11.1.2003
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 2003 

    

                                                

1 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, sürekli rahatsızlıkları Adli Tıp Kurumu'nca belirlenen 3 mahkumun kalan cezasını, Anayasa'nın 104'üncü Maddesi uyarınca kaldırdı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Irak konusunda TBMM'nin alacağı kararla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Milli menfaatler neyi gerektiriyorsa, biz parlamento olarak onu yaparız. Türkiye'nin doğrudan taraf olmadığı bir konuda vereceğimiz karar, elbette yine çıkarlarımız açısından ön planda tutulacaktır" dedi.

Başkan Arınç ayrıca, TBMM Başkanlık Divanı toplantısında alınacak kararla lojmanları Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne devredeceklerini belirterek "Lojmanlardan Meclis olarak elimizi çekiyoruz. Bu, sivil ve asker bürokrasisine örnek olmalı" dedi.

3- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili olabilmesi için yapılan anayasa değişikliğini eleştirerek "Kişiye özgü yasalar, hukukun genel ilkelerine aykırı" dedi.

4- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Türkiye gazetesine Irak, dış ticaret ve özelleştirme konularında açıklamalarda bulundu.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaretinde, Türkiye'ye gelecek olan ABD Genelkurmay Başkanı'nınziyaretini değerlendirerek, bu ziyaretlerin bir baskı unsuru olmadığını belirtti. Bakan Gönül Irak konusunda ise hiçbir bilginin gizlenmeyeceğini, şartların gerektirmesi durumunda TBMM'den karar alınacağını ve bunun da basından gizli yapılamayacağını söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu ile birlikte Karabük'te bir huzurevini ziyaretinde yaptığı konuşmada, emekli aylıklarının 2003'te enflasyona endeksli olmayacağını söyledi.

7- Turizm Bakanı Güldal Akşit, London Boat Show Fuarı'na katılmak üzere İngiltere'ye gitti. Bakan Akşit hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, turizmin herhangi bir olumsuzluktan etkilenebilecek nazlı bir sektör olduğunu belirterek "Irak operasyonuna bağlı olarak seyahat talebinde bazı tereddütlerin oluşma ihtimaline karşı bugünden gerekli adımları atmaya çalışıyoruz" dedi.

8- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AKP Nevşehir Milletvekili Mehmet Elkatmış, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası'nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının yargıya açılmamasını ‘yargısız infaz' olarak değerlendirdi. Elkatmış, Türkiye'de işkencenin devlet görevlilerince yapıldığını belirterek, inceleme kurullarının devlet görevlileri arasından seçilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize TV televizyonuna yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunun kimsenin kişisel sorunu olmadığını belirterek "Bu, milletin varlık mücadelesidir. Kıbrıs konusunda üzerimize ne düşerse yaparız" dedi.

10- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, başkent Atina'da yayımladığı yeni yıl mesajında, Kıbrıs'ta bir çözüm sağlanmasının bölgede barış ve istikrar için büyük bir adım olacağını belirterek "Çözüm mümkündür. Çözüm, Türk-Yunan ilişkilerinde başka önemli adımların atılmasına da yol açacaktır" dedi.

11- Yunanistan, 6 aylık AB Dönem Başkanlığı'nı Danimarka'dan devraldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu yayımladığı yeni yıl mesajında, ülkesinin 6 ay sürecek bu görevi süresince, AB'nin uluslararası krizlerde ABD ile eşit rol oynayacağı bir değerler toplumu olması yönünde çaba göstereceğini belirtti.

12- Irak'taki silahsızlanma teyit çalışmalarını yürüten BM Güvenlik Konseyi'nin beş yeni üyesi, 1 Ocak 2003 tarihi itibariyle göreve başladı. Yeni üyeler, Almanya, İspanya, Pakistan, Şili ve Angola, 2 yıllık görevi Kolombiya, İrlanda, Mauritius, Norveç ve Singapur'dan devraldı.

13- İki haftadır etkili olan aşırı soğuktan Bangladeş'te 179, Polonya'da 183, Hindistan'da da 185 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

2 OCAK 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Abdullah Gül'ü ziyaretinin ardından gazetecilerin Irak ve lojmanların satışına ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda enerji sektöründe yaşanan sorunlar ele alındı. Başbakan Gül toplantıda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'e "Türkiye'de enerji kayıp ve kaçaklarının düşürülmesi, tarımdaki sulama için çiftçiye indirimli elektrik verilmesi, sanayi sektöründeki enerji maliyetlerinin düşürülmesi" talimatlarını verdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Abdullatif Şener toplantı sonucunda yaptığı açıklamada, bir soru üzerine, elektrik faturalarındaki yüzde 3'lük TRT payının kaldırılmasına yönelik bir çalışma yaptıklarını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, toplantıda sosyal güvenlik sisteminin gözden geçirilerek SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yapılacak düzenlemenin ele alındığını söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakanlığa gelen Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Yusuf Günay, Başbakan Gül ile bir görüşme yaptı.

Günay görüşmede, elektrik fiyatlarının düşürülmesi için alınabilecek önlemleri tartıştıklarını söyledi.

Ayrıca, Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Abdullah Gül ile BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu yaptığı yazılı açıklamada, 3 Kasım seçimlerine katılan siyasi partilerin propaganda dönemi ve sonrasındaki faaliyetlerinin incelendiğini, Cumhuriyetin niteliklerine ve devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin saptanması durumunda kapatma davası açılacağını bildirdi.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan yaptığı açıklamada, hava koşulları nedeniyle Siirt seçiminin 9 Şubat yerine mart ya da nisan ayında yapılması gerektiğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, çiftçilere Doğrudan Gelir Desteği (DGD) ödemelerinin Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verileri esas alınarak, illerde kırsal nüfus başına çiftçilik ve hayvancılık alanında yaratılan katma değere göre, küçükten büyüğe doğru sıralama ile yapıldığını söyledi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen ‘Mali Milat' ve ‘Nereden Buldun' yasalarını kaldıran 4775 Sayılı Kanun'un yürürlüğe girmemesinin devleti günlük olarak 5 trilyon lira zarara uğrattığını söyledi.

7- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen yaptığı açıklamada, 15 bin kilometre duble yolun gerçekleştirilebilmesi için beton asfalt yerine ‘normal asfalta' geçileceğini söyledi.Normal asfaltın daha ucuz olduğunu belirten Bakan Ergezen, 2-3 ay içinde projenin takviminin netleşeceğini belirtti.

8- Turizm Bakanı Güldal Akşit, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen yat fuarının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin barındırdığı güzellik ve zenginlikleri görmenin her bireyin temel insan hakkı olduğunu ve Türk halkının da bu güzellikleri dünyayla paylaşmaya hazır bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin sadece yat turizminde değil, bütün alanlarda geniş kitlelere değişik özellikler sunduğunu söyledi.

9- AB Uyum Yasası ile basın yayın yoluyla işlenen suçların sonuçlarını ortadan kaldıran yasa, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

10- Türk Vatandaşları Hakkında Yabancı Ülke Mahkemelerinden ve Yabancılar Hakkında Türk Mahkemelerinden Verilen Ceza Mahkumiyetlerinin İnfazına İlişkin Yasa'da değişiklik öngören yasa tasarısı ile uluslararası ticari işlemlerde yabancı kamu görevlilerine rüşvet verilmesini önlemek amacıyla bazı yasalarda değişiklik yapılmasını öngören tasarı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

11- AKP'li 31 milletvekili TBMM'de verdikleri önergeyle "8 yıllık eğitim ile ilgili sorunların varlığı ve boyutlarının tespiti ve bu problemlerin çözümü konusunda gerekli önlemlerin alınması" istemiyle Meclis araştırması açılmasını istedi.

12- TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Nevşehir Milletvekili Mehmet Elkatmış Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Yüksek Askeri Şura kararlarının yargı denetimine açılmasına karşı çıkışların demokrasiyle bağdaşmadığını söyledi.

13- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, yıllık ihracat rakamlarını açıkladığı basın toplantısında, 2003 yılı beklentilerinin Irak'taki karışık durum nedeniyle henüz ortaya konamayacağını söyledi.

14- Türk Telekom Genel Müdürlüğü'ne Mehmet Ekin Alan atandı.

15- ABD'nin AnkaraBüyükelçisi Robert Pearson, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Pearson, Türk özel sektörünün ABD'ye destek vermesi durumunda tüm sektörleri destekleyeceklerini bildirdi.

Hisarcıklıoğlu ise Pearson'a bölgede sıcak çatışma istemedikleri mesajını verdiklerini söyledi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş parlamentodaki partilerin liderleriyle düzenlediği toplantının ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun "Denktaş meselesi" olarak gösterilmesinin yanlış olduğunu belirterek, bugüne kadar KKTC Meclisi ve Türkiye'nin istekleri doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.

17- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Yunan devlet kanalı NET televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliğinin Kıbrıs konusuyla bağlantılı olduğunu belirterek "Ankara'nın Brüksel yolu Lefkoşa'daki Yeşil Hat'tan geçmektedir. Türkiye, AB yolunda zorluklarla karşılaşmadan ilerleyebilmesi için askıda olan sorunları çözümlemelidir" dedi.

18- Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan yaptığı açıklamada, Amerikan yönetiminin Irak'a olası saldırısının tüm Arap ülkelerini hedeflediğini belirterek "Bu yönetim, Arap ulusunu Amerikan-Siyonist çıkarlarına hizmet eden parçalanmış bir ulus olarak görmek istiyor" dedi.

Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz de başkent Bağdat'ta savaş karşıtı uluslararası bir grubun üyeleriyle yaptığı görüşmeden sonra "BM ile işbirliğini sürdürdüğümüz halde ABD saldırmak için savaş hazırlıklarına devam ediyor" dedi.

3 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Büyükelçi Tacan İldem düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin olası Irak operasyonunun kaçınılmaz hale geldiği yorumlarıyla ilgili olarak, BM silah denetçilerinin raporunun tamamlanması ve bunun Güvenlik Konseyi'nde değerlendirilmesi gerektiğini düşündüklerini belirterek "BM Güvenlik Konseyi'nin 1441 Sayılı kararı da otomatik bir şekilde askeri operasyon başlatılmasına olanak tanımamaktadır" dedi.

Büyükelçi İldem, Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasına büyük önem verdiğini belirterek "Irak açısından geçerli kırmızı çizgiler olarak adlandırdığımız kimi beklentilerimiz bulunmaktadır. Her durumda görüşlerimizin,beklentilerimizin yerine getirilmesi önem taşımaktadır" dedi.

Büyükelçi İldem sorular üzerine "Musul ve Kerkük, hem tarihi hem de doğal kaynak zenginliği açısından özelliği olan bölgelerdir. Bu bölgelerin merkezi Irak yönetiminin otoritesi altında tüm grupların yararlanacağı bir biçimde yönetimin parçası olması bizim beklentimizdir. Yani, belli bir grup veya grupların o şehirler ve bölgeler üzerinde hak iddiaları, bizim açımızdan geçerli olamaz. İlgili tüm taraflarca da bu hususlar bilinmektedir" dedi.

Büyükelçi İldem ayrıca ABD'den gelen üst düzey heyetlerle, olası bir operasyon durumunda Türkiye'nin ekonomik kayıplarının telafisine ilişkin yaptıkları görüşmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Büyükelçi İldem, mali miladı kaldıran düzenlemeyle ilgili olarak değişik hesaplamalar yapmanın mümkün olduğunu belirterek "Sayın Cumhurbaşkanımızın Vergi Yasası'nı TBMM'ye iade gerekçelerinde de açıklanmış olduğu gibi önemli olan kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınabilmesidir. 5 trilyon lira günlük kayıp hesabı yapma durumunda olanların kayıt dışında bulunan ekonominin kayıt altına alınmasıyla elde edilecek kazancı da göz önünde bulundurmaları gerekir. Dolayısıyla, böyle bir hesap yapıldığında belki günlük kazancımız kayıplarımızın ötesine geçecektir" dedi.

Büyükelçi İldem, bazı basın organlarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in suç niteliğini gözeterek af kararı aldığı yolunda yorumlar yapıldığını belirterek Anayasa'nın 104. Maddesi'nde "Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle belirli kişilerin cezalarını hafifletmek veya kaldırmanın "Cumhurbaşkanı'nın yürütmeye ilişkin görevleri arasında sayıldığını ve Cumhurbaşkanı'na özel af yetkisinin sınırlı olarak tanındığını söyledi.

Büyükelçi İldem, ayrıca Kıbrıs konusu ile ilgili açıklamalarda da bulundu.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ü Genelkurmay Karargahı'nda ziyaret etti.Görüşmede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına karşın Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarına yargı yolunun açılması ve askeri lojmanların satışı konularının TBMM'de yeniden tartışılması konuları ele alındı.

3- TBMM Başkanlık Divanı toplandı. Toplantı sonunda açıklama yapan TBMM Başkanı Bülent Arınç "TBMM lojman arsası Maliye Bakanlığı'na, Hazine'ye ait. TBMM'ye tahsis edilmiş. Bu tahsis kararının kaldırılması ve lojmanların satılması kararını oybirliğiyle aldık. Şartımız şudur; Bu lojmanlar başka bir kamu kuruluşuna devredilmeyecek ve en kısa sürede en iyi şartlarla özel kişi veya kişilere satılacak. Lojmanların yönetimi 15 Ocak'tan itibaren Milli Emlak Müdürlüğü'ne geçecek" dedi.

Öte yandan Başkan Arınç, TBMM Partilerarası Uzlaşma Komisyonu Başkanlığına TBMM Başkan Vekili İsmail Alptekin'i görevlendirdiğini belirterek "Komisyona şimdilik Anayasa ile ilgili çalışma talimatı verdik. Ancak, temel kanunlarda yapılacak değişikliğin de yine bu komisyon tarafından yerine getirilmesi düşüncesindeyim" dedi.

Başkan Vekili Alptekin ise komisyonun oluşumunun ardından çalışma yöntemini belirleyeceklerini söyledi.

4- Başbakan Abdullah Gül Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nda alınan, SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile tarım sigortalıları, dul ve yetim maaşlarına 2003 yılı sonuna kadar net 75-100 milyon lira seyyanen zam kararını açıkladı. Başbakan Gül, ekonomik krizden en çok etkilenen kesimin SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile tarım sigortalıları ve yaşlılık aylığı alanlar olduğunu söyledi. Başbakan Gül ayrıca, nüfusun büyük kesiminin açlık sınırı altında bulunduğunu, bunun da büyük bir sosyal yara olduğunu ve bu çerçevede emekli maaşlarına "sosyal destek ödemesi" adı altında iyileştirme yapıldığını söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, AKP İstanbul Milletvekili Emin Şirin'in Demirbank'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesiyle ilgili yazılı soru önergesini yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener, soru önergesiyle ilgili olarak "Söz konusu talebe istinaden Başbakanlık makamından alınan 31 Ekim 2002 tarihli olur gereği konunun incelenmesi için Başbakanlık başmüfettişi koordinatörlüğünde ilgili kurumların denetim elemanlarından müteşekkil bir ekip görevlendirilmiş olup, görevlendirilen ekip inceleme çalışmalarını sürdürmektedir" dedi.

6- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, NTV televizyonuna yaptığı açıklamada ABD'nin Irak üzerinde baskı oluşturmak için bölgeye yoğun askeri yığınak yaptığını belirtti. Bakan Yakış, Türkiye'den on binlerce ABD askeri sevk edilip ikinci bir cephe açılmasının Irak ordusunun ikiye bölünmesine neden olacağını, bu durumun da ABD'nin işine geldiğini, Türkiye'nin ise bunu istemediğini belirterek "Bu noktada Türkiye'nin çıkarları öne çıkıyor. Komşumuza saldırı için topraklarımızı açmış oluyoruz" dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, bakanlık yapısının yeniden düzenleneceğini, yetkilerinin büyük bir bölümünü il milli eğitim müdürlüklerine devredeceklerini belirtti. Bakan Mumcu, bakanlığın türban ve kılık kıyafet serbestliği konularını geri plana ittiğini de belirterek, AKP'nin ‘Yüksek Öğretim Kurulu Araştırma Komisyonu' kurmak için hiçbir çabası olmadığını söyledi.

8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı yazılı açıklamada "Bakanlığında ibadetle ilgili bazı zorlamalar yapıldığı iddialarının yer aldığı haberlerden, kişisel hak ve özgürlüklere ve yaşam biçimine son derece saygılı olan ve saygılı olunması gerektiğine inanan bir kişi olarak rahatsız olduğunu" belirtti.

9- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Kırgızistan, Moldova, Avusturya ve Mısır büyükelçilerini makamında kabul ederek görüştü.

10- 1997 yılında imzalanan Yolsuzlukla Uluslararası Mücadele Sözleşmesi'ni uygulamaya koyan yasa, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

11- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış gazetecilere yaptığı açıklamada ‘olası Irak operasyonu' ile ilgili olarak "TBMM'de oylama yapılırsa ret oyu kullanacağım" dedi. Elkatmış gazetecilerin sorusu üzerine Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının sınırlı da olsa yargı denetimine açılması gerektiğini belirtti.

12- Diyanet İşleri Başkanlığı'nda müfettiş yardımcılığına, dini eğitim ve öğretim yapan yükseköğretim mezunlarının yanında hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunlarının da alınabileceğine ilişkin Teftiş Kurulu Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

13- CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem düzenlediği basın toplantısında, AKP hükümetinin İhale Yasası'na ilişkin önerisinin gerekçeleriyle, dokunulmazlığın 1 yıl ertelenmesine yönelik gerekçelerinin örtüştüğünü belirtti. Erdem, AKP grubunda önemli oranda sanık milletvekili olduğunu, ihale yasalarının şeffaf olması ve az istisna maddesi içermesi gerektiğini belirterek "İnsan, ister istemezhimayeye dönük bir erteleme mi diye aklından geçiriyor" dedi.

14- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Karabük Valiliği'ni ziyaret etti. Erdoğan, ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

15- HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak görevinden istifa etti.

16- Merkez Bankası Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, kamu maliyesindeki sapmanın düzeltilmesi ve disiplinin korunması, ayrıca yapısal reformlara devam edilerek mevcut programın temel ilkelerine uyulması halinde, ekonomideki olumlu gidişin, Irak sıkıntısı gibi dış şok risklerine karşın, 2003 yılı için hükümetle birlikte belirlenen yüzde 20'lik enflasyon hedefi ve yüzde 5'lik büyüme öngörüsünün gerçekleştirilmesininmümkün olduğu bildirildi.

17- Başbakanlık Müsteşarı Fikret Üçcan başkanlığında, olası ırak savaşında Türkiye'ye yönelmesi beklenen göç dalgasına ilişkin önlemlerin görüşüldüğü toplantı Başbakanlık'ta gerçekleştirildi.

Toplantıya ayrıca İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muzaffer Ecemiş'in yanı sıra Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen, Bölge Valisi ve Diyarbakır, Batman, Mardin, Hakkari, Şırnak, Van valileri ile Genelkurmay Başkanlığı'ndan uzmanlar katıldı.

18- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden (DİE) yapılan açıklamada, 2002 yılı enflasyonu toptan eşya fiyatlarında (TEFE) yüzde 30.8, tüketici fiyatlarında ise (TÜFE) 29.7 olarak belirtildi.

19- Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Namık Kemal Pak yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, 2002 yılında 9303 bilimsel yayın çıkartarak, AB üyesi 7 ülkeyi (Danimarka, Avusturya, Finlandiya, Yunanistan, Portekiz, İrlanda ve Lüksemburg), aday ülkelerden de Polonya dışındakilerin tümünü geride bıraktığını vedünya bilimsel yayın sıralamasında 80 ülke arasında 22. sıraya yerleştiğini söyledi.

20- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün'le Bankalar Birliği'nde gerçekleştirilen toplantı sonunda yaptığı açıklamada, Aygün'ün kredi kartı temerrüt faizlerinde yaşanan sıkıntının 2001'deki krizden kaynaklandığını ve şu anda kredi kartı temerrüt faizleriyle ilgili böyle bir sıkıntının olmadığını bildirdiğini söyledi. Özince, 2001 yılında yaşanan kriz sırasında, kredi kartına uygulanan temerrüt faizlerinin yüksek olduğunu kabul ettiklerini ve bu konuda Bankalar Birliği olarak daha önce bir tavsiye kararı aldıklarını belirtti.

21- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada "Devletin küçültülmesi ile ilgili gerekçelerin temel ve haklı bir nedeni yoktur. Bunun pratik anlamdaki karşılığı personel azaltılması, diğer bir ifade ile işsizliktir. Personel azaltması işsizlikle birlikte yoksulluğu artıracaktır" dedi.

22- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan ile bir araya geldi. Görüşme sonunda açıklama yapan Hisarcıklıoğlu, kriz ortamından geçen Türkiye'nin ‘Vergi Barışı Projesi'ne ihtiyacı olduğunu belirterek, projenin ihracatçıları da kapsamasını istediklerini söyledi.

Bakan Unakıtan da yaptığı açıklamada, vergi barışının bir af olmadığını belirterek "Bu, ağır ekonomik kriz yaşamış olan ve binlerce esnafın kepenklerinin kapatmak mecburiyetinde kaldığı büyük sıkıntılara maruz kalan mükelleflerin vergi ödemelerinin yeniden yapılanmasıdır" dedi.

Özilhan ise iki büyük krizin ardından vergi verenle devletin barışması gerektiğini belirtti.

23- Memphis ve Tennessee Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Semahat Demir, ABD Üniversiteler Birliği tarafından 2002'nin bilim kadını seçilerek ‘Sağlık, Bilim ve Teknoloji Ödülü'nüaldı.

24- Güney Kıbrıs'ta yayınlanan Politis gazetesinin haberine göre Rum Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen bir toplantıda, Kıbrıslı Türklere yönelik ‘Gizli Eylem Planı'nın görüşüldüğü, çözüm olmaması durumunda barış için eylem yapan ve sınır kapısından güneye geçmek isteyen Kıbrıslı Türklerle ilgili önlemlerin alındığı belirtildi.

25- Afganistan'da görev yapan Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) Komutanı Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu yaptığı açıklamada, Irak'a yönelik bir operasyonun Afganistan'da görev yapan batılıları tehlikeye sokabileceğini belirtti. Tümgeneral Zorlu, Afganların dini değerlerine bağlı olduklarını, bu çerçevede Irak'a yönelik bir operasyonu, İslam dünyasına karşı yapılmış bir hareket olarak algılayabileceklerini belirterek, böyle bir gelişmenin ülkede görev yapan tüm BM ve uluslararası yardım örgütleri çalışanlarını da etkileyebileceğini söyledi.

26- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Richard Boucher yaptığı açıklamada, Irak Devlet BaşkanıSaddam Hüseyin'in kendiliğinden görevini bırakıp sürgüne gitmesinin iyi bir seçenek olduğunu, ancak bu yönde özel bir plan geliştirilmediğini belirtti. Boucher,Hüseyin'in silahlanma amacından vazgeçmesi, ülkeyi kendiliğinden ya da zorla terk etmesi gibi her ne seçenek olursa olsun, ABD'nin tek amacının, Irak'ın silahsızlandırılması olduğunu söyledi.

27- Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan yaptığıaçıklamada "Denetçiler, ABD Devlet Başkanı George W. Bush ve İngiltere Başbakanı TonyBlair'in hala kitle imha silahı programları yürüttüğünü iddia ettikleri bütün tesisleri inceledi, ama bir şey bulamadı" dedi.

Denetçilerle birlikte çalışan Irak Ulusal Gözlem Kurumu Başkanı General Hüssam Muhammet Emin ise "Bütün etkinlikler, Irak'ın silah bildiriminin güvenilir, ABD savlarının asılsız olduğunu kanıtlıyor" dedi.

4 OCAK 2003

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AKP İstanbul İl Başkanlığı'nca düzenlenen ve akademisyenlerin ders vereceği bir yıllık ‘Siyaset Akademisi'nin ilk dersinde, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının yargı denetimine açılmasının, tek başına hükümetin davası olmadığını belirterek, konunun muhalefetin de desteğiyle mutabakatla TBMM'den geçmesi gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Kültür Araştırmaları Uzmanı Sedat İşçi'nin girişimiyle başlatılan Balkanlar, Kırım ve çeşitli yörelerden 1860-1914 yılları arasında ABD'ye göç eden Türkleri araştıran ‘ABD'deki İlk Türkler' projesi çerçevesinde İstanbul'da Yeditepe Üniversitesi'nde düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada, projenin Türk tarihinin anlatılması için bir başarı olacağını söyledi.

Toplantıda konuşan YÖK Başkanı Kemal Gürüz de bu topraklarda yaşayanların büyük Atatürk'ün önderliğinde tasada, kıvançta birlik ilkesiyle bir araya gelerek düşmanı kovup Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğunu belirtti.

3- Devlet Bakanı Ali Babacan, TOBB öncülüğünde Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde düzenlenen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, emekli maaşlarına yapılan zam için kaynak paketinin ay sonuna kadar netleşeceğini söyledi.

4- İçişleri Bakanlığı'ndan valiliklere gönderilen genelgede, özel veya resmi kurum ve kuruluşlarca bastırılan atlas, kitap, yol haritası ve turizm broşürü gibi bazı yayınlarda Ege Denizi'nde Türkiye ile Yunanistan arasında deniz sınırı işaretleri konulduğuna dikkat çekilerek "Bu durum ülkemizin hak ve menfaatlerinin korunmasını güçleştirmekte ve aynı zamanda bazı ülkeler tarafından istismar vesilesi olarak kullanılabilmektedir" denildi.

5- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış yaptığı açıklamada, Irak savaşının, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in sürgüne gönderilmesiyle önlenebileceğini, bazı ülkelerin de bunu destekleyebileceğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı tarafından 3 Kasım seçimleri için gözlemci olarak çağırılan AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Değerlendirme Heyeti, izlenimlerini raporlaştırdı.

Heyet, seçmenlerin yüzde 45'inin TBMM'de temsil edilemediğini belirterek "Tüm oyların sadece yüzde 34'ünü alan bir parti, TBMM'deki sandalye sayısının yaklaşık 3'te 2'sini kontrol etmektedir. Baraj oranı Avrupa standartlarına göre istisnai biçimde yüksek bir orandır" görüşünü dile getirdi.

7- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, Eğitim-Sen ve Öğretim Üyeleri Federasyonu'nun düzenlediği "Yükseköğretimin Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, yükseköğretimi yeniden yapılandırma çalışmalarının kimi statükocuları rahatsız ettiğini söyledi. Eğitimin diğer alanlardan farklı olarak tüm kesimlerin dikkatini çektiğini ifade eden Bakan Mumcu, yapılacak en küçük bir hatanın geniş, büyük ve kalıcı sorunlara neden olacağını belirtti.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer ise AKP hükümetinin laik ve zorunlu eğitime zarar verecek yapılanmalardan kaçınması gerektiğini söyledi.

8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İhlas Haber Ajansı'na (İHA) yaptığı açıklamada, Türkiye'de yıllardan beri ulaşım sektöründe yapılan yanlış yatırımlar nedeniyle büyük dengesizlikler oluştuğunu belirterek "Biz 58. hükümet olarak demiryolları ve deniz taşımacılığına öncelik vereceğiz" dedi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin buğday stokları açısından kriz şartlarına hazır olduğunu söyledi.

10- Çalışma ve SosyalGüvenlikBakanıMuratBaşesgioğlu, Türkiyeİşçi EmeklileriDerneği Genel Başkanı Kazım Ergün, Tüm İşçi Emeklileri Derneği Başkanı İsmail Arslan veBağ-KurEmeklileriDerneğiBaşkanıHasan Çavuşlu'yukabul etti. Bakan Başesgioğlu kabulde yaptığı konuşmada, SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaşlarında yapılan zammın maliyetinin 3,2 katrilyon lirayı aştığını, ancak sosyal güvenlik kurumlarındaki savurganlığın, israfın, yolsuzluğun ve usulsüzlüğün önlenmesi durumunda bu kaynağın sağlanabileceğini söyledi.

11- TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi ve CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı yaptığı açıklamada, birilerinin tüm çocukların laik ve nitelikli eğitim almasını içine sindiremediğini belirterek, 31 AKP'li milletvekilinin TBMM'ye 8 yıllık eğitimle ilgili "araştırma önergesi" verdiğini söyledi. Gazalcı "Önergenin gerekçesinde kesintisiz eğitimle meslek liselerine darbe vurulmuştur denerek, asıl amaç belli edilmiştir" dedi.

12- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Kastamonu İl Teşkilatı'nda yaptığı konuşmada, Irak'ta barış istediklerini belirterek, BM kararlarının Türkiye'yi bağladığını söyledi.

13- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisince Afyon'da düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, dünün muhalefeti bugünün iktidarı AKP yönetiminin, siyaset anlayışının tutarlı ve ilkeli bir çizgiden çok uzak olduğunu söyledi.

14- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesi düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Kıbrıs politikasını eleştirerek, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a destek verdi.

15- İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu,İÜ'nün 2003 yılı ilk genel görüşme toplantısında yaptığı konuşmada, gündemdeki hükümetin Acil Eylem Planı'nın 5'inci ve 8‘inci maddelerinin eğitim sistemini yerinden oynatacak açıklamalar içerdiğini söyledi.

16- Emek Platformu Dönem Sözcüsü ve KESK Genel Başkanı Sami Evren, Emek Platformu Başkanlar Kurulu tarafından İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin zorunlu tasarruflarla ilgili aldığı kararın hak gaspı olduğunu belirterek "Hükümet kararını değiştirerek, çalışanlara olan bu borcu bir defada, ana para ve nemaları 1 Haziran 2000 tarihli döviz kurundan nakden ödemelidir" dedi.

17- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Ankara'ya büyükelçi olarak atadığı Talip El Salih Dileymi dün Türkiye'ye geldi.

18- Başbakan Abdullah Gül, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Suriye'nin başkenti Şam'da, Devlet Başkanı Beşar Esad ve Başbakan Mustafa Miro ile görüştü. Başbakan Gül, Esad'la görüşmesinde Irak'ın "sınırlarının değişmemesi gerektiğini" söyledi.

Esad da ABD'nin Irak'a karşı tavrının objektif ve tutarlı olmadığını ve petrol konusunun savaşı körüklediğini belirtti.

19- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu planla ilgili değerlendirmesini, Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen siyasi partilere yazılı olarak iletti.

20- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen ‘Kıbrıs Meselesi ve KKTC'nin Dünü, Bugünü, Geleceği konulu panele bir mesaj gönderdi. Eroğlu mesajında, müzakere sürecinde hem KKTC'de hem de Türkiye'de kendilerini hedef alan psikolojik bir savaş yürütüldüğünü belirterek "Bu kampanyanın temel amacı, Kıbrıs'ı Türkiye'nin etki alanı dışına çıkararak AB'nin stratejik çıkarlarına hizmet etmek. Annan planını şirin gösterme gayretinin amacı budur" dedi.

21- ABD Başkanı George W. Bush Teksas'taki Fort Hood Üssü'nde yaptığı konuşmada, Amerikan askerlerine Irak'a karşı muhtemel bir savaş için hazır olmaları uyarısında bulundu.

Ayrıca, Bush'un, 1886'dan beri Libya'ya uygulanan ekonomik yaptırımları bir yıl daha uzattığı bildirildi. 5 OCAK 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset' adlı programa katıldı. Başkan Arınç, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Genelkurmay Başkanlığı ile aralarında bir sorun olmadığını söyledi.

13-15 Ocak 2003 tarihlerinde 20 kişilik bir milletvekili grubuyla KKTC'ye gideceklerini belirten Başkan Arınç "KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, milli bir kahramandır. Yalnız bırakıldığı değerlendirmeleri var. Gezimiz hem sembolik hem de fonksiyonel olacak" dedi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Aydın düzenlediği basın toplantısında, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı özerk hale getirmek için kurumu yeniden yapılandırma çalışması başlattıklarını belirterek "Türkiye'de devlete bağımlı din dönemi sona erdirilecek. Diyanet, devlet eliyle din hizmeti veren bir kuruluş olmaktan çıkarılarak, sivil bir kuruluşa dönüştürülecek" dedi.

3- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Irak ve Kıbrıs konularını Hürriyet gazetesine değerlendirdi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı açıklamada, dolaysız vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki oranının yüzde 30'lara düştüğünü, dolaylı vergilerin yüzde 70'lere çıktığını belirterek, bunun büyük bir çarpıklığa neden olduğunu söyledi.

5- AKP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) ve il başkanları, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, partinin Siirt seçimlerine katılması kararlaştırılırken, seçimler konusunda MKYK'ya tam yetki verildi. Erdoğan toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, kendi adaylığına ilişkin sürecin devam ettiğini, bu konuda henüz alınan bir karar olmadığını söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yazılı bir açıklama yaparak, ekonomik durumu değerlendirdi. Ecevit, enflasyonun yüzde 30'lara inmesinin,57. hükümetinbaşarısı olduğunu belirterek"Eğer erken seçime gidilmeseydi, 1.5 yıl sonra yapılacak seçimlerde koalisyon ortağı partiler hakları olan olumlu sonucu elde edebileceklerdi. Yeni hükümetin, ekonomide kendilerine devrettiğimiz büyük mirasın değerini bileceğini umarım" dedi.

7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ileAKP İstanbul Milletvekili Azmi Ateş'in yazılı soru önergesini yanıtladı.Akçakoca,Pamukbank'a kanunlar gereği el konulduğunu, Yapı ve Kredi Bankası'yla birleşme formülünün ise ‘bir şey değişmeyeceği' için kabul edilmediğini açıkladı. Akçakoca, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma yönündeki kararının kesin neticeyi ifade etmediğini söyledi.

8- Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve AB Komisyonu arasında imzalanan ‘Socrates, Leonardo da Vinci ve Youth' programlarına ilişkin anlaşmalar, Türklerin de AB ülkelerinde eğitim görmelerine olanak sağlayacak. DPT bünyesindeki AB Eğitim ve Gençlik Programları Daire Başkanlığı tarafından yürütülecek anlaşmalar, 27 Aralık 2002 tarihinde yürürlüğe girdi.

9- Irak sorununun barışçı yollardan çözümü için temaslarda bulunmak üzere Ortadoğu gezisine çıkan Başbakan Abdullah Gül, gezisinin 2. durağı olan Mısır'da, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Başbakan Atıf Abeyd ile bir araya geldi.

Başbakan Gül, Mübarek ile görüşmesinden sonra Abeyd ile ortak bir basın toplantısıdüzenledi. Savaşın bölgeye yarar getirmeyeceğini belirten Başbakan Gül "Savaşın zararlarını bu bölgede herkes görecektir. Onun için bu savaşı önlemek için sonuna kadar gayret edeceğiz" dedi.

Başbakan Gül daha sonra Arap Birliği Merkezi'nde Genel Sekreter Amr Musa ile görüştü. Musa yaptığı konuşmada, Arap dünyasının, Türkiye'nin rolünü, ağırlığını ve bu dünyaya getireceği etkileri artık daha iyi kavradığını söyledi.

Mısır temasları sırasında CNN International televizyonuna da bir demeç veren Başbakan Gül, barış konusunda herkesin sorumluluğu olduğunu belirterek "Biz bu bölgede yaşıyoruz. Şiddet dışındaki bir çözüm için danışmalarda bulunmaya geldik" dedi.

Başbakan Gül ayrıca Yabancı Sermaye Derneği'nin(YASED) yayın organı olan ‘Insight YASED' dergisine bir demeç verdi. Türkiye'deki yatırım ortamını cazip hale getirmek için gerekli yasal düzenlemelerin hızla yapılacağını belirten Başbakan Gül, böylelikle Türkiye'deki doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını büyük ölçüde artırmayı amaçladıklarını söyledi.

10- Türkiye'nin New York Ticaret Ataşeliği öncülüğünde yürütülen çalışmalar doğrultusunda"Türkiye-ABD Ticaret ve Sanayi Odası" kuruldu.

11- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, başkent Atina'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunun çözümü uzadıkça, Türkiye'nin AB perspektifinin zora gireceğini söyledi. Yunanistan'ın, dönem başkanlığı sırasında Türkiye'ye Kıbrıs konusunda baskı uygulayacağını belirten Simitis "AB, Kopenhag zirvesi öncesinde Türkiye'ye Kıbrıs konusunda yapıcı bir tutum içinde olması yönünde baskı yapmıştır. Dolayısıyla Yunanistan'ın başkanlığı döneminde biz de bu tutum içinde olacağız" dedi.

12- İsrail'in Tel Aviv kentinde iki intihar saldırısı sonucu 21 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Cezayir'de, köktendinciler tarafından düzenlenen iki ayrı saldırıda, 56 kişinin öldüğü, 19 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6 OCAK 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ü ziyaretinin ardından kuvvet komutanları ile ayrı ayrı görüştü.

Başkan Arınç, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş'i kabulünde de gazetecilerin kuvvet komutanlarına yaptığı ziyaret ile ilgili sorularını yanıtladı.

2- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan Başbakanlık'ta Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Mehmet Ali Şahin ve Ertuğrul Yalçınbayır ile görüştü. Algan toplantı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerde 2004 yılında yapılacak yerel seçimleri ele aldıklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, İpsala Gümrük Kapısı'nda yarı sabit x-ray TIR tarama sisteminin hizmete girmesi nedeniyle düzenlenen açılış töreninde, Irak konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

4- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti. Bakan Mumcu görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, bakanlığının yeniden yapılandırılması, üniversiteler ve YÖK tartışmaları ile ilgili bilgi verdiğini söyledi.

Baykal da görüşmede milli eğitiminin bir siyasi çekişme, gerginlik konusu haline getirilmemesi gerektiğini bildirdi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye gazetesine 2003 yılı ulaştırma faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, 1475 Sayılı İş Yasası, 2821 Sayılı Sendikalar Yasası, 2822 Sayılı Grev, Toplu İş Sözleşmesi ve Lokavt Yasası olmak üzere çalışma hayatını ilgilendiren yasal düzenlemeleri değerlendirmek amacıyla Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve TİSK Genel başkanlarıyla makamında bir araya geldi. Toplantıda, İş Güvencesi Yasası'nın 15 Mart'tan itibaren yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı.

7- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in "kayıt dışılığı" özendireceği ve "kara para" ile savaşta olumsuz etki yaratacağı gerekçesiyle veto ettiği ‘mali milat' ve ‘nereden buldun' hükümlerini kaldıran yasa, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yürürlük maddeleri dışında aynen kabul edildi.

8- Alkollü araç kullanılması sonucunda meydana gelen trafik kazalarında verilen cezaların artırılmasını öngören yasa tasarısı ile aile hukukundan doğan dava ve işleri görmek üzere aile mahkemeleri kurulmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

9- TBMM Dışişleri Komisyonu, Genelkurmay ve Dışişleri Bakanlığı üst düzey bürokratlarından Kıbrıs ve olası Irak harekatıyla ilgili brifing aldı. Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış dakomisyon üyelerinin sorularını yanıtladı.

10- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkanı KostasKaramanlis ileGenel Merkez'de görüştü.

Erdoğan görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, AB Dönem Başkanı Yunanistan'ın Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili katkıda bulunacağını, bundan bir şüphe duymadığını söyledi.

Karamanlis ise Yunanistan olarak Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini belirterek, Kıbrıs'ta tarafların çıkarları göz önünde bulundurularak bir çözüme gidilmesini umut ettiğini belirterek "Kıbrıs'ta bir çözüm bulmak zorundayız" dedi.

11- Başbakan Abdullah Gül resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Ürdün'deBaşbakan Ali Ebu Ragıp ve Kral Abdullah ile bir araya geldi.

Başbakan Gül, başkent Amman'da düzenlediğibasın toplantısında, amacının olası bir savaşı engellemek için yapılacakları konuşmak olduğunu belirterek "Irak'ın toprak bütünlüğü korunmalı ve ülkenin kaynakları, Irak halkının çıkarları doğrultusunda harcanmalıdır" dedi.

Başbakan Gül, Ürdün'deki temaslarının ardından Türkiye'ye döndü.

12- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Yunan gazetesi ‘To Vima'ya yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan plan çerçevesinde bir anlaşmaya varılabilmesi için Türk tarafının toprak konusunda bazı düzenlemelerin yapılmasını kabul edebileceğini belirtti.

13- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, ordusunun 82. kuruluş yıl dönümü nedeniyle televizyonda yaptığı konuşmada, BM denetçilerinin, kitle imha silahlarını aramak yerine Iraklı bilim adamlarının isim listeleriyle ilgilenmeye, ordu kampları ve yasal askeri malzemeyle ilgili bilgi toplamaya başladıklarını belirterek "Bunlar, tam bir istihbarat çalışması" dedi.

7 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Üniversitelerarası Kurul tarafından Prof. Dr. Tuğmaç Sayraç'ın Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine yeniden seçilmesi yönündeki kararını onayladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, 13-17Aralık 2002 tarihleri arasında yapılan TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları'nda madalya kazanan öğrencileri kabul etti. Başkan Arınç kabulde yaptığı konuşmada, ülkenin geleceğinin gençlerin elinde olduğunu belirterek, sadece derslerde başarılı değil, ülkenin geleceğini de düşünerek, eğitim ya da diğer alanlarda en iyiye ulaşmalarını istediğini söyledi.

3- Başbakan Abdullah Gül başkanlığında, Irak'a operasyon ihtimalinin piyasalar üzerindeki olumsuz etkisi ve alınması gereken önlemlerin ele alındığı bir toplantı yapıldı. Toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Abdullatif Şener, Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti katıldı.

Daha sonrabir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet SözcüsüŞener, Bakanlar Kurulu'nun gündeminde yer alan ekonomik konuların ön çalışmasını yaptıklarını belirterek "Toplantıda, 2003 yılı bütçe hazırlıkları, faiz dışı fazla hedeflerine ilişkin alınan tedbirler görüşüldü" dedi.

Ayrıca, Başbakan Abdullah Gül partisinin Meclis grup toplantısında, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği, Tüm İşçi Emeklileri Derneği ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği yöneticileriyle bir araya geldi. Dernek yöneticileri maaş artışı nedeniyle Başbakan Gül ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini bildirdiler.

Başbakan Gül de yaptığı konuşmada "Biz emeklilerimize hak ettiklerini verdik. Bunu yaparken de hesabımızı, kitabımızı yaptık" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planının, Kıbrıs'ı geçmişe döndürecek bir tablo içerdiğini belirterek, bu yaklaşım değişmezse Türk toplumunun kendi yurduna sahip çıkmasının zorlaşacağını söyledi. Baykal, Kıbrıs'ta eşit siyasi haklara sahip iki toplumdan birinin azınlık statüsüne dönüştürülmesini öngören bir yaklaşımın da çözüm olamayacağını belirtti.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin IMF, asgari ücret ve memur maaşlarına ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener, gazetecilerin "Memur maaşlarıyla ilgili yeniden görüşme yapılacak mı?" sorusu üzerine "Zaten yaptığımız açıklamalarda, memur maaşları ve memur emekli maaşlarının yılın üç ayı için artırıldığı ifade edilmişti. İlk üç aydan sonra yeni belirleme yapılacak" dedi.

6- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Siirt seçimine ilişkin kararları ile Anayasa ve yasalardaki değişikliklerin bu seçime etkisi konusunda hukuki değerlendirmelerde bulunarak, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Siirt seçimlerinde aday olamayacağını söyledi. Kanadoğlu, Siirt seçiminin 3 Kasım seçimlerinin devamı ve yenilenmesi niteliğinde olduğunu belirterek "Bir kimsenin aynı seçimde iki defa aday olamayacağını" veAnayasa değişikliklerinin de bu durumu etkilemeyeceğini bildirdi.

7- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, MÜSİAD tarafından düzenlenen ‘Ekonomi Basını Başarı Ödülleri' töreninde, Türkiye'deki ekonomik durum ve son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Tüzmen, hükümetin eksiklikleri olmasına rağmen, inanılmaz bir dinamizm ve şevkle çalıştığını belirterek "Hükümetimiz tam bir uyum içinde çalışmalarına devam ediyor. Biz de komşu ülkelerle olan ekonomik münasebetleri artırıcı girişimlerde bulunmaya başladık. Uluslararası fuarların sayısını çoğaltmaya başlıyoruz" dedi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylık ve gelirlerinin artırılması konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki verilmesini öngören yasa tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, artışın karşılanacağı yaklaşık 3 trilyonluk kaynağın hükümetin savurganlığı önleme politikaları doğrultusunda tasarruflardan sağlanacağını söyledi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Konya'da faaliyet gösteren Endüstri Holding'in hesap ve işlemlerinin incelemeye alındığı belirtildi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılan yazılı açıklamada da, holdingle ilgili yasal başvuruların daha önce yapıldığı ve hukuki sürecin devam ettiği bildirildi.

10- AKP'nin "yolsuzlukların araştırılması" amacıyla verdiği Meclis araştırma önergesi TBMM Genel Kurulu'nda oy birliğiyle kabul edilirken "Yolsuzlukların Araştırılması Komisyonu" kurulması da kararlaştırıldı.

11- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, uygulanan ekonomik program gereği makro ekonomik göstergeleri bozmadan, iyice bozulmuş olan sosyal dengeleri düzeltmeye devam edeceklerini söyledi. Erdoğan ayrıca, net 223 milyon 749 bin lira olarak belirlenen yeni asgari ücretin kendileri için ideal olmadığını belirterek, bunun kısa bir süre için yürürlükte kalacağını ve asgari ücretin yeniden düzenleneceğini bildirdi.

12- DYPGenelBaşkanıMehmetAğar,Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'yu kabulünde, Anayasa değişikliklerinin basit yasa değişikliği yapar gibi gerçekleştirilmesinin doğru olmadığını söyledi. Ağar, dış politikadaki gelişmelerin Türkiye'nin uzun vadeli çıkarlarını etkileyecek boyutta olduğunu belirterek "Biz üzerimize düşen sorumluluğu biliyoruz. Ancak bu sorumluluğu daha ziyadesiyle bilmesi lazım gelen, iktidarın ta kendisidir" dedi.

13- Ankara 6. İdare Mahkemesi, hükümetler tarafından IMF'ye sunulan niyet mektuplarının "uygulanması zorunlu taahhütler içermediğini" mektuplardaki hedefler gerçekleşmezse bir"uluslararası yükümlülük doğuramayacağına" karar verdi.

14- İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon ve Genelkurmay Başkanı Michael Boyce, olası bir Irak operasyonu konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

15- Resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'a giden AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile başkent Bakü'de bir araya geldi. Görüşmenin ardından Aliyev ve Erdoğan'ın başkanlık ettiği heyetler arası görüşmelere geçildi.

Aliyev toplantıda yaptığı konuşmada, AKP'nin Türkiye'deki son seçimlerden büyük başarıyla çıktığını ve tek başına iktidar olduğunu belirterek, bunun Türkiye tarihinde ayrı bir önemi olduğunu söyledi.

Erdoğan da, Azerbaycan'ın geçen 10 yıl içinde Aliyev'in yönetiminde çok önemli gelişme süreci geçirdiğini ve iki ülkenin ilişkilerinin çeşitli alanlarda geliştiğini söyledi.

Daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Aliyev, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinde çözüm bulunmayacak sorun olmadığını söyledi. Erdoğanise Azerbaycan'ı ziyaret etmekten ve Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir arada olmaktan mutluluk ve onur duyduğunu söyledi.

16- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Baki İlkin, Kıbrıs Genel Müdürü Büyükelçi Ertuğrul Apakan veGenel Müdür Yardımcısı Büyükelçi Necip Ergüz'denoluşan Dışişleri heyeti, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile bir araya geldi.

İlkin yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusundaki görüşmelerde kritik bir aşamaya gelindiğini belirterek, Denktaş'ın rahatsızlığı nedeniyle askıda olan görüşmelerin Cumhurbaşkanının sağlığına kavuşmasının ardından yeniden başlayacağını söyledi.

8 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,4775 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu, Vergi Usul Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu, Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu, 4306 Sayılı Kanun, 4481Sayılı Kanun ve 4562 Sayılı Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunuonayladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Alperen Ocakları Genel Başkanı Halil İbrahim Yıldız'ı kabul etti. Yıldız, Arınç'a gençlerin seçilme hakkı, KKTC ve Irak konusundakigörüşlerini anlattı.

Başkan Arınç ise Kıbrıs ve Irak konularının ülkenin geleceği açısından önemli olduğunu belirterek "Meclis olarak bu konuları yakından takip ediyoruz. Hükümete ve siyasi partilere tavsiyemiz bütün gelişmeleri günü gününe TBMM'ye getirmeleri ve hayati konularda TBMM'nin kararını almalarıdır. Umarım barışçı bir çözüm bulunur ve savaş ihtimali kalkar" dedi.

3- Başbakan Abdullah Gül, SP Genel Başkanı Recai Kutan ve beraberindeki parti yöneticisi Oya Akgönenç'iBaşbakanlık'ta kabul etti.

Kutan görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önünde bulunan Irak ve Kıbrıs konularını ele aldıklarını belirtti. Kutan, hükümetin hem Irak hem Kıbrıs konusunda net tavrını ortaya koyması gerektiğini söyledi.

4- Bakanlar KuruluBaşbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Başbakan Gül toplantı sonrası yaptığı açıklamada, ekonomik gelişmeler ve 2003 bütçesine ilişkin ayrıntılar konusunda bilgi verdi.

5- Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Aslan Güner,basın mensuplarınabirresepsiyonverdi. ResepsiyonakatılanGenelkurmayBaşkanı OrgeneralHilmiÖzkök,AKPhükümetininYüksekAskeriŞura'nın(YAŞ),irticacı subayların ihracına ilişkin kararına şerh koyması, türban, Kıbrıs, Irak ve AB konularında açıklamalarda bulundu.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ise dayanağını Anayasa'nın 125. Maddesi'nden alan YAŞ kararlarına şerh konulmasını Anayasa ihlali olarak nitelendirdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası'nca düzenlenen"AB Genişleme Sürecinde Türkiye-Tarımsal ve Kırsal Politikalar" konulu toplantıya katıldı. Baykal, hükümetin tarım konusunda ‘baştan savmacı' bir yaklaşım gösterdiğini belirtirken "Türkiye'nin çağdaş bir tarım politikasına ihtiyacı var" dedi.

7- Yargıtay4. Ceza Dairesi, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 10 sanık hakkındaki ‘kayıp silahlar' davasının "Zamanaşımı süresi dolduğundan ortadan kaldırılmasına" yönelik yerel mahkeme kararını onadı.

8- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan kurul üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile Danıştay Başkanı Nuri Alan'ın Siirt seçimine ilişkin eleştirilerini yanıtladı.

Algan "Her kurumun başkanı çıkıp da düşüncelerini kamuya ifade ederse, bu sadece devleti yıpratır ve vatandaşlarımızın kafalarını bulandırır" dedi.

9- Adalet Bakanı Cemil Çiçek düzenlediği basın toplantısında, Çek Yasası'nda değişiklik öngören tasarıya ilişkin bilgi verdi.

10- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Yusuf Buluç düzenlediği haftalık basın toplantısında,BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planına göre, Türkiye'nin,‘gerçekçi' ve ‘Kıbrıs Türk halkının esenliğini sağlayacak' bir politika izleyeceğini bildirdi.

Buluç ayrıca, Irak konusundaki gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

11- CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer, Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan cinayetleriyle ilgili TBMM Başkanlığı'na araştırma önergeleri verdi.

12- AKP Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanlığı görevinden istifa etti.

13- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Siirt seçimlerinin tam bir siyasi mizaha dönüştüğünü, bu nedenle DYP olarak Siirt'te yapılacak seçimlere girmeme eğiliminde olduklarını söyledi.

14- İşçi, işverenve memur sendikaları temsilcileri, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık, Maliye uzmanları ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Devlet Bakanı Ali Babacan bir araya gelerek zorunlu tasarruf ödemeleri konusunu görüştü.

15- Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından yayımlanan "Savaşa Hayır" konulu bildiri, Türkiye'nin bütün illerindeki barolarda kamuoyuna açıklandı. Açıklamada, emperyalizme karşı en büyük bağımsızlık savaşını vermiş olan Türkiye'nin, ABD'nin emperyalist saldırganlığının yanında yer almaması gerektiği belirtildi.

16- Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Diyarbakır seferini yapan yolcu uçağının düşmesi nedeniyle meydana gelen kazada 6 kişi yaralandı, 74 kişi de öldü.

17- Türkiye'de bulunan İngiltere Savunma Bakanı Geoffrey Hoon sırasıylaMilli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve Başbakan Abdullah Gül ile bir araya geldi.

Bakan Gönül, Hoon'un temaslarına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada"NATO müttefiki olma konumu dışında Irak üzerine İngiltere ile herhangi bir ittifakımız, herhangi bir görüşmemiz ya da planımız olmamıştır" dedi.

Hoon temaslarının ardından CNN Türk televizyonunun sorularını yanıtlarken, Türkiye'den Musul-Kerkük konusunda ise ‘tarihe saplanıp kalmamasını' istedi.

18- Irak Kürdistan Demokrat Partisi(IKDP) lideri Mesud Barzani temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

19- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) toplantısından sonra TRT Bakü bürosunu ziyaret etti.

Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun, dün açıkladığı Siirt seçimleri ile ilgili görüşlerini değerlendirirken "Kanadoğlu sadece kişisel kanaatlerini ortaya koymuştur. Bu, kişisel bir kanaatten öte herhangi bir değer ifade etmez" dedi.

20- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Muharip Gaziler Derneği heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, yeni müzakere sürecinde BM planında değişiklik ihtimalinin, Rumlara verilen imkanlarla zayıf bir ihtimal olduğunu belirterek, planda değişiklik olmadan imza atacak olan varsa atabileceğini söyledi.

9 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Birinci İnönü Zaferi'nin 82. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda "Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlanarak ereğine ulaşmasında önemli yeri bulunan Birinci İnönü Zaferi'nin yıl dönümünde, yurdumuzun kurtarıcısı yüce Atatürk'ü, Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü'yü, kahraman silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve gönül borcuyla anıyorum" dedi.

Ayrıca, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Abdullah Gül de birer mesaj yayımladı.

2- Başbakan Abdullah Gül uçak kazasıyla ilgili incelemeler yapmak için gittiği Diyarbakır'dan dönüşünde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarına şerh koyan hükümetin ‘irticayı cesaretlendirdiği' yolundaki eleştirilerini yanıtladı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, KESK Başkanı Sami Evren ve beraberindeki heyetle görüşmesinin ardından bir gazetecinin sorusu üzerineGenelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün basın mensuplarına verilen resepsiyonda yaptığı konuşmaları değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır gazetecilerin Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının yargı denetimine açılmasına ilişkin sorusu üzerine yaptığı açıklamada "Şüphesiz ki idarenin görevi mevzuatı tatbik etmektir. Bazı değişiklikler için zaman zaman teklifler olabilir, bu da demokrasi ve özgürlüğün gereğidir" dedi.

5- Devlet Bakanı Beşir Atalay yurt genelindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bir genelge göndererek, sosyal güvenceden yoksun, kamuoyu vicdanını rahatsız edecek derecede yoksulluk içinde bulunan kişi ve ailelerin eksiksiz bir biçimde tespit edilerek 31 Ocak 2003 gününe kadar bildirilmesini istedi.

6- Devlet Bakanı Ali Babacan Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, yüzde 6,5'lik faiz dışı fazla hedefinin Başbakan Abdullah Gül'ün açıklamasıyla resmileştiğini ve bu hedefin mutlaka tutturulacağını bildirdi.

7- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen İstanbul 12. Uluslararası Deri Günleri Fuarı'nın açılışında yaptığı açıklamada, 2003'te yaklaşık 40 milyar dolar, belki de daha fazlasını ihracat hedefi olarak belirlediklerini söyledi.

8 - ‘Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Yasa' ile ‘Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Yasası Değişikliği' TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9- Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) yapısını değiştiren ve sivil üyelerinin sayısını artıran yasa tasarısı, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

10- Vergi Affı Yasa Tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

11- Türk-İş Başkanlar Kurulu, Genel Başkan Salih Kılıç başkanlığında toplandı. Toplantı sonunda yayımlanan bildiride "Çalışanların Zorunlu TasarrufFonu'ndaki birikimlerinin2003 yılı içinde toptan ve bir kerede ödenmesi" ile "Yeni İş Yasası'ndaki kıdem tazminatı, çağrı üzerine çalışma, ödünç iş ilişkisi, hastalık çalışma sürelerinin günlere dağılımı ve benzeri işçi karşıtı önerilerin kesinlikle kabul edilmemesi" istendi.

12- Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı'na ait 2 adet RF-4 keşif uçağı Malatya'da düştü.Kazada 4pilotşehitoldu.

13- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile görüştü. Görüşme sonrası yapılan açıklamada,Barzani'ye "Türkiye ve Türk ordusu aleyhine yaptığı açıklamalardanduyulanrahatsızlığıniletildiğiayrıca,olasıIrakoperasyonu öncesi kritik bir döneme girildiği belirtilerek, Türkiye'nin bilgisi dışında girişimler yapmamasının istendiği" bildirildi.

Barzani ise yaptığı açıklamada, bazı yanlış anlaşılmalar olduğunu, bunların önlenmesi için diyalogun artırılması gerektiğini belirterek "Türkiye bizim için çok önemli. Güvenliğimizi Türkiye'nin varlığına borçluyuz" dedi.

14- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orta Asya gezisi çerçevesinde gittiği Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta, Devlet Başkanı Sapar Murat Niyazov'u ziyaretinin ardından bir gazetecinin ‘Orta Asya geziniz doğalgaz konusunda bir dönüm noktası olabilir mi?' sorusu üzerine yaptığı açıklamada "Zaten en önemli amaç buydu ve Niyazov ile de bu konuları görüştük. Burada gaz verme noktasında bir sıkıntı yok. Tüm mesele transit geçişin sağlanması" dedi.

15- BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVİC) Başkanı Hans Blix, BMGüvenlik Konseyi toplantısından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ın BM kararı çerçevesinde geçen ay sunduğu 12 bin sayfalık bildirimde pek çok sorunun yanıtsız kaldığını belirterek "Metni ayrıntılı bir şekilde okuyunca gördük ki, metin bu kanımızı doğrular nitelikte" dedi.

10 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda "Basın, kendi içinde öz denetim yapabilmeli, çalışma özgürlüğünü tehdit eden uygulamaları sorgulamalı, doğru, yansız ve ilkeli bir çalışma sistemini benimsemelidir" dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nce yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 4778 Sayılı "Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun"u onayladığı belirtildi.

3- Başbakan Abdullah Gül TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Irak operasyonu konusunda çıkan bazı haberlerin yanlı ve yanlış olduğunu, içten ve dıştan yönlendirmeler bulunduğunu belirtti. Başbakan Gül, üslerin incelenmesi kararıiçin TBMM'nin onayına gereksinim olup olmamasına ilişkin soruya ise "Sadece keşif yapma kararını imzaladım. NATO kataloglarının hepsinde bu üsler biliniyor. Meclis kararı gereken olursa mutlaka TBMM'ye gelir" dedi.

4- Başbakan Abdullah Gül, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince'yi Başbakanlık'ta kabul etti. Başbakan Gül yaptığı açıklamada, kamunun dış borçlarını hızlı bir şekilde düşüreceklerini, enflasyonu tek haneli rakamlara indirme konusundakararlı olduklarını, istikrarlı büyüme ve istihdam artışına büyük önem verdiklerini belirterek "Şüphesiz ki reel faizlerin düşmesi, buradaki gelişmelere bağlıdır. Bunun için de mali disiplin çok önemli. Mali disipline verdiğimiz önemi de faiz dışı fazla ile ortaya koyuyoruz" dedi.

5- Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, hükümetin verdiği izin kapsamında ABD Silahlı Kuvvetleri'nden 150 kişilik bir ekibin 13 Ocak gününden itibaren Türkiye'ye gelerek bazı üs ve limanlarda inceleme yapacağı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin de ABD askerlerine eşlik edeceği, incelemenin 10 gün süreceği bildirildi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı ayrı ayrı ziyaret ederek, Türkiye'nin Kıbrıs politikasında değişiklik olup olmadığı konusunda bilgi aldı.

7- Devlet Bakanı Ali Babacan Türk-Amerikan İş Konseyi'nin Genel Kurul toplantısında yaptığı açıklamada, 4. gözden geçirme için gelecek IMF heyetinin niyet mektubunun belirli bir aşamaya gelmesini beklediğini söyledi.

Ayrıca, Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanlığı'na Vural Akışık seçildi.

8- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen Irak'a hareket etmeden önce Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'den bine yakın firmanın Irak'la iş yaptığını, firmaların karşılaştığı sıkıntıların çözümü ile yeni açılacak ihalelere dönük görüşmeler yapacaklarını belirterek, bunun rutin bir çalışma olduğunu söyledi.

9- Merkez Bankası Başkanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, içsel ve dışsal risklere karşın uygulanmakta olan para politikası, mali disiplin ve yapısal reformların devamı halinde yüzde 20'lik enflasyon hedefine ulaşılabileceği belirtildi.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Şükran Soner, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, basın çalışanlarının haklarını kazanmak için örgütlenmesi gerektiğini belirterek, 15 Mart'ta yürürlüğe girecek olan İş Yasası'ndan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

11- Türkiye'de bulunan BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin sonunda Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, De Soto'nun önümüzdeki günlerde taraflar arasındaki görüşme sürecini başlatmasının beklendiği belirtilerek "Türkiye, Kıbrıs'ta kalıcı bir çözüme ulaşılması amacıyla yürütülen müzakere sürecini ve Sayın Denktaş'ın ortaya koyduğu çabaları desteklemektedir" denildi.

12- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından düzenlenen "ABD ile iş olanakları" seminerinde yaptığı konuşmada, Irak sorununu çözmenin son 10-15 yıldır PKK, Kuzey Irak ve bölge ticareti gibi sorunların çözümünü de getireceğini belirtti.

13- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani, Başbakan Abdullah Gül ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bir görüşme yaptı. Baykal görüşme sonunda yaptığı açıklamada "Kendisinden bölgedeki gelişmeleri değerlendirmemize yardımcı olacak önemli gözlemler ve tahminler dinledim" dedi.

14- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orta Asya gezisi çerçevesinde gittiği Kazakistan'da Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'i ziyaretinden sonra düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

15- Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'nın haberine göre, hükümettarafından yayımlanan bildiride, Kuzey Kore Demokratik Cumhuriyeti'nin, ‘Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'ndan (NPT) çekildiği ve Uluslararası Atom Enerjisi ile yaptığı bağlayıcı gücü bulunan Koruma Anlaşması'ndan tamamen bağımsızlaştığını ilan ettiği belirtildi.

11 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AKP ve TKP gibi partiler hakkındaki kapatma davasının yasal dayanağını ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili seçilme yeterliliği önündeki tüm engelleri kaldıran 2. Uyum Yasası'nı onayladı. Yasa, Resmi Gazete'de yayımlandı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal konuşmasında hükümeti eleştirerek, Irak konusunda bundan sonraki aşamalarda TBMM'nin devreye girmesi gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, İstanbul'da AKP Fatih İlçe Başkanlığı'nca düzenlenen "Türkiye'de İnsan Hakları" panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin insan haklarından ayrı kalarak zenginleşemeyeceğini belirterek, düşünceyi açıklama özgürlüğünün "her türlü özgürlüğün anası" olduğunu söyledi.

4- İçişleri Bakanlığı'nca, alarm sistemlerinin emniyet müdürlüklerinden alınıp özel gözlem istasyonlarına devredilmesini öngören bir genelge yayımlandı.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı yazılı açıklamada, vergi barışı kanun tasarısında hiçbir zaman şahsıyla ilgili koruyucu bir düzenleme yapılmadığını belirtti.

6- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu İstanbul'da, Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği'nin kuruluş toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Mumcu, bakanlığının ‘öğrenci affı' diye bir projesi olmadığını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, finansmanı Dünya Bankası ve IMF tarafından sağlanan "Özelleştirme Sosyal Destek Projesi" ile ilgili Bursa'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin işsizlik meselesini siyasi istikrarla aşacağını belirterek, bürokratlardan vatandaşın devlete olan önyargısını ortadan kaldırmalarını istedi.

8- Çevre Bakanı İmdat Sütlüoğlu, bakanlığı ile ilgili yapacağı icraatlar hakkında Zamangazetesineaçıklamalardabulundu.BakanSütlüoğlu‘uzaykontrol sistemi' kuracaklarını belirterek, Türkiye'deki tüm orman ve denizleri uydudan gözetleyeceklerini söyledi.

9- Bakanlar Kurulu, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) hasılatı üzerinden, Savunma Sanayii Destekleme Fonu başta olmak üzere bazı kamu kurum ve kuruluşlarına pay ayrılması uygulamasını durdurdu. Söz konusu kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Türkiye ile KKTC arasında karma parlamento komisyonu kurulmasına ilişkin eylül ayında imzalanan anlaşma, Bakanlar Kurulu'nca onaylandı ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Hükümet tarafından önerilen sekiz atama, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Milli Eğitim Bakanlığı'nın Yönetici Atama, Değerlendirme, Görevde Yükselme ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

13- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan ziyaretlerinin ardından Türkiye'ye dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, AKP hükümetinin Irak'a olası operasyon konusunda herhangi bir kararsızlığının olmadığını belirterek "Şu anda Türkiye'de istikrar ve güvenin ifadesi olan bir Cumhuriyet iktidarı vardır ve attığı adımda çok kararlıdır" dedi.

Erdoğan ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün "Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarına muhalefet şerhi konulmasıyla irticacıların cesaretlendirildiği" yönündeki sözlerine ilişkin ise "Demokrasi kültürü açısından baktığımız zaman, herkes bu tür eleştirileri yapmakta serbesttir. Tabii, her tür eleştiriye kendilerinin de açık olması gerekir" dedi.

14- ANAP 3. Olağanüstü Kongresi'nde Ali Talip Özdemir Genel Başkan seçildi.

15- BCP Genel Başkanı Mümtaz Soysal partisinin Mersin İl Örgütü'nce düzenlenen "Anadolu ve Avrupa" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Anadolu'nun tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını, ancak Avrupa insanında Türk olgusu hakkında farklı ve kötü imgeler oluşturduğunu söyledi.

16- Yüksek Denetleme Kurulu'nca hazırlanan TBMM KİT Komisyonu'na sunulan raporda, TRT'ye bir an önce personel azaltması ve yeniden yapılanmaya gitmesi uyarısında bulunuldu.

17- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Show , Star , Star Haber 24 ve ATV televizyonlarının uyarılmasına karar verdi.

18- AB ülkeleri tarafından terorist örgütler listesine konan DHKP-C'nin üst düzey yöneticilerinden Yusuf Karataş Belçika'da yakalandı.

19- Türkiye'de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yoannis Magriotis, AB-Türkiye ilişkileri konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

20- Başbakan Abdullah Gül, Suudi Arabistan ve İran'ı kapsayan ikinci Ortadoğu gezisine başlamadan önce Esenboğa Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında Irak konusunda son gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

Başbakan Gül, Genelkurmay Başkanlığı'nın "hemen siyasi karar verilmeli" uyarısına "Irak konusunda kararsızlık ve siyasi boşluk yok. Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK)belirlenen politikayı izliyoruz" dedi.

Daha sonra Suudi Arabistan'a giden Başbakan Gül başkent Riyad'da Kral Fahd ve Dışişleri Bakanı Saud El Faysal ile bir araya geldi. Bakan El Faysal ile yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Gül, barış için sonuna kadar çalışma kararı aldıklarını belirterek "Tahran'ı da ziyaret ettikten sonra tekrar bir değerlendirme yapacağız" dedi.

El Faysal da Türkiye'nin Irak sorununun savaşsız çözümü konusunda getireceği her türlü formüle açık olduklarını ve buna tam destek vereceklerini söyledi.

21- Irak'ın başkenti Bağdat'ta temaslarda bulunan Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen gazetecilerin sorularını yanıtladı. Körfez Krizi'nin Türkiye'yi 10 yılda 80 milyar dolarlık kayba uğrattığını belirten Bakan Tüzmen, Türkiye'nin yeni bir savaş istemediğini söyledi.

Bu arada Bakan Tüzmen ile görüşen Irak Ticaret Bakanı Muhammed Mehdi Salih, Irak'ın BM nezdindeki temsilcisini arayarak, Türk firmalarının alacaklarına öncelik verilmesi talimatını vereceklerini açıkladı.

22- İran'ın başkenti Tahran'da temaslardabulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği(IKYB)lideriCelalTalabanidüzenlediğibasıntoplantısında, ABD'nin "Irak parçalanmayacak, Saddam sonrası yönetimde olmayacağız. Irak'a operasyon kesinlikle İran aleyhine bir durum yaratmayacak" mesajını verdiğini söyledi.

12 OCAK 2003

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Devlet Bakanı Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla "KOBİ'ler için yeni finansman araçları ve doğrudan yabancı sermaye yatırımı" konulu bir toplantı yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, KOBİ borsalarının oluşturulması ve risk sermayesi konularında hazırlanan çalışmaları değerlendireceklerini söyledi.

Daha sonra konuşan Başbakan Yardımcısı Şener ise yeni bulunan ürünlerin piyasa ürünü haline getirilmesi sürecinde risk sermayesinin önem kazandığını söyledi.

Toplantı sonunda yapılan açıklamada ise KOBİ borsalarının kurulması ve girişimci sermayesi için gerekli yasal düzenlemelerin en kısa sürede yapılacağı belirtildi.

2- Tüm İşçi Emeklileri Derneği'nin 7. Olağan Genel Kurulu'na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, SSK'nın gelir ve gider tablosunu açıklayarak, emeklilerden sağlık giderleri konusunda tasarruf etmeleri yönünde istekte bulundu.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı Ali Babacan ise işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarının çok düşük olduğunu gördüklerini ve kaynaklarını zorlayarak zam yaptıklarını belirterek "Şimdi bize kaynak soruyorlar. Oysa Türkiye'de, yolsuzluk ve hırsızlıkları önlemek de başlı başına kaynaktır" dedi.

3- Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan OHAL ve mücavir iller raporunda "Hareket kabiliyeti azaltılmış olmakla beraber terör örgütü Hizbullah'ın potansiyel olarak tehdit vasfını koruduğu" belirtildi. Raporda, bölgede terörün tam olarak kalkmadığı, dağlarda 5 bin dolayında örgüt militanının bulunduğu açıklandı.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü yaptığı açıklamada, olası Irak harekatında buğday sıkıntısı ve un kıtlığının yaşanmayacağını belirterek, buğday ithalatı yoluyla da piyasadaki tedirginliğin ortadan kaldırılacağını söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ‘Ulusal Birlik'toplantısında yaptığı konuşmada "Kıbrıs'ta iki ayrı dil, din, kültür, devlet ve millet var. Bu gerçeği görmezden gelerek çözüm üretilemez. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gayri meşrudur. Onları yasadışı olarak AB'ye almaya karar verdiler. 1975'te iki toplumun varlığına ilişkin imzalanan anlaşmayı ve Anayasa'yı çiğnediler" dedi.

6- Başbakan Abdullah Gül, Ortadoğu gezisi kapsamında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'dan İran'ın başkenti Tahran'a gitti. Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Arif ve Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile bir araya gelen Başbakan Gül, temaslarından sonra Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Gül, ziyaretinin esas amacının Irak krizi olduğunu belirterek "Hepimizin kaygısı savaşın maliyetlerini yine bu ülke halkının ödeyeceğinin açık olmasıdır. Bu savaşı önlemek için hepimizin sorumluluğu vardır, ancak Irak da çaba harcamalı" dedi. Başbakan Gül, yine de bütün hükümetlerin görevinin, olası senaryolara karşı hazırlanmak olduğunu belirtti.

7- Irak'ta bulunan Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ve Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan tarafından kabul edildi.

Görüşmeler sonunda açıklamalarda bulunan Ramazan, Türk gazetecilerin sorularını da yanıtladı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin memnuniyet verici olmasına karşın bir çalışma programı oluşturulması halinde ticaret hacminin katlanacağına inandığını belirten Ramazan, Bakan Tüzmen'le görüşmesinde de bunların konuşulduğunu söyledi. Ramazan ayrıca, Irak'ın hiçbir zaman savaş istemediğini belirterek "Irak, ABD'nin sınırlarına askeri yığınak yapmamıştır ki, ABD de Irak karşısında yığınak yapsın. Dolayısıyla bu, savaş değil tek taraflı bir saldırıdır. Irak'a bir saldırı düzenlenirse bundan en çok Türkiye zarar görecektir. Türkiye sadece ekonomik bakımdan değil, güvenlik ve diğer alanlarda da zararlı olacaktır" dedi.

Bakan Tüzmen ise Türkiye'ye dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında,Başbakan Abdullah Gül'ün yazılı mesajını Hüseyin'e ilettiğini ve görüşmelerinin ‘iki ülke işbirliğinin gelişmesi açısından çok yararlı' geçtiğini söyledi.

8- ABD Dışişleri Bakan YardımcısıJames Kelly, Kuzey Kore ile yaşanan nükleer krizle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Güney Kore'nin başkenti Seul'e gitti. Kuzey Kore'nin balistik füze deneme moratoryumuna son verme tehdidini eleştiren Kelly, bunun, Kuzey Kore'yi uluslararası toplumdan soyutlayacağını söyledi.

13 OCAK 2003

1- Başbakan Abdullah Gül, Irak ile ilgili süreçte gelinen noktayı değerlendirmek ve Ortadoğu ülkelerine yaptığı gezinin sonuçları hakkında bilgi vermek üzere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile Başbakanlık'ta bir araya geldi.

Görüşmede Ortadoğu ülkelerini kapsayan gezisinin olumlu sonuçları olduğunu belirten Başbakan Gül, bölge ülkelerinin bu konuda ortak hareket etme ve daha fazla işbirliği yapma kararlılığında olduğunu söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve kuvvet komutanlarıyla bir araya gelerek hükümetin son dönemde önemli konulardaki kritik çıkışlarının karmaşa yarattığını, ortada bir eşgüdüm eksikliği bulunduğunu söyledi.

Baykal, Genel Merkez'e gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin kritik bir dönemden geçtiği bu süreçte hükümetin dağınık manzara sergilediğini belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, düzenlediği basın toplantısında 2003 yılı özelleştirme programını ve takvimini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Şener, iki yol izleyeceklerini, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca yapılacak özelleştirmenin yanı sıra, satış kapsamındaki kuruluşların da yetkileri çerçevesinde kendi içinde özelleştirme yapmasına olanak tanıyacaklarını bildirdi.

4- Devlet Bakanı Ali Babacan, TÜSİAD tarafından hazırlanan "Enflasyon ve Büyüme Dinamikleri: Gelişmekte Olan Ülke Deneyimleri Işığında Türkiye Analizi" raporunun tanıtım toplantısına katıldı.

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin olası Irak savaşı ile ilgili kararsız ve kapalı bir tutum izlediğini belirterek "Demokratik bir ülke olan Türkiye, totaliter bir rejimin yanında yer almamalıdır" dedi.

Devlet Bakanı Ali Babacan da gazetecilere yaptığı açıklamada "Irak'la komşu bir ülkeyiz. Olacak her şey Türkiye'yi derinden etkileyecek. Dolayısıyla bu kararlar çok daha dikkatli ve demokrasi çerçevesinde ele alınmalı" dedi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, açlık grevlerine ilişkin düzenlemelerin ele alındığı TBMM Adalet Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, cezaevlerinde açlık grevleri yapanların sayısının sadece 5 olduğunu, bu konu gündemde kaldığı sürece sayının artabileceğini söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bir basın toplantısı düzenleyerek, 8 Ocak'ta Diyarbakır'da meydana gelen uçak kazasıyla ilgili olarak hazırlanan ön rapor konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldırım, ilk bulgulara göre 74 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın, lokal sis sonucu pilotun, pisti görememesi ve minimum alçalma irtifasının altında uçmasından kaynaklandığını söyledi.

7- YTP Genel Başkanı İsmail Cem yaptığı açıklamada, hükümetin yaptığı çelişkili açıklamalarla Türkiye'nin iç ve dış politikada kargaşa ortamına sürüklendiğini söyledi.

8- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i ziyaret etti. Görüşmede Şara, Devlet Başkanı Beşir Esad'ın bir mesajını Cumhurbaşkanı Sezer'e iletti.

Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'ın da bulunduğu görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nce yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer'in Ortadoğu'da kalıcı barış sağlanmasının tüm bölge ülkelerinin çıkarına olduğunu belirterek, tarafların, Irak'a ilişkin sorunun BM Güvenlik Konseyi'nin 1441 Sayılı kararı çerçevesinde askeri müdahaleye gerek kalmaksızın barışçı yollardan çözümünün önemine değindiği bildirildi. Açıklamada ayrıca "Taraflar, Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasal birliğinin korunması gereğini vurgulamışlardır" denildi.

9- Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Baki İlkin ile görüştü.

Weston, Ada'daki iki tarafın yanı sıra yakın ve müttefik ülke olarak tanımladığı Türkiye'nin de kabul edebileceğibir uzlaşıyı her zaman desteklediklerini söyledi.

10- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Dışişleri Bakanlığı'nda Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ile görüştü. Pearson daha sonra Dışişleri Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi.

Pearson görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Ziyal'ın kendisine Başbakan Abdullah Gül'ün ziyaretlerindeki izlenim ve tespitleri aktardığını, Türkiye ABD ilişkilerinde bir pürüz bulunmadığını belirterek, ABD'nin Türkiye'den talepleri konusunda karşılıklı bir çözüme ulaşılacağına inandığını söyledi.

11- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet bakanları Kürşat Tüzmen ve Ali Babacan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Turizm Bakanı Güldal Akşit ile birlikte Çin'e gitti.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'ye giden TBMM Başkanı Bülent Arınç ve beraberindeki parlamento heyetini kabul etti. Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmede, Kıbrıs'ta son 40 yılda yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

13- BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile ayrı ayrı görüştükten sonra başkent Lefkoşa'daki ara bölgede düzenlediği basın toplantısında "Zamanımız kısıtlı. Önümüzde altı hafta var. Yine de liderler bu süre zarfında çerçeve ve plan üzerinde uzlaşabilirler" dedi.

14 OCAK 2003

1- Başbakan Abdullah Gül, partisinin Meclis grup toplantısında hükümete yöneltilen eleştirileri yanıtladı. Başbakan Gül uyguladıkları politikalar konusunda hiçbir tereddütleri bulunmadığını belirterek, Irak konusunda da savaşsız çözümden yana olduklarını söyledi. Başbakan Gül "Esas meselemiz ekonomidir. Herkes bilsin ki, biz henüz işin başındayız. Daha önümüzde 5 yılımız var" dedi.

Başbakan Gül ayrıca reform çalışmalarının her alanı kapsayacağını belirterek "Üniversiteler de bunun dışında kalmayacaktır. Çağdaşlaşma, demokratikleşme programımız devam edecek ve göreceksiniz verdiğimiz bütün sözleri çok yakında gerçekleştireceğiz. Kimse lüzumsuz çabalar içinde olmasın, bunda kararlıyız" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak, Kıbrıs ve ekonomiyle ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Baykal, hükümetin Kıbrıs ve Irak konusunda etkin, uyumlu, kararlı ve tutarlı bir siyaset izlemediğini belirterek, AKP hükümetinin Irak ve Kıbrıs politikalarını eleştirdi. Baykal"Çelişkiler, tutarsızlıklar ve kararsızlıklar dış politikaya egemen oldu" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, Fadıl Akgündüz'ün milletvekilliği tutanaklarının iptaline ilişkin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararının, TBMM Genel Kurulu'nda okutulması işleminin iptali istemini görevsizlikle reddetti.

4- Yargıtay Başsavcısı Sabih KanadoğluSiirt seçimlerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Siirt seçiminde aday olacakların 3 Kasım 2002'de milletvekili seçilme yeterliliğini taşımaları ve 9 Mart 2003 tarihine kadar bu yeterliliği korumaları gerektiğini bildirdi. Kanadoğlu, hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan Akgündüz'ün milletvekili seçilme yeterliliğini kaybettiğini belirterek, bu durumun 9 Ocak 2003 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu'na(YSK) bildirildiğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yurt dışında bulunan suçluların iadesiyle ilgili son durum hakkında Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu. Bakan Çiçek, yurt dışındaki suçluların iadesinin önündeki en büyük engel olan idam cezasının kaldırılmasına rağmen bu konuda beklenen ilerlemenin sağlanamadığını söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği'nin (İCMMB) Almanya'da hapiste bulunan yöneticisi Metin Kaplan'ıniadesinin de gerçekleşebileceğini belirtti.

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile AB Komisyonu Arasında Merkezi Finans ve İhale Biriminin Kurulması ile Ulusal Fonun Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zabıtlarının Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun Tasarısı' kabul edildi.

Görüşmeler sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Türkiye'nin, Kopenhag kriterleri çerçevesinde vaat ettiği orta ve uzun vadeli siyasi kriterlerin yüzde 48'ini yerine getirdiğini söyledi.

7- Başbakanlık Takip Kurulu (BTK), Başbakanlık Müsteşarı Fikret Üçcan başkanlığında olağan toplantısını yaptı. Misyonerlik çalışmalarının ele alındığı toplantıda, misyonerlik çalışmalarının örgütlenmesini ortadan kaldırmak için konunun daha yakından izlenmesi ve bu konuda rapor hazırlanması kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca, 28 Şubat sürecinin ardından irtica ile savaşım için gerekli yasal hazırlıkların yapılması ve bu konudaki çalışmaların hızlandırılması konuları ele alındı.

8- Türkiye'deki temaslarını tamamlayan Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara, Türkiye'den ayrılmadan önce Esenboğa Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Irak sorununa ilişkin olarak "Ortak bir amaçtan yola çıkmış durumdayız. Yaşadığımız bölgenin savaşa değil, barışa ihtiyacı var" dedi.

DışişleriBakanı Yaşar Yakış da barışçı yolların henüz tüketilmediğini belirterek "Irak'ın silahsızlandırılmasına barışçı yollardan ulaşabilir miyiz, bunun araştırmasındayız" dedi.

Ayrıca, Suriye ile Türkiye arasında siyasi işbirliği protokolü imzalandı. Suriye, terör örgütü PKK'nın yanı sıra KADEK'i de terorist örgüt olarak gördüklerini bildirdi.

9- ABD'nin İstanbul Konsolosluğu'nda, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson ve Türk işadamlarının katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıda olası Irak operasyonu durumunda Türkiye'nin uğrayacağı zararlar ele alındı.

Toplantının ardından TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan yaptığı açıklamada, Pearson'ın olası bir Irak operasyonundaTürkiye'nin uğrayacağı zararlar konusunda kendilerine sözlü teminat verdiğini söyledi.

10- Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Koordinatörü Thomas Weston, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Baki İlkin ve Kıbrıs Dairesi Genel Müdürü Ertuğrul Apakan ile bir araya geldi. Daha sonra TBMM'de temaslarda bulunan Weston, CHP Genel Başkan Yardımcısı İnal Batu ile görüştü.

Batu, Weston'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada "BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planının değiştirilmesi, Ada'nın gerçeklerine uygun adil bir plan haline getirilmesi gerektiğini söyledim. ABD'nin desteğini bekliyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndaki temaslarının ardından bir açıklama yapan Weston ise "Önümüzde acil olarak bekleyen bu soruna nasıl yaklaşacağımız konusunda ayrıntılı bir değerlendirme yaptık" dedi.

11- Resmi temaslarda bulunmak üzere KKTC'de bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç ve beraberindeki parlamenter heyeti Girne kentinde, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ahmet Özteker ve KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Necmettin Baykul ile görüştü. Daha sonra Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen siyasi parti temsilcileri ve DP Genel Başkanı, Kültür ve Çevre Bakanı Serdar Denktaş ile bir araya gelen Başkan Arınç ve beraberindeki heyet, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planı konusunda görüş alışverişinde bulundu. Denktaş ise görüşmede yaptığı konuşmada, gösterilerin hedefinin KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş değil, ‘çözüm' olduğunu söyledi.

Görüşmelerin ardından bir açıklama yapan Başkan Arınç, izlenimlerini Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Abdullah Gül'e aktaracağını bildirdi.

Başkan Arınç, daha sonra KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ile bir araya geldi. Eroğlu, Kıbrıs'ın Türkiye'ye ilhakının gündemde olmadığını ve Türkiye ile yan yana yaşamak istediklerini söyledi.

12- Çin Halk Cumhuriyeti'nderesmi temaslarını sürdüren AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkent Pekin'de, Türk-Çin İş Konseyi toplantısına katıldı. Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, Çin yönetiminin yabancı sermayeyi çekmek için gösterdiği kararlılığın, Türkiye için yol gösterici olduğunu belirterek, Kars-Tiflis demiryolu projesi için de yatırımcıların katkısını beklediklerini söyledi. Erdoğan, Çin'in, haberleşme ve ulaştırmanın yanı sıra GAP bölgesine de yatırım yapmasını beklediklerini belirtti. Erdoğan ayrıca ‘Fındık Tanıtım Programı'na katıldı.

Erdoğan daha sonra, Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zhu Rongji ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Erdoğan, Türkiye ile Çin arasında herhangi bir siyasi sorunun söz konusu olmadığını belirterek "Türkiye olarak mevcut bir politikamız var: Tek Çin anlayışını destekliyoruz" dedi.

Rongjde "Doğu Türkistan'ın çabalarına destek vermenizden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Bayrak televizyonunda yaptığı açıklamada, 28 Şubat'a kadar yapacağı görüşmelerden bir sonuç elde edememesi halinde, konunun referanduma götürülmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş ayrıca Reuters Ajansı'na verdiği demeçte, Kıbrıs konusunda anlaşma sağlanması umudunun az olduğunu belirterek, anlaşmaya varılması için 28 Şubat'a kadar tanınan sürenin çok kısa olduğunu belirtti.

Öte yandan KKTC'de, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planının derhal kabulü ve görüşmelerin 28 Şubat'a kadar sonuçlanmasını isteyen muhalefet partileri ile sivil toplum örgütleri tarafından bir miting düzenlendi.

14- Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi, Almanya'da faaliyetleri yasaklanan İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği'nin (İCMMB) hapiste bulunan yöneticisi Metin Kaplan'ın sınır dışı edilmesi yönünde karar aldı.

15- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD'nin New York kentindeki BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın halkın sesine kulak vermesi gerektiğini belirterek "İnsanların sokağa çıkmalarından barış ve birleşme istemelerinden memnun" olduğunu söyledi. Annan 28 Şubat vadesinin kesin olduğunu, ancak kimin lider olacağına halkların karar vereceğini belirterek "Kıbrıs'ta çözüme çok yakınız" dedi.

Annan ayrıca, Irak'a yönelik askeri bir operasyon konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin ikinci bir karar tasarısını kabul etmesi gerektiğini belirterek "1441 Sayılı Güvenlik Konseyi kararının açık olduğunu ve Irak'ın işbirliğinde bulunmaması ya da denetçileri engellemesi durumunda, konunun yeniden Güvenlik Konseyi'nde ele alınacağını söyledi.

16- AB Ortak Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solona, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenenOrtadoğu konferansı öncesinde Reuters Ajansı'na verdiği demeçte, BM silah denetim uzmanlarının 27 Ocak'ta BM Güvenlik Konseyi'ne sunacağı raporun, denetleme sürecinin sonu olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

17- ABD Başkanı George W. Bush, Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, şu ana kadar Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in silahsızlandığına dair bir kanıt görmediğini belirterek, Irak'ın BM'nin silahsızlanma kararlarına uyması için zamanın daraldığını söyledi. Bush ayrıca, Kuzey Kore silahsızlandığı takdirde bu ülkeye gıda ve enerji yardımını yeniden vermeyi düşünebileceğini belirterek, Kuzey Kore sorununun barışçı şekilde çözülmesini beklediklerini söyledi.

Öte yandan BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVİC) Başkanı Hans Blix BBC televizyonuna verdiği demeçte, Irak'ta silah yapımında kullanılan bazı ithal materyallerin bulunduğunu belirterek, bu materyallerin Irak'a kaçak yollarla geldiğini ve BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarının çiğnendiğini söyledi.

Blix ayrıca, bölgede askeri yığınağın hızla artmasının, kendisinin dearalarında bulunduğu çoğu kişiyi endişelendirdiğini söyledi.

18- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, başkent Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, Irak sorununa ilişkin olarak "1441 Sayılı BM kararının tümüyle uygulanmasını istiyoruz. Bunu da savaş olmadan sağlamak istiyoruz. Irak'ta olası bir operasyona katılmak istemiyoruz. Kararımız, uluslararası forumlarda bu konuda yapılacak oylamalara da yansıyacak" dedi.

15 OCAK 2002

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, SSK, Bağ-Kur ve tarım işçileri emeklilerinin aylık ve gelirlerinin artırılması konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki veren yasalar ile trafik cezalarını artıran yasayı onayladı.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Abdullah Gül başkanlığındatoplandı. Toplantıda, kamu yönetimi reformu, Çek Yasası'nda yapılacak değişiklikler ile tarımdaki sorunlar ele alındı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, HükümetSözcüsü Abdullatif Şener toplantı sonrası yaptığı açıklamada "2003 için öngörülen enflasyon hedefi yüzde 20. Göstergeler, bu hedefin gerçekleşeceğini gösteriyor" dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Yusuf Buluç düzenlediği haftalık basın toplantısında, ABD'nin Türkiye'deki üs ve limanlarda keşif yapma talebine ilişkin imzalanan ilk mutabakatın, ABD'nin bundan sonraki müteakip adımlarına Türkiye'nin onay verdiği anlamına gelmediğini söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu bakanlıkta gazetecilerin Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Kemal Gürüz'ün Rektörler Komitesi'nde yaptığı açıklamayla ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Mumcu, hükümetin YÖK'e müdahalede bulunmak değil üniversiteleri özerkleştirerek siyasi müdahalelerden koruyacaklarınısöyledi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı kabul edildi.

6- CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı, İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) konusunun tüm yönleriyle incelenmesi için TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi.

7- TBMM İçişleri Komisyonu'nda, Türkiye ile KKTC arasında sahil güvenlik alanında işbirliği anlaşmasının onaylanmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.

Ayrıca TBMM Bayındırlık ve İskan Komisyonu'nda, iki ülke arasında imzalanan "Hava arama kurtarma alanında işbirliği", "Denizcilik" ile "Sivil Havacılık İşbirliği" anlaşmalarının onaylanmasının uygun bulunduğuna ilişkin yasa tasarıları kabul edildi.

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca basın mensuplarına gündeme ilişkin gelişmeler ve bankacılık sektörü hakkında bilgiler verdi. Akçakoca,bankalardaki yüzde 100 mevduat güvencesinin aşağı çekileceğini, konu ile ilgili yeni limitibu yıl içinde duyurmayı planladıklarını belirterek "Güvenceyi AB standartları olan mudi başına 20 bin Euro'ya çekmek istiyoruz" dedi.

9- IMF Birinci Başkan YardımcısıAnne Krueger,İstanbul'da Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği‘ni (TÜSİAD) ziyaret etti. Görüşme sonrası açıklama yapan TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, Irak'ta olası bir savaş çıkması durumunda Türkiye'nin kayıpları ve ekonomik programı görüştüklerini söyledi.

10- KKTC'de bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, temaslarının ardındandüzenlediği basın toplantısında, dün başkent Lefkoşa'da yapılan mitingde"İşgalcileri istemiyoruz" şeklinde pankart açılmasını eleştirdi.Başkan Arınç "Türk tarafının elini zayıflatıp, mitingleri Rum tarafıyla işbirliği yapmak şeklinde kullanmaya kalkan varsa, Kıbrıs Türk halkına ihanetherhalde bu şekilde olur" dedi.

11- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin'in başkenti Pekin'deki temaslarının ardından Şanghay kentine geçmeden önce gazetecilereyaptığı açıklamada, Çin KomünistPartisi Genel Sekreteri Hu Jintao'yla görüşmesi hakkında bilgi verdi ve Çin'in Türkiye'yle ekonomik ilişkileri geliştirmek ve iki ülke arasındaki ticaret hacmini 1.4 milyar dolara çıkarmak istediğini söyledi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile Yeşil Hat'ta bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmenin ardındanyaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın taraflara sunduğu belgedegörmek istedikleri değişikliklerle ilgili karşılıklı görüşme yaptıklarını söyledi.

Görüşmeye, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto da katıldı.

13- Türkiye, idam cezasının kaldırılmasını öngören Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. No'lu protokolünü Fransa'nın Strasbourg kentinde imzaladı.

Türkiye'nin Avrupa Konseyi'ndeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Numan Hazar, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Scwimmer'in de katıldığı bir törende protokole imza attı.

14- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), düşünce özgürlüğünün ihlali, mülkiyet hakkının ihlali, yaşam hakkının ihlali ve gözaltı nedenleriyle açılan davalarda Türkiye'yitoplam 1 trilyon 460 milyar 915 milyon lira tazminat ödemeye mahkum etti.

15- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Suudi Arabistan gezisi dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada "Irak'a karşı olası bir askeri operasyonun önlenmesi ve bu amaçla Irak ile ABD'nin de kabul edebileceği bir formül bulunması için, Arap olan ve olmayan ülkeler çaba içindedirler. Türkiye Başbakanı Abdullah Gül'ün, Irak sorunu konusunda yaptığı ziyaretler bu çerçevede yer almaktadır. Bu ziyaretlerde birçok öneri ve fikir ele alınmıştır" dedi.

16 OCAK 2003

1- Başbakan Abdullah Gül, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldi.

Başbakan Gül, yapacakları reformlar için işadamlarından 1.5 ay süre istediğini belirterek, kamu yönetiminde köklü bir reform yapacaklarını, tasarıyı 1 ay içinde TBMM'den geçireceklerini söyledi.

Çağlayan ise Irak'ta olası savaşın Türkiye'yi ekonomik, siyasal ve sosyal olarak etkileyeceğini belirtti.

Hisarcıklıoğlu da Körfez Savaşı'nın ardından Türkiye'nin ekonomik zararlarının karşılanmadığını belirterek "ABD ile siyasi ve askeri işbirliğimiz var, ama ticari işbirliğimiz yok" dedi.

2- Başbakan Abdullah Gül, partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda, ABD'nin olası Irak savaşı ve Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in yönetimden çekilip çekilmeyeceği konuları ele alındı.

3- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Gazi Humayun'un veda resepsiyonunda, gazetecilerin Irak konusundaki sorularını yanıtladı.

Orgeneral Büyükanıt, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers'in 19 Ocak'ta Türkiye'ye yapacağı ziyarette, Türkiye'nin, ABD'ye Irak konusunda bir taahhütte bulunmasının söz konusu olmadığını söyledi.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 9 Mart 2003 tarihine ertelenen Siirt seçimine ilişkin takvim açıklandı. Yeni takvime göre, siyasi partiler, aday listelerinde istifa veya ölüm nedeniyle meydana gelecek boşalmaları 6 Şubat'a kadar tamamlayabilecekler. Seçimde önündeki yasal engeller kalkan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da aday olabilecek.

5- Irak'a komşu olan ülkelerden Suriye, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan ve İran Devlet başkanlarının Irak sorununun barışçı yollardan çözümü için Türkiye'de bir toplantı yapılması ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yusuf Buluç yaptığı açıklamada "Türkiye'nin bu amaçla bir toplantı düzenlemeye hazır olduğu ifade edilmiştir. Toplantıda yapılabilecek çağrıya ilişkin düşüncelerimiz de iletilmiştir" dedi.

6- TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda, disiplin cezalarına af getiren düzenlemenin tasarıdan çıkarılması benimsendi. Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu tartışılan maddenin ‘Türbanla ilgisi olmadığını, Kürtçe öğrenme hakkı için dilekçe verenlerle ilgili' olduğunu söyledi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, vergi borçlarının yeniden yapılandırılması ve tahsilatın hızlandırılması amacıyla getirilen ‘Vergi Barış Kanunu Tasarısı' kabul edildi.

8- Emek Platformu'nca alınan karar doğrultusunda, ABD'nin Irak'a yönelik olası operasyonuna karşı Türkiye genelinde birçok işyerinde savaş karşıtı gösteriler düzenlendi.

Emek Platformu Dönem Sözcüsü KESK Genel Başkanı Sami Evren yaptığı açıklamada, savaşın Türkiye'de kriz yaratacağını belirterek "Bu savaşa, ölümlere razı değiliz. Savaşı durduracağız" dedi.

9- Devlet Bakanı Ali Babacan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelen IMF 1. Başkan Yardımcısı Anne Krueger, temasları kapsamında Başbakan Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile görüştü.

IMF Türkiye Temsilciliği aracılığıyla temaslarına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Krueger, hükümetin yüzde 6.5'lik faiz dışı fazla taahhüdünü bildirdiğini, büyüme, enflasyon ve programa bağlılık konusundaki niyetlerin eyleme dönüştürülmesi konusunda mutabık kalındığını bildirdi.

10- BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile başkent Atina'da bir araya geldi.

De Soto, görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta Türkiye'de yaptığı temaslarda AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmeler çerçevesinde ‘Türkiye'den, Şubat sonuna kadar Kıbrıs'ta çözüm arayışını destekleyeceği yolunda net bir mesaj aldığını' söyledi.

11- BM Silah Denetçileri Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix, Irak'a yapacağı ziyaret ile ilgili ABD'nin New York kentinde düzenlediği basın toplantısında,durumun çok tehlikeli olduğunu, ancak Irak'ın kitle imha silahlarıyla ilgili yeni kanıtlar vererek savaşı önleyebileceğini söyledi. Irak'ın, silah geliştirme programlarını yasakladığı yönünde yeterli çaba harcamadığını belirten Blix, ABD'nin savaş tehditleri altında petrol fiyatlarının da yükselmesine neden olduğunu bildirdi.

12- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Muhammed El Baradey Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın elinde kitle imha silahı bulunduğuna ilişkin şüpheleri yok etmek için daha fazla çaba harcanması gerektiğini belirterek "Hala yanıtlanmamış soruların olduğunu açıklamamız ve Irak'ın elinde kitle imha silahları bulundurduğu olasılıklarını ortadan kaldırmamız, BM Güvenlik Konseyi'ni tatmin etmeyecektir. Irak bunu anlamalıdır" dedi.

13- Belçika Dışişleri Bakanı Louis Michel VRT radyosuna yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin dün Irak'a olası bir operasyonda NATO'dan gelecek sınırlı destek talebine hemen yanıt verilmesinin, savaşı kaçınılmaz gösterebileceğini söyledi. Michel ayrıca, Irak konusunun barışçı yolla çözülmesi için BM'nin daha fazla çaba göstermesi gerektiğini belirtti.

17 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Irak zirvesi düzenlendi. Zirveye, Başbakan Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve diğer yetkililer katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldemIrak zirvesine ilişkin olarak yaptığı açıklamada "BM Güvenlik Konseyi'nin askeri bir operasyon başlatılmasına olur verecek ikinci bir kararın yokluğunda, TBMM'nin bu tür bir karar almasındaki güçlük bilinmektedir. ABD tarafından sunulan taleplerin bazılarına, yükümlülük altına girmeksizin, bütünüyle olasılık planlaması çerçevesinde olumlu yanıt verilmiştir. Üs, havaalanı ve limanlardaki keşif çalışmaları, tarafımızdan verilen izin uyarınca yürütülmektedir. Bu dahi, önemli bir katkı oluşturmaktadır" dedi.

Ayrıca "Irak da ülkesinin kitle imha silahlarından arındırıldığını kanıtlayacak biçimde aktif işbirliği sergilemelidir" diyen İldem, Türkiye'nin hala soruna barışçı çözüm bulunacağı inancını koruduğunu belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 4789 Sayılı Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Kanunu ile4787 Sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun'u onayladı.

Cumhurbaşkanı Sezer ‘Basın ve Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa'yı ise TBMM'ye geri gönderdi.

3- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye Parlamenterler Birliği tarafındanTBMM'de düzenlenen "Kıbrıs Sorunu" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, KKTC'de kendisinin de izlediği mitingle ilgili olarak "Dünyanın hiçbir demokrasisinde ülke sokaktan yönetilmez. Sokaktan bağırış çağırışlarla belki de aldatılmış insanların bir ülkenin geleceğine nokta koyması mümkün değildir" dedi.

Sempozyumda konuşan KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ise "Türk'le Rum'u kavga ettirmeden önce Türk'le Türk'ün kavgasına sebebiyet verilecek diye endişeleniyoruz. BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planındakiönemli bir husus, Türk'le Türk'ün karşı karşıya getirilmesi, kavga ettirilmesidir. Bugün gelinen noktayı hazmetmemiz kolay olmasa gerek" dedi.

4- Başbakan Abdullah Gül, TBMM'de üyesi bulunmayan partilerin yöneticilerini Irak konusunda bilgilendirmek üzere Dışişleri Konutu'nda bir toplantı düzenledi. Toplantıdan sonra basına açıklama yapan Başbakan Gül "Tarihe baktığımızda birçok felaketler, atılan son adımlarla önlenmiştir. Şimdi de bu son şansları değerlendirmek için çaba içindeyiz" dedi.

5- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Diyarbakır'ın Lice ve Hani ilçelerinde 1 güvenlik görevlisinin şehit olduğu, 5 güvenlik görevlisinin yaralandığı, operasyonda 12 teroristin ölü olarak ele geçirildiği ve operasyon alanında çok miktarda malzeme ve dokümanbulunduğu bildirildi.

6- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Pakistan Büyükelçisi Gazi Humayun'un dün verdiği veda resepsiyonunda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Orgeneral Büyükanıt, ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers'in Türkiye'ye yapacağı ziyarete ilişkin olarak "Hükümet asker askere konuşmamız için yetki verdi. Ancak bu bir taahhüt anlamına gelmez. Siyasi bir karar verilene kadar taahhütte bulunamayız" dedi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Sosyal Demokrat Partiler Birliği ve Sosyalist Enternasyonal toplantılarına katılmak üzere İtalya'ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de harekat için somut bazı adımların atıldığını belirterek "Bir harekata yönelik altyapı hazırlıkları hızla gelişmektedir. Bir yandan da bu süreç işliyor. Bu böyle sürdürülemez. Bu iki gelişmeden birisi duruma hakim olacaktır. Türkiye'nin yararı, Irak'a müdahale yapılmaması olmalıdır" dedi.

8- İçişleri Bakanlığı'nca ‘İnsan Hakları Uygulamaları' ile ilgili olarak 81 il valiliğine ve bağlı kuruluşlara gönderilen genelgede "İsnat edilen suç ne olursa olsun hiçbir şekilde sanıklara fena muamelede bulunulmayacak, işkence ve kötü muamele iddiaları hakkında gerekli soruşturmanın geciktirilmeden başlatılması sağlanacaktır" denildi.

9- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Feyzullah Arslan 2002 yılı değerlendirme toplantısında yaptığı açıklamada, 2002 yılında 228 bin 931 kişinin gözaltına alındığını, en fazla gözaltının 158 bin 156 kişi ile asayiş olaylarından kaynaklandığını, 209 gazete, 796 dergi ve 70 kitap toplatıldığını, 3 planlı yolsuzluk operasyonu sonucunda ise 2 trilyon 300 milyar liralık yolsuzluk ortaya çıkarıldığını belirtti.

10- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul'da Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) toplantısında yaptığı konuşmada, Vergi Barışı Projesi'yle vergide ak bir sayfa açılacağını belirterek "Kimsenin vergisini affetmedik, biz verginin aslını alıyoruz ve TEFE'ye göre de endeksleme yapacağız" dedi.

11- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada "Irak bizim bölgemizde sorunlara yol açmıştır. Ama bizimle hiçbir sorunu olmamıştır. Öteden beri iyi ilişkilerimiz bulunan bir devlete karşı, başka bir devletle bir askeri harekatta bulunmamız mantık dışıdır. Hükümetin bu görüşte olacağını umuyorum" dedi.

12- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), 1998 yılında Çukurova Grubu'na ait olan Pamukbank ve o dönemde Dinç Bilgin ile Cavit Çağlar'ın sahibi oldukları Etibank arasında ‘karşılıklı kredi kullanımıyla Pamukbank'ın zarara uğratıldığı' gerekçesiyle Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

13- Türkiye'de bulunan KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Başbakan Abdullah Gül ile görüştü. Başbakan Eroğlu, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada "Şimdi AKP iktidarı ile Kıbrıs-Türk halkının Türkiye'nin menfaatlerini gözeterek olumlu bir anlaşmaya varma yolunda görüş birliğini sürdürüyoruz" dedi.

Eroğlu ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ilegörüştü.

14- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, AKP Grup Başkan vekilleri Salih Kapusuz ve Eyüp Fatsa ile CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç'a Irak konusunda bir brifing verdi.

15- Türkiye'de bulunan Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Linn, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'la görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan Bakan Unakıtan, Dünya Bankası ile fikir birliği içinde olduklarını belirtti.

Linn ayrıca, Başbakan Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Devlet Bakanı Ali Babacan ve Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu ile de birer görüşme yaptı.

16- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Çin gezisinin son gününde Türk işadamlarıyla bir değerlendirme toplantısı yaptı. Erdoğan toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da,ABD Kıbrıs Özel Temsilcisi Thomas Weston ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile görüşmesinin ardından BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrısplanı ilgili olarak yaptığı açıklamada, 50 bin kişinin göçünü gerektiren bir harita yapıldığını, ancak 5 kişiyi bile yerleştirecek program ortaya konmadığını söyledi.

18- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer yaptığı açıklamada, Irak'taki BM silah denetçilerinin buldukları 11 boş kimyasal silah başlığının Irak'ın 7 Aralık'ta BM'ye sunduğu silah bildiriminde yer almadığını belirterek "Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in silahsızlanmadığı gittikçe daha netleşiyor" dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Sözcüsü Mark Gwozdecky ise BBC televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak'ta bulunan kimyasal silah başlıkları konusunda konuşmak için erken olduğunu belirterek "Bu çok teknik bir konu. Zaman ve inceleme gerektirir" dedi.

18 OCAK 2003

1- Başbakan Abdullah Gül, ABD Başkanı George W. Bush'a yazılı bir mesaj göndererek, Irak sorununa barışçı bir çözüm bulunması yolundaki görüşünü iletti.Başbakan Gül, Türkiye'nin Irak'ta barışçı bir çözüme çalıştığını belirterek çabalara destek istedi.

Mektubunda geçen hafta Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e de bir mesaj gönderdiğini belirten Başbakan Gül, kendisinden BM kararlarına kesin bir şekilde uymasını istediğini de bildirdi.

Başbakan Gül ayrıca, kendisini telefonla arayan BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la görüştü.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Annan'ın görüşmede Başbakan Gül'e, Irak sorununun barışçı biçimde çözümlenmesine yönelik son çaba ve girişimleri münasebetiyle şükranlarını ifade ettiği bildirildi.

2- Yüksek Planlama Kurulu, Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda, 2003 yılı faiz dışı fazla hedefinin sağlanması için alınacak önlemler benimsendi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Başbakanlık muhabirleri ile yaptığı toplantıda, siyaset, ekonomi ve Genelkurmay Başkanlığı ile hükümet arasındaki ilişkiler konusunda açıklamalarda bulundu.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, İstanbul'un meseleleriyle ilgili brifing almak amacıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret ederek Emniyet Müdürü Hasan Özdemir ile görüştü.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Ankara Eczacı Odası yöneticilerini kabulünde yaptığı konuşmada, eczacıların katılım payı ile ilgili talepleri üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile sağlık harcamalarında israfın önlenmesine ilişkin çalışma başlattıklarını söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, YÖK ve üniversitelerin yeniden yapılandırılması konusunda açıklamalarda bulundu.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Zaman gazetesine yaptığı açıklamada ‘aile hekimliği' uygulamasına bu yıl içinde geçilebileceğini bildirdi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler,‘Petrol-Doğalgaz Sorunları ve Çözüm Yolları' adlı panelde yaptığı konuşmada, elektrik fiyatlarının düşürülmesi çalışmalarının devam ettiğini belirterek"İndirim oranı ne kadar olacak şimdilik belli değil. Farklı bir çalışma yapıyoruz" dedi.

9- Milli Güvenlik Kurulu kararlarının tavsiye niteliğinde olduğuna ilişkin yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- 4787 Sayılı ‘Aile Mahkemelerinin Kuruluş Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Çin ziyaretini tamamlayarak yurda dönen AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ile Genel Merkez'de bir araya geldi. Eroğlu görüşmede, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planının bugünkü koşullarda kabul edileceğini umanların yanıldıklarını anladıklarını söyledi.

Daha sonra IMF İcra Direktörü Willy Kiekens ile bir araya gelen Erdoğan,görüşmede dördüncü gözden geçirme öncesi mevcut durumu değerlendirdiklerini söyledi.

12- Ankara 3. İdare Mahkemesi, Telekomünikasyon Kurumu'nun, Türk Telekom'a, sabit telefonlarda üç ay süreyle yüzde 50 promosyon indirimi yapılması nedeniyle verdiği 3.6 trilyonluk para cezasının yürütmesini durdurdu.

13- Türkiye'de bulunan Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Linn temasları sonrasında yaptığı açıklamada, hükümete Kamu İhale Yasası'nın uygulanması, ekonomik programdaki reform adımlarının atılması uyarılarında bulundu. Linn"Birkaç hafta içinde tekrar bir araya gelerek kaydedilen ilerleme gözden geçirilecek ve Dünya Bankası'nın Türkiye'ye aktaracağı kredi dilimleri için zamanlama planlanacak" dedi.

14- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Sosyal Demokrat Partiler Birliği ve Sosyalist Enternasyonal toplantılarına katılmak için gittiği İtalya'nın Floransa kentinde gazetecilere gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş bazı heyetleri kabulünde yaptığı konuşmada, Kıbrıs müzakerelerine 28 Şubat'a kadar devam edeceğini ve o güne kadar hiçbir şeyin değişmemesi halinde konuyu Meclis'e götüreceğini, Meclis'in belgeye her şeye rağmen ‘imzalanabilir' demesi karşısında, belgeye imza atmayacağını söyledi.

19 OCAK 2003

1- Başbakanlık Müsteşarı Fikret Üçcan imzasıyla Başbakan yardımcıları, Devlet bakanlıkları, bakanlıklar, Başbakanlığa bağlı kuruluşlar, bağımsız kurumlar ve diğer ilgili kurumlara gönderilen genelgede, bazı memurların "Başka bir göreve atanmak üzere görevden alındığı" şerhi taşıyan ortak bir kararla görevden alındıklarına dikkat çekilerek "Görevden alınanların başka bir kadroya atanmaları yapılmadan aynı kadroya yeni atılması nedeniyle aynı kadro üzerinden iki aylık ödenmesi durumunda kalındığı görülmektedir" denildi.

2- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış yaptığı açıklamada, Irak'ta savaşsız bir çözüm bulmak için bölge ülkeleriyle 23 Ocak'ta İstanbul'da düzenlenecek zirvenin Mısır tarafından desteklendiğini söyledi.

Bakan Yakış, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Mahir ile dün telefonla görüştüğünü belirterek "Kendisi zirvenin İstanbul'da yapılmasından yana, ancak çağrının kısa bir süre önce yapılması nedeniyle programda bazı aksaklıklar olabileceğini düşünüyor. Suriye Dışişleri Bakanı ise İstanbul zirvesi öncesi başkent Şam'da Dışişleri Bakanları toplantısı yapılması önerisinde bulundu" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, partisinin Zonguldak İl Başkanlığı'nda yaptığı konuşmada, ABD'nin Irak'a olası müdahalesinde, Türkiye'nin, Kuzey Irak'ta güçlü bir askeri güç bulundurması gerektiğini belirterek "Sınırın öte tarafında kalmış Türkmen ve Arap kardeşlerimizin de can güvenliğini korumak gerekir. Yeni bir TBMM kararı olmaksızın hükümet güçlü bir kuvvetin gitmesine karar verebilir. Temenni ederim ki savaş olmasın" dedi.

4- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde yaptığı konuşmada, Irak konusunda Başbakan Abdullah Gül'ün savaşa karşı girişimlerini doğru bulduğunu, gösterdiği kararlılığı devam ettirmesini dilediğini söyledi.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen ekonomi zirvesine Başbakan Abdullah Gül'ün yanı sıra ekonomiyle ilgili bakanlar ve bürokratlar katıldı.

Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, devlet eliyle sermaye biriktirme, her mahallede bir zengin yaratma döneminin bir daha geri gelmemek üzere sona ermek zorunda olduğunu belirterek "Yanlış sinyaller verilmemeli. Hükümet uygulanan programa bağlılıkla ilgili soru işaretleri yaratmamalı" dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da yaptığı konuşmada, Mali Milat Yasası'nın ardından özel sektör için büyük önem taşıyan vergi barışı ile ilgili yapılan düzenlemenin hayata geçirildiğini söyledi.

Toplantının bitiminde konuşan Başbakan Gül ise hükümetin kararlılığından kimsenin şüphe etmemesi gerektiğini söyledi.

6- Türkiye'de bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pearson, Irak konusunda son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

7- Türkiye'de bulunan KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, TRT-1 televizyonunda yayınlanan ‘Pazar Panorama' adlı programa katıldı. Eroğlu, KKTC'deki mitinglerin Türk tarafında bir cepheleşme yaşandığı görüntüsü verdiğini belirterek "Aslında herkes Kıbrıs Türk'ünü tatmin edecek bir çözüm ve AB'ye girişten yana. Ancak bazı kuruluşlar olayı tırmandırmakta. Sonuçta karşı tarafı güçlendiriyorlar" dedi.

8- Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi ve AB eski Genel Sekreteri Volkan Vural, Hürriyet gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

9- Avrupa Sosyal Demokrat Partiler Birliği ve Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmak için İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İtalyan Ana Muhalefet Partisi Solun Demokratları lideri Pierro Fassino ile görüştü.

Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Baykal, İtalyan solunu terör örgütü KADEK'e karşı uyardığını söyledi.

10- NATO Genel Sekreteri George Robertson, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yayımlanan ‘Katimerini' gazetesine verdiği demeçte, NATO üyesi her ülkenin saldırıya uğradığında ittifakın 4. ve 5. maddelerinin uygulanmasını talep etme hakkının bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin Irak konusunda karşılaşacağı herhangi bir saldırıda NATO tarafından tam destek göreceğini söyledi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayımlanan ‘Fileleftheros' gazetesinin sorularını yanıtladı. Türkiye'deki hükümet değişikliğinin, Kıbrıs sorununun çözümü açısından çok önemli olduğunu belirten Weston "Başbakan ile Dışişleri Bakanı var olan Kıbrıs politikasından farklı bir politika izlenmesi gerektiği konusunda demeçler verdiler. Arzular açıkça dile getirildi. Ayrıca bir anlaşmaya varmak için ellerinden geleni yapacakları konusunda bir taahhütte bulundular" dedi.

12- BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Muhammed El Baradey, Irak'ta iki ayı aşkın süren denetimlere dair 27 Ocak'ta BM Güvenlik Konseyi'ne sunacakları raporla ilgili olarak başkent Bağdat'a gitti. Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri ile görüşen Blix, savaşın kaçınılmaz olmadığını, ancak Irak'ın ‘çok aktif işbirliğinin' gerektiğini söyledi.

20 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nce yürütülen Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi(MERNİS) Projesi'ninuygulamaya girmesi nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Cumhurbaşkanı Sezer törende yaptığı konuşmada, 1972 yılında düşünce olarak başlayan ve kimi nedenlerden dolayı uygulanamayan bu projenin tamamlanmış olmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek, Türkiye'nin MERNİS'le birlikte "e-Türkiye" bilgi sisteminin temel parçalarından birini oluşturduğunu, bunun kurumlararası bilgi alışverişini hızlandıracağını söyledi.

Törene katılan Başbakan Abdullah Gül iseproje ile ‘e-devlet'e geçiş yolunda önemli bir adım daha atıldığını ve yurttaşlara başta sağlık ve eğitim alanlarında olmak üzere her konuda daha iyi hizmet sunabilmek için gerekli teknik altyapının kurulduğunu söyledi.

Ayrıca, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu üyeleri ile AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da törene katıldılar.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında "Bugüne kadar sıkça yaşadığımız enerji sıkıntılarının aşılması için yerli enerji üretimini artırmanın yanı sıra toplumun tüm kesimlerinin sahiplendiği bir enerji tasarrufu politikası oluşturulması ve işlerlik kazandırılması da büyük önem taşımaktadır" dedi.

2- Başbakan Abdullah Gül ve Devlet Bakanı Ali Babacan ekonomi muhabirleriyle Başbakanlık'ta düzenlediği toplantıda, Sosyal Sigortalar Kurumu'nda (SSK) yürütülen ‘Neşter' operasyonu ile enerji ihaleleri konusunda açıklamalarda bulundu. Muhtemel bir Irak operasyonunun Türk ekonomisi üzerinde çok büyük yükü olacağını belirten Başbakan Gül, bu zararın karşılanması için ABD Hazine Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu IHA muhabirlerine milli eğitimde düşünülendeğişiklikler ile ilgili bilgi verdi.

4- DEHAP Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu, Başbakan Abdullah Gül'ün geçen hafta TBMM'de temsil edilmeyen partilerle Irak konusunda düzenlediğitoplantı ile ilgili olarak Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, ülke sorunları konusunda tüm partilerin görüşlerinin alınmasının yararlı olacağını belirterek, görüşmede Irak'a yapılacak müdahalelerin Güneydoğu'daki sonuçları üzerinde durulduğunu söyledi.

5- Bir sempozyuma katılmak üzere İzmir'de bulunan KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Vali Alaaddin Yüksel ve Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon'u ziyaretinde yaptığı konuşmada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planının iyileştirilmesi yönünde çalışmalar yürüttüklerini, belgeye son şeklinin verilmesinin ardından referanduma gidileceğini söyledi.

6- Türkiye'de bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'le bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Genelkurmay Genel Sekreterliği'nce yapılan açıklamada, toplantıda, Türk-ABD askeri ilişkileri, savunma sanayi projeleri ve bölgedeki gelişmeler üzerinde durulduğu bildirildi.

Myers daha sonra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü ziyaret etti.

Temaslarının ardından Türkiye'den ayrılmadan önce Esenboğa Hava Limanı'nda basın toplantısı düzenleyen Myers, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yapılacak işbirliğinin ayrıntılarını görüştüklerini söyledi. Başkan Bush'un savaş konusunda herhangi bir karar vermediğini belirten Myers "Türkiye ile herhangi bir işbirliği eksikliğimiz yok. Bu görüşmeler devam etmektedir. ABD'li uzmanlar henüz raporlarını hazırlamadılar. Bitirdikten sonra hem Türk yetkililer hem de Amerika olarak görüşlerimizi açıklayacağız. Bizler stratejik ortaklarız" dedi.

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan temaslarda bulunmak üzere gittiği KKTC‘de Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı ziyaret etti. Kutan görüşmede yaptığı konuşmada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planının, çok dikkatli bir şekilde, zor bir İngilizce ve ağır hukuk diliyle hazırlandığını belirterek, uzman kişilerce dikkatli bir şekilde incelenmesi halinde planın içinde pek çok tehlikenin olduğunun görüleceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş da görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, 30 Mart referandum tarihine kadar ‘plan' üzerinde gerekli değişiklikler yapılmadan, halkın çoğunun "imzala" demesi halinde vicdanının bunu kabul edemeyeceğini söyledi.

8- Avrupa Sosyal Demokrat Partiler Birliği ve Sosyalist Enternasyonal (SI) toplantısına katılmak üzere İtalya'nın başkenti Roma'da bulunanCHP Genel Başkanı Deniz Baykal, toplantı sürerken Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'a yönelik bir askeri müdahalenin içinde yer alması halinde Türkiye'nin, Avrupa'dan tecrit edileceği uyarısında bulundu.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan çözüm planında yapılmasını istedikleri değişiklikleri, bir belge halinde birbirlerine sundu.

Cumhurbaşkanı Denktaş, Klerides ile ara bölgede yaptıkları görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘plan' üzerinde çekincelerini içeren belge teatisinde bulunduklarını belirterek "Belgeleri incelememiz gerekiyor. Tarafların tavırlarında bir değişiklik yok. İki taraf da pozisyonlarını koruyor. Onlar kendi davalarını müdafaa ediyor. Biz de kendi davamızı müdafaa ediyoruz" dedi.

10- BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Muhammed El Baradey'in, Irak'ın başkenti Bağdat'ta, Iraklı yetkililerle 10 maddelik bir anlaşma imzaladıkları bildirildi.

11- İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan BM İnsan Hakları Komisyonu'nda,Libya'nınbaşkanlığa seçildiği bildirildi.

12- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, ABD'nin New York kentindeki BM Güvenlik Konseyi toplantısına gitmeden önce ZDF kanalına verdiği demeçte, Irak'ta BM denetçilerine daha fazla süre tanınması gerektiğini belirterek "Irak'a yönelik askeri tehditileri sürülmesini anlamak güçleşiyor" dedi.

13- İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Newsweek dergisine verdiği demeçte, BM, ABD, AB ve Rusya'dan oluşan ‘dörtlü grup'un üzerinde çalıştığı barış planının da ciddiye alınacak bir plan olmadığını söyledi.

Şaron, röportajdan sonra düzenlediği basın toplantısında Ortadoğu barışı konusunda ABD ve İsrail'in görüşlerinin örtüşmesine karşın Avrupalıların yeterince dengeli olamadıklarını söyledi.

21 OCAK 2003

1- TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, TBMM Genel Kurulu'nda CHP Diyarbakır Milletvekili Muhsin Koçyiğit'in, satışı gecikmesi halinde lojmanların yoksul insanların oturmaları için tahsis edilip edilemeyeceğine ilişkin sözlü soru önergesini yanıtladı.

Başkan Vekili Pakdil, milletvekili lojmanlarında halen 47'si yeni, 218'i eski milletvekili olmak üzere toplam 265 parlamenterin oturmaya devam ettiğini belirterek, lojmanların başka kişi ya da kuruluşlara tahsis edilmemesi ve en kısa sürede satılması koşuluyla Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne devredildiğini söyledi.

2- Başbakan Abdullah Gül, Irak konusunda muhalefet partilerini bilgilendirme toplantıları çerçevesinde DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ı kabul etti. Ağargazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede Irak ve Kıbrıs konularının ele alındığını söyledi.

3- CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi ve Grup Başkan Vekili Haluk Koç, TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi. Koç, çalışanların enflasyonun altında bir gelire mahkum edildiğini ve hükümetin dış politikadan sonra sosyal politikalarda da başarısızlıklar sergilediğini söyledi. Selvi ise ‘Acil Eylem Planı'nın Cumhuriyet hükümetlerinde görülmemiş kadar kısa bir sürede başarısızlığa uğradığını, görülen acemilik ve çelişkilerin ibretle izlendiğini belirtti.

4- Devlet Bakanı Ali Babacan, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, ekonomik gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Babacan, İsviçre'nin Davos kasabasında yapılan ‘Dünya Ekonomik Forumu' toplantılarında IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Kruger ile ‘IMF'siz Bir Dünya' adlı toplantıda konuşmacı olacaklarını bildirdi.

Bakan Babacan ayrıca, hükümetin emekli zammını önce, kaynağını ise daha sonra açıklamasının piyasaları etkilemesi açısından hata olarak kabul edilebileceğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış düzenlenecek olan Irak zirvesine ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Yakış, barış için bölge ülkeleri (Türkiye, Mısır, Ürdün, Suriye, Suudi Arabistan ve İran) dışişleri bakanlarının katılımıyla ‘Irak için bölgesel barış girişimi' olarak adlandırılan hazırlık toplantısının İstanbul'da yapılacağını söyledi.

Öte yandan Bakan Yakış, ABD'nin NPR radyosuna yaptığı açıklamada ise ABD'nin Türkiye'de büyük boyutlu asker konuşlandırmasına Türk tarafının soğuk baktığını belirterek "İzlenimimiz, on binlerce ABD askerinin Türk toprakları üzerinden geçişine TBMM ve Türk kamuoyunun şu ana kadar destek vermeye hazır olmadığı yönünde" dedi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, 145 katrilyon civarında olan 2003 yılı bütçesinde 65 katrilyonun faiz ödemelerine gideceğini belirterek, bütçenin yüzde 45'ine karşılık gelen faiz ödemesinin süratle aşağıya çekilmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Unakıtan ayrıca, bir daha vergi affı çıkmaması için kanun çıkaracaklarını ve vergisini zamanında ödeyen dürüst vatandaşa indirim yapacaklarını bildirdi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, TBMM Genel Kurulu'nda CHP Diyarbakır milletvekilleri Muhsin Koçyiğit ve Mesut Değer'in sözlü soru önergelerini yanıtladı. Bakan Güçlü, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun, bölge müdürlüklerinin getirdiği yük dolayısıyla tümünün kapatılması yönünde görüş bildirmesi üzerine tüm bölge müdürlüklerinin 2003 Ekim ayında kapatılması yönünde bir karar hazırlandığını ve Bakanlar Kurulu'na sunulduğunu söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) tarafından düzenlenen ‘6. Çözüm Arama Konferansı'nda yaptığı konuşmada, enerji alanında korkunç boyutta dışa bağımlılığın bulunduğunu belirterek, bu bağımlılığın ulusal güvenliği bile tehdit eder noktada olduğunu söyledi. Bakan Güler, bu yıl öngörülen yüzde 6.5'lik faiz dışı fazla hedefini tutturabilmek için bazı projeleri durdurmak ya da yavaşlatmak durumunda olduklarını belirtti.

9- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, milletvekillerine dış temasları hakkında bilgi vererek, dış politik gelişmeleri değerlendirdi. Bütün uluslararası karar mercilerini dünyadan yükselen barış taleplerine kulak vermeye çağırdığını belirten Erdoğan, Türkiye'de bazı çevrelerin savaş yanlısı sözler söylemesinin büyük talihsizlik olduğunu ve Türkiye'nin barışı sağlayabilmek için yakın tarihinde hiç olmadığı kadar diplomatik trafik yürüttüğünü söyledi.

10- YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz İstanbul'da, Marmara Üniversitesi'nin 120. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek "Üniversiteler ülke kanunlarının geçerli olmadığı yerler değildir. Kanunun suç saydığı bir şey varsa üniversitede de suçtur. Akademik kariyer, hürriyet kisvesi altında yapılamaz" dedi.

11- ABD'nin olası Irak operasyonuyla ilgili olarak alınacak önlemleri görüşmek üzereBölge Valisi Gökhan Aydıner başkanlığında Diyarbakır'da bir toplantı yapıldı. Toplantıya Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı, Van Valisi Durmuş Koç, Mardin Valisi Temel Koçaklar, Şırnak Valisi Hüseyin Başkaya, Batman Valisi İsa Parlak ve Hakkari Valisi Orhan Işın ile bu illerin yanı sıra bölgedeki 19 kentin jandarma komutanlıklarında görevli üst düzey komutanlar, Bayındırlık, Sağlık, TEDAŞ, Gümrükler ve Türk Telekom müdürlüklerinden yöneticiler katıldı.

Toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aydıner "Son zamanlarda bölgemizle ilgili olarak, uluslararası politikada ve askeri alanda önemli gelişmeler oluyor" dedi. 1991 yılındaki Körfez Savaşı'ndan dersler çıkarıldığını belirten Aydıner, Irak operasyonu sırasında olası göç hareketlerine karşı çeşitli çalışmalar yapıldığını söyledi.

12- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ve Başkan yardımcıları, Merkez Bankası yasası gereği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na bilgi verdi. Serdengeçti ekonomiye ilişkin genel bir değerlendirme yaptığı toplantıda, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

13- Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın haksız mal varlığı edindiği iddiasıyla yargılandığı davada, suç unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatına karar verdi.

14- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Talip Abid Salih El Dileymi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Tuygan ve Ortadoğu Dairesi Genel Müdürü Tahsin Burcuoğlu ile bir araya geldi. Dileymi, İstanbul'da bölge ülkeleri tarafından yapılacak Irak zirvesinin görüşmede genel olarak ele alındığını belirterek, Türkiye'nin barış yönündeki çabalarını takdirle karşıladıklarını söyledi.

15- Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Fethi El-Şazli, Cumhuriyet gazetesine Irak konusundaki son gelişmeler ve İstanbul'da bölge ülkeleri tarafından yapılacak Irak zirvesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. El-Şazli, Irak sorununa barışçıl yollardan çözüm bulmak amacıyla yapılacak Irak zirvesinde, ABD'ye, BM dışında tek yanlı davranmama çağrısında bulunulacağını belirterek, Bağdat rejiminden de BM kararlarına tümüyle uymasınınisteneceğini söyledi.

16- İtalya'nın başkenti Roma'da yapılan Avrupa Sosyal Demokrat Partiler Birliği ve Sosyalist Enternasyonal toplantılarına katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, toplantının ardından basın mensuplarına genel değerlendirmelerde bulundu.

Baykal, burada bazı delegasyonların "Irak savaşında dışarıda kalacak mısınız?" diye sorduklarını kendisinin de onlara "Sorun, bizim dışarıda kalıp kalmamız değil. Sorun savaşın olması. Savaş olması halinde en ağır bedeli Türkiye ödeyecek. Ama sadece biz değil, bölgede barış ve istikrar da tehlikeye girecek" yanıtını verdiğini söyledi.

17- Hürriyet gazetesi yazarları, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Glafkos Klerides'i ziyaret ettiler. Klerides yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununu KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile sonuçlandırmak istediğini belirterek "Müzakerelerin ortasında görüşmecinin değiştirilmesi büyük zorluklar yaratır. Belki de en başa dönülür ve çözüm yıllar alabilir" dedi.

18- ABD'nin New York kentinde düzenlenen, BM Güvenlik Konseyi'nin dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirilen terörle mücadele konusundaki özel oturumunda, kimyasal, biyolojik ve nükleer maddelerin teroristlerin eline geçmesini önleyecek bir karar tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, toplantının Irak'la ilgili bölümünde yaptığı konuşmada, silahsızlanmadığı takdirde dünyanın Irak'a karşı harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin ise savaşa yönelik bir karar tasarısının BM Güvenlik Konseyi'nde oylanması halinde, veto haklarını saklı tutacaklarını belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw da "Bizim tercihimiz ikinci bir karar tasarısından yanadır, ancak bunun sağlayamayacağı hususlar konusunda hareket serbestisi hakkımızı saklı tutuyoruz" dedi.

Toplantının ardından soruları yanıtlayan Almanya Dışişleri Bakanı Jocshka Fischer ise ülkesinin askeri bir harekata katılmayacağını belirterek, Irak'ı askeri bir operasyonu önleme açısından BM denetçileriyle işbirliği yapmaya teşvik ettiklerini söyledi.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin neden olduğu tehdidi ele almak için hala diplomatik seçeneğin bulunduğunu belirterek, daha tehlikeli olarak nitelendirdiği Irak için bu seçeneğin sona erdiğini söyledi.

19- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, CNN International televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak'a askeri operasyonun başlaması durumunda İsrail'in bu durumdan faydalanarak kendisini sürgüne gönderme olasılığını göz önünde bulundurmak gerektiğini, fakat böyle bir şey olursa bunun bütün bölge için büyük bir yıkım olacağını bildirdi.

22 OCAK 2003

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda,kamudaki personel sayısı ve sağlık sisteminin temel sorunlarıele alındı. Kamudakipersonel sayısının azaltılması çerçevesinde de memurlar için yaş haddini 65'ten 61'e düşüren bir tasarı hazırlandı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü AbdullatifŞener, kamuda ortaya çıkacak 2 bin 116 boş kadroya ise yeni atama yapılmayacağını belirtti ve yurt dışında bulunarak kazandığı bedelli askerlik hakkını kullanamayanlar için yeni bir düzenleme yapılacağını söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, ‘Jane's Defence Weekly' dergisine yaptığı açıklamada, Irak harekatı için ABD ile yapılacak işbirliğinin hükümetin alacağı karara bağlı olduğunu belirtti. ABD'nin taleplerinebu kararın içeriğine göre yanıt verileceğini belirten Orgeneral Özkök, Türkiye'nin bölgesinde istikrar unsuru olmayı sürdüreceğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İtalya'da yapılan Avrupa Sosyal Demokrat Partiler Birliği ve Sosyalist Enternasyonal toplantısından dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP Genel Başkanlığı'nı tanımamasını değerlendirirken "Geçmişte yaşadığımız çok temel yanlışların ortaya çıkması açısından bu kararın çok önemli olduğunudüşünüyorum" dedi.

4- Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan toplantıda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlık görev ve yetkilerinin tedbiren önlenmesi istemi görüşüldü. Toplantının ardından alınan kararı açıklayan Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, Erdoğan'ın kurucu üyelikten istifa ettiği 17 Ekim 2002tarihinden itibarengenel başkanlığı da düştüğü için Yüksek Mahkeme'nin tedbir istemine dönükbir karar almaya yer olmadığına karar verdiğini söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) aylık olağan meclis toplantısına katıldı.

Bakan Başesgioğlu ayrıca, SSK Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde verilen brifingde bir konuşma yaptı ve daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Halen sürdürülmekte olan ‘Neşter' operasyonunun bugüne kadar bakanlık tarafından yapılan en büyük operasyon olduğunu söyleyen Bakan Başesgioğlu "Hukuk dışı, kural dışı ne varsa araştırılsın ve kim yaptıysa hesabı sorulsun" dedi.

6- İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Albayraklar'a verilen usulsüz ihalelerle ilgili yargılanan 72sanıktan, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın da aralarında bulunduğu 54 sanık beraat etti.Albayraklar A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bustafa Albayrak ve 10 sanık ise "İhaleye fesat karıştırmak" ve "görevi ihmal" suçlarından 2 ay 27'şer gün hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların bu cezaları, daha sonra paraya çevrilerek ertelendi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nce (TGC) İstanbul'da düzenlenen "2002 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri"ni kazananlar belli oldu.

8- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Talip Abid Salih El Dileymi Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Dileymi Türkiye'ye çağrıda bulunarak ABD'nin olası Irak operasyonuna ‘hayır' demesini istedi ve "ABD'nin amacı Ortadoğu'da yeni bir harita oluşturmak. Böl-yönet politikalarıyla ABD, etnik, dini esaslara göre Irak'ı ve bölgeyi parçalamak istiyor. Böylece petrol kaynakları üzerinde denetimi ele geçirmeyi hedefliyor" dedi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Hürriyet gazetesi yazarlarını kabul etti. Cumhurbaşkanı Denktaş kabulde, Kıbrıs ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili değerlendirmelerdebulundu.

10- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi için 1963'te imzalanan Elysee Antlaşması'nın 40. yıl dönümü töreni için bir araya geldikleri Fransa'nınbaşkenti Paris'te ortak basın toplantısı düzenledi.

Chirac ortak basın toplantısında, Fransa ile Almanya'nın Irak'ta savaşın önlenmesi için gereken her şeyinyapılması konusunda aynı görüşte olduğunu bildirdi.

11-Hollanda'da erken genel seçimler yapıldı.

12- Meksika'da dün meydana gelen depremde 23 kişinin öldüğü bildirildi.

23 OCAK 2003

1-IraksorunununbarışçıyollardançözümüamacıylaTürkiye'ninev sahipliğinde"IrakKonusunda BölgeselGirişim-DışişleriBakanlarıToplantısı"İstanbul'da yapıldı.

Toplantıya, Başbakan Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Mahir, Ürdün Dışişleri Bakanı Mervan Muaşer, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara katıldılar.

Toplantının sonunda açıklanan ortak deklarasyonda, Irak'a "Bölgede barış ve istikrarın tesisinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmek amacıyla geri dönüşü olmayacak ve samimi bir şekilde hareket etmeye çağırıyoruz" uyarısı yapılırken, ABD'ye de "Savaş, bu krizin çözümü için bir seçenek olmamalıdır" denildi.

2- Başbakan Abdullah Gül, Türkiye'de bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile bir araya geldi. Başbakan Gül görüşmede, Türkiye'nin AB üyeliği ve Kıbrıs konusunun ele alındığını söyledi.

Fischer de Irak konusunda barışçıl çözüm bulunması için herkesin çalıştığını belirterek, bu konuda en tehlikeli olanının masum insanların savaştan etkilenmesi olduğunu söyledi.

3- 22. Enerji Tasarruf Haftası dolayısıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda düzenlenen etkinliğe katılan Bakan Hilmi Güler, gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Güler basında yer alan"BOTAŞ firmalara ayrı fiyat tarifesi uyguluyor" haberleriyle ilgili olarak BOTAŞ'ın şirketlere doğalgaz satımında farklı tarife uygulamasını incelemeye aldıklarını söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları doğrultusunda yeniden yargılanma yolunun açılmasını kolaylaştıran 2. Uyum Teklifi kabul edildi.

5- TBMM Adalet Komisyonu'nda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından TBMM'ye geri gönderilen Basın ve Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair 4454 Sayılı Yasakabul edildi.

Ayrıca, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda, YabancılarınÇalışma İzinleri Hakkında Yasa Tasarısı bazı değişiklerle kabul edildi.

6- "Radyo ve Televizyon Kuruluşlarına Kanal veya Frekans Tahsisi Şartları ve Bunlara İlişkin İhale Usulleri ile Yayın ve İzni Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- AKP Kurucular Kurulu olağanüstü toplandı. Kurulda, Anayasa Mahkemesi'nce genel başkanlığı ‘yok' sayılan Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasal hükümlere dayanarak yeniden genel başkanlığa seçildi.

8- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, partiyi 3 Kasım milletvekili genel seçimi öncesinde gerekli teşkilatlanmasını tamamlamış gibi gösterdiği gerekçesiyle DEHAP Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu ve 26 parti yöneticisi hakkında "Resmi belgede sahtecilik" suçundan 12'şer yıla kadar ağır hapis istemiyle dava açtı.

9- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan, TÜSİAD 33. Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, hükümete eleştirilerde bulunarak, yapılması gerekenin, zemini sağlamlaştıracak biçimde ekonomik programın gereklerini yerine getirmek olduğunu belirterek "Yapılacaklar bugün yapılmalıdır. Şunu bilelim ki bu programın şu veya bu şekilde çökmesi halinde yeni bir program olmayacaktır. Topluma kimse bu acı ilacı bir daha içiremez" dedi.

Toplantıya katılan Başbakan Abdullah Gül ise iş kanununun çıkarılacağını belirterek, kendi ekonomi felsefelerine göre yatırımları, istihdamı ve üretim artışını devlet yerine özel sektörün yapacağını söyledi.

10- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, 1924 yılından beri çıkarılan 37 mali af yasasının sorunu çözmediğini belirterek, vergi affı düzenlemelerine Anayasa'da yapılacak değişiklikle engel getirilmesini istedi.

Toplantıya katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da reel faizin yüksek olduğunu bu faizlerle iyi gün görülemeyeceğini belirtti ve yatırım indirimdeki stopajı sıfırlayacaklarını söyledi.

11- Türkiye'de bulunan İngiltere Genelkurmay Başkanı Amiral Sir Micheal Boyce, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile bir araya geldi. Görüşmede, ABD'nin olası Irak operasyonu konusu ele alındı.

12- Başbakan Abdullah Gül ile AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere İsviçre'nin Davos kasabasınagitti.

13- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin insan haklarına saygı konusunda yapması gereken daha çok şey olduğunu belirterek, temel hak ve özgürlükler konusunda bazı kısıtlamaların sürdüğünü söyledi. Kapatılan DEP'in cezaevindeki milletvekili Leyla Zana'nın serbest bırakılması gerektiğini belirten Verheugen, Türkiye'nin, Zana'nın en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşması için, yargılama prosedürünü tekrar başlatmadairade, güç ve cesaretini bulmasını umut ettiğini söyledi.

14- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld yabancı gazetecilere yaptığı açıklamada "Avrupa, Fransa ve Almanya'dan oluşur diye bir şey yok. Bunlar yaşlı Avrupa'dır. Eğer Avrupa'nın bütününe bakarsanız, etki alanının doğuya kaydığını görürsünüz" dedi.

15- Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, AKP hükümetinin istikrarlı ekonomi siyaseti uygulaması halinde, Ortadoğu ve Orta Asya'da Türkiye ve Japonya'nın ortak projeler geliştirebileceğini söyledi.

24 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 4790 Sayılı ‘Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa'yı onayladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Emek Platformu ve KESK Genel Başkanı Sami Evren'i kabulünde yaptığı açıklamada, Irak konusunda barış arayışlarının fayda vermeye başladığını belirterek "Belki bundan aylar önce başlaması düşünülen ve planlanan bir operasyonun bugünlerde bile tartışılıyor olması bir başarıdır" dedi.

Evren de TBMM'nin Türk halkıyla birlikte ‘Savaşa hayır' kararı alması gerektiğini belirtti.

3- Başbakan Abdullah Gül, Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak üzere İsviçre'nin Davos kasabasına hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda,dün düzenlenen ‘Irak için bölgesel girişim' toplantısıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Bu ülkeler çok ender bir araya gelir. Bildiri yayımlamış ve savaşsız bir yöntem bulmak için çaba harcamışlardır. Savaşa da barışa da bir anda gelinmiyor. Savaşı önleme çabalarımız sürecek" dedi.

Başbakan Gül, bildirgede ABD'ye mesaj verilmemesi konusunda eleştiriler bulunduğunun belirtilmesi üzerine "Rapor daha çıkmadığı için, Irak'a seslenmek daha doğru. Ayın 28'ine kadar Irak'ın yapabileceği çok şey var. Savaşı önlemeye yönelik en büyük katkıyı Irak yapacaktır" dedi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı'na atanan Orgeneral James Jones ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "NATO ve bölgesel konularla ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur" denildi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya ile ayrı ayrı görüştü.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç'ı ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kamu toplu sözleşmeleri ile ilgili olarak "Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar, gönlümüzden geçenleri vermeye şu anda imkan vermiyor" dedi. Başbakan Yardımcısı Şahin 2002'den devreden ikramiye ödemelerini 28 Ocak'ta Bakanlar Kurulu'nda gündeme alacaklarını belirtti.

Kılıç ise ödemelerin Kurban Bayramı'ndan önce yapılmasını istedi.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları ile görüştü. Bakan Çiçek görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, avukatların Öcalan ile 8 haftadır görüşemediklerini söylediklerini belirterek, kış şartları nedeniyle hava muhalefeti bulunduğunu, devletin herhangi bir engellemesinin söz konusu olmadığını söyledi.

8- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Sakarya'nın Hendek ilçesinde şehit Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 5 arkadaşı için düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, Diyarbakır'da hunharca bir pusu sonucu şehit edilen Gaffar Okkan ve silah arkadaşlarının, bir insanın ulaşabileceği en yüksek mertebeye ulaştığını söyledi.

9- Kültür Bakanı Hüseyin Çelik Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Ulusal Sinema Kurulu kurulması için yasa taslağını Başbakanlığa sevk edeceklerini belirterek "Türkiye'de telif haklarıyla ilgili karışıklığın ortadan kaldırılması için Telif Hakları Enstitüsü kuracağız. Bunlar olduktan sonra Kültür Bakanlığı'na bağlı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nü lağvedeceğiz" dedi.

10- ‘Yüksek Planlama Kurulu (YPK) 2003 Yılı Programı ve Mali Yılı Bütçesi Makro Çerçeve Kararı' Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Genç Parti ve İP, 3 Kasım'da yapılan Milletvekili Genel Seçimi'nin iptali için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itiraz başvurusunda bulundu.

12- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'na verdiği brifingde, Türkiye'nin, bugün bedelini hala ağır bir şekildeödemeye devam ettiği ekonomik krizlerin yanlış ve hazırlıksız alınan kararlardan kaynaklandığını söyledi.

13- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nca (TMSF) yapılan ortak açıklamada, Pamukbank'ın ortaklık hakları ile yönetim ve denetiminin bugün itibariyle eski sahibi olan Çukurova Grubu'na iade edildiği belirtildi.

14- Anadolu Gazete Sahipleri Derneği Başkanlığı'na, Anadolu Gazete Radyo ve Televizyon Yayıncıları Birliği (AGRT) Genel Başkanı İsmail Kahraman seçildi.

15- Türkiye'de bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ile İstanbul'da görüştü.

Bakan Yakış görüşmede Irak krizi, Kıbrıs ve Türkiye'nin AB üyeliği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Fischer ise yaptığı açıklamada"ABD barış ve istikrarı sağlamakta hepimiz için önemli, ama diğer taraftan da askeri bir operasyonun yaratacağı risklerden endişeliyiz. Bu yüzden barışçıl bir çözüm için birlikte çalışıyoruz. Bu da Irak hükümetinin BM kararlarına uymasını gerektiriyor" dedi.

16- Başbakan Abdullah Gül,Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak için gittiği İsviçre'nin Davos kasabasındagazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Gül, BM raporundan sonra asker konusunun TBMM gündemine gelip gelmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, herkesin iyi ve kötü senaryolara karşı hazırlıklarını yaptığını belirterek "Başkaları karar vermeden bizim karar vermemiz olmaz" dedi.

17- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantılarının "Avrupa Yolundaki Engeller" başlıklı toplantısında yaptığı konuşmada, AB'ye bir medeniyetler bütünleşmesi olarak bakılması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin Avrupa ve Asya arasında önemli bir köprü görevini üstlendiğini söyledi. Erdoğan, görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin iç siyasete ilişkin sorularını yanıtladı.

18- Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 500 meclis üyesi ve parlamenterlerden oluşan ‘Dünya Sosyal Forumu' (WSF) Brezilya'nın Porto Alegre kentinde yapıldı.Toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride, Irak'ta olası bir savaşın kesinlikle önlenmesi ve İsrail'in Filistin topraklarından çıkması çağrısı yapıldı.

25 OCAK 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş Sendikası'nın 24. kuruluş yıl dönümü toplantılarına katıldı. Başkan Arınç toplantıda yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta kalıcı bir barışın sağlanmasının, Kıbrıs'ta yaşayan Türklerin huzur ve mutluluk içerisinde yaşamasının tek şartının, önüne getirilen bir şeye sadece imza atmaktan ibaret olmadığını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Genel Merkez'de yapılan ‘3. Medya Tanıtım Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, devleti yeniden yapılandıracaklarını belirterek, yeniden yapılandırmanın özünü de hizmet verimi esasına dayanan, vatandaşların hizmet talebini daha iyi karşılayan bir mekanizmanın kurulmasına yönelik çalışmalar olarak nitelendirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı'nca Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde düzenlenen "Çalışma Hayatında Değişim ve Türk Çalışma Mevzuatı" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Bakanlar Kurulu'nun yeniden yapılandırılması için 6 bakandan oluşan bir komisyon kurulduğunu belirterek, hazırladıkları Kamu Yönetimi Reformu'nun "Merkezi İdare Reformu, Yerel Yönetimler Reformu ve Devlet Personel Rejimi Reformu'ndan oluştuğunu söyledi.

Toplantıya katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ise "İş yasası ve kamu yönetiminde değişiklikler için çalışmalara başladık. Dünyadaki değişime ayak uydurmalıyız" dedi.

4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Genç Parti, İP ve bir yurttaşın 3 Kasım seçimlerinin iptali yönündeki başvurusunu reddetti.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, F tipi cezaevlerine karşı başlatılan açlık grevlerini sona erdirme konusunda çabalarının sürdüğünü belirterek, 400'den fazla mahkumun şu anda dışarıda ailesinin yanında olduğunu bildirdi. Bakan Çiçek, açlık grevinde olanların yüzde 99'unun ya adli tıp raporlarına göre Cumhurbaşkanı tarafından affedildiğini ya da Ceza Usul Kanunu'nun 399. Maddesi'ne göre tahliye edildiğini söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Demiryolu-İş Sendikası Sakarya Şubesi'nin 7. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kurtuluşunun demiryolları ve denizyollarında olduğunu söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Konya Ticaret Odası'nca düzenlenen ‘2002 yılı Türkiye Ekonomisi' konulu konferansa katılarak bir konuşma yaptı.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Parti Meclisi toplantısına katılmak için Genel Merkez'e gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ecevit, Irak konusunda Türkiye'nin barış çabalarını desteklediklerini belirterek "ABD temsilcileriyle, özellikle askerleriyle yapılan son görüşmelerde Türkiye'den çok şey istendiği görüldü" dedi.

9- Milli Basketbol Takımı, 2003 Avrupa Şampiyonası elemelerinde Litvanya ile İstanbul'da yaptığı maçta 102-99 yenildi.

10- CHP eski Senatörü ve Aileden sorumlu Devlet eski Bakanı Aysel Baykal İstanbul'da yaşanımı yitirdi.

11- Irak'ın Ankara BüyükelçisiTalip Abid Salih El Dileymi, İstanbul'da Türkiye-Irak Dostluk Derneği'nce düzenlenen "Irak'ın Bütünlüğünün Dünya Barışındaki Önemi" konulu panele katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dileymi, İstanbul'da bölge ülkesi altı dışişleri bakanının katılımıyla yapılan toplantının ardından açıklanan ortak deklarasyonu "bir uyarı değil, çağrı" olarak kabul ettiklerini söyledi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, başkent Lefkoşa'da Genç Müteşebbisler Derneği temsilcilerini kabulünde yaptığı konuşmada, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir televizyon programında yaptığı açıklamaları eleştirerek, çelişkili açıklamaların kendisini zora soktuğunu, BM yetkililerinin ve Rum liderlerinin "Türkiye ne kadar KKTC'nin arkasında?" diye sorduğunu ve buna yanıt aradığını söyledi. Cumhurbaşkanı Denktaş, bu koşullarda pazarlık gücününkalmayacağı uyarısında bulundu.

13- Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak amacıyla İsviçre'nin Davos kasabasında bulunan Başbakan Abdullah Gül ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile bir araya geldi.

Dünya Ekonomik Forumu Merkezi'nde gerçekleşen görüşmenin ardından Başbakan Gül, Irak'ın bölgede tehlike yaratmaması konusunu görüştüklerini belirtirken, Powell ise askeri üslerin kullanılması konusunda geniş kapsamlı bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Başbakan Gül ayrıca Devlet Bakanı Ali Babacan ile düzenlediği basın toplantısında, olası Irak savaşının Türkiye'ye maliyeti konusunda 25 milyardan 100 milyar dolara kadar değişen farklı hesaplar bulunduğunu söyledi.

Bakan Babacan ise Türkiye'nin uğrayacağı zararı hesaplarken dört noktayı göz önünde bulundurduklarını, bunların, savaşın gayri safi milli hasıla, bütçe, cari hesap dengesi ve borç dinamikleri üzerindeki etkisi olduğunu belirtti.

14- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer Ortadoğu turu çerçevesinde gittiği Mısır'da, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü. Fischer, Irak krizinde barışçı çözüm için Irak'ın silahsızlanmasının şart olduğunu söyledi.

26 OCAK 2003

1- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Anadolu Ajansı'na (AA) yaptığı açıklamada,57. hükümet döneminde çıkarılan aftan yararlananların çoğunun yeniden cezaevlerine geri döndüğünü söyledi. Yaşamı boyunca affa karşı olduğunu ve cezaevlerini yasayla boşaltmanın çözüm olmadığını belirten Bakan Çiçek "Af, baştan sona bir adaletsizliktir" dedi.

Bakan Çiçek ayrıca CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Kafe Siyaset' adlı programa da katıldı.

2- Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Düzce'nin Akçakoca ilçesinde düzenlenen 1. Düzce Kurultayı'na katıldı. Bakan Yakış, Emekli Sandığı çalışanlarının azami çalışma yaşının 65'ten 61'e indirilmesine ilişkin kanun tasarısının en çok Dışişleri Bakanlığı'nı etkileyeceğini belirterek, buna karşı olduğunu Bakanlar Kurulu'nda dile getirdiğini söyledi.

3- SHPGenelBaşkanıMurat Karayalçın İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türk solunun en büyük sorununun ‘birleşememe' olduğunu belirterek "İttifak yapamayanların sonunu gördük. Umarım herkes sorunun kaynağını iyi algılarve bundan sonra böyle davranmaz" dedi.

4- ÖDP 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, genel başkanlığa Hayri Kozanoğluseçildi.

5- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Türk Halk Bankası eski Genel Müdürü Yenal Ansen'in de aralarında bulunduğu 9 yönetici hakkında usulsüz kredi verdikleri iddiasıyla dava açıldı.

6- Malatya'da, öldürülen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkansuikastı tetikçilerine yataklık eden biri kadın 9 terör örgütü Hizbullah üyesinin yakalandığı bildirildi.

7- ABD'nin Irak'a olası saldırı operasyonunu protesto etmek amacıyla yurt genelinde miting düzenlendi.

8- Türkiye-Irak Dostluk Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen "Irak'ın Toprak Bütünlüğünün Dünya Barışındaki Önemi" konulu uluslararası toplantının sonuç bildirgesinde "Irak'ın BM Silah denetçileriyle olan işbirliğini devam ettirmesini istiyoruz" denildi. Toplantıda ayrıca, ABD'nin olası Irak operasyonuna ilişkin olarak Fransa, Çin ve Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'ndeki veto haklarını kullanmaları istendi.

9- Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) katılmak üzere İsviçre'nin Davos kasabasında bulunan Başbakan Abdullah Gül, dün düzenlenen Türk Gecesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Gül, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile görüştüğünü, bakanın Irak savaşı için destek istediğini ve baskı yaptığını, kendisinin ise bu baskıya "Biz krallık ya da emirlik değiliz. Önce Parlamentomuzu ikna etmemiz gerekir" diye yanıt verdiğini söyledi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa ile de görüşen Başbakan Gül, İstanbul'daki bölgesel toplantının ardından barış girişiminin süreceğini belirtip, gerekirse Irak ve ABD'ye gitmeyi önerdi.

10- İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen ‘Dünya Ekonomik Forumu'nda(WEF) bir konuşma yapan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell "Irak'ı tek başımıza ya dagönüllü ülkelerin katılacağı bir koalisyonla vurma hakkımızı saklı tutuyoruz" dedi. Bağdat yönetiminin silah bildirimiyle ilgili olarak bu ülkenin "silah bildirimi sınavında" başarısız olduğunu belirten Powell "Bu 12 bin sayfadan oluşan belgenin büyüklüğüyle gerçekler saklanmak isteniyor" dedi.

Powell ayrıca Başbakan Abdullah Gül ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü.

11- İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen ‘Dünya Ekonomik Forumu' (WEF) çerçevesinde yayımlanan Uluslararası Şeffaflık Enstitüsü 2003 Yılı Küresel Yolsuzluk Raporu'na göre, Türk medyasının, yolsuzlukların ortaya çıkarılmasında çok aktif bir şekilde çalıştığı belirtilirken, Türkiye'de ayrıca IMF kredilerinin ön şartı olanyeni bir kamu ihale yasa tasarısının da hazırlandığıbildirildi.

12- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides gittiği KKTC'nin başkenti Lefkoşa'dayaptığı açıklamada, KKTC'deki muhalefetin ve BM belgesine destek verenlerin ortaya koyduğu "Çözüm sonrasında tüm T.C. vatandaşları Kıbrıs'ta kalacak" savlarının aksine, Ada'da yaşayan ve KKTC vatandaşlığı alan yaklaşık 120 bin Türk göçmenden en fazla 25-30 bininin Kıbrıs'ta kalacağını söyledi. Klerides ayrıca geriye kalan kişilerin aile başına 10 bin dolar tazminat ödenerek geri gönderileceklerini belirtti.

13- İsrail ordusu tarafından dün gece Gazze kentine düzenlenen operasyonda, 12 Filistinlinin öldüğü, 64 kişinin de yaralandığı bildirildi.

27 OCAK 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'i ziyaret etti. Görüşme öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bumin, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Sabih Kanadoğlu'nun AKP Genel Başkanı RecepTayyip Erdoğan'ın görev ve yetkilerinin tedbiren önlemesi istemini 3 ay bekletmekle eleştirilmesinin yanlış olduğunu ve herkesin yargıya söz söylerken daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Abdullah Gül, CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, olası bir Irak operasyonunda Türkiye'nin her türlü zararının karşılanacağı ‘esnek bir metot' üzerinde ABD ile anlaştıklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Abdullatif Şener, tütün üreticileri ile ilgili alınan kararı açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, TEKEL'in sözleşme yaptığı 281 bin 422 tütün üreticisinden şubat ayından itibaren kilogram başına 3 milyon üzerinden alım yapılacağını, buna ek olarak da enflasyon farkının ödeneceğini, kaliteli ürün teslim edenlere de kilogram başına prim ödeneceğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yaptığı açıklamada, kamunun engelli personel çalışma yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmediğini belirterek, kamuda 41 bine yakın açık bulunduğunu ve kamu kuruluşlarının kadrolarının yüzde 3'ü oranında engelli çalıştırmakla yükümlü olduğunu, kadrolardan boş bulunanları ise bir an önce dolduracaklarını söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Mersin'de Akdeniz İhracatçı Birlikleri'ni (AKİB) ziyaret etti. Bakan Tüzmen,ihracatın ülke ekonomisindeki önemini belirterek"Türkiye olarak ihracattaki en büyük sıkıntımız, ileri teknoloji ürünleri satamamaktır" dedi. Bakan Tüzmen ayrıca çok başlılığın oluşturduğu problemleri önlemek için de yeni bir yapılanmaya gidilmesi gerektiğini söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanıMurat Başesgioğlu, 1475 Sayılı İş Yasası'nda yapılacak çalışmaları değerlendirmek üzere Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, TİSK Genel Başkanı Refik Baydur ile her üç konfederasyondan 9 temsilcinin katıldığı komisyon çalışmalarından önce bir araya geldi.

Toplantının açılışında konuşan Bakan Başesgioğlu, çalışma hayatında yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu, bu ihtiyacın, ülke gerçekleri ileAB standartları ve ulusal sözleşmeler çerçevesinde yapılması gerektiğini söyledi.

7- Başbakan Abdullah Gül, Fransa'nın Strasbourg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,Avrupa Konseyi'nin, demokrasi ve insan hakları okulu olduğunu, Türkiye'nin, AB üyeliğinden çok şeyler kazanacağını, ancak AB'nin de Türkiye'nin üyeliğinden çok şey kazanacağını söyledi. Türkiye'nin yaptığı reformlara da değinen Başbakan Gül"Türk demokrasisini kusursuz hale getireceğiz. Türkiye , tamamen demokratik bir biçimde çalışan bir ülke haline gelecek" dedi.

8- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış "Barış 2003 Plan Semineri"ni izlemek üzere gittikleriKKTC‘ninbaşkenti Lefkoşa'daCumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüştü.

Orgeneral Yalman görüşmede, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından revize edilerek 10 Aralık 2002 tarihinde sunulan Kıbrıs çözüm planının, Ada'da 1963 çatışma ortamına yeniden dönülmesi tehlikesini ortaya çıkardığını belirterek"Doğu Akdeniz'deki dengenin Türkiye aleyhine bozularak Ada'da ve Doğu Akdeniz'de sağlanan güvenlik ortamınınortadan kaldırılması tehlikesinin ortaya çıkabileceğini değerlendirmekteyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Denktaş ise ordunun tam desteği karşısında son derece umutlu olduğunu söyledi.

Bakan Yakış ise Cumhurbaşkanı Denktaş'ın Kıbrıs'taki müzakereleri çok başarılı bir şekilde yürüttüğünü ve tutumunu kararlılıkla desteklediklerini belirterek, sadece TBMM'dekiçoğunluk olarak değil, Meclis içi ve dışındaki muhalefetle kamuoyunun da KKTC'nin arkasında olduğunu söyledi.

9- ‘Dünya Ekonomik Forumu' toplantısı nedeniyle İsviçre'nin Davos kasabasında bulunan IMF 1. Başkan Yardımcısı Anne Krueger yaptığı konuşmada, uygulanan ekonomik programın en önemli temellerinden birisinin "bankacılık sisteminin yeniden yapılandırılması" olduğunu ve yeniden yapılandırmanın mutlaka daha da ileriye götürülmesi gerektiğini söyledi.Krueger,yeni hükümetin ekonomide mesafe alması konusunda da çok ümitli olduğunu belirterek "Bunun sürdürülmesi halinde, Türkiye ekonomisi daha da güçlenecek ve sürdürülebilir bir büyümeyi yakalayacaktır" dedi.

10- ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) Başdanışmanı RichardPerle, NTV televizyonunun Washington temsilcisi Ümit Enginsoy'un sorularını yanıtladı. Perle, Türkiye'nin,Irak konusunda Washington'un taleplerine en kısa sürede yanıt vermesi gerektiğini,yardım gelmese bile ülkesinin Irak operasyonunu başaracağını, ancak bu durumda Türkiye'nin bazı fırsatlardan mahrum kalabileceğini söyledi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Irak'ta silah denetçilerinin raporunun açıklanmasından sonra New York'ta düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın silahsızlanma konusunda dünyaya meydan okumaya devam ettiğini, bu durumun BM Güvenlik Konseyi'nin güvenirliğini tehdit ettiğini ve Irak'ın silahsızlanması için zamanın daraldığını söyledi.

12- BMSilah Denetçileri Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Bilix ve UluslararasıAtom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Muhammed El Baradey, Irak'taki silah denetimiyle ilgili raporu BM Güvenlik Konseyi'ne sundu. Raporda, Irak'ın yeterince işbirliği yapmadığı ve silah bildiriminin eksik olduğu belirtildi.

28 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir ve Başkanlık Divanı üyelerini kabul etti. TBMM'de tek partili bir muhalefetin yetersiz kaldığını belirten Cumhurbaşkanı Sezer "Temennim bundan sonraki seçimlerde Meclis'te ikiden fazla siyasi partinin yer almasıdır. Bunun daha faydalı olacağını düşünüyorum" dedi.

Özdemir ise mevcut hükümeti eleştirerek "Deneyimsiz olduklarını görüyoruz. Irak ve Kıbrıs gibi hassas konularda hükümetin yanlış yapmasından endişe ediyoruz" dedi. Özdemir ayrıca, Cumhurbaşkanı Sezer'e Tunceli'nin Pülümür ilçesindeki deprem bölgesinde yaptığı incelemelerle ilgili bilgi verdi.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda da bulunan Özdemir,Cumhurbaşkanı Sezer'e Başkanlık Divanı'nın yeni üyelerini tanıttığını belirterek "Saygılarımızı, devletimize bağlılığımızı sunduk. Kendileri de başarı dileğinde bulundu" dedi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nu ziyaret etti.

3- Yüksek Planlama Kurulu (YPK), Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda, 2003 yılının yatırım politikası ve programı belirlendi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Abdullatif Şener toplantı sonunda yaptığı açıklamada, bütçenin 150 katrilyonun altında olacağını belirterek, makro ekonomik büyüklüklerin incelendiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Şener, ekonomik hedefleri tutturacaklarını, hatta yüzde 6.5'lik faiz dışı fazla hedefin üzerinde bir fazlalığı gerçekleştireceklerini, ayrıca58. hükümet olarak yapılabilirliğini ve önceliğini yitirmiş projelerin yatırım programından çıkarılmasına, yapılabilirliği devam eden projelerin ise bir an önce tamamlanmasına karar verildiğini açıkladı.

4- Başbakanlıkta, Başbakan Abdullah Gül başkanlığında Kıbrıs konusunun ele alındığıbir toplantı yapıldı. Toplantıda Başbakan Gül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ve Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Dairesi Genel Müdürü Ertuğrul Apakan'dan müzakerelerde son durum ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planı üzerinde değişiklik seçenekleri hakkında bilgi aldı.

5- Başbakan Abdullah Gül, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile bir telefon görüşmesi yaptı. Başbakanlık Basın Merkezi'nce yapılan açıklamaya göre, Blair, Başbakan Gül'ü telefonla aradı. Görüşmede, Blair'in, 31 Ocak 2003 tarihinde ABD Başkanı George W. Bush ile yapacağı görüşme öncesi Irak meselesi ile ilgili olarak gelinen aşama hakkında Başbakan Gül'le görüş alışverişinde bulunduğu kaydedildi. Açıklamada, Başbakan Gül'ün, Blair'e Kıbrıs meselesi ile ilgili müzakere sürecine Türkiye'nin desteğini teyit ettiği de belirtildi.

6- Başbakan Abdullah Gül, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Manşet' adlı programa katıldı. Kıbrıs ve Irak konusunda kritik bir dönemece girildiğini belirten Başbakan Gül, ABD'nin Irak'a olası müdahalesi öncesi barışın sağlanması için bölge ülke liderleriyle gerekirse Suriye'nin başkenti Şam'da yeniden bir araya gelebileceğini söyledi. Başbakan Gül, Kıbrıs konusunda ise "Her şeye ‘evet' diyelim demiyoruz. Samimi ve gerçekçi müzakere yapmalıyız. Vakit daraldı, geri sayım başladı. Hükümet olarakKKTC ve Türkiye için en doğru adımı atacağız" dedi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak ve Kıbrıs konusundaki gelişmeleri değerlendirerek, AKP yönetiminin Kıbrıs ve Irak konusundaki tutumunu eleştirdi. Baykal, BM silah denetçilerinin raporlarından sonra Irak'a tek taraflı bir müdahalenin zorlaştığını belirterek, Türkiye'nin ‘dostumuz, müttefikimiz, komşumuz' gibi gerekçelerle bir savaşın yanında yer almasının mümkün olamayacağını söyledi. Baykal, Kıbrıs konusunda ise"Klerides ve Denktaş varken Kıbrıs sorunu çözülemez" diyerek AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Konya'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini kabul etti. Başbakan Yardımcısı Yalçınbayır kabul sırasında yaptığı açıklamada, savaşın bizatihi yapılacak olması ve savaş tehdidinin ABD'nin Türkiye'ye tazminat ödemesi için yeterli neden olduğunu belirterek "Bu tehdidin bu kadar uzun süre olması dahi, ABD'nin bize tazminat ödemesini gerektirir" dedi.

9- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti. Ziyaretinin ardından basın mensuplarının soruları yanıtlayan Bakan Çiçek, Manisa Davası'na ilişkin bir soru üzerinekonunun bakanlık tasarrufu içinde olmadığını belirterek, mahalli mahkemenin kararı verdiğini ve davanın şu anda Yargıtay'da olduğunu söyledi.

Daha sonra Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün'ü ziyaret eden Bakan Çiçek, Adalet Bakanlığı bünyesinde temel yasalarla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek "2003 yılında yargıda süratlenme ve önemli gelişmeler olacak. 2003 yılıhukuk alt yapısının sağlamlaştırılması açısından çok önemli bir yıl olacaktır" dedi.

Ayrıca Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan'ı ziyaret eden Bakan Çiçek daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçeksüratli ve rahat karar verebilecek bir yargı için çalıştıklarını belirterek, çalışmaları süren ‘Ulusal Yargı Ağı Projesi'ne ilişkin bilgi verdi.

10- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İsviçre'nin Davos kasabasında yapılan ‘Dünya Ekonomik Forumu' (WEF) toplantısındandönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Gönül, Türkiye topraklarına olası bir saldırı karşısında Türkiye içinNATO güvencesinin çok önemli olduğunu belirterek "5. Madde'nin açık hükmü karşısında NATO teminatı fevkalade önemlidir. Bizim temennimiz her şeyin barışçıl çözülmesidir" dedi.

11- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Yol-İş Sendikası'nca düzenlenen ‘Yeni İş Yasası Nasıl Olmalı?' konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, işçi ve işveren tarafının ‘iş yasası' konusunda 15 Şubat'a kadar anlaşamamaları halinde AB normları doğrultusunda hazırlayacakları yasa taslağını Bakanlar Kurulu'na göndereceklerini belirtti. Bakan Başesgioğlu ‘İş Güvencesi Yasası'nın ise 15 Mart'ta yürürlüğe gireceğini söyledi.

12- Orman Bakanı Osman Pepe ve 23 AKP milletvekilinin İzmit Büyükşehir Belediyesi Kentsel ve Endüstriyel Su Temin Projesi (Yuvacık Barajı) ile ilgili iddiaların araştırılması için meclis araştırması açılmasına ilişkin verilen önerge, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

13- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak ve Kıbrıs konusundaki gelişmeler ile İsviçre'nin Davos kasabasında yapılan ‘Dünya Ekonomik Forumu' (WEF) toplantısındaki temasları hakkında bilgi verdi.

14- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, partide yeniden yapılanmaya hız verdiklerini belirterek, girecekleri ilk genel seçimde partisini iktidara taşıyamaması durumunda genel başkanlığı bırakacağını söyledi.

15- İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, işadamı Mehmet Emin Cankurtaran'ın silahla yaralanmasına ilişkin Alaattin Çakıcı hakkında görülen davayı, zaman aşımı dolduğu gerekçesiyle düşürdü.

16- Türkiye'de bulunan BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan de Soto, Kıbrıs'ta anlaşma sağlanabileceğini düşündüklerini belirterek,bir çözüme varılabilmesi için her iki taraftada siyasi isteklilik olması gerektiğini söyledi. Her iki tarafın da taviz vermesi gerektiğini belirten de Soto, Türkiye ve Yunanistan'ın çözüm için yaratıcılık göstermeleri durumunda BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planı üzerinde değişikliklerin mümkün olduğunu söyledi.

Daha sonra Başbakan Abdullah Gül tarafından kabul edilen de Soto görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Gül'ün de çözümün aciliyeti konusundaki görüşlerini paylaştığını belirterek "O da sorunun çözülmek zorunda olduğunu ve 28 Şubat'tan önce çözülmesi gerektiğine inanıyor" dedi.

17- Kuzey Irak'ta yapılacak muhalefet toplantısı öncesi Türkiye'de temaslarda bulunan Monarşik Kraliyet Hareketi lideri Şerif Hüseyin Bin Ali ve beraberindeki heyet Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve Irak Türkmen Cephesi Ankara Temsilcisi Dr. Mustafa Ziya'yı ziyaret etti. Görüşmelerde ABD'nin olası Irak operasyonu ve Şubat ayında Kuzey Irak'ta yapılacak muhalefet toplantısı konuları ele alındı.

18- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ile görüştü.

19- Fransa'nın Strasbourg kentinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 2002 yılındaki çalışmalarına ilişkin bilgi veren AİHM Başkanı Luzius Wildhaber, AİHM'nin insan hakları ihlallerine ilişkin 2002‘de verdiği kararlarda Türkiye'nin, İtalya ve Fransa'nın ardından 3. sırada yer aldığını açıkladı. Wildhaber ayrıca Avrupa düzeyinde insan haklarının tutarlı bir biçimde korunması için AB'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne taraf olması gerektiğini söyledi.

20- ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Saray'da yaptığı ‘ulusa sesleniş' konuşmasında, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, BM kararlarını uygulama ve silahsızlanma konusunda zamanının dolduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ise Hollanda'nın ‘NRC Handelsblad' gazetesine verdiği demeçte"BM Güvenlik Konseyi, 1441 Sayılı karardaki unsurların tekrarlandığı yeni bir karar çıkarırsa bu fazladan yetki sağlayacaktır. Bundan sonra da birçok ülke için katılmak daha kolay olacak ve daha geniş bir koalisyon ortaya çıkacaktır. Askeri harekata geçecek olursak tüm uluslararası toplumun bunu desteklemesi kuşkusuz daha iyi olacaktır" dedi.

21- Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz, Kanada'nın CBC televizyonuna yaptığı konuşmada, ABD'nin Irak'a savaş açması halinde ABD'ye bir saldırı düşünmediklerini, ancak saldırının üssü haline gelmesi durumunda Kuveyt'i vurabileceklerini söyledi.

22- İsrail'de 120 milletvekilli parlamento (Knesset) seçimlerini,Başbakan Ariel Şaron'un genel başkanlığındaki Likud Partisi kazandı.

29 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Vergi Barışı Yasası'nın 10 maddesini, anayasa ve hukuk devleti ilkelerine aykırı bularak TBMM'ye iade etti.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Abdullatif Şener, yargı sürecini hızlandırmak ve yargının yükünü hafifletmek için bölge adliye mahkemelerinin kurulmasına imkan sağlayan yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'nda imzalanarak TBMM'ye sevk edildiğinisöyledi.

3- Yüksek Planlama Kurulu (YPK) Başbakan Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda, 2003 yılında kamuda uygulanacak tasarruf önlemleri konusu ele alındı.

4- Başbakan Abdullah Gül ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi ÖzkökBaşbakanlık'ta bir araya geldi. Toplantıda, ABD'nin Irak'a olası operasyonu ile ilgili Türkiye'nin güvenliği açısından alınması gereken önlemler görüşüldü.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bölgesel güvenlik konusunda muhtemel gelişmelere önceden hazırlıklı olunması amacıyla 2. OrduKomutanlığı bünyesindeki birliklerin güçlendirilmesinin gerektiği belirtildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Yusuf Buluç düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu. Buluç, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planının müzakere edildiği yerin başkent Lefkoşa, Türk tarafı müzakerecisinin de KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olduğunu belirterek, Türkiye'nin rolünün"danışma ve destek" ile sınırlı olduğunu söyledi.

Buluç ayrıca, Türkiye'nin, Irak konusundaki son değerlendirmelerini açıkladı.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada, faizin ve enflasyonun hükümetin inisiyatifinden çıkarıldığını belirterek "Bir üst kurullar, kurumlar ve kurallar ülkesi haline geliyoruz. Bankalarla ilgili kararlara siyasi otorite olarak doğrudan müdahale edemiyoruz. Ama yönlendirmeye çalışıyoruz" dedi.

7- Tüketicinin Korunmasına İlişkin Yasa Tasarısı, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda bazı değişikliklerle kabul edildi.

8- Türkiye'de temaslarda bulunan BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan de Soto, Erdoğan ile Kıbrıs sorununu genel olarak ele aldıklarını söyledi.

9- Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun, fotoğrafını ‘basın düşmanı' olarak Saint Lazare Garı zemininde sergileyen Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'ne karşı açtığı tazminat davası, Paris 17. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından usulden reddedildi.

10- Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, Belçika'nın başkenti Brüksel'dekioturumunda Irak konusunu ele aldı. Hıristiyan Demokrat Grup Başkanı Hans Gert Poettering, sorunun ABD'den değil Irak'tan kaynaklandığını belirterek, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in kendi vatandaşlarına karşı kitle imha silahları kullandığını söyledi.

11- ABD Başkanı George W. Bush halka hitaben yaptığı ‘Birliğin Durumu' konuşmasında, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in BM kararlarını hiçe sayarak silahsızlanmadığını, ABD'nin Irak'ı silahsızlandırmak için tek başına eyleme geçebileceğini söyledi. Başkan Bush, geçen yıl Irak'la birlikte ‘şer eksenine' dahil ettiği İran ve Kuzey Kore'yi de "Kitle imha silahı peşinde koşan kanunsuz rejimler" olarak tanımladı.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Yunanistan Yabancı Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen basın toplantısında, Kıbrıs, Türk-Yunan ve Türkiye-AB ilişkileri ile Irak konusunda açıklamalarda bulundu. Kıbrıs konusunda artık geçmişte kalmış olması gereken saplantı ve önyargılardan kurtulunması gerektiğini belirten Papandreu, Kıbrıs'ın güvenliğinin sağlanmasına ilişkin bir sorun olmadığını söyledi

30 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye-AB Troyka toplantısı için Türkiye'ye gelen AB Dönem Başkanı Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'yu kabul etti.

Papandreu, Kıbrıs'ta sağlanacak çözümün, ikili ilişkiler ve Türkiye'nin AB üyeliğini hızlandıracağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer ise AB'nin Türkiye'ye karşı üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini bildirdi. AB devlet ve hükümet başkanlarının Kopenhag zirvesinde Türkiye konusundaki aldıkları kararın, beklentilerinin gerisinde kaldığını belirten Cumhurbaşkanı Sezer, AB'den Türkiye'nin üyelik sürecinde atmakta olduğu köklü adımları iyi değerlendirmesi ve kamuoyunu Türkiye'nin üyeliği için hazırlamalarını istedi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Ankara Ticaret Odası (ATO) olağan ocak ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Ada'da Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin menfaatlerini gözetecek bir barışı arzu ettiklerini söyledi. Başkan Arınç BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrısplanı karşısında Türkiye'nin tavrının, hem ulusal menfaatlerimiz hem de Kıbrıs'taki soydaşlarımızın menfaatleri doğrultusunda olması gerektiğini belirterek "Her şeyin bittiği bir zamanda değiliz, ama her şeyden çok ders alınacak bir zamandayız" dedi.

Başkan Arınç ayrıca, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson'ı kabul etti. Pearson, Irak meselesine barışçıl bir çözüm bulunması için çalışmaya devam edeceklerini belirterek, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın önümüzdeki hafta BM Güvenlik Konseyi'ne bilgi vererek ikinci bir karar çıkarmaya çalışacağını söyledi. Başkan Arınç ise Pearson ile yaptığı görüşmede, ABD'nin Türkiye'den beklediği kararın öne alınması yönünde bir talebi olmadığını belirtti.

Öte yandan Pearson,Başbakan Abdullah Gül ile Irak konusunu görüşmek üzere bir araya geldi. Pearson görüşmeden sonra yaptığı açıklamada "Zamanın daraldığı mesajını ilettim. BM'nin ikinci bir karar çıkarmasını biz de isteriz, ama sadece Türkiye'nin değil, hepimizin zamanı daralıyor" dedi.

3- Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin sürdürülen ekonomik program kapsamında, Dünya Bankası'nın kullandıracağı 6.2 milyar dolarlık krediye hız kazandırılması amacıylatüm kuruluşlarla bir dizi toplantı yaptı. Toplantıda, kredilerin süratle kullanıma açılması için alınması gereken tedbirler görüşüldü.

4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMM Milli Savunma Komisyonu üyelerine Irak'la ilgili gelişmeler konusunda brifing verdi. Bakan Gönül, ABD askerinin Türkiye'nin destek ölçüsü ve savaş koalisyonuna katılıp katılmayacağıyla ilgili kararların Milli Güvenlik Kurulu ( MGK)toplantısında verileceğini bildirdi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, MÜSİAD tarafından İstanbul'da düzenlenen "21. yüzyılda Türkiye'nin Enerji Politikası" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, tabii kaynaklarını yeterince kullanmadığını belirterek, enerjinin özellikle dışa bağımlık konusunda önem arz ettiğini ve 2002'de dışa bağımlılık oranının yüzde 70-80'lere çıkma tehlikesi sebebiyle yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, AB'den gelen hibe nitelikli yardımların Hazine Müsteşarlığı'nda kurulacak fonda toplanmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.

Ayrıca, SınıraşanÖrgütlü Suçlara Karşı BM Sözleşmesine Ek, Kara, Deniz ve Havayolu Göçmen Kaçakçılığına Karşı protokolün Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı daGenel Kurul'da kabul edildi.

7- TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda, yurt dışında en az 3 yıl yaşayan Türk vatandaşlarına "dövizle askerlik" kolaylığı sağlayan yasa tasarısı kabul edildi.

8- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nca (DEİK) İstanbul'da düzenlenen 16. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında konuşan DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, 2001 yılı itibariyle komşu ülkelerle yapılan ticaretin tüm dış ticaret hacminin, ancak yüzde 15'i kadar olduğunu belirterek "Bu kadarı ile yetinemeyiz. Daha fazlası için çaba sarf etmeliyiz. Çünkü Türkiye'nin sanayi yapısı, komşu ülkelerin ihtiyaçlarını karşılamaya son derece elverişlidir" dedi.

Toplantıya katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Türkiye'nin müttefiki ve dostu olan ABD ile askeri ve politik alanda sahip olduğu stratejik ortaklığın kalıcı olmasının büyük ölçüde ekonomikilişkilerin güçlendirilmesine bağlı olduğunu söyledi.

9- Afganistan'ın başkenti Kabil'de Uluslararası Güvenlik veDestek Gücü'nün (ISAF) Komutanı Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu'ya, Afganistan "Gazi Emanullah Han" madalyası verildi. Düzenlenen törende Afganistan Devlet Başkanı Yardımcısı ve Savunma Bakanı Kasım Fehim Han, Zorlu'ya madalyanın, Afganistan ve Afgan milli ordusunun yeniden yapılandırılmasına katkıları ve Afgan halkına yardımları dolayısıyla verildiğini söyledi.

10- Türkiye-AB Troyka toplantısı için Türkiye'de bulunan AB Dönem Başkanı YunanistanDışişleri Bakanı Yorgo Papandreu,Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ile bir araya geldi. ArdındanBaşbakan Abdullah Gül tarafından kabul edilen Papandreu, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da ziyaret etti.

Bakan Yakış ile Papandreuarasında gerçekleştirilen görüşmelerde,Kıbrıs ve Irakkonusu ele alındı. Daha sonra gazetecilere açıklama yapanBakan Yakış"Türkiye ve Yunanistan'ın sorunlarını çözüp, parlak bir geleceğe müştereken ilerleyeceklerine inanıyorum" dedi.

Gazetecilerin 28 Şubat'a kadar Kıbrıs'ta bir çözüm olup olamayacağına ilişkin sorusu üzerine Papandreu, Kıbrıs konusunun, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri uzun yıllardır zor duruma soktuğunu, iki ülke arasındaki yakınlaşma ve ortak AB vizyonu da göz önünde bulundurulduğunda, çözüm yolunda önemli fırsatlar olduğunu söyledi.

Bakan Yakış daha sonra Türkiye-AB Troyka toplantısı için Türkiye'ye gelen İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ile görüştü. Türkiye'nin NATO'dan Irak konusunda savunma yardımı isteyip istemeyeceğine ilişkin olarak Türkiye'nin müttefikleriyle değerlendirmelerinin sürdüğünü belirten Bakan Yakış "Nasıl hareket edeceğimiz bu istişarelere göre belirlenecek" dedi.

Frattini ise "Bunu görüşmedik. Hassas bir konu, öncelikle BM Güvenlik Konseyi'nde değerlendirilmesi lazım" dedi.

11- Türkiye'de bulunan Avrupa Yahudi Kongresi Başkanı Michael Friedman, Başbakan Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Friedman görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Gül ile ‘her iki yılda bir Yahudi ve Müslüman dünyasının uluslararası bir konferansta bir araya gelmesini kararlaştırdıklarını' söyledi.

12- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Talip Abid Salih El Dileymi Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'a olası operasyonu konusunda "Türkiye topraklarını ve üslerini açmazsa, ABD bir şey yapamaz. ABD'ye yardım ederseniz de bu iz bırakır, halk affetmez" dedi.

13- ABD Başkanı George W. Bush'un dün yaptığı "Birliğin Durumu" konuşmasının ardından İngiltere, İtalya, İspanya, Portekiz, Polonya, Macaristan, Danimarka ve Çek Cumhuriyeti liderleri dün bir bildiriyayınladı. Bildiride, Irak'ın dünya barışı ve güvenliği açısından ciddi tehdit oluşturduğu ve bu ülkenin silahsızlanması için Avrupa'nın ABD ile birlikte "kararlı bir biçimde" hareket etmesi gerektiği belirtildi.

14- ABD Başkanı George W. Bush, Beyaz Saray'da İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in sürgüne gitmesi halinde, bundan memnun olacağını söyledi. Öte yandan Beyaz Saray,BaşkanBush'un, Irak'a yönelik savaş başlatılması halinde mültecilere yardım için 15 milyon dolarlık fonu serbest bırakma kararı aldığını açıkladı.

Ayrıca, ABD Senatosu'nun Dışişleri Komisyonu'nda, bir konuşma yapan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage, Irak'a askeri harekat olması halinde 21 ülkenin topraklarını kullandıracağını açıkladı.

Öte yandan BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix yapığı açıklamada, rapor sundukları pazartesi gününden bu yana, Irak'ın işbirliğini geliştirme ve denetçilerin bilim adamlarıyla Irak'ın silah programını konuşmalarını sağlama yönünde bir belirti görmediklerini söyledi.

15- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, ABD'nin Irak'a saldırmaya hakkı olmadığını belirterek, ülkesinin ABD saldırısıyla yüzleşmeye, onu geri püskürtmeye ve ABD'yi yenmeye hazır olduğunu söyledi.

16- Irak'ın BM Daimi Temsilcisi Muhammed El Duri, Reuters Ajansı'na yaptığı açıklamada, ABD'nin ülkesine saldırması durumunda bütün dünyada ABD hedeflerinin saldırıya uğrayabileceğini belirterek, Endonezya'dan Ortadoğu'ya kadar yayılacak bu saldırıların koordineli olacağına inanmadığını, ama bir işgale karşı kendiliğinden tepkiler oluşabileceğinisöyledi.

El Duri, ayrıca BM Silah Denetim Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix'in BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu iddiaları reddeden bir mektubu, Konsey üyelerine iletti ve Blix'in raporunun, ABD Başkanı George W. Bush'a savaş için askeri bir üniforma verdiğini söyledi.

31 OCAK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 89 valiyi kapsayan Valiler Kararnamesi'ni onayladı.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Başbakan Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile kurul üyesi bakanlar ve kuvvet komutanlarının katılımıyla Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Toplantıda, olası Irak operasyonu ve Kıbrıs sorununun çözümü için BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından taraflara sunulan plan ve son gelişmeler ele alındı.

Toplantıdan sonra açıklanan bildiride,Türkiye'ninIrak konusunda barışçı çözümden yana olduğu belirtilerek, olası Irak operasyonu için uluslararası yasallık koşuluyla "Yabancı ülke askerlerinin Türkiye'de, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) de yabancı ülke topraklarında bulunmasını" düzenleyen Anayasa'nın 92. Maddesi uyarınca TBMM'den izin istenmesi konusunda hükümete tavsiyelerde bulunulduğu,Irak'a, BM silah denetçileri ile uzlaşı için "acilen" karar vermesi uyarısı yapılırken,Kıbrıs'ta ise müzakereleri öneren taraf olan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a destek verilmesinin istendiği bildirildi.

3- Başbakan Abdullah Gül Irak'ın Ankara Büyükelçisi Talip Abid Salih El Dileymi'yi Başbakanlık'ta kabul etti. Başbakan Gül kabulde yaptığı konuşmada, Irak'ın, BM'yegüçlük çıkarmadan, tüm soru işaretlerini giderecek şekilde kapılarını açması gerektiğini söyledi.

Büyükelçi Dileymi ise barışçı çabalara olan desteklerini sürdüreceklerini belirterek "Soruna barışçı çözüm bulunması için Irak gereken gayret ve kolaylıkları göstermektedir. Irak, silah denetçileriyle de işbirliğini sorunsuz şekilde devam ettiriyor. Gerekeni de yapmaya gayret gösterecektir" dedi.

4- CHP GenelBaşkanı Deniz Baykal depremleilgiliincelemelerdebulunmak üzere Tunceli'nin Pülümür ilçesine giderken Elazığ'da gazetecilerin sorularınıyanıtladı. Kıbrıs konusunda çok büyük yanlışlıklar yapıldığını belirten Baykal"Türkiye, yürütülmekte olan müzakerelerde, planda köklü bir değişiklik sağlanarak bizim kaygılarımızı bertaraf edecek hale dönüştürülmesi için gayret gösterme durumundadır" dedi.

5- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen Suriye gezisi öncesi Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda (DTM) düzenlediği basın toplantısında, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi amacıyla komşu ve çevre ülkelere bu tür ziyaretleri sürdüreceklerini belirterek "Temel amacımız, Türkiye'nin dış ticaretinde geleneksel pazarlara olan bağımlılığını azaltmaktır" dedi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, serbest bölgelerdeki vergi kayıp ve kaçağını ortadan kaldırmak için, kısa süre içinde yeni bir düzenlemeye gidileceğini belirterek, bu konuyla ilgili olarak Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'le görüşme içinde olduklarını söyledi.

7- AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TGRT televizyonundaki birprogramdaKıbrıs sorunu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

8- Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) toplanan 112 sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı ‘Sivil Toplum Meclisi' Kıbrıs ve Irak konusunda ortak bir deklarasyon yayımladı. Deklarasyonda, KKTC'nin bugün AB ve BM'nin ‘çözüm' adı altında sundukları baskılar ve dayatmalar sonucunda yok olma süreciyle karşı karşıya olduğu belirtilirken, Irak'la ilgili ise "Irak'ın toprak bütünlüğünü bozacak Türkiye'ningüvenlik gereklerini göz ardı edecek, bölgenin dengelerini değiştirecek müdahaleye kesinlikle karşıyız" denildi.

9- Türkiye ile AB arasında dışişleri bakanları düzeyinde ilk kez düzenlenen Troyka toplantısı yapıldı. Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, AB Dönem Başkanı Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini,AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ve üst düzey diplomatların katıldığı toplantıda, Kıbrıs, Irak ve Türkiye'ye verilecek "yeni yol haritası" görüşüldü.

Bakan Yakış toplantıdan sonra yaptığıaçıklamada, Troyka ile hükümetin Kıbrıs konusundaki görüşlerinin çok büyük ölçüde örtüştüğünü belirterek "Kıbrıs sorununa 28 Şubat'a kadar çözüm bulmak zorundayız. Troyka'nın, bir fırsat penceresi olduğunu, yakalanması gerektiği görüşüne katılıyoruz" dedi.

Verheugen ise Kıbrıs'ta çözüm için fırsat penceresinin şubata kadar açık olduğunu, bu pencerenin daha sonra kapanacağını belirterek "Karar verilmiştir. Kıbrıs, 2004 Mayıs'ında AB üyesi olacak. Burada tartışılan, bunun birleşik bir Kıbrıs olup olmayacağıdır" dedi. BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan Kıbrıs planı ile ilgili olarak ise"Bundan daha iyi bir plan asla olmayacak" dedi.

Verheugen daha sonra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı Mehmet Dülger ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ayrı ayrı görüştü.

10- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, KKTC'nin Girne kentinde düzenlenen ‘Türkiye Sanayici ve İşadamları Platformu'nun (TSP) Girne Başkanlar Kurulu' toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk toplumunun "çözümsüzlük çözümdür" politikalarını benimsemediğini söyledi. On binlerce insanın miting meydanlarında toplanıp çözüm ve AB üyeliği talep etmesinin bunun en somut delili olduğunu belirten Özilhan "Rum tarafı AB üyeliğine davet alması nedeniyle eline bir fırsat geçirdiği yaklaşımıyla hareket ederse işbirliğinin önü tıkanmış olacaktır" dedi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile başkent Lefkoşa'da bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Denktaşgörüşme sonrasında yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan belgedeki değişikliklere ilişkin isteklerinin Rum tarafınca reddedildiğini belirterek, iki taraf arasındaki görüş ayrılıklarının devam etmesi nedeniyle birkaç güne kadar tekrar bir araya geleceklerini söyledi.

12-IMFDışilişkiler Direktörü Tom Dawson ABD'nin başkenti Washington'da IMF Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, IMF destekli programdan saptığı yönünde dış basında yer alan haberleri doğrulamayarak, Türkiye'nin programdan sapmadığını, ancak hedeflerin tutturulabilmesi için çok çalışılması gerektiğini söyledi.

13- ABDBaşkanı George W. Bush ile İngiltere Başbakanı Tony Blair, Beyaz Saray'da yaptıkları görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başkan Bush, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in silahsızlanmadığını, tehlike arz ettiğini ve sınırlı bir sürede silahsızlanması gerektiğini söyledi. Başkan Bush ayrıcaBM'nin Irak ile ilgili 1441 Sayılı kararının Irak'a askeri müdahale için yeterli olduğunu belirtti.