11.10.2002
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 2002 

1 EKİM 2002

1- TBMM Genel Kurulu, yeni yasa dönemi çalışmalarına başladı. TBMM Başkanı Ömer İzgi kurulun  açılışında  yaptığı konuşmada, seçim kararının 449 oyla alındığını belirterek "Ulusumuz ve siyasal partilerimiz büyük bir olgunlukla seçimlere hazırlanmaktadır. Bu büyük ve görkemli irade, bizim değil ulusumuzun isteğinin göstergesidir. Sonuç olarak çok yakında ulusumuz kayıtsız koşulsuz sahip olduğu egemenlik yetkisini kullanıp kendisini temsil edecek yeni vekillerini seçip yüce parlamentosuna gönderecektir" dedi.

Daha sonra, TBMM'nin seçim sonuna dek tatile girmesine ilişkin önerge, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Meclis'in tatil kararı almasını değerlendiren Başbakan Bülent Ecevit  "Seçim ve seçimle ilgili tartışmalar herhalde sona ermiş olacaktır. Milletimize hayırlı olsun" dedi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de Başbakan Bülent Ecevit'in düzgün bir tavır sergilediğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM'nin kendisine yakışan kararı aldığını belirterek "Ortaya çıkan milli iradenin durdurulması mümkün değil. Bu iş bitti. Kimse Türkiye'yi yormasın" dedi.

YTP Genel Başkanı İsmail Cem ise, seçimi erteletme girişimlerinin sona erdiğini belirterek,  parti olarak tüm çabalarını seçim hazırlıkları için kullanacaklarını söyledi.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi 'yeni yasama yılı' nedeniyle bir resepsiyon verdi. Resepsiyona Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, siyasi parti temsilcileri ve askeri erkan  katıldı.

Cumhurbaşkanı Sezer resepsiyonda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Meclis'in tatil edilmesi kararının "yerinde ve zamanında bir karar" olduğunu belirterek, seçim erteletme girişimlerinin artık bitmesi gerektiğini söyledi.

 TBMM Başkanı İzgi ise yeni bir olağanüstü toplantı çağrısı olursa toplantı gündemine bakacağını ve yaşananları değerlendireceğini belirtti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök de TBMM'nin hür iradesiyle sağ duyulu bir karar verdiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Bumin de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine Bumin, Yüce Divan görevinin Anayasa Mahkemesi'nde kalması gerektiğini belirterek, dünyanın her yerinde bu görevin Anayasa Mahkemesi'nce yürütüldüğünü söyledi.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise gazetecilerin sorusu üzerine, Irak operasyonu ile seçimlerin ertelenmesinin ilişkilendirilmesinin yanlış olduğunu belirterek "bunların hiçbiri seçimi etkilemez" dedi. 

3- Konya Selçuk Üniversitesi'nin  2002-2003 eğitim öğretim  yılı açılış törenine katılan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gazetecilerin tekrar siyasete dönüp dönmeyeceğine ilişkin sorularını yanıtladı. Törene, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ve YÖK Başkanı Kemal Gürüz de katıldı. 

4- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Ankara Anakent Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek ile Başkan Vekili Cengiz Ocakçı'ya 'memuriyet vazifelerini yerine getirmedikleri' gerekçesiyle verilen ve ertelenen cezaları onadı.

5- İstanbul'da Marmara Üniversitesi'nin (M.Ü) 2002-2003 eğitim öğretim yılı açılış törenine katılan Devlet Bakanı Melda Bayer, eğitimin ana amacının sadece çok bilgili insan yetiştirmek olmadığını belirterek "Asıl amaç araştıran, sorgulayan ve akademik zeka kazanmış insan yetiştirmek olmalıdır" dedi.

M.Ü. Rektörü Tunç Erem de Anayasa'ya göre bir kamu görevini yerine getiren üniversitelere, son on yılda Gayri Safi Milli Hasıla'dan  (GSMH) ayrılan payın sadece yüzde 2 olduğunu belirterek "Bu oran gelecek yıllarda mutlaka yüzde 8'lere çıkarılmalıdır" dedi. 

6- Milli Eğitim Bakanlığı'ndan  yapılan yazılı açıklamada, 2002 Öğrenci Seçme Sınavı'na girerek herhangi bir önlisans ya da lisans programına yerleşen, ancak tek dersten başarısızlık nedeniyle mezun olamayan öğrenciler için 10 Eylül 2002 tarihinde bir sınav hakkı verildiği belirtildi.  

7- Gazi Üniversitesi'nin 2002-2003 eğitim öğretim yılı açılış törenine katılan Ulaştırma Bakanı Naci Kınacıoğlu törende yaptığı konuşmada, üniversitelerin bağımsız olması ve öğretim üyelerinin de gerçekleri rahatlıkla söyleyebilmeleri gerektiğini söyledi.

8- Eğitim-Sen, üniversitelerin sorunlarını mercek altına almak ve sorunlara çözüm önerileri geliştirmek amacıyla Eğitim-Bilim-Sanat Kurulu (EBİTAK) oluşturdu.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) özerkliği ortadan kaldırdığını belirterek, üniversitelerin özerk, katılımcı ve demokratik bir yapıya kavuşturulması  ve yeni bir üniversite yasası ile mevzuatının hazırlanması gerektiğini söyledi.  

9- Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray Futbol Takımı, Belçika'nın Brugge  takımıyla İstanbul'da  oynadığı maçta 0-0 berabere kaldı.  

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) eski Genel Başkanı ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Sadullah Usumi, İstanbul'da yaşamını yitirdi.

11- Türkiye'de temaslarda bulunan Irak Başbakan 1. Yardımcısı Tarık Aziz, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel ile bir araya geldi.

Aziz ilk olarak Başbakan Bülent Ecevit ile görüştü. Başbakan Ecevit görüşmede, Aziz'e "Irak'a yönelik her an bir müdahele olabilir. Bu nedenle BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyun ve ABD'nin elindeki müdahale kozunu alın" dedi. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Aziz ise Başbakan Ecevit ile bölgesel sorunları ele aldıklarını belirterek, Irak'a yönelik bir tehlikenin Türkiye'yi de olumsuz etkileyeceğini söyledi. Aziz "Hepimiz bölgesel tehlike yaşanmaması için işbirliği içinde olmalıyız. Görüşmelerden son derece memnunum" dedi.

Aziz, Cumhurbaşkanı Sezer ile yaptığı görüşme sırasında  Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in sözlü mesajını iletti. Mesajda, Türkiye ile Irak'ın tarihi ve köklü ilişkilere sahip olduğu belirtilerek, Saddam Hüseyin'in, Irak'ın BM kararlarına uyduğunu, uluslararası toplumun ABD'nin operasyon yapmasını engellemesi gerektiği, bu kapsamda Türkiye'nin de ABD'ye bu yönde telkinde bulunması istenildi.

Cumhurbaşkanı Sezer de Türkiye'nin Irak'ta operasyon istemediğini ancak uluslararası hukuk kurallarının tam olarak yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

12- ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, IMF Başkanı Horst Köhler, Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn ve ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill'le yaptığı görüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin 4. gözden geçirmeye hazır olduğunu belirten Bakan Türker "Teknik heyet Türkiye'ye gitti. Hem IMF hem de Dünya Bankası ekonomik programın uygulanmasından memnun olduklarını belirttiler. Seçim ekonomisi uygulanmadığı için teşekkürlerini ilettiler" dedi.

Bakan Türker, ayrıca IMF'nin, enflasyon, büyüme ve borç stokunun azalan bir seyir içinde olmasını olumlu karşıladığını belirterek "Parlamentoda bekleyen mali yönetimin şeffaflaştırılmasıyla ilgili tasarı, icra iflas yasası ve vergi reformuyla ilgili çalışmaların seçim sonrasına kalmasını hoşgörüyle karşılayacaklar" dedi.

13- IMF görüşmeleri ve Dünya Bankası-IMF toplantıları için ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti yaptığı açıklamada, Irak'a karşı olası bir ABD müdahalesi halinde, Türkiye ekonomisinin olumsuz etkileneceğini, ancak etkinin boyutunun operasyonun ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceğine bağlı olduğunu belirterek, Irak'a karşı olası bir ABD müdahalesi halinde finansal istikrarı korumak için 11 Eylül saldırılarından sonra yaptıkları gibi piyasaya müdahele edebileceklerini söyledi.

14- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Yunanistan'ın başkenti Atina'da Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve beraberindeki heyetle görüştü.

Görüşmeden sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Papandreu, TÜSİAD heyetiyle özellikle Türkiye'nin AB ile ilişkileri konulu önemli bir görüşme yaptıklarını belirterek "Kendilerine, Türk-Yunan yakınlaşmasını destekledikleri, Türk-Yunan ekonomik işbirliğini geliştirmek için çalıştıkları ve aynı zamanda gelecekteki ilişkimiz açısından son derece önemli olan Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin fikirler geliştirdikleri için teşekkür ederim" dedi. Papandreu, Yunanistan'ın Türkiye'ye bir AB üyesi olması için büyük destek vereceğini de belirtti.

Özilhan ise Yunanistan hükümetine Türkiye'nin AB üyeliğine destek için teşekkür ettiklerini belirterek, Papandreu'dan müzakere tarihi konusunda desteğini sürdürmesini istediklerini söyledi. 

15- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu  Üyesi Günter Verheugen, Berliner Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin demokratik gelişmesini henüz tamamlamadığını belirterek, Türkiye'nin müzakere takvimi için Brüksel'e yoğun baskı yaptığını söyledi.

16- IMF Avrupa Direktörü Michael Deppler, ABD'nin başkenti Washington'da CNBC-e televizyonuna verdiği özel demeçte, olası Irak operasyonunun Türkiye'yi sanıldığından daha az etkileyeceğini, normal koşullarda gelecek yıl finans açığı çıkmasını beklemediklerini ve Türkiye'nin borçlarının ödenmesinde sorun olmadığını belirtti. 

17- ABD Başkanı George W. Bush, Kongre'nin, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul edilmesini öngören yasa tasarısını imzaladı. Başkan Bush, Kongre'den geçen yasa tasarısını imzalamasına karşın yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Kudüs politikasının değişmediğini söyledi.

18- Irak ile BM arasında Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan görüşmelerde, silah uzmanlarının Irak'a muhtemel dönüşüne ilişkin koşullar üzerinde anlaşma sağlandığı bildirildi.

Görüşmelerin ardından ortak basın açıklaması yapan BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix, Irak heyeti başkanı Emir El Sadi ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Direktörü Muhammed El Baradei, BM silah denetçilerinin 4 yıllık bir aradan sonra yeniden Irak'a gitmeleri konusunda anlaşma sağlandığını açıkladılar.

Uzlaşma üzerine bir açıklama yapan ABD Dışişleri Sözcüsü Richard Boucher, BM Güvenlik Konseyi'nin yetki ve talimat verecek bir kararı olmadan, silah denetçilerinin Irak'a gitmemesi gerektiğini söyledi.

19- Belçika, Avrupa Konseyi'nin geçen hafta aldığı "Belçikalılara Belçika içinde azınlık hakları verilmesi"ne ilişkin tavsiye kararının uygulanması ve Avrupa Konseyi'nin azınlık haklarına ilişkin sözleşmesinin imzalanmasını reddetti. Avrupa Konseyi'nin kararını 'anlamsız' olarak nitelendiren Başbakan Guy Verhofstadt, kararın dikkate alınmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

20- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD'nin New York kentinde bir grup Yunanlı ve Rum gazetecinin sorularını yanıtladı. Annan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)  ile AB arasında tam üyelik görüşmeleri başlasa bile, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile  GKRY lideri Glafkos Klerides arasındaki müzakerelerin süreceğini belirterek, GKRY'nin üyeliği konusunda ne yapılacağına AB'nin karar vereceğini söyledi.

21- BM tarafından yayımlanan El Kaide raporunda, örgütün hala etkin ve ayakta olduğu, tüm uluslararası önlemlere karşın mali destek almayı ve tehdit unsuru olmayı sürdürdüğü bildirildi. Raporda, El Kaide örgütü ile mücadelede ülkelerin işbirliği içinde olmaları ve BM'nin hazırladığı yaptırım listesine uygun hareket etmeleri gerektiği de belirtildi.

2 EKİM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Uludağ Üniversitesi'nin 2002-2003 eğitim öğretim yılına başlaması nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Cumhurbaşkanı Sezer  "Çağdaş bir üniversitenin varlığı, evrensel niteliğinin korunması ve her şeyden önce  akademik özgürlük ortamının sağlanmasına bağlıdır" dedi. 

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve beraberindeki kuvvet komutanları ABD'nin olası Irak operasyonu öncesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki  ordu komutanlıklarını ziyaret ettiler.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Ankara Sanayi Odası tarafından düzenlenen bir toplantıya katılarak, ekonomik programını anlattı. İktidara gelmeleri halinde 225 milyar dolarlık kaynak sağlayacak bir ekonomi programını uygulamaya koyacaklarını belirten Çiller, mali af getireceklerini 'mali milat' ve 'nereden buldun' gibi uygulamalara son vereceklerini söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, dün TBMM resepsiyonunda TKP'ye ilişkin kapatma davasını değerlendirdi. Bumin, öncelikle  Anayasa'nın geçici 15. maddesi değişikliğiyle, Partiler Yasası'nın 'Komünist' adıyla parti kurulmasını yasaklayan hükümleri dahil 12 Eylül dönemi yasalarının iptal davasına konu edilebilme yeniliğinin getirildiğini söyledi.

5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'ın sahibi olduğu Kanal 6, Star ile Star Max  televizyonlarına 6'şar gün kapatma cezası verdi. YSK, CHP İstanbul Milletvekili adayı Kemal Derviş'in reklamını yaptığı gerekçesiyle  Habertürk televizyonunun yayınlarının da 5 gün durdurulmasını kararlaştırdı.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, IMF ve Dünya Bankası'nın  güz dönemi toplantıları için gittiği ABD'nin başkenti Washington'dan dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında,  ABD ile yaptıkları görüşmede Türk ekonomisinin iyiye gitmesinden dolayı memnuniyetlerini bildirdiklerini söyledi. Bakan Türker, IMF'nin, stand-by kredisinin 1.6 milyar dolarlık dilimini bu yıl sonuna kadar serbest bırakacağını bildirdi.

IMF Avrupa Direktörü Michael Deppler ise Washington'da CNBC-e televizyonuna verdiği özel demeçte, 1.6 milyar dolarlık kredi diliminin ancak 4. gözden geçirme dönemine ilişkin bütün ön koşullar yerine getirildiğinde onaylanacağını belirtti.

7- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, TBMM'nin açılışı nedeniyle dün yapılan resepsiyonda, AB'ye Uyum Yasası içinde yer alan ve idam cezasını yeniden düzenleyen yasal değişikliğin ardından, çeşitli suçlardan aranan ve halen yurt dışında bulunan 20 kişinin Türkiye'ye iadesi için yeniden başvuruda bulunulduğunu söyledi.

8- İçişleri Bakanı Muzaffer Ecemiş, SP Diyarbakır Milletvekili Sacit Günbey'in soru önergesini yanıtlarken köye dönüş projesinin  amacının, terör nedeniyle yaşadıkları yerleri terk eden vatandaşların, güvenliği sağlanan köylerine planlı bir biçimde geri dönüşlerinin sağlanması olduğunu söyledi.

 9- Avrupa-Türk İş Geliştirme Merkezleri Projesi'nin tanıtım toplantısı yapıldı. Projeyle, 2006 yılına kadar 3 iş geliştirme merkezi etrafında 3 bin 600'den fazla işletmeye destek verilmesi planlanıyor.

Projeyi yürüten IMC Danışmanlık Firması Direktörü Michael Dorsman bu projenin, Türkiye'de Küçük-Orta-Büyük İşletmeler'in (KOBİ) geliştirilmesini amaçlayan en kapsamlı proje olduğunu söyledi.

AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural ise TBMM'nin  kabul ettiği kararlarla, Uyum Yasası ile Türkiye tarihinde devrimsel nitelikte atılımlar gerçekleştiğini belirterek "Önümüzde zor bir dönem var. Bu dönem hem müktesabat uyumu açısından hem de ekonomik yapının düzlüğe kavuşturulması açısından büyük önem taşıyor" dedi.

10- Irak Başbakan 1. Yardımcısı Tarık Aziz, Türkiye'den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında,  Türkiye'nin 1991 yılında Irak'a karşı kurulan ittifakta yer aldığını ve kaybettiğini belirterek "Buna yine katılırsa  yine kaybeder" dedi. Aziz, Türkiye'nin Kuzey Irak'a asker göndermesinin iki ülke ilişkilerini bozacağını belirtirken Keşif Harekatı kapsamında ABD ve İngiltere uçaklarının İncirlik Üssü'nü kullanmalarından duyduğu rahatsızlığı da iletti.

11- Avrupa  İşveren ve Sanayici Konfederasyonları Birliği seminerine katılmak amacıyla Brüksel'de bulunan TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimler dolayısıyla reform sürecinin aksayabileceğini AB'li muhataplarına aktardıklarını belirtti. Özilhan, AB yetkililerinden Kıbrıs görüşmelerinin olumlu sonuçlanabilmesi için Kıbrıs Rum Kesimi'ne baskı yapmalarını istediklerini söyledi.

TÜSİAD heyeti, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) çeşitli temaslarda bulunurken, Belçika Dışişleri Bakanı Louis Michel ve Maliye Bakanı Didier Reynders ile görüştü.

12- AB Dönem Başkanı Danimarka'nın Başbakanı  Anders Fogh Rasmussen Danimarka Meclisi'nin yeni yasama yılı açılışında yaptığı konuşmada, birliğin genişlemesinin çok zor olacağını belirterek, Kopenhag zirvesi öncesi birliğin önünde Kıbrıs, Türkiye ve İrlanda referandumu sorunlarının bulunduğunu söyledi.

13- ABD Temsilciler Meclisi, Başkan George W. Bush'a 'gerekli görmesi durumunda' askeri güç kullanması için yetki vermeyi kabul etti.

14- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani ve Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani'nin Süleymaniye yakınlarındaki Dokan bölgesindeki görüşmede, aralarındaki ilişkileri normalleştirmeye yönelik bir dizi anlaşmaya imza attıkları bildirildi. Tarafların, 12 Ekim'e kadar her bir partinin karşı tarafın kontrolündeki bölgede yeniden büro açmasına karar verdiği belirtildi.

15- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat,  İsrail Büyükelçiliği'nin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınmasını tavsiye eden  ABD Yasası'nın kötü  olduğunu belirterek "Buna sessiz kalamayız" dedi. Yasanın, Hıristiyanlar ve Müslümanlar için kabul edilemez olduğunu belirten Arafat,  ABD yönetimi ve başkanından bu tavrından vazgeçmesini istedi.

 

3 EKİM 2002

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Bulgaristan Başbakanı Simeon Sakskoburgotski ile görüştü.

Başbakan Ecevit görüşmede yaptığı konuşmada, Sakskoburgotski döneminde iki ülke arasındaki ilişkilerin ivme kazandığını belirterek, özellikle Bulgaristan'da Türk azınlığın siyasal etkinliklere aktif olarak katıldığını söyledi.

Sakskoburgotski ise Balkanlar'da yaşanan siyasi sorunlara değinerek "Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkiler iyi olursa, bölgemizdeki problemlerin çözümüne katkıda bulunabiliriz" dedi. 

Ayrıca Başbakan Ecevit, Sakskoburgotski'yi kabulünde gazetecilerin, Kuzey Irak'taki Kürt gruplarının Süleymaniye'de yapacakları "Bölgesel Kürt Parlamentosu" toplantısına ilişkin sorularını yanıtladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel de konu ile ilgili olarak NTV televizyonuna yaptığı açıklamada "Çalışma grubunun toplanması bizi tedirgin eden bir olay değil. Sadece böyle girişimlerin yeni bir devlet kuruluyormuş izlenimi vermesini istemeyiz. Böyle gösteriler başlarsa ölçü kaçar. Buna kimsenin hakkı yok" dedi. 

2- Başbakan Bülent Ecevit, TGRT televizyonunda yayınlanan "Neler Oluyor Hayatta" programına katılarak gündemdeki konularla ilgili soruları yanıtladı.  

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kadir Has Üniversitesi'nin 2002- 2003 eğitim öğretim yılı açılış töreninden önce, gazetecilerin Irak ile ilgili sorularını yanıtladı.   

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İzmir'de gazetecilerin, ABD'nin Irak'a 3 Kasım'dan önce olası bir müdahalesi ve seçim konularındaki sorularını yanıtladı. 

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, İstanbul Üniversitesi'nin 2002-2003 eğitim öğretim yılı açılış töreninde gazetecilerin, olası Irak savaşının Türkiye ekonomisine etkisi konusundaki sorularını yanıtladı.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven, düzenlediği basın toplantısında Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aldığı asgari maaşlar arasında halihazırda önemli farklar bulunduğunu belirterek, memurlara yapılan zammın Emekli Sandığı emeklilerine yansıtılmasıyla, bu farkın SSK ve Bağ-Kur aleyhine daha da bozulacağını söyledi. 

Bakan Arseven ayrıca, SSK prim borçlarının en az yüzde 50'sini ödeyenlere kalan bakiyelerini sekiz eşit taksitte ödeme imkanı getirdiklerini bildirdi.

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından İstanbul'da düzenlenen  9. MÜSİAD Fuarı'nın açılışına katılarak  gazetecilerin, seçim konularıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Fuara katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da gelişmiş ülkelerde fuarların ticarete katkısının büyük olduğunu, bunun en güzel örneğinin de Almanya'nın küçük ölçekli bir şehri olan Düsseldorf'un sadece fuardan yılda 950 milyon dolar kazanması olduğunu  söyledi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin il, ilçe örgütleri, belediye başkanları ve milletvekilleri adayları ile yaptığı toplantıda "Nasıl Kurtuluş Savaşı'nda 7 düvelin gücüne karşı direnerek zaferi sağladıysak, şimdi de ekonomik kurtuluş savaşını kendi öz gücümüzle gerçekleştireceğiz" dedi. 

9- YTP Genel Başkanı İsmail Cem Konya'da düzenlediği basın toplantısında, uygulanan ekonomik programın devam etmesi halinde "Türkiye'de ne çiftçi ne sanayici ne esnaf ne de işçi kalacak" dedi.

10- 4. gözden geçirme çalışmaları nedeniyle Türkiye'ye gelen IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyet, akademisyenler ile Yabancı Sermaye Derneği (YASED), Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) yöneticilerini ziyaret etti.

11- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Avrupa Konvansiyonu toplantılarında Türk hükümetini temsil etmek üzere gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de, AB Dış Politika ve Ortak Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile görüştü.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerde Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP), Irak'la ilgili gelişmeler ve Türkiye'nin AB üyeliği konularını ele aldıklarını bildirdi.

12- Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi, temaslarda bulunmak üzere gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Fener Rum Patriği Bartholomeos'la görüşmesinin ardından Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, AB'nin Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye müzakerelere başlama tarihi vermeyeceğini söyledi. 

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, temaslarda bulunmak üzere gittiği ABD'nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada "Tek bir şey söyleyebilirim. Şayet AB, Kıbrıs'ı üyeliğine alırsa, görüşmeler sona erer ve Kıbrıs ebediyen bölünür" dedi. 

 

4 EKİM 2002

1- Irak konusunda kısa ve orta vadeli planların ele alındığı olağanüstü zirve toplantısı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapıldı.

Toplantıya, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, Başbakanlık Danışmanı ve Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Köksal Karabay, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu katıldı.      

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem toplantı sonrası yaptığı açıklamada, toplantıda Türkiye'nin oluşmasını temenni etmediği koşulları da içeren, her türlü olasılığın değerlendirildiğini belirterek "Barışçı çözüm çabalarına fırsat tanınması gerektiğine inanmaktayız. Temennimiz Irak'ın uluslararası toplumla işbirliğini somut adımlarla sergilemesi ve askeri bir harekat başlatılması gereğinin ortaya çıkmamasıdır. Uluslararası yasallık temeline dayanmayan bir operasyon kabul edilemez" dedi.  

2- Başbakan Bülent Ecevit tarafından 4 Ekim 2000 tarihinde yayımlanan tasarruf tedbirleri genelgesiyle belirlenen kısıtlamaya bundan sonra gerek kalmadığı belirtilerek yeni bir genelge yayımlandı.

Genelgede "Hidroelektrik santrallerde üretimin düşmesine neden olan kuraklığın etkilerinin azalması ve yapılan yatırımların yeni üretim santrallerinin devreye girmesi sonucunda elektrik enerjisi arzı yeterli düzeye ulaşmış bulunmaktadır. Uygulama bu nedenle yürürlükten kaldırılmıştır" denildi. 

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, kuvvet komutanlarıyla birlikte inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Adana'ya gitti.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisince İzmir'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, hiçbir partiyle koalisyonu düşünmediklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli dün, Kanal D televizyonunun "Seçim Arenası" programına katılarak Kuzey Irak'taki gelişmeleri değerlendirdi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli İstanbul'da gazetecilere yaptığı açıklamada "Kuzey Irak'ta oluşturulmak istenen bir Kürt devletini, bağımsız bir Kürdistan devletini Türkiye'nin kabullenmesi mümkün değildir" dedi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Irak'a muhtemel bir ABD oparasyonunun Türkiye'ye vereceği zararın ortaya çıkarılması amacıyla  Hazine Müsteşarlığı'nda bir çalışma başlatıldığını söyledi. Zarar kavramının içine sadece parasal değerlerin alınmaması gerektiğini belirten Bakan Türker, en önemli sorunun 2 milyona yakın mültecinin gelmesi olduğunu belirtti. 

8- "Azınlık vakıflarının mal edinebilmelerine" ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelikte, cemaat vakıflarının "dini, hayri, sosyal, eğitsel, sıhhi ve kültürel alanlardaki gereksinimlerini karşılamak üzere, Bakanlar Kurulu'nun izniyle"  taşınmaz mal edinebilmelerine olanak tanınıyor.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da  AB İlerleme Raporu ile ilgili  yaptığı açıklamada, Türkiye'ye üyelik müzakeresi için bir takvim verilemeyeceğinin ortaya çıkmaya başladığını belirterek "Türkiye'de seçimlerden sonra ortaya çıkacak iktidar, AB konusunda yeni bir şans deneme durumunda olacaktır" dedi.      

10- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin programını anlatmak için düzenlediği toplantıda, Türkiye'nin ekonomik kriz ve insan hakları ihlalleriyle bunaldığı bir dönemde seçime gittiğini söyledi. Türkiye'nin bu seçimlerden ciddi sorunları omuzlayacak bir iktidar çıkarmak zorunda olduğunu belirten Kutan "Aslında bu seçim Türkiye için 'olmak ya da olmamak' anlamını taşıyacak kadar önemlidir" dedi.  

11- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, toplumun kutuplaşmadan tedirgin olduğunu, 3 Kasım sonrasında iki uç partinin karşı karşıya kalması halinde istikrarsızlığın kaçınılmaz göründüğünü belirterek, bu durumda eski ve yıkıcı kavgaların geri geleceğini söyledi.     

12- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bir açılışta bulunmak üzere gittiği Kayseri'de yaptığı açıklamada, bugün içinde bulunulan ekonomik krizin asıl sebebinin kamu yönetiminde gereken reformların yapılmaması olduğunu belirterek "Yolsuzlukların ve savurganlığın altında yatan sebep budur. Burada yapılacak olan şey seçimin farklı platformlara değil kesinlikle ekonomik platforma çekilmesidir" dedi.

13- Batı ve Doğu Almanya'nın birleşmesinin 12. yıl dönümü nedeniyle Alman Büyükleçiliği'nde düzenlenen resepsiyona Devlet Bakanı Tayyibe Gülek katıldı.       

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau'ya bir kutlama mesajı gönderdi. 

14- TÜBİTAK'ın 'Yılın Genç Araştırmacıları' seçtiği Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Nuriye Aslıhan Akın ve Özgür Paksoy, Avusturya'da düzenlenen '14. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması'nda "Eşitsizliklerin İspatına Genel Bir Yaklaşım" isimli projeleriyle üçüncü oldu. 

15- Türkiye'de bulunan Norveç Savunma Bakanı Kristin Krohn Devold, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile bir araya geldi.

Devold görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Norveç'in NATO'da Türkiye gibi uzun süre kanat ülke görevi yürüttüğünü, ittifakın ise bugün önemli değişikliklerden geçtiğini belirterek "Yeni komuta yapısının hem Türkiye hem de NATO için önemi büyüktür. Umuyorum ki Türkiye ile Norveç bu komuta yapısında yerlerini alacaktır" dedi.

16- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Fransa'nın başkenti Paris'te, Le Point dergisine yaptığı açıklamada, ABD'nin olası Irak operasyonu durumunda Türkiye'nin alacağı durum ve Türkiye'nin AB'ye adaylığı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.  

17- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Avrupa Kurultayı'na katılmak üzere gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Parlementosu'nda düzenlediği basın toplantısında, AB'nin Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye müzakerelere başlama tarihi vermemesi için hiçbir haklı gerekçesinin olmadığını söyledi. 3 Ağustos reformlarının AB'yi şaşırttığını belirten Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AB'nin 3 Kasım seçimlerini çok dikkatle izlediğini, seçimden çıkacak siyasi yapının Kopenhag zirvesinde alınacak kararda etkili olacağını belirtti.

18- AB Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Fog Rasmussen, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile Yunanistan'ın başkenti Atina'da bir araya geldi.

Rasmussen yaptığı konuşmada "Türkiye'ye sadece Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirirse üyelik müzakerelerinin başlaması için tarih verilebilir. Türkiye de bu kriterleri yerine getirmiyor" dedi. 

Kostas da ülkesinin bu konunun Kopenhag zirvesinde görüşülmesinden yana olduğunu belirterek "Türkiye aday ülkedir. Yunanistan, hem Türkiye hem de AB'nin daha sıkı işbirliği yapmalarını sağlayacak karar ve tedbirlerin alınmasından yanadır" dedi.

19- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in ABD önderliğindeki bir saldırıyla devrilmesi durumunda konumlarını güçlendirmek isteyen Kuzey Irak'taki Kürt grupların oluşturduğu "Bölge parlamentosu" 6 yıl aradan sonra Erbil'de toplandı. "Kürdistan Bölge Parlamentosu" ilk oturumunda, Irak'ın kuzeyini 'Federal Kürt Bölgesi' olarak gören 'anayasayı' ele aldı.

Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani parlamento oturumu sonrası ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda amaçlarının Irak'ı bölüp parçalamak olmadığını belirten Barzani, Irak içerisinde federal bir yapı istediklerini söyledi.

Talabani de Washington Anlaşması'na bağlı kalacaklarını belirterek, bağımsızlığın söz konusu olmadığını söyledi.  

 

5 EKİM 2002

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi Konya'nın Hüyük ilçesinde yaptığı konuşmada, Kuzey Irak'la ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan İzgi, Türkiye'den Kerkük ve Musul coğrafyasına bir bağlantı kurulması gerektiğini belirterek "Kıbrıs gibi Kerkük ve Musul'da da Türkiye mutlaka hakkını elde edecektir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit Flash TV televizyonunda yayınlanan "23. Saat" programında ekonomide ve siyasetteki son gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Ecevit, 57. hükümetin özellikle ekonomide yıllardır ihtiyaç duyulan bütün yasal düzenlemeleri gerçekleştirdiğini ancak bunların semeresini almadan seçimlerin gündeme geldiğini belirterek enflasyonun düşmeye, dışsatımın ve üretimin de canlanmaya başladığını söyledi.

Öte yandan Başbakan Ecevit, İstanbul'a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda  gazetecilerin dış politikaya ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, şu ana kadar ABD'nin Türkiye'den bir üs talebinde bulunmadığını belirterek, dün Çankaya Köşkü'nde yapılan Irak zirve toplantısının da Türkiye'nin olası bir operasyona karşı alacağı önlemleri tartışmak için gerçekleştiğini söyledi. Kuzey Irak'ta 6 yıl aradan sonra toplanan Kürt Parlamentosu'na ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Başbakan Ecevit, bu parlamentonun ne amaçla oluşturulduğunun ileriki günlerde açıklığa kavuşacağını söyledi. Türkiye'nin bu parlamentonun bir devlet parlamentosu gibi gösterilmesini kabul edemeyeceğini belirtti.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin İzmir İl Başkanlığı'nda yaptığı konuşmada, koalisyonu kafalarından tümüyle çıkardıklarını belirterek "Hiçbir partiyle koalisyonu düşünmüyoruz. Ne sağla ne solla. Her ikisinin de sıkıntıları var. DYP tek başına iktidara gelecek" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel İzmir'de yaptığı açıklamada, AB Komisyonu'nun Türkiye için hazırladığı ilerleme raporunun teknik bir değerlendirme olduğunu, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde yeni bir aşamanın, siyasi bir karar sonucu gerçekleşeceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gürel, AB ile üyelik için müzakere tarihi beklendiğini belirtti.

5- Devlet Bakanı Masum Türker, Türkiye Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Devlet eski Bakanı Kemal Derviş'in "Irak operasyonu nedeniyle Türkiye'nin ek finansman ihtiyacı doğar" sözlerini eleştirdi. Bakan Türker, olası Irak operasyonunun en büyük faturasının faizin yüzde 45-50'ye gerilememesi olacağını söyledi.

6- Devlet Bakanı Mehmet Kocabatmaz partisinin Balıkesir İl Başkanlığı'nı ziyaretinde gezetecilerin ABD'nin olası Irak operasyonu ile ilgili sorularını yanıtladı.

7- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, Hakimevi'nde düzenlenen "AB'ye Uyum Kapsamında Yasalarda Yapılan Son Değişikliklerin Uygulamaya Yönelik Olarak Tartışılması" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, AB'ye uyum kapsamında yapılan değişikliklerin "kültür şoku yaratacak" nitelikte olduğunu belirterek "Biz bunları AB için değil, kendi toplumumuz için yaptığımızı düşünelim" dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin, AKP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya'nın soru önergesine verdiği yanıtta, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanesi'nin demirbaş kayıtları ile yeni sayımlar arasında 9 bin kitap farkının belirlendiğini söyleyerek "Bu farkın nereden ve nasıl ileri geldiği incelenmektedir" dedi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, tabii afetlerde zarar gören çiftçilere, hayvan kayıplarının karşılığı olarak bu yıl 500 milyar liralık nakdi yardım yaptıklarını söyledi.

10- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Necdet Kenar Gebze'de düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'de çalışan çocuk sayısının çok yüksek olduğunu, yaklaşık 1 milyon çocuğun değişik işlerde çalıştığını belirterek, AB normlarına göre Türkiye'deki istihdam politikalarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan Zonguldak'ın merkez ilçeye bağlı Çatalağzı Beldesi'ndeki, Çatalağzı-B Termik Santralı Kül Depolama Barajı'nın  temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Rusya ile yapılan anlaşmanın ardından doğalgazda, 2005 yılı başına kadar yaklaşık 280 milyon dolarlık indirim sağladıklarını bildirdi.

12- Turizm Bakanı Mustafa Taşar düzenlediği basın toplantısında, Irak'a düzenlenecek bir operasyonun Türk turizmini çok kötü etkileyeceğini belirterek "bunun olmamasını temenni ederiz" dedi.

13- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK), Bankaların Birleşme ve Devirleri Hakkında Yönetmelik'in, mevduat munzam karşılığı, tasarruf mevduatı sigorta primine ilişkin maddesinde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- SP Genel Başkanı Recai Kutan Şanlıurfa'da düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, iktidara gelirlerse ilk yapacakları icraatın IMF ile yapılan anlaşmaları iptal etmek olacağını söyledi.

15- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, seçimlerden çıkacak hükümetin yapısı, niteliği ve etkinliğinin Türkiye'nin AB ile kuracağı ilişkiyi belirleyeceğini belirterek "Umarım koalisyon söz konusu olmaz, net bir iktidar olur" dedi.

16- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankırı'da halka hitaben yaptığı konuşmada, partisinin anayasayı değiştirecek güçle iktidara gelmesi gerektiğini söyledi. İktidara geldiklerinde temel hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri kaldıracaklarını belirten Erdoğan, AB'ye girme yolundaki bir ülkede "Hukukun matematiğini" yapacaklarını bildirdi.

17- YTP Genel Başkanı İsmail Cem yazılı bir açıklama ile partisinin hedeflerini açıkladı. Cem, seçilme yaşını 25'e indirmeyi, seçim barajını en çok yüzde 5 yapmayı, ittifak yasağını kaldırmayı, bakanlık sayısını 22'ye indirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

18- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu İstanbul'da partisinin seçim beyannamesini açıkladığı toplantıda, ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıların temel sebebinin "ihanet içindeki yöneticiler ve yolsuzluklar" olduğunu belirterek, BBP hariç bütün partilerin vatandaş tarafından denendiğini söyledi.

19- CDP Genel Başkanı Yekta Güngör Özden, Prof. Dr. Bahriye Üçok'un öldürülüşünün 12. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda "Özellikle, demokrasi, AB ve Kopenhag ölçütleri sözcüklerini ağızlarından düşürmeyen partiler ve siyaset adamlarının, demokrasi şehidi Bahriye Üçok'un ölüm yıl dönümünde, laikliğe bağlılık andı içmeleri ve onun temeli olan laiklik düşmanlığına hiçbir hoşgörü gösterilmeyeceğini ulus önünde açıkça bildirmeleri gerekir" dedi.

20- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Odaları Konseyi toplantısı, Türkiye'nin çeşitli illerinden sanayi odaları temsilcilerinin katılımıyla Konya'da yapıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konseyin açılışında yaptığı konuşmada, bu seçim döneminde her konuda sınırsız vaat değil, ekonomi alanında somut projeler duymak istediklerini söyledi.

21- Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin düzenlediği basın toplantısında, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO), alım miktarını düşük tutması nedeniyle, buğdayı elinde toplayan aracıların, bir kriz durumunda buğday ve un fiyatlarına spekülatif zam yapacaklarını söyledi.

22- 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali Antalya'da düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

23- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'le BM'de yaptığı üçlü görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, AB'nin tutumunun çözümü güçleştirdiğini belirterek, çözüm için tarafların gayretlerinin yanısıra dışarıdan da bir müdahale olmaması gerektiğini söyledi.

24- ABD'nin başkenti Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ve diğer Amerikalı yetkililerle görüşen BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin, denetimin şartlarını belirleyen daha sıkı bir karar alınması yönünde harekete geçmesinin beklenmesi gerektiğini belirtti.

25- Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, ABD'nin Orta Asya'dan çekilmesi için girişimde bulunmayacağını belirterek, bölgede barış ve istikrar sağlanana kadar ABD'nin bölgede kalması gerektiğini söyledi.

26- Nepal Kralı Gyanendra'nın, Başbakan Sher Bahadur Deuba'yı görevden aldığını ve kabineyi fesh ettiğini açıkladığı bildirildi.

27- Bosna-Hersek'te 1995'te sona eren savaştan sonra 4. kez seçim yapıldı.

6 EKİM 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, partisince Bursa'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, gelecek yıl belki de bir kurultay yapıp görevden çekilebileceğini belirterek "Allah bana ömür ve akıl verdiği sürece DSP'nin hizmetinde olurum. Benim için en büyük zevk, kütüphanemin köşesinden DSPli görevlileri izlemek olacaktır" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, TV-8 televizyonunda katıldığı bir programda dış politika gündemindeki konuları değerlendirdi.

Kuzey Irak'ta "Bölgesel Kürt Meclisi'nin" toplanmasının "Türkiye'nin bölgede dikkate alınmadığı" şeklinde yorumlanmasının doğru olmadığını belirten Başbakan Ecevit  "Türkiye'nin jeopolitik konumunu göz önünde tutarsanız, bizim başımız her zaman dertte olacaktır" dedi.

ABD'nin, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin yönetimine karşı aldığı önlemlerin Kuzey Irak'taki Kürt nüfusunun cesaretini artırdığını ve bunun  ayrı bir devlet kurma eğilimini açıkça ortaya çıkardığını belirten  Başbakan Ecevit "Gözlerimiz sürekli Kuzey Irak'ta olacak. Eğer en küçük bir olumsuzluk ortaya çıkarsa gereken tedbirleri alacağız. Türkiye, bölgede bağımsız bir devlet girişimini önleyecektir" dedi.  

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Eskişehir'de halka hitaben yaptığı konuşmada, partisinin iktidarda olduğu dönemde Eskişehir'in doğalgaza kavuştuğunu, organize sanayii bölgesinin geliştiğini ve ikinci üniversitenin kurulduğunu, şimdi ise üçüncü üniversiteyi kurmak istediğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisince Antalya'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ANAP olarak geçmişte milletin sıkıntılarını çözecek olan projeler ürettiklerini ve bunları uyguladıklarını belirterek, ekonomide, hukukta, icraatta en iyi kadroların ANAP'ta olduğunu söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan Zonguldak'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çakan, Türkiye'nin doğalgaz ithal ederek, enerji gereksinimini karşılayan bir ülke olduğunu belirterek, uluslararası doğalgaz anlaşmalarının büyük önem taşıdığını söyledi.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara'nın Sincan ilçe örgütünün açılış töreninden sonra bir miting düzenledi. Erdoğan yaptığı konuşmada, AKP'nin iktidarında yerel yönetimlerin güçlendirilerek, yeni bir dönem başlatılacağını, toplu konut alanında yurttaşların kira öder gibi ev sahibi yapılacağını söyledi.

7- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, düzenlediği bir toplantıyla partisinin "İktidar Programı-2002/Biz Hazırız" başlıklı seçim bildirgesini açıkladı.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisi tarafından Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, parlamentoda olmayan CHP'nin farkının bir kez daha anlaşıldığını, 3 Kasım'da bu hasretin biteceğini, Türkiye'nin CHP ile kucaklaşacağını belirterek, Türkiye'nin sorunlarını aşmak için 65 milyonun desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

9- DTP tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, dün yapılan temsilciler meclisi toplantısında "DTP'nin kuruluşunun dayanağı olan ilkeler doğrultusunda, Türk siyasi yaşamındaki yerini, aynı azim ve inançla devam ettirmeye" karar verdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca "3 Kasım 2002 tarihinde yapılacak genel seçimlere katılmama kararı alan partimiz, başka bir parti ile ilhak anlamını doğuracak herhangi bir faaliyet içinde olmayacaktır" denildi.

10- TKP Genel Başkanı Aydemir Güler partisince düzenlenen ilk mitingde yaptığı konuşmada, 3 Kasım seçimlerinin ardından iktidara gelmeleri halinde, dış borçları ödemeyeceklerini söyledi.

11- MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, Radikal gazetesinin seçimle ilgili sorularını yanıtladı.

12- ABD Başkanı George W. Bush yaptığı açıklamada, Irak'ın meydan okumayı sürdürmesi durumunda, savaşın kaçınılmaz olacağını belirtti.

Başkan Bush ayrıca,  saldırıyı ertelemenin, ABD açısından korkunç sonuçlara neden olacak kitle imha silahlarından Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i uzak tutmak için savaştan başka bir seçenek olmadığını söyledi.

13- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın, Kudüs'ün gelecekte kurulacak bağımsız Filistin'in başkenti olacağı hakkındaki yasayı imzaladığı bildirildi.

 

7 EKİM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin 2002-2003 eğitim öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, üniversitelerde reform nitelikli yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek "Yükseköğretim kurumlarımızın baskılardan, yönlendirmelerden ve keyfi uygulamalardan etkilenmeyecek biçimde bilimsel özerklik yanında yönetsel özerkliğe de kavuşturulması zorunludur" dedi.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gelen bilgiler doğrultusunda Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) DEHAP'ın seçimlere katılıp katılmayacağının yeniden incelenmesini istedi.  

Kanadoğlu yaptığı açıklamada, yasa gereğince siyasi partilerin Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdikleri bilgilerin gerçeğe uygun olduğunun varsayıldığını belirterek, HADEP'in ilettiği bilgilerin de daha önce YSK'ye gönderildiğini söyledi. 

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, seçim çalışmaları çerçevesinde gittiği Aksaray, Karaman ve Nevşehir'de partisince düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmada, vatandaşların 3 Kasım'da 20 saniyede kullanacakları oyun, ülkenin kaderini belirleyeceğini belirterek "Maceralara kapılmayın" uyarısında bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel,  İzmir'de Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği'ni ziyaretinde, olası Irak savaşı ile ilgili yaptığı açıklamada "Bölgemizde barış ve huzur ortamı bozulduğu zaman bundan zarar gören tüm bölge ülkeleri oluyor. 1991 Körfez bunalımından Türkiye'nin her bakımdan ne kadar zarar gördüğü ortada. Bunun artık yeniden hesabının yapılması bile gereksiz. Ama biz bundan sonra da bölgedeki ve dünyadaki sorunların barışçıl yöntemlerle çözülmesini istiyoruz. Yani biz Irak'ta savaş istemiyoruz, bunu engellemek için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye Başbakan Ecevit'in yönetiminde hiçbir zaman hak ve çıkarlarını kollamaktan geri durmayacaktır" dedi.  

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, 17. Dünya Muhasebeciler Kongresi'nin İstanbul'da yapılmasına ilişkin düzenlenen basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Türker, gazetecilerin orman işçilerinin kadroya alınması konusundaki sorusu üzerine, geçici orman işçileri ile ilgili protokolün tamamlandığını, teknik çalışmaların ise protokolden sonra başlayacağını söyledi.

6- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda 'V. Dış Ticaret Haftası'nın açılışı sebebiyle düzenlenen törene gelişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'a yönelik bir müdahalenin Türkiye'nin turizmini ve bölgeyle olan ticaretini olumsuz etkileyeceğini belirterek "Bazı daha ayrıntılı olumsuz etkileri olur. Yani Ortadoğu çok özel bir yer. Burada bir sıcak çatışmanın, siyasi dengeler, barış ve istikrar açısından da, nerede duracağı belli olmayan bir takım gelişmelere yol açması söz konusu" dedi.

7- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü arasında 'İnsan Hakları Eğitimi Konusunda İşbirliği Protokolü' imzalandı. İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Ali Doğan düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada "Türkiye'de insan hakları konusunda eksiğimiz yok desek yanlış olur, ama abartıldığı boyutta da değil" dedi.

Bakan Doğan ayrıca, Sivas olayları davasında idama mahkum olan Erkan Çetinbaş'a verilen ödülle ilgili inceleme başlatılması ve "Ödülün iptali hususunda gereğinin yapılması" konusunda talimat verdi.

8- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin 2002-2003 yılı eğitim öğretim yılına başlaması nedeniyle düzenlenen törende, YÖK sistemini eleştirerek, öğretim kadrosu olmadan yeni fakültelerin açılmasının anlamsız olduğunu söyledi. 

Bakan Çelikel, daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtlarken, F tipi cezaevlerine karşı yürütülen eylemlerle ilgili olarak "F tipi cezaevleri diğerleriyle karşılaştırılmayacak şekilde düzgün. Mahkumların can güvenliği sağlanıyor. Hücreler ortak bir yerde birleşiyor. Hücrelerden dışarıya çıkmamakla ne kazanacaklar, anlamak mümkün değil" dedi.   

9- Maliye Bakanı Sümer Oral, 4. gözden geçirme çalışmaları kapsamında Türkiye'de görüşmelerde bulunan IMF heyetini kabulünden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, 2003 yılı bütçe tasarısının 17 Ekim tarihinde Meclis'e sunulacağını, ancak IMF ile üzerinde anlaşmaya varılan vergi teklifinin seçimlerden sonra oluşacak yeni Meclis'e kalacağını söyledi.

10- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin, İstanbul'da Yeditepe, İstanbul Bilgi ve Doğuş üniversitelerinin 2002-2003 eğitim öğretim yılı açılış törenlerinde yaptığı konuşmada, liselerdeki sınıf geçme sistemini eleştirdi.

11- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven, İzmit Merkez Dispanseri'nin açılışında yaptığı konuşmada, Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) bağlı emekliler ile yakınlarına doğum yardımı yapılmaması konusunu incelettiğini, bakanlık tarafından yaşanan sıkıntı olduğu takdirde gerekeni yapacaklarını söyledi. 

12- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Yurdakul Yiğitgüden, Dünya Madencilik Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında toplam maden üretimi açısından 28. sırada, üretilen maden çeşitliliği açısından da 10. sırada olduğunu belirterek "Türkiye, bu kadar maden çeşitliliği olmasına rağmen bir madenci ülke konumuna gelememiştir" dedi.

13- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, 17. Dünya Muhasebeciler Kongresi'nin 2006 yılında İstanbul'da yapılacak olması sebebiyle düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada "Kongre turizmine Bakanlık olarak her zaman önem veriyoruz. Her zaman destek oluruz. İstanbul'daki kongre merkezi 2003 yılı sonuna kadar dolu. Sonraki yıllar için de rezervasyon yapıldı. Ankara'da da böyle bir kongre merkezi yapılması için çalışmalar devam ediyor" dedi. 

14- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Ankara Sanayi Odası'nın Genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantılarının ikincisinde yaptığı konuşmada, son yıllarda ekonominin siyasetten de, toplumdan da, insandan da soyutlandığını belirterek, Türkiye'de halen büyük bir üretimsizlik, işsizlik ve eşitsizlik sorunu yaşandığını, bugünkü durum aynen sürerse Türk tarımının 10 yıl sonra tamamen biteceğini söyledi.

Cem ayrıca, seçim çalışmaları çerçevesinde gittiği Kırşehir'de halka hitaben bir konuşma yaptı.

15- Toplumun değişik kesimlerini temsil eden 200 sivil toplum kuruluşunun başkan ve yöneticileri, yayınladıkları ortak deklarasyon ile AB'ye çağrıda bulunarak Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye diğer adaylarla eşit muamele yapılmasını istedi.

Konu ile ilgili olarak düzenlenen toplantıda konuşan İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş de yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin tam üyeliği için Avrupa'yı sivil toplumun ikna edeceğini söyledi.

16- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal'ı ziyaret etti. Pearson, Türkiye'nin tepkisini çeken ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın Kürt parlamentosuna gönderdiği tebrik telgrafının bir örneğini de Ziyal'e sundu.

Pearson görüşmede "Bizim amacımız tüm Irak'ın demokratik bir yönetim anlayışıyla yönetilmesidir. Powell'ın mesajı da bu düşünceyi destekleyen görüşler içeriyor" dedi. Washington ile Türkiye'nin Kürt devleti konusunda aynı görüşlere sahip olduğunu belirten Pearson, Kerkük konusunda da Türkiye'ye 'doğal kaynaklar tek bir etnik kesime bırakılmayacaktır' garantisini verdi.

17- Türkiye'de bulunan AB'nin Genişlemeden sorumlu Genel Müdürü Michael Leigh, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve AB ile ilişkilerden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Akın Alptuna ile görüştü.

18- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, Özelleştirme İdaresi Başkanı Turgut Bozkurt'u ziyaret etti. Bozkurt görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede daha önce açıklanan takvimin ele alındığını belirterek "İlan edilen takvimde sıkıntı yok. Çalışmalarımız, onlara verdiğimiz takvime uygun olarak yürüyor" dedi.

Bozkurt ayrıca, Özelleştirme İdaresi'ne düşen görevlerde herhangi bir gecikme olmadığını söyledi.

19- Türkiye'de bulunan Bulgaristan Sosyalist Partisi Genel Başkanı Sergei Dimitrievich Stanishev, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile İstanbul'da bir araya geldi.

Baykal görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Balkan ülkeleriyle Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmek istediğini, Bulgaristan'ın NATO'ya üyeliğini desteklediğini belirterek "Bulgaristan'ın AB'ye üye olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Biz de bir an önce hızlanmalı, Bulgaristan ve Romanya'nın üyeliklerine yetişmeliyiz. Çok zaman kaybettik. Bu konuda bundan sonra çok hızlı hareket etmemiz lazım. Umuyorum bu seçimler AB ile ilişkilerimizi hızlandırır" dedi.  

Stanishev de yaptığı konuşmada, iki parti arasındaki sıcak ilişkinin, Türkiye ve Bulgaristan'ın her alandaki ilişkilerine olumlu bir biçimde yansıyacağını söyledi.

20- Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, resmi temaslarda bulunmak  için gittiği Bulgaristan'da,  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nikola Kolev ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Özkök "Biz uluslararası sorunların barışçı yollarla, silahlı kuvvetlere başvurulmadan çözülmesi arzusundayız. Bunun için Irak operasyonu konusundaki kaygı ve düşüncelerimizi, Türkiye'nin bu işten nasıl etkileneceğini ilgili ülkelere açıkça bildirdik" dedi.  

21- Altı yıl önce "Herkes için yeterli konut temin etme ve insan yerleşimlerini daha güvenli, daha sağlıklı ve yaşanabilir, hakça, sürdürülebilir ve üretken yapma" hedeflerinin onaylandığı BM İnsan Yerleşimleri Konferansı HABITAT-2 Zirvesi İstanbul'da yapıldı.

22- Fas'ta toplanan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (ITU) 16. Tam Yetkili Temsilciler Konferansı'nda yapılan seçimlerde Türkiye, Telekomünikasyon Birliği Konsey Üyeliği'ne seçildi.

23- ABD Dışişleri Bakanlığı'nca dördüncüsü yayınlanan 'Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu'nda, Afganistan, bu alanda önemli gelişme sağlanan tek ülke olarak nitelendirilirken, Türkiye'deki din özgürlüğünde 'kaydadeğer bir değişiklik olmadığı' belirtildi.

24- BM Genel Sekreteri Kofi Annan ABD'nin New York kentinde Milenyum Deklarasyonu'nda alınan kararların yerine getirilmesi için hazırladığı raporu açıkladı. Annan, deklarasyonda yer alan insan hakları, demokrasi, iyi devlet yönetimi, çatışmaların sona erdirilmesi ve Afrika'nın özel ihtiyaçları gibi konularda deklarasyonun belirlediği hedeflere yönelmek için yeteri kadar ilerleme sağlanamadığı konusunda da ülkeleri uyardı.

25- İsrail ordusunun Gazze'de düzenlediği saldırıda 14 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8 EKİM 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, DSP Bilgi Toplumu Otobüsü'nün tanıtımı öncesinde gazetecilerin iç ve dış gelişmeler hakkındaki sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit siyasetten çekileceğine ilişkin bir soru üzerine "Siyasetten çekilecek değilim. Genel başkanlıktan çekilmem mümkün" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, İstanbul'da partisinin Esenyurt belde örgütünün açılışını yaptı. Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ile de bir görüşme yapan Çiller görüşme sonrası yaptığı açıklamada, AB'nin iç politika unsuru olarak kullanıldığını belirterek "Ama maalesef bir siyasi irade dışarıda Türkiye'nin hakkını arayamamıştır" dedi.

Çiller ayrıca, TGRT televizyonunda yayınlanan 'Ekonomi Kulisi' programında 3 Kasım seçimleri ile ilgili soruları yanıtladı. Çiller, diğer partilerden bir çok bakımdan farklı olduklarını belirterek, iktidara hazır olan tek partinin DYP olduğunu söyledi.

3- Zaman gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye müzakere takvimi verilmemesi halinde ilişkilerin kopabileceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gürel, olası Irak operasyonu için de "Aralık ayından daha yakın bir tarihte olabilir" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi, MHP'nin, AB Uyum Yasası'nın aralarında idamın "savaş ve çok yakın savaş tehdidi" dışında kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin de yer aldığı bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması istemini, oy birliğiyle reddetti.  

5- Devlet Bakanı Melda Bayer bir açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye genelindeki 20 yurtta bilgisayar laboratuvarı açmayı hedeflediklerini belirterek "Fırsat eşitliği verildiğinde, gençlerimiz çağı yakalayacak ve geçecektir" dedi.

6- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu Kayseri'de, MHP Develi İlçe Teşkilatı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çakmakoğlu, ABD'nın olası Irak operasyonunu değerlendirerek "Müdahaleden dolayı ortaya çıkabilecek zararlarımızın çok yönlü olarak karşılanması şeklinde çalışmalarımız vardır" dedi.

7- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Baki İlkin, AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerinin Ankara'daki büyükelçilerine Kıbrıs konusunda brifing verdi. İlkin, Ada'daki son durum ve görüşme süreciyle ilgili Türk tarafının bugüne kadar hazırladığı tüm rapor ve önerileri anlatan bir sunuş yaptı.

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Afyon'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, bankalarına el konulan işadamlarıyla dün yaptığı görüşmenin 'değerlerinden taviz manasına gelmediğini' söyledi. Erdoğan ayrıca, iktidara gelmeleri halinde, bankaların Hazine garantisini de kaldıracaklarını belirtti.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Zaman gazetesine 3 Kasım seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

10- 2002 Nobel Fizik ve Tıp Ödülü'nü kazananlar belli oldu.

11- YTP Muğla Milletvekili Tunay Dikmen ve MHP Antalya Milletvekili Nesrin Ünal partilerinden istifa etti.

12- 4. gözden geçirme çalışmaları kapsamında Türkiye'de bulunan Juha Kahkonen başkanlığındaki IMF heyeti Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu ile görüştü. Bakan Karakoyunlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, 216 kuruluştan 189'unun özelleştirildiğini, geriye sadece 27 kurumun kaldığını söyledi. Bakan Karakoyunlu  PETKİM ve TÜPRAŞ hisselerinin de halka açılacağını belirtti.

IMF heyeti daha sonra Devlet Bakanı Tunca Toskay ile görüştü. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Bakan Toskay IMF'nin, son dönemdeki uygulamaların bütçe üzerinde olumsuz baskı yaratmasından kaygı duyduğunu belirtti. 

13- Resmi temaslarda bulunmak üzere Bulgaristan'a giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Veliko Tırnavo ve Plevne kentlerindeki bazı askeri tesislerde incelemelerde bulundu. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov tarafından kabul edilen Orgeneral Özkök dün Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nikola Kolev ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, Bulgaristan'ın NATO'ya üyeliği ve Irak'a karşı olası operasyon ile iki ülke arasındaki askeri işbirliği imkanları ele alındı.

14- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk Afganistan'ın başkenti Kabil'e gitti. Orgeneral Asparuk, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, ulusal ordunun kurulması ve personel eğitimi konusu ele alındı. Orgeneral Asparuk daha sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta ettiği Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) birliğindeki Türk askerlerini ziyaret etti. 

15- Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Köksal Karabay, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te Gürcistan Askeri Akademisi'nin açılışına katıldı. Korgeneral Karabay, 1996-1997 yıllarında imzalanan askeri işbirliği anlaşmalarının ikili ilişkilere yeni bir boyut kazandırdığını belirterek, Gürcistan ordusunun ihtiyacı olan subayların yetişmesinde açılan askeri akademinin önemli katkı sağlayacağını, bu okulun ikili ilişkilerde de kalıcı dostluğun oluşmasına olanak sağlayacağını söyledi.   

16- ABD Başkanı George W. Bush, dün ABD'nin Ohio-Cincinati kentinde yaptığı  konuşmada, ABD Kongresi'nin kendisine yetki veren kararı kabul etmesinin "Irak'a saldırının hemen ya da kaçınılmaz olduğunu göstermeyeceğini" dünya kamuoyuna ABD'nin tek ses olduğunu ortaya koyacağını söyledi.

9 EKİM 2002

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Dünya Futbol Şampiyonası'nda 3. olan A Milli Futbol Takımı futbolcularına ve teknik heyete "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" verildi. Cumhurbaşkanı Sezer, törende yaptığı konuşmada "Devlet Üstün Madalyası'nın özel bir anlam ve önemi olduğunu belirterek "Dünya Kupası karşılaşmalarında üstün bir performans gösteren A Milli Futbol Takımımızın 3. olması ulusumuza büyük onur ve mutluluk yaşatmıştır. Türk futbolunun son yıllarda gösterdiği gelişim rastlantı değil, alt yapıya verilen önemin planlı, sistemli ve bilimsel çalışmanın karşılığıdır" dedi.

Törende gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Sezer, bazı televizyonların  kapatılmasıyla ilgili bir soru üzerine, kapatma cezalarının yasa gereği verildiğini belirterek "Yasayı değiştirmek lazım. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bu kararı veriyor. Verdiği karar da kesin. Belki ona yargı yolunu açmak lazım veya yasayı değiştirmek lazım" dedi.

A Milli Futbol Takımı Başbakan Bülent Ecevit tarafından da kabul edildi. Başbakan Ecevit, 2004 Avrupa Şampiyonası'nda ve 2006 Dünya Kupası'nda da ay-yıldızlı ekipten çok daha başarılı sonuçlar beklediğini söyledi. 

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Konya'nın Çumra ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan İzgi, Türkiye'nin AB bakımından üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini ve AB ülkeleri gözünde diğer aday ülkelerden daha ileride olduğunu söyledi. Başkan İzgi, AB'nin Türkiye ile ilgili takvim vermemesinin şok edici bir sonuç doğurmayacağını belirterek "Eğer AB olmazsa Türkiye, AB'den aşağı kalır yanı olmayan yeni bir oluşumu ortaya koyar" dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, bir kararname ile Irak'a olası bir operasyon öncesinde Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'na, ABD yetkilileri ile kendi adına görüşmelerde bulunma yetkisi verdi. 

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Zaman gazetesi yazar ve yöneticileriyle bir araya geldi. Çiller, ANAP'la tavanda işbirliği yapmalarının çok zor olduğunu belirterek "ANAP şirketleşmiş görüntü veriyor. DYP ise tipik merkez sağ parti" dedi.  3 Kasım seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Çiller, partisi için seçimlerdeki başarı oranının 'yüzde 30' olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Çankırı ve Kastamonu'da düzenlediği mitinglerde yaptığı konuşmada, 18 Nisan seçimlerinin ardından, dünya görüşleri farklı DSP, ANAP ve MHP'nin hükümet kurduğunu belirterek, hükümetin yıllardır biriken sosyal ve ekonomik sorunları uyum ve kararlılık içinde çözmeyi hedeflediğini söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, AB Komisyonu tarafından açıklanan Türkiye'ye ilişkin İlerleme Raporu'nu değerlendirme toplantılarının ardından, Dışişleri Bakanlığı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gürel "Raporda, Türkiye'nin adaylığıyla ilgili uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı sözde olumlu unsurlara yer verilmesi, AB Komisyonu'nun özellikle son dönemde gerçekleştirdiğimiz ilerlemeleri doğru değerlendiremediği kanısına varmamıza yol açtı" dedi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB Komisyonu  İlerleme Raporu'nun açıklanmasının ardından AB Genel Sekreterliği'nde  düzenlediği basın toplantısında 'Beklentilerimizden çok farklı bir durumun ortaya çıktığını söyleyemem. AB Komisyonu, açıkladığı belgelerle Türkiye'ye karşı üstlenmiş olduğu sorumluluğu taşıma irade ve cesaretini ortaya koyamamıştır" dedi.

8- Anayasa Mahkemesi, 12 Eylül döneminde çıkarılan anayasa aykırılıklarının öne sürülemeyeceğine ilişkin anayasa maddesinin yürürlükten çıkarılmasından sonra, ilk kez bu dönemde çıkarılan bir anayasa hükmünü iptal etti. Yeni duruma göre, bir süre siyasi partiye üye olan ve bağlı kollarında çalışanlar da 5 yıl beklemeden özel güvenlik şirketlerinde çalışabilecek.

9- Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Yatağan Termik Santrali'nin çıkardığı gazlar yüzünden "kişisel varlığına haksız ve hukuka aykırı saldırı olduğu" gerekçesiyle açılan bir davada, manevi tazminata hükmeden yerel mahkemenin kararını bozdu.

10- Danıştay 2. Dairesi, BOTAŞ eski genel müdürleri Nevzat Arseven  ve Gökhan Yardım ile eski yönetim kurulu üyesi 4 kişi hakkında, Mavi Akım Projesi'nde bazı usulsüzlükler yapıldığı gerekçesiyle soruşturma izni verdi. Daire, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın "soruşturma izni verilmemesine" ilişkin kararını ise kaldırdı.

11- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan, YSK'da gazetecilerin sorularını yanıtladı ve AB İlerleme Raporu'nda YSK'nın son aldığı kararların eleştirilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Algan YSK'nın, kararlarında anayasaya, hukuka ve mevcut uygulamaya uygun kararlar verdiğini belirterek "AB'nin, mahkeme kararlarına saygılı olması gerekir" dedi.

12- Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, İzmir'in Tire ilçesinde bir açılışta yaptığı konuşmada, tütün konusunda üretim ve tüketimde mümkün olan hassasiyeti gösterdiklerini belirterek, tütünde üretim fazlasına son vereceklerini, devlet desteğini kaldırdıklarını, sigara üretiminde en ileri teknolojiyi kullandıracaklarını ve böylelikle ihracata önemli katkıda bulunacaklarını söyledi.

13- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, İran'dan dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, İran'la pazarlıklar sonunda varılan anlaşma ile alımına 10-15 gün içinde başlanacak olan Türkmenistan kaynaklı İran doğalgazının, miktar ve fiyat açısından 'cazip hale' getirildiğini söyledi. 

14- Turizm Bakanı Mustafa Taşar "Osmanlı'nın 3 Başkenti (Bursa, Edirne, İstanbul) Uygulamalı Model Gezi Projesi"nin tanıtımı sebebiyle İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde düzenlenen toplantıya katıldı.

Bakan Taşar toplantıda yaptığı konuşmada, 2001 yılında sektörle yapılan ortak çalışmalar sayesinde Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, turizm sektörünün yüzde 1.3 büyümesine rağmen Türkiye'de yüzde 12.4'lük bir artışın kaydedildiğini söyledi. 

15-  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından İstanbul'da düzenlenen "İhracatçılar Soruyor. Liderler Cevaplıyor" toplantısına katıldı. Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, dünyada köklü değişimler yaşanırken, Türkiye'nin zamanını ve  enerjisini iç meselelerle uğraşarak tükettiğini belirterek, devletin ekonomideki rolünün azaltılamadığını, servetin toplum kesimleri arasında adaletli dağıtılamadığını söyledi.  

16- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği'nin İstanbul'da düzenlediği toplantıda, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı en büyük tehlikenin kutuplaşma olduğunu belirterek "Öfke zamanı diyen liderler var. Oysa öfke zamanı değil, tam bir uzlaşma zamanı" dedi.

17- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan İstanbul'da, TÜSİAD tarafından hazırlanan 'Makine İmalatı Sektöründe İş Mükemmelliği ve Elektronik İş Stratejileri' başlıklı raporun tanıtımında yaptığı konuşmada, AB genişleme sürecine ilişkin açıklanan İlerleme Raporu'nun teknik olduğunu belirterek, önemli olanın siyasi iradenin ortaya konacağı Kopenhag zirvesi olduğunu söyledi.

18- İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, ekonomi dalındaki Nobel ödülünün  ABD'li ekonomistlere, kimya dalındaki Nobel ödülünün ise ABD, Japonya ve İsviçreli bilim adamlarına verildiğini açıkladı.

19- Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından İstanbul'da düzenlenen 3. Telekomünikasyon Arenası'nın açılışında bir konuşma yapan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber "Türkiye'deki ekonomik düzelme gözle görülenden çok daha iyi durumdadır. Ekonominin kendini toplaması, bugün elimizdeki rakamlardan çok daha ileri bir seviyede olmaktadır" dedi.

20- AB Komisyonu'nun 2002 Genişleme ve Strateji Raporu ve 13 aday ülkeye ilişkin ilerleme raporları, komisyon toplantısında onaylandıktan sonra açıklandı.

AB'nin siyasi ve ekonomik kriterlerine uyumu ve üyelik sürecinin geleceğine ilişkin değerlendirmeler içeren raporda "siyasi kriterleri tam olarak yerine getirmeyen, ancak önemli ilerlemeler kaydeden" Türkiye'nin tam üyelik müzakereleri ve bu müzakerelerin başlangıç tarihi konusuna değinilmedi. Komisyon müzakere takvimi verilmesi yerine, Türkiye'ye katılım öncesi hazırlıkları için mali yardımların artırılmasını teklif etti.

Komisyonun raporunda, 10 ülkenin 2004 yılında birliğe katılımı tavsiye edilirken, Bulgaristan ve Romanya'nın 2007 yılında katılımına destek verildi.

21- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki AP'de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerine uyum konusunda büyük ilerlemeler kaydettiğini, ancak ek çabalar gerektiğini söyledi. Prodi  "Her ne kadar Kıbrıs sorununun çözülmesinin, AB üyeliği için bir ön koşul olmadığı, Helsinki'de belirtildiyse de birleşmiş ve sorunsuz bir Kıbrıs'ın AB'ye üye olmasını umuyoruz" dedi.

22- AB Komisyonu'nun, Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Belçika'nın başkenti Brüksel'deki AP'de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Helsinki'de belirlenen stratejiden bu yana geçen 18 ayda, insan hakları ve demokratikleşme yönünde son 50 yılda attığından çok daha büyük adımlar attığını belirterek "Türkiye'nin 18 ayda tam üyelik müzakerelerinin başlaması için Kopenhag siyasi kriterlerinin tamamını yerine getirmesi beklenemezdi. Türkiye'yi eleştirmiyorum. Attığı adımlar karşısında şaşırdım. Türkiye'yi desteklemek lazım. Komisyon, Türkiye'nin bu yolda ilerlemesi için çaba harcayacaktır. Tarih tartışmaları verimli olmaz" dedi.

23- Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB yetkilileriyle görüşen ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, AB tarafından hazırlanan İlerleme Raporu açıklanmadan önce verdiği demeçte, raporun nesnel olmasını ve Türkiye'nin başarılarının tanınmasını umduklarını söyledi.

Weston ayrıca, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB'ye girmesine izin verileceği ve Türkiye'nin de AB ile ilişkilerinin gelişerek sürdüğü zaman sürecinde Kıbrıs konusunda bir anlaşmanın mümkün olduğuna inandığını söyledi. 

24- İtalya Başbakan Yardımcısı ve İtalyan hükümetinin Avrupa Konvansiyonu Temsilcisi Gianfranco Fini, Cumhuriyet gazetesine yaptığı söyleşide, Türkiye'nin Batı ile Doğu arasında gerçek bir köprü olduğunu belirterek, Avrupa'nın Türkiye'ye sırt çevirmesinin büyük bir hata olacağını söyledi. Fini, Türkiye'nin istenilen her şeyi yerine getirdiğini belirterek "Bir an önce müzakere takvimi saptanmalı" dedi.

25- NATO Genel Sekreteri George Robertson, Belçika'nın başkenti Brüksel'de AP Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, NATO'nun, Makedonya'da 700 askerin görev yaptığı "Kızıl Tilki" adlı birliklerin görev süresini, 15 Aralık'a kadar uzatacağını açıkladı.

26- ABD Temsilciler Meclisi, belli tipte el yapımı halı ve kilimleri ithalat vergisinden muafiyet kapsamına alan ve Türkiye ile İsrail'in ortaklaşa Nitelikli Sanayi Bölgeleri (QIZ) kurarak, ABD'ye buralardan tekstil ve deri ürünleri dışında ihracat yapılmasına imkan veren bir kanun tasarısını onayladı.

10 EKİM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul'da düzenlenen Atlantik Anlaşması Dernekleri (ATA) 48. Genel Kurul Toplantısı'nın açılışında AB tarafından hazırlanan İlerleme Raporu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Sezer "İçten dileğimiz AB üyesi ülkelerin sağduyulu bir yaklaşım içinde Türkiye'nin ortaya koyduğu güçlü siyasi iradeye eş düşecek bir karar alarak 2003'te ülkemizle katılım görüşmelerine başlanacağını ilan etmesidir" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı'nda, Türkiye'ye tam üyelik müzakerelerine başlama tarihi vermeyen AB Komisyonu'nun raporuna ilişkin yaptığı açıklamada "Türkiye'ye üyelik dışında bir öneri getirilmesini kabul etmeyeceğiz. Çerçevenin dışında başka bir olanakla yetinmeyi asla kabul edemeyiz. Değişik, uydurma  çözümlerle bizi avutmaya çalışmak kabul edilebilir bir davranış değil" dedi.

Başbakan Ecevit, AB raporunda yer alan seçimlerle ilgili bölüm hakkında da "Bundan kasıtları şu; Türkiye'de laikliğe ters düşecek bir hükümet kurulacak olursa AB'nin kapısını onlara kapatacaklardır"  dedi.

Ekonomi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Başbakan Ecevit, ekonomik krizin aşılması yönünde ciddi ilerlemeler kaydedildiğini ve yılın ikinci yarısından itibaren ekonomide olumlu gelişmeler yaşandığını belirtti.

Toplantıya katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker de yaptığı konuşmada "Kaynakları sağlıklı harekete geçirirken de, enflasyonda kontrol altına alınarak büyüme yaratılabilir. Reel sektörü harekete geçiren en önemli konulardan biri de İstanbul yaklaşımıdır. Bu çerçevede yalnızca büyük işletmeler değil, KOBİ'ler için de benzer davranışlar ortaya konulmalıdır" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, İstanbul'da düzenlenen Atlantik Anlaşması Dernekleri (ATA) 48. Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Irak'ta güç kullanımını engellemek için her türlü çabayı gösterdiğini belirterek "Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasına önem veriyoruz. Irak'ın uluslararası topluma barışçı bir şekilde katılmasını arzu ediyoruz" dedi.

 Bakan Gürel ayrıca, İstanbul'da Fransız Haber Ajansı'na (AFP) yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye'ye  üyelik müzakerelerine başlanması için bu yıl sonuna kadar tarih vermemesi ve Ada'da siyasi çözüme ulaşılmadan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB bünyesine kabul edilmesi halinde AB-Türkiye ilişkilerinin tehdit altında kalacağını ve Kıbrıs'ta bölünmenin daimi hale geleceğini belirtti.   

4- Adalet Bakanı Aysel Çelikel cumhuriyet başsavcılıklarına gönderdiği genelgede, F tipi cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin sohbet amacıyla bir araya gelmeleri için öngörülen "sosyal ve kültürel faaliyetlerden en az birine"  katılma koşulunun kaldırıldığını bildirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin Antalya'da katıldığı okul açılışının ardından gazetecilerin, AB ile uyum konusunda Milli Eğitim'de bir sorun olup olmadığına ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Tekin "Eğitim sistemimiz birçok Avrupa ülkesinden ileri. Sadece bu yıl, bazı AB üyesi ülkelerin nüfusu kadar öğrenciyi okula başlattık" dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, 2002 yılı çiftçi kayıt sistemi ve doğrudan gelir desteği uygulamaları ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, doğrudan gelir desteği için 2.6 milyon işçinin başvurduğunu belirterek, kayıt yaptıran çiftçilere 2.2 katrilyon lira gelir desteği verileceğini söyledi. Bakan Gökalp, ödemelere 15 Ekim 2002 tarihinden itibaren başlanacağını söyledi.

7- Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emekli maaşlarında brüt 100'er milyon lira artış öngören Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal  yaptığı açıklamada, AB tarafından hazırlanan İlerleme Raporu'nun genelde pozitif olduğunu, ancak AB'nin Türkiye'ye haksızlık yaptığını belirterek  "Türkiye'nin Kopenhag'da bir tarih alma şansı hala vardır. Ama bu çok kolay değildir. Bunun için güçlü ve AB'ye doğru yaklaşan inandırıcı, güvenilir bir iktidar çıkması lazım"  dedi.

9- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), AB tarafından hazırlanan İlerleme Raporu'nun Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesine engel teşkil etmeyeceğini bildirdi.

10- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ali Bayramoğlu yaptığı açıklamada "AB Türkiye'yi oyalayıp bekleme odasında tutmaya devam ediyor. Türkiye'nin önüne konan yol haritası, tam üyeliğin en erken 2010 yılında gerçekleşebileceğini göstermektedir. Bu da AB'nin samimiyetini sorgulanır kılmaktadır. Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye kesin bir tarih verilmelidir" dedi.

11- 2002 yılı Nobel Edebiyat Ödülü'nü Macar  yazar İmre Kertesz kazandı. İsveç Kraliyet Bilimleri Akademisi tarafından yapılan açıklamada, edebiyat ödülünün Kertesz'e "tarihin acımasız keyfiliği karşısında bireyin kırılganlığını" anlatan yapıtları için verildiği belirtildi.

12- AB temasları ve Avrupa Odalar Birliği (Eurochambre) toplantısı için Belçika'nın başkenti Brüksel'e giden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İKV Başkanı Meral Gezgin Eriş, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Sami Evren  yaptıkları açıklamada, AB yolundaki tüm çabaları desteklemeye devam edeceklerini belirterek "Türkiye'nin AB üyesi olması için üstümüze düşeni yapacağız" dediler.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, başkent Atina'da Flash Radyo'ya yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye'ye müzakere tarihi vermemesi için hiçbir neden göremediğini söyledi.

14- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri ve Avrupa'daki Amerikan Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Joseph W. Ralston, Ulusal Strateji Dergisi'ne "NATO-Rusya Federasyonu, ABD-Rusya Federasyonu'nun yakınlaşmasının Türkiye ve Bölge Açısından Olası Etkileri" konulu bir konuşma yaptı.

 Ralston, NATO ile AB arasındaki ilişkilerin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, NATO'nun Irak konusundaki pozisyonunun, 19 üye ülke tarafından belirleneceğini söyledi. Orgeneral Ralston "Başkan'dan başlayarak hepimiz, Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılıyız. ABD'nin niyeti Irak'ın toprak bütünlüğünü korumaktır. Türkiye'nin stratejik konumunun bir bedeli olduğu gibi, bir ödülü de olacaktır" dedi.

11 EKİM  2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul'da Yıldız Teknik Üniversitesi'nin 2002-2003 eğitim öğretim yılı açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Sezer, bazı milletvekillerinin 'Meclisin aldığı tatil kararının' iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurusuna ilişkin olarak gazetecilere yaptığı açıklamada "Meclis kararını, Anayasa Mahkemesi incelemez. Meclis kararına karşı Anayasa Mahkemesi'ne başvurulamaz" dedi.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan İzgi, Meclis'in tatile girme kararının iptali istemiyle yapılan başvurunun "incelenmeksizin reddedilecek bir başvuru" olduğunu söyledi.

Başkan İzgi, Meclis kararlarına karşı Anayasa Mahkemesi'ne gidilemeyeceğini, milletvekili dokunulmazlığı ve milletvekilliğinin düşmesine ilişkin Meclis kararlarının bunun istisnası olduğunu belirterek, iptal davası açmanın bu hallerde mümkün olduğunu söyledi.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, Türk Genç İşadamları Derneği'yle (TÜGİAD), Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) düzenlediği "Kıbrıs sorunu ve AB boyutu" konulu konferansa katıldı. Orgeneral Kılınç konferans öncesi, bir gazetecinin AB tarafından hazırlanan İlerleme Raporu'na ilişkin sorusu üzerine, AB İlerleme Raporu'nda MGK'ya yönelik eleştirileri değerlendirdi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İstanbul'da Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) "İhracatçılar Soruyor. Liderler Cevaplıyor" toplantısına katılarak, üretim ve ihracatla ilgili politikalarını anlattı.  Çiller, IMF'ye en fazla borcu olan ülkenin Türkiye olduğunu belirterek "Ekonomi, bizim iktidarı bıraktığımızdan bu yana çok farklı yönlere gitti. 1999'dan günümüze dek 5 ekonomik kriz yaşandı" dedi.

5- Türk Genç İşadamları Derneği'yle (TÜGİAD), Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) düzenlediği "Kıbrıs sorunu ve AB boyutu" konulu konferansa katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Türkiye'nin AB'den müzakere tarihi almak için Kıbrıs'ta ödün vermeyeceğini belirterek "Bu bizim açımızdan kabul edilemez. Bu varsayım temelden yoksundur" dedi. Başbakan Yardımcısı Gürel "AB böyle devam ederse Kıbrıs adasındaki bölünmüşlüğü kesinleştirecek ve üzerine bir de AB damgası vuracaktır" dedi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Gürel, toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı'nın, Federal Alman Politik Etütler Enstitüsü desteğiyle İstanbul'da düzenlediği "Türkiye-AB İlişkileri ve Almanya'nın Rolü" konulu sempozyuma katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AB Komisyonu'nun raporlarına değinerek, siyasi kriterlere uyumun dinamik bir süreç olduğunu, istisnasız tüm aday ülkelerin komisyon raporlarında gösterilen eksikliklere karşın üyelik müzakerelerine başlamaya layık görüldüğünü söyledi.

Türkiye'nin AB'ye yük olmayacağını, birliğin gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Başbakan Yardımcısı Yılmaz "AB'ye üyelik yolunda en önemli hedeflerden biri 'Türkiye korkusu' duygularını yok ederek, 'Türkiye avantajı' gerçeğini benimsetmektir. AB, Türkiye'nin katkısı olmadan güçlü ve global bir aktör olarak dünya sahnesinde yer alamaz. AB Komisyonu'nun açıklamış olduğu belgeler, bana göre gri tonu ağır basan teknik bir değerlendirme olmuştur" dedi.

AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural da AB üyeliğinin Türkiye'de partiler üstü bir hedef olduğunu söyledi.

AB Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansjörg Kretschmer ise, Kopenhag'da Türkiye için olumlu mesaj çıkacağını belirterek, Türkiye'nin insan hakları, ifade ve basın  özgürlüğü gibi konularda eksiklikleri olduğunu söyledi.

7- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), partilerin 3 Kasım seçimleri dolayısıyla radyo ve televizyonlarda konuşma ve görüntülü propaganda esaslarını belirledi. YSK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, konuşma ve görüntülü propaganda 27 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında yapılacak ve 2 Kasım günü tamamlanacak. Radyo ve televizyonlarda konuşma hakkını seçime katılan 18 parti kullanabilecek.

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Parlamento Muhabirleri Derneği'ni (PMD) ziyaret ederek, gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Türker, ABD'nin Irak'a müdahalesi durumunda 2 milyona yakın mülteci gelebileceğini ve faiz oranlarıyla ilgili sıkıntı yaşanabileceğini söyledi. Bakan Türker, olası bir Irak operasyonunun ekonomiye etkileri  konusundaki bir soruya verdiği yanıtta "Ekonomiye çok fazla bir etkisi olmaz. Savaş hali olsa bile dalgalı kur sistemi koruyucu etken olacaktır. Bazı malların fazla talep edilmesi söz konusu olur. Bunun hafif bir enflasyon etkisi olur" dedi.

9- Manisa'daki incelemeleri sırasında açıklamalarda  bulunan Maliye Bakanı Sümer Oral, ABD'nin Irak'a olası bir müdahale halinde bunun Türkiye'ye olumsuz etkileri olacağını, ancak sonuçları şimdiden değerlendiremediklerini söyledi. Bakan Oral gazetecilerin bütçe ve faiz yükü ile ilgili sorularını da yanıtladı.

10- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin bir genelge yayımlayarak, 'meyhane, bar, hapishane, kıraathane, bar ve elektronik oyun merkezleri gibi yerlerin' özel sektörün açacağı özel öğretim ve okul öncesi öğretim kurumlarına 200 metre uzaklıkta bulunması sınırlamasının aranmayacağını belirtti.

11- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven, İşçi Emeklileri Derneği'nin 16. Genel Kurulu'nun çalışmalarına katıldı. Bakan Arseven burada yaptığı konuşmada, memur maaşlarına yapılan zammın işçi ve memur emeklilerine de yansıtılması konusunu, ilk kez kendisinin gündeme getirdiğini belirterek, bu konuda Bakanlar Kurulu'na öneri götürdüğünü söyledi.

12- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Zaman gazetesini ziyaret ederek  gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

13- 2002 Nobel Barış Ödülü, ABD eski Başkanı Jimmy Carter'a verildi. 

14- ABD Kongresi,  Başkan George W. Bush'a BM desteği olmadan da savaş açma yetkisi verdi. Kongre'yi oluşturan Temsilciler Meclisi ve Senato, savaş yetkisi kararını onayladı.

15- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova'da İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Putin  "Biz ve ortaklarımız, denetçilerin Irak'ta yapacakları görevlere yardımcı olmaya hazırız. Bu nedenle ortak bir kararda, ki buna bir BM Güvenlik Konseyi kararı da dahil, buluşmamızı olasılık dışı görmüyorum" dedi.

16- Pakistan'da askeri rejimden sivil yönetime geçişi sağlamak için dün yapılan genel seçimlerde, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i destekleyen Pakistan Müslüman Birliği (PML-Q) seçimleri kazandı. 

 

12 EKİM 2002

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi incelemelerde bulunmak üzere gittiği Konya'nın Çeltik ilçesine bağlı Gölpınar beldesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan İzgi, Kerkük başkentli bir Kürdistan devleti kurulmasının mümkün olmadığını belirterek "Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kurma girişimini Türkiye izin vermediği sürece hiç kimse başaramaz" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Ankara milletvekili adaylarının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de son dönemde "ahlak dışı" olaylar yaşandığını, ancak DSP'nin dürüstlüğünden hiçbir ödün verilmediğini söyledi.

Başbakan Ecevit ayrıca, toplantıya gelişinde gazetecilerin Kuzey Irak'taki kürt gruplarının "devletleşme" yönündeki son gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı. Kuzey Irak'ta işin çığırından çıktığını belirten Başbakan Ecevit "Siyasal boyutuyla işi ele almamız gerekiyor. Başta ABD olmak üzere ilgililerle ayrıntlı olarak görüşmemiz gerekiyor" dedi. 

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Kırıkkale'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Kuzey Irak'taki Kürt parlamentosunun Kerkük'ü başkent ilan etmesine tepki gösterdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisince düzenlenen Bolu ve Düzce mitinglerinde AB'yi eleştirerek "Siz kimsiniz? Seçimden sonra şöyle şöyle bir iktidar olsun demek milli iradeye ambargo koymak demektir" dedi. 57. hükümetin birçok yapısal reformu yaşama geçirdiğini belirten Başbakan Yardımcısı Bahçeli, MHP'nin hükümet içinde üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirdiğini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, İstanbul'da Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 12. Bakanlar Konseyi Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak'ta gündelik gereksinimlerin karşılanması için oluşturulan toplumsal örgütlenme derecesine, Türkiye'nin her zaman hoşgörüsü ve desteği olduğunu belirterek "Ancak, ölçü kaçırılmaya kalkışılırsa Türkiye'nin hoşgörüsü olmayacaktır" dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisince Diyarbakır'da düzenlenen mitingde, AB konusuna değindi.

7- İçişleri Bakanlığı'nca, ilki 2 Eylül'de Ankara'da ve daha sonra sırasıyla İzmir, İstanbul, Diyarbakır, Erzurum ve Trabzon'da düzenlenen Seçim Güvenliği Bölge Toplantıları'nın 7'incisi Adana'da başladı.Toplantının açılışında konuşan İçişleri Bakanı Muzaffer Ecemiş "Seçimler, huzur ve güven ortamında gerçekleşecek. Bunun için gereken her şey yapılacaktır" dedi.

8- İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sebati Buyuran'ın imzası ile 81 il valiliğine gönderilen genelgede, emniyet ve istihbarat teşkilatları, askeri kurumlar ve ceza infaz kurumları ile tutukevinde çalışacaklar hakkında yürütülen güvenlik soruşturmalarında tahkikata konu olan şahısların yakınları ve birinci dereceden akrabalarının suç kayıtlarının, talep eden makamlara aktarılmasının uygun olmadığı bildirildi.

9- Maliye Bakanı Sümer Oral Manisa'nın Soma ilçesinde yaptığı açıklamada, pamuk ve zeytinyağında prim ödenmesi ile ilgili Bakanlar Kurulu kararının son şeklini aldığını bildirdi. Bakan Oral, 2003'te yatırım miktarının 9 katrilyon liranın üzerinde olacağını da söyledi.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven, Ankara Şoförler Odası tarafından düzenlenen "Şoför Esnafının Sorunları ve Ankara Milletvekili Adaylarının Tanıtımı" toplantısında yaptığı konuşmada, geçtiğimiz günlerde memur ve memur emeklisinin maaşlarında düzenleme yapıldığını belirterek "Sağlanan bu iyileştirme mutlaka Bağ-Kur ve işçi emeklisine de yansıtılmalıdır. Bu hem bu kesimin içinde bulunduğu durumdan hem de kanundan kaynaklanmaktadır. Konuyu ilk Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme getireceğim" dedi.

11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Kars Acil İçme Suyu Projesi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, yaptığı temaslar sonucunda İran doğalgazından 2005 yılına kadar 200 milyon dolarlık indirim sağlandığını belirtti.

12- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Bolu'nun Gerede ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada,  fona devredilen  bankaların halen zarar ettiğini, 20-22 milyar kaynağın 50 milyar dolara çıktığını belirterek, mevduattan güvenceyi belli bir kademeyle kaldıracağını söyledi.

13- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kayseri mitinginde yaptığı konuşmada, siyasetçinin, vaadiyle değil uygulamalarıyla toplumda yer alacağını belirterek, iktidara geldiklerinde dokunulmazlıkları sınırlayacaklarını söyledi.

14- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Tekirdağ'ın Çerkezköy ve Saray İlçe Örgütleri'nin açılışında yaptığı konuşmada, yasakçı zihniyeti kaldıracaklarını belirterek "Biz vatandaşın yarısıyla mahkemelik olmuş bir devlet olmayacağız" dedi.

15- SP Genel Başkanı Recai Kutan Bingöl mitinginde yaptığı konuşmada,  Türkiye'de hayatından memnun vatandaş bulunmadığını, esnaf, memur ve çiftçinin perişan olduğunu söyledi. Kutan, iktidara gelmeleri halinde IMF programını iptal edeceklerini belirtti.

16- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek Zonguldak'ın Çaydeğirmeni beldesindeki seçim bürosunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugüne kadar hükümette görev alan tüm siyasi parti liderlerini eleştirerek, iktidara geldiklerinde "Nereden buldun yasasını" çıkartacaklarını söyledi.

17- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, bugüne kadar kendileri için olumlu şeyler söyleyenlerin "barajı aşamaz" düşüncesiyle oy vermekten kaçındıklarını belirtti. 3 Kasım seçimlerinde bu imajı kıracaklarını belirten Yazıcıoğlu, MHP başta olmak üzere, iktidardaki partilerden daha fazla oy alacaklarını söyledi.

18- DEHAP Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki seçim bürosunun açılışında yaptığı konuşmada, iktidarları döneminde dağları turizm cennetine dönüştüreceklerini belirterek "Dağda eli silah tutan genç kalmayacak" dedi.

19- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell dün ABD basınına yansıyan "Irak'a askeri yönetim" planıyla ilgili açıklamasında, bunun üzerinde çalışılan planlardan biri olduğunu belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer de "ABD vurup kaçmayacak. Irak'ın askeri operasyon olsa bile birleşik tek bir ülke olarak kalmasında kararlıyız" dedi. Fleischer, BM'nin, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin sonrası Irak'ta istikrarın sağlanması için yardıma çağrılabileceğini söyledi.

20- Irak konusunu ele almak üzere Ortadoğu ülkelerinde temaslarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw verdiği demeçte, uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştirilmesi ve son seçenek olması halinde Mısır, Ürdün, İran ve Kuveyt'in Irak'a askeri harekatı "haklı" görebileceklerini söyledi.

 

13 EKİM 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit partisinin Kars'ta düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, ABD'nin Irak'a karşı kendi başlarına veya Türkiye'den izin almadan bir askeri harekatta bulunması durumunda Türkiye'nin de istemediği halde bu mücadelenin içine sürüklenebileceğini söyledi. Kuzey Irak'ta hazırlanan Anayasa taslağının Türkiye'nin kabul edemeyeceği maddeler içerdiğini belirten Başbakan Ecevit "Gelişmeler artık güvenlik boyutunun ötesinde siyasi bir boyut almıştır. ABD'nin müdahale olasılığı da çok yüksek. Biz savaşa karşıyız, ancak gelişmeler irademiz dışında bizi savaşa sürüklüyor" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Çanakkale İl Örgütü tarafından düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, iktidara geldikleri zaman önce ülkedeki işsizlik sorununu çözeceklerini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Kırıkkale'de düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, Kuzey Irak'ta bir Kürdistan devleti kurulmasına milletçe izin vermeyeceklerini belirterek "Irak'ın toprak bütünlüğü içinde üniter yapısı korunarak daha iyi yönetime kavuşması, komşu bir ülke olarak barış ve istikrara kavuşması ile eşanlamlı olacağı için Türkiye böyle politikalara destek olur. Türkiye'nin göğsünde uydurma devlete müsaade edip, Türkiye'nin başının ağrımasına sebep vermeyiz, verdirmeyiz" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, DSP İstanbul İl Merkezi'ndeki anıt açılışı sonrasında Kuzey Irak'ta son günlerde hız kazanan gelişmelerle ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gürel "İleride ortaya çıkabilecek herhangi bir olumsuzluk, Türkiye'nin her türlü önlemi almasını gerektirebilir. Onun için böyle olasılıklardan söz etmek bile istemiyorum" dedi. Türkiye'nin kendi güvenliğini sağlayacak büyük bir güç olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Gürel, Türkiye'nin ittifakları ve uluslararası alanda oluşturulmuş sağlam ilişkileri olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, son gelişmelerin ardından Türkiye'nin Irak'ta olup bitenlere seyirci kalamayacağını belirterek "Bağımsız Kürt devletine izin vermeyeceğiz. Türkiye operasyonun içinde olmalıdır. Orada olacak şeyler, içinde olsak da olmasak da bizi etkileyecektir" dedi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker Kastamonulular Dayanışma Derneği'nde yaptığı açıklamada "Ekonomiyi bu ülkede yaşayanlar bilir. Bu ülkede kim olursa olsun dolarla oynayanı açıklayacağım" dedi.

7- İnsan hakları ihlallerini incelemek üzere oluşturulan İnsan Hakları Kurulu'nun etkinlikleri bir rapor haline getirilerek, Başbakan Bülent Ecevit ve Bakanlar Kurulu'na sunuldu. İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanlığı'nca hazırlanan rapora göre, insan hakkı ihlali kapsamında 925 başvurunun yapıldığı ve bunların 146'sının yargıya taşındığı bildirildi.

8- SP Genel Başkanı Recai Kutan Adıyaman'da katıldığı mitingde, hükümetin dış politikayı ABD'ye, ekonomiyi de IMF ve Dünya Bankası'na havale ettiğini belirterek "İktidara geldiğimizde yapacağımız ilk iş, tütün ve şeker kanunlarını iptal etmek olacak" dedi.

9- YTP Genel Başkanı İsmail Cem Adana'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli sorununun işsizlik ve üretimsizlik olduğunu, insanların cefa çektiğini ve hayatlarının zindan edildiğini belirterek "Türkiye, YTP ile yeniden doğacak" dedi.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Samsun'da halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin güçlü bir CHP iktidarına gereksinimi olduğunu belirterek "Ben 65 milyonun oyunu başbakan olmak için istiyorum. Soldan da sağdan da oy istiyorum" dedi.

11- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Gökçeler beldesinde yurttaşlarla bir araya geldi. Perinçek, hükümetin, IMF ve Dünya Bankası'ndan borç alarak Türkiye'yi dışa bağımlı hale getirdiğini söyledi. 

12- Sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler tarafından ABD'nin Irak'a karşı olası operasyonu ve Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kurulmasına yönelik eylemler Ankara ve İstanbul'da devam ediyor.

13- Gazeteci Orhan Aldinç İstanbul'da yaşamını yitirdi.

14- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 7. Devlet Başkanları Toplantısı için Türkiye'de bulunan Pakistan Devlet Başkanı General Pervez Müşerref, İstanbul Harp Akademisi'nde bir konferans verdi. Müşerref, Türkiye ve Pakistan'ın 21. yüzyıldaki rollerinin birbirine benzediğini, her iki ülkenin çağdaş ve hoşgörülü bir vizyon paylaştığını belirterek "Biz bölgesel barışı destekliyoruz ve 21. yüzyılda istikrarın egemen olmasını istiyoruz" dedi.

15- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 7. Devlet Başkanları Toplantısı için Türkiye'de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ile ortaklaşa yürütülecek lobi çalışmalarının iki ülkeye önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

16- Endonezya'nın turistik Bali Adası'nda dün gece meydana gelen bombalı saldırıda 187 kişinin öldüğü, 300 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14 EKİM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in yanı sıra 10 ülkenin devlet başkanları ve temsilcilerinin katıldığı Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 7. Devlet Başkanları Toplantısı İstanbul'da yapıldı.

Devlet başkanlarının kendi ülkelerindeki sorunlarını anlattığı zirvede, EİT Başkanlığını İran Cumhurbaşkanı Hatemi'den devralan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Afganistan'ın yeniden yapılandırılmasına katkı çağrısında bulundu.

Son 20 yıl içinde dünyanın küreselleşme sürecinden geçtiğini ve bu olgunun sürekli ivme kazandığını belirten Cumhurbaşkanı Sezer, bu sürecin olumsuz  yönlerinden olabildiğince az etkilenmek için bölgesel ekonomik işbirliği düzenekleri çerçevesinde ilişkilerimizi daha da geliştirmemiz gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer zirvenin ardından, toplantıya katılan devlet başkanlarıyla ikili görüşmelerde bulundu.

Toplantı sonrasında açıklanan sonuç bildirgesinde, üye ülkeler arasında ticaret, yatırım, taşımacılık, iletişim, enerji, çevre ve uyuşturucuyla mücadele konusunda ortak hareket edilmesi kararı alınırken, Afganistan'ın yeniden imarı, İpek Yolu'nu tekrar canlandıracak 'Trans Asya Ana Tren Hattı'nın güçlendirilip somut hale getirilmesi, üye ülkeler arasındaki işbirliğine özel sektörün de dahil edilmesi, Transit Ticaret Anlaşması ile Taşımacılık Çevre Anlaşmaları'nın vakit kaybetmeden uygulamaya geçirilmesi kararı alındığı bildirildi.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Selçuk Üniversitesi Kulu Meslek    Yüksekokulu'nun açılışı için gittiği Konya'nın Kulu ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başkan İzgi yaptığı açıklamada, Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) bu ayki toplantısının olağan bir toplantı olduğunu belirterek "Şimdiden savaş durumu vardır diye düşünmenin anlamı yok. Ancak MGK toplantısından sonra hükümet, Meclis'in olağanüstü toplanması gibi bir istekte bulunursa düşünürüz" dedi. 

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Karabük'te halka hitaben yaptığı konuşmada hükümeti eleştirdi. 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisince Sivas'ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 57. hükümetin birçok yapısal reformu gerçekleştirdiğini belirterek "Şimdi hükümet olarak bunları yapacaksın, sonra da MHP'yi AB karşıtı gibi gösterip yapılanları iç siyasetinde tüketeceksin" dedi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, İstanbul'da Bahçeşehir Üniversitesi'nin 2002-2003 eğitim öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, bir toplumun çağdaş yaşamdaki yerini alabilmesi için üniversite eğitimine büyük önem verilmesi gerektiğini, çünkü üniversitelerin bir toplumun vizyonunu şekillendiren ve geleceğine ışık tutan müesseseler olduğunu söyledi.

Bakan Türker ayrıca, işçi ve memurların vergi iadesinin devam edeceğini bildirdi.

6- Devlet Bakanı Faruk Bal, Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü'nce kamulaştırılan arazilerin Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü'ne devredilmesi nedeniyle Eskişehir'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Eskişehir'in sanayi, ticaret ve tarım konularında önemli bir merkez olma yolunda hızla ilerlediğini belirtti.

7- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, Maltepe Üniversitesi'nin 2002-2003 eğitim öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği kararları uygulamak, Türkiye'nin yükümlülüğüdür. Bu yükümlülüğü Türkiye, AB tarafından hazırlanan İlerleme Raporu'nun söylediklerinin aksine yerine getirmektedir. Getirmediği bir veya iki karar vardır. O da Türkiye tarafından benimsenmemiş, siyasi niteliği ağır basan bir karardır" dedi.

8- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kurulmasına izin vermeyeceğini belirterek, bunun için bölgeye sınır kapılarının kapatılmasından dış politika enstrümanlarının kullanılmasına kadar çeşitli tedbirlerin gündeme gelebileceğini, askeri güç kullanılmasının da bir başka tedbir olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin askeri hazırlığının Irak operasyonu gündeme geldiği için değil, stratejik konumundan  kaynaklandığını söyledi. 

9- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin 'kılık-kıyafet' konulu bir genelge yayımlayarak, liselerde pantolon serbestisini resmileştirdi. 

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven katıldığı bir açılışta yaptığı konuşmada, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarının iyileştirilmesinin insan hakları noktasında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, doğalgaz alımı ile ilgili yapılan anlaşmalara ilişkin Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu.

12- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) düzenlenen  "Demokrasi ve Siyasi İletişim" adlı sempozyumda yaptığı konuşmada, çağdaş demokrasilerde siyaset-ekonomi-medya ayırımına dayalı bir kuvvetler ayrımı anlayışının ön plana çıkmaya başladığını belirterek, medyanın etkinliğinin sınırlı olduğunu, parlamento dışında kaldıktan 1.5 yıl sonra kendilerine bakış açısının değişmeye başladığını ancak bunda medyanın etkisi olmadığını söyledi.

13- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, İzmir'de halkla yaptığı sohbet toplantısında "3 Kasım'da Türkiye geleceğini oylayacak. Türkiye'yi içinde bulunduğu durumdan kurtaracak Başbakan'ı oylarıyla  belirleyecek. Türkiye'yi maceraya atmak isteyenler, bir yanlış içerisindedir. Güvenilir, ciddi ve istikrarlı  bir hükümetin işbaşına gelmesi gerekir" dedi. 

14- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Bayburt'ta yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek "Türkiye Cumhuriyeti hazır olmalı. Musul-Kerkük'te Türk-Türkmen buluşmalı ve ordumuzun ve milletimizin gözü açık olmalı. Oradaki petrol yatakları emperyalistlere peşkeş çekilmeden sınırlar açılarak Türkiye ile buluşmalı" dedi.

15- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'a düzenleyeceği muhtemel operasyonunun asıl amacının petrol olduğunu belirterek "Açıkça savaşa karşı çıkmayan partiler Türkiye'yi yeniden bir krize sürüklemeye aday. Başbakan 'istemeden savaşa sürükleniyoruz' diyorsa bu ülke egemenlik haklarını kullanamıyor, uzaktan kumandalı bir dış politikaya teslim olunuyor demektir. Kuzey Irak'taki Kürt halkına yönelik bir askeri müdahale Türkiye'nin iç dengelerini ve iç barışını altüst edecek. Türkiye, bölgenin barış odağı olmalı, savaş yaratıcısı değil" dedi.

16- AB Komisyonu'nun Türkiye 2002 İlerleme Raporu'nu açıklamasının ardından İç Koordinasyon ve Uyum Komitesi'ne (İKUK) üye 56 kamu kurum ve kuruluşunun temsilcileri, AB Genel Sekreterliği'nde Genel Sekreter Volkan Vural başkanlığında toplandı.  

17- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Rudolf Schmidt Zaman gazetesine Türkiye'nin AB üyeliği, Kıbrıs sorunu ve Almanya'da yaşayan Türklerin sorunları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

18- BM tarafından hazırlanan deprem riski raporunda, İstanbul'da meydana gelebilecek büyük bir depremde 55 bin kişinin hayatını kaybedeceği açıklandı.

19- Hindistan'ın doğusundaki Jarkand Baraj Gölü'nde fırtına sebebiyle iki teknenin çarpışması sonucu 23 yolcunun öldüğü bildirildi.                                       

15 EKİM 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Sinop'ta düzenlediği mitingde, DYP iktidarı döneminde başlatılan yatırımların yarım kaldığını belirterek, iktidara gelmeleri halinde çiftçinin ve esnafın, kredi faiz borcunu sileceklerini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Amasya'da düzenlediği mitingde, erken seçimin millet açısından zorunlu hale geldiğini, seçimi erteletmek için her türlü gayreti gösterenlerin sonuç alamadığını belirterek, ülkede yaşanan ekonomik sorunların ağırlığını, vatandaşların içinde bulunduğu sıkıntıları bildiklerini ve bunun siyasette tüketim malzemesi olarak kullanılmaması gerektiğini söyledi.

3- İzmir'deki seçim çalışmaları sırasında açıklamalarda bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel AB'ye üye ülkelerin dışişleri bakanlarına, Türkiye'nin, terör örgütü KADEK konusundaki görüşlerini ilettiğini belirterek, AB'nin KADEK konusunda ilkeli davranmadığını, KADEK'in mutlaka "AB terör listesine" girmesi gerektiğini söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, emeklilik ve istifa gibi sebeplerle görevlerinden ayrılan hakim ve savcıların, son 5 yıl içinde hizmet gördükleri mahkeme veya dairelerin yargı çevresinde, görevden ayrılma tarihinden itibaren 2 yıl süre ile avukatlık yapamayacaklarını öngören yasa hükmünü iptal etti.

5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) EMEP, HADEP ve SDP'nin çatısını oluşturan DEHAP'ın seçimlere girebileceğine karar verdi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ile BM Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği'nin ortaklaşa düzenlediği BM Küresel İlişkiler Sözleşmesi'nin tanıtım toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, IMF ile ilişkilerde açık olunması gerektiğini belirterek, imzalayacağı niyet mektubunu topluma önce kendisinin açıklayacağını söyledi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Türk Loydu Vakfı öncülüğünde geliştirilen TÜRKKOBİ projesinin İstanbul Sanayi Odasındaki (İSO) tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok uzun süreden beri 'sanki savaş varmış' gibi yüksek faizle borçlandığını belirterek "Bir savaşın gerektirdiği faizden daha fazla faiz ödüyoruz. Bugün enflasyon yüzde 35. Hazine faizleri ise yüzde 70. Reelin üzerinde yüzde 35 ödüyoruz. Bizim ödememiz gereken faiz normalde yüzde 52 civarındadır" dedi.

Ayrıca toplantıya katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Küçük, Orta ve Büyük Ölçekli İşletmelere (KOBİ) ilişkin sağlıklı politikaların uygulanması için güncel verilere ihtiyaç olduğunu ve veri tabanının oluşturulmasının anlamlı olacağını söyledi.

8- Devlet Bakanı Erdoğan Toprak, Gençlik ve Spor Vakfı tesislerinde düzenlenen bir törenle engelli spor federasyonlarına malzeme yardımı yaptı. Törende bir konuşma yapan Bakan Toprak, siyasetin spora hükmetmesine ve sporun siyasete alet edilmesine kesinlikle karşı olduklarını belirterek, sosyal adalet ve sosyal devlet anlayışına sahip olarak, engellileri de toplumun her kesimi gibi kucakladıklarını söyledi. 

9- Maliye Bakanı Sümer Oral, Türkiye'de bulunan KKTC Maliye Bakanı Mehmet Bayram başkanlığındaki heyeti kabul etti. Bakan Oral, görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Görüşmede, bütçeden KKTC'ye yapılacak katkının gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Bakan Oral "Kıbrıs, Türkiye'nin milli bir davasıdır. En önemli politikasıdır. Kıbrıs'ın güçlü bir mali yapıya kavuşması bizim de en büyük arzumuzdur" dedi. 

10- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın "Sivil Kullanım Amaçlı Patlayıcı Maddelerin Belgelendirilmesi Piyasaya Arzı ve Denetlenmesi Hakkında Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da yapılan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 7. Devlet Başkanları Toplantısı'na katılan İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, etnik gruplar, etnik, dini ve kavmi azınlıkların bir araya gelerek bir hükümet oluşturmasına karşı olduklarını söyledi.

Toplantıya katılan Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev ise düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin olası Irak operasyonuyla ilgili olarak Türkiye'nin bu konuda herkesten çok en iyisini yapacağını belirterek "Kuzey Irak'ta Kürt devleti kurulmasına hiçbir zaman izin verilemez. Biz bunun tamamen karşısındayız" dedi.

12- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 7. Toplantısı için Türkiye'ye gelen Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, İstanbul'da Türk Azerbaycan İş Konseyi'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, işadamlarına Azerbaycan'daki iş imkanlarını açıkladığını belirterek "Azerbaycan'ın bugünlere gelmesinde Türk işadamlarının büyük payı olmuştur" dedi.

Toplantıya 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de katıldı. Demirel, Azerbaycan'ın ayrı bir millet olmadığını belirterek "Bir milletin iki devletiyiz" dedi.

13- Türkiye'de bulunan AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven'i ziyaret etti. Kretschmer gazetecilerin soruları üzerine, Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci ve 3 Kasım seçimlerini değerlendirdi. Türkiye'nin, son birkaç ay içinde gerçekleştirdiği reformlarla "doğru yolda ilerlediğini" belirten Kretschmer, ancak Kopenhag ölçütlerini tamamlama konusunda yetersiz kaldığını söyledi.

14- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, İtalya'da yayınlanan 'La Stampa' gazetesine verdiği demeçte Rusya, Ukrayna ve  İsrail gibi ülkelerin hiçbir zaman AB'ye üye olamayacağını belirterek, söz konusu ülkelerle teknik ve ekonomik anlaşmalar da dahil işbirliği anlaşmaları yapılabileceğini, diğer taraftan Balkanlar'da durumun farklı olduğunu ve  Balkan ülkelerini her zaman Avrupa ailesinin bir parçası olarak görüldüklerini söyledi.

15- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Belçika'nın "Le Soir" gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'ye üyelik için verilecek tarihin belli olmadığını belirterek, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini "soru işareti" olarak nitelendirdi.

16- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, AB tarım sübvansiyonları konusunda anlaşma sağlamak üzere Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Schröder, konunun Brüksel zirvesinden önce çözüme kavuşturulması gerektiğini, aksi takdirde genişleme dalgasının sekteye uğrayabileceğini söyledi.

Chirac ise iki ülkenin bu konuda ortak bir yaklaşıma ulaşmak için gayret sarf ettiklerini, Brüksel ve Kopenhag zirveleri öncesi ortak bir sonuca ulaşacaklarını söyledi.

16 EKİM 2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller,  partisinin Çankırı'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, hükümetin uygulamalarını eleştirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Aksaray ve Konya'da düzenlediği  mitinglerde AB ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Mesut Yılmaz'ı eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, demokrasi ve insan hakları kavramlarının arkasına saklanarak ülkeyi gaflet çukuruna  sürüklemek isteyenlerin olduğunu belirterek, bunlara dur denmesi gerektiğini söyledi.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan, örgütlenmesine ilişkin olarak gerçeğe aykırı bilgi vererek başsavcılığı yanıltan DEHAP yöneticileri hakkında 'resmi evrakta sahtecilik'ten soruşturma açılmasını istedi.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), DEHAP'a ilişkin gerekçeli kararında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun gönderdiği bilgilerin partinin seçime katılmasını engelleyecek "hukuken geçerli somut bilgi ve belgeler" olmadığını belirtti.

Ayrıca YSK, Flash TV ve Ulusal Kanal televizyonlarının yayınlarını seçim döneminde belirlenen yayın ilkelerine aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle 5'er gün süreyle durdurdu.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yusuf Buluç düzenlediği haftalık basın toplantısında, Kuzey Irak'taki gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Erzurum'da gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Baykal bir soru üzerine, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) DEHAP kararının sağduyu, hukuk ve demokrasinin bütünleşmesini sağladığını söyledi. Baykal "Ortak oy pusulasına ismi yazılmış bir partinin seçime katılması engellenmiş olsaydı, bu seçimin hukuki meşruiyeti tartışma konusu olacaktı" dedi.

7- Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'nde, kamuoyunda 'Manisalı Gençler' olarak bilinen gençlere işkence yaptıkları gerekçesiyle, 1'i başkomiser 10 polisin  yargılandığı davada, sanıklar 60 ile 130 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

8- Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, siyanürle altın çıkarılmasına karşı mücadele veren Bergamalı köylüler, 55. hükümetin Başbakanı Mesut Yılmaz ile 4  bakanı aleyhine açtıkları davayı kazandılar.  Bergama eski Belediye Başkanı Sefa Taşkın ile 69 köylünün, Danıştay 6. Dairesi'nin kararını uygulamadıkları gerekçesiyle Mesut Yılmaz ve 4 bakanı ile 2 bürokrat aleyhine açtıkları davada, her davacıya 500 milyon lira tazminat ödenmesine karar verildi.

9- 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme maçında, A Milli Futbol Takımı İstanbul'da Lihtenştayn takımını 5-0 yendi.

10- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen düzenlediği basın toplantısında, 4. gözden geçirme toplantısı kapsamında yaptığı temasları değerlendirdi. Kahkonen, KİT'lerdeki atıl istihdamın azaltılması, Tekel'in özelleştirme planlarının hazırlanması, Vergi Reform Tasarısı ve İcra İflas Kanunu'nun değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

11- Türkiye'de bulunan Macaristan Cumhurbaşkanı Ferenc Madl Cumhuriyet gazetesinin Türk-Macar  ilişkileri hakkındaki sorularını İzmir'de yanıtladı.

12- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nce (ASAM) düzenlenen 3. Doğu Akdeniz'in Güvenliği Konferansı'nın açılış konuşmasında, ABD'nin Irak'ın kuzeyinde bağımsız bir devlete karşı olduğunu belirterek, ortaya atılan 'anayasa taslaklarını' onaylamalarının söz konusu olmadığını söyledi. Pearson "Irak'ta hiçbir grup, diğerlerini dikkate almadan kendisine rol biçmesin" dedi ve Türkmenlerin de temsil edilmesi gerektiğini belirtti.

13- BM Güvenlik Konseyi, olağanüstü toplantıda ABD ve İngiltere tarafından hazırlanan ve Irak'a karşı güç kullanılmasına olanak veren tasarıyı ele aldı. Rusya, Fransa ve Çin, yeni karar tasarısına muhalefetini sürdürüyor.

14- ABD Başkanı George W. Bush, ABD Kongresi'nin kabul ettiği ve Irak'ı kitle imha silahlarından arındırmak için gerekirse askeri güç kullanma yetkisini kendisine veren tasarıyı Beyaz Saray'da düzenlenen törenle imzaladı.

Başkan Bush tören öncesi yaptığı konuşmada, ABD Kongresi'ndeki her iki partinin de onayıyla, gerekirse Irak'a askeri güç kullanma yetkisinin verilmesinin, ABD'nin tek ses olduğunu bütün dünyaya gösterdiğini söyledi. 

15- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in 7 yıl daha görevde kalmasıyla ilgili dün yapılan halkoylamasında, resmi sonuçların açıklanmasından sonra oyların tamamını aldığı bildirildi.

 

17 EKİM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'de bulunan Macaristan Cumhurbaşkanı Ferenc Madl ile görüştü. Görüşmede Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin AB'nin en eski ortağı olduğunu belirtirken, AB'den Türkiye'ye ayrımcılık yapmamasını istedi.

Madl de Türkiye'nin gerçekleştirdiği reformların önemini bildiklerini belirtti.

İki cumhurbaşkanı görüşmelerinin ardından Orman Bakanı Nami Çağan ile Macaristan Tarım ve Bölgesel Kalkınma Bakanı İmre Nemeth, ormancılık alanında işbirliğini öngören bir protokolü imzaladı.

2- TBMM Başkanı Ömer İzgi, seçim süreciyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada,  3 Kasım  seçimlerinden sonra  AKP'nin hükümeti kurması durumunda devlette sıkıntı yaşanacağını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin Muğla'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, 5 yıldır iktidarda olmadıklarını, Cumhuriyet tarihi boyunca 100 milyar dolar borç yapılırken kendilerinin olmadığı dönemde 50 milyar dolar borç yapıldığını söyledi.

4-  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisince Afyon'da  düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AB'nin kamuoyu araştırmalarıyla halkı yönlendirmeye çalıştığını belirterek "AB yönetimi görevlerinin sınırlarını bilmelidir. Burası  hür ve bağımsız bir ülke. Milli iradeye ambargo koyamaz" dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin Denizli'de düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, AKP ve CHP'yi eleştirerek "Birisi milli görüşün hizbi, diğeri eskiden beri solda hizipçilikten başka bir şey bilmeyen solun hizbidir" dedi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Yılmaz, AKP'nin Türkiye'yi yeni bir 28 Şubat  sürecine götürmeye çalıştığını belirterek "Türkiye'nin AB adaylığı tarihi bir süreçte, Türkiye ise boş tartışmalarla vaktini harcıyor. Tüm bunlara 'yeter' demenin zamanı geldi" dedi.

6- Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK), seçime girecek partilerin TRT televizyonunda propaganda sıraları kurayla belirlendi. Genç Parti ise YSK'ya TRT televizyonunda propaganda yapmak istemediğini bildirdi.

7- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Foodex ve Gastrotec 2002 fuarlarının açılışında yaptığı konuşmada, IMF'nin, 1.6 milyar dolarlık kredi dilimini koşullar tamamlanmadığı gerekçesiyle, belirsiz bir tarihe ertelemesine ilişkin açıklamalarını değerlendirdi. 

Bakan Türker, IMF ile müzakere edilen niyet mektubuna, 3 ay içinde tarıma aktarılacak 1 katrilyon 859 trilyon liralık kaynağa dokunulmaması koşulunu eklediklerini belirterek "Yeni niyet mektubunu satır satır halka okuyacağım. Bir-iki kişinin öğrenip insanları manipüle etmesinin önüne geçeceğim" dedi.

8- Devlet Bakanı Tunca Toskay, Devlet İstatistik Enstitüsü'ndeki 'AB İstatistik Mevzuatına Uyum Çalışmaları' konulu toplantıda, IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen'in 1.6 milyar dolarlık kredi diliminin serbest bırakılması için ön koşul olarak gündeme getirdiği atıl kadroların tasfiyesi konusunda değerlendirmede bulundu.

9- Adalet Bakanı Aysel Çelikel düzenlediği basın toplantısında, bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Çelikel, yapılan çalışmaların AB'yi memnun etmek için değil hukukun demokratikleştirilmesi için yapıldığını söyledi.  

Öte yandan Bakan Çelikel, Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen Türkiye ve Komşuları Kadın Parlamenterler Barış ve İşbirliği Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada "Bir ülkedeki uygarlık düzeyi, o ülkedeki kadınların konumuyla ilgilidir" dedi.

10- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin bir açılışta yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin çağdaş bilim toplumu olabilmesinin ve dünya platformunda saygın ülke olarak yerini alabilmesinin, iyi donanımlı gençlerin yetiştirilmesine bağlı olduğunu belirterek, kaliteli eğitimin şart olduğunu ve 8 yıllık kesintisiz ilköğretim reformunun bu amaca yönelik olduğunu söyledi.

11- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven, Yenişehir SSK Dispanseri'nin ISO 9001-2000 Kalite Belgesi alması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada "Sağlık Bakanlığı ile imzaladığımız ek protokolle 1269 olan kullanılan tesis sayısı 1477'ye çıkartılmıştır. Sınırlama değil kontrollü bir genişleme sağladık" dedi.

12- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada "Türkiye Taşkömürü Kurumu'nu (TTK) kurtaracak tek proje, kömüre pazar bularak gerekli yatırım ile Çatalağzı Termik Santralı'nda (ÇATES) altyapısı hazır olan 200 megavatlık ek bir santralın yapılmasıdır" dedi.

13- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gıda Sanayi Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, iktidara gelmeleri durumunda AB'ye üyeliğin öncelikli hedefleri olduğunu söyledi. Erdoğan "Ekonomi ve demokrasinin yerleşmesi konusundaki şartlar tam üyelik şartına bağlı olmaksızın yerine getirilecektir" dedi.

14- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Gaziantep'te düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1980'den itibaren borçla çevrilmeye başlandığını belirterek "Meydanlarda konuşanlara bakmayın. Onlar Türkiye'yi bu noktaya getirmiştir" dedi.

15- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin Kırklareli iline bağlı Lüleburgaz ve Babaeski ilçe binalarının açılış töreninde yaptığı konuşmada, iktidar olduklarında, dil, din ve ırk ayrımı yapmadan hizmet etmeye çalışacaklarını belirterek "Biz  esnafın, işsizin, çiftçinin  partisiyiz. Büyük vaatlerde bulunmak bizim işimiz değil" dedi.  

16- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Siirt'te düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, ülkenin yandığını ve IMF'den kurtulamadığını belirtti.

17- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta Türkiye'nin kontrolünde "dost bir Kürt devleti kurulmasının" Türkiye'nin kontrolünde olmayacağını, bu devletin Türkiye'yi kontrol etmekte ve parçalamakta kullanılacağını söyledi.

18- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Düzce'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'de hiçbir şeyin yıllarca değişmediğini belirterek, köylünün öldürüldüğünü ve esnafın tüketildiğini söyledi. 

19- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras Manisa'da halka hitaben yaptığı konuşmada  Devlet eski Bakanı Kemal Derviş'i eleştirdi. Uras "IMF'nin Derviş'i varsa, halkın da örgütlü gücü var. Salihli'de, Manisa'da, Akhisar'da tarımı ve çiftçiyi tahrip edenler, halkın önüne ne yüzle çıkacak?" dedi. 

20- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, IMF'nin 1.6 milyar dolarlık kredi dilimi ödemesi için niyet mektubunu, yeni gelecek hükümete bırakma kararı ile ilgili, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada  "Bu sürpriz değil. Bizim de beklediğimiz gelişmeydi. Baştan beri böyle olacağını biliyorduk. IMF burada haklı ve doğru olanı yapıyor. Yeni hükümete göre niyet mektubunu onaylamak istiyor" dedi.  

21-  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK),  İspanya Büyükelçiliği ve Eskişehir Sanayi Odası işbirliği ile düzenlenen Türkiye-İspanya İşbirliği Forumu  Eskişehir'de yapıldı. Forumda konuşan İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Manuel de la Camara,  iki ülkenin gelecekte de güçlüklerle beraber mücadele edeceğini belirterek 1998'de imzalanan Ortak Eylem Planı'nın hükümetler tarafından ciddi bir şekilde uygulanıp takip edildiğini söyledi.

22- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ümit Pamir, BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan olağanüstü açık toplantıda yaptığı konuşmada, Irak'ın artık durumun vahametini anlaması ve koşulsuz olarak  BM  Konseyi  kararlarına uyması gerektiğini söyledi.

23- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw başkent Londra'da düzenlenen Alman-İngiliz Forumu'nda yaptığı açıklamada, NATO'nun kilit üyesi Türkiye'nin AB'nin üyelik görüşmelerinin başlaması için öne sürdüğü kriterleri yerine getirme konusunda yakın zamanda önemli gelişme kaydettiğini belirterek, Türkiye'nin terorizme karşı yürütülen kampanyada önemli bir müttefik olduğunu ve AB'ye katılımının İngiltere ve Avrupa'nın çıkarı için en iyisi olacağını söyledi.

24- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga'nın 'din özgürlüğünün' ihlal edildiği gerekçesiyle yaptığı şikayet başvurusunda Yunanistan'ı suçlu buldu.

25- ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (USİTC), aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 15 ülkeden soğuk döküm çelik ithalatının, ABD çelik endüstrisine zarar vermediğini belirterek gümrük vergisini kaldırdı.

26- ABD Kongresi, yeni mali yıl için Savunma Bakanlığı Pentagon'un istediği 355 milyar 100 milyon dolarlık savunma bütçesini onayladı. ABD  Başkanı George  W. Bush bütçenin kabulünden sonra yaptığı açıklamada "Tasarının Kongre'den geçmesi, ABD'nin özgürlüğü savunmak ve terörü yenmedeki kararlılığına ilişkin dünyaya önemli bir mesaj gönderiyor" dedi.

27- Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Hamid bin Casım bin Cabir El Tani,  El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD'nin olası bir Irak saldırısında El Udeyd Üssü'nün kullanılmasına ilişkin ABD'den bir talep gelmediğini, ancak ülkesinin böyle bir talebi onaylayabileceğini söyledi.

28- Filipinler'in Minadanao adasındaki Zamboanga kentinde meydana gelen patlamalarda  6 kişinin öldüğü 144 kişinin de yaralandığı bildirildi.

18 EKİM 2002

1- Genelkurmay Başkanlığı, İncirlik Üssü ile Devlet Hava Meydanları (DHMİ) arasında temmuzda yapılan ve Adana Havaalanı'nın pist onarımı süresince İncirlik Üssü'nün sivil amaçlı kullanımını öngören protokolü 'son gelişmeler doğrultusunda kullanılması doğru olmaz' mesajını içeren yazılı talimatla iptal etti.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisince Karadeniz Ereğlisi'nde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 5 yıldır Türkiye'nin hiçbir sorununun çözülmediğini belirterek, iktidara geldiklerinde bütün kadınların sigorta kapsamına alınacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli CNN Türk televizyonunun 'Son Raund' adlı  programda, AKP iktidarının yönetim krizine neden olacağını ve bu yüzden kamuoyu anketlerinde 3 Kasım seçimlerinde birinci parti çıkacağı öne sürülen AKP'nin bunu başaramayacağını söyledi.

4- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Türkbank'ın 1 Temmuz 2001'den itibaren bankacılık işlemleri yapma, mevduat kabul etme izninin kaldırılması ve bankanın tasfiyesine ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararının iptal isteminin reddine ilişkin 10. Daire kararını "eksik inceleme" gerekçesiyle bozdu.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Kocaeli AB KOBİ İş Geliştirme Merkezi'nin (KOBİGEM) açılış töreninden sonra DSP İl Merkezi'ni ziyaretinde, memur ve memur emeklilerine yapılan zammın işçi emeklileri ve gaziler ile şehit yakınlarına da yansıtılması yönünde çalışmalar yapıldığını söyledi.

6- Adalet Bakanı Aysel Çelikel İstanbul'da Marmara Üniversitesi'nin girişimleriyle başlatılan "18. Hukuk İhtisas Semineri" kapsamında "Özel Hayatın Korunması" konulu toplantının açılışına katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Çelikel, ölüm cezası nedeniyle geri alınamayan terör suçlularının iadesinin ilgili devletlerden teker teker istendiğini belirterek "Ama 2 aydır hiçbirinden olumlu olumsuz bir cevap alamadık" dedi.

7- Maliye Bakanı Sümer Oral, 2003 yılı bütçesi tanıtım toplantısında "Biz 2003 yılı bütçesini programa göre belirledik. Ama yeni hükümet, maaş zamları konusunda ilk yarı için farklı, ikinci yarı için farklı bir oran belirleyebilir" dedi.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı yazılı açıklamada, çifçi kayıt sistemi çalışmalarının tamamlandığını belirterek, Doğrudan Gelir Desteği ödemelerinin çiftçiye zamanında yapılacağını belirtti.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven bir açılışta yaptığı konuşmada, memur maaşlarına yapılan zammın doğru bir karar olduğunu belirterek, bu zammın Bağ-Kur ve işçi emeklilerine de yansıtılmasının yasal zorunluluk olduğunu söyledi.

10- Doğalgaz fiyatına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Tebliği'nde yapılan değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep ve Kahramanmaraşta düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmada, sosyal demokratları eleştirerek "Sosyal demokrat zihniyet, bu ülkede taş üstüne taş koymamıştır" dedi.

12- SP Genel Başkanı Recai Kutan katıldığı Diyarbakır mitinginde, iktidara gelmeleri halinde tarıma her türlü desteği vereceklerini, sınır ticaretinin başlatılacağını, 8 yıllık eğitimi kaldıracaklarını söyledi.

13- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, İzmir'de meslek örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Cem toplantıda, Türkiye'nin yapısının hantal olduğunu, ülkenin tümüyle yenileşmesi gerektiğini belirterek devletin girişimciye engeller çıkardığını, tarımın bitme noktasına geldiğini söyledi.

14- DEHAP Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu partisince Tunceli'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, emekten, özgürlükten, demokrasiden ve yoksuldan yana olduklarını belirterek "İktidar olduklarında dağda silahlı genç kalmayacağını söyledi.

15- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Manisa'nın Turgutlu ilçesinde düzenlediği mitingde, hükümeti, Kuzey Irak'ta yaşananlardan habersiz olmakla eleştirdi. 

16- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Feyzullah Arslan düzenlediği basın toplantısında, 3 Kasım seçimi için gerekli önlemlerin alındığını belirterek "Seçimlerde herhangi bir güvenlik probleminin olmayacağının teminatını veriyoruz" dedi.

17- Avrupa başkentlerinde Türkiye'nin lobi faaliyetlerinde bulunan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan İstanbul'da, görüşmelerle ilgili soruları yanıtladı. Özilhan, AB ile ilgili Bakan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ile görüştüklerini belirterek, Danimarka'nın Türkiye'yi desteklediğini, Yunanistan'da  gerek Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, gerekse Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'in açık destek verdiğini söyledi.

18- Türkiye'de bulunan Macaristan Cumhurbaşkanı Ferenc Madl, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Macar İş Konseyi toplantısında Türk işadamları ile bir araya geldi. Madl, burada yaptığı konuşmada NATO'ya üye olmalarında Türkiye'nin desteğini unutmadıklarını belirterek "Biz de Türkiye'nin Avrupa entegrasyonu sürecini destekliyoruz" dedi.

19- Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mustafa Ziya, İş Dünyası Platformu tarafından düzenlenen "Kuzey Irak ve Türkmenler" konulu konferansta gelişmeleri değerlendirdi. Ziya, Türkmen cephesi olarak savaş istemediklerini belirterek "Ancak başka çare yoksa, ABD operasyon konusunda kararlıysa, görüşümüz, Türkiye'nin bu konunun dışında kalmamasıdır" dedi.

20- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, uydudan yayın yapan Arap MBC televizyonuna verdiği demeçte "ABD, Irak'a saldırması halinde, bölgedeki komşu ülkelerin Irak'a müdahalesini engelleyeceği konusunda bize güvence verdi ve bölgedeki Kürtlerin özgürlüklerinin güvence altına alınacağını belirtti" dedi.

Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani de CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Manşet' adlı programda bağımsız bir Kürdistan'ı arzuladıklarını, ancak bunun için uluslararası koşulların uygun olmadığını söyledi.

21- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Ankara ve Atina'da gerçekleştirdiği temaslarının ardından Güney Kıbrıs'ta yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta aralık ayından önce bir anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu söyledi.

22- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis başkent Atina'da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'le bir araya geldi. Simitis, Kıbrıs konusunda KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Türkiye'nin yaklaşımlarının olumsuz olduğunu söyledi.

 

19 EKİM 2002

1- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "Bazı basın yayın organlarında TSK'ya mensup 12 bin kişilik bir kuvvetin Kuzey Irak'a girdiğine dair haberlere yer verilmiştir. Bu haberler tamamen yanlış olup gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

TBMM Başkanı Ömer İzgi de Konya'da gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan İzgi, Türk askerlerinin bölgeye "Kuzey Irak'taki hareketlenmeye karşı önlem olarak" girdiğini belirtti.

Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ise konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada "Kuzey Irak'ta geçmiş dönemlerde yaptıklarımızdan farklı bir şey yok" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Adapazarı mitinginde yaptığı konuşmada, 1999 depremi nedeniyle Adapazarı'na özel kalkınma projesi hazırlayacaklarını, deprem konutlarının taksitlerini kaldıracaklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Kırklareli mitinginde yaptığı konuşmada, geçmişin iyi anımsanması gerektiğini belirterek, geçmişte yaşanan ekonomik krizlerin sonuçlarında ya ara rejimlerin geldiğini ya da partilerin iktidardan düştüğünü söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli ayrıca, Kuzey Irak'taki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, Irak'a operasyon durumunda Türkiye'nin bu işin etkin bir unsuru olarak içinde yer alması gerektiğini belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Afyon'da bir konferansa giderken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kuzey Irak'taki Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ve Kürdistan Yurseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani'ye Ankara'nın uyarılarını dikkate almalarını tavsiye ederek "Kimse kendi kendine siyasi yapılanma içine girmesin, Kuzey Irak'taki varlığımız devam edecektir" dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz Samsun'da partisince düzenlenen mitingde halka seslendi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Karadeniz Sahil Yolu için siyasi hayatını ortaya koyduğunu, Karadeniz'e hizmeti içine sindiremeyenlerin partisine iftira ve çamur attıklarını söyledi.

6- Sayıştay'ın 2001 Yılı Hazine İşlemleri Raporu'nda, Türkiye'deki bütçe uygulamalarının anayasada yer alan "Devletin harcamaları bütçelerle yapılır" hükmüne uygun şekilde yürütülmediği belirtildi. 

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Spordan sorumlu Devlet Bakanı Erdoğan Toprak ve Devlet Bakanı Tayfun İçli, DİSK Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, Başkan Süleyman Çelebi ile görüştüler.

Bakan Türker görüşmede bir gazetecinin "Bakan Türker'in IMF'yi öven sözleri vardı" demesi üzerine, IMF'yi övmesinin söz konusu olmadığını belirterek "IMF'nin öcü olmadığını, bizim bir ulusal sol duruş içinde olduğumuz takdirde, Türkiye'nin çıkarlarına uygun bir ekonomik program uygulayacağımızı söyledim. Yine de söylüyorum" dedi.

8- Devlet Bakanı Tunca Toskay Antalya'da partisinin Yeşiltepe mahallesindeki seçim bürosunun açılışında yaptığı konuşmada, Orman Bakanlığı'nca geçici orman işçilerinin daimi kadroya alınması yönünde, Bakanlar Kurulu'na bir teklif getirilmediğini belirterek "Partilerden biri bunu seçim malzemesi olarak kullanmak istiyor" dedi.

9- Devlet Bakanı Melda Bayer Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, geçen eğitim-öğretim yılında 4 ilde uygulanan "Her gün 1 milyon çocuğa süt" kampanyasından bu yıl 1 milyon 100 bin çocuğun yararlanacağını bildirdi.

10- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, İstanbul Bahçelievler'deki Adalet Bakanlığı Çok Amaçlı Eğitim Merkezi'nin açılışında "AB'ye Uyum Kapsamında Yasalarda Yapılan Son Değişikliklerin Uygulanmaya Yönelik Olarak Tartışılması" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, önümüzdeki dönemde Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin (DGM) de her ülkede olduğu gibi uzmanlık mahkemeleri haline getirilmesi gerektiğini belirterek "Umuyorum bu yakın tarihte olacaktır" dedi.

11- İçişleri Bakanı Muzaffer Ecemiş, Jandarma Asayiş Vakfı 6. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, emniyet ve asayişin, huzur ve güvenin bedelini ölçmenin mümkün olmadığını belirterek "Bugün ülkemiz, içinde bulunduğu coğrafyanın, hatta dünyanın en huzurlu ülkelerinden biridir" dedi.

12- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail ordusunun 17 Ekim'de Gazze Şeridi'ndeki Refah kampına düzenlediği operasyonda çocukların ve sivillerin öldürülmesinden büyük üzüntü duyulduğu belirtilerek "İsrail'in aşırı güç kullanması nedeniyle sivillere zarar verilmesini kınamakta ve İsrail'in bu konuda duyarlı olmasını beklemekteyiz" denildi.

13- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisince Eskişehir'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada "Bu seçimde hem geleceğe hem de laik, demokratik cumhuriyetimize, Mustafa Kemal Atatürkümüze sahip çıkın, çekilen bunca acı heba edilmesin" dedi.

14- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın Hatay'ın İskenderun ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, seçim sürecinde siyasi partilerin yaptığı tüm harcamaların incelenmesi gerektiğini söyledi.

15- DEHAP Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu partisince Elazığ'da yapılan mitingde, partisinin barıştan ve kardeşlikten yana olduğunu belirterek "Bir kolumuz İç Anadolu'da, bir kolumuz Karadeniz'de, Türkiye'nin her yerindeyiz" dedi.

16- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Şanlıurfa'da halka hitaben yaptığı konuşmada, son 1-2 yıl içinde 50 milyar doların batan bankalara ayrıldığını belirterek, ANAP'ın "Tek başımıza iktidarda olmadığımız için bunlar yaşandı" görüşünü savunduğunu söyledi.

17- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Aydın'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada "Türkiye kötü yönetim yüzünden bu hale geldi. İktidara gelirsek bakanlık sayısını 37'den 17'ye düşüreceğiz" dedi.

18- Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fatih Özatay, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyelerine "enflasyon hedeflemesi" konusunda bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Seçimden sonra iktidara aday partilerin çok farklı bir program uygulamasını beklemediklerini söyleyen Özatay, hedeflerin onaylanmaması durumunda Merkez Bankası yönetiminin istifa edebileceğini söyledi.

19- Başbakanlık Takip Kurulu, Başbakanlık Müsteşarı Füsun Koroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıya, Adalet, İçişleri ve Milli Eğitim bakanlıklarının müsteşarları, MİT Müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü, Genelkurmay ve Milli Güvenlik Kurulu temsilcileri ile Diyanet İşleri Başkanı'nın temsilcisi katıldı. Toplantıda, AKP'nin yanı sıra muhafazakar kimlikli partiler ile etnik kimliği ağır basan partilerin listelerinde aday olan bürokratlar incelenmeye alındı. Kurul hazırladığı listeyi de MGK ile Genelkurmay'a iletti.

20- Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı'nın (TÜRKSAV) 2001 yılı "Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri" sahiplerine verildi.

21- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yayımlanan Katimerini gazetesine verdiği demeçte, AB Komisyonu'nun Rum Kesimi hakkında hazırladığı İlerleme Raporu'nun gayet olumlu olduğunu söyledi.

22- Bosna-Hersek'te 5 Ekim'de yapılan seçimlerin kesin sonuçlarına göre, üçlü ortak başkanlık yönetimine milliyetçi adayların seçildiği bildirildi.

23- İrlanda'da 2. kez AB'nin genişlemesine ilişkin reformların yer aldığı Nice Anlaşması'nın onaylanmasına yönelik halkoylaması yapıldı.

20 EKİM 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, partisince İzmir'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 1997 yılından bu yana yolsuzluğa karşı büyük bir savaş başlatıldığını ve DSP'nin Türkiye'ye büyük hizmetler yaptığını belirterek "Bizim yaptıklarımız bazı çevreler tarafından unutturulmak isteniyor. Partimizin adayları yeniden TBMM'ye girer ve iktidar olursak, aynı hizmetleri bir kez daha sunacağız" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisince Antakya'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada vatandaşlardan tek başına iktidar istediğini belirterek "Sizleri 3 Kasım'da kurtuluş savaşına davet ediyorum" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisince Bursa'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AB'ye karşı oldukları iddialarının asılsız olduğunu belirterek "MHP, onurlu üyelikten yanadır" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisince Nevşehir'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AKP ve CHP'nin iktidara gelmesi durumunda, ekonomik istikrar programının aksayacağını, AB ile bütünleşme ve başta inanç olmak üzere tüm hak ve özgürlüklerin genişlemesinin tehlikeye gireceğini söyledi.

5- Karadeniz'in tabanına döşenen boru hattı ile Türkiye'ye doğal gaz getirilmesini öngören Mavi Akım Projesi çerçevesinde Samsun'da Durusu Ölçüm İstasyonu'nda düzenlenen "Altın Kaynak" töreniyle, Rusya ve Türkiye kesimlerindeki boru hatları birleştirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan törende yaptığı konuşmada, proje sayesinde Türkiye'nin önemli miktardaki doğalgaz talebinin karşılanabileceğini söyledi.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisi tarafından Mersin'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde partisinin bölgesel ayrımcılık yapmayacağını, İstanbul'un Suadiye'si Ankara'nın Çankaya'sı neyse Mersin'in geri kalmış bölgelerinin de aynı şekilde kalkındırılacağını söyledi.

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan İzmit'te halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümeti IMF ve Dünya Bankası'nın yönettiğini söyledi.

8- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, İstanbul'da Eyüp ve Bayrampaşa ilçe örgütlerinin açılış törenlerine katıldı. Cem, halkın partilerine olan desteğinin her geçen gün arttığını belirterek "3 Kasım'da hedefe ulaşacağız. Türkiye'nin nasıl yönetildiğini herkese göstereceğiz" dedi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisince Balıkesir ve Diyarbakır'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 3 Kasım seçimlerinin tarihsel bir önem taşıdığını belirterek "Türkiye'yi Arap dünyasına, Ortadoğu'ya döndürecek olanları değil, Avrupa'ya, AB'ye götürecek olanları seçin" dedi.

10- DEHAP Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu partisince Malatya'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, iktidara gelmeleri durumunda, Türkiye'yi çağdaş hukuk devleti yapacaklarını söyledi.

11- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak, seçim ve Kuzey Irak konularını Milliyet gazetesine değerlendirdi.

12- Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) tarafından düzenlenen  "Ülkemize,  Mesleğimize, Geleceğimize Sahip Çıkalım" adlı  mitinge Hak-İş ve KESK dışında 23 odanın yurt çapındaki temsilcileri katıldı. Mitingde, ABD'nin Irak'a karşı olası operasyonu protesto edildi.

13- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural, CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Cafe Siyaset' adlı programa katılarak, Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeleri değerlendirdi. AB Komisyonu'nun açıkladığı İlerleme Raporu'nun teknik bir değerlendirme olduğunu, ancak Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesinin AB hükümet ve devlet başkanlarınca yıl sonunda Kopenhag zirvesinde alınacağını söyledi.

14- Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Tommy Frank ve NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı General Joseph Raltson Türkiye'ye geldi.

15- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides, Magosa göçmeni Rumların bir etkinliğine gönderdiği mesajda, gelecek aylarda, Rum tarafının Türk diplomasisine karşı en ciddi mücadelesini vereceğini, Rum halkı ve liderlerinin ellerinden geleni yapacağını söyledi.

16- İrlanda'da dün yapılan halkoylamasında, AB'nin genişleme süreciyle ilgili Nice Anlaşması'na, büyük bir çoğunluğun 'evet' dediği bildirildi.

İrlanda Başbakanı Bertie Ahern yaptığı açıklamada, İrlanda halkının Avrupa'nın kaderi ve İrlanda'nın rolüne ilişkin tarihi bir karar verdiğini söyledi.

17- İrlanda Cumhuriyet Ordusu'ndan (IRA) kopan muhaliflerin kurduğu 'Gerçek IRA'nın dağıldığı bildirildi.

18- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in bütün siyasi mahkumları kapsayan genel af ilan ettiği bildirildi.

19- İsrail'in, Batı Şeria'nın El Halil kentinden kısmen çekilmeye karar verdiği bildirildi.

21 EKİM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki AB platformunu oluşturan bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini kabul etti. Kabulde Hisarcıklıoğlu, AB platformu olarak, bugüne kadar yaptıkları ve yapacakları çalışmalar konusunda brifing verdi. 

2- Jandarma Genel Komutanlığı ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği tarafından düzenlenen "Sığınmacı ve Mülteci Meseleleri Semineri" İstanbul'da başladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Gesche Karrenbrock yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, mülteci üreten ülkelere komşu olduğu için sığınmacılar ve göçmenler açısından hem geçiş hem de hedef bir ülke olduğunu söyledi.

3- Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, İzmir Maltepe Askeri Lisesi'nin kuruluşunun 74. ve yeniden açılışının 19. yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye'nin karşısına kabul edilemeyecek tarzda ödünler verilmesi gibi siyasi kriterler oluşturduğunu belirterek "AB ulusal onurumuzu zorlayacak dayatmalar getirmektedir" dedi. 

Kıbrıs konusunda da kesinlikle ödün verilmeyeceğini belirten Orgeneral Tolon, irticai çevrelerce de laikliğin ve Cumhuriyetin güvencesi olan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) karşı son yıllarda giderek artan yoğunlukta, açıktan ve sinsice olumsuz bir propaganda yürütüldüğünü, böylece halkın TSK'ye olan güven duygusunun sarsılmaya çalışıldığını söyledi.      

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, seçim çerçevesinde gittiği Samsun'da halka hitaben yaptığı konuşmada hükümeti eleştirdi. 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli İzmir'de yaptığı konuşmada, AB'ye tam üyeliğe hiçbir partinin karşı çıkmadığını belirterek, 57. hükümet döneminde tam üyelik yolundaki Ulusal Program'a imza attıklarını söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, NTV televizyonunun 'Seçim Meydanı' programında yaptığı açıklamada "Türkiye eğer kendi menfaati gerektiriyorsa savaşa girer ama Türkiye'nin dış politikadaki birinci önceliği savaşa mecbur kalmamaktır. Kıbrıs örneğinde olduğu gibi orada Türkiye'nin hayati menfaatlerine aykırı bir takım gelişmeleri önlemek için müdahale etmek zorunda kalabiliriz" dedi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, AB üyesi ülkelerin Ankara'daki büyükelçileriyle bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yıl sonundaki zirveden müzakere tarihi beklentisi olduğunu, Türkiye için 2004 sonrasına atılabilecek bir tarihin ilişkilere ciddi zarar verebileceğini söyledi. 

8- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ile bir araya geldi. Görüşmede, Doğrudan Gelir Desteği ödemeleri için gerekli bilgilerin Hazine'ye gönderilmesi, daha sonra iller için ödeme kriterlerinin Hazine ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca ortak belirlenmesi ve ödemelerin de önümüzdeki hafta başlatılması konusunda uzlaşıldı.

Bakan Gökalp toplantı sonrası yaptığı açıklamada, oluşturulan kayıt sistemiyle ilk kez Türk tarımının fotoğrafının çekildiğini belirtirken, Bakan Türker de yeni sistemle gerçek tarım istatistiklerine kavuşulacağını söyledi.

Bakan Türker ayrıca, 1998'de Emlakbank'ın sattığı konut ve işyerleri için kullandırılan, memur maaş ve tüketici fiyat artışına endeksli kredilerin borçlarına ilişkin yaptığı açıklamada "Yeniden yapılandırılan kredilerin taksitleri 24 ay dondurulacak, bu sürede kredi bakiyelerine artış uygulanmayacak. 24. aydan  sonra yeni  kredi bakiyesine normal kredi koşullarına göre işlem yapılacak. 23 Ekim-25 Kasım arası alıcılara borçlarını peşin kapama imkanı da sağlanacak" dedi.

9- Maliye Bakanı Sümer Oral Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, kamuda ücret dengesizliğinin giderilmesi için bu yıl şubat ayında başlatılan ek zam uygulamasının, memurlara yapılan 100'er milyon liralık iyileştirme zammının bütçeye getirdiği yük nedeniyle genişletilemediğini söyledi.

10- İstanbul'da bulunan Halkalı Ziraat Okulu alanının "1453'ten Günümüze Mehmet Akif Ersoy Tarım ve Teknoloji Müzesi, Peyzaj Lisesi ve Atçılık Merkezi olarak yeniden düzenlenmesine ilişkin protokol, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ile Türkiye Jokey Klübü Başkanı Ömer Faruk Girgin tarafından imzalandı.

Bakan Gökalp protokolün imza töreninde yaptığı konuşmada, proje ile Türkiye'nin ilk tarım ve teknoloji müzesinin de kurulmuş olacağını söyledi.

Bakan Gökalp ayrıca Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, tarımın 21. yüzyılın önemli stratejik sektörlerinden birisinin olduğunu belirterek "Gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde tarım destekleniyor biz de bu çerçevede köylümüzü ve tarımımızı destekleyeceğiz" dedi. 

11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Zonguldak'ın Devrek ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada "Filyos Vadisi Projesi kapsamında binlerce kilometrelik alanın açılması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmaların tamamlanması ile 15 bin kişinin çalışabileceği teknopark ile serbest ve organize sanayi bölgeleri oluşturulacak" dedi.

12- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, bakanlığı tarafından hazırlanan, Türkiye'nin 81 ilinin turizm envanterinin çıkarıldığı katalogların basına tanıtımı nedeniyle düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, eserin sektörün gelişmesinde temel  ve  geleceğinde yol haritası olacak bir çalışma olduğunu söyledi.

İlk etapta 2 bin takım halinde ve Türkçe olarak hazırlanan Türkiye turizm envanterinin daha sonra farklı dillerde yayınlanacağını söyleyen Bakan Taşar, envanterin hazırlanmasında  3 bin dolayında dianın kullanıldığını belirtti.

13- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Iğdır'da yaptığı seçim konuşmasında iktidara gelmeleri halinde 70 milyon insanın özgür olacağını ve düşüncelerini rahatça söyleyebileceğini belirterek "Türkiye'de hala düşünce suç, başörtüsü ve türban suç. İmam hatiplerde ve ilahiyat fakültelerinde başını örten öğrenciler kovuluyor, okula alınmıyor. Hatta bu öğrencilerin kollarına kelepçe vuruluyor. Türk halkına yakışmayan bu durumu ortadan kaldırmak gerekir" dedi.

14- YTP Genel Başkanı İsmail Cem partisinin Sakarya İl Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 3 Kasım'da sıkıntılarının bitmesi yönünde oy kullanılması gerektiğini belirterek "Sağduyulu bir şekilde Türkiye'yi yönetmek, büyütmek ve dış tehlikelerden korumak için iktidara gelmek istiyoruz" dedi.

Cem, Sakarya'dan Ankara'ya dönüşünde Eğitim-Sen Genel Merkezi'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada ise "Dış politika ve savaş konusunda çok konuşmak hata. 'Çok gencimiz ölür, savaşın içine çekiliyoruz' gibi söylemler gereksiz. Biz petrolün bahane olduğu savaşa gençlerimizi atamayız" dedi.

15- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz müftülüklere gönderdiği genelgeyle, personeli hiçbir parti için çalışmamaları konusunda uyardı.

Genelgede "Yetkisiz ve sorumsuz kişilere vaaz ettirilmeyecek, vaaz ve hutbelerde dini ve milli bütünlüğümüzü pekiştirici konulara ağırlık verilecek, siyaset ve şahsiyet yapılmayacak, herhangi bir parti, kişi veya zümreyle ilgili konuşmalardan sakınılacak. Seçim gününe kadar açılış ve temel atma dahil tören yapılmayacak. Partilerin seçim propagandası ve gezilerine katılınmayacak" denildi.

16- KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne üyelik için 2004 tarihini veren AB'yi eleştirerek, AB'nin bu tavrı ile uzlaşmayı sekteye uğratacak bir adım attığını, Türkiye'nin KKTC'nin AB'ye eş zamanlı olarak alınması gerektiğini, gerçekleşmemesi durumunda da dengelerin bozulacağını söyledi.   

17- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen ABD Merkez Karargahı Komutanı General Tommy Franks ve NATO Başkomutanı Orgeneral Joseph Ralston, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, 2. Başkan Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Plan ve Prensipler Daire Başkanı Orgeneral Reşat Turgut ve Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Köksal Karabay ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada "Görüşmelerde, Türkiye-ABD askeri işbirliği konularının yanı sıra bölgemizdeki gelişmeler üzerinde durulmuş, işbirliğine yönelik görüşmelerin önümüzdeki dönemde de devamına karar verilmiştir" denildi. 

Franks Ankara'dan ayrılırken yaptığı açıklamada, olası bir saldırıda Türkiye'nin askeri rolünün sorulması üzerine "Böyle bir durumda Türkiye'nin rolünün ne olacağının farkındayız. Irak'ta operasyon olursa tabii ki danışmanlık yardımı alacağız. Danışma ve işbirliğine açığız" dedi. Türkiye'den bir talebiniz oldu mu sorusuna da "Hiçbir talepte bulunmadık. Türkiye'de herhangi bir askeri birlik bulundurmak ya da üsleri kullanmak konusunda talebimiz olmadı. ABD Başkanı savaş için karar vermiş değil. Türk hava üsleri için de bir talebimiz olmadı. Kuzey ve güney Irak bölgesinde gözlem uçuşları devam ediyor. Askeri platformlarda danışmalarımız sürecek "dedi.   

18- AB'nin kamuoyu yoklamalarıyla ilgili kurumu 'Eurobarometre' 2002 araştırmalarının toplu sonuçlarını içeren raporu açıklarken, AB'lilerin yüzde 31'nin Türkiye'nin tam üyeliğini desteklediklerini, yüzde 47'sinin buna karşı çıktığını bildirdi.

19- ABD Temsilciler Meclisi'nde "Türk dostluk grubu" üyesi Demokrat Parti Florida Milletvekili Robert Wexler, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girme çabalarını destekleyen ve AB'yi Aralık ayında Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye üyelik müzakereleri için tarih vermeye çağıran bir karar tasarısını Kongre'ye sundu. 

20- İsrail'in Hadera ve Afula kentleri arasında bir yolcu otobüsünde meydana gelen patlamada 16 kişinin öldüğü bildirildi.

22 EKİM 2002

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile kurul üyesi bakanlar ve kuvvet komutanlarının katılımıyla Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada "Irak ile ilgili son gelişmeler ele alınmış, Irak'ın BM Güvenlik Konseyi kararlarını uygulayarak askeri bir müdahale gereğini ortadan kaldıracak sorumlu bir tutum sergilemesi beklentisi dile getirilmiş, konunun BM zemininde izlenmeye devam edilmesi ve bu konuda atılacak adımların uluslararası yasallık ve oydaşma ilkelerinin gözetilmesi gereği vurgulanmış, Türkiye'nin bu konudaki duyarlılıklarına uygun biçimde gelişmelerin yakından izlenmeye devam edilmesi kararlaştırılmıştır" denildi.

Toplantıda ayrıca AB İlerleme Raporu ve Olağanüstü Hal uygulamasının kaldırılması konuları da ele alındı.

2- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 27 Ekim 2002 tarihinden itibaren uygulanacak seçim yasaklarının esasını belirledi. YSK'nın almış olduğu kararlar gereği yazılı basında 27 Ekim'den itibaren siyasi reklam yayınlanmayacak, yazılı basın ile radyo ve televizyonlarda anket, kamuoyu araştırmaları, mini referandum yayımlanmayacak.

3- Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Tunus Savunma Bakanı Dali Jazi'yi kabul etti. Kabülün ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çakmakoğlu, Türkiye'nin Kuzey Irak'la ilgili hassasiyetlerinin yeterince anlatıldığını belirterek "Politikamız, barıştan yana çözümü arzu etmektedir" dedi.

4- Maliye Bakanı Sümer Oral Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde yaptığı açıklamada, 2003 yılı için çiftçiye ödenecek 'Doğrudan Destekleme Primleri' için kaynağın hazır olduğunu söyledi. 

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven başkanlığında 'Asgari Ücret Tespit Komisyonu' toplantısı yapıldı. Bakan Arseven toplantının açılışında yaptığı konuşmada, istihdam üzerindeki yüklerle küresel yarış içinde olan Türkiye'de, yeni iş alanları açmanın oldukça güç olduğunu belirterek "Son dönemlerde, ekonomik programlar dikkate alınarak belirlenen asgari ücret, geçim şartları kavramının dışında kalmıştır" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, NTV televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Baykal yaptığı açıklamada, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının yolsuzluklarla mücadele konusunda önemli bir adım olacağını belirterek, bu konuda AKP ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Baykal ayrıca, Irak konusunda askeri bir harekatın Türk ekonomisine büyük zarar vereceğini söyledi.

7- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin Zonguldak'ın Ereğli ilçe binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, üretimsizlik, işsizlik sorunları ve emeklilik maaşları arasındaki farklılıkları eleştirdi ve siyasal yaşamı boyunca işçiye, emekliye sahip çıktığını söyledi.

8- Hazine Müsteşarlığı, 2002 yılı Eylül ayı itibariyle doğrudan borçlusu olduğu iç ve dış borç stokunu, 139.6 milyar dolar olarak açıkladı. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, stok rakamının gayri safi olduğu, Hazine garantili dış borçlar ve Merkez Bankası'nın borçlarını içermediği belirtildi.

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından "Türkiye Geleceğini İstiyor" başlıklı bildiri, TOBB'a bağlı 356 oda ve borsanın bulunduğu 81 ilde ilan edildi. Bildirgeyi İstanbul'da 21 oda ve borsa başkanının katıldığı toplantıda okuyan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, siyasi partilerin seçim beyannamelerinde, meydanlarda, parti programlarında veya ekranlarda yapacakları tüm reform paketlerini verilmiş taahhüt olarak kabul edeceklerini ve takipçisi olacaklarını söyledi.

Bildirgeyi okuduktan sonra soruları yanıtlayan Hisarcıklıoğlu "Türkiye geleceğini arıyor" adıyla toplumsal seferberlik başlattıklarını belirterek, Türkiyenin geleceğine katkıda bulunmaya kararlı olduklarını söyledi.

10- AB Konseyi, 24-25 Ekim tarihlerinde yapılacak olağanüstü Brüksel zirvesinin sonuç bildirisinde yer alacak Türkiye paragrafında kullanılacak ifadeleri onayladı. Lüksemburg'da yapılan AB Genel İşler Konseyi toplantıları sonunda bir basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen "Türkiye ile ilişkilerde, Helsinki'de belirlediğimiz strateji çok başarılı oldu. Umulandan daha iyi sonuçlar aldık. Türkiye'yi cesaretlendirmeye devam etmek gerekiyor" dedi.

Toplantıya katılan Fransa Dışişleri Bakanı Dominque de Villepin de, AB'nin Brüksel zirvesinde, Türkiye'ye "cesaret verici net bir mesaj" göndermesi gerektiğini söyledi.

11- AB Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Le Monde gazetesine verdiği demeçte, Brüksel zirvesinde yeni üyelerin AB'ye katılımlarından doğan masrafın karşılanması konusunda bir uzlaşma sağlanamaması halinde, genişlemenin gecikebileceğini belirtti. Rasmussen, Fransa ve Almanya'nın AB içinde tarım sübvansiyonları konusundaki görüş ayrılıklarının bu konuda bir uzlaşmayı engellememesi gerektiğini söyledi. 

12- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), işkence ve adil yargılanma hakkının ihlali iddiasıyla açılan bir davada Türkiye'nin maddi tazminat ödemesine karar verdi. 

13- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington'da, NATO Genel Sekreteri George Robertson ile görüştü. Görüşmenin ardından Başkan Bush, gazetecilere yaptığı açıklamada "Irak'ın kitle imha silahlarından arındırılması için diplomasiye bir şans vermek istiyoruz. Saddam'ın BM taleplerini yerine getirmesi ve Irak'ın tümüyle silahsızlandırılması halinde bu zaten o rejimin değişmiş olduğuna işarettir" dedi.

14- İngiltere Başbakanı Tony Blair, başkent Londra'da Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada,  Balkenende ile Irak konusunu görüştüklerini ve BM'den bu konuda bir karar tasarısı çıkmasını umduklarını belirtti.

15- 22 Eylül 2002'de yapılan Almanya genel seçimlerinde birinci parti olan SPD ve Birlik 90/Yeşiller partilerinin Başbakan adayı Gerhard Schröder, Federal Meclis toplantısında ikinci kez Başbakan seçildi.  

16- Bakü Hazar Denizi Gemicilik İşletmesi'ne ait yük gemisinin Azerbaycan'ın başkenti Bakü açıklarında batması sonucu 43 kişinin öldüğü bildirildi.

23 EKİM 2002

1- Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, AB'nin Brüksel zirvesi sonuç bildirisi taslağında yer verdiği "Türkiye ile müzakereler yakınlaşmaktadır" ifadesini, olumlu  ancak yeterli olmaktan uzak bir adım olarak değerlendirdiğini belirterek, zirve öncesinde "AB devlet ve hükümet başkanlarına mektup gönderen Cumhurbaşkanı Sezer, müzakerelere başlama dışında bir kararın toplumda derin hayal kırıklığı yaratacağı ve ilişkileri gerileteceği uyarısında bulundu" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen "Kum akıyor, liderler yanıtlıyor" toplantılarında seçimler öncesinde partisinin ekonomik hedeflerini anlattı. Üretimdeki girdilerle rekabetin olanaksız olduğunu belirten Çiller, vergilerin, SSK primlerinin indirileceğini, sıcak para girişinin engelleneceğini, IMF programının revizyona tabi tutulacağını söyledi. 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, İstanbul Gaziosmanpaşa seçim irtibat bürosunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, daha önceki dönemlere oranla çok daha ağır ekonomik iki kriz yaşanmasına karşın, ara rejim bunalımına girmeden ülkeyi yönettiklerini belirterek, bunun demokrasi açısından büyük kazanç olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin İzmir'de düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, İzmir Körfezi'ni kirlilikten kurtaran 'Büyük Kanal Projesi'ni  ANAP'ın  başlattığını,  bölgeye doğalgazı da kendilerinin getirdiğini söyledi.

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin 'ihtar'ına rağmen, Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP Genel Başkanlığı'ndan istifa etmemesi nedeniyle, partiye kapatma davası açtı. Erdoğan'ın genel başkanlık görev ve yetkilerini kullanılmasının da 'tedbiren' önlenmesini isteyen Kanadoğlu "İhtara uymamanın parti kapatma nedeni sayılamayacağı" yönündeki görüşlere "Partiler böyle kapatılmazsa milisler ortaya çıkar" dedi.

Erdoğan da konuyla ilgili olarak İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türk demokrasisinin  'ağır bir darbe' aldığını iddia ederek,  kapatma davasını hukuki mesnetten yoksun ve  sonuç çıkmayacağı  kesin bir girişim olarak değerlendirdi.

6- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçim döneminde yayın ilkelerine aykırı davrandığı gerekçesiyle  Star 4,  Star 5,  Star 6, Star 7  ve  Star Haber 24  televizyon kanallarına 5'er gün süreyle yayın durdurma cezası verdi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Kulübü'nün toplantısında yaptığı konuşmada, doların mevcut göstergeler çerçevesinde yıl sonunda 1 milyon 700 bin lirayı geçmeyeceğini düşündüklerini belirtirken "İş dünyasının yıl sonu beklentisi 1 milyon 810 bin lira, ancak bu istikrar devam ederse, dolarda çok fazla artış olmaz" dedi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'un Bahçelievler ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin uyumlu  bir tek parti hükümetine gereksinme duyduğunu belirterek "Türkiye'de devrimler ve reformlar yapmak için iktidar olmak istiyoruz" dedi.

9- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin Sincan İlçe Başkanlığı'nın açılış  töreninde halka hitaben yaptığı konuşmada "YTP bazı kesimler tarafından haksızlığa uğratıldı. Yalan haberlerle yıpratıldı. Tüm bunlara  karşın partimiz dimdik ayakta" dedi.

10- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılğı, Alman vakıfları soruşturması çerçevesinde, aralarında Bergama eski Belediye Başkanı Sefa Taşkın ve siyanürlü altına karşı mücadelenin öncülerinden Senih Özay ile Oktay Konyar'ın da bulunduğu 15 sanık hakkında "Türkiye'nin bütünlüğü ve laik cumhuriyet rejimi aleyhine gizli ittifak oluşturmak" suçundan 15 yıla kadar ağır hapis istemiyle dava açtı.

11- Ankara 1 No'lu DGM Yedek Hakimliği, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na atanan Nuh Mete Yüksel ile ilgili her türlü basın ve medya yoluyla yapılacak yazılı, görsel ve işitsel yayına yasak getirdi.

12- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Türkiye Kalite Derneği (KALDER) tarafından İstanbul'da düzenlenen kongrede yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünya kamuoyunda uğradığı ciddi güven kaybının köklü çabayla ortadan kaldırılabileceğini söyledi.

13- Galatasaray Futbol Takımı, Şampiyonlar Ligi'nde Belçika'nın Brugge takımına deplasmanda 3-1 yenildi.

14- DYP Diyarbakır Milletvekili Salih Sümer partisinden istifa etti.

15- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Almanya Dışişleri Bakanı Joscka Fischer ile görüşmek üzere Almanya'nın başkenti Berlin'e gitti. Başbakan Yardımcısı Gürel, Fischer ile görüştükten sonra Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'nde Türk gazetecilere  açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Gürel "AB'nin Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanması konusunda takvim verilmesi için düşünmeye zamanları var. Ben Fischer'e kendi beklentilerimizi ve Kopenhag zirvesinde başka bir formülü kabul etmeyeceğimizi ilettim" dedi.

16- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, AB devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı Brüksel zirvesi öncesinde düzenlediği basın toplantısında, birliğin genişleme sürecinden söz ederken "Önemli çabalar ve atılımlar gösteren ve çok hızlı reformlar gerçekleştiren Türkiye'nin Kopenhag kriterlerine uyumu koşuluyla Kopenhag zirvesinde bir tarih veya takvim almasını istiyoruz" dedi. 

17- ABD Başkanı George W. Bush'un, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i telefonla aradığı ve iki liderin, Irak konusunda işbirliği ile diğer konuları ele aldığı belirtildi.

18- Rusya'nın başkenti Moskova'da bir tiyotroyu basarak bin kişiyi rehin alan silahlı Çeçen saldırganların, Rus ordusunun Çeçenistan'dan çekilmesini istediği bildirildi.

24 EKİM 2002

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, dün kendisini telefonla arayan ABD Başkanı George W. Bush ile görüştü.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Sezer'in, Türkiye'nin, Irak'a yönelik bir askeri müdahalenin gerek ekonomisi, gerek bölgesel barış ve istikrar açısından olumsuz sonuçlar doğurmasından kaygı duyduğunu ve bu nedenle sorunun barışçı yollardan çözümüne önem verdiğini belirttiği bildirildi.

Başkan Bush ise olası bir Irak operasyonu sonrasında Kuzey Irak'ta bağımsız bir Kürt devleti kurulmayacağı ve Kerkük kentinin Kürtlere bırakılmayacağı konularında güvence verdi. Başkan Bush ayrıca, Türkiye'nin AB üyeliğine ve Türk ekonomisine verdiği desteği artırarak sürdüreceğini söyledi. 

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul'da düzenlenen İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 18. toplantısının açılış oturumunda yaptığı konuşmada, Ortadoğu'yu derinden etkileyen ve tüm islam dünyasında büyük üzüntü ve kaygıyla karşılanan gelişmelere değinerek "İsrail'de ve Filistin topraklarında yaşanan şiddet olayları, pek çok can kaybına yol açmaktadır. Dileğimiz, Ortadoğu'da şiddet sarmalına son verilerek sağduyunun egemen kılınması, barış sürecinin canlandırılmasıdır" dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit Haber Türk televizyonunda yaptığı konuşmada, Irak'a olası askeri harekatın siyasal, sosyal ve ekonomik boyutlarının da Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, yabancı yatırımcılara paniğe kapılmaması çağrısında bulundu. ABD'nin kolay kolay Türkiye'yi incitmeyeceğini ve kırmayacağını belirten Başbakan Ecevit, harekatın bu nedenle çok zayıf bir olasılık olduğunu söyledi. 

Öte yandan Başbakan Ecevit, AKP hakkında açılan kapatma davası ile ilgili yaptığı açıklamada  "Büyük iddialarla ortaya çıkan bu partinin kamuoyuna, iktidara geldiği takdirde neler getireceğini, neler getirmeyeceğini somut olarak açıklaması gerekir, fakat böyle birşey göremiyorum, bu da insanda kuşku uyandırıyor" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Tüm İşci Emeklileri Derneği'nde yaptığı açıklamada, iktidara gelmeleri durumunda yürütecekleri projeler kapsamında, emekliler için 10 milyar dolarlık kaynak ayırdıklarını belirtti. Çiller, 225 milyar dolarlık özkaynak yaratacak projeler geliştirdiklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısına katılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi'nin "Türkiye AB için tarih beklemesin" sözlerini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bahçeli "Bu kadar da çifte standartlı davranmasın. Türkiye'ye de biraz saygıları olsun" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bahçeli ayrıca, AKP'nin  kapatma davasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Recep Tayyip Erdoğan'ın tavırlarıyla hukuku zorladığını, bunun ülkeye yarar getirmeyeceğini belirterek  "Eğer hukuku zorlarsanız yeni tartışmalara neden olursunuz" dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz partisinin Tekirdağ'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, AKP'yi eleştirerek "AB bayrağını devralıp mücadeleyi bizim bıraktığımız yerden devam ettirirlerse, sonuna kadar destek oluruz" dedi.

7- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, gazetecilerin AKP hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili sorularını yanıtladı. Bumin, dava sürecinde partinin savunması ve buna karşın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın söyleyecekleri bulunduğunu belirterek "Bu bir süreçtir. 10 gün içerisinde bitmesi mümkün değil. Ne kadar sürede karar verileceğini bugünden söylemek mümkün değil"  dedi.

8- Yargıtay 1. Ceza  Dairesi, DYP Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu'nun öldürülmesi ile ilgili davada, MHP İçel Milletvekili Cahit Tekelioğlu'nun 2 yıl 9 ay 10 gün ağır hapis cezasına mahkum edilmesi ve MHP Osmaniye Milletvekili Mehmet Kundakçı'nın da beraatine ilişkin kararları onadı.

9- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 27 Ekim Pazar gününden itibaren oy verme gününden önceki gün saat 18.00'e kadar yazılı basın ile radyo ve televizyon yayınlarında uymaları gereken kuralları belirledi. YSK'nin kararına göre, hükümet üyelerinin seçim gezilerinde 3 Kasım'a kadar olan süreçte karşılama ve uğurlama ile temel atma törenleri yapılamayacak, resmi ziyafet verilemeyecek. 27 Ekim'den itibaren de basın-yayın araçlarında siyasi parti reklamları yapılamayacak.

10- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, kendi döneminde IMF'den alınan 1.3 milyar dolarlık krediye dokunmadıklarını belirterek "Şu saatten itibaren iktidara kim gelirse gelsin, yıl sonuna kadar tüm harcamaları, borcu karşılayacak kadar devlet hazinesinde para var. Paranın olduğu gibi kasada tutulmasına ve bürokrasiyi o şekilde iş yapmaya yönelttim" dedi.

11- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Yusuf Buluç yaptığı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sağlık durumunun iyiye gittiğini, Cumhurbaşkanı Denktaş'ın bu dönemdeki yokluğunun Kıbrıs sorununa çözüm bulma sürecinde aksaklığa yol açmayacağını belirterek "Cumhurbaşkanı Denktaş müzakere masasında olmasa da  müzakereye yön verme kudretini ve  iradesini sürdürmektedir. O konuda hiçbir tereddüt olmasın" dedi.

12- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde katıldığı bir açılış töreninde yaptığı konuşmada, hala uygulanmakta olan vardiya sistemini eleştirerek "Vardiya sistemi bugün dünyada kabul edilebilir bir sistem değildir" dedi. Bakan Durmuş, bu durumun yavaş yavaş istediği standartlara girmeye başladığını belirterek, özel muayene ve özel tedavi sistemlerinin daha iyi seçilmiş olması halinde vardiya sisteminden daha kolay vazgeçilebileceğini söyledi.

13- Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp yaptığı açıklamada, 2002 yılı Doğrudan Gelir Desteği ödemeleri için işlemleri tamamlanan illerin listelerinin, ödemelerin yapılabilmesi için Hazine'ye gönderildiğini, ödemelerin daha önceden belirlenen takvim çerçevesinde hemen başlaması gerektiğini belirtti. Bakan Gökalp "Türkiye genelinde bütün çiftçilerimiz bu paranın bir an önce dağıtılmasını beklemektedir. 2 katrilyon 200 trilyonluk 2002 Doğrudan Gelir Desteği ödemelerine, afete maruz kalmış ve ekim yapılacak iller öncelikli olmak üzere hemen başlanılmalıdır" dedi.

14- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker'le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine zam yapılmasını öngören kararnamenin tamamlanarak seçimden önce yürürlüğe girmesini beklediğini belirtti.

15- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde eski Ereğli Demir Çelik Fabrikaları'nda düzenlen basın toplantısında "Türkiye'nin, ileride nükleer enerjiyle tanışıp kesinlikle elektrik üretimi yapmak mecburiyeti vardır" dedi.

16- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ ve Malatya'da halka hitaben yaptığı konuşmada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadaoğlu'nun AKP'nin kapatılması istemiyle açtığı davanın, 3 Kasım'da yapılacak seçimin önemini daha da artırdığını söyledi. Davanın hiçbir şekilde AKP'yi etkilemeyeceğini belirten Erdoğan "Bunları 3 Kasım'da sandığa doldurmanızı istiyorum. Şimdi daha çok oya ihtiyacımız var. Daha çok milletvekili çıkarmamız gerekiyor" dedi.

17- YTP Genel Başkanı İsmail Cem partisinin İstanbul Avcılar İlçe Başkanlığı'nda halka hitaben yaptığı konuşmada, halka tutamayacağı sözler vermediğini, demokrasinin ve Türkiye'yi büyütmenin YTP'nin tercihi olduğunu belirterek, iktidara gelmeleri halinde ilk günden itibaren iyileştirmenin hissedileceğini söyledi.

18- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisinin Kilis'te düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, toplumda büyük bir gerginlik yaşandığını belirterek, ekonominin iflas noktasına gelmesi ve insanların düşüncelerinden dolayı cezaevine girmesinin gerginliği artırdığını söyledi.

Kutan ayrıca "İhale yolsuzlukları, banka hortumlamaları, ekonomik alanda büyük tahribata neden oldu. Firmalar gelirlerinin yüzde 80'ini faizden elde ettiler. Üretim kapasitesi düştü" dedi.

19-  ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras partisinin Kocaeli İl Örgütü'nde yaptığı basın toplantısında, kayıtsız şartsız demokrasi ve barış istediklerini belirterek, hükümetin üretim yerine borç ekonomisiyle ülkeyi yönettiğini söyledi. Ülke gelirlerinin yüzde 23'ünün de borç faizlerine gittiğini ve tüm partilerin IMF'ye olan borçları ödeme yarışında olduğunu belirten Uras "Bunu yapabilmek için daha fazla borçlanıp ülkeyi batağa sürüklüyorlar. 57. hükümetin iflas eden programı CHP ve AKP ile devam ettirilmek isteniyor" dedi.

20- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek Muğla'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, ABD'nin Ortadoğu programının fiyasko ile sonuçlandığını, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve mazlum ülkelerin direnişi karşısında Irak'a gelemediğini söyledi.

21- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin Nevşehir'de düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, halktan, bugüne kadar iktidarda olanları 'toprağa gömmeleri'ni isteyerek "Bunların devri tamamlandı. Bir tarla sürer gibi bunları toprağa gömün. Toprağın altında kalmışları artık iktidara taşıyın" dedi.

22- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Demokratik Partisi'nin (IKDP) bölgesel yönetim sorumlusu Neçirvan Barzani ile Londra Temsilcisi Hoşyar Zebari, Dışişleri Bakanlığı  Müsteşarı Uğur Ziyal tarafından kabul edildi.

Kabulde, Türkiye'nin, bölgede bağımsız bir devlet oluşumuna yönelik adımlar ve Türkmenlerin haklarını göz ardı eden girişimleri kabul etmeyeceği uyarısında bulunuldu. Barzani ve Zebari ise Ankara'ya güvence vermeye hazır olduklarını ilettiler. 

23- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da ilk kez yapılan dörtlü genelkurmay zirvesinde Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya Genelkurmay başkanları ile bir araya geldi.

Zirvede, Bulgaristan ve Romanya'nın NATO'ya üyeliği, bölgede yaşanan son gelişmeler, dört ülke arasındaki askeri işbirliğinin geliştirilmesi  ve Rusya'nın başkenti Moskova'da teroristler tarafından düzenlenen tiyatro baskını konuları değerlendirildi.

Orgeneral Özkök zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Balkanlar'da kalıcı barış, güven ve istikrar sağlanması için genelkurmay başkanlarına büyük sorumluluklar düştüğünü belirterek, tüm dünya ülkelerini terorizme karşı işbirliğine davet etti.

24- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, temaslarda bulunmak üzere gittiği Almanya'nın  Berlin kentinde Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile bir araya geldi.

Görüşmede Başbakan Yardımcısı Gürel, Türkiye'nin AB'ye 'koşullu' bir müzakere tarihini kabul etmeyeceği mesajını ilettiğini belirterek "Türkiye'nin hak ettiği müzakere tarihi verilir ya da verilmez. Üçüncü bir olasılık olarak dile getirilmeye başlanan koşullu tarih bizim açımızdan kabul edilemez" dedi.

Fischer ise Türkiye'nin reformlarını önemli bulduklarını ve hükümetinin Türkiye'ye 'güçlü bir yanıt' verilmesi gerektiğini düşündüğünü ancak AB üyelerinin bu konuda henüz bir ortak değerlendirmeye başlamadıklarını belirterek, tarih verilip verilmeyeceğinin Brüksel zirvesinde ele alınmaya başlayacağını ve Kopenhag zirvesinde belirleneceğini söyledi. 

25- AB üyesi devlet başkanları, Türkiye'yi de yakından ilgilendiren genişleme sürecini Kopenhag zirvesinden önce ele almak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldiler.

AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi zirve öncesi düzenlediği basın toplantısında, 3 Ağustos reformlarını kastederek, Türkiye'nin önemli adımlar attığını, ancak uygulamanın daha önemli olduğunu söyledi. Prodi, Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesinin öngörülmediğini de belirtti.

Öte yandan, AB Brüksel zirvesi sonunda yayımlanacak Başkanlık Belgesi'nin basına iletilen son taslağında yer alan Türkiye paragrafında önemli bir değişiklik yapılmadığı belirlendi.

26- IMF'nin Mayıs ayı içinde gerçekleştirdiği 2. gözden geçirme çalışmalarına ilişkin rapor yayımlandı. 2003 yılında kamu sektörü borçlanma gereğinin 1.6 milyar dolar olacağı belirtilen raporda, IMF'nin daha sonra 1.7 milyar dolar olarak öngördüğü 2003 yılı özelleştirme gelir hedefi de 2.5 milyar dolar olarak gösterildi. Dış borçların 2003 yılında 126.3 milyar dolar olacağı tahmini yapılan raporda borç tutarının 2004 yılında 130.8 milyar dolara ulaşacağı belirtildi. IMF, kendisine yapılacak geri ödemelerde aksama olmaması için Türkiye'nin yakın takibe alınmasını istedi.

27- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) Türkiye ile ilgili inceleme raporu yayımlandı. Raporda, Türkiye'de yaşanan siyasi ve ekonomik şoklara rağmen uygulamaya konulan ekonomik programın doğru yönde ilerlediği bildirildi. Türkiye'de özelleştirmenin yavaş ilerlediği belirtilen OECD Türkiye inceleme raporunda, Türkiye'yi AB'ye katılmaya götüren sürecin, ekonomik programı da olumlu etkilediği belirtildi.

28- Almanya Savunma Bakanı Peter Struck, Hollanda Savunma Bakanı Benk Korthals ile Almanya'nın Köln kentinde bir araya geldi.

Struck görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Almanya ve Hollanda'nın en geç 2003 yılının Mart ayında Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) komutasını Türkiye'den devralacaklarını ve bölgedeki asker sayısının da artırılacağını söyledi.

29- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides dün yaptığı açıklamada, BM Silah Denetimi Komisyonu (UNMOVIC) ile yapılan anlaşma uyarınca, hükümetin Irak'ta görev yapacak silah denetçileri için ülkede bir ofis açılmasını kabul ettiğini söyledi. Kasulides "Bu ofis, Irak silah denetçilerinin Irak'a gidebilmek için kullanacağı bir üs işlevini görecek" dedi.

30- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Phil Reeker, başkent Washington'da Kuzey Irak'taki gelişmelerle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada "ABD'nin politikası Irak'ın toprak bütünlüğünü kuvvetle desteklemektir. Biz, bir Kürt devletinin kurulmasına karşıyız. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in BM kararlarına uymasını sağlama çabaları ve bütün konularla ilgili olarak Türkiye ile yakın danışmalar içindeyiz" dedi.

31- Rusya'nın başkenti Moskova'daki Kültür Merkezi'ne dün gece baskın düzenleyen ve yaklaşık 700 kişiyi rehin alan 50 Çeçen teroristin, Rusya'nın 7 gün içinde Çeçenistan'daki savaşı sona erdirmesini istediği bildirildi. Rehinelerin 75'inin yabancı olduğu belirtildi.          

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, terör eyleminin yurt dışında bulunan bir terör odağınca planlandığını söyledi.

Putin ayrıca "Güvenlik güçleri, olayı, rehineler arasında en az can kaybı olacak şekilde çözmek doğrultusunda çalışacak" dedi.

 
25 EKİM 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, TRT-1 televizyonuna yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB'ye üyelik başvurusunun kabul edilmesi durumunda Türkiye'nin Ada'yı ilhak edebileceğini belirtti. Türkiye'nin Brüksel'den gelecek şartlı bir karar veya özel bir statüyü kabul etmeyeceğini belirten Başbakan Ecevit, AB'nin Kopenhag zirvesine kadar oyalama taktiklerini sürdüreceğini söyledi.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisince Kahramanmaraş'ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 5 yıldan beri Türkiye'nin iyi yönetilmediğini ve ülkeye hiçbir yatırımın yapılmadığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin Trabzon'da düzenlediği açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, AB'ye uyum yasalarının altında MHP'nin de imzası bulunduğunu, ancak yeni önşartlar ileri sürüldüğünü, AB'nin önşartları ile PKK'nın isteklerinin aynı olduğunu söyledi.

4-  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, İzmir'de yaptığı açıklamada "AB tarafı 2003 yılı içerisinde, Türkiye ile müzakereleri başlatma kararı vermezse o zaman bundan AB-Türkiye ilişkileri büyük zarar görecek ve Türkiye, AB ile ilişkilerini her bakımdan yeniden gözden geçirmek zorunda kalacaktır" dedi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Gürel, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda AB ile ilgili açıklamalarda bulundu.

5- Turizm Bakanı Mustafa Taşar İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin 2003 yılı tanıtım filminde, turistik değerlerin masalsı bir havada bütün dünyaya tanıtılacağını, yeni stratejilerinin değişen turist profiline uygun bir kampanya gerçekleştirmeye yönelik olduğunu söyledi.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Konya'da halka hitaben yaptığı konuşmada, barajın altındaki partilere oy verilmesini israf olarak nitelendirerek AKP'de birleşilmesini, bu yolla demokratik sürecin yolunun açılacağını belirtti.

7- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Isparta'da esnafın sorunlarını dinleyerek seçimden sonra piyasaların açılacağını ve işlerin daha iyi olacağını belirtti. Cem, iktidara geldiklerinde asgari ücretin vergisini bir yıl içerisinde yüzde 5'e indireceklerini söyledi.

8- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek Denizli'de halka hitaben yaptığı konuşmada, kendileri dışındaki tüm partilerin AB ve ABD destekçisi olduğunu ileri sürerek seçimlerde partisine destek istedi.

9- DYP Çorum Milletvekili Abdulhaluk Çay ile Erzurum Milletvekili Zeki Ertugay partisinden istifa etti.

10- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural, Ankara Genç İşadamları Derneği'nin (ANGİAD) İş Dünyası Platformu 4. toplantısında, AB-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi ve soruları yanıtladı.

11- Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) ortaklaşa düzenlediği 'İnanç Turizmi Günleri' başladı.

Kültür Bakanı Suat Çağlayan, sempozyumda yaptığı konuşmada, dinler arası barış için çabaların yoğunlaşması gerektiğini, inanç turizminin bunda önemli bir rol oynayabileceğini söyledi.

12 – İstanbul'da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesi (İSEDAK) 18'inci toplantısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu başkanlığında  yapılan kapanış oturumuyla sona erdi.

Bakan Tanrıkulu, kapanış konuşmasında İSEDAK üyesi ülkeler arasındaki ticaretin artırılmasına yönelik çabalar çerçevesinde, İslam Kalkınma Bankası'nın tahsis ettiği 1 milyar dolarlık ilave fonun başarı ile kullanılmakta olduğunu söyledi.

Ayrıca, toplantıda 'Tercihli Ticaret Çerçeve Antlaşması'nın 11 ülke tarafından kabul edildiği açıklandı.

13- AB Brüksel zirvesinde açıklanan sonuç bildirgesinde "Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlaması için Kopenhag'da tarih verilmesi perspektifi yakınlaşmıştır" denildi.

14- Rusya'nın bir hafta içerisinde Çeçenistan'dan çekilmesi talebiyle, dün başkent Moskova'daki kültür merkezini işgal ederek 700 kişiyi rehine alan Çeçen militanların 15 kişiyi serbest  bıraktığı bildirildi.    


26 EKİM 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de faaliyet gösteren ve haklarında 'Casusluk' suçlamalarıyla dava açılan 5 Alman vakfının saygın birer kuruluş olduğunu belirterek,  Almanya'nın bu konuda sabırlı olmasını ve Türk adaletine güvenmesini istedi.

2 - DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisince Mersin'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, kapanıp kapanmayacağı belli olmayan AKP'nin ülke sorunlarını çözemeyeceğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisi tarafından Bayburt'ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, koalisyonlar nedeniyle ülkenin son 10 yılda siyasi istikrarsızlıkla karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün yapılan AB Genişleme Zirvesi'nde, AB Dış Politika ve Savunma Yüksek Komiseri Javier Solana'nın açıkladığı Brüksel Belgesi'ne ilişkin bilgileri değerlendirdi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisince Kahramanmaraş'ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AKP'yi eleştirerek "Bunların inanç ve düşünce özgürlüğünün önündeki en küçük engeli kaldırmaya ne niyetleri var ne de güçleri yeter" dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan yaptığı açıklamada, yapılan indirimlerle doğalgaz satış fiyatının, geçen yılın aynı dönemine göre %15'e varan oranda ucuzladığını söyledi.

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisince Adapazarı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AKP hakkında açılan kapatma davası ile ilgili kararın hukuki dayanağı olmadığını söyledi.

8- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisince Trabzon'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, üniversitelerdeki başörtüsü sorununun, partisi açısından birincil sorun olduğunu söyledi.

9- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisince İstanbul'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, YTP'nin hiçbir şekilde barajı aşamama gibi bir kaygısı olmadığını söyledi.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Konya'da yaptığı konuşmada, ülkenin önündeki sorunlara değinerek, Türkiye'deki karışıklığın aşılması için sağlam, güçlü net bir siyaset gerektiğini söyledi.

11- Türk-iş tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, uygulanan politikalara bağlı olarak gelir düzeyindeki yetersizlik nedeniyle açlık ve yoksulluğun giderek yaygınlaştığı belirtildi.

12- İslam Ticaret ve Sanayi Odası'nın 25. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başkanlığında İstanbul'da düzenlenen 'Türkiye Yatırım Konferansı'nda konuşan Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu, İslam ülkelerinin geniş bir alana yayıldığını belirterek "İslam ülkelerindeki yatırımcıların, ihracatçıların ve sanayicilerin içinde bulunduğumuz konjonktürü iyi tartarak, Türkiye ile olan ilişkilerini artırmaları gerektiği fikrindeyiz" dedi.

13- Kosova'da, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği (AGİT) Misyonu tarafından 2. kez yerel seçimler düzenlendi.

14- Rusya'nın başkenti Moskova'daki kültür merkezinde, Çeçen militanların sürdürdüğü eylemde, 100'e yakın rehine ile 50 Çeçen'in kurtarma operasyonunda öldüğü bildirildi. 

27 EKİM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılacak olan AB Zirvesi'ne hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Brüksel Zirvesi Sonuç Bildirgesi'ndeki Türkiye paragrafının yetersiz olduğunu, paragrafın önceki Laeken ve Sevilla zirveleri sonuçlarıyla karşılaştırıldığında kimi yönlerden daha olumlu öğeler içermekle birlikte Türkiye'nin beklentilerini karşılamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Kopenhag'daki zirvede, Türkiye'nin 2003 yılında katılım görüşmelerine başlama yönündeki "haklı beklentisini" dile getireceğini belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, partisince İstanbul'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, partisine darbe indirmek isteyen kimi medya ve iş çevrelerinin, gerçeği 3 Kasım'da göreceklerini belirterek, DSP örgütünün dimdik ayakta olduğunu ve her DSP'linin kendi yerini alabilecek güçte olduğunu söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisince Yozgat ve Kayseri'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, merkez sağda artık kavga olmadığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisi tarafından Antalya'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, erken seçimin zorunlu hale geldiğini, ancak 57. hükümetin de çok başarılı çalışmalar yaptığını söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisince İstanbul'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'yi Avrupa'ya taşıyacak olan partinin ANAP olduğunu, ANAP'ın demokrasiyi ve özgürlüğü  herkes için istediğini söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, bir televizyon programında yaptığı açıklamada, ABD'nin bir yandan Türkiye'ye Irak için güvence verirken, diğer yandan Kürt grupları cesaretlendirdiğini belirterek "Ancak bilinmelidir ki, Türkiye her zaman ulusal çıkarları neyi gerektiriyorsa bunu yapar, kimse Türkiye'yi ulusal çıkarları doğrultusunda hareketten alıkoyamaz" dedi.

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul'un Zeytinburnu  ilçesinde düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, kendisine konulan yasakları eleştirerek, bunun hesabını 3 Kasım'da sandık başında soracaklarını söyledi.

8- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin Hatay il binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, 3 Kasım seçimlerinin önemine değinerek iktidara geldiklerinde 'nasıl başbakanlık yapıldığını' göstereceklerini belirterek "Yalana dolana kanmayın" dedi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisi tarafından  Amasya ve Yozgat'ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 3 Kasım seçimlerinin tarihi önemi olduğunu belirterek "Bu seçimde hem geleceğimizin hem de geçmişimizin bir bilançosunu çıkaracağız. Geleceği, yaşadıklarımızdan yola çıkarak yapılandıracağız" dedi.

10- Gümrük Müsteşarlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin, bu yılın Eylül ayında 3 milyar 138 milyon dolarlık ihracat, 3 milyar 835 milyon dolarlık da ithalat yaptığı belirtildi.

11- Rekabet Kurumu Başkanı Tamer Müftüoğlu yaptığı açıklamada, Türk Telekom'un şehir içi ve şehirlerarası görüşme ücretlerinde 3 ay süre ile indirime gitme kararının Hazine tarafından engellenmesine, Rekabet Kurumu olarak müdahale etmelerinin söz konusu olmadığını söyledi.

12- Tunceli'nin merkez Sütlüce köyü yakınlarında dün başlayan çatışmada, 1 PKK'lının öldürüldüğü, 5 askerin de yaralandığı bildirildi.

13- İstanbul'da yapılan 24. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda, birinciliği erkeklerde Kenyalı David Kiptanui, kadınlarda ise Ukraynalı Rimma Dubovik kazandı.

14- Rusya'nın başkenti Moskova'da bir kültür merkezinde Çeçenlerin 3 gün süren eylemini sona erdirmek için düzenlenen kurtarma operasyonunda, ölen rehine sayısının 118'e ulaştığı bildirildi. 

15- Rusya Federasyonu Çeçenistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un baş temsilcisi Ahmed Zakayev, Reuters Ajansı'na verdiği demeçte, Çeçen militanların, Rusya'yı çekilmeye zorlamak için başkent Moskova'daki tiyatro baskınından sonra nükleer santralı bile vurabileceklerini söyledi. Moskova'daki rehine eyleminin, Devlet Başkanı Mashadov'un bilgisi dışında gerçekleştiğini yineleyen Zakayev, eylemin çaresiz, şiddete, aşağılanmaya maruz kalmış, yakınlarını yitirmiş insanların tepkisini yansıttığını belirtti.

16- Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan uyarıda "Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılması planlanan Dünya Çeçen Kongresi'ne izin verilirse, 11 Kasım'da Rusya-AB Zirvesi bu ülkede yapılamaz" denildi. Açıklamada ayrıca, toplantıya izin verilmesi halinde Danimarka'nın, BM'nin terorizme desteği yasaklayan kararının da ihlal edilmiş olacağı belirtildi.

17- Merkezi ABD'nin başkenti Washington olmak üzere dünyanın çeşitli kentlerinde "BM'nin onayı olmasa bile Irak'ı vuracağını" söyleyen ABD yönetimine karşı gösteriler düzenlendi.

18- Çin'in kuzeyinde 5 gün önce bir kömür madeninde meydana gelen grizu patlamasında ölü sayısının 36'ya yükseldiği bildirildi.

28 EKİM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Cumhuriyetin ilanının 79. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, demokratik toplum düzeninin bireye sağladığı haklar yanında yüklediği görev ve sorumluluklar da bulunduğunu belirterek, bütün vatandaşları 3 Kasım'daki seçimde oy kullanmaya çağırdı.

Başbakan Bülent Ecevit de yayımladığı mesajda "Cumhuriyet, ulusumuza çağdaşlığın, demokrasinin, kalkınmanın yolunu açmıştır. Atatürk'ün gösterdiği hedef, çağdaş uygarlığın üzerine çıkma hedefidir" dedi.

Öte yandan TBMM Başkanı Ömer İzgi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve siyasi parti liderleri de Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.  

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller İzmir'de halka hitaben yaptığı konuşmada, AKP ve CHP'yi eleştirdi. Çiller, iktidara geldiklerinde pamuk üreticisine 30, zeytinyağı üreticisine 120 sent prim vereceklerini, bütün ev kadınlarını sigorta kapsamına alacak bir proje başlatacaklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Denizli ve Aydın'da halka hitaben yaptığı konuşmada, AB'ye tam üyelik konusunun "bir devlet politikası" olduğunu belirterek, Helsinki zirvesinde aday ülke statüsüne kavuşturulan Türkiye'nin AB'nin katılım ortaklığı doğrultusunda ulusal programını hazırladığını, programın altında da MHP'nin ve diğer koalisyon ortaklarının imzasının bulunduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Masum Türker ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven, Hazine Müsteşarlığı'nda düzenledikleri basın toplantısında, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yapılacak iyileştirmeyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Bakan Türker yaptığı açıklamada, işçilere enflasyon oranında zam yapıldığını, ancak SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılmadığını belirterek "Aralık ayında işçilerin TÜFE'ye göre aldığı zam ile memurlara yapılan 100 milyon liralık iyileştirme sonucu arada oluşan farka bakacağız. Bu farka göre zam yapılacak "dedi.

Bakan Arseven de "Memur ve SSK emeklisi arasındaki fark açıldı. Bu açığın kapatılması için gereğini yaptık" dedi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler Konya'da düzenlediği basın toplantısında,  AKP ve DSP'yi eleştirerek, AKP'nin seçimlerden önce başbakan adayını açıklaması gerektiğini söyledi.   

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada "Görevim boyunca İzmir'e her gelişimde sanayi, ticaret ve esnafın bakanı olarak anons edildim. Bu ağır unvanın hakkını vermeye çalıştım. Bundan sonraki hedefimiz, daha önce çeşitli nedenlerden dolayı kullandırılamayan 300 trilyon liralık ek kaynağı sağlamak ve esnafı bir banka sahibi yapmaktır. Bu bir seçim yatırımı olarak algılanmamalıdır. Ek kaynak, daha önceden planlanmış bir plasmandır. Bunun 50 trilyon lirası kullandırılmıştı. Katrilyonların konuşulduğu yerde, 300 trilyon esnafa çok görülmemelidir" dedi.    

7- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, memur emeklilerine verilen zammın SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılmadığını belirterek "Biz bu sorunu çözeceğiz. Ama istiyoruz ki hükümet bu son günlerinde bu sorunu çözsün, emeklileri bu haksızlıktan kurtarsın" dedi.

Cem ayrıca, konuşmasında "Biz maddi durumu yeterli olmayan her öğrenciye, tam burs vereceğiz. Öğrenci okulunu bitirip hayata atıldığında, bu parayı çok düşük faizle bize ödeyecek" dedi. AB'nin Kopenhag'da tarih verip vermeyeceği ile ilgili bir soruya da "Kopenhag için kesin bir tarih alma şansını bu hükümet kaybetmiştir" dedi.  

8- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Rize'de halka hitaben yaptığı seçim konuşmasında, AKP ile CHP arasında fark olmadığını belirterek "İkisinin de programı, söyledikleri aynı ve ikisi de IMF'ci. O zaman birleşip tek parti olmaları gerekir" dedi.

Kutan ayrıca, Devlet eski Bakanı Kemal Derviş'in IMF'nin talimatıyla Şeker ve Tütün yasalarını çıkararak Türkiye'deki tarımı bitirme aşamasına getirdiğini belirterek  "Çay ve fındık için de aynı şeyi yapmak istiyorlar. Tarım desteği yok diyorlar. Biz geldiğimizde ülkemiz tarımının yeniden kalkınması için desteğe devam edeceğiz. Çiftçiye, üreticiye 500-600 bin liradan ucuz mazot vereceğiz" dedi.   

9- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AB'ye aday ülkeler zirvesine katılmak üzere gittiği Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, AB Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günther Verheugen ile  görüşmesinin  ardından düzenlediği basın toplantısında "Türkiye'nin Laeken ve Sevilla zirve sonuç bildirgelerinin ötesine geçerek 2003 yılında tam üyelik müzakereleri için tarih verilmesini bekliyoruz" dedi.

13 aday ülke içinde durumu belirsiz tek ülkenin Türkiye olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Sezer, AB'nin Kopenhag zirvesine kadar bazı ek adımlar atılmasını istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer, seçimlerin ardından yaşanacak hükümet boşluğu durumunda kendisinin bizzat devreye girerek AB başkentleri nezdinde girişimde bulunabileceğini bildirdi.

Rasmussen de adaylar zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, genişleme için verilecek kesin karara 7 haftalık bir süre kaldığını belirterek "Avrupa 45 yıldır bölünmüş bir kıtaydı. Önümüzdeki 45 günlük sürede bu karanlık dönemi kapatacağız" dedi.

Basın toplantısının ardından Rasmussen, 3 Kasım seçim sonuçlarına ilişkin bir soru üzerine, seçim sonuçlarının AB liderlerinin Kopenhag'da Türkiye'ye ilişkin alacağı kararda önemli bir unsur olacağını söyledi.

10- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer, ABD Başkanı George W. Bush ile New Mexico eyaletine giderken gazetecilere yaptığı açıklamada, BM'de Irak'ın silahsızlanmasını öngören yeni kararla ilgili uzun süredir tartışmalar yapıldığını belirterek "İnsanların ellerini kaldırma ve oylarını verme zamanı geldi. Bu önemli. BM yeterince tartıştı" dedi. 

29 EKİM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyetin kuruluşunun 79. yıl dönümü nedeniyle Çankaya Köşkü'nde düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin seçimlerle ilgili sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Sezer, hükümeti kurma görevini bir milletvekiline vermesinin bir Anayasa hükmü olduğunu belirterek "Cumhurbaşkanı, milletvekili olan birini başbakan olarak atar" dedi. Cumhurbaşkanı Sezer, hükümeti kurma görevi vereceği genel başkanın da milletvekili olması gerektiğini belirtti.

Resepsiyonda Irak konusundaki gelişmeleri değerlendiren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ise Irak konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hükümetin siyasi direktifi ile hareket edeceğini söyledi. 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisince Yozgat ve Nevşehir'de düzenlenen mitinglerde AKP, CHP, ANAP ve Genç Parti'yi eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Yozgat'ta yaptığı konuşmada, MHP'nin Türkiye'nin sorunlarını pembe bir tabloyla anlatmak yerine, ilk kez gerçeği halkla paylaştığını belirterek, enkaz edebiyatı yapmadıklarını söyledi. 

Başbakan Yardımcısı Bahçeli ayrıca, AB'nin bir devlet politikası olduğunu, MHP'nin ulusal programda altına attığı her imzaya sahip çıktığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Cumhuriyet gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gürel, Türkiye'nin, gerçekleştirdiği son reformlarla Kopenhag siyasal kriterlerini tümüyle karşıladığını belirterek "Türkiye için koşula bağlanmış tarih kabul edilemez" dedi. 

4- Manisa'da incelemelerde bulunan Maliye Bakanı Sümer Oral, memur emekli aylıklarındaki artışın SSK ve Bağ-Kur emeklileri aylıklarına aynen yansıtılması için hazırlanan kararnameyi Manisa'nın Ahmetli ilçesinde imzaladı.

Bakan Oral ayrıca, Celal Bayar Üniversitesi Ahmetli Meslek Yüksek Okulu'nun ek derslik inşaatını gezdi. Bakan Oral burada yaptığı açıklamada, inşaatlara, Maliye Bakanlığı ve YÖK kaynaklarından acilen kaynak aktarılacağını söyledi.

5- Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Gaziantep'te düzenlenen bir törenle Türk kültürünün tanınmasına katkı sağlayan 'Anadolu Ateşi' gösteri grubuna 'turizm hizmet madalyası ve belgesi' verdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisince İzmit'in Gebze ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, vatandaşların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayarak, laik bir devlet, Müslüman bir toplum ilkesinden hareket ettiklerini, bu eşsiz sentezi bir arada tutmak için çalışacaklarını söyledi.

7- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, YTP milletvekili adayı ve Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Poyraz ile İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi. Cem toplantıda yaptığı konuşmada, iktidara gelirlerse ilk 90 gün içinde esnaflar için, ikincisi denizcilik konusunda, üçüncüsü de engellilerin sorunlarının çözümüne yönelik özel yönetim birimleri oluşturacaklarını söyledi.

8- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta ve KKTC'de düzenlenen törenlerle kutlandı.

9- Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde İstanbul'da oynanan maçta Galatasaray Futbol Takımı, Rusya Federasyonu'nun Lokomotiv Moskova Takımı'na 2-1 yenildi.

10- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Avrupa Konvansiyonu toplantılarında Türk hükümetini temsil etmek üzere gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de, AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, AB üyesi devlet ve hükümet başkanlarının Türkiye'nin birlik ve bütünleşmesinin mutlaka sürmesi üzerinde görüş birliğinde oldukları izlenimi edindiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ayrıca, Kopenhag'da Türkiye lehine önemli adımların atılacağını belirterek "Koşullu bir tarih, en ağırlıklı ihtimal olarak görünüyor" dedi.

Temaslarını tamamlayan Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'ye döndü. 

11- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Federal Meclis'te, Başbakan Gerhard Schröder'in hükümet açıklamasından sonra yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin olarak muhalefet partilerinin eleştirilerini yanıtladı. Fischer, Türkiye'nin bir kriz bölgesinde bulunduğunu belirterek "Türkiye'nin AB üyeliği konusunda farklı görüşlere sahip olabiliriz. Ama, Türkiye'yi ABD'nin hatırı için AB'ye almayız. Eğer Türkiye'ye kapıları kapatırsanız, bu ülkedeki sivil güçlere ve Kemal Atatürk'ün zamanından bu yana gelen yenilikçilere kapıları kapatırsınız ki, Türkiye'de yenilikçilik Avrupa'ya yönelmek demektir" dedi.

12- AB'nin gelecek perspektifini çizmek amacıyla 15 üye ve Türkiye dahil 13 aday ülkenin 105 temsilcisinin oluşturduğu Avrupa Konvansiyonu'nun, üç bölüm ve 414 maddeden oluşan 'AB Anayasası Taslağı' Belçika'nın başkenti Brüksel'de açıklandı. Taslak, Avrupa Konvansiyonu Başkanı Fransa eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing tarafından tanıtıldı.

Taslağın Avrupa'nın gelecek 50 yılını biçimlendireceğini belirten D'Estaing "Yeni üyeleri aramıza katarken tüm vatandaşların kendilerini Avrupalı olarak tanımlayacağı bir Avrupa'nın başlangıcını işaret edecek anayasal anlaşmaya ihtiyacımız var" dedi. 

13- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Ramallah kentindeki karargahında yeni kabinesini açıklarken yaptığı konuşmada, İsrail'e hitaben "Buradan uzlaşma için ellerimizi size uzatıyoruz, Oslo ve Madrid'de başladığımız yola yeniden girmek için zeytin dalı uzatıyoruz" dedi.

30 EKİM 2002

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Elazığ'da halka  hitaben yaptığı konuşmada, siyasi ve ekonomik istikrarın ikiz kardeş gibi olduğunu ve ikisini de güleryüzlü kılmanın yolunun, milletin iradesiyle güçlü bir Meclis ve güçlü bir iktidar olduğunu söyledi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) aylık meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bankacılık sistemini genişletip, ulusal bankaları devreye sokmaması durumunda, sistemde ciddi sıkıntılar yaşanabileceği uyarısında bulundu. Bankacılık için 15 milyar dolarlık bir kaynağa ihtiyaç bulunduğunu belirten Bakan Türker ayrıca, enflasyon sıfırlaması modeli hakkında bilgi verdi.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan ise Türkiye'deki ekonomik büyümenin istikrarsız bir görünüm sergilediğini söyledi. Büyüme oranındaki istikrarsızlığın geleceğe ilişkin plan yapmayı güçleştiren bir belirsizlik unsuru olduğunu belirten Çağlayan, ekonomik sorunların temelinde kişi başına gelirdeki büyüme oranının yetersizliğinin ve istikrarsızlığının yattığını söyledi.

3-  Adalet Bakanı Aysel Çelikel "Türkiye ve ABD'de ceza adaleti ve insan hakları  uygulamaları" konulu seminerde yaptığı konuşmada, kendi ülkesinde  terör faaliyetinde bulunmayan, ancak başka ülkelerde eylemler yapan örgütlerin de terörün tanımı içinde yer alması gerektiğini söyledi.

Toplantıya katılan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson da Türkiye'nin 15 yıl terörle mücadele ettiğini, Türkiye'yi eleştirenlerin çözüm üretmediklerini söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç ise "Demokratik toplum düzeninin gereklerine aykırı ve ölçüsü kaçırılmış her türlü hak ve özgürlük sınırlamaları ile uygulamalarını insanlığa yapılmış bir işkence olarak niteliyorum" dedi.

4- SP Genel Başkanı Recai Kutan Bilecik'te düzenlenen mitingde yaptğı konuşmada, hükümetin yanlış ekonomik politikaları nedeniyle toplumun birçok kesiminin sıkıntı içinde yaşadığını belirterek, ülkenin adeta batma noktasına geldiğini söyledi.

5- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisince Yozgat'ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Başbakan atamanın Cumhurbaşkanı'nın işi olduğunu belirterek "Ama seçme işi, güvenoyu alabilecek oya sahip ise AKP'ye aittir. Bunu saptırmaya kimsenin hakkı ve salahiyeti yoktur" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Zonguldak'ta düzenlediği mitingin ardından gazetecilerin, dün Çankaya Köşkü'nde verilen Cumhuriyet Resepsiyonu'nda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başbakanın atanmasına ilişkin sözleri  üzerine "Cumhurbaşkanı, anayasanın kendisine verdiği görevi nasıl kullanacağını ifade ediyor. Bunda şaşırtıcı bir taraf göremiyorum. Elbette öyle olacak, Çankaya bir noterlik makamı değildir. Talimatı  tebellüğ edip onun gereğini yapacak nokta da değildir.  Şaşırtıcı olan, bir partinin üyesi olmadan, genel başkan olup, milletvekili adayı olmadan başbakan tayin etme iddiasını ortaya atmaktır. Garip olan budur" dedi.

7- Olağanüstü Hal (OHAL) Bölge Valisi Gökhan Aydıner gazetecilere yaptığı açıklamada, geçici köy koruculuğu sisteminin OHAL ile ilgisi olmadığını belirterek, korucu sayısının düşürülmesinin söz konusu olmadığını söyledi. 

8- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksander Lebedev yaptığı yazılı açıklamada, Çeçen eylemleri ve Çeçen sorunu konularında Türk medyasını 'çifte standart' uygulamakla eleştirdi. Lebedev, Moskova'daki operasyon benzeri olağanüstü durumlarda kararların çok kısa bir zaman dilimi içinde alındığını belirterek "Bu nedenle son derece dramatik hataların yapılması muhtemeldir, asıl önemli olan nihai amaca ulaşılmasıdır" dedi.

9- ABD Başkanı George W. Bush, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı gönderdi. Başkan Bush mesajında, Türkiye'nin AB'ye katılımı için her türlü çabayı göstereceklerini belirterek,  terorizmle mücadelede verilen desteğe teşekkür etti.

10- İsrail'de İşçi Partisi Genel Başkanı ve Savunma Bakanı Binyamin Ben Eliezer, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'la yaptığı görüşmede, 2003 bütçesi konusunda uzlaşmaya varılamaması üzerine istifa ettiğini açıkladı.

 

31 EKİM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında yapılacak iyileştirme zammı ile ilgili kararnameyi onayladı. 

2- Başbakan Bülent Ecevit, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, DSP'nin de başbakan adayının belli olmadığı yönündeki eleştirilere yanıt verdi. Başbakan Ecevit, geride bırakılan bir yılda partilerine yönelik komplo ve entrikalarla, grubun bölündüğünü, ancak partisinden tek bir çivi bile sökülemediğini belirterek "Laik demokratik rejimin tehlikede olduğunu görenler kaygı içindedir. Bazı partiler, gerçek niyetlerini gizliyor. Bunların başında da AKP geliyor. Birçok lider mitinglerde hesapsız kitapsız vaatlerde bulunuyor" dedi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı'nca   düzenlenen bazı açılışlara katıldı. Demirel gazetecilerin "Başbakanı kimin seçmesi doğru olur?" şeklindeki sorusuna "Başbakan'ı güvenoyu alabilecek şartlar seçer. Yani, Cumhurbaşkanı'nın güvenoyu alacak birini seçmeyip de başka birini ataması halinde geri teper. Cumhurbaşkanı'nın buradaki görevi, kendi tercihini ortaya koymaktan ziyade, meseleyi istikametlendirmektir" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin İzmir'de düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, 5 yıldır DYP'nin iktidarda olmadığını, bunun sonucu olarak da Ege'nin, İzmir'in, Torbalı'nın sıkıntı çektiğini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Kahramanmaraş'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, AKP'yi eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli "Olmayan bir iktidar, olmayan bir başbakan sürekli gündeme getiriliyor. Bu parti başbakanını bile şimdiden belirleyemiyor. Başbakan adayının henüz belli olmaması, bencillik ve ihtirasın ifadesidir. Sanki bir siyasi, parti değil de bir şahsa endekslenmiş bir hareket var karşınızda" dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Bursa'da halka hitaben yaptığı konuşmada "Siyaseti çekişme, kavga arenası haline getirmek isteyenler var. Bunların başında da AKP ile CHP geliyor" dedi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz "AB'ye giden yol sadece Diyarbakır'dan değil, Üsküdar İmam Hatip Lisesi'nden geçer. AB'ye giden yol Hacı Bektaş'tan geçer. Ülkemiz, AB'ye Müslüman Türk kimliği ile girecek. Türkiye 12 Aralık'ta AB'den söke söke müzakere tarihi alacak" dedi.

7- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, TKP'ye bir yazı göndererek Anayasa Mahkemesi'nin ihtar kararı doğrultusunda partinin adındaki  'komünist' sözcüğünün çıkarılıp çıkarılmadığının başsavcılığa bildirilmesini istedi. TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan da partinin adını değiştirmeyeceklerini söyledi.

Öte yandan Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin, Cumhuriyet'in temel ilkelerini ve devletin bütünlüğünü korumak için sarsılmaz bir teminat olduğunu  ve partilerin tüzük ve programlarının, devletin bağımsızlığına, laik Cumhuriyet ve hukuk devleti ilkelerine aykırı olamayacağını belirtti.

8- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Ankara DGM Savcılığı'ndan alınarak Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na atanan Nuh Mete Yüksel'in Ankara DGM'de 6 ay geçici görevlendirme istemini görüşerek oybirliği ile reddetti.

9- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yusuf Buluç, Rusya Federasyonu'nun Türkiye'ye verdiği notada, Çeçenistan Cumhuriyeti İçkerya Temsilciliği adlı oluşumun Türkiye'deki faaliyetlerinin yasaklanmasını istediğini belirterek "Bu örgütün Türkiye'de olmadığı, dolayısıyla da faaliyetlerinin engellenmesinin söz konusu olmadığı sonucuna varıldı" dedi.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven, hükümetin seçimlere 3 gün kala Çankaya Köşkü'ne gönderdiği SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında iyileştirme yapılmasını sağlayacak kararnamenin kesinlik içerdiğini belirterek "Devlette devamlılık vardır. 3 Kasım seçimlerinden sonra oluşacak hiçbir hükümet, emeklilerimizle ilgili olarak 57. hükümetin aldığı bu kararı ortadan kaldıracak bir tasarrufa gitmez" dedi.

11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan yaptığı açıklamada "Avrupa'ya doğalgaz ihraç etme konusunda gereken bütün hazırlıkları yaparak, mutabakatları bakanlar seviyesinde imzaladık" dedi. Bakan Çakan, dünyada bütün ülkelerin en önemli meselesinin enerji olduğunu, bu nedenle Hazar petrol ve doğalgazının Avrupa'ya nakledilmesi konusunda Türkiye'nin çok önemli bir konumda olduğunu belirtti.

12- AKP Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan partisinin Niğde'de düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, CHP'nin, ne temel hak ve özgürlüklerden ne demokrasiden nasibini almadığını belirterek, CHP'nin iktidarda olduğu dönemlerin ülkede yoklukların, yoksulluğun ve kuyrukların dönemi olduğunu söyledi. Erdoğan, AKP'yi tanımayanların, tanıdıkları zaman ne kadar yanlış yaptıklarını anlayacaklarını   belirtti.

13- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Kırıkkale ve Ankara mitinglerinde yaptığı konuşmada, AKP'nin 3 Kasım'dan önce başbakan adayını belirlemesini istediklerini belirterek "Bu sorunu Cumhurbaşkanı'nın önüne gelmeden vatandaş sandıkta çözsün. Herkese haddini millet bildirsin. Türkiye'de yeterince sıkıntı var. Siyasi gerginlik, rejim sıkıntısı yaratmayalım" dedi.

14- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Muğla'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Irak savaşında yer almaması gerektiğini belirterek "Bir yabancı ülkede, petrol kokan savaşta çocuklarımızı tüketmek akıl işi değildir" dedi.

15- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin Ardahan'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, iç borçları yeni bir takvime bağlayacaklarını belirterek "Faizcilere ödenecek 66 katrilyon lira ile 10 milyon kişiye iş imkanı sağlayacağız. Tarım ve hayvancılığı destekleyeceğiz. IMF programını çöpe atacağız. Ucuz mazot, ucuz ilaç ve tohum sağlayacağız. Çiftçinin borçlarının faizini silip, anapara ödemelerini taksite bağlayacağız" dedi.

16- Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nce düzenlenen "Borçlanma Dinamikleri" konulu panelde yaptığı konuşmada, ekonomik programın geleceği ve Türkiye'nin borç ödemelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Öztrak "Bu program rayında ilerliyor. Yeni bir programa ihtiyaç yok. Finansman ihtiyacı, bu program içinde karşılanmalı" dedi.

17- Türkiye'de bulunan BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile görüştü.

Görüşmede, Kıbrıs'ta Kopenhag zirvesi öncesinde çözüm bulunması konusunda umutlu olduğunu belirten de Soto "Taraflar sorunun çözümü konusunda cesur davranmalılar. Siyasi cesaret büyük önem taşıyor. Tarafların zor kararlar vermeleri gerekiyor" dedi.

Görüşmelerde, de Soto'ya, sürece dışarıdan müdahale  yapılmaması uyarısı yinelendi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yusuf Buluç ise düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin soruları üzerine "Taraflar arasında doğrudan yürütülmekte olan müzakereye iyi niyet misyonunun parametrelerini aşan bir müdahale yapılmaması gerekir" dedi.

18- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı açıklamada, BM silah denetçilerinin Irak'a gitmesi durumunda, BM'ye kitle imha silahı programıyla ilgili rapor iletilmesinin aylarca sürebileceğinin farkında olduklarını ve bunun için ABD'nin, Irak'a olası bir operasyon için  bekleyebileceğini belirtti.

19- İtalya'da meydana gelen Richter ölçeğiyle 5.4 büyüklüğündeki depremde, bir ilkokulun çökmesi sonucu çok sayıda öğrenci ve öğretmenin enkaz altında kaldığı bildirildi.