06.12.2004
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 ARALIK 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kamu Görevlileri Etik Kurulu'nun çalışma esasları ve kurulla etkin işbirliği konusunda bir genelge yayımladı. Genelgede, Cumhurbaşkanı, milletvekilleri ve bakanlarla, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), üniversite ve yargı mensuplarının  kapsam dışında yer aldığı belirtildi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İbrahim Caferi  ve Avrupa Halk Partisi (EPP) Başkanı Wilfried Martens ile Başbakanlık'ta ayrı ayrı görüştü. Martens ile görüşmesinde Başbakan Erdoğan, "Çoğunlukla Hıristiyan demokratların bulunduğu EPP'ye muhafazakar demokrat siyasal kimliğe sahip AKP'nin katılması, önemli ve anlamlı bir işbirliği olacaktır" dedi.

Martens de AKP'nin EPP'ye üye olmasının "Türkiye'nin Avrupalılığının ispatı olacağını" ve başvuru konusunda EPP'de olumlu bir kanaat olduğunu söyledi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, NTV televizyonunda AB, Irak ve ABD politikasına ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Erdoğan ayrıca, AB'nin 17 Aralık öncesinde Kıbrıs konusunda Türkiye'ye yeni bir dayatma yapmasının mümkün olamayacağını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın  da katılımıyla düzenlediği basın toplantısında,  4 bölümden oluşan 2005-2007 dönemini kapsayan 'Katılım Öncesi Ekonomik Programı' açıkladı. Başbakan Yardımcısı Şener, Türk ekonomisinin 17 Aralık'taki  AB liderleri zirvesinde çıkacak her türlü sonuca hazır olduğunu söyledi.  AB'ye sunulan programın IMF ile yapılacak orta vadeli programa da referans olacağını belirten Başbakan Yardımcısı Şener "Türkiye böylece gerek AB ile gerekse IMF ile olan ilişkilerini kendi hazırladığı tek bir program üzerinde şekillendirebilecektir" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, Dernekler Yasası'nın derneklerin siyasi partilere yardım yapmasına olanak sağlayan hükmünün yürürlüğünü durdurdu.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye Aile Planlaması Derneği ve Ulusal AIDS Komisyonu'nun birlikte düzenlediği "1 Aralık Dünya AIDS Günü" adlı panele katıldı.  Bakan Akdağ panelde yaptığı konuşmada, AIDS hastalığıyla mücadelede tek eşliliğin önemli bir avantaj sağladığını belirterek, Türkiye'de tespit edilmiş AIDS'li sayısının bin 802 olduğunu belirtti.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu  "Özürlü İstihdamına Yönelik  Kaynak Kullanımında Verimliliğin Artırılması" adlı seminere gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Başesgioğlu 'Genel Sağlık Sigortası' ile 18 yaşından küçüklerin sağlık giderlerinin, velilerinin koruması altında olup olmadıklarına bakılmaksızın devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

6- Tarımda AB'ye uyum için hazırlanan Organik Tarım Yasası, TBMM Genel Kurulu'nda  kabul edildi.

7- CHP milletvekillerince, gerçekleştirdiği 62 okul ihalesinde Kamu İhale Kurulu'nca usulsüzlük saptanan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik hakkında soruşturma önergesi verildi.

CHP ayrıca, 17 Aralık'taki  AB Zirvesi öncesinde TBMM'de genel görüşme açılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na önerge verdi.

8- Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Türkiye Kültür ve Sanat Eğitim Vakfı'nca (TÜRKSEV) ATO'da düzenlenen "AB Sürecinde Türkiye" adlı uluslararası kongre başladı.

 Başkan Sinan Aygün toplantıda yaptığı konuşmada, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un 'ekümenlik' iddiasında bulunduğunu ve ABD Büyükelçiliği'nin de bunu desteklediğini belirterek, Lozan Anlaşması'nın çok açık hükümler taşıdığını söyledi.

9- Slovenya'da resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı İvo Vajgel ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Gül, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) tanınmasına ilişkin bir soruya "Türkiye'nin Kıbrıs'a yönelik politikası bellidir. Henüz bir çözüm yok. Çözüm  olmadan tanıma olamaz" dedi. Ayrıca, Slovenya'nın 'Pop-TV' adlı televizyon kanalına da bir demeç veren Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini yerine getirdiğini, müzakerelerin başlaması  için başka bir engel kalmadığını söyledi.

10- Irak'ta 30 Ocak'ta yapılması planlanan seçimler öncesi komşu ülkeler Türkiye, İran, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan ve Kuveyt ile Mısır'ın içişleri bakanlarının  düzenlediği toplantı İran'ın başkenti Tahran'da yapıldı. 

Toplantıda Türkiye'yi temsil eden İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, PKK/Kongra-Gel'in Irak'taki faaliyetlerini sürdürdüğünü, bu yönde mutlaka adım atılması gerektiğini söyledi.

Yayımlanan sonuç bildirisinde, Irak'taki seçim sürecinden duyulan memnuniyet dile getirilirken, terörist hareketleri önlemek için istihbarat ve bilgi değişimine ihtiyaç olduğu vurgulanarak, Irak hükümetinin komşu ülkelerle işbirliği içinde uygun ve acil önlemler alması istendi. Komşu ülkeler ayrıca, istikrar için Irak polis gücü ve sınır muhafızlarının eğitimi ve teçhizat sağlanmasına hazır olduklarını da ifade ettiler.

11-  Belçika'da yayınlanan The European Voice dergisinin çeşitli alanlarda Avrupa gündemini şekillendiren şahsiyetleri belirlemek amacıyla düzenlediği seçim sonucunda 'Yılın Avrupalısı' ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verildi.

12- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) karara bağlanan 4 davada Türkiye'nin,  toplam 40 Bin Euro (yaklaşık 76 milyar lira) ödemesine karar verildi.

13- AP Başkanı Joseph Borell Türkiye ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, AP'nin  Türkiye raporunu olumlu bulduğunu söyledi. Borell, Türkiye'nin müzakerelere başlamasının Güney Kıbrıs'ın tanınması anlamına geleceğini belirtti.

14- AB'nin icra organı olan Avrupa Komisyonu, üye ülke Yunanistan'ın Euro Bölgesi'ne girmesine temel olan bütçe verilerinin doğru olmadığının ortaya çıkması üzerine, bu ülkeye karşı yasal işlem başlattığını açıkladı.

15- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi  İspanya'nın Cuenca kentinde Başbakan Jose Luis Rodriguez  Zapatero ile bir araya geldi. Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin de gündeme geldiği toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Berlusconi "Türkiye'nin AB'ye girişini destekleme konusunda Zapatero'yla hemfikiriz. Türkiye, AB'yle birleşme isteği konusunda teşvik edilmeli" dedi.

16- Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt, Almanya'nın başkenti Berlin'de Başbakan  Gerhard Schröder ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Verhofstadt, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin sadece üye olup olmaması konusunda yapılacağını, başka bir seçeneğin kabul edilmeyeceğini belirterek, Almanya'yla birlikte Türkiye ile müzakerelere başlanmasını desteklediklerini söyledi.

17- Slovakya Ulusal Parlamentosu'nda dün yapılan Türkiye oturumunda sözde Ermeni soykırımı iddialarının bir önergeyle kabul edildiği bildirildi.

2 ARALIK 2004

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Hollanda ve Slovenya temaslarının ardından  yurda döndü.

Başbakan Yardımcısı Gül, Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, 17 Aralık  Zirvesi'nde Türkiye'ye ilişkin alınacak kararın taslak metninin AB Dönem Başkanlığı tarafından kendilerine iletildiğini, metin üzerinde  istişarelerin Ankara, Lahey ve Slovenya'da yapıldığını belirterek, metne ilişkin ilk tepkilerin yazılı olarak AB Dönem Başkanı Hollanda'ya iletildiğini söyledi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Fener Rum Patrikhanesi'ne bağlı Amerikan Ortadoks Kilisesi'nin öncülüğünü yapan Ahon grubu temsilcilerini ve ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Eric Edelman'ı kabulünde, Arhon grubu temsilcisi Antony Limberakis'e "Ekümeniklik konusundaki hassasiyetimizi anlayışla karşılayın" dedi. Limberakis de 'ekümenik sıfatını siyasi değil dinsel ve tarihi anlamda' kullandıklarını belirtti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından hazırlanan "Türkiye'nin Üyeliğinin AB'ye Muhtemel Etkileri" adlı raporu açıkladı. Raporda, Türk ekonomisinin Avrupa'nın toplam gayrisafi milli hasılasını yüzde 0.1 ila yüzde 0.3 artıracağı belirtildi.

3- Yargıtay Başkanlığı'na 16. Hukuk Dairesi Başkanı Osman Arslan  seçildi.

Arslan gazetecilere yaptığı açıklamada, Yargıtay'ın, Türk milleti adına yargılama yaptığını ve adalet dağıttığını belirterek, bu sürecin bundan sonra da aynı titizlik ve özenle sürdürüleceğini söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, İstanbul'da düzenlenen "2'inci Uluslararası Finans Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, zirvenin gündemi olan 'Değişim Sürecinde Sürdürülebilirlik: Avrupa Birliği Perspektifi' konusunun Türkiye ekonomisi için, içinde bulunulan dönemde büyük önem arz ettiğini, Katılım Öncesi Ekonomik Program'dan farklı bir politikaya izin vermeyeceklerini, Türkiye'nin son 10 yıldaki dalgalanmalarla çok zaman ve para yitirdiğini belirterek, artık bu belirsizliğin sona erdiğini söyledi.

Toplantıya katılan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink de AB'yle banka birleşmelerinin hızlanacağını, büyük bankaların enflasyonsuz dönemde küçüklere göre kârlılıklarını daha fazla artırdıklarını ve Türkiye'de bankaların esas amacı olan sektöre kredi verme konusunda çok zayıf olduğunu belirterek "Bu bir boşluk. Eğer Türkiye ekonomik olarak AB standartlarına çıkmak istiyorsa, bu sorunu çözmesi gerekiyor" dedi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP Genel  Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaretinde, Ceza Mahkemeleri Usulü Yasası (CMUK) ve Ceza İnfaz Yasası (CİY) tasarılarının Meclis'teki görüşmeleri sırasında katkılarının devamını istemek için geldiğini belirterek, AB konusunda Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığını, müzakere tarihi alınabilmesi noktasında hiçbir eksiği kalmadığını söyledi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, yabancı sermayenin çekilmesi için 2005 yılında Kurumlar ve Gelir Vergisi'nde indirime gideceklerini ve vergi indirimini IMF ile mali disiplin ve gelir kaybına yol açmadan, mutabakatla uygula-yacaklarını söyledi.

7- Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen TBMM Bayındırlık ve İmar Komisyonu'nda Kadastro Tasası'nda değişiklik öngören yasa tasarısı görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kadastrosunun yılların ihmali nedeniyle tamamlanamadığını belirterek, 450 yıllık arşivi  toparlamaya çalıştıklarını söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası'nın kuruluşunun 50'inci yılı kutlamaları nedeniyle düzenlenen Madencilik Kurultayı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin madencilikte geri kaldığını belirterek "Gelin yeni bir model geliştirelim, üretimi artıralım" dedi. Bakan Güler ayrıca özelleştirmeden yana olduklarını ifade ederek 500 maden sahasıyla 15 bin ruhsatı özel sektöre vereceklerini söyledi.

9- Aktif olarak çalışan sigortalının sadece kendisinin yararlandığı yurtdışı tedavi olanağından eş, çocuk, anne ve babası ile emekliliğinde kendisi ve yakınları ile dul ve yetimlerinin de yararlanmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

10- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, Danimarka Kraliyet Büyükelçiliği ve İnsan Hakları Kurumu tarafından Nevşehir'in Nar beldesinde düzenlenen "Türkiye'de İnsan Hakları Ulusal Kurumu'nun Kurulması" konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, 57'nci Hükümet döneminden bu yana alınan kararların hayata geçirilmesiyle insan hakları uygulamalarında alınan mesafenin sevindirici boyutlara ulaştığını, son 3 yıldaki reformlar sayesinde Türkiye hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yapılan başvuruların yarı yarıya azaldığını açıkladı.

11- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin  (TGC) bu yıl 28'incisini düzenlediği ''Sedat Simavi Ödülleri''ni  kazananlar açıklandı.

            Buna göre, Vatan gazetesinden Emine Algan, ''Yazık Bu  Milletin Parasına'' başlıklı haberiyle Gazetecilik Ödülü'ne layık görülürken, aynı gazeteden Tülay Acar da ''Emine Hanıma 10 İhale'' başlıklı haberiyle övgüye değer bulundu.

12- Türkiye'de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İbrahim El Caferi düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Irak arasında güvenlik sorununun bir an önce çözülmesi için çaba gösterdiklerini, ayrıca PKK/Kongra-Gel konusunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini ve iki ülke arasında, örgütün bertaraf edilmesine yönelik stratejik olarak görüş birliğine vardıklarını söyledi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Milliyet gazetesine, 17 Aralık AB Zirvesi öncesinde Kıbrıs konusunu değerlendirdi.

14- AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot, NRC Handelsblad gazetesine yaptığı açıklamada, AB liderlerinin Türkiye'ye yeni şartlar getirebileceğini belirtti.

15- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Fransa Cumhur-başkanı Jacques Chirac, Almanya'nın Lübeck kentinde bir araya gelerek Türkiye'nin AB üyeliği konusunu görüştü.  Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Chirac, Türkiye'nin AB'ye girmesini istediklerini, ancak müzakereler sırasında Türkiye'nin kriterleri yerine getirmemesi durumunda sürecin yarıda kesileceğini söyledi.

Schröder de, Türkiye ile müzakerelerin tek hedefinin tam üyelik olacağını, ancak müzakerelerin ucunun açık olacağını belirtti.

16- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, Devlet Başkanı Robert Koçaryan'ın AB'ye başvurarak zirvede Türkiye'nin kapalı tuttuğu Ermenistan sınırı konusunu ele almasını istediğini söyledi.

17 - Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma,  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ülkedeki siyasi krizi görüşmek üzere başkent  Moskova'ya gitti.

Kuçma görüşmede, ülkesindeki sorunun Moskova'nın yardımı olmaksızın çözülemeyeceğini söyledi.

Putin ise, Ukrayna'da muhalefetin ikinci tur seçimin yinelenmesi yolundaki isteğini eleştirdi ve ikinci tur seçimlerin hiçbir şey  kazandırmayacağını söyledi. Putin ayrıca, krizin Rusya, AB ya da diğer yabancı güçler tarafından değil Ukrayna halkınca çözülebileceğini, Moskova'nın ancak arabuluculuk yapabileceğini belirtti.

3 ARALIK 2004

1- Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Sermet Atacanlı Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basını bilgilendirme toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Türkiye'nin AB ile ilişkilerini çok yakından izlediğini ve Türkiye-AB ilişkilerinin geri dönülmez bir yola girdiğini düşündüğünü belirterek ''Türkiye olarak 17 Aralık'ta ikinci  bir karara gereksinim duyulmaksızın somut bir tarih verilmesini  bekliyoruz. 17 Aralık'ta AB üyesi ülkeler inandırıcılık sınavı verecek'' dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Radikal gazetesinin Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan ayrıca, 2005 yılında özürlülerin istihdamı konusunda bir genelge yayımladı.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül CNN Türk televizyonuna, Türkiye'nin AB üyeliği konusunu değerlendirdi.

4- Dışişleri Bakanlığı, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı El Caferi ile Türkiye'de yapılan temasları değerlendirdi. Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada "Irak'ta artık oyunun kuralları değişmiştir ve ses duyurabilmenin, çıkarları güvence altına alabilmenin yolu demokratik platformda mücadele vermekten geçmelidir." denildi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İstanbul'da düzenlenen Avrupa Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) Dernekleri Konfederasyonu yıllık Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de çok olumlu ekonomik gelişmeler yaşandığını, yabancı sermayenin girişi için bürokratik engelleri kaldırdıklarını belirterek "Yabancı sermayenin de gelişiyle birlikte, Türkiye 2005 yılında şantiyeye dönecek" dedi.

6- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı Diyarbakır'da düzenlenen 8. SİAD Zirvesi'nde, Türkiye ekonomisi hakkında genel bir değerlendirme yaptı.

7- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Görüşmeye ayrıca, KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ve KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş da katıldı.

8- Türkiye'de bulunan AP Başkanı Joseph Borrell, AP Türkiye Raportörü Camiel Eurlings, AP Üyesi Joast Lajendijk ve beraberindeki heyet, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Borrell, Başkan Arınç ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, tarihi bir an yaşandığını belirterek "Bu aldığımız kararlarla sadece Türkiye değil sadece AB değil, tüm dünya değişecektir" dedi.

Daha sonra TBMM Genel Kurulu'na hitaben konuşma yapan Borrell, müzakere sürecinin çok uzun süreceğini belirtti. Kıbrıs konusuna da değinen Borrell, Güney Kıbrıs'ın tanınmasının yeni bir koşul olmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan ise Borrell'le görüşmesinde, müzakerelerin 2005 yılının ilk yarısında başlatılmasını isterken, ucu açık müzakere sürecine takılmayacaklarını söyledi.

9- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'de bulunan  Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht ile bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ziyaretin ''önemli ve zamanlı'' olduğunu belirterek, bu sayede konuk bakanla AB Zirvesi öncesinde  birçok konuyu istişare etme fırsatı bulduklarını söyledi.

De Gucht de Türkiye'nin Kopenhag Kriterleri'ni yeterli ölçüde karşıladığını belirterek ''Türkiye ile müzakerelerin en kısa sürede, 2005 yılı içinde başlatılması gerektiğini'' söyledi.

10- ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın davetlisi olarak başkent Washington'da bulunan ve acil durum yönetimi konusunda görüşmeler yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman ile de bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Şahin, Türk gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, ABD'li yetkililerin, Türkiye'ye AB'den 17 Aralık'ta tarih verilmesini beklediklerini belirtti.

11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Parlamentosu Başkanı Dimitri Hristofyas Yunanistan'ın Selanik kentinde yaptığı açıklamada, ''Türkiye'nin, Kıbrıs Rum Kesimi'ni AB ile  üyelik müzakerelerine başlamadan önce tanıması gerektiğini'' söyledi.

12- AB'nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Belçika'da yayınlanan haftalık Europan Voice dergisine verdiği demeçte "AB liderleri, bu ay Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanması konusunda karar verirken tam üyelik dışındaki herhangi bir şey düşünmemeli" dedi.

13- Irak'ın başkenti Bağdat'da düzenlenen iki ayrı saldırıda 26 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı bildirildi. Öte yandan Musul'da düzenlenen saldırılar ve çatışmalarda 18 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı açıklandı.

14- Ukrayna'daki Yüksek Mahkeme'nin, 21 Kasım'da yapılan 2'inci tur devlet başkanlığı seçimlerinin sonuçlarını geçersiz ilan ettiği bildirildi. 

Öte yandan Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'daki milletvekilleri yayımladıkları ortak bildiride "Avrupa Konseyi, AP, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile bu örgütün İnsan Hakları ve Demokratik Kurumlar Bürosu'nun Ukrayna'da istikrara yardımcı olmadıklarını  ifade ettiler.

15- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez Venezüella televizyonunda yayımlanan açıklamasında, Amerikan yönetiminin, ülkesinde 2002'de planlanan darbe  girişiminden haberdar olduğunu söyledi.

4 ARALIK 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İzmit'in Karamürsel ilçesinde 556 kalıcı konutun anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada "Eğer iktidarımız görevini yapmıyorsa bizi burada tutmayın" dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın 22. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, yurtdışı müteahhitlik hizmeti sektöründe 2005 yılı hedeflerinin 7 milyar dolar olduğunu belirterek, 2010 yılında bu rakamı 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Toplantıya katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de Türkiye'nin tam ortasından büyük bir doğu-batı boru hattı ile AB'ye yeni bir boru hattı kazandırma projesinin düşünüldüğünü açıkladı.

Bakan Güler ayrıca DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'ye 2003 yılında 2 milyon ton kaçak akaryakıt girdiğinin tahmin edildiğini, bu yüzden vergi kaybının da 1.6 milyar dolara ulaştığını söyledi.

3- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Diyarbakır'ı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Aksu Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz'ın evlerinin önünde öldürülmesiyle ilgili olarak, bölgede görev yapan 3 müfettişin yanı sıra bir müfettişin daha görevlendirildiğini söyledi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Türk-Amerikan İşadamları Derneği'nin (TABA) düzenlediği 'Vergi Mevzuatında Uluslararası Yatırımlar Açısından Sağlanan ve Yatırım Ortamını İyileştiren Avantajlar' seminerinde yaptığı konuşmada, Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi oranlarının düşürülerek, AB ülkeleri düzeyine çekileceğini bildirdi.

Bakan Unakıtan ayrıca, Antalya'da düzenlenen '2005 Yılı Sonrası Kotasız Ticaret ve Dünyada Rekabet Koşulları' konulu toplantıda, Türkiye'nin ortaya koyduğu makro hedeflerle yeni bir sürece girdiğini ve kurumsallaşmaya başladığını belirtti.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeler sonrasında basın mensuplarına, ilaç alımları, sağlık hizmetlerindeki KDV oranları ve Doğu Karadeniz bölgesinde artan kanser vakalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü Diyarbakır'da düzenlenen 'Canlı Hayvan ve Et Kaçakçılığının Hayvancılığa Olumsuz Etkileri, Alınan Tedbirlerin Değerlendirilmesi ve Yeni Alınacak Tedbirler Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, hayvancılık sektörünün ülke için hayati bir öneme sahip olduğunu belirterek, kaçak et ve canlı hayvan sorununu çözeceklerini söyledi.

7- Ceza Muhakemeleri Kanunu Tasarısı (CMUK) TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Çin'in güneyindeki Haynan adasında bulunan Sanya şehrinde yapılan 54. Dünya Güzellik Yarışması'nı Perulu Maria Julia Mantilla Garcia kazandı.

9- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile bir araya geldi.

            Daha sonra 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Gazi Üniversitesi'nde düzenlenen 'Avrasya Sempozyumu'na katılan Cumhurbaşkanı Denktaş toplantıda yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs'ın tanınması için Türkiye'ye yapılan baskıların insanlık tarihinde pek parlak sayfalar oluşturmayacağını belirtti.

10- Türkiye'de bulunan AP Başkanı Joseph Borell, İktisadi Kalkınma Vakfı ile TOBB tarafından İstanbul'da düzenlenen 'Kritik Karar Eşiğinde Türkiye-AB  İlişkileri' konulu konferansa katıldı. Borell toplantıda yaptığı konuşmada, AB'ye üye ülkelerde Türkiye'yle ilgili önyargı olduğunu belirterek şu anda AB kamuoyunun  Türkiye'nin tam üyeliğine karşı olduğunu söyledi.

11- AP'de yapılan Abant Platformu'nun Belçika'nın başkenti Brüksel'deki ikinci gün toplantılarında, Türkiye'de din ve insan hakları konuları ele alındı. Platformun kapanışında konuşan Belçika Dışişleri Bakanı Karel de Gucht, Türkiye ile müzakerelerin tam üyelik perspektifiyle başlaması gerektiğini söyledi.

12- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis lideri olduğu Yeni Demokrasi Partisi'nin merkez komitesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanımamasının bir çelişki olduğunu söyledi.

13- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk-Rus ilişkilerine ilişkin Milliyet gazetesine değerlendirmede bulundu.

14- Irak'ın kuzeyindeki Musul kentinde peşmergeleri taşıyan bir otobüse yönelik intihar saldırısında 17 peşmergenin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

5 ARALIK 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 70. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, kadına yönelik şiddet, baskı ve ayrımcılığın hala görüldüğünü belirterek "Kadınların kendi hak ve özgürlükleri için verdiği savaşım tüm yasa ve önlemlerden daha önemlidir" dedi.

Gün dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bir mesaj yayımladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türk ve Ermenilerin ortak tarihini simgeleyen İstanbul Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Ermeni Vakfı Müzesi'nin açılışında yaptığı konuşmada müzenin, kendi gönlünde bir insanlık müzesi olduğunu belirterek "Başbakan olarak, diğer vatandaşlarımızın her türlü hukukunu korumayı, yanlarında olmayı görev telakki ediyorum" dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Kadın Kolları 10. Olağan Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, kadın sorununun Türk siyasetinin temel sorunu olduğunu ve sorunların temelinde mutlaka kadın gerçeğinin bulunduğunu söyledi.

4- Rusya Sanayi ve Enerji Bakanı Viktor Kristenko, beraberindeki heyetle birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'le bir araya geldi. Görüşmelerden sonra bir açıklama yapan Bakan Güler, Rusya'nın, enerji, petrol özelleştirmeleri, elektrik ve doğalgaz dağıtımı konularına ilgi duyduğunu belirterek, enerji alanında işbirliğini öngören bir mutabakat zaptı imzalanacağını söyledi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin çevre konusunda bir felaketle karşı karşıya olduğunu belirterek "Kanalizasyon atıklarının yarattığı çevre felaketinin boyutu Çernobil'i gölgede bırakacak durumda" dedi.

6- Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu milli güreşçi Mahmut Atalay, yaşamını yitirdi.

7- Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi lideri Angela Merkel ve Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi lideri Edmund Stoiber, Başbakan Gerhard Schröder'e bir mektup göndererek, Türkiye'ye tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklık verilmesi için çağrıda bulundu. 

8- Ortadoğu'da temaslarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Filistin Başbakanı Ahmed Kurey ve FKÖ lideri Mahmud Abbas ile Ramallah'ta bir araya geldi. Fischer, barış görüşmeleri konusunda tüm tarafların sorumlu davranış sergilemesi halinde, seçimlerle gelen durumun büyük fırsat yarattığını söyledi.

9- Filistin'in, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan (AGİT), 9 Ocak 2005 tarihinde yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimi için gözlemci istediği bildirildi.

10- ABD ordusunun Kuzey Irak'ta, Türkmenlerin yaşadığı Telafer kentine operasyon düzenlediği ve çok sayıda Türkmeni esir aldığı bildirildi.

 6 ARALIK 2004

1- Genelkurmay Genel Sekreterliği'nden, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral İlhami Erdil hakkında,  görevi kötüye kullanma ve haksız mal edinmesine ilişkin   basında yer alan haberlere yönelik yapılan açıklamada "1999-2000 yıllarında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda cereyan eden bazı işlemlere ilişkin iddiaların ortaya çıkması üzerine Genelkurmay Başkanlığı'nca 15 Eylül 2003 tarihinde bu iddiaların araştırılması için soruşturma emri verilmiş, yapılan askeri savcılık soruşturmasının ardından zamanın Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral İlhami Erdil  ve diğer 4 kişi hakkında 8 Kasım 2004 tarihinde Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde kamu davası açılmıştır. Anılan şahısların suçlu olup olmadıkları, bağımsız yargı tarafından yapılacak yargılama sonucunda karara bağlanacaktır" denildi.

2- Yargıtay Genel Sekreterliği'ne 3. Ceza Dairesi üyesi Uğur İbrahimhakkıoğlu atandı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Devlet Planlama ve Hazine müsteşar-lıklarının 2005 yılı bütçelerini sunuşunda, yeni stand-by döneminde de Türkiye'nin IMF'ye net borç geri ödeyicisi  konumunu sürdüreceğini ve borç stokunun da azalmaya devam edeceğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Meclis'te gazetecilerin başkanlık sistemine ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarı yakalamasının başkanlık sistemi ile mümkün olacağını belirterek, konunun teorik bir tartışma boyutunda olduğunu ve sözlerini yasal bir düzenlemenin başlangıcı anlamında söylemediğini kaydetti.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan tarafından yapılan ortak açıklamada, yatırım araçlarının vergilendirilmesinde 2004 yılında geçerli olan istisna ve muafiyetlerin 2005 yılında da süreceği, 2006 yılında ise vergilemede yeni bir sisteme geçileceği  belirtildi.

6- Türkiye'de resmi temaslarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüştü. Görüşmede Putin, terörle mücadele konusunda Türkiye'den daha etkin destek beklediklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Sezer de Türkiye'nin terörle mücadele alanında kararlılığını vurguladı. İki lider, Türkiye ile Rusya arasında güvenlik mekanizmalarının daha etkin hale getirilmesi konusunda görüş birliğine vardı. Görüşmede ayrıca, Kıbrıs sorunu ve  boğazlar konusu ele alındı.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Sezer ve Putin "Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Arasında Dostluğun ve Çok Boyutlu Ortaklığın Derinleştirilmesine İlişkin Ortak Deklarasyon"u imzaladı.

Öte yandan, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen heyetlerarası görüşmelerin ardından iki ülke arasında Savunma Sanayii Alanında İşbirliği, Botaş ile Gazprom Arasında Enerji Alanında İşbirliği'nin de aralarında  bulunduğu 6 anlaşma imzalandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) ev sahipliğinde düzenlen Türk-Rus İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yıl sonuna kadar 10 milyar dolara ulaşmasının hedeflendiğini söyledi. Putin ayrıca, Türkiye'nin AB süreci, helikopter ihalesi ve Rusya'dan doğalgaz alımı konularını da değerlendirdi.

Toplantıya katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında, Türkiye'yle Rusya arasındaki ticari ilişkilerde Türkiye'nin aleyhine açık bulunduğunu belirterek, ürün çeşitlerinin çoğalmasını istedi.

Daha sonra Başbakan Erdoğan ve Putin ikili görüşmelerde bulundu.

7- Türkiye'deki temaslarını tamamlayan AP Başkanı Joseph Borrell İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada "Türkiye'nin perspektiflerini çok iyi anladık. Artık bu noktadan sonra düşünmemiz gereken nokta 18 Aralık olacak" dedi. Borrell Kıbrıs'la ilgili bir soru üzerine "Kıbrıs meselesi ek bir şart olarak öne sürülmemiştir, son dakika ortaya çıkarılmamıştır. AP'nin oylayacağı taslak karardaki Türkiye için hiçbir şekilde, hiçbir alternatif başka bir yola yer verilmiyor, atıfta bulunulmuyor. Türkiye açısından öngörülen tek hedef tam üyeliktir" dedi.

8- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Atzo Nikolai Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunun en hassas konulardan biri olduğunu belirterek, 17 Aralık AB Zirvesi'nde herkesin üzerinde anlaşacağı ve anlaşması gerektiği bir karara, konsensüse ihtiyaçları olduğunu söyledi.

9- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Türkiye'nin AB üyeliği konusunda Alman Berliner Zetung'a yaptığı açıklamada "Müzakerelerin doğaları gereği her zaman ucu açıktır. Uzun ve zorlu bir süreç olacak ve hiç kimse başarılı şekilde sonuçlanacağını garanti edemez. Ancak Türkiye ile üyelik müzakereleri başlatılırsa, açık hedef üyelik olacaktır, B planı yoktur" dedi.

10- ABD Başkanı George Bush, Beyaz Saray'da Irak Devlet Başkanı Gazi El Yaver ile görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bush, teröristlerin ABD'yi Suudi Arabistan veya Irak'ta istemediklerini belirterek "İşte bu yüzden Irak seçimlerinin zamanında yapılması çok önemli" dedi.

11- Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki Amerikan Konsolos-luğu'na düzenlenen baskında 8 kişinin öldüğü bildirildi.

7 ARALIK 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde AB konulu bir toplantı yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, toplantıda ülkemizle üyelik görüşmelerinin başlamasına ilişkin kararın alınacağı 17 Aralık 2004 tarihli AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne yönelik hazırlıkların gözden geçirildiği belirtildi. Açıklamada  ayrıca "AB üyesi ülkelerin Türkiye'nin Birliğe üyeliğini hedefleyen görüşmelerin 2005 yılında gecikmeksizin açılmasına yönelik herhangi bir şart ihtiva etmeyen bir karara varmaları, Türk milletinin haklı beklentisini oluşturmaktadır" denildi.

Toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan, müsteşar yardımcıları Volkan Bozkır ve Ertuğrul Apakan ile ilgili bürokratlar katıldı. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'ndeki AB konulu toplantıdan önce CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı Meclis'teki makamında ziyaret etti. Görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan ve Baykal ortak açıklama yaptı. Baykal, Başbakan Erdoğan'ın 17 Aralık Brüksel zirvesi davetini kabul etmediğini açıkladı ve Başbakan Erdoğan'a zirvede tam üyelik dışında bir açılımın kabul edilmemesi isteğini iletti.

Öte yandan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 17 Aralık AB zirvesine dönük çalışmalara değinen Başbakan Erdoğan, teslimiyetçi dış siyaset izlemediklerini belirterek "Dünyadaki bütün ülkelere karşı başımız dik, alnımız açıktır. Türkiye bölgede barış ve güvenin teminatıdır" dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, tam üyelik müzakerelerine başlamanın Türkiye'nin hukuken ve siyaseten hakkı, ayrıca dünya barışının, uyumunun, kardeşliğinin gereği olduğunu söyledi. Baykal konuşmasında, MEB'in Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği'nde yaptığı değişikliği de eleştirerek, yönetmelikten bölgecilik, ırkçılık ve din istismarı yapılmasını yasaklayan maddenin kaldırıldığını söyledi. Baykal ayrıca, Mardin Kızıltepe'deki baba-oğulun vurulması konusuna da değinerek, insan hakları ve hukukun üstünlüğü bir yana, can güvenliğine yönelik tehdidin hala sürdüğünü belirtti.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan TBMM'de 2005 mali yılı bütçe  tasarısının maddeleri üzerindeki görüşmeler sırasında yaptığı açıklamada, 2004 yılının ilk 10 ayında yabancıların Türkiye'de aldığı gayrimenkullerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 53 artarak 1.3 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Bakan Babacan ayrıca, yabancılara mülk satışında 30 hektarın üzerindeki arazilerin satışının, Bakanlar Kurulu'na tabi olduğunu belirterek, 100 metrekarelik bir arsa için bile bölge kolordu komutanlıklarından izin alındığını söyledi.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ABD'nin Kuzey Irak'ta bölücü terör örgütüne yardım yaptığına ilişkin teyit edilmiş bir bilgi olmadığını söyledi. TBMM'de CHP Milletvekili Osman Özcan'ın konuya ilişkin önergesini yanıtlayan Bakan Aksu, ABD'nin, Türkiye'nin ulusal çıkarlarına aykırı hareket etmesinin beklene-meyeceğini kaydetti.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu TÜSİAD tarafından İstanbul'da düzenlenen 'Uluslararası Eğilimler Işığında Sosyal Güvenlik Sistemlerinde Reform' konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gecikmeksizin bir sosyal güvenlik reformu yapmak zorunda olduğunu belirterek, sosyal güvenlik reformları denildiğinde  daha çok finansman açıklarının gündeme geldiğini ve 2005 yılı bütçesinde bu açığın 22 katrilyon lira olduğunu söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler  gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusların Trans-Trakya Projesi'nde geri adım atmadıklarının sorulması üzerine "Görüşmelerimizde Samsun-Ceyhan Boru hattı daha ağır basıyor. Görüşmelerimiz devam ediyor" dedi. Bakan Güler ayrıca, doğalgaz fiyatlarını aşağı çekmeye çalıştıklarını açıkladı.

8- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 3 maddesi veto edilen Belediyeler Yasası, TBMM Genel Kurulu'nda yeniden kabul edildi.

9- Anayasa Mahkemesi'nin, Dernekler Yasası'nın derneklerin siyasi partilere yardım yapmasına olanak sağlayan hükmünün yürürlüğünü durdurma kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar İstanbul'da Bahçeşehir Üniversitesi ile Türkiye Emekli Subaylar Derneği tarafından düzenlenen 'AB Üyelik Süreci ve Hukuk Devleti Temel İlkeleri Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, AB'nin baskılarını eleştirdi ve "Sanki Türkiye ile ortaklık müzakeresi değil de savaş kaybetmişiz gibi şartlar getiriliyor. Bunları reddediyoruz" dedi.

11- Türkiye'de bulunan AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Avrupa İşlerinden sorumlu Bakanı Atzo Nikolai, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nikolai, AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten Hollanda tarafından üye ülkelere dağıtılan ikinci taslak metine ilişkin tepkilerin dikkate alındığını ve yeni bir taslak hazırlandığını açıkladı. Ayrıca, Kıbrıs konusunun en hassas konulardan biri olduğunu belirten Nikolai, 17 Aralık AB zirvesinde herkesin üzerinde anlaşacağı ve anlaşması gerektiği bir karara ihtiyaçları olduğunu söyledi.

12- Resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in heyetinde Türkiye'ye gelen Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ü makamlarında ziyaret etti. İvanov ve Bakan Gönül görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Gönül görüşmelerde, Güney Kafkasya'daki gelişmeler ve iki ülke için de geçerli olan 'asimetrik tehdidin' ele alındığını belirtti. İvanov ise PKK'nın terör örgütü olarak tanınması konusunun gözden geçirildiğini söyledi.

13- Almanya'nın Leipzig kentindeki Federal İdare Mahkemesi, ekim ayında Türkiye'ye gönderilen İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği yöneticisi Metin Kaplan'ın sınırdışı edilmesinin yasal olduğuna karar verdi.

14- AP Başkanı Joseph Borrell, AP'de iki gün süren 'Türkiye ve AB: Tarihi Seçim için Nedenler' adlı konferansın kapanış bölümünde yaptığı konuşmada, Diyarbakır ziyaretinde edindiği izlenimlere göre Türkiye'deki Kürtlerin ayrı bir kültürel kimliğe sahip olduğunu ve toplumların kendilerini belli bir devlete ait hissetmediklerinde kendi devletlerinin olması konusundaki taleplerinin doğal ve demokratik bir seçim olacağını söyleyerek, buna benzer bir örneğin İspanya'da bulunduğunu belirtti.

Konferansa katılan Yeşiller Partisi Başkanı Daniel Cohn-Bendit ise sözde Ermeni soykırımına atıfta bulunarak, Türkiye'de tabu olan konuların artık konuşulması gerektiğini söyledi.

15- AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Başbakanı Jan Peter Balkenende, Yunanistan'ın başkenti Atina'da Başbakan Kostas Karamanlis ile görüştü. 

İkili görüşmelerin ardından bir açıklama yapan Balkenende, AB'nin gelecek hafta sonu yapılacak zirve toplantısından önce Türkiye'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni(GKRY) tanıması konusunda bir adım atmasını beklediğini ve Türkiye ile katılım müzakerelerine başlanabilmesi için bunu zorunlu gördüklerini kaydetti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yorgos Kumuçakos ise AB Zirvesi sonuç bildirisinin ikinci taslağını üzerinde çok çalışılması gereken bir metin olarak nitelendirdi ve 17 Aralık'ta Türkiye'ye tarih verilmesini çok uzak bir ihtimal olarak değerlendirdi.

16- Hollanda hükümeti, terör örgütü PKK'nınterörist örgütler listesine alınmasını kararlaştırdı. Adalet Bakanlığı'nın istemi üzerine Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen kararla, AB'nin terörist örgütler listesinde yer  verdiği bütün örgütlerin, Hollanda'da yasaklanması ve mal varlıklarının dondurulması benimsendi.

17- Afganistan'ın demokratik seçimlerle işbaşına gelen ilk cumhurbaşkanı olan Hamid Karzai başkent Kabil'de düzenlenen törenle görevine başladı. Törenlerde ABD'yi Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Türkiye'yi ise Devlet Bakanı Beşir Atalay temsil etti.

8 ARALIK 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkındaki Kanunu'  onayladı.

Kanuna göre hizmet ücretsiz olurken, ağız ve diş sağlığı hizmetleri de aile hekimliği kapsamında sayılacak.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'nın Belek beldesinde yaptırılan, cami, kilise ve sinagogun yer aldığı 'Dinler Bahçesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, inançların birlikte yaşadığı büyük tarihi tecrübesi sayesinde bölgesinde barış ve kardeşliğin teminatı olduğunu, dünya devletleri içindeki özel yerinin de burada yattığını belirterek "Üç semavi dinin mabetlerini bir bahçede buluşturan bu mekana adım atan hiç kimse bu ülkenin kimliğine şaşı bakmayacaktır" dedi. 

Açılışta, Hollanda'nın Avrupa İşleri Başkanı Atza Nikolai ise AB'nin bir Hristiyan kulübü olmadığını, Osmanlı İmparatorluğu'nu da örnek göstererek, imparatorluk bünyesinde bulunan herkesin farklı milletlere mensup olmalarına rağmen ayrılık görmediğini belirtti.

Törende ayrıca Fener Rum Ortodoks Patrik Temsilcisi Dasiteos Aragnostopulos, Vatikan Katolik Kilisesi Temsilcisi Alphonse Sammut, Türkiye Musevi Hahambaşı İshak Haleva ve Türkiye Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan da yaptıkları konuşmada, eserin önemini vurguladılar.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İzmir'de gerçekleştirilecek 2005 Dünya Üniversite Oyunları kapsamında kullanılacak olan spor salonunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, UNIVERSIADE 2005'in Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, "Hükümet, bakanlıklar, kamu kurumları, organizasyonun başarılı olması için görevlidir" dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan partisinin İl Başkanlığı'nda düzenlenen seminerde, Yeni Türk Lirası (YTL) konusuna değinerek "Her gün 3 tır dolusu madeni para Türkiye'nin en ücra köşelerine kadar gönderiliyor. Artık kuruşun hesabını yapacağız. Paranız yere düştüğü zaman bozuk para demeyecek, alacaksınız. Euro ve dolar değerli olduğu için cüzdanlarda özenle saklanırdı, artık Yeni Türk Lirası'na da aynı özen gösterilecek" dedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Umman'a hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, artan petrol ve gaz fiyatları nedeniyle Arap fonlarında büyük artış olduğunu ve Türkiye'nin bu fonlardan yararlanabileceğini belirterek, son gelişmelerin ardından Avrupa ve ABD'den çekilen Arap sermayesinin akacak ülke aradığını söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye-ABD ilişkilerinin gerginleştiği yolunda çıkan haber ve yorumların gerçeği ve hükümetin niyet politikasını yansıtmadığını belirterek "İki ülke arasında köklü bir geçmişe, karşılıklı saygıya ve ortak değerlere dayalı, çok boyutlu ilişkiler bulunmaktadır" dedi.

Sözcü Tan ayrıca Türkiye ve KKTC'nin, Rumları tanıma konusunu ancak BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde nihai çözümün bir parçası olarak gördüğünü vurguladı.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda düzenlenen 2005 Mali Yılı Bütçe Tasarısı üzerindeki görüşmeler sırasında, özelleştirme kapsamındaki kuruluşlarda eski hükümlü ve özürlülerin çalıştırılmamasını içeren İş Yasası'nın ilgili maddesinde düzenleme konusuna değinerek, özürlü vatandaşların işe alınıp 2 ya da 3 ay sonra özelleştirme nedeniyle işsiz kalarak psikolojilerinin bozulmasını istemediklerini söyledi.

8- TBMM Genel Kurulu'nda, Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü'nün kaldırılarak görevlerinin Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) aktarılmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.

9- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, IMF ile üzerinde mutabakata varılarak hazırlanan 2005 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı kabul edildi.

10- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki IMF heyeti ile yeni ekonomik program kapsamındaki temaslarından sonra yaptığı açıklamada, heyete yeni ekonomik program kapsamında yapılması gerekenleri aktardıklarını, yapısal reformların hızla ele alınması gerektiğini ilettiklerini ve ekonomik programın zaman geçirilmeden açıklanmasını istediklerini söyledi.

11- NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile bir araya geldi. Görüşmede Rehn, Başbakan Yardımcısı Gül'e "Sıkıntılarınızın büyük bölümüne hak veriyoruz, ancak önemli olan tarih" dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül de müzakere sürecinin sürdürülebilir olması gerektiğini belirterek "Açık ve net bir tarih ile tam üyelikle sonuçlanacak bir karar bekliyoruz. Bunun dışında hiçbir şeyi kabul etmeyiz" dedi.

12- Türkiye'nin AB nezdindeki Büyükelçisi Oğuz Demiralp Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin üye olmaması halinde Ankara'nın AB'nin yörüngesinde kalmaya devam etmeyeceğini bildirdi.

13- Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilciliği görevine atanan Büyükelçi Baki İlkin, dün BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a güven mektubunu sundu. İlkin, ABD'nin New York kentinde Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kıbrıs'ta bir çözüm istediğini ifade ederek "Kıbrıs sorunu ancak yeniden canlandırılacak bir BM iyi niyet misyonu çerçevesinde çözümlenebilir" dedi.

14- Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, Belçika Senatosu'nda AB ve Türkiye konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sözde Ermeni soykırımı iddiaları karşısındaki tavrını anlayışla karşıladığını belirterek, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik tavrını da eleştirdi ve "Dağlık Karabağ'da Ermenistan'ın sataşan tavrını görmezden gelmek zor" dedi.

Bakan Gucht ayrıca,  Türkiye'nin AB'ye katılımına karşı çıkmanın tarihi bir hata olacağını, Türkiye'yi Avrupa yörüngesinde tutmanın en iyi yöntem olduğunu ve modernleşmesi ve demokratikleşmesiyle İslam dünyası için bir model olabileceğini söyledi.

15- Romanya Dışişleri Bakanı Mircea Geoana, AB üyesi 25 devletin büyükelçileri ile Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldi. Geona görüşmede, AB'nin Romanya'nın genelde demokratik reformlarda duraksama durumunda üyeliğinin uzayabileceği uyarısına rağmen, 1 Ocak 2007'de Bulgaristan ile birlikte AB'nin tam üyesi olması için müzakerelerin tamamlandığını belirtti. 

 9 ARALIK 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "Dünya İnsan Hakları Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, insan haklarının korunması ve daha da ileriye götürülmesi için öncelikli sorumluluğun devlete ait olduğunu belirterek "Bu alandaki gerçek başarının anahtarı devletin yanı sıra sivil toplumun, basın ve yayın kuruluşları ile tüm bireylerin hak ve özgürlük bilinci, istenci ve duyarlılığına sahip olmasıdır" dedi.

2- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu CHP Antalya Milletvekili Osman Özcan'ın soru önergesine verdiği yanıtta, Büyükşehir Belediyesi'nin Hazine'ye borcunun 1 katrilyon 672 trilyon lira olduğunu belirtti.

3- TBMM Adalet Komisyonu'nda Ceza İnfaz Yasa Tasarısı kabul edildi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli düzenlediği basın toplantısında, Irak'taki gelişmeleri değerlendirdi. ABD'nin Irak'ta dipsiz kuyuya sürüklendiğini kaydeden Bahçeli, Türkiye'nin koyduğu kırmızı çizgilerin ABD'nin de kurtuluşu olacağını vurguladı.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, 17 Aralık öncesinde Türkiye'nin taviz esnekliğini öğrenmeye yönelik konuların peş peşe gündeme getirildiğini belirterek "Kabul edilmesi mümkün olmayan birçok şart Türkiye'ye dayatılmak isteniyor, mevcut hükümet test ediliyor" dedi.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Balkenende, AB Zirvesi'nden dengeli bir karar çıkması gerektiğini belirtti. Başbakan Erdoğan da, müzakere tarihi konusundaki bir soru üzerine, AB devlet ve hükümet başkanlarının, Kopenhag zirvesinde, siyasi kriterlerin yerine getirilmesi halinde Aralık 2004'te gecikmeksizin Türkiye ile müzakerelere başlamasına yönelik karar aldıklarını söyledi.

7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ve İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile ikili görüşmelerde bulundu. Toplantıya katılan  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ise Irak konusunda destek istedi.

8- Fransa Başbakanı Jean-Pierre Raffarin başkent Paris'te düzenlediği basın toplantısında, AB'nin, tam üyelik müzakerelerinin başarılı olmaması halinde, Türkiye'ye tam üyeliğe alternatif seçenek de önermeye hazır olması gerektiğini söyledi.

9- Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker Alman Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkma fikrinden vazgeçtiğini söyledi.

10- Irak Devlet Başkanı Gazi El Yaver CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Iraklı direnişçilerin operasyonlarını Suriye'den idare ettiğini, İran'ın da seçimleri etkilemeye çalıştığını söyledi. 

10 ARALIK 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç  RTÜK ile Türkiye Parlamenterler Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği "Medya ve Demokrasi" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin üyeliği konusunda zikzaklar çizen Avrupa'nın tarihin en ciddi demokrasi sınavından geçtiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Kanal D televizyonuna, Brüksel'de AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Başbakanı Jan Peter Balkenende ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Ayrıca Başbakan Recep Erdoğan, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabulünün 56. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, partisinin iki yıl içinde kapsamlı yasal ve idari önlemler aldığını belirtti.

3- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda TGRT televizyonuna açıklamalarda bulundu.

4- Eğitim-Sen üyeleri, sendika hakkında açılan kapatma davasını tüm yurtta düzenledikleri etkinliklerle protesto ettiler.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki temasları çerçevesinde AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile bir araya geldi. Barroso görüşmede, Güney Kıbrıs'ın dolaylı olarak tanınması anlamına gelen protokolün imzalanması kararının veya bu karara yönelik siyasi bir irade gösterilmesinin AB'ye olumlu bir sinyal olacağını söyledi. Başbakan Erdoğan da yeni koşulların kabul edilemeyeceğini ifade etti.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar  Birliği (TOBB) tarafından Belçika'nın başkenti Brüksel'de "Türkiye Platformu 4. Toplantısı" düzenlendi. Toplantıda, Türkiye Platformu  Deklarasyonu yayımlandı.

            TOBB'dan yapılan açıklamaya göre deklarasyonda, Türkiye'nin AB  üyeliğinin sadece Türkiye ve AB açısından değil, tüm bölgede ve  dünyada barış, refah ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacak bir  ''gelecek projesi'' olduğu vurgulandı.

Başbakan Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1980'den bu yana gerçekleştirdiği ekonomik  reformların da yardımıyla, istihdamda tarımın ağırlığını giderek  azalttığını ve özellikle hizmet sektöründe, ilmi ve teknik alanlarda  faaliyet gösterenlerin sayısının arttığını belirtti.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da, Türkiye'nin hem siyasi hem ekonomik geleceğini AB ile entegrasyonda gördüklerini  söyledi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener,     TÜSİAD ve OECD'nin sanayi ve ticari danışma komitesi (BIAC) ve  uluslararası geleceğe yönelik araştırmalar ve bilgi merkezinin (CEPII) girişimiyle, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen 'Ekonomik Entegrasyon: AB Ekonomisi  Perspektifinden Türkiye' başlıklı konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliğinin, Türkiye'ye olduğu kadar AB'ye de büyük yararlar getireceğini söyledi.

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ise konuşmasında, son üç yıl içinde  Türkiye'nin önemli bir geçiş dönemi yaşadığını belirterek, siyasi ve ekonomik olarak önemli ilerlemeler sağladığını bildirdi.

8- Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ), 2004 yılında 120 gazeteci ve medya çalışanının öldürüldüğünü bildirdi.

FIJ'in Dünya İnsan Hakları Günü'nde yayımladığı açıklamada,  2004'ün, kayıtlı olarak en fazla gazetecinin öldürüldüğü yıl olduğu belirtilerek, hükümetlere ifade özgürlüğünü savunanların daha fazla  korunması çağrısında bulunuldu.

9- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis Alman Frankfurter Rundschau gazetesine verdiği demeçte, jeopolitik istikrara ve bölgede refaha katkı sağlayacağı için Türkiye'nin üyeliğini desteklediklerini belirtti.

10- Japonya'nın, hükümet tarafından onaylanan yeni savunma planı çerçevesinde, ABD'nin füze kalkanı planına katılmak için silah ihracatı yasağını kaldırma kararı aldığı ve ilk kez Çin'i tehlike olarak gördüğünü açıkladığı bildirildi.

11 ARALIK 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin açılış töreni ile Tuzla Tersaneleri Bölgesi'nde bulunan ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü için inşa edilen 2 gümrük muhafaza motor botunun teslim törenine katıldı.

Başbakan  Erdoğan ayrıca Alman Bild am Sontag gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'ye diğer AB adayı ülkelere göre daha sıkı koşullar getirildiği görüşünde olduklarını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, başkanlık sistemi tartışmalarının arkasında gündem saptırma girişimlerinin bulunduğunu bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin inceleme ve temaslarda bulunmak üzere gittiği Karabük'ün Ovacık ilçesinde gazetecilerle yaptığı toplantıda, kamu görevlileri arasındaki farklılıkları hazırladıkları bir taslakla 2006 yılında ortadan kaldırmayı düşündüklerini söyledi.

4- Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, Milli Gençlik Vakfı'nın kapatılması yönündeki kararı onadı.

5- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, İmar Bankası'nda devlet iç borçlanma senedi için toplanıp tasarruf mevduatına dönüştürülen paraların ödenmeyeceğine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.

6- Danıştay 5. Dairesi, Türkiye Kamu-Sen'in 19 Şubat 2004 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği'nin yürütmesinin durdurulması ve iptali için açtığı davaya ilişkin, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

7- Devlet Bakanı Mehmet Aydın CHP Yozgat Milletvekili Emin Koç'un yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, 2002 yılından bu yana Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan başka kurumlara geçiş yapan personel sayısının 909'a ulaştığını bildirdi.

8- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Umman gezisi sonrası Türkiye'ye  dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Tüzmen, döviz kurlarının 2003 ve 2004'te öngörülen rakamlara göre çok düşük kaldığını belirterek "Kurun çok düşük kalması çok ciddi bir ithalat baskısı yapıyor" dedi.

9- Devlet Bakanı Güldal Akşit CHP Diyarbakır Milletvekili Muhsin Koçyiğit'in soru önergesine verdiği yanıtta, sokaklarda korunmaya muhtaç çocukların sayısı artarken bu çocukların korunma altına alındıkları yetiştirme yurtlarından da kaçtıklarını belirtti.

10- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Meclis'te düzenlenen 'AB Üyeliğinin Ulusal Hukuk Düzenine Etkisi' konulu seminerde yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye'nin önüne sürekli şart koymamasını istedi.

11- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, AKP İl Başkanlığı Siyaset Akademisi'nde 'AB Sürecinde Mali Politikalarımız' konulu ders verdi. Bakan Unakıtan, bütçenin ilk defa kasımda aylık bazda açık değil fazlalık verdiğini belirtti.

12- CHP Grup Başkanvekili Samsun Milletvekili Haluk Koç, Samsun Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan personelin yer değiştirmelerinin gerekçelerini öğrenmek üzere ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü'nün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

13- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle yaptığı sohbet toplantısında, gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Serdengeçti, Türkiye ekonomisi için aslolan meselenin istikrarın korunması olduğunu vurguladı.

14- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Leyla Zana öncülüğündeki bir grubun Herald Tribune ve Le Monde gazetelerinde yayımladıkları 'Türkiye'deki Kürtler Ne İstiyor?' başlıklı ilana ilişkin yaptığı değerlendirmede, ilanı eleştirerek "Türkiye'nin, aynı coğrafyayı paylaşan, ortak değerleri savunan insanların birlikte ürettiği ülke haline gelmesi gerekir" dedi.

15- Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi'nin 25. yıl toplantısına katılan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman, müzakerelerin 2005 yılının ilk yarısında başlamasını umduklarını belirterek, 17 Aralık'ta verilecek kararın sadece başlangıç olacağını, asıl sürecin bundan sonra başlayacağını söyledi.

16- AP Başkanı Joseph Borell Fransız RFI radyosuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliği öncesi daha çok ilerleme sağlaması gerektiğini belirtti.

17- G-8 grubuyla 20 Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesinin maliye ve dışişleri bakanları Fas'ın başkenti Rabat'ta bir araya geldi.

Türkiye'yi temsilen Devlet Bakanı Beşir Atalay ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın da katıldığı toplantıda, Büyük Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde işbirliği olanakları ve ortak gelecek konuları ele alındı.

Toplantıda ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, İslam ülkelerinin umutsuzluk ve düş kırıklıklarını gidermek amacıyla reformlar konusunda gelişmiş ülkelerle elbirliği yapmaları ve teröre karşı birlikte çalışmaları gerektiğini söyledi.

12 ARALIK 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Hava Kurumu'nun (THK) 38. Büyük Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, havacılığın gelişmesinin, ülkenin ulusal güvenliğini ve savunmasını, ekonomik kalkınmasını yakından ilgilendiren hiçbir zaman savsaklanmaması gereken öncelikli bir konu olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, yurttaşlardan THK'ya sahip çıkmalarını ve destek olmalarını istedi. 

2- Konya'da Mevlana Kültür Merkezi'nin açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Herald Tribüne' ve Le Monde' gazetelerine verilen, "Türkiye'deki Kürtler Ne İstiyor?" başlıklı ilana imza atanları uyararak, Türkiye'nin gayretlerini yanlış değerlen-direnler ve AB'yi kurtuluş reçetesi gibi görenler olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan ayrıca "Tarih verilmezse yolumuza devam ederiz. Kimse bu dönemin hassasiyetini kötüye kullanarak Türkiye aleyhine adım atmaya yeltenmesin. Türkiye büyük bir ülkedir ve şartlar ne olursa olsun, birliği ve bütünlüğünü ortaya koyarak kalkınma hedefine doğru yürüyecektir" dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Alman 'Bild am Sontag' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AB üyeliğini değerlendirdi. Türkiye gibi büyük bir nüfusa sahip ülkenin AB'yi zorlayıp zorlamayacağı sorusuna yanıt olarak Başbakan Erdoğan "AB üyeliğimiz, sadece Avrupa'nın kendisini bir Hıristiyan kulübü olarak görmesi durumunda problem teşkil eder. Türkiye'nin bir Avrupa değerler toplumunda yeri olması gerekir" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, 17 Aralık'ta hükümetle birlikte Brüksel'e gitmeme gerekçelerini belirtti. Baykal, Başbakan Erdoğan'ın davetine karşın Brüksel'e, hükümet 'yarım porsiyon üyelik gelirse masadan kalkarız' demediği için gitmediklerini söyledi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek CNN Türk televizyonunda yayınlanan 'Ankara Kulisi' adlı programda, Türkiye'nin en az iki dönem daha Meclis çoğunluğuyla temsil edilmesi gerektiğini belirterek "Hedef AB üyeliği ise yüzde 10'luk seçim barajı şart. Baraj düşürülürse istikrar olmaz" dedi.

6- İspanyol La Farge firması, İskenderun Körfezi'nde  batan M/V ULLA gemisindeki 2 bin 200 ton toksik yükü çıkarmak için vereceği 1.5 milyon doları, İspanya ile Türkiye hükümetleri arasında imzalanacak protokole bağladı. Geminin sahibi olan firma, Türkiye tarafından hazırlanacak protokolün İspanya Parlamentosu'nca kabul edilmemesi halinde yükü çıkartamayacağını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe de yaptığı açıklamada, atığın çıkarılmasının uluslararası hukuk kapsamında İspanya hükümetine bağlı olduğunu belirterek "İspanya'nın atığı almasını garantilemeden yükü çıkartmamız mümkün değildir. İspanya atığı kabul etmeden atık çıkartırsak Türkiye'yi çöplük olarak görmek isteyenlere adres göstermiş oluruz" dedi.

7- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı imzasıyla AB üyesi ülkelerin devlet veya hükümet başkanlarına gönderilen mektupta, Avrupa Konseyi'nin Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin başlaması konusunda vereceği kararın, Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olacağı vurgulandı.

8- Almanya Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Başkanı Edmund Stoiber yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye alınmaması için elinden geleni yapacağını söyledi.

9- Filistin Devlet Başkanlığı adayı Mervan Barguti, FKÖ lideri Mahmud Abbas lehine adaylıktan çekildiğini bildirdi.

13 ARALIK 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç katıldığı 'İsrafı Önleme Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, Meclis'in bu konudaki çalışmalarını anlattı. Başkan Arınç sempozyumdan sonra gazetecilerin soruları üzerine, eski DEP'li Milletvekili Leyla Zana ve arkadaşlarının yabancı gazetelere verdiği ilanı değerlendirdi. Başkan Arınç, Avrupa'da yaşayan Kürtlerin, bazı devletlerin de etkisinde kalarak böyle bir girişimde bulunduklarını söyledi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkan-lığında AB gündemiyle toplandı.

Toplantıda, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'ye müzakere tarihinin verileceği 17 Aralık Brüksel  Zirvesi öncesinde AB ülkelerinin konuya yönelik bakış açılarını anlattı.

Toplantının sonunda açıklama yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, müzakerelere ilişkin kararın açık, net ve hukuku koruyan şekilde çıkarılması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de yayımlanan The Times ve The Independent gazetelerine verdiği röpartajda "İslamla demokrasiyi bir araya getiren bir ülkeyi AB'ye kabul etmek medeniyetler arasındaki ilişkilere ahenk getirecektir. Öte yandan Türkiye'ye hayır denilmesi halinde dünya bugünkü duruma tahammül etmek durumunda kalacaktır" dedi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman'ı makamında kabul etti. Görüşmede Başbakan Erdoğan, Edelman'a Amerika'nın terör örgütü PKK'nın Irak'ta sürdürdüğü faaliyetlerin durdurulması yönünde adım atma sözünü hatırlatarak, ABD'nin bu konuda artık somut bir adım atması gerektiğini söyledi.

Edelman da Türkiye, ABD ve Irak'ın PKK/ Kongra-Gel'e yönelik operasyonlar konusunda üçlü bir zirve yapabileceğini belirtti.

5- 'Ceza Güvenlik ve Tedbirlerinin İnfazı Yasa Tasarısı', TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı Alanya Sanayii ve İşadamları Dernekleri zirvesinde yaptığı konuşmada, herkesin 17 Aralık gerginliği içerisinde bulunduğunu belirterek, Türk ekonomisinin bu tür gerilimlere alışkın olduğunu ve olumsuz herhangi bir durumun gerçekleşmeyeceğini söyledi.

7- AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Başbakanı Jan-Peter Balkenende, Almanya'nın başkenti Berlin'de Başbakan Gerhard Schröder ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Schröder, görüşme sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında "Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanması konusunda Balkenende ile görüş birliği içindeyiz. Müzakere hedefi tam üyelik; bu hedef göreceli hale getirilmeyecek. Türkiye'ye müzakere tarihi verilecek, ancak müzakereler uzun sürecek ve sonucu da açık" dedi.

Balkenende de "Herkesin kabul edeceği ve Türkiye tarafından kabul edilebilir bir metin üzerinde çalışıyoruz. Bu hususta 3 konunun kabul edilmesini istiyoruz.  Müzakerelerin hedefi tam üyelik olacaktır. Türkiye'ye müzakere tarihi verilecektir ve müzakerelerin sonucu açık olacaktır" dedi.

Balkenende ayrıca Chirac ile AB'nin Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlaması konusunu görüştü.

8- Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan AB dışişleri bakanlarının oluşturduğu Genel İşler Konseyi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin 'Ermeni trajedisini' tanıması gerektiğini ve Türkiye ile üyelik müzakerelerinin başlaması durumunda bu süreçte de Fransa'nın Ermeni meselesini tekrar gündeme taşıyacağını söyledi.

AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot da toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Ankara Antlaşması'nı yeni üyeleri dikkate alacak biçimde genişletilen protokolü imzalamasının 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tanınması anlamına geleceğini belirtti.

9- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilciliği'ni vekaleten yürüten BM Barış Gücü misyonu şefi Zbigniev Wlosowicz, resmen BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi oldu.

10- Irak'ın El-Anbar eyaletinde meydana gelen çatışmalarda 8 ABD askerinin öldüğü, Bağdat'ta düzenlenen  intihar saldırısında ise 13 kişinin öldüğü ve 19 kişinin yaralandığı bildirildi.

11- Romanya'da devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunu Traian Basescu kazandı.

14 ARALIK 2004

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul eden Slovak Ulusal Meclis Başkanı Povul Hrustovsky'e bir mektup göndererek tepkisini dile getirdi. Başkan Arınç mektupta, tarihi gerçekleri hiçe sayan, önyargılı ve çarpıtılmış bir iddianın, dostane duygular besledikleri Slovak Meclisi üyelerinin bir kısmı tarafından desteklenmesinin, bünyesinde 'Türk-Slovak Dostluk Grubu' bulundurmaktan kıvanç duyan TBMM'yi hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.

Öte yandan Başkan Arınç 2004 yılı TÜBİTAK Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödüllerinin dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bilime ve bilim insanlarına ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB üyesi ülkelerin Ankara büyükelçilerine Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir yemek verdi. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, 17 Aralık'ta müzakerelerin açılması için net ve somut bir tarih üzerinde uzlaşılması gerektiğini belirterek "Bunun şartsız olması ve ikinci bir karar ya da değerlendirmeye mahal vermemesi  bizim için bir esastır. Beklentimiz müzakerelerin fiili başlangıcının 2005 yılının ötesine sarkmamasıdır" dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan Genel Merkez'de partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ile 17 Aralık AB zirvesi hakkında bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de katıldı. Ucu açık bir müzakere tarihinin asla kabul görmeyeceğini belirten Başbakan Erdoğan, zirve öncesi Fransa'dan gelen olumsuz sinyalleri de değerlendirerek, Türkiye'nin AB üyeliğini Fransa'nın iç politika malzemesi yaptığı söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, resmi ziyaret amacıyla Türkiye'ye gelen Irak İslam Devrimi Konseyi lideri Abdülaziz El Hekim'i Başbakanlık Resmi Konutu'nda kabul etti.

Hekim görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, görüşmede özellikle Irak'taki siyasi ve güvenlik dosyasını ele aldıklarını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin haftalık olağan grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinin başlaması için gerekli tüm şartları yerine getirdiğini belirterek "Türkiye'nin AB içinde yer alması tarihin de zorunlu bir sonucudur. Bu konuda hiçbir soru işareti olmaması gerekir" dedi.

Baykal ayrıca, TBMM Genel Kurulu'nda, AB konusundaki genel görüşmenin ön görüşmesi sırasında yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan'ın 18 Aralık'ta milleti mahcup edecek bir durumun ortaya çıkmasına izin vermeyeceğini umut ettiğini belirtti.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu'nda AB konusunda verilen genel görüşme önergesinin öngörüşmelerinde hükümet adına yaptığı konuşmada, AB konusunda son dakikaya kadar büyük bir çaba gösterileceğini belirterek, Türkiye'nin AB'den net ve objektif bir karar vermesini beklediğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Kıbrıs konusunda bir çözüm olmadan Rum Kesimi'nin tanınmasının da söz konusu olmayacağını kaydetti.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, Irak İslam Devrimi Konseyi Lideri Abdülaziz El Hekim ile görüştü. Görüşmede Irak'ta yaşanan son gelişmeler değerlendirildi.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Hazine Müsteşarlığı'nda Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam ve IMF'nin Türkiye'deki yerleşik temsilcisi Hugh Bredenkamp ile yeni stand-by düzenlemesine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Babacan "Yeni stand-by önceki dönemlerde olduğu gibi krizlerden çıkış düzenlemesi değil, elde etmiş olduğumuz kazanımların üzerine yenilerinin inşa edilmesini amaçlayan bir düzenlemedir" dedi. Bakan Babacan ayrıca, IMF'ye olan 20 milyar dolar düzeyindeki borcun 2005-2007 döneminde geri ödeneceğini, yeni stand-by kapsamında 3 yıllık dönemde IMF'den kullanılması öngörülen kaynak tutarının 10 milyar dolar olduğunu açıkladı. Moghadam ise yeni stand-by anlaşmasına ilişkin genel mutabakata varıldığını kaydetti.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Gaziantep'te, İtalya'nın Dış Ticaretten sorumlu Bakan Yardımcısı Adolfo Urso ve beraberindeki işadamları heyetiyle bir araya geldi. Bakan Tüzmen karşılıklı iş imkanlarının tartışıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1980'li yıllarda bir yılda yaptığı ihracatı şimdilerde bir ayda yapar hale geldiğini, bugün istikrarlı bir ülke olduğunu belirtti.

Urso ise İtalya ve Türkiye'nin ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda kararlı olduğunu ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin çok önemli boyutlara geldiğini söyledi.

7- SSK'lilerin sınırlı biçimde serbest eczanelerden yararlanmasına ilişkin protokol imzalandı. Protokol töreninde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, uygulamayla kamunun 1 katrilyon lira tasarruf edeceğini belirtti.

8- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Yabancı Sermaye Derneği tarafından düzenlenen 'Türkiye'nin Ekonomik Görünümü ve Yabancı Yatırımların Durumu Konferansı'nda yaptığı konuşmada, yeni stand-by paralelinde  Merkez Bankası'nın gelecek dönemde izleyeceği para politikasına değinerek, açık enflasyon hedeflemesine  en geç 2006 başında geçilmiş olacağını söyledi.

9- KESK Genel Başkanı Sami Evren İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, 2004 yılı sendikal hak ihlallerini değerlendirerek, demokrasi  kriterlerinin kişilerin haklarını kullanması ölçüsünde oluşacağını belirtti. Evren ayrıca "AKP hükümeti, demokratikleşme sorununu AB müzakereleri ile sınırlı ve kağıt üzerinde ele alıyor" dedi.

10- İstanbul Dolmabahçe'deki bir sinema salonunda Yönetmen Orhan Oğuz'un 'Büyü' adlı filminin galasında çıkan yangın sonucu 165 kişi yaralandı.

11- Mısır, ABD ve İsrail, 20 yıldır Ortadoğu'da barış ortakları arasındaki en önemli anlaşma olarak adlandırılan bir serbest ticaret anlaşmasına imza attılar. Nitelikli sanayi bölgeleri ile ilgili imzalanan anlaşmanın, ABD pazarını Mısır ürünlerine açacağı ve İsrail'e de sembolik bir ekonomik yer sağlayacağı belirtildi.

12- Hindistan'ın kuzeyinde iki yolcu treninin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 55 kişinin öldüğü, 150'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

15 ARALIK 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB 17 Aralık Zirvesi öncesinde temaslarda bulunmak üzere, Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığını belirterek "Zirveden olumlu bir sonuç bekliyorum. İstemediğimiz şartlar önümüze konursa kendi yolumuza devam ederiz" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunan MEGA televizyonunda yayınlanan 'Dosyalar' programına yaptığı açıklamada, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Türkiye'nin AB sürecine sürekli destek verdiğini ve vermeye devam ettiğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, AB Zirvesi hakkında "Tam üyeliğin net olması halinde bu işi hallederiz. Ancak, Başbakan tam üyeliğin net olmadığı bir durumu içine sindirmemelidir" dedi. Baykal, Türk hükümetinin ikircikli bir tabloyu kabul etmemesi gerektiğini, ucu açık müzakere uygulamasının hiçbir ülkeye uygulanmadığını söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, IMF'yle yeni stand-by anlaşması için koşul niteliğinde bulunan, bankacılık yasa tasarısı, sosyal güvenlik reformuna ilişkin taslaklar ve gelirler idaresi taslağı olmak üzere 6 yasa tasarısı hakkında bilgi verdi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, AB ile müzakerelerin en zorlu başlığını oluşturan tarım sektörünün uyumuna yönelik 2006-2010 Strateji Belgesi'ni hazırladı. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından onaylanan strateji belgesinde, tarımın piyasalara bırakılması ve korumacı yaklaşımdan vazgeçilerek destekleme oranlarının azaltılması öngörüldü.

6- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso France 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye ile üyelik görüşmelerinin başlatılmasına evet deme zamanının geldiğini belirterek, ayrıcalıklı ortaklık seçeneğine karşı olduğunu söyledi.

7- AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Başbakanı Jan Peter, Balkenende, parlamentoda yaptığı açıklamada "Yaptığım temasların temelinde, evet kararı alınacak gibi görünüyor. Ancak ortak bir karara ihtiyacımız var" dedi.

8- AP, AB'nin Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini gereksiz vakit geçirmeden başlatmasını tavsiye eden  karar tasarısını kabul etti.

AB Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nda belirttiği 6 yasal değişikliğin TBMM'de onaylanması çağrısında bulunulan tavsiye kararında ''AB Komisyonu tarafından gerektiğinde müzakerelerin askıya alınmasını öngören ve yakın denetim süreciyle etkili siyasi diyalog  mekanizmasının işletilmesi'' önerildi.

Öte yandan AP Türkiye Raportörü Camiel Eurlings ve AP Başkanı Joseph Borrell kararın oylanmasından sonra basın toplantısı düzenledi. Eurlings yaptığı açıklamada, Türkiye'ye adil bir şans verilmesi gerektiğini belirterek, özellikle işkencenin önüne geçilmesi gerektiğini ve dini azınlıkların ibadetlerinin kısıtlanmaması gerektiğini kaydetti. Borrell ise AP'nin aldığı kararla Türkiye'ye, müzakerelerin AB'nin 25 ülkesiyle yapacağı gerçeğini hatırlattığını belirterek, aynı masada birlikte oturulacağı için Türkiye'nin Kıbrıs Rum Kesimi'ni de tanıması gerektiğini söyledi.

9- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Fransız televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Türk halkının onurlu bir halk olduğunu, imtiyazlı ortaklık gibi bir seçeneği asla kabul etmeyeceğini ve Türkiye'yi dışlamanın çok ağır sorumluluk getireceğini söyledi. Chirac ayrıca, Türkiye'nin 1923'ten bu yana laik bir devlet olduğunu ve diğer dinlere saygı gösterdiğini belirtti.

10- Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, Türkiye'ye müzakere tarihi verilip verilmemesi konusunda 'ya hep ya hiç formülünün kabul edilemeyeceğini' belirtti.

11- Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer Bild gazetesine yaptığı açıklamada "Avrupa, 1989'da demir perdenin kalkmasından bu yana en önemli karar aşamasına geldi. Eğer AB hükümet ve devlet başkanları cuma günü yapacakları zirvede Türkiye ile üyelik görüşmelerine başlanması yönünde karar alırlarsa, bu, Avrupa tarihinde yeni bir sayfa açılması anlamına gelecektir. Türkiye'nin AB yolu uzun ve zor, ancak bu yol doğru" dedi.

12- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw Parlamento'da yaptığı konuşmada "Avrupa'ya yerleşmiş demokratik ve refah içindeki bir Türkiye, Müslüman dünyası için örnek oluşturabilecek. Avrupa ailesine mensup Türkiye bizim en önemli çıkarımızdır. Türkiye'nin AB üyeliği Avrupa içindeki çeşitliliğin daha da zenginleşmesi açısından da son derece olumlu" dedi.

13- Letonya Başbakanı Aigars Kalvitis yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye ile müzakerelere başlamasını desteklediklerini, ancak müzakerelere başlamanın tam üyeliğin garanti edildiği anlamına gelmediğini belirterek, Türkiye'nin üyeliğinin 10-15 yıl kadar bir süre alacağını, zirvenin aynı zamanda AB'nin genişleme politikası için de ciddi bir sınav olacağını söyledi.

14- Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Başkan Arne Koenig tarafından kaleme alınan bir mektubu  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'e göndererek, Türkiye'de basın özgür-lüğünün güçlendirilmesi çağrısında bulundu. 

          

16 ARALIK 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ceza Muhakemesi Yasası'nı (CMY) onayladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç Devlet Denetim Elemanları Derneği (DENETDE) Başkanı Atılay Ergüven başkanlığındaki teftiş ve denetim dernekleri yöneticilerini kabulünde yaptığı açıklamada, Kamu Yönetimi Yasası'yla ilgili olarak "17 Aralık'ta tarih alındıktan sonra ocak ayı veya sonrasında yasanın yeniden Meclis gündemine getirileceği ve iade edilmemesi için noktasına dokunulmadan çıkarılacağı izlenimi edindim" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, gençliği uyuşturucu belasından, toplumu kapkaç suçundan korumak için her türlü önlemi aldıklarını açıkladı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu İzmir'de Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından düzenlenen 'Geleneksel Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, Avrupa ülkelerinin Türk çalışanları şu an istemese bile 20 yıl içerisinde 30 milyon işgücüne ihtiyacı olacağını söyledi.

5- Türkiye'de bulunan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorking Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB süreci ve IMF ile yapılan stand-by anlaşması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk gazetelerinin Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan köşe yazarlarıyla bir sohbet  toplantısı yaptı. Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye girmesinin medeniyetler uzlaşmasını sağlayacağını belirtti.

7- Avrupa Komisyonu'nun, ABD'ye uyguladığı ticari engelleri 1 Ocak  2005 tarihinden itibaren kaldırma kararı aldığı bildirildi.

8- Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun (FIJ) bölgesel örgütü olan Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), AB yolundaki Türkiye'de gazetecilerin sosyal ve sendikal haklardan yoksun olmasının endişe verici olduğunu belirtti.

9- Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier ABD'nin başkenti Washington'da, Dışişleri Bakanı Colin Powell ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB sürecini desteklediğini açıkladı.

10- Alman Meclisi'nin, iktidardaki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Birlik90/Yeşiller Partisi tarafından sunulan 'AB'nin Türkiye politikasının güvenilir bir şekilde sürdürülmesi ve Türkiye ile üyelik müzakereleri yolunun açılması' başlıklı önergeyi kabul ettiği bildirildi.

11- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada,  Güney Kıbrıs'la Gümrük Birliği protokolü imzalanması konusunda Türkiye'ye zaman tanınması gerektiğini  söyledi.

17 ARALIK 2004

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, AB Zirvesi ile ilgili değerlen-dirmelerde bulundu. Türkiye'nin AB içinde tam üye olarak yer alması konusunda siyasi tereddütlerin giderilemediğinin görüldüğünü belirten Baykal, tam üyelik sürecinde müzakerelerin ucunun açık olmasının hiçbir şekilde kabul  edilemez olduğunu söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'den Irak'a intikal etmekte olan Bağdat Büyükelçiliği geçici koruma görevlilerinden bir grubun Musul'da terörist saldırıya uğraması sonucu bazı görevlilerin hayatını kaybettiği bildirildi.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Genel Merkez'de düzenlediği basın  toplantısında, AB Zirvesi'ndeki gelişmeleri değerlendirdi. Ağar, AB üyeliği konusunun ciddi bir dış politika meselesi olarak  algılanmak yerine halkla ilişkiler serüveni gibi götürülmeye çalışıldığını kaydederek, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinde bugünkü manzaranın tam üyelikten ziyade adı konulmamış imtiyazlı ortaklığın fiilen gerçekleştirileceği bir tablonun Türkiye'nin önüne  çıkarıldığını söyledi.

4- İktisadi Kalkınma Vakfı'ndan (İKV) yapılan açıklamada, AB üyesi 25 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının, 'Türkiye ile 3 Ekim 2005 tarihinde  katılım müzakerelerini başlatma kararı'nı alarak son derece net  bir irade beyanında bulundukları belirtilerek, 17 Aralık Zirve  kararı ile Türkiye'nin, 45 yıllık AB maratonunda son etaba girdiği bildirildi.

5- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan AB Zirvesi'nde, Türkiye ile AB arasında tam üyelik müzakerelerinin 3 Ekim 2005'te başlatılması kararı alındı.

Zirve bildirgesinde "Tam üyelik müzakereleri 3 Ekim 2005'te başlar. Hedef tam üyeliktir. Bu müzakereler sonucu önceden tahmin edilemeyecek, açık uçlu bir süreçtir. Eğer aday üye ülke, üyeliğin tüm sorumluluklarını üstlenecek bir pozisyonda değilse bu ülkenin mümkün olan en güçlü bağla Avrupa yapılarına tam olarak demirlemesi sağlanmalıdır" denildi. Bildirgede ayrıca, "AB, Türkiye'nin Ankara Anlaşması Uyum Protokolü'nün 10 yeni üyeyi de dikkate alarak imzalanması kararını memnuniyetle karşıladı. 'Türk hükümeti protokolü müzakerelerin başlamasından önce bir anlaşmaya vararak gerekli düzenlemelerin yapılmasından sonra imzalamaya hazır olduğunu konfirme eder' açıklamasından memnun olduk. Uzun geçiş dönemleri, derogasyonlar, özel düzenlemeler ya da kalıcı koruma önlemleri öngörülebilir. Komisyon bu önlemleri, her müzakere çerçevesi için, kişilerin serbest dolaşımı, yapısal politikalar ve tarım gibi alanlarda kullanacaktır" denildi.     

Öte yandan bildirgede, Bulgaristan ve Romanya'nın AB'ye üyelik anlaşmalarının  da Nisan 2005'te imzalanacağı ve bu iki ülkenin, 25 üyeli AB'ye 2007  yılında üye olabilecekleri belirtildi.

Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Beşir Atalay ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, AB Zirvesi'ni değerlendirdi. Türkiye'nin, 41 yıllık AB yolcuğunda, bugün itibariyle kritik bir  dönemece geldiğini belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye olarak, bu 'uzun ve  meşakkatli' yolculuğun, özellikle son iki yılında, Meclis, hükümet,  siyasi partiler, devlet, sivil toplum kuruşları ve en önemlisi millet  olarak, olağanüstü iyi niyet ve gayretle çalışıldığını kaydetti.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da bir açılışta yaptığı konuşmada, AB zirvesini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Denktaş, büyük bir pazarlıktan sonra Türkiye'ye  müzakere tarihi verildiğini  belirterek ''Bunun şartlarını tabiatıyla yarın her şey açıklandığında göreceğiz. Türkiye açısından  daha pazarlığın çok çetin geçeceği bellidir. 10-15 yıl bu pazarlık  devam edecektir'' dedi.

7- Avrupa Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Joost  Lagendijk yaptığı açıklamada, AB Zirve kararının, Türkiye için 10 üzerinden 8'lik iyi  bir sonuç olduğunu söyledi.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn de Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Komisyon'un tarama sürecini otomatik olarak başlatacağını, bunun için ikinci bir karara gerek olmadığını söyledi. Rehn ayrıca, Zirve kararının, AB Konseyi'nin Kıbrıslı Türklere yapacağı mali yardım paketini onaylamasını çabuklaştıracağını umut  ettiğini söyledi.

Dünya Bankası'nca yapılan  açıklamada ise 'AB Konseyi'nin, Türkiye ile görüşmelerin Ekim 2005'te başlamasına yönelik kararının  memnuniyetle karşılandığı' bildirildi.

8- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Başbakanı Jan Peter Balkanende ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile düzenlediği ortak basın  toplantısında, Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin yeni bir BM planının olmadığını belirterek ''Bu konuda iyi niyet misyonuma her  zaman için devam etmeye hazırım'' dedi.

9- Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, Belçika'nın başkenti Brüksel'de gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerin olumlu şekilde  sonuçlanması durumunda, Avusturya halkına, Türkiye'nin üyeliğinden  önce danışılacağını belirterek ''Sürecin sonunda Avusturya halkı son  sözü söyleyecek, sadece parlamento değil'' dedi.

10- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, AB Zirvesi'nin Atina açısından çok iyi sonuçlandığını ve  tüm hedeflerine ulaştıklarını söyledi. Türkiye'nin 3 Ekim 2005'te AB ile üyelik müzakerelerine  başlayacağını, hedefin tam üyelik olduğunu, ancak bunun garantisi  olmadığını belirten Karamanlis, Türkiye'nin 2014'ten önce üye  olamayacağını da kaydetti.

11- İngiltere Başbakanı Tony Blair Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada, bugün sağlanan  anlaşmanın 'tarihi bir olay' olduğunu belirtti. Blair ''Bu, Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında temel bir  medeniyetler çatışması olduğuna inananların haksız olduğunu, birlikte  çalışılabileceğini, birlikte işbirliği yapılabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda bunun barış ve refahın geleceği açısından büyük önemi  olduğunu düşünüyorum'' dedi.

12- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB Zirvesi sonunda düzenlediği basın toplantısında, tam  üyelik müzakerelerinin başlayabilmesi için Türkiye'nin Kıbrıs  konusundaki formülü kabul ettiğini bildirdi. Schröder, Türkiye'nin Ankara Anlaşması'nı AB'ye yeni üye  ülkelerle imzalayacak olmasının, Rum Kesimi'nin 'de facto' olarak  tanınması anlamına geleceğini belirtti.

13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos AB Zirvesi sonunda düzenlediği basın toplantısında,  Brüksel'deki zirvenin sonuçlarından memnun olduğunu,  ancak Türkiye'nin ek protokolü imzalamaması durumunda AB ile üyelik  müzakerelerinin başlamayacağını söyledi.

14- ABD Başkanı George Bush'un sözcüsü Scott McClellan düzenlediği basın toplantısında, Başkan Bush'un, AB'nin Türkiye  ile 3 Ekim 2005 tarihinde müzakerelere başlama kararının ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, hükümetini ve AB  liderliğini kutladığını belirtti. McClellan, AB'nin Türkiye'ye müzakere tarihi vermesini  ABD yönetiminin memnuniyetle karşıladığını ve bu açıklamayla  birlikte Türkiye'nin Avrupa'ya tam entegrasyona hiç olmadığı kadar  yakınlaştığını söyledi.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher, kararın ardından  yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü arayarak, Türkiye'nin kazandığı bu çok büyük zafer  için tebrik ettiğini söyledi.

18 ARALIK 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AB Zirvesi sonrasında Belçika'nın başkenti Brüksel'den dönüşünde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından düzenlenen törene katıldıktan sonra, Başbakanlık Resmi Konutu'nda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile birlikte bakanlara zirve hakkında bilgi verdi.

Başbakan Erdoğan toplantıda, Türkiye'nin önünde uzun ve zorlu bir yol bulunduğunu belirterek "En önemli kavşağı aştık. Bundan sonra ülkemizde demokrasi daha farklı şekilde güç bulacak. Hak ve özgürlükler çok daha farklı şekilde anlamlı olacak" dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül de toplantıda "Kıbrıs satıldı gibi spekülasyonlar yapılıyor. Bunlar doğru değildir. Spekülasyonlarla çocuklarımızın geleceğini gölgelemeye çalışmasınlar" dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat'ı arayarak, AB Zirvesi'nde  yürütülen müzakerelere ilişkin bilgi verdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener yaptığı açıklamada, AB'den müzakere tarihi alınmasının ardından yabancı sermayenin Türkiye'ye daha çok geleceğini belirterek "2 yılda 15 milyar dolarlık yabancı yatırım bekliyoruz" dedi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek gazetecilere yaptığı açıklamada, AB ile 31 başlık altında müzakere yapılacağını, bu konuların biri bitmeden diğerine geçilemeyeceğini belirtti.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik YÖK ve bakanlığındaki reform çalışmalarına ilişkin Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TBMM'de Türkiye'de kurulması planlanan nükleer santrallerle ilgili milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, orta ve uzun vadeli enerji planlaması çalışması sonuçlarına göre bu aşamada 3 adet nükleer santral yapımına başlanmasının planlandığını açıkladı.

6- 12 Eylül döneminde yayımlanan ve aranan kişilerin resmi işlemler için başvuruları halinde yakalanmalarını sağlamak için nüfus müdürlükleri, askerlik şubeleri, vergi ve tapu dairelerindeki kayıtlarına işaret konulmasına ilişkin genelge, yürürlükten kaldırıldı. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Anadolu Liseleri'nde öğretimin Türkçe yapılacağını hükme bağlayan yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Maliye Bakanlığı'nın Veraset ve İntikal Vergisi'yle ilgili muafiyet ve istisna tutarlarını, 2004 yılı yeniden değerleme oranı olan yüzde 11.2 oranında artırarak yeniden belirleyen Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Ankara 1. İdare Mahkemesi, TÜBİTAK Başkanı'nın 'bir defalığına mahsus olarak başbakan tarafından belirlenmesi' işlemini iptal etti.

10- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Alman Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, ABD'nin İran'a saldırmasının büyük bir felakete yol açacağını söyledi.

19 ARALIK 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'le bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Sezer toplantıda "Kapsamlı bir çözüm olmadan Güney Kıbrıs tanınamaz. Kalıcı çözüm için BM acil devreye girmeli. 3 Ekim 2005 tarihine kadar başta Birleşik Kıbrıs olmak üzere tüm çözüm yolları denenmeli" dedi.

Görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan da Kıbrıs konusunda bazı değerlendirmelerde bulunarak "Yapılması gereken Güney Kıbrıs tarafından Annan Planı'nın aynen kabul edilmesini sağlamak. Güney Kıbrıs'ta tekrar referandum yapılabilir. Rumlar aynen kabul ederse biz de Birleşik Kıbrıs'ı tanırız" dedi.

2- Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen "Toplumsal Gelişime Destek Projesi" kapsamında eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda yardım gören İstanbul Gaziosmanpaşa'daki Hacımaşlı köyünü ziyaret eden 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Irak'ın  Musul kentinde 5 Türk güvenlik görevlisinin şehit edilmesiyle sonuçlanan saldırıyla ilgili olarak "Dost ve müttefik bildiğimiz ve öyle tanımladığımız ülkenin kontrolü altında bulunan bir yerde cereyan etmiş olması fevkalade üzücüdür. Bunun, bu olayla kalmayacağını, bu ve benzeri olayların devam edeceğini biliyorum. Nitekim daha önce Irak'ta kamyon şoförü ve görevlilerimiz o yolda şehit oldu. Biz de bunu not ediyoruz" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, partisinin 5. İl Tanıtım ve Medya Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Türkiye'nin bir şekilde bir araya gelip herhangi bir protokol imzalamayacağını belirterek, söz konusu protokolün AB adına komisyon ile imzalanacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)  tarafından Bolu Abant'ta düzenlenen "AB'ye Tam Üyelik Sürecinde Sermaye Piyasaları Yol Haritası" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, banka sahiplerinin medya patronu olmaması gerektiğini belirterek, Bankalar Yasa Taslağı'nın değiştirileceğini ve ocak ayında Meclis'e sunulacağını söyledi.

5- TÜSİAD tarafından yapılan açıklamada, AB'den alınan müzakere tarihi ile Türkiye'nin önünde yeni bir tarihi dönemin açıldığı vurgulanarak "Bundan sonra  her türlü müzakere aşaması, duygusallıktan uzak, akılcı ve gerçekçi bir anlayışla sürdürülmeli" denildi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Brüksel'deki AB Zirvesi'nde 'Kıbrıs'ta iki taraf birleşmedikçe Rum tarafını tanımayacağı' sözünü tuttuğunu belirterek, AB'nin müzakereler sırasında Türkiye'den pek çok taviz isteyeceği uyarısında bulundu. Cumhurbaşkanı Denktaş ayrıca "Türkiye açısından pazarlığın çok çetin geçeceği bellidir. 10-15 yıl sürecek" dedi.

7- IMF Dış İlişkiler Direktörü Thomas C. Dawson ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın brifinginde  2004 yılının ekonomik olaylarını değerlendirdi. Dawson, Brezilya ve Türkiye'nin uyguladığı ekonomik programların büyük başarı sağladığını, bu nedenle her iki ülkeyle işbirliği yapmaktan mutlu ve gururlu olduklarını  söyledi.

8- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı (AİHM) Başkanı Luzius Wildhaber İsviçre'de yayımlanan Sonntags Zeitung'a  verdiği demeçte, Türkiye'nin bir zamanlar çok kusurlu olan yasal uygulamalarının Avrupa standartlarına yaklaştığını söyledi.

9- Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Bot Hollanda televizyonunda yayınlanan ''Buitenhof'' adlı programda yaptığı konuşmada, Fransa ve Avusturya'nın, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda referanduma gidecek olması nedeniyle Türkiye'nin AB'ye girememe ihtimalinin büyük olduğunu söyledi.

10- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis başkent Atina'da Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın, AB Zirvesi'nde önceden belirlediği tüm hedeflere ulaştığını belirterek "Brüksel'de Türkiye'nin nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda net kurallar konmasını başardık. Bir taraftan Türkiye'nin Avrupa sürecindeki yolu açılırken, diğer taraftan Helsinki Anlaşması'ndaki mevcut koşullar önemli şekilde düzeltilerek, Türk-Yunan ilişkilerinin daha da iyileştirilmesine yol açan kurallar çerçevesi elde ettik" dedi.

11- ABD Başkanı George W. Bush, İsrail'de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesine verdiği demeçte, Filistin ile İsrail arasında nihai barış için çok sayıda fikri olduğunu ve barış için zaman harcayacağını belirterek, Ortadoğu'da barış için yeni girişimleri olduğunu söyledi.

12- Irak'ın Kerbela kentinde bir otobüs garajında meydana gelen intihar saldırında 13 kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı, Necef'te  meydana gelen saldırıda ise 30 kişinin öldüğü, 65 kişinin yaralandığı bildirildi.

20 ARALIK 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın Musul kentinde şehit edilen 5 polisin cenaze töreninde yaptığı konuşmada "Irak halkının bölünmez bütünlüğü için gayret sarf eden bir Türkiye'nin, bunun bedelini şu ana kadar kaybettiği yaklaşık 80 evladıyla ödememesi gerekirdi" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yaptığı yazılı açıklamada "O bölgede meydana gelen saldırıyla güvenlik görevlilerimizin şehit edilmesini biz de ülkemizin birliği, bütünlüğü adına özellikle not ediyor, bugüne kadar teröre karşı mücadelede Türkiye'ye verdiği sözü tutmayanları bir kez daha sorumluluğa davet ediyorum" dedi.

İçişleri Bakanlığı önünde düzenlenen cenaze törenine ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Bakanlar Kurulu üyeleri, askeri erkan ve şehit ailelerinin yakınları katıldı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Milliyet gazetesine yeni Kamu Personeli Yasa Tasarısı'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

3- Yargıtay Başkanlar Kurulu, Yargıtay 3. Ceza Dairesi Üyesi Ergül Güryel'e verilen görevden çekilmeye davet ve diğer üye Hüseyin Demirörs'e verilen uyarma cezasına yapılan itirazı reddetti.

4- İçişleri Bakanlığı, kişi hak ve  özgürlüklerini korumak ve mağduriyetleri önlemek amacıyla 31.12.1982  tarihi öncesi işlenmiş suçlarla ilgili hatalı kayıtlar ile T.C. kimlik numarası verilmemiş kayıtların iptaline karar verdi. İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama  Daire Başkanlığı (KİHBİ) tarafından hazırlanan ve Bakan Abdulkadir  Aksu'nun imzasını taşıyan konuya ilişkin genelge, Emniyet Genel  Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'na gönderildi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Genel Kurulu'nda 2005 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı'na ilişkin sunuş konuşmasında, bütçede sağlanan başarının, kamu maliyesinde düzlüğe çıkıldığı, mali sorunların tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmediğini belirterek, bütçe açığındaki düşüş eğiliminin 2005 yılında da devam edeceğini söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik 'Ortaöğretimde Yeniden Yapılanma Sempozyumu ve Ortaöğretimde Okul Çeşitliliği' konulu panelde yaptığı konuşmada, ortaöğretimi daha iyi işleyen bir sistem haline getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Bakan Çelik, özellikle ÖSS'den sonra sıfır alan binlerce öğrencinin neden sıfır aldığını saptamak için böyle bir toplantı düzenlendiğini belirterek "ÖSS sistemi bizim lise gerçekliğimizin çok çok uzağındadır" dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun yaptığı açıklamada, KOBİ'lere verilen kredi miktarının 15 milyarın üzerine çıkarılması ve faiz oranlarının yüzde 25'in altına çekilmesi amacıyla  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Halk Bankası'nın ortak çalışma yürüttüklerini söyledi.

8- TBMM Genel Kurulu'nda 2005 Mali Yılı Bütçe görüşmeleri sırasında 17 Aralık AB Zirvesi'nde alınan kararlar değerlendirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, olabilecek en iyi pozisyonu elde ettiklerini belirterek, Güney Kıbrıs'ı dayatmayla Türkiye'ye kabul ettirmenin mümkün olmadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise AB tarihinde ilk kez bir ülkeye farklı yaklaşıldığını, yeni bir AB üyeliği tarif etmeye yönelindiğini belirtti.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da hükümetin gayrimeşru olarak ilan ettiği taleplerin altına Brüksel'de imza attığını ifade etti.

9- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti düzenlediği basın toplantısında, 2005 yılında uygulanacak para ve kur politikalarını açıkladı.

Öte yandan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yapılan açıklamada,  fon ile Toprak Grubu arasında, grubun fona olan borçlarının ödenmesine yönelik protokol imzalandığı bildirildi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Şehit Aileleri Derneği üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada "Türkiye,  'Kıbrıs' diye Rum tarafını tanımıyor, yeniden birleşinceye kadar da tanımayacaktır" diyerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün, Rum tarafının Ankara tarafından tanınmasının mümkün olmadığını kendisiyle yaptıkları telefon görüşmesinde teyit ettiklerini belirtti.

11- AB Komisyonu sözcüsü Françoise Le Bail yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Ankara Anlaşması'nı 10 yeni üye ülkeyi kapsayacak şekilde genişleten protokolü imzalamasının Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Ankara tarafından resmi ve yasal tanınması anlamına gelmeyeceğini, ancak bu yönde atılmış ilk adım olması yönünden önem taşıdığını bildirdi.

12- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Hükümet Sözcüsü Kipros Hrisostomidis, GKRY lideri Tasos Papadopulos'un Avrupalı liderlere mektup göndererek, Ankara'nın söz verdiği gibi 3 Ekim 2005'e kadar Güney Kıbrıs'ı tanımaması halinde veto kullanacağını bildirdiğini açıkladı.                                                            

 21 ARALIK 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Maliye Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, yeni vergi düzenlemeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan 1 Ocak 2005'ten itibaren Kurumlar Vergisi oranının 3 puan, ücretlerde en yüksek dilime uygulanan oran ile diğer gelir vergilerinin 5'er puan indirileceğini açıkladı. Başbakan Erdoğan ayrıca, tedavi amaçlı sağlık araç ve gereçleri ile tedavi hizmetlerinde ve eğitime ilişkin tüm ürün ve hizmetlerde KDV oranının yüzde 82'ye indirildiğini bildirdi.

Toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da katıldı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush'u telefonla arayarak  AB Zirvesi'ne ilişkin bilgi verdi. Başbakan Erdoğan, Türkiye ve AB ilişkilerinin yeni bir aşamaya geldiğini, bu ilişkilerin Türkiye'nin ABD ile olan dostluğunu güçlendireceğini kaydetti. Bush da "Türkiye bizim yakın dostumuz. O yüzden tarihin belirlenmesi önemliydi" dedi.

Başbakan Erdoğan görüşmede, Irak'ın Musul kentindeki saldırıyı da gündeme getirerek, Bağdat Büyükelçiliği'ni korumakla görevli 5 Türk güvenlik görevlisine yapılan terörist saldırının, karşıdaki tehdidin ne denli büyük olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirtti ve terör örgütü PKK/Kongra-Gel'in Irak'tan çıkarılması konusunda adım atılmasını istedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan  konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ABD'nin Musul'da Türk güvenlik güçlerine saldırıda bulunan teröristlere müdahale ettiğini ve 2'sini ölü ele geçirdiğini bildirdi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 'Türkiye-AB Derneği'nce gerçekleştirilen 'Brüksel Zirvesi ve Türkiye'nin AB'ye Tam Üyeliği' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye'ye verdiği 3 Ekim müzakere tarihini "alkışlanacak karar ama çetrefilli" diye değerlendirdi. Demirel müzakere tarihinin içinde yer alan çetrefilli, çetin unsurları ise işgücünün serbest dolaşımı, tarımla ilgili kısıtlamalar ve ucu açıklık olarak sıraladı.

4- MGK Genel Sekreterliği, Güven-2004 Milli Kriz Yönetimi Tatbikatı Bilgilendirme Toplantısı düzenledi. MGK Genel Sekreterliği Seferberlik ve Savaş Hazırlıkları Planlama Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Elmas gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyadaki belirsizlikler, dengesizlikler, yeni tehditler, bölgesel ve küresel terör hareketlerinin uluslararası kuruluşlar ile ülkeleri yeni güvenlik ve işbirliği anlayışına yönelttiğini belirterek, Türkiye'nin etkin bir kriz yönetimine hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin düzenlediği 4. Ulusal Tarım Kongresi'nde yaptığı konuşmada, hükümetin tarım politikasını eleştirerek, yeni stratejiye ihtiyaç olduğunu söyledi. Türkiye'de tarımın ithalata muhtaç hale geldiğini, tarımdaki nüfusun ve üretimin azaldığını belirten Baykal "Tarımda alarm zilleri çalıyor. Tarıma çiftçi değil, maliyeci gözüyle bakılıyor" dedi. 

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu İstanbul'da TÜSİAD tarafından hazırlanan 'Türkiye'de İşgücü Piyasası'nın Kurumsal Yapısı ve İşsizlik' konulu raporun açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, şu anda İşsizlik Fonu'ndan yararlanma şartlarının çok ağır olduğunu, ilk olarak bu şartları esnetmeyi ve hafifletmeyi düşündüklerini söyledi.

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ise yaptığı açıklamada, büyümenin istihdamı arttırıcı rol oynaması ve istihdam maliyetlerinin azaltılması gerektiğini söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın Musul kentinde 5 güvenlik görevlisinin şehit olduğu saldırının, doğrudan doğruya Türkiye'yi hedef aldığını belirterek, saldırının sorumlularının cezalandırılmasını istedi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında, 17 Aralık AB Zirvesi'nin sonucunu değerlendirdi. Bahçeli, Brüksel kararlarının Türkiye'nin önüne koyduğu vahim ve onur kırıcı denklemin "Önemli olan tarih almaktır, gerisi ayrıntıdır" gibi sözlerle geçiştirilemeyeceğini söyledi.

9- Türkiye'den Filistin'e yapılacak 900 bin dolarlık malzeme yardımına ilişkin bir anlaşma imzalandı. Anlaşma, Türkiye adına Filistin Ekonomik, Sosyal İşler Koordinatörü Vehbi Dinçerler ile  Filistin adına Ankara Büyükelçisi Fuat Yasin tarafından imzalandı. İmza törenine Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de katıldı.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkent Lefkoşa'da Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, görüşme masasına oturma iddiasında olmadığını, ancak kim oturacaksa otursun önce kriterlerin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

11- AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Başbakanı Jan Peter Balkenende AP Başkanlık Divanı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'ye tam üyelik müzakereleri için tarih verilmesinin tarihi bir karar olduğunu belirterek, Rumlara ve Kıbrıslı Türklere BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın desteklediği ve kesintiye uğrayan barış çabalarını diriltmeleri çağrısında bulundu.

12- ABD Başkanı George W. Bush 2004 yılındaki gelişmeleri değerlendirdiği Beyaz Saray'daki basın toplantısında, Irak'ta umut verici gelişmeler olduğunu, ancak direnişçilerin eylemlerinin de etkili olduğunu söyledi. Bush yine de teröristlerin kaybedeceğini, seçimlerin yapılacağını ve Irak'ın halkının, değerlerini yansıtan bir demokrasiye kavuşacağını belirtti.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD'nin Kıbrıs'ta çözüm için  yeni bir planı olup olmadığının sorulması üzerine "Zaten bir plan var. O da Annan Planı'dır. Tarafların bu temelde, aralarındaki farklılıkları çözdüğünü görmek istiyoruz" dedi.

14- İngiltere Başbakanı Tony Blair Irak'ın başkenti Bağdat'ta, geçici Irak Başbakanı İyad Allavi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Blair, Irak'ta terör ve demokrasi arasında bir savaş bulunduğunu belirterek, gelecek ayki seçimlerin planlandığı gibi yapılacağından umutlu olduğunu söyledi ve seçim görevlilerini kahraman olarak nitelendirdi.

15- Irak'ın kuzeyindeki Musul kenti yakınlarında bulunan bir ABD ve Irak üssüne düzenlenen havan saldırısında, 19'u ABD askeri olmak üzere 24 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

22 ARALIK 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İzmir'in Menemen ilçesinde şehit edilen asteğmen Kubilay'ın 74'üncü ölüm yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda "Laik ve demokratik Cumhuriyeti yıkmayı hedefleyen tehditler her dönemde ortaya çıkmış, ancak Cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine yürekten bağlı yurttaşlarımız ve kurumlarımız, bu çevrelerin amaçlarına ulaşmasını engellemiştir" dedi.         

TBMM Başkanı Bülent Arınç,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de yıl dönümü nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Ankara Ticaret Odası'nca (ATO) düzenlenen plaket töreninde yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta Türkiye'nin hiçbir şey kaybetmediğini belirterek "Annan Planı ile birlikte Kıbrıs gerçeği bir balyoz gibi başımıza indi ve böylece Kıbrıs yeniden konuşulmaya başlandı" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener de yaptığı konuşmada, milli gelir rakamının bu yıl, 2001'e göre ikiye katladığını belirterek "Bizim kendi yönetim anlayışımız ise sadece bugünü değil yarınları da garanti altına çalışmaktır. Mart ayında DİE, Avrupa standartlarına göre milli gelir hesaplamasına gidecek, o zaman Türkiye'nin milli geliri şu anki rakamlardan yüzde 35-45 daha fazla çıkacaktır" dedi. Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca "Türkiye'de 2007'de enflasyon yüzde 4 olacak. Milli gelir rakamlarının artmasının yolu büyümede yatıyor" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ise törenden ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, Ekonomik Program'da 2005'in ilk yarısı için yüzde 5 artış öngörüldüğünü belirterek "Bu yüzde 5'in düşük olduğu, bütün kesimler tarafından benimseniyor" dedi.

3- Devlet Bakanı Güldal Akşit İstanbul'da, Türkiye'de ilk kez  kurulan 'Bakırköy Özürlüler Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'ni hizmete açtı. Bakan Akşit, öncelikli hedeflerinin bu hizmetlerin valilik, il özel idaresi ve yerel yönetimlere devri olduğunu ve bu konuda yasa çalışmalarının bulunduğunu söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın  toplantısında soru üzerine, Türkiye, AB katılım müzakerelerine  ilişkin tarama sürecinin mümkün olan en kısa zamanda başlamasını arzu  ettiklerini ve gayretlerinin de bu yönde olduğunu belirterek, bununla  birlikte tarama sürecinin ne zaman başlayacağının henüz netlik  kazanmadığını söyledi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Hatay'ın İskenderun ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni düzenlemelerle vergiyi yavaş yavaş aşağıya doğru indirdiklerini belirterek "Hükümetimiz, daha az vergi fakat tabana yayılmış bir vergi hedefliyor. Bunu yaparken de vergi gelirlerimizde azalma olmayacak, hatta biraz daha artacak bile. Çünkü daha fazla kesim vergi ödeyecek" dedi.

6- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Zaman gazetesine, hazırlıkları tamamlanmak üzere olan Çevre Kanunu'nu değerlendirdi.

7- TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nda, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Ahmet Kaymaz ile 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın öldürülmesi konusunda hazırlanan raporu ele alındı.

            Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış yaptığı açıklamada, olayda, yöneticilerin ve güvenlik güçlerinin ağır ihmali olduğunu söyledi.

8- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, NTV ve CNBC-e televizyonlarına yaptığı açıklamada, Yeni Türk Lirası'na geçiş sürecinde sorun yaşanmayacağını belirterek, kısa vadeli faizlerin indirilmesine karşın, döviz kurunda düşüşün sürmesinin ekonomiye olan güvenin bir sonucu olduğunu kaydetti.

9- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi "Herkes İçin Bütün İnsan Hakları"  projesinin genel değerlendirme konferansında yaptığı konuşmada, insan haklarının sadece bireylerle ilgili olmadığını, konunun sosyal boyutunun da bulunduğunu belirterek "Sosyal haklar ne kadar gelişirse, kişisel haklar alanındaki sorunlar da ortadan kalkar" dedi.

10- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, İSO aralık ayı toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de son günlerde önemli gelişmelerin yaşandığını belirterek,  AB'den müzakere tarihi alındığını ve özel sektör olarak müzakere sürecinin içinde mutlaka aktif olarak yer almak istediklerini söyledi.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'ye gerçekleştirdiği iki günlük resmi ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve Başbakan Muhammed Naci Otri ile görüştü. Başbakan Erdoğan, Otri ile heyetlerarası görüşmede yaptığı konuşmada, Türkiye ve Suriye arasındaki Ticaret Anlaşması'nı serbest ticaret anlaşması olarak imzaladıklarını belirterek "Suriye ile AB arasında ortaklık anlaşmasına yönelik protokolün imzalanması da memnuniyet vericidir" dedi.

Otri de bölgede yaşanan istikrarsızlık ve gerginliğin sadece Türkiye ve Suriye değil, bütün dünyaya tedirginlik verdiğini söyledi. Otri ayrıca, Dicle Nehri'nden su alınmasıyla ilgili konuya Başbakan Erdoğan'ın olumlu yaklaştığını ve bu konudaki gerekli teknik desteğin sağlanabileceğini söylediğini kaydetti.

Görüşmede İsrail-Filistin itilafının da ele alındığı bildirildi.

12- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat  başkent Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının çözüme evet dediğini belirterek, Rum tarafının ne istediğine karar veremediğini söyledi.

13- İngiltere Başbakanı Tony Blair, İsrail ziyaretinde Başbakan Ariel Şaron ile görüştü. Blair, bölgede son dönemdeki gelişmelerin barış için umut verici olduğunu belitti.        

Şaron da Gazze'den çekilmelerinin son adım olmadığını ve Filistinlilerin terör eylemlerini durdurmaları halinde bundan fazlasını yapmaya niyetli olduklarını kaydetti.              

23 ARALIK 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ikinci kez TBMM'de görüşülerek Çankaya Köşkü'ne  gönderilen  Belediyeler  Yasası'nı onayladı. Cumhurbaşkanı Sezer, yasanın 14. maddesinin 2. fıkrasının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Genel Sekreteri Murat Sungar ve üst düzey Dışişleri bürokratları ile birlikte TBMM'deki ihtisas komisyonları olan Dışişleri, İnsan Haklarını İnceleme ve AB Uyum Komisyonları ile parlamentodaki uluslararası komisyonların başkan ve üyelerine verdiği brifing öncesi basına yaptığı açıklamada "Müzakerelere başlamış olan bir ülke, yeni bir safhaya geçmiş ve yeni bir statü kazanmış demektir" dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Kıbrıs sorunu çözülmeden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni tanımalarının söz konusu olmadığını belirterek, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'dan daha etkin olarak devreye girmesini istediklerini söyledi.

3- Yüce Divan, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın'ın, eşinin ve çocuklarının döviz, para, taşınır veya taşınmaz mallarına tedbir konulmasına karar verdi.

4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül TBMM Genel Kurul'unda bakanlığının bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin nitelikli, ateş gücü yüksek ve yüksek hareket kabiliyetine sahip olması için büyük bir çaba harcadıklarını belirterek, savunma sanayinin geliştirilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu 'sokak çocuklarının korunması ve rehabilitasyonu' konulu genelge yayımladı.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunulan Vergi Yasalarının Yeni Türk Lirasına Uyumu ile Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa Tasarısı görüşmelerinde yaptığı konuşmada, devlet tahvilleri, hazine bonoları, hisse senetleri gibi menkul kıymetler ve sermaye piyasası araçlarından elde edilecek gelirin 2006 yılından itibaren vergilendirileceğini, bu verginin yüzde 15 oranında kaynağından kesileceğini söyledi. Bakan Unakıtan ayrıca, eğitim sağlık harcamalarında beyan edilen gelirin yüzde 10'una kadar indirim sağlanacağını, gelir vergisi tarifesinde 5 puan indirim yapılacağını belirtti.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İstanbul'daki temasları çerçevesinde yaptığı açıklamada "3 Ekim 2005'e kadar Kıbrıs sorununun çözüleceğini düşünmek iyimserliktir, çünkü bunu Rumlar istememektedir" dedi.

8- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, BM ve AB tarafından Kıbrıs Türklerinin izolasyonunun kaldırılması doğrultusunda kararlı adımlar atılırsa, GKRY lideri Tasos Papadopulos'un çözüme yanaşmaktan başka çaresi kalmayacağını belirtti.

9- AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot Hollanda'nın De Telegraaf gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ile 17 Aralık AB Zirvesi'nde anlaşma sağlanamamış olsaydı AB açısından bunun bedelinin çok ağır olacağını söyledi.

10- Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt  Le Soir gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye katılımının Avrupa'ya güç kazandıracağını, Türkiye'nin boyutlarının ve jeostratejik ağırlığının bunu sağlayacağını ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınırları koruyacak güçte olduğunu söyledi.

11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  başkent Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin ülkesini tecrit ettiğini, Batı'nın da Irak ve Ukrayna konusunda ikiyüzlü davrandığını belirtti.

12- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan Ermenistan'ın Armenia televizyonuna yaptığı açıklamada 'Ermeni soykırımı' iddialarını 2005'te BM Genel Kurul gündemine taşıyacaklarını söyledi.

24 ARALIK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Yüksek  İstişare Konseyi (YİK) toplantısında yaptığı konuşmada, geleceğin tarihçilerinin 17 Aralık tarihinden söz ederken bugün söylediklerinden çok daha fazlasını söylemek imkanı bulacağını umduğunu belirterek ''Bu tarihi, medeniyetlerin  yakınlaşması adına bir milat kabul edeceklerdir''dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı da toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye-AB ilişkilerinde gelinen noktayı değerlendirerek ''Önümüzdeki müzakere sürecini, bugün pürüz veya potansiyel engel olarak görülen sorunları aşarak, başarıyla tamamlayacağımıza inanıyorum'' dedi.

Sabancı daha sonra gazetecilere, toplantının basına kapalı bölümüyle ilgili bilgi verdi. 2004 yılında TÜSİAD'ın 5 adet çok önemli rapor  yayımladığını ifade eden Sabancı, bu raporları, Yargı Reformu, Sağlık Reformu, Gelir İdaresi'nin Yeniden Yapılandırılması Raporu, Sosyal  Güvenlik Raporu ve İşsizlik Reformu Raporu'' olarak sıraladı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu'nda, Dışişleri Bakanlığı'nın bütçesi  görüşülürken yaptığı konuşmada, 17 Aralık'ta Türkiye-AB ilişkilerinin  yeni bir dönemece girdiğini söyledi. Türkiye ile tam üyelik  müzakerelerine başlama kararı alınmasının herkesin hedefi olduğunu ve  bunun gerçekleştiğini anlatan Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Kıbrıs sorununun henüz çözülmediğini, nihai bir çözüm ortaya çıkmadan Rum yönetiminin tanınmasının Türkiye açısından söz konusu  olmayacağını söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, TGRT televizyonunda yayınlanan 'Ankara'nın Gündemi' programında ekonomi konusundaki soruları yanıtladı. Bakan Babacan, vergi indiriminin halka yansımayacağı görüşüne katılmadığını belirterek "Ancak halkın da KDV'deki düşüşün fiyatlara yansıyıp yansımadığını kontrol etmesi gerekiyor" dedi.

4- Devlet Bakanı Güldal Akşit gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, bakanlığının 2004 yılı çalışmalarını değerlendirdi ve 2005 yılı hedeflerini anlattı. Bakan Akşit ''Türkiye, AB'ye uyum çerçevesinde kadın konusunda üstüne düşen tüm  sorumlulukları yerine getirmiştir'' dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının 2005 yılı bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, elektrikteki kayıp kaçağın önlenmesi  konusunda çok önemli çalışmalar yapıldığını ve iki yılda toplam 650 bin elektrik hırsızının yakalandığını belirtti.        

6- İnterbank'tan, kurdukları bazı şirketler adına kredi alıp bunları kendi gruplarına aktardıkları iddiasıyla Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanan işadamı Cavit Çağlar, Şükrü Şankaya, Şenol Şankaya, Mustafa Çağlar ve Ergun Evcil 3 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası ve ayrı ayrı ödemek koşuluyla 189 trilyon 69 milyar 962 milyon 775 bin lira  ağır para cezasına çarptırıldı.

7- Resmi ziyaret amacıyla Türkiye'de bulunan İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Abdullah Gül ile ayrı ayrı görüştü.

Başbakan Erdoğan Harrazi ile görüşmesinde, Irak'ta genel  seçimin bir an önce yapılması gerektiğini belirterek ''Bir ırkın ya  da mezhebin diğerlerine üstünlük kurması kabul edilemez'' dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Kuzey Irak'ta demografik yapının değişmesi için çaba harcayanlar olduğunu belirterek ''Kerkük'te yaşanan nüfus hareketliliği, Türkiye açısından endişe vericidir. Seçim sonrasında bir ırkın ya da  mezhebin diğerlerine üstünlük kurması kabul edilemez'' dedi.

8- Türkiye'de bulunan KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, Dışişleri Bakanı ve  Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesinden önce gazetecilere açıklamada bulundu. Denktaş, 17 Aralık AB Zirvesi'nin sonuç bildirisinde Türkiye'ye yönlendirilen zorunluluğun, Rum Kesimi'ni hiçbir şekilde siyasi tanıma anlamına gelmediğini belirtti.

9- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorunu konusunda Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

10- GKRY lideri Tasos Papadopulos Rum Alfa televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Güney Kıbrıs'ı tanımadan  AB üyelik müzakerelerine başlamasının mümkün  olmayacağını bildirdi.

11- AB Komisyonu Türkiye Masası Şefi Jean Christophe Filori, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

12- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak'ın Musul kentindeki Amerikan askerlerine ziyarette bulundu. Rumsfeld burada yaptığı konuşmada, basının Irak'ta özellikle kötü haberleri bildirmesini eleştirdi. Bölgedeki bazı medya kuruluşlarının, kötü niyetli şekilde haber  yaptığını belirten Rumsfeld ''Bu bizim komşu ülkelerin desteğini  almak için harcadığımız çabalara zarar veriyor" dedi.

13- Honduras'ta, bir yolcu otobüsüne düzenlenen saldırıda 35 kişinin yaralandığı, 27 kişinin de öldüğü bildirildi.

 25 ARALIK 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TİSK'in 22. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, AB'den tarih alınmasıyla birlikte yeni bir döneme girildiğini belirterek, bu dönemde sivil toplum örgütlerine de çok iş düştüğünü söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca partisinin il başkanları toplantısında, 17 Aralık Zirvesi'nde elde ettikleri başarıyı karalamak isteyenlerin Türkiye'de değişimi engellemeye çalıştıklarını belirtti.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Sarıkamış Harekatı'nın 90. yılında Sarıkamış şehitleri için yayımladığı anma mesajında, Türkiye Cumhuriyeti devletinin harcının Anadolu'nun her köşesinden gelen kahramanların akıttıkları kanlarla yoğrulduğunu vurguladı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, 17 Aralık tarihinden beri genel olarak Türk basınında tek yanlı haber sunumu yapıldığını belirterek, her düşüncenin özgürce konuşulacağı, fikirlerin karartılamayacağı, maskelenmeyeceği, susturulamayacağı dürüst yayıncılığa şiddetle gereksinim duyulduğunu ifade etti.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkanlığı'na yaptığı ziyaret sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ta kaybolduğu bildirilen Türk işadamı Kahraman Sadıkoğlu'nun bulunması için tüm olanakların harekete geçirildiğini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener çeşitli incelemelerde bulunmak üzere gittiği Konya'nın Ereğli ilçesinde, asgari ücrette kimsenin sürpriz bir artış beklememesi gerektiğini belirterek "Rakam zaten belli. Programın dışında veya üzerinde bir artış olmaz" dedi.

6- Yargıtay, apartmanlarda kurulu baz istasyonlarının kaldırılması gerektiğine karar verdi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, YTL'ye geçişte aksaklık yaşanmaması için yapılan hazırlıkların gözden geçirilmesi amacıyla ilgili kamu kuruluşlarının temsilcileriyle yapılan 2004 yılının son koordinasyon toplantısında yaptığı konuşmada, kişinin parayı hem kendisinin hem de devletin onuru ve itibarı olarak koruması ve kollaması gerektiğini söyledi.

Toplantıya, Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti de katıldı.

8- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TBMM'de bütçe görüşmeleri sırasında bakanlığına yönelik eleştirileri yanıtlayarak, temel yasalarda değişiklik yapmaya gelecek yıl da devam edeceklerini söyledi.

9- Türkiye, AB'nin 17 Aralık Zirvesi'nde Türkiye ile ilgili kararlarında itiraz ettiği noktaları yazılı bir notayla AB Komisyonu'na iletti. AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Demiralp tarafından komisyona iletilen notada, Türkiye'ye ayrımcılık yapıldığı vurgulanarak, kalıcı kısıtlamaların kabul edilmeyeceği belirtildi. Notada ayrıca 'serbest dolaşımın AB'nin temel ilkelerinden birisi olduğu' bildirildi.

10- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Ortaöğretim Taslak Programlarını Değerlendirme Çalıştayı'nın açılışına katıldı. Bakan Çelik burada yaptığı konuşmada, öğrencilerin 11 yıllık Türkçe eğitimine karşın kendilerini ifade edemediklerini söyledi.

11- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan ile CHP Edirne Milletvekili Rasim Çakır'ın çevre suçlarına uygulanacak cezaların iki yıl süre ile ertelenmesine ilişkin soru önergelerini yanıtladı. Bakan Pepe, Türkiye'de 310 belediyede standartlara uygun kanalizasyon şebekesi bulunduğunu söyledi.

12- Adalet Bakanlığı'na 10 bin yeni kadro alınmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

13- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı basın açıkla-masında, 17 Aralık sürecinin başarısızlıkla sonuçlandığını belirterek iktidarı eleştirdi.

14- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, AB'nin asıl amacının Türkiye'yi tam üye yapmak değil, bölmek olduğunu belirtti.

15- YÖK Başkanı Erdoğan Teziç dün yapılan Rektörler Komitesi ve Üniversitelerarası Kurul toplantılarının ardından soruları yanıtladı.

Teziç, ÖSS sistemiyle ilgili bu ders yılında herhangi bir değişikliğin söz konusu olamayacağını söyledi.

16- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, sermaye piyasalarına gerekli düzenlemeleri getirecek yeni yasa taslağı ve AB'ye uyum yönündeki son çalışmalara ilişkin Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

17- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yorgos Yakovu Cyprus Mail gazetesine yaptığı açıklamada, 24 Nisan'da referanduma sunulan Annan Planı'nın 5. şeklinin Rum halkı tarafından sorunlu bir plan olduğunu söyledi.

18- Avusturya'da, koalisyon ortakları Halk Partisi ile Özgürlükçüler Partisi'nin, Başbakan Wolfgang Schüssel ve Başbakan Yardımcısı Hubert Gorbach tarafından hazırlanan 'Türkiye'nin AB üyeliği için referandum yapılması' teklifini kabul ettiği belirtildi.

19- Irak'ın başkenti Bağdat'taki Mansur semtinde dün bomba yüklü bir tankerin patlaması sonucu 9 kişinin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı bildirildi.

26 ARALIK 2004

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen eğitim toplantısına katıldı. Mahalli idarelerin her geçen gün öneminin daha da arttığını vurgulayan Başbakan Erdoğan "Hizmetlerin sunumunda demokratikliği ve etkinliği sağlamada yerel yönetimler önemli bir uygulama alanıdır" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda yayımlanan 'Ankara Kulisi' adlı programda, 17 Aralık Zirvesi'nde Türkiye için alınan kararın iyi olmadığını, bu kararla ilgili olarak açık bir 'karartma' uygulandığını söyledi. Kıbrıs'ta çözümün ise  ABD ve İngiltere gibi büyük ülkelerin elinde olduğunu belirten Baykal,  bu iki ülkenin KKTC'ye uçak indirerek Kıbrıs Rum Kesimi'ne karşı tanıma kartını kullanmalarını istedi. 

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, asgari ücretin 2004'te yüzde 40 artırılmasının enflasyonu etkilemediğini, yarın açıklanması beklenen zammın da enflasyonist etki yaratmayabileceğini söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nce Bursa'da düzenlenen tanıtım toplantısında, küreselleşme nedeniyle dünyada hızlı bir değişim yaşandığını, ekonomik sınırların, hatta AB örneğinde olduğu gibi siyasi sınırların kalktığını belirterek, Türkiye'nin bu ortamda ayakta kalabilmesinin tek yolunun rekabet gücünü artırmaktan geçtiğini ve bunun için de marka olması gerektiğini söyledi.

5- TİSK 22. Olağan Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Genel Başkanı Tuğrul Kutadgobilik seçildi.

6- Kırgızistan Devlet Başkanı Askar Akayev yaptığı açıklamada, Ukrayna ve Gürcistan'da devlet başkanlığı seçimleri sonrasındaki ayaklanmaları kastederek "Batı, Ukrayna ve Gürcistan'daki olaylara destek çıktı" dedi. Akayev, ülkesinde gelecek yıl yapılacak devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinde Ukrayna'daki olayların benzerlerinin yaşanmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

7- Merkezi Endonezya'nın Sumatra Adası olan 8.9 şiddetindeki depremde, 12 bini aşkın kişinin öldüğü bildirildi.

 27 ARALIK 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 85. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, laik, demokratik Cumhuriyetin ve çağdaş değerlerin simgesi olan Ankara'nın bu görevini sonsuza kadar sürdüreceğini söyledi.      

TBMM Başkanı Bülent Arınç da gün nedeniyle yayımladığı mesajında, yabancı boyunduruğundan kurtulma yolundaki ilk kıvılcım ateşinin Ankara'da yakıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Hint Okyanusu'nda meydana gelen 8.9 şiddetindeki deprem nedeniyle Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Yudhoyono, Hindistan Cumhurbaşkanı Abdul Kalam, Maldivler Cumhurbaşkanı Maumoon Abdul Gayoom, Malezya Kralı Tuanku Syed Bandaranaike Kumaratunga ve Tayland Kralı Bhumıbol Adulyadej'e birer mesaj göndererek üzüntülerini bildirdi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra basına açıklama yapan Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, toplantıda, 17 Aralık öncesi ve sonrasındaki gelişmelerin ele alındığını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Türkiye'nin AB üyeliği sürecine ilişkin bilgi verdiğini söyledi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçesi üzerinde yapılan görüşme sırasında yaptığı konuşmada, Kurumlar ve Gelir Vergisi'nin düşürülmesinin yatırım ortamının iyileştirilmesi için gerekli olduğunu, vatandaşın yaşam kalitesinin yükseltilmesinde ise bazı mal ve hizmetlerdeki KDV'nin düşürülmesinin şart olduğunu söyledi.

4- Tarım Sigortası Kanunu Tasarısı, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda değiştirilerek kabul edildi.

5- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Haber Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, dünya koşullarının değiştiğinin farkında olmadığını belirterek "Onun yaptığı mücadele çöktü. Statükocu anlayışla bir yere varılamayacağını gördü. Bağımsızlık, egemenlik kılıfı bu gerçeği değiştirmez" dedi.

6- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos Haravgi gazetesine verdiği demeçte, bazı koşulların yerine getirilmesiyle müzakerelere hazır olduklarını, ancak müzakerelerde BM'nin hakemlik rolünü ve baskıcı takvimi kabul etmeyeceklerini söyledi.

7- AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot, ABD'de yayımlanan The Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, AB'ye üyelik sürecinin Türkiye'yi çoktan değişimden geçirmeye başladığını ve aynı şekilde Türkiye'nin üyeliğinin AB'yi derinden etkileyeceğini belirtti.

8- Suriye Başbakanı Naci Otri Zaman gazetesine verdiği röportajda, ABD'nin Suriye'ye müdahalesini değerlendirdi.

9- Ukrayna'da yenilenen devlet başkanlığı seçimlerini muhalefet lideri Viktor Yuşçenko'nun kazandığı bildirildi.

10- Hint Okyanusu'nda meydana gelen 8.9 şiddetindeki deprem ve tsunami felaketinin  etkilediği ülkelerdeki ölü sayısının 25 bine yaklaştığı ve kayıplar nedeniyle bu sayının artmasından endişe edildiği açıklandı.

28 ARALIK 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, belli bir yaşın üzerinde olanların cezalarını evlerinde çekmelerine olanak sağlayan 'Ceza İnfazı Hakkındaki Yasa'yı onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda 2005 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı'yla ilgili eleştirileri hükümet adına yanıtladı. Başbakan Erdoğan ayrıca, AB sürecine ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin AB üyeliğinin ve Kıbrıs Türklerinin var oluş mücadelesinin statükoya feda edilemeyeceğini belirterek, dayatmalara razı olmadan meseleye çözüm arayacaklarını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM Genel Kurulu'nda 2005 mali yılı bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye'nin AB üyeliğini Kıbrıs'taki kuzey-güney çatışmasına feda edemeyiz" şeklindeki sözlerini talihsiz bir beyan olarak değerlendirdiğini belirterek "Buna biz de izin vermeyiz millet de. Kıbrıs'ı gözden çıkaranı halk da gözden çıkarır" dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TGRT televizyonunda dün yayınlanan 'Çerçeveden Yansımalar' adlı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, Gümrük Birliği'nin 10 yeni ortak için de geçerli olmasını sağlayacak protokolün imzalanmasının Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin tanınması anlamına gelmeyeceğini belirterek "Zaten tanımamız Türkleri yok saymak anlamına gelir. Bu da söz konusu değildir" dedi. Irak'taki son gelişmeleri de değerlendiren Başbakan Yardımcısı Gül, seçimlerde Irak'taki Türkmenlerin hakkının yenmemesi için mücadele edeceklerini söyledi.

5- Danıştay 6. Dairesi, kıyıları yapılaşmaya açan yönetmeliğin yürütmesini durdurdu.

6- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, AB'nin 17 Aralık kararında yer alan 'serbest dolaşıma kalıcı sınırlama' ifadesinin ardından AB dönem başkanlığına 23 Aralık'ta nota verildiği, notayla "Türkiye'nin mutabık olmadığı önerilere ilişkin görüşlerin kayıt altına alındığı' bildirildi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik eğitim muhabirleriyle düzenlediği sohbet toplantısında, öğrenci affı ve gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, YÖK'ten affın yapılması halinde aftan yararlanacak öğrenci sayısı ve hangi sebeple üniversiteden atıldıkları konusunda bilgi alamadıklarını belirterek, öğrenci affı konusunda yaptıkları çalışmanın sürdüğünü, ancak yeni bir gelişme olmadığını söyledi.

8- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2005 yılında uygulanacak asgari ücrete ilişkin çalışmalarını tamamladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu yaptığı açıklamada, Komisyonun asgari ücreti brüt 488 milyon 700 bin liraya çıkarma kararı aldığını belirterek, bu rakamın netinin ise 350 milyon 153  bin 550 lira olacağını bildirdi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Tüm Emlakçılar Meslek Odası'nın açılışında yaptığı konuşmada, rekabete açık serbest piyasa ekonomilerinde her şeyi devletin yapamayacağını, devletin ancak yönlendirmede bulunabileceğini söyledi.

10- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) nezdinde Türkiye'nin bir önceki daimi temsilcisi olan Büyükelçi Ömür Orhun, AGİT Dönem Başkanı'nın Müslümanlara karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla Mücadele Özel Temsilciliği'ne atandı.

11- AKP Afyon Milletvekili Reyhan Balandı partisinden istifa etti.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İstanbul'da Kültür Üniversitesi'nde yapılan '17 Aralık sonrası KKTC ve AB' konulu konferansta yaptığı konuşmada, Başbakan Mehmet Ali Talat'ın "KKTC'nin bağımsızlığının hayal olduğu" yönündeki sözlerinin Başbakan Talat'a yakışmadığını belirterek, talihsiz bir beyan olarak değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Denktaş, mücadelesine halkla birlikte devam edeceğini söyledi.

13- Gürcistan'da resmi temaslarda bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım başkent Tiflis'te, Başbakan Zurab Jvanıya ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Kars-Tiflis- Ahılkelek demiryolu projesine ilişkin nihai kararın Nisan 2005'te alınacağını belirterek, projenin sadece Gürcistan ve Türkiye'yi değil, aynı zamanda Azerbaycan ve tüm Orta Asya'yı Türkiye üzerinden Avrupa'ya bağlayacağını söyledi.

Bakan Yıldırım daha sonra Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili tarafından  kabul edildi.

14- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreterliği görevini Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde selefi Abdülvadid Belkaziz'den devralan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu yaptığı açıklamada, teşkilatın dünyadaki problemlerin çözümünde aktif rol oynayacağını belirterek, İKÖ'nün bundan sonra daha etkin ve verimli çalışması yönünde reformlar yapılacağını söyledi.

15- Güneydoğu Asya'da 26 Aralık'ta meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve buna bağlı tsunaminin yol açtığı felaket sonucu ölenlerin sayısının 60 bine ulaştığı, kayıpların üçte birini de çocukların oluşturduğu bildirildi.

29 ARALIK 2004 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5277 sayılı '2005 Mali Yılı Bütçe Yasası, 5278 sayılı '2003 Mali Yılı Kesin Hesap Yasası', 5279 sayılı '2005 Mali Yılı Katma Bütçeli İdareler Bütçe Yasası' ve 5280 sayılı '2003 Mali yılı Katma Bütçeli İdareler Kesin Hesap Yasası'nı' onayladı.

2- Anayasa Mahkemesi, Dernekler Yasası'nın, derneklerin siyasi partilerden yardım alabileceğine ilişkin hükmünün yürürlüğünü durdurdu. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç yaptığı açıklamada, CHP'nin Dernekler Yasası'nın iki hükmünün iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açtığı davada, ilk incelemenin yapıldığını, davayı esastan görüşmeye karar verdiklerini ve yasanın iptali istenen iki hükmünün de yürürlüğünün durdurulduğunu kaydetti.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Yolsuzlukla Mücadele Yasa Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'ndan geri çekilmesi üzerine yaptığı açıklamada, yolsuzluk suçlarında mahkum olanlara 'ortaya çıkan zararı gidermeleri' koşuluyla ceza indirimi getirdiği için tartışma yaratan tasarının diğer yasalara uyumlu hale getirileceğini belirterek "Parayı getirenin cezası infaz edilmiş sayılacak, yani hapisten kurtulacak ama bu ceza sicilinde kalacak" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, gazetecilerin Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün İsrail-Filistin ziyaretine ilişkin sorularını yanıtlayarak,  Başbakan Yardımcısı Gül'ün Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecine somut ve özgün katkılar yapmaya hazır olduğu mesajını vereceğini söyledi.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, Türkiye'de her bin bebekten 3'ünün ileri derecede işitme kaybı ile doğduğunu, işitme taramaları programı kapsamında, işitme engeliyle doğan bütün bebeklerin, erken dönemde teşhis ve tedavilerini hedeflediklerini belirtti.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Zaman gazetesini ziyaretinde yaptığı açıklamada, DPT'nin 'bürokratik engel' haline geldiğini belirterek, kurumun DİE ile birleştirilmesini istedi.

7- 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere gıda, sağlık ve eğitimde, bazı mal ve hizmetlerde yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8 olarak belirlenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

8-  Kamu işçilerine ödenen bir maaşlık ikramiye uygulamasına 2005 yılında da devem edileceğine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı  Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı açıklamada, 2005 bütçesini değerlendirerek "Hükümetin dış politikadaki teslimiyetçiliği ekonomide de devam ediyor. Bütçede milletin ve hükümetin iradesi yok. Ekonomi IMF'nin iradesine teslim edildi" dedi.

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu  (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin TÜSİAD tarafından düzenlenen "Bankacılık Sektörü ve Reel Sektör İlişkileri" konulu panelde yaptığı konuşmada, bankalar ve reel sektör açısından 2004 yılının pozitif geçtiğini belirterek, 2005 yılının daha da olumlu olacağını söyledi.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kırgızistan'da faaliyette bulunan Uluslararası Ruhaniyet Birliği tarafından 'Yılın Adamı-2004' ödülüne layık görüldü. Birlik Başkanı Akun Toktosartov yaptığı açıklamada "Başbakan Erdoğan bu ödüle, halklar arasındaki işbirliği, karşılıklı anlayış ve yakınlaşmayı gerçekleştirmeye yaptığı büyük katkı ve Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin başarılı bir şekilde gelişmesine yardımı nedeniyle layık görüldü" dedi.

12- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yorgos Yakovu, Atina haber ajansına (ANA) verdiği demeçte, Kıbrıs sorununa yeniden çözüm çabalarına şubatta başlanmasını beklediğini söyledi. Yakovu, Rum tarafının müzakere masasına oturması için öngörüşmeler yapılmasını şart koştu ve neyin görüşüleceğinin net biçimde belirlenmesini isteyerek "Annan Planı'nın 5'inci ve son versiyonunu görüşmeyiz" dedi.

13- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Güney Asya depremi nedeniyle büyük yıkıma uğrayan ülkelere yapılacak olan toplam 15 milyon dolarlık ABD yardımının artırılarak, 35 milyon dolara çıkarıldığını söyledi.

ABD Başkanı George Bush da yardım çabalarının başını çekmek üzere Japonya, Avustralya ve Hindistan'la birlikte bir koalisyon oluşturduklarını açıkladı.

                                                                                     

30 ARALIK 2004

1- MGK toplantısı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında, Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Toplantıda 17 Aralık'ta Brüksel'de yapılan AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde Türkiye hakkında çıkan karar,  ayrıntılarıyla değerlendirildi.

Toplantının ardından yayımlanan bildiride "Üyeliği hedefleyen müzakere sürecinin, doruk kararlarındaki kimi olumsuz öğelerinin ortadan kaldırılarak Türkiye aleyhinde ayrımcı olmayan ve koşul içermeyen, sürdürülebilir bir zeminde yürütülmesinin önemi" vurgulandı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptığı açıklamada, AB ile müzakereleri yürütme konusunda kurumlar arasında yaşanan çekişme için "Başbakanımızın direktifleri doğrultusunda çalışma sürmektedir. Kurumlarımızın rolleri, yasal mevzuat çerçevesinde ileride belirlenecektir" dedi.

3- Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından, Habur Gümrük Kapısı'nın yap-işlet-devret modeli çerçevesinde  Odalar Birliği tarafından modernize edilerek işletilmesine ilişkin sözleşme imzalandı. Bakan Tüzmen imza töreninde yaptığı konuşmada, bütçeden pay alma konusunda sıkıntı yaşandığı için gümrüklerin modernizasyonunda yap-işlet-devret metodunu uyguladıklarını söyledi.   

4- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer yaptığı açıklamada, yeni tarih kitap ve programlarında, Türkiye'nin tarihinde önemli izler bırakan olayların objektif şekilde aktarılması gerektiğini bildirdi.

5- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Alman Handelsblatt gazetesine yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye ile müzakerelere başlamasının Alman ekonomisine olumlu etkileri olacağını belirterek "Türkiye özellikle ekonomik olarak dinamik bir ülke. Türkiye'de reformların devam etmesi ve üyelik perspektifi olması bu dinamizmi artıracaktır" dedi.

 31 ARALIK 2004

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yayımladığı yeni yıl mesajında, her yeni yılın sorunların aşılması, aydınlık yarınlara ulaşılması yolunda inançları güçlendirdiğini, beklentileri artırdığını belirtti. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında ayrıca "Halkın yarısı Meclis'te temsil edilmiyor. Seçim sistemi değişmeli. Milletvekili dokunulmazlığı sınırlandırılsın. AB üyeliğini ulusal onurumuzdan ödün vermeden gerçekleştirelim" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve    Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi  Özkök de yeni yıl nedeniyle birer mesaj yayımladı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gazetecilerle yeni yıl nedeniyle yaptığı sohbet toplantısında, AB müzakerelerinin Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanıma koşuluna bağlandığını belirterek "Türkiye 10 yıl boyunca somut bedeller ödeyecek" dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Güney Asya'daki depremden zarar gören ülkelere hem devlet hem de millet olarak elinden gelen yardımı yaptığını söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF ile ilişkiler, doların durumu, kredi kartları, kamu bankaları, YTL, özelleştirme, istihdam ve AB süreci konularını Sabah gazetesine değerlendirdi.

5- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, TGRT televizyonunda yayımlanan "Ankara'nın Gündemi" adlı programda, Kıbrıs sorunu konusundaki soruları yanıtladı. Talat, 17 Aralık'ta Türkiye'nin önüne şart olarak getirilen Kıbrıs konusunda Türk tarafının çözüme ve görüşmelere hazır olduğunu belirterek "Ambargonun kaldırılması Rum Kesimi'yle anlaşmayı kolaylaştırır" dedi.

6- Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki bir diskoda çıkan yangında, 175 kişinin öldüğü, 714 kişinin de  yaralandığı bildirildi.

7- İspanya'nın kuzeyindeki Bask Parlamentosu'nun, ılımlı milliyetçi Bask Başbakanı Juan Jose İbarretxe'nin Bask'ın özerkliğini bağımsızlık sınırına kadar genişleten önerisini kabul ettiği bildirildi.

8- Sudan hükümeti ile 21 yıldır yönetime karşı mücadele eden Sudan Kurtuluş Ordusu (SPLA) arasında, Kenya'nın Naivaşa kasabasında anlaşma imzalandı. İmza töreninde, Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir, Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Thabo Mbeki ve pek çok Afrikalı üst düzey yetkili hazır bulundu.