09.11.2002
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 2002


1 KASIM  2002

1- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Antalya'da halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin emekliyi, işçiyi, memuru, esnafı, çiftçiyi mağdur ederek sefalette denge sağladığını, iktidara gelmeleri durumunda esnaf ve çiftçinin kredi faizinin silineceğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisince Mersin'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada,  AB sürecinde ulusal program oluşumunda hassas davrandıklarını belirterek, MHP'nin AB'ye değil, çifte standart uygulanmasına, samimiyetsiz yaklaşıma ve dayatmalara karşı olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisince Rize'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, milletin inandığı değerleri ve ülkenin birikimlerini tehlikeye atmakla birbirleriyle yarışan iki partiden birinin AKP, diğerinin ise CHP olduğunu söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, elektrik abonelerinden  'güç bedeli' alınmasını öngören düzenlemeyi iptal etti.

5- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisince Bursa'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, kamuoyu anketlerinin, barajı sağda AKP'nin, solda ise CHP'nin geçeceğini gösterdiğini belirterek "Baraj altında kalması muhtemel" diye nitelendirilen partilere oy verilmemesini istedi.

6- SP Genel Başkanı Recai Kutan partisince Konya'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, yurttaşların oylarını çalan ve çaldıranlara değil, çalmayan ve çaldırmayanlara vermelerini isteyerek, iktidara geldiklerinde IMF'yi Türkiye'den uzaklaştıracaklarını ve milli politikalar izleyeceklerini söyledi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisince İstanbul'un  Üsküdar ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 3  Kasım seçimlerinin  çok önemli olduğunu ve Türkiye'nin 3 Kasım'da aydınlık ya da belirsizliğe oy vereceğini belirtti. CHP'nin ülkeyi aydınlığa, geleceğe taşımak istediğini belirten Baykal  "Seçim sorun değil, çözüm getirmelidir" dedi.

8- Türk arkeoloji tarihinin önemli isimlerinden Ordinaryus Prof. Ekrem Akurgal İzmir'de yaşamını yitirdi.

9- Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, antiterör operasyonlarıyla ilgili haberlere önemli yasaklamalar getiren bir yasayı onaylayarak kabul etti.

10- Fas'ta bir cezaevinde çıkan yangında 49 mahkumun öldüğü bildirildi.

11- İtalya'nın Molise bölgesinde dün meydana gelen depremde 30 kişinin öldüğü bildirildi.

2 KASIM 2002

1- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen'in, borsa başkanlığına ikinci kez atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

2- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet  Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ocak 2003 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan 'mali milat' uygulamasının, geriye dönük sorgu olmadan başlatılması gerektiğini bildirdi.

3- Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Demiralp 'Euobserver'in internet sayfasına verdiği demeçte, AB'nin seçim sonuçlarına bakmaksızın, Türkiye'ye Aralık ayında müzakerelere başlama tarihi vermesi gerektiğini belirtti.

4- BM, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'nde ele alınan yoksulluk ve sağlık konularında bir rapor hazırladı. Rapora göre, dünya nüfusunun yarısı, günde 2 dolardan az bir parayla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Dünya üzerinde, 1.2 milyar kişi ise günde 1 dolardan az parayla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

5- İran'ın başkenti Tahran'da temaslarda bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'ta rejimi değiştirmeye kararlı olduğunu belirterek, Irak'ın toprak bütünlüğünü değiştirmek istemediklerini söyledi.

3 KASIM 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, 3 Kasım Erken Genel Seçimleri'nin, ilk resmi sonuçlarının açıklanmasından sonra Genel Merkez'de yaptığı açıklamada, özellikle son 3.5 yılda Türkiye'nin geleceğini kurtarmak için çok önemli çalışmalar yaptıklarını, tam bunların olumlu semereleri alınırken diğer koalisyon ortaklarının isteğiyle erken seçime gidildiğini belirterek "DSP olarak sonuçlardan memnun değiliz. Kendi kendimize hata yaptık. Bu bir anlamda intihar oldu" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, ilk resmi sonuçların açıklanmasından sonra düzenlediği basın toplantısında, partisinin yaklaşık yüzde 10 oranında oy kaybına uğradığını, bundan kendisinin sorumlu olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli "Bu sorumluluk anlayışıyla, 2003 yılında toplanacak olan büyük kurultayda, MHP'yi yeni yönetime kavuşturmak ve yeni bir genel başkan önderliğinde kutsal davamızı hedefe taşıyacak bir yapıyı oluşturmak görevim olacaktır" dedi.

3- 3 Kasım Erken Genel Seçimleri yapıldı. Gayri resmi sonuçlara göre TBMM'deki milletvekili dağılımı; AKP 362, CHP 181, Bağımsız ise 7 olarak belirlendi.

4- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin aldığı oy oranının yüzde 35'i bulması üzerine bir basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Türkiye'nin çok önemli bir kavşak noktasından geçmekte olduğunu belirterek "İnşallah Türkiye'nin önünde ak bir sayfa açılacaktır. Partimiz, Türkiye'nin daha güzel günlere kavuşması için üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye hazırdır. Tüm vatandaşlarımızın yaşam tarzlarına saygılı, anayasal kurumlarımızı daha iyi çalıştıran, Türkiye'nin AB'ye girme sürecini hızlandıran, ülkemizin dünya ile entegrasyonunu güçlendiren bir ekonomik programın uygulanması konusunda kararlı olan böyle bir siyasi iradeyi inşa etmek üzere partimiz görev almaya hazırdır" dedi.

Erdoğan ayrıca, Reuters ajansına  verdiği demeçte partisinin şeriat yönetimine geçmek gibi bir isteği olmadığını belirterek "İnsanlar Türkiye'deki laiklik ilkesi hakkında konuşmakla kalmasın, bunu uygulasınlar. Laiklik ilkesini anayasada yazıldığı gibi uygulayacağız" dedi. 

5- CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem yaptığı açıklamada, parlamento dışındaki CHP'nin en yüksek sıçramayı yapan parti olduğunu belirterek "CHP olarak beklediğimiz, aldığımız oy oranının üzerindeydi. Halkımız bu dönem bize muhalefet görevini vermiştir. Ciddi bir muhalefet partisi olarak görevimizi yapacağız" dedi.

6- YTP Genel Başkanı İsmail Cem yaptığı yazılı açıklamada "YTP, bu seçimde olumlu sonuç alamamıştır. Bunun başlıca nedeni partimizin henüz 3 ay önce kurulmuş olması ve seçim dönemindeki zaman darlığıdır. Genelde ise Türkiye'nin on yıllardır yönetimini ve muhalefetini paylaşmış olan partilerin ve liderlerinin, Türk halkını işsiz, aşsız ve umutsuz bırakmasıdır" dedi.

7- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Alman Rheinlandpfalz gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin birliğe üye olması konusunda temel hakka sahip olduğunu, diğer on aday ülkeyle  ise (Kıbrıs, Estonya, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan) altı hafta içinde üyelik görüşmelerinin başlaması gerektiğini  söyledi.

8- Pakistan'ın Gilgit bölgesinde meydana gelen 4.5 şiddetindeki depremde, 8 kişinin öldüğü, 50'ye yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

4 KASIM 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit, seçim sonrası Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e istifasını sundu.

Başbakan Ecevit görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer'e hükümetin istifasını sunduğunu, ancak  Cumhurbaşkanı Sezer'in  yeni hükümet kuruluncaya kadar göreve devam etmelerini istediğini belirterek, Cumhurbaşkanı Sezer'in bu isteğini yerine getireceklerini söyledi.  

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ecevit "Yüzde 45'e yakın seçmen kitlesinin oyu, TBMM'ye yansımadı. Bu meşruiyet sorunu yaratır mı?" sorusuna "Meşruiyet sayılır mı sayılmaz mı onun üstünde durmak istemiyorum. Bu durum çok yüksek olan barajın demokrasi açısından ne kadar sakıncalı olduğunu gösteriyor. Umarım önümüzdeki dönemde bu gibi aksaklıklar düzeltilir" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz  Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Türk siyasetinde yeni bir dönemin açıldığını belirterek "Merkez sağ olarak bizim de yeniden yapılanma ihtiyacı içinde olduğumuza inanıyorum. Buna imkan sağlamak için hem ANAP genel başkanlığından hem de aktif politikadan ayrılmayı kararlaştırdım" dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 3 Kasım seçimleri ile ilgili Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, CHP olarak 3.5 yıl sonra oylarını 2 kattan fazla artırarak yeniden TBMM'deki yerlerini aldıklarını belirterek, ancak bunun bekledikleri bir sonuç olmadığını, daha iyi bir sonuç almayı hedeflediklerini ve bunu hak ettiklerini söyledi.

4- SP Genel Başkanı Recai Kutan,  Genel Merkez'den ayrılırken gazetecilere 3 Kasım seçimlerinde aldığı yüzde 2,5'lik oy oranını değerlendirdi.  Kutan  "Yetkili kurulların tamamını toplayacağız ve seçimin bir değerlendirmesini yapacağız. Ondan sonra nasıl bir çalışma düzeni içinde ne tedbirler alacağız, bunları belirleyeceğiz" dedi.

5- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda güncel konulara ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den randevu talebinde bulunacaklarını belirterek "Burada bizim atmamız gereken adım var. Randevu talebinde bulunarak, bu müzakereleri başlatmak, partimiz ile Cumhurbaşkanı arasında bu işi kolaylaştırmak bize düşüyor" dedi.

Erdoğan ayrıca, Genel Merkez'de uluslararası yayın organlarının da aralarında bulunduğu yabancı basın-yayın organlarının temsilcileriyle bir söyleşi yaptı. Erdoğan din eksenli bir parti olmadıklarını belirterek "Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Anayasası'nda tüm kurumlarının görevleri bellidir" dedi. Erdoğan ayrıca, Türkiye ile AB ilişkilerine büyük önem verdiklerini belirterek "AB'den Türkiye ile ilgili bir müzakere tarihi almak  için elimizden geleni yapacağız" dedi.

6- Seçim sonuçlarına ilişkin olarak Türk Sanayici ve İşadamları Derneği  (TÜSİAD) tarafından  yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada "TÜSİAD'ın, 3 Kasım tarihinde gerçekleştirilen erken genel seçimin, tam bir demokratik olgunluk içinde gerçekleşmesini memnuniyetle karşıladığı ve resmi olmayan sonuçlara göre, yaklaşık yüzde 34 oy alarak birinci parti olan ve parlamentoda tek başına iktidar çoğunluğunu sağlayan AKP'yi  bu başarısından ötürü kutladığı ve seçmen kitlesinin yaklaşık yüzde 40'ının parlamentoda temsil edilmemesinin hükümete önemli bir sorumluluk yüklediği, bu nedenle hükümetin ulusal meselelerin çözümünde, muhalefet ile mutabakat arayışı içerisinde olmaya özen göstermesi gerektiği görüşünde olunduğu" belirtildi.

Bu arada TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan da seçimlerle ilgili yaptığı açıklamada "İktidarın önünde iki önemli nokta var. Bunlardan birisi ekonomik program, diğeri AB. AKP tek başına iktidar şansını iyi kullanmalı, ancak Türkiye, IMF ile yaptığı anlaşmanın gereklerini uygulamaya devam etmelidir. Uluslararası ve ulusal mali piyasaların güvenini kazanıp bunların desteği sağlanmalıdır" dedi. 

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Araştırma Grubu tarafından hazırlanan  'Basında Ekim Ayı Raporu' açıklandı. Raporda, ekim ayı içinde basında sansür niteliği taşıyan yayın yasaklarının öne çıktığı, Ankara DGM Savcısı  Nuh Mete Yüksel'in görevden alınması ile ilgili yayınların yasaklanmasının hukuka aykırı olduğu belirtilerek, konu ile ilgili yayın yapan Hürriyet gazetesinin 24 Ekim tarihli sayısının toplatılmasına karar verildiği bildirildi. 

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetleri döneminde yaşanan belirsizlikler hatırlandığında, seçimlerden tek parti iktidarının çıkmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

9- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard B. Myers'in davetlisi olarak resmi temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent Washington'da yaptığı açıklamada,  Türkiye'deki seçimlerde başarı kazanan AKP'yi   tebrik ettiğini belirterek, yeni hükümetten, Türkiye'nin AB süreci ile ilgili çalışmaları, siyasi ve ekonomik reformları ve Kıbrıs konusunda çözüme ulaşma çabalarını sürdürmesini beklediklerini söyledi.

11- İngiltere Başbakanı Tony Blair başkent Londra'da düzenlediği aylık basın toplantısı sırasında, bir gazetecinin sorusu üzerine Türkiye'deki seçim sonuçlarını değerlendirdi. Yeni hükümetle hem Türkiye'nin AB üyeliği, hem de Avrupa'nın savunma kimliğine ilişkin sorunları çözmek üzere birlikte çaba göstermeyi sürdüreceklerini belirten Blair, seçim sonrasında özellikle AB konusunda yapılan açıklamaları son derece olumlu bulduğunu söyledi.

12- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında "Türkiye'deki seçimler, Türkiye'nin iç meselesidir ve bu seçimlerin sakin bir ortamda geçmesinden memnunuz. Tahran yönetimi için önemli olan, Türkiye ile bütün alanlarda iyi ilişkilerin devam etmesidir" dedi.  

13- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, AP Dışişleri Komisyonu'nda .yaptığı konuşmada, Türkiye-AB ilişkilerini ve  genel seçim sonuçlarını değerlendirdi.   

14- IMF Sözcüsü Conny Lotze, ABD'nin başkenti Washington'da yaptığı açıklamada, Türkiye'deki seçimler sonrası  oluşacak yeni hükümetle çalışmaya hazır olduklarını belirterek "Yeni hükümetle çalışmayı bekliyoruz. AKP'nin, IMF destekli ekonomik programa yönelik, kapsamlı güveni destekleyen açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi. 

Dünya Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada ise, Türkiye'deki yaşam standardını geliştirmeye dönük ekonomik iyileşme için, daha iyi kalıcı sonuçlar almaya aday yeni hükümetle çalışılarak, işbirliğinin sürdürülmek istendiği belirtildi.

5 KASIM 2002

1- TBMM Başkanı Ömer İzgi, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'e veda ziyaretinde bulundu. Ziyaret esnasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bumin, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP Genel Başkanlığı görev ve yetkilerinin tedbiren önlenmesi isteminin, bu ay sonuna kadar karara bağlanabileceğini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit "Kamu harcamalarında israfın önlenerek, etkinlik ve verimliliğin arttırılması" amacıyla bir tasarruf genelgesi yayınladı. Kamu kurum ve kuruluşlarının yurt içi ve yurt dışı harcamalarını sınırlandıran genelge, belediyeler ile özel idarelerin temsil, tören ve ağırlama gideri ile reklam, ilan gibi tanıtım giderlerini de kapsıyor.

3- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Alkan'ı ziyaret etti. Daha sonra gazetecilerin, kırmızı bültenle aranan ve 3 Kasım seçimlerinde Siirt'ten bağımsız milletvekili seçilen Fadıl Akgündüz'e ilişkin sorularını yanıtlayan Özkaya, Akgündüz'ün yargılanmasının yargının önü açıldığı takdirde gerçekleşeceğini belirterek "Eğer milletvekili zırhına bürünürse, yargının yapabileceği hiçbir şey yoktur" dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Rekabet Kurumu'nca düzenlenen "Kamu İhaleleri ve Rekabet" konulu panel öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Türker, piyasaları tek parti iktidarının değil, kamuoyunun sağduyusunun etkilediğini söyledi.

5- Sağlık Bakanı Osman Durmuş, sağlık hizmetlerinin aksatılmadan ve etkin biçimde yürütülmesine katkı sağlayan gazeteci ve bürokratlara takdirname verilmesi töreninde, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Durmuş, partisinin genel başkanlığını bırakacağını açıklayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin ayrılması durumunda MHP'nin bir genel başkanlık krizi yaşayacağını belirterek, MHP'de alternatif bir isim bulunmadığını söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal seçim başarısını kutlamak amacıyla  Genel Merkez'de, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etti. Görüşmenin ardından Baykal ve Erdoğan ortak bir açıklama yaptı.

Görüşmelerinde, AB ile ilişkiler konusuna değindiklerini belirten Baykal "AB konusu parti konusu değildir. Türkiye konusudur. Her türlü sorunun çözülmesi için muhalefet partisi olarak yardımcı olacağız. Yapıcı muhalefet örneği sergileyeceğiz" dedi.

Erdoğan ise "Kopenhag'a 39 gün kaldı. AB konusunda atacağımız müşterek adımları, Türkiye'nin 12 Aralık'ta bir müzakere takvimi almasına yönelik koordineli biçimde yürüteceğiz. Türkiye'nin AB'den tarih alması gerektiğine, her iki parti de inanıyor" dedi.  

7- AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, Genel Merkez'de yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısından sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, başbakan adaylarının isimlerinin toplantıda tartışılmadığını belirterek, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğrudan tespit edeceği ismin son olarak nihai kararını, partinin üst yetki organı olan Merkez Karar Yönetim Kurulu'nun (MKYK) vereceğini söyledi. 

8- 'Organ Nakli Haftası' etkinlikleri çerçevesinde Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) düzenlenen  törende bir konuşma yapan ATO Başkanı Sinan Aygün, organ ve doku nakli hizmetlerinin Türkiye'nin önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını belirterek "Tedavileri sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastaların sayısı giderek artmaktadır" dedi.

Aygün ayrıca, ATO'nun organ bağışının geliştirilmesine yönelik tüm çalışmaları  destekleyeceğini de belirtti. 

9- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük İstanbul'da yaptığı yazılı açıklamada, seçim sonuçlarının, uzunca bir süredir istikrar ve güven arayışı içinde olan Türk toplumunun, siyasetin yeniden yapılanmasına yönelik tercihini yansıttığını belirtti.

10- Gazeteci Yalçın Eğilmez İstanbul'da yaşamını yitirdi.

11- İçişleri eski Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, ANAP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.

12- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti. Pearson görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ABD'nin, ekonomik programın etkili şekilde sürdürülmesi, AB'ye üyelik ve yolsuzlukla mücadele konularında desteğini sürdüreceğini söyledi. Türkiye'nin AB'ye üyelik konusuna çok önem verdiğini belirten Pearson, Türkiye'ye Kopenhag zirvesinde müzakere takvimi verilmesi yönünde desteklerini sürdüreceklerini belirtti. 

Pearson ayrıca NTV televizyonunun, 3 Kasım seçimleri sonunda AKP'nin tek başına iktidara gelmesi ve bunun uluslararası ilişkilere olası etkilerine ilişkin sorularını yanıtladı.

13- ABD'de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers'le görüştü. Görüşmenin ardından Orgeneral Özkök, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz,  ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD Başkanı George W. Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condolezza Rice ve Dışişleri Bakanı Colin Powell ile  bir araya geldi.

14- Dün Yunanistan'ın başkenti Atina'ya giden AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan devlet televizyonu NET'te katıldığı bir programda, Kıbrıs'ta tek bir devlet olmadığını, Ada'daki iki toplumun görüşmeler yoluyla soruna çözüm getirmeleri gerektiğini belirterek, çözüm konusunda kendilerinin 'Belçika modelini' benimsediklerini söyledi. 

15- AP Başkanı Pat Cox, Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Türkiye'nin Brüksel'deki AB Daimi  Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Demiralp ile görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cox, seçim sonuçlarının Türkiye'de demokrasinin göstergesi olduğunu, Müslüman boyutlu bir partinin seçilmesinin sorun teşkil etmediğini belirterek "Önemli olan, yeni hükümetin siyasi yönelimleridir" dedi. 

16- Rusya Federasyonu'nun başkenti Moskova'da, Çeçen saldırganların bir tiyatroyu basarak bin kişiyi rehin alma eyleminin ardından, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatı üzerine hazırlanan 'Yeni Ulusal Güvenlik Doktrini' açıklandı.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey İvanov tarafından açıklanan doktrinde "Bir ülkeyle ikili ilişkilerin durumunun, o ülkenin teröre yaklaşımına bağlı olacağı, teröristlerin, mali ve ideolojik destekçileri de dahil olmak üzere nerede olurlarsa olsunlar, gelişmiş yeni silahlarla vurulacakları" bildirildi. 

17- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, bugünlerde BM Güvenlik Konseyi'ne sunacakları yeni Irak karar tasarısının, savaşmak amacıyla hazırlanmış bir tasarı olmadığını söyledi. Powell "Tasarımız savaş tasarısı değil, ama Konsey, Irak'a karşı harekete geçmemeyi tercih ederse biz tepki hakkımızı saklı tutarız" dedi.

6 KASIM 2002

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ile Mesut Yılmaz katıldı.

Başbakan Ecevit toplantıda yaptığı konuşmada "Türkiye'nin birikmiş sorunlarının çözümü için kendimizi feda ettik. Reform çalışmalarına gittik, ancak halkımıza neler yaptığımızı anlatamadık. Seçime giderek haksız da olsa bunun bedelini ödedik" dedi.

2-  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, adında ve tüzüğünde "Alevi-Bektaşi" kelimelerine yer verildiği gerekçesiyle Alevi Bektaşi Kuruluşları Birliği Kültür Derneği hakkında verilen kapatma kararını bozdu. Kararda  "Derneğin tüzüğünde Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını tehlikeye sokacak veya Cumhuriyeti ortadan kaldırabilecek ibareler bulunmamaktadır" denildi. 

Ayrıca Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Bosna-Hersek için toplanan paraları yerine ulaştırmadığı gerekçesiyle Süleyman Mercümek hakkında 'dolandırıcılık' suçundan açılan davanın zamanaşımı nedeniyle verilen ortadan kaldırma kararını  onadı.

3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), milletvekili seçimi geçici sonuçlarını açıkladı. Geçici sonuçlara göre, 3 Kasım seçiminde Türkiye genelinde kayıtlı 41 milyon 231 bin  967 seçmenden 32 milyon 646 bin 124'ü oy kullandı. 10 milyon 808 bin 229 oy alan AKP ve 6 milyon 113 bin 352 oy alan CHP barajı geçen partiler oldu.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), DYP'nin, DEHAP'ın aldığı oyların geçersiz sayılmasına ilişkin itiraz başvurusunu reddetti. Kurul oybirliğiyle itirazın incelenmesine olanak olmadığına karar verdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Yusuf Buluç düzenlediği haftalık basın toplantısında,  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs'ta çözüm için Belçika modelini gündeme getirmesi ile ilgili gazetecilerin soruları üzerine, bakanlığın yaklaşımlarına ilişkin bilgi verdi. Buluç,  Erdoğan'ın AKP Genel Başkanı sıfatıyla Kıbrıs'a ilişkin açıklamalarda bulunduğunu belirterek "KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın 29 Nisan ve 11 Eylül'de müzakere masasına getirdiği öneriler, işlerliği olan yeni bir ortaklık devletini öngörmektedir. Bu vesileyle Cumhurbaşkanı Denktaş'ın önerilerini desteklediğimizi teyit etmek isterim" dedi.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB ülkelerinin büyükelçileriyle bir araya geldi.  AKP'nin AB ile ilişkilere bakışı ve Kopenhag zirvesinden beklentisini anlatan Erdoğan, AKP hükümetinin izleyeceği politikalar hakkında bilgi verdi.

Erdoğan ve parti yöneticileri ayrıca, AB Genel Sekreteri Volkan Vural ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal'den  AB, Kıbrıs ve ABD ile ilişkiler  konularında brifing aldı.

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan NTV televizyonuna yaptığı açıklamada,  türbanla eğitim ve imam-hatip öğrencilerinin sorunlarını öncelikle uygulamada çözeceklerini söyledi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Çok partililiğin siyaseti kirlettiğini, halkın ise siyasette netlik istediğini belirten Baykal, Meclis'te sadece iki parti olmasının bu durumun bir sonucu olduğunu söyledi.

9- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında "Milletvekili seçilme hakkı bile olmayan, kanunlara göre parti üyesi ve parti genel başkanı olma hakkı bulunmayan bir kimseyle Çankaya'da hükümet kurma konusunda resmi görüşme yapılamaz" dedi.  Perinçek, bu talebini Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e yazılı olarak ilettiğini de söyledi.

10 - ABD'de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile başkent Washington'da yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Irak konusunda Türkiye'nin kaygılarının sorulması üzerine Orgeneral Özkök "Gayet tabii ki kaygılarımız var. Bizim ulusal politika anlayışımız bu işin savaşsız halledilmesi yönündedir" dedi.

11- Tuncay Özilhan başkanlığındaki Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) heyeti, Kopenhag zirvesi öncesi İtalya'nın desteğini almak üzere başkent Roma'da,  Başbakan Silvio Berlusconi'yi ziyaret etti. 

TÜSİAD tarafından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Berlusconi'nin 'ilişkileri ileriye götürmek için daha fazla çalışılması gerektiğini vurguladığı' belirtildi.

TÜSİAD heyeti, Berlusconi ile görüştükten sonra İtalya Sanayi Genel Konfederasyonu heyetiyle birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

12- AB Dönem Başkanı Danimarka'nın Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, AP Genel Kurulu'nda parlamenterlerin genişleme konusunda görüşlerini dinledi ve sorularını yanıtladı. Rasmussen, Kopenhag  zirvesinde Türkiye için dengeli bir çözüm bulacaklarını söyledi.

13- İtalya'nın Floransa kentinde  'Avrupa Sosyal Forumu'  toplantısı başladı.

14- ABD'de dün yapılan  kongre seçimlerini halen iktidarda bulunan Cumhuriyetçi Parti  kazandı.

15- Lüksemburg havaalanı yakınlarında yoğun sis nedeniyle meydana gelen uçak kazasında 20 kişinin öldüğü, 2 kişinin de yaralandığı bildirildi.

7 KASIM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Çankaya Köşkü'nde  kabul etti.

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Erdoğan, Cumhurbaşkanı'nın, ülkenin geleceği için tek parti iktidarı ve tek muhalefet döneminin hayırlı olması temennisinde bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı kabul etti.   Baykal kabulün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada,  Cumhurbaşkanı Sezer'e Türkiye'nin sorunlarını iktidar-muhalefet işbirliğiyle göğüsleme kararında olduklarını aktardığını belirterek, Cumhurbaşkanı'nın da bundan memnuniyet duyduğunu dile getirdiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 3 Kasım seçimlerinin olaysız  geçmesinden  mutluluk duyduğunu bildirdi. 

İldem, Cumhurbaşkanı Sezer'in iktidar ve muhalefet partilerinin genel başkanlarınca dile getirilen uzlaşı mesajları ile AB konusunda ortak çaba içinde olmalarını memnuniyetle karşıladığını ve kendilerinin de AB konusunda üzerine düşeni yapacağını belirtti.

İldem ayrıca, Cumhurbaşkanı Sezer'in, hükümetin kurulması konusundaki görevlendirme için kesin bir tarih veremeyeceğini, ancak Meclis'teki yemin törenini beklemenin yerinde olacağını düşündüğünü söyledi. 

3- TBMM   Başkanı Ömer İzgi Parlamento Muhabirleri Derneği'ne yaptığı veda ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin  genel başkanlıktan ayrılmasının parti açısından büyük sorun yaratacağını belirten Başkan İzgi "MHP onun dışında bir lidere hazır değil" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin düzenlediği basın toplantısında,  3 aylık bakanlığı süresince yaptığı çalışmaları anlattı. Bakan Tekin, 8 yıllık zorunlu eğitim uygulamasını değerlendirirken ''Bu sistemi, Türkiye tartışamaz. 8 yıllık temel ve zorunlu eğitim benimsenmiştir" dedi.

5- AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül NTV televizyonuna  yaptığı açıklamada, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yasaklarını kaldırmak amacıyla anayasa değişikliği tasarladıklarını belirterek "CHP ile anayasa değişikliğinde uzlaşırız. Demokrasiye yakışmayan durumları kaldırmak için hep beraber hareket etmemiz gerekiyor" dedi. Gül, üst kurullar konusunda ise "Kamu bankalarının özelleştirilmesine üst kurullar karar vermez. Buna siyasi irade karar verir" dedi.

6- AKP Genel Başkan Yardımcısı Murat Mercan, İRNA ajansına  verdiği demeçte, hükümetleri döneminde Türkiye ile İran ilişkilerinin daha da gelişeceğini söyledi. Orduyla ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le bir sorun yaşamayacaklarına inandıklarını belirten Mercan "Anayasaya karşı çıkma niyetinde değiliz" dedi. 

7- DİSK Yönetim Kurulu tarafından  3 Kasım Milletvekili Erken Genel Seçimleri'nin sonuçlarına ilişkin  yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, seçim sonuçlarına saygı göstermenin herkesin görevi olduğu belirtilerek ''Umuyoruz ki, AKP, iktidar imkanlarını ve parlamentodaki ağırlığını halkın üzerindeki tedirginliği haklı çıkaracak şekilde kullanmaz, toplum yeni gerginliklerin içine itilmez'' denildi.

8- ABD'nin  Ankara  Büyükelçisi Robert Pearson,  AKP Genel  Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Genel Merkez'de bir araya geldi.  Görüşmenin ardından Erdoğan ve Pearson gazetecilere açıklamalarda bulunarak, soruları yanıtladı.

Erdoğan ''Ülkemizdeki yolsuzluk, işsizlik, demokratikleşme süreciyle alakalı konuların yanında Türkiye'deki yolsuzluk sorununa yönelik atmak istediğimiz adımlar ve kampanya boyunca sürdürdüğümüz 5 temel esas üzerinde kendileri de aynı şeyleri düşündüklerini bize ifade ettiler. Bizler de özellikle bu vaat ettiklerimizi süratle gerçekleştirmek suretiyle milletimizin beklentilerine cevap vereceğimizi belirttik" dedi.  

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  Associated Press ajansına verdiği bir demeçte "Irak'a olası savaşta ABD'ye destek sözü vermedik" şeklindeki açıklaması ile ilgili olarak başkent Washington'da yaptığı açıklamada "Biz kimseden Irak'a savaşta destek istemedik. Çünkü herkesin çok iyi bildiği gibi, Irak'a savaş konusunda kararımızı vermedik ve bu yüzden ben de insanların ortaya çıkabilecek veya çıkmayabilecek koşullar altında ne yapacakları veya ne yapmayacakları konusunda spekülasyon yapmaya çalışmayacağım'' dedi.

10- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki  seçimlerde iktidarın değişmesinin ardından,  IMF destekli ekonomik programlarda bazı değişiklikler yapılmasının doğal olduğunu ve Türkiye'de AKP ile birlikte çalışmayı beklediklerini  söyledi.

11- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schwimmer Fransa'nın Starsbourg kentinde yapılan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye'de yapılan genel seçimlere ilişkin soruları yanıtlayan Schwimmer, Türkiye'de seçimlerde uygulanan yüzde 10'luk barajın yüksek olduğunu belirterek, yüzde 10'luk barajın yeni oluşturulacak parlamento tarafından düşürülmesinin daha isabetli olacağına inandığını ve  Türkiye'de sandığa giden seçmenlerin yaklaşık yarısının iradesinin Meclis'e yansımadığını söyledi.

12-   Avrupa Kalkınma Bankası tarafından  Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen bir toplantıya katılan  AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen  Türkiye'nin AB'ye girmesi için siyasi koşulları yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

13- Kredi derecelendirme kuruluşlarından Standard and Poor's, Türkiye'nin ekonomik görünümünü negatiften durağana çevirdi.

8 KASIM 2002

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Mustafa Kemal Atatürk'ün 64. ölüm yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda "Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bize bıraktığı en büyük eseri olan Cumhuriyeti başta irticai ve bölücü gayretler olmak üzere her türlü tehlikeye karşı, dün olduğu gibi bugün ve yarın da korumak ve kollamak azim ve iradesindedir" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, düzenlediği basın toplantısında, amacının yeni kurulacak hükümete dış politika konusunda izlenecek yönteme ilişkin ışık tutmak olduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı Gürel, Türk dış politikasında devlet devamlılığının esas olduğunu, bu konuda yapılacak sorumsuz çıkışların Türkiye'nin önüne fatura olarak gelebileceğini söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nejat Arseven yaptığı açıklamada, Türkiye'de sağlık hizmetlerinin tek elden yürütülmesi, sosyal güvenlik kuruluşlarının da tek çatı altında toplanması gerektiğini söyledi.

4- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İş, DİSK,TÜSİAD, İKV, TOBB ve TESK dahil 12  sivil toplum örgütü temsilcileriyle,  AB konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldi.  Erdoğan toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, AB konusunda koordinasyonun Dışişleri Bakanlığı'nda olacağını belirtti.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye gazetesinin seçim sonuçları ve son siyasi gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

6- İstanbul Eyüp 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada,  işadamı Üzeyir Garih'i öldürdüğü gerekçesiyle sanık Yener Yermez, müebbet ağır hapis cezasına çarptırıldı.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından düzenlenen törenle 'Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri'  sahiplerine verildi.

8- İngiltere Yüksek Mahkemesi, Türkiye'nin Adalet Bakanlığı aracılığıyla  Şişli eski Belediye Başkanı Gülay Çokay'ın iadesine ilişkin yaptığı başvuruyu reddetti.

9- AB Konvansiyonu Başkanı Valery Giscard d'Estaing, Le Monde gazetesinin sorularını yanıtladı. D'Estaing, Türkiye'nin AB'ye üyeliği halinde nüfus bakımından en büyük AB üyesi olacağını ve Avrupa Parlementosu'nda en fazla sandalyeye sahip ülke konumuna geleceğini belirterek, genişlemenin üye olacak 10 ülke ve 2007 yılında üye olmaları beklenen Romanya ve Bulgaristan  ile sınırlanması gerektiğini  söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada "Kopenhag kriterlerini esas itibarıyle yerine getirmiş olduğunu düşündüğümüz Türkiye'nin Avrupa yönelimi, tüm karşıt görüşlere rağmen tam üyelik hedefine doğru ilerlemeye devam edecektir" denildi.

10- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi 'El Pais' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin  önemli yapısal değişiklikler yaptığını, ancak  daha yapması gerekenler olduğunu,  özellikle reformların uygulanması gerektiğini söyledi.

11- BM Güvenlik Konseyi'nin, Irak konusunda ABD ile İngiltere'nin ortaklaşa hazırladıkları ve Irak'ın silahsızlanması için 'son fırsat' olarak nitelendirilen karar tasarısını oy birliğiyle kabul ettiği bildirildi.

12- Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze, Şişecam tarafından satın alınarak işletmeye açılan Ksani Cam Fabrikası ek tesislerinin açılışında Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şevardnadze, Türkiye'de yeni kurulacak hükümetle, önceki hükümetle olduğu gibi çok başarılı bir işbirliği gerçekleştireceklerini söyledi.

9 KASIM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Atatürk'ün ölümünün 64. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, herkese düşen en büyük görevin; Atatürk'ü ve en büyük eseri Cumhuriyet'i anlamak, değerlerini korumak ve Atatürkçü düşünceyi benimseyerek Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşımak olduğunu belirtti.

Başbakan Bülent Ecevit de mesajında, Türkiye Cumhuriyeti'nin her kavşakta, her dönemeçte, her sorun karşısında Atatürk'ün ışığı ve öngörüsünü kendine rehber edinerek aydınlık yolunda ilerlediğini söyledi.

TBMM Başkanı Ömer İzgi ise mesajında "Atatürk, kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nde bizi bugüne getiren devrimleri, laiklik temeline oturtarak gerçekleştirdi" dedi.

Öte yandan, siyasi parti liderleri de Atatürk'ün ölümünün 64. yıl dönümü nedeniyle birer mesaj yayımlayarak cumhuriyet değerlerini koruyacaklarını belirttiler.

2- DYP Genel Başkanı Tansu Çiller partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, seçimlerde partisinin barajın altında kalmasından sadece kendisinin sorumlu olduğunu söyledi. Çiller, hükümetin son 3.5 yıldaki icraatlarının Türkiye'ye bir sıkıntı, karamsarlık, yoksulluk ve açlığı getirdiğini belirterek "Millette ciddi bir öfke vardı. Bu öfke, Meclis'in tasfiyesini gündeme getirdi" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, 3 Kasım seçim sonuçlarını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Bahçeli, vatandaşların ağır sosyo-ekonomik şartlarda kurtarıcı aradığını ve siyasi faturayı da dönemin iktidar ortağı partilere kestiğini belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, kasım ayı sonunda toplanacak Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda (MKYK) hem olağanüstü kongre kararı alacaklarını, hem de genel başkanlığı bırakacağını söyledi.

5- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 1978'de Ankara Bahçelievler'de Türkiye İşçi Partili (TİP) 7 gencin öldürülmesi davasında yargılanan ve 36 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Mahmut Korkmaz hakkındaki hükmü onadı.

6- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimin kesin sonuçlarını ilan etti. Sadece 2 partinin yüzde 10 barajını geçtiğini belirten YSK Başkanı Tufan Algan, yüzde 34,29 oy alan AKP'nin 363, yüzde 19,38 oy alan CHP'nin ise 178 milletvekilliği elde ettiğini bildirdi. Algan, 9 bağımsız milletvekilinin de Meclis'e girdiğini söyledi.

7- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi'nce düzenlenen "Ailenin Korunmasına Dair Kanun ve Medeni Kanuna İlişkin Uygulama Sorunları" konulu sempozyuma katıldı. Bakan Çelikel toplantı sonrası gazetecilerin  F tipi cezaevleri ile ilgili sorularını yanıtladı.

8- AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından gazetecilerin Irak'la ilgili sorularını yanıtladı. Gül, ABD tarafından Irak'a düzenlenecek olası bir operasyona karşı olduklarını belirterek, Irak'ın da BM kararına uymasını istedi.

9- Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri, BM Güvenlik Konseyi'nce dün kabul edilen 1441 sayılı karar tasarısı ile ilgili  yaptığı açıklamada, kararı incelediklerini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov da BM'nin bu kararının, savaş tehlikesini ortadan kaldırdığını ve Irak'ın işbirliği yapması halinde bölgedeki sorunun, yaptırımların sona ermesi dahil kapsamlı bir çözümün yolunu açacağını söyledi.

 ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada "Eğer Irak rejimi kitle imha silahlarını yok ederse ve silah denetçileriyle işbirliği yaparsa bu rejimde tam bir değişiklik olarak düşünülecektir" dedi.

10- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in, ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı telefon görüşmesinde, Irak, Afganistan ve Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığı bildirildi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Sean McCormak yaptığı açıklamada, Başkan Bush ile Schröder'in, AB için Türkiye ile yakınlaşmanın önemli olduğu konusunda görüş birliği sağladığını bildirdi.

11- İtalya'nın Floransa kentinde Avrupa Sosyal Forumu'nun (ASF) düzenlediği barış yürüyüşünde, yaklaşık 450 bin kişinin ABD'nin Irak'a saldırı planlarını protesto ettiği bildirildi.

10 KASIM 2002

1- Atatürk'ün ölümünün 64. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı'nda anma toplantısı düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldılar.

Cumhurbaşkanı Sezer törende yaptığı konuşmada, hukuku siyasallaştırmak yerine, siyasetin hukuk kurallarına uygun biçimde yapılması gerektiğini belirterek, demokratik ve laik cumhuriyetimizi yıkmayı, çağdaş kazanımları yok etmeyi amaçlayan tüm hareketlere kararlılıkla karşı konulacağını söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, ABD'den dönüşünde Etimesgut Askeri Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ABD ile Irak başta olmak üzere stratejik ortaklık kapsamında yaptıkları değerlendirmeler hakkında bilgi verdi.

3- Maliye Bakanı Sümer Oral, seçim sonrası piyasalarda yaşanan gelişmeleri Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

4- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Newsweek dergisinin sorularını yanıtladı. BM'nin Irak kararlarının kendilerini de bağladığını belirten Erdoğan, İsrail ile güçlü ilişkinin devam edeceğini söyledi. İslam'ın  bir din laikliğin  ise sadece bir yönetim biçimi olduğunu ve demokrasinin bir araç olduğu düşüncesini koruduğunu belirten Erdoğan, yeni imam hatip okulları açmayı düşünmediklerini belirtti.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Kafe Siyaset' adlı programa katıldı. Baykal, 3 Kasım seçimlerinde ortaya çıkan tablonun herkesi üzdüğünü, çünkü hukuk ve siyasetin karşı karşıya geldiğini söyledi. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önündeki hukuki sorunun ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Baykal  "Ömür boyu siyasi yasaklı olmak, çağın anlayışına, insan haklarına, demokrasiye uygun değil. Anayasa'nın 76. Maddesi değiştirilerek, siyasi mahkumiyetlerinden dolayı affedilmiş olanların milletvekili olamayacaklarına dair düzenlemeye son verilmeli" dedi.

6- Atatürk'ün ölümünün 64. yıl dönümü nedeniyle Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde  (DGM) bir anma töreni düzenlendi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ömer Suha Aldan törende yaptığı konuşmada, din ve sınıfsal temele dayalı her türlü terörün Türkiye için yakın tehlike olma özelliğini koruduğunu belirterek, buna fırsat vermeyecek yönetim anlayışına gereksinim olduğunu söyledi. Aldan, DGM'nin tüm komplolara karşı üzerine düşen görevi çekinmeden yerine getireceğini belirtti.

7- Gazeteci Necdet Saraç yaşamını yitirdi.

8- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu Selanik kentinde yaptığı açıklamada, Avrupa Konvansiyonu Başkanı Valery Giscard d'Estaing'in "Türkiye'nin üyeliği AB'nin sonu olur" şeklindeki açıklamasına katılmadığını belirterek, Türkiye'nin AB üyeliği perspektifinin tüm Avrupa için büyük bir sınav olduğunu söyledi.

9- İtalya'nın Floransa kentinde toplanan Avrupa Sosyal Forumu sona erdi. Toplantı sonunda yayımlanan 'Savaş Karşıtlığına Çağrı' manifestosu, foruma katılan bütün ülkeler tarafından benimsendi.

10- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, 8 Kasım 2002 tarihinde BM Güvenlik Konseyi'nden çıkan 1441 sayılı kararın, Millet Meclisi tarafından tartışılmasını ve alınacak kararın Irak Devrim Komuta Konseyi'ne sunulmasını istedi.

11 KASIM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde düzenlenen 12. Ulusal Özel Eğitim Kongresi'nde yaptığı konuşmada "Bireylerin çevreleriyle dengeli ilişki kurarak mutlu yaşam sürdürmelerine yardımcı olmayı amaçlayan eğitim olanaklarından, engelli çocuklarımızın çok azı yararlanmaktadır. Bizler engellilerimizin varlığını onların özel günlerinde gazete ve dergilerde yer alan istatiklerle değil, onları tiyatroda, çarşıda pazarda, konser salonlarında her yerde görmek, duymak ve sorunlarını paylaşmak istiyoruz" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık muhabirlerini veda amacıyla Başbakanlık'ta kabul etti.

Kabulde konuşan Başbakan Ecevit, AKP'nin iktidara gelmesi üzerine Türkiye'nin ciddi bir devlet sorunuyla karşı karşıya geldiğini ve tek başına çoğunluk iktidarını elde eden bu partinin kuracağı hükümetin gerçek anlamda iktidarı temsil edemeyeceğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, yargı bağımsızlığının güçlendirilmesine dönük yasal düzenlemeler konusunda oluşturulan komisyonun Hakimevi'nde düzenlenen toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 'anayasa değişiklikleri' konusunda kişiye özel düzenlemelerden kaçınılmasını isteyen açıklamasını değerlendirerek  "Bu sözlerin içeriğine katılmamak mümkün değildir. Anayasa gibi temel bir yasa, kişiye özgü olarak değiştirilemez. Başka yollar aranması lazımdır" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal başkanlığında AB, ABD , Irak ve Kıbrıs dairelerinden üst düzey diplomatlar, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a Genel Merkez'de güncel siyasi gelişmelere ilişkin bir brifing verdi. Baykal  brifing sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye'nin müzakere tarihi hedefi için Avrupa'da siyasi irade oluşturulmasında hükümete yardımcı olacaklarını söyledi.

5- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile  Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan'ı kabul etti.

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Çağlayan, birinci olmuş bir partinin genel başkanının başbakan olamama gibi bir durum ile karşı karşıya bulunduğunu belirterek, mutlak surette bu işlerin çözülmesi gerektiğini söyledi.          

 6- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ve yönetim kurulu üyeleri CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti.

Çağlayan görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, ülkede siyasi gündemin bir kenara bırakılmasını ve artık ekonomi gündemine dönülmesini istedi. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olup olmayacağına ilişkin tartışmaların bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Çağlayan, bu konuda gerekli düzenlemelerin uzlaşmayla yapılmasını istedi.

Baykal da ülkenin içinde bulunduğu durumu belirterek, önümüzdeki dönemde yeni bir muhalefet anlayışı sergileyeceklerini söyledi. Baykal ayrıca, başbakanın milletvekilleri arasından atanmasını zorunlu kılan Anayasa'nın 109. Maddesi'nde değişiklik yapılmasına karşı olduklarını belirtti.

7- KKTC Türkiye Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu Kıbrıs raporu ile ilgili olarak Zaman gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

8- Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkan Yardımcısı John E. Mclaughin, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

9- Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yeo Kuangyi, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı  Genel Merkez'de  ziyaret etti.

Kuangyi görüşme sonrası yaptığı açıklamada Çin Devleti'nin kutlama mesajını ilettiğini ve kurulacak yeni hükümetle her türlü ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini  belirterek "Erdoğan'la iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkileri görüştük. Gelinen iyi düzeyin ekonomik ilişkilere de yansımasını istiyoruz" dedi.

10- Türkiye'de bulunan Şili Genelkurmay Başkanı General Juan Emilio Cheyre, Harp Akademileri Komutanlığı'nda verdiği konferansta  global problem olan Irak konusunun, BM kararları çerçevesinde çözümlenmesi gerektiğini belirterek, terörle mücadele konusunda Türkiye'den teknik yardım ve personel desteği istediğini söyledi.     

11- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Kıbrıs konusunda hazırladığı çözüm planını Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides ile KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a sundu.

Cumhurbaşkanı  Denktaş yaptığı yazılı açıklamada, raporla ilgili olarak halkın görüşlerine başvurması gerektiğini, çünkü ortaya haritalar konulduğunu va bu haritaların halkı çok yakından ilgilendirdiğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis de Yunan televizyonlarından canlı yayınlanan konuşmasında, BM'nin ilk kez "tam ve resmi" bir öneri sunduğunu belirterek "Bugün sunulan plan, ilk değerlendirmemize göre zaman sınırlaması gibi ikilemlere düşmeden müzakerelerin başlamasına olanak sağlıyor,  Anayasa, toprak, göçmenler, güvenlik, vatandaşlık gibi, unsurları içeriyor. Önerilerin bazı zor noktalar içerdiği  de açıktır. Önümüzdeki günler, ortak kabul görecek bir çözüm için duvarları aşıp aşamayacağımızı gösterecektir" dedi.

12- Rusya-AB zirvesi Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapıldı.

Terorizmin kınandığı zirvede, AB'ye 2004'te katılmaları öngörülen Litvanya ve Polonya'nın arasında kalan Kaliningrad bölgesinde yaşayan Rusların konumu ve geçiş hakları konusunda bir eylem planı üzerinde mutabakat sağlandı. Zirvenin ardından NATO Genel Sekreteri Lord Robertson ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'nun Doğu Avrupa istikametinde genişlemesinin Moskova'nın güvenlik çıkarlarını tehdit etmemesi ümidinde olduğunu  söyledi.

Robertson ise, NATO'nun gelecek hafta Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yapılacak toplantısına, 7 Orta Avrupa ülkesinin ittifaka davet edilmesinin Rusya'yı tehdit etmediğini söyledi.

13-Filipinler'in başkenti Manila açıklarında  düşen  yolcu uçağında 14 kişinin öldüğü bildirildi. 

12 KASIM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, görev süresi gelecek ay sona erecek olan YÖK üyesi Prof. Dr. Türkan Saylan'ın yerine, Üniversitelerarası Kurul tarafından seçilen Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul'un üyeliğini onayladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'e veda ziyaretinde bulundu.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, BM'nin Kıbrıs için sunduğu çözüm planının "İsviçre" ile "Belçika" modelleri arasında bir yerde olduğunu belirterek, değerlendirmenin henüz tamamlanmadığını söyledi. 

Programa katılan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın danışmanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal  planın Türk tezlerini yansıtmadığını belirtti. CHP Genel Başkan Yardımcısı İnal Batu ise Kıbrıs konusunda önemli bir dönemeçte bulunulduğunu, BM'nin önerilerinin müzakere zemini olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, sadece adli ve askeri hakim ve savcılara görevden ayrıldıktan belli bir süre sonra noterlik hakkı tanıyan düzenlemeyi iptal etti.  Mahkeme, idari yargıçlara bu hakkın tanınmamasını anayasanın eşitlik ilkesine aykırı buldu.

5- AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, NTV televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan "Öncelikli olarak Kopenhag kriterleri kapsamında Anayasa'nın 76. Maddesi'nde değişikliğe gideceğiz. Bunu siyasi partiler yasasındaki değişiklik takip edecek" dedi.

Erdoğan ayrıca, İstanbul'da Pendik Belediyesi'nce düzenlenen  temel atma ve açılış törenine katıldı. Erdoğan ekonomi ve siyasette yaşanan krizleri çözüp Türkiye'yi muasır medeniyet seviyesine çıkarma konusunda kararlı olduklarını söyledi.

6- SP Genel Başkanı Recai Kutan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, parti kongresini 2003'ün ilk yarısında yapmayı planladıklarını belirterek, genel başkanlığa aday olmayı düşünmediğini söyledi.

7- TİSK Genel Başkanı Refik Baydur düzenlediği basın toplantısında, seçim öncesi oportünist bir yaklaşımla 'İş Güvencesi Yasası'nın çıkarıldığını belirterek,  iş yasasının 15 Mart'a kadar çıkmaması durumunda işten çıkarmaların başlayacağını söyledi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise Baydur'un büyük bir yanlışın peşinde olduğunu belirterek "Bundan sonra işten çıkarılacak her işçinin sorumlusu TİSK olacaktır" dedi.

8- Genelkurmay Başkanlığı eski Genel Sekreteri ve Zaman gazetesi yazarı Ertuğrul Alatlı, İstanbul'da yaşamını yitirdi.

9- Türkiye'ye gelen Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, temasları öncesinde Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 22 Kasım'da Brüksel'de gerçekleşecek Irak muhalifleri toplantısı öncesinde Türkiye ile görüş alışverişinde bulunacaklarını belirten Talabani, BM Güvenlik Konseyi'nin kabul ettiği son Irak kararını olumlu bulduklarını söyledi. 

10- Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Christian Hoppe Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Kopenhag zirvesine kadar "düşünce ve ifade özgürlüğü, işkencenin önlenmesi, dinsel özgürlükler ve vakıflar" konularında reformların gerçekleşmesinin önemini belirten Hoppe "Danimarka, Kopenhag'da ortak AB politikasının sınırları içerisinde Türkiye hakkında olabilecek en olumlu ve yararlı karar için çabalıyor" dedi.

11- 1982 yılında Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı öldüren Ermeni terörist Hamping Sasunyan, ABD'nin başkenti Washington'da 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

12- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan ve beraberindeki heyet, Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile bir araya geldi. Verheugen, Türkiye'nin AB'ye üye olacağı, konusunun  tartışılmasının yersiz olduğunu belirterek, Kopenhag zirvesinde, Türkiye'ye tam üyelik müzakerelerinin başlangıç tarihi verilmesi konusunda çekinceleri olduğunu söyledi.

13- İspanya Dışişleri Bakanı Ana Palacio, İspanya'da bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İspanya ve Almanya hükümetlerinin Türkiye'nin AB'ye girmesi için açık bir diyalog kurmaktan yana olduklarını belirtti. Palacio "Müslüman ama laik bir toplumun Avrupa demokrasilerinin tüm kriterlerini yerine getirerek üye olması fikrinin, AB için önemli olduğunun dünyaya verilmesi gereken önemli bir mesaj olduğu kanısındayız" dedi.

Fischer de Türkiye konusunun karmaşık olduğunu kabul ettiğini, ancak perspektifin birliğe doğru olduğunu söyledi.

14- ABD'nin New York kentinde Türk yetkililerle bir değerlendirme toplantısı düzenleyen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM çözüm planını henüz ayrıntılarıyla incelemediğini, ancak planda iki tarafın da görüşlerine uygun olmayan taraflar bulunduğunu söyledi.

ABD'nin New York kentinde bulunan KKTC Başbakanı  Derviş Eroğlu ise gazetecilerin BM planıyla ilgili sorularını yanıtladı. Eroğlu, BM Genel Sekreterliği'nin taraflara sunduğu çözüm planıyla ilgili olarak "Bazı olmazsa olmazlarımız planda yok. Toprak konusunda aşırılık var. Bütünlük içerisinde müspet yaklaşımla değerlendirip müzakere edeceğiz. Anlaşma, AB yolunu açar" dedi.

15- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides  yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın çözüm planını sunmasından sonra, Kıbrıs'ta görüşme sürecinin hassas bir aşamaya girdiğini belirterek,  önümüzdeki haftalarda  yapılacak çalışmaların, kritik ve belirleyici olacağını söyledi.

16- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen komisyon adına yaptığı yazılı açıklamada, BM Genel Sekreteri'nin, Kıbrıs sorununun çözümünü hedefleyen önerisini taraflara sunmasının "cesur ve önemli bir adım" olduğunu belirterek, bu adımın AB'nin tam desteğini aldığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher da yaptığı açıklamada, ABD'nin BM'nin Kıbrıs planını tamamen desteklediğini söyledi.

 İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, planın dikkatle inceleneceği belirtilerek "Garantör devletlerden biri olan İngiltere'nin, 1960 Garantörlük Sözleşmesi gereği üstlendiği sorumluluk yüzünden bu incelemeyi titizlikle yapacağı" bildirildi.

17- BM Genel Kurulu'nda, ABD'nin 1962 yılından bu yana Küba'ya karşı uyguladığı ambargoyu kaldırmasını öngören karar tasarısı kabul edildi.

18- Irak parlamentosu, BM Güvenlik Konseyi'nin 1441 sayılı kararının "reddedilmesi" yönünde tavsiye kararı aldı. Irak Meclis Başkanı Sadun Hammadi, parlamento oturumundan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada "Irak Millet Meclisi'nin bu kararı, Irak halkının fikrini ortaya koyan doğru ve vatansever bir tutumdur" dedi. 

ABD Başkanı George W. Bush da konuyla ilgili olarak başkent Washington'da yaptığı açıklamada, BM kararının reddedilmesi yönünde tavsiye kararı alan Irak parlamentosunun hiçbir gücü olmadığını ve nihai kararın Saddam Hüseyin'e ait olduğunu söyledi.

13 KASIM 2002

1- Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel ile Dışişleri bürokratlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, BM'nin sunduğu  Kıbrıs planı ele alındı. Başbakan Yardımcısı Gürel, belgenin Rumlarla birlikte hazırlandığı yönünde ellerinde güçlü kanıtlar olduğunu belirtti.  AKP'nin dış politikasını da eleştiren Başbakan Yardımcısı Gürel "Kıbrıs konusunda AB ve ABD ile her türlü işbirliğine hazırlar. Bu  pazarlıklarla nereye giderler bilemem, ama Türkiye'deki sağduyu buna izin vermez" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit kamu kurumlarına yaptığı veda ziyaretleri kapsamında Danıştay Başkanı Nuri Alan'ı ziyaret etti. Başbakan Ecevit burada yaptığı konuşmada, Danıştay'ın kamu yönetiminde adaletin  güvencesi olduğunu söyledi.

Alan ise Başbakan Ecevit'in 40 yılı aşkın zamandan beri süren devlet adamı ve siyasetçi kimliği ile topluma damgasını vurduğunu belirtti.

Öte yandan Başbakan Ecevit, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Tuncer Kılınç ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'ı da ziyaret etti.

Ayrıca, Başbakan Ecevit NTV televizyonunda katıldığı bir programda  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek  "Suç işlemiş de olsa, hakkında davalar da olsa, milletvekilliği kaldırılmış da olsa" fiilen hükümetin içinde olabileceği havası verdiğini belirterek, Anayasa'nın 109. Maddesi'nin değiştirilmesinin de anayasal rejimi zora sokacağını söyledi. 

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türkiye'de bulunan Şili Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Juan Emilo Cheyre'yi kabul etti. Görüşmede, Türkiye-Şili askeri işbirliği, Afganistan ve Ortadoğu'daki gelişmeler konusu ele alındı.

4- Yargıtay 9. Ceza Dairesi,  Cumhuriyet gazetesi yazarları Uğur Mumcu, Prof Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr.  Muammer Aksoy ile Prof.  Dr. Bahriye Üçok suikastlarının faillerinin de yargılandığı "Umut Davası"nda, İran güdümlü 'Tevhid Selam' örgütü üyeleri Necdet Yüksel ile Rüştü Aytufan hakkındaki idam kararlarını ağır müebbete dönüştürerek onadı.

5-  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Sosyalist Partileri (PES) Konsey Toplantısı'na katılmak üzere  Polonya'nın  başkenti Varşova'ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Baykal, dokunulmazlıkların  sınırlandırılması ve seçim süresinin 4 yıla indirilmesi önerilerini reddeden AKP Genel  Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üslubunun Türkiye'ye yararlı olmayacağını söyledi.

6- Galatasaray Futbol Takımı Şampiyonlar Ligi'nde, deplasmanda İspanya'nın  Barcelona takımına 3-1 yenildi.

7- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi. Talabani, Türkiye'nin Irak'taki anayasa değişikliği konusunda istemlerini öğrenmeye geldiğini belirtti. Talabani, oluşturulacak yeni parlamentoda  Türkmenlere yüzde 10'luk bir pay vermeyi teklif ettiklerini, ayrıca  Türkmenlerle çok iyi ilişkiler içinde olduklarını ve bunun Türkiye tarafından da bilindiğini söyledi.  

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  AB üyesi ülkelere yaptığı ziyaretler çerçevesinde İtalya'nın başkenti Roma'ya gitti. Başbakan Silvio  Berlusconi ile baş başa ve heyetler arası görüşme yapan Erdoğan, Meclis Başkanı  Pier Ferdinando Cossini ile bir araya geldi. 

Erdoğan görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, daha önce AB büyükelçilerine verdiği 9 maddelik güvenceyi yinelediğini belirterek,  CHP ve parlamento dışındaki partilerle görüşerek anayasanın gözden geçirileceğini söyledi. 

Erdoğan ayrıca,  başkent Roma'ya giderken gazetecilerin soruları üzerine, anayasal ve yasal değişikliklerin ardından milletvekili seçilme yeterliliği kazansa bile dışardan başbakan yardımcısı veya bakan olarak kabineye girmeyi düşünmediğini açıkladı.

9- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt ile başkent Berlin'de yaptığı görüşmeden sonra "Türkiye'nin perspektifi Avrupa'dır" dedi.  Türkiye'nin önemli jeopolitik  konumunu belirten Schröder "Türkiye'nin köktendinciliğe kaymaması için her türlü çaba harcanmalıdır. Bu nedenle Türkiye'deki Batı yanlısı güçlerin desteklenmesi gerekir. Reformlar yerine getirildiği takdirde, Kopenhag'da yapılacak AB zirvesinde Türkiye için Avrupa yolunda yeni adımların atılması mümkün olacaktır" dedi.

10- KKTC Bakanlar  Kurulu, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planını değerlendirdi. Başbakan Derviş Eroğlu, Bakanlar Kurulu'nda sadece değerlendirme yapılacağını, bazı görüşlerin olacağını, ancak şu anda bunların açıklanması noktasında olmadıklarınıı belirti.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise ABD'nin New York kentinde  yaptığı açıklamada, Türk tarafının, planın toprak dağılımıyla ilgili bölümünden memnun olmadığını söyledi.

11- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Türkiye'nin eski DEP milletvekilleriyle ilgili davaya ilişkin itirazını reddetti. Türkiye aralarında Hatip Dicle, Orhan Doğan, Sırrı Sakık, Leyla Zana ve Ahmet Türk'ün de bulunduğu 13 eski milletvekiline 50'şer bin Euro tazminat ödeyecek.

12- Irak'ın BM Büyükelçisi Muhammed El Duri, silahsızlanmayla ilgili BM Güvenlik Konseyi'nin son kararını koşulsuz olarak kabul ettiklerini açıkladı. El Duri, ülkesinin kararı kabul ettiğini bildiren mektubun, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve diğer BM makamlarına iletildiğini söyledi.

13- Rusya'da basına sınırlamalar getiren ve antiterör operasyonlarını eleştirmeye yasak koyan yasanın, parlamentoda onaylandığı bildirildi.

14 KASIM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 11 üniversite ve 2 yüksek  teknoloji enstitüsünün  rektörlerinin atamasını onayladı.  

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel,  BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından  sunulan Kıbrıs planı ile ilgili olarak bakanlıkta bir basın toplantısı düzenledi.  

Başbakan Yardımcısı Gürel, belgenin amacının ''Sorun çıkarmadan, ama belki de sorunlar çözülmeden Kıbrıs'ın AB üyeliğini sağlamak'' olduğunu ve  bu belgenin müzakere edilip edilmeyeceğine KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile yeni hükümetin karar vereceğini söyledi

3- TBMM Genel Kurulu, 22. Yasama Dönemi'nin ilk birleşimi Geçici Başkan Şükrü Elekdağ başkanlığında toplandı.  Elekdağ  açılış konuşmasında, milletvekillerini seçilme başarılarından dolayı kutladı.

Milletin iradesini temsil eden Meclis'e ''geçici başkan'' olarak hitap etmesinin kendisi için şeref ve imtiyaz olduğunu belirten Elekdağ ''3 Kasım seçiminden sonra dünyanın dikkatleri TBMM üzerine odaklaşmış bulunuyor. Bu yoğun dikkat ve ilginin temel sebebi, Türkiye'de Cumhuriyet'in kurulmasından 79 yıl sonra hala karşıt siyasi felsefeleri benimseyen iki büyük toplumsal cephe arasında barışın sağlanamamış olması sebebiyle bazı dönemlerde aksamış olan Türk demokrasisinin bu sefer yaşamsal bir sınav verecek olmasından kaynaklanıyor. Türkiye'nin bu sınavda başarılı olması, milletimizi temsil eden iki siyasi görüşün birbirlerine siyasi açıdan rakip olmalarına rağmen temelleri Atatürk tarafından atılmış olan laik, demokratik Cumhuriyeti korumak ve yüceltmek hususunda tam bir anlayış içinde olmalarına ve ulusal hedefler doğrultusunda tam bir sorumluluk ve içtenlik zihniyetiyle işbirliği yapmalarına bağlıdır'' dedi.   

4- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Reuters ajansına verdiği demeçte,  başbakan atama koşullarıyla ilgili Anayasa'nın 109. Maddesi'ni  değiştirmekten   tam olarak vazgeçmediklerini belirterek, yasalarda yapılacak değişiklik sonucu milletvekili seçilme yeterliliği kazansa bile, bunun da ara seçime dayalı olarak uygulanabileceğini  söyledi. 

Ayrıca, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP  milletvekilleri, mevcut ekonomik tabloya ilişkin olarak  Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ve Hazine Müsteşarı Faik Öztrak başkanlığındaki ekonomi bürokratlarından  brifing aldı.

Brifing sonrasında bir açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül  "Yapılması gereken şeylerin, cesur bir şekilde yapılacağına inanıyorum.  Kısa vadeli değil, uzun vadeli çıkarların peşindeyiz. Kamu reformlarını, yeniden yapılandırmayı, şeffaflaşmayı ve  harcama reformunu ele almakta kararlıyız" dedi.

5- TÜSİAD tarafından  yapılan yazılı açıklamada, BM'nin Kıbrıs önerisinin dikkatle incelenmesi gerektiği belirtilerek   "Bugün gelinen noktada, Türkiye'nin dış politikasında önemli bir yer tutan Kıbrıs konusunda, BM tarafından çözüme yönelik somut bir önerinin gündeme getirilmiş olması önemli bir gelişmedir. Tarafların öneriyi Ada'da kalıcı bir çözüme ulaşması için önemli bir fırsat olduğu anlayışını benimseyerek, hassasiyet ve dikkatle değerlendirmeleri beklenmektedir" denildi.

6- AB  Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, AB devlet ve hükümet başkanlarını temsilen AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  bir araya geldi.

Solana, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada "AB-Türkiye ilişkilerinde çok önemli bir dönemeçteyiz. Gelinen aşama ve sizin iktidar çoğunluğunuz Kıbrıs ile Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nın (AGSP) çözümünde, reformların ilerletilmesinde yeni fırsatlar getirdi. AB  mümkün olan kısa sürede ilerleme bekliyor" dedi.

7- KKTC'nin 19.  kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, başkent Lefkoşa'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkü'nün laik ve demokratik KKTC'de kendi yönetimi altında güven içinde yaşamaya devam edeceğini, Kıbrıs Türkü'nün sayısız fedakarlıklarla elde ettiği özgürlüklerinden asla taviz vermeyeceğini söyledi.

ABD'nin New  York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise  Bayrak radyo televizyonuna telefonla yaptığı açıklamada, devletin, yapılan fedekarlıkların bir eseri olduğunu ve Kıbrıs Türkü Ada'dan tarih boyunca silinmesin diye kurulduğunu belirterek ''Bunu hiçbir zaman unutmamak ve unutturmamak lazım'' dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile  Başbakan Bülent Ecevit de kuruluş yıl dönümü nedeniyle  kutlama mesajı gönderdi.

8- Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) Konsey  toplantısı için Polonya'nın başkenti Varşova'da bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu Kıbrıs planının, Türkiye açısından uygun olmayan bir zamana rastladığını belirterek "Yeni hükümet göreve başlamadı. Mevcut  hükümet konuya sorumluluğunu devretme psikolojisi içinde baktı. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, çok önemli bir sağlık sorunu ile karşı karşıya. Bunlar da ciddi bir engel oluşturuyor" dedi.   

9- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Almanya'nın başkenti Berlin'de Franfurter Allgemeine gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye Kopenhag zirvesinde takvim verilmesi konusunda  "Bunun için zaman henüz erken. Çizgimize bağlı kalmalıyız. Önce siyasi kriterler yerine getirilsin, daha sonra takvim konusunda karar veririz" dedi.

10- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)  tarafından hazırlanan Türkiye'deki idari reformlarla ilgili raporda, Türkiye'nin, AB'ye üyeliğinin de teşvikiyle bankacılık, mali sektör, kamu yönetimi mevzuatında reform başlattığı bildirildi.

15 KASIM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul'da  düzenlenen NATO Parlamenterler Asamblesi'nin (PA) 48. Genel Kurulu'nda  yaptığı konuşmada, NATO'nun, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da tarihinin en kritik genişlemesinin gerçekleştirileceğini  belirterek, Türkiye'nin NATO'nun genişlemesiyle ilgili 1999'da kabul edilen "yeni stratejik konsepti" önemsediğini ve genişlemeyi desteklediğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri George Robertson da  terörle mücadelede Türkiye'nin yakın işbirliğine ihtiyaçları olduğunu söyledi. Robertson,  NATO-AB  ortaklığının stratejik öneme sahip olduğunu  belirterek   "İki kuruluş, ilişkilerini rayına oturtamazsa sonunda ikisi de bunun bedelini öder" dedi.

Genel Kurul öncesinde, NATO'daki son gelişmelerle ilgili olarak Harp Akedemileri'nde bir konferans veren Robertson, terorizmin, siyasi amaçlarını aşarak dünya için tehdit oluşturmaya başladığını, devletlerin artık terörle tek başlarına baş edemediklerini belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, KKTC'nin 19. kuruluş yıl dönümü nedeniyle KKTC Ankara Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyonda yaptığı konuşmada, BM'nin sunduğu Kıbrıs planının KKTC ve Türkiye için hile ve tuzaklarla dolu olduğunu söyledi.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da Kıbrıs planının değerlendirilmesinin aceleye getirilmemesi gerektiğini söyledi.

AKP Genel  Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Kıbrıs'ta eşit, egemen iki devlet olduğunu belirtti.

3- Kültür Bakanı Suat Çağlayan  bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, AKP'nin seçim bildirgesinde yer alan "Kültür ve Turizm bakanlıklarını birleştirme" projesini eleştirerek  "Amacı çatışan bakanlıkları bir araya getirirseniz bazı değerlerin yok olmasına neden olabilirsiniz" dedi.

4- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurulacak olan 58. hükümette 'başbakan adayının' belirlenmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Çankaya Köşkü'nde görüştü. Erdoğan görüşme sonunda yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı'mıza tekliflerimizi sunduk" dedi.

5- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Genelkurmay Başkanlığı'nda görüştü. Erdoğan, görüşmeyle ilgili olarak  KKTC'nin 19. kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda yaptığı açıklamada, Kıbrıs, AB ve Irak konularının değerlendirildiğini söyledi.

6- KESK Genel Başkanı Sami Evren, İstanbul'da yaptığı açıklamada "AKP iktidarı, en ciddi sınavlarından birini 2003 yılı bütçesi ve kamu emekçilerinin 2003 yılı ücret artışlarında verecektir. Bütçenin hazırlanışında emek örgütünün katılımları sağlanmalıdır" dedi.

7- İzmir 2 No'lu İdare Mahkemesi,  Aliağa Gemi Söküm Tesisleri'ndeki  Fransız 'Sea Beirut' isimli asbest yüklü geminin Fransa'ya iadesi kararını onayladı.

8- MTV Avrupa Müzik Ödülleri, İspanya'nın  Barcelona kentinde  düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

9- Türkiye'de bulunan  Irak  Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, AKP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yakış ile görüştü. Görüşmenin ardından yapılan ortak basın açıklamasında, Yakış, Talabani'nin 29 Kasım'da  Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılacak Irak muhalifleri toplantısı ile ilgili bilgi verdiğini belirtti.

Talabani ise AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı seçimdeki başarısından dolayı kutladığını, Irak halkı ile Türk ve Kürt halkları arasındaki ilişkilerin bundan sonraki dönemde daha iyi olacağını umduğunu söyledi.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Polonya'nın başkenti Varşova'da Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) konsey toplantısında yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin yaptığı reformlarla Kopenhag kriterlerini tam olarak uyguladığını belirterek  "Tam üyelik tarihi mümkün olduğu kadar kısa zamanda verilmelidir. Türkiye, bu güne kadar AB'ye giremediyse, bu Avrupa'nın suçu değil. Bu, bizim liderlerin risk alamamasından, cesur olamamasından kaynaklandı. Türkiye, neredeyse 40 yıldır AB üyesi olmaya çalışıyor. Geçmişte, Türk siyasetçileri cesur adımlar atamadıkları için iki kez fırsatı kaçırdılar, ancak şimdi parlamentoda yapılan yasal düzenlemelerle AB'ye üye olamazsa bu, burada bulunanların  kararı olacaktır. Kopenhag zirvesinde müzakerelerin başlatılması için umarım verilen sözler tutulur ve samimi davranılır" dedi.

Ayrıca Baykal, toplantı sonrasında AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile  görüştü. Daha sonra gazetecilere bu görüşmeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Öte yandan Baykal, Portekiz, İtalya heyetleriyle ikili görüşmelerde bulundu ve İngiltere Başbakanı Tony  Blair, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile  görüştü. Baykal, konsey toplantısının ardından yaptığı görüşmeleri gazetecilere değerlendirirken, Kopenhag zirvesinde tarih verilmesinin zor olacağını belirterek "Bazı tereddütlerin etkili çevrelerde sürdüğünü görüyorum. Bundan üzüntü duyuyorum" dedi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türk ve Rum liderlerine, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planını AB'nin 12 Aralık'taki Kopenhag zirvesine kadar Kıbrıs'ın AB'ye girecek bir bütünlüğe kavuştuğu imajı yaratılarak bir giriş anlaşması imzalatılmasının istendiğini belirterek "Bunun yapılması mümkün değildir" dedi.

12- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlediği  basın toplantısında, AB'nin Türkiye ile üyelik görüşmelerinin 2003 sonrasına ertelenmemesi  gerektiğini söyledi. Türkiye'nin Avrupa ile islam dünyası arasında bir cephe ülkesi olduğunu da belirten Berlusconi, laik bir müslüman ülke olarak Türkiye'nin önemini de belirtti.

13- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, New Statesman dergisine verdiği demeçte "Sömürgeciliğin pek çok yanlış yanı var. Bugün uğraşmak zorunda olduğumuz pek çok sorun bizim sömürgeci geçmişimizin bir sonucu. İngiltere'nin sömürgeciliği bugün çözümlenemeyen bölgesel sorunların en önemli nedenlerinden" dedi. Straw, Ortadoğu, Hindistan ve Afrika'daki birçok sorunun, ülkesinin sömürgeci geçmişinden kaynaklandığını belirtti.

14- ABD, Japonya, Güney Kore ve AB "Kuzey Kore'nin, ekonomik sıkıntılar içinde olmasına rağmen nükleer silah programını bırakmakta isteksiz davranması nedeniyle" petrol sevkiyatını durdurma kararı aldı.

15 - Çin Komünist Partisi'nin 16. Ulusal Kongresi'nde, Devlet Başkanı Jiang Zemin, Komünist Parti Genel Sekreterliği görevini Hu Jintao'ya devretti.

16 KASIM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül'ü Çankaya Köşkü'nde 58. hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Gül, Cumhurbaşkanı Sezer ile yaptığı görüşmenin ardından AKP Genel Sekreteri Ertuğrul Yalçınbayır ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Murat Mercan ile birlikte düzenlediği basın toplantısında "Anormal durumları normalleştirmek hepimizin görevidir. Bununla ilgili yasal değişikliklerin hepsinin yapılması gerekir" dedi. Gül, önlerinde pek çok kritik gün olduğunu, bunların başında da Kıbrıs sorunu, AB ile ilişkiler, Kopenhag zirvesinin geldiğini belirterek, öncelikli gündemlerinin dış politika sorunları olacağını söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, UNESCO'nun kuruluşunun 57. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Cumhubaşkanı Sezer mesajında, savaşlara yol açan ırk, cinsiyet, dil, din ve kültür ayrımcılığı, hoşgörüsüzlük ve cehaletle savaşım alanında UNESCO'nun çabalarıyla büyük ilerlemeler sağlandığını belirterek, çalışmalarının daha etkin kılınması gerektiğini belirtti.

3- Bakanlar Kurulu, 32 terör örgütü, kişi ya da kuruluşun Türkiye'deki mal varlıklarının dondurulmasına karar verdi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker düzenlediği basın toplantısında, herhangi bir yasal düzenleme yapılmaksızın gelecek yıl 'Çalışanların Tasarruflarını Teşvik Hesabı'ndan çalışanlara 3.3 katrilyon liralık ödeme yapılacağını belirterek "Bunun ödenmemesi konusunda bazı telkinler var, bu yanlıştır ödenmesi gerekir" dedi.

5- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, cumhuriyet başsavcılıklarına gönderdiği genelgede, savcıların, aile içi şiddet kullanıldığının öğrenilmesi durumunda şikayet aranmaksızın derhal sulh hukuk mahkemelerine bildirimde bulunmalarını istedi.

Bakan Çelikel ayrıca, Cumhuriyet gazetesine yaptığı söyleşide, 1982 Anayasası'nı eleştirerek, Türkiye'nin yargı sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

6- Maliye Bakanı Sümer Oral yaptığı açıklamada, mali miladın tümüyle kaldırılması yerine günün şartlarına uygun, bu konudaki endişe ve kaygıları giderecek, kanuni güvencesi olan bir sistemin kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun 70. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) yanlış eğitim politikası izlediğini söyledi.

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlediği basın toplantısında, 58. hükümetin programının ön adımı olarak değerlendirilen 'Acil Eylem Planı'nı açıkladı. Planda, kamuda etkin ve katılımcı bir yapı ve anlayışın egemen kılınacağı reform çalışmalarının, koordinasyon sağlanarak bütüncül bir anlayış içinde yürütüleceği belirtildi.

Eğitimin önündeki her türlü engelin kaldırılacağını belirten Erdoğan, üniversitelerin idari ve akademik özerkliğe kavuşmalarının sağlanacağını ve Yüksek Öğretim Kurulu'nun yeniden yapılandırılacağını söyledi.

Ayrıca Erdoğan, dokunulmazlıkların kaldırılmasının 1 yıl içindeki öncelikli hedefleri arasında olmadığını, türban sorununun ise toplumla uzlaşma içinde acele edilmeden çözüleceğini söyledi.

Başbakanlığın koordinasyon makamı olduğunu belirten Erdoğan "Hükümetin kurulmasını müteakip, Başbakanlık bünyesinde icracı kuruluşlar ilgili bakanlıklar ile ilişkilendirilmek suretiyle Başbakanlık makamı tam anlamıyla bir koordinasyon makamı haline getirilecektir" dedi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Sosyalist Partileri (PES) Konsey Toplantısı için gittiği Polonya'nın başkenti Varşova'dan dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Varşova temasları sırasında Türkiye'nin AB içinde yer alması gerektiği ve bu amaçla üyelik müzakerelerinin başlaması için Türkiye'ye tarih verilmesi konusunda Avrupalı siyasetçiler arasında giderek yaygınlaşan bir görüş birliği olduğu izlenimini aldığını söyledi.

10- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hüsnü Öndül, 11. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, yeryüzünde adalete ihtiyaç olduğunu belirterek, bunun yalnızca devletlerin hukuksal eşitliğiyle değil, dünyada üretilen mal ve hizmetlerin bölüşümüyle de olabileceğini söyledi.

11- UNESCO, Türk felsefeci Prof Dr. İonna Kuçuradi'yi şeref mansiyonu ile ödüllendirdi.

12- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM'nin sunduğu Kıbrıs planıyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere gittiği KKTC'de düzenlediği basın toplantısında, BM planında Türk tezlerine karşı önemli unsurlar bulunduğunu, ancak planı 'müzakere edilebilir' bulduğunu söyledi.

13- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Polonya'nın başkenti  Varşova'daki  Avrupa Sosyalist Partileri (PES) Konsey Toplantısı'ndan sonra yaptığı açıklamada "ABD Başkanı George W. Bush, beni Türkiye'nin üyelik görüşmeleri için aradı ve Yunanistan'ın tutumunu onayladığını belirtti" dedi.

14- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), ekim ayında Türkiye aleyhine açılan sekiz davayı karara bağladı ve Türkiye'yi toplam 240 bin 772 euro (392.5 milyar Türk Lirası) tazminat ödemeye mahkum etti.

15- İsrail'in, Batı Şeria'nın El Halil kentinde dün düzenlenen ve 12 İsrailli'nin öldürüldüğü saldırının ardından, Filistinlilerle her türlü görüşmeye 'kapıyı kapattığını' açıkladığı bildirildi.

 

17 KASIM 2002

1- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TV 8 televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı konuşmada,  başbakan olmasının önündeki siyasi yasaklar konusunun öncelikli meseleleri olduğunu söyledi. Ayrıca, AB ile en büyük sıkıntının özgürlükler ve işkence konusunda yaşandığını belirten Erdoğan, Türkiye'de manevi ve fiziki işkence bulunduğunu, bunun en kısa zamanda çözüleceğini belirtti.  

2- AKP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Arınç, partisinin iktidar programını Radikal gazetesine değerlendirdi.

3- CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Deniz Baykal'ın başkanlığında toplanarak seçim sonuçlarını değerlendirdi. Baykal toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, olağanüstü kurultayın gündemlerinde olmadığını söyledi.

4- İsveç'te yayınlanan 'Dagens Nyheter' adlı gazetede çalışan Türk gazeteci Mustafa Can, röportaj dalında '2002 Yılı Büyük Gazetecilik' ödülünü kazandı.

 5- 43. Uluslararası Selanik Film Festivali'nde 'Altın İskender' büyük ödülünü Japonya ve Tayland paylaştı.

6- Yunanistan Savunma Bakanı Yannos Papandoniyu başkent Atina'da yayımlanan 'Elefterotipia' gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs'ta bir çözüme varılmasının Türk-Yunan ilişkilerine de olumlu yansıyacağını, ancak bunun kısa zamanda beklenilmemesi gerektiğini söyledi.                                               

18 KASIM 2002

1- AKP Kayseri Milletvekili Abdullah Gül başbakanlığında kurulan 58. hükümet, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer  tarafından onaylandı. Başbakan Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında Bakanlar Kurulu listesini açıkladı. 

Buna göre; Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Abdullatif Şener, Mehmet Ali Şahin, Ertuğrul Yalçınbayır olurken, Devlet bakanlıklarına  Ali Babacan, Mehmet Aydın, Beşir Atalay, Kürşat Tüzmen, Adalet Bakanlığı'na Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanlığı'na Vecdi Gönül, İçişleri Bakanlığı'na Abdülkadir Aksu, Dışişleri Bakanlığı'na Yaşar Yakış, Maliye Bakanlığı'na Kemal Unakıtan, Milli Eğitim Bakanlığı'na Erkan Mumcu, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na Zeki Ergezen, Sağlık Bakanlığı'na Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanlığı'na Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na Sami Güçlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanlığı'na Murat Başesgioğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na Ali Coşkun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na Hilmi Güler, Kültür Bakanlığı'na Hüseyin Çelik, Turizm Bakanlığı'na Güldal Akşit, Orman Bakanlığı'na Osman Pepe, Çevre Bakanlığı'na da İmdat Sütlüoğlu getirildi. 

2- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya,  Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi'nin 229. kuruluş yıl dönümü nedeniyle  düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türk Deniz Kuvvetleri'ne Cumhuriyet dönemi boyunca gereken önem ve önceliğin verildiğini, böylece bugünün etkin, güçlü ve caydırıcı kuvvet yapısının ortaya çıktığını söyledi. 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM'de yeni yasama döneminin ilk grup toplantısında yaptığı konuşmada "Türkiye, dini inaçların yönlendirdiği, şekillendirdiği bir devlet yapısına hiçbir zaman girmeyecektir. Bu konuların tartışılmasının, siyasi gerginlikler üretilmesinin hiç kimseye bir yararı olmayacağının bilinmesi gerekir" dedi. 

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker yaptığı açıklamada, TRT  yeni gelir imkanına kavuşturulmadan, elektrikteki TRT payının kaldırılmasının milli güvenlik açısından da sorun yaratacağını belirterek, TRT'nin anayasada da öngörülen özerkliğinin korunması için otomatik bir gelir kaynağına sahip olması gerektiğini söyledi.

 5- Adalet Bakanı Aysel Çelikel, Konya  adliyesi ek binasının açılışında yaptığı konuşmada, yargının bağımsız olmasının demokrasi ve insan haklarının korunması açısından  önemli olduğunu belirterek  "Bu nedenle hakim ve savcıların özlük haklarının buna uygun düzenlenmesi için bir komisyon oluşturduk. Büyük ihtimalle biz göremeyeceğiz. Bu düzenleme TBMM'den çıkacak ve o zaman kimse yargının bağımsız olmadığını ya da baskı altında olduğunu söylemeyecek. Ben yargının bağımsız olmadığını değil, yargının bağımsızlığına gölge düşürecek birtakım maddelerin olduğunu düşünüyorum" dedi.  

Açılışta gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Çelikel, Fadıl Akgündüz'ün Siirt'ten bağımsız milletvekili seçilmesiyle ilgili hukuki sorun bulunmadığını belirtti.

6- İçişleri Bakanı Muzaffer Ecemiş, 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, kış koşullarının ağır ve etkili olduğu bölgelerde vali ve kaymakamlar başkanlığında ilgili bütün kuruluş yöneticilerinin toplantı yaparak, görev bölümünü gerçekleştirmesini ve alınacak önlemlerin planlanmasını istedi.

7- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal başkanlığında, Irak ile ilgili gelişmeleri ve önemli başkentlerdeki yansımaları değerlendirmek üzere bakanlıkta bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, Londra Büyükelçisi Korkmaz Haktanır ve BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ümit Pamir de katıldı.

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan  temaslarda bulunmak üzere gittiği Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Başbakan Kostas Simitis ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Simitis ile Erdoğan ortak  basın toplantası düzenledi. Erdoğan,  Türkiye ile AB'nin istikrar, güvenlik, strateji, ekonomik işbirliği, ticari ve sosyal çıkarlarının birleştiğini söyledi. 

Simitis de, iki ülkenin geleceğine ilişkin perspektifleri de değerlendirdiklerini, kıta sahanlığı gibi sorun oluşturan konuların da görüşmede ele alındığını, Türkiye'nin AB'ye üyeliği için Kıbrıs'ın özel önem taşıdığını belirterek "Kıbrıs'ın henüz bir çözüme ulaşmaması diğer Avrupa ülkelerini de önemli derecede meşgul etmektedir" dedi. Simitis ayrıca, bölgede barışa dönük ortak adımlar için BM planının iyi bir zemin oluşturacağını belirtti.   

9- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Cumhuriyet gazetesine seçim sonuçları ile ilgili  değerlendirmelerde bulundu.

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) alınan batık bankalardan devlet alacağının 7.9 milyar dolar olduğu bildirildi. BDDK'nın 'Bankacılık Sektörü Yeniden Yapılandırma Programı'nda sağlanan gelişmeleri içeren 'Gelişme Raporu'nun beşincisi yayımlandı. Rapora göre, Pamukbank dışındaki bankaların hakim ortaklarının bu bankalardan kullandığı kaynaklar 6.3 milyon dolar, bankası batanların diğer batık bankalardan kullandığı toplam kaynaklar da 1.6 milyar dolar olarak açıklandı. 

 11- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) toplantısına katıldı. Özilhan toplantının ardından AKP'nin Acil Eylem Planı'na ilişkin soruları yanıtlarken "Herşeyden önce programa temelde sadık kalacaklarını söylemeleri ve ufak tefek ayarlarla bu programı sürdüreceklerini söylemeleri bizim için bir güvence" dedi.

12- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen AB Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Direktörü  Michael Leigh, AB Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Volkan Bozkır başkanlığındaki heyetle görüştü. Görüşmede Kopenhag  kriterleri konusundaki gelişmeler ele alındı. 

13- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Alman Der Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada  "AB, Helsinki'de Türkiye'ye eşit üyelik hakkını verdi. Bu durumda hiçbir değişiklik olmadı. Ancak, bunun için Türkiye'nin önce, hukuk devleti özelliği, demokrasi ve insan hakları bakımından politik standartlarımıza ulaşması gerekiyor" dedi. Verheugen, Türkiye'ye, Kopenhag zirvesinde üyelik müzakerelerine başlanması için takvim verilip verilmeyeceği konusunda kesin bir kararın olmadığını söyledi. 

14- Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan AB Genel İşler Konseyi toplantıları sırasında basına yaptığı açıklamada 10 adayın katılımı için 1 Mayıs 2004 tarihinin benimsendiğini bildirdi. Möller, Genel İşler Konseyi'nde Türkiye konusunun ele alınmadığını belirtti.

15- Güney Kıbrıs Rum Kesimi, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs'ta  taraflara sunduğu çözüm planını müzakere etmeye hazır olduğunu  açıkladı.   Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)  lideri Glafkos Klerides başkanlığında toplanan Ulusal Konsey, oy çokluğuyla, Annan planının Kıbrıs görüşmelerine zemin oluşturabileceğine karar verdi. Klerides, planda yer alan ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile birlikte 3 yıl eşbaşkanlık yapmasını öngören maddeyi ise reddettiklerini açıkladı. 

16- Hindistan'da bir yolcu otobüsünün mayına çarpması sonucu meydana gelen kazada, 30 kişinin öldüğü bildirildi.  

 

19 KASIM 2002

1- TBMM Başkanlığı'na, AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç  seçildi.

2- 58. hükümeti kurmakla görevlendirilen Abdullah Gül, Başbakanlık görevini Başbakan Bülent Ecevit'ten devraldı. Ecevit devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Abdullah Gül'ün deneyimli bir devlet adamı olduğunu belirterek "Başarılarını yeni başbakanlık görevinde de göstereceğine inanıyorum" dedi. Başbakan Gül de Ecevit'in Türk siyasi hayatında unutulmayacak bir isim olduğunu belirterek "Kendisinden böyle bir görevi devralmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum" dedi.  

Başbakan Gül ayrıca, İstanbul'da düzenlenen NATO Parlamenterler Asamblesi (PA) 48. Genel Kurulu'nun kapanış oturumuna katıldı. Başbakan Gül burada yaptığı konuşmada, NATO'nun, stratejik odağını Türkiye'ye doğru kaydırması gerektiğini belirterek "İttifakın tek Müslüman ve aynı zamanda laik ülkesi olarak, Türkiye'nin askeri anlamda oynayacağı rol büyüktür" dedi. 48. Genel Kurul'da görev süresini tamamlayan Rafael Estralla'nın yerine, NATO Parlamenterler Asamblesi başkanlığa seçilen ABD Temsilciler Meclisi üyesi Doug Bereuter ise yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, NATO'nun çok önemli bir parçası olduğunu belirterek "Türkiye'nin bizim desteğimize ve cesaretlendirmemize, bizim de Türkiye'ye ihtiyacımız var" dedi. 

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda hükümet sözcülüğü görevi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener'e verildi. Başbakan Yardımcısı Şener toplantı sonrası yaptığı açıklamada, 3 aylık dönemi kapsayacak geçici bütçe hazırlanacağını bildirdi. Toplantıda, hükümet programının 23 Kasım'a yetiştirilmesine,  57. hükümetin 3 Kasım sonrasında yaptığı atamaların durdurulmasına ve ilgililer hakkında işlem yapılmasına karar verildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TBMM'de, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Sanan Ahmet Ağa ve beraberindeki heyeti kabul etti. Baykal daha sonra  gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Zaman gazetesine hükümetin ekonomideki ilk icraatları konusunda açıklamalarda bulundu.

6- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Siirt Bağımsız Milletvekili Fadıl Akgündüz'ün milletvekili seçilerek dokunulmazlık kazandığını belirterek, müteakip yargısal işlemlerin yapılabilmesi bakımından yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle, dosyanın Meclis Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderildiğini bildirdi. 

7- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, AB eski Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg'un  internet üzerinden yaptığı yazışmaları kamuoyuna açıklayarak, bilişim suçu işlediği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

8- DİSK tarafından  yapılan yazılı açıklamada, AB politikalarının belirlenmesinde önemli bir rolü olan Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) ile  önemli görüşmeler yapıldığı, bu çalışmalar sonucunda ETUC Yönetim Kurulu'nun, Türkiye'ye AB üyelik sürecinde destek verilmesi konusunu gündemine aldığı bildirildi.

9- Ankara 1 No'lu DGM, Yeni Asya gazetesinin sahibi Mehmet Kutlular'ın, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312. Maddesi'nin 2. fıkrasıyla ilgili yeniden yargılandığı davada Kutlular'ın eyleminin suç olmaktan çıkarılmadığına karar verdi.

10- ABD'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Tom Weston ve ABD Kongresi'nden yetkililer, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu Kıbrıs planına ilişkin Dışişleri Bakanlığı'nda temaslarda bulundu. 

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya gelen  Weston, yeni Türk hükümetiyle ilgili gidişattan memnun olduklarını belirterek, bunun Kıbrıs sorununa yansımasını umduklarını söyledi. Darrell Issa başkanlığındaki ABD Kongre üyeleri de Ziyal ile görüştü. Issa "Türkiye, AB sürecinde attığı adımlar nedeniyle ödüllendirilmelidir" dedi.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı'nda Kıbrıs konusundaki gelişmelerin değerlendirildiği bir toplantı yapıldı. Ziyal'in başkanlık ettiği toplantıya Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, İngiltere Büyükelçisi Korkmaz Haktanır, Yunanistan Büyükelçisi Yiğit Alpogan ile BM Daimi Temsilcisi  Büyükelçi Ümit Pamir katıldı.

11- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi'nde bir konferans verdi. Chhibber yeni hükümet ve onun ekonomik programına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, AKP'nin açıkladığı ekonomik program için 'çok pozitif' değerlendirmesinde bulundu. Chhibber, yeni hükümetten umutlu olduklarını söyledi.

12- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış dün AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya'nın başkenti Madrid'e gitti.  Bakan Yakış  burada gazetecilerin Kıbrıs ve AB'ye ilişkin sorularını yanıtladı. Kıbrıs'taki kazanımlardan ödün vermeyen politikanın AB sürecinde aynen sürdürülüp sürdürülmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Bakan Yakış, AB'den müzakere takvimi alabilmek için bazı tavizlerin verilebileceğini söyledi.  Erdoğan ise, Başbakan Jose Maria Aznar ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan,  Aznar'ın yaklaşımını olumlu bulduklarını belirterek "Yapacak çok şey var. Müslüman olan Türkiye, Müslüman dünyasına bir mesaj verecektir. Avrupa'ya bakış değişecektir. Türkiye islam ile demokrasinin nasıl bir arada yaşanabilir olduğunun örneği olacaktır. Medeniyetler arası uzlaşmayı getirecektir" dedi.    

Ayrıca Bakan Yakış ve Erdoğan İspanya temaslarının ardından Almanya'nın başkenti Berlin'e gitti. Erdoğan, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile görüştü. Erdoğan Schröder ile yaptığı görüşmede, 12 Aralık'ta Türkiye'ye tarih verilmesini istedi. Fischer'le görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Erdoğan "Biz AB'yi bir Hıristiyan kulübü olarak görmüyoruz ve görmek istemiyoruz. Müzakere tarihi verilen diğer ülkelere göre, Türkiye müzakereye daha hazırdır" dedi. Fischer ise AB'nin bir değerler birliği olduğunu belirterek, Türkiye'nin beklediği müzakere tarihinin Helsinki kriterleri temelinde yattığını belirterek, yeni hükümetin Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) ve Kıbrıs gibi konuları çözümleyeceğine inandığını söyledi. 

13- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder başkent Berlin'de, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile bir araya geldi.

Schröder, görüşmeden sonra Berlusconi ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye ek bir sinyal verileceğinden emin olduğunu belirterek "Türkiye'de yeni kurulan hükümetten de Kıbrıs konusunda Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile yaptığı görüşmede verdiği sözlerde durmasını bekliyoruz" dedi.

14- AP'de genişleme konusunda düzenlenen özel oturumun ardından, AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, AP Başkanı Pat Cox, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve AB Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Fransa'nın Strasbourg kentinde ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Verheugen, Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterlerini henüz karşılamadığını belirterek, Türkiye'nin "Tarih olmazsa ilişkilerimiz bozulur" tavrından vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Rasmussen ise Türkiye'ye ilişkin son değerlendirmenin Kopenhag'da yapılacağını belirterek, 10 aday ülkeyle ilgili bir takım sorunların devam ettiğini, bu sorunların zirveye kadar çözülememesi durumunda bazı ülkeler için hala risk bulunduğunu belirtti. Rasmussen ayrıca, Türkiye'nin diğer aday ülkelerle tamamen eşit muamele gördüğünü söyledi.

15- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de uygulanmakta olan ekonomik programın piyasaların beklentisinden daha iyi performans gösterdiğini ve bunun devamını umduklarını söyledi. Dawson ayrıca, Türkiye'ye kısa bir zaman içinde bir ön heyet göndermeyi planladıklarını, bunun ardından yarım kalan 4. gözden geçirme çalışmaları için heyetin Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi.     

 

20 KASIM 2002

1- Cumhurbaşkanı  Vekili ve TBMM Başkanı Bülent Arınç "Dünya Çocuk  Hakları Günü" dolayısıyla bir mesaj  yayımladı. Başkan  Arınç mesajında,  Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni ilk imzalayan devletler arasında yer alan Türkiye'nin, aynı zamanda dünyada çocuklarına ulusal bayram armağan  etme ayrıcalığına sahip olan ilk ve tek ülke olduğunu bildirdi.

2- Başbakan Abdullah Gül, Radikal gazetesinin  hükümetin gündemindeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. 

3-  CHP Genel  Başkanı Deniz Baykal, Kıbrıs konusunda Dışişleri Bakanlığı Müsteşar  Yardımcısı Baki İlkin, Kıbrıs Dairesi Müdürü Ertuğrul Apakan ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Hayati Güven'den brifing aldı. Baykal  Genel Merkez'den ayrılırken gazetecilerin sorusu üzerine, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu  planın 'tartışmaya açık çok yönleri' olduğunu söyledi. Annan'ın çözümünde, ileride ciddi sıkıntılara yol açabilecek bir nüfus  yerleştirme politikası olduğunu belirten Baykal, toprak konusunda getirilen haritaların kesinlikle kabul edilemeyeceğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Başbakanlık'ta basın mensuplarıyla yaptığı sohbet toplantısında, hükümetin AB'ye uyum sürecinde eksik kalan tüm unsurları süratle tamamlayacağını bildirdi. 

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek yaptığı yazılı açıklamada "Devletin,  toplum ve bireylere hiçbir ayrım gözetmeksizin  eşit ve adil bir biçimde yaklaşmasını sağlamak, temel hukuk ve adalet anlayışımız olmalıdır" dedi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Radikal gazetesinin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan Meclis'e sunulan ve kadük olan 2003 yılı bütçesinin  kötü hazırlandığını belirterek, bütçenin büyüme ve deflatör başta olmak üzere yeni baştan ele alınacağını, aynı zamanda IMF'ye verilen taahhütlerin de göz önünde tutulacağını söyledi.

7- RTÜK Başkanı Fatih Karaca düzenlediği basın toplantısında, AB'ye Uyum  Yasaları çerçevesinde çıkarılması gereken geleneksel dil ve lehçelerdeki yayınlara ilişkin yönetmeliğin tamamlandığını bildirdi.  Farklı dil ve lehçelerde  yayın yapma yetkisi yalnız TRT'ye verilirken özel radyo ve televizyonlara yasak getirildi.

8- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  NATO zirvesi için bulunduğu Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da,  ABD Başkanı George  W. Bush ile görüştü.   Görüşmede, Türkiye'de  yeni kurulan hükümet, Irak, AB ve Kıbrıs  konusu ele alındı.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında  bir gazetecinin sözde Ermeni soykırımı iddialarını Türkiye'nin kabul edip etmeyeceği sorusunu yanıtlarken "Her şeyden önce Ermeni soykırımı var mı, onun cevabını bulmak lazım" dedi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş TV8 televizyonuna yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu Kıbrıs planında 'çok ince tuzaklar ve çok ince oyunlar' olduğunu söyledi. Ayrıca, Ulusal Birlik Partisi  (UBP) Parti Meclisi dün yaptığı toplantıda, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'nın Kıbrıs planını değerlendirdi. Toplantıda alınan karar, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Derviş Eroğlu tarafından açıklandı. Eroğlu, Kıbrıs planının Kıbrıs Türk tarafının öneri ve beklentilerinden uzak olduğunu belirterek "Müzakere zemini oluşturmadığı" kararını aldı. Eroğlu "Plan, Güney Kıbrıs'ın AB üyeliği için bir senaryo görünümü veriyor" dedi.

11- AB'nin yeni üyelerinin belirleneceği Kopenhag zirvesi için hazırladığı genişleme raporu  AP'de onaylandı. Türkiye'nin  BM çerçevesinde Kıbrıs sorununun çözümü için adım atması gerektiği uyarısının yapıldığı  genişleme raporunda, AB Komisyonu'nun Türkiye için geliştirilmiş yeni bir mali strateji  oluşturması da önerildi. AP raporunda Kıbrıs'ın "Yeniden birleşmiş ve tek bir egemenlik altında" AB'ye üye olmasının umut edildiği belirtilerek, yıl sonuna kadar soruna çözüm bulunamaması durumunda Helsinki kararları çerçevesinde Kıbrıs'ın üyeliği konusunda ilerleme beklentisi ifade edildi. AP,  Hıristiyan  Demokrat grubun üyesi Markus Ferber'in sunduğu Türkiye'ye üyelik yerine 'özel ortaklık' verilmesi yönündeki değişiklik önergesini reddetti.                                                                                 

21 KASIM 2002

1- Başbakan Abdullah Gül, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Dennis Hastert ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan  Hastert, Türkiye'yi modernleşme, istikrar ve demokrasi açısından model olarak gördüklerini belirtti. Hastert, Irak sorunu ile ilgili olarak da, bu ülkedeki kitle imha silahlarının kabul edilemez olduğunu ve BM çabalarının başarılı olmasını umduğunu söyledi. 

Başbakan Gül de Türkiye'de istikrar ve insan haklarının daha ileriye götürülmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Ayrıca Başbakan Gül CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "AB, Kıbrıs ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) sorunu bütün olarak çözülmeli" önerisini eleştirerek, Kıbrıs'la AB'yi ayrı tuttuklarını belirtti. Başbakan Gül  "Önemli  olan AB sürecinde diğer adaylara da uygulanan kriterler. Biz bu kriterleri yerine getirmeliyiz. Adaylığımızda belirleyici bu olmalı" dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geleneksel Türkiye politikasının aksine  Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP), AB ve Kıbrıs konusunda paket çözüm önermesi ve AB'ye yönelik olarak "tarih için tarih verilmesinin kabul edilebileceğine" ilişkin sözlerini eleştirerek "Her durakta ayrı bir dış politika ilan ederek ülke sorunlarının çözümüne yaklaşım, gelecekte bizi ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakır" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin yaptığı açıklamada, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlığının görev ve yetkilerine tedbir isteminde, öncelikle Siyasi Partiler Yasası'nın 104. Maddesi'nin 'anayasaya aykırılık' iddiasını karara bağlayacaklarını belirtti.

4- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, AB  Uyum Yasası kapsamında ölüm cezaları "savaş ve çok yakın savaş tehdidi halleri" dışında ömür boyu ağır hapis cezasına dönüştürülürken, indirim maddelerinin idam üzerinden uygulanmasına karar verdi.

5- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda  düzenlediği basın toplantısında, Türk Lirası'nın (TL) değer kazanmasının ihracatta küçük oranda da olsa negatif etki oluşturacağını, ancak ihracat artışı ile birlikte bir süre sonra bu dengenin sağlanacağını söyledi.

6- Devlet Bakanı Ali Babacan Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, 2003 yılının ekonomik göstergeler açısından iyi bir yıl olacağını, borç çevirme sorununun yaşanmayacağını ve büyümede yüzde 4'ün üzerine çıkılacağını söyledi. 

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek  düzenlediği basın toplantısında, DGM ve Yargıtay kararlarına karşın Türk Ceza Yasası'nın (TCY) 312. Maddesi'nde yapılan değişiklikle, AKP Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın eyleminin suç olmaktan çıktığını  belirterek "Bir yandan AB'ye girmek için çaba gösterirken, devletin bazı kurumlarının buna aykırı kararlar ve uygulamalar yapmasını izah edemeyiz" dedi

8- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu  81 il valiliğine, bakanlığın temel önceliklerini belirten bir genelge gönderdi. Bakan Aksu genelgede, şeffaf devlet anlayışının yerleşeceğini belirterek, yolsuzlukla  mücadelenin  kararlılık içinde yürütüleceğini, hizmet ve yatırımlarda tasarrufa büyük önem verileceğini söyledi.

9- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, bakanlıkta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Mumcu gazetecilerin 'eğitimin önündeki engellerin kaldırılması'na ilişkin sorusu üzerine "Bu ülkenin anayasasında, kanunlarında çizilmiş sınırların içinde bir eğitim politikası yapacağız. Bununla ilgili soru ve yorumlarla toplumsal duyarlılığın provoke  edilmemesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

10- Başbakan Abdullah Gül tarafından imzalanan ve çoğunluğu 57. hükümet tarafından 3 Kasım sonrasında yapılan ihaleler olmak üzere, bugüne kadar yapılan tüm ihalelerin durdurulmasına ilişkin genelge Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- DSP Genel Başkanı  Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP), AB ve Kıbrıs konusunda, bazı Avrupa ülkelerinin başbakanlarına paket çözüm önermesi ve AB'ye yönelik olarak "tarih için, tarih verilmesini kabul edebileceği" sözlerini eleştirdi.

Ecevit "Dışişleri Bakanlığı 2 yıl Türkiye'nin haklarını korumak için çetin mücadele vermiştir. Başarılı sonuca ulaşmışlardır. Şimdi bunların birlikte ele alınmasını istemek, son derece yanlış ve tehlikelidir" dedi.

12- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB üyeliğine destek sağlamak  amacıyla gittiği İrlanda'nın başkenti Dublin'de, Başbakan Bertie Ahern ile bir araya geldi. Erdoğan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Ahern ile 12 Aralık Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye tarih verilmesi, Kıbrıs ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konularını görüştüğünü söyledi.

Erdoğan, daha sonra  Dublin'den Fransa'nın Strasbourg kentine gidişinde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kendisine başbakanlık yolunu açacak Anayasa'nın 109. Maddesi'nin değiştirilip değiştirilmeyeceği sorusu üzerine, Erdoğan karşılıklı bir mutabakatla, uzlaşmayla bunların yapılabileceğini söyledi.

Erdoğan ayrıca, Strasbourg kentinde AP Başkanı Pat Cox ile görüştü.

13- Siirt Bağımsız Milletvekili Fadıl Akgündüz hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan İstanbul Bağcılar Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan fezleke, dokunulmazlığın kaldırılması istemiyle TBMM'ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderildi. 

14- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan başkanlığındaki heyet, Kopenhag zirvesi öncesi Türkiye'nin AB  üyeliğine destek sağlamak  amacıyla gittikleri Fransa'nın başkenti Paris'te, Senato Başkanı Christian Poncelet, Meclis Başkanı Jean-Lois Debre ve Başbakanlık Baş Danışmanı Pierre  Steinmetzile ile bir araya geldi.

Görüşmede Özilhan "Yeni iktidar laik sisteme bağlı ve AB'ye tam üyelikten yana. Bunu da açıkça ifade ediyor. AKP'nin geçmişi, Türkiye'nin AB üyelik stratejisinde önyargılara neden olmasın" dedi. 

Fransa Meclis Başkanı Debre ise  "önyargılı değiliz" dedi. 

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güven radyosuna yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planında var olan eksiklikler giderilmeden, bu belgeyi zemin olarak kabul edemeyeceklerini  söyledi.

16- Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau, başkent  Berlin'de yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, AB üyeliğiyle ilgili olarak adayların üyelik kriterlerini yerine getirmesi ve AB'nin üyeleri kabule hazır olması gerektiğini belirterek, Türkiye'ye  takvim verilmesi için erken olduğunu söyledi.

17- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) yayımladığı 'Dünya Ekonomisi Raporu'nda,  Türkiye'nin borç riskini azaltmak için enflasyon ve reel faiz oranlarını düşürmesi gerektiği belirtilerek "Bunun için de yeni hükümetin reformlarını sürdürmesi gerekiyor" denildi.

18- NATO üyesi 19 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının bir araya geldiği NATO zirvesi,  Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yapıldı. Zirvede,  Bulgaristan, Estonya, Litvanya, Letonya, Romanya, Slovakya  ve Slovenya olmak üzere yedi ülkenin daha  NATO'ya üyeliği kabul edilerek, ittifakın  komuta yapısının da değiştirilmesi kararı alındı.

Zirvenin açılışında konuşan NATO Genel Sekreteri George Robertson, bu genişlemenin NATO'nun gücünü, uyumunu ve yaşamsallığını güçlendirecek bir unsur olduğunu belirterek "Bu karar müttefiklerin üzerinde oydaşma sağladığı için çok önemli bir karardır" dedi.

NATO zirvesinde Türkiye'yi temsil eden Cumhurbaşkanı Ahmet  Necdet Sezer de yaptığı konuşmada, NATO'nun genişleme sürecinin ülkelerin güvenliğinin pekiştirilmesinde önemli bir adım olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer,  ittfakı hedef alan tehditlere, en yakın ülke olan Türkiye'de, yeni NATO  karargahları kurulması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin, AB-NATO ortak tatbikatı çekincesini kaldırdığını söyledi. 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer, başkent Prag'da İngiltere Başbakanı Tony Blair, İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar, AB Dönem Başkanı Danimarka'nın Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir araya geldi.

22 KASIM 2002

1- Başbakan Abdullah Gül, CNN International televizyonunda yayınlanan konuşmasında "Türkiye'nin demokrasi açısından bazı eksiklikleri var. Partimizin genel başkanı seçimlere katılamadı. Biz bunu düzeltip yolumuza devam edeceğiz. Aksi takdirde istifa edecek değilim, devam edeceğim. Daha sonra karar vereceğiz. Şu anda Türkiye'nin Başbakanı olarak yetki bende. Ben de yetkimi ve otoritemi kullanacağım" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda yaptığı konuşmada, 58. hükümetle  uyum içinde olmalarının özel bir dostluğun gereği olmadığını ve aralarında belli farklılıklar bulunduğunu söyledi. Baykal, özellikle türban konusunda hükümetin 'inadına yürüme' anlayışı içinde olduğunu belirtti.

Ayrıca, Baykal NTV televizyonunda  katıldığı bir programda AKP'nin siyasi gerginlik yaratacak üsluba girme ihtimalinin göründüğünü belirterek, hükümete güven oyu vermeyeceklerini söyledi.

3- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Pamukbank'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devri kararının yürütmesini durdurdu.

4- Devlet Bakanı Ali Babacan, başkent Yeni Delhi'de yapılacak G-20 ülkeleri ekonomi bakanları toplantısına katılmak üzere, Hindistan'a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilere açıklamalarda  bulundu. Bakan Babacan, toplantı sırasında katılımcı ülkelerin ekonomi bakanları ile görüşmeler yapacağını belirterek, IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger ile yapacağı görüşmenin bir tanışma toplantısı olacağını söyledi.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Vilayetler Hizmet Birliği'nin genel kurulunda yaptığı konuşmada "İnsan hak ve hürriyetlerini AB kriterleri doğrultusunda evrensel standartlara kavuşturacağız, işkence, kayıp, gözaltında ölüm, faili meçhul cinayet gibi insan hakları ihlallerinin üzerine ciddiyet ve kararlılıkla gideceğiz" dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyet'in Türk Milletinin çağdaşlaşma kararlılığını ortaya koyan bir uygarlık projesi olduğunu belirterek "Eğitim sistemimizin bilgi toplumunun gereklerine uygun ve evrensel standartlarda hizmet üreten bir yapı haline gelmesi ve öğretmenlerimizin maddi ve moral düzeylerinin yükseltilmesi yönünde gereken değişiklikler gerçekleştirilecektir" dedi.

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Erdoğan, AB konusunda muhalefet ve iktidarın düşünce birliği içinde olduğunu belirterek "Türkiye'ye karşı müzakere tarihi verilmesinde meydana gelecek şüpheler veya 12 Aralık'ta meydana gelecek olumsuzluk, şüphesiz AB ülkelerinin test edilmesi anlamına gelir ki bunun neticesine de onların katlanması gerekmektedir" dedi.

 Baykal da AB ile Kıbrıs konusunda iktidar ve muhalefetiyle Türkiye'nin üyelik müzakeresi için bütün dünyadan takvim istediklerini belirterek "Eğer AB aday ülkelere aynı ölçütlerde davranıyorsa Türkiye'ye de  bir tarih vermek durumundadır. AB'nin saygınlığı, tutarlılığı bunu gerektirmektedir" dedi.

8- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, NATO zirvesine katılmak üzere gittiği Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'dan  ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, görüştüğü liderlerin, Türkiye'ye AB'den tarih verilmesi konusunda hep başka ülkelerin engel olduğunu belirterek suçu birbirlerine attıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın  sunduğu Kıbrıs planının incelenmesinin zaman alacağını ve konunun muhatabının doğrudan doğruya KKTC olduğunu belirtti.

 9- Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac, NATO zirvesi nedeniyle bulunduğu Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin yerinin tartışmasız AB olduğunu belirterek "Türkiye laik bir ülkedir. Modern Türkiye'nin Mustafa Kemal'in mirası ve tarihi bir kazanım olan bu laikliğin Türkiye'de yeniden tartışma konusu yapılmaması beklentisindeyiz" dedi.

10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yaptığı açıklamada, Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye açık tarih verilmesinin sağlanması için Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderlerinin BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu plan üzerinden müzakereye bir an önce başlanması ve belgenin başındaki kuruluş anlaşmasını imzalaması gerektiğini belirterek "Benim şahsi görüşüm şu ki; Kıbrıs çözülürse Türkiye'ye tarih verilmesine kimse itiraz edemeyecek. Böyle bir durumda Türkiye'ye tarih verilmemesine inanmıyorum" dedi.

11- ABD Başkanı George  W. Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile NATO'nun genişleme süreci ve Irak konusunu görüşmek üzere Rusya'nın St. Petersburg kentinde bir araya geldi. İki liderin görüşme sonrası yayımladığı ortak bildiride "Irak'ı, BM Güvenlik Konseyi'nin 1441 No'lu kararına ve ilgili diğer kararlara tamamen ve acilen uymaya çağırıyoruz, silahsızlanma taahhütlerini koşulsuz olarak yerine getirmeye çağırıyoruz. Aksi halde Bağdat, bunun ciddi sonuçları ile karşı karşıya kalacaktır" denildi.

Putin de Irak'a karşı ortak bir eylemin mümkün olabileceğini söyledi.

23 KASIM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında "Öğretmenlerimiz, Cumhuriyet'in kuruluşuyla birlikte gerçekleştirilen atılımlarda hep ön sıralarda yer almış, Cumhuriyet'e ve değerlerine yürekten bağlı aydın kuşaklar yetiştirerek çağdaşlaşma sürecine katkıda bulunmuştur" dedi.

Ayrıca, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve CDP Genel Başkanı Yekta Güngör Özden de 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Abdullah Gül, 58. hükümet programını TBMM'ye sundu. Hükümetin hedefinin itibarlı, demokratik, dinamik bir Türkiye vizyonunu hayata geçirmek olduğunu belirten Başbakan Gül, temel hak ve özgürlükler konusunda duyarlı olacaklarını, çifte standarda, kısır çekişmelere ve siyasi istismara izin vermeyeceklerini söyledi.

Başbakan Abdullah Gül ayrıca, Alman Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'de geçmişi geride bıraktıklarını belirterek, uzun süren ve bugüne kadar Türkiye'deki yaşamı felce uğratan politik kaosun artık sona erdiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Yalçınbayır, AİHM'nin sanık lehine aldığı yeniden yargılanma kararlarının, iç hukukta uygulanabilmesi için Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun (CMUK) 327. Maddesi'nde değişiklik yapılacağını bildirdi.

4- Kültür Bakanı Hüseyin Çelik 5. Uluslararası Uzakdoğu Festivali'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türk Milleti'nin 20. yüzyılın başından bu yana Uzakdoğu'ya ilgi göstermeye başladığını belirterek, bu coğrafyada yaşanan gelişmelerin büyük merak uyandırdığını söyledi.

5- TBMM Danışma Kurulu, başkanlık divanı üye sayısını 15, ihtisas komisyonu üyeliklerinin sayısını ise 24 olarak belirledi.

 6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Türkiye'de siyasi yasakların tamamen kaldırılacağını, öncelikli olarak da işkence suçlarıyla ilgili düzenlemelere gideceklerini  söyledi.

7- Devlet Bakanı Ali Babacan, G-20 toplantılarına katılmak üzere gittiği Hindistan'ın Yeni Delhi kentinde IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Kruger ile görüştü. Bakan Babacan G-20 toplantılarının ardından düzenlediği basın toplantısında AB temsilcilerine, Türkiye'deki işsizlik ve istihdam sorunlarının çözümü için yabancı sermaye girişine önem verdiklerini anlattığını söyledi.

8- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la görüşmek üzere ABD'nin başkenti New York'a gitti.

9- ABD Başkanı George W. Bush, NATO'ya kabul edilen Litvanya'ya gitti. Başkan Bush, başkent  Vilnius'ta düzenlenen madalya töreninde, Litvanya'nın özgürlük mücadelesinin ittifakın diğer üyeleri için örnek oluşturduğunu belirtti. Başkan Bush daha sonra NATO'ya yeni katılan Romanya'ya gitti.

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ise Slovakya ve Slovenya'yı ziyaret etti.

10- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac başkent Paris'te düzenlediği basın toplantısında Irak'ın silah denetimlerini kabul etmesinin gerekli ve kaçınılmaz olduğunu belirterek, bu denetimlerin Irak'ta kitle imha silahları bulunmadığını ya da varsa imha edildiklerini göstermesini umduğunu söyledi.

24 KASIM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Görüşmede, Atatürkçülüğün aydınlanma ve çağdaşlaşma  tasarımı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Sezer "Çağdaşlaşma ve aydınlanma laik, demokratik sosyal hukuk devletinin gerçekleştirilmesiyle  olanaklıdır. Bunun temelinde ise kuşkusuz laik eğitim yatar" dedi.

Ayrıca, Anayasa Mahkemesi'nin yerleşik kararlarına göre, artık anayasayla bağdaşmayacağı için kamusal alanda başörtüsünü serbest bırakacak bir düzenleme yapılamayacağını belirten Cumhurbaşkanı Sezer "Kamusal alanı düzenleyen hukuksal kurallar görmezden gelinerek uygulamada dini kuralları geçerli kılmak da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmaz" dedi.

2-TBMM Başkanı Bülent Arınç 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir grup öğretmeni kabulünde yaptığı konuşmada,  Atatürk milliyetçiliğine gönülden bağlı olduklarını belirterek "Bunun dışında bir şey düşünmek mümkün değil" dedi.

3- Başbakan Abdullah Gül Habertürk televizyonunda  'Basın Kulübü'  adlı programda yaptığı konuşmada, başörtüsünün bireysel bir özgürlük olduğunu ve saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. Başbakan Gül  "Türkiye'ye yapay sorunlar kimse çıkarmasın. Ama aleni haksızlıkları ben görmüyorum demek de, medeni ülkelere yakışmaz" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin partisinin İstanbul İl Teşkilatı toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şahin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başörtüsü ile ilgili açıklamalarını değerlendirirken, üniversitelerde yaşanan başörtüsü sorununun Anayasa'nın 42. Maddesi'nde değişiklikler yapılarak aşılabileceğini söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Radikal gazetesinin sorularını yanıtladı. Bakan Gönül, hükümetin Genelkurmay Başkanlığı'nın bakanlığına bağlanması yönünde bir planı olmadığını açıkladı. AB'nin ordunun Türkiye'deki etkisinden rahatsızlık duymasına gerek olmadığını da belirten Bakan Gönül "Ordu zaten hükümete bağlı. Türkiye'de önemli olan siyasetçinin, asker ve sivil bürokrasinin itibarını kazanması" dedi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım   bakanlığı ile ilgili hedeflerini Zaman gazetesine değerlendirdi. Bakan Yıldırım, şu ana kadar deniz ve demiryollarının ihmal edildiğini belirterek, bir dizi tedbir alarak ulaşımın aksayan bu yönünün canlandırılacağını  söyledi. Bakan Yıldırım bu çerçevede ilk planda deniz taşımacılığını özendirmek için gemi yakıtının maliyetinin yarıya düşürülebileceğini açıkladı.

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan CNN Türk televizyonunda 'Kafe Siyaset'  adlı programa katılarak soruları yanıtladı.  Erdoğan, seçim öncesi verdiği 'dokunulmazlığı kaldırma' sözleri ile ilgili olarak, birlikte yargılandığı ve bazıları bakan olan AKP milletvekillerinin davasının sonuçlanması için bir yıldan önce dokunulmazlığı  kaldırmayacaklarını açıkladı.

Ayrıca Erdoğan, AB'ye üye ülkelere yaptığı temaslar hakkında bilgi verdi.

8- 24 Kasım Öğretmenler Günü, yurt genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

9-  Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, dün ABD'nin  New York kentinde KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la görüştü.  Görüşme öncesinde,  Türk ve Rum gazetecilere  açıklamalarda bulunan Bakan Yakış, BM  Genel Sekreteri Kofi Annan'ın taraflara sunduğu Kıbrıs planıyla ilgili olarak "Toprak hattının düzeltilmesi ve su kaynaklarının biraz daha eşit şekilde dağıtılması gerektiğine inanıyoruz" dedi. 

10- Avusturya'da erken genel seçimlerin yapıldığı bildirildi.

25 KASIM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada "Yükseköğretim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir" diyen yürürlükteki kanunun, dinsel nitelikli kılık kıyafet serbestisini öngörmediğini söyledi.

2- Başbakan Abdullah Gül, Türkiye-AP Karma Parlamentosu Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lajendik ile görüştü. Görüşmede, hükümetin AB'ye uyum çerçevesinde atacağı adımlar konusunda bilgi veren Başbakan Gül, 57. hükümet zamanında çıkarılan anayasa teklifinin süratle uygulanacağını belirterek "AB'nin endişe duyduğu pek çok konu bu yasa teklifinde  yer alacak" dedi.  

Lajendik, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Akın Alptuna ile de bir görüşme yaptı.  Lajendik, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye uyum süreci çerçevesinde uygulamaya geçirdiği reform teklifi ve Kıbrıs sorununu ele aldıklarını, yeni hükümetin önerdiği tekliften memnun olduklarını söyledi.

Lajendik, Türkiye'nin Kopenhag'da beklediği tarihi almaması sonucunda nelerin olabileceğine ilişkin bir soru üzerine de, bu konudaki tartışmaların halen AB içinde de sürdüğünü belirterek "Bu konuda müzakere tarihi mi yoksa randevu için randevu mu verilsin, diye tartışmalar var. Kopenhag'da bir tarih belirlenmese bile bu Türkiye'nin kaybettiği anlamına gelmez, ortada pek çok seçenek var. Bunlardan biri de randevu için randevu. AP de bu konuda net bir karara varamadı. Herkesin kendi görüşleri var" dedi.  

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Radikal gazetesine yaptığı açıklamada,  yargının hızlandırılması, yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesi vaatlerinin yerine getirilmesinin,  para ve zaman şartına bağlı olduğunu belirterek "Bütçeden ayrılan pay artmazsa yargı reformu zor" dedi.

4- Çevre Bakanı İmdat Sütlüoğlu Radikal gazetesine, bakanlığının çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Hükümet olarak AB'ye öncelik verdiklerini belirten Bakan Sütlüoğlu, bu çerçevede kendisinin de AB ile ilgili yasaları bir ay içinde çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

5- İngiltere'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi David Hannay, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ile bir araya geldi. Hannay, Kopenhag zirvesinden önce Kıbrıs konusunda sonuç almak için çalıştıklarını belirterek "Amacımız BM planının Kıbrıs'ta yeni bir ilişki düzeni için temel oluşturduğunun kabul edilmesi" dedi.

Hannay, Kıbrıs konusu ile Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci arasındaki bağlantıyla ilgili olarak da "Resmi bir bağ yok, ama buna benzer birçok konu birbiriyle ilintili. İngiliz hükümeti, Kıbrıs sorununun, Kıbrıs Türk ve Rum taraflarıyla Türkiye ve Yunanistan'ın hayati çıkarlarını gözeten yöntemlerle kendi bünyesinde çözümlenmesi gerektiğine inanıyor ve Türkiye için açık bir takvim belirlenmesini destekliyor" dedi.

6- Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de yapılan G-20 Ülkeleri Ekonomi Baükanları ve Merkez Bankası Başkanları'nın Toplantısı'na katılan Devlet Bakanı Ali Babacan, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, yeni ekonomik program ile ilgili açıklamalarda bulundu.

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB üyesi ülkelere yaptığı ziyaretler çerçevesinde Portekiz'in başkenti Lizbon'da, Başbakan Jose Manuel Durago Barraso ile bir araya geldi. Görüşme sonrası yaptıkları ortak açıklamada Barraso 'Türkiye hiçbir  zaman AB üyesi olmamalıdır' şeklindeki görüşlere katılmadığını, tüm kriterleri gerçekleştirdiği takdirde Türkiye'nin AB'ye  üye olması gerektiğini, bu durumun hem Avrupa, hem Türkiye, hem de dünya çıkarlarına hizmet edeceğini belirterek "AB başka bir şeye dayalı olmadığını göstermek durumundadır. Biz, Türkiye'nin tüm Kopenhag kriterlerine uyduğu takdirde üye olmasından ve AB'nin genişlemesinden yanayız. Gerekli adımları atması konusunda hemfikiriz" dedi. 

Erdoğan da Türk halkının AB'ye girme konusunda kesin kararlı olduğunu belirterek, 12 Aralık tarihine kadar olan süreyi en iyi şekilde değerlendireceklerini söyledi. Erdoğan daha sonra, Portekiz Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio ile bir araya geldi. 

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'nin Bayrak televizyonuna yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik BM tarafından sunulan planı müzakere edebileceklerini, ancak 'planı kabul etmekle', 'hatalarını düzeltmeye çalışmanın' farklı şeyler olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş ayrıca, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ile bir görüşme yaptıklarını belirterek "Görüşlerimizde mutabık kaldığımız konular, milli davanın temel taşlarıdır" dedi.

26 KASIM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi temaslarda bulunmak üzere Almanya'ya gitti. Cumhurbaşkanı Sezer Almanya'ya hareketinden önce Esenboğa Hava  Limanı'nda yaptığı açıklamada, Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau ve Başbakan Gerhard Schröder ile görüşeceğini belirterek, görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkiler ile Irak, Ortadoğu, Balkanlar, Afganistan ve terorizm gibi bölgesel ve uluslararası sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.

2- Başbakan Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu'nda  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın hükümet programı üzerindeki eleştirilerine yanıt verdi. Başbakan Gül, AKP Programı, acil eylem planı ve hükümet programının bütün olduğunu belirterek, bazı konularda ayrıntıların acil eylem planında yer almadığını söyledi.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı tarafından Başbakan Gül'e 'e-devlet' uygulaması konusunda brifing verildi. Brifinge, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Abdullatif Şener, Mehmet Ali Şahin ve Ertuğrul Yalçınbayır, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Başbakanlık Müsteşarı Fikret Üçcan da katıldılar. 

Öte yandan Başbakan Gül, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson'ı kabul etti. Pearson görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Kopenhag zirvesi, Türkiye'nin müzakere tarihi alma isteği ve ABD'nin Kıbrıs ile ilgili düşüncelerini ele aldıklarını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM Genel Kurulu'nda  hükümet programı üzerine  yaptığı konuşmada AKP'yi eleştirdi. Baykal "Devletin temel kurumlarıyla asla kavga etmeyiniz. Cumhuriyetin 80 yıllık kazanımlarına dokunmayınız. Cumhurbaşkanımızın uyarılarını dikkatle değerlendiriniz, anayasal düzenin temelleriyle oynamayınız" dedi. 

4- Anayasa Mahkemesi, genel nüfus sayımlarında sokağa çıkma yasağı öngören düzenlemeyi iptal etti.

Gazetecilere konu hakkında bilgi veren Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, genel nüfus sayımlarında sokağa çıkma yasağının 'Kanun Hükmünde Kararname' (KHK) ile düzenlendiğini ve herhangi bir yasada bu konuya ilişkin hüküm bulunmadığını belirterek, yeni bir yasal düzenleme yapılmazsa, bundan sonraki genel nüfus sayımlarında sokağa çıkma yasağının uygulanmayacağını söyledi.

Anayasa Mahkemesi  ayrıca,  Türk Ceza Kanunu'nun (TCK), evlenmek amacıyla kaçırdığı reşit olmayan kızı, kaçırdığı eve, ailesinin evine veya ailesi tarafından alınması mümkün olan bir yere getirip serbest bırakanlara ceza indirimi öngören hükmünü iptal etti.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye-AP Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lajendik ile beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakan Çiçek, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin sorular üzerine "Takdir edersiniz ki, Anayasa değişikliği parlamentonun işidir, bakanlığın değildir. 83. madde değişikliği partinin programında var. Geri kalan konu zamanlama meselesidir" dedi.

6- Maliye Bakanlığı 'Mali Milat'ı kaldıran vergi tasarısını Başbakanlığa gönderdi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tasarıyla gelirin tanımında eski sisteme dönüldüğünü belirterek, mali miladın uygulama dışı kaldığını söyledi.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, bazı sağlık personeline zorunlu hizmeti içeren yasayı 2 yıldan önce uygulamadan kaldıracağını  belirtti. Bakan Akdağ, hastanelerin ortak kullanım uygulaması konusunda da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile ortak çalışmalar yaptıklarını söyledi.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Türkiye Ziraatçiler Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin'i kabul etti. Bakan Güçlü görüşmede yaptığı konuşmada, doğrudan gelir desteği konusunda bir kaynak sorunuyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

TZD Başkanı Yetkin de yaptığı konuşmada, tarım kesiminin sorunlarına değindi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Shigeo Takenaka'yı makamında kabul ederek bir süre görüştü. Japonya'dan 3 konuda destek istediklerini belirten Bakan Coşkun bunların teknoloji, finans ve turizm alanlarında olduğunu söyledi.

Büyükelçi Takenaka da Türkiye'nin ekonomisi konusunda görüşmelerde bulunduklarını ve Bakan Coşkun'dan bilgi aldığını belirtti.

10- LDP Genel Başkanı Besim Tibuk, parti genel başkanlığından istifa etti. Tibuk yaptığı açıklamada, LDP'nin 3 Kasım seçimlerinde aldığı sonucun kabul edilemez olduğunu, bu nedenle LDP'nin yeniden kendisinin başkanlığında bir seçime girerek halktan oy isteyemeyeceğini belirtti.

11- Türkiye'de bulunan Türkiye-AP Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lajendik, Türkiye temaslarını AB Komisyonu Türkiye Temsilciliği'nde düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. AP'nin, Türkiye'ye tarih verilmesine olumlu baktıklarını belirten Lajendik, hükümetin yeni reform teklifini olumlu bulduklarını ancak uygulamasını görmek gerektiğini söyledi.

12- Danimarka'da bulunan Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği konutunda gazetecilere yaptığı açıklamada, AB dönem başkanlığının Türkiye'den talep ettiği mektubun hazır olduğunu, Başbakan Abdullah Gül ya da kendi imzasıyla 8 Aralık'tan önce Danimarka'ya iletileceğini söyledi.

13- AB ülkelerine yaptığı ziyaret çerçevesinde Danimarka'ya giden AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Anders Fogh Rasmussen ile görüştü. Erdoğan ve Rasmussen görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Rasmussen, hükümetin ilettiği yeni reform teklifini memnuniyetle karşıladıklarını, bu konuda AB liderleriyle yapacağı görüşme öncesinde hükümetten bu reformların yer alacağı resmi bir mektup istediğini söyledi.  Rasmussen, Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirmesi durumunda müzakere tarihi alacağını belirterek, Türkiye'nin siyasi kriterlerin tümünü yerine getirmediğini söyledi.

Erdoğan ise Kopenhag'da yapılacak zirvede üyelik müzakerelerinin başlaması için Türkiye'ye tarih verilmesini beklediklerini belirterek, Kopenhag kriterleriyle ilgili son durumu, uygulamaya ilişkin eksiklikleri içeren bir çalışmayı 8 Aralık'a kadar Dönem Başkanlığı'na ileteceklerini söyledi.

Danimarka ziyareti öncesinde Finlandiya'ya giden Erdoğan, Başbakan Paavo Lipponen'den, müzakere tarihi için destek sözü aldı. Lipponen, Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada "Türkiye'nin AB perspektifinin güçlendirilmesi için çalışacağız. 1999 yılında Helsinki'de bizim dönem başkanlığımızda Türkiye'ye adaylık statüsü verildi. Tarih konusunda Türkiye'yi engelleyecek en son ülke biz oluruz" dedi.

14- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solona ile birer görüşme yaptı.

Cem görüşmede yaptığı açıklamada, BM Kıbrıs planının Türkiye'nin AB  üyeliği esas alınarak hazırlanmış bir plan olduğunu belirterek, Türkiye'ye müzakere tarihi verilmemesi durumunda Kıbrıs dahil bir çok konuda sıkıntı yaşanacağını belirtti.

Verheugen de AB üyelerinin büyük bir kısmının Türkiye'ye tarih verilmesinden yana olduğunu, ancak bazı ülkelerin tereddütleri olduğunu söyledi.

15- BM Silah Denetleme  Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix, dün BM Güvenlik Konseyi'ne Irak'a yaptıkları ilk ziyaret hakkında bilgi verdi.

Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Blix, UMMOVİC'in başkent Bağdat dışında şimdilik sadece Musul'da ofis açacağını belirterek, buna gerekçe olarak Bağdat dışında sadece bu kent çevresinde çok sayıda tesis bulunmasını gösterdi.

16- Dünya Sağlık Örgütü'nün  (WHO) yayımladığı "Dünya Sağlık Raporu 2002" de dünyada her yıl meydana gelen 56 milyon ölümün yüzde 40'ının nedeninin "önlenebilir sağlık tehditleri" olduğu bildirildi.

Ayrıca WHO ve BM AIDS'le mücadele programının (UNAIDS) raporuna göre, ortaya çıktığı 1981 yılından bu yana dünyada sayıları 40 milyonu bulan AIDS hastalarının sayısının önlem alınmazsa, 2005'te 100 milyona çıkacağı belirtildi. 

17- ABD Başkanı George W. Bush ülkede güvenlik önlemlerini sıkılaştıran iç güvenlik yasasını imzaladı. Başkan Bush, Beyaz Saray iç güvenlik sorumlusu Tom Ridge'i İç Güvenlik Bakanı olarak atadı. Başkan Bush ABD'nin Toronto kentinde yaptığı açıklamada, Ridge'in başkanlığındaki bakanlığın görevinin, ABD topraklarında terorizmle mücadeleyi organize etmek olacağını söyledi. 

18- Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin, isyancıların denetimindeki kuzey kesiminde geçen ay başgösteren grip salgınında 566 kişinin öldüğü bildirildi. 

27 KASIM 2002

1- Başbakan Abdullah Gül  partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  Türkiye'de  yeni bir dönem başladığını, AKP iktidarında ülkenin reform ve dönüşüm yaşayacağını, eski siyaset  tarzı ve eski siyasi 'konseptle' düşünme döneminin bittiğini belirterek, öncelikli gündemlerinin 'adalet reformu'  olduğunu söyledi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantı sonunda açıklama yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Abdullatif Şener, ekonomik, siyasi ve sosyal   önemli reformlar içeren Acil Eylem Planı'nın 1,3, 6 ve 12 aylık hedeflerini belirlediklerini açıkladı.  Başbakan Yardımcısı Şener, planın taslak çalışmasını tamamladıklarını, bundan sonra hükümetin bu planı nasıl yürüteceğini ve en hızlı biçimde nasıl yaşama geçireceğini görüştüklerini söyledi. 

 3 - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal  partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin laiklik konusunu aştığını, ancak bu noktaya gelinceye dek büyük acılar çektiğini söyledi.  Siyaseti gerginlik ve çekişme alanına dönüştürmek istemediklerini belirten  Baykal, AKP'yi uyararak ülkede tedirginlik yaratacak davranışlardan uzak durulmasını istedi.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, tüm özel ve kamu hastanelerinin bütün acil başvuruları 'ödeme gücü' ve 'sosyal güvence' şartı aranmaksızın kabul etmesini istedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun  CNBC-e televizyonuna yaptığı değerlendirmede, aralık ayındaki Milli Güvenlik Kurulu toplantısında bedelli askerlik konusunun gündeme getirileceğini belirterek, yeni teklifte yaş sınırlamasının da olmayacağını söyledi.

6- ANAP Genel Başkanı  Mesut Yılmaz, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında genel başkanlıktan istifa etti.

7- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Genel Kurul toplantısı yapıldı. Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Prof. Kemal Gürüz, türban sorununun YÖK tarafından kabul edilmediğini belirterek "Türban konusu bizim için açılmamak üzere kapanmıştır" dedi.  Gürüz, türban, devamsızlık ve Kürtçe eğitim dilekçesi  verme gibi disiplin suçları nedeniyle üniversiteden atılan öğrencileriin  affedilmesine karşı olduğunu söyledi.

8-Türkiye'de bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Temsilcisi Alvaro de Soto, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi.

De Soto temaslarının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, konunun giderek daha da acil hale geldiğini, tarafların bu aciliyet duygusuna göre hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Kıbrıs, Rum ve Türk taraflarının belgeye ilişkin görüşlerine göre, bir takım düzenlemeler yapılabileceğini belirten de Soto, taraflardan belgeyi genel dengeler doğrultusunda değerlendirmelerini istediklerini, kabul etmemeleri durumunda ise alternatifiin ne olacağını düşünmelerini istediklerini bildirdi.

9- Almanya'nın başkenti Berlin'de temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  Cumhurbaşkanı Johannes Rau ve Başbakan Gerhard Schröder  ile görüştü. Cumhurbaşkanı Sezer görüşmeden sonra Schröder ile birlikte düzenlediği basın toplantısında "Bu  ziyaretimin, ikili ilişkilerin geliştirilmesine ve Türkiye'nin AB üyeliğine katkı sağlamasını diliyorum" dedi.

Schröder ise Türkiye'nin AB üyeliğinin Almanya'nın çıkarına olacağını belirterek  "Türkiye'ye üyelik perspektifi verilmesinde, bu ülkedeki demokratik çevrelerin güçlendirilmesi açısından Almanya'nın çıkarı vardır. Almanya  ve Avrupa'da hiç kimse radikal ve Batı düşmanı çevrelerin güçlenmesini isteyemez" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, temaslarını tamamladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında "Schröder, Türkiye'deki düzenlemeleri takdirle karşıladıklarını, ancak uygulama konusunda tereddüdü olduğunu söyledi" dedi.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Göran Persson ile görüştü.  Görüşmeden sonra  düzenlenen basın toplantısında Persson, Türkiye'nin AB üyeliğinde yeni hükümetin yapacağı reformlar konusunda umutlandıklarını ancak uygulamaya bakacaklarını söyledi. Persson, Türkiye'nin AB üyeliği için, Kopenhag kriterlerine dahil olmasa da, Kıbrıs ve Avrupa Güvenlik ve Savunma  Politikası (AGSP) konusunun çok önemli olduğunu belirtti.

Erdoğan ise AB'nin stratejik çıkarlarının da Türkiye'nin üyeliğini gerektirdiğini söyledi.

Erdoğan daha sonra, Fransa'nın başkenti Paris'e geçerek Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile görüştü. Türk Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında "Kopenhag'da Türkiye'ye tarih verilmesini bekliyoruz" diyen Erdoğan, Chirac'ın Türkiye'nin AB üyeliği konusunda elinden gelen yardımı yapacağını söylediğini belirtti.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile İktisadi Kalkınma Vakfı  (İKV) öncülüğündeki heyet, AB'den de sivil toplum örgütü temsilcileri Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldi.

Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin reformları gerçekleştirerek AB yolundaki kararlılığını ortaya koyduğunu belirtti.

AB Sosyal İşler Komisyon Üyesi Anna Diamantopoulou  ise "Türkiye'nin AB üyeliğinin coğrafyayla, tarihle, dinle ilgisi yok. Katılım için belli kriterler,  prensipler var. Bu çok nettir" dedi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş NTV televizyonunda Kıbrıs'la ilgili son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.  Cumhurbaşkanı Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu Kıbrıs planının  'tuzaklarla' dolu olduğunu belirterek "Metnin çözüm zemini oluşturup oluşturmadığı  birkaç gün içinde belli olacak" dedi.

13- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, iki ülkenin birleşme planlarını ele almak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'da bir araya geldi.

28 KASIM 2002

1- TBMM  Başkanı Bülent Arınç,  çeşitli suçlardan dolayı haklarında dokunulmazlığın kaldırılması için fezleke bulunan ve 3 Kasım'da seçilemeyen 88 eski milletvekiline  ait  111 dosyayı, yargılama sürecinin  yeniden başlatılması için Başbakanlık'a  gönderdi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,TİSK Başkanı Refik Baydur  ve beraberindeki heyeti  kabul etti. Baykal kabulde yaptığı konuşmada, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Kopenhag'da Türkiye'ye tarih değil de tarih için tarih verilse de olur' sözlerini eleştirerek "Bu sözler üzüntü veriyor. Tam üyelik Türkiye'nin hakkı" dedi. 

3-  Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, Kanal D televizyonunun canlı yayın programında  öğretmen ve öğrencilerin sorularını yanıtladı. Bakan Mumcu eğitimin, insan ve öğrenci odaklı olması gerektiğini söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sağlık-İş Sendikası Başkanı Mustafa Başoğlu'nu kabul etti. Bakan Başesgioğlu kabulde yaptığı konuşmada, bütün sosyal tarafların iş güvencesi konusunda sorumluluk içinde davranmaları gerektiğini belirterek, tarafları toplayıp bu konuda görüşlerini alacaklarını söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, Başbakan Abdullah Gül tarafından kurulan 58. hükümet 170 ret oyuna karşılık 346 oyla güvenoyu aldı. Başbakan Abdullah Gül  güven oylamasının  ardından yaptığı teşekkür konuşmasında "Yeni bir dönem başlamıştır Bu dönem konuşma değil, iş yapma vakti. Hazırlıklıyız, azimliyiz kararlıyız. Herkese eşit mesafedeyiz. Bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet etmek görevimizdir" dedi.

6- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Portekiz, Finlandiya, Danimarka, İsveç ve Fransa'ya yaptığı ziyareti dönüşünde uçakta yaptığı açıklamada, bazı AB üyesi ülkelerin Kopenhag'da 12 Aralık'ta müzakere tarihi verilmesi, bir grup ülkenin de tarih için tarih verilmesi taraftarı olduğunu belirtti. Erdoğan "Görünen o ki, bu kararın netleşmesi 12 Aralık'a, belki de son ana kadar devam edecektir" dedi.

7- İstanbul 9. Asliye Ticaret Mahkemesi, Türkbank'ın devam eden tasfiye sürecinin ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmasına karar verdi.

8- Şair ve yazar Melih Cevdet Anday İstanbul'da yaşamını yitirdi.

9- Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve yazar Prof. Dr Bülent Tanör İstanbul'da yaşamını yitirdi.

29 KASIM 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında  'ABD'nin olası bir Irak operasyonunda kuzeyden cephe açılması, Türk askerinin operasyonda kullanılması ve lojistik destek sağlanması' gibi konularda izlenecek politikaları değerlendirmek amacıyla Çankaya Köşkü'nde bir toplantı düzenlendi.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem  yaptığı açıklamada, toplantıda Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, konunun siyasi ve askeri yönü açısından teknik sunuşta bulunduklarını, daha sonra konunun değerlendirildiği belirtildi.

2-  Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantının sonunda yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'yi ilgilendiren öncelikli dış politika, askeri konuların ve birbirleriyle ilişkilerinin ele alındığı belirtilerek "Kıbrıs'a ilişkin son gelişmeler hakkında kurula bilgi sunulmuş, bu bağlamda Türkiye'nin KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın müzakere süreci itibarıyla almış olduğu son tutumu desteklediği kaydedilmiştir" denildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Helsinki Yurttaşlar Derneği'nin düzenlediği resepsiyonda gazetecilerin soruları üzerine Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesini umduğunu belirterek "Tarih verirlerse bu bizim motivasyonumuzu artırır" dedi.

4-  Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, basın müşavirliği aracılığıyla yaptığı açıklamada "58. hükümetin kurulmasının ardından bakanlığında hiçbir yeni atama yapılmamıştır. Yalnızca daha önceki dönemde hizmetin gerekleriyle bağdaşmayacak şekilde vekalet, tedvir ve görevlendirme yoluyla yapılmış atama işlemleri iptal edilerek  söz konusu personelin asli görevlerine dönmesi sağlanmıştır" denildi.

5-  Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, TİSK Başkanı Refik Baydur'u kabulünden önce gazetecilerin sorusu üzerine "Merkez Bankası özerk bir kuruluştur. Fikirlerini saygıyla karşılarım. Hükümetin enflasyonla mücadelede, herhangi bir geri adımı yoktur. Ancak Türkiye'de sosyal bir sorun olduğunu, bütün herkes biliyor. Programın eksik olan sosyal boyutunu bizim hükümetimiz tamamlayacak" dedi.

6-  İstanbul 1 No'lu DGM'de görülen davada, mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın tahliye edildiği bildirildi.

7- Ankara-Samsun  karayolu, Hasanoğlan Kavşağı'nda yoğun sis nedeniyle meydana gelen zincirleme trafik kazasında 6 kişi öldü, 95 kişi de yaralandı.

8- Türkiye'de bulunan KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs planına ilişkin itirazları içeren mektup ve izlenecek politikanın belirlenmesine ilişkin ortak bir çalışma gerçekleştirdi.

Dışişleri diplomatlarının da  katıldığı çalışmaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ertuğruloğlu, tarafların samimi bir şekilde endişelerini belirtmelerinden daha doğal bir şey olamayacağını söyledi.  "Belgenin bu şekilde kabul edilmesi mümkün değil"  diyen Ertuğruloğlu, Annan'ın tarafların bu istemini doğal karşıladığını ve iyi bir gelişme olarak değerlendirdiğini bildirdi.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda'nın Lahey kentinde Başbakan Jan Peter Balkenende ile görüştü. Görüşmenin ardından yapılan basın açıklamasında Balkenende "AB Komisyonu'nun Türkiye hakkındaki ilerleme raporunda olumlu yanlar var. Demokrasi ve hukuk alanında önemli ilerlemeler kaydedildiği belirtiliyor. Ancak,  insan hakları ve ordunun rolü konusunda hala yapılması gerekenler var. Bu nedenle Türkiye'ye kesin tarih verilmesi konusunda çekinceliyiz. Biz şu aşamada randevu yani Türkiye'ye tarih için tarih verilmesini savunuyoruz" dedi.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Lüksemburg'da Başbakan Jean Claude Juncher ile bir araya geldi. Juncher görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Türkiye önemli reformlar gerçekleştirdi. Daha önce müzakere tarihi olan aday ülkeler Kopenhag kriterlerini tümüyle karşılamadan müzakerelere başladılar. Türkiye'ye diğer aday ülkelerle eşit muamele yapılmalıdır" dedi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, dün NPR rnadyosuna yaptığı açıklamada, Türkiye'ye yapacakları yardımın 'sadece Irak'la bağlantlı olmadığını' belirterek "Türkiye'nin belli gereksinimleri var. Hem Irak'ta askeri çatışma yaşanması halinde Türkiye'nin bundan nasıl etkilenecği, hem de çatışma olmasa bile Türkiye'nin mevcut gereksinimlerinin ne olduğu konusunda temaslar yapıyoruz. Türkiye'yi destekliyoruz" dedi.

 

30 KASIM  2002

1- Başbakan Abdullah Gül Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinin en önemli gelişmeleri ile karşı karşıya bulunduğunu belirterek, suni gündemlerin Türkiye'nin önünü tıkayacağı uyarısında bulundu. Başbakan Gül, Kıbrıs konusunda hükümet ile askerler arasında tam bir mutabakat olduğunu belirtti.

Başbakan Gül ayrıca, hükümetin icraat planı, ekonominin geleceği ve dış politika ile ilgili konularda Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu.

Öte yandan Başbakan Abdullah Gül tüm valiliklere birer genelge göndererek, Ramazan Bayramı öncesinde yoksullara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından dağıtılmak üzere 18 trilyonluk kaynak ayrıldığını bildirdi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul'da Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliği müzakerelerine başlamak için tarih alma hakkının hukuken doğduğunu belirterek "Biz tarih isteme hakkına sahibiz. Sonuna kadar tarih istemeye devam etmeliyiz" dedi.

Baykal, Kıbrıs konusunda da KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın desteklenmesi gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Başbakanlık'ta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şahin, önceki hükümetin memur maaşlarına hedef enflasyona göre zam yapma sözü verdiğini, ancak kendilerinin 2003 zammını geçmiş enflasyonlara göre vermeyi planladıklarını söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Kanal 7 televizyonuna yaptığı açıklamada, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce (DGM) tahliye edildikten sonra yeniden gözaltına alınan Alaattin Çakıcı'nın 45 gün içinde tutuklanamayacağını ve yurt dışına çıkışının engellenemeyeceğini söyledi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, vergi mükelleflerinin yüzünü güldürecek, vergi idaresi ile vatandaşı barıştıracak, gönül huzuru ile  vergi ödenmesini sağlayacak bir dizi projenin  yürürlüğe gireceğini söyledi.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ bakanlığının çalışmaları ile ilgili olarak Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulundu. Bakan Akdağ "Sağlıkta Köklü Dönüşüm" projesiyle sağlık sistemini yeniden yapılandıracaklarını bildirdi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Türkiye gazetesine bakanlığının çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Coşkun, Türkiye'de rant ekonomisinden reel ekonomiye geçilmesine öncelik vereceklerini belirterek, sıkıntıya düşen işletmeleri yeniden ekonomiye kazandıracaklarını söyledi.

8- Diyarbakır ve Şırnak'ta devam eden OHAL uygulaması sona erdi. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Diyarbakır Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, 1978'de sıkıyönetim ile başlayan OHAL uygulamasının kaldırılıp, bölgede olağan geçişin sevindirici olduğunu belirterek, OHAL uygulamasının sona ermesinin ardından korucularla ilgili yeni düzenlemelerin yapılacağını söyledi.

9- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından hazırlanan "Bankacılık Sektörü Gelişmeleri, Güçlü Bankacılık, Güçlü Ekonomi-Kasım 2002" raporu açıklandı. Raporda, bankacılık sistemindeki kırılganlıkların devam ettiği, kriz sonrasında bankaların hala kredi yerine Hazine'ye borç verme yolunu tercih ettiği belirtildi.

10- 14. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması'nda, En İyi Film Ödülü'nü, yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan'ın yaptığı "Uzak" adlı film kazandı.

11- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen "Balkan Siyasi Kulübü" toplantısında yaptığı konuşmada "Balkanların AB dışında bırakılması halinde Avrupa'da barış olmayacağı" uyarısında bulundu.

12- Kültür Bakanı Hüseyin Çelik, Avrupa Eski Parlamenterler Derneği'nin İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlediği "AB'nin Ortak Değerleri ve AB Anayasası'nın Temel İlkeleri" konulu kolokyumun açılışına katıldı. Bakan Çelik Türkiye'ye dönüşünde yaptığı açıklamada, kolokyumda konuşan İtalyan parlamenterlerin, laik devlet anlayışını desteklemelerine rağmen, hazırlanan Avrupa Anayasası'nda Avrupa'nın Hristiyan köklerden geldiğinin yazılması gerektiğini savunmalarının düşündürücü olduğunu belirterek "Avrupa kültüründen Hristiyanlığı söküp atamazsınız. Bu çok net görünüyor. Zaten bunu atmayı kimse istemiyor" dedi.

13- Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen "Iraklı Kürtlerin Geleceği" konulu konferansta konuşan Irak Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani, ABD'nin olası operasyonu çerçevesinde Irak Kürt bölgesinin geleceği hakkında Fransız parlamenterlere bilgi verdi. Talabani, Kerkük'teki petrolün 5 - 10 yıl içinde biteceğini belirterek "Kerkük'e zaten ihtiyacımız yok" dedi.

14- Avustralya'nın Sydney kentinde toplanan 10 bin kişi ABD'nin Irak'a olası operasyonuna karşı çıkarak, Avustralya'nın olası bir operasyona katılmamasını istedi.