09.11.2004
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 KASIM 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, yeni yasama yılı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Meclis'in çalışma sistemi ve projeleri hakkında bilgi verdi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Toplantıda, otomotivden alınan ÖTV vergilerinin artırılması,  telif haklarının korunması için eylem planı hazırlanması kararlaştırıldı ve genel sağlık sigortasına ilişkin tasarı da imzaya açıldı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıdan sonra basına bilgi vererek, AB konularında da değerlendirmelerde bulundu. Adli kolluk kuvvetlerinin kurulmasına yönelik yasa hakkında AB ülkelerinde tek bir model olmadığını belirten Bakan Çiçek,  bazı iç taleplerin AB üzerinden dile getirildiğini söyledi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2005 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı'na ilişkin soru ve eleştirileri yanıtlayarak, 2005 yılı bütçesinin içeride ve dışarıda olumlu yankı bulduğunu, yabancı finans çevrelerinin bütçeyi son yılların en güven verici bütçesi olarak nitelendirdiklerini söyledi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, 90 sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan 'Genetiği Değiştirilmiş Organizma-lara (GDO) Hayır Platformu' tarafından Abdi İpekçi Parkı'nda sergilenen "canavar domates balonu"nu ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, genetiği değiştirilmiş ürünlerin saptanması için laboratuar altyapısını iyileştireceklerini  belirterek, halen Türkiye'de tohum dışında GDO'lu ürünlerin ithalinin yasak olduğunu söyledi.

5- Ekim ayı ihracat rakamları Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı tarafından Elazığ'da açıklandı. Satıcı, eylül ayında yüzde 26 olarak açıklanan ihracat artışının, ekim ayında yüzde 20.4 olarak geçekleştiğini bildirdi.

6- Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley'in 'Türkiye'deki İstihdam' konulu raporunda, Türkiye'nin son 10 çeyrekte yüksek ekonomik büyüme yakaladığı, ancak bu büyümenin, daha önceki krizlerde ortaya çıkmış olan işsizlik açığını kapatamadığı bildirildi.

7- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayımlanan Fileleftheros gazetesine verdiği demeçte, Annan Planı'nda değişiklikler yapılmasını görüşmeye ve değişiklik önerilerini sunmaya hazır olduklarını belirterek, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin AB değil, BM şemsiyesi altında yapılması gerektiğini, çözümün ise Annan Planı'ndan çok sınırlı bir ölçüde farklılaşabileceğini söyledi.

8- Irak Devlet Başkanı Gazi Yaver, Kuveyt'te yayımlanan el-Kabas gazetesine verdiği mülakatta, Felluce kentindeki direnişi sona erdirmek için askeri operasyonun doğru seçim olmayacağını, böylesi bir operasyonun devrik lider Saddam Hüseyin yandaşlarına yarayacağını söyledi.

9- Çin'in Henan bölgesinde Han Çinlileri ile Müslüman Huiler arasında meydana gelen çatışmalarda 150'ye yakın kişinin öldüğü bildirildi.

2 KASIM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yedek üyeliğine, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca gösterilen üç aday arasından Yargıtay Üyesi Mehmet Ali Esmer'i seçti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, sivil toplum örgütleri ve bazı sendikaların SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri konusunda hükümete yönelik eleştirilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan bu konuda kararlı olduklarını belirterek, eğitim, adalet, sağlık ve emniyetin kendileri için önemli olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, sağlık sigortasından yoksun tek bir vatandaşın kalmayacağını belirterek, 2005 yılı içinde bu uygulamanın hayata geçirileceğini ve çalışmaların süratle devam ettiğini kaydetti.

Öte yandan Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'ni ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'de bulunan Alman Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Claudia Roth'u makamında kabul etti. Roth ve beraberindeki heyetle görüşmesinde AB müktesebatına uyum çalışmaları konusunda son dönemde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine katkıları nedeniyle Almanya'ya teşekkürlerini iletti. 

Roth da Türkiye ile ilgili yapıcı olmaya çalıştıklarını ancak eleştirilmesi gereken durumlar olduğunu açıkça ifade ettiklerini belirterek, bir dost olarak bunun böyle olması gerektiğini söyledi.

Roth temasları çerçevesinde, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış ile de görüştü.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Avrupa Halklar Partisi Başkan Yardımcısı Nadezhda Mihaylova ile bir araya geldi.

4- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Karargahı'nda düzenlediği aylık basını bilgilendirme toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) görüşlerini açıkladı. Orgeneral Başbuğ, Türkiye'nin üniter devlet yapısında olduğunu belirterek "Üniter devlet, ülke, millet ve egemenlik unsurları ve keza yasama, yürütme ve yargı organları bakımından teklik özelliği gösteren devlet olarak tanımlanır. Buna göre üniter devlette tek bir ülke, tek bir egemenlik ve tek bir millet vardır. Türkiye'nin üniter devlet yapısını tartışmaya açmak TSK tarafından tasvip edilemez" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, 3 Kasım seçimlerinin ardından geçen 2 yıllık dönemi değerlendirdi. Baykal yaptığı konuşmada, devletin kendisini şirket, vatandaşı da müşteri gibi görmeye başladığını belirterek, sosyal sorunların patlama noktasına geldiğini söyledi. Baykal ayrıca, hükümetin IMF orijinli politikalara sosyal bir nitelik kazandırmadığını belirtti.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül,TBMM AB Uyum Komisyonu üyelerine Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili yaptığı ziyaretler ve gelişmeler hakkında bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Gül, AB'den şartsız tam üyelik beklediklerini belirterek, 17 Aralık tarihine kadar milli takım ruhu ile çalışmak gerektiğini söyledi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, Portekiz Dışişleri Bakanı Antonio Monteiro'nun daveti üzerine resmi ziyaret için başkent Lizbon'a gitti.

7- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Sayıştay ve RTÜK'ün 2005 yılına ait bütçe tasarıları kabul edildi.

8- Türkiye-AB Sendikal Koordinasyon Komisyonu Genel Sekreteri John Monks, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile görüştü.

Monks görüşmeler sonrası yaptığı açıklamada, AB sürecinde sıkıntı olmaması için demokrasi, sendika ve çalışma haklarıyla ilgili hususların iyileştirilmesi gerektiğini Başbakan Erdoğan'a ilettiğini söyledi.

9- AİHM, 1995'te gözaltına alınan Abdulsamet Yaman adlı kişinin gözaltında işkence gördüğü iddiasıyla yaptığı başvuruda, Türkiye'nin tazminat ödemesi yönünde karar  verdi.

 3 KASIM 2004

 

1- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2005 yılı bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada,  Başkanlığının 24 bin yeni kadroya gereksinimi olduğunu belirterek, birçok camide vekil imamları görevlendirmek durumunda kaldıklarını söyledi.

2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türk Ceza Yasası'nın (TCY) Uygulanmasına İlişkin Yasa Tasarısı'nın görüşmelerinin ardından gazetecilerin, Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda,  PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın  İmralı'dan  örgütü yönettiği eleştirisine ilişkin sorusu üzerine,  Türkiye'de cezaevi yönetiminin nasıl olacağının, orada kalan tutuklu ve hükümlülerin, avukatları ve yakınlarıyla nasıl görüşeceğinin kanunlarla belirlendiğini belirterek, Öcalan'a hiçbir ayrıcalık yapılmadığını söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik  '2. Bilişim Şurası Sonuç Raporu'nun tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, bu yıl Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan alınacak kredilerle 8 bin bilgi teknolojisi sınıfı oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. İnternet altyapısının bütün okullara ulaşması için çaba gösterdiklerini belirten  Bakan Çelik, bu süreci 2005 yılı sonuna kadar tamamlamayı amaçladıklarını kaydetti.

4- TBMM Adalet Komisyonu'nda, Türk Ceza Yasası'nın (TCY) uygulanmasına ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

5- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) Pamukbank'ın Halkbank'a  devri için onay  verdiği bildirildi.

6- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), bu yılın ekim ayında toptan eşya fiyatlarının (TEFE) yüzde 3.23, tüketici fiyatlarının (TÜFE) ise yüzde 2.22 arttığını açıkladı.  Ekim ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TEFE'de  yüzde 15.48, TÜFE'de ise yüzde 9.86 olarak gerçekleşti.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) dün gerçekleştirilen Sanayi  Odaları Başkanları toplantısının ardından oluşturulan ortak bildiri, TOBB tarafından yazılı olarak kamuoyuna duyuruldu. Bildiride "Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, aralık ayında Türkiye'nin AB üyeliği perspektifinin netleşmesiyle TL'nin bir miktar daha değer kazanmasının beklendiğini, bu durumda Merkez Bankası'nın da yeniden döviz alım ihalelerine başlaya-bileceğini ifade etmiştir" denildi. 

8- Şampiyonlar Ligi eleme grubunda, Fransa'nın Lyon takımı ile deplasmanda karşılaşan  Fenerbahçe futbol takımı 4-2 yenildi.

9- Resmi ziyaret amacıyla Türkiye'de bulunan Almanya Federal Meclisi Yeşiller Partisi  Eşbaşkanı Claudia Roth  İstanbul'daki temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında, reformların ne kadarının hayata geçirilip geçirilmediğini incelemek amacıyla  Türkiye'ye geldiklerini belirtti.

10- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman yaptığı açıklamada, ABD'deki başkanlık seçimi sonuçlarının ABD'nin Türkiye'ye yönelik dış politikasında büyük değişiklikler getirmeyeceğini belirterek, farklı yönetimler altında gelişen 'stratejik ilişkilerin' süreceğini  söyledi.

11- Resmi ziyaret amacıyla Portekiz'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Antonio  Monteiro ve Meclis Başkanı Mota  Amaral ile bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Gül, Monteiro ile birlikte düzenlediği basın toplantısında "17 Aralık'taki Brüksel zirvesinden olumsuz bir cevap beklemiyorum. Tüm AB liderleri bu konu ile ilgili fikirlerini beyan ettiler" dedi.

Monteiro ise Portekiz'in Avrupa Komisyonu'nun  6 Ekim'de sunduğu  tavsiye raporuna göre hareket edeceğini  ve Türkiye ile müzakerelere başlanmasına evet diyeceğini belirtti.

12- ABD'de dün yapılan seçimini, Cumhuriyetçi Başkan George W. Bush'un  ikinci kez kazandığı bildirildi.

13- Fransa Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'nun, AB'nin Türkiye'ye tam üyelik yerine 'imtiyazlı ortaklık' vermesini talep eden bir önergeyi reddettiği açıklandı.

14- Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin geçen ay yapılan devlet başkanlığı seçimini kazandığı bildirildi.

4 KASIM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanlığı'na yeniden seçilen George W. Bush'u kutladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, iki ülkenin tarihi ilişkilerinin derinliğine işaret ederek, başta teröre karşı savaş olmak üzere ikili işbirliğinin her alanda daha da ileriye götürülmesi temennisini dile getirdi. Başbakan Erdoğan'ın kutlama mesajında ise "ABD Türkiye için bir dost, müttefik, bölge ve dünya sorunlarında da başlıca ortaktır" denildi.   

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Irak ve Kerkük'teki gelişmelere değinerek, Irak Kürdistan Demokratik Partisi Lideri (KDP) Mesut Barzani ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Lideri (KYB) Celal Talabani'yi eleştirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Torbalı ilçesinde düzenlenen pamuk mitingine katılmak üzere İzmir'e gitti. Baykal, Adnan Menderes Hava Limanı'nda gazetecilere yaptığı değerlen-dirmede, George W. Bush'un yeniden ABD Başkanı seçilmesiyle, insanlığın yenilenme ve değişim umudunu ertelemek zorunda kaldığını söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, alkollü araç kullanılması halinde sürücü belgelerini geçici olarak geri alma yetkisini trafik görevlilerine bırakan yasa hükmünün, Anayasaya aykırı olmadığına karar verdi. Karar  Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Yargıtay, AKS Televizyonculuk AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Erol Aksoy ile yönetim kurulu üyeleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Osman Birsen ve Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün de aralarında bulunduğu 12 kişi hakkında sahte fatura kullanma ve vergi kaybına neden oldukları suçundan verilen beraat kararını bozdu ve zaman aşımı olduğu gerekçesiyle davanın ortadan kaldırılmasına karar verdi.

6- Devlet Bakanı Beşir Atalay TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, enflasyon sepeti belirlenirken en az binde bir oranında tüketilen malların alındığını, ancak zaman içinde değişiklikler olduğunu belirterek, yeni sepette 200'e yakın yeni ürünün yer alacağını ve enflasyon ölçümünün, 1 Ocak 2005'den itibaren bu sepete göre gerçekleştirileceğini bildirdi. Bakan Atalay ayrıca, Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) milli gelir hesaplarını Avrupa Hesaplar Sistemi'ne göre gözden geçirdiğini ve revize ettiğini  söyledi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Gümrük Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ile DİE ve DPT'nin 2005 yılı bütçelerinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerinde yaptığı açıklamada, ihracatçının döviz kurundan uğradığı kaybın 'ücretlerdeki azalma ve verimlilikteki artışla kapatıldığını' söyledi. Ayrıca ithalattaki artışın dikkatle izlenmesi gerektiğini belirten Bakan Tüzmen "Tüketim talebinde artışın 2005 yılında büyük ölçüde doyuma ulaşması, hız kaybetmesi bekleniyor" dedi.

8- Devlet Bakanı Güldal Akşit, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun dün yapılan oturumunda, sokakta yaşayan ve çalışan çocuklarla ilgili bakanlığının yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Bakan Akşit, Türkiye'de 40 bin 205 çocuğun sokakta yaşayıp çalıştığını ve 3 bin 57'sinin madde bağımlısı olduğunu belirterek, çocuğunu sokakta çalıştıran 692 aile hakkında yasal işlem yapıldığını ve bunlardan 85'ine ceza verildiğini söyledi.

9- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM Genel Kurulu'nda, CHP İstanbul Milletvekili  Hasan Aydın'ın F tipi cezaevlerine ilişkin eleştirilerini yanıtladı. Bakan Çiçek, ister istemez bir güvenlik standardını buralarda gerçekleştirmek zorunda olduklarını belirterek, herşeyin dört dörtlük olmadığını, ancak F tipi cezaevleriyle L tipi denilen 7 kişilik koğuşlardan oluşan bu cezaevlerinin Türkiye'ye yıllık maliyetinin 20 trilyon lira olduğunu açıkladı.

10- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yaptığı açıklamada, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına memur alımı için toplam 48 bin kadro  kullanma izni verileceğini belirterek "Biz 20 bin öğretmen kadrosu alacağız. Bunun yarısını şubat sonunda, yarısını da ağustos sonunda değerlendireceğiz" dedi.

11- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, TGRT televizyonunda yayınlanan 'Ankara Gündemi' adlı programda, sosyal güvenlik konularında hedeflenen reformların yapılmak zorunda olduğunu ve bütçeden yapılan transferlerle bu işin sürdürüle-meyeceğini belirtti.

12- TBMM Genel Kurulu'nda, yeni Türk Ceza Yasası'nın yürürlük ve uygulamasıyla ile ilgili yasa tasarısı kabul edildi.

13- AB Genel Sekreteri Büyükelçi Murat Sungar, İstanbul'da Galatasaray Üniversitesi Avrupa Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi'nce "Türkiye ve AB: Topluluk Müktesebatına Uyum" konusunda düzenlenen "4'üncü Avrupa Günleri" sempozyumunda yaptığı açılış konuşmasında, AB İlerleme Raporu'nun, müzakere sürecini zorlaştıran ve bizzat Türkiye için geliştirdiği izlenimi uyandıran unsurlar içerdiğini belirtti.

14- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, yüzde 56.8'ine sahip olduğu Ataköy Turizm Grubu'nu satışa çıkardı. Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Ataköy Grubu şirketlerinin özelleştirilmesiyle ilgili İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom'un özelleştirme ihalesine de bu ay içinde çıkılacağını belirtti. Kilci ayrıca, bu yılın ilk 10 ayında 1 milyar 114 milyon dolarlık özelleştirme geliri sağlandığını kaydetti.

15- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, İstanbul'da Marmara Üniversitesi İktisat Kulübü tarafından düzenlenen 'Büyüme Sürecinin Finansmanında Sermaye Piyasalarının Rolü' konulu toplantıda yaptığı konuşmada "Yeni Türk Lirası'na geçişle ilgili tedbirleri aldık, sermaye piyasasında herhangi bir aksaklık olmayacak" dedi.

16- DİSK Yönetim Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın SSK hastanelerinin çalışanlara devrine ilişkin önerisini kabul ettiğini açıkladı. Konfederasyon tarafından yapılan yazılı açıklamada, uzlaşma sağlanmadan böyle bir taslağın Meclis'e sevk edilmesinin doğru bulunmadığı, bu yanlış adımdan geri dönülmesinin istendiği belirtildi.

17- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, TÜSİAD tarafından yayımlanan Görüş dergisinde yer alan yazısında, ekonominin artık rayına oturduğunu belirterek, bundan sonra daha büyük işlerin yapılması gerektiğini, ancak bazı köhnemiş yapıların kökünden değiştirilmesinin şart olduğunu kaydetti.

18- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) eski başkanlarından Burhan Felek, ölümünün 22'nci yıldönümünde İstanbul'da düzenlenen törenle anıldı. Ayrıca TGC'de düzenlenen tören ile "Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri" sahiplerine verildi.

19- Beşiktaş futbol takımı, UEFA Ligi'ndeki ilk maçında İstanbul'da İspanya'nın Athletic Bilbao futbol takımını 3-1 yendi.

20- Resmi temaslarda bulunmak üzere Portekiz'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkent Lizbon'da Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin AB üyeliği hakkında bilgi verdi. Saapaio ise yaptığı konuşmada  "Aralık ayında Türkiye'ye müzakere tarihi verilmeli. Türkiye'nin müzakere süreci de Portekiz gibi uzun sürebilir. Önemli olan yıkılmamak" dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Lizbon'da bulunan Türk basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

21- AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının bir araya geldiği AB zirvesi Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. AP Başkanı Josep Borrell  düzenlediği basın toplantısında, AB Konseyi'nin Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasına ilişkin karar vereceği aralık ayındaki AB zirvesinden önce, AP'nin görüş bildireceğini açıkladı.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün temsil ettiği, AB devlet ve hükümet başkanlarının katıldıkları ara zirvede; adalet ve içişleri, işsizlik, AB'nin sosyal ve ekonomik boyutu ile rekabet konuları ele alındı. Ayrıca AB liderlerinin oy birliği ile aldığı karara göre, Türkiye'ye müzakere tarihi verilip verilmeyeceği ile ilgili 'genişleme' adı altındaki gündem maddesi 17 Aralık'ta yapılacak AB zirvesinde ele alınacak.

22- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet gazetesini ziyaretinde, KKTC'deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Denktaş, istifa eden Başbakan Mehmet Ali Talat'ın, hükümet kurulması çalışmalarında tekrar görevlendirile-bileceğini söyledi.

23- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri  Tasos Papadopulos, Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareketinden önce Rum basınına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye üyeliği hakkında "Türkiye, yükümlülüklerini yerine getirmezse tarih göremez. Kıbrıs Cumhuriyeti'ni resmen tanıması, sadece bize karşı değil AB'ye karşı bir yükümlülüktür" dedi.

Öte yandan Brüksel'de,  AB Ortak Dış Siyaset ve Savunma Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile görüşen  GKRY Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu  ise Rum tezlerinin kabul edilmemesi halinde, Türkiye'nin AB sürecini veto edecekleri uyarısında bulundu.

24- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, BBC Radio 4'e verdiği demeçte, uranyum programı için İran'a ABD'nin askeri saldırı düzenlemesi ihtimaline ilişkin bir soruyu "İran'a askeri bir saldırıyı haklı çıkaracak hiçbir şart görmüyorum" şeklinde yanıtladı.

25- ABD Başkanı George Bush seçim sonrası düzenlediği ilk basın toplantısında, tüm ülkeleri terörle mücadele için birleşmeye çağırdı. Ortadoğu'da barışın sağlanmasının, dünya barışı için çok önemli olduğunu ve başkan olduğundan beri bunun için çalıştığını belirten Başkan Bush ayrıca, Irak'ta yapılacak genel seçimler ve istikrarın sağlanması için Irak hükümetiyle birlikte çalışacağını söyledi.

26- ABD'nin Şam Büyükelçiliği sözcüsü Briand O'Rourke, Şam Büyükelçiliği'nin güvenlik nedeniyle halka kapatıldığını bildirdi.

5 KASIM 2004

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Türk Diş Hekimleri Birliği'nin 10. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmediğini belirterek, devlet kademeleri tarafından bu konunun yeterince sahiplenilmediğini söyledi.

2- TBMM Adalet Alt Komisyonu, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK)  Tasarısı'nın tutuklama, yakalama ve tazminatla ilgili maddelerini bazı değişikliklerle kabul etti.

3- Bazı sivil toplum örgütleri, YÖK'ün kuruluş yıl dönümü nedeniyle Ankara ve İstanbul'da protesto gösterisi  düzenlediler.

4- AB zirvesi için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Rudolf Bot, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve AB yetkililerinin katıldığı aday ülkeleri bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Fransa'daki tartışmaları takip ettiklerini belirterek, bu tartışmaların Türkiye değil AB konusunda olduğunu, bunu görmek ve anlamak gerektiğini, bu tartışmaların böyle bir döneme rastlamasının nedeninin Türkiye'ye ödetilemeyeceğini söyledi.

5- AB zirvesi için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile üyelik müzakerelerin başlatılmasına ve 25 üye ülkenin arasına katılmasına tam destek verdiğini belirterek, müzakerelerin sonucunun üyelikle sonuçlanacağının kesin olmadığını söyledi.

6- Avam Kamarası'nda  konuşan İngiliz Devlet  Bakanı Denis  MacShane,  Türkiye'yi KKTC'deki  askerlerinin  sayısını azaltmaya  çağırdı. 

7- Çeçenistan'da  güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, 2 Türk  vatandaşının öldürüldüğü bildirildi.

6  KASIM 2004

 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç çeşitli açılışlarda bulunmak üzere gittiği Manisa'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 17 Aralık'ta müzakere tarihi alacağını belirterek "AB'ye üye olunca egemenlik devredilmez, paylaşılır" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çeşitli açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Rize'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu tarafından hazırlanan ve kamuoyunda tartışma yaratan 'Azınlık Raporu'nun kendi talebi olmadan hazırlandığını belirterek "Raporun bize sunulmadan basına dağıtılması etik olmadı" dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmir'de yaptığı konuşmada, AKP'nin Atatürk devrimleri ve cumhuriyete karşı tepki duyan bir siyasi geleneğin partisi olduğunu belirterek, takiyye de olsa cumhuriyet dinamikleri doğrultusunda ülkeyi yönetmek zorunda olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener dün yapılan  Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısına ilişkin bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Şener toplantıda, pamuk üretimi ve üreticisinin durumu, kayıtdışı ekonomi ve ekonominin gidişatının ele alındığını söyledi.        

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) YTL'yle ilgili organizasyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan ekim ayı enflasyon rakamlarının yüksek çıkmasını beklediklerini belirterek "2004 enflasyon hedefinin tutturulması konusunda bir endişemiz yok. 2004 enflasyon hedefi tamam" dedi.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye-Irak Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, Gharraf petrol üretim sahasında Türk firmalarıyla ortak üretim yapılması için görüşmelere başlanması konusunda anlaşıldığını söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul'da Finans Dünyası Yayın Kurulu'nun (FİDYK) toplantısında yaptığı konuşmada, geçen yılın aralık ayında Türk Telekom'un özelleştirilmesiyle ilgili hazırlanan takvim çerçevesinde çalışmaların sürdüğünü belirterek "Bu ay içerisinde özelleştirme ilanına Özelleştirme İdaresi Başkanlığı çıkacak" dedi.

8- Anayasa Mahkemesi'nin, kamu finansmanı ve borç yönetimi konusundaki bütün anlaşmaların Resmi Gazete'de yayımlanmadan yürürlüğe girmesini öngören yasa hükmünü iptal eden kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Bandrol uygulamasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yeni yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- Portekiz Meclis Başkanı Mota Amaral, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin Cumhuriyet gazetesine değerlendirmede bulundu.

11- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik resmi bir ziyaret için gittiği Kazakistan'da başkent Astana ve Almatı kentindeki Türk okullarını ziyaret etti. Bakan Çelik, Kazakistan'daki Türk okullarının, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in hayalindeki eğitim projesini hayata geçirdiğini söyledi.

12- Irak'ın çeşitli kesimlerinde direnişçilerin düzenlediği intihar saldırılarında ve çıkan çatışmalarda 50'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

13- Filistin Başbakanı Ahmet Kurey, Devlet Başkanı Yaser Arafat sonrası yeni bir kaos ortamına meydan vermemek için Gazze'de Filistin örgütleriyle toplantı yaptı. Filistinli örgütler, toplantıda Arafat sonrası kurulacak yönetim mekanizmasında söz hakkı istedi.

14- Batı Afrika ülkelerinden Fildişi Sahili'nde, hükümet güçlerinin Fransız askerlerinin kullandığı bir üsse düzenlediği saldırıda, 9 Fransız askeri ve bir Amerikalı sivil ölürken, 23 Fransız askerinin de yaralandığı bildirildi. Olay üzerine Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Fildişi savaş uçaklarının yok edilmesi emrini verdi.

 7 KASIM 2004

1- Rize'nin Çayeli ilçesinde bir dizi etkinliğe katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ve Ankara'da yapılan YÖK gösterilerini değerlendirerek "Düşünce özgürlüğünün yolu bu değil" dedi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Gaziantep'te düzenlenen 'Belediye Başkanları Toplantısı' öncesinde yaptığı açıklamada, 2004 ihracatının 62 milyar dolara yaklaşacağını,  ithalatın da büyük oranda azalacağını söyledi.

3- Türk-İş Yönetim Kurulu'nca SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri konusundaki kanun tasarısı ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, tasarının Anayasanın çerçevelediği hukuk anlayışına aykırı olarak çıkarılmak istenildiği belirtilerek "Türk-İş, işçi ve emeklilerin kendi öz malı olan SSK sağlık tesislerini, çağdaş bir biçimde yönetilmesi  için devralmaya hazırdır" denildi.

4- Cumhuriyet döneminin ilk kadın yazarlarından olan Cahit Uçuk, İstanbul'da yaşamını yitirdi.

5- Irak hükümet sözcüsü Tayir Hasan el Nakıp başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, ocak ayında yapılacak seçim öncesi güvenliği sağlamak için 60 günlük olağanüstü hal ilan edildiğini, ancak uygulamanın ülkenin kuzeyindeki Kürt bölgelerini kapsamayacağını söyledi.

Öte yandan başkent Bağdat'ın batısındaki El Anbar bölgesindeki 3 polis karakoluna düzenlenen saldırılarda, 22 güvenlik görevlisinin, Necef'te ise direnişçiler tarafından kaçırılan 12 Irak Ulusal Muhafızı'nın öldürüldüğü bildirildi.

6- İran ile AB üyesi İngiltere, Almanya ve Fransa'nın katılımıyla başkent Paris'te yapılan görüşmelerde, Tahran yönetiminin nükleer programı konusunda  ön anlaşmaya varıldı.

Görüşmelerde, İran heyetine başkanlık eden Hüseyin Musaviyan yaptığı açıklamada, anlaşmayla İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne götürülmesine gerek kalmayacağını söyledi.

7- Fildişi Sahili'nde yönetimin, Bounake kentine düzenledikleri saldırılarda, 9 Fransız askerin yaşamını yitirmesinin ardından, yapılan misilleme sonucu 30 kadar Fildişi vatandaşının öldüğü bildirildi.

8- Makedonya nüfusunun yüzde 22.7'sini oluşturan Arnavutlara yoğun yaşadıkları yerlerde özerk yetkiler tanınmasını öngören yasa, halkoylamasına yeterli katılım olmayınca düştü.

8 KASIM 2004

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkan-lığında toplandı. Toplantıda dış politikadaki gelişmeler, AB süreci, tarım sorunları ve güncel iç gelişmeler ele alındı. Toplantının ardından basına açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda sokak çocuklarının durumu ve son günlerde artan kapkaç olaylarının görüşüldüğünü belirterek, sorunun çözümü için Devlet Bakanı Güldal Akşit başkanlığında İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan oluşan bir komisyon kurulduğunu bildirdi.

2- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesinin görüşülmesi sırasında "Kerkük'e müdahale planının ne olduğu ve ABD'nin tehdit oluşmadan önlem alma politikasının Türkiye tarafından da benimsenip benimsenmediğine" ilişkin sorulara yanıt verdi. Bakan Gönül "Kerkük'te geçici anayasa olarak düzenlenen 52. madde, Kerkük'ü mevcut idari bölümlerin dışına çekmiştir. Bizim buradaki hassasiyetimiz bunun devamının sağlanmasıdır. Çünkü biz Kerkük'ün ne petrolüne meraklıyız ne bir başka ülkenin insanlarının birbirinden ayrılmasına  meraklıyız. Orada bir devlet vardır; bu devletin de ulusal hukuka uygun hareket etmesini temenni ediyoruz" dedi.

3- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, derneğin Avusturya'nın başkenti Viyana'da Avusturya Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği ile birlikte düzenlediği "Viyana Ekonomik Forumu" adlı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye üye olması durumunda korkulduğu gibi bir göç yaşanmayacağını söyledi.

4- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara, 22-23 Kasım'da Mısır'da gerçekleştirilecek Uluslararası Irak Konferansı öncesinde dört ülkenin ortak pozisyon belirlemesi için başkentleri ziyareti çerçevesinde Türkiye'ye geldi. Şara ilk önce Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Görüşmede Irak ve Filistin'deki gelişmelerin yanı sıra bölgesel sorunlar da ele alındı.

5- İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Eliezer Shkedy, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil İbrahim Fırtına'yı ziyaret etti. Görüşmelerde, iki ülke hava kuvvetlerinin ilişkileri ve işbirliği olanaklarının geliştirilmesi konuları ele alındı.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Mehmet Ali Talat'ı hükümeti kurmakla görevlendirdi.

7- Irak Başbakanı İyad Allavi düzenlediği basın toplantısında, Irak ve uluslararası güçlere Felluce operasyonu için tam yetki verdiğini belirterek, Felluce ve Ramadi'de sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve Ürdün, Suriye sınırlarının yanı sıra Bağdat Havaalanı'nı 48 saat süreyle uçuşlara kapattıklarını açıkladı.

Öte yandan, Irak'ın Felluce kentine ABD güçleri tarafından düzenlenen operasyonda 42 kişinin öldüğü bildirildi.

9 KASIM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'ün 66. ölüm yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Atatürk'ün mirasını geleceğe taşıyabilmek için Türkiye ve bağımsızlığa her koşulda sahip çıkılması, laik ve demokratik Cumhuriyetin yaşatılması gerektiğini belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara'yı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. El Şara temaslarının ardından Türkiye'den ayrılarak İran'a gitti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dış politika konusunda yaptığı sunuşta, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'la telefon görüşmesi yaptığını belirterek, Irak'ın Felluce kentindeki operasyon konusunda Powell'ın kendisine bilgi verdiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül,  ABD'ye Türkiye'nin sivillerin zarar görmemesi konusundaki hassasiyetini ilettiklerini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, İstanbul'da Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen Konut Finansmanı ve Türkiye Konferansı'nda yaptığı konuşmada, başarılı bir konut finansman sisteminin aynı zamanda kaçak yapılaşmayı önleyeceğini ve planlı kentleşmeyi sağlayacağını belirtti. Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, 2003-2004'te gerçekleştirilen yüzde 6.5'lik faiz dışı fazlanın 2005'te de sürdürüleceğini söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Cumhur Ersümer'in Yüce Divan'a sevkine ilişkin kararın iptal istemini oybirliğiyle reddetti.

6- Yargıtay 8. Dairesi, kapatılan Refah Partisi'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın Türk Ceza Yasası'nın (TCY) 312/2 fıkrası uyarınca aldığı mahkumiyetinin 'geçmiş hükümlülüğün vaki olmamış sayılması' istemini reddeden,  kaldırılan Diyarbakır 1 No'lu DGM'nin kararını bozdu.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, yabancı bir otomobil şirketinin Türkiye'de üretime başlamasının 10. yılı dolayısıyla Adapazarı'ndaki tesislerinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yabancı sermaye yatırımlarını çekmek konusunda gösterdikleri çabaların sonuçlarını vermeye başladığını ve yılın ilk 9 ayında doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının 2.2 milyar dolara ulaştığını söyledi. 

8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, pilot illerde uygulanmaya başlanması öngörülen aile hekimliğinin tüm illere yayılması için 2007 yılının sonunu hedef aldıklarını bildirdi.

9- TBMM Genel Kurulu, eski Bayındırlık ve İskan bakanları Koray Aydın ve Yaşar Topçu'nun Yüce Divan'a sevkine karar verdi.

10- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey, Avustralya'da yayımlanan The Sydney Morning Herald gazetesine verdiği demeçte, İsrail'in nükleer silahlarının Ortadoğu barışı için engel oluşturduğunu söyledi.

11- Irak'ın Bakuba kentinde, direnişçilerin polis karakollarına düzenlediği saldırıda 45 polisin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Fildişi Sahili'nin başkenti Abidjan'da, binlerce göstericinin Fransız okullarını ateşe vermesi ve evleri yağmalaması sonucu çıkan çatışmalarda, Fransız birliklerinin 3 gün içinde 50 Fildişi vatandaşını öldürdüğü bildirildi.

10 KASIM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı'nda düzenlenen "Dış Kaynaklarda Atatürk ve Atatürk'e Bakış" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada,  laikliğin Atatürk  devrimlerinin özü, ulusal birliğin temeli ve toplumsal barışın en önemli güvencesi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, basında yer alan azınlık tartışmalarına ilişkin olarak, Lozan Barış Anlaşması ile çözülmüş konuların sorunmuş gibi gündeme taşınmasının yararı olmadığını belirterek "Tarihimiz birlik ve beraberliğimiz, bölünmez bütünlüğümüzü bozmaya yönelik hareketlerin başarıya ulaşamayacağını gösteren örneklerle doludur" dedi.

Toplantıya katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise "Milli egemenlik, milli devlet, laiklik gibi kavramların demokratik gelişmeye paralel şekilde yeni anlamlar kazandıkları, hayatın ve dünyanın bütünü gibi değişime açık oldukları unutulmamalıdır" dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Irak Geçici Hükümeti'nin Devlet Bakanı Vail Abdüllatif'i kabul etti. Abdüllatif, Felluce'de yapılan askeri operasyonunun halkın isteğiyle gerçekleştirildiğini savunan Başbakan İyad Allavi'nin yazılı mesajını iletti.  Başbakan Erdoğan ise sivil halkın can güvenliğinin gözetilmesi gerektiğine  dikkat çekerek güç kullanılmasından duyulan rahatsızlığı aktardı.

2- Anayasa Mahkemesi, 3 ayı geçmeyen hapis cezalarında ön ödeme yapılmaması halinde yargılama sonunda verilecek cezanın yarı oranında artırılmasını öngören Türk Ceza Yasası (TCY) hükmünü Anayasaya uygun buldu.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Shigeo Katsu ile Hazine Müsteşarlığı'nda bir araya geldi.  Bakan Babacan, Dünya Bankası ile uyum içinde çalıştıklarını ve kendi dönemlerinde Türkiye'nin, ilk defa Dünya Bankası ile bir program tamamladığını belirtti.  Katsu da  AB süresince Türkiye'yi desteklediklerini belirterek, AB'ye entegrasyonunda Dünya Bankası'nın Türkiye'nin yanında olduğunu söyledi.

Katsu ayrıca, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener  ile bir araya geldi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü TBMM'de yaptığı konuşmada, bakanlığının AB süreciyle ilgili yaptığı hazırlıklar  konusunda bilgi verdi.  Bakan Güçlü,  AB ile ilgili, bakanlıkta yedi alt çalışma grubu oluşturduklarını ve bu kapsamda 12 kanun, 142 adet tüzük ve yönetmelikle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki sunuşunda, nükleer santrallerin 2012 yılından itibaren devreye alınacağını bildirdi.  Bakan Güler ayrıca, Türkiye Atom Enerjisi  Kurumu'na, yürütülen çalışmalar kapsamında  2004-2014 yıllarını içeren "Nükleer Enerji ve Teknoloji Geliştirme Projesi" hazırlattıklarını söyledi.

6- Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 66. yıl dönümünde  tüm yurt genelinde düzenlenen törenlerle  anıldı.

7- İzmir'in Seferihisar ilçesine bağlı Doğanbey Payamlı Beldesi yakınlarında yasa dışı yollardan yurt dışına kaçmaya çalışan mültecileri taşıyan tekne battı. Kazada 9 kişinin öldüğü bildirildi.

8- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer, Hakkari Valisi  Erdoğan Gürbüz'ü makamında ziyaret etti. Kretschmer, AB Komisyonu'nun sürekli olarak Türkiye'de kaydedilen gelişmeleri takip ettiğini belirterek "Türkiye'nin uyum sağlaması gereken çok sayıda kriter bulunmaktadır. Özellikle bölgedeki mayınlar bizim için önemli. Gelmemizdeki sebeplerden biri de bölgedeki mayınlar hakkında gerekli bilgileri almaktır" dedi. 

9- AB Dönem Başkanı Hollanda tarafından düzenlenen, birlik üyesi ülkelerin entegrasyon bakanlarının katıldığı gayri resmi toplantı Groningen kentinde başladı. 

AB ülkelerindeki göç ve göçe bağlı sorunlar ile yabancıların entegrasyon sorunlarının ele alındığı toplantıda, Türkiye'yi  İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu temsil etti. 

10- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İzmir'in Bergama ilçesinde siyanürle altın aranmasına karşı çıkan yurttaşları haklı buldu.  Bergama ve çevresindeki köylerde yaşayan 10 kişinin yaptığı ortak başvuruyu değerlendiren mahkeme, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) özel ve aile yaşamına saygıyla ilgili 8. ve adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesini ihlal ettiği görüşüne vardı. 

Türkiye, AİHM kararı gereği, başvuruda bulunanlara kişi başına 3 bin Euro ödeyecek.

11- ABD'nin başkenti Washington'da American Enterprise Institute  adlı düşünce kuruluşu ve Alman Heinrich Böll Vakfı tarafından "AB içinde Türkiye: Avrupa için Sonuçları" adlı bir panel düzenlendi. Panelde konuşan AB-Türkiye Karma Parlamento Komitesi  Eşbaşkanı Joost Lagendijk,  Türkiye'de reformların ilerletilmesinden  övgüyle bahsederek "AB'ye üye ülkeler, aralık ayında 'evet' demeli ve müzakereler gelecek yılın ikinci yarısında başlamalı" dedi.

12- ABD'de Başkan George W. Bush'un yeniden seçilmesinin ardından  Ticaret Bakanı Donald Evans ve Adalet Bakanı John Asheroft'un istifa ettiği bildirildi.

 

11 KASIM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Filistin lideri Yaser Arafat'ın vefatı nedeniyle Filistin halkına başsağlığı diledi. Filistin davasının Arafat'ın yokluğundan etkilenmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Sezer "Onun kararlılığından güç alan Filistin halkının, kendisini bağımsızlığa götürecek önderi çıkarmayı başaracağına inanıyorum" dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da Filistin'in büyük bir kahramanını kaybettiğini belirterek "Dileğimiz, Arafat'ın göremediği barışın Ortadoğu ve dünyaya dalga dalga yayılmasıdır" dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Güneydoğu Avrupa Simülasyon Ağı-2004 Tatbikatı"nın "Seçkin Gözlemci ve Basın Günü" sunumu sonrası yaptığı açıklamada, en büyük tehdidin terörizm olduğunu belirterek, Türkiye'nin NATO'ya üç Mükemmeliyet Merkezi kurulması teklifinde bulunduğunu, bunlardan birinin de Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi olduğunu söyledi.

3- CHP  Merkez  Yönetim  Kurulu (MYK),  Şişli  Belediye  Başkanı Mustafa Sarıgül'ü kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) sevketti.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül gazetecilere yaptığı açıklamada, kapatılan Fazilet Partisi'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) açtığı davaya yönelik olarak "Demokratikleşme süreci çerçevesinde iki sene önce yasaklanan birçok konu, bugün Türkiye'de yasak değil. Türkiye'deki siyasi partilerin kapatılması eskisi gibi kolay olmaktan çıkarılmıştır. Türkiye bugün geldiği standartlarla övünür" dedi.

5- Anayasa Mahkemesi, erkek, reşit olmayan bir kadını kendi rızası ile kaçırıp evlenirse, erkek hakkında kamu davasının veya hüküm verilmişse cezanın infazının erteleneceğine ilişkin Türk Ceza Yasası'nın ilgili hükmünü iptal etti.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ekonomi muhabirleriyle yaptığı toplantıda, IMF ile niyet mektubunu 1 Aralık'tan itibaren imzalayacaklarını, dolayısıyla zaman baskısı olmadığını söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda CHP'li milletvekillerinin gündeme getirdiği, atıl durumda bulunan Alanya Gazipaşa Havaalanı'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Havaalanının yapımına 1995 yılında başlandığını belirten Bakan Yıldırım, her türlü etütlerin yapılarak Gazipaşa Havaalanı'nın tamamlandığını kaydetti.

8- TBMM Dışişleri Komisyonu'nda, terör suçlarının siyasi suç sayılmamasını öngören "Terörizmin Önlenmesi Avrupa Sözleşmesi Tadil Protokolü" nün uygun bulunduğuna dair yasa tasarısı kabul edildi.

9- Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Umut Davası kapsamında 12.5'ar yıl hapis cezasına mahkum edilen Talip Özçelik ve Mehmet Kassap'ın cezalarının infazını durdurdu. Mahkeme ayrıca, 'Sivas katliamı' hükümlüsü Temel Toyun'un da başvurusunu yerinde görerek tahliyesine karar verdi.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Almanya'nın başkenti Berlin'de, Federal Ekonomi ve Çalışma Bakanı Wolfgang Clement ile birlikte iki ülkedeki işsizlik problemi konusunda yapılabilecek ortak çalışmaları görüştü.

11- IMF Dış İlişkiler Müdürü Tom Dawson ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında, ekimde Türkiye'ye gelen IMF heyetinin, 2005 yılı bütçesi orta vadeli makroekonomik çerçeve ve para politikası gibi bazı kilit konularda ilerleme sağladığını, ayrıca yeni stand-by'ın Türkiye hazır olduğunda onaylanacağını söyledi.

12- Almanya Birlik 90/Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth başkent Berlin'de Türk dernek temsilcileriyle yaptığı görüşmede, Almanya'daki önyargıların ortadan kalkması için bu ülkede yaşayan Türklere de büyük görevler düştüğünü söyledi.

13- Filistin Devlet Başkanı ve Filistin mücadelesinin lideri Yaser Arafat, Fransa'nın başkenti Paris yakınlarındaki Percy Askeri Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

ABD'nin yanısıra "Yol Haritası" planının diğer ortakları AB, BM ve Rusya,  Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın ölümünün ardından başsağlığı mesajları yayımladılar.

14-İsrail Başbakanı Ariel Şaron yaptığı açıklamada, İsrail'in barış isteyen bir ülke olduğunu ve Filistinlilerle gecikmeksizin uzlaşma arayışına başlayacaklarını söyledi.

 12 KASIM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yeni Türk Ceza Yasası'nın (TCY) 1 Nisan 2005 tarihinde yürürlüğe girmesinden önce, lehe olan hükümlerinin kesinleşmiş davalarda hemen uygulanarak infazların ertelenmesini ya da durdurulmasını öngören yasa, Aile Araştırma Kurumu'nun teşkilat yasası ve okullarda bağışları okul aile birliklerinin toplamasını öngören yasayı onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'nin sahip olduğu potansiyeli en iyi şekilde kullanarak, AB'ye üyelik sürecinde önemli aşama kaydettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca televizyonlardan yayınlanan 'Ulusa Sesleniş' konuşmasında, çalışan kesimlerin sıkıntılarını gidermeyi en temel önceliklerinden biri olarak gördüklerini belirterek, çalışan kesimlerin ücretlerinde ciddi artışlar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile birlikte Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi'nin temel atma törenine katıldı. Başbakan Yardımcısı Şener törende yaptığı konuşmada, işadamlarını Düzce'ye yatırıma davet etti.

4- Anayasa Mahkemesi, çeşitli cezalarda indirim oranı hesaplanırken idam cezasının baz alınmasını öngören yasa hükmünün iptali istemini reddederken, farklı müebbet ağır hapis cezası uygulamaları olabileceğine hükmetti. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, tüzüğünde anadilde eğitimi savunduğu gerekçesiyle kapatılması istenen Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'nın (Eğitim-Sen), Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre kapatılmasına yer olmadığını savunan yerel mahkeme kararını bozdu.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Neşter-2 Operasyonu'nun ardından görülmekte olan bazı davaları etkilemeye yönelik girişim iddiaları üzerine başlatılan soruşturma sonucunda, 2 hakime 'yer değiştirme', 3 hakim ve 1 savcıya 'kınama' cezası verirken, 6 hakim hakkında disiplin cezasına yer olmadığına karar verdi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, 2005 yılında ihracatçılara Eximbank'tan 7.5 milyar dolarlık destek sağlanacağını bildirdi.

8- Emniyet Genel Müdürlüğü sözcüsü Ramazan Er düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, geçen yıla oranla kapkaç suçlarında Türkiye genelinde yüzde 23 artış olduğunu, İstanbul'da bu oranın yüzde 60'a yükseldiğini belirterek, Ramazan Bayramı dolayısıyla alınan önlemleri anlattı.

9- İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Türkbank davasında yargılanan Korkmaz Yiğit'i "ihaleye fesat karıştırma ve cürüm işlemek için oluşturulan çeteye dahil olmak" suçlarından 3 yıl 9 ay 2 gün hapis cezasına çarptırdı. Erol Eşrefoğlu (Evcil), Mustafa Kefeli ve Mehmet Kocabaş da 3'er yıl 9'ar ay hapse mahkum olurken, Hayyam Garipoğlu 1 yıl 7 ay hapis cezasına mahkum oldu. Mahkeme, Yavuz Ataç'ın da aralarında bulunduğu diğer beş sanığın  delil yetersizliğinden beraatlarına karar verdi.

10- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşar, İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu ve İzmir Barosu Başkanı Nevzat Erdemir ile birlikte düzenlediği basın toplantısında güncel gelişmelere değinerek, son günlerde 'kuvvetler ayrılığı' ilkesinin, kuvvetlerin birbirleriyle yarıştırılması ve giderek bir kuvvetler çatışmasına dönüştürülmesine tanık olduklarını söyledi.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile birlikte Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat için Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen cenaze törenine katıldı. 

Başbakan Erdoğan törenin ardından yaptığı açıklamada "Filistin halkının her zaman yanlarında olacağız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül "Bir gün gelecek, bütün bu kanlar ve gözyaşlarının neticesi eminim ki barışla sonuçlanacaktır" dedi.

Baykal ise "Buraya gelenler aynı zamanda Filistin halkının mücadelesine desteği ortaya koyuyorlar" dedi.

Kahire'deki törenin ardından Arafat'ın cenazesi, İsrail ablukası altında 3 yılını geçirdiği Ramallah'taki karargahına defnedildi.

12- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, Rum Başkanlık Sarayı'nda yapılan heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Karamanlis, toplantıda "Ortak amaç; Kıbrıs sorununu, BM çerçevesinde ve AB üyesi olarak çözmektir" dedi.

Papadopulos da son ana kadar meydana gelecek gelişmeler değerlendirildikten sonra karar verileceğini açıkladı.

13- ABD'nin Irak'ın Felluce kentindeki saldırıları sürerken, ABD uçaklarının Musul kentini bombalamaya başladıkları bildirildi.

            ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, ABD ordusunun Felluce'ye düzenlediği operasyonda yüzlerce kişinin öldürüldüğünü söyledi.

14- ABD'de bulunan İngiltere Başbakanı Tony Blair, Başkan George W. Bush ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Bush, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının dünyanın çıkarına olduğunu belirterek, bu hedefi gerçekleştirmek için Avrupalı liderlerle çalışacağını söyledi.

            Blair ise "Eğer yaşanabilir bir Filistin devleti istiyorsak, o devletin siyasi, ekonomik ve güvenlik altyapısının oluştuğundan emin olmalıyız" dedi.

15- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın ölümünün ardından devlet radyosunda yaptığı açıklamada, Fransa'nın Ortadoğu barışı için çabalarını sürdüreceğini ve tüm ağırlığını koyacağını söyledi.          

13 KASIM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, sosyal adaletsizliğin ve gelir dağılımı bozukluğunun en önemli nedenlerinden olan yolsuzlukların üzerine kararlılıkla gidilmesi ve ülke kaynaklarının kişisel çıkarlara hizmet etmesinin önüne geçilmesini istedi.

Bayram nedeniyle ayrıca, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer mesaj yayımladı.

2- Sağlık Bakanı Recep Akdağ temaslarda bulunmak üzere gittiği Erzurum'da organ bağışıyla ilgili görüşlerini açıkladı.

3- Gıda Maddelerinin ve Umumi Sağlığı İlgilendiren Eşya ve Levazım Hususi Vasıflarını Gösteren Tüzükte Değişiklik Yapılmasına Dair Tüzük, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- YÖK Başkanı Erdoğan Teziç yaptığı açıklamada, daha önce getirilen öğrenci aflarının hedefine ulaşmadığını belirterek, Milli Eğitim Komisyonu tarafından görüş için gönderilen kanun tekliflerine ilişkin değerlendirme yapılmayacağını bildirdi.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'nin kuruluş yıl dönümü kutlamalarına TSK'yı temsilen katılmak için başkent Lefkoşa'ya giden Genelkurmay Başkanlığı Eğitim Doktrin Komutanı Orgeneral İsmail Koçman ve Korgeneral Füsun Memişoğlu'nu kabulünde, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos'un 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ni Türkiye tanımalı' dediğini belirterek, Rumların Türkiye tarafından Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanınmalarını istemelerinin küstahlık ve oyun olduğunu söyledi.

6- Resmi ziyaret amacıyla Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde bulunan Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis Rum Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyelik sürecinin, diğer konuların yanısıra Kıbrıs Cumhuriyeti'ne karşı takınacağı tutuma bağlı olduğunu ifade etti.

7- BM Kalkınma Programı tarafından yayımlanan 'İnsani Gelişmişlik Endeksi' raporunda, dünyanın durumunun her açıdan düzelmeye başladığı, Türkiye'deki hayat kalitesinin de 1980'li yıllardan bu yana büyük ölçüde arttığı bildirildi.

8- Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, Hıristiyan Demokratların başkent Amsterdam'daki parti kongresi sonrasında, Hollanda da son iki haftadır yaşanan terör olaylarını Zaman gazetesine değerlendirdi. Balkenende, Hollanda'nın sosyal haklar konusunda örnek bir ülke olduğunu, bunu kötüye kullanmak isteyenlere fırsat verilmeyeceğini belirterek, İslamiyet'in Hollanda da problem olmadığını ifade etti.

9- Filistin Başbakanı Ahmet Kurey, Geçici Devlet Başkanı Ruhi Fattuh ve FKÖ lideri Mahmut Abbas ile birlikte Yaser Arafat'ın mezarını ziyaretinde yaptığı açıklamada, 60 gün içinde başkanlık seçimi yapılacağını belirterek, dünyaya barış sürecinin canlandırılması çağrısında bulundu.

10- Gürcistan'a bağlı özerk bölge Abhazya'da yapılan başkanlık seçimini Sergey Bagapşi'nin kazandığı belirtildi.

14 KASIM 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da yaptığı açıklamada, Ruhban Okulu ve Ermenistan gibi sorunların 17 Aralık sonrasında halledilebileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan "AB bizi almazsa Kopenhag Kriterleri'nin adını Ankara kriterleri olarak değiştirir, yolumuza devam ederiz" dedi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Ramazan Bayramı nedeniyle geldiği Gaziantep'te, Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Bakan Tüzmen partililerle ve vatandaşlarla yaptığı bayramlaşma sonrasında yaptığı konuşmada, 2003 yılı Ramazan Bayramı ile 2004 yılı Ramazan Bayramı arasında 61.5 milyar dolarlık ihracat yapıldığını söyledi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Konya'daki bayramlaşma programında, tarım politikaları ve önümüzdeki döneme ilişkin politikalar hakkında bilgi verdi.

4-  Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ile müzakerelerin en hızlı şekilde başlatılmasını ve AB Anayasası referandumlarının bahane edilmemesi  gerektiğini söyledi. 

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'de cumhuriyetin ilan edilmesinin 21. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanı olarak son kez halka hitap ettiğini belirterek "Bugün Annan Planı'na evet dedikleri için sırtları sıvazlananlar var başımızda. Bu idareciler, gerçekleri söylemekten kaçınmamalı. Daha iyi günler, dünyaya açılma diyerek, bağımsızlıktan vazgeçmeye kimsenin hakkı yoktur" dedi.

6- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu Lefkoşa'da Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye doğrudan ya da dolaylı yoldan diyalog çağrısında bulundu.

7- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın ölümünün ardından 60 gün süreyle geçici olarak seçilen Devlet Başkanı Ruhi Fattuh yaptığı açıklamada, seçimin 9 Ocak 2005 tarihinde yapılacağını belirtti.

8- Irak'ın Felluce kentine düzenlenen ABD-Irak ortak operasyonunda, 1200'den fazla direnişçinin öldürüldüğü bildirildi.                                                                                   

15 KASIM 2004 

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde toplanan Sosyalist Enternasyonal'in Genel Kurulu'nda Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı olarak yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine başlamak amacıyla uygun koşulları yarattığını, ancak gelir dağılımındaki bozukluk, yolsuzluk ve kayıt dışı ekonomiden kaynaklanan ciddi sorunların devam ettiğini söyledi. Irak'taki gelişmeleri de değerlendiren Baykal, terör örgütü PKK üyesi 5 bin teröristin hala Kuzey Irak'ta yaşadığına dikkat çekerek, dünyadaki bütün terör örgütleriyle sonuna kadar mücadele sözü veren ABD'nin bu terörist grupları etkisiz kılmak için hiçbir şey yapmadığını belirtti.

2- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'nin 21. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk devletinin varlığı esas alınarak ve egemenlik temelinde birleşmeye hazır olduklarını belirtti.

Törene katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener de Kıbrıs Türk halkının, Ada'da eşit ve adil bir çözüme ulaşılması için üzerine düşeni yaptığını, şimdi sıranın uluslararası toplulukta olduğunu söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal KKTC'nin 21. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Denktaş'a birer kutlama mesajı gönderdiler.

3- Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan bir açıklamada, Amerikan ordusunun bir hafta boyunca şiddetli saldırılar düzenlediği Irak'ın Felluce kentinde tarafların, sivilleri ve yaralıları koruyan savaş kurallarını ihlal ettiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, örgütün çatışmalarda sivillerin de ölmüş olmasından endişe ettiği bildirildi.

4- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Marsilya kentinde düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Avrupa'nın coğrafi olarak sınırlanması fikrine karşı çıkarak "Türklerin Avrupalı olmadığını söylemenin anlamı yok, ayrıca biliyorsunuz ki hepimiz Bizans'ın çocuklarıyız" dedi. Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin Avrupa için olağanüstü bir şans olacağını belirten Chirac, bunun için Türkiye'nin, Avrupa'nın temel değerleri olan barış, demokrasi ve insan haklarına uymasının şart olduğunu söyledi.

Öte yandan AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Ben Bot Lahey kentinde düzenlediği basın toplantısında, AB üyesi ülkelerin Türkiye ile müzakerelere 2005'te başlanmasına karar vermesi ve Ankara'nın kriterlere uyması halinde, Türkiye'nin 2015'te AB'ye girebileceğini belirtti.

5- Irak İçişleri Bakanı Felah el Nakıb, Musul kentinde meydana gelen çatışmalarda 7 polisle 30 direnişçinin öldüğünü bildirdi. ABD ordusunun Bakuba kentine yönelik operasyonunda da 20 direnişçinin öldüğü belirtildi.

6- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın görevinden istifa ettiği bildirildi. 

16 KASIM 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Jean-Claude Juncker'in davetlisi olarak Lüksemburg'a hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ziyaret sırasında Türkiye'nin AB üyeliğinin de masaya yatırılacağını belirterek, müzakerelere 2005 yılının ilk aylarında başlanmasının objektif ve pozitif bir yaklaşımın gereği olduğunu söyledi.

2- CHP Genel Sekreteri Önder Sav Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve yardımcılarının ruhsatsız kaçak yapılara göz yumduğunu ve inşaat sahiplerini mafyanın kucağına attıklarını belirterek, trilyonlara varan rüşvetin söz konusu olduğunu söyledi. Sav ayrıca, CHP İstanbul milletvekilleri Mehmet Ali Özpolat, İsmet Atalay ve Sırrı Özbek'in Şişli Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili hazırladıkları raporu basın mensuplarına dağıttı.

Sarıgül ise raporun açıklanmasının ardından Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, hakkındaki iddiaları reddederek "Beni şantajlarla, tehditlerle yıldıramayacaklar. CHP yönetimi, Sarıgül'ü yok etmeyi asla başaramayacak" dedi.

3- Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından hazırlanan Bütçe Raporu'nda, Türkiye'nin son 20 yılda 1 trilyon 236 milyar dolar borç ödediği belirtildi.

4- AB üyesi ülkelerin ekonomi ve maliye bakanları Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldiler. Toplantıya Türkiye'yi temsilen katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, 17 Aralık tarihinde alınacak olumlu ya da olumsuz herhangi bir yanıtın, Türkiye ekonomisi üzerinde çok önemli bir etkisinin olmayacağını söyledi.

5- İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortadoğu Masası Direktörü Jo Stork, bir Amerikan askerinin Irak'ın Felluce kentinde silahsız bir yaralı Iraklıyı TV kameraları önünde bir camide vurarak öldürmesi üzerine Reuter ajansına yaptığı açıklamada, televizyona yansıyan görüntülerin Cenevre Anlaşması'nın açık ihlali anlamına geldiğini belirtti.

6- ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'ndan istifa eden Colin Powell'ın yerine Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice'ı atadığını söyledi.

7- Hamas örgütü, Filistin'de Yaser Arafat'ın halefinin seçileceği devlet başkanlığı seçimini boykot edeceğini açıkladı. Hamas'ın Gazze Şeridi lideri Mahmud Zahar gazetecilere yaptığı açıklamada "Devlet başkanlığı seçimi meşru değildir" dedi.                                                  

17 KASIM 2004

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında Irak konusunda bir çalışma toplantısı yapıldı. Toplantıda, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde yapılacak Uluslararası Irak Konferansı'na ilişkin hazırlıklar, Felluce'deki harekat sonrası durum ve gelişmeler, Irak'taki genel güvenlik durumu ve Türk şoförlerinin güvenliği, insani durum ve yardım gereksinimleri ile  Filistin lideri Yaser Arafat sonrası Ortadoğu'daki durum değerlendirildi. 

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca Zaman gazetesine yaptığı açıklamada "AB, Türkiye'ye tam üyelik dışında bir alternatifle gelirse olay orada biter" dedi. İslam birliği gibi farklı arayışların sıkıntılarla dolu olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Gül, herkesin AB gibi demokratik, sivil ve özgür bireyin öne çıkarıldığı şeffaf bir toplumda yaşamak istediğini söyledi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'de bulunan  Almanya Savunma Bakanı Peter Struck'u kabul etti. Struck görüşme sonrası gazetecilere,  Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen düzenlediği basın toplantısında, İhracatçı Birlikleri rakamlarına göre, 1 Ocak-16 Kasım tarihi itibarıyla ihracatın, geçen yıla göre yüzde  32.3 oranında artarak, 54 milyar 544 milyon dolar olduğunu söyledi.  Bakan Tüzmen ayrıca, Irak'taki gelişmeler, Afganistan ve Azerbaycan'a yapacağı ziyaret hakkında bilgi verdi.

3- A Milli Futbol Takımı İstanbul'da oynanan 2006 Dünya Kupası eleme grubu maçında Ukrayna Milli Takımı'na 3-0 yenildi.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 27 kişi ölürken, 228 kişi de yaralandı.

5- İrlanda Parlamentosu Avrupa İşleri Ortak Komitesi Başkanı John Deasy ve beraberindeki heyet, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkan Vekili Eyüp Sanay ile  TBMM AB Uyum Komisyonu Başkan Vekili Ali Rıza Alaboyun ile görüştü. 17 Aralık sürecinin değerlendirildiği görüşmelerde İrlanda heyeti, Türkiye'nin AB'ye uyum çalışmaları konusunda bilgi aldı.

6- Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği'ne Paul Poudade'nin  atandığı bildirildi.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaret için bulunduğu  Lüksemburg'da Başbakan Jean-Claude Juncker ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında  ''17 Aralık'ta verilecek olan müzakere sürecine yönelik karar ve 2005 içerisinde başlayacak olan müzakere döneminin ilk 6 ayı Lüksemburg'un dönem başkanlığına rastlıyor. Bu vesileyle görüşmemiz anlamlı. Türkiye-AB ilişkilerini, Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs ile ilgili durumunu müzakere ettik, görüştük. Bunun yanında önümüzdeki sürece yönelik olarak da gerek Türkiye'nin beklentileri gerek AB üyesi ülkelerin beklentileri üzerinde görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

Juncker de 17 Aralık'ta Türkiye'ye müzakere tarihinin verileceğine inandığını belirterek "Lüksemburg olarak, müzakerelerin 2005 yılının ilk 6 ayı içerisinde başlamasını arzulamaktayız" dedi. 'İmtiyazlı ortaklık' gibi bir çözümün söz konusu olamayacağını, bunun ayrımcılık anlamına geleceğini belirten Juncker, tam üyelik sürecinin 10-13 yıl alabileceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan daha sonra, Lüksemburg Meclis Başkanı Lucien Weiler ve komisyon başkanları ile görüştü.

8- Avrupa Kadın Lobisi'nin (AKL),  Belçika'nın başkenti Brüksel'deki  Genel Kurulu'nda, Türkiye'de faaliyet gösteren 20 dolayındaki kadın örgütünün oluşturduğu Türkiye Ulusal Koordinas-yonu'nun tam üyelik başvurusunu oyçokluğuyla kabul ettiği bildirildi.

9- AP, KKTC ekonomisini geliştirmek ve mali destek vermek amacıyla  AB Komisyonu tarafından hazırlanan tüzüğü, Genel Kurul oturumunda oylayarak  kabul etti.

10- Uluslararası Kızılhaç Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü tarafından, Irak'ın Felluce kentindeki bir camide bir Amerikan askerinin yaralı ve silahsız direnişçiyi öldürmesi şiddetle kınandı. Kızılhaç, olayın savaş tutsaklarına yapılacak muameleyi ve işgal güçlerinin uyması gereken kuralları belirleyen Cenevre Sözleşmesi'nin 3. Maddesi'ne aykırı olduğunu bildirdi.

11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Genelkurmay yetkilileriyle yaptığı toplantıda, yeni nükleer füzenin geliştirilmesinin sürdüğünü ve yakında kullanıma hazır olacağını açıkladı. Putin "Uluslararası terör, Rusya'ya en büyük tehditlerden. Savunmamızda nükleer silah zırhı gibi temel unsurları ihmal edersek başka tehditler gelebilir" dedi.

18 KASIM 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile telefonla görüşerek, Irak'ta ABD'nin sürdürdüğü operasyondan duyduğu rahatsızlığı aktardı. Başbakan Erdoğan, Irak'ta Türk şoförlerinin öldürülmesi, Türk vatandaşlarına yönelik saldırılar konusunda alınması gereken güvenlik tedbirleri ile Kerkük'te yerel seçimlerin iptal edilmesi konusundaki girişimlerden Türkiye'nin duyduğu endişeleri dile getirdi.

Cheney de Türkiye'nin hassasiyetini çok iyi anladığını belirterek, bu endişeleri hem Başkan George W. Bush, hem de Irak makamlarıyla paylaşacağını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde yapılan Sosyalist Enternasyonel toplantısı dönüşünde, İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Konsey Toplantısı'nın  önemli tartışmalara sahne olduğunu ve çok yararlı geçtiğini belirtti.

3- Anayasa Mahkemesi, CHP'nin yeni Türk Ceza Yasası'nın (TCY) 184'üncü maddesinin 5'inci fıkrası ile 344'üncü maddesinin (b) bendinin iptalini ve  yürürlüğünün durdurulması istemini reddetti.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ gazetecilere yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere birçok bölgede hekim sıkıntısı yaşandığını belirterek, illerin gerçek sağlık personeli ihtiyacını belirlemek için yeni bir standart kadro çalışması yaptıklarını, 2005 yılından itibaren standart fazlası hekimlerin hizmet puanı düşük olan illerden başlanarak ihtiyaç duyulan bölgelere kaydırılacağını söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısında yaptığı açılış konuşmasında, asgari ücretin düşük olduğunu ve belli bir noktaya taşınmasında iş gücü dünyasının kendi dinamiklerinin çok önemli olduğunu vurgulayarak "Gönül arzu eder ki, işçinin bir günlük ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabileceği, satın alma gücünün yüksek olduğu bir ücret tespit edilebilsin" dedi. 

6- Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, THY Genel Müdürü Abdurrahman Gündoğdu ve İş Yatırım Genel Müdürü İlhami Koç ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türk Hava Yolları'nın halka arzından ümitli olduğunu, beklenen ilgi olmaması durumunda bir B planlarının olmadığını, ancak gelişmelerin ümitlendirici olduğunu belirterek "THY'nın halka arzından gelecek paranın tümü Özelleştirme İdaresi'ne gelecek" dedi.

7- Almanya Savunma Bakanı Peter Struck, Türkiye'ye yaptığı resmi ziyarette Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında Bakan Gönül, görüşmelerde ikili ilişkiler, savunma sanayi alanındaki işbirliği, Balkanlar, Afganistan ve Irak gibi konuları ele aldıklarını söyledi.

Bakan Struck'da gazetecilerin Leopard-II tanklarının satışı konusundaki soruları üzerine yaptığı açıklamada "Türkiye'ye kullanılmış tank satmak için gelmedim. Böyle bir talep geldiğinde Alman tarafı bunu inceleyecek ve karara bağlayacak" dedi.

Bakan Gönül ise tank satışı hakkında "Şu anda Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin aldığı karar gereği Türkiye kendi tankını yapma hedefini gerçekleştirmek için çalışmaktadır. Ancak bu tankın yapılması zamana muhtaçtır. Bu sürede Türkiye'nin güvenliğinin gerektirdiği ölçüde ara çözümler gündemdedir" dedi.

8- Azerbaycan'da temaslarda bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, katıldığı "Türkiye-Azerbaycan Ticari-Ekonomik İşbirliğini Geliştirme Semineri"nde yaptığı konuşmada "Görevimiz problem-lerden arındırılmış bir temel üzerinde iki ülke arasında mal, hizmet ve sermayenin serbest dolaştığı bir ortaklığı kademeli olarak tesis etmek olmalıdır" dedi.

Seminerde konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de ikili ilişkilerin her alanda çok iyi olmasına rağmen, ekonomik ilişkilerin gerçek potansiyeli yansıtmadığını söyledi.

9- İngiltere Başbakanı Tony Blair, başkent Londra'da Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, hem ülkesinin hem de Fransa'nın demokratik ve istikrarlı bir Irak  görmek istediğini belirterek "Her ikimiz de bunu sağlamak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Chirac ise İngiltere ve Fransa'nın birçok konuda el birliği ile çalıştığını, anlaşmazlığın yaşandığı yegane konunun Irak olduğunu vurgulayarak "Bu konuda kim haklı kim haksız tarih gösterecek" dedi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powel, Başkan George Bush'un Şili ziyaretine eşlik ederken uçakta gazetecilerin soruları üzerine, İran'ın nükleer silah füze sistemleri üzerinde çalıştığını, buna ilişkin Washington'un elinde istihbarat bulunduğunu ve bunun da İran'ın nükleer bomba elde etmekteki kararlılığının bir başka kanıtı olduğunu  belirtti.

11- ABD Merkez Kuvvetler Komutan Yardımcısı Lance Smith ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK'yı Irak topraklarında hiç kimsenin istemediğini ve Irak hükümetiyle birlikte çalışarak PKK'yı ülke topraklarından çıkarmaya yardım edeceklerini söyledi.

19 KASIM 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aksaray'da 41 fabrikanın açılış, 68 fabrikanın da temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB için önemini işaret ederek "Medeniyetler uzlaşması olabilmesi için Türkiye'nin AB içinde yer alması gerekir" dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da törende yaptığı konuşmada, Teşvik Yasası'nın yakında Meclis'e gönderileceğini açıkladı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül KKTC'nin kuruluşunun 21. yıl dönümü nedeniyle KKTC Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen resepsiyonda, Kürt liderlerin Kerkük'teki seçimleri erteletmek istediğine ilişkin sorular üzerine "Karar verecek onlar değil. Irak'ta bir konsey var, karar verecek. Seçimlerin kararlaştırıldığı gibi zamanında yapılması önemlidir" dedi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TÜSİAD İnternational Başkanı Aldo Kaslowski başkanlığındaki heyeti kabul etti. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Unakıtan, yatırım araçlarının bu yıl sona erecek vergileme rejimini bir yıl daha uzatma ya da kademeli olarak geçişin seçenekler arasında olduğunu belirtti.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye'deki Sosyal Diyalogun Güçlen-dirilmesi Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de grev hakkı konusunda eksiklikler bulunduğunu belirterek "Sendikal hak ve hürriyetler konusundaki sorunları taraflar ile görüşerek çözeceğiz" dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İstanbul'da Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde incelemelerde bulunurken yaptığı açıklamada, 3 adet nükleer santral inşa edilmesinin planlandığını ve gerekli önlemler alınmazsa 2010-2011 yılından sonra bir enerji darboğazına girilebileceğinin hesaplandığını söyledi.

6- DİSK Başkanı Süleyman Çelebi Cumhuriyet gazetesine, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesini amaçlayan yasa tasarısına yönelik açıklamalarda bulundu. Çelebi, hastanelerin devrinin amacının sağlık sistemini piyasalaştırmak olduğunu söyledi.

7- KESK Genel Başkanı Sami Evren Bursa Serbest Mali Müşavirler Odası'nda düzenlenen basın toplantısında, sendikası tarafından hazırlanan 'Sosyal Bir Türkiye için Tartışma Başlıkları' adlı 'Sosyal Program'ı açıkladı.

Evren, uygulanan politikaların, Türkiye'yi ekonomik ve sosyal anlamda ciddi bir yıkıma doğru sürüklediğini söyledi.

8- Avrupa Komisyonu İstihdam ve Sosyal İşler Genel Müdürü Odile Quintin NTV televizyonunda katıldığı bir programda, Türkiye'de sendika ve sendikal hakların yok denecek kadar az olduğunu belirterek, sendikalaşma konusunda AB'yle Türkiye arasında bir uçurum olduğunu söyledi.

9- İngiltere'de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen "Türkiye'de Sermaye Piyasaları ve Yatırım" konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye sunacağı pek çok zenginliğin bulunduğunu, bunların başında da zengin doğal kaynakları, genç nüfusu ve dinamik ekonomisiyle yatırım imkanlarının geldiğini belirtti.

10- Azerbaycan'da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Ferhat Aliyev'le birlikte Azerbaycan-Türkiye Ekonomik İşbirliği Semineri'nin sona ermesi nedeniyle  bir basın toplantısı düzenledi. İki bakan, seminer sırasında ondan fazla anlaşma imzalandığını belirterek, yapılan anlaşmaların, inşaat malzemeleri üretimi, şişe cam üretimi, sağlık malzemesi gibi çeşitli alanları kapsadığını belirtti. 

11- Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan Almanya'da 'AB ve BDT: Yeni Ekonomik İşbirliğinin Anahtarları' konulu seminerde yaptığı konuşmada, Avrupa Komisyonu raporundan sonra Türk-Ermeni ilişkilerini normalleştirme şansının ortaya çıktığını, AB'nin de bu şansı kullanabileceğini ve kullanması gerektiğini söyledi.

Koçaryan ayrıca Alman Die Welt gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, Türkiye'den yaklaşık 11 yıldır kapalı bulunan sınır kapısını açarak ülkesi üzerindeki tecride son vermesini istedi; ancak ikili görüşmeler için sözde Ermeni soykırımı iddialarının Türkiye tarafından tanınmasını şart görmediğini belirtti.

12- BM Güvenlik Konseyi'nin 1952'den beri dördüncü kez New York dışında yaptığı toplantı Kenya'nın başkenti Nairobi'de gerçekleşti. Toplantıda kabul edilen Sudan hakkındaki karar, Sudan hükümetinin, Sudan Halk Kurtuluş Ordusu  (SPLA) ile barış yapması koşuluyla uluslararası toplumun bu ülkeye yardımını öngörüyor. Konsey ayrıca, ülkenin batısındaki Darfur'daki şiddet olaylarının bir an önce sona ermesi çağrısında da bulundu.

13- İsrail Başbakanı Ariel Şaron, yeni Filistin yönetimine, barışa hazır olduğunu göstermesi için İsrail'e karşı medyada ve eğitim sistemindeki kışkırtma ve propagandaları önlemesi çağrısında bulundu.

Filistinli Bakan Saib Erakat ise İsrail'in şart koyma politikasından vazgeçerek, Filistinlileri kışkırtmaya son vermesini istedi.

14- ABD Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan Almanya'nın Frankfurt kentinde yaptığı açıklamada, ABD'nin dış ticaret açığının ekonomiyi olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunarak, doların değer kaybının sorun oluşturabileceğini söyledi.

 20 KASIM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, yoğun nüfus artışı, göç ve işsizlik sorunları çözülmeden, sokaklarda yaşayan ve çalıştırılan çocukların sorunlarının çözülemeyeceğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek "Tüm yurttaşlarımızı güvenli, mutlu ve huzurlu bir gelecek için söz konusu çocuklarımıza yardım eli uzatmaya çağırıyoruz" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile birlikte katıldığı Afyon Adliye Sarayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri ve Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün kapatılmasını protesto eden Emek Platformu'nu eleştirerek, adalet, emniyet, eğitim ve sağlık kavramlarına büyük önem verdiklerini belirtti.

3- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, İstanbul'da Deniz Harp Okulu'nda düzenlenen kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada "Boğazlarımızda artan ticari trafik, güvenliğin yanı sıra denizde emniyet ve çevrenin korunması açısından ciddi riskleri beraberinde getirmekte ve bizi endişelendirmektedir." dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Irak'ta son dönemde iyice tırmanan çatışma ve asayişsizlik ortamının gerek Türkler gerekse diğer yabancıların can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturmaya devam ettiği bildirilerek "Zorunlu olmadıkça bu ülkeye gitmeyin" uyarısında bulunuldu.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Yurt-Kur'un 72. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun kurulduğu 1961-1962 eğitim öğretim yılından bugüne kadar toplam kredi alacağının 700 trilyon liraya ulaştığını ve 236 bin kişinin kuruma hiç geri ödeme yapmadığını belirterek "Bu meblağ mutlaka tahsil edilecek" dedi.

Bakan Çelik ayrıca, TBMM'de CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı'nın soru önergesine verdiği yanıtta, bakanlığı döneminde 39 kişinin görev yerinin değiştirildiğini bildirdi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü Edirne Tarım İl Müdürlüğü'nde, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Necmi Başer, Tarım ve Köy Hizmetleri İl Müdürü Sami Öztürk ve Tarım Reformu Genel Müdürü İhsan Küçükkaya'dan brifing aldı. Bakan Güçlü burada yaptığı konuşmada, 2005 yılında tarımsal desteklemelerde azalma değil, yüzde 12 artış sağlanacağını söyledi.

7- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, CHP Hatay Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Abdulaziz Yazar'ın soru önergesine verdiği yanıtta, İskenderun Körfezi'nde toksik yükle birlikte batan Ulla gemisinin çıkarılması için her türlü girişimde bulunmalarına karşın İspanya hükümetinin işi ağırdan aldığını belirtti.

8- Emek Platformu'nca SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri ve Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün kapatılmasını protesto etmek amacıyla bir miting düzenlendi. Mitingde, yeni bir eylem dalgasının başlayacağı belirtilerek, hükümet uyarıldı.

9- Kızılay'ın, 3 delegenin başvurusu ve 9. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı uyarınca yapılan ve tek liste ile gidilen olağanüstü kongresinde Talat Yılmaz yeniden genel başkanlığa seçildi.

10- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Azerbaycan'daki temaslarının ardından gittiği Afganistan'da Geçici Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından kabul edildi. Kabulde Bakan Tüzmen Türk müteahhitleri için destek istedi.

11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos İtalya'ya yaptığı resmi ziyaret dönüşünde Larnaka Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımasının, hem AB hem Kıbrıs Cumhuriyeti'ne karşı yükümlülüğü olduğunu ifade etti.

12- G-7 olarak bilinen sanayileşmiş ülkelerin yanı sıra AB ülkelerinin ve kalkınmakta olan ülkelerin katıldığı Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen G-20 toplantısında, ABD, Almanya ve diğer G-7 ülkeleri 120 milyar dolara ulaşan Irak'ın dış borçlarının yüzde 80'inin silinmesi konusunda uzlaşmaya vardı.

Toplantıda ABD Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan'in dolardaki değer kaybının ABD ekonomisindeki riskleri artırdığını açıklamasının ardından, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, euronun ABD doları ile ilişkisinin endişe verici olduğunu söyledi.

Türkiye'yi temsilen toplantıya katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ile Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, ABD Hazine Müsteşarı John Snow ve IMF Başkanı Rodrigo de Rato ile görüştü.

13- ABD Başkanı George W. Bush, Pasifik bölgesi ekonomik zirvesi için gittiği Şili'nin başkenti Santiago'da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ve İran'ın nükleer silahlanma programlarıyla ilgili kaygılarını dile getirdi.

14- Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'da buluşan 15 Afrika ülkesinin liderleri, Büyük Göller Bölgesi'ndeki savaş, çatışma ve sefaletlere son vermek için barış anlaşması imzaladı.

Zirveye katılan BM Genel Sekreteri Kofi Annan imza töreninde yaptığı konuşmada, bütün Orta Afrika ülkelerinin liderlerini bir masa etrafında toplamanın 10 yıl aldığını belirtti.

21 KASIM 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Edirne'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye katılım müzakereleri için tarih almasının beklendiği 17 Aralık'tan sonra yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül,  Hürriyet gazetesine   Irak konusundaki son gelişmeleri ve Türkiye'nin bakışını değerlendirdi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, İstanbul'da bir otelin tanıtım resepsiyonunda yaptığı konuşmada, Türkiye'de faaliyette bulunan yabancı yatırımcıların borsada çok büyük kar ettiklerini belirterek "Yabancı yatırımlar giderek artarken, yabancı yatırımcılar da kazanıyor" dedi.

4- DTP'nin 4. Olağanüstü Büyük Kurultayı'nda, Genel Başkanlığa Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan seçildi.

5- Yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişinin öldüğü, 95 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Almanya'nın başkenti Berlin'de sona eren G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı çerçevesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Petrol fiyatlarında gelecek vadede bir düşüş beklenmediğini belirten Bakan Babacan "Dalgalı seyir sürecek" dedi.

Bakan Babacan ayrıca, IMF İcra Direktörleri Heyeti Başkanı Rodrigo de Rato ile görüştü. Türkiye'nin AB'ye vereceği katılım öncesi ekonomik programıyla ilgili görüştüklerini belirten Bakan Babacan "1 Aralık'ta AB'ye 3 yıllık programımızı vermiş olacağız. Bunun ana hatlarıyla ilgili kendilerine bilgi verdim" dedi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Afganistan'ın başkenti Kabil'de yapılan Uluslararası Ticaret ve Yatırım Semineri'nin sona ermesi nedeniyle Afgan Ticaret Bakanı Seyit Kazimi ile bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Tüzmen, Afganistan'daki temasları sonucunda, iki ülke ticari ilişkilerinin geliştirilmesi ve ortak yatırımların artırılması konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

8- İngiltere İçişleri Bakanı David Blunkett başkent Londra'da yaptığı açıklamada, terörizmle mücadele için daha katı önlemler alacaklarını belirterek, özel terör mahkemeleri kurulacağını söyledi.

9- Irak'ta 27 Ocak 2005 tarihinde yapılması planlanan genel seçimlerin 3 gün ertelenerek 30 Ocak'ta yapılacağı, Kürt grupların ise Kürt-Türkmen-Arap nüfus dengesini sağlamak amacıyla Kerkük'teki yerel seçimleri erteletmeye çalıştığı belirtildi.

22 KASIM 2004

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Dernekler Yasası'nı onayladığı, derneklerin yurtiçi ve yurtdışından maddi yardım almalarına ilişkin iki maddesinin iptali istemiyle ise Anayasa Mahkemesi'nde dava açacağı bildirildi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, hükümet programında önemli yer verdikleri  sosyal güvenlik sistemi ve sağlık alanlarıyla ilgili çalışmaların  gündeme geldiğini, bunlardan bazılarının 17 Aralık'a kadar çıkarılması gerektiğini, bazılarının da yıl sonuna kadar çıkarılmasını istediklerini söyledi. Hastanelerin birleştirilmesi konusunun da toplantıda ele  alındığını ifade eden Bakan Çiçek, bununla ilgili yasayı yılbaşına kadar  çıkarmayı istediklerini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığı'nca Ege'de Yunan uçaklarının tacizine ilişkin yapılan açıklamada, Türk uçaklarının uluslararası hava sahasında eğitim yaptığı ve Türkiye'nin bu hakkını kullanmayı sürdüreceği belirtildi.

4- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Konrad Adenauer Vakfı ile İstanbul Goethe Enstitüsü tarafından düzenlenen "Türkiye'de İslam ve Modern Toplum" konulu konferansta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bardakoğlu, Irak'ta yaşanan  savaşın bir felaket olduğunu ve bu savaşın durdurulması için bütün din mensuplarının fiili duada bulunması gerektiğini belirterek "Bu gözyaşının dinmesi için  Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi dinine mensup bütün dindarlar çaba sarf etmelidir" dedi.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Eurochambers tarafından  Türk oda sisteminin Avrupa entegrasyonuna hazırlanması amacıyla düzenlenen "Türk Oda Geliştirme Programı 2. Aşama" toplantısı İstanbul'da yapıldı. Yunanistan Odalar Birliği Başkanı ve Eurochambers Başkan Yardımcısı George Kassimatis toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye girmesi ile Yunanistan'ın büyük ekonomik çıkarları olacağını belirterek, TOBB ile beraber yürütülecek proje hakkında bilgi verdi.

6- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Fas Büyükelçisi Abdullah Zagur ile birlikte Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nabi Şensoy'u ziyaret etti.  Görüşmeden sonra açıklama yapan Zagur, Fas'ın başkenti Rabat'ta 10-11 Aralık 2004 tarihlerinde "Gelecek için Forum" başlıklı bir toplantı düzenleneceğini ve bu toplantıda Genişletilmiş Ortadoğu Projesi'nin ele alınacağını belirterek, görüşmede, bu toplantıda Türkiye'den beklenen rolü değerlendirdiklerini söyledi.

7- Türkiye'de bulunan Almanya Adalet Bakanı Brigitte Zypries, Adalet Sarayı'nda hakim ve savcı adaylarına 'AB'nin Genişleme Süreci' konulu seminer verdi ve daha sonra Türkiye'nin AB üyelik sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

8- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yaptığı açıklamada, kurun uzun süreli düşük seyretmesinin ithalatta yıkıcı bir patlamaya yol açtığını ve dış ticaret açığının bugünkü değerlerine ulaştığını söyledi. Bakan Tüzmen ayrıca, Afganistan ve Azerbaycan temasları hakkında bilgi verdi.

9- Irak'ın BM nezdindeki temsilcisi Samir Sümeyde, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde yapılacak Uluslararası Irak Konferansı öncesinde Fransız AFP ajansına yaptığı açıklamada,  Irak'taki yabancı birliklerin çekilme zamanının henüz gelmediğini söyledi. 

Öte yandan, İngiltere Genelkurmay Başkanı Mike Jackson da The İndependent gazetesine verdiği demeçte, yabancı askerlerin Irak'ta yıllarca kalabileceklerini açıkladı.

10- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Alman 1. televizyonu ARD'de yayımlanan bir programda, yabancıların uyumunun tam sağlanamaması nedeniyle paralel toplumların ortaya çıktığını belirterek "Burada yaşayan ve topluma uyum sağlamak isteyenler yasal kurallara uymak ve dilimizi öğrenmek zorundalar" dedi. Türbanın kamusal alanda takılmasına ilişin değerlendirmelerde de bulunan Schröder, kamuda türbanın olamayacağını söyledi.

11- İsrail'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Başbakan Ariel Şaron ile bir araya geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ile de görüşen Powell, ABD'nin, Dörtler Grubu (ABD, BM, AB ve Rusya) tarafından desteklenen yol haritasına bağlı kalacağını açıkladı.  Powell daha sonra Eriha'ya geçerek Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Mahmud Abbas ve Filistin Başbakanı Ahmed Kurey ile görüşmelerde bulundu.

12- Ukrayna'da yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Viktor Yanukoviç'in kazandığı bildirildi.

 23 KASIM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, ekonomik ve toplumsal alanlarda gereksinim duyulan köklü değişimlerin gerçekleş-tirilmesinin önşartının, eğitime gereken önemin gösterilmesi ve çağdaş niteliğe kavuşturulması olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Paul Poudade'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Ankara'ya yeni atanan Poudade, Cumhurbaşkanı Sezer'e güven mektubunu sundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) tarafından İstanbul'da düzenlenen İş Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, İslam dünyasının karşı karşıya olduğu problemlerin alışılmış ulusal kalıplar çerçevesinde halledilebilecek boyutları aştığını belirterek "Gelişmişlik seviyeleri çok farklı bir yelpaze sergileyen İslam ülkelerinin yoksulluğun giderilmesinde sıkı bir işbirliğine acilen ihtiyacı olduğu hepinizin malumudur" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) ev sahipliğinde yapılan foruma Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile İSEDAK'a üye 57 ülkenin temsilcileri katıldı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü eleştirdi. Sarıgül'e yönelik yolsuzluk iddialarını dile getiren Baykal "Burada yaşanan yolsuzluk, Türkiye'nin hiçbir belediyesinde yaşanmamıştır" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik  yaptığı açıklamada, bütün eğitimcilerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlayarak, eğitimde acilen çözüm bekleyen problemlerin başında kaliteli öğretmen yetiştirilmesinin geldiğini, ayrıca eğitimin içeriğiyle ilgili kısmı teşkil eden müfredat ve eğitimin alt yapısıyla ilgili olarak teknolojik alt yapının tamamlanması gerektiğini söyledi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada, doğrudan gelir desteği ödemelerinin yüzde 82'den yüzde 50'ye çekileceğini, ortaya çıkacak kaynağın  sertifikalı tohum ve toprak analizi gibi teknolojileri kullanan üreticilere verileceğini bildirdi.

6- Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe futbol takımı, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da oynanan maçta Sparta Prag takımını 1-0 yenerek UEFA kupasına katılma hakkını elde etti.

7- IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) İstanbul'da ortaklaşa düzenlediği "Dezenflasyon: Global Dersler ve Zaman Önerileri" konulu seminerde yaptığı konuşmada "Hem Bankacılık Yasası hem de murakıplık konusunda hükümetle aramızda anlaşmazlık yok" dedi. Bredenkamp ayrıca, Türkiye'nin kamu borç stokunun AB ortalamasının iki katı olduğunu belirtti.

8- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 3. Avrupa Savunma Kongresi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'te görev yapan Türk taburunun, NATO'nun komutasının sona ermesinden sonra AB gücü olarak görevine devam edeceğini söyledi.

9- G-8 ülkeleri, BM, AB, Arap Birliği ve İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) de katılımı ile Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinde gerçekleşen Uluslararası Irak Konferansı'nın sonuç bildirgesinde, Irak'ın ulusal bağımsızlığından vazgeçilmeyeceği, seçimlerin Ocak 2005 bitmeden BM gözetiminde gerçekleştirileceği, geçici hükümetin 31 Ekim 2005'e kadar yeni anayasayı hazırlayacağı, terörizmle mücadele konusunda işbirliği yapılacağı, çokuluslu silahlı gücün görev süresi tamamlandığında Irak'tan çekileceği ve Irak'ın yeniden imarında hükümetin adil ve şeffaf iş taksimatını gerçekleştireceği belirtildi. 

BM Genel Sekreteri Kofi Annan konferansta yaptığı konuşmada, Irak seçimleri öncesi ulusal bir uzlaşmanın gerekli olduğunu belirterek, Sünni parti ve siyasi hareketlerin 30 Ocak seçimlerini boykot çağrısının, ülkenin işgalini devam ettirmekten başka bir işe yaramayacağını söyledi.

Konferansa Türkiye'yi temsilen katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise Irak'ta bazı grupların, bazı bölge ve şehirlerin nüfus yapısıyla oynama girişimlerinde bulunduğunu belirterek, bu tür maceraperest çabaların özgür ve birleşmiş bir Irak projesini tehlikeye attığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki PKK varlığıyla mücadelede ABD yönetiminden beklentilerinin  sürdüğünü kaydetti.

10- 17 Aralık'ta yapılacak AB zirvesi öncesi Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya gelen AB Dışişleri Bakanlarının, 2005 yılı içerisinde Türkiye ile müzakerelerin başlaması konusunda uzlaştığı, ayrıca AB Komisyonu İlerleme Raporu'na paralel olarak, tarihin verilmesi için gerekli önşartların yerine getirilmesi ve temel hak ile özgürlükler konusunda gerileme yaşanması durumunda müzakerelerin tamamıyla askıya alınabilmesi konusunda da anlaşmaya varıldığı bildirildi.

11- Ukrayna'da pazar günü yapılan devlet başkanlığı seçimlerine hile karıştırıldığını ileri süren muhalefet üyesi 500 bin kişi parlamentoyu kuşattı. Başkent Kiev dahil 7 büyük kent, muhalefet lideri Viktor Yuşçenko'yu devlet başkanı olarak tanıdığını açıkladı.

 24 KASIM 200

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Antalya'da dün başlayan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) 24. Genel Kurul toplantısı dolayısıyla Türkiye'de bulunan bazı ülkelerin temsilcilerini kabul etti.

Genel Kurul toplantılarının son gününde Başkan Arınç, Romanya Delegasyonu Başkanı ve Demokratik Parti Milletvekili Aurel Pana'yı kabul etti. Arınç daha sonra sırasıyla, Rusya Federasyonu Delegasyonu Başkan Vekili Michael Yemelianov, Ukrayna Delegasyonu Başkanı KEİPA Saymanı Oleg Salmin, Moldova Delegasyonu Başkan Yardımcısı, Moldova Cumhuriyeti Komünistlerin Partisi Milletvekili Nicolae Bondarciuc, Yunanistan Delegasyonu Başkanı Theodoros Kassimis'i ayrı ayrı kabul ederek görüştü.

Görüşmelerde, KEİPA'nın gelecek dönemine ilişkin çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldı ve parlamentolararası ilişkilerin geliştirilmesi konusunda iyi niyet temennilerinde bulunuldu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AP Sosyalist Grup Başkanı Martin Schultz ile Başbakanlık'ta görüştü. Schultz, Türkiye'nin üyeliğinin AB değerlerinin Müslüman olan bir ülkede de geçerli olacağını gösteren  bir örnek olacağını belirterek "Biz sosyalist grup olarak tabii ki Türkiye'nin AB sürecini bir sosyalist başbakanla konuşmayı tercih ederdik ama sizin AB konusunda yaptıklarınızı sonuna kadar destekliyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın da Schultz'a, AKP gibi muhafazakar demokrat partilerin AB'de pek fazla olmadığını ve bu türden partilerin Avrupa'da çoğalmasını ümit ettiğini söyledi.

3- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, devletin haksız yere yakalanan ve tutuklananlara ödeyeceği tazminata, yasal faiz de yürütülmesine karar verdi.

4- Danıştay, Sağlık ve Yardımcı Sağlık Personeli Tarafından Yerine Getirilmesi Gereken Hizmetlerin Satın Alma Yoluyla Gördürülmesine İlişkin  Usul ve Esaslar'ı düzenleyen Sağlık Bakanlığı Tebliği'nin yürütmesini durdurdu.

5- "Kadına Karşı Şiddete Son" kampanyası İstanbul'da düzenlenen toplantı ile başlatıldı. Burada bir konuşma yapan Devlet Bakanı Güldal  Akşit,  kadına yönelik şiddetin sınır, milliyet, din ve sınıf farkı gözetmeksizin tüm insanlığın yaşamakta olduğu en önemli sorunlardan biri olduğunu söyledi.

6- Aile hekimliği pilot uygulamasını düzenleyen yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Yarınlar için Düşünce Platformu'nun düzenlediği  "YTL Reformunun  Ülkemizin Ekonomisine Getireceği Olumlu ve Olumsuz Etkiler" konulu panelde yaptığı konuşmada, 50 ve 100 YTL'nin tutarının büyük olmadığını, aksine 500 YTL'nin çıkarılabileceğini söyledi. Serdengeçti, YTL'ye geçişle birlikte 'gizli devalüasyon yapılacağı'na ilişkin basında yer alan haberler üzerine, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını belirtti.

8- Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan ile birlikte düzenlediği  basın toplantısında, Telekom'un ihale sürecine ilişkin bilgi verdi ve soruları yanıtladı. İhalenin kapalı zarfla teklif alma usulüyle yapılacağını belirten Kilci, ihalede teklif verecek firmaların ön yeterlilikten geçeceğini ve ihaleye katılacakların 11 Ocak'a kadar ön yeterlilik başvurusunda bulunması gerektiğini söyledi.

9- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük İSO Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadelenin ödünsüz bir şekilde ve kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini belirterek "Burada asıl sorumluluk, hükümet ve ekonomi yönetimine aittir. Enflasyondaki hareketlenme, fiyat artırmak için bir fırsat olarak görülmemelidir" dedi.

10- Hollanda'nın Lahey kentinde yapılan Türkiye-AB Troykası toplantısının ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Dönem Başkanı Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Bot ile basın toplantısı düzenledi. Bot, 17 Aralık'ta yapılacak AB zirvesinden Türkiye ile müzakerelere başlanması kararının çıkması halinde müzakerelere en erken 2005 sonu yada 2006 başında başlanabileceğini söyledi. Bot ayrıca, görüşmede gündeme gelen ve Türkiye'nin yürürlüğe koymadığı 6 yasa değişikliğiyle birlikte, şimdiye kadar yapılan reformların uygulamasına ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.

AB Komisyonu Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn de Türkiye'nin siyasi ve hukuki reformlar  alanında çok önemli gelişmeler kaydettiğini, ancak 17 Aralık'a kadar daha çok ilerleme kaydedilmesi gerektiğini söyledi.

            Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirdiğini ve AB Komisyonu'nun da bunu açıkladığını belirterek ''İnanıyoruz ki 17 Aralık'ta objektif, tarafsız ve daha önceki imzalara sadık kalınarak bir karar verilecektir'' dedi.

11- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Serbest Ticaret Anlaşması'nı (FTA) imzalamak üzere beraberindeki  işadamları ve milletvekil-lerinden oluşan bir heyetle Tunus'a gitti.

12- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder mecliste Başbakanlık bütçesinin görüşüldüğü oturumda yaptığı konuşmada, sorunlarla dolu bir bölgede bulunan Türkiye'nin istikrar unsuru olarak Almanya'nın ulusal çıkarlarına çok büyük katkı sağlayacağını belirtti. Ülkede yaşayan yabancıların uyum sorunlarına da değinen Schröder "Türkiye'nin AB üyeliği ile uyum  tartışmalarını birbirine karıştırmayalım. Bu konuları birbirinden ayıralım" dedi.

13-  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ABC televizyonuna verdiği demeçte, İran ile ABD arasındaki ilişkilerin, İran'ın terörizm ve nükleer silahlanmayla ilgili tutumu değiştiğinde düzelebileceğini söyledi. Powell ülkesinin, İran'ın Lübnanlı Hizbullah örgütü gibi terörist hareketlere destek vermesine ve nükleer silah programına karşı çıktığını belirtti.

14- Ukrayna Merkez Seçim Konseyi'nin, Başbakan Viktor Yanukoviç'in devlet başkanlığı seçimlerini kazandığını onayladığı bildirildi.

Devlet Başkanı Leonid Kuçma yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarını protesto eden muhalefetin 'darbe hazırlığında' olduğunu ileri sürerek, tüm siyasi partilere diyalog çağrısında bulundu. 

25 KASIM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) İstanbul'da düzenlenen 20. toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, üye ülkelere Kıbrıs Türk halkına uygulanan yalıtma politikalarının sona erdirilmesi çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Kıbrıs'ta gerçekleştirilen halkoylamasında Türk tarafının izlediği tutumun, tüm dünyanın beğenisini topladığını belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 20. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, vatandaşların kira öder gibi, faizin işletilmediği, sadece 6 ayda bir düşük enflasyonun uygulanacağı taksitlerle ucuz konut sahibi olacaklarını açıkladı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin tarafından, kamu kurum ve kuruluşlarına ait dernek ve vakıflara bağış yasağı getiren yasaya ilişkin genelge yayımlandı. Genelgede, yurttaşlardan kamu hizmeti karşılığında bağış ve ücret alınmayacağı uyarısı yapılırken, memur maaşlarının kaynağından kesinti yapılarak yasa kapsamındaki vakıflara aktarma yapılmayacağı da belirtildi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye-Bahreyn Karma Ekonomik Komisyon toplantıları nedeniyle Türkiye'ye gelen  Bahreyn Maliye ve Ulusal Ekonomi Bakanı Abdullah Hassan Saif'i kabul etti. Bakan Unakıtan, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, Bahreyn'in Türkiye açısından önemli ve ikili ilişkilerin artması istenen bir ülke olduğunu belirterek, hükümetin Bahreyn ve diğer Körfez ülkeleriyle ilişkilerin arttırılması düşüncesi içinde bulunduğunu söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlığının 2005 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, bakanlığı tarafından yaptırılan okul ihaleleri ile ilgili tartışmalara da yanıt verdi. Bakan Çelik, İMKB'nin okul yapımı için oluşturduğu, eğitime fiziki destek projesi kapsamında açılan ihaleye 1768 dosya ile katılım sağlandığını ve medyanın önünde yapılan bu ihalenin tam bir şeffaflık anlayışı ile gerçekleştirildiğini söyledi.

6- Türkiye'nin Uluslararası Göç Örgütü Kuruluş Anlaşması'na katılımını öngören yasa tasarısı ile Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesinin Onaylanmasına Dair Tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 

7- TBMM Genel Kurulu'nda AB'ye uyum kapsamında organik tarım yasa tasarısı kabul edildi.           

8- ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas görevinden istifa etti.

9- Beşiktaş futbol takımı, UEFA Kupası (B) Grubu'ndaki ikinci maçında Romanya deplasmanında  Steaua Bükreş'e 2-1 yenildi.

10- İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ron Prosor, düzenli istişareler çerçevesinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan ile bir araya geldi.

Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tuygan,  görüşmenin Türkiye ile İsrail arasındaki mutat istişare mekanizmasının gereği olduğunu ve hem ikili hem bölgesel sorunları ele aldıklarını söyledi. Tuygan, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat sonrası süreçte İsrail'den nasıl bir yaklaşım beklendiğine ilişkin bir soru üzerine  ''Türkiye'nin Ortadoğu ihtilafına ilişkin görüşlerinde şu veya bu değişikliğe bağlanmış bir değişiklik yoktur. Biz öteden beri aynı şeyi söylüyoruz. Bu da yol haritası çerçevesinde bir araya gelmeleri ve aralarında yürüttükleri diyalogla ileri gitmeleridir. Bugün de aynı şeyi söylüyoruz'' dedi.

Prosor da Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecinde ciddi bir rol oynadığını ve İsrail'in komşularıyla ilişkilerinde köprü vazifesi gördüğünü belirtti ve 9 Ocak'ta Filistin'de seçimlerin yapılacağını hatırlatarak, görüşmede Türkiye'nin, geçmişteki gibi nasıl yapıcı roller üstlenebileceği konusunu ele aldıklarını söyledi.

11- IMF Başkanı Rodrigo de Rato İspanya'nın Valencia  kentindeki Oviedo Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, mali yardım yapılan bazı ülkelerde IMF'nin başarılı olamadığını, ancak Türkiye başta olmak üzere diğer bazı ülkelerde oldukça başarılı sonuçlar alındığını ifade etti.

 26 KASIM 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aselsan'ın ürettiği Türkiye'nin ilk milli hava savunma sistemi olan Kaideye Monteli Stinger (KMS) Projesi'nin 10  adetlik 1. partisinin, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na teslim töreninde yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarının daha kısa sürede, daha ucuz ve  kaliteli ancak mümkün olduğu ölçüde yerli karşılanabilmesi için  ''akıllı tedarik yöntemleri'' geliştirmek gerektiğini söyledi.

Törene katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de Başbakan Erdoğan'a ABD sisteminin daha eski olduğunu ve daha çok Almanlarla rekabet halinde olduklarını aktardı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Abdullah Gül, Mısır, Hollanda ve İtalya'yı kapsayan yurt dışı temaslarını tamamlayarak yurda döndü.  Başbakan Yardımcısı Gül, Esenboğa Hava Limanı'nda  gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye ve KKTC'nin üzerlerine düşen her şeyi yaptığını, Türkiye'nin kalıcı bir Kıbrıs vizyonunun daima bulunduğunu vurgulayan  Başbakan Yardımcısı Gül,  Felluce operasyonuna ilişkin bir soru üzerine, Mısır'daki temasları sırasında Felluce operasyonu konusunda Türkiye'nin kaygılarının ABD'ye yakın istişare içinde iletildiğini belirtti.

3- Danıştay 10. Dairesi, Ankara 10. İdare Mahkemesi'nin  TÜPRAŞ'ın satışının iptaline ilişkin kararını onadı.

4- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme  Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü'nün 50. yılı nedeniyle düzenlenen ''Bankacılık Sorunları Sempozyumu''nda yaptığı konuşmada, Finansal Hizmetler Kanun Taslağı hakkında açıklamalarda  bulundu. Taslak hakkında detaylı bilgi veren Bilgin, hazırladıkları taslağın 'İyi niyetle çalışan, kar etmeyi çizilen sınırların içinde  düşünen bankacılar için bir tebrik kartı, diğerleri için de sonun  başlangıcını gösteren bir tebligat' olduğunu söyledi.

5- KKTC Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, İstanbul Kültür Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen ''Kıbrıs... Neler Oluyor? Nereye Gidiyor?'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, 17 Aralık'ta AB'nin Türkiye'ye müzakere  tarihi vermesinden kuşkusu bulunmadığını, ancak tarih verildiği günden itibaren büyük baskılar olacağını belirtti.

6- Devlet  Bakanı Kürşad Tüzmen, Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalamak ve ikili  görüşmelerde bulunmak üzere gittiği Tunus'ta yaptığı açıklamada, bugüne kadar 19 serbest ticaret anlaşması (STA) imzalandığını ya da parafe edildiğini belirterek, STA'lardan sonra, anlaşma imzalanan ülkelerle olan ticaret hacimlerinde yüzde 30'a varan artışların sağlandığını söyledi. 

7- Ukrayna'da devlet başkanlığı seçiminin ardından baş gösteren siyasi krize son verme çabaları çerçevesinde AB, arabuluculuk görevi üstlendi. AB Ortak Güvenlik ve Dış Politika Temsilcisi Javier Solana başkent Kiev'e gitti.

Ukrayna Devlet Bakanı Leonid Kuçma, Başbakan Viktor Yanukoviç, seçim sonuçlarına itiraz eden muhalefet lideri Viktor Yuşçenko, Solana, Polanya Devlet Başkanı Aleksander Kwasniewski ve Litvanya Devlet Başkanı Valdas Adamkus ile bir toplantı yapıldığını bildirdi.

Öte yandan gösteriler sürerken Devlet Başkanı ilan edilen Viktor Yanukoviç "Kan dökülecekse iktidarı istemeyeceğini" açıkladı. 

8- Endonezya'nın Batı Papua eyaletinde meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde, ilk bilgilere göre 17 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

27 KASIM 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Antalya'nın Alanya ilçesinde gazetecilerin Türkiye'nin AB üyeliği ve öğrenci affına ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan Arınç "Öğrenci affı şartlar oluştuğunda çıkarılmalıdır" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Basın Enstitüsü Yönetim Kurulu üyeleri onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, yıllar önce okuduğu bir şiir yüzünden hapse atılmış bir başbakan olarak, düşünce ve ifade hürriyetine verdiği önemin her şeyin önünde geldiğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Türkiye Müteahhitler Birliği ile Vakıf 2000'in düzenlediği 'AB Tam Üyelik Sürecinde Türkiye' konulu panel kapsamında verdiği konferansta, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine sadece bir siyasi partinin değil, önceki hükümetlerin de önemli katkı verdiğini belirterek, AB'nin, İlerleme Raporu'nda Türkiye'ye ilişkin siyasi bir irade ortaya koymadığını söyledi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Mehmet Şevket Eygi'nin Milli Gazete'deki bir yazısı nedeniyle Türk Ceza Yasası'nın 312. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca aldığı 1 yıl 8 ay hapis cezasının bozulması kararına itiraz ederek, yerel mahkemenin kararının onanmasını istedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) İstanbul'da yapılan 20. toplantısının kapanış oturumunda yaptığı konuşmada "Burada alınan kararlar ülkelerimiz arasındaki ticari engellerin kaldırılması için bir yol haritası olmakla kalmayıp, İSEDAK'ın faaliyetleri için de bir rehber niteliği taşıyacaktır. Önemli olan bu kararları zaman geçirmeden somut projelere dönüştürmektir" dedi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM'de CHP Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'ın soru önergesine verdiği yanıtta, terör suçlarından tutuklu ve hükümlülerin F, H, E ve M tipi cezaevlerinden oluşan 73 büyük cezaevinde, şartla tahliyesine bir yıldan az kalan iyi halli hükümlülerin ise çeşitli ilçe cezaevleri ve açık cezaevlerinde bulundurulduklarını bildirdi.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, CHP İzmir Milletvekili Muharrrem Toprak'ın kütüphanelerle ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, milli kültür araştırmalarını mümkün kılmak, bu amaca yönelik her türlü eseri toplayarak bilim ve sanat araştırmalarını kolaylaştırmak için kurulan Milli Kütüphane'den araştırmacılardan çok öğrencilerin yararlandığını bildirdi.

8- Ceza Muhakemeleri Usulü Yasa Tasarısı'nın soruşturma işlemlerinin yürütülmesi için adli kolluk oluşturulmasına ilişkin maddesi, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

9- Hazine Müsteşarlığı'nın Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 'Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatı' ile sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri, ödenecek primin hesaplanmasına esas tarife ve azami teminat tutarı yeniden tespit edildi.

10- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen 'Bankacılık Sorunları Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, TMSF'nin uğraştığı batık banka sorununun temelinde sorunlu bankaların tabi olduğu özel tasfiye rejiminin yattığını söyledi.

11- RTÜK Başkanı Fatih Karaca, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ile Star Tv'nin satışı konusunda yaptığı toplantının ardından iki kurum arasında bir sorun kalmadığını, yetkinin TMSF'de olduğunu bildirdiklerini söyledi.

12- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TGC ve Konrad Adenauer Vakfı'nın İstanbul'da düzenlediği 'Yerel Medya Seminerleri 4. Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, basın çalışanlarının sorunlarının bitmediğini dile getirdi.

13- Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 'Avrupa'nın Ruhu' forumunda konuşan Başbakan Gerhard Schröder "Türkiye, Avrupa'ya İslam dünyasıyla köprü kurma konusunda tarihi bir şans sunuyor" derken, Dışişleri Bakanı Joschka Fischer de "Türkiye'ye 'Siz en iyi Avrupalılar ve demokratlar olabilirsiniz, ancak yanlış dine ve yanlış kültüre sahipsiniz' diyerek ayrımcılık yapılamaz" dedi.

14- Ukrayna'da olağanüstü toplanan parlamentonun, ülkeyi siyasi krize sürükleyen devlet başkanlığı seçiminin sonuçlarını geçersiz ilan ettiği bildirildi. Ayrıca milletvekillerinin Yüksek Seçim Komisyonu'na güvensizlik belirten bir tasarıyı da kabul ettiği belirtildi.

ABD Başkanı George W. Bush, ihlal iddialarının oylamanın geçerliliği konusunda kuşku yarattığını söylerken, AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot, çıkmazdan kurtulabilmek için seçimlerin yinelenmesi gerektiğini bildirdi.

 28 KASIM 2004

1- Erzurum'a ilk kez doğalgaz verilmesi nedeniyle düzenlenen törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin anlık hesaplar peşinde değil, Türkiye'nin geleceğini kurtarmanın peşinde olduğunu söyledi. Teşvik Yasası'nın getirdiği kolaylıklara da dikkati çeken Başbakan Erdoğan, Erzurumlu işadamlarını illerinde yatırım yapmaya davet etti.

Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de 'Şahdenizi Projesi'nin tamamlanmasıyla Azeri gazının Erzurum'a geleceğini açıkladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Alman 'Focus' dergisine verdiği demeçte, 17 Aralık'ta yapılacak AB zirvesinde Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanması konusunda olumlu karar alınacağına inandığını söyledi. Bu kararla Avrupa'nın çok şey kazanacağını belirten Başbakan Erdoğan "AB, Türkiye'nin katılımıyla bir Avrupa devi olacak" dedi.

3- CHP Gençlik Kolları'nın 11. Olağan Kurultayı'nda konuşan Genel Başkan Deniz Baykal, partisinin Türkiye'yi yönlendirmek isteyenlerin hedefi haline geldiğini belirterek, bazı kesimlerin AB ve demokrasiyi kullanarak cumhuriyete zarar verdiğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Milli Piyango İdaresi tarafından yaptırılacak bir lisenin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, eğitimin siyaset üstü tutulması gerektiğini ve bu konudaki popülist anlayışın değişmesinin şart olduğunu söyledi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda, mevcut orman tanımının Türkiye gerçekleriyle bağdaşmadığını belirterek, orman mevzuatının değişmesi gerektiğini söyledi.

6- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Alman 'Bild am Sonntag' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili kararın kapalı kapılar ardında verilmemesi gerektiğini söyledi.

7- Yunanistan'ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Büyükelçisi Hristos Panagopulos 'Fileleftheros' gazetesine verdiği demeçte, Atina'nın, Türkiye'ye karşı yapıcı bir tutum izlediğini, ancak açık çek de vermediğini belirterek, Türk hükümetinin yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi. Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde Yunanistan'ın 17 Aralık'ta takınacağı tavır konusunda bütün olasılıkları açık bıraktığını belirten Panagopulos "Veto kullanmak istemiyoruz, ancak Ankara bizi mecbur bırakırsa her şey olabilir" dedi.

8- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Savunma Bakanı Kiriakos Mavronikolas yaptığı açıklamada, Annan Planı müzakereleri ve referandum yüzünden ara verilen silahlanma programına 2005 yılında hız vereceklerini söyledi.

9- ABD ordusunun, Irak'ın Felluce kentine düzenlenen operasyonlarda, sivillere karşı zehirli gaz ve diğer konvansiyonel olmayan yasak silahlar kullandığı bildirildi. 

10- İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Mahmud Abbas, Amerikan 'Newsweek' dergisine verdikleri mülakatta, birbirleriyle görüşmeye hazır olduklarını açıkladılar.

29 KASIM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5260 sayılı "Uluslararası Göç Örgütü Kuruluş Anlaşmasına Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun" ile 5261 sayılı "Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun"u onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tarımın geliştirilmesi amacıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca düzenlenen 2. Tarım Şurası'nda yaptığı konuşmada, Türkiye-AB ilişkilerinde öncelikli olarak ele aldıkları konuların başında tarımın geldiğini ve AB ile ortak tarım politikasına uyum sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, ekonomide  yaşanan olumlu gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Şura'ya katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da dış talep ve koşulların tarımın desteklenmesini kısıtladığını belirtti.

Tarım ve Köyişeri Bakanı Sami Güçlü ise tarımda özel sektör yatırımlarının son yıllarda arttığını söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve yabancı işadamlarına verdiği yemekte, Türk ekonomisinin AB'ye katkı sağlayacağını, Türkiye'nin Avrupa'nın insan gücü açığını kapatacağını ve Avrupa'nın Türkiye ile çok önemli bir ihracat potansiyeline kavuşacağını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Avrupalıların serbest dolaşımla ilgili endişe duymaması gerektiğini belirtti.

4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Kurul'da TBMM'de görüşülmek üzere bulunan bazı kanun tasarılarının ele alındığını, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün fonun çalışmaları hakkında bilgi verdiğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'de bulunan Macaristan Dışişleri Bakanı Ferenc Somogyi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye için AB ile müzakerelere başlama dışında hiçbir alternatifin söz konusu olmadığını, bunu herkesin bildiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül, AB Dönem Başkanı Hollanda tarafından yayımlanan taslak metine ilişkin sorular üzerine,  bu tip metinlerin hep çıktığını ve bunların birer taktik olduğunu belirtti.

Somogyi de "Bizim beklentimiz müzakere sürecine ilişkin Türkiye'ye açık bir mesajın verilmesi ve bu müzakerelerin de Türkiye'nin AB'nin bir parçası olması yolunda ilerlemesidir" dedi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, kaliteli  bir yargı için kaliteli  yasalar  yapmak zorunda olduklarını belirterek, AB'ye üyelik sürecinde yeni bir anayasa değişikliğinin zorunlu olduğunu söyledi.

7- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink Amerika'nın Sesi Radyosu'na yaptığı açıklamada, 2001 yılında Türkiye'de yaşanan krizden bu yana ekonomiyi istikrara kavuşturabilmek için hükümetle birlikte çalıştıklarını, büyük ilerleme sağlanan bu çalışmanın sonuçlarının ve gösterilen çabanın, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde büyük etkisi olacağını söyledi.

8- Karma Ekonomik Komisyon toplantısı nedeniyle Rusya'da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türk ihracatçısının artık sınır tanımadığını ve dünyanın her ülkesinde olduğunu belirten Bakan Tüzmen, Rusya Federasyonu'na bu yılın ilk on ayında 1 milyar 800 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

9- NATO-AB ortak toplantısı çerçevesinde bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ve AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, 21 Kasım'daki devlet başkanlığı seçimlerinden sonra siyasi kriz yaşanan Ukrayna'da bölünme haberlerinin yayılması üzerine, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunması çağrısında bulundular. Scheffer ve Solana, Ukrayna'da her türlü bölgesel özerklik ve bölücülük girişimlerine karşı olduklarını ifade ettiler.

10- Irak'ın Ramadi kentinde düzenlenen bir intihar saldırısında 12 kişinin öldüğü bildirildi.

30 KASIM 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 'Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu' ile 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'u onayladı.

2- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, toplantıda, TSK'ya tahsis edilen kaynakların en etkin şekilde kullanılmasını sağlayan 'Planlama, Programlama ve Bütçeleme Sistemi' hakkında bilgi sunuldu. Toplantıda dış tehdit değerlendirilmesinde bulunulurken, bölgedeki tehdit ve riskler incelendi, çevre ülkesi silahlı kuvvetlerinin silahlanma ve modernizasyon faaliyetleri mukayeseli olarak görüşüldü. Irak'taki mevcut durum ve muhtemel gelişmelerin Türkiye'ye etkileri ve alınacak tedbirlerin de görüşüldüğü toplantıda, terör ve irtica ile mücadelenin değerlendirilmesi yapıldı. Türkiye tarafından NATO'ya önerilen 'Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi'nin kuruluş çalışmaları hakkında bilgi de sunulan toplantıda ayrıca, disiplinsizlikleri nedeniyle durumları değerlendirilen 8 personelin TSK'dan uzaklaştırılmasına karar verildiği bildirildi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Belçika Temsilciler Meclisi Başkanı Herman de Croo'yu Başbakanlık'ta kabul etti. Başbakan Erdoğan görüşmede, AB sürecinde Belçika'nın Türkiye'ye verdiği desteğe teşekkür etti. Türkiye'deki temasları hakkında bilgi veren de Croo ise Türkiye'de çok farklı kesimlerden insanların, hükümetin AB politikasını desteklediğini tespit ettiğini belirterek, AB konusunda toplumsal bir mutabakat olduğunu söyledi.

4- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan düzenlediği basını bilgilendirme toplantısında, son düzenlemelerden sonra görev alanlarının daraltıldığını ve bu doğrultuda teşkilat şemasında yeniden düzenlemelere gidildiğini anlatarak, teşkilat yapısı hakkında bilgi verdi. MGK Genel Sekreterliği'nde halen 279 sivil ve 15 asker olmak üzere toplam 294 personelin görev yaptığını belirten Alpogan, görevin doğası gereği kamuya açık olamadıklarını, hizmetlerinin bir thing tang kuruluşu gibi MGK üyelerine iç ve dış tehditler konusunda politik kağıtlar sunmak olduğunu söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrine ilişkin yasanın yanlış olduğunu belirterek, hükümetin bunu yapmaya yetkisi olmadığını söyledi. Baykal ayrıca, AB dönem başkanı Hollanda'nın hazırladığı taslak belgeye ilişkin olarak, belgedeki koşulların kabul edilemeyeceğini belirterek, hükümetin bu konuda resmi tavır takınmamasını eleştirdi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından düzenlenen 'e-TR Kongresi ve Ödülleri' toplantısında yaptığı konuşmada, e-devlet ile vatandaş odaklı bir yapının kurulduğunu, aynı zamanda şeffaf ve hesap verebilir, elektronik ortamda 24 saat kesintisiz kamu hizmeti verilmesinin hedeflendiğini söyledi.

7- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş'nin işbirliğiyle İstanbul'da düzenlenen Bosna-Hersek Kültür Haftası'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Bosna-Herseklilerin ve Türklerin asırlarca birlikte yaşadıklarını ve  birlikte bir medeniyet oluşturduklarını söyledi.

8- Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

9- Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Derviş Günday İstanbul'da yaptığı açıklamada, Portekiz'in başkenti Lizbon'da yapılan Uluslararası Sanatkarlar ve Küçük, Orta Ölçekli İşletmeler Birliği (IACME) toplantısında, Avrupa üyeliği konusunda Türkiye'nin desteklenmesi kararı alındığını bildirdi.

10- Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler, İstanbul'da 'Barometre Kasım 2004 Araştırması'nın sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, AB ile tam üyelik müzakereleri sürecinde Türkiye'nin yabancı sermaye portföyünde ortalama 6 kat artış olabileceğini, yılda 10 milyar dolar yabancı sermaye girişi sağlanabileceğini söyledi.

11- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) gerçekleştirdiği Yerel Medya Eğitim Seminerleri Değerlendirme Toplantısı'nın ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, Basın Kanunu ile elde edilen kazanımların, yeni kabul edilen Türk Ceza Yasası (TCY) ile geri alındığı belirtildi.

12- AB ve Akdeniz ülkelerini buluşturan 'Avrupa Akdeniz EUROMED/ Barcelona Süreci'nin ara dönem dışişleri bakanları toplantısı için Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptığı açıklamada, AB'nin, Türkiye'ye tam üyelik müzakerelerinin başlatılması konusunda daha önce aldığı karar ve benimsediği ilkelere uymadığı takdirde, güven bunalımının ortaya çıkacağını belirterek, bunun olmaması için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyledi.

13- Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı Rusya'nın başkenti Moskova'da başladı. Toplantıda Türk heyetine Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Rusya Federasyonu heyetine ise Enerji ve Sanayi Bakanı Viktor Hristenko başkanlık etti. Bakan Tüzmen açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye-Rusya ekonomik ilişkilerinin hızlı bir gelişme gösterdiğini belirterek, Türk-Rus ilişkilerinin geleceğini şekillendirmek istediklerini söyledi. Hristenko ise Türk firmalarının Rusya'da gerçekleştirdiği iş miktarının 10 milyar doların üzerinde olduğunu söyledi.

14- Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Almanya Federal Ulaştırma Bakanı Manfred Stolpe ile bir görüşme yaptı. Bakan Yıldırım görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, özellikle iki ülke arasındaki ulaşım konularında çok kapsamlı görüşmeler yaptıklarını belirterek ''Ağırlıklı olarak demiryolu, karayolu taşımacılığında mevcut ilişkilerimiz ve bundan sonraki AB sürecinde yapmamız gerekenleri, sorunlarımızın hepsini tam anlamıyla kapsamlı olarak gündeme getirdik'' dedi.

15- AP'nin Dışilişkiler Komisyonu, Hollandalı parlamenter Camiel Eurlings tarafından hazırlanan ağır koşullu Türkiye raporunu kabul etti. Raporda, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin tanınması, Türk askerinin Ada'dan çekilmesi, Ermenistan ile sınırların açılması, PKK ile ateşkes, müzakerelerin ucunun açık olması gerektiği ve müzakere sürecine başlayabilmek için Türkiye'nin siyasi kriterleri yerine getirmesi ve cemevlerinin ibadet merkezi olması gibi koşulların yer aldığı, Türkiye'ye imtiyazlı ortaklı verilmesi önerisinin ise kabul edilmediği bildirildi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, başkent Lefkoşa'da Topçuköy Milli Mücadele ve Şehitleri Yaşatma Derneği üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Rum tarafını tanıması konusuna değinerek "Türkiye'nin, onu tanıyıp bizi tanımaz hale gelmesi, bizim yeniden silaha sarılıp toprağımızı, vatanımızı, bağımsızlığımızı korumaya başlamamız demektir" dedi.

17- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye'ye tarih vermesini isterken, bu yönde ilerlenmesi için alınacak kararın  Birliğe ait olduğunu söyledi.

18- Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanımamasının üyelik sürecinde sorunlar getireceğini söyledi. Verhofstadt, AB dönem başkanı Hollanda'nın dün yayımladığı taslak belgeye ilişkin olarak "Bunu zirve sonuç bildirgesine koymasanız bile, girmeye çalıştığınız kulübü üyeleriyle birlikte kabul etmeniz gerekir" dedi.

19- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından açıklanan "Ekonomik Görünüm' raporunda,  bu yıl yüzde 10'u bulması beklenen Türkiye'nin ekonomik büyüme hızının 2005 ve 2006 yıllarında daha sürdürülebilir bir düzeye çekilerek, yüzde 6 olmasının beklendiği bildirildi.

20- AİHM'nin temyiz görevi yapan Büyük Dairesi, İstanbul'un Ümraniye semtindeki çöp alanında metan gaz sıkışması dolayısıyla 1993 yılında meydana gelen patlama hakkında açılan davada, Türkiye'nin maddi tazminat ödemesine karar verdi.

21- Almanya hükümetinden yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in Ukrayna'da yapılacak yeni bir seçimin sonuçlarına saygılı olmak konusunda anlaşmaya vardıkları belirtildi.

22- Filipinler'in kuzeyini etkisi altına alan tayfun nedeniyle 350 kişinin öldüğü,  150 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

23- Endonezya'da bir yolcu uçağının iniş sırasında pistten çıkması nedeniyle 23 kişinin öldüğü, 62 kişinin de yaralandığı bildirildi.