06.12.2005
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 ARALIK 2005

1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Toplantıda; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Harbe Hazırlık Durum Değerlendirmesi yapılarak Silahlı Kuvvetler’in caydırıcılık vasfını devam ettirecek önemli modernizasyon projeleri ile kaynak durumu değerlendirilmiş, Ortadoğu’daki son gelişmeler ile Irak’taki mevcut durum ve olası gelişmelerin Türkiye’ye etkileri görüşülmüş, bölücülük ve irtica ile mücadelenin değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca disiplinsizlikleri nedeniyle durumları değerlendirilen 4 personelin TSK’dan uzaklaştırılmasına karar verilmiştir” denildi.

2- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Irak Devlet Başkan Yardımcısı Adil Abdülmehdi, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Irak’taki seçimlerin demokratik şekilde gerçekleşmesinin en büyük istemleri olduğunu, bunun için gereken her türlü desteği verdiklerini söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan İstanbul’da düzenlenen ‘3. Finans Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Kurumlar Vergisi’nde yapılacak yüzde 10’luk indirime değinerek, kayıtdışılıktaki azalmayı sorun olarak görmeleri durumunda, KDV’de de indirime gitmeye hükümet olarak hazır olduklarını söyledi.

Toplantıya katılan IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, Türkiye ekonomisinin geleceğinin çok parlak olduğunu belirterek “Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin en parlak dönemini yaşıyor diyebiliriz” dedi.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink de konuşmasında, Türkiye’yi Doğu Asya kaplanlarından Malezya ve Kore ile kıyaslayarak, Türkiye’de tasarrufların harekete geçirilmesinin Asya kaplanlarından geri durumda olduğunu kaydetti.

4- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Valiliklere, Ailenin Korunmasına Dair Yasa’nın uygulanmasına yönelik genelge göndererek, son yıllarda aile içi şiddet olaylarının toplumu sarsan boyutlara ulaştığını, aile içi şiddet nedeniyle mağdur olan kadın ve çocukları koruyucu yasal tedbirlerin alınması zorunluluğunun ortaya çıktığını bildirdi. 

5- UEFA Kupası H Grubu’nda Beşiktaş Futbol Takımı, Rusya’nın Zenit takımıyla İstanbul’da 1-1 berabere kaldı.

6- Türkiye’de bulunan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ayrı ayrı kabul edildi. Mutteki  ve Başbakan Erdoğan görüşmesinde, ekonomik ilişkiler ile Türk firmalarının İran’daki yatırımları değerlendirildi, terörle mücadele ve Irak’ın toprak bütünlüğü için mutabakata varıldı.

Mutteki daha sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bir araya geldi.

7- ABD Başkanı George W. Bush’un yeni Ankara Büyükelçisi olarak atadığı Ross Wilson, Senato’da onay almasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen bir törenle yemin etti.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice törenin ardından yaptığı konuşmada, ABD’nin dünyanın sadece birkaç ülkesiyle ilişkilerinin çok kritik önem taşıdığını belirterek, “Türkiye bizim için, bu kritik önem taşıyan sayılı ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle de Türkiye’ye geçmiş yıllarda olduğu gibi en deneyimli diplomatlarımızı gönderiyoruz” dedi.

2 ARALIK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısı için Genel Merkez’e gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan bir gazetecinin, ''Terör örgütü PKK'nın, Irak’ın Erbil kentinde parti kurduğu ve seçimlere katılacağı söyleniyor.  Bununla ilgili bir girişiminiz olacak mı?'' sorusuna, ''Benim detaylı, teferruatlı bilgim yok. Sadece, Irak'ta böyle bir çalışmanın olduğunu biliyoruz'' yanıtını verdi.

2- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, kurumlar ve gelir vergisinde indirime ilişkin değerlendirmede bulundu. Vergi indiriminin kurumlar nezdinde olumlu olabileceğini belirten Ağar, hükümetin, işsizliğin ortadan kaldırılması için etkili bir plan uygulayamadığını ifade etti.

3-  Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Recai Kutan, kapatılan Fazilet Partisi’nin (FP) yöneticileri ile birlikte İstanbul’da bir basın toplantısı düzenledi. Kutan, kapatılan FP adına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) açtıkları davayı ''Mahkeme'nin adaletine güvenilmeyeceği inancıyla geri çektiklerini'' açıkladı.

4- İsrail'in başarılı bir savunma sistemi füzesi denemesi yaptığı bildirildi. 

5- Irak İçişleri Bakanlığı'nın, 15 Aralık'ta yapılacak genel seçimler için alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde Iraklı olmayan Arapların ülkeye girişini, bir sonraki emre kadar yasakladığı açıklandı.

3 ARALIK 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği vergi ödül töreninde yaptığı konuşmada, ekonomik konuları değerlendirdi. Baykal, cari açığın büyüdüğünü ve Türkiye’nin daha borçlu bir ülke konumuna geldiğini söyledi.

2- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, polisin izin almadan yaptığı arama ile elde ettiklerinin, bazı durumlarda mahkemede delil olarak kullanılabileceğini onayladı.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’nun (MARİFED) İstanbul’da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, dünya geneline yayılmış Türk okullarının Türkiye’nin dış ticaretinde önemli rol üstlendiğini belirtti.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı’nın işbirliğiyle Tarihi Kentler Birliği ve Beşiktaş Belediyesi tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Tarihi Kentler Birliği Uluslararası Beşiktaş-İstanbul Buluşması’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, kültürün, AB üyelik müzakerelerinin başlatıldığı bir dönemde Türkiye’nin stratejisini belirleyebilecek en önemli olay olma özelliği taşıdığını  ifade ederek “Hep birlikte ulusal düzeyde bir kültürel miras listesi oluşturalım ve hep birlikte kentlerimizi yeni bir yarışa sokalım” dedi.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Okyanusya gezisinin ilk durağı olan Yeni Zelanda’nın Auckland kentine gitti.

6- Sanayileşmiş 7 Batılı ülkenin oluşturduğu G-8 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları tarafından İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, yüksek petrol fiyatları, korumacılık ve enflasyon baskısının küresel ekonominin büyümesinde risk oluşturduğu belirtildi.

7- Ukrayna ve Gürcistan’ın da aralarında bulunduğu 8 ülke, Rusya’nın etkinliğini kırmak amacıyla ‘Demokratik Seçim Topluluğu’ adlı bir oluşum başlattı. Yeni oluşumun kuruluş deklarasyonu Ukrayna’nın başkenti Kiev’de imzalandı. Zirveye Estonya, Letonya, Litvanya ve Moldava gibi eski Sovyet Cumhuriyetleri, Romanya, Slovenya ve Makedonya’nın liderleriyle AGİT ve Avrupa Konseyi temsilcileri katıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko zirvede, yeni kurulan topluluğun amacının bölgede demokrasiyle insan haklarını güçlendirmek olduğunu söyledi.

8- İsrail’e Filistin topraklarından çekilme çağrısını içeren karar tasarısı, BM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Genel Kurul, Arap-İsrail çatışmasının özünü teşkil eden Filistin sorununun barışçıl ve nihai bir çözüme kavuşturulmasının Ortadoğu’da istikrarın anahtarını teşkil ettiğini vurguladı.

9- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Vatikan’da Papa 16. Benediktus ile görüştü. Vatikan Basın Sözcüsü Joaquin Navarro Vals, Papa’nın, barış sürecine Filistin halkının tüm unsurlarının dahil edilmesi gerektiğini söylediğini bildirdi.

4 ARALIK 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 71. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, tüm yurttaşların ülke yönetiminde söz sahibi olması için atılan ilerici adımlar kapsamında, kadınlara da seçme ve seçilme hakkı verildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Sezer, “Ulusumuzu aydınlık yarınlara taşıyan bu adımlar, yüzyıllardır kadınları görmezden gelen ve haklarını vermeyen çağdışı anlayışı yok etmiş, kadınlarımız erkeklerle eşit koşullarda kamusal yaşama katılma olanağı bulmuştur” dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD’nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad ve Iraklı Sünnilerin temsilcisi Tarık Haşimi ile İstanbul’da  bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bizim bütün hedefimiz acıların dindiği, her şeyin normale döndüğü insanların mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayabileceği demokratik bir Irak yönetiminin kurulmasıdır. Bu konuda biz de Türkiye olarak elimizden gelen katkıları sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Genel Merkez’de gazetecilere yaptığı açıklamada, milletin kendi temsilcilerini değil birilerinin belirlediği isimleri seçtiğini, bu yüzden demokrasinin tam anlamıyla işlemediğini söyledi.

4- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) yaptığı açıklamada, yeni mülkiyet yasasını savunarak, Kıbrıs sorununun Türkler açısından kötü gidişini durdurmaya çalıştıklarını söyledi.

 5- Kazakistan’da devlet başkanlığı seçimi yapıldı.

5 ARALIK 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 71. yıl dönümü nedeniyle Devlet Bakanı Nimet Çubukçu başkanlığındaki sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini kabul etti. Başkan Arınç yaptığı açıklamada, Türkiye’de 1934’de çıkarılan yasayla birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara siyasi haklar verildiğini, TBMM’de şu an 24 kadın vekilin bulunduğunu, temsil oranının yüzde 4.4 olduğunu, ancak geçen 70 yıla rağmen 1934’deki yüzde 4.5 seviyelere ulaşılamadığını söyledi.

Bakan Çubukçu da “Bugün ülkemizde kadın olarak 18 belediye başkanı, 24 milletvekili bulunmaktadır” dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ)  Cidde’de yapılacak dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere Suudi Arabistan’a hareketinde önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, AB’nin KKTC’ye yönelik tüzüklerine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Eğer AB’nin kendisi Rum talepleri üzerine hareket edecek olursa kendi güvenilirliğini, kendi inanılırlığını ve Kıbrıs sorununun çözümüne katkı yapma olanağını kaybeder” dedi.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Kahramanmaraş’ta düzenlenen ‘DYP Bölge Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, hükümetin Kurumlar Vergisi’nde yüzde 10’luk indirime gittiğini belirterek “Biz parti olarak bu karara karşı çıkmadık. Ancak, yatırımdaki vergi indirimini kaldırmalarını tasvip etmiyoruz. Bu yatırımları engeller, işsizliği tetikler” dedi.

4- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti,  Para Politikası Kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında “Enflasyon Hedeflemesi Rejiminin Genel Çerçevesi ile 2006 Yılında Para ve Kur Politikası”nı açıkladı.

5- Resmi ziyaret amacıyla Yeni Zelanda’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Wellington’da Başbakan Helen Clark ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, bugün Yeni Zelanda’nın terör sorunu olmadığını, ama yarın da olmayacağını kimsenin garanti edemeyeceğini ve şimdiden hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. 

Clark da KKTC’ye uygulanan izolasyonların kaldırılmasına destek vereceklerini belirterek, Türkiye’nin AB üyeliğine olumlu yaklaştıklarını ifade etti.

Başbakan Erdoğan daha sonra Parlamento binasında düzenlenen, Türk İşadamları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin artık güven ve istikrar ülkesi olduğunu,  buna rağmen bazı muhaliflerin sürekli olarak borç miktarının yükseldiğini ileri sürdüklerini, fakat bunların bilimsel gerçekleri görmezden geldiklerini söyledi.

6 ARALIK 2005  

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi bir ziyaret çerçevesinde Türkiye’ye gelen Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesiç ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi.

Mesiç ayrıca, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde (ASAM) düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, AB üyeliği konusunda yalnız hareket etmek istediklerini, Türkiye’nin de üye olmasını arzuladıklarını, ancak birlikte hareket edilmesinin hızı düşüreceğini belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “üst kimlik” tartışmalarına dikkat çekerek, imparatorluktan ulus devlete geçen Türkiye’nin bu tartışmayla nereye sürüklenmek istendiğinin açıklanması gerektiğini ifade etti. Baykal ayrıca, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 71. yıl dönümünde TRT’de kadının sosyal yaşamdan dışlanmasına yönelik yayınların yapıldığını belirtti. 

3- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok yaptığı açıklamada, yargıdaki siyasi kadrolaşma girişimlerinin sürdüğüne işaret ederek “Mevcut sistemle mesleğe alma ve atama çok sakıncalıdır” dedi.

4- Yeni Zelanda’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Christchurch kentinde Canterbury Üniversitesi Ulusal Avrupa Etütleri Merkezi tarafından düzenlenen ‘Türkiye ve AB: Yeni Zelanda için Fırsatlar ve Engeller’ başlıklı konferansta, Türkiye’de Kürt kökenli vatandaşların sorunlarının Türk kökenli vatandaşların sorunlarıyla eşit olduğunu belirterek “PKK terör örgütünün maalesef Kürt kökenli vatandaşlarımızın üzerinden nemalanma sorunu vardır” dedi.

5- İslam Kalkınma Örgütü (İKÖ) zirvesi nedeniyle Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak’ta 15 Aralık’ta yapılacak seçimler ve Kerkük’teki son durum hakkında gazetecilere yaptığı açıklamada, BM önderliğinde çalışmaların devam ettiğini ve ABD ile yeni Irak yönetiminin de konuya büyük önem verdiğini belirtti.

6- ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile görüştü. Bakan Gönül görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK konusunun ağırlıklı olarak değerlendirildiğini, Amerikan tarafının da hassasiyetini dile getirdiğini belirtti.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack başkent Washington’da yaptığı açıklamada, ülkesinin Fener Rum Patrikhanesi’ni “ekümenik” ve Bartholomeos’u “küresel konuma sahip bir dini lider” olarak gördüğünü açıkladı.

8- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 5 günlük Avrupa ziyareti kapsamında başkent Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü. Rice gazetecilerin CIA’nın Avrupa’daki gizli hapishanelerine ilişkin bir soru üzerine, ABD yönetiminin işkenceyi onaylamadığını bildirdi.

9- İran’ın başkenti Tahran’da bir askeri nakliye uçağının yerleşim alanında bulunan binaya çarpması sonucu, 143 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Polis Akademisi’ne iki kadın intihar eylemcisi tarafından düzenlenen saldırıda, 43 polis memurunun yaşamını yitirdiği, 73’ünün de yaralandığı açıklandı.

11- Belçika’da Brugges Ceza Mahkemesi, Sabancı suikasti sanığı Fehriye Erdal’ın bu ülkede işlediği suçlar nedeniyle yargılanmasına karar verdi.

7ARALIK 2005   

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, içki yasağı hakkındaki bir soru üzerine, içki kullanımının azaltılmasından mutluluk duyacağını, ancak bunun insanların hak ve özgürlüklerine müdahale, devlet dayatması biçiminde yapılmasının kabul edilemeyeceğini belirtti.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Gümrük Müsteşarlığı ile sigara firmaları arasında imzalanan ‘Sahte ve Kaçak Sigara ile Mücadele İşbirliği Protokolü’ töreninde, Türkiye’de kaçak sigara ticaretinin toplam pazardaki payının yüzde 10-15 düzeylerinde olduğunu, kaçakçılıkla mücadele için özel sektör ve devletin işbirliği yapacağını belirterek, Çin ve Irak’ta üretilen sahte sigaraların büyük tehdit oluşturduğunu, Türkiye’nin Avrupa ülkelerine yapılan sigara kaçakçılığı açısından transit ülke konumunda bulunduğunu açıkladı.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO) yapılan, ‘Türk-Hırvat İş Konseyi Toplantısı’nda, Hırvatistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin AB müzakere görüşmelerine başlanmasıyla ayrı bir şekilde tecelli ettiğini belirterek, iki ülke arasında serbest ticaret, karşılıklı yatırımların teşviki, çifte vergilendirme konularında anlaşmalar yapıldığını söyledi.

4- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince, İstanbul’da yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla düzenlediği sohbet toplantısında, konut kredisi faizlerinin çok uygun yerlere geldiğini, bir an önce konut kredilerinde borçluyu ve sistemi koruyacak düzgün regülasyona ve yasaya ihtiyaç bulunduğunu belirterek “Konut kredilerinde vade, faiz ve deprem riskleri yüzünden bankalar olarak açıktayız” dedi.

Özince ayrıca, Meclis’in kredi kartları konusunu yasayla saptaması halinde buna uyacaklarını söyledi.

5- Avustralya’daki resmi temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Melbourne kentinin Hume beldesinde yaşayan Türkleri ziyaretinde bir soru üzerine, türban konusunda toplumsal mutabakatın sağlandığını ancak Meclis’te mutabakat aradıklarını belirtti. 

6- İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ) reform gündemli 3’üncü olağanüstü zirve toplantısı Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde başladı.

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, İslam dünyasının kendi sorunlarından ötürü başkalarını suçlama lüksüne sahip olmadığın belirterek terörle, kökleri ve nedenlerine inerek savaşılması gerektiğini söyledi. Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz de İslam dünyasının güç koşullar içinden geçtiğine işaret ederek birlik çağrısı yaptı.

Türkiye’yi TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın temsil ettiği, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün de katıldığı zirvede, Türkiye’nin, örgütün kadınlar konusunda ilk kez düzenleyeceği özel bir konferansa ev sahipliği yapma önerisi kabul edildi.

7- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice resmi ziyaret için gittiği Romanya’da, Dışişleri Bakanı Mihail Razvan Ungureanu ile başkent Bükreş’te ABD üslerinin kurulmasını öngören bir anlaşma imzaladı. 

Rice, daha sonra Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin Ukrayna’ya desteğinin süreceğini kaydetti. 

8 ARALIK 2005

1- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Türkiye gazetesine, Terörle Mücadele Kanun tasarısı ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun tasarısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hakkında bilgi verdi. Bakan Aksu “Yeni getirilmiş bir kural yok. Tek değişiklik, içkili mekanların açılması izninin belediye mücevir alanları içerisinde belediye meclislerine, dışındaki yerlerde de il genel meclisine verilmiş olmasıdır” dedi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı açıklamada, istihdamın üzerindeki vergi yükünü azaltmanın bütçe dengelerine bağlı olduğunu belirterek “Konunun Çalışma Bakanlığı, Hazine, Planlama Teşkilatı gibi bütün ekonomi birimlerini ilgilendiren yönleri de var. Eğer yetiştirebilirsek uygulamaya yıl başından itibaren geçeriz” dedi.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin tasarı kabul edildi.

5- ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, güven mektubunu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e sunarak görevine resmen başladı.

6- TBMM Başkanı Bülent Arınç, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Zirvesi için bulunduğu Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan Arınç, seçim barajının indirilmesi tartışmalarına yönelik olarak “Temsilde adalet isteniyorsa siyasi partiler üzerlerine düşeni yerine getirmelidir” dedi.

7- Avustralya’da resmi temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Canberra’da Avustralya Federal Başbakanı John Howard ile bir araya geldi.

Howard yaptığı açıklamada, Gelibolu’nun tarihi önem arz eden bir yer olarak ilan edilmesi konusunda Avustralya kanunlarına göre önerileri olduğunu belirtti. 

Başbakan Erdoğan da Gelibolu Yarımadası ve şehitlerin Türkiye için önemine dikkat çekerek “Bu medeniyetimizden gelen bir gerçektir. Dolayısıyla orada bu gerçeklerin göz ardı edilmesi mümkün değil. Gerek içerden gerekse dışardan kim gelirse gelsin, geldiği zaman iftihar edeceği bir mekanı hazırlamanın gayreti içerisindeyiz” dedi.

Görüşmenin ardından iki ülke arasında çalışma ve tatil vizesi ile tarımda işbirliğini öngören anlaşmalar imzalandı.

8- NATO Kuzey Atlantik Konseyi (NAC) toplantılarına katılmak için Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB’nin Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunması gerektiğini belirterek “Biz ve Kıbrıs Türkleri beklenti içindeyiz. AB itibar kaybetmemeli” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül  ayrıca, NATO toplantılarında Afganistan, Kosova, Ortadoğu, Filistin-İsrail barış süreci, Balkanlar ve ittifakın genişlemesine ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunulduğunu bildirdi. 

9- İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ), reform, İslam karşıtlığı ve terörle mücadele gündemli zirvesi sona erdi. Yayımlanan 10 Yıllık Eylem Planı’nda, cehaletle mücadele, kadın ve çocuk hakları ile gençlerin ihtiyaçları vurgulanırken, medeniyetler arası diyalog için çalışma grubu ve terörle mücadele merkezi kurulması kararlaştırıldı. Sonuç bildirisinde Kıbrıs Türk halkıyla dayanışma ve tecriti bitirme çabası da dile getirildi.

9 ARALIK 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Dünya İnsan Hakları Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajında, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin, tüm insanlığın taşıdığı ortak onurun başkasına devredilemeyecek haklarla güvence altına alınmasının, dünyada sağlanmaya çalışılan adalet ve kalıcı barışın temel öğesi olduğu anlayışından hareket ettiğini belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hakkari, Yüksekova ve Şemdinli’deki incelemelerinin ardından Van’a gitti. Baykal, Ferit Melen Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, kimliklere saygı gösterilmesi, bu konuda dikkatli ve sorumlu davranılması gerektiğini ifade ederek, bölgede etnik kimliğe dayalı bir ayrımcılık peşinde koşanların yanlış yaptığını, bunun bölgeye ve memlekete yarar sağlamayacağını söyledi.

3- Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Yağızoymak köyünde PKK’lı teröristlerce askeri birliğe yapılan saldırıda, 1 asteğmen ile 3 er şehit oldu.

4- Türkiye’de bulunan ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI)  Başkanı Robert Mueller, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner ve MİT Müsteşarı Emre Taner ile bir araya geldi. Görüşmelerde, Türkiye üzerinden gerçekleştirilen nükleer parça kaçakçılığı, Ortadoğu’da İran ve Suriye’nin durumu ile Irak ve PKK konularının ele alındığı bildirildi. 

5- Avustralya gezisini sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sidney’de düzenlenen  ''Türkiye-Avustralya İşbirliği Forumu''na katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması gerektiğini belirterek, iki ülkenin bunu yapabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.

6- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, ''Hitler'in Yahudileri yaktığını kabul etmedikleri'' şeklindeki açıklamasına tepki göstererek, bütün ülkeleri soykırım konusundaki tarihi gerçekler konusunda halklarını eğitmeye çağırdı.

7- Irak’ta Şii ve Sünnilerden oluşan bir  grup dün, terörizmi kınayan, ABD'nin askeri varlığına son  verilmesi için bir takvim belirlenmesini talep eden ve İsrail ile ilişkileri asla normalleştirmeme taahhüdünde bulunan  bir deklarasyon imzaladılar.

Deklarasyona imza atanlar arasında, radikal Şii din adamı Mukteda el Sadr'ın takipçileri, Irak Başbakan Yardımcısı Ahmed Çelebi, Başbakan İbrahim el Caferi ve Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi bulunuyor.

10 ARALIK 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Suudi Arabistan’da yapılan İslam Kalkınma Örgütü (İKÖ) Toplantısı’ndan dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği toplantısında bir soru üzerine, Genelkurmay Başkanlığı’nın AK Partili Tokat Milletvekili Resul Tosun’un Meclis taburunun ve kentteki karargah binalarının taşınmasına ilişkin yazısına gösterdiği tepkiyi eleştirdi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yayımlanmasının 57. yılı ve 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, insan hakları konusunun Türkiye’nin öncelikli gündem maddeleri arasında kalmayı sürdüreceğini belirterek, reform sürecinde yargıya ve sivil toplum örgütlerine büyük görev düştüğünü söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, doğalgaz dağıtım şebekesinin hizmete açılış töreni için gittiği Aksaray’da, gazetecilerin konut kredileriyle ilgili sorularını yanıtladı.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Şırnak’ın Silopi ilçesinde bir ilköğretim okulunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyasında bugüne kadar 175 bin kızın okullu olduğunu bildirdi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, maksatlı bir kimlik tartışması başlatıldığını, hedefin, Türkiye’nin milli birliğini parçalamak, milli devlet niteliğini tasfiye etmek, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü yıkmak olduğunu söyledi.

6- DİSK tarafından ilki Bolu’da düzenlenen ‘Solda Yenilenme’ konferanslarının ikincisi İstanbul’da yapıldı. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi toplantıda, gerçek bir sol siyasal hareket yaratmanın ve iktidar seçeneği oluşturmanın yöntemlerini bulmaya çalışmak için ‘Solda Yenilenme Platformu’ kurulmasını önerdi. 

7- İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük ‘İstanbul Sanayi Forumu Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, değerli TL nedeniyle üretim faaliyetlerinin iyice yavaşladığını belirtti. 

8- 2005 Nobel Barış Ödülü, Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen törenle Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve kurumun başkanı Muhammed El Baradey’e verildi. Baradey törende yaptığı konuşmada, hiçbir ülkenin nükleer silah elde etmediğinden emin olmak gerektiğini söyledi.

9- Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yürütülmekte olan Stand-By anlaşmasının 1 ve 2. gözden geçirmeleri, IMF İcra Direktörleri Kurulu tarafından görüşülerek onaylandı. Böylece 1.6 milyar dolarlık kredi dilimi serbest bırakıldı.

 IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Türk ekonomisinin iyi yönde performans göstermeyi sürdürdüğünü, ancak ekonominin önündeki en büyük sorun olan cari açığın beklendiği gibi istikrara kavuşmaması durumunda Türk hükümetinin, mali kemer sıkma önlemlerinin de dahil olduğu politikalar benimsemesinin gerekeceğini söyledi.

10- Kanada’nın Montreal kentinde 2 haftadır süren, BM İklim Konferansı’nda, küresel ısınmayla savaşımın sürmesi konusunda uzlaşmaya varıldığı bildirildi.

11- BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak’taki son gelişmelerle ilgili Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği raporda, bu ülkedeki insan hakları ihlallerinden büyük endişe duyduğunu belirtti.

12- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Gazze’de bir törende,  Filistinli örgütlere İsrail ile yapılan ateşkesi sürdürmeleri çağrısında bulundu.

13- Nijerya’da özel bir havayolu şirketine ait yolcu uçağı düştü. Kazada 103 kişinin öldüğü bildirildi.

11 ARALIK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Avustralya ve Yeni Zelanda gezisi dönüşü Esenboğa Hava Limanı’nda basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan bir soru üzerine,  kendisinin hiçbir zaman “din bir üst kimliktir” demediğini belirterek “Din bir çimentodur ve şu anda en önemli birleştirici unsurdur”  açıklamasında bulundu. 

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde ekonomik canlanma ve yatırım sorununun özel sektörü teşvikle çözülemeyeceğini belirterek, “Bugünkü hükümetin açmazı budur. Biz bu açmazın aşılmasını ve devletin o bölgelerimizde yatırımıyla, yeni iş alanlarıyla, ehil kadrolarıyla ağırlığını koymasını istiyoruz” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, Sabiha Gökçen Havaalanı’na inen ABD uçağı ile insan kaçırıldığı ya da bazı zanlıların sorgulandığı haberlerinin doğru olmadığını bildirdi.

4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, partisinin Hatay’da düzenlediği mitingde, AK Parti’nin seçimden önce “yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar”ı simgeleyen ‘3Y’ ile mücadele etme sözü verdiğini ancak hiçbirini yerine getiremediğini söyledi.

5- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, Amerikan dış politikasının Ortadoğu’da meyvelerini toplamaya başladığını belirtti.

12 ARALIK 2005

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda iç ve dış politika konularının ele alındığını bildirdi. Bedelli askerlikle ilgili bir soru üzerine, Türkiye’nin içinden geçtiği süreç, silahlı kuvvetlerin ihtiyacı ve savunma ihtiyaçları da dikkate alınarak bir çözümün bulunabileceğini kaydeden Bakan Çiçek, bunun önümüzdeki günlerde konuşulacak bir konu olduğunu ve ortada bu konuda verilmiş bir sözün olmadığını belirtti. Bakan Çiçek öte yandan, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanı Porter Goss’un Türkiye’ye yapacağı ziyarete ilişkin ise “Türkiye’nin terörle mücadele konusunda ABD’den beklentileri var. Meseleye bu açıdan bakmak doğru olacaktır” dedi.

2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyasının 2005 yılı değerlendirmesi ve 2006 yılı stratejik planı için yapılan toplantıya yönelik olarak yayımladığı mesajında, 2003 yılında 10 ilde başlatılan kampanyanın bu yıl itibariyle 53 ilde yaygınlaştırıldığını ve gelecek yıl tüm Türkiye’de uygulanacağını bildirdi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen ‘1. Türkiye Fuarcılık Kongresi’nde yaptığı konuşmada,  yurt içinde fuar düzenleme ve düzenlenen fuarları denetim yetkisinin Sanayi Bakanlığı’ndan alınarak TOBB’a verildiğini belirtti. 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yurt içi fuarcılığın uluslararası boyutta rekabet edebilecek düzeyde güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

4- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek partisinin İstanbul İl Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, etnik gruplar ile mezheplerin ortaçağa ait olan kimlikler olduğunu belirterek “Atatürk, Medeni Bilgiler kitabında Türk milletinin çimentosunun din değil, milli bağ olduğunu belirtmiş ve ‘Din birliğinin de millet teşkilinde etkili olduğunu söyleyenler vardır.  Fakat biz, bizim gözümüz önündeki Türk milleti tablosunda aksini görmekteyiz’ demiştir” dedi.

5- TÜBİTAK’tan yapılan yazılı açıklamada, TÜBİTAK’ın Avrupa Araştırma Kurumları Başkanları (EUROHORS) üyeliğine kabul edildiği belirtildi.

6- Türkiye İstatistik Kurumu’nca (TÜİK) GSMH’ye göre yılın üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Ağustos-Eylül) büyüme oranı yüzde 7.3, GSYİH’e göre ise yüzde 7 olarak açıklandı.

7- AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Kretschmer, Konya’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kretschmer bir soru üzerine “Türkiye’de ordunun rolü, AB ülkelerine göre farklı. Ancak son dönemde bununla ilgili önemli ilerlemeler kaydedildi. Eminim ki önümüzdeki yıllarda Türkiye, AB standardına daha fazla yaklaşacaktır” dedi.

8- AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi’nin, Türkiye açısından yol haritası niteliğinde olan Katılım Ortaklığı Belgesi’ni (KOB) onayladığı  bildirildi.

13 ARALIK 2005  

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanı Porter Goss’u kabul ederek bir süre görüştü.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kimlik tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerini eleştirerek “Başbakan sürekli tek millet ifadesini kullanıyor.  Bilmeli ki Türklük bir alt kimlik değildir” dedi. 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptığı açıklamada, 15 Aralık perşembe günü Irak'ta yapılacak seçimleri Irak'ın geleceği için önemli bir adım olarak gördüklerini belirterek, Türkiye'de yaşayan tüm Irak vatandaşlarını Irak seçimleri için oy kullanmaya çağırdı.

4- Bakanlar Kurulu, Avrupa Konseyi’nin ölüm cezasını her koşulda kaldıran 13 Numaralı Protokolü'nü onayladı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de onayladığı, Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, alt-üst kimlik tartışmalarından vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. 

6- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Türkiye’nin ikinci büyük GSM operatörü Telsim’in satışına yönelik yapılan ihaleyi İngiliz Vodafone firması 4 milyar 550 milyon dolarlık teklifle kazandı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener konuyla ilgili yaptığı açıklamada, satış gelirinin var olan borcu karşılamadığını, Motorola ile TMSF arasında yapılan anlaşma gereği satış hasılatının yüzde 20’sinin bu şirkete verileceğini bildirdi. 

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk de satışın, Türkiye’de hukukun, iş ahlakının, kamu yönetimi anlayışının, politika, hukuk ve ekonomi ilişkilerinin normalleşme sürecine girildiğini sembolize ettiğini belirtti.

7- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Peter Schoomaker'ın davetlisi olarak resmi ziyaret için başkent Washington'a gitti.

8- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından yayımlanan raporda, mevcut bulguların, ''Amerikan Gizli Haberalma Merkezi'nin (CIA) Avrupa'da terör zanlıları için gizli cezaevleri olduğu'' yolundaki iddiaların doğruluğunu güçlendirdiği bildirildi.

9- Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Camiel Eurlingis Brüksel’de yaptığı açıklamada, içki yasağı tartışmalarının Türkiye için iyi bir sinyal olmadığını söyledi.

10- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) üyesi ülkeler, Hong Kong'da başlayan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 6. Bakanlar Konferansı'nda ortak hareket etme kararı aldı.

11- ABD Başkanı George Bush NBC televizyonuna verdiği demeçte, ''Irak'ın petrol gelirleri,  savaştan önce düşündüğümüz kadar yüksek değilmiş'' dedi.

14 ARALIK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’nda 2006 yılı bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, ülkenin geleceği için kısır tartışmaları bırakıp, birlik ve dayanışma içinde hareket edilmesi gerektiğini belirtti ve erken seçimin söz konusu olmadığını söyledi.

2- Türkiye, Belçika’nın iade etmediği ve yargılamadığı Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal’la ilgili sorunun ikili düzeyde çözülememesi üzerine, konuyu uluslararası platforma taşımaya karar verdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Türkiye ile Belçika arasında 1977 tarihli ‘Tedhişçiliğin Önlenmesine Dair Avrupa Sözleşmesi’nin uygulanmasına ilişkin bir ihtilafın söz konusu olduğunu belirterek “Adalet Bakanlığımız, Erdal’ın ülkemize iadesi veya Belçika’da yargılanması konusunun, anılan sözleşmenin dokuzuncu maddesi çerçevesinde Avrupa Konseyi Suç Sorunları Komitesi’ne sunulmasına karar vermiştir” dedi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Genel Kurulu’nda 2006 yılı bütçesini sunuşunda, memurların 2006 yılına ilişkin aylıklarında yapılacak artışların, ilk kez yetkili sendikalar, konfederasyonlar ve Kamu İşveren Kurulu arasında yapılan toplu görüşmelerde sağlanan mutabakat çerçevesinde belirlendiğini belirterek, memur aylıklarının, 2006 yılı için ocak ve temmuz aylarında ayrı ayrı yüzde 2.5 oranında arttırılacağını açıkladı. 

Öte yandan NTV televizyonunda yayınlanan ‘Eko Diyalog’ programına katılan Bakan Unakıtan, son üç yılda mali disiplin sebebiyle hedefledikleri bütçe açığının, beklentilerin çok altında gerçekleştiğini, bunun 2006’da gündemden çıkabileceğini kaydetti.

4- Meslek Lisesi ve imam-hatip lisesi öğrencilerine çifte diploma yolunu açan, Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti CNN Türk televizyonunda yaptığı açıklamada, 2006 yılından itibaren geçilecek olan enflasyon hedefinin nokta hedef olduğunu belirterek “Para politikasında değişiklik yok” dedi. 

6- NTV televizyonunun sorularını yanıtlayan IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, sanayileşmiş ülkelerde faizlerin yükseldiği bir döneme girildiğini belirterek, Türkiye’nin dış finansman gereklerini karşılamakta bu durumu dikkate alması gerektiğini bildirdi.

7- ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Peter Schoomaker’in davetlisi olarak başkent Washington’da bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Pentagon’da yaptığı açıklamada, temasları çerçevesinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, Kara Kuvvetleri Bakanı Francis Harvey ve Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman ile bir araya geldiğini söyledi.

8- Avrupa Parlamentosu, terörizm ve diğer suçlarla etkin mücadele için telefon ve internet verilerinin 2 yıla kadar saklanmasını zorunlu kılan yasa tasarısını kabul etti. 

9- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Siyasi İşler Komisyonu, ‘Komünist rejimlerin suçlularının’ da Nazi rejimi yöneticileri gibi kınanmasına yönelik raporu kabul etti.

10- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Sistan- Belucistan eyaletinin başkenti Zahedan’da halka hitaben yaptığı konuşmada, Yahudi soykırımının ‘İsrail’i İslam dünyasının merkezinde yaratmak için Avrupa tarafından üretilen bir efsane’  olduğunu ileri sürdü. Ahmedinejad,  “Madem suçu siz işlediniz, bunun cezasını neden Filistin ulusu ödüyor. Bedeli siz, Avrupalılar ödemelisiniz” dedi.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Ahmedinejad’ın aşırı uçtaki bu söylemlerinin, uluslararası toplumun gözlerini açacağını ve bu rejim hakkındaki tüm yanılsamaları dağıtacağını umuyoruz” denildi.

ABD’den yapılan açıklamada da Ahmedinejad’ın, İsrail’e yönelik saldırısının uygar politik tartışmalarda yeri olmayacağı belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise, bu tür açıklamaların sadece ikili ilişkilere değil, İran’ın nükleer programı konusunda yapılacak müzakerelere de zarar vereceğini belirterek “İran Cumhurbaşkanının sözleri şoke edici ve kabul edilebilir gibi değil” dedi.

11- ABD Başkanı George W. Bush başkent Washington’daki düşünce kuruluşu Woodrow Wilson Center’de yaptığı konuşmada, Irak Savaşı’na girmelerine yol açan istihbaratın çoğunun yanlış olduğunu kabul ettiğini, başkan olarak savaşa girilmesi kararının sorumluluğunu üstlendiğini, ancak Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in iktidardan uzaklaştırılmasının hala doğru bir karar olduğunu söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice başkent Washington’da yaptığı açıklamada, İran’ın, Ortadoğu istikrarı için problem haline geldiğini belirterek milletlerarası toplumun bu meseleye çözüm getirmesi gerektiğini söyledi.

13- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani seçimler öncesinde televizyonda yayınlanan konuşmasında, Iraklılara, seçim gününü “ulusal birlik ve terörizme karşı zafer günü” yapma çağrısında bulundu.

15 ARALIK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli illerden gelen şehit yakınları temsilcilerini kabulünde yaptığı konuşmada, Türk milletinin, Gelibolu’da, Trablusgarp’da, Sarıkamış’ta istiklal mücadelesi verdiğini belirterek, bu milletin dün olduğu gibi bundan donra da şehitlerin mirasını aynı ruh ve inançla taşıyacağını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan THY’nin yeni satın aldığı 3 uçağın filoya katılımı nedeniyle İstanbul’da düzenlenen törende yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, ekonomide oluşturduğu istikrar tablosunun, akılcı ve kararlı yönetim anlayışının sonuçlarını almaya devam ettiğini belirterek, THY’nin de başlatılan değişim sürecinde her geçen gün farklı bir yaklaşımla geleceğe yürümeye devam ettiğini söyledi.

Törene katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da 2003 yılı Eylül ayının Türk sivil havacılığı için önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydederek, bu dönemde iç hat uçuşlarındaki bilet fiyatlarında iki verginin kaldırıldığını bildirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul’da bir açılışta yaptığı konuşmada, Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği’ni eleştirerek “Bir süre önce MEB, yönetmeliklerin yürürlüğe girmesi konusunda Cumhurbaşkanı’nın yetkisini ortadan kaldıran düzenleme yapmıştı. Şimdi, Türkiye’nin eğitim düzenini kökten değiştirecek bir yönetmelik, Cumhurbaşkanı’nın onayı olmadan yürürlüğe konmak isteniyor. Düzenlemenin nedeni, yönetmelikler ortaya çıkınca anlaşılıyor. Kendi tabanlarının dayatmalarına cevap vermeyi amaçlayan bu yaklaşım, yargı tarafından değerlendirilecektir” dedi.

4- Danıştay 13. Dairesi, 3 ayrı davada, Petrol-İş Sendikası tarafından TÜPRAŞ’ın yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin blok satış yoluyla özelleştirilmesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemlerini reddetti.

5- Van 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkında tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili davada beraat kararı verildi.

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Aşkın’ın yargılanması sürecinde gelinen aşamayı değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında, yargının siyasallaşması endişesinin ülke için çok vahim sonuçlar doğuracağını belirtti.

6- ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ü ziyaretinde yaptığı açıklamada, önümüzdeki dönemde hedeflerini, Türkiye-ABD ilişkilerinde ortak çıkarlar için çalışmak ve İran, Irak, Suriye, Kıbrıs, Kafkaslar, Orta Asya gibi konularda ABD’nin etkin rol oynamasını sağlamak olarak sıraladı.

Wilson daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

7- ABD’de bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt başkent Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’nın NATO’nun terör listesinde de yer alması için NATO’daki Türk yetkililerin çalışma yürüttüğünü söyledi.

8- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu ‘B1’ den ‘Ba3’e yükseltti. 

9- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Brüksel’de yaptığı açıklamada, Orhan Pamuk’un yargılanmasıyla ilgili olarak “Pamuk değil, Türkiye yargılanacak. Dava, Türkiye açısından turnusol testi olacak ve müzakereler üzerinde bir gölge yaratacak” dedi.

10- Irak Başbakanı İbrahim Caferi yaptığı açıklamada, Türkiye’nin terör örgütü PKK’dan şikayetçi olduğunu belirterek “Komşularımızı rahatsız edecek hiçbir kuvvetin Irak’ta barınmasını kabul etmeyiz” dedi.

16 ARALIK 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası”nın bazı maddelerini Anayasaya aykırı bularak veto etti. 

2- Türkiye-AB Mali İşbirliği kapsamında, Almanya Maliye Bakanlığı ile İngiltere Gelir ve Gümrükler İdaresi tarafından ortak yürütülecek olan “Vergi İdaresinin Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi ve Kayıtdışı Stratejisi” yapılan bir toplantıyla açıklandı.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan toplantıda yaptığı konuşmada, kayıtdışı ekonominin milli gelire oranının yüzde 26’ya düştüğünü açıkladı.

AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Kretschmer ise, Türkiye ekonomisinin yüzde 50’den fazlasının kayıtdışı olduğunu belirterek “Bunun için etkili ve verimli vergi idaresinin oluşturulması, etkili bir denetim mekanizmasının sağlanması gerekiyor” dedi.

3- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı açıklamada, Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği’nin, Milli Eğitim Temel Kanunu ve Anayasaya aykırı olduğunu ifade ederek, hükümeti eleştirdi.

4- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, alt kimlik üst kimlik tartışmalarının ülkeyi gündeminden uzaklaştırdığını belirterek, “Yoğun biçimde sürdürülen alt, üst kimlik tartışmalarının ülkenin birlik ve bütünlüğüne tehdit oluşturacak düzeye gelmesini üzüntüyle görmekteyiz” dedi.

5- Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin  Dinçer düzenlediği basın  toplantısında, Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğin, imam hatip lisesi öğrencilerine hükümet tarafından pozitif ayrımcılık  yapıldığını gösterdiğini söyledi.

6- Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik silahlı baskın davasında, ülkücü mafya lideri Alaattin Çakıcı, ''müessir fiile azmettirmek'' suçundan 14 yıl 9 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, aynı dava kapsamında yargılanan 9 sanığa da çeşitli hapis cezaları verdi.

7- Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi, yazar Orhan Pamuk hakkında “Türklüğü alenen aşağılamak” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada, dosyanın Adalet Bakanlığı'na gönderilmesi nedeniyle durdurma kararı verdi.        

8- ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Ross Wilson düzenlediği ilk basın toplantısında, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesinin son derece yararlı olduğunu ve neredeyse iki ülkeyi ilgilendiren tüm konuların görüşmede ele alındığını kaydetti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ise, Başbakan Erdoğan’ın şehit ailelerini kabulünden sonraya denk geldiğini belirten Wilson, kabulde ele alınan konular arasında terörizm ve özel olarak da terör örgütü PKK'nın olduğunu söyledi.

9- Yazar Orhan Pamuk hakkında açılan davayı izlemek üzere Türkiye’ye gelen Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye  Raportörü Camiel Eurlings, davanın, Türkiye'nin imajı açısından kötü olduğunu öne  sürdü.

     Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu’ndan Daniel Cohn Bendit de, davayı hata olarak gördüğünü ifade ederek, ''Bu tür davalara devam edilirse müzakereler farklı olacaktır. Bu, demokrasiye uymaz” dedi.

     10- AB’nin Genişlemeden sorumlu Komiseri Olli Rehn’in Sözcüsü Krisztina Nagy, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Tüm Türk vatandaşlarının ifade özgürlüğü adına Pamuk’un aklanmasına yönelik fırsatın kaçırılmış olmasını büyük üzüntüyle karşılıyoruz” dedi.

     11- İran’ın, İsrail’in her türlü saldırısına çabuk ve yıkıcı karşılık vereceği uyarısında bulunduğu bildirildi. 

17 ARALIK 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Mevlana’nın 732. Vuslat yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Mevlana’nın gönül birliğine dayalı öğretileri, düşünceleri ve felsefesiyle, 13. yüzyılda şiddetin ve ayrımcılığın olmadığı, barış içinde bir dünyanın yolunu gösterdiğini belirtti.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç Manisa’da bir açılışta yaptığı konuşmada, yazar Orhan Pamuk’un davasını takip etmek amacıyla gelen AB’li parlamenterlerin yargıya müdahalesini kabul etmeyeceklerini belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 732. Şeb-i Arus kutlamalarına katılmak üzere gittiği Konya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, yazar Orhan Pamuk’un yargılanması konusunda AB’den gelen eleştirilere tepki göstererek “Aynı şeyi AİHM’de de yapsınlar. Orada da hak hukuk çiğneniyor” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Şeb-i Arus törenine katılmak için gittiği Konya’da yaptığı açıklamada, yazar Orhan Pamuk davasında hükümeti eleştirerek, bu konuda Türkiye’yi gereksiz tartışmaların hedefi haline getiren bir durumun ortaya çıktığını,  hükümetin büyük bir ihmal ve yanlışlığın içinde olduğunu söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı, Litvanya Parlamentosu’nun aldığı sözde Ermeni soykırım iddialarını destekleyen kararını kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Parlamentoların geçmişte vuku bulmuş olaylar hakkında siyasi değerlendirmelerde bulunmaları tarihi gerçeklerin tek yanlı olarak saptırılmasından başka bir amaca hizmet etmemektedir” denildi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ÇEAŞ ve KEPEZ mağdurları için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile anlaşma sağlanması gerektiğini söyledi.

7- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül partisinin Gebze Teşkilatı’nın kongresinde yaptığı konuşmada, hükümetin bedelli askerlikle ilgili bir çalışması olmadığını belirtti.

8- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, TBMM’de gazetecilerin, yazar Orhan Pamuk’un Şişli Adliyesi’ndeki duruşması sonrasında yaşanan protesto olaylarına ilişkin sorularına verdiği yanıtta, ‘güvenlik zafiyeti olduğu’ yönündeki iddiaların araştırılması için mülkiye ve polis müfettişi görevlendirildiğini belirterek “Yeteri kadar polis vardı, konuyla ilgili soruşturma başlatıldı” dedi.

9- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe İzmit Ticaret Odası’nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının yüzde 20’sini barındıran İzmit’te çevre sorunlarının yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

10- Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, gazeteci Uğur Mumcu, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Prof. Dr. Bahriye Üçok cinayetlerini kapsayan Umut Operasyonu davasının gerekçeli kararını açıkladı. Kararda, İran, yapısını teröre göre düzenlemek ve terörizmi Türkiye’ye karşı kullanmakla suçlandı.

11- AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Türkiye Yeşilleri’nin İstanbul’da düzenlediği ‘Yeşil Diyalog’ toplantısında ‘Avrupa, AB ve Yeşiller’ konulu konuşmasında, “Ordu provoke etmeye, PKK da kendi eski usullerinde buna karşılık vermeye başladı. Bu, Türk ordusunun hoşuna giden bir şey, çünkü bu onları daha önemli gösteriyor ve PKK’nın da Kürt tarafında baskın olmasını sağlıyor” dedi.

12- IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Avustralya’nın Sydney kentinde düzenlenen Finansman ve Bankacılık Konferansı’nda yaptığı konuşmada, reformları yarıda bırakmak gibi bir sicili olan Türkiye’nin, bu kez birçok şey başardığını söyledi.

13- AB devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren Brüksel Zirvesi’nde 2007–2013 bütçesi üzerinde uzlaşı sağlandığı bildirildi. İngiltere Başbakanı Tony Blair toplantı sonunda yaptığı açıklamada, 7 yıllık dönem için 862 milyar 363 milyon Avro’luk bütçe belirlendiğini, bunun, AB’nin gayri safi milli hasılasının yüzde 1.045’ine eşit olduğunu söyledi.

14- ABD Başkanı George W. Bush haftalık radyo konuşmasında, 11 Eylül’den sonra mahkeme kararı olmaksızın Amerikalıların dinlenmesi için gizli yetki verdiğini belirterek, bunun ABD’nin ulusal güvenliği açısından gizli bir program olduğunu söyledi.

18 ARALIK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de video konferans yoluyla DSİ’nin Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaptırdığı 27 tesisinin açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin nasıl bir geleceğe ilerlediğini görmek için açılan tesislere bakmak yeterli olacaktır. Türkiye bütün gücü, enerjisiyle ayağa kalkıyor. Çağdaş geleceğe yolculuğunu sürdürüyor” dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Yunan Kathimerini gazetesine verdiği demeçte, “Ruhban okulunun faaliyet göstermesine karşı değiliz. Patrik ise Lozan Anlaşması gereğince Türkiye’deki Hıristiyan Rum nüfusunun lideridir” dedi.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Bursa’da partisinin 8. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Yazar Orhan Pamuk davası ile ilgili olarak “Orhan Pamuk’un söylediklerinin hiçbirine katılmıyorum. Türk insanı vakurdur. Kaç yıldır bu tür teşebbüslere karşı dik durmayı becerebilmiştir. Ancak protestolar daha medeni şekilde yapılmalı. Bu protestolar medeni şekilde değildir, bizi yıpratır” dedi.

4- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk’in Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) eleştiren açıklamaları tepki gördü. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Lagendijk’in yurt içinde ve dışında yıkıcı ve bölücü emeller besleyen çevrelerin etkisinde kaldığını belirtti.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Nüzhet Kandemir, son dönemde bu tür açıklamaların artmaya başladığına dikkat çekerek, hiçbir tutuma tepki koyamayan hükümetin gelişmelerden sorumlu olduğunu söyledi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, “Bu açıklamalar karşısında siyasi iktidar suskun kalmıştır. Bu da Lagendijk’in tasvip edildiği anlamına gelir. Asıl sorgulanması gereken konu budur” dedi.

5- Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi; “Türk Silahlı Kuvvetleri’ni alenen aşağılamak” suçunu düzenleyen 301/2. maddesinden açılan davada yargılanan gazeteci Rahmi Yıldırım hakkında verdiği beraat kararının gerekçesini açıkladı. Gerekçeli kararda, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde düzenlenen “ifade özgürlüğü” ile somut olaydaki gibi “TSK’nın şöhret ve kişilik haklarının” karşı karşıya gelmesi durumunda, her iki değerin de aynı anda korunamayacağına dikkat çekilerek, “Somut olayımızda birinin diğerinden üstün tutulması gerekmiştir” denildi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Elazığ’da TOBB Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, “Türkiye, bugün dünyanın gelişmiş 20 ekonomisinden biri. Türkiye önümüzdeki 10 yıllık perspektifte dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olacaktır” dedi.

7- Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) Olağanüstü Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde genel başkanlığa Ahmet Akabay seçildi.

8- Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) Hong Kong’da yapılan toplantısında, tarım ürünleri ihracatına yönelik sübvansiyonların 2013’e kadar aşamalı olarak kaldırılması, yoksul ülkelere ihracatta bazı ayrıcalıklar tanınması ve küresel ticaretin önündeki engellerin bazılarının kaldırılması konusunda anlaşmaya varıldı.

9- Bolivya’da devlet başkanlığı seçimi yapıldı.

19 ARALIK 2005   

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda dış politika konuları üzerinde durduklarını belirterek, Irak’ta yapılan seçimleri değerlendirdiklerini söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk’in, “Ordu PKK ile çatışmayı seviyor” yönündeki açıklamasını eleştirerek, “Özellikle TSK’yi terör örgütüyle aynı kareye koyarak bir değerlendirme yapmış olmasını son derece esefle karşılıyoruz ve şiddetle kınıyoruz” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı başkanlığındaki heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Çankaya Köşkü’nde görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin gerek iç gerekse önemli dış gelişmelerle karşı karşıya bulunduğunu, ancak iktidar ile muhalefet arasında sağlıklı bilgi paylaşımı yapılmadığını. Baykal ayrıca, Türkiye’de herkesin yargı konusunda duyarlı olduğunu belirterek, “Yargı bağımsızlığı hepimizin ortak konusu. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konudaki düşünceleri zaten kamuoyunca biliniyor. Ben de Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu konusundaki düşüncelerimi bir kez daha ilettim” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Yusuf Alataş başkanlığındaki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, “Daha önce iki kez takipsizlik kararı veren mahkemenin Orhan Pamuk ile ilgili kararını anlayabilmiş değilim” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, sorunun, yasanın kendinde mi yoksa uygulamasında mı anlaşılamadığını, bunun netleşmesine göre yeni bir değişiklik yapılabileceğini ifade etti.

5- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Avustralya’nın terör örgütü PKK’yı terörle mücadele yasası kapsamında da terörist örgüt olarak ilan etmesinden memnuniyet duyulduğu bildirildi.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Celal Altunkaynak yaptığı açıklamada, yargı üzerinde diğer erklerin ve kurumların baskı oluşturmasının bağımsızlığa ve hakim teminatına gölge düşüreceğine işaret ederek, “Yüce yargının kendisine yapılan müdahalelere sessiz kalmasının nedeni, Türk milleti adına üstlendiği sorumluluk duygusuyla hareket etmesindendir” dedi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Hong Kong’da yapılan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Zirvesi dönüşü İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, konferansın dünya ticaretinin geliştirilmesi bakımından önemli bir dönüm noktası oluşturacağını söyledi.

8- Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in, Avrupa Parlamentosu, Brüksel ve Strasbourg’da yaptığı görüşmelerle ilgili olarak basında yer alan haberler üzerine başlattığı inceleme kapsamında soruşturmaya gerek olmadığını kararlaştırdı.

9- Türkiye’de bulunan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüştü.

Sheffer Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, terörle mücadele konusunu ele aldıklarını belirterek, “Hiç şüpheniz olmasın; PKK’nın bir terörist örgüt olduğu konusunda, gerek benim gerek de NATO müttefiklerin zihinlerinde hiçbir şüphe yok” dedi.

10- Resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Fransa Savunma Bakanı Michelle Alliot Marie, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile görüştü.

11- AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Kürt sorununu şiddet kullanarak çözmeye çalışanları eleştirdiğini vurgulayarak, “PKK’nın şiddete son vermesini ve Kürtlerin istedikleri kültürel hakları şiddet içermeyen yöntemlerle sağlamaya çalışmasını kesin ifadeler kullanarak istedim. Türk ordusunun da hükümetin istediği şeyleri yapmasını bekliyorum. Çünkü sorunu demokratik bir biçimde çözme yetkisi Başbakan’da olmalı. Söylemek istediğim buydu” dedi.

12- KKTC Meclis’i, kuzey bölgesindeki Rum mülklerinin iadesini, tazminatını veya güneyde kalan Türk mallarıyla takasını öngören Mülkiyet Yasası’nı kabul etti.

13- AB Dönem Başkanlığı’nı Ocak 2006’dan itibaren yürütecek olan Avusturya’nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, başkent Viyana’da düzenlediği bilgilendirme toplantısında, müzakerelerde kendi dönemlerinde başlık açılması konusunda bir değerlendirme yapılması için erken olduğunu söyledi.

14- ABD Başkanı George W. Bush televizyon kanallarından canlı yayınlanan konuşmasında, Irak savaşında hata yaptıklarını, bunun çok ağır kayıplara yol açtığını ancak halkın umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini belirterek “Bu savaşın tartışmalı olduğunu da biliyorum. Ancak sizin başkanınız olmak, doğru olduğuna inandığımı yapmayı ve sonuçlarını kabul etmeyi gerektiriyor” dedi.

15- Afganistan Parlamentosu, Eylül ayında yapılan seçimlerin ardından 30 yıl sonra ilk kez toplandı. Törene ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney de katıldı.

16- Bolivya’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerini ABD karşıtı görüşleriyle tanınan Evo Morales’in kazandığı bildirildi.

17- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad yayımladığı bir genelge ile devlet radyo ve televizyonlarında Batı müziği çalınmasını yasakladı. 

20 ARALIK 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Toplantısı’ndaki konuşmasında, ekonomideki iyileşmenin tüm toplum kesimlerine yansımadığını belirterek, “Yoksulluk, büyük kentlerdeki asayiş sorunu, yolsuzluk ve terör toplumsal dokuyu tehdit etmektedir” dedi.

YİK Konseyi Başkanı Mustafa Koç, küreselleşmenin “katılsam mı katılmasam mı?” diye düşünülebilecek noktayı aştığını, bu sürece ayak uydurabilmenin temel koşullarının “ekonomiyi küreselleşmeye ayak uyduracak biçimde yeniden yapılandırmak, AB gibi çok büyük ticari birliklerden birisine dahil olmak, siyasi ortamı içte ve dışta huzur ve istikrarı koruyacak biçimde yönetmek ve rekabet gücünü sürekli olarak geliştirmek” olduğunu söyledi.

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ise AB konusunda bazı noktaların eksikliğinin hissedildiğini belirterek, “Dış tanıtım ve iletişim konusunda 17 Aralık sonrası gözlenen yavaşlama dikkat çekicidir. Atılım neredeyse tamamen durmuş görünmektedir” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) heyetini kabul ederek bir süre görüştü.   

3- Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin İzmir İl Teşkilatı Toplantısı’nda yaptığı değerlendirmelerin farklı anlamlara çekildiğini, Başbakan’ın hiç kullanmadığı ifadelerin kendisi tarafından söylenmiş gibi gösterilerek tartışma konusu yapılmasını “siyasi bir acziyet” olarak gördüğünü bildirdi. 

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz başkanlığındaki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ı İzmir ile ilgili sözleri nedeniyle kınadığını belirtti.

5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Eskişehir’de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, siyasi istikrarın getirdiği kazanımların devam etmesi gerektiğine işaret ederek, ekonomik ve siyasi istikrarı bulanan ülkelere ilginin arttığını, yatırımların Ankara ve İstanbul dışına da yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile eğitim gezileri projelerine ilişkin imzalanan protokol töreni sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, TÜSİAD yönetimi tarafından dile getirilen, genel liselere geçişin kolaylaştırılmasının mesleki eğitimde gereksinim duyulan reformlara ters düştüğü görüşünü eleştirerek “Son yapılan açıklama bir TÜSİAD klasiğidir. TÜSİAD böyle bir rapor yayımlarken, tepkisini ortaya koyarken, kendisini etkileyen ideolojik gruplar gibi bizi de dinlemiş olsaydı, eminim ki böyle bir kanıya varmayacaktı” dedi.

7- AB bünyesinde kamuoyu araştırmaları yapan Eurobarometre’nin son araştırmasına göre, Birlik ülkelerinde Türkiye’ye yönelik desteğin düşme eğilimi içerisinde olduğu belirtildi. Anket katılımcılarının yüzde 31’i destek verirken, karşı çıkanların oranı ise yüzde 55.

8- İsrail’de Başbakan Ariel Şaron’un istifa ettiği, Likud Partisi Genel Başkanlığına, eski başbakanlardan Benjamin Netanyahu’nun seçildiği bildirildi.

21 ARALIK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Yönetim Kurulu Toplantısı’ndan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı’nın seçim barajının indirilmesi yönündeki sözlerini eleştirerek, TÜSİAD’ın bir sanayici ve işadamları derneği olarak kendi ilgi alanları çerçevesinde değerlendirmeler yapması gerektiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’nda, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda değerlendirmelerde bulundu. Baykal, TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu’nda eğitim ve imam hatipler konusunda ortaya konulan görüşlerin memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Baykal ayrıca, CNN Türk televizyonunda yayınlanan  “Parametre” adlı programda, seçim barajının düşürülmesinin, etnik temelde bir siyasi yapılanmayı başlatabileceğini, bunun da Türkiye’nin siyasetine temel bir iktidarsızlık getirebileceğini belirtti.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunun Türkiye’nin dış politikasının onur meselesi olduğunu belirterek, KKTC sınırları içinde yer alan tahsisli olmayan taşınmazların Rumlara iadesini öngören ve KKTC Parlamentosu’nda kabul edilen yasayı öncelikle Türkiye’nin takdir etmesi gerektiğini söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Zaman gazetesine ekonominin geleceği, AB tarama süreci, Kıbrıs konusu, yazar Orhan Pamuk’un yargılanma süreci ve terörle mücadele gibi konuları değerlendirdi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin 123’üncü kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen “Kayıtdışılığın Ekonomimize ve Sosyal Yaşantımıza Etkileri ve Çözüm Önerileri” konulu panelde, kayıtdışılığın her kesimi etkilediğini, ancak en fazla dar ve sabit gelirlilerin zarar gördüğünü belirterek, mücadele sürecinde her vatandaşa görevler düştüğünü ifade etti.

6- Mili Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yeşil Kutu Türkiye konulu protokolün imzalanması amacıyla düzenlenen törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, gelecek yıl uygulamaya koyacakları bir projeyi anlattı. Bakan Çelik, velilerin evlerine en yakın okullara kayıt yaptırmalarını sağlamak amacıyla, ikametgâh belgesi yerine beyanname uygulaması başlatılacağını bildirdi.  

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 2006’da hedeflenen yüzde 5 enflasyonun üzerine yüzde 3.65 refah payı eklenerek asgari ücretin 380.046 YTL şeklinde ayarlandığını belirterek “Asgari ücret, işçilerimize verilecek en az ücreti ifade etmenin yanında SSK primlerini, ücretin genel seyrini ve para cezaları gibi hususları da ilgilendirdiği için, Komisyon bu şekilde takdirde bulunmuştur” dedi.

8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu yaptığı açıklamada, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nda yazar Orhan Pamuk ve Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın yargılanmasına ilişkin yapılan değerlendirmelerin yargıya müdahale olduğunu söyledi.

9- Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın 2005 yılı turizmi ile ilgili değerlendirmelerini, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

10- KKTC Ankara Büyükelçisi Tamer Gazioğlu gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Kıbrıs sorununun şekil değiştirmeye başladığını belirterek “Rumlar Kıbrıs sorununu geri çekilerek AB’ye devretmeye çalışıyor. Bu durumda AB ile Türkiye doğrudan karşı karşıya geliyor” dedi.

11- ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, resmi ziyaret için Pakistan’ın başkenti İslamabad’a giderken yolda yaptığı açıklamada, El Kaide lideri Useme Bin Ladin’den yaklaşık bir yıldan beri haber alınamadığına dikkat çekerek, Bin Ladin’in artık örgütü kumanda edecek durumda olmayabileceğini söyledi.

12- Bolivya’nın yeni seçilen Devlet Başkanı Evo Morales İspanyol basınına yaptığı açıklamada, geçmişte çok uluslu şirketlerle yapılan bütün hidrokarbür anlaşmalarının gözden geçirileceğini, ayrıca devletin yatakların mülkiyetini ve üretimin yüzde 50’sini kontrol edeceğini söyledi. 

22 ARALIK 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İzmir’in Menemen ilçesinde şehit edilen asteğmen Kubilay’ın 75. ölüm yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Yüce Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet'in, karanlıktan aydınlığa, dogmalardan bilimselliğe ve akılcılığa, bağnazlıktan çağdaşlığa, imparatorluktan ulus devlete ve kulluktan yurttaşlığa geçişin simgesi olduğunu bildirdi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladılar. 

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yaptığı açıklamada, İskenderun sınırları içinde halen faal olan ve Keseciktepe mevkiinde kurulmakta olan radarların, ABD ile bağlantısı olmadığını ve buralarda yabancı askeri personel de bulunmadığını bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Merkez Bankası’nın uyguladığı para ve kur politikasını eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Şener “Ekonomiyi ortaya koyduğumuz hedeften daha fazla daraltan bir politika izlenmiştir” dedi.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ‘Kamu Yönetiminin Değişen Yüzü-İç Denetim’ konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, kurumlar vergisinin yüzde 30’dan yüzde 20’ye indirilmesini öngören yasa tasarısının Başbakanlığa sunulduğunu, ancak Meclis’in yoğun gündemi nedeniyle hemen gündeme alınamayabileceğini belirtti.

5- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in  bir kez daha görüşülmek üzere geri gönderdiği Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Yasası ile Kamu Mali Kontrolü ve Denetimi Yasası, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’de KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın verdiği konferansta gazetecilere yaptığı açıklamada, TÜSİAD’ın gündeme getirdiği seçim barajının düşürülmesi önerisini eleştirerek “MHP, geçmişten bu yana yüzde 10 barajının aşağıya çekilmesi anlayışına karşı çıkmıştır” dedi.

7- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek İstanbul’da yaptığı açıklamada, eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın, ABD’nin Türkiye’ye yönelik federasyon planı uygulamasında özel görev üstlendiğini öne sürdü.

8- KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, TBMM’de ‘Kıbrıs’taki Son Gelişmeler’  konulu bir konferans verdi. Denktaş, TBMM’nin ek protokolü reddetmesi ya da Kıbrıs sorunu çözülene kadar ‘Rum tarafının tanınmaması’ yönünde şerh koyması gerektiğini  belirtti.

9- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kıbrıslı Rum Mira Ksenides-Arestis davasında, Türkiye’nin mülkiyet ihlalinde bulunduğu kararını verirken, şimdilik tazminat ödenmesine gerek olmadığı hükmüne vardı.

23 ARALIK 2005

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Şehit Asteğmen Kubilay’ın öldürülüşünün 75. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törenlere katılmak üzere İzmir’in Menemen ilçesine gidişinde, uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın soru önergesine verdiği yanıtta, Kamu Personel Rejimi Taslağı içindeki maaş hesaplama sistemi hakkında bilgi verdi.   

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ankara Ticaret Odası’nın Adana’da düzenlediği ihracatta başarılı kişi ve kuruluşlara ödül verme töreninde yaptığı konuşmada, Almanya’da bile vergi oranları yükseltilirken Türkiye’de aşağıya çekildiğini söyledi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, TGRT Haber televizyonunda yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ adlı programda yaptığı açıklamada, kültürel değerlerin önemine dikkat çekerek, “Mısır’a giden sadece piramitleri görür. Türkiye’de ise orman, yeşil ve denizin dışında her köşede bir hazine yatıyor” dedi.

5- Anayasa Mahkemesi, Türk Telekom’un özelleştirilmesine de imkan tanıyan 5189 sayılı yasanın bazı hükümlerinin iptalini reddetti.

6- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Denizli’de düzenlenen ‘Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 9. Girişim Zirvesi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sabancı, hükümete yönelik eleştirilerin sorulması üzerine, Türkiye için olumlu görüş ve icraatların yanında olduklarını, eksik gördüklerini de cesaretli bir şekilde dile getirdiklerini belirtti.

7- Marmara Vakfı’nın Fransız Senatosu’yla ortaklaşa düzenlediği “Fransa’da Laiklik 100, Türkiye’de 68 Yaşında” konulu toplantı başkent Paris’te yapıldı.

8- Azerbaycan Havayolları’na ait bir yolcu uçağının düştüğü, 18 yolcu ve 5 mürettebattan kurtulan olmadığı açıklandı.

9- Irak’a dün bir ziyarette bulunan ABD Savunma Bakanı Donald Rumfeld, asker sayısının azaltılacağını açıkladı.

24 ARALIK 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Musevilerin Hanuka Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, “Üç büyük dinin kutsal bayramlarını kutlayacağı önümüzdeki dönem, tüm toplumumuzun kökleri tarihe dayanan kardeşlik ve dayanışma duygularının bir kere daha vurgulanmasına fırsat yaratmaktadır” dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Bursa’da bir açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’de hala yasakların var olduğunu iddia edenlerin, mahkeme kararları ortaya çıktığında bunların doğru olmadığını göreceğini söyledi.

3- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Nazım Hikmet’in vatandaşlıktan çıkarılmasına karşı dava açan bir vatandaşın başvurusunu reddeden daire kararını bozdu.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan milletvekillerinin ithalat ve ihracat rakamları ile ilgili sorularına verdiği yanıtta, yatırım olan bir ülkede ithalattan korkulmaması gerektiğini söyledi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2006 yılı bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri en disiplinli bütçenin Mustafa Kemal Atatürk zamanında yapıldığını belirterek “O disiplinli bütçeyi şimdi biz gösteriyoruz. Atatürkçü olmak sözle olmaz, önce bütçedeki o disiplin sağlanmalı” dedi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, özel havayolu şirketlerinin ucuza yolcu taşımalarının zaafları beraberinde getirmesinden korktuklarını belirterek “Uçuş emniyetinden asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

7- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu Kahramanmaraş’ta düzenlediği basın toplantısında, ifade özgürlüğü konusunda mağdur olmuş bir kişi olarak, başkalarının ifade özgürlüklerinin kısıtlanması yönünde suç duyurusunda bulunmanın Başbakana yakışmadığını söyledi.

8- Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom’un satışının Anayasaya aykırı olduğunu ve satışın tekelleşmeye sebep olacağını belirtti.

9- Türkiye’de bulunan İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Dan Halutz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’le bir araya geldi. Görüşmede Halutz, ortak askeri eğitim kapsamında İsrail Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı seçkin dağ komandolarının Türkiye’de eğitim yapmalarını önerdi.

10- İspanya hükümeti, Ankara ile İstanbul arasında hayata geçirilen hızlı tren projesi için Türkiye’ye 180 milyon Avro kredi verilmesini onayladı.

11- BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Anne Brigette Albrectsen yaptığı açıklamada, Türkiye’de namus cinayetlerinde bazı polis, imam ve öğretmenlerin önleyici rol oynamak yerine yanlış ve kötü mesajlar verdiklerini belirterek “Bu değişmeli” dedi.

12- Geçen yıl Irak’a 436 milyon dolar veren IMF, Irak’ın ‘2005’teki makroekonomik istikrarı’ karşısında 685 milyon dolarlık stand-by borç verilmesini onayladı.

13- Japonya Hükümet Sözcüsü Şinzo Abe kabine toplantısında, ortak füze kalkanı geliştirmek için Washington ile işbirliğine devam kararı alındığını belirtti.

14- Filistin’de ocak ayında yapılacak genel seçimlerde aday olmak için başbakanlık görevinden istifa eden Ahmet Kurey, seçime katılmaktan vazgeçtiğini ve başbakanlık görevine geri döndüğünü açıkladı.

25 ARALIK 2005

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, partisinin İl Başkanlığı’nca Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 84. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yaparak herkesin şiddet ve terör içermemek kaydıyla istediğini söyleyebilmesi gerektiğini belirtti.

2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Ankara Kulisi’ programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 2006’da seçimin olup olmayacağının 2007’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine bağlı olduğuna dikkat çeken Demirel, “Bugünkü siyasi iktidar Cumhurbaşkanlığı’nın peşini bırakmayacaktır. Onun için de bugünkü gücünü sandıktan geçirmek suretiyle kaybetme ihtimalini zorlamayacaktır” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Zaman gazetesine 2005 yılındaki önemli spor olaylarını değerlendirdi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, partisinin Merkez Gençlik Kolları’nın düzenlediği ‘Mehmet Akif Ersoy’u Anma Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bugünkü aydınlarımızın en büyük problemi, sözleriyle gözlerinin aynı şeyi söylememesi” dedi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nca düzenlenen ‘Hedef İktidar’ toplantısında yaptığı konuşmada, “Demokratik özgürlüklerin kısıtlanması adına siyasette kendine alan açan Başbakan, şimdi cumhuriyet savcılarını harekete geçirmenin şampiyonluğunu yapmaktadır” dedi.

26 ARALIK 2005

1- Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok ve Danıştay Başsavcısı Zafer Kantarcıoğlu bir araya geldiler.

Arslan toplantının ardından yaptığı açıklamada, yüksek yargı organlarının başkanları olarak bir araya geldiklerini belirterek, yargıyla ilgili konuların görüşüldüğünü ve bu görüşmelerin devam edeceğini söyledi. 

2- Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘İpoteğe Dayalı Konut Finansman Sistemi: Mali ve Reel Sektörde Hazırlık Süreci’ konulu seminerde yaptığı konuşmada, TOKİ’nin ihtiyaç duyulan konut ihtiyacının yüzde 5-10’u arası bir oranı karşıladığını belirterek “Sattığımız konutlardan dolayı 4 katrilyon lira seviyesinde alacak havuzu oluştu. Bu havuzdan, mortgage sistemine gerekli finansman desteği sağlayabiliriz” dedi.  

3- Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) tarafından düzenlenen “Ulusal Tarım Kongresi”nin sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildiride, tarım sektörünün 1999 yılında uygulamaya başlanan IMF programları ile çöküntüye uğradığı vurgulanarak, AB müzakereleri çerçevesinde belirlenen ucu açık politikaların endişe verici olduğu belirtildi.

4- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş İTO tarafından hazırlanan ‘Ekonomik Durum, Beklentiler ve Öneriler 2005’ raporunu düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Yalçıntaş, ekonomik büyümenin devam etmesinin iş dünyasına olumlu yansıyacağını, ancak bunun siyasi istikrarın bozulmaması şartına bağlı olduğunu söyledi.

     27 ARALIK 2005

1- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 1 Haziran 2005 tarihinden önce eski TCK’nin 159. maddesinden açılan davaların Adalet Bakanlığı’nın iznine bağlı olduğuna karar verdi.

2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ankara Sanayi Odası’nda düzenlenen ‘İstihdam Hazırlama Eğitimleri Projesi’ adlı toplantıda yaptığı açıklamada, Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği ile ilgili olarak “Yapılan her işin altında mutlaka bir art niyet aramak aslında bize, entelektüel derinliği olan insanlara yakışmaz. Türkiye bazı kısır tartışmalardan kendisini artık soyutlamalıdır” dedi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Iğdır’ın Aralık ilçesinde ölen tavuklarda yapılan inceleme sonucunda H5N1 virüsü tespit edildiği, bu nedenle kanatlı hayvanların itlaf edildiği ve bölgede karantina uygulamasına geçildiği bildirildi.

4- TBMM Genel Kurulu’nda, 2006 Bütçesi kabul edildi. 

5- Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Joost Lagendijk hakkında, yazar Orhan Pamuk’un yargılanması nedeniyle tepki gösterdiği 301. madde ile adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçunu düzenleyen 288. maddeden soruşturma başlattı.

6- RTÜK, yerel radyo ve televizyonların diğer lehçelerde yayın yapılması konusunda yönetmelikte herhangi bir değişiklik yapılmadan izin verilebileceğini kararlaştırdı.

7- Resmi bir davet nedeniyle Mısır’ın başkenti Kahire’ye giden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü. Heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında liderler, görüşmeler ve iki ülke ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye ve Mısır’ın bölgede barış ve istikrarın egemen kılınması konusunda öncü konumda olduklarını belirterek “Ülkelerimiz, Ortadoğu’nun güvenlik ve istikrara kavuşturulması, barış, işbirliği ve gönenç bölgesine dönüştürülmesi yolunda etkin çabalarını sürdürmektedir” dedi. 

Mübarek ise bölgesel meselelerin çözümünde diyalogun gerekli olduğu ve barışçıl yollarla çözüm bulunmasının kalıcı olacağı konusunda da görüş birliğine varıldığını bildirdi. 

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in de yer aldığı heyetlerarası görüşmenin ardından Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı.

8- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, Türkiye’nin limanlar ve hava sahasını kendilerine açmamasının üyelik görüşmeleri sırasında AB sürecine zarar vereceğini ileri sürdü. 

28 ARALIK 2005

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’la AB Eğitim ve Gençlik Programı Merkezi Başkanlığı’nın “AB” konulu eğitim programına katıldı. Başbakan Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 3 Ekim’de müzakerelerin başlamasıyla üyelik yolundaki en büyük engeli geçtiğini ve artık zamanın dolmasını beklediğini söyledi.         

Başbakan Yardımcısı Şener de AB projesinin, uzun süreli gecikmelere rağmen bugün Türkiye’de gündelik hayatın bir parçası haline geldiğini kaydetti. Bakan Babacan ise tarama sürecinin uyumlu bir şekilde ilerlediğini belirterek “2006 sonbaharında bütün fasıllarda tarama çalışmalarının tamamlanması bekleniyor“ dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nun (TŞOF) 28. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, işsizlik ve yoksulluğun artmasının toplumun dokusunda bozulmaya yol açtığını, özellikle büyük kentlerde asayiş sorununun yaşandığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, NTV televizyonuna güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, yazar Orhan Pamuk’un da yargılandığı Türk Ceza Yasası’nın (TCY) 301. maddesinden açılan davaların Türkiye’nin imajına zarar verdiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca TCY’nin değiştirilebileceğini belirterek “Yasalar dokunulmaz değildir. Reform İzleme Grubu olarak takip ediyoruz. Bu yasaları gerekirse değiştiririz. Ama önce bakacağız, bu yasalar nasıl yorumlanacak” dedi.

4- TBMM Genel Kurulu’nda, döner sermaye işletmeleri ile ilgili yasa teklifi kabul edildi. 

5- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Genel Kurul’da dün yapılan bütçe görüşmelerini değerlendirdi. Türkiye’de işsizlik, yoksulluk, gelir dağılımı adaletsizliği gibi temel konuların tartışılmadığını belirten Karayalçın, bu konular sorun olarak ifade edilirken çözüm önerisi getirilmediğini söyledi.

6- Rektörler Komitesi toplantısı, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında yapıldı. Toplantının ardından, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı başkanlığında kurul toplantısı gerçekleştirildi. Alıcı toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın yargılanma süreciyle ilgili olarak “Rektörler Komitesi ve ÜAK, daha önce aldığı kararları sürdürmektedir. ÜAK, hukuk devletinin varlığını sürdürmesi ve yargının telkinlerden ve talimatlardan uzak tutulması konusundaki talebini yinelemektedir” dedi.

7- RTÜK Başkanı Zahid Akman düzenlediği basın toplantısında, farklı dil ve lehçelerde yayın yapılabilmesine yönelik çalışmaların belli bir düzeye getirildiğini, belgelerini tamamlayan yayın kuruluşlarına ocak ayından itibaren gerekli iznin verileceğini bildirdi.

8- İsrail uçakları Lübnan’ın başkenti Beyrut’un güneyindeki Filistinli gerillalara ait bir üsse ve Gazze Şeridi’nin kuzeyine hava saldırısı düzenledi. Öte yandan Gazze Şeridi’ndeki tampon bölge uygulamasının da başladığı bildirildi.

29 ARALIK 2005 

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplandı.

Toplantının ardından yayımlanan bildiride, Irak’ın toprak bütünlüğü ve Kerkük’te bütün kesimlerin kabul edebileceği bir çözüm konusuna vurgu yapıldığı, öte yandan iç göçün yol açtığı ekonomik, sosyo-kültürel ve kamu düzenine ilişkin sorunların çözümüne yönelik önlemlerin gözden geçirildiği belirtildi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5437 sayılı 2006 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu, 5438 sayılı 2004 Mali Kesinhesap Kanunu ile 5439 sayılı 2004 Mali Yılı Katma Bütçeli İdareler Kesinhesap Kanunu’nu onayladı.

3- TBMM Başkanı Bülent Arınç,  ABD Büyükelçisi Ross Wilson’u kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin üst düzeyde olduğunu belirterek, bu ilişkilerin bölge barışına katkısının önemine işaret etti.

Wilson da iki ülke arasındaki diyalogdan yeni somut sonuçlar alınacağını söyledi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV televizyonunda yayınlanan ‘Siyaset Meydanı’ programında, ülkenin çeşitli yerlerinden gelen gençlerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan yalnızca milletvekillerinin değil, tüm dokunulmazların dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini belirtti.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 2006 Bütçe Yasası’nda yapılan düzenlemeyle sosyal güvenlik kurumlarının hastanelere olan 3.5 milyar YTL’lik borcunun silinmesinin ‘maddi hata’dan kaynaklandığını bildirdi.

Bakan Akdağ ise, sağlık harcamalarına ayrılan kaynağın artması gerektiğine dikkat çekti.

6- TBMM Genel Kurulu’nda, yabancılara mülk satışını öngören, Tapu Yasası’nda değişiklik getiren yasa tasarısı kabul edildi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AK Parti’nin gündeme getirmeye hazırladığı ‘Türkiye Milletvekilliği’ girişimine yüzde 10 barajı korunmak kaydıyla soğuk bakmayacaklarını bildirdi.

8- Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı, yazar Orhan Pamuk hakkında, Almanya’da bir gazeteye verdiği demeçte, TCK’nın 301/2. maddesine göre Türk ordusunu alenen aşağıladığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

9- Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın ‘ihaleye fesat karıştırmak ve resmi evrakta sahtecilik’ iddiasıyla hakkında açılan davada tutukluluk halinin kaldırılmasına karar verdi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat AP ajansına verdiği demeçte, izolasyonların kaldırılması karşılığında Maraş bölgesini Rum kesimine teslim etmeye hazır olduklarını bildirdi.

30 ARALIK 2005

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener CNBC-e televizyonunda bir programa katılarak, bankacılık sektörüne ilişkin soruları yanıtladı.

2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan CNN Türk televizyonunda bir programa katılarak, kayıt dışı ekonomi konusundaki soruları yanıtladı. 

3- TBMM Genel Kurulu'nda, 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin tasarı kabul edildi. 

4- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, 2005 yılını değerlendirdi ve 2006 yılı için hedeflerini anlattı. Çelebi, ekonomide bir önceki yılın devamı niteliğinde gelişmelere tanık olduklarını belirterek, ekonomi yönetiminin tamamen IMF anlaşmalarına programlandığını ve benzer tüm programlarda olduğu gibi sosyal adaletin kısa vadeli istikrar arayışına feda edildiğini ileri sürdü.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,  Lefkoşa’da Bayrak televizyonunda (BRT) yayınlanan ‘Akis’ programında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Talat bir soru üzerine, Maraş'ın ne para ne de bir liman karşılığında Rumlara devrinin söz konusu olamayacağını, ancak kapsamlı bir çözümün parçası olarak gündeme gelebileceğini kaydetti.

6- 100 kadar Filistinli polisin, Gazze-Mısır sınırındaki Refah kontrol noktasını bastığı bildirildi. 

7-  Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in, medreselerde eğitim gören yabancı öğrencilerden ülkeyi terk etmelerini istediği açıklandı.

31 ARALIK 2005

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye Cumhuriyeti’nin, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bir bütün ve tekil devlet yapısına sahip olduğunu belirtti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da mesajında, TBMM’nin, 2005 yılında ülkenin kaderine, milletin geleceğine karar verecek tek merci ve makam olduğunu bir kez daha gür bir sesle tüm dünyaya duyurduğunu vurguladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ise mesajında, son dönemde yaşanan bazı gelişmelerin gelecekte önemli güvenlik sorunları doğurabilecek bir seyir izlediğini bildirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yeni yıl mesajında, 2006 yılının, sandık başına gidilerek Türkiye’nin, laik cumhuriyetin, cumhuriyetin kazanımlarının savunulacağı, korunacağı bir yıl olacağını ifade etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün televizyonlarda yayımlanan ‘Ulusa Sesleniş’ programında, emeklilerin fiş toplamayacağını, maaşının yüzde 4’ü kadar vergi iadesi alacağını söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kişi ve üretici şirketlere 2006’da uygulayacakları kredi verme tarımsal kredi faiz oranlarında indirim oranlarını belirledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, hükümetin 2006 yılı projeleri ile seçim beklentilerine ilişkin Zaman gazetesine değerlendirmede bulundu.

5- Devlet Bakanı Mehmet Aydın TGRT televizyonunda ‘Baş Başa’ adlı programda, eğitimin önündeki ideolojik yaklaşımlar, İslam dünyasının problemleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yeniden yapılandırılması konularında açıklamalarda bulundu.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik gezi ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Van’da, 2004 Yılı Gelir ve Kurumlar Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni’ne katıldı. Bakan Çelik burada yaptığı konuşmada, Van’da bir yılda toplanan verginin, hükümetin öğrencilere ücretsiz dağıttığı kitap parasını karşılayamadığını söyledi.

7- Bakanlar Kurulu’nun Halk Bankası’nın esnaf ve sanatkar kredilerine 2006 yılında uygulayacağı faiz oranı ile kamu bankalarının yeniden yapılandırılma ve hisse satış işlemlerinin tamamlanmasına ilişkin süreyi uzatan kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

8- Özelleştirme sonucu işsiz kalanların kamu kuruluşlarında geçici personel olarak istihdamına ilişkin kararnameleri yeniden düzenleyen Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

9- Üst kurulların 2006 yılı içinde uyacakları ücret kriterlerini belirleyen Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

10- Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Demiralp, AB Genel Sekreterliğine resmen atandı.

11-Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Wienerzeitung’a verdiği demeçte “AB’nin Türkiye kararından artık dönülemez” dedi. Başbakan Wolfgang Schüssel ise Avusturya’nın dönem başkanlığı sırasında AB projesini geliştirmeye devam edeceğini belirterek, Türkiye’nin durumunun özel olduğunu söyledi.

12- Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ilk dış gezisi çerçevesinde gittiği Küba’da Devlet Başkanı Fidel Castro ile bir araya geldi. Castro, Latin Amerika’da pek çok ülkede solun iktidara geldiğini belirterek “Artık dünya haritası değişiyor” dedi.

Ziyaret sırasında sağlık ve eğitimde işbirliği anlaşması imzalandı.