 yılının bahar aylarında reel ekonomide gelişmeler yaşanmasını ve büyümenin pozitif olmasını beklediklerini belirten Bakan Derviş, küçük ve orta boy işletmelerin durumlarının alışverişin ivme kazanmasıyla düzeleceğini söyledi.  

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a gönderdiği mektupta, iki ayrı halkı aynı paralelde temsil eden, iki eşit ve egemen ortak devlet kurulmasını ve iki ortak devlet tarafından yeni bir ortaklık yapısı oluşturulmasını önerdi.

14-  AB Komisyonu, aday ülkelere ilişkin 2001-2003 dönemi  ekonomik tahminler içeren raporunu açıkladı. 

Türkiye'nin ekonomik programını hassasiyetle sürdürmesi gerektiği, uluslararası ortamın, ekonomik krizlerin aşılmasını kolaylaştırmadığını bildiren Komisyon, Türk ekonomisinin durumunun, 2002 ve 2003'te giderek  aşamalı olarak düzeleceğini belirtti.    

15- Danimarka'da dün yapılan  genel seçimlerde, oyların yüzde 31,3'ünü alan Liberal Parti'nin kazandığı bildirildi.


22 KASIM 2001

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay toplantının ardından yaptığı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın Yetki Yasası'nın yürürlük süresinin dolması nedeniyle ortaya çıkan sorunlarını kurul gündemine getirdiğini belirterek, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'in de tavukçuluk sektörünün sorunlarını incelemek üzere kendisiyle birlikte Devlet bakanları Kemal Derviş, Şükrü Sina Gürel ve Maliye Bakanı Sümer Oral'dan oluşan bir komisyonun kurulduğunu bildirdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve bazı bürokratların katıldığı bir toplantı yapıldı.   

Kıbrıs sorununun ele alındığı toplantıda, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki temel tezlerinden ödün verilmemesi gerektiği vurgulandı.

3-    Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ordu'nun Mesudiye ilçesinde uygulanan Köy-Kent Projesi'nin ilçenin çehresini değiştirdiğini belirterek "Bu konuda daima engeller çıkmıştır. Kimi zaman toprak ağaları kimi zaman da şehirdeki gelir heveslileri varoşlarda türlü engellemeler çıkardılar. Uzun uğraşlardan sonra bu engelleri nihayet aşma yoluna girdik" dedi.

4-    Anayasa Mahkemesi "Sürekli Özgürlük Harekatı" kapsamında, yurt dışına asker gönderme kararının iptali istemini reddetti.

5- Devlet  Bakanı Nejat Arseven İstanbul'da Kültür Girişimi'nce düzenlenen "Kültürel Açıdan Avrupa Birliği'ne Yaklaşım" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye mutlaka girmesi, bu konuda kararsız bir görüntü vermemesi gerektiğini belirterek "AB attığımız her olumlu adımı görüyor ve ciddiye alıyor. Yapılamayanları ise ortaya koyuyor. Çok ihtiyatlı bir üslup ve dil kullanmamız gerekiyor" dedi.

AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural da önyargılara dayalı ve duygu yüklü söylemlerden kaçınmak gerektiğini belirterek "AB'ye girersek kültürümüzü Avrupa'ya taşırız.  Bu da bizi olumlu etkiler. 30 üyeli bir Avrupa'da çeşitlilik daha da artacaktır. Aday ülkelerden beklenen din veya dil değiştirmeleri değil, Kopenhag kriterlerine uymalarıdır" dedi.

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Ankara Üniversitesi'nce düzenlenen "Ölüm İncelemeleri ve Otopside Güncel Yenilikler" konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, insan hakları ihlallerinin önlenmesinde adli tıp doktorlarına da görev düştüğünü belirterek "Türkiye, bu konudaki eksiklikler nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) defalarca yargılanmış ve ceza almıştır. Herkes görevini tam olarak ve uluslar arası kurallar çerçevesinde yapmalıdır" dedi.

7-    Sağlık Bakanı Osman Durmuş, gazetecilerin hükümetin tasarruf tedbirleri çerçevesinde aldığı taneyle ilaç kullanımı kararına ilişkin sorularını yanıtladı.

8-    Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

9-    TBMM Genel Kurulu'nda, 1030 maddelik Türk Medeni Yasası kabul edildi.

10- Demokratik Kitle Partisi'nin (DKP) kapatılmasına ilişkin Anayasa Mahkemesi kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.  

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç kararla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye'nin imzaladığı uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülükleri yerine getirmenin gerekli olduğunu belirterek "Ödenen paralar imzalanan sözleşmelerin arkasında durulmayarak rencide edilen ulusal onurun bedeli olamaz. Ülke sorunlarını siyasi partiler tarafından dile getirilmesi, bunlara barışçıl çözümler önerilmesi hoşumuza gitmese bile demokratik sabır içinde değerlendirilmesi gerekir" dedi.

11- AKP Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'un Çayeli ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkenin en başarılı dönemlerini tek partili iktidar dönemlerinde yaşadığını belirterek "Koalisyon dönemleri hep sıkıntılı geçmiştir. Tek başına iktidar olan partiler devlete daha iyi hizmet etmiştir" dedi.

12- Türkiye'deki çeşitli gazeteci örgütleri tarafından, Afganistan'ın başkenti Kabil'de görev yapan gazetecilerin öldürülmesine ilişkin olarak yapılan açıklamada "Bizler, ABD'deki terorist saldırıları şiddetle lanetlerken uluslararası terorizmle savaş adına ifade özgürlüğünün, toplumların doğru bilgilenme hakkının ve gazetecilerin yaşam güvenliğinin zarar görmesinin de karşısında olduğumuzu bildiriyoruz" denildi.

13- AB Komisyonu'nca yayınlanan 2001 Rekabet Raporu'nda, AB'nin ekonomik alanda ABD'den geri kaldığını ve aralarındaki mesafenin giderek açıldığı belirtilerek, AB'nin hedefinin, dünyanın rekabet gücü en yüksek ekonomisine sahip olmak olduğu bildirildi.

14- Afganistan'ın başkenti Kabil'de görev yapan 3 gazetecinin öldürüldüğü bildirildi.           

15- ABD Başkanı George W. Bush, dün Kentucky'deki Fort Campbell askeri üssünü ziyaretinde yaptığı konuşmada, Afganistan'a yönelik operasyonun terörle savaşın başlangıcı olduğunu belirterek "ABD'nin dünyadaki terör tehditlerinin üstesinden geleceğini söyledi.

16- ABD'de 11 Eylül'de gerçekleştirilen saldırıların ardından başlatılan soruşturma çerçevesinde, ABD dışındaki 50 ülkede Suudi asıllı terorist Usame Bin Ladin'in El Kaide örgütü ya da diğer gruplarla bağlantıları olduğu şüphesiyle en az 360 kişinin tutuklandığı bildirildi.                                                                  

23 KASIM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Öğretmenler Günü  nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin aydınlanma çabasında  önemli sorumluluklar üstlenen  öğretmenlerin sosyal ve ekonomik sorunlarının çözülmesi ve öğretmenlik mesleğinin çekici duruma getirilmesi gerektiğini bildirdi.  

Başbakan Ecevit ise yayımladığı mesajda, eğitimin "en büyük gücü" olarak nitelendirdiği öğretmenlerin üstlendiği sorumluluğu büyük bir özveriyle yerine getirdiğini söyledi.     

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu da  mesajında, toplumun atılım içinde çağdaşlaşma yolunda ilerlemesinin öğretmenlerin elinde olduğunu belirtti.    

2- Cumhurbaşkanlığı  Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri  Başdanışmanı Tacan İldem düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası,  AB İlerleme Raporu ile ilgili görüşlerini açıkladı.  

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller,  Seçim ve Siyasi  Partiler kanunlarının değiştirilmesi amacıyla başlattığı liderler turu çerçevesinde, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile görüştü.   

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Çiller, yapılmasını istedikleri değişikliğin temelinde milletin  isteklerinin bulunduğunu söyledi.    

4- Anayasa Mahkemesi'nce, emeklilikte kademeli geçişi düzenleyen hükümler  "adil, makul ve ölçülü" olmadığı gerekçesiyle iptal edildi.    

5- Danıştay İdari Dava  Daireleri Genel Kurulu, Tarişbank'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na  devrine ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu  (BDDK) kararının yürütmesini durdurdu.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem  Kıbrıs'taki  son gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada, AB'nin Kıbrıs Rum Kesimi'ni tam üye almaya kararlı göründüğünü bildirdi.

Türkiye'nin bunu kabul etmeyeceğini belirten Bakan Cem "Kıbrıs konusunu, Türkiye'nin AB'ye girmesi  için pazarlık konusu yapmayız. Hiçbir zaman da olmamalıdır. Kıbrıs sorunu ile AB ayrı konulardır" dedi.

7- Kıbrıs sorunu TBMM Genel Kurulu'nda gizli oturumda ele alındı.

8- Tütün Yasası, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. 

9- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Almanya'nın Frankfurt  kentinde AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile görüştü.   

Verheugen yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB ile olan ilişkilerini değerlendirdiklerini söyledi.

Verheugen ayrıca, Frankfurt'ta Euro ve AB'nin geleceği konulu toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye-AB-Kıbrıs ilişkilerini değerlendirdi. Verheugen, Rum Yönetimi'nin AB'ye üyeliğinden sonra Türkiye'nin KKTC ile entegrasyona gitmesi halinde çok büyük sorunlar yaşanacağını ve bunun çözümünün yıllar süreceğini söyledi.

10- Fransa'nın Nantes  kentinde bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile  Almanya Başbakanı  Gerhard Schröder,  AB'nin geleceği ve Afganistan konusunu görüştüler.                    

24 KASIM 2001

1- Devlet Bakanı Nejat Arseven Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, topladığı paraları kamu hizmetine dönüştürmeyen ve amacı dışında faaliyet gösteren vakıfların kapatılacağını söyledi.      

2- Adalet Bakanlığı  yeni  Türk Medeni Yasası'nın tanıtımı amacıyla  seminerler başlattı.

Bakan Türk seminerde yaptığı konuşmada, 1926 yılında kabul edilen ilk yasanın dünya ve Türkiye'deki gelişmeler göz önüne alınarak yeniden düzenlendiğini belirtti. Bakan Türk, yasanın başarısının hakimler tarafından verilecek kararlara bağlı olduğunu söyledi.      

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Amasya'ya gitti.

Bakan Akcan Valiliği ziyaretinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı yazılı açıklamada, tarımsal amaçlı kooperatiflere büyük destek verdiklerini belirterek "Bu yolla 51 ildeki tarımsal amaçlı 133 kooperatife,  toplam 7,4 trilyon liralık kaynak aktarıldı" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan  Yalova Belediyesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Bağ-Kur'da yaptıkları küçük bir düzenleme ile haksız yere emekli maaşı alan 89 bin kişinin ortaya çıkarıldığını ve bu kişilere yapılan ödemelerin durdurulduğunu bildirdi.     

6- Kültür Bakanı İstemihan Talay,  Kızkalesi ve Silifke Kültür Evi restorasyon çalışmalarını yerinde görmek üzere İçel'e gitti. Bakan Talay,  Kızkalesi'nde ortaya çıkarılan iskeletlerin ortaçağdan kalma olduğunu söyledi.

7- Turizm Bakanı Mustafa Taşar düzenlediği basın toplantısında, Ankara'yı Türkiye'nin sadece siyasal ve idari başkenti değil, aynı zamanda önde gelen kültür başkenti haline getirmek istediklerini belirterek, bu amaçla "Ankara Projesi" çalışmasını başlattıklarını bildirdi.

8- Gazeteci Celal Yılmaz İzmir'de yaşamını yitirdi.                       

9- Türkiye ile Suriye İçişleri Bakanlıkları arasında işbirliği yapılmasına ilişkin 10 Eylül 2001 tarihli anlaşma, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.    

10- KKTC'ye 160 milyon dolarlık ek finansman desteği sağlayacak olan Türkiye ile KKTC arasında imzalanan ekonomik ve mali işbirliği protokolüne ek protokol, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.   

11- 4. Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması Festivali, dün İstanbul'da  sona erdi. "Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması" ve "Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Yarışması"nda başarılı olan filmlere ödülleri verildi.     

25 KASIM 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-1 televizyonunda yayınlanan 'Pazar Panorama' adlı programa katıldı.   

Başbakan Ecevit, ekonomide olumlu bir sürece girildiğini belirterek, programın kararlılıkla uygulanmasının içte ve dışta güven duygusunu artırdığını söyledi. Başbakan Ecevit  siyasi iradenin denetimini dışlayan özerk kurullardan şikayetçi olduklarını da belirterek "Devlet içinde, fakat devletten daha yetkili bazı kuruluşlar oluşturuldu. Onlara söz geçiremiyoruz. Yani devletin etkinliğini yeniden demokratik kurallar içinde işler hale getirmemiz gerektiği düşüncesindeyim" dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca geçtiğimiz günlerde Almanya'nın Frankfurt  kentinde AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in Türkiye-AB-Kıbrıs ilişkilerini değerlendirdiği konuşmasında  "Kıbrıs üye olur, Denktaş yalnız kalır" açıklamasına tepki göstererek, AB'nin  büyük bir yanılgı içerisinde olduğunu, Türkiye'nin bu konuda ödün vermesinin söz konusu olmadığını belirterek "KKTC'yi feda etmekle, kendi toprağını feda etmek arasında bir fark yoktur" dedi.    

2- İstanbul'un  Karaköy  ilçesinde  500. Yıl Vakfı'nca Zülfaris Sinagogu'nun yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan "500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi"nin açılış törenine katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, 11 Eylül sonrasında medeniyetler çatışmasını tartışan dünyanın ve Türkiye'nin en çok ihtiyaç duyduğu değerlerin hoşgörü, adalet ve inanç özgürlüğü olduğunu söyledi.

3- Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'nce hazırlanan rapora göre, Türkiye, coğrafi konumu nedeniyle uyuşturucu trafiğinden çift yönlü olarak etkileniyor. Doğudan batıya doğal uyuşturucu kaçakçılığına geçiş alanı olarak kullanılan Türkiye'nin,  batıdan doğuya ise kimyasal ve sentetik uyuşturucu kaçakçılığından etkilenerek çift taraflı akımın etkisinde bulunduğu belirtildi.        

4- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, KDV tahsilatının giderek arttığını belirterek "Bu Ülke İçin Seve Seve" kampanyasının etkili olduğunu, piyasaların canlanmaya başladığını söyledi.   

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ANAP Yalova Gençlik Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik kurumlarının geçmişe dönük hesaplarını yeniden incelettirdiğini belirterek, bu kurumlarda 1965-2001 yılları arasındaki açığın faiziyle birlikte 178 milyar dolar olduğunu söyledi.    

6- Sanayii ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada, AB mevzuatına uyum gösterilerek hazırlanan Tüketici Yasası'nın yeni tasarısının en kısa sürede yasalaşacağını bildirdi.     

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, partisinin AB'ye bakışını Radikal gazetesine değerlendirdi.    

8- TRT Genel Müdürü Yücel Yener yaptığı açıklamada, Afganistan Radyo ve Televizyonu Genel Müdürü Muhammed Alem İzzetyar'ın, geçmişte kendilerine yardımda bulunan TRT'yi yeniden yanlarında görmek istemelerini belirtmesi üzerine yardım kararı aldıklarını belirterek, Afgan Televizyonu yetkilileriyle temas kurularak önce ihtiyaçların belirleneceğini, daha sonra da gerekli işlemin  yapılacağını söyledi.   

9- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar  İstanbul'da  düzenlediği basın toplantısında, Almanya'da 5 ayrı kentte yaptıkları bilgilendirme toplantılarını değerlendirdi.

Cansızlar, Almanya'da Türk vatandaşlarıyla yaptıkları toplantılarda, Türkiye'deki yatırım ve yardım araçları konusunda bir bilgi noksanlığı gördüklerini belirterek, Türklerden bağış ya da başka yollarla para toplayan gruplara karşı mücadele başlattıklarını söyledi.   

10- Yurt genelinde etkili olan şiddetli lodos nedeniyle birçok şehirde geniş çaplı maddi hasar meydana geldi.

11- Yazar Mehmet Baydur vefat etti.

12- Roma temasları öncesinde Türkiye'ye gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Esenboğa Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Denktaş, 4 Aralık'ta Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides ile yapacağı zirveye ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Klerides'in görüşmeyi şartlı kabul ettiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs Türkü'nün  eskisinden daha kararlı olduğunu belirterek "Kıbrıs Türkleri ekonomik açıdan büyük bir ıstırap içindedir. Yol bulmak için uğraşmaktadır, ama egemenliğinden, haklarından, Türkiye'nin garantörlüğünden vazgeçmiş değildir" dedi.

13- Kuzey İttifakı'nın siyasi lideri Burhanettin Rabbani, Almanya'nın Bonn kentinde yarın başlaması öngörülen Afganistan toplantısına 11 kişilik bir heyetle katılacaklarını açıklarken, oluşturulacak olan geçici hükümette "Taliban unsurların yer alabileceğini" söyledi.

14- Kuzey İttifakı'nın Özbek General Raşit Dostum komutasındaki güçlerin, Taliban'ın kuzeyde elindeki son kent olan Kunduz'a girdikleri bildirildi.

15- Japonya'nın, ABD öncülüğünde Afganistan'da yürütülen operasyona destek vermek amacıyla bölgeye iki savaş gemisi gönderdiği bildirildi.

16- İsviçre'nin Crossair Havayolları'na ait Jumbolino tipi yolcu uçağının dün gece Berlin-Zürih seferini yaparken düşmesi sonucu 24 kişinin öldüğü, 9 kişinin de yaralandığı bildirildi.                                                                  


26 KASIM 2001

1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İsviçre-Türkiye Sanayi ve Ticaret Odası'nın Cenevre'de düzenlediği "Türk Ekonomisinin Bugünkü ve Gelecekteki Görünümü" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin terorizmle mücadelede dünya ile birlikte hareket etmesinin doğru olduğunu belirterek, IMF'nin Türkiye'yi desteklemesinin, Afganistan savaşındaki rolü nedeniyle olmadığını "Eğer bu kadar sıkı bir para politikası izlemeseydik, bu yardım verilmezdi" dedi.

2- Türkiye, İngiltere ve ABD arasında Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda uzlaşma sağlamayı amaçlayan  görüşmelerin 4. turu yapıldı.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal'ın temsil ettiği görüşmede; Türkiye, NATO müttefikleri arasında çıkabilecek çatışmalarda AB acil müdahale gücünün kullanılmayacağı konusunda güvence aldı. 

3- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, bakanlığının düzenlediği "Çocuk Felçsiz 3. Yılı" kutlama töreninin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 1998'den bugüne hiç Polio (Çocuk Felci) vakasına rastlanmadığını belirterek "Komşumuz olan Irak bu hastalıkla mücadele ediyor. Biz turizm potansiyeli olan bir ülkeyiz. Irak'tan bu hastalığın tekrar ülkemize girmesine izin vermeyiz" dedi.

4- DP Genel Başkanlığı'na İsmet Hacısalihoğlu seçildi.

5- İstanbul Valiliği İnsan Hakları İl Kurulu'nun "İnsan Hakları Eğitim Programı" çerçevesinde İstanbul'da Kabataş Erkek Lisesi'nde düzenlediği "İnsan Hakları Formatörlerini Yetiştirme Semineri" başladı.

6- TÜSİAD üyeleri ile Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyeleri arasında  yapılan toplantıda, Türkiye-AB ilişkileri değerlendirildi.   

AB  Türkiye  Karma  Parlemento  Komisyonu  Eşbaşkanı  Daniel  Cohn-Bendit toplantıya gelişinde gazetecilere yaptığı açıklamada Kıbrıs konusunda çözüm bulunamaması halinde Türkiye'nin, AB'ye üye olup olmaması ile ilgili olarak "Mümkün değildir. Bu bir çelişkidir. Kıbrıs üye oluyor, Türkiye hala aday ülke. Üye olmak isteyen devlet çözümü bulur. Ada'nın bütün olması ve iki topluluğun beraber temsil edilmesi tek çözümdür. Biz Kıbrıs'ın bir bütün olarak 2004'e kadar AB'nin üyesi olmasını istiyoruz. Kıbrıs'ın Avrupa ile bütünleşmesini istiyoruz. AB'nin isteği bu yöndedir" dedi.    

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan ise toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye girmesi için gereken çözümleri ortaya koymasını istediklerini belirterek, Kıbrıs'ın gelinen noktada Türkiye-AB ilişkilerini kilitlediğini söyledi.

7- Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Aloka Sen yaptığı açıklamada, Türkiye ile Hindistan arasındaki ticari ilişkilerin çok yetersiz olduğunu belirterek "ABD ve Avrupa'ya ihracat yapmak için diretmeyin. Ülkemiz Türkiye için çok büyük bir pazar. Bu potansiyeli iyi değerlendirin" dedi.

8- İsrail'in Ankara Büyükelçisi David Sultan, Ortadoğu'daki son gelişmeleri, Afganistan'daki savaş ve Türkiye-İsrail ilişkileri üzerindeki görüşlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

9- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Afganistan'da şimdi kurulacak geniş tabanlı hükümetle birliğin ve istikrarın sağlanmasını istediğini belirterek, Afganlara hiçbir çözümün zorla kabul ettirilmemesi gerektiğini, Afganistan'da dışarıdan müdahale olmadan bir siyasi düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

27 KASIM 2001

1- Milli Güvenlik Kurulu  (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı.

Toplantıdan sonra yayımlanan MGK bildirisinde "Türkiye, uluslararası anlaşmaları ihlal eden, Türkiye'nin ve KKTC'nin güvenliğine tehdit oluşturan, Kıbrıs Türklerini Rum hakimiyeti altında azınlık konumuna dönüştüren bir oluşuma izin vermeyecektir" denildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit Türkiye, İngiltere ve ABD arasında AGSP konusunda uzlaşmayı amaçlayan görüşmelerin 4. turu çerçevesinde AB Dönem Başkanı Belçika'nın Başbakanı Guy Verhofstadt ile bir araya geldi.

Verhofstadt, AGSP'nin mutlaka yaşama geçirileceğini, AB adayı Türkiye'yi bu yapı da görmek istediklerini söyledi.

Başbakan Ecevit ise AB'nin geleceğinin belirlenmesine ilişkin 'konvansiyon' olarak adlandırılan platformdan Türkiye'nin dışlanmaması gerektiğini söyledi.

Toplantı sonunda, ABD, İngiltere ve Türkiye, AGSP'nin bir NATO müttefikinin taraf olduğu sorunlara uygulanmaması konusunda uzlaştı.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen "Kamu İhale Yasası'nın Tartışmaları" paneline katıldı.   

Çiller yaptığı konuşmada, söz konusu yasanın önemli eksikleri olduğunu, bu yüzden hazırladıkları teklifinse 6-7 aydır bekletildiğini belirterek, hükümetin çok yasa çıkarma dayatmasıyla Meclis'i son bir yılda 'fason üretim yapan atölye' gibi çalıştırdığını söyledi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, vatandaşın talip olduğu hazine arazilerinin ihale yoluyla satışa çıkarılacağını belirterek "Arz ve talebi buluşturmayı hedefliyoruz" dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan yaptığı açıklamada, 2001 yılında kayıp-kaçak miktarının toplam enerji kullanımının yüzde 23.5'ine tekabül ettiğine işaret ederek "Bu nedenle kayıp  ve kaçakla ciddi mücadele veriyoruz" dedi.

6- Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve Tunceli'deki 'Olağanüstü Hal' uygulamasının 30 Kasım 2001 tarihinden itibaren dört ay süreyle uzatılmasına ilişkin hükümet tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, seçim yasalarına ilişkin tartışmaların sonuç almaya dönük olmadığını söyledi.     

8- YÖK Yürütme  Kurulu tarafından rektörlere gönderilen kararda, Kürtçe eğitim talebi içeren dilekçe veren ya da eylem yapan öğrencilere üniversiteden atma cezası uygulanması istendi.

9- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun (YDK) özel  inceleme raporuna göre, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (TEDAŞ) Ocak 2000 fiyatlarıyla 1995-1999 dönemindeki kayıp-kaçak enerjiden dolayı zararının 6.7 milyar dolar olduğu açıklandı.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şube Başkanlığı'nca, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nde (TGC) "İşsiz Gazetecilerle Dayanışma" toplantısı düzenlendi.   

TGS Genel Başkanı Şükran Soner, bütün gazetecileri sendikanın çatısı altında toplanmaya çağırdı.

Toplantıya katılan TGC Başkanı Orhan Erinç ise cemiyetin bu dönemde, sendikanın aldığı kararların arkasında olduğunu söyledi.  

TGS Genel Sekreteri Ercan İpekçi, sendikanın, işsiz gazetecilerin sarı basın kartlarının belli süre devam etmesi için Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne bir teklif götüreceğini söyledi.

11- Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Başkanı Faruk Yöneyman, Ünlü Konuşmacılar Ajansı (CSE) tarafından İstanbul'da düzenlenen "Küreselleşme ve Türkiye Ekonomisi" konulu konferansta yaptığı konuşmada, son hükümet döneminde mevcut yabancı yatırımcıların şikayetlerinin arttığını belirterek "Yabancılar Türkiye'nin gelişmesi noktasında olumlu bir gelişme bekliyorlar" dedi.

12- 13. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı.

13- Hollanda'da devam eden 6. Uluslararası Metropoller Konferansı'na katılan Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan'ın Kıbrıs konusundaki değerlendirmeleri ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a yönelik "uzlaşmazlık" eleştirisine ilişkin yaptığı açıklamada, TÜSİAD Başkanı'nın açıklamasına tepki duymamanın mümkün olmadığını belirterek  "Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı olan Rauf Denktaş'ı uyuşmazlıkla suçlamak son derece yanlıştır" dedi.

14- Afganistan'ın geleceğini belirlemek üzere düzenlenen konferans Almanya'nın Bonn kentinde başladı.

Konferansının açılışında konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer "bu tarihi fırsatı 20 yıldır süren savaşı sona erdirmek için kullanmaları" çağrısında bulundu.

BM Afganistan Özel Temsilcisi Lahbar Brahimi'nin Sözcüsü Ahmet Fgevzi de Afgan gruplarının, bir hafta içinde görüşmeleri sonuçlandırmaları gerektiğini söyledi.

Afganistan'ın devrik Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani ise konferansın çok önemli olmadığını belirterek  "Bu üst düzey bir toplantı değil. Liderler değil temsilciler zirvesi. Yaşamsal kararların alınacağı asıl toplantı Afganistan'da yapılmalı" dedi.                                                                           


28 KASIM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, çete suçlarının DGM kapsamından çıkarılmasını  öngören 4719 Sayılı Yasa'nın 1,2,3 ve geçici  1. Maddesi'ni yeniden görüşülmek üzere TBMM'ye iade etti.      

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin ve beraberindeki heyetle  Çankaya Köşkü'nde görüştü.

2- Başbakan Bülent Ecevit ile Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'de bulunan Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt'ı  kabul etti.

Görüşmede, Türkiye-ABD-Britanya heyetlerinin 4. toplantısından  çıkan raporu ele aldılar.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller  partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  hükümetin Kıbrıs politikasını eleştirdi.

Kıbrıs konusunda Türkiye yerine, hükümetin iktidardan çekip giderek kendisinin bedel ödemesi gerektiğini belirten Çiller "Bu hükümetin zaafından istifade ederek oluşturulabilecek bir anlaşmanın sürdürülebilirliği yoktur" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomideki son durumu ve partisinin yeniden yapılanma önerilerini anlattı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, uzun süredir durgun olan piyasaların geçen haftadan itibaren canlandığını söyledi.

5- İpsala Gümrük Kapısı'nın  10 yıllığına TOBB tarafından  'Yap-İşlet-Devret' modeli ile işletilmesi  anlaşması törenle imzalandı.

Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler imza töreninde yaptığı konuşmada, deprem sonrasında Yunanistan'la ilişkilerin düzelmesi nedeniyle kapıdaki yığılmaları önlemek için İpsala Gümrük Kapısı'na gerek duyulduğunu söyledi.     

6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, TÜBİTAK'ta  düzenlenen "Savunma Sanayiinin Sorunları" konulu seminerden çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Çakmakoğlu "Biz Irak'ta  bir harekatı arzulamadığımızı yetkili  ağızlardan tekrar tekrar söyledik, ama yeni şartlar, yeni değerlendirmeleri gündeme getirebilir" dedi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş hakkında SP tarafından "Ekonomi yönetiminde başarılı olamayarak ekonomik çöküş sürecini hızlandırdığı ve dış ekonomik ilişkilerde Türkiye'yi küçük düşürücü davranışlar sergilediği" iddiasıyla verdikleri  gensoru önergesinin gündeme alınması TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

Bakan Derviş de kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtladı.

8- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Merkez Bankası Yasası uyarınca TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na,  Şubat 2001 krizinden itibaren ekonomide yaşanan süreç hakkında bilgi verdi.     

9- Türk-İş Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan'ın AB ve Kıbrıs konusundaki açıklamaları üzerine, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kıbrıs ile ilgili politikasının desteklendiği belirtilerek,  sorunun iki toplum arasındaki görüşmeler yoluyla çözüme kavuşturulması istendi.   

10- İstanbul Sanayi Odası (İSO)  Meclis Başkanlığı seçimini Hüsamettin Kavi yeniden kazandı. Tanıl Küçük ise İSO'nun yeni başkanı seçildi.  

Ayrıca, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yeniden Zafer Çağlayan seçildi.   

11- IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun yaptığı olağan toplantıda,  Türkiye'ye yaklaşık 3 milyar dolarlık dördüncü kredi diliminin onaylanarak serbest bırakıldığı  bildirildi.                                      


29 KASIM 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısındaki konuşmasında, Kıbrıs konusunu değerlendirerek, Kıbrıs'ın hiçbir zaman Yunan adası olmadığını, yüzyıllarca Türk yönetiminde kaldığını söyledi. Başbakan Ecevit ayrıca, son günlerde ver kurtul benzeri tatsız değerlendirmeler yapıldığını belirterek, TÜSİAD'ın Kıbrıs politikasına ilişkin görüşlerini eleştirdi.       

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, TÜSİAD'ı Kıbrıs politikasına ilişkin görüşleri ile ilgili olarak eleştirdi. 

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Türkiye'nin bu süreçte milli varlığını ve çıkarlarını güvence altına alma hakkından ve politikasından vazgeçmeyeceğini belirterek "AB konusunda dar menfaat hesapları içinde yaklaşanların bunu kavraması ve takdir etmesi mümkün değildir. Zaten bu nedenle de Kıbrıs'ı verip kurtulacaklarını ve Türkiye'nin zenginleşeceğini zannetmekte ya da Türk kamuoyunu bilinçli olarak yanlış yönlendirmeye çalışmaktadırlar" dedi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Meclis'te gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in çete suçlarını DGM kapsamından çıkaran Yasa'yı  veto etmesine ilişkin sorularını yanıtladı.

4- MHP Ankara Milletvekili Koray Aydın'a, Bayındırlık Bakanlığı dönemindeki yolsuzluklar nedeniyle Yüce Divan Yolu'nu açabilecek soruşturma önergesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5-    Sosyal Demokrat Parti (SDP) adı altında yeni bir parti kuruldu.

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada, Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF) kapsamına alınan ve iki kez satışa sunulduğu halde satılamayan İktisat Bankası'nın bankacılık işlemleri yapma ve mevduat etme izninin kaldırıldığı bildirildi.

7-    Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi  "Beyaz Enerji " davası kapsamında rüşvet, alıp verme, ihaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma suçlarından yargılanan Muzaffer Selvi, Ünal Peker, Birsel Sönmez hakkında tahliye kararı verdi.

8- İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya barolarının İstanbul'da düzenledikleri ortak toplantıda "Türk Ceza Kanunu ile Hapishane ve Tevkifhanelerin İdaresi Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun tasarısının 'demokratik ve laik hukuk devleti' gerekleriyle bağdaşmadığını bildirdiler.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, KonradAdenauer Vakfı ile TGC'nin ortaklaşa İstanbul'da düzenlediği "Yerel Medya Projesi Seminerleri" kapsamındaki "Yerel Medya Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı"nın açılışında yaptığı konuşmada, her gazetecinin görevini, mesleğin evrensel ilkelerine göre yerine getirmek zorunluluğu bulunduğunu belirterek, TGS'nin işsiz gazetecilerin sarı basın kartlarının sürelerinin uzatılmasına yönelik Basın-Yayın Enformasyon ve Genel Müdürlüğü'ne verdiği teklifi desteklediklerini söyledi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell başkent Washington'da yaptığı açıklamada, Irak'a savaş ilan edilmediğini, ancak Saddam Hüseyin'in bölge için büyük bir tehlike oluşturduğunu belirterek, Irak'ın bulunduğu bölgede ABD'nin bütün faaliyetlerinin daima Türkiye ile koordinasyon içinde gerçekleştirildiğini söyledi.                                                            

30 KASIM 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, milletvekillerinin özlük haklarını düzenleyen Anayasa değişikliğini onayladı.

2- Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrası Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından  yapılan açıklamada "Türkiye'ye yönelik iç ve dış tehdit, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) harbe hazırlık ve iç güvenlik harekat durum değerlendirmeleri yapılmış, TSK'nın çeşitli personel konuları görüşülmüştür.

Ayrıca, disiplinsizlikleri nedeniyle durumları değerlendirilen 5 personelin TSK'dan uzaklaştırılmasına karar verilmiştir" denildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz,  partisinin "Çözüm İçin Yeniden Yapılanma" toplantıları kapsamında, İstanbul'da düzenlenen Marmara Bölgesi toplantısında yaptığı konuşmada, devletin bugün ekonomide aldığı yükün, aslında halkın sırtında kambur olduğunu, devlet işletmelerinin verimsiz ve atıl bir sermayeye sahip olduğunu söyledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, CNN Türk televizyonunda yayınlanan "Eğrisi Doğrusu" adlı programa katılarak, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

5- Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'nin yeniden faaliyete geçirilmesinin kararlaştırılmasından sonra elçiliğin çalışmalarına başladığı bildirildi.

6- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, İstanbul'da "ITTE 2002 Uluslararası Turizm Fuarı"nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bu etkinliğin İstanbul için çok büyük bir önem taşıdığını belirterek "Türkiye'ye yönelik turizm hareketi artacak. Dış tanıtım sağlanacak. Kaliteli turist için kongre, sanat ve inanç turizmi için yeni çalışmalar hazırlıyoruz" dedi.

7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada, Toprakbank'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu  (TMSF) kapsamına alındığı bildirildi.

8- Hükümet tarafından hazırlanan reel sektöre destek paketi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Devlet bakanları Kemal Derviş, Tunca Toskay, Maliye Bakanı Sümer Oral, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu'nun da  katıldığı basın toplantısında açıklanan önlemler paketine göre,   zordaki şirketleri kurtarmak için yasal düzenlemeler yapılacak. SSK prim ücretleri 1 puan indirilirken, 2003 yılında enflasyon muhasebesine geçilecek. İhracatta KDV iadesi işlemleri basitleştirilerek hızlandırılacak.

9- 13. Ankara Uluslararası Kısa Film ve Belgesel Film Yarışmaları ile Film Öyküsü ve Afiş Yarışması sonuçları belli oldu.

10-  Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Genel Sekreteri Robert Menard Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen Afganistan konferansına katılan Afgan heyetlerden, savaşı izleyen gazeteciler için daha çok güvenlik sağlanmasını istedi.

11- Uluslararası Kredi Derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, Türkiye'nin ekonomik görünümünü negatiften durağana çevirdi.

12-   Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Scwimmer, Fransa'nın Strasbourg kentinde yaptığı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides'in 4 Aralık'ta görüşecek olmalarından Konsey olarak büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, Kıbrıs sorununa kalıcı ve adil bir çözüm bulmak için ortaya çıkan bu fırsatı iki tarafın da kaçırmaması  gerektiğini söyledi.

13- Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) doruk toplantısı Rusya'nın başkenti Moskova'da yapıldı.

Zirveye, Rusya, Belarus, Ukrayna, Moldova, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Tacikistan devlet ve hükümet başkanları katıldı.

Toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride  "BDT ülkelerinin, yeni tehditlerin bertaraf edilmesini sağlayacak, BM çerçevesinde küresel bir sistemin kurulmasını amaçlayan uluslararası çabalara destek verecekleri" belirtildi.

Öte yandan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev zirve öncesinde ikili görüşmeler çerçevesinde bir araya geldi.

Görüşmede, Hazar'ın kendi bölümlerindeki kısmının bir orta çizgiyle ikiye bölünerek paylaşılması konusunda bir anlaşma imzaladılar.

14- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney başkent Washington'da yaptığı açıklamada, ABD'nin Afganistan'da sürdürdüğü askeri harekatın ilerlemesi sayesinde Suudi asıllı terorist Usame Bin Ladin'e saklanacak yer kalmadığını ve Bin Ladin'in kendisini en güvende hissedeceği yer olan, Celalabad'ın güneybatısında bulunan Tora Bora'daki mağaralarda saklandığının düşünüldüğünü söyledi.

15-  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw başkent Londra'da yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin onayladığı, Irak'a ithal edilen sivil mallar üzerindeki yaptırımları kaldıran, ancak askeri ve silah malzemelerine kısıtlama getiren Irak'la ilgili yeni yaptırım rejiminin, öne doğru atılmış bir adım olduğunu belirterek, bunun  Devlet Başkanı Saddam Hüseyin üzerindeki baskının azalacağı anlamına gelmediğini söyledi.