11.10.2003
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 2003

 

 

1 EKİM2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM'nin yeni yasama yılının açılışındayaptığı konuşmada,Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olma niteliğini sonsuza kadarkoruyacağınıbelirterek, Atatürk ilke ve devrimlerinin Türkiye'yi aydınlatmaya devam edeceğini söyledi. Çoğunluğun sağladığı iktidarın gücünü ölçülü kullanması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Sezer, hükümetin kadrolaşmasını da eleştirdi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınçyeni yasama yılının açılışı nedeniyle bir resepsiyon verdi. Resepsiyona Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve kuvvet komutanları da katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resepsiyonda gazetecilerin Irak ve Kıbrıs konularınailişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, PKK/KADEK'in Kuzey Irak'tan çıkarılmasının Irak'a asker gönderme kararı için pazarlık konusu olmadığını söyledi.

3- Başbakan Recep Tayip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 3 Kasım seçiminin iptaliyle ilgili gelişmeler konusunda “Güven zeminine gölge düşürülmek isteniyor. Başka bir güce, hiçbir mahfile, hiçbir mihraka borcumuz yoktur” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, YÖK yasa taslağı ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi.

4- Genelkurmay Başkanı OrgeneralHilmi Özkök, TBMM'nin açılış resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orgeneral Özkök, gazetecilerin ABD'de imzalanan 8.5 milyar dolarlık kredinin verilmesinin Kuzey Irak'ta sıcak takip yapmama koşuluna bağlandığının sorulması üzerine, hükümetin anlaşma konusunda kendilerini bilgilendirmediğini belirterek “Bizim şahsi görüşümüz para ile politika ayrı değerlendirilmeli yönünde" dedi.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ dakredi koşulu olarak Türkiye'nin Kuzey Irak'a tek taraflı girmemesi koşuluna ilişkin “Siyasi konuya ilişkin bir cümlenin ekonomik anlaşma içine konmasını tasvip etmiyoruz” dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,partisinin Meclis grup toplantısında güncel gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Baykal, Yargıtay'ın DEHAP'la ilgili kararı onamasının ardından yaşanan gelişmelerle ilgili olarak “Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ne karar alırsa alsın tartışmalı olacaktır” dedi. Baykal ayrıca, 8.5 milyar dolarlık kredi anlaşmasının siyasi koşullara bağlı olmasının kabul edilemez olduğunu, hükümetin bu anlaşmadan geri dönmesi gerektiğini belirtti.

Öte yandanCHP grup başkan vekilliklerine İstanbul Milletvekili Ali Topuz, İzmir Milletvekili Ali Topuz, İzmir Milletvekili Kemal Anadol ve Samsun Milletvekili Haluk Koç seçildiler.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan,Hazine Müsteşarlığı'nda IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam, IMF TürkiyeDaimi Temsilcisi Odd Per Brekk ilebir araya geldi. “Doğrudan Vergilendirme Reformu”nun ele alındığı toplantıda,kişi başına milli geliri 1.500 doların altında kalan şehirler için uygulanması öngörülen teşvikler konusu görüşüldü.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bakanlığında köklü bir değişimi öngören E-devlet uygulamalarıyla ilgili Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu. ‘E- devletin' kronik problem haline gelen yolsuzluk, hantal devlet yapısı, vatandaşın devletine karşı güvensizliği ve bezdiren bürokrasinin çözümü olduğunu belirten Bakan Coşkun, elektronik ortamda işlemlerin kolaylıkla takip edilmesinin şeffaflık ve güven konusunda da önemli bir artı değer olacağını söyledi.

8- MHP Genel Sekreteri Faruk Bal ile Genel Başkan Yardımcısı Ercüment Konukman, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) seçimlerin iptaline ilişkin dilekçelerini sundu.Seçimlerin tümden iptali ve yenilenmesini istediklerini belirten Bal“Çünkü bu seçimlerin üzerine sahtecilik gölgesi düşmüştür” dedi.

SP'nin başvuru dilekçesini deYSK'ya veren Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sünnetçioğlu, dürüstlük ilkesini seçimlerden sonra da sağlamanın YSK'nın görevi olduğunu belirterek seçimlerin iptalini istediklerini söyledi.

9- DışişleriBakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İtalya Dışişleri BakanıFranco Frattini ilebaşkent Roma'da bir araya gelerek ortak basın toplantısı düzenledi.Frattini,AB'nin Türkiye konusunda 5 Kasım'daaçıklanacak ilerleme raporunun olumlu olacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül de AB üyeliği yolunda ilerlemedeki kararlılıklarını teyit etti. Görüşmede ayrıca, Irak sorununa BM denetiminde hızlı çözüm bulunmasına verilen önem de deklare edildi.

10- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmenİran'ın başkenti Tahran'da,İran ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğin geliştirilmesi seminerinde yaptığı konuşmada,ticaret hacmi 3 milyar dolar olan ülkeler arasında sıkıntı yaşanmadığını ve İran ile Türkiye'nin coğrafi partnerliğini ekonomik alana taşıması ve geliştirmesi gerektiğini, 1.2 milyar dolar olan ülke arasındaki ticaret hacminin 2.2 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

11- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu ÜyesiGünter Verheugen,CNN Türk televizyonunda katıldığı ‘Manşet' programında yaptığı açıklamada,Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerine ilişkin karar alınması beklenen Aralık 2004 zirvesinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin veto hakkını uygulamaya geçirmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Verheugen ayrıca, Kıbrıs'ta iki tarafaAnnan planı üzerinden müzakerelere yeniden başlama çağrısında bulundu.

12- Avusturya'nın başkentiViyana'da gerçekleştirilen BM Yolsuzlukla Mücadele Konferansı'nda, Türk heyetinin önerisiyle‘özel sektörde zimmet' suçu da yolsuzluk suçuolarak kabul edildi. Konferansta, yolsuzluklaelde edilen gelirlerin kaynak ülkeye iade edilmesi de ilk kez uluslararası bir sözleşmeye dahil edildi.

2 EKİM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, ABD'de imzalanan 8.5 milyar dolarlık kredi anlaşmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada,Türkiye'nin bütçesinin 8.5 milyar dolarlık krediye dayalı olarak hazırlanmadığını belirterek, anlaşmanın Türkiye'nin tasarrufu altında bulunduğunu söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Vladimir Spidla'yı kabulünde yaptığı açıklamada, iki ülke arasında hiçbir siyasi sorun olmadığını ve ticaret hacminin de yarım milyar dolar olduğunu belirterek, bunun daha da ileri götürülmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

Başbakan Spidla da Türkiye'nin hem tarihsel hem coğrafi açıdan Avrupa'ya ait olduğunu belirterek “Türkiyesiz bir Avrupa kesinlikle daha yoksul olurdu” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD temaslarının ardından yurda dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, ABD'de imzalanan 8.5 milyar dolarlık kredi anlaşmasındaki ‘Kuzey Irak koşulu' ile ilgili hükmün Türkiye'yi bağlamayacağını belirterek “ABD Kongresi kararı ABD'yi bağlar, Türkiye'yi bağlayıcı bir şey söz konusu değil” dedi.

4- Danıştay Başkanlığı'nınAnayasa'da yargıyla ilgili değişiklik yapılmasını içeren öneri teklifi, Genel Sekreter Salih Er tarafından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e sunuldu.

5- Adalet Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Siyasi Partiler Yasası'nın bazı maddelerinde değişiklik yapılmasıyla ilgili komisyon çalışmasının devam ettiği, yapılan bazı değişikliklerin “Komünist, faşist, anarşist, teokratik, nasyonal sosyalist gibi adlarla siyasi parti kurulamayacağı hükmünün kaldırılması” şeklinde yorumlanmasının yanlış olduğu belirtildi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtanİstanbul'da düzenlenen Avrasya 6. Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, bu yıl beklenenden daha az bir bütçe açığıyla karşılaşılacağınıbelirterek “Bu sene en azından 7-8 katrilyon lira daha az faiz ödeyeceğiz” dedi.

Toplantıya katılan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 386 milyar dolarlık milli geliriyle dünyanın en büyük20.nci ekonomisine sahip olduğunu söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türk Avrupa Girişimciler Platformu EUROKON 2003'e katılmak üzereAlmanya'ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankası'nda ve bankalardayükümlülüğünü yerine getiremediği için risk listesine alınanlardan 30 Haziran 2003'e kadar yükümlülüklerini yerine getirenlerin bu listelerde aklanmalarına olanak sağlayacak olan sicil barışı yasateklifinin TBMM'ye sevk edildiğini söyledi.

8- 1970 yılında Cenevre'de Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Konferansı'nda kabul edilen, ‘Mürettebatın Gemide Barınmasına İlişkin (İlave Hükümler) 133 Sayılı Sözleşme' TBMM Genel Kurulu'nda onaylandı.

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar basına yaptığı açıklamada, milleti ve bir ölçüde de Yüksek Seçim Kurulu'nu seçim tehdidiyle istedikleri tarzda karar almayazorlayan hükümetin ve yakın çevrelerin yükseklerden konuştuklarını belirterek “Hemen erken seçim kararını Meclis'te alın, biz de gelip el kaldıralım” dedi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Koordinatörü Cofer Black ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Nabi Şensoy başkanlığındaki Türk ve Amerikan heyetleri arasında, PKK/KADEK'in bertaraf edilmesiyle ilgili görüşmeler Dışişleri Bakanlığı'nda yapıldı. Black ve Büyükelçi Şensoy tarafından yapılan ortak açıklamada, iki ülkenin bir eylem planı üzerinde uzlaştıkları belirtildi.

11- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Wolf Ruthart Born, gazetecilere Kıbrıs konusuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Türkiye önemli reformlarla AB sürecinde ilerlerken, Kıbrıs unutulmamalı. Mayıs ayına kadar çözümün sağlanması için hala fırsat var. Annan planı üzerinde düzeltmelerle anlaşma sağlanabilir” dedi.

12- Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği tarafından yayımlanan ‘AB Genişleme Sürecinde Türkiye' adlı bir broşürde, Türkiye'de düşünce özgürlüğü, dernekleşme ve din özgürlüğü alanlarında kısıtlamaların sürdüğü, çözümlenmesi gereken sorunlar sıralamasında ise HADEP'in kapatılması ve DEHAP'ın kapatılma girişiminin örnek gösterildiği belirtildi.

13- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan,Rusya'nın Rostov kentinde bir fabrika açılışı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye yabancı sermaye gelmemesinin nedeninin, yargının çok geç, yavaş ve farklı işlemesinden kaynaklandığını belirterek, aynı konuda iki farklı karar çıkabildiğini söyledi.

14- Türkiye'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Altay Cengizer, ABD'nin New York kentinde yapılan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Bakanlar Toplantısı'nda, Faslı Genel Sekreter Abdülvahid Belkeziz'in hazırladığı Kıbrıs raporunun dağıtılmasından sonra yaptığı konuşmada, Türk tarafının bu raporun bütünlüğünden ve doğruluğundan şüphe ettiğini belirterek “Öteden beri yapılanın tersine Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki İKÖ Sekretaryası'nın Türk tarafının görüş ve değerlendirmelerini dikkate almadığını söyledi.

3 EKİM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin 2003-2004eğitim-öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, cumhuriyetin en önemli projelerinden birinin de üniversite olduğunu belirterek "Yükseköğretim kurumlarımız, araştırma yapan, özgün yayınlar üreten, bilim dünyasınakatkıda bulunan, bilim insanı ve aydın kuşaklar yetiştiren, dünya üniversiteleriyle rekabet edebilen öncü kurumlarımız olmalıdır" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kurucular Kurulu toplantısından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin artık krizler ülkesi olmaktan çıktığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, partisinin Kurucular Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Irak'taki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Gül “Bazı ülkelerin Irak'tan ciddi toprak alımına girdiklerini belirterek “Buna kayıtsız kalamayız. Bizim orada olmamamızın büyük tehlikelere yol açabileceğini düşünüyoruz” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Görüşmede, atıl kadroların tasfiye edilmesine ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Moghadam görüşmede ”Türkiye ekonomisi çok iyi yolda. Faiz ve enflasyondaki düşüş ve yüzde 6.5'lik faiz dışı fazlanın tutturulacağını gösteren gelişmeler hükümetin bir başarısı” dedi.

Başbakan Yardımcısı Şahin de 6. gözden geçirmenin zamanında bitirileceğini belirterek, bir sorun olmadığını söyledi.

5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Algan bir soru üzerine, Yargıtay'ın, DEHAP'ın 4 eski yöneticisininmahkumiyet kararlarını onamasının ardından, 3 Kasım milletvekilliğigenel seçimlerine yönelik yapılan itirazları bugün değerlendirmeyebaşlayacaklarını söyledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Adıyaman Barosu tarafından düzenlenen panele katılmak için gittiği Şanlıurfa'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek bir soru üzerine, YüksekSeçim Kurulu'nun (YSK), Türkiye'deki en tecrübeli kuruluşların başında geldiğini belirterek, YSK üyelerinin seçim konusunda, mevzuat vehukukun beklentilerini dikkate alarak, uygun kararlar vereceklerinisöyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İstanbul'da devam eden 6. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin jeopolitik konumunu bir değer olarak kullanması gerektiğine dikkat çekerek, Türkiye'nin yakın çevresinde 600 milyardolarlık bir enerji pazarı olduğunu söyledi.

8- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu yaptığı açıklamada, Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısının 14 milyonu aştığını söyledi. Bakan Mumcu "Yaklaşık yüzde 13-14 büyüme ile önümüzdeki 20 yıl içinde60 milyon turiste ulaşılabileceği hesaplanmaktadır. En karamsaryaklaşımla bile, Türkiye'nin 2020 yılı beklentisi, 40 milyon turist ve 60 milyar dolar turizm geliridir" dedi.

9- DEHAP, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvuruda bulunarak, 3 Kasım seçimlerinin iptali veya ülke barajının yeniden hesaplanması istemiyle yapılan başvuruların usul yönünden reddedilmesi, bu yapılmaz ise partiye savunma hakkıtanınmasını istedi.

10- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), buyılın Eylül ayında toptan eşya fiyatlarının (TEFE) yüzde 0.1, tüketici fiyatlarının (TÜFE) ise yüzde 1.9 oranında arttığını açıkladı.

11- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan, Malatya'da düzenlenen Türkiye Sanayici ve İşadamları Dernekleri (SİAD) Platformu Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilk defa bir krizden temkinli biçimde çıkmayaçalıştığını, Türkiye ekonomisinde 2002'den bu yana görüleniyileşmenin, Nisan 2003'ten itibaren dikkat çekici bir noktayaulaştığını belirterek, üzerinden bir yıl geçtikten sonra seçim sonuçlarına yapılacak dışmüdahalenin, bu konuyu uluslararası alanda tartışılır halegetireceğini söyledi.

12- İran'ın başkenti Tahran'da yapılan ‘Ortak Ticaret Komitesi 2. Dönem Toplantısı ve 3. Tahran Uluslararası Sanayi Ürünleri Fuarı'nın açılışına katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile İran Ticaret Bakanı Muhammed Şeriat Madari, karşılıklı ticaret tarifelerinin düşürülmesini öngören mutabakat zaptını imzaladılar.

Buna göre iki ülke, 2004 yılından itibaren beş yıl içinde gümrüktarifelerini yüzde 4'e indirecek.

13- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD'nin New York kentinde yaptığı açıklamada “Washington'un çizdiği koşullar içinde Irak'ta uygun bir siyasal rolüstlenmesi mümkün değildir" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de başkent Moskova'da yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak konusundaki BM'ye sunduğu tasarının kendilerini tatmin etmediğini, ancak bir uzlaşmaya varılacağını umduğunu söyledi.

14- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw BBC radyosuna yaptığı açıklamada, Irak'ta kitle imhasilahı arayan ekibin silah bulamamasının, Irak'ta silah bulunmadığı anlamına gelmediğini belirtti.

15- Irak'taki ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ricardo Sanchez, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, düşmanın daha öldürücü ve karmaşık bir hale geldiğini belirterek, İttifak'ın kayıplar vermeye hazır olması gerektiğini, Türk birliğini memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.

4 EKİM 2003

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Samsun il kongresinde yaptığı konuşmada, CHP'nin 3 Kasım seçimlerinde kendi kabuğunu kırdığını, toplumun tümünü kucaklamaya yöneldiğini söyledi.

2- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), DEHAP'ın seçimlerde sahtecilik yaptığının Yargıtay'ca onanmasının ardından 3 Kasım seçimi ve barajın iptali istemiyle yaptığı başvuruları 1'e karşı 6 oyla reddetti.

YSK Başkanı Tufan Algan, kararla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Aslolan kararın kanuna ve Anayasa'ya uygun olmasıdır” dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Capital dergisinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Bakan Babacan, bu ay içinde IMF ile kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almaya yönelik bir çalışma başlatacaklarını söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 3 Kasım seçimlerine yönelik itirazları reddeden kararının ‘hukuki ve doğru' olduğunu belirterek “Seçimlerin üzerinden bir sene geçtikten sonra tekrar başa dönmek yanlıştı. Bu karar memlekete büyük katkı sağlamıştır” dedi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odası'nın (TÜRMOB) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, düşük vergi gelirlerinde muhasebeci ve müşavirlerin de payı olduğunu söyledi. Bakan Unakıtan 8.5 milyar dolarlık ABD kredisi ile Irak'a asker gönderilmesi arasında kurulan bağlantıya ilişkin olarak da “Biz o parayı alsak da almasak da bizim orada bulunmamamız lazım” dedi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Demiryol-İş Sendikası'nın 7. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, demiryollarına yönelik reform çalışmalarının süreceğini belirterek “Demiryollarımızın standartları yükseltilecek ve öncelikli ulaşım araçlarından olacak” dedi.

7- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Türk Demokrasi Vakfı Genel Merkezi'nde ‘İnsan Hakları' konulu konferansta, uyum yasalarının uygulanmamasını eleştirerek “Bundan sonra yasaları uygulamayanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

8- Anayasa Mahkemesi'nin, 2002 yılında elektrik abonelerinden aylık 1 milyon lira güç bedeli alınmasına ilişkin 2002 Yılı Bütçe Yasası'nın 39'uncu maddesini iptal kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı'na, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Kasırga atandı.

10- İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Tarihi Kentler Birliği Sempozyumu'nun sonuç bildirgesinde, özgün kentsel varlıkların korunmasının temel ilke seçildiği belirtildi.

11- 40. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, yönetmen Ömer Kavur'un ‘Karşılaştırma' adlı filmi en iyi film ödülü dahil 7 dalda Altın Portakal ödülüne layık görülürken, “En İyi Yönetmen” ödülü Ömer Kavur'a, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü Meltem Cumbul'a ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü de Tarık Akan'a verildi.

12- AB'ye üye ve aday ülkelerin hükümet ve devlet başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen hükümetlerarası konferans İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleştirildi. Konferansın ardından yayımlanan Roma Deklarasyonu'nda, genişlemenin Avrupa'nın dünyadaki rolüne ağırlık ve güç katacağı belirtildi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile birlikte Konferansa katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan düzenlediği basın toplantısında, Avrupalı liderlerin AB için atılacak adımları hayranlıkla takip ettiklerini şimdi de uygulamayı görmek istediklerini, ayrıca Irak'a asker gönderme konusunda ise atılacak bütün adımların Anayasa'ya göre yapılacağını söyledi.

13- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs Türk Sanayi Odası ile birlikte başkent Lefkoşa'da düzenlenen ortak toplantıda yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs'ta Annan planının uygulanması durumunda KKTC'nin ekonomik yükleri taşımak zorunda kalacağını söyledi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da dün açılışını yaptığı 4. Yerli Ürünleri Tanıtım Fuarı resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yunanistan'ın dostluğunun arkasında oyun olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Denktaş Annan planı ile bir yere varılamayacağını söyledi.

15- İsrail'in Hayfa kentinde düzenlenen intihar saldırısında 20 kişinin öldüğü, 55 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, Ortadoğu'da barışı amaçlayan Yol Haritası'nda öngörülenin aksine İsrail'in, Filistin topraklarında yeni yerleşim birimleri ve tartışmalı Güvenlik Duvarı'nı inşa etmeyi sürdürme kararını eleştirdi.

5 EKİM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan ‘Ters Köşe' adlı programa katıldı. Irak'a asker gönderme konusundaki soruları yanıtlayan Başbakan Erdoğan, komşu ülkelere asker gönderilmemesi yönündeki genel teamül nedeniyle BM sürecinin beklenmeyeceğini ve Bakanlar Kurulu toplantısında tezkere konusunun ele alınacağını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kayseri Doğalgaz Dağıtım Hattı temel atma töreninde yaptığı konuşmada,İran ve Türkmenistan'dangelen doğalgazın Kayseri üzerinden Ankara ve İstanbul'a ulaştırıldığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Türk Lirası'ndaki değerlenmeyi kimsenin anlayamadığını, Japonya, Almanya gibi para birimi değerlenen ülkelerin süreğen bir dış ticaret fazlası olduğunu, işsizlik sorunu olmadığını, sanayisinin tam kapasiteyle çalıştığını belirterek, Türkiye'de ise bu koşullar sağlanamadığı halde TL'nin değer kazandığını söyledi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü yaptığı açıklamada, tarımda Doğrudan Gelir Desteği ile birlikte tarım sigortası, ucuz mazot, gübre ve tohum desteği de sağlanacağını söyledi.

5- CHP İstanbul Milletvekilive TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Onur Öymen, güncel konularla ilgili Milliyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, Irak'taki otorite boşluğu nedeniyle Türkiye'nin 35 bin insanını kaybettiğini, 100 milyar lira civarında da ekonomik kayba uğradığını söyledi.

7- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani'nin Temsilcisi Berham Salih yaptığı açıklamada, Talabani'nin, Türkiye'ye bir mesaj gönderdiğini, mesajda “Demokratik ve federal Irak'ın kurulması için Türkiye'nin siyasi ve ekonomik desteğinin çok önemli olduğunu” vurguladığını söyledi.

8- İsrail'in, Hayfa kentine İslami Cihad örgütü tarafından düzenlenen intihar saldırısının ardından, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında bir kampa hava saldırısında bulunduğu bildirildi. İsrail hükümetince yapılan açıklamada, Suriye'ye şimdilik yeni bir saldırı düzenlenmeyeceği belirtilirken, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara'nın ise konuyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırdığı, Şara'nın ayrıca, BM'yebir mektup gönderdiği ve mektupta, İsrail uçaklarının Şam yakınlarında bir sivil bölgeyi hedef aldığını, Suriye'nin, İsrail'i caydırma kapasitesinde olduğunu, ancak bu konuda itidal göstereceklerini söylediği bildirilmektedir.

9- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın hükümeti kurmakla görevlendirdiği Ahmet Kurey'in Arafat'ın özel kararnamesiyle 7 üyeli Acil Kabine Başkanı ve Başbakan olarak ilan edildiği bildirildi.

6 EKİM 2003

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra basına açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Irak'a asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin gerekçesihakkında “Irak'ta meydana gelen gelişmelerden ister olumlu, ister olumsuz en evvel ve en fazla etkilenen ülke Türkiye'dir. Irak konusunu, Irak'a komşu olmayan bir ülke gibi algılayamayız, olup bitenlere bigane kalamayız” dedi.

Bakan Çiçek ayrıca, Türkiye'nin Irak'a sadece asker olarak değil, mühendislik hizmetlerinden sağlık hizmetlerine varıncaya kadar devletin diğer birimleri olarak da gittiğini ve gitmek istediğini belirterek, bunlar için izin alınması gerekmediğini ve izin konusunun doğrudan doğruya Irak'a gönderilmesi ile ilgili olduğunu söyledi.

2- Türk Silahlı Kuvvetleri Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezi Komutanlığı'nın eğitim-öğretim dönemine başlama töreninde konuşan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, teröre karşı küresel boyutta önlem alınması gerektiğini belirterek, terörü devlet politikası olarak destekleyen ülkeler bulunduğunu ve Türkiye'nin bu konuda uluslararası alanda yeterli desteği görmediğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'de bulunan Katar Başbakan 1. Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamid bin Casım bin Cebir el-Tani ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında Irak'a asker gönderilmesine ilişkin Türkiye'nin hiçbir gizli planı bulunmadığını belirterek, işgalin bir parçası olunmayacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül “Asker gönderirsek oradaki işgalin bir an önce bitmesi, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması, teroristlere yer verilmemesi için gideriz” dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Selçuk Üniversitesi'nin 2003-2004 eğitim-öğretim yılı açılış törenlerine katılmak için gittiği Konya'da gazetecilerin Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 3 Kasım seçimlerinin iptal edilmesi taleplerini reddeden kararı ile ilgili soruları üzerine, Yargıtay kararının seçim tartışmasından ayrı tutulması gerektiğini belirterek, kararın yerinde olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nın açılışına katılmak üzere Pakistan'a hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Pakistan arasındaki ticaret hacminin çok fazla olmadığını, Pakistan'ın Asya için önemli bir kapı olduğunu belirterek “Amacımız tamamıyla Türkiye için kapalı olan bu pazarları yavaş yavaş açmak. Gümrük tarife oranları yavaş yavaş aşağı çekildikçe, Türk ihraç ürünlerinin buradaki pazar payı artacaktır” dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı'nca, İsrail tarafından Suriye topraklarına düzenlenen bombardımana ilişkin yapılan açıklamada, hava saldırısının Suriye'nin egemenliğinin ihlali olarak görüldüğü ve gelişmelerin gerginliği tırmandırmasından kaygı duyulduğu bildirildi.

7- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Polis Akademisi'nin 2003-2004 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Avrupa normlarına uygun düzenlemelerin yaşama geçirilmesinde ilk göze çarpan kurumun emniyet olduğunu belirterek, batı ülkeleri polisleriyle kıyasladıklarında, Türk polisinin sosyal, ekonomik ve teknik koşullarını da batılı meslektaşlarının seviyesine çıkartmayı hedeflediklerini söyledi.

8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş. tarafından Antalya'da düzenlenen ‘Havacılık Sektörü Büyük Buluşması' adlı toplantıda Bölgesel Havacılık Projesi'yle ilgili bilgi verdi.

9- Bakanlar Kurulu'nda imzalanan Irak'a Türk askeri gönderilmesine ilişkin tezkere, TBMM'ye sevk edildi.

10- Bolu, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'de çıkan yangınlarda 600 hektar ormanlık alanın yandığı bildirildi.

11- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (IKYB) üst düzey yetkilisi Berham Salih, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Salih, bölge ülkelerinin Irak'a asker göndermesine karşı olduklarını belirterek, bunun ülkedeki güvenlik ve siyaset ortamını daha da karmaşık hale getireceğini söyledi. Salih ayrıca, NTV televizyonunaverdiği demeçte, Irak'ta demokratik sistemi oluştururken Türkiye'nin laik modelini avantaj olarak kullanmak istediklerini belirtti.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş NTV televizyonunda katıldığı bir programda, 14 Aralık'taki seçimler ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB üyeliği öncesinde yeni açılım ve politikaları açıkladı.

13- 2003 Nobel Tıp Ödülü, Magnetic Rsonance (MR) görüntüleriyle ilgili buluşlarından dolayı Amerikalı Paul Lauterbur ile İngiliz Peter Mansfield adlı bilim adamlarına verildi.

14- BM Güvenlik Konseyi, İsrail'in Suriye topraklarına düzenlediği hava saldırısının ardından Suriye'nin talebi üzerine olağanüstü toplandı.

15- Rusya Federasyonu Çeçenistan Cumhuriyeti'nde yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Ahmed Kadirov kazandı.

16- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin New York Times gazetesine verdiği demeçte, Irak'ta egemenliğin bir an önce Iraklılara devredilmemesi ve BM desteği alınmaması durumunda, Irak'ın 1980'lerin Afganistan'ına benzer bir durumla karşı karşıya kalabileceğini belirterek, ABD Başkanı George W. Bush'un egemenliği hemen Irak halkına devretmesi ve uluslararası gücün bu ülkede kalma süresini tam olarak belirleyen bir BM kararı sunması gerektiğini söyledi.

7 EKİM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki işbirliğinin, Balkanlar'da barış ve istikrar ortamının güçlendirilmesinin önemli bir öğesi olduğunu söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak'a asker gönderilmesi tezkeresi ve 8.5 milyar dolarlık kredi anlaşması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baykal, Irak'a asker gönderme kararının Türk dış politikasında kırılma noktası olacağını belirterek, Irak harekatı için hiçbir hukuki meşruiyetin olmadığını söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi, 2003 yılı için motorlu taşıtlardan bir defaya mahsus ek vergi alınmasına ilişkin düzenlemenin iptal edilmesine ve konuyla ilgili yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç yaptığı açıklamada, söz konusu düzenlemenin oyçokluğuyla iptal edildiğini, yürürlüğünün ise oybirliğiyle durdurulduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise gazetecilerin konuya ilişkin soruları üzerine, iptalin ardından yurttaşların mağdur durumda kalmayacaklarını söyledi.

4- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, son dönemde yargıya yönelik eleştirileri ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in yolsuzlukla mücadelede yargıçların arkasında olduğuna ilişkin sözlerini bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında değerlendirdi. Özkaya TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan'ın basında yer alan“Yargı, Türkiye'nin önünü tıkıyor” değerlendirmesinin maksatlı olduğunu belirterek, çıkarı olanlarla yargının önlerini tıkadığı bazı kişilerin yargıdan rahatsız olduğunu söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürlüğü'nü ziyaret ederek eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayılarda değişiklik öngören kanun tasarısını, TBMM'ye sevk ettiklerini belirterek “Katsayı meselesi Türkiye'de artık kangren oldu. Biz liselerimizle ilgili büyük bir mağduriyeti gideriyoruz. Meslek liselerini teşvik etmek mesleki ve teknik eğitimi ayağa kaldırmak bizim görevimizdir” dedi.

Bakan Çelik ayrıca, Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı'nda da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

6- Türkiye'nin Irak'a asker göndermesine yönelik Başbakanlık tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki heyet, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan‘ı ziyaret etti. Bakan Unakıtan gazetecilere yaptığı açıklamada, IMF'yle görüşmelerin sürdürüldüğünü belirterek “Özel iletişim ve İşlem Vergisi sürecek mi” sorusuna “Çalışmalar sürüyor” yanıtını verdi.

IMF heyeti daha sonra, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti. Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı'nın da yer aldığı görüşme sonrası bir açıklama yapan Hisarcıklıoğlu, görüşmede reel sektör ve ihracatın sorunlarını değerlendirdiklerini söyledi.

8- Irak Kürdistan Demokratik Partisi'nin (IKDP) Ankara Temsilcisi Sefin Dizai NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Türk askerinin Irak'a gitmesine gerek olmadığını belirterek “Komşularımızla Irak halkı arasında çatışma istemiyoruz. Sadece Irak'ın kuzeyinde değil, Irak'ın hiçbir bölgesinde Türk askerinin görev yapmasına sıcak bakmıyoruz” dedi.

Dizai, PKK/KADEK konusunda ise askeri çözümden önce çok daha iyi bir af yasası çıkarılması gerektiğini belirterek, böylece terör örgütünün çözülmesinin yolunun açılacağını söyledi.

9- Resmi temaslarda bulunmak üzere Pakistan'da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Karaçi kentinde ‘Türkiye-Pakistan Ekonomik ve Ticari İşbirliği Semineri'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de sayıları 21'i bulan serbest bölgelerin avantajlarından Pakistan'ın yeterince faydalanmadığını belirterek, orta ve uzun dönemdeekonomik ve ticari ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

10- AB Komisyonu'nun Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hans-jörg Kretschmer, TBMM'nin Irak'a asker gönderme kararı konusunda yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin kendi egemenliği çerçevesinde karar aldığını belirterek, Türk askerinin Irak'ta barışın sağlanmasına katkı sağlayacağını ümit ettiğini söyledi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell,Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü telefonla arayarak, Türkiye'nin Irak'a asker gönderme kararına ilişkin memnuniyetini ifade ederek teşekkür etti. Başbakan Yardımcısı Gül de Powell'a “Irak'ın istikrarı hepimizin çıkarınadır” diyerek kararı istikrara yardımcı olmak için aldıklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Steven Pike da başkent Washington'da yaptığı açıklamada “TBMM'nin kararından büyük memnuniyet duyuyoruz. Irak'ın istikrara kavuşturulmasında Türkiye'nin önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi.

BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı ABD Temsilcisi John Negroponte ise Türk hükümeti ve parlamentosunun, Irak' asker yollama konusundaki kararının memnunluk verici olduğunu söyledi.

12- Suriye Devlet Başkanı Beşar Essad, 4 Ekim'de İsrail'in Hayfa kentinde düzenlenen intihar saldırısının ardından İsrail savaş uçaklarının 5 Ekimde Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında bir kampa yaptığı hava saldırısına ilişkin ‘El Hayat'gazetesine yaptığı açıklamada“Saldırı, İsrail hükümetinin Suriye'yi terorize ederek ve gerek Suriye, gerekse bölgeyi savaşa sürükleterek içinde bulunduğu büyük krizden çıkmaya çalışma girişimidir” dedi.

13- İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Kudüs'te düzenlenen ‘1973 Arap-İsrail Savaşı' sırasında ölen İsrail askerlerini anma töreninde yaptığı konuşmada, İsrail'in vatandaşlarını korumaktan vazgeçmeyeceğini ve düşmanını her yerde, her yolla vuracağını belirterek,aynı zamanda komşu ülkelerle barışa ve bir anlaşmaya varacak hiçbir fırsatı ve açılımı da kaçırmayacaklarınısöyledi.

14- Ahmed Kurey başkanlığındaki Filistin olağanüstü kabinesinin göreve başladığı bildirildi. Kurey, Filistin'in Ramallah kentindeyaptığı açıklamada, kabinenin militan gruplara İsraillilere yönelik saldırılarını durdurması için baskı yaparak, Filistin topraklarındaki kaos durumuna son vermeye çalışacağını söyledi.

15- Portekiz Dışişleri Bakanı Antonio Martins da Cruz'un görevinden istifa ettiği bildirildi.

8 EKİM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye'de bulunan Hollanda Başbakanı Jan Peter Bakenende ile görüştü.Başbakan Erdoğan görüşmede, Türk askerinin barış askeri olarak bölgeye gideceğini ve Türk askerlerinin kardeş Irak'ta barış, güvenlik ve huzuru sağlayacağını söyledi.

Bakenende iseTürkiye'nin Irak'a asker gönderme kararı alması ile hükümetin ve AKP'nin gücünü ortaya koyduğunu belirterek, Türkiye'ye her konuda destek olacaklarını belirtti.

2- 2004 yılı yatırımlarıyla ilgili Yüksek Planlama Kurulu(YPK) toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Başbakan Erdoğan,2003 yılında sağlanan güvenve istikrar ortamı içindeyıl sonuna kadar büyüme hızı, enflasyon oranıve faiz dışı fazla gibi makroekonomik hedeflere ulaşılacağını söyledi.

Toplantı sonrası açıklamayapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener iseyatırımcı kuruluşlarla ilgili durumun toplantıdaele alındığını belirtti.2003 yılı bütçe gerçekleşmeleri hakkında da bilgi veren Başbakan Yardımcısı Şener, yıl sonu bütçe rakamlarının öngörülenden çok daha iyi olduğunu söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi, memurların zorunlu emeklilik yaşını 65'ten 61'e indiren ve halen çalışan için de kademeli emeklilik öngören yasayı, oyçokluğuyla iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz düzenlediğibasın toplantısında, Irak Geçici Yönetim Konseyi'nin Türk askerini bölgede istemedikleri yönünde karar aldığına yönelik basında yer alanhaberlerin doğru olmadığını, bunlarınkişisel beyanlar olduğunu söyledi.Diriöz “ABD otoritesi tarafından atanan Yönetim Konseyi'nce bir karar alındığı doğru değildir.Birtakım farklı görüşlerin dile getirildiği, bunların da Irak'ı gözetmekten değil kendi özel gündemlerine dayandığı anlaşılmaktadır” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı HilmiGüler Türkiye-İngiltere Su Konseyi seminerinin açılışında yaptığı konuşmada,dünyada toplam su kullanımının 5 milyar metreküpe ulaştığını belirterek, bu tüketimin yüzde 73'ünün sulamada kullanıldığını söyledi. Bakan Güler, Türkiye'de sulanabilir hedeflere ulaşıldığında üretimin 5 kat artacağını, bu sebeple de 2 milyon kişiye istihdam sağlanacağını ve 6 milyar dolarlık tarım geliri öngörüldüğünü bildirdi.

6- TBMM'nin Irak'a asker gönderilmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

7- CHP, yabancı ülke ve kuruluşlarla yapılacak savunma ve güvenlik anlaşmalarının Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe girmesini öngören yasa maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

8- Ankara 12. İdare Mahkemesi, RTÜK'ün TRT genel müdür adaylarının belirlenmesine ilişkin kararının yürütmesini durdurdu.

9-Türkiye'de bulunan Fransa Ulusal Meclisi Dışilişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Renaud Donnediue de Vabresve beraberindeki heyet, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger ile görüştü.Vabres, Irak'a asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin TBMM'de kabul edilmesini ve Türkiye'nin tavrını değerlendirirken “Sizi anlayışla karşılıyoruz ama eğer Irak'ta bir siyasi irade olmazsa sonuç alınması mümkün değil. Yoksa sizler orada işgal kuvvetiyle işbirliğihalinde olursunuz” dedi.

10- NATO savunma bakanlarının2 günlük gayri resmi zirve toplantısı, 19 NATO ülkesi ve örgüt üyeliğine davet edilen 7 ülkenin katılımıyla ABD'nin Colorada eyaletinde başladı.

Türkiye'yi Milli Savunma BakanıVecdiGönül'ün temsil ettiği toplantıda konuşan ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Türkiye'ninIrak'a asker gönderme kararını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard BoucherdaTürkiye'nin Irak'a asker göndermesi durumunda, ABD'nin Türkiye'ye yardım edebileceğinisöyledi.

11- Irak'ın ABD'li sivil yöneticisiPaul Bremerbaşkent Bağdat'ta yapılan haftalık toplantıda,Irak Geçici Hükümet Konseyi üyeleriyle yaptığı ilk görüşmede, Türk askeri ile ilgili nihai kararın Iraklıların değil koalisyon güçlerininsorumluluğunda olduğunu söyledi.

12- Afganistan'ın kuzeyinde Özbek General Raşid Dostum ile Tacik Komutan Atta Muhammed'e bağlı güçler arasında başlayan çatışmada 60 kişinin öldüğü bildirildi.

13- ABD'nin Kaliforniya'da dün yapılan valilik seçimlerini, Cumhuriyetçi Parti'den aktör Arnold Schwarzenegger'ınkazandığı bildirildi.

9 EKİM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da düzenlenen TRT-Asya Pasifik Yayın Birliği Genel Kurul Toplantısı'ndan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkede güven ve istikrarın mevcut olduğunu, 367 milletvekiliyle son 50 yılın en güçlü iktidarının bulunduğunu belirterek, erken seçim düşünmediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, Irak'a asker gönderilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada ise “Biz sadece barış noktasında, demokratik ve hukuk devletinin buluşması konusunda bu süreci hızlandırmak, bir an önce Irak'ın dünya ile bütünleşmesini sağlayabilecek performansı yakalamasına yardımcı olmak için gidiyoruz” dedi.

2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan gazetecilere Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgiliaçıklamalardabulundu.

3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Sağlık Envanteri Çalışması'nın Cumhuriyet tarihinin ilk ve tek envanter çalışması olduğunu söyledi.

4- Bilgi Edinme Hakkı Yasası TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen ÜAK Toplantısı'ndahükümetin hazırladığı ÖSS yasa tasarısına ilişkinyaptığı açıklamada, mevcut düzenlemenin imam hatip liselerine ayrıcalık ve üstünlük sağlayarak milli eğitim sistemimizi çağdışı bir eğitim sistemine dönüştüreceğini söyledi.

6- Türkiye'de bulunan ABD Temsilciler Meclisi'nin Terorizm, Yeni Tehditler ve Askeri Yetenekler Alt Komitesi Başkanı Jim Saxton ile ABD Silahlı Kuvvetleri'nden Albay Chris Perkins başkanlığındaki 5 kişilik heyet,Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin tarafından kabul edildi.

7- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal'in Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya geldikleri, görüşmede iki ülkenin asker göndermeye ilişkin Mutabakat Zaptı'nın hazırlanması sürecinde izleyecekleri yol haritasının ele alındığı belirtildi.

8- Türk-Polonya İş Konseyi ile Türk-Irak İş Konseyi Toplantısı Polonya'nın, IrakÖzel Büyükelçisi Slawomir Cytryeki başkanlığındayapıldı. Cytryeki toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Polonya'nın Irak'ta İstikrar Gücü olarak görülmek istediğini belirterek “Irak'taki varlığımızı sadece askeri varlık olarak sınırlamak istemiyoruz” dedi.

9- Türkiye'de bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bir fabrikanın açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu yatırımın Bulgaristan'ın Türkiye'de yaptığı ilk yatırım olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin daha da ileriye götürüleceğini söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da törende yaptığı konuşmada, Bulgaristan'da daha fazla Türk yatırımcı olduğunu söyledi.

10- Akdeniz Forumu (FOROMED)10. Dışişleri Bakanları Toplantısı Antalya'da başladı. Toplantıya, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Mahir, Cezayir Dışişleri Bakanı Abdülaziz Belkhadem, İspanya Dışişleri Bakanı Ana Palacio ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu katıldılar.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun ikili görüşmesinin ardından yapılan ortak açıklamada, Yunanistan'ın Toksotis-Nikiforos, Türkiye'nin de Barbaros-Toros tatbikatlarının 2003 yılında gerçekleşmeyeceği belirtildi. Papandreu ayrıca, Türkiye'ninIrak'a asker gönderme kararıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

11- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ümit Pamir, ABD'nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la bir araya geldi. Görüşmede, Büyükelçi Pamir'in, Annan'a, Türk askerinin kendi komutası altındaki bölgede güvenliği sağlamakla yetinmeyeceğini, Irak halkının günlük hayatının iyileştirilmesine ve yeniden yapılanma çalışmalarına da katkıda bulunacağını söyledi.

12- Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) heyeti, AB Komisyonu Başkanı Romado Prodi ile bir araya geldi. TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “Türkiye'nin 70 milyonluk genç bir nüfusu var. AB'ye katılacak 10 ülkenin nüfusundan daha kalabalık bir nüfus. AB'ye girerken bu nüfusun ekonomik açıdan hazmedilmesi zaman alacak. Ancak Türk ekonomisi dinamizmiyle AB'nin büyüme motoru olabilir. Genç Nüfus Avrupa'nın yaşlanan nüfusunu da dengeleyebilir. Bunu Prodi'ye de ilettik” dedi.

13- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani yaptığı açıklamada, Türk askerlerinin Irak'a gelişiyle ülkede güvenliğin ve asayişin bozulmasından ABD'nin sorumlu olacağını söyledi.

14- ABD Dışişleri Bakanı Donald Rumsfeld yaptığı açıklamada, Irak Geçici Hükümet Konseyi'nin Türk askeri istemediğine ilişkin bir kararı bulunmadığını belirterek, Irak'tan yükselen bazı itiraz seslerine karşın, ABD'nin Türk askerinden vazgeçmeyeceğini söyledi.

15- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom DawsonIMF Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, piyasaların Türkiye'nin programına güçlü destek verdiğini belirterek, Türk Lirası'nın değerlenmesinin piyasa göstergelerinden biri olduğunusöyledi.

16- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya BaşbakanıGerhardSchröder ile Rusya'nın Yekaterinburg kentindeki görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, önleyici vuruş uygulamalarının yaygınlaşması ve güçlenmesi halinde Moskova'nın bu uygulamaya başvurma hakkını saklı tuttuğunu belirtti.

17- Filistin Başbakanı Ahmet Kurey'in görevinden istifa ettiği bildirildi.

10 EKİM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Su İşleri'nin (DSİ) Türkiye genelindegerçekleştirdiği tesislerin 8 yerden canlı bağlantı sağlanarak yapılan toplu temel atma ve açılış törenine katıldı.

Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, önceki yönetimler döneminde bazı yatırımların temeli atıldıktan 20 yıl sonra tamamlandığını kaydederek, bu anlayışı artık değiştirdiklerini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler de 2020 yılında Türkiye'nin yüzde 80oranında enerjide dışa bağımlı hale geleceğini gördüklerini ve bunakarşılık yerli kaynaklara ağırlık vererek, bir hamle başlattıklarını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Senatosu Çoğunluk lider Yardımcısı, CumhuriyetçiSenatör Mitch McConnell ve beraberindeki 3 Cumhuriyetçi senatörü kabul etti.

McConnell görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada,parlamentonun Irak'a asker gönderilmesi konusunda aldığı kararaminnettar olduklarını belirterek "Bu, özgür bir Irak'ınoluşturulmasına katkı sağlayacakbir karardır" dedi.

Heyet ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile görüştü.

3- CHP Grup Başkan Vekili Ali Topuz,hükümet tarafından TBMM'ye sunulan YÖK ve TÜBİTAK yasalarındadeğişiklik yapan tasarılar ile Türkiye'nin çok tartışmalı bir sürecesokulduğunu belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen‘Ek Taşıt Vergisi' nedeniyle meydana gelen yaklaşık 900 trilyon liralık gelir kaybının telafisi için yeni vergi konmayacağını ve zam yapılmayacağını söyledi.

5- Yüksek Seçim Kurulu, mahalli idareler genel seçimlerinin 28 MartPazar günü yapılmasına karar verdi.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İstanbul Sanayi Odası (İSO) heyetini kabulde,gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Tüzmen, Iraksınırında Habur'a alternatif olarak Ovaköy'de ikinci bir sınır kapısıaçılması konusunda "Habur'la eş anlı olmak kaydıyla Ovaköy'de ikinci bir kapı üzerinde çalışmalar devam ediyor" dedi.

7- Maliye Bakanı Unakıtan, Rıza Moghadam başkanlığındaki IMF heyeti ile yapılan görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, 2004 bütçesi ile ilgili bir soru üzerine enönemli hedeflerinin, yüzde 6,5'luk faiz dışı fazlayı tutturmakolduğunu belirtti.

8- Bayındırlık ve İskan Bakanı ZekiErgezen yaptığı açıklamada, hükümetin 15 bin kilometrelik duble yol (bölünmüş yol) projesi kapsamında, 2004'te hedeflenen 2 bin kilometre duble yolunyapımı için, 1.7 katrilyon lira ödeneğe ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Murat Başesgioğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük ve beraberindeki heyeti kabul etti. Küçük, görüşmede SSK primleri ve vergilerin yeniden düzenlenmesini istedi.

10- Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen yaptığı açıklamada, Irak Sağlık Bakanlığı ve Irak Kızılay yetkililerinin isteği üzerine bölgeye 2 bin çadır, 25 bin battaniye, ilaç, gıda, soba ve yer yatağı gönderileceğini belirterek, yardımların belirli periyotlarla yapılacağını söyledi.

11- 2003 Nobel Barış Ödülü, İranlı insan hakları hukukçusu ŞirinEbadi'ye verildi.

12- Türkiye'nin dönem başkanlığında Antalya'da yapılan Akdeniz Forumu (FOROMED) 10. DışişleriBakanları Toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunması gereği vurgulanarak, Irak'taki yabancı güçlerin geçici nitelikte olması, kesin bir takvimde aşamalı olarak çekilmesi çağrısında bulunuldu.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, FOROMED kapsamında görüştüğü AB ve Arap ülkelerinin dışişleri bakanlarına, Türkiye'nin Irak'a asker gönderme gerekçelerini anlattı.

Daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkinsorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Gül bir soru üzerine, Türk askerinin Irak'a gönderilmesine ilişkin hükümete yetki verildiğini, ama hükümetin bunu hemen yarınkullanacak diye bir durumun söz konusu olmadığını belirterek "Bütünşartlar oluştuktan sonra bu yetki kullanılacaktır" dedi.

13- CHP Genel Başkanı DenizBaykal, Almanya'nın Bremen kentinde düzenlenen "AB'nin Türkiye'yi Siyasi, Ekonomik ve Hukuksal Alanlarda YaklaştırmaStratejisi" konulu toplantıdan önce yaptığı açıklamada "Irak'ayangını söndürmeye gidiyoruz ancak yangının bir parçası olabiliriz. Bugüne kadar komşu ülkelerdeki çatışmalara hiç karışmamıştık. Şimdiuluslararası hukuktan yoksun olarak gidiyoruz" dedi.

14- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından İngiltere'nin başkenti Londra'da yabancı yatırımcı ve finans çevreleriiçin düzenlenen "Türkiye'de Sermaye Piyasaları ve Yatırım" konulukonferansta yaptığı konuşmada, enflasyonun düşürülmeye başlandığını, hedeflenen faiz dışı fazlayaulaşıldığını, büyüme konusunda kararlı bir politika izlendiğini belirterek "Enflasyon üç dört yıl içinde AB ülkelerininenflasyonuyla aynı seviyede olacak ve bu sorun tarihteki yerinialacak" dedi.

15- İngiltere'nin başkenti Londra'da yatırımcılarla bilgilendirme toplantıları yapan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, CNBC-e televizyonunun sorularını yanıtladı. Serdengeçti, yatırımcıların Türkiye'ye büyük ilgi gösterdiğini belirterek, Türkiye'de enflasyon probleminin çözülmeye başladığının buralarda çok iyi anlaşıldığını gördüklerini söyledi.

16- Belçika'nın başkenti Brüksel'de temaslarda bulunan Türkiye Sanayici İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan, AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile bir araya geldi. Özilhan, AB-Türkiye ilişkilerinde son derece olumlu süreç içinde olunduğunu belirterek “Reformların sonuçlarını Brüksel'de de hissediyoruz” dedi.

Verheugen de Türkiye'nin reformlarını överken Kıbrıs konusunda da uyarılarda bulundu.

17- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesinde yayımlanan demecinde, Türkiye'nin AB için bir avantaj oluşturabileceğini belirtirken, KKTC'deki seçimlerin Kıbrıslı muhalif partilerince kazanılması halinde, komisyonun tüm Ada'yı mayısa kadar AB'ye katılımı için hazırlayabileceği konusunda kuşkusu olmadığını söyledi.

18- NATO Genel Sekreteri George Robertson, NATO Savunma bakanları gayri resmi toplantısında yaptığı konuşmada, Irak'a asker göndermesi durumunda Türkiye'nin de Polonya'nın olduğu gibi NATO desteğini alacağını söyledi.

19- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Rum Milli Muhafız Ordusu'nun (RMMO) yıllık planlıtatbikatı olan ve bu ay içinde icra edileceği duyurulan Nikiforostatbikatının iptal edildiğini belirtti.

20- Almanya'nın Darmstadt kentinde yapılan Eğitim ve Kültür Bakanlarıtoplantısında, Bavyera, Hessen, Saarland, Berlin, Brandanburg ve Aşağı Saksonya eyalatlerinin bakanlarının, başörtülü öğretmenlerin okulda ders vermesine yasak getirilmesi konusunda görüş birliğine vardıkları açıklandı.

21- Irak Geçici Yönetim Konseyi Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Yunanistan'da yayımlanan Elefterotipia gazetesinin bölge ve Türkiye'ye ilişkin sorularını yanıtladı. Zebari, Irak'ın güvenliğinden müttefik güçlerin sorumlu olduğunu belirterek “Bunun için Türkiye konusundaki son sözü onlar söyleyecektir” dedi.

22- Filistin'in Gazze Şeridi'ndeki Refah mülteci kampında, Filistinlilerle İsrail askerleri arasında çıkan çatışmalarda 2 Filistinlinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığıbildirildi.

23- ABD'deki temaslarının ardından ülkesine dönen Pakistan Başbakanı Mir ZaferullahHan Cemali, ABD'nin Irak hakkındaki kararını inceleyeceklerini ve ülkesinin asker gönderme kararının ulusal çıkarlardeğerlendirilerek alınacağını kaydetti.

11 EKİM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında MYK'da bazı değişikliklere gidileceğini belirterek,10 kontenjanın kadınlara ayrılmasını, milletvekili sayısının artırılarak bakan sayısının düşürülmesini istedi.

2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan bakanlıkta basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin iptalinden sonra başka bir verginin olmayacağını belirterek, kaynak sıkıntısına çözüm arandığını söyledi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlüdüzenlediği basınla sohbet toplantısında, çiftçilere 1 katrilyon liralık kredi kullandırılabilmesi için çalışmaların yapıldığını söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi'nin bu yıl için motorlu taşıtlardan bir defaya mahsus ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin yürürlüğünü durdurma kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Marmara Üniversitesi'nin (MÜ) 2003-2004 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin yüksek öğretim topluluğunu kaygıya düşüren tasarılar gerçekleştirdiğini belirterek, bilim dünyasıyla uzlaşma içinde olmaya özen göstermesi gerektiğini söyledi.

MÜ Rektörü Tunç Erem de açılışta yaptığı konuşmada, yüksek öğretimin geleceğinin tartışıldığı tarihi ve talihsiz bir süreçten geçildiğine değindi.

Törene katılan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da KKTC'de seçim öncesi vatandaşlık verilmesiyle ilgili haberler konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Denktaş, vatandaşlık verilen insanların, yıllarca bekletilmiş kişiler olduğunu belirtti.

6- İstanbul 2 Nolu DGM'de, yazar Fikret Başkaya ve yayıncı Selim Okçuoğlu ‘Paradigmanın İflası' adlı kitap nedeniyle yeniden yargılandıkları davada beraat etti.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Ekonomistler Platformu'nca Sakarya Üniversitesi'nde düzenlenen ‘4. Ekonomi Politikaları Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, kamu kaynaklarının politik amaçlar için kullanılmasına engel olmak istediklerini söyledi.

8- Türk Milli Futbol Takımı 12. Avrupa Futbol Şampiyonası 7. Eleme Grubu'nda İngiltere ile İstanbul'da yaptığı maçta berabere kaldı.

9- Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi İhor Dolhov,NATO üyeliği, doğalgaz boru hattı ve ev yardımı konularında Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

10- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa Mısır'ın başkenti Kahire'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin asker gönderme kararı konusunda Iraklılar ve Geçici Hükümet Konseyi ile temasta bulunduklarını, Arap Dışişleri bakanlarının konuyu İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) zirvesinde ele alacağını söyledi.

11- Uluslararası Kızılhaç Örgütü, ABD'nin Küba'daki Guantanamo üssündeki 600'ü aşkın tutsağı hukuki süreç işletmeksizin süresiz gözaltında tutmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

12- Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov başkent Moskova'da yaptığı açıklamada, Rusya'nın güvenliğine yönelik bir tehditle karşı karşıya kaldıkları anda ‘önleyici saldırılar' düzenleyebileceklerini söyledi.

13- Fas Kralı Muhammed parlamentonun güz dönemi oturumunun açılışında yaptığı konuşmada, ülkesinde kadın hakları konusunda reform yapma kararı aldığını bildirdi.

14- ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, yeni hedeflerinin Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'yu devirmek olduğunu söyledi.

12 EKİM 2003

1- AKP 1. Olağan Kongresi'nde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeniden genel başkanlığa seçildi.

2- MHP 7. Olağan Büyük Kongresi'nde, Devlet Bahçeli yeniden genel başkanlığa seçildi.

3- KESK tarafından “İş veya başka nedenlerle sürgün edilenlerin sorunlarına dikkati çekmek amacıyla” 1 günlükSürgün Kurultayıdüzenlendi. Kurultayın açılında konuşan Başkan Sami Evren, sürgünün devlet politikası olduğunu belirterek, kamu emekçilerinin de zaman zaman sürgün edildiklerini söyledi.

4- Hükümetin, yükseköğretime girişle ilgili hazırladığı yasa tasarısına yönelik Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından yapılan açıklamada “Bu okulların sayısı imam sayısına göre azaltılmalı” denildi.

5- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston “Rum Politis” gazetesine verdiği demeçte, KKTC'de 14 Aralık'ta yapılacak seçimlere değinerek, Amerikalıların, muhalefetin seçimleri kazanacağına inanmaya davet ettiğini belirterek, bu iyimserliğin bağımsız kamuoyu araştırmalarına dayandığını söyledi.

6- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kesinlikle AB'ye girmesi gerektiğini ve bunun tarihi bir yükümlülük olduğunu belirterek “Bu yükümlülüklerden kaçanlar çok ağır bir bedel öder” dedi.

7- Irak'ın başkenti Bağdat'ta, bir otele düzenlenen bombalı saldırıda, çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığıbildirildi.

8-Irak Geçici Hükümet Konseyi Başkanı Iyad Allavi başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, Irak'a Türk askeri gönderilmesi konusunda ABD ile aralarındaki görüş ayrılıklarını gidermek gerektiğini söyledi.

9- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile Başbakan Ahmet Kurey'in, geçici bir süre için anlaşma sağladıkları ve olağanüstü hükümetin ay sonuna kadar görevine devam edeceği bildirildi. Bu arada Kurey, yeni kabine 3 hafta içinde belirlendiğinde başbakanlık için aday olmayacağını söyledi.

13 EKİM 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, “Meclis'te AB Reformu” konulu bilgilendirme toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Gazi Üniversitesi'nin 2003-2004 eğitim öğretim yılının açılış töreninde yaptığı konuşmada, yeni YÖK yasa taslağının hazırlanmasında, hemen hemen herkesin görüşüne başvurduklarını belirterek “Bazı niyet okuyucularının ifade ettiği şekliyle bizim kafamızın gerisinde herhangi bir şey yok” dedi.

Öte yandan, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından düzenlenen Dış Ticaret Haftası'nın açılış toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, bürokratik işlemlerin basitleştirilerek bürokrasinin azaltılmasının öncelikli hedefleri arasında olduğunu söyledi.

Toplantıya ayrıca Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler katıldı.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek,toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, 17 Ekim'e kadar Meclis'e sevk edilmesi gereken bütçe öncesi, kamu çalışanlarına 2003 yılı alacakları ve 2004 yılında verilecek zam oranının karara bağlandığını belirterek, kamu çalışanlarına 2003 yılı alacaklarına karşılık 160 milyon lira ödeme yapılacağını, 2004 yılı içinse toplam 13.8 zam yapılacağını söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, Bakanlar Kurulu'nun diğer gündem maddelerini, Meclis'te bekleyen yasa tasarıları, belediyelerin harcamalarında görülen artışlar ile Kamu Yönetimi Reform Tasarısı'nın oluşturduğunu belirtti.

4- Genelkurmay Başkanlığı'nda “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının güvenlik ve istikrara katkı yapmak amacıyla Irak'a gönderilmesi” konusunda yapılan basını bilgilendirme toplantısında, Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Metin Yavuz Yalçın TSK'nın konuyla ilgili görüşleri hakkındaaçıklamalarda bulundu.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ise bilgilendirme toplantısının ikinci bölümünde gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

TBMM'ye sunulan yükseköğretime giriş sisteminde tüm liseleri eşitleyen yasa tasarısıyla ilgili bir soru üzerine Orgeneral Başbuğ, ulusal güvenlikle ilgili yaşamsal konularla karşı karşıya bulunan bir süreçte toplum içinde gerginlik yaratacak girişimlerin ülke çıkarlarına uygun olmadığını düşündüklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Yüksek Planlama Kurulu (YPK) toplantısına ilişkin yaptığı açıklamada, toplantıda makro ekonomik göstergelerin gözden geçirildiğini ve 2004 bütçesine ilişkin büyüklüklerin değerlendirildiğini belirterek, 2004 yılı büyüme oranının yüzde 5 olarak hedeflendiğini söyledi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve ekonomi bürokratları ile bir araya gelerek 2004 yılı bütçesi ile ek tedbirlerigörüştü. Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Unakıtan, IMF ile görüşmelerin devam ettiğini, vergi teşvikleri konusunda da taraflar arasında hiçbir sıkıntı bulunmadığını söyledi.

7- Almanya Dış İlişkiler Enstitüsü ve Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından İzmir'de düzenlenen “Türkiye-Almanya ve AB'nin Geleceği” konulu toplantıda konuşan Büyükelçi Wolf-Ruthart Born, Türkiye'nin AB için büyük bir potansiyel olduğunu belirterek, Türkiye hakkında alınacak kararda 5 Kasım'da AB Komisyonu tarafından yayımlanacak raporun önem taşıdığını söyledi.

Almanya Bilim ve Siyaset Vakfı ve AB Dış İlişkiler Araştırma Kurumu Başkanı Heinz Kramer'in ise “Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini karşılaması durumunda Alman hükümeti, kamuoyunda oluşan olumsuz görüşleri dikkate almayarak müzakereleri başlatma kararı alabilir” dedi.

8- 34. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanlarıtoplantısı Malezya'nın Putrajaya kentinde başladı.

Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, örgütün küresel politikalarda daha etkin ve daha güvenilir olması için reforma gitmesi gerektiğini belirterek, bu kapsamda Irak'taki gelişmelerin önemli bir sınav sayılabileceğini söyledi.

9- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi. Schröder düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD'nin Irak konusunda BM Güvenlik Konseyi üyelerine incelemeleri için sunduğu karar taslağının yetersiz ve taraflı olduğunu belirtti.

Chirac da taslağın bir an önce gözden geçirilmesini istediklerini söyledi.

10- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer AB Genel İşler Konseyi'nde yaptığı konuşmada, TBMM'nin asker gönderme kararının Irak'ın toprak bütünlüğü için iyi bir karar olmadığını belirterek,Irak'a asker gönderecek olan ülkelerin işgalci durumdan özgürlükçü duruma geçmeleri gerektiğini, bunun datek yolunun BM'de karar almak olduğunu söyledi.

14 EKİM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Malezya'nın Putrajaya kentinde yapılmakta olan İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) 10. Dönem Zirvesi'ne katılmak üzere Malezya'ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, çok boyutlu bir dış politika izleyen Türkiye'nin, İKÖ ile ilişkilerinin iyi bir düzeyde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, toplantının ilgili bölümünde ‘İKÖ Ticari ve Ekonomik İşbirliği Daimi Komitesi Başkanı' sıfatıyla hazırlanan gelişme raporunu üye ülkelere sunacağını bildirdi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile Başbakanlık'ta bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye'nin Irak'a asker göndermesine ilişkin gelişmeler değerlendirildi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti (GAC) Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Jacob Zuma'yı kabul etti. Görüşmede iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliği öngören anlaşmalar imzalandı.

Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, GAC ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin zayıf olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için görüş birliğine varıldığını söyledi.

4- Bakanlar Kurulu, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararname ile otomobillerin ‘Özel Tüketim Vergisi' (ÖTV) oranlarını, 3 ile 25 puan arasında artırdı. Yürürlüğe giren bir başka Bakanlar Kurulu kararı ile bira ve alkollü içecekler için asgari vergi uygulamaya konuldu.

5- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nce yapılan açıklamada, Türkiye'nin 15 Ekim 2003 tarihinden 2004 yazına kadar sürecek kuruluş aşamasında, NATO mukabele kuvveti kara unsurlarınınliderliğini üstleneceği bildirildi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, üniversiteye giriş sistemini değiştiren yasa tasarısının geri çekilmesini istediklerini belirterek “Hükümet, umarız Türkiye'yi tehlikeli bir gerilime sürüklemeye yönelik arayışlarına son verir” dedi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, ‘E-Devlete Doğru' konulu seminerde gazetecilerin soruları üzerine, IMF ile programın 6. gözden geçirmesi konusunda mutabakat sağlandığını söyledi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz Ürdün Büyükelçiliği'ne atandı.

9- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Türkiye Bülteni Dergisi'ne, Türkiye'de yargının sorunları, yolsuzlukla mücadele ve AB'ye üyelik sürecinde yargı alanında yapılan düzenlemelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çiçek, adalet, hukuk ve yargı meselesi çözülmediği takdirde çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalınacağını belirterek “Ülkenin temel açığı, hukuk açığıdır. Bu açık kapanmadığı sürece bir çok sorunu çözmek mümkün değildir” dedi.

10- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul'da Koç Üniversitesi'nin 10. Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada “Biz hükümet olarak eğitimi en öncelikli meselelerimiz arasında görüyoruz ve adımlarımızı buna göre atıyoruz. Sürekli değişime gelişerek devam etmek bizim parolamız olmalıdır. Bugün eğitimin reforma ihtiyacı olduğu açıktır” dedi.

11- Yasama Dokunulmazlığı TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Hüsrev Kutlu komisyon toplantısından sonra yaptığı açıklamada, çalışmaların anayasa değişikliğinin altyapısını oluşturacağını belirterek, komisyonun kurulması ile dokunulmazlık konusunun ilk kez ciddi biçimde ele alınması olanağının doğduğunu söyledi.

12- İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin LDP'ye katıldı.

13- İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah İstanbul'da İstanbul'un güvenlik sorunları ve yürütülen asayiş çalışmaları ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Vali Güler, yakında uygulamaya koyacakları ‘Mobil Elektronik Sistem EntegrasyonuProjesi' ile polisin olaylara daha çabuk ve etkin müdahale edeceğini söyledi.

14-Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, hükümetin kamu çalışanlarına 2004 yılı için yapmayı kararlaştırdığı yüzde 6 artı 6'lık zam oranına ilişkin yaptığı açıklamada, bugüne kadar sürdürmekte oldukları uzlaşmacı davranışları sürdürme şansının kendilerine bırakılmadığını belirterek, 18 Ekim'de 11 ilde miting yapacaklarını söyledi.

15- Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen'in de aralarında bulunduğu 14 yönetici hakkında, kurumun bazı ihalelerinde kayırmacılık yaptıkları ve görevlerini kötüye kullandıkları iddiasıylaAsliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

16- Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısında, elçilikte görevli 3 personel ile çevrede bulunan 6 kişinin yaralandığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Türkiye'nin Irak'ın yapılandırılmasına dönük ‘iyi niyetli' çabalarından vazgeçmeyeceği belirtildi.

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Osman Paksüt herhangi bir tehdit almadıklarını söylerken, ABD'li askeri yetkililer ise saldırıdan 72 saat önce Türk elçiliğine yönelik ‘tehlike ihbarı' aldıklarını açıkladı.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bağdat'ta Türk Büyükelçiliği'ne yapılan terör saldırısının, hükümetin TBMM'den aldığı Irak'a asker gönderme izni ile ilgisi olmadığını söyledi.

17- Türkiye'de bulunan Ürdün Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Saoud A. Nsaırat, Kara Kuvveleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman'ı ziyaret etti. Orgeneral Yalman görüşmenin, ikili ilişkilere ivme kazandıracağı kanaatinde olduğunu söyledi.

Tümgeneral Nsaırat da “Bölgemizde pek çok gelişme olmakta. İki ülkeyi ilgilendiren konuları görüşme fırsatı bulacağız” dedi.

18- Almanya Sosyal Demokrat Parti (SDP) Milletvekili ve AP üyesi Ozan Ceyhun, CHP İzmir İl Başkanlığı'nda ‘Sosyal Demokratların Avrupa Deneyimleri ve AB Türkiye İlişkileri' konulu söyleşide Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini değerlendirdi. Ceyhun, Türkiye'deki iç sorunların Almanya'ya da yansıdığını söyledi.

19- Malezya'nın Putrajaya kentinde yapılmakta olan İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) 10. Dönem Zirvesi'ne katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Malezya Dışişleri Bakanı Syed Hamid, Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşid Kasuri, Tunus Dışişleri Bakanı Habib bin Yahya ve Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el Şara ile bir araya geldi.

Hamid düzenlediği basın toplantısında, asker göndermenin Türkiye'nin kendi kararı olduğunu ve İKÖ'nün bir üyeyi durdurmak gibi bir işlevi olmadığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül ile görüşenKasuriBM kararı çıkarsa asker göndermeyi planladıklarını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül de kendilerine Kuzey Irak'a asker gönderilmesi telkini yapıldığını söyleyen Kasuri'ye Irak'ta risk analizi değerlendirmesini iletti.

El Şara ise Başbakan Yardımcısı Gül ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin asker gönderme kararını anladıklarını ve diğer ülkelerle yaptıkları temaslarda da bunu gündeme getirdiklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül, Kürt gruplarının Türk askerinin gönderilmesine ilişkin eleştirileriyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada da Kürt gruplarını yıllardır Türkiye'nin koruduğunu belirterek, Irak Savaşı öncesinde Irak eski lideri Saddam Hüseyin'in, Türkiye'ye Irak'taki Kürt gruplara karşı birlikte mücadele etme önerisinde bulunduğunu, ancak bunu reddettiklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, İKÖ'nün hem Filistin hem de Irak konusunda aktif olması gerektiğini söyledi.

20- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) zirvesi için Malezya'da bulunan Irak Geçici Yönetim Konsey Başkanı Ayad Allawi, bir grup Türk gazetecinin sorularını yanıtladı. Allawi, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıyı kınadıklarını ve tüm kaynaklarını sorumlulukları bulmak için seferber edeceklerini söyledi. Saldırının Irak'a asker gönderme sürecindeki Türkiye'ye bir mesaj olarak algılanmaması gerektiğini belirten Allawi“Bu tür saldırıların amacı, sorunları daha derinleştirmektir” dedi.

21- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısına ilişkin düzenlediği basın toplantısında“Son dönemde gerçekleşen diğer bombalı saldırılar gibi bu saldırıyı da şiddetle kınıyoruz” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan Irak'ta ilerleme sağlandıkça teroristler ve Saddam Hüseyin güçlerinin umutsuzca saldırılarda bulunduğunu söyledi.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott da saldırının Irak'ta herhangi bir başarıyı engellemek isteyenlerce düzenlenen saldırıların tipik bir örneği olduğunu belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Herve Lodsous ise Paris'in Ankara ile dayanışma içinde olduğunu belirterek, saldırıyı kınadı.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın da saldırıyı kınadığı bildirildi.

22- BM Güvenlik Konseyi'nin dün aldığı karar gereğince, NATO'nun komutasında şu anda sadece Afganistan'ın başkenti Kabil'de görev yapan, istikrarı sağlamakla görevli Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) sorumluluk alanı tüm ülkeyi kapsayacak şekilde genişletildi.

23- Irak'ın güneyindeki Kerbela kentinde Şii gruplar arasında çıkan çatışmada 1 kişinin öldüğü, 24 kişinin de yaralandığı bildirildi.

24- Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Herve Lodsous başkent Paris'te düzenlediği basın toplantısında, Fransa'nın, ABD'nin BM'ye sunduğu Irak ile ilgili yeni karar tasarısını veto etmeyeceğini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ise başkent Moskova'da yaptığı açıklamada, Irak'ta düzenleme yolunu açacak bir kararı destekleyeceklerini, bu ülkeye yapılacak yardımın BM tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

15 EKİM 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TRT Genel Müdürlüğü'ne Şenol Demiröz'ün atanmasına ilişkin kararnameyi ‘usul' yönünden ikinci kez veto etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğandepremde yıkılan okulların yerine yenileri inşa edilenüç ayrı okul açılışı için Bingöl'e gitti. Başbakan Erdoğan, depremde zarar gören bölgeleri gezerek vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.

3- Anayasa Mahkemesi, Kültür ve Turizm bakanlıklarının birleştirilmesini öngören yasanın iptali ile İş Yasası'nın 2 Maddesi'nin yürürlüğünün durdurulması istemlerini reddetti.

4- Adalet Bakanlığı'nın, batık bankalardaki alacaklarını tahsilini hızlandırmak için hazırladığı tasarıyı tanıtmak üzere Adalet BakanıCemil Çiçekbir basın toplantısı düzenledi.Bakan Çiçek, Tasarruf MevduatıSigortaFonu'nun (TMSF) batık banka alacaklarının tahsili noktasında yetersiz kaldığınıbelirterek, hazırlananbu tasarıyla kamu vicdanınıyaralayan yolsuzluklarla daha etkin bir şekilde mücadele edileceğini söyledi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ileIMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam6. gözden geçirme görüşmelerinin tamamlanması nedeniyle ortak basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.Bakan Babacan,IMF heyeti ile bütün konular üzerinde ön mutabakat sağlandığını belirterek “Fon İcra Direktörleri Kurulu'nun kasım ayında toplanarak 6. gözden geçirmeyi karara bağlaması beklenmektedir” dedi.

6- Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Avrupa Konseyi'nce, İstanbul'da düzenlenen ‘Basın Yasası'nı tartışmak üzerebir sempozyum düzenlendi. Sempozyumun açılışında konuşan Devlet Bakanı BeşirAtalayyeni hazırlananBasın Yasası ile gazete kapatma, dağıtımın engellenmesiveya müsadere gibi cezalarınortadan kalkacağını söyledi.

7- Sağlık Bakanı Recep AkdağTürkiye Bülteni Dergisi'ne,sağlık alanındaki meseleler, Sağlık Bakanlığı ve SSK Hastaneleri'nin ortak kullanımı, aile hekimliği, sözleşmeli personel konularında açıklamalarda bulundu.

8- Üniversitelerarası Kurul(ÜAK) Başkanı Ayhan Alkış başkanlığındaki rektörler heyeti,AKP Grup Başkan VekiliFaruk Çelik ile bir araya gelmelerinin ardından,TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç ile görüştüler.Rektörler daha sonra da BaşbakanRecep TayipErdoğanile bir araya geldiler.

Toplantının ardından rektörler, görüşmenin olumlu geçtiğini veMeclis'tekimeslek liselilerle ilgili tasarının Yükseköğretim Yasa Taslağı'nıniçinde değerlendirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığınısöylediler. Alkış ise Yükseköğretim Yasa Taslağı çalışmalarının kaldığı yerden devam edeceğini ve bir zaman kısıtlaması olmayacağını belirtti.

9- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, AB Ara Zirvesi'ne katılmak üzereBelçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

10- Malezya'nınPutrajaya kentinde düzenlenen İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ)DışişleriBakanları Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan YardımcısıAbdullah Gül,örgütün Irak sorununun çözümünü kolaylaştıracak adımlar atmasını içeren bir öneriler dizisini gündemegetirerek, İKÖ'nün ABD, AB ve BM ile diyalog kurmasını istedi ve bu tür arabuluculuk sayesinde uluslararası kuruluşlar arasındaki uçurumunkapanabileceğini ve Irak sorununa çözüm bulunabileceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, toplantılar çerçevesinde düzenlenen iş forumundayaptığı konuşmada,İslam toplumlarının günümüzde siyaset, ekonomi, bilim ve teknoloji alanlarında global gelişmeleri yakalamakta bazı zorluklar yaşadığını veTürkiye'nin İslam dünyası içinde farklı bir örnek olduğunu belirtti.

11- NATO Acil Mukabele Gücü (AMG) Hollanda'nın Brunssum kentinde yapılan törenin ardından faaliyete geçti. Kara güçlerinin büyük bir kısmının Türkiye tarafından temin edileceği bu güce, 3. KolorduKomutanı Orgeneral KöksalKara'nınkomuta edeceği ve AMG'nin komutanlığını ise İngiliz General Jack Deverell'in üstlendiği bildirildi.

12- Filistin'de, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde, diplomatlar ve Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) elemanlarını taşıyanABD konvoyuna yönelik bombalı saldırıda 3 kişinin öldüğü,1 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Çin, içinde insan taşıyan ilk uzay aracıShenzhou-5'i fırlattı. Aracın, fırlatmadan sonra dünya yörüngesineoturduğu bildirildi.

16 EKİM2003

1- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM Adalet Komisyonu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dış itibarı ve egemenliğinin yolsuzluklara karşı verilecek mücadeleye bağlı olduğunu belirterek, bu mücadelenin sadece Adalet Bakanlığı, hakimler ve savcılardan beklenemeyeceğini söyledi.

2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı açıklamada, kamuoyunda deprem vergileri olarak bilinen özel işlem ve özel iletişim vergilerinin 2004'te de devam etmesi kararının,deprem nedeniyle değil bütçede ihtiyaç duyulduğu içinalındığını söyledi.

3- TBMM Milli Eğitim Komisyonu, imam-hatip lisesi mezunlarına üniversite sınavlarında katsayı teşviki sağlayan yasa tasarısını alt komisyona sevk etti.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik komisyonda yaptığı konuşmada, öngördükleri katsayı sisteminin bu sınav döneminde uygulanmasında kararlı olduklarını belirterek, ÖSYM kılavuzunun geç bastırılması için girişimde bulunacağını söyledi.

4- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen, kızılağaç ve kestanelikleri orman kapsamı dışına çıkaran yasa, TBMM Tarım ve Orman Komisyonu'nda aynen kabul edildi.

5- ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir yerel seçimlerde işbirliği önerisinde bulunmak üzere, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yiziyaret etti. Bahçeli görüşmede yaptığı açıklamada, bu ülkeyi seven her insanın, temel tercihlerde bir araya gelerek konularını netleştirmelerinde yarar olduğunu söyledi.

6- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu düzenlediği basın toplantısında, sarık ve cüppe ile otorite sağlanamayacağını belirterek “Bunun yerini bilgi almalı. Kurumda bilgiyi her şeyin üstünde tutacağız. Diyanet, Aleviler dahil tüm toplumu kucaklamalı” dedi.

7-Ressam Avni Arbaş İzmir'in Foça ilçesinde yaşamını yitirdi.

8- Avrupa Komisyonu Ankara Temsilcisi Hans Jörg Kreschmer, NTV televizyonuna Türkiye'nin AB ilerleme raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

9- Malezya'nın Putrajaya kentinde yapılmakta olan 34. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları toplantısına katılanCumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer toplantıda yaptığı konuşmada, İslam aleminin reforma ihtiyacı olduğunu belirterek “Temel bir tercihle karşı karşıyayız. Ya ev ödevimizi yapmayarak bugünkü konumumuzla yetineceğiz ya da kendimizi sorgulayarak, cesur kararlar alacak ve İslam dünyasının çıtasını yükselteceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, KKTC'nin İKÖ'yeBM'nin bile kullanmadığı toplum sıfatıyla katılıyor olmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Irak konusuyla ilgili olarak da bu ülkenin en kısa sürede düzlüğe çıkması gerektiğini belirterek, İslam ülkelerinin hareketsiz kalmaması gerektiğini söyledi.

İKÖ Genel Sekreteri Abdülhamid Belkeziz de terörle özdeşleşen İslam kelimesinin kötü imajının silinmesi gerektiğini söyledi.

Malezya Başbakanı Mahatgir Muhammed, Avrupalıların 12 milyon Yahudi'den 6 milyonunu öldürdüğünü belirterek, bugün dünyayı Yahudiler yönetiyor. 1.3 milyar Müslüman birkaç milyon Yahudi'ye yenilemez” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise konuşmasında, Rusya'da dinin özgür olduğunu belirterek “Rusya tarihi, Hıristiyanlıkla İslam alemi arasındaki kaçınılmaz çatışmaya dair yaygın kanıyı çürütüyor” dedi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan da zirveye gönderdiği mesajında, Batı ile İslam arasındaki çatışmadan duyduğu rahatsızlığı belirtti.

10-AB Zirvesi ve Hükümetlerarası Konferans Toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapıldı. Toplantıda, Türkiye'yi BaşbakanRecep Tayyip Erdoğan temsil ediyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos toplantıdan sonradüzenlediği basın toplantısında, AB içinde yer aldıklarında, Türkiye'nin birliğe üyeliğini veto etmeyeceklerini belirterek, Avrupa normlarına uyan ve bir Avrupa ülkesi gibi hareket eden Türkiye'nin üyeliğinin, Rum yönetiminin zararına değil, yararına olacağını söyledi.

11- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers ile birliktedüzenlenenbasın toplantısında yaptığı açıklamada, Irak'a ek uluslararası güç istenip istenmediğinden emin olmadığını belirterek, Türkiye'nin Irak'a asker göndermesi konusunda yapılacak temasların ardından ulaşılacak sonucun, Türk hükümeti, ordusu, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı ve Irak Geçici Hükümet Konseyi tarafından kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

12- ABD'nin Irak'a askeri ve maddi destek talebini öngören Irak karar tasarısının, BM Güvenlik Konseyi tarafındanonaylandığı bildirildi.

13- ABD Temsilciler Meclisi'nin, teröre destek veren örgütler listesindeki Suriye'ye ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren tasarıyı kabul ettiği bildirildi.

14- Azerbaycan Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Mezahir Penahov'un yaptığı açıklamada,Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in oğlu İlham Aliyev'in oyların yüzde 79'unu alarak seçimi kazandığını söyledi.

17 EKİM 2003

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin ''Kurultay Delegeleri Marmara Bölge Toplantısı''na katıldı. Baykal, CHP'nin her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe gereksinme duyduğunu söyledi.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 DEHAP eski yöneticisinin "Resmi belgede sahtecilik" yaptıklarıgerekçesiyle aldıkları mahkumiyetin onanmasına yönelik yapılankarar düzeltme istemini reddetti.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dış Ticaret Müsteşarlığıtarafından, VI. Dış Ticaret Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Gençlik Kurultayı" toplantısından sonra gazetecilerin gündeme ilişkinsorularını yanıtladı.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Anadolu Ajansı'nı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanıve Genel Müdür Hilmi Bengi ile görüştü. Bakan Çiçek ziyaret sırasında gündemdeki konulara ilişkin gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bakan Çiçek yolsuzluğun, devletin itibarıyla ilgili olduğunubelirterek “Türkiye, yolsuzluk yapılan ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor.6. gözden geçirme tamamlandı. Ne alınacak, 500 milyon dolar,üstelik krediyle. Bir yolsuzluktan giden para bunun on katı” dedi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul'da düzenlenen 1. Uluslararası Finans Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'ye artık kredi verilebileceğini anladıklarını belirterek, şimdi borçlanmanın eskiye göre daha iyi yapılandırıldığınısöyledi.

Toplantıya katılan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti de konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Serdengeçti, kamu maliyesinde sıkı ve disiplinli gidildiği sürece cari dengeden kaynaklanacak bir kriz ihtimalinin azalacağını belirtti.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından ortaklaşadüzenlenen “Enerji Piyasasının Serbestleştirilmesi” konulu forumda yaptığı konuşmada, kamunun ekonomideki ağırlığını minimize etmek istediklerini belirterek “Ben bir bakan olarak bana bağlı enerji KİT'lerinin dağıtımının, ticaretinin, üretiminin en kısa zamanda özelleştirilmesini istiyorum" dedi.

EPDK Başkanı Yusuf Günay da enerji piyasasının özelleştirilmesindegeciktiklerini söyledi.

Özelleştirme İdaresi BaşkanıMetin Kilci ise özelleştirme konusunda “Kamu tekeli özel sektör tekeli haline dönüşmemelidir. Serbestleşme hiçbir zaman kuralsız bir piyasa oluşturmak anlamına gelmemelidir” dedi.

7- Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Türkiye gazetesine gündemdeki konuları değerlendirdi.

8- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Malezya'nın Putrajaya kentinde yapılan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 10. Dönem Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi çerçevesinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bangladeş Başbakanı BegümHalide Ziya, Lübnan Başbakanı Refik Hariri, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Sezer, görüşmelerde Irak'la ilgili olarak Türkiye'nin genel politikası hakkında bilgi verdi.

9- AB Zirvesi ve Hükümetlerarası Konferans çerçevesinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Başbakan Recep TayyipErdoğan, AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu ÜyesiGünter Verheugen ile görüştü.

Başbakan Erdoğan görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye'de yapılan reformların iyi niyet,değişim ve AB'ye giriş iradesini ortaya koyduğunu, 2004 yılındauygulamanın daha net biçimde görüleceğini söyledi.

Verheugen ise Türkiye'deki reform çalışmalarını çok başarılıbulduklarını, şimdi bu reformların uygulanmasının önemli olduğunu belirtti.

10- İslamKonferansı Örgütü'nün (İKÖ) 10. dönem devlet ve hükümet başkanlarızirvesi sona erdi.

Sonuç bildirisinin Irak'a ilişkin bölümünde, Irak'ın toprakbütünlüğü, siyasi birliği ve siyasal bağımsızlığının önemi vurgulanarak, Irak halkının kendi siyasi geleceğini seçmekte özgür olduğu belirtildi. Bildiride ayrıca, geniş tabanlı ve tam temsiliyet sağlayabilecek birhükümetin seçilmesi gerektiği kaydedilerek, BM'nin merkezi bir rolüstlenmesi gerektiği belirtildi.

Öte yandan bildiride, Kıbrıs sorununa da değinilerek, KıbrısTürkleri ve Rumları arasında eşitlik ilkesi çerçevesinde adil birçözüm sağlanması gerektiği ifade edildi.

Sonuç bildirisinden ayrı olarak yayımlanan yazılı bir açıklamada da İsrail'in Suriye ve Lübnan'a düzenlediği saldırılar güçlü bir şekilde kınanarak, BM'nin Ortadoğu'daki şiddeti tırmandıracak bu tür terorist eylemleri önlemek için tedbir alması gerektiği kaydedildi.

11- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) yapılan yazılı açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden köy yakma iddialarıyla ilgili6kişinin ortak yaptığı başvuruda, Türkiye'nin maddi tazminatödemeyi kabul ederek ''dostane çözüme'' gittiği bildirildi.

12- Irak GeçiciHükümet Konseyi Dönem Başkanı İyad Allavi, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Zirvesi için bulunduğu Malezya'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, komşu ülkelerin Irak'a asker göndermesine karşıolduğunu belirtti.

Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşit Mahmud Kasuri de Irak'a asker gönderme konusunun henüz karara bağlanmadığını söyledi.

13- ABDKongresi'nin üst kanadı Senato, Başkan George W. Bush'un Irak'ınyeniden yapılandırılması için istediği 20 milyar dolarlık bağışınyarısını krediye çevirdi.

Öte yandan Temsilciler Meclisi'nin de Başkan Bush'un talepettiği toplam 87 milyar dolarlık ek bütçe teklifiniaynen onayladığı bildirildi.

18 EKİM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Malezya'da gerçekleştirilen İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 10. Dönem Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin ardından yurda dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Sezer, İKÖ zirvesi sonuç bildirgesinde, Türkiye'nin görüşlerine büyük önem verildiğini belirterek “Türkiye'nin Kıbrıs ve Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı hakkındaki tüm görüşleri desteklenmiştir” dedi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç "16. Ahilik Kültürü Haftası" etkinliklerine katılmak üzere gittiği Kırşehir'de yaptığı konuşmada, hükümet ve Parlamento'nun, 70 milyon Anadolu insanının hakkını elinden alan soyguncu ve yolsuzluk sahipleriyle mücadele için şeref sözü verdiğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yayımlanan Elefterotipia gazetesi ile Kıbrıs Rum gazetesi Politis'e verdiği demeçte, Türk-Yunan ilişkileri, AB süreci, Kıbrıs ve Irak konularında açıklamalarda bulundu. Orgeneral Özkök, AB üyeliği konusunda ilerleme kaydedilmesi halinde, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların çözülebileceğini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kurultayda blok listeyle ilgili tüzük değişikliği konusundaki görüşlerini aktarmak amacıyla gittiği İzmir'de, Ege Bölgesi'ndeki 300 delegeye hitaben yaptığı konuşmada, seçimlerin çarşaf ya da blok liste ile yapılmasına delegenin karar vereceğini söyledi.

Baykal ayrıca, İstanbul'dabir öğrenci yurdunun açılışı için düzenlenen törene katıldı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde Şehirlerarası Otobüs Terminali'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, yabancı sermayeyi ve yurt dışına kaçan sermayeyi tekrar ülkeye çekebilmek için TBMM'ye yeni bir yasa sunacaklarını söyledi.

6- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, adalet, yargı, siyaset ve medya arası ilişkiler konularında Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Bursa Valiliği'nde Vali Oğuz Kağan Köksal'dan ilin problemlerine ilişkin brifing aldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Tüzmen, Irak'taki ABD yönetiminin Irak dışına 10 bin doların üstündeki nakit para çıkışını engelleme kararının ardından Dışişleri Bakanlığı nezdinde gerekli çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, Irak'ta ZiraatBankası şubelerinin açılacağını söyledi.

8- Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek Zaman gazetesini ziyaretinde, imam hatip liseleri ve YÖK yasa tasarısı hakkında açıklamalarda bulundu.

9- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yurt-Kur'un 71. Olağan Genel Kurul Toplantısı'ndan ayrılırken gazetecilerin imam-hatip lisesi mezunlarına üniversite sınavlarında katsayı teşviki sağlayan yasa tasarısı hakkındaki sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, ÖSYM'ye gönderdiği resmi yazıda, Öğrenci SeçmeSınavı kılavuzlarının baskı takviminin makul bir süre ertelenmesini istediklerini açıkladı.

10- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Muğla'nın Dalaman ve Fethiye ilçelerinde incelemelerde bulunduktan sonra bölgedeki turizmcilerle yaptığı toplantıda, hükümetin Meclis'ten aldığı Irak'a asker gönderme yetkisininturizme etkisi konusunda “Karamsarlığa gerek yok” dedi.

11- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca Active Academy tarafından İstanbul'da düzenlenen 1. Uluslararası Finans Zirvesi'nin ikinci gününde yaptığı konuşmada, kurulların özerkliğini, düzenleme ve denetleme için istediğini söyledi.

Ayrıca, BDDK ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından hazırlanan İmar Bankası'na ilişkin yayımlanan raporda, bankanın 20 Haziran 1994'te Bankalar Kanunu'nun 64. Maddesi kapsamına alındığı bildirildi.

12-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yapılan Sanayi Odaları Konseyi toplantısında, mevduata sınırsız güvencenin yıl sonuna kadar kaldırılması gerektiğini söyledi.

Toplantıya, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de katıldı.

13- Azerbaycan'ın AnkaraBüyükelçisi Mehmed Nevruzoğlu düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Nevruzoğlu, 15 Ekim'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin demokratik, şeffaf ve hukuki bir ortamda yapıldığını belirtti.

14- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İspanya'nın Mallorca Adası'nda düzenlenen Formentor Forumu'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta çözüm istediklerini belirterek “AB Hıristiyan kulübü olursa medeniyetler çatışması çıkar” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, ABD'nin Irak'ta, savaşta gösterdiği başarıyı daha sonra gösteremediğini belirterek, Irak'ta sorunların yaşandığını bu yüzden de geleceği meçhul bir Irak olduğunu söyledi.Başbakan Erdoğan, Irak'a asker gönderme konusundaçok da arzulu olmadıklarını belirterek “ABD'nin talebi üzerine Irak'a asker gönderme konusunda karar aldık” dedi.

Toplantı için Mallorca'da bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan da dalgalı kur politikasından geri dönüş veya en küçük bir tavizin söz konusu olmadığını belirterek, sektörleri bu anlayış çerçevesinde kendilerini koruyucu tedbirleri almaları konusunda uyardı.

Foruma katılan Diyanetten sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın ise imam-hatip mezunlarının üniversiteye girişlerini kolaylaştıracak tasarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

15- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev "Bağımsızlık Günü" kutlamaları nedeniyle yaptığı açıklamada, başkent Bakü'de yapılan izinsiz gösteriler ve karışıklıktan sorumlu olanların yasalar önünde hesap vereceklerini söyledi.

16- İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine düzenlediği operasyonda 3 Filistinlinin öldüğü bildirildi.

17- Bolivya'da sendikaların sürdürdüğü protestolar ve çıkan çatışmalar sonucu Devlet Başkanı Gonzalo Sanchez de Lozada'nın istifa etmesinin ardından Devlet Başkan Yardımcısı Carlos Mesa'nın görevi devraldığı bildirildi.

19 EKİM 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç parlamento muhabirleriyle düzenlediği sohbet toplantısında, Anayasa değişikliği konusundaki bir soru üzerine, öncelikle Anayasa değişikliğiyle ilgili 175. Madde'nin değiştirilmesini, buradaki çelişki ve anlaşılmaz hükümlerle değişikliği zorlayan koşulların ayıklanması gerektiğini söyledi. 367 oyla kabul edilen Anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmaması gerektiğini belirten Başkan Arınç “Bu rakam aslında 3-4 partinin milletvekili sayısıdır. 367 oyun üstündeki kabullere referandum yolu kapatılmalıdır” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, TRT-1 televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, 2004 yılı bütçesi gelirlerinin 100.3 katrilyon, giderlerinin 149.7 katrilyon lira olmak üzere Yüksek Planlama Kurulu'nda (YPK) kabul edilen şekle göre, her iki tarafta da 10'ar katrilyonluk indirimle TBMM'ye sunulduğunu söyledi.

3- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok ve beraberindeki 26 kişilik heyet ‘Yargıtay Ormanı' oluşturmak için bulundukları Kahramanmaraş'ta, Vali İlhan Atış'ı makamında ziyaret etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Özkaya, Türkiye'de yargı bağımsızlığı olmadığını belirterek “Türkiye'de yargı, idarenin vesayetinde bir organ haline gelmiştir” dedi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İstanbul'da yapılan Dünya Serbest Bölgeler Birliği'nin (WEPZA) 25. Genel Kurulu dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Tüzmen WEPZA'nın dünya ticaretinin serbestleşmesine çok önemli katkıları olduğunu, serbest bölgelerin etkilerinin Asya-Pasifik birliklerinin oluşumunda da izlendiğini belirterek “Biz, Akdeniz'i serbest bölge alanına çevirmek istiyoruz. Bu serbest bölgelerin birleşmesinden geçiyor” dedi.

5- YTP Genel Başkanı İsmail Cem yaptığı yazılı açıklamada, AKP hükümetinin TBMM'ye sevk ettiği 2004 yılı bütçe tasarısında, bol rakam, geniş hayal gücü, borç ve faiz olduğunu, ama Türkiye'nin sorunlarına çözüm getirecek siyasal irade, ufuk ve yürek olmadığını belirtti.

6- Bosna-Hersek eski Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, Saraybosna'da yaşamını yitirdi.

7- Irak'ta, ABD askerlerini hedef alan saldırılarda, 2 ABD'li askerin daha öldüğü, bununla ölü sayısının 103'ü geçtiği bildirildi.

8- Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de bulunan Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani yaptığı açıklamada, Iraklıların komşu ülkelerden asker istemediklerini belirterek “Irak, komşulardan asker istemediği gibi Türkiye'den de asker istemiyor. Bu, koalisyon askerlerini olumsuz etkiler” dedi.

Bu arada İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi de Türkiye'nin asker göndermesiyle ilgili olarak “Irak'a asker gönderilmesi girişimleri BM çatısı altında ve Irak halkının isteği doğrultusunda olmalıdır” dedi.

20 EKİM 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AKP Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yasa tasarısı değerlendirildi.

Başbakan Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, konuyu görüşecek olan alt komisyonun çalışmalarının bekleneceğini belirterek “Çalışmalar bitene kadar hiçbir girişim olmayacak. Alt komisyon çalışmaları bitene kadar konu bizim açımızdan kapanmıştır” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelikde toplantıda tasarı konusunda teknik bilgiler verdi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrasında basına açıklama yapan Adalet Bakanı veHükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantıda tahsilatın hızlandırılmasını öngören Bankalar Yasası'na ilişkin tasarının imzaya açıldığını, Petrol Piyasası yasa tasarısının TBMM'de yasalaşması konusunda bir çabanın gösterilmesinin karara bağlandığını söyledi

Bakan Çiçek ayrıca, gazetecilerin Irak'a asker gönderilmesine ilişkinsorularını yanıtlayarak, Irak'a asker göndermeninmeselenin en son noktası olduğunu belirterek “Bütün mesele şartların ne zaman olgunlaşacağı meselesidir. Bu da bizim dışımızdaki bir olaydır. Dolayısıyla tek başına bizim oradaki şartları olgunlaştırmamız söz konusu olamaz” dedi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında, 2003 yılı konsolide bütçesindeki gelişmeler ve 2004 yılı büyüklüklerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen “Ticaret kapasitesinin geliştirilmesinde serbest bölgelerin rolü” konulu konferans çıkışında gazetecilerin döviz kurundaki yükselişe ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Tüzmen, kurlardaki yükselişin ithalat ve ihracat açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirterek “Ben zaman içinde dengelerin yerine oturacağına inandım. Şimdi o noktaya doğru geliyoruz” dedi.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında 14 Şubat 2002 tarihinde imzalanan "Sınır Aşan Suçlarla Mücadelede İşbirliği Anlaşması" çerçevesinde bu ülkeyehareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada “Türkiye olarak suçlulukla mücadelede üzerimize düşen sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getirdiğimizi ve getirmeye devam edeceğimizi Çinli meslektaşlarımıza ileteceğiz” dedi.

6- İçişleri Bakanlığı'nca Cumhuriyetin 80. yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen “İçişleri Bakanlığı ve İller Sergisi”, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

7- TBMM'de “Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşların Sorunlarını Araştırma Komisyonu” kuruldu. Komisyon, yurt dışında yaşan Türk vatandaşlarının problemlerini yerinde araştırmayı öngörüyor.

8- Bakanlar Kurulu'nca onaylanan “Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi” Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Gümrük Müsteşarı Nevzat Saygılıoğlu yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu tarafından 13 ilde kurulması kararlaştırılan sınır ticaret merkezlerinin ilk olarak İran sınırında devreye gireceğini belirterek, İran ile konuya ilişkin görüşmelerin yapıldığını ve her konuda mutabakata varıldığını söyledi.

10- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, ajans ve televizyonların Ankara temsilcileriyle düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, dinin şiddeti asla tasvip etmediğini,şiddetin dinin doğru anlaşılamamasından kaynaklandığını ve 11 Eylül terör saldırısının İslam'ın imajını bozduğunu, ancak Türkiye için bir avantaja dönüştüğünü belirterek “11 Eylül, Batılılara İslam dininin Türkiye'deki uygulanışının güzel bir örnek olduğunu gösterdi” dedi.

11- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda, Türkiye ile Irak arasındaki ticarette karşılaşılan sorunlar ele alındı.

Toplantıya katılan Irak Ticaret Bakan Yardımcısı Fahri Rashan gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, 10 bin dolar ve üzeri miktarda paranın Irak dışına çıkarılmasına getirilen yasakla ilgili Türkiye'nin itirazının inceleneceğini, yasak kararının Irak'ta merkezi bir idare tarafından verilmediğini, yasağın bütün gümrük kapılarında uygulandığını söyledi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de iki ülke arasındaki ticaret sorunları kapsamında söz konusu yasağın kaldırılması konusunu da görüşeceklerini, Dışişleri Bakanlığı'nın girişimlerinin sürdüğünü belirtti.

12- Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ve Kıbrıs Dairesi Genel Müdürü Ertuğrul Apakan ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada,görüşmelerde, Kıbrıs konusunu ele aldıklarını belirterek, Türkiye'deki temaslarının ardından Yunanistan ve Kıbrıs'a da gideceğini söyledi.

13- Belçika'nın başkenti Brüksel'de temaslarda bulunan İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Ökütçü veKurul Üyesi Yavuz Canevi, AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye'den sorumlu Genişleme Dairesinin Başkanı Matthias Ruete ile İtalya'dan sonra AB dönem başkanlığını üstlenecek olan İrlandalı yetkililer ile bir araya geldi.

Temasların ardından basını bilgilendirme toplantısı düzenleyen İKV heyeti, bir sivil toplum örgütü olarak Türkiye'deki değişimi ve reform uygulamalarını muhataplarına anlattıklarını söylediler.

14- ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers yaptığı açıklamada, Irak'a yabancı asker gönderme konusunda Türkiye ve diğer ülkelerle görüşmelerin devam ettiğini ve bu müzakerelerin zaman alacağını söyledi.

21 EKİM 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ömer Dinçer'in Başbakanlık Müsteşarlığı'naatanmasına ilişkin kararnameyi onayladı.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinchas Avivi'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan ve Tacikistan'a yapacağı resmi ziyaret öncesinde Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, 8.5 milyar dolarlık ABD kredisinin askıya alınmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ise kredinin ilk diliminin bu ay içinde serbest bırakılmasının beklendiğini belirterek, kredinin ihtiyaç duyulduğu anda kullanılacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, batık bankalar ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) sorumluluğunun araştırılması konusunda, AKP ve CHP'li milletvekillerinin verdiği beş ayrı önergeyle ilgili olarak TBMM Genel Kurulu'nda hükümet adına bilgi verdi.

Başbakan Yardımcısı Şener, 1994'ten itibaren 32 bankanın ya fona devredildiğini ya da faaliyet izninin kaldırıldığını belirterek “Bunun ekonomiye maliyetini hesaplamamız bile imkansızdır” dedi.

Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen İmar Bankası ile ilgili gelişmeleri de değerlendirdi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan ve yönetim kurulu üyeleri ile İstanbul'dabir araya geldi. Bakan Çelik toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, TÜSİAD'la yüksek öğretimin yenden yapılandırılması konusundaki temel ilkelerde mutabakat sağladıklarını belirtti.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) 45. yıl dönümükapsamında Antalya'da düzenlenen "Dönüşüm 2003" konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Cumhuriyet döneminde önemli adımlar atılmasına rağmen bazı konularda dünyanın gerisinde kalındığını belirterek “Dünya ile aramızdaki farkı gidermek için yeni bir değişim ve dönüşüm hamlesine ihtiyaç vardır” dedi. Bakan Başesgioğlu ayrıca, Türkiye'nin en önemli sermayesinin genç nüfusu ve işgücü olduğunu belirtti.

6- Yer değiştirmelerde nüfus kayıtlarının taşınması zorunluluğunun kaldırılmasını düzenleyen Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7-İmar Bankası, Pamukbank ve Tarişbank'ın, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilmesi ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) hakkında Meclis araştırılması açılmasına ilişkin önergeler, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Galatasaray Futbol Takımı, Şampiyonlar Ligi D Grubu'ndaki 3. maçında Yunanistan'ın Olympiakos Futbol Takımı'nı İstanbul'da 1-0 yendi.

9- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ resmi ziyaret amacıyla Pakistan'a, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman da resmi temaslarda bulunmak üzere Gürcistan ve Azerbaycan'a gitti.

10- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile birlikteresmi temaslarda bulunmak üzere Yunanistan'a gitti. Başbakan Yardımcısı Gül, başkent Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostas Stefanapulos tarafından kabulünün ardından ‘Olimpik Barış Bildirisi'ni imzaladı.

Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan heyetler arası temasların ardından Başbakan Yardımcısı Gül ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Gül toplantıda yaptığı açıklamada “Atina'ya bu ziyaretimin ortaya koyduğu şey, bundan sonra ikili ilişkilerdeki gerginliğin yerini işbirliğine bıraktığının teyit edilmesidir” dedi. Başbakan Yardımcısı Gülayrıca,iki ülkenin Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması'nı imzaya hazır hale geldiğini ve 2004 Olimpiyatları'nda olimpiyat meşalesinin İstanbul'dan geçirileceğini söyledi.

Papandreu da ziyaretin son derece olumlu olduğunu belirterek, ilişkilerin açık bir şekilde farklı bir çerçeveye girdiğini söyledi. Papandreu bir soru üzerine, Kıbrıs sorunun Mayıs 2004 öncesinde çözümünün Yunanistan'ın değil, AB'nin bir ilkesi olduğunu ve Kıbrıs'ta sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini belirterek, Kıbrıs'ta Türkiye'nin tutumunun belirleyici olacağını söyledi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Yunanistan'ın To Vima gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AB üyesi olması durumunda Yunanistan'la var olan bir çok sorunun önemini yitireceğini belirtti. İki ülke arasındaki işbirliğinin son 2 yıl içinde büyük aşamalar kaydettiğini belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Atina ziyaretinin ilişkilerin gelişmesi yönünde yeni bir adım oluşturduğunu söyledi.

11- "AB Uyum Politikası" konulu toplantı için İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Hürriyet gazetesine Türkiye'nin iç ve dış politikası, AB, IMF ve Dünya Bankası ile ilişkileri ve geleceği konularında açıklamalarda bulundu.

12- Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, BM Sınai Kalkınma Teşkilatı'nın (UNIDO) işbirliğinde Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi'nin İstanbul'da kurulmasına ilişkin anlaşmayı imzaladı.

13- Avrupa Komisyonu Almanya Temsilciliği Genişlemeden sorumlu Başkan Yardımcısı Stefan Forester Almanya'nın başkenti Berlin'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye adaylık sürecinde yapması gereken ev ödevleri olduğunu belirterek “Bunlar arasında öncelikli hedefler, cezaevlerindeki tutukluların ve azınlıkların durumu” dedi. Forester ayrıca, Türkiye'dedoğu ile batı arasındaki büyük farklılıkların ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, bunun için de Türkiye'nin büyük yatırımlara ihtiyacı olduğunu söyledi.

14- Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau başkent Berlin'de Mesleki Eğitim Merkezi'ni (BWK) ziyaretinde, bir soru üzerine “AB, 15 yıla kadar 27 üyeden oluşabilir. Türkiye'nin durumu henüz belli değil. Avrupa bir Hıristiyan kıtası değil, ancak Türkiye henüz AB'ye girmeye hazır değil” dedi.

15- İran'da bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ve Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in, İranlı yetkililerle görüşmelerinden sonra hazırlanan bildiride, İran'ın Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'nın (NPT) habersiz denetimlerine izin veren ek protokolünü imzalamayı ve uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmayı kabul ettiği bildirildi.

Öte yandan İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Hasan Ruhani düzenlenen ortak basın toplantısında “Tahran yönetimi, meşru nükleer faaliyetlerinden kaynaklanan gerilimi gidermeye ve ek protokolü imzalamak için gerekli koşulları yerine getirmeye hazırdır” dedi.

Villepin“Silahların yayılması dünyaya yönelik büyük bir tehdittir. Ve bugün bu soruna çözüm bulduk” dedi. Fischer da anlaşmanın bölgeyi istikrara kavuşturmasını umduğunu belirtti. Straw İran'ın ek protokolü imzalamasından memnun olduğunu söyledi.

16- İsrail'in Gazze Şeridi'neson 2 günde düzenlediği 5 hava saldırısında 14 Filistinlinin öldüğü, 70'e yakın Filistinlinin de yaralandığı bildirildi.

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat hava saldırılarının ardından yaptığı açıklamada, dünya liderlerinden bu askeri çılgınlığın durdurulması için derhal müdahale etmelerini istediğini söyledi.

22 EKİM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul'da düzenlenen 19. İslamiEkonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısının açılış oturumunda yaptığı konuşmada, hızla değişen uluslararası koşulların, ortak tarihsel, manevi ve kültürel değerleri paylaşan ve birbirlerine içtenkardeşlik duygularıyla bağlı olan ülkeler arasında, ekonomi ve ticaret alanında var olan işbirliğinin, daha da geliştirilmesine olan gereksinimi giderek artırdığını söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, İSEDAK üyesi devlet temsilcilerine,İslam Kalkınma Teşkilatı üyeleri arasında tercihli ticaret sistemi kurulması müzakerelerine katılma çağrısında bulundu.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'de bulunan İspanyaGenelkurmay BaşkanıOramiralAntonioMorenoBarbera'yı kabul etti. Görüşmede, iki ülke arasındaki askeri işbirliği ve Irak'taki son durumun ele alındığı belirtildi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun,İstanbul'da düzenlenen 3. Uluslararasıİstanbul Perakende Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, halen şehir içinde kurulu bulunan büyük marketlerin şehir dışına taşınmayacağını ve yeni kurulacak büyük marketlerin ise şehir dışına yönlendirileceğini söyledi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayevile başkent Bişkek'te bir araya geldi. Görüşmede Akayev, TBMM'nin BM kararından önceIrak'a asker gönderme kararını onaylamasının doğru bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan da Türk ordusunun Irak'a sadece güvenlik sorunlarını çözmek için değil, bu ülkenin yeniden yapılandırılması için gitmeyi düşündüğünü belirtti.

Başbakan Erdoğantemasları çerçevesinde Türk-Kırgız İş KonseyiOrtak Toplantısı'na katılarak bir konuşma yaptı ve Türkiye-Manas Üniversitesi'ni hizmete açtı.

BaşbakanErdoğan daha sonra Başbakan Nikolay Tanayev ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan Tanayev ile 40 milyon dolarlık ticaret hacminin 5 kat arttırılması kararı aldıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan'a ziyareti için teşekkür eden Tanayev ise Türk hükümetinin gerçekleştirdiği AB reformlarından heyecan duyduklarını belirtti.

5- Yunanistan'da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan,Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi.Görüşmede,Ege'deki askeri uçuşlar, Yunanistan'ın ihlal iddiaları, Kıbrıs ve Türkiye-AB ilişkileri ele alındı.

Başbakan Yardımcısı Gül gazetecilere görüşmeyle ilgiliyaptığı açıklamada, tarafların hem sorunlar üzerine görüşlerini, hem de sorunların halledilmesi yolundakiarzularını dile getirdiklerini söyledi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Yunanistan'dan Bosna-Hersek'e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin Kuzey Irak'atek taraflı asker göndermemesi koşuluna bağlı olarakABD'den alacağı 8.5 milyar dolarlık kredinin Türk ekonomisinin gereksinim duyduğu zaman kullanılacağını belirtenBaşbakan Yardımcısı Gül,“Krediyle ilgili siyasi bir tereddüt yok” dedi.Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Türkiye'nin zaten KuzeyIrak'ta askeri olduğunu, dolayısıyla asker gönderme gibi bir koşulun olamayacağını söyledi.

6- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos Rum resmitelevizyonuna (RİK) yaptığı açıklamada, KKTC vatandaşlığı kazanan Türk göçmenlerindurumuna ilişkin “BMGenel Sekreteri'nin 3. revize planı temelinde, hiçbir yerleşiğin Kıbrıs'tan gitmeyeceği izlenimi var” dedi.

7- BM Genel Kurulu, Filistin'in İsrail'in‘güvenlik duvarı' inşasının durdurulmasını isteyen bir karar tasarısını kabul etti. Filistin yönetimi, Türkiye'nin de ‘evet' dediğitasarının kabulünü memnuniyetle karşılarken,İsrail, duvarın inşasını sürdüreceğini bildirdi.

8- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Kenya'nın Naivashakentinde Sudan Devlet Başkan YardımcısıAli Osman Taha ve isyancıların lideri John Garang ile ayrı ayrı yaptığı görüşmeden sonrayaptığı açıklamada, Sudan'da hükümet ve isyancıların, ülkede 20 yıldır süren iç savaşı sona erdirmek için aralık ayısonuna kadar anlaşmaya varma konusunda söz verdiklerini söyledi.

9- ABD Hazine Bakan YardımcısıJohn Taylor, başkent Washington'da Yabancı Basın Merkezi'nde düzenlenen bir toplantıdagazetecilerin sorularını yanıtladı. Taylor, ABD'nin Türkiye'ye vereceği 8.5 milyar dolarlık kredidehiçbir problem bulunmadığını ve Türk hükümeti istediği zaman ilk diliminin verileceğini söyledi.

10- ABD Savunma Bakanı DonaldRumsfeld Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında,Türkiye'nin ‘belli şartlar çerçevesinde'Irak'a asker gönderme önerisi getirdiğinive bunun gerçekleşmesinin hem Türkiye, hem Irak Geçici Hükümet Konseyihem de koalisyon güçlerini tatmin edecek bir yöntem bulunmasına bağlı olduğunu bildirdi.

23 EKİM 2003

1-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,Bilgi Edinme Hakkı Yasası'nıonayladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç NTV televizyonundaki bir programda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin 30. Olağan Kurultayı'nda yaptığı konuşmada “Siyaseti kendimiz için değil toplumu değiştirmek için yapıyoruz. Ulusal duyarlılık hiçbir zaman dünyada çağın gerisinde bir anlayış olarak değerlendirilemez. İnsan siyasetin kıblesidir. Sosyal demokrasinin temel değeridir” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından İstanbul'da düzenlenen ‘eTR Kongresi'nde yaptığı konuşmada, toplumlarda değişim ve dönüşüm dönemini yakalayan ve iyi kullananların her zaman kazançlı olduğunu ve büyük güç oluşturduğunu söyledi.

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan da yaptığı konuşmada, ana felsefesini vatandaşa hizmet etmek olarak belirlemiş şeffaf, verimli ve etkin bir devletin ancak ve ancak e-devlet düşüncesini hayata geçirmesiyle mümkün olacağını belirtti.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) İstanbul'da düzenlenen 19. toplantısının kapanış oturumunda yaptığı konuşmada “İSEDAK üyelerini Irak'a ekonomik yardım yapmaya davet eden bir karar alınmıştır. Bu karar geçen hafta Maleyza'nın Putra Jaya kentinde toplanan İslam Zirvesi'nde Irak'ın yeniden inşası ve insani yardım için alınan karara paralellik arz etmektedir” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetinIrak'a asker göndermek amacıyla TBMM'den yetki tezkeresi almasının ardından ABD'nin bu konuda gösterdiği belirsizlik hakkındadeğerlendirmelerde bulundu.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Avrupa Komisyonu TürkiyeTemsilcisi Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında ‘Yerinden Uygulama Sistemi'nin Avrupa Komisyonu tarafından 8 Ekim 2003 tarihinde akredite edildiğini belirterek, 2006 yılına kadar toplam 1 milyar Euro'nun üzerindeki AB hibe fonlarının Türkiye'ye aktarılmasının gündemde olduğunusöyledi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) VakfıBaşkanı Faruk Şen ve AKP Ankara Milletvekili Eyüp Sanay ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, AB ülkelerinde yaşayan 83 bin 200 Türk kökenli girişimcinin toplam 9.2 milyar Euro yatırım yaptığını ve bunların yıllık cirolarının da 35 milyar Euro olduğunu belirterek, bu yatırımcıların geçmiş dönemlerde güvenlerinin sarsıldığını, bunun son bulması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ankara Sanayi Odası (ASO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada, kamuya pahalı enerji satan yap-işlet-devret projeleri ile ilgili görüşmelerin uzun süreden beri devam ettiğini belirterek “Karşılıklı kartlarımız açık, dört yoldan birinde anlaşacağız” dedi.

10- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Konrad Adenauer Vakfı, İstanbul Goethe Enstitüsü ve Alewander von Humboldt Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen "Türkiye ve Avrupa'da Din, Devlet ve Toplum - Dinlerarası Barışçı Bir Yaşam için Olanaklar ve Engeller" konulu konferansta yaptığı konuşmada “21. yüzyılda hiçbir toplum üyesinin, laiklik adına diğer insanlara şekil vermeye çalışması makul bulunmaz” dedi.

11- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca düzenlediği basın toplantısında, bankacılıktaki yeniden yapılandırma çalışmaları ve İmar Bankası'na ilişkin konulardadeğerlendirmelerde bulundu.

12- Türkiye'de bulunan NATO Genel Sekreteri George Robertson, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından kabul edildi. Robertson, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi'nce düzenlenen konferansın ardından gazetecilerin sorusu üzerine, Türkiye'ninAfganistan'dabirçok alanda katkısının olabileceğini söyledi.

13- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de Cumhurbaşkanı İmamali Rahmanov ve Başbakan Akil Akilov ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uluslararası platformda Tacikistan'ın yanında yer alacağını belirterek, 50 milyon Dolar civarındaki ekonomik ilişkileri 2004 sonuna kadar 250 milyon Dolara çıkarmakta kararlı olduklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca,gazetecilerin"Irak'a asker gönderme konusunda ısrarlı mısınız" sorusu üzerine“İstikrarı sağlamak amacıyla Irak'a asker göndermek istiyoruz. Bu ABD'nin talebidir. Biz ısrarcı olmadık. Birliklerimizi zorlaIrak'a sokmak gibi bir niyetimiz yok” dedi.

14- "Irak'ın Yeniden Yapılanmasına Bağışta Bulunanlar Konferansı" İspanya'nın başkenti Madrid'de başladı. Konferans'ta Türkiye'yi Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Osman Taney Korutürk temsil etti.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan konferansın açılış konuşmasında, ABD'nin Irak'ın dizginlerini elinde tutmasının bazı bağışları engellediğini, ama Irak'ın geleceği için bu kaygıların bir kenara bırakılması gerektiğini söyledi.

15- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Dünya BM Günü nedeniyle yayımladığı mesajında “Dünya için de BM için de güç zamanlar vardır. Ancak BM olarak yoksulluk, hastalık, terorizm ve kitle imha silahlarının yaygınlaşmasına karşı mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

16- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Mısır'ın başkenti Kahire'deki temaslarının ardından El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, Mısır'lı yetkililere Mısır'ın askeri varlığının, hem Mısır hem de Irak'ın yararına olacağını belirterek, asker talebinde bulunduğunu söyledi.

24 EKİM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin veBaşbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Görüşmede, Başbakan Yardımcısı Şahin ‘Kamu Yönetimi Temel Kanunu' taslağıhakkında Cumhurbaşkanı Sezer'e bilgi verdi.

2- Deniz Baykal, CHP'nin ‘30. Olağan Büyük Kurultayı'nda yeniden genel başkanlığa seçildi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BM'nin 58. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı yazılı açıklamada, küresel güvenliğin ön plana çıktığı günümüzde BM'nin güçlendirilmesinin acil ve belirgin bir gereklilik olduğunu belirtti.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, beraberinde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan veMilli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile İzmir'e gitti.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından yapılacak bir ilköğretim okulunun temel atmatörenine katılan Başbakan Yardımcısı Gül, İzmir'de geçmişten kaynaklanan birçok temel sorunbulunduğunu, hükümetin göreve geldiğinden beri bu sorunları çözmeyönünde önemli adımlar attığını söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Danıştay, Avrupa Konseyi, İnsan Hakları Eğitimi On Yılı Ulusal Komitesi, Türkiye Barolar Birliği, İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen "İnsanHakları, Avrupa Sözleşmesi ve İdari Yargı" adlı sempozyuma katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Şahin, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne taraf olurken,tek amacının başta yaşama hakkı olmak üzere, düşünce, din ve vicdanhürriyetini güvence altına almak, işkence ve ayrımcılık yasağı gibitemel ilkeleri hayata geçirmek olduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin de "Bana göre, kanunla yürürlüğe girmiş uluslararası anlaşmaları, anayasa üstü kabul etmek lazım" dedi.

Danıştay Başkanı Nuri Alan ise Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde düzenlenen hakların güvenceyebağlanması için atılan ilk adım olduğunu belirtti.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Meksika'nın Morelia kentindeki G-20 toplantıları veABD'nin New York kentinde yapılacak BM toplantılarına katılmak üzere ABD'yehareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Babacan bir soru üzerine, İmar Bankası'nda ödemelerin bir defada olmayacağını belirterek "Belli bir kısım peşinat olarak, her hesaptan belli bir sabit rakam kişi başınaödendikten sonra, geri kalan bölüm, birkaç yıla yaygın bir şekildetaksitler halinde ödenecek" dedi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İzmir Ticaret Odası'nın (İZTO) 118. Kuruluş Etkinlikleri 2003 Yılı Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, ekonomideki iyi gidişle, uluslararası sermaye gruplarının dahauygun şartlarda para önerilerinde bulunduğunu ve artık direktyatırımcıların da gelmeye başladığını belirterek "Türkiye'yeartık cazip dış yatırımcı da gelmeye başladı" dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda,enerji sektöründeki12-13 yıldır yapılan yolsuzluk toplamının 25-40 milyar dolar arasında olduğunu ancak etkilerinin çok daha yüksek miktarları bulduğunu söyledi.

9- YÖK Başkanı Kemal Gürüz Rektörler Komitesi toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda, dünyadaki yükseköğretim gündeminin ve bu gündem doğrultusunda ileri ülkelerdegerçekleştirilen değişikliklerin ayrıntılı olarak görüşüldüğünü ve bukonuda sunulan iki rapor üzerinde tartışıldığını söyledi.

10- Orta Asya gezisi kapsamında Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de bulunan BaşbakanRecep Tayyip Erdoğan,Başbakan Akil Akilov ile birlikte Tacikistan Ticaret ve Ekonomi Bakanlığı'ndaki Türk-Tacik Ortak İşKonseyi Toplantısı'na katıldı.

Toplantıda konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin, Tacikistan ile ortakdeğerleri paylaşan bir tarih kültürüne sahip olduğunu belirterek, iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesinde ortakbir iradeye sahip olduklarını söyledi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Rum idaresini "meşru Kıbrıs hükümeti"olarak tanıyan ABD'nin, Kıbrıs'ı bir Yunan adası yapma yönünde ısrarlı olduğunun görüldüğünü söyledi. ABD'nin ne yapmak istediğini açıkça söylemesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Denktaş "Biz kendilerinden, büyük bir devlet, lider bir devlet, hak istiyoruz, adalet ilkelerine riayet istiyoruz, taraf tutmamalarını istiyoruz, ağırlıklarını ortaya çekmelerini, Rum'dan yanakoymamalarını istiyoruz" dedi.

12- İspanya'nın başkentiMadrid'de düzenlenen "Irak'ın Yeniden Yapılanmasına BağıştaBulunanlar Konferansı” sona erdi.

Konferasta, 2007 yılına kadar Irak'a 33milyar Dolar bağışta bulunulması sözü verildi.

Toplantıda konuşan Irak Geçici Hükümet Konseyi Başkanı İyad Allavi "Bütün ülkelerden ve uluslararasıkuruluşlardan gelecek yardımlara ihtiyacımız var" dedi.

İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ise "Irak'ın kanlı bir rejimin ardından artık dünyaya açık, çoğulcu, demokratik rejimin olduğu birülke olmasına çalışıyoruz" dedi.

Konferansa katılan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da ABD'nin Irak'a 20 milyar 300 milyon dolarlıkyardımda bulunacağını açıkladı.

Öte yandan Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesinin sorularını yanıtlayanPowell "Iraklılar önce anayasalarını yazmalılar, bu da birkaç ayalır. Bundan sonra seçimlerin olması gerekir. Bunların hepsinin biryıldan önce olacağını düşünmek zor" dedi.

13- ABDDışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, Lefkoşa ara bölgede düzenlediği basın toplantısında, KKTC'de 14 Aralık'ta yapılacak genel seçimden önce Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlama olasılığını görmediklerini söyledi.

25 EKİM 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Manisa'nın Salihli ilçesinde Atatürk Gençlik Yurdu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in lafla veya şekilcilikle değil, icraat ve hizmetlerle kutlanabileceğini söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül partisinin İzmir İl Kadın Kolları tarafından düzenlenen 3. Olağan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'yi yenilemek için ilk önce demokratik standartların yükseltilmesiikinci olarak da ekonomik reformların yapılması gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Yozgat'a gitti. Bakan Akdağ yaptığı açıklamada, 2003 yılında ilk kez bütçe gelir ve giderinde denge sağlandığını söyledi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İzmir Adnan Menderes Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Tekel ve Tüpraş'ın özelleştirilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bakanlığını ilgilendiren gündemdeki konulara ilişkin düzenlediği toplantıda, gazetecilere2004 yılı hedeflerini anlattı.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü incelemelerde bulunmak üzere gittiği Konya'da, Düzce depreminin yıl dönümü olan 12 Kasım'da ‘Kırsal Alana Destek Projesi' kapsamında bölgede yardıma muhtaç 1000 aileye geçimini sağlayabilmaleri için hayvan desteğinde bulunacaklarını açıkladı.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Belediye ve Mahalli İdare Çalışanları Birliği Sendikası tarafından düzenlenen ‘Yerel Yönetimler Yasası ve Kamu Reformu Sempozyumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, merkezi hükümetin üzerinde çok büyük yük bulunduğunu belirterek, bu yükün yerel yönetimlere dağıtılması ve paylaştırılması gerektiğini söyledi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Ekonomi Muhabirleri Derneği İstanbul Şubesi'nin düzenlediği toplantıda, IMF ile ilişkilerini 2004 yılı sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını söyledi.

9- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, bakanlığının 2003 yılında yürütülen orman yangınları ile mücadele çalışmasına yönelik bir brifing verdi. Bakan Pepe, orman yangınlarının 2B'lerle ilgisi olmadığını belirterek, yanan arazilerin yeniden ağaçlandırılacağını söyledi.

10- DYP Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Gönül düzenlediği basın toplantısında, 3 Kasım seçimlerine ilişkin yapılan başvuruları reddedenYüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) dün açıkladığı gerekçeli kararı eleştirerek“Türk seçim tarihinin en büyük yolsuzluğu ile kurulun hukuku susturması kabul edilemez” dedi.

11- Ankara Üniversitesi (AÜ) ve Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) ortaklaşa düzenlediği ‘Cumhuriyet Yürüyüşü'ne rektörler, öğretim üyeleri, dernek ve sendika başkanları, gaziler ve öğrenciler katıldı.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras yaptığı konuşmada, hiçbir odağınCumhuriyeti artadan kaldırmaya yetmeyeceğini söyledi.

YÖK Başkanı Kemal Gürüz de Türk üniversitelerinin köktendinciliğe, etnik bölücülüğe, bilim dışı her akıma karşı sonuna kadar mücadele edeceğini belirtti.

12- İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, İstanbul Üniversitesi'ne tahsis edilen Baltalimanı Eğitim ve Kültür Tesisleri'nin tahsisinin kaldırılmasına yönelik yürütmeyi durdurma kararı verdi.

13- Cumhuriyet'in 80. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yurt çapında yürüyüş ve konserlerdüzenlendi.

14- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Petr Stegniy, Cumhuriyet, Sabah gazeteleri ile Savunma ve Havacılık dergisinin yöneticileriyle Büyükelçilik'te düzenlediği sohbet toplantısında, ABD'nin Irak'ta hatalar yaptığını, uluslararası hukuka özen göstermediğini söyledi.

15- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin de üyesi bulunduğu G-20 ekonomi bakanları ve merkez bankası başkanları toplantılarına katılmak üzere gideceği Meksika'danönce uğradığı ABD'nin Chicago kentinde, Dünya Ticaret Merkezi Başkanı Neil Hartiga ile bir araya geldi. Bakan Babacan görüşmede, ABD ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin artırılması ile ilgili adımların atılması için görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

16- İspanya'nın başkenti Madrid'de 'Irak'ın Yeniden Yapılanmasına Bağışta Bulunanlar Konferansı'na katılan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, İspanyol ABC gazetesine verdiği demeçte “Bizim Irak'ı yönetmek gibi bir arzumuz olmamıştır. Zamanı geldiğinde tüm yetkileri Iraklılara devredip gideceğiz” dedi.

17- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Mısır'ın başkenti Kahire'deki temasları sırasında Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yaptığı yardımların hiç unutulmayacağını belirterek, Irak'ta hiçbir yabancı ülkenin askerini istemediklerini söyledi.

18- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'den Irak'a asker gönderilmesi konusunda görüşmelerin askıya alınmadığını, bu karışık konunun sonuca bağlanmasının zaman alacağını söyledi.

19- Irak'ın Tikrit kentini ziyaret eden ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in, Amerikan askerlerine, Iraklıların güvenlikte daha büyük rol alabilmelerini sağlamak için ek maddi destek sözü verdiği bildirildi.

20- Çin Devlet Başkanı Hu Cintao resmi bir ziyaret için Yeni Zelanda'ya gitti.

26 EKİM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da katıldığı bir açılışta yaptığı konuşmada, hükümet olarak yardım faaliyetlerine büyük önem verdiklerini belirterek, valiliklere, kaymakamlıklara 800 bin ton kömür göndermeye başladıklarını, 1.5 milyon aileye bu kış kömür dağıtılacağını söyledi.

2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından oluşturulan alt komisyon üyeleri bir araya geldi. Bakan Çelik toplantının ardından yaptığı açıklamada “Çerçeve yasada neler yapılacağı konusunda uzlaştık” dedi. Rektörler ise henüz sadece ilkelerin belirlendiğini söylediler.

3- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası'nın kuruluşu nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Almanya arasında 12 milyar Dolarlık dış ticaret hacmi gerçekleştiğini, Almanya'nın 1084 şirket ve 4.3 milyar Dolar ile Türkiye'ye en fazla yatırım yapan ülke olduğunu söyledi.

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Şahin de “Türkiye'nin 10 milyon iş yaratması lazım. Bunu da ancak dış kaynakla yapabiliriz” dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, G-20 toplantısı için gittiği Meksika'nın Morelia kentinde yaptığı değerlendirme toplantısında, fona devredilen bankaların tahsilatlarının hızlandırılması için IMF 6. Gözden Geçirme Heyeti'nin de ön şartlarından biri olan tasarının TBMM'ye gönderildiğini belirterek, 2004 yılı ortalarından itibaren Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu'nda indirime gidileceğini söyledi.

5- Dünya Bankası uzmanlarının, Hazine Müsteşarlığı'nın koordinatörlüğünde başlatıp, İş Kurumu ve ilgili sosyal kuruluşlarla birlikte gerçekleştirdiği “İş Piyasası Çalışması Ön Raporu”nda, Türkiye'de verimliliğin ve ücretlerin düşük olduğu, çalışma kanunlarının çeşitli yollarla dikkate alınmadığı, tarımsal alanlardan göçün önemli bir hayattakalma stratejisi haline geldiği belirtildi.

6- Irak'ın başkenti Bağdat'ta, bir otele 29 füzenin atıldığı, olayda 1 Amerikan askerinin öldüğü, aralarında ABD Savunma Bakanlığı'nın sivil çalışanları, subaylar ve yabancı uyruklu kişilerin de bulunduğu 15 kişinin yaralandığı bildirildi.

7- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi başkent Tahran'da yaptığı açıklamada, ülkesinin uranyum zenginleştirme çalışmalarını askıya alma konusunu incelediğini, ancak nükleer enerjinin barışçıl kullanılması haklarından vazgeçmeyeceğini bildirdi.

8- Pakistan Enformasyon Bakanı Şeyh Raşit başkent İslamabad'da yaptığı açıklamada, ABD'nin talebine karşılık Irak'a asker göndermeyeceklerini bildirdi.

9- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara, İngiliz ‘Sunday Telegraph' gazetesine verdiği demeçte, İsrail'in tekrar Suriye'ye saldırması halinde kendilerinin de Golan Tepeleri'nde İsrail'e ait Yahudi yerleşim birimlerini vurabileceklerini söyledi.

27 EKİM 2003

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek,toplantıda iki günlük teknik çalışmanın ardından İmar Bankası mudilerine yapılacak ödeme takviminin netleştirilmesinin kararlaştırıldığını belirterek, kısa bir süre sonra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener'in açıklama yapacağını söyledi.

2- Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) Başkanlık Divanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı Şener, ESK bünyesinde oluşturulan 12 çalışma kurulunun üyelerinin toplantıda belirlendiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz yaptığı yazılı açıklamada, Irak'tan Türkiye'ye 10 bin doların üzerinde nakit para geçirilmemesine ilişkin kısıtlamanın kardırılmasıyla iki ülke arasındaki ticaretin artacağını belirterek, kısıtlamanın kaldırılması için Türkiye'nin çeşitli girişimlerde bulunduğunu ve uygulamanın 24 Ekim'de sona erdiğini bildirdi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2004 Yılı Genel ve Katma Bütçe Yasa Tasarıları ile 2003 Kesin Hesap Tasarıları'nın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerinde yaptığı sunuş konuşmasında, hükümet olarak enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek, kamu borç stokunu düşürmek, üretim ve ihracat artışını sürdürmek, istikrarlı ve yüksek büyümeye ulaşmak azminde olduklarını söyledi.

Bakan Unakıtan ayrıca, bu hedefleri öngören ekonomik programı disiplin ve kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini belirtti.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu'nun (ICAO) Teknik İşbirliği Semineri'ndeyaptığı konuşmada, Türk Hava Yolları'nın iç hat seferlerinde fiyat indirimi çalışmalarına başladığını belirterek, iç hat seferlerini özel hava yolu taşımacılık işletmelerine açtıklarını söyledi. Bakan Yıldırım ayrıca, seminerin ICAO üyesi ülkeler arasındaki teknik işbirliği imkanlarını daha da geliştireceğini söyledi.

6- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Trabzon'da yaptığı açıklamada, dünyada orman yangınları ile mücadelede en başarılı ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, ABD'nin Kaliforniya Eyaleti'ndeki yangınların söndürülmesinde istenirse yardım edebileceklerini söyledi.

7- Eğitim-SenGenel Başkanı Alaaddin Dinçer düzenlediği basın toplantısında “59. hükümetin eğitim sistemindeki sorunları çözmek yerine, faiz harcamalarına 66 katrilyon ayırıp eğitim harcamalarında sadece yüzde 1'lik artışa gitmesi kabul edilemez bir tutumdur” dedi.

8- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Özbekistan Dışişleri Bakanı Sadık Safayev ve beraberindeki heyet, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.Görüşmede, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konular ele alındı.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 22. Sosyalist Enternasyonal Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere Brezilya'ya gitti.

10- Zengin ve kalkınmakta olan 20 ülkenin katıldığıG-20 toplantısı Meksika'nın Morelia kentinde başladı. Toplantıda, terörün mali kaynaklarının yok edilmesi ve Irak'ın yeniden yapılandırılması gibi konular ele alındı.

Toplantıya katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, IMF'ye gönderilecek ek niyet mektubu taslağının hazır olduğunu, gönderilmesi için bazı adımların atılması gerektiğini belirterek, programda herhangi bir gecikmenin olmadığını, işlerin normal seyrinde yürüdüğünü söyledi.

11- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Almanya'da yayımlanan Frankfurter Allgemeine gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye hakkında nasıl bir tavsiye kararı alacaklarının henüz belli olmadığını belirterek “Türkiye'deki politik duruma göre farklı bir tavsiye kararı da alabiliriz” dedi. Verheugen ayrıca, Kıbrıs sorunu büyüdüğü sürece Avrupa kamuoyunun Türkiye ile müzakerelere başlanmasını kabul edemeyeceğini belirtti.

12- ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer Amerikan ABC ve Fox News televizyonlarında katıldığı programlarda, Türkiye'den Irak'a asker gönderme konusunda Iraklılarda hassasiyet bulunduğunu belirterek, konunun Türkiye ile Irak Geçici Hükümet Konseyi arasında görüşülmesi gerektiğini söyledi.

13- Irak'ın başkenti Bağdat'ta meydana gelen patlamalarda 42 kişinin öldüğü, 216 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- ABD Başkanı George W. Bush, Irak'taki sivil yönetici Paul Bremer, Amerikan Birlikleri Merkez Komutanı General John Abizaid, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve Ulusal Güvenlik Şefi Condelazza Ricce ile acil bir toplantı düzenleyerek, Irak'taki son gelişmeleri değerlendirdi. Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Bush, Irak'taki bombalı saldırıların arkasında soğuk kanlı katillerin ve teroristlerin bulunduğunu belirterek, bu teroristlerin bulunması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

28 EKİM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda “Laik Cumhuriyete bağlı kalma yemini eden cumhurbaşkanından milletvekiline, başbakandan yargı üyelerine herkes, cumhuriyetin niteliklerini korumak, özen göstermek ve bu ilkeler yönünden taraf olmak zorundadır” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) yayımladığı mesajda, Atatürkçü düşünce sisteminin ‘cahilliğin kara bir bulut gibi yayıldığı, teokratik, kapalı ve geleneksel' bir toplum yapısından ulus egemenliğine, usa ve bilime dayalı düşünce sistemini benimsemiş bir toplum yapısına geçişte önemli rol oynadığını belirtti.

Ayrıca, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal dabirer mesaj yayımladılar.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Özbekistan Dışişleri Bakanı Sadık Safayev'iÇankaya Köşkü'nde kabul etti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakanlık'ta Reform İzleme Grubu'nu kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Türk askerinin Irak'a gitmesi konusunda ABD ile yapılan görüşmelerin sürdüğünü, ancak bunların Türkiye'yi tatmin edecek duruma gelmediğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül bir soru üzerine, ABD'nin Türk askeri için ‘Fırat mihveri'ni önerdiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, ABD'nin Irak'taki yönetim biçimini eleştirerek “Daha önce tavsiyelerde bulunduk, ama bizi dikkate almadılar. Bölgeyi tanısalardı buraların Osmanlı döneminde barış ve huzur gördüğünü bilirlerdi” dedi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Hartum Valisi Abdel Halem Al Mutafi'yi kabulünde gazetecilerin döviz kurlarındaki artış konusundaki sorularını yanıtladı. Bakan Tüzmen, bunun ihracatçının ve ithalatçının önünü görebilmesi için önemli olduğunu belirterek, kurdaki iniş çıkışların hesaplanabilir olması gerektiğini söyledi.

5- Türkiye'nin 2004 yılında uygulayacağı makroekonomik hedefleri, sosyal ve ekonomik sektörle ilgili hedef ve politikaları belirleyen ‘2004 Yılı Programı', Resmi Gazete'nin mükerrer sayısındayayımlandı.

Programa göre,gelecek yıl Gayri Safi Milli Hasıla'nın (GSMH) yüzde 5 büyümesi, yıl sonunda enflasyonun yüzde 12, GSMH deflatörünün de yüzde 11.9 olması öngörüldü.

6- CHP Grup Başkan vekilleri Haluk Koç ve Ali Topuz düzenledikleri basın toplantısında, partilerinin Çankaya Köşkü'nde düzenlenen resepsiyona davetle ilgili görüşlerini açıkladı. Koç, AKP'nin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e yönelik ağır ve kabul edilemez boyutta eleştirilerde bulunduğunu söyledi. Topuz da gerginliğin ‘kamusal' diye tarif edilen resmi alanlarda, yürürlükteki Anayasa ve yasalarla aykırı sayılan bir kisve ile bu alanlara gidilmek istenmesinden kaynakladığını belirtti.

7- Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 10 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Irak'taki temaslarının ardından Türkiye'ye gelenEdward Royce başkanlığındaki ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin 8 üyesi, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile görüştü. Görüşmede, Irak'ta gelinen son durum değerlendirildi.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Thomas Lantos “Türkiye'nin Irak'a tehdit olduğu iddialarını reddediyoruz. Yönetimimiz, Türkiye'nin Irak'ta barışın kollanmasında faydalı olacağını düşünüyor” dedi. Lantos, ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer'in Osmanlı İmparatorluğu'nu sömürgeci güç olarak nitelendirdiği sözlerine ilişkin olarak ise “Türkiye bölgeyi yüzyıllarca yönetmiştir. Biz 21. yüzyıl Türkiyesi'nin demokratik bir ülke olduğunu biliyoruz” dedi.

9- İngiltere'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi David Hannay CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Türkiye'nin Kıbrıs sorununu çözmediği sürece, AB karşısında çok zor durumda kalacağını söyledi.

10- Irak'ın Felluce kasabasında bir polis karakoluna düzenlenen intihar saldırısında 6 kişinin öldüğü bildirildi. Başkent Bağdat'ta düzenlenen roketli saldırıda da 1 Amerikan askerinin öldüğü belirtildi.

Öte yandan Bağdat Belediye Başkan Yardımcısı Faris El Assam'ınpazar gecesi düzenlenen silahlı saldırıda öldüğü bildirildi.

11- ABD Başkanı George W. Bush, Irak'ta Amerikan askerlerine yönelik saldırıların artması üzerine Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, bölgedeki görevlerinin daha bitmediğini belirterek, ABD'nin caydırılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan da yaptığı açıklamada, Irak'ta son günlerde meydana gelen intihar saldırılarının arkasında kimin olduğu konusunda spekülasyon yapmak istemediğini belirterek, ABD'nin Irak'ta güvenliği artırmaya çalıştığını, Suriye ve İran'ın da sınırlardan sızmaları önlemek için adım atmalarına ihtiyaç olduğunubelirtti.

12- Azerbaycan Anayasa Mahkemesi Başkanı Ferhat Abdulayev başkent Bakü'de yaptığı açıklamada, Merkezi Seçim Komisyonu tarafından gönderilen 15 Ekim seçimleriyle ilgili protokolün incelendiğini ve İlham Aliyev'in devlet başkanlığının onaylandığınısöyledi.

29 EKİM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,Cumhuriyetin kuruluşunun 80. yıl dönümü nedeniyleÇankaya Köşkü'nde düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin Türk askerinin Irak'a gönderilmesi ilgili sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, resepsiyona davetle ilgilibasında yer alan tartışmalar konusundaki bir soruya verdiği yanıtta “Bu benim şahsi resepsiyonum değil, devletinresepsiyonudur. Devletin nitelikleri belli. Anayasa'da bunlar aktarılmış. Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, sosyal hukuk devletidir. Son zamanlarda bu laik niteliklere yönelik tavırlar sergilenmek istenmektedir. Ben bunlara fırsat vermem” dedi.

Başbakan Erdoğan da resepsiyonda konuyla ilgilitartışmalara girmek istemediğini belirterek, gündemlerinde sadece ülkenin kalkınmasının olduğunu söyledi.

Resepsiyonda,Irak konusundaki gelişmeleri değerlendiren GenelkurmayBaşkanıOrgeneralHilmi ÖzkökisePKK/KADEK tehdidi ortadankalkana dek Türk askerinin Kuzey Irak'taki varlığının da sürmesi gerektiğini belirterek, asker gönderme konusunda ABD ile yürütülenaskeri temaslarınkesildiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip ErdoğanGenel Merkez'de gazetecilere, AKP'li milletvekillerin türbanlı olan eşlerinin çağrılmadığı resepsiyon hakkındaki görüşlerini açıkladı. Başbakan Erdoğan, bu durumun sadeceAKP milletvekilleri arasında değil, başka çevreler tarafından da üzüntüyle karşılandığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan YardımcısıAbdullah Gül TGRT televizyonunda katıldığı bir programda, resepsiyon krizini ve Türk askerininIrak'a gitmesine ilişkin ABD ile süren görüşmeleri değerlendirdi.Başbakan Yardımcısı Gül, asker gönderilmesi içinIrak'taki her şeyin netleşmesi gerektiğini söyledi.

4 - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda bankacılarla görüş alışverişinde bulunan Bakan Unakıtan, bankacılıkta aracılık maliyetlerinin azaltılması konusunda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

5- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu(BDDK) Başkanı Engin Akçakoca, Radikal gazetesininİmar Bankası ile gündeme gelen bankacılık sisteminin denetimi ve batık bankalardantahsilatı hızlandıran yasa tasarısıyla ilgili sorularını yanıtladı.

6- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta,dış temsilciliklerde ve KKTC'dedüzenlenen törenlerle kutlandı.

7-Brezilya'nın Sao Paulo kentindeSosyalist Enternasyonel 22. Genel Kurulu'nunson gününde yapılan seçimlerde,CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın yanı sıra Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, İngiltere Başbakanı Tony Blair, Yunanistan Başkanı Kostas Simitis ile İsrail İşçi Partisi Genel Başkanı Şimon Peres başkan yardımcılıklarına getirildiler.

Toplantıda bir konuşma yapan Baykal, BM'nin Irak konusunda almış olduğuson kararın doğru, ancak yetersiz adım olduğunu belirterek, BM'nin başlangıcından itibaren Irak krizi konusunda tutarlı bir politika izleyemediğini söyledi.

8- TİSK'in öncülüğünde yaptırılanAtatürk Anıtı, Meksika'nın başkenti Mexico City'de törenle açıldı.Törene Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, MilliSavunma Bakanı Vecdi Gönül ile Devlet BakanıGüldal Akşit de katıldı.

9- AB üyesi ve adayı ülkelerin ekonomik durumlarını değerlendiren yıllık raporunu açıklayan AB Komisyonu, yıl başından bu yana Türkiye'de ekonomik istikrar oluştuğunu ve ekonomikgelişmelerin olumlu olduğunu belirtti.Raporda, Türk ekonomisininkomşu ülke Irak'ta yaşanan savaş ve sıkıntıları fazla hasar görmeden atlatmayıbaşardığı, savaştan kaynaklanan ekonomik gerginliğin geride bırakıldığı, Türk Lirası'nıngüç kazandığı bildirildi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı SözcüsüRichard Boucher düzenlediği basın toplantısında,Türkiye'nin, Irak Geçici Hükümet Konseyi yetkilileriyle diyalog içinde olmasının önemli olduğunu söyledi.Boucher “Sadece Türk askerinin Irak'a gitmesi konusu değil, görüşülmesi gereken birçok konu var.Bir komşunun, diğeriyle ilişkisi meselesi söz konusu.Irak için, kendi doğrudan temaslarıyla komşularıyla ilişkilerini keşfetmesi önemli” dedi.

11- Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Cumhurbaşkanı Aksar Akayev'inkatıldığı bir törenle, Diyalog Avrasya Platformu ve yayın organı Diyalog Avrasya Dergisi tarafından düzenlenen“Küreselleşme Sürecinde Yerel Kültürler ve Geleceği” konulu sempozyum başladı.

30 EKİM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Sanayi Odası'nca (ASO) düzenlenen 40. yıl ödül töreninde yaptığı konuşmada, tüm enerjilerini Türkiye'nin sorunlarını çözmek, yatırım yapmak ve AB çerçevesinde yapısal dönüşümü gerçekleştirmek için kullanacaklarını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yayımlanan ‘Ulusa Sesleniş'konuşmasında, ekonominin sağlıklı biçimde işlemesi, istikrara kavuşmasıiçin bütün kara deliklerin tıkanması, millet hakkına göz dikenlere meydan verilmemesi gerektiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Fatih Karaca'yı kabulünden sonra yaptığı açıklamada, AB uyum teklifi çerçevesinde çıkarılması öngörülen, farklı dil ve lehçelerde yayın yapılmasına ilişkin RTÜK yönetmeliğinin çıkmak üzere olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener düzenlediğibasın toplantısında, İmar Bankası'na el konma sürecindeki gelişmeler ve ödeme planına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Şener, İmar Bankası örneğinin bir daha yaşanmaması için neler yapılması gerektiği üzerinde bir çalışma başlatacaklarını söyledi.

5- Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nin,İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'ya‘görevini kötüye kullanmak' suçundan verdiği 1 yıl hapis cezasını paraya çevirdiği ve 2 ay 15 gün olan ‘memuriyetten yoksun bırakma' cezasını da ertelediği belirtildi.

6- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'nunizinsiz ve yetkisiz kişi, grup ve kuruluşların otopark ilan edip işletmelerine engel olunması, yasalara aykırı davrananlar hakkında ise yasal işlem yapılması konusunda valiliklere bir genelge gönderdiği bildirildi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, 2003'te faiz dışı fazla rakamının yaklaşık 21 katrilyon lira olarak gerçekleşeceğini, buna karşın bütçe açığının çok daha fazla olduğunu söyledi. Bakan Unakıtan, kamuda gecikme faiz oranlarının yüzde 7'den yüzde 4'e düşürülmesine ilişkin kararnamenin imzaya açıldığını belirtti.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Fener Rum Patriği Bartholomeos'u kabul etti. Patrik Bartholomeosgerçekleştirdiği bu ziyaretin, Heybeliada Ruhban Okulu'nun tekrar açılmasının talep edilmesi ve İstanbul'daki Rum okullarının sıkıntıları hakkında yazılı ve sözlü bilgi vermek amacını taşıdığını söyledi.

Bakan Çelikdin eğitiminin Anayasa'ya göre devletin gözetim ve denetimi altında yapılabileceğini belirterek, bu kuralın bir dine özgü bir kural olmadığını, diğer inançlar için de geçerli olduğunu söyledi.

9- Rekabet Kurulu 11 sigorta şirketi ile 2 reasürans şirketi hakkında açılan soruşturma kapsamında, söz konusu şirketlere yaptıkları işlemlerden dolayı ilgili kanunu ihlal ettikleri gerekçesiyle2 trilyon 29 milyar 325 milyon lira para cezası verdi.

10- ABD'de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, New York Başkonsolosu Ömer Önhon'un verdiği Cumhuriyetin 80. yıl resepsiyonundan sonra düzenlediği basın toplantısında, banka mevduatlarına uygulanan yüzde 100 devlet garantisinin Temmuz 2004 tarihinde kaldırılacağını ve garantinin hesap başına 50 milyar TL ile sınırlandırılacağını ve daha sonra bu limitin de düşürüleceğini söyledi.

Bakan Babacan ayrıca, liradan 6 sıfır atılmasıyla ilgili yasa taslağının 1 Ocak 2005 tarihinde uygulanacak şekilde hazırlandığını söyledi.

11- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen ‘Avrupa'da Toplumsal Uyum Faktörü ve Akdeniz'de Barış Aracı Olarak Dinler Arası Diyalog Konferansı'nda yaptığı konuşmada, AB Anayasası'nda herhangi bir dine atıfta bulunma düşüncesine sıcak bakmadıklarını belirterek, Türkiye'nin taslağın mevcut halinden memnun olduğunu söyledi.

12- Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayımlanan ‘2003-2004 Küresel Rekabet Raporu'nda, Türkiye'nin, ticari rekabet sıralamasında 52. sırada yer alırken, büyüme rekabeti endeksinde ise geçen yılki 65. olan sırasını koruduğuaçıklandı.

13- ABD Başkanı George W. Bush, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, Mustafa Kemal Atatürk'ün laik, demokratik ve barışçı bir Türkiye'yi öngören soylu vizyonunun, bugün de 80 yıl öncesi kadar önemli olduğunu söyledi. Başkan Bush ayrıca “ABD, Afganistan'daki uluslararası güce katkı da dahil, Türkiye'nin küresel terorizme karşı hayati katkıları için minnettardır” dedi.

31 EKİM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TGRT televizyonunda yayımlanan “Ankara'nın Gündemi” adlı programa katılarak, partisinin icraatlarını değerlendirdi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında, Türkiye'nin Ortadoğu'da görev yapanbüyükelçileri ile "Irak ve Ortadoğu" konulu bir toplantı yapıldı.

Başbakan Yardımcısı Gül toplantı sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada "Bölgemizde neler olduğunu,her ülkenin olaylara bakışını, değerlendirmesini inceliyoruz" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül “Türkiye'de İnsan Hakları ve Sivil Toplumun Gelişimi Sergisi Danışma Kurulu” toplantısında yaptığı konuşmada, Batılı ülkelerde güvenlik nedeniyle temel hak ve özgürlüklerde bir geriye gidiş bulunurken, aynı süreçtekiTürkiye'de açılım yapılmakta olduğunu söyledi.

4 - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 3Kasım seçimlerinde yeniden milletvekili olamayan Sedat Edip Bucak'a "Susurluk davası" bağlantılı "cürüm işlemek için teşekküloluşturmak" suçundan verilen beraat kararının esastan bozulmasınıistedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇelikABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman'ı kabulünde, gazetecilerin Heybeliada Ruhban Okulu konusundaki sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, Ruhban Okulu'nun yeniden açılması konusuna sıcak baktığını belirterek, bu sorunun artık çözülmesi gerektiğini söyledi.

6- YÖK Genel Kurul toplantısında, 2003-ÖSS Kılavuzu'ndaki kuralların vebilgilerin aynısının yer aldığı 2004-ÖSS Kılavuzu onaylandı.

7- KESK GenelBaşkanı Sami Evren ilebir grup üye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a faks göndererek, KamuYönetimi Temel Kanunu, Kamu Personel Reformu ve Yerel YönetimlerReformu taslaklarını protesto etti.

Evren İstanbul'da yaptığı açıklamada, tasarı ile demokrasiden uzaklaşılacağını belirterek “Yaklaşık 3-4 yıldır kamu reformu adı altında kamuoyu aldatılmaya çalışılıyor. Sosyal hukuk devleti bu yasa ile ortadan kaldırılacaktır” dedi.

8- Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Abdullatif Şener, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılan Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Dışişleri BakanlarıDokuzuncu Konsey Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, örgüt bünyesindeki Proje Geliştirme Fonu'na 4 üye ülkenin katkı sağladığını, diğer ülkelerin de katkılarının beklendiğini söyledi.

9- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaptığı açıklamada, ordu,polis, sınır muhafızları, sivil savunma gibi birimlerde görev yapanIraklı güvenlik kuvvetlerinin sayısının, yakında Irak'ta görev yapanyaklaşık 130 bin Amerikan askeri sayısını geçeceğini belirtti.

10- Azerbaycan'ın yeniCumhurbaşkanı İlham Aliyev düzenlenen törendeant içerek, cumhurbaşkanlığı görevine resmen başladı.

Aliyev törende yaptığı konuşmada, ülkesinin gelişmesinde temel faktörün eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in politikaları olduğunu belirterek "Azerbaycan halkına söz veriyorum, Haydar Aliyev'in politikasınısürdüreceğim, bu yoldan dönmeyeceğim" dedi.

11- Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed'in, görevini yardımcısı Abdullah Ahmed Bedavi'ye devrettiği bildirildi.

12- Irak Geçici Yönetimi, yarın Suriye'nin başkenti Şam'da yapılacak Irak Zirvesi'ne çağrılmadığını açıkladı.