11.10.2004
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 EKİM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM'nin 22. Dönem 3. Yasama Yılı'nın açılışında yaptığı konuşmada,  'Büyük Ortadoğu Projesi' bahanesiyle Türkiye'yi model ülke olarak göstermenin, Türkiye için İslam Cumhuriyeti tanımlamasını getirmek ya da 'Ilımlı İslam' gibi anlamsız bir modeli önce Türkiye için  öngörmenin yersiz ve asla kabul edilemeyeceğini  söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca ''İster 'ılımlı', ister 'köktenci' olsun, din devleti ile demokrasinin bağdaşması olanaksızdır ve bu iki rejimin yan yana  getirilmesi tarihe ve bilime ters düşmektedir'' dedi.

2- TBMM'nin açılışı nedeniyle verilen resepsiyona katılan Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin İKÖ-AB Dışişleri Bakanları Ortak Forumu'nun iptal edilmesine ilişkin sorularını yanıtladı. 

Resepsiyona katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Forum'un iptal edilmesine ilişkin olarak ''AB yanlış yaptı. Artık onlar üzülsün. Biz hayal kırıklığı içinde değiliz'' dedi.

3- Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, parlamentoda gerçekleştirilen çalışmaları ve önemini anlatarak, milletvekillerinin oluşturduğu yasama organının, yürütme ve yargıdan önde geldiğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye'yi siyaseti, demokrasisi ve hukuk sistemiyle çağdaş bir seviyeye çıkarmak istediklerini belirtti.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dünya Türk İşadamları Kurultayı nedeniyle verilen resepsiyonda bir konuşma yaptı. Başbakan Yardımcısı Gül, işadamlarıyla barışık bir hükümetin işbaşında bulunduğunu, kalkınmanın ve gelişmenin de onlarla birlikte olacağını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ''AB  Dönem Başkanlığı, KKTC'nin İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) tarafından 'Kıbrıs Türk Devleti'  ismiyle kabul edilmiş gözlemci statüsünü gerekçe göstererek, foruma  katılmaktan imtina ettiğini ve diğer ülkeleri de bu karara uymaya  davet ettiğini tarafımıza bildirmiştir'' denildi.  

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki  Ergezen ''Deprem Şurası-2004''ün sonuç bildirgesini, düzenlenen basın toplantısıyla  açıkladı.  Bakan Ergezen, Şura'da, olumlu adımların ele alındığını belirterek ''Doğal afetlerin ve özellikle depremlerin tehdidi altında olan  ülkemizde şehirleşme ve yapılaşma süreçleri için güvenilirlik  unsuru  artık kaçınılmazdır. Geçmişteki hatalarımız ve eksiklerimiz bizim  birey ve toplum olarak daha bilinçli olmamızı gerekli kılmaktadır''  dedi.

7- Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin bir trilyon liraya yakın gönüllü bağışlarıyla ''Eğitime Yüzde Yüz  Destek Kampanyası'' çerçevesinde Mamak'ta yaptırılacak ve Türkiye  Cumhuriyeti'nin ilk Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Rıfat Börekçi'nin adını taşıyacak ilköğretim okulunun temeli atıldı.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin birkaç ay içinde AB üyeliği için  müzakerelere başlayacağına, 6-7 yıl içinde AB üyesi olacağına inandığını belirterek, bu nedenle verilecek eğitimin bugünün  koşullarına göre değil gelecek 10 yılda Türkiye'nin içinde bulunacağı durum düşünülerek verilmesi gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de 'Eğitime Yüzde Yüz Destek  Kampanyası'nın Türkiye çapında şevkle devam ettiğini belirtti.

8- Hükümet ile memur sendikaları arasında, 15 Eylül 2004 tarihinden beri sürdürülen toplu görüşmeler sona  erdi. Taraflar, görüşmelerin ardından ''Toplu Görüşme Tutanağı''  imzaladılar.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, tutanak altına alınan konuların hayata geçirilmesi halinde, kamu  görevlilerinin sorunlarını bir nebze çözmenin mutluluğunu  yaşayacaklarını belirterek, 2005 yılına ilişkin zam oranlarının, bugünkü koşullarda, bütçe imkanları içinde verebilecekleri en son  oranlar olduğunu kaydetti.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da toplu görüşme  sürecinde memurlar için 15 katrilyon lira istediklerini belirterek, bunun pazarlık konusu yapılabileceğini  söyledi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ise düzenlediği basın  toplantısında, son iki yılda yetkili sendikalarla hükümet arasında  birçok konuda anlaşma yapılmış olmasına rağmen, yetkili sendikaların  mutabakat metnine imza atmamaları, hatta masayı terk etmeleri  nedeniyle cüzi kazanımlar elde edildiğini belirtti.

9- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  Başkanı Oğuz Satıcı, Kayseri 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Genişleme  Sahası'ndaki eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladığı basın  toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Satıcı, özel sektörün gelişimi için sermaye piyasalarının önemli bir ihtiyaç olduğunu belirterek ''KİT'lerin bu alana girerek  buradaki kaynakları da bankacılık ve finansmanda olduğu gibi devlete çekmelerini sürdürülebilir bir büyüme için doğru olmadığını düşünüyoruz'' dedi.

10- TÜSİAD, Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından dün açıklanan 2004 yılı 2. dönem Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçları ile ilgili bir  açıklama yaptı. Açıklamada, geçtiğimiz iki yıldaki güçlü ekonomik performansın  ardından 2004'ün ilk yarısına ilişkin göstergelerin de ekonomide  süregelen iyileşmeyi daha belirgin hale getirdiği belirtildi.

11- İran'da  temaslarını sürdüren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 4. Uluslararası Tahran Sanayi Fuarı'nda yaptığı açıklamada, göstergelerin 2004 yılında Türkiye'nin 60 milyar dolar ihracata  ulaşılabileceğini gösterdiğini belirterek ''İhracat artışı sürecektir. Türkiye sürdürülebilir ihracat artışını yakalamıştır ve  yeni rekorlara imza atacaktır'' dedi.

12- IMF ve Dünya Bankası toplantıları için ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan,  Dünya Bankası'nın 'Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika' konulu Hazine ve  Maliye Bakanları Toplantısı'na katıldı. 

13- Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenen AB Adalet ve İçişleri  Bakanları gayri resmi toplantısına katılan Adalet Bakanı Cemil Çiçek düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin terör ve organize  suçlarla mücadelede ortaya koyduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi. Terörün insanlık suçu olduğunu Avrupa ve birçok ülkenin yeni  anlamaya başladığını belirten Bakan Çiçek, Türkiye'nin 20 yıldır bu  mücadelenin içinde olduğunu ve başından bu yana bu mücadeleye büyük  önem verdiğini söyledi.

14- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile Strasbourg kentindeki görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında ''Türkiye'nin bizimle olması çıkarımızadır'' dedi. Chirac ayrıca, Türkiye'nin AB'ye üyeliği hakkında bir referandumda Fransızların kendilerini ifade edebilmelerine olanak sağlayan bir  anayasal revizyondan yana olduğunu belirtti.

Schröder de ''Fransa ve Almanya aynı tahlilleri paylaşıyor. Türkiye'nin zamanı geldiğinde AB'ye girmesi  Avrupa'da güvenlik için bir artıdır'' dedi.

15- Pakistan'ın doğusundaki Sialkot  kentinde Şiilerin gittiği camide düzenlenen intihar  saldırısında, 25 kişinin öldüğü, 50'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

16- ABD ordusunun Irak'ın Samarra kentinde düzenlediği operasyonda, 109  direnişçinin öldürüldüğü, 180 kişinin de yaralandığı bildirildi. Öte yandan ABD ordusundan yapılan açıklamada, operasyonlar sırasında bir Türk rehinenin kurtarıldığı belirtildi.

2 EKİM 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Helsinki Yurttaşlar Derneği, İşkence Mağdurları Merkezi ve Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi'nce ortaklaşa düzenlenen 'İnsan Haklarında Yeni Taktikler' konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, terörle mücadele amacıyla belli bir dinin veya ulusun hedef tahtasına konulmasının en büyük yanlış olacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Alman 'Der Spiegel' dergisine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kabul ettiği tek müzakere hedefinin AB'ye tam üyelik olduğunu belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partili yöneticilerle birlikte YTP Genel Merkezi'nde Genel Başkan İsmail Cem'i ziyaret ederek YTP üyelerini CHP'ye katılmaya çağırdı.

Baykal'ın YTP'nin CHP'ye katılması çağrısına olumlu yanıt veren Cem "Hepimizin ne kadar gücü varsa birleştirmek, hep birlikte iktidar yürüyüşünü başlatmak zorundayız" dedi.

Baykal da bu işbirliğini engelleyecek herhangi bir unsur düşünmediğini belirterek "Bu alışılmış birleşme tartışmalarının bir parçası değil. Burada pazarlık, çekişme yok" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ele alınan konularla ilgili düzenlediği basın toplantısında, kira gider artışının bir süre daha izlenmesinin faydalı olacağı kanaatine vardıklarını açıkladı.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Samsun'da yaptığı açıklamada, 'Susurluk Davası' sanıklarından DYP eski Milletvekili Sedat Bucak'ın, davayla ilgili mahkemeye sunduğu dosyanın incelendiğini belirterek "Dosyada suç teşkil edecek bir husus olması halinde yargı harekete geçer ve savcılar gereğini yapar" dedi.

Bakan Çiçek daha sonra Sinop'a geçerek Vali Zeki Şanal'ı ziyaret etti.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bir okulun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, '12 Eylül'ün bakiyesi' olarak nitelendirdiği YÖK  Yasası'nın er ya da geç değişeceğini söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler yaptığı açıklamada, petrol fiyatları yükselse de tüp gaza zam yapmaya-caklarını belirtti.

7- Bakanlar Kurulu'nun, AB ile Gümrük Birliği'ne 'Kıbrıs'ı da dahil etme kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Dışişleri Bakanlığı, kararın 'herhangi bir şekilde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tanındığı anlamına gelmediğini' belirterek,  Türkiye, KKTC'yle özel ilişkilere ve yükümlülüklerine bağlı kalmayı sürdürecektir  açıklamasını yaptı.

8- IMF ve Dünya Bankası'nın güz dönemi toplantıları için ABD'de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Etütler Merkezi'nde Türk ekonomisine ilişkin bir konuşma yaptı. Bakan Babacan, Türkiye'nin bu yıl sadece ülke ölçülerinde değil bütün dünyada büyüme rekoru kırmasını beklediklerini söyledi.

9- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ABD Hazine Bakanı John Snow başkanlığında başkent Washington'da yapılan G-7 ülkelerinin ekonomi bakanları ile merkez bankası yetkililerinin katıldığı 'Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika' konulu toplantıya katıldı. Toplantı sonrası Türk Büyükelçiliği'nde basın toplantısı düzenleyen Bakan Unakıtan, vergilerde indirim yapılmasını öngören çalışmanın yakında kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Öte yandan toplantı sonrasında yapılan açıklamada, artan petrol fiyatlarının güçlü dünya ekonomisi önündeki asıl risk olduğu ifade edildi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Gümrük Birliği'ne onay vermesinin ardından başkent Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin KKTC'yi tanımaya devam ettiği sürece Güney Kıbrıs ile Gümrük Birliği'ne gitmesinin kendilerine zarar vermeyeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Denktaş, asıl kıyametin Türkiye'nin 'KKTC'yi tanımaktan vazgeçtim' demesiyle yaşanacağını belirtti.

Olayı 'beklenen gelişme' olarak niteleyen KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ise bunun geçmişteki Türk ve KKTC hükümetlerinin yanlış politikaları  sonucu olduğunu söyledi.

11- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Almanya'da yayımlanan 'Bild am Sonntag' gazetesine verdiği demeçte, hazırladıkları AB İlerleme Raporu'nun, bazı gözlemcilerin beklentilerinden daha fazla eleştirel olacağını belirterek "Türkiye'nin, raporda yazdığımız her şeyi kabul etmesi kolay olmayacak" dedi.

12- İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin kuzeyine düzenlediği operasyonlar sürerken Filistin'in acil durum ilan ettiği ve Bakanlar Kurulu'nun olağanüstü toplandığı bildirildi. Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ve Başbakan Ahmet Kurey, dünyadan yardım istedi.

13- ABD ordusunca, Irak'ın Felluce kentine düzenlenen hava saldırısında aralarında kadınlarla çocukların da bulunduğu 7 kişinin öldüğü bildirildi.

3 EKİM 2004

1- Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi'nce yerli ve yabancı akademisyen, diplomat, köşe yazarı ve gazetecilerin katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirilen "Uygarlık ve Uyum: Küresel Düzenin Değerleri ve İşleyişi" temalı 'İKÖ-AB Ortak Forumu Uluslararası Sempozyumu' sona erdi.

Sempozyumun son günü basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 6 Ekim'de açıklanacak AB 'İlerleme Raporu'nun ön taslağını gördüğünü belirterek "Türkiye'nin adeta bir röntgeni çekilmiş, bütün gerçekler, reformlar, önemli adımlar hepsi yansıtılmış. Rapor gayet düzgün ve olumlu" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, CNN Türk televizyonunda yayımlanan 'Kafe Siyaset' adlı programda, enflasyondaki gelişmeleri değerlendirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile YTP Genel Başkanı İsmail Cem, CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Yapılan görüşmeler sonunda, YTP'nin 2 ay içinde kurultayını toplayarak, kendini feshetmesi karara bağlandı.

4- Temaslarda bulunmak için Almanya'nın başkenti Berlin'e giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Alman Ticaret ve Sanayi Odası'nca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 6 Ekim'de açıklanacak AB ilerleme Raporu'nun çok olumlu çıkacağından emin olduklarını belirterek "Biz devlet adamıyız. Devlet adamı olaylara ciddi yaklaşır. Aynı ciddiyeti muhataplarından da bekler. Bize verilmiş sözünüz var, onu tutun" dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile bir araya geldi. Düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Schröder, 'İlerleme Raporu'nun olumlu çıkacağına inandığını belirterek, bunun sonucunda da 17 Aralık'ta Türkiye ile müzakerelerin başlaması yönünde oy kullanacağını söyledi.

Başbakan Schröder ayrıca, Başbakan Erdoğan'a "Cesaretleri sayesinde duvarları yıkıp, sınırları geçen insanlara" ithaf edilen 'Die Quadriga' (Yılın Avrupalısı) ödülünü verdi.

5- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayımlanan 'Sunday Mail' gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs'ta çözüme ulaşılması için adım atması gerekenin Rum tarafı olduğunu söyledi. Talat ayrıca, Türkiye'nin Gümrük Birliği kapsamına Güney Kıbrıs'ı da alması konusunda ise bunun, Türkiye'nin rızasıyla değil ihtiyaçtan dolayı gerçekleştiğini söyledi.

6- Irak'ın Tıkrit kenti yakınlarında bir Türk şoförünün öldürüldüğü bildirildi.

4 EKİM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nin 2004-2005 eğitim-öğretim yılına başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yükseköğretim kurumlarının ekonomik, siyasal ve yönetsel sorunları bulunduğunu belirterek "Buna karşın Cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkma, ülkenin ve toplumun gereksinmelerine olanakları ölçüsünde yanıt oluşturma kararlılığı içinde olmalarını takdirle karşılıyorum" dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Harp Akademileri Komutanlığı'nın 2004-2005 eğitim-öğretim yılı açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, askeri eğitimde özgün düşünebilen, standart dışı hareket edebilen kişilerin yetiştirilmesini isteyerek, küreselleşme olgusunun uluslararası güvenlikle ilgili bilinen bütün yaklaşımları temelinden sarsacak nitelikte bir değişimi beraberinde getirdiğini söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 7. Dış Ticaret Haftası'nın açılışı nedeniyle düzenlenen toplantıya video konferans aracılığıyla katıldı. Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin tarihinde hiç olmadığı kadar özgüvene kavuştuğunu belirterek "Artık AB sürecinde müzakere tarihi kesinleşiyor. İnanıyorum ki 17 Aralık 2004 tarihi bir dönüm noktası olacak. Bu noktayı iyi görmeliyiz. İş yapmak, yatırım yapmak, ihracat yapmak isteyen herkes için tarihi fırsatlar ve imkanlar doğuyor. Bu imkanları çok ama çok iyi değerlendirmelisiniz" dedi.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de ihracat yapılan pazarları çoğaltmayı hedeflediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Almanya'da yayımlanan 'Berliner Morgenpost' ve 'Die Welt' gazetelerine verdiği demeçte "Türkiye'nin AB üyeliği konusunda sonucu açık müzakere ya da referandum yapılması gibi önerileri hiç hoş bulmuyorum. Bugüne kadar hiçbir üye ülke konusunda referandum yapılmadı. Şimdi sadece Türkiye konusunda bir referandumdan söz edilirse  bu çifte standart anlamına gelir" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Ulusal Bilişim Kurultayı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener, kira ve eğitimde diğer sektörlere göre daha yüksek fiyat artışlarının görülmesine karşı önlem alınması çağrılarına karşılık, bu iki alanda olağanüstü bir durum ve önleme gerek olmadığını belirterek, kiraların konut arz ve talebine göre değiştiği için konut yatırımlarına bağlı tarafı olduğunu söyledi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF ve Dünya Bankası'nın güz toplantılarına katılmak için gittiği ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında,  IMF ile 9. ve 10. gözden geçirmenin kalktığını, bu dönemlere ait yaklaşık 1.3 milyar dolarlık kredi hakkının, IMF ile yapılacak yeni stand-by anlaşmasına devredileceğini belirtti.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İl Milli Eğitim Müdürlükleri Bilgilendirme Toplantısı'nda, medyada yer alan ve alfabeye 'q,w,x' harflerinin eklendiği yönündeki haberleri değerlendirirken "1997 yılından beri yürürlükte olan bir meseleyi Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümet aleyhine bir unsur olarak kullanmak, bilgisizlikten kaynaklanmıyorsa kötü niyetten ve kasıttan kaynaklanıyordur" dedi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Uluslararası Tekstil, Hazır Giyim ve Deri İşçileri Federasyonu'nun 9. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, çalışma hayatıyla ilgili çok sayıda adım attıklarını, ancak sendikalar, grev ve lokavt kanunlarında da değişiklikler yapacaklarını söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da AB'ye hazırlık kapsamında yapılan düzenlemelerin çalışan kesimi kapsamadığını belirtti.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler yaptığı açıklamada, enerji sektöründe özelleştirme hedefinden vazgeçmediklerini, tam tersine bu yöndeki darboğazı gidermeye çalıştıklarını belirterek, dağıtımdan başlayarak üretim dahil özelleştirmeyi hızlandıracaklarını söyledi.

9- Sağlık Bakanı Recep Akdağ "Emzirmenin özendirilmesi, sürdürülmesi, desteklenmesi ve bebek dostu sağlık kuruluşları programı"nın ödül töreninde, sağlıkta dönüşümün ilk adımlarını, ana-çocuk sağlığı hizmetlerini güçlendirerek atmaya başladıklarını ve bebek ölümlerini binde 28'lere indirdiklerini, bazı bölgelerde bu oranın binde 40-50'lere çıkabildiğini belirtti.

10- Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, İstanbul milletvekilleri Ahmet Güryüz Ketenci ve Hasan Aydın ile Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'ın, CHP'den ihraç edilmelerine ilişkin Yüksek Disiplin Kurulu kararını iptal etti.

11- Avusturya'da Viyana Eyalet Mahkemesi, organize suç örgütü lideri Alaaddin Çakıcı'nın Türkiye'ye iadesine karar verdi.

12- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), KKTC'li vekillerin çalışmalara doğrudan katılımına karar verdi.  AKPM Başkanı Peter Schieder, KKTC Meclisi'nden iki üyenin kurulda temsiline karar verildiğini belirterek, bu kararın KKTC'yi tanıma anlamına gelmediğini söyledi.

Schieder ayrıca, parlamenterlerin tüm oturumlara katılacaklarını, ancak söz hakları olmadığını belirtti.

13- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Alman özel televizyon kanalı SAT.1'e verdiği demeçte, Türkiye'nin AB üyeliği ile geriye dönüşü olmayacak  şekilde Avrupa değerlerini üstleneceğini ve gelecekte güvenlik politikasının önemli bir unsuru olacağını söyledi.

5 EKİM 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İstanbul'da Marmara Üniversitesi'nin 2004-2005 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada "Yükseköğretim kurumlarımızın demokratik, özgür, katılımcılığa olanak tanıyan kurumlar olmasının önündeki engeller kaldırılmalı, öğretim sorunları, Cumhuriyetin özüne uygun şekilde çözümlenmelidir" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklanacak AB İlerleme Raporu'nun ardından hükümetin izleyeceği politikayı değerlendirmek üzere Başbakanlık Konutu'nda partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri, ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Bülent Arınç ile bir araya geldi.

Başbakanlık Konutu'nda ayrıca, Avusturyalı gazetecileri kabul eden Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin AB müzakere süreci ile ilgili olarak Avusturya'dan olumlu tavır beklediklerini söyledi.

Görüşmelerin ardından Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin davetlisi olarak Fransa'nın Strasbourg kentine hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda bir açıklamada bulunan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin verilen ödevi başarıyla yerine getirdiğini, bu nedenle AB'den objektif kriterler doğrultusunda bir rapor beklediklerini belirtti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Antalya İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Baykal burada yaptığı açıklamada, YTP ile birleşmenin kısa sürede gerçekleşeceğini belirtti.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Amerikan 'Time' dergisinin Avrupa baskısında yayımlanan demecinde, AB içinde bazı çevrelerde ortaya atılan 'Türkiye için referandum' fikrinin yanlış bir yaklaşım olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, AB ile müzakereleri başlatmanın hemen üyelik anlamına gelmediğini belirterek "Üyelik diğer ülkeler için sekiz yıl sürdü. Biz gerçekçiyiz. Üyeliğin kısa sürede gerçekleşmeyeceğini biliyoruz" dedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye Bilişim Derneği tarafından ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 21. Ulusal Bilişim Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, bilişim teknolojisinde, gelişmişlik seviyeleri ne olursa olsun bütün toplumları ve dolayısıyla Türkiye'yi doğrudan ilgilendiren köklü bir değişim ve dönüşüm yaşandığını söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türk Kültür Hizmet Vakfı'nca verilen 'Türk Dili Şeref Ödülleri' töreninde yaptığı konuşmada "Dil bir toplumu millet yapan en önemli faktördür. Kuru, yavan ve anlaşılmaz Türkçe'ye hayır diyorum" dedi.

7- İstanbul Sanayi Odası'nca (İSO) 12-13 Ekim'de gerçekleştirilecek 3. Sanayi Kongresi ile ilgili basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Tanıl Küçük, AB üyeliği sürecine herkesin katkıda bulunması gerektiğini belirterek, uluslararası yatırımları çekmek için AB ile müzakere sürecinin iyi değerlendirilmesi ve uygun ortamın yaratılması gerektiğini  söyledi.

8- Nobel Fizik Ödülü, ABD'li bilim adamları David Gross, David Politzer ve Frank Wilczek'e verildi. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından yapılan açıklamada, Amerikalı bilim adamlarının, maddenin mümkün olan en küçük parçası kuark üzerinde yaptıkları çalışmalardan ötürü ödüle layık görüldükleri bildirildi.

9- Dünya Bankası'yla Türkiye arasındaki Anadolu Su Havzası Rehabilitasyon Projesi Kredi Anlaşması, ABD'nin başkenti Washington'da imzalandı. Dünya Bankası, proje çerçevesinde Türkiye'ye 20 milyon dolar kredi verecek.

10- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Ümran, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü ziyaret etti. Görüşmede, iki ülke ilişkilerini ve mevcut işbirliğini geliştirme yollarını ele aldıklarını belirten Ümran,  Türk şirketlerinin Irak'tan çekilmesini çözüm olarak görmediklerini, güvenlik için ise gerekli önlemi aldıklarını söyledi.

Bu arada ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman da Dışişleri Bakanlığı'nı ziyaret ederek Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Nabi Şensoy ile görüştü.

11- Türkiye'de bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Laila Freivalds, Diyarbakır'da incelemelerde bulundu. Freivalds, Vali Efkan Ala ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'de kadın hakları ve insan haklarıyla ilgili projeler yürüttüklerini belirterek,  İsveç olarak Türkiye'nin AB'ye alınmasından yana olduklarını söyledi.

12- ABD'nin başkenti Washington'da IMF ve Dünya Bankası'nın güz dönemi toplantılarına katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF Başkanı Rodrigo de Rato ve Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn ile görüşmelerde bulundu.

13- AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi İngiliz Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Komisyon'un Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlatılıp başlatılmayacağı ile ilgili tavsiyesi konusundaki kararını verirken, bu ülkeye özgü özel bir şart ileri sürmeyeceğini söyledi.

14- AB Komisyonu'nun Bütçeden sorumlu Üyesi Michaele Schreyer Almanya'da yayımlanan 'Berliner Zeitung' gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin en fazla 15 milyar Euro'ya mal olacağını belirterek "Türkiye'nin üyeliği AB'yi fazla zorlamaz. Bu Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanmaması için bir sebep değil" dedi. Schreyer ayrıca, Türkiye'nin üyeliğinin Avrupa'nın ekonomisine de katkı sağlayacağını belirterek "Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlandığında ekonomide büyük canlanma yaşayacağımıza inanıyorum" dedi.

15- Irak'ın başkenti Bağdat'taki İngiliz Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'ın, Kuzey Irak'a bir ziyarette bulunduğu ve Kerkük kentinde Iraklı ve İngiliz yetkililerle bir araya geldikten sonra IKYB lideri Celal Talabani ve Irak Kürdistan Demokrat Parti (IKDP) lideri Mesud Barzani ile görüştüğü bildirildi.

16- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ABD'nin New York kentinde 'Dış İlişkiler Konseyi' adlı fikir kulübünde yaptığı konuşmada, Irak devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile El Kaide terör örgütü arasında bağlantı olduğunu gösteren resmi kanıt bulamadığını söyledi.

 6 EKİM 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev  ve Yetkileri Hakkında Yasa' ile 'Hukuk Usulü Mahkemeleri Yasasında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa'yı onayladı.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral  Sefer Abiyev'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye ile müzakere sürecini koşulsuz başlatması gerektiğini belirterek,  tersi durumda Türkiye'ye haksızlık edileceğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Başbakanlık'ta  düzenlediği basın  toplantısında, hükümet adına okuduğu değerlendirme açıklamasında, AB Komisyonu'nun tavsiye kararını hem Türkiye hem de  Avrupa için tarihi bir adım olarak memnuniyetle karşılarken "Ülkemiz için değişik kriter ve yöntemler geliştirilmiş olmasının yapıcı ve objektif bir yaklaşımı yansıttığını söylemek mümkün değildir. Bu öneriler, Türkiye'ye diğer adaylarla eşit muamele esasını benimseyen Aralık 1999 Helsinki zirvesi kararlarıyla çelişmekte olup, tartışılmaya muhtaçtır" dedi. 

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın dış ülkelerde iş yapan Türk firmalarına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakan Tüzmen, yurt dışında doğrudan yatırım için Türkiye'den sermaye ihracı gerçekleştiren 1286 kişi bulunduğunu, bunların 682'sinin tüzel kişi olduğunu belirterek, Türkiye'nin yurt dışına sermaye ihracının haziran sonu itibariyle 6.5 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan  Fransa'da yayımlanan 'La Tribune' gazetesine verdiği demeçte,Türkiye'de son iki yılda elde edilen ekonomik başarıya, sıkı disiplin ile siyasi ve ekonomik istikrar sayesinde ulaşıldığını belirtti.  Bakan Unakıtan, Türkiye'nin 5 yıl içinde Maastricht  kriterlerine uyar hale geleceğini söyledi.

6- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe,  Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (EİT) İstanbul'da yapılan 2. Çevre Bakanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,  yeni 'Çevre Yasası'nın birkaç ay içinde çıkarılacağını belirterek "Önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye'nin  çevreyle ilgili tüm altyapısının yenilenmesi lazım" dedi.

7- Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nca  düzenlenen "2005  Özürlülerin İstihdam Yılı" toplantısı Başbakanlık'ta gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Devlet Bakanı Güldal Akşit, özürlü çalıştırmayan işverene ceza sistemini değiştirerek, teşvik edici düzenleme yapılacağını söyledi.

8- KESK  Genel Başkanı Sami Evren yaptığı açıklamada, hükümetin  yüzde 10 zamda ısrar etmesinin etik olmadığını söyledi. Hükümetin, Uzlaştırma Kurulu'nun kararlarını reddederek yüzde 10 zamda ısrar ettiğini belirten Evren, hükümetin kurulun kararına uymaması halinde yargı yoluna başvuracaklarını bildirdi.

9- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Irak'taki gelişmeler ve Kerkük konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye geldi.

10- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretchmer yaptığı açıklamada,  AB'nin, 2006 yılından sonra Türkiye'ye ciddi boyutlarda mali yardım yapmaya başlayacağını söyledi. Yardımın Türkiye'nin uyum sürecindeki tüm ihtiyaçlarına karşılayacak nitelikte olduğunu belirten Kretchmer "Müzakere tarihinin alınmasının ardından, ekonomisi ve siyasetine güven  artacağından dolayı Türkiye'ye daha çok yabancı sermaye geleceğine inanıyoruz" dedi.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Fransa'nın Strasbourg kentinde düzenlediği basın toplantısında,  AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili değerlendirme ve analizlerini geneli itibariyle dengeli bulduklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) yaptığı konuşmada da AB katılım görüşmelerinin, 2005 yılının ilk yarısında başlamasıyla uzun zamandır yürünen bir yolun son dönemecine girmeyi temenni ettiklerini belirterek "Türkiye'nin üyeliği, kısa sürede gerçekleşmeyecektir. Türkiye, bu süreci makul bir zaman diliminde tamamlamayı ümit etmektedir ve üstüne düşeni yapacaktır" dedi.

12- AB Komisyonu'nun Türkiye'ye ilişkin   İlerleme Raporu, Etki Raporu ve Tavsiye Kararı,  Başkan Romano Prodi tarafından  açıklandı. Prodi,17 Aralık'ta toplanacak olan AB liderlerine Türkiye'yle üyelik müzakerelerine başlamalarını tavsiye ettiklerini, ama bunun 'şartlı bir evet' olduğunu bildirdi. Avrupa Komisyonu ayrıca, Bulgaristan ve Romanya'nın  2007'de Birliğe üye olabileceğini açıkladı.

AB'nin Genişlemeden sorumlu  Üyesi Günter Verheugen ise tavsiye raporu üzerine AP'de yaptığı sunumda, Türkiye'ye ilişkin olarak çok açık bir biçimde öneri getirdiklerini ve yasal reformları tamamlayan Türkiye'nin uygulama konusunda eksiklikleri olduğunu belirterek, hiçbir üyenin AB'ye katılırken uygulamaları yüzde yüz yerine getirmediğini söyledi.           

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye konusundaki olumlu raporunu  çok ciddi ve iyi olarak değerlendirerek, müzakerelere başlanması için 17 Aralık'taki Brüksel zirvesinde onay vereceğini belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw  da  "Türkiye son birkaç yılda, AB'nin  istediği   kapsamlı reformları uygulayarak dikkate değer değişiklikler gösterdi. Şimdi AB kendi üstüne düşeni yerine getirmeli. Avrupa Konseyi aralık ayında ertelemeksizin görüşmelere başlanmasını kabul etmeli" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ise Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'ye verdiği 'şartlı evet' yanıtının ardından, müzakerelerin en az 10 yıl süreceğini belirtti.

Avusturya Dışişleri Bakanı Benita Ferrero-Waldner  "Rapor 17 Aralık'ta  Avrupa Konseyi'nde verilecek karar için değerli bir esas  oluşturacak. Rapordan  görüldüğü üzere,  Türkiye hala Kopenhag siyasi kriterlerini tamamen yerine getirmiş değil. Aslında yasa yapma konusunda kaydedilen açık ilerleme, yasanın uygulanması konusundaki önemli açıklarla yan yana sunulmuştur" dedi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Theodore Russopulos ise yayımladığı bir bildiride "Avrupa Komisyonu'nun raporu bizim siyasi tercihlerimizin ne kadar doğru olduğunu doğrulamaktadır. Türkiye'nin Avrupa perspektifi desteklenmelidir. Türkiye'nin, Avrupa'ya  doğru yolculuğunun hızı yine Türkiye'nin elindedir" dedi.

Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorkink de  Avrupa Komisyonu'nun kararını 'Türkiye ve Türkiye ekonomisi için bir dönüm noktası' olarak değerlendirdi.

13- ABD'nin, BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen  İsrail'i Gazze Şeridi'ndeki operasyonlarına derhal son vermeye çağıran karar tasarısını veto ettiği bildirildi.

7 EKİM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çukurova Üniversitesi'nin 2004-2005 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada "Demokratik ve laik Cumhuriyetimizin devamı için üniversitelerimize ve burada yetişen gençlerimize büyük görevler düşmektedir. Üniversite gençliğinin isteklerini ve akçeli sorunlarını demokratik koşullar içinde yerine getirmek de biz yöneticilere düşmektedir" dedi.

2- AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç, TBMM Başkanlığı için yapılan 3. tur oylamada 381 oy alarak yeniden TBMM Başkanlığı'na  seçildi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile müzakerelerin başlatılması yönünde net bir tavsiyede bulunulmasıyla AB yolundaki önemli bir engelin aşıldığını belirterek "Bundan sonra hep birlikte şu ana kadar iktidarı ve muhalefetiyle parlamentoda el ele verdiysek Parlamento dışında sivil toplum örgütleriyle birlikte bu süreci aştıysak, bundan sonraki süreci de aynı dayanışma içinde başararak aşacağız. Bu sadece bizlerin değil milletimizin zaferidir" dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'ı kabulünün ardından düzenlediği basın toplantısında, AB Konseyi'nin 17 Aralık'ta Türkiye ile müzakerelerin başlanmasına ilişkin net bir kararı onaylamasını beklediklerini söyledi.

Straw da Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde kısa zamanda olağanüstü bir başarı elde ettiğini belirterek "Kimse Türk halkının elinden bu başarıyı alamaz. İleride herkes, Türkiye elbette AB'nin bir parçası olmalı diyecek" dedi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AKP Ankara İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 'AB Sürecinde Dış Politikamız' konulu konferansta, Türkiye'nin üyeliğiyle ilgili AB'de yapılan tartışmaların, hiçbir aday ülkenin üyeliğinde bu kadar yoğun yaşanmadığını belirterek, bu tartışmaların, Türkiye'nin  Müslüman ve büyük bir ülke olmasından kaynaklandığını söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da düzenlenen 'Expotrans 2004  Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de yurt içi ve uluslararası taşımacılık mevzuatının yapılan düzenlemelerle AB normlarına uygun hale getirildiğini belirterek, yurt içi taşımalarda karayolunun çok kullanıldığını, zaman içinde karayolunun taşıma hacminin artırılmasıyla taşımacılıktaki dengenin sağlanacağını belirtti.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bakanlığı ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) tarafından çalışmaları tamamlanan 'E-Esnaf ve Sanatkar Projesi'nin tanıtım toplantısında,  projenin e-ticaret ile entegre olmasıyla birlikte esnaf ve sanatkarlar ile sanayi ve ticaret şirketlerinin, Türkiye'ye dağılım haritalarının çıkarılacağını belirterek, problemlerin çözülmesi için verilecek krediler,  muafiyetler ve vergi, SSK ve Bağ-Kur prim indirimi gibi desteklerin çabuk sonuçlandırılmasının sağlanacağını belirtti.  

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu düzenlediği basın toplantısında, AB'nin aday ülkelere teknik ve mali yardım yaptığını belirterek, hükümetin de bu yardımlar için talepte bulunması gerektiğini söyledi.

9- 2004 yılının Nobel Edebiyat Ödülü'nü Avusturyalı yazar Elfriede Jelinek kazandı.

10- Türkiye'de bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Laila Freivals, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından kabulünün ardından yaptığı açıklamada, AB Komisyonu'nun tavsiye kararından memnuniyet duyduklarını belirterek "Mümkün olan en kısa sürede müzakerelerin başlatılması temennimizdir. Biz, Türkiye'nin AB'ye ait olduğuna inanıyoruz" dedi.

11- ABD' de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan New York kentinde düzenlediği basın toplantısında, ABD'deki temasları ve son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Babacan, AB'ye üyelik sürecinin Türkiye'yi bundan sonra gelişmekte olan ülkelerden ayıracağını belirterek "Farklı bir kulvara girmiş olacağız. Zaten bir Latin Amerika ya da Güney Asya ülkesinden farklı bir ülke olarak değerlendirilmeye başlanıldı" dedi.

12- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen İngiliz BBC televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye ile müzakerelere tam üyelik amacıyla başlanacağını, ancak Türkiye'nin tam üye olacağına da şimdiden kimsenin garanti veremeyeceğini belirterek "Belki AB içinde şartlar değişebilir. Ya da Türkiye'deki siyasi şartlar" dedi. Verheugen, müzakerelerin askıya alınmasının siyasi kriterler konusunda ciddi bir ihlal söz konusu olursa gündeme gelebileceğini söyledi.

13- Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Josep Borell, Europe-1 radyosuna verdiği demeçte "Dini veya kültürel sorunlardan değil büyük ve yoksul olması nedeniyle Türkiye'nin AB üyeliği endişe yaratıyor" dedi. Borell, Türkiye'nin AB üyeliğinin 10 ya da 15 yıl sürebileceğini belirterek, bu süre sonunda Türkiye'nin şu anda ki Türkiye olmayacağını söyledi.

14- Mısır'ın İsrail sınırı yakınındaki Taba kentinde bir otelde meydana gelen patlamada aralarında İsraillilerin de bulunduğu en az 100 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Pakistan'ın Multan kentinde Sünni radikal grup Sipah-e-Shaba'nın bir yıl önce öldürülen lideri Azam Tarık'ı anma toplantısına düzenlenen saldırıda 40 kişinin öldüğü, 50'si ağır olmak üzere 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8 EKİM 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Jean Dunn'ı Çankaya  Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Sezer kabulde yaptığı açıklamada, AB Komisyonu'nun Türkiye hakkındaki İlerleme Raporu'nda, Türkiye ile  müzakerelere başlanmasının tavsiye edilmesinin 'bekledikleri bir  sonuç olduğunu' söyledi. Raporda, kimi olumsuz öğeler ve saptamalara  da yer verildiğini belirten Cumhurbaşkanı Sezer, bunların 17 Aralık'ta yapılacak  liderler doruğunda öngörülmemesini beklediklerini kaydetti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Show TV'nin ana haber bültenine katılarak,  soruları yanıtladı.  Başbakan Erdoğan, AB'ye  üyelik konusunda müzakere kararının çıkmamasına bu saatten sonra asla  ihtimal vermediğini belirterek  ''Bundan sonraki görev üye ülkelere  düşmektedir ve bu da bir vefa borcudur'' dedi.       

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, dün açıklanan AB Komisyonu İlerleme Raporu ile  ilgili görüşlerini açıkladı. Raporda, Türkiye ile AB arasında üyelik müzakerelerinin resmen başlaması tespitinin yapıldığını ve bunun olumlu bir yaklaşım olduğunu belirten Baykal, ancak raporun eleştirilecek birçok yanı bulunduğunu  söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, DYP Denizli Milletvekili Ümmet  Kandoğan'ın soru önergesine verdiği yanıtta, 2000 yılında çıkarılan ve 23 Nisan 1999 tarihine kadar işlenen suçlardan dolayı şartla  salıverme, dava ve cezaların ertelenmesini içeren yasadan yararlanarak tahliye olan tutuklu ve hükümlü sayısının 28 bin 114 olduğunu  bildirdi. Bu kişilerden 447'sinin tekrar suç işlediği için cezaevine  konulduğunu belirten Bakan Çiçek, bunlardan 193'ünün hırsızlık, 48'inin ise  yağma suçu işlediğini söyledi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü yaptığı açıklamada, AB'ye tarımda uyumun zor olacağını belirterek "2006-2010 Tarım Strateji Belgesi hazırladık. AB'ye uyum en az 10 yıl gerektiriyor" dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu yaptığı açıklamada, emekli aylıklarından vergi kesilmesi ve emeklilik  yaşının yükseltilmesi konularında herhangi bir çalışmalarının ve  niyetlerinin olmadığını belirtti.

7- YÖK Genel Kurulu, ÖSYM Başkanlığı'na  Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan'ı atadı.

8- Uzlaştırma Kurulu, hükümet ile memur sendikaları arasında yürütülen toplu  görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine başlattığı çalışmalarını tamamladı. 

Kurul, 31 Aralık 2004  tarihindeki en düşük net memur maaşının, aynı tarihteki en düşük aylık ücretli kamu işçisinin ikramiye de dahil aylık ücretine ve  yetkililerce objektif kriterlere göre belirlenecek alt derecedeki  memur maaşlarına ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için ise yüzde 6,  diğer memur maaşlarına ise ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için de  yüzde 5 oranında zam yapılmasını önerdi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Kurul'un, isteklerini  teyit eden ve haklılıklarını ortaya koyan bir sonuç çıkardığını belirterek, kararların memnuniyet verici olduğunu söyledi.

9- DİSK tarafından, Friedrich Ebert Vakfı'nın katkılarıyla ''Ekonomik ve Sosyal Temel Haklar Kapsamında Sendikal Haklar, Sosyal Güvenlik ve  Sağlık Hakkı'' adlı sempozyum düzenlendi.

Sempozyumda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu,  ekonomik ve sosyal politikaların birlikte yürütülmesi gerektiğini  belirterek, hükümet olarak bunu yapma kararlılığında olduklarını söyledi.

10- Şırnak'taki Cudi Dağı bölgesinde güvenlik  güçleri ile terör örgütü PKK/Kongra-Gel  mensupları arasında çıkan çatışmada, 1  terörist ölü olarak ele geçirildi. 

11- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Almanya'nın Frankfurt kentinde TÜSİAD ve Berlin Avrupa Türkleri İnisiyatifi'nce ortaklaşa düzenlenen  "Türkiye'nin AB'ye Uyumu" konulu toplantıya katıldı. Bakan Babacan toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 3 yıllık hedefleri arasında, Maastricht kriterlerini yakalamanın da bulunduğunu belirtti.

12- İstanbul  Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük ve beraberindeki heyet, başkent Lefkoşa'da KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat'ı ziyaret etti. Küçük, referandum sonrası Kıbrıs  halkının üstüne düşeni bir anlamda yaptığını, hem ekonomik hem de  siyasi anlamda hak ettiğini alabilmesi gerektiğini söyledi.

13- BM Güvenlik Konseyi'nce, Rusya  tarafından sunulan ve terörizmle uluslararası mücadelenin  artırılmasını öngören bir karar tasarısı kabul edildi.

14- AB Komisyonu'nun Dış İlişkilerden sorumlu Üyesi Chris Patten, Belçika'nın başkenti Brüksel'de gazetecilere AB Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nu değerlendirdi. Patten, medeniyetler çatışmasını önlemek için Türkiye'nin AB üyeliğinden başka bir çözümü düşünemediğini söyledi.

15- Fransa Başbakanı Jean-Pierre Raffarin düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye ile tam üyelik  müzakerelerini başlatması konusunda parlamentoda bir tartışma  açılabileceğini, ancak bu konuda bir oylama yapılmasına karşı olduğunu söyledi.

16- Mısır'ın Sina Yarımadası'ndaki 2 turistik bölgesi Taba ve Nueyba'da İsrailli turistlere yönelik düzenlenen bombalı saldırılarda ilk belirlemelere göre 31 kişinin öldüğü, 166 kişinin de yaralandığı bildirildi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Moşe Yalon da Mısır'da İsrail yurttaşlarına yönelik olası terör saldırılarına karşı, ordunun alarma geçmesi talimatı verdi.

17- ABD savaş uçaklarının Irak'ın Felluce kentini bombalaması sonucu, 12 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9 EKİM 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Müşavirler Odaları Birliği'nin (TÜRMOB) 15. Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, TÜRMOB'un 'adli tatil gibi mali tatil olsun' önerisi konusunda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la mutabık kaldıklarını belirterek "Böyle bir şeyi müşterek olarak çıkarabiliriz" dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Sivas, Erzincan, Gümüşhane ve Denizli'de yaptırılan 12 tesisin açılış törenine katıldı.

2- Genelkurmay Başkanlığı, organize suç örgütü kurduğu iddiasıyla gözaltına alınan Sedat Peker'in Genelkurmay'da bazı kişilerle bağlantı kurduğu iddialarının açıklığa kavuşturulması için idari soruşturma açtı.

Kara Kuvvetleri eski Komutanı Emekli Orgeneral Aytaç Yalman, hakkında bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Sedat Peker ile hiçbir irtibatının olmadığını bildirdi.

Bilecik Valisi Ayhan Çevik de hakkında çıkan iddialara ilişkin yaptığı açıklamada, Sedat Peker'i tanımadığını ve basında yer alan kendisiyle ilgili haberlerin gerçekle ilgisi bulunmadığını belirtti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Müşavirler Odaları Birliği'nin (TÜRMOB) 15. Genel Kurul toplantısından ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AB'nin 17 Aralık'taki Brüksel Zirvesi'ne 'birlikte katılma' yönündeki temennisine olumlu yanıt vererek "Bu, Türkiye'nin milli tarihinin meselesidir. Başbakan'ın uygun görmesi halinde katılabilirim. Hiç tereddüt yok" dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Sky Türk televizyonunda katıldığı bir programda, AB'ye uyum sürecini değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca temel atma törenleri için gittiği Kayseri'de, AB ile müzakerelere başlandıktan sonra Türkiye'ye çok büyük bir yabancı sermaye akını beklediklerini açıkladı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Kırşehir yakınlarındaki Hirfanlı Barajı'ndaki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, memur sendikalarıyla uzlaşmaya varıldığında en düşük memur maaşının 530-540 milyon lira düzeyine çıkacağını hesapladıklarını belirtti.

6- ABD ve Almanya'daki temaslarını tamamlayarak yurda dönen Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında,  yeni programın AB'nin mali kaynaklarına sırtını dayamadığını belirterek "Kendi işimizi sıkı tutmalıyız" dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik 'AB Sürecinde Eğitimde Reform İhtiyacı' konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, AB'ye uyum kapsamında, yeni okul yapımında engelliler, zayıf ve hasta insanların kullanımını da gözeteceklerini, yapıların ilk Meclis binasına benzer ulusal mimariye göre inşa edileceğini söyledi.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü Hürriyet gazetesini ziyaretinde, AB ile müzakerelerin en zor bölümünün tarım olduğunu ifade etti.

9- KESK Genel Başkanı Sami Evren Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Uzlaştırma Kurulu'nun kararlarının iki yıldır uygulanmadığını belirterek, Kurul'un kararlarına uymaması halinde uluslararası sözleşmeler çerçevesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM)  gideceklerini söyledi.

10- TOBB'un düşük enflasyonlu ortamda KOBİ'lerin neler yapması gerektiği konusunda, Türkiye çapında 'Enflasyonsuz Ortamda İşletme Yönetimi' konulu düzenleyeceği seminer öncesinde bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu, enflasyonun indirilmesiyle büyümenin yara almadığını, tersine fiyat istikrarının büyümeye ivme kazandırdığını söyledi.

11- A Milli Futbol Takımı, 18. Dünya Kupası Grup Elemeleri'ndeki İstanbul'da oynanan üçüncü maçında Kazakistan Futbol Takımı'nı 4-0 mağlup etti.

12- Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Polonya Devlet Başkanı Aleksander Kvasnievski'yi kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliğinin, Avrupa'da bugüne kadar elde edilenleri tehlikeye atabileceğini belirtti.

            Başbakan Gerhard Schröder ise 'Focus' dergisine Türkiye ile AB üyelik müzakerelerine başlanmasından yana olduğunu söyledi.

13- Avustralya'da yapılan parlamento seçimlerini Başbakan John Howard liderliğindeki muhafazakar partinin kazandığı bildirildi.

14- Irak'ta ocak ayındaki seçimler öncesi 12 Ekim'de yapılması planlanan nüfus sayımı iptal edildi.

15- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Bahreyn'in başkenti Manama'daki USS John F. Kennedy uçak gemisinde, eski Sovyet ülkelerinin de aralarında bulunduğu Irak ve Afganistan'da, ABD'ye destek veren 18 ülkenin savunma bakanlarıyla bir araya geldi. Rumsfeld, komutanlar isterse Irak'a takviye birlik göndereceklerini söyledi.

10 EKİM 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversiteliler Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, AB sürecine ön yargılarla yaklaşılmasının  bir netice vermeyeceğini belirterek "Eğer biz de birer dünyalı olarak, beraber yaşayacaksak bu masaların etrafında oturarak, kendileriyle her konuyu tartışmamız gerekiyor" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Trabzon'da Düzbey Çayırbağı beldesini ziyaretinde, solda bütünleşmenin başladığını belirterek "12 Eylül sonrasında dağılma ve parçalanmalar ortaya çıktı. Değişik siyasetler kendisini gösterdi. Şimdi CHP çatısı altında yeniden bir toparlanma sürecine giriyoruz" dedi.

3- Sivas'ta bir açılışta konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, döviz gelirleri ile giderleri arasındaki fark olarak tanımlanan cari işlemler dengesinin ağustos ayında olduğu gibi eylül ayında da fazla vereceğini söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Kolej Mezunları Derneği'nin  (KOM-DER) açılışında yaptığı konuşmada,  dünyanın bir değişim süreci yaşadığını ve Türkiye'nin önünde de ya bu değişim sürecine seyirci kalmak ya da bu sürecin içinde belirleyici olmak gibi iki alternatif bulunduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin bu alternatiflerden ikincisini seçmesi gerektiğini ve çağımızda artık bilginin en büyük güç haline geldiğini söyledi.

5- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, CNN Türk televizyonunda yayımlanan 'Kafe Siyaset' adlı programda, dünyanın ABD, AB ve Uzakdoğu olmak üzere 3 eksende büyüdüğünü, tüm ülkelerin de bu eksenden birinin içine girmeye çalıştığını belirterek "AB, 10 katrilyon liralık bir pazar. Bizim de bu pazarın dışında kalmamız düşünülemez" dedi.

6- İstanbul'da yapılan 26. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nu, erkeklerde Kenyalı David Kıptanur, bayanlarda da Rus Svetlana Demidenko kazandı.

7- 41. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, en iyi film ödülü dahil 11 ödülü de yönetmenliğini Uğur Yücel'in yaptığı 'Yazı Tura' adlı film aldı. 

8- ANKA Ajansı'nın kurucularından ve Onursal Başkanı gazeteci-yazar Müşerref Hekimoğlu yaşamını yitirdi.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, AB ülkeleri turunun ilk durağı olan Finlandiya'ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, AB Komisyonu'nun raporundan sonra Rum Yönetimi'nin veto hakkından feragatte bulunduğunu sananların yanıldığını belirterek, vetoyu kullanıp kullanmayacaklarına zirvede karar vereceklerini söyledi.

10- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Alman 'Der Spiegel' dergisine verdiği demeçte, Avrupa ülkelerinde sadece nüfusun gerilemesinden dolayı bile Türkiye'ye ihtiyaç duyulacağını belirterek "Günün birinde Türklerin göçüne sevineceğiz. Önemli olan doğru kişilerin gelmesidir" dedi.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac France-2 televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye'nin AB'ye üyeliğine karşı veto hakkını her zaman için saklı tuttuğunu söyledi.

12- Irak'ta 40 gündür rehin tutulan 10 Türk'ün serbest bırakıldığı bildirildi.

11 EKİM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk ceza sisteminde köklü değişiklikler getiren Türk Ceza Kanunu'nu onayladı.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu asıl üyeliğine Sinan Tunca'yı atadı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, AB Komisyonu'nun İlerleme Raporu ele alındı. 

Toplantıdan sonra açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, raporda ayrımcılık olarak nitelendirilebilecek ifadeler olduğunu belirterek, özel bir  iltimas istemediklerini söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, gazetecilerin, mahkemenin serbest bırakmasından 15 saat sonra hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardığı organize suç örgütü lideri Sedat Peker'e ilişkin soruları üzerine "Olayın tarafı değilim, ben bu işin içinde de değilim. Ancak yargının işleyebilmesi için yargının önünü kesen ayrıcalıkların kaldırılması gerekiyor" diyerek, bunun için de Anayasa'da 20-30 maddenin değişmesi gerektiğini belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Türk Yerel İdareleri ve Avrupa Birliği Konferansı'nda yaptığı konuşmada,  AB Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nu eleştirerek 17 Aralık günü üye ülkelerin koşulsuz, müzakere sürecinin sonuçları bakımından ayrımcılığa mahal vermeyen karar almasını ümit ettiklerini söyledi.

Konferansa katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de "Müzakere süreci Türkiye'nin standartlarının topyekun yükseltildiği bir süreç olacaktır" dedi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Gümrük Birliği Anlaşması gereği AB'den et ithalatı sınırlamasına son vermesini isteyen AB Komisyonu'nu eleştirerek "AB'den 2000 yılından bu yana canlı hayvan ve et ithal etmiyoruz. Ancak bu tamamen hayvan hastalıkları ile ilgili bir tedbir. Bunu sağlık unsuru dışında gerekçeyle irtibatlandırmaya çalışmaları yanlış olur" dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İsrail-Filistin Enformasyon ve Araştırma Merkezi'nce Antalya'da düzenlenen "2. İsrail-Filistin Yaşam İçin Su" konferansında yaptığı konuşmada, İsrail ile Manavgat Barış Suyu Projesi  konusunda  görüşmelerin devam ettiğini belirterek "Biz bölgedeki diğer ülkelerle de görüşüyoruz. Kim ihtiyaç duyacaksa, Türkiye bunlara yeteri kadar su verebilecek durumdadır" dedi.

6- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Muğla'da verdiği  "Stratejik Açıdan Türkiye'nin Meseleleri" konulu konferansta AB'yle geçen süreçte Türkiye'nin üniter yapısına zarar verici 9 uyum paketi çıktığını belirterek "Müzakere diye önümüze 1856 tarihli Islahat Fermanı'nı koyacaklar. 40 yıldır yaptıkları da bu. Yeni süreç müzakere değil, dayatma sürecidir" dedi.

7- Yurdun çeşitli illerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişinin öldüğü bildirildi.

8- Irak'ta, El Kaide ve Cellat Ebu Musab el Zarkavi bağlantılı Ensar el Sünnet Ordusu militanlarının Mahir Kemal adlı Türk vatandaşını öldürüldüğü bildirildi.

9- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Irak Kürdistan Demokrat Partisi  (IKDP) lideri Mesut Barzani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Görüşmelerde, Kerkük, PKK-Kongra Gel, Irak'ta yapılacak seçimler görüşüldü.

10- AB Komisyonu'nun Dış İlişkilerden sorumlu Üyesi Chris Patten İspanyol 'El Pais' gazetesine verdiği demeçte "Türklerin AB'ye girişi için çok gayretli görünen ABD'nin bu hevesi umarım üyeliğin ardından da aynı şekilde devam eder. Çünkü katılım sonrası Avrupa Türkiye aracılığıyla Ortadoğu ve Asya'da daha aktif ve anlamlı bir uluslararası aktör haline dönüşecek" dedi.

11- AB Dışişleri Bakanlarının, Libya'nın kitlesel imha silahı üretimi planlarını durdurması üzerine BM'nin geçen yıl aldığı karar doğrultusunda yaptırımları kaldırdığı bildirildi.

 12 EKİM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Şili Cumhurbaşkanı Ricardo Lagos'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Lagos ikili görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Sezer ile yaptığı ortak basın açıklamasında, Türkiye'nin AB hedefine ulaşmasını dilediklerini belirterek, Türkiye-Şili yakın diyalogunun 21. yüzyılın sorunlarının çözümünde önem taşıdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer ise "Şili'den Türkiye'ye cumhurbaşkanı düzeyinde ilk kez gerçekleştirilmiş olan bu ziyaretin geleneksel Türk-Şili dostluğu çerçevesinde ikili ilişkilerimizde bir dönüm noktası oluşturacağına inanıyoruz" dedi.

Lagos daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile ayrı ayrı görüştü. Heyetler arası görüşmelerde ise iki ülke arasında kültürel değişim programı imzalandı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesi Genel Merkez'e gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan bir soru üzerine, Türkiye'nin AB üyeliği için Kıbrıs'ta ödün verilmesini ve Fener Rum Patriğinin ekümenik iddiasının kabul edilmesini isteyen Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantinos Stefanopulos'un açıklamalarını eleştirerek "Kopenhag kriterleri belli. Orada Kıbrıs diye bir şart yok. Bu sözler bizi ilgilendirmiyor" dedi.           

Başbakan Erdoğan ayrıca, Amerikan Musevi Komitesi Başkanı David Harris ve Stratejik İlişkiler Direktörü Barry Jacobs ile beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmede Filistin-İsrail anlaşmazlığı ele alındı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında AB Komisyonu'nun İlerleme Raporu'yla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baykal, raporun ardından yaratılan coşku ve memnuniyet ortamının temelsiz olduğunu belirterek "Rapor AB umudunu sarsmayacak kadar vaatkar ama o umudu hiçbir zaman gerçekleştirmeyecek kadar da engelleyici" dedi.

Baykal ayrıca, 17 Aralık'ta Brüksel'e Başbakan Erdoğan'la birlikte gitmelerinin 2 koşula bağlı olduğunu, ne isteneceğini ve görüşmelerin nasıl yapılacağını önceden bilmeleri gerektiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener İstanbul'da düzenlenen 3. Sanayi Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, 2004 yılı itibariyle Türkiye'de büyüme oranının enflasyon oranını geçeceğini ve Türkiye'nin 20 büyük dünya ekonomisinden biri olduğunu söyledi.

5- Danıştay 10. Dairesi, Devlet eski Bakanı Yusuf Bozkurt Özal'ın Süleymaniye Camisi haziresine defnine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Uluslararası Ticaret Finansmanı ve Yatırım Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin fırsat, risk ve maliyet analizlerine dayalı bir finansal yatırım modelini görmesi ve finansal üretimi buna göre ayarlaması gerektiğini söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından yaptırılan "ATO Hava Orgeneral İbrahim Fırtına Lisesi'nin açılış töreninde yaptığı açıklamada, Meclis'teki 2 parti grubundan herhangi bir teklif gelirse öğrenci affı konusunu değerlendirmeye alacaklarını belirtti. 

Açılış törenine Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve ATO Başkanı Sinan Aygün de katıldı.

8- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisinin Konya İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, CHP ve YTP'nin bir araya gelmesini birleşme olarak değerlendirmediğini belirterek "Bunu ayrılıkçı hareketin kendini fesih yöntemi olarak değerlendiriyorum" dedi.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Onur Kurulu Başkanı Erol Dallı Bodrum'da yaşamını yitirdi.

10- Almanya'da yasaklanan İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği'nin (İCCB) yöneticisi Metin Kaplan, sınır dışı edilerek Türkiye'ye gönderildi.

11- Meksika Merkez Bankası Başkanı Dr. Guillermo Ortiz  İstanbul'da düzenlenen "Paradan 6 Sıfır Atılması" konulu konferansta yaptığı konuşmada, paradan sıfır atılmasının enflasyonu düşürecek bir araç olmadığını, bir sembol niteliği taşıdığını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti de yaptığı konuşmada, yeni liraya geçiş döneminde fiyatların yukarıya doğru yuvarlanmasının enflasyon üzerinde kalıcı etki yaratmasının beklenmediğini belirtti. 

12- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani Esenboğa Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye temaslarını değerlendirdi. Barzani "Biz Kerkük'ün kimliğini Kürdistan'ın bir parçası olarak tanımlıyoruz" dedi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'den tarih alması için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan ve diğer ülkeler tarafından öne sürülen Kıbrıs'la ilgili koşulların kabul edilemez olduğunu söyledi.

14- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder 'Die Welt' gazetesinde 'Türkiye Neden AB'ye Ait' başlığıyla yazdığı makalede, Türkiye ile yapılması beklenen tam üyelik müzakerelerinin tek hedefinin Türkiye'nin AB üyeliği olduğunu belirtti. Schröder ayrıca, AB hükümet ve devlet başkanları toplantısında müzakerelere başlanması yönünde görüş belirteceğini ifade etti.

15- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı imza kampanyası başlatılması düşüncesini eleştirerek, Birlik Partileri'nin (CDU/CSU) bu konudaki tutumlarını sorumsuzca bulduğunu, parti içi sorunlarından dolayı dış politikada büyük bir imaj kaybını göze aldıklarını söyledi.

16- İsrail Başbakanı Ariel Şaron Parlamento'nun açılışında yaptığı konuşmada, Filistinlilerle anlaşmazlıklarına rağmen Gazze'deki 21 ve Batı Şeria'daki 120 yerleşimden 4'ünden geri çekilmeyi öngören planından vazgeçmeyeceğini açıkladı.

17- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey BM Güvenlik Konseyi'ne yazdığı mektupta, ajans müfettişlerinin savaş öncesi Irak'ta denetledikleri nükleer tesislerin  ABD işgalinden sonra yağmalandığını, tesisteki nükleer bomba yapımında kullanılabilecek  yüksek teknolojik araçların da kaybolduğunu belirtti.

13 EKİM 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin 2004-2005 eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, üniversitelerin, baskılardan, yönlendirmelerden ve keyfi uygulamalardan etkilenmeyecek şekilde çalışabilmeleri için tam özerkliğe, demokratik, katılımcı, çağdaş yapıya kavuşturulmaları gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  İstanbul'da Sosyal Eğitim Danışmanlığı tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen 'Perakende Günleri 2004 Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin artık  kendi kabuğunda yaşam mücadelesi veren bir toplum olmadığını, bu kabuğu kırarak dünyaya açıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan, Türkiye'de ekonomik büyümeyi sağlamanın önündeki en önemli engelin küçültülemeyen 'devlet' olduğu görüşünü savunarak, devletin faaliyet alanlarını asli hizmet alanlarıyla sınırlayarak, özel sektörün ekonominin içindeki payını çağdaş büyüklüğe ulaştırma konusunda önemli çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

3- CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin tarım politikası ve pamuk destek primlerinin henüz açıklanmamış olmasını eleştirdi.

4- Yüksek Planlama Kurulu toplantısı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı Şener toplantının açılışında yaptığı konuşmada, hükümetleri dönemlerinde yüksek kamu borç stokunun stabilize edilmesi ve düşürülmesi yönünde önemli gelişmeler yaşandığını söyledi. 

Başbakan Yardımcısı Şener yazılı yaptığı açıklamada ise  ihracatın  2005 yılında bir önceki yıla göre yüzde 14.5 oranında artarak 71 milyar dolara, ithalatın ise yüzde 8.9 oranında artarak 104 milyar dolara yükselmesinin beklendiğini bildirdi. 

5- Yargıtay 9. Ceza Dairesi,  yasa dışı Türkiye Komünist Emek Partisi'nin  (TKEP) kurucusu olduğu öne sürülen Teslim Töre ile 4 kişi hakkında verdiği kararların temyiz incelemesini sonuçlandırdı. 

Yargıtay, Töre'nin TKEP'in kurucusu olduğu gerekçesiyle  yeniden yargılanmasını istedi. Ayrıca,  Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP) eski Genel Başkanı Turgut Koçak ile eski iki parti üyesine 'terör örgütüne yardım ve yataklık' iddiasıyla verilen 3  yıl 9'ar ay hapis cezasını da onadı.

6- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Konyalılar Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'nın İzmir'de düzenlediği 'Avrupa Birliği Sürecinde Eğitilmiş İnsan Gücünün Önemi' konulu konferansa katıldı. Avrupa Birliği süreciyle ilgili bilgi veren Bakan Aydın, Türkiye'nin yol haritasına uyduğunu ve bundan başarıyla çıktığını belirterek, dinamik ve canlı Türk nüfusunun, yaşlanan  Avrupa için büyük nimet olacağını söyledi.

7- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)  Başkanı Doğan Cansızlar İstanbul'da düzenlenen 'Uluslararası Ticaret, Finansman ve Yatırım Konferansı'nda yaptığı konuşmada, uluslararası fonların çekilmesi için uluslararası standartlarda faaliyet gösteren  kurumların ve piyasaların varlığının ön plana çıktığını belirterek "Ancak yıllardır süregelen yüksek enflasyon  ve yüksek kamu  borçlanma gereğinin yarattığı olumsuz ekonomik ortam, sermaye piyasasının gelişi önündeki önemli bir engel olmuştur" dedi.

8- A Milli Futbol Takımı Dünya Kupası Eleme Grubu 4. maçında  deplasmanda Danimarka Futbol Takımı ile 1-1 berabere kaldı.

9- Türkiye ile Sırbistan ve Karadağ arasında  Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Protokolü imzalandı. Protokole Türkiye adına İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Sırbistan ve Karadağ adına da Rasim Ljajic imza koydu.

Ljajic törende Türkiye'ye  AB'ye girme konusunda destek olduğunu ve her iki ülkenin, AB'nin kurum ve kuruluşlarına girmesinde beraberce çalışmaya  ve bu konuda işbirliğini artırmada elinden geleni yapacağını söyledi.

10- Irak'ta işgal kuvvetleriyle direnişçiler arasında  çıkan çatışmalarda 3'ü ABD askeri  6 kişinin öldüğü, 12 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14 EKİM 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Irak zirvesi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün katılımıyla Başbakanlık'ta yapıldı.

Toplantının ardından Başbakanlık Basın Merkezi'nce yapılan açıklamada "Toplantıda, Irak'taki geçiş sürecinin içinde bulunduğu aşama, genel güvenlik durumu, bu durumun Türk vatandaşlarına yansımaları ve Irak'ın milli birlik ve bütünlük içinde bir an önce düzlüğe çıkabilmesi için Türkiye'nin yapabileceği katkılar ve alabileceği tedbirler gözden geçirilmiştir" denildi. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Hava Limanı yeni terminal binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, düzenleme ve denetlemede var olduklarını fakat kararlı bir şekilde ekonomiden çekilmeyi sürdüreceklerini belirterek "Yeter ki ülkemizde kuvvetler ayrılığı prensibinden hareketle, erkler üzerine düşeni yerine getirsin ve bir dayanışma içerisinde ülkemizin aydınlanmasına gerekli desteği  hep birlikte verelim. Bunu başardığımız anda, Türkiye'nin değişimi çok süratli olacaktır" dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'ın NET televizyonunda dün yayımlanan bir programda, Türkiye-AB, Kıbrıs ve Atina-Ankara ilişkileri konularında değerlendirmelerde bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, bir basın şirketi  tarafından İstanbul'da düzenlenen "Halka Açık Şirketlerde Kurumsal Yönetim İlkelerinin Uygulanması" konulu panelde yaptığı konuşmada, son iki yıldır TBMM'ye sevk edilen bütçelerin aşağı yukarı aynı büyüklüklerde gerçekleştiğini belirterek "Artık bütçeler sadece TBMM'ye gönderilip tartışılan fantezi metinler olmaktan çıkmıştır. Gerçek metinler, gerçekleşen metinler haline dönüşmüştür" dedi.

5- Yargıtay Başkan Vekili Mater Kaban, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya hakkındaki iddialarla ilgili olarak yapılan ön soruşturmada, hakkında ceza ve disiplin soruşturması açılmasına yer olmadığına oybirliğiyle karar verildiğini söyledi.

6- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Keçiören ilçesinde kurulan Yerel Gündem 21 Genel Sekreterliği ve AB Ofisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, 1997 yılında başlayan 'Yerel Gündem 21' projesine ilk kez 2005 yılından itibaren kaynak ayrılmaya başlandığını belirterek "Proje kapsamında kurulacak kent konseylerinde alınacak kararlar belediye meclislerinden olur  aldıktan sonra hayata geçirilecek" dedi.

7- Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı Viyana Eyalet Mahkemesi'nin iade kararının ardından Avusturya'dan getirilerek Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne konuldu.

8- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Roma'da yapılan İtalya-Almanya toplantısının ardından İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile düzenlediği ortak  basın toplantısında "Türkiye'nin üyeliğinin Avrupa'nın temel çıkarına olduğu ilkesinden hareket ediyoruz. 40 yıl önce söz vermiştik. Şimdi Türkiye, reformlarda ilerleme sağladığına göre, buna bağlı kalmak gerekir" dedi.

Berlusconi de ülkesinin Alman hükümeti ile aynı görüşü paylaştığını belirterek, Ankara ile müzakerelerin gelecek yılın sonuna doğru başlatılabileceğini söyledi.

9- İngiltere Başbakanı Tony Blair Alman 'Bild' gazetesine verdiği demecinde, Türkiye AB'ye ait mi? sorusuna cevaben "Mutlaka, AB içinde istikrarlı, demokratik bir Türkiye, bölgesel istikrar ve güvenlik için çok önemli ve Avrupa için büyük kazanç olacaktır" dedi.

10- Fransa Başbakanı Jean-Pierre Raffarin Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, istikrarlı, demokratik ve modern bir Türkiye'nin Fransa ve AB'nin çıkarına olduğunu belirterek "Türkiye'nin tam üyelik müzakereleri sonuna kadar gidebilir, ayrıcalıklı ortaklıkla sonuçlanabilir veya hiçbir şey olmayabilir, buna tarih karar verecek. Türkleri umutsuzluğa sürükleyemeyiz ve dışlayamayız" dedi. 

15 EKİM 2004

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, 2005 bütçe büyüklüğünün, 155 katrilyon 472 trilyon lira olarak  belirlendiğini bildirdi. Bakan Çiçek, memur maaşlarına  2005 yılında yapılacak zam oranlarını da açıkladı.

Buna göre, enflasyon hedefinin TEFE ve TÜFE'de yüzde 8 olarak  belirlendiği ortamda, 2005'te en yüksek devlet memuru maaşına yüzde  8.1, en düşük memur maaşına yüzde 12.1, ortalama memur maaşına ise  yüzde 10.7 oranında zam yapılacak.

2- Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan  Akyıldız yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun memur maaş zammı konusundaki kararının  toplu görüşme sürecine aykırı olduğunu belirterek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuracaklarını söyledi.

3- Diyarbakır'da bazı sivil toplum  kuruluşları ''Yeni Ceza İnfaz Yasa Tasarısı'nı protesto etti.

4- BM Genel  Sekreteri Kofi Annan'ın İnsan Hakları Savunucuları Özel Temsilcisi  Hina Jilani, Diyarbakır'da Vali Efkan Ala'yla bir araya geldi.  

Son dönemlerde Türkiye'de insan haklarıyla ilgili yapılan  iyileştirmeleri memnuniyetle karşıladıklarını belirten Jilani,  ''Mevzuatta yapılan değişiklikler son derece olumlu. İnsan hakları konusunda beklenen genel gelişmelerin ve gerçekleştirilen reformların  uygulama seviyesi de önemlidir'' dedi.

Jilani ayrıca, Diyarbakır  Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. 

Öte yandan Almanya'nın Bavyera Eyaleti AB İşleri Bakanı Eberhard Siner de Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. Siner ziyarette, Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesine ilişkin Almanya'da  referandum yapılması yönündeki görüşlere ilişkin soru üzerine, bu  konunun siyasi partiler arasında tartışıldığını ve halkın da bu  tartışmaya katıldığını söyledi.           

5- AB Komisyonu'nun 1 Kasım 2004 tarihinde Jose Manuel Barroso  başkanlığında resmen göreve başlayacak komiserlerinden Rocco  Buttiglione, İtalya'nın Toscana bölgesindeki Prato kentinde  düzenlediği basın toplantısında, AB'nin Türkiye konusunda onurlu bir davranış sergilemesi  gerektiğini söyledi.

6- BM Dünya Sağlık Örgütü,  Sudan'ın batısındaki Darfur bölgesinde bulunan mülteci kamplarında  mart ayından bu yana en az 70 bin kişinin öldüğünün tahmin edildiğini  bildirdi.

7- BM Genel Kurulu'nda, Güvenlik  Konseyi'nin 2 yıl sürecek geçici üyeliğine Arjantin, Danimarka, Yunanistan, Japonya ve  Tanzanya seçildi.

8- Almanya Başbakanı Gerhard  Schröder, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile Libya'nın başkenti Trablus'ta görüştü.           

Görüşmede, Irak ve Ortadoğu konuları ele alındı.        

9- İtalya'da, Anayasa'nın yeniden gözden geçirilerek reforma tabi tutulmasını öngören yasa  tasarısının Meclis'te onaylandığı bildirildi.

10- ABD birliklerinin Kuzey Irak'taki Türkmen kenti Telafer'i kuşattıkları ve şehre girmeye hazırlandıkları belirtilirken, hava saldırılarına hedef olan Felluce kentinde 8 Iraklının öldüğü, 23'ünün de yarandığı bildirildi.     

11- İsrail  Başbakanı Ariel Şaron'un, Gazze Şeridi'ndeki ''Bedel Operasyonu''na  katılan asker sayısının azaltılmasını öngören kararı onayladığı bildirildi.

16 EKİM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "Dünya Gıda Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, dünyadaki birçok sorunun kökeninde milyonlarca insanın açlık ve yoksulluk sınırında yaşamaya çalışmasının yattığını, terör ve şiddetin de bu kaynaklardan beslendiğini bildirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) düzenlediği 'Yeni Türk Lira'sı (YTL) Bilgilendirme Kampanyası'nın tanıtımına katıldı. ATO Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, YTL'yi fırsat bilip, fiyatları yukarı doğru yuvarlayan üyelerine, yasanın verdiği yetkiye bağlı olarak 3 milyar liraya kadar ceza uygulayacaklarını belirtti.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan AKP'nin aylık yayın organı Türkiye Bülteni'ne verdiği demeçte, Yeni Türk Lirası'nın toplumda kafa karışıklığı yaratacağı iddalarına karşı çıkarak, enflasyonla mücadele ve paradan sıfır atmanın her dönemin hayali olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 14 Eylül'de Türkiye'nin Suriye üzerinden demiryolu ile Irak'a mal taşımasını durduran Suriye hükümetinin, yapılan temaslar sonucunda bu kısıtlamayı kaldırmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Suriye hükümeti nezdinde bulundukları girişimlerden olumlu sonuç aldıklarını, bunun Irak'a yönelik ihracatı da olumlu etkileyeceğini söyledi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin ve TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil ile birlikte Kırşehir Adliyesi'ni ziyaret ederek Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Şahin'den çalışmaları hakkında bilgi aldılar. Bakan Çiçek, yeni Türk Ceza Kanunu'nda hırsızlık gibi bazı olaylarda uzlaşma konuları olduğunu belirtti.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü Tarım Kredi Kooperatifleri'nin bakliyat işleme ve paketleme tesisinin açılışında yaptığı konuşmada, AB ile müzakerelerin başlaması halinde Türk tarımında yaşanacak değişikliklere değindi.

7- Ankara Barosu Başkanı Semih Güner 58. Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, yargının güvenilir ve saygın bir kurum haline getirilmesi konusunda hakim, savcı ve avukatlara önemli görevler düştüğünü söyledi.

8- BM Güvenlik Konseyi'nin 2 yıl sürecek geçici üyeliğine Yunanistan'ın da aralarında bulunduğu 5 yeni ülke seçildi. 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak seçime göre, konseyde temsil edilecek diğer ülkeler ise Arjantin, Danimarka, Japonya ve Tanzanya olarak belirlendi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis oylama sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesinin, ülkesinin dışarıdaki güç ve saygınlığının göstergesi olduğunu belirtti.

            Öte yandan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadapulos'un "BM, referandumda Annan Planı'na 'evet' çıkması için Rum tarafına para verdi" açıklaması üzerine, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü tarafından yapılan  açıklamada "BM kuruluşları, iki toplumlu uzlaşmayı ilerletme hedefi için çalışan sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını ve projelerini hep destekledi. Destek verilirken bu kuruluşların Annan Planı'na karşı olup olmadıklarına bakılmadı" denildi.

9- AB Türkiye Temsilcisi Hans Jorg  Kretschmer, AB Komisyonu'nun Türkiye İlerleme Raporu, Aralık zirvesi ve müzakere sürecine ilişkin Sabah gazetesinin sorularını yanıtladı.

10- Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Darfur Temsilcisi David Nabarro, bölgede yaşananları dünyanın en kötü insani krizi olarak değerlendirdi ve yardımların düşük kaldığını söyledi.

11- İsrail ordusunun, Filistin topraklarına son dönemde düzenlediği en ağır ve en şiddetli operasyonunu tamamladığını açıklayarak,  geri çekilme işlemini başlattığı bildirildi.

17 EKİM 2004

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in davetlisi olarak başkent Berlin'e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Fischer'e AB İlerleme Raporu'yla ilgili görüşlerini dile getirip onun bu konuda ne düşündüğünü dinleyeceğini, Türkiye'nin beklentilerini aktaracağını belirtti. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca,  Avrupa'da Türkiye konusunda büyük bir tartışma olduğunu, bütün bunları yerinde görme imkanı bulacağını söyledi.  

2- Tunceli'nin Ovacık ilçesi kırsalında  operasyona çıkan güvenlik güçlerinin saldırıya uğradığı, PKK/Kongra-Gel üyesi teröristlerce düzenlenen saldırıda 1 güvenlik görevlisinin şehit olduğu, 1 güvenlik görevlisinin de yaralandığı bildirildi.

3- Çanakkale'nin Ecebat ilçesinde çıkan yangında, 100 hektar alanın kül olduğu bildirildi.

4- AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İspanyol ABC gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AB üyesi olması için birçok nedeni olduğunu ama en önemlisinin 'güvenlik' olduğunu belirterek "Türkiye, AB'nin güvenliği için Birliğe üye olmak zorunda" dedi. 

5- Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Moliviatis, Yunan Elefteros Tipos gazetesine verdiği demeçte, kriterleri ve yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde Türkiye'nin AB üyesi olmasının mantıklı ve adil olduğunu söyledi.

6- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fisher Alman Der Spigel dergisine verdiği demeçte, Türkiye'ye, AB üyelik müzakerelerine başlanması dışında verilecek diğer herhangi bir kararın Türk hükümeti tarafından 'hayır' olarak algılanacağını söyledi.

7- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın geçen yıl imzaladığı ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) nükleer tesislerde daha fazla denetim yapmasını öngören ek protokolü onaylamasını ve uranyum zenginleştirme etkinliklerini durdurması gerektiğini söyledi.

8- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani Suriye'nin başkenti Şam'da Devlet Başkan Yardımcısı Abdülhalim Haddam ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Kerkük'teki sorunun Irak'ın iç işi olduğunu, komşu ülkelerin bu soruna karışmaması gerektiğini belirtti. 

9- Filistin Başbakanı Ahmed Kurey Filistin radyosuna yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun 29 Eylül'de başlattığı operasyonda bu güne kadar 140 Filistinlinin öldüğünü, yaralı sayısının da 500 dolayında olduğunu bildirdi.

18 EKİM 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu'ndan bir grup milletvekilini kabulünde, iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün arttığını söyledi.

Heyet Başkanı Wolfgang Röken de Türkiye'nin AB sürecinde önemli günler yaşadığını belirterek, 17 Aralık'ta AB Konseyi'nin olumlu bir karar vermesini umduğunu kaydetti.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, kamu yönetiminde yeniden yapılanma konusunda atılacak adımlar hakkında bilgi verdi.  Bakan Çiçek, Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı sağlık kuruluşlarının bedeli karşılığı Sağlık Bakanlığı'na devredileceğini, İstanbul ve Kocaeli dışında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün İl Özel İdareleri bünyesine devrine ilişkin tasarının Kurul'da imzaya açıldığını, Arsa Ofisleri'nin de kaldırılacağını ve görevlerinin Toplu Konut İdaresi'ne devredileceğini bildirdi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 2005 bütçesiyle ilgili düzenlediği basın toplantısında, 2005 yılında vergi indirimleri olacağını, cari açıkla ilgili önlem alınması gerektiğini belirtti.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın soru önergesine verdiği yanıtta, Sakarya'nın Pamukova ilçesinde meydana gelen hızlandırılmış tren kazasında zarar görenler ile ölenlerin yakınlarına ödenecek tazminat miktarının bildirileceğini, kabul ettikleri takdirde ödeme yapılacağını açıkladı.

5- AB'nin İlerleme Raporu'yla ilgili Almanya'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Fischer, AB sürecinde Türkiye'nin önünde uzun bir yol olduğunu ve ülkesinin Türkiye ile müzakerelerin başlamasına elinden gelen desteği vereceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül de Almanya ve AB Dönem Başkanı Hollanda ile istişare içinde olacaklarını belirterek "AB, tüm anlaşmalara ve söylemlerine bağlı kalmalı. Türkiye reformları sürdürecek ve eminim ki günü geldiğinde müzakereler başlayacak" dedi.

6- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, başkent Londra'da İngiltere Merkez Bankası'nca düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'de uygulanan para politikalarını anlattı ve Yeni Türk Lirası konusunda tanıtım yaptı.

7- AB'nin Genişlemeden sorumlu Direktörü Mathias Rute CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, müzakere sürecinin başlaması için Türkiye'nin 80 bin sayfalık AB müktesebatını kayıtsız şartsız kabul etmesi gerektiğini belirterek, üyelik görüşmelerinin en iyi ihtimalle 2014 yılında bitebileceğini söyledi.

8- AP Başkanı Joseph Borell Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaptığı açıklamada, AP'nin 2 Aralık'ta Türkiye'nin AB üyeliği konusunu ele alacağını belirterek "AP bu konuda en önemli aktördür ve sonuçta Türkiye'nin tam üye olup olmayacağına karar verecektir. Eğer AP sonuçta hayır derse Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği gerçekleşemez" dedi.

9- Libya'nın başkenti Trablus'ta yapılan Darfur Zirvesi sonrasında yayımlanan bildiride, yabancı ülkelerin bölgeye müdahale etmemesi kararı alındığı ve konunun Afrika ülkelerini ilgilendirdiği  belirtildi. Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin ev sahipliğini yaptığı  zirveye  Sudan,  Nijerya, Mısır ve Çad liderleri katıldılar.

10- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Orta Asya İşbirliği Örgütü toplantısı için gittiği Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de düzenlediği basın toplantısında "Uluslararası teröristlerin Irak'taki saldırıları şahsen ABD Başkanı George W. Bush'u hedefliyor. Teröristlerin hedefi, Bush'a en fazla zararı vererek ikinci dönem seçilmesini engellemek" dedi.

19 EKİM 2004

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yeni dönemde en önemli işlerinin devletin verimli işleyişini sağlamak olacağını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devredil-mesiyle 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren 72 milyon yurttaşa eksiksiz olarak hastane kapısının açık olacağını, yeşil kartlıların da ilaçlarını devletten alabileceklerini belirtti.  

Başbakan Erdoğan daha sonra, Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nün 25. kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere başkent Paris'e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Fransa'nın Türkiye'nin AB yolculuğunda önemli desteğinin olduğunu ve Paris'teki temaslarında AB İlerleme Raporu'nda yer alan rahatsızlıklarını da ileteceğini belirterek, bu eksiklikleri gidermek için görüşmelerde bulunacağını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini belirtti.

Baykal ayrıca, AB İlerleme Raporu'ndaki müzakerelerin ucunun açık olması, tam üyelik garantisinin verilmemesi ve yeni katılım ortaklığı belgesi hazırlanması gibi koşulları eleştirdi. Tam üyeliği öngörmeyen bir müzakere sürecinin kendilerini tatmin etmeyeceğini belirten Baykal, hükümete desteklerinin de tam üyelik hedefine yönelik olduğunu söyledi.

3- TBMM Soruşturma Komisyonu, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Yaşar Topçu'nun Karadeniz sahil yolunun yapımında ihaleye fesat karıştırdığı iddiasıyla Yüce Divan'a sevkini kararlaştırdı.

4- Fenerbahçe Futbol Takımı Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda, Fransa'nın Olympigue Lyon Futbol Takımı'na İstanbul'da 3-1 yenildi.

5- AP Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı (EFA) Grubu'nun "AB'deki Türkiye: Ortak bir Gelecek" konulu toplantısı İstanbul'da başladı. Toplantı öncesinde basın açıklaması yapan EFA Grubu Eşbaşkanı Daniel Cohn Bendit, grubun Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini belirterek, Türkiye'deki son gelişmeler hakkında bilgi almak için toplantıyı İstanbul'da düzenlediklerini ayrıca, Türkiye'nin AB'ye üyeliği ile ilgili yapılması dile getirilen referanduma karşı olduklarını söyledi.

Toplantıya katılan TBMM Başkanı Bülent Arınç ise yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliğinin medeniyetler arası buluşmanın ve barışın en büyük göstergesi olacağını belirtti.

6- Resmi temaslarda bulunmak üzere Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel ve Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Federal Meclis Grup Başkanı Michael Glos ile görüştü. Merkel görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Görüşmede, Türkiye ile yapılması muhtemel müzakerelerde imtiyazlı ortalık teklifimizin dikkate alınmasını kendisinden istedik. Biz bunu daha iyi bir çözüm yolu olarak görüyoruz" dedi.

Temasları sırasında Federal Meclis Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı Völker Ruhe ve Alman Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Guido Westerwelle ile de bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra çeşitli vakıf ve derneklerce düzenlenen  "17 Aralık Zirvesi'ne Gidilirken Türkiye-AB İlişkileri" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, AB raporunun Türkiye-AB ilişkisinin gerçek bir karşılıklı kazanç ilişkisi olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, söz konusu edilen bazı sorunların yersiz ya da giderilmesi mümkün olan sorunlar olduğunu söyledi.

Berlin'deki temaslarını tamamlayan Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra Türkiye'ye döndü.

7- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan İtalya'da düzenlenen "Güney Kafkasya: Bölgede İstikrar ve Güvenlik" açıkoturumunda yaptığı açıklamada, Ermenistan için öncelikli konunun güvenlik olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye'nin sözde Ermeni soykırımını tanımasının ön şart olmadığını söyledi.

8- AB-Suriye görüşmeleri için Belçika'nın başkenti Brüksel'de  bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara basın mensuplarına yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin Lübnan'daki yabancı askerlerin çekilmesini öngören 1559 sayılı kararını yasa dışı müdahale olarak nitelendirdi ve BM'nin, Lübnan'dan Suriye askerlerinin çekilmesi yönündeki çağrısını reddettiğini  bildirdi.     

9- Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyindeki Irak Ulusal Muhafız Karargahı'na düzenlenen havan topu saldırısında 4 kişinin öldüğü, 80 kişinin de yaralandığı bildirildi.

20 EKİM 2004

 

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AP Yeşiller/EFA (Avrupa Özgürlükler İttifakı)  Grubu'nca İstanbul'da düzenlenen "AB'deki Türkiye: Ortak bir Gelecek" konulu  konferansta  yaptığı konuşmada, Türkiye-Avrupa bütünleşme sürecinin, tam üyelik hedefine doğru istikrarlı bir biçimde, ancak gecikme olmaksızın ilerlemesi gerektiğini bildirdi. Başbakan Yardımcısı Gül, AB'nin çeşitli bahanelerle oyalama taktiklerini kabul etmeyeceklerini, Türkiye'nin demokrasisini  Avrupa değerleri temelinde uygulayarak derinleş-tirmeye devam edeceğini belirterek "Bu değerler, esasen  evrensel nitelikte olup, halkımızın adalet,  hakkaniyet, merhamet, hoşgörü ve insancıllığını esas alan geleneksel ve manevi değerleriyle örtüşmektedir" dedi.

Toplantıya katılan Almanya Dışişleri Bakanı Jocchka Fischer ise "Türkiye'nin AB'ye ait olduğunu düşünüyorum. Türkiye'ye 17 Aralık'ta el birliğiyle evet demeliyiz. Ayrıcalıklı üyelik kabul edilemez. Uygulamanın sürmesi için de tam destek vermeliyiz" dedi.

Toplantıya,  AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyeliği görevini 1 Kasım'da devralacak olan  Komisyon Üyesi Finlandiyalı Olli Rehn ile Yeşiller Grubu Eş Başkanı Dainel Cohn Bendit de katıldı.

AP Yeşiller Forumu adına yapılan açıklamada ise Türkiye'nin özellikle son iki yılda 'inanılmaz bir devrim süreci' geçirdiği vurgulandı. Açıklamada, ekonomiden insan haklarına kadar Türkiye'nin önemli başarılar elde ettiği belirtilerek "Türkler kriterlerin tamamını yerine getirerek  görevini tamamladı. Müzakereler hemen başlamalı" denildi.

2- Danıştay 10. Dairesi, cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, yasama organı üyeleriyle bu görevlerde bulunmuş olanlara silah taşıma ve   bulundurma ruhsatı vermede ayrıcalık tanıyan yönetmelik hükmünü iptal etti.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Hürriyet gazetesine, dış ticaret, gümrükler ve AB İlerleme Raporu gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Tüzmen, sigaradan alınan yüksek oranlı Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) sigara kaçakçılığını teşvik eder hale geldiğini söyledi.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Radikal gazetesinin Ankara Bürosu'nu ziyaret ederek, SSK hastanelerinin devriyle ilgili bilgi verdi. Bakan Akdağ, tasarının geriye dönük uygulamasının tasarının yasalaşmasında sıkıntı yaratabileceğini ve mülkiyet hakkı devri yerine işletim hakkı devri modelinin de düşünülebileceğini söyledi.

5- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı yazılı açıklamada,  SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrinin  yanlış ve endişe verici olduğunu belirterek "SSK hastanelerinin ne parayla satışı ne de başka  bir yolla devri söz konusu olamaz" dedi.

6- KESK Genel Başkanı Sami Evren yaptığı açıklamada, uluslararası sözleşmelere göre, memur sendikalarının hükümetle toplu görüşme değil, toplu sözleşme yapması gerektiğini söyledi. Hükümetin prosedür olarak yanlış yaptığı belirten Evren ayrıca, Bakanlar Kurulu'nun 'Uzlaştırma Kurulu' kararları değerlen-dirilmeden memurlara yapılacak zam oranlarını açıkladığını söyledi.

KESK'in ayrıca, hükümetin yüzde 11'lik memur maaş artışının iptali için Danıştay'da dava açtığı bildirildi.

7- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Kayseri'de Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde "ABD 2004 Seçimleri" konulu konferans  verdi.  Edelman, seçimlerin ardından Türk-ABD ilişkilerinde, ilk akla geldiği gibi büyük değişiklikler olmayacağını söyledi. 

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Edelman, Kerkük'teki demografik  yapının değiştirilmesinin sorulması üzerine, Irak Geçici Yönetimi içinde Kerkük'ün çok özel bir statüsü olduğunu belirterek "Kerkük, Kürdistan'daki yönetimin bir parçası sayılmıyor. Kentin geleceğine karar verilirken de son derece şeffaf davranılacak" dedi.

8- Türkiye'de bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın  İnsan Hakları Savunucuları Özel Temsilcisi Hina Jilani BM binasında düzenlediği basın toplantısında, bir haftadır İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır ve Bingöl'de yaptığı temaslara ve tespitlerine ilişkin bilgi verdi. Jilani, Türkiye'deki reform sürecinin uygulanmasına direnen bazı unsurlar olduğunu belirterek, güvenlik güçlerinin  toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde emniyet güçlerinin, amacını aşan kuvvet kullandıklarını söyledi.

9- Fransa'da siyaset ve iş çevreleriyle görüşmek ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı Konseyi'nde (OECD) temaslarda bulunmak üzere başkent Paris'te bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orsay Müzesi'nde  Fransa Uluslararası Araştırma Merkezi'nin (IFRI) düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşmada, Fransa ile Türkiye arasındaki dayanışmanın sürekli arttığını gördüklerini söyledi. 1963'te Türkiye'nin  Avrupalılığının tescil edildiğini belirten Başbakan Erdoğan "Şimdi artık final noktasına geldik ve küresel bir güç haline gelecek olan AB'ye Türkiye'nin katkısınıda göreceğiz" dedi. 

Başbakan Erdoğan ayrıca,  Fransa Maliye ve Ekonomi Bakanı Nicolas Sarkozy'nin ile bir araya geldi. Sarkozy görüşmede 'Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlaması yönünde karar verdi' dediği bildirildi.

Öte yandan LCI televizyonunun sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Türkiye'de halka yönelik bir türban yasağı olmadığını, ancak öğrencilere yönelik bir uygulamanın olduğunu belirterek, eğitim özgürlüğü  açısından yaklaşıldığında Avrupa ülkelerinde böyle bir uygulama olmadığını, insanların inançlarının gereğini yerine getirmesine saygı göstermek gerektiğini  söyledi.

Başbakan Erdoğan France 3 televizyonuna verdiği mülakatta ise Türkiye'nin Kopenhag  kriterlerini yerine getirmek için gerekli reformları yaptığını ve uygulama noktasında da önemli adımlar attığını belirtti.

Ayrıca Başbakan Erdoğan, Le Monde, Le Parisien ve Le Journal Du Dimanche gazetelerine demeç verdi.

10- KKTC'de CTP ve DP koalisyonunun Meclis'te bütçeyi onaylatmak için gerekli  oyu sağlayamadığı için  istifa ettiği bildirildi.

11- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde  (AİHM) 6 sendika üyesinin Türkiye aleyhine açtığı davada, Türkiye'nin 29 bin Euro ödemesine karar verildi. 

12- Uluslararası Saydamlık Örgütü'nce hazırlanan "2004 Yolsuzluk Algılama  Endeksi"ne göre,  Türkiye'nin 'rüşvet ve yolsuzluk algılama endeksi temiz ülke' sıralamasında 146 ülke içinde 77. sırada yer aldığı bildirildi.

13- Lübnan hükümetinin, Devlet Başkanı Emil Lahud'a istifasını sunduğu bildirildi.

21 EKİM 2004

 

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Antalya İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, AB üyelik süreci ve uyum raporlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baykal, dış dünyada Türkiye'ye büyük haksızlıklar yapıldığını belirterek "Bu rapor, üyelik müzakerelerinin kesinlikle tam üyelikle sonuçlanacağını anlatmıyor. Doğal gelişim içinde müzakerelerin tam üyelikle sonuçlandırılmasını bekliyoruz" dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dış Politika Enstitüsü'nün 30. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen 'Avrupa'ya Hazırlanan Türk Dış Politikası' konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirdiğini ve AB Komisyonu'nun 6 Ekim raporunun da olumlu olduğunu belirterek, Türkiye'nin müzakere sürecinde ayrıcalık değil eşit muamele beklediğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin düzenlediği basın toplantısında, özelleştirme nedeniyle işsiz kalan ve kalacakların kamu kurum ve kuruluşlarına geçici personel olarak yerleştirilmesi için yapılan düzenlemeyle, özelleştirme nedeniyle işsiz kalanlara emeklilik hakkının kazandırılmasının sağlanacağını belirtti. 

4- Fransa'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Paris'te  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı Konseyi'nde (OECD) yaptığı konuşmada, AB'ye katılım müzakerelerinin başlamasının kritik öneme sahip olduğunu ve Türkiye'nin bu sürecin ertelenmesine tahammülü olmadığını belirterek, 17 Aralık'ta karar verecek olan Avrupalı liderlerin de en az Türkiye kadar bu gerçeğin bilincinde olarak hareket edeceklerine ve müzakere sürecini güvence altına alacak bir karar vereceklerine inandığını söyledi.

OECD tarafından hazırlanan Türkiye Raporu, Başbakan Erdoğan'ın OECD Genel Sekreteri Donald Johnston ile düzenlediği ortak basın toplantısında açıklandı.

Raporda, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine başlanması yönündeki tavsiyesi onaylandığı takdirde, uluslararası desteğin artacağı ve Türkiye'nin sağlam büyüme rotasına geçmesinin kolaylaşacağı bildirilmekte, ayrıca, para ve mali politikaların yanında ürün, istihdam ve mali piyasalarla altyapı sektörleri için oluşturulan yeni kurumsal çerçeve ve tarımsal desteklerin, düşük güven, zayıf kurumsal yönetim ve yüksek kayıt dışılıktan oluşan bu üç tuzaktan kurtulmak için fırsat penceresi yarattığı belirtildi.

Başbakan Erdoğan da dünya ekonomisinin küreselleştiğini ve bu çerçevede dengelerin değiştiğini, OECD'nin de bu değişimlere uyum göstermesi gerektiğini söyledi.

Johnston ise AB ile tam üyelik müzakerelerinin başlamasının, Türkiye'deki büyümeye katkıda bulunacağını belirtti.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransız Dış Politika Enstitüsü'nün 25. kuruluş yıl dönümü nedeniyle başkent Paris'te düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, savaş ve insanlık suçlarını yargılayacak Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni kuran Roma Anlaşması'nı imzalayacağını ve onaylayacağını söyledi.  

6- Almanya'da bulunan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından başkent Berlin'de düzenlenen "AB ve Türkiye: Tam Üyelik Müzakerelerine Doğru" konulu seminerde yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye'den 2002 yılında istediği tüm kriterleri yerine getirdiğini belirterek, AB'nin de 17 Aralık'ta verdiği sözde durması gerektiğini söyledi.

7- Asya Güvenlik ve İşbirliği Topluluğu (CICA) tarafından düzenlenen "Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler" konulu konferansa katılmak üzere Kazakistan'da bulunan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada "Bazı Orta Asya ve Ortadoğu ülkeleriyle, Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti dahil toplam 16 ülkenin katıldığı CICA sürecinin uluslararası işbirliğini zorunlu kılan örgütlü suçlar ve terörizm gibi tehditlerle mücadelenin yanı sıra üye ülkeler arasındaki barış ve güvenlik ortamını geliştirip pekiştirecek siyasi ve askeri önlem ve mekanizmaların hayata geçmesine katkıda bulunacağına inanıyoruz" dedi.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği'nin (Eurohambers) Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen Genel Kurul toplantısında yönetim kurulu üyeliğine seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, bu görevinin TOBB olarak Avrupa iş dünyası nezdinde yürütülmekte olan lobi ve ikna çalışmalarına önemli katkı sağlayacağını söyledi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın hükümeti kurma görevini UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu'na verdiği bildirildi. 

10- Portekiz Dışişleri Bakanı Antonio Monteiro basına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'nin istediği kriterleri yerine getirdiğini belirterek, Portekiz hükümetinin 17 Aralık'ta yapılacak AB Zirvesi'nde Türkiye ile müzakerelere derhal başlatılması yönünde tavır alacağını söyledi.

11- İngiltere'nin Washington Büyükelçisi David Manning, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen 'Avrupa ve Amerika'daki Değişiklikler' konulu panelde yaptığı konuşmada "AB'de hepimiz müzakereleri başlatmada anlaştık. Bunun çok olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Bu yolda Türkiye'ye bazı uyarılar yapılsa da ortaya çıkan olumlu bir tavsiye ve önümüzde bir müzakere süreci var. Bunun zaman içinde Türkiye'nin üyeliğini getireceğini düşünüyorum" dedi.

12- İspanya Çevre Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İskenderun Körfezi'nde 6 Eylül'de batan MV Ulla gemisinin içindeki atığın İspanya tarafından alınacağı belirtildi.

                                                                                          22 EKİM 2004

1- Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan, İzmit'in Gebze ilçesinde özel firmaya ait deterjan fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada Türkiye'yi bir yatırım ve üretim heyecanının  sardığını belirterek ''Bu güven ve istikrar ülkesi artık bir çekim  alanı haline geldi'' dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Abdullah Gül, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi Kuzey  Vilayetleri sorumlusu Taki El Mevla ile görüştü.

Görüşmeden sonra  gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mevla, Kerkük'ün Irak'ın ayrılmaz  bir parçası olduğunu ve ayrılmasını istemediklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül de gazetecilerin Başbakanlık Danışma Kurulu İnsan Hakları raporuna ilişkin bir sorusu üzerine,  rapora ilişkin gelişmeleri basından izlediğini, kendilerine böyle  bir rapor sunulmadığını belirterek, kurulun danışma niteliğinde  olduğunu ve Başbakanlığa bağlı çalışmadığını belirtti.

3- Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca  yayımlanan bildiride, Yargıtay'ın bir süredir sistemli ve kararlı bir şekilde sürdürülmekte olan karalamaların hedefi haline  getirildiği  belirtilerek ''Önemli devlet sorumluluğu olan kişilerin yargı ve Yargıtay hakkında çeşitli vesilelerle verdikleri yakışıksız  ve sorumsuz açıklamalara bir kısım kurum ve kuruluşların, basın ve  yayın organlarının da kişisel ikbal ve istikbal ya da ekonomik çıkar  uğruna katıldıkları saptanmış ve bu olumsuzluklar Yargıtay Büyük Genel Kurulu üyelerince esefle karşılanmıştır'' denildi.

4- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında gazetecilerin bir sorusu üzerine, Trabzon havaalanının daha önce alınan kararlar çerçevesinde İngiliz  uçaklarınca zaman zaman kullanıldığını, ABD uçaklarının alanı kullanmasının ise söz konusu olmadığını söyledi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türk Hava Yolları'nın (THY) uzun bir aradan sonra ilk  kargo uçağını filosuna katması dolayısıyla THY Bakım Hangarı'nda  düzenlenen törene katıldı.

            Bakan Unakıtan törende yaptığı konuşmada, globalleşmiş ekonomide ve dünyada THY'nin devlet yapısı içinde  kalmasına imkan ve ihtimal bulunmadığını belirterek ''THY özelleştirmek istediğimiz   bir kuruluşumuz'' dedi.

6- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Samsun'da düzenlenen ve Karadeniz'e kıyısı olan kentlerin belediye başkanları, milletvekilleri ve Alman kredi kuruluşu KFW temsilcilerinin katıldığı "Katı Atıkların Bertarafı" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, çevre sorunlarının giderilmesi yönünde AB fonundan yaklaşık 16.6 milyon euroluk bir kredi olanağı olduğunu, ancak bugüne kadar Türkiye'nin, hiçbir proje hazırlayamaması nedeniyle bunun kullanılamadığını belirtti.

7- CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, bazı CHP milletvekilleriyle birlikte Memur-Sen Genel  Merkezi'ni ziyaret ederek, Konfederasyon Başkanı Ahmet Aksu ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Topuz, toplu sözleşme ve grev hakkı olmayan memur sendikacılığının bir anlam taşımadığını belirterek ''Meclis'te memurlara grev ve toplu  sözleşme hakkı için CHP olarak düğmeye basacağız'' dedi.

8- DEHAP'tan ayrılan kapatılan DEP'in eski milletvekilleri "Demokratik Toplum Hareketi" adıyla yeni bir oluşum başlattı.

9- KESK tarafından düzenlenen ''Sözümüzü Örgütlüyor, Hayatı Değiştiriyoruz'' başlıklı kurultayın açılışında konuşan Genel Başkan Sami Evren ''Kadın sorununun  çözümü, erkek egemen kültürün yok edilmesiyle mümkündür'' dedi.

Öte yandan Evren, Eğitim-Sen Genel Merkezi'nde düzenlediği basın  toplantısında, İnsan Hakları Danışma Kurulu'nda (İHDK) KESK'in de temsil edildiğini belirterek, kamuoyunda tartışılan  rapora imza attıklarını ve sahiplendiklerini  bildirdi.

10- Türkiye'de bulunan AP Yeşiller Grubu, Zaman gazetesine başörtüsüne ilişkin görüşleri konusunda değerlendirmede bulundu. AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost  Lagendijk, talep olursa konuyu Avrupa gündemine taşıyacağını söyledi.

11- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Kazakistan'ın Almatı kentinde yapılan, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'na (CICA)  üye ülkelerin bakanlar toplantısına katıldı.

Bakan Aksu burada yaptığı konuşmada, önlemler kataloğunun, siyasi,  ekonomik, insani, askeri ve çevresel önemli maddeler içerdiğini ve bu  maddelerin hayata geçirilmesi için gerekli mekanizmaların bir an önce  oluşturulması gerektiğini belirtti.

Öte yandan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev toplantıda yaptığı konuşmada, gerginlikler ve insani felaketleri engellemek için ülkeler, dinler ve kültürler arası diyalogun şart olduğunu söyledi.

12- Almanya'nın başkenti  Berlin'de çeşitli temaslarda bulunan TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ve beraberindeki heyet, Birlik 90/Yeşiller Partisi Eşbaşkanları Claudia Roth ve Reinhard Bütikofer ile görüştü. Heyet daha sonra, Sosyal  Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Franz Müntefering ve SPD'li  milletvekilleri Ludwig Stiegler ve Rainer Wend ile bir araya geldi.

Heyet son olarak da Birlik partilerinin (CDU/CSU) federal meclis  grubu başkan yardımcıları Friedrich Merz ve Wolfgang Schaeuble ile  görüştü.

            Sabancı görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Almanya'nın  Türkiye'yi AB üyeliği yolunda destekleyen ülkelerin başında geldiği belirtti. 

13- BM Filistinli Mültecilere Yardım Kurumu (UNRWA), Sderot'a düşen ve iki çocuğun ölümüne neden olan Kassam füzelerinden sonra İsrail  Ordusu'nun Gazze Şeridi'nde başlattığı 17 günlük ''Bedel  Operasyonu''nun kayıplarını açıkladı.

Rapora göre, Gazze'de İsrail Ordusu'nun 200 tank, buldozer, Apaçi helikopterleri ve 2000 askerle giriştiği, 2000 yılı intifadasından bu yana, en geniş kapsamlı operasyonda 107  Filistinli öldü, 431 kişi de yaralandı.

14- Temaslarda bulunmak üzere Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) giden İngiltere'nin Avrupa İlişkilerinden  sorumlu Bakanı Denis MacShane gazetecilere yaptığı açıklamada, GKRY'nin kendilerine,  AB'nin Türkiye ile üyelik müzakerelerini başlatma kararını veto  etmeyeceği güvencesini verdiğini söyledi.

Öte yandan GKRY lideri Tasos Papadopulos'un sözcüsü Marios  Karoyan, Türkiye'nin, Kıbrıs Rum Kesimi'ne, AB üyesi ülkelerle eşit  koşullarda yaklaşım göstermemesi halinde, AB'nin müzakerelere başlama  kararını  veto edebileceklerini  belirtti. 

                                                                                                                                                                                                    23 EKİM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, BM'nin 59. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda "BM çabalarını her zaman destekleyen Türkiye, örgütün güçlendirilmesi ve daha etkin hale getirilmesini güçlü bir şekilde savunuyor" dedi.

            Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de yıl dönümü  nedeniyle bir mesaj yayımladı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Celep beldesinde Belediye Başkanı Nabi Delen'i ziyareti sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, Türkiye'deki yozlaşmanın yargıyı da etkilediğini, kurumun kendi içinde arınması için destek olunması gerektiğini belirtti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Akdeniz Forumu'na katılmak için Fransa'nın başkenti Paris'e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı ve  İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun 'Azınlık Hakları ve Kültürel Haklar  Raporu'yla ilgili eleştirilerde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, AB'ye üyelik sürecinde her iki tarafın da sorumluluklarına ilişkin Cumhuriyet gazetesine değerlendirmede bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener dün yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, toplantıda dış ticaret ve ödemeler dengesi kalemlerindeki gelişmeler ile ekonomik gelişmelerin değerlendirildiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca kamu yatırımlarındaki artış ve ipotekli konut finansman sisteminin (mortgage) devreye girmesi ile birlikte, önümüzdeki yıl inşaat sektöründe çok büyük canlanmanın ortaya çıkabileceğini belirtti.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın soru önergesine verdiği yanıtta, Hazine Müsteşarlığı'nın kayıtlarına göre, 30 Haziran 2004 tarihi itibarıyla yurt dışına yatırım yapmak amacıyla Türkiye'den sermaye ihracı gerçekleştiren 1286 kişi bulunduğunu, bunların 682'sinin tüzel kişilik olduğunu söyledi.

6- Yunan basınındaki 'Ege Denizi'nde gerginlik' haberleri üzerine Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Türk askeri uçak ve gemilerinin ulusal karasuları ve hava sahasında olağan eğitim faaliyetlerini gerçekleştirdiği belirtilerek "Türkiye, Ege'de güven ortamının oluşturulması için samimi çaba harcamaktadır" denildi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van'ın Bostaniçi beldesine bağlı bir ilköğretim okulunda yaptırılan  iki anasınıfın açılışına katıldı.

Açılış töreninde konuşan Bakan Çelik "Bu girişimin ayakta alkışlanması gerekiyor. Okul öncesi eğitim, önem verdiğimiz projelerin başında geliyor. 250 ana sınıfı projesini Van'da başlatıyoruz. Amaç, tüm çocukların bu eğitime dahil olması" dedi.

8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Batman ve Siirt'te incelemelerde bulunduktan sonra SSK hastanelerinin bakanlığına devredilmesi ile ilgili olarak Siirt'te düzenlediği basın toplantısında, herkesin tek bir mantık ve işletim sistemi altında eşit olarak sağlık hizmetlerinden faydalanması için SSK hastanelerini devraldıklarını söyledi.

9- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Parti Meclisi öncesi düzenlediği basın toplantısında, hükümetin memura verdiği zammı eleştirerek "Cumhuriyet tarihinde belki de ilk kez memurlar çareyi yargıya gitmekte buldu" dedi.

10- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa'nın en üst iş dünyası kuruluşu olan Eurochamber'ın yönetimine seçilmesi nedeniyle gazetelerin Ankara temsilcileri ve ekonomi yazarlarıyla bir araya geldi.

Hisarcıkloğlu, AB sürecine ve Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durumu ilişkin değerlendirmede bulunurken hükümetin bazı uygulamalarını eleştirerek, AKP'nin kendisini işsizlerin iktidara getirdiğini unutmaması gerektiğini söyledi.

11- Türkiye İşçi Partili 7 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutularak cezaevine konan  ve Mart 2004'te yanlışlıkla tahliye edilen Haluk Kırcı, Ukrayna'nın başkenti Kiev yakınlarında yakalandı.

12- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, temaslarda bulunmak üzere gittiği Suriye'nin başkenti Şam'da Türkiye-Suriye İş Konseyi toplantısına katıldı. Bakan Coşkun Türkiye'nin bütün kapılarını Suriye'ye açtığını belirterek "Barışa ihtiyaç duyulan Ortadoğu'da Türkiye ve Suriye ilişkileri büyük önem kazanmaktadır" dedi.

13- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'ta görev yapan BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) personel sayısını yüzde 30 azalttı. Oybirliğiyle alınan kararla barış gücünün süresi de haziran ortasına kadar uzatıldı.

            Asker indirimini destekleyen KKTC Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, BM kararında Rum Yönetimi'nden 'Kıbrıs Hükümeti' diye bahsedilmesine tepki dile getirildi. Ayrıca, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs raporundaki gerçeklerin ve Türk tarafının olumlu vizyonunun karara yansıtılmadığı vurgulanarak, bunun bir 'geriye gidiş' olduğu belirtildi.

14- Fransız Yeşiller Partisi tarafından yayımlanan bildiride, AB'nin Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine başlamasına tam destek verildiği bildirildi.

15- Sırbistan ve Karadağ'ın BM yönetimindeki Kosova özerk bölgesinde genel seçimler yapıldı.

16- Irak'ta bir Türk şoförü daha öldürülürken, Bağdat ve Samarra'daki iki ayrı intihar saldırısında en az 20 kişinin öldüğü bildirildi.

 24 EKİM 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Antalya'nın Alanya ilçesinde 'Adliye Binası'nın açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan, son 2 yıl içinde cezaevlerine önemli miktarda pay ayırdıklarını belirterek, hükümetin işkenceye sıfır tolerans anlayışıyla geleceğe yürüdüğünü söyledi.

Törene ayrıca, Adalet Bakanı Cemil Çiçek de katıldı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Yunan  To Vima gazetesine, Türkiye-AB, Türk-Yunan ve Kıbrıs konularını değerlendirdi. AB'yle hükümetler arası ilk toplantının 2005 yılı mart ya da nisan ayında gerçekleştirilmesini beklediklerini belirten Başbakan Erdoğan, Ege sorunu için de uluslararası hukuk çerçevesinde adil, istikrarlı ve kabul edilebilir bir çözüm bulunmasının mümkün olduğunu söyledi. 

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Bağımsız Milletvekili Emin Şirin'in soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayi'nde (TAİ) Amerikan Lockheed Martin Şirketi'ne ait yüzde 42 hissenin, Türk Uçak Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından satın alınacağını söyledi.

4- YTP ile CHP arasında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 2 Ekim tarihli davet mektubuyla başlayan bütünleşme süreci tamamlandı. YTP'nin yapılan kurultayında, partinin feshedilmesi ve CHP'ye katılma kararı kabul edildi.

5- Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde askeri aracın teröristlerin yola döşediği mayına çarpması sonucu, 2 er ölürken, 4 er de yaralandı.

6- Suriye'ye resmi ziyarette bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, başkent Şam'da Başbakan Muhammed Naci Otri  ile bir araya geldi. 

Suriye Ulaştırma Bakanı Markam Obeid'le de görüşen Bakan Coşkun, Suriye devlet demiryollarının rehabilitasyonu konusunda  mutabakata varıldığını belirtti.

7- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi, başkent Tahran'da düzenlediği haftalık basın toplantısında "Avrupalıların bize sunduğu öneri dengesiz. Uranyum zenginleştirme çalışmalarımızın süresiz olarak askıya alınması düşünülemez. Avrupalıların, sundukları önerinin negatif yönlerinin azaltılarak, daha pozitif bir yaklaşım bekliyoruz" dedi.

8- Irak'ın Bakuba kentinin güneyinde, Irak ordusundan 43 askerle 5  sivilin  öldürüldüğü bildirildi.                              

25 EKİM 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Türk Lirası (YTL)  banknot ve madeni paralarının tanıtım toplantısında, YTL ile birlikte güçlü Türkiye, güçlü ekonomi özleminin sona erdiğini belirterek "Paramızdan sıfırların atılması elbette zorlu bir sürecin neticesidir. Daha da önemli olan bu sürecin korunmasıdır. Paramızın yeniden dirilmesi için gelin işbirliği yapalım" dedi.

Toplantıya katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan da YTL'li dönemde paranın değerinin korunmasının esas önemli konu olduğunu söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Süreyye Serdengeçti ise YTL'ye geçiş için acele edilmemesi  gerektiğini, eski paraların da 2005 sonuna kadar geçerli olacağını açıkladı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrasında açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantıda 'Genel Sağlık Sigortası' yasa tasarısı taslağının görüşüldüğünü belirterek, bazı istisnalar dışında bütün sağlık kuruluşlarının tek çatı altında toplanması ve sağlık hizmetlerinin bundan sonra Sağlık Bakanlığı eliyle yürütülmesine ilişkin karar aldıklarını söyledi. 

3- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, Fransa Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Richard Wolsztynski'yi kabulünde, Anadolu Kartalı Eğitimi konusunda Fransa Hava Kuvvetleri'nin ve Wolsztyki'nin yakın ilgisinin sürdüğünü, Fransa'nın 2005 yılında, 4 Mirage 2000 uçağıyla ilk kez Anadolu Kartalı Eğitimi'ne katılmasının planlandığını söyledi.

4- Yargıtay 1. Başkan Vekilliği ve Ceza Genel Kurulu Başkanlığı'na Osman Şirin seçildi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali  Coşkun iki gün süren Suriye temaslarını tamamlayarak, Türkiye'ye  döndü.  Suriye temaslarına ilişkin bir değerlendirme yapan Bakan Coşkun, geçmişte, uzun yıllar Suriye ile ilişkilerin arzu edilen seviyede  gelişmediğine dikkati çekerek, Suriye Devlet Başkanı'nın geçen yıl  Türkiye'ye yaptığı ziyaretin başarıyla sonuçlandığını söyledi. Bakan Coşkun "Suriye ile Türkiye ekonomilerine bakıldığında, birbiriyle bütünleşme ve entegrasyon bakımından potansiyelleri dikkati  çekmektedir. Dış ticaret hacmimizde önemli gelişmeler var. 800 milyon  doları aşan dış ticaret hacminin, en kısa zamanda 3 milyar dolar  seviyesine çıkması mümkündür. Yılların ihmali olduğu için karayolu ve demiryolu ulaştırmasında,  bankacılık hizmetlerinde çeşitli sorunlar vardır. Ama her iki taraf bu sorunların kalkması yönünde çaba sarf etmektedir" dedi.

6- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı Harp Akademileri'nde verdiği bir konferansta, bugün gelinen noktada ekonomik istikrar açısından önemli kazanımlar sağlanmasına rağmen, kat edilmesi gereken daha çok mesafe olduğunu ve reform sürecinin daha ileriye götürülmesi  gerektiğini söyledi.

7- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman İzmir Ticaret Odası'nda "Türkiye-ABD Ekonomik ve Ticari İlişkileri" konusunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yaşama geçirdiği yeni düzenlemelere karşın, aldığı yabancı sermaye oranının yeterli olmadığını belirterek "Yabancı yatırımcıların tam olarak korunduğu, yasal güvence altına alındığına emin değiliz" dedi.

8- Irak'ın yeni Ankara Büyükelçisi Sabah Omran, bir grup gazeteciyle bir araya gelerek gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. PKK'yı bir terör örgütü olarak gördüklerini ve bu tehdidi ortadan kaldırmak için Türk güçleri dahil tüm güçlerle işbirliğine hazır olduklarını belirten Omran, terör örgütünün siyasi isim altında Irak'ta faaliyet göstermesine izin vermeyeceklerini söyledi.

9- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen İngiltere (Galler)  Prensi Charles, İstanbul'da  20 Kasım 2003'te bombalı intihar saldırıları sonucu hasar gören İngiliz Konsolosluğu'nun yeniden hizmete açılış törenine katıldı.

 İstanbul'daki temaslarının ardından Prens Charles, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i Çankaya Köşkü'nde ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Sezer görüşmede, İngiltere'nin Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteğe teşekkür ederek, Kıbrıs konusunda da daha fazla çaba beklediklerini söyledi.

10- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Akdeniz Forumu'nun 11. Dışişleri Bakanları toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye konusunda karışık mesajlar veren AB'den şimdiye kadar yayınladığı bildirileri ve aldığı kararları uygulamasını beklediklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra, AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten Hollanda'ya giderek Dışişleri Bakanı Bernard Bot ile görüştü.

11- Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer Hırvatistan'da yayımlanan Vecernji List gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile AB arasında tam üyelik müzakerelerinin başlamasından yana olduğunu açıklayarak "Türkiye'nin olası katılım tarihi de açıkça belirtilmelidir" dedi.

26 EKİM 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer çeşitli anlaşma, sözleşme ve protokollerin uygun bulunduğuna dair 13 yasayı onayladı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, AB ile ilgili gelişmeler, ekonomi, Türk Ceza Kanunu (TCK) ve SSK mallarının devrine ilişkin çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. Baykal, AB konusunda Türkiye'yi teşvik değil, rencide eden gelişmeler yaşandığını belirterek, yapay bir azınlık tartışması yaşandığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin yıl başından 23 Ekim'e kadar olan dönemdeki ihracatının yüzde 33.2 artarak, 50.2 milyar dolara ulaştığını belirtti.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, gazetecilere DYP'nin öğrenci affına ilişkin verdiği kanun teklifiyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede "Bizim muhalefetten kastımız ana muhalefet partisidir. Affın gündeme getirilmesinin şartı Meclis'te ortak bir iradenin oluşmasıdır" dedi.

5-  Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Bolu Dağı Tüneli ve Geçişi Projesi'ni yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Bakan Ergezen yaptığı açıklamada,1990 yılında ihale edilen projenin, 2006 yılının sonunda mutlaka bitirileceğini söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa Mahkemesi'nin kararı üzerine yeniden yapılan oylamada, Devlet eski Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile Devlet eski Bakanı Recep Önal'ın Yüce Divan'a gönderilmesi kabul edildi.

7- Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Sağlık Komisyonu'nda kabul edildi.

Tasarıya ilişkin açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık reformunun önemli bir adımını oluşturan aile hekimliği uygulamasının yurt geneline yayılmasıyla hastanelerdeki yığılmaların önleneceğini belirterek, pilot uygulamanın gerçekleştirileceği Düzce'de bir yılda 157 milyar lira ile 1 trilyon lira arasında tasarruf beklediklerini söyledi.

8- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yurt dışından partilere yasadışı yardım yapılabileceği gerekçesiyle iade ettiği Dernekler Yasası, TBMM İçişleri Komisyonu'nda aynen kabul edildi.

9- Belediye Yasası, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto gerekçeleri doğrultusunda değiştirilerek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

10- Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan yeni atamalarla Atina, Bağdat ve Pekin gibi önemli merkezlerdeki büyükelçiler değiştirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre, Ortadoğu Dairesi sorumlusu Büyükelçi Tahsin Burcuoğlu Atina'ya, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal  Roma'ya, Bakü Büyükelçisi Ünal Çeviköz de Bağdat'a  atandı.

11- Türkiye'de bulunan İngiltere (Galler) Prensi Charles, Mardin'de tarihi ve dini mekanları ziyaret ederek incelemelerde bulundu. 

12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın başkenti Berlin'de Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Fransa Başbakanı Jean- PierreRaffarin'in de katıldığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Gerekli açıklamalar yapıldı. Çok olumlu bir görüşme oldu" dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra THY'nin 36 adet Airbus tipi yolcu uçağı almasına ilişkin protokol törenine katıldı. Törene Schröder, Chirac, Raffarin'in yanısıra Başbakan Yardımcısı Gül ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan  da katıldılar.

Öte yandan protokol töreni öncesi bir araya gelen Schröder ve Chirac görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Schröder "Komisyon tarafından sunulan İlerleme Raporu, açık ve akıllı bir rapordur. Müzakere yoluyla başlayacak olan bu görüşmelerin neticesinde tabi ki ana hedef Türkiye'nin AB üyesi olmasıdır. 17 Aralık'ta müzakerelerin başlaması için Almanya da Fransa da ortak fikirdedir" dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Birlik 90/Yeşiller Partisi Eşbaşkanları Claudia Roth ve Reinhard Bütikofer ile görüştü. Görüşmeden sonra açıklama yapan Roth, 17 Aralık'ta yapılacak AB Zirvesi'ni ele aldıklarını belirterek "Partimin Türkiye'nin entegrasyon sürecini desteklediğini ve Türkiye için olumlu bir karar çıkmasını ümit ettiğimi söyledim" dedi.

13- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül resmi ziyarette bulunduğu Çek Cumhuriyeti'nde Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ve Meclis Başkanı Lubomir Zaoralek ile görüştü.

Temaslarının ardından Dışişleri Bakanı Cyril Svoboda ile ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı Gül, Çek yöneticilerinin Türkiye'ye verdiği desteği bir kez daha teyit ettiklerini belirterek "İleride aynı evin üyeleri olacağımızı umuyorum" dedi.

14- Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) tarafından Fransa'nın başkenti Paris'te yayımlanan raporda, Türkiye'nin basın özgürlüğü bakımından 115. sırada yer aldığı belirtildi.

15- Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan raporda, ABD'nin teröre karşı savaşta, işkenceyi, zalim ve insani olmayan muameleyi reddetme konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmediği açıklanarak, ABD'nin 11 Eylül'den sonraki tutumu kınandı.

16- İsrail Parlamentosu'nun, Başbakan Ariel Şaron'un Gazze ve Batı Şeria'daki 4 Yahudi yerleşim biriminden çekilmeyi öngören planını onayladığı bildirildi. 

17- Tayland'ın güneyinde Müslüman göstericilerle güvenlik kuvvetleri arasında dün çıkan çatışmalarda 84 kişinin öldüğü belirtildi. 

27 EKİM 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Almanya'nın başkenti Berlin'de Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac  ve  Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile  yaptığı görüşmeyle ilgili Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada,  Türkiye'nin görüş ve beklentilerini liderlere ilettiklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, üye ülkelerle yakın istişare ve işbirliği halinde bulunacaklarını, Avrupalıları Türkiye hakkında bilgilendirmek için daha ciddi, çok daha kararlı bir iletişim kampanyası içerisinde olacaklarını söyledi.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı. Toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Hilmi Özkök, kuvvet komutanları ve diğer kurul üyesi bakanlar katıldılar. 

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada "AB Komisyonu tarafından açıklanan 6 Ekim 2004 günlü rapor ve ülkemizle üyelik görüşmelerin başlatılması yönünde  raporda belirtilen öneri ışığında Türkiye-AB ilişkileri ayrıntılı olarak incelenmiş, 1999 Helsinki kararlarıyla kabul edilen  eşit işlem ilkesi doğrultusunda diğer ülkeler için öngörülmeyen ölçüt ve yöntemlerin Türkiye için de öngörülmesinin gerekliliği vurgulanmıştır" denildi.

Toplantıda ayrıca, Irak'taki gelişmelerin Türkiye'ye yansımaları ve PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın durumu değerlendirildi.

3- Yargıtay 8. Ceza Dairesi,  Yeni Asya gazetesinin sahibi Mehmet Kutlular ve Selam gazetesi yazarı Nurettin Şirin'e, Türk Ceza Yasası'nın 312. Maddesi'nden verilen mahkumiyet kararlarını onadı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan  NTV ve CNBC-e televizyonu ortak yayınında  ekonomiye ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Babacan, hükümetin enerji fiyatlarını elinden geldiğince sübvanse ettiğini, ancak bunun da bir sınırı olduğunu belirtti.

Ayrıca Bakan Babacan, IMF ile yapılacak yeni üç yıllık programda  'IMF'ye olan borçların ötelenmesi ile toplam finansman' konularının henüz netleşmediğini belirterek, bu iki konuda niyet mektubu imzalanıp IMF yönetimi toplandıktan sonra son noktanın konulacağını söyledi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan  2005 Mali Yılı Bütçe Kanun Tasarısı'nı TBMM  Plan ve Bütçe Komisyonu'na sundu. Bakan Unakıtan yaptığı konuşmada 'Vergi Barışı Projesi' olarak adlandırılan af uygulamasından Eylül 2004 itibariyle 4.7  katrilyon lira tahsilat yapıldığını açıkladı.

6- TBMM Genel Kurulu, Anayasa Mahkemesi'nin uyarısı üzerine yeniden yapılan oylamada,  eski Başbakan Mesut Yılmaz ile  Devlet eski  Bakanı Güneş Taner'in 'Türkbank ihalesine fesat karıştırarak devleti zarara uğrattıkları' gerekçesiyle Yüce Divan'a sevkini kararlaştırdı.

7-  Okul aile birliklerinin, okullardaki kantin, açık alan, salon ve benzeri yerleri kiraya verebilmeleri öngören yasa tasarısı TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda kabul edildi.

8- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyelerine ekonomik göstergelerle ilgili bir brifing verdi ve 'Yeni Türk Lirası' ile ilgili tanıtım yaptı. Serdengeçti brifingde, 2005 yılının ilk aylarında enflasyonunun baz etkisi nedeniyle bir miktar artabileceğini, ancak yüzde 8'lik yıl sonu hedefinin tutturulacağını söyledi.

9- "Türkiye'de Yatırım Ortamı Değerlendirmesi Çalışması"  mutabakat zaptı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorking tarafından imzalandı.

 Hisarcıklıoğlu imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yaklaşık 20 yıldır çalıştığı dünya ekonomisine entegre  olma çabalarının başarıyla gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek "Çünkü bugünkü dünya sisteminde, hiçbir ülkenin kapılarını kapatarak, kendi başına yaşıyormuş gibi yapabilmesi mümkün değildir. Artık vizyonumuzu sadece ülkemiz coğrafyasında sınırlı tutamayız. Dünyayı anlamak, eğilimleri doğru okumak zorundayız" dedi. 

Vorkink ise "İş ortamının iyileştirilmesi Türkiye'nin geleceği için hayati önem taşıyor. Bu son 3 yıldaki  büyümenin devam ettirilmesi için de önemli. Bu büyüme ve iyileşme tek başına Türkiye için değil, Avrupa ve AB için de çok önemli" dedi.

10- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Portekiz Parlamento Başkanı Mota Amaral, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile TBMM'de bir araya geldi.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, dün Almanya'nın başkenti Berlin'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile  yaptığı görüşmeyle ilgili  Bakanlar Kurulu'na bilgi verdi. Chirac, Türkiye'nin AB üyeliğinin  Avrupa'nın çıkarına olduğunu, ancak bu konuda henüz sağlanmış bir anlaşma olmadığını söyledi.

28 EKİM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, Türk ulusunun haklı beklentisinin, 17 Aralık'ta yapılacak Avrupa Konseyi'nde katılım görüşmelerine 2005 yılının ilk aylarında başlaması kararının alınması ve Türkiye'ye ek bir koşul getirilmemesi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer "Ülke ve ulus yönünden bölünmez bütünlüğü vazgeçilmez gören tekil devlet, özel yaşam alanında kalmak koşuluyla alt kimlikleri benimser; çünkü, farklı alt kimlikler toplumun zenginliğidir. Birlikte yaşayan toplulukların, kültürel haklar dışında, etnik dinsel, mezhepsel kimliklerinin öne çıkarılması ulus-devleti yıpratmanın ötesinde, ulusal birliğe zarar verecek niteliktedir" dedi.

Ayrıca, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayımlanan 'Ulusa Sesleniş' konuşmasında, dış politika ve ekonomideki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, 2005 yılı için enflasyon hedefinin yüzde 8 olduğunu belirterek "Hükümet olarak ekonomimizi tek haneli enflasyon dönemine eriştirmek konusunda son derece kararlıyız" dedi. Başbakan Erdoğan, 17 Aralık öncesi AB Komisyonu'nun yayımladığı İlerleme Raporu'nun, Türkiye ile müzakerelere başlamanın önünde bir engel kalmadığını ifade eden bir tavsiye kararı olduğunu ve bu kararın dikkate alınacağını belirterek, 17Aralık'ta Türkiye'ye AB ile müzakerelere başlama tarihi verilmesi olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Şanlıurfa'da 18 Ekim 2002 tarihinde kaçak elektrikle mücadele çalışmaları sırasında hayatını kaybeden Elektrik Mühendisi Hasan Balıkçı adına eşi Şengül Balıkçı'ya "Uluslararası Dürüstlük Ödülü" verilmesi nedeniyle düzenlenen  törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yolsuzluğa ağır bir bedel ödediğini belirterek, yolsuzlukla mücadelenin hukuk devleti ilkeleri içinde yapılacağını söyledi. Bakan Çiçek "Hiç kimse hesap vermekten kaçmamalıdır. Açık toplumun gereği de budur. AB'deki toplum yapısı da bunu gerektirmektedir" dedi.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, AB sürecinde ihtiyacın, ortak akıl içinde milli bir politika üretilmesi olduğunu belirterek, Türkiye'de son günlerde ihanet, bölücülük ve azınlık konularının gündeme getirilmek  istendiğini söyledi.

5- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer düzenlediği basın toplantısında, hükümetin IMF merkezli ekonomi programları doğrultusunda tüm kamusal nitelikli hizmetlerin, küresel özelleştirme harekatının tehdidi altına girmiş olduğunu belirtti.

6- İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Amerikan Tekstil Üreticileri Enstitüsü (NCTO) Başkanı Cass Johnson ve Amerikan Üreticileri Ticari Eylem Koalisyonu (AMTAC) Başkanı Augustine D. Tantillo ile birlikte İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü'ne başvurarak, kotaların 2008'e kadar uzatılmasını öngören İstanbul Deklarasyonu doğrultusunda önlem alınması talebinde bulunduğunu söyledi.

7- Resmi ziyaret amacıyla Güney Afrika Cumhuriyeti'nde bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Johannesburg kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi projesine, Güney Afrika Cumhuriyeti'nden bir firmanın talip olduğunu belirterek "Bu işi bir an önce sonuçlandıracağız ve Güney sınırımızda Kıbrıs büyüklüğünde bir alanı organik tarıma açacağız" dedi.

8- ABD Serbest Piyasa Kurulu toplantısına katılmak üzere New York kentinde bulunan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar gazetecilere yaptığı açıklamada, uygulanan ekonomik program sayesinde enflasyon ve reel faizlerin düştüğünü ve makro ekonomik dengelerin olumlu seyrettiğini belirterek, Türk ekonomisinin 17 Aralık'ta AB'den müzakere tarihi alınmasıyla birlikte 2005 yılından itibaren çok önemli bir döneme gireceğini söyledi.

9- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer Federal Alman Meclisi'nde yaptığı konuşmada "Türkiye'nin AB üyeliğini eski Başbakan Konrad Adenauer ve Helmut Kohl dönemlerinde destekleyen CDU, 40 yıl sonra bu politikalarından neden vazgeçtiğini söylemek zorunda. Kohl döneminde Türkiye'ye AB üyeliği sözü verildi" dedi.

 29 EKİM 2004

 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyetin 81. yıl dönümü nedeniyle verdiği resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Sezer azınlık haklarına ilişkin bir soru üzerine, Türkiye Cumhuriyeti'nin etnik esasa değil yurttaşlık esasına dayalı bir yapıyı benimsediğini belirterek "Türkiye'deki azınlıklarla ilgili konu Lozan'da çözülmüştür. Lozan değişemez" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de resepsiyonda, gazetecilerin ''üst kimlikle'' ilgili sorusu üzerine ''Her ülkede bunları uygulamak mümkün değil. Çünkü her ülkenin  jeopolitik yapısı, kültür, güvenlik ve gelirleri farklı. Türk  kimliğinin üst kimlik olmasından korkulacak ya da çekinilecek bir şey  yok. Toplumları bir arada tutmak için herkes bir üst kimlik yaratmak  zorundadır'' dedi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ise Kandil Dağı'ndaki teröristlerle ilgili olarak,  1998 yılında 400'e kadar düşen terörist  sayısının bugün yeniden 2 bine yaklaştığını söyledi. Dünyada cezaevinden yönetilen tek terör örgütünün Türkiye'de olduğunu da belirten Orgeneral Büyükanıt "Avukatlarla ilgili suç duyusunda bulunuyoruz. Yanıt alamıyoruz" dedi.

2- Devlet  Bakanı Kürşad Tüzmen, Dünya Serbest Bölgeler 4. Yıllık Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yabancı sermayeyi global ekonomiye  bir entegrasyon aracı olarak gördüğünü belirterek, yabancıları Türkiye'ye yatırıma davet etti.

3- Mardin'de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali  Babacan, Cumhuriyet'in 81. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törene katıldıktan  sonra Mardin Valisi Temel Koçaklar'ı makamında ziyaret ederek, ilin  sorunları hakkında bilgi aldı.

Bakan Babacan, daha sonra Belediye Başkanı Metin Pamukçu'yu ziyaretinde  yaptığı açıklamada, şu anki bütçenin Türkiye'nin gerçeğini yansıtan bir  bütçe olduğunu belirterek, sırf format olsun diye hazırlanmış bir  bütçe olmadığını söyledi.

4- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İzmit'in Gebze ilçesinde incelemelerde bulundu.  Bakan Pepe, yılbaşına kadar çıkarmayı planladıkları "Çevre Kanunu'nda cezaların ağırlaştırılacağını açıkladı.

5- Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, Cumhuriyet gazetesine kaçak akaryakıt konusunda açıklamalarda bulundu.

6- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, dün TGRT televizyonunda yayınlanan "Ankara'nın Gündemi" adlı programa katılarak, 2005 Yılı Bütçesi, 'Yeni Türk Lirası'na uyum süreci ve AB İlerleme Raporu konularındaki soruları yanıtladı.

7- Dünya Basın Konseyleri Birliği'nin  (WAPC) yasal merkezinin Türkiye/İstanbul olmasına karar verildi.

Basın Konseyi'nce yapılan yazılı açıklamada, WAPC'nin Tanzanya'da gerçekleştirilen 9. Dünya Konferansı ve Genel Kurul toplantısında,  birliğin yasal merkezinin Türkiye/İstanbul olmasına karar verildiği  belirtildi.

8- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta,  dış temsilciliklerde ve KKTC'de  düzenlenen törenlerle kutlandı.

9- Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Özer Oral, dün İstanbul'da yaşamını yitirdi.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'da yayımlanan Üç Nokta gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde  çözümünden yana olan tavrını ilk günden bu yana sürdürdüğünü belirterek, 'Ermenistan ile sınırların açılmasının bu ülkenin tavrına bağlı olduğunu söyledi.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'da yayımlanan La Repubblica gazetesine verdiği  demeçte ''Biz nasıl AB için yükümlülüklerimizi yerine getirdiysek Avrupalı dostlarımız da üzerlerine düşeni yapmalı. Sınavı geçme sırası şimdi  onlarda. Biz Avrupa kriterlerine uyum sürecini tamamladık'' dedi.

12- Maliye  Bakanı Kemal Unakıtan, İngiltere'nin başkenti Londra'da Morgan  Stanley'in düzenlediği toplantıda bir grup yatırımcıyla bir araya  geldi.

Toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Unakıtan, Türkiye'nin ekonomik açıdan bir cazibe merkezi  haline geldiğini belirterek ''Özel sektörüyle kamusuyla Batı'da esen  bu olumlu havadan istifade etmeliyiz'' dedi.

13- Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı tarafından Avrupa'daki müslüman göçmenlerin yeni İslam anlayışını ele alan "Euro islam" araştırması, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. 

Araştırmada "Avrupa'daki Müslümanlar arasında dinsel bir hareketlilik vardır. Ancak bu hareketin yönü, köktendinci İslama yönelik değildir" denildi.

14- AB'nin ilk Anayasası, 25 üye ülkenin devlet ya da hükümet başkanları ile dışişleri  bakanlarının katıldığı bir törenle İtalya'nın başkenti Roma'da imzalandı. 

Törende, Türkiye, Bulgaristan ve Romanya, AB Anayasal Anlaşması'nın "Nihai Sened Bölümü"nü imzaladılar. Nihai Sened'e, Türkiye adına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül imza koydu.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi törende yaptığı konuşmada, 29 Ekim 2004'ün AB için tarihi bir gün olduğunu belirterek ''Avrupa'yı kuranların ütopyası, harika bir  gerçeğe dönüştü. Avrupa'nın artık bir anayasası da var'' dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Roma'daki Türkiye Büyük-elçiliği'nde düzenlediği basın  toplantısında, imzaladığı Avrupa Anayasası nihai senedi ile yaptığı ikili görüşmeleri değerlendirdi. Türkiye'nin AB üyeliğinin uzun bir süreç olduğunu ve bunun devam  edeceğini belirten Başbakan Erdoğan, bu süreçte, 17 Aralık tarihinin Türkiye  için çok önemli olduğunu söyledi.

15- BM Genel Kurulu'nun, ABD'yi 40 yıldır Küba'ya karşı uyguladığı ekonomik, ticari ve mali ambargoya son vermeye çağıran bir karar tasarısını  çoğunlukla kabul ettiği bildirildi. 

16- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, ağırlaşan sağlık sorunları nedeniyle Fransa'nın başkenti Paris'e gitti. 

Öte yandan AB'nin, Arafat'ın tedavisinin ardından Filistin topraklarına dönüşünün garanti edilmesi için İsrail nezdinde girişimde bulunduğu bildirildi.

17- Irak'ın Musul kentinde Türk plakalı bir kamyona düzenlenen saldırıda, sürücünün yaşamını yitirdiği bildirildi.

18- Tayland'ın Müslümanların çoğunlukta olduğu güneyindeki Yala kentinde  meydana gelen patlamada, 1 kişinin öldüğü,  14 kişinin de yaralandığı bildirildi.

30 EKİM 2004

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot ve AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen'e ayrı ayrı mektup göndererek, 17 Aralık zirvesinde Türkiye için verilecek kararın 'muğlak ifadeler içermemesi' uyarısını yaptı.

2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP Milletvekili Orhan Eraslan'ın 'belediyelerde yolsuzluk ve usulsüzlüklerle' ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, 1994 yılından bu yana, belediye görevlileri hakkında 2 bin 560 soruşturma yapıldığını açıkladı.

3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol'un organize suç örgütü lideri Alaaddin Çakıcı ve ülkücü militanlarla ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, ülkücü militanlarla mafya liderlerinin Milli İstihbarat Teşkilatı'nca (MİT) kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bilgilerin yasal koruma altında olduğunu belirterek "Bu tür bilgilerin paylaşılması ve ifşası suç sayılmaktadır" dedi.

4- Emniyet Genel Müdürlüğü'nce sınır kapılarına gönderilen genelgede, pasaportlarındaki doğum yeri hanesine Kürdistan yazdıran ve Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan vatandaşların bundan sonra Türkiye'ye giriş yaptıklarında gözaltına alınacakları, yanlarında Türk kimliği bulunmayanların ise ülkeye kabul edilmeyeceği belirtildi.

5- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan, basında  'Kerkük'e müdahale planı' başlığıyla yer alan ve Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) görüşülen planı da içeren haberlere ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin Irak politikasının; en kötü ihtimalin şimdiden bertaraf edilmesi için Iraklılar ve uluslararası toplumla birlikte çalışılması anlayışına dayandığını belirtti.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Bursa'da bir açılışa katıldıktan sonra partisinin İl Başkanlığı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, YÖK ve meslek liseleri ile ilgili yasa tasarılarını rafa kaldırmadıklarını  söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, Türk Telekom ADSL ve PTT tarifelerinde rahatlatıcı indirimlere gidildiğini belirterek "Herkes internetten faydalansın, herkes internet kullansın diyoruz ve bu amaçla internet erişim hizmetlerinde önemli indirimler yapıyoruz" dedi.

8- İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Hüsnü Öndül, TBMM gündemindeki Ceza İnfaz Yasa Tasarısı ile yeniden gündeme getirilen 'tek tip elbise' düzenlemesine ilişkin yaptığı açıklamada, bazı ülkelerde tek tip elbisenin uygulandığını belirterek "Ama iş atölyelerinde giyilmesi şeklinde. Tutukluların geçirecekleri bütün zaman dilimlerinde özel giysilerle donatılmalarını insan onuruna aykırı buluyoruz" dedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yapılmak istenenin AB standartlarının gerisinde kalmamak olduğunu belirterek "Orasının bir cezaevi olduğunu unutmamak lazım. Elbette orada da bazı kurallar olacak" dedi.

Öndül ayrıca, İHD'nin 12. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun hazırladığı 'azınlık hakları' raporundaki önerileri desteklediklerini bildirdi.

9- Avrupa Kültür Vakfı'nca düzenlenen Avrupa Kültür Ödülleri, İstanbul  Dolmabahçe Sarayı'nda yapılan törenle sahiplerine verildi. Törende Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Başkan Yardımcısı Bernard Schreiner tarafından 'Avrupa Siyaset Ödülü' TBMM ile Meclis Başkanı Bülent Arınç'a verildi.

Başkan Arınç törende yaptığı konuşmada, Avrupa Kültür Vakfı'nın Avrupa'nın çok saygın kuruluşlarından biri olduğunu ve bu ödülü TBMM'ye vermesinden dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, ödülü milletvekilleri ve TBMM'nin manevi şahsiyeti adına aldığını söyledi.

10- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki temasları sırasında gazetecilere yaptığı değerlen-dirmede, döviz kurlarının bugünkü durumunun ihracatçıyı sıkıntıya soktuğunu söyledi.

11- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, seçimde Türk hükümetinden destek beklemedik-lerini belirterek "Öyle bir şey beklemiyoruz. Çünkü biz başkalarına zamanında Türk hükümeti destek verirken karşı çıktık hep. Türk hükümeti iç politikaya karışmamalı dedik. Bu yüzden de biz Türkiye'den bir şey beklemiyoruz. Türkiye hiçbir seçime karışmamalı" dedi.

12- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Günter Verheugen Bild gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa'nın küresel oyuncu olarak ciddiye alınması için 'dünya gücü' haline gelmesi gerektiğini belirtti.

13- Irak'ın Hasva kasabası yakınlarında, Irak güçlerinin sivil araçlara ateş açması üzerine 20'den fazla kişinin öldüğü belirtildi. Ayrıca, başkent Bağdat'taki El Arabiye televizyonunun bürosu önünde bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu  7 kişinin öldüğü, 19 kişinin  yaralandığı, saldırılarda 10 ABD askerinin de yaşamını yitirdiği bildirildi.

14- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın tedavi için Fransa'ya gitmesinin ardından Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu'nun 1960'lı yılların sonundan beri ilk kez toplandığı, toplantıya FKÖ Genel Sekreteri Mahmud Abbas'ın başkanlık ettiği bildirildi. Ramallah'taki toplantı sonrasında Abbas, Filistin halkına ve gruplarına birlikte çalışma çağrısında bulundu.

31 EKİM 2004

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, İstanbul'da düzenlenen 'Osmanlı Saraylarında Sanayi ve Teknoloji Araçları Sergisi'nin açılışına katıldı. Başkan Arınç burada yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Anayasası'nı imzalamasının, Türkiye'nin AB sürecinde önemli bir adım olduğunu söyledi.

2- Denizli Adliye Sarayı'nın açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Eğitim, sağlık, adalet ve emniyet. Bu dört ayağı sağlam tutmazsanız ülkeyi aydınlık yarınlara taşıyamazsınız" dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Şanlıurfa'da Atatürk Barajı'nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin şu ana kadar hep borç stokundan bahsedildiğini belirterek "Ülkemizin borçları büyük olduğu kadar zenginlikleri de büyüktür" dedi.  Atatürk Barajı'nın 4 milyar dolarlık bir proje olduğunu belirten Bakan Babacan ayrıca, Şanlıurfa tünelinin de bitirilmesiyle bölgenin genelinde tarımsal sulama ihtiyacının büyük ölçüde tamamlanacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı Güldal Akşit yaptığı açıklamada, son yıllarda aile içi şiddetin Türkiye'de tartışılan önemli konular arasında yer aldığını belirterek, valilerden şiddetin önlenmesi konusunda 1 yıllık eylem planı hazırlamalarını istedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Konya'da yaptığı açıklamada, dünya petrol fiyatlarındaki değişikliğe paralel olarak artı ve eksi ayarlamalar yapacaklarını belirterek "Bu ayarlamaların sosyal yönünü göz önünde bulunduruyoruz. Örneğin, tüpgaza zam yapmıyoruz" dedi.

6- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanlığı'na Avukat Yusuf Alataş seçildi.

7- Merkezi İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan Dünya Turizm Örgütü (WTO) ilk 8 ayda ülkeleri ziyaret eden turist sayılarını açıkladı. Turist sayısında Mısır ilk sırada yer alırken, Türkiye'nin ikinci sırada bulunduğu belirtildi.

8- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat 'Fileleftheros' gazetesine verdiği demeçte, KKTC ekonomisinin gelişme kaydetmesinin Kıbrıs sorununun çözümünü kolaylaştıracağını, Rum tarafının ise ekonomisi güçlü bir Kıbrıs Türk tarafıyla masaya oturmak istemediğini söyledi.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Meclis Başkanı ve AKEL Partisi Genel Başkanı Dimitris Hristofyas, Yunan 'Khatimerini' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine başlamak için, GKRY'yi tanıması gerektiğini belirtti. 

10- Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Valinakis, Türkiye'nin AB ile tam üyelik müzakerelerine başlamasını veto etmek niyetinde olmadıklarını söyledi.

11- Kuzey Osetya'nın Beslan kentindeki okul saldırısını üstlenen Çeçen lider Şamil Basayev, Rusya'nın Çeçenistan'daki insan hakları ihlalleri devam ederse sivilleri hedef alan yeni saldırılar düzenleyeceklerini söyledi.

12- Irak Başbakanı Iyad Allavi başkent Bağdat'ta yaptığı açıklamada, hükümetin Felluce'deki direniş konusunda sabrının kalmadığını belirterek, yakın zamanda çözüm bulunamaması durumunda askeri operasyonun gündeme geleceğini söyledi.