12.1.2002
×

Hakkında

Künye

İletişim

 OCAK 2002

 

1 OCAK 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller,  İstanbul Emirgan'daki Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti. Çiller yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllarda birtakım krizler  nedeniyle eğitimi adeta askıya aldığını belirterek  "Özürlüsüyle, yeteneklisiyle, bütün meslek okullarıyla eğitimde Afrika  ülkelerinin arkasına düşmüş bir görüntü veriyoruz" dedi. 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, yeni yıl nedeniyle Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, 2001 yılını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli açıklamasında "Türkiye'de ve dünyada yaşanan olaylar açısından 2001 yılını birçok olumsuzlukların yaşandığı yıl olarak kabul etmek mümkündür.  Dünyada terorizm dalgasının farklı bir tarzda ortaya çıkması, Filistin'de yaşanan dram, Balkanlar'daki sorunlar ve özellikle içinde yer almak istediğimiz AB'nin  'milli meselelerimiz' karşısında Türkiye karşıtı bir tavır sergilemesi, geçtiğimiz yılın dünyasında yaşanan önemli olaylar olarak hatırlanacaktır. Yeni yılın, 20. yüzyılı Türkiye'ye kaybettiren yaklaşımların terk edildiği ve yeni yüzyılı Türkiye'ye kazandıracak yılların başlangıcı olmasını ümit ediyorum" dedi. 

3- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan, 18 Nisan 1999'da yapılan genel seçimlerde, sayımda ve oy kullanmada hatalar olduğunu açıkladı. Algan  yaptığı açıklamada, geçmişte birçok seçimde olduğu gibi 18 Nisan 1999 genel seçimlerinde de 'hatalar' yapıldığını söyledi. 

4- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, İstanbul'da Florya'daki Çocuk ve Gençlik Merkezi, Bakırköy Devlet Hastanesi, Darülaceze ve  Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Yuvası'nı ziyaret etti. Bakan Yücelen gazetecilere yaptığı açıklamada, karakolların ve polisin yasalar ile basının denetimine açık olduğunu söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Başbakan Bülent Ecevit'in  ABD'ye yapacağı ziyarette, ABD-Türkiye  ekonomik ilişkilerinin yanı sıra Türkiye'ye yönelik kotaların da gündeme geleceğini söyledi.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, memurlara verilen ücretlerdeki dengesizliğin giderilmesi amacıyla yeni düzenlemenin söz konusu olabileceğini söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İstanbul'da yeni yıl dolayısıyla SSK  hastanelerinde incelemeleri sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

8- Çevre  Bakanı Fevzi Aytekin  düzenlediği basın toplantısında, 2001 yılını değerlendirdi. Bakan Aytekin, 2001 yılından çevre konusunda alınacak dersler olduğunu belirterek "2001 yılında gerçekleşen sel felaketlerinin bir daha yaşanmaması için 2002 yılında Türkiye'de daha sağlıklı altyapı yatırım projelerinin hayata geçirilmesi gerekir" dedi.

9- Çevre Bakanlığı'nın "Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Genelgesi"ne göre,  Çevre Kanunu'nun ihlali halinde verilecek idari para  cezaları yüzde 53.2 oranında artırıldı.

10- SP Genel Başkanı Recai Kutan yaptığı açıklamada,  2001 yılını Türk siyaseti  ve dış politika açısından değerlendirdi. 

11- Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı tarafından her yıl verilen "Türk Dünyasına Hizmet Ödülü" sahipleri belirlendi. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ikinci kez bu ödüle layık görüldü.

12- Türkiye Yazarlar Birliği, 2001 yılında ödüle layık görülen 'Yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları'nı açıkladı.

Roman ödülü Reha Çamuroğlu'na, hikaye ödülü  Kamil Yeşil'e, deneme ödülü Beynun Akyavaş'a verilirken bu yılın 'Üstün Hizmet Ödülleri' Şefik Can, Ziya Nur Aksun ve Cahit Uçuk'a verildi.

13- Kayseri'de meydana gelen trafik kazasında 9 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı.

14- Afganistan'a  konuşlandırılacak Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'yle (ISAF) ilgili 'askeri teknik anlaşma' başkent Kabil'de imzalandı. Anlaşma, Afganistan'da geçici  hükümetin İçişleri Bakanı Yunus Kanuni ile Britanyalı General  John McColl arasında parafe edildi.

15- Avustralya'da son iki haftadır çıkan yaklaşık yüz yangında Sydney çevresinde 250 bin hektar makilik alanın yandığı bildirildi. 

2 OCAK 2002

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada  "Türkiye'nin hedefi 2002 yılı sonuna kadar AB ile tam üyelik müzakerelerine hazır hale gelmektir. Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği ve Kıbrıs'ta yaşanan gelişmeler, AB  ile ilişkilerimizin önündeki çok önemli iki engeli ortadan kaldırmıştır. Bundan sonra yapmamız gereken, AB Ulusal Programı'mızda yer alan kısa vadeli taahhütlerimizin tamamını 2002'de yerine getirmek, yani uyum yasaları ile diğer düzenlemeleri süratle gerçekleştirmektir" dedi.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, 3 yıldır süren HADEP davasının ve  4,5 aydır incelenen AKP başvurusunun ivedilikle sonuçlandırılmasını istedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmeye,  Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan da katıldı.   

Aygün, bankalara aktarılacak kaynakların reel sektöre kredi olarak yansıyacağına inanmadığını söyledi.

Çağlayan da kamu bankaları yöneticilerine verilecek sorumluluğun altının iyi çizilmesi ve anlatılması gerektiğini kaydetti.

4- Devlet Bakanı Tunca Toskay düzenlediği basın toplantısında, 2000 Genel Nüfus  Sayımı geçici sonuçlara göre, Türkiye'nin  nüfusunun 67 milyon 844 bin 903 olarak saptandığını söyledi. Bakan Toskay,  arsa, inşaat, ahır, samanlık gibi yerlerde dahi hayali nüfus yazımı gerçekleştirildiğini belirterek, sayımlarda kusuru bulunan görevliler hakkında işlem yapılmasını sağlayacaklarını bildirdi.         

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk düzenlediği basın toplantısında  bakanlığının 2001 yılındaki çalışmalarını ve yeni dönemde yapacaklarını değerlendirdi. Bakan Türk,  anayasa değişiklikleri doğrultusunda uyum yasalarını çıkarmanın en önemli çalışma programları  olduğunu belirterek,  AB'yi terörle mücadelede 'çifte standart' uygulamakla eleştirdi.   

6- Ulaştırma Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ),  Maliye Bakanlığı  ve Hazine Müsteşarlığı'ndan  gelen talepler doğrultusunda, 2001 yılında zarar eden altı havaalanını uçuş trafiğine kapatma kararı aldı.      

7- Merkez Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada,  2002  yılı para programı açıklandı. Buna göre, Merkez Bankası, yılın ikinci yarısında para piyasalarındaki aracılık görevinden kademeli olarak çekilecek. Banka, 2002'de döviz piyasasına müdahaleleri en alt düzeyde tutacak, sadece aşırı oynamalara müdahaleyi öngörüyor.     

8- Rekabet Kurulu Başkanı Tamer Müftüoğlu Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, her alana bir kurul kurulmasını 'tehlikeli' olarak nitelendirirken piyasa ekonomisinde  "dozajın çok iyi ayarlanması"  gerektiğini vurguladı. Müftüoğlu "Emek piyasasında piyasa ekonomisini uygulayamazsınız. Piyasa ekonomisinin amacı, insan. İnsanların fiyatını düşürüp artırmak gibi insanı mutsuz edecek bir şeye girmenizin anlamı yok" dedi.

9- Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), 2001 yılında bütün dünyada gazetecilerin kısıtlamalarla karşı karşıya kaldığını bildirdi. Görev başında geçen yıl 31 gazetecinin öldüğü, tutuklamaların,  tehditlerin, saldırıların ve sansür olaylarının sayısının arttığı kaydedildi.      

10- Arjantin'de,  Devlet Başkanı olarak atanan Eduardo Duhalde'nin  yemin ederek göreve başlamasından sonra eylem yapan   binlerce kişi, yolsuzluğa bulaşan bir başka lider olarak gördükleri Duhalde'nin istifasını istediler.   

11- Fransa Savunma Bakanı Alain Richard Pakistan'da yaptığı açıklamada, Afganistan'da  görev yapacak olan barış gücü komutanlığını, İngiltere'den sonra  3 ay  süreyle  Türkiye'nin  yürüteceğini söyledi.

3 OCAK 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Manşet' programına katılarak, iç ve dış politikadaki gelişmeler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin  Meclis  grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yaşadığı zor günlerin asgari şartlarda birleşmeyi ve işbirliğini zorunlu kıldığını belirterek, hükümet üyeleri başta olmak üzere herkesin verimli çalışma düzenini bozacak yaklaşımlardan uzak durması gerektiğini söyledi.

3- Yargıtay 8. Dairesi, 18 yaşından küçüklerin polisteki sorguda avukat bulunmadan suçu kabule ilişkin ifadelerinin hukuki geçerliliği bulunmadığına karar verdi.

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, 39. Dönem Adli Yargı Hakim ve Savcı Adayları Ad Çekme töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hukuk alanında yeni bir döneme girdiğini belirterek "Yargıda gerçekleştirilebilecek yeniden yapılanmayla hukuk sistemimiz, eksikleri olmayan bir sistem haline gelecektir" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz düzenlediği haftalık basın  toplantısında, Senatör Joseph Lieberman başkanlığındaki ABD kongre üyelerinin, Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bir araya gelerek, Afganistan'daki son gelişmeler ve terorizm konularında görüş alışverişinde bulunacaklarını bildirdi.     

6- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, İstanbul'da Siyami Ersek Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, hastanenin uluslararası standartlarda olduğunu belirterek, bundan sonra hastaların, tedavi için yurt dışına gitmeleri gerekmediğini söyledi.

Öte yandan Bakan Durmuş, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç ve yönetim kurulu üyelerini ziyaretinde "Bir toplumun ruh sağlığı, onun adına konuşup  yazanların ruh sağlığıyla paralellik içindedir" dedi.

7- Cumhurbaşkanı  Ahmet Necdet Sezer'in 'yerli üreticiye zarar vereceği ve iç pazarı tümüyle yabancı sigara tekellerine açacağı' gerekçesiyle iade ettiği Tütün Yasası TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis  grup toplantısında, Milli Güvenlik Kurulu'nda görüşülen  irticayla mücadele raporunu eleştirdi. Erdoğan, imam-hatip mezunlarının devletten dışlanamayacağını belirterek, cumhuriyeti korumanın öncelikle siyaset kurumunun görevi olduğunu söyledi

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Sümerbank'la Oyakbank'ın birleşmesine ilişkin kararın tescil edilmesine onay verdi. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fatih Özatay yaptığı açıklamada, 2001'de döviz kurunun gereğinden fazla değerlendiğini, yılın sonlarında yaşanan gerileme eğiliminin programdan vazgeçilmediği ve dışsal şoklar yaşanmadığı sürece devam edeceğini söyledi.

12- Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) açıkladığı rakamlara göre, 2001 yılı enflasyonu, toptan eşya fiyatlarında yüzde 88.6, tüketici fiyatlarında ise yüzde 68.5 oranında gerçekleşti.

13- Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Çetin Altun, 48 bin maden işçisinin gerçekleştirdiği "Büyük Ankara Yürüyüşü"nün 11. yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada "Aradan geçen 11 yılda Türkiye'de emeğin aleyhine çok şeyler değişti. Krizlerin faturası maden işçilerine, çalışanlara çıkartıldı" dedi.

14- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden (TGC), gazetecilerin çalışma şartlarını düzenleyen  212. sayılı yasanın 40. yıl dönümü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, 212 sayılı yasanın gazetecilere getirdiği hakların patronlar tarafından fiilen ortadan kaldırıldığı belirtilerek, 40 yıl sonra 10 Ocak'ı "Dayanışma, bütünleşme ve haklara sahip çıkma" gününe dönüştürmeyi amaçladıkları bildirildi.

15- Japonya Dışişleri Bakanı Makiko Tanaka,  5 ülkeyi kapsayan  gezisi kapsamında Türkiye'ye geldi.

16- İngiltere Başbakanı Tony Blair Bangladeş'te yaptığı açıklamada, Hindistan-Pakistan arasındaki gerginliğin küresel istikrarı derinden etkileyecek tehditler taşıdığını belirtti.

17- İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Tulkerim, Kalkiliye, Cenin ve El Halil kentlerine yönelik ablukanın tamamen kaldırılacağı belirtilerek, bu kararın "Filistin halkının hayatını kolaylaştırmak amacıyla uygulanan ya da uygulanacak önlemler çerçevesinde" alındığı kaydedildi.

18- Afganistan'da geçici hükümetin Çalışma Bakanı Mir Vais Sadık, 260 bin memurun geçmişe dönük maaşlarını ödeyeceğini açıkladı.

19- Hindistan Başbakanı Atal Behari Vacpayi, Güney Asya Bölgesel İşbirliği Örgütü (SAARC) Doruğu'na katılmak üzere Nepal'in başkenti Katmandu'ya hareketinden önce başkent Yeni Delhi'de yaptığı açıklamada, Pakistan'la savaşa girmenin gerekli olmadığını, ancak Pakistan sınır ötesi terorizmi durdurmadıkça diyalogun söz konusu olmadığını söyledi.

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref de Güney Asya Bölgesel İşbirliği Örgütü (SAARC) Doruğu'na katılmak üzere Nepal'in başkenti Katmandu'ya gitti.

4 OCAK 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, ABD Senatosu üyelerinden Joe Liebermann başkanlığındaki heyeti kabul etti. Senatörler, Irak'ın kitle imha silahları üretmeye devam ettiğini, bunun da ABD'nin uluslararası güvenliğini tehdit ettiğini belirterek "Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin devrilmeli. Saddam adı altında Irak'ta uzlaşma sağlanması olanaksız görünüyor" dediler.   

Başbakan Ecevit ise Irak'ın toprak bütünlüğünün Türkiye'nin güvenliği  açısından en önemli konu olduğunu belirterek, "Kuzey Irak'ta Saddam'ın etkisi zaten kalmadı. Bu bölgenin hakimiyeti Kürt liderlerde. Ama bu durum, Türkiye'nin güvenliğini olumsuz yönde etkiliyor" dedi. Heyet, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile de bir araya geldi.

2- Başbakan Bülent Ecevit,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan ve BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Bildacı ile Başbakanlık'ta doğalgaz konusunu görüştü.

3- Yargıtay  Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi'nde görüşülmeyi bekleyen 'HADEP ve AKP  davaları ile ilgili olarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ekrem Nur'u ziyaret etti. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi'ne saygısının tam  olduğunu belirtti. Yüksek yargı organları arasında kavga ve polemik olamayacağını belirten Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi'ne başvurusunun, bir uyarı ve telkin olarak algılanmasından üzüntü duyduğunu söyledi.

4- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, demokratik hakları kullanma bağlamında bir araya gelerek bilimsel söyleşi yapmanın suç olmadığına karar verdi.

5- Adalet Bakanı  Hikmet Sami Türk, İstanbul Ticaret Odası'nca gerçekleştirilen "Çek Hukukunun Güncel Sorunları" konulu  sempozyuma  katıldı.  Bakan Türk yaptığı açıklamada,  mahkemelerin yürürlükteki Çek Yasası nedeniyle  büyük yük altında olduklarını belirtti. Karşılıksız çek olaylarının sosyal felaket haline geldiğini belirten Bakan Türk, yeni Çek Yasası'nı bu yıl içerisinde çıkarmayı istediklerini söyledi. 

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'de bulunan Japonya Dışişleri Bakanı Makiko Tanaka'yı kabul etti. Görüşmede, Afganistan'ın geleceği, Ortadoğu'daki gelişmeler ile dış politika konuları ele alındı. Başbakan Bülent Ecevit de Tanaka'yı kabul ederek bir süre görüştü.

7- Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan ve Resmi Gazete'de yayımlanan İlaç Fiyatları Hakkında Tebliğe göre, firmalar tanıtım giderlerine, yıllık net ilaç satış hasılatının  yüzde 3'ünden fazla pay ayıramayacak.

8- Ulaştırma Bakanı Oktay Vural İzmir'de yaptığı açıklamada,  devletin liman işletmesinden çekileceğini, Devlet Demir Yolları limanlarının daha verimli çalışması için özel sektöre kiralanmasını sağlayacak bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi.

9- SP Genel Başkanı Recai Kutan yeni yıl dolayısıyla Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada "Dünyada global bir kriz var. Türkiye'de derin bir ekonomik kriz yaşanıyor, Türkiye'de yaşanan ekonomik krizde dünyanın etkisi var fakat krizin gerçek nedeni siyasi iktidarın yanlış tercihleri ve kötü yönetimidir" dedi.

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca düzenlediği basınla sohbet toplantısında, bankacılık kesiminin yeniden yapılandırılması, kamu kaynaklarının kullanılarak sermaye yapısının güçlendirilmesini amaçlayan ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yasa tasarısı konusunda bilgi verdi.

11- Diyanet İşleri  Başkanlığı'nın karayoluyla organize ettiği hac seferleri iptal edildi. Karar, Bakanlıklararası Hac Komisyonu'nun yaptığı toplantıda alındı.

12- Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan'ı ziyaret etti.  Aygün gazetecilere yaptığı açıklamada, elektrik borcu olan sanayi kuruluşları ve işyerlerine 'borcun dörtte biri peşin ödenmek' kaydıyla, geri kalanına 6 eşit taksitte ödeme kolaylığı getirileceğini bildirdi.

13- Türkiye'nin ilk kadın sendika başkanı  Derviş Türkeş Koçoğlu yaşamını yitirdi.

14- Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Avrasya Koordinatörü Ali Alpkaya, İstanbul'da Zaman gazetesine yaptığı açıklamada,  Türk-Afgan İş Konseyi'ne 15 şirketin üye olmak için başvurduğunu belirtti. 

Türk firmalarının Afganistan'ın yeniden yapılanmasında önemli roller üstlenebileceğini belirten Alpkaya, özellikle inşaat sektöründe bu firmaların rakiplerine oranla daha avantajlı olacağını söyledi.

15- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Hollanda'da düzenlenen 'Türk Federasyonu  4. Büyük Kurultayı'na katılmak üzere gittiği Avrupa gezisinin ilk durağı olan Almanya'da yaptığı konuşmada "Ekonomik krizi aşmanın ön şartı milletin yüksek moral gücüdür. İnsanların birbirine ve hükümete olan güvenidir. Bir yandan güveni sarsar, bir yandan moral çöküntüsü yaratırsanız en güzel tedbirleri almış olsanız da uygulama cesareti bulamazsınız" dedi.      

Türk Kurultayı'na katılmak üzere Almanya'da bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu gazetecilere yaptığı açıklamada, süpermarketlerin şehir dışına taşınmasına ilişkin yasa tasarısını geri çekip, AB kriterlerine uygun olarak yeniden hazırlayacaklarını söyledi.      

16- ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Anthony Zinni, İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Dışişleri Bakanı Şimon Perez ve Savunma Bakanı Binyamin Ben Eliezer ile görüştü. Daha sonra, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile görüşmek üzere Ramallah kentine gitti.                                                                              

5 OCAK 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'i kabul etti. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ecevit, Bakan Cem ile ABD gezisi öncesi durum değerlendirmesinde bulunduklarını söyledi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'yı ziyaret etti. Çiller, hükümetin yurttaşları rahatlatmak için hiç olmazsa 3 ay boyunca doğalgaz, oto gaz ve tüp gazdan vergi almamasını önerdi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı  Mustafa Bumin katıldığı bir açılışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bumin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun HADEP ve AKP'ye ilişkin başvurularının sonuçlandırılmasına ilişkin yazısının, herhangi bir suretle gündemlerini değiştirmek ya da çabuklaştırmak konusunda etkisi olamayacağını söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu  Devlet Bakanı Kemal Derviş TRT-1 televizyonunda yayınlanan "2002'ye Bakış" programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Bakan Derviş, kamuoyuna "banka kurtarma operasyonu" olarak yansıyan tasarının "kurtarma değil güçlendirmeye" yönelik olduğunu belirterek  "Hırsızlık  yapmamış olan, ama kriz nedeniyle güç duruma düşmüş" bankalara Hazine'nin ya ortak olacağını ya da faizle borç vereceğini söyledi.

5- Spordan  sorumlu Devlet Bakanı  Fikret Ünlü, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) tarafından  Antalya'da düzenlenen "Sportif İletişim ve 2002 Dünya Kupası" seminerinin açılışında, Türk sporunu değerlendirdi.

 6- Milli Savunma Bakanı  Sabahattin Çakmakoğlu, AKP Karaman Milletvekili Zeki Ünal'ın soru önergesini yanıtlarken, Yüksek Askeri Şura kararlarına göre, 1990 yılından beri disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle 357 subay ve 895 astsubayın  Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ilişiğinin kesildiğini bildirdi.

7- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, 2001 yılı çalışmaları ve 2002 faaliyetleri hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

8- Kamu İhaleleri Kanun Tasarısı ve Kamu İhale Sözleşmeleri Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9- FP'nin kapatılmasına ilişkin gerekçeli karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda, şeriata dönük istemleri bilinen Merve Kavakçı'yı FP'nin aday göstermesinin, Kavakçı ile partinin temel politikaları arasındaki koşutluktan kaynaklandığı belirtildi. Ayrıca, İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak ile Tokat Milletvekili Bekir Sobacı'nın milletvekilliği sona erdi. Ramazan Yenidede, Mehmet Sılay ve Merve Kavakçı'ya ise 5 yıl süre ile siyasi yasak getirildi.

10- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, ATO tarafından düzenlenen "Dünden Bugüne Kuvayı Milliye, Ulusal Güç Birliği" sempozyumunun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, IMF ve uluslararası para örgütlerinin dayattığı 'borç silahı' ile ağır yaralı duruma düştüğünü belirterek "IMF, gelişmekte olan ülkeler için çıkar amaçlı ekonomik suç örgütüdür" dedi.

11- 2001 yılı Olof Palme Ödülü'ne, ülkesinde yoksullukla mücadele etmek ve kadın haklarını güçlendirmek için yaptığı çalışmalardan ötürü Bangladeşli Fazle Ahmed Abed layık görüldü.

12- Nepal'in başkenti Katmandu'da düzenlenen Güney Asya Bölgesel İşbirliği Örgütü toplantısında bir konuşma yapan Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Hindistan'la ciddi bir diyalog istediklerini söyledi. Pakistan'ın da terörden çok çektiğini belirten Müşerref, terörü her ne şekilde olursa olsun kınadıklarını belirtti.

6 OCAK 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, DİE'nin açıkladığı 2001 yılı enflasyon rakamını değerlendirdi. Çiller, hükümetin Türkiye'yi ileriye götürmek yerine beş yıl önceki halinden daha kötü bir duruma getirdiğini, toptan eşya fiyatında yüzde 10'luk bir enflasyonu hedeflediğini, ancak gerçekleştirdikleri yönetimle bu oranın yüzde 88.6'ya çıktığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, TRT-1 televizyonunda yayınlanan 'Pazar Panorama' adlı programda, Başbakan Bülent Ecevit'in 15 Ocak'ta ABD'ye yapacağı ziyaret ve dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi.

3-  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Tüm İşçi Emeklileri Derneği Başkanı İsmail Arslan ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde konuşan Bakan Okuyan, Türkiye'de emekli  vatandaşların, bir başka gelirleri olmadığı takdirde sadece emekli maaşlarıyla  geçinmelerinin son derece zor olduğunu söyledi.

4- MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici yaptığı açıklamada, Anayasa'da son yapılan değişiklikle Türk Ceza Yasası'nın (TCY) 125. Maddesi kapsamına giren terör suçları ile savaş halleri dışında ölüm cezasının kaldırıldığını belirterek, idamın tamamen kaldırılmasına karşı olduklarını söyledi.

5- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, mali yapısı zayıf bankalara kamu kaynağı aktarılmasına karşı çıkarak  "Bir yandan devlet bankalarını özelleştireceğiz diyorlar, diğer yandan da özel bankaları devletleştiriyorlar. Bankalara sağlanacak destek, reel sektöre yansımayacaktır" dedi.

6- F Tipi cezaevlerinde tecride karşı sürdürülen ölüm oruçlarında 1 kişi daha yaşamını yitirdi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Hollanda'da düzenlenen  'Türk Federasyonu 4. Büyük Kurultayı'na katılmak ve Belçika ile Almanya'daki bazı Türk derneklerini ziyaret amacıyla düzenlenen gezi kapsamında Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli burada düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-AB ilişkilerine değindi. AB yönetiminin Helsinki zirvesinden bu yana Türkiye'ye bakış açısını belirli ölçüde de olsa değiştirip zenginleştirmeye başladığını belirten  Başbakan Yardımcısı Bahçeli "Özellikle, terorizm ve terorizmle mücadele yöntemlerinin Türkiye-AB ilişkilerine gölge düşürmesinin önüne geçilememektedir" dedi.

8- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günther Verheugen, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides görüşmesi öncesi Almanya'nın Köln eyaletinde yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum Kesimi'nin, Ada'nınbölünmüşlüğünün sürmesi halinde, gerekirse tek başına AB üyesi olacağını belirterek "Kıbrıs'ın AB'ye girecek ilk adaylar arasında olacağından hiç şüphe duymadık. Durum gerektirirse Rum Kesimi tek başına AB'ye girebilir" dedi.

9- İtalya Dışişleri Bakanı Renato Ruggiero, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile İtalya'nın Avrupa politikası konusunda anlaşmazlığa düşmesinin ardından iktidardaki merkez  sağ hükümetten dün istifa ettiği bildirildi.

7 OCAK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in talimatıyla Emlakbank tarafından verilen kredileri incelemeye alan Devlet Denetleme Kurulu'nun suç duyurusu üzerine, harekete geçen Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'na, İstanbul, Ankara, Adana ve İzmir'de eşzamanlı başlatılan 'Kılıçbalığı' operasyonu kapsamında bankanın eski genel müdürleri Erdin Arı ve Sinan Solok ile üst düzey bürokratlarında aralarında bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı.

2- DYP Genel Başkanı  Tansu Çiller, DP'nin  kuruluşunun 56. yıl dönümü sebebiyle Adnan Menderes'in İstanbul Topkapı'daki Anıt Mezarı'nda düzenlenen törene katıldı.

Çiller törende yaptığı konuşmada, DP'nin kurulmasıyla Cumhuriyet'in demokrasiyle taçlandığını belirterek "DP ile birlikte egemenliğin millete geçtiğini, ilk kez zaptiyeden güç alan bir iktidara dönüştürülmüştür" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, TGRT televizyonunda yayımlanan bir  programa katılarak gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

4- Ekonomiden sorumlu Devlet  Bakanı Kemal Derviş, Bankacılık  Düzenleme ve Denetleme Kurulu  (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca ve Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ile bir araya geldi.           

Bakan Derviş daha sonra Türk-İş, TOBB, TOZB, Hak-İş ve TİSK'in yetkilileri  ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, finans sektörünün güçlendirme operasyonunun tartışıldığını, tarafların görüşlerini ifade ettiklerini söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de toplantı çıkışı yaptığı açıklamada "Eğer banka kurtarılacaksa,  bundan önce el konulan 19 banka  da kurtarılmalı, kurtarılmayacakca hiçbiri kurtarılmamalı" dedi. 

5- Ulaştırma Bakanlığı'nın düzenlediği  "Türkiye için tek yürek" kampanyasını başlatan Bakan Oktay Vural, 2002 yılı hedeflerini ve projelerini açıkladı.  

6- Enerji  ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, İstanbul, İzmit, Eskişehir, Bursa  ilinin Büyükşehir Belediye başkanları ile  doğalgaz indirimi konusunu  görüştüler. Bakan Çakan yaptığı açıklamada, fiyatlarda 39 bin lira ile 93 bin lira arasında indirime gidildiğini söyledi.    

7- Kültür Bakanı İstemihan Talay, Suudi Arabistan yönetiminin, hem kendi topraklarındaki hem de Balkanlar'daki Türk Osmanlı eserlerine yönelik yıkım veya bozma girişimlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.     

8- Kültür Bakanlığı'nca düzenlenen 'Türkçenin Dünü, Bugünü, Yarını' konulu uluslararası bilgi toplantısı başladı.

Toplantıya katılan Kültür Bakanı İstemihan Talay   yaptığı konuşmada,  dilde hızlı yenileşmenin kazançları olduğu kadar kaygı veren bazı sonuçları da bulunduğunu belirterek "Bizim kuşak, 1930'lar öncesi Türkçe'yi anlamakta zorluk çekerken şimdi de yeni türetilen ve özellikle yazılı Türkçe'ye zorla yerleştirilmeye çalışılan kelimeler sonucunda 20 yıllık dönemleri kapsayan kuşaklararası yazılı dil iletişiminde birbirini anlamakta kopukluklar doğduğu gözlemlenmektedir. İşin ilginç tarafı, dilden atılan bir çok kelimenin yerine, Batı dilleri ve özellikle İngilizce sözcükler kullanılmaya çalışılmaktadır" dedi.      

9- SP Genel Başkanı Recai Kutan başkanlığında Başkanlık Divanı Genel Merkez'de toplandı. Kutan gazetecilere yaptığı açıklamada, yeterli imza sayısına ulaşmaları halinde TBMM'de kabul edilen Tütün Yasası'nı Anayasa Mahkemesi'ne götürmek istediklerini söyledi.   

10- Devlet eski Bakanı Abdülhaluk Çay'ın yerine MHP Genel Sekreter Yardımcısı Reşat Doğru atandı.    

11- Türkiye'de bulunan ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Christopher Shays, TBMM Başkanı Ömer İzgi'yi ziyaret etti. Shays yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ABD'nin terörle mücadelesine verdiği desteğe minnettar olduklarını belirterek "Türkiye 30 yıldır terörle mücadele ediyordu. Ancak biz bu mücadeleyi bilmiyorduk, içinde değildik. Türk hükümetinden bu konuda öğreneceğimiz çok şey var" dedi.

TBMM Başkanı İzgi de "Terorizmle mücadelede uluslararası işbirliğiyle başarıya ulaşılabilir" dedi.   

12- Devlet Bakanı  ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği, Hollanda'nın Hertogenbosch şehrinde düzenlenen 'Türk Federasyonu 4. Büyük Kurultayı'na katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli burada yaptığı konuşmada, Batı dünyasında bazı ön yargılı çevrelerin 11 Eylül olayını İslam dini ile terorizmi aynı çerçeve içinde algılamak istediğini söyledi.

Daha sonra  gittiği Almanya'nın Frankfurt Havalimanı'nda Türkiye'ye hareketinden önce  gazetecilere yaptığı açıklamada, yurt dışındaki Türk vatandaşları arasında büyük bir gelişme olduğunu, Türk işadamlarının Türkiye'de yatırım yapmalarının teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, gurbetçilerden kendi yatırım olanakları imkan vermediği takdirde aynı branşta Almanlarla birlikte Türkiye'de yatırım yapmalarını istediğini belirtti. 

Başbakan Yardımcısı Bahçeli ayrıca, Lmnya'da yaşayan Türkler arasında çifte vatandaşlık sorunu yaşandığını, bu sorunun da devletler arasında çözülebileceğini söyledi.

13- Şangay İşbirliği Örgütü'ne üye ülkelerin Dışişleri bakanları  Çin'in başkenti Pekin'de  olağanüstü toplandı.

Toplantıda, mevcut bölgesel güvenlik ve işbirliği konularını ele alarak ortak bildiri imzaladılar. Bildiride, uluslararası toplumun Afganistan egemenliği ve toprak bütünlüğü ile ülkenin birleşmesine saygı göstermesi ve içişlerine karışmaması gerektiği belirtilirken, terörle mücadele faaliyetlerinde de çifte standart uygulanmaması gerektiği ve Hindistan ve Pakistan'a siyasi diyaloğu yeniden başlatmaları çağrısında bulunulduğu bildirildi.

14- İngiltere Başbakanı Tony Blair ile  Hindistan Başbakanı  Atol Behari Vajpayi'nin,  başkent  Yeni Delhi'de teröre karşı ortak deklarasyon imzaladığı bildirildi.

8 OCAK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Tütün Yasası'nı onayladı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Hüseyin Kıvrıkoğlu, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda, Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi'nin (SAREM) açılışı nedeniyle düzenlenen toplantının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Orgeneral Kıvrıkoğlu, Türkiye'nin ayaklarının üzerinde durması için mutlaka yolsuzluğun kökünün kazınması gerektiğini belirtti. 

Orgeneral Kıvrıkoğlu, ekonominin iyiye gittiğini ve bu yıl içinde düzlüğe çıkılacağına inandığını söyledi. Orgenaral Kıvrıkoğlu ayrıca, Irak'ın bölünmemesi gerektiğini belirterek "Bölünme, yeni bir çıban başının yaratılması anlamına gelir" dedi.  AB'nin terör listesine Türkiye karşıtı örgütleri almamasını da eleştiren Orgenaral  Kıvrıkoğlu "Endişe ediyorlar sanırım; bugüne kadar vermiş oldukları desteğin sonucunda bu hale geldiler. Şimdi, acaba kendilerine karşı bu terör bir bumerang gibi geri dönüp gelebilir mi, endişesi var" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul Bakırköy'deki  Tüketiciler Deneği'ni (TÜKODER) ziyaret ederek, doğalgaz fiyatlarının indirilmesi amacıyla yapılan toplantı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, dün ANAP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında yaptığı konuşmada, "IMF'ye KDV'de indirim yapmayacağımıza ve ATV'yi kaldırmayacağımıza dair söz verdik. Faiz dışı fazlası oranını tutturmalıyız. Buna rağmen yüksek KDV oranının indirilmesi için ortaklarımla görüşeceğim" dedi.   

Toplantıya katılan  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan da doğalgaz satışında kar marjını üst sınır olarak yüzde 30 olarak belirleyen tebliğe, belediyelerin uymak zorunda olduğunu söyledi. Yapılan  indirimin yetersiz olduğunu, ancak imkanların buna yettiğini belirten Bakan Çakan, KDV'nin düşürülmesi yönünde girişimlerini sürdüreceğini  söyledi.           

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ise Emlakbank eski yöneticilerine yönelik 'Kılıçbalığı' ve 'Lodos' operasyonu konusunda üyeleri bilgilendirdi.

5- Başbakanlık'ta, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan  başkanlığında  Devlet bakanları Kemal Derviş ve Faruk Bal ile Hazine Müsteşarı Faik Öztrak'ın katıldığı bir toplantı yapıldı.

Toplantıda, bankaların iyileştirilmesini içeren mali sektörün yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa tasarısı ele alındı. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Bakan  Bal, hükümet tasarısında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ortaya konulan görüşlerin değerlendirildiğini belirterek "Teknik düzeyde çalışma yapılmasına karar verdik" dedi.

6- Dışişleri Bakanı İsmail Cem  Frankfurter Allgemeine Zeitung  gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun 2002 yılı sonunda çözülmesi gerektiğini söyledi. Bakan Cem, Kıbrıs'ta, KKTC Cumhurbaşkanı  Rauf Denktaş'ın konfederasyon önerisi  ile 1998 yılının Ağustos ayından  bu yana bir değişim sürecinin yaşandığını belirtti.

Bakan Cem, ayrıca  "Kıbrıs'taki diyaloğun gelişmesi için önemli olan, Ada'daki her iki liderin de ortak bir vizyona sahip olmaları ve Kıbrıs'ın geleceği için ortak bir hedef izlemeleridir" dedi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetlerindeki indirimli tarifelerin kaldırılmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.  

8- TBMM Partilerarası Uzlaşma Komisyonu, Cumhurbaşkanı'nın referandum yetkisine ilişkin Anayasa'nın 175. Maddesi'nin değiştirilmesi konusunda tek maddelik bir anayasa değişikliği üzerinde uzlaştı.

Komisyon toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan TBMM Başkan  Vekili Yüksel Yalova, yeni düzenlemenin son şeklini alması konusunda her partinin bir değerlendirme yapacağını, ilgili kurum ve kuruluşlardan görüş alınacağını belirtti.

9- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Telekulak Alt Komisyonu toplandı. Toplantıda, dinlendiğini iddia edenlerle emniyet yetkililerinin komisyona çağrılması, Jandarma ve MİT ile de gerekli temasların kurulması benimsendi. Ayrıca, telefonların dinlendiği birimlere gidilerek konunun yerinde incelenmesi kararlaştırıldı.

10- TBMM Kit Komisyonu, Tekel Genel Müdürlüğü'nün, 1997, 1998 ve 1999 yıllarına ilişkin hesaplarını, açılmış ve açılacak davalar saklı kalmak kaydıyla 'şartlı' ibra etti.       

Komisyonda konuşan Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, TEKEL'in 2002 yılında 4 milyar dolar ciro yapacağını tahmin ettiğini söyledi.

11- Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan İngilizce dil öğreticisi alınmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

12- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ziraat Mühendisleri Odası'nın düzenlediği tarım konferansına katıldı.  Baykal konferansta yaptığı konuşmada, tarımsal üretimi ve verimliliği artıracaklarını söyledi.

13- Türk Tarih Kurumu, Ecyad Kalesi'ni yıkan Suudilerin, Balkanlar'daki bazı Türk eserlerini de tahrip ettiğini açıkladı.

14- Gazeteci Yalçın Özer yaşamını yitirdi.

15- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş yılın bakanı seçildi. İngiltere'de yayınlanan gazetelerden Finansial Times'ın çıkardığı sektör dergisi The banker, Bakan Derviş'i dünyada yılın bakanı olarak gösterdi.

16- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent  Washington'da düzenlediği basın toplantısında,  ABD'nin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e muhalif Irak Ulusal Kongresi'ne yaptığı parasal desteği geçen hafta geri çektiğini açıklamasının, Irak'taki rejimin değişmesi  politikasından vazgeçildiği anlamına gelmediğini bildirdi.

17- Hindistan  ile Pakistan arasındaki gerginliği gidermek amacıyla iki ülkede temaslarda bulunan İngiltere Başbakanı Tony Blair Afganistan'a geçerek, başkent Kabil'de geçici hükümetin Başbakanı Hamid Karzai ile görüştü.  Blair görüşmede, uluslararası topluluğun Afganistan'ı bu kez yalnız bırakmayacağını söyledi.

18- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan başkent Erivan'da yaptığı basın toplantısında,  Azerbaycan'ın Karabağ üzerinde toprak iddiasında bulunmak için tarihsel gerekçesi olmadığını söyledi.

9 OCAK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı nedeniyle basın meslek örgütlerinin temsilcilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı konuşmada, çalışan gazeteciler açısından örgütlenme ve sendikalaşmanın tek geçerli çözüm olacağını belirterek, onayına sunulacak yasalara çalışan gazeteciler açısından ve basın özgürlüğüne duyarlı bir şekilde bakacağını söyledi.

Ayrıca, Türkiye Gazeteciler Sendikası  (TGS) Başkanı Şükran Soner, Cumhurbaşkanı Sezer'e, basın emekçilerinin karşılaştığı sorunları içeren bir dosya sundu.     

2- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan ile Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in katıldığı bir zirve toplantısı yapıldı.    

Başbakan Ecevit yaptığı açıklamada, bankalara ve reel sektöre kaynak aktarımı konusunda  toplantıda tam bir mutabakata vardıklarını söyledi. Başbakan Ecevit  "Bankalarımız, kendi kaynaklarını artırdıkları, üretimi yatırıma yönelttikleri oranda devlet de bankalara belirli ölçüler içerisinde katkı sağlayacaktır" dedi.  

Bakan Derviş, ayrıca gazetelerin temsilcileriyle bir araya gelerek konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.       

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin, Afganistan'da kurulan geçici yönetimin korunması için oluşturulan Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü'ne  (ISAF) ilk aşamada 261 askerle katılacağı bildirildi.

4- Anayasa Mahkemesi,  Recep Tayyip Erdoğan'ın partinin kurucu üyeliğinden çıkarılması için AKP'nin  'uyarılmasına' karar verdi ve AKP'nin türbanlı kurucu üyeler nedeniyle uyarılması istemini reddetti.

5- Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel düzenlediği basın toplantısında "Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB'ye  üye olabileceğini" söyleyen AB'nin Genişlemeden sorumlu  Üyesi Günter Verheugen'e "Rum Kesimi'ni AB'ye alırlarsa Kıbrıs'ı bölerler" uyarısında bulundu. 

6- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında,  F tipi cezaevlerinde  süren açlık grevi  ve ölüm oruçlarını değerlendirdi. Bakan Türk, F tipi cezaevlerinde bugün itibarıyla 8 kişinin açlık grevinde olduğunu, 142 kişinin de ölüm orucu eylemini sürdürdüğünü bildirdi. Bakan Türk  Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir barolarının  ölüm oruçlarının sona erdirilmesi için F tipi cezaevlerine "Üç Kapı, Üç Kilit" önerisini,  yasal engel olduğu gerekçesiyle reddetti.      

7- Endüstri Bölgeleri Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.     

8- ANAP'tan istifa eden Bağımsız Milletvekili Agah Oktay Güner, DYP'ye katıldı.    

9- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek düzenlediği basın toplantısında, Ankara'da doğalgaz satış fiyatında üç ay arayla ikinci bir indirim yaptıklarını belirterek "Bundan sonra 3 ay boyunca doğalgazı her şey dahil 335 bin liradan satacağız" dedi.

10- Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı İgor İvanov dün Türkmenistan'a gitti.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredov ve ardından Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı ile görüşen İvanov, Türkmenbaşı'na Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetini iletti.          Görüşmede, Hazar'ın statüsü ve terör konusu ele alındı.    

11- ABD'ye ait bir KC-130 askeri uçağın, Pakistan'ın güneybatısında Şamsi Havaalanı yakınlarında dağlık kesime düştüğü bildirildi.

10 OCAK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk İdareciler Derneği'nce düzenlenen "İdareciler Günü" kutlama töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları alanlarında evrensel ölçütlere ulaşabilmesi için tüm kurum ve kuruluşlar ile toplumun bütün kesimlerine önemli sorumluluklar düştüğünü söyledi.

Törene ayrıca,  SP Genel Başkanı Recai Kutan ile AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.   

2- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 2002 yılının demokrasi kalkınma ve atılım yılı olacağını belirterek, bunu gösteren belirtilerin ortaya çıkmaya başladığını, ekonomik göstergelerin olumlu işaretler verdiğini, ekonomiyi hızlandırmanın yatırım ve üretimi güçlendirmenin ve halkı kalkındırmanın başta gelen koşulunun, bankaların üretim ve yatırıma desteği olduğunu söyledi.  

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan Hava Kuvvetleri'ne ait uçakların Türk hava sahasını ihlallerinin devam ettiği bildirildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik bunalımdan çıkmak için finans kesiminin iyileştirilmesi gerektiğini belirterek "Türkiye eğer bankacılık sektörünü güçlendirmezse ekonomik istikrarı yakalaması hem çok uzun zaman gerektirecektir hem de maliyeti çok daha yüksek olacaktır. Finans kesimi geçmişte yaşadığımız ekonomik krizden gerek kur riski gerekse faiz riski olarak en fazla zarara uğramış olan sektördür" dedi. 

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, DSP Meclis grup toplantısına katılarak, mali sektörle ilgili yeni düzenlemeler konusunda bilgi verdi. Bakan Derviş "Sosyal adaletle piyasa ekonomisinin birleştirilmesi durumunda en başarılı modelin ortaya çıktığını belirterek, fon kapsamına alınan 19 bankanın sermayesini tümüyle yitirdiğini söyledi.

6- Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, kar ile mücadele araçlarının köy hizmetleri araç parkına katılması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, köy hizmetleri il müdürlüklerinin kapatılmayacağını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, çalışma bölge müdürleri toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, emeklilikte kademeli geçiş düzenlemesinin Anayasa'nın gerekçeli hükmüne uygun olduğunu belirterek, yeni yasaların çıkarılmaya devam edeceğini söyledi.

8- TBMM Genel Kurulu'nda, Mali Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Tasarısı ile Endüstri Bölgeleri Yasa Tasarısı kabul edildi. 

9- DSP Merkez Disiplin Kurulu, İstanbul Milletvekili Rıdvan Budak hakkında oybirliğiyle kesin ihraç kararı aldı.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Ticaret Odası'nı (İTO) ziyaret etti.

11- TÜSİAD tarafından, TBMM'de kabul edilen  Mali Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Tasarısı'na ilişkin yapılan yazılı açıklamada "Bunun, hem reel sektörün hem de mali sektörün sağlıklı bir şekilde yeniden yapılanmasına ve mali sektörün şeffaflaştırılmasına yönelik bir girişim" olduğu bildirildi.

12- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve  basın meslek örgütleri, 40 yıl önce  çalışan gazetecilerin haklarını düzenleyen  212 Sayılı Yasa'nın çıkmasını kutlamak ve basın patronlarını protesto etmek amacıyla İstanbul'da yürüyüş yaptılar.

13-  Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber, Köykent Projesi konusunda çalışmalar yapmak üzere Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Selçuk Polat ile bir araya geldi.

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Chhibber, Köykent Projesi'nin Türkiye açısından çok yenilikçi ve önemli  olduğunu belirterek, projeye başlangıç olarak 300 milyon dolarlık bir yatırımla başlama kararı aldıklarını söyledi.

14- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dış Basın Birliği'nin davetlisi olarak KKTC'ye gitti. 

15- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, resmi bir ziyarette bulunmak üzere gittiği ABD'nin  New York kentinde  BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir araya geldi.

Simitis görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

11 OCAK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Özok kabulün ardından yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı tarafından ve halen TBMM gündeminde bulunan yasal düzenlemeyle Avukatlık Yasası'yla getirilen olanakların yok edilmek istendiğini belirterek, buna izin vermeyeceklerini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, yapacağı ABD ziyareti çerçevesinde Associated Press ajansına bir demeç verdi. Başbakan  Ecevit yaptığı açıklamada, Irak'taki durumun Türkiye için çok önemli olduğunu, Irak'a yönelik olası ABD operasyonunun ardından Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kurulmasının, Türkiye'nin bütünlüğüne bir tehdit olabileceğini belirterek "Buna asla izin vermeyiz" dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca, Afganistan'a asker göndermenin yaşanan ekonomik sorunları daha da artırabileceğini belirterek "Durumu ABD'de biliyor. Dolayısıyla bölgedeki savunma masraflarımızın desteklenmesi veya savunma borçlarımızın silinmesi ya da azaltılması bizi memnun edecektir" dedi.  

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, sınır illerinde yaşayan vatandaşların komşu ülkelere yapacakları günü birlik ziyaretler ile sınır ticareti yapanların yurt dışına çıkışlarında fon uygulanmayacağını belirterek, bu konudaki Bakanlar Kurulu kararnamesinin tamamlandığını,  sınır ticareti yapanlar için muafiyetin her bir şirket için iki kişi  ile sınırlı olacağını söyledi.   

4- Devlet Bakanı Hasan Gemici ile Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Yeşil Kart'ın kapsamını daraltan protokolü imzaladı. Protokole göre, daha önce yatak ve yemek ücretleri ödemeyen kart sahipleri yeni düzenlemeyle yürürlükteki fiyat tarifesinin yüzde 50'sinin ödenmesini öngörüyor.

Bakan Durmuş konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Amaç, hizmetin kalitesini artırarak çalışan personelin motivasyonunu yükseltmektir" dedi.

Bakan Gemici de "Uygulamaların günün şartlarına uygun hale getirilmesi amacıyla bu protokol yenilenmiştir" dedi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk yaptığı açıklamada, Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir barolarının F tipi cezaevlerine ilişkin geliştirdikleri "3 kapı 3 kilit" yönteminin ölüm oruçlarını teşvik edenlerin emellerine hizmet eden bir öneri olduğunu söyledi.

Bakan Türk, ayrıca "Rüşvet ve yolsuzluk gibi suçlarda özel mahkemeler kurulması, yargı birliğini bozar. Bu konularda bilirkişilik kurumunu güçlendirmek gerekli. Yargıtay'ın bu alanlarda içtihat oluşturması zaman alabilir" dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, çiftçilere doğrudan gelir desteği ödemelerinin başlaması nedeniyle Sivas'ta yaptığı konuşmada, çiftçilerin Ziraat Bankası'na olan borçlarının faizlerin içerisindeki temerrüt faizlerinin kaldırıldığını belirterek "Geriye kalan faizi de faizsiz olarak donduruyoruz. Çiftçilerimiz bu faizleri 36 ay içerisinde ödeyecekler. Ana paraya gelince yapacağımız bir şey yok. Ancak ana paradan ne kadar yatırırsanız o kadar ana borcunuzdan silinecektir" dedi.   

7- TBMM Genel Kurulu'nda,  BM tarafından hazırlanarak 20 Mayıs 1999'da imzalanan "Terorist Bombaların Önlenmesine İlişkin Uluslararası Sözleşme'nin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Yasa" kabul edildi.

8- TBMM Genel Kurulu'nda, mali sektöre olan borçların yeniden yapılandırılması hakkındaki kanun tasarısının, bankalara kaynak aktarılmasını öngören maddesi kabul edildi.

9- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, İstanbul'da banka yetkilileriyle ile  bir araya geldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca toplantıdan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, bankalara aktarılacak kaynağın 4 milyar dolar civarında olacağını ve bu kaynağın Hazine tarafından kağıt olarak verileceğini söyledi.

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, yeni yasa çerçevesinde tespit edilecek özel bankalara yapılması öngörülen sermaye aktarımında seri bir şekilde hareket etmek istediklerini belirterek "Müracaat için 6 aylık bir süre koyduk. Bankacılıkta 5-6 yıl sonunda 500-600 milyar dolarlık bir sektör büyüklüğüne ulaşmak istiyoruz. Bankalarda asıl amacımız sağlıklı bir özkaynak yapısına kavuşmamız. Böylece yabancı kaynaklar daha rahat hareket edebilecek. Reel sektöre destek o zaman söz konusu olabilecek. Artık bankalar paranın tekrar sistemde dönmeye başlamasına aracılık etmeye başlayacak" dedi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen "Kıbrıs ve yeni uluslararası ortam" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Rum Yönetimi'nin yıllarca kayıplar listesini açıklamadığını, sonunda  Rum kadınların baskısı sonucu açıklamak zorunda kaldığını belirterek, bunun sonucunda birçok kişinin hayatta olduğu, ölü olduğu ve kayıp olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, ayrıca  Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides  ile bir araya gelerek kayıplar konusunu görüştü.

12- IMF'den  yapılan yazılı açıklamada, bankalara kaynak aktarımını öngören  yasanın çıkartılmış olmasının, Fon tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, güçlü bir bankacılık sisteminin Türkiye'ye yatırımcıların yeniden güven duymasını sağlayacağı, normal kredi sürecine yeniden dönülmesine olanak tanıyacağı ve faizlerle döviz oranları üzerindeki baskıyı kaldıracağı belirtildi. 

13- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği  ABD'nin başkenti Washington'da, ABD Başkanı George W. Bush, Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile bir araya geldi.

Simitis daha sonra düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Güvenlik ve Savunma  Politikası (AGSP) konusunu görüştüklerini belirterek "Söz de Ankara Anlaşması olarak hazırlanan belgeler, NATO içindeki sorunları AB içine taşır. Bu kabul edilemez. Başka çözümler bulmalıyız" dedi.

12 OCAK 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye Ermeniler Patriği Mesrob Mutafyan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Başbakan Ecevit'e  'azınlık vakıflarının sorunları' konusunda bilgi veren Mutafyan, görüşmede vakıflarla ilgili tasarının Türkiye Ermenileri ile diğer gayrimüslüm azınlık cemaatlerini doğrudan ilgilendirdiğini belirtti.      

Mutafyan ayrıca, cemaatlerinin hukuk danışmanlarının hazırladığı rapor ile '1936 Beyannamesi' konusunda cemaatlerinde oluşan görüş ve çözüm önerilerini içeren mektubu Başbakan Ecevit'e  sundu.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Bankacılık Yasası'nı eleştirerek zorda olan bankalara kaynak aktarılmasıyla ilgili olarak çıkartılan yasanın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmesini umduklarını belirterek "Veto etmezse, DYP olarak özel sektöre aktarılacak olan bu kaynakların doğru olmayacağına inandığımız için bu yasayı Anayasa Mahkemesi'ne en kısa zamanda götüreceğiz" dedi.

Çiller ayrıca doğalgaz, tüpgaz ve otogazdaki bütün vergilerin ve kar oranlarının kaldırılması için TBMM'ye bir yasa teklifi verdiklerini söyledi.

Çiller daha sonra Cem Vakfı'nın 7. kuruluş yıl dönümü toplantılarına katıldı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin terörle mücadele konusunda ortaya koyduğu kararlılığın çok önemli ve haklı sebepleri olduğunu belirterek "Her şeyden önce, yıllardan beri vahşi bir terörün hedefi durumunda bulunan Türkiye'miz şüphe yok ki terörün acılarını ve yıkıcı etkilerini dünyada en iyi bilen ülkelerin başında gelmektedir. Onbinlerce  vatandaşımız, yıkıcı ve bölücü terörün hedefi olarak hayatını kaybetmiştir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Kıbrıs konusunda da açıklamalarda bulundu. 

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca  ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti  ile Türkiye Bankalar Birliği'nde bir araya gelerek, bankacılık sektörüne kaynak aktarılmasına ilişkin olarak çıkarılan yasayı görüştü.         

Toplantıdan sonra  gazetecilere bir açıklama yapan Bakan Derviş, bankalara ilişkin düzenlemeyi öngören yasanın, bankacılık sektörünü güçlendireceğini ve büyümeyi hızlandıracağını belirterek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yasaya destek vereceğini umduğunu, reel sektöre kredi verilmesinin en önemli sebebinin de kamu açıkları olduğunu söyledi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Türk Medeni Kanunu'nun  5. Tanıtım Semineri'ne katılmak üzere gittiği Diyarbakır'da  gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312. Maddesi'nin değiştirilmesinin TBMM gündeminde olduğunu belirterek "Bazı değişiklikler içeren kanun tasarısı TBMM'ye sunulmak üzeredir. Ama TCK'nın 312. Maddesi'nin yanında bu maddeye göre hüküm giymenin siyasi sonuçlarını düzenleyen başka kanunlar da vardır. Bunlar Siyasi Partiler Kanunu, Milletvekili Seçimleri, Kamu ve Mahalli İdareler Seçimleri Kanunlarıdır" dedi.      

6- Vakıf 2000 tarafından düzenlenen "Türkiye–AB İlişkileri ve Beklentileri" konulu toplantı yapıldı.   

AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin birliğe üyelik sürecinde her şeyi gerçekleştirdiğini,  ancak bunu geç yaptığını söyledi.   

Toplantıya katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da  Türkiye'yi AB'nin dışında tutma ısrarının haksız olduğunu belirtti. Baykal "İspanya'nın Dönem Başkanlığı Türkiye için bir fırsattır. Türkiye bu şansı değerlendirmeli" dedi.

 7- Öğretim Elemanları Sendikası (ÖES) Eğitim-Sen'le birleşti.

8- Kültür ve İslami İrşad Bakanı Ahmed Mescid Came'nin davetlisi olarak İran'ın başkenti Tahran'a giden Fener Ortadoks Rum Patriği 1. Bartholomeos, İran Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Araştırma Enstitütüsü'nde düzenlenen 'İslam ve Hiristiyanlık Arasında Diyalog' seminerinde yaptığı konuşmada, dinler arasındaki diyalogun birlikte yaşamanın önündeki engelleri kaldırmanın en iyi yolu olduğunu söyledi.  

9- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, Ortadoğu gezisi kapsamında gittiği  Kuveyt'te düzenlediği  basın toplantısında,  ABD yönetiminin Irak'a operasyon konusunda henüz karar almadığını ve bu konuyu Körfez Savaşı'ndaki müttefikleriyle görüşmeyi tasarladığını söyledi. Burns ayrıca, Başbakan Yardımcısı Şeyh Sabah El-Ahmed El Sabah'la görüştü.                                              

13 OCAK 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, ABD Başkanı George W. Bush'un resmi davetlisi olarak bu ülkeye yapacağı resmi ziyaret öncesi kendisine eşlik edecek işadamı, bürokrat ve bakanlara bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Başbakan Ecevit toplantıda yaptığı konuşmada, 11 Eylül terorist saldırılarının ardından Türkiye'nin öneminin hem ABD hem de AB nezdinde daha da arttığını belirterek "Son günlerde kültürler ve dinler çatışması gündeme geldi. Türkiye, İslam ülkeleri arasında demokratik, çağdaş ve laik bir ülke olduğunu ispatlamıştır" dedi. ABD-Türkiye ilişkileri gelişirken, ekonomik ilişkilerin  'zayıf' kaldığını belirten Başbakan Ecevit "ABD tarafından İsrail, Ürdün ve AB'ye sağlanan olanaklar Türkiye'ye tanınmadı. Bu bir çelişkidir. Bunu duyuracağız" dedi. Başbakan Ecevit, toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını da yanıtladı.              

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Polis Akademisi'nce çıkartılan  'Akademik Bakış' adlı dergide yayımlanan söyleşisinde, 12 Eylül darbesi sonrası yapılan Anayasa'nın askeri olarak nitelendirilmesine karşı çıktı. Sivillerin Anayasa düzenleyemeyeceğini belirten  Bumin "Yazık ki ülkemizde ne 1960'ta  ne de 1982'de siviller bir Anayasa düzenleyememişlerdir" dedi.             

3- Danıştay 10. Dairesi, Ankara 9. İdari Mahkemesi'nin yazar Charles Bukowski'nin bir öyküsünü yayınladığı gerekçesiyle Açık Radyo'ya RTÜK tarafından verilen 15 günlük kapatma cezasına ilişkin yürütmeyi durdurma kararını bozdu.

4- Otel Lokanta ve Eğlence Yerleri İşçileri Sendikası (OLEYİS) Antalya Şubesi'nin 550 üyesi ve Sendika Başkanı Enver Öktem, düzenlenen törenle CHP'ye katıldı.

Törende bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'de ilk kez bir sendikal örgütün, genel başkan ve üyeleriyle birlikte bir siyasi partiye katıldığını belirterek "Bir sendikanın siyasallaşması, bir partinin toplumsallaşmasını sağlıyor. Bu olay, Türk siyaset ve demokrasi tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır" dedi.

5- AKP Kurucular Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan, kendisine milletvekilliği yolunu kapatan Türk Ceza Yasası'nın 312. Maddesi'nin değiştirilmesini hızlandırmak için hiçbir parti liderini ziyaret etmeyeceğini söyledi.

6- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek düzenlediği basın toplantısında, tasarruf paketi çerçevesinde geçen hafta çıkarılan yasayla başta Ankara olmak üzere bazı Büyükşehir belediyelerinin gelir paylarının düşürülmesini eleştirerek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den yasayı TBMM'ye iade etmesini istedi.

7- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, TRT-1 televizyonunda yayınlanan 'Pazar Panorama' adlı programa katıldı. Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile 16 Ocak'ta yapacağı görüşme öncesinde gelişmeleri değerlendiren  Cumhurbaşkanı Denktaş,  Kıbrıs'ta "Önce çözüm sonra AB üyeliğini " istediklerini söyledi.

8- Pakistan topraklarında terorist örgütlerin faaliyetlerine izin vermeme kararı alan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in dün ulusa hitaben yaptığı konuşmanın ardından, Hindistan Dışişleri Bakanı Jaswant Singh başkent Yeni Delhi'de yaptığı konuşmada, Müşerref'in Keşmir'deki köktendinci örgütleri yasaklama kararını memnuniyetle karşıladıklarını, ancak bu konuda somut adımlar beklediklerini söyledi.                                                                      

14 OCAK 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, ABD Başkanı George W. Bush'un resmi davetlisi olarak  ABD'ye  giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Ecevit yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ABD ile ekonomik ilişkilerini canlandırmanın, bu ülkeden Türkiye'ye daha çok yatırım gelmesini sağlamanın önemli olduğunu söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ve Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayi'ye birer mektup yazarak, iki ülke arasında tırmanan gerginlikten Türkiye'nin duyduğu endişeyi bildirdi.

3- DYP  Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul Eczacılar Odası'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, ilacın zaruri bir ihtiyaç maddesi olduğunu belirterek, yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 1'e indirilmesi gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ile birlikte bir okulun açılışını yapmak üzere gittiği Bursa'da yaptığı konuşmada, eğitimde 1998'de başlatılan seferberliğe rağmen açığın büyük olduğunu, ancak çocuklarımızı dünya standartlarının gerisinde tutmaya kimsenin hakkı olmadığını belirterek "Bugün çocuklarımıza dünya standartlarında hizmet vermek zorundayız" dedi.

Törene katılan  Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu  da yaptığı konuşmada, 55. hükümet döneminde çıkarılan 4306 Sayılı Yasa'yla en büyük eğitim reformunun yapıldığını, bunun ardından 107 bin dersliğin hizmete açıldığını belirterek "188 bin yeni öğretmen göreve başladı. Tabii derslikle iş bitmiyor. Çağdaş eğitim vermek lazım. Bugünkü tören bir ilkin başlangıcı olacak" dedi.

5- Devlet Bakanı Nejat Arseven, AB Dönem Başkanı İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Manuel de la Camara'yı kabul etti.

Bakan Arseven görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyelik sürecini değerlendirdiklerini, AB'nin terör örgütleri listesine PKK ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin dahil edilmemesinden duyduğu endişeyi aktardığını söyledi.

Camara da yaptığı konuşmada "2002 Türkiye için hayati önemde. İspanya olarak AB'ye katılmanızı destekliyoruz" dedi.

6- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, TGRT televizyonuna yaptığı açıklamada, ilaç fiyatlarında yüzde 10'luk indirimi protesto etmek amacıyla kepenk kapatacak olan eczacıları eleştirerek, ruhsatların iptal edilebileceğini söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, emekliliğe kademeli geçiş ile ilgili olarak gazetecilere  yaptığı açıklamada "Düzenlememiz kademeli geçiş ile ilgilidir. Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçesini dikkate alarak yeniden kademeli geçişi düzenliyoruz. Orada dikkate alacağımız husus tek bir husustur. İkinci bir konu yoktur. O da Anayasa Mahkemesi'nin bozma gerekçesindeki hukuki tanımlamadır. Yeni bir yasa hazırlıyoruz. Sosyal Güvenlik Yasası'nın 64 maddesi vardır. Anayasa Mahkemesi'ne muhalefet partileri yasanın ismi dahil hepsine Anayasa'ya aykırılıktan itiraz ettiler. Gelinen noktada, Anayasa Mahkemesi 64 maddenin 64 maddesini de onayladı" dedi.

8- Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında Askeri Alanda İşbirliği Çerçeve ve Askeri Personel Eğitim İşbirliği Anlaşması imzalandı.

Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Anatoliy Kvashnin  Genelkurmay Karargahı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Rusya Federasyonu ve Türkiye'nin, dünyada eşi bulunmayan iki ülke olduğunu belirterek, hem Avrupa hem de Asya'da yaşayan iki ülkenin büyük sorumluluklar taşıdığını söyledi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Hüseyin Kıvrıkoğlu da  karşılıklı çıkar ve iyi niyet esasına dayanan bu işbirliğinin, iki ülke ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracağını söyledi.

9- Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykosvki'nin önerisi üzerine, Makedonya Milli Güvenlik Konseyi'ne, Türk temsilci olarak Güner İsmail'in seçildiği bildirildi.

10- Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi Singapur'da yaptığı konuşmada, Asya'daki yeni ekonomik ortaklıklarda ABD müdahalesine ihtiyaç olduğunu belirterek "ABD'nin ekonomik ve siyasal etkisi giderek gelişiyor. Bölgede ABD varlığı Asya'ya istikrar getirecektir" dedi.                           

15 OCAK 2002

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  Başbakan Bülent Ecevit'in ABD gezisini değerlendirerek, Türkiye'nin dünyada ender rastlanan karmaşık bir stratejik denklemin kilit unsuru olduğunu, ABD gezisinin bu açıdan önemli olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, bankalarla ilgili yeni düzenlemeler konusundaki açıklamasında ise "Yasa, bazılarına çıkar sağlamak için değil, sektöre şeffaflık kazandırmak üzere çıkarıldı" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, ANAP Kadın Kolları Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'deki siyasi partiler içinde, kadın kolları kongresini yapan ilk partinin ANAP olduğunu söyledi. 

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca,  Başbakan Bülent Ecevit'in ABD gezisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

3- Yargıtay 8. Dairesi, Susurluk Davası'nda aralarında MİT eski görevlisi Korkut Eken ve Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in de bulunduğu 14 sanık hakkındaki mahkumiyet kararını oybirliği ile onadı.

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber ile görüştü. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Keçeciler, IMF'ye verilen taahhütler doğrultusunda kamuda  küçülmenin  başladığını, bu nedenle resen emekliliğe gerek olmayacağını söyledi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, Bolu dağı tüneliyle ilgili düzenlediği basın toplantısında, deprem sebebiyle tünelde oluşan göçük sonrası sigortadan alınacak 105 milyon dolarlık tazminatın dondurulması konusunda açıklamalarda bulundu.

6- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, kepenk kapatma eyleminin yasal olmadığını belirterek, Eczacılar Birliği yöneticilerinin Türk Ceza Yasası'na göre en az üç yıl hapse mahkum edilmesi, eylem yapan işyerlerinin de altı aya kadar kapatılması istemiyle, Savcılığa suç duyurusunda bulundu.

7- Kültür Bakanı İstemihan Talay,  DYP Balıkesir Milletvekili İlhan Aytekin'in soru önergesine verdiği yanıtta, Nazım Hikmet'in doğumunun 100. yılı olan 2002'nin UNESCO tarafından bütün dünyada "Nazım Hikmet Yılı" olarak ilan edildiğini belirtti. Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünyanın birçok  ülkesinde bu yıl Nazım Hikmet etkinlikleri düzenlendiğini belirten  Bakan Talay, şairin dikilecek olan heykelinin Türkiye'de gerçekleştirilecek projeler arasında yer aldığını söyledi.

8- TBMM Sağlık, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda, işveren sendikalarının, birikmiş nakit varlıklarının bir kısmını üyelerine kredi olarak vermesine olanak sağlayan yasa tasarısı kabul edildi.

9- TBMM Kit Komisyonu'nda,  TEDAŞ'ın 1999 yılı hesapları şartlı ibra edildi.

10- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin ekonominin yanısıra demokrasi ve toplumsal değerleri tahrip ettiğini belirterek, Başbakan  Bülent Ecevit'in dışarıdan para gelmezse ekonominin çarkları dönmez durumunda olan bir ülkenin başbakanı olarak ABD'ye gittiğini söyledi.

11- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu, Adana Güçbirliği Vakfı'nca düzenlenen Çukurova Toplantıları'nın 28'incisine katıldı. 'Siyasette Yapılanma' konulu bir konuşma yapan Mumcu, herkesin önce başkalarının hakları konusunda duyarlı davranması gerektiğini belirtti.

12-  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna  gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul'un sorunları ile diğer illerin sorunlarının karıştırılmaması gerektiğini belirterek, hükümetin Meclis'ten geçirdiği bazı büyükşehir belediyelerinin vergi gelirlerinden aldıkları payın düşürülmesini öngören 4736 Sayılı Yasa'yı eleştirdi.

13- İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın ilaç fiyatlarını yüzde 10 düşürmesinin, eczanelerin ticari faaliyetlerini olumsuz etkileyeceği için tüm ilaç sektörünün ticari dengesini de risk altına sokacağını belirtti.  Eczacıbaşı,  Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) de demokratik hak arayışlarında eczacılarla dayanışma içerisinde olduğunu söyledi.

14- Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, İstanbul'da AKP Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ı ziyaret ederek, Meclis'te görüşülecek vakıflarla ilgili tasarı için destek istedi. 

Mutafyan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, gayrimüslüm vatandaşların kurdukları vakıfların da ayrım gözetilmeksizin aynı haklara sahip olması gerektiğini söyledi.

15- Başbakan Bülent Ecevit ve beraberindeki heyet ABD'nin başkenti Washington'daki temaslarına başladı. Başbakan Bülent Ecevit ilk olarak, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile Beyaz Saray'da  bir araya geldi.

Görüşmede, Türkiye'nin stratejik öneminin farkında olduklarını belirten Cheney, daha geniş çapta stratejik işbirliği istediklerini söyledi. Başbakan Ecevit de Türkiye-ABD ilişkilerinin ekonomi boyutunun önemine değinirken, Dünya Bankası ve IMF'nin Türkiye'yle yaptığı çalışmalardaki ABD desteğine teşekkür etti ve ticaretteki dengesizliklerin giderilmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan Ecevit daha sonra, Türk-Amerikan Konseyi üyelerini kabul etti. Ardından ABD Ticaret Odası'nda bir konuşma yapan ve soruları yanıtlayan Başbakan Ecevit, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman, IMF Başkanı Horst Köhler ve Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn ile ayrı ayrı görüştü.

Başbakan Ecevit'e ABD temaslarında eşlik eden Dışişleri Bakanı İsmail Cem düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve ABD'nin özellikle 11 Eylül sonrasındaki birlikteliğinin sergilenmesinin dünya nezdinde, Türkiye açısından doğrudan ve dolaylı menfaatler sağlayacağını söyledi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ise IMF ve Dünya Bankası'nın birlikte düzenlediği "Dünyada Sefaletle Mücadele" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye ve Arjantin'deki ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

16- Gelişme İçin Finans (FfD) Konferansı ABD'nin New York kentinde başladı.

Konferansın açılışında konuşan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, gelişmiş ülkeleri dünyada fakirliğin sona erdirilmesi mücadelesine destek olmaya çağırdı.

17- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Avrasya İş Konseyleri çatısı altında kurulan Türk-Afgan İş Konseyi'nin başkanlığına Güven Sazak seçildi.

18- AP Başkanlığı'na Liberal Grup lideri İrlandalı Pat Cox'un seçildiği bildirildi.                                                                                                   

16 OCAK 2002

1-  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin, Ulusal Program'da  taahhüt ettiği demokratikleşmeyle ilgili düzenlemeleri yasalaştırmadığı takdirde AB sürecinden kopacağını belirtti.  Başbakan  Yardımcısı Yılmaz, koalisyon ortakları arasında bu konuda bir uzlaşma bulunduğunu söyledi.     

2- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen valiliklere gönderdiği genelgede, yardım amaçlı dağıtımlarda insanların birbirini ezmesine kadar varan görüntülerin ortaya çıkmaması için bir dizi tedbir alınmasını istedi.     

3- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da yabancı basın mensuplarıyla  bir araya geldi. Görüşme öncesi Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, TBMM'ye sunulan Uyum Yasaları'nın kendisinden çok AB ile ilgili olduğunu bu düzenlemelere destek için herhangi bir 'Önşart'ta bulunmayacaklarını belirterek, dünyanın temel hak ve özgürlükler konusunda hassas olduğunu söyledi.

4- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan'ı kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kutan, hükümetin TBMM'ye sunduğu 312. Madde değişikliğiyle ilgili olarak "Eğer getirilen 312. Madde yasakçı bir anlayış içerisinde olmayacaksa gayet tabii her türlü desteği veririz" dedi.

5- Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Mehmet Domaç düzenlediği basın toplantısında "kepenk kapama" eylemine katılan tüm eczacılara işyerlerini açma çağrısında  bulundu. Domaç, Sağlık Bakanı Osman Durmuş ile TEB Merkez Yönetim Kurulu'nda bir görüşme yaptığını belirterek, yerli ilaçta  yüzde 10'luk indirimin üretici firma, ilaç deposu ve eczacı olmak üzere tüm taraflara adil bir şekilde dağıtılmasının kararlaştırıldığını söyledi.     

6- Türkiye Ermenileri Patriği Mesrop Mutafyan, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Mesut Yılmaz, Hüsamettin Özkan, Devlet Bakanı Nejat Arseven,  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile görüşerek  vakıfların malvarlıklarıyla ilgili taslak  hakkındaki  görüşlerini aktardı.

7- ABD'de bulunan Başbakan Bülent Ecevit, IMF Başkanı Horst Kohler ile görüştü. Başbakan Ecevit, IMF Başkanı'na hükümetin ekonomi alanındaki uygulamalarıyla ilgili bilgi verdi.  

Kohler ise hükümetin çok önemli adımlar attığını, ama daha yapılması gereken çok sayıda reform  bulunduğunu belirterek, kamu bankalarıyla ilgili düzenleme, vergi reformu, bürokrasinin azaltılması gibi çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.    

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye  Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi üyeleri, başkent Washington'da  bir resepsiyon düzenlediler.

Resepsiyona Devlet bakanları Kemal Derviş ile Tunca Toskay, Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, geziye katılan milletvekilleri ve Türk-Amerikan İş Konseyi üyesi işadamları katıldı.

Bakan Derviş  resepsiyonda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'ye IMF'den sağlanacak yeni kredilere ilişkin bütün önkoşulların  yerine getirilmediğini, ekonomik programda yer alanların yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.    

TOBB Başkanı Rifat  Hisarcıklıoğlu ise Türkiye'deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ)  ile Amerikan firmaları arasında ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesine yönelik bir proje için Amerikan Ticaret Odaları ile prensip anlaşmasına varıldığını bildirdi.

Ayrıca Başbakan Ecevit, ABD Başkanı George W. Bush ile görüştü. Görüşmede, Irak, Afganistan'da yaşanan gelişmeler, Ortadoğu barış süreci, Kıbrıs, Ege, Rusya ve NATO yakınlaşması, AB, Yunanistan-Türkiye ilişkileri, ekonomik ve ticari ilişkiler konusu ele alındı.    

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Başbakan Ecevit "ABD, Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkileri artırmaya ve ekonomik ilişkilerin seviyesini siyasi ilişkilerin düzeyine getirmeye karar verdi. Bu bizim için çok önemli" dedi.   

Öte yandan Başbakan Ecevit, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'le  bir araya geldi. Rumsfeld, Afganistan'da oluşturulacak barış gücüne İngiltere'nin ardından Türkiye'nin komuta etmesinden "memnuniyet duyacağını" söyledi. Rumsfeld ekonomik konularla da ilgileneceğini belirtti. Başbakan Ecevit ise Türkiye'nin, Afganistan'da modern silahlı kuvvetlerin ve polis gücünün oluşturulması da dahil her konuda katkıya hazır olduğunu söyledi.      

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides bir görüşme yaptı. İki lider, yeni bir görüşme düzeni hazırlayarak haftada üç gün bir araya gelme kararı aldı. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto  gözlemci sıfatıyla yer aldı.  

9- Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'deki 4 bankanın kredi notunu düşürürken tüm bankaların genel görünümünü de durağana çevirdi.  

10- AB Komisyonu Türkiye Temsilciliği'nden yapılan yazılı açıklamada, 2001 MEDA programı çerçevesinde, Türkiye için 167 milyon Euro'nun serbest bırakıldığı bildirildi.     

11- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Frankfurter Rundschau  gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözülmesi durumunda Türkiye ile üyelik görüşmelerine başlanıp başlanmayacağı sorusu üzerine "Türkiye'nin, Kıbrıs konusunda borcu var. Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'nin kararları doğrultusunda zaten BM Genel Sekreteri'nin barış çabalarını desteklemek zorunda" dedi.   

12- ABD Dışişleri Bakanı Colin  Powell, Hindistan ile Pakistan arasındaki gerginliği gidermek  amacıyla Pakistan'a gitti.   

Powell, Dışişleri Bakanı Abdül Settar ve Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile görüştü.

17 OCAK 2002

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Atatürk Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde verilmesi gerektiğini söyledi.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk,  İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Manuel de la Camara'yı kabulünde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Çubuk ilçe teşkilatının açılışında, gazetecilerin, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312. Maddesi'nde yapılacak değişikliğin kendisinin siyasi geleceğine etkisi konusundaki  soruları yanıtladı.  

4- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i   ayrı ayrı ziyaret ederek, belediye yasası konusunda görüşlerini aktardılar.

Gökçek görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, belediyenin vergi paylarının düşürülmesi konusunu Cumhurbaşkanı'na ilettiklerini belirterek, yasanın çıkması durumunda 2002'de Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kaybı 150-200 trilyon civarında olacak" dedi.

5- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), hisselerinin tamamı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nda (TMSF) olan Sitebank'ın, Yunanistan sermayeli Novabank'a devrini onayladı.

 6-   Ankara 1 Nolu DGM, Bayındırlık Bakanlığı'ndaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili açılan 'Vurgun' davasında, sanıkların eylemlerinin 'çıkar amaçlı' değil 'adi çete' kapsamına girdiğine hükmederek görevsizlik kararı verdi.

7- Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Al Bassam, Suudi Arabistan yönetiminin Mekke'de bulunan Osmanlı kültürel eserlerinden Ecyad Kalesi'ni yıkması konusundaki görüşlerini, Zaman gazetesine değerlendirdi.

8- ABD'de bulunan Başbakan Bülent Ecevit, Başkan George W. Bush ile görüşmesinin ardından başkent Washington'da, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan ve Devlet bakanları Kemal Derviş ve Tunca Toskay'ın da katıldığı bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Ecevit, ABD ile ilişkilerde en zayıf halka olan ekonomi konusunda önemli gelişmeler sağlandığını belirterek "Ekonomik ortaklık komisyonu şubat ayından itibaren çalışmalarına başlayacak. Şimdiden bazı olanakların sağlanabileceği belli oldu. ABD'li yetkililer Türkiye'ye yatırım konusunda bürokratik engellerle ilgili yakınmalarını dile getirdiler. Birkaç ay önce yapılan yasa değişiklikleriyle bu engelleri zaten kaldırdık" dedi.  

Bakan Cem de Afganistan konusunun başbakanın görüşmelerinde ağırlıklı olarak gündeme geldiğini, Türkiye'nin Afgan barış gücüne liderlik yapması konusuna sıcak baktıklarını ABD tarafına ilettiklerini söyledi.

Öte yandan  Başbakan Ecevit, ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill ve ABD'nin Ticaret Temsilcisi Robert Zoellick ile bir araya geldi. Devlet bakanları Kemal Derviş ve Tunca Toskay'ın da katıldığı görüşmede, Başbakan Ecevit, ekonomik program kapsamında atılan adımlar konusunda bilgi verdi.

Bakanlık Sözcüsü  Phil Reeker görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, başta tekstil kotaları ve vergiler konusunun 26-27 Şubat'ta Ankara'da toplanacak ABD-Türkiye Karma Ortaklık Konseyi'nde görüşüleceğini belirterek, ABD heyetine Dışişleri Bakanlığı'nın ekonomik işlerden sorumlu yetkilisi Alan Larson'un başkanlık edeceğini söyledi.

Ayrıca, ABD'deki Musevi kuruluşları Bınai Brith ve ABD Musevi Komitesi tarafından Başbakan  Ecevit'e 2 özel ödül verildi.

9- Başbakan Bülent Ecevit'in,  ABD gezisine katılan TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan ve beraberindeki heyet, başkent Washington'da IMF Avrupa Direktörü Michael Deppler ile görüştü.

Deppler, Türkiye'de uygulanan ekonomik programın güçlükleri olduğunu belirterek, temel hedefin kamu maliyesine çeki düzen vermek ve borcun döndürülmesini sağlamak olduğunu söyledi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Denktaş, Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile Pazartesi günü  yapacağı görüşmede, kurulacak yeni cumhuriyette iki eşit tarafın fonksiyonlarının görüşüleceğini söyledi.

11- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, İngiliz BBC televizyonunda yayınlanan "Newsnight" adlı haber programına verdiği demeçte "Helsinki stratejisi adını verdiğimiz bir çizgi belirledik. Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB'ye alınmasının, siyasi çözümü yüreklendireceğine inandık. Ve Kıbrıs'taki Türk toplumu ile Ankara'da Türk hükümetinin, genişleme konusunun başarısında karar vermesine izin veremeyeceğimizi söyledik. Siyasi olarak genişlemenin birinci aşamasında Kıbrıs olmazsa olmaz" dedi.

12- Azerbaycan ile Rusya'nın, Sovyetler Birliği döneminden bu yana Azeri topraklarında bulunan Gebele Üssü'nün statüsü konusunda dün anlaşmaya vardıkları bildirildi.

13-  Arjantin tarafından IMF'ye ödenmesi gereken yaklaşık 933 milyon dolar tutarındaki geri ödemeyi IMF'nin  bir yıl süreyle ertelediği bildirildi.

14- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis başkent Atina'da gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 yıl içinde AB ve bölgede önemli gelişmeler beklendiğini belirterek, Atina'nın AB-Türkiye ilişkilerine yönelik politikasının Helsinki zirvesi kararlarına dayandığını, bu kararlar uyarınca  önemli bir tarih olan 'Uluslararası Lahey Adalet Divanı'na başvuru gününün yaklaştığını söyledi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Güney Asya gezisi çerçevesinde  Afganistan'ın başkenti Kabil'e gitti.

Powell,  geçici hükümetin Başbakanı Hamid Karzai ile görüşmesinde, ABD'nin Afganistan'ın yeniden yapılanmasına önemli katkıda bulunacağını belirterek, yapılacak katkının Japonya'nın başkenti Tokyo'da Afganistan'a yardım konusunun ele alınacağı toplantıda açıklanacağını belirtti.

Karzai de başında bulunduğu hükümetin, yapılacak yabancı yardımların yanlış yerlere kullanılacağı korkularını silmek için yolsuzlukla  mücadele edeceğini söyledi.

Powell daha sonra gittiği Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de, Başbakan Atol Behari Vajcpayi ile bir araya geldi.

Powell ayrıca, Pakistan'ın uluslararası terörle savaşıma katılmasıyla ABD'yle arasında yeni bir ilişki başladığını ve bunun simgesi olarak İslamabad yönetimine yardım yapılacağını söyledi.

16- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Körfez Savaşı'nın 11. yıl dönümünde halka hitaben yaptığı konuşmada, ABD'nin her türlü saldırısına karşı koyacaklarını, ABD'nin uçuruma düşmesinin uzak olmadığını söyledi.

17- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesine verdiği demeçte "İsrail, sistemli ve aktif olarak, birer birer tüm Filistinli yöneticileri ortadan kaldırmak istiyor" dedi.

18- Filistinli bir militanın İsrail'in Hadera kentinde bir düğün salonuna düzenlediği saldırıda,  7 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

18 OCAK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Endüstri Bölgeleri Yasası, Terorist Bombalamaların Önlenmesine İlişkin Uluslararası Sözleşme'nin Onaylanmasına İlişkin Yasa, Sayıştay'a Ek Kadro Verilmesini Öngören Yasa ile kamu kurum ve kuruluşlarının ürettikleri mal ve hizmet tarifelerinde değişiklik yapan, bazı belediyelerin vergi gelirlerinden alacakları payı azaltan, yeni gelir kaynakları oluşturulmasına ilişkin 4736 Sayılı Yasa'yı onayladı.

2- Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem düzenlediği haftalık basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Mali Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Yasası'nı incelemeyi sürdürdüğünü belirterek "Tüm uluslararası kuruluşlar gibi IMF'nin de Türkiye'nin anayasal düzenine saygılı olacağı ve buna ilişkin herhangi bir önyargı niteliği taşıyacak görüş açıklamayacağını biliyoruz" dedi.

İldem ayrıca gazetecilerin, Başbakan Bülent Ecevit'in ABD ziyareti, Devlet Denetleme Kurulu'nun araştırma ve denetimleri sonucu başlatılan 'Kılıçbalığı' operasyonu konusundaki sorularını yanıtladı.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, F tipi cezaevlerinde seçici komisyonca belirlenecek en fazla 10 tutuklu ve hükümlünün haftada 5 saat sohbet için belirlenen alanlarda bir araya gelmelerini sağlayan uygulamanın başlaması için bir genelge yayımladı.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, tarım kredi kooperatiflerinin çiftçilerden alacağı 1 katrilyon 400 trilyon liralık borçlarının, faizsiz olarak 30 ay vade ile taksitlendirildiğini bildirdi.

5- 1. AFM Uluslararası Bağımsız Film Festivali İstanbul'da başladı.

6- ÖDP'den aralarında parti kurucuları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) üyelerinin de bulunduğu 35 kişi istifa etti.

7- Çin'in Ankara Büyükelçisi Kuangyi Yao, Türkiye-Çin ticari ilişkilerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

8- ABD'de bulunan Başbakan Bülent Ecevit, New York'ta Dünya Ticaret Merkezi'nin enkazına çelenk koymasının ardından Türk Evi'nde yaptığı konuşmada, Taliban yönetiminin çöküşünden sonra Afganistan'ın güvenlik ve eğitimiyle yakından ilgilendiklerini, ordu ve polis gücünün yeniden yapılandırılmasının yanında eğitim için de resmi ve gönüllü çalışmaların sürdüğünü söyledi.

9- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ve Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ile birlikte ABD'nin başkenti Washington'da bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Derviş "Özellikle dar gelirli vatandaş bu iyiye gidişin neticesini Türkiye'de istihdama yönelik yatırımların hızlanmasıyla elde edecek. Bu henüz başlamış değil. Şu anda piyasalar buna hazırlanıyor" dedi.

10- Dünya Bankası'nın Avrupa ve Orta Asya'dan sorumlu Başkan Yardımcısı Johannes Linn, İsviçre'nin  Cenevre kentinde  düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ekonomik ve mali durumunun umut verici olduğunu söyledi.

11- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Panos Beglidis, Başbakan Bülent Ecevit'in "Ege konusunda iki ülkenin dışişleri bakanları arasındaki görüşmeler sürmektedir. Kaldı ki bu görüşmelerin içeriğini ben bile tam olarak bilmiyorum" sözleri üzerine başkent Atina'da bir açıklama yaptı.  

Beglidis, görüşmelerin hiçbir gizli yanının olmadığını belirterek, iki bakan arasında yapılan görüşmelerde gizli ya da açıklanmayan hiçbir anlaşmanın söz konusu olmadığını söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Güney Asya gezisi çerçevesinde gittiği Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de düzenlediği basın toplantısında, Hindistan ile  Pakistan arasındaki soruna çözüm bulunabileceğini belirterek, iki ülkenin yeni bir diyalog yolunda olduğunu, ancak bundan önce Pakistan'ın daha çok önlem alması gerektiğini söyledi.

Powell daha sonra Nepal'in başkenti Katmandu'ya giderek, Kral Gyanendra ve Başbakan Bahadur Deuba ile görüştü.

Deuba görüşmede, monarşinin kalkmasını isteyen Maocu gerillaların ayaklanmasını bastırmak için mali yardım istedi.     

13- Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Goma kentinde, Nyiragongo yanardağından püsküren lavlar sonucu 45 kişinin öldüğü bildirildi.

19 OCAK 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da Mısır Çarşısı Esnaf Yardımlaşma ve Koruma Derneği'ni ziyaret etti. Çiller, hükümetin, 11 Eylül'de ayağına gelen fırsatı değerlendiremediğini belirterek "Yapılması gereken 1998 yılında Türkiye'nin ABD ile stratejik iktisadi işbirliğinin genişletilmesi olmalıydı. Çok geç kalınmıştır" dedi.

2- "Avrupa Ortak Değerleri ve Avrupa Anayasası'nın Temel Şartları" TBMM'de düzenlenen kolokyumda tartışıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz yaptığı konuşmada, 2002 yılının birçok alanda "kritik eşik" olduğunu belirterek, AB üyeliği olup da henüz üyelik takvimi belirlenmeyen tek ülkenin Türkiye olduğunu ve bunun için Türkiye'nin temel bir zihniyet değişimine ihtiyaç duyduğunu söyledi. 

AB Genel Sekreteri Volkan Vural ise AB ile üyelik görüşmelerinin başlamasında önkoşulun "işleyen bir serbest piyasa ekonomisi" ve üyelik için koşulun da en fazla yüzde 3.7 enflasyon, yüzde 6.8 oranında faiz olduğunu söyledi.

3- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'yı ziyaret etti.

Bakan Türk, açlık ve ölüm oruçlarıyla ilgili olarak "Geçen hafta yaptığımız bir toplantıda, cezaevlerinde hükümlü ve tutukluların bir eğitim programına katılabilmelerine olanak sağlayan somut bir adım atılmasını sağladık. Buna göre, açlık grevi ve ölüm orucunda bulunanlar, iyileştirme ve eğitim programlarına katılmanın yanı sıra ortak kullanım alanlarında 5 saat boyunca sohbet programına katılabilecekler. Sevindirici olan ise bu açıklamalardan sonra açlık grevinde bulunan 8 kişiyle, ölüm orucunda olan 139 kişiden 1 kişi açlık grevini, 14 kişi de ölüm orucunu bıraktı" dedi.

4- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Ege Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından İzmir'de düzenlenen bir toplantıya katıldı.

Bakan Yücelen yaptığı konuşmada, yolsuzluklarla mücadele konusunda devlet ile sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmesi gerektiğini belirterek "Bağımsız yargı, enformasyon ağının genişletilmesi, kamuda şeffaflık ve denetim mekanizmasının etkin bir biçimde işletilmesi, yolsuzlukla mücadelede önemli unsurlardır" dedi.

5- "2002 Dağlar Yılı" nedeniyle cumhurbaşkanları anısına düzenlenecek 10 tırmanıştan ilki, merhum Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel anısına Erzurum'da Palandöken Dağı'na, Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü ve beraberindeki 89 dağcı ile Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca liderliğinde yapıldı.

Bakan Ünlü burada yaptığı konuşmada, bu yılın 'Dağlar Yılı' olarak ilan edilmesinin, dağcılık sporunu daha iyi bir biçimde gündeme getirdiğini belirterek, sporun özellikle gençlere paylaşımcılığı öğretmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

6- İsrail ordusunun, Filistin'in Ramallah kentindeki Filistin'in Sesi radyosuna ait binayı bombaladığı bildirildi.

20 OCAK 2002

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Nevşehir'de düzenlediği MHPli Belediye Başkanları Çalışma toplantısına katıldı.

Burada bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı  Bahçeli, Başbakan Bülent Ecevit'in ABD'ye yaptığı ziyaretin teröre karşı uluslararası işbirliği konusunda Türkiye'nin hassasiyetinin dünya kamuoyuna açıklanması için araç olduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, konuşmasının yerel yönetimlerle ilgili bölümünde ise özellikle belediyelerin kaynak sorununa değindi.  Bazı belediyelerin yatırım ve istihdam konularında titiz, bazılarının ise dış kaynaklı krediler kullanarak yüksek düzeyde borçlandığını belirten Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Arjantin ekonomisinin çöküşünün en büyük nedenlerinden birinin de yerel yönetimlerin aşırı borçları olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Kriter' adlı programa katıldı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin 2002 yılını iyi değerlendirmesi durumunda, 2007 yılında AB'ye tam üyelik hedefini gerçekleştirebileceğini söyledi. Başbakan Bülent Ecevit'in ABD ziyaretini de değerlendiren Başbakan Yardımcısı Yılmaz  "Beklentilerimiz büyük ölçüde gerçekleşti, ancak endişelerimiz gerçekleşmedi. Irak'ta endişeye mahal olmadığı ortaya çıktı. Zannediyorum, kısa vadede olumlu sonuçlarını hep birlikte göreceğiz" dedi.

3- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, valiliklere bir genelge göndererek trafik kuralları konusunda uyarılarda bulunarak önlemler alınmasını istedi.  Bakan Yücelen, kurallara uymayan yayalar hakkında da işlem yapılacağını belirtti.

4- YÖK, 2001-2002 akademik yılı çalışma takviminde irtica ve bölücülükle ilgili çalışmayı ele aldı. Kürtçe eğitim için dilekçe veren öğrencilerle ilgili olarak, yükseköğretim kurumlarından uzaklaştırmayı öngören Disiplin Yönetmeliği hükümlerinin uygulanması talimatını veren YÖK, üniversitelerden irtica ve bölücülüğe karşı bilimsel çalışmalar yapılmasını istedi.

5- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, Türk heyetinin son derece somut isteklerle ABD'ye gittiğini belirterek, tekstil kotalarının genişletilmesi, ABD'nin AB'ye yaptığı ticari kolaylıkların Türkiye'ye de sağlanması, tercihli ticaret anlaşması yapılması gibi konuların komisyona havale edilmesi nedeniyle, somut bir kazanım elde edilemediğini söyledi.      

6- Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplanan Avrupa Konseyi aldığı  bir kararda, Konsey'in AB müktesabatına uyum için hazırlanan yasaların hayata geçirilmesi için Türkiye'ye her türlü yardımda bulunmaya hazır olduğu belirtildi ve özellikle Radyo Televizyon Üst Kurulu'yla (RTÜK) ilgili kanunlar üzerinde 'danışmanlık' yapılabileceği bildirildi.

7- Afganistan'da geçici hükümetin Başbakanı Hamid Karzai, Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, Batılı ülkelerin yardım vaatlerini yerine getirmek zorunda olduklarını ya da bu ülkenin yeniden teroristlerin yatağı haline geleceğini söyledi.                                                                  

21 0CAK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  Kamu İhale Yasası ve Kamu İhale Sözleşmeleri Yasası'nı onayladı. 

2- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-1  televizyonunda yayınlanan  'Televizyon Gazetesi' adlı programa katılarak ABD ziyareti ile ilgili soruları yanıtladı.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da Türkiye Genç İşadamları Derneği'ni ziyareti sonrası düzenlediği basın toplantısında, seçim sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

4- Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanlığı'na  Hasan Gerçeker seçildi.

5- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk yaptığı açıklamada, DGM Yasası'ndaki değişikliğin uygulamadaki aksaklıklardan kaynaklandığını belirterek  "Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri ile Mücadele Yasası çok yeni bir yasa olmasına rağmen, kısa sürede aksaklıkları ortaya çıktı. Bazı konularda aşırıya gidildi. Tabi bu yanlışlıklar görüldüğü yerde düzeltilir. Gereksiz yere insanları suçlu hale getiremezsiniz. Çok sansasyonel operasyonlar yapıldı, insanlar tutuklandı. Sonra da serbest bırakıldı. DGM Yasası'nda yapılan değişiklikle yolsuzluklarla daha etkin mücadele edilecek.  "Sadece 8 ilde DGM'ler var. Oysa ağır ceza mahkemelerinin sayısı 186" dedi.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, İstanbul Sanayi Odası yöneticilerini kabulünden sonra gazetecilerin soruların yanıtladı.

Bakan Oral, emlak vergilerinin çok yüksek olduğu yolundaki şikayetlerle ilgili olarak Emlak Vergisi'ne esas olan asgari emsal değerlerinin belediyelerce tespit edildiğini söyledi. Belediyelerin de Bayındırlık ve Maliye Bakanlıkları'nın bazı hesapları üzerinden bu asgari birim değerlerini ilan ettiğini, belirlenen oranların belirli bir süre duyurulduğunu ve itiraz hakkının bulunduğunu belirtti.

7- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, İstanbul Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde düzenlenen "Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin Bugünkü Durumu ve Geleceğe Bakış Açıları" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Bazı Avrupa ve Afrika ülkelerinden Türkiye'de tedavi için talep geldiğini belirterek "Uzman ve yatak kapasitemiz var. Sağlık turizminden  gelir sağlamamız lazım" dedi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Balkan Göçmenler Derneği heyetini kabulünden sonra yaptığı açıklamada, dünyada sağlık konusunda ciddi sorunlar yaşandığını belirterek "Birçok Avrupa ülkesinde ayakta tedavide bile çok uzun zaman randevu sırası bekleniyor. Ama SSK olarak 'İngiltere'de şöyle olumsuzluklar var' deyip ona sığınamazsınız. İngiltere ile Türkiye'yi mukayese ederseniz, SSK'yı mukayese ederseniz hayli iyi durumda olduğumuzu söyleyebiliriz" dedi.

9- Gazeteci Mehmet Taygan Antalya'da yaşamını yitirdi.

10- Türkiye'de bulunan  Kırgızistan Temsilciler Meclisi Başkanı Altay Borubayev, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'nu ziyaret etti.

Borubayev yaptığı açıklamada,  ülke olarak eğitime büyük önem verdiklerini ve bu konuda Türkiye'den 'eşi bulunmaz katkı' aldıklarını, Türkiye ile tek sıkıntılarının 'diploma denkliği' olduğunu belirtti.

Bakan Bostancıoğlu da Kırgızistan ile olan eğitim işbirliğine değinerek, önümüzdeki yıl 150 Kırgız öğrencinin Türkiye'ye gelmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

11- Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı, Afganistan'ın yeniden yapılandırılması için Japonya'nın başkenti Tokyo'da başlayan konferansta yaptığı konuşmada, Afganistan'ın imarı için oluşturulan uluslararası fona Türkiye'nin 500 bin dolarlık katkıda bulunduğunu belirterek "Bu miktarı, önümüzdeki beş yıllık dönemde, Türkiye'nin yapacağı ikili yardım projeleri için 5 milyon dolara çıkarmayı öngörmekteyiz" dedi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla 16 Ocak'ta başlatılan doğrudan görüşmeler çerçevesinde başkent  Lefkoşa'da ikinci kez bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, görüşme öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, görüşmede nerede anlaşıp, nerede anlaşamadıklarını tespit edeceklerini, üzerinde anlaşamadıkları konuları en son ele alarak bunlarda da uyum sağlamaya çalışacaklarını "merkezi idareye verilecek yetkiler" konusunu da ele alacaklarını  söyledi.

13- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Sözcüsü Roderic  Liddel düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan RP'nin  şikayet başvurusuyla ilgili olarak yeni bir duruşmanın yapılabileceğini söyledi.

14- Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Goma kentinde faaliyete geçen Nyiragongo yanardağının lavlarının bir benzin istasyonunda yol açtığı patlamada 60'dan fazla kişinin öldüğü bildirildi.                                                                                    

22 OCAK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Avrupa Vakfı yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2-  Başbakan Ecevit,  TBMM'de kabul edilen  Emlak Vergisi Yasası ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada "Emlak vergilerinde ölçünün kaçtığı anlaşılıyor. Vatandaştan haklı yakınmalar geliyor. Konunun yeniden düzenlenmesi için talimat verdim. Vergiler makul bir seviyeye inecek" dedi.

Maliye Bakanı Sümer Oral da Başbakan Ecevit'in emlak vergilerine ilişkin talimatı üzerine, birkaç gün içinde hazır olacak biçimde bir kanun değişikliği hazırlığı yaptıklarını söyledi.

Bakan Oral, yapılacak değişikliğin, Emlak Vergisi oranında değil, beyana esas olacak rayiç değerin belirlenmesi hakkında olacağını belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kürtçe eğitim istemlerini eleştirerek,  PKK  terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın yargılanmasından sonra bölücü örgütün strateji değişikliğine gittiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli ayrıca, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312. Maddesi'yle ilgili değişikliğin üzerinde oynanmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz da Karma Ekonomik Komisyonu'na eş başkanlık yapmak amacıyla Bulgaristan'a hareketinden önce gazetecilerin Kürtçe eğitim istemlerine ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, bu yöndeki dilekçelerin anayasa ve yasalara göre işleme konulmasının mümkün olmadığını belirterek, eylemlere karşı daha ılımlı davranılması gerektiğini söyledi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ise Kürtçe eğitim konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, eğitimde Türkçe'den başka bir dilin anadil olarak okutulmasının Anayasa'nın 42'inci Maddesi'ne aykırı olduğunu belirtti. Bakan Türk "Kürtçe eğitim talebiyle verilen dilekçelerle konu yargıya götürülmek isteniyor. Amaçlanan, burada verilecek bir mahkumiyetle konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşımak ve tartışmaya böylece uluslararası bir boyut kazandırmak" dedi. 

 Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, 312. Madde değişikliği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi'ne konulmak istenen, 'Kamu düzenini bozma olasılığı' ibaresini eleştirerek  "Bu çok tehlikelidir; Çünkü olasılık her olayda vardır ve madde kapsamı daraltılacağı yerde genişletilmektedir" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu da konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, eğitim   ve öğretim kurumlarında, Türkçe'den başka hiçbir dilin Türk vatandaşlarına ana dili olarak okutulamayacağını belirtti.

4- Anayasa Mahkemesi  "Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği" gerekçesiyle HADEP'in kapatılması istemiyle açılan davada, parti Genel Başkanı Murat Bozlak'a sözlü savunmalarını yapması için 1 ay ek süre verdi ve DYP'nin, Tütün Yasası'nın bazı maddelerinin iptali istemiyle yaptığı başvuruyu, usulüne uygun grup kararına dayanmadığı gerekçesiyle reddetti.

Anayasa Mahkemesi ayrıca, 2001 yılı bütçesinin 'Petrol Kanunu gereğince ödenek kur farkları' konusunu düzenleyen 41. Maddesi'ni iptal etti.

5- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven Başbakanlık'ta yapılan İnsan Hakları Değerlendirme Toplantısı'nda 32 sivil toplum örgütünün temsilcileriyle bir araya gelerek, Türkiye'de insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında yapılan çalışmaları değerlendirdi.

6- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Başbakanlık'ta Devlet Bakanı ve  Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ve Maliye Bakanı Sümer Oral ile bir  araya geldi. 

Toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yücelen, polislerin içinde bulunduğu koşulların zorluğuna değinerek, eşit işe eşit ücret ilkesinin gözetilmesi gerektiğini söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, İran-Türkiye doğalgaz boru hattından gaz sevkiyatına başlanması nedeniyle sınırın İran tarafındaki Bazargan ölçüm istasyonunda düzenlenen açılış törenine katıldı.

Bakan Çakan törende yaptığı konuşmada, ucuz ve temiz bir enerji kaynağı olan doğalgazın yaygınlaştırılması için çalıştıklarını belirterek "2004 sonuna kadar 60 şehir merkezi doğalgaza kavuşacak" dedi.

8- 15 yaşından küçük çocuklardan sokakta alışveriş yapılmasını yasaklayan karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  Anayasa değişikliklerine paralel olarak bazı kanunlarda düzenlemeler öngören uyum yasa tasarısının, Türkiye'de baskı düzeni kurmayı amaçladığını söyledi.

10- Türkiye'de bulunan Afganistan Savunma Bakan Yardımcısı General Raşid Dostum Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret etti.

Başbakan Ecevit yaptığı açıklamada, Afgan halkının sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarının karşılanması konusunda neler yapılabileceğini görüştüklerini söyledi. Görüşmeye, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun da katıldı.

11- Türkiye'de bulunan İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Avil Gill, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'i ziyaret etti.

Gill görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, artan şiddet olayları nedeniyle Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ı eleştirerek, Türkiye'ye büyük önem verdiklerini  "Bu nedenle krizin bitmesi ve siyasi diyaloğun başlaması için Türkiye'nin katkısını görmekten çok mutlu oluruz" dedi.

12- Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı, Afganistan'ın yeniden yapılandırılmasıyla ilgili uluslararası bir konferansa katılmak üzere Japonya'nın başkenti Tokyo'ya gitti.    

Bakan Gaydalı, konferans nedeniyle Tokyo'da bulunan Afganistan'da  geçici hükümetin  Başbakanı Hamid Karzai ile görüştü.

Bakan Gaydalı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Afgan halkının sağlık, eğitim, uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı gibi önemli sorunları bulunduğunu belirterek, dünya devletlerinin bu ülkeye yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

13- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Kıbrıs raporunu onayladı. Raporda, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile  Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'ten somut konularda yoğunlaşmaları istendi, ayrıca sorunun çözümü konusunda Rum ve Türk kesimlerine uyarılarda bulunuldu. AKPM, Bosna-Hersek'in tam üyelik başvusunu da onayladı.

14- Bulgaristan'ın yeni Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un düzenlenen resmi törenle görevine başladığı bildirildi.

15- Rusya'nın tek bağımsız televizyon kanalı TV6'nın, mahkeme kararıyla kapatıldığı bildirildi.                                                                              

23 OCAK 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  son haftalarda çeşitli üniversitelerde bazı öğrencilerin Kürtçe'nin  'seçmeli ders' olması talebiyle üniversite yönetimlerine verdikleri dilekçe  başvurularını "PKK uzantısı bir oyun" olarak nitelendirdi ve bu istemin AB'ye üyelik yolunda sadece "daha fazla demokrasi talebi" olarak görülmesinin tarihi bir yanılgı olacağını söyledi.

2- Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başvurusu üzerine 4706 sayılı yasanın, Hazine adına orman sınırları dışına çıkartılan yerlerin satışını düzenleyen maddesini iptal etti.

3- Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Kansu'nun Afganistan'daki gelişmelerin Hazar havzası enerji kaynaklarının taşınması projesine etkilerine yönelik sorusunu yazılı olarak yanıtladı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz düzenlediği basın toplantısında, İspanya, İsveç ve Hollanda'nın  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) büyükelçilik açma kararlarının Ada'da çözüm için başlatılan süreç açısından yararlı olmayacağını bildirdi.

Ayrıca Diriöz, Suudi Arabistan'ın, yıkılan Osmanlı kalesi Ecyad'ın aynısını, aynı yere inşa edeceğini söyledi.

5- Maliye Bakanı, Sümer Oral NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Emlak Vergisi'nde yaptıkları düzenleme sonucunda vatandaşları beyanname verme külfetinden kurtaracaklarını söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu Sabah gazetesine eğitim reformunu değerlendirdi. Bakan Bostancıoğlu, lise öğreniminin 4 yıla, zorunlu temel eğitimin ise AB standartlarına uygun olarak 12 yıla çıkarılacağını söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan Erzurum'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de elektriğin tüketiciye ulaşan fiyatının  pahalı olduğunu belirterek, bunun enerji santrallarının yakıt maliyetinden ve elektrikteki kayıp, kaçak  oranlarından kaynaklandığını söyledi.

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı  konuşmada, uyum yasa tasarısı teklifini değerlendirdi. Özgürlüklerin temelinin "Düşünce, inanç ve ifade özgürlüğü" olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'nin temel hak ve özgürlüklerle ilgili bütün uluslararası belgelere imza atmasına ve AB'ye üyeliğin özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılması koşuluna bağlanmasına karşın bu konuda hala direnç gösterilmesini anyalamadığını söyledi.

9- RTÜK Başkanı Nuri Kayış, Üst Kurul'un kararıyla BBC ve Almanya'nın Sesi radyolarının yayınlarının durdurulmasına karşı açtığı davanın reddedilmesi üzerine, temyiz için Danıştay'a başvurdu.  

10- Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, TBMM Genel Kurulu'nda çıkan kavgada  DYP Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu'nun ölümüyle sonuçlanan davada,  MHP İçel Milletvekili  Cahit Tekelioğlu'na 2 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası verdi.    

11- Türkiye'de bulunan  İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Avil Gill, Cumhuriyet gazetesinin Ortadoğu barışı ile ilgili sorularını yanıtladı.

12- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, TBMM Başkanı Ömer İzgi'yi ziyaret ederek, Meclis'in gündeminde bulunan düzenlemelerle ilgili bilgi aldı.

13- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye-Bulgaristan Karma Ekonomik ve Teknik İşbirliği 155. dönem toplantısı için gittiği Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da,  Cumhurbaşkanı Georgi  Pırvanov ile bir araya geldi.  Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.

14- BM aldığı bir kararla "Yasadışı, Keyfi ve Seri İnfazların Etkili Biçimde Önlenmesi ve Soruşturulması İlkeleri"ni belirledi. Soruşturma ilkelerinin başında, oluşturulan  "bağımsız" komisyonun 'gerekli her türlü bilgiyi' elde etme yetkisine sahip olmayı öngörüyor.                                                   

24 OCAK 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin  Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD gezisi hakkında bilgi verdi. Başbakan Ecevit, ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'la ilgili sözlerini Devlet Başkanı  Saddam Hüseyin'in ciddiye alması gerektiğini belirterek "Dünya karşısında tek başına anlamsız direnişi sürdürmenin gereği yoktur" dedi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i ziyaret ederek, yeni bankacılık yasa tasarısı ile kamu bankaları yöneticilerine getirilen yargı muafiyetinin gerekliliği konusunda bilgi verdi.

Ayrıca Bakan Derviş yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin çok ağır iki mali krizin üzerindeki etkilerini hala atma mücadelesi verdiğini belirterek, ekonomi politikalarındaki disiplin ve karalılığın 2002 yılında da süreceğine ilişkin beklentilerin hem ülke içinde hem de yurt dışında, Türkiye ekonomisinin yeniden düze çıkacağına yönelik güveni artırdığını söyledi.

3- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, gazetecilerin  Diyarbakır eski Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastı konusundaki sorularını yanıtladı. Bakan Yücelen, suikastın sanıklarının hemen hemen tamamlandığını belirterek, Batman'da Hizbullah terör örgütüne yönelik operasyonlarda 2 gün önce yakalanan kişilerden ikisinin Okkan suikastına katıldığının belirlendiğini söyledi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, Emlak Vergisi konusuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü, hazırlanan taslağın Pazartesi günü  Bakanlar Kurulu'na sunulacağını belirterek, taslakla beyanname verilmesi zorunluluğunun kaldırılmasının öngörüldüğünü belirtti.

5- Anayasa'da yapılan değişikliklere paralel olarak Türk Ceza Kanunu (TCK), Terörle Mücadele Yasası (TMY), DGM Yasası ve CMUK haklarını genişletici yönde değişiklikler öngören yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) yapısı ve kararlarına ilişkin değişiklikleri öngören tasarı, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

7- Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu, ölümünün 9. yıl dönümünde düzenlenen törenlerle anıldı.

TBMM Başkan Vekili Yüksel Yalova, Genel Kurul'un açılışında yaptığı konuşmada "Cumhuriyet ilkeleri, demokrasi, özgürlük ve insan hakları savunucusu araştırmacı-gazeteciliğin yeri kolay doldurulamayacak temsilcisi Uğur Mumcu'nun tetikçilerinin yakalanması ve hüküm giymesi içimizi bir ölçüde rahatlatıyor" dedi.

8- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Meclis'te görüşülen AB'ye uyum yasa tasarısı konusunda görüşmek üzere, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti.

9-  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nun "Terörle Mücadele ve İnsan Haklarına Saygı" konulu raporu kabul ettiği bildirildi.

10- ABD Başkanı George W. Bush NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in biyolojik ve kimyasal silah üretimine tekrar başlamaya çalıştığı yönünde duyumlar almalarına rağmen, Irak'a askeri operasyon kararı almakta aceleci davranmadığını söyledi.   

11- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Genelkurmay Başkanı Richard Myers'le birlikte başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'da El Kaide ve Taliban üyelerinin savaşa devam ettiğini belirterek, bölgede iki kampa saldırı düzenlediğini söyledi.

12- Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve İran'ın dışişleri bakan yardımcıları Rusya'nın başkenti Moskova'da yaptıkları 2 günlük çalışmanın sonucunda ortak bir bildiri yayımladılar. Bildiride, Hazar Denizi'nin statü sorununun çözülebilmesi için özel uzman grupların çalışmalarına devam edeceği bildirildi.

25 OCAK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  Mali Sektöre Olan Borçların Yeniden  Yapılandırılması Yasası'nın 3 maddesini "hukuka aykırı" bularak yeniden görüşülmek üzere TBMM'ye  iade etti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, AB ülkelerinin  Ankara büyükelçilerini kabul etti. Görüşmeye, AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg da katıldı.  

Ayrıca görüşmede, AB Genel Sekreteri Volkan Vural ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal da  bulundu.     

Büyükelçiler Başbakan Ecevit'e, Türkiye'nin demokratikleşme yolunda attığı adımların memnuniyetle karşılandığını belirterek, ancak yapılan çalışmalar ve atılan adımlar AB standartlarından aşağı olmamalı, Türk Ceza Yasası'nın (TCY) 312 ve 159. maddeleri  konusunda da  ileri adımlar atılması yönündeki  taleplerini   ilettiler.   

Ayrıca, Başbakan Ecevit CNN Türk televizyonunda yayınlanan  "Eğrisi Doğrusu" adlı programa katılarak soruları yanıtladı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, gazete ve televizyonların temsilcileriyle sohbet toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

4- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, İnsan Hakları Eşgüdüm Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Türk Ceza Yasası'nın (TCY) 312. Maddesi çerçevesinde  yapılan tartışmaların, Türkiye'nin insan hakları ve demokrasi alanındaki ilerlemelerinin bir parçası olduğunu söyledi.

 5-  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan,  Türk Metal Sanayicileri Sendikası'nın düzenlediği "Enerji Politikaları" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, elektrik fiyatlarının şu anda düşürülemeyeceğini, son zamanlarda kayıp-kaçak oranlarının daha da arttığını belirterek, Türkiye Kömür İşletmeleri'ne ait tüm ocakların satılacağını açıkladı.  

6- Kültür Bakanı  İstemihan Talay, İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Nazım Hikmet Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada,  Türk şairi Nazım Hikmet'in edebiyata ve dünya şiirine büyük katkısı olduğunu belirterek "Kültür Bakanlığı olarak Nazım'ın ideolojisiyle değil sanatı ile ilgiliyiz" dedi.  

7- TÜSİAD  Başkanı Tuncay Özilhan, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, hükümetten AB müzakerelerinin başlamasını ve Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesini istedi. Özilhan, yolsuzluklar ve siyasete kaynak yaratma operasyonları yüzünden kamu yönetiminin iflas noktasına geldiğini söyledi.

Toplantı sonunda yayımlanan sonuç bildirgesinde, siyasal sistemin daha demokratik, daha saygın, kendini yenileyebilen ve istikrarlı bir yapıya kavuşturulması istendi.

8- Türkiye'de bulunan Fransa  Savunma Bakanı Alain Richard, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve  Başbakan Bülent Ecevit tarafından kabul edildi.

Temaslarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Richard, Afganistan barış gücüne Türkiye'nin komuta etmesi konusunda "Bu tercihi Türk yetkililerin yapması gerekiyor. Biz Türkiye'nin bu görevi devralacak askeri gücüne ve komuta kapasitesine güveniyoruz" dedi.

9- Afganistan'da geçici hükümetin Milli Savunma Bakan Yardımcısı  Özbek General Raşit Dostum İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'daki savaş süreci  ile Türkiye'ye yaptığı   ziyaretini  değerlendirdi.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Davos Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak üzere ABD'nin New York kentine gitti.

11- Rusya ile Azerbaycan arasında, ekonomik ve askeri işbirliğini öngören 2 anlaşma ile 7 ortak belgenin
imzalandığı bildirildi.                                                                                                                                         

26 OCAK 2002

1- Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Dünya Gümrük Günü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, gümrüklerde güven olayının eksik olduğunu, rüşveti inkar etmediğini ancak bunların kesin olarak cezalandırılacaklarını söyledi.

2- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Adana'da yaptığı açıklamada, Kürtçe eğitim için yapılan eylemlerde yer alan herkesi aynı gözle görmemek gerektiğini belirterek, dilekçelere yanıtın Anayasa'da olduğunu söyledi.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, milletvekillerinin kamuya ait, taşıt, lojman  ve sosyal tesislerle ilgili soru önergelerine verdiği yanıtta, taşıt alımlarının tasarruf tedbirleri nedeniyle Başbakanlık iznine bağlandığını, 4 yıldan beri de yeni lojman alımının yapılmadığını açıkladı.

4- Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Diyarbakır'da bölgedeki 12 kentin vali ve milli eğitim müdürleri ile birlikte eğitim seminerine katıldı.  Bakan Bostancıoğlu yaptığı konuşmada, Kürtçe eğitim istemini içeren dilekçeler  ile yeni öğretmen atamalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.       

5- DİSK, Türk-İş, Hak-İş, KESK, TMMOB, TTB ve DTP adına açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Meclis'te görüşülen  uyum yasa tasarısını eleştirerek, tasarının yasalaşmaması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.      

6- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, spekülatörlerin ülkeyi sıcak para kıskacına soktuğunu kaydederek, dolar kuru çıkarken para kazanan spekülatörlerin, dolar kuru inerken de aynı yöntemi kullanarak büyük paralar kazandığını söyledi.   

7- Türk Basketbol Milli Takımı, Litvanya takımına   deplasmanda 62-100 yenildi.    

8- Almanya'da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Mesut Yılmaz, Essen'de Türkiye Araştırmalar Merkezi'ni ziyaret etti.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AB konusunda Türkiye'nin hedefinin, bu yıl içinde kısa vadeli hedefleri gerçekleştirip, önümüzdeki yıl tam üyelik müzakerelerini başlatmak olduğunu belirterek "Hedefimiz, 2007 yılında tam üye olarak AB'ye katılacak ülkeler arasında yer almaktır" dedi.

9- Türkiye ile KKTC arasında imzalanan işbirliği protokolü ile Türk balıkçılarına Kıbrıs karasularında avlanma hakkı tanındı.

10- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yayımlanan 'Dünya İstihdam Raporu 2001'e göre, tüm dünyadaki işgücünün  üçte biri ya  işsiz  ya da eksik istihdam ediliyor. Önümüzdeki 10 yılda ise 500 milyon kişiye iş gerektiği belirtildi.                                  

27 OCAK 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin emlak vergilerinde yaptığı yanlışın palyatif önlemlerle değil, konunun ciddi biçimde ele alınarak düzeltilebileceğini belirterek, halkın lehine yeterli bir gelişme ve iyileştirme olacağına inanmadıklarını belirtti.

2- Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, yeni Galata Köprüsü'ndeki sorunlar konusunda DYP Manisa Milletvekili Rıza Akçalı'nın soru önergesini yanıtladı.

Bakan Akcan, yeni Galata Köprüsü'ndeki tehlikeli sorunun, başlangıçtan beri bilinen proje hatasından kaynaklanmasının yanı sıra müteahhit firmaya da sözleşmeye aykırı olarak 14 milyon mark dolayında haksız ödeme yapıldığını söyledi.

Bakan Akcan ayrıca, müteahhit firma her türlü iyileştirmeyi bedelsiz olarak yapmazsa, ihaleyi başka firmaya vereceğini ve bedelini ödeteceğini belirtti.

3- Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan "Türk Mali İdaresi Sisteminin Yeniden Yapılandırılması" konusundaki görüşleri içeren raporda, bürokrat atamaları, kamu görevlilerinin politizasyonu ve yönetim kurulu üyeliklerine yapılan atamalar konusunda tespitler yapıldı.     

4- Türk Haber-Sen'in 1. Olağan Genel Kurulu'nda genel başkanlığa,  İsmail Karadavut seçildi.       

5- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Bankacılık ve Araştırma Grubu'nca gerçekleştirilen "İsveç Bankacılık Sistemi, Kriz, Krizde Yapılanlar ve Kriz Sonrası" adlı çalışmada, 1980 sonrası 30 büyük bankacılık krizinin pek çoğunun gelişmekte olan ülkelerde meydana geldiği, Norveç, Finlandiya ve İsveç'in ise istisna oluşturduğu belirtildi. 

6- Pakistan'ın Peşaver kentinde, Taliban yanlısı yaklaşık 2 bin kişinin, faaliyetlerinin yasaklanmasını ve ABD'nin Afgan esirlere davranışını kınamak amacıyla gösteri yaptıkları bildirildi.      

7- İsrail'in başkenti Kudüs'te düzenlenen intihar saldırısında, eylemciyle birlikte 2 kişinin öldüğü, 40'a yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Avustralya'daki mülteci kampında, çoğunluğunu Afganların oluşturduğu mültecilerin, sığınma talebi işlemlerinin geciktirilmesini ve kamp koşullarını protesto etmek amacıyla başlatılan açlık grevine yüzlerce mültecinin daha katıldığı bildirildi.     

9- Rusya Federasyonu Çeçenistan Cumhuriyeti'nde, Ruslara ait bir askeri helikopterin, Çeçenlerin attığı bir füzeyle düşmesi sonucu aralarında Rusya İçişleri Bakan Yardımcısı General Mihail Rudçenko'nun da bulunduğu 15 kişinin öldüğü bildirildi.

28 OCAK 2002

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in  Türkiye ile İsrail arasında kara taşımacılığı yapılmasına ilişkin ilkeler muhtırasını onayladığı bildirildi. 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıda, daha önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen Bankacılık Kanunu ve uyum yasa tasarısı görüşüldü.          

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Dış kaynağı sağlayacak çözümü mutlaka bulacağız. IMF İcra Direktörleri toplantısına daha birkaç gün var. Anayasa'ya ve yasalara uygun şekilde bir çözüm bulunacağı konusunda kuşkum yok" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. '312 ve 159'uncu maddelerin  TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen metnine destek verecek misiniz? şeklindeki' soruya, Çiller "Bu maddeler  vicdan ve fikir özgürlüğü konusunda DYP'nin hassasiyetlerine yakından veya uzaktan en ufak bir cevap vermemektedir. Bu tasarıları Bakanlar Kurulu'nda imzaladıktan sonra tutup, bunun üzerinden siyaset yapılmasını millet yadırgıyor" dedi.   

4- Devlet Bakanı Nejat Arseven, Başbakanlık ile Ankara Valiliği tarafından düzenlenen 'İnsan Hakları' konulu seminerde yaptığı konuşmada, Anayasa'da yapılan son değişikliklerin demokrasi ve insan hakları bakımından bir dönüm noktası olduğunu belirterek "İnsan haklarına saygıyı, tüm kurum ve kuruluşlarda yaygınlaştırmak için her şeyi yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin haksız olarak eleştirildiği insan hakları sorununu en kısa zamanda aşacağız" dedi.

5- Sağlık Bakanı Osman Durmuş "Enfeksiyon Hastalıklarının Kontrolünde Laboratuvara Dayalı Sürveyans" konulu sempozyum öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, ilaç sıkıntısının bulunmadığını belirterek "Özellikle kamu reçetelerinde yüzde 5'lik indirim vardı. Bu indirim SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'na uygulanıyor. Bu, kamuda ikili bir promosyon yapılmasına neden oluyor. Bu yanlıştır. Madem ki eczaneler yüzde 2 indirimi kabul ediyorlar. Ben de bütün kurumlara uygulansın diyorum" dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Sosyal Güvenlik Danışma Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, işsizlik sigortası uygulamasına 2 ay sonra geçileceğini  belirterek, sosyal güvenlik kuruluşlarının en önemli sıkıntısının kötü yönetilmesi olduğunu söyledi.

Bakan Okuyan, dünyanın geldiği bu noktada, hala bu kuruluşların otomasyon sistemine geçilmeyişinin de kayıp ve kaçağın meydana gelmesine yol açtığını belirtti.  

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, ekonomik krizi yerinde tespit amacıyla Arjantin'e yaptığı gezinin ardından hazırladığı raporu açıkladı.  Baykal, Türkiye'nin Arjantin'den alacak dersleri bulunduğunu, en önemlisinin de ekonomik büyüme sürecini başlatma olduğunu belirterek "Türkiye'yi yönetenlerin kaygısı, Türkiye'yi büyütmek olmalıdır" dedi.

8- Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık, CNN Türk televizyonunda yaptığı açıklamada,  yönetim kurulu üyelerinin ve çalışanların özel hukuka tabi olmasının iddia edildiği gibi kendisine ve yönetim kurulu üyelerine zırh getirmediğini, tersine yargı denetimine daha fazla açık hale geleceklerini söyledi.

9- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, dün Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği'nce (BUSİAD) düzenlenen "Gelir ve Kurumlar Vergisi ile İhracat Ödülleri" töreninde yaptığı konuşmada, IMF ile yeni bir anlaşma yapılacağının ilan edilmesi, hayata geçirilen KDV indirimleri, ABD'deki 11 Eylül saldırıları ve AB'nin Türkiye'ye yönelik olumlu yaklaşımlarının, kamuoyunda ve ekonomide iyimserlik havası oluşturduğunu söyledi.

10- ABD'nin Uluslararası İlişkilerinden sorumlu Hazine Müsteşarı John Taylor İstanbul'da, bankacılık sektör temsilcileri ve işadamlarıyla bir araya geldi.

11- Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Lojistik Daire Başkanı Korgeneral Zafer Özkan  resmi ziyarette bulunmak üzere Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e gitti. Gürcistan Savunma Bakanı Davit Tevzadze ile Tiflis'te ortak bir basın toplantısı düzenledi.

 Özkan toplantıda yaptığı konuşmada, Gürcistan'ın bir geçiş süreci yaşadığını belirterek, TSK'nın bu ülkeye yardımdan tek beklentisinin bölgenin barış ve istikrara kavuşması olduğunu söyledi.   

12- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Davos Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere gittiği ABD'nin başkenti Washington'da, Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar  Merkezi'nde (CSIS) düzenlenen  bir toplantıya katıldı.           

13- Filistin resmi haber ajansı Wafa'nın haberine göre, Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın,  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit'e İsrail saldırılarına karşı uluslararası camiada kendilerini desteklemelerini talep eden bir mektup gönderdiği bildirildi. 

Ayrıca, Türkiye'nin yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, İngiltere Başbakanı Tony Blair, İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e de birer mesaj gönderildiği belirtildi.  

14- AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Genel İşler Konseyi'nin Belçika'nın başkenti Brüksel'de başlayan aylık olağan toplantısında, İspanya'nın Dönem Başkanlığı programını ele aldılar. 

Toplantıda konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu Kıbrıs'ta 'yeni bir atmosfer' görüldüğünü, bunun  "AB ve AB'nin Kıbrıs'a açılımı sayesinde" gerçekleştiğini belirterek, Kıbrıslı Türkleri de AB'de görmekten memnuniyet duyacaklarını söyledi.  Papandreu, KKTC  Cumhurbaşkanı  Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides arasında başlayan görüşmeleri 'büyük ilerleme' olarak gördüğünü,  Cumhurbaşkanı Denktaş'ın  'sözlerini hayata geçireceğini' umduğunu belirtti.

15- Nijerya'nın başkenti Lagos'ta bir silah deposunda meydana gelen patlamada 600 kişinin öldüğü bildirildi.     

16- Ekvador'da bir  uçağın 92 yolcusuyla Kolombiya sınırı yakınında düştüğü bildirildi.                                                                                       

29 OCAK 2002

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Toplantıda, Başbakan Bülent Ecevit'in ABD gezisi, Kürtçe eğitim, dış ticaret ve Kıbrıs konuları görüşüldü.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada "Resmi dilden başka bir dil ile eğitim konusundaki ayrılıkçı faaliyetlerin gözden geçirildiği" belirtildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye'de bulunan İsveç Başbakan Yardımcısı Lena Hjelm Wallen'i kabul etti.

Wallen  yaptığı konuşmada, Türkiye'nin insan hakları konusunda daha hassas davranmasını beklediklerini belirterek "Türkiye'yi, AB'ye daha yakın görmek istiyoruz" dedi.Başbakan Yardımcısı Yılmaz  ise  Türkiye'nin, AB'ye sunduğu terör listesinin dikkate alınmasını istedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş İstanbul'da, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği ile Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) aylık yayın organı Turkish Time dergisinin tanıtımı için düzenlenen toplantıya katıldı.

Bakan Derviş toplantıda yaptığı açıklamada, dolar kurundaki düşüşle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Derviş ayrıca, Türkiye'de bulunan ABD Hazine Bakan Yardımcısı ve Müsteşarı John Taylor ile Boğaziçi Üniversitesi'nde bir araya geldi.

4- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu düzenlediği basın toplantısında, tütün destekleme alım fiyatlarını açıkladı.  Geçen yıla göre yüzde 35 artış yapılmasıyla belirlenen fiyatların üreticiyi memnun etmeyeceğini bildiklerini belirten Bakan Karakoyunlu, tüm imkanları kullandıklarını söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu,  SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'nin elinde bulunan M-60 tanklarının modernize edilerek en az  20 yıl daha kullanılmasının planlandığını söyledi.     

Bakan Çakmakoğlu, DYP Balıkesir Milletvekili İlhan Aytekin'in yazılı sorusuna verdiği yanıtta ise  İsrail firması IMI ile 170 M-60 tankının modernizasyonu projesi ile ilgili görüşmeler yapıldığını; ancak henüz sözleşme imzalanmadığını belirtti.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral, Adana Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen vergi rekortmenleri ödül töreninde yaptığı konuşmada, kamu alacaklarında uygulanacak gecikme faizinin yüzde 120'den yüzde 84'e indirileceğini söyledi.

7- Çalışma ve Sosoyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan 'Başhemşireler ve Hemşireler' toplantısına katılarak bir konuşma yaptı. 

8- TBMM Genel Kurulu'nda, madencilik konusunda Meclis araştırması açılması kabul edildi. 

Genel Kurul'da konuşan Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı, Türkiye'deki görünür altın rezervinin değerinin yaklaşık 3.5 milyar dolar, bunun ekonomiye yaratacağı katma değerin ise 17 milyar dolar olduğunu söyledi.

9- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 3 maddesini TBMM'ye geri gönderdiği Mali Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Yasası, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

10- Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 19 siyasi partiye seçmen kütüğü örneği verilmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, demokrasi, özgürlük ve serbest siyasetten korkan partilerin 'derin devlet' kavramını malzeme olarak kullandığını söyledi. Uyum yasa  tasarısının 'gerçek demokrasi teklifi' haline getirilmesini isteyen Kutan, asıl tehlikenin 'özgürlükler değil, demokrasisizlik' olduğunu belirtti. 

12- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türk Ceza Yasası'nın (TCY) 159 ve 312. maddelerinde yapılması öngörülen değişikliklerin "demokratikleşme iddialarına ters düştüğü" belirtildi.

13- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg,  İktisadi Kalkınma Vakfı'nca (İKV) İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlenen 'AB'ye Uyum Sürecinde Türkiye' konulu panele katıldı. 

Panelde konuşan Fogg,  TCK'nın 312 ve 159. maddelerinde yapılmak istenen değişiklik konusunda 'TBMM'nin çok iyi düşünmesi gerektiğini' belirtti.

14- Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit'e gönderdiği mektup ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yasin açıklamasında  "Bölgede durum çok gergin. Açıkçası bundan sonra İsrail Başbakanı  Ariel Şaron'la uzlaşmaya varılabileceğini sanmıyorum. Bunun tek yolu uluslararası bir kamuoyu baskısı olabilir. Bu sebeple Sayın Arafat bu yönde bir mesaj gönderdi" dedi.

15- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Standard and Poor's Türkiye'nin B (-) olan kredi notunu teyit ederek, ülkenin ekonomik görünümünü durağandan pozitife çevirdi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, başkent Lefkoşa'da Fransa'nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Jacques Depaigne ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Denktaş AB yardımıyla ilgili açıklamasında, AB tarafından KKTC'ye yapılacak muhtemel herhangi bir parasal yardımın, kendilerine doğrudan verilmesi halinde geçerli olacağını belirterek, yardımların Rum hükümeti kanalıyla yapılması halinde bunun kabul edilmeyeceğini söyledi.

17- Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Elizabeth Jones, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile görüştü.

Jones görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında 'ABD'nin Özbekistan'a yaptığı mali yardımın, 2002 yılı için 3 katına çıkarılarak 160 milyon dolar olacağını' açıkladı.   

18- Afganistan'da geçici hükümetin  Başbakanı Hamid Karzai, Beyaz Saray'da ABD Başkanı George W. Bush'la bir araya geldi. 

Karzai görüşmede, Başkan Bush'a terörle mücadelede tam destek sözü verirken, maddi desteğin yanı sıra güvenlik sağlanana dek ABD askerlerinin Afganistan'da kalmasını istediğini belirtti.

19-Arnavutluk Başbakanı İlir Meta'nın görevinden istifa
ettiği bildirildi.                                                                                      

30 OCAK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İsveç Başbakan Yardımcısı Lena Hjelm-Wallen ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Sezer görüşmede, bireysel hak ve özgürlüklerin halkın beklentilerine yanıt verecek biçimde genişletilmesi için Türkiye'nin gerekli iradeye sahip olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, uyum yasa tasarısında yapılacak düzenlemenin  Avrupa İnsan Hakları Sözlemesi'nin 9 ve 10. maddelerine uygun olması gerektiğini belirterek "AB sürecinde ilk defa tereddütlü ve beklentileri karşılamayan bir düzenleme ile karşı karşıyayız" dedi.  

3- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Ankara DGM Savcısı Hakan Kızılarslan'a, DGM'de düzenlenen Atatürk'ü anma töreninde yaptığı konuşma nedeniyle "Ceza verilmesine gerek olmadığına" karar verdi.     

4- Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca Yargıtay'a seçilen 15 üyeye mazbata verilmesi nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Türk, uyum yasa tasarısının, demokratik hak ve özgürlükleri "Biraz daha genişleten bir tasarı olarak" kaleme alınabileceğini söyledi. Bakan Türk, ancak tasarının bu haliyle de 'mütevazı ama önemli bir ilerleme' sağladığını belirtti.    

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz  düzenlediği haftalık basın toplantısında,  Türkiye'nin Ortadoğu'daki son gelişmeler çerçevesinde, hem İsrail hem de Filistin tarafına terör ve  şiddetin sona erdirilmesine yönelik telkinlerine devam ettiğini söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan  yaptığı açıklamada, BOTAŞ'ın doğalgaz satış fiyatlarında dünya piyasalarındaki petrol ürünleri ve dövizdeki  düşüş ile işletme giderlerinin  yeniden değerlendirilmesi sonucunda indirime gidildiğini açıkladı.   

7- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yeniden görüşülmek üzere TBMM'ye iade ettiği Mali Sektörü Yeniden Yapılandırma Yasası'nın 3 maddesi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) İstanbul'da düzenlediği "Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri"ni kazananlar açıklandı.

9- Türkiye'de bulunan ABD Hazine Müsteşarı John Taylor, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Mesut Yılmaz, Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan  ile Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu ve Maliye Bakanı Sümer Oral'la görüştü.  

Taylor, gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından  gazetecilerin sorularını yanıtladı. Taylor, IMF'nin, programın uygulanıp uygulanmadığına bakarak kredileri vereceğini belirtti.

10- Başbakan Bülent Ecevit, Bulgaristan Başbakanı Simeon Sakskoburgoski'nin resmi davetlisi olarak Bulgaristan'a gitti.  

Başbakan Ecevit, Sakskoburgoski ile görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin son durumu, vize, Türkiye'de yaşayan Bulgar vatandaşlarının sosyal hakları, Yukarı Arda projesi konularında yaşanan sorunlar  ele alındı.      

Başbakan Ecevit, daha sonra Sakskoburgoski ile ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.      

Ayrıca Başbakan Ecevit, Cumhurbaşkanı  Georgi Pırvanov ve Bulgaristan Parlamentosu Başkan Vekili Kameliya Kasapova ile bir araya geldi.  

11- Kara Kuvvetleri Komutanı  Orgeneral Hilmi Özkök, Türk birliklerini denetlemek ve "Barış 2002" seminerlerine katılmak üzere KKTC'ye gitti.    

Orgeneral Özkök yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Kıbrıs sorunun çözümü için başlattığı girişime olumlu yanıt alamaması durumunda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin  doğabilecek her türlü krizin yönetiminde, verilecek her türlü görevi başaracak güçte ve kararlılıkta olduğunu söyledi.      

12- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen,  Avrupa Parlamentosu'nda (AP) yaptığı konuşmada, AB Komisyonu'nun, 2004-2006 döneminde AB'ye tam üye olacakları varsayılan 10 aday ülkeye yapılacak yardımlar konusunda bilgi verdi.

Komisyonun yazılı açıklamasında 'Kuzey Kıbrıs' başlıklı bir paragrafa yer verilerek, AB'nin Ada'daki çözüm arayış müzakerelerini desteklediği, Kuzey Kıbrıs'a, çözüm ve birleşme halinde 206 milyon Euro bölgesel yardım payı öngörüldüğü bildirildi.

13-  ABD Başkanı  George W. Bush, dün Kongre Binası'nda gerçekleştirdiği "Birliğin Durumu" adlı ve televizyonlardan da canlı yayımlanan yıllık konuşmasında, terörle savaşımın yeni başladığını  'Irak, İran, Kuzey Kore ve terorist müttefiklerinin şer odağı oluşturduğunu' söyledi. Başkan Bush "Böyle devletler, kötülere kolaylık sağlıyor. Bu rejimler, büyüyen birer tehlike ve onlara karşı önlem alınmalı" dedi.                                                   

31 0CAK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Genel Kurulu'nda aynen kabul edilen  Mali Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Yasası'nı onayladı.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yaptığı açıklamada, Türk Ceza Yasası'nın  (TCY) 312. Maddesi'nin mutlaka değiştirilmesi ve tasarıda geçen olasılık sözcüğü yerine tehlike ifadesinin getirilmesi gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin  Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB'ye uyum yasası teklifinin virgülüne bile dokunulmasının yanlış olacağını belirterek "Ortaklarımız samimi değil. Kendi aralarında neleri değiştirmek istiyorsa anlaşsınlar. Ancak biz getirecekleri önergeler için ret oyu kullanacağız. Eğer teklifte değişiklik olursa tasarının tümüne ret veririz" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi, TBMM İç Tüzüğü'nün değiştirilmesine ilişkin TBMM Kararı'nın bazı maddelerini Anayasa'ya aykırı bularak iptal ederken, yürürlüğün durdurulması istemini  de reddetti.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, sendikalar, tüketiciyi koruma dernekleri, TOBB ve TESK temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda, 4077 Sayılı Tüketici'yi Koruma Yasası'nda değişiklik öngören yasa tasarısını tanıttı.

Bakan Tanrıkulu, tüketiciyi koruma politikasının AB'de 13 direktif üzerine kurulduğunu belirterek, tasarı ile AB standardının sağlanacağını söyledi.    

6- Çevre Bakanı Fevzi Aytekin yaptığı açıklamada, Samsun ve Sinop'taki yaklaşık 400 zehirli varilin geri alınması için İtalya Çevre Bakanlığı'na ve Tehlikeli Atıkların Sınırötesi Taşımının ve Bertarafının Kontrolü Sözleşmesi (BASEL) Sekreteryası'na birer yazı göndereceklerini bildirdi.

7- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sadece Batı sınırından gelen sığınmacılara mülteci statüsü verilmesine ilişkin coğrafi sınırlandırmasını kaldıracağını bildirdi.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu gazetecilerin, dolardaki gerileme karşısında TL'nin değer kazanmasına ilişkin soruları üzerine "Ne zaman TL aşırı olarak değerlenmişse, Türk ekonomisi sonunda krize girmiştir. Dolar ve TL'nin birbirine uyumlu olarak, enflasyona göre artması gerekmektedir" dedi.

9- Türkiye'de bulunan Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Senatör Michel Pelchat, bir grup gazeteciyi kabul ederek, ikili ilişkiler ve son siyasi gelişmeler konusunda değerlendirmelerde bulundu.  

10- Başbakan Bülent Ecevit 2 günlük resmi bir ziyarette bulunmak üzere gittiği Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, Bulgaristan-Atlantik Klübü tarafından düzenlenen konferansta bir konuşma yaptı.

Başbakan Ecevit, bölgesel sorunların dünya barışı için tehlike yarattığını, bir çok ülkenin de etnik şiddetle karşı karşıya olduğunu belirterek "Balkan ülkelerinin çok etnikli, çok dinli ve çok kültürlü yapısı ne pahasına olursa olsun korunmalıdır çünkü bunun alternatifi tüm bölge için kan ve acıdır" dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca,  koalisyon hükümeti ortağı Hak ve Özgürlükler Haraketi'nin lideri Ahmet Doğan ile görüştü. Doğan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede Türk sermayesinin Bulgaristan'a ilgisinin değerlendirildiğini belirterek, vize sorunu ve Yukarı Arda projesinin de ele alındığını söyledi.

Öte yandan Başbakan Ecevit, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Selim Mehmet'i de kabul etti.

Temaslarını tamamlayarak yurda dönen Başbakan Ecevit, Esenboğa Havalimanı'nda, Bulgaristan'daki temasları hakkında bilgi verdi.     

11- ABD gezisi kapsamında başkent Washington'da bulunan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulusal Demokratik Enstitü (NDI) adlı kuruluşta bir konuşma yaptı. Erdoğan bir soru üzerine "Biz dini esaslara dayalı bir devlet istemiyoruz. Müslümanlar için prensipleri kendi içinde geçerlidir. AKP'nin referansı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'dır" dedi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides  Yeşil Hat'ta dün yeniden bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Denktaş başkent Lefkoşa'da görüşme sonrası yaptığı açıklamada, yeni ortaklığın yetkilerini tartışırken, yapısal düzenlemelerin bir kenara bırakıldığını, her iki konunun bir arada tartışılması için ek bir toplantı yapılacağını belirtti.

13- Dünya Ekonomik Forumu (DEF) toplantıları ABD'nin New York kentinde başladı.    

Toplantılara Türkiye'den Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan katılıyor.

14- ABD ile Rusya'nın, ABD'nin başkenti Washington'da terorizm, uyuşturucu, insan kaçakçılığı ve bilişim suçlarıyla işbirliğini genişletecek bir anlaşma imzaladığı bildirildi.  

15- ABD'nin terörle mücadele kapsamında yürüttüğü operasyonlar çerçevesinde, Filipinler'de faaliyet gösteren Ebu Seyyaf örgütüne karşı Filipin ordusuyla ortak harekat başlattığı bildirildi.

16- Avustralya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, BM'nin 11 Eylül sonrasında terorizmle mücadele için aldığı kararlar doğrultusunda aralarında PKK'nın da bulunduğu terör örgütlerinin Avustralya'daki faaliyetlerinin yasaklanması ve mal varlıklarının dondurulmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

17- İsrail Başbakanı Ariel Şaron Maariz gazetesine verdiği demeçte "Lübnan'da 1982'de Yaser Arafat'ın yok edilmesi kararı alınmıştı. Ama gerçeği söylemek gerekirse, bugün onu öldürmediğimize pişmanım" dedi.

18- Afganistan'da geçici hükümetin Başbakanı Hamid Karzai, ABD'deki temaslarını tamamladıktan sonra İngiltere'ye gitti. Karzai haftalık kabine toplantısında yaptığı konuşmada, Afganistan'da barış ve istikrar için verilen uluslararası güvenceler ölçüsünde, Afgan halkının ülkesinde daha fazla güvenlik gücü olmasını istediğini söyledi.

19- İran'ın dini lideri Ali Hamaney başkent Tahran'da düzenlenen "Filistin" konulu konferansa katılanları kabulü sırasında, ABD Başkanı George W. Bush'un Kongre'deki Irak, İran ve Kuzey Kore'yi hedef alan "Birliğin Durumu" konuşmasını eleştirdi.  Kuzey Kore Merkezi Basın Ajansı'ndan yapılan açıklamada da "Başkan Bush'un açıklamaları, bize karşı saldırganca ve düşmanca politikasını sürdürmeye ve Güney Kore'deki Amerikan askeri varlığını gerekçelendirmeye yönelik bir manevradır" dedi.