06.12.2002
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

ARALIK 2002

 

 

 

1 ARALIK 2002

1- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, hukuk alanında köklü değişiklikler yapılacağını, yargılama sürecinin hızlandırılacağını, DGM'lerin yargı bütünlüğünü sağlamak amacıyla kaldırılacağını belirtti. Affa sıcak bakmadığını belirten Bakan Çiçek "AB ile ilgili uyum teklifini 12 Aralık'tan önce çıkarmaya çalışacağız" dedi.

2- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TİSK Başkanı Refik Baydur vergi düzenlemeleri konusunda Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulundu. Hisarcıklıoğlu  "Vergide ak bir sayfa açılmalı. Yoksa kaynak ya yastık altında ya da yurt dışında kalacak" dedi.

Baydur ise "Verginin kendisi zaten affedilemiyor. Gecikme faizinde bu tarihten sonrası için belirli ödeme kolaylıkları getirilsin" dedi.

3- Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik  ve Destek Gücü (ISAF) bünyesinde görevli Türk askerlerinin eğittiği 1. Milli Muhafız Birliği, başkent Kabil'de düzenlenen törenle görevlerine başladı.

4- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston  Politis gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin  Kıbrıs sorununun 12-13 Aralık'taki Kopenhag zirvesinden önce çözülmesini kaçınılmaz gereklilik olarak gördüğünü belirterek, BM Genel Sekreteri Kofi  Annan'ın sunduğu Kıbrıs  planını ‘mükemmel ve kusursuz' olarak nitelendirerek "Genel Sekreter'in mükemmel ve kusursuz bir çalışma yaptığına inanıyoruz. Plan, BM'nin Kıbrıs konusunda şimdiye kadar sunduğu en iyi belgedir. Adil bir plan olduğuna inanıyoruz ve kabul edilmesini istiyoruz. Bu bizden kaynaklanmıyor ve planın herhangi bir bölümünün altına imza atmayacağız. Ama mükemmel bir çalışma olduğuna ve görüşmelere temel oluşturduğuna inanıyoruz. Kıbrıs sorununun çözülmemesi ABD'nin çıkarına değildir ve sorun mutlaka çözülmelidir" dedi.

5- Venezuela'nın başkenti Caracas'ta dün meydana gelen yangında 47 kişinin öldüğü bildirildi.

6- Bangladeş'in Gaibandha kentinde ramazan yardımı dağıtımı sırasında yaşanan izdiham nedeniyle 30 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi.

7- Irak'ın güneyindeki Basra bölgesinde Güney Petrol Şirketi'ne ait binanın Amerikan ve İngiliz uçakları tarafından bombalanması sonucu 8 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.            

2 ARALIK 2002

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Abdullah Gül'ü makamında kabul etti. Başkan Arınç kabulde yaptığı konuşmada  ‘'Görevimizi büyük bir tarafsızlık içinde yapacağız ve Meclisi milletimizin en itibarlı kurumu haline getireceğiz" dedi. Meclis'teki iki partinin ve Türk halkının büyük bir çoğunluğunun AB'ye girilmesini desteklediğini belirten Başkan Arınç, bugün AB Parlamentosu Başkanı Pat Cox ile üye ülkelerin Meclis başkanlarına birer mektup yazarak Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesi için destek istediğini söyledi.

Başbakan Gül ise TBMM'ye sevk edilmesi beklenen AB uyum teklifi ile ilgili 3 maddenin geri çekilmesine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Gül ‘'Hayır, henüz geri çekilmiş bir şey sözkonusu değil. Çünkü çok sayıda reform yapılması, düzeltilmesi gereken konular vardır. Bunlar AB ile yakın ilgilidir. Bunların hepsini bir anda Meclis'e sevketmek ne yazık ki mümkün olmamaktadır. En azından 12 Aralık Kopenhag zirvesine kadar bazı şeyleri geçirmeye gayret edeceğiz. Gerek hükümetin gerekse tüm halkımızın AB yönünde yapılması gereken şeylere verdiği destek açıkça ortadır''  dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'de bulunan AB Dönem Başkanı Danimarka'nın Dışişleri Bakanı Per Stig Möller ile bir araya geldi.

Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye'nin AB'ye yönelik talepleri konusundaki düşüncelerini aktardığını belirten Baykal, bu çerçevede ‘demokratikleşme teklifi'nin önemli olduğunu ve  bir an önce sonuçlandırılmasının, Kopenhag'da Türkiye'nin konumunu ciddi ölçüde etkileyeceğini söyledi.

Möller de reform teklifinin hem AB hem Türkiye açısından önemli olduğunu ifade ederek, reform teklifini bir an önce tamamlanmış olarak görmeyi umduklarını belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'de bulunan IMF Avrupa Birinci Bölge Direktörü Michael Depper ve Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Şahin, yaptığı açıklamada "Kamuda çalışan işçilerin sayısının her yıl belirli oranda azaltılması görüşü benimsendi" dedi. Görüşmede, Kahkonen ile IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk de hazır bulundu.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK),  AKP'nin "seçim işlemlerinde noksanlık" itirazını yerinde bularak  Siirt'te 3 Kasım günü yapılan seçimleri iptal etti.

 5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, yürürlük dahil 33 maddeden oluşan AB Uyum Yasa Tasarısı Taslağı'nın bugün Bakanlar Kurulu'na sunulacağını bildirdi. Taslakta, Siyasi Partiler Yasası'nın (SPY) 104. Maddesi'nin ihtarın gereğini yerine getirmeyen parti hakkında kapatma davası açılmasını öngören hükmünün Anayasa'ya aykırı olduğu için kaldırıldığını belirten Bakan Çiçek ayrıca devlet güvenlik mahkemelerinin zaman içinde eritileceğini söyledi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan,  IMF Avrupa Birinci Bölge Direktörü Michael Depper'i makamında kabul etti. Görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Unakıtan  "IMF yetkilileri ile Türkiye'nin ekonomik durumu konusunda görüş alışverişinde bulunduk. IMF ile yeni hükümet  adına yeni bir başlangıç yaptık" dedi.  Hükümetin bütçe disiplinini sürdürmeye kararlı olduğunu  belirten Bakan Unakıtan "Partimizin  bu konuda taahhütleri var. IMF yetkilileri ile  özde uzlaşamadığımız bir konu yok" dedi.             

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye gazetesine sosyal güvenlik alanında yapılacak reformlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım'ı kabulünde yaptığı konuşmada, vergi affı yasasının imzaya açıldığını, hemen arkasından stok ve sicil affı getireceklerini söyledi.

Bakan Coşkun, Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) yöneticilerini kabulünde yaptığı konuşmada da ekonomik programın sosyal ve üretim boyutunun eksik olduğunu, IMF programının Türkiye gerçekleri doğrultusunda revize edilebileceğini belirterek "Programın sosyal boyutu Başbakan huzurunda görüşüldü. Devlet  Bakanı Ali Babacan gerekli çalışmaları yaptı ve hala  görüşmeleri yürütmektedir. Dolayısıyla programın sosyal ve üretim boyutu hakkındaki görüşlerimizi kendilerine sunduk. Ek bilgiye ihtiyaç olursa vereceğiz" dedi.

9-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Avrupa Ticaret Odaları Birliği (Eurochambres) tarafından  ortaklaşa düzenlenen ‘Türk Oda Geliştirme Programı Konferansı' İstanbul'da başladı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu  yaptığı konuşmada,  Kopenhag zirvesinde Türkiye'nin AB'ye üyelik perspektifinin  ve müzakere tarihinin net şekilde ortaya konulmasıyla somutlaştırılması gerektiğini belirterek "Türkiye'ye özgü yeni kriterlerin üretilmesinden kaçınılmalıdır. Kopenhag kriterlerinin yorumu nesnel ve ayrıcılığa yol açmayacak şekilde yapılmalı. Yorumlama ülkelere göre değiştirilirse AB ciddi güvenilirlik sorunu yaşayacaktır" dedi.

Eurochambres Başkan Yardımcısı ve Yunanistan Odalar Birliği Başkanı George Kassimatis ise Yunanistan'ın Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye gerekli desteği vereceğini belirterek "Yunanistan'daki bütün şirketler, işadamları Türkiye'yi AB'de bir ortak olarak görmek istiyor" dedi.  

10- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Türk-Yunan İş Konsey toplantısı için gittiği Yunanistan'ın başkenti Atina'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerinin tümünü yerine getireceğini belirterek "Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesi, üyelik yolunda Türkiye'nin dönülmez noktaya geldiğinin AB tarafından da teyidi açısından elzemdir. Çağdaş Türkiye, medeniyetler çatışmasından bahsedenlere en güzel yanıttır. AB de Türkiye'ye yaklaşımı ile medeniyetler çatışması tezine iltifat etmediğini kanıtlamalıdır" dedi.  

Kalkınma Bakanı Akis Çohacopulos ise toplantıda yaptığı konuşmada Kopenhag'da  Türkiye'ye tarih verilmesini desteklediklerini belirterek, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu Kıbrıs çözüm planının da desteklenmeye değer bir öneri olduğunu söyledi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, ABD'nin başkenti Washington'da NTV televizyonuna  verdiği demeçte "Türkiye'ye tarih verilmesi gerektiğini uzun zamandır savunuyoruz.  Kıbrıs konusunun çözüme kavuşması durumunda Türkiye'nin AB ve üye ülkelerle ilişkileri ilerleyecek. Türkiye, Kıbrıs konusunda çok yoğun çalışıyor. Esas konu temel anlaşmanın Kopenhag öncesinde imzalanması. Biz AB üyesi değiliz, ancak  temel anlaşmanın imzalanması, kesinlikle üyelik müzakerelerinin başlangıcı için Türkiye'ye tarih verilmesinin yolunu açmalı" dedi.  

12- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Çin'in başkenti Pekin'de Devlet Başkanı Ciang Zemin ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası yayımlanan ortak bildiride, iki ülkenin başlıca dış politika konularında ortak tutum içinde oldukları belirtildi. Bildiride ayrıca "Müslüman ayrılıkçılara" karşı mücadelede iki ülkenin birbirini destekleyecekleri kaydedilirken Çeçenistan ve Doğu Türkistan'daki ayrılıkçılar "uluslararası terorist" olarak nitelendi.

3 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "3 Aralık Dünya Özürlüler Günü" nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Faruk Öztimur'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Sezer yaptığı konuşmada, ayrım gözetilmeksizin tüm bireylere en iyi hizmetin sunulmasının devletin temel görevleri arasında bulunduğunu belirterek, devletin engellilerin yaşamda daha katılımcı ve etkin olabilmesi için gerekenleri hızla yapması gerektiğini söyledi.

Bakan Başesgioğlu da Türkiye'de 7 milyon özürlü bulunduğunu belirterek, konunun, aileleriyle birlikte 30 milyon kişiyi ilgilendirdiğini söyledi.

2- Başbakan Abdullah Gül, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'i kabul etti. Wolfowitz  görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'deki ekonomik bunalımın giderilmesi için IMF aracılığıyla çalıştıklarını belirterek, olası bir Irak operasyonu sırasında Türkiye'nin en çok etkilenecek ülkeler arasında olduklarını bildiklerini ve bunu anlayışla karşıladıklarını söyledi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda 16 kanunun 31 maddesinde değişiklik öngören ‘AB Uyum Yasa Tasarısı' kabul edildi.

Toplantıdan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Ertuğrul Yalçınbayır, tasarının ‘AB İnsan Hakları Sözleşmesi' ve ekli protokollerin Türk hukukuna uygulanmasını amaçladığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Yalçınbayır, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'ndaki değişikliğin AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a TBMM yolunu açıp açmayacağının sorulması üzerine, kişiye özel bir düzenleme yapılmadığını, değişiklikten herkesin yararlanacağını belirtti.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu heyetini kabulünden sonra gazetecilerin, AKP'nin Anayasa değişikliği önerisine ilişkin sorularını yanıtladı. Önerileri daha önce görmediklerini belirten Baykal "Ancak siyasi engellerin kaldırılmasına yönelik yaklaşımımız değişmedi. Destek vereceğiz. Aynı noktadayız. Engelliler gününde, bütün engellerin kaldırılması kararlılığımızı bir kez daha gösteriyoruz" dedi.

Baykal ayrıca, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'i kabul etti. Wolfowitz, Baykal'a, 12 Aralık'a kadar Kıbrıs'ta bir çözüme yaklaşılması durumunda bunun Türkiye'nin AB üyeliği için tarih almasını kolaylaştıracağını  söyledi.

Baykal da Irak ve Kıbrıs sorunuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu ve Türkiye'nin Avrupa'nın dışına itilmemesi gerektiğini belirtti.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Siirt'ten milletvekili adayı olup olmayacağına "ortak akıl" ile karar vereceklerini belirterek, Erdoğan'ın milletvekili seçilmesi durumunda ise Başbakan Abdullah Gül'ün istifa edeceğini söyledi.

6- Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF heyeti ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, IMF ile yürütülen programda daha önce Gayri Safi Milli Hasıla'nın (GSMH) yüzde 6.5'i olarak belirlenen faiz dışı fazla hedefinin, makro ekonomideki son gelişmeler ışığında yenden ele alınacağını ve kesin rakamın IMF ile bu ay ve ocak ayında yapılacak görüşmelerde tespit edileceğini söyledi.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, F tipi cezaevlerini protesto eylemlerini bitirmeye yönelik yeni adım atmalarının mümkün olmadığını belirterek "Sorunun kaynağı olanlar adım atsın" dedi .

8- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Türkiye gazetesi temsilcilerini kabulünde yaptığı açıklamada, yerel yönetimlerin merkezi idarenin kıskacı altında olduğunu ve yerel idareler reformunun yasalaşmasıyla birçok meselenin kökten çözüleceğini belirterek, merkezi idarenin yetkilerinin yerel yönetimlere devredileceğini söyledi.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, iktidarlarında önceliğin ‘tam demokrasiye' verileceğini, bunun için TBMM'nin itibarının önemli olduğunu belirterek, çok hızlı kararlar alıp uygulamaları gerektiğini söyledi.

10- İnterbank'tan, kurdukları bazı şirketler adına kredi alıp bunları kendi şirketlerine aktardıkları iddiasıyla "banka dolandırmak" suçundan yargılanan işadamı Cavit Çağlar ve Şükrü Şankaya'nın da aralarında bulunduğu 39 sanık, Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada beraat etti.

11- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri geliştirmek yolunda geçen yıllarda önemli başarılara imza atıldığını belirterek "Bu ziyaretimle de, yeni göreve başlamış olan hükümet ile aynı ilişkileri aynı şekilde devam ettireceğimizi teyit etmek için buradayım" dedi.

Papandreu ayrıca Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini ve BM planıyla Kıbrıs konusunun çözümü için yeni bir fırsatın doğduğunu söyledi.

12- Türkiye'de bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı  Jack Straw, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etti.

Straw ile bir araya gelen Bakan Yakış, Irak'a askeri müdahale zorunlu olduğunda Türkiye'nin gerekirse hava sahasını ve üslerini ABD'ye açabileceğini söyledi.

Straw da Irak operasyonu konusunda Türkiye'den bir talepte bulunmadıklarını, Irak'ın BM kararlarına uyması halinde operasyona gerek kalmayacağını söyledi.

Straw, Cumhurbaşkanı Sezer ve  Erdoğan ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada ise Türkiye'ye Kopenhag'da müzakere takvimi verilmesini desteklediklerini söyledi.

13- Türkiye'de bulunan ABD  Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman başkanlığındaki ABD heyeti, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal başkanlığındaki Dışişleri, Hazine ve Genelkurmay heyetiyle bir araya geldi. Görüşmelerde Kuzey Irak'ta bağımsız  bir devletin önünün alınması ve Kürt peşmergelerin silahlanmasının engellenmesi konusunda tam bir mutabakata varıldı.

Türkiye'nin AB üyeliği konusunda da görüşmeler yapan ABD heyeti, Kıbrıs planının iyi niyetle hazırlanmış, iyi bir şans olduğunu belirtti.  Wolfowitz ise Türkiye'nin AB üyeliği konusunda aktif destek verdiklerini, bu konuda yapılabilecekler konusunda Türk makamlarının tavsiyelerine açık olduklarını söyledi.

14- IMF Avrupa Direktörü Michael Deppler, Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen ve Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk'ten oluşan heyet, Başbakan Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Devlet bakanları Ali Babacan ve Kürşat Tüzmen ile görüşmelerde bulundu.

Daha sonra Deppler başkanlığındaki  heyet, bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye temaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Deppler, hükümetin tek parti hükümeti olması açısından çok önemli bir fırsata sahip olduğunu belirterek, Türkiye'de politikaların her zaman tutarlı olmadığını, geçmişte bazı görüş ayrılıklarının bulunduğunu söyledi.

Deppler ayrıca, IMF olarak taleplerinden vazgeçmediklerini belirterek, yeni hükümetin kendi isteklerinden daha fazlasını yapma çabasında olduğunu söyledi.

15- AB Dönem Başkanı Danimarka'nın Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, ‘Jyllands-Posten' gazetesine verdiği demeçte, Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye tarih verilmesi durumunda bile Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinin 15-20 yıl sürebileceğini söyledi.  Möller, Türklerin sık sık reformlar yaptığını, ancak bu reformların işlemediğini gördüklerini belirterek "1990'da Türkiye'ye yaptığım ziyarette işkencenin sona erdirileceği konusunda söz vermişlerdi. 12 yıl sonra yine aynı sözü veriyorlar" dedi.

Möller ayrıca, Türkiye temaslarının ardından gittiği Yunanistan'ın başkenti Atina'da Başbakan Kostas Simitis, Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ve Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Genel Başkanı Kostas Karamanlis ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası gazetecilere açıklama yapan Möller, Kıbrıs sorununun çözümünün Rum Kesimi'nin AB üyeliği için ön şart olup olmadığına ilişkin açık bir cevap veremeyeceğini söyledi.

16- AB istatistik kurumu Eurostat'ın ekim ayı sonu verilerine göre, AB üyesi ülkelerde işsizlik ortalamasının yüzde 7.7 olduğu açıklandı.

4 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda "Ülke geleceği için büyük önem taşıyan barış ortamını zedeleyecek tutum ve davranışlardan özenle kaçınmalı, bunların ülkemize zarar vereceğini göz önünde bulundurmalıyız" dedi. 

2- Başbakan Abdullah Gül Türkiye gazetesini ziyaret ederek, dış ve iç politikalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'de bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile bir araya geldi.  Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal  "Türkiye'nin AB'ye girme hevesinin Kıbrıs konusunda esnekliğe yol açabileceği umudunda olduklarını görüyorum" dedi.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Siirt'te 9 Şubat 2003 tarihinde gerçekleştirilecek seçimlerde yüzde 10 ülke barajının uygulanmasını kararlaştırdı. YSK, Siirt'ten seçilen CHP'li Ekrem Bilek, AKP'li Mervan Gül ile Bağımsız Fadıl Akgündüz'ün milletvekili mazbatalarını da iptal etti. 

5- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Dışişleri Bakanlığı'ndaki heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.  Papandreu, Kıbrıs konusunda Kopenhag zirvesine kadar sonuç almanın imkansız olmadığını belirtirken, Kopenhag'da çözüm olmasa da bunun bir son olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Bakan Yakış ise Türkiye'nin AB'ye üyeliğine  tarih için tarih formülünü de eleştirerek "Tarih için tarih verilmesi, Türkiye tarafı için kabul edilmesi mümkün edilebilir bir şey değil, en azından tarih için tarih bugünkü duruma nazaran daha ileri bir durum değil" dedi.

6- Türkiye'de bulunan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz  Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'a olası bir operasyon sırasında Türkiye'nin etkin olarak devreye gireceğini, Türk toprakları, üsleri ve bazı  askeri birimlerinin kullanılacağını açıkladı.

7- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman, Türkiye temaslarının ardından KKTC'nin başkenti Lefkoşa'ya gitti. KKTC Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Salih Coşar, Grossman ile yaptığı görüşmede,  Kıbrıs sorununun çözülmesi ve Türkiye'nin AB üyeliği konusunda müzakere tarihi alması yönünde ABD'nin yoğun girişimleri olduğunu gördüğünü söyledi.

8- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder,  Almanya'nın  Storkow kentinde Fransa Cumhurbaşkanı  Jacques Chirac'la görüştü. Görüşmeden sonra iki liderin düzenlediği ortak basın toplantısında, Schröder, Kopenhag zirvesinde Türkiye için Brüksel'den daha öte bir sinyal çıkacağını, Kopenhag'da ortaya koyacakları ortak tutumun ayrıntılarının diğer hükümet başkanlarıyla görüştükten sonra netleşeceğini söyledi.

Chirac ise Schröder ile ortak karar konusundaki kararlılıklarının ortaya çıktığını belirtti.

5 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 68. yıl dönümü  nedeniyle  yayımladığı mesajda "Kadınlarımızın siyaset ve yönetim kademelerindeki temsil oranlarının yükseltilmesinin ve siyasal yaşamdaki etkinliklerinin artırılmasının, ülkemize sorunlarını çözme konusunda güç kazandıracağı kuşkusuzdur. Bu doğrultuda atılacak adımlar, Türkiye'nin uluslararası alanda saygınlığını da artıracaktır" dedi.

Ayrıca Başbakan Abdullah Gül ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu da gün dolayısıyla birer mesaj yayımladı.  

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Muğla Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Şener Oktik'i atadı.

3- Başbakan Abdullah Gül  yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin, 2003 yılında katılım müzakerelerine başlamak için gerekli Kopenhag siyasi kriterlerini temel olarak yerine getirdiğini ve etkin uygulama için gerekli önlemleri de yürürlüğe koyduğunu belirterek "Türkiye'nin amacı, yapılan düzenlemeler ile bazı AB ülkelerinin standartlarının da ilerisine geçmektedir" dedi.  Başbakan Gül, AB'ye uyumun yanı sıra türbanlı öğrencilerin affını da öngören ikinci uyum teklifinin resmi tatil olmasına karşın TBMM'ye sevkedildiğini belirtti. 

Başbakan Abdullah Gül  Irak'a müdahale konusunda ise "Her şey şeffaflık içerisinde gerçekleşecektir. Bu açıdan şu anda herhangi bir taahhüdümüz söz  konusu değildir" dedi.

4- Turizm Bakanı Güldal Akşit Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, geleneksel Hacı Bektaş-ı Veli Şenliklerini İran'la birlikte düzenlemeyi düşündüklerini belirterek, turizm konusundaki hedefleri hakkında bilgi verdi.

5- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisi tarafından  İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlenen  bayramlaşma törenine katıldı. Erdoğan,  Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK)  Siirt'teki seçimleri iptal etmesinin ardından partisinin yeniden seçim çalışmalarına başladığını ve kendisinin Siirt'ten aday olup olmayacağı konusunda ise YSK'nın gerekçeli kararını beklediğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Avrupa Konvansiyonu'nun aylık olağan toplantılarına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.  

Bakan Yakış, hareketinden önce  Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada,  Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak ‘çerçeve plan' fikrinin  Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo  Papandreu tarafından önerildiğini belirterek, yapacağı görüşmede kastedilen çerçeveye dair bilgi alacağını ve bu konuda daha sonra bir yanıt verileceğini söyledi. 

Bakan Yakış Brüksel'de ise ilk olarak İspanya Dışişleri Bakanı Anna Palacio ile ikili görüşmede bulundu.

Palacio, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Fransa, Almanya ve İspanya'nın, Kopenhag zirvesinde Türkiye'ye bir tarih verilmesi konunda mutabık olduklarını, bunun ‘'koşullu'' ve ‘'öngörülebilir'' bir tarih olacağını söyledi.

Kopenhag zirvesinde tam üyelik müzakerelerinin başlangıç tarihinin kararlaştırılmasını istediğini ve beklediğini belirten Bakan Yakış ise  Türkiye'nin gereken reformları yaptığını, uygulamayı görmek için bir süre isteniyorsa, 2003 Haziranı'nın söz  konusu edilebileceğini, bu süreyi aşan tarihlerin tepki göreceğini söyledi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş  ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu Kıbrıs planına ilişkin yanıtlarını BM'ye ilettiler.

Cumhurbaşkanı Denktaş'ın sunduğu metinde, Annan belgesinde oluşturulan devlet mekanizmalarının iki tarafın eşitliğini yeterince gözetmediği uyarısında bulunularak, Kıbrıs'ta çözüm anlaşmasının iki devlet tarafından imzalanması gerektiği vurgulandı.

8-  Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisisi Mehmet Bahattin Gürsöz yaptığı açıklamada,  Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'na 25 Kasım 2002 tarihinde düzenlenen suikast girişimine 6 Türk vatandaşının  karıştığının belirlendiğini ve bu durumdan dolayı üzgün olduklarını söyledi.

9- ABD'nin NATO'daki Büyükelçisi Nicholas Burns, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada "Irak ile anlaşmazlık durumunda, ABD  NATO'dan siyasi destek gelmesini ve etkili askeri işbirliği yapılmasını ümit etmektedir" dedi.

10- Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz American ABC televizyonuna verdiği demeçte,  BM silah denetçilerine bir şans vereceklerini, ancak "Amerikan yönetimi savaşa hazırlanıyor. Savaş çıkmaması mucize olur. Kitle imha silahına sahip değiliz" dedi.

6 ARALIK 2002

1- Başbakan Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, Fransa ile Almanya'nın 12 Aralık'ta yapılacak Kopenhag zirvesinde, Türkiye'ye üyelik  müzakerelerine Aralık 2004'te ‘İlerleme Raporu'nu değerlendirmek koşuluyla Temmuz  2005 tarihini verme kararını değerlendirdi. Başbakan Gül "Dünya politikalarında önemli rol oynayacak bir AB isteniyorsa, Türkiye AB'ye üye olmalıdır. Türkiye'nin üyeliği sadece Türkiye'ye değil, AB'ye de fayda sağlayacaktır. Türkiye'nin üyeliği sürüncemede bırakılırsa şüphesiz AB'ye duyduğumuz heyecanı yarın duymamız mümkün değildir" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bayram tatilini geçirdiği Antalya'da, CHP il binasında düzenlenen bayramlaşma töreninde AKP'nin TBMM'ye sunduğu 3 maddelik Anayasa değişikliği teklifini değerlendirdi. Baykal, ideolojik suçlardan mahkum olanların milletvekili seçilemeyeceğine ilişkin hükmün kaldırılmasından yana olduklarını, ancak  dolandırıcılık gibi yüz kızartıcı suçlardan hüküm giyenlerin ise Meclis'e girmemesi gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Sivas'ta yaptığı açıklamada, geçen dönemlerde yapılan doğalgaz anlaşmalarında fahiş fiyatların belirlendiğini belirterek  "Türkiye'nin dışarıdan doğalgaz alımında maliyetler dünya fiyatlarının çok üzerinde. Her biri ayrı bir inceleme konusu. İptal edilecekler varsa gözden geçirilmeli" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Karabük'te yaptığı konuşmada, Cumhuriyeti temel nitelikleriyle birlikte daha ileriye taşımanın gayreti içinde olduklarını ve laik, sosyal, demokratik hukuk devleti anlayışı sınırlarının daha da genişletilerek devam ettirileceğini söyledi.

5- Yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 35 kişinin öldüğü, 72 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6- Avrupa Sanayi ve İşverenler Konfederasyonları Birliği (UNICE) Başkanlar Konseyi Toplantısı İstanbul'da başladı.

7- Avrupa Konvansiyonu toplantıları çerçevesinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış,  Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin ve Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile  ikili görüşmelerinden sonra düzenlediği basın toplantısında, söz  konusu iki ülkenin "2004 yılı sonunda çıkacak Komisyonun Türkiye raporunu değerlendirdikten sonra 1 Temmuz 2005 tarihini müzakerelere başlama tarihi verilmesi" olarak özetlenen formüllerini kendisine aktardıklarını söyledi.

Bakan Yakış, Türkiye'nin beklentisinin en geç, Haziran 2003'te yapılacak AB Selanik zirvesinde müzakerelere başlamak olduğunu belirtti.

Fischer ise  üyelik görüşmeleri 2005 yılında başlasa bile Türkiye'nin AB'ye katılmak için önünde çok uzun bir yol bulunduğunu  söyledi. Türkiye'nin Avrupa'ya yakınlaşmasıyla yakından ilgilendiklerini ifade eden Fischer, Fransa ve Almanya'nın teklifinin ‘dengeli' olduğunu belirtti.

8- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, İtalya'nın başkenti Roma'da görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Berlusconi "Tarih için tarih. Biz, Avrupa'da Türkiye'nin avukatlarıyız. Müzakerelere başlama tarihi 2004 Ocak ayından önce olmalı" dedi.

Simitis ise  Türkiye'ye 2004 Ocak ayından önce tarih verilmesi gerektiğine inandıklarını, ancak bu tarihin şartlı olması gerektiğini, şartların ise insan hakları ve Kopenhag kriterleri konusundaki olumlu adımların olduğunu söyledi.

9- ABD'nin New York kentinde bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, AB'nin Rum Kesimi'ni Kopenhag'da tam üyeliğe davet etmesinin Kıbrıs müzakerelerini çıkmaza sokacağını söyledi.

10- Dünya Bankası tarafından yayımlanan 2003 yılına ilişkin ‘Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu'nda, Türkiye'de siyasi istikrar olması ve yeni hükümetin reform programını sürdürmesi durumunda gelecek yıl büyümenin güçleneceği belirtildi.


7 ARALIK 2002

1- Başbakan Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Dışişleri Müsteşarı Uğur Ziyal, Müsteşar Yardımcısı Akın Alptuna ile Başbakanlık'ta bir araya geldi. Toplantıda, Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in "Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine 1 Temmuz 2005'te başlayalım" yönündeki yaklaşımları ele alındı.

Toplantı sonrası  gazetecilerinin sorularını yanıtlayan Bakan Yakış, Fransa ve Almanya liderlerinin Türkiye'nin tam üyeliği için müzakere tarihi olarak öngördükleri "2005 Temmuz" yaklaşımını kabul edemeyecekleri sonucuna vardıklarını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Sivas'ta yaptığı açıklamada "Enflasyonu AB kriterlerine taşıdıktan sonra Türk Lirası'ndaki tüm sıfırları atmayı planlıyoruz. Bunun için öngördüğümüz süre iki yıl" dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, ÖSYM ve Devlet Personel başkanları ile yaptığı toplantıda memur sınavlarında köklü değişiklik içeren çalışma başlatılması talimatını verdi. Bakan Şahin "Adil ve kimseyi boş yere ümitlendirmeyen bir sistem olacak" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Bursa'da Bursaspor Kulübü'nün bayramlaşma törenine katıldı. Başbakan Yardımcısı Yalçınbayır, AB ve İnsan Haklarından sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak Türk futbolcuların daha fazla sayıda Avrupa takımlarında oynamasını ve her kesimde olduğu gibi haklarını koruyabilmeleri için örgütlenmelerini istediğini söyledi. 

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, yargıya hız kazandıracak mekanizmaları getirmeye çalıştıklarını, bunun için de öncelikle Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) gibi kanunlarda değişiklik gerektiğini söyledi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hükümetin gündeminde bulunan memur maaşlarına yapılacak zam, vergi iadeleri ve faiz dışı fazla hedefini değerlendirdi. Bakan Unakıtan, geçici bütçede memur maaşlarına yapılacak zam konusunda hükümetin karar veceğini söyledi.

 7- Kültür Bakanı Hüseyin Çelik Van'da katıldığı bir okul açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de kitap okuma alışkanlığının, kişi başına düşen kitap sayısı bakımından Doğu Avrupa ülkelerinin gerisinde olduğunu belirterek "Okulları kütüphanelerle donatmak ve öğrencilere okuma alışkanlığını kazandırmak bizim boynumuzun borcudur" dedi.

 8- Turizm Bakanı Güldal Akşit yaptığı yazılı açıklamada, bakanlığının hazırladığı "eylem planı" çerçevesinde, 2003 yılında 15 milyon turist ve 13 milyar dolar turizm geliri elde etmeyi hedeflediklerini bildirdi.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belçika'da yayımlanan ‘La Libre Belgique' gazetesine verdiği demeçte, AB'nin Kopenhag'da Türkiye'ye ‘tarih için tarih' formülünü önermesi durumunda bunun ‘savsaklayıcı bir taktik' olarak algılanacağını söyledi.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kıbrıs, Kuzey Irak ve ABD'nin Irak'a olası operasyonu ile ilgili olarak Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

11- İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan güzellik yarışmasında Türkiye'yi temsil eden Azra Akın ‘2002 Dünya Güzeli' seçildi.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 70 kişi de yaralandı.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tedavi olduğu ABD'den KKTC'ye dönerken uğradığı İstanbul Atatürk Hava Limanı Devlet Konukevi'nde Başbakan Abdullah Gül ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Başbakan Abdullah Gül görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ın AB'ye, ancak yeni bir ortaklık anlaşması içerisinde girebileceğini, bu konuda KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş ile yeni hükümet arasında görüş ayrılığının söz  konusu olmadığını söyledi.

Daha sonra KKTC'ye giden Cumhurbaşkanı Denktaş başkent Lefkoşa'da yaptığı açıklamada,  önümüzdeki günlerde yeni bir belge sunulmasının gündemde olduğunu, bunun için halkın birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiğini belirterek "Biz, ancak eşit şartlarda görüşürüz. Eşitliğimizi AB de tanımalı ve eşit muamele yapmalıdır" dedi.   

14- Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, Türkiye'nin AB'ye üyeliğine destek aramak için sürdürdüğü "iyi niyet gezileri" çerçevesinde İtalya'ya gitti. Mutafyan Roma'ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, İtalya'da Papa Jean Paul ve devlet temsilcileriyle görüşmelerde bulunacağını ve AB'nin bir Hristiyan kulübü değil bir ortak değerler topluluğu olduğunu belirterek "12 Aralık'ta Vatikan'ın da katkısını isteyeceğiz" dedi.

15- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu başkent Atina'da yayımlanan ‘İmerisia' gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB'ye alınmaması halinde  AB'yi geri götürecek büyük bir siyasi ve kurumsal kriz çıkacağını  söyledi.

16- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, kitle imha silahı programının dökümünü içeren belgeyi BM silah denetçilerine sunduğu bildirildi. Belgede, Irak'ın silah programının dökümünün yapıldığı ve ülkede kitle imha silahının olmadığı belirtildi.

Bu arada Irak'ın BM Büyükelçisi Muhammed El Duri, dün ABD'nin New York kentinde bulunan BM Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, bildirimin bazılarının kamuoyuna aktarılamayacak önemli bilgiler içerdiğini belirtti ve ülkesinde kitle imha silahı olmadığı yönündeki açıklamalarını yineledi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair ise Irak'ın açıkladığı kitle imha silah programına ilişkin bildirimin,  tam olması ve gerçeklere dayanmasını ümit ettiğini  söyledi.

8 ARALIK 2002

1- Başbakan Abdullah Gül ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ile Dışişleri Bakanlığı bürokratları tarafından ‘Dışişleri Brifingi' verildi.

Daha sonra Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada,  toplantıda, Başbakan Gül'ün 11-14 Aralık tarihleri arasında Kopenhag'a yapacağı gezi ve  ayrıca  Erdoğan'ın ABD gezisi, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile yapacağı görüşme ve Kopenhag'da yapılacak AB zirvesine ilişkin çalışmaların ele alındığı bildirildi.      

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, CNN Türk televizyonunda yayımlanan ‘Kafe Siyaset' adlı programa katıldı. Demirel, AB üyeliğinin Türkiye'nin hakkı olduğunu belirterek "2004'e kadar bekleyip görelim tavrını kınıyorum" dedi. Demirel, Kıbrıs ve AB üyeliğinin birlikte ele alınmasının ‘hata' olacağını da söyledi. 

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, gündeme ilişkin konuları Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

4- Bakanlar Kurulu'nca, Kamu Konutları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Siirt'teki seçimin iptaline ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, seçim 9 Şubat 2003 tarihinde yenilenecek.

6- KESK Genel Başkanı Sami Evren, Antalya Şubeler Platformu'nca düzenlenen ‘KESK 7. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinliği'ne katıldı. Evren yaptığı konuşmada, Türkiye'deki sendikalaşma süreci ile KESK'in bugünü ve yarını üzerine görüşlerini anlattı.

7- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, başkent Atina'da yaptığı açıklamada, aday ülke olarak Türkiye'nin, AB karşısında sadece sorumlulukları değil hakları da bulunduğunu belirterek, üyelik müzakerelerinin başlaması için tarih istemesinin hakkı olduğunu söyledi.

8- AB Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Almanya'da yayımlanan ‘Welt am Sontag' gazetesine verdiği demeçte, üyelik görüşmelerine başlanması için Türkiye'ye Kopenhag zirvesinde takvim verilmeyeceğini söyledi. Rasmussen "Türkiye, 1999 yılından bu yana aday ülkedir. Bu nedenle aday ülkelere davranıldığı gibi davranılmalıdır. Türkiye, bir takvim almadan önce tüm siyasi ölçütleri yerine getirmelidir. Türkiye bu ölçütleri yerine getirirse takvim vereceğiz. Sorun, bu temel ilkeyi Kopenhag'da nasıl anlatacağımız" dedi.

9- Avrupa Parlamentosu Başkanı Pat Cox, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da Meclis Başkanı Vehbi Zeki Serter ile görüştü. Daha  sonra bir açıklama yapan Başkan Serter, görüşmede, Cox'a BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu Kıbrıs planındaki olumsuzlukları gösterdiğini, özellikle egemenlik konusunun sulandırıldığı, toprak ödünleriyle ilgili taleplerin kabul edilemeyeceği uyarısında bulunduğunu belirtti.

10- Sırbistan'da, katılım oranı düşük olduğu gerekçesiyle geçersiz sayılan başkanlık seçimlerinin yenilendiği bildirildi.

11- Bangladeş'in başkenti Dakka'da dün meydana gelen bombalı saldırılarda, 18 kişinin öldüğü, 200'e yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

9 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Belarus'un Ankara Büyükelçisi Natalia Zhlevich'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.   

Cumhurbaşkanı Sezer, kabulden önce gazetecilerin 12 Aralık'ta Kopenhag'da yapılacak AB zirvesine ilişkin sorularını yanıtladı.  Cumhurbaşkanı Sezer  ‘'Zirve öncesinde Danimarka'dan Türkiye'ye tarih verilmeyeceği konusunda olumsuz sinyaller geldi. Zirveye katılmayacağım. AB'nin Kopenhag'da pek başarılı bir sınav veremeyeceği kanısındayım" dedi.  

2- Başbakan Abdullah Gül, Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Başkanı Faruk Yöneyman başkanlığındaki heyeti kabul etti. 

Başbakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda, Türkiye'de dış yatırımın yaygınlaşması ve yatırım ortamlarının iyileşmesi için alınması gereken tedbirlerin tartışıldığı  ve ayrıca 6 kanun tasarısının ‘Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun Tasarısı', ‘Maden Kanunu ve Diğer Kanunların Değiştirilmesine Dair Kanun Tasarısı', ‘Çevre Kanunu Tasarısı', ‘485 sayılı Gümrük Müsteşarlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilmesine İlişkin Kanun Tasarısı', ‘Gümrük Müşavirliği Kanun Tasarısı', ‘544 sayılı Türk Patent Enstitüsü'nün Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması  Hakkındaki Kanun Tasarısı'nın Meclis'e sevk edileceği  bildirildi.

3- Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, kamu harcamalarında başlatılan tasarruf tedbirlerinin herhangi bir kişi ya da kuruma yönelik olmadığı bildirildi. Kamudaki savurganlığın azaltılmasının, hükümetin üzerinde ağırlıkla durduğu öncelikli konulardan olduğu ifade edilen açıklamada ‘'Varlıklı ve dargelirli tüm vatandaşlarımızdan toplanan vergilerle harcama savurganlığı yapmak; sorumlu, bilinçli ve ciddi bir devlet yönetimi anlayışı ile asla bağdaşmamaktadır.

58. hükümet olarak milletvekili lojmanlarını kullanmama konusunda aldığımız karar da bu anlayışımızın bir göstergesidir" denildi.

4- Devlet Bakanı Ali Babacan, Hürriyet gazetesine gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM'de gazetecilere yaptığı açıklamada Anayasa'ya ve AB kriterlerine uyum çerçevesinde 24 ayrı yasada değişiklik yapmak üzere çalıştıklarını ve yargılamanın hızlandırılmasına ilişkin tasarının da imzaya açıldığını söyledi.  

6- İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) 2002 yılının ilk 6 ayını içeren ihlal raporuna göre, geçtiğimiz yıllara oranla baskı görenlerin sayılarında artış gözlendiği belirtilerek, Ocak-Haziran 2002 İnsan Hakları Bilonçasu'nda 51 faili meçhul cinayetin işlendiği, 25 kişinin yargısız infazla veya gözaltında yaşamını yitirdiği, 7 kişinin çatışmalarda hayatını kaybettiği, 2 kişinin gözaltında kaybolduğu, 381 kişinin işkence ve kötü muamele gördüğü, 15 bin 569 kişinin gözaltına alınıp, 1105 kişinin tutuklandığı, 25 yerin bombalandığı veya kundaklandığı bildirildi.

7- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyet, 4. gözden geçirme çalışmaları kapsamında temaslarına  İstanbul'da başladı.

Heyet ilk olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, Türkiye'nin şu anda potansiyelinin altında olduğu, ancak  ekonominin büyüyecek potansiyele sahip olduğu bildirildi.

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Aralık'ta başkent Kopenhag'da yapılacak AB zirvesi için gittiği Danimarka'da, AB Dönem Başkanı Başbakan Anders Fogh Rasmussen ile bir araya geldi.

Erdoğan ve Rasmussen, görüşmelerinin ardından basına açıklamalarda bulundu. Erdoğan, uyum ve uygulamadaki eksiklikleri göstererek Türkiye'ye üyelik için müzakere tarihi verilmeyişini anlamanın mümkün olmadığını, Kopenhag kriterlerinin Türk insanının yaşam standardını yükseltmek için yerine getirileceğini belirtti. Türkiye'ye müzakere tarihi verilmeyecek olmasını ‘'çifte standardın ta kendisi'' olarak nitelendiren  Erdoğan, Türk halkının konuyla ilgili olumlu düşüncelerinin zedelenmesinin sonuçlarına katlanılması gerektiğini, bunun barış dünyası için hayırlı olmayacağını söyledi.

Rasmussen ise "Kriterler kağıt üzerinde değil, gerçek hayatta yerine getirilmelidir. Türkiye'yi diğer aday ülkelerle aynı kurallara tabii tutuyoruz. Türkiye kriterleri yerine getirdiği zaman, katılım müzakereleri için bir tarih alacaktır" dedi.  

 9- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Fransa'da yayımlanan  ‘La Croix' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin 2013'ten önce AB üyesi olamayacağını belirterek, Türkiye'de gerçekleştirilen reformlara ilişkin son yargılamanın, uygulamanın görülmesinden itibaren yapılacağını söyledi. 

10- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani, İran'ın başkenti Tahran'da İslami Şura Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi'yi ziyaret etti.

Kerrubi görüşmede, Irak'ın toprak bütünlüğünün mutlaka korunması gerektiğini, bölgede bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına karşı olduklarını belirtti. 

Barzani ise  toprak bütünlüğüne bağlı olduklarını belirterek, bağımsız Kürt devleti kurmanın gerçekçi olmadığının bilincinde olduklarını söyledi.

11- Polanya'nın başkenti Varşova'da 66 kişinin donarak öldüğü bildirildi.

10 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde,  Kopenhag zirvesi öncesinde AB'yle ilgili son gelişmelerin değerlendirildiği bir toplantı yapıldı. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Başbakan Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal katıldılar.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Dünya İnsan Hakları Günü' nedeniyle bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, insan haklarının korunması ve geliştirilmesinin demokratik rejimin vazgeçilmez öğeleri olduğunu belirtti.

Gün dolayısıyla TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Abdullah Gül ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladılar.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen ‘Sanayi Kongresi'nde yaptığı konuşmada, ekonominin istikrarlı büyüyen, üreten, istihdam yaratan ve saydam bir yapıya kavuşturulmasının temel zorunluluk olduğunu belirterek, kalkınma çabalarının sürdürülmesinde yabancı sermayenin önemli bir araç olduğunu söyledi.

4- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nu kabul etti. Görüşmede yargı sürecinin hızlandırılması, mahkemelerin yükünün hafifletilmesi ve yargı mensuplarının özlük haklarının düzeltilmesi konuları ele alındı.

5- Başbakan Abdullah Gül, partisinin Meclis grup toplantısında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Başbakan Gül yaptığı konuşmada, imam hatip okullarına türbanla girilme serbestisinin kısa zaman içerisinde uygulamaya konulacağını belirtti.

Toplantıda ayrıca, Irak'taki gelişmeler ve lojmanlara ilişkin alınan hükümet kararı değerlendirildi.

6- Başbakan Abdullah Gül, ‘Dünya İnsan Hakları Günü' dolayısıyla Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı ve Ankara Valiliği tarafından düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

Başbakan Gül, dünyadaki birçok ülke gibi Türkiye'nin de 54 yıl önce BM İnsan Hakları Beyannamesi kararlarını kabul ettiğini belirterek, insanların doğuştan elde ettikleri düşünce, inanç, inandığı gibi yaşama, din özgürlüğü, ifade özgürlüğü, teşebbüs özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü gibi hakların, evrensel olarak bütün insanlara verilmesi gereken haklar olduğunu söyledi.

7- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral M. Şener Eruygur'a, Kara Kuvvetleri Karargahı'nda düzenlenen törenle ‘Gambiya Devlet Özel Onur Madalyası' verildi.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü ile Bremen Üniversitesi tarafından düzenlenen "Türkiye'nin AB'ye Geçiş Sürecinde Türk-Alman İlişkilerinin Etkisi" konulu konferansa katıldı.

Toplantıdan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin başlatılmasındaki, erteleme ve sürüncemede bırakma yaklaşımlarının, Türkiye'ye objektif davranıldığı iddiasını köklü bir biçimde çürüttüğünü  söyledi.

9- Devlet Bakanı Ali Babacan ABD Hazine Bakanı ve bazı yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere, ABD'ye hareketinden önce, İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, yılın 3. çeyreğinde Gayri Safi Milli Hasıla'da (GSMH) yüzde 7.8'lik artış kesinleştikten sonra artık bu yılki büyümenin yüzde 6'yı geçeceği konusundaki tahminlerin daha da kuvvetlendiğini söyledi.

Bakan Babacan ayrıca, ABD Hazine Bakanı ile yapılacak toplantılarda Irak'a muhtemel bir operasyonun Türk ekonomisine etkileri konusunda görüşeceklerini belirtti.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber ve beraberindeki heyeti kabul  etti. Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Başesgioğlu, sosyal güvenlikteki yeniden yapılanma çalışmaları için acil eylem planında 1 yıllık bir süre verildiğini belirterek, Dünya Bankası heyetinin de sosyal güvenlik ve sağlık alanındaki çalışmalarda teknik ve finansal yardım önerdiğini söyledi.

11- Turizm Bakanı Güldal Akşit,  Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Shigeo Takaneka ile görüştü.  Bakan Akşit  2003 yılının Japonya'da Türk yılı olarak ilan edildiğini belirterek, bu durumun Türkiye'nin tanıtımı için son derece önemli ve uzun yıllar tekrarı mümkün olmayacak bir fırsat olduğunu söyledi.

Takaneka da Türkiye'nin kıyı turizminin yanı sıra zengin bir kültürel değere sahip olduğunu belirtti.

12-  Anayasa'nın 67, 76 ve 78. Maddeleri'nde değişiklik içeren  Anayasa Değişikliği Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

13- Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı doğrultusunda hazırlanan TBMM İçtüzüğü'nün iki maddesindeki  değişiklik teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

Teklife göre, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen tasarı veya teklifin tümü üzerinde milletvekillerinin soru sorma ve hükümet temsilcisinin cevap verme süresi uzatılırken, teklif ya da tasarıların maddeleri ile ilgili verilebilecek değişiklik önergesi sayısı da  4'ten 7'ye çıkarıldı.

14- AB Uyum Teklifi,  TBMM  Adalet ve Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

15- İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından düzenlenen ‘AB Uyum Projesi' tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Eriş, Türkiye'ye Kopenhag zirvesinde verilmesi gereken müzakere tarihinin 2003 yılı olduğunu belirterek, AB'nin çok uzak bir müzakere tarihi vermesi durumunda Türkiye'nin, Gümrük Birliği'nde zarar gördüğü konuları yeniden ele alacağını söyledi.

16- KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, Çankaya Üniversitesi'nde düzenlenen "2002 İlerleme Raporu'nun Ardından Kıbrıs Sorunu" adlı panelde yaptığı konuşmada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan ‘Kıbrıs planını' müzakere zemini olarak kabullenmemelerinin nedenlerini belirterek, bu belgenin 1.5 sayfalık bölümünün imzalanmasının ‘her şeyin bittiği' anlamına geleceğini söyledi. Bulunç, belgenin, AB takvimine göre sunulduğunu ve Kopenhag'da Rum Kesimi'ni sorunsuz bir şekilde birliğe alma amacı taşıdığını belirtti.

17- ABD'nin başkenti Washington'da bulunan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkan George W. Bush ile Beyaz Saray'da bir araya geldi.

Görüşmeye ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Başkan Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Masası Müdürü Tahsin Burcuoğlu ve milletvekilleri Ömer Çelik ve  Egemen Barış katıldılar. Daha sonra Başkan Bush ve Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Bush "AB'ye üye olma arzusunda sizinle omuz omuzayız" dedi. Erdoğan da dost ve müttefik ABD'de  bulunmaktan mutlu olduğunu belirtti.

Erdoğan, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ağırlıklı olarak Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin gündeme geldiğini, bunun yanı sıra Irak ve Kıbrıs konularını müzakere ettiklerini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon), Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ile de görüşen Erdoğan,  Irak konusunda brifing aldı.

18- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis başkent Atina'da AB Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ile bir araya geldi.

Rasmussen görüşmede, Türkiye'ye müzakere takvimi verilmesi konusunu Kıbrıs'ta çözüme bağlamanın adil olmayacağını belirterek, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu çözüm planının iyi bir temel oluşturduğunu söyledi.

19- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, AB Komisyonu'nun ilerleme raporunun ardından Türkiye'de birçok gelişme kaydedildiğini belirterek "Şu anda üyelik müzakerelerinin 2005'te başlaması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

20- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs ile ilgili olarak tarafların itirazlarını değerlendirdikten sonra yenilediği ikinci belgesini Kıbrıs Özel Danışmanı Alvaro de Soto aracılığıyla KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides'e iletti. De Soto Kıbrıs'a giderek önce Klerides'i, ardından Cumhurbaşkanı Denktaş'ı ziyaret ederek yeni belgeyi sundu.

De Soto  başkent Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, iki tarafın itirazlarını dikkate alan BM'nin, ilk belgeyi revize ettiğini belirterek "Her iki lidere de Genel Sekreter Annan'ın mektubunu, bunun yanında 11 Kasım'da sunulan belgenin revize edilmiş şeklini sundum" dedi.

21- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schimmer, Fransa'nın Strasbourg kentinde  yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa normlarıyla uyum sağlamak için yasalarında yaptığı reformları memnunlukla karşıladıklarını belirterek, yeni yasal düzenlemelerin Avrupa Konseyi için önem arzettiğini söyledi.

22- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Anayasa Mahkemesi tarafından 1994 yılında kapatılan DEP'in kapatılmasının, demokratik toplumlarda gerekli olmadığı gerekçesiyle Türkiye'yi, DEP adına başvuru yapan Mehmet Hatip Dicle'ye 210 bin Euro maddi tazminat ödemeye mahkum etti.

11 ARALIK 2002

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan Arınç, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda kesin bir tarih beklediğini, bu konuda önemli adımlar atıldığını belirterek, Kopenhag zirvesinden kesin müzakere tarihi verilmese bile ‘kısa süreli bir tarih' beklediğini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Başbakan Gül, AB ülkeleriyle yapılan görüşmeler konusunda bilgi verdi. Kopenhag'da alınacak kararın hem Türkiye hem de AB açısından çok önemli olduğunu belirten Başbakan Gül, Türkiye'nin tam üyelik yolunda üzerine düşenleri yerine getirdiğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Abdullatif  Şener  toplantı sonrası yaptığı açıklamada "Beklentimiz Kopenhag'dan en iyi sonucun ortaya çıkması. Bu konuda tam bir mutabakat temin edildi. Hükümet olarak 2003 yılında  müzakere tarihi verilmesi konusunda beklenti var" dedi.

3- Başbakan Abdullah Gül,  Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda  yaptığı açıklamada "Türkiye tam üyelik müzakereleri ile ilgili kesin bir tarih almak için kendisini hazırlamıştır. Yeni girecek 10 aday ülkeden bazıları, Türkiye kadar yapılması gerekenleri yapmamıştır" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önünde AB, Kıbrıs ve Irak olmak üzere üç temel dış politika konusu bulunduğunu belirterek "AB Türkiye'ye dayatmada bulunuyor" dedi. Türkiye'nin müzakerelere başlamak için tarih beklediğini belirten Baykal "Objektif kriterler uygulanacaksa Türkiye Kopenhag'dan bir tarih talep etme konumundadır. Bu Türkiye'nin  hukuki hakkıdır" dedi.

5- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Aydın'da, 1993 yılında DHKP-C'nin Ege ve Akdeniz sorumlusu olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan  Baki Erdoğan'ın "İşkence sonucu ölümüne sebep olan" 6 polise verilen 5 yıl 6 ay 20'şer gün hapis cezasını onadı. 

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler İstanbul'da  düzenlenen  'Enerji Forumu' toplantısında yaptığı konuşmada, bu  dönemde üretimin önündeki engelleri kaldıracaklarını, yabancı sermayeyi yatırımları  için teşvik edeceklerini söyledi. Bakan Güler, enerji üretiminde yerli kaynakların kullanılmasına büyük önem vereceklerini belirterek, yatırımlarda yerli-yabancı yatırımcı arasında fark gözetmeyeceklerini bildirdi. 

Toplantıya katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ise kamu maliyesinin yeterince sağlıklı yapıya kavuşturulamaması sebebiyle vergide adalet ilkesinin sarsıldığını belirterek, mali disiplinin sağlanabilmesi için enerjiye aşırı vergi yüklemesi yapıldığını, hatta akaryakıtta verginin de vergisi alınır hale geldiğini söyledi. Bakan Coşkun "Hükümetimiz enerjide vergileri azaltmak suretiyle enerjiyi rekabet yaptığımız ülkeler, özellikle OECD ülkeleri seviyesine indirme konusunda çalışmalara devam etmektedir" dedi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, 38 maddelik AB Uyum Teklifi'nin 36 maddesi kabul edildi.

8- TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda, türban yasağı ve Kürtçe eğitim dilekçesi nedeniyle disiplin cezası alan öğrencilere af getirilmesine ilişkin 2. Uyum Teklifi ele alındı. Komisyon  ‘konuyu daha ayrıntılarıyla inceleyebilmek' için tasarıyı alt komisyona havale etti.

9- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, NTV televizyonunda yayınlanan   ‘Anahtar' adlı programa katıldı. Cumhurbaşkanı Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan yeni Kıbrıs  planında iyileştirilmiş kısımlar olduğunu belirterek "Ama planın temelinde bizim egemenlik sorunumuz, devlet sorunumuz, Rumların içimize gelip yerleşme sorunumuz gibi temel sorunlar var, harita sorunu var" dedi.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'deki temasları hakkında Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Türkiye'nin muhtemel bir Irak operasyonunda yakın tehdit altında olduğunu belirterek "Kendileri birinci derecede sorunu barış ile çözme eğilimindelerse de operasyon şıkkı daha ağır basıyor gibi bir izlenim edindim" dedi.

Erdoğan ayrıca,  Türk-Amerikan Konseyi'nde  (ATC) bir konuşma yaptı.

11- ABD Başkanı George W. Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve AB Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'i telefonla arayarak Kopenhag zirvesinde, Türkiye'ye "Olumlu ve güçlü bir mesaj" verilmesini istedi.

12- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Kopenhag zirvesi öncesi Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir basın toplantısı düzenledi. Prodi, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlamasından önce AB Komisyonu'nun görüş ve değerlendirmesinin alınmasının bir koşul olarak belirlendiğini, Türkiye'ye ayırımcılık yapılmadığını söyledi.

12 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı kaldığı İbn-i Sina  Hastanesi'nde ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Sezer ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesi konusunda olumlu bir tavır beklemediğini belirterek "Kıbrıs konusunda bir gelişme olursa, tarihi öne çekebileceklerini söylüyorlar. Samimi değiller" dedi. 

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet  Sezer, yurt dışında görevlendirilecek büyükelçilerin kararnamesini onayladı.

 3- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Muharrem Kayhan ve işadamı Sakıp Sabancı'yı kabul etti. Başkan Arınç kabulde yaptığı konuşmada, Kopenhag'da iyi bir sonucun Türkiye'nin hakkı olduğunu, ancak tarih verilmemesinin  de dünyanın sonu olmadığını söyledi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök,  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf  Denktaş'ı  kaldığı hastanede ziyaret etti. Orgeneral Özkök  yaptığı açıklamada,  Cumhurbaşkanı Denktaş için "Mücadeleci ruhu yüzüne vurmuş, çok  yüce bir kişilik. Bir ömrü inandığı dava için harcamış bir kişi" dedi.

5- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan yazılı açıklamada  "10 Aralık Salı ve 11 Aralık Çarşamba günü Yunanistan'a ait uçakların Datça güneyinde Türk hava sahasını ihlal ettikleri, bu ihlallere Türk uçaklarınca gerekli reaksiyonun gösterildiği" bildirildi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk İnşaat  Sanayicileri İşveren Sendikası temsilcileri ile bir araya geldi. Baykal görüşmenin ardından yaptığı açıklamada,  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'nin Irak'a müdahalesinde Türkiye'nin savaşa girip girmeyeceği konusunda referanduma gidilebileceğine ilişkin sözlerini eleştirerek, konuyu iyi anlamadan, bu  aşamada kesin bir şey söylemek istemediğini, ancak  referandum olasılığının gündeme getirilmesinin, çok ciddi, parlamentonun taşıyamayacağı kadar ağır taleplerle karşılaşıldığı izlenimini verdiğini, bunun, sorumluluğu halka bırakmak anlamına geldiğini söyledi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır,  Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Yavuz Önen'i ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'a müdahale konusunda ‘referandum' ile ilgili sözlerinin sadece bir mesaj olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Yalçınbayır "Savaşın yapılıp yapılmayacağı konusunda referandum olmaz" dedi.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Türkiye  Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB)  tarafından İstanbul'da düzenlenen "Reel Sektörün Finansmanında Sermaye Piyasasının Rolü"  konulu konferansta yaptığı konuşmada, enflasyon rakamının AB düzeyine indirilmesini hedef olarak belirlediklerini söyledi.

9- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında,  1 Ocak 2003 tarihinde yürürlüğe girmesi gereken "Devlet İhale Kanunu"nda birçok eksiklikler bulunduğunu belirterek, mevzuat konusunda bakanlıkların ve diğer uygulayıcı birimlerin henüz gerekli hazırlıkları tamamlayamadıklarını söyledi.

10- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Parlamento Muhabirleri Derneği'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Akdağ, bakanlıkları bünyesinde  hasta merkezli bir dönüşüm projesi başlattıklarını belirterek, aile hekimliği uygulamasına da  kısa sürede geçeceklerini söyledi.

11- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)  Başkanı Tuncay Özilhan ile  Yunan Sanayicileri Federasyonu Başkanı Ulysses Kyriakopoulos'u makamında kabul etti. Bakan Coşkun kabulde yaptığı konuşmada, önümüzdeki iki üç hafta içinde yabancı sermayenin önündeki bütün engelleri kaldıracaklarını belirterek  ‘'Teknoloji transferleri, lisans anlaşmaları gibi dışa dönük uluslararası sermaye hareketleri ile ilgili engellerin tümünü kaldıracağız'' dedi.

12- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Elekon 2002 Anadolu Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, vergi oranlarını ve enerji fiyatlarını aşağı çekeceklerini ve bunun için yapılan çalışmaların son noktaya geldiğini söyledi. 

13- TİSK'in, 40'ncı kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen  "İstihdam Politikaları" seminerine, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Başbakan Vekili Mehmet Ali Şahin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile TOBB  Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu katıldı.

Seminerde konuşan Başbakan Vekili Şahin  "İstihdamın çaresi üretim, üretimin çaresi de yatırımdır. Yatırım, istihdam ve üretim üçgenini mutlaka oluşturmak mecburiyetindeyiz" dedi.

14- Başbakan Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Dışişleri ve AB Genel Sekreterliği bürokratları ve  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan  ile birlikte AB  Kopenhag zirvesine katılmak üzere Danimarka'nın  başkenti Kopenhag'a gitti.

Başbakan Gül ve Erdoğan Kopenhag'da, AB Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Avrupa Parlamentosu Başkanı Pat  Cox, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile bir araya geldiler.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Gül, Rasmussen ile yaptığı görüşmeden sonra "Kesin ve açık bir tarih alacağımız konusunda ümitliyim" dedi. Başbakan Gül Simitis ile görüştükten sonra  ise Kıbrıs ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini, Türkiye'nin iyi niyetini gösterdiğini ve Kıbrıs'ta çözümden yana olduğunu söyledi.

15- Devlet Bakanı Ali Babacan, ABD'nin başkenti Washington'da Dünya Bankası Başkanı James Wolfenson ve ABD  Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor ile bir araya geldi.

Bakan Babacan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, AB Kopenhag zirvesinde Türkiye'nin üyelik sürecine  ilişkin alınacak herhangi bir kararın Türk ekonomisini olumsuz etkilemeyeceğini, reform sürecinin devam edeceğini söyledi.

16- AB Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen,  AB Kopenhag zirvesinin ardından  sonuç bildirgesine yansıyacak önerilerini açıkladı. Rasmussen, Türkiye'nin  politik kriterleri yerine getirmesi durumunda Türkiye'nin üyeliği ile ilgili değerlendirmenin Aralık 2004'te yapılacağını söyledi.

17- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber CNBC-e televizyonuna  yaptığı açıklamada,  hükümetin Kamu İhale Yasası'nı erteleme girişimi ile ilgili olarak "Kamu İhale Yasası çok önemli bir reform. Geciktirilmesi işleri zora sokar. Erteleme planı bize iletilmedi. Gecikme hata olur. Umarım bir erteleme olmaz" dedi.

18- Dünya Bankası tarafından hazırlanan "Küresel  Ekonomik Beklentiler ve Gelişmekte olan Ülkeler 2003" başlıklı raporda, Türkiye'nin ekonomik performansının ‘kilit taşı' niteliğinde olduğu ve global büyümede Türkiye'nin belirleyici olacağı belirtildi.

19- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder yaptığı açıklamada, Irak'a yönelik olası bir harekat sırasında, Almanya olarak NATO kapsamında üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerini, ancak Irak'a yönelik harekata katılmayacaklarını söyledi.

13 ARALIK 2002

1- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Tarişbank'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devrine ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararının iptal isteminin reddine ilişkin kararı onadı.

2- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, AB ile yapılan Gümrük Birliği Anlaşması'nın Türkiye yararına gözden geçirilmesini ve döviz kurunun ihracatçıya zarar vermeyecek şekilde dengelenmesinin gerektiğini söyledi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası  toplantısında yaptığı konuşmada, 2003 yılını tasarruf yılı ilan edeceklerini belirterek "Lüzumsuz, herhangi bir ekonomik katkı sağlamayacak her türlü yatırımı durduruyoruz. Kamudaki araç saltanatına son vereceğiz" dedi.

4- Çevre Bakanı İmdat Sütlüoğlu Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, AB Uyum Yasaları çerçevesinde, bakanlığı bünyesinde çıkarılması gereken yasalar olduğunu belirterek "Çevre Kanunu, Hayvanları Koruma Kanunu ve Avrupa Çevre Ajansı'na üyeliği sağlayacak kanunların çıkarılması için harekete geçtik, en kısa zamanda  bunları yerine getireceğiz" dedi.

5- Anayasa'nın 67, 76 ve 78. Maddeleri'nde değişiklik öngören  Anayasa Değişikliği Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda yapılan  ikinci tur oylama ile  kabul edildi.    

6- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısında yaptığı konuşmada, uygulanan ekonomik programın sürdürülmesinin yaşamsal önemde olduğunu, mali miladın kaldırılmaması ve ihale yasasının ertelenmemesi gerektiğini belirterek "Eflasyonla mücadeleden vazgeçilmemeli, faiz dışı fazla hedefi korunmalı" dedi.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener de  "Öncelikli hedefimiz, enflasyonu AB düzeyine çekmektir. Kamu borç stokunu düşürmek ve verimlilik artışı ile büyümeyi sağlamak da diğer hedeflerdir" dedi.

Toplantıya ayrıca, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun  katıldı.

7- Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen ‘Anayasa ve Uyum Yasaları' paneli Yargıtay'da başladı. TBB Başkanı Özdemir Özok  yaptığı konuşmada "AB uyum yasalarını hızla TBMM'den geçirme çabalarını doğru bulmuyoruz. Anayasa değişiklikleri ile ülkenin siyasal, toplumsal ve ekonomik sorunları çözümlenemiyorsa, bu sorunların altında başka nedenler aramak gerekir. Demokratik, laik, sosyal hukuk devletine her zamankinden fazla sahip çıkılması ve Anayasa'nın bu doğrultuda şekillenmesi gerekir" dedi.

Toplantıya katılan Danıştay Başkanı Nuri Alan ise  Siirt'te yapılacak seçimde yeni aday gösterilmesine olanak tanıyan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararını eleştirerek "İptal nedeni oylamaya ilişkin olarak yapılmışsa artık adaylara dokunamazsınız. Bu liste üzerinden seçim yapılmalıydı" dedi.    

Ayrıca, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin  birer konuşma yaptılar.

8- Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-İspanyol İş Konseyi Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem, İspanya Kralı 1. Juan Carlos tarafından iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yaptığı katkılar sebebiyle İstanbul'da düzenlenen törenle "İspanya Kraliyeti Liyakat Nişanı" ile ödüllendirildi.

9- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu Kıbrıs planını müzakere etmek için "AB, öncelikle KKTC'ye uyguladığı ambargoya son versin. Kıbrıs'ın AB'ye üyelik anlaşması olsa bile bunun uygulanması için Türkiye'nin AB üyeliği beklensin" dedi. Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs'ta zaman baskısıyla ve tehditle kendilerine müzakere edilmemiş bir belge imzalatılamayacağını, ancak müzakereye hazır olduklarını belirtti.

10- Başbakan Abdullah Gül ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir araya geldi.

Başbakan  Gül, görüşme sonrasında düzenlediği basın  toplantısında  "Buraya gelmeden önce Kopenhag kriterlerini yerine getirmek için üzerimize düşeni yaptık. Görülen şey şu ki, bu müzakere tarihi gecikmeli olarak 2004 yılının sonu olarak ortaya çıktı" dedi.  Başbakan Gül AB önerisinin Türkiye'nin istediği tarih olmadığını belirterek "Türk halkı, hak ettiği için reformlara devam edilecek. Yolumuz bellidir. Türkiye'nin dış politikada boyutları olan bir potansiyeli vardır. Avrupa perspektifi şüphesiz muhafaza edilecek" dedi.

Erdoğan ise Kopenhag zirvesinin sonuçlarını değerlendirdiği basın toplantısında, AB ile ilişkilerde yeni bir boyuta girildiğini ve Türkiye'nin demokratikleşme performansının artırılması gerektiğini belirterek "AB'ye girmemiz için karar vericilerinin ortaya koydukları siyasi pratikten de hoşnut değiliz. Hoşnutsuzluğumuzun sebebi, AB ülkelerinin siyasi pratikteki çifte standartlarını demokrasi ve çağdaş değerlere uygun bulmamamızdır. Bununla birlikte AB perspektifi yolundaki ilerleyişimizi daha yoğun ve hızlı bir şekilde sürdüreceğiz" dedi.

11-  AB Kopenhag zirvesinin sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildirgenin Türkiye ile ilgili kısmına göre "Avrupa Komisyonu 2004 Aralık zirvesinde, 2004 yılı ilerleme raporu ışığında  Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterlerini karşılayıp karşılamadığını gözden geçirecek. Kopenhag kriterlerinin karşılandığına hükmetmesi halinde de komisyon, 2004 Aralık zirvesinde AB, Türkiye ile müzakereleri ‘geciktirmeden'  başlatacak" ifadesi yer aldı. 

Ayrıca alınan karar doğrultusunda üye sayısı 15'ten 25'e çıkarılarak, 1 Mayıs 2004 tarihinden itibaren Çek Cumhuriyeti, Estonya, Kıbrıs, Litvanya, Letonya, Macaristan, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya da Birliğe katılmış olacak.  Bulgaristan ve Romanya'nın üyeliği ise  2007 olarak  belirlendi.

12- AB Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen Kopenhag zirvesinin kapanışında yaptığı açıklamada, olumlu sinyaller veren Türkiye'nin üzerine düşenleri yerine getirmesi gerektiğini belirterek  "Müzakerelerin ne zaman başlayacağının garantisi yok. Siyasi kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Nihai karardaki ileri aşama buna bağlı olacak" dedi.

13- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, AB zirvesinin yapıldığı Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da  ZDF televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye üye olması için 2005 yılında başlayabilecek görüşmelerin çok uzun bir süre devam edebileceğini çünkü çözülmesi gereken sorunların çok zor olduğunu belirtti.

14- NATO Konseyi, ittifak ile AB arasında güvenlik işbirliğini ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunu görüşmek üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplandı. Türkiye, toplantıda  NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Üzümcü tarafından temsil edildi.

NATO  Konseyi tarafından kabul edilen belgede, AB  üyesi olmayan Avrupalı NATO müttefiklerinin olası operasyonlara katılıma davet edilmeleri, NATO üyesi ülkelerin güvenlik çıkarlarının söz  konusu olduğu bölgelerdeki olası operasyonlarda, söz  konusu ülkelere danışılması öngörülüyor.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, AB zirvesi için bulunduğu Kopenhag'da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, AB ile NATO arasında uzlaşmaya varıldığını belirterek "Bizim AGSP'ye katılım arzumuz vardı. Katılım, bizim onayımızla belirlenen çerçeve içerisinde gerçekleşmiş oluyor. Aynı şekilde bizim kuşkularımız, endişelerimiz vardı. Türkiye bağlamında bunlar tamamen karşılanmış oluyor" dedi.                  

14 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanlığı  Dışişleri  Başdanışmanı ve  Özel  Kalem  Müdürü  Tacan İldem, Çankaya Köşkü'nde  düzenlediği  basın  toplantısında,  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Kopenhag zirvesine ilişkin değerlendirmelerini aktardı. Cumhurbaşkanı Sezer'in, Türkiye'nin beklentilerinin gerisinde kalması nedeniyle Kopenhag zirvesinde Türkiye yönünden çıkan karardan hoşnut olmadığını belirten İldem "Karar kendisi açısından sürpriz olmamıştır" dedi.

İldem, Cumhurbaşkanı Sezer'in AB'nin Kıbrıs'ta büyük bir hata yaptığı görüşünde olduğunu belirterek "Aslında doğru olan AB'nin, Kıbrıs sorunu çözümü yolundaki görüşmeler sonuca ulaşmadan üyeliğin söz  konusu olamayacağını belirtmesiydi. Fakat AB bunu yapmamıştır" dedi.

2- Başbakan Abdullah Gül Kopenhag zirvesi dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Kopenhag zirvesiyle Türkiye'nin AB üyeliği yolunda "çok kesin" bir adım attığını belirterek "Türkiye'nin tartışmalı olan adaylığı, kesin ve  gerçekleşmiş durumdadır. Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir ray döşenmiştir ve 2004 tarihi Türkiye'nin müzakerelere başlaması için kesin bir tarih olarak kabul edilmiştir. Ayrıca bir gecikmeye fırsat vermeden yapılması kararlaştırılmıştır" dedi.

Başbakan Gül daha sonra, Kayseri'ye giderek Valilik'te halka hitaben bir konuşma yaptı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, AB üyeliği konusundaki iddiasını 2004'e bırakmaması gerektiğini belirterek "2004'ten önce de bir müzakere başlatmak için ısrarlı ve kararlı olmaya devam etmeliyiz. Böyle bir şans küçük de olsa vardır" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Bolu Abant'ta Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından düzenlenen ‘Sermaye Piyasası Değerlendirme' toplantısında yaptığı konuşmada, aşağı yukarı 200'ün üzerinde eylem ve aktivitede bulunan ‘Acil Eylem Planı'nın ayrıntılarının önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısında tekrar gözden geçirileceğini, ardından da kamuoyuna duyurulacağını belirterek, enflasyona dayalı bir büyüme yapısının artık geride kaldığını düşündüklerini, büyümeyi verimliliğe dayandıran bir anlayışın olması gerektiğini söyledi.

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından ‘Anayasa ve Uyum Yasaları' konulu panelde yaptığı konuşmada, AB'ye girmek için anayasada ve yasalarda değişiklik yapan hükümeti uyararak "Ulusal güvenliğimizi yıkacak, yıpratacak düzenlemelerden kaçınmalıyız" dedi.

6- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Antalya'da düzenlenen ‘Türkiye'nin İhracat Potansiyeli' konulu panelin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Tüzmen, AB pazarına bağımlılığın,Türkiye'nin gelecekteki ihracatı bakımından önemli bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Kopenhag zirvesinden dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında  "Çıtanın en yüksek noktasından bir alt basamakta bir kararla döndük. Artık Türkiye, AB üyeliği için 2004 Aralık ayından itibaren müzakere zeminine girecektir. Yol haritası Türkiye lehine ortaya çıkmıştır" dedi.

8- DYP'nin 7. Olağan Büyük Kongresi'nde yapılan seçimde Elazığ Milletvekili Mehmet Ağar ilk turda 1104 delegeden 815'inin oyunu alarak genel başkan seçildi. Genel başkanlığa yeniden aday olmayan Tansu Çiller partililere hitaben yaptığı veda konuşmasında, 3 Kasım seçimlerinin tüm sorumluluğunu üstüne aldığını söyledi.

9- Çin'in Ankara Büyükelçisi Yao Kuangyi, 1997 yılında Çin'in önderliğinde Rusya ile üç Orta Asya cumhuriyetinin katılımıyla kurulan bölgesel işbirliği örgütü Şanghay beşlisi ve bölgedeki gelişmelere ilişkin Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

10- Afganistan'daki BM barış gücü askerlerine komuta eden Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu, Türkiye'nin Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) Komutanlığı'ndaki görev süresinin 20 Aralık'ta sona erecek olması nedeniyle İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi. Zorlu, Afganistan'da gerçekleştirdiği yeniliklerin bilançosunu açıkladı.

11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides yaptığı açıklamada, Rum Kesimi'nin AB'ye kabulünden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Ada'nın ikiye bölünmüşlüğünün devam etmesinin kendisini üzdüğünü söyledi.

12- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis Kopenhag'dan dönüşünde yaptığı açıklamada, Kopenhag zirvesinin Yunanistan için başarı olduğunu belirterek "Kıbrıs, ne istediğimizin bilincinde olarak sürdürdüğümüz çalışmalar sonucunda AB'ye koşulsuz olarak girdi" dedi.

13- Iraklı rejim muhalifi grupların yaklaşık 300 temsilcisinin katılımıyla  İngiltere'de düzenlenen Londra Konferansı başladı.

15 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  kent merkezinin tümü SİT kapsamına alınan ve kültür varlığı olarak belirlenmiş, yapı sayısı da 80'den 207'ye çıkarılan Kars'taki koruma kararlarından ötürü Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nu kutlayarak "destek ve başarı" mesajı gönderdi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Hindistan Meclis Başkanı Manohar Joshi'nin resmi davetlisi olarak bu ülkeye gitti.

Başkan Arınç hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, iki ülke parlamentoları arasındaki işbirliği olanaklarının daha da geliştirilmesi üzerinde çalışacaklarını söyledi.

3- Başbakan Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ile birlikte Aksaray'da incelemelerde bulundu.

Başbakan Gül, ‘Duble Yol Projesi'nin ilk ayağı olan 79 kilometre uzunluğundaki Şereflikoçhisar-Aksaray karayolunun Aksaray yolu Toprakkaya mevkiinde düzenlenen temel atma törenine katıldı. Başbakan Gül yaptığı konuşmada, iktidara gelmeden önce verdikleri vaatleri bugün birer birer uygulamaya koyduklarını söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TRT-1 televizyonunda yayınlanan ‘Pazar Panorama' adlı programa katılarak, AB kararını ve gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Çiçek, AB'ye üye olacak yeni ülkelerin genişlemenin devamını engellemeyecekleri yönündeki deklarasyonunun hukuki bağlayıcılığı olup olmadığı konusunda "Olması gerekir. Dünya kamuoyunda söz verdiler. Verilen sözün yerine getirilmesi gerekir. Aksi halde, bu takiyye anlamına gelir" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset' adlı programa katıldı.

Bakan Yakış, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından yeniden düzenlenen Kıbrıs planı üzerinde 28 Şubat 2003 tarihine kadar "muhtemelen bir uzlaşma" olabileceğini belirtti. Bakan Yakış ayrıca "Kıbrıs'ta çözüm olmazsa Rum tarafının AB'ye alınması halinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin işgalci gibi gösterilmeye çalışılması tehlikesi" bulunduğunu söyledi.

6- Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) ‘4. Baro Başkanları Toplantısı' yapıldı. Avukatlık Yasası ve uygulamasından kaynaklanan sorunların değerlendirildiği toplantıda konuşan Başkan Özdemir Özok, Türkiye'nin önünde AB üyeliği için sıkıntılı ve çetin bir yol olduğunu söyledi.

7- CNR Uluslararası Fuarcılık ve Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) tarafından düzenlenen ‘1. İstanbul Uluslararası  Kitap Fuarı' kapsamında, ünlü düşünür Noam Chomsky'ye ‘2002 TYB Barış Ödülü' verildi.

8- Türkiye'de bulunan Kıbrıs Sendikalar Konfederasyonu (Kıb-Sek) Genel Sekreteri Ali Gülle, KESK tarafından İstanbul'da düzenlenen ‘Barış ve Demokrasi Sempozyumu'nun "Kıbrıs Sorunu" konulu oturumunda yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta iki bölgeli ve iki toplumlu çözümden yana olduklarını belirtti. Kıbrıs'ın bir bütün olarak AB'ye girmesini istediklerini belirten Gülle "BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu plan makuldür. Tarafların mutabakatı sonucu oluşmuştur. Plan görüşme zeminlidir. Fırsat kaçırılmamalıdır" dedi. 

9- Merkezi Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) tarafından oluşturulan bir heyetin, Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) organizasyonuyla Türkiye'de gerçekleştirdiği  incelemelerin  ardından  hazırlanan  "Türkiye'nin  Gazetecilik ve İnsan Hakları Mücadelesi: Sendikal Haklar ve Basın Özgürlüğünün Gündeme Alınması" başlıklı rapor yayımlandı.

Raporda "Türkiye'de, demokratik bir toplumun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için hala uzun bir yol olduğu" belirtildi.

16 ARALIK 2002

1- Başbakan Abdullah Gül, Başbakan yardımcıları Abdullatif Şener, Ertuğrul Yalçınbayır ve Mehmet Ali Şahin ile birlikte Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan  (MİT) brifing aldı. MİT Müsteşarlığı'nda gerçekleşen brifingde MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, yardımcıları ve bazı uzmanlar, hükümet üyelerine iç ve dış güvenlik konuları hakkında bilgi verdi.                                     

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Ziraatçiler Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştü.

Baykal görüşmede, hükümetin çiftçiye yönelik vaatlerini bir an önce gerçekleştirmesini beklediklerini söyledi.

3- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen ‘Ticaret Odaları' konsey toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Tüzmen,  1991'deki Körfez Savaşı'nın Türkiye'ye maliyetinin çok büyük olduğunu belirterek, ABD'nin Irak'a yapacağı  yeni bir müdahalenin de faturasının ağır olacağını söyledi.

Bakan Tüzmen  ayrıca, Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin yararına olacak şekilde revize edilmesi gerektiğini söyledi. 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da  Türkiye'nin AB ile müzakere tarihi alma konusunda hem sivil toplum kuruluşları hem de devlet olarak yürütülen bütün çalışmalar sonucunda, Türkiye AB'ye girmeye hazır iken, AB'nin buna hazır olmadığının ortaya çıktığını söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Hakim ve Savcı Adayları Eğitim Merkezi'nde düzenlenen, adli yargı 42. son ve 43. hazırlık dönemi açılış törenine katıldı.

Bakan Çiçek törende yaptığı konuşmada, yolsuzlukla mücadelede yeni düzenlemeler gerektiğini belirterek "Sistem yolsuzluk üretiyorsa sistemde de köklü değişiklilerin yapılması icab eder" dedi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Marmara Üniversitesi Maliye Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından İstanbul'da düzenlenen ‘Türk Vergi Sisteminde Yapılması Düşünülen Düzenlemeler" konulu  toplantıya katıldı.

 Bakan Unakıtan, ihtilaf konusu olan ve toplam değeri 10 katrilyon liraya ulaşan 180 bin vergi dosyasının, asıl verginin affını içermediğini belirterek "Cezalarda ve faizlerde bir şeyler düşünüyoruz" dedi.

6- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından 12- 13 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen AB Kopenhag zirvesi kararlarının değerlendirildiği  bir açıklama yapıldı.

Açıklamada "AB Kopenhag zirvesinde Türkiye'nin üyelik perspektifi ile ilgili çıkan karar Türkiye'nin müzakere tarihi konusundaki beklentilerini tam anlamıyla karşılamamakla beraber, üyelik süreci ile ilgili kesin ifadeler içeren ve Türkiye'yi AB'nin geleceğinin bir parçası olarak gördüğünü resmi olarak teyit eden bir karar olmuştur. Bu kararla Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine başlama perspektifi netleşmiştir" denildi.

7- Gazeteci Seyfettin Turhan, Kenan Harunoğlu ile Rakım Ziyaoğlu İstanbul'da yaşamlarını yitirdiler.  

8- Macaristan'ın Ankara  Büyükelçisi Zsolt Szalay  gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak muhalefeti için ülkesindeki kamplarda ABD tarafından eğitimlerin başladığını belirtti.  Szalay, Macaristan'daki eğitim kampında eğitimin yalnızca "Kürt gruplara" değil, Iraklı tüm muhaliflere verildiğini söyledi.

9- TBMM Başkanı Bülent Arınç, resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Hindistan'da halk temsilcileri Meclis Başkanı Manohar Joshi ile görüştü.

Görüşmede  Başkan Arınç,  demokrasi ve laikliğin Hindistan ile Türkiye'nin ortak değerleri olduğunu söyledi.

Joshi ise  Türkiye ile ilişkilere verdikleri önemi göstermek için Hindistan parlamentosunda 30 milletvekilinden oluşan ‘Türkiye Dostluk Grubu' kurduklarını söyledi. 

 Başkan Arınç daha sonra,  Parlamento Üst Meclis Başkan Yardımcısı Necma Heptulla ile görüştü. 

10- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, başkent  Berlin'de Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye ile üyelik görüşmelerine başlanmasına 2004 yılı sonunda karar verilmesi durumunda, müzakerelere başlanmasının en erken 6 ay alacağını, bunun da müzakerelere en erken 2005 yılı ortalarında başlanması anlamına geldiğini söyledi.

11- AB Komisyonu'nun  Genişlemesinden sorumlu  Üyesi Günter Verheugen, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen ‘Genişleme Girişimi' adlı toplantıda  konuşmasının  ardından  Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, AB'nin sınırları olmasının gerektiğini belirterek "Türkiye ve Balkan ülkeleri AB'ye girdikten sonra tamam denilmeli" dedi.

12- Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP), Belçika'nın başkenti Brüksel'de  imzalanan ortak bildiri ile yürürlüğe girdi.

13- Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği İngiltere'nin başkenti Londra'da, Başbakan Tony Blair ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada "Sadece savaşmak adına Irak'ı hedef seçen her kimse pisikolojik olarak rahatsız" dedi.

Blair ise Irak yönetiminin BM'nin taleplerine uymaması halinde müdahale gerektiğine inandığını söyledi.    

14- Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Taha Yasin Ramazan,  El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, komşu Arap ve Müslüman ülkelerden Irak'a muhtemel saldırıyı desteklememelerini istedi. Ramazan "Arap ve Müslüman topraklarının ve hava sahasının kullanılması savaşa katılımdır" dedi.

17 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyet'ten günümüze Türk kültürünün dünü, bugünü ve geleceği' konulu 5. Türk Kültür Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, dünya üzerinde büyük bir uygarlık savaşı yaşandığını belirterek "Hemen hemen tüm ülkeleri etkileyen bu savaşım, geçmişte olduğu gibi silahlarla ve askeri yöntemlerle değil, kültürel araçlarla yapılmaktadır" dedi.

2- Başbakan Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu'nda Kopenhag zirvesi ve sonrasındaki gelişmelere ilişkin bilgi verdi. Başbakan Gül, Kopenhag zirvesinden olumlu bir karar çıkması için dört bir yandan gerekenlerin yapıldığını belirterek "Biz 2004 başında müzakerelerin başlamasını arzu ediyorduk. Orta bir yol çıktı. Hükümetimizin gayretleri olağanüstüdür. Hiç kimse de bizden bu gayreti beklemiyordu. Kıbrıs meselesi hepimizin meselesidir, ulusal meselemizdir" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'ın  CNN Türk televizyonunda dün yaptığı açıklamada "Kıbrıs'ta çözüm olmazsa Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) işgalci gibi gösterilmeye çalışılması tehlikesi" ile ilgili sözlerini eleştirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, hükümetin Kıbrıs konusunda teslimiyet içine girmeye başladığını ve kendisinden beklenen rolü itaatle uygulama yoluna girdiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, AB'ye taahhüt edilen siyasi kriterlerin bir an önce tamamlanması, daha sonra da orta vadeli kriterlerin yerine getirilmesi için çalışmalara başlanması gerektiğini belirterek, bu nedenle ilk aşamada 19 Mart 2001 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Ulusal Program'ın yeniden gözden geçirileceğini ve iç mevzuata yönelik hukuki çalışmaları hızlandıracaklarını söyledi.

5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), hakkındaki dolandırıcılık iddialarıyla ilgili olarak cezaevinde bulunan Fadıl Akgündüz'ün Siirt seçimlerinin yenilenmesi kararına yaptığı itirazı reddetti. YSK, kararların ‘kesin nitelik taşıdığını' da gerekçe olarak gösterdi.

6- Devlet Bakanı Ali Babacan ile Merkez Bankası tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, 2002 yılı başında, enflasyonun yıl sonunda yüzde 35, büyümenin de yüzde 3 olarak gerçekleşmesinin hedeflendiği belirtildi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı  Sinan Aygün ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Coşkun yaptığı açıklamada, tüketicinin korunması bakımından kredi kartlarının ur haline geldiğini belirterek, konuya hassasiyetle yaklaştıklarını ve yakın zamanda ‘tüketicinin korunması yasasını' TBMM'ye sevk edeceklerini söyledi.

8- Mali Miladın Kaldırılmasına İlişkin Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yeni maddeler eklenerek kabul edildi.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin  Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB görüşmeleriyle ilgili bilgi verdi. AB'yi "Cumhuriyetin temelindeki bir Avrupa projesi", Kopenhag kriterlerini de "Cumhuriyetçi değerlerin mantıki sonuçları" olarak değerlendiren Erdoğan, Kopenhag kararının Türkiye için önemli ve milli bir başarı olduğunu söyledi.

10- Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) heyeti Başbakan Abdullah Gül'ü ziyaret etti. Görüşme sonrasında açıklamada bulunan Hisarcıklıoğlu, gelecek ayın ilk veya ikinci haftasında bir ekonomi zirvesinin toplanacağını belirterek, Türkiye genelindeki oda ve borsaların sorunlarını içeren bir kitapçık ile ABD'nin  Irak'a olası  operasyonuyla ilgili çalışmalarını  Başbakan Gül'e sunduklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Sezer'e hazırladıkları raporu sundular. Görüşmede, ekonomik konuların ele alındığı bildirildi.

Heyet ayrıca, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'u ziyaret etti. Bakan Coşkun 57. hükümet döneminde gündeme getirilen tüketicinin korunması yasasının Meclis'e yeniden sevk edileceğini belirterek, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında en kötü vergi sistemine sahip olduğunu söyledi.

11- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ali Bayramoğlu başkanlığındaki heyet,  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve bakanları ziyaret etti.

MÜSİAD heyeti adına açıklamalarda bulunan Bayramoğlu "Spekülatif gündemler Türkiye'yi çok meşgul ediyor. İş alemi huzursuz oluyor. Türkiye bu tip kararları kamuoyunda çok fazla gündeme getirmeden devlet ricali düzeyinde ele almalı. Basın bazı şeyleri çok abartıyor" dedi.

12- Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nin (STEAM) düzenlediği  ‘Özerk Kurullar ve Piyasa Ekonomisi Arenası' toplantısı yapıldı.

Toplantıya katılan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber yaptığı konuşmada, 1990'lardan bu yana piyasalar için yeterli düzenlemelerin yapılmadığını belirterek, bu nedenle Türkiye'nin son 10 yılda 70 milyar dolar zarara uğradığını söyledi. Chhibber, düzenleyici kurulların son derece bağımsız işlemesi gerektiğini, kurulların fazla gelirlerinin bütçeye aktarılabileceğini belirtti. 

 Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ise ABD'de başkanlık sistemi olduğu için kurulların sağlıklı işleyebildiğini belirterek, parlamenter rejimlerde ise bu kurulların mutlak surette TBMM'nin denetiminde olması gerektiğini söyledi.

13- Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı A.P. J. Abdulkalam, Başbakan Atal Bihari Vajpayee ve Parlamento İşleri, İletişim ve Enformasyon Teknolojisi Bakanı Pramod Mahajan ile bir araya geldi.

Daha sonra Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçiliği'nde Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Arınç, ABD'nin Irak'a olası operasyonuyla ilgili bir soru üzerine, Türkiye'nin ve bölgenin ekonomi, dış politika ve istikrarını zora sokacak bir operasyona karşı olduklarını söyledi.

14- Yunanistan'ın AB nezdindeki Büyükelçisi Aristides Agathocles, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Siyaset Araştırmaları Merkezi'nde (CEPS) yaptığı konuşmada, KKTC halkının büyük bir kısmının çözümden yana olduğunu belirterek, yapılacak bir referandum ile Kıbrıs Türklerinin ne düşündüğünün rahatlıkla anlaşılabileceğini  söyledi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, El Kuds El Arabi gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin Irak'ta istediği rejim değişikliğinin amacının, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in devrilmesi değil, başkent  Bağdat'ın silahsızlandırılması olduğunu söyledi.

18 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet  Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu,  KKTC Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Ergun Olgun ve KKTC Ankara Büyükelçisi  Ahmet Zeki Bulunç'un katılımıyla  yapılan toplantıda Kıbrıs konusundaki gelişmeler ele alındı.

Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada "Türkiye'nin, Kıbrıs'ta barışın ve mevcut garantilerin devamını sağlayan, Türk-Yunan dengesini koruyan, Ada'daki iki tarafın egemenliğini ve eşitliğini kabul eden, uzlaşmaya dayalı yeni bir ortaklık oluşturulmasına yönelik bir siyasal anlaşmaya varılmasını arzu ettiği ve  BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın önerilerinin müzakeresine devam edilmesini desteklediği" kaydedildi.

Görüşmeyle ilgili açıklama yapan  Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem "Türkiye Kıbrıs'taki çözümün, Kıbrıslı Türklerin güvenliğini, egemen eşitliğini, stratejik çıkarları ve anavatanlar arasındaki dengeyi gözetecek yeni bir ortaklığa dayanmasını bekler" dedi.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Sezer başkanlığında  Başbakan Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal'in katıldığı Irak konusunun ele alındığı bir zirve toplantısı yapıldı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantı sonunda açıklama yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Abdullatif Şener, 2003 bütçesinin seçimler nedeniyle zamanında yasalaşamadığını, zorunluluklar nedeniyle 3 aylık dönem için geçici bütçe yapılmasının gerektiğini söyledi.

3- CHP Genel  Başkanı Deniz Baykal, MÜSİAD Genel  Başkanı Ali Bayramoğu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Baykal,  BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın hazırladığı  planın ‘Kıbrıs'ı Rum adasına dönüştüreceğini' söyledi.

4- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun  (RTÜK) hazırladığı ve aralarında Kürtçe'nin de bulunduğu "Günlük yaşamda kullanılan dil ve lehçelerdeki yayınlara" ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu ve partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ile Genel Merkez'de  bir araya geldi.

  Toplantıda, kamu ihale yasa tasarısı, TBMM gündeminde bulunan ve kamuoyunda ‘peşin vergi' olarak adlandırılan  hayat standardı vergisi,  zorunlu tasarruf ödemeleri konusu ele alındı.

6- DİSK tarafından çeşitli sendika temsilcilerinin katılımıyla "Avrupa Birliği Sürecinde Çağdaş ve Demokratik Çalışma Yaşamı" toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, çalışma yaşamının çağdaş ve demokratik bir yapıya kavuşturulması gerektiğini belirterek "İş hayatındaki temel yasalar çıkarıldıkları dönemin baskıcı özellikleri nedeniyle günümüz endüstri ilişkilerini, çağdaş, demokratik ve katılımcı bir tarzda kavrayamamaktadır. Bu çalışma şartlarıyla AB'ye üye olmamız imkansız"  dedi.

7- Türkiye Barolar Birliği (TBB) yönetim kurulu ve baro başkanları yaptıkları ortak açıklamada, hükümet programında yer alan demokratikleşme, kamu yönetimindeki hantal yapıdan kurtulma, ekonomik istikrarın sağlanması, işkence ve insan hakları ihlallerinin üzerine kararlılıkla gidilmesi, hukukun evrensel ilkelerine saygı, özgürlükçü ve katılımcı yeni bir anayasa, yolsuzlukla mücadele ve yargı reformu gibi taahhütlerin takipçisi  olacaklarını  bildirdiler.  

8- Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip  Hablemitoğlu evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu  yaşamını yitirdi.

9- İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü'nün düzenlediği  3 ayrı operasyonda 255 kilo 359 gram eroin ele geçirildi.

10- ABD'nin başkenti Washington'da yapılan 'AB-ABD Bakanlar' toplantısında, AB'nin genişlemesi, Türkiye, Irak ve  ulusal füze kalkanı projesi ele alındı.

11- Almanya Eyaletler Meclisi'nde kabul edilen Göç Yasası,  Anayasa'ya aykırı bir şekilde oylandığı gerekçesiyle  Federal Anayasa Mahkemesi tarafından oyçokluğuyla  iptal edildi.

19 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  Anayasa'nın 67, 76 ve 78. Maddeleri'nde Değişiklik Öngören  4774 Sayılı Yasa'yı veto etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, TBMM'de kabul edilen 4774 Sayılı T.C Anayasası'nın Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun'un yayımlanmasının uygun bulunmadığı bildirildi. Veto gerekçesinde, her üç düzenlemenin öznel, somut ve kişisel amaçla gerçekleştirildiği bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) 2002 Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri'nin verildiği törene katıldı.

Cumhurbaşkanı Sezer törende  yaptığı konuşmada, devletin de desteğiyle yapılacak köklü bir bilim reformunun bilimsel kaynakları harekete geçirerek, proje ve yaratıcı düşüncelerin değerlendirilmesine olanak vereceğini ve uluslararası ortamda Türkiye'ye bilimsel saygınlık kazandıracağını söyledi.     

Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır da katıldı.

Cumhurbaşkanı Sezer, tören sonunda Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesi ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada "Hablemitoğlu'nun düşüncesi, kimliği belli. Tabii ben de ona karşı yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Umuyorum ki, saldırganlar  kısa sürede yakalanarak adalete teslim edilecektir. Bunun kötü günlerin başlangıcı olmamasını diliyorum. Bu bir terör eylemi, belli. Bu siyasi suç diye düşünüyorum" dedi.

3- Başbakan Abdullah Gül, Ali Bayramoğlu başkanlığındaki MÜSİAD heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, politikanın bir kenara bırakılması halinde birinci meselenin ekonomik hayat olduğunu söyledi. 

Başbakan Gül ayrıca, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasir başkanlığındaki Arap Birliği ülkelerinin Ankara  büyükelçileri ve maslahatgüzarlarını kabul etti. Başbakanlık'ta gerçekleşen görüşmede, bölgedeki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve Kopenhag zirvesi ile ilgili konular ele alındı.

Başbakan Gül daha sonra,  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Başbakanlık Müsteşarı Fikret Üçcan ve MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'la  ayrı ayrı görüştü. 

4- CHP  Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye gazetesine Irak ve Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu. Baykal, Kıbrıs'ta adil bir çözümden yana olduklarını belirterek, Irak konusunda da Türkiye'nin bir cephe haline getirilmemesini istediğini söyledi. 

5- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, terör örgütü PKK'nın Avrupa sorumlularından olduğu belirlenen Cevat Soysal'a ‘devletin emniyetine karşı silahlı çete kurma' suçundan verilen 18 yıl 9 ay ağır hapis cezasını onadı.

6- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, AB'nin ‘Serbest Ticaret Anlaşması' konusunda zorlayıcı bir hükmü bulunmadığını belirterek, yeniden incelenmesi gerektiğini söyledi.  

7- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Avrupa Konvansiyonu toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada,  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile aralarında görüş ayrılığı olmadığını belirterek "Aksine iyi bir işbirliğimiz var.  Cumhurbaşkanı Denktaş da bundan memnun olduğunu belirtti" dedi.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Adapazarı'nda düzenlenen ‘Üretimden Tüketime Mısır' konulu panelde yaptığı konuşmada, 58. hükümet için tarımın ihmal edilmeyecek konular arasında olduğunu belirterek, tarımda ihracatı artırıp, ithalatı azaltan projeler geliştirilmesi gerektiğini söyledi. 

9- TBMM Genel Kurulu'nda, Mali Milat ve ‘nereden buldun' hükmünün kaldırılmasına ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

10- Türk-İş Genel Başkanlığı'na Salih Kılıç seçildi.

11- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan, İstanbul'da düzenlenen  "Finansal Raporlama Uygulamalarında Uluslararası Standartlara Geçiş" konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinde bulunduğu dönemde bazı zikzaklar yaşadığını belirterek, birtakım şeylerin söylenip sonra geri dönüldüğünü, bunun da güven kaybına neden olduğunu söyledi.  

Hisarcıklıoğlu ayrıca, 4. gözden geçirme çalışmaları için Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyeti kabul etti. IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Odd Per Brekk'in de katıldığı görüşmenin ardından bir açıklama yapan  Hisarcıklığlu,  büyümenin stoklara yönelik olduğunu belirterek, tarıma verilen desteğin de yeterli olmadığını söyledi.

12- Cumhuriyet gazetesi yazarı, edebiyatçı, düşünür  Memet Fuat İstanbul'da yaşamını yitirdi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş dün yapılan Kıbrıs zirvesinin ardından Camlı Köşk'te düzenlediği basın toplantısında, AKP hükümetinin Kıbrıs konusunda başlangıçtaki tereddütleri aştığını ve görüş ayrılıkları olmadığını belirterek, Kıbrıs görüşmelerini ‘iyi niyetle' 28 Şubat'a kadar sürdüreceklerini söyledi.

 14- Türkiye'de bulunan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, bir okulda "Liderlik ve Sosyal Barış: Dünya Bankası Perspektifi" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin  krizden çıkmasında, uygulanan ekonomik program ve reformların etkili olduğunu söyledi.

 15- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanlığı, Kopenhag zirvesinde Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ni (GKRK) AB üyesi ilan eden kararı tanımadığını açıkladı.

16- AP Genel Kurulu'nda, Kopenhag zirvesi sonuçlarıyla ilgili hazırlanan karar tasarısı kabul edildi.

17- AB Komisyonu, Türkiye'ye 75 milyon Euro'luk yardım dilimini onayladığını açıkladı. Komisyon tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin sosyal güvenlik ve tarım alanlarında, yapısal reformları gerçekleştirmesi, makroekonomik istikrarı sağlaması üzerine, yardım diliminin serbest bırakıldığı belirtildi.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen de  AB'nin bu kararla, ekonomisini modernleştiren Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu gösterdiğini söyledi.

18- BM Güvenlik Konseyi dün düzenlediği Kıbrıs toplantısında, tarafların görüşmeleri sürdürme konusundaki kararlılıklarını memnuniyetle karşıladıklarını ve 28 Şubat'a kadar anlaşmaya varılabilmesi için müzakere sürecinin yoğunlaştırılmasının önemini belirterek, tarafların bu tarihi fırsatı değerlendirerek Kıbrıs sorununa barışçı, adil ve kalıcı bir çözüm getirmelerini istedi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides'e görüşmelerin bir an önce başlamasını isteyen birer mektup gönderdi.   

19- İşkencenin  önlemesi konusunda 1984'te yürürlüğe giren BM sözleşmesine ek  niteliğindeki protokol, BM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

20- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu  Kıbrıs planına ilişkin başkent Atina'da dün yaptığı açıklamada "Gerekli olması durumunda anlaşmanın değiştirilmesine hayır diyemeyiz. Garantör güçlere ilişkin anlaşmalara gelince, ben ne Yunanistan ne de Türkiye'nin Kıbrıs'ın garantör gücü olmasını isterim. Kıbrıs, AB üyesi olmakla Ada'daki insanların güvenliğini tek başına garanti altına alabilir. Ancak, Ada'da uygulanacak çözüm formülü garantör güçlerin de var olmasını öngörüyorsa ve iki tarafla BM, bunu gerekli görüyorsa garantör güçlerin varlığını biz de kabul ederiz" dedi. 

21- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, AB Dönem Başkanı Danimarka'nın Dışişleri Bakanı Per Stig Möller ile ABD'nin başkenti Washington'da yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta çözümün mümkün olduğuna inandığını belirterek "Çok çalışacağız. Bu amaca yönelik bir ziyaret durumu ortaya çıkarsa ve bir işe yarayacaksa, ben buna hazırım. Ancak şu anda bunun doğru yanıt olduğundan emin değilim" dedi.

Möller de 28 Şubat'tan önce çözüm bulunabileceğini umduklarını ve bu durumda "Birleşik bir Kıbrıs'ın" 1 Mayıs 2004'te AB'ye tam üye olabileceğini söyledi. 

20 ARALIK 2002

1- Başbakan Abdullah Gül, İstanbul Atatürk Hava Limanı-Yenibosna arasındaki hafif metro hattının açılışında yaptığı konuşmada, yerel yönetimler yasa tasarısının önümüzdeki yıl ocak ayı sonunda TBMM'ye sunulacağını belirterek "Yasaya son şekli İçişleri Bakanlığı'nda veriliyor. Yetki dağıtımında merkezi yönetim olarak cömert davranacağız. Yerel yönetimleri yeni yetkilerle donatacağız" dedi.

İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Başbakan Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olmasını sağlayacak olan Anayasa değişikliğini veto etmesine ilişkin olarak "TBMM'nin görevi anayasa yapmaktır" dedi.

Ayrıca  Başbakan Gül,  Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun bir suikast sonucu hayatını kaybetmesinin herkesi üzdüğünü, suikastın çözülmesi için güvenlik birimlerine talimat verdiğini belirterek "Hepsine talimatımız şudur; yetkinizi ve otoritenizi sonuna kadar kullanacaksınız ve bu cinayeti kimlerin yaptığını, arkasında kimlerin olduğunu ortaya çıkaracaksınız. Onlar da bütün güçleriyle bu çalışmayı yapıyorlar. Hükümetimiz güvenlik güçlerimizin ve istihbarat teşkilatlarımızın arkasındadır" dedi.

2- Başbakan Abdullah Gül, İstanbul İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti tarafından düzenlenen 27'nci İktisat Haftası etkinliğinde yaptığı konuşmada,Türkiye'nin bu enflasyonla yola devam edemeyeceğini, enflasyonu kesinlikle düşüreceklerini  belirterek "Gerçekçi olacağız, kısa vadeli kazançların peşinde olmayacağız" dedi.

3- Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Türkiye Afganistan'ın başkenti Kabil'de sürdürdüğü Uluslararası Güvenlik ve Destek  Gücü'nün  (ISAF) 2. dönemdeki komutası 2003 Şubat ayı başında Almanya ve Hollanda'ya devredilecektir. Türkiye, komutanın 3. dönemine daha sınırlı sayıda birlik ile katılacaktır" denildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez'e  gelişinde gazetecilerin AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a milletvekilliği yolunu açan Anayasa Değişikliği Teklifini Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ederek TBMM'ye geri gönderme gerekçesi ile ilgili sorusunu yanıtladı.  Baykal  "Anayasa koyucunun subjektif niyeti, iç amacı sorgulanarak getirilen düzenlemenin kişiye özgü olup olmadığına karar verilemez.  O nedenle ne kişilere bakarak ne de anayasa koyucunun niyetini sorgulayarak bu konuda hüküm vermek mümkün değildir. Objektif gerçeğe bakılarak hüküm vermek lazımdır" dedi.

5- Danıştay 10. Dairesi, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun ‘bağlayıcı' kararı çerçevesinde, 9  şirketin elektrik üretim, iletim ve dağıtımı ile ilgili görevlendirilmelerine ilişkin Bakanlar Kurulu kararlarını iptal etti.

6- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in  Anayasa değişikliğini veto etmesi  üzerine bir toplantı yaptı.  YSK Başkan Vekili Ahmet Hamdi Ünlü yaptığı konuşmada, Siirt seçimlerinin 9 Şubat 2003 tarihinde yapılacağını, önümüzdeki hafta takvim için çalışacaklarını söyledi.

7- Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı  yazılı açıklamada "Hükümetimizin 2003 yılına ilişkin olarak yüzde 5'lik büyüme ve yüzde 20'lik enflasyon hedeflerinin gerçekçi ve ulaşılabilir olduğu, IMF heyeti tarafından da tespit edilmiştir" denildi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan başkanlığındaki heyeti kabul etti. Bakan Coşkun kabulde  yaptığı konuşmada, geçmişte ‘nereden buldun' nedeniyle tasarrufların ya yastık altına ya da yurt dışına gittiğini belirterek  "Nereden buldun uygulamasını, tedirginlik devam ettiği için kaldırdık" dedi.

Çağlayan ise bedelli askerlikle ilgili kendisine ciddi talepler geldiğini belirterek "Hem insanların ihtiyacı karşılanacak hem de 1.5 milyar dolar, harcamalardaki tasarrufla 2.5 milyor dolar kaynak yaratılacak" dedi.

9- Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müşteşarlığı'na Ahmet Tıktık'ın atandığı Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de bulunan KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ile Genel Merkez'de görüştü. Erdoğan görüşmenin ardından  gazetecilere yaptığı açıklamada "Kıbrıs sorunu çözülmelidir. Buraya bir istisna koyuyoruz. Burada karşılıklı özveri gerekmektedir. Sadece Türk tarafından özveri beklerseniz, aynı şekilde Rum tarafı da özveride bulunmalıdır" dedi.

11- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Rektörler Komitesi ve Üniversitelerarası Kurul hükümetin hazırladığı yükseköğrenime ilişkin ‘Acil Eylem Planı'ndaki önerilerini görüşmek  üzere YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz başkanlığında toplandı.

Toplantı öncesi bir açıklama yapan Gürüz, şimdiye kadar yaşayan tek Müslüman demokratın Atatürk olduğunu savunarak, Müslüman demokrat kavramının hiç kimse tarafından kullanılamayacağını söyledi. Gürüz "Türk üniversiteleri büyük Atatürk'ün eseridir. Bunu da sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi.

Toplantıdan sonra 77 üniversite rektörü tarafından oybirliğiyle hazırlanan Rektörler Komitesi bildirisi kamuoyuna duyuruldu.

Toplantıya katılan  Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu ise ‘Acil Eylem Planı'nda ortaya konulan ayrıntıları tek tek üniversitelerle yazışarak görüşlerine, eleştirilerine, önerilerine açacaklarını belirterek "YÖK'ün öncülüğünde bakanlık ve üniversiteler arasında çalışma zinciri başlatacağız" dedi.

12- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)  Başkanı Tuncay Özilhan, Trabzon'da düzenlenen  6. SİAD toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomide istikrar programının üç ayağı bulunduğunu belirterek,  bunları kamu kesiminin borçlanma gereğini düşürme zorunluluğu, mevcut borç yükünün azaltılması ile enflasyonun düşürülmesi ve kontrol altında tutulması zorunluluğu olarak belirtti.

13- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Vakfı'nca ortaklaşa düzenlenen Yerel Medya Eğitim Seminerleri kapsamında gerçekleştirilen ‘İkinci Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı' İstanbul'da başladı. 

TGC Başkanı Orhan Erinç toplantıda yaptığı konuşmada, yerel medyanın hem görev yapma konusunda hem ekonomik alanda hem de hukuksal tehlikeler nedeniyle durumunun kötüleştiğini belirterek "Cemiyet başkanlarının, gerek eğitim çalışmaları gerekse basının sorunlarının çözümünde yapacakları öneri ve uyarılarına ihtiyacımız var" dedi.

Toplantıda, Gazeteciler Federasyonu Başkanı Nazmi Bilgin ile Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Şükran Soner de birer konuşma yaptı.

14-  Irak Ulusal Kongresi lideri Ahmet Çelebi,  İngiltere'nin başkenti Londra'daki Irak muhalefeti toplantısının ardından Türkiye'ye geldi. Irak Türkmen Cephesi  Başkanı Sanan Ahmet Ağa ile bir araya gelen Çelebi, daha sonra basın toplantısı düzenledi. Türkmenlerle Irak Ulusal Kongresi'nin, Irak'ın geleceğine bakışlarının ortak olduğunu belirten Çelebi, Türk yetkilerle yaptığı görüşmelerde, Irak halkının sıkıntılarını  paylaştığını ve onlarda olumlu bir hassasiyet hissettiğini söyledi. 

15-  Resmi ziyaret amacıyla Hindistan'da temaslarda bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Anayasa değişikliği teklifini veto etmesini  çok yerinde bulmadığını ve düzenlemenin kişiye özel olduğu iddiasına katılmadığını belirterek, Anayasa'nın 78. Maddesi'nde yapılan değişiklikle Siirt'te seçim yapılmasının mümkün hale getirildiğini belirterek  "İade gerekçesinde bu madde uygulanırsa sanki Türkiye'de her gün seçim yapılacakmış gibi bir anlam çıkarılması yanlıştır. Kaldı ki, demokrasilerde balans ayarı sandık ve seçimle yapılır" dedi.

16- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu'nun çağrısıyla başkent Lefkoşa'da dün toplanan KKTC Cumhuriyet Meclisi oyçokluğuyla Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın görevine devam kararı aldı. Meclis,  BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planının  görüşülmesini ve görüşme sürecinde Cumhurbaşkanı Denktaş'a destek olacak bir "Parlamento Konseyi" kurulmasını kararlaştırdı.

17-  AB Komisyonu, Türkiye için öngördüğü 2002 katılım öncesi mali yardım programını onayladı. AB Komisyonu Türkiye Temsilciliği'nden yapılan yazılı  açıklamaya göre, 126 milyon Euro'luk yardım programıyla, Türkiye tarafından AB üyeliğinin gerekliliklerini üstlenmeye hazırlık amacıyla tasarlanmış  18 farklı proje finanse edilecek.

18- IMF Türkiye Temsilcisi Odd  Per Brekk imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, seçimlerin bazı alanlarda politika performansını olumsuz etkilediği belirtilerek "Müdahale kapsamındaki bankaların sorunlarının çözümünde, özelleştirmenin ilerlemesinde, kamu iktisadi kuruluşlarında gereksiz personelin sayısının azaltılması ve dolaysız vergi reformu planının hazırlanmasında gecikmeler oldu. Ayrıca bu yıl, planlanandan daha fazla zayıf bütçe pozisyonuyla kapanacak" denildi.

19- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell dün düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın BM'ye sunduğu silah bildiriminin başarısız olduğunu, ancak hemen savaş açmak yerine, Irak'ın bundan sonraki tutumunun gözleneceğini belirterek, belgenin daha önceki bazı bilgilerin tekrarı olduğunu, boşluklar bulunduğunu 1998 raporundaki durumu bile yansıtmadığını ve bunun ciddi bir ihlal olduğunu söyledi.

Ayrıca, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ABD'nin başkenti Washington'da, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile görüşmesinin ardından Rus İnterfaks Ajansı'na konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Irak'ın bildiriminde, BM Güvenlik Konseyi'nin kararının ihlali olarak nitelendirilebilecek hiçbir şey yok" dedi.

21 ARALIK 2002

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç resmi bir ziyaret için gittiği Hindistan'dan dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, görüştüğü bütün Hint yetkililerin Hindistan'ın bağımsızlık mücadelesinde Türk Kurtuluş Savaşı'ndan ve özellikle Atatürk'ün kişiliğinden etkilenildiğini ifade ettiklerini söyledi.

2- Başbakan Abdullah Gül dün CNN Türk televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Gül, ABD'nin olası Irak operasyonu konusunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin her türlü olasılığa göre hazırlık içinde olduğunu söyledi.

Başbakan Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a milletvekilliği yolunu açacak Anayasa değişikliği teklifini geri göndermesine ilişkin bir soru üzerine de "Sayın Cumhurbaşkanı'nın düşüncelerine herhangi bir şekilde etki etmek istemiyorum, ama Türkiye'nin herhalde böyle bir ortam içerisinde bir referanduma gitmesi uygun olmaz diye düşünüyorum" dedi. 

3- Başbakan Abdullah Gül, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu'nu Başbakanlık'ta kabul etti. Başbakan Gül kabulde yaptığı konuşmada, Kıbrıs'taki mevcut düzenin kalıcı bir barış oluşturamadığını belirterek "Amacımız Kıbrıs'ı bir barış adası haline getirmektir" dedi.

KKTC Başbakanı Eroğlu ise görüşme öncesi yaptığı açıklamada, Kopenhag zirvesinden sonra Kıbrıs konusunun daha da güncelleştiğini belirtti.

Eroğlu ayrıca, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret ederek bir süre görüştü.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal 27. İktisatçılar Haftası çerçevesinde İstanbul'da düzenlenen "Türkiye'de Krizli Yılların Toplumsal Sonuçları" konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi. Baykal, ülke yönetiminde güven sarsıcı tabloların ortaya çıkmaya başladığını belirterek "Siyasetten ekonomiye, muhalefetten iktidara geçmenin sancıları içindeler" dedi.

Baykal ayrıca, hükümetin Irak konusundaki gelişmeleri kamuoyuna hızla yansıtması gerektiğini belirterek  "Bu konuda kamuoyunu bilgilendirme görevini ihmal ediyor" dedi.

5- Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, hükümetin sosyal politika önceliklerini niyet mektubuna yansıtma konusunda IMF ile mutabakata vardıklarını söyledi. 2002 yılında seçim ortamında mali politikalardaki gevşemenin, 2003 yılına yansıdığını, bu nedenle mali disiplin konusunda daha kararlı olacaklarını belirten Bakan Babacan "Irak riskini biliyoruz. Bu sürpriz değil. Eğer tutarlı ve kararlı bir şekilde programımıza devam edersek bu riski en aza indiririz" dedi.

6- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, AB Konvansiyonu'nda Türk hükümetini temsil etmek üzere gittiği Brüksel'den dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin ABD'nin  olası Irak operasyonu ile ilgili sorularını yanıtladı.

7- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, İnternet Teknolojileri Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen ‘8. Türkiye'de İnternet Konferansı'nda ‘Milli Eğitim Bakanlığı'nda e-Dönüşüm' konulu toplantıya katıldı. Bakan Mumcu toplantıda yaptığı konuşmada, dün yapılan Üniversitelerarası Kurul toplantısında konuşan YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün açıklamalarını değerlendirdi. Akademisyenlerin siyasete ilişkin değerlendirme yapmaya hakları olduğunu belirten Bakan Mumcu "Ama bunu yaparken kendilerini siyasetçi yerine koymak ya da onların meşruiyetlerini tartışmak biçiminde ortaya koymamaları demokrasinin, anayasal düzenin icabıdır" dedi.

 8- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, İzmir Karşıyaka İlçe Örgütü'nde düzenlenen toplantıda güncel gelişmeleri değerlendirdi. Karayalçın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yasa değişikliklerini veto etmesini desteklediklerini söyledi.

9- Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen '5. Türk Kültür Kongresi'nin sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, laikliğin demokrasinin temelindeki en önemli unsur olduğu belirtilerek "Toplum yaşamın her alanında laikliği benimsemelidir" denildi.

10- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson dün Esenboğa Hava Limanı'nda AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yaptı.

Pearson ayrıca, Başbakan Abdullah Gül ile Başbakanlık'ta yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'a olası operasyon hazırlığı için zamanın daraldığını, ABD'nin askeri planlamalarını tamamlaması gerektiğini, bunun için de Türkiye'nin katılım düzeyinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs çözüm planına ilişkin Milliyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

12- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Kasım seçiminde milletvekili adayı olmasını engelleyen yargı kararları nedeniyle açtığı davayı kabul etti. 

13- Afganistan'ın başkenti Kabil'deki havaalanı yakınında, Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'ne (ISAF) bağlı bir Alman helikopteri düştü. Kazada asker ve sivil toplam 14 kişi yaşamını yitirdi.

14- Hindistan'da Haydarabad ile Bangalore kentleri arasında sefer yapan trenin raydan çıkması sonucu 20 kişinin öldüğü, 90 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15- ABD, Güvenlik Konseyi'nde, BM hesabına çalışan 1 İngiliz ve 2 Filistinli'nin İsrail güçlerince öldürülmesi dolayısıyla, bu ülkenin kınanmasını öngören bir karar tasarısını veto etti.

16- İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak'ta yaşanacak her olayın İran'ın ulusal güvenliğini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

 Harrazi "Operasyonun sorunu çözeceğine inanmıyorum. Irak'ın toprak bütünlüğü mutlaka sağlanmalıdır" dedi.

22 ARALIK 2002

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, devrim şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ın öldürülüşünün 72. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Menemen olaylarının "İslam dinini sapık amaçları için kötüye kullanarak halkı aldatmaya çalışan, ancak gerçekte dinin yüce değerleriyle alakası bulunmayan art niyetli kişilerin gerçek yüzlerinin anlaşılması" bakımından büyük önem taşıdığını belirten Orgeneral Özkök, genç nesillerin bu dersi asla unutmaması gerektiğini bildirdi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TRT-1 televizyonunda yayınlanan ‘Pazar Panorama' adlı programa katıldı. Baykal, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği Anayasa Değişikliği Teklifi, AB, Kıbrıs ve Irak konularında değerlendirmelerde bulundu.

Baykal ayrıca, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset' adlı programa  katıldı.

3-    Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yaptığı ziyaret ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Tüzmen, burada  İslam Kalkınma Örgütü tarafından düzenlenen İslam Ülkeleri 9. Özel Sektör toplantıları ile 9. İslam Ülkeleri Fuarı'na katıldığını ve İslam ülkelerinin ekonomi-ticaret bakanlarıyla ikili görüşmeler yaptığını söyledi. Bakan Tüzmen, temaslarında ‘İslam Ortak Pazarı' oluşumunun gündeme geldiğini, Türkiye'nin bu konuda daha aktif rol oynayabileceğini belirtti.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu "İnsan Ticaretiyle Mücadele" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin konum itibarıyla insan ticaretinin hedef ülkesi haline geldiğini, sorunun temelinde haksız kazanç ve çıkar bulunduğunu belirterek, özellikle  BDT ve Doğu Avrupa ülkelerinden eğlence sektörüne istihdam edilen çok sayıda insan getirildiğini söyledi.

5- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Rusya'ya yapacağı gezi hakkında bilgi verdi. Erdoğan, Devlet Başkanı Vlamidir Putin ile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin artırılması konusunda görüşme yapacaklarını söyledi. 

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı ziyaret etti. Ağar görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Denktaş'ın çok büyük bir milli dava için büyük bir vatanseverlik duygusu içinde hizmet ettiğini söyledi. BM planında bazı sorunların olduğunu, bunların da müzakere yoluyla giderilmesi gerektiğini belirten Ağar, hükümetin dış politikaya ilişkin yaklaşımlarında daha dikkatli olması gerektiğini belirtti.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) İslam Kalkınma Örgütü tarafından düzenlenen İslam Ülkeleri 9. Özel Sektör toplantıları ile 9. İslam Ülkeleri Fuarı'na katıldığı bildirildi.

Açıklamada, Hisarcıklıoğlu'nun  İslam Ülkeleri 9. Özel Sektör Toplantısı'nın ‘Türkiye Cumhuriyeti' başlıklı oturumunda bir konuşma yaptığı ve konuşmasında  "İslam ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğinin, katma değeri yüksek, rekabet gücüne sahip mal üretimine yönelik, ihracata dayalı somut yatırım ortaklıkları ile geliştirilmesinin gerektiğini vurguladığı" belirtildi.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Vakfı'nca İstanbul'da düzenlenen ‘Yerel Medya Eğitim Seminerleri' kapsamında gerçekleştirilen ‘İkinci Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı'nın ardından 25 gazetecilik meslek örgütü tarafından ortak bir bildiri yayımlandı. Gazetecilerin basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma hakkı adına dürüstçe kullanması gerektiğine dikkat çekilen bildiride "Her türlü sansür, otosansürle mücadele edilmelidir. Bilgi edinme özgürlüğü, yasal güvenceye kavuşturulmalıdır" denildi.

9- 38 sivil toplum kuruluşu, ABD'nin Irak'a yapacağı olası operasyonu Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda düzenledikleri mitingle kınadılar. 

10-  AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yayımlanan ‘Katimerini' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin, AB kriterlerine uyum konusunda şaşırtıcı adımlar attığını belirterek "Türkiye'nin 1999 yılından bu yana üyelik beklentileri bir gerçektir. Türkiye'nin reformla rotasını süratle ve samimiyetle sürdüreceğine inanıyoruz. Türkiye,  AB üyesi olduğunda tamamen farklı bir ülke haline gelecektir" dedi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, Rum Haber Ajansı'na verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun çözümünü amaçlayan BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu planın Kopenhag'da imzalanmadığını, ancak Kopenhag sürecinde gerçekleştirilen icraatların Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması olanaklarını artırdığını söyledi.

12- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yannakis Kasullides,  'Alithia' gazetesinin sorularını yanıtladı. AB üyeliğinin çözüm çabalarını destekleyecek bir gelişme olduğunu ve  çözüm hedeflerinden vazgeçmeyeceklerini belirten Kasullides, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı uzlaşmazlıkla eleştirerek, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'ın demeçlerinden ise umutlandığını söyledi.

13- Rusya Dışişleri Bakanı Igor Ivanov, Channel One televizyonuna verdiği demeçte, Irak konusunda BM kararlarına uygun davranması konusunda ABD'yi uyararak, bu ülkeye yönelik bir askeri harekatın ülkesinin ulusal çıkarları ile uyumlu olmadığını söyledi.

23 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi  Kubilay'ın, şeriatçılar tarafından katledilişinin 72. yıl dönümü dolayısıyla  bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, Kubilay'ın, cumhuriyetin hayatiyetini tazeleyen ve kuvvetlendiren bir simge olarak yurttaşların gönlünde ölümsüzleştiğini belirterek, ülkenin her köşesinde nefretle karşılanan bu olayın, yurttaşların cumhuriyete ve Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılığını daha da güçlendirdiğini söyledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da yayımladığı mesajda, cumhuriyet değerlerinin savunucusu, öğretmen Kubilay'ı rahmetle andığını belirterek "Türk Milleti, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda milli birlik ve beraberliğini korumaya, temel insan hak ve özgürlükleri konusunda evrensel normlara ulaşmaya kararlıdır" dedi.

Başbakan Abdullah Gül de bir mesaj yayımladı.

2- Başbakan Abdullah Gül başkanlığında Başbakanlık'ta iki aşamalı Irak zirve toplantısı yapıldı. İlk aşamaya Başbakan Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Başbakanlık Müsteşarı Fikret Üçcan, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal  katıldı

Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Ertuğrul Yalçınbayır, Mehmet Ali Şahin, Abdullatif Şener, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Devlet bakanları Beşir Atalay ile  Ali Babacan ve  Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın katıldığı ikinci bir toplantı gerçekleştirildi. 

Toplantının ardından bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Abdullatif Şener, hiçbir siyasi karar alınmadığını belirterek, yurt dışına asker gönderme veya yabancı askerlerin konuşlandırılması için bir tezkere hazırlanmasının bu aşamada söz konusu olmadığını açıkladı. Başbakan Yardımcısı Şener, Irak'la ilgili olası gelişmeler ve senaryolar ışığında alınması gereken önlemleri değerlendirdiklerini belirterek, ekonomik açıdan yaşanabilecek sıkıntılar için gerekli önlemlerin alındığını bildirdi. 

3- Başbakan Abdullah Gül, Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen vergi rekortmenleri ödül töreninde yaptığı konuşmada, ekonomik konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, hükümetin vergi affı diye bir projesi olmadığını ve yapılanın mükelleflerin borçlarının yeniden yapılandırılması olduğunu söyledi.

4-    Başbakan Abdullah Gül, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Sanan Ahmet Ağa'yı  kabulünde yaptığı konuşmada, Türkmenlerin Irak toplumunun asli unsurlarından biri olduğunu, Irak devletinin kuruluşunda da yer aldıklarını söyledi.

Ağa ise görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Irak'ta bir savaş çıkması ve uluslararası güçlerin gelmesi halinde, Türk askerinin de onlarla birlikte olmasını arzuladıklarını bildirdi. 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Memur-Sen Genel Başkanı Fatih Uğurlu'yu kabul etti.

Uğurlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ücretlerin insanca yaşam düzeyine çıkarılmasını, grevli toplu sözleşmeli sendika yasanın çıkarılmasını talep ettiklerini söyledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Af Yasası'nın  ikinci yılı nedeniyle aftan mağdur olan bir grubu makamında kabul etti.

Bakan Çiçek görüşmede yaptığı açıklamada, ne hükümetin ne de bakanlığın gündeminde af olmadığını, affı doğru bulmadığını ve bu anlamdaki hiçbir yasaya kabul oyu vermediğini belirterek  "Temenni ederim, bir daha Türkiye'de af çıkmaz" dedi.

7- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ile Bayındırlık ve İskan  Bakanı Zeki Ergezen, Türk Belediyeler Birliği ile  Konrad Adenauer Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği "Belediyelerin Hükümetten Beklentileri" konulu toplantıya katıldı.

Bakan Aksu toplantıda yaptığı açıklamada, belediye başkanlarından, yerel yönetim reformlarıyla ilgili önerilerini 10 Ocak'a kadar kendisine iletmelerini istediğini belirterek  "Yeni ‘yerel yönetimler yasası' mutlaka çıkacak. Yetkileriniz artacak" dedi. 

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Almanya'nın Ankara  Büyükelçisi Rudolf  Schmid'i kabul etti. Bakan Coşkun yaptığı açıklamada, Almanya'nın Türk Küçük, Orta ve Büyük Ölçekli İşletmeleri (KOBİ) için 20 milyon Euro'luk yeni proje kredisi desteği sağlayacağını söyledi. 

9- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen Anayasa Değişikliği Teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda  kabul edildi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada "Bu kişiye özel değil. AKP bu teklifte ısrarcı olacak. Bu tür görüşler demokrasinin doğasında var. Cumhurbaşkanı'nın referanduma götürmesinden de çekinmemeli. Referandum demokrasinin bir gereği" dedi.

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç ve beraberindeki heyet, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'yu ziyaret etti.

Erinç, görüşmede Bakan Aksu'ya TGC'nin hazırladığı, demokratikleşme ve halkın bilgilenme hakkını kullanmasının sağlanması amacıyla yapılması istenenlerin sıralandığı bilgi notunu sundu. 

11- Türkiye'de bulunan İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yoav Biran, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Biran, Irak'ta yapılacak bir operasyonun kendi savaşları olmadığını ve bu yönde menfaatlerinin de bulunmadığını belirterek, ancak bu operasyonun kendilerini de etkileyeceğini söyledi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın  Kıbrıs planını kabul etmenin, Kıbrıs Türklerinin 5-10 yıl içinde sonunu getirmek anlamına geldiğini, Annan'ın ise  bunun farkında olmadığını söyledi.

13- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine başkent Moskova'ya  giden AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Mihail Kasyanov ile bir araya geldi. Görüşmede ‘Mavi Akım Projesi', terörle mücadelede işbirliği ve 'bavul ticareti' konuları ele alındı.

Erdoğan daha sonra Türk-Rus İş Konseyi toplantısında  yaptığı konuşmada, krizlerin olduğu bir dönemde yakın komşu olan Rusya ile mutlaka ciddi bir işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.   

14- Afganistan'ın başkenti Kabil'e giden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Afganistan Hac ve Evkaf Bakanı Muhammed Emin Nasıryar ile bir görüşme yaptı. Yılmaz görüşmede, cami ve vakıf mallarının onarımı, hafızların Türkiye'de eğitilmesi ve Afganistan'da din alimlerinin Türkiye'de düzenlenen seminerlere katılmaları konusunda yardım etmeye hazır olduklarını söyledi.

Yılmaz ayrıca,  Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) Komutanı Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu ile görüştü.

15- İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Pakistan'da, Devlet Başkanı Pervez Müşerref ve Başbakan Mir Zaferullah Han Cemali ile görüştü. İki ülke lideri, bilim-teknoloji alanında işbirliği, ticaret ve Pakistan üzerinden Hindistan'a ulaşacak boru hattı projelerini içeren 3 ayrı anlaşma imzaladı.

16- Ukrayna'ya ait bir uçağın  İran'ın Ardesten kenti yakınlarında düşmesi sonucu 46 kişinin öldüğü bildirildi.

24 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç başkanlığındaki Meclis Başkanlık Divanı üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer, Divan üyelerine halen 550 olan milletvekili sayısının fazla olduğunu ve bu sayının 400 olması gerektiğini belirterek ‘Siyasi Partiler Yasası'nın değiştirilmesi ve önseçim uygulamasına da geçilmesi gerektiğini söyledi.

TBMM Başkanı Arınç ise Hindistan'da yaptığı temaslar hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Sezer, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile Başkanlık Divanı üyelerini kabul etti. Görüşmede, Irak ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin istese de istemese de bu gelişmelerin içinde yer aldığını belirterek "Türkiye'nin şu anda yapması gereken zararı en aza indirecek tedbirleri almasıdır. Türkiye savaşa girse de savaşın dışında kalsa da en çok zararı gören ülke olacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, daha sonra sırasıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ile ‘Sürdürülebilir Gelişme İçin Çevre Platformu' Yürütme Kurulu Başkanı Musa Galip Eroğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erinç, AB'ye uyum çerçevesinde yasal değişikliklerin gündemde olduğunu belirterek "Bizi bu açıdan Basın Yasası, Radyo-Televizyon Yasası, Anayasa ve terörle mücadele gibi ifade özgürlüğünün önünde set teşkil eden yasalar  ilgilendiriyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, bir mesaj yayınlayarak Hıristiyan vatandaşların ‘Noel Bayramı'nı kutladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında "Barış, hoşgörü, karşılıklı sevgi ve anlayış gibi, Türk toplumunun her zaman yücelttiği kavramların toplumlar arasındaki ilişkilere egemen olması sağduyunun gereğidir" dedi. 

2- Başbakan Abdullah Gül, Irak'taki gelişmeler konusunda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a bilgi verdi. TBMM'de yapılan  görüşmeye Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, AKP Grup Başkan Vekili Eyüp Fatsa, CHP milletvekilleri Şükrü Elekdağ, İnal Batu ve Onur Öymen katıldılar.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Başbakan Gül, Irak'la ilgili gelişmeler konusunda orduya talimat verildiği yönünde basında yer alan haberlerin sorulması üzerine "Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Dün yaptığımız toplantıda hükümet üyelerimizi bilgilendirdik. Bunlar ya bilgisizlikten, ya da piyasaları yönlendirmeye yöneliktir. Açıklıkla söylüyorum, böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

Baykal ise Başbakanın kendilerine Irak ile ilgili bilgi verdiğini belirterek "Bu konuda biz de çok duyarlı ve dikkatli bir konumdayız, Başbakan da ellerindeki son bilgileri kapsamlı bir biçimde açıklıkla yansıttılar" dedi.

3- Başbakan Abdullah Gül partisinin  Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak'la ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Gül, Irak'la ilgili gelişmelerin ciddi bir noktaya geldiğini belirterek, hükümet olarak Türkiye'yi her türlü senaryo ve gelişmeye hazırladıklarını söyledi. Başbakan Gül bu hazırlıkların ‘Türkiye savaşa giriyor' şeklinde algılanmaması gerektiğini de belirtti.

Başbakan Gül, Anayasa değişikliği konusunda da Cumhurbaşkanı'nın takdir hakkını kullandığını belirterek, şimdi de TBMM'nin kendi takdir yetkisini kullanacağını söyledi.

4- Başbakan Abdullah Gül, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani'yi kabul etti.

Talabani görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Gül'e Londra'daki Irak muhalifleri konferansı, Türkmenler, Irak'taki diğer gruplar ve Arap ülkeleriyle ilişkileri hakkında bilgi verdiğini belirterek, Türkiye ile ilişkileri geliştirmek konusundaki arzularını ilettiğini söyledi. Talabani ayrıca, Türkiye'nin Irak'a düzenlenecek olası bir saldırı için oluşturulacak uluslararası koalisyon dışında Kuzey Irak'a asker göndereceğini düşünmediğini söyledi.

Talabani daha sonra, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile de bir araya geldi. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Talabani, Kuzey Irak'a asker gönderme kararının Türkiye'nin kendisine ait olduğunu belirterek "Ancak Türk askerlerinin uluslararası koalisyonla birlikte olması daha iyi olur" dedi.

5- Bakanlar Kurulu Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Abdullatif Şener, toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda memurlara yapılacak maaş zammı ve 2003 makroekonomik hedeflerin değerlendirildiğini belirterek, kamu harcama reformu, vergi reformu ve hükümetin 2003 özelleştirme hedefleri konularının ele alındığını söyledi.

6- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türkiye'de bulunan İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Moshe Ya'alon'u kabul etti. Genelkurmay Başkanlığı Hasan Tahsin Basın Bilgi Merkezi'nden yapılan açıklamada, görüşmelerde bölgedeki gelişmelerin yanı sıra Türkiye-İsrail askeri eğitim işbirliği ve savunma sanayii faaliyetlerinin ele alındığı bildirildi.

Ya'alon daha sonra, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü ziyaret etti. Ya'alon yaptığı açıklamada, Türkiye'de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, iki ülke silahlı kuvvetleri arasındaki ilişkileri sağlamlaştırması açısından bu tür ziyaretlerin önemli olduğunu söyledi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin özellikle ekonomi konusundaki vaatleri yerine getirmediğini belirterek, hükümetin dokunulmazlıkların kaldırılması konusundaki tavrı ve mali miladı kaldırmasının ‘eski düzende yürümeye devam' anlamına geldiğini söyledi.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda geçici bütçe görüşmelerine katıldı. Başbakan Yardımcısı Şener komisyondan ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, milletvekili maaşlarına yılın ilk 3 ayında zam yapılmaması için bir önerge verileceğini belirterek, önerge ile milletvekili maaşlarının memur maaşına endeksli olmaktan çıkarılacağını söyledi.

Daha sonra AKP milletvekillerinin verdiği önergenin kabul edilmesiyle, milletvekili ve Bakanlar Kurulu üyelerinin 2003 yılı Ocak ayında memur maaşlarında yapılacak artışlardan yararlandırılmaması kararlaştırıldı.

9- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, İmralı Adası'nda tutuklu bulunan terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan hakkındaki ölüm cezasının müebbet ağır hapse dönüştürülmesi kararına yapılan temyiz istemlerini sonuçlandırdı. Daire, Ankara 2 No'lu DGM tarafından verilen kararın ‘temyizi kabul değil, itiraza tabi karar' olduğunu belirterek, dosyanın kararı veren yerel mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

10- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Rusya dönüşü uçakta gazetecilere Rusya Federasyonu Mülkiyet İlişkileri Bakanı ve Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Komisyon Eş Başkanı Farit Gazizullin ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi. Bakan Tüzmen, Rusya Federasyonu'nun bavul ticaretine 1 Ocak 2003'ten itibaren miktar ve fiyat sınırlaması getiren kararının 6 ay ertelendiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de Rusya Enerji Bakanı İgor Yusufov ile yaptığı görüşme hakkında gazetecilere bilgi verdi. Bakan Güler doğalgazda çifte fiyat uygulamasının daha önce yapıldığını, bu nedenle yeni fiyat ayarlaması yapılmasını önerdiklerini belirterek, Ocak ayında Rus heyetinin Türkiye'ye gelerek doğalgaz konusunu ele alacağını söyledi.

11- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, geçici bütçe konusundaki eleştirileri yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, geçmişte açıkları sadece borçlanarak kapatma gibi çarpık bir anlayışın bulunduğunu belirterek, kendilerinin sıkı bir maliye politikası uygulayacaklarını söyledi. 

12- Türkiye Ziraatçiler Derneği (TZD) tarafından düzenlenen 2. Ulusal Tarım Kongresi'nin açılışında bir konuşma yapan Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, doğrudan gelir desteği ödemelerinin tamamlanması için geçici bütçeye 800 trilyon lira konulduğunu belirterek, bununla 5 ay içinde ödemelerin tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi.

TZD Başkanı İbrahim Yetkin de yaptığı konuşmada, Ziraat Bankası kredi faizlerinin düşürülmesini, tütün ve şeker yasasının geri çekilmesini istedi.

Kongreye katılan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ise Türkiye'de tarıma verilen desteğin ABD ve AB'nin çok gerisinde olduğunu söyledi.

13- Kültür Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 3257 Sayılı Video ve Müzik Eserleri Yasası'nda yapılması zorunlu görülen değişiklikler ile sinema alanında gerçekleştirilebilecek kurumsal düzenlemelere ilişkin sektör temsilcileriyle yaptığı toplantının ardından değerlendirmelerde bulundu. Sinema Kurumu'nun gelirlerine ilişkin öngörülerini de belirten Bakan Çelik, sinema ve milli piyango biletlerinden pay alınacağını, sponsorluk kurumunu da geliştireceklerini söyledi.

14- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, TBMM'ye geri gönderdiği Anayasa Değişikliği Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

15- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda,  2003 yılının ilk 3 ayı için hazırlanan ‘Geçici Bütçe Tasarısı' bazı değişiklikler yapılarak kabul edildi.

16- Başbakanlık Müsteşarı Fikret Üçcan başkanlığında ‘Kriz Koordinasyon Kurulu' toplandı. Olası Irak operasyonuna karşı Türkiye'ye yönelik göç hareketleri ve bunun maliyetini azaltmaya yönelik önlemlerin görüşüldüğü toplantıda, mültecilerin Türkiye sınırları dışında tutulması için gerekli önlemlerin alınması ele alındı. Bunun için 36. ve 37. paralellerde mültecilerin durdurulması, sınırdan içeri girişlerin önlenememesi halinde de merkezi Diyarbakır'da olmak üzere 18 barınma kampı kurulması öngörüldü.

Toplantıya; İçişleri, Milli Eğitim ve Maliye bakanlıkları müsteşarlarının yanı sıra, Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanı Ertan Gönen de katıldı.

17- Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, kapatılan RP'nin kaybolduğu iddia edilen 1997 yılı Hazine yardımıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 1998'de yaptığı suç duyurusunda, dönemin genel başkan yardımcısı Başbakan Abdullah Gül'e hakaret ettiği gerekçesiyle Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından  500 milyon lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi. 

18- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Rusya Federasyonu'nda bulunan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkent Moskova'da, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Putin, görüşme sonunda yaptığı açıklamada ‘Mavi Akım Projesi'nin  bitmek üzere olduğunu belirterek, bu projenin iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar sağlam olduğunu ispatladığını söyledi. Erdoğan da ‘Mavi Akım Projesi'nin tamamlanmasından sonra ilişkilerin çok daha ilerleyeceğini belirtti.

Putin görüşmenin ardından  gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'yi ‘eski ve güvenilir ortak' sözleriyle değerlendirerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin son dönemde daha da geliştiğini söyledi. 

Erdoğan temaslarını tamamlayarak yurda döndü

19- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Sueddeutsche Zeitung gazetesine verdiği demeçte, Irak'ın silahsızlandırma süreci içerisinde sık sık gündeme gelen "savaş kaçınılmaz" ifadelerinin yanlış olduğunu belirterek, barış tabanlı bir çözüm için bütün yollara başvurulması gerektiğini ve barışçıl bir çözüm için elinden gelen yardımı yapmaya çalıştığını söyledi.

25 ARALIK 2002

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Basın meslek ilkelerinin iyi işletilmesi gerektiğini belirten Başkan Arınç "Özel hayatın gizliliği, saygınlığı ve kişilik hakları konusunda dikkatli olunması gerekiyor" dedi.

TGC Başkanı Erinç de "Yasal engeller, medyadaki yapılanma ve gazetecilerin özlük haklarından yoksun çalışması" olarak özetlediği sorunlarla ilgili yasal düzenlemeler yapılması için Başkan Arınç'tan destek istedi.

2- Başbakan Abdullah Gül başkanlığında Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) toplantısı yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Başbakan Gül, hedeflerinin enflasyonu tek rakamlı seviyelere indirmek olduğunu belirterek,  ABD'nin olası  Irak operasyonu konusunda  da açıklamalarda bulundu. 

Toplantıya TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, TİSK Genel Başkanı Refik Baydur, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da katılarak birer konuşma yaptı.

Toplantı sonrasında Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, uygulanan programın sosyal boyutunun geliştirilmesi konusunda uzlaşıldığı belirtildi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda, ‘Acil Eylem Planı' çerçevesinde hükümetin alacağı tasarruf önlemleri ve memur maaşlarına yapılacak zam oranı görüşüldü.

 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Abdullatif Şener yaptığı açıklamada, daha önceki hükümetin öngördüğü 2 bin 632 taşıtın alınmayacağını belirterek bu yolla 100  trilyonluk bir tasarruf sağlandığını belirtti.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Yürütme Kurulu  (MYK) toplantısında, Başbakan Abdullah Gül ile dün yaptığı görüşme hakkında açıklamalarda bulundu. Baykal, Başbakan Gül'ün  "ABD, Türk topraklarına yerleştirmeyi planladığı 80 bin askerin Türk hukuku değil, Amerikan hukukuna tabi olmasını istiyor" dediğini söyledi.

5- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, siyasi amaçla bir memurun işine son veren ve yerine kendi yandaşlarını atayan belediye başkanına verilen cezada indirim yapılamayacağına karar verdi.

6- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Siirt seçimine ilişkin takvimini açıkladı. Takvime göre, YSK 3 Kasım'da, Siirt'ten milletvekili adayı olan isimlerin 9 Şubat 2003'te yeniden yapılacak seçimlerde aday olup olamayacaklarını 19 Ocak günü karara bağlayacak.

7- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, TBMM Genel Kurulu'nda CHP milletvekilleri Mustafa Gazalcı ve Muharrem Kılıç'ın atamalarla ilgili soru önergelerini yanıtladı.

8- TBMM Genel Kurulu'nda, 'Keşif Güç'ün süresinin 6 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık teskeresi kabul edildi.

9- Basın yoluyla  işlenen suçlara ilişkin dava ve cezaların ertelenmesine ilişkin yasada değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

10- Trafik cezalarını yeniden düzenleyen tasarı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

11- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunda kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtladı ve sanayicilerin sorunlarını dinledi.

İSO Başkanı Tanıl Küçük  ise  yaptığı konuşmada, 3 Kasım seçimlerinde halkın sorumluluğu Recep Tayyip Erdoğan'a verdiğini belirterek "Sorumluluk sahibinin  işin başında olması, hükümeti çok daha güçlü kılacak. Demokratik çerçevede, açıklanması zor olan bu çelişkili durum bir an önce ortadan kaldırılmalı" dedi. Küçük "Başta Irak harekatı olmak üzere, benzer gelişmelerin ülkemiz açısından en az hasarla atlatılabilmesi, risk algılaması faktörünü artırmayacak, güçlü, kararlı ve bütünlük içinde bir siyasi iradenin varlığıyla mümkün" dedi.

Ayrıca Erdoğan, Demiryol-İş Sendikası'nın 50. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, ekonomide tablonun ortada olduğunu belirtti. Irak krizine dikkat çeken Erdoğan "Bu yıl en sıkıntılı dönemimiz olacaktır" dedi. Tam sağlıklı bir demokrasinin şu anda yaşatılamadığını belirten Erdoğan "Hala kurumlar arasında sağlıklı bir çalışma yok. Kurum ve kurullar hala birbirine tehdit eder durumda. Yöneten bir demokraside bu olmaz" dedi.

Toplantıya katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise  demiryollarıyla ilgili öncelikli hedeflerinin, geçici işçi sorununun çözümlenmesi, demiryolcuların çalışma şartlarının iyileştirilmesi, demiryolcuların hizmet içi eğitimlerinin sağlanması olduğunu söyledi.

12- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Finans Dünyası dergisinin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Irak'a olası bir askeri bir operasyonda Türkiye'nin etkileneceğini belirterek "Tabii ama biz kendi programımıza ne kadar sıkı sıkıya sarılıyorsak, ne kadar kararlılıkla devam ediyorsak işte o ölçüde daha az etkileniriz. Etkilenme tabii ki olacaktır, ama yolumuzdan dönmememiz gerekir" dedi.

13- Emek Platformu Başkanlar Kurulu, Başbakan Abdullah Gül ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan KESK Başkanı Sami Evren, Emek Platformu'nun toplanarak hükümetin ‘Acil Eylem Planı'nı ve Irak'a yönelik ABD savaş politikasını değerlendirdiğini, bu değerlendirmelerini Başbakan Gül'e aktardıklarını söyledi. Hükümet tarafından açıklanan memur maaşlarına yapılacak zammı kamu çalışanlarının beklentisini karşılamadığını bildiren Evren, açıklanan zamma karşı demokratik tepkilerini göstereceklerini belirtti.

14- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Irak Türkmen Cephesi lideri Sanan Ahmet Ağa ile bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Ağa, Kerkük konusunda yaşanan ihtilaflara değinerek " Kerkük kenti tüm Irak milletinindir" dedi.

Talabani ise Türkmenlere geçmişte uygulanan azınlık politikasının gereksiz olduğunu belirtti.

Ayrıca Talabani NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD'nin Musul ve Kerkük'ü işgal etmek isteyeceğini, ancak Kuzey Iraklı Kürt grupları olarak kendilerinin bu kentlere girmeme kararı aldıklarını söyledi.

26 ARALIK 2002

1- Başbakan Abdullah Gül başkanlığında Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Başbakanlık Müsteşarı Fikret Üçcan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal'in katıldığı bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda ABD'nin olası Irak operasyonuna ilişkin, alternatiflere göre değişecek hazırlıklar konusu  ele alındı.

Değerlendirme toplantısının ardından Başbakan Gül, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile bir araya geldi.

Daha sonra, Başbakan Gül başkanlığında Milli Güvenlik Kurulu (MGK) üyesi bakanların katıldığı  MGK'ya hazırlık toplantısı yapıldı.

2- Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından verilen fahri doktora unvanını almak üzere Afyon'a giden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel düzenlenen törenin ardından gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı

3- Yüksek Askeri Şüra (YAŞ), Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı.

Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, ordu komutanları ve Genelkurmay'da görevli üst düzey subaylar katıldı.

Daha sonra Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, toplantıda, Türkiye'ye yönelik iç ve dış tehdit unsurları ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) harbe hazırlık durumu konusunda değerlendirme yapıldığı belirtilerek "TSK'da uygulanan tasarruf tedbirlerinde gelinen nokta ve alınacak ilave tedbirler ile TSK'nın çeşitli personel konuları görüşülmüştür. Ayrıca, disiplinsizlik nedeniyle durumları değerlendirilen 7 personelin TSK'dan uzaklaştırılmasına karar verilmiştir" denildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye Spor Yazarları Derneği'nce düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, 2003 bütçesinde memura daha iyi şartlar sağlamak istediklerini belirterek, ekonomik tablo düzeldiğinde memura hak ettikleri ücreti vereceklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Ali Bayramoğlu başkanlığındaki MÜSİAD heyetini kabul etti. Başbakan Yardımcısı Şener, ABD'nin olası Irak operasyonuyla ilgili  tüm hesapların yapıldığını ve bu konuda Türkiye'nin olumsuz etkilenmeyeceğini söyledi.

Bayramoğlu ise olası Irak operasyonu nedeniyle piyasalardaki dalgalanmaya işaret ederek, ülkeyi yönetenlerin hiçbir yerde savaşın kelimesini dahi kullanmamasını istediklerini söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Türkiye Muhtarlar Derneği Genel Başkanı Muhittin Büyükarslan ve beraberindeki heyeti kabul etti. Başbakan Yardımcısı Yalçınbayır, ABD'nin olası Irak operasyonuyla ilgili  gazetecilere açıklamalarda bulundu.

7- Anayasa Mahkemesi, devlet memuru statüsünde alınacak olan kişilerde aranacak koşullardan biri olan "Başvuru tarihine göre son 5 yıl içinde bir siyasi partiye üye olmamak veya siyasi parti organlarında veya bağlı kuruluşlarında görev yapmamış bulunmak" hükmünü, Anayasa'nın ‘kamu hizmetlerine girme' hakkını düzenleyen başlık altındaki 70. Maddesi'ne aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, TBMM Dışişleri Komisyonu'na Irak'la ilgili gelişmeler, Kıbrıs ve AB konularında bilgi verdi. Bakan Yakış Türkiye'nin, ABD'nin Irak'a yapacağı olası bir operasyonda mutlaka BM kararının olmasından yana olduğunu belirterek "Ancak ABD'nin bu karar olmadan da operasyon yapması kuvvetle muhtemel görünüyor" dedi.

 9- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, Brezilya'da düzenlenen Uluslararası 17. Mostratec Bilim Yarışması'nda derece alan öğrencileri kabulünün ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Mumcu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün açıklamalarını ve Rektörler Komitesi'nin yayınladığı bildiriyi eleştirdi.

10- TBMM Genel Kurulu'nda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından TBMM'ye geri gönderilen ‘Anayasanın Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi Hakkındaki Yasa'  kabul edildi.

11- ‘3 aylık Geçici Bütçe Yasası' TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

12- TBMM Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda, asgari ücret 16 yaş üstündeki işçiler için brüt 306 milyon, net 223 milyon 749 bin lira olarak belirlendi.

Rakamların açıklanmasından sonra TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, çalışanların beklentisini karşılamayan  asgari ücretin ‘sefalet ücreti' olma özelliğini koruduğunu söyledi.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da  asgari ücrete yapılan artışın ‘çok düşük ve komik' olduğunu belirterek, bunu kabullenmelerinin mümkün olmadığını belirtti.

13- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından yayımlanan bildiride, Türkiye'nin savaşa girmesine, Türkiye'nin bu savaşın cephesi ve karargahı haline getirilmesine karşı çıkıldı. Savaşın insanlık suçu olduğu belirtilen bildiride "Savaş en ağır insan hakları ihlallerinin yaşandığı bir süreçtir" denildi.

14- ‘Öğrencilerin üniversite yönetimine katılabilmelerine' olanak tanıyan yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

15- YTP Genel Başkanı İsmail Cem, Genel Sekreter İstemihan Talay ile birlikte sırasıyla SP Genel Başkanı Recai Kutan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti. Cem iki lideri ziyaretinde de Irak konusuna değinerek, savaş gibi son derece ciddi bir konunun gayri ciddi şekilde ele alındığını söylenenler ve gerçeklerin birbirini tutmadığını söyledi.

16- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüştü. 

Baykal ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Talabani, Irak konusunda değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

Baykal ise "Güç bir döneme giriliyor. Önemli olan güçlükleri en doğru biçimde göğüslemek. Umarım bunu başarırız" dedi.

17- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Türkiye Temsilcisi Sefin Dizayi, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada "Muhalif gruplar olarak Saddam Hüseyin sonrası Irak'ta federatif bir yönetim için anlaştık. Türkiye'nin bu karara karışma hakkı yok" dedi.

18- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman ile Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor Türkiye'ye geldi. Taylor Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'deki ekonomik reformları ve olası Irak operasyonunun Türkiye'ye verebileceği zararları görüşeceklerini söyledi.

19- KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Serdar Denktaş, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Liderlik Enstitüsü tarafından düzenlenen "Kıbrıs Sorunu" adlı  konferansa katılarak bir konuşma yaptı.

20- NATO Genel Sekreteri George Robertson BBC televizyonunda yaptığı konuşmada, NATO'ya üye ülkelerin Irak'la olası savaş durumunda ABD'ye gereken yardımı sağlaması gerektiğini belirterek, ABD yönetiminin Irak'ı silahsızlandırma sürecinde BM'nin kurallarına bağlı olduğunu söyledi.

27 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 4776 Sayılı ‘2003 Mali Yılı Genel ve Katma Bütçeleri Kanunlaşıncaya Kadar Devlet Harcamalarının Yapılmasına ve Devlet Gelirlerinin Tahsiline Yetki Verilmesine Dair Kanun'u onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderdiği bildirildi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı Hüsnü Öndül'ü kabulünde yaptığı konuşmada "İnsan hakları ihlalleri, işkence yok diyemem. Hukuk ve demokrasi standartlarının en yüksek olduğu bir ortamda yaşamak herkesin hakkıdır.Türkiye iyi bir noktaya gidiyor" dedi.

3- Başbakanlık'ta,  Genelkurmay Başkanlığı koordinasyonunda iki gün süren toplantıda  ABD'nin Irak'a olası  operasyonunda  kimyasal ve biyolojik saldırıya karşı alınacak önlemler değerlendirildi. Toplantıya Milli Güvenlik Kurulu,  Atom Enerjisi Kurumu, Kızılay gibi kurumlarında bulunduğu 90 kuruluşun katıldığı toplantılarda, kimyasal ve biyolojik saldırıya maruz kalabilecek bölgelerde alınacak önlemler belirlendi.

4- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında  Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıda "Irak harekatı" ve "PKK/KADEK'e karşı alınması gereken önlemler" başta Kıbrıs olmak üzere dış politik gelişmeler ile  irtica ve iç güvenlik konuları ele alındı.

Toplantı sonunda yapılan açıklamada  "ABD'nin Irak'a yönelik olası askeri harekatı konusunda, özellikle Türkiye'den beklentileri ve son gelişmeler, Türkiye'nin uzun vadeli çıkarları çerçevesinde değerlendirilmiş, sorunun BM kararları ve uluslararası hukukun meşruiyeti temelinde barışçı yollarla çözümü için gerekli çabaların sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır" denildi.

5- Anayasa Mahkemesi, MHP'li 121 milletvekilinin 4771 Sayılı Çeşitli Yasalarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa'nın bazı maddelerinin iptali istemiyle açtığı davanın incelemesini tamamladı.

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; ölüm cezasına ilişkin maddenin iptal isteminin oybirliğiyle reddedildiği, gayrimüslim cemaat vakıflarının taşınmaz  mal edinimine ilişkin düzenlemenin iptal isteminin oyçokluğuyla reddedildiği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği kararların bazı koşullar altında yeniden yargılama yapılmasını öngören ve bu amaçla Hukuk Muhakemeleri Usulü Yasası'nda değişiklik yapan düzenlemenin iptali isteminin oybirliği ile reddedildiği, anadilde eğitim ve yayınlara ilişkin düzenlemelerin iptali isteminin oyçokluğuyla reddedildiği, İdamın Kaldırılması Sonucunda Uygulamanın Nasıl Olacağını Gösteren Düzenleme'nin iptal isteminin ise oybirliğiyle reddedildiği belirtildi.

6- Devlet Bakanı Ali Babacan  Genel Merkez'de düzenlenen toplantıdan çıkarken gazetecilere yaptığı açıklamada, zorunlu tasarruf hesabında 11 katrilyon liraya yakın para olduğunu belirterek, zorunlu tasarruf tasfiye planının Bakanlar Kurulu'nda incelendikten sonra TBMM'ye sevk edileceğini söyledi.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 41. Dönem Hakim ve Savcı Adayları Ad Çekme Töreni'nde yaptığı konuşmada "Adalete güvenin artması, geleceğe güvenle bakabilmemiz, çıkan yasaları adil ve objektif olarak kişiye göre değil, adaleti tesis ederek uygulamaktan geçiyor" dedi.

8- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV televizyonunda  Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Rektörlerin, hükümetin  hazırladığı 'Acil Eylem Planı'na yönelik   eleştirileri  değerlendirdi.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı ziyaretinin   ardından gazetecilerin savaş karşıtı girişimleri sorması üzerine "Öncelikle savaşa hiç kimse razı olmaz. Dolayısıyla AKP'de bazıları savaşa razı, bazıları savaşa razı değil gibi bir ikilemi ortaya koyarsanız biz buna üzülürüz. Geneli itibarıyla hiçbir AKP'li savaşa razı değil. Barışçı yollarla çözüm için de bütün gayretimizi sarf ediyoruz" dedi.

10- Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunç Erem yaptığı yazılı açıklamada 'Acil Eylem Planı'nın ‘Üniversiteleri Ele Geçirme' planına dönüşmemesi gerektiğini belirterek, Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu'nun basında yer alan ‘katil filmin sonunda belli olur' açıklamalarını büyük bir talihsizlik olarak nitelendiriyorum. Bakan verdiği sözleri unuttu" dedi. Erem, üniversitelerde huzur içerisinde, güvenli ve çağdaş  bir eğitim-öğretim sürdürmenin temel hedefleri olduğunu belirterek "Bu nedenlerle herkesin sağduyu içerisinde sükunetle ve yüce milletimizin bizlere yüklemiş olduğu sorumluluğun bilinci içerisinde hareket etmesi gereklidir" dedi.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Antalya'da düzenlenen Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı toplantısında yaptığı konuşmada, Türk özel sektörü olarak Irak'ta sıcak bir gelişmeyi desteklemediklerini belirterek "ABD  bölgede dostluk istiyorsa, Türkiye ile ekonomiye dayalı bir ortaklık geliştirmelidir" dedi.

12- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, 2003 yılında ABD'nin yapacağı olası  Irak operasyonunun Türkiye'ye maliyetinin 20 milyar doları aşacağını ve her yurttaşın cebinden 350 dolar çıkacağını belirtti.

13- ABD Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman,  Devlet Bakanı Ali Babacan ile  Hazine Müsteşarlığı'nda bir araya geldi.

 Görüşmede, Irak konusunda Türkiye'nin uğrayacağı maddi kayıpların operasyonun süresine ve Türkiye'nin isteklerinin ‘makul olup olmamasına' göre ‘telafi edileceği' bildirildi.

Taylor ve Grossman ayrıca, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ile  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı  ziyaret ederek görüştü.

14-  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş KKTC'deki Radyo Güven'e telefonla yaptığı açıklamada, ülkede barış isteyenlerin karşı karşıya geldiğini belirterek "El ele verseler, durumu soğukkanlılıkla gözden geçirseler, olayları doğru değerlendirseler, görecekler ki ayrılıklar yoktur. Herkes barış istiyor. Bu barışın bir çerçevesi, bir adı, bir statüsü olmalıdır ve halk bunu da istiyor" dedi.

15-  AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural, Türkiye'nin Madrid Büyükelçiliği görevine başlamak üzere AB Genel Sekreterliği görevinden ayrıldı. Vural'ın yerine Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Murat Sungar atandı.

16- Rus Interfax Haber Ajansı'ndan alınan bilgiye göre,  Rusya Federasyonu Çeçenistan Cumhuriyeti'nin  Grozni kentinde  bomba yüklü iki aracın patlaması sonucu 46 kişinin öldüğü, 66 kişinin de  yaralandığı belirtildi.   

28 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bir mesaj göndererek, Rusya Federasyonu Çeçenistan Cumhuriyeti'nin  Grozni kentinde dün meydana gelen patlamada 50'ye yakın kişinin yaşamını yitirmesinden ve çok sayıda kişinin yaralanmasından derin üzüntü duyduğunu belirtti.

2- Başbakan Abdullah Gül, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Serdar Denktaş'ı Başbakanlık'ta kabul etti. Başbakan Gül kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kıbrıs sorununun barışçıl yoldan çözümü için Türkiye'nin elinden geleni yapacağını belirterek "Bir taraftan çözümün gelmesini, diğer yandan da bunun tatminkar olmasını hep beraber araştırıyoruz" dedi.

Öte yandan Başbakan Gül, Türkiye Kızılay Derneği Başkanı Ertan Gönen ile bir araya gelerek, Irak sürecinde Kızılay'a düşen sorumluluklara değinerek gerekli hazırlıkların tamamlanması talebinde bulundu.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nin 48. kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmada, muhtemel Irak operasyonu konusunda "ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin ikinci kararını beklemeden ya da o karar aleyhine çıktığı takdirde ona uymadan hareket ederse dünyanın gelecekteki barışını da tehdit etmiş olacaktır. Biz Türkiye olarak, BM Güvenlik Konseyi'nin ikinci kararının alınmasını zaruri buluyoruz" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi'nin, 3417 Sayılı "Çalışanların Tasarrufa Teşvik Edilmesi ve Bu Tasarrufların Değerlendirilmesine Dair Yasa"nın ‘geri ödemeleri' düzenleyen 6. Maddesi'nin 3 fıkrasını iptal kararı yürürlüğe girdi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İzmir milletvekilleri ile kamu yatırımları bilgilendirme toplantısının ardından yaptığı değerlendirmede, İzmir'deki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle, milletvekillerinin birlikte çalışacağını belirterek, toplantıda ortaya çıkan proje ve sorunları, İzmir milletvekillerinin paylaşacağını ve takip edeceğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, AKP Düzce İl Başkanlığı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yakış, Irak sorununun savaş çıkmadan çözülmesi için uğraştıklarını belirterek "Savaş mutlaka en son düşünülmesi gereken tercihtir. Bir insanın ölmesi dahi kayıptır" dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Antalya'da düzenlenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, devletin hantallaştığını belirterek, Türkiye'nin beklenen düzeye bu ortamda ulaşmasının olanaksız olduğunu söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da  krize yol açan bozuklukların giderilmesi için çalışmalar yapılmasına karşın sorunların temelini oluşturan kamu yönetimi ve kamu harcama reformlarının halen tamamlanamadığını belirtti.

Toplantıya katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise  seçim öncesi vaatlerin, seçim sonrası tabloyla uyuşmadığını belirterek "Sosyal, mali vaatlerin nasıl ele alınacağı herkesi ilgilendiriyor" dedi.

8- Turizm Bakanı Güldal Akşit, Kocaeli Valiliği'ni ziyaret ederek Vali Erdal Ata ile görüştükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Akşit muhtemel Irak operasyonunun turizm sektörüne etkileri konusunda "Irak'ın toprak bütünlüğü bozulmasın. Biz barıştan yanayız. Turizm olumsuz olaylardan etkilenebilecek nazlı bir sektör" dedi.

9- Bakanlar Kurulu'nun Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre sigortalı ve hak sahibi olan kişilere bağlanan gelir ve aylıkların ödeme tarihlerinin yeniden belirlenmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Motorlu taşıtlar, damga, emlak, veraset ve intikal, değerli kağıtlar, belediye ve gelir vergilerine ilişkin 2003 yılı uygulama tebliğleri, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 Buna göre, 1 Ocak 2003'ten itibaren uygulanacak vergilerden motorlu taşıtlar vergisi, yeniden değerleme oranı düzeyinde, yüzde 59 arttı. Emlak vergileri ise yeniden değerleme oranının yarısı kadar, yüzde 29.5 oranında yükseltildi. Türkiye sınırları içinde tek meskeni olan emeklilere yönelik emlak vergisi istisnası 2003 yılında da devam edecek.

11- YTP Genel Başkanı İsmail Cem Genel Merkez'de yaptığı konuşmada, ABD'nin planının Irak'ın petrol kaynaklarının verimli işletilmesi ve dünya piyasalarına aktarımı olduğunu söyledi.

12- DTP Genel Başkan Vekili Yılmaz Hastürk, TBMM Başkanı Bülent Arınç'a bir mektup göndererek partilere devlet yardımının kaldırılmasını istedi.

13- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer beraberindeki öğretim üyeleriyle birlikte Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu'yu ziyaret etti. Dinçer görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Kemal Gürüz ile hükümet arasındaki gerginliğin yükseköğretimi olumsuz etkileyeceğini belirterek, üniversitelerin bölünmesinden yana olduklarını, ancak rektörlerin seçimle belirlenmesi gerektiğini söyledi.

14- BM Türk Derneği Genel Başkanı Rahmi Kumaş, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e bir mektup göndererek, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başbakanlık yolunu açacak Anayasa değişikliklerini referanduma götürme çağrısı yaptı.

15- Türkiye'de bulunan ABD Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı  Uğur Ziyal ve diğer yetkililerle bir araya geldi.  

Görüşmede, dün yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında olası Irak operasyonuna destek için BM görüşünün beklenmesi gerektiği kararını alan Türkiye'nin, kurulun kararı ve gerekçeleri ABD'ye iletildi. Türk kamuoyunu zaten büyük acı ve sıkıntı çeken Irak halkının olası bir operasyon nedeniyle daha da zor duruma düşeceğine inandığı görüşünü ABD'ye aktaran Türkiye, ABD'yle işbirliğinin süreceğini, üs ve limanların incelenmesi için ise bir belgenin imzalanacağını bildirdi.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada "Karşılıklı anlayış ve yapıcı bir yaklaşım içinde gerçekleşen görüşmelerde, bu desteğin, gereksinimlerle uyumlu, hızlı, esnek, etkin ve değişen şartlara uyum sağlayacak nitelikte olması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı" dedi.

Taylor da görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türk ekonomisinin muhtemel bir operasyondan olumsuz bir şekilde etkilenmemesini hedeflediklerini belirtti. Taylor, Türkiye'ye verilmesi planlanan yardım paketinin esnek ve uygulanabilir olmasını amaçladıklarını, bu yardımın aynı zamanda piyasalara güven telkin etmesi üzerinde görüştüklerini söyledi.

16- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yanakis Kasulides ile Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP ) Lefkoşa Milletvekili Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

17- Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily, Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'de faaliyet gösteren Alman vakıfları hakkında casusluk iddiasıyla açılan davanın, Türkiye'nin AB arzusuna zarar verebileceğini belirtti.

29 ARALIK 2002

1- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış  gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Düzce'nin Akçakoca ilçesine gitti.

2- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aydın-Horsunlu-Denizli Bölünmüş Devlet Yolu'nun temel atma töreni için gittiği İzmir Adnan Menderes Havalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Başbakan Abdullah Gül'ün Yüksek Askeri Şüra kararlarına muhalefet şerhi koyması ile ilgili bir soru üzerine, Başbakan Gül'ün demokratik hakkını kullandığıı belirterek, yapılanların kurallara uygun olduğunu ve herhangi bir olumsuzluğun söz konusu olmadığını söyledi.

Temel atma törenine Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Kültür Bakanı Hüseyin Çelik, Devlet Bakanı Mehmet Aydın da katıldılar.

3- SP Genel Başkanı Recai Kutan, Ankara İl  Başkanları Genişletilmiş İl Divan Toplantısı'nın ardından seçimde başarı gösteren ilçe başkanlarına takdirname verdi. ABD'nin olası Irak operasyonunu petrol için istediğini, ileride İran ve Türkiye'nin de hedef olacağını ileri süren Kutan "Irak'a öyle bir operasyon hazırlandı ki Türkiye Ortadoğu'da yalnızlaştırılacak" dedi.

4- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu düzenlediği basın toplantısında, Devlet Bakanı Ali Babacan tarafından açıklanan 'Zorunlu Tasarruf Hesabı'nın tasfiyesine ilişkin planı değerlendirirken, sendikaların ve konfederasyonların bu konuda dava açma hakkı olmadığını belirtti. Vatandaşların dava açma haklarının bulunduğunu belirten Uslu "Bu konuda bir çalışma başlatıldı. Bu çalışma sonuçlandırıldığında, hangi hukuk yönleri hangi şekilde çalıştırılacak ortaya çıkacak" dedi.

5- Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi, Kızılay'da grevsiz, toplu sözleşmesiz sendika yasasını protesto eden sendikacıların eylemini ‘demokratik' bulmadı. Eylemin "Demokratik hak arama ölçütlerini" aştığını belirten mahkeme, sendikacılar hakkındaki cezaları ise "ilerde bir daha suç işlemekten çekinecekleri hakkında kanaat oluşmadığından" ertelemedi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset'  adlı programda soruları yanıtladı.  Ekonomik göstergelerin, ülkenin kısa sürede toparlanma sürecine girdiğinin göstergesi olduğunu belirten Hiisarcıklıolu, ancak Türkiye'nin krizde işsiz kalan 2 milyon işsize iş bulması için büyümesi gerektiğini söyledi.

7- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yapılan 2002 Avrupa Güzellik Yarışması'nda Türkiye güzeli Esra Eron Avrupa 3. güzeli seçildi.

8- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'ye hareketinden önce Eseneboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta çözüm için 28 Şubat'ın kesin bir son tarih olmadığını belirterek, kapsamlı BM planının müzakeresi için zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi. AB'nin kendi genişleme takvimi nedeniyle taraflar üzerinde ‘zaman baskısı' uygulamasını eleştiren Cumhurbaşkanı Denktaş "Şubat olmasa da mart ayı içinde bir sonuça ulaşılmasını umuyoruz" dedi.

9- ABD Başkanı George W. Bush haftalık  radyo konuşmasında, 2002  yılında yaptıklarını ve 2003'teki hedeflerini açıkladı.

30 ARALIK 2002

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Yerel Televizyoncular Birliği heyetini kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Arınç, Başbakan Abdullah Gül'ün Yüksek Askeri Şüra (YAŞ) kararlarına şerh koymasını değerlendirirken "Anayasa'ya göre idarenin bütün eylem ve işlemleri yargı denetimine tabidir" dedi.

2- Başbakan Abdullah Gül, ulusal gazetelerin genel yayın yönetmenleri ve haber koordinatörleriyle Dışişleri Konutu'nda bir araya geldi.  Görüşmeye, Devlet bakanları Ali Babacan ile Beşir Atalay da katıldı. Irak ile ilgili son gelişmeler konusunda bilgi veren Başbakan Gül, gazete yöneticilerinin iç ve dış gelişmelere ilişkin sorularını da yanıtladı.

3- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Devlet Bakanı Ali Babacan, Hazine Müşteşarı Faik Öztrak ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal'ın katıldığı  Hazine Müsteşarlığı'nda düzenlenen toplantıda, Irak'taki olası gelişmeleri değerlendirmek ve olasılıklara uygun politikalar geliştirmek konusu ele alındı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır "Gözaltının Gözaltına Alınması Projesi"yle ilgili düzenlenen toplantıya katıldığı Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde, gazetecilerin Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının yargı denetimine açılması yönündeki tartışmalara ilişkin sorularını yanıtladı.

5- Yargıtay 7. Ceza Dairesi, Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin Fadıl Akgündüz  hakkında,  Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefetten verdiği  2 yıl hapis ve 750 milyon lira para cezasına ilişkin kararı onadı.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bakanlığında gerçekleştirmeyi planladığı projeleri ile Türk Telekom'un özelleştirilmesi ve bakanlığının AB'ye uyum çalışmaları konusunda Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu.

7-  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yapımı bir süre önce tamamlanan Rusya Federasyonu-Karadeniz-Türkiye Doğal Gaz İletim Hattı'ndan gelmesi beklenen gazın, Samsun-Amasya-Çorum-Kırıkkale üzerinden Ankara'ya ve buradan da ülke genelindeki diğer iletim hatlarından kullanıcılara ulaştırılacağı bildirildi.

8- SP Genel Başkanı Recai Kutan, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i ziyaret etti.  Kutan görüşmede, hükümetin Irak ve Kıbrıs konusunda net ve kararlı bir tavır ortaya koyamadığını belirtti.

 Ecevit de Irak-Türkiye ilişkilerinin gelişmeye başladığı dönemde olası bir savaşın Türkiye'ye büyük zarar vereceğini söyledi.

9 - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı'na ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Küçükyavuz atandı.

10 - Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve konfederasyona bağlı sendikaların genel başkanları, Zorunlu Tasarruflarla ilgili olarak hükümetin aldığı karar doğrultusunda, yasal haklarını kullanmak üzere Hazine Müsteşarlığı'na dilekçe vererek, protesto eyleminde bulundular.

11- İstanbul 1. Ağır Ceza Federasyonu'nun Mahkemesi'nde görülen davada,  22 Nisan 2000 tarihinde Rusya'nın Çeçenistan'a müdahalesini protesto etmek amacıyla  İstanbul'da otel basan ve müşterileri rehin alan Muhammed Emin Tokcan ve 12 adamı ‘hürriyeti kısıtlamak', ‘meskun mahalde ateş etmek' ve ‘ruhsatsız silah taşımak' suçlarından 3 yıl 10 ay 20 gün süre ile 11 yıl 10 ay 6 gün arasında çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Muhammed Emin Tokcan dışındaki  12 sanığın  tutuklu kaldıkları süre dikkate  alınarak tahliyelerine karar verildi. 

12- Merkezi ABD'de bulunan Başarı Akademisi, dünyanın en başarılı siyasetçilerine verilen "Başarı Onur Ödülü"nün, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verilmesini kararlaştırdı.

13- Yozgat'ın Yerköy ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 11 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

14- Çin ziyaretini sürdüren Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Devlet Başkanı Jiang Zemin ve Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri Hu Jintao ile görüştü. Schröder'in,  Zemin ve Jintao ile görüşmelerinde, Irak, Kuzey Kore ve ticari konuların ele alındığı bildirildi.

31 ARALIK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yayımladığı yeni yıl mesajında, eğitim kademelerinde tartışma olmaması gerektiğini belirterek "Ülkemizin, eğitim sisteminin dayandığı ilkelerden ödün vermesi beklenemez ve düşünülemez" dedi. Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin insan hakları ve demokratikleşme yönündeki adımlarını atmayı sürdürmesi gerektiğini belirterek, ekonomik reformların da devam ettirilmesini istedi.

Başbakan Abdullah Gül de mesajında, barış, istikrar ve güvenli gelecek umudunun Türk milleti kadar tüm insanlık ailesinin de en doğal talebi ve hakkı olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ile AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da yeni yıl nedeniyle birer mesaj yayımladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa'nın 67, 76 ve 78. Maddeleri'nde değişiklik öngören Anayasa Değişikliği Teklifini onayladı.  

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, vergi düzenlemelerine ilişkin yasayı kısmen onaylarken, yasanın ‘mali milat' ve ‘nereden buldun' uygulamalarını kaldıran 9 maddesini ‘kayıt dışılığı özendireceği' ve ‘kara parayla savaşımı olumsuz etkileyeceği' gerekçesiyle TBMM'ye iade etti.

3- Başbakan Gül, Başbakanlık muhabirlerini ziyaret ederek yeni yıllarını kutladı.

Başbakan Gül burada yaptığı açıklamada, Irak konusunun çok önemli olduğunu ve bu konuyu küresel barış çerçevesinde değerlendirdiklerini belirterek, Türkiye'nin görevinin küresel barışa katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Başbakan Gül ayrıca, bölgede barış ve istikrara önem verdiklerini belirterek, sorunun savaşsız biçimde sonuçlandırılması için gayret göstereceklerini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,  Genel Merkez'de gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

5- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu Başkent Öğretmenevi'nde düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve üniversitelere yönelik yapılacak düzenlemelerle ilgili üniversite, öğretim üyeleri, sivil toplum örgütleri ve eğitimle ilgili bütün kuruluşların önerilerini beklediğini belirterek, YÖK, üniversiteler, ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılacağını söyledi.

6- DYP Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu TBMM Genel Kurulu'nda,  31 Ocak 2001 tarihindeki içtüzük değişikliği görüşmeleri sırasında çıkan kavganın ardından yaşamını yitirmişti.  Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2 yıl 9 ay 10 gün ağır hapis cezasına mahkum edilen MHP İçel  Milletvekili Cahit Tekelioğlu Ankara Kapalı Ceza ve Tutukevi'ne kondu.

7- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajda, 2003 yılı  ekonomisinin birinci önceliğinin enflasyonla mücadele olması gerektiğini belirterek, ekonominin kırılgan yapısını halen koruduğunu ve  2002 yılında yakalanan iyileşmenin  bozulmaması gerektiğini söyledi.

8- Gazeteci Yazar Mahmut Tunaboylu Çorum'da yaşamını yitirdi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yayımladığı yeni yıl mesajında, Kıbrıs Türk'ünün haklarını korumaya devam edeceğini belirterek "Halkımızı yeniden göçmen etmeyecek, içimize 60-70 bin Rum'u getirmeyecek, sağlıklı, iki kesimle, iki ayrı egemen halka dayalı, ama bunların birleştikleri, birlikte AB'ye girebilecekleri bir anlaşma için uğraşıyoruz" dedi.

10- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis yayımladığı  yeni yıl mesajında, Kıbrıs'ta bir çözüm sağlanmasının bölgede barış ve istikrar için büyük bir adım olacağını belirterek, 2002 yılının Kıbrıs'ın AB üyeliği ile Yunanistan ve Helenizm için yeni bir sayfa açtığını söyledi.

Ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu da yayımladığı yeni yıl mesajında, Türk-Yunan ve Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesinin Yunanistan'ın başkanlık dönemini süresince öncelikli hedeflerini oluşturacağını belirtti.

11- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, başkent Roma'da 2002 yılının değerlendirmesini yaptığı basın toplantısında Türkiye, Rusya ve İsrail'in AB'ye girmesi için çalışacağını söyledi.

Berlusconi, ABD'nin Irak'a olası bir askeri operasyon düzenlenmesiyle ilgili bir soru üzerine de "Irak'a karşı savaş önlenemez değildir" dedi.

12 - BM Genel Sekreteri Kofi Annan  İsrail ordu radyosuna verdiği demeçte, ABD'nin bir saldırı başlatmadan önce silah denetçilerinin raporunu beklemesi gerektiğini söyledi. BM silah denetçilerinin halen incelemelerini sürdürdüklerini belirten Annan, Irak'ın da denetçilerle işbirliği içinde olduğunu ve çalışmalarını engellemediğini, bu nedenle şu anda askeri harekat için bir neden görmediğini söyledi.