11.1.2005
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 OCAK 2005

 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde partisinin İlçe Başkanlığı’nca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, AB’den müzakere tarihi aldıklarını belirterek, bu süreci  iyi değerlendirmek zorunda olduklarını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptığı açıklamada, Türk halkını ve tüm sivil toplum kuruluşlarını, Güney Asya’da meydana gelen deprem ve tsunami felaketine uğrayanlara yardım etmeye çağırdı.

3- Vergi sisteminde pek çok değişiklik içeren Vergi Kanunlarının Yeni Türk Lirası’na (YTL) Uyumu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun, Resmi Gazete’de yayımlandı.

4- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Sabah gazetesine yaptığı açıklamada "Bankaların, YTL’ye uyum sağlaması beklenenden hızlı oldu" dedi.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, hükümetin Kıbrıs ile ilgili konularda endişelerini giderdiğini belirterek "Kıbrıs nedeniyle görüşmeler kesilseydi ciddi üzüntü duyardık" dedi.

6- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadapulos Rum Fileleftheros gazetesine yaptığı açıklamada, 3 Ekim takviminin Rum tarafı için değil Türkiye için geçerli bir takvim olduğunu belirtti.

7- Amerikan Yahudi Komitesi’nin Stratejik Araştırmalar Direktörü emekli diplomat Barry Jacobs, Genişletilmiş Ortadoğu Projesi ve Yahudi örgütleri konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmede bulundu.

2 OCAK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılış ve temel atma törenle-rine katılmak üzere Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’le birlikte Bursa’ya gitti.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yaptırılan Endüstri Meslek Lisesi’nin açılışında Başbakan Erdoğan, 2005’e ekonomide devrimsel bir nitelik taşıyan adımla girildiğini belirterek "Bol sıfırla taşınamaz olan paramızın itibarını kendisine iade etmek suretiyle YTL ile 2005 yılına girdik. Bununla birlikte inanıyorum ki, ekonomideki çizgi her geçen gün yükselecek ve bizler geleceğe çok daha farklı bakacağız" dedi.

2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı açıklamada, akaryakıt ve gıdada kredi kartına taksit döneminin sona ermesi gerektiğini söyledi. 

3- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage, Ortadoğu gezisi kapsamında Irak’ta Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ile bir araya geldi. 30 Ocak’ta yapılacak seçimler ve Kerkük konusunu  ele aldıklarını belirten Armitage "Kürt bölgesinin kendi bölgelerinde yaşadıkları tecrübeler bütün Irak’a örnek olmalı" dedi.

Armitage daha sonra Suriye’ye gitti.

4- Hırvatistan’da gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimi, adaylardan hiçbirinin yüzde 50’lik oy çoğunluğunu sağlayamaması nedeniyle ikinci tura kaldı.

5- BM Genel Sekreteri Kofi Annan ABD’nin New York kentinde yaptığı açıklamada, deprem ve tsunami felaketinin yaşandığı Güney  Asya için yardım kampanyası dolayısıyla Endonezya’dan davet geldiğini ve 6 Ocak’ta yapmayı planladığı yardım çağrısını, New York yerine Cakarta’da yapmayı tercih ettiği için bu davete olumlu cevap verdiğini söyledi. Annan ayrıca, felaketin yaşandığı bölge ülkelerinin kendilerini yeniden toparlamalarının 5 ila 10 yılı bulacağını belirtti.

6- Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyinde Balad’da güvenlik güçlerinin bulunduğu bir otobüse düzenlenen saldırıda 19 kişinin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı bildirildi.

3 OCAK 2005

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül İsrail, Filistin ve Ürdün’ü kapsayan Ortadoğu gezisi öncesinde yaptığı açıklamada, Filistin ve İsrail yetkileriyle yoğun temaslarda bulunacaklarını belirterek "Amacımız Ortadoğu’da barışa katkı sağlamaktır. Türkiye olarak elimizden geleni yapacağız" dedi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan bütçe rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, on yıllar sonra Tüketici Fiyatları Endeksi’nde tek haneli oranların elde edildiğini, bu enflasyon oranları ile Türkiye’nin rekor kırdığını söyledi. 

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen 2004 yılı ithalat ve ihracat rakamlarını açıkladı. Bakan Tüzmen, 2005 yılı için programda belirlenen ihracat hedefinin 71 milyar Dolar olduğunu belirtti.

4- Devlet Bakanı Beşir Atalay, Devlet İstatistik Enstitüsü’nde düzenlediği basın toplantısında, yeni ‘enflasyon sepetini’ tanıttı. Bakan Atalay, yeni baz yıllı (2003) ilk enflasyon rakamlarının 3 Şubat 2005 tarihinde açıklanacağını bildirdi.

 5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Yeni Ceza Adaleti Sistemi Tanıtım Semineri’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yeni yasayı ortaya koyarken kişi hak ve özgürlüklerini gözettiğini belirterek, ceza adalet sisteminin felsefesinin, önceliklerinin ve sistematiğinin değiştiğini söyledi.

6- CHP Yüksek Disiplin Kurulu, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün ihraç istemini reddetti.

Genel Başkan Deniz Baykal, kararın açıklanmasından sonra bir değerlendirme toplantısı yaptı ve olağanüstü kurultay kararı aldı.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü, 2004 yılında toptan eşya fiyatlarının yüzde 13.84, tüketici fiyatlarının ise yüzde 9.32 oranında arttığını açıkladı.

8- Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu’nca görevden çekilmeye davet edilen Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyesi  Ergül Güryel görevinden istifa etti.

9- Eski bakanlardan Faruk Sükan  yaşamını yitirdi.

10-Türkiye’de bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüştü. Görüşmede Irak, Kerkük, Türkmenlerin durumu, Ortadoğu barışı, Afganistan ve Kıbrıs konuları ele alındı.

 Öte yandan Türk ve ABD heyetleri de Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya gelerek, Irak’ın kuzeyindeki terör örgütü PKK/Kongra-Gel varlığının ortadan kaldırılmasını görüştüler. 

Armitage görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, konunun yakın zamanda üçlü görüşmede ele alınabileceğini söyledi.

11- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrev Vorkink yaptığı açıklamada, mevcut potansiyelle Türkiye’nin, AB ile müzakere süreci sonunda gelişmekte olan bir ülkeden, gelişmiş ülke konumuna geleceğini belirterek "Türkiye ekonomisi AB ortalamasının 35 kat fazlası bir ekonomik büyüme hızına sahip. Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlamasının ardından, 10 yıllık süreçte gelir düzeyinin yüzde 50-60 oranında artacağına inanıyorum" dedi.

12- Fransa’da Adalet Bakanı Dominique Perben tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin AB üyeliği için ülkede referandum yapılmasına olanak tanıyan anayasa uyum paketi Bakanlar Kurulu’nda kabul edildi.

4 OCAK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 36 vilayete uygulanan 5084 sayılı Teşvik Yasası kapsamına 13 ilin daha eklendiğini açıkladı. Başbakan Erdoğan ayrıca, kişi başına ulusal gelirin 1500 doların altındaki illere uyguladıkları teşvik sistemini değiştireceklerini ve yeni ölçütün ekonomik ve sosyal gelişmişlik endeksi olduğunu belirtti.

2- Başbakanlık Basın Merkezi’nce yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile birer telefon görüşmesi yaptığı ve 17 Aralık AB Zirvesi çerçevesinde Türkiye’ye verdikleri desteğe teşekkür ettiği bildirildi.

3- Afganistan’da yürütülecek Barışa Destek Harekatı hakkında basına bilgi veren Kabil Çokuluslu Tugay Komutanı Tuğgeneral Ümit Dündar, şubat ayından itibaren Afganistan’daki ISAF komutasını devralacak olan 3 Kolordu bünyesinde 1421 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin görev yapacağını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin Irak, ekonomi ve AB politikalarını eleştirdi. Baykal ayrıca, alınan olağanüstü kurultay kararının gerekçelerini açıklayarak, rüşvet ve yolsuzluk virüsü CHP’ye de bulaştığı için kurultay çağrısı yaptığını söyledi.

Öte yandan CHP’li Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, demokrasilerde gerçek gücün halkın gücü olduğunu ve bu gücün karşısında kimsenin duramayacağını belirterek, CHP ile halk arasına örülen yapay duvarları kaldıracaklarını ve partiyi halk ile bütünleştireceklerini söyledi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, AB’ye üyelik sürecinde istikrarın sürmesi gerektiğini belirterek, başkanlık sistemi için bir hazırlıkları olmadığını söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, Türkiye’nin bir anayasa değişikliğine ihtiyaç duyduğunu, CHP’nin ise bu konuda isteksiz davrandığını belirtti.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Zaman gazetesine gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Çalışma Bakanlığı’yla ortaklaşa hazırlanan Genel Sağlık Sigortası yasa taslağı hakkında bilgi veren Bakan Akdağ, uygulamanın halka eşitlik ve adalet getireceğini söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Tüketiciyi Bilgilendirme Kampanyası ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Coşkun yaptığı açıklamada, gıda, sağlık ve eğitim alanlarında bazı ürün ve hizmetlerde KDV’nin yüzde 8’e düşürüldüğünü ve bunun fiyatlara yansıyıp yansımadığını kontrol ettiklerini belirtti. Bakan Coşkun ayrıca, KDV indirimini yansıtmayan esnafın tüketici hakemlerine şikayet edilmesini istedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler TBMM Genel Kurulu’nda akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili araştırma önergesinin görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada, akaryakıt kaçakçılığının 2 milyar Dolara kadar düşürüldüğünü ve kaçakçılığın önlenebilmesi için 70 büyük akaryakıt deposunun elektronik ortamda Ankara’dan gözetlenebilmesini sağlayacak bir sisteme geçileceğini belirtti.

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, tarım sektörünün problemlerini değerlendirdi. Ağar, Akdeniz ve Ege bölgeleri başta olmak üzere pamuk üretimi yapan her yerde çiftçinin perişan durumda olduğunu belirterek, teşviklerin sürekli kısılması nedeniyle üretim alanlarında yüzde 40’ın üzerinde daralma yaşandığını ve Türkiye’nin sürekli pamuk ithal ettiğini söyledi.

10- YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, 2000 yılında çıkarılan öğrenci affından sonra üniversiteyle ilişiği kesilen öğrenci sayısının 224 bin 213 kişi olduğunu açıkladı. Teziç, Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuya ilişkin bilgi isteği üzerine yaptığı yazılı açıklamada, 1983-2000 yılları arasında öğrenci affını içeren 10 yasa çıkarıldığını, bu afların üniversitedeki sorunları artırdığını söyledi. Teziç ayrıca, yeni bir af yasasının üniversitelere daha fazla yük getireceğini ve amaca hizmet etmeyeceğini bildirdi.

11- Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB) düzenlenen ‘Demokrasi ve Yargı’ konulu sempozyumun açılışında  konuşan Başkan Özdemir Özok, hükümetin başkanlık sistemi isteğini eleştirerek, çok partili bir sistemde başkanlık sisteminin demokrasinin çökmesine neden olabileceğinin Anayasa hukukçularının ısrarlı görüşü olduğunu söyledi.

12- Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Derviş Günday yaptığı açıklamada, Portekiz’in başkenti Lizbon’da 25 Kasım 2004 tarihinde yapılan Uluslararası Sanatkarlar ve Küçük Orta Ölçekli İşletmeler Birliği (IACME) toplantısında, Türkiye’nin AB üyeliğinin desteklenmesine, üye ülkelerce gerekli işlemlerin yapılmasına ve AB organlarıyla temaslarda bulunulmasına oy birliğiyle karar verildiğini söyledi.

13- Resmi ziyaret amacıyla İsrail’e giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Moşe Katsav ile görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Ortadoğu’ya kalıcı barış gelmesi konusunda iyimser olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin barış için her türlü katkıyı getirmeye hazır olduğunu söyledi. Şalom ise Türkiye’nin barış sürecine katkısına ilişkin olarak her türlü yardıma ihtiyaçları olduğunu ve Türkiye’nin de bölgedeki tek demokratik İslam ülkesi olarak diğer bölge ülkelerine yardımcı olabileceğini belirtti. 

Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra Yadvaşem Soykırım Müzesi ve Anıtı’nı ziyaret ederek, soykırımda yaşamını yitiren 6 milyon Yahudi anısına düzenlenen törene katıldı. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Kudüs’te bulunan Haremüşşerif’i ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

14- Bağdat Valisi Ali Radi el Haydari, Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen silahlı saldırıcı sonucu 6 koruması ile birlikte öldürüldü. Kentte düzenlenen bir intihar saldırısında ise 10 kişinin öldüğü, 50 kişinin  yaralandığı bildirildi.

5 OCAK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile özel sektör temsilcileri tarafından koordine edilen ‘Türkiye Bölgesel ve Sektörel Ekonomi Şurası’nın açılışında yaptığı konuşmada "Bu ülkenin birer vatandaşı olarak her şeyden önce zihniyet alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Bundan sonra enerjimizi kısır çatışma noktalarında harcamaya, ülke menfaatlerini kendi menfaatle-rimize feda etmeye başlarsak, biliriz ki bir daha yeni bir şans yakalama imkanımız olmayabilir" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada "İnanıyorum ki yapısal reformların tamamlanmasıyla Türk özel sektörü daha da gelişecek ve Türkiye ekonomisi şaha kalkacaktır" dedi.

Toplantıya katılan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ise Ankara’nın öncelikli sorunlarını gündeme getirerek, bu sorunların çözümüne ilişkin bir rapor sundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Ankara İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Siyaset Akademisi’ sertifika töreninde, iç ve dış siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini ifade ederek "Üzerimizdeki yük bugünkünden daha fazla olacak. 17 Aralık tarihini geride bıraktık. Şimdi önümüzde 3 Ekim hedefi var" dedi. Üniversite öğrencilerinin meydanlardaki eylemlerine de dikkati çeken Başbakan Erdoğan "Üstünlük bıçakların ucunda değil. Üstünlük fikrine, düşüncene güveniyorsan, bunu ortaya koymaktır ve savunmaktır" dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, SSK hastaneleri başta olmak üzere kamudaki sağlık kurumlarının Sağlık Bakanlığı’na devrini öngören tasarı hakkında yaptığı açıklamada "Bu bir mülkiyet transferi düzenlemesidir. Anayasaya aykırıdır. Özel hukuk hükümlerine tabi bir kuruluşun nasıl kamuya intikal ettirileceği anayasada gösterilmiştir. Kamulaştırmaya alırsınız. Bu fiilen el koyma. El koyma değilmiş gibi sunma çabası var" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, Türkiye’nin Irak’ın Telafer kenti için 1 milyon ABD Doları tutarında yardımda bulunduğu ve Türkiye’nin 2003 yılından beri Irak’ta süren kriz çerçevesinde Irak halkına elini ilk uzatan ülkelerden biri olduğu belirtilerek "Türk hükümeti ve halkı, Irak halkının çektiği açıların hafifletilmesinde gerekli duyarlılığı her zaman göstermeye devam edecektir" denildi.

5- Ortadoğu ziyareti çerçevesinde Filistin’e giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Filistin Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada "Barışın hüküm sürdüğü bir Filistin’i en kısa zamanda görmek dileğiyle şahsım ve Türk ulusu adına, haklı Filistin davasına desteğimi sunarım" dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, İsrail hükümetinin Gazze Şeridi ile Batı Şeria’nın kuzeyinden tek taraflı ayrılma planının, Yol Haritası’nın bir parçası olarak hayata geçirildiğini ve Filistin yönetimiyle işbirliği içinde yürütüldüğü takdirde, barış sürecinin canlandırılması açısından fırsat teşkil edeceğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül, Ramallah’taki Mukata’ya (Karargâh) giderek Filistin eski Devlet Başkanı  Yaser Arafat’ın mezarını da ziyaret etti. Daha sonra Filistin Başbakanı Ahmed Kurey ile görüşen Başbakan Yardımcısı Gül, Dışişleri Bakanı Nebil Şaat ile bir araya gelerek, Türkiye-Filistin Yönetimi arasında kültürel işbirliği hakkında niyet beyanı anlaşmasını imzaladı. Düzenlenen ortak basın toplantısında Şaat, İKÖ, AB ve İsrail’le iyi ilişkiler çerçevesinde Türkiye’nin Filistin halkı için büyük rol oynayabileceğini  söyledi.

6- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi düzenlediği basın toplantısında, 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan Türk Ceza Kanunu (TCK) ile hapishanelerin gazetecilerle dolacağını belirterek, hazırladıkları "Basın Özgürlüğü Bildirgesi"nin kamuoyuna açıklanmasının ardından diğer meslek örgütleriyle de görüşeceklerini ve  "Basında Sansüre ve Oto sansüre Hayır" kampanyası başlatacaklarını bildirdi.

7- Türkiye’de bulunan TÜSİAD Uluslararası Başkanı Aldo L. Kaslowski gazetecilerin doğrudan yatırımlar, vergi, büyüme ve istihdam konusundaki sorularını yanıtladı.  Doğrudan yabancı sermaye çekebilmek için, kayıt dışı ekonomi ile büyük bir özveriyle mücadele edilmesi gerektiğini belirten Kaslowski "Türkiye zengin bir ülke, ancak kayıtdışılık yüzünden bunu uluslar arası alanda tam olarak gösteremiyor. Uluslararası kredi alabilmek için zenginliğimizi teminat gösteremiyoruz" dedi.

8- Başbakan Mehmet Ali Talat başkanlığında toplanan KKTC Bakanlar Kurulu, ülke limanlarının Güney Kıbrıs ile Türkiye ve diğer ülkeler arasında yapılacak ticarette kullanılabilmesi yönünde bir karar aldı. Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararları açıklayan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Hüseyin Celal, bununla Türkiye ve Güney Kıbrıs arasındaki ticarette çok daha avantajlı olan KKTC limanlarının kullanılmasını amaçladıklarını söyledi.

9- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed el Baradey, İran’ın Parçin askeri tesislerinin denetlenmesine onay verdiğini belirtti. 

10- Irak Başbakanı İyad Allavi başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, teröristlerin siyasi süreci durdurmasına ve ülkeyi sabote etmelerine izin vermeyeceğini belirterek, seçimlerin öngörüldüğü gibi 30 Ocak’ta yapılacağını söyledi.

6 OCAK 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen başkanlığındaki İnanç Özgürlüğü Platformu üyelerini kabul etti. Başkan Arınç kabulde yaptığı konuşmada, ‘hayati’ olarak nitelediği türban yasağının kaldırılması konusundaki çabaları takdirle karşıladığını ve desteklediğini belirtti.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF, dış borçlanma ve kurlardaki dalgalanmaya ilişkin  CNN Türk televizyonuna açıklamalarda bulundu.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen TGRT televizyonunda yayınlanan "Ankara’nın Gündemi" adlı programa katılarak, Türkiye’nin ihracat hedefi ve dış ticaret açığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek 9 cezaevinin ortaklaşa düzenlediği el sanatları sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, geçmişte cezaevlerinin ‘suç öğrenme okulları’ olarak görev yaptığını belirterek, artık cezaevlerinde hem mahkumların topluma yeniden kazandırılması için eğitildiklerini hem de üretim yapıldığını söyledi.

5- Adalet Bakanlığı, hakkında yurt dışı çıkış yasağı bulunduğu halde kaçak giriş yaptığı Bulgaristan’ın Burgaz Limanı’nda yakalanan batık Egebank’ın sahibi Yahya Murat Demirel ile eşi Ayşenur Esenler’in Türkiye’ye iadesini resmen istedi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan,  özelleştirme kapsamında bulunan Seydişehir Alüminyum tesislerini yerinde incelemek ve yet-kililerden bilgi almak üzere Konya’nın Seydişehir ilçesine gitti. Bakan Unakıtan, tesis özelleştirildiğinde ilçenin tam bir sanayi kenti olacağını söyledi.

7- SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrini öngören tasarı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Görüşmeler sırasında verilen bir önergenin kabul edilmesiyle SSK hastanelerinin devir bedelinin 10 yıl içinde ödenmesi hükme bağlandı.

8- Elektronik İmza Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, başkanlık sistemini tartışmaya açan hükümetin öncelikle halktan yetki alması gerektiğini söyledi.

10- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın yaptığı yazılı açıklamada, siyasilerin mal varlıklarına saydamlık getirilmesi yönündeki girişime destek verdiğini söyledi. Karayalçın ayrıca, CHP’yi eleştirerek "Aynı parti içinde dahi yakışıksız suçlamaların kamuoyuna yansıdığı, hatta ‘rüşvet kurultaylarının’ yapıldığı bir ortamda siyasi partilerin ve siyasetçilerin açıklık ilkesini gönüllü olarak benimsemesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

11- Türk-İş, DİSK, Hak-İş, KESK, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen,  TMMOB ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin yer aldığı Emek Platformu üyeleri, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrine ilişkin yasa tasarısını tüm yurtta yaptıkları gösterilerle protesto ettiler.

12- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen NATO Başkomutanı ve ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral James L. Jones, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile görüştü. Görüşmede,  NATO’nun Afganistan ve Irak görevleri ele alındı.

13- Irak’a Komşu Ülkeler Toplantısı, Ürdün’ün başkenti Amman’da başladı. Toplantıya ev sahibi Ürdün’ün yanı sıra Suudi Arabistan, Suriye, Kuveyt, Irak, Mısır, Türkiye Dışişleri Bakanları ile İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve BM’den temsilciler katıldı.

Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, Irak’tan dışarıya sızan terör, seçimlere tüm grupların katılımı, Irak’ın toprak bütünlüğü ve ulusal birliği konularını ele alındığı belirtilerek, Irak’taki seçimlerden sonra oluşacak yönetimin meşruiyetini sağlamanın önemi vurgulandı.

Toplantıya Türkiye’yi temsilen katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül gazetecilere yaptığı açıklamada, 1932’de Şiilerin seçimlere katılmadığı ve sonra bugüne kadar sistemin dışında kaldıklarına dikkati çekerek, Sünnilerin seçime katılmamaları durumunda onların da aynı akıbeti yaşayabilecekleri uyarısında bulundu.

14- Endonezya’nın başkenti Cakarta’da yapılan Tsunami Zirvesi’ne 26 ülkenin liderleri ve yardım kuruluşları katıldı. Liderler zirvenin sonunda yayımlanan bildiride, felaket bölgesinin eski haline getirilmesi için birlikte çalışmayı taahhüt ettiler. 

Zirvede konuşan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, felaketin ardından zor durumda bulunan 5 milyon insanın 6 aylık acil yardımını finanse etmek için acilen 977 milyon Dolar yardım talebinde bulundu.

15- BM, Güney Asya’daki tsunami felaketinden kurtulmayı başaranların tümüne hafta sonuna kadar temiz su ve diğer acil yardımlar sağlanamazsa ölü sayısının 300 bine ulaşabileceğini bildirdi.

16- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu yaptığı açıklamada, KKTC’nin, limanlarını Rumların ticari kullanımına açma kararının yasadışı ve tamamen temelsiz olduğunu söyledi.

7 OCAK 2005

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Abdullah Gül NTV televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye'nin bundan sonra Ortadoğu barış sürecine daha çok katkı sağlayacağını, bölgede ''daha görünür'' olacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül, bölgeye yaptığı ziyaretin zamanlamasının bu nedenle çok  önemli ve uygun olduğunu, Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerinin  geçmişte zaman zaman tenkit edildiğini, ancak şu anda gerek Araplar gerekse Filistinlilerin bunu büyük bir imkan olarak gördüğünü  belirtti.

2- Devlet  Bakanı  ve  Başbakan  Yardımcısı  Abdullatif   Şener, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını  yanıtladı.

Toplantının verimli ve faydalı geçtiğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Şener,  Finansal Hizmetler Kanun Taslağı'nın gözden geçirildiğini ve sektörle ilgili değişik konularda görüş alışverişinde bulunduklarını  söyledi. 

3- TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye ile  Pakistan Arasında  Hukuki ve Ticari Konularda Adli Yardımlaşma  Anlaşmasının 9. Maddesini değiştiren Ek Protokol’ün uygun bulunduğuna  dair yasa tasarısı kabul edildi. 

4- ANAP Genel Merkezi’nce yapılan yazılı açıklamada, SSK hastanelerinin  Sağlık Bakanlığı'na devri Tasarısı’nın Meclis'te kabul edildiği  belirtilerek, bunun, IMF'nin isteğiyle olduğunun ortaya çıktığı  kaydedildi. Açıklamada ''Samimiyetsiz bir reform anlayışının, önce vatandaşa sağlık güvencesi sağlamadan, zamansız, mülkiyet hakkını görmezden  gelerek, Anayasa'ya aykırılığı bir tarafa bırakılarak ve ‘ben yaptım  oldu’nun bir örneği daha ortaya çıkmıştır'' denildi.

5- Dolandırıcılık, hileli iflas ve Çek Kanunu’na muhalefet suçlarından hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan Milli Savunma eski Bakanı Ercan Vuralhan, tutuklanarak cezaevine konuldu.

6- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Irak’taki son durumu Zaman gazetesine değerlendirdi.

7- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı  (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey Japon Asahi Shimbun gazetesine verdiği demeçte, dünyadaki bütün nükleer  programların durdurulmasını önerdi.

8- Sanayileşmiş 7 ülkenin (G7) Asya felaketinden etkilenen ülkelerin borçlarını dondurma üzerine anlaştıkları bildirildi. 

9- Asya felaketinden etkilenen ülkeleri ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı  Colin Powell, Endonezya'dan sonra Sri Lanka'ya gitti.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan da en fazla yıkımın meydana geldiği Sumatra adalarında incelemelerde bulundu. Annan'a, Dünya Bankası Başkanı  James Wolfensohn da eşlik etti. Annan, Meulobah kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada ''Kilometrelerce  yerle bir olmuş kıyı şeridi gördük. Suyun yaptıklarına inanamadım''  dedi.

 Öte yandan Endonezya'nın başkenti Cakarta'da yapılan yardım konferansına  katılan ve felaket bölgelerinde incelemelerde bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Güney Asya'daki deprem ve tsunami felaketinde 49 İngiliz'in öldüğünün  doğrulandığını söyledi.

10- İtalya'da  Bologna'ya bağlı Crevalcore istasyonu yakınlarında bir yolcu  treni ile bir yük treninin çarpıştığı kazada 80 kişinin yaralandığı, 14 kişinin de öldüğü bildirildi.

8 OCAK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rize Vakfı’nca İstanbul’da düzenlenen ‘Rize’nin Özlenen Geleceği-Karar Konferansı’nda yaptığı konuşmada, hükümet olarak eğitim alanındaki çalışmalara önem verdiklerini belirterek, 2005 yılında 15 yeni üniversite açacaklarını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 29 Ocak’taki olağanüstü kurultay öncesi il başkanlarıyla yaptığı toplantıda, partide konuşulan ‘rüşvet’ iddiaları ve olağanüstü kurultay  çağrısının gerekçelerini anlattı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan TOBB tarafından düzenlenen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yatırım ortamı çalışmalarının kısa vadede sonuçlandırılamayacağını söyledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da 17 Aralık’ta alınan tarihin ekonomik yatırımlar için tek başına yeterli olmadığını belirtti.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, 2004 yılında Türkiye’nin Irak’a olan ihracatının 1.8 milyar doları aştığını, Türk müteahhitlik firmalarının da aynı yıl içinde 540 milyon dolar tutarında proje üstlendiklerini bildirdi.

5- Devlet Bakanı Güldal Akşit Muğla’nın Marmaris ilçesinde bir açılışta, kapkaç terörünün önüne geçilmesi için önemli bir adım attıklarını belirtti.

6- Milli  Eğitim  Bakanı  Hüseyin Çelik Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, 2005-2006 öğretim yılında lise 1. sınıfa kaydolacak öğrencilerle başlayacak 4 yıllık lise uygulamasında, AB standartlarını yakalamaya çalıştıklarını söyledi.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Konya’da yaptığı açıklamada, şubat ayının ortalarına doğru tüm vatandaşların ilaçlarını özel eczanelerden alabileceğini söyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ‘Turizm, Ekonomi, Bilimsel Araştırma ve Tanıtma Merkezi’ tarafından Bolu’nun Abant ilçesinde düzenlenen ‘Sağlıkta Yeniden Yapılandırma, Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Güvenlik Reformu Çalışmaları ve Alt Sektörlerin Durumu’ konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik kuruluşlarını bütün nüfusu kapsayacak hale getirmeyi planladıklarını söyledi.

9- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti İstanbul’da bazı yayın kuruluşlarının ekonomi müdürleri ile yaptığı toplantıda, YTL’nin şu anda piyasadaki paranın yüzde 20’sini oluşturduğunu belirterek, maaş ödemeleri, bayram gibi etkenlerle giderek YTL’nin ağırlığının artacağını söyledi.

10- Türk Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, sendika ile Yörükler Türkmenler Kültür Derneği ve Yörükler Türkmenler Vakfı’nca düzenlenen kurultayın açılışında yaptığı konuşmada, AB’nin alternatifinin Avrasya Ekonomik Birliği olacağını belirtti.

11- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman Zaman gazetesine, İran’da olduğu gibi Irak’ta da bir teokratik Şii yönetimi oluşumundan endişe etmediklerini söyledi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Bağımsız Milletvekili Emin Şirin’in bir mektupla kendisine gönderdiği soruları yanıtlayarak, Kıbrıs sorununun geleceğine ilişkin kaygılarını, hükümetlere dönük eleştirilerini ve önerilerini anlattı.

13- ABD birliklerinin Irak’ta Musul kentinin güneydoğusunda yer alan Ayta köyünde bir eve hava saldırısı düzenlemesi sonucu 14 Iraklının öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9 OCAK 2005

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nce yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Birinci İnönü Zaferi’nin 84. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, yeni kurulmakta olan Türk ordusunun kazandığı ilk zafer niteliği taşıyan Birinci İnönü Zaferi’nin, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli aşamalarından biri olduğunu bildirdi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul Gençlik Kolları 1. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, siyasetin inceliğini yakalamış, hayatı anlayan ve paylaşan bir gençlik istediğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener yaptığı açıklamada, Sayıştay’ın bankalara aktardığı kaynakların, Devlet İç Borçlanma Senetleri’nin takibinin sadece anapara olarak yapıldığı için düşük görüldüğü iddialarının doğru olmadığını belirtti.

4- Dışişleri Bakanlığı Irak Seçim Komisyonu’nca yapılan açıklamada, ülke dışındaki Iraklıların 30 Ocak’taki seçimlerde oy kulla-nabilmesi için Uluslararası Göç Örgütü’nün yetkilendirildiği, Türkiye’deki Irak vatandaşlarından ikamet tezkeresinin aranacağı bildirildi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Konya’da parti milletvekilleri ile katıldığı bir toplantıdan sonra basın mensuplarının kaçak hayvan girişi ile ilgili sorusu üzerine, İçişleri Bakanlığı’yla birlikte Türkiye’de hayvan kaçakçılığı konusunda kısa vadede emniyet tedbirleri olarak alınabilecek tüm tedbirleri aldıklarını belirtti.

6- Türkiye’de bulunan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB müzakereleri çerçevesinde, ekonomik ve yapısal koşulları yerine getirdiği sürece IMF’nin mali desteğine ihtiyacı kalmayacağını söyledi.

7- Filistin’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini, El Fetih adayı Mahmud Abbas kazandı.

8- Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyindeki Yusufiye kentinde polis ve askeri kontrol noktasına bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendiği, saldırıda  4 kişinin öldüğü, 9 kişinin de yaralandığı belirtildi.

10 OCAK 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajında, basının görevini yerine getirirken öğretici, gerçekçi, nesnel ve yansız olması gerektiğini belirterek "Basın çalışanlarının özgür bir ortamda, yansız haber yapmalarını sağlayacak ve çalışma koşullarını iyileştirecek sendikal haklar ve düzenlemeler, çalışanların karşılaştıkları güçlükleri azaltarak daha verimli çalışma ortamına zemin hazırlayacaktır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Afyon’un adının Afyonkarahisar olarak değiştirilmesine ilişkin yasayı onayladı.

3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu toplantısına katılarak sanayicilerle çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundu. Görüşme sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında Alpogan,  MGK'nın yeni yasal düzendeki yeri, görevleri, işleyiş tarzı konularında bilgi aktardığını belirterek, toplantıda ekonomik güvenlik konusunda ele alındığını söyledi.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol’un, Haluk Kırcı’nın üzerinde çıkan pasaportla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine yanıt verdi. Bakan Aksu, Ukrayna’da yakalanan katliam hükümlüsü Haluk Kırcı’nın üzerinden çıkan Remzi Bulut adına düzenlenmiş pasaportun verilmesine dayanak oluşturan Maliye Bakanlığı belgesinin sahte olduğunu bildirdi. Bakan aksu ayrıca, evrak sahteciliği ile ilgili olarak bir Mülkiye ve Polis Başmüfettişi görevlendirildiğini ve soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

5- Egebank’ın eski sahibi Yahya Murat Demirel, hakkındaki 2 gıyabi tutuklama kararı vicahiye çevrilerek Kartal H Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

6- Rusya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile başkent Moskova’da bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki enerji konuları, Kıbrıs ve bölgedeki son gelişmeler ile iki ülke arasındaki terörizmle mücadelede işbirliği konuları ele alındı. 

7- ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ABC televizyonunda katıldığı bir programda, Irak’ın geleceğine ilişkin endişeleri olduğunu belirterek seçimlerin isyancıları durdurmayacağını, ancak erteleme veya iptal etmenin de mevcut sıkıntıları ortadan kaldırmaya yarama-yacağını söyledi.

8- Filipinler’in güneyinde ordu birlikleri ile Müslüman militanlar arasında çıkan çatışmalarda, 21 kişinin öldüğü bildirildi.

11 OCAK 2005

1- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Afganistan Uluslararası Yardım ve Güvenlik Kuvveti ISAF’ın komutasını 11 Şubat’ta devralacak olan 3. Kolordu Karargahı askerleri için İstanbul’da  düzenlenen uğurlama töreninde yaptığı konuşmada, Türk birliklerinin Afganistan’da başarılı bir dönem geçirdiklerini belirterek "Türkiye ile beraber toplam 33 ülkenin de bulunduğu bu tarihi görev NATO tarafından bu karargaha tevdi edilen ilk operasyonel görev olacak olması sebebiyle ayrı bir önem taşımakta. NATO süratli reaksiyon kuvveti 3. Kolordu Karargahı’nın böyle bir görev için hazır olması bizler kadar, bu hazırlığa katkıları olan bütün NATO personeli için de ayrı bir övünç kaynağıdır" dedi.

Törene ayrıca, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon ve üst düzey komutanlar katıldı.

2- Kapkaç olaylarının ortadan kaldırılması ve sokakta yaşayan çocukların kötü alışkanlıklarından korunması amacıyla kurulan, Devlet Bakanı Güldal Akşit’in başkanlık ettiği, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile ilgili bürokratlardan oluşan Kapkaç Komitesi, ‘Sokakta Yaşayan veya Çalışan Çocuklara Yönelik Hizmet Modeli’ni tanıtmak amacıyla ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Akşit toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kısa vadede asayişin temini ve halkın can ve mal güvenliği için İçişleri Bakanlığı’nın gereken tedbirleri aldığını ve bu tedbirlerin sonuçlarının alınmaya başladığını belirterek, orta ve uzun vadede çalışmak üzere 5 bakanlığın Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) koordinatörlüğünde çalışmalar yaptığını söyledi.

3- Türkiye’de bulunan ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Abizaid, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Büyükelçi Yiğit Alpogan ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Abizaid, İncirlik Üssü’nün kullanımına ilişkin bir soru üzerine burasının bir Türk üssü olduğunu belirterek "Bir müttefik olarak oradaki tesisleri kullanmak istiyoruz. Eğer kullanabilirsek bunun hem bizim hem de Türkiye için iyi olacağını düşünüyoruz" dedi. Abizaid, PKK konusunun da gündeme geldiğini belirterek "Türkiye PKK’yı terör örgütü olarak görüyor. Aynı şekilde biz de durumun farkındayız. Askerlerimizin Irak güvenlik güçleriyle orada yapması gereken çok farklı çalışmalar var. Bizler PKK konusunun zaman içerisinde ele alınması gerektiğini kabul ediyoruz" dedi.

Görüşmede ayrıca Kerkük konusu da ele alındı. Başbakan Yardımcısı Gül, Iraklı Kürt grupların kentin nüfus yapısını değiştir-meye yönelik çabalarının engellenmesi gerektiğini belirterek, Kerkük’te bir oldubittiye kalkışılmasının çok ciddi sonuçları olabileceğini söyledi.

4- Türkiye, ABD ve Irak yetkilileri bir araya gelerek terör örgütü PKK’nın 30 Ocak’ta yapılacak Irak seçimlerinden sonra Kuzey Irak’tan tasfiye edilmesi için anlaştı. Toplantıda ABD heyetine Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Laura Keneddy, Irak tarafına Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hamid el Bayati başkanlık etti. Türk tarafını ise Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Osman Korutürk temsil etti.

El Bayati toplantının çıkışında yaptığı açıklamada, Türkiye, ABD ve Irak arasında terör örgütü PKK ile mücadele edilmesine ilişkin işbirliğine varıldığını belirterek, bu konuda istihbarat bilgilerinin paylaşılması konusunda ortak karara varıldığını bildirdi. El Bayati toplantıda ayrıca, Irak’taki seçimin de değerlendirildiğini belirterek, PKK’nın seçimlere katılma isteğinin de ele alındığını, terörist bir örgüt olan PKK’nın seçimlere katılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

5- Resmi ziyaret amacıyla Rusya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kremlin Sarayı’nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Önce ikili daha sonra heyetlerarası yapılan görüşme-lerde ağırlıklı olarak enerji yatırımları konusu ele alındı. Ekonomik alanda atılan olumlu adımların kültür ve turizm alanlarında da atılması konusunda mutabakata varıldı. Görüşmelerde, Türkiye tarafından doğalgaz indirimi, Türkiye’ye verilen doğalgaz oranın artırılması, 3. ülkelere doğalgaz satışı ve bundan Türkiye’nin sağlayacağı gelir konusu da ele alındı. Ayrıca ulaştırma, turizm ve sosyal güvenlik konuları görüşüldü. İkili görüşmelere Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de katıldı. Heyetlerarası görüşmelerde ise Başbakan Erdoğan’ın yanısıra Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu hazır bulundu.

Öte yandan Putin ve Başbakan Erdoğan başkent Moskova’da Türk iş adamlarının da katıldığı bir toplantıda bir araya geldiler. Putin burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta bir çözüm bulunması için BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından yeniden başlayacak süreci destekleyeceklerini belirterek "Şimdiye kadar KKTC’ye yönelik süren tavrımız tamamen değişti. KKTC’nin üzerindeki tecridin adil olmadığını düşünüyoruz" dedi.

 Başbakan Erdoğan ise yaptığı konuşmada "Kıbrıs meselesinin çözümü ve KKTC’ye yönelik izolasyonun kaldırılmasıyla ilgili olarak Annan Planı’nda bir değişiklik yok. Bu bir süreçtir, süreç devam edi-yor. Bizim pozisyonumuz aynı. Kıbrıs problemi AB nezdinde değil, BM nezdinde çözülmeli" dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin çok yönlü ortaklık seviyesine ulaştığını belirterek, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin de başta enerji olmak üzere bir çok alana yayıldığını söyledi.

 6- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), kapatılan  DEP’in eski milletvekili Leyla Zana ile kapatılan HADEP’in Siirt eski İl Başkanı Veysel Turhan ve Genel Sekreteri Hamit Geylani’nin  1999 yılında ifade özgürlüğü ve adil yargılanma haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle  yaptıkları şikayetle ilgili olarak Türkiye ile varılan dostane çözüm uyarınca, Zana’ya 9 bin Euro, Turhan ve Geylani’ye ise 7’şer bin Euro maddi tazminat ödenmesine karar verdi.

12 OCAK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti  dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, Annan Planı’na destek vereceğini belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i eleştiren KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı duygusal olmamaya çağırarak "Önemli olan Annan Planı’nın içeriğidir. Burada çözümü destekleyen bir plan çıkarsa kimsenin buna karşı çıkacağını düşünmüyorum" dedi.

2- İçişleri Bakanlığı’nca, 10 Eylül 1988 tarihinden beri yürürlükte olan "Valilik ve Kaymakamlık Büroları Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği"nde kısmi değişiklik yapıldı.  Buna göre, Lozan Antlaşması uyarınca azınlık sayılan Ermeni, Rum ve Yahudilere ait ‘dini, hayri, sıhhi, sosyal, eğitsel ve kültürel müesseseler ile bunların kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilgili iş işlemlerini yürütmek’ amacıyla tüm valilik ve kaymakamlıklarda büro kurulacağı belirtildi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, AB ile bu hafta yapılan temaslar konusunda bilgi verdi. Tan, AB konularından sorumlu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Volkan Bozkır başkanlığında bir heyetin Brüksel’e gittiğini ve heyetin, muhataplarıyla görüşmelerinde 3 Ekim’de başlayacak üyelik müza-kerelerinin çerçevesini belirleyecek hazırlıkları ele almakta olduğunu söyledi.     

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, CHP İstanbul Milletvekili Onur Öymen’in, yabancıların Türkiye’de tarım arazisi satın almalarına ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, 19 Temmuz 2003’ten bu yana, Türkiye genelinde yabancı ve gerçek kişilerce 2 bin 800 dönüm tarım arazisinin satın alındığını bildirdi.

5- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yönetimindeki şirketler ile bunlara ait mal, hak ve varlıkların yüzde 49’dan fazlasının yabancı gerçek ve tüzel kişilere satışına olanak tanıyan kanun teklifi ele alındı. Komisyona bilgi veren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, TMSF bünyesindeki bankaların elden çıkarılmasında hukuki müdahaleler nedeniyle gecikme yaşandığını, banka sahiplerinin mal ve para kaçırdıklarını ve gecikme nedeniyle mal varlıklarının değer kaybettiğini söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General John Abizaid’in ziyaretini değerlendirerek "Abizaid’in ziyaretiyle ortaya çıkan sonuç vahimdir. ABD İncirlik Üssü’nü kullanmak isterken, Türkiye’nin terörizmle ilgili taleplerine en ufak bir kolaylık sağlanmamıştır" dedi.

7- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın yaptığı yazılı açıklamada, AB ile müzakerelerde en önemli konunun çevre sorunları olacağını vurgulayarak "Uygar bir yönetim çevreyi bozmadan enerji üretmenin yollarını bulur. Çevreye duyarsız kalan bir hükümetin AB müza-kerelerini yürütmesi olanaklı değildir" dedi.  

8- Basın Konseyi Yüksek Kurulu "Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Esin Özince’ye, gazetesine reklam vermesi için baskı yaptığı" gerekçesiyle Dünden Bugüne Tercüman Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Ali Ilıcak’ın "uyarılmasına" karar verdi. Konsey tarafından yapılan açıklamada "Basın Meslek İlkeleri’nin 12’inci maddesinin ihlal edildiğine ve Mehmet Ali Ilıcak’ın uyarılmasına oy çokluğu ile karar verilmiştir" denildi.

9- Türkiye’de bulunan ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Abizaid, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin İran’la komşu olması nedeniyle ilişkilerini anlayışla karşıladıklarını, ancak Tahran yönetiminin nükleer güç olma yolundaki faaliyetlerinin bölge için endişe verici olduğunu söyledi.

Abizaid, Suriye konusunda ise Şam yönetiminin Irak’taki BAAS artıklarına destek sağladığını  ve bu desteğin durdurulması gerektiğini belirtti. 

10- AB Anayasası 500 evet, 137 hayır ve 40 çekimser oyla Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda onaylandı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Joseph Borell Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, oylamanın sonucunu "tarihi bir karar" olarak niteledi ve AB üyesi ülkelerin de anayasayı en kısa zamanda onaylamalarını beklediklerini söyledi.

13 OCAK  2005

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek,   toplantıda üçüncü kez AB başmüzakerecisi ve müzakere takımının formatının görüşüldüğünü, ancak sonuç çıkmadığını,  esnaf ve sanatkar meslek kuruluşları yasa tasarısı ile yatırım teşvikleri yasa tasarısının imzaya açıldığını, Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanun tasarısının Meclis’e sevkedildiğini söyledi. Bakan Çiçek ayrıca Güney Asya’daki Tsunami felaketi ile ilgili olarak Türkiye’nin oradaki insanlara etkili bir şekilde yardım yapabilmesi ve bu yardımların sürdürülebilmesi konusunda kararlı olduklarını  belirtti.

2- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı yazılı açıklamada, suyla bulaşan hastalıkların, gelişmiş ülkelerde çok az, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde çok daha fazla görüldüğünü belirterek, tüm insanlara, özellikle de çocuk nüfusa sağlıklı su ulaştırılmasının hijyen ve sağlıklı hayat açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

3- Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün kaldırılması ve yürüttüğü hizmetlerin İstanbul ve Kocaeli’nde büyükşehir  belediyelerine, diğer illerde il özel idarelerine devrini öngören tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

4- Terör suçlarının "siyasi suç" sayılmasını önleyen, Terörizmin Önlenmesi Avrupa Sözleşmesi Tadil Protokolünün Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

5- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın yaptığı açıklamada, CHP kurultayına bugünkü tabloyla gidilmesi halinde, gelecek seçimlerde solun Meclis’e giremeyeceğini söyledi.

 6- TÜSİAD 35. Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Başkan Ömer Sabancı, Türkiye’nin başlattığı reform sürecini kesintisiz biçimde devam ettirmesinin gerekliliğine işaret ederek "Amaç istikrar içinde gelişmenin sürdürülmesidir. Bunun için de gerek siyaset, gerek ekonomide bir dizi reform yapılması gerekmektedir" dedi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya gezisini değerlendirdi. 

8- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen dünyanın en büyük ev tekstili fuarında yaptığı açıklamada, Türk ihracatçısının kaliteli, yüksek katma değer ifade eden ürünlerle öne çıktığını söyledi. Bakan Tüzmen ayrıca, 2005 yılı ihracat hedefinin 71 milyar dolar olduğunu belirterek "Ancak biz ihracatçılarımızla 3 Ocak’ta yaptığımız yeni yılın ilk toplantısında hedefi 75 milyar olarak belirledik. Türkiye 2010 yılından önce 100 milyar dolarlık ihracat rakamına rahatlıkla ulaşacaktır" dedi.

9- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı ve yerel para cinsi notlarını ve ülke tavan notunu ‘B+’dan’ ‘BB-‘ye yükseltti.

10- Yunanistan’da Yüksek Mahkeme, 100 binden fazla Türk’ün yaşadığı Batı Trakya bölgesinde milli güvenlik gerekçesiyle adında ‘Türk’ kelimesi yer alan derneklerin faaliyet gösteremeyeceğine karar verdi.

14 OCAK 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, seçim sistemi ve başörtüsü konusundaki görüşlerini Zaman gazetesine değerlendirdi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sinop’ta halka hitaben yaptığı konuşmada, uygulamaya koydukları tedbirlerle ekonominin daha iyi hale geldiğini belirterek, bütün ülkeleri hayrete düşürecek  şekilde Yeni Türk Lirası'na geçildiğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik  Yardım Kuvveti (UGYK-ISAF-VII) harekatına katılarak, Kabil Çok Uluslu  Tugay (KÇUT) Komutanlığı görevini 27 Ocak'ta 6 ay süreyle üstelenecek  28’inci Mekanize Piyade Tugayı için düzenlenen uğurlama töreninde yaptığı konuşmada, Türkler için Afganistan adının normal bir ülkenin  ötesinde, daima ayrıcalıklı bir ülkeyi ifade ettiğini belirtti. Afganistan ile Türkiye arasındaki coğrafi uzaklığın iki ülke  arasındaki ilişkilerin gelişmesine hiçbir zaman engel olamadığını kaydeden Orgeneral Özkök, bunun aksine, Türk ve Afgan uluslarının  değişen şartlara ve zamana meydan okuyarak, karşılıklı ilişkilerinin  bugüne kadar sürekli geliştiğini söyledi.

Törene ayrıca, Dışişleri  Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve kuvvet komutanları katıldı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, 2004 yılı finansman gerçekleşmeleri ile 2005 yılı öngörü ve  hedeflerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Bakan Babacan, 2005 yılı  dış borçlanma programı kapsamında yılın ilk tahvil ihracının tamamlandığını belirterek ''Vadesi 20 yıl olan bu ilk tahvil ihracına 35'in üzerinde ülkeden, yaklaşık 13 milyar dolarlık talep geldi''  dedi. Bu tutarın  bugüne kadar yükselen piyasa ülke tahvillerine gelen en yüksek talep  tutarlarından biri olduğunu belirten Bakan Babacan, bunun Türkiye için rekor bir seviye olduğunu  söyledi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bir televizyon programına katılmak üzere gittiği Konya'da  yeni yaptırılacak Adliye Sarayı için düşünülen 2 arazide incelemelerde bulundu.

Daha sonra Konya Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Özdemir'i makamında ziyaret eden Bakan Çiçek, ardından Baro Başkanı Hasip Şenalp ile bir süre görüştü. Bakan Çiçek görüşmede, Avukatlık  Kanunu ile ilgili çalışmayı Barolar Birliği ve avukatların  kendilerinin yapması gerektiğini söyledi.

6- CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, Cumhuriyet gazetesine partisinin Kurultay sürecini değerlendirdi.

7- CHP, 2005 Mali Yılı Bütçe Kanunu'nun  bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle  Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

8- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılan RP'nin son Genel Başkanı, eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın ''Kayıp Trilyon'' davasında ''özel belgede sahtecilik'' suçundan aldığı 2 yıl 4 ay hapis cezasının infazını, 3 ay süreyle ikinci kez erteledi.

9- İsveç’in başkenti Stockholm’deki Olaf Pame Merkezi tarafından 1987’den beri verilmekte olan Palme ödülü, bu yıl 3 Rus insan hakları savunucusuna verildi.

10- Türkiye, AB Komisyonu’na İstanbul’un Avrupa’nın kültür başkenti olması için niyet mektubu yazdı. Mektuba gelen yanıtta, kültür başkentliği için sadece AB’ye üye ülkelerin aday olabilmelerine ilişkin kararın kaldırılması olasılığının bulunduğu belirtilerek, Türkiye’nin 2005 yılına kadar "Avrupalılık" boyutunu ön planda tutan projeyi hazırlaması tavsiye edildi.

11- Türkiye’de bulunan KKTC Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş NTV televizyonuna verdiği demeçte, Kıbrıs sorununa ilişkin durumu ve son gelişmeleri değerlendirdi. Denktaş, sorunun çözümü için Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlayacağı 3 Ekim’in bir milat olmadığını söyledi.

12- İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün  (HRW) yıllık raporunda, ABD’nin insan haklarını yasaları çiğneyerek ve bu tutumunu haklı göstermeye çalışarak, bu yasaları küçük düşürdüğüne ve diğer ülkelerin de ABD örneğini bahane göstererek insan haklarını yok saymasını kolaylaştırdığına dikkat çekildi.

13- Kuzey Kore’deki Pyongyang yönetimi, Kuzey Kore'yi ziyaret eden Amerikan kongresi  heyetiyle yapılan görüşmenin ardından, nükleer programla ilgili 6'lı görüşmelere dönmeye ve  Kuzey Kore lideri Kim Jong İl'in yönetimine iftirada bulunmadığı takdirde ABD'yi dost olarak görmeye hazır olduğunu belirtti.

14- Gazze Şeridi ve İsrail sınırındaki Karni geçiş noktasında dün düzenlenen saldırıda 9 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı bildirildi.

 İsrail ordusu, saldırıyla ilgili  Filistin  Ulusal Yönetimi'nin yeni lideri Mahmud Abbas'ı suçladı.

15- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) tarafından yapılan açıklamada,  Kürt siyasal grupların Kerkük kentinde seçime katılmak için  öne sürdükleri şartların yerine getirildiği ve 30 Ocak'taki oylamada yer alınacağı belirtildi.

16- ABD  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher yaptığı  yazılı  açıklamada, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin döneminde Kerkük’ten sürülen kişilerin kente dönmesini desteklediğini bildirdi. Boucher açıklamada ''Irak'ta devrik Saddam Hüseyin hükümetinin  Kerkük ve çevresinde uyguladığı zorla göç ettirme, mallara el  koyulması ve idari sınırlarla oynanması gibi haksız politikalara çare  bulma çabalarının, Iraklıların karar vereceği iç mesele olduğunu''  vurguladı.  

15 OCAK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Sakarya’da depremzedeler için yaptırılan 812 konutun teslim töreninde ekonomide yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan ayrıca  Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt ile yaptığı telefon görüşmesinde Kıbrıs ve Türkiye’nin AB sürecini ele aldı. Türkiye ile AB’nin müzakerelere 3 Ekim’de başlanması kararının alındığı 17 Aralık Zirvesi’nin sonuçlarının  değerlendirildiği görüşmede, müzakereler öncesi iki ülke arasında yakın işbirliği geliştirilmesi kararlaştırıldı.

Öte yandan Başbakan Erdoğan Türkiye’de bulunan KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ile İstanbul’da  bir araya geldi. Görüşmede, BM’nin Kıbrıs’a yönelik geliştirebileceği muhtelif inisiyatifler ve KKTC’de gerçekleştirilecek seçimler değerlendirildi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Ortadoğu’daki gelişmelere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Gazze Şeridi sınırında 6 İsrailli’nin öldürülmesi üzerine Ortadoğu’da gerginliğin tırmanmasına karşı ‘barışın rehin alınmasına izin verilmemesini’ istedi.  Başbakan Yardımcısı Gül, terör ve şiddetin Filistin başkanlık seçimleri sonrasında ortaya çıkan olumlu havayı zehirlediğini belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener partisinin Afyonkarahisar İl Kadın Kolları 1. Olağanüstü Kongresi’nde yaptığı konuşmada, 2004 yılı sonu itibarıyla Türkiye milli gelirinin 300 milyar dolar civarında olduğunu belirterek "2020 yılında milli gelirimiz 1.5 trilyon Dolar olacaktır" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada "Okullarda sessiz sedasız dijital devrim gerçekleştiriyoruz. Bilgisayarsız, internetsiz tek okul ve öğretmen bırakmayacağız " dedi.

 5- Çalışma ve Soyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Enis Yeter, Türkiye’nin sosyal güvenlik reformuna ilişkin Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan’ın soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye’de süpermarket, hipermarket ve grosmarket gibi büyük alışveriş yerlerinin kurulması, ticari faaliyette bulunması ve denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen yasal düzenleme bulunmadığını belirterek, hazırladıkları ‘Büyük Mağazalar Kanunu Tasarısı’nın yasalaşmasıyla bu alandaki sorunların giderileceğini bildirdi.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu’nun soru önergesine verdiği yanıtta, Özel Tiyatrolara Devlet Desteği Yönetmeliği uyarınca 2003-2004 sanat sezonunda özel  tiyatrolara yapılacak yardımlar için 350 milyar TL ayrıldığını belirtti.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisince Adana’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ü ‘kayıt dışı siyaset’ yapmakla eleştirdi.

9- DTP Genel Başkanı Yaşar Okuyan düzenlediği basın toplantısında, AKP iktidarı döneminde hiçbir dönemde olmadığı kadar yolsuzluk iddiaları bulunduğunu belirterek "AKP aldatma ve kandırma partisine dönüştü" dedi.

10- Türkiye ziyaretini tamamlayarak KKTC’ye giden Başbakan Mehmet Ali Talat, Ercan Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, Ada’da çözüm için Rum tarafının hareketlendirilmesi gerektiğini, bunun için de Kuzeye uygulanan izolasyonların kaldırılmasının şart olduğunu söyledi.

 11- IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de verdiği bir konferansta, reform yapan ekonomilerin ortak yönlerini değerlendirdi. Krueger konuşmasında, Türkiye’nin uyguladığı mali disiplinin meyvelerini topladığını açıkladı.

12- Filistin’de 9 Ocak’ta yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan Mahmud Abbas yemin ederek görevine başladı. Abbas Ramallah’taki Filistin Yasama Konseyi’nde düzenlenen törenin ardından yaptığı açıklamada, İsrail’in ilişkileri kesme kararına karşın karşılıklı ateşkes ve barış çağrısında bulundu. Hamas ve İslami Cihad örgütleri ise İsrail işgali bitmedikçe silahlı direnişin süreceğini bildirdi.

13- Irak’ta 30 Ocak’ta yapılacak seçimi boykot etmeyi planlayan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (IKYB), ABD ve Iraklı yet-kililerle, ‘sürülen Kürtlerin Kerkük’te oy kullanılmasına izin verilmesi’ şartıyla anlaşmaya vardığı bildirildi. Irak Seçim Komisyonu da 17-25 Ocak arasında Kürt adayların kayıtlarının yapılmasına izin verdi.

14- Venezüella, Marksist Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) önde gelen üyelerinden Rodrigo Granda’yı Venezüella’dan ‘kaçırmakla’ suçladığı Kolombiya ile ikili ve enerji anlaşmalarını dondurduğunu, Bogota’daki büyükelçisini geri çektiğini açıkladı. Devlet Başkanı Hugo Chavez, sorun çözülene kadar Kolombiya ile tüm ticari anlaşmaların askıya alındığını bildirdi.

15- 26 Aralık’ta meydana gelen deprem ve tsunamiden etkilenen Güney Asya ülkelerini ziyaret eden ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Tayland’dan Endonezya’ya geçti. Sumatra Adası’ndaki Aceh bölgesinde yardım operasyonunu sürdüren ABD askerlerini ziyaret eden Wolfowitz, görevlerinin yapılan işin sonuçlanması olduğunu, sorumlulukları ölçüsünde mümkün olan en kısa zamanda bölgeden ayrılacaklarını söyledi.

 16- ABD  Dışişleri Bakanı Colin Powell ‘Radio America’ya verdiği demeçte, İsrail’in, Gazze Şeridi’nde düzenlenen saldırının ardından yeni Filistin yönetimiyle ilişkilerini dondurma kararının ‘geçici’ olacağını ümit ettiklerini belirtti.

16 OCAK 2005

1- Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) kuruluşunun 41. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen "2003 Yılı İhracat ve Vergi Rekortmenleri" ödül törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Türkiye’nin her yerinden çok güzel haberler alıyoruz. Sanayinin, ticaretin, istihdamın tarihte hiç olmadığı kadar canlandığını müşahede ediyoruz. Türkiye’nin önündeki sis perdesi kalkmış, ülkenin önü alabildiğine canlanmıştır" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, yurt dışı müteahhitlik sektörünün sorunlarını ele almak üzere toplanan Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) alınan kararları anlatmak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yardımcısı Şener, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde yaşanan kredi mektubu sorunlarına çözüm bulmak üzere Ziraat Bankası’nın ‘Yurt Dışı Teminat Mektubu Garanti Fonu’ oluşturulması yönünde bir öneri sunduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, Çukurova Grubu’nun Yapı Kredi Bankası’nın yüzde 45 his-sesinin satışı konusunda Koç-UniCredito ile ‘ön mutabakata’ vardığını belirtti.

3- İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin’in kamuda istihdam edilen kadın personelin erkek personele oranı konusundaki soru önergesini yanıtlayan Devlet Bakanı Güldal Akşit, kamuda çalışan perso-nelin yüzde 27.4’ünün kadın olduğunu ve üst düzey kademelerde hiçbir kadın yönetici bulunmadığını bildirdi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Sabah gazetesine verdiği demeçte, yarım yüzyıldır Türkiye’nin gündeminde olan Kıbrıs konusunda 2005 yılı içinde BM Genel Sekreteri inisiyatifi ile yeni bir adım atılmasının zorunlu olduğunu belirterek "2005 Kıbrıs yılı olacak" dedi.

5- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti yaptığı açıklamada, Türkiye’de artık oturduğu yerde dövizden para kazanma döneminin sona erdiğini, faizler genel düzeyinin makul seviyelere gerilemesiyle birlikte faizden fahiş seviyelerde para kazanma döneminin de bitmekte olduğunu söyledi.

6- KKTC Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş başkent Lefkoşa’da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs konusunda nisan ayı sonrasında yeni bir  süreç başlayabileceğini belirterek, bu sürecin ya birleşik bir Kıbrıs’a varacağını ya da Kıbrıs Türkü’nü iki devletli bir sonuca götüreceğini söyledi.

7- İsrail Başbakanı Ariel Şaron yaptığı açıklamada, İsrail ordusuna Gazze Şeridi’nde zaman sınırlaması olmadan operasyon yapmaları emrini verdiğini belirtti.

Öte yandan Filistin Dışişleri Bakanı Nebil Şaat da İsrail birliklerine Gazze Şeridi’nde operasyon emri veren Şaron’u, barış sürecini baltalamakla suçladı.

17 OCAK 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Prof. Dr. Mesut Parlak’ı İstanbul Üniversitesi’nin yeni rektörü olarak atadı.

2-         Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda Türkiye’nin AB süreci ele alındı. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül müzakere sürecine yönelik bilgi vererek, en zorlu müzakerelerin tarım ve ekonomi başlıklarında geçeceğini, tüm bakanlıkların da AB sürecine en iyi şekilde hazırlanması ve uzman kadroları öne çıkarması gerektiğini söyledi.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek de kamuya bu yıl içinde değişik branşlarda 48 bin personel alınacağını bildirdi.

3- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Özpolat’ın soru önergesine verdiği yanıtta, kirlilikten rengi değişen ve toplu balık ölümleri yaşanan Küçükçekmece Gölü’ndeki ürünlerin yenmemesi konusunda uyarıda bulunarak "Kolektör hatları ve arıtma tesislerinin faaliyete geçmesinden sonraki 3-5 yıl içerisinde gölün kendini yenilemesi beklenmektedir" dedi.

4- Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan açıklamada, konfe-derasyonun YTL ile ilgili araştırmasının sonuçlarına göre; paradan altı sıfır atılmasına ve rakamların yıllar öncesine gerilemesine karşın vatandaşın alım gücündeki düşüşün sürdüğü belirtildi.

5- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde düzenlediği basın toplantısında, kutsal topraklara gelen Türk hacı adaylarından 20’sinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

6- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Finlandiya devlet televizyonuna verdiği demeçte, ABD’nin, Türkiye ile üyelik müzakerelerinde AB’nin kendi yolunda ilerlemesine saygı göstermesi ve buna izin vermesi gerektiğini belirterek, Amerikalıların bu konunun AB’yi ilgilendirdiğini anlayacağını umduğunu  söyledi.

7- Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik Almanya’nın başkenti Berlin’de Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada "Türkiye ile yapılacak müzakerelerin sonunda Avusturya’da referandum yapılacak. Bu sayede müzakerelerin ne getirdiği somut şekilde belli olacak. Avrupalı bir Türkiye ile sıkı şekilde işbirliği yapmak hepimizin çıkarına olacaktır. Ancak kurallara tam olarak uyulması gerekir" dedi.

8- Hırvatistan’da   yapılan 2. tur devlet başkanlığı seçimlerini  Stipe Mesiç yeniden kazandı.

18 OCAK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mustafa Özbek Kongre Merkezi’ndeki ‘Tarım Gönüllüleri 1. Yıl Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, tarım kesimine bu yıl sağlanacak destekleri açıkladı. Başbakan Erdoğan, tarım amaçlı sulamada kullanılan elektrik sebebiyle çiftçilerin 1995 yılından bugüne kadar olan 600 trilyon liralık elektrik borçlarının faizinin silinip taksitlendirileceğini  bildirdi. Mazot ve gübrede destekleme yapılmasına karar verildiğini de belirten Başbakan Erdoğan, arpa, buğday, yemeklik tane baklagiller, yağlı tohum, patates ve sertifikalı tohum kullanımının da destek kapsamına alınacağını söyledi.

2- Nevşehir’de partisinin İç Anadolu Bölgesi delegeleriyle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP’yi yozlaştırma, sığlaştırma ve toplumsal çürümenin yansıdığı bir kuruma dönüştürme çabaları olduğunu, ancak parti örgütünün ahlak ve ilkelere sahip çıkacağını  belirtti. Baykal ayrıca, 29 Ocak’ta gerçekleştirilecek 13. olağanüstü kurultayın CHP’nin dışarıdan kuşatılma, yönlendirilme ve etkileme çabalarını etkisizleştireceğini söyledi. Baykal daha sonra Erzurum’a giderek partisinin Doğu Anadolu Bölgesi delegeleriyle bir araya geldi.

3- Anayasa Mahkemesi, Belediye Yasası’nın tümünü şekil yönünden iptal etti.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ‘Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sosyal güvenlik reformu zorunluluğuyla karşı karşıya bulunduğunu belirterek, tüm toplumu kapsayan, koruyucu, sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe basın yayın organlarının Ankara temsilcilerine bakanlığının çalışmalarını anlatmak üzere düzenlediği basın toplantısında, bakanlığının, 2005 yılı hedefleri ve çevre alanında ulusal mevzuatın AB müktesebatına uyarlanması için atılması gereken adımlar hakkında  bilgi verdi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 50 kişilik heyetle Manisa’da yaptıkları inceleme gezisinde tespit ettikleri sorunlardan en önemlisinin, işsizlik olduğunu ve işsizliğin büyük şehirlerde güvenlik sorunu olarak ağır biçimde kendini hissettirdiğini söyledi.

7- Karma Ekonomik Komisyon Üçüncü Dönem (KEK) Toplantıları’na  katılmak üzere Etiyopya’da bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en büyük kalkınma projesi olan GAP’ın önemini belirterek "Türkiye bu dev projeyi kendi finansmanıyla gerçekleştirmektedir. Firmalarımız, ülkenizdeki Awash ve Nil nehirlerine baraj yapımı konusunda üstün rol üstlenebilirler. Bu konuda gereken girişimleri yapmaya hazırız" dedi.

Bakan Yıldırım temasları çerçevesinde Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi ile de bir araya geldi. Görüşmeler sonrası iki ülke havayollarının karşılıklı olarak sefer yapmalarına imkan tanıyan Havacılık Anlaşması ile Denizcilik İşbirliği Anlaşması imzalandı.

8- AİHM, 1994 yılında Bolu Komando Tugayı’na bağlı askerlerin operasyonu sırasında gözaltına alındıktan sonra cesetleri bulunduğu ileri sürülen 4 köylü ile ilgili davada, Türkiye’yi maddi ve manevi olmak üzere toplam 70 bin Euro tazminat cezasına çarptırdı.

9- AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn AP’nin Dış İlişkiler Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile tarama sürecinin 4 Ekim’de başlayacağını ve bir yıl süreceğini açıkladı.

10- ABD Başkanı George W. Bush NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, nükleer silah programı bulundurduğundan şüphenilen İran’ın daha açık davranmaması durumunda, bu ülkeye askeri eylem yapmanın masadaki seçeneklerden biri olduğunu bildirdi.

İran Savunma Bakanı Tuğamiral Ali Şahmani ise başkent Tahran’da yaptığı açıklamada, hiçbir ülkenin askeri gücü nedeniyle İran’a saldırmaya cesaret edemeyeceğini söyledi.

11- ABD Başkanı George W. Bush tarafından Dışişleri Bakanlığına atanan Condoleezza Rice atamasının ele alındığı Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Bush yönetiminin Ortadoğu’da demokrasinin yayılmasını öncelikli konu olarak gördüğünü belirterek "Geniş Ortadoğu, bir tiranlık, umutsuzluk ve kızgınlık bölgesi olarak kaldığı sürece, Amerikalıların ve dostlarımızın güvenliğini tehdit eden radikaller ve aşırı hareketler üretecektir" dedi. Rusya’ya ilişkin soruları  da yanıtlayan Rice "Kremlin’in artan şekilde otoriterleştiği endişelerinin ortaya çıktığı bir dönemde Rusya demokrasisini korumak, Amerikan-Rus ilişkileri için yaşamsal önemde" dedi.

19 OCAK 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, ayrımcılık yerine ‘dinler ve mezhepler arası diyalog, hoşgörü’ çağrısı yaptı.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da mesajında, Türkiye’nin önemli bir değişim sürecinden geçtiğini, artık kendi iç barış ve huzurunu yakalaması için harekete geçmesi gerektiğini belirterek, TBMM’nin 85. kuruluş yıl dönümünü ‘Milli Egemenlik Yılı’ ilan ettiklerini bildirdi.

Bayram nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve diğer siyasi parti liderleri de birer mesaj yayımladılar.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesini öngören yasayı onayladı. Yasa, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Üniversitelerarası Kurul’ca Prof. Dr. Atilla Eriş’in YÖK üyeliğine seçimini onayladı.

3- CHP, Dernekler Yasası’nın hükümetin kamu yararına çalışan derneklere müdahale yetkisi veren hükmünün iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Kürt grupların 2003 yılı nisan ayından bu yana Kerkük ve çevresinde ‘yapay ve gayrimeşru’ nüfus kaydırması yaptığını belirterek, bunun 2004 yılında hızlandığını ve yakın geçmişe kadar devam ettiğini bildirdi.

  Ayrıca,Yunanistan Yüksek Yargıtayı’nca İskeçe Türk Birliği’nin adında ‘Türk’ sözcüğü bulunması nedeniyle açılan davada, derneğin kapatılması yönünde karar aldığı haberlerinin basında yer aldığını anımsatan Tan, durumun kaygı verici olduğunu belirtti.

Toplantıda gazetecilerin, AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’in ‘tarama sürecinin bir yıl sürebileceği’ açıklamasını hatırlatması üzerine Tan, Türkiye’nin 2000 yılından bu yana zaten müktesebatın analitik incelemesini sürdürdüğünü belirterek, tarama sürecinin çok uzun olmaması gerektiğini söyledi.

Tan ayrıca, ABD yönetiminin İran’a yönelik askeri operasyon tehdidi konusuna ilişkin olarak "Türkiye olarak biz İran’la diyaloğun devamından yanayız" açıklamasında bulundu.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısının ardından alınan kararları açıkladı. Bakan Gönül "Yunanistan silah indirdiği ölçüde biz de indiriyoruz" dedi.

6- Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, Güney Asya’daki felaket sonrası yürütülen uluslararası yardım çalışmaları ve bu çalışmaların koordinasyonu konusunda özel oturum düzenleyen BM Genel Kurulu’na hitabında, depremin ardından Türkiye’nin resmi ya da gayriresmi bağışlar yoluyla toplam 15 milyon Dolar civarında yardım gerçekleştirdiğini söyledi.

7- ABD Başkanı George W. Bush ikinci başkanlık dönemi için başkent Washington’da düzenlenen yemin töreni öncesindeki kutlamalar çerçevesinde, silahlı kuvvetlerin eski mensuplarına ve savaş gazilerine konuşurken orduya  hitaben "Gelecek aylarda ve yıllarda sizlerden çok daha fazlası istenecek" dedi.

Bush’un Sözcüsü Scott McCellan da gazetecilere açıklamasında, şimdi de İran’ın uzun menzilli füzelerinin Washington’u kaygılandırdığını söyledi.

 8- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw Financial Times gazetesine verdiği demeçte, İran’ın nükleer silah yapımında kullanılabilecek teknolojileri geliştirmekten vazgeçmeye ikna edilmesi için AB’nin kullanmakta olduğu diplomatik yollardan başka bir seçenek olmadığını açıkladı.

20 OCAK 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Yalova’daki temasları çerçevesinde yaptığı açıklamada, TBMM’nin Güney Asya’da meydana gelen deprem ve tsunami felaketi dolayısıyla açtığı yardım kampanyasına değinirken, felaketin çok sayıda insan  kaybına  yol açtığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Güney Asya’daki felaket yaralarının bir hafta, bir ay ya da bir yılda sarılamayacağını belirterek "Onun için bundan sonra bölgeyi unutmamak gerek" dedi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Bursa’da yaptığı açıklamada, Çin’e yönelik 42 kategoride kota periyodunun devam ettiğini, diğer 57 kategoride de takip sistemi getirdiklerini  belirterek "İthalatı takip altına aldık. Sadece Çin’den, Uzakdoğu’dan bize direkt olarak gelen malları değil, başka ülkeler üzerinden  gelen malları da takip ediyoruz" dedi.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu İstanbul’da bazı beldeleri ziyaretinde yaptığı konuşmada, organize suç ve uyuşturucu şebekeleriyle amansız bir mücadele yaptıklarını belirterek, yurt dışına kaçanların da birer birer yakalanıp ülkeye getirildiğini söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Elazığ Belediye Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, geniş halk kitlelerinin çözüm bekleyen problemlerinin henüz umut verici şekilde  çözüme kavuşturulmadığını belirterek, toplumun tüm kesimlerinin sıkıntı içerisinde olduğunu söyledi.

6- Şırnak Valiliği’nce yapılan açıklamada, ilde yapılan operasyonda terör örgütü PKK/Kongra-Gel üyesi 5 teröristin öldüğü bildirildi. 

7- Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç yaptığı açıklamada ‘sosyal güvenlik reformu’ şeklinde tanımlanan yeni yasa taslaklarını değerlendirirken, yurttaşı emekliliği ve hastalığında yalnızlaştıracak bir sistemin zemininin hazırlandığını söyledi.

8- Devlet Bakanı Güldal Akşit ABD’nin New York kentinde ‘BM Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’ kapsamında BM’ye Türkiye raporunu sundu.

Bakan Akşit yaptığı sunumda, Türkiye’de kadının statüsünün iyileştirilmesi için Türk Ceza Kanunu, Türk Medeni Kanunu ve İş Kanunu’nda yapılan pek çok reforma karşın, kadınların hala istenilen pozisyonda olmadığını söyledi.

9- ABD’de 2 Kasım 2004 tarihinde yapılan devlet başkanlığı seçimini yeniden kazanan George W. Bush,  başkent Washington’da düzenlen törenle resmen göreve başladı. Başkan Bush törende yaptığı konuşmada "Ülkemizin özgür olması diğer ülkelerin özgür olmasına bağlıdır. Dünyaya barış getirmenin yolu bütün dünyaya özgürlüğü yaymaktan geçer" dedi.

10- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney MSNBC’ye verdiği demeçte, İran’ın, ABD’nin dünyadaki tehlikeli yerler listesinin birinci sırasında olduğunu söyledi.  

11- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani  Mezopotamya Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Kerkük’e getirilen 108 bin Kürt’ün seçimlerde oy kullanacağı ve Saddam Hüseyin döneminde yerleştirilen Arapların kentten çıkarılacağı konusunda yazılı güvence aldıklarını belirtti.

21 OCAK 2005

1- Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlenen  bayramlaşma törenine katıldı. Türkiye'nin Güney Asya'daki felakete ne kadar  duyarlı olabildiğinin tartışma konusu olduğunu belirten Başbakan Erdoğan ''Gönül  şunu arzu ederdi ki 1999 felaketini yaşamış Türkiye'de çıkan ses  örnek olsun. Uzanan el, şüphesiz ki öncelikle bizim elimiz olsun''  dedi.   

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Antalya İl Başkanlığı'nda düzenlenen bayramlaşma törenine  katıldı. Baykal partililere hitaben yaptığı  konuşmada, Türkiye'nin önemli bir dönemden geçtiğini  söyledi.  Ortadoğu'da yeni bir hareketlenmenin olduğunu ifade eden Baykal,  İncirlik Üssü'nün kullanım şekliyle ilgili de yeni taleplerin  Türkiye'nin önüne sunulmaya başlandığını  belirtti.

3- Van'da incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, en fazla bir veya iki kişinin kalacağı odaların bulunduğu  yurtlar inşa edeceklerini söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun yaptığı açıklamada,  teşvik kapsamındaki il sayısını 36'dan 49'a çıkaran 5084 sayılı  yatırımların teşvikine dönük yasada değişiklik öngören yasa tasarısını TBMM'ye sunduklarını belirterek, bir an önce çıkmasını beklediklerini  söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Zaman gazetesinin, parti çalışmaları ve Türkiye’nin AB üyeliği  ile ilgili sorularını yanıtladı.

6- Tanıtım amaçlı bazı temaslar için ABD’nin New York kentinde bulunan Kültür ve  Turizm Bakanı Erkan Mumcu, zengin bir kültürel birikime sahip olan  Türkiye'nin, imitasyon maketini kurup 'işte burasıdır' diyebileceğiniz  egzotizme, eksantrikliğe kurban edilecek ülke olmadığını söyledi.

7- KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, GKRY ana muhalefet partisi lideri Nikos Anastassiades’in AKP tarafından Ankara’ya davet edilmesini doğal karşıladığını belirtti. Rum liderliğinin yıllardan beri ‘muhatabımız Ankara’dır’ dediğini hatırlatan Talat, AKP’nin bu konuda dikkatli olmasını ve Anastassiades’e açık bir dille Kıbrıs sorununda muhatabın iki toplum olduğunu söylemesini istedi.

8- Almanya’nın başkenti Berlin’de Eyalet Meclisi’nin, kamu  kuruluşlarında çalışan personelin başörtü  takmasını yasaklayan yasa  tasarısını kabul ettiği bildirildi.

9- Çin'in başkenti Pekin'e  giden İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı George W.  Bush'un İran konusunda diplomatik çözümden yana olduğunu söyledi.

10- Rusya Dışişleri  Bakanlığı sözcüsü Alexander Yakovenko İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, ABD'nin, Suriye'nin terör örgütleriyle ilişkisi olduğuna dair açıklamalarının Ortadoğu'nun güvenliğine zarar verdiğini belirtti.

11- Irak’ın başkenti Bağdat’ta   bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu 15 kişinin öldüğü, 39 kişinin de yaralandığı bildirildi.

22 OCAK 2005

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener yaptığı açıklamada, bayram sonrasında Gelir İdaresi, Bankalar, Sosyal Güvenlik Reformu yasaları tasarı taslağıyla, bağımsız kurumlarla ilgili çerçeve yasa ve diğer yasaların TBMM’nin gündeminde olacağını söyledi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarının dünyada büyük artış göstermesine karşılık hükümetin, sanayiciye destek olmak amacıyla girdi maliyetlerinde önemli yer tutan enerji fiyatlarını artırmamaya çalıştığını belirtti.

 3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Muğla’nın Marmaris ilçesinde AKP İlçe Teşkilatı’nı ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek, Türkiye’de yargının, gelişmiş batı ülkelerinden daha hızlı çalıştığını söyledi.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Bağımsız İstanbul Milletvekili Emin Şirin’in soru önergesine verdiği yanıtta, halen yargılanan eski DEP milletvekillerinin, Danıştay kararı uyarınca ‘eski milletvekili’ sıfatıyla kırmızı pasaport taşıdıklarını açıkladı.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kız çocuklarının okula gidebilmesini sağlamak amacıyla sürdürülen ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyası için ABD’den tahsis edilen 9 milyon dolarlık mali desteğin bir kısmının 53 ilde kontrollü olarak kullanılacağını, önemli bir kısmı ile de kız yurtları yaptırılacağını bildirdi.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Bağ-Kur’luların prim borçlarının yeniden yapılandırılacağını söyledi.

7- Uluslararası Af Örgütü’nün (AI), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) davasına ilişkin açıklamasında "Geçmişte toplumu susturmak için kullanılan pek çok yasa değişirken, sendikacılar da dahil olmak üzere insan hakları savunucularının toplantı, dernek ve ifade özgürlüklerini yasaklayacak yollar bulunmaya devam ediliyor" denildi.

8- Avusturya Savunma Bakanlığı Stratejik Araştırma Bürosu sorumlusu Erich Reiter, Die Presse gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğinin güvenlik politikası açısından risk getireceğini belirtti.

9- Filistin’de El Aksa Şehitleri Tugayları, İsrail’le ‘karşılıklı ve koşullu’ ateşkese hazır  olduklarını bildirdi.

10- ABD Başkanı George W. Bush, ABD’de ve diğer ülkelerde yaşayan Müslümanların Kurban Bayramı’nı bir mesaj yayımlayarak kutladı.

23 OCAK 2005

1- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, bu yıl ticaret takımlarının (Tic-tak) ihracatçıların hizmetinde olacağını belirterek, Tic-tak’ların ihracatçıların dış pazarda hızlı hareket etmelerini sağlayacağını söyledi.

2- Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen yaptığı açıklamada, yabancı ülke vatandaşlarının 42 ilde toplam 4 milyon 420 bin metrekare taşınmaz satın aldıklarını söyledi.

3- Kurban Bayramı tatilinde yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 71 kişinin öldüğü, 246 kişinin de yaralandığı bildirildi.

4- Almanya’da, atom bombası yapımında kullanılan zenginleştirilmiş uranyum sağlamaya çalışan ve Irak’ta intihar saldırıları planladığı belirtilen 2 El Kaide terör örgütü üyesinin yakalandığı bildirildi.

5- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Kerkük’ün eski statüsüne kavuşturulması konusunda, Irak Devlet Başkanı Gazi El Yaver, Başbakan Iyad Allavi ve Irak’taki İngiliz ve Amerikan büyükelçiliklerinden yazılı güvence aldığını belirtti.

6- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, Amerikalı yetkililerin nükleer faaliyetler konusunda İran ile görüşen AB’yi baskı altına almayı amaçladığını söyledi. Asefi, ABD’nin bu şekilde psikolojik savaş yürüttüğünü belirterek "Birileri büyük bir stratejik hata yapmadıkça ABD’nin askeri saldırı olasılığının çok düşük olduğunu düşünüyoruz. Yapılan açıklamalar sadece insanların  ABD’den nefret etmesine yol açacak kültürel ve dini savaşın açık örnekleri. Bu da ABD’yi daha da yalnızlaştıracak" dedi.

7- Irak’ta 30 Ocak seçimlerinden önce, El Kaide terör örgütü Irak şefi Ebu Musab el-Zerkavi’nin, seçimlere savaş açtığı ve oy kullanacakları da ‘kafir’ olarak ilan ettiği bildirildi.

8- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ülkesindeki radikal örgütlerle görüşmelerde bulunduktan sonra yaptığı açıklamada, ateşkes anlaşmasının yakın olduğunu, ancak İsrail’in anlaşmaya olumlu yanıt vermesi gerektiğini belirterek "Filistinli gruplarla kapsamlı diyaloglarda bulundum. Herkes sorumluluğunu hissediyor. Farklılıklarımız azalıyor. Bunun için yakında kesinlikle anlaşmaya varacağız" dedi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz ise Hamas ve İslami Cihad’ın Filistin yönetiminde gelecekte rol alma karşılığında ateşkesi kabul ettiğini söyledi.

Öte yandan Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri "Abbas’la ateşkes konusunda anlaşmaya vardığımız doğru değildir. Önce işgali gerçekleştiren İsrail’in ateşkes konusunda söz vermesi gerekir. Eğer bu gerçekleşirse konuya olumlu yaklaşmaya bir itirazımız yoktur" dedi.

İslami Cihad liderlerinden Hamil El Bac ise "Ateşkes, İsrail’in Filistin halkının şartlarını kabul etmesine bağlıdır" diye konuştu.

9- Ukrayna Devlet Başkanlığı seçimlerini kazanan Viktor Yuşçenko, ülke yönetimini Leonid Kuçma’dan devraldı. Törene, başta ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell olmak üzere pek çok batılı devlet adamı katıldı.

24 0CAK 2005 

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a bir mektup göndererek, Türkiye’nin Irak’ta yapılacak seçimler ve Kerkük konusundaki hassasiyetini iletti.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yaptığı açıklamada, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani’nin "Kerkük’ü asla unutmayacağız. Kerkük’ün eski statüsüne kavuşturularak, sürgündeki Kürtlerin dönmeleri konusunda ABD ve İngiltere büyükelçiliklerinden yazılı güvence aldık" yönündeki açıklamasının resmi beyanla çeliştiğini söyledi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Türkiye gazetesine bakanlığının çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

4- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen ‘AB İletişim Projesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, AB ile müzakere tarihi uzadıkça kapatılan her dosyanın tekrar tekrar açılması gerekeceğini belirterek, müzakereler için çok iyi hazırlık yapılması gerektiğini söyledi.

5- CHP Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Ateş, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Siyasi İşler Komisyonu Başkanlığı görevine getirildi.

6- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından hazırlanan bir rapor ve buna bağlı karar tasarısında, Azerbaycan topraklarını işgal etmesinden dolayı Ermenistan’ın eleştirildiği bildirildi.

7- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Zaman gazetesinin Kars Anlaşması ve sözde Ermeni soykırımı  ile ilgili sorularını yanıtladı.

25 OCAK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek, İstanbul’la ilgili projeler hakkında brifing aldı.

Başbakan Erdoğan özel bir hastanenin açılış töreninde yaptığı konuşmada ise Türkiye’nin sağlık alanında Avrupa’yı yakalamak üzere olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, 2005’in ortasında genel sağlık sigortasını mutlaka çıkaracaklarını belirtti.

Törene Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Vali Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

2- Olağanüstü kurultay öncesinde düzenlenen bölge toplantısına katılmak üzere Samsun’da bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Samsun-Çarşamba Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yönelik çeşitli tertip ve tuzakların CHP’yi etkisizleştirmeden ortaya konmasının olanaksız olduğunu belirterek "CHP bu kurultaydan güçlenerek, özünü, ahlakını, ilkelerini koruyarak çıkacaktır. Türkiye’ye sahip çıkma iradesi ve kararlılığını daha da güçlendirmiş olarak çıkacaktır" dedi.

Öte yandan CHP Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Kayseri’de delegeler ve parti üyeleriyle bir araya geldi. Görüşme öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sarıgül, Genel Merkez’in ahbap-çavuş ilişkisiyle yönetildiğini ve AKP iktidarı döneminde CHP’nin tek bir proje bile üretmediğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, CHP Milletvekili Abdulkadir Ateş’in Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) Siyasi İşler Komisyonu Başkanlığı’na seçilmesi ‘Türkiye’nin kazandığı itibarın göstergesi’ olarak nitelendirildi. Açıklamada ayrıca, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’ne üye olduğu 1949 yılından bu yana AKPM’de ilk kez bu kadar önemli bir görevin Türk parlamenter tarafından yürütüleceği belirtildi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ‘Tarımsal Desteklemede Yeni Yaklaşımlar ile 2005 Tarımsal Destekler Programı’ ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, çiftçinin ürettiği mamulün fiyatını doğrudan etkileyen gübre ve mazotta destek sağlayacaklarını belirterek, gübrede KDV, mazotta ise ÖTV indirimi yapmak istediklerini söyledi. Bakan Güçlü ayrıca, tarımsal desteklerin bütçe içindeki payının yüzde 15 artırıldığını açıkladı.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Trabzon ve Rize illerinin katı atık probleminin çözümü için geliştirilen ‘Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği Projesi’ni (TRAB-Rİ-KAP) müzakere etmek için Trabzon Valiliği’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, sanayileşen toplumların en temel sorunlarından birinin kalkınma mo-dellerinin çevreye uygun ve sürdürülebilir olması, sanayi ve evrensel atıkların olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesi olduğunu belirterek, bunun bütün dünyanın yaşadığı ciddi bir mesele olduğunu söyledi.

6- FIBA Erkekler Avrupa Ligi (B) grubunda Beşiktaş Basketbol Takımı, Yunanistan’ın Ionikos Amaliada Basketbol Takımını 83-63 yendi.

FIBA Erkekler Avrupa Ligi (C) grubunda yer alan Tuborg Pilsener Basketbol Takımı ise  deplasmanda İsrail’in Bnei SK Hasharon Basketbol Takımını 94-84 yendi.

Öte yandan Beşiktaş Bayan Voleybol Takımı, Şampiyonlar Ligi’nde oynadığı maçta, İspanya’nın Marichal Tenerife Voleybol Takımına 3-2 yenildi.

7- Hakkari’de 4.8, 4.4 ve 5.5 büyüklüğünde meydana gelen 3 depremde 2 kişinin öldüğü, 22 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Yunanistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Antonios Antoniadis, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek’i ziyaret etti. Antoniadis’in temaslarında, Türkiye ile Yunanistan arasında Ege’de yaşanan sorunlara ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi. Antoniadis ve Oramiral Örnek’e bilgilendirme brifingi verildi.

Antoniadis ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ü de ziyaret etti.

9- Türkiye-AB mali işbirliği çerçevesindeki projelerin izlendiği ‘Ortak İzleme Komitesi’ ikinci kez toplandı. AB Genel Sekreteri Büyükelçi Murat Sungar ile AB Komisyonu’nun Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer, AB’nin mali katkısı ile yürütülen projeleri değerlendirmek üzere bir araya geldi. 38 projeden oluşan 329 milyon Euro tutarındaki programın uygulama takviminin 2005-2007 yılları olacağını belirten Sungar, projelerde fiili uygulamanın 2005 yılının ikinci yarısında başlayacağını  söyledi.

10- KKTC’de incelemelerde bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt başkent Lefkoşa’da Başbakan Mehmet Ali Talat’ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türk askerinin uluslararası anlaşmalar nedeniyle Kıbrıs’ta bulunduğunu belirterek, Ada’da kalıcı ve adil bir anlaşma tam olarak sağlanmadıkça Türk askerinin bu varlığını Kıbrıs’ta korumaya devam edeceğini söyledi. Orgeneral Büyükanıt ayrıca, asker sayısının azaltılmasını öngören Annan Planı’nı reddeden Rumların, Türk askerinin Ada’daki varlığını sorgulamak için hukuki dayanağının ortadan kalktığını  bildirdi.

Görüşmede, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Memişoğlu da hazır bulundu. Orgeneral Büyükanıt, Başbakan Talat’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’la da görüştü.

11- AB’nin Sanayi Politikaları Üyesi Günter Verheugen Almanya’da yayımlanan aylık dış politika dergisi İnternationale Politik’e yaptığı açıklamada, AB’nin bir dünya gücü olabilmesi için Türkiye’nin üyeliğine gereksinim duyduğunu belirtti. Türkiye’nin üyeliğiyle birlikte AB’nin dünya siyasetinde nitel bir adım atacağını ifade eden Verheugen, Türkiye üye olduğu anda AB’nin   bir küresel aktör olabileceğini söyledi.

12- AB Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana AP Dış İşler Komitesi’nde yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüştüğünü belirterek, Annan’ın Kıbrıs’ta iki taraf arasında anlaşma şansı olduğu zaman yeni bir girişimde bulunacağını söyledi.

13- Avrupa Konseyi Parlamenterler Birliği’nde (AKPM), İngiliz parlamenter David Atkinson tarafından Yukarı Karabağ meselesine ilişkin hazırlanan rapor ve buna bağlı karar tasarısı kabul edildi. Raporda, üye bir ülkenin diğer bir üye ülke toprağını işgal etmesinin Avrupa Konseyi ile ilgili taahhütlerine ilişkin ciddi bir ihlal oluşturduğu bildirilerek, Ermenistan,  Azerbaycan topraklarını işgal ettiği gerekçesiyle uyarıldı.

14- İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Irak’ta yeni yönetim altında da işkence ve kötü muamelenin yaygın şekilde devam ettiğini bildirdi.

15- İtalya ve Fransa arasında hükümetlerarası ikili zirve toplantısı için İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Fransa Başbakanı Jean Pierre Raffarin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda kamuoyunda kuşkulu bir tavrın hakim olduğunu söyledi.

16- Hindistan’ın Bombay kenti yakınlarında düzenlenen dini törende çıkan yangın sonucu oluşan izdihamda, 200 kişinin öldüğü bildirildi.

26 OCAK 2005

1-  İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin dünyada parlak bir yıldız olma sürecine girdiğini belirterek "Yıllardan sonra ilk defa unu, yağı, şekeri olan bir ülke olduk. Yeni yatırım, istihdam, üretim ve kazançlarla Türkiye’yi 100. yıl doğum gününe hep birlikte hazırlayalım" dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yayımlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, hükümetin tarım alanında izlediği politikaları değerlendirdi.

3- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ düzenlediği basını bilgilendirme toplantısında, Kerkük konusunda Kuzey Iraklı Kürt gruplara uyarılarda bulundu. Bu grupların seçim öncesi Kerkük’ün demografik yapısını değiştirmeye çalıştıklarını belirten Orgeneral Başbuğ "Kerkük’ün Kürt grupların yönetimine geçmesi, bağımsız Kürt devletinin kurulması yönünde ilk basamağı oluşturur. Bu durum, iç savaşı da tetikleyebilir ve Kerkük Türkiye’nin güvelik sorunu haline gelir. Kerkük’ün özel statüsünü koruması, Türkiye için hayati önemdedir" dedi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir’in soru önergesi üzerine, Türk Ceza Yasası’nın (TCY) değiştirilen hükümleriyle ilgili infaz bilgilerini açıkladı. Bakan Çiçek, 13 Ocak 2005 tarihine kadar 12 bin 38 hükümlü, 38 hükmen tutuklu ve 63 tutuklunun tahliye edildiğini bildirdi.

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu yaptığı açıklamada, il emniyet müdürlerine, insan haklarına dikkat etmeleri gerektiğini belirterek ‘yasakçı değil, özgürlükçü güvenlik anlayışını’ tavizsiz uygulamalarını istedi.

6- Dünya liderleri ve iş dünyasının temsilcilerini buluşturan Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) 35.’si İsviçre’nin Davos kasabasında başladı.

96 ülkeden 2 bin 250 kişinin davet edildiği forumun açılışını İngiltere Başbakanı Tony Blair yaptı.  Blair konuşmasında, yoksul ülkelerin dertlerini çözme yükümlülüğü ve küresel ısınmanın tehlikelerine dikkati çekti.

Telekonferans sistemiyle foruma katılan Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac ise Pazar güçleri ve dayanışma ortaklığıyla yoksulluğun üstesinden gelmeyi önerdi.

Toplantıya katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB vizyonu içinde ne derece önemli bir geleceğe sahip olduğunu gösterdiğini belirterek, Davos’un, Türkiye’nin sesini duyurabilmesi için çok önemli bir ortam olduğunu söyledi.

7- İsrail Devlet Radyosu’nca yapılan açıklamada, 14 Ocak’ta kesilen İsrail-Filistin diplomatik temaslarına Devlet Başkanı Ariel Şaron’un başdanışmanı Dov Weissglass ile müzakerelerden sorumlu Filistinli Bakan Saib Erakat’ın  başladığı duyuruldu.

8- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani Erbil’de düzenlediği basın toplantısında, Kürtlerin toplu halde sandığa gitmelerini isteyerek, Arap ve Sünni aşiret liderlerini seçimi boykot etmemeye çağırdı.

27 OCAK 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Kaldırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"u onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yapıldığı İsviçre’nin Davos  kasabasına hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Kerkük’te atılacak yanlış bir adımın, Irak’ta geleceğe yönelik barışı olumsuz etkileyeceğini söyledi.

3- Başbakanlık tarafından, İçişleri Bakanlığı kanalıyla valiliklere birer genelge gönderilerek, Güney Asya felaketinde zarar görenler için Türkiye genelinde yardım kampanyası başlatıldı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal  yaptığı açıklamada, son haftalarda belirli aralıklarla şehit ve yaralı haberleri aldıklarını belirterek, kamuoyunu çok ciddi şekilde rahatsız eden terörist saldırıların, hükümet tarafından ciddiyet ve sorumlulukla takip edilmediğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın Gümrük Birliği kapsamına alınmasını öngören protokolü şubat ayına kadar imzalamak zorunda olmadıklarını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, bu konunun Brüksel’de çözüldüğünü, protokolün kayıtsız şartsız imzalanmasının talep edildiğini, ancak bunun hükümet tarafından reddedildiğini belirtti.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Ostim Sanayici ve  İşadamları  Derneği (OSİAD) tarafından düzenlenen ‘2004 Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, dolardaki düşüş eğiliminin önümüzdeki dönemde de süreceğini, ancak yılın ikinci yarısında yukarıya çıkabileceğini söyledi.

7- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ‘Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi Kurulması ile Ulusal

28 OCAK 2005 

1- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan Irak Türkmenlerinin seçimlere katılımı ve Kerkük hakkında  kendisine yöneltilen bir soruya cevaben yaptığı açıklamada, Irak  Türkmen toplumunun, tarih boyunca uğramış olduğu adaletsizliklerin  bilinci içerisinde olduğunu, ancak haklarını Irak'ın birlik ve bütünlüğü içinde arama sorumluluğuyla hareket ederek 30 Ocak seçimlerine katılma kararı aldığına dikkat çekti. Tan, Irak halkının farklı katmanları arasında husumet tohumları  ekebilecek, Irak'ı arzu edilmeyen bir anarşi, istikrarsızlık ve iç  çatışma ortamına sürükleyebilecek söylem ve teşebbüslerden özenle  kaçınılması gerektiğini belirtti.

2- CHP,  Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanun’un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlülüğünün  durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, 30 Ocak’taki Irak  seçimlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Ağar, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani'nin, bölgedeki etnik unsurları kışkırtan politikalarıyla Kerkük'ü, terörün kanlı çatışmaların kucağına ittiğini belirterek, Türkiye için en önemli konunun, Kerkük'te belirecek tablo olduğunu söyledi. Ağar ayrıca, Irak'ta bağımsız bir devlet kurma peşindeki Barzani ve  Talabani güçlerinin bu seçimlerde özellikle Kerkük'e yoğunlaştıklarını kaydetti.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Irak seçimlerinden meşruiyet  ve istikrarın çıkamayacağını, seçim sonrası dönemde de Irak'ı, iç  savaşı davet edecek tahriklerin de yaşanabileceği çok zor ve tehlikeli bir dönemin beklediğini belirtti.

5- Almanya'nın Mönchengladbach kentinde bir Türk uyuşturucu şebekesinin ortaya  çıkartıldığı açıklandı.

6- TBMM  Başkanı Bülent Arınç, İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Pier Ferdinando Casini'nin daveti üzerine başkent Roma'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretin son gününde  basın mensupları ile bir  sohbet toplantısı düzenledi. Başkan Arınç, önyargılı bazı çevrelerin Türkiye'yi şalvarı, fesi ve kılıcı ile karikatürize edilen haliyle tanıdığını belirterek ''Ama önce kusuru kendimizde aramalıyız, Türkiye'nin  geldiği seviyeyi önce biz tanıtmalıyız'' dedi. Başkan Arınç ayrıca, AB sürecinde İtalya'nın Türkiye'ye büyük destek ve yardımı  olduğunu  söyledi.

7- Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantısı için gittiği İsviçre'nin Davos kasabasındaki temasları çerçevesinde, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail  Saakaşvili, Almanya  Başbakanı Gerhard Schröder ve Mısır Başbakanı Nazif Ahmed Mahmud ile ayrı ayrı görüştü.

Saakaşvili, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin  destek ve işbirliğinin, bağımsızlıklarını devam ettirmeleri açısından  önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan Schröder ile  görüşmesinin ardından  yaptığı açıklamada, görüşmede, siyasi ticari ve ekonomik alanlardaki konuları ele aldıklarını ve mutabık kaldıklarını belirterek, Schröder'in 3-4 Mayıs tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret edeceğini  bildirdi.

Başbakan Erdoğan ayrıca toplantıda, Forum'un kurucusu ve Başkanı Klaus Schwab ve bazı katılımcıların  sorularını  yanıtladı. Bir soru üze-rine, AB süreci konusunda gerek tarama, gerek müzakere ile ilgili hazırlıkların devam ettiğini belirten Başbakan Erdoğan ''Ankara  Antlaşması'na yönelik olarak hukuki altyapı çalışmaları devam ediyor.  Bu çalışmaları yapıp adımlarımızı atacağız. Gecikmeyi arzu etmiyoruz.  Anlayışımız çözümdür'' dedi. 

8- KKTC’de, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanlığı birliklerini  denetleyen Kara Kuvvetleri  Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türkiye’ye dönmeden önce Ercan  Havaalanı'nda basın toplantısı düzenledi. Orgeneral Büyükanıt, Rumların referandumda Annan Planı'nı onaylamadığını ve anlaşmayı reddettiğini belirterek ''Barışın sağlanamadığı bir ortamda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK)  kendisine verilen görevinde bir değişiklik olmamıştır, dolayısıyla  buradaki varlığına devam edecektir'' dedi.

9- Avrupa Halk Partisi (EPP) siyasi bürosunun Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan toplantısında, AKP’ye gözlemci statüsü verildi.

10- Brezilya'nın Porto Alegre kentinde düzenlenen Dünya Toplum  Forumu'nda konuşan 'Savaşı Durduralım' (Stop The  War) adlı İngiliz örgütün sözcüsü Chris Nineham, ABD'nin Irak'a saldırısının ikinci  yıl dönümü olan 20 Mart'ta bütün dünyanın 'seferber olması' çağrısında  bulundu.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher düzenlediği basın toplantısında, Irak seçimlerinin Türkmenlerin de dahil olduğu bütün etnik grupları birleştiren demokratik bir hükümet oluşturmak amacını taşıdığını belirterek, ABD'nin, Irak'ın toprak bütünlüğüne kuvvetle destek verdiğini söyledi.

12- ABD Başkanı George W. Bush New York Times gazetesine verdiği demeçte, Irak'ta yapılacak seçimlerle belirlenecek yöneticilerin  istemesi durumunda, Amerikan askerlerinin ülkeden ayrılacaklarını  söyledi.

13- Finlandiya'da yapılan Endonezya  barış görüşmelerinde taraflar istişarelere başladı.

Finlandiya'nın eski Devlet Başkanı Martti Ahtisaari'nin  girişimiyle başlayan görüşmelerde, hükümet ve ayrılıkçı Açeh  hareketinin temsilcileri istişarelerde bulundu.

29 OCAK 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen ‘Türk Dünyası Yerel Yönetimler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerin güçlendirilmesinin bir devrim anlamına geldiğini belirterek, hükümetin yerelleşmeyi istediğini ve yerel yönetimlere önem verdiğini söyledi. 

 Toplantıya katılan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ise "Ülkemizde modern yönetimin gereği olan reformlar, yeni kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde gerçekleştirilmeye başlanmıştır" dedi. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Kadıköy-Kartal Metrosu’nun temel atma töreninde yaptığı konuşmada "Ulaşımı tek elde topluyoruz. Deniz taşımacılığını raylı sistemle ve kara toplu taşımacılığıyla bütünleştirecek bir sistemi gerçekleştiriyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra Silivri Sanayi Bölgesi’ne doğalgaz verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada da  terörün kaynağının yoksulluk ve cehalet olduğunu  belirterek "Küreselleşen teröre zengin ülkelerin ayırmış olduğu yüz milyarlarca dolar dünyanın fakir ülkelerine ayrılmış olsaydı, belki böyle bir terörle karşı karşıya kalmayacaktık" dedi.

3- CHP’nin 13’üncü Kurultayı’nda 1134 geçerli oydan 674’ünü alan Deniz Baykal yeniden genel başkan seçildi. 

Baykal kurultayda yaptığı konuşmada, CHP oylarının bir anda  değil, emekle, taş taş üstüne koyarak büyüyeceğini söyledi. Baykal ayrıca CHP’nin dışarıdan yönlendirilmek istendiğini ifade ederek, bazı medya kuruluşlarınca CHP yönetimine karşı ‘haçlı seferi’ açıldığını   belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapılan sunumda, ticaret ve yatırım sürecinde karşılaşılan bürokratik engellerin bir an önce kaldırılmasının, sektörlerin karşılaştığı sorunların bürokrasiyle ilgili kısımlarının hangi düzeyde kaldırılacağının Başbakanlık İdareyi Geliştirme Başkanlığı’nın önerisiyle çözümlenmesine karar verildiğini belirterek,  şirketlerin tasfiyesinde 2 yılı bulan sürecin daha kısa sürede tamamlanması için de ilgili kuruluşların mutabakatını sağlayan yasa tasarısının hazırlandığını açıkladı. 

 Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, 2005 sonuna doğru ipoteğe dayalı konut finansmanını içeren Mortgate sisteminin devreye sokulmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, bu sistemin uzun dönemde kiraların düşmesine olanak sağlayacağını söyledi. 

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Gümrük Vakfı’nın 8’inci Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, geçen yıl 64 milyar dolar ihracat ve yaklaşık 95-95,5 milyar dolarlık bir ithalat gerçekleştiğini belirterek, dış ticaret hacmi arttıkça gümrük teşkilatının iş hacmini çoğalttığını ve teşkilata bu yıl yeni kadrolar alınacağını bildirdi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak için gittiği İsviçre’nin Davos kasabasında, uluslararası finans çevreleri ve işadamlarıyla yaptığı görüşmeler sonrasında, özelleştirme programının geleceğini Sabah gazetesine değerlendirdi.  

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, SSK’lıların 10 Şubat 2005 tarihinden itibaren  özel eczanelerden ilaç almaya başlayacaklarını ve şubat ayı sonuna kadar uygulamayı tüm Türkiye’ de yaygınlaştıracaklarını  belirtti.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yunanistan Milli Eğitim Bakanı Marietta Giannakou ile İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi’nce düzenlenen ‘Eğitim ve Dostluk Konferansı’na katıldı. Bakan Çelik konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye ile  Yunanistan arasında gelişen dostluk ilişkilerine işaret ederek, bu çerçevede çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü ve eğitim alanında da iki ülke arasında ders kitaplarındaki nefret uyandıran ifadelerin çıkartılması yönünde görüş birliği bulunduğunu  söyledi.

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Osmaniye İl Teşkilatı Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye tarihinin, kendileriyle parelel bir şekilde oluştuğunu belirterek "Yılmadan ve yıkılmadan yıllardan beri asil çizgiyi devam ettirerek bugünlere geldik" dedi 

10- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Türk Diyanet Vakıf-Sen’in 2’inci Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, din hizmetlerini daima siyasetin ve ticaretin dışında düşündüklerini  söyledi.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Aydın’da düzenlenen 2003 ve 2004 yılında en fazla vergi ödeyen 27 kişinin ödül töreninde yaptığı konuşmada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile birlikte çalışarak, AB standartlarına uygun bir küçük ve ortaboy işletme (KOBİ) tanımı kanun tasarısı hazırladıklarını bildirdi. 

12- ABD Başkanı George W. Bush yaptığı haftalık radyo konuşmasında, Irak’ta teröristlerin seçimlere engel olmak için her şeyi yapacağını belirterek "Ancak Irak halkının cesareti sayesinde bu seçimler yapılacak" dedi. Başkan Bush ayrıca, ABD misyonunun yeni seçilecek hükümetin kendi ayakları üzerinde durabilmesine yardımcı olmak için Irak’ta kalması gerektiğini söyledi.

30 OCAK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık’ta Microsoft Yönetim Kurulu Başkanı Bill Gates’i kabulünde yaptığı konuşmada,  bilişimle daha iyi bir eğitim sistemi kurmak istediklerini belirterek, Microsoft’un ‘İstanbul Teknokent Projesi’ içinde ağırlıklı olarak yer almasını beklediklerini söyledi.

Gates ise Türkiye’nin e-devlet sistemine tamamen geçebilmesi için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Turkish Daily News gazetesinin Irak seçimleriyle ilgili sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Irak’ta etnik çatışma riskine dikkat çekerek "Şimdiye kadar görmediğimiz bir problemin çıkma potansiyeli var: Etnik çatışmalar. En potansiyel yer ise Kerkük. Bütün kaygımız bu. Kerkük, Türkmen ağırlıklı bir yer" dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu yaptığı açıklamada, işsizlik sigortası konusunda yeni açılımlar yapmayı planladıklarını belirterek, uygulamadan yararlanma şartlarının esnetilmesi ve aktif istihdam politikaları için gerekli kaynağın İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanması konusunda çalıştıklarını söyledi.

4- ÖDP 4. Olağan Kongresi’nde, Hayri Kozanoğlu genel başkanlığa yeniden seçildi.

5- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani Irak’ın Selahaddin kentinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Barzani "Kerkük, kimliği Kürt olan bir Kürt kentidir. Ne Türkiye’nin ne de başka bir ülkenin Kerkük ya da Irak’ın başka bir şehriyle ilgili bir şey söylemeye hakkı yok" dedi. 

6- Irak’ta ilk serbest seçimler yapıldı. Genel ve yerel seçimlere katılım, silahlı Sünni grupların etkin olduğu merkezlerde yüzde 9’da kalırken, alınan önlemlere rağmen 20’ye yakın saldırıda 37 kişinin öldüğü, 71 kişinin de yaralandığı bildirildi.

7- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington’da yaptığı açıklamada ‘Ortadoğu’dan yükselen özgürlüğün sesi’ olarak nitelediği Irak seçimleriyle ilgili olarak "Iraklılar, kendini yönetmenin temeli olan cesareti gösterdi" dedi.

31 OCAK 2005

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, AB ile yürütülecek müzakere modeli ele alındı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, daha önceki aday ülkelerle müza-kerelerin 31 başlıkta yürütüldüğünü, ancak Hırvatistan’a 36 başlık getirildiğini, bu nedenle Türkiye için müzakere başlıklarının da en az 36 olacağını belirtti. Bakan Çiçek ayrıca, AB sürecinde Türkiye’nin iç ve dış kamuoyunda  tanıtılması için ayrı bir yapılanmaya  gidileceğini, bunun da mevcut bir kurumun etkinleştirilmesi ile olabileceği gibi, mevcut bir bakanlık içinde yeni bir birimin açılması şeklinde de olabileceğini söyledi.

2-  Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 30 Ocak seçimleriyle Irak’ta yeni bir  dönem başladığına dikkat çekilerek "Seçimler Irak’ta, BM Güvenlik Konseyi’nce de teyit edilmiş bulunan anayasal süreci başlatmış olacaktır. İçinde bulunduğu bu kritik dönüm noktasında kardeş Irak halkı tercihini siyasi sürecin devamından yana kullanmıştır" denildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, AB ile tam üyelik müzakerelerini sürdürecek olan ‘başmüzakereci’nin ekonomik donanıma sahip olmasının faydalı olacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, dış ticarette komşu ve çevre ülkelerin payının yüzde 30’un üzerine çıkartılacağını  belirtti. 

5- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, 81 İl Valiliği, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’na gönderdiği genelgede, koordinasyon ve işbirliği sorununa ilişkin olarak kolluk güçlerinin birbirlerinin sorumluluk alanlarında görev yapması, müşterek çalışmadan kaçınması ve bazı bilgilerin paylaşılmamasının soruşturma ve operasyonları tehlikeye düşürdüğünü  söyledi.   

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde gerçekleştirilen ‘Bakanlık Müfettişleri Seminerleri’nin açılışında yaptığı konuşmada, okullarda çok ciddi bir elektronik altyapı kurulduğunu, bilişimin eğitimin olmazsa olmazı haline geldiğini belirtti.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İsviçre’nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu toplantıları sırasında The Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte,  Irak seçimlerinin güvenlik endişeleri ve Sünnilerin boykotu yüzünden seçimlere katılımın etnik açıdan dengesiz olmasından dolayı sağlıklı sonuçlar doğurmayacağını belirtti.

Başbakan Erdoğan Newsweek dergisine yaptığı açıklamada ise ABD’nin terör örgütü PKK/Kongra-Gel’e karşı Türkiye’nin umduğu hassasiyeti göstermemesinin Türk halkında olumsuz duygular uyandırdığını söyledi.

8- AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn Belçika’nın başkenti Brüksel’deki yapılan dışişleri bakanları toplantısından sonra yaptığı açıklamada,  Küba’ya karşı 5 Haziran 2003 tarihinde uygulamaya konulan önlemlerin askıya alınmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas başkent Moskova’daki Kremlin Sarayı’nda  bir araya gelerek ortak bir deklarasyon yayınladılar. Rusya’nın Mahmut Abbas liderliğindeki Filistin yönetiminin, İsrail-Filistin çatışmasının önlenmesi için attığı adımları desteklediği belirtilen deklarasyonda, Ortadoğu sorununun çözümü için hazırlanan Yol Haritası’nın gerçekleştirilmesi için tarafların çabalarını yoğunlaştırmasına değinildi.