06.12.2001
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 2001

 

 

1  ARALIK  2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi.

Görüşmede, Kıbrıs sorunu, AGSP, Irak ve Afganistan'a asker gönderilmesi konuları ele alındı.

2-    Kültür Bakanı İstemihan Talay, 13. Ankara Film Festivali çerçevesinde, çeşitli sinema dernekleri temsilcileri, sinema yazarları ve yönetmenlerle bir araya geldi.

Bakan Talay, sinemayla ilgili yasanın hazırlıklarına başladıklarını belirterek, yasayı sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini de alarak yaşama geçireceklerini söyledi.

3- Türk-İş, DİSK, KESK, Hak-İş, Memur-Sen, Kamu-Sen, TMMOB'nin de aralarında bulunduğu çeşitli sendika ve sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Emek Platformu, uygulanan ekonomik programları protesto amacıyla tüm yurtta miting düzenlediler.

4-    Gençlik Servisleri Merkezi (GSM) ve Gençlik Kültür Evi Derneği (GENÇEV) tarafından düzenlenen 3. Avrupa Gençlik Festivali başladı.    

Festivale, 23 ülkeden müzik,  dans ve tiyatro grupları katılıyor.

5-    KKTC İşadamları Derneği'nin  (İŞAD) davetlisi olarak KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da bulunan ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı bazı ekonomik kuruluş ve sendika temsilcileriyle bir araya geldi.

6-    Yunanistan'da bulunan AB Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Başbakanı Guy Verhofstadt, Başbakan Kostas Simitis ile bir araya geldi.

Verhofstadt görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Avrupa ordusunun tek başına kararlarını alacağını, NATO ile doğrudan bağı olmayacağını ancak gerektiği takdirde destek isteyeceğini söyledi.

Simitis de AB savunmasında üçüncü ülkelerin söz sahibi olamayacağını belirterek, Türkiye'nin karar mekanizmalarında yer almasına karşı olduğunu söyledi.                                                                    2 ARALIK 2001 

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan ile Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in katıldığı Güvenlik Zirvesi yapıldı.    

Görüşme sonrası yapılan açıklamada, Türkiye'nin, ABD ve İngiltere arasında yapılan Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası  (AGSP) görüşmeleri sonucunda üzerinde uzlaşılan metni kabul ettiği belirtildi.     

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, TRT-1 televizyonunda yayınlanan "Pazar Panorama" adlı programa katıldı.      

Bakan Türk, yeni Medeni Yasa,  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yeniden görüşülmek üzere TBMM'ye iade ettiği çete suçlarının DGM kapsamından çıkarılmasına ilişkin yasa ile cezaevlerindeki son durumlarla ilgili soruları yanıtladı.  

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu  yaptığı açıklamada, ticaret ve sanayii erbabının oda ve borsalara, bunların da üst kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne  (TOBB)  olan aidat borçları ve gecikme zamlarının silinmesiyle reel sektöre toplam 51 trilyon liralık bir finansman kolaylığı getirileceğini söyledi.    

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada  "CHP'nin geçmişini değil, geleceğini arıyoruz. Büyüyen bir siyasi hareket dışlayıcı, dar kadrolu olamaz. CHP ilkelerine inanan, barışçı, halkçı kültürünü içine sindiren herkes başımızın tacıdır" dedi.

5-    Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, hükümetten söz aldıkları konuları yakın takibe alacaklarını belirterek "Türkiye ile IMF ilişkilerinde olduğu gibi reel sektörle hükümet arasındaki ilişkilerde artık performans kriterleri var. Uzlaşma metni sonuca ulaşıncaya kadar işin takipçisi olacağız" dedi.

6-    Avrupa Film Akademisi tarafından düzenlenen 14. Avrupa Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. En iyi film ödülünü Jean-Pierre Jeunet'in 'Amelie' adlı filmi alırken, en iyi kadın oyuncu ödülünü 'Isabella Huppert', en iyi erkek oyuncu ödülünü de 'Ben Kingsley' kazandı.

7-    Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu Girit'in Hanya kentinde yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunun Yunanistan'ın Türkiye ile ilişkilerini önemli derecede etkilediğini belirterek "Kıbrıs sorununun BM kararları çerçevesinde çözümlenmesinin, Yunanistan'ın Türkiye ile ilişkilerinde yeni bir barış ve işbirliği döneminin inşa edilmesine kesin katkısı olacaktır" dedi.       

8- İngiltere Başbakanı Tony Blair başkent Londra'da yaptığı açıklamada, Afganistan'a yönelik harekatın belli bir noktaya geldiğini belirterek, bundan sonra terorizme karşı sürdürülen savaşın ikinci aşamasına geçileceğini söyledi.       

9- İsrail'in başkenti Kudüs ve Hayfa kentinde meydana gelen intihar saldırılarında 28 kişinin öldüğü, 200'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.  Saldırıyı Hamas örgütünün üstlendiği açıklandı.       

10- Rusya'nın, Afganistan'ın başkenti Kabil'de iki sahra hastanesi ve bir dağıtım merkezinden oluşan insani yardım merkezi açtığı bildirildi.      

11- Rusya'da, İlyuşin-76 nakliye uçağının havada infilak etmesi sonucu, 18 kişinin öldüğü bildirildi. 

 3 ARALIK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "Dünya Özürlüler Günü" dolayısıyla Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez ile Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Faruk Öztimur ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.      

Cumhurbaşkanı Sezer kabulde yaptığı konuşmada, Dünya Özürlüler Günü'nde, toplumsal yaşamın etkin ve üretken bir üyesi olabilmek için yılmadan çaba gösteren, güç koşullara karşın yaşama sevincini yitirmeyen özürlülerle bir arada bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

2- Başbakanlık, tasarruf önlemleri adı altında bir genelge yayımladı. Genelge, 50 yaşını geçen işçilerin her türlü yasal haklarının ödenerek emekli edilmelerini, kamu işçilerinin iki ikramiyesinden birinin 2003 yılına ertelenmesini, istihdam giderlerinin, yurt dışı görevlendirme ve mesai çalışmalarının azaltılmasını öngörüyor.

3- Türkiye'nin  9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından kurulan İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin açılış törenine katıldı.

4-    Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Kırıkkale İlini Kalkındırma Vakfı'nın  (KİKTAV) davetlisi olarak gittiği Kırıkkale'de, Vali Behiç Çelik ve Belediye Başkanı Mustafa Pekdoğan'ı ziyaret etti.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Pearson'u makamında kabul etti.

Bakan Okuyan görüşme sonrası yaptığı açıklamada "Sosyal güvenlikle ilgili çalışmalar ve almayı düşündüğümüz tedbirler konularında görüşmemiz oldu. Pearson bu konularla ilgili olarak ABD'den yapılan çalışmalar hakkında örnekler sundu" dedi.  

6- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, 2002 yılı hedeflerini zaman gazetesine değerlendirdi.

 7- 2002 yılı mali bütçe yasa tasarısı görüşmeleri, TBMM Genel Kurulu'nda başladı.

Maliye Bakanı Sümer Oral açılışta yaptığı konuşmada, AB'ye aday olan Türkiye'nin Kopenhag ekonomik ölçütlerini yakalaması gerektiğini belirterek, 57. hükümet döneminde uygulamaya başlanan ilk ekonomik program ve  Kasım 2000 ve  Şubat 2001 ekonomi bunalımlarını anlattı.

8- Türk Medeni Yasa Tasarısı'nın yürürlüğe ve uygulama biçimine ilişkin yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Adana'da düzenlenen bir konferansta "Para Programı"nı anlattı.

10- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral düzenlediği basın toplantısında, 50 yaşın üzerindeki çalışanların emekliliğini öngören Başbakanlık  tasarruf genelgesi hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Meral hükümetin, altına imza attığı toplu iş sözleşmeleri ve protokolleri hiçe saydığını, çıkardığı yasaları uygulamadığını, bu durumda  39 bin kişinin işsiz kalacağını  belirterek, genelgenin geri çekilmesini istediğini söyledi.

11- TGC Araştırma Grubu'nca hazırlanan kasım ayı Basın Raporu'nda "gazetecileri susturarak savaş kazanılmayacağı" belirtildi.

12- Akit gazetesi yayın hayatına son verdi.

13- IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ve beraberindeki heyet Türkiye'ye geldi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, heyetin gelişi ve yapacağı çalışmalara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, IMF'den 10 milyar dolar ek kaynak temininin, güçlü mali politikalar ve yapısal reformların sürdürülmesi temeline dayalı olacağını belirterek, heyetin hem 2001 yılı sonuçlarını değerlendirmek hem de 2002 yılından itibaren uygulanmaya konulması öngörülen orta vadeli güçlendirilmiş bir programın ana hatlarının şekillendirilmesi yönünde temaslarda bulunmak üzere geldiğini bildirdi.  

14- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Konseyi toplantısı, Romanya'nın başkenti Bükreş'te başladı.  

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Yakovenko yaptığı açıklamada, AGİT'in bu bölge ile ilgili faaliyetler yapan diğer uluslararası teşkilatlardan geride kaldığını, bugüne kadar bu bölgeye yönelik bağımsız bir tutum ortaya koyamadığını söyledi.     

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer da Moskova'ya Çeçenistan konusunda barışa bir şans daha vermesi çağrısında bulundu.   

Toplantıda, Türkiye'yi Dışişleri Bakanı İsmail Cem temsil ediyor.

15- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Hristos Protopapas başkent Atina'da düzenlediği basın toplantısında, AGSP konusunda ABD, İngiltere ve Türkiye arasında varılan uzlaşmaya sıcak bakmadıklarını belirterek,  bir AB üyesinin sağladığı anlaşmanın değil, 15'lerin ne diyeceğinin önemli olduğunu söyledi.                                                                                    

4 ARALIK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Lyttelton MS Mngqikana'yı kabulünde gazetecilerin Filistin'deki son gelişmeler konusundaki sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin bu aşamada bir arabulucu rolü üstlenmesinin söz konusu olmadığını belirterek, Mısır ve Ürdün cumhurbaşkanları ile konuyu görüşeceğini söyledi.  

Öte yandan Cumhurbaşkanı Sezer, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'in Lefkoşa'da bir araya gelmesi konusunda yaptığı açıklamada, görüşmeleri olumlu ve ileri bir adım olduğunu belirterek "Umuyorum ve bekliyorum ki bu görüşmeler sonucunda her iki toplumun hak eşitliğine dayalı yeni bir ortaklık anlayışı içinde kalıcı bir barışın temelleri atılır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile yaptığı telefon görüşmesi konusunda "Şaron, Filistin otoritesine ve topraklarına çok ileri ölçüde haksız yaptırımlar uygulama eğilimi ve kararlığı içinde görünüyor. İsrail ve Filistin arasında bir uzlaşı bütün Ortadoğu bakımından çok önemli. Durum fiili bir savaşa dönüşürse, bölgemiz için Afganistan'dan bile tehlikeli bir durum ortaya çıkabilir" dedi.

3- Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Bergama eski Belediye Başkanı Sefa Taşkın ve 69 köylünün açtığı davada, dönemin başbakanı ve bazı bakanları ile valinin tazminat ödemeleri gerektiğine karar verdi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti.

Meral, hükümetin ülkeye daha fazla zarar vermeden siyasal iktidarı devretmesi gerektiğini belirterek "Ülke her gün biraz daha kötüye gidiyor. Hükümet, ülkeyi yönetemediğini bize açık bir dille ifade etti" dedi.  

Baykal da gelinen aşamada insanların yoklukla terbiye edildiğini söyledi.

5- Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen, ODTÜ İşletme Topluluğu'nca düzenlenen "Bankacılık Sektör Panelleri"nin ikinci gününde yaptığı konuşmada, AB ile gümrük birliği yerine daha esnek olan serbest ticaret anlaşması yapılmasının daha iyi olacağını söyledi.

6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin  (TGC) verdiği "Sedat Simavi Ödülleri"ni kazananlar açıklandı. Gazetecilik Ödülü'nü "Küreselleşme Korkusu ve 2001 Krizi" adlı eseriyle Osman Ulugay ve "Yeter Söz Milletin" başlığıyla okur ilişkileri yazılarıyla Yalçın Bayer kazandı.      

7- Türkiye, Yunanistan'ın 14 Eylül'ü "Küçük Asya'da Katliam Günü" olarak kabul etmesine misilleme olarak 15 Mayıs Günü'nü "Batı Anadolu Türklerini Katliam Günü" ilan etme kararı aldı.

8- AB Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakan Yardımcısı Annemie Nyets, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

Nyets, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile ayrı ayrı görüştü.

Nyets, Bakan Cem ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede AGSP, Kıbrıs, ve Belçika'nın AB Dönem Başkanlığı'nı devretmeden önceki son hazırlıkları konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, uluslararası terorizmle mücadele konusundaki ortak endişeler ve AB genişleme süreci konularını ele aldıklarını söyledi.

9- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

10- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile görüşmek üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

11- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Avrupa Birliği'nin Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi (ECOFIN) ile aday ülke bakanlarının ortak toplantısına  katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

12-   KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da bir araya geldi.

BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, iki liderin Ocak 2002'de BM gözetiminde Kıbrıs'ta doğrudan görüşmelere başlama konusunda anlaştığını belirterek, bütün konuların anlaşma masasında olacağını, ancak konulardan hiçbirinin bütünsel bir anlaşma sağlanmadan kabul edilmiş sayılamayacağını ve müzakere masasında herhangi bir önkoşulun da bulunmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş da "AB ülkelerinin Türkiye'nin blöf yaptığını ve Kıbrıs Türklerinin haklarından vazgeçecekleri hesabı yaptıklarını görünce epeyce düşündükten sonra Klerides'le görüşme kararı aldım. Klerides'in Kıbrıs'ı ve halkını sevdiğini, Yunanistan'ı yeni maceralara sürüklemek istemediğini de biliyordum" dedi.

13- Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılan AGİT Bakanlar Konseyi toplantısı sona erdi.

Toplantıda, terörle mücadele amacıyla bir eylam planı kabul edildi.    

Toplantının ardından yayımlanan bildirgede, suçsuz insanların hedef yapılmasının asla mazur görülmeyeceği belirtilerek, terörün her türlüsü kesin bir dille kınandı.

14- BM Genel Kurulu'nun, Ortadoğu konusunda 4 kararı kabul ettiği bildirildi.

15-  İsrail'in dün başlattığı Çığ operasyonu çerçevesinde Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ni bombalaması sonucu 1 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Öte yandan İsrail Kabinesi'nin Filistin Özerk Yönetimi'ni terorizmi destekleyen örgüt ilan ettiği açıklandı.

16- Almanya'nın Bonn kentinde süren Afganistan Konferansı'na katılan Afgan grupların, Taliban yönetimi sonrası kurulacak geçici yönetim konusunda BM tarafından sunulan belge üzerinde anlaşmaya vardıkları bildirildi

5 ARALIK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk kadınına seçme seçilme hakkı tanınmasının 67. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.    

Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, Türkiye'nin kadın hakları alanında ulaştığı düzeyin kıvanç verici olduğunu belirterek, kadınların yönetim ve siyasette daha fazla rol almalarının, siyasal yaşamı zenginleştireceğini bildirdi.

Başbakan Bülent Ecevit de  bir mesaj yayımladı.

2-    Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, açık bulunan Yüksek Öğretim Kurulu üyeliklerine, Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü Azrak ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Ruacan'ın seçilmesini onayladığı belirtildi.

3-    DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, güncel konulara ilişkin NTV televizyonuna açıklamalarda bulundu.   

4- Anayasa Mahkemesi, Vakıfbank'ın özelleştirilmesini öngören yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açılan davada, iptal istemini reddetti.

5- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, AKP Karaman Milletvekili Zeki Ünal'ın Türkiye'deki misyonerlik faaliyetleriyle ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, misyonerlik kapsamında, 1998 yılı içerisinde 104, 1998 yılı içinde 137 kişi, 2000 yılı içinde 47 kişinin yakalanarak adli makamlara sevk edildiğini söyledi.

6- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iade ettiği çete suçlarının  DGM kapsamından çıkaran yasa TBMM Adalet Komisyonu'nda aynen kabul edildi.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk Metal Sendikası'nca (TMS) düzenlenen Kıbrıs toplantısında yaptığı konuşmada "AB, Güney Kıbrıs'ı üyeliğe alarak, bu bölgelerdeki zayıf konumunu güçlendirmeye çalışmaktadır. Bu amaçla da Enosis'i kabul etmektedir" dedi.

8- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Adana Sanayi Odası tarafından "Halkbank'ın Yeniden Yapılanma Stratejisi ve Kredilerin Durumu" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhuriyet tarihinin en ağır krizinin yaşandığını belirterek, esnaf ve tüccarın koruyucusu durumunda olan Halkbank'ın KOBİ bankası olması gerektiğini söyledi.

9- Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile ayrı ayrı görüştü .

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden görüşme sonrası yapılan açıklamada, Türkiye ile ABD arasında stratejik ilişkinin Güneydoğu Avrupa'dan Afganistan'a uzanan geniş bir coğrafya barış ve istikrar ile işbirliği anlayışının güçlendirilmesinde temel öneme sahip olduğunu vurgulayarak, 11 Eylül saldırılarının, terörün gerçek niteliğinin uluslararası toplum tarafından anlaşılmasını sağlaması gerektiği bildirildi.   

Powell ile Bakan Cem görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında da görüşmede, Irak, ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı tekstil kotası, Ortadoğu'da yaşanan Filistin-İsrail çatışması, AGSP ve Afganistan'daki son gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

10- 1 Ocak'ta AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak olan İspanya'nın AB'den sorumlu Devlet Bakanı Ramon de Miguel, Türkiye-AB ilişkileri konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

11- Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Dr. Herbert Hoffmann Loss, İstanbul'da Fatih Üniversitesi'nce düzenlenen "AB'nin Genişlemesi ve Almanya" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AGSP konusundaki son kararının Avrupa'yı memnun ettiğini söyledi.

12- IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyet,  Devlet Bakanı Tunca Toskay ve Maliye Bakanı Sümer Oral ile bir araya geldi.

Bakan Oral görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, 2002 bütçesi ve hedefleri üzerinde konuştuklarını söyledi.

13- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Brüksel'de, AB Komisyonu'nun Genişlemesinden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye–AB ilişkileri üzerine çok yararlı bir görüşmenin, çok olumlu bir ortamda gerçekleştiğini belirterek, bu olumlu ortamın, anayasa değişiklikleri, AGSP konusunda AB ile bir uzlaşma formülünde buluşulmuş olunması ve Kıbrıs'ta yeni başlayan diyalog süreci sayesinde gerçekleştiğini söyledi.

14- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Avrupa Birliği'nin Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi (ECOFIN) ile aday ülke bakanlarının ortak toplantısına katılmak üzere gittiği, Belçika'nın başkenti Brüksel'den Türkiye'ye döndü.

Bakan Derviş ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, AB Komisyonu'nun raporlarında, yabancı sermaye konusunda Türkiye'nin "saha dışı" olduğunun görüldüğü belirtilerek "Herkes milli gelirinin yüzde 6'sına kadar varan doğrudan yatırım çekebiliyor. Türkiye, milli gelirinin yüzde 5'i oranında bir yatırım çekebilse, 8 milyar dolar eder. Bu rakamla IMF programına ihtiyacımız kalmaz" dedi. 

15- Almanya'nın Bonn kentinde Afgan gruplar arasında 9 gündür süren ve Taliban sonrası Afganistan'ı 6 ay yönetecek geçici hükümetin belirlenmesi  için yapılan görüşmeler anlaşmayla sonuçlandı.

Anlaşmaya göre, tüm etnik grupları temsil edecek olan geçici hükümet, geleneksel meclis Loya Cirga toplanana kadar 6 ay süreyle görev yapacak.

Anlaşma, Kuzey İttifakı Heyeti Başkanı Yunus Kanuni, Roma Heyeti Başkanı Abdüssettar Sirat, Peşaver heyeti Başkanı Seyit Hamit Geylani ve Kıbrıs heyeti Başkanı Humayun Jarir tarafından imzalandı.

6 ARALIK 2001

1- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, Türkiye tarımının AB mevzuat ve uygulamalarına ayak uydurabilmesi için AB'nin destek ve yardımına ihtiyacı olduğunu belirterek, gerekli reformların yapılması için en iyi tahminle 6 milyar Euro'ya gereksinim duyulduğunu söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmit Bekirpaşa Belediyesi'nin hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, sanayi kenti olan İzmit'in önce depremle, sonra da ekonomik krizlerle zor duruma düştüğünü söyledi.

3- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaretinde, hiçbir siyasi iktidara göstermedikleri iyimserliği bu koalisyona gösterdiklerini ama fedakarlıklarının banka batıranlar lehine kullanıldığını söyledi.

4- NATO ve AB ülkelerinin dışişleri bakanları Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya gelerek, güvenlik işbirliği konusunu görüştüler.

NATO Genel Sekreteri George Robertson, AB Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Louis Michel, AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB Komisyonu'nun Dış İlişkilerden sorumlu Üyesi Chris Patten görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenlediler.

Solana, AGSP konusunda Türkiye, ABD ve İngiltere ile varılan uzlaşma konusundaki bir soru üzerine, uzlaşmanın çok pozitif ve yapıcı olduğunu, 15'ler tarafından ciddiyetle inceleneceğini umut ettiğini, konunun pazartesi günü yapılacak AB Genel İşler Konseyi'nde ve Laeken Zirvesi'nde sonuca ulaştırılacağını söyledi.

5- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Türkiye'deki temaslarını tamamladıktan sonra Belçika'nın başkenti Brüksel'e giderken uçakta gazetecilere ziyaretini değerlendirdi.

6- Almanya'nın Bonn kentinde varılan anlaşma sonucu Afganistan'da 22 Aralık'ta göreve başlayacak geçici hükümete başkanlık edecek Peştu lider Hamid Karzai, CNN televizyonuna verdiği demeçte "Taliban yönetimi Kandahar'ın idaresini devretmeyi kabul etti" dedi.

7- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 3 günlük resmi bir ziyaret için gittiği Yunanistan'da, Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos ile bir araya geldi. Görüşmede, 6 işbirliği anlaşması imzalandı.

7 ARALIK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 4721 sayılı  Türk Medeni Yasası ile 4722 sayılı Türk Medeni Yasası'nın Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun'u  onayladı.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Tacan İldem düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ortadoğu'daki gelişmelerden duydukları kaygıyı dile getirdiğini bildirdi.

3- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin AGSP, Kıbrıs ve kamuda çalışan işçilerin emekliliği konularındaki sorularını yanıtladı.

Başbakan Ecevit, AGSP konusunda, iki yıldan uzun süren görüşmeler sonucunda olumlu bir noktaya varıldığını belirterek, AGSP'nin NATO olanaklarından yararlanmadan, kendi başına girişeceği harekatlarda da Türkiye'ye danışacağını bildirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın başkanlığında, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ve Tunca Toskay, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp  ve Maliye Bakanı Sümer Oral'ın da katıldığı tarım zirvesi yapıldı.

Zirvede,  tarım sektörünün acil sorunları konusu görüşüldü.

Bakan Gökalp toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, IMF'ye verilen niyet mektubunun gereğinin yapılacağını, primlerin yükseltilmeden gerçekçi rakamlarla ödeneceğini söyledi.

5- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Selçuk Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Liberal Düşünce Topluluğu ve Friedrich Naumann Vakfı tarafından düzenlenen "Avrupa Birliği Yolunda Türkiye'nin 2001 Sonu Manzarası" konulu sempozyumda "Anayasa Değişikliklerinden Sonra Ne Kadar Demokratik Bir Anayasaya Sahibiz" başlıklı oturumu yönettiği toplantıda yaptığı konuşmada, anayasanın bazı maddelerini değiştirmek yerine yeni bir anayasa yapılması gerektiğini söyledi.

6- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi'nce düzenlenen "AB Sürecinde Türkiye-KKTC" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, AB ve Batılı ülkeleri Kıbrıs konusunda eleştirerek "Eğer Rum Yönetimini tüm Kıbrıs'ı temsil ediyormuş gibi AB'ye alacak olurlarsa, Ada'nın bölünmüşlüğünü kalıcı hale getirecekler. Böylece Türkiye ve KKTC beraber adım atmakta her zamankinden daha özgür olacak" dedi.

7- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Avrupa Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen Basın Balosu'na katılmak üzere Almanya'nın Bonn kentine hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere, ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

8- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iade ettiği çete suçlarının  DGM kapsamından çıkaran yasa TBMM Genel Kurulu'nda aynen kabul edildi.

9- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, işçi ve memur sendikaları ile demokratik kitle örgütlerinin oluşturduğu Emek Platformu Başkanlar Kurulu toplantısından önce  yaptığı konuşmada, Türkiye'de çok ciddi bir kriz yaşandığını belirterek, toplantıda gerçekleştirecekleri eylemleri kararlaştıracaklarını söyledi.

10- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Avrupa Sanayici ve İşverenler Konfederasyonları Birliği'nin İstanbul'da düzenlediği Başkanlar Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, AB Komisyonu'nun "Yıllık İlerleme Raporu"nda, Gümrük Birliği sürecinde rekabet gücünü göstermiş olan Türk ekonomisine olumlu eleştirilerde bulunulmuş olmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Özilhan, Kıbrıs konusu ile ilgili olarak da "Bu konunun Türkiye'nin üyelik perspektifine ve AB'nin genişleme politikalarına zarar vermeyecek şekilde çözülmesinden yanayız. Bu bağlamda, sayın Denktaş ve Klerides arasında başlamış bulunan diyalog sürecini içtenlikle destekliyoruz" dedi.  

11- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber "Türkiye İçin Yeni Fırsatlar Konferansı"nda yaptığı konuşmada, gelecek yıl Türkiye'ye 3 milyar dolarlık kredi vereceklerini belirterek, 2002 yılı için acil bir eylem planı yapılması gerektiğini söyledi.

BM Kalkınma Teşkilatı Temsilcisi Kalman Kalotay da Türkiye'de yabancı şirket satın alma ya da birleşmelerde çok yavaş hareket edildiğini belirtti.

12- NATO ve AB ülkelerinin dışişleri bakanlarının toplantısı, Belçika'nın başkenti Brüksel'de sona erdi.

NATO Genel Sekreteri George Robertson, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ve AB Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Louis Michel ile birlikte yaptığı basın toplantısında, NATO-Rusya ortak konseyinin kurulduğunu belirterek, NATO'ya üye olmayan hiçbir ülkenin ittifakın kararlarını veto edemeyeceğini vurguladı. 

13- Fransa'nın başkenti Paris'te toplanan Batı Avrupa Birliği'nin (BAB) yayımladığı raporda, Avrupa'nın Kıbrıs'ta iki toplumu tanıdığına ilişkin resmi bir ibare yer aldı.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da, Kıbrıs'ın AB üyeliği ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Denktaş yaptığı açıklamada, her şey oldu bitti, artık hiçbir şey olmamış gibi hava oluşturmanın doğru olmadığını belirterek, Kıbrıs meselesinin 38 yıldır çözülemediğine ve tarafların ayrı kutuplar olduğunu, bunların bir iki temasla halledilemeyeceğini söyledi. 

15- Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powel ile Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldi.   

16- Arjantin Ekonomi Bakanı Domingo Cavallo, IMF ile görüşmelerde bulunmak üzere ABD'nin başkenti Washington'a gitti.

8 ARALIK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Musevi yurttaşların Hanuka Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, 700 yıldır Anadolu topraklarında hoşgörü, kardeşlik ve dayanışma içinde bir arada yaşamanın en güzel örneğini vermiş ve dinlerinin ortak değerini birlikte yüceltmiş Müslümanlarla, Musevilerin bu ortak geçmişlerini yeni bin yıla onurla taşıdıklarını belirtti.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, seçim sistemine ilişkin görüşlerini bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyuna açıkladı. Başkan İzgi  "Etnik, dinsel, mezhepsel azınlıkçı görüşlerin Meclis'e girmesine fırsat verilmemesi" gerekçesiyle yüzde 10 barajın korunmasını istedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, ekonomik krizin en önemli nedeninin, değişime ayak uyduramamak olduğunu, gelecek yılın iyi değerlendirilmesi ve bütün alanlarda değişim gereklerinin yerine getirilmesi halinde, 2003'ten itibaren Türkiye'nin yıldızının parlayacağını söyledi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Trabzon'un Sürmene ilçesinde yapılması planlanan adliye sarayı için incelemelerde bulundu.

Bakan Türk burada yaptığı açıklamada, bakanlık olarak hukukun belirli alanlarını bir bütün olarak düzenleyen, ancak çağdaş gelişmeler karşısında eskimiş bulunan temel kanunların değiştirilmesi ya da yenilenmesi gereğinden hareketle, bütün kanun tasarılarının 2002 yılında yürürlüğe konulmasını amaçladıklarını söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan yaptığı açıklamada, doğalgazdan alınacak yüzde 17'lik Akaryakıt Tüketim Vergisi oranını kabul edemediğini belirterek "Vatandaş zaten sıkıntılı. Bu oranın yüzde 5 olması için Başbakan Bülent Ecevit ile  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin bana destek vereceklerini tahmin ediyorum" dedi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 2002 yılı bütçesi kabul edildi.

7- İsrail'e ait helikopterlerin, Gazze Şeridi'ndeki Refah kentine füze saldırısında bulunduğu bildirildi. İsrail Başbakan Sözcüsü Avi Pazner konuyla ilgili yaptığı açıklamada, saldırıların amacının, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'a İsrail'in  "niyetinin ciddi olduğu" mesajı vermek olduğunu belirterek, Filistin liderine ateşkese uyması ve radikal militanları dizginlemesi çağrısı yaptı.                                      

9 ARALIK 2001

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Bursa İl Örgütü'nce düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de 2001 yılına damgasını vuran ekonomik krizin aşılmakta olduğunu ve ekim ayından itibaren ekonomik göstergelere bakıldığında Türkiye'nin bir toparlanma dönemine girdiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, TRT-1 televizyonunda yayınlanan "Pazar Panorama" adlı programa katılarak, Kıbrıs, AB ve diğer dış politika konularındaki  soruları yanıtladı.

3- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven yaptığı açıklamada, insan hakları konusunda yürütülen çalışmalara, uluslararası standart ve ölçülerin ışık tutacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, CNN Türk televizyonunda yayımlanan "Kafe Siyaset" adlı programa katıldı. Bakan Cem, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP), Kıbrıs ve AB konularında açıklamalarda bulundu.

Bakan Cem, ayrıca TBMM Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı.

5- TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hüseyin Akgül "10 Aralık İnsan Hakları Günü" dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'nin insan hakları alanındaki sorunlarının mevzuattan çok uygulamadan kaynaklandığını, uygulamanın düzenlemesine katkıda bulunmak üzere hazırlanan 45 metnin yer aldığı 'Uluslararası Temel İnsan Hakları Belgeleri' kitabının dağıtımına başlanacağını söyledi.

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, deprem bölgesindeki mükelleflerin vergi borçlarının silinmesine ilişkin tasarı kabul edildi.

7- İçel ve ilçelerinde şiddetli yağışların yol açtığı selde,  2 kişi öldü, 1 kişi de kayboldu.

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İsrail Merkez Bankası tarafından düzenlenen uluslararası bir ekonomi sempozyumuna katılmak üzere İsrail'in başkenti Kudüs'e  gitti.

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 10 Aralık İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edilişinin 53. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda, ırkçılık ve ayrımcılığı yenilgiye uğratmak için her zamankinden daha çok  çaba harcanması gerektiğini söyledi.

10- ABD birliklerinin El Kaide hedeflerini araştırmak üzere Somali üzerinde keşif uçuşları yapmaya başladıkları bildirildi.                                                         

10 ARALIK 2001

1-    Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İnsan Hakları Günü nedeniyle Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin insan hakları konusunda kısa zamanda önemli mesafe katettiğini ancak Avrupa düzeyine gelinemediğini belirterek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine göre, insan haklarının sadece cezaevi ve karakollardaki kötü muamele ile işkence iddialarından ibaret olmadığını söyledi.    

Cumhurbaşkanı  Sezer, ayrıca İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edilişinin 53. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, insan haklarının artık devletin iç sorunu olmaktan çıkıp ulusal sınırları aşarak küresel bir sorun durumuna geldiğini belirterek "Günümüzde insan haklarının yalnızca korunması değil, sürekli ileri götürülmesi ve geliştirilmesi ödevi, her ülkede öncelikle devlettedir" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, IMF'nin Avrupa Bölümü İcra Direktörü Willy Kiekens'i kabul etti.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'in başkanlığında Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, TÜHİS Başkanı Ahmet Ateş ve Kamu İşveren Sendikaları Genel Sekreteri Naci Önsal'ın da katıldığı bir toplantı yapıldı.

Meral, 50 yaşını geçen işçilerin emekliliğini öngören Başbakanlık genelgesinin yürürlükten kaldırılması gerektiğini belirterek "Biz Türk-İş olarak IMF ve Dünya Bankası'nın talimatlarına boyun eğmeyeceğiz" dedi.

4- Devlet Bakanı Hasan Gemici UNICEF'in "Dünya Çocuklarının Durumu: 2002 Raporu"nun tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de ve dünyada çocuk haklarının tam olarak sağlandığının söylenemeyeceğini belirtti.

5- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, İstanbul'da Büyükçekmece  Devlet Hastanesi'nin açılışına katıldı.

6- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Ankara Turizm Müdürlüğü ve Foto Muhabirleri Derneği işbirliği ile yapılan "Türkiye'nin Başkenti Ankara Tanıtım Projesi"ni  basın toplantısıyla tanıttı.

7- Nobel Barış Ödülü, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a verildi.

8- Türk-Alman Dostluk Derneği'nce, kuruluşunun 50. yılı ve Almanya'ya ilk Türk işçisi gönderilişinin 40. yılı dolayısıyla iki toplumun dostluğuna katkı sağlayan kişi ve kuruluşlara, İstanbul'da düzenlenen törenle ödülleri verildi.

9- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber, Dünya Bankası ve Maliye Bakanlığı'nca ortaklaşa düzenlenen "Etkin Devlet İçin Kamu Harcama Yönetimi Reformu" konulu  konferansın açılışında yaptığı konuşmada, devletin ekonomik kalkınma yaratan lider rolünün düzenleyici-hakem olarak sınırlandırılmasını, siyasilerin amaçları belirleyip uygulamayı teknokratlara bırakmasını, uygulamada "politizasyonun" önlenmesini istedi.

Maliye Bakanı Sümer Oral da 2002'de norm kadro çalışmalarının sonuçlarının alınacağını belirterek, personel rejimine ilişkin olarak, yasa gücünde kararnamelerle düzenlemeler yapılacağını söyledi.

Toplantıya ayrıca, Devlet Bakanı Tunca Toskay ve Hazine Müsteşarı Faik Öztrak katıldı.

10- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Romanya Senotosu Başkanı Nicolae Vacariou'nun davetlisi olarak başkent Bükreş'e gitti.

11- İsrail'in başkenti Kudüs'te bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, İsrail Merkez Bankası'nca düzenlenen uluslararası bir sempozyumda "Mali Politika, Borç ve Bankacılık Krizi" başlıklı bir konuşma yaptı.

Bakan Derviş, Türkiye'nin titizlikle izlediği güçlü mali politikanın olumlu sonuçlar vermeye başladığını belirterek, makro ekonomik krizlerin yapısal sorunları için iyi bir fırsat olduğunu, siyasi çevrenin bütün popülist tereddütlerine rağmen 6 ayda 17 reform yasasını parlamentodan geçiren koalisyon hükümetinin, ekonominin yasal yapısını büyük ölçüde yeniden kurduğunu söyledi.

12- AB Genel İşler Konseyi toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapıldı.     

AB Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Louis Michel düzenlediği basın toplantında, AGSP konusunda büyük adımlar atıldığına ve kendileri için çok önemli olan Türk vetosunun kalktığını belirterek, sorunun çözümünün artık kolay olduğunu söyledi. 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu da düzenlediği basın toplantısında, AGSP konusunda AB'nin otonomi prensibini koruması gerektiğini belirterek, Türkiye, İngiltere ve ABD arasında varılan AGSP uzlaşmanın bu otonomiyi zedelediğini söyledi.

13- Dünya Bankası'nın "Türkiye Kamu Harcamaları ve Kurumsal Yapının Değerlendirilmesi  Raporu"nda, devlet organizasyon şemasının yeniden düzenlemesi, fonların kaldırılması, döner sermaye gelirlerinin bütçe içine alınması istendi.

14- Rusya'nın başkenti Moskova'ya ilk ziyaretini gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile  bir araya geldi.

Görüşmede, Afganistan operasyonu, Anti Balistik Füze (ABM) Anlaşması ile nükleer başlıklı füze sayısının indirimini öngören Start Anlaşmaları ele alındı.

11 ARALIK 2001 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve işçi temsilcilerini kabul etti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) "Vergi ve İhracat Rekortmenleri Ödül Töreni"nde, Türkiye'de vergi adaleti bulunmadığını belirterek "Vergi adaleti isteniyorsa, Türkiye'de ekonomi kayıt altına alınmalı" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da hükümetin israfçı ve hantal kamu idaresini verimli bir yapıya çevirmek konusundaki tedbirleri uygulaması gerektiğini söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi, Çalışanların Tasarrufa Teşvik Edilmesi ve Tasarrufların Değerlendirilmesine Dair Yasa'nın 'ödemeler' başlıklı 6. maddesini iptal etti.

4- Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile  bir araya gelerek, ceza infaz kurumları ile tutukevlerinde spor ve diğer serbest zaman etkinliklerine yönelik işbirliği protokolünü imzaladı.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Türkiye ile İran arasında yapılan doğalgaz alım satım anlaşması çerçevesinde yaptığı yazılı açıklamada, 8 Ağustos 1996 tarihinde bu ülkeden alınması öngörülen doğalgazın saat 20.30 itibarıyla Türkiye'ye sevkine  başlandığını bildirdi.

6- TİSK Başkanı Refik Baydur, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'i ziyaret ederek, sendikaların varlıklarının yüzde 30'una kadar işkolundaki üyelerine kredi verebilmelerine yönelik Sendikalar Yasası'nda yapılacak değişikliğe destek istedi.

7- Türkiye bulunan IMF Avrupa Bölgesi İcra Direktörü Willy Kiekens, Başbakan Bülent Ecevit ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada "Hükümetin başarılı uygulamaları sonucunda ekonomide iyiye doğru işaretler alınıyor. Özellikle kamu bankalarındaki yeniden yapılandırma süreci son derece başarılı oldu. Görüşmede üç konuyu ele aldık. Bunlar iç talebin yetersizliği, finansal yeniden yapılandırma ve vergi sisteminde yapılabilecek reformlar" dedi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi

9- BM Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilciliğinin desteğiyle Türk uzmanlar tarafından hazırlanan "UNDP Türkiye 2001 İnsani Gelişme Raporu" düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. 

BM Kalkınma Programı (UNDP) Daimi Temsilcisi Alfdedo Witschi- Cestari yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik kalkınma performansı başarılı olmasına karşın, insani gelişmişlik açısından aynı durumun söz konusu olmadığını belirterek, Türkiye'de toplumun büyük kesiminin eğitim ve bilgiye erişiminde eşitsizlik olduğunu söyledi.

10- AB'nin malvarlığının dondurulmasını kabul etmediği PKK'yı oluşturduğu üç terör örgütü listesinden biri olan 'izlenecek örgütler' listesine aldığı bildirildi.

11- Avrupa Parlamentosu'nun, Türkiye'nin AB programlarına katılmasıyla ilgili AB Konseyi teklifini onayladığı bildirildi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powel, İngiltere'nin başkenti Londra'da  Başbakan Tony Blair ile bir araya geldi.

Blair, Powell'la düzenledikleri ortak basın toplantısında, İngiltere'nin  Afganistan'da konuşlandırılacak barış gücünde önder rol üstlenmeyi istediğini ancak bu konuda henüz bir resmi karar olmadığını söyledi.        

12 ARALIK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "yolsuzlukla savaşı zayıflatacağı" gerekçesiyle daha önce veto ettiği, cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve bunlara yardımcı olmak suçlarını DGM'nin görev alanından çıkaran, 4723 sayılı "DGM'lerin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun" ile 3842 sayılı "Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet ile Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'yu Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul etti.     

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Uslu "Sosyal krize ilişkin değerlendirmelerimizi Cumhurbaşkanı Sezer'e sunduk" dedi.

Hisarcıklıoğlu ise reel sektöre yönelik çalışmalar hakkında Cumhurbaşkanı Sezer'e bir brifing verdiklerini söyledi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Bilecik Gölpazarı'nda 5. Jandarma Er Eğitim Taburu'nun açılışında yaptığı konuşmada, AGSP konusu ile ilgili olarak "Konu artık Türkiye ile AB arasında çözülmüştür. Konu, AB ile Yunanistan arasında çözülmesi gereken husustur. Türkiye hiçbir zaman AB ordusunun Yunanistan'ın arkasında yer alarak Türkiye'ye karşı kullanılmasını kabul etmez" dedi. 

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile SP Genel Başkanı Recai Kutan'ı ayrı ayrı ziyaret etti.

Bakan Derviş görüşmelerde, ekonomik programın yanı sıra siyasi tartışmaları içeren açıklamalarda bulundu. 10 milyar dolarlık IMF kaynağı için ihale yasası, tütün yasası ve borçlar yasasının çıkmasının zorunu olduğunu söyledi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı  Abdülkadir Akcan, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'i makamında ziyaret ederek, kamu ihale yasa tasarısı hakkındaki görüşlerini bildirdi.

Bakan Akcan görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

6- 2002 Mali Yılı Genel ve Katma Bütçe Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Başbakan Bülent Ecevit Kurul'da yaptığı konuşmada "Eğer hesapta olmayan bir engel çıkmazsa 2002, ekonominin düzeleceği, halkın geçim darlığından kurtulacağı bir yıl olacaktır. Varılan sonuçların AB kurumlarında da onaylanacağını umuyoruz" dedi.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun yurt çapında düzenleyeceği bölge toplantıları konusunda Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

8- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul Üniversitesi'nde "Kıbrıs'ta Çözüm" başlıklı bir konferans verdi.

Cumhurbaşkanı Denktaş Kıbrıs konusunda iki devlet ve iki millet arasında itilaf olduğunu belirterek "Ben bu meselede neticeye ulaşılabilmesi için Glafkos Klerides'e bir davet yaptım. Görüştük. Artık görüşme 38 yıldır Rum tarafına 'meşru hükümetsin" diyenlerindir" dedi.

Cumhurbaşkanı Denktaş ayrıca, BBP tarafından düzenlenen "Kıbrıs Bosna Olmayacaktır" konulu bir panele de katıldı.

9- Bir grup Filistinlinin, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimi Emmanuel yakınlarında bir İsrail otobüsüne düzenlediği saldırıda en az 8 kişinin öldüğü, 30'a yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Filistin Devlet Başkanı Yasar Arafat, Kuveyt'in El Rai El Aam gazetesine verdiği demeçte, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un "kendisine zarar verme isteğinin gizli olmadığını" söyledi.               

 13 ARALIK 2001

1-    Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Çankaya Köşkü'nde Kıbrıs zirvesi gerçekleştirdiler.  

Zirvede Cumhurbaşkanı Denktaş, 4 Aralık'ta Kıbrıs Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides'le yaptıkları görüşme hakkında bilgi verdi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel toplantının ardından yaptığı açıklamada, sel felaketinin yaşandığı Mersin'in  afet bölgesi kapsamına alındığını bildirdi.

Bakan Gürel ayrıca, tasarruf önlemleri kapsamında bölge müdürlüklerinin kapatılması ve diğer konularda idari düzenleme yapılması için hükümete yetki veren kanun hükmünde kararnamenin  de  imzaya açıldığını söyledi. 

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ile görüştü.  Kahkonen, görüşmede devleti yeniden yapılandırmaya dönük çalışmalar hakkında bilgi aldığını ve  yeniden yapılanmanın zorunluluk olduğunu belirterek, devletin hantal yapısından kurtularak daha verimli hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş muhalefet liderlerini bilgilendirme kapsamında  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile ayrı ayrı görüştü.

Görüşmelerinin ardından gazetecilere bir açıklama yapan Bakan Derviş, kötü geçen bir yılın ardından iyileşme yönündeki işaretlerin gelmeye başladığını, ancak Türkiye'nin ağır bir borç yükü altında bulunduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

5-    Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk düzenlediği basın toplantısında, çete suçlarını DGM kapsamından çıkaran yasa hakkında bilgi verdi.

6-    Ulaştırma Bakanı Oktay Vural yaptığı açıklamada, Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) inşaatının Türkiye'nin uzun yıllardan beri gerçekleştirdiği en önemli proje olduğunu söyledi.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün "AB'ye uyum" çerçevesinde düşünceyi ifade sınırını genişletmek amacıyla hazırladığı yasa tasarısı hakkında düzenlediği basın toplantısında, düşünce suçu konusunda AB üyesi ülkeler de dahil olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde Türkiye'den çok daha ağır ve ileri hükümlerin uygulandığını söyledi. 

8- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan yaptığı açıklamada, devletin küçültülmesinin bir ihtisas işi olduğunu belirterek, kamu tasarrufu sağlanması halinde reel sektöre dönebilecek bir takım imkanlar çıkabileceğini söyledi.

9- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ankara Barosu tarafından düzenlenen bir konferansa katıldı.

Cumhurbaşkanı Denktaş yaptığı konuşmada, Türkiyesiz Kıbrıs'ı AB üyesi yapmanın 'yaraya tuz basmak' olduğunu belirterek "Tüm delilleri önlerine sunuyoruz ama karar verilmiş. Sanırım Kıbrıs'ı AB üyesi yapacaklar ve kriz daha da büyüyecek" dedi.

10- Ölüm oruçların sürdüğü cezaevlerinde incelemelerde bulunan Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi, Türkiye'de yaptığı ziyarete ilişkin raporunu yayımladı. Raporda, cezaevi koşullarına ilişkin eleştiriler ve öneriler dile getirildi.  

11- AB ülkelerinin, terorizme karşı ortak mücadele kapsamında terör örgütlerinin ve teroristlerin isimlerini içeren bir "kara liste" oluşturulması konusunda ilke anlaşmasına vardıkları bildirildi.

12- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington'da yaptığı açıklamada, Anti Balistik Füze Anlaşması'ndan (ABM) gelecek yıl çekileceğini bildirdi.

14 ARALIK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 4726 sayılı 2002 Mali Yılı Bütçe Kanunu'nu onayladı.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Tacan İldem, düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı. İldem, Cumhurbaşkanı Sezer'in onayladığı DGM Yasası ile ilgili bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı'nın yasa üzerine bir değerlendirme yapmak için 60 günlük bir süresi olduğunu söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile birlikte AB üyesi ve adayı ülkelerin devlet ve hükümet başkanları toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

Başbakan Ecevit hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, AB üyesi ve aday ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı toplantılarda Türkiye'nin düzenli olarak yer aldığını belirterek, Laeken Zirvesi'nin gündeminde, AB'nin geleceği, genişleme süreci, terörle savaşım gibi önemli konuların yer aldığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Kemal Derviş, SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in soru önergesine verdiği yanıtta, Ekonomiye Geçiş Programı'nın taviz verilmeden uygulanması ile ekonomide sürdürülebilir bir büyüme sağlanacağını, milli gelir, yatırım ve istihdamın artacağını bildirdi.

Öte yandan Bakan Derviş yaptığı yazılı açıklamada, IMF heyeti ile yapılan görüşmelerde, 2002 yılında enflasyonu düşürme çabalarının ve yüzde 35'lik enflasyon hedefine ulaşmanın önemine ilişkin görüş birliğine varıldığını belirterek, 2002 yılından itibaren büyüme sürecine girileceği ve bu büyümenin Türkiye'ye rekabet gücü sağlayan serbest kurun da desteğiyle ihracata dayalı olmasının beklendiğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Maliye Bakanı Sümer Oral ile görüştü.

Bakan Yücelen görüşmeden sonra gazetecilerin "polislerin ve mülki idare amirlerinin maaşlarının düzenlenmesi konusu görüşüldü mü? sorusu üzerine, Bakan Oral'ın emniyet mensuplarının dertlerini bildiğini belirterek, Bakanlar Kurulu'nun 31 Aralık'a kadar kullanılacak yetki yasası kapsamında hazırlanacak kararnamede durumun düzenleneceğine inandığını söyledi.    

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, çiftçi kayıt sistemi ile belirlenen 2 milyon 234 bin 192 çiftçiye 2001 yılı için 500 trilyon liralık doğrudan gelir desteği ödemesi yapılacağını, 2002 yılında ise 1.4 katrilyon liralık kaynağın bu ödemeler için ayrıldığını söyledi.

7- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, baro yöneticileri ve bazı gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile yapacağı Ocak görüşmelerinden çok umutlu olmadığını, Klerides'in etrafındaki EOKA'cıların ortaklığa dayalı bir anlaşmaya izin vermesinin zor olduğunu söyledi.

8- Türkiye'de bulunan IMF heyeti temaslarını tamamladı. IMF Türkiye Ofisi Temsilcisi Odd Per Brekk yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ile yapılan yeni stand-by anlaşmasının 2002-2004 yılları arasını kapsayacağını belirterek, anlaşmanın ana hatlarının "bankacılık sektörünün yapılandırılması, vergi reformu, kamuda personel azaltımı, kamu fonları kullanımında şeffaflık, özelleştirme ve özel sektörün rolünün artırılması" olduğunu söyledi.

9- Türkiye ile Çin arasında İstanbul'da "Resmi Turist Güzergahı" statüsü verilmesi doğrultusundaki mutabakat zaptı, Turizm Bakanı Mustafa Taşar ve Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Turizm İdaresi (CNTA) Başkanı He Guangwei arasında imzalandı.

10- AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının bir araya geldiği 2 günlük Laeken Zirvesi, Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

AB Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Louis Michel yaptığı açıklamada, AB'nin oluşturacağı çokuluslu askeri bir gücün Afganistan'a gönderilmesi için ilke kararı alındığını söyledi.

AP Başkanı Nicole Fontaine da Kopenhag'da belirlenen siyasi kriterlere henüz uymayan Türkiye'nin eksikliklerini kendisinin de bildiğini, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in bunu açıkça söylediğini belirterek, AB'nin geleceğinin tartışılacağı bir platform olacak konvansiyona tüm aday ülkeler gibi Türkiye'nin de katılımından yana olduğunu söyledi.

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis de doruk sırasında düzenlediği basın toplantısında, AGSP konusunda Türkiye, ABD ve İngiltere arasında imzalanan metinle mutabık olmadıklarını ve bu metni kabul etmediklerini belirterek, kurumsal olmayan bir yaklaşımın söz konusu olduğunu söyledi.

11- ABD Başkanı George W. Bush, Ramazan bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında, cömertlik, nezaket ve merhamet yoluyla başkalarının hayatlarında olumlu değişiklikler yapmak için bu tür dönemlerin bütün dinlerde bulunduğunu belirterek "Bütün dünyada Ramazan Bayramı'nı kutlayanlara en iyi dileklerimi göndermekten memnunum" dedi.

12- Alman Federal Meclisi'nin nükleer enerjiden kademeli olarak vazgeçilmesi konusunda karar aldığı bildirildi.

13- İsrail Devlet Başkanı Ariel Şaron Bild gazetesinde yayımlanan röportajında "Arafat artık tarih oldu. Eğer yeni bir Filistin yönetimiyle barışcı bir çözüme ulaşamaması durumunda, İsrail ordusu kanun ve düzeni sağlamak amacıyla Filistin şehirlerinde olacak" dedi.      

İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ise başkent Kudüs'te Yediot Aharonot gazetesine verdiği demeçte "Arafat'a yönelik düzenlenen askeri harekatın Arafat'ın konumunu, Filistin halkı, Ortadoğu ve Avrupa'nın gözünde güçlendirmesi mümkün. Umarım Şaron bunu anlar" dedi.

15 ARALIK 2001

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türkiye'nin her türlü yolsuzluğu ve savurganlığın önlendiği, etkin bir devlet yapısına kavuşturulmasının gerekli olduğunu söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit de Ramazan Bayramı'nın Türkiye'de ve bütün dünyada barışın ve huzurun güçlenmesine katkıda bulunması açısından önemli olduğunu bildirdi.

TBMM Başkanı Ömer İzgi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da birer mesaj yayımladılar.

2- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, DSP Bursa Milletvekili Ali Arabacı'nın gözaltındaki ölümlere ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, 1995-30 Ekim 2001 tarihleri arasında 67 kişinin öldüğünü, ölümlerin 62'sinin polis, 5'inin de jandarma karakollarında meydana geldiğini bildirdi.

3- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Makedonya'nın Kalkandelen şehrindeki tarihi Aziz George Kilisesi ve Manastır şehrindeki Osmanlı eseri Hamza Bey Camii'ne yönelik saldırıların kaygı ve üzüntüyle karşılandığı bildirildi.

4- Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının bir araya geldiği 2 günlük Laeken Zirvesi sona erdi.

Başbakan Bülent Ecevit zirve sırasında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, AB'ye tam üyeliğine ilişkin tarama süreci ve tam üyelik müzakereleri konusunda açık bir takvim verilmesi beklentisinde olduğunu belirterek "Türkiye, AB'ye tam üyelik yolunda uzun verimli adımlar atmıştır. Kapsamlı bir ulusal program hazırlamıştır. AGSP konusunda da uzun ve çetin üçlü görüşmeler sonucunda kayda değer ilerleme sağlanmıştır" dedi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de zirve sonunda yaptığı açıklamada, Laeken Sonuç Bildirgesi'nde Türkiye'ye ayrılan paragrafın oldukça olumlu olduğunu, Türkiye'nin üyelik müzakerelerine başlaması konusuna atıfta bulunulduğunu belirterek "Türkiye'nin üyelik müzakerelerine başlama konusu böylece ilk kez resmi bir belgede yer alıyor" dedi.

Öte yandan zirve sonunda kabul edilen bildiride, Avrupa'nın birleşmesinin zamanının geldiği, AGSP'nin de operasyonel olacağı belirtilerek, AB'nin geleceğine yönelik önerilerde bulunmak üzere Konvansiyon olarak adlandırılacak bir platformun kurulmasının kararlaştırıldığı bildirildi. Türkiye'nin de katılacağı konvansiyon başkanlığına Fransa eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing atanırkan, İtalya eski Başbakanı Giuliano Amato ile Belçika eski Başbakanı Jean Luc Dehaene de başkan yardımcısı oldu.

5- Avrupa Yatırım Bankası'nın (AYB) Türkiye'ye 185 milyon Euro kredi vereceği açıklandı.

6- BM Güvenlik Konseyi'nin, Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılmasını kararlaştırdığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, BM Barış Gücü'nün Ada'da ancak KKTC'nin gösterdiği işbirliği ile faaliyette bulunduğu belirtilerek "Ancak BM Güvenlik Konseyi'nin son kararıyla 1963 yılından bu yana Ada'nın tümünü temsil eden ve iki tarafın ortaklığına dayanan bir siyasi otoritenin mevcut olmadığı gerçeğine aykırı hareket edilmiştir. Bu karar, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın inisiyatifiyle başlatılmış yeni sürecin temel anlayışına ters düşmekte ve Kıbrıs meselesine çözüm arayışlarına yardımcı olmamaktadır" denildi.

7- Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau, Ramazan Bayramı dolayısıyla müslümanlar için bir mesaj yayımlayarak, Müslümanlarla Hıristiyanların iyi komşuluk ilişkileri içerisinde bir arada yaşamaları gerektiğini bildirdi.

8- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld bir günlük resmi bir ziyaret için gittiği Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile bir araya geldi.

Aliyev, Rumsfeld'in ziyaretinin büyük önem taşıdığını belirterek, Azerbaycan'ın terorizmle mücadelede ABD ile aynı safta yer aldığını söyledi.

9- ABD'nin, dün BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail saldırılarını kınayan ve Filistin'e destek veren kararını veto ettiği bildirildi.

ABD'nin BM Temsilci John Negroponte yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi kararının İsrail'i siyasi açıdan tecrit etmeyi amaçladığını ve bu ülkeye yönelik son intihar saldırıları ve olaylardan sorumlu olan Hamas, İslami Cihad gibi örgütlerden hiç söz etmediğini söyledi.

16 ARALIK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Laeken Zirvesi'nin sonuç bildirisinde, Türkiye ile ilgili bir paragraf olduğunu belirterek "Bu paragrafta ülkemizin almış olduğu önlemlerin ışığında, Türkiye ile üyelik müzakerelerini açma zamanının yaklaşmış olduğu belirtilmektedir. AB'nin ülkemize ilişkin bugüne değin kabul etmiş olduğu bildirilerde ilk kez üyelik perspektifinde böyle somut bir anlatıma yer verilmektedir" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, ekonomik problemleri aşıncaya kadar Türkiye'nin seçimi düşünmemesi gerektiğini söyledi.

 3- Maliye Bakanı Sümer Oral düzenlediği basın toplantısında, 2001 yılı Ocak-Kasım dönemi bütçe uygulamalarını açıkladı. Bakan Oral, yıl sonu itibariyle 11.4 katrilyon lira olarak hedeflenen faiz dışı bütçe fazlasının, Kasım sonunda hedeflenenin 2.6 katrilyon liranın üzerinde çıkmasının, hükümetin izlediği ekonomi politikalarının olumlu gittiğini gösterdiğini söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'nin potansiyel maden ve enerji hammaddelerinin değeri 2 trilyon 180.2 milyar doları buluyor.

5- RTÜK tarafından 'bölücü yayın'  yaptığı gerekçesiyle 365 gün yayın durdurma cezası alan Özgür Radyo, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.

6- Türk-İş, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen kademeli emekliliğe ilişkin yeni bir öneri tablosu hazırlayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sundu. 

7- Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce alınan '2. Kayıp Silahlar' davasında bazı sanıkların Şartla Salıverme Yasası'ndan yararlandırılması yönündeki kararı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından temyiz edildi.

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, uygulanmakta olan ekonomik programı dünya finans çevrelerine tanıtmak ve yeterli destek sağlamak amacıyla İsviçre'ye gitti.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem Afganistan'a yapacağı bir günlük ziyaret için uğradığı Pakistan'da, Dışişleri Bakanı Abdül Settar ile Afganistan'daki son durumu ve ikili ilişkileri müzakere etti.

Bakan Cem, Atatürk'ün Afganistan'ın önemini çok daha önceden fark ederek bu ülkeyle ilişkilere ağırlık verdiğini, kendilerinin de bu yoldan ilerleyerek bu çabaları devam ettirmek amacıyla çalıştıklarını söyledi.

10- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Hamas ve İslami Cihad'a ait 22 büronun kapatılmasından sonra yayımladığı bayram mesajında, hem kendi halkına İsraillilere karşı tüm eylemlerin durdurulması için çağrı yaptı hem de İsrail'den 'acımasız saldırılarına' son vermesini istedi.           

17 ARALIK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit TRT-1 televizyonunda yayınlanan "Televizyon Gazeteciliği" programına katılarak, AB  ve Kıbrıs konularına ilişkin  soruları yanıtladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, bayram ziyareti için gittiği Genel Merkez'de yaptığı konuşmada, halkı esenliğe kavuşturmak için adım atacaklarını belirterek "Emekli, çiftçi, işçi, memur, esnaf sorunlarına, yani dar gelirli ve ücretlinin, özelleştirme mağdurlarına çözüm bulmak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

3- Devlet Bakanı ve  Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Genel Merkez'de yaptığı konuşmada "Laeken Zirvesi sonrasında yayımlanan bildirgede, Türkiye'nin vurgulanarak yer alması memnuniyet verici. Ama metni tam görmemiz gerekir" dedi.  

4- Devlet Bakanı ve  Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, ziyaret için gittiği Trabzon ve Rize'de  halka hitaben yaptığı konuşmalarda, önümüzdeki yıl da bazı zorlukların olacağını, devlet idaresinde köklü bir reform yapılması gerektiğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ziyaret için gittiği Trabzon'un Çaykara ilçesinde yaptığı konuşmada, 2001 yılının yoğun bir çalışma yılı olduğunu belirterek "Cezaevlerindeki bütün işlemler yargı denetimi altına alınmıştır. Cezaevlerimiz aynı zamanda sivil toplum denetimine de alınarak, dünyada örnek gösterilecek ceza infaz kurumları haline getirilmiştir" dedi.

6- Kültür Bakanlığı'nca yayınlanan "Hünkar Beğendi: 700 Yıllık Mutfak Kültürü" kitabı Fransa'da Gourmand World Cookbooks Awaards 2001 Yarışması'nda "en iyi yemek kitabı tarihi" dalında Onur Ödülü kazandı.

7- Fener Rum Patriği Bartholomos ile Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, AB Komisyonu tarafından düzenlenen "Dinlerarası Konferans"a katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.     

Bartholomeos hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada "Konferansın amacı, dinlerin insanların hayatında ayırıcı değil birleştirici bir faktör olduğunu, aynı zamanda savaşa değil barışa, sevgiye hizmet ettiğini göstermektir. Ümit ederim ki, herkesin katkısıyla başarılı bir konferans olacak. Sonunda bir deklarasyon yayımlanacak. Hepimiz kabul edeceğiz" dedi.

8- Dışişleri Bakanı İsmail Cem resmi ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Afganistan'ın başkenti Kabil'de Türk Büyükelçiliği'nin açılışına katıldı. Bakan Cem düzenlediği basın toplantısında, Afgan hükümetinin talebi dışında silahlı bir gücün Afganistan'da bulunmayacağını belirterek, Türkiye'nin birikim ve deneyimlerinin Afgan halkı için örnek olacağını söyledi.

9- AB Dönem Başkanı Belçika'nın Başbakanı Guy Verhofstadt, başkent Brüksel'de AP Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de gerçekleşen reformlara dikkati çekerek, Türkiye'nin AB perspektifinin giderek genişlediğini söyledi. 

10- İsveç Uluslararası Gelişme İşbirliği Ajansı (SİDA) ve Gazetecilerin İleri Eğitimi İçin Enstitü (FOJO), ilk kez Türkiye'den 20 gazeteciye İsveç'in başkenti Stokholm'de, Avrupa Birliği ve gazetecilikle ilgili iki haftalık seminer düzenledi.

 11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Financial Times gazetesine verdiği demeçte "Terorizme karşı mücadelenin Afganistan operasyonu ile bitmeyeceğine inanıyoruz. Bu şekilde bitemez. Öncelikle terorist faaliyetlerin mali yönünü engellemenin yollarını konuşmamız gerekir" dedi.

18 ARALIK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk-İslam düşünürü Mevlana Celalettin Rumi'nin ölümünün 728. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Anadolu'dan yaydıkları ışıkla  tüm dünyayı aydınlatan fikir ve düşün adamlarının, felsefe ve öğretilerinin, yüzyıllar boyunca dünya barışının temelini oluşturduğunu belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Afganistan, Kıbrıs ve ekonomi konularındaki son gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

 3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulmanın yakın olduğunu belirterek "Çözüm milletle birlikte, sandıkta olacaktır" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz Rize'de yaptığı açıklamada,  erken seçim istemediklerini ve Nisan 2004 tarihinden önce yapılacak bir seçimin Türkiye'ye hiçbir şey kazandırmayacağını söyledi.

5- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, KDV indirimin aralık ayı sonunda otomatik olarak kalkacağını belirterek "Aslolan satın alma gücü ve piyasanın canlanmasıdır" dedi.

6- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu  yaptığı açıklamada, 2001 yılında bazı kamu kuruluşlarının kardan uzaklaşarak zarar ettiklerini belirterek " Zarar eden kuruluşların faturasını, Türk halkı yatırımlarını kısarak ödemek zorunda kalıyor" dedi.

7- İstanbul Üniversitesi (İÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim görevlisi Faruk Sönmezoğlu, AB'nin Kıbrıs yaklaşımını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

8- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, güvenlik işbirliği alanında anlaşmalar ve görüşmeler yapmak üzere Almanya'ya gitti. 

9- IMF tarafından yayımlanan "Dünyanın Ekonomik Görünümü" adlı raporda, Türk ekonomisinin gelecek yıl yüzde 4.1 büyümesinin, tüketici fiyatlarında enflasyon oranının da yıllık ortalama olarak 46.4 gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.

10- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, NATO ülkelerinin, büyük kentlerine yapılabilecek nükleer, kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı hazırlıklı olmalarını istedi.

Toplantıda, Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu temsil etti.

19 ARALIK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Kemal Alemdaroğlu'nu atadı.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi yaptığı açıklamada, Meclis'in 2002 yılı itibarıyla öncelikle uyum yasalarını çıkartacağını belirterek, anayasa değişikliğinin de bu dönemde gündeme gelebileceğini söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit Başbakanlık'ta gazetecilerin Afganistan'a asker gönderme konusundaki sorularını yanıtladı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Başkanlık Divanı toplantısı öncesinde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahhattin Çakmakoğlu, NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılmak için gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'den döndü. Bakan Çakmakoğlu, Etimesgut Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ABD'ye yapacağı ziyaret öncesinde Başbakan Bülent Ecevit'i son gelişmelerle ilgili olarak bilgilendirdi.

Bakan Cem görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Afganistan'a yapılacak  katkıların gözden geçirildiğini belirterek, Afgan yetkililere Türk-Afgan ilişkilerinin geliştirilmesi için bir işbirliği merkezi kurulmasını önerdiğini söyledi.

Bakan Cem, ayrıca Türkiye'nin Afganistan'a sağlık, tarım, eğitim, kendi milli ordusu ile polis teşkilatının kurulması ve eğitimi konularında ne gibi yardımlar yapacağını incelediklerini bildirdi.

7- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu "Türk Dili ve Edebiyatı Zümre Kurulu Başkanları" toplantısında yaptığı konuşmada, amaçlarının  her ilde üniversite kurmak olduğunu söyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul'da düzenlenen "Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi" konulu toplantıya katıldı. Bakan Okuyan toplantıdan sonra gazetecilerin Tasarruf Teşvik Fonu'nun tasfiyesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

9- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, 2002 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

10- Yunanistan Savunma Bakanı Yanos Papandoniu Antalya'da düzenlenen "Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları" toplantısına katılmak üzere Türkiye'ye geldi.

11- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Almanya'da  İçişleri Bakanı Otto Schily ile bir araya geldi.

Bakan Yücelen görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında "Ben kendi iç hukukumuz hakkında bilgi verdim. Schily'nin, Metin Kaplan ile ilgili olarak idam kararı alınması durumunda bile uygulanmaması yönündeki isteğini Türk hükümetine ileteceğim. Bu konuda top yekun karar verilmesi lazım. Kendi iç hukukumuz idam cezasının uygulanmamasına izin veriyor" dedi.

12- İstanbul Ermeniler Patriği 2. Mesrob Mutafyan, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Türk Diyanet Vakfı'nı ziyaret ederek, 11 Eylül sonrası gelişmeleri değerlendirdi.

13- Dünya İşkenceyi Önleme Örgütü'nden yapılan açıklamada "Türkiye'de fiilen hukuk reformu yapılamaması eleştirilerek, cezaevleri dışında yapılan açlık grevlerine güvenlik güçlerinin müdahale etmesi ve işkence yapan sorumluların şimdiye kadar cezasız kaldığı" bildirildi.  

14- Fransız Parlamentosu'nun, hükümetin Korsika'ya karşı özerklik verilmesi için sunduğu yasa tasarısını kabul ettiği bildirildi.

15- Afganistan'da 22 Aralık'ta göreve başlayacak geçici hükümetin Başkanı Hamid Karzai, İtalya'nın başkenti Roma'da Başbakan Silvio Berlusconi ve Afganistan'ın devrik kralı  Zahir Şah ile görüştü.                                                                   

20 ARALIK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye-AB ilişkileri, ekonomideki son durum ve Arjantin'deki ekonomik kriz konularında Sabah gazetesinin sorularını yanıtladı.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, NTV televizyonunda yayınlanan "Yakın Plan" adlı programa katılarak, Arjantin  ekonomisindeki son durumu değerlendirdi.

3- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Almanya'daki  temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Bakan Yücelen Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, çeşitli terör örgütlerine üye olan ve aranan 155 kişinin isimlerini bir kez daha Alman makamlarına verdiklerini belirterek, İçişleri Bakanı Otto Schily'nin bahar aylarında Türkiye'ye geleceğini ve güvenlik işbirliği alanında yazılı bir anlaşma yapılmasının da kararlaştırıldığını söyledi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi tarafından düzenlenen "Vergi Politikaları Reel Sektörün Görüş ve Önerileri" konulu panelde yaptığı konuşmada, 2002 yılında Özel Tüketim Vergisini (ÖTV) yasallaştırarak vergi sistemini daha basit hale getirip AB ile uyum sağlamayı hedeflediklerini belirterek, KDV'de de düzenlemeye gidileceğini söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Uluslararası Enerji Ajansı'nın (UEA) "2000 Yılı Türkiye Enerji İnceleme Raporu"nu, UEA İcra Direktörü Robert Priddle ile birlikte düzenledikleri bir basın toplantısıyla açıkladı.

Bakan Çakan, elektrik, enerji ve doğalgaz piyasaları için atılan adımların olumlu olduğunu belirterek, BOTAŞ'ın 2009'a kadar alım-satım sözleşmelerini tüketimin yüzde 20'sine düşürerek yüzde 80'ini satacağını söyledi.

Ayrıca Bakan Çakan bir gazetecinin, doğalgazdaki pahalılığın nedeni ile ilgili bir sorusu üzerine, dogalgazdaki pahalılığın nedeni olarak gösterdiği belediyelerin, yüzde 40'lık zam yetkisinin sınırlandırılacağını söyledi.

Priddle de doğalgaz piyasasının serbestleştirilmesi çalışmaları çerçevesinde BOTAŞ'ın sektördeki tekelinin kaldırılması ve payının yüzde 20'lere çekilmesi için verilen 2009 tarihinin çok uzun olduğunu belirterek "Doğalgazın piyasaya eşit şartlarda açılması lazım. BOTAŞ'ın en kısa zamanda bölünmesini diliyoruz" dedi.

6- Kültür Bakanı İstemihan Talay, SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in soru önergesine verdiği yanıtta, Türk ressamlarına ait toplam kayıp tablo sayısının 107, müzelerden kaçırıldıktan sonra bulunamayan kültür varlığı sayısının da 1907 adet olduğunu bildirdi.

7- İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel ve 7 eski banka yöneticisi hakkındaki Egebank hisselerinin Bayraktar Grubu'ndan devralınması sırasında yapılan kredi işlemleri sonucunda limit aşımı meydana geldiği iddiasıyla açılan davada,  suçun 16 sayılı Şartla Salıverilme, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun kapsamına girdiğini karara bağladı.

8- Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Antalya'da bulunan Yunanistan Savunma Bakanı Yannos Papantoniou, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile bir araya geldi.

Papantoniou düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan'ın Avrupa Ordusu konusunda iki temel prensibi olduğunu belirterek "Avrupa Ordusu, AB'nin kurallarına uymalı ve saygılı olmalı. Avrupa Ordusu'nun, NATO'nun imkan ve yeteneklerinden faydalanması ise tamamen farklı bir konudur. Yunanistan, kendi prensiplerini ihlal edecek hiçbir düzenlemeyi kabul etmez" dedi.

9- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Monaco'da Crans Montana Forumu tarafından düzenlenen Dünya Zirvesi'nde "Türkiye, Akdeniz ve Orta Asya'da Anahtar Ülke" başlıklı bir konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye üyelik yolunda ilerleyen, ABD ile yakın müttefik ilişkileri olan bir ülke olduğunu belirterek, Türkiye'nin kültürlerarası köprü rolünü oynaması için güçlü bir ekonomiye sahip olması gerektiğini söyledi.

10- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Bölgesel İletişim Birliği (RCC) örgütü toplantısı için gittiği Rusya'nın başkenti Moskova'da, Rusya Ulaştırma Bakanı Sergey Frank ve resmi inşaat firması Transtroy yetkilileri ile bir araya geldi.

11- BM Güvenlik Konseyi, Afganistan'ın başkenti Kabil ve çevresinde asayiş ve güvenliği sağlamakla görevlendirilecek uluslararası gücün oluşumuna onay veren karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

12- AB Komisyonu Başkanı Romana Prodi ve Rum Ortodoks Kilisesi Patriği Bartholomeos'un himayesinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen ve iki gün süren "Dinlerarası Konferans" sona erdi.

Prodi, Bartholomeos'la düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye'nin önayak olduğu AB ve İslam Konferansı Örgütü'nü bir araya getirecek projeyi desteklediklerini söyledi.

13- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Bülent Ecevit'in Ocak ayı ortasında Başkan George W. Bush ile bir araya geleceğini belirterek, görüşmelerde terorizmle mücadele, Afganistan, Kafkaslar, Orta Asya, Kıbrıs, NATO, AB, Balkanlar ve Türkiye'nin ekonomik reformlarının uygulanması konularının ele alınacağını söyledi.

14- Arjantin Ekonomi Bakanı Domingo Cavallo'nun istifa ettiği bildirildi.

Öte yandan Arjantin'de ekonomik kriz nedeniyle meydana gelen olaylarda 20 kişinin öldüğü, 250 kişinin de yaralandığı bildirildi.

21 ARALIK 2001 

1- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, gözaltı süresinin 4 güne indirilmesini öngören anayasa değişikliğinin, uyum yasalarını beklemeden uygulanması için bir genelge yayımladı. 

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Manisa'nın Yeşilyurt  beldesinde düzenlenen Halk Kültür Şenliği'ne katılmak üzere gittiği İzmir'de, havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Baykal, Arjantin'de  yaşanan yağmalama olaylarını değerlendirirken, bu görüntülerin Türkiye'de yaşanmasının mümkün olmadığını söyledi.

3- TÜSİAD'ın Yüksek İstişare  Konseyi toplantısında konuşan Başkan Tuncay Özilhan "İhale Yasası, Telekom'un özelleştirilmesinin kolaylaştırılmasına  ilişkin yasa, kamu bankalarının yeniden yapılandırılmasının tamamlanmasını" eksik kalan reformlar olarak değerlendirdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz da AB nedeniyle Yunanistan'la sorunlar ve Kıbrıs gibi milli çıkarlarda  ödün verilmesinin düşünülemez  olduğunu söyledi.     

Öte yandan TÜSİAD yönetimi,  toplantıdan sonra görüşlerini  ve siyasi reform önerilerini,  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ile Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz'ı ziyaret ederek ilettiler.      

4- 9. Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı İstanbul'da başladı.   

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı konuşmada, Türk basınının, haklı davalarında Kıbrıs  Türk'üne destek vermesini istedi. Cumhurbaşkanı Denktaş "Ortaklaşa kurulan cumhuriyet bir Rum cumhuriyeti gibi, Türk ortağı da azınlıkmış gibi muamele görüyor. Kıbrıs, AB yolu ile hediye edilmek isteniyor" dedi.

5- İstanbul Şişli Belediye eski  Başkanı Gülay Aslıtürk'ün, İngiltere'nin  başkenti Londra'da Wallstreet Sulh Mahkemesi'nde yapılan oturumunda,  Türkiye'ye iadesi kararı alındı.

6- BM Genel Kurulu'nun "İsrail hükümetinin, işgal altındaki Filistin topraklarında Museviler için yerleşim merkezleri kurmasını" kınayan iki karar tasarısını kabul ettiği bildirildi.

7- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, parti başkanları ve meclis grubu başkanlarıyla yaptığı toplantının ardından, 1200 askerin 6 ay süreyle BM Barış Gücü'nde görev yapmak üzere Afganistan'a gönderileceğini  bildirdi.

22 ARALIK 2001

 

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, 71 yıl önce şeriat yanlılarına karşı verdiği mücadelede İzmir'in Menemen ilçesinde şehit düşen Mustafa Fehmi Kubilay için bir anma mesajı yayımladı.

Orgeneral Kıvrıkoğlu mesajında "İrticaya karşı mücadelede şahadetinle yakmış olduğun meşale, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atatürk ilke ve inkılapları, laik Türkiye Cumhuriyeti'nin sönmeyen bir ilham kaynağı olmaya devam edecektir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, NTV televizyonuna 2001 yılında yaşanan gelişmeleri ve 2002 yılı beklentilerini değerlendirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Kadın Kolları 1. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada "Çözüm için Yeniden Yapılanma Projesi" için kadınlardan destek istedi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz "Her şeyin başında siyaset yeniden yapılandırılmalıdır. Kişi hak ve özgürlükleri yeniden düzenlenmelidir. Kadınlarından yararlanmayan,  gücünü desteğini almayan toplumlar da özürlü değil midir" dedi.

4- Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Elazığ'da Fırat Üniversitesi'nce düzenlenen "Demokrasi ve Düşünce Özgürlüğü" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türk aydınları ve sivil toplum örgütlerine demokrasinin gelişmesi konusunda büyük görevler düştüğünü belirterek "Ülke,  demokrasi sivil toplum örgütlerinin ve yargıçların koruması altında olmalıdır" dedi

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk "Türk Medeni Kanunu" seminerinin açılışına katılmak üzere Bursa'ya gitti. Bakan Türk, E Tipi Kapalı ve Yarı Açık Cezaevi'ne yaptığı ziyaretin ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Öte yandan Bakan Türk, bir genelge yayımlayarak, ilköğretim öğrencilerini okula göndermeyen veliler hakkında yasal işlem yapılmasını istedi.

6- 2002 Mali Yılı Bütçe Kanunu, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- TİSK'in 21. Genel Kurulu'nun açılışında konuşan Genel Başkan Refik Baydur, Ulusal Program'da yer alan iş güvencesinin AB mevzuatına uyumla ilgilisi olmadığını söyledi.    

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da iş güvencesinin AB tarafından istendiğini, ancak AB'ye uyumu herkesin kendi işine geldiği gibi yorumladığını söyledi.

8- Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hamit Karzai'nin başkanlığındaki geçici hükümetin yemin ederek resmen göreve başladığı bildirildi..    

9- ABD Başkanı George W. Bush, Beyaz Saray'da Arjantin'in içinde bulunduğu ekonomik durumla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

23 ARALIK 2001

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, şeriat yanlılarına karşı verdiği mücadelede İzmir'in Menemen ilçesinde şehit düşen Mustafa Fehmi Kubilay'ın 71. ölüm yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Kubilay'ın Türk ulusunun çağdaşlaşma ülküsünün simgesi olarak ölümsüzleştiğini belirterek, Atatürk ilke ve devrimlerini sonsuza kadar korumakta kararlı olduklarını bildirdi.

2- Başbakan Bülent  Ecevit, TGRT televizyonunda yayınlanan "Sağduyu" adlı programa katıldı. Başbakan Ecevit, yeni yıl için umutlu olduğunu belirterek "Önümüzdeki yılda yatırımı, üretimi artırmak, tarımı kalkındırmak ve sanayide gelişme öngörüyoruz. Bunun gerekli çalışmaları yapılmaktadır" dedi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, DSP Bursa İl Teşkilatı'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, anayasada ve kanunlarda yapılan değişikliklerin AB tarafından dikkat ve takdirle takip edildiğini belirterek, Türkiye'nin, AB'ye tam üye olabilmesi için ev ödevi olarak adlandırılan reformları gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı açıklamada, istihdamın ve üretimin geliştirilmesi amacıyla bir  çalışma grubunun oluşturulacağını, bu amaç doğrultusunda Türk-İş, DİSK, Hak-İş, TİSK, TOBB, TESK ve TİM genel başkanları ile bir araya geleceklerini söyledi.

5- TİSK Genel Başkanlığı'na Refik Baydur yeniden seçildi.

6- Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı'nca İstanbul'da düzenlenen "9. Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı" yayımlanan sonuç bildirgesi ile sona erdi. Bildirgede, ortak alfabe kullanılması, ortak ders kitaplarının geliştirilmesi ve bu amaçla her yıl Milli Eğitim bakanları zirvesi yapılması istendi.

Bildirgede ayrıca, Kıbrıs konusuna da değinilerek KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sorunun çözümü yönündeki çabalarının desteklendiği kaydedildi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 24 kişi öldü, 114 kişi de yaralandı.

8- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1925'te Türklerin Halkidiki Yarımadası'ndaki  topraklarına el koyan Yunanistan hükümetini tazminat ödemeye mahkum etti.

9- Afganistan'da, dün yemin ederek görevine başlayan Hamid Karzai liderliğindeki geçici hükümet, başkent Kabil'de ilk toplantısını yaptı.

Toplantı sonrası gazetecilere bir açıklama yapan Karzai, toplantının gündemini güvenlik konusunun oluşturduğunu söyledi.

10- Arjantin'de eski Devlet Başkanı Fernando de la Rua'nın istifasının ardından Kongre tarafından geçici devlet başkanlığı görevine getirilen Adolfo Rodriguez Saa yemin töreninden sonra bir açıklama yaptı. Saa, dış borçların askıya alındığını ilan etti.                                                                   

24 ARALIK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Vakıflar Haftası nedeniyle yayımladığı mesajında, vakıfların kuruluş ilkelerinden sapmadan, gerçek amaçları doğrultusunda hizmet vermelerine özen göstermeleri gerektiğini söyledi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, Hıristiyan yurttaşların Noel bayramını kutladı.  

Cumhurbaşkanı Sezer kutlama mesajında, terorizmin, dinler arası çatışmadan değil, hoşgörüsüzlük ve bağnazlıktan kaynaklandığını belirterek, insanlığın bilgisizlik ve önyargılardan arındırılmasının önemini belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan'ın da katıldığı liderler zirvesi yapıldı.

Toplantıda, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan Laeken Zirvesi'nin sonuçları ve AB'ye uyum yasaları ve IMF'ye taahhüt edilen düzenlemeler değerlendirildi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin İstanbul'da düzenlenen toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail IMI firmasıyla görüşmeleri yapılan "M60 tanklarının modernizasyonu" projesi konusunda durum değerlendirmesi yapıldığını söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, KDV oranlarının artması ile ilgili olarak hükümeti eleştirdi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Ankara Ticaret Odası (ATO) heyetinin kabulünde yaptığı konuşmada, devletin özellikle ekonomik alandan başlayarak küçülmesi gerektiğini belirterek "Devleti ekonomiden tümüyle çıkarmayı ve ekonomi üzerinde olması gereken konuma geçmesini savunuyoruz" dedi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Yılmaz, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş ve beraberindeki heyeti kabul etti.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, 19. Vakıf Haftası'nın açılışında yaptığı  konuşmada, kamu kuruluşlarının kendi haklarını korumak ve daha da iyileştirmek için vakıf kurduklarını, bunun da vakfın genel anlamına zarar verdiğini söyledi.

7- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, İstanbul Kültür Üniversitesi'nce düzenlenen "Hukuksal ve Siyasal Boyutlarıyla Kıbrıs Sorunu" konulu konferansta yaptığı konuşmada, etnik sorunlar konusunda diğer ülkelere uygulanan çözüm yollarının Kıbrıs'ta geçerli olmayacağını belirterek "Bu bir nevi Türkiye-Yunanistan  sorunudur. İki ülkeyi doğrudan etkileyen bu önemli sorun başka  güçler tarafından farklı çözüm şekilleriyle çözülemez" dedi.

8- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen 'Terör, Örgütlü Suç ve İnsan Hakları' konularının değerlendirildiği "13. Hukuk İhtisas Semineri"nde yaptığı konuşmada, insan hakları ve demokrasinin önündeki en büyük engelin terör olduğunu belirterek "Terorizmle mücadele, her devletin başta gelen yükümlülüğüdür" dedi.

9- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş ve beraberindeki heyeti kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakarelerine geçmesi için gerekli hedefleri belirleyecek bir takvimin gelecek yıl belirlenmesini istediklerini söyledi.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan başkanlığında "İstihdam ve Reel Sektör Zirvesi"nin ilki gerçekleştirildi.

Zirveye, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Türk-İş Genel Sekreteri Hüseyin Karakoç ile çeşitli oda ve dernek başkanları katıldı.

11- Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay görevinden azledildi.

25 ARALIK 2001

1- 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 28. yıl dönümünde törenlerle anıldı. Başbakan Bülent Ecevit yayımladığı mesajda, İnönü'nün Atatürk'ün ilke ve devrimlerinin yerleştirilmesine kendine ilke edindiğini, demokrasi ve laikliğin sağlam temellere dayanmasını sağladığını söyledi.

TBMM Başkanı Ömer İzgi de "Askeri alandaki başarısını devlet yönetimi, diplomasi ve siyasi alanlarda da gösteren İsmet İnönü, üstün ve unutulmaz başarıları ve hizmetleriyle milletimizin kalbinde müstesna bir yere sahiptir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Afganistan geçici yönetimi Başkanı Hamid Karzai'ye bir mektup göndererek "Dost ve kardeş Afganistan'da bir ulusal ordu ve polis gücü kurulması için ve gerekli eğitimin sağlanması için Türkiye'nin her türlü yardıma hazır olduğunu" bildirdi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Türkiye'ye gelen Katar Emiri Şeyh Hamad  Bin  Halifa El-Sani'nin onuruna verdiği resepsiyonda,  gazetecilerin ABD'nin Irak'a müdahalesi konusundaki sorularını yanıtladı.

Orgeneral Kıvrıkoğlu, Irak'a müdahalenin bu ülkeyi böleceğini belirterek, Irak'ın parçalanarak yeni etnik devletlerin kurulmasını Türkiye'nin yanı sıra Arap dünyası, İran ve hatta Rusya'nın bile istemeyeceğini söyledi.

4- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven yaptığı açıklamada, 2000-2001 yıllarında güvenlik güçleri hakkında "kötü muamele" savıyla 1472, "işkence" savıyla 159 dava açıldığını belirterek, sorumluların 36'sının hapis cezası aldığını, 50'sinin de meslekten men edildiğini söyledi.

5- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında, Türkiye'nin yaşanabilir bir ülke olmaktan çıkıp Arjantin'den daha kötü duruma geldiğini, ancak sosyal patlamayı muhalefet partisi olarak kendilerinin önlediğini söyledi.  

6- Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ile Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, CNN Türk televizyonunda yayınlanan "E ve E" adlı programa katılarak,  ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

7- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral yaptığı açıklamada, borç alarak sorunların çözülemeyeceğini belirterek, ekonomik kriz nedeniyle 125 bin işyerinin kapandığını söyledi.

8- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ve beraberindeki heyet, İran'ın başkenti Tahran'da Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile bir araya geldi.

Hatemi görüşmede, son dönemde hiçbir şeyin Türkiye ve İran ilişkilerini bozamadığını belirterek, Tahran'ın Ankara ile çeşitli alanlarda özellikle özel sektörde işbirliği yapmayı memnunlukla karşıladığını bildirdi.

Bakan Keçeciler de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kendisinden 2002 yılının ilk ayı içinde, İran'ı ziyaret edeceğini Hatemi'ye bildirmesini istediğini söyledi.                                                                                               

26 ARALIK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'de bulunan  Katar Emiri Şeyh Hamad  Bin  Halifa El-Sani ile görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında  Cumhurbaşkanı Sezer "Afganistan'da geçici yönetimin göreve başlamasının, Afgan halkının özlemini duyduğu demokratik  gelişme ortamına kavuşturulması için tarihsel bir aşama oluşturduğunu dile getirdik" dedi.

El-Sani ise Kıbrıs Rum kesiminin Katar'da büyükelçilik açma istemini değerlendirirken "Katar'da Rumlar olduğu gibi, Türk kardeşlerimiz de yaşıyor. Bir tarafa büyükelçilik açma izni verip diğer tarafa vermemek olmaz" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akboz  başkanlığındaki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,   ekonomi ve siyasetteki gelişmeleri değerlendirdi. Çiller, 2002 yılının "seçim yılı" olacağını belirterek, iktidar partilerinin "seçim yok" açıklamalarının aslında seçimin varlığının teyidi olduğunu söyledi.

4- Danıştay 2. Dairesi, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemine ilişkin suçlamaların bir kısmının 'zamanaşımına' uğradığına, bazılarının ise 'Şartla Salıverilme Yasası' kapsamına girdiğine karar verdi.

5- Devlet Bakanı  Şuayip Üşenmez  düzenlediği basın toplantısında, 2003 yılında tasfiye edilecek olan Zorunlu Tasarruf Fonu'nda biriken anaparanın, hak sahiplerine  kamu arazisi olarak ödenmesine dönük öneri hazırladıklarını söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye'nin, BM  Güvenlik Konseyi'nin 1373 sayılı kararı uyarınca  27 Aralık'a kadar üye ülkelerden istediği raporda, terorizmle mücadelede yoğunlaştırılmış işbirliği istediğini söyledi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp,  DYP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Yalçınkaya'nın mayınlı tarım arazilerinin temizlenmesine ilişkin soru önergesini yanıtladı.       

Bakan Gökalp, Güneydoğu'da terörle mücadele gerekçesiyle yerleştirilen, çok sayıda vatandaşın ölmesine ve sakat kalmasına neden olan mayınların en erken 2008 tarihinden sonra temizlenmeye başlanacağını açıkladı.

8- Bazı vergi oranlarını artıran ve kamudaki bazı ayrıcalıklı indirimleri ortadan kaldıran tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.     

Komisyonda konuşan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, amaçlarının, 2002 yılındaki bütçe hedeflerinin tutması ve sağlam bir yapıya oturması olduğunu söyledi. Bakan Derviş, 2001 yılında yaşanan zorluklara rağmen Türkiye'nin bütçe hedeflerini tutturma konusunda başarılı olduğunu, mali politika hedeflerinin tutturulmasının, son zamanlarda yaşanan iyiye gidişin de nedeni olduğunu söyledi.

9- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Hak-İş  Genel Başkanı Salim Uslu ve DİSK  Genel Başkanı Süleyman Çelebi,  Başbakan Bülent Ecevit ile görüştüler.   

Görüşmenin ardından açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, çalışanlara Tasarruf Teşvik Fonu'nda biriken nemaların Hazine arazisi olarak ödenmesini kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.    

10- Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal, çete suçlarını DGM kapsamından çıkaran yasa gereğince 'Mavi Akım' soruşturmasında 'görevsizlik' kararı vererek, dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.    

11- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan  İstanbul'da  "Seçim Sistemi ve Siyasi  Partiler" başlıklı araştırmanın tanıtım toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada,  ABD'nin Irak'a yönelik bir operasyonunun Türkiye'yi ekonomik açıdan sıkıntıya sokacağını söyledi.

12- Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık düzenlediği basınla sohbet toplantısında, kamu bankalarının 2002 yılında izleyeceği yol haritasının hazırlanarak hükümete sunulduğunu bildirdi. Akışık, Ziraat Bankası'nda 500, Halkbank'ta ise 250 olmak  üzere  yaklaşık 750 şubenin kapatılması gerektiğini ve bu şubelerin tamamının 2002 yılı içinde kapatılmış olacağını söyledi.     

13- Asgari Ücret Tespit  Komisyonu, 2002 yılının ilk 6  ayında uygulanacak asgari ücreti  brüt 222 milyon lira, net 163 milyon lira olarak açıkladı.

14-   İsrail İçişleri Bakanı Eli Yişai, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinli yolcuların bundan böyle İsrail havaalanlarını kullanmalarına izin verilmeyeceğini bildirdi.                        

27 ARALIK 2001

1- Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 82. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yayımladığı mesajda, Ankara'nın, Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın yönetim merkezi olduğunu, bağımsızlığın kayıtsız koşulsuz sağlanması yolunda alınacak yaşamsal kararlar için üstlendiği rolü başarıyla yerine getirdiğini bildirdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 2001 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Ecevit, 2002'den umutlu olduğunu belirterek, Ocak ayı ortasında gerçekleşecek ABD gezisine dek bazı yasaların mutlaka çıkarılması gerektiğini söyledi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, Vakıflar Yasası, Maden Yasası ve Afet kararnamesi ile ilgili yapılacak düzenlemeler ele alındı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantı sırasında Devlet Bakanı Nejat Arseven'in Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün teşkilat ve görevlerine ilişkin kanun hükmünde kararnamede değişiklik öngören yasa tasarısı, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in de İçel'deki sel felaketinin ardından oluşturulan komisyonun çalışmaları hakkında bilgi verdiğini söyledi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada "23-24 Kasım 2001, 11-20 Aralık 2001 tarihlerinde Yunanistan'a ait askeri uçaklar tarafından, 6 kez Datça'nın güneyinde Türk hava sahası ihlaline sebebiyet verilmiş, ihlallere Türk uçakları tarafından anında reaksiyon gösterilmiştir" denildi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Parlamento ve Başbakanlık muhabirleri ile yaptığı sohbet toplantısında, 2002 yılının AB'ye uyum için kader yılı olacağını belirterek, Basın Yasası ile ilgili değişikliğin kısa vadeli öncelikler arasında olduğunu söyledi.

Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD) Başkanı Kemal Saydamer de asgari kadro ve iş güvenliği yasalarının gazeteciler için büyük önem taşıdığını belirterek, bunun demokratik yaşam için de vazgeçilmez olduğunu söyledi.

6- TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda, İhale Yasa Tasarısı kabul edildi.

7- TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda, Endüstri Bölgeleri Yasa Tasarısı kabul edildi.

8- İstanbul 1 Nolu DGM "Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, bu örgütü yönetmek ve üye olmak" suçlarından yargılanan Devlet Tiyatroları eski Genel Müdürü İsmail Rahmi Dilligil ve Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Emin Gümüşkaya'nın da aralarında bulunduğu 15 sanık hakkında "suçun yasal unsurlarının oluşmadığı" nedeniyle beraat kararı verdi.

9- Türkiye, ABD'ye düzenlenen 11 Eylül saldırılarının ardından küresel terorizmle mücadele için BM'nin 1373 sayılı kararı kapsamında hazırlanması gereken "terörle mücadele için alınacak önlemler raporunu" BM'ye sundu. Raporda, terorizmle mücadele etmede en önemli engelin siyasi motivasyon ve değerlendirmeler olduğu belirtilerek, Türkiye'nin iade istemlerinin reddedildiğini ve suçluların 3. ülkeleri "kurtarılmış bölge" olarak kullandıkları  belirtildi.

10- Pakistan Hükümet Sözcüsü Raşid Kureşi, başkent İslamabad'da düzenlediği basın toplantısında, Hindistan'la aramızdaki gerginlikte sağduyunun galip gelmesini umduğunu belirterek "Umarım Hindistan gerilimi azaltmak için harekete geçer. Aksi takdirde harekete geçmek ve karşılık vermek için her türlü olanağa sahibiz" dedi.

Öte yandan Hindistan Savunma Bakanı George Fernandes de başkent Yeni Delhi'de yaptığı açıklamada "Önümüzdeki 2-3 gün içinde sınıra konuşlandırılacak askerler, olası bir durumda müdahaleye hazır olacak" dedi.

11- Afganistan'daki geçici yönetimin Adalet Bakanı Abdurrahim Kerimi başkent Kabil'de yaptığı açıklamada, Afganistan'daki adaletin şeriata göre sağlanmaya devam edeceğini, ancak bunun ekonomik ve sosyal çevre göz önüne alınarak sağduyuyla yapılacağını söyledi.

28 ARALIK 2001

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Tacan İldem düzenlediği basın toplantısında, Devlet Denetleme Kurulu'na (DDK) 10 ayrı konuda araştırma ve denetleme görevi verildiğini, bunlardan 8'inin tamamlandığını söyledi.                                                                                 

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı. Toplantıda, geçen bir aylık döneme ait güvenlik ve istihbarat raporları ışığında ülke güvenliğine yönelik irticai, ayrılıkçı, yıkıcı faaliyetler ve suç örgütlerine karşı yürütülen mücadele sonuçları değerlendirildi.

Toplantının ekonomik gelişmelerin değerlendirildiği bölümüne Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve bazı bürokratlar da katıldı.

Toplantı sonunda MGK Genel Sekreterliği'nden yayımlanan bildiride, ülke güvenliğini ilgilendiren önemli dış politik olayların da gözden geçildiği belirtilerek "Bu çerçevede irtica ile mücadele stratejisinin uygulanma durumu hakkında kurula bilgi sunulmuş ve konuya ilişkin yasa tasarılarının bir an önce yasalaşması gereği üzerinde durulmuştur" denildi.

Bildiride ayrıca, ekonominin daha sağlıklı bir yapıya kavuşturularak yolsuzlukların önlenmesi ve gelir dağılımının düzeltilmesi için başlatılan düzenlemelere kesintisiz devam edilmesi gerektiği kaydedildi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajda, geçmiş krizlerden ders çıkaran Türkiye'nin, disiplinli para-maliye politikaları ve yapısal reformlardaki kararlılığıyla, ekonomik sıkıntıları aşma konusunda belli bir mesafe aldığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan, AB ülkelerinin belirlediği terör örgütleri ve teroristler listesinin AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanmasının ardından yapılan yazılı açıklamada,  Türkiye'nin istediği terör örgütlerinin listede yer almadığı, bu örgütlere hazırlanan ikinci bir listede yer verileceği belirtilerek "Alınan bilgilere göre AB, aday ülkeler ile bazı üçüncü ülkeler için tehdit oluşturan örgütleri kapsayan ikinci bir liste hazırlamaktadır. Konu, tarafımızdan gerek üye ülkeler gerek AB Komisyonu nezdinde titizlikle takip edilmeye devam edilecektir" denildi.

5- Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Zeki Çakan yaptığı açıklamada, BOTAŞ'ın Eskişehir ve Bursa'da doğalgazın satış fiyatını yüzde 5, tüm sanayide de ortalama yüzde 3.89 oranında indirdiğini bildirdi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, deprem bölgesindeki mükelleflerin vergi borçlarının ertelenmesine ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

7- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Mali Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Yasalarda Değişiklik Yapan Yasa Tasarısı kabul edildi.

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca yaptığı açıklamada, bilanço büyüklüğü yüzünden sektördeki payı yüzde 1'in altında olan bankaların birleşeceklerini belirterek, birleşemeyenlerin sermaye yeterliliğini yüzde 8'e çıkarmalarının şart olduğunu söyledi.

9- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 2001 yılındaki gelişmeler ve 2002 yılından beklentileriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Çelebi "2002 yılında, büyüyen, hakça bölüşen, hukukun egemen olduğu ve demokratik bir Türkiye'ye kavuşmak istiyoruz" dedi.

10- İstanbul 4 Nolu DGM, DGM'lerin görev alanlarında değişiklik yapan yasa uyarınca, Sedat Bucak ve 12 kişinin "Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak" suçundan yargılandığı davada görevsizlik kararı verdi.

11- AB ülkelerinin belirlediği terör örgütleri ve teröristler listesinin, AB Resmi Gazetesi'nde yayımlandığı bildirildi.

12- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld başkent Washington'da yaptığı açıklamada, İran'ın Pakistan'la büyük bir sınırı bulunduğunu belirterek, El Kaide ve Taliban yönetiminin bu sınırdan kaçak olarak İran'a girmiş olabileceklerini söyledi.

13-  Pakistan Dışişleri Bakanlığı  Sözcüsü Aziz Ahmet Han, BBC televizyonuna verdiği demeçte, kendi askerlerinin sınırı boşaltması için Hint askerlerinin iki ülke sınırından çekilmesi gerektiğini belirterek, BM ve İslam Konferansı Örgütü'nden (İKÖ) bölgede durumun normalleştirilmesi için yardım istediklerini söyledi.                                                                     

29 ARALIK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık Basın Bürosu'nda gazetecilerin yeni yılını kutladı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ecevit, Milli Piyango bileti alınmasına ve yeni yıl kutlamalarına karşı çıkanları "Taliban zihniyetine sahip olmakla"  eleştirdi.  

Ayrıca Başbakan Ecevit, AB'nin terör listesine, PKK ve DHKP-C'yi almamasının bağışlanamayacağını  söyledi.

2- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, sel felaketine uğrayan Mersin'de zararın yaklaşık 100 trilyon lira olduğunu söyledi. Mersin'de sel felaketine uğrayan bölgeleri ziyaret eden Bakan Yücelen, yaraların sarılması için ilk aşamada 22.5  trilyon liraya ihtiyaç olduğunu belirtti.     

3- Turizm Bakanı Mustafa Taşar yayımladığı yeni yıl mesajında, bakanlığının çalışmaları ve turizm hedefleri hakkında bilgi verdi.   

4- KKTC  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'in onuruna verdiği yemek için  Güney Kıbrıs'a gitti.

5- Pakistan Dışişleri Bakanı Abdül Settar düzenlediği basın toplantısında, Hindistan'ın Pakistan sınırına ve Keşmir'deki Kontrol Hattı'na yaptığı askeri yığınağın bölgedeki barışı tehdit ettiğini söyledi. Abdül Settar, gazetecilerin bir savaş çıkması durumunda Pakistan'ın "nükleer silah kullanan ilk ülke olup olmayacağı" sorusuna "Pakistan savaş istemiyor, barış istiyor" dedi.                                                           

30 ARALIK 2001

1- Başbakan Bülent Ecevit yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajında, 2002'de ekonominin canlanacağını, kapanan ya da üretimi azaltılan işletmelerin canlandırılacağını belirterek "Üretken yatırımlar desteklenecek" dedi. Başbakan Ecevit, Anayasa ve yasalarda yapılan değişikliklerle de AB ile ilişkilerin geliştiğini ve terorizme karşı verilen mücadelede demokrasiden sapılmadığını kaydetti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz gazetecilere, 2002 yılı beklentilerini değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin Ulusal Program'daki kısa vadeli taahhütlerin hepsini 2002 yılı Mart ayı sonuna kadar yerine getirmek zorunda olduğunu belirterek "Çünkü süratle davranıp gereken kararları almazsak, Helsinki ile açılan ve son Laeken Zirvesi ile daha da belirgin hale gelen AB'ye tam üyelik yolu, sonu belirsiz bir maceraya sürüklenebilir" dedi.

 3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, Bursa-Yalova Karayolu'nun heyelan nedeniyle çöken bölümünde incelemelerde bulundu. Bakan Akcan, hasarlı yolu onarmanın maliyetinin 1.5 trilyon lirayı bulabileceğini söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, TGRT televizyonunda yayınlanan "Sağduyu" adlı programa katılarak, doğalgaz fiyatlarındaki artış konusundaki soruları yanıtladı.

5- Maliye Bakanlığı'nın 2002 yılı vergi düzenlemelerine ilişkin tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- BM Güvenlik Konseyi'nin kararı doğrultusunda, terör örgütleri ile terorizmi finanse eden kişi ve kuruluşların malvarlıklarının Türkiye'de de dondurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin İnternet sitesinde partiye ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Bir yılı aşkın yeni projeler, hedefler ve stratejiler geliştirdiklerini belirten Baykal, Anadolu'da çalışan tek partinin CHP olduğunu kaydetti.

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2001 yılında bankacılık sektörüne devletten aktarılan toplam kaynağın 44 katrilyon 300 trilyon lira olduğu belirtildi.

9- Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısı Umman'ın başkenti Muskat'ta başladı.

10- Afganistan'daki geçici yönetim tarafından yapılan açıklamada, Afgan hükümetinin, ABD Başkanı George W. Bush  ile terorizmin son direniş noktaları olan El Kaide ve Taliban savaşçılarının direnişleri kırılıncaya kadar bombardımanın sürmesi konusunda anlaştıkları bildirildi.

11- Hindistan İçişleri Bakanı L.K. Advani başkent Yeni Delhi'de yaptığı açıklamada, ülkesinin Pakistan ile değil, terorizmle mücadele ettiğini, hükümet olarak Pakistan ile savaşa girilirse bütün siyasi partilerden destek kararı aldıklarını söyledi.

31 ARALIK 2001

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajında, ekonomik krizler ve adaletsizliğin nedeni olan yolsuzluğa karşı duyarsızlığın toplumsal barışı zedeleyeceğini ve devlete güveni etkileyeceğini belirterek, 2002 yılında yolsuzlukla daha etkin mücadele istediğini, yönetimin her kesiminde saydamlık ve sorumluluğun hayata yön verdiği bir ülkede yaşamanın temel amaç olması gerektiğini bildirdi.

TBMM Başkanı Ömer İzgi ve Başbakan Bülent Ecevit de birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Hürriyet gazetesinin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Bahçelievler Çocuk Yuvası ile  Huzurevi' ni ziyaret etti. Çiller yaptığı konuşmada, son 3-4 yılda krizlerin birbirini takip ettiğini belirterek, bu şartlarda yaşlılara görevlerini yeterince yerine getiremediklerini söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, 2002 yılı bütçesinde sosyal güvenlik sistemine yapılacak transferlerin toplamının 7,93 katrilyon lira olarak belirlendiğini söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, sanayi ürünlerinin AB sınırları içerisinde serbestçe dolaşabilmesine imkan veren  Certificate Europe'nin (CE) 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren Türkiye'de de zorunlu hale getirildiği bildirildi.

Buna göre, CE işareti olmayan ürünlerin yurt içinde de satışına izin verilmeyecek.

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca, Mali Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Yasalarda Değişiklik yapan yasa tasarısı hakkında CNN Türk televizyonuna açıklamalarda bulundu.

7- Avrupa ortak para birimi Euro'nun,  12 AB ülkesinde tedavüle çıktığı bildirildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Wim Duisenberg Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlediği basın toplantısında "Euro bölgesinde büyümenin 2002'de artacağını tahmin ediyoruz ve nakit Euro'nun bunu kolaylaştıracağını düşünüyoruz" dedi. 

8- Arjantin'de geçici devlet başkanlığı görevine getirilen Adolfo Rodriguez Saa'nın görevinden istifa ettiği bildirildi.