09.11.2005
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 KASIM 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bazı maddelerinin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle veto ettiği Bankacılık Yasası ile Sağlık Bakanlığı’nın sözleşmeli sağlık personeli çalıştırmasını düzenleyen yasayı onayladı.

2- Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik sistemi açığının sürdürülemez boyutlara ulaştığını, önlem alınmazsa ülkenin geleceğini ipotek altına alacağını söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener toplantının ardından yaptığı açıklamada, tarafların sosyal güvenlik alanında reform yapılması konusunda uzlaşma içinde olduğunu belirterek, tasarılarla ilgili olarak toplumun tüm kesiminin görüşlerini almak istediklerini, bu nedenle kısa bir süre içerisinde yapılacak ikinci toplantıda, ESK üyesi olmayan diğer sosyal tarafları da dinleyeceklerini açıkladı.

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç reform diye takdim edilen yasal düzenlemelerin sistemin sorunlarına çözüm sağlamayacağına inandıklarını söyledi.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da yeni düzenlemelerin kayıt dışı ya da sistem dışı çalışanların sisteme dahil edilmesini sağlayacak yeterlilikte olmasıyla aktüaryal dengelerin sağlanacağını belirtti.

3- Helsinki Nihai Senedi’nin 30. yıl dönümü nedeniyle Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenen “AGİT’in Avrupa Geleceğine Katkısı ve Geleceği” konulu sempozyuma, senedi 1975 yılında imzalayan Başbakan sıfatıyla katılan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dünyada en önemli gündemin terörle mücadele olduğunu ve Türkiye’nin terörizmle mücadelede uluslararası işbirliğini önemsediğini söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, Bingöl, Şırnak ve Van’da meydana gelen terör olaylarının, Türkiye’nin terör tehdidiyle iç içe yaşadığını gösterdiğini belirterek “Uluslararası ve ulusal planda terörle mücadeleden yana olduklarını iddia edenler, Türkiye’de dünden bugüne yaşanan çatışmalara, bombalamaya, şehitlere ve yaralılara bakarak  duyarsızlıklarının, sorumsuzluklarının, uyguladıkları çifte standardın nelere mal olduğunu görmelidirler. Bu durum Türkiye’nin terörle mücadele konusunda istediği desteğin ne kadar haklı olduğunu göstermektedir” dedi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kıbrıs Türklerine uygulanan tecridin kaldırılmasına ilişkin önemli girişimler bulunduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Gül, AB’nin Türkiye’den 2006’da limanlarını Rum gemilerine açması talebinin anımsatılması üzerine “Yeni bir durum sözkonusu değil. Sabır ve ısrar gerekmekte. Haklılığımızı herkese usanmadan anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

6- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı Kahramanmaraş’ta düzenlediği toplantıda “Faiz konusunda biz büyük haykırışlar içerisindeyken, bu faizin altında bizi ezdirmeyin diye sesimizi Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmaya çalışırken, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin ‘faizlerde henüz istenen seviyelere gelemedik’ sözü bizi gerçekten düşündürdü” dedi.

7- Şırnak’ın Uludere ilçesi Uzungeçit beldesinde çıkan çatışmada,  3 asker şehit olurken 4 asker de yaralandı. Çatışmada 1 terörist ölü olarak ele geçirildi.

8- ABD’deki temaslarını tamamlayan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat New York’taki Türkevi’nde düzenlediği basın toplantısında, izolasyonların kaldırılması konusunda ABD’nin öncü bir rol oynadığını söyledi.

9- KKTC’deki Akıncılar bölgesinde boş bir kulübeden Türk bayrağını alan, Avrupa Parlamentosu (AP) Rum milletvekili Marios Matsakis Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, bayrağı AP’ye götüreceğini, böylece bir AB üyesinin, Türkiye tarafından işgalini göstereceğini öne sürdü.

2 KASIM 2005  

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Şeker Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Cumhuriyetin tekel devlet yapısının, bölünmez bütünlüğünün pusulası olduğunu belirterek “Yurttaşlarımızı bu bilinçle güçlü ve gelişmeye açık Türkiye hedefine ulaşma yolunda yılmadan çalışmaya ve ülkemize sahip çıkmaya çağırıyorum” dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da mesajında “Türkiye geleceğin en güçlü, en müreffeh ve özgür ülkesi olacaktır. Bu hedefe ulaşabilmek için Meclisimiz, hükümetimiz ve devletimizin tüm organları canla başla çalışıyor” açıklamasında bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise mesajında, Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan muasır medeniyet seviyesini aşma hedefini gerçekleştirmek için büyük bir gayretle çalıştıklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve diğer siyasi parti başkanları da birer mesaj yayımladılar.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TGRT Haber televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ programında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB yolculuğunda siyasi konuları geride bıraktığını, sürecin artık teknik boyutta devam edeceğini, Türkiye’nin AB üyeliğinin İslam dünyası ile ilişkileri zayıflatmayacağını, aksine AB’nin Türkiye üzerinden bu ülkelerle ilişki kurabileceğini söyledi. Kıbrıs konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Gül, referandum sonrasında KKTC’de büyük bir değişim yaşandığını belirtti.  

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, 81 il valiliğine genelge göndererek, devletin mahiyeti altındaki bakıma muhtaç çocuk ve yetişkinlere kötü muamele yapılmamasını istedi. Genelgede, Malatya Çocuk Yuvası’nda yaşanan olaylara dikkat çeken Bakan Aksu, bu olayların milletin vicdanını derinden yaraladığını ayrıca devletin vatandaşlar nezdindeki itibarına da büyük zarar verdiğini belirtti.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yaptığı yazılı açıklamada, AP üyesi, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vatandaşı Marios Matsakis’in Kıbrıs’taki ara bölgeyi ihlal edip KKTC topraklarına geçerek, boş bir kulübedeki Türk bayrağını çalmasını şiddetle kınadıklarını belirterek, olay hakkında KKTC makamlarınca ve Dışişleri Bakanlığı tarafından BM yetkililerine de gerekli uyarıların yapılmakta olduğunu bildirdi.

5- YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Mardin’in Midyat ilçesinde düzenlenen, Midyat Yüksekokul Yaptırma ve Yaşatma Derneği toplantısında, üniversitelerin bağımsız olması, kendi rektörünü kendinin seçebilmesi ve dışarıdan müdahale olmaması gerektiğini söyledi. 

6- ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) Başkanı Vural Cengiz’e bir mektup göndererek, ABD Kongresi’nde ele alınan ve Ermeni soykırımı iddialarını tanıyan tasarıları Amerikan yönetiminin desteklemediğini bildirdi.

7- Pakistan Federal Kurtarma Kurumu yetkilisi Tümgeneral Faruk Ahmed Han, ülkede 8 Ekim’de meydana gelen depremde resmi ölü sayısının 73 bin 276, yaralı sayısının ise 69 binin üzerinde olduğunu açıkladı.

3 KASIM 2005  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da yaptığı açıklamada, hiçbir öğretim görevlisine karşı dayatma içinde olmadıklarını belirterek son zamanlardaki gelişmelerin ideolojik yaklaşımdan kaynaklandığını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca demokrasiden, haklar ve özgürlüklerden, hukukun üstünlüğünden, Türkiye’nin çağı yakalamak adına aldığı mesafelerden asla vazgeçilemeyeceğini kaydederek “Cumhuriyet tarihinde böyle bir şey yok” dedi.

2- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde incelemelerde bulundu. Bakan Aksu gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede önceki gün meydana gelen saldırıyı şiddet ve nefretle lanetlediğini söyledi. 

3- Van’da bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü’nde yaptığı açıklamada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanmasıyla ilgili tartışmaları değerlendirirken “Hiç kimse sorumsuzluk makamında değildir. Adalete, yargıya güvenmek zorundayız” dedi.

4- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı yazılı açıklamada, sosyal hizmet kurumlarının yerel yönetimlere devredilmesi ve buralarda verilen hizmetin özelleştirilmesi durumunda,  sorunların daha da ağırlaşacağını belirtti.

5- Ankara 5. İdare Mahkemesi, disiplin amirleri tarafından verilen uyarı ve kınama gibi cezalara yargı yolunun kapalı olmasının insan hakları ve anayasaya aykırı olduğu hükmüne vardı.

6- Beşiktaş Futbol Takımı UEFA Kupası H Grubu’ndaki 2. maçında İspanya’nın Sevilla takımına deplasmanda 2-0 yenildi.

7- İsveç’in başkenti Stockholm’de temaslarda bulunan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye’nin, Özdemir Sabancı cinayeti sanığı Fehriye Erdal’ı temyiz aşamasında Belçika’dan tekrar isteyeceğini bildirdi.

8- ABD ziyaretini tamamlayıp Kıbrıs’a dönen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Ercan Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta çözüm isteyen herkesin elindeki en güçlü silahın Kıbrıs Türklerine  uygulanan izolasyonun kaldırılması olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Talat ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Rice ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi. 

9- Almanya Başbakanı Gerhard Schröder başkent Berlin’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda aldığı karara değinerek “Bu kararı sadece vaatlerde bulunduğumuz için almadık. Türkiye gibi Müslüman bir ülkenin değerlerinin, Avrupa’nın aydınlanma değerleriyle bağdaştırılması büyük kazanç olacaktır” dedi.

10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tassos Papadopulos Le Monde gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin müzakere sürecinde açılacak 35 bölümün tamamlanması için oybirliği şartını hatırlatarak Güney Kıbrıs’ın her seferinde haklarını kullanabileceğini söyledi.

4 KASIM 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partililerle bayramlaşmasının ardından gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, ay sonunda yapılacak kurultay sonrası temel işlerinin Türkiye’nin önündeki seçime hazırlanmak olacağını söyledi.

2- Danıştay, belediyelerin vergi ve vergi benzeri gelirleri üzerine haciz konulamayacağına karar verdi.

3- Devlet Bakanı Beşir Atalay Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Sosyal Riski Azaltma Projesi çerçevesinde 2003’ten bu yana 45 bin kişinin istihdam edildiğini belirtti.

4- Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani’nin, Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel ile Almanya’nın başkenti Berlin'de bir araya geldiği bildirildi.

5- Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani El Hayat gazetesine verdiği demeçte “Bağımsız milli devletlerini kurmak Kürtlerin hakkıdır. Kürtlerin de bu doğruluktan korkmamaları gerekir” dedi.

6- Fransa’nın başkenti Paris’te protestocu gençlerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda, 519 otomobil ve 27 otobüs ateşe verildi. 

7- Pakistan Devlet Başkanı Pervez  Müşerref BBC radyosuna verdiği demeçte, Batılı ülkeleri geçen yıl Güney Asya'yı vuran tusunami  felaketine nazaran Pakistan'a yardım konusunda cimri davranmakla  suçladı.

5 KASIM 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da partililerle bir araya geldi. Baykal 2006 yılının seçim yılı olması gerektiğini belirterek, seçimin sonraki yıllara bırakılması konusunda hükümetin ısrarlı tutum izlediğini, bunun arkasında da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yattığını söyledi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler İtalya-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı Antlaşması’nın imza törenine katıldıktan sonra İtalya’dan Türkiye’ye dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-Yunanistan arasında yapımı süren doğalgaz boru hattının önümüzdeki yıl bitmiş olacağını belirterek “Türkiye’den geçecek olan doğal gaz hem Yunanistan, hem de İtalya’ya ulaşacak” dedi.

3- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’nın (Sosyal Güvenlik Reformu), emekli, dul ve yetim aylıklarının önemli ölçüde azaltılmasını öngördüğünü, bu durumun sosyal devlet ilkesi ve insan haklarıyla bağdaşmadığını belirtti. 

4- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer YÖK’ün kuruluş yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin YÖK’e karşı oluşan tepkileri istismar ederek, üniversiteleri siyasal egemenliği altına almak istediğini bildirdi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İsveç Dışişleri Bakanı Laila Freivalds’in davetlisi olarak İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen ‘Çocuk Kaçırma Suçları’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Danimarka’dan yayın yapan Roj TV’nin terör örgütüyle ilişkisini gösteren belgelerin bu ülkeye gönderildiğini belirterek “En son Başbakanımız da bu bilgileri Danimarka’ya verdi. Bu bizim hükümetten hükümete, devletten devlete talebimizdir” dedi.

6- Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı, Irak’ta kabul edilen anayasa ile ilgili Türkmenlerin kaygıları ve söz konusu anayasanın Türkiye açısından ne gibi tehlikeler içerdiğine dair Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e bir mektup gönderdi. Muratlı, mektubunda, Irak Anayasası’nın 22. maddesine dikkat çekerek, bu maddenin terör örgütü PKK’ya Irak’ta barınma hakkı tanıdığını belirtti.

7- Fransa’nın başkenti Paris’te bir banliyöde on gün önce iki göçmen gencin polisten kaçarken girdikleri trafo binasında elektrik akımına kapılarak ölmeleri üzerine başlayan isyan hareketinin yatıştırılamadığı ve tüm ülkeye yayıldığı bildirildi.

8- Amerika kıtasındaki 34 ülkenin liderleri Arjantin’in Mardel Plata kasabasında Amerikalılar Zirvesi’nde bir araya geldi. Zirvede kıta ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkiler ele alındı.

6 KASIM 2005

1- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Körfez ülkelerinde oluşacak yıllık yaklaşık 150 milyar dolar tutarındaki nakit fazlasını Türkiye’ye çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

2- Geleceğin Büyük Uçağı (FLA) olarak da isimlendirilen “A400M Uçağı”nın, geliştirilmesi, üretimi ve işbirliğine ilişkin anlaşmalar ile Müşterek Taarruz Uçağı’na (JSF) ilişkin anlaşmalar Resmi Gazete’de yayımlandı.

3- Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verileri kullanarak nisan-mayıs-haziran aylarını içeren ikinci dönemlerin karşılaştırıldığı “İstihdam 2000–2005” raporu yayımlandı. ATO Başkanı Sinan Aygün raporla ilgili açıklamasında, Türkiye’nin büyük bir istihdam sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

4- Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Merkezi’nin açılışı için Almanya’ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uçakta gazetecilere gündeme ilişkin yaptığı açıklamada “1.5 yıl önce Fransız siyasetçiler ve iş adamlarına ’Yasaklarla bir yere varamazsınız’ diyerek uyarıda bulunmuştum. Bugünkü olayların başlangıcı okullarda başörtüsünün yasaklanması ile başlamıştır. Şu an görünen ise bir medeniyetler çatışması olduğudur” dedi.

Başbakan Erdoğan, Köln kentinde, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Genel Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmasında ise Türkiye’nin AB üyeliği konusuna değinerek “Türkiye AB’de yer alırsa medeniyetler ittifakı sağlanır. Eğer yer almazsa medeniyetler arasındaki çatışmalar devam edeceği gibi AB bir Hıristiyan kulübü olur. Türkiye sıradan bir kabile değil, Türkiye AB’yi ne kadar gerekli görüyorsa, AB de Türkiye’yi medeniyetler arası bir köprü olarak görmeli” dedi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İsveç’in başkenti Stockholm’de gazetecilere yaptığı açıklamada, AB’nin Türkiye’de toplumla ilişkisi olmayan, marjinal grupların söylediklerini dinlediğini belirtti.

6- Azerbaycan’da parlamento seçimleri yapıldı. Seçimler, uluslararası gözlemciler tarafından “uluslararası normlara uygun” bulundu.

7 KASIM 2005

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile AB’nin azınlık kavramları arasında bazı farklılıklar olduğunu ve tek tip azınlık kavramından söz edilemeyeceğini belirterek “Türkiye Cumhuriyeti’ne vücut veren Lozan Antlaşması’nda azınlıkların kimlerden ibaret olduğu ya da buradaki kriterin ne olduğu bellidir. Hiç şüphesiz biz azınlığı böyle anlıyoruz” dedi. Bakanlar Kurulu’nun ihracatın daha fazla desteklenmesi için kararlar aldığını, temennilerinin ihracatla ithalatın denkliği hatta daha fazla ihracat olduğunu belirten Bakan Çiçek, Destekleme Fiyat İstikrar Fonu kaynaklarının artırılması, Eximbank’ın imkanlarının artırılması veya başkaca alınması gereken tedbirlerin mutlaka alınmak zorunda olduğunu söyledi.

2- Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Ramazan Bayramı’nı da kapsayan 3-6 Kasım 2005 tarihleri arasında yurt genelinde meydana gelen 72 trafik kazasında 96 kişinin hayatını kaybettiği, 148 kişinin de yaralandığı belirtildi.

3- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, partisinin Başkanlık Divanı toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında “Cami ve cemevleri arasında rekabet yaratmak ülkeyi böler” dedi.

4- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince ve Yunanistan Bankalar Birliği Başkanı Takis Arapoglou, iki ülkenin banka birlikleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla İstanbul’da bir araya geldi.

5- Türkiye’de bulunan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Prensi Şeyh Hamid Bin Zayed  El Nahyan gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin işgücü gelişimi ve pazar konumunun iyi olduğunu, Türkiye’den Uzakdoğu’ya ve diğer ülkelere bağlantı kurabileceklerini belirterek, bu ziyaretlerinde Türkiye’deki yatırım olanakları hakkında bilgi alacaklarını ve değerlendireceklerini söyledi.

Öte yandan El Nahyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen tarafından kabul edildi.

6- Türkiye’de bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Yolsuzlukla Mücadele Dairesi Başkanı Patrick Moulette yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, OECD Yolsuzlukla Mücadele Konvansiyonu’nun bir üyesi olarak, yolsuzluklarla mücadelede konusunda gerekli yasal düzenlemeleri yaptığını belirtti.

7- Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Lee Jong-Wook, kuş gribiyle mücadelede evrensel strateji belirlemek amacıyla İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, kuş gribi virüsünün insanlara geçen türe dönüşmesinin an meselesi olduğunu söyledi.

8 KASIM 2005 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Dünya Şehircilik Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, kentlerin, günümüzde yoğun iç göç hareketleri, hızlı nüfus artışı, kentsel değerleri dikkate almayan yapı üretimi ve gecekondulaşma nedeniyle büyük sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu vurguladı.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa’nın beş ayrı maddesinde yer alan genel ve katma bütçe ifadelerini “merkezi yönetim bütçesi” olarak değiştiren değişikliği onayladı.

3- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda TBMM bütçesi görüşmeleri sırasında milletvekillerinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Başkan Arınç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından verilen resepsiyonlara davet konusuna değinerek “Bir Türk kadınına karşı ister benim eşim olsun, ister bir parlamenterin eşi olsun ayrımcılık yapılmasını bütün Türk kadınlarına yapılmış bir aşağılayıcı muamele olarak görüyorum” dedi. Başkan Arınç ayrıca, dokunulmazlıkların sınırlandırılması konusunda bir tıkanıklık yaşandığını kaydetti.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Fransa’daki ayaklanmaları türbana bağladığı yönündeki eleştiriler konusunda, “Bazı yasakçı uygulamaların bu olaylardaki etkisine dikkat çekerken meseleyi tek bir sebebe indirgemiyoruz, ancak Fransa’daki başörtüsü yasağının da bugünlere gelinmesinde etkisinin olmuş olabileceğini söyledim” dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 1950 seçimlerinden sonra ikinci büyük sınavını önümüzdeki seçimde vereceğini belirterek, “Artık başka çare yok. Artık asker, darbe çözüm değil; bir tek yol var, halkımızın sağduyusu, milletimizin demokrasi bilinci” dedi. Baykal ayrıca, dokunulmazlıkların kaldırılması, Fransa ayaklanmaların nedenleri konusunda yapılan yorumlar konusunda hükümete eleştirilerde bulundu.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından düzenlenen “Bilgi Toplumu Stratejisi Atölye Süreci” başlıklı toplantıda gazetecilere yaptığı açıklamada, İmar Bankası bono zedelerine ödeme yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının tamamlanmak üzere olduğunu, Adabank’ın satış takviminin ise değişebileceğini söyledi.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İstanbul’da Yabancı Sermaye Derneği (YASED) tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, uluslararası yabancı sermayenin ekonomi için büyük önem taşıdığını, faizlerin yüzde 60’lardan yüzde 14’lere düştüğünü belirterek “Enflasyonda, büyümede, faiz oranlarında, borç yükünde, işsizlikte ve diğer alanlarda daha uzunca bir yolumuz var. Ancak üç yıl gibi kısa sürede sağlanan gelişmeler geleceğe olan umutlarımızı, sorun çözme azmimizi artırıyor” dedi.

Toplantıya katılan Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorkink de konuşmasında, Türkiye’deki özelleştirme sürecinin tamamlanmasıyla ülkeye giren doğrudan yabancı sermaye miktarının gelecek yıl 2-3 katına ulaşacağını söyledi. 

8- Fransa’da şiddet eylemlerinin yayılması üzerine olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu’nda, yerel yöneticilere “sokağa çıkma yasağı” ilan etme yetkisi verildi. İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy yaptığı açıklamada, “Alınan kararla birlikte, şiddet olaylarına karşı daha etkili bir biçimde mücadele edebileceklerini” belirtti.

Öte yandan Başbakan Dominique de Villepin, olayların temelinde İslam ve türban konusunun bulunmadığı açıklamasını yaptı.

Belçika ve Almanya’da da benzer kitlesel eylemlerin yayılmaya başladığı bildirildi.

9- Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani, ülkede Sünni ve Şii gruplar arasında iç savaş çıkması durumunda, tam bağımsızlık talebinde bulunacaklarını açıkladı.

Devlet Başkanı Celal Talabani ise La Republica gazetesine verdiği demeçte, kuzeydeki Kürtlerin bağımsız bir devlet kurmak gibi bir niyet ve girişim içerisinde bulunmadıklarını belirterek “Bağımsız bir Kürdistan sadece rüyadır” dedi.

9 KASIM 2005  

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk’ün ölümünün 67’inci yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, Yüce Atatürk’ü, ölümünün 67’inci yılında sevgi, saygı ve gönül borcu duyarak andığımızı belirterek, Türk ulusunun yüce önderine, kurduğu cumhuriyete, ilke ve devrimlerine ve Atatürkçü düşünce sistemine her zaman sahip çıkacağını vurguladı.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ise yayımladığı mesajda, Atatürk’ün en büyük idealinin, kurduğu cumhuriyeti çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak olduğunu ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yayımladığı mesajında “Bugünü, onun ileri görüşlülüğü, bilim, kültür ve sanata bakışını anlayarak geçirmek en doğru anma biçimi olacaktır” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ise mesajında “Atatürk’ün düşüncelerini, söylemlerini ve eylemlerini ulusal servet olarak kabul eden TSK, onun ilke ve devrimlerini sonsuza kadar yaşama ve yaşatma kararlılığındadır” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da mesajında “Mustafa Kemal Atatürk, hepimizin toplum olarak sahip çıkması gereken bir temel ulusal simgedir” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yabancı Sermaye Derneği’nin (YASED) İstanbul’da yerli ve yabancı şirketlerin katıldığı, ‘Yabancı Yatırımcıların Yeni Gözdesi: Fırsatlar Ülkesi Türkiye’ temasıyla düzenlediği ve Türkiye’nin Yabancı Sermaye Stratejisi Çerçeve Raporu’nun ele alındığı konferansta yaptığı konuşmada, sermayenin küreselleştiğine dikkat çekerek ''YASED, büyüme, gelişme ve kalkınma yolunda Türkiye kararlı adımlarla yol alırken, bu dinamik sürece katkıda bulunan kuruluşlardan biridir” dedi. 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliğinde AB’li büyükelçilerle bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül burada yaptığı konuşmada, AB Komisyonu’nca yayınlanan İlerleme Raporu ve Katılım Ortaklığı Belgesi’nin dikkatle değerlendirileceğini belirterek, bazı konularda AB ile fikir ayrılığı olabileceğini, ama katılım sürecinde Türkiye’nin kaygıları gidermeye çalışacağını söyledi.

AB ilerleme Raporu ve Katılım Ortaklığı Belgesi’nin açıklanmasının ardından Dışişleri bürokratlarıyla değerlendirme toplantısı yapan Başbakan Yardımcısı Gül, AK Parti İl Başkanlığı bünyesinde kurulan ‘Siyaset Akademisi’nde yaptığı konuşmada ise, İlerleme Raporu’nun Türkiye’nin fotoğrafını çektiğini, Katılım Ortaklığı Belgesi’nin de Türkiye için yol haritası niteliğinde olduğunu belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen 22’nci Bilişim Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, ‘e-Dönüşüm Türkiye Projesi’ çerçevesinde önemli adımlar atıldığını, Türkiye bilgi ve iletişim teknolojileri pazarının hızla büyüdüğünü söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Azerbaycan seçimlerinde bazı bölgelerde usulsüzlük yapıldığının tespit edildiğini, seçim sonuçlarına itiraz süreci çerçevesinde bu usulsüzlüklerin sonuçlarının giderilmesinin faydalı olacağını belirtti.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye ile İspanya arasında hızlı tren setlerinin alımına ilişkin sözleşmenin imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin on yıllık döneminin ulaşım önceliklerinin belirlendiğini kaydederek, planda yer alan öncelikler çerçevesinde Türkiye’nin AB’nin raylı sistemine entegrasyonu için, başta Marmaray Projesi olmak üzere bazı projeleri başlattıklarını söyledi.

Bakan Yıldırım, ayrıca AB finansmanı ve Türkiye ile İspanya işbirliğinde gerçekleştirilmekte olan ‘Türkiye’de Deniz Güvenliği’nin Güçlendirilmesi Eşleşme Projesi’nin tamamlanması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, AB’ye uyumu açısından söz konusu eşleşme projesinin taşıdığı öneme işaret ederek, 2 yıl süren proje ile başarılı bir çalışmanın ortaya konduğunu, projeye göre yapılacak düzenlemelerin Meclis’e gönderilmesi ile Türk denizcilik mevzuatının AB’ye uyumlu hale getirileceğini sözlerine ekledi.

7- Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, İstanbul’da düzenlenen 3. Türkiye Hazar ve Orta Asya Bankacılık ve Finans Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, finans sektöründe, özellikle bankacılık sektörünün önemli rol üstlendiğini söyledi.

Toplantıda katılan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince de, dünyanın küreselleşme sürecinde Türkiye’nin de çok daha istikrarlı bir ülke durumuna geldiğini belirtti. 

8- RTÜK tarafından yapılan açıklamada, Star TV’nin Doğan Grubu’na ait Işıl TV’ye satışına onay verildiği belirtildi.

9- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Rene Van der Linden, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yaptığı reformları överek, toplumlar arası sorunları çözmek ve göçmen Müslümanların entegrasyonunu daha iyi sağlamak için Avrupa'nın şu anda Türkiye'ye hiç olmadığı kadar ihtiyacı olduğunu söyledi.

10- AB Komisyonu, Türkiye’ye yönelik İlerleme Raporu ve Katılım Ortaklığı Belgesi’ni onaylayarak açıkladı.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, AB Komisyonu’nun Türkiye’nin İlerleme Raporu ve Katılım Ortaklığı Belgeleri’ni onaylamasının ardından Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin reform sürecine ilişkin olarak yasaların uygulanmasında düzensizlik, yavaşlama ile eksikliklerin olduğunu belirterek, ifade özgürlüğü konusunda da uygulamaların tatmin edici olmadığını dile getirdi.

Rehn ayrıca,  Rumlara limanların açılmasına yönelik olarak AB’nin, 17 Aralık’ta kararlara yönelik sözünü tuttuğunu, şimdi söz tutma sırasının Türkiye’de olduğunu ve Türkiye’nin ek protokolü onaylayarak ve uygulamaya koyarak sözünü tuttuğunu göstereceğini söyledi.

11- Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy,  Fransa’nın Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, valilerden, ülke genelinde çıkan şiddet eylemleri nedeniyle yargılanıp mahkûm olan yabancıların, oturma izinleri olsa bile sınır dışı edilmesini talep ettiğini söyledi.

12- ABD Savunma Bakanlığı, yayımladığı genelge ile terör tutuklularına işkence yapılmasını yasakladı. Genelgede bunun Irak’taki Ebu Garib Cezaevi ya da Küba’daki Guantanama’daki tutsaklar için geçerli olmayabileceği belirtildi.

13- Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile başkent Atina’da görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, görüşmede Türk-Yunan ilişkilerini, Ermenistan ile ikili ilişkileri, Balkanlar ve Güney Kafkasya’daki  gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.

14- Ürdün Başbakan Yardımcısı Mervan Muaşer, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, başkent Amman’da, El Kaide izleri taşıyan ve eşzamanlı düzenlenen intihar saldırılarında 53 kişinin öldüğünü, 100’den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı. 

10 KASIM 2005  

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 10 Kasım Atatürk’ü anma  etkinlikleri kapsamında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyeti içine sindiremeyen düşüncelere ancak Atatürk ilke ve devrimlerine yürekten bağlı yurttaşlarla karşı konulabileceğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, demokrasi, laiklik ve bağımsızlık temelinde kurulan Cumhuriyetin refah ve özgürlüğün en büyük teminatı olduğunu belirtti.

Törene ayrıca TBMM Başkanı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, bazı kuvvet komutanları ile bakanlar ve yargı mensupları katıldı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin eski öğrencisi Leyla Şahin’in temyiz başvurusunu reddetmesi üzerine yaptığı açıklamada, “Çoğunluğun hak ve hukukuyla ilgili konularda eğer kısıtlamalar varsa, bunlar savunulacak işler değildir” dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de AİHM’nin kararı ile ilgili olarak türban sorununun Türkiye’nin kendi sorunu olduğunu ve ülke içerisinde çözülmesi gerektiğini belirtti. 

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada “AİHM, geçmişte vermiş olduğu kararı teyit etti. Zaten bağlayıcı. Bizim iç hukukumuzda da bağlayıcı özelliği var. Bundan böyle tartışmalar da herhalde sona ermiş olacaktır” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü anma törenlerinde yaptığı konuşmada, bugünün Türkiye’sinde din ve siyaset ilişkileri açısından bir zihin kargaşası yaratılmaya çalışıldığını, ancak bu tartışmanın Türkiye’ye çok ağır darbeler vurabileceğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, AB Komisyonu tarafından açıklanan İlerleme Raporu ve Katılım Ortaklığı Belgesi’nin (KOB) Türkiye için olumsuz yönleri bulunduğunu belirterek “Belgelerde kabul edilemez olan bazı görüşler tabi ki vardır” dedi.  

5- Devlet Bakanı Beşir Atalay TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, kısa süre içinde ikamete dayalı nüfus kayıt sistemin kurulacağını bildirerek, nüfus sayımı için bir daha sokağa çıkma yasağı uygulanmayacağını söyledi.

6- Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 67. ölüm yıl dönümünde tüm yurtta düzenlenen törenlerle anıldı.

7- AB Komisyonu’nun Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer düzenlediği basın toplantısında, İlerleme Raporu’ndaki en önemli saptamanın, Türkiye’nin, işleyen bir pazar ekonomisi statüsünde gösterilmesi olduğunu belirtti.

8- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Şam Üniversitesi’nde yaptığı açıklamada, büyük güçlerin baskılarına boyun eğmeyeceklerini belirterek “Lübnan direnişi, Filistin İntifadası ve Irak’ın işgali konusunda uzlaşmayı kabul etseydik, bir sorunumuz olmayacaktı” dedi.

11 KASIM 2005

     1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” töreninin ardından verilen resepsiyonda,  gazetecilerle sohbet etti. Cumhurbaşkanı Sezer, türban konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararının bağlayıcı olduğunu belirterek ''Konu hiç kuşkusuz hukuken kapandı'' dedi.

     2- Resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye’de bulunan Tayland Başbakanı Thaksin Shinawatra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. Shinawatra görüşmeden sonra yapılan ortak basın toplantısında, Kıbrıs konusu gibi önemli konularda iki dost ülkenin omuz omuza hareket etmesi gerektiğini belirterek, KKTC'ye yönelik izolasyonların kaldırılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

     Başbakan Erdoğan da, görüşmede Türkiye ve Tayland'ı ilgilendiren bölgesel ve küresel konuları değerlendirme imkanı bulduklarını belirterek, ikili ekonomik ilişkilerin genişletilerek, daha da ileriye nasıl götürülebileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

     3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ''Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Girişimi''  toplantısına katılmak üzere, Bahreyn'in başkenti Manama'ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, bölge ülkelerinin dışişleri bakanlarının katılacağı toplantıda, bölgede yapılan reformlar ve demokrasi alanında atılan adımların gözden geçirileceğini ve üst düzey bir değerlendirme yapılacağını söyledi.

     4- Ürdün'ün başkenti Amman'da geçen hafta 3 otele düzenlenen intihar saldırılarında yaralanan ünlü Suriyeli yönetmen Mustafa  Akkad yaşamını yitirdi.

     5- ABD'de iktidardaki Cumhuriyetçi Parti senatörlerinden John McCain, American Enterprise Institute adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Amerikan güçlerinin Irak'tan erken çekilmesi durumunda, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu  ülkelerin müdahale edebileceğini öne sürdü.

     6- Irak Başbakanı İbrahim Caferi, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ı başkent Bağdat’ta kabulünün ardından düzenlediği basın toplantısında, kendilerinin sınırı kontrol altına almayı, yabancı savaşçıların geçişini ve terörizmi önlemeyi istediklerini belirterek, Suriye  ile iyi komşuluk ilişkileri istediklerini, ancak bu tip ihlallerin  mevcudiyetiyle bunun başarılamayacağını söyledi.

     7- Almanya'da yeni bir hükümetin  kurulması amacıyla koalisyon görüşmelerini sürdüren Sosyal Demokrat  Parti (SPD) ile Birlik partilerinin (CDU/CSU), koalisyon sözleşmesi  üzerinde anlaşmaya vardıkları açıklandı.

12 KASIM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi bir ziyaret için gideceği Katar’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yaşanan bombalama olayları ile ilgili olarak herhangi bir ayrımcılık yapmayacaklarını, bilerek veya bilmeyerek devletle milleti karşı karşıya getirmek isteyenlerin bunun bedelini ödeyeceklerini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener partisinin Ankara İl Başkanlığı Siyaset Akademisi’nde verdiği derste, siyasetçinin kendini aşabilen bir kişiliğe, ideallere, fikirlere sahip olması ve birlikte yürüyebilmeyi bilmesi gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Aile İçi Şiddete Son! Dünyadan Örnekler’ konferansının ikinci gününde yaptığı konuşmada, namus ya da töre cinayeti adı altında gerçekleştirilen kıyımları önlemenin başta devlet olmak üzere tüm toplumun görevi olduğunu söyledi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Amasya’nın Merzifon ilçesinde Adalet Sarayı açılışında yaptığı konuşmada “Bütün olumsuzluklara rağmen bu ülkenin en temiz kurumu yargıdır” dedi.

5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Diyarbakır’da parti il başkanlığında gezetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Aksu, Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki olayların herkesi üzdüğünü belirterek, bakanlık olarak, hükümet olarak olayın tümüyle aydınlatılması, suçluların ortaya çıkarılıp cezalandırılması konusunda net tavırlarını ortaya koyduklarını söyledi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2006 bütçesi üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından milletvekillerine yaptığı açıklamada, tarım sektöründeki sorunların günlük politikalarla çözülemeyeceğini belirtti.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Yatağan Termik Santrali’nde incelemelerde bulundu. Bakan Güler santralin çevreye herhangi bir zararının olmadığını belirterek, bu konuda duyarlı olduklarını ifade etti.

8- ABD yönetiminin ‘Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Girişimi’ projesi kapsamında finanse ettiği Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen ‘Gelecek için Forum’un ikincisi sona erdi. 13 ülkeden dışişleri bakanının katıldığı ve Türkiye’yi Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün temsil ettiği toplantıda, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice “Suriye halkının özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğü arzularını destekliyoruz. İnsan hakları ve demokrasi savunucularına yönelik keyfi tutuklamalar sona ermeli” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül de konuşmasında, Türkiye’nin girişime ve reform süreçlerine ilişkin görüşlerini aktardı.

Toplantıda, 54 milyon dolarlık Demokrasi Vakfı ve KOBİ’leri destekleyecek 100 milyon dolarlık fonun kuruluşu ilan edildi. Sonuç bildirisi ise, Mısır’ın ‘sivil toplum örgütleri her ülkenin kendi yasalarına göre tescil edilmiş olmalı’ şartı yüzünden yayınlanmadı.

9- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD öncülüğündeki işgal güçlerinin Saddam Hüseyin rejimini yıkmasının ardından Irak’ı ilk ziyaretinde Başbakan İbrahim Caferi ile görüştü. Annan görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Irak’taki Sünni, Şii ve Kürt gruplara uzlaşma çağrısında bulundu.

10- Alman Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel başkent Berlin’de koalisyon sözleşmesini basına tanıttığı toplantıda, Türkiye ile her koşul altında yakın ilişkiler istediklerini belirtti.

11- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Rus NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, meclis seçimi öncesinde bazı bakanların görevden alınmasına değinerek, bazı bakanların muhalefetle birlikte Cumhurbaşkanını devirme hazırlığı yaptıklarını söyledi.

13 KASIM 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç düzenlediği basın toplantısında, AiHM’in türbanla ilgili kararını değerlendirdi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk televizyonunda yaptığı konuşmada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin “türban” kararına sert tepki gösteren AK Partililerin bu tutumunun geçmişteki “Milli Görüş angajmanından” kaynaklandığını söyledi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, yapıların depreme dayanıklılığı konusundaki soru önergesine verdiği cevapta, “Derlenen bilgiler, ülkedeki yapı stokunun önemli bölümünün depreme dayanıklı olmadığı acı gerçeğini ortaya çıkarmaktadır” dedi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, TEMA Vakfı’nın düzenlediği “Toprağa Saygı” yürüyüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada “Türkiye’nin tarım politikası oy endişesi üzerine değil, 70 milyon vatandaşın menfaati üzerine yapılacaktır” dedi.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyarette bulunduğu Katar’da Başbakan Abdullah bin Halife El Tani ile görüşmesinin ardından, iki ülke işadamlarının yer aldığı toplantıya katılarak Katarlı işadamlarını Türkiye’de yatırım yapmaya çağırdı. Katar’daki temaslarını tamamlayan Başbakan Erdoğan daha sonra Bahreyn’e geçti.

6- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, İngiliz ITV1 televizyonuna yaptığı açıklamada, İngiliz askerinin gelecek yıl sonunda Irak’tan ayrılabileceğini ancak ani bir çekilmenin felaket olacağını söyledi.

14 KASIM 2005

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İstanbul’da düzenlenen ‘12. Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, mutluluğun kaynağının ekonomik refahtan, hür ve özgür olmaktan geçtiğini, bunun da demokrasiyle ifade edilebileceğini belirterek “Bu konuya bundan sonra daha çok önem vermek gerektiğine inanıyorum. Demokrasi konusunun bize dışarıdan empoze edilmesi yerine biz bunları oturumlarda tartışabilmeli, içimizde yaşayabilmeliyiz” dedi. 

2- Devlet Bakanı Beşir Atalay, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen “Gazetecilerin Hak ve Sorumlulukları” konulu seminerde yaptığı konuşmada, basının etkinlik alanının artık evrensel boyutlar kazandığını belirterek “Günümüzde tüm ekonomik etkinlikler için geçerli olan kurallar medya sektörü için de geçerlidir. Böylesine önemli bir gücün ilkesiz, kuralsız bir ortama terk edilmesi kuşkusuz düşünülemez. Biz bunları yapmazsak, ileride bunlar bize farklı şekilde empoze edilir” dedi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek,  Adalet Bakanlığı ve Avrupa Konseyi işbirliğiyle düzenlenen “Denetimli Serbestlik ve Tahliye Sonrası Yardım” konferansının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hukuka dayalı, demokratik bir ülke olduğunu belirterek, Şemdinli’deki olaylar hakkında ne gerekiyorsa mutlaka yapılacağını söyledi.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen ‘Olay Yeri İnceleme Araçları’nın dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde meydana gelen olaylar konusunda herkesi sağduyulu olmaya çağırdı. Bakan Aksu “Ülkemizin ilerlemesini istemeyen odaklar geçmişte de akla gelmeyecek provokasyonlar tertip ettiler. Yüzyıllarca bir arada yaşamış insanımızı, birbirine düşürmeye çalıştılar. Ama amaçlarına ulaşamadılar. Birlik ve beraberliğimizi bozmadan sağduyulu, soğukkanlı olalım ve tahriklere kapılmayalım” dedi.

5- Türk Telekom’un (TT) yüzde 55 hissesinin devrine ilişkin sözleşmeler Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Oger Telecom Başkan Yardımcısı Muhammed Hariri ve Üst Yönetici (CEO) Paul Doanny’ın katıldığı törenle imzalandı.

Bakan Yıldırım törende yaptığı konuşmada, Danıştay’ın tüm yönlendirmelere karşı ülke ekonomisini dikkate alarak özelleştirmeye onay verdiğini belirterek “Aksi halde süreç gecikebilirdi. TT 164 yıllık ismiyle hizmetlerine devam edecek. Biz de bunun takipçisi olacağız” dedi.

6- Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) düzenlediği ‘Uluslararası Yükseköğretim Konferansı’ başladı. YÖK Başkanı Erdoğan Teziç konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’de siyasi iradenin zaman zaman yükseköğretime müdahale ettiğini, bunun da genellikle olumsuz sonuçlara yol açtığını belirterek “Bu anlamda YÖK, siyasi iradenin Türk yükseköğretimine müdahalesini engelleyebilme hukuki imkanlarına sahip bir anayasal kurumdur” dedi.

7- BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından ilk kez Cenevre dışında gerçekleştirilen ‘Rekabetin Bütün Yönleriyle Gözden Geçirilmesi” konferansı Antalya’da başladı. Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak yaptığı açıklamada, toplantı için özel statünün kanunla sağlandığını, ama egemenlik hakkının verilmediğini söyledi.

UNCTAD Genel Sekreteri Supachai Panitchpakdi ise  “Türkiye’de uygulamalar çok bağımsız, yetkililer üst düzeyde. Türkiye, rekabet uygulamalarında hem Asya ile Avrupa, hem de gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler arasında köprü kurabilir” dedi.

8- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Sosyal İşler Sağlık ve Aile Komisyonu toplantısı İstanbul’da yapıldı. AKPM Türk Delegasyon Başkanı Murat Mercan toplantıda yaptığı konuşmada, komisyonun, hükümlüler ve şiddete maruz kalan yuvalardaki kimsesiz çocuklar gibi toplumsal dışlanmışlık hissini yaşayanlara çözüm üretmek amacında olduğunu söyledi.

9- Resmi ziyaret amacıyla Bahreyn’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk ve Bahreynli işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, Bahreyn ve Türkiye’nin inşaat, tekstil ve turizm sektöründe ortak yatırımlar konusunda önemli atılımlar yapabileceğini söyledi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC’nin 22. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs Türk tarafı olarak, çözüm ve Kıbrıs’ın birleşmesini istediklerini, görüşmelere hazır olduklarını, görüşmelerin ve çözümün BM parametrelerinde olması gerektiğini söyledi.

11- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Avrupa Siyaset Merkezi tarafından Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada “Irak’ın parçalanması savunulabilir bir durum değil. Bunun ardından daha geniş bir Kürdistan peşinde koşacaklar. Şiiler de Irak’la sınırlı kalmayacak. Sünni yapı  ise Arap milliyetçiliği, köktencilik veya radikalizme açık” dedi.

12- Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik’in himayesinde düzenlenen ‘Çoğulcu Dünyada İslam” konulu konferans başkent Viyana’da başladı. BM Genel Sekreteri Kofi Annan konferansa gönderdiği mesajda, dini aşırılıktan en fazla acı çeken dinin İslam olduğunu ifade ederek, dışarıdan bakanların Müslümanları genellikle tek tipmiş gibi gördüğünü belirtti.

13- AB Komisyonu’nun Türkiye ve Kıbrıs’tan sorumlu üst düzey yetkilisi Jean-Christophe Filori, Avrupa Politika Merkezi’nin (EPC) Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği “Türkiye’nin AB Girişiminde Stratejik Unsurlar” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Güneydoğu’daki sosyo ekonomik durumun endişe verici olduğunu, PKK’nın terör saldırılarının da bölgenin geri kalmışlığında önemli bir unsur olduğunu belirtti.

15 KASIM 2005 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Romanya ziyareti öncesi Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, basın mensuplarının türban ile ilgili soruları üzerine, “Doğrudan taraf olmayı bırakıp toplumun huzuru için çözüm bulmaya mecburuz” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danimarka ziyareti dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, son günlerde Şemdinli ve diğer kentlerde yaşanan terör olayları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, sağduyu uyarısında bulunarak, “Farklı illerden burayı körükleyenlere özellikle yanlış yaptıklarını hatırlatmak istiyorum” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı ve diğer ilgili bürokratların katılacağı güvenlik toplantısının da yapılacağını sözlerine ekledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Şemdinli’deki terör olayları, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı’nın cezaevinde intiharı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) türban kararı ve Çorum Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, “Hangi kutsal amaç için yapılırsa yapılsın, Şemdinli’deki olayın örtbas edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

4- Van Cumhuriyet Başsavcılığı Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın da aralarında bulunduğu 11 sanık hakkında, çete oluşturmak, resmi evrakta sahtecilik yapmak ve ihaleye fesat karıştırmak suçlarından 8 ile 21 yıl arasında ağır hapis cezası istemiyle dava açtı.

5- Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Şemdinli’de yaşanan olayları protesto etmek isteyen bir grubun, güvenlik güçleriyle çatışmaya girmesi sonucu 3 kişi yaşamını yitirirken, 16 kişi de yaralandı.

6- Danimarka’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Danimarka Avrupa Hareketi tarafından düzenlenen “Medeniyetler Arası İttifak: Türkiye’nin Rolü” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, üniversitelerdeki türban yasağı nedeniyle yüzbinlerce kızın okula gidemediğini, bunun bir sorun olduğunu, er veya geç çözümleneceğini belirterek, “Son dönemde Danimarka’da, temeli dini motifler olan ve ifade özgürlüğü çerçevesinde Türkiye’yi de hedef alan bir tartışmanın yaşandığını üzülerek müşahede etmekteyiz” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Danimarka Başkanı Anders Fogh Rasmussen ile görüşmesinin ardından düzenlenecek ortak basın toplantısına Roj TV muhabirinin de akredite edilmesi üzerine katılmadı.

Başbakan Erdoğan konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bunun adı özgürlük olamaz” dedi.

Rasmussen ise “Türkiye’nin terörizm ile hissiyatını anlıyorum. Şunun da altını çizmek isterim ki Danimarka, teröre karşı mücadelede aktif bir katılımcıdır” dedi.

7- KKTC’nin 22. kuruluş yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer gün nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a gönderdiği mesajda, KKTC’nin Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğe ve insanca yaşama olan bağlılığının simgesi olduğunu vurguladı.

Törenlere katılmak üzere Ada’da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de yaptığı açıklamada, Türk toplumu üzerindeki ambargonun kaldırılmasını istedi.

8- Almanya’da, Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Başkanlığına Brandenburg Eyaleti Başbakanı Matthias Platzeck seçildi.

 16 KASIM 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) kuruluşunun 60. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, dünya barışını tehdit eden terör, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve hoşgörüsüzlüğe karşı savaşımda, UNESCO’nun özgörev tanımında yer alan ‘savaşların insan zihninde doğduğu gibi barışın da insan zihninde doğması gerektiği’ ilkesi, günümüzde insanlığın barışı kurma ve sürdürme çabalarında temel dayanağı olmuştur” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık’ta güvenlik zirvesi yapıldı. Toplantıya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve bazı bürokratlar katıldı.

Zirveyle ilgili yazılı açıklama yapan Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki, toplantıda Şemdinli’de meydana gelen terör olayıyla başlayan sürecin bütün ayrıntılarıyla değerlendirildiğini bildirdi.

Zirvenin ardından AKP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Başbakan Erdoğan başkanlığında toplandı. Bakan Aksu ve Bakan Çiçek’in de katıldığı toplantıda, bölgeye giderek incelemelerde bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan bilgi verdi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin bir hukuk        devleti olduğunu, bu nedenle bazı kamu görevlilerinin hukukun dışına çıkan davranışlarında bulunmalarının kabul edilemeyeceğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakanlıktaki güvenlik zirvesinin ardından Suriye’ye gitti. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Başbakan Yardımcısı Gül’ün temasları çerçevesinde Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile bir araya gelerek, hükümetin bölgesel konulardaki görüşlerini ilettiği bildirildi. Türkiye’nin bölgesinde yaşanan gelişmelere kayıtsız kalmasının beklenemeyeceğine işaret edilen açıklamada, Başbakan Yardımcısı Gül’ün Suriye’ye bu anlayışla gittiği kaydedildi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, özel bir akademinin yeni eğitim döneminin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 4 yıllık Hukuk Fakültesi eğitiminin yeterli olmadığını, bu eksikliğin tamamlanmaması halinde sıkıntının yargılama faaliyetlerinde ortaya çıkacağını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında,             Danimarka’nın Roj TV konusunda almasını bekledikleri önlemlerin, terörizmle mücadele alanında uluslararası işbirliğinin gereği olduğunu söyledi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye Reklam Konseyi’nce İstanbul’da düzenlenen “Reklam, Örtülü Reklam ve Tüketicinin Korunması” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, AB’nin 2004 ve 2005 yılı raporlarında Türkiye’de tüketicinin korunması hakkında yapılan çalışmalardan övgüyle bahsedildiğini, ancak Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un problemleri tek başına çözemediğini belirterek “Eğitim çok önemli. Vatandaşın kendi hakkını koruması, bilinçlendirilmesi açısından çok önemli” dedi.

7- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Meclis grup toplantısında, Şemdinli’de yaşanan terör olaylarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin, devlet güçleri arasında ne olduğu bir türlü anlaşılamayan çatışmalar içinde kaosa sürüklendiğini belirterek, hükümeti eleştirdi.

8- Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, İstanbul’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (MÜSİAD) ziyaretinde yaptığı açıklamada, cari işlemler açığının ekonomik dengeler açısından temel bir risk oluşturmadığını, faiz dışı fazlanın tek başına ele alınıp endişe kaynağı olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

9- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından hazırlanan       ‘Çalışma İstatistikleri ve İşgücü Maliyet Raporu’nda, geçtiğimiz yıl reel işgücü maliyetinin yaklaşık yüzde 5 oranında arttığı, reel kurdaki yükselişle birlikte işletmelerin rekabet gücünün ve ihracat imkanlarının azaldığı ifade edildi.

10- Almanya’da 2006 yılında düzenlenecek 18. Dünya Kupası Play-Off Elemesi rövanş karşılaşmasında, İsviçre ile karşılaşan Türk Milli Futbol Takımı, İstanbul’da oynanan maçta rakibini 4-2 yenmesine karşın elendi.

11- Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Selçuk Çandarlı İstanbul’da yaşamını yitirdi.

12- IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp Reuters ajansına yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin cari açık ve borç yükümlülüklerini karşılamak için dış finansmana bağımlı olmasının, uluslararası piyasa koşullarında bir bozulmadan zarar görmeye açık olduğu anlamına geldiğini belirterek, bu tür risklere karşı mali yapının güçlendirilmesi ve reformların sürmesi gerektiğini söyledi.

13- Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley (MS), Türkiye’yi ‘hedef pazar’ olarak seçti. MS’nin açıklamasında “Türkiye, yatırım açısından çok cazip bir ülke” denildi.

Dünya Bankası tarafından hazırlanan raporda ise Türkiye’deki büyümenin devam edeceği ve daha sonra %5’ler seviyesinde istikrarlı bir şekilde kalacağı ifade edildi.

14- Merkezi ABD’nin New York kentinde bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden     yapılan açıklamada, AİHM Büyük Dairesi’nin Leyla Şahin’in temyiz davasında türban konusunda aldığı karar eleştirilerek, bu kararın Türkiye’de binlerce kadının yükseköğrenim ve profesyonel hayata katılma hakkını reddettiği belirtildi.

15- ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried Almanya’nın başkenti Berlin’de katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, AB ile Türkiye arasında tam üyelik amaçlı müzakerelerin başlamasının ardından hala imtiyazlı ortaklığın tartışılmasının artık yersiz olduğunu söyledi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa’da, AB’nin         Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Kıbrıs Özel Temsilcisi Jaako Bloomberg, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Genel Direktörü Timo Suma ve AB Komisyonu Genişleme Genel Direktörlüğü Kıbrıs Türk Toplumu Çalışma Kolu Başkanı Leopold Maurer’den oluşan heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı Talat görüşmede, ‘Mali Yardım ve Doğrudan Ticaret’ tüzükleri ile KKTC ve AB arasındaki tüm ilişkileri ele aldıklarını söyledi.

17- AB’nin, Irak’ın güvenlik durumu göz önüne alındığında bu ülkede 15 Aralık’ta yapılması planlanan seçimleri izlemek üzere bir heyet göndermesinin söz konusu olmadığı bildirildi.

18- Bosna-Hersek’te Dayton Barış Anlaşması’nın uygulanmasından sorumlu AB Yüksek Temsilcisi Paddy Ashdown, Bosna-Hersek’teki gelişmeler konusunda BM Güvenlik Konseyi’ne verdiği brifingde, bütün alt yapısını çökerten savaşın üzerinden sadece 10 yıl geçmesine rağmen Bosna-Hersek’in bugün AB üyeliğine hazır bir ülke haline geldiğini söyledi.

19- Yasaları diktatörlükle yönetilen ülkelerle savunma alanındaki işbirliğini yasaklamasına karşın İsveç, Suudi Arabistan’la, başkent Stockholm’de savunma ve askeri alanda bir işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma uyarınca İsveç, ilk etapta bu ülkeye radar sistemleri satacak ve askeri eğitim alanında hizmet verecek.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından bu konudaki eleştirilere yanıt veren İsveç Savunma Bakanı Leni Björklund, savunma işbirliğinin gerekçesi olarak; bu işbirliğiyle Suudi Arabistan’ın demokratikleşmesine de katkıda bulunulacağını belirtti.

20- ABD Başkanı George W. Bush Asya temasları kapsamında Japonya’nın Kyoto kentinde Başbakan Juniçiro Koizumi ile bir araya geldi. Koizumi, ABD-Japonya ittifakının önemini belirterek  “İttifak sağlam. Japon askerleri, Irak’ı henüz terk etmeyecek” dedi. Japonya ile güçlü ve önemli ilişkileri bulunduğunu belirten Başkan Bush da Irak’ın tekrar yapılanması çabalarına verdiği destekten ötürü Japonya’ya teşekkür etti. 

Öte yandan Başkan Bush, Pekin hükümetinden Çin halkına daha fazla siyasi özgürlük vermesini isteyerek, Tayvan’ı baskıcı rejimden demokrasiye başarıyla geçen örnek bir ülke olarak gösterdi.

Başkan Bush Japonya temaslarını tamamladıktan sonra Güney Kore’nin başkenti Seul’e gitti.

21- ABD Senatosu, güvenliğin Iraklılara devrinin hızlandırılmasını öngören bir karar aldı. Senato ayrıca, Başkan George W. Bush’un ‘Iraktaki görevin nasıl başarıyla sonuçlandırılacağına’ dair planı sunmasını öngören tasarıyı da kabul etti. Irak’tan hemen çekilme tasarısı ise reddedildi.

22- ABD ve İngiltere, Irak’ta beyaz fosfor bombası kullandıklarını doğruladı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin sorularını yanıtlayan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Yarbay Barry Venable, geçen yıl Irak’ın Felluce kentinde düzenlenen operasyonda, beyaz fosfor bombasının kullanıldığını açıklayarak, bu silahın kimyasal değil, konvansiyonel bir silah olduğunu söyledi. Bu arada İngiltere Başbakanı Tony Blair’in Sözcüsü de Irak’taki birliklerinin, beyaz fosforu sadece duman çıkarmak için kullandıklarını açıkladı. 

23- İsrail Başbakanı Ariel Şaron, İşçi Partisi’nin koalisyon hükümetini bozmakla tehdit etmesi üzerine erken seçime gitme kararı aldı. Dışişleri Bakanı Silvan Şalom İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, Şaron’un İşçi Partisi’nin talep etmesi halinde erken seçim çağrısında bulunacağını açıkladı.

24- Mısır’da geçen hafta yapılan genel seçimlerin ilk aşamasında, yasadışı Müslüman Kardeşler Örgütü’nün desteklediği bağımsız adaylardan 34’ünün kazandığı bildirildi.

17 KASIM 2005  

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nce yapılan açıklamada, ‘Türkiye İstatistik Yasası’ ile ‘Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Yasa’nın yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildiği bildirildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu-Karadeniz-Samsun-Ankara-Doğalgaz İletim Hattı (Mavi Akım) Projesi’nin açılış töreni için gittiği Samsun’da yaptığı açıklamada, “Mavi Akım boru hattı bütün olarak ilk kez gündeme getirildiğinde kimi çevrelerce ‘Mavi Düş’ olarak adlandırılmıştı. Bazı işleri başarabilmek için şüphesiz ki düşleyebilecek cesarete sahip olmak gerekir” dedi.

Törene katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Mavi Akım’ın cesur bir proje olduğunu belirterek; proje için 100 binden fazla insanın çalıştığını söyledi.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de projenin hükümetler arasında işbirliğinin bir örneği olduğunu belirtti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Almanya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin Suriye ziyaretine ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül ziyaretinin temel nedeninin bölgedeki istikrara herhangi bir zarar gelmemesini sağlamak olduğunu bildirdi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok yaptığı açıklamada, AİHM kararları eleştirilirken hukuk dışına çıkılmaması gerektiğini belirterek “Hele anayasal sistem, çağdaş ve uygar yaşam, demokratik Cumhuriyetimizin laik devlet ve hukuk yapısıyla çağdaş değerler hedef alınmamalı” dedi. 

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, hükümet olarak Şemdinli’deki terör olayı konusundaki kararlılıklarını ortaya koyduklarını belirterek “Hiçbir komplekse kapılmadan, işi yaymadan objektif gerçek neyse, devlet olarak bunun ortaya çıkarılmasını istiyoruz” dedi.

6- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Din İşleri Yüksek Kurulu (DİYK) görüş açıkladı diye kanunların buna esas alınarak çıkartılması ya da bu görüşün kamu otoritesini bağlaması laikliğin özüyle çelişir” dedi.

7- Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu Euronews televizyonunda yaptığı açıklamada, Romanya ile ABD’nin Karadeniz’de Amerikan askeri üsleri kurulması konusunda anlaşmaya vardığını bildirdi.

8- Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Toplantısı’na katılmak için Güney Kore’de bulunan ABD Başkanı George W. Bush ile Güney Kore Devlet Başkanı Roh Mu-hyun düzenledikleri ortak basın toplantısında, Kore Savaşı’nı sona erdiren ateşkes anlaşmasının yerine barış anlaşmasının geçirilmesiyle ilgili görüşmelerin yapılması konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi. İki lider ayrıca, Kuzey Kore’nin silahsızlanması gerektiği konusunda da anlaştıklarını ve nükleer silahlı bir Kuzey Kore’nin hoş görülemeyeceğini belirtti.

18 KASIM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmit’in Gebze ilçesinde TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde (MAM)  kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı. Başbakan Erdoğan, sanayi kuruluşlarına verdikleri AR-GE desteklerinin katlanarak arttığını belirterek ''2005 sonu itibariyle AR-GE çalışmalarına 110 milyon dolarlık destek vermiş olacağız'' dedi.

2- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, TGRT televizyonunda yayınlanan bir programa katılarak, çeşitli konulardaki soruları yanıtladı.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, artan terör olayları karşısında millete güven vermek için Bakanlar Kurulu'nu Hakkari'de toplaması gerektiğini söyledi.

4- DİSK'ten yapılan açıklamada, konfederasyonun Genişletilmiş Başkanlar Kurulu'nun, 14-15 Kasım tarihlerinde Bolu'da toplandığı, toplantı sonunda tüm çalışanların temel sendikal haklar, sendikal örgütlenme, toplu pazarlık ve grev hakkından  yararlanması yönünde çalışmalar yapılmasına karar verildiği, bu doğrultuda da kamu çalışanları ile ortak bir tutum geliştirilmeye  çalışılacağı kaydedildi.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) koordinatörlüğünde Antalya’da gerçekleştirilen ''5. Rekabetin Bütün Yönleriyle Gözden Geçirilmesi Konferansı''nda yaptığı konuşmada, Rekabet Kurumu'nun hem altyapı hem de yetki alanı anlamında güçlendirilmesi gerektiğini  düşündüklerini bildirdi.

6- Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde esnaf, Şemdinli’deki olayları protesto etmek amacıyla 3 gün boyunca kapattığı dükkanlarını açarken, ilçede hayatın normale döndüğü bildirildi.

7- İstanbul’da Beylikdüzü'nde üst geçide yapılan bombalı saldırıda, 1 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

8- TBMM Başkanı Bülent Arınç Romanya'ya yaptığı resmi ziyaretin son gününde, Köstence kentinde gazetecilerle sohbet etti. Başkan Arınç bir soru üzerine, 13 Kasım Pazar günü düzenlediği basın toplantısında, türbanla ilgili özel bir konuşma yapmadığını, herkesin fikrini ifade ettiği bir zamanda, kendisinin de konu hakkında hukuki bir tahlilde bulunduğunu söyledi.

9- Almanya'nın başkenti Berlin'de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül, yeni Alman hükümetinin bugün de Türkiye ile AB arasında alınmış olan tüm kararlara bağlı olduğunu belirtti.

Merkel de, koalisyon protokolünde Türkiye ile AB'ye tam üyelik müzakerelerinin ucu açık sürdürülmesinin öngörüldüğünü belirterek, Türkiye'nin şartları yerine getirememesi ya da AB'nin Türkiye'yi alabilecek durumda olmaması halinde Türkiye ile sıkı  ilişkiler istediklerini belirtti.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, BMW Herbert Quandt Vakfı tarafından düzenlenen ‘11. Avrupa Forumu'na katılarak, AB’nin geleceğine ilişkin bir konuşma yaptı.

10- Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani, NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak’ta bir iç savaş çıkması halinde bağımsızlıktan başka bir alternatiflerinin olmadığını söyledi.

11- Asya Pasifik İşbirliği Forumu (APEC)  liderler zirvesi, Güney Kore'nin Pusan kentinde başladı. Zirve’ye, aralarında ABD Başkanı George W. Bush, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi, Meksika Devlet Başkanı Vicente Fox ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de bulunduğu 21 ülkenin lideri katılıyor.

12- Irak'ın doğusundaki Hanekin kentinde, iki Şii camisine düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısının 74’e yükseldiği bildirildi. 

19 KASIM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açılış ve törenlere katılmak üzere gittiği Denizli’de hükümetin icraatlarını anlatarak eleştirileri yanıtladı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin 31. Olağan Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, yurttaşları Türkiye’ye ve Cumhuriyete sahip çıkmaya çağırarak 2006 yılında seçim yapılmasını istedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ‘Bilim ve Araştırma’ ile ‘Eğitim ve Kültür’ fasılları tarama bilgilendirme toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, AB yolunda Türkiye’yi zorlu bir sürecin beklediğini belirterek, Türkiye’nin tarama sürecinde heyecanını hedefe ulaşıncaya kadar koruyacağını söyledi.

4- DEHAP Genel Merkezi’nde yapılan olağanüstü kongrede partinin kendini feshetmesi kararı alındı.

5- ABD’nin terör örgütü PKK yanlısı yayın yapan Roj TV’nin kapatılması için Danimarka yönetimini uyardığı bildirildi. Danimarka Adalet Bakanı Lene Espersen’e bir mektup gönderen ABD yönetiminin, Roj TV ile Kopenhag’dan yayın yapan Mezopotamya TV’nin derhal kapatılmasını istediği belirtildi.

6- Güney Kore’nin Pusan kentinde Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu (APEC) liderler zirvesine katılan ABD Başkanı George W. Bush, Osan kentindeki ABD üssünde Demokrat Partili Milletvekili John Murtha’nın, ordunun Irak’tan hemen çekilmesi yönündeki talebiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Irak’tan çekilme tarihi vermeyi reddederek, Irak’ta teröristlerle savaşacaklarını, kanını akıtan ve savaşan askerler zafer elde edene kadar savaşta kalacaklarını söyledi. Başkan Bush, Güney Kore temaslarının ardından Çin’e gitti.

7- Iraklı etnik, dini ve mezhepsel gruplar arasında uzlaşma sağlamak amacıyla Arap Birliği’nin arabuluculuğuyla gerçekleştirilen konferans Mısır’ın başkenti Kahire’de başladı. Konferansın açılışında konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Iraklı grupları fitne ve sivil iç savaştan kaçınmaya çağırdı.

     Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ise kendilerine toplu mezar bırakan, eski rejimi savunan katillerin ve suçluların ülke bütünlüğüne dahil edilemeyeceğini söyledi.

8- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref başkent İslamabad’da düzenlenen bağış konferansında yaptığı konuşmada, tüm dünyayı felaketlerde duyarlı olmaya çağırdı. Konferansa katılan BM Genel Sekreteri Kofi Annan da “Durumu yerinde görünce, bizi bekleyen çok büyük görevler olduğunu müşahede ettim” dedi.

Konferansa Türkiye adına katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ise konuşmasında, Türkiye’nin Pakistan’a yardım için ilk ulaşan ülke olduğunu belirtti. 

9- ABD ve Avustralya’nın Endonezya’da saldırı uyarısı yaptığı bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Endonezya’da Malezyalı bir teröristin tutuklanacağını anlayınca kendini havaya uçurduğu hatırlatılarak ülkenin güvenli olmadığı uyarısında bulunuldu. Avustralya da Endonezya’da yıl sona ermeden Batılılara terörist saldırı düzenlenebileceğini belirtti.

10- Irak’ta üç ayrı intihar saldırısında, 50 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

20 KASIM 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajında, yurtlardaki şiddet olaylarını üzüntüyle izlediklerini belirtti.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kayseri’de gazetecilere yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanını bu Meclis seçecek” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti kurultayında yaptığı konuşmada “2006’da seçim olmalı, cumhurbaşkanını yeni Meclis seçmelidir” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kayseri’de gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin Roj TV konusunda Danimarka’yı uyarmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tavrının etkili olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ nedeniyle düzenlediği ‘AB Sürecinde Çocuk Hakları’ konulu sempozyumda “Çocukların sokaklardan kurtulması için daha çok sosyal projeye ihtiyacımız var” dedi.

21 EKİM 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer “Bilgi Edinme Hakkı Yasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa”yı onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Hakkari milletvekilleriyle birlikte Hakkari’nin Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinde incelemelerde bulundu.

Başbakan Erdoğan Şemdinli ilçesinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 30 yılda 40 bin insanını kaybettiğini belirterek “Bu ülkede hangi etnik unsura, hangi dini inanca mensup olursa olsun, hangi bölgenin insanı olursa olsun, omuz omuza yaşamaya devam etmeliyiz” dedi.

Başbakan Erdoğan Yüksekova ilçesinde yaptığı konuşmada da “İdari tasarruf olarak ne yapacağımızı bilen bir iktidarız. Terör hiçbir zaman barışın temini değildir. Teröre çanak tutanlara eyvallah etmeyin. Çünkü teröre bulaşanlar her zaman kaybetmiştir” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Katar Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamid Bin Kasım Bin Cebr El Tani’yi kabulünde yaptığı açıklamada “Dünyanın her tarafından, ABD’den, Rusya’dan, Japonya’dan nasıl bekliyorsak aynı şekilde Körfez ülkelerinden de çok yatırım bekliyoruz” dedi.

Tani de, Türkiye’de yaptıkları temasların devamını takip edebilmek için ilgili yetkililerin tekrar Türkiye’ye gelerek yatırım dallarında somut adımların atılmasına başlayacağını söyledi.

Tani ayrıca, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşmelerde bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Şarap Üreticileri Derneği ve Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen “Topraktan Kadehe AB Yolunda Bağcılık” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, tarımda en yüksek katma değerin şarapçılıktan sağlandığını belirterek, İspanya, Portekiz ve İtalya’da üretilen üzümlerin yüzde 90’ının şaraba dönüştürüldüğünü, Türkiye’de ise dönüşüm oranı yüzde 2-3 civarında olduğundan ilave katma değerden mahrum kalındığını söyledi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, AB’de tarımda desteklenenlerin oranının yüzde 5-6, ABD’de yüzde 2, Türkiye’de ise yüzde 35 olduğunu söyledi. Bugüne kadar siyasi iktidarların kırsal alandaki bu yüzde 35’i, oy almak için popülist politikalar ile desteklediğini ve hepsini çiftçi olarak tanımladığını belirten Bakan Eker “Destek, kaliteyi, standardı, rekabet yeteneğini geliştirmek için verilir. Bizim yaptığımız, kişilere değil doğrudan üretime destek vermek oldu” dedi.

6- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Singapur Çevre ve Su Kaynakları Bakanı Yaacob İbrahim’i kabulünün ardından yaptığı açıklamada, 2014 yılına kadar 35 milyar avroluk,  2014–2023 yılları arasında da 30-35 milyar avroluk çevre yatırımı hedeflediklerini belirterek, katı atık, tehlikeli atık ve atık su projeleri ile ilgili önemli mesafeler alınması gerektiğini söyledi.

7- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu Başkanlık Divanı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmek için adım atması gerektiğini belirterek, bu konuda TBMM Başkanlığı’na anayasa değişikliği teklifi sunacaklarını bildirdi.

8- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı yazılı açıklamada “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hakkari’nin Şemdinli ve Yüksekova ilçelerine yaptığı ziyareti gecikmiş de olsa doğru bir gelişme olarak değerlendiriyoruz” dedi.

9- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti Radikal gazetesine yaptığı açıklamada “Enflasyonda eşik, bekleyişlerin olduğu yerde oluşmaktadır. Mevcut durumda gerek yıl sonu gerekse 12 aylık bekleyişler hedeflerle uyumlu seyretmektedir. Bekleyişlerin daha da iyileşmesini engelleyen, örneğin ekonominin temellerinde kötüleşme, istikrar programında aksama ve benzeri gelişmeler olursa, işte o zaman eşik ortaya çıkar” dedi.

10- Dünya Sağlık Örgütü’nün katkılarıyla hazırlanan ve 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle BM tarafından yayımlanan AIDS raporunda, dünyada AIDS salgınının 2005’te  yaklaşık 3 milyon kişinin ölümüne yol açtığı, toplam AIDS’li sayısının ise 40 milyon civarında olduğu belirtildi.

22 KASIM 2005  

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi ile bir araya geldi. Ciampi yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğini İtalya olarak kuvvetli şekilde desteklediklerini, Türkiye’nin en önemli enerji nakil hatlarının üzerinde olduğunu, bu durumun doğrudan yatırım ile ortak sanayi kuruluşlarına imkan verdiğini belirterek, Bakü-Ceyhan petrol boru hattının açılışının bu sözlerinin kanıtı olduğunu söyledi.

Ciampi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da kabul ederek bir süre görüştü. 

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, anayasal vatandaşlığın 73 milyon için bir sigorta ve ortak güç olduğunu belirterek, “Türkiye bir mozaiktir. Bu ülkede zaaf alanları oluşturarak huzur  ortamını kundaklamak suretiyle bir yere varmak isteyenler olabilir. Ama hiçbir zaman başarılı olamayacaklardır” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığının “üst kimlik” değil “hukuki kimlik” olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını, Türk milleti yerine ikame edemezsiniz” dedi.

4- Reform İzleme Grubu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve ilgili kurum bürokratlarının katıldığı toplantıda, TSK’nın taşınmazlarının denetlenmesi, vakıflara tazminatın genişletilmesi ve azınlık haklarıyla tek kurumun ilgilenmesi konuları değerlendirildi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Alpha Oumar Konare ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Gül, 2005 yılının Türkiye’de ‘Afrika Yılı’ ilan edildiğini belirterek, bu çerçevede başlayan ziyaretlerin artacağını ümit ettiklerini söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, 15 yeni üniversite kurulacağını, YÖK Yasası’nın değiştirileceğini ve meslek liselilere üniversiteye girişte uygulanan katsayıdaki eşitsizliğin de giderileceğini açıkladı.

7- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Helsingin Sanomat gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’deki ifade özgürlüğü ihlallerinin istisnai olmaktan çıkıp kural haline gelmeye başladığını belirtti.

8- Avrupa Parlamentosu Dış Politika Komisyonu Başkanı Alman CDU Partisi üyesi Elmar Brok, Avusturya’da yayımlanan Wiener Zeitung gazetesine verdiği demeçte, AB’nin yeni bir üye almadan önce karar mekanizmalarını iyileştirmek zorunda olduğunu belirterek, “Türkiye’nin tüm şartları yerine getirmesi halinde bile otomatikman tam üye olmasının mümkün olmadığını” söyledi.

9- Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller yaptığı açıklamada, Roj TV konusunda kendisine ulaşan herhangi bir bilgi bulunmadığını, polisin yürüttüğü soruşturma hakkında işlem yapmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Polisin işine karışmak Dışişleri Bakanı’nın işi değildir” dedi.

10- Almanya’da Başbakan Angela Merkel başkanlığındaki Bakanlar Kurulu, Federal Meclis’te güven oyu alarak görevine başladı.

23 KASIM 2005 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne en öncelikli konusunun eğitim olduğunu vurgulayarak, Atatürk’ün akılcı, bilimsel ve çağdaş eğitim ilkelerini yaşama geçirdiğini, eğitimin doğmalarla değil, mantık ve sağduyuyla anlam kazandığını söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Kamu Denetçiliği Yasa Tasarısı ile kat mülkiyetiyle ilgili yasa tasarısı üzerinde durulduğunu belirtti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 28-29 Kasım 2005 tarihleri arasında Belçika’nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilecek Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) toplantısı öncesinde, komitenin Türkiye kanadı üyeleri ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) yaptığı toplantıda, Türkiye-AB ilişkilerinin 3 ayağı bulunduğunu belirterek  ''Bunlardan birisi hükümetlerarası ilişkidir. İkincisi parlamentolar arası işbirliğidir. Üçüncü ayak ise sivil toplum kuruluşlarının ekonomik ve sosyal unsurları içeren işbirlikleridir. Bu toplantılar ortak anlayışı destekler. Türkiye-AB-KİK de bunlar gibidir. Bu toplantılar sadece Türkiye içinde önemli olmanın ötesinde AB’nin bir ayağıyla ilgili çalışmalardır''dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül, AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Türkiye’de ifade özgürlüğü bulunmadığı ve bu nedenle müzakerelerin askıya alınabileceği sözlerine ilişkin yaptığı açıklamada da yeni Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) ifade özgürlüğü konusunun iyileştirildiğini belirterek “Türkiye bunu AB üyeliği için değil kendi halkı için yapmıştır” dedi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Gül, Türkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (TASAM) İstanbul’da düzenlediği ‘1’inci Uluslararası Türk-Afrika Kongresi’nde yaptığı konuşmada da Afrika ile tarihi ilişkileri yeniden canlandırmak ve ileriye taşımak istediklerini söyledi.

4- İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, TBMM’de Anavatan, CHP ve AK Parti’nin Şemdinli’de meydana gelen terör olayları ile ilgili olarak Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergelerinin görüşüldüğü Genel Kurul’da, olayların aydınlatılması için hükümetin sağlam iradesi ve tavizsiz yaklaşımından hiç kimsenin kuşku duymaması gerektiğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in katılımıyla Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısı öncesi AB kurumlarına, terör örgütü PKK’nın yayın organı Roj TV temsilcilerinin toplantılara katılmaması için nota verdi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ nedeniyle düzenlediği toplantıda, öğretmenlerin içinde bulunduğu sıkıntıları çok iyi bildiklerini ve olanaklar ölçüsünde çözüm yolları aradıklarını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada, ekonomik büyümenin tek başına, mevcut işsizlere ve her yıl işgücü piyasasına giren 700 bin gence iyi işlerin sağlanmasında yeterli olmadığını belirtti.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İtalya Üretim Faaliyetleri Bakanı Claudio Scajola başkanlığındaki heyeti kabulünde, işadamlarının önündeki bürokratik engeller kaldırılabildiği ölçüde, Türkiye-İtalya ekonomik ilişkilerinin gelişeceğini ve bunun diğer Avrupa ülkelerine de örnek teşkil edeceğini söyledi. 

9- Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Gazi Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen ‘Türk-Ermeni İlişkilerinin Gelişimi ve 1915 Olayları’ konulu uluslararası sempozyumda yaptığı konuşmada, Ermeni soykırımı iddialarıyla bir milletin bedenen ve ruhen baskı altına alınmak istendiğini belirterek, iddiaların, bütün arşivlerin açılmasıyla, 1915 tanıklarının iki taraflı dinlenmesiyle açıklığa kavuşabileceğini söyledi.

10- Hakkari Valisi Erdoğan Gürbüz Tokat Valiliği görevine, Tokat Valisi Ayhan Nasubeyoğlu da Hakkari Valiliği görevine atandı.

11- AB Komisyonu’nun Türkiye Temsicisi Hans Jörg Kretschmer Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Şemdinli’de meydana gelen terör olaylarını yakından izlediklerini belirterek, bunun Türkiye açısından çok önemli bir sınav olacağını söyledi. AB’nin Türkiye’deki azınlıklar meselesine bakışına da değinen Kretschmer, Türkiye'nin azınlıklar konusunda Lozan Antlaşması’nı sınırlı bir şekilde yorumladığını ve AB’nin bu dar yorumla mutabık olmadığını kaydederek “Türkiye azınlıklar konusuna Lozan'la sınırlı değil, daha geniş, yani Avrupa ölçüleri açısından bakmalı” dedi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, kuzeyde kalan Rum mallarıyla ilgili tazminat ve takasa ek olarak, mal iadesini de öngören yasa tasarısı konusunda yaptığı açıklamada, tasarının uzun süreli çalışma sonucu, uluslararası hukukçularla hazırlandığını belirterek, anayasal değişikliğe gitmeden yasal değişiklik çıkarmanın bu konuda düzenleme yapılması için yeterli olacağını söyledi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Hükümet Sözcüsü Kipros Hrisostomidis ise tasarı hakkında KKTC makamlarınca Rum mallarına yönelik yeni düzenlemelere hiçbir geçerlilik ve itibar atfedilmeyeceğine inandığını belirtti.

13- Almanya Başbakanı Angela Merkel resmi ziyaret için gittiği Fransa’nın başkenti Paris’te, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir araya geldi. Merkel görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin Avrupa ile yakın bir stratejik bağa sahip olmasının önemli olduğunu belirterek, Türkiye konusunda AB’nin kararlarına uyacaklarını söyledi.

Chirac da AB’nin, Almanya ve Fransa’yı yakınlaştırmak için kurulduğunu hatırlatarak, AB’nin çalışabilmesi için sağlam bir Fransız-Alman aksına sahip olması gerektiğini kaydetti.

14- Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen gazetecilere yaptığı açıklamada, Roj TV hakkında açılan davanın normal seyrinde devam ettiğini belirterek “Dava ile ilgili Türkiye ve ABD’nin gönderdiği deliller dosyaya eklenmiş bulunuyor” dedi.

15- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun Belçika’nın başkenti Brüksel’de başlayan 55. toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmesini isteyerek, reformların yavaşlaması durumunda müzakerelerin bütününün bundan etkileneceğini söyledi. Rehn ayrıca, Ek Protokol’ün uygulanmaması durumunda Gümrük Birliği’ne yönelik müzakere başlıklarının açılmayacağını belirtti.

Toplantıya Türkiye’yi temsilen katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ise “PKK, AB ve ABD terör listelerinde bulunmasına rağmen bu konuda hala işbirliğine ve samimi desteğe ihtiyacımız var” dedi.

16- Uluslararası Göç Örgütü (IOM) yayımladığı raporda, Türkiye’nin AB mevzuatı ile uyumunun yasadışı göçü azaltacağını açıkladı.

17- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Amerikan Fox News ve CNN televizyonlarına yaptığı konuşmada, Irak’taki Amerikan askerlerinin sayısının azaltılması için gerekli şartların çok yakında ortaya çıkabileceğini söyledi.

24 KASIM 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) İstanbul’da düzenlenen 21. toplantısında yaptığı konuşmada, İKÖ’nün 2004’te İstanbul ve New York’ta 2005’te ise Sana’da Kıbrıs Türk halkına uygulanan yalıtıma son verilmesi için çağrılarda bulunduğunu belirterek “Örgütün saygınlığının ve inandırıcılığının korunabilmesi yönünden, üye ülkelerin bu kararları uygulama yönünde somut adımlar atmalarını bekliyoruz” dedi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç ‘5. Avrupa-Akdeniz Parlamento Başkanları Toplantısı’ için İspanya’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin güneydoğuda yaşanan olaylara ilişkin soruları üzerine, halkımızı, kurum ve kuruluşları meşgul edecek bir takım suni yapay gündemlere ihtiyaç olmadığını söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’24 Kasım Öğretmenler Günü’ nedeniyle 81 ili temsilen gelen öğretmenleri kabulünde yaptığı açıklamada, öğretmenlerin ücretlerinde yaşadıkları sıkıntının ve sorunların farkında olduklarını belirterek ek ders ücretleriyle ilgili çalışmanın hükümetin gündeminde olduğunu söyledi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nce son günlerde basın yayın organlarında Genelkurmay Başkanı hakkında bazı iddiaların yer alması üzerine yapılan açıklamada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün görev süresinin 30 Ağustos 2006’da dolacağı belirtilerek “Sayın Genelkurmay Başkanı’nın bu tarihten sonra görev süresinin uzatılmasına ilişkin ne bir düşüncesi ne de bir beklentisi vardır “ denildi. 

5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Türk-Ermeni İlişkilerinin Gelişimi ve 1915 Olayları’ başlıklı sempozyuma gönderdiği mesajda, arşivleri araştırmacıların hizmetine açarak ve bunların en üst düzey standartlara erişmesi çalışmalarına destek vererek, tarihin incelenmesi çalışmalarına yardımcı olduklarını belirtti.

6- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, bakanlığının 2006 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, 14 Ekim’de bütün belediyelere ‘belli adres ve yer göstererek içkili bölge belirlenemeyeceği’ yönünde genelge gönderdiklerini bildirdi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, AB Komisyonu Delegasyonu’nun Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer’in Lozan Anlaşması’nın azınlıklarla ilgili tanımına yönelik olarak yaptığı yazılı açıklamada “Sayın Kretschmer’in ifadelerini üzerinde fazla düşünülmemiş sözler olarak değerlendiriyoruz. Bizim açımızdan Lozan Anlaşması’nın azınlıklar konusuna ilişkin hükümleri yoruma meydan vermeyecek kadar sarihtir. Kaldı ki Lozan Anlaşması’nın Türkiye açısından tartışma konusu olmayacağı açıktır” dedi. 

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye-İtalya İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ithalatında ikinci sırada yer alan İtalya’nın, 2005’in ilk yarısında toplam ihracat içindeki yüzde 7.4’lük payıyla Türkiye ihracatındaki sırasını üçüncülüğe taşıdığını bildirdi. 

Toplantıya katılan İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi ise, 2001’de yaşanan ağır krizde dahi İtalyan işadamlarının Türkiye’yi terk etmediğini, Türk halkının zorlukları aşabilme kapasitesine güvendiğini belirtti.

9- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Türk-İngiliz İş Konseyi tarafından İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ‘Türkiye’de Sermaye Piyasaları ve AB’ye Katılımı’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin AB üyeliği 21. yüzyılın barış projesi olacak. Seküler ve demokratik bir ülkenin de üniversal değerleri paylaşarak bu barış projesine entegre olabildiğini kanıtlayacağız. Şu an değilse bile 20-30 yıl sonra Türkiye’nin üyeliğinin AB’nin tarihsel dönüm noktası olduğu anlaşılacak” dedi.

10- Avrupa Parlamentosu Karma Parlamento Komisyonu’nun Avrupa Kanadı Başkanı Joost Lagendijk, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleşen 55. toplantılarında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Roj TV muhabirlerine AB kurumları tarafından akreditasyon verilmemesi yönündeki notasına “Roj TV ile PKK arasındaki ilişkileri gösteren belge gelinceye kadar AB ülkeleri harekete geçmeyecek” yanıtını verdi.

25 KASIM 2005  
        1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve kuvvet komutanlarının katılımıyla terör ve güvenlik toplantısı düzenlendi. 
        Toplantıda, Şemdinli'de meydana gelen terör olayları ve sonrasındaki gelişmeler ile terörle mücadele konuları ele alındı. Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada, yasadışı olaylara izin verilmeyeceği belirtilerek, toplum sorumlu davranmaya çağrıldı.  
        2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV televizyonunun gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal, Türklüğü alt kimlik olarak tanımlamanın ‘Balkanlaşma’ getireceğini belirterek “Eğer ortak bir kimliğimiz yoksa, o zaman biz çok uluslu, çok milletli bir toplumuz demektir” dedi.
        3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Abdüllatif Şener, açılışlar yapmak ve konferans vermek üzere gittiği Denizli'de Vali Gazi Şimşek'i ziyaret etti. Burada gazetecilerin  sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Şener, mortgage sisteminde işin temelinde 2 ayrı piyasanın olduğunu, ilkinde ev alacakların bankadan kredi aldığını,  ikincisinde ise alınan kredinin üzerindeki ipoteğe bağlı olarak bir  menkul kıymet ihraç edilip ve bu menkul kıymetin borsada işlem  göreceğini söyledi.  
        4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen Sanayi Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hedef vizyonlarının temel parametreleri ile AB perspektifi doğrultusunda, sanayi, teknoloji ve ticaret alanlarında yeni program ve proje mekanizmaları oluşturmaya, mevcutları daha da güçlendirmeye inançla devam etmek gerektiğini bildirdi. 
Toplantıya katılan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da, ''AB'ye Üyelik Sürecinde Türkiye Ekonomisi'' konulu konuşmasında, Türkiye ekonomisindeki gelişmelere değindi. Bakan Babacan, ''10 sene içinde 1 trilyon dolarlık GSMH Türkiye için hayal değil, çok gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedef'' dedi.
5- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, Şemdinli'de meydana gelen olayların ardından başta Hakkari olmak üzere 10–23 Kasım tarihleri arasında ülke genelinde yaşanan olaylardan 9'una polisin müdahalede bulunduğunu, olaylarda 26 kişinin yaralandığını söyledi.
6- AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Kretschmer, İstanbul’da düzenlenen ''Küreselleşme ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk'' konulu konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şemdinli'de meydana gelen olaylara ilişkin düşüncesi sorulan Kretschmer, ''Hükümet, suçluların bulunması için taahhütte bulundu ve bunu gerçekleştireceğine inanıyorum'' dedi.
7- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İstanbul’da düzenlenen ‘1. İslam Ülkeleri Turizm Fuarı’, CNR EXPO Center'ın açılışında, İKÖ üyesi ülkelerin turizm konusunda Türkiye'nin deneyimlerinden yararlanması gerektiğini söyledi. 
8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TGRT Haber televizyonunda yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programına katılarak, Kıbrıs sorununa ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Talat, Rum Kesimi’nin uzlaşmaz ve agresif bir politika izlediğini belirterek “BM devreye girmeli. Papadopulos’u ikna etmenin yolunu bulacağım” dedi. 
9- AB ile Bosna arasındaki ortaklık müzakereleri resmen başladı. 
AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Saraybosna'da düzenlenen törende, bugünün, AB ile Bosna-Hersek arasındaki ilişkilerde yepyeni bir aşamaya işaret ettiğini belirtti.
10- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulu'nun dün Avusturya’nın başkenti Viyana'da başlayan olağan toplantısında, İran  nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmesine gerek  görülmediği bildirildi. 
11- Küba lideri Fidel Castro başkent Havana'da halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkede yeni bir sınıfın türediğini belirterek, toplumda ortaya çıkan büyük gelir eşitsizliklerini ortadan kaldıracaklarını söyledi.  
12- Suriye'nin, BM'nin eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastı soruşturmasıyla ilgili olarak 5 Suriyeli yetkilinin Avusturya'nın başkenti Viyana'daki BM binasında sorgulanmasını kabul ettiği açıklandı. 
13- Mısır ve Gazze Şeridi arasındaki Refah Sınır Kapısı, düzenlenen törenle resmen açıldı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Mısır İstihbarat Şefi Ömer Süleyman ile Filistin, Mısır ve Ürdün'den temsilcilerin yer aldığı resmi açılış törenine, AB temsilcileri de katıldı. 

26 KASIM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Samsun’da kente doğalgaz verilmesi töreninde yaptığı konuşmada, üstkimlik tartışmalarını değerlendirerek “Biz tek vatan, tek bayrak, tek milletiz” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal 31. Olağan Kurultay’da seçilen Parti Meclisi’nin ilk toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Baykal “Türkiye’de faaliyet göstermesine izin verilen, göz yumulan bir televizyon kuruluşu var oldukça Türkiye’den bazı tespitler yapma imkanına da sahip olacaktır” dedi.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye valileri, emniyet müdürleri ve jandarma komutanları ile Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı’nın katıldığı Adana Valiliği’ndeki toplantı öncesinde İl Genel Meclisi Salonu’nun açılışında yaptığı konuşmada, toplumsal olaylarda kullanılan Çevik Kuvvet birimlerinin, sokak hakimiyetine dönük kadro tasarrufu sağlanması maksadıyla asayiş hizmetlerine verildiğini söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yükseköğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu’nun (YURTKUR) 73. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, YURTKUR’un 1 Ocak’tan itibaren sabah kahvaltısı için 1 YTL destek vereceğini söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi’nin ‘yurtiçinde veya yurt dışındaki bir göreve kendi istekleriyle atanmaları halinde devlet memurlarına harcırah ödenmeyeceğini’ öngören yasa hükmünü iptal kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

6- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın partisince Mersin’de düzenlenen ‘Üretici Mitingi’nde yaptığı konuşmada, tarım sorunlarının 1. Kalkınma Planı Dönemi’nden bu yana hiç değişmediğini belirterek, tarım topraklarının hızla küçüldüğünü söyledi.

7- Uluslararası Askeri Sporlar Konseyi (CISM) Avrupa Kıtası Toplantısı, Jandarma Genel Komutanlığı’nın ev sahipliğinde Antalya’da başladı.

8- Türkiye’yi ziyaret eden Irak Türkmen Cephesi lideri Sadettin Ergeç, Türkmenlerin Kürt gruplarla bir sorununun olmadığını, yüzyıllar boyunca bu iki grubun beraber yaşadığını belirterek “Bizim bir Kürt sorunumuz yok. Kürt siyasetçiler sorunumuz var. Sorun onların yanlış tutumlarından, hareketlerinden kaynaklanıyor” dedi.

9- TBMM Başkanı Bülent Arınç İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen “5. Avrupa-Akdeniz Parlamento Başkanları Konferansı”nın ‘Toplum, Kültür ve Medeniyetler Arası Diyalog’ konulu son oturumunun açılışında yaptığı konuşmada, terörizmin tüm ülkeler tarafından ortak tanımının yapılması gerektiğini belirterek “Türkiye PKK terör örgütüyle mücadele ediyor, ama AB ülkelerinden birisi bu örgütün televizyon yayınına izin veriyor” dedi.

Konferansın ardından AP Başkanı Josep Borell ile bir araya gelen Başkan Arınç Borell’den, AP üyesi milletvekillerinin KKTC’yi ziyaret ederek, bu ülkeye uygulanan izolasyonların kaldırılmasına katkıda bulunmalarını istedi.

10- IMF Başkan Yardımcısı Anne Krueger Avusturya’daki Innsbruck Enstitüsü’nde ‘Hayal Kırıklığından Umuda: Yoksulluğu Ortadan Kaldırma Mücadelesi’ başlıklı konferansta, Türkiye’de makroekonomik istikrarın sağlanması ve daha hızlı büyüme konusunda anlamlı bir süreç yaşandığını belirtti.

11- Mısır’da parlamento seçimlerinin ikinci turunun ikinci aşaması tamamlanırken şimdiye kadar 47 sandalye kazanan Müslüman Kardeşler örgütünün yüzlerce yandaşının tutuklandığı bildirildi.

12- Suudi Arabistan’da ilk defa kadınların da aday olduğu ve çarşamba günü sona erecek olan seçimler yapıldı.

13- Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, yaklaşık 15 milyon kişinin öldüğü açlık dönemini temsilen yas günü ilan edilen 26 Kasım nedeniyle Ukrayna’da düzenlenen anma törenlerinde, 1930–40 yıllarında ülkede yaşanan açlığın sonucu milyonlarca kişinin ölmesinin ‘soykırım’ sınıfına dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

14- İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilmesiyle bu bölgede yönetimi ele alan Filistin Yönetimi (FÖY) Mısır, sınırındaki Refah sınır kapısını fiilen devraldı.

15- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Devrim Muhafızları’na bağlı Besiç milislerinin 25. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, Batı’nın İran’ın nükleer programına dair tutumunu eleştirirken, ABD yönetiminin de  Irak’ta yaptıklarından dolayı savaş suçlusu olarak yargılanması çağrısında bulundu.

27 KASIM 2005  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’nın Mallorca Adası’nda düzenlenen ‘Medeniyetler İttifakı Akil Adamlar Grubu Toplantısı’nın ilk oturumunda yaptığı konuşmada, grubun yürüteceği çalışmaların barış ve istikrar içindeki bir dünyaya doğru ilk adımlar olacağını söyledi. Toplantı sırasında İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero ile bir araya gelen Başbakan Erdoğan düzenlenen ortak basın toplantısında, terörün dini, vatanı, ırkı, milleti olmadığını ve bunun, kimi, nerede, ne zaman ve nasıl vuracağı belli olmayan bir fenomen olduğunu belirterek, “Bu nedenle medeniyetler ittifakını gerçekleştirmemiz gerekiyor” dedi.

Zapatero ise, Türkiye ve İspanya’nın, Medeniyetler İttifakı Projesi’nde iki öncü ülke olmaları için sembolik özel değerlere sahip olduklarını belirtti.

Daha sonra 10. AB-Akdeniz Zirvesi’ne katılmak üzere Barselona kentine geçen Başbakan Erdoğan, Almanya’nın yeni Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bundan sonraki süreçte gerek ekonomi gerek siyasi alanda dayanışma içerisinde çalışmalarımızı yapacağız. Türkiye ve Almanya her zaman olduğu gibi ileriye doğru, yarınlara el ele yürüyecektir” dedi.

Merkel de ekonomik işbirliği ve Almanya’da yaşayan Türklerin entegrasyon sorununu ele aldıklarını söyledi.

2- Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Sadettin Ergeç, Cumhuriyet gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’nin Irak’taki Türkmenlere yeterli destek vermediğini, Kürtlerin devlet kurma hedefinden vazgeçmeyeceklerini, Kerkük’ün düşmesi halinde savaşın kaçınılmaz olduğunu belirtti.

3- Ermenistan’da, devlet başkanının yetkilerinin azaltılıp Meclis’in yetkilerinin artırılması, ülke dışında yaşayan Ermenilere çifte vatandaşlık hakkının tanınması konularında Anayasa değişikliğini öngören referandum yapıldı. 

4- Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti’nde parlamento seçimleri yapıldı.

28 KASIM 2005  

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Türkiye Emekli Subaylar Derneği yayın organı “Birlik Dergisi”ne verdiği mülakatta, Türkiye’nin AB’ye diğer üyelerle eşit statüde katılımına kadar geri dönülmesi mümkün olmayan tavizler verilmemesi gerektiğini belirtti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Milliyet gazetesine verdiği mülakatta, alkollü içeceklerin dağıtımı konusunun yasa ile düzenlendiğini, içkili yerlerin nerelerde bulunacağının da bu metin içerisinde yer aldığını, bununla ilgili ferdi olarak yeni kurallar getirmenin doğru olmadığını belirterek, “Alkollü içkilerle ilgili yasakçılık çağdaş bir şey değil. AB sürecinde çağdaş dünyanın dilinin gerisine düşemeyiz. Yasak, insan haklarına, özgürlüklere uygun değil” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından düzenlenen “Beklenen Marmara Depremi ve Çevre Kirliği” konulu konferansta yaptığı konuşmada, depremin sürekli gündemde tutulan önemli bir konu olduğunu belirterek, “Türkiye’nin fiziki sermaye yatırımlarının toplamı 600 milyar dolar. Toplam zenginliğimiz 3 trilyon dolar. Bu zenginliğimizin yüzde 90’ı ciddi deprem riski altında. Son yüzyılda yaşadığımız depremler nedeniyle, her yıl ortalama milli gelirin yüzde 1’ini kaybediyoruz” dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer’in müzakere süreciyle ilgili yapılanma konusunda getirilen eleştirilerinin hatırlatılması üzerine yaptığı açıklamada, beş kuruluşun bu süreçte görevlendirildiğini, “esnek ve dinamik bir yapılanma” gerçekleştirildiğini belirterek, “Bütün uygulayıcı birimler, bu değişim ve dönüşüm sürecinin bizzat sahibi. AB ile ilişkilerimizi hiçbir zaman çatışmacı bir üslup içerisinde yürütmeyeceğiz” dedi.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, El Kaide Örgütü üyesi Louai Sakka’nın Kandıra Cezaevi’nde Amerikan Haber Alma Teşkilatı (CIA) tarafından sorgulandığı yönündeki haberler üzerine yaptığı açıklamada, bunların tamamen gerçek dışı olduğunu belirterek, “Sakka’yı şu ana kadar avukatı, ablası ve yeğeni ziyaret etmiştir. Bunun dışında yabancı uyruklu kişilerin görüşmesi söz konusu değildir. Söz konusu kişiler dışında yabancı uyruklu hiç kimse sorguya katılmamıştır. O da Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün izniyle olmuştur” dedi.

6- 10. AB-Akdeniz Zirvesi nedeniyle İspanya’nın Barcelona kentinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ve İsrail Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert ile ikili görüşmelerde bulundu.

Öte yandan zirve, terörizmin tanımlanması ve onunla bağlantılı olarak da gösterilen göçmen sorunlarına somut anlamda çözüm bulunamaması nedeniyle herhangi bir belge yayınlanmadan sona erdi.

7- AB Komisyonunun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi’nin (KİK) Brüksel’de yapılan 20. toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin reformları yerine getirmede ciddi bir yavaşlama süreci içine girdiğini ve insan hakları ihlallerinin sürdüğünü belirterek, “Eğer yavaşlama sürerse, belirli ilerleme olmazsa bu, bütün müzakere iklimini değiştirebilir” dedi.

Toplantıya katılan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk de Türkiye’nin reformları artık hayata geçirmesini beklediklerini söyledi.

8- ABD’nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad Newsveek Dergisi’ne yaptığı açıklamada, Başkan Bush’un kendisine İran ile doğrudan temas kurması izni verdiğini bildirdi.

9- Çin’in kuzeydoğu bölgesinde yer alan Heyloncian eyaletinde meydana gelen maden kazasında, 134 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

29 KASIM 2005 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü, nedeniyle Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesi Başkanı Büyükelçi Paul Badji’ye gönderdiği mesajında, Ortadoğu’da yıllardır özlemi duyulan barış, erinç ve istikrar ortamının oluşturulabilmesi için öncelikle İsrail-Filistin uyuşmazlığının çözümlenmesi ve Filistin halkının vazgeçilmez haklarına kavuşması gerektiğini belirtti.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek düzenlediği basın toplantısında görüşülen konular hakkında bilgi verdi. Bakan Çiçek, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın AB ile ilgili gelişmelerde gelinen son nokta hakkında açıklamalarda bulunduğunu ve Malatya Çocuk Yuvası’ndaki olaylar ile nüfus sayımlarında yaşanan sorunların görüşüldüğünü belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, yaptığı konuşmada, kurumlar vergisi oranının yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürüleceğini, müteşebbislerin çevre ülkeler ile rekabet şartlarını iyileştirmek ve doğrudan yabancı sermaye, küresel sermaye yatırımlarını teşvik amacıyla yatırım indirimi istisnası uygulamasının kaldırılacağını açıkladı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomik politikasını eleştirdi.

5- Anayasa Mahkemesi, 2005 Bütçe Yasası’nın bazı hükümlerini iptal etti.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, NTV televizyonunda katıldığı bir programda, AB Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Hans Jörg Kretshmer’in açıklamalarına karşılık, ifade özgürlüğü ile ilgili yeni çıkmış kanunların hemen değiştirilmesini doğru bulmadığını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat BaşesgioğluAsgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında yaptığı açıklamada, bölgesel asgari ücret uygulamasının söz konusu olmadığını belirtti.

8- İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Yurtbank davasında bankanın eski sahibi Ali Balkaner’e 16 yıl 5 ay 27 gün hapis cezası, 1 milyon 336 bin 700 YTL adli para cezası verdi. Mahkeme aynı davada yargılanan 13 sanık hakkında da, 6 ay 7 gün ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında değişen cezalara hükmetti.

9- Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi’nin (KİK) 20. toplantısı çerçevesinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan ve dün Avrupa Komisyonu Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile görüşen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, Türkiye’nin uyum sürecinde AB’den kaynak istememe gibi bir lüksünün bulunmadığını söyledi.

10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Lefkoşa’da yeni bir sınır kapısı açılmasını istemediklerini bildirdi.

11- Fransa Başbakanı Dominique de Villepin yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin, bölge güvenliğini dikkate almadan Irak’tan çekilmemesi gerektiğini belirterek, kötü planlanmış bir çekilmenin, Irak’ta kargaşaya neden olacağını ve bütün bölge için felaket olacağını söyledi.

30 KASIM 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, ekonomide elde ettikleri başarıların saman alevi gibi bir parlayıp sonra sönen başarılar olmadığını söyledi. Konuşmasında Şemdinli’de meydana gelen terör olayları sonrası yaşananları da değerlendiren Başbakan Erdoğan “Toplumsal huzuru bozan, birlik ve beraberliğimizi tehdit eden hiçbir hukuk dışı faaliyet cezasız kalmayacaktır“ dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Düzce’de şehre doğalgaz verilmesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan konutların anahtar teslimi için düzenlenen ortak törende yaptığı konuşmada, dairelerin daha proje aşamasında satıldığını belirterek, 2006 yılında 200 bin konuta ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan törenin ardından, Kızılay Genel Merkezi tarafından düzenlenen ‘Depremin Öğrettikleri’ konulu toplantıya katıldı.

3- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ü ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmede, barışçı amaçlarla nükleer çalışmaların yapılmasına hiç kimsenin bir şey diyemeyeceğini belirterek, bölgenin huzuru ve istikrarı konusunda endişelerin bulunduğunu söyledi. İran’a Uluslararası Enerji Ajansı ile çalışma yapma uyarısında da bulunan Başbakan Yardımcısı Gül, bu şekilde meselenin çözüme kavuşacağına inandığını belirtti. Muttaki de görüşme sonrası yaptığı basın toplantısında, AB ile İran arasında ön müzakerelerin 2 hafta içerisinde başlatılacağını, ancak ABD ile müzakerelerin sözkonusu bile olamayacağını belirtti.

Muttaki temasları çerçevesinde ayrıca, beraberindeki heyetle Türkiye Odalar ve   Borsalar Birliği’ni (TOBB) ziyaret etti. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile görüşen Muttaki, heyetler arası toplantının açılışında yaptığı konuşmada, İran ile Türkiye arasında geçen yıl 4.5 milyar dolar olan ticaret hacminin bu yıl 5 milyar dolara ulaşacağına       inandığını belirterek, Türk iş adamlarına İran’daki faaliyetlerinde siyasi destek sözü verdi.

4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, AK Parti’nin tüzüğündeki bazı hükümlerin Siyasi Partiler Yasası’na aykırı olduğu gerekçesiyle ihtar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

5- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Almanya’dan sınırdışı edilen yasadışı İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği yöneticisi Metin Kaplan’a, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen, ‘ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezası’nı, usul eksikliği, eksik soruşturma ve yeni Türk Ceza Kanunu’ndaki hak mahrumiyetlerine ilişkin hükümlerin dikkate alınması istemiyle bozdu.

6- Danıştay 10 Dairesi, TCDD hatlarında, özel kişilere ait trenlerin işletilmesine     olanak sağlayan yönetmeliğin yürütmesini oybirliğiyle durdurdu.

7- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclisi’nin aylık olağan toplantısında yaptığı konuşmada, vergi konusunda son 3 yılda gerçekleştirilen iyileştirmelere işaret ederek, hem kurumlar vergisi, hem de gelir vergisinde önemli indirimlere gidildiğini söyledi. Bakan Babacan ayrıca, AB sürecindeki reformların yavaşladığı ve rehavete sürüklenildiği görüşüne de katılmadığını belirterek, şu anda sadece bir mevzuat karşılaştırması ve tarama sürecinin yapıldığını, takvimin günü gününe çalıştığını söyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Türkiye İş Kurumu’nun 3. Genel Kurulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, SSK’nın aktif sigortalı sayısının 6 milyon 900 bin civarında olduğunu belirterek “2006 sonunda, aktif sigortalı sayımızı 8 milyon yaptığımız takdirde işletmelerle oturup, hangi oranda prim indirileceğini konuşma konusunda elimiz daha rahat olacaktır” dedi.

9- CHP Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK), Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında     toplandı. Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem olası seçim hazırlıklarının ele alındığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, öncelikle il ve ilçe bazında seçmen listelerini parti örgütlerine ileteceklerini ve sandık esasına dayalı bir çalışma yürütmek üzere görevlendirmeler yapacaklarını söyledi.

10- Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nda köklü değişiklik yapan yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

11- YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) gönderilen 15 ilde yeni üniversite kurulması hakkındaki teklifin, incelenerek 16 Eylül’de karara bağlandığı belirtildi. Açıklamada 15 yeni üniversite rektörünün seçilme yöntemine karşı çıkılarak “Başbakanın önereceği üç isim arasından Cumhurbaşkanınca seçilmemesi gerektiği” bildirildi.

12- 28-29 Kasım tarihleri arasında Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan Türkiye-        AB Karma İstişare Komitesi’nin (KİK) 20’nci toplantısının ortak deklarasyonu yayımlandı.

DİSK Genel Başkanı, KİK Eşbaşkanı Süleyman Çelebi ile KİK AB Komisyonu Eşbaşkanı Jan Ollson’un imzasını taşıyan deklarasyonda, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Sözleşmesi ve AB dokümanlarına göre, sendikal hakların sağlanmasının Türkiye tarafından yerine getirilmesi gereken önemli bir öncelik olduğu belirtildi.

13- Avrupa Parlamentosu, yazar Orhan Pamuk’un sözde Ermeni soykırımına ilişkin sözlerinden dolayı İstanbul’da 16 Aralık’ta başlayacak olan yargılanma sürecini izleyeceğini bildirdi.

Duruşmayı izleyecek olan Hıristiyan Demokrat Grup Üyesi ve Türkiye Raportörü Camiel Eurlings yaptığı açıklamada, fikir özgürlüğüne saygının önemini vurgulayarak “Türkiye’nin bu alanda AB değerlerine uyması şart” dedi.

14- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis’te (Bundestag) başbakan olarak yaptığı ilk konuşmasında, hükümetin gelecek 4 yıl izleyeceği politikalar hakkında bilgi verdi. Konuşmasında Türkiye konusuna da değinen Merkel, Türkiye ile başlatılan AB üyelik müzakerelerinin hedefinin tam üyelik olduğunu, ancak sonuçta alınacak kararla ilgili güvence bulunmadığını söyledi.

15- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı askeri bir müdahaleye hazır olmadıklarını belirterek “Bu bir zamanlama ve ordunun hazır olma meselesidir” dedi. Türkiye’nin tehdit hissedeceği herhangi bir unsura göz yummayacaklarını da belirten Zebari “Bizim bu konudaki tutumumuz net. Komşularımıza saldırıya izin vermeyeceğiz” dedi.

16- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreterliği’ne, Meksika eski Dışişleri ve Maliye Bakanı  Angel Gurria getirildi.

17- AB, ABD’den, Amerikan istihbarat servislerinin Avrupa havalimanlarını gizlice kullandığı yolundaki haberlerle ilgili olarak açıklama istedi. İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw başkent Londra’da düzenlediği basın toplantısında, AB adına Amerikan yönetimine yolladığı mektupta, ABD’den CIA’nın gizli uçak seferleri hakkında izahat istediğini bildirdi.

18- ABD Başkanı George W. Bush Teksas’ın El Paso kentinde yaptığı konuşmada,        Amerikan birliklerinin Irak’tan hemen çekilmesinin akıl almaz ve korkunç bir hata olacağını belirterek “Batı sokaklarından Asya adalarına ve Afrika’dan Afganistan’a kadar düşman mağlup edilmeli” dedi.

Başkan Bush Maryland eyaletindeki Annapolis’te, Deniz Kuvvetleri Akademisi’nde yaptığı konuşmada ise bazılarının çekilme takvimi istediğini ve bu kişileri haklı bulmadığını belirterek, Irak’taki Amerikan askeri sayısının bölgedeki duruma bağlı olduğunu ve bu ülkeden çekilme takviminin belirlenmediğini söyledi.

19- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, nükleer kapasitesini            geliştirmekte ısrar eden ve terörizme desteğini sürdüren İran’a karşı bütün seçeneklerin masada olduğunu söyledi. İran’ı nükleer kapasitesini geliştirme çabalarından vazgeçirme yönünde Küba, Suriye ve Venezüella gibi ülkeler dışında bütün dünyanın seferber olduğunu belirten Burns, ABD’nin de diplomatik çabalara destek vermeyi sürdürdüğünü bildirdi.

20- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez başkent Caracas’ta yaptığı açıklamada, ABD’nin terör suçluları için Avrupa’da gizli cezaevleri bulunduğuna atfen, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin ‘soykırım, terörizm ve insan hakları ihlalleri suçlusu’ olduğunu belirtti.