11.1.2004
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 2004 

1 OCAK  2004

 

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Karabük gezisi sırasında gazetecilerin,  Türkiye'nin Kıbrıs sorununu çözüp çözmeyeceği ve AB üyeliği konusunda  bir tarih alınıp alınamayacağı şeklindeki sorusu üzerine yaptığı açıklamada “Annan planı çerçevesinde yapılacak bir çalışmayla 1 Mayıs'ta, yine temennimiz odur ki Kıbrıs sorunu sorun olmaktan çıksın. Dışişleri yetkilileri, Genelkurmay yetkilileriyle yaptıkları hazırlık çalışmaları üzerinde bizi brife ettiler. Bu, brife üzerinde bizim bunu nasıl değerlendirebilirsiniz gibi sorularımız oldu. Onun üzerine bir çalışma yapacaklar” dedi.

 

2- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün Alevi kesime Diyanet Işleri Başkanlığı bütçesinden pay ayrılıp ayrılmamasına yönelik soru önergesine verdiği yanıtta “Bir inanç grubu için Diyanet Işleri Başkanlığı bütçesinden pay ayrılması halinde, diğer farklı inanç gruplarının da talepte bulunması engellenemeyecektir. Bu taleplerin de dini birliği parçalamada olumsuz rol oynayacağı gayet açıktır” dedi.

 

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Sabah gazetesine dış ticaretle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Tüzmen “Ihracatın yükselmesi için kurun aşırı değerli olmaması lazım. Dış ticaret hacminin artması sağlıklı görünmesine rağmen aşırı değerli kur, ara malların ithalatının artmasına neden oluyor. Bu da işsizliği artırıyor" dedi.

 

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Bilecik'in Bozöyük ilçesi Adalet Sarayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, 2004 yılının her alanda hamle başlatacakları bir dönem olacağını belirterek “Geleceğe umutla bakmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Bunu Anayasa'ya yazmanın bir anlamı yoktur. Bunu hayata geçirmek lazım” dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, kamuoyunun Kıbrıs konusunda AKP'yi uyarması gerektiğini belirterek “Türkiye için Kıbrıs, bir hükümet hatta devlet sorunu olmanın ötesinde bir ulusal sorundur” dedi.

 

6- Özelleştirme Idaresi Başkanı Metin Kilci Hürriyet gazetesine özelleştirmeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kilci, Türk Telekom'un özelleştirilmesinde ilk ihalenin fiyat için değil iş planları için yapılacağını söyledi.

 

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Rusya'nın başkenti Moskova'da Türk Ticaret Merkezi'nin açılışı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, 2002'de tamamlanmış olması gereken yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmalarının aksadığını belirterek “Eğer Türkiye 2004'ün yatırım yılı olmasını istiyorsa yabancı sermaye bakımından yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmalarını tamamlamalı” dedi.

 

8- AB'nin Genişlemeden sorumlu  Üyesi Günter Verheugen Almanya'nın başkenti Berlin'de yaptığı açıklamada “Helsinki'de Türkiye'ye AB'ye üyelik statüsü verilmiştir. Aynı şekilde Kopenhag zirvesinde de bu yinelenmiştir. Bu karar, Hıristiyan Demokrat partilerin  iktidarda olduğu ülkelerin de desteğiyle alınmıştır. Bu nedenle üyelik tartışmaları anlamsızdır. Kopenhag kriterlerini yerine getirmesi halinde Türkiye AB'de yerini alacaktır” dedi.

 

9- Almanya'nın CDU ve CSU Partisi Meclis Grup Başkanı Angela Merkel DPA ajansa yaptığı açıklamada “AB'nin doğuya genişlemesi önemli ve tarihi bir adımdır. Ama AB önce Mayıs ayında tam üye olacak 10 ülkeyi özümsemelidir. Türkiye'nin tam üyeliği AB'nin uyum kapasitesini zorlar. AB bunu kaldıramaz” dedi.

 

 

  2 OCAK 2004

 

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, motorlu taşıtlar vergisinin de aralarında  bulunduğu  yeni vergi düzenlemelerini içeren 5035 sayılı “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu”nu  onayladı.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan incelemelerde bulunmak üzere gittiği Karabük'te yaptığı açıklamada, asgari ücrete net yüzde 34 oranında zam yapıldığını, ancak bunu insani bulmadıklarını belirterek, temmuz ayında  yapılacak zamda imkanlar ölçüsünde iyileştirme  yapılacağını söyledi. 

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Karabük Kardemir A.Ş'de aldığı brifingin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, etnik unsura dayalı federal yapıların dünyanın hiçbir ülkesinde netice vermediğini belirterek “Dolayısıyla Irak'ta da netice vermez. Tam aksine sıkıntı doğurur” dedi.

 

3-  Daha önce SHP'nin örgütlenme şartını yerine getirmediği için yerel seçimlere katılamayacağını belirten Yüksek Seçim Kurulu,  SHP'nin itirazını yeniden görüşerek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen örgütlenmeyle ilgili belgeler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, mahalli idareler genel seçimlerine girebileceğine karar verdi.

 

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Istanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Ihracatçılar Meclisi (TIM) verilerine göre, sanayi ürünleri ihracatının yüzde 32.4 artışla 40 milyar 177 milyon 342 bin dolara, hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerinin ihracatının ise yüzde 25.6 artışla 11 milyar 517 milyon 909 bin dolara çıktığını belirtti.

 

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Bursa'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Yeni Ceza Infaz Yasası'nın bu yıl içerisinde çıkacağını belirterek “Şunu açık ve net iddia ederim ki Türkiye'deki cezaevi sistemi bugün Avrupa'daki cezaevlerinin çoğunun üzerindedir” dedi. 

 

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bazı incelemelerde bulunmak üzere gittiği Izmir'de, öğretmenlerin konut sahibi olabilmeleri için çalışma yaptıklarını ve bu konudaki fizibilite çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

 

7- Merkez Bankası, 2004 yılı para ve kur politikası genel çerçevesini açıkladı. Buna göre, dalgalı kur rejimine 2004 yılında da devam  edilmesi ve kurların piyasa koşullarına göre oluşması öngörülüyor.

 

8- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington'da yaptığı açıklamada, Tahran yönetimini uyararak depremin ardından Iran'a yardım etmenin iyi bir şey olduğunu, ancak Washington'un bu jestinin Tahran ile ilişkilerin iyileşmesi anlamına gelmediğini söyledi.

 

 9- Libya'nın, ABD tarafından uygulanan yaptırımların 12 Mayıs'a kadar   kaldırılmaması halinde 'Lockerbie' tazminatını ödemeyeceği bildirildi.

 

 

3 OCAK 2004

 

  

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Cumhuriyet gazetesine  yaptığı açıklamada, hedeflerinin en güvenilir ve en iyi işleyen devlet kurumları arasında ilk sıraya geçmek olduğunu söyledi. 

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Karabük'ün Eskipazar ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde hastanelerde yaşanan rehin kalma olayının artık sona erdiğini, bu devrin kapandığını söyledi.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Istanbul Tekstil ve Konfeksiyon Fasoncuları Derneği'nin 1. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de maliyenin ekonomiye yön verdiğini, bu nedenle de ekonominin maliyeyi besleyemez hale düştüğünü söyledi. Baykal “Ekonomi öne geçmeli, maliye arkasından toplamalı. Halbuki Türkiye'de maliye ekonomiye yön veriyor” dedi.

Baykal ayrıca, yerel seçim çalışmaları çerçevesinde gittiği Burdur'da vatandaşlarla görüştü.

 

4- Yüksek Seçim Kurulu, 28 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlere ilişkin yasakları belirledi. Buna göre, cep telefonları ile belli bir merkezden yönlendirilmek suretiyle seçim propagandası yapılması yasaklandı.

 

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım inceleme ve toplantılara katılmak üzere Mersin'e giderken trende  yaptığı açıklamada, 1950'den bu yana ihmal edilen demiryollarına hak ettiği değerin kendi hükümetleri döneminde verildiğini söyledi.

 

6- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, CHP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu'nun yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, yaş haddinden emekli olan sanatçılara aylıklı olarak çalışabilme olanağı getireceklerini söyledi.

 

7-  Yakalama ve Gözaltı Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

8- Bankacılık işleri yapma ve mevduat kabul etme izni kaldırılan Imar Bankası nezdinde bulunan tasarruf, ticari kuruluş ve diğer kuruluşlar mevduatının Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'nca (TMSF) ödenmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

9- Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin de aralarında bulunduğu yeni vergi düzenlemelerine ilişkin 5035 sayılı 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun' Resmi Gazete'nin  mükerrer sayısında yayımlandı.

 

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Parti Meclisi toplantısında yaptığı açıklamada, AKP iktidarının Türkiye Cumhuriyeti'nin temel unsuru olan laikliği etkisiz kılma yolundaki niyetlerini açığa vurduğunu belirterek, TBMM'deki Atatürk'ün mareşal üniformalı resminin değiştirilmesini isteyen AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu'nun çok büyük haksızlık yaptığını, söz konusu tartışmanın yakışıksız olduğunu söyledi.

  Ecevit ayrıca, toplantı öncesinde Kıbrıs'taki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

11- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TRT-2 televizyonunda yayınlanan 'Televizyon Gazetesi' programında, Türk ve batı kamuoyunda planlı bir şekilde Kıbrıs'ın Türkiye için stratejik önemi yokmuş havası yaratılmaya çalışıldığını, ancak Kıbrıs'ın stratejik önemini hiçbir zaman yitirmeyeceğini söyledi.

 

12- Devlet Istatistik Enstitüsü'nden (DIE) yapılan açıklamada, 2003 yılı enflasyonunun TÜFE'de (Tüketici Fiyatları Endeksi) yüzde 18.4, TEFE'de (Toptan Eşya Fiyat Endeksi) ise yüzde 13.9 oranında gerçekleştiği bildirildi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2003 enflasyon rakamlarıyla Türk ekonomi tarihinde artık yeni bir dönemin başladığını belirterek, enflasyon açısından 2003'ü 'rekorlar yılı' olarak değerlendirdi.

 

13- SHP, DEHAP, ÖDP, EMEP ve SDP ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı çok sayıda sendika tarafından, yaklaşan yerel seçimlere Istanbul'un Şişli ilçesinden tek adayla girmek ve seçim sonrasında da birliği devam ettirmek amacıyla 'Şişli Demokratik Güç Birliği' adlı birlik oluşturuldu.

 

14- Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu'nun mareşal üniformalı Atatürk'ün fotoğrafının kaldırılması yönündeki  açıklamalarına  tepki gösterildi. Mareşal üniformalı resmin, geçen ay yaşamını yitiren Azerbaycan eski Devlet Başkanı Haydar Aliyev tarafından dönemin TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a armağan edildiği belirtilen açıklamada “Bu sanat eseri, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin simgesidir” denildi.

 

15- Israil'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Israil ile Suriye arasında Türkiye'nin arabulucu olabileceği teklifini değerlendirirken “Sanıyorum bu işi dünyada Türkiye'den daha iyi yapacak başka bir ülke yok” dedi.

 

16- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığında Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bayındırlık ve Iskan Bakanı Zeki Ergezen ile TBMM Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Inal'dan oluşan heyet, deprem felaketinin yaşandığı Iran'ın Bem kentine giderek Kirman Valisi Muhammet Ali Kerimi ile görüştükten sonra bölgede incelemelerde bulundu.

Iran'daki temaslarını tamamlayan Başbakan Yardımcısı Şahin dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilere KKTC'de hükümet kurma çalışmaları konusunda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın tüm siyasi partilere eşit mesafede durması gerektiğini söyledi.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, AKP milletvekillerine Annan Planı'nın sakıncalarını anlatan bir CD ve mektup gönderdi. Cumhurbaşkanı Denktaş mektubunda, Kıbrıs sorununun Annan Planı ile çözülemeyeceğini belirterek, parlamentodan ve AKP milletvekillerinden destek istedi.

 

18- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile yaptığı telefon görüşmesinde, Libya'yı AB ile Akdeniz havzasındaki ülkeler arasındaki ticaret ve yardım işbirliğine katılmaya davet etti. Prodi'nin görüşmesinin ardından Komisyon tarafından yapılan açıklamada, Libya'nın AB dostları arasına katılmasının vaktinin geldiği belirtildi.

 

19- Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinden Fransa'nın başkenti Paris'e giden bir yolcu uçağının Kızıldeniz'e düşmesi sonucu 148 kişinin öldüğü bildirildi.

 

20- ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği  (IKYB) lideri Celal Talabani ve  ABD'li üst düzey sorumlulardan David Richmond'la birlikte gittiği Selahaddin kentinde Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ile bir araya gelerek federasyon planını görüştü. Bremer toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Irak'ın demokratik, federal, eşitlik temelinde olması konusunda herkesin görüş birliği içinde olduğunu söyledi.

 

21- Irak Geçici Hükümet Konseyi Başkanı Adnan Paçacı yaptığı açıklamada, komşu ülkelerin Irak'a karışmamasını isteyerek, Arap, Kürt ve Türkmenlere uzlaşma çağrısında bulunduğunu belirtti.

 

22- Hindistan Başbakanı Atal Behari Vejpayee, Güney Asya Bölgesel Işbirliği Örgütü (SAARC) Zirvesi'ne katılmak üzere Pakistan'ın başkenti Islamabad'a gitti. Başbakan Zaferullah Han Cemali tarafından karşılanan Vejpayee Islamabad'da yaptığı açıklamada, 56 yıllık Keşmir sorununu çözmek için Pakistan hükümeti ile doğrudan müzakerelere hazır olduklarını söyledi.

 

  

4 OCAK 2004

 

 

  1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çok sayıda kişinin AKP'ye katılımı nedeniyle Istanbul'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, siyasi gerilim istemediklerini, bazı kişisel çıkarların partiye mal edilmemesini istedi. Hükümetin ekonomik hedeflerinin tuttuğunu belirten Başbakan Erdoğan, 2004 yılının Türkiye için atılım yılı olacağını söyledi.

 

  2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Kafe Siyaset' adlı programda, AB ve Kıbrıs konularına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

 

  3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün dış borç ödemeleri ile kurların düşük seyretmesinin cari açık üzerindeki olumsuz etkilerine karşı nasıl önlemler alınacağına ve otomotivdeki ÖTV artışına ilişkin sorusunu yanıtladı. Bakan Babacan, IMF'ye yapılacak borç geri ödemelerinin 2004 yılı için 4.5, 2005 yılı için de 2.3 milyar dolar azaldığını belirterek, cari işlemlerdeki açığın problem teşkil etmediğini söyledi.

 

  4- Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK) “Siyasi partilerin cep telefonlarıyla belli bir merkezden yönlendirilmek suretiyle seçim propagandası” yapmalarını yasaklayan kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. 

 

  5- Ingiltere'nin Ankara Büyükelçisi Sir Peter Westmacott, Istanbul'daki terör eylemlerini ve Türkiye-AB müzakerelerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

 

  6- Ingiltere Başbakanı Tony Blair, Irak'ın Basra kentindeki Ingiliz birliklerini ziyaret etti. Blair konuşmasında, kitle imha silahları geliştiren bazı ulusların tüm dünya güvenliği için büyük bir tehdit oluşturduklarını söyledi.

7- Irak'ın Kerkük kentinde, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) ile Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği ( IKYB) bürolarına bir baskın düzenlendiği bildirildi.

 

  8- Afganistan Büyük Meclisi'nce (Loya Jirga) yeni Anayasa'nın kabul edildiği bildirildi. Yeni Anayasa ile Başbakan Hamid Karzai'nin yetkileri artırılırken, Peştunca'nın yanı sıra Farsça'nın bir şivesi olan Dari dili de ülkenin resmi dili olarak kabul edildi.

  

  

5 OCAK 2004  

  

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç TBMM Iletişim Ofisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de en reformist kurumun TBMM olduğunu belirterek, bürokrasiye hız ve düzen kazandırmak, Başkanlığın dağınık bulunan birimlerini tek elde toplamak suretiyle yeni bir anlayış getirmek istediklerini söyledi.

 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nda ağırlıklı olarak Kıbrıs konusunun ele alındığını belirterek “Müzakere zemini olarak Annan planını kabul ediyoruz. Müzakereleri de Cumhurbaşkanı Denktaş'la sürdürmekte kararlıyız“ dedi. Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözüm noktasında eskisinden daha fazla çaba içinde olduğunu belirten Bakan Çiçek “Sorun çözülemezse sorumluluk bizde olmayacaktır” dedi.

 

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, basında yer alan 'Genelkurmay'ın KKTC hakkında endişeleri var' haberleri üzerine “Ilgili kurumlar arasında, görüşlerin uyumlaştırılması ve somutlaştırılması maksadıyla çalışma ve görüşmeler, demokratik ve modern bir ülkede olması gereken şekilde bir süreç içerisinde devam ettirilmektedir. Bir gazetenin bugünkü nüshasında 'Askerden çekince', 'Genelkurmay'ın hükümete de ilettiği Annan Planı'na yönelik itirazlarını açıklıyoruz' başlıklı bir haber yayımlanmıştır. Söz konusu haber gerçekleri yansıtmamaktadır” denildi.

Konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Kıbrıs sorununa yönelik çözüm çalışmaları çerçevesinde Genelkurmay'la bakanlığın çeliştiği yönündeki haberin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

4- Yargıtay, nüfus kayıtlarının düzeltilmesi davalarında kararın cumhuriyet savcısı ile nüfus müdürü veya memurunun önünde verilmesi gerektiğini hükmetti. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin konuya ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

  5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler yaptığı açıklamada, enerji sektörünü sağlıklı bir yapıya kavuşturmak için gerekli yasal düzenlemeleri sürdüreceklerini belirterek, sektörde verimliliğin ön planda olacağını, piyasa ekonomisi koşullarının aranacağını, elektrik ve doğalgazda maliyetleri düşürme yönünde önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

  6- KESK Genel Başkanı Sami Evren, Danışma Meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, 2003 yılındaki sorunların 2004 yılına devredildiğini belirterek, kamu görevlileriyle ilgili Sendikalar Yasası'nın yeniden ele alınması gerektiğini söyledi.

 

  7- Israil'in Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Manavgat suyunun Israil'e satılmasına ilişkin anlaşmanın hükümet tarafından 4 Ocak'ta imzalandığı bildirildi.

  Öte yandan Israil Ulusal Altyapı Bakanı Joseph Paritzky yaptığı açıklamada, Manavgat suyunu sadece ihtiyaç sebebiyle değil, Israil için en önemli ülkelerden biri olan Türkiye ile ilişkileri güçlendirmek amacıyla almayı planladıklarını söyledi.

 

8- Irak Geçici Hükümet Konseyi Baş Ticaret Müsteşarı Robert Connan, Türk şirketlerine Irak'taki ticaret olanakları hakkında bilgi vermek üzere Türkiye'ye geldi. Ankara, Istanbul ve Izmir'de yapılacak seminerler öncesinde gazetecilere açıklama yapan Connan, Türk şirketlerinin Irak'taki ihalelere ana yüklenici olarak da katılabileceklerini belirterek, Irak'ta iş yapmanın zor olduğunu, ancak yaşanan tüketim patlamasının büyük fırsatlar yarattığını belirtti.

 

9- KKTC Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu Cumhuriyet gazetesine verdiği demecinde “Cumhuriyet gazetesinin haberinden öğrendiğimiz kadarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Annan Planı'nda yer alan toprak, garantörlük, iki kesimlilik, mal-mülk ve Türk vatandaşlarının geleceği konusunda göstermiş olduğu hassasiyet son derece önemli ve memnuniyet vericidir” dedi. Aynı hassasiyeti kendilerinin de gösterdiğini ve bu yüzden bazı çevrelerce uzlaşmazlıkla suçlandıklarını belirten Eroğlu, Kıbrıs'ta bir anlaşmaya varılabilmesi için 2 devletli, 2 toplumlu bir oluşumun kaçınılmaz olduğunu ve Türkiye'nin etkin garantisinin göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

 

10- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Almanya'da yayımlanan  Focus dergisine verdiği demeçte, AB ülkeleri liderlerinin dış politika ve güvenlik konularından dolayı Türkiye'nin üyeliğinden yana olduklarını belirterek, bu gelişmenin 11 Eylül 2001 tarihinde başladığını söyledi.

 

11- Jaap de Hoop  Scheffer, NATO Genel Sekreterliği görevini George Robertson'dan devraldı.

 

12- Gürcistan'da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Ulusal Hareket Partisi lideri Mihail Saakaşvili kazandı.

 

13- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile Hindistan Başbakanı Atal Bihari Vajpayee, 12. Güney Asya Işbirliği Örgütü Zirvesi çerçevesinde Pakistan'ın başkenti Islamabad'da bir araya geldi.

  

6 OCAK 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'de bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer ve Esad görüşmelerinin ardından Irak konusunda tam bir mutabakat içinde olduklarını bildirdiler. Cumhurbaşkanı Sezer ve Esad başkanlığında yapılan heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasında “Çifte vergilendirmenin önlenmesi, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması” anlaşmalarıyla “6. Turizm Protokolü” imzalandı. Görüşmelerde ayrıca, Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması ve Suriye'nin Gaziantep'te konsolosluk açması konularında da ilerleme sağlandı.

Cumhurbaşkanı Sezer törenin ardından yaptığı açıklamada, Suriye ile ilişkilerin her alanda geliştiğini belirterek, geçmişte yaşanan sıkıntıların geride bırakılmasının her iki ülke için de yeni ufuklar açtığını belirtti.

Esad temasları çerçevesinde ayrıca, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile  görüştü.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup   toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhuriyete layık işler yapma ve millete hizmet etme şerefini elde etmekten bahtiyarlık duyduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine altışar aylık dönemlerle yapılan yüzde 10'luk maaş zamlarıyla yıl sonu itibariyle yüzde 21'lik bir zam sağlanacağını belirtti. Başbakan Erdoğan emekliye yaptıkları zammın kaynağının ise kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarından yapılan tasarrufla karşılanacağını söyledi.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, milletvekili dokunulmazlığı konusunda söylenmedik lafın kalmadığını, ancak iktidarın bu konuda 80 yıllık teamülleri hiçe sayan bir davranış içinde olduğunu belirtti.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Ankara Barosu'nca düzenlenen “Uluslararası Hukuk Kurultayı”nda yaptığı konuşmada ”Bir iki kişinin yargıya güvenmiyoruz demesi bizi alınganlığa sevk etmemeli. Hukuk devletinde yargıdan başka güvenilecek güç yoktur” dedi.

Baro Başkanı Semih Güner ise Atatürk'ün emaneti olan laik hukuk kurallarına dayalı Cumhuriyete her zaman sahip çıkacaklarını söyledi.

 

5- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Gürcistan'ın, karşı karşıya bulunduğu ekonomik sıkıntıların bir sonucu olarak, uluslararası toplum çerçevesinde Türkiye'ye acil yardım çağrısında bulunduğu belirtilerek, bu çerçevede 1 milyon ABD Doları tutarında acil gıda yardımında bulunulmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

 

6- CHP tarafından verilen Bayındırlık ve Iskan eski Bakanı Koray Aydın ile Ulaştırma eski Bakanı Yaşar Topçu hakkındaki “Bakanlığı sırasında yapılan ihalelerde usulsüzlüklerde bulunduğu ve bu ihalelerle ilgili yolsuzluk iddialarının tahkikini zamanında yaptırmayarak görevini kötüye kullandığı, mal varlığında haksız artışa sebebiyet verdiği” gerekçesiyle verilen  soruşturma önergeleri, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

7- Askeri Yargıtay Içtüzüğü'nün  bazı maddelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

8- Irlanda'nın AB Işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Dick Roche başkent Dublin'de Anadolu Ajansı'na (AA) verdiği mülakatta, Kopenhag kriterlerinin Türkiye'ye eşit biçimde uygulanmamasının birliğin kendi mantığına aykırı düşeceğini, ayrıca Kıbrıs'ta çözüme ulaşmanın zorluğunu çok iyi anladıkların belirtti.

 

9- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell başkent Washington'da, Tunus Dişişleri Bakanı Habib bin Yahya ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Powell, ABD'nin Irak'ta federasyon tartışmalarıyla ilgili tutumunun basında olduğundan farklı yansıtıldığını belirterek, Irak'ın kuzeyinin, Irak'ın bir parçası olarak kalması gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli de Irak'ın kuzeyinde yarı özerk bir yapıya izin verildiği yönündeki haberlere ilişkin olarak “Bu, Bush yönetiminin vereceği bir karar değil” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Scott McCellan ise Irak'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini belirtti.

 

10- Irak'ın kuzeyindeki Dokan kentinde bir araya gelen Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani ile Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani, Irak'ta federal sistemden yana olduklarını belirttiler. Görüşmenin ardından basına açıklama yapan Talabani “Partilerimiz, bölge parlamentosunun 1992'de aldığı karar uyarınca federasyon seçeneğinden yanadır” dedi.

 

11- ABD, Libya'ya uyguladığı yaptırımları uzattı. Başkan George W. Bush adına yapılan açıklamada, iki ülke arasındaki krizin bazı gelişmelere rağmen henüz tamamen aşılamadığı, bu nedenle 1986'dan beri süregelen yaptırımların uzatıldığı bildirildi.

 

  12- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Ingiltere'de yayımlanan Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, Israil'in açıklanmamış nükleer silahlarından vazgeçmediği sürece, kendilerinin de silah programını bırakmayacaklarını söyledi.

 

13- Afganistan'ın güneyindeki Kandahar kentinde meydana gelen patlamada, 15 kişinin öldüğü, 45 kişinin de yaralandığı bildirildi.

                                          

  

7 OCAK 2004

   

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla bir genelge yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan bu genelgede, kamunun yeniden yapılandırılması çalışmalarını yürütmek üzere oluşturulacak 3 kurula tüm kurumlardan her türlü bilgi ve belge isteme yetkisi verildi.

Genelgeye göre, Başbakanlık'ta “Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma Danışma Kurulu ile Kamu Yönetiminde Yeniden  Yapılanma Koordinasyon Kurulu ve tüm bakanlıklarda Yeniden Yapılandırma Takımları” oluşturulmasına karar verildiği bildirildi. 

Ayrıca Başbakan Erdoğan, yapımı tamamlanan 40 kilometrelik Siirt-Baykan duble yolunun açılışını yaparak, burada halka hitaben bir konuşma yaptı.

 

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,  'Kıbrıs' zirvesi öncesinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.

Baykal görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “Kıbrıs sorununda kritik bir aşamadayız” dedi. Kıbrıs'ta hükümet kurma çalışmalarının sonuçlanmadığını belirten Baykal, Türkiye'nin iyi niyetle barışa, çözüme yardımcı olduğunu dünyaya anlatması gerektiğini ve Kıbrıs konusunda kesinlikle kabul edilmeyecek yanlış çözümlerin peşinde sürüklenilmemesi gerektiğini de  söyledi.

 

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, imtiyaz sözleşmesi feshedilen Çukurova Elektrik A.Ş'den (ÇEAŞ) Genç Parti'ye (GP) para aktarıldığı iddialarına ilişkin olarak ilgililer hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

 

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek düzenlediği basın toplantısıyla bakanlığının 2003 yılındaki çalışmaları ile bu yılki projeler hakkında bilgi verdi.

Bakan Çiçek, adalet sistemine ve yargı erkine güveni sağlayamayan ülkelerin ekonomik yönden de kalkınmasının mümkün olmadığını söyledi. Bakan Çiçek, yolsuzluğun yurttaşların bürokrasiye ve siyaset kurumuna olan güven duygusunu zedelediğini belirterek “Kamu vicdanını rahatsız eden ve hukuk devleti ilkesini zedeleyen, kişilerin kanun önünde eşitliğinde şüphe uyandıran ve devlete olan güven duygusunu zaafa uğratan yolsuzluklara karşı etkin bir mücadele yürütülmesi zorunludur” dedi.

 

5- İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından düzenlenen 'Büyük Mağazalar ile Üreticiler ve Toptancı İlişkileri' paneli sırasında gazetecilerin soruların yanıtlayan  Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, emeklilerin ücretlerinde  yapılan artışın hangi kaynaktan sağlanacağına ilişkin soru üzerine, bunun 3 katrilyon liraya yakın bir yük getirdiğini ve tasarruflarla karşılanacağını söyledi.

 

6- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Bayanlar Voleybol Olimpiyat Oyunları Elemeleri'nde Türkiye, gruptaki 2. maçında Bulgaristan Voleybol Takımı'nı 3-1 yendi.

 

7- Türkiye'de bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı kabul etti.

Esad ve beraberindeki heyet ile yapılan görüşmelerde, Türkiye'nin Suriye-İsrail  anlaşmazlığında olası arabuluculuk rolü ele alındı.

Başbakan Yardımcısı Gül, Esad'la yaptığı görüşmede,  Ortadoğu'da dengelerin değiştiğini, Türkiye ile Suriye'nin 'dostluğa her zamankinden fazla ihtiyacı' olduğunu belirterek, Türkiye'nin Suriye'nin bundan sonraki uygulamalarının yakın takipçisi olacağını söyledi.

Orgeneral Özkök ise Esad'la görüşmesinde, Türkiye'nin PKK'yla mücadelesini anlatarak “Sizin teröre karşı bize vereceğiniz desteğin boyutlarını görmemiz, desteğinizden emin olmamız gerekiyor. Türkiye'nin PKK'yla mücadelesi sürecek” dedi.

Esad da ziyaretinin, Suriye'nin Türkiye'yle işbirliği yapma konusundaki samimiyetinin açık göstergesi olduğunu söyledi.

 

8- Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin yeni euro tahvil ihracına 'B' uzun vadeli  döviz kredi notu verdi ve  Türkiye'nin genel görünümünün ise pozitif olarak kaldığını bildirdi.

 

9- Yunanistan'da 8 yıldan bu yana PASOK başkanlığının yanı sıra  başbakanlık görevini yürüten Kostas Simitis'in parti başkanlığından istifa ettiği bildirildi. 

  

 

8 OCAK 2004

 

  1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplanan Kıbrıs zirvesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün katılımıyla Çankaya Köşkü'nde yapıldı.

 Zirvenin ardından  yapılan yazılı açıklamada “Görüşme sürecinde Türk tarafının tutumunun belirlenmesine yardımcı olacak hazırlıklar konunun öneminin gerektirdiği duyarlılıkla ve ilgili makamlarımız arasında yakın eşgüdüm içinde ileri bir aşamaya getirilmiş bulunmaktadır. Önümüzdeki Milli Güvenlik Kurulu toplantısında söz konusu hazırlıklar değerlendirilecektir” denildi.

 

2- TRT Genel Müdürlüğü'ne Şenol Demiröz'ün atanmasına ilişkin kararname, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından  onaylandı.

 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'deki siyasi partilerden, CTP Başkanı Mehmet Ali Talat, DP Başkanı Serdar Denktaş, UBP Başkanı Derviş Eroğlu ve BDH Başkanı Mustafa Akıncı'yı ayrı ayrı kabul etti. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de katıldı.

 

4- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya Uluslararası Hukuk Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de hukuk devletinin temelini laiklik ilkesinin oluşturduğunu belirterek “Eğer bu laiklik ilkesini temelden çekersek hukuk devletinden, hukukun üstünlüğünden ve adaletten bahsetmemiz mümkün değildir” dedi.

 

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin Valiliklere gönderdiği genelgede, 28 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde propaganda amacıyla kullanılacak afiş, poster, flama gibi malzemelerin geri kazanılabilir ve doğada çabuk bozulabilir maddelerden yapılması istendi.

6- Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Ilişkilerine Dair Kanun Tasarısı, bazı değişikliklerle TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

 

7- Elektronik imzanın hukuki ve teknik yönleri ile kullanımını düzenleyen, güvenli elektronik imzalı (e-imza) belgeleri senet hükmünde kabul eden tasarı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

 

8- Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Yasası'ndaki değişikliğin ardından uyum amacıyla kurum yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

9- Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, 2004 yılında bankaların özelleştirilmesiyle ilgili gelişmelerde ekonomik durumun belirleyici olacağını, sadece Türkiye'deki ekonominin  iyi  olmasının değil, dünyadaki konjonktürün de  çok önemli olduğunu söyledi.

 

10- Dış Ekonomik Ilişkiler Kurulu (DEIK) ve Türk-Suriye Iş Konseyi tarafından  düzenlenen toplantı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla Istanbul'da yapıldı.

Hisarcıklıoğlu toplantıdan sonra yaptığı açıklamada “Türkiye çevresinde güvenlik çemberi oluşturulacaksa komşuluk ilişkilerini yukarıya doğru çekmelidir. Esad ise Türk yatırımcılarına her türlü desteğin verilmesi ve sıkıntıların aşılması noktasında, yanımızda bizzat talimat verdi” dedi.

 

11- Türkiye'de bulunan Irak Geçici Hükümet Konseyi Baş Ticaret Müsteşarı Robert Connan, Istanbul Sanayi Odası (ISO) ve ABD Ticaret Müşavirliği tarafından  Istanbul'da düzenlenen 'Irak'ta Iş Yapmak' konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türk firmalarının Irak'taki ihalelerde ana yüklenici şirket olarak görev almaya davetli olduğunu belirterek, Türkiye'yi Irak pazarına girmeye hazır olarak gördüğünü söyledi.

 

12- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu Reuter ajansına yaptığı açıklamada, Iraklı Kürtlerin kendi bölgelerinde geniş özerklik sahibi olacakları federal yapı konusunda giderek daha ısrarcı olduğunu belirterek, ABD'nin Kürtleri bu yönde cesaretlendirmemesi gerektiğini söyledi.

 

13- IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Prekk yaptığı yazılı açıklamada, IMF heyetinin 12 Ocak'ta başlayacak Türkiye ziyareti sırasında, GSMH'nin yüzde 6.5'i oranındaki faiz dışı fazlanın gerçekleştirilmesini sağlayacak adımlar ve emekli maaşları ile asgari ücretteki artışları karşılayacak önlemler üzerinde görüşmelerde bulunacağını belirtti.

 

  

9 OCAK 2004

 

  

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin aday tespit ve tanıtımı için gittiği Antalya'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, Türkiye'de siyasetin iki merkezli bir yapıda yeniden şekillendiğini, bu konjonktürde kendilerine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

 

2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Istanbul'da Fly Havayolları ile PTT arasında gerçekleştirilen uçak bileti rezervasyonuna ilişkin anlaşmanın imza törenine katıldı. Daha sonra partisinin Beşiktaş Ilçe Teşkilatı'nda  partililere hitaben bir konuşma yapan Bakan Yıldırım, Istanbul'a tüp geçit için ihaleyi tamamladıklarını ve mart ayında temelini atacaklarını belirterek, Istanbul-Ankara arasındaki hızlı demiryolu projesinin de 2005 yılı sonunda tamamlanacağını söyledi.

 

3- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, geçen yıl meydana gelen olaylarda 20 bin 755 çocuğun şiddet mağduru olduğunu belirtti. Er ayrıca, 81 ilde çocuk polis büroları oluşturularak, çocuklara yönelik işlenen suçlar açısından hizmet verildiğini söyledi.

 

4- Kızılay Genel Başkanlığı görevine Talat Yılmaz atandı.

 

5- MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında “AKP'nin siyaset anlayışı, milli kimliğimizi parçalamak istemekte ve üniter yapımızı hedef almaktadır” dedi.

 

6- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç YÖK Genel Kurulu öncesinde yaptığı açıklamada, üniversitelerin araştırma fonu gelirlerinin toplam miktarının 120 trilyon liraya ulaştığını, üniversitelerin kullanmadığı bölümlerin şu anda belli olmadığını belirtti.

Teziç ayrıca, toplantının ardından Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı ziyaret etti.

Görüşme sonrası açıklama yapan Bakan Unakıtan, üniversitelerin 2003 yılında kullanmadıkları araştırma ödeneklerinin bütçeye aktarılmasının, tamamen bütçe disiplininden kaynaklandığını söyledi.

 

7- TRT Genel Müdürlüğü'ne atanan Şenol Demiröz, TRT ile ilgili düşüncelerini  Zaman gazetesine değerlendirdi. Demiröz, kurumun bundan sonra her düşünce ve inanca eşit mesafede duracağını, ideolojik yayın anlayışından uzaklaşacağını söyledi.

 

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nce (TGC) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı nedeniyle yapılan açıklamada “10 Ocak'ların ruhunun öldürüldüğünü, tek yanlı uygulamalara geçilerek gazetecilerin yasa ile sağlanmış haklarının ellerinden alındığı bildirildi.

 

9- Türkiye  Bayan Voleybol Takımı, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılan olimpiyat elemelerinde, Polonya Voleybol Takımı'nı 3-1  yenerek finale yükseldi.

 

10- Temaslarda bulunmak üzere Almanya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkent Berlin'de düzenlenen Uluslararası Bertelsmann Forumu'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununu değerlendirerek “Kıbrıs sorununun çözümü AB yolunda bir kriter olmamasına rağmen, 1 Mayıs'a kadar çözmek istiyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Berlin Avrupa Akademisi Başkanı Peter Jörg Klein'le yaptığı görüşmede, insanlara dinleri ve düşüncelerine göre ayrım yapılmaması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin AB ile bütünleşme hedefine stratejik çıkar açısından bakılmasını istedi.

Foruma katılan Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer de Türkiye'ye verilen vaadin  yerine getirilememesi durumunda, bunun ağır sonuçlar doğuracağını söyledi.

11- 2 günlük resmi ziyaret için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Gül Kıbrıs sorununa ilişkin bir soru üzerine, çözümsüzlüğün çözüm olmadığını, çözüm olmazsa ortaya daha sıkıntılı alternatifler çıkabileceğini belirterek “Ancak çözümün Türklerin haklarından, geleceklerinden vazgeçmeyecekleri ve eski acıların yeniden yaşanmasına yol açmayacak nitelikte olması gerekli” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül başka bir soru üzerine ise Genelkurmay Başkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nın Kıbrıs davasında olduğu gibi her davada et ve kemik gibi olduğunu ve bütün çalışmaların beraber yürütüldüğünü söyledi.

 

12- Filistin Başbakanı Ahmed Kurey yaptığı açıklamada, Israil Başbakanı Ariel Şaron'un tek yanlı olarak Filistin ile yeni sınır oluşturma tehdidini yaşama geçirmesi durumunda, Filistinlilerin bağımsız devlet hedefini bırakarak Israil ile iki uluslu tek devlet arayışına gireceğini belirtti. 

 

13- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ile Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani dün Irak Geçici Hükümet Konseyi üyeleri ile Erbil kentinde bir araya gelerek, Irak'ın kuzeyinin statüsünü görüştüler. 

 Talabani görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ülkeyi parçalara bölmek amacıyla hareket etmediklerini söyledi.

 

14- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin iyi bir dost ve müttefik bir ülke olduğunu belirterek, geçen yıl iki ülke arasında Irak konusunda bazı güçlüklerin yaşandığını söyledi.

 

15- Libya'nın, Fransız UTA Havayolları uçağının 1989 yılında Kuzey Afrika'da bombalanması sonucu ölen 170 yolcunun ailelerine, toplam 170 milyon dolar maddi tazminat ödenmesini öngören anlaşmayı Fransa'nın başkenti Paris'te imzaladığı bildirildi. 

16- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, başkent Paris'te  geleneksel 'Orduya Hitap' konuşmasında, Avrupa savunmasının NATO ile bir anlaşmazlığı olmadığını söyledi. Chirac,  Fransa'nın Avrupa savunmasına verdiği önemin, NATO'ya karşı olduğu anlamına gelmediğini belirtti. 

  

10 OCAK 2004

 

 1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' nedeniyle yayımladığı mesajda, meslek etiğinin her şeyin üstünde tutulması gerektiğini söyledi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin 'siyasal kimliğini olgunlaştırmak' amacıyla İstanbul'da düzenlediği 'Uluslararası Muhafazakarlık ve Demokrasi Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, AKP'nin Türk siyasal yaşamında 'muhafazakar demokrasi' dedikleri yeni bir siyaset tarzını temsil ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, sempozyum çıkışında basın mensuplarının yerel seçimlere ilişkin sorularını yanıtladı.

Öte yandan, Almanya'da türbanın yasaklanmasının ülkedeki dini gruplar arasında gerginliğe yol açacağını belirten Başbakan Erdoğan 'Welt am Sonntag' gazetesine verdiği demeçte türban konusunu değerlendirdi.

 

3- Antalya'da 3 gündür seçim çalışmalarını yürüten CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, muhtarların partiye üye olma törenine katıldı.

Baykal, Eğitim-Sen Antalya Şubesi'ni ziyaretinde de Türkiye'de rejim sorunu ortaya çıkarma çabası içinde olanların  ilk hedef olarak eğitim camiasını ve öğretmenleri seçtiklerini belirterek “Milli Eğitim Bakanlığı gerçek işlevini bırakarak, Türkiye'de gereksiz tartışmaları tahrik eden bir kuruma dönüştü” dedi.

 

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Ankara Barosu'nca düzenlenen 'Uluslararası Hukuk Kurultayı' kokteylinde, AKP Adıyaman Milletvekili  Hüsrev Kutlu'nun TBMM'deki mareşal üniformalı Atatürk fotoğrafından 'rahatsızlık duyduğunu' açıklamasına tepki göstererek, Kutlu'nun açıklamalarının bir amaca hizmet ettiğini söyledi.

 5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Aydın'ın Didim ilçesinde Adliye Sarayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, hukuk devletinde güvenilecek iki kurum olduğunu, bunlardan birinin millet, diğerinin ise yargı organı olduğunu söyledi.

 

6- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu yaptığı açıklamada, TBMM Araştırma Komisyonu'nun Kızılay'ı yaşlanmış, yolsuzluğun var olduğu kuruluş olarak ortaya koyduğunu belirterek, Kızılay'ı yeniden kara gün dostu yapacak önlemlerin alınacağını söyledi. Bakan Aksu, Kızılay Derneği, Genel Merkez Kurulu, Yönetim Kurulu ve Denetçiler Kurulu'nun görevlerine bakanlığının teklifi ile Bakanlar Kurulu kararıyla son verildiğini bildirdi.

Görevden alınan Kızılay Başkanı Ertan Gönen ise hukuki yollara başvuracaklarını söyledi.

Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Denetçiler Kurulu üyelerinin görevlerine son verilmesinin ardından oluşturulan geçici Genel Merkez Kurulu üyeliklerine, Bakırköy Belediye Başkanı Ahmet Bahadırlı, Talat Yılmaz, Baki Onurlubaş, Enver Yücel, Saadettin Saran ve Tekin Küçükali'nin seçilmesine ilişkin karar Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylandı.

Bakan Aksu ayrıca, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde düzenlenen 'İdareciler Günü' törenine katıldı.

 

7- Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulların müdür ve müdür yardımcılarının sınavla belirlenmesini öngören 'Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik' yürürlükten kaldırıldı.

 

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, kayıp kaçakla mücadeleye taviz vermeden devam edeceklerini belirterek, ülke genelindeki 25 milyon aboneden, toplam elektriğin yüzde 44'ünü tüketen 100 bin aboneyi incelemeye aldıklarını söyledi.

 

9- Maliye Bakanlığı'nın 'Belediye Gelirleri Yasası Genel Tebliği' Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, elçilikler, genel ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler, köyler, bunların kuracakları birlikler, Darülaceze ve benzeri kuruluşlar ve üniversitelere ait binaların yanı sıra camiler ve diğer ibadet yerleri de 'Çevre Temizlik Vergisi' ödemeyecek.

Ayrıca bakanlık, Resmi Gazete'de yayımlanan 'Motorlu Taşıtlar Genel Tebliği' ile mahsuplaşma işleminin nasıl yapılacağı hususuna açıklık getirdi.

 

10- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, yükseköğretim yasa taslağı konusunda görüşlerini almak üzere üniversitelerin öğrenci konseyi temsilcileriyle YÖK'te bir araya geldi. Teziç konuşmasında, öğrencilerin görüşleri alınmadan hazırlanacak bir taslağın, öğrencileri köşeye sıkıştırmaktan başka bir işe yaramayacağını söyledi.

 

11- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, enflasyona karşı mücadelede gelen başarının, Merkez Bankası'nın iki yıl önce bağımsız statüye geçmesine bağlı olduğunu söyledi.

 

12- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılan Avrupa Olimpiyat Elemeleri'nin finalinde Türkiye  Bayan Voleybol Takımı, Almanya Voleybol Takımı'na 3-0 yenilerek olimpiyat vizesini kaybetti.

 

13- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i görevine seçilmesinden dolayı tebrik etti. Aliyev de görüşmede, Türkiye ile ilişkilerine büyük önem verdiklerini belirterek, Azerbaycan'ın en büyük probleminin Ermeni işgali olduğunu belirtti.

Öte yandan Azerbaycan'daki temaslarını tamamlayarak Bem depremi sonrası taziye ziyaretinde bulunmak üzere İran'a giden Başbakan Yardımcısı Gül başkent Tahran'da Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi tarafından kabul edildi.

Düzenlenen ortak basın toplantısında Hatemi, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederken Başbakan Yardımcısı Gül, deprem acısını bilen ve bu konuda tecrübeli olan Türkiye'nin İran'a yardıma her zaman hazır olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Arif ve Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile  bir araya geldi.

 

14- İsrail askerlerinin Batı Şeria'daki Cenin kentine girerek çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldığı ve kentte çatışmalar çıktığı belirtildi. Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat başkanlığında Filistinli yetkililerin katılımıyla dün gece yapılan toplantı sonucu yayımlanan bildiride 'Filistin yönetimi uluslararası yasalar ve İsrail'le imzaladığı anlaşmalar uyarınca, 1967'de işgal edilen topraklarda başkenti Kudüs olacak demokratik bir Filistin devleti kurma hakkına sahip' denildi.

 

15- ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Michael Shavers yaptığı açıklamada, 13 Aralık'ta yakalanan Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in savaş esirleriyle ilgili Cenevre Sözleşmesi'nin tüm haklarına tabi olduğunu söyledi. Sözcü bu durumun, Saddam'ı savaş esiri yaptığını belirtti. Irak Geçici Hükümet Konseyi ise açıklamadan rahatsızlık duyduğunu, kararın kendilerine danışılmadan alındığını bildirdi.

Öte yandan ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer, kuzeydeki Kerkük kentinin kesin statüsünün seçilmiş Iraklılar tarafından belirleneceğini söyledi. Geçici Hükümet Konseyi Başkanı Adnan Paçacı ise Konsey'in federal sistemden yana olduğunu açıkladı.

 

16- Rusya'nın 'Sovyetler Birliği' döneminde en önemli uzay üssü olarak hizmet veren Baykonur'u Kazakistan'dan 50 yıllığına kiralamasına ilişkin anlaşma, Kazakistan'da temaslarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından imzalandı. Putin ve Nazarbayev'in başkent Astana'da katıldığı törenle Kazakistan'da 'Rusya Yılı'nın başlatıldığı bildirildi.

  

  

 

 11 OCAK 2004

 

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç TGRT televizyonunda yayınlanan 'Başbaşa' adlı programda AB ile ilgili yaptığı açıklamada “2004 yılında tam üyelik için müzakere tarihi beklediğimize göre, biz zaten AB'nin lokomotifi gibiyiz. Lokomotifliğini yaptığımız bir konuda geri kalamayız” dedi.

 

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, Katma Değer Vergisi'nin (KDV) çok yüksek olduğunu belirterek, oranları düşürmenin yollarını aradıklarını söyledi.

 

3- Istanbul'da düzenlenen “Uluslararası Muhafazakarlık ve Demokrasi Sempozyumu”nun 'Muhafazakarlık, Demokrasi ve Laiklik' konulu oturumuna başkanlık eden Devlet Bakanı Mehmet Aydın, muhafazakarlığın bir ideoloji olarak görülmemesi gerektiğini ve AKP'nin, DP'nin ardından gelen AP, ANAP ve DYP'nin çizgisini taşıdığını belirtti.

 

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlığının 2004 yılı hedeflerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

 

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, AKP hükümetinin son dönemde asgari ücret ve emekli maaşlarına zam kararını 'olmayanı vermenin faturasının tüm topluma' kesileceği şeklinde değerlendirdi.

 

6- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Istanbul'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Kıbrıs meselesinin müşterek bir milli dava olduğunu belirterek “Hedef kalıcı barıştır, uzlaşmadır. Ada'nın ve halkımızın güven içinde yaşamasıdır” dedi.

Başbakan Erdoğan ise Kıbrıs sorunuyla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek “Ortak hedefimiz, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın iyi niyet misyonu çerçevesinde, Ada'daki gerçekler temelinde adil ve kalıcı bir barışa katkıda bulunmaktır” dedi.

 

7- AB Dönem Başkanı Irlanda tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın, siyasi tutuklularının da aralarında bulunduğu 160 mahkumu affetmesinden duyulan memnuniyetin dile getirildiği belirtilirken, diğer tutukluların durumundan endişe edildiği bildirildi.

   

 

12 OCAK 2004  

  

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda  Kıbrıs konusu  ele alındı.

Toplantının ardından açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek “Kıbrıs gerçeğini dikkate alarak, Kıbrıs'ta haklı çıkarlarımızı dengeleyecek şekilde olumlu sonuca varılması için iyi niyetli çabamızı sürdüreceğiz” dedi.

Bakan Çiçek ayrıca, Irak'taki ABD askerlerinin rotasyonunda Incirlik Üssü'nün kullanılması konusunda Bakanlar Kurulu kararına gerek olmadığını belirtti.

             

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Turquality (Türk markası logosu) çalışmaları konusunda Istanbul'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türk markalarını ve kalitesini dünyaya tanıtmak için ne lazımsa yapacaklarını belirterek “Tekstilde, hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe karlılığı artırmak zorundayız. Bunun da yolu moda yaratmaktan geçiyor. Şu anda bir çok firmamız bu konuda önemli mesafeler almış durumda, ama yeterli değil” dedi.

 

3- Milli Eğitim Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında mahkumların meslek eğitimi görmelerine ilişkin protokol, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından imzalandı.

 

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Türk Mühendisler ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası tarafından 50. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Tarım ve Mühendislik” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye'de tarımın serbest ekonomiye geçmeden önce önemli bir sektör olduğunu belirterek, dünyadaki örneklere paralel olarak hızını kaybettiğini söyledi. Tarım sektöründe sorunların kısa sürede çözmenin olanaksız olduğunu belirten Bakan Güçlü, sorunların çözümü konusunda siyasiler, bürokratlar ve aydınlarla işbirliği yapılacağını söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye gazetesine izledikleri doğalgaz politikasını değerlendirdi.

 

6- Eskişehir'deki 1. Ana Jet Komutanlığı'na ait F-4 uçağının eğitim sırasında Manisa'nın Selendi ilçesi yakınlarında düştüğü ve 2 pilotun şehit olduğu bildirildi.

 

7- Türkiye'de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki heyet, IMF ile uygulanmakta olan stand-by anlaşmasının son yılı olan 2004 yılının ilk gözden geçirme çalışmaları çerçevesinde Türkiye Ihracatçılar Meclisi (TIM), Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Türk Sanayici ve Işadamları Derneği (TÜSIAD) ve Müstakil Sanayici ve Işadamları Derneği (MÜSIAD) yöneticileri ile bir araya geldi.

 

8- Türkiye'de bulunan Ekonomik Işbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Donald J. Johnston Istanbul'da özel sektör temsilcileriyle bir araya geldi. 

Johnson görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki özel sektör temsilcileri ile Istanbul Yatırım Fonu kapsamında oldukça geniş ve çok sayıda konuyu kapsayan görüşmeler yaptıklarını belirterek, Türkiye'nin yabancı yatırımcı çekememekten şikayetçi olduğunu, daha fazla doğrudan yabancı yatırımın çekilmesi için neler yapılması gerektiğini ele aldıklarını söyledi.

 

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da  yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta daha geniş tabanlı bir hükümet için büyük çaba sarf ettiklerini belirterek, yeni kurulan CTP-DP hükümetinin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Denktaş ayrıca, Türkiye ile aralarında bir görüş ayrılığı bulunmadığını belirterek, Annan Planı'nda korktukları tuzaklar bulunduğunu, yapılan çalışmalarla Planı kabul edilebilir  bir hale getirmeye çalıştıklarını söyledi.

 

10- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi  Türkiye ziyareti öncesinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada, AB kamuoyunun Türkiye'nin üyeliğine genel olarak temkinli yaklaştığını belirterek, Türkiye'nin tüm kriterleri yerine getirmesi gerektiğini söyledi. 

Prodi ayrıca, Kıbrıs sorunu ile Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesi arasında bağlantı olmadığını belirtti.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen de bir  Alman radyosuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2010'dan önce tam üye olamayacağını belirterek, AB'nin buna hazır olmadığını söyledi.

 

11- ABD'nin Pekin Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Çin ile ABD arasında nükleer silahların yayılmasının önlenmesi, güvenlik ve terörle mücadele konusunda işbirliğini artırmaya yönelik bir anlaşmanın imzalandığı bildirildi.

 

12- Israil Cumhurbaşkanı Moşe Katzav, Israil Devlet Radyosu'na verdiği demeçte “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı Kudüs'te  ciddi olarak barış anlaşması şartlarını Israilli yetkililerle müzakere etmeye davet ediyorum. Ancak Esad ortaya ön şart koymamalıdır” dedi.

Öte yandan Suriye Parlamentosu Dış Ilişkiler Komisyonu Başkanı Süleyman Haddad da Associated Press (AP) Ajsansı'na yaptığı açıklamada, davetin kaçamak ve şüpheli olduğunu belirterek, davetin iki ülke arasında çıkmaza giren barış görüşmelerinin yeniden başlamasına yol açmayacağını bildirdi.

 

  

13 OCAK 2004

  

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü'ne, YÖK'ün önerdiği adaylar arasından  aynı üniversitenin Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Duygun Yarsuvat'ı atadığı bildirildi.

 

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik 'Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi'ni kamuoyuna açıklayarak bir protokol imzaladı.

 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, AB'nin genişleme esasında değil, derinleşme esasında da kendi geleceğini görmeye çalıştığını belirterek ”Türkiye'nin AB'ye üyelik talebi, esasında AB'nin derinleşmesiyle ilgili bir açılımdır” dedi.

 

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD'nin askeri personel ve teçhizat taşımak için Türk üslerini kullanmasına olanak veren Bakanlar Kurulu kararnamesini eleştirerek, kararnamenin Anayasal dayanağı olmadığını ve Danıştay'ın bunu iptal edebileceğini söyledi.

 

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'de bulunan Ekonomik Işbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Donald J. Johnston'u kabul etti.

Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'nin 1960'tan beri OECD'nin üyesi olduğunu belirterek, teşkilatın faaliyetleriyle ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunduğunu söyledi.

Johnston ise Türkiye'nin çok büyük potansiyele sahip olduğunu, bu potansiyelin ekonomiye kazandırılması ve yabancı yatırımın artırılması gerektiğini belirtti.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Islam ve Demokrasi Araştırmaları Merkezi (CSID) ile Liberal Düşünce Topluluğu'nca düzenlenen “Islam ve Demokrasi” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Islam'a ve demokrasiye baktığında, birbirleriyle uyuşan, uzlaşan ve örtüşen sayılamayacak kadar çok değer, kavram ve unsuru gördüğünü belirtti.

CSID Başkanı Radwan Masmoudi ise Islam'ın makul bir yorumunun yapılması gerektiğini belirterek, Müslüman dünyasında demokrasi eksikliği olduğunu söyledi.

 

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP Istanbul Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek'in, Islami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği yöneticisi Metin Kaplan'ın Türkiye'ye iadesi ile ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, Almanya'nın Kaplan'ı siyasi suçlu görerek iade etmediğini açıkladı.

 

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ekonomik Işbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Donald J. Johnston ve Türk Sanayici ve Işadamları Derneği (TÜSIAD) Başkanı Tuncay Özilhan ile beraberindeki heyeti ayrı ayrı kabul etti.

Bakan Unakıtan görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Johnston'un Türkiye'nin yapmakta olduğu reformları takdir ettiğini, bu konuda kendilerine düşecek bir şey varsa onları da yerine getireceklerini belirttiğini söyledi.

Özilhan da Bakan Unakıtan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, görüşmede, ekonomide 2003 ve 2004 yıllarına ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, 2003 yılında mali disiplininin sağlandığını, 2004 yılında da tekrar sağlanacağından emin olduklarını ve bu konuda tereddüt etmediklerini belirtti. 

Özilhan ve beraberindeki heyet ayrıca, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i  ziyaret etti. Bakan Çiçek, kabulde TÜSIAD'ın çalışmalarını takdirle karşıladığını belirtti.

 

9- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Israil'in Ankara  Büyükelçisi Pinhas Avivi ve beraberindeki heyeti  kabul etti.

Avivi görüşmede gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ülke arasında ekonomik, kültür, eğitim ve bilim alanlarında ilişkiler bulunduğunu, eğitim alanındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi.

Bakan Çelik ise Türkiye ile Israil arasında eğitim alanındaki işbirliği imkanlarını araştıracaklarını belirtti. 

 

10- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Nikolay Vasilev, Istanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki hava, kara ve denizyolu taşımacılığında yeni bir dönemin başladığını, ayrıca Türkiye ile Bulgaristan arasındaki Kapıkule ve Dereköy sınır kapılarına ek olarak Hamzabey kapısının da yakında hizmete gireceğini söyledi.

Bakan Yıldırım da yaptığı konuşmada, Bulgaristan ile sürdürülen iyi ilişkiler sonucu, iki ülke arasındaki ticaret ve ulaştırma kapasitesinin yüzde 50 arttığını belirtti.

 

11- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan Irak Geçici Hükümet Konseyi (GHK) Üyesi ve Irak Islam Devrimi Yüksek Konseyi lideri Abdülaziz El Hekim, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

 Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, El Hekim'in Irak'ta etnik, dini ve mezhebi temele dayalı bir federasyonun doğru olmadığını söylediğini, bu konularda aynı görüşü paylaştıklarını belirtti.

El Hekim de yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve Irak'ın geleceği konusunda bir çok konuda görüş birliği içinde olduklarını ve Irak'ta tüm grupların katıldığı demokratik bir süreçte, Irak'ın yeni siyasi sisteminin belirlenmesini istediklerini, anayasayı hazırlayacak olanların ABD tarafından değil, Iraklılar tarafından seçilmesi gerektiğini söyledi.

 

12- Türkiye'de bulunan Ingiltere'nin Avrupa Işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Dennis Macshane, bazı ulusal gazete ve haber kanallarının Ankara temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında, Kıbrıs'ta çözümün Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği için bir koşul olmadığını, ancak çözümün pek çok şeyi kolaylaştıracağını ve AB'nin Türkiye'ye bakışında olumlu etki yaratacağını söyledi.

 

13- KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç bir okulda katıldığı söyleşide,  Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Türkiye olmaksızın AB'ye üye olmasının 'enosis'in dolaylı olarak hayata geçirilmesi anlamına geldiğini söyledi. Bulunç ayrıca, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu barış planının kabul edilemez olduğunu belirtti.

 

14- KKTC'de, CTP lideri Mehmet Ali Talat'ın başkanlığında kurulan koalisyon hükümetinin bakanlar kurulu listesi Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından kabul edildi. Talat, Başbakan olurken, koalisyon ortağı DP lideri Serdar Denktaş, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı oldu.

 

15- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPA) Siyasi Işler Komitesi Kıbrıs Raportörü Matyas Eörsi, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıslı Türk siyasi parti liderlerini başkent Lefkoşa'da ziyaret etti. Eörsi temaslarının ardından yaptığı açıklamada, AB üyeliğinin, Kıbrıs Rumları ile Kıbrıs Türkleri arasında güven ortamı yaratacağını söyledi.

 

16- Italya Anayasa Mahkemesi'nin, Başbakan Silvio Berlusconi ve 4 Italyan politikacının görevdeyken yargılanmalarını engelleyen dokunulmazlık yasasını kaldırdığı bildirildi.

 

17- Özbekistan'ın başkenti Taşkent yakınlarında düşen yolcu uçağındaki 37 kişinin öldüğü bildirildi.  

 

                                                    

14 OCAK 2003

   

1- Genelkurmay Başkanlığı'nda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Kıbrıs, Irak'taki gelişmeler ve iç güvenlik konularına  ilişkin brifing verildi.

Başbakan Erdoğan, Genelkurmay'dan aldığı brifingin ardından Başbakanlık'ta Irak Geçici Hükümet Konseyi (GHK) üyesi ve Irak Islam Devrimi Yüksek Konseyi lideri Abdülaziz El Hekim'i kabul etti.  Başbakan Erdoğan görüşmede, Irak'ta etnik temelli federasyon kurma çabasındaki Kürtlerin ateşle oynadığını belirterek, Irak'ın parçalanması halinde yalnız Türkiye'nin değil, Suriye ve Iran'ın da müdahil olacağını söyledi.

 

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz yaptığı açıklamada, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) bölgesel yönetim sorumlusu Behram Salih'in NTV televizyonuna yaptığı açıklamada  “Kerkük Kürt kentidir” açıklaması üzerine “Kerkük'te güvenliği sağlamakla görevli olanların çok kötü bir sınav verdiklerini görüyoruz. Irak içinde en demokratik olduklarını iddia edenlerin bir gösteriye bile tahammül edemediklerini görüyoruz” dedi.

 

3- Türk Telekom A.Ş'de Hazine'ye ait hakların Ulaştırma Bakanlığı'na devredilmesini öngören kanun teklifi,  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Türkiye gazetesine konuyla ilgili açıklamada bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Telekom'da değer tespit çalışmalarını sonuçlandırdıklarını belirterek “Telekomünikasyon Kurulu'nun hukuki yapısının sorgulanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Ayrıca Bakan Yıldırım, Türkiye'ye bir seferde  3 milyar dolar yabancı sermaye getiren Aria ile Türk Telekom'un GSM operatörü Aycell'in birleşmesi için atılan adımların, yabancı sermayeye yönelik güven duygusunu yenilemek ve Aria'nın Türkiye'de kalmasını sağlamak amacı taşıdığını söyledi.

4- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage, terör örgütü PKK/KADEK'in devamı olan KADEK/KHK'nın da terör örgütleri listesine alındığını açıkladı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, terör örgütü KADEK/KHK'nın,  ABD Göçmen ve Vatandaşlık Yasası ve 13224 Sayılı Başbakanlık Emri çerçevesinde listeye dahil edildiği bildirildi.             

 

5- Dünya Bankası'nın, Küçük ve Orta Ölçekli Işletmelerin (KOBI) ihracatlarına yardım etmek amacıyla sermaye ve yatırım desteği olarak kullandırılacak 303.1 milyon dolarlık kredi teklifini onayladığı bildirildi.

 

6- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Temsilcisi Thomas Weston'un, Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'le Kıbrıs konusunda bir görüşme yaptığı bildirildi. Weston yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa 1 Mayıs 2004'ten önce çözüm bulunmasının mümkün olduğunu, ABD ile AB'nin bu konuda  işbirliği yaptığını söyledi.

 

7- Irak'ın Selahaddin kentinde Kürt, Türkmen ve Asurilere ait 30 parti temsilcisi Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri ve Irak Geçici Hükümet Konseyi Üyesi Mesud Barzani başkanlığında bir araya geldi. Barzani yaptığı açıklamada,  Irak Geçici Hükümet Konseyi ile federalizm konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi. 

15 OCAK 2004

  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de bulunan AB Komisyonu Başkanı Romado Prodi ve AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen ile görüşmesinden sonra  düzenlenen ortak  basın toplantısında yaptığı konuşmada “Komisyon'dan en büyük isteğimiz, Helsinki zirvesinde Türkiye'ye ilişkin kararları esas alması ve Kopenhag siyasi kriterleri çerçevesinde davranmasıdır” dedi.

Prodi de “Türkiye için yıl sonunda hazırlanacak AB Ilerleme Raporu'ndaki tavsiyelerimiz adil, nesnel ve derin analizlere dayanacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Prodi ayrıca, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la görüşmesinin ardından TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'ye yıl sonunda müzakere tarihi verilse de üyeliğin çok yakın gelecekte gerçekleşmeyeceğini belirtti.

 

2- Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Istanbul'da düzenlenen 'Dünya ve Türkiye'deki Enerji ve Su Kaynaklarının Ulusal ve Uluslararası Güvenliğe Etkileri' konulu sempozyumda yaptığı konuşmada “Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın güvenliği  ile bu hatla bağlantılı deniz ulaştırmasının devamlılık içinde ve emniyetle sağlanması, Kıbrıs Adası'na özel bir önem atfedilmesini gerekli kılmaktadır” dedi.

 

3- Danıştay Başkanı Nuri Alan Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, bazı gazetelerin kurumsal olarak tüm yargıya yönelik suçlamalarda bulunduğunu belirterek “Yargıda, hakkında iddia olan kişi ayrımı yapılmıyor. Yargı tümden suçlanıyor. Ancak soruşturmanın boyutları ve deliller nedir, bunlar bilinmiyor” dedi.

 

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, yargının vatansever ve özverili bir çalışma yaptığını belirterek “Içlerinde yanlış yapanlar varsa onlar da yine yargı tarafından temizlenecektir” dedi. Bakan Çiçek, yargının çok iyi bir çalışma içinde bulunduğunu belirterek, yolsuzlukla mücadelede başarıya ulaşmamak için hiçbir neden olmadığını söyledi.

 

5- Çocukların Korunması ve Ülkelerarası Evlat Edinme Konusunda Işbirliğine Dair Sözleşme, TBMM Genel Kurulu'nda onaylandı.

 

6- Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

 

7- CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Imar Bankası'ndan alacaklarını tahsil edeceklere, bu konuda hiçbir yasal girişimde bulunmayacaklarına dair taahhütname imzalattırılmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi.

 

8- IP Genel Başkanı Doğu Perinçek partisinin Istanbul Il Merkezi'nde yaptığı açıklamada, Incirlik Üssü'nün ABD askerleri tarafından kullanılması izninin, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell arasında imzalanan gizli mutabakatın bir maddesi olduğunu iddia etti.

 

9- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Eğitim-Sen ve bazı öğretim elemanları dernekleri adına  düzenlediği ortak basın toplantısında, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç'in yeniden düzenlediği yükseköğretim yasası taslağında, görüşmelerde ortaklaşa dile getirilen noktaların hiçbirinin yer almadığını söyledi.

 

10- Kültürlerarası Diyalog Platformu Başkanı Niyazi Öktem,  Islam, Hıristiyan ve Musevi dinlerinin temsilcilerinin katılımıyla Istanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, dinlerin yıllar boyu savaş ve kargaşa dönemleri ile birlikte anıldığını belirterek   “Bu durum, dinin siyasete alet edilmesinden ve kültür düzeyi düşük din adamlarının yanlış yorumlarından kaynaklanmıştır. Oysa bütün dinler, temelinde sevgi ve hoşgörüyü içerir” dedi.

11- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) yetkilisi Behram Salih Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Kerkük'ün tarihi ve coğrafi olarak Kürdistan bölgesinin bir parçası olduğunu, ancak Kürtler, Türkmenler ve Araplardan oluşan karışık bir yapısı bulunduğunu söyledi.

 

12- ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD askerlerinin rotasyonunda  Incirlik Üssü'nün kullanımı için Türkiye ile yeni bir anlaşma imzalanmadığı belirtildi.  

         

              

16 OCAK 2004

  

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, atv televizyonunda yayınlanan “Siyaset  Meydanı” adlı programa katılarak, AB, Kıbrıs konularına ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Erdoğan bir soru üzerine, Incirlik Üssü'nden asker sevkıyatının söz konusu olmadığını belirterek ''ABD, Irak'taki askerlerinin rotasyonunu yapıyor. Yaklaşık 60 bin askerini değiştirecektir. Yapılan sadece budur. Başka bir şey söz konusu değildir'' dedi. Başbakan Erdoğan, bu konunun Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın bilgisi dahilinde olduğunu da belirtti.

   

2- Genelkurmay Başkanlığı'nca düzenlenen basını bilgilendirme toplantısında Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ilker Başbuğ, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Orgeneral Başbuğ, Irak'ta oluşturulacak yeni sistemin etnik yapıya dayanmasına Türkiye'nin karşı olduğunu ve PKK'nın siyasallaşmasının ivme kazandığını belirterek, ABD'nin Türkiye'nin beklentilerini henüz karşılamadığını söyledi.

Orgeneral Başbuğ ayrıca, Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'yla ilgili gelişmeleri yakından izlediklerini, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini çok önemsediklerini, bu nedenle basın brifinglerini periyodik hale getireceklerini belirtti.

 

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bakanlığının çalışmalarını Türkiye gazetesine değerlendirdi.

 

4- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er düzenlediği haftalık  basını bilgilendirme toplantısında, emniyet teşkilatının geçen yılki çalışmalarını değerlendirdi.

 

5- Kızılay Genel Başkanı Ertan Yılmaz, Kızılay'ın gelecekteki hedeflerini Zaman gazetesine anlattı.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Genç Işadamları Derneği'nce düzenlenen “2004 Yılında Uluslararası Gelişmeler ve Türkiye'ye Yansımaları, AB Zirve Toplantısı, Yeni Yılda Hedefler ve Beklentiler” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye için 2004 yılındaki en önemli faktörlerden birinin AB olduğuna işaret ederek ''Türkiye'nin de içinde olduğu bir AB, medeniyetler arasında barışın sağlandığı bir medeniyet projesidir''  dedi.

Hisarcıklıoğlu ayrıca Türkiye'nin AB hedefine doğru giderken karşılaştığı en önemli gelişmelerden birinin Irak nedeniyle ABD  ile ilişkiler olduğunu belirtti. 

   

7- Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri, sağlık hizmetlerini  olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'nı Ankara, Istanbul ve Izmir'de protesto ettiler.

 

8- Türkiye'ye gelen AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Istanbul'da Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Prodi, Türkiye'nin Kopenhag ölçütlerine uyma konusunda inanılmaz hızla, doğru yolda ilerlediğini söyledi. 

Başbakan Yardımcısı Gül de 2004'te Türkiye'nin AB üyeliği için görüşmelere başlamaya hazır olacağını bildirdi.

Bu arada Başbakan Yardımcısı Gül ve Prodi, Istanbul'da AB Bilgi Merkezi'nin açılışını yaptı.  Prodi ayrıca Boğaziçi Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hem jeopolitik konum hem de bölgedeki siyasi ağırlığı nedeniyle AB için çok önemli olduğunu belirtti. 

 

9- IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam ve beraberindeki heyet 7. gözden geçirme çalışmaları kapsamında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile görüştü. Görüşmede, SSK, Bağ-Kur emeklileri ve asgari ücrete yapılan artışların ele alındığını belirten Başbakan Yardımcısı Şahin, IMF'nin bu artışların bütçeye ilave yük getireceği görüşünde olduğunu söyledi.

10- Almanya'nın Kıbrıs Özel Temsilcisi Peter Witting, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos'la görüştü. Witting görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin Kopenhag ölçütlerini yerine getirmesine bağlı olduğunu, Kıbrıs sorununun da bu çerçevenin bir parçası olduğunu söyledi.

   

 

17 OCAK 2004

   

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 5'incisi yapılacak olan 'Cidde Ekonomik Forumu'na katılmak üzere Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ile çok sayıda bürokrat ve işadamıyla Suudi Arabistan'a gitti.

Başbakan Erdoğan hareketinden önce Istanbul Atatürk Hava Limanı'nda   düzenlediği basın toplantısında, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ilker Başbuğ'un 'Irak'ta etnik devlet kurulursa kan dökülür' şeklindeki açıklamasını değerlendirdi.

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başbakan Erdoğan ''Bizim bu konuyla ilgili temel prensibimiz, etnik yapıya dayalı bir federasyonun doğru olmayacağı istikametindedir ve bunu bir çok zaman bizler ifade ettik. Bunu komşu ülkelerle aynı şekilde paylaşmaktayız. Ama bu olayın sıfatı üzerinde duracak değilim. Kaldı ki dünyanın hiçbir yerinde, etnik unsurlara dayalı olarak kurulu federasyon anlayışı hiçbir zaman faydalı olmamıştır, sağlıklı olmamıştır. Aynı zamanda etniğin yanında mezheplere, dinlere dayalı oluşumlarda faydalı bir oluşum şekli değildir'' dedi.

 

2- Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon Izmir'in Karaburun ilçesine bağlı Eğlenhoca köyünde halka hitaben yaptığı konuşmada, Kıbrıs ve Irak'ın toprak bütünlüğüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Orgeneral Tolon konuşmasında, Kıbrıs'ta 'ver kurtul' yaklaşımını benimseyenlerin olduğunu belirterek, Irak'ın parçalanmasının Türkiye'yi ilgilendirdiğini söyledi.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Avrasya Bir Vakfı ve Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nce Istanbul'da düzenlenen 'Güvenlik Konferansları' çerçevesinde 'Türk Dış Politikasındaki Gelişmeler' konulu konferans verdi. Başbakan Yardımcısı Gül, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda herkesin Türkiye'yi ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı suçladığını belirterek “Son bir ay içinde bu imaj yıkıldı. Önümüzdeki günlerde çözümsüzlük isteyenlerin kim olduğu ortaya çıkacaktır” dedi.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener yaptığı açıklamada, özelleştirilen bazı kamu kurumlarını satın alan kişi ve özel  sektör kuruluşlarının taahhütlerini yerine getirmediklerini ve taksit borçlarının sürekli ertelendiğini belirterek, buna rağmen devletin alacağından vazgeçmesinin mümkün olmadığını söyledi.

 

5- Devlet Bakanı Güldal Akşit, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Sincan Toplum Merkezi'ni ziyaretinde, Sincanlı kadınları okuma-yazma kurslarına çağırdı.

 

6- Içişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 622 trafik polisi ve 21 amirin katıldığı 'Stresle Mücadele, Öfke Kontrolü, Iletişim ve Bilgi-Duygu-Düşünce Alışverişi' programının sertifika töreninde, insan haklarına saygılı, vatandaş odaklı güvenlik hizmeti modeli sayesinde polisin toplumdaki yeri ve statüsünün yükseleceğini söyledi.

 

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Bolu'nun Abant ilçesinde “Türk Sağlık Sisteminin Geleceği Açısından Sağlıkta Dönüşüm Programı” konulu toplantının ilk gününde yaptığı konuşmada, aile hekimliği uygulamasına 2004 yılında pilot illerde başlanacağını belirterek “Hastanelerde çalışan hekimler, 2004 yılında döner sermayeden çıplak maaşlarının yüzde 300 ila 700'ü oranında katkı alacak” dedi.

Bakan Akdağ ayrıca, atv televizyonunda yayımlanan 'Ankara'da Sabah' adlı programda, ithal ilaç fiyatlarında yapılacak yeni düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, denizcilik sektörüne sağlanan indirimli yakıt uygulamasını düzenlenen törenle Istanbul Deniz Otobüsleri'nde başlattı. Bakan Yıldırım törende, deniz ve demiryollarını geliştirmeye yönelik ulaşım politikalarının yansıması olarak gündeme gelen ÖTV'siz yakıt sayesinde, balıkçılık, deniz ulaşımı, koster filosunun yenilenmesi gibi halka getireceği bir çok faydası olduğunu söyledi.

 

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, partisinin il teşkilatı tarafından düzenlenen belediye başkan aday adayları tanıtım programına katılmak için gittiği Konya'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Güçlü, Türkiye'de artık sağlıklı ve güvenli gıda tüketilebileceğini söyledi.

 

10- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe yaptığı açıklamada, Türkiye ile Italya arasında tartışma yaratan 1988 yılından beri Sinop ve Samsun'da tutulan zehirli varilleri yerinde incelediğini belirterek, konunun çözülmesi için 21 Ocak'ta bir teknik heyetin Roma'ya gönderileceğini söyledi.

 

11- TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz, genel müdürlüğün hedefleri konusunda Zaman gazetesine açıklamalarda bulundu.

 

12- Gazeteci-Şair Gülten Çiçek Tural yaşamını yitirdi.

 

13- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) üst düzey yetkilisi Behram Salih, Ankara Sanayici ve Işadamları Derneği'nin (ASIAD) düzenlediği toplantıda,  gazetecilerin sorularını yanıtladı. Salih, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ilker Başbuğ'un Irak'ın siyasi yapılanmasıyla ilgili uyarısını değerlendirirken “Biz komşularımızın içişlerine müdahale etmek istemiyoruz ve aynı şekilde onların da bizim içişlerimize saygılı olmasını bekliyoruz” dedi.

 

14- Küreselleşme karşıtı '4. Dünya Sosyal Forumu', Hindistan'ın Bombay kentinde başladı.

 

15- ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer, Şiilerin lideri Ayetullah Ali El Hüseyin El Sistani'nin genel seçim ısrarı ve Kürtlerin federal yapı için bastırması ile ilgili sıkıntılara çözüm getirmek amacıyla başkent Washington'da Başkan George W. Bush, Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Condeleezza Rice ile bir araya geldi. Bremer, yetki devri planına bağlı kalacaklarını, ancak bazı değişiklikler yapabileceklerini söyledi.

 

16- Irak'ın Taci kasabasında bir Amerikan zırhlı aracına düzenlenen bombalı saldırıda 3 Amerikan askeri ve 2 Iraklı milisin öldüğü bildirildi.

 

17- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Pakistan Ulusal Meclisi ve Senatosu'nun 'Meclis-i Şura' ismi verilen ortak toplantısında, Pakistan'ın yüz yüze bulunduğu tehlikelere işaret etti.

 

18- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ilk Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, hedeflerinin çözüm olduğunu belirterek, Kıbrıs sorunu çözülmezse Türkiye'nin vermek zorunda kalacağı ödünlerin çok ağır olacağını söyledi.

 

19- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, seçim kampanyası çerçevesinde gittiği Batı Trakya'nın Dedeağaç kentinde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Yunanistan arasında savunma harcamalarının azaltılmasına yönelik bir anlaşma imzalanması önerisinde bulundu.

 

   

18 OCAK 2004

 

1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, gündemi ve ekonomik gelişmeleri Milliyet gazetesine değerlendirdi.

 

2- Sağlık Bakanı Recep Akdağ “Türk Sağlık Sisteminin Geleceği Açısından Sağlıkta Dönüşüm” toplantısına katılmak üzere gittiği Bolu'nun Abant ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Akdağ, bakanlığınca hazırlanan ilaç kararnamesinin hayata geçirilmesiyle kanser ilaçları ve kan ürünü fiyatlarının ucuzlayacağını söyledi.

 

3- AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, TRT-2 televizyonunda yayımlanan 'Televizyon Gazetesi' adlı programda, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon'un Kıbrıs'a ilişkin sözlerini değerlendirdi.

Fırat, Kıbrıs'ta 'ver kurtulcu' olmadıklarını belirterek “Çözümsüzlük çözümdür diyerek, Kıbrıs sorununu bugüne kadar getirip gerek Türkiye'nin elindeki kozları, gerekse KKTC'nin elindeki kozları ortadan kaldıranlar ihanet etmemişler midir” dedi.

 

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'da bu yıl 5'incisi düzenlenen 'Cidde Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada, Arap sermayesini Türkiye'de yatırım yapmaya çağırarak “Yabancı yatırımcıları Türkiye'ye çekmek amacıyla öncelikli olarak Türk Telekom, Petkim ve bitmek üzere olan Tüpraş'ı sayabilirim” dedi.

 

5- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, 7 Mart'ta yapılacak genel seçimler için Batı Trakya'dan başlattığı kampanyası çerçevesinde Gümülcine'de yaptığı toplantıda, Türk azınlığa geçmişte ayırımcılık yapıldığını belirterek “Bir azınlığın sınır bölgesinde bulunmasının tehlikeli olabileceği duygusu vardı. Bunun sonucunda da azınlık tecrit ediliyordu” dedi.

6- AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Yunanistan'da yayımlanan 'Fileleftheros' gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs'ın AB için stratejik önem taşıdığını belirterek, Ada'daki tarafların ve özellikle Türk tarafının zaman kaybetmeden görüşmelere dönmesini ve her iki tarafın da uzlaşmaya hazır olmasını istediğini söyledi.

 

7- Irak'ın başkenti Bağdat'ta bulunan koalisyon güçlerinin ana karargahında, düzenlenen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 2'si ABD'li 25 kişinin öldüğü, 130'dan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

8- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani, ABD'de  yayımlanan 'Washington Post' gazetesine verdiği demeçte, Kerkük'ü de içine alan genişletilmiş Kürt bölgesinin özerkliğinin garanti edilmemesi ve bölgedeki Arapların sınır dışı edilmesi için taahhütlerde bulunulmaması halinde, geçiş hükümetine yön verecek olan anayasayı imzalamayacaklarını bildirdi.

 

9- Hindistan'ın Bombay kentinde süren 'Dünya Sosyal Forumu'nda, Irak Savaşı'ndan çocuk emeğine kadar uzanan bir yelpazede küreselleşmenin sonuçlarının tartışıldığı toplantılarda konuşan delegeler “ABD ve büyük sermaye kuruluşlarına karşı birleşme” çağrısında bulundular 

  

 

19 OCAK 2004

 

 1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nce yapılan açıklamada, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Kurulu Başkanı, ikinci başkanı ve üyeliklerine atama yapılmasını öngören kararname taslağının, Abdullah Soydaş ve Ahmet Battal'ın atamalarının uygun bulunmayarak geri gönderildiği belirtildi.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Islam Ortak Pazarı ile ilgili düşüncelerinin Cidde'deki ikili görüşmelerde çok olumlu bir ifade olarak benimsendiğini, bunun geçmiş yıllarda da zaman zaman  dillendirilen bir konu olduğunu belirterek “Fakat ekonominin kesinlikle dini olmaz, paranın dini olmadığı gibi. Özellikle ekonominin en önemli enstrümanlarından biri para olduğuna göre, parayı bir mezhebe veya bir etnik kökene dayandırmaya kalkarsanız, bu kutuplaşmaları getirir. Bu da dünyadaki küreselleşme sürecinin reddedeceği bir neticenin ortaya çıkması demektir. Bu neticesiz kalır, akamete uğrar. Bunu kendileri de çok olumlu bir tespit olarak nitelendirdiler. Bu tespiti bir defa çok iyi değerlendirmemiz, çok daha farklı bir ortak paydayı bulup, bu ortak paydada da bu işi bütünleştirmenin isabeti olacağına inanıyorlar. Bunun yanında Türkiye'nin AB sürecini çok önemsiyorlar. Türkiye'nin AB ile müzakere sürecini başlatması, müzakere tarihi alması özellikle Ortadoğu için çok önemseniyor” dedi.

   

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, katıldığı CNN-Türk televizyonunda yayımlanan 'Manşet' adlı programda, AB konusunda değerlendirmelerde bulundu.

 

4- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Türkiye Adalet Akademisi'nde eğitim faaliyetlerine başlanması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yıllardır kaliteli, nitelikli hukukçu yetiştirmekte ihmalkar davranıldığını ve kayıtsızlık gösterildiğini belirterek “Iyi yetişmemiş hukukçu kadar hukuka zararlı başka bir şey düşünemiyorum” dedi.

 

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 'Neşter-2' operasyonuna ilişkin yaptığı açıklamada, soruşturmada yapılan işlemlerin usule uygun olduğunu savunarak, Türkiye'de ayrıcalıklar demokrasisi bulunduğunu ve her kesimin kendine göre ayrıcalıkları olduğunu söyledi. 

Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, basının soruşturmayı çok abarttığını belirterek, bazı kişilerin, bazı hakimlerle ilişkileri olduğunu iddia edebileceklerini, bunun onların çevrelerine yaymak istedikleri bir intibadan ibaret olacağını belirtti.

 

6- Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce, kapatılan RP yöneticileri aleyhine 1997 yılı Hazine yardımının kaybolmasıyla ilgili açılan alacak davasında, RP'nin son genel başkanı Necmettin Erbakan ve yardımcısı Rıza Ulucak'ın dışında, Içişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve diğer  parti yöneticilerinin mal varlıkları üzerindeki  tedbir kaldırıldı.

 

7- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ÜAK, YÖK ve Rektörler Komitesi'ndeki görüşmeler sonucunda yeni taslağın bir reform metni değil tadilat metni olacağını belirterek “Benim yapmak istediğim, ortak görüşleri Anayasa'ya aykırı olmayacak şekilde hukuki kılıfına oturtmaktır” dedi.

 

8- Türk Sanayicileri ve Işadamları Derneği (TÜSIAD) tarafından hazırlanan “Avrupa Insan Hakları Sözleşmesi ve Adil Yargılanma Ilkesi Işığında Hukuk Devleti ve Yargı Reformu: Anayasa Hukuku, Idare Hukuku ve Ceza Hukuku Açısından” başlıklı rapor düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

 

9- Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Avusturya'daki Türk toplumu temsilcileriyle yaptığı toplantıda “Artık Türkiye AB'ye girmeli midir, girmemeli midir tartışmasında değiliz. Türkiye AB'ye girme kararını vermiştir ve onun için gerekli reformları yapmıştır. Ordunun AB üyeliğine karşı olduğunu kimse söyleyemez. AB konusunda Silahlı Kuvvetler samimidir. Türkiye'nin bu birliğe tam üye olmasını gönülden desteklemektedir. Dolayısıyla sivil iradeyle askeri irade bu konuda müşterektir” dedi.

 

10- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Almanya'da yayımlanan 'Süddeutsche Zeitung'a yaptığı açıklamada “Kıbrıs'ta hem Türklerin hem de Rumların, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın yeniden birleşme planı zemininde halkoylaması için tarih belirlemeleri gerekiyor. Bu tarih bir an önce açıklanmalı ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB'ye alınacağı 1 Mayıs öncesinde olmalıdır” dedi.

 

11- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD'nin New York kentinde, Irak Geçici Hükümet Konseyi Başkanı Adnan Paçacı, Konsey üyeleri Ahmed Çelebi, Ibrahim el Caferi, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer ile  ayrı ayrı görüşerek daha sonra üçlü bir toplantı yaptılar.

Annan görüşmelerden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, yönetim devrine ilişkin BM yardımının şekli ve niteliğinin açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirterek, en kısa zamanda Irak'a gidecek bir heyetin öncelikle Irak'taki güvenlik ve siyasi durumu inceleyerek özellikle seçimlerin yapılabilirliği ve güvenlik konularında bazı ön kararlar vereceğini söyledi.

 

12- Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, başkent Atina'yı ziyaret eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözülmemesi halinde Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin düşünülemeyeceğini söyledi.

13- Temmuz 2004'te, AB dönem başkanlığını üstlenecek olan Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, çözümsüz bir Kıbrıs'ın Türkiye'nin işlerini zorlaştıracağını belirterek, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini yerine getirmek için çok hızlı adımlar attığını ve kararlı bir tavır sergilediğini söyledi.

    

 

20 OCAK 2004

  

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi ziyaret amacıyla Türkiye'ye gelen Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Heyetlerarası görüşmelerin ardından Türkiye ile Pakistan arasında kapsamlı ekonomik çerçeve anlaşması, tercihli ticaretin düzenlenmesi için çerçeve anlaşması, sağlık alanında işbirliği anlaşması, uluslararası terorizm ve örgütlü suçlarla ortak mücadele anlaşması ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ve Pakistan Merkez Bankası arasında anlayış mutabakatı imzalandı.

Imza töreninde konuşan Devlet Başkanı Müşerref, iki ülke arasında 2005 yılında 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Sezer ile görüşmesinin ardından TBMM'de bir konuşma yapan Devlet Başkanı Müşerref, Türkiye'nin, AB'ye üye olmasıyla Müslüman dünya ile Avrupa arasında köprü haline gelecek bir ülke  olacağını söyledi. Devlet Başkanı Müşerref, Kıbrıs konusunda ise “Kıbrıslı Türklerin adil ve meşru sebeplerle yürüttüğü mücadeleye sonuna kadar destek veriyoruz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Sezer görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Pakistan'ın terorizmle savaşa verdiği desteği ve aşırı unsurlara karşı yürüttüğü savaşı övgüyle karşıladığını söyledi.  Devlet Başkanı Müşerref de bölgede kalıcı bir barışı arzu ettiklerini belirterek, topraklarının dünyanın herhangi bir yerindeki terör eylemleri için kullanılmasına izin vermeyeceklerini belirtti. 

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yaklaşan yerel seçimler nedeniyle haksız olarak popülizm ithamlarına maruz kaldıklarını belirterek, popülizme tenezzül etmeyeceklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, ekonomideki hedeflerinin hiçbir zaman günü kurtarmak ya da palyatif çözümler bulmak gibi dar bir çerçevede olmadığını ve olmayacağını belirtti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa'nın temelleriyle iktidar kadroları arasında derin bir uyuşmazlık bulunduğunu ve bu uyuşmazlığın Türkiye'yi derin bir çalkantının içine sürüklediğini belirtti. Baykal, hükümetin bir çok atamasının Cumhurbaşkanı'ndan döndüğünü ve bu makamların vekaletle yönetildiğini belirterek, bu durumun uyuşmazlığı gözler önüne serdiğini söyledi.

 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) davetlisi olarak Türkiye'ye gelen KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat'la bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül, 1 Mayıs'tan önce tarafları tatmin edici, Kıbrıslı Türklerin geleceğini koruyan kalıcı ve adil bir çözüm bulunmasını ümit ettiklerini söyledi. Talat da “Türkiye ile istişare ederek, sorunun çözümü doğrultusunda hareket edeceğiz” dedi.

Talat ayrıca TOBB'da yaptığı konuşmada, Türkiye ile KKTC'nin çalışmalarının çoğu noktada örtüştüğünü belirterek ”Farklılıklar olsa bile bunlar bakış farklılıklarıdır. Bunları birbirine yakınlaştıracağız” dedi.

 

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Anadolu Ajansı'na (AA) verdiği demeçte, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri ve Irak Geçici Hükümet Konseyi Üyesi Mesud Barzani'nin “1 Mart'a kadar taleplerinin kabul edilmemesi durumunda ABD'ye verecekleri desteği çekecekleri” yönündeki açıklamalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede “Bunlar gerçekçi ve Kuzey Irak'taki Kürtlerin de çıkarına olan şeyler değil, etnik ve dini temellere dayalı federasyonlar Irak'ın geleceği için hayırlı şeyler değildir. Oraya yeni istikrarsızlık davet etmek çok yanlış olur. Eminim ki Kürt liderler de bunu görecektir” dedi.

 

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Yunan televizyonu MEGA'ya yaptığı açıklamada, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun savunma harcamalarının karşılıklı olarak azaltılması yönündeki önerisini olumlu karşıladığını söyledi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam ve beraberindeki heyeti kabul etti. Başbakan Yardımcısı Şener toplantıda, IMF tarafından ek tedbirlere ilişkin herhangi bir şey telaffuz edilmediğini söyledi.

 

8- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Neşter-2 operasyonunun ardından, bazı Yargıtay üyelerini de kapsayan iddialar için ön soruşturmanın başlatıldığını ve bir raportör üyenin görevlendirildiğini belirtti.

Özkaya ayrıca, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, son günlerde artan rüşvet iddialarına ilişkin olarak “Böyle kişiler vardır, biz bunları temizleriz. Bir hata varsa söylensin ama yargı bütünüyle suçlanmasın” dedi.

 

9- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Neşter-2 operasyonuna ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “Bu aşamada netlik olmasa bile, soruşturmaya adları karışan yargı mensuplarının kendilerinden emin değillerse haklarında  açılacak soruşturma sonucunu beklemeden derhal ayrılmaları tüm yargının arzusudur, beklentisidir” dedi. Ok ayrıca, operasyonda gözaltına alınanların serbest bırakılmalarının iddia ve suçlamaların vahametini azaltmadığını söyledi.

 

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, BP ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Doğu Karadeniz Bölgesi'nde petrol araştırmaları konusundaki basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Güler, Türkiye'de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek, sondaj çalışmalarını ikiye katladıklarını, bu yıl da dört katına çıkaracaklarını söyledi. 

Bakan Güler ayrıca, asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılan zamlardan sonra gelir hedeflerine ulaşılabilmesi için, IMF'nin ek gelir tedbiri desteği konusunda akaryakıta, elektriğe ve  doğalgaza şu anda bir zam yapmayı düşünmediklerini belirtti.

11- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 'Türk Lirası'ndan 6 sıfır atılması'na ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

 

12- Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Galatasaray Üniversitesi'nde toplandı. Toplantıda Yükseköğretim yasa tasarısı taslağı değerlendirildi. 

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç toplantının ardından yaptığı açıklamada,  yasanın hazırlanması konusunda kendileri ve siyasi iktidarın büyük sorumluluğu bulunduğunu belirterek “Geniş bir ufuk turundan bakabilirsek çok çabuk olmasa da belli bir zaman içinde büyük bir adım atacağız” dedi.

 

13- TÜBITAK Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Tuğrul Tankut, Prof. Dr. Cemal Saydam, Prof. Dr. Turgut Tümer ve Prof. Dr. Türker Gürkan görevlerinden istifa ettiler.

 

14- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Wolf Ruthart Born, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ı Genel Merkez'de ziyaret etti. Ağar ziyarette yaptığı açıklamada, AB ile ilişkiler açısından 2004 yılının Türkiye için belirleyici olacağını ve AB'nin lokomotifi konumundaki Almanya'nın, Türkiye'ye desteğini sürdüreceğine inandığını söyledi. Born ise Türkiye'nin, AB ilişkileri bakımından çok önemli bir ülke olduğunu belirtti.

 

15- Resmi temaslarda bulunmak için Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan  TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis Başkanı Andreas Kohl ile bir araya geldi. Görüşmelerden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Başkan Arınç, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği konusunda Avusturya'nın tam destek verdiğini söyledi. Kohl de Türkiye'deki gelişmeleri dikkatle izlediklerini belirterek “Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin yaptığı reformları tüm kalbimizle destekliyoruz” dedi. 

 

16-  AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'de asker-sivil ilişkilerinin Avrupa standartlarına getirilmesi gerektiğini söyledi.

17- Hindistan'ın Bombay kentinde düzenlenen “4. Dünya Sosyal Forumu” sona erdi.

 

  18- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri ve Irak Geçici Hükümet Konseyi üyesi Mesud Barzani, IKDP'nin yayın organı Khabat gazetesine yaptığı açıklamada, coğrafi ve kavim federalizmi içermeyen ve Saddam rejimi tarafından Kürt bölgelerine yerleştirilen Arapların buralardan çıkarılmadığı takdirde yeni kurulacak hükümet projesini reddedeceklerini belirterek, gelecekte çoğunluk adıyla kurulacak bir hükümet tarafından Kürtlerin haklarının çiğnenmemesi için Kürt haklarının şimdiden tespit edilmesi gerektiğini söyledi. 

Öte yandan Geçici Hükümet Konseyi  Başkanı Adnan Paçacı, ABD'nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak'ta yaşayan Kürtlerin bugünkü statülerinin geçiş dönemi sonuna kadar aynı kalacağını belirtti.

 

19- Cezayir'in doğusundaki Skidka  kasabasında, bir doğalgaz tesisinde meydana gelen patlamada, 27 kişinin öldüğü, 74 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

 

21 OCAK 2004

  

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, fikir ve sanat eseri üreticilerini mağdur duruma düşüren korsan yayınların kayıt dışı ekonomiye neden olduğunu belirterek “Korsan yayınların çoğaltılıp ve dağıtılmasının önlenmesine ilişkin bir tasarı hazırladık. Bu düzenleme 8 kanunda değişiklik öngörüyor” dedi.

Bakan Çiçek ayrıca, Bakanlar Kurulu'nda ele alınan diğer kanunun, terör mağdurlarının zararlarının karşılanması hakkında olduğunu ve terörden mağdur olan çok sayıda yurttaşın sosyal yaralarının sarılacağını belirtti. Öte yandan  5 aydır kredi alamayan yükseköğretim öğrencilerinin nisan ayının sonuna kadar kredilerini almasının da kararlaştırıldığını söyledi. 

 

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu'nun (DEF) düzenlediği toplantılara katılmak üzere  Isviçre'nin  Davos kentine  giderken uçakta gazetecilerin ekonomiye ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan bir soru üzerine,  asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılacak artışın getireceği yükün telafisi için bütçe harcamalarında yapılacak kesinti konusunda IMF ile anlaşıldığını söyledi.           

 

3- Anayasa Mahkemesi'nce, Maliye Bakanlığı'nın GP'nin 2004 yılı Hazine yardımına tedbir konulması istemi oybirliğiyle reddedildi. 

  Ayrıca Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, gazetecilerin 'Neşter-2' operasyonuna ilişkin sorularını yanıtladı.  Yüksek Mahkeme Başkanı ve başsavcılarının, soruşturma konusunda görüşlerini  ifade ettiklerini belirten Bumin, bu tür soruşturmaların  gizli yürütülmesi gerektiğini söyledi.

 

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 2003 Yılı Bütçe gerçekleşmesini TBMM'de düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Bakan Unakıtan, sapmalar nedeniyle 2004 bütçesindeki gelir kaleminin yeniden düzenleneceğini belirterek 'yeni vergi ve zam' öngörmeyen kaynak bulacaklarını söyledi.

 

5- Yatırım ve Istihdamı Teşvik  Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

 

6- AKP Grup Disiplin Kurulu, AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu'nun Meclis'teki mareşal üniformalı Atatürk resmi ve askeri taburdan rahatsız olduğu sözleriyle ilgili olarak  savunmasını yeterli görerek 'uyarı' cezası verdi.

 

7- ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas yaptığı açıklamada, Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'nı ANAP'ın ilke olarak desteklediğini belirtti. Nas, bu tür kanunların, ancak uzlaşmayla ve geniş bir katılımla çıkarılması gerektiğini söyledi.

 

8- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nca (RTÜK), yayın organlarında 'Star televizyonunun reklam payını ödemediği' ile ilgili basında yer alan haberlerin gerçekleri yansıtmadığı,  bu televizyonun reklam payını yasal süresi içinde Üst Kurul'a ödediği açıklandı.

 

9- Hazine Müsteşarlığı tarafından IMF ile yürütülen 7. gözden geçirme çalışmalarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada “Asgari ücret ve emekli maaşlarındaki artışların, 2004 kamu maliyesine getireceği yükü karşılamak amacıyla bütçe harcamalarında yapılacak kesinti konusunda görüş birliğine varıldı” denildi.

 

10- Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Temsilcisi Thomas Weston, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile bir araya geldi.  Görüşmeye, ABD'nin Ankara Büyükelçisi  Eric Edelman da katıldı.  Weston  gazetecilere görüşmelerinin, Kıbrıs konusunda gelecek dönemde  yapılacak çok sayıdaki toplantıya hazırlık çerçevesinde olduğunu söyledi.

 

11-  Resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'ye gelen Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile bir araya geldi.  

Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, yapılacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında Türkiye'nin Kıbrıs sorununa ilişkin tutumunun son halini alıp almayacağının sorulması üzerine Başbakan Yardımcısı Gül, MGK'nın bir karar alma organı olmadığını hatırlatarak, Kıbrıs konusunun MGK'da tartışılmasının normal olduğunu ve bazı tavsiyelerin yapılabileceğini, ancak nihai kararın siyasi olacağını ve bunun da hükümet tarafından alınacağını söyledi. Türkiye'nin Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için üzerine düşenleri yapmayı hazır olduğunu da ifade eden Başbakan Yardımcısı Gül, BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonunu ve görüşmelerin Annan Planı referans alınarak yapılmasını desteklediklerini belirtti.

 Fischer  ise Ankara'ya gelmeden önce BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la Berlin'de bir araya geldiğini ve  Kıbrıs sorununa mümkün olduğu kadar çabuk çözüm bulunmasının olumlu bir ortam yaratacağını söyledi. Annan'dan Türkiye'ye bir mesaj getirmediğini belirten Fischer ayrıca, Kıbrıs sorununa ilişkin önemli ayrıntıların Davos'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Annan ile yapacağı görüşmede ele alınacağını bildirdi.

 

12- Türkiye'de bulunan Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref  Istanbul'da  bazı gazete yönetici ve yazarlarıyla bir araya geldi. Dış politika, Türkiye-Pakistan, Israil-Pakistan ilişkileri gibi konuların ele alındığı toplantıda Devlet Başkanı Müşerref, Türkiye'nin Islam dünyası ile Avrupa arasında köprü olabileceğini söyledi ve Türkiye-Pakistan arasında daha çok işbirliğinin gerekli olduğunu, Islam'ın artık kendisini yenilemesinin zamanı geldiğini belirtti.

Daha sonra soruları da  yanıtlayan Devlet Başkanı Müşerref, Irak konusunda  ise “Irak'ın toprak bütünlüğü güvenceye alınmalıdır. Ayrıca, Irak'ın yönetimi de Irak halkının temsilcilerine bırakılmalıdır” dedi.

 

13- Avusturya'da bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç,  Cumhurbaşkanı Thomas Klestil tarafından kabul edildi. Görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya geçildi.

Daha sonra Viyana Büyükelçiliği'nde basın mensuplarına  temasları hakkında bilgi veren Başkan Arınç, görüşmelerde Avusturya ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmeye karar verdiklerini ve iki ülke arasında vize, öğrencilerin harç ödeme zorunluluğu, eğitim ve dini hizmetler gibi alanlarda yaşanan meselelerin çözümü için işbirliği yapma kararı aldıklarını söyledi.

 

14- Isviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu' 2 binin üzerindeki delegenin katılımıyla başladı.

 

15- ABD Başkanı George W. Bush Kongre'deki yıllık “Birliğin Durumu” konuşmasında, Irak Savaşı'nı savunarak terörle mücadeleyi sürdürebilmek için seçmenden ikinci bir şans istedi. Başkan Bush, Ortadoğu'da diktatörlük, umutsuzluk, kızgınlık olduğu sürece  ABD ve dostlarının güvende olmayacağını belirterek, ülkesinin Ortadoğu'da özgürlüklerin ilerletilmesi stratejisinin takipçisi olacağını söyledi.

  

22 OCAK 2004

  

 1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, DISK tarafından düzenlenen  '1. Ulusal Sosyal Politika Kongresi'nde yaptığı konuşmada “Çalışma yaşamına ilişkin düzenlemeler yapılırken toplumsal birliği ve uyumu bozacak eğilim ve yaklaşımlardan kaçınılması gerekmektedir” dedi.

Kongre'ye, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu da katıldı.

 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlarda yayımlanan 'Ulusa Sesleniş' konuşmasında dış politika ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ileriki dönem içinde en önemli dış hedefin, Türkiye'nin AB üyelik sürecini başarıyla tamamlaması olacağını belirten Başbakan Erdoğan, AB için Türkiye'nin üyeliğinin artık bir tartışma konusu olmaktan çıktığını, bunun nasıl ve ne zaman olabileceğinin konuşulduğunu söyledi.

   

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'i kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'den müzakere tarihi alamaması halinde bunun, hayal kırıklığının ötesinde bir durum yaratacağını belirterek “Türk halkına bunu anlatmakta zorlanırız. Ama sonuç ne olursa olsun reformları sürdüreceğiz ve yolumuzdan dönmeyeceğiz” dedi.

Fischer de yaptığı konuşmada, tüm güçleriyle Türkiye'yi destekleyeceklerini belirterek, Türkiye'de insan hakları, azınlıkların durumu, azınlıklarla kurulan diyalog ve kültürel haklar konusundaki iyileşmenin özellikle AB Hıristiyan Demokratları üzerinde çok etkili olacağını söyledi.

 

4- Danıştay Idari Davalar Genel Kurulu'nca, imtiyaz sözleşmesi feshedilen Çukurova Elektrik A.Ş'nin iletişim tesislerini, 28 Şubat 2003 tarihine kadar devretmesi işleminin yürütülmesinin durdurulması isteminin reddine ilişkin karara yapılan itiraz reddedildi.

5- Danıştay Idari Davalar Genel Kurulu'nca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK), Iktisat Bankası'nın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devrine ilişkin kararı usul ve yasaya uygun bulundu.

 

6- Tufan Algan'ın görev süresini tamamlaması nedeniyle boşalan Yüksek Seçim Kurulu  Başkanlığı'na Yargıtay 1. Ceza Dairesi Üyesi Cengiz Erdoğan seçildi.

 

7- Emniyet Genel Müdürlüğü Istihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Iç Güvenlik Teşkilatlarında Yeniden Yapılanma Sorunu' konulu konferansta yaptığı konuşmada, polisin yaşadığı ekonomik sıkıntı, istihbarat ve bazı uygulamalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

8- Askeri yasalarda yer alan ölüm cezasının Anayasa'da öngörülen durumlar dışında kaldırılmasını sağlayan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

9- SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına bu yılın ilk ve ikinci yarısında yüzde 10'ar zam yapılmasını öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

10- Kamu vakıf ve derneklerinin  bağış toplamalarını engelleyen  yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

11- Türkiye ile Almanya arasındaki terörle mücadelede işbirliği anlaşması TBMM Dışişleri Komisyonu'nda onaylandı.

 

12- GP Genel Başkanı Cem Uzan Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, 11 trilyon liralık Hazine yardımının ödenmemesi nedeniyle propaganda çalışmalarının geciktiğini belirterek, seçim takviminin değiştirilmesi için Yüksek Seçim Kurulu'na başvuracaklarını söyledi.

 

13- Türk-Iş Genel Başkanı Salih Kılıç, Türkiye Ziraatçılar Derneği tarafından düzenlenen 'Tarımsal KIT'ler ve Özelleştirme' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, IMF'nin işçiye ve memura verilecek ücrete müdahalede bulunmasının tasvip edilemeyeceğini söyledi.

 

14- Türk Sanayicileri ve Işadamları Derneği (TÜSIAD) 34. Genel Kurul Toplantısı Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in de katılımıyla Istanbul'da yapıldı.

TÜSIAD Başkanı Tuncay Özilhan görevini Başkan Yardımcısı Ömer Sabancı'ya devretmesinin ardından yaptığı konuşmada, Türkiye'nin rehavete kapılma şansının bulunmadığını belirterek "Ekonomide sağlanan iyileşme hepimize umut veriyor. Ancak dışımızdaki koşullar sürekli değişebiliyor” dedi.

Bakan Çiçek de yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliği olmadan yapılabilecek  reform sayısının az olduğunu belirterek “Anayasamızın AB ile olan uyumsuzluklarını gidermek için  yerel seçim sonrasında gündemimiz Anayasa değişiklikleri olacaktır” dedi.

 

15- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Isviçre'nin Davos kentinde NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, yeni hazırlanan Bankacılık yasa tasarısında farklı bir değişiklik yapılmasının beklenmemesi gerektiğini söyledi.

 

  

23 OCAK 2004

 

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, kurul üyesi bakanlar, MIT Müsteşarı ve diğer ilgili bürokratlar katıldılar. 

Toplantının ardından yayımlanan yazılı açıklamada, Kıbrıs konusundaki gelişmelerin değerlendirildiği, müzakere sürecinin yeniden canlandırılması yönünde girişimlere başlanmasının yararı ve gereği konusunda görüş birliğine varıldığı belirtilerek “Daha önce de kamuoyuna açıklandığı gibi Türkiye, BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonuna olan desteğini sürdürmekte ve Annan planını da referans alarak Ada'nın gerçeklerine dayalı bir çözüme müzakereler yoluyla hızla ulaşılması konusundaki siyasi kararlılığını yinelemektedir” denildi. 

 

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Hizmet-Iş Sendikası'nın kuruluşunun 25. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen “Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı ve Yerel Yönetimler Reformu” konulu panelde yaptığı konuşmada, artık kaynak ve yetkinin yerele bırakılması, halka bırakılmasının amaçlandığını söyledi. 

 

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak üzere Isviçre'nin Davos kentine hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir görüşme yapacağını belirterek “KKTC bu işin çözümünde Rumlardan geri kalmayacaktır” dedi. 

 

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kıbrıs sorununda  gelinen son noktayı Zaman gazetesine değerlendirdi.

 

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen,Türkiye Ihracatçılar Meclisi'nin (TIM) 'Artı Değer Tasarım Sergisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türk işadamlarının ürünlerini daha fazla satabilmesi için tasarıma önem vermesi gerektiğini söyledi. 

Toplantıya katılan Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu da konuşmasında, Türkiye'de üreticinin, sanayicinin, tasarımın farkına varmasının Türkiye'nin geleceği açısından umut verdiğini belirtti.

 

6- Içişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, 28 Mart'taki mahalli idareler genel seçimlerinde çıkması muhtemel her türlü olaya karşı önlemlerin önceden alınması amacıyla Valiliklere bir genelge gönderdi.

 

7- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Pepe toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hızla gelişen, sanayileşen nüfus hareketi ve turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu 54 şehrin çevre düzeni planlarını 2004-2005 yıllarında tamamlayacaklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu da arazi planlamasının sürdürülebilir kalkınmanın ana unsuru olduğunu belirtti. 

 

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun düzenlediği basın toplantısında, bu yıl ilk kez pancar fiyatlarının ekim işleminden önce belirlenerek enflasyon oranında artış sağlandığını söyledi.

 

9- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'i ziyaret ederek, YÖK yasa taslağını sundu. Bakan Çelik ve Teziç görüşmenin ardından gazetecilere ortak bir açıklama yaptılar.

Teziç, görüşmede taslağın parlamentoya sunulmadan önce olgunlaşması konusunda görüş birliğine vardıklarını belirtti. 

Bakan Çelik de görüşmede taslakla ilgili içerik ve detayları incelemediklerini, sadece usul ve süreçle ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

 

10- Isviçre'nin Davos kentinde devam eden Dünya Ekonomik Forumu'na  (DEF) katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, iş dünyası ve devlet temsilcileriyle  bir araya geldi.  Bakan Unakıtan, Emekli Sandığı'nın otellerini satmak istediklerini, buna Istanbul'daki Hilton Oteli'nin de dahil olduğunu söyledi.

Bakan Unakıtan ayrıca gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. TÜPRAŞ ihalesinde arzu edilen rakamın bulunup bulunmadığı sorusunu yanıtlarken Bakan Unakıtan “TÜPRAŞ'taki rakam tatmin eden bir rakamdır. Ihale Komisyonu kararını verdi. Şu anda Rekabet Kurulu'nda” dedi.

 

11- Isviçre'nin Davos kentinde yapılan Dünya Ekonomik Forumu'na (DEF) katılan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, uluslararası topluluğun açlıkla mücadeleyi, terörle mücadele kadar ciddi biçimde gündeme alması gerektiğini söyledi. Annan, zengin ülkelerin kendi çiftçilerine verdiği sübvansiyonları ortadan kaldırarak, yoksul ülkeleri rahatlatacak bir küresel ticaret anlaşmasına varmak için çaba gösterilmesini de istedi. 

Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Supachai Panitchpakdi de DEF kapsamında yaptığı konuşmada, ülkelerin uluslararası ticareti ikili anlaşmalarla yürütmeye yönelmesinin, herkesin çıkarına olacak küresel bir ticaret anlaşmasına ulaşma şansına sahip olacağını söyledi.

 

12- Türkiye, BM, ABD ve Irak yönetimi, Kuzey Irak'taki Mahmur kampının kapatılması için anlaştı. Anlaşmayla kamptaki 13 bin Kürt kökenli yurttaşın 1 yıl içinde Türkiye'ye dönüşlerinin sağlanması planlanıyor.

 

13- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile başkent Berlin'de yaptığı görüşmede, Kıbrıs sorunuyla Türkiye'nin AB üyeliğinin ele alındığı bildirildi.

 

14- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage, Israil ile Filistin arasındaki  sorunun çözüm sürecinde büyük zorluklar yaşandığını belirterek, Filistin Başbakanı Ahmet Kurey'in güvenlik konusunda sert bir tavır almak taraftarı olmadığını, ancak Israillilerin uzlaşmama niyetinde olduğunu söyledi.

 

15- Fransa'da temaslarını sürdüren Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ilham Aliyev, Fransız Uluslararası Ilişkiler Enstitüsü'nde “Azerbaycan'ın Bölgedeki Yeni Rolü” başlıklı konferans verdi. Aliyev, bölgedeki amaçlarının dostluk ve barış olduğunu, Ermenistan hariç tüm uzak ve yakın komşularıyla iyi ilişkiler içinde olduklarını belirtti.

 

  

24 OCAK 2004

 

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yayımladığı bir genelge ile devlet ve toplum arasındaki bağların daha güçlü hale getirilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarından halkın talep ve beklentilerine azami düzeyde yanıt verilmesini istedi.

 

 2- Genelkurmay Başkanlığı'nca, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon'un   Kıbrıs ve Irak'ın toprak bütünlüğüne ilişkin sözleri üzerine yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada “Orgeneral Tolon'un sözleriyle ilgili haber ve yorumların çoğunun, yapılan konuşma metninden alıntıları içerdiği ve konuşmanın bütününde ifade edilen konuları tam olarak yansıtmadığı” belirtildi.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gazeteci Uğur Mumcu'nun ölümünün 11. yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, bugün yaşananların Mumcu'yu haklı çıkardığını belirterek “Yazdıklarının, söylediklerinin önemi 11 yıl sonra bugün çok daha iyi anlaşılıyor” dedi.

 

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin yaptığı yazılı açıklamada, mahkeme üyelerinin bir kısmının TBMM tarafından seçilmesi önerisini 'Anayasa Mahkemesi'nin siyasallaştırılması' olarak niteleyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı eleştirdi. 

 

5- Yüksek Seçim Kurulu'nca, GP'nin, 28 Mart 2004 tarihinde yapılacak mahalli idareler genel seçimlerinin ertelenmesi istemi reddedildi.

 

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada,  Türkiye'nin ihracat hacmini artırmak amacıyla “Onaylanmış Kişi Statüsü Belgesi” adı altında yeni bir uygulama başlattıklarını, böylelikle işçi sayısı ve ihracat gelirlerine göre, A, B ve C şeklinde 3 sınıf belirlendiğini, 3 bine yakın firmanın da bu sistemden yararlanabileceğini söyledi.

 

7- Devlet Bakanı Güldal Akşit, TBMM Insan Hakları Komisyonu'nun Saray Rehabilitasyon Merkezi'nde zihinsel özürlülere 'psikolojik işkence' yapıldığı iddiaları üzerine Merkezi ziyaret ederek ilgililer hakkında soruşturma başlattı.

 

8- Içişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, 3 yıl önce 5 çalışma arkadaşıyla birlikte uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Diyarbakır eski Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan için Sakarya'nın Hendek ilçesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Okkan'ın emniyet teşkilatında halkla birlikte olma konusunda hep iyiyi temsil ettiğini ve örnek emniyet müdürü olduğunu söyledi.

 

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, '1000 Köye 1000 Tarımcı Projesi' çerçevesinde Iç Anadolu Bölgesi'nde görevlendirilecek 74 gönüllü danışmanın toplu eğitime başlamaları nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ocak ayı içinde çiftçiye doğrudan gelir desteği kapsamında 250 trilyon liralık bir ödeme daha yapacaklarını söyledi.

 

10- Dünya Ekonomik Forumu'na (DEF) katılmak üzere Isviçre'nin Davos kentinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir araya geldi. Görüşmede Başbakan Erdoğan, çözüm için Annan Planı'nı referans aldıklarını, iki taraf arasında çözüm konusunda mutabakat sağlanmadıkça referandumun söz konusu olamayacağını belirterek, Kıbrıs'ta 1 Mayıs'tan önce bir çözüme varılmasını temenni ettiklerini söyledi. Türkiye olarak Kıbrıs'ta sorunun çözülebilmesi için Annan'dan, Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'nun değiştirilmesini isteyen Başbakan Erdoğan, iki tarafın güvendiği bir arabulucu atanması talebini dile getirdi. Annan da bu öneriyi yakından inceleyeceğini belirtti.

Başbakan Erdoğan Davos'ta ayrıca, Isviçre Cumhurbaşkanı Joseph Deiss ile görüştü. Görüşmede, önce Isviçre Kanton Meclisi'nde, daha sonra Ulusal Meclis'te kabul edilen 'Ermeni soykırımıyla' ilgili yasa tasarısı ele alındı. Bu yasanın ilişkileri bozmasının hata olduğunu, o dönemde yaşanan olaylarda Türk ve Ermenilerden de ölenler bulunduğunu belirten Başbakan Erdoğan, bu konunun tarihçilere bırakılması gerektiğini söyledi.

Deiss ise Isviçre'deki Ermeni azınlığın baskısıyla bu kararın alındığını, bu konunun tarihçilere havale edilmesi yönündeki görüşe katıldığını söyledi.

Foruma katılmak üzere Başbakan Erdoğan ile birlikte Davos'a giden Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, 2003 yılında hem siyasi hem de ekonomik reform alanında atılan adımların ve alınan mesafenin görüştüğü yatırımcılar tarafından takdirle karşılandığını ifade etti.

Foruma katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını Türkiye'de özelleştirilecek şirketlere yatırım yapmaya çağırdı.

 

11- KKTC'de CTP-DP koalisyon hükümeti Meclis'ten güvenoyu aldı. Kabinenin güvenoyu almasının ardından CTP Genel Başkanı ve Başbakan Mehmet Ali Talat Meclis'te yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununu çözmek için Türkiye'nin çalışmalarına katkıda bulunacaklarını ve Türkiye ile birlikte hareket edeceklerini söyledi.

 

12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmek üzere Türkiye'ye gelen  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Esenboğa Hava Limanı'nda basına yaptığı açıklamada, Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) bildirisiyle bir çerçeve çizildiğini, ayrıntıları yapacağı temaslarla öğreneceğini belirterek, Başbakan Erdoğan'ın BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a  önerdiği iki tarafın güvendiği bir arabulucu talebinden haberi olmadığını söyledi.

13- ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Irak Geçici Hükümet Konseyi Üyesi Ahmed Çelebi gazetecilere yaptığı açıklamada, Iraklı Kürtlerin federasyon isteğini desteklerken, yeni Irak'ın bir bütün olarak kalması gerektiğini söyledi.

 

14- Irak'ta koalisyon güçlerine yönelik bombalı saldırılarda 3 ABD askeri ile 4 Iraklının öldüğü, 40'tan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

  

 

25 OCAK 2004 

   

1- Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, atv televizyonunda yayımlanan 'Ankara'da Sabah' adlı programda, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in, milletvekili dokunulmazlığının yargı dokunulmazlığıyla beraber kaldırılması talebini eleştirerek, Bakan Çiçek'in tutumunu “dokunulmazlık konusunu savsaklamak” şeklinde değerlendirdi.

 

  2- CHP Sinop Milletvekili Engin Altay'ın soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özelleştirilen şirket ve işletmelerde işine son verilen işçi sayısının 15 bin 828 olduğunu söyledi.

 

  3- Antalya'da düzenlenen 'Özel Okullar ve Eğitim Yönetimi Sempozyumu'na katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, hükümetin özel okullara verdiği desteğe değinerek, bunun devlet üzerinden önemli bir yükün kalkması anlamına geldiğini söyledi.

 

  4- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından hazırlanan “Türk Vatandaşlarının Günlük Yaşamlarında Geleneksel Olarak Kullandıkları Farklı Dil ve Lehçelerde Yapılacak Radyo ve Televizyon Yayınları Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

5- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada “Kıbrıs'ta kalıcı bir barış ve çözüme 23 Ocak 2004 tarihli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) açıklamasında belirtilen esaslar çerçevesinde hızla ulaşılması amacıyla dayanışma ve işbirliğini sürdürme kararlılığında oldukları” bildirildi.

 

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD'ye giderken uçakta, Isviçre'nin Davos kentinde düzenlenen 'Dünya Ekonomik Forumu'nda (DEF) BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la yaptığı görüşmeyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kıbrıs sorununun çözümü için yürütülecek ön müzakerelerde, Annan'a daraltılmış metin üzerinde durmayı önerdiğini belirten Başbakan Erdoğan, Lozan Anlaşması'nın 100 madde olduğunu, 1000 sayfalık Annan planı ile ön müzakere sürecinde çözüm alınamayacağını ifade ettiğini söyledi.

 

7- Israil Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Peled, Fransız AFP ajansına yaptığı açıklamada, ülkesinin, Suriye ile arasındaki sorunların çözümü konusunda Türkiye'nin arabuluculuk yapmasını kabul ettiğini bildirdi.

 

8- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin yemin törenine katılmak üzere başkent Tiflis'e giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunanistan'dan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) çözüm için baskı yapmasını talep ettiğini söyledi.

Powell ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'yu uçaktan telefonla aradığını ve Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki açılımı üzerine Atina'nın, Rumların esneklik göstermelerini sağlamasını istediğini belirtti.

 

 

26 OCAK 2004

 

 1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Istanbul Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Milli Saraylar'da zimmet sorunuyla ilgili olarak devir teslim işlemlerine hız kazandırmak ve bilimsel sayımı yapmak için yeni ayniyat yönetmeliği oluşturduklarını ve bu yönetmelik sayesinde sayım işlemleri için komisyonlar kurulmasına başlanacağını söyledi.

 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, emekli maaşları ve asgari ücrete yapılan zamlar sonrası bütçede ortaya çıkan açığın nasıl kapatılacağına dair kesin bir kararın henüz verilmediğini  söyledi.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bakanlıkta gazetecilerin Kıbrıs konusundaki sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Kıbrıs meselesinde Ada'nın gerçekleri üzerinde Annan Planı'nı referans alarak bir çözüm için gayret sarf edeceklerini, Rum tarafının da aynı karşılığı vermesini umduklarını belirterek “Şimdiye kadar uzlaşmaz bilinen her şeye hayır diyen sanki Türkiye gibi bir manzara vardı, ama bu son çalışmalarla ortaya çıktı ki böyle değildir. Türkiye, meselenin çözümü için gereken adımı attı ve üzerine düşeni yaptı. Herkes üzerine düşeni yaparsa bu mesele ortadan kalkar” dedi.

 

4- Rekabet Kurulu  Başkanı Mustafa Parlak yaptığı açıklamada, TÜPRAŞ ihalesiyle ilgili mesleki daire uzmanlarınca hazırlanan raporun kurulda görüşülmesinin ardından son kararın verileceğini, bu aşamada oluşturulan herhangi bir kararın bulunmadığını belirtti.

 

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşmesinden sonra Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda Türkiye ile aralarında tam bir görüş birliği olduğunu belirterek, Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) aldığı kararı olumlu ve uygun gördüklerini söyledi.

 

6- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Türk Sanayicileri ve Işadamları Derneği (TÜSIAD)  Yönetim Kurulu ile Istanbul'da bir araya geldi. Toplantıdan sonra TÜSIAD Başkanı Ömer Sabancı gazetecilere yaptığı açıklamada, çözümün 1 Mayıs 2004 tarihinden önce gerçekleşmesinin önemli olduğunu belirterek, Annan Planı ve AB perspektifi çerçevesinde bir çözüm öngörüldüğünü ve referandumun çözümü kolaylaştıran bir mekanizma olacağını söyledi.

  Başbakan Talat da “Türkiye'de Kıbrıs sorununun çözümünün artık Türkiye bakımından da Kıbrıs Türkü bakımından da mutlaka gerekli olduğu TÜSIAD tarafından belki ilk önce ve çok net bir şekilde ortaya konmuştu” dedi.

 

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'deki temasları çerçevesinde New York'ta uluslararası finans kuruluşlarının yönetici ve temsilcileriyle gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısında, Türkiye'nin geniş ölçekte yabancı sermaye yatırımlarına ihtiyaç duyduğunu belirterek “Hükümetimizin uygulanmakta olan ekonomik reform programına bağlılık konusundaki güçlü siyasi iradesinin uluslararası finans çevrelerince en geçerli teminat olarak algılanması gerektiğini düşünüyor, bu doğrultuda gerekli değerlendirmeyi, temsil ettiğiniz çevrelerin çıkarlarına da uygun olarak en isabetli şekilde yapmanızı bekliyorum” dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra Dış Siyasi Ilişkiler Konseyi'nde Türkiye'nin 21. yüzyılda izleyeceği dış politikanın ana hatlarını açıkladı. Başbakan Erdoğan ayrıca, ABD'de yayımlanan 'Newsweek' dergisi ile 'Washington Post' gazetesinin Irak, Kıbrıs ve AB konularındaki sorularını yanıtladı.

 

8- Uluslararası Kızılhaç Örgütü Bağdat Sözcüsü Nada Dumani Ürdün'ün başkenti Amman'da yaptığı açıklamada, Irak devrik devlet başkanı Saddam Hüseyin'in, ülke egemenliğini kazanmadığı sürece meşru olarak yargılanamayacağını söyledi. 

9- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) üst düzey yetkilisi Behram Salih, ABD'de Washington Institute adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Kuzey Irak'tan elde edilecek petrolün kontrolü ve gelirini Bağdat'ta kurulacak merkezi hükümetin eline bırakmaya razı olmayacaklarını söyledi. Salih ayrıca, IKYB ve IKDP'nin birleşerek Kürdistan bölgesel hükümetini kurma süreci başlattığını bildirdi.

 

10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu AB Dış Ilişkiler Konseyi'nde düzenlediği basın toplantısında, BM'nin Kıbrıs için atayacağı yeni arabulucunun Ada'da olası bir çözümü geciktirebileceğini söyledi.

  

 

27 OCAK 2004

 

   1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Trafik Yılı'nın başlaması nedeniyle Içişleri Bakanı Abdulkadir Aksu başkanlığındaki heyeti TBMM'de kabulü sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Arınç, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol'un 'tarafsızlığını yitirdi' eleştirisiyle ilgili olarak görevini tarafsız yürüttüğünü belirterek “Taraf olduğum şey, Anayasa'nın 2. Maddesi'nde Türkiye Cumhuriyeti devletinin temel nitelikleridir. Bu nitelikler söz konusu olduğunda konuşacağım” dedi.

 

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yargının bağımsızlığının önemine işaret ederek,  'siyasetin emrinde yargıç' anlayışını hiçbir hukukçu  ve siyasetçinin kabul edemeyeceğini söyledi.

  Baykal ayrıca, sivil toplum örgütleriyle TBMM'de bir araya geldi. Baykal toplantıda yaptığı açıklamada, Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'nın her maddesine ilişkin verilebilecek önergelerin tümünün kapatıldığını belirtti.

 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs konusunda müzakerelerin 1 Mayıs'a kadar tamamlanamaması durumunda önemli konuların referanduma götürebileceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, ABD'deki temaslarında Kıbrıs konusunda yeni bir pozisyon aldıklarını ve 1 Mayıs'a kadar çözüm bulunmasını istedikleri mesajını vereceklerini belirterek, bu çerçevede görüşmeleri 'hızlandıracak, kolaylaştıracak, yeri geldiğinde adil arabuluculuk yapacak bir şahsiyet için' çağrı yaptıklarını söyledi.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, mahkemelerin usulüne uygun yapılan bazı özelleştirmeleri, başka gerekçelerle iptal ettiğini belirterek, kamuoyunun bu konuda 'ortak bilinçle' hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Şener ayrıca, hükümetin işsizlikle mücadele konusunda 2004 yılında daha çok çalışması gerektiğini, daha düşük maliyetlerle kredi kullanabileceğini ve daha çok insana iş imkanı sağlanacağını belirtti.

 

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığı yetkilileri arasında yapılan görüşmelerle kuruluşların, kamuya açıktan atanacak 40 bin personel alımına yönelik taleplerinin değerlendirildiğini bildirdi.

 

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, çiftçiye 2003 yılı doğrudan gelir desteği  ödemelerine 196 ilçede yeniden başlandığını söyledi.

 

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan  düzenlediği basın toplantısında, 2003 yılı konsolide bütçe kesin sonuçlarını açıkladı.

Bakan Unakıtan, 2003 yılı konsolide bütçe gerçekleşmeleri kesin sonuçlarına göre, bütçe açığının 39 katrilyon 992 trilyon lira, faiz dışı bütçe fazlasının da 17 katrilyon 957 trilyon lira olarak gerçekleştiğini söyledi.

   

8- TBMM Genel Kurulu'nda sözlü soru önergelerini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Talim Terbiye Kurulu'nda görevli 167 kişinin soruşturma sonucu görevden alındığını, bu kişilerin mağdur edilmeyerek çeşitli okullarda görevlendirildiklerini söyledi.

 

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, sosyal yardım ve hizmet kurumlarını birleştirme çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirterek “Öncelikli hedefimiz, tüm nüfusu kapsayan sosyal güvenlik sistemini gerçekleştirmektir” dedi.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Azerbaycan Başbakan 1. Yardımcısı Abid Şerifov'u kabulünden sonra basına yaptığı açıklamada, toplantı gündeminin Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı projesi olduğunu belirterek “Proje zamanında bitecektir. Bu konuda en ufak bir endişemiz yok” dedi.

 

11- Askeri yasak bölgelerde turistik amaçlı çekim için izin olanağı tanıyan ve GATA Yasası'nı değiştiren iki tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

12- Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü'ne  Hüseyin Diriöz'ün yerine Namık Tan'ın atanmasıyla ilgili kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

13- Resmi Gazete'de yayımlanan karar uyarınca, meslek odalarının birlik temsilcilerinin, bilimsel, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerine katılmak veya yurt dışına  çıkış yapan üniversite öğretim elemanları ile öğretmenler ve öğrencilerin, folklor gruplarının, heyetlerin ve fuar organizasyonlarında görev alanların çıkış harcı ödemeyeceği bildirildi.

 

14- YTP Genel Başkanı Ismail Cem gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 'soldaki ve sağdaki partilerin seçim beraberliği' çağrısını değerlendirdi. Cem,  YTP'nin yerel seçim beraberliğini CHP ile görüşmeye, kendi önerileri ve katkılarıyla bu düşünceyi geliştirmeye hazır olduğunu  söyledi.

 

15- IP Genel Başkanı Doğu Perinçek yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin dıştan Kıbrıs ve Kuzey Irak'tan, içten ise başta hükümet mevzilerinden olmak üzere irtica ve bölücülük tarafından kuşatıldığını belirterek, yerel seçimlerde dış güdümlü irtica ve dış güdümlü bölücülük tarafından parsellenmiş bir Türkiye haritası ortaya çıkabileceğini, tek çözümün seçimlere 'Milli Güçbirliği' ile girmek olduğunu söyledi.

 

16- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticileri'nin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin iptali için Danıştay'a başvurdu. Dinçer yaptığı açıklamada, yönetmeliğin kadrolaşmanın önünü açtığını ve anayasaya aykırı hükümler içerdiğini belirtti.

 

17- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) Oda Meclisi Toplantısı'na katılarak, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Talat yaptığı konuşmada, 1 Mayıs'ta Kıbrıs Rum Kesimi'nin resmen AB üyesi olacak olması nedeniyle Kıbrıs Türk tarafının aleyhine bir durum oluşacağını, bu nedenle de kendisinin de 1 Mayıs'tan önce çözüm için ciddi adımlar atılması gerektiğine inandığını söyledi.

 

18- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD'nin New York kentinde Türk ve Amerikalı işadamlarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin siyasi ve askeri ilişkiler seviyesine yükseltilmesini hedeflediklerini, bunun için de iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması gerektiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkevi'ne yaptığı ziyarette, Ermeni propagandası  konusunda müdafaa siyaseti değil, aktif siyaseti düşündüklerini belirterek “Savunmada kalırsanız işiniz söylenenlere cevap vermekle geçer. Geçmişte kalanlar tarihçilerin işi” dedi.

Başbakan Erdoğan Türkevi'nde ayrıca, Yunan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Demetrios Tarakatellis ve Rum asıllı işadamlarını kabul etti. Görüşmede Demetrios, Başbakan Erdoğan'dan gelen Kıbrıs'ta çözüme yönelik açıklamaların ümit verici olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan da Rum Kilisesi'nin tavırlarının bu sürece zarar verdiğini, hatta zaman zaman tahrik edici boyutlara vardığını söyledi. Başbakan Erdoğan temasları çerçevesinde Musevi kuruluş temsilcileri ile Amerikalı Müslüman liderleri ayrı ayrı kabul etti.

Bu arada Başbakan Erdoğan, St. John's Üniversitesi'nden fahri hukuk doktoru unvanı aldı.

 

19- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Iran'ın başkenti Tahran'da yapılan Ekonomik Işbirliği Teşkilatı (EIT) Sanayi Bakanları Birinci Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, hükümetin yerli ve yabancı yatırımcının önündeki engelleri kaldırmak, yatırım ortamını iyileştirmek ve daha çok doğrudan yabancı yatırımcıya cazip imkanlar sunmak için kapsamlı bir program başlattığını söyledi.

 

20- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) yetkilisi Neçirvan Barzani AP ajansına yaptığı açıklamada, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'yle (IKYB) IKDP güçleri arasında çatışma çıkmasını önlemek amacıyla bölgeye gönderilen Türk askeri gücünün çekilmesini istediğini, Türkiye'nin gönüllü olarak kuvvetlerini çekmemesi durumunda ise Türk askerinin gerekirse güç kullanılarak çıkarılacağını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Yapay bir gündeme yönelmenin ve gerilim yaratmaya  çalışmanın kimseye yararı olmayacaktır” dedi.

 

21- BM Genel Sekreteri Kofi Annan yaptığı açıklamada, Irak'a Saddam Hüseyin iktidarından sonra 'serbest genel seçimlerin yapılabilirliğini' ölçmek için 30 Haziran'dan önce bir heyet göndermeye hazır olduklarını bildirdi. Annan, 2004 yılı ortasına dek Irak'ta genel seçimlerin düzenlenmesi için ABD'nin güvenliği temin etmesi koşuluyla gelen taleplere uygun olarak heyet görevlendirileceğini söyledi.

 

22- Italya Başbakanı Silvio Berlusconi, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile başkent Roma'da yaptığı basın açıklamasında “Terörle mücadele konusunda, ABD'ye tereddütsüz biçimde sadık bir ülkeyiz” dedi.

  

28 OCAK 2004

   

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Trafik Yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, trafik kazalarıyla ilgili karayolu taşımacılığını özendiren politikaları eleştirdi. Cumhurbaşkanı Sezer, trafik ve trafik kazalarını 'önemli bir toplumsal sorun' olarak niteleyerek bu konuda vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, aralarında Aycell ile Aria'nın birleştirilmesinin öngörüldüğü düzenlemenin de bulunduğu 9 yasayı onayladı.

 

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'de bulanan Bulgaristan  Genelkurmay Başkanı Nikola Kolev'i kabul etti.

 

3- Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) yetkilisi Neçirvan Barzani'nin AP'ye verdiği demeçte, Türk askerini Kuzey Irak'tan 'gerekirse güç kullanarak çıkacakları' açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı ABD'nin Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla ABD yönetimine  iletti.

 

4-  '3.  Türkiye Enerji Forumu'  Istanbul'da başladı.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler forumda yaptığı konuşmada, özellikle son dönemlerde hava muhalefetinin neden olduğu elektrik kesintilerini sona erdirmek üzere tüm hatların yeraltına indirileceğini söyledi.

Foruma katılan  Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da Türkiye'nin enerji ihtiyacının yaklaşık  yüzde 70'ini  ithalatla karşıladığını belirterek, yerli kaynakların daha iyi değerlendirilmesi için özel sektöre ve yabancı sermayeye ihtiyaç olduğunu belirtti.

 

  5- Türk Lirası'ndan 6 sıfır atılmasına ilişkin yasa tasarısı ile kişi başına milli geliri  1500 Dolar ya da  daha az olan illerde 2008 yılı sonuna kadar uygulanacak teşviklere ilişkin kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 

6- ABD'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Beyaz Saray'da Başkan George W. Bush ile bir araya geldi.  Görüşmede, Irak, uluslararası terorizmle mücadele, Kıbrıs ve AB üyelik sürecinin yanı sıra, siyasi ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi konuları ele alındı.  Görüşmeye, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet bakanları Ali Babacan, Kürşad Tüzmen ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katıldı.   ABD tarafında ise Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Başkan Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condolezza Rice de yer aldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorunun çözümü için belli bir tarihe kadar referandum konusunda  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin de adım atması gerektiğini söyledi.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Bush, Irak'ta demokratik, barışçı ve toprak bütünlüğü olan bir ülkeden yana olduklarını belirtti. Başkan Bush, Kıbrıs konusunda Türkiye'nin sorunun çözümü yönünde gösterdiği çabadan memnun olduklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan ise  Başkan Bush'un, ABD'nin Irak'taki  terör örgütlerine asla ödün vermeyeceğini bir kez daha teyit ettiğini ve Irak'taki Mahmur Kampı'nın kapatılması yönünde de ABD'yle ortak bir çalışma yapacaklarını belirtti.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, başkent Washington'da  Amerikan Iş Konseyi ve Stratejik ve Uluslararası Etütler Merkezi'nde  (CSIS) “Doğrudan Yabancı Yatırımlar ve Türkiye'nin  Ekonomik Kalkınması” konulu  konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yabancı sermayeye büyük gereksinimi olduğunu belirterek,Türkiye'de yatırım yapan tüm  ABD'li firmalara sorunlarının çözüleceği sözünü verdi ve yatırımcılıları Türkiye'deki  özelleştirilecek kurumların ihalesine katılmaya çağırdı.

 

7- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ilker Başbuğ, iki ülke arasında yapılan askeri işbirliği anlaşması çerçevesinde dün Israil'e gitti.

 

8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan,  Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile ortak basın toplantısı düzenledi.  Annan, 1 Mayıs tarihinde Kıbrıs'ın bir bütün olarak AB'ye üye olabilmesi için tarafların mart ayı sonuna kadar anlaşma sağlaması gerektiğini belirterek,  anlaşma sağlanması halinde tarafların nisan ayı için eşzamanlı referandum yapabileceklerini söyledi.

 

9- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM),  Kıbrıs'ta müzakerelerin başlamasını öngören bir rapor ve buna ilişkin tavsiye kararı kabul edildi. 

AKPM Genel Kurulu'nda konuşan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos,  Annan Planı temelinde önkoşulsuz olarak görüşmelere başlamaya hazır olduklarını bildirdi.

  Tasarıda “Rumlardan, AB'ye üye olduktan sonra, Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkmamaları isteniyordu” ancak Rum tarafının talebi üzerine bu ifade metinden çıkarıldı. Değişiklik önergesiyle Türkiye'ye iyi niyetini göstermek amacıyla önemli miktarda askerini Ada'dan çekmesi çağrısında bulunuldu. Başka bir önergede ise gerekli adımları attığı takdirde, AB'nin Türkiye'yi tam üyelik yolunda cesaretlendirmesi gerektiği belirtildi.

Karar tasarısında ise Rum Kesimi'ne “Kıbrıs'ta hakim konumda ve Kıbrıslı Türkler için tehdit oluşturdukları yolunda algılanabilecek açıklama ve davranışlardan kaçınmaları” uyarısı yapıldı.

 

10- Irak'taki ABD'li sivil yönetici Paul Bremer, terör örgütü PKK/KADEK ya da yeni adıyla Kongre-Gel'e karşı sert önlemler alma taahhüdünde bulundu. Bremer yaptığı yazılı açıklamada “ABD Başkanı George W. Bush, Irak'ın terorizm yatağı olarak kullanılmasına bir son verme taahhüdünde bulundu” dedi.

 

11- Fransa Bakanlar Kurulu'nun, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı, devlet okullarında göze çarpıcı dini simgelerin ve giysilerin yasaklanmasını öngören yasa tasarısını onayladığı bildirildi.

 

12- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Italya'da yayımlanan  'Correre della Sera' gazetesine verdiği demeçte, demokrasi ve özgürlüğün Müslümanlar tarafından da benimsendiğini belirterek bu konuda Türkiye'yi örnek gösterdi. Cheney, meydanı teroristlere bırakmamak için tek çarenin, Ortadoğu toplumlarında demokratik gelişmeleri özendirmek olduğunu söyledi.

 

13- Isveç'in başkenti Stockholm'de  3 gün süren “Soykırımı Önleme Forumu”nun son gününde, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Tomur Bayer yaptığı konuşmada, “Konferansın geçmişle değil gelecekle ilgili olacağını” açıklayan Isveç hükümetinin “Ermeni soykırımıyla” ilgili  ve tamamen tek yanlı bir yazıyı, geçmişin bir analizini içeren kitapçığa ekleyerek bu ilkeden saptığını söyledi.

Forumun sonuç bildirisinde “Biz soykırım suçu işleyenlerin adalet önüne çıkarılması için gerekeni yapacağımıza söz veriyoruz” denildi.

 

14- Ingiltere Yüksek Mahkeme Yargıcı Lord Hutton, Savunma Bakanlığı bilim adamı Dr. Kelly'nin, BBC'nin 'Başbakanlığın Irak'ın  KIS dosyasını abarttığı' haberinin  kaynağı olduğunun açıklanmasının ardından ölü bulunmasıyla ilgili soruşturmanın sonucunu açıkladı. Hutton raporunda, hükümetin Irak istihbaratını abartmadığına,  ölümünden Başbakan Tony Blair ve  hükümetinin sorumluluğu olmadığı kararına vardı. Hutton, Ingiliz yarı resmi yayın kuruluşu BBC'nin ise hükümete 'temeli olmayan suçlamalar' yönelttiğine hükmetti. 

 

 

29 OCAK 2004

 

 1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile birlikte Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nikola Kolev'i, ayrıca  Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Amanzhol Kazbekuly Zhankuliev ve Iran Islam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mohsen Mehralizadeh'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

 

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında “2004 yılı ülkemiz için önemli bir yıldır. Bu dönemde gerek yaklaşan  yerel seçimler, Kıbrıs ve Kuzey Irak konusu ve gerekse AB ilişkilerimiz nedeniyle  oluşacak siyasi gündem yoğunluğunda Meclisimize, devletimize ve hükümetimize güvenilmesini istirham ediyorum” dedi.

 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV televizyonunda yaptığı açıklamada,  Kıbrıs'ta, Annan Planı'ndaki boşlukların doldurulması konusunda hükümet tarafından verilen  tavizlerin Türk  dış politikasında büyük kırılma yaratacağını söyledi.

 

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin basına yaptığı açıklamada, Futbol Federasyonu'nun Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Yasa üzerinde çalışma yapıldığını belirterek “Spor yönetiminde de demokrasi kurallarının iyi işlemesini arzu ediyoruz” dedi.

 

5- Anayasa Mahkemesi'nin, CHP'nin başvurusu üzerine Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBITAK) Başkanı ve boş bulunan Bilim Kurulu üyeliklerini bir defaya mahsus Başbakan'ın belirlemesine olanak tanıyan Yasa'nın yürürlüğünü durdurduğu belirtildi.

6- “Kişi Başına Yıllık Geliri 1500 Dolardan Az Olan Illere Teşvik Sağlanmasına Yönelik Yatırım ve Istihdamı Teşvik Yasa Tasarısı” TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

7- Batık şirketlerin kurtarılmasını öngören yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

 

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, şahsi dokunulmazlığının kaldırılması ve hakkındaki iddiaların yargıya intikaliyle bir sonuca bağlanması amacıyla TBMM Başkanlığı'na başvurduğunu belirtti.

 

9- DEHAP, SHP, ÖDP, EMEP, SDP ve ÖTP yöneticilerinin düzenledikleri ortak basın toplantısında yapılan açıklamada “Emekten, demokrasiden, barıştan, özgürlükten yana olan siyasi partiler olarak, 28 Mart 2004 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde demokratik, bağımsız bir ülke, halkçı ve katılımcı yerel yönetimler için demokratik seçenek yaratmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz” denildi.

 

10- Üniversitelerarası Kurul'un  (ÜAK) olağanüstü toplantısı Prof. Dr. Ayhan Alkış başkanlığında yapıldı. Toplantının ardından yayımlanan bildiride “Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve ÜAK üyeleri yükseköğretimin anayasal güvencesinin korunması kararlılığını bir kez daha ortaya koymuştur. YÖK, üniversiteler ve bu kurumların yönetim kademeleri arasında herhangi bir görüş ayrılığı bulunmadığı ve bundan sonraki süreçte de bugüne kadar olduğu gibi YÖK, ÜAK ve üniversitelerin birlikte hareket edecekleri hususu teyit edilmiş, bunu kamuoyuna bildirme kararı oybirliği ile alınmıştır” denildi.

 

11- Türk Sanayicileri ve Işadamları Derneği (TÜSIAD) tarafından yapılan yazılı açıklamada “Türkiye'nin geleceğini çok yakından ilgilendiren Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yasası'nın değiştirilmesi çalışmalarının geniş bir katılım ve uzlaşmayı gerektirdiği açıktır. Ancak böyle bir yaklaşımın, hedeflediği sağlıklı sonuçlara ulaşılabilmesi için, çalışmaların zaman baskısı altında yapılmaması gerekmektedir” denildi.

12- ABD'nin başkenti Washington'da resmi temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Teşebbüs Enstitüsü'ndeki 'Muhafazakar Demokratik ve Özgürlüğün Küreselleşmesi' konulu konuşmasında, AKP'nin muhafazakarlık temelinde bir kitle partisi olduğunu belirterek “Türk toplumunun küçümsenmeyecek bir kesimi geleneği dışlamayan bir modernlik, yerelliği kabul eden bir evrensellik, manayı reddetmeyen bir rasyonellik ve köktenci olmayan bir değişim istemektedir. Muhafazakar demokrasi anlayışı bu isteğe bir cevap oluşturuyor” dedi.

Başbakan Erdoğan işadamlarına yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada ise ABD ziyaretinin, iki ülke arasındaki ilişkilerde farklı bir kırılma, değişim ve dönüşüm yaratacağını belirterek,  askeri ve siyasi ilişki boyutunun, ekonomi ve ticarete de yansıması gerektiğini söyledi.

 

13- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, başkent Washington'da Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü kabulünün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta 1 Mayıs'a kadar çözüm istediklerini belirterek “Iyi niyetli olarak tüm tarafların ileriye doğru hareket etmesini destekliyoruz. ABD, çözüm için her türlü yardımı yapmaya hazır” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül de yaptığı açıklamada, Türk tarafının Kıbrıs'ta Annan Planı'nı referans alarak bir an önce görüşmeye başlamak istediğini söyledi.

 

14- ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan  basına yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush, Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, IMF Başkanı Horst Köhler ve Hazine Bakanı Jhones Snow'la görüşmeler yapıldığını, bu görüşmelerde Türk ekonomisindeki olumlu gelişmelerden duyulan memnuniyetin dile getirildiğini belirterek “ABD'den daha çok yatırım, daha çok karşılıklı ticaret ve özellikle Irak'ta ekonomik işbirliği istedik” dedi.

 

15- IMF Başkanı Horst Köhler, ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinin ardından yaptığı konuşmada,  'Başbakan Erdoğan'ın çok iyi bir lider olduğunu, bunun karşılığının Türk halkının göreceğini belirterek ''Başbakan ile çok iyi bir görüşme yaptık. Bir çok konuyu ele aldık. 2003 yılında gösterilen iyi ekonomik performans dolayısıyla Başbakan'ı tebrik ediyorum. Güçlü büyüme, düşük enflasyon ve düşük faiz oranları sağlandı. Bu da Türkiye'nin ekonomi ekibinin başarılı çalışmasının ürünü'' dedi.

   

16- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Parlamentosu tarafından verilen Sakharov Ödülü'nü aldıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'ya arabulucu olarak güvendiğini belirtti. Annan, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın yeni bir arabulucu olarak atanmasına ilişkin bir soru üzerine, Powell'ın görevi nedeniyle çok meşgul  olduğunu, temsilci olarak atanmasının söz konusu olmayacağını, ancak taraflar arasında müzakerelerin kolaylaştırılmasını sağlayacak bir 'akil adam' görevini üstlenebileceğini söyledi.

  

 

30 OCAK  2004

 

 1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, aralarında Türk Lirası'ndan 6 sıfır atılmasını öngören “Yeni Lira” Yasası'nın da bulunduğu 3 yasayı onayladı. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca “Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ve “Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu”nu da onayladı.

  Öte yandan Cumhurbaşkanı Sezer, TÜBITAK Başkanlığı'na Prof. Dr. Nükhet Yetiş'in atanmasına ilişkin kararnameyi Başbakanlığa iade etti.

 

2- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri  Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Sermet Atacanlı, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen basını bilgilendirme  toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Atacanlı bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Kıbrıs konusunda temennisinin Ada gerçekleri çerçevesinde en kısa sürede çözüm olduğunu söyledi.

 

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Kurban Bayramı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ihracatını artırmak için ihracat seferberliği başlattıklarını belirterek, 2004 yılı ihracat hedefini 50 milyar dolardan 55 milyar dolara çıkardıklarını söyledi.

 

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Özel Fener Rum Lisesi'nin 550. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı açıklamada, Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması için bakanlıkta kapsamlı bir çalışma yapıldığını, okulun devlet denetiminde öğretime başlaması için bir engel bulunmadığını söyledi. 

Törene ayrıca, Yunanistan Milli Eğitim Bakanı Petros Efthimoi ile Fener Rum Patriği Bartholomeos katıldı.

 

5- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er düzenlediği haftalık basın toplantısında, 6 Şubat 2004 tarihinde süresi dolacak olan “Topluma Kazandırma Yasası” çerçevesinde yapılan başvuruların sayıları ve örgütlere dağılımı konusunda bilgi verdi.

 

6- Özelleştirme Idaresi Başkanlığı'nca (ÖIB), Petkim'in yüzde 88.86 oranındaki kamu hissesinin blok satışı için açtığı ihaleye yeterli teklif alınamadığından ihalenin iptal edildiği açıklandı.

 

7- KESK Istanbul Şubeler Platformu yaptığı yazılı açıklamada, Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'nı protesto etti. Tasarının gizli oturumlarda görüşülmeye başlandığına dikkat çekilen açıklamada, tasarıyla 2 milyon çalışanın çalışma koşullarında ciddi değişikliklerin öngörüldüğü belirtildi.

 

8- Izmir'deki 23 kadın kuruluşu, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon'u ziyaret etti. Orgeneral Tolon görüşmede, Kıbrıs'ta “ver kurtul” politikasını savunanları hedef alan sözlerinin arkasında olduğunu belirtti.

 

9- SP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, parti üyeliğinden ve genel başkanlığından istifa etti.

 

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin başkenti Washington'daki son resmi programında,  ABD-Türk Dernekleri Asamblesi'nin (ATAA) toplantısına katıldı. Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada, Islam'ın teröre sıfat yapılmasının o dinin mensuplarını üzeceğini vurgulayarak “Din üzerinden ideolojik siyaset ve ticaret yapanlar dinci terörü yaratırlar” dedi.

 

11- Hazar Denizi'nin statüsü ve sorunlarının giderilmesi için Azerbaycan ile Türkmenistan arasında yapılan heyetlerarası görüşme tamamlandı. Türkmenistan'da bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halaf Halafov başkanlığındaki Azeri heyetinin, Türkmen tarafıyla iki ülke arasındaki deniz sınırlarının belirlenmesi, Hazar Denizi'nin statüsü ve deniz kaynaklarının ortak kullanılması gibi çeşitli konuları ele aldığı belirtildi. 

Görüşmede ayrıca, her iki tarafta Hazar Denizi'nin statüsünün bir an önce belirlenmesinin yanı sıra Hazar Denizi'nin çevre sorunları ve deniz ürünlerinin ortaklaşa değerlendirilmesi konusunda da uzlaşmaya varıldı.

 

12-  Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) Genel Sekreteri Aidan White, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup gönderdi. White mektubunda, dünyada 500 binden fazla gazeteciyi temsil eden federasyonun ve onun bölgesel örgütü olan Avrupa Gazeteciler Federasyonu'nun Star televizyonu ve gazetesindeki çalışanlarının durumlarından endişe duyduğunu belirtti.

 

13- Insan Hakları Izleme Komitesi'nce, Küba'daki Amerikan Üssü Guantanomo'da hala çocuk tutsakların bulunduğu bildirildi.

 

14- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, Amerikan istihbarat servislerinin  Irak'ta kitle imha silahı bulunduğunu açıkladığının anlaşılması için bağımsız soruşturma başlatılması talepleriyle ilgili sorusu üzerine, Irak'ta kitle imha silahı bulunup bulunmadığı konusundaki gerçekleri bilmek istediğini söyledi.

 

15- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Avrupa'daki üs ve asker sayısını azaltma niyetinde olduklarını söyledi.

 

16- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, başkent Havana'da serbest ticaret karşıtlarına hitaben yaptığı konuşmada, ABD'nin ülkesini işgal etmesi halinde savaşarak öleceğini söyledi.

 

17- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile bir araya geldi. 

Papadopulos görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü için müzakere masasına önkoşulsuz oturmaya hazır olduklarını belirtti. 

  Prodi de Kıbrıs sorununun çözümü için BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın çabalarına desteği sürdüreceklerini, çözüm halinde kuzeye maddi yardımda bulunacaklarını söyledi.

 

 

 31 OCAK 2004

 

 1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, 'Neşter-2' operasyonu ile AKP hükümetinin gündeme taşıdığı 'yargıya güvensizlik' yaratmaya dönük açıklamalara tepki göstererek, doğruluğu kanıtlanmamış savlarla kamuoyunun yönlendirilmeye çalışılmasının ve olumsuzlukların tüm kuruma mal edilmesinin doğru olmadığını vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise yayımladığı mesajda, Türkiye'nin, büyüklüğünü, dinamizmini, özgüvenini yeniden kavramaya başladığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal  da mesajında, Türkiye'nin anayasal rejiminin temelleri ile ilgili gizli bir gündemin 'sinsice' uygulanmaya çalışıldığını belirtti.

 

2- Danıştay 10. Dairesi, Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği'nin 'rıza ile arama' başlıklı 9. Maddesi ile 11, 13 ve 20. maddelerinin çeşitli fıkraları hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

3- Danıştay 10. Dairesi'nce, Cıngıllı Holding Anonim Şirketi'nin, Demirbank'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilmesine ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararının iptali istemiyle açtığı dava  reddedildi.

 

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, borçları yeniden yapılandırılarak üretime döndürülen çiftçinin, Bakanlığın 2004'te uygulayacağı politikalarla bir adım daha ilerleyeceğini, üretenin, ürettiğinden kar eden duruma geleceğini belirtti.

 

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl alınan tedbirler sayesinde Sosyal Sigortalar Kurumu'ndaki bütçe açığı artışının yaklaşık 4 kat azaldığını söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı'nın Istanbul'da düzenlediği Madencilik Platformu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de 53 çeşit maden ve mineral işlendiğini, yıllık 150 milyon ton üretim yapıldığını belirterek, ihracatın 850 milyon dolar civarında gerçekleştiğini söyledi.

 

7- Türk Lirası'ndan altı sıfır atılmasını öngören yasa, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

8- Genelkurmay Başkanlığı'nın izni ile birinci ve ikinci derece kara askeri yasak bölgeleri içerisinde fotoğraf ve film çekilebilmesine imkan sağlayan yasa, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

9- Türkiye'nin, NATO'ya haziranda resmen üye olacak 7 ülkenin (Bulgaristan, Romanya, Slovenya, Letonya, Litvanya, Estonya ve Slovakya'nın) katılım anlaşmalarını onaylamasına ilişkin  Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ın kuzeyindeki Kürtlerin, ABD izin vermese Türkiye'ye karşı kesinlikle cüretkarlık gösteremeyeceklerini belirterek, ABD'nin Türkiye ile Ittifak birliğine yakışmayan bir tavır içine girdiğini söyledi.

 

11- Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) eczacılık fakültelerinde eğitim-öğretim süresinin 4 yıldan 5 yıla çıkarılmasını kararlaştırdı.

 

12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD gezisinin son gününde Harvard Üniversitesi'nde 'Ortadoğu'da Demokrasi, Avrupa'da Çoğulculuk: Türkiye'nin Görüşü' konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türk tarafının Kıbrıs'ta çözüm için toprak verebileceğini belirterek “Biz garantör ülke olarak tavsiye ederiz, KKTC bu yaklaşımı gösterir. Buranın çözüme kavuşturulması çok  daha önemlidir” dedi.

 

13- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Washington'dan dönüşünde uçakta gazetecilere ABD gezisini değerlendirdi. Ziyaretlerinin son dönemdeki Türk-ABD ilişkileri açısından en önemli buluşma olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Irak'la ilgili kaygılar konusunda ABD'nin Türkiye ile ortak bir tavır içinde olduğunun görüldüğünü vurgularken, Kıbrıs konusunda ise BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın tarafları müzakereye çağıracağı tahmininde olduğunu açıkladı.

 

14- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Almanya'da yayımlanan 'Focus' dergisine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliğinin 'kararlaştırıldığını' ancak müzakerelerin 2009'dan önce tamamlanamayacağını belirtti.

 

15- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nce, Türklerin 13 Haziran'da yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde oy kullanabilmesi için yasa çıkarıldığı bildirildi.

 

16- Avrupa Insan Hakları Mahkemesi (AIHM) 1996 yılında TBMM'de 'harçlara hayır' pankartı açan 9 öğrenciden 3'ünün yaptıkları başvuruyu sonuçlandırarak, kamuoyunda 'Kalemli Çete' olarak bilinen davada öğrencilerin adil yargılanmadıklarına karar verdi.

 

17- ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer 'Eşşark El Evsat' gazetesine verdiği demeçte, Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Irak'ta kalacağını ve ABD'nin atadığı Geçici Hükümet Konseyi tarafından kurulacak özel mahkemede yargılanacağını söyledi.

 

18- Kuzey Irak'ın Musul kentinde bir karakola düzenlenen intihar saldırısında 9 Iraklı'nın öldüğü, Irak Türkmen Cephesi'nin Tuzhurmatı bölge sorumlusunun öldürüldüğü ve bir konvoya yönelik saldırıda da 3 ABD askerinin öldüğü bildirildi.