06.12.2003
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 2003

 

 

1 ARALIK 2OO3

 

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç ajans ve televizyonların Ankara temsilcileri ile yaptığı toplantıda, bir gazetecinin 'islami terör' tartışmasıyla ilgili sorusu üzerine "Kim yaparsa kime karşı yaparsa ve ne maksatla yaparsa yapsın terörü lanetliyoruz. Hem din açısından, hem mezhep açısından hem de etnik kimlik açısından terörü yapan kişilerin bu mensubiyetlerine bakarak bir ayırım yapmanın yanlış olduğunu düşünüyorum" dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, İstanbul'da düzenlenen bombalı saldırılar değerlendirildi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener toplantının ardından yaptığı açıklamada, terör olaylarının dünyanın değişik ülkelerinde meydana gelebildiğini, ne zaman kimi vuracağının da belli olmadığını belirterek, Türkiye'deki istihbarat konusunda bir zaafiyet yaşandığı yönündeki değerlendirmelerin ihtiyatlı karşılanması gerektiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca "Canlı bomba ve bunlarla ilişkisi olanlar şu anki verilere göre El Kaide'ye yakın görünüyor. Teroristler onlarla bağlantılı olarak ortaya çıktı" dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Başbakanı Victor Yanukovic ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, İstanbul'da yaşanan bombalı saldırılara rağmen programını değiştirmeyerek Türkiye'ye gelen Ukraynalı meslektaşının ziyaretinin uluslararası siyasi çevrelere bir mesaj olduğunu belirterek "Eğer uluslararası terorizme karşı ortak bir platform oluşturacaksak istisnasız ortak hareket etmeliyiz" dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, görüşmede Kırım Türklerine verilecek destek ve ticaret hacminin artırılması konusunda fikir birliğine varıldığını söyledi.

Yanukovic de "Terörün dili, dini ve ırkı yoktur. Ülkeler kendi dillerine, dinlerine ve ırklarına bakmadan ortak hareket etmelidir" diyerek zaten sorunsuz olan ikili ilişkilerin, ziyaretiyle daha da gelişeceğini belirtti.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök katıldığı Romanya Ulusal Günü resepsiyonunda gündemdeki konuları gazetecilere değerlendirdi. Orgeneral Özkök, İstanbul'daki terör saldırılarına ilişkin olarak saldırıların dini motifli olduğunu belirtti ve "Din ve siyaset iki kimyevi madde gibidir. Bir araya gelince, siyasi hedeflere din üzerinden ulaşılmaya çalışılınca dinin tüm güzelliklerinin gidip yerine vahşetin geldiğini görüyoruz. Bu olaylar bize laik sistemin, seküler devletin erdemini ve değerini bir kez daha gösteriyor" dedi.

5- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, Mardin'in Nusaybin ilçesinde bir askeri konvoya düzenlenen saldırıda biri astsubay olmak üzere 5 askerin öldüğü, 4 askerin de yaralandığı bildirildi.

6- Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Aydıner, Türkiye'nin dış destekli ve organizasyonlu terör dalgasıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, İstanbul'da patlayan dört bomba ile ilgili olarak Suriye'den getirilen şüphelilerin soruşturma bütünlüğü içinde sorgulanacağını söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı BinaliYıldırımTürkiyegazetesineyaptığıaçıklamada, 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren deniz ulaşımı amacıyla kullanılan yakıtta Özel Tüketim Vergisi'nin kaldırılacağını söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2007 yılında enerji açığıyla karşı karşıya kalacağını belirterek, gerekli önlemlerin alınabilmesi için 2004'ten itibaren yatırıma geçilmesi gerektiğini söyledi.Bakan Güler ayrıca, Dünya Bankası'nın Türkiye'de enerji talep fazlası bulunduğuna dair raporuna katılmadığını belirtti.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Genel Merkez'de düzenlenen toplantıdan sonra yaptığı yazılı açıklamada, 28 Mart 2004'te yapılacak yerel seçimlerin ardından gerçekleştirilecek kurultayda genel başkanlıktan ayrılacağını söyledi.

10- YTP Genel Başkanı İsmail Cem yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin son zamanlarda 'modern İslam devleti' ve İslam ile demokrasinin bağdaşacağının örneği' biçiminde içeride ve dışarıda tanımlandığını belirterek "Siyasal rengi ne olursa olsun Türkiye, cumhuriyet hükümetidir" dedi.

11- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) başkanlığına atanan Tevfik Bilgin görevine başladı. Yemin töreninden sonra bir açıklama yapan Bilgin "BDDK'nın layık olduğu saygınlığa tekrar kavuşması için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğimize emin olabilirsiniz" dedi.

12- Yunanistan Ekonomi ve Maliye Bakanı Nikos Christodoulakis ve Yunanistan Sanayicileri Federasyonu (FGI) üyelerinden oluşan bir heyet TÜSİAD yöneticileri ile İstanbul'da bir araya geldi.

Toplantıya katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye ile Yunanistan arasındaki çifte vergilendirmenin önlenmesiyle ilgili anlaşmanın imzalanacağını belirterek "Anlaşma iki toplumun ekonomik ilişkilerinin daha çok gelişmesine neden olacaktır" dedi.

Christodoulakis de konuşmasında, her iki ülke arasındaki ticari ilişkiler artırıldığında bunun aynı zamanda bölgesel ittifakı doğuracağını belirterek güçlü ve tek ekonomiler yerine entegre ekonomilerin olmasının çok daha iyi olduğunu söyledi.

13- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, uluslararası güvenlik ve istikrara yönelik 21. yüzyılda ortaya çıkan yeni tehditleri görüşmek üzere Hollanda'nın Maastricht kentinde bir araya geldiler.

14- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Çin'de Cumhurbaşkanı Hu Cintao ve Başbakan Ven Cianbao ile bir araya geldi.

Schröder China Daily gazetesine verdiği demecinde, Almanya'nın Çin'e yaptığı ihracatın son 5 yılda ortalama yüzde 22 arttığını ve Almanya'nın bu ülkeye yaptığı yatırımın 3 yıl içinde ikiye katlanacağını söyledi.

15- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad New York Times gazetesine verdiği demecinde, ABD'den, İsrail-Suriye görüşmelerini canlandırması için nüfuzunu kullanmasını istedi.

2 ARALIK 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, inanç ve fikir bütünlüğü ile terör arasındaki mesafeyi korumaya dikkat ettiklerini belirterek, aynı hassasiyeti sadece İslamiyet için değil bütün semavi dinler ve insanlığın kutsal değerleri için gösterdiklerini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,dış politikadaki yanlışlıkların, tutarsız ve ilkesiz anlayışların sıkıntı yarattığını belirterek, hükümetin teröre karşı bilinçli bir politikası olmadığını söyledi. Terörün bir siyasal mücadele yöntemine dönüştüğünü belirten Baykal, Türkiye'nin şiddete teslim olmayacağını da belirtti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Tariel Leoanitze'yi kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Gürcistan'a her türlü yardımı yapmaya kararlı olduğunu belirterek, askeri, güvenlik ve ekonomi alanındaki işbirliğinin aksamadan devam edeceğini söyledi. Leoanitze de Başbakan Yardımcısı Gül'e Gürcistan'daki yeni yönetimin dostluk mesajını iletti.

Öte yandan Türkiye'de bulunan İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Barones Sizsymons da Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü. Sizsymons, Başbakan Yardımcısı Gül ile uluslararası terorizme karşı ortak mücadele konusunda görüş birliğine varıldığını belirterek, terorizme karşı nasıl önlem alabileceklerini görüştüklerini söyledi. Sizsymons ise terörle mücadelenin, Türkiye'nin AB'ye katılma yönündeki kararlığını bir kez daha sergilediğini belirtti.

4- Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen mahkumiyet kararlarının temyiz incelemesini sonuçlandırdı. Daire, SP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a, Türk Ceza Yasası'nın 345. Maddesi'nde düzenlenen 'özel belgede sahtecilik' suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezasını usul ve yasaya uygun bularak oybirliğiyle onadı.

Daire, aynı davada 1 yıl ile 1 yıl 2'şer ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılan 69 kişi hakkındaki hükmü de onadı.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Türkiye'de bulunan Yunanistan Ekonomi ve Maliye Bakanı Nikos Christodoulakis, yapılan törenle "Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi" anlaşmasını imzaladılar.

Christodoulakis daha sonra Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ile görüştü. Bakan Babacan görüşmede yaptığı açıklamada, İstanbul'daki terör olaylarının doğrudan yabancı yatırımcıyı etkilemeyeceğini belirtti.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ 'AIDS ile Mücadele Haftası' kapsamında İstanbul'da düzenlenen 6. AIDS Kongresi'nde yaptığı konuşmada, AIDS'in tüm toplumları etkileyen kronik ve ilerleyici bir hastalık olduğunu belirterek, Türkiye'de hastalığın henüz çok yaygın olmadığını söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Genel Merkez'de Başkanlık Divanı toplantısı sonrasında yaptığı basın açıklamasında, İstanbul'da yaşananterör olaylarını değerlendirdi ve hükümeti gerekli tedbirleri almamakla eleştirdi.

8- ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemiryaptığı yazılı açıklamada, partisinin 13-14 Aralık'ta gerçekleştirilecek kongresinde aday olmayacağını açıkladı.

ANAP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Ahmet Özal da görevinden ve partisinden istifa etti.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Senatosu, İstanbul'da 'Terör Olayları ve Medya, Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa Tasarısı' konularını değerlendirdi.

TGC Başkanı Orhan Erinç toplantıda yaptığı açıklamada, medya yöneticilerinin 29 Kasım'da yaptıkları terör konulu toplantıyı eleştirerek "Burada söylenenler bizim 1994'te ortaya attığımız ilkeler" dedi.

10- Galatasaray Futbol Takımı, UEFA tarafından güvenlik gerekçesiyle Almanya'nın Dortmund kentine alınan Şampiyonlar Ligi D grubundaki 5. maçında İtalyan takımı Juventus'u 2-0 yendi.

11- Adalet Bakanı Cemil Çiçek resmi temaslarda bulunmak üzere ABD'nin başkenti Washington'a hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Ortadoğu'nun terörden arındırılması için herkesle işbirliği yapacaklarını belirtti. Bakan Çiçek ayrıca, PKK terör örgütü mensuplarının büyük bölümünün Kuzey Irak'ta bulunduğunu ve Türkiye'nin bu konuda ABD'den beklentileri olduğunu söyledi.

Bakan Çiçek, Pentagon'da ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'i ziyaret etti. Ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan İnsan Kaynakları Genel Müdürü ve ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Siyasi İşler Müsteşarı Marc Grossman ve Terörle Mücadele Koordinasyon Dairesi Başkanı Büyükelçi Cofer Black ile ayrı ayrı görüşmeler yaptı. Bakan Çiçek daha sonra Beyaz Saray'da ABD Başkanı George W. Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condeleezza Rice'ın Yardımcısı Francis Townsend ile bir araya geldi.

12- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen "Enerji Sektöründe Avrupa-Akdeniz İşbirliği Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, bilinen doğalgaz ve elektrik hatlarının yanı sıra, Ortadoğu'dan gelen doğalgaz ve elektrik hatlarının da Avrupa'ya Türkiye üzerinden nakledilmesinin gündemde olduğunu belirterek "Enerji konusunda Türkiye'nin stratejik transit rolü teyit edilmiştir" dedi.

13- ABD'de bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki 'Ekonomik Ortaklık Komisyonu' toplantılarına katıldı. Ziyal ayrıca, bazı Musevi örgütlerinin temsilcilerini kabul etti.

14- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da ATO üyeleriyle Başbakan Derviş Eroğlu'nu ziyaretinde yaptığı konuşmada "Kıbrıs Türkiye'nin bir kırılma noktasıdır. Seçimlerde Annan Planı'na karşı çıkanlar kazanırsa KKTC var demektir. Diğerleri kazanırsa KKTC yok demektir" dedi.

15- Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Kesimi yurttaşı Titiana Loizidu'ya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararı gereği 1 milyon 120 bin euro tutarındaki maddi tazminatı ödedi.

Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi, AİHM'nin maddi tazminat kararı dışında, Loiziu'nun 'KKTC'de kalan topraklarına ve evine dönmesinin garanti altına alınmasını' öngören genel hükmüne ilişkin olarak konunun zamanı geldiğinde ve 2005 yılı sonunda ele alınmasına yönelik teklifler de göz önüne alınarak ileri bir tarihte incelenmesine karar verdi.

16- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Belçika'nın başkenti Brüksel'de Belçika Senatosu'nun Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta çözüm olması halinde kuzey ile güney arasında dengeyi sağlayacak yardımlarda bulunacaklarını belirtti. Verheugen ayrıca, KKTC'nin devlet olarak sadece Türkiye tarafından tanındığını, burada yapılacak seçimlerin de sadece Türkiye tarafından tanınacağını ve bu seçimlerin yasallığı bulunmadığını belirterek, söz konusu seçimlerde muhalefetin kazanması halinde, AB'nin sonuçları kabul edeceğini söyledi.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da, Kıbrıs'ta 14 Aralık'ta yapılacak milletvekilliği seçimleri öncesinde Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Denktaş, muhalefetin kazanma şansı olmadığını, seçim sisteminin buna olanak vermediğini belirterek "Bizim sistemimiz, içinde bulunduğumuz ortamda koalisyon yaratacak bir sistemdir" dedi.Denktaş ayrıca, muhalefet partilerinin "Kazanırsak Annan Planı'nı imzalayacağız" iddiasıyla ortaya çıktığını, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu barış planının ise devleti ortadan kaldırmayı hedeflediğini söyledi.

3 ARALIK 2003

1-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Gürcistan Devlet Başkan Vekili Nino Burcanadze ve Devlet eski Başkanı Eduard Şevadnadze'yi telefonla arayarak, demokrasinin gereği olan diyalog ve uzlaşının, Gürcistan'ın liderlerini ortak bir zeminde buluşturmasından duyulan memnuniyeti belirtti. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin, dost Gürcistan'a elinden gelen tüm desteği vermeyi sürdüreceğinisöyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi'nin Loizidou davasına ilişkin dün aldığı iki kararla ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül,Kıbrıs Rum Kesimi ile Yunanistan'ın, Loizidou konusunda uzlaşmaya varılmaması için son dakikaya kadar engelleme girişimini sürdürdüğünü belirterek, Kıbrıs'ta kalıcı bir çözüme ulaşılmasını ümit ettiklerini ve çözümle birlikte diğer konularınkendiliğinden halledilmiş olacağını söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türk yargıcı Rıza Türmen ise Türkiye'nin 'dava diğer Rum başvurularına emsal teşkil etmesin' yönündeki beyanının mahkemeyi bağlamayacağını belirtti.

3- TÜBİTAK bilim kurulu üyeliklerine bir kereye mahsus olmak üzere Başbakan tarafından atama yapılmasını öngören yasa, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda aynen kabul edildi.

4- Devlet İstatistikEnstitüsü'nden(DİE) yapılan açıklamaya göre, kasım ayında yıllık enflasyontoptan eşyada yüzde 16.2, tüketici fiyatlarında yüzde 19.3 olarak gerçekleşti.

5- Türk-İş'in 19. OlağanGenel Kurul toplantısı yapıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, duygusallığın siyasette, ekonomide, sendikacılıkta egemen olmaması gerektiğini söyledi. Sonu gelmez tartışmalarla zaman yitirmekistemediklerini belirten Başbakan Erdoğan "Gelin özel sektörde örgütlenin. Ben bir parti başkanı olarak nasıl örgütleniyorsam, sendikalar da benzeri bir şekilde davranmalı" dedi.

Kurulun açılış konuşmasını yapan Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç isekamu yönetimi reformuna izin vermeyeceklerini belirterek "Kamu reformunu, cumhuriyetin temel kazanımlarını ortadan kaldırarak, devletin kurumlarını tahrip ederek, iç denetimi ortadan kaldırarak yapmak mümkün değildir. Sosyal tarafların görüşleri alınmadan hazırlanan kamu yönetimi reformunu kabuletmiyoruz" dedi.

Toplantıya katılanCHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise dengelerin giderek sendikalar ve çalışanlar aleyhine bozulduğu bir ortamda örgütlenmeninzor olduğunu söyledi.

6- İstanbul DGM Başsavcılığı, İslami Kurtuluş Çeçen Direnişi üyeleri ile Müslüman Kardeşler Örgütü'nün temsilcilerinin Türkiye'de suç işlemediği gerekçesiyle haklarında takipsizlik kararı verdi.

Ayrıca, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi Rusya'dan Türkiye'ye doğalgaz getirmek amacıyla başlatılan 'Mavi Akım Projesi'yle ilgili yolsuzluk davasındaBOTAŞ'ın 5 eski yöneticisine 11 ay 20'şer günlük hapis, 6'şar milyon liralık da para cezası verdi.

7- İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen 2. Sanayi Kongresibaşladı. Kongre'nin açılışında bir konuşma yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, hükümetin sanayinin gelişmesiiçin özel sektör öncülüğünde rekabete açık serbest piyasa ekonomi politikalarını destekleme kararlılığındaolduğunu söyledi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçükise küresel rekabetteki başarının en önemli belirleyicilerinden birinin yerel zeminlerin gelişmişlik düzeyi olduğunu belirterek "Hangi kriterlere bakarsak bakalım, ülkemizde şirketlerimizin uluslararası rekabet ortamında başarılı olmaları için uygun bir zeminin olmadığı açıktır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da kongreye bir mesaj gönderdi.

Toplantıya katılanİtalya Üretim Faaliyetleri BakanıAntonio Marzanoyaptığı konuşmada, Türkiye'ye gitmeyin çağrılarına "Terör, yaşam tarzımızı değiştirirse başarıya ulaşır" dedi.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Senatosu dün Nemci Tanyolaç başkanlığında yaptığı değerlendirme toplantısının sonucunu yazılı bildiri ile kamuoyuna açıkladı.Açıklamada,İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da medyayı suçlayıcı açıklamalarda bulunduğu, buna karşın TGC dışındaki açıklamalarda,yayınlarda, başbakandan söz edilmemesiyle politik bir yaklaşımsergilendiği belirtildi.

9- Türkiye'de bulunan ABD Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Peter Pace, Genelkurmay'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün ardındanGenelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile görüştü.

Görüşmede, PKK'nın Kuzey Irak'taki militanlarına yönelik alınması gündemde olan önlemlerin değerlendirildiği belirtildi.

10- Adalet Bakanı Cemil ÇiçekABD'nin başkenti Washington'daABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfwitz, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman veABD Dışişleri Bakanlığı'nın Terorizmle Mücadele Özel Koordinatörü Cofer Blackile görüştükten sonra yaptığı açıklamada "Bugün terörün muhatabı olan ülkelerin başında Türkiye ve ABD geliyor. Bazı ülkeler, terörün ne menem bir şey olduğunu anlamamış olabilir. Biz işbirliği çabalarımızı sürdürüyoruz. Bugünkü görüşmelerde muhataplarımız Türkiyeile bu alan ve her alanda işbirliğine hazır olduklarını ifade ettiler" dedi.

11-ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ile birlikte Türkiye-ABD Ekonomik Ortaklık Komisyonu(EOK) toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyenABD Dışişleri Bakan YardımcısıAlan Larson, bombalı saldırıların ardından İstanbul'un toparlanmaya geçmesini, 11 Eylül saldırılarından sonra New York kentinin hızla kendine gelmesine benzetti ve terörün, Türkiye'deki yatırımcıları etkileyeceğine inanmadığını söyledi.

12- AB'nin Genişlemeden sorumlu ÜyesiGünter Verheugen Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türk askerinin Kıbrıs'takivarlığının 'yasadışı' olduğunu öne sürerek, Ada'da seçimleri muhalefetin kazanması durumunda çözüm sürecinin yeni bir ivme kazanacağını söyledi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Bayrak televizyonunda düzenlediği basın toplantısında,AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in, Belçika Senatosu'nda yaptığı "New York, Ankara, Atina, Lefkoşa ve Brüksel arasında görüşmeler oluyor, Kıbrıs'la ilgili kararlar Denktaş'ın arkasından alınıyor" sözlerine ilişkin yaptığı açıklamada, bu sözlerin gerçekleri yansıtmadığını belirterek, tüm temaslar ve yazışmalarla ilgili tutanakların kendisine iletildiğini söyledi.

CumhurbaşkanıDenktaşayrıca,Türkiye'ninAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)kararıçerçevesinde 1 milyon 120 bin Euro tazminat ödediği Rum Titina Loizidu'nun Girne'deki evine dönemeyeceğini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül deVerheugen'inkonuyla ilgiliaçıklamalarını eleştirdi.

14- İtalya Senatosu'nun, Başbakan Silvio Berlusconi'nin medya hakimiyetinielinde tutmasına olanaktanıyan yasayı onayladığı bildirildi.

Ayrıca, basın ve ifade özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesiyle yasaya karşı çıkanlar başkent Roma'daprotesto gösterisi düzenledi.

4 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'de bulunan Romanya Cumhurbaşkanı İon İliescu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Romanya'nın bölgedeki barış ve istikrarın pekişmesinde ve bölgenin Avrupa ile bütünleşmesinde önemli rol oynayacağını söyledi.

İliescu da Romanya halkının Türk halkıyla dayanışma içinde olduğunu belirterek, uluslararası toplumun teröre karşı ortak mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Etik Değerler Merkezitarafından İstanbul'da düzenlenen '3. Etik' zirvesine gönderdiği mesajında, etik değerlerin bireyden başlayarak her kurum ve örgütte geçerli olmasının, temiz toplumun ve toplumsal uyumun olmazsa olmaz koşulu olduğunu söyledi.

3- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada "Toplantıda, Türkiye'ye yönelik iç ve dış tehdit, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harbe hazırlık, iç güvenlik harekat durumu değerlendirmeleri yapılmış ve silahlı kuvvetlerin çeşitli personel konuları görüşülmüştür" denildi.

4- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan ABD Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Peter Pace'nin ziyaretiyle ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada "Ziyaret süresince Türkiye-ABD arasındaki askeri ilişkiler, NATO'nun transformasyonu ve yürütülen komuta kontrol düzenlemeleri ile ilgili gelişmeler, bölgesel güvenlik, Irak'ta istikrar ve güvenliğin sağlanması ile yeniden yapılanma konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur" denildi.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD Genelkurmay 2. Başkanı Peter Pace'i kabul etti. Bakan Gönül görüşme sırasında yaptığı açıklamada, NATO'nun Afganistan'a helikopter isteğinin değerlendirildiğini söyledi.

Pace de yaptığı konuşmada, İstanbul'daki terör saldırılarından üzüntü duyduklarını belirterek "ABD olarak teroristlerin peşinden gitmeye ve onları bulmaya devam edeceğiz" dedi. Pace bir soru üzerine PKK/KADEK'in Türkiye için önemli bir problem olduğunu bildiklerini söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'yu kabul etti. Baykal, kabul sırasında gazetecilerin dış politikaya ilişkin sorularını yanıtladı.

7- CHP Grup Başkan Vekili Ali Topuz TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.

8- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'da meydana gelen terör olaylarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

9- Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Yasası'nın 'gizlilik' öngören bazı hükümlerinin kaldırılmasına ilişkin tasarı, TBMM Anayasa Komisyonu tarafından kabul edildi.

10- Tez Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Sadık Özden, Türk-İş'in 19. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın örgütlenme çağrısında bulunduğunu belirterek "Örgütlenin diyorlar ama TBMM'de dahi çalışan işçiler Tez Koop-İş Sendikası'na üye oldukları için işten çıkarılıyor" dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da toplantıda yaptığı konuşmada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Tez Koop-İş Sendikası'nın yanlış işkolunda örgütlendiğini tespit ettiğini belirterek "Daha önce de sendika yetkilileriyle bu konuyu görüştük, hiçbir işçinin de işine son vermedik" dedi. Başkan Arınç ayrıca ekonomik konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

11- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, NATO'nun yıl sonu toplantısına katılmak üzere gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantılarda Türkiye'nin Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'ne 3 helikopterle katkıda bulunmasının kararlaştırıldığını belirterek, helikopterlerin saldırı amaçlı değil, insani yardım amaçlı kullanılacağını söyledi.

12- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in Sözcüsü Jean-Christophe Filori tarafından yapılan yazılı açıklamada, Verheugen'in Belçika Senatosu Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmanın Anadolu Ajansı'nda yansıtılması sırasında kullanılan bazı cümleler konusunda itirazda bulunularak, Verheugen'in KKTC'de muhalefetin kazanması halinde seçim sonuçlarını kabul edeceklerini, aksi halde seçimleri tanımayacaklarını söylemediği ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın bilgisi dışında başkentlerde bazı kararlar alındığına dair ifadelerin dedoğru olmadığı belirtildi.

13- IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türk hükümetinin Bankacılık Yasası ile ilgili amaçlarının IMF tarafından da benimsendiğini, ancak kullanılacak yöntemin BDDK ve TMSF'nin bağımsız niteliklerine zarar vermemesi gerektiğini söyledi.

14- Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Elmar Brok'un CNA ajansına yaptığı açıklamada "Kıbrıs'ta çözüm yoksa, Türkiye için müzakereler yok" dediği belirtildi.

15- ABD'nin Stratejik ve Uluslararası Etütler Merkezi'nin (CSIS) yayımladığı Türkiye raporunda, İstanbul'da meydana gelen bombalı saldırıların değerlendirildiği belirtildi.

5 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 69.yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Sezer, çağdaş uygarlığın, hiçbir ayrım gözetilmeksizin tüm insanların yaşamın her alanında eşit haklara sahip olduğu anlayışına dayandığını belirterek, insanlığın uzun tarihsel deneyimler sonucu ulaştığıdemokrasinin olmazsa olmaz koşulunun eşitlik ilkesi olduğunusöyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Telekom'un Hızlı İnternet Projesi'nin (ADSL- Asimetrik Sayısal Abone Hattı) tanıtımı ile Ulaştırma Bakanlığı veMilli Eğitim Bakanlığı arasında bütün okullara hızlı internetgötürülmesine ilişkin protokolün imza törenine katıldı.

Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyaya açık, dünyayı tanıyan ve dünyanın birikiminden faydalanan bir bilgi toplumu haline gelmek dışında bir seçeneğininbulunmadığını ifade etti.

Törene katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da bilginin kısa zamanda elde edilerek kullanılmasının bugün dahafazla ön plana çıktığını, bunun altyapısını telekomünikasyonsektörünün oluşturduğunu belirterek, Türkiye'de özelliklemobil ve sabit telefon hizmetlerinde dünya ve Avrupa standartlarınınyakalandığını, Telekom'un ses tekelinin 2004 yılında kalkmasıylayaşanacak rekabetle hizmetlerin daha kaliteli verilmesininplanlandığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise Başbakan Erdoğan'ın bilişim içinbelirlediği öğrencilerin bilgisayar okur yazarı, bilgisayar teknikeridüzeyinde eğitilmesi ve bilişim işçisi yetiştirilmesini öngörenhedeflerini anlattı.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AB ülkeleri ve adayları büyükelçilerineverdiği yemekte, başta İstanbul'daki saldırılar ve ardından meydanagelen gelişmeler ile Türkiye'nin AB üyelik süreci ve Kıbrıs sorunukonuları ele alındı.

3- Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Arslan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye'de şu an için bir terorist saldırı yapılması ihtimalinin bulunmadığını belirterek, polisin her türlü önlemi aldığını ve çalışmalarınısürdürdüğünü söyledi.

Arslan, İstanbul'da meydana gelen 4 ayrı patlamadan sonra yeni bir saldırı beklenip beklenilmediğine dair soruüzerine ''Türkiye'de yeni bir terorist saldırı ihtimali yok. Türk polisi her türlü önlemi alıyor. Saldırılara yönelik çalışmalarınıyürütüyor'' dedi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ekonomi konularında Sabah gazetesinin sorularını yanıtladı.

5- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kabul edildi.

6- BTP Genel Başkanı Mümtaz Soysal, CGP Genel Başkanı Yekta Güngör Özden ve YP Genel Başkanı Sadettin Tantan yaptıkları ortak açıklamada, Türkiye'ninAB üyeliği konusunda Kopenhag kriterleri dışında hiçbir ek koşulun kabul edilemeyeceğini belirttiler.

7- Yükseköğretim Kurulu (YÖK)Başkanı Kemal Gürüz'ün görev süresisona erdi.

8- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu Hak-İş'in 10. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığıkonuşmada, ekonomideki olumlu gelişmenin toplumun büyük çoğunluğunun hayatınahenüz yansımadığını bildirdi.

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Başbakanlığa sunulan ikinci vergi paketine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, yıl sonunda süresi dolacak olan vegayrimenkul ya da iştirak hissesi satış kazancının sermayeye eklenmesi durumunda vergi muafiyeti sağlayan uygulamanın mutlaka Vergi ReformuPaketi içinde yer alması gerektiğini söyledi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'deki 14 Aralık seçimleri, Kıbrıs sorununun çözüm süreci ve AB üyeliği konularında Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

11- ABD Adalet Bakanı John Ashcroft'un davetlisi olarak başkent Washington'datemaslarda bulunan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türk basınına temaslarıyla ilgili bilgiverdi ve soruları yanıtladı.

Bakan Çiçek, şu anda Guantanamo'da 6 Türk bulunduğunu vebunlardan 2'si için iade kararı çıkmış olduğunu ve en kısa zamanda bu2 Türk'ün de iade edileceğini kaydetti.

12- Türkiye-ABD Ekonomik Ortaklık Komisyonu toplantıları çerçevesinde ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal düzenlediği basın toplantısında, Washington'daki temasları sırasında ABD'nin,Irak'ın yeniden inşası için ayırdığı 18.7 milyar dolar tutarındaki dev ihalelerde Türk şirketlerinin de doğrudan yarışabilecek ülkelerlistesinde yer aldığını resmen teyit ettiğini bildirdi.

13- Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te temaslarda bulunan ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Cumhurbaşkanı Vekili Nino Burjanadze ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Rusya'nın Gürcistan'da bulundurduğu askeri üslerini,İstanbul'da imzalanan AGİT anlaşması çerçevesinde boşaltmasıgerektiğini belirtti.

Burjanadze de içinde bulundukları sorunların çözümünde Rusya'nın sık aralıklarla yardım önerisinde bulunduğunu, ancak Rusya içindeki bazı odakların aynı düşüncedeolmadığını söyledi.

14- Rusya Acil Durum Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Stavropol'daki bir yolcu trenine düzenlenen saldırıda 148 kişinin yaralandığı, 36 kişinin de öldüğü bildirildi.

6 ARALIK 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Hak-İş 10. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 3 kasım seçimlerinin ülke için dönüm noktası olduğunu belirterek, 3-4 yıl önce 'en az güvenilen kurumlar' arasında yer alan Meclis'in hızla itibar kazandığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin (TÜRSAB) 16. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sahip olduğu zengin olanaklarla gücünü topladığını belirterek "İhracattan turizme cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırıyoruz" dedi.

Toplantıya katılan Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu da 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerinde birbiri ardına meydana gelen dört bombalı teror saldırısına rağmen Türk turizminin, tarihindeki en iyi kasım ayını yaşadığını belirtti.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile birlikte katıldığı Yabancı Sermaye Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen toplantıda, 13 aylık iktidarları döneminde ekonomide sağlanan dengeler üzerinde durdu.

3- Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, petrol ve doğalgaz raporu hazırlayarak Başbakanlığa gönderdi. Raporda, 2004 yılında dünyada enerji paylaşım ve dağıtım stratejilerinde önemli değişiklikler yaşanacağı, böylece Ortadoğu ve dünya dengelerinin değişebileceği belirtilerek, Türkiye'nin de hazırlıklı olması gerektiği vurgulandı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yerel seçimlere ilişkin çalışma toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'yi bir Ortadoğu ülkesi gibi siyaset, eğitim ve hukukun dinle iç içe geçtiği bir ülke haline dönüştürmek isteyenlerin Türkiye'ye en büyük kötülüğü yaptığını söyledi.

5- CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi (MÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği'nce düzenlenen "Kamunun Yeniden Yapılandırılmasında Yerel Yönetimler ve Harcamaların Denetim ve Şeffaflığı" konulu sempozyumda, Kamu Yönetimi Temel kanunu tasarısının reform niteliği taşımadığını belirterek metnin yeniden yazılması gerektiğini söyledi.

6- Devlet Bakanı Mehmet Aydın Elazığlı işadamlarının İstanbul'da kurduğu dayanışma derneğinin toplantısında, Kuran Kursları Yönetmeliği hakkında bilgi vererek eleştirileri yanıtladı.

7- Devlet Bakanı Beşir Atalay İstanbul'da Televizyon Yayıncıları Derneği üyeleri ve Radyo Televizyon Üst Kurulu yöneticileri ile bir araya geldi. Toplantıda, olağanüstü durumlarda medya ile hükümet arasında kurulacak iletişim üzerinde duruldu. Bakan Atalay, Türk medyasının hassas konularda sorumluluğunu yerine getirecek yapıda olduğunu vurguladı.

8- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen incelemelerde bulunmak üzere gittiği Hatay'da Vali Abdülkadir Sarı'yı ziyaretinde, Türkiye'nin bu yılki ihracatının geçen yıla göre yüzde 30'luk bir artışla 47 milyar dolar düzeyine ulaşacağını, bunun önemli bir artış olduğunu söyledi.

9- Adalet Bakanı John Ashcroft'un davetlisi olarak ABD'ye giden Adalet Bakanı Cemil Çiçek yurda döndükten sonra gezisi hakkında bilgi verdi. Bakan Çiçek görüşmelerdeki ana konunun terör olduğunu, ABD Adalet, Savunma bakanları ve FBI Başkanı'yla bir araya geldiğini belirtti.

10- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, İstanbul'da Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Alman Akademik Değişim Programı ve Max Planck Enstitüsü'nce düzenlenen "Şiddete Dayalı Uyuşmazlıkların Sulh Yoluyla Çözülmesi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, kan davalarının, adaletin, kanun ve nizamın olmadığı toplumlara özgü olduğunu belirterek "Çağdaş değerler tarafından asla tasvip görmeyen kan davalarının bitmesi için hep birlikte çaba göstermeliyiz" dedi.

11- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yeni eğitim yılında uygulayacağı projeler hakkında Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu.

12- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler partisinin İstanbul'daki Siyaset Akademisi'nde dönem sonu dersinde, politikada her türlü gelişmeye her zaman hazırlıklı olmak gerektiğine değindi.

13- CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı Kuran Kursları Yönetmeliği'ndeki değişikliğe ilişkin TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

14- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen "Kıbrıs'ta Yaşananlar" panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Loizidu Davası'nda tazminat ödemeyi kabul etmekle, Kıbrıs'ı elden çıkarmanın ilk adımını attığını söyledi.

15- Çin'in Hainan (Haynan) Adası'nın Sanya şehrinde yapılan 53. Dünya Güzellik Yarışması'nda İrlandalı Rosanna Davison dünya güzeli seçildi.

16- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın Karadeniz gezisi sırasında Sinop'ta meydana gelen trafik kazasında aralarında Sinop İl Başkanı Ayhan Ayyıldız'ın da bulunduğu 7 kişi öldü.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 14 Aralık genel seçimleri öncesinde Radikal gazetesine açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Denktaş Muhalefet kazanır da Annan Planı'nı imzalayacağız, AB'ye gidiyoruz derse, ben imzalamadan hiçbir yere gidemez" dedi.

18- İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İstanbul'da düzenlenen bombalı saldırıların ardından vatandaşlarına yaptığı 'Türkiye'ye çok acil ve gerekli olmadıkça gitmeyin' şeklindeki uyarısını yenilediği açıklamasıyla kaldırdı. Yeni açıklamada Türkiye'ye gelecek olan İngilizlere 'dikkatli olun' çağrısında bulunuldu.

19- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld temaslarda bulunduğu Gürcistan'dan Irak'ın Kerkük kentine gitti. 4. Piyade Tümeni Komutanı Tümgeneral Ray Odierno ile görüşen Rumsfeld daha sonra Bağdat'a geçerek, ABD'nin Irak yöneticisi Paul Bremer ve Geçici Hükümet Konseyi Başkanı Abdülaziz El Hakim ve komutanlarla bir araya geldi.

20- Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov bir gazeteye verdiği demeçte, Washington yönetiminin haftalar öncesinden Gürcistan eski Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'yi devirmeye yönelik planlar hazırladığına inandıklarını açıkladı.

21- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Kremlin'de İçişleri ve Dışişleri bakanları ile güvenlik organlarının üst düzey temsilcileri ile bir araya geldi. Kremlin Basın Merkezi, görüşmede iç ve dış olayları içeren değişik maddelerin ele alındığını duyurdu.

22- ABD Başkanı George W. Bush, kendisine güven mektubunu sunan Güney Kıbrıs'ın yeni ABD Büyükelçisi Evripidis Evriviadis ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, KKTC seçimlerinden sonra kendisinin devreye gireceğini ve Güney Kıbrıs'ın 1 Mayıs'ta başlayacak AB üyeliği öncesinde çözüme ulaşma kararlılığında olduğunu söyledi.

7 ARALIK 2003

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan 'Ters Açı' adlı programda, KKTC'deki seçimlere taraf olmadıklarını, AB'nin Türk tarafına yanlış yaptığını belirterek "Seçimlerden sonra Kıbrıs'ta yeni bir dönem başlayacak" dedi.

2- Devlet Bakanı Beşir Atalay, CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan'ın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yönelttiği sorulara yazılı olarak yanıt verdi. Bakan Atalay, enflasyonun tespitinde kullanılan mal ve hizmetlerin yeniden belirleneceğini, 2003 yılının baz olarak alınacağı yeni endeksin ise 2005 yılından itibaren kamuoyuna sunulacağını söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, 'Bankacılık Yasası'ndaki yeni düzenleme çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada "Herkese bankacılık lisansı verilmemesi gerekir. Bu kişilerin hem yurt içinde hem de yurt dışında kredibilitesi yüksek olmalı" dedi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, kırmızı bültenle aranan Kemal ve Yavuz Uzan'ın, ABD'de bulunduklarını, bilginin İnterpol'den geldiğini ve iadeleri için resmi süreci başlattıklarını söyledi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, atv televizyonunda yayınlanan 'Ankara'da Sabah' adlı programda, özelleştirilen kuruluşların gerçek fiyatının bulunmadan satılmayacağını belirterek"Önce vicdan ve aklın bu fiyata evet demesi lazım" dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler TBMM'de yaptığı konuşmada, bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdi. Uluslararası gaz anlaşmalarında yapılan yanlışlıkların teker teker düzeltildiğini söyledi. Enerji KİT'lerininde ilk defa kara geçtiğini belirten Bakan Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) da önemli faaliyetleri sürdürdüğünü ifade etti.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, partisinin Ankara İl Başkanlığı'nca düzenlenen Yerel Yönetimler Okulu'nda "Türkiye'nin Kültürel Yapısı ve Dünya Tanıtımı" konulu bir ders verdi. Konuşmasında, başörtüsü yasağı ile kamusal alan tartışmalarına da değinen Bakan Mumcu "Demokrasi kültürünü yerleştirmek, siyasetçinin görevidir" dedi.

8- Türk-İş Genel Başkanlığı'na Salih Kılıç, Hak-İş Genel Başkanlığı'na ise Salim Uslu yeniden seçildiler.

9- Türkiye ile KKTC arasında 17-20 Nisan 2003 tarihleri arasında imzalanan ekonomik ve mali işbirliği protokolünün uygulama sonuçlarını değerlendirmek üzere KKTC'ye giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Geçitkale Havaalanı'nda yaptığı açıklamada "KKTC'ye 160 milyon dolarlık yatırım kredisi verilecek. Bunun 140 milyon doları Türkiye Kalkınma Bankası'ndan. Bu sebeple banka yetkilileri de benimle beraber" dedi.Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca gelişinin, seçimlere müdahale olarak nitelendirilmemesi gerektiğini söyledi.

10- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'daki bombalı saldırıların, faillerinin İran üzerinden kaçtığı iddiasına ilişkin kendilerine bir belge sunulması halinde gereğinin yapılacağını söyledi.

11- Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau 'Bild am Sontag' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'deki reformların uygulamaya yansıması durumunda, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerine başlanması gerektiğini söyledi.

12- Irak'ın başkenti Tahran'da bulunan ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld yaptığı açıklamada, başlangıçtan bu yana seçtikleri yolun doğru olduğuna inandığını ve sürecin oldukça iyi işlediğini söyledi.

13- ABD'nin, Afganistan'da 'terorist hedef' diye nitelendirdiği bir eve düzenlediği hava saldırısında 9 çocuğun öldüğü bildirildi.

BM Irak Temsilcisi Lahdar Brahimi konuyla ilgili yaptığı açıklamada,olayı kınadı ve "Benzerlerinin ardından yaşanan bu olay, ülkedeki güvensizlik ve korku ortamını artırıyor" dedi.

14- Rusya'da yapılan Parlamento (Duma) seçimlerini, Birleşik Rusya Partisi'nin kazandığı bildirildi.

15- Mısır'ın girişimleriyle başkent Kahire'de bir araya gelen Filistinli örgütlerin, genel ya da kısmi herhangi bir ateşkes anlaşmasına varamadığı bildirildi.

8 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, atıl durumdaki okulların satışını ve ders kitaplarının Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayından çıkarılmasını öngören yasayı onayladı.

Diğer yandan, Cumhurbaşkanı Sezer Yükseköğretim Kurulu (YÖK) başkanlığına Prof. Dr. Erdoğan Teziç'i atadı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na bağlı Atatürk Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Atatürk Kongresi'nde yaptığı konuşmada "Yüce Önder, devrim sürecinde çetin savaşımlar vermiş, değişim ve aydınlanma karşıtı gruplarla savaşımı, bağımsızlık savaşı kadar güç geçmiştir" dedi.

Kongreye katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da "Bugün devletimizin ve hükümetimizin ısrarla takip ettiği AB hedefi, bizim nazarımızda Atatürk'ün muasır Türkiye projesinin bir uzantısıdır" dedi.

Kongreye ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Devlet Bakanı Beşir Atalay katıldı.

3- TBMM Başkanı Bülent Arınç Antalya'da düzenlenen "13. Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Konferansı"nda yaptığı konuşmada, NATO'nun öncelikli konularından uluslararası terör ve diğer tehditlerin, tüm müttefiklerle birlikte Türkiye'yi de ciddi biçimde etkilediğini söyledi.

Konferansa katılan Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanı Hava Korgeneral Aydoğan Babaoğlu da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün mesajını ileterek, yeni güvenlik tehditlerinin ortaya çıktığını belirtti ve NATO'nun devam eden bir değişim sürecinde olduğunu açıkladı.

Toplantıda, NATO'nun geçirdiği değişiklik, NATO-Transatlantik ilişkilerindeki yeni durum değerlendirildi ve Avrupa Atlantik bölgesindeki genel güvenlik durumu ve bu durumun NATO'nun geleceği üzerindeki etkileri tartışıldı.

4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantıda dış politikanın ağırlıklı olarak ele alındığını belirterek, bundan sonra her Bakanlar Kurulu toplantısında AB'yle ilişkilerin özel gündem maddesi olarak görüşüleceğini söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, Türkiye Şişe Cam Fabrikaları'nda yapılacak grevi 60 gün süreyle erteleme kararı alındığını açıkladı.

5- Anayasa Mahkemesi'nde yapılan seçimde, Haşim Kılıç yeniden başkan vekilliğineseçildi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun 6. olağan toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, AB sürecine ilişkin devletin ortaya koyduğu bir perspektif olduğunu, İlerleme Raporu'ndan bu yana uygulamaya dönük en önemli adımları attıklarını söyledi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İmar Bankası'ndaki mevduat ve bono sahiplerinin hesaplarının ödenmesine yönelik yasa tasarısının, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında İmar Bankası mudilerine yapılacak ödeme planını açıkladı.

Komisyon'da bilgi veren Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar da mudilere ödeme yapılması için tek başına yasanın yeterli olmadığını söyledi.

8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ 'Kızamık Okul Aşı Günleri' çerçevesinde Ankara'da bir ilköğretim okulunda yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve UNİCEF tarafından birlikte yürütülen kampanyayla aralık sonuna kadar 10 milyon öğrencinin, 2004 yılı sonbaharında ise okulöncesi çocukların aşılanacağını belirterek, kampanyayla 2010 yılına kadar Türkiye'de kızamık hastalığının tamamen yok edilmesinin hedeflendiğini söyledi.

9- Devlet istatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yapılan açıklamada, sanayi üretiminin bu yılın ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.3 arttığı belirtildi.

10- Ankara 12. İdare Mahkemesi, RTÜK'ün, TRT Genel Müdürü seçimine yönelik işlemini oybirliğiyle iptal etti.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye" konulu açık oturumda yaptığı konuşmada, AB'nin stratejisi için Kıbrıs'ı feda etmeyeceklerini belirterek, Kıbrıs halkının Ada'nın Girit haline gelmesine izin vermeyeceğini söyledi.

12- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Kosova'da Barış Gücü (KFOR) Komutanı General Holger Kammerhoff ile görüştü. Gezi sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Orgeneral Özkök, Balkanların sadece Türkiye için değil, tüm dünya için önemli olduğunu belirterek, Türkiye'nin Balkanlarla tarihi ve kültürel bağları bulunduğunu, yardım isteyen herkese yardım sunmaya hazır olduğunu söyledi.

Orgeneral Özkök daha sonra Bosna-Hersek'e gitti.

13- Temaslarda bulunmak üzere KKTC'ye giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, gazetecilerin bir sorusuna ilişkin olarak, Ada'yı Kıbrıs Türkü ile ilişkileri geliştirme yolundaki protokoller gereği ziyaret ettiğini belirterek, hükümet politikasına dair bir soruyu da "Başbakan Erdoğan 15 Kasım'da KKTC ziyareti sırasında bunu net bir şekilde ortaya koydu" diyerek yanıtladı.

14- Suriye-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu'nun davetlisi olarak AKP Karaman Milletvekili Yüksel Çavuşoğlu başkanlığında Suriye'ye giden TBMM Suriye Dostluk Grubu heyeti, Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Başbakan Muhammed Naci Otri, Savunma, Sağlık, Dışişleri ve Ticaret bakanlarıylagörüşmelerde bulundu.

15- Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Arie Ooslander yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul'daki terör olaylarına İBDA-C'nin de karıştığı olasılığının bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin bu terör örgütünün AB terör örgütleri listesine alınması isteğinin AB tarafından reddedilmesini kınadı.

16- AB Komisyonu'nun Kıbrıs Temsilcisi Adrian van der Meer Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, KKTC'yle ticaret için yeni bir öneri geliştirdiklerini, önerinin bir an önce yaşama geçmesi için Kıbrıs Türk ve Rum makamlarının yakın işbirliğini beklediklerini söyledi.

17- Zimbabve'nin, eski İngiliz sömürgelerinin oluşturduğu İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) üyeliğinden ayrıldığı bildirildi.

9 ARALIK 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, KKTC'de 14 aralıkta yapılacak seçimlerde taraf olmadıklarını belirterek "Ne statükonun yanındayız, ne de 'ver kurtul'cu bir anlayışa sahibiz. Kıbrıs'ta adil ve kalıcı barıştan, Türkiye'nin haklarını korumaktan yanayız" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AKP'nin yerel seçimler öncesi büyükşehir belediyelerinin sınırlarını genişletme planına ilişkin olarak, iktidarın siyasi hesaplarla büyükşehirlerin sınırlarını değiştirme arayışına girdiğini belirterek, düzenlemeyi 'kapkaç yasası' olarak nitelendirdi. Baykal ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bu tertibe izin vermeyeceğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'de bulunan Fransa Adalet Bakanı Dominique Perben ile terör konulu bir panele katıldı. Bakan Çiçek panelin açılışında yaptığı konuşmada, terörle mücadele konusunda uluslararası işbirliğinin önemli olduğunu belirterek "Terörün panzehiri, uluslararası işbirliğidir" dedi.

Perben ise "İstanbul'da yaşanan hain saldırılar, Fransa'yı ve Fransızları derinden üzmüştür" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bir grup öğretmen ile birlikte TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil'i ziyaret etti. Bakan Çelik görüşmenin ardından gazetecilerin sorusu üzerine, kamu yönetimi reformu ile öğretmenlerin sözleşmeli hale getirileceği ve çalışma güvencesinden yoksun bırakılacağı iddialarının doğru olmadığını söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanlığı, ilk Kürtçe dil kursunun Şanlıurfa'da açılmasını kabul etti.

6- Türkbank ihalesi, Halk Bankası kredileri ve enerji ihaleleriyle ilgili olarak eski Başbakan Mesut Yılmaz ile eski bakanlardan Güneş Taner, Hüsamettin Özkan, Recep Önal, Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan hakkında soruşturma komisyonu kurulması yönündeki önergeler, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- İmar Bankası mudilerine, mevduat ve Devlet İç Borçlanma Senetleri'nin (DİBS) geri ödenmesi için hazırlanan tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bazı küçük değişikliklerle kabul edildi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan tasarının komisyonda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, ödemeler için ek bir vergi ya da bütçe harcamalarından kısıntının söz konusu olamayacağını, ancak iç borç stokunda bir defalık bir artış olacağını söyledi.

8- İçişleri Bakanlığı hazırladığı kararnameyle 11 ilin valisini değiştirdi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezertarafından dün onaylanankararname, Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Galatasaray Üniversitesi Rektörü, Anayasa Profesörü Erdoğan Teziç'in Cumhurbaşkanlığı kontenjanından YÖK üyeliği ve YÖK Başkanlığı'na atanmasına ilişkin kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç dün CNN Türk televizyonundayayınlanan 'Soru-Cevap' adlı programda 'kamusal alan ve başörtüsü sorunu, özel ve kamusal alan kavramlarının sınırları' konusundaki soruları yanıtladı. Teziç,başörtüsü ve türban arasındaki çizgiyi kesin olarak belirlemek gerektiğini, başörtüsünün inanç, türbanın ise siyasal bir simge olduğunu belirtti.

10- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabulünün ardından Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez ve Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürü İrfan Aycan ile bir toplantı yaptı. Görmez toplantının ardından yaptığı açıklamada, Kur'an Kursları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılacağını söyledi.

11- Şampiyonlar Ligi'nde Beşiktaş Futbol Takımı, Almanya'da oynadığı maçta İngiliz takımı Chelsea'ye 2-0 yenildi.

12- NATO'da gerçekleştirdiği temaslar sonrasında Türkiye'ye gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman başkanlığındaki heyet, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile ayrı ayrı görüştü. Grossman Başbakan Yardımcısı Gül ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İncirlik Üssü'nün bir Türk üssü olduğunu belirterek, Üs'te düzenlemelere gidileceğini ve bu düzenlemelerin iki ülke için de iyi olacağını söyledi.

Grossman daha sonra İstanbul'a giderek 15-20 Kasım tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen bombalı saldırılarla ilgili Vali Muammer Güler'den bilgi alarak, Güler ile birlikte Hahambaşılık'a taziye ziyaretlerinde bulundu. Grossman daha sonra bombalı terör saldırılarının meydana geldiği Neve Şalom Sinagogu ile İngiliz Konsolosluğu'nu da ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Grossman ValiGüler ile görüşmesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, gerçekleştirilen saldırılarla işlenen suçun sadece İstanbullulara değil, bütün insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu söyledi.

KKTC'de gerçekleştirilecek seçimleri de değerlendiren Grossman "Kıbrıs seçimleri, Kıbrıs halkının meselesi. Biz ABD hükümeti olarak bu seçimlerin mümkün olduğu kadar demokratik, açık ve saydam seçim olmasını istiyoruz" dedi.

13- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, resmi ziyaret amacıyla gittiği Arnavutluk'un başkenti Tiran'daArnavutluk Genelkurmay Başkanı Korgeneral Pellumb Qazimi ile görüştü. Görüşmede, Türkiye ile Arnavutluk arasında askeri alanda işbirliği ele alındı. Arnavutluk Milli Savunma Bakanı Pandeli Mayko ile de bir araya gelen Orgeneral Özkök görüşmede, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri'ne yardımlarının süreceğini bildirdi. Orgeneral Özkök daha sonraArnavutlukBaşbakanı Fatos Nano ile de bir görüşme yaptı.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, resmi ziyaret amacıyla Ada'da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener'i kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 14 Aralık seçimlerine karışmadığını belirterek "Seçimlere Türkiye'nin bir müdahalesi olmadı. Ancak Türkiye'nin bu seçimlere karışmaya yerden göğe kadar da hakkı var" dedi. Cumhurbaşkanı Denktaş ayrıca "Türkiye seçimlere müdahale etmesin"diyenlerin, asıl müdahaleyi yapanlara karşı sessiz kalmasının kendisini üzdüğünü belirtti.

Başbakan Yardımcısı Şener de Türkiye ile KKTC arasında ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesinin çok önemli olduğunu belirterek, bu amaçla Nisan 2003'te bir protokol imzalandığını, protokol gereği sık sık Ada'ya geldiğini ve ziyaretinin de bu kapsamda olduğunu söyledi.

15- BM Genel Sekreteri Kofi Annan hazırladığı raporda, Afganistan'da güvenliğin bozulduğunu ve yeni bir girişim başlatılmadığı takdirde, barış için harcanan çabaların başarısız olacağını bildirdi.

16- İngiliz Uluslar Topluluğu Devlet Başkanları toplantısı için gittiği Nijerya'dan dönen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos gazetecilerin Loizidu davası, Annan planı ve ABD'nin girişimleriyle ilgili sorularını yanıtladı.

Papadopulos, Titiana Loizudu'ya AİHM kararıyla tazminat ödenmesiyle ilgili bir soruya verdiği yanıtta "Bu adımla Ankara, Kıbrıs'ta işgalci olarak sorumluğunu ve KKTC'nin Ankara'ya bağımlı olduğunu kabul etmiştir" dedi. Papadopulos ayrıca, Kıbrıs sorununun BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu barış planı temelinde çözümlenmesinden yana olan ABD'nin, 14 Aralık KKTC seçimlerinden sonra inisiyatif alacağını belirtti.

17- Irak'ın Musul kenti yakınlarında ABD askerlerinin kışlasına bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda, 41 Amerikan askerinin yaralandığı, yine Musul civarında meydana gelen bir kazada, 3 Amerikalı askerin öldüğü bildirildi. Ayrıca Felluce kasabası yakınlarında bir ABD helikopterinin düştüğü açıklandı.

18- Japonya'da Başbakan Juniçiro Koizumi'nin kabinesi, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra denizaşırı topraklara en büyük Japon askeri konuşlandırılmasına izin vererek, Irak'a asker göndermeyi onayladı.

Koizumi yaptığı açıklamada, asker gönderme kararıyla ilgili olarak, Irak'ta yeniden inşa çabalarına yardımcı olacaklarını söyledi.

19- Rusya'nın başkenti Moskova'daki Kızıl Meydan yakınlarında gerçekleştirilen intihar saldırısında, 6 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi. Saldırıyı kınayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırganların Rusya'nın demokratik gelişimini hedeflediklerini belirtti.

10 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edilişinin 55. yıl dönümü ve "Dünya İnsan Hakları Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda,insan haklarının gelişmesini önleyen terorizmin aynı zamanda bir 'insan hakları ihlali' olduğunu belirterek, terorizmin kökünün kurutulması için tüm devletlerle ortak savaşım verilmesi gerektiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, il emniyet müdürleri kararnamesini onayladı. Kararnameyle 28 ilin emniyet müdürü merkeze çekilirken 45 ile yeni emniyet müdürü atandı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında 'İslami terör' konusunda bir konuşma yaptı. Baykal, Türkiye'de türban ve terörün ötesinde yaşanan asıl sorunundin-siyasetilişkisindeki çarpıklık olduğunu söyledi ve din-siyasetilişkisi konusunda "Batı bu sorunu büyük anlamda çözdü. Ancak İslam dünyasında Atatürk'ten bu yana din-siyaset ilişkisi ciddi anlamda ele alınmadı. Bu sorun çözülmelidir" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'ni imzalaması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında,hükümetin girişimiyle sözleşmeye 'özel sektörde zimmet' suçunun da dahil edildiğini belirterek, böylece bankaların para ve varlıklarını zimmetlerine geçiren yöneticilere karşı uluslararası alanda daha etkin bir işbirliğinin de önünün açılacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Türkiye ile ABD arasında ikili işbirliğini düzenleyen bir anlaşma bulunduğunu belirterek 'Uzanlar' hakkındaki dosyaların Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne iletildiğini bildirdi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen 'Deprem Şurası Paneli'nin açılışındayaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin deprem sonrası yaşanan ağır ve acı faturaların bir daha yaşanmaması içinneler yapılması gerektiği olduğunu söyledi.

5- TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliklerine bir kereye mahsus olmak üzere Başbakan tarafından atama yapılmasını öngörenyasa ile Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Yasası'nın 'gizlilik' öngören bazı hükümlerinin kaldırılmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- TBMM Dokunulmazlıkları Araştırma Komisyonu, 2 aylık çalışmalarını tamamlayarak,milletvekili dokunulmazlığının korunması kararına vardı.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasını isteyenCHP'li üyeler rapora muhalefet şerhi koyacaklarını belirttiler.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaygın basının Ankara temsilcileriyle sohbet toplantısı düzenledi. Bahçeli, yerelseçimlerde halkın AKP'yi uyarması gerektiğini, bunun Türkiye için de AKP için de hayırlı olacağını söyledi.

8- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Kuran Kursu Yönetmeliği'nin gerekçelerinin çok doğru olduğunu, ancak eleştiriler nedeniyle uygulamayı ertelediklerini söyledi. Bardakoğlu "Din eğitimi hizmetlerinin başka taraflara çekilmek suretiyle örselenmesine fırsat vermek istemiyoruz" dedi.

9- KESK üyeleri, hükümetin kamunun işleyişini değiştirmek amacıyla çerçeveyasası olarak çıkarmak istediği Kamu Yönetimi yasa tasarısı ile 2004 yılı bütçesini protesto etmek için yurt genelinde vizite eylemi yaptılar.

10- İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 55. yıl dönümü yurtta düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Gün dolayısıylaTBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu özel gündemle toplandı.

Törende bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'ninyasal düzenlemeler açısındanönemli adımlar attığını, ancak sorununuygulamada olduğunu belirterek "Önemli olan yasalar değil zihniyettir" dedi.

11- Şampiyonlar Ligi'nde İspanya'da oynanan maçta, Galatasaray Futbol Takımı, Real Sociedad Futbol Takımı ile 1-1 berabere kalarak grup üçüncüsü oldu.

12- Gazeteci Turhan DikkayaAlmanya'nın Köln kentinde yaşamını yitirdi.

13- Meksika'nın Merida kentindeimzaya açılan BM'nin Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'ni, BM Viyana Ofisi Daimi Temsilcisi BüyükelçiAydın ŞahinbaşTürkiye adına imzaladı.

14- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman Büyükelçilik'te yaygın basının Ankara temsilcileriylesohbet toplantısı düzenledi.Edelman, İncirlik Üssü'nün ülkeleri açısından önemini koruduğunu 'küresel savunma kavramı' içinde nasıl kullanılacağının gelecekte müzakere edileceğini söyledi ve PKK/KADEK'le mücadelede Türkiye'nin ABD'dendaha iyi bir dost bulamayacağını belirterek "Irak'ta hiçbir terör örgütü barınamaz. Ancak şu aşamada askeri seçenek yok. Irak'ta başka işlerimiz de var" dedi.

15- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz imzasıyla yayınlanan açıklamada, Irak'ın yeniden inşası için açılan 26 inşaat ve hizmet ihalesinin,ABD Savunma Bakanlığı ve koalisyon yönetimi tarafından, rekabet usulüyle dağıtılacağı bildirildi. Fransa, Almanya ve Rusya'nın açılan ihale listesinde olmadığı, Türkiye'nin ise 60 ülke arasında bulunduğu belirtildi.

11 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ankara 12. İdare Mahkemesi'nin RTÜK'ün adayları belirleme işlemini iptal eden kararı doğrultusunda TRT Genel Müdürlüğü'ne Şenol Demiröz'ün atanmasına ilişkin kararnameyi üçüncü kez Başbakanlığa iade etti.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i Çankaya Köşkü'nde ziyaret etmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada,TBMM'deki AB konusunda yapılan çalışmalar hakkında Cumhurbaşkanı Sezer'e bilgi sunduğunu söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti tarafından İstanbul'da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Cumhuriyet ve demokrasinin Türkiye'de doğal gelişimin bir uzantısı olarak ortaya çıkmadığını belirterek, siyasi evrim sonucu ortaya çıkan demokrasilerdebu denli siyasi sorunlararastlanılmadığını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, TBMM Dokunulmazlıkları Araştırma Komisyonu'nda milletvekili dokunulmazlığına ilişkin yaptığı konuşmada, yargı mensuplarının bazen siyasi hareket ettiklerinin görüldüğünü belirterek, milletvekillerinin endişelerinin bundan kaynaklanabileceğini söyledi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek de herkesin yargıya güvenmesi gerektiğini belirterek, şikayet konusu olan birkaç kişiyi öne çıkararak yargının tümünü güvenilmez göstermenin yanlış olduğunu söyledi.

5- Yargıtay Başkanı Ersalan Özkaya, AKP'nin 'milletvekili dokunulmazlığını yargıya güvenmedikleri için kaldırmadıkları' yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede 'yargıya güvenmeme' yönündeki görüş ve anlayışı gereksiz bulduğunu belirterek "Aynı zamanda bu türlü davranış ve anlayış fevkalade tehlikelidir" dedi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İstanbul'da düzenlenen bir fuarın açılışında yaptığı konuşmada,bazı kesimlerinhaksız rekabet yaratan uygulamalar yaptığını belirterek "Teamüldeki indirimlerin dışında, indirim yapmak için odalardan süre ve indirim oranı olarak izin alma sistemini getirmeyi düşünüyoruz" dedi.

7- Büyükşehirlerin sınırlarını genişleten düzenleme TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Kamuda mali yönetim ve kontrol yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9- Enflasyon muhasebesi yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bazı değişikliklerle kabul edildi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Komisyon'da yaptığı konuşmada "Bu kanun çıktığında hiç kimse vergi kaçırmak için haklı olduğunu söyleyemeyecek. Kanun vergi kaçırmayı azaltacak" dedi.

10- Kamu yönetimi temel yasa tasarısının Ankara ve İstanbul'da düzenlenen eylemlerle protesto edilmesinin ardından KESK Genel Başkanı Sami Evren'in basına yaptığı açıklamada "Devleti şirketlere göre düzenliyorlar. Biz, ilk uyarı eylemimizi ortaya koyduk. Önümüzdeki süreçte Emek Platformu görevi devralmalıdır. Kamu Yönetimi Temel Yasası'nı TBMM'den geçirtmeyeceğiz" dedi.

11- Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) Başkanı Nevzat Helvacı basına yaptığı açıklamada, ABD'nin bölgede geçmişte uyguladığı 'yeşil kuşak' projesini bugün AKP'nin 'ılımlı İslam' olarak uygulamaya çalıştığını söyledi.

12- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün,ATO ve Türkiye Ziraatçiler Derneği tarafından düzenlenen "Üçüncü Ulusal Tarım Kongresi"nde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisi büyürken tarımın küçüldüğünü belirterek "IMF, Dünya Bankası ve AB'nin dayatmaları kesinlikle tarımın Annan planıdır" dedi.

13- AB zirvesi nedeniyle Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,İtalya BaşbakanıSilvio Berlusconi ile görüşmesinden sonra AB'nin Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Demiralp'in konutunda gazetecilere yaptığı açıklamada, AB zirvesi sonuç bildirisinde Güneydoğu ifadesinin kullanılmasından rahatsız olduğunu belirterek,taslakta özellikle kültürel değerlere ilişkin ifadelerin olumluya dönmesini beklediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de AB Komisyonu Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile yaptığı görüşmede AB zirvesi sonuç bildirisinin ele alındığını belirterek, özellikle kültürel değerlere ilişkin ifadelerin yanlış yansıtıldığını söyledi.

14- Resmi bir ziyaret için İsveç'te bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik başkent Stockholm'de yaptığı açıklamada, Ulaştırma Bakanlığı ile anlaşma yaptıklarını belirterek, Türkiye'de de İsveç'teki gibi okullarda internet sistemi kurmak için çalışma başlatacaklarını söyledi.

15- 'BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi' Meksika'da düzenlenen BM konferansında imzalandı.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıslı Türklerin baskılara boyun eğeceğini hesaplayanların yanılgı içerisinde olduklarını belirterek "Bizim halkımız devletine ve hürriyetine bağlı bir halktır. Bu halkın baskılarla Kıbrıs'ı terk edeceğini sananlar aldanıyorlar" dedi.

17- Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily, Alman polisinin 2 yıl önce faaliyetlerine yasak getirilen İslami Cemiyet ve Cemaatler Birliği taraftarlarına ait olduğu belirtilen 1170 binaya baskın düzenlemesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada "Yeniden örgütlenen ve yasaklanan derneğin anayasa düşmanı faaliyetlerini sürdüren yandaşlarına, ülke çapında yaptığımız aramalarla, yasağı ihlal edenlere karşı kararlılıkla mücadele edeceğimizi açıkça gösterdik" dedi.

18- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos gazetecilerin'Rum tarafının bir halk oylaması tarihini belirlemeye hazır olup olmadığı' şeklindeki sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Annan planında boşluklar olduğunu belirterek, güvenlik konusunun bunlardan biri olduğunu, dolayısıyla planın referanduma sunulacak durumda olmadığını söyledi.

12 ARALIK 2003

1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Bankalar Yasası'nın TBMM'de kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, gözdengeçirmeye ilişkin ana şartların tamamlandığını belirterek ''IMF'den6. Gözden Geçirme için İcra Direktörleri Kurulu Toplantısı'nın en kısa zamanda yapılmasını dün talep ettik'' dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Avrupa İşçi Sendikaları Federasyonu (ETUC) ile Hak-iş, DİSK ve KESK'in ortaklaşa düzenlediği "Sivil Toplum, Demokrasi ve Sendikal Diyalog Projesi" konulu seminerin sona ermesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayarak "Bu yıl belki diğerlerinden farklı olarak, asgari ücretin bütçe imkanları ölçüsünde yüksek tespit edilmesi konusunda bir irade belirdi" dedi.

3- Bankalar Yasası değişikliği TBMM Genel Kurulu'nda, yeniden düzenlenerek kabul edildi.

4- YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'nda (ÜAK) yaptığı konuşmada, anayasanın yükseköğretim kurumlarını siyasilerden daha fazla koruduğunu söyledi.

5- TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Konseyi (YİK)toplantısında konuşan Başkan Tuncay Özilhan ''Türkiye ekonomisi,konjonktürel gelişmelerin etkisiyle 2003 yılını ılımlı bir ekonomikiyileşme ortamı içinde geçirdi'' dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Kamu Yönetimi Reformu'nun gereçekleşmesi için her türlü öneri ve teklife açık olduklarını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ise enflasyon düştükçe istihdamla ilgili sorunların çözüleceğini söyledi.

6- TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, AB üyelik süreci, Kıbrıs sorunu, ekonominin bir yıllık seyri ve hükümetin icraatlarını Zaman gazetesine değerlendirdi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nce (TGC) bu yıl 127'ncisi düzenlenen "Sedat Simavi Ödülleri" törenle sahiplerine verildi.

TGC Başkanı Orhan Erinç törende yaptığı konuşmada, Basın Yasası'nın tümüyle değiştirilmesini öngören taslağın uzun süredir Bakanlar Kurulu'nda beklediğini belirterek "Yüksek idari para cezaları öngören taslağın biran önce düzeltilerek yasalaştırılmasını diliyoruz" dedi.

8- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan "AB Devlet veHükümet Başkanları Zirvesi" sona erdi.

Zirve kapsamında, AB'ninsivil ve askeri operasyonları için özerk bir ''Planlama Hücresi''oluşturulması kararlaştırıldı.

Zirve sonunda yayımlanan bildiride, Türkiye ve Kıbrıs pararagrafları da yer aldı. Türkiye'nin yasal reformlarının yanısıra Kopenhag ekonomik kriterlerine uyum alanında önemli adımlar atıldığı belirtildi. Bildiride, AB Konseyi'nin Türkiye'nin Kıbrıs meslelesinin çözümüne yönelik siyasi iradesinin öneminin altının çizildiği vurgulandı. Bildirinin terorizm paragrafında da AB Konseyi'ninİstanbul'da birçok kişinin ölüm ve yaralanmasına neden olan terör saldırılarını kınadığı kaydedildi.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan zirve kapsamında, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüştü. Başbakan Erdoğan, Blair'i NATO zirvesi öncesinde Türkiye'ye davet etti.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 14 Aralık'ta yapılacak KKTC'deki seçimler öncesinde Türkiye gazetesinin sorularını yanıtladı.

10- ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin Irak'a asker teklifinde bulunduğu için ihalelere katılabilecek ülkeler arasında yer aldığını açıkladı.

11- Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ABD'de yaşamını yitirdi.

13 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in ölümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, Azerbaycan'ın gönenç ve esenliği için hayatı boyunca çaba gösteren Haydar Aliyev'in yitirilmesinin gerek ülkesi gerekse uluslararası toplum için büyük kayıp olduğunu bildirdi.

Aliyev'in ölümü nedeniyle TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da birer başsağlığı mesajı yayımladılar.

Ayrıca, ABD Başkanı George W. Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile çok sayıda ülke liderleri Aliyev'in ölümü nedeniyle başsağlığı mesajlarını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e ilettiler.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç Yoksullara Eğitim ve Yardım Vakfı (YOYAV) tarafından düzenlenen 11. Yoksullarla Dayanışma Haftası'nın açılışında yaptığı konuşmada "Bu ülkede yolsuzluk, hırsızlık, banka boşaltma ve haksız kazanç engellendikçe yoksulluk da ortadan kalkacaktır" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Bolu'nun Abant ilçesinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) yıllık genel değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın, ekonominin uluslararası alandaki rekabet gücünü kaybetmesine neden olduğunu söyledi.

SPK Başkanı Doğan Cansızlar da toplantıda, sermaye piyasalarında işlenen suçlarla ilgili sınır ötesi takip için 24 ülke ile anlaşma yaptıklarını belirtti.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen "İrlanda Mucizesi; Efsane mi Gerçek mi?" konulu toplantıya katıldı. Toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Babacan, SSK ve Bağ-kur emeklilerine yeni yılda bir zam olup olmayacağının sorulması üzerine "Bütçede zaten belirli zam oranları öngörülüyor. Bunun ötesinde farklı bir iyileştirme yapılabilir mi, bunun için çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Keçiören Belediyesi ile Hacettepe Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Türk Belediyecilik Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, üniversiteler ve yerel yönetimlerin işbirliği yaparak sorunlara ortak çözümler aramalarının kentlerde yaşayan insanların yararına olacağını belirtti.

6- İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Büyükçekmece'de yapılan operasyonda 102 kilogram eroin ele geçirildiğini söyledi. Cerrah ayrıca gençliği tehdit eden uyuşturucu kullanımına yönelik halkın bilinçlendirilmesi amacıyla 'Uyuşturucuya Hayır' adı altında bir proje başlattıklarını açıkladı.

7- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan duyuruda, ABD Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan, Irak'ın yeniden imarı konusunda, Irak'taki Amerikan sivil yönetimi (CPA) ya da ABD Savunma Bakanlığı tarafından açılacak toplam tutarı 18,6 milyar dolar olan tahsisat çerçevesinde finanse edilecek ihalelere 'ana yüklenici' olarak katılabilecek Koalisyon Ortağı ülkeler listesinde Türkiye'nin de yer aldığına dikkat çekildi. Duyuruda, Irak'ın yeniden imarı konusunda açılacak ihalelerle ilgilenmek isteyen firmaların, en geç 15 Aralık 2003 tarihi itibariyle kayıtlarını yaptırmaları ve 'Ability to Succeed' (Yapabilirlik) olarak adlandırılan belgeyi sunmaları gerektiği bildirildi.

8- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen Antalya Belek'te düzenlenen karayollarındaki sorunlar, çözüm önerileri ve sektörün sıkıntılarının ele alındığı 1. Karayolu ve Ulaştırma Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, hükümetin Acil Eylem Planı'nda yer alan 15 bin kilometrelik bölünmüş yol hedefine büyük önem verdiklerini belirterek "Kara, hava, deniz ve demiryollarında da olması gereken yere gelmeliyiz" dedi.

9- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 15 Temmuz'da çıkan orman yangınında tahrip olan alanların yeşillendirilmesini başlatmak üzere gittiği Muğla'nın Bodrum ilçesinde, 2B olarak bilinen, orman vasfını yitirmiş arazilerin satışına ilişkin yapılmak istenen yasal düzenlemede, ciddi belirsizlik olduğunu söyledi.

10- YTP Genel Başkanı İsmail Cem Sosyal Demokrasi Vakfı 10. yıl etkinlikleri kapsamında İstanbul'da düzenlenen "21. Yüzyılda Sosyal Demokrat Politikalar" konulu konferansta yaptığı konuşmada, yerel seçimlerde birlik konusuna SHP'nin sıcak baktığını belirterek, solun yerel seçimlerde olumlu bir rüzgar yaratması için bu birliktelikte CHP ve DSP'nin de bulunması gerektiğini söyledi.

11- ANAP'ın 8. Olağan Büyük Kongresi'nde Nesrin Nas genel başkan seçildi.

12- Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansjörg Kretschmer Van'da düzenlenen "Anadolu Semalarında Avrupa Ufukları" konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'de çıkarılan yasalara rağmen, siyasi kriterlerin tam olarak yerine getirilmesinde bazı eksikliklerin olduğunu söyledi.

13- Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen "AB Zirvesi Hükümetlerarası Konferans"ta (HAK) Avrupa Anayasası üzerinde anlaşma sağlanamayınca sorun bir süreliğine donduruldu. Liderler tarafından düzenlenen basın toplantısında, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve İngiltere Başbakanı Tony Blair, anayasa konusunda AB'de kriz olmadığını belirtirken, AB Dönem Başkanı İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi uzlaşmazlık boyutlarının çok büyük olması nedeniyle toplantıların süresini uzatmamaya karar verdiklerini söyledi.

Zirve toplantılarında Türkiye'yi temsil eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise gerçekleştirdiği basın toplantısında, görüşmelerde, kriterlerin çoğunun karşılandığının teyit edildiğini belirterek "Bildiride yer alan diğer sorunlar da zaten tarafımızdan önemle takip edilen konulardır" dedi. Başbakan Erdoğan zirve sonuç bildirisine yansıyan 'güneydoğudaki durum' ifadesinin bilgi eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da Cumhuriyet gazetesinin seçim konusundaki sorularını yanıtlayarak seçim sonrasını değerlendirdi.

15- ABD Başkanı George W. Bush, terörle mücadelede yeteri kadar çaba göstermediği gerekçesiyle Suriye'ye ekonomik yaptırımı öngören yasa tasarısını imzaladı.

16- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadapulos Fileleftheros gazetesine yaptığı açıklamada, AB'nin Brüksel zirvesinin sonuç bildirgesinde yer alan Kıbrıs'la ilgili son kararının tamamen Rum politikasını içeren bir karar olduğunu söyledi.

14 ARALIK 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in yakalanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, Saddam'ın yakalanmasıyla birlikte bir baskı rejiminin sona erdiğini belirterek "Bu yeni dönemin tüm Irak halkı ve insanlık için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan KKTC'de yapılan seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada ise sonuçların kamuoyu yoklamalarıyla paralellik gösterdiğini belirterek "Çıkacak netice, bizim için saygındır. Neticeyi kabullenmek tarafların da demokrasiye olan saygınlığının bir ifadesidir" dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in yakalanmasıyla Irak'ta yeni bir dönem açıldığını ve ülkede, demokrasinin önünde engel kalmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca KKTC'deki seçimlerle ilgili olarak "Tüm dünyaya KKTC şunu ispatladı ki buranın demokratik yapısı düzgündür. Seçimlere gölge düşmemiş oldu" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından Bolu'nun Abant ilçesinde düzenlenen "SPK Geleneksel Değerlendirme Toplantısı" sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmar Bankası kanun tasarısının TBMM'nin gündeminde olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Şener "Yasama yetkisi TBMM'dedir. Takdir yüce Meclis'indir" dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan 'Ters Köşe' adlı programda, Türkiye'de birikmiş problemlerin çözümlenmesinin zaman alacağını, ancak 2007 yılında Türkiye'nin Maastricht kriterlerini yakalayacağını söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, Türk müteahhitlerin yurt dışında bu yıl aldıkları ihalelerin 3.2 milyar dolara eriştiğini söyledi.

6- Batman Valisi Erkan Ala yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda, aralarında terör örgütü PKK/KADEK Batman bölge sorumlusunun da bulunduğu 4 kişinin yakalandığını söyledi.

7- Türkiye'de bulunan Avrupa ve Orta Asya'dan sorumlu Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Shiego Katsu yaptığı açıklamada, Türkiye'nin çok büyük bir ekonomik potansiyeli olduğunu, bu sebeple Türkiye'nin Banka için önem taşıdığını söyledi.

8- KKTC'de, Cumhuriyet Meclisi'nin 50 yeni üyesini belirlemek üzere yapılan seçimlerde, iktidar ve muhalefet partilerinin 25'er milletvekili çıkardığı bildirildi.

9- Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Tikrit'e 20 kilometre mesafede bir köyde yakalandığı bildirildi.

ABD Başkanı George W. Bush konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Saddam'ın milyonlarca insana göstermediği adaletin önüne çıkarılacağını ve Irak halkının artık Saddam yönetimi korkusuna kapılmaması gerektiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair ise Saddam'ın, Irak halkına karşı işlediği suçlardan Irak mahkemelerinde yargılanması fırsatının yakalandığını söyledi.

Irak Geçici Hükümet Konseyi üyesi Ahmet Çelebi de El Irakiye televizyonuna yaptığı açıklamada, Saddam'ın kısa bir süre içinde yargılanmak üzere Irak halkına teslim edileceğini söyledi.

10- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'e yönelik bombalı bir saldırı düzenlendiği, Müşerref'in güvende olduğu bildirildi.

11- Afganistan'da, yeni anayasayı görüşecek olan Loya Lirja (Büyük Meclis)başkent Kabil'de toplandı.

Devlet Başkanı Hamid Karzai toplantının açılışında yaptığı konuşmada "Bu anayasa, Afganistan'ın siyasi, ekonomik ve toplumsal geleceğini belirleyecek" dedi.

15 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Bülent Arınç, Mazlum-Der yöneticilerini kabulü sırasında bir gazetecinin, bazı CHP milletvekillerinin yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki açıklamalarını anımsatması üzerine "Yasama dokunulmazlığı konusunda yapılabilecek en basit düzenleme, dokunulmazlıkların isteğe bağlı olarak kaldırılmasıdır. Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulup çalışabilseydi, bugüne kadar dokunulmazlık konusuna 10 defa şekil vermiş olurduk" dedi.

Başkan Arınç ayrıca, "Cumhuriyetin 80. Yılında Uluslararası Vakıf Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, vakıf eserlerine sahip çıkılması gerektiğini belirterek, yapılan yasal düzenlemelerle, cemaat vakıflarının tekrar sahiplerini bulmasına ve tekrar onlar eliyle geliştirilmesine imkan verildiğini söyledi.

Sempozyuma katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de vakıfların görevinin vermek olduğunu, son zamanlarda almak için de vakıfların kurulduğunu ve bunun vakıf amacına uygun düşmediğini söyledi.

Sempozyuma ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Fener Rum Patrikhanesi Patriği Bartholomeos ve Yahudi cemaati lideri Bensiyon Pinto dakatıldı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Japonya'ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve meclise giren partiliderleriyle görüştüğünü, Kıbrıs Türk toplumunun seçimlerde verdiği mesajı herkesin doğru okuması gerektiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı'nca Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in yakalanmasına ilişkin yapılan açıklamada "Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in ele geçirilmesi üzerine Irak halkının yanı sıra uluslararası camia tarafından sergilenen memnuniyet Türkiye tarafından paylaşılmaktadır. Kendi halkını ve bölgeyi onyıllarca anlamsız savaş ve acımasız zulmün kıskacında tutan Saddam Hüseyin'in yakalanması, önemli bir gelişmedir" denildi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den Türkiye'ye dönerken uçakta gazetecilere, Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in yakalanması, KKTC'de yapılan parlamento seçimleri konularında açıklamalarda bulundu.

Bakan Çiçek ayrıca Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, siyasi mülahazalarla ilçe yapılan küçük yerleşim yerlerinde gereksiz yere kurulan adliyelerin tamamını kapatacaklarını söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada,2004 yılından itibaren bütün PTT şubelerinin posta hizmetlerinin yanı sıra bazı bankacılık hizmetlerini yerine getiren 'PTT Bank' olarak hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bakanlığı veTürkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK)ortaklığıyla e-devlet çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen "e-esnaf" projesinin tanıtımında yaptığı konuşmada, e-devlet projesinin Türkiye'nin gerçekleştirdiği en büyük reform hareketlerinden biri olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu şekilde kayıt dışı ekonomiyi önleyebileceğini söyledi.

7- RTÜK Başkanı Fatih Karaca düzenlediği basın toplantısında, Ankara 12. İdare Mahkemesi'nin üst kurulun TRT Genel Müdürlüğü seçimiyle ilgili verdiği iptal kararına karşın Danıştay'a itiraz etmeyeceklerini belirterek "Üst kurul, TRT'yi daha fazla genel müdürsüz bırakmamak için temyiz etmeme kararı verdi" dedi.

8- İstanbul DGM Başsavcılığı, kentteki 4 intihar saldırısını El Kaide terör örgütü adına gerçekleştirdiği iddia edilen İmamlar Birliği Örgütü'nün Türkiye Temsilcisi Ali Üzüm'ün de aralarında bulunduğu 11 sanığın beraat ettiği davayı temyiz etti.

9- İstanbul Şişli Cumhuriyet Savcılığı, gıyabi tutuklu olarak aranan Kemal ve Yavuz Uzan'ın da aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında "Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun'a muhalefet" suçundan Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeni bir dava açtı.

10- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, borsanın kamulaşmaya başladığını, ancak özelleştirilmesinin kamulaştırılmasından daha iyi olduğunu belirterek "Devlet, dünyanın hiçbir yerinde borsacılık yapmaz" dedi.

11- Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorkink düzenlenen bir seminerde, Dünya Bankası tarafından hazırlanan 'Türkiye Ülke Raporu' hakkında bilgi verdi. Vorkink, Türkiye için iki senaryonun ele alındığını, bu senaryolardan birinin Türkiye'nin yoluna programlı, diğerinin ise programsız devam etmesi olduğunu belirterek, programla ilerlemesinin Türkiye'ye orta vadede daha hızlı büyüme imkanı göstereceğini, programsız yürümesinin iç ve dış krizler karşısında savunmasızlığını ortaya koyduğunu söyledi.

Seminere katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan iseTürkiye'nin AB standartlarında ekonomiye ulaşması için büyüme hızını artırması ve bunu sürekli kılması gerektiğini belirterek, rapordaki tespitlerin programı teyit ettiğini ve gelecek dönemdeki politika öncelikleri ile uyuştuğunu söyledi.

12- KKTC'de dün parlamento seçimleri yapıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada,dün yapılan seçim sonuçlarının, Kıbrıs halkının AB'ye girmeyi istediğini gösterdiğini ancak bunun Türkiye'nin haklarının göz ardı edilerek bir maceraya atılması şeklinde okunmaması gerektiğini söyledi. Rum yönetimine konfederal çözüm önerisinde bulunan Cumhurbaşkanı Denktaş, Türkiye, Yunanistan, KKTC ve Güney Kıbrıs'ın katılımıyla gerçekleşecek bir konferansta Kıbrıs sorununun ele alınabileceğini belirtti.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, KKTC'de yapılan seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada, Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Rumlarla birlikte 1 Mayıs 2004 tarihinde AB'ye üye olmalarını sağlayacak kapsamlı bir çözümden yana arzularını dile getirdiğini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw da Kıbrıs Türk halkının çoğunluğunun anlaşma ve AB'ye üyelikten yana oy kullandığını belirtti.

13- Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliev'in cenaze törenine Türkiye'den Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile bazı bakan ve milletvekilleri katıldı.

14- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, kendisine karşı yapılan suikast girişimine ilişkin yaptığı açıklamada, Pakistan için gerçek tehlikenin ülke dışından değil, ülke içerisinden geldiğini belirterek, radikal unsurların milli birliği bozma gayretlerinin ötesinde, İslam dinine de zarar verdiğini söyledi.

15- ABD Başkanı George Bush Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, yakalanan Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in yargılanması için Iraklılarla beraber çalışacaklarını, yargılamanın uluslararası normlara uygun ve adil olacağını söyledi.

16 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Slovakya Cumhurbaşkanı Rudolf Schuster'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Schuster ve Cumhurbaşkanı Sezer, görüşmelerin ardından ortak açıklama yaptılar.

Türkiye'nin Slovakya'nın NATO üyeliğini başından beri desteklediğini belirten Cumhurbaşkanı Sezer, Slovakya'nın üyeliğinin ardından ilişkilere eklenecek bağdaşıklık öğesinden mutluluk duyduğunu söyledi.

Schuster de Türkiye'nin, Slovakya'nın NATO üyeliğine verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, gelecek yıl kazanacakları üyelikten mutluluk duyduklarını belirtti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Yönetmeliği'ni ve Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği kadrolarını gizli olmaktan çıkaran yasayı onayladı. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, imar planlarında yol, meydan, park, çocuk bahçesi, yeşil saha, ibadet yerive karakol gibi tesisler için ayrılan parayı yüzde 34'ten 40'a çıkararak bu alanlara ilk ve orta eğitim kurumlarını da katan yasa değişikliğini onayladı.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, iç ve dış siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, KKTC'deki seçimlerden sonra ortaya çıkan tabloya ilişkin yaptığı açıklamada, seçimlerin demokratik bir ortamda gerçekleştiğini, hükümetin kurulacağını ve Kıbrıs meselesinin çözümü için müzakerelerin devam edeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in yakalanmasına ilişkin olarak da Irak'ta demokratik yönetimin iş başına gelmesinde fiili ve sembolik hiçbir engel kalmadığını belirterek, Irak'taki huzur atmosferinin Türkiye'nin de huzurlu olmasına yardımcı olacağını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, KKTC'de seçimlerin bir uzlaşma ihtiyacını ortaya çıkardığını belirterek, parlamentoya giren 4 partiye büyük görev düştüğünü söyledi. Baykal ayrıca, dokunulmazlık konusunda gerekenler yapılmazsa, gruptaki dosyaları ifşa edeceğini açıkladı.

5- Anayasa Mahkemesi, vergi suçlarına hapis cezası verilmesinin hukuk devleti ilkesine aykırı olmadığını bildirdi.Mahkeme, defter, kayıt ve belgelerini gizleyen mükelleflere verilen altı aydan üç yıla kadar hapis cezasının, Anayasa'nın hukuk devleti ilkesi ile "Hiç kimsenin yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirmemesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamayacağına" ilişkin 38. Maddesi'ne aykırı olduğuna ilişkin olarak yapılan itirazı reddetti.

6- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Türkiye'ye gelen Suriye İçişleri Bakanı Ali Hammoud'u kabul etti.

Bakan Aksu görüşmede yaptığı açıklamada, 1998'de imzalanan Adana Mutabakatı'ndan bu yana Türkiye-Suriye ilişkilerinde gözle görülür bir iyileşme olduğunu belirterek "İki ülke arasında güvenlikle ilgili bütün sorunlar tek tek çözülüyor. Bu ziyaret de iki ülkenin sorunları çözme konusundaki niyetini ortaya koyuyor" dedi.

Hammoud ise "Bir ülkenin yaşayacağı güvenlik sorunu diğer ülkeyi de etkiliyor. Tarihimiz ve coğrafi konumumuz işbirliğini zorunlu kılıyor" dedi.

7- Dışişleri Bakanlığı'nca, İsviçre Parlamentosu'nun alt kanadı Ulusal Konsey'in, Ermeni soykırımını tanıması kararına ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamada, kararın hayretle karşılandığı, olayların çarpıtılarak tek tarafa bir soykırım olarak takdiminin kabul edilemeyeceği belirtildi.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'ye gelen İran Milli Eğitim Bakanı Murteza Hajii ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Çelik kabulde yaptığı konuşmada, 13 Şubat 2001'de başkent Tahran'da imzalanan 2001-2003 yıllarına ilişkin "Kültürel Değişim Programı"nın süresinin sona erdiğini belirterek, programın 2004 yılı için yenilenmesine karar verildiğini söyledi.

9- Bölge İdare Mahkemesi, Tekel'in Alkollü İçkiler İşletmesi'nin özelleştirilmesiyle ilgili olarak 8. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararına itiraz eden Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nı (ÖİB) haklı buldu.

10- Yurt dışında düzenlenen uluslararası yarışmalar ile TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen Ulusal Bilim Olimpiyatları'nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Törene Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katıldı.

11- Resmi ziyaret amacıyla Japonya'da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Kıbrıs konusunda anahtar kelimenin uzlaşı olduğunu, karşılıklı uzlaşma içinde adımlar atılması gerektiğini belirterek, sadece Türkiye'nin ve Türk tarafının tek yanlı tavizler vermesinin beklenemeyeceğini söyledi.

12- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Deutschland Rundfunk radyosuna, KKTC seçimleri ve Türkiye'nin üyeliğine etkisini değerlendirdi. Seçimlerden sonra Kıbrıs'ınbütünüyle AB'ye giriş sansının daha az olduğunu belirten Verheugen, Türkiye'nin üyeliğine ilişkin olarak da "Üye bir devlette 30 bin askeri olduğu halde AB'ye giriş görüşmelerine katılan bir tarafı çok az kişi düşünebilir" dedi.

13- Sanayileşmiş 8 ülkenin çalışma bakanlarının katılımıyla Almanya'nın Stuttgart kentinde gerçekleştirilen "G-8 ülkeleri Çalışma Bakanları Konferansı"nda küresel ekonominin iyileşme yolunda olduğu belirtildi.

ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Rusya'dan oluşan G-8 ülkelerinin bakanlarının, konferansın son gününde yaptıkları ortak açıklamada, ekonomik büyümenin sürekliliği, işgücü piyasalarının dinamik ve esnek olması için yapısal reformlar sürecinin hızlandırılması gereği üzerinde duruldu.

14- BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan toplantıda, Irak'ın geleceği konusu ele alındı.

Toplantıya katılan Irak'taki Geçici Yönetim Konseyi Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ilk olarak koalisyon güçleriyle birlikte bir anayasa taslağı hazırlanacağını söyledi. Zebari ayrıca, Irak'ta anayasanın hazırlanması, seçimlerin yapılması ve demokratik bir hükümet kurulmasına ilişkin takvimi açıkladı.

15- KKTC ziyaretinden önce Yunanistan'a giderek Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, bu aşamadan sonra önemli olanın Kıbrıslı Türk liderlerin, seçim sonucuyla verilmiş olan mesajı almaları olduğunu belirtti.

16- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu KKTC'de 14 Aralık'ta yapılan genel seçimlerin ardından, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a sundu. Denktaş da Eroğlu'nun istifasını kabul ettiğini belirterek, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde parti liderleriyle görüşeceğini söyledi.

17- İsviçre Parlamentosu'nun alt kanadı Ulusal Konsey, İsviçre hükümetinin aksi yöndeki görüşüne karşın, Ermeni soykırımını tanıdı.

18- ABD askerleri tarafından yakalanan Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e destek için başta Tikrit olmak üzere Ramadi ve Felluce kentlerinde gösteriler düzenlendi.

17 ARALIK 2003

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hüsnü Öndül ve beraberindeki heyeti kabul etti. Başkan Arınç, insan hakları alanında çıkarılan yasaların uygulanmasında sıkıntılar yaşandığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Mevlana'nın 730. Vuslat Yıl DönümüAnma Törenleri'ne katılmak üzere Konya'ya gitti.Başbakan Erdoğan burada, Karaman Organize Sanayi Bölgesi doğalgaz tesislerinin açılışına katıldı.

3- Anayasa Mahkemesi "Şartla Salıverilme Yasası"nda öngörülen cezanın üst sınırı 10 yılı geçmeyenlerin davasının ertelenmesine ilişkin hükmü iptal etti.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ile Türkiye'de bulunan Suriye İçişleri Bakanı AliHammoud arasında suç ve suçlulukla mücadele için mutabakat metni imzalandı.

Hammoud imza töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul'daki bombalı saldırılarla ilişkisi olan ve kendilerine isimleri bildirilen kişileri aramayı sürdürdüklerini bildirdi. Bildirilen isimlerin yakalanması durumunda hemen Türkiye'ye iade edileceğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununun çözümü için Türkiye'de ve KKTC'de hazırlık yapıldığını belirterek "Bunlar Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve görevi alacak yeni hükümetle istişareedilecek ve ortak hareket tarzı belirlenecektir" dedi.

6-Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 'Vergi Reformu İkinci Teklifi'nidüzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Bakan Unakıtan, enflasyon muhasebesinin yaşama geçirildiğini, birçok kalemin degider olarak yazılmasına imkan sağlandığını belirtti ve asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

7- Vergi Usul Yasası, Gelir Vergisi Yasasıve Kurumlar Vergisi Yasası'nı değiştiren düzenleme ilekamuoyunda 'Enflasyon muhasebesi' olarak da bilinen ve vergide enflasyon düzeltmesini getiren yasa tasarısıTBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Nüfusu 2 binin altına düşen belde belediyelerinin kaldırılmasına ilişkin yasa önerisi, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

9- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Yönetmeliği ile atamalar ve kadrolarında gizliliği kaldıran kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ulusal ajans ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Bahçeli, halkın 28 Mart yerel seçimlerindeAKP hükümetini uyarması gerektiğini söyledi. Bahçeli, MHP'nin sağı da solu da kucaklamaya çalışan bir parti olduğunu belirtti.

11- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ileKonrad Adenauer Vakfı'nın birlikte yürüttüğü medya projesiçerçevesinde çeşitli illerin gazeteciler cemiyet başkanlarının katıldığı "3. Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı" İstanbul'da gerçekleştirildi.

TGC Başkanı Orhan Erinç yaptığı konuşmada, yüksek idari para cezaları öngören "Basın Kanunu Taslağı"nın bir an önce düzeltilerek yasalaştırılmasını istedi. Erinç, basına uygulanan cezaların da hakkaniyet içinde olması gerektiğini söyledi.

12- İsviçre'nin Ankara BüyükelçisiKurt Wyss, Dışişleri Bakanlığı'na çağırılarak kendisine İsviçre Konfederasyon Parlamentosu Ulusal Meclis kanadının 'Ermeni soykırım' tasarısını tanımasına ilişkin olarak,Türkiye'nin bukarardan duyduğu rahatsızlık iletildi.

13- KKTC'de hükümet kurma çalışmaları başladı.Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Meclis'e giren 4 siyasi parti liderini ayrı ayrı kabul etti.Cumhurbaşkanı Denktaş, ilk görüşmesini en yüksek oyu alan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel BaşkanıMehmet Ali Talat'la yaptı.

Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, 14 Aralık seçimlerinin ardından meclise giren partileri, ulusal bir hükümet kurmaları yönünde teşvik ettiğini belirterek "Bunun en doğrusu olacağını, geniş tabanlı bir hükümetinyararlı olacağını söyledim" dedi.

Talat ise 1 Mayıs 2004'e kadar Kıbrıs sorununun çözümünde ciddi çalışacaklarına inanmaları halinde, Ulusal Birlik Partisi ve Demokrat Parti ile koalisyon kurabileceklerini belirtti.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, KKTC'deCTP Genel BaşkanıMehmet Ali Talat ile bir araya geldi. Talat görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ABD'nin katkısını isteyeceklerini söyledi.

Weston ayrıca, Talat ile görüşmesinden önceGüney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos ve Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu ile KKTC'deki seçim sonuçlarını değerlendiren bir görüşme yaptı.

14- ABD Başkanı George W. Bush ABC televizyonuna dün verdiği demeçte, Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Iraklılar tarafından yargılanması ve en ağır cezayla karşı karşıya kalması gerektiğini söyledi.

15-Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac televizyonda yayımlanan 'Ulusa sesleniş' programında yaptığı konuşmada, parlamentodan okullarda dikkat çekici, dini bağlılıkları açıkça gösteren dinsel simgelerin kullanılmasını yasaklayan bir yasa çıkarmasını isteyeceğini söyledi. Chirac, okullarda türban, kippa ve büyük haç kolyelerinin kullanımının yasaklanmasını istedi.

16-Atina Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Yunanistan'da terör örgütü 17 Kasım örgütünün,4'ü zaman aşımına uğrayan 23 suikast, çok sayıda suikast girişimi, silahlı ve bombalı saldırı ile soygundan suçlu bulunan 15 üyesinden 14'üne, 9 ay süren davanın son duruşmasında, 8 ile 50 yıl arasında değişen hapis cezaları verdiği bildirildi.

17- Irak'ın başkenti Bağdat'taki bir kavşakta bomba yüklü bir tankerin patlaması sonucu 17 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

18 ARALIK 2003

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TBMM Genel Kurulu'nda 2004 yılı mali bütçe yasa tasarısı görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, son terör olaylarının dinle siyasetin mutlaka birbirinden ayrılması gerektiğini bir kez daha gösterdiğinibelirterek,hükümetin son terör olaylarının niteliği konusunda net bir değerlendirme yapmaktan kaçındığını söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da yaptığı konuşmada, hükümet tarafından ilk defa terorün üzerine bu kadar azimle gidildiğinisöyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener düzenlediği basın toplantısında, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanan 'Ön Ulusal Kalkınma Plan'ın ayrıntılarını açıkladı. Başbakan Yardımcısı Şener, bu planın 2004-2006 yıllarını kapsadığını belirterek, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ulusal programını gerçekleştirmek üzere 1 milyar 50 milyon euro kaynak sağlayacağını, bu mali yardımın 371.5 milyon euroluk kısmının ekonomik ve sosyal uyumla ilgili olduğunu söyledi.

3- Yargıtay 11. Ceza Dairesi, İnterbank'tan kullandıkları kredileri Nergis Grubu'na aktardıkları iddiasıyla 'dolandırıcılık' suçundan yargılanan işadamı Cavit Çağlar'ın da aralarında bulunduğu 37 sanık hakkında verilen beraat kararınıbozdu.

4- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun Demirbank için BDDK'nın aldığı "Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devir kararını" ve daha önce BDDK kararının iptal istemini reddeden Danıştay 10. Dairesi kararını hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle esastan bozdu.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın işbirliği sonucu kurulan Moda Enstitüsü'nün açılışında yaptığı konuşmada, bu enstitünün Türkiye için bir ilk olduğunu belirterek, burada hazırlanan altyapının çok iddialı hedeflerin başlangıç noktasını oluşturacağını söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Milliyet gazetesine, Kuran Kursu Yönetmeliği, Yüksek Öğretim Kurulu ve bakanlık çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

7- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Konya Sanayi Odası'nda düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, bankacılıkta olumlu gelişmelerin yaşanmaya başladığını belirterek "Bankacılığımız neden istenilen düzeyde değil? Çünkü bankacılık ve reform konusunda daha kat edeceğimiz çok yolumuz var. Enflasyonun düşürülmesi için nasıl direnildiyse, bankacılık reformunda da bu ölçüde direnilmesi gerekir. Halen bazı problemler devam ediyor" dedi.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Konrad Adenauer Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen "3. Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı"nın ardından yayımlanan ortak bildiride, 'Basın Kanunu Tasarısı'nda yer alan para cezalarının makul ve ödenebilir seviyeye çekilmesi istendi.

9- Türkiye ile Özbekistan arasında Karma Ekonomik Kurul toplantısına ilişkin protokol, Türkiye adına Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Özbekistan adına da Başbakan Yardımcısı Elyar Ganiyev tarafından başkent Taşkent'te imzalandı.

10- AB Komisyonu Türkiye Temsilciliği Ekonomi ve Ticaret Bölümü Başkanı Oscar Benedict, Kamu İhale Yasası ile ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, yasada altyapı ve enerji sektörüyle ilgiliherhangi bir hükmün bulunmadığını, ihalelere katılacak şirketlere tanınan başvuru süresinin kısa olduğunu ve Türk firmalarıyla Avrupa firmaları arasında eşitsizlik bulunduğunu söyledi.

11- Resmi ziyaret için Japonya'da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakan Juniçiro Koizumi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Koizumi ile Irak konusunu görüştüklerini belirterek, Özsavunma Kuvvetleri'nin insani yardım amaçlı olduğu sürece, Türkiye sınırlarındaki tesisleri kullanmasına izin verileceğini söyledi.

12- Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu'nun Türkiye'nin ekonomik programının altıncı gözden geçirme dönemini tamamlayarak 502 milyon dolarlık yeni kredi dilimini serbest bıraktığı belirtildi.

13- AB Dönem Başkanlığı'nı 1 Ocak 2004'te devralacak olan İrlanda Dışişleri Bakanı Brian Cowan, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında "Gelecek yıl sonuna dek Türkiye'nin kriterleri gerçekleştirdiğini duyuracağımızı ve böylece Ankara'nın katılım talebi çerçevesinde pozitif bir değerlendirmeden geçeceğini umuyoruz" dedi.

14- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada "Gerçek Kıbrıslı Türklerin, yani gerçek ana vatanı Ada'nın kuzeyi olanların isteği, yapılan seçimlerle ifade edilmiştir. Hala açık olan pencereyi kullanması Türk hükümetinin çıkarınadır" dedi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston'u kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında "Kıbrıs konusundaki düşüncelerimizi değiştirme konusunda birbirimizi ikna edebildiğimizi sanmıyorum" dedi.

Weston da çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek "Sanırım Cumhurbaşkanı Denktaş'la yaptığımız görüşmeden, her ikimizin de Kıbrıs konusuna çözüm bulunmasının gerekli olduğuna inandığı ortak görüşüyle çıktık" dedi. Weston daha sonra Lefkoşa'daki ara bölgede düzenlediği basın toplantısında da Kıbrıs'ta çözüm için tek yolun Annan planı olduğunu belirterek, görüşmelere plan temelinde bir an önce dönülmesi gerektiğini söyledi.

19 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Petrol Piyasası Yasası'nı onayladı.

2-Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü SermetAtacanlı, Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın bilgilendirmetoplantısında, AB zirve bildirisinin Türkiye'yeilişkin bölümünün beklentileri tam karşılayacak nitelikte olmadığınıbelirtti.Bununla birlikte bildiride bazı olumlu unsurların yeraldığını kaydeden Atacanlı ''2004 yılı Aralık ayında Türkiye'ye bir tarih verilmesi hakkımızdır'' dedi.Atacanlı daha sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan,NTV ve CNBC-e'nin ortak yayınında soruları yanıtladı. Bakan Babacan, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun incelemelerinde olumlu görüşler elde ettiğini belirterek, yüzde 6.5'lik faiz dışı fazla hedefinin tutturulacağını söyledi.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu İçişleri Bakanlığı ile Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) tarafından düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de merkezi yönetimin zamanla birçok hizmeti bünyesindetoplayarak aşırı büyüdüğünü, yerel yönetimler tarafından yürütülmesigereken birçok görevi üstlendiğini söyledi.

5-Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, KOSGEB, TOBB ve TOSYÖV tarafındanİstanbul'da düzenlenen 2. KOBİ Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, KOBİ'lerin krediiçerisinde aldığı yüzde 4-5 payın gelişmiş ülkelerdeki yüzde 40-50seviyesine çıkarılması gerektiğini belirterek, kamu bankalarınınyanı sıra özel bankalardan da kredi kullanmalarının sağlanmasıkonusundaki çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

CHP GenelBaşkanı Deniz Baykal da Türkiye'de bankaların belli holdinglere servis yapan o holdinglerin bankaları olduğu sürece, KOBİ'lerin kredirahatlığına kavuşmasının çok güç olduğunu bildirdi

6- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe,İstanbul'da Türkiye Orman Ürünleriİthalatçıları veSanayicileri Derneği'ni (TORİD) ziyaretinde yaptığı konuşmada, orman vasfını yitirmiş arazilerin satışına ilişkin yasal düzenlemeyleilgili üniversite ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir çalışmayaptıklarını belirterek, onların görüş ve düşüncelerini dikkate alarak yeni bir düzenlemede bulunacaklarını bildirdi.

7- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan İzmir'de düzenlenen ''7. SİADZirvesi''nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tüm sorunlarının çözümünde, AB hedefi doğrultusunda hareket etmesigerektiğini ifade etti.

8- 15. Ankara Uluslarararası Film Festivali başladı.

9- Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından KültürBakanlığı'nın katkılarıyla düzenlenen ''6. Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması'' ödül töreniyle sona erdi.

Törende ''Uluslararası Uzun Metraj FilmYarışması'' dalında ''Işık Saçan Apollon'' adlı büyük ödüle,yönetmen Andre Techine'nin Fransa-İspanya ortak yapımı ''Uzak (Loin)'' adlıfilmi değer görüldü.

10- Türkiye'de bulunan ABD'nin Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ile bir araya geldi. Weston görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, 1 Mayıs 2004'te yeni bir Kıbrıs'ın AB'ye gireceğini, adil ve kalıcı bir çözüm elde etmenin olası ve arzu edilebilir duygusu içinde olduğunu belirtti.

11- Türkiye'de bulunan IMF Başkanı Horst Köhler, 6'ıncı gözden geçirme programının onaylandığı IMF İcra Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'de yürütülen ekonomik programın dikkate değer bir biçimde piyasanın güvenini güçlendirdiğini ve faiz oranlarını hızla düşürdüğünü söyledi.

12- Özbekistan'a giden BaşbakanRecep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı İslamKerimov ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısıdüzenledi.

Başbakan Erdoğan ''Kerimov ile son dönemde bölgemizin ve dünyanın güvenliğinisarsan gelişmeleri de kapsamlı bir şekilde değerlendirdik. TürkiyeÖzbekistan'ın terör tehdidi algılamasını ve terörle mücadelekonusundaki kaygılarını paylaşmaktadır. Özbekistan'ın terörle mücadele konusunda uluslararası toplum ile gösterdiği dayanışmayı takdirediyoruz. Bu anlayışla askeri ve güvenlik alanlarındaki işbirliğinebüyük önem vermekteyiz " dedi.

Toplantı öncesinde, iki ülke arasında uluslararası terorizm ilemücadelede işbirliği, diplomatik pasaportların vizeden muafiyetianlaşmaları ile karma ekonomik komisyon protokolleri de imzalandı.

13- Avrupa Konseyi İnsan HaklarıKomiseri Alvaro Gil Robles hazırladığı raporda, Türkiye'de, özellikle yasaları uygulamakla görevli memurların tutumları yüzünden demokratik reformların uygulamaya konmasında önemli sorunların bulunduğunubelirtti.

14- BM Güvenlik Konseyi, KKTC seçimlerinde Kıbrıs Türk halkının önemli bir kısmının 2004 Mayıs'ında Ada'nın AB'ye bütün olarak girmesinden yana olduğunu açıkladı.

15- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın hazırladığı "2003 Uluslararası Dinsel Özgürlük" raporunun Türkiye bölümünde "Bazı önde gelen siyasi ve sosyal liderler, tarikatlar ve diğer İslami topluluklarla bağlantılarına devam ediyor" denildi.

16- ABD'nin Irak'a 2 bin asker daha göndereceği bildirildi.

17 - Irak Geçici Hükümet Konseyi Üyesi Celal Talabani, Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in savaş suçlusu olarak yargılanması gerektiğini söyledi.

20 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Musevilerin Hanuka Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

2- TBMM Başkan Vekili Yılmaz AteşDİSK'ebağlıSosyal-İş Sendikası'nın 11. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ekonominin çökmesinde siyasetçilerin de rolü olduğunu belirterek, dokunulmazlığın bir an önce kaldırılması gerektiğini belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi bir ziyaret için gittiği Özbekistan'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs konusundaki görüşmelerin Annan Planı temelinde sürmesi gerektiğini söyledi. Temaslarını tamamlayarak yurda dönen Başbakan Erdoğan Esenboğa Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Özbekistan gezisine ilişkin değerlendirmelerde bulunduktan sonra İstanbul'a gitti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin İstanbul'da Milli Olimpiyat Komitesi toplantısında, KKTC'li yetkililerin Türkiye'nin AB hedefini zorlaştırıcı değil, kolaylaştırıcı tavır içinde olması gerektiğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü sırada, gündemdeki 'yargı bağımsızlığı' ve 'milletvekili dokunulmazlığı' tartışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise bedelli askerlik ile ilgili bakanlığında herhangi bir çalışma olmadığını belirtti.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen de Meclis'teki bütçe görüşmelerinde muhalefet sözcülerinin eleştirilerini yanıtlayarak, AKP iktidarının başarılı icraatlara imza attığını söyledi.

6- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Bolu'nun Abant ilçesinde düzenlenen partisinin İstanbul il Teşkilatı'nın yerel yönetimler toplantısında, aday belirlemeyeceklerini, seçimlere yönelik çalışmaları değerlendireceklerini söyledi.

Bakan Aksu ayrıca, 81 il valisine gönderdiği genelgeyle yaya güvenliğinin sağlanması ve yayaların denetlenmesi talimatını verdi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan mobilya esnafını ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Unakıtan, Türkiye'de krizli günlerin geride kaldığını belirterek, hükümet olarak hızlı büyümeden ziyade kalıcı istikrarın peşinde olduklarını söyledi.

8- YTP Genel Başkanı İsmail Cem Genel Merkez'de düzenlenen İl Başkanları toplantısı öncesinde, solda birlik çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

9- Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Bircan Akyıldız yaptığı basın toplantısında, memur maaşlarının 1 yılda enflasyon karşısında yüzde 11,35 oranında eridiğini belirterek, maaşlara 2004 yılı için birinci altı ay yüzde 15, ikinci altı ay için yüzde 10 oranında zam yapılmasını öngören 'Uzlaştırma Kurulu Kararı'nın hayata geçirilmesini istedi.

10- Güney Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Hristofias, KKTC seçimleri ve Kıbrıs konusunda Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

11- Japonya'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kyoto'da incelemelerde bulundu.

12- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadapulos'a birer mektup göndererek Kıbrıs'taki kayıplar konusunu yeniden görüşmelerini istedi.

13- Libya'nın, yıllardır sürdürdüğü kitle imha silahı programını iptal etme ve elindeki silahları yok etme kararı aldığı bildirildi. Devlet Başkanı Muammer Kaddafi "Dünyanın kitle imha silahlarından, terörden arındırılmasında, ülkemiz uluslararası öncü bir rol üstlendi" dedi. Karara ilişkin ilk açıklamayı yapan İngiltere Başbakanı Tony Blair ise Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile 9 aydır sürdürülen gizli görüşmeler sonucunda, Trablus'un kitle imha silahları programını iptal etme ve bu tür silahları imha kararı aldığını söyledi.

ABD Başkanı George W. Bush da yaptığı konuşmada, Libya'nın uluslararası toplumun normal bir üyesi konumuna geri dönmekte olduğunu belirtti.

14- İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar, Irak'taki 1300 askerine moral vermek amacıyla gittiği Divaniye'deki İspanyol üssünü ziyaret ettikten sonra aynı gün Irak'tan ayrıldı.

15- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani partisinin yayın organı Khabat gazetesine yazdığı makalade, ABD'nin uygulamak istediği eyalet sistemine karşı olduklarını belirterek, Irak'ta Kürt Federasyonu'nda ısrarlı olduklarını ifade etti.

21 ARALIK 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da bir açılışta yaptığı konuşmada, asgari ücrette işverene bir zulüm olmadığını belirterek, Türkiye'nin yarınlara güven ve istikrar ülkesi olarak gittiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TRT-1 televizyonunda yayınlanan 'Adres Ankara' adlı programda yaptığı açıklamada, yerel seçimlere ait ciddi hazırlıkları olduğunu, sosyal demokrat belediyeciliğin anayasasını şekillendirdiklerini belirterek "Belediye Meclisi toplantıları halka açık olacak. İhaleler aleni yapılacak. Şimdi adaylarımızı şekillendirme çabasına girmeliyiz" dedi.

Kıbrıs seçim sonuçlarını da değerlendiren Baykal "Kıbrıs'ta ortaya çıkan tablo, Annan planının kabulü doğrultusunda değil. Kıbrıs halkının bir yeniliğin arayışında olduğu görülmüştür" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Japonya gezisinin dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, KKTC'de yapılan genel seçimler sonunda parlamentoda yaşanan kilitlenmeyi aşmak için siyasi partileri milletvekili transferine yönelmemeleri konusunda uyardı.

4- CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş'in soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 1996 yılından bu yana sattığı taşınmazların listesini açıkladı.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığına ilişkin yaptığı konuşmada, üniversiteye girişte imam hatip lisesi mezunlarına kazanım sağlayan katsayı düzenlemesinin yeni YÖK yasa tasarısında bulunacağını, bunu eklemek için Üniversitelerarası Kurul'un taslağını beklediklerini söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığıyla ilgili eleştirileri yanıtladı. Türkiye'de yurt içi taşımacılığının yüzde 95'inin karayolu ile yapıldığına dikkati çeken Bakan Yıldırım "Karayolu ağırlıklı ulaşım bugün bir cinnet noktasına geldi" dedi.

7- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Kanal 7 televizyonunda, Kuran Kursları Yönetmeliği ve Alevilikle ilgili soruları yanıtladı. Diyanet'in bir devlet kurumu olduğunu bu nedenle bir mezhebi desteklemediğini belirten Bardakoğlu, Sünni politikalar izleyerek Alevi karşıtlığı izleme yönünde bir eğilimi bulunmadığını söyledi.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2. KOBİ Zirvesi'nin sonuç bildirgesini okuduktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Asgari ücretle ekonomik dengeleri bozmayacak bir aralıkta buluşulması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, her kesimi mutlu edecek bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

9- Rum saldırılarının başladığı 21 Aralık 1963 tarihinde şehit olanlar için düzenlenen "21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası" törenlerinin açılışında konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'ın, Rumlaştırılmasına karşı mücadelenin süreceğini, Kıbrıs Türkünün götürülmeye çalışılan noktanın Enosis olduğunu, bunu asla kabul etmediklerini ve etmeyeceklerini söyledi.

10- İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz 'Haaretz' gazetesine verdiği demeçte, İsrail'in, Tahran yönetimini bir numaralı düşman olarak gördüğünü belirterek, hükümetin İran'ın nükleer kapasitesini yok etmeye yönelik bir operasyon düzenlemeyi düşündüğünü bildirdi.

22 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Devrim şehidi Asteğmen Kubilay'ın şehit edilişinin 73. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Kubilay'ın gericiliğe ve karanlık düşüncelere karşı verilen savaşımın simgesi olduğunu belirterek "Türkiye'nin laik ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişmesini sürdürmesinin en büyük güvencesi, ulusumuzun birlik ve dayanışma içinde yurdunu ve bağımsızlığını koruma kararlılığıdır" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de mesajında, Menemen olayının, laik ve demokratik yapıyı hedef alarak Türkiye Cumhuriyeti ile mücadeleyi düşünenlerin sonunu gösterdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, TÜBİTAK Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri'nin verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, TÜBİTAK'ın siyasal etkilerden korunmuş, ürettiği bilgiyi, siyasal ve toplumsal yaşamın tüm alanlarının hizmetine sunan bir kurum olması gerektiğini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nda görüşülen Kamu Yönetimi Temel yasa tasarısında fazla değişiklik yapılmadığını belirterek "Teftiş kurullarından ve başkaca kuruluşlardan itirazlar ve telkinler geldi. Ancak biz devlet bütünlüğü içinde bu tasarıya bakmaya çalışıyoruz" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM'de bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, IKYB lideri Celal Talabani ve IKDB lideri Mesut Barzani'nin kurmaya çalıştıkları ortak hükümet konusuna değinerek, Irak'ta yanlış adımların atılması, yeni bir tehlikenin başlangıcı, acıların ve gözyaşlarının yeniden başlaması demektir. Kerkük'ün yapısını değiştirmeye uğraşmak tehlikelidir. Herkesi uyardık ve gereğini söyledik" dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, KKTC seçimleri ile Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerini değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Milliyet gazetesinin İmar Bankası'na ilişkin sorularını yanıtladı.

5- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Kırşehir'in Hacıbektaş ilçesinde bir meslek yüksekokulunun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de yargının bağımsız olmadığını öteden beri ifade ettiğini belirterek "Tam bağımsız olmayan yargıya, bağımsız demek mümkün değildir. Bunun için başta Anayasa olmak üzere Hakimler ve Savcılar Yasası, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Yasası ve ilgili yasalarda değişiklikler yapmak gerek. Burada görev, yasama organına düşüyor" dedi.

6- Yargıtay, Kürtçe ifadelerin de yer aldığı afişlerin toplatılmasına ilişkin mahkeme kararını bozdu.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, CNBC-e televizyonunda katıldığı bir programda, 2004 yılı politikaları ile bütçe uygulamalarını değerlendirdi.

8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım düzenlediği basın toplantısında, telekomünikasyon sektöründeki serbestleşme çalışmaları hakkında bilgi verdi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun "Dünya Kooperatifçilik Günü" kapsamında düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, yeni yılda esnaf ve sanatkarların kredi maliyetinin düşürüleceğini,kredi limitinin ise artırılacağını söyledi. Bakan Coşkun ayrıca, 2004 yılı sonunda IMF ve Dünya Bankası ile yeni bir stand-by anlaşması yapmayacaklarını açıkladı.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Uluslararası Enerji Ajansı'nın "World Energy Investment Outluook" isimli dünya enerji yatırımları ile ilgili kitabın tanıtımı amacıyla düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, enerji konusunda zihniyet değişikliği gerçekleştirdiklerini belirterek, konuya artık Türkiye çapında değil dünya çapında baktıklarını söyledi. Türkmenistan'dan 300 milyon kilovatsaat elektrik alımına başlandığını bildiren Bakan Güler, bunun ufak ama çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

11- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan "Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Kurulması Hakkında Kanun'a Bir Geçici Madde Eklenmesi Hakkında Kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun, TÜBİTAK başkanlığına başbakan tarafından bir defaya mahsus olarak atama yapılmasını öngörüyor.

12- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, SP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkında sahtecilik suçundan verilen 2 yıl 4 aylık hapis cezası için yakalama emri çıkardı.

13- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, gazetecilerin Kuzey Irak ile ilgili sorularını yanıtladı. Edelman,Washington'un Irak'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini, Irak'ta nasıl bir yönetim kurulacağına ise Irak halkının karar vereceğini belirtti.

14- İsrail'de temaslarda bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir'e, Filistinliler tarafından saldırı düzenlendiği bildirildi.

15- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Iraklı Kürtlerin etnik temele dayalı federasyon istekleri ve bu konuda ABD'nin konumunun sorulması üzerine "Biz Iraklıları destekliyoruz. Iraklılar tarihlerinde ilk defa, en azından yakın tarihlerinde, kendi hükümetlerini kurma üzerinde çalışabiliyorlar. Bu süreç zaten başladı. Biz de, Iraklıların bunu tartışmasını, karar vermesini destekliyoruz" dedi.

16- ABD'nin Californiaeyaletinde meydana gelen 6.5 şiddetindeki depremde 3 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

23 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5018 Sayılı 'Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nu onayladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hıristiyanların'Noel Bayramı' dolayısıyla birer mesaj yayımladılar. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, Türk toplumunun dini fark addetmeden bir toplum olmayı başardığını belirterek, bu konuda tüm dünyaya örnek olduğunu söyledi.

3- Balıkesir Sanayi Odası'nın başarılı üyelerini ödüllendirmek için düzenlediği törene katılmak üzere kente gelen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Vali Atıl Üzelgün'ün makamında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Demirel Kıbrıs konusundaki bir soru üzerine, Kıbrıs'ta bugüne kadar çözüm bulunmayışının nedeninin Türkiye olmadığını belirterek "Türkiye'nin milli menfaatlerini korumayan çözüm yaşamaz veya Türkiye ile Yunanistan'ı karşı karşıya bırakır" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez'de İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, AKP hükümetini AİHM'de görüşülmekte olan türban davasında, kişisel tercihleri nedeniyle Türkiye'yi dış dünyaya karşı savunmasız bırakmakla eleştirdi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİK) Genel Sekreteri Valeri Chechelashivili'yi makamında kabul etti.

6- Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kur'an Kursları ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönetmeliği'nde daha önce yapılan değişikliği yürürlükten kaldıran yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- CHP, TÜBİTAK Başkanı ve boş bulunan bilim kurulu üyeliklerini bir defaya mahsus olmak üzere başbakanın belirlemesine olanak tanıyan yasanın yürütmenin durdurulması ve iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

8- Cumhuriyet Başsavcılığı, SP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın 'özel belgede sahtecilik' suçundan aldığı 2 yıl 4 aylık hapis cezasının infazının 1 yıl ertelenmesine karar verdi.

9- Türkiye ile Yunanistan doğalgaz şebekelerinin, döşenecek 280 km'lik boru hattı ile birleştirilmesine dönük anlaşma Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Yunanistan Kalkınma Bakanı Athanasios Tsohatcopulos tarafındanimzalandı.

Bakan Güler Enerji Bakanlığı'nda gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, anlaşmayla Türkiye'nin Avrupa, Ortadoğu ve Asya arasında enerji köprüsü olma yolunda önemli bir adım atmış olduğunu söyledi.

Tsohatcopulos ise bu anlaşmayla Hazar bölgesindeki enerji kaynaklarının Türkiye-Yunanistan ve Balkan ülkelerinden Avrupa'ya taşınacağını söyledi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde parti genel başkanlarıyla ayrı ayrı görüştü.

Denktaş görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, milletvekili transferinin ahlaki olmayacağını söyledi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat da Denktaş'la yaptığı görüşmede, hükümeti kurma görevinin kendisine verilmesini istediğini belirtti. Talat ayrıca, yeni hükümetin görüşmecilik görevini Denktaş'tan alacağını ve Annan planı temelinde bir çözüm için kurulacağını söyledi.

11- İBDA-C terör örgütünün, AB terör örgütleri listesine alınmasına ilişkin karar, AB üyesi 15 ülke tarafından Belçika'nın başkenti Brüksel'de resmen onaylandı.

12- ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers Pentagon'da yaptığı açıklamada, Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in yakalanmasının ardından Irak'ta eski rejime mensup 50 yetkiliyi ele geçirdiklerini belirtti.

13- İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki Refah Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırıda, 8 Filistinlinin öldüğü, 34 kişinin de yaralandığı bildirildi.

24 ARALIK 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin istemlerin siyaseti zayıflattığını belirterek, siyaset alanının korunması için bu zırhta ısrarlı olduklarını ve bu konuda halktan bir talep gelmediğinibelirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, iktidarın,partisinin İzmir Menemen İlçe Örgütü'nü yargı kararı olmadan basması ve birtakım afiş ve broşürlere el koymasının hiçbir hukuk devletinde kabul edilemeyeceğini söyledi. Demokrasilerde siyasi partilerin hukukun özel himayesi altında olduğunu belirten Baykal "Hiçbir eve izinsiz giremeyen güvenlik güçlerinin bir siyasi partiyiizinsiz basması ve iktidarın buna göz yumması kabul edilemez" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, gazetecilerin Irak'taki son gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı. Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğünün korunması yolunda uzlaşma bulunduğunu ve bu temel ilkelerin altında başta ABD olmak üzereIraklıların da tümünün imzası olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Irak'ın ve özellikle de Kerkük'ün demografik yapısını bozmaya yönelik atılacak adımlarla ilgili olarak 'hem açık olarak, hem de diğer ülkeler nezdinde ikazları net biçimde ortaya koyduklarını' söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, gazetecilereKKTC'de en geniş tabanlı koalisyon hükümeti kurulması için tarafları teşvik ettiklerini ve erken seçim düşünülmemesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Başbakan YardımcısıGül, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Filistin Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Federasyonu Başkanı Ahmet Haşim Zugyar ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Filistin'e yönelik 'acil yardım planı' hazırladığını açıkladı ve Türkiye'nin, Filistin halkına yaptığı insani, tıbbi, sosyal, ekonomik, teknik, eğitim ve kültürel yardımları çeşitlendireceklerini söyledi.

4- Danıştay'da, Kamu Yönetimi Temel yasa tasarısını ele alan bir panel düzenlendi.Panelin açılışında bir konuşma yapan Danıştay Başkanı Nuri Alan, tasarının Anayasa'ya aykırı çok sayıda ilke ve kural içerdiğini söyledi.

Ayrıca Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı örgün eğitim kurumlarında vekaleten görevlendirilmeye ilişkin genelgenin yürütmesini durdurdu.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Türkiye'de bulunan İsrail Kamu GüvenliğiBakanı Tsahi Hanegbi'yi kabul etti.

Türkiye ileİsrail arasında sınır denetimi, uluslararası terorizm, örgütlü suçlar, silah ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede işbirliği anlaşması imzalandı.

Bakan Aksu yaptığı açıklamada, İsrail'in 'Yol Haritası'na bağlılığını açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'nin BM kararlarının uygulamasına verdiği önemi de belirtti.

Hanegbi ise teroristlerle uzlaşmanın mümkün olmadığını "Bunu en iyi Türkiye'nin bildiğini" belirterek, Filistin'in terörle mücadelede kararlı yeni bir liderliği seçmesinin sorunların çözümünükolaylaştıracağını söyledi.

6- 2004 Yılı Bütçe Yasa TasarısıTBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- Karşılıksız çek, protestolu senetler, kredi ve kredi kartları borçlarına ilişkin kayıtların silinmesini öngören tasarı, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda kabul edildi.

8- Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü KanunuResmi Gazete'de yayımlandı.

9- Malatya'da İnönü Üniversitesi'nce gerçekleştirilen "Kamu Yönetimi 1. Ulusal Kurultayı"nın sonuç bildirisinde, KamuYönetimiTemel yasa tasarısının, sosyal devleti ortadan kaldırmayı amaçladığına dikkat çekilerek "Gündeme gelmiş olan kamu yönetimi reformlarını, ülkemizin ulusal devlet yapısına ve yerleşik yönetim ilkelerine söz konusu 'küresel güçlerin' uzun vadeli ve tek yönlü dayatmacı müdahaleleri olarak görmek gerekir" denildi.

10- Kısmetim-1 ve Lucky-S gemilerine yapılan baskının ardından İspanya'ya kaçanNejat Daş'ın80 kilo uyuşturucuyla yakalandığı bildirildi.

25 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bankalar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'u onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği toplantısında yaptığı konuşmada, 2003'te doğrudan gelir desteğinin ilk taksiti olan 540 trilyon liranın ödenmesine hemen başlanacağını, mazot yardımının da 2004'ün ilk yarısına kadar tamamlanacağını söyledi.

Toplantıya katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü de ABD'den ithal edilen hayvan sayısının 1500 olduğunu belirterek "Bunların Türkiye'de hangi işletmelerde olduğu bellidir. Deneyler yapılmıştır. Türkiye'de bugüne kadar ABD'de ortaya çıkan BSE (deli dana) hastalığına dair ize rastlanılmamıştır" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yaptığı konuşmada "Türkiye bir Arjantin olmadıysa, bunun nedeni tarımsal üretimdir. O nedenle tarıma teşvik gerekir" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, E-devlet İcra Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, bilgisayar okur-yazarlığının arttırılması ve vatandaşların elektronik ortamda hiçbir bürokratik engele takılmadan kolayca kamu hizmeti almasını amaçlayan e-devlet projesinin 2004 yılı sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

4- Dernekler Yasası'nın, Bakanlar Kurulu'na, Türk Hava Kurumu'nun tüzüğünü onaylama ve değiştirme yetkisi veren hükmü Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, bakanlığıyla ilgili çalışmalar hakkında Sabah gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Bakan Babacan, Türkiye'ye ilgi duyan yabancı yatırımcı sayısında önemli artışlar olduğunu belirterek, ülkede mutlaka yabancı yatırımcıların olması gerektiğini söyledi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM'de gazetecilere dokunulmazlıklarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, yasama, yürütme ve yargıya tanınan ayrıcalıkların AB ülkelerindeki sınırlar çerçevesinde düzenlenmesi gerektiğini belirterek, bakanlık olarak bu konuda düzenleme yapmalarına Anayasa açısından imkan olmadığını söyledi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sabah gazetesine yaptığı değerlendirmede, vergi idaresini yeniden yapılandıracaklarını, 8 bin yeni denetim elemanının görevlendirileceğini ve bankalardan geçmesi gereken nakit tutarın 10 milyar liranın altına çekileceğinisöyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Çimento Müstahsilleri İşverenleri Sendikası tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Devlet İstatistik Enstitüsü'nünasgari ücrete ilişkin sunduğu net 396 milyon 994 bin 971 liralık rakamın gerçekleşme ihtimalinin zayıf olduğunu söyledi.

9- Karşılıksız çek ve protestolu senetlerle, kredi ve kredi kartı borçlarına ilişkin kayıtların silinmesini öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

10- Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde aracın motor, silindir hacmi ve yaş kriterlerine göre vergilendirme getiren ve Özel İletişim Vergisi'ni kalıcı hale getiren tasarı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

11- Anakent belediyesi sınırları içinde olup merkez nüfusu 100 bini aşan ilçelerde çocuk mahkemesi kurulmasına olanak tanıyan yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

12- CHP Grup Başkan Vekili Ali Topuz düzenlediği basın toplantısında, iktidarın her fırsatta, sistemi kendi temelinden uzaklaştırmaya ve Anayasa'yı kütüphanede duran yazılı bir belge haline dönüştürmeye çalıştığını söyledi.

13- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada "Yargı kararları, hukuksal gerçeği ifade eder. Hukuksal doğrular ayrıdır. Doğruya ulaşmak zaman işidir ama bugünkü gerçek, yargı organlarının verdiği kararlardır. Bunun ötesine biz de geçemeyiz, başka makam da geçemez" dedi.

14- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Mersin'de düzenlenen '2002 Yılı Vergi Rekortmenleri ve Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de son üç yılda büyük sıkıntılar çekildiğini, ancak şu anda olumlu yönde gelişmelerin görülmeye başladığını söyledi.

15- Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Füsun Sayek düzenlediği basın toplantısında, hekimlerin ve sağlık emekçilerinin 24 Aralık'ta yaptıkları iş bırakma eyleminin çok başarılı geçtiğini belirterek, eylemlerinin sonuç alıncaya kadar süreceğini söyledi.

16- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Basın Konseyi'nin BM tarafından 'Danışman Sivil Toplum Kuruluşu' olarakkabul edilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu kararın Türkiye'deki meslek kuruluşları arasında olduğu gibi dünyadaki tüm basın konseyleri arasında da bir ilk olduğunu söyledi.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Bakanlar Kurulu'nda yaptığı konuşmada, hükümet arayışında olan siyasi partilerin, geniş tabanlı bir hükümet formülünde anlaşmalarından yana olduğunu söyledi.

18- GKRY lideri Tasos Papadopulos Haravgi gazetesine verdiği demeçte, güvenlik ve Türk askerlerinin çekilmesi konusunu netleştirmediği için BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın planının ne imzalanmak ne de referanduma sunulmak için hazır olmadığını söyledi.

19- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Irak'ın başkenti Bağdat'ta aralarında Türkiye Büyükelçiliği'nin de bulunduğu, Almanya ve İran Büyükelçiliklerinin roketatar saldırısına uğradığı bildirildi.

20- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'e yönelik olarak başkent İslamabad'da düzenlenen bombalı saldırıda Başkan Müşerref yara almadan kurtulurken, olayda 14 kişinin öldüğü, 46 kişinin de yaralandığı bildirildi.

21- Çin'in güneybatısındaki Congking şehrinde bir doğalgaz sahasında önceki gün meydana gelen patlamada 191 kişinin öldüğü açıklandı.

26 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, büyükşehir belediyelerinin sınırlarını genişletenyasayı veto etti.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, İmar Bankası'ndaki tasarruf mevduatlarının ödenmesini düzenleyen 5021 sayılı ''Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Bankalar KanunuHükümlerine İstinaden Bankacılık İşlemleri Yapma ve Mevduat Kabul Etme İzni Kaldırılan Türkiye İmar Bankası Türk Anonim Şirketi HakkındaTesis Edilecek Bazı İşlemler Hakkında Kanun''u onayladı.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre,Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'i telefonla arayarak dünkü suikast girişiminden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, İran'daki deprem felaketi nedeniyle İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'yi telefonla arayarak, başsağlığı diledi ve ihtiyaçlar konusunda bilgi aldı.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB üyesi 15 ülke ile ABD ve KKTC'de görev yapanbüyükelçilerini kabul etti.

Görüşmeye, Dışişleri Bakanıve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Müsteşar Büyükelçi Uğur Ziyalde katıldı.

Toplantıda, AB sürecinde 2004 yılı içinde, Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerine başlanmasıyönünde tarih alma hedefine ilişkin neler yapılması gerektiğideğerlendirildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO)düzenlediği vergi rekortmenleri ödül törenine katıldı.Baykal ayrıca Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul'dan yaşanan sel felaketi hakkında bilgi aldı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türk-iş Genel Başkanı Salih Kılıç ve Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'yu makamlarında ayrı ayrı ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Şahin, hükümet ile memur sendikaları arasında yürütülen toplu görüşme sürecinde hükümetin memurlara taahhüt ettiği net 160 milyon liranın Kurban Bayramı öncesinde ödeneceğini bildirdi.

6- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gönderdiğiyazıda, 23 siyasi partinin 28 Mart 2004'te yapılacak yerel seçimlere katılma koşulunu yerine getirdiğini açıkladı.

7- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Modern Çarşı yangınında zarar gören esnafla ilgili Ankara TicaretOdası (ATO) tarafından oluşturulan kriz masasının ilktoplantısında yaptığı açıklamada, ModernÇarşı'da işyerini kaybeden esnafla ilgili gerekenin yapılacağınıbelirterek ''Şunu bilin ki devleti yanınızda hissedeceksiniz'' dedi.

8- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Irak'ın toprak bütünlüğü ve Irakhuzurunun Türkiye'yi yakından ilgilendirdiği belirtilerek "Irak Anayasası, buna öncülük edecek yasal düzenlemeler ile oluşmalıdır" denildi.

9- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bazı gezi ve incelemelerde bulunmak üzeregittiği Van'da, bir ilköğretim okulunun açılışına katıldı. Bakan Çelik, Türkiye'de internet erişimininçok yetersizolduğunu belirterek, telekomlayapılan anlaşmayla 44 bin okula 2005 yılı sonuna kadar internet bağlantısı kurulacağını bildirdi.

10- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, çiftçiye 2003 yılı doğrudan gelir desteği (DGD)ödemelerinin, sosyoekonomik gelişmişliğine göre belirlenen 67 ildeki 378 ilçeden başlandığını bildirdi.

11- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, Rektörler Komitesi ve Üniversitelerarası Kurultoplantısından sonra yaptığı açıklamada, YÖK Yasası'nın hazırlanması için bir süreceihtiyacın olduğunu belirterek, taslakla ilgili olarak öğretim üyeleri derneklerinin yanı sıra öğrenci konseylerinden de görüş alınacağını söyledi.

12- İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'la birlikte basın toplantısı düzenledi. İstanbul'daki bombalı saldırıların terör örgütü El Kaide'nin Türkiye'de yapılanmaya çalışan unsurlarınca gerçekleştiğini kaydeden Güler "Eylemleri gerçekleştiren şahısların uluslararası bir terör örgütüyle irtibatlı olarak ülkemizde örgütsel bir yapı oluşturdukları ve söz konusu eylemlerin ülkemizdeki bu unsurlar ile şahıslar tarafından gerçekleştirildiği tespit edilmiştir" dedi.

13- İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi, Irak operasyonunun ardından bölgedeyaşanan değişimi Zaman gazetesine anlattı.

14- İran'ın Bem kentinde meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremde 20 binden fazla kişinin öldüğü bildirildi.

27 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 84. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Ankara'nın Kurtuluş Savaşı'nın zafere ulaşması ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında, konumu ve üstlendiği işlevle yaşamsal rol oynadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, 2004 Mali Yılı Bütçe Yasası'nı onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yol-İş ile Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın birlikte yapacağı İnşaat Eğitim Merkezi'nin temel atma törenine katıldı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, asgari ücret tespiti konusundaki çalışmalara değinerek,komisyonun bir rakam üzerinde uzlaşmasını beklediklerini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, terörle mücadelede yaralanan ve Türk Silahlı Kuvvetler Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi gören gaziler tarafından, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 84. yıl dönümünde çeşitli konuları içeren serginin açılışına katıldı. Orgeneral Özkök açılışta gazileri kutlayarak "Yaptığınız işleri gördükçe bizlerden çok daha kahraman olduğunuzu görüyoruz" dedi.

4- CHPGenelBaşkanıDenizBaykalAntalyaBüyükşehirBelediyesi'ninyaptırdığı'Semtevi'açılışındayaptığıkonuşmada, dokunulmazlıkların kaldırılmamasıyla hükümetin yargıdan kaçtığını belirtti.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile birlikte katıldığı Kayseri'nin Yemliha kasabasında yapılan Yamula Barajı'nın su tutma töreninde, halen devam eden projelerin bitmesiyle, birkaç sene içinde Kayseri'de 77 bin hektar alanın sulanabilir hale geleceğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de barajdaki tören sonrasında bölgede incelemelerde bulundu.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin İstanbul'da partisinin Fatih İlçe Başkanlığı'nca toplumun çeşitli kesimlerine yönelik mevcut sorunların yerinde tespit ve müzakere edilmesi amacıyla düzenlenen toplantıda, Türkiye'nin 3 Kasım'da yakaladığı siyasi istikrarı sürdürmesi gerektiğini söyledi.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, batık bankalardaki alacakların tahsilini hızlandıracak yasa ile ilgili Hürriyet gazetesine açıklamada bulundu.

8- Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan yazılı bir açıklamayla, Kürt grupların Irak'ta sadece Kürtleri ve Arapları dikkate alarak kendi başlarına bir anayasa taslağı hazırlamalarına tepki dile getirildi.

9- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Van'ın Çaldıran ilçesinde hükümet konağının açılışında, asgari ücretin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını belirterek, memurlara ödenecek 160 milyon liraya olumlu baktığını söyledi.

10- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur'un soru önergesine verdiği yanıtta, İzmir'in Bergama ilçesindeki Normandy Madencilik İşletmesi'ne ait altın işletmesinden çıkarılan posanın yol genişletme çalışmalarında dolgu malzemesi olarak kullanıldığını açıkladı.

11- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nin kuruluşunun 11'inci, Türk ticari denizcilik eğitiminin de 119'uncu yıl dönümü nedeniyle düzenlenen 'Geleneksel Balık Günü' etkinliğine katıldı. Bakan Yıldırım etkinlikte, 59. hükümetin başardığı en önemli konunun "Tefecilerin yönettiği ülke ekonomisinden, hükümetin yönettiği ülke ekonomisine geçişi başarmak" olduğunu söyledi.

12- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlüyaptığı yazılı açıklamada, Antalya Merkez, Finike ve Kemer ilçelerine bağlı 20 köyde toplam 1512 çiftçinin sel felaketinden zarar gördüğünü belirtti.

Bakan Güçlü ayrıca, Zaman gazetesinin İstanbul'daki merkezini ziyaretinde, tarımsal ürün üretiminin planlı bir şekilde yapılmasını sağlayacak Organize Tarım Bölgeleri oluşturacaklarını açıkladı.

13- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Antalya'da meydana gelen sel felaketinden en fazla zarar gören Kemer ilçesi ile Doyran ve Akdamlar köylerinde yaptığı incelemeler sırasında ilk defa meteoroloji raporlarına dayanarak muhtemel bir afetin önceden öngörüldüğünü söyledi.

14- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, sendikanın genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında 2003 yılını ve eğitim sorunlarını değerlendirdi.

15- 15. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde 'En İyi Ulusal Uzun Film' ödülüne yönetmen Yüksel Yavuz'un 'Küçük Özgürlük' adlı filmi layık görüldü. Festivalde, Ömer Kavur'un yönettiği 'Karşılaşma' adlı film ise 6 dalda ödül aldı.

16- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İslam Konferansı Örgütü Bilim ve Teknoloji Konferansı'na katılmak üzere gittiği Pakistan'ın başkenti İslamabad'da, Devlet Başkanı General Pervez Müşerref'e yönelik düzenlenen suikast girişiminin ardından bir araya geldi. Bakan Coşkun, suikast girişiminin ardından yaşananları Zaman gazetesine anlattı.

17- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey BM adına yapılması planlanan denetimlerle ilgili temaslarda bulunmak üzere Libya'ya giderken bu ülkenin atom bombası yapmaya yakın görünmediğini söyledi.

18- Irak'ın güneyindeki Kerbela kentinde koalisyon güçlerinin karargah olarak kullandığıüsse, eşzamanlıolarakdüzenlenensaldırılarda4koalisyonaskerive 7 Iraklı'nın öldüğü, 170 kişinin de yaralandığı bildirildi.

28 ARALIK 2003

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, geçen yıllar boyunca adaleti zedeleyen, refahı halkından esirgeyen ve böylece ülkedeki güvenlik ortamını bozan bir sistemin oluşturulduğunubelirterek "Siyasetin rant kurumu haline dönüştüğü bu sistemde bürokrasiden başlayarak pek çok alana sirayet eden bir yolsuzluk düzeni kurulmuştur" dedi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan TRT 1 televizyonunda yayınlanan "Adres Ankara" adlıprogramdayaptığı açıklamada, memurlara iki bölüm halinde ödenmesi öngörülen 160 milyon liranın tek taksitte Kurban Bayramı'ndan önce ödeneceğini bildirdi. Bakan Babacan ayrıca, AB'ye giriş olmasa da uygulanan programa aynen devam edileceğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek'in soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'nin AİHM'de aleyhine açılan davalardatoplam7.3 trilyon lira maddi tazminat ödediğini açıkladı.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan CHP Mersin Milletvekili Şefik Zengin ile CHPAntalya Milletvekili Nail Kamacı'nın yazılı soru önergelerine cevaben, kamu çalışanlarının ekonomik ve sosyal hakları arasındaki dengesizlikleri gidermenin ve adil bir ücret rejiminin tesisini sağlamanın hükümetin temel hedefleri arasında yer aldığını söyledi.

5-Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik çeşitli açılışlara katılmak için gittiği Van'dagazetecilere açıklamalarda bulundu. YÖK yasa tasarısıönüne gelene kadar yorum yapmayacağınıbelirten Bakan Çelik, 2004 yılı sona ermeden 20 yeni üniversite kurulacağınısöyledi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen Türkiye gazetesine bakanlığınınçalışmalarını değerlendirdi.

7- Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajında, dış politika ve ekonomi alanındaki zaafların, Türkiye'nin ehil olmayan, ufuksuz ve teslimiyetçi kadrolar tarafından yönetilmesinden kaynaklandığını belirtti.

8- Dış Ticaret Müsteşarlığı, ihracatla ilgili tüm kesimlerin katılımıyla 2004-2006yıllarını kapsayan ihracat stratejisi planı hazırladı. Planda ihracatın 2004-2006 yılları arasında yüzde 60 artarak 2006 yılı sonunda 75 milyar dolara çıkarılması öngörülüyor.

9- Endonezya'nın Sulavesi Adası'nda 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydanageldi.

10- Afganistan'ın başkenti Kabil'de havaalanı yakınlarında düzenlenen intiharsaldırısı sonucu6 kişinin öldüğü açıklandı.

29 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'u onayladı.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Olağanüstü Hal bölgesinde silah ruhsatını yenilemeyen korucular ve disiplin cezası alan yarış atlarına af getiren 2 yasal düzenlemeyi TBMM'ye iade etti.

2- BakanlarKuruluBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıda ağırlıklı olarak Kıbrıs konusu ile ekonomideki son durum ele alındı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra basına yaptığı açıklamada, hükümetin Kıbrıs konusunda yeni bir sürecin başlamasını arzu ettiğini belirterek, Kıbrıs konusunun Türkiye ile olan bağlantısı nedeniyle çok yönlü çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, 2004 Mali Yılı Bütçe Yasası çerçevesinde memurlara bir defaya mahsus 160 milyon liralık iyileştirme yapılacağını ve Türk Lirası'ndan altı sıfır atılmasına ilişkin düzenlemenin imzaya açıldığını açıkladı.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık'ta bir araya gelerek, Kıbrıs konusunu görüştü. Başbakan Erdoğan, Genel Merkez'de partisinin MYK toplantısına gelişinde gazetecilerin konuyla ilgili sorularıüzerine, görüşmede Kıbrıs konusunu ele aldıklarını bildirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, TBMM'ye gönderilen Kamu Yönetimi Temel yasa tasarısında kamuoyundan gelen eleştiriler çerçevesinde yapılan değişiklikleri anlatmak üzere bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Şahin, hükümetin eleştiri ve tartışma ortamından memnun olduğunu belirterek "Yapılan eleştirileri iyi niyetli ve yapıcı olarak görüyoruz. Politik zemine kaydırılan eleştiriler de oldu. Ancak hangi amaçla yapılırsa yapılsın bu eleştiriyi yapanları kutluyorum. Tasarı vatandaş memnuniyetini esas alıyor ve devletin dikey değil, yatay büyümesini öngörüyor" dedi.

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Kayıp Trilyon' davasında 2 yıl 4 aylık cezası onanan SPGenel Başkanı Necmettin Erbakan'ın karar düzeltme istemini reddetti.

6- Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Yusuf Engin, Zaman gazetesine sendika sistemi hakkında görüşlerini anlattı.

7- Anadolu Ajansı eski genel müdürlerinden gazeteci Aytekin Yıldız yaşamını yitirdi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, hükümet kurma görevini 14 Aralık seçimlerinde 19 sandalyeyle birinci olan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat'a verdi. Talat diğer parti liderleriyle yaptığı görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı'nın kendisinden geniş tabanlı bir hükümet kurmasını istediğini belirterek, Mayıs 2004 tarihini dikkate alacaklarını ve Kıbrıs sorununa Annan planı temelinde bir çözüm istediklerini söyledi.

9- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Muhammed El Baradey, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile görüşmesinden sonra basına yaptığı açıklamada, nükleer silah denetimlerinin ilk safhasında Libya'nın işbirliğine çok yatkın olduğunu belirterek, Libya'nın nükleer tesislerinin hemen denetimine izin vermeyi kabul ettiğini, denetçilere uranyum zenginleştirmede kullanılan cihazların gösterildiğini, Libya'nın, silah yapımında kullanmak üzere uranyumu arıtan bu cihazları karaborsadan aldığını bildirdiğini söyledi.

10- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Irak Türkmen Cephesi Lideri Faruk Abdullah Abdurrahman ile görüşmesinde, Irak'taki Kürt grupların ortak hükümet planları ve federasyon taleplerinin Arap dünyasında rahatsızlık yarattığını belirterek "Irak'ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü dışında herhangi bir görüşü kabul etmiyoruz" dedi. Musa ayrıca, Irak'ın Arap Birliği üyeliğinin sürmesi gerektiğini de belirtti.

11- Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau, ZDF televizyonunun başörtüsü yasağı ile ilgili sorularını yanıtladı. Rau, Almanya'da yaklaşık 3 milyon 200 bin Müslüman'ın yaşadığını belirterek "Aramızda yaşayan Müslümanlar ikinci sınıf vatandaş değiller. İslami inancın gücü kabul görmeli. Sadece köktendincilerin hakimiyeti ele geçirmemelerine dikkat etmeliyiz. Bu, Müslümanlar için olduğu kadar Hıristiyan köktendinciler için de geçerli" dedi.

12- İran'ın Bem kentinde meydana gelen depremde, ölü sayısının 30 bini aştığı bildirildi.

30 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'Bazı Belediyelerin Kaldırılması Hakkında Kanun'un geçici 1. maddesi ile 5026 sayılı 'Bazı Belediye ve Köylerin Denizli Belediyesi'ne Katılmasına İlişkin Kanun'un geçici 3. maddesinin bir kez daha görüşülmesi için TBMM'ye iade etti.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 'Sicil Affı' olarak bilinen 5033 sayılı 'Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanun'u onayladı.Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer, söz konusu kanunu yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yayınlanan 'Ulusa Sesleniş' konuşmasında, Türkiye'nin zor ve sıkıntılı kriz dönemlerini aştığını, bütün ekonomik göstergelerin Türkiye'nin, milletin ve geleceğin lehine olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca "2004 yılını ekonomimizin en temel meselelerinden bir olan işsizlikle mücadele yılı olarak görüyoruz" dedi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara'nın Keçiören ilçesinde yapımı süren Estergon Kalesi'ni ziyareti sırasında gazetecilerin, Kıbrıs konusuna ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan dün konuyu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile değerlendirdiğini belirterek "Milli dava olarak baktığımız Kıbrıs konusunda farklı bir politika söz konusu değildir. Bazen usul noktasında zaman zaman farklılıklar olabilir ama esasta farklılık söz konusu değildir" dedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Irak Ulaştırma Bakanı Bahnam Ziya Polis'i kabulünde yaptığı konuşmada, Irak'ın yeniden yapılandırılması için ABD Kongresi tarafından tahsis edilen 18.6 milyar dolardan, yüzde 25 pay almayı hedeflediklerini söyledi. Bakan Tüzmen görüşmede iki ülke arasındaki ticaret hacmini en kısa zamanda yüksek rakamlara çıkarma konusunu görüştüklerini söyledi.

Polis deulaşımkonusunu önplanda tuttuklarını belirterek6 ay, 1 yıl içinde tam güvenlik sağlama imkanına kavuşacaklarını, ondan sonra da Türk firmalarının Irak'ta daha rahat ticaret yapabileceklerini söyledi.

Görüşmede Irak ve Türk firmalarının Irak'ta ortak nakliye firması kurması konusunda da anlaşmaya varıldı.

6- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kıbrıs müzakereleri açısından Türk tarafının pozisyonunun belirlenmesinde yardımcı olacak hazırlıkların devam ettiği belirtilerek, bu çerçevede ilgili kurumlarla gerekli istişare ve değerlendirmelerin düzenli şekilde yapıldığı bildirildi.

7- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2004 yılında uygulanacak asgari ücreti belirledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yeni asgari ücretin 6 ay süreyle net 303 milyon, brüt 423 milyon liraolarak belirlendiğini söyledi.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında 'Baraj Havzalarında Organik Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü' imzalandı.Enerji ve Tabii KaynaklarBakanı Hilmi Gülerimza töreninde yaptığı konuşmada, insan sağlığı açısından organik tarımın önem taşıdığını belirterek "Enerji Bakanlığı olarak tüm barajları organik tarıma açmamız lazım" dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ise Türkiye'de organik tarım için önemli bir potansiyel olduğunu belirterek, uluslararası pazarı da olan bu sektörü desteklemek için yüzde 25 olan genel tarım kredilerinin daha altında bir faizle kredi vereceklerini söyledi.

9- Gelir Vergisi'nde artan oranlı tarifeye göre ücretlilerde yüzde 15, beyannameli mükelleflerde ise yüzde 20'lik vergi oranına tabi ilk vergi diliminin, 2004 takvim yılında uygulanmak üzere 5 milyar liradan 6 milyar liraya çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Tek eve sahip emekli, gazi, dul ve yetimlerin bina vergisinin, 2004 yılında yüzde sıfır olmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Vadeli mevduatlar ile repo gelirlerinden alınan vergi oranının çeşitli oranlarda yükseltilmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- 'Enflasyon Muhasebesi' olarak da bilinen ve vergide enflasyon düzeltmesini getiren yasa, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerinden bilanço esasına göre defter tutan mükelleflere, gerekli koşulların oluşması halinde enflasyon düzeltmesi imkanı getiren yasa, 1 Ocak 2004 tarihinde yürürlüğe girecek.

13- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması konusunda AKP'nin vaatlerini yerine getirmesi gerektiğini belirterek, ortaya çıkan son durumun demokrasinin eşitler rejimi olduğunun inkarı anlamına geldiğini söyledi.

14- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 2003 yılında yaşanan iç ve dış gelişmelerle ilgili olarak İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, AKP'nin demokratik işleyişi gerçekleştirecek, yaygınlaştıracak ve kurumsallaştıracak hiçbir girişimde bulunmadığını, demokrasi kavramını da takiyye aracına dönüştürdüğünü söyledi.

15- KKTC Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde Rum siyasi partilerine başlattığı ziyaretler çerçevesinde Demokratik Parti (DİKO) Genel Başkan Vekili Nikos Kleanthus ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk ve Rum halkının çözüm istediğini, ancak dışardan dayatılan herhangi bir çözüm formülüne karşı olduklarını söyledi. Denktaş ayrıca, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu barış planının çözüm için referans olduğunu belirtti.

16- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos Rum haber ajansına yaptığı açıklamada, Türk önerilerinin yeni ve bütünsel bir plan değil, muhtemelen değişiklikler veya gözlemler şeklinde öneriler olduğunu belirterek, Kıbrıs görüşmelerinin yeni planlara göre değil, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu barış planı zemininde başlayacağını söyledi.

17- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Washington Post gazetesine verdiği demeçte, İran'dan son haftalarda gelen cesaretlendirici mesajların, Tahran yönetimiyle yeniden diyalog kurulmasına yol açabileceğini belirterek"Yine de hala terör faaliyetleri, El Kaide ve diğer konularda endişelerimiz var" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ise Kerman eyaletinde yaptığı basın toplantısında, ABD yardımını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, deprem yardımlarının siyasi konularla ilgisi olmadığını ve İran ile ABD arasındaki sorunların tarihe dayandığını söyledi.

18- Cezayir'de, Ulusal Halk Meclisi'nde çoğunluğa sahip olan iktidardaki Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (FLN) tüm faaliyetlerinin dondurulmasına karar verildiği bildirildi.

19- Litvanya Anayasa Mahkemesi, Devlet Başkanı Rolandas Paksas'ın seçimlerde kendisine mali destek veren bir Rus işadamına vatandaşlık hakkı vererek anayasayı ihlal ettiği sonucuna vardı.

20- Ukrayna Anayasa Mahkemesi, Devlet Başkanı Leonid Kuçma'nın gelecek yıl üçüncü dönem devlet başkanlığı için aday olabileceğine hükmetti.

31 ARALIK 2003

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yayımladığı yeni yıl mesajında, ulusun, çağdaş yaşam biçimini özümsemiş olduğunu, laik ve demokratikcumhuriyeti sonsuza değin koruma ve yaşatma kararlılığını her fırsatta gösterdiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, laik eğitim ve öğretim birliğinin dayandığı ilkelerden ödün vermeden kalitesinin yükseltilmesi gerektiğini bildirdi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye yapacağı ziyaretle ilgili ayrıntıları görüşmek üzere ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ile bir araya geldi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada,AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu'nun Atatürk'ünTBMM'deki mareşal üniformalı portresi ve Meclis'teki askeri taburdan rahatsız olduğu yönündeki basında yer alan haberler üzerine"Ulusunun ayrılmaz bir parçası ve her kesimin temsilcisi olarak milli ordu vasfını şerefle sürdürenTürk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komutanı olarakGenelkurmay Başkanı bu tür söylem ve olaylardan derin endişe duymaktadır" denildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu'nun Atatürk'ünTBMM'deki meraşal üniformalı portresi ve Meclis'teki askeri taburdan rahatsız olduğu yönündeki açıklamalarını eleştirdi. Baykal "Sıkıntıların altında AKP'nin Türkiye'nin anayasal rejimin temel değerleriyle örtüşmemesi yatıyor. AKP'ningerçek niyetlerini ortaya koyan bazı gelişmeler kaygıları artırıyor" dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Zaman gazetesini ziyaret ederek ikinci el otomobil ihracatı ve sicil affı konularında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Coşkun, yasa taslağı hazırlıklarına başladıklarını belirterek, Avrupa'da yaşayan gurbetçilerin Türkiye'ye gelirken ikinci el otomobil alabildikleri gibi komşu ülkelerden Türkiye'ye gelen turistlerin de ikinci el araç alıp gitmelerinin bu sayede önünün açılacağını söyledi.

6- AP Başkan YardımcısıAlejo Vidal Quadras Roca, İspanya'nın başkentiMadrid'deCumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada "Türkiye'nin AB'ye girmesi paha biçilmez değerde. Bir İslam toplumunun açık toplum olabileceğini gösteriyor ve büyüme potansiyeli yüksek genç bir toplum vaat ediyor. AB'nin oluşturduğu hukuk ve siyaset alanında demokrasi, insan hakları ve hukuk devletine bağlı bir Türkiye'nin yer alması İslam dünyası için çok önemli. Bunlardan yararlanmamak siyasi intihardır" dedi.

7- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos'a gönderdiği yeni yıl mesajında, AB'ye üyeliğin tamamlanmasıyla Kıbrıs Helenizminin mücadelesinin haklı çıktığını belirterek, bu büyük başarının, Kıbrıs sorunun çözümüne ve Ada'nın yeniden birleşmesine öncülük etmesi umudunu taşıdığını söyledi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair de yeni yıl mesajında,Irak'ı Ortadoğu'nun demokrasi kalesi yapma yönündeki kararlılığın sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

8- Irak'ın Kerkük kentinde çok sayıda Arap ve Türkmen'in, Kerkük'ün kendi denetimlerindeki bölgeye bağlanmasını isteyen Kürtleri protesto için düzenledikleri gösteri sırasında peşmergelerin açtığı ateşle 3 kişinin öldüğü, 31 kişinin de yaralandığı bildirildi.