11.10.2005
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 EKİM 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer TBMM’nin yeni yasama yılının açılışında yaptığı konuşmada, AB ile ilişkiler, irtica, terör tehdidi ve özelleştirme uygulamaları konularında değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Sezer, AB müzakerelerinin başlaması için Türkiye’ye ek koşullar dayatılması ve ayrımcılık yapılmasının ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç 4. Yasama Yılı açış konuşmasında, terörle mücadele konusundaki yeni yasal düzenleme arayışlarına değindi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’nin yeni yasama yılına başlaması nedeniyle TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın verdiği resepsiyonda, telefonla görüştüğü Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel’in imtiyazlı ortaklık talebinin olmadığını ve 17 Aralık kararlarının arkasında olduklarını söylediğini bildirdi.

Ayrıca Başbakanlık Sözcüsü Mehmet Akif Beki yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, Başbakan Erdoğan’ı telefonla arayarak 3 Ekim’de AB ile müzakerelerin başlaması konusunda desteğini ilettiğini söyledi.    

Resepsiyona katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ise Türkiye’nin 3 Ekim tarihinde masaya oturup oturmaması ile ilgili tartışmalar konusunda kararı verecek olanların, bunun aynı zamanda bedelini de ödeyeceğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu’ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, 3 Ekim öncesinde problemli konularla ilgili hala bir gelişme olmadığını belirterek “Artık vebal AB’de. Biz üzerimize düşeni yaptık” dedi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Isparta’da Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Bektaşilik ve Alevilik Sempozyumu’na katıldı. Sempozyumda,  Alevilikle Sünniliğin zıt olarak gösterilmemesi dile getirildi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği 16. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, vergi tahsilatının artırılması için bütün vatandaşların dahil olacağı mali veri tabanı kurulduğunu, vatandaşlık numarasının vergi numarası olarak kullanılmasıyla herkesten vergi toplanacağını söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından Gaziantep’te düzenlenen toplantıda, 49 ile verilen teşviklerin, daha önce fedakarlıkla kurulmuş teşvike gitmeyen illerde haksız rekabet doğurduğunu söyledi.

8- İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, yüksek öğretimin sorunları konusunda Cumhuriyet gazetesine değerlendirmede bulundu.

9- İstanbul 6. İdare Mahkemesi, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı tarafından görevden alınması kararının yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davayı reddetti.

10- 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali düzenlenen törenle sona erdi. En iyi film dalında Altın Portakal Ödülü’nü, yönetmenliğini Ulaş İnaç’ın yaptığı ‘Türev’ adlı film kazandı.

11- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Uluslararası Siyasi Araştırmalar Merkezi tarafından İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen ‘Türkiye ve AB’ başlıklı konferansta yaptığı konuşmada “3 Ekim’de AB verdiği sözü tutarak Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini başlatmalıdır. Türkiye’ye özel statü önermeye kalkışmak, diplomatik biçimde ‘Sizi tam üye olarak istemiyoruz’ demekle eşanlamlıdır” dedi.

12- AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana Belçika’nın Le Soir gazetesine verdiği demeçte, 3 Ekim tarihinde Türkiye ile müzakerelerin başlayacağından şüphesi olmadığını belirtti.

13- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Anadolu Ajansı’na (AA)  yaptığı ‘AB ile müzakereler ve bunun Türkiye ekonomisine etkisi’ konulu değerlendirmede, Türkiye’nin makro ekonomik yapısının güçlü bir konumda olduğunu söyledi.

14- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Türkiye’nin ne olursa olsun AB üyeliği ile Avrupa’ya bağlanması gerektiğini belirtirken, Avusturyalı Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Başkanı Alfred Gusenbauer, iktidardaki Schüssel hükümetinin izlediği Türkiye karşıtı politikaya destek vermeyi sürdürdüğünü açıkladı.

15- BM’ye sunduğu reform önerisi destek bulmayan Japonya, yaptıkları mali yardımları azaltmanın yollarını tartışan ABD Kongresi’nin bu yönde bir karar alması durumunda kendisinin de BM’ye yardımını azaltacağını açıkladı.

16- Filistin’de yapılan yerel seçimlerde, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın lideri olduğu El Fetih’in galip geldiği resmen açıklandı.

17- ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers, 4 yıllık görev süresini tamamlayarak emekli olurken, yerine yardımcısı Peter Pace’nin  atandığı bildirildi.

18- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yayımlanan Haliç Times gazetesine verdiği demeçte, İran’ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilmesi durumunda petrol satışlarını kısma tehdidinde bulundu.

19- Endonezya’nın Bali Adası’ndaki eşzamanlı patlamalarda 32 kişinin öldüğü, 101 kişinin de yaralandığı bildirildi.

2 EKİM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kızılcahamam ilçesinde AK Parti’nin 5. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, AB’nin kararı ne olursa olsun Türkiye’nin rotasında bir değişiklik olmayacağını ve yoluna devam edeceğini söyledi.

Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de milletvekilleriyle bir araya gelerek, AB ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

2- Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen 49. Dünya Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda, 96 kiloda milli güreşçi Hamza Yerlikaya üçüncü kez dünya şampiyonu olarak altın madalya kazandı.

3- CHP’den istifa eden Adıyaman Milletvekili Şevket Gürsoy, AK Parti’ye katıldı.

4- AB Genel İşler Konseyi, AB ve Türkiye arasında yürütülecek müzakerelerde yol haritasını oluşturan ‘Müzakere Çerçeve Belgesi’ni görüşmek üzere Lüksemburg’da toplandı.

5- AB Dönem Başkanı İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Jack Straw düzenlediği basın toplantısında, çerçeve belgesinin üzerinde kısmi ancak yeterli olmayan ilerleme sağlandığını söyledi. Straw “Zor bir durumla karşı karşıyayız. Türkiye ile müzakerelerin başlaması, planlanan saatin ötesine sarkabilir” dedi.

3 EKİM 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesi’nin 2005–2006 akademik yılı açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Özellikle tarihsel ve toplumsal konularda gerçeğin tek ve değişmez olduğunu, bu tek gerçeğin tartışılamayacağını ileri sürmek, böylece karşı görüş sahiplerinin düşünce açıklama haklarını ellerinden almak akademik geleneğe ters düşer. Böyle bir yaklaşım, bilimsel değil dogmatiktir. Üniversiteler, dogmanın savunulduğu değil, farklı ve karşıt düşüncelerin özgürce tartışıldığı kurumlar olmak zorundadır” dedi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Avusturya Ulusal Meclis Başkanı Andreas Khol ve beraberindeki heyeti kabul etti. Başkan Arınç görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avusturya’nın Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili tutumunun Türk halkını rencide ettiğini belirterek, 17 Aralık’ta bir söz verildiğini ve bu sözün tutulması gerektiğini bir devlet geleneği olarak düşündüklerini söyledi.

Khol da rencide etmek gibi bir niyetlerinin olmadığını belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Kızılcahamam’da düzenlenen 5. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın kapanışında, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda yaşanan gelişmelerle ilgili olarak “Bir kere daha bütün Avrupa liderleri ve dünyanın her tarafındaki dostlarımızı küresel barış ve istikrar için sağduyulu olmaya davet ediyorum” dedi.

Toplantının ardından Genel Merkez’e giden Başbakan Erdoğan gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rice’ın, Türkiye’ye şu andaki müzakerelerle ilgili bugüne kadar olduğu gibi desteklerinin devam ettiğini söylediğini kaydetti.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Harp Akademileri Komutanlığı’nın 2005–2006 eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada “Bilginin özgürce dünya üzerinde dolaşımı ‘ağ savaşları’ kavramını da ortaya çıkarmıştır. İnsanlığın en büyük düşmanı terör ve terörist gruplar; düşüncelerini, eylemlerini ve hatta finansal kaynaklarını bu ağ üzerinden uzak noktalara taşıyabilmektedirler” dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal SKY Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’yle ilişkilerinde ‘imtiyazlı ortaklık’ sürecine girildiğini belirterek, AB’nin diğer üye ve aday hiçbir ülkeden istemediği koşulları Türkiye’den istediğini, ancak Türkiye’nin diğer ülkelerden farklı bir statüyü asla kabul etmemesi gerektiğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, beraberinde Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan olmak üzere, Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlaması dolayısıyla düzenlenen törene katılmak için Lüksemburg’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, mutabakatın sağlandığını ve AB ile inişli çıkışlı ilişkilerde tarihi bir noktaya gelindiğini belirterek “Bu tarihi nokta AB ile tam üyelik müzakerelerinin başlama noktasıdır. Müzakereler başladıktan sonra tüm dünya kazançlı çıkacak. Türkiye başarılı olursa AB kriterlerini uygulayacak ve tam üye olacaktır. AB ile Türkiye bağlayıcı metni o zaman imzalayacaktır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da düzenlediği basın toplantısında “Bu başarı Türkiye’nin başarısıdır, bu başarı milletimizin başarısıdır. Vakur duruşuyla bize bu çabalarımızda destek veren aziz milletimizin her bir ferdine teşekkürü borç bilirim” dedi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan gazetecilere yaptığı açıklamada, önceki gün Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) başta olmak üzere diğer kuruluşlarla bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını, toplantıda AB ile ilgili süreçte yaşanabilecek muhtemel gelişmeler ve bunların finansal ve ekonomik etkilerinin değerlendirildiğini belirterek, bu süreçte yaşanabilecek olumsuz bir gelişmenin ekonomi üzerindeki etkisinin sınırlı kalacağını kaydetti.

8- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Dolarizasyon’ konulu konferansta yaptığı konuşmada “Bu ülkede Merkez Bankası ne zamandan beri hükümete kredi açmıyorsa, o zamandan beri enflasyon düşüyor. Bu değişiklik, yalnızca enflasyonla mücadelede değil aynı zamanda ters dolarizasyon sürecinde de etkili oldu” dedi.

9- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yapılan açıklamada,  Star Medya Grubu şirketlerinden Kral TV ihalesinin sonucunun, gerekli rekabet ortamı oluşmadığı, Joy Türk ve Joy FM’in ihale sonuçlarının ise rakamın muhammen bedelinin altında kaldığı gerekçesiyle onaylanmadığı belirtildi.

10- Devlet İstatistik Enstitüsü’nce (DİE),  bu yılın eylül ayında TÜFE’nin yüzde 1.02, ÜFE’nin ise, yüzde 0.78 oranında arttığı açıklandı.

11- 2005 Nobel Tıp Ödülü, Avustralyalı doktorlar Barry J. Marshal ve J. Robin Warren’e verildi.  

12- 12 Eylül 1980 dönemi Milli Güvenlik Konseyi üyelerinden emekli Orgeneral Nurettin Ersin yaşamını yitirdi.

13- Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusundaki ‘Müzakere Çerçeve Belgesi’, AB dışişleri bakanları tarafından Lüksemburg’da onaylandı.

AB Dönem Başkanı İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Jack Straw, Genişlemeden sorumlu Üye Olli Rehn ve Ortak Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, bu günün AB ve uluslararası toplum için tarihi bir gün olduğunu söyledi.

Rehn de “Diğer ülkelere hangi şartlar uygulandıysa Türkiye’ye de aynı şartlar uygulanacak” dedi.

Solana ise bu sürece katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

14- Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada “Müzakereler uzun sürecek birçok zor konuyu kapsayacak. Buna karşın yaratacağı sonuçlar itibariyle Türkiye’ye, AB’ye ve dünyanın kalan kısmına büyük faydalar sağlayacak. Müzakere Çerçeve Belgesi’nin onaylanmasını alkışlıyor, üyelik yolunda Türkiye ve AB’yi desteklemeye hazırlanıyoruz” denildi.

4 EKİM 2005 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ‘AB Müzakere Çerçeve Belgesi’yle ilgili olarak detay vermek yerine yalnızca müzakerelerin ortak hedefinin katılım olduğunun ifade edildiğini, Türkiye’nin NATO başta olmak üzere üye olduğu uluslararası örgütlerde özgür hareketinin teminat altına alındığını belirterek, ulusal çıkarlara “halel” getirildiği iddiasının boş ve siyasi karalamadan öte bir anlam taşımadığını söyledi. 

Öte yandan TBMM Başkanı Bülent Arınç’ı ziyaret ederek bir süre görüşen Başbakan Erdoğan, müzakere sürecinde iki önemli başlık bulunduğunu, bunların da Kopenhag ve Mastricht Kriterleri olduğunu kaydetti. 

 Başkan Arınç da Türkiye’nin tam üyelik müzakerelerine başlamasıyla Türk milletinin büyük bir başarı kazandığını belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Müzakere Çerçeve Belgesi’nde öngörülen hükümlerin, 17 Aralık kararlarının gerisinde ‘ağır’ hükümler içerdiğini belirterek, “Biz 17 Aralık’ta kabul edilemez bulduğumuz hükümlerin düzeltileceğini bekliyorduk. Oysa, olumsuzluklar giderilemediği gibi daha da ağırlaştırılmıştır. Ucu açıklık, sürekli hak kısıtlamaları gibi özel statü iması aynen devam ediyor” dedi.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, BM Uyuşturucu ve Suçla Mücadele Ofisi’yle (UNODC) ortaklaşa düzenlenen ‘İstanbul Platformu Toplantısı’nın kapanışında yaptığı konuşmada, uyuşturucu probleminin çözümünün uluslararası işbirliği gerektiren ortak bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak “Yasadışı uyuşturucu ticareti, örgütlü suç ve terörizmle giderek artan bir ilişki içine girmektedir. Uyuşturucu ve ara maddelerin kaçakçılığı, terörizm, sınıraşan örgütlü suçlar, kara para aklama ve silah kaçakçılığı arasındaki yakın bağlantı, sınır ötesi yansımaları olan ciddi bir tehdit teşkil etmektedir” dedi.

4- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, müzakerelerin başlamasının Türkiye için önemli olduğunu ifade ederek, “Soğukkanlı olmalıyız. Yol haritasının içindeki tuzakları görmezden gelemeyiz” dedi.

5- Ereğli Demir Çelik İşletmesi’nin (ERDEMİR) yüzde 46,2’lik hissesi, yapılan açık artırma ile 2 milyar 770 milyon dolara, Ordu Yardımlaşma Kurumu’na (OYAK) satıldı.

6- Nobel Fizik Ödülü, Amerikalı John L. Hall ve Roy            J. Glauber ile Alman Theodor W. Haensch’e verildi.

7- Rize’de sağanak yağış sonucu oluşan sellerde 7 kişi öldü, 3 kişi de kayboldu.

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile birlikte Lüksemburg’da düzenlediği basın toplantısında, AB ile müzakere süreci hakkında bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Gül, tam üye olmak için müzakerelerin başlatıldığını, 3 Ekim’in, Türkiye, Avrupa ve dünya için hayırlı olmasını dilediğini, ancak Kıbrıs konusunda Türkiye’nin tutumunun değişmediğini belirterek “Arzumuz bir çözüm bulunmasıdır. Bunun yeri de BM’dir. Türkiye düşmanlıklar peşinde değil ama haksızlıklara da hiçbir zaman boyun eğmez” dedi.

Öte yandan AB Komisyonu Başkanı Jose M. Barroso, Türkiye’nin birliğe üyeliğinin garanti olmadığını ve bu durumun her aday için geçerli olduğunu söyledi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye ile ilgili tarama sürecinin bir yıl süreceğini bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Türkiye’nin AB’ye üyelik şartlarını yerine getirebilmesi için büyük bir “kültürel devrime” ihtiyaç duyacağını ifade ederek, üyeliğin Fransa’da referanduma sunulacağını açıkladı.

İngiltere Başbakanı Tony Blair, dönem başkanı olarak hedeflerinin, Türkiye ile müzakerelerin başlatılması olduğunu ve bunu başardıklarını dile getirdi.

Almanya Başbakanı Gerhard Schöreder, Türkiye’ye 40 yıl önce verilen sözlerin yerine getirildiğine dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da bu gelişmeyle birlikte Türkiye’nin barış, refah ve demokrasi açısından pozitif bir güç olacağı belirtildi.

Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel ise düzenlediği basın toplantısında, Lüksemburg’da ülkesinin tutumundan ve alınan sonuçtan gurur duyduğunu belirterek, “Birliğin yeni üyeleri hazmetme kapasitesi kriterini, müzakere belgesine dahil ettirdik” dedi.

9- AB Dönem Başkanı İngiltere’nin Başbakanı Tony Blair ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında başkent Londra’da gerçekleşen görüşmede, AB-Rusya ilişkileri değerlendirildi.

5 EKİM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV televizyonunda AB süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Müzakere Çerçeve Belgesi’nin dengeli bir yol haritası olduğunu ve Türkiye’nin şimdi bu yol haritasını uygulamaya koyacağını belirten Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin liman ve havaalanlarını Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne açmasının mevcut koşullarda mümkün olmadığını ve AB’nin öncelikle KKTC’ye yönelik izolasyonları kaldırması gerektiğini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantı sonrası yaptığı açıklamada, 4 Ekim sabahı itibarıyla Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini, AB ile müzakereler çerçevesinde ilk taramanın “Bilim ve Araştırma” konusunda yapılacağını, daha sonra da kamu ihaleleri başlıklarının görüşüleceğini bildirdi. 

Bakan Çiçek ayrıca, Kredi Kartları Kanun Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını ve kısa sürede TBMM’ye gönderileceğini belirtti. 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük’ü kabulünde yaptığı açıklamada, AB sürecinde Parlamento’nun tamamen devre dışı kaldığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu’nda ‘AB Müzakere Çerçeve Belgesi’ne ilişkin bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Gül,  çerçeve belgesinin AB’yi bağlayan bir belge olduğunu kaydederek “Müzakereler bittikten sona katılım ortaklığı belgesi hazırlanacaktır. O belge her iki tarafı da bağlayan, altına imza atılacak hukuki bir belge olacaktır”  dedi. 

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, ‘AB Müzakere Çerçeve Belgesi’nde yer alan ve ‘Türkiye’nin AB üyesi ülkelerin uluslararası örgütlere katılımını veto edemeyeceğine’ hükmeden maddenin, AB Dönem Başkanı İngiltere ve Avrupa Konseyi ortaklığıyla yayımlanan deklarasyon sayesinde bir geçerliliğinin kalmadığını, hazmetme kapasitesi ifadesinin ise yeni bir unsur olmadığını ifade etti. 

Tan öte yandan, Türkiye ile Irak arasında yeni sınır kapısı açılmasına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü ve iki ülke arasında çok sayıda sınır kapısı açılabileceğini söyledi. 

6- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca ‘AB’ye Uyumun Tarım Sektörüne Etkileri’ konusunda yapılan açıklamada, AB’ye katılım sürecinin her iki tarafın da yüzde 100 kazanacağı bir süreç olmadığı vurgulanarak “AB üyeliğinin Türk tarım sektörü üzerindeki etkileri bakımından tozpembe bir tablo yaratmayacağını, ancak uzun vadede örgütlü, rekabet gücü yüksek ve sürdürülebilir bir tarım sektörünün oluşturulması bakımından önemli katkılar sağlayacağını söylemek mümkündür” denildi.

7- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında “AB Müzakere Çerçeve Belgesi’nin imzalanmasıyla Lozan Anlaşması sona erdiriliyor” dedi.  

8- İstanbul Sanayi Odası’nca (İSO)  yayımlanan raporda, sanayi üretimindeki yavaşlamanın kalıcı hale gelme riski taşıdığı konusunda uyarıda bulunuldu.

9- Türkiye’de bulunan Gürcistan Başbakanı Zurab Nohaydeli’nin temasları kapsamında, Türkiye Petrolleri A.O. (TPAO) ile Gürcistan milli petrol şirketi Saknovtobi arasında ikili teknik yardım ve işbirliği mutabakat zaptı imzalandı. 

10- Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Josep Borrel, KKTC’de Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Annan Planı temelinde, Kıbrıs sorununa en kısa zamanda çözüm bulmak hedefiyle üst düzeyde müzakerelere başlama çağrısı yaptı. 

Cumhurbaşkanı Talat da Kıbrıs meselesinin çözümü yönünde ortaya koydukları taahhütlere bağlı olduklarını belirterek “Müzakerelerin Annan Planı temelinde yeniden başlaması ve sorunun çözüme kavuşturularak Ada’nın yeniden birleştirilmesi için gereken her şeyi yapmaya hazırız” dedi. 

11- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Mısır’ın başkenti Kahire’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB ile tam üyelik müzakerelerine başlamasından memnuniyet duyduğunu belirterek, Türkiye’nin, AB’deki tek İslam ülkesi olması sayesinde, Hıristiyan dünyası ile Müslüman dünyası arasında önemli bir köprü vazifesi üstleneceğini söyledi.

6 EKİM 2005  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Dubai İnternational Properties şirketi arasında 5 milyar dolarlık ‘Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)’ anlaşması imzalanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, atılan bu adımın ardından, gerek dünyanın değişik ülkeleri, gerek körfez ülkeleri gerekse AB ülkelerinden çok ciddi yatırımların Türkiye’ye geleceğine inandığını belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, NTV televizyonuna ‘AB Müzakere Çerçeve Belgesi’ ve erken seçim konularında açıklamalarda bulundu.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye ile AB’nin 25 üyesi arasındaki Gümrük Birliği’nin fonksiyonel olduğunu ve malların serbestçe dolaşabileceğini söyledi.

Rehn ise Türklerin Avrupa’da serbest dolaşımının 2020’ye kadar ertelenebileceğini belirterek “O zaman Avrupa’nın işgücü piyasasına bakılıp belki de serbest dolaşım konusundaki bu erteleme kalıcı hale gelebilir” dedi.

Rehn daha sonra Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile ayrı ayrı görüştü.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyelerine Terörle Mücadele Yasa (TMY) taslağı hakkında bilgi verdi. Bakan Çiçek TMY’deki mevcut terör tanımında ‘cebir ve şiddet’ unsurunun çıkarılacağına ilişkin değerlendirmelerin doğru olmadığını belirterek, terörün tanımında değişiklik yapmayacaklarını bildirdi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı açıklamada, Vergi Daireleri Otomasyon Projesi ile oluşturulan veri tabanının, incelenecek mükelleflerin bilgisayar aracılığıyla merkezden tespitine imkan verdiğini kaydetti.

6- Resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’a giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, başkent Bakü’de Şehitler Hıyabani ve Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Orgeneral Özkök daha sonra Azerbaycan Meclis Başkanı Mürtüz Aleskerov ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Aliyev kabulde, ordunun yapılanmasında Türkiye’nin Azerbaycan’a desteğinin büyük önem taşıdığını söyledi.

7- Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Josep Borrell başkent Lefkoşa’da düzenlediği basın toplantısında, KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yaptığı temasları değerlendirdi. Borrell, Rum tarafının AB’ye üye olmasıyla Kıbrıs sorununun bir AB sorunu haline geldiğini ve çözüm sürecinin bütününde hazır bulunacağını belirtti. 

8- Uluslararası Af Örgütü tarafından hazırlanan raporda, Yunanistan’ın, azınlıkların, göçmenlerin ve sığınma talep edenlerin haklarını sürekli ihlal ettiği açıklandı.

9- İsrail Yüksek Mahkemesi, İsrail Ordusu’nun düzenlediği baskınlarda Filistinli sivilleri kalkan olarak kullanmasının yasadışı olduğuna karar verdi.

7 EKİM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Eyüp Belediyesi'nce düzenlenen ‘12. Eyüp Sultan Kitap ve Kültür Şenliği’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada ''Müzakere sürecini ülkemizde hazmedemeyenler olabilir. Ama ben inanıyorum ki milletimin kahir ekseriyeti bu müzakere sürecinin, Türk milleti ve Türkiye için her noktada bir açılımın en önemli adımı olduğunu fark etmiştir ve aklıselim buna evet demiştir'' dedi.

2- Türkiye’de bulunan AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’le birlikte Kayseri’ye giden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlenen ortak basın toplantısında ''Türkiye'de demokrasinin çok daha fazla yerleşeceği, reformların ve ekonomik kalkınmanın bütün hızıyla devam edeceği, hayat standartlarının değişeceği bir sürece giriyoruz'' dedi.

AB ile Türkiye ilişkilerinde yeni bir döneme girildiğini ve Türkiye’nin artık müzakerelerin yürütüldüğü ülke haline geldiğini belirten Rehn de bu gelişmelerin sonucunda AB kamuoyunun Türkiye'yi her zamankinden daha yakın takip edeceğini bildirdi. 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül NTV televizyonunun gündeme ilişkin sorularını yanıtlayarak, Gümrük Birliği’nin AB'nin 10 yeni üyesini kapsayacak şekilde düzenlenmesini öngören Ek Protokol’ün TBMM’den geçeceğine inandığını söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, KKTC’nin uzun vadeli su ihtiyacını karşılamaya yönelik hazırlanan su taşıma projesinin imza töreninde yaptığı konuşmada, KKTC’de tarım yapılabilecek alanın yalnızca yüzde 50’sinin kullanılabildiğini ve yüzde 8’inde sulu tarımın gerçekleştirilebildiğini belirtti.

5- CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen yaptığı açıklamada, AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Türkiye ziyaretindeki ana mesajın, Kıbrıs’la ilgili Ek Protokol’ün en kısa zamanda ve hiçbir kayıt konulmadan onaylanması istemi olduğunu söyledi.

6- 2005 Nobel Barış Ödülü, nükleer enerjinin güvenli ve barışçı kullanımı için harcadığı çaba nedeniyle Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradey’e verildi.

7- Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula  Plassnik, çalışma ziyareti için gittiği Rusya’nın başkenti Moskova'da İzvestiya gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa standartlarına çok yaklaştığını belirterek ''Bu süreç kuşkusuz çok uzun olacaktır. Ankara'nın daha çok reform yapması gerekiyor. AB'ye üye olmak için görüşmeler başladı, ancak kimse bu görüşmelerin sonuçlarını öngöremez. Her şeye rağmen, biz Türkiye'nin Avrupa'daki geleceğine inanıyoruz” dedi.

8- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos Rum televizyonlarından yayınlanan basın toplantısında, Müzakere Çerçeve Belgesi’nin bir parçası olarak AB tarafından yayımlanan deklarasyon temelinde Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni ‘de-jure’ olarak tanımak zorunda olduğunu öne sürdü.

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan İsviçre’nin başkenti Bern'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Kosova'nın bağımsızlık seçeneğini de içeren nihai statüsüyle ilgili görüşmelerin çok yakında başlaması için BM Güvenlik Konseyi'ne tavsiyede bulunacağını açıkladı.

10- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve İngiltere Başbakanı Tony Blair, başkent Paris'te bir araya geldiler. İki lider, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, yarının Avrupa’sı için uyumlu bir güç olmakta kararlı olduklarını bildirdiler.

11- Stan kasırgasının vurduğu Orta Amerika ülkeleri ve Meksika’da ölü sayısının 231’e yükseldiği bildirildi.     

8 EKİM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda görüşmesinden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ek Protokol’ün TBMM’ye getirilmesinin önce Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğini, zamanlama konusunda kararın daha sonra verileceğini söyledi.

Rehn de Türkiye’nin AB ile müzakere sürecinin uzun ve zor bir yol olacağını belirterek “Müzakere sürecinin ne kadar süreceği, Türkiye’nin reformları ne kadar hızlı bir şekilde uygulayacağına ve gerçekleştirebileceğine bağlı” dedi.

Ayrıca, ABD Başkanı George W. Bush’u AB sürecine 3 Ekim’deki katkılarından dolayı telefonla arayan Başbakan Erdoğan, Kıbrıs konusunda gelinen son noktayı aktararak, KKTC’ye uygulanan ambargonun kaldırılmasını istedi.

Öte yandan çeşitli açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Siirt’te halka hitap eden Başbakan Erdoğan, müzakerelerin başlamasının ‘tarihi bir başarı’ olduğunu belirterek, hedefi tam üyelik olan AB yoluna baş koyduklarını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in, Ek Protokol’ün onayı konusunda kendisine güvence verdiğini açıkladığı hükümeti, TBMM’nin iradesine ‘ipotek koymakla’ eleştirdi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kayseri Sanayi Odası’nın İSO 500’e giren sanayicilerine verilen plaket töreninde yaptığı konuşmada, vergi oranlarının yüksek olduğunu, ancak risk alamadıkları için bu oranları düşüremediklerini belirtti.

4- Balıkesir’in Manyas ilçesine bağlı Kızıksa beldesinde yaklaşık 1800 hindinin kuş gribinden öldüğü açıklandı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker yaptığı açıklamada, kuş gribi vakasının iki gün önce tespit edildiğini söyledi.

Ayrıca, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Balıkesir’de ortaya çıkan kuş gribine karşı ‘Tavuk Vebası Ulusal Acil Eylem Planı’nın devreye konulduğunu bildirdi.

5- Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün CHP’den ihraç edilmesi yönündeki işlemi iptal eden Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi, gerekçeli kararında, CHP’nin gerek kurultay gerekse disiplin soruşturması sürecinde demokratik kuralları göz ardı ettiğini belirtti.

6- Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) hazırladığı ‘Dış Ticaretin İç Yüzü Raporu’nda, Türkiye’nin 2004 yılında 63 milyar dolar olan ihracatının yalnızca 4 milyar dolarını ileri teknoloji ürünlerinin oluşturduğu belirtilerek, teknolojinin yakından izlendiği ancak üretilmediği, bunun bedelinin de dış ticaret açığı olarak ödendiği bildirildi.

7- Türkiye’de bulunan Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli İstanbul’da özel bir üniversite ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Gürcü İş Konseyi tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 3 Ekim süreciyle, artık AB ile sınır komşusu olduklarını düşündüklerini belirterek, Ocak 2006 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının Gürcistan’a girişlerinde vize zorunluluğunun kaldırılacağını söyledi.

8- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa BBC radyosuna verdiği demeçte, anayasanın halk oylamasına sunulmasına bir hafta kala Irak’ın iç savaş tehdidi altında bulunduğunu kaydetti.

9- Pakistan’da meydana gelen ve Hindistan ile Afganistan’da da hissedilen 7.6 büyüklüğündeki depremin çok sayıda can kaybına yol açtığı, yüzlerce köyün haritadan silindiği bildirildi. 

10- Guatemala’nın Panabaj köyünde, Stan kasırgasının yol açtığı su baskınları ve toprak kaymasında 400 kişinin öldüğü bildirildi.

9 EKİM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Siirt’te bir açılışta yaptığı konuşmada, bölgedeki köylere su ve yol götürebilecek ödenek sağladıklarını söyledi. Doktor açığını kapatmak için yeni formüller aradıklarını belirten Başbakan Erdoğan, “Sözleşmeli yasası çıkardık, ancak bu yasa bölgede işlemedi. Tekrar eski yönteme döndük. Mecburi hizmeti getiriyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra AK Parti İl Başkanlığı’na geçerek 2006 sonbaharında büyük kongreyi gerçekleştireceklerini belirtti. 

2- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, CHP milletvekillerinin soru önergesini yanıtlarken, özellikle savaş uçaklarına yönelik ‘teknoloji transferi’ konusunda yaşanan sıkıntılar üzerine Türkiye’nin kendi yazılımını yapmak için proje başlattığını açıkladı.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Aydın’ın Nazilli ilçesinde Sümer Tekstil Fabrikası’nın açılışında yaptığı konuşmada, AB ile gelinen son noktayı değerlendirdi. 

4- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari İngiliz Sunday Telegraph gazetesine verdiği demeçte, anayasa referandumundan ‘hayır’ çıkması durumunda ülkede kaos yaşanacağını belirtti. 

10 EKİM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti teşkilatı tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, AB’yi Kıbrıs’ta uygulanan tüm izolasyonları kaldırmaya çağırarak “KKTC’ye uygulanan tüm izolasyonları kaldırırsınız, ondan sonra da gelirsiniz bizden beklediğiniz, arzu ettiğiniz limanları, havaalanlarını alırsınız. Ama önce bunları kaldıracaksınız. Çünkü biz 24 Nisan’da ne dendiyse yaptık. Kuzey Kıbrıs halkı da yaptı. Öyleyse siz de sözünüzde durun” dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Balıkesir’in Manyas ilçesinde göçmen kuşlardan geldiğini tahmin ettikleri kuş gribi vakasına başka bölgede rastlamadıklarını ve olayın meydana geldiği yerin karantina altına alındığını söyledi.

Bakan Çiçek ayrıca, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın sivil toplum örgütlerine AB ile ilgili geniş kapsamlı birer anket gönderdiğini belirterek “Özellikle Avrupa kamuoyunun Türkiye’yi yakından tanıması ve müzakerelere katkı yapması açısından sivil toplum örgütlerine önemli roller düşmektedir” dedi.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Türk Hava Yolları (THY) ile özel havayolu şirketlerinin iç hat bilet ücretlerine yaptığı indirimin, ‘maliyet bazlı’ olup olmadığının inceleneceğini belirterek “Gerekirse, fiyatlara müdahale ederiz” dedi.

4- YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Başbakanlık’ta bir araya geldi. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Teziç, AB ile yürütülecek müzakerelerde ilk konu olan ‘Bilim ve Araştırma’ başlığının çok büyük problem oluşturmadan aşılacak bir süreç olduğunu söyledi.

5- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı  Doğan Cansızlar basına yaptığı açıklamada, uzun vadeli, uygun koşullu konut finansman sistemine (mortgage) ilişkin hazırlanan yasa taslağında, uluslararası rekabet avantajı sağlaması açısından konut kredisi faizlerinin gelir vergisi matrahından indirim öngördüklerini, ancak bunun uygun görülmemesinin, sistemin çalışmaması anlamına gelmediğini  belirtti.

6- DİE tarafından, ağustos ayı sanayi üretim endeksinin, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.3 oranında artarak, 134.2’yle bugüne kadarki en yüksek noktasına çıktığı açıklandı.

7- TÜSİAD tarafından Adana’da düzenlenen bir toplantıda konuşan Başkan Ömer Sabancı, eşsiz tarım potansiyeline sahip Türkiye’de tarımın bulunduğu noktanın iç açıcı olmadığını belirterek, bu durumun AB sürecinde sıkıntı yaratacağını söyledi.

8- AB Komisyonu, ‘kuş gribi’ nedeniyle, üye 25 ülkenin Türkiye’den ‘canlı kanatlı hayvan’ ve ‘kuş tüyü’ ithalatlarını durdurdu.

 9- Almanya'da Hıristiyan Demokrat Birlik  Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel'in Başbakan olması konusunda anlaşmaya varıldı. Merkel düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile koalisyon hükümeti oluşturma hususunda varılan anlaşmanın Birlik partilerinin (CDU/CSU) yönetim kurullarında onaylandığını, ayrıca Federal Meclis Başkanı’nı ve 6 bakanı kendilerinin belirleyeceklerini,  SPD’nin ise 8 bakanlık alacağını bildirdi.

11 EKİM 2005  

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, 3 Ekim’de Türkiye’nin çok önemli bir noktaya geldiğini, ancak en üst noktanın ‘müzakere eden bir ülke konumuna gelmek’ olduğunu vurguladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlaması ve özelleştirme uygulamalarına yönelik eleştirilere tepki göstererek “Kendi ülkesine ve devletine inancı zayıf olan bazılarının aksine Türkiye, küresel anlamda büyüyor” dedi.

 Başbakan Erdoğan öte yandan, Pakistan’da meydana gelen 7,6 şiddetindeki deprem nedeniyle bu ülkeye her türlü maddi ve manevi yardımın yapıldığını, kurtarma ekiplerinin ve yardım malzemelerinin gönderildiğini, Pakistan Başbakanı ile görüşerek taziyelerini ilettiğini de sözlerine ekledi. 

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Dubai Prensi Şeyh Maktum ile İstanbul’da imzalanan anlaşmanın hukuk ve ihale kurallarına aykırı olduğunu belirterek “İstanbul’un rantı hükümet eliyle paylaştırılıyor” dedi.

 4- Şair ve yazar Attila İlhan İstanbul’da yaşamını yitirdi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Meclis Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bakanlar ve siyasi parti genel başkanları birer başsağlığı mesajı yayımladılar. 

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kosova temasları çerçevesinde yaptığı açıklamada, Gümrük Birliği Ek Protokolü’nün onayıyla ilgili TBMM’de belli bir prosedür bulunduğunu söyleyerek “Önümüzde acil böyle bir konu yok. AB süreci daha kolay geçebilirdi. Ancak yapılması gerekenler son üç yılda yapıldı” dedi.

6- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Orta Asya temaslarının ilk durağı olan Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e gitti.

     12 EKİM 2005

1- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile katıldığı, AK Parti İstanbul İl Teşkilatı tarafından “Kapılar açılıyor medeniyetler buluşuyor” sloganı ile İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye için imtiyazlı ortaklık seçeneğinin tamamen ortadan kalktığını belirterek, müzakere sürecinde Türkiye’ye eşlik edeceklerini söyledi. 

Başbakan Erdoğan da “Medeniyetler ittifakı olmadan AB bir dünya gücü haline gelemeyecektir. Türkiye’nin AB’ye üyeliği hem medeniyetleri buluşturacak, hem de dünyaya barışı getirecektir” dedi. 

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında, AB müzakere sürecine ilişkin bilgi verdi. Bakan Babacan, müzakerelerin AB Genel Sekreterliği (ABGS), Dışişleri Bakanlığı, DPT, Başbakanlık Müsteşarlığı ve AB Daimi Temsilciliği ortaklığında yürütüleceğini açıkladı.

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AB Savunma Bakanları Gayriresmi Toplantısı’na katılmak üzere İngiltere’ye gitti. 

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, Ağustos 2003 yılında başlayan Bölgesel Hava Taşımacılığı Projesi’nin başarıya ulaştığını, ayrıca kara ve deniz taşımacılığında olmayan ÖTV ve eğitime katkı payı vergilerinin, hava taşımacılığından da kaldırıldığını söyledi. 

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de ilk kez görülen kuş gribi hastalığının kontrol altında olduğunu ve bir başka yerde görülmediğini söyledi.  

6- Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, SSK ve Bağ-Kur ile Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanlığı yetkilileri arasında, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde imzalanan protokole göre, SSK ve Bağ-Kur’lu hastalar ile yeşil kart sahipleri askeri hastanelerden sağlık hizmeti alabilecek. 

7- Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattındaki petrolün Gürcistan’a gelişi nedeniyle, ülkenin doğusundaki Gardaban kentinde düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili,  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Sezer ‘altın bir zincir’ olarak değerlendirdiği hattın, Batı pazarlarının Hazar Bölgesi petrollerine doğrudan erişimi açısından stratejik değer taşıdığını ve enerji güvenliğinin tüm ülkelerin işbirliği anlayışı içinde çözüm aramalarını gerektiren küresel bir problem olduğunu söyledi. 

 Saakaşvili de Gürcistan’ın güçlü komşulara ihtiyacı olduğunu belirterek “Türkiye sadece büyük bir ülke değildir. Aynı zamanda bizim en büyük ortağımızdır” dedi. 

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BM Güvenlik Konseyi’nin Kosova’nın nihai statüsü konusunda karar alacağı 24 Ekim öncesi yaptığı Priştine-Belgrad temasları kapsamında, Sırbistan-Karadağ Dışişleri Bakanı Vuk Draskoviç’le bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ikili ilişkilere ve ortak kültüre değinildi. İki ülke arasında ‘Çifte Vergilendirilmenin Önlenmesi ve Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ imzalandı.

Draskoviç, Belgrad’ın Kosova’ya ilişkin pozisyonu konusunda “1999’un öncesine dönülemez. Otonomiden fazla, bağımsızlıktan az bir statü olabilir” değerlendirmesinde bulundu. Kosova konusunda BM sürecini desteklediklerini belirten Başbakan Yardımcısı Gül de “Kosova’da sorunun barışçı çözümünden, azınlıkların hakça temsil edildiği bir yapıdan yanayız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül daha sonra Sırbistan-Karadağ Cumhurbaşkanı Svetozer Maroviç, Sırbistan Başbakanı Voyislav Koştunitsa ve Karadağ Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Miodrag Vlahoviç  ile bir araya geldi. 

9- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani düzenlediği basın toplantısında, Irak’ta Şii ve Kürtlerden oluşan koalisyon hükümeti yetkilileriyle önde gelen Sünni grupların yetkilileri arasında yapılan görüşmede, anayasa değişikliği konusunda anlaşma sağlandığını bildirdi. 

10- Orta Asya temasları çerçevesinde Pakistan’ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice,   başkent İslamabad’da  Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Başbakan Şevket Aziz ve diğer yetkililerle bir araya geldi. Rice görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Pakistan’da gerçekleşen depremden dolayı felaketzedelere gönderilen yardımın artırılacağını söyledi. 

  13 EKİM 2005  

1- Ankara’nın başkent oluşunun 82. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

     Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer gün dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Ulaştığı düzey ile dünyanın seçkin başkentleri arasında yerini alan Ankara, laik, demokratik, çağdaş cumhuriyetin simgesi olma görevini sonsuza kadar sürdürecektir” dedi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Meclis başkanlarının güvensizlik önergesiyle düşürülebilmesi yolunun açılması için bir iç tüzük değişikliği önerisi hazırladıklarını bildirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonundaki ‘Tarafsız Bölge’ programında, partisinde yaşanan istifalar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener TBMM’de yaptığı açıklamada, Meclis’e gitmesi beklenen ve kredi kartının kullanımına ilişkin esasları düzenleyen kanunun geçmişe yönelik bir düzenleme içermediğini söyledi. 

5- CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Özcan ile İstanbul Bağımsız Milletvekili Göksal Küçükali Anavatan Partisi’ne katıldılar. Anavatan Partisi, bu katılımla TBMM’de grubu bulunan 3. parti oldu.

6- 2005 Nobel Edebiyat Ödülü, İngiliz oyun yazarı Harold Pinter’e verildi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan  ‘20-G Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere Çin’in başkenti Pekin’e gitti. Bakan Babacan Pekin havaalanında Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantının gündemindeki konuları ‘küresel ekonomideki gelişmeler, Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin son durumu, dünyadaki demokratik hareketler ve göçler ile Dünya Bankası ve IMF’nin geleceği’ olarak bildirdi.

8- AB Komisyonu tarafından, Türkiye’de kümes hayvanlarında tespit edilen kuş gribinin, insanlar için ölümcül olan H5N1 tipi olduğu açıklandı.

14 EKİM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısı sonrasında düzenlediği basın toplantısında, Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın kuş gribiyle ilgili tüm tedbirleri aldığını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca bir soru üzerine, Sakal-ı Şerif olayının kendisi ile Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un dışında bir olay olduğunu belirtti.  

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener düzenlediği basın toplantısında, İmar Bankası’na el konulmadan bir ay önce hazine bonosundan mevduat hesabına dönenlere yönelik ödeme yapılmasını içeren Bakanlar Kurulu kararının yakında çıkacağını bildirdi. Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, gazetecilerin bütçe rakamlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Çevre ve Orman Bakanlığı, kuş gribi nedeniyle tüm kanatlı yaban hayvanlarının avını, ülke genelinde ikinci bir emre kadar yasakladı.

4- CHP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) tarafından yayımlanan bir bildiride, son dönemde parti içindeki bazı muhalif milletvekillerinin partinin AB politikasına yönelik eleştirilerine yanıt verildi. CHP’nin AB konusunda başından beri eşit katılımı savunup ‘teslimiyetçiliğe hayır’ dediği belirtilen bildiride, basında çıkan haber ve yorumların doğru olmadığı kaydedildi.

5- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, partisinin grup kurması üzerine milletvekilleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında “Artık TBMM’de 3. ve özgün bir ses var. Tek seslilik dönemi bitti” dedi.

6- YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, AB ile eğitim alanında yürütülecek müzakerelerde TÜBİTAK yönetiminin de yer almasının kendilerini rahatsız ettiğini ifade ederek “Türk bilim ve araştırma ekibi, Brüksel’de kendini hukuki sakatlıkla temsil etmemeli” dedi.

Öte yandan Üniversitelerarası Kurul, AB müzakereleri kapsamında tarama sürecinde görev yapacak ekibi belirledi.

7- DİSK tarafından, dünyada ve Türkiye’de yaşanan gelişmeleri, solun genel durumunu ve geleceğini tartışmak için düzenlenen toplantı Bolu’da başladı.

     Başkan Süleyman Çelebi, solun güçlendirilmesi konusunda büyük çaba harcandığını belirterek “Türkiye’nin umudunu yeşertmek istiyoruz” dedi.

8- Hakkari ve Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, teröristlerce düzenlenen saldırılarda bir astsubay ile bir er şehit oldu.

9- Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Oğuz Şeren İstanbul’da yaşamını yitirdi.

10- Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Dick Thompson, kuş gribi mikrobunun görüldüğü Türkiye ve Romanya’da yetkililerin gerekli tedbirleri tam zamanında uygulamaya koyduklarını açıkladı.

11- AB Komisyonu, kuş gribine karşı mücadele konusunda Türkiye ve Bulgaristan’ın destek istediğini, bu desteğin sağlanması için temasların sürdürüldüğünü bildirdi.

12- BM’nin, sadece barış koruma operasyonları için 2004 yılı sonu itibariyle 2.5 milyar doların üzerinde borçlandığı bildirildi.

13- Fransa’da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, başkent Paris’te Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile görüştü. Rice, görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında, uluslararası toplumun Suriye’den, BM’nin 1559 sayılı kararına tamamen uymasını beklediğini kaydetti.

14- Rusya’ya bağlı Kabartay Balkar Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’te dün Çeçenlerle Yarmuk cemaatine bağlı teröristlerin düzenlediği baskınlarda, yaklaşık 100 kişinin öldüğü bildirildi.

15 EKİM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da özel bir alışveriş merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, ülkede yatırım yapılmasını sağlamak için dünyanın bütün girişimcileriyle görüşebileceğini belirterek “Çünkü ülkemi pazarlamakla mükellefim. Bunu her ülke başbakanı yapıyor” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener 5. Ankara Kitap, Kültür ve Sanat Fuarı’nın açılışında, gazetecilerin ‘Mortgage’ sistemiyle ilgili sorularını yanıtladı. Sistemin tüketici açısından hiçbir olumsuz yönü olmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Şener, vatandaşın ister değişken ister sabit faizle kredi kullanabileceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, tasarıda imza sürecinin de tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye-AB ilişkilerindeki en önemli gerginlik alanının tarımsal uyum olacağını söyledi. Türkiye ile AB’nin tarımsal yapısına ve üretimine ilişkin rakamların bazen 4-5 misli farka ulaştığını belirten Ağar, aradaki uçurumun kapanması için AB’nin, yıllık 11.3 milyar euro kaynak transfer etmesi gerektiğini, buna rağmen 2004-2006 yılları arasında Türkiye’ye yapılan yardımın sadece 1 milyar euro olduğunu kaydetti.

4- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın parti meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, halkın müzakere sürecini daha iyi anlayabilmesi için ‘AB İzleme Platformu’ kuracaklarını bildirdi.  

5- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı yazılı açıklamada, ÖSYM’nin YÖK’ten ayrılmasının bütün sınavları şaibeli duruma getireceğini belirterek, AK Parti’nin işbaşına geldiği günden beri devletin kurumlarını ve kadrolarını ele geçirmek için çaba gösterdiğini söyledi.

6- British  Council, Avrupa Reform Merkezi ile Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nca düzenlenen ‘AB-Türkiye İlişkileri: Müzakerelerin Başlamasının Ardından’ konulu 2. Boğaziçi Konferansı İstanbul’da yapıldı. Avrupa Reform Merkezi Direktörü Charles Grant konferansta yaptığı konuşmada, Avrupa’da dış politikanın bir sorun alanı olmadığını belirterek “Çıkan sonuca bakarsak, ortak savunma ve güvenlik politikası büyük sorunlar doğuracak bir alan değil”  dedi.

7- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Rusya’nın başkenti Moskova’da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la bir araya geldi. Görüşmenin ardından Lavrov, İran’ın nükleer enerji edinme ve uranyum zenginleştirme hakkını desteklediklerini açıkladı. Rice ise “Bu bir hak meselesi değil. NPT sadece haklar değil, yükümlülükler de getiriyor. Sorun, İran’daki yakıt üretiminin güvenilir olup olmadığı” dedi.

16 EKİM 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda AB olmazsa Türkiye’nin yaşam şansının olmadığı yönünde bir hava yaratılmak istendiğini belirtti.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, G-20 Hazine Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı için gittiği Çin’de yaptığı açıklamada “3 Ekim sadece Avrupa ve Türkiye için değil, dünya için dönüm noktası. Bunun ekonomik sonuçlarını alacağız”  dedi.

3- AB Komisyonu’nun Türkiye ve Hırvatistan’dan sorumlu Genel Müdürü Pierre Mirel Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Türkiye ile müzakerelerin durmasına ve askıya alınmasına neden olabilecek tek siyasi konunun şu an için Kıbrıs meselesi olduğunu söyledi.

4- İran İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi, ülkesinde meydana gelen patlamalar için İngiltere’yi suçlayarak “Güvensizlik yaratmaya yönelik olaylar sınır ötesinden yönlendiriliyor” dedi.

17 EKİM 2005

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, Kurul’da 2006 Bütçe Kanun tasarılarının ele alındığını belirterek, Türk Ticaret Kanunu ve Özel Okullar Kanunu’nu kökten değiştiren bir tasarının imzaya açıldığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Fransa’da sözde “1915 yılında Asuri-Keldanilere karşı Osmanlı İmparatorluğu tarafından gerçekleştirilen soykırım mağdurları” anısına dikilen anıtın açılışıyla ilgili olarak “Bir devleti soykırım gibi insanlığa karşı işlenebilecek en ağır suçla asılsız itham edenler, bu ciddiyetsiz davranışlarıyla ancak kendilerini küçültmektedirler” denildi.

3- CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanmasını gerektirecek bir durum olmadığını belirterek “Bunların ardında, üniversitelerle ve rektörlerle savaşmanın siyasi gölgesi bulunuyor. İhaleye fesat karıştırma iddiasıyla tutuklama geçerli olsa, şu anda kabinenin yarısının tutuklanması gerekiyor” dedi.

4- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk Habertürk televizyonunda yayınlanan bir programda, milletvekillerinin TMSF’nin uygulamaları hakkında verdikleri soru önergeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

5- Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Sener Akkaynak Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, AB’nin kamu ihale pazarını Türk firmalarına açmasının söz konusu olmadığını söyledi.

6- Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı; AB süreci, makro ekonomi, sivil toplum kuruluşları ve özelleştirmeyle ilgili konularda Sabah gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

7- Ege Bölgesi’nde, merkezi İzmir’in Seferihisar ilçesi açıkları olan 5.6-5.7 ve merkezi Urla ilçesinin Uzunkuyu açıkları olan 5.9 büyüklüğünde üç deprem oldu.

8- AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer partisinden istifa etti.

9- Türkiye’de bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Askeri Komitesi Başkan Yardımcısı Orgeneral Xu Caihou, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök tarafından kabul edildi.

10- İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Peter Westmacott, Edirne’de Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘AB ve Türkiye’ konulu konferansta yaptığı konuşmada “Görüşmeler oldukça zor olacak. 10 yıl içinde Türkiye tam üyeliğe geçebilir, ancak bu süre içinde AB ülkelerinin Türkiye’ye alışması gerekiyor” dedi.

11- Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, müzakere sürecinin her şeyin sonu değil tam tersine başlangıcı niteliğinde olduğunu belirterek, uzun ve zorlu bir sürecin kendilerini beklediğini söyledi.

12- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso İsveç’in başkenti Stockholm’de gazetecilere yaptığı açıklamada, kuş gribinin, Türkiye ile Romanya’nın AB’ye üyelik müzakerelerini etkilememesi gerektiğini söyledi.

18 EKİM 2005 

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Başbakanlık kontenjanından YÖK üyesi iken görev süresi dolan Prof. Dr. Aybar Ertepınar’ı Cumhurbaşkanlığı kontenjanından açık bulunan YÖK üyeliğine,  Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve  M. Emin Kuz’u da açık bulunan üyeliklere atadığı belirtildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD’den Kuzey Irak’taki terörist unsurlarla etkin mücadele edilmesini istediklerini kaydederek “Türkiye bugüne kadar bu konuda sabırlı ve dirayetli bir tavır içerisinde oldu. Ancak her gün başka bir ilimizde, şehit cenazesi kaldırılırken, Türkiye’den artık kimse sabır isteme hakkına sahip değildir” dedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’ya ilişkin Türk ve Amerikalı yetkililer arasındaki görüşmelerin sürdürüldüğünü belirterek “PKK terörist bir örgüt ve biz elbette terörizme karşı ortak savaşımızda Türk hükümetinin yanındayız” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB ile tam üyelik içermeyen, Güney Kıbrıs’ın fiilen ve hukuken tanınması sonucunu doğuracak bir ilişkiye sevinemeyeceğini belirterek, gerçekleri örtmenin mümkün olmadığını gören bazı çevrelerin “CHP’yi suçlayarak, karıştırarak, etkisizleştirme” çabası içerisinde olduğunu ileri sürdü.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Finlandiya temasları dönüşü Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış’ın “limanların Rum Kesimi’ne açılmasına” ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine “Ada’daki bütün kısıtlamaların, limanlar da dahil, bir anda hep beraber kaldırılmasını teklif ediyoruz zaten” dedi. 

Öte yandan Türkiye’de bulunan Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile görüşen Başbakan Yardımcısı Gül basın mensuplarına yaptığı açıklamada, nüfus bakımından küçük olmasına rağmen özellikle finans sektöründe AB’nin en müreffeh ülkelerinden biri olarak nitelediği Lüksemburg ile ilişkilerin iyi olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Asselborn ise AB’nin Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini başlatmasında ekonomik ve bölgesel unsurların etkili olduğunu ifade etti.

5- Danıştay, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “şahsına yönelik suikast girişiminde bulundukları” iddiasıyla MİT eski müsteşarları Sönmez Köksal, Şenkal Atasagun ile Mehmet Eymür ve Kaşif Kozinoğlu hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın soruşturma izni vermeme kararını kaldırdı.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) “parayla iş yaptıkları gerekçesiyle” Van Vergi Mahkemesi Üyesi Gündüz Avcı, Diyarbakır İdare Mahkemesi Üyesi Kemal Türk ve Elazığ İdare Mahkemesi Üyesi Yunus Baran hakkında meslekten ihraç kararı verdi.  

7- KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sonay Adem yaptığı açıklamada, yasal izinler haricinde kayıt dışı işçi sayısındaki artış üzerine Türk vatandaşlarının çalışma izinlerini durduran yeni bir karar alındığını bildirdi.

19 EKİM 2005  

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Radikal gazetesindeki değerlendirmesinde, AB ve Kürt politikaları nedeniyle partisine yöneltilen “CHP sosyal demokrat ve sol parti değil” eleştirilerini yanıtlayarak, aydın ve köşe yazarlarına CHP dışında arayışları varsa kendi partilerini kurmalarını söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan haftalık basın toplantısında, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı başlattığı Nikiforos tatbikatıyla ilgili bir değerlendirme yapacağını belirterek “Bu konuda atacağımız adımları, önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz” dedi. Tan, Rum Kesimi’nin Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik AB içinde bir uzmanlar grubu kurulması önerisi hakkında da “Bizim açımızdan hiçbir değeri yok” açıklamasında bulundu.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, çeşitli üniversitelerin rektörlerinden oluşan bir heyet ile görüşmesinin ardından basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanmasıyla ilgili olarak kendisine yapılan ziyaretin bir gösteri havasında olduğunu belirterek “Bu ülkede herkesin yargıya güvenmesi gerekir. Onların yargı bağımsızlığına saygılı olmalarını beklerdim” dedi.

4- TBMM Genel Kurulu’nda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in bir kez daha görüşülmek üzere iade ettiği Bankacılık Yasası, değişiklik yapılmadan kabul edildi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada, yeni Kamu Personel Reform Yasa tasarısıyla hükümetin anayasaya aykırı düzenlemeler peşinde olduğunu ileri sürerek “İki milyon memurun yarısı sözleşmeli hale getirilerek, partizanca tasarruflar için zemin hazırlanıyor” dedi.

 6- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, partisinin TBMM’deki ilk grup toplantısında yaptığı konuşmada, ‘milli merkezde’ olduklarını ve yapıcı bir muhalefet anlayışıyla hareket edeceklerini söyledi.

 7- YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın çete suçlamasıyla tutuklanması hakkında yaptığı açıklamada “Rektör Yücel Aşkın’a sahip çıkmakta kararlıyız. Aşkın’a sahip çıkmak, Cumhuriyete sahip çıkmakla eş anlamlıdır” dedi.

Rektörler Komitesi Toplantısı’nda Teziç’in okuduğu ortak bildiride de “Tutuklama işleminin ve rektöre karşı amacı aşan tavır ve davranışların haklı olarak kamuoyunda ve yükseköğretim camiasında, AB ile yükseköğretim müzakerelerinin başlayacağı bu günlerde büyük bir infiale neden olduğu” vurgulandı.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TOBB Özel Sektör Müzakere Meclisi’ni tanıttığı basın toplantısında, 48 sektörde Türkiye Sektör Meclisleri oluşturduklarını ve bunların bünyesinde yer alan çalışma gruplarının, tarama süreciyle çalışmalarına başlayacağını açıkladı.

9- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu resmi ziyaret için gittiği Rusya’nın başkenti Moskova’da, İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev ile bir araya geldi. Görüşmede, uluslararası terörizm ve uluslararası suç örgütleriyle mücadelede işbirliği konuları ele alındı.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Belçika’nın başkenti Brüksel’de, İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ile Belçika İstihdam Bakanlığı tarafından düzenlenen “Yaşlanma ve İstihdam Politikaları” konulu forumda, Türkiye’nin çok önemli fırsatlar sunan genç bir nüfusa sahip olduğunu ve AB ile müzakerelerin tamamlanması beklenen 2020 yılında Türkiye’nin nüfusunun yüzde 70’inin çalışma yaşı sınırları içinde bulunacağının öngörüldüğünü belirterek “Bu hem ülkemiz, hem de bulunduğumuz coğrafya için bir fırsattır” dedi.

11- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, ABD’nin başkenti Washington’da Başkan George W. Bush ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB sürecini ele aldıkları görüşmede, Bush’un Türkiye’nin üyeliğine destek verdiğini belirterek “Biz de Türkiye’ye adil bir şans vereceğiz. Ben Türkiye’nin günün birinde tam üye olacağını ümit ediyorum” dedi.

Barroso ayrıca, AB’nin sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiği ve genişlemenin nerede sınırlandırılacağı yönündeki bir soru üzerine “Önemli olan istikrar ihraç edebilmek. İşte bu yüzden Türkiye’ye ihtiyacımız var. Yoksa Avrupa’nın sınırları çok katı çizilmiş değil” yanıtını verdi. 

12- Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile 7 eski yetkilinin yargılanmasına, başkent Bağdat’taki Irak Özel Mahkemesi’nde başlandı. Saddam Hüseyin yaptığı konuşmada, mahkemeyi tanımadığını ve Irak Devlet Başkanı olarak anayasal haklarını koruduğunu söyledi.

20 EKİM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, deprem felaketinin ardından Türkiye’de toplanan yardımı teslim etmek üzere Pakistan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanmasının ardından YÖK Genel Kurulu tarafından yayınlanan bildiri ve olayın “komplo” olduğu iddialarına yönelik olarak, herkesin görevini bilmesi gerektiğini, bunun ülke için hayırlı olacağını söyledi.

2- TBMM Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bir kez daha görüşülmek üzere geri gönderilen “Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde klinik şefi ve şef yardımcılığı kadrolarına profesör ve doçent atamayı öngören” yasayı değişiklik yapmadan kabul etti.

3- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine verdiği brifingde, son 50 yılın en yüksek büyüme rakamlarına ulaşıldığını, yabancı yatırımların 20 yılın özelleştirme gelirlerinin iki katını geçtiğini belirterek, bu gelirlerin dikkatli kullanılması gerektiğini ve enflasyonun yıl sonu hedeflerini tutacağını açıkladı.

4- Rekabet Kurumu, TCDD’ye ait İskenderun Limanı’nın 36 yıllığına işletme hakkının Akfen Grubu’na verilmesine dair Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) izin başvurusunu, söz konusu coğrafyada tekel oluşturulabileceği gerekçesiyle onaylamadı.

5- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk İstanbul’da yaptığı açıklamada, Telsim konusunda Motorola şirketi ile bir problem bulunmadığını, görüşmelerin devam ettiğini ve tamamlama aşamasında olduklarını bildirdi.

6- CHP Ağrı Milletvekili Naci Aslan partisinden istifa etti.

7- Türkiye’de bulunan Romanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dr. Eugen Badalan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ü ziyaret etti.

8- Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) Hıristiyan Demokrat Partilerin oluşturduğu Avrupa Halk Partisi’nin (AHP), Ortodoks Kilisesi ile birlikte İstanbul’da düzenlediği 9. Diyalog Toplantısı başladı. AHP Başkanı Hans-Gert Poettering yaptığı konuşmada, Ruhban Okulu’nun bir an önce açılmasını isterken, Fener Rum Patriği Bartholomeos, okulun açılması konusunda siyasi iradenin bulunmadığını belirtti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli ise okulun açılmasının Lozan’a, Anayasa ve yasalara aykırı olduğuna dikkat çekerek, bunu çözmeye çalıştıklarını söyledi.

9- Türkiye’nin AB ile müzakerelerinin ilk adımı olan tarama süreci, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan toplantı ile başladı. Türkiye ve Hırvatistan’dan heyetlerin yer aldığı çalışmada “bilim ve araştırma başlığı” içerisinde yer alan müktesebatın AB ile uyumu değerlendirildi.

10- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kapatılan Demokrasi Partisi (DEP) milletvekillerinin Türkiye aleyhine yaptıkları şikayet başvurusunu haklı bularak, 36 bin 37 Euro maddi tazminat cezasına hükmetti.

11- BM Genel Sekreteri Kofi Annan yaptığı açıklamada, Pakistan’da meydana gelen depremin ardından uluslararası yardımların yetersiz kaldığını belirterek, onbinlerce insanın yaşamının tehlikede olduğunu bildirdi.

12- Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), ‘Dünyada Basın Özgürlüğü Yıllık Raporu’nu yayımladı. Raporda, ilk sıraları Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İzlanda, Norveç ve Hollanda paylaşırken, Türkiye 98. sırada yer aldı.

13- Azerbaycan’da, Devlet Başkanı İlham Aliyev tarafından görevden alınan Ekonomik Kalkınma Bakanı Ferhat Aliyev ve bazı üst düzey görevlilerin, darbe girişiminde bulundukları gerekçesiyle tutuklandığı bildirildi.

21 EKİM 2005

1- AB’ye uyum amacıyla anayasanın bütçe sistemiyle ilgili hükümlerinde değişiklik öngören öneri, TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. 

2- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı yazılı açıklamada ''TBMM'ye sunulan 3 yıllık bütçe tasarısında bütün yükün yine tüketiciye bindirildiği görülmektedir. Bu da dar gelirli yurttaşlarımızın önümüzdeki 3 yıl içinde de sıkıntılarının artacağını göstermektedir'' dedi.

3- Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Hazine yardımı ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı’na dava açan SHP’nin itirazlarını haklı buldu.

4- İzmir’de 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

5- Gazeteci Hüsnü Turcan, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

6- Alman Hıristiyan Demokrat Parti  (CDU) ve Avrupa Parlamentosu (AP) Üyesi Renate Sommer, Fener Rum Patrikhanesi ile AP Hıristiyan Demokratlar-Avrupa Demokratları Grubu'nun, İstanbul'da devam eden ‘Genişlemeyi Mümkün Kılacak Avrupa Dayanışma ve İşbirliği için Temeller’ başlıklı uluslararası konferansın tartışma bölümünde; ''Türkiye'nin AB'ye üyeliğini istiyoruz'' denildiğini hatırlatarak ''Hayır, tam olarak böyle değil. Hepimiz iyi komşuluk istiyoruz, ama hepimiz Türkiye'nin tam üyeliğini istemiyoruz'' dedi.

7- Pakistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Şevket Aziz ile görüşmesinin ardından, depremden en fazla etkilenen Keşmir Bölgesi’ndeki Muzafferabad kentini ziyaret etti. Başbakan Erdoğan burada basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, büyük bir felaketin yaşandığını ve Türkiye'nin kardeşliğini göstermesi gerektiğini ifade etti.

8- NATO, Güney meydana gelen depremin en fazla zarar verdiği ülke olan Pakistan’a geniş kapsamlı yardımda bulunmayı kararlaştırdı. Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer Belçika’nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada, NATO üyesi ülkelerin Pakistan'a yardım çabaları kapsamında yüzlerce mühendis,  doktor ve diğer askeri personeli bölgeye göndereceğini söyledi.

Öte yandan Pakistan Devlet Başkanı Pervez  Müşerref  BBC'ye verdiği demeçte, depreminin ardından yabancıların yeniden inşa çalışmaları için vaat ettiği yardım miktarının tümüyle yetersiz  olduğunu açıkladı.

22 EKİM 2005

1- Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu’nun 13. Genel Kurul Toplantısı’na katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın başına gelenlerin, bugün adaleti yönetenlerin adaleti sarsmakta ve siyasallaştırmakta olduklarının göstergesi olduğunu belirterek “Ortaya çıkan tablo ibretliktir” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Başbakanlık’ta düzenlediği değerlendirme toplantısında, yeni bütçenin, 2007–2008 hedeflerinin belirlenerek, TBMM’ye sevk edildiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener, bütçenin popülizmi ifade etmeyen, mali disiplini her şeyden öne alan, açığın en aza indiği ve fazla veren mali yılı içerdiğini bildirerek, Meclis’e sunulan çalışmanın asla seçim bütçesi olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Şener ayrıca, 1994 yılından bu yana ekonominin ilk kez 5 yıl üst üste büyüdüğünü belirterek, Türkiye’nin artık 5 bin doların üzerine çıkan milli bir gelire sahip olduğunu ve bu yılın bütçesinde ilk defa kamu dengelerinin fazla verdiğini kaydetti.

3- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İzmir’de meydana gelen depremin ardından incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti. Yetkililerden oluşan zararla ilgili bilgi alan Bakan Aydın gazetecilere yaptığı açıklamada, evleri zarar gören vatandaşların rahat edebilecekleri mekanlara taşınmaları için yardım edeceklerini söyledi.

4- YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığındaki rektörlerden oluşan heyet, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanmasının ardından konuya ilişkin bilgi almak amacıyla Van’a gitti. Teziç, uçakta gazetecilerin Rektörler Komitesi’nin tavrının yargıya müdahale olarak eleştirilmesine ilişkin bir sorusu üzerine “Yargıyı hedef alan herhangi bir açıklamamız yok. Kendi yetki alanımız içerisinde olan bir konuyu hukuken çözme girişiminde bulunduk” dedi.

Teziç ve YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Aybar Ertepınar Van’da Vali Niyazi Tanılır ve Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Selahattin Uğurlu ile görüştü. Daha sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Rektörler Komitesi toplantısına katılan Teziç burada yaptığı açıklamada ise “Bir rektörün, belirsizlikler içinde tutukluluk halinin devamı bizi üzüntüye boğmuştur” dedi.

5- Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev’in daveti üzerine başkent Moskova’da bulunan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu düzenlediği basın toplantısında, uluslararası organize suçlar, ekonomik suçlar ve uyuşturucu kaçakçılığıyla yasadışı göç alanında ortak mücadele konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi. Bakan Aksu ayrıca, terör örgütü PKK-Kongra-Gel’in Rusya’da terörist örgütler listesine alınmasını istediklerini belirterek, muhataplarının konunun dikkatle inceleneceği sözünü verdiğini söyledi.

23 EKİM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Teşkilatı’nda üniversiteli gençlerle bir araya geldi. Başbakan Erdoğan,  gençlerin Türkiye’nin en büyük gücü ve potansiyeli olduğunu belirterek “Ben bu ülkenin gençliğine güveniyorum” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal AB ile ilişkiler ve Kıbrıs sorununa ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, AB ile ilişkilerde daha önce ön koşul olarak kabul edilmeyen Kıbrıs sorununun, artık ön koşul haline getirildiğini belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) ilişkin soru önergesini yanıtlarken,  KPSS’ye katılan 1 milyon 731 bin 759 adaydan 46 trilyon alındığını kaydederek, elde edilen paranın ne kadarının KPSS için harcandığını belirlemenin mümkün olmadığını söyledi.

4- Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından hazırlanan ‘Su Raporu’nda, AB’nin, Fırat ve Dicle suları ile bölgedeki barajların uluslararası yönetime bırakılmasını istediği belirtildi.

5- Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Valinakis, Fileleftheros gazetesine verdiği demeçte “Bir zamanlar Kıbrıs’ta çözümün Ankara’dan geçtiğini söylüyorduk. Bugün Türkiye’nin AB üyeliği Lefkoşa’dan geçiyor” dedi.

24 EKİM 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, BM’nin 60. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, dünyada değişen tabloya karşın BM’nin uluslararası barış, istikrar ve güvenliğin sağlanmasında yaşamsal rol oynamaya devam ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için adaylığını açıklamış olan Türkiye’nin bu göreve seçilmesi durumunda, BM’nin hedefine ulaşması yönünde etkin katkılarda bulunacağına inandığını belirtti.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, yeni Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi’nin uygun bulunarak, bu konudaki tavsiye kararının Bakanlar Kurulu’na bildirilmesine karar verildiği belirtildi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Lalahan ilçesinde bir ilköğretim okulunun açılışında yaptığı konuşmada, okulun modüler sistemle inşa edildiğini, eğitimdeki derslik açığının kapatılmasında bu yöntemin kullanılacağını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, parti kurultayının kasım ayında yapılacağını belirterek “Kurultay sonrası Türkiye’de seçim çalışmalarını başlatacağız. Doğal olarak 2006 yılı Türkiye için seçim yılı olmalıdır” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun,  İstanbul’da düzenlenen Türkiye Enerji Forumu’nda yaptığı ‘Rekabet Edilebilir Bir Sanayi için Enerjide Yenilikler’ konulu konuşmada “Ülkemizde sanayinin kullandığı elektrik enerjisi fiyatı, OECD ülkeleri ortalamasından oldukça yüksektir. Söz konusu fiyat ortadan kalkmadıkça, sanayicilerimizin üretim maliyetleri yönünden yurtdışındaki rakipleriyle rekabette zorlanacakları tabiidir” dedi.

6- Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plasnik Wiener Zeitung’a yaptığı açıklamada, Türkiye’nin de diğer adaylarla aynı kriterleri yerine getirmesi gerektiğini belirterek “Adil ve iyi bir muhatap olacağız. Müktesebatın gözden geçirilmesi sona erince Türkiye ve Hırvatistan ile görüşmelere başlayacağız” dedi.

25 EKİM 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yeni bir döneme hazırlandığını, 2006’nın doğal olarak seçim yılı olduğunu ve yapay zorlamalarla bu süreci 5. yıla uzatmanın Türkiye’ye bir yarar sağlamayacağını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Başbakanlık’ta görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Talat’ın ziyaretinin çok önemli olduğunu, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Annan Planı’nı reddetmesiyle önemli bir fırsatın kaçırıldığını belirterek “Şimdi kapsamlı çözüm için yeni adımlar atma zamanıdır” dedi.

     Cumhurbaşkanı Talat ise BM’nin müzakereleri yeniden başlatmasını umduklarını belirterek “BM’nin, Rum Kesimi’nin masaya gelmesi için çalışması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle süper güç olan ABD’nin bu çalışmada önemli bir rol üstlendiğini ve harekete geçmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ülkede her şey yolunda giderken üniversiteler olayının yaşandığını ve hükümetin kuvvetler ayrılığı ilkesi içinde yargı alanındaki bir konunun içine çekilmek istendiğini belirterek, rektörlerin Van’a gidişinin yakışıksız gösteri olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca “Hiç kimse kendisini bu ülkenin içerisinde bağımsız bir adacık gibi görmesin. Bu ülkede ordu komutanları, başbakanlar, bakanlar mahkeme huzuruna çıkıp hesap verirken rektörler hesap veremez diye bir kural yok” dedi.

4- Yargıtay 11. Ceza Dairesi, kurdukları bazı şirketler aracılığıyla İnterbank’tan kredi alıp, bunları kendi gruplarına aktardıkları gerekçesiyle, Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’ın da aralarında bulunduğu 35 kişinin hapis ve para cezalarına çarptırılmasına ilişkin yerel mahkeme tarafından verilen kararı usulden bozdu.

5- Danıştay, Türk Telekom ihalesinin iptaline ilişkin yürütmeyi durdurma talebini reddetti.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, kuruluş ile stand-by düzenlemesi kapsamında birinci ve ikinci tur gözden geçirme görüşmelerinin tamamlandığını, niyet mektubu üzerinde genel hatlarıyla mutabakat sağlandığını belirterek “IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun aralık ayı içerisinde toplanarak birinci ve ikinci gözden geçirmeleri tamamlaması ve 1.110 milyar SDR (özel çekme hakkı) içeren yaklaşık 1.6 milyar dolar kaynağı serbest bırakması beklenmektedir” dedi.

     Giorgianni ise gözden geçirmelerin başarılı bir şekilde sonuçlandırıldığını ve aralık ayı ortasında niyet mektubunun İcra Direktörleri Kurulu’nda ele alınacağını bildirdi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu düzenlediği basın toplantısında, toplam 21.3 milyar YTL’lik Bağ-Kur ve SSK borçlarının “36 aya kadar vade ve yüzde 50’yi aşan oranlarda silinmesine” olanak sağlayan taslağın, Bakanlar Kurulu’na sunulduğunu açıkladı.

8- TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında üç ihaleye ilişkin verdiği gensoru önergesi reddedildi.

9- RTÜK, TRT Genel Müdürlüğü için Başbakanlığa önermek üzere üç adayı belirledi. Kurul, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin, TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhsin Mete ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Sosyal Planlama Genel Müdürü Kemal Madenoğlu’nu aday olarak açıkladı.

10- Rekabet Kurumu, Star Tv’nin Doğan Grubu’na satışını onayladı.

11- Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e yönelik sözleri nedeniyle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı 10 bin YTL tazminat ödemeye mahkum etti.

12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Kuveyt’e giderken uçakta gazetecilere verdiği demeçte, Terörle Mücadele Kanunu ile ilgili çalışmaların Başbakanlık’ta değerlendirilmesinin ardından Bakanlar Kurulu’nda ele alınacağını bildirdi. Başbakan Erdoğan öte yandan YÖK’ün sadece hükümet ile değil TÜBİTAK gibi başka kurumlarla da çatışma halinde olduğunu, Van’da yaşanan gelişmelere ise hükümetin müdahil olmasının söz konusu olamayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan Kuveyt’te, Başbakan Sabah Cabir el Ahmed el-Cabir el-Sabah ile görüştü.

13- ABD Başkanı George W. Bush, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani’yi Beyaz Saray’da kabul etti.

14- Irak’ta 15 Ekim’de yapılan referandumda anayasa taslağının kabul edildiği açıklandı.

15- BM Güvenlik Konseyi, Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’nin öldürülmesine ilişkin hazırlanan raporu görüşmek üzere toplandı.

26 EKİM 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de kurultay sürecini değerlendirmek üzere il başkanları ile düzenleyeceği toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin temel kurumlarıyla ciddi bir çatışma içine sürüklendiğini belirterek, YÖK ile ilgili Anayasa değişikliği konusunda hükümetle işbirliği yapmalarının kesinlikle söz konusu olamayacağını söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan haftalık basın toplantısında, Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’ye düzenlenen suikastın şüphelilerinden Ahmed Ebu Adess’in Türkiye’de saklandığına ilişkin haberlerin sorulması üzerine, Adess’in Türkiye’de olmadığını, bunun BM raporunda da yer aldığını belirtti. 

Tan ayrıca, ABD Başkanı George W. Bush’un, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani’yi ‘Kürdistan Bölgesel Hükümeti Başkanı’ unvanı ile kabul etmesi hakkında ise ziyarette kullanılan unvanın, Irak Anayasası’na aykırılık taşımadığını söyledi.

3- Sayıştay Başkanı Mehmet Damar TBMM Hesapları İnceleme Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) nakit hesap ve harcamalarını denetlediklerini, son yapılan bir değişiklikle TSK’nın elinde bulunan askerî malları da denetleyeceklerini söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Adalet Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, yargı bağımsızlığını herkesin içine sindiremediğini belirterek, yargı bağımsızlığı konusunu ele almak üzere Meclis’te ucu açık bir genel görüşme yapılabileceğini, ayrıca Türkiye’de yargı reformuna ihtiyaç olduğunu ifade etti.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, yatırım araçlarında vergi sisteminin ayrıntılarını açıkladı. Bakan Unakıtan, tahvil ve bonoda yılbaşından itibaren yürürlüğe girecek yüzde 15’lik stopaj uygulamasında geri adım atılmayacağını, ancak sistemde bazı küçük değişikliklerin yapılacağını söyledi.

Bakan Babacan da yeni stopaj uygulamasının faizlere etkisine yönelik olarak, piyasada dengelerin 1 Ocak’tan itibaren yeniden kurulacağını belirtti.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından yayımlanan genelgede, okul, öğrenci ve velilerin hak ve sorumlulukları belirlendi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ile düzenlediği basın toplantısında, kuş gribinden etkilenen üreticilerin SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının 6 ay erteleneceğini açıkladı.

8- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanması ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili olarak YÖK ve hükümeti eleştirerek,  Van’daki olaylarla ilgili bir kutuplaşma, toptanlaştırma yanlışına düşüldüğünü söyledi.

9- Resmi ziyaret amacıyla Yemen’e giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Abdülkadir Bajamal ile görüştü. Görüşmenin ardından iki ülke arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi, petrol ve doğalgaz alanında işbirliği ile çevre koruma alanında ortaklığı öngören üç ayrı anlaşma imzalandı.

Başbakan Erdoğan daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile Yemen arasındaki 215 milyon dolarlık dış ticaret hacminin yeterli olmadığını ve artırılması gerektiğini söyledi.

Bajamal da iki ülke arasında işbirliği yapılabilecek birçok alan bulunduğunu belirterek “Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyoruz. Türkiye, Avrupa ile Arap dünyası arasında bir köprü rolü onayacaktır” dedi.

10- İngiltere’de bulunan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü’ne bağlı, Malatya 0-6 Yaş Grubu Çocuk Yuvası’nda kalan çocukların bakıcıları tarafından kötü muamele görmesine ilişkin yaptığı açıklamada, bu üzücü olaya karışan kişilere en ufak bir tolerans gösterilmeyeceğini ve hukuk çerçevesi içinde en ağır şekilde cezalandırılacağını bildirdi. 

11- İngiltere Başbakan Yardımcısı John Prescott, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki temasları sırasında Türkiye’nin Ada’yı yasa dışı olarak işgal ettiğini ileri sürdü.

12- Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen yaptığı açıklamada, bir gazetede Hz. Muhammed’in tasvirlerinin yayınlanması üzerine aralarında Türk büyükelçiliğinin de bulunduğu 11 Müslüman ülke büyükelçisi tarafından imzalanan ve gazetenin Müslümanları rencide eden bu durumundan ötürü özür dilemesini isteyen mektuba tepki göstererek, Danimarka’da basının özgür olduğunu, kimsenin müdahalesinin söz konusu olmadığını ve şikayet adresinin yargı olduğunu ifade etti.

Haftalık basın toplantısında, Türkiye’nin de özür talep eden mektuba imza atmasını değerlendiren Rasmussen “Bu durumun AB üyeliği için geçerli olan kriterlerin hatırlatılması açısından uygun bir zemin oluşturduğuna inanıyorum” dedi.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli yaptığı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Washington’u ziyaretinin, Ada’da Annan Planı’na dayalı bir çözüm üretmeye yönelik ortak konuları tartışmak için bir fırsat olduğunu söyledi.

14- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şangay İşbirliği Örgütü’ne (SCO) üye altı ülkenin başbakanını Kremlin Sarayı’ndaki kabulünde, SCO’nun farklı bir aşamaya geçtiğini belirterek “Yakında beşinci kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız örgüt, geçen kısa süre zarfında önüne konan hedeflere ulaşmakla kalmadı, daha da ileriye gidebilme yeteneğini gösterdi” dedi.  

 15- İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın başkent Tahran’da düzenlenen ‘Siyonistlerden Arındırılmış Dünya’ başlıklı konferansta, İsrail’in haritadan silinmesi gerektiğini ve İsrail’i tanıyan Müslüman ülkelere sert çıkışını değerlendirerek, İran’ı açık ve güncel bir tehlike olarak nitelendirdi.

27 EKİM 2005

1- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasa Tasarısı’na bir düzenleme eklenerek, Maliye Bakanlığı’na kamu kurumlarına tahsis edilen hazine taşınmazlarını geri alma yetkisi tanındı.

2- CHP il başkanları tarafından yayımlanan bildiride, AK Parti’nin bir dönem daha iktidara gelmesinin ‘Cumhuriyetin geleceği açısından tehlike’ oluşturacağı belirtildi.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Meclis’teki çoğunluğun, güçlü bir icraat yapmak yerine demokrasiyi zafiyete getiren tek adam rejimine doğru süratle gittiğini belirterek, milletin bu tabloyu kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

4- Ankara 2. İş Mahkemesi, Eğitim-Sen hakkında açılan kapatma davasında, kapatmaya konu olan ‘anadilde öğrenim’ ifadesinin sendika tüzüğünden çıkarılması nedeniyle, sendika hakkında kapatmama kararı verdi.

5- İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen AB devlet ve hükümet başkanlarının gayri resmi toplantısına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada Türkiye’nin KKTC üzerindeki ambargo kalkmadıkça, liman ve hava sahasını Rum Kesimi’ne açma konusunda, ne olursa olsun olumlu bir yaklaşım içine girmeyeceğini belirtti. AB’nin Suriye ile ilişkileri ve Türkiye’nin tavrının ne olacağı yönündeki bir soru üzerine ise Başbakan Erdoğan, üye ülkelerin yayımladığı bildiride BM Güvenlik Konseyi kararının desteklendiğini hatırlatarak “Verilen rapor ciddiyet ifade ediyor. Bu ne derece sonuç doğurur, aralık ayına kadarki süreç belirleyecek” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca,  AB Dönem Başkanı İngiltere’nin Başbakanı Tony Blair ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile ayrı ayrı görüştü.

Başbakan Erdoğan daha sonra London School Of Economic’de (LSE) Çağdaş Türk Araştırmaları Kürsüsü’nün açılışını yaptı.

6- ABD’de temaslarda bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat başkent Washington’da, düşünce kuruluşu Brookings Institution’da yaptığı konuşmada, uluslararası camianın Kuzey Kıbrıs’a uygulanan tecridin kaldırılması yolundaki adımlarının, çözüm yanlısı Kıbrıslı Türklerin elini güçlendireceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Talat ayrıca, ABD hükümetine, BM Güvenlik Konseyi üstündeki nüfuzunu Kıbrıs’ta Annan Planı çerçevesindeki görüşmelerin yeniden başlaması yönünde kullanması çağrısında bulundu.

28 EKİM 2005 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda ''Cumhuriyet, toplumu ümmetten ulus, bireyi kuldan yurttaş konumuna yükselten bir aydınlanma devrimidir. 29 Ekim, bir doğuşun, bir devrimin, kısacası bir mucizenin yıl dönümüdür'' dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de mesajında, güvenlik içerisinde olmadan refah, özgürlükler, demokrasi ve yeni nesiller için garanti edilmiş bir geleceğin olmayacağını belirterek ''Türk Ordusu gelecekte sahip olmamız gereken özgüvenin ve içinde yaşadığımız bu zor coğrafyada üniter bir devlet olarak ayakta kalabilmenin en etkin kurumudur'' dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, TBMM'de Anayasa değişikliği konusunda karşılaşılan bir sıkıntı olduğunu, bu yönde bir görüşme yaptıklarını belirterek ''Anayasa değişikliğini destekleme anlayışı ortaya çıktı. Tartışmalar devam ederken, torba yasayı askıya almayı uygun gördük'' dedi. 

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın İsrail hakkında yaptığı konuşmanın tam metninin ellerinde olmadığını, konuya ilişkin gelişmeleri uluslararası basından ve İran medyasından izlediklerini söyleyerek ''Böyle bir açıklamanın tarafımızdan onaylanması tabiatıyla mümkün değildir'' dedi. 

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 2006 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunarken yaptığı konuşmada, sadece cari açığa odaklanıp eskiden kalan alışkanlıklarla yapılan kriz senaryolarına itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

5- Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Düzenlemeye göre, TBMM, Cumhurbaşkanlığı ve Sayıştay'ın bütçeleri, merkezi yönetim bütçesi dışına çıkartılacak. Bu kurumların denetimini, TBMM Hesaplarını İnceleme Komisyonu yapacak. 

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İngiltere’nin başkenti Londra’da yaptığı açıklamada, İngiltere’de ağırlıklı olarak Hıristiyan olmasına karşın kamu kurumlarında başörtülü insanların çalışabildiğini, ancak çoğunluğu Müslüman olan Türkiye’de bu durumun mümkün olmadığını belirtti.

7- ABD’de temaslarını sürdüren KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüştü. Cumhurbaşkanı Talat, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'den, Kıbrıs Türklerinin izolasyonunun kaldırılması yönündeki adımlarını devam ettirmelerini ve başka ülkelerle uluslararası kuruluşları da bu yönde cesaretlendirmelerini istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat ayrıca,  BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a bir mektup göndererek, Rumların Kıbrıslı Türklere yönelik son zamanlarda büyük artış gösteren aşırı milliyetçi, şoven ve ırkçı yaklaşımlarına dikkat çekti. 

8- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ''İsrail'in haritadan silinmesi'' yönündeki sözlerinin bütün İran milletinin görüşü olduğunu açıkladı.

29 EKİM 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyet’in kuruluşunun 82. yıldönümü nedeniyle Çankaya Köşkü’nde verdiği resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Sezer rektörler olayıyla birlikte gündeme gelen yargı dokunulmazlığı konusunda yaptığı açıklamada, siyasilerden başlamak üzere tüm yargı dokunulmazlıklarının kalkması gerektiğini kaydetti.

Resepsiyonda YÖK’le ilgili son gelişmeleri değerlendiren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de, rektörlerin toplu halde Genelkurmay Başkanlığı’nı ziyaret etme taleplerinin bulunmadığını belirterek, bu yönde bir talebin gelmesi halinde ise kabul etmeyeceğini söyledi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ise Irak ve terör konularında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin terörle mücadele konusunda geriye gittiğini belirterek, Türkiye’nin eskiden terörle mücadele çerçevesinde sınır ötesi operasyonlar yaptığını, şimdi bunun gerçekleştirilemediğini ve teröristlerin eylem yaptıktan sonra sınırdan kaçtıklarını ifade etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere dönüşü uçakta gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Malatya’daki çocuk yetiştirme yurdunda yaşanan olaylara da değinen Başbakan Erdoğan “Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nu  (SHÇEK) düzeltecek tasarımız hazır. Meclis’e sevk edeceğiz. Bu kurumu yeniden inşa edip, devlet şefkatini geri getireceğiz” dedi.

3- TBMM Genel Kurulu’nda, Anayasa’nın bütçe ile ilgili maddelerinde değişiklik öngören teklif kabul edildi.

4- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış ile komisyon üyeleri Erzurum Milletvekili Mücahit Daloğlu ve Gaziantep Milletvekili Ahmet Yılmazkaya, Malatya’da incelemelerde bulundu. Elkatmış, Vali Osman Derya Kadıoğlu’nu ziyaretinde yaptığı açıklamada, çocuk yuvalarında yaşanan olumsuzluklarla ilgili zaman zaman duyum aldıklarını belirterek, 20 Ekim 2005’te Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’yu komisyona davet ettiklerini ve bu tür konuları aktardıklarını söyledi. 

5- Cumhuriyet’in kuruluşunun 82. yıl dönümü tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde düzenlenen törenlerle kutlandı.

6- CHP’den bir süre önce istifa eden Ağrı Bağımsız Milletvekili Naci Aslan AK Parti’ye katıldı.

7- Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) dışişleri bakanları toplantısı nedeniyle Moldova’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Başbakan Vasile Tarlev ve Başbakan Yardımcısı Z. Grecnia ile görüştü. Bakan Tüzmen, Tarlev ile görüşmesinde     1 Ocak 2006 tarihinden itibaren Moldova’dan ithal edilen sanayi ürünlerinde gümrüklerin sıfırlanacağını söyledi. Tarlev ise Türk vatandaşlarının vize problemlerinin çözüleceğini açıkladı.

8- ABD Dışişleri Bakanı Condoeezza Rice’ın Irak danışmanlarından Robert Deutch, başkent Washington’da Irak konulu özel bir toplantıda Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Irak’ın Kürt Bölgesi Başkanı ve Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani’nin ABD ziyaretinde, PKK sorununun en üst seviyede ele alındığını ve Kürtlerin birleşik Irak’a bağlılıklarını açıkladığını belirten Deutch, ABD’nin askeri açıdan neden PKK’ya karşı harekete geçmediğinin sorulması üzerine Kuzey Irak dağlarının askeri müdahaleye uygun olmadığını söyledi. 

Öte yandan Barzani, Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Kürdistan’ın bağımsızlığı ve bağımsız bir devleti oluşturmak doğal bir hak ve Kürdistan halkının istemidir” dedi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ABD’nin başkenti Washington’da düzenlediği basın toplantısında, New York’ta pazartesi günü BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile yapacağı görüşmede, BM’nin sözünde durmasını ve Kıbrıs meselesinin çözümü yönünde aktif rol almasını isteyeceğini söyledi.

10- İran Dışişleri Bakanlığı’ndan, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın ‘İsrail haritadan silinmeli’ sözlerine yönelik yapılan yazılı açıklamada “Tahran yönetiminin BM’nin bir üyesi olarak kurallara bağlı olduğu ve hiçbir zaman başka bir ülkeye karşı güç ve tehdit kullanma girişiminde bulunmadığı” kaydedildi.

11- Irak’ta, Bağdat’ın kuzeyindeki Şii kenti Hovaider’de bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda, en az 25 kişinin öldüğü, 40’tan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de ardarda dört bombanın patlaması sonucu meydana gelen olayda 51 kişinin öldüğü, 54 kişinin de yaralandığı bildirildi.

30 EKİM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile birlikte Gaziantep’te DSİ Kayacık Barajı ve 30 ayrı projenin ortak açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada “Cumhuriyetimizin 82. kuruluş yıldönümünü kutlarken ülkemize büyümenin, gelişmenin, kalkınmanın heyecanını yarattığımız için gerçekten farklı bir mutluluğu yaşıyoruz” dedi.

2-  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, bu yılın ilk 10 ayında, hazır giyim ve konfeksiyon sektörüyle, taşıt araçları ve yan sanayi sektöründe 10 milyar doları aşan ihracat gerçekleştirildiğini, ayrıca 2005 yılının ilk 10 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre hiçbir sektörde ihracat azalması yaşanmadığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, dayak olayı ile gündeme gelen Malatya’daki 0-6 yaş çocuk yuvasını ziyaret etti. Çubukçu yaptığı açıklamada “Ben insan olarak, yapı olarak, bir tek çocuğun gözyaşına bütün makamları feda edecek biriyim. Ama bunun bir siyasi linç kampanyasına dönüşmüş olmasını siyasi tavır olarak görüyorum” dedi.

4- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad yaptığı açıklamada “Uranyum zenginleştirme çalışmalarına başlanmasını destekliyoruz ve bunu sürdüreceğiz” dedi.

31 EKİM 2005 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrası basına açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun (SHÇEK) yeniden yapılandırılması ve hizmet üretimiyle ilgili başlatılan çalışmaya bayramdan sonra son şeklinin verileceğini, TBMM’de yasal bir düzenleme yapılacağını söyledi.

2- TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış düzenlediği basın toplantısında, Malatya’daki çocuk yuvasında yaşanan olaylarla ilgili olarak incelemelerin tamamlandığını, şiddet olayının yaşandığı kurumda 2000 yılından bu yana denetim yapılmadığının tespit edildiğini, olayla ilgili tutuklanan 5 kişiyle cezaevinde görüştüklerini belirterek “Adli tıp, tespit edilen darp izlerinin nasıl oluştuğunu araştırıyor” dedi.

Öte yandan söz konusu yuvadaki 40, çocuk rehabilitasyon ve psikolojik destek amacıyla İstanbul’a gönderildi.

Malatya Sulh Ceza Mahkemesi ise olayla ilgili yayınların, soruşturma tamamlanıncaya kadar durdurulmasına karar verdi.

3- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ABD’nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüştü. Cumhurbaşkanı Talat yaptığı açıklamada, Annan’ın Ada’daki çözüm için yeniden inisiyatif alma arzusunda olduğunu, ancak kesin başarı için uygun zemin arandığını söyledi.

4- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis yaptığı açıklamada, ilk kez aday bir ülkenin, yani Türkiye’nin sadece iç reformlarla ilgili kriterlerle değil, dış politikasındaki tavırlarını sınırlayan önkoşullarla da değerlendirileceğini belirterek “Türkiye sadece AB kriterlerine ve önkoşullarına, AB’nin ilke ve değerlerine tam olarak uyum sağladığında AB üyesi olabilir” dedi.

5- Belçika’da Yüksek Mahkeme, Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal’ın, Türkiye’de işlediği suçlardan dolayı bu ülkede yargılanamayacağını kararlaştırdı.

6- Bakanlar düzeyinde toplanan BM Güvenlik Konseyi’nde, ABD, Fransa ve İngiltere tarafından sunulan ve Suriye’yi Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri suikastıyla ilgili soruşturma kapsamında daha fazla işbirliğine çağıran karar tasarısı, oybirliğiyle kabul edildi.

7- BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Pakistan’daki depremde 17 bin çocuğun öldüğünü açıkladı.

8- İngiltere Başbakanı Tony Blair başkent Londra’da, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani ile görüştü.

9- Irak’ın Suriye sınırı yakınlarında ABD birlikleri tarafından sürdürülen operasyonlarda 40 kişinin öldüğü, Basra’da düzenlenen intihar eyleminde ise 20 kişinin öldüğü bildirildi.