09.11.2003
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 2003

 

 

1 KASIM 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 3. Ankara Kitap, Kültür ve Sanat Fuarı'nın açılışını yaptıktan sonra, Manisa'ya geçerek Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan bir tesisin açılışına katıldı.

Başbakan Erdoğan ayrıca, TGRT televizyonunda yayımlanan 'Ankara'nın Gündemi' programında hükümetin bugüne kadarki çalışmalarına değinerek, ülkede artık halkından kaçan bir hükümet olmadığını, şu an halkıyla iç içe olan bir hükümet bulunduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Başbakanlık ve bağlı kuruluşların 2004 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada,kamu yönetimi reformu ile ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Beşir Atalay Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) 2004 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunarken yaptığı konuşmada, Türkiye'de enflasyon hesaplamasında ölçüm sepetinin baz yılının 1994 olduğunu belirtti.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, 6. gözden geçirmeye ilişkin ek niyet mektubunu IMF'ye ilettiklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığına bağlı Gümrük Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın 2004 yılı bütçelerinin sunuş konuşmasında, 59. hükümetin TBMM'ye, vatandaşa, iç ve dış kamuoyuna verdiği taahhütlerin başında yolsuzlukla mücadele geldiğini belirtti.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Bandırma Ticaret Odası'nda düzenlenen bir toplantıda, Türkiye'de kötü yönetimden kaynaklanan güven bunalımının ekonomik anlamda aşıldığını belirterek, Türkiye'nin kapısını yabancı yatırımcıların çalmaya başladığını söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte katıldığı 3. Ankara Kitap ve Sanat Fuarı'nın açılışında, YÖK Genel Kurulu'nun imam hatip liseleriyle ilgili değişikliği beklemeden üniversite sınav kılavuzlarını basma kararını eleştirdi.

8- Anayasa Mahkemesi'nin, SDP'ye ihtar verilmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkındaki Yönetmelik yürürlüğe girdi. Yönetmelikle Türkiye'de reçetesiz satılan ilaçların reklamı serbest bırakıldı.

10- CHP'nin 30. Olağan Kurultayı'nın ardından Genel Merkez'de toplanan Parti Meclisi'nde, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri belirlendi.

11- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından yaptırılan ve Meksika'nın başkenti Mexico City'de Atatürk Anıtı'nın açılış törenine katılan Devlet Bakanı Güldal Akşit, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu yurda döndü.

12- Yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın 'Uzak' adlı filmi Fransa'nın Montpellier kentinde 25. Akdeniz Film Festivali'nde 'En İyi Film' ödülünü kazandı.

13- Bayan Voleybol Milli Takımı, Japonya'da yapılan 9. Bayanlar Dünya Kupası'ndaki ilk maçında Polonya'ya 3-2 yenildi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Tokat Sanayici ve İşadamları Derneği ve Valiliğin davetlisi olarak bazı toplantılara katıldı. Cumhurbaşkanı Denktaş, Turhal Belediyesi'nde yaptığı konuşmada, Kıbrıs davasının, Türk halkının davası olduğunu belirterek "Silahla yapamadıklarını, AB ile yapmaya çalışıyorlar" dedi.

15-BM Genel Kurulu'nda, yolsuzluklarlamücadeleyi öngörenuluslararasısözleşme kabul edildi. BM Genel Sekreteri Kofi Annan Genel Kurul'da yaptığı konuşmada "Yolsuzluklar öncelikle yoksulları mağdur ediyor" dedi.

16- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent Washington'daki Yabancı Basın Merkezi'nde, Türkiye'nin Irak'a asker göndermesiyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, bütün tarafları tatmin edecek bir anlaşmaya varma potansiyelinin ortadan kalkmadığını söyledi.

17- Irak'ın Musul kentinde Amerikan konvoyuna yönelik saldırıda 2 ABD askerinin öldüğü, 2 kişinin de yaralandığı bildirildi.

18- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Irak Geçici Hükümet Konseyi'nin dönem başkanlığını İyad Alavi'den devraldı. Konsey Başkanı sıfatıyla ilk ziyaretini Kuveyt'e yapan Talabani, Irak'tan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, bütün komşu ülkelere, sınırlarını 'teroristlere' kapatma çağrısında bulundu.

19- BelçikaBaşbakanıGuyVerhofstadtTürkiyeziyaretiöncesindeRadikal gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2 KASIM 2003

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu yaptığı açıklamada, yeni İş Yasası'nda yer alan Kıdem Tazminatı Fonu Yasa Taslağı'nı sosyal taraflarla birlikte değerlendireceklerini belirterek, bakanlık olarak amaçlarının, kendi ayakları üzerinde durabilen ve gelecekte sorun olmayacak bir fon oluşturmak olduğunu söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir, partisinin İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, yurttaşın sıkıntılarıyla hükümetin çizdiği 'pembe tablonun' örtüşmediğini belirterek"Türkiye'nin içeride ve dışarıdaki en büyük sorunu güvendir" dedi.

3- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Samsun-Çarşamba Havaalanı'nda gazetecilerin 14 Aralık'ta yapılacak seçimle ilgili sorularını yanıtladı. ABD'nin 40 yıldır Rum tarafını meşru hükümet gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Denktaş "Rum tarafını bizim başımıza buyruk yapmalarını kınıyoruz. Rumlara, hiçbir zaman Kıbrıs Türklerinin hükümeti olamayacağını söylemelerini istiyoruz. Bu konuda baskı yapılacaksa Yunanistan'a yapılmalıdır. Uluslararası anlaşmaları çiğneyen Rumlardır, Yunanlılardır" dedi.

4- Türkiye'nin de aralarında bulunduğu, Irak'a komşu ülkelerin İran, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Mısır'ın dışişleri bakanlarının Suriye'nin başkenti Şam'da gerçekleştirdikleri toplantıya Irak Geçici Yönetim Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari katılmadı.

Toplantı sonunda yayımlanan bildiride "Dışişleri bakanları, geçici yönetimin dışişleri bakanını davet etmişler, yanıt alamamışlardır. Ancak bundan sonraki görüşmelere Irak temsilcisinin katılacağı umutlarını ifade etmişlerdir" denildi.

Bu arada toplantıya Türkiye adına katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün girişimiyle kabul edilen terörle mücadele konusundaki bildirinin 7. paragrafında "Bakanlar, sorumlu Iraklı yetkilileri ülkedeki terorist gruplar ve komşu ülkeler için tehdit oluşturan diğer silahlı grupların elimine edilmesi için işbirliği yapmaya çağırırlar" ifadesine yer verildi.

5- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld yaptığı açıklamada, savaş daha bitmeden Irak ordusunun yeniden oluşturulması üzerinde çalışıldığını belirterek, şu ana kadar bir birliğin oluşturulduğunu, dağıtılan eski ordunun bazı üyelerinin de bu birliğe katılacağını söyledi.

6- Irak'ta 'Direniş Günü'nde düşürülen bir helikopterde 15 Amerikan askerinin öldüğü, 21 kişinin de yaralandığı bildirildi.

3 KASIM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt'ı kabul etti. Heyetler arası görüşmelerden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, Türkiye'de yapılan reformların hayata geçirilmediği yönünde eleştirilerin yer aldığı ve yayımlanmadan önce basına yansıyan AB Komisyonu'nun İlerleme Raporu'na ilişkin "Raporun tamamı yayımlanmadan değerlendirme yapmam doğru olmaz" dedi.

Verhofstadt da Komisyon raporunun Türkiye'nin kaydettiği ilerlemeleri görmezden gelmediğini belirterek "Bu raporu meydan okuma olarak değil, yol haritası olarak değerlendirin. Asıl önemli olan Ekim 2004'te yayımlanacak nihai rapor" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, Kamu Yönetimi Temel yasa tasarısının amaçlarını ve gerekçelerini açıkladı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan katıldığı Kanal D televizyonunda yayınlanan "Teke Tek" programında, ekonomik gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2004 yılı bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) 5 Kasım'da gerçekleştireceği iş bırakma eylemine değinerek, TTB ile ilk bakışlarda uyum içinde çalıştıklarını, ancak son dönemlerde birliğin ideolojik tavır içine girerek katılımcılığı reddettiğini belirtti. Bakan Akdağ, eyleme katılanlar hakkında ise yasal işlem yapılacağını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı'nın 2004 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül açılış konuşmasında, Türkiye'nin genel dış politika yaklaşımını açıkladı.

6- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti. Karayalçın görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Baykal'a solda ittifak çalışmaları çerçevesinde tek çatı altında seçime gitmeyi önerdiğini, ittifak için son tarihin 30 Kasım olduğunu söyledi. İttifakın bir çatısı olması gerektiğini belirten Karayalçın "Bu seçimde sadece belediye başkanları değil, il genel meclisi üyeleri de içinde 100 bin kişi aday gösterilecek" dedi.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yapılan açıklamaya göre, ekim ayında, bir önceki aya göre, toptan eşya fiyatları yüzde 0,6 oranında, tüketici fiyatları ise yüzde 1,4 oranında arttı.

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Suriye'nin başkenti Şam'da gerçekleştirilen Irak'a komşu ülkelerin dışişleri bakanlarının katıldığı toplantı çerçevesinde, Suriye Devlet Başkanı Beşir Esad ve Başbakan Muhammed Naci Otri ile görüşmelerde bulundu.

9- Belçika'nın AB İşlerinden sorumlu Devlet Bakanı Jacques Simonet, La Libre Belgique gazetesine verdiği demeçte "Türkiye'nin AB üyeliğine 1999'da kapıları gerçek anlamda açtığımız zaman bunu çok kötü bir nedenle yaptık. Avrupa inşası sürecinin sağlamlaştırılması gibi bir hedefi olmayan ABD'nin baskısıyla Türkiye'nin adaylığını kabul ettik" dedi.

10- Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mesud Han, Afganistan'da Türk mühendis Hasan Önal'ın Taliban tarafından kaçırılmasına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Önal ile ilgili olarak Türkiye'nin kendileriyle temasa geçtiğini, Pakistan'ın yardımcı olmak istediğini, ancak mühendisin Afganistan topraklarında kaçırılması nedeniyle serbest bırakılmasından Afgan yetkililerin sorumlu olduğunu söyledi.

4 KASIM 2003

 

1- Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik Çalışma ve Koordinasyon Kurulu'nun ilk toplantısı, GAP İdaresi'nde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener başkanlığında yapıldı. Toplantı öncesi açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Şener, çalışmalar sonucunda, 1957-1959 yılları arasında Suriye sınırına yerleştirilen 30 bin 600 hektarlık arazinin mayından temizleneceğini, böylece yaklaşık 6 bin kişiye istihdam olanağı sağlanacağını söyledi.

Kara mayınlarının tüm dünyada 10 yıl içerisindetemizlenmesini öngören BM Ottowa Sözleşmesi gereği kaldırılması gerektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Şener, bu hükmün TBMM tarafından 12 Mart 2003'te onaylandığını belirtti.

2- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bakanlığının 2004 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerine katılarak komisyon üyelerinin sorularını yanıtladı. Bakan Gönül, TBMM'nin hükümete verdiği yetkinin Irak'a asker gönderileceği anlamına gelmediğini söyledi.

Bakan Gönül ayrıca, Türkiye'nin Ortadoğu ülkeleriyle ilişkileri ve 'bedelli askerlik' konularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

3- Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim Kurulu'nda boşalan 6 üyelik ile başkanlığa "Bir defaya mahsus olmak üzere Başbakan tarafından atamayapılmasını" öngören Yasa Tasarısı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi.

4- Ankara Bölge İdare Mahkemesi, RTÜK'ün, TRT Genel Müdürlüğü seçimine yönelik işlemin yürütmesinin durdurulması kararına yaptığı itirazı oybirliğiyle kabul ederek yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.

RTÜK Başkanı Fatih Karaca da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, mahkemenin kararının RTÜK'ün yapmış olduğu seçimin yasaya ve yönetmeliklere uygun olduğunu doğruladığını söyledi.

Karaca ayrıca, kararın ardından 3 adayın adaylıklarının sürdüğünün yeniden Başbakanlık'a bildirileceğini söyledi.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından düzenlenen 'Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri' İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Törende konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, mesleğine 70 yılını veren Felek'in özellikle basın meslek ilkeleri ile gazetecilerin kimlik ve kişilik haklarını düzenleyen 'Basın İş Yasası' üzerinde önemle durduğunu belirterek, Türk basınının şimdiki durumunun eskiyi arattığını söyledi.

6- Şampiyonlar Ligi'nde,G Grubu'ndaki 4. maçında Beşiktaş Futbol Takımı, Çek Cumhuriyeti Futbol Takımı Sparta Prag'ı 1-0 yendi.

7- Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıda 2 kişinin yaralandığı bildirildi.Hollanda Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, saldırının siyasi nedenlerle gerçekleştirilmediği ve bir terör eylemi olmadığı, saldırganın kişisel nedenlerle bu eyleme giriştiği belirtildi.

Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Tacan İldem de gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırının Türk büyükelçiliklerine yönelik genel tehdidinparçası olarak görülebileceğini söyledi.

8- AB Maliye Bakanları toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en büyük sorununun yabancı sermayeyi çekmek olduğunu belirterek, Türkiye'yi bu konuda cazip hale getirmek için bir çok önlemlerin alındığını, yıl sonunda AB'nin müzakereleri başlatması halinde yabancı sermayenin daha güven duyarak geleceğini söyledi.

Bakan Unakıtan ayrıca, özelleştirme çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

9- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Alman Der Spiegel dergisinin internet sayfasında yayımlanan röportajında, Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili kararın, 1999 yılında Helsinki zirvesinde verildiğini söyledi.

Verheugen ayrıca, Avrupa'nın güneydoğu kanadında güçlü, demokratik bir ülkenin bulunmasının Avrupa'nın hayati çıkarlarından biri olduğunubelirterek, Türkiye'nin üyeliği ile Müslüman bir ülkenin de demokratik hukuk devleti düzeni içinde işleyebileceğinin ispatlanacağını söyledi.

10- Yunanistan'ın başkenti Atina'da Başbakan Kostas Simitis'e Yunan ordusunun yeniden yapılandırma çalışmalarına ilişkin bilgi veren Yunanistan Savunma Bakanı Yannos Papandoniu, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya sınırındaki birliklerin Ege ve Meriç'e kaydırılacağını açıkladı.

Ayrıca 2005 yılında 25 bin personel alınacağını belirten Papandoniu, ordunun yeni yönetim biçimiyle Ege'de ve nerede gerektirirse operasyon yapabilecek durumda olduğunu söyledi.

11- ABD Başkanı George W. Bush'un Kongre'den ağırlıklı olarak Irak için kullanılmak üzere istediği 87 milyarı aşan ek ödenekle ilgili tasarı Senato'da da kabul edildi.

12- Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Alman-İspanyol zirvesine katılan İspanya Dışişleri Bakanı Ana Palacio, Irak'ın başkenti Bağdat'ta görevli İspanyol diplomatların geçici olarak geri çekildiğini söyledi.

13- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkent Moskova'da İtalyan gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'a asker gönderme planlarının bulunmadığını, mevcut durumda Irak'a asker göndermehazırlığı yapmalarının tutarsızlık olacağını söyledi.

14- Sri Lanka'da Devlet Başkanı Çandrika Kumaratunga'nın, Başbakan Ranil Wickremesinghe yönetiminin Tamil gerillalarıyla yapılan görüşmelerdeki tutumu nedeniyle savunma, içişleri ve enformasyon bakanları olmak üzere 3 bakanını görevden aldığını ve meclis çalışmalarını da 19 Kasım'a kadar askıya aldığını ilan ettiği bildirildi.

5 KASIM 2003

1- Bakanlar Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada "AB Komisyonu, İlerleme Raporu ve StratejiBelgesi'nde Gözden Geçirilmiş Katılım Ortaklığı Belgesi'ndeyer alan beklentilerin büyük çoğunluğunun karşılandığını tespit etmiştir. AB'nin gerçekleştirdiğimiz devrimsel nitelikteki reformların önemini kabul etmesi, bundan sonrakiçalışmalarımıza ivme kazandıracaktır" denildi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Komisyonu İlerleme Raporu'nda, Türkiye'de yapılanların gayet açık ve seçik şekilde ortaya konulduğunu belirterek "Objektif diyebileceğimiz bir açıklama var" dedi.Strateji Belgesi'ndeki Kıbrıs bölümünü eleştiren Başbakan Yardımcısı Gül, Kıbrıs'ın siyasi kriter olmadığını belirterek, bu konuda 1999'da verilmiş garantiler bulunduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, düzenlediği basın toplantısında işadamlarıyla birlikte yeni oluşturulan 'AB İletişim Grubu'nu kamuoyuna tanıttı.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan daİlerleme Raporu'ylailgiliyaptığı açıklamada "Bizim Kıbrıs'taki tezimiz kalıcı bir çözümdür. Bundan geri adım atmamız söz konusu değil" dedi. Kopenhag siyasikriterlerine yönelik siyasi çalışmaların, uyum yasaları çerçevesindehep takdirle karşılandığını, bu raporda da yine takdir ifadelerinin yerini aldığını belirten Başbakan Erdoğan "Uyumla ilgili çalışmalarımızı nasıl başarıyla götürdüysek, uygulamayı da aynı ciddiyetle yürüteceğiz" dedi.

3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği kızılağaçlar ve aşılı kestaneliklerin orman kapsamı dışına çıkarılmasına ilişkin yasa, TBMM Genel Kurulu'nda aynen kabul edildi.

4- CHP'ninyeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK)ilk toplantısını yaptı. MYK'da genel başkan yardımcıları ve genel sekreter yardımcıları belirlendi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş ile Onur Öymen,başkan yardımcılıklarına getirildi.

5- Genel seçimler öncesinde "Resmi belgede sahtecilik yaptıkları" gerekçesiyle mahkum olan eski genel başkanMehmet Abbasoğlu ile genel sekreter Nurettin Sönmez ve Ayhan Demir DEHAP'tan ihraç edildiler.

6- Türk Tabipler Birliği (TTB) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'na üye sağlık çalışanları"İnsanca yaşayabilecekleri maaş artışı, iş güvencesi, ücretsiz, eşit ulaşılabilir sağlık hakkı" için bir günlük iş bırakma eylemi yaparak AKP hükümetini eleştirdi.

7- Şampiyonlar LigiD Grubu'ndaki Galatasaray Futbol Takımı, deplasmanda Yunanistan'ın Pire Olympiakostakımına 3-0 yenildi.

8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca görevinden istifa etti.

9- Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Michael Christides yaptığı açıklamada, AB İlerleme Raporu ve Strateji Belgesi'ni 'gerçekçi vebaşarılı belgeler' olarak nitelendirirken, Kıbrıs'ta çözüm için fırsatpenceresinin hala açık olduğunu söyledi.

10- AB Komisyonu'nun hazırladığı Türkiye 2003 İlerleme Raporu Belçika'nın başkenti Brüksel'de açıklandı. Ayrıca, İlerleme Raporu ile birlikte yayınlanan Genişleme Strateji Belgesi'nde, Türkiye'nin itirazlarına rağmen Kıbrıs sorunu ile AB'ye üyelik arasında bağlantı kuruldu. Belgede "Kıbrıs'ta çözümsüzlük, Türkiye'nin AB beklentileri için ciddi bir engel teşkil edebilir" ifadesine yer verildi.

Öte yandan, Belçika'nın başkenti Brüksel'de,AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, AP üyelerini aday ülkelere ilişkin ilerleme raporları hakkında bilgilendirdi.

Verheugen AP'de yaptığı konuşmada,İlerleme Raporu'nda ve Genişleme Strateji Belgesi'nde, Kıbrıs sorunu ile Türkiye'nin AB'ye katılım hedefi arasında bağlantıyı bilinçli olarak kurduklarını ve bu şekilde 'siyasi mesaj verdiklerini' söyledi.

ProdiiseTürkiye'nin, AB'ye katılım hedefinde engelleri kaldırmak için Kıbrıs'taçözüme katkıda bulunması gerektiğinive Komisyon'un 'Birleşik Kıbrıs'ın 1 Mayıs 2004'te AB üyesi olmasını umduğunu' belirterek, bunun önündeki engellerin kalkmasının Türkiye'nin de çıkarına olduğunu söyledi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaşdüzenlediği basın toplantısında "Kıbrıs meselesi, herhangi bir tarafın AB'ye girmesine engel olacak bir mesele ise 'Kıbrıs' adı altında Rumların müracaatını da engellemesi gerekir. Bunu silah zoruyla ortaklıkdevletine sahip çıkmak için 40 yıldır uğraşan Rum tarafını 'meşru hükümet' olarak kabul eden AB'nin, bu ayıbını Türkiye'yi cezalandırarak kapatması mümkün değildir" dedi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Logoğlu'nun dün yaptığı 'ABD kuzeydeki PKK/KADEK tehdidine karşı harekete geçmezseTürkiye'nin bölgeye ilave asker gönderebileceği' açıklaması üzerine verdiği yanıtta "PKK/KADEK'in faaliyetlerinin kısıtlanması veya izin verilmesini garanti altına alacak her türlü adım atılıyor" dedi.

6 KASIM 2003

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Norveç Başbakanı Kjell Magne Bondevik ile Finlandiya Dışişleri Bakanı Erki Toumioja'yı kabul etti. Başbakan Erdoğan,Başbakan Bondevik ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, Norveç ile Hazar bölgesi petrol ve doğalgaz kaynaklarının değerlendirilmesi ve ürünlerin dış pazara iletilmesi konusunda işbirliği yapılacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Bakan Toumioja'yı kabulünde yaptığı açıklamada "Kopenhag kriterleri Kıbrıs konusunda yükümlülük getirmiyor.Kıbrıs'ta acil ve kalıcı çözüm istiyoruz, ancakAB İlerleme Raporu'nda Kıbrıs ile ilgili madde ile fiili bir durum da söz konusu olmuştur" dedi.

Bakan Toumioja da yaptığı açıklamada "AB, Kopenhag kriterlerine ek bir kriter koyma niyetinde değil, ancak bir fırsat penceresi açılmıştır" dedi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Aydın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, büyük şehirlerden başlamak üzere her kenttekimüftü yardımcılıklarına aşamalı olarak kadınların atanacağını açıkladı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan 'Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, son on yılda hiçbir hükümet tarafından özelleştirme konusunda siyasi iradenin ortaya konulmadığını belirterek,ihalelerin devam edeceğini ve özelleştirme programına mutlaka uyulacağını söyledi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TEKEL'in Citigroup bünyesindeki danışmanlarının katıldığı toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, TEKEL'in özelleştirilmesine yönelik ihalede verilen teklifi düşük bulduğunu, ancak yetkinin İhale Komisyonu'ndaolduğunusöyledi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen yaptığı açıklamada, 1987-1995 yılları arasında memur, işçi ve emekliden konut edindirme adı altında kesilerek oluşturulan 'KonutEdindirme Yardımı' hesabının, o dönemde bu fonu yöneten Emlak Bankası A.Ş'nin Bahçeşehir, Mavişehir, Konutkent ve Bilkent'de yaptığı lüks konut projelerinin finansmanında ucuz kaynak olarak kullanıldığını söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki FIR hattı sorununun çözüldüğünü belirterek, 2 olan hava koridoru sayısının 25 Aralık'tan itibaren 11'e çıkacağını söyledi.

7- GP Genel Başkanı Cem Uzan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti. Baykal'la görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uzan, İmar Bankası ile ilgili olarak tüm borçlarını ödemeye hazır olduklarını ve bir ödeme planı hazırlayıp hükümete sunduklarını söyledi.

8- TEKEL Genel Müdürü Sezai Ensari basına yaptığı açıklamada, özelleştirme ihalesinde Japan Tobacco International'inverdiği 1 milyar 150 milyon dolar teklifin kabul edilebilir olmadığını belirterek "Teklifler hem TEKEL'e hakarettir, hem Türk sigara piyasasına saygısızlıktır" dedi.

9- Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 savaş uçağının eğitim uçuşusırasında Tokat'ın Zile ilçesi yakınlarında düştüğü bildirildi.

10- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansj Jörg Kretschmer Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, AKP hükümetini Kıbrıs'ta çözüm için kararlı gördüklerini belirterek,seçimlerde muhalefetin galip çıkmasının Kıbrıs'ta çözüm için büyük fırsat olduğu görüşünü paylaştıklarını söyledi.

11- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Alman Die Zeit gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta çözüm karşılığında Türkiye'nin AB'ye alınacağı şeklinde pazarlık yapılmayacağını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilettiğini söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli, AB İlerleme Raporu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, raporu olumlu bulduğunu ve Türkiye'nin gösterdiği gelişmeyle ilgili objektif bir değerlendirmeyi yansıttığını belirterek "Türkiye'yi ölçütleri karşılamak için gerekli reformları uygulamaya devam etmek üzere cesaretlendiriyoruz" dedi.

13- İrlanda Başbakanı Bertie Ahern,Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos'u ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye tam üye olması yolunun Kıbrıs'ın birleşmesinden geçtiğini belirterek, bunun kesinlikle çözülmesi gereken bir sorun olduğunu söyledi.

14- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani başkanlığında Erbil kentinde toplanan 28 siyasi partinin, Irak merkezi yönetimi ve Kürdistan Federasyonu'nun oluşturulması için görüş birliğine vardıkları bildirildi.

7 KASIM 2003

1- Ekonomik ve Sosyal Konsey, özel sektör, işçi ve işveren temsilcilerinin katılımı ileBaşbakan Recep Tayyip Erdoğanbaşkanlığında Başbakanlık'ta toplandı.Toplantının açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, bugün Türkiye'nin kararlı ve istikrarlı bir yönetime kavuştuğunu, günün ihtiyaçlarına cevap verecek plan ve projeleri hayata geçirmeye başladığını ve ekonomisinidengeye oturtmuş bir ülke haline geldiğini söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz yaptığıaçıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın, DışişleriBakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü telefonla aradığını veiki bakanın Irak konusunda istişarede bulunduğunu söyledi.

3- Kayseri'de temaslarda bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin 2003 ihracatının bugün itibariyle 40 milyar dolarıaştığını belirterek "Yıl toplamında ise 46-47 milyar dolarlıkihracat rakamını yakalayabileceğimizi düşünüyoruz'' dedi.

Bakan Tüzmen ayrıca, 2004'te çok rahatlıkla 60 milyar dolar, 2010 yılına kadar da 100 milyar dolar ihracat rakamının yakalanacağınainandıklarını söyledi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada,2003 yılı Doğrudan Gelir Desteği'nin (DGD) ilk dilim ödemelerininKasım-Aralık aylarında yapılacağını bildirdi. Bakan Güçlü, bu amaçla2003 yılı bütçesine konan 500 trilyon liralık ödeneğin 311 trilyonlirasının mazot desteği ödemeleri için kullanıldığını söyledi.

5- Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, maliye ve para politikalarındaki disiplinle beraber enflasyondaki düşüşün 2004yılında da süreceğinin beklendiği, bütün bu kazanımların kalıcı olabilmesi ve daha da geliştirilereksürdürülebilmesi için yapısal reformlardan taviz verilmemesi gerektiği bildirildi.

6- Türkiye-Avrupa Vakfı Yönetim Kurulu'ndan 'AB İlerleme Raporu'na ilişkin yapılan yazılı açıklamada ''Kıbrıs ile ilgiliyaklaşımın Türkiye-AB ilişkilerinin bu aşamasında talihsiz bir girişim olarak görüldüğü'' bildirildi.

Açıklamada ayrıca "Türkiye-AB ilişkilerinden bağımsız olarak da Kıbrıs sorununun çözülmesinin artık ertelenemez olduğu bir gerçektir'' denildi.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ediz Hun partisinden istifa etti.

8- Türkiye'de temaslarda bulunanFinlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, AB Strateji Belgesi'nde Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkinyer alan ifadenin çözüm için fırsat penceresi açması bakımından olumlu olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Terör örgütü PKK/KADEK'in AB tarafından terör örgütü olarak tanınması konusunda Türkiye'nin hassasiyetinin bulunduğununhatırlatılması üzerine Tuomioja, yaptıkları görüşmelere rağmen bu konuda AB ülkeleri arasında görüş birliği sağlanamadığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül de görüşmelerde iki ülke ekonomikilişkilerini geliştirme yollarını ele aldıklarını belirterek,Finlandiya'nın Türkiye'nin AB adaylığının kabul edildiği Helsinkizirvesine evsahipliği yapması açısından kendileri için ayrı bir önemiolduğunu söyledi.

9- Dünya Bankası Direktörler Kurulu'nun, Türkiye'ye Ülke Yardım Stratejisi (CAS) programını onayladığı bildirildi.

8 KASIM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, yargılanan türbanlı sanığın Yargıtay 4. Ceza Dairesi Başkanı tarafından başörtülü olduğu gerekçesiyle duruşma salonundan çıkarılmasının ideolojik olduğunu belirterek "Bu icraatı kınıyorum" dedi.

Kahramanmaraş'ta çeşitli açılışlara katılan Başbakan Erdoğan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce yasadışı kişilerle ortak çalışan 700 polisin açığa alındığını belirterek, Türkiye'de eroin, esrar ve akaryakıt kaçakçılığının yıllık maliyetinin 5 milyar dolar olduğunu söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu, Kıbrıs, Kuzey Irak konusunda Radikal gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak'a Türk askeri göndermeme kararını sadece Kürtlere bağlamanın doğru olmadığını belirterek, bu konuda kaygı duyan Irak'ta başka unsurların da bulunduğunu ve ABD'nin Irak'taki Kürt gruplarını kayırdığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir'in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, batık bankaların sahiplerinin, kendi bankaları ve fon bankalarından toplam 11 milyar dolar kredi kullandığını açıkladı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu'nun İstanbul Olimpiyatevi'ndeki aylık toplantısında gazetecilerin soruları üzerine, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın, türbanlı sanığı mahkemeden çıkaran mahkeme başkanına destek vermesini eleştirdi.

6- 12 Eylül 1980 sonrasında açılan ve Dursun Karataş'ın ilk sırada yer aldığı 1243 sanıklı Dev-Sol Davası kararı, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nce bozuldu.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, TEKEL'in özelleştirilmesi konusunda beklediklerinin altında fiyat aldıklarını belirterek "Prosedür devam ediyor" dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, AB raporunda genel liselere 'ayrımcılık' yapıldığının yer aldığını belirterek "Bu konuda aklın yolu neyse, sağduyu neyi gerektiriyorsa o adım atılmalıdır" dedi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Devlet Bakanı Beşir Atalay ile birlikte gittiği Mersin'de, Vali Atilla Osmançelebioğlu'nu ziyaret ederek ilin sorunları hakkında bilgi aldı.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Sabah gazetesine yaptığı açıklamada,Rus gazı ve yap-işlet-devret santralleri ile ilgili pazarlıkların son aşamaya geldiğini söyledi.

11- TBMM Samsun Mobil Santralı Araştırma Komisyonu, çalışmalarının ardından hazırladığı raporunda, görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar eski bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan hakkında soruşturma komisyonu kurulmasını önerdi.

12- Anayasa Mahkemesi, Orman Yasası'nın 'devlet ormanlarına kamu yararı gereği arazi tahsisini' öngören hükmünü iptal etti. Konuya ilişkin gerekçeli karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

13- SP Genel Başkanı Necmettin Erbakan düzenlediği basın toplantısında, AKP hükümetinin Irak'a asker gönderme yetkisini kullanmama yönündeki kararına ilişkin, ABD'nin asker talebinden vazgeçmesi üzerine hükümetin de gitmeyeceğiz açıklaması yaptığını söyledi.

YTP Genel Başkanı İsmail Cem de Irak'a asker göndermeme kararının AKP'ye değil, ABD'ye ait olduğunu belirtti.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ise partisine katılımlar nedeniyle Genel Merkez'de yaptığı konuşmada, hükümetin Meclis'ten aldığı yetkiyi iade etmek zorunda olduğunu söyledi.

14- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısını terk etmelerinin anlık bir karar değil, sürecin getirdiği bir birikimin sonucu olduğunu belirterek, DİSK'in kuralsızlık ve keyfiyet karşısında sessiz kalmayacağını söyledi.

15- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren düzenlediği basın toplantısında, hükümetin hazırladığı Kamu Yönetimi Temel yasa tasarısının 'reform değil, yıkım' olduğunu söyledi.

16- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Şekerbank'ta 166 bin 498 dolarlık hesapta yapılan usulsüz işlemleri açıklığa kavuşturmayarak, görevlerini ihmal ettikleri iddiasıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 2 murakıbı hakkında 3'er yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

17- Türkiye Bayan Milli Voleybol Takımı, Japonya'da yapılan 9. Bayanlar Voleybol Dünya Kupası'nda Japonya'ya 3-0 yenildi.

18- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Wolf-Ruthart Born Hürriyet gazetesine gönderdiği özel mektupta, AB Komisyonu İlerleme Raporu'nun, Türkiye'nin uyguladığı reform programı ile doğru yolda olduğunu gösterdiğini bildirdi.

19- Irak'ın Felluce kentinde Amerikan askerlerini taşıyan bir aracın geçtiği yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 2 askerin öldüğü, 1 askerin de yaralandığı bildirildi.

20- Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da, İsrail askerlerinin ateş açması sonucu toplam 4 Filistinlinin öldüğü bildirildi.

21- Filistin Başbakanı Ahmed Kurey bakanlar kuruluna son şeklinin verilmesi çerçevesinde Devlet Başkanı Yaser Arafat ile Ramallah kentinde yaptığı görüşmenin ardından Arafat'ın, içişleri bakanıyla ulusal güvenlik konseyi arasındaki yetkileri ayırmayı öngören bir güvenlik anlaşmasını kabul ettiğini bildirdi.

22- Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da meydana bombalı saldırılarda, 30 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9 KASIM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'ün 65. ölüm yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Atatürk'ün, tarih boyunca yetişen nadir insanlardan biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Sezer "O, bilgisi, sevgisi, hoşgörüsü, barışçılığı ve demokratik kimliğiyle dünyada hayranlık uyandırmış, insanlığın saygı gösterdiği unutulmaz kişilikler arasında yerini almıştır" dedi.

Ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 'Adaletli Kalkınmış Türkiye' hayallerinin toplumun büyük kesimince anlaşıldığını, yerel seçimlerin büyük önem taşıdığını, iktidarda girdikleri ilk seçimden zaferle çıkmayı arzuladıklarını söyledi.

3- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve üniversitelerin 2004 yılı bütçeleri kabul edildi.

Komisyon'un dünkü toplantısında, YÖK ve üniversitelerin 2004 yılı bütçesi üzerindeki soru ve eleştirileri yanıtlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, iddia edildiği gibi meslek liselerinin mağdur edilmediğini belirterek,isteyen her meslek lisesi mezununun 2 yıllık meslek yüksekokullarına girebildiğini söyledi. Gürüz ayrıca, imam hatip liselerinin kapatılmalarını ve din görevlilerinin ilahiyat fakültelerinde yetiştirilmelerini önerdi.

4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Bursa İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Alevi, Sünni, Türk, Kürt, başörtülü, başörtüsüz herkesin insan olduğunu belirterek, bu topraklar üzerinde yaşayan, kaderini ve geleceğini bu ülkenin dışında görmeyen herkesi kucakladıklarını söyledi.

5- Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen 'Allied Action 2003' adlı sanal tatbikatın açılış töreni, İstanbul Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu Simülasyon ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

NATO'nun karşılaşabileceği bir krize karşı yanıt operasyonu olarak gerçekleştirilecek tatbikat ile NATO'nun komuta kontrol sistemlerinin denenmesi ve personele eğitim verilmesinin amaçlandığı organizasyonda, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Köksal Karabay ile Kuzey Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutan Yardımcısı Korgeneral Cedric Delves debirer konuşma yaptı.

6- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) liderive Irak Geçici Konsey Başkanı Celal Talabani, Milliyet gazetesine Türk askerinin Irak'a gönderilmemesi kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

10 KASIM 2003

1- Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu'nda düzenlenen "Türkiye Cumhuriyeti'nin 80. Yılı ve Atatürk" konulu açık oturuma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bazı bakanlar katıldı.

Başbakan Erdoğan yaptığı açılış konuşmasında, Atatürk'ün bıraktığı mirasın en önemli unsularından birinin laiklik olduğunu belirterek "Laiklik, yaygın tanımlamada din ve devlet ilişkilerinin birbirinden ayrılması olarak görülmektedir. Bu, doğru ama eksik tanımlama. Laiklik, bu tanımlamanın ötesinde boyutlar içeren şümullü bir kavramdır" dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantıda, Telekom'un özelleştirme stratejisi ve işçi alacakları konularının görüşülerek, futbol müsabakalarında şiddetin önlenmesine ve şiddet yaratan taraftarlara ceza verilmesine ilişkin tasarının TBMM'ye sevkinin kararlaştırıldığını, ayrıca, İmar Bankası mudilerine ödeme yapılmasıyla ilgili kanun tasarısının da gündeme geldiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye-AB Troykası toplantısı için İtalya'ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. ABD askerleriyle PKK arasında Kuzey Irak'ta çatışma haberlerinden Türkiye'nin bilgisi olup olmadığının sorulması üzerine Başbakan Yardımcısı Gül, ABD askerleriyle terör örgütü PKK arasında çatışmalar olduğunu, bölgedeki Kürt Peşmergelerin de Amerikan askerlerinin yanında çatışmalara katıldığını söyledi.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu yaptığı açıklamada, trafik kazalarının en aza indirilmesinin ve trafik güvenliğinin sağlanmasının toplumun tüm kesimlerinin ortak sorumluluğu olduğunu belirterek, bu amaçla 2004 yılının 'Trafik Yılı' ilan edilmesine yönelik bir Başbakanlık genelgesi yayınlandığını söyledi. Bakan Aksu, genelge ile ilgili kurumları ve toplumun tüm kesimlerini içine alan bir eğitim ve katılım politikası çerçevesinde konuya gereken önemin verileceğini açıkladı.

5- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Buca Cezaevi Sübyan Koğuşu'ndaki işkence iddialarına ilişkin incelemelerini tamamladı.

Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Kanaatimize göre, olaylar kamuoyuna yansıtıldığı gibi değil, abartılmış. Sistemli bir işkence söz konusu değil. Kargaşa içinde yaralanmalar olmuş. Ancak kasıt olduğuna inanmıyoruz" dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2004 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

7- Çorum-Samsun karayolunda meydana gelen trafik kazasında 12 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansj Jörg Kretschmer, Adana Ticaret Odası'nı ziyareti sırasında, Türkiye'nin AB'ye üye olması durumunda hassasiyetler gibi konuları gündeme getiremeyeceğini belirterek "Kıbrıs AB'ye üye olacak. Türkiye, bu gerçeği dikkate alarak tutumunu belirlemelidir" dedi.

Kretschmer ayrıca, hazırlanmakta olan anayasa ile insan hakları ve temel özgürlükler konusunda AB'de zorunluluklar getirileceğini, hiçbir ülkeye özel muamele uygulanmayacağını söyledi.

9- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılan Avrupa Konseyi Eğitim Bakanları 21. Daimi Konferansı çerçevesinde Yunanistan Eğitim Bakanı Petros Eftimiu ile bir araya geldi.

Bakan Çelik görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, 2000 yılında gündeme gelen ve o tarihten bu yana karşılıklı komisyonlar tarafından incelenen okul kitaplarından kin, nefret ve düşmanlık içeren ifadelerin çıkarılması konusunda aynı görüşte olduklarını belirterek, bu çalışmaların devam edeceğini söyledi. Eftimiu'ya, Batı Trakya Türklerinin sıkıntılarını hatırlatıp çözüm bulunması yönündeki dileklerini ilettiğini söyleyen Bakan Çelik, Heybeliada Ruhban Okulu konusunu da görüştüklerini belirtti.

10- Almanya Başkanı Gerhard Schröder, Hürriyet gazetesine Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

11- Irak'taki Amerikalı sivil yöneticiPaul Bremer İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesine verdiği demecinde, yüzlerce teroristin Suriye, Sudan, Yemen ve Suudi Arabistan'dan Irak'a sızdığını ve teroristlerin eylemlerini giderek artıracağını belirterek, istihbaratın artırılması için Irak İçişleri Bakanlığı tarafından getirilen özel bir güç kurulması önerisini değerlendirdiklerini söyledi.

11 KASIM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeniden ilerlemeye başlamasından rahatsız olan çevrelerin her kıpırtıdan bir kriz, her konu başlığından bir toplumsal yangın çıkarma alışkanlığından kurtulamadığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yönetim Kurulu'nun aldığı bir kararla, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Hattı Projesi'ne finansman sağlanmasını onayladığı bildirildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği'nin İstanbul'da düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada, İmar Bankası ödemeleri ile ilgili kanun tasarısı için imzaların tamamlandığını, ancak ödemeler konusunda kesin bir tarih belirlemenin doğru olmadığını söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, Ankara 6. İdare Mahkemesi'nin Yükseköğretim Yasası'nın değiştirilen 13. maddesinin iptali istemini sonuçlandırdı. Mahkeme, üniversitelerin belirlediği 6 rektör adayının Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 3'e indirilerek Cumhurbaşkanı'na sunulmasını düzenleyen yasa hükmünün iptal istemini oybirliğiyle reddetti.

5- Yargıtay Başkanlar Kurulu, özellikle türban nedeniyle yargıya yönelik eleştirileri değerlendirmek üzere Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya başkanlığında toplandı.

Toplantının ardından yayımlanan bildiride, yargının bir süreden beri haksız ve yersiz eleştirilere uğradığı ve yıpratılmak istendiği belirtilerek "Bağımsız yargı bir gün herkese lazım olabilir. Erdem odur ki bunun gereksinim duyulmadan kabul edilip benimsenmesidir" denildi.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen tekstil ve konfeksiyon sektöründeki sorunların görüşülmesi amacıyla Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ihracatta 40 milyar dolarlık sınırın aşıldığını, dış ticarette kurun çok önemli bir politika aracı olduğunu belirterek, Brezilya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin bütün dış baskılara rağmen paralarını sürekli devalüe ettiğini söyledi.

Toplantıya, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı da katıldı.

7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom'un özelleştirme stratejisinin Bakanlar Kurulu'nda karara bağlandığını belirterek "Kararımız, şirketin hisselerinin yüzde 52 veya daha fazlasının blok halinde satılmasıdır" dedi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu TBMM'de bakanlığının 2004 yılı bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, SSK'da yolsuzlukların açığa çıkarıldığı 'Neşter Operasyonu'yla 38 trilyon liralık kurum zararının önlendiğini belirterek, olayla ilgili 66 kişinin de yargılandığını söyledi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2003 yılında siyasal, sosyal ve ekonomik yapısında ciddi iyileşme yaşandığını belirterek, bu dönemde bir yanda kamu açıklarının hedeflenenden daha iyi seviyede tutulduğunu, diğer yandan da yüzde 5'in üzerinde önemli bir büyüme imkanı yakalandığını söyledi.

10- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan (ÖİB) yapılan açıklamada, TEKEL Sigara Sanayi İşletmeleri Ticaret A.Ş'nin özelleştirilmesine ilişkin açılan ihalenin iptal edildiği bildirildi.

11- Avrupa Türk İşadamları Derneği (ATİAD) Başkanı Eşref Ünsalbaşkanlığındaki heyet Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı makamında ziyaret etti.

Ünsal görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, üzerinde dikkatle durulması ve Türkiye'nin herhangi bir şekildeAvrupa'ya entegrasyonunda önüne engel konulmaması gereken en önemli maddenin, Kıbrıs konusunda bir dayatmanın olmaması, Kıbrıs şartının olmazsa olmaz şeklinde ortaya konmaması olduğunu söyledi. Ünsal, bu konuda dün görüştükleri Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in de kendilerine destek verdiğini söyledi.

Heyet, daha sonra Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ı ziyaret etti.

12- Terör örgütü KADEK tarafından Irak'ın başkenti Bağdat'ta dağıtılan bir bildiride, örgütün kendini 'Daha demokratik ve daha geniş katılıma izin verecek yeni bir yapılanma' için feshettiği açıklandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'den ayrılırken gazetecilerin PKK/KADEK'in adını değiştirerek yeni bir yapılanmaya gideceği yönünde bilgiler alındığına ilişkin bir sorusu üzerine "Daha önce PKK'ydı, sonra KADEK oldu. Farklı isimlerle yoluna devam edebilir. Örgütlerin kimliğinde, yapısında var bu" dedi.

13- Türkiye-AB Troykası toplantısı İtalya'nın başkenti Roma'da yapıldı. Toplantıya Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İrlanda Dışişleri Bakanı Brian Cowen, AB Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen katıldılar.

Başbakan Yardımcısı Gül toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerde Kıbrıs'ın siyasi kriterlerle ilgili olmadığını belirttiğini ve bunun kabul edildiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül, bununla birlikte Türkiye'nin Kıbrıs'ta çözümden yana olduğunu belirterek "Ancak uzlaşma iki taraflıdır. Türk Kesimi'ndeki demokratik seçimler sonrasında temennimiz sorunun uzlaşmayla çözümlenmesi" dedi.

14- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Türkiye-AB Troykası toplantısı için gittiği İtalya'nın başkenti Roma'da Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Verheugen, AP seçimlerinin Türkiye için bir referandum haline gelebileceğini belirterek "Bu, reform sürecini tehdit eden bir gelişme olabilir" dedi.

Verheugen ayrıca, Kıbrıs'ta 2004 Mayıs öncesinde çözüm beklendiğini belirterek, bunun siyasi kriterlerle bağlantılandırılmaması gerektiğini, ama siyasi gerçek olduğunu söyledi.

15- İngiltere Başbakanı Tony Blair başkent Londra'da katıldığı bir toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik için gösterdiği çabayı haklı bir talep olarak değerlendirdiklerini belirterek "Müslüman ve ABD'nin müttefiki olan bir demokratik ülkenin, AB'ye girmesinin sembolik önemi çok büyüktür" dedi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Reuters ajansına yaptığı açıklamada, muhalefetin 14 Aralık'ta yapılacak genel seçimleri büyük farkla kazanması halinde, çıkmaza giren barış görüşmelerinde müzakereci olmayacağını söyledi.

17- BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) yayımladığı gizli raporda, İran'ın atom bombası yapımında kullanılmaya uygun, küçük miktarda plütonyum ürettiğinin belirlendiği bildirildi. Raporda, İran'ın lazerli uranyum zenginleştirme tesisi kurduğunu kabul ettiği de açıklandı .

18- BM tarafından yayınlanan bir raporda,İsrail'in tüm uyarılara karşın Batı Şeria'da inşa ettiği güvenlik duvarının bölgedeki yaklaşık 680 bin Filistinli için vahim insani sonuçlar doğuracağı ve Filistin topraklarının yüzde 14.5'ini de Batı Şeria'nın geri kalanından ayıracağı bildirildi.

19- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani Eşşark El Avsat gazetesine verdiği demeçte, Irak Geçici Hükümet Konseyi'nin icraatında eksiklikler olduğunu belirterek, Konsey'de köklü reformlar yapılmasına ve üye sayısının artırılmasına gerek olduğunu söyledi.

20- Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov Ermenistan'da yaptığı açıklamada, iki ülke arasında askeri işbirliği bulunduğunu belirterek, Rusya'nın Güney Kafkasya'daki asıl destekçisinin Ermenistan olduğunu söyledi.

12 KASIM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İş Kurumu'nun 2. Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, 'Asgari Ücret Komisyonu' çalışmalarının başladığını ve bu çalışmalarınönceki dönemlerden farklı olacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, KKTC ziyareti öncesinde Dışişleri Bakanlığı bürokratlarından brifing aldı. Brifingde, Kıbrıs'ın yanı sıra AB ilişkileri ve Irak'taki son durum ele alındı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CNN Türk televizyonunda 'Manşet' programında yaptığı açıklamada,tarihte hep olduğu gibi Kürtlerin hamisinin yineTürkiye olacağını belirterek, Kürk liderlere "Türk halkını rencide edeceküzücü şeyler söylemeyin, bunların uzun vadelimaliyetleri olur"dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca,Kıbrıs, türban ve Irak konularında açıklamalarda bulundu.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, ihbar üzerine İstanbul Mali Şube ekiplerince, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu(BDDK) eski Başkanı Engin Akçakoca'nın evlerine yapılan baskınla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Hazine Müsteşarlıkları'nın 2004 yılı bütçelerini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunuşunda, 2003 yılında elde edilen başarıda, halkın kendilerine güveninin yanı sıra ekonomik programı uygulamada gösterdikleri kararlılık ve disiplinin de son derece etkili olduğunu söyledi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan bakanlığının 2004 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunarken, önümüzdeki yıl enflasyon muhasebesine geçileceğini, bu şekilde reel kazançlar üzerinden vergi ödenmesinin sağlanacağını belirtti. Bakan Unakıtan, 2004 yılının kayıt dışı ekonomiyle mücadele yılı olacağını belirterek, yeni yılda vergi kaçıranları zor günlerin beklediğini söyledi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, işletme kredisi kapsamında Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ) 75 milyar lira kredi verileceğini belirterek, 8 ay vadeli kredilerin 3 eşit taksitte geri ödeneceğini söyledi.

Ayrıca, 'Ekspres Kobi' kredisine ilişkin protokol, Bakan Coşkun tarafından Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)ve Halkbank yetkilileri tarafından imzalandı.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, TÜBİTAK Başkanı ve Bilim Kurulu'nun 6 üyesinin Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından atanmasını öngören Yasa Tasarısı kabul edildi.

8- Bu yılki bütçede çeşitli ödeneklerin hedefleri aşacak olması nedeniyle hazırlanan Ek Bütçe Yasa Tasarısıile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 2004 Yılı Bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

9- Bakanlar Kurulu'nun, amme alacaklarının tahsili sırasında meydana gelen gecikmelere uygulanan gecikme zammını yüzden 7'den yüzde 4'e çeken kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, İtalya'nın başkenti Roma'da Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda Türkiye'nin reaksiyonunun kendisi içinbir sürpriz olduğunu belirtti. Kıbrıs probleminin çözümünde Türkiye'den yardım isteyen Verheugen, bunun AB'nin Türkiye hakkındaki kararını etkileyeceğini söyledi veKıbrıs'tan sonra Türkiye'nin önüne başka bir engel çıkarılmayacağı konusunda garanti verirken, Avrupa'nın Türkiye'ye evet demeden önce kendi dış politika ve güvenlik problemlerini çözmesi gerektiğini bildirdi.

11- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), kapatılan Sosyalist Türkiye Partisi'nin yöneticilerinin yaptığı şikayet başvurusunda Türkiye'yi haksız buldu. Mahkeme, maddi tazminat kararı vermedi vemahkeme masraflarının Türkiye tarafından ödenmesini kararlaştırdı.

Ayrıca, Avrupa Konseyi'nin büyükelçiler düzeyinde toplanan Delegeler Komitesi, aldığıara kararla "Türkiye'nin, AİHM kararı gereği, Kıbrıslı Rum kadın Titiana Loizidu'ya maddi tazminatı en geç 19 Kasım tarihine kadar ödemesini" istedi.

12- Dün Washington'a çağrılan Irak'ın ABD'lisivil yöneticisi Paul Bremer Beyaz Saray'da,Başkan George Bush'un dış politika danışmanlarıyla bir araya geldi.

Görüşmede, ağırlıklı olarak Irak'ta giderek artan saldırılar, Geçici Hükümet Konseyi'ne yönelik eleştiriler ve siyasi gücün Iraklılara bırakılmasının önündeki engellerin ele alındığı bildirildi.

13- ABD Senatosu'nun 'terorizmi teşvik ve ihraç' ettiğini iddia ederek'terorist ülkeler' listesinde tuttuğu Suriye'ye, ekonomik ve diplomatik yaptırım içeren karar tasarısını kabul ettiği bildirildi.

14- Irak'ın Nasıriye kentindeki İtalyan polis karakoluna bomba yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre, 18'i İtalyan olmak üzere 27 kişinin öldüğü bildirildi.

13 KASIM2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'neProf. Dr. Süleyman Okudan'ı atadı.

2-CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç'ı kabulünden sonra gazetecilere, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun yargıya güvenmediğine ilişkin basında yer alan sözlerini değerlendirdi. Baykal, TBMM'deki dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada da "Dosyaları işleme koymama hakkı kimsede yok. Türkiye aşiret devleti değil" dedi.

3- İnsan Hakları Üst Kurulu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Başbakanlık İnsan HaklarıBaşkanı Vahit Bıçak toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, kamu ağırlıklı bir yapı gösteren taşra teşkilatına sivil bir yapı kazandırılması yönünde kararlar aldıklarını söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda2004Mali Yılı Bütçesi'nin kabul edilişinden sonra yaptığı konuşmada,bundan sonra üç yıllık bütçe yapılacağını, ilk yıllık bütçenin asıl, diğer iki yıllık bütçenin ise perspektif bütçesi olacağını söyledi. Bakan Babacan ayrıca, yurt dışından değişik projelere kredi verecek çok sayıda kuruluştan teklif geldiğini belirterek "Ancak biz bu teklifleri yani borç stokunu artıracak kredileri kabul etmiyoruz" dedi.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK/KADEK'in kendini feshetmesini 'manevra' olarak nitelendirerek, örgütün isim değişikliğiyle terör örgütü kimliğinden sıyrılmaya çalıştığını söyledi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Bankalar Yasası'nda değişiklikle ilgili olarakTBMM Adalet Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, bu yasaya ihtiyaçları olduğunu belirterek "Kalıcı olmasını düşünmüyoruz. Bu yasayı 22 batık bankadan 50 milyar dolarlık alacağın takibi için kullanacağız. Hedefe ulaşınca kaldıracağız" dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılan 'Avrupa Konseyi Eğitim Bakanları 21. Daimi Konferansı'ndan yurda dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, okullarda öğretmen ve öğrencilere türban yasağına karşılık etek boyunu gündeme getiren Konya İl Milli Eğitim Müdürü hakkında inceleme başlatacaklarını söyledi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türk Standartları Enstitüsü'nde (TSE) 'Dünya Kalite Günü' nedeniyle düzenlenen panelde yaptığı konuşmada "CE işareti artık AB'de olduğu gibi Türkiye'de de üretim, ithalat ve ihalelerde zorunlu aranan bir kriter olacaktır" dedi.

9- Meyhane, kahvehane, bar ve elektronik oyun merkezleri gibi yerlerle, eğitim-öğretim kurumları arasında en az 200 metre uzaklık bulunması koşulunu 100 metreye indiren Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

10- Ülkelerarası evlat edinmeye kolaylık sağlayan Uluslararası İşbirliği Sözleşmesi, TBMM Dışişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

11- AKP milletvekilleri tarafından enerji ihalelerinden dolayı Enerji ve Tabii Kaynaklar eski bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan, Türkiye Halk Bankası A.Ş'deki usulsüzlüklerden dolayı da Devlet eski Bakanı Hüsamettin Özkan ve Recep Önal hakkında soruşturma komisyonu kurulması istemiyle TBMM Başkanlığı'na önerge verildi.

12- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisinin 18. kuruluş yıl dönümü nedeniyle il başkanlarına gönderdiği mesajında "DSP, Atatürk'ün 'yurtta barış, cihanda barış' ilkesine her alanda ve her anlamda gerçeklik kazandırmayı görev bilir. DSP'nin yeniden güçlendirilmesi Türkiye'nin gücüne güç katacaktır" dedi.

13- Ankara 5. İdare Mahkemesi, Ankara Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın Kızılay'da yayaların metro alt geçitlerini kullanmalarına yönelik trafik düzenlemesinin yürütmesini durdurdu.

14- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından Ankara'da düzenlenen 'Vergi Konseyi'nde yaptığı konuşmada, vergi reformu yapmanın zamanının geldiğini belirterek "Türkiye'de vergi, borç yüküne teslim ediliyor" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da "Gelir Vergisi Kanunu 53, Kurumlar Vergisi Kanunu 33, Vergi Usul Kanunu 31 ve Katma Değer Kanunu da 23 kez değişikliğe uğradı, dolayısıylasistematik de kayboldu" dedi.

Toplantıya katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da politikaların büyüyen ekonomiye uygun olması gerektiğinisöyledi.

Bakan Unakıtan toplantının ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlarken, özelleştirme iradelerinde en ufak bir değişiklik olmadığını veaynı hızla özelleştirmeyi yapma düşüncesinde olduklarını söyledi.

15- İzmir'in Bornova ilçesinde bir kafeteryada çıkan yangında 9 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Sırbistan-Karadağ Cumhurbaşkanı Svetozar Maroviç'in Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin başkenti Saraybosna'da düzenlediği basın toplantısında, 1992-1995 Bosna Savaşı'nda işlenen cinayetlerden dolayı özür dilediği bildirildi.

14 KASIM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen Türkiye Odalarve Borsalar Birliği (TOBB) Karadeniz Bölgesi Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, türban konusunda kamusal alan-toplumsal alan ayrımcılığı yaparak,birilerinin, farklı vatandaş tanımları getirdiğini belirterek ''Bueski, dar alan tartışmaları beyhudedir ve muasır medeniyet yolunda yürüyen Türkiye'ye yakışmamaktadır'' dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Abdullah Gül, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'nin Kıbrıs'la ilgili yeni açılımlar yapıp yapmayacağınınsorulması üzerine, KKTC'deki seçimlerin çok yakın olduğunubelirterek ''Seçim sonrası Türkiye ve KKTC, Kıbrıs'ta çözüm bulmakiçin her türlü samimi gayreti gösterecektir. Bununla ilgilihazırlıklar yapılıyor'' dedi

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Avrupa Konseyi'nin Loizidukararıyla ilgili bir sorusu üzerine, konunun çok boyutu olduğunubelirterek, bu çerçevede çalışıldığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen,çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Hırvatistan'ın Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Neven Mimica ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Bakan Tüzmen toplantıda yaptığı konuşmada, Hırvatistan ile bu yıl yapılan Serbest Ticaret Anlaşması'nın ardından, iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 90 oranında arttığını bildirdi.

Mimica iseTürkiye'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, iki ülke olarak karşılıklı ilişkileri geliştirmek ve Türk yetkililerle çeşitlitemaslarda bulunmak üzere geldiğini söyledi.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Vilayetler Hizmet Birliği'nin 20. Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yönetim yapısının esnek olmaması nedeniyle, var olanpotansiyelini kullanamayan, hep patinaj yapan bir görünüm içindeolduğunu belirterek ''Artık, şu enerjiyi açığa çıkarmanın zamanıgeldi'' dedi.

5- TBMM Adalet Alt Komisyonu, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 'Ceza Sorumluluğunu Kaldıran veya AzaltanNedenler' başlıklı bölümünü yeniden düzenledi.

Buna göre, fiili işlediği sırada 12 yaşını doldurmamış olançocukların ceza sorumluluğu olmayacak. Bu kişiler hakkında cezakovuşturması yapılamayacak.

6- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu, KKTC'nin kuruluşunun 20. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere başkent Lefkoşa'ya gitti. Nehrozoğlu yaptığı açıklamada, uzun mücadeleler sonunda kurulan KKTC'nin esenliği vegüvenliğinin Türkiye için önemli olduğunu belirterek, KKTC'ninsosyal ve ekonomik yönden gösterdiği gelişmenin kıvanç verici olduğunu söyledi.

TBMM Başkan Vekili İsmail Alptekin de KKTC'nin 20. yıl dönümükutlamaları için iktidar ve muhalefetiyle, Türkiye'nin bütün kurumlarıyla Kıbrıs Türklerinin yanında olduklarını belirtti.

Hava KuvvetleriKomutanı Orgeneral İbrahim Fırtına ise çözüm için Ada'daki Türkhalkının ve Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin güvenliğinin sağlanmasınınesas alınması gerektiğini söyledi.

7- BM GenelSekreteri Kofi Annan yayımladığı Kıbrıs raporunda, Kıbrıs sorununu ancak kapsamlı bir çözümün sonaerdireceğini, Kıbrıs'ta uygun bir fırsat belirdiği takdirde yenidendevreye girmeye hazır olduğunu söyledi.

Annan, raporun 'Gözlemler' bölümünde, Ada'nın kuzey ve güneyiarasında uygulanan geçiş serbestisi sayesinde çok sayıda Kıbrıslınıniki kesim arasında sorun yaşamadan gidip geldiğini belirterek, 'Kıbrıslı Türk makamların UNFICYP'e kısıntısız hareket serbestisivermemesini üzüntüyle karşıladığını' söyledi

8- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell yaptığı açıklamada, Taliban rejiminin devrilmesinden sonra Afganistan'a Devlet Başkanıolan Hamid Karzai'nin oynadığı rolü oynayabilecek bir Iraklıbulamadıklarını söyledi. Powell ayrıca, adını Kürdistan Halk Kongresi'ne (KHK) dönüştüren terör örgütü PKK/KADEK'in adını değiştirerek, terorist eylemlerininsorumluluğundan kaçamayacağını bildirdi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli yaptığıaçıklamada ''Irak'ta koalisyon güçleri, PKK/KADEK veya KHK'ya,terorist muamelesi yapacaktır ve örgütün liderleri tutuklanacaktır" dedi. Ereli, örgütün son eylemleriyle adını değiştirerek, teroristfaaliyetlerinin sorumluluğundan kaçmaya çalıştığının anlaşıldığınıbelirtti.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'nin kuruluşunun 20. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde yaptığı konuşmada, 1 Mayıs 2004'te Rum tarafının AB'ye girmesi veKıbrıslı Türklerin bunun dışında kalması halinde, KKTC'nin 21.yaşının, daha sonra 22. yaşının kutlanacağını belirterek, Türkiye AB'ye girinceye kadar Rum'un oyununagelinmeyeceğini söyledi.

Öte yandanCumhurbaşkanı Denktaş, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinin Kıbrıs konusundaki sorularını yanıtladı.

15 KASIM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, KKTC'nin kuruluşunun 20. yıl dönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a gönderdiği kutlama mesajında, Türkiye ve KKTC'nin hakça ve kalıcı bir uzlaşıdan ve barıştan yana olduğunu belirterek "Kıbrıs'ta yeni bir ortaklığın, ancak Ada'daki gerçeklerin kabulü ile sağlanabileceği açıktır" dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, KKTC'nin kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen resepsiyonda İstanbul'daki bombalı eylemlerle ilgili sorular üzerine "Bunu yapan bir Türk olamaz. Başbakan'ın KKTC'de olduğu, AB'nin önem kazandığı bir sırada böyle bir eylemin gerçekleştirilmiş olması oldukça manidar" dedi.

Resepsiyona ayrıca, Genelkurmay 2. Başkanı İlker Başbuğ ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Fethi Remzi Tuncel'in yanı sıra çok sayıda siyasetçi ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de katıldı.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kayseri Dünya Ticaret Merkezi'nin açılışını yaptı.

Açılışa katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Kayseri'nin ticari modelini tüm Türkiye'ye önerdiklerini söyledi.

4- Devlet Bakanı Güldal Akşit yaptığı yazılı açıklamada, AKP'li kadın milletvekilleriyle yapılan toplantılar sonucunda, Türk Ceza yasa tasarısının kadınlarla ilgili maddeleri üzerinde bazı kararlar alındığını bildirdi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, CHP Adana Milletvekili Kemal Sağ'ın soru önergesine verdiği yanıtta, İş-Doğan ortaklığı ile Petrol Ofisi A.Ş. (POAŞ) arasında özelleştirme bedeli için yapılan yeni ödeme planının devleti zarara uğratmadığını söyledi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü Konya'da yaptığı açıklamada, doğrudan gelir desteği ödemelerine aralık ayı ortalarında başlanacağını belirtti.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İstanbul'da bir açılışta yaptığı konuşmada, 15 bin metrekareden büyük marketlerin, bakanların onayı ve imar planında yeri yoksa şehir dışında kurulacağını söyledi.

8- İstanbul'da Şişli'deki 'Beth İsrael' ve Kuledibi'ndeki 'Neve Şalom' sinagoglarına bomba yüklü araçlarla intihar saldırısı düzenlendi. Eşzamanlı olarak meydana gelen patlamalarda 23 kişinin öldüğü, 303 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer saldırı nedeniyle yayımladığı mesajda, masum insanlara yönelik saldırıları nefretle kınadığını belirterek "Ülkedeki huzur ortamını bozmaya çalışanlara hiçbir zaman izin verilmeyecektir" dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da mesajında, saldırıların uluslararası sorunların bir yansıması olduğunu belirterek, sivillerin hedef alınmasını insanlık adına kınadığını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise İstanbul'daki bombalı saldırıların Türkiye'nin istikrarına ve barışına yönelik olduğunu söyledi.

Bakanlar Kurulu da saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada, İstanbul'da meydana gelen ve çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan saldırının nefretle kınandığı ve lanetlendiği belirtildi.

Diğer yandan, saldırılar nedeniyle ABD Başkanı George W. Bush Başbakan Erdoğan'ı, Dışişleri Bakanı Colin Powell ve İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom da Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü telefonla arayarak başsağlığı mesajlarını ilettiler. AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schwimmer, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Belçika Başbakan Yardımcısı Louis Michel, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir de saldırıyı kınadıklarını belirttiler.

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinchas Avivi Neve Şalom Sinagogu'nun önünde yaptığı açıklamada, El Kaide örgütünden şüphelendiklerini söyledi. Avivi, İsrail'deki bir özel televizyona verdiği demeçte ise İstanbul'daki saldırılarda ölenlerin yarısının Yahudi olduğunu söyledi.

9- Türkiye Bayan Voleybol Milli Takımı, Japonya'da yapılan 9. Voleybol Bayanlar Dünya Kupası'ndaki son maçında Güney Kore'yi 3-0 yendi. Kupanın sahibi ise Çin oldu.

10- 73. Erkekler ve 16. Bayanlar Dünya Halter Şampiyonası, Kanada'nın Vancouver kentinde başladı. Şampiyonanın ilk gününde Halil Mutlu, ilk kez yarıştığı 62 kiloda 3 altın madalya, Sedat Artuç da 56 kiloda 1 gümüş, 1 bronz madalya kazandı.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 20. kuruluş yıl dönümü için gittiği KKTC'de önce Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, daha sonra da siyasi parti başkanlarıyla ayrı ayrı görüştü.

Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı Denktaş ile görüşmesinde, BM Genel Sekrereteri Kofi Annan'ın iyi niyet misyonunun hiçbir zaman KKTC'nin değerlerinin ve varlığının yok edilmesi olarak kabul edilemeyeceğini belirterek, bu konuda Cumhurbaşkanı Denktaş ile tam bir mutabakat içinde olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş da Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının kendilerini çok rahatlattığını belirterek "Yarının ne olacağı endişesini taşımıyoruz. Başbakan bizde büyük güven tesis etti. Etle tırnak gibi beraber yürüyeceğiz" dedi.

12- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Almanya'nın başkenti Berlin 'de devam eden 9. Avrupa Forumu'nda yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye'ye karşı başlangıçtaki olumsuz tavrının çok büyük ölçüde değiştiğini belirterek "AB'nin Türkiye'yi almak istediği artık kesin" dedi.

13- Irak'ın Musul kenti yakınlarında düşürülen iki helikopterdeki Amerikan askerlerinden 12'sinin öldüğü, 9'unun da yaralandığı bildirildi.

14- Irak Geçici Hükümet Konseyi (GHK) tarafından yapılan açıklamada, geçici yönetim kurulduktan sonra ABD işgalinin 2004 Haziran ayınakadar sona erdirilmesinin istendiği belirtildi.

16 KASIM 2003

1 - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, UNESCO'nun 58. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 'terorizm, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve bağnazlık' gibi küresel sorunların insanlık değerini tehdit ettiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki sinagoglara düzenlenen saldırılardan sonra Hahambaşı İsak Haleva'yı ziyaret etti. Başbakan Erdoğan ziyaret sırasında Musevi cemaatine de her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türkiye'de bulunan NATO Stratejik Komutanı Oramiral Edmund Glambastiani ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nce yapılan açıklamada, heyetler arası görüşmede başta kuvvet ve komuta yapısı olmak üzere Türkiye'nin NATO harekat ve tatbikatlarına katkısı, yeni kurulmakta olan 'Mükemmeliyet Merkezleri' ile dönüşümü konularında görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

4- Beraberinde CHP İstanbul milletvekilleri ve ilçe belediye başkanlarıyla Şişli'deki 'Beth İsrael' ve Kuledibi'ndeki 'Neve Şalom' sinagoglarına giden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün meydana gelen saldırıların Türkiye'nin teröre karşı hazırlıklı olmadığını ortaya çıkardığını, olayların Türkiye'de bugüne kadar gerçekleştirilmiş olan en şiddetli saldırı olduğunu söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kayseri'de yaptığı açıklamada, yabancı sermaye açısından birçok reform yapılmasına rağmen Türkiye'nin hala cazip bir ülke durumuna gelemediğini belirterek "Bunun bence en önemli nedeni hukuki yapı. Türkiye'nin yenileşmeye en çok ihtiyacı olan, en çok köhneleşmiş yapısı adalette gözüküyor" dedi.

6- İstanbul'daki sinagoglara düzenlenen saldırılar üzerine Türkiye'ye gelen İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Şişli Kaymakamlığı'nda bir araya geldi.

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'de Musevi yurttaşların bulunduğuna dikkat çekerek "Onlara karşı yapılan bu saldırı, bütün Türkiye'ye karşı yapılmış bir saldırı gibidir. Bu saldırıdan sonra birçok ülkenin devlet başkanı, başbakanı arayarak hem başsağlığı dilediler hem de uluslararası terörle mücadelede işbirliğini bütün ülkeler teyit ettiler" dedi.

Şalom ise ibadet edenlere saldıranların, radikal kişiler olduğunu belirterek "Bu kişiler demokrasi, özgürlük ve hukuk devleti değerlerini paylaşan ülkelere saldırı gerçekleştirdiler. Biz İsrail'de şuna inanıyoruz: Hep birlikte mücadele edersek bu aşırı uçtaki radikal kişilere karşı gelirsek biz galip çıkarız" dedi.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce yaptırılan bir spor ve park kompleksinin açılında yaptığı konuşmada, tüm ülkeleri terör ve terorist tanımı üzerinde anlaşmaya ve teröre karşı işbirliği yapmaya çağırarak "Aksi halde bugün Türkiye'yi vuran yarın bunlara himaye gösteren ülkeleri de vuracaktır" dedi.

8- CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan'ın soru önergesini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, oda fiyatları tek başına ele alındığında, Türkiye'de turizmin ucuza pazarlandığı kaygısının oluşabildiğini, ancak turizmin içinde bulunduğu koşullar incelendiğinde "ucuz turizmin" sadece Türkiye'ye ait olmadığını söyledi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin 18. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda "DSP, Atatürk'ün 'Yurtta barış, cihanda barış' ilkesine her alanda ve her anlamda gerçeklik kazandırmayı görev bilir. Toplumsal dayanışmayla ulusal birliği ayrılmaz bütün sayar" dedi.

10- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Abdurrahman Bilgiç, uygulamalarla tartışılan Bilgi Edinme Hakkı Kanunu sayesinde basın mensuplarının da kamu kuruluşlarındaki bilgi ve belgeye ulaşabilmeleri gerektiğini açıkladı. Bilgiç, yürürlüğe girmesine karşın kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi vermekte güçlük çıkardığı basın mensuplarına destek vererek "4982 Sayılı Kanun sayesinde medya mensupları da kamu kurum ve kuruluşlarıyla kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında bulunan bilgi, belge ve habere daha kolay ulaşacak, böylece halkı doğru bilgilendirmeye ilişkin görevlerini yerine getirebilecektir" dedi.

11- İstanbul'daki Neve Şalom ve Beth İsrael sinagoglarına düzenlenen ve 23 kişinin ölümüyle sonuçlanan intihar saldırılarını, El Kaide örgütünün üstlendiği ileri sürüldü.

Londra'da Arapça yayımlanan 'Kuds el Arabi' gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdülbari Atvan, El Kaide'ye bağlı, Ebu Hafız El Masri Tugayları'nın kendilerine gönderdiği bir e-posta aracılığıyla saldırıların sorumluluğunu üstlendiğini açıkladı.

17 KASIM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Orman Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı.

Diğer yandan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer'in, yasanın kızılağaçlıklar ile aşılı kestaneliklerin orman sayılmayacak yerler arasına alınmasına ilişkin 1. Maddesi ile bu yerlerden yararlanmayı özel bir rejime bağlayan 13. Maddesi'nin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açacağı bildirildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nun ana gündem maddesini İstanbul'da iki sinagoga yapılan terorist saldırı oluşturdu. İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu toplantıda, yapılan soruşturma ve inceleme sonuçları hakkında bilgi verdi.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, AB ülkelerinin Türkiye'nin terorist dediği grupları terorist listesine bile almadığını belirterek "Yaşanan bu vahşetten sonra bize taziye mesajı gönderen bazı ülkeler bir düzen muhasebesi yapmak zorundadır. Aksi takdirde bunlar timsah gözyaşlarıdır" dedi.

3- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye ve ABD arasında gerçekleştirilen 'Yüksek Düzeyli Ortak Savunma Grubu Toplantısı'na katılmak üzere ABD'ye gitti.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak Türkmen Cephesi lideri Faruk Abdullah Abdurrahman ve beraberindeki heyeti kabul etti. Başbakan Yardımcısı Gül kabulde, Türkmenlerin öncelikle Irak'ın yurttaşları olduklarını belirterek "Kendi topraklarınızda huzur ve refah içinde olmanızı isteriz. Bunun için her türlü desteği sonuna kadar veririz. Hiçbir zaman yalnızlık hissetmeyin" dedi.

Abdurrahman da önceliklerinin Irak'ın huzur ve istikrarı olduğunu belirterek "Bunu sağlamak için bütün yardımlara, dost ülkelere ihtiyacımız var. Bu görev demokratik devletler tarafından yapılmalıdır" dedi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin 'Hard Talk' programına katılarak ekonomi, AB, Kıbrıs ve Irak konularındaki soruları yanıtladı.

6- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, İstanbul'daki sinagoglara yönelik saldırıyı Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde 'Öğrenmeyi Öğrenme Etkinlikleri'nin açılışından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, gazetecilerin Kayseri'de öğrenci andı konusunda söylediği sözlerini anımsatmaları üzerine "Ant her sabah okunmasın, herkes okumasın" gibi sözler söylemediğini belirterek, yabancıların andı içme zorunluluğu bulunmadığını söylediğini açıkladı.

8- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, Ankara Barosu Başkanı Semih Güner, İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu ve İzmir Barosu Başkanı Bahattin Özcan Acar ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Özok yaptığı açıklamada, ulusun ve laik demokratik cumhuriyetin siyasal, sosyal ve ekonomik bakımdan yakın tarihinin en sıkıntılı günlerinin yaşandığını belirterek, ABD'nin Irak'ı işgali ile başlayan kaos ve şiddetin Türkiye'ye sıçradığını, İstanbul'da iki sinagoga yapılan saldırıların da bu ateş yumağının kıvılcımlarından sadece birisi olduğunu söyledi.

9- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, Esenboğa Hava Limanı'ndagazetecilerin sorularını yanıtladı. Weston, Annan planı çerçevesinde müzakerelere başlanması ve müzakerelerin çok kısa sürede tamamlanması gerektiğini belirterek, bunun AB'ye girme yolundaki Kıbrıslılar için de bir öncelik olacağını söyledi.

Weston ayrıca Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ile görüştü.

10- İngiltere Başbakanı Tony Blair, İngiliz Sanayi Konfederasyonu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de iki sinagoga düzenlenen saldırıların terörle mücadele azmini güçlendirdiğini belirterek "Nerede olursa olsun terorizmle mücadele için ABD ile sıkı bir dayanışma içinde olmanın doğru zamanıdır. Şimdi tereddüt etme zamanı değil, başarıya ulaşma zamanı" dedi.

Diğer yandan Lübnan, Kanada ve Çin'in İstanbul'da gerçekleşen bombalı saldırıları kınadıkları, Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud'un Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdiği bildirildi.

11- Fransa Savunma Bakanı Michele Allio-Marie Belçika'nın La Libre Belgique gazetesine verdiği demecinde, oluşturulması hedeflenen AB savunma sisteminin NATO'ya karşı değil, ittifakı tamamlayıcı olacağını, Amerikalıların bunu anlaması gerektiğini söyledi.

12- İtalyan hükümetinin Irak Geçici Konseyi bünyesindeki temsilcisi Marco Calamai'nin, koalisyonun izlediği siyaseti protesto amacıyla istifa ettiği bildirildi.

18 KASIM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, kamu yönetimi, yerel yönetimler ve il özel idareleriyle ilgili taslaklardan vazgeçmeyeceklerini, Türkiye'nin geleceğini ve medeniyet yarışını burada gördüklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin olarak da insanlık dışı eylemin bütün Türkiye'ye yöneldiğini ve Türkiye'yi Türkiye yapan değerleri hedef aldığını belirterek, terorist saldırılarla Türk devletine veya hükümetine verilmek istenen bir mesaj varsa bunu elinin tersiyle ittiğini, ayaklarının altına aldığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Faruk Abdullah Abdurrahman başkanlığındaki Irak Türkmen Cephesi heyetini (ITC) Başbakanlık'ta kabul etti. Başbakan Erdoğan Türkmenlerden Irak'ta yapılacak seçimlere hazırlanmalarını istediklerini belirterek, önümüzdeki dönemin en önemli gündem maddesinin anayasa hazırlık çalışmaları olacağını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul'daki sinagogların hedef alındığı terör eylemleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baykal, saldırının Ortadoğu'daki terör merkezlerinin gerçekleştirdiği bir eylem olarak algılanmasının yanlış olacağını belirterek, terör karşısında gevşek, rahat bir tavır içine girilmesini eleştirdi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül '21. Yüzyıla Girerken Barış Operasyonlarının Karşılaşmakta Olduğu Sorunlar ve Çözüm Yöntemleri' konulu seminerde yaptığı konuşmada, İstanbul'daki bombalı saldırıların, dünyanın bir köşesindeki terör eyleminin aslında tüm insanlığa karşı girişilmiş bir eylem olduğunu gösterdiğini belirterek, tüm dünyanın terorizme karşı tek cephe halinde savaşması gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken, saldırıda zihniyet ve anlayış olarak Afganistan'daki örgütle bağlantının ortaya çıkarıldığını söyledi.

Seminere Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer yazılı mesaj gönderdiler.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi temaslarda bulunmak üzere İsveç'e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Avrupa Konseyi'nin Türkiye'ye Titina Loizidu'ya tazminat ödenmesi için tanıdığı bir haftalık sürenin dolacağına ilişkin bir soru üzerine, hem Ankara'da hem Strasbourg'da görüşmelerin devam ettiğini belirterek, pürüzlerin aşılması ve uzlaşmanın sağlanması durumunda Türkiye'nin Loizidu davası tazminatını ödeyeceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, tazminatın ödenmesi için tanınan sürenin önemli olmadığını belirterek "Türkiye'nin beklentisi diğer davaların belli bir süre ertelenmesi, ayrıca bunun bir yol haline gelmemesidir" dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, banka mevduatlarına verilen güvencenin 2004 yılında kaldırılacağını belirterek, güvencenin kalkması ile birlikte Bankalar Birliği'nin özel finans kurumlarında olduğu gibi özel bir fon oluşturarak konuya çözüm bulabileceklerini söyledi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin düzenlediği basın toplantısında, TBMM'ye gönderilen 'Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine Dair Kanun Tasarısı' hakkında bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Şahin, kanunla kurulan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın kapsam dışı bırakıldığını açıkladı.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun 'Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu' toplantısı öncesi yaptığı konuşmada, tarımın sıkıntıları bulunduğunu, özel sektörden gelen talepleri değerlendireceklerini ve çözüm yolları arayacaklarını söyledi.

Toplantıya Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, ilgili bürokratlar ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı.

9- RTÜK, ülke genelinde izleyici ve dinleyici profili çıkarılıncaya kadar Kürtçe yayın yapma yetkisini yalnızca ulusal kanallarla sınırladı. Üst Kurul'un hazırladığı yönetmelikte radyo ve televizyonların bu dillerde yapacakları yayınların süresi arttırılırken, anında çeviri zorunluluğu getirildi.

RTÜK Başkanı Fatih Karaca da konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Kürtçe yayına izin veren 'Radyo ve Televizyon Yayınlarının Dili Hakkında Yönetmelik' hakkında bilgi verdi.

10- Türkiye'de bulunan İsrail Parlamento Başkanı Reouven Rivlin İstanbul'da Neve Şalom ve Beth İsrael sinagoglarını ziyaretinde yaptığı açıklamada, saldırıları düzenleyen teroristlerin İran'dan geldiğinin anlaşıldığını söyledi.

11- Türkiye'de bulunan ABD'nin Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti. Görüşmede 'Kıbrıs'ta çözüm' konusu ele alındı.

12- UNESCO'nun çatısı altında düzenlenen 'Uluslararası Müzik Konseyi'nin (IMC) Uruguay'ın Monevideo kentinde yapılan 30. Genel Kurulu'nda Türkiye, IMC üyeliğine kabul edildi.

19 KASIM 2003

 

1- Adalet Bakanı Cemil Çiçek İstanbul Sanayi Odası'nın(İSO) kasım ayı olağan toplantısında yaptığı konuşmada, yasama, yürütme ve yargının ortak hareket etmemesini eleştirerek, bu üç erkin ülkeyi yükseltmek ve devleti güçlendirmek noktasında birleşmesi gerektiğini belirtti. Bakan Çiçek, Meclis'in ve hükümetin AB'ye giriş süreci içerisinde önemli çalışmalar yaptığını, yargının da bunu desteklemesi gerektiğini söyledi.

2- İçişleri BakanıAbdulkadir Aksu, İstanbul'daki sinagoglara saldırı ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili olarak TBMM Genel Kurulu'na bilgi verdi. Eylemlerin "Türkiye'nin istikrarını hedef aldığını" belirten Bakan Aksu, güvenlik güçlerinin başarılı istihbarat ve takibi sonucundaörgütün üst düzey yöneticilerinin yakalandığını söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, BOTAŞ ile Rus Gazprom şirketi arasında varılan anlaşmanın ardından düzenlediği basın toplantısında, söz konusu anlaşmayla batı hattından gelen doğalgazda aldığı komisyon nedeniyle fiyatların yükselmesine neden olan Turusgaz'ın mevcudiyetinin sona ereceğini, Turusgaz üzerinden yapılan 7.5 milyar metreküp doğalgazınGazexport üzerinden sağlanacağını belirtti.

Basın toplantısına BOTAŞ Genel Müdürü Mehmet Bilgiçve Gazprom Genel Müdürü Aleksandr İvanovich Medvedev de katıldı.

4- Ek Bütçe Yasa Tasarısı ile Karayolları Genel Müdürlüğü'nce Yapılacak Bölünmüş Yol İnşaatında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkındaki Yasa Tasarısı,TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- CHP Denizli MilletvekiliMustafa Gazalcı ve 64 milletvekili tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan önergede, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yönetici atama ve yer değiştirme konusundaki tutumunun eğitim barışını bozduğu belirtildi.

Ayrıca, AKP'nin Türkbank ihalesiyle ilgili olarak devlet hesabına yapılan alım satıma fesat karıştırmaklasuçlanan eski Başbakan Mesut Yılmaz ve Devlet eski Bakanı Güneş Taner hakkında TBMM Başkanlığı'nasoruşturma önergesi verildi.

6- İstanbul Valisi Muammer Güler ile İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Valilik'te düzenledikleri ortak basın toplantısında, İstanbul'da sinagoglara yönelik intihar saldırılarınıMesut Çabukve Gökhan Elaltuntaş'ın gerçekleştirdiğinin DNA testleriyle kesin olarak belirlendiğini söylediler. Vali Güler ayrıca, intihar saldırılarınınEl Kaide terör örgütü eylemleriyle örtüştüğünü de belirtti.

7- Ankara 8. İdare Mahkemesi, TEKEL'e bağlı ortaklığı Alkollüİçkiler Sanayi A.Ş'nin292 milyon dolara özelleştirilmesi amacıyla yapılan ihalede Anayasa'ya aykırılık olduğugerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

8- 12. Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri'play-off baraj' rövanş maçında Türkiye, İstanbul'da Letonya ileoynanan maçta 2-2 berabere kalarak finallere kalma hakkını yitirdi.

9- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaşİstanbul'da Yeditepe Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Yunanistan'ınKıbrıs'ı kendine bağlamak ve Türk varlığına son vermek için, Kıbrıs meselesini çözümsüz bıraktığını belirterek"Yunanistan'ın bu mücadelesine, ABD, AB ve İngiltere dealet oluyor, 1960 antlaşmalarını dikkate almıyorlar. Çıkarları gereği Yunanistan'ı destekliyorlar" dedi.

10- Türkiye'de bulunan Irak Geçici Hükümet Konseyi (GHK) Başkanı Celal Talabani ve beraberindeki heyet, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen,BaşbakanRecep Tayyip Erdoğan veCHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la görüştü.

Görüşmede Başbakan Erdoğan, Irak'ta işlerin iyi gitmediğini belirterek "Ülke genelinde istikrar ve asayiş sağlanabilmiş değil" dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, PKK/KADEK'in Irak'tan çıkarılması konusunda GHK'ya önemli görevler düştüğünü söyledi.

Talabani ise"Tüm Irak'ın değil,Irak'takitemel güçlerin ve çoğunluğun temsilcisi" olduklarını belirtti.

Öte yandan,Türk yurttaşlarının barındığı Mahmur mülteci kampının kapatılmasına ilişkin toplantı, Dışişleri Bakanlığı'ndayapıldı. Toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nabi Şensoy, ABD'yi Dışişleri Bakanlığı'ndan John Dewey ve BM'yi de Mülteciler Yüksek Komiser Yardımcısı Kamel Morgane temsil ettiler.

Toplantının ardından açıklama yapanDewey, sadeceMahmur kampı değil, genel olarak Irak'takiTürk mültecilerin durumunun ele alındığını belirterek"Mülteciler dönüp dönmeme konusunda kendileri karar verecekler" dedi.

Ayrıca Türkiye'de bulunan Irak GHK Dışişleri Bakanı Hoşyar ZebariSabah gazetesine yaptığı açıklamada,Türkiye'nin "Irak'ta Kürt devleti kurulacağı ve Irak'ın parçalanacağı korkusunu yenmesi" çağrısında bulundu.

11- İsveç'te bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, başkent Stockholm'de Dışişleri BakanıLaila Freidvals ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'ninAB üyeliğiyle hem AB hem de Türkiye'nin karlı çıkacağı konusunda hemfikir olduklarını belirterek "Bunun büyük bir proje olduğu, Türkiye'nin üyeliğiyle AB'nin zenginleşeceği ve ayrıca dünya barışına çok büyük mesajlar verileceği görüşlerini paylaştık" dedi.

12- NATO GenelSekreteri George Robertson,Afganistan'asiyasi temsilci olarak TBMM eski Başkanı ve Dışişleri eski Bakanı Hikmet Çetin'inatanmasını kararlaştırdı.

13- ABD Başkanı George W. Bush resmi ziyaret amacıyla İngiltere'ye gitti. Başkan Bush Banqueting House'de yaptığı konuşmada, Irak işgalini 'özgürleştirme operasyonu' diye nitelendirerek, küresel teröre karşı küresel ittifak kurulması gerektiğini söyledi.

20 KASIM 2003

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstanbul'daki bombalı saldırıların ardından yayımladığı mesajında "Terörün amacı, korku, yılgınlık ve panik yaratmaktır. Görevlilerimiz özveriyle çalışmalarını sürdürmektedir. Yurttaşlarımızı sağduyulu davranmaya, görevlilere yardımcı olmaya çağırıyorum" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki bombalı saldırılarla ilgiliolarak TBMM'de düzenlediği basın toplantısında "Bu insanlık dışı saldırıların arkasındaki amaç, milletimizin ve hükümetimizin iradesi karşısında paramparça olmaya mahkumdur. Milletimizin göstereceği dayanışma, bu eyleme yeltenenleri ve onları kullananları hüsrana mahkum edecektir" dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, NATO Mukabele Gücü tarafından İzmir'de gerçekleştirilen tatbikatın ardından yaptığı açıklamada, İstanbul'daki bombalı saldırıların, değişen tehditlerin en önemlisinin terör olduğunu gösterdiğini belirterek "Teröre karşı birlikte, daha etkin ve örgütlenerek mücadele etmenin gereği ortaya çıkmıştır" dedi.

Tatbikata katılan NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral James Jones da düzenlediği basın toplantısında "Böyle güzel bir ülkede, böyle bir tatbikat sırasında İstanbul'daki patlamalar çok dramatik bir şekilde yaşandı" dedi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, terör saldırılarının, sınır tanımayan uluslararası terörle mücadele için ülkelerin politik kararlılıklarını birleştirerek oluşturacakları uluslararası işbirliğine ne kadar ihtiyaç olduğunu bir kez daha gösterdiği belirtildi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TBMM'de parti grubu adına yaptığı konuşmada, ülkenin planlı, koordineli ve yüksek tahrip güçlü yeni bir terör olayıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, Türkiye'nin Ortadoğu'daki çatışmalardan uzak duran bir politika izlediğini, ancak son zamanlarda dışarıdan gelen talep üzerine bu politikada aksamalar yaşandığını söyledi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İsveç'teki temaslarının ardından yurda dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, bütün ülkelerin terörle mücadele için işbirliği yapması gerektiğini belirterek "Hiç kimse kendini güvenli ve emniyetli hissetmemeli, terör herkesi her yerde vurabiliyor" dedi.

7- Anayasa Mahkemesi, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu'nun hizmet birimleri ile personelinin durumunun belirlenmesinde Bakanlar Kurulu'na yönetmelik çıkarma yetkisi veren yasa hükmünü iptal etti.

8- Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nin, Devlet İhale Genelgesi'ne aykırı ihale yaparak görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdığı ve cezayı paraya çevirdiği belirtildi.

9- DİSK, KESK, Türk-İş,Kamu-Sen,Hak-İş, Eğitim-Sen, Memur-Sen, TMMOB, TTB ve TİSK tarafından düzenlenen ortakbasın toplantısında, sendika ve sivil toplum örgütlerinin İstanbul'da düzenlenen bombalı saldırıları protesto etmek amacıyla yurdun çeşitli yerlerindesessizprotesto yürüyüşü yapılacağı belirtildi.

10- KESK Genel Başkanı Sami Evren DİSK, TMMOB ve TBB tarafından ortaklaşa düzenlenen bir sempozyumda yaptığı konuşmada, Kamu Yönetimi Temel yasa tasarısıyla kamu hizmetlerinin tasfiye edilmek istendiğini belirterek, kamusal alanın piyasaya ve sermayeye açılmasıyla müşteri yurttaş döneminin başlatılacağını söyledi.

11- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden (TGC)Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin (DGM)bombalı saldırılarla ilgili haberlere yayın yasağı getirmesine ilişkin olarak yapılanaçıklamada "Yayın yasaklarının her terör saldırısından sonra yinelenmesinin, halkın bilgilere ulaşma hakkını zedelediği" belirtildi.

12- İstanbul Levent'deki HSBC Bank Genel Müdürlüğü ve Beyoğlu'ndaki İngiltere Başkonsolosluğu yakınındabomba yüklü araçlarla yapılansaldırıda 27 kişinin öldüğü, 455 kişinin de yaralandığı belirtildi.

13- Jandarma Genel Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bingöl ve Hatay'dagerçekleştirilen operasyonda PKK/KADEK terör örgütü mensubu 14 kişinin öldüğü, 1 kişininyakalandığı, 4 güvenlik görevlisinin de hafif şekilde yaralandığıbelirtildi.

14- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, İngiltere Başkonsolosluğu ve HSBC Bank Genel Müdürlüğü'ne yönelik bombalı saldırıların ardından incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'a geldi.

15- Resmi temaslarda bulunmak üzere ABD'de bulunan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, başkent Washington'da düzenlenen 'Türk-Amerikan Yüksek Düzeyli Ortak Savunma Grubu Toplantısı'nın ardındangazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'taki PKK/KADEKterör örgütüne karşı ABD'nin ciddi bir askeri operasyon hazırlığı içinde olduğunu söyledi.

16- UEFA'nın İstanbul'da meydana gelen terör olayları nedeniyle İstanbul'da oynanacak Galatasaray-Juventus veİzmir'de oynanacak Maccabi-Valencia maçını ileri bir tarihe ertelediği belirtildi.

17- NATO Genel Sekreteri George Robertson Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen NATO Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada,İstanbul'daki saldırıların sadece Türkiye'yi değil, tüm müttefikleri hedef aldığını, uluslararası terorizmin masum insanları ve halkları hedef almaya devam ettiğini belirterek, müttefiklerin terorizme karşı mücadeleyi kuvvetlendirerek sürdürmeleri gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Üzümcü de yaptığı konuşmada, saldırıların İngiliz çıkarlarını hedef alır gözüktüğünü, ancak gerçek hedefin Türkiye'deki yaşam tarzına ve demokrasiye yönelik olduğunu belirtti.

İngiltere'nin NATO Daimi Temsilcisi Peter Ricketts iseyaptığı konuşmada, Türk polis ve istihbarat birimlerinin işbirliği yaptıklarını belirterek, bu saldırıların NATO değerlerini, demokrasileri ve herkesi hedef aldığını söyledi.

18- İngiltere Başbakanı Tony Blair ve ABD Başkanı George W. BushbaşkentLondra'da düzenledikleri ortak basın toplantısında, İstanbul'da meydana gelen bombalı saldırıları kınayarak başsağlığı dilediler. Başbakan Blair yaptığı açıklamada, Türkiye'deki saldırıdan Bush ya da İngiltere-ABD ittifakının sorumlu olmadığını, sorumlunun teroristler ve uluslararası terorizm olduğunu söyledi.

Başkan Bush'da yaptığı açıklamada "Teroristler özgür ulusları demoralize etmeye çalışıyor. Ama başaramayacaklar. Nerede olurlarsa olsunlar yenilgiye uğratılacaklar" dedi.

Ayrıca BM Genel Sekreteri Kofi Annan, AB Dönem Başkanı ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de saldırıları kınayarak başsağlığı mesajı yolladılar.

21 KASIM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Kurulması Hakkında Kanuna BirGeçici Madde Eklenmesi Hakkında Kanun'ubir kez daha görüşülmesiiçin TBMM'ye iade etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, iadenin gerekçesinde, TÜBİTAK'ta toplantı ve karar yeter sayısıgözetilmeden, bilim kurulunun boş bulunan tüm üyelikleri içinBaşbakan'a atama yetkisi veren düzenlemenin, kurumun özerkliği, kamuyararı ve hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığı belirtildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Sezer 'Karayolları Genel Müdürlüğü'nce Yapılacak Bölünmüş Yol İnşasındaUygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Kanun' ile '2003 Mali Yılı BütçeKanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'uonayladı.

2- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Sermet Atacanlı Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basını bilgilendirmetoplantısında, İstanbul'daki sonterör olaylarını değerlendirirken, terörün her türlüsünü kınadıklarını söyledi. Atacanlı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in son terör olaylarına ilişkin düşüncelerini kamuoyu ile paylaştığını belirterek ''Hiçbir davanın ve hiçbir amacın böylesine insanlık dışısaldırılara gerekçe gösterilmesini haklı görmüyoruz. Tarih, birinsanlık suçu olan terör eylemleriyle hiçbir yere varılamayacağınıgösteren örneklerle doludur. Yakın geçmişe kadar terorizmden ciddişekilde etkilenmiş olan Türkiye'de peş peşe meydana gelen busaldırılar tüm kamuoyunu haklı olarak sarsmıştır. Terörün hertürlüsünü nefretle kınıyoruz'' dedi.

3- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Arnavutluk Cumhurbaşkanı AlfredMoisiu'nun, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i telefonla arayarak,İstanbul'daki bombalı saldırılardan duyduğu üzüntüyü ilettiğibildirildi.

4- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Toplantıda, İstanbul'da yaşanan bombalı saldırılar ele alınarak, terörle mücadele konusunda bölgesel ve küresel işbirliği çağrısı yapıldı.

MGK Genel Sekreterliği tarafından toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada "Terorist eylemleri etkisiz kılmayı başarmış ülkemizde bu kez de devletimizin ve bütün ulusumuzun kararlılığı, dayanışması karşısında uluslararası terörün başarıya ulaşamayacağı, gerçekleştirilen saldırıların uluslararası alanda terorizmle çok etkin bir savaşın sürdürülmesi için bölgesel ve küresel düzeydeki işbirliğinin etkinleştirilerek yoğunlaştırılması gereği bir kez daha vurgulanmıştır" denildi. Kıbrıs ve Irak'a ilişkin gelişmelerin değerlendirildiği dile getirilen bildirinin son bölümünde "Hazırlanan MGK Genel Sekreterliği Yönetmeliği de görüşülerek Bakanlar Kurulu'na sevk edilmesine karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

5- ABD Başkanı George W. Bush, BaşbakanRecep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak,İstanbul'da meydana gelen patlamalardan dolayı taziyelerini bildirdi ve birlikte çalışma isteklerini iletti. Görüşmede, Başbakan Erdoğan da ''Teröre karşı uluslararası platformdaverdiğimiz mücadele ciddi şekilde sürecektir. Legal ideallere, illegal ideallerle ulaşılamaz. Hangi dil ve dinden olursa olsun, terörün hertürü lanetlenmeli ve ortak mücadele formu oluşturulmalıdır" dedi.

6- CHP GenelBaşkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşmesinin ardından Çankaya Köşkü'nden ayrılırken gazetecilerinsorularını yanıtladı.

Baykal, Cumhurbaşkanı Sezer'e geçmiş olsundileklerini ilettiğini ve bayramını kutladığını belirterek, Türkiye'ye yönelen terör tehditleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunduklarınıbildirdi. Baykal ayrıca, bir gazetecinin ''Sayın Cumhurbaşkanı terör olaylarıyla ilgili ne düşünüyor, bir değerlendirme yapıldı mı?'' sorusu üzerine, Sayın Cumhurbaşkanı da hepimizgibi büyük üzüntü ve kaygı içinde. Global bir tehdidin Türkiye'yeyöneldiği görülüyor" dedi.

7- ANAP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve İzmir İl Başkanı Yunus Yunusoğlu'nun, İzmirMusevi Cemiyeti'ni ziyareti sırasında konuşan Cemaat Başkanı MorisBencüya, İstanbul'daki terör eylemlerinin ülkeyi bölmeye yönelik olduğunu ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin bunu karşılayacak güçteolduğunu söyledi.

8- CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, kimi AB ülkelerinin Türkiye'nin başına terorizmi bela edenlere kapılarını açtığını belirterek, hükümetin dış politikasını eleştirdi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, bazı ülkelerin Ortadoğu'ya ilişkinpolitikalarının, ABD'nin yönlendirmesiyle belirlendiğini kaydederek "Türkiye'nin işbaşındaki hükümeti de böyle bir eğilim ve tehlikeli bir kararsızlıkiçine girmiştir" dedi.

10- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'daki bombalı saldırılara değinerek, Türkiye'nin terörle mücadele konusunda uluslararası bir zirveönermesini ve bu zirveye ev sahipliği yapmasını istedi.

11- Emniyet Genel Müdürlüğü SözcüsüFeyzullah Arslan düzenlediği haftalık basın toplantısında, son birhafta içerisinde İstanbul'da meydana gelen terör saldırılarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Arslan, uluslararası işbirliği ileterörün üstesinden gelineceğini kaydetti. İnterpol Ana Sözleşmesinin 3. maddesinin 18 Kasım günüdeğiştirildiğini belirten Arslan, terör örgütü üyelerinin artıkkırmızı bültenle aranabileceğini söyledi.

12- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından eylül ayına ilişkin geçici dışticaret verileri açıklandı. Buna göre, eylülde, geçen yılın aynıayına oranla ihracat yüzde 24.1, ithalat da yüzde 36.2 arttı. Dışticaret açığı dayüzde 66.3 artarken, ihracatın ithalatıkarşılama oranı yüzde 65'e düştü.

13- Ankara Ticaret Odası (ATO) BaşkanıSinan Aygün İstanbul'da meydana gelen bombalı saldırılarla ilgiliolarak yaptığı açıklamada, İstanbul'da yaşanan terör olaylarıkarşısında yapılması gereken en son davranışın içe kapanmak ve sinmekolduğunu belirterek, bunun yerine Türkiye'yi bayraklarla donatmayı,Pazar günü bütün işyerlerini açık tutmayı ve alışveriş yapmayı önerdi.

14- El Kaide örgütüne bağlı Ebu Hafız ElMasri Tugayları'nın, İstanbul'da düzenlenen bombalı saldırılarınsorumluluğunu üstlendiği bildirildi.

15 - Türkiye ve Irak arasında işbirliğiniöngören mutabakat zaptı,Türkiye adına Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak adına daTicaret Bakanı Ali Abdulemir Allavi tarafından imzalandı.

Bakan Tüzmen, Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndaki imza törenindeyaptığı konuşmada, iki ülke arasında Habur sınır kapısının yanı sıraOrtaköy mevkiinde ikinci bir sınır kapısı açılmasını kararabağladıklarını söyledi.

16- Türkiye'ye gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, BaşbakanYardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile İstanbul Levent'teki patlama yerinde inceleme yaptıktan sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yardımcısı Gül, terorizmle mücadele için tüm ülkeleri işbirliğine çağırarak "Terör olayını şiddetle lanetliyoruz. Türkiye, teröre kesinlikle boyun eğmeyecektir" dedi.

Straw da medeni bir dünyayı temsil edenlerin küresel bir terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Straw ayrıca, bir gazetecinin ''Dünküsaldırılardan sonra İngiliz vatandaşlarına yapılan 'Türkiye'yegitmeyin' uyarısının Türkiye'de rahatsızlık yarattığını'' söylemesiüzerine "Biz sadece buradaki durumu yurttaşlarımıza bildirdik, seyahat edip etmeyecekleri kendi bilecekleri iştir. Türkiye güvenli bir ülkedir" dedi.

17- BM Güvenlik Konseyi, İstanbul'daki saldırıların ardından tüm ülkeleri "terörle mücadeleye" çağırdı.

Konsey tarafından kabul edilen karar tasarısınca, tüm ülkeler, 2001'de 11 Eylül'deki saldırıların ardından kabul edilen 1373 sayılı karar uyarınca terörle mücadeledeki işbirliği yükümlülüklerini yerine getirmeye çağrıldı.

18- AB'nin Genişlemeden sorumlu ÜyesiGünter Verheugen İsveç'te TT ajansına yaptığı açıklamada, İstanbul'da düzenlenen saldırıların Türkiye'yiAB'ye yaklaştırdığını söyledi. Türkiye'yi AB'den de destek alarak reformları sürdürmeye teşvikeden Verheugen, saldırıların Türkiye-AB ilişkilerini güçlendirdiğinisöyleyen İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile aynı fikirdeolduğunu belirtti.

19- NATO Genel Sekreteri George Robertson İspanya'nın başkenti Madrid'de gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul'daki saldırıların terorizme karşı savaşma ve terorizmi yenmeihtiyacını bir kez daha ortaya çıkardığını belirterek, NATO gibi örgütlerin, terorizm ve diğer tehditlerlemücadelede diğer örgütlerle birlikte çalışması gerektiğinisöyledi.

20- Almanyaİçişleri Bakanı Otto Schily, Alman 2. televizyon kanalı ZDF tarafından yayımlanan 'Berlin Mitte' adlı açık oturumda, İstanbul'daki saldırılarla ilgili değerlendirmelerdebulundu. Schily, kültürler arası diyalogun önemini vurgulayarak''Saldırılar, Türkiye ile daha yakın bir işbirliği içine girilmesi veAB üyelik müzakerelerine başlanması gerektiğini göstermiştir. Bu, Türk dostlarımızla en iyi dayanışma olacaktır'' dedi.

21- Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik ArapEmirlikleri (BAE) ve Bahreyn, İstanbul'daki bombalı eylemlerikınadı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Sultan Bin Abdülaziz ''Türkiye'de olupbitenleri üzüntüyle karşılıyoruz. Hiçbir terör eylemi kabul edilemez'' dedi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Muhammed Sabah EsselamDışişleri Bakanıve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'e gönderdiği mesajda,İstanbul'daki terörü kınadıklarını belirtti.

BAE'nin resmi bir sözcüsü de ''Türkiye'yi destekliyor ve terörükınıyoruz'' dedi. Sözcü, uluslararası topluluğun terör karşısındaişbirliği yapmasını istedi.

Bahreyn Dışişleri Bakanı Muhammed Bin Mübarek El Halife ise İstanbul saldırılarından şoke olduğunu belirterek ''Patlamalarıve terorist saldırılarını kınıyoruz. Bu saldırılar insani ilkelereaykırı'' dedi.

22- Bulgaristan İçişleri Bakan Yardımcısı Boyko Kotsev başkent Sofya'da yaptığı açıklamada, Bulgaristan, Romanya ve Türkiye'nin ortaklaşa terörle mücadele merkezi kuracağını belirterek, üç ülkenin, üç ayrı konuda alt komisyonlar oluşturduğunu ve bu komisyonlardanbirinin terorizmle mücadele alanında işbirliği yapacağını açıkladı.

23- ABD DışişleriBakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, KKTC'deki temaslarıçerçevesinde, muhalefet parti liderleriyle görüştü. Weston, KKTC'deki 14 Aralık parlamento seçimlerinden sonra taraflar arasında görüşmelerin başlamasını istediklerini söyledi.

22 KASIM 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu binasında koruma görevlisi olarak görev yaparken 20 Kasım'da meydana gelen patlamada şehit olan polis memurları Hüseyin Apaydın ve Salih Çapkın için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, teröre karşı mücadelelerinin sonuna kadar yılmadan devam edeceğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, basına yansıyan görüntü ve fotoğraflardan rahatsızlığını dile getirdi.

Törene katılan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu"Biz Türkiye olarak, teröre karşı uluslararası işbirliğine sonuna kadar açığız" dedi.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da törende yaptığı konuşmada "Failleri çok kısa sürede tespit ettik, uzantılarını takip ettik. Ancak sorumsuzca davranan medya ve basınımız, failleri maalesef deklare ettiler, uzantılarını da deklare ettiler. Eğer sorumsuzluk olmasaydı 27 vatandaşımız ölmeyecekti" diyerek medyaya yönelik suçlamalarda bulundu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç ve Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi ise Cerrah'ın açıklamalarını 'başarısızlığı örtme' çabası olarak nitelendirerek suçlamalara tepkilerini dile getirdiler.

Başbakan Erdoğan öte yandan, saldırıda hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Kerem Yılmazer için düzenlenen tören ile AKP İstanbul İl Kadın Kolları Danışma Meclisi Toplantısı'na da katılarak birer konuşma yaptı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin bakanlığına bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ilişkin yaptığı açıklamada, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün tasarrufunda bulunan 220 milyon metrekare alanlı taşınmazın işgal altında olduğunu belirterek, işgalcilerle kira sözleşmesi yapılmaya başlandığını söyledi.

3- Danıştay Başkanı Nuri Alan, Kamu Yönetimi Temel yasa tasarısı ve teröre karşı önlemlerde hizmette ihmal olup olmadığı konularında Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

4- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na, İstanbulDGM Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'i seçti.

5- Devlet Bakanı Güldal Akşit ve Ankara Valisi Yahya Gür, huzur evlerinde kalan yaşlılar ile rehabilitasyon merkezinde tedavi gören çocukları ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İstanbul'daki terör eylemlerine ilişkin Hürriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü yaptığı açıklamada, şeker pancarı kotalarının daraltılması sebebiyle bu ürün yerine mısır, ayçiçeği, soya fasulyesi ve yem bitkileri yetiştiren üreticilere bakanlık olarak 'telafi edici ödeme' yapacaklarını söyledi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen Tüketici Politikası Gayriresmi Bakanlar Toplantısı'na katıldıktan sonra yurda dönüşünde Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, AB üye ülkelerinin bakanlarının Türkiye'nin tüketicilere yönelik yaptığı çalışmaları takdirle karşıladığını söyledi.

9- Anayasa Mahkemesi'nin, 4605 sayılı yasada yer alan, Bakanlar Kurulu'na motorlu taşıtlardan alınan vergileri 20 katına kadar artırma yetkisi veren hükmün iptaline ilişkin gerekçeli kararı ileTürk Ceza Kanunu'nun (TCK) 462. maddesi hükmünün iptali istemini reddeden kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Ek Bütçe Yasası (2003 Mali Yılı Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun), Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Türk ve AB'li sanayicilerin, gümrük vergilerinden muaf olarak AB dışındaki ülkelerden 1 Temmuz 2004'ten itibaren ithal edebilecekleri ara mallarının listesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Hatay Valisi Abdulkadir Sarı, İl Emniyet Müdürü İhsan Ünal ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Nuh Ata Avadan ile düzenlediği basın toplantısında, PKK/KADEK'in, il sınırları içinde bulunan Amanos Dağları'nda iklim, bitki örtüsü, komşu ülke içlerine kadar uzanması ve metropol kentlere yakınlık gibi kolaylıkları kullanarak faaliyetlerini yoğunlaştırdığını söyledi.

13- Türk-İş, Hak-İş, DİSK, KESK, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve TİSK, Türkiye genelinde 'şiddete ve teröre karşı barış' için 'sessiz' protesto eylemi yaptı.

14- Türkiye ile Romanya arasında Serbest Ticaret Antlaşması'nın 6. Ortak Komite Toplantısı İstanbul'da yapıldı. Toplantıda, Türkiye menşeli narenciye ürünlerinin Romanya'ya ithalinde uygulanmakta olan yüzde 15-18.8 oranlarındaki gümrük vergisinin, miktar sınırlaması olmaksızın sıfırlanması karara bağlandı.

15- Türkiye'de bulunan Irak Geçici Hükümet Konseyi (GHK) Başkanı Celal Talabani gazetecilere yaptığı açıklamada, PKK/KADEK'in silah bırakacağı açıklamasında samimi olup olmadığını bekleyip görmek istediklerini söyledi.

16- İstanbul'a yönelik terorist saldırıların ardından İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Filistin Devlet BaşkanıYaser Arafat, İranCumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Arif, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve çok sayıda dünya liderleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e taziye mesajları göndererek ya da telefonla arayarak başsağlığı dilediler.

AB Dış Politika ve Ortak Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana Europe-1 radyo kanallarının sorularına verdiği yanıtta, İstanbul'daki saldırıların Türkiye'nin AB'ye yönelimine bir tepki olduğunu belirtti.

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ise Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, terör nedeniyle Türkiye'nin AB'ye alınmamasını isteyen birlik partilerinin (CDU/CSU) Federal Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Wolfgang Bosbach'ın, Türkiye'nin hızlı bir şekilde AB'ye alınması durumunda terör sorununun Avrupa'ya taşınmış olacağı şeklindeki sözlerini eleştirdi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage de NTV televizyonuna verdiği demecinde, İstanbul'da meydana gelen bombalı saldırıların, aralarında Türkiye ve ABD'nin de olduğu uygar ulusları birbirine yaklaştırdığını söyledi.

17- ABD Başkanı George W. Bush dün İngiltere'den ayrılmadan önce yaptığı basın toplantısında, Türkiye'nin Irak'tan sonra uluslararası teröre karşı verilen mücadelede yeni savaş alanı olduğunu söyledi.

18- Irak'ın Bakuba kenti Eb Han Bani Saad bölgesinde düzenlenen iki intihar saldırısında 18 kişinin öldüğü, 30'dan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

19- ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer'in, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ile Selahaddin kentinde yaptığı görüşmede, Irak'ta demokrasinin gelişmesini istediklerini söylediği bildirildi. Haber, IKDP'nin yayın organında yer aldı.

20- ABD Dışişleri Bakanlığı yayımladığı bildiride, El Kaide'nin dünyanın çeşitli ülkelerindeki Amerikan hedeflerine saldırı hazırlığında olduğu yönünde göstergeler bulunduğunu belirtti.

21- Gürcistan'da seçimlerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze'nin istifasını isteyen muhalifler parlamentoya baskın düzenledi.

23 KASIM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Atatürk devrimlerinin öğretmenlerle hız kazandığını belirten Cumhurbaşkanı Sezer "Öğretmenlerimizin, toplumu bilgi çağına hazırlama görevini başarıyla yerine getirebilmesi için gerekli düzenlemeler gerçekleştirilmeli, onların asıl ve yüce görevlerini yapmalarını kısıtlayan maddi ve manevi olanaksızlıklar ortadan kaldırılmalıdır" dedi.

Gün dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bir mesaj yayımladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiliz yayın kuruluşu BBC1 televizyonuna İstanbul'dan canlı bağlantıyla konuk oldu. Türkiye'nin laik, demokratik ve sosyal devlet olarak kalmaya devam edeceğini belirten Başbakan Erdoğan, terör saldırılarının Türkiye'yi yolundan döndüremeyeceğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yayımlanan 'Kathimerini' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin Batı ile ilişkilerini güçlendirmesi gerektiğini belirterek "Bu da Türkiye'nin AB'ye girmesiyle olur" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Kafe Siyaset' adlı programa katıldı. Başbakan Yardımcısı Şener, Türkiye'de önemli ekonomik dönüşümler yaşandığını ve ekonominin yapısal özelliklerinde önceye göre önemli farklar ortaya çıktığını söyledi. Piyasaların artık güveni algıladığını belirten Başbakan Yardımcısı Şener, Türkiye'de krizlere ve sıkıntılara karşı dayanaklı bir ekonomik yapı ve ortam ortaya çıktığını, terör gibi münferit olayların ekonomiyi olumsuz etkilemeyeceğini düşündüğünü belirtti.

5- KESK Başkanı Sami Evren yaptığı açıklamada, hükümetin Kamu Yönetimi Temel yasa tasarısıyla kamunun tasfiyesini amaçladığını belirterek, kamusal alanın piyasaya ve sermayeye açılmasıyla müşteri yurttaş döneminin başlatılacağını söyledi.

6- Karaman'ın Ermenek ilçesindeki özel bir kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında, göçük altında kalan 13 madenciden 10'unun öldüğü bildirildi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 14 Aralık'ta yapılacak seçimlerle ilgili görüşlerini Milliyet gazetesine değerlendirdi.

8- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos 'Kathimerini' gazetesine verdiği demeçte, Ada'daki tavrını değiştirmediği takdirde, Türkiye'nin 2004 sonunda üyelik müzakerelerinin başlaması için AB'den tarih alamayacağını söyledi.

9- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'nin istifa ettiği bildirildi.

24 KASIM 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında "15 ve 20 Kasım günlerinde, dinlerin ve uygarlıkların buluşma ve kaynaşma merkezi İstanbul'da gerçekleştirilen terör saldırıları, terörün kanlı ve çirkin yüzünü bir kez daha göstermiştir.Dış etkilere açık ekonomik, toplumsal ve coğrafi yapımız Ortadoğu ülkelerine yakınlığımız gibi her türlü terör örgütlerinin iç ve dış ilişkilerini ortaya çıkarmak, etkinliklerini sürekli izlemek ve bunlara karşı önlemler almaya yönelik bir örgütlenmeyi mutlaka gerçekleştirmeliyiz. Türk halkı soğukkanlılığını koruyacak, ülkemiz terörün üzerine geçmişte olduğu gibi bugün de kararlılıkla gidecektir" dedi.

Bayram nedeniyle TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayımlanan 'Ulusa Sesleniş' konuşmasında, terörün ekonominin yeniden canlanmaya başladığı, toplumsal uzlaşı kültürünün benimsendiği bir dönemde ortaya çıktığını belirterek, ancak bu terorist eylemlerin Türkiye'nin rotasından sapmaya yol açmayacağını söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye gazetesine 'Genel Sanayi ve İşyeri Sayımı' projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

4-İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi'yi ziyaret etti. Güler görüşmeden sonra yaptığı açıklamada "Toplumsal olaylarda basını bilgilendirme konusunda kriz merkezinden aktif bilgi akışını sağlayacak yeni bir yapılanmaya gidiyoruz. Gerekli bilgileri, delilleri karartmayacak şekilde en yetkili ağızdan vermeye çalışacağız" dedi.

5- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar yaptığı açıklamada, uygulanan ekonomik programın sonuçlarının alınmaya başlandığı son dönemlerde gerçekleştirilen düzenlemeler ve bu kapsamda getirilen teşvik tedbirlerinin piyasalarda ivme yaratacağını belirterek, bu ivmeyle global olarak rekabet gücünü artırmayı hedefleyen şirketlerin sermaye piyasalarında hak ettikleri yerleri almak için halka açılmaları hızlandıracaklarını söyledi.

6- İstanbul Levent'teki HSBC Bank Genel Müdürlüğü ile Beyoğlu'ndaki İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na yönelik bombalı saldırılarla ilgili olarak gözaltına alınan 16 kişiden 12'sinin tutuklama talebiyle nöbetçi 2 No'lu DGM'ye gönderildikleri bildirildi.

7- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman İstanbul Valisi Muammer Güler ve Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'yı ayrı ayrı ziyaret etti. Gürtuna'yı ziyaretinde gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Edelman, Türkiye'ye yapılan saldırıları terör örgütü El Kaide'nin yaptığına dair kesin bir sonuç bulunmadığını, sadece tüm belirtilerin bu yönde olduğunu belirtti.

8- İstanbul'daki terör saldırılarının ardından Türkiye'yi ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından kabul edildi. Görüşmede ağırlıklı olarak Ortadoğu ve Afganistan gibi bölgesel konuların yanı sıra iki ülke ilişkileri ve Türkiye'nin AB süreci ele alındı. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Fischer "Terör bizim ortak düşmanımız ve iki ülke bu ortak düşmana karşı birlikte çalışmalı" diyerek, Türkiye'nin AB üyeliğinin hem jeostratejik hem de siyasi açıdan AB ve Türkiye'nin menfaatine olduğunu, Kıbrıs konusunda çözüm için Yunanistan dahil, tüm tarafların çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül de "Saldırıların hemen ardından Almanya'dan gelen bu jesti, Türk hükümeti hiçbir zaman unutmayacaktır. Terörle mücadele için büyük bir dayanışmanın şart olduğunu karşılıklı teyit ettik" dedi.

9- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac İngiltere Başbakanı Tony Blair ile başkent Londra'da bir araya geldi. Blair ve Chirac görüşmesinde İngiltere ve Fransa arasında Irak Savaşı ve ABD'yle ilişkiler konusundaki görüş ayrılıklarının nasıl giderileceği, İstanbul'daki terör olayları ve AB-Türkiye ilişkilerinin ele alındığı bildirildi.

10- Pakistan Başbakanı Zaferullah Han Cemali yaptığı açıklamada, Hindistan ile 56 yıl içinde iki kez büyük savaşa sebep olan Himalaya bölgesi Keşmir'de BM ateşkes hattı çerçevesinde zaman zaman çıkan küçük çaplı çatışmaları durdurmak için ateşkes ilan ettiğini bildirdi.

11- Gürcistan'a bağlı Acaristan Özerk Cumhuriyeti lideri Aslan Abaşidze yaptığı açıklamada "Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze'nin istifasından sonra Tiflis'le ilişkileri kestik. Batum'da olağanüstü hal ilan edeceğiz. Batum ile Tiflis arasında gidiş gelişler olmayacak" dedi.

12- Rusya'nın başkenti Moskova'da bir yurtta çıkan yangında 32 öğrencinin öldüğü, 125 öğrencinin de yaralandığı bildirildi.

25 KASIM 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Ramazan Bayramı sebebiyle TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Başkanlığı'nı ziyaret etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, son yıllarda İslam ile terörü bir arada anma gibi bir gayret olduğunu belirterek, İslami terör ifadesinin kendisini huzursuz ettiğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye gazetesine gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulundu. Baykal, İstanbul'da meydana gelen terör olaylarının milletin birlik ve beraberliğini hedef aldığını belirterek "Türkiye'nin etnik tablosunu uyandırıp harekete geçirmek isteyen şer güçleri var. Bunlara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Artık Türkiye üzerinde oynanan oyunlardan bıktık" dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, diplomasi muhabirleriyle bakanlık konutunda bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, İstanbul'daki bombalı terör eylemlerini gerçekleştirenler için "Terör örgütleri bunu din adına yapıyorlarsa İstanbul'u değil, İslam'ı vurdular" dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, AKP hükümetinin İslamcı niteliği nedeniyle köktendinci terör örgütlerinin üzerine yeterince gitmediği eleştirilerini ciddiye almadığını belirterek, AKP'nin, Türkiye'nin modernleşmesi yolunda ısrarlı adımlar attığını söyledi.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2004 yılı sağlık hizmetleri hedeflerine ilişkin Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, 2004 yılında genel sağlık sigortasına geçilmesinin planlandığını ve vatandaşların daha iyi sağlık hizmeti alabilmeleri için sözleşmeli personel uygulamasının yaygınlaştırılacağını söyledi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, tarım sektöründeki gelişmelere ilişkin Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu. Bakan Güçlü, aralık ayında çiftçiye 'Doğrudan Gelir Desteği' (DGD) ödemeleri kapsamında 500 trilyon liralık ödeme yapılacağını bildirdi. Bakan Güçlü ayrıca, DGD ödemeyönteminde değişikliğe gidilebileceğini belirtti.

7- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada,AB'nin 2004 yılı Ocak ayından itibaren 'CE Belgesi' olmayan hiçbir Türk malını almayacağını belirterek, buna karşılık Türkiye'de bu belgeyi verecek bir kuruluşun olmadığını bildirdi.

8- Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplanan UEFA İcra Kurulu, Galatasaray-Juventus ve Beşiktaş-Chelsea futbol takımları arasında oynanacak Şampiyonlar Ligi maçlarının 15 ve 20 Kasım tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen terör saldırıları gerekçesiyle Türkiye'nin dışında oynanmasına karar verdi. Ayrıca, İzmir'de oynanması gereken M.Haifa-Valencia maçının da başka bir ülkede oynanması kararlaştırıldı.

Toplantının ardından bir açıklama yapan UEFA Asbaşkanı Gerhard Aigner "Toplantı sırasında hem iki takımın, hem de maça gidecek taraftarların güvenliğini göz önünde bulundurduk. Maçların güvenli yerlerde oynanması gerektiğine karar vermek zorundaydık" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuya ilişkin yaptığı açıklamada "UEFA'ya kesinlikle itiraz edeceğiz. Bu alınan kararı adil bulmuyorum. Türkiye'de bu bir hafta içinde olan olayları adeta terör ortamıymış gibi kabul etmek, bu defa uluslararası teröre prim vermektir. Çok ciddi bir yanlış içindeler" dedi.

9- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder başkent Berlin'de, aralarında Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik'in de bulunduğu 150 büyükelçi ve uluslararası kuruluşların temsilcileri ile bir araya geldi.Schröder toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili takvime bağlı kalacaklarını söyledi.

10- Irak Geçici Hükümet Konseyi'nin (GHK), ülke yönetiminin tamamen Iraklılara geçmesini öngören yeni takvimi BM'ye sunduğu bildirildi.

11- Irak'taki Amerikalı sivil yönetici Paul Bremer başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, Iraklı direnişçilerin saldırılarını Amerikalılardan, müttefik güçleriyle işbirliği yapan Iraklılara kaydırdıklarını söyledi.

Toplantıya katılan ABD Merkez Kuvvetler Komutanı John Abazaid de Amerikan askerlerine yönelik saldırıların iki hafta içerisinde yarı yarıya düştüğünü söyledi.

12- Gürcistan'da Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'nin istifasının ardından toplanan parlamentonun, yeni cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 4 Ocak 2004'te yapılmasını kararlaştırdığı bildirildi.

26 KASIM 2003

 

1- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, İtalyan gazetesiCorriere della Sera'ya verdiği demeçte'İslami terör' biçimindeki nitelemeyi doğru bulmadığını ve saldırıyı yapanların Müslüman olmalarının İslam'ın terörle bağdaştığını göstermediğini belirterek, "Hıristiyanlardan da Yahudilerden de teröre bulaşanlar var. Ama tektanrıcı bu üç büyük dinin değerleri, bireylerin yaptıkları işlerle asla özdeşleştirilmemelidir" dedi.

Ayrıca Başbakan Erdoğan İngiliz The Times gazetesine yaptığı açıklamada, İstanbul'daki olayların AB'ninTürkiye'yi ilk Müslüman üye olarak içine almasının önemini ve aciliyetini ortaya koyduğunu söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal, İstanbul'daki terör olayları karşısında hükümetin siyasi bir duruş gösteremediğini belirterek "AKP yalpalıyor. Türkiye, Ortadoğu'daki kanlı bir denklemin bir parçası olması tehlikesiyle karşı karşıya. Başbakan Hizbullah diyemiyor, terörün tanımıyla uğraşıyor" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Türkiye'deyeni terör saldırıları olabileceği yolundaki basında yer alan açıklamasının, terorizmle mücadelede kötü bir örnek oluşturduğunu ve İngiltere'ye yakışmadığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan YardımcısıMehmetAli ŞahinHürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, kamudaki vakıf ve dernek saltanatına son verilmesini hedefleyen tasarının yasalaşmasıyla birlikte artık vatandaştan zorla ne bağış toplanabileceğini, ne de galoş ve dosya satılabileceğini söyledi.Başbakan Yardımcısı Şahin 'Okul Aile Birlikleri'nin de bu yasanın kapsamında olduğunu belirterek, her öğrenim yılı başında okullarda yaşanan zorla bağış sıkıntısının da tasarının yasalaşmasıyla birlikte son bulacağını söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar,Genel Merkez'de partililerle bayramlaşması sırasında yaptığı konuşmada,hükümetin uyguladığı dış politikanın Türkiye'yi İsrail ile eşdeğer bir konuma düşürdüğünü belirterek "Dış politikanın, futbol takımlarının haklarını bile savunamadığı görüldü" dedi.

6- İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ni (TGC) ziyaret ederekTGC Başkanı Orhan Erinç ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

Görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Erinç, terörün sadece emniyet güçlerinin sorumlu tutulacağı bir olay olmadığını belirterek "Siyasi yaklaşımlar, ekonomik, eğitim, sosyolojik sorunlar gibi terörün önlenmesinde doğrudan etkili olabilecek konuları maalesef bizi yönetenlergereği gibi ele almıyorlar. Terörün kınanması, teröre sıfat yüklenmesinin bile tartışılır hale gelmesi, Türkiye'de terör sorununun çözümlenmesi için yeterli olmuyor. Terörün önlenmesindeki çabalarda da meslek bilinciyle yaklaşmak gerekiyor" dedi.

7- AB'nin Genişlemeden sorumluÜyesi Günter Verheugen AP Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, terör tehdidinin yeni bir siyasi tartışma başlatmaması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin terörün nedeni değil mağduru olduğunu söyledi.Verheugenayrıca "Sürekli Türkiye'nin hazır olup olmadığı tartışılıyor. Artık AB de Türkiye'yi içine kabul etmeye hazır olup olmadığını tartışmalı ve kararını vermeli" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer deİstanbul'daki saldırıları değerlendirirken "Burada söz konusu olan, mükemmel bir dünya dininin istismar edilmesidir" dedi.

8- AB ekonomi ve maliye bakanlarının Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı toplantıda,İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar, Fransa ve Almanya'ya euro kriterlerinin belirlendiği İstikrar Paktı'na uymamasından dolayı herhangi bir yaptırım kararı çıkmamasını eleştirerek "Bugün Avrupa ve Avrupa ekonomisi için kötü bir gün. Geri bir adım atılmıştır ve İstikrar Paktı ciddi bir darbe almıştır" dedi.

9- Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulu,Fransa, İngiltere ve Almanya'nın hazırladığı, İran'ın nükleer programına ilişkin karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti. İran'ı 20 yıldır gizli nükleer faaliyetler sürdürdüğü için kınayan Ajans,İran'a yaptırım uygulanması için BM'ye başvurulmasına ise 'şimdilik' gerek görmedi.

27 KASIM 2003

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Hükümetlerarası Konferans Toplantısı'na katılmak üzere İtalya'ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, UEFA kararının teröre verilen en büyük taviz olduğunu belirterek "UEFA, bilmeden bundan sonraki spor olaylarını da teroristlerin hedefi haline getirdi" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AB 2003 İlerleme Raporu'nda eleştiri konusu yapılan azınlık vakıflarının gayrimenkul tesciliyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de faaliyet gösteren 160 cemaat vakfı bulunduğunu belirterek,gayrimenkul tescili için yapacakları başvuru süresinin 6 aydan 18 aya çıkarılacağını ve bu sürenin 2005 Ocak ayında biteceğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen gazetecilere yaptığı açıklamada, yurtdışı müteahhitlik ve müşavirlik hizmetlerinin yeniden yıldız sektör olacağını belirterek, yurtdışı müteahhitlik çıkarmasına ocak ayında Libya'dan başlanacağını söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, İslam toplumunun iki büyük sorun olan terör vahşeti ve demokrasi eksikliği ile karşı karşıya olduğunu belirterek "İslam dünyası terörle arasına 'ama'sız, 'fakat'sız kesin bir çizgi koymalıdır" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Kastamonu'da düzenlediği basın toplantısında, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine eksik maaş ödenmesinin söz konusu olmadığını belirterek "4447 sayılı yasa gereği emekli maaşları Bağ-Kur'da Bakanlar Kurulu'nca tespit edilen gelir cetvelleri, SSK'da ise sigorta primiesas alınarak, kazanç baz alınarak hesaplanmaktadır" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Ortadoğu politikalarının bölge dışı ülkeler tarafından belirlendiğini söyledi. Ecevit "Türkiye Ortadoğu'da kontrolü büyük ölçüde kaybetti ve şimdi bölgedeki terorizmin odak noktası haline gelmiş durumda" dedi.

7- Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan Avrasya Uluslararası Hareketi'nin Kuruluş Konferansı'na katılan İşçi Partisi (İP) temsilcilerinden Özcan Buze,İP İstanbul İl Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Avrasya ülkeleri arasındaişbirliği olanağı olduğunu belirterek "Türkiye, Kıbrıs ve Kuzey Irak konularında destek alabilir. Hatta Avrasya ülkelerinin KKTC'yi tanımaları bile sağlanabilir" dedi.

8- Gençlerbirliği Futbol Takımı Portekiz'in Sporting Lizbon Futbol Takımı'nı 3-0,Gaziantepspor Futbol Takımı daFransa'nın Lens Futbol Takımı'nı3-1 yenerek UEFA Kupası'nda 3. tura yükseldi.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu'ndaki çözüm formülünü müzakere etmediklerini belirterek, Kıbrıs sorununun çözümlenmemesi durumunda Rumların 1 Mayıs 2004'te fiilen başlayacak AB üyeliklerinde Yeşil Hat'ın 'AB sınırı' olmamasına çalışacaklarını ve bu konuda KKTC'ye taviz vermeyeceklerini söyledi.

10- Irak Geçici Hükümet Konseyi (GHK) Dönem Başkanı Celal Talabani El Cezire televizyonuna verdiği demecinde, Türkiye ziyaretinde bazı eski sorunları ele aldıklarını belirterek "Her iki taraf da bunların geçmişe ait olduğuna karar verdi. Böylelikle ilişkilerde yeni bir sayfa açıldı" dedi. Talabani, Ankara'daki Irak iletişim ofisinin de büyükelçilik düzeyine yükseltildiğini söyledi.

11- ABD Başkanı George W. Bush, Irak'ın Başkenti Bağdat'a giderek incelemelerde bulundu.

28 KASIM 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Manisa'ya gitti. Turgutlu ve Kula ilçelerinde bayram ziyaretlerinde bulunan Arınç, 2004 yılınınekonomi ve siyaset için iyi bir yıl olacağını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, UEFA'nın kararına ilişkin olarak İstanbul Valiliği'nde yapılan toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türk takımlarının Şampiyonlar Ligi'ndeki maçlarının tarafsız sahalara alınması yönündeki UEFA kararını, 12 Aralık'ta Brüksel'de yapılacak AB zirvesine taşıyacaklarını bildirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya'nın Alanya ilçesinde partililerle bir araya geldi.

Baykal, burada gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bir gazetecinin, yerel seçimlerde sağ partilerden aday gösterilmesi halinde sol tabanın kırılmasından kaygı duyup duymadığı yönündekisorusu üzerine, önemli olanın, adayınkimliği ve niteliği olduğunu söyledi.

4 - Danıştay Başkanı Nuri Alan, Cumhuriyet gazetesinin kamusal alanlara tesettürle girme konusuna ilişkin sorularını yanıtladı.

5- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''İslam ve terorizm ilişkisini içine sindirmekten önce kapsamlı bir özeleştiri yapması gerektiğini belirterek "İslam ülkeleri, var olan yapılarıyla terorizmi beslemektedir" dedi.

6- Ramazan Bayramı nedeniyle yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında, 96 kişinin öldüğü, 90 kişinin de yaralandığı bildirildi.

7- AB'ye üye ve aday ülkelerin dışişleri bakanlarının katıldıkları Hükümetlerarası Konferans Toplantısı, İtalya'nın Napoli kentindebaşladı.

Toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığındaki bir heyet temsil ediyor.

Başbakan Yardımcısı Gül toplantı çerçevesinde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ve İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile ikili görüşmelerde bulundu.

Papandreu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Gül ile 2004 Olimpiyat Oyunları çerçevesinde alınacakgüvenlik tedbirleri konusunda görüş alışverişinde bulunduklarınıbelirterek, görüşmede Louzidu davasının da gündeme geldiğini kaydetti.

8- Avrupa Konseyi, İstanbul'daki saldırıların ardından Türkiye'de yapmayı planladığı bazı etkinliklerini ertelemeyi kararlaştırdı.

9- ABD Ulusal Güvenlik DanışmanıCondoleezza Rice, ABC televizyonunaverdiği demeçte, Irak'ta yönetimin devriyle ilgili olarak Washington'un Şiilerle görüşmeler yaptığını söyledi.

10- Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende'nin, İngiltere tarafından Irakkonusunda kendisine gönderilen gizli rapor hakkında zamanında Bakanlar Kurulu üyelerine bilgi vermediği için Meclis önünde özür dilediği bildirildi.

11- İspanya Adalet Bakanı Jose Maria Michavila Bakanlar Kurulu toplantısında, ceza yasasında değişikliğe ilişkin reform paketinin kabul edildiğini ve Senato'ya sunulacağını bildirdi. Michavila, ceza yasasındaki reformla İspanya'da herhangi birotonominin, anayasal içeriği gasp etmesi, yasa dışı yollardan seçimveya referanduma çağırmasının suç sayılacağını açıkladı.

12- Rusya Devlet Başkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Gürcistan'da Abhaz-Gürcü çatışmasını önlemek içinbulunan Rus barış gücünün görev süresinin uzatılmasını istediği bildirildi.

13- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vladimir Çizov düzenlediği basın toplantısında ''Rusya-NATO Konseyi sadece Rusya'nın önerisini değil, batılı şirketlerin de füze savunma sistemleri tekliflerinideğerlendirecek'' dedi.

14- GürcistanCumhurbaşkanı Vekili Nino Burjanadze, başkent Tiflis'te temaslardabulunan Azerbaycan petrollerinin işletiminden sorumlu uluslararası konsorsiyumun (AIOC) Başkanı David Woodword ile görüştü.

Woodword görüşme sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC)ana ihraç petrol boru hattı projesinin inşaat sürecini ele aldıklarını kaydetti.Gürcistan'da 2 Kasım parlamento seçimleri sonrasında yaşanansiyasi sürecin BTC hattı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisininolmadığını ifade eden Woodword, proje inşaat sürecinin bundan sonra da bir aksaklık yaşanmadan devam edeceğini söyledi.

15- Resmi ziyaret amacıyla Yunanistan'da bulunan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos yaptığı açıklamada, AP'de Kıbrıs için ayrılan 6 sandalyeden 2'sinin Türklere verilmeyeceğini ve sandalyelerin tamamını Rum milletvekillerinin dolduracağını söyledi.

16- İngiltere ile İspanya arasında statüsü konusunda sorunlar bulunan Cebelitarık'ta, Peter Caruana'nınüçüncü kez başbakanlığa seçildiği açıklandı.

17- Irak Geçici Yönetim Konseyi (GYK) üyesi Mahmut Osman, ABD Başkanı George Bush'un Bağdatziyaretini, Irak'a yapılmış birziyaret olarak göremeyeceklerini belirterek ''Hiç kimse, Yönetim Konseyi olarak bizi bu ziyaret konusundabilgilendirmedi. Bush, Iraklılarla hiçbir resmi görüşme yapmadı. Sıradan Iraklılarla görüşmedi. Bush, sadece askerlerinin moralinigüçlendirmeye çalışıyordu'' dedi.

29 KASIM 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Manisa Öğretmenevi'nde düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'da yaşanan terör olaylarına değinerek terörün lanetli olduğunu, kaynaklarının kurutulması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Yunan devlet televizyonu ET3'e yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye'ye yaklaşımını eleştirerek, Kıbrıs'ı ön şart olarak masaya sürmenin siyasi ahlakla bağdaşmadığını bildirdi.

3- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 17 Ağustos 1999'da meydana gelen depremin ardından zamanaşımı nedeniyle verilen davanın ortadan kaldırılması kararını bozdu.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, yabancı ortaklı Türk şirketlerinde, yabancı haklarının korunması için mevzuat çalışması yapıldığını, bu amaçla başka ülkelerdeki uygulama örneklerinin incelendiğini söyledi.

5- İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Şişli'deki Beth İsrael Sinagogu'na yapılan bombalı intihar eyleminde istihbarat ve gözcülük yaptıktan sonra eylem talimatı veren kişinin Yusuf Polat olduğunu açıkladı.

6- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı'na Tevfik Bilgin'in getirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- 2003-2004 öğretim yılında İngilizce dil öğreticisi ve bilgisayar dil öğreticisi atanmasına imkan tanıyan Bakanlar Kurulu kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Terör konusunda medyanın alması gereken tutum için İstanbul'da bir araya gelen medya yöneticileri aldıkları ortak kararı bir deklarasyonla açıkladı. Alınan ortak kararda, yetkililerden, sağlıklı bilgi akışı için 'bilgi saklanmaması' istendi.

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi de yaptığı açıklamada, 'dış bir iradenin yönlendirmesine razı olmayacaklarını' söyledi.

9- Yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişinin öldüğü, 52 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Gazeteci Hakkı Erdem, Balıkesir'in Gönen ilçesinde hayatını kaybetti.

11- Afganistan'da Taliban militanları tarafından 30 Ekim tarihinde kaçırılan Türk mühendis Hasan Önal serbest bırakıldı.

12- İtalya'nın Napoli kentinde düzenlenen AB Hükümetlerarası Konferansı'na katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AB konusunda üzerine düşen her şeyi yapacağını, ancak Türkiye'ye yine de ters davranılması halinde bunu ne Türkiye'nin ne de Avrupa'nın kaldırabileceğini söyledi.

Toplantıya katılan Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin de yaptığı açıklamada, İngiltere ve Almanya ile AB savunmasıyla ilgili düzenlemeler konusunda anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ise Avrupa kapısının Türkiye'ye açık tutulması gerektiğini söyledi.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, toplantı sırasında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile yaptığı ikili görüşmeye ilişkin Scotsman gazetesine yaptığı değerlendirmede, İngiliz Konsolosluğu'nu ve HSBC Bank'ı hedef alan saldırıların İngiltere ile Türkiye'yi daha da yakınlaştırdığını belirterek, İngiltere'nin Türkiye'nin AB'ye erken bir tarihte katılması yönündeki isteğini etkilemediğini söyledi.

13- Rusya'nın başkenti Moskova'da temaslarda bulunan Abhazya Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Raul Kadzimba, Abhazya'nın bağımsız bir cumhuriyet olduğunu belirterek, hiçbir zaman Gürcistan'ın bir parçası olmayacağını söyledi.

14- Suriye Başbakanı Naci El Otari, El Musaver adlı Mısır dergisine verdiği demeçte, Irak'taki Amerikan varlığını eleştirdi ve Amerikan güçlerine karşı gösterilen direnişi 'özgürlük hareketi' olarak nitelendirdi.

15- Fransa Başbakanı Jean-Pierre Raffarin, dün başkent Paris'te iktidardaki Çoğulcu Halkçı Birlik Partisi'nin (UMP) toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin, kadınları 'köktendinci baskılardan' korumak amacıyla devlet okullarında ve kamu kuruluşlarında türbanı yasaklamayı planladığını belirtti.

16- Rusya, Çeçen liderlerden Ahmet Zakayev'e siyasi sığınma hakkı tanıyan İngiltere'ye protesto notası verdi.

30 KASIM 2003

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Kafe Siyaset' adlı programda, "İslami terör lafı kanıma dokunuyor" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "Terörün adını koyamıyorlar. Bu Hizbullah terörüdür. Hükümet niye adını koyamıyor, çünkü 4 ay önce Hizbullah'ı affetti. Yüzlerce terorist tahliye oldu" diyerek eleştirdi.

2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, uçak biletlerindeki Eğitime Katkı Payı ve Özel İşlem Vergisi'nin kaldırılması için Maliye Bakanlığı'na talepte bulunduklarını bildirdi. Bakanlığının talebine Maliye Bakanlığı'nın da sıcak baktığını belirten Bakan Yıldırım "Kabul ettiklerinde devreye girecek. İndirim devreye girince 100 milyon liralık bilette, 20 milyon liralık düşüş olacak. Bu, taşıyıcı firmalara katkı ve teşvik olacak" dedi.

3- İstanbul Valisi Muammer Güler yaptığı açıklamada, İstanbul'da HSCB Bank Genel Müdürlüğü binasına yönelik saldırıyı gerçekleştiren 4. intihar eylemcisinin İlyas Kuncak adlı kişi olduğunu belirterek "El Kaide bağlantısı ikinci olayda da benzerlik arz ediyor. Ancak bizim de resmi yönden kesin bilgi vermemiz için bütün bulgulara ulaşmamız gerekiyor" dedi.

4-44. Uluslararası Selanik Film Festivali'nde, 'Altın İskender' büyük ödülünü yönetmenliğini Aleksey German JR'ın üstlendiği Rus yapımı 'The Last Train' adlı film kazandı.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Yunanistan Ekonomi ve Maliye Bakanı Nikoloas Christodoulakis, İstanbul'da Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti. Christodoulakis yaptığı açıklamada, terorizmin bütün dünya için problem olduğunu belirterek, Türkiye'nin güvenlik ve barışı oluşturmak için çaba gösterdiğini söyledi.

6- 1 ay önce Afganistan'da Taliban tarafından kaçırılan Türk mühendis Hasan Önal'ın, başkent Kabil'deki Türk Büyükelçiliği'ne getirildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Önal'ın sağlık durumunun iyi olduğu, Türkiye'ye ulaştırılması için gerekli hazırlıkların yapılmakta olduğu kaydedildi.

7- Irak'ta, dün düzenlenen 3 ayrı saldırıda, 7 İspanyol askeri istihbarat görevlisi, 2 Japon diplomat ve 2 Amerikan askerinin öldürüldüğü bildirildi.

8- Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov başkent Moskova'da yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Çeçen liderlerden Ahmet Zakayev'e siyasi sığınma hakkı tanımasını, 'Çeçenistan'daki terör kurbanlarına ağır bir hakaret' olarak tanımladı ve kararın kendileri için darbe niteliği taşıdığını söyledi