12.1.2006
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 OCAK 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muğla Gökçeköy’de halkın yeni yılını kutlayarak geçen yıla ilişkin yaptığı değerlendirmede “2005 yılı Türkiye için başarılarla dolu bir yıl oldu. Gerek içeride gerekse dışarıda güzel neticeler aldık. 2006’ya da aynı inançla, aynı kararlılıkla giriyoruz. 2006, 2005’den daha başarılı olacak” dedi.

            Muğla’da partisinin İl Danışma Kurulu Toplantısı’na da katılan Başbakan Erdoğan, erken seçim tartışmalarıyla ilgili olarak 5 yıllık bir süre için seçildiklerini, hedeflerinin seçimleri normal zamanında yapmak olduğunu bildirdi.

2- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yayımladığı yeni yıl mesajında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı siyaseti yozlaştırmakla eleştirerek “Son günlerdeki tartışmalar, siyasetin adabının da düzeyinin de iyice bozulduğunu göstermektedir” dedi.

3- KKTC’ye girerken yakalanan, daha önce de ara bölgedeki Türk nöbet kulübesindeki bayrağı ‘gönderden indirmek ve çalmak’ suçundan hakkında tutuklama kararı bulunan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Avrupa Parlamentosu Milletvekili Marios Matsakis için bir gün tutuklama kararı verildi.

4- Rusya’nın, doğalgaz alımında fiyat artışını kabul etmeyen Ukrayna’ya pompaladığı gazın basıncını düşürdüğü açıklandı.

2 OCAK 2006

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in “Taşra Kuruluşlarına Döner Sermaye Verilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” “Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ve geçici köy korucularına yeşil kart verilmesini öngören “Köy Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu”nu onayladığı belirtildi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, 2005 yılını çok yönlü olarak değerlendirdiklerini söyledi. Meclis’in 2005’te 165 yasa çıkardığını, özellikle koalisyonlu yıllarla kıyaslandığında bu rakamın çok önemli olduğunu belirterek, yasaların hazırlanması sırasında uyulması gereken esasları düzenleyen yönetmeliğin de görüşüldüğünü ve yasa hazırlanırken yargı kararlarıyla AB müktesebatının göz önüne alınacağını vurguladı.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Emekli Subaylar Derneği’nin yayın organı Birlik dergisine verdiği demeçte, AB’nin taahhüdüne uyarak 3 Ekim 2005’te müzakerelere başlamasının ‘bir gelişme’ olarak kaydedilmesi gerektiğini, terörle mücadele konusunda, mevcut düzenlemelerin teröristlere büyük olanaklar kazandırdığını belirterek, “Türkiye tedbirlerini, yaşadığı ve içinde bulunduğu şartlara göre tespit etmek ve uygulamak zorundadır” dedi.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek ise Bakanlar Kurulu’nun ardından gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine yaptığı açıklamada “Terörle mücadele, süreklilik arz eden bir konudur. Onun için mevzuat düzenlemeleri gerektiğinde her zaman yapılabilir. Bakanlık olarak bir taslak hazırlamıştık, ümit ediyorum önümüzdeki günlerde eğer, bu ihtiyaçlara göre tekrar güncelleştirmek gerekirse, bunları da yapabiliriz, bu konuda yeterli hazırlığımız var” dedi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ‘İhracatı Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 2005’te 73.4 milyar dolarlık ihracat yapıldığını, aralık ayında ise 7.3 milyar dolarlık ihracat rakamıyla rekor kırıldığını söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, kaçak elektrik kullanımı ve elektrik özelleştirmeleri başta olmak üzere enerji gündemiyle ilgili olarak Zaman gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’nin 2005 yılının 11 aylık dönemindeki tüketim malı ithalatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.8 oranında arttı.

7- Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Demokratik Toplum Partisi (DTP) üyesi 56 belediye başkanının Roj TV’nin kapatılmaması talebiyle Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’e 27 Kasım 2005 tarihinde gönderdikleri mektupla ilgili inceleme başlattı.

8- Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Ünal Çeviköz’ün bulunduğu konvoya makineli tüfekle ateş açıldı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basın mensuplarının Çeviköz’ün konvoyuna yönelik silahlı saldırı konusundaki sorularına karşılık “Türkiye’ye hem müttefik ülkelerden hem içerisinde bulunduğumuz ittifaklardan, bir kısım üst düzeyde ziyaretler yapılmaktadır. ABD, NATO başta olmak üzere bu ziyaretler esas itibariyle rutindir. Bunların ABD’nin bazı ülkelerle ilgili politikalarında, Türkiye’nin imkanlarından istifade etmek  için yapıldığı gibi, tümüyle asılsız haberler basında yer almaktadır. Bu tür haberler nedeniyle Türkiye, bir kısım terör örgütlerinin veya şiddetten yana olan kuruluşların hedefi haline geliyor. Bunun bedelini de büyük ölçüde yurt dışında görev yapanlar ödüyor” dedi.

9- Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın doğalgaz şirketi Gazprom’un fiyat konusunda yaşanan anlaşmazlık üzerine doğalgazı kesmesinin, Ukrayna ekonomisini zarara uğratma ve doğalgazın Avrupa’daki tüketicilere ulaşmasını engelleme amacını taşıdığı ileri sürüldü. 

BOTAŞ Genel Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada ise “Doğalgazın alım miktarının etkilenmesi olasılığı nedeniyle son dönemde yüksek miktarda alım yapıldığı ve ana iletim hatlarında maksimum miktarda gaz stoku bulunduğu” belirtildi. 

10- AB Komisyonu’nun Aday Ülkelerden sorumlu Direktörü Pierre Mirel Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, tarama çalışmalarının gerçekleştirildiğini ve Türkiye’nin bu sürece çok iyi hazırlanmış olduğunu, üzerine düşen görevi yapmasının, başarıyı da beraberinde getireceğini dile getirerek “Fiili müzakerelerin de başarıyla gerçekleştirileceğine inanıyorum” dedi.

11- KKTC’de yasak bölgeyi ihlal ve bayrak hırsızlığı suçundan hakkında bir gün tutuklama emri verilen Avrupa Komisyonu’nun Rum milletvekili Marios Matsakis çıkarıldığı askeri mahkemece serbest bırakıldı.

3 OCAK 2006  

            1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, ABD’nin, Ankara’nın PKK konusundaki taleplerine yeterince yanıt veremediğini belirterek “ABD, ‘Biz ancak bu kadar yapabiliriz. Kendi askerlerimizin bile güvenliğini sağlayamıyoruz. İstediğiniz yerlere müdahalede bulunma şansımız yok’ diyor” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, AB ile fiili müzakerelerin yılın ilk yarısında başlamasını beklediklerini, TCY’nin 301. maddesiyle ilgili olumsuz yanların görülmesi durumunda değişiklik yapılacağını, FBI ve CIA başkanları ile NATO Genel Sekreteri’nin ziyaretlerinin de rutin olduğunu vurguladı.

            2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, AB’ye uyum kapsamında eski yasa gereğince çıkarılan tüm genelgelerin iptal edilerek hazırlanan 86 yeni genelgenin ilgili kurumlara ulaştırıldığını, insan hakları ihlallerine yol açılmaması ve Türkiye’nin bu sebeple maddi ve manevi zarara uğramasının engellenmesi için cumhuriyet savcılarının, soruşturma evresinde dikkatli olmaları gerektiğini bildirdi.  

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Galataport ihalesiyle ilgili Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK) bildirdikleri görüşte, sözleşmeyi yapacak idare olan Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TDİ) sözleşme sürecinde ödeme takvimi de dahil bazı konuların müzakere edilmesi konusunda yetkilendirilmesini önerdiklerini açıkladı.

            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Rusya-Ukrayna arasında doğalgaz fiyatı konuşunda başlayan anlaşmazlık üzerine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ukrayna’nın karşılaştığı doğalgaz arz güvenliği sorunuyla karşılaşmayacağını belirterek, “Doğalgaz alımında Rusya’ya yüzde 65 bağımlıyız. Bu büyük bir rakamdır. Ama Ukrayna üzerinden gelen hat haricinde Mavi Akım var. Bu yılın sonunda Azerbaycan’dan gelen hat faaliyete geçecek. Türkiye’nin doğalgaz aldığı hatlardan birinde ikisinde problem olduğunda yerine koyacak imkanımız var” dedi.

            Öte yandan Gazprom’un doğalgaz sevkiyatını artırmasının ardından Rusya’dan, Ukrayna aktarmalı Avrupa’ya ulaşan doğalgaz miktarının normale döndüğü açıklandı.

5- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2005 yılı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre Üretici Fiyatları (ÜFE) yüzde 2.66, tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 7.72 oranında artış gösterdi. Aralık ayındaki artışlar ise ÜFE ‘de 0.04, TÜFE’de yüzde 0.42 oldu.

            6- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Türk-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Egemen Bağış ile TBMM’de görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Ortadoğu Bölgesi’nde barış ve istikrarın sağlanmasının, Irak’ta operasyonun başarılı olmasının ABD ve Türkiye’nin çıkarına olduğunu söyledi.

            7- Kasım ayında yaşanan olaylar nedeniyle Fransa genelinde ilan edilen olağanüstü hal uygulamasının, öngörülen sürenin 1.5 ay öncesinde kaldırıldığı açıklandı.

4 OCAK 2006

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada,  Anayasa’da Cumhurbaşkanı seçimlerinin bütün ayrıntılarıyla belirlendiğini ve 2007 Nisan ayında yapılacak seçimler hakkında şimdiden bir şey söylemenin çok faydalı olmayacağını belirtti.   

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün talebi üzerine gerçekleştirilen “Güvenlik Zirvesi” hakkında Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada “Sayın Başbakanımızın tensibiyle gerçekleşen toplantıda asayiş ve güvenlik konuları ayrıntılı şekilde gözden geçirilerek, konuyla ilgili alınmış ve alınacak tedbirler üzerinde durulmuştur. Terörle mücadelenin bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da devletin bütün kurumları ve her bir vatandaşımızın topyekün gayret ve katkılarıyla sürdürülmesi hususunda kararlılık bir kez daha teyit edilmiştir” denildi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda, parti Meclis üyeleri ve CHP’li belediye başkanları ile yaptığı toplantıda, seçimlerin bu yıl yapılması için hükümeti zorlama konusunda ellerinden gelen çabayı göstereceklerini vurguladı. Baykal ayrıca hükümetin dış politika konusunda kendilerine bilgi vermediğini de ileri sürdü. 

            4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ düzenlediği basın toplantısında, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde tedaviye alınan ve hayatını kaybeden Mehmet Ali Koçyiğit’in ve kardeşinin kuş gribi olduğunu, konuyla ilgili uzmanların bölgeye gönderildiğini ve konunun Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirildiğini kaydetti.

            5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun yaptığı yazılı açıklamada, Fiskobirlik’in bütün borçlarının silinerek sürdürülebilir sağlam bir mali yapıya kavuşturulduğunu belirterek “Böylece fındık üreticilerine daha güçlü şekilde hizmet verme imkanı sağlanmıştır” dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “Rusya’dan alınan doğalgazın fiyatı ile ilgili olarak basında yer alan haberler, yanlış, yanıltıcı bilgi ve değerlendirmeler içermektedir” denildi.

            7- Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, hidroelektrik santrali yapımına hız verilmemesi durumunda 2007’den itibaren enerji kriziyle karşı karşıya kalınabileceğini söyledi.

8- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, yeni Türk Ceza Yasası’nı (TCY) eleştirerek “Tüm özgürlüklerin temeli sayılan ifade özgürlüğüyle ilgili ihlaller, prensip olarak hapisle değil, para cezası ile yaptırıma bağlanmalıdır” dedi.

9- TÜSİAD Uluslararası Yürütme Kurulu Başkanı Aldo Kasowski, Boğaziçi Üniversitesi ile TÜSİAD Dış Politika Forumu’nun İstanbul’da düzenlediği ‘Yükselen Güç Çin ve Türkiye’ye Etkileri’ konulu toplantıda, ekonomisi hızlı bir şekilde büyüyen Çin ile Türkiye’nin ticarette mutlaka yakınlaşması gerektiğini belirterek, bu yıl içerisinde işadamlarıyla birlikte Çin’e geniş kapsamlı bir ziyaret yapacaklarını söyledi.

10- Resmi ziyaret amacıyla Filistin’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TOBB tarafından başlatılan ve Ortadoğu barış süreci için büyük katkı sağlanması beklenen, Gazze’deki Erez Serbest Sanayi Bölgesi Projesi’nin yaşama geçirilmesine yönelik, Filistin Ulusal Yönetimi binasında gerçekleştirilen ilk imza töreninde, Filistin’de siyasi süreç devam ederken ekonomik ve sosyal içerikli desteğin devam edeceğini,  Amerika, Japonya ve çeşitli Avrupa ülkelerinin de buraya yatırım yapacağını vurgulayarak, projenin binlerce Filistinliye iş imkanı sağlayacağını kaydetti.

Filistin Başbakanı Ahmed Kurey de Türkiye’nin verdiği destekten dolayı teşekkür etti. 

11- AB Komisyonu’nun Enerjiden sorumlu Üyesi Andris Piebalgs ile Dönem Başkanı Avusturya'nın Ekonomi ve Çalışma Bakanı Martin Bartenstein Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenledikleri ortak basın toplantısında, Rusya ve Ukrayna'nın doğalgaz konusunda mutabakata varmalarını değerlendirerek, krizden ders aldıklarını, AB’nin enerji arzında bazı ülkelere bağımlı kalınmaması ve çeşitlilik sağlanması için görüş birliği bulunduğunu açıkladı.

12- Fransa Meclis Başkanı Jean-Louis Debre, Europe-1 radyosuna yaptığı açıklamada, ülkenin geçmişteki sömürge politikasının olumlu gösterilmesini öngören yasanın yürürlükten kaldırılması veya tekrar yazılması seçeneklerini dışlamadığını, sömürgecilik yasasıyla ilgili sorunları çözdükten sonra, sözde Ermeni soykırımı, Musevilere ilişkin soykırım ve kölelikle ilgili yasaların da yeniden değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da başkent Paris’te basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ülkede büyük yankı uyandıran sömürge yasasının 4’üncü maddesinin tekrar yazılmasının zorunluluk olduğunu açıkladı. 

13- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, İran’ın, sabır ve sağduyuyla bir takvime uygun olarak nükleer yakıt teknolojisi araştırmaları yolunda ilerleyeceğini bildirdi.

5 OCAK 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan ortak basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Sezer, 50 yıl aradan sonra gerçekleşen bu ziyaretin tarihsel bir önem taşıdığını belirterek,“Afgan halkının, Karzai’nin yetkin önderliği altında, demokrasi ve çağdaşlık yolundaki adımları ülkemizce desteklenmektedir” dedi.

            Karzai daha sonra TBMM Başkanı Bülent Arınç ile görüştü. Başkan Arınç, Afganistan’ın Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye’ye verdiği desteğe değinirken, Karzai de Afgan kadınlarının öğrenim için yurtdışına açıldıkları ilk ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Meclis’te bir araya geldi. Başkan Arınç, içtüzüğün daha anlaşılır olması ve işlerliğini yitiren maddelerin kaldırılarak sadeleştirilmesinin hedeflendiğini belirterek, 186 maddeden oluşan mevcut içtüzüğün 95 maddesinin değiştirilmesi, 20 maddesinin yürürlükten kaldırılması ve 7 madde eklenmesi yoluyla 173 maddeye indirildiğini söyledi. Başkan Arınç ayrıca, öngördükleri değişiklikler arasında Meclis Başkanı hakkında 110 milletvekilinin imzasıyla ‘güvensizlik önergesi’ verilebilmesi, dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunan milletvekilinin bu isteğinin yerine getirilmesi, milletvekilleri için TBMM Başkanlık Divanı içinde ‘etik kurul’ benzeri bir komisyon oluşturulmasının da bulunduğunu bildirdi.

            Baykal ise Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan doğalgaz anlaşmazlığında Türkiye’nin, Avrupa’nın en yüksek fiyatla doğalgaz alan ülkesi olduğunun ortaya çıktığını belirterek, uygulanan yanlış enerji politikaları sonucunda bu tabloyla karşılaşıldığını söyledi.

            3- Anayasa Mahkemesi, özelleştirme işlemleri gerçekleştirilen hizmet özelleştirilmesi niteliğindeki yatırımların yapılacağı yerlerdeki imar planlarında Özelleştirme İdaresi’ni yetkili kılan, ancak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na ‘imar mevzuatındaki kısıtlamalara tabi olmaksızın resen onaylama’ yetkisi veren düzenlemeyi iptal etti.

            4- Danıştay 6. Dairesi, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Salıpazarı Bölgesi’ne kruvaziyer yat limanı yapımına (Galataport Projesi) ilişkin imar planındaki değişikliği onaylayan Kültür ve Turizm Bakanlığı işleminin yürütmesini durdurdu.

            5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Van’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin soruları üzerine, kuş gribi görülen bölgedeki valilerle geniş çaplı bir durum değerlendirmesi yapacaklarını belirterek, atılması gereken adımların bu toplantıdan sonra uygulamaya konulacağını söyledi.

            Bakan Eker Iğdır Valiliği’nde düzenlenen ve 8 ilin vali, tarım ve sağlık müdürleri ile bazı kaymakamların katıldığı bölge toplantısının ardından yaptığı açıklamada ise “Millet olarak elbirliği içinde olmalıyız. Paniğe kapılmadan bütün tedbirleri almalı ve bunları uygulamalıyız” dedi. 

            Öte yandan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, kuş gribi hastalığının görüldüğü Iğdır, Ardahan, Kars, Ağrı, Erzurum ve Şanlıurfa illerinde her türlü hayvan giriş ve çıkışının ikinci bir emre kadar yasaklandığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, söz konusu bölgelerdeki hastalığın kontrol altına alındığı, virüsün ticari işletmelerde değil, açıkta yetiştirilen köy kanatlılarında görüldüğü belirtildi.

            6- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu Cumhuriyet gazetesine, Rusya ile Ukrayna arasındaki doğalgaz krizi sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Mumcu, Türkiye’nin pahalı doğalgaz aldığının ortaya çıktığını belirterek, hukuki ve siyasi hesabın sorulması gerektiğini söyledi.

            7- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül İsrail temasları çerçevesinde Kudüs’te İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom’la bir araya geldi. Görüşmede, Filistin Serbest Sanayi Bölgesi (FSSB) için ortak deklarasyon imzalandı.  

            Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Zaman gazetesine, Başbakanlık’ta yapılan terör zirvesi, kabine revizyonu, AB üyeliği ve Kıbrıs konularında değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, terör  zirvesiyle ilgili olarak “Amaç daha serbest ortamda daha çok konuşmak, görüş alışverişinde bulunmak. Beyin fırtınası gibi, bunu sadece terör bağlamında görmemek lazım” dedi.

            8- IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni Reuters ajansına verdiği demeçte, zamanlamasını Türk hükümetinin belirleyeceği şekilde, 10 milyar dolar değerindeki stand-by anlaşmasının tamamlanmasının ardından Türkiye’nin IMF’ye ihtiyacı kalmayacağını açıkladı.

9- Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde hac görevlerini yerine getiren kişilerin kaldığı bir otelin çökmesi sonucunda, aralarında iki Türk sağlık görevlisinin de bulunduğu 23 kişinin öldüğü  80  kişinin de yaralandığı bildirildi.

6 OCAK 2006 

            1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, yabancıların mülk edinmelerine ilişkin esasları düzenleyen 5444 sayılı Tapu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladığı belirtildi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, basın mensuplarının kuş gribi konusundaki sorularını yanıtlarken, Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın gerekli tedbirleri aldığını belirterek ''Vatandaşların bilinçli olması çok önemli. Konu, cuma hutbelerinde vatandaşlara anlatılacak, okullarda öğrencilere bilgi verilecek'' dedi.

            3- Başbakanlıkta, ilgili bakanlar ve Genelkurmay Başkanlığı yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, teröre karşı alınması gereken önlemler ve geleceğe yönelik strateji konusu değerlendirildi.

            4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan  ‘2005 yılı makro ekonomik gelişmeleri ve 2006 yılı Hazine finansman programına' ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Babacan, Türkiye'de bir veya birkaç neslin ömründe şahit olmadığı gelişmelerin son üç yıl içinde gerçekleştiğini belirterek ''Enflasyon, faizler, borç stoku, paramızdan sıfır atılması örneklerden sadece birkaçıdır'' dedi.

            5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek NTV televizyonunda katıldığı bir programda; terörle mücadele, yazar Orhan Pamuk hakkındaki dava ve gündemdeki diğer konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

            6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kars, Iğdır, Ağrı ve Erzurum’da kuş gribine ilişkin incelemeleriyle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, 8 ilin vali, kaymakam ve diğer yetkilileriyle değerlendirmeler yaptıklarını belirterek, şu ana kadar tespit edilen vakaların dışında yeni gelişme bulunmadığını söyledi. 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Türkiye'de görülen kuş gribi vakalarıyla ilgili olarak paniğe gerek olmadığını duyurdu.

            7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler düzenlediği basın toplantısında, Rusya ile yapılan görüşmeler ve alım anlaşmalarındaki düzenlemelerle, doğalgazda bugüne kadar 339 milyon dolar avantaj sağladıklarını bildirdi.

            8- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, SSK ve Bağ-kur prim alacaklarına 60 ay taksit kolaylığı getiren tasarıyı kabul etti.

            9- Türkiye’de bulunan Afganistan Devlet Başkanı Hamid  Karzai, Türk-Afgan İş Konseyi tarafından İstanbul'da düzenlenen  toplantıda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki tarihi ilişkilere değinerek, günümüzde Afganistan'da özellikle ticaret ve yatırımlar konusunda işadamları açısından büyük fırsatlar bulunduğunu söyledi.

            10- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizayi, NTV televizyonunda katıldığı bir programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Dizayi, temasları sırasında, Kerkük'ün statüsü konusunda kendisine herhangi bir yorumun iletilip iletilmediğinin sorulması üzerine, kentin konumu hakkında Irak halkının kendi arasında varacağı mutabakatın Türkiye tarafından da saygıyla karşılanacağı yönünde izlenim edindiklerini  söyledi.

            11- Merkezi Fransa’nın başkenti Paris'te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nden (RSF) yapılan açıklamada, AB Dönem Başkanı Avusturya'dan, basın özgürlüğü için Türkiye'ye baskı yapması istendi.

            12- Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Hollanda ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, enerji sektörünün kamulaştırılmasının, yoksullukla mücadelenin anahtarı olduğunu söyledi.

7 OCAK 2006

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, sorumluluk üstlenen siyasilerin, halkın güvenini kaybetmeleri durumunda istifa etmeleri gerektiğini, ancak bu anlayışın Türkiye’de yerleşmediğini söyledi.

2- Sağlık Bakanı Recep Akdağ gazetecilere yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün İngiltere’deki laboratuarına gönderilen numunelerin sonuçlarının belirlendiğini, kuş gribi virüsünün kesinleştiğini, ancak insandan insana bulaşma ve salgın tehlikesi olmadığını bildirdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kurbanlık hayvanlar yoluyla kuş gribi virüsünün yayılması endişesi konusunda yaptığı açıklamada, hastalığın, büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık hayvanlara bulaşma riskinin çok düşük olduğu yönünde görüşler dile getirildiğini belirterek, kurbanlık hayvanlarla ilgili olarak bu aşamada herhangi bir endişeye gerek olmadığını belirtti.

3- Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun düzenlediği basın toplantısında, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan doğalgaz krizinin, net doğalgaz alıcısı olan Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini belirterek, satın alınan doğalgazın fiyatını öğrenmenin milletin hakkı olduğunu söyledi.

5- AB Dönem Başkanı Avusturya’nın Dışişleri Bakanı Ursula Plasnik ‘Profil’ dergisine verdiği demeçte, AB’nin genişleme sürecinin durdurulamayacağını açıkladı.

6- AB Konseyi’nden dönem başkanlığı adına yapılan açıklamada, İran’ın nükleer yakıt üretim araştırmalarına yeniden başlayacağı yolundaki açıklamalarının ‘ciddi endişe’ meydana getirdiği, zamanlamanın ‘şaşırtıcı ve mantıksız’ bulunduğu belirtildi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns de Alman ‘Tagesspiegel am Sonntag’ gazetesine verdiği mülakatta, nükleer programında ısrar eden İran’ın kendine zarar verdiğini ve uluslararası camiadan giderek dışlandığını söyledi.

7- Almanya Başbakanı Angela Merkel ABD ziyareti öncesinde ‘Der Spiegel’ dergisine verdiği demeçte, Başkan George W. Bush’tan, ABD’nin Küba’daki Guantanamo askeri üssünün kapatılmasını isteyeceğini bildirdi.

8- Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Fransa’nın başkenti Paris’te Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’la bir araya geldi. Görüşmede, Fransa’nın Bolivya’nın petrol endüstrisine yatırım planlarının ele alındığı bildirildi.

9- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Mısır’ın ‘El Osboa’ gazetesine yaptığı açıklamada, suikast sonucu yaşamını yitiren Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’yi tehdit ettiği yönündeki iddiaları reddetti.

            10- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ülkedeki belli başlı siyasi grupların, ulusal birlik koalisyonu oluşturma konusunda ilke olarak anlaştıklarını açıkladı.

Öte yandan başkent Bağdat’ta İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile görüşen Talabani, Şii ve Sünni Arapların Kürt gruplarla mutabık kaldığını, milli birlik hükümetinin yakında kurulabileceğini belirtti. Straw ise İngiliz birliklerinin tedricen çekilebileceğini vurguladı.

            11- ABD Kongresi’nin, Başkan George W. Bush’un mahkeme kararı olmaksızın muhtemel terör zanlılarının dinlenmesine izin veren kararnamelerini ‘yasadışı’ bulduğu bildirildi.

8 OCAK 2006

            1- Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, basında yer alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kuş gribiyle mücadelede “cuma hutbeleri”nden yararlanılacağını eleştiren haberler ve yazıların maksatlı bir çarpıtma olduğu belirtildi. Açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın konuya ilişkin yetkilileri uyardığına işaret edilerek “Başbakanımızın, çok açık konuşmasına, kamuoyunun aydınlatılması ihtiyacının aciliyeti ve öneminin üzerinde durmasına rağmen bazı köşe yazarlarının yazılarında sözlerin çarpıtılması, meslek ahlakı açısından düşündürücüdür” denildi.

            2- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptığı açıklamada, GAP’ın dünyanın en büyük projesi olduğunu belirtti.

Öte yandan Demirel, Dünya Kalkınma Federasyonu tarafından, GAP Projesi’ndeki rolüne istinaden “devlet adamları” listesine seçildi.         

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CNN Türk’te yayınlanan ‘Ankara Kulisi’ programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye olarak Kerkük’le ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, TPAO’ya Kuzey Irak’ta petrol araması için talimat verdiklerini bildirdi. Kıbrıs konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Gül “Rum Yönetimi’nin AB’ye girişini engellemek için elimizden ne geliyorsa hepsini yapmamız gerekirdi” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Anayasa Mahkemesi’nin Futbol Federasyonu Başkanlığı seçimlerinde ‘yüksekokul şartı aranmasını’ iptal eden kararına ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Daha tahsilli, daha eğitimli olmayı teşvik etmemiz gerekirken Anayasa Mahkemesi’nin ‘yüksekokul mezunu olmasa da olur’ görüşünü garipsediğimi söylemek istiyorum” dedi.

            5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Van’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) İngiltere’nin başkenti Londra’daki merkezinde ilk sonuçların  incelenmeye devam edildiğini, bulgulara göre, virüsün göçmen kuşlarla Türkiye’ye geldiğini belirterek “İnsandan insana bulaşan bir virüs tipi değil” dedi.

            Öte yandan WHO yetkilisi Alman Klaus Stöhr NDR radyosuna verdiği demeçte, “Virüsün insandan insana bulaşabileceğini gösteren bir işaret yok. Türkiye’de salgın, kanatlı hayvanlar arasında yayıldı, bu görünüyor” dedi.

Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Şakir Doğan Tuncer ise düzenlediği basın toplantısında, hayvan hastalıkları ile mücadele için hükümetin yeterli özeni göstermediğini belirterek, bu yıl ayrılan fonun 17 milyon YTL ile sınırlı kaldığını söyledi.

6- Merkez Bankası’nın yayımladığı bir rapora göre; 2005 yılı Ocak-Kasım döneminde Türkiye’ye toplam 8 milyar 167 milyon dolarlık doğrudan yabancı sermaye girişi yaşandı.

9 OCAK 2006

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin  yasanın rektör seçimine ilişkin 1. maddesini yeniden görüşülmek üzere TBMM’ye iade ettiği belirtildi.

2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Birinci İnönü Zaferi’nin 85. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türk ulusunun bağımsızlık ve özgürlüğünden ödün vermeyeceğini, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından kazandığı zaferlerle bunu dünyaya duyurduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Sezer, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda ise Türkiye’nin gücüne inanıp kendine güvenerek aydınlık yarınlara ilerleyeceğini vurgulayarak “Ulusumuzun çağdaş yaşam kararlılığı, aydınlanma yönündeki istenci, birlik ve beraberliği, geçmişine, tarihine ve kültürüne bağlılığı bu konudaki en büyük güvencemizdir” dedi.

 TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da bayram nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Japon ‘Nikei Shimbun’ gazetesine verdiği demeçte “Japonya’yı önemli bir ortak olarak görüyoruz. Anahtar coğrafi konumumuzdan yararlanmak istemesi durumunda Türkiye, Japonya’nın Avrasya’ya açılması için önemli fırsatlar sunacaktır” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, İran’ın nükleer faaliyetleri konusunda şeffaf olması ve çalışmalarını işbirliği içinde sürdürmesi için teşvikte bulunduklarını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Mensupları Derneği’nin Devlet Konukevi’nde düzenlediği bir etkinliğin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Kanunu’nun bütün tarafların görüşü alındıktan sonra değiştirileceğini belirterek “Çalışmalar sürüyor. Tasarı Adalet Bakanlığı’nda” dedi.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin göçmen kuşların güzergahında bulunduğunu, özellikle sulak alanlar ve çevresindeki evcil hayvanların risk altında olduğunu belirterek “Bu nedenle dikkatlerin bu yöne çevrilmesi gerek. Kümes hayvancılığı gündemden düşürülmelidir” dedi.

Öte yandan AB Komisyonu Sözcüsü Michael Mann Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kuş gribinin yayılmasına karşı gerekli önlemleri aldığını bildirdi.

6- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay Cumhuriyet gazetesine, kamunun su kullanım hakkının lisanslanarak hidroelektrik santrali (HES) yapımı için özel sektöre devredilmesi ve bu süreçte özel sektöre 500 milyon dolarlık yatırım karşılığı 6 milyar dolarlık gelir sağlama olanağı tanınmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

7- Resmi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi başkent Tokyo’dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, Türkiye ile Ortadoğu barış süreci ve Irak’ın yeniden imarında işbirliği imkanlarını görüşmeyi umduğunu söyledi.

8- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Halit Bozkurt Aran’ı görevinin sona ermesi nedeniyle makamında kabul etti. Ahmedinecad kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye ve İran’ın ulusal, bölgesel ve uluslararası çıkarlar açısından birbirine bağlı olduğunu ifade ederek, İki ülke ilişkilerinde ilerleme beklediklerini söyledi.

9- AB dönem başkanlığını İngiltere’den devralan Avusturya Hükümeti ile AB Komisyonu’nun 25 üyesi, başkent Viyana’da ilk üst düzey ve geniş katılımlı toplantısını gerçekleştirdi. Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile müzakerelere objektif ve profesyonelce başlayacaklarını, Ankara’nın AB kriterlerini yerine getirip getirmeyeceğini titizlikle inceleyeceklerini ve uyum çalışmalarını yakından denetleyeceklerini belirtti.

10- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi yaptığı açıklamada, 2.5 yıldır askıya alınan nükleer yakıt araştırmalarına yeniden başlandığını, araştırmaların Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun gözetimi altında yapılacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada “Uluslararası toplum, İran’ı bundan sonra atılacak adımın, BM Güvenlik Konseyi’ne gitmek olduğu yönünde uyarmıştı. İran’ın nükleer silah elde etmeye çalıştığına yönelik kaygılar giderek artıyor” denildi. 

AB, Tahran’ın kararını ‘Batı ile müzakerelerin devamını riske atmak’ olarak nitelerken, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier “İran’dan çok endişe verici sinyaller geliyor. Yapılan açıklama Almanya, İngiltere ve Fransa ile başkent Paris’te vardığı anlaşmanın ihlalidir” açıklamasını yaptı.

10 OCAK 2006 

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, basının, halkın haber alma, kamuoyu oluşturma ve anlatım özgürlüğünün güvencesi olduğuna işaret ederek, bağımsız ve yansız basının olmadığı bir ülkede, demokrasiden ve özgürlüklerden söz edilemeyeceğini bildirdi.

            TBMM Başkanı Bülent Arınç gün dolayısıyla yayımladığı mesajında, gazetecilerin çalışma özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılmasını istedi.

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise demokratik kültürün yerleşmesi için özgür bir medya ortamının gerekli olduğunu ifade etti.

            Türkiye Gazeteciler Sendikası Yönetim Kurulu tarafından yayımlanan mesajda da gazetecilerin planlı olarak bir yandan medya patronlarının, diğer yandan siyasi iktidarın ve kamu otoritesinin kıskacı arasında hem sosyoekonomik bakımdan geriletildiği hem de özgür habercilik olanaklarının daraltıldığı dile getirildi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, kuş gribi pozitif çıkan kişilerin kontrol altında bulunduğunu, hastalık ileri noktada olmadığı için şu anda herhangi bir tehlikenin söz konusu olmadığını belirterek “Durum kontrol altındadır. İlaç ve aşı noktasında herhangi bir sıkıntımız yoktur” dedi.

            Öte yandan Sivas’ta 1 kişide kuş gribi virüsünün pozitif çıkmasıyla birlikte hasta sayısı 13’e yükseldi.

            Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (DHSÖ) tarafından yapılan açıklamada ise kar ve soğuk havanın Türkiye’deki kuş gribi önlemlerini olumsuz yönde etkilediği bildirildi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi ile görüştü.

Başbakan Erdoğan düzenlenen ortak basın toplantısında, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek “Bildiğiniz gibi Japonya küresel sermayenin Türkiye’ye taşınmasında şu anda sıralamada 8. durumda bulunuyor. Bunun daha ileri noktalara taşınmasını bekliyoruz” dedi.

Koizumi ise ikili sorunların yanında uluslararası gelişmeleri de değerlendirdiklerini, Irak, Suriye, İran ve Kıbrıs olmak üzere tüm bölgeyle ilgili konuları gözden geçirdiklerini ifade ederek “Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak, Japonya için bir servet niteliğinde” diye konuştu.

Koizumi ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da kabul edildi. 

4-  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in yemin törenine katılmak üzere bulunduğu başkent Astana’da, Nazarbayev ile ikili bir görüşme yaptı. 

            5- İspanya’da El Kaide terör örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında aralarında 1 Türk vatandaşının da bulunduğu 20 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

            6- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni ziyaret eden Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, Kıbrıs sorununun çözümünün Türkiye’nin AB üyeliği için bir ön koşul olduğunu belirtti.

            7- İran’ın iki yıl aradan sonra nükleer yakıt araştırmalarına başladığını açıklaması üzerine BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere, İran’a sert ifadeler içeren bir nota vererek, AB ile görüşme masasına oturmasını istedi.

            8- Ukrayna’da, Rusya ile varılan doğalgaz anlaşması nedeniyle hükümetin feshedilmesini öngören tasarı, Parlamento (RADA) tarafından kabul edildi.

            9- İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, 25 Ocak’ta yapılacak Filistin genel seçimleri için Kudüs’teki Filistinlilerin oy kullanmalarına izin vereceklerini açıkladı.

11 OCAK 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Siirt’te yaptığı açıklamada, kuş gribinin ortaya çıkmasının ardından hemen kriz koordinasyon merkezlerinin devreye sokulduğunu, vergi kaçaklarının önüne geçilerek daha fazla vergi toplanacağını, orta dereceli okulların ardından liselere de ücretsiz ders kitabı dağıtımının yapılacağını kaydetti.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da yaptığı açıklamada, Abdi İpekçi suikasti hükümlüsü Mehmet Ali Ağca’nın tahliyesinin tartışmalı bir konu olduğunu belirterek “Hakimin verdiği kararı politikacı bozuyor. Adalet allak bullak ediliyor. Hüküm veriliyor ama uygulama yok. Af sözcüğünü artık gündemden çıkarmalıyız” dedi.

            3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki rüşvet olayında kendisine yöneltilen eleştirilerin haksızlık olduğunu, çünkü gümrüklerdeki gayri meşru paylaşımların soruşturulması emrinin kendisi tarafından verildiğini açıkladı.

            4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, kuş gribi virüsüyle ilgili mücadelenin devam ettiğini, hastalığın iyi ve doğru şekilde kontrol edildiğini belirterek, “Kanıtlanmış 15 vakada ölü sayımız sadece 3. Evde kanatlı hayvan yetiştiriciliğini ortadan kaldırmaya çalışıyoruz” dedi. Akdağ tedavi için gerekli ilaç konusunda sıkıntı yaşanmadığını da sözlerine ekledi.

            Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Direktörü Marc Danzon, Türkiye’de kuş gribine karşı alınan önlemlerde herhangi bir ihmal yaşanmadığını belirterek “Turistlerin bu ülkeye gitmesinde hiçbir sakınca yok” açıklamasını yaptı.

            5- Resmi ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile görüştü.

            6- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in yemin törenine katılmak üzere başkent Astana’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ikili temaslar kapsamında; Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yuşçenko, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Karimov, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ve İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüştü.

            7- Almanya Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Franz Müntefering başkent Berlin’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB içerisinde yer alması gerektiğini söyledi.

12 OCAK 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Rize İl Örgütü tarafından düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından TBMM’ye iade edilen 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kanun üzerinde çalışmalar yaparak yeniden Cumhurbaşkanı Sezer’e sunacaklarını bildirdi. Başbakan Erdoğan ayrıca, ekonomideki gelişmelere rağmen muhalefetin eleştirilerini sürdürdüğünü, ancak AK Parti hükümeti döneminde borcun GSMH’ya oranının yüzde 91.7’den yüzde 57.8’ gerilediğini söyledi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya’da partisinin Gazipaşa ve Alanya ilçe örgütlerini ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin artık seçim ortamına girdiğini ve bunun konuşulması gerektiğini belirtti.

            3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Avusturya’nın başkenti Viyana’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda, Milliyet gazetesi eski başyazarı Abdi İpekçi suikasti hükümlüsü Mehmet Ali Ağca’nın tahliyesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, tahliyenin hiçbir zaman sanık açısından bir hak teşkil etmeyeceğini belirterek, konunun bütün yönleriyle değerlendirilmesi açısından Yargıtay incelemesine sunulması için yazılı emir yoluna başvuracağını söyledi.  

            4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır Valiliği’nde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki 9 ilin tarım ve sağlık müdürleri ile düzenlediği toplantıda yaptığı açıklamada, 11 ilde, kanatlılarda kuş gribi tespit edildiğini, özellikle çocukların bu hastalığa karşı korumasız olduğunu, şüpheli kanatlı hayvanlarla mücadele için malzeme sağlanmasında herhangi bir sıkıntının bulunmadığını belirtti. 

            5- Kazakistan’daki temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptığı açıklamada, Türkçe konuşan ülkelerle siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliğinin artırılması amacıyla, önümüzdeki aylarda devlet başkanları düzeyinde bir zirve yapmayı planladıklarını bildirdi.

            6- Almanya, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanlarının, İran’ın nükleer çalışmalarına yeniden başlamasıyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi’nin devreye girmesi kararı aldıkları açıklandı. BM Genel Sekreteri Kofi Annan ABD’nin New York kentinde yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer programından kaynaklanan sorunun uygulanabilir tek çözüm yolunun, müzakerelerle sağlanacak bir sonuç olabileceğini söyledi.

13 OCAK 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Trabzon İl Teşkilatı tarafından düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, 3 Kasım seçimlerinin ardından farklı bir Türkiye oluştuğunu belirterek, AK Parti'nin iktidara gelmesiyle ülkede pek çok alanda büyük gelişmeler yaşandığını ifade etti. 

            2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’u kabulünden sonra yaptığı açıklamada, kuş gribi konusunda değerlendirmelerde bulunduklarını, şu anda 12 ilde 19 mihrakta kesin, 19 ilde 32 mihrakta şüpheli olmak üzere toplam 26 ilde kesin ve kesinleşmemiş kuş gribi vakaları bulunduğunu bildirdi.

            3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Türkiye gazetesinde yayımlanan mülakatında, SSK ve Bağ-Kur’un prim alacaklarının yeniden yapılandırılarak  60 taksitte ödenmesini öngören yasa tasarısı hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

            4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, AB Adalet ve İçişleri Bakanları Konferansı’na katılmak üzere gittiği Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Almanya Adalet Bakanı Brigitte Zypries ile görüştü. Bakan Çiçek görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Zypries ile hakim ve savcıların eğitimine ilişkin protokolün eylül ayında imzalanmasını kararlaştırdıklarını söyledi.

            Ayrıca, Yunanistan Adalet Bakanı Anastasis Papaliguras ile bir araya gelen Bakan Çiçek görüşmede, Türkiye ile Yunanistan Adalet Bakanlıkları arasında AB çerçevesinde ''Ombudsman” oluşturulmasına yönelik bir projenin değerlendirildiğini belirtti. 

            Öte yandan bu kapsamda Viyana’da bulanan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da gazetecilere yaptığı açıklamada, AB ile mültecilerin geri alınması anlaşmasını 2005'te müzakereye başladıklarını belirterek, ''Bu süreç içinde hazırladığımız bir anlaşma metnini AB Komisyonu'na sunduk ve Komisyon'un cevap vermesini bekliyoruz'' dedi.

            5- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Pakistan'ın Muzafferabad Bölgesi’nde incelemelerde bulundu. Mumcu burada yaptığı açıklamada, Kızılay çalışanlarının, Türk milletinin insan severliğini, medeni yeteneklerini temsil ettiğini ve onları gerçek birer kahraman olarak gördüğünü söyledi.

            Öte yandan Mumcu, Cumhuriyet gazetesinin AK Parti konusundaki sorularını yanıtladı.

            6- AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Almanya’nın başkenti Berlin'de, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştü. Rehn, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Türk hükümetinin, ülkedeki güncel sorunları gecikmeden çözmesi gerektiğini' söyledi.

            7- İran'ın güneydoğusundaki Zahedan kentinde 3 Türk yamaç paraşütçüsünün kaçırıldığı bildirildi.

8- Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı,  Mekke'de şeytan taşlaması sırasında çıkan izdihamda ölenlerin sayısının 362 olduğunu açıkladı.

            9- İspanya’da, Katalonya Özerk Yönetimi’nin sunduğu yeni özerk statüsüne karşı çıkarak siyasi açıklama yapan ve darbe imasında bulunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ikinci yetkilisi General Jose Mena Aguado görevinden alındı. 

            10- Afganistan'dan havalanan bir uçağın Pakistan'daki Taliban yanlılarının yaşadığı bir köye düzenlediği füze  saldırısında, 18 kişinin öldüğü bildirildi.

            11- Almanya Başbakanı Angela Merkel,  başkent Washington'da ABD Başkanı George W. Bush ile görüştü. Bush ve Merkel düzenledikleri ortak basın toplantısında, İran'ın nükleer çalışmaları, Guantanamo askeri üssündeki tutukluların durumu, Afganistan, Balkanlar, NATO, Çin, Rusya ilişkileri ve ticaret konularında görüş alışverişinde bulunduklarını açıkladı.

14 OCAK 2006

            1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularına yazılı olarak verdiği yanıtta, KKTC’ye önümüzdeki üç yıl içerisinde bütçeden 1.7 milyar YTL yardım yapılmasının öngörüldüğünü belirtti.

            2- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, nükleer faaliyetlerine yeniden başlayacağı bildiriminde bulunan İran’ın, AB üçlüsü ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK)) ile gecikmeksizin tam ve şeffaf işbirliğine gitmesinin ümit edildiği belirtildi.

            Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan 25 Aralık’ta İran’ın Pakistan sınırındaki Zahedan kentinde 3 Türk paraşütçünün kimliği belirsiz kişilerce kaçırılmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, sporcuların uyuşturucu ve insan kaçakçılığı yaptığı bilinen Cundullah örgütü (Allah’ın Ordusu) tarafından kaçırıldığını açıkladı.

3- Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener başkanlığında Başbakanlık’ta toplandı. Toplantıda kuş gribi salgınından olumsuz yönde etkilenen kanatlı hayvan sektörü temsilcilerinin hükümete sunduğu öneri paketi ele alındı.

Toplantının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Şener, alınabilecek önlemlerin, verilebilecek desteklerin mümkün olduğunca hızlı olarak karara bağlanmasının sektör tarafından beklendiğini ve talebin dikkate alınacağını söyledi.

            4- Bağımsız Kamu Çalışanları Sendikası (BASK) tarafından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilen mektupta, Konut Edindirme Yardımı hesabında biriken paraların hak sahiplerine ödenmesi istendi.

            5- AB Dönem Başkanı Avusturya’nın ev sahipliğinde başkent Viyana’da düzenlenen AB Adalet ve İçişleri Bakanları Toplantısı sona erdi. Türkiye’den Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun katıldığı toplantıda açıklamada bulunan Avusturya İçişleri Bakanı Lise Prokop ‘Europol’ adlı Avrupa polis teşkilatının görev ve yetkileri konusunun görüşüldüğünü katılımcı ülkeler arasında ‘Europlo’e Avrupa’nın iç güvenliğini ve sınır güvenliğini sağlamak üzere üye ülkelerde operasyon yapma yetkisi verilmesi konusunda mutabakat sağlandığını açıkladı.

            6- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin nükleer çalışmalarıyla ilgili dosyanın BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilmesinin nükleer teknolojiye ilişkin haklarını engelleyemeyeceğini bildirdi.

15 OCAK 2006

            1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Zaman gazetesinde yayımlanan mülakatında, Terörle Mücadele Kanunu tasarısı hakkında, bugüne kadar özgürlükleri genişletmeye yönelik bir politika izlediklerini belirterek, AK Parti iktidarının bu özelliğini koruduğunu, bundan sonraki süreçte de yapılacak düzenlemelerde buna dikkat edileceğini kaydetti.

            2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen düzenlediği basın toplantısında “Türk firmalarının Irak’tan alacakları 1 milyar doları aştı. 21 Ocak’a kadar ödeme yapılmazsa Irak’a petrol ürünleri sevkıyatı duracak” açıklamasını yaptı. Bakan Tüzmen, Irak’ın petrol ürünleri ihtiyacının önemli bir bölümünün, 2003 Haziran ayından itibaren Türk firmalarınca karşılandığını, firmaların son 2 yılda gerçekleştirdiği petrol ürünleri sevkıyatının 10 milyon tona ulaştığını belirtti.

            3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CNN Türk televizyonunda yayınlanan ‘Ankara Kulisi’ programında, 2005’te 20 bin öğretmenin emekli olduğunu belirterek, bu yıl içerisinde toplam 25 bin öğretmen alacaklarını söyledi. 

            4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Konya’da, Abdi İpekçi suikasti hükümlüsü Mehmet Ali Ağca’nın tahliyesi konusunda yaptığı açıklamada “Karar, Türkiye’nin hukuk reformuna ne kadar ihtiyacı olduğu gerçeğini bir kez daha gösterdi” dedi.

5- IMF tarafından hazırlanan ‘Dünya Ekonomik Görünümü Raporu’nda; satın alma gücü paritesi ile 2002 yılında 448,9 milyar dolar Gayrisafi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) sahip Türkiye’nin, 2006 yılında 611,6 milyar dolar GSYH’ye sahip olmasının beklendiği belirtildi.

            6- Kuveyt Emiri Şeyh Cabir El Ahmed El Sabah yaşamını yitirdi, yerine Veliaht Prens Şeyh Saad El Abdullah El Salim El Sabah geçti.

            7- İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilmekten korkmadıklarını belirterek, baskılara karşın nükleer programı sürdüreceklerini söyledi.

16 OCAK 2006 

             1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

 Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantı sonrası yaptığı açıklamada, kuş gribinin ardından sektör kayıplarının nasıl telafi edileceği konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı başkanlığında yapılan teknik çalışmanın tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Bakan Çiçek ayrıca, geçtiğimiz hafta tahliye edilen Mehmet Ali Ağca’nın dosyasının bakanlığa ulaştığını ve incelemenin tamamlanmasının ardından bir defa daha tartışılan yönleriyle ele alınması için Yargıtay’a gönderileceğini açıkladı.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık’ta, Ürdün Başbakanı Maruf El Bahit ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İran’ın nükleer programına ilişkin yaşanan gerginlik konusunda açıklamada bulundu. Başbakan Erdoğan, İran’ın nükleer çalışmalarının barışçıl amaçlarla devam ettiği sürece en doğal hakkı olduğunu belirterek “Olaya kitle imha silahları perspektifinden baktığımızda desteklememiz mümkün değil” dedi.

Bahit de İran’ın nükleer programı ve İsrail’in İran’a yönelik olası operasyonu konusunda “Biz özellikle İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un beklenmedik hastalığa maruz kalması nedeniyle siyasi haritadaki değişiklikleri yakından takip ediyoruz. İlgimiz barış sürecine daha olumlu nasıl katkıda bulunabiliriz yönünde. ABD’nin de bu hususta katkılarını beklemekteyiz” dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ‘kontrgerilla’, ‘gladio’, ‘derin devlet’ gibi kavramların, Özel Harp Teşkilatı ile irtibatlandırılması gayretlerinin son günlerde arttığına dikkat çekilerek “27 Eylül 1952 tarihinde 17 sayılı Milli Savunma Yüksek Kurulu (Başbakan ve bakanların imzalarıyla) onaylı kararı ile kurulan bu teşkilatımızın, kurulduğu tarihten bugüne kadar söz konusu yazı ve yorumlarda bahsi geçen karanlık olaylarla hiçbir kurumsal ilişkisi olmamıştır” denildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TOBB Yönetim Kurulu toplantısında, IMF ile yeni program görüşmelerine başlanması gerektiğini belirterek “5 yıl önceki şartlar değişti. Yeni program şart. Programın sosyal yaşamda 5 yılda yarattığı tahrifat giderilmeli” açıklamasında bulundu.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin NTV televizyonunda yayınlanan bir programda, Haluk Ulusoy’un Futbol Federasyonu Başkanı olmadan önce hakkındaki dosyalardan aklanması gerektiğini belirterek “Eğer Ulusoy seçilirse Futbol Federasyonu Genel Kurulu’nu yeniden toplayabilirim” dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kuş gribiyle ilgili yapılacak zirveye katılmak üzere Çin’e hareketinden önce yaptığı açıklamada, bugüne kadar yapılan testlerde 24 kişide kuş gribi vakası görüldüğünü, 49 şüpheli vakanın da mevcut olduğunu ve mücadele kapsamında 931 bin kanatlı hayvanın itlaf edildiğini söyledi.

7- Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, 7-15 Ocak 2006 tarihleri arasındaki dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinde, yerleşim yerleriyle yerleşim yerleri dışında toplam 80 ölümlü trafik kazası meydana geldiği, bu kazalarda 109 kişinin hayatını kaybettiği ve 179 kişinin de yaralandığı belirtildi.

8- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Cumhuriyet gazetesine başkanlığın çalışmaları ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İslamiyet’te ruhbanlık sınıfı benzeri bir yapının söz konusu olamayacağını, hiçbir din adamının Allah adına konuşma hakkının bulunmadığını ve aynı zamanda din adamlarının siyaset hakkında da söz söyleyemeyeceklerini belirten Bardakoğlu “Türkiye’de laiklik vardır. Laiklik, bu konuda bize temel bir hassasiyet ve yaklaşım kazandırır. O da şudur; bilgisiz olanlar din konusunda konuşmayacaklar, din konusunda bilgili olanların konuşması esastır” dedi.

9- Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından 5 Ekim 2005 tarihinde kapatılan, terör örgütü PKK’nın Avrupa’daki yayın organı Özgür Politika gazetesinin, 18 Ekim 2005 tarihindeki İdare Mahkemesi’nin kararıyla yayınına  yeniden başladığı bildirildi.

10- AB Komisyonu Genişleme Dairesi Genel Müdürü Fabrizio Barbaso’nun ‘New Europe’ gazetesinde yayınlanan makalesinde “Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin geciktirilmesi Balkanlar ve Ortadoğu’da istikrarsızlığa yol açabilir” ifadelerine yer verildi.

11- BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleriyle Almanya, nükleer yakıt araştırmalarına başlayan İran’a yönelik stratejiyi tartışmak amacıyla İngiltere’nin başkenti Londra’da bir araya geldi. Yaptırım olasılığı dahil, Tahran yönetimine karşı başvurulacak seçeneklerin değerlendirildiği toplantıda, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) 2-3 Şubat’ta acil yönetim kurulu toplantısına çağrılması kararlaştırıldı.

İran Ekonomi Bakanı Davud Danişcaferi ise devlet radyosuna yaptığı açıklamada, kendilerine BM tarafından uygulanacak bir yaptırımın İran’ın ekonomik ve politik durumuna zarar vereceğini, bunun da petrol fiyatlarını Batı’nın beklentilerinin ötesinde yükselteceğini söyledi.

12- Almanya Başbakanı Angela Merkel Rusya’nın başkenti Moskova’da Devlet Başkanı Viladimir Putin ile bir araya geldi. Merkel, düzenlenen ortak basın toplantısında, İran konusunu çözmek için Rusya’yı AB ülkelerini ve ABD ile ortak cephe kurmaya davet etti. Rusya’nın Irak konusunda Avrupalı ortakları ve ABD ile aynı cephede bulunduğunu belirten Putin de “İran’ın Nükleer programı konusunda büyük bir ihtiyatla yaklaşmak gerekiyor” dedi.

17 OCAK 2006 

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Meclis’te yaptıkları görüşmede, içtüzük değişikliği ile ilgili hazırlıkları değerlendirdi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanishev ile görüştü. Görüşmenin ardından iki ülke arasında “Suilengrad-Kapıkule Demiryolu sınır geçişi faaliyetlerinin ve Kapıkule sınır mübadele garındaki demiryolu sınır hizmetlerinin düzenlenmesine ilişkin anlaşma” imzalandı.

Düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, iki ülke arasında siyasi sorunların bulunmamasının ilişkilerin ileriye götürülmesinde bir etken olduğunu, son beş yıl içerisinde ticaret hacminin üç kat artış gösterdiğini, vize sorununun çözümünün ardından turizm sektöründe de canlılık beklediklerini söyledi.

Stanishev de ülkesinin Türkiye ile enerji sektöründe işbirliğine hazır olduğunu bildirdi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, entegre tesislerde üretilen beyaz et ve yumurtanın yenmesinde herhangi bir sakınca bulanmadığını, hastalığın açıkta beslenen kümes hayvanlarında görüldüğünü belirterek “Gereksiz endişe ve spekülasyonlarla vatandaşımızı bu protein kaynağından mahrum etmenin, bu arada binlerce insanın ekmek yediği sektörü zarara uğratmanın Türkiye’nin yararına olmadığını bilmeliyiz” dedi.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de kapsamlı bir hukuk reformu yapılması gerektiğini ve herkesin “yargılanabilir” hale gelmesini, hukuk alanında yaşanan tartışmaların “ülkenin bir numaralı sorunu” olduğunu, ayrıca dünyadaki 200 ülke arasında kuş gribinin sadece Türkiye’de ölümcül olduğunun iyi düşünülmesi gerektiğini ifade etti. Baykal ayrıca, Futbol Federasyonu başkanlık seçimleri nedeniyle yaşanan gelişmeleri de eleştirdi.

            5- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı değerlendirme konuşmasında, AB’nin Türkiye için artık dönüşü olmayan bir süreç olduğunu, istikrar ve güvenliğin buna çok büyük katkı sağlayacağını, gerçekleştirilen reformların AB’nin memnun edilmesi için değil, halkın mutluluğu için yapıldığını dile getirdi.

            6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Abdi İpekçi cinayeti hükümlüsü Mehmet Ali Ağca’nın tahliye edilmesine ilişkin karara bakanlığın yazılı itiraz dilekçesinin Yargıtay’a gönderildiğini açıkladı.

            CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise Ağca’nın tahliyesi konusunda Adalet Bakanı’nın “geç kaldığını” ileri sürerek “Bunların hepsi yanlış yönetme, zamanında karar alamama… Bunun en ileri örneği af çıkarmaktır” dedi.

            MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de düzenlediği basın toplantısında, Ağca’nın tahliyesinin partisine yönelik bir karalama kampanyasına dönüştüğünü, bu kişilerin kendi partilerinde yeri olamayacağını, eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’a bu konuyla ilgili herhangi bir teklif götürmediklerini bildirdi.

            Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ise tartışmaları “konu saptırma” olarak nitelendirerek “Yargıya müdahale konusunda bu kadar titizlik gösteren hükümetin bu konuda yargıyı suçlayan bir tavır alması doğru değil” dedi.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, şubat ayının kuş gribi bakımından riskli olduğunu belirterek “Önümüzdeki günlerde, yabani kuşların geriye göçü başlıyor. Bu alanlara yerleşen kuşlardan hastalığın bulaşma riski vardır” dedi.

            8- İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın kararı doğrultusunda DYP eski Milletvekili Sedat Bucak’ın Susurluk davasında yeniden yargılanmasını kararlaştırdı.

            9- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Güneydoğu Anadolu’da köye dönüşlere ilişkin “pilot dava” seçilen bir başvurunun incelemeye alınmasını kabul etmedi. Mahkeme, Türkiye’de “etkin bir iç hukuk yolu” bulunduğunu belirterek, inceleme sırası bekleyen yaklaşık 1500 başvurunun Türkiye’de görülmesine karar verdi.

            10- İran’da “Cundullah” örgütü tarafından kaçırılan üç Türk paraşütçüsünün serbest bırakıldığı açıklandı.

            Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül konuya ilişkin değerlendirmesinde, üç sporcunun kurtarılması ile ilgili görüşmelerin gizli yürütüldüğünü belirtti.

            11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Yakovu, 25 Ocak’ta yapılması öngörülen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat-İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw görüşmesinin, yer sorununun çözümü nedeniyle ertelenebileceğini belirtti.

            Talat ise Rumların yer konusundaki tutumuna tepki göstererek “Kıbrıs Türk halkının seçimle göreve getirdiği cumhurbaşkanını otellerde, kahvehanelerde görüşmeye zorlama cüretini bulan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin nasıl bir mantaliteye sahip olduğunu bütün dünyanın değerlendirmesi gerekir” açıklamasını yaptı.

            12- İngiltere’nin başkenti Londra’da, ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya’dan temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilen ve İran’ın nükleer programı ile ilgili gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, herhangi bir uzlaşmanın sağlanamadığı bildirildi.

            Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, İran’a nükleer faaliyetlerinden kaygı duyulduğunu göstermek için en iyi yolun yaptırımlar olmadığını açıkladı.

            Öte yandan İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert, İran’a sert bir uyarıda bulunarak, ülkesinin düşmanca niyeti olanların kitle imha silahına sahip olmasına izin vermeyeceğini duyurdu.

            13- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Ortadoğu temasları kapsamında başkent Kahire’de, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü.

18 OCAK 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev’i kabulünde, Türkiye’nin Bulgaristan’ın NATO üyeliğini desteklediğini hatırlatarak, gelecek yıl AB üyesi olacak Bulgaristan’ın da Türkiye’nin AB üyeliğine destek vereceğini umduğunu belirtti.

Başbakan Stanişev de iki ülke arasındaki dostluk ve ilişkilerin önemini vurgulayarak, hükümetlerarası ve parlamentolararası dostluğun gelişmesini arzu ettiklerini söyledi.

Stanişev ayrıca, Cumhuriyet Gazetesi’ne verdiği demecinde, Rusya’nın doğalgaz politikasından korkulacak bir noktanın olmadığını, Türkiye ile Bulgaristan’ın Rusya’nın uyguladığı yeni doğalgaz politikası konusunda işbirliği yapması gerektiğini, Türkiye ve Bulgaristan üzerinden geçecek bir hat ile Avrupa’ya doğalgaz taşınabileceğini söyledi.

 Öte yandan Stanişev, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından İstanbul’da düzenlenen Türk-Bulgar İş Konseyi toplantısına  katıldı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis İçtüzüğü’nün değiştirilmesi için hazırlanan değişiklik önerisini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’dan sonra, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’ya, Meclis’te yaptığı bir ziyaret ile sundu ve iç tüzük değişikliğiyle Genel Kurul’un daha hızlı çalışmasını amaçladıklarını belirtti. 

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Brezilya’ya giderken, uçakta gazetecilerin AİHM’nin köyleri boşaltılanlara tazminat ödenmesini içeren bir dilekçeyi reddederek iade etmesine ilişkin sorularını yanıtlayarak, Türkiye’nin, Mahkeme’nin sonuçlarını kabul etmiş ve hakkını da yıllar önce vermiş bir ülke olduğuna işaret ederek, son kararın çok önemli olduğunu ve AİHM’nin, bu kararı ile Türkiye’de iç hukukun iyi işlediğini gösterdiğini belirtti. 

4- Harp Akademileri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişiklikle kurmay subay olmak için sicil tam notu 75 den 90’a yükseltildi.

 5- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda Pakistan’da meydana gelen deprem bölgelerindeki incelemelerine ilişkin bilgi verdi. Mumcu ayrıca, kuş gribiyle mücadele konusunda alınan önlemlerin yetersiz olduğunu söyledi.

 6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer İstanbul’da yaptığı açıklamada, Abdi İpekçi suikasti hükümlüsü Mehmet Ali Ağca’nın, DSP iktidarı döneminde çıkarılan Şartlı Salıverme Yasası’ndan yararlandığı yönündeki iddiaları reddetti.

7- ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Charles Wald, resmi ziyaret için geldiği Türkiye’de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile görüştü.

8- İsrail’in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi Milliyet gazetesine yaptığı değerlendirmelerde, Tahran’ın kısa sürede nükleer silah kapasitesine ve 4 bin km menzilli füzelere sahip olacağını öne sürerek, ülkesinin tercihinin askeri müdahale yerine uluslararası siyasi baskı uygulanması olduğunu, Türkiye ile İsrail’in İran konusundaki görüşlerinin aynı olduğunu ifade etti.

9- Devlet Bakanı Beşir Atalay, resmi bir ziyaret kapsamında bulunduğu Umman’da, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile Umman Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği protokolünün imza törenine katıldı. 

10- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Çin’in başkenti Pekin’de, Çin, Avrupa Komisyonu ve Dünya Bankası tarafından düzenlenen ‘Kuş Gribiyle Mücadeleye Yardım’ konulu konferansın ikinci gününde yaptığı konuşmada, ülkeleri kuş gribi vakalarını gizlememeye çağırarak, bunun maliyetini bütün dünyanın ödeyeceğini söyledi.

 11- AB Dönem Başkanı Avusturya’nın Başbakanı Wolfgang Schüssel, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, AB Komisyonu’nun olumlu rapor vermesiyle, tarama sürecinin ardından Türkiye ve Hırvatistan ile tam üyelik müzakerelerinin bu yılın ilk 6 ayı içinde başlayabileceğini bildirdi.

 12- AB adına İran ile müzakereleri yürüten İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından bir karar tasarısının hazırlandığı, metinde İran’dan, olası nükleer silah faaliyetleriyle ilgili sorulara açıklık getirmesi konusunda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (UAEK) yardımcı olunması ve UAEK Başkanı Muhammed el Baradey’in bu tasarının bir kopyasını Güvenlik Konseyi’ne iletmesinin istendiği açıklandı.

 13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos, BM Genel Sekreteri’nden davet aldığı zaman müzakerelere katılmaya hazır olduğunu açıklayarak, Kıbrıs sorununa adil bir çözüm bulunmasını istediğini, yeni bir girişimin başarısızlığının Kıbrıslı Rumlar için felaket olacağını söyledi.

14- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, İngiliz Reuters ajansına verdiği demeçte, Irak’ın devrik lideri Saddam’ın yargılandığı davanın, güvenlik açısından Kuzey Irak’a taşınmasını, bu durumda yargıçların daha iyi korunacağını belirtti.

19 OCAK 2006 

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye’de bulunan Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahmanov ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Sezer görüşmede yaptığı açıklamada, Orta Asya’daki gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek “Bu bölgeyle olan tarihsel, insancıl bağlarımız ve ilişkilerimizin dokusu, uluslararası toplumun ölçütlerinin ötesinde duyarlılık taşımaktadır” dedi.

Rahmanov ise ziyaretinin, birçok alandaki işbirliğinin geliştirilmesi yönünde iki ülke halklarının karşılıklı niyetlerinin açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, gazetecilerin ‘kayıp trilyon’ davasında hüküm giyen eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın 2 yıl 4 aylık hapis cezasının infazının 4. ertelenme süresinin dolması konusundaki sorularını yanıtlarken, İnfaz Kanunu’na göre Erbakan hakkındaki mahkumiyetin evinde çektirilmesi için 2 şartın birlikte olması gerektiğini belirterek, bunlardan birisinin sağlık koşullarının elverişsiz olması, diğerinin de yargılandığı davada bir kamu zararı meydana gelmişse bu zararın aynen tazmin edilmesi olduğunu söyledi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 43. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) düzenlediği ödül töreninde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarı döneminde kimsenin erken seçim beklentisi içerisine girmemesi gerektiğini belirterek “Zira biz ülkemize bir ihanet hesabına fırsat vermeyiz. Bunu açıkça söylüyorum” dedi.

            4- Yargıtay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret edildiği gerekçesiyle Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği 10 bin YTL’lik manevi tazminat kararını, “Ağır olsa dahi yapılan eleştirilerin hoşgörü ile karşılanması gerekir”  gerekçesiyle bozdu.

            5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Merkez Bankası tarafından düzenlenen ‘Enflasyon Hedeflemesi: Uygulama ve Olası Sorunlar’ konulu uluslararası konferansta yaptığı konuşmada, 3 yıllık enflasyon hedeflemesi döneminde kur rejiminden taviz vermeyeceklerini belirterek, bu dönemde Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusundaki soru işaretlerinin tamamen ortadan kalktığını söyledi.

            Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ise Merkez Bankası ne kadar bağımsız olursa enflasyon seviyesinin azaltılmasında o kadar etkili çalışmalar yapılabileceğini bildirdi.

            Toplantıya katılan Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanı Alan Bollard da para politikasının her şeyi kapatamayacağını, enflasyon hedeflemesiyle diğer alanların da çözülemeyeceğini kaydetti.

            6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, Türk firmalarının Irak’tan alacaklarının tahsili konusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek “Ayın 21’ine kadar ödemeler konusunda herhangi bir ilerleme sağlanamazsa, Irak’a akaryakıt sevkiyatını durduracağız” dedi.

            7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ‘Madencilik Sektöründe Yeni Açılımlar’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin yeni maden politikasına göre Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nün (MTA) tüm çalışmalarının özel sektöre açılacağını, aramanın yüzde 90’ını, sondajın yüzde 70’ini MTA’nın yapacağını, ancak üretimden sadece yüzde 5 pay alacağını bildirdi. Bakan Güler ayrıca “Mavi Akım’da tahkimden vazgeçerek hatların hepsinde fiyatı düşürdük, ülkemizi kara geçirdik”  dedi.

             8- İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün  (HRW) 2005 Raporu’nda, Irak’ta insan hakları durumunun önemli ölçüde kötüleştiği, işkence ve kötü muamelelerin ABD yönetiminin terörle savaşım stratejisinin bilinçli bir parçası olduğu yönünde yeni kayıtlar ortaya çıktığı ve Amerikan yönetiminin  bazı zanlıları Fas, Ürdün ve Mısır gibi işkencenin kullanıldığı ülkelerde sorguladığı bilgisine yer verildi. Raporda ayrıca, İngiltere ve Kanada insan hakları alanında yeterli çabayı göstermemekle suçlanırken, Çin, Özbekistan ve Rusya dahil birçok ülkenin terörizme karşı savaşı, muhaliflerine ‘İslamcı terörist’ diye saldırmakta bahane olarak kullanıldığı belirtildi.

            Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde ise geçen yılın en büyük başarısının, polis karakollarında kötü muameleyle ilgili birimlerde düşüş olması ve işkenceyle mücadelede ilerleme sağlanması olduğu, ancak ifade özgürlükleri konusunda hala sorun yaşandığı ifadelerine yer verildi.

9- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, Aralık 2005’te Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde yapılan zirve ve sonrasındaki gelişmeleri değerlendirdi. İhsanoğlu, teşkilatın ana kuruluş şartının değiştirilmesi için girişimde bulunduklarını belirterek “Oluşturulacak komisyonda aralarında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gibi devlet tecrübesi çok olan devlet adamları  olacak” dedi.

            10- Avrupa Parlamentosu, AB’nin 2007 ile 2013 dönemini kapsayan yedi yıllık bütçe taslağını reddetti

20 OCAK 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle yaptığı toplantıda, müzakereler sonucunda tam üyelik dışında bir yönelimin kabul edilemeyeceğini belirterek, tarama sürecininde 2006 yılı içinde tamamlanmasını beklediklerini bildirdi.   

            AB Dönem Başkanı Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Marius Kaligaris ise Türkiye’nin Ek Protokolü bir an önce onaylaması gerektiğini belirterek, bazı önemli siyasi sorunların hala gündemde olduğunu vurguladı.

            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener düzenlediği basın toplantısında, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) kuş gribi kapsamında alınan önlemleri açıkladı. Başbakan Yardımcısı Şener, kanatlı sektörüne dönük destek ve önlemler yanında, Kurumlar Vergi  Yasa Taslağı'nın da ele alındığını ifade etti.

            3- Yargıtay 1. Ceza Dairesi, gazeteci Abdi İpekçi suikastı hükümlüsü Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesine ilişkin kararı bozdu.

            4- İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda 81 il vali ve tarım il müdürlerini bilgilendirmek amacıyla ‘Kuş Gribi Değerlendirme Toplantısı’ düzenlendi. İlgili bakanlıkların üst düzey bürokratlarının da katıldığı çalışmaya, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ katılarak birer konuşma yaptı.

            Bakan Eker, kuş gribi mücadelesi kapsamında bir milyonun üzerinde kanatlı itlafı gerçekleştirildiğini ve ihtiyaç duyulan illere de 3 milyon YTL itlaf parası gönderildiğini belirtti.

            Bakan Pepe ise göçmen kuşların yollarıyla ilgili bilgi vererek, kuzey yarımküre ile güney yarımküre arasında iki büyük göç yolu bulunduğunu ve bu iki yolun da Hatay üzerinde birleştiğini söyledi.

            5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye Özel Okullar Birliği'nce Antalya'da düzenlenen ‘AB Vizyonu, Türkiye'de Eğitim ve Özel Okullar Sempozyumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, hazırladıkları 625 sayılı özel okullar ile ilgili kanunla getirilen yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. 

            Bakan Çelik, 625 Sayılı Özel Öğretim Kanunu'nda değişiklik öngören kanun taslağıyla, vatandaşların çocuklarını okutabilmek için kredi alabilmelerinin önünün açıldığını belirterek ''Vatandaşın aldığı kredinin faizinin yüzde 50'sini devlet olarak üstlenme kararı aldık'' dedi.

            6- Brezilya’nın başkenti Brazil’de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Lula da Silva ve Dışişleri Bakanı Celso Amorim ile görüştü. Görüşmelerin ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin yoğun temasları sonucunda Brezilya’nın iki ülke arasında doğrudan uçuşları kabul ettiğini, THY’nin İstanbul-Paolo arasında seferlere yakında başlayacağını bildirdi.

            7- Irak’ta 15 Aralık’ta yapılan genel seçimlerin kesin sonucu açıklandı. Şiilerin Birleşik İttifakı, 275 sandalyeli mecliste 128 milletvekilliği kazanırken, Kürt ittifakı 53, Sünni Bloku 44, Laik Koalisyon 25, Türkmen Cephesi ise 1 sandalyenin sahibi oldu.

            8- Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Federal Meclis'te (Bundestag) Alman İstihbarat Teşkilatı'nın (BND) görevlilerinin Irak'taki faaliyetleriyle ilgili olarak yapılan tartışmada, Irak Savaşı boyunca başkent Bağdat'ta görev yapan BND’nin 2 görevlisinin hatalı davranışları olmadığını söyledi.

            9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack yaptığı açıklamada, Suriye'yi ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, Suriye Devlet Başkanı  Beşar Esad ile yaptığı görüşmenin, iki liderin ''uluslararası alanda  yalnız kaldıklarının işareti'' olduğunu öne sürdü.

            10- İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, Tel Aviv'de düzenlenen intihar saldırısıyla ilgili olarak Suriye ve  İran'ı suçladı.

21 OCAK 2006

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan ‘İskele-Sancak’ programına katılarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başkan Arınç, bir soru üzerine, “Dokunulmazlıklar kaldırılsın derseniz, Anayasa’nın 83. maddesini göstermek lazım. ‘Yasama dokunulmazlığı mı’ diyorsunuz, ‘hayır’ diyorlar. Hangisini kaldıracaksınız?” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile İstanbul’da bir araya geldi. İki lider düzenledikleri ortak basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Talat ile Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu aşamayı değerlendirdiklerini, çözüm yerinin BM olduğunu, tüm tarafların BM Genel Sekreteri’nin çabalarını desteklemek durumunda bulunduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin BM çerçevesinde kapsamlı bir çözüm bulunmasından yana olduğunu söyledi.

            Talat ise KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşlerinin bütün konularda örtüştüğünü belirterek, KKTC’nin dünyayla bütünleşmeye Kıbrıs Rum Yönetimi’nden daha fazla hazır olduğunu ifade etti.

            3- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Hazine Müsteşarlığı’nda ‘İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunum Serbestisi’ ile ‘Sermayenin Serbest Dolaşımı’ fasıllarına ilişkin teknik bilgilendirme ve değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, 2006 yılının AB ile yapılacak çalışmalarla dolu bir yıl olacağını belirterek “Tüm tarama çalışmaları eylül ayı itibariyle tamamlanmış olacak” dedi.

            4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, gazeteci Abdi İpekçi suikasti hükümlüsü Mehmet Ali Ağca hakkındaki tahliye kararını bozan Yargıtay kararına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, sabırlı ve soğukkanlı davranılması gerektiğini belirterek “Hukuki hata yine hukuk yoluyla giderilir” dedi.

            5- Bitlis’te meydana gelen çığ felaketinde Bitlis Deresi’ne uçan bir yolcu otobüsünde 8 kişi hayatını kaybederken, 15 kişi de yaralandı. . 

            6- ABD ile Azerbaycan arasında, İran sınırına yakın bölgede askeri hava üssünün kurulması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi. 

            7- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney bir televizyon programında yaptığı açıklamada, İran ve El Kaide terör örgütü arasında yakın ilişki bulunduğuna inanmadığını söyledi. 

            8- Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani ile Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani’nin, ülkenin kuzeyindeki özerk bölgede tek yönetim oluşturmayı öngören anlaşmayı imzaladıkları açıklandı.

            9- Kosova Başkanı İbrahim Rugova’nın yaşamını yitirdiği bildirildi.

10- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, başkent Şam’da toplanan Arap Barolar Birliği’nde yaptığı konuşmada “İsrail’in sistemli ve örgütlü suikastlarının en tehlikelisi, Arafat’ın öldürülmesiydi” iddiasında bulundu. 

22 OCAK 2006

             1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, erken seçim haberlerine ilişkin medyayı eleştirerek “Milletimiz bize 5 yıllık vekaleti, bu ülkenin düştüğü karanlık günlerden çıkarmak için verdi. Parlamentoda yüzde 65’lik bir güce sahibiz ve beş yılı da hakkıyla yerine getirerek, seçime öyle gireceğiz” dedi.

2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker gazetecilere yaptığı açıklamada, kuş gribinde yayılma hızının düştüğünü belirterek, şüphelenilen her bölgede çalışmaları sürdürdüklerini ve hastalığı sonlandırıncaya kadar mücadeleyi bırakmayacaklarını ifade etti.    

3- Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Yazar Orhan Pamuk’un ‘Türklüğe hakaret’ etti iddiasıyla Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca yargılandığı davada, Adalet Bakanlığı’nın ‘yargılama için izin yetkimiz yok’ şeklindeki kararı üzerine, davanın düşmesine karar verdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Prof. Dr. Aydın Güven Gürkan yaşamını yitirdi.

            5- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın “Herhangi bir ülkenin terör saldırısına nükleer silahla karşılık verebilecekleri” yönündeki açıklaması üzerine düzenlediği basın toplantısında “Bu ifadeler, dünya kamuoyunun nükleer silaha sahip ülkeler hakkındaki endişe ve korkusunu iki katına çıkarmıştır” dedi.

            6- İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, diplomatik çabaların sonuç vermemesi durumunda, İran’ın nükleer kapasiteye sahip olmasını engellemeye hazırlandıklarını açıkladı.

23 OCAK 2006 

1- Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptığı, görüşmede ağırlıklı olarak İran’dan ithal edilen doğalgazda yaşanan düşüşün ardından  ortaya çıkan yeni durumun değerlendirildiği belirtilerek  “Başkan Putin, Rusya’dan yapılan gaz sevkiyatının artırılması konusundaki talebi aldıklarını, ülkelerindeki ağır iklim koşullarına rağmen Türkiye’ye yardımcı olmaya çalışacaklarını belirtmiştir. Başbakan Erdoğan da bu yaklaşımlarından dolayı memnuniyetini ifade etmiştir” denildi. 

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında, temmuz ayında A ve B grubu kadrolar için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) düzenleneceğini ve kamuya toplam 100 bine yakın personel alınacağını, TBMM’de 26 ilde ve bazı bölgelerde kalkınma ajansları kurulmasını öngören yasanın önceliklik olarak değerlendirileceğini ve Sosyal Güvenlik Pirim Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması Kanun tasarısının çıkarılması konularının ele alındığını bildirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, Yeni Şafak gazetesinde kendisine ait banka hesaplarında yüksek miktarda nakit bulunduğu iddiasının gerçekçi olmadığını, partisinin banka hesaplarında toplam 25 milyon YTL olduğunu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın kendisi ve partisi hakkında yanlış beyanlarda bulunduğunu belirterek “Bakan Unakıtan şahsi hesabımla, AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hesaplarını, zaman içindeki gelişmeleri de dikkate alarak hemen incelemeli ve incelettirmelidir” dedi.

Bakan Unakıtan da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kendisinin bu şekilde herhangi bir açıklama ya da beyanatının bulunmadığını, bu tür haberlerin maksatlı bir biçimde gündeme getirildiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Brezilya ziyareti dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, “Kıbrıs probleminin BM’nin başkanlığı, gözlemi ve önderliği altında kapsamlı bir çözüme ulaşmasını istiyoruz. Bunun için daima aktif olan Türkiye’nin çalışmaları devam ediyor. Bazı gelişmelerin olması muhtemel” dedi.

5- Yargıtay Başkanı Osman Arslan yaptığı yazılı açıklamada, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca yapılan seçim sonucunda, boş bulunan 4. Hukuk Dairesi Başkanlığı’na aynı daire üyesi Ülkü Aydın’ın seçildiğini, 4 yıllık yasal süresi dolan 9. Ceza Dairesi Başkanlığı’na ise Hasan Gerçeker’in yeniden getirildiğini bildirdi.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Türkiye’nin ilk hayali ihracat sanıklarından Turan Çevik ile oğlu Ahmet Çevik ve  damadı Erkan Yıldız’ı aleyhteki 3 mahkeme kararına rağmen tahliye eden Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Canpolat’ı görevden uzaklaştırdı.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan imzasıyla yayımlanan Gelir Vergisi Sirküleri’nde gerek vergi gerekse kendi özel yasalarında gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulan kurum ve kuruluşların elde ettiği mevduat faizi, kar payı ve repo gelirleri üzerinden yüzde 15 oranında tevkifat yapılacağı belirtildi.

8- Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada,  Para Politikası Kurulu toplantısında banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranının (yüzde 13.50)  sabit tutulmasına karar verildiği belirtildi.

9- Ankara’da meydana gelen trafik kazasında Dışişleri Bakanlığı servis aracına bir halk otobüsünün çarpması sonucu 8’i bakanlık personeli olmak üzere 9 kişi yaşamını yitirirken 12 kişi de yaralandı.

10- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink yaptığı açıklamada, daha önceleri Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelere giden Türk yatırımcıların, ortamdaki düzelmelerin ardından yeniden ülkeye yöneldiklerini söyledi.

11- Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P),  Türkiye’nin kredi notuna ilişkin ekonomik görünümünü durağandan pozitife çevirdi. S&P’den yapılan açıklamada, uzun dönemli döviz cinsinden BB(-) ile YTL cinsinden BB olan kredi notları ise aynen teyit edildi.

12- ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley’in davetlisi olarak başkent Washington’da bulunan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Dışişleri Bakanı Condoleezza  Rice ile görüşmesi öncesinde İran’ın nükleer faaliyetlerine ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Nükleer bir İran bizi rahatsız eder. Buna hiç şüphe yok. Tabi orada bir ayırım yapıyoruz. Nükleer enerjinin barışçıl kullanılması herkes için hak” dedi.

13- AB Dışişleri Bakanları’nın 12 Aralık 2005 tarihli Genel İşler Konseyi Toplantısı’nda üzerinde görüş birliği sağladıkları Katılım Ortaklığı Belgesi’ni onayladıkları açıklandı.

      14- ABD’nin Doğu Kudüs Konsolosluğu Sözcüsü Micaela Schweitzer-Bluhm, ‘New York Times’ gazetesine yaptığı açıklamada, Washington yönetiminin, Filistin’deki meclis seçimlerinde Hamas ile yarışan El Fetih’e destek amacıyla yaklaşık 2 milyon dolar harcama yaptığını bildirdi.

24 OCAK 2006 

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in 25-26 Ocak 2006 tarihinde gerçekleştirmeyi planladığı Azerbaycan ziyaretinin kötü hava koşulları nedeniyle ertelendiği bildirildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin dış politikada sorunları çözüme kavuşturmak için önemli çalışmalar yaptığını ve Kıbrıs sorununun çözümü için cesur adımlar atıldığını belirterek “Bu tutumumuz bundan sonra da devam edecektir. Kıbrıs’ta adil ve kapsamlı bir çözümden yana irademizi bir kez daha ortaya koyuyor, bu istikamette inisiyatif alıyoruz” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik hazırladığı ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a ilettiği yeni planı açıkladı. Başbakan Yardımcısı Gül, Kıbrıs Eylem Planı’nın, Ada’daki sorunlar için kapsamlı bir çözüm bulunmasını kolaylaştıracak yeni bir süreci başlatabileceğine inandıklarını, kısıtlamaları ve çatışmaları geride bırakarak ileriye doğru hep birlikte yürüme zamanının geldiğini ve yeni bir sayfa açmak zorunda olduklarını belirterek “Açıkladığım yeni öneri paketi, bu yönde ilk adımı oluşturabilir” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Türkiye’nin sunduğu çözümü açık, net ve güçlü bir biçimde desteklediklerini söyledi.

GKRY Lideri Tasos Papadopulos ise kısıtlamaların karşılıklı kaldırılması önerisinin yeni olmadığını vurgulayarak “Limanlarını bize açmak Türkiye’nin yükümlülüğüdür” açıklamasını yaptı.

AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn de Türkiye’nin çabalarının memnuniyetle karşılandığını belirterek, Türkiye’nin açılımının dikkatle inceleneceğini duyurdu.

Öte yandan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) Kıbrıs Raportörü Matyas Eörsi, raporunu tamamlamadan önce Ada’ya yapmak istediği ziyaretin Rum Yönetimi tarafından engellenmesi üzerine istifa ettiğini açıkladı.

4- HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu TGRT televizyonunda yayınlanan “Çerçeveden Yansımalar” programında yaptığı açıklamada, sendikal hareketin bugün itibariyle iyi bir noktaya geldiğini belirterek “Belki rakam olarak henüz arzu edilen noktada değiliz. Ancak bugün dünya sendikacılığında durağanlık yaşanıyor. Yoğun bir rekabet var. İşçilerin beklentileri değişiyor. Biz Almanya’nın, Fransa’nın, İtalya’nın 50-60 yıl önce oluşturduğu uzlaşma kültürünü yeni yeni yakalıyoruz” dedi.

            5- Tiyatro Sanatçısı Mümtaz Sevinç İstanbul’da uğradığı bir saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

            6- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), askerlik hizmetini yapmayı reddeden İzmir Savaş Karşıtları Derneği Başkanı Osman Murat Ülke’ye “Ağır ve orantısız ceza verildiği” gerekçesiyle Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum etti.

            7- İran’da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın ziyareti öncesinde ülkenin güneybatısında yer alan Ahvaz kentinde meydana gelen bombalı saldırılarda ilk belirlemelere göre 8 kişinin öldüğü, 40’ın üzerinde kişinin de yaralandığı duyuruldu.

            8- Kuveyt’te sağlık sorunları nedeniyle görevinden alınan Şeyh El Sabah’ın yerine Başbakan Şeyh Sabah El Ahmet El Sabah getirildi.

            9- Kanada’da yapılan genel seçimlerde Stephen Harper’ın genel başkanlığını yaptığı Muhafazakar Parti’nin birinci parti olduğu, ancak hükümeti kurabilecek çoğunluğu elde edemediği açıklandı.

25 OCAK 2006   

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık’ta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile görüştü. Görüşmede, Rusya’dan alınan doğalgazda düşüş kaydedilmesiyle ilgili gelişmelerin değerlendirildiği belirtildi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan başta olmak üzere tüm bakanların mal varlıklarını ve banka hesaplarını açıklamalarını istedi.

Baykal, toplantının sonunda gazetecilerin Kıbrıs Eylem Planı ile ilgili sorusu üzerine, ''Çok çarpıcı yeni bir unsur yok ama Kıbrıs'ta Türkiye'den şu sırada beklenen adımların, Kıbrıs Rum Kesimi'ne yönelik bekleyişlerimizle birlikte ele alınması talebi aslında haklı bir taleptir'' dedi

            3- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu’nda, kredi kartları konusunda geçmişe dönük bir af getirilmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye-ABD Ticaret ve Yatırım Çerçeve Anlaşması (TIFA) Konseyi Toplantısı’nda,  2006 yılını dış ticarette ‘Kuzey-Güney Amerika Yılı’ ilan ettiklerini, bu çerçevede ABD’de eyalet bazında çalışma yapmayı kararlaştırdıklarını ve ABD ile ticaret hacminin artırılması konusunda yeni bir tavsiye sunduklarını söyledi.

            Toplantıya katılmak üzere Türkiye’ye gelen ABD Ticaret Temsilci Yardımcısı Shaun Donnelly de yatırım ortamındaki gelişmeler sebebiyle, büyük ABD şirketlerinin Türkiye’de yatırım yapacaklarını ve halen 10 milyar dolar düzeyinde bulunan ticaret hacmini artırmayı düşündüklerini söyledi.

5- Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) zorunlu askerlik ile ilgili Osman Murat Ülke’nin açtığı davada Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum etmesinin, ‘özel bir durumu yansıtan kişisel bir karar’ olduğu belirtilerek, uygulanan zorunlu askerlik hizmetinin kaldırılmasını içermediği vurgulandı.

            6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Gelir Vergisi oranlarında indirim yapılmasını öngören kanun teklifiyle ilgili olarak, vergi oranlarında indirim yapmaya devam edeceklerini belirterek, gelir vergisi oranlarında yapılacak indirim ile Türkiye’nin düşük vergi oranına sahip 5 ülke arasında yer alacağını söyledi.

            7- Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Maliye Bakanlığı’nın SSK ve Bağ-Kur’un Sağlık Bakanlığı hastanelerine olan 3,5 katrilyon liralık borçlarını silmesi üzerine mali açıdan krize giren hastanelerin vergilerinin yıllık yüzde 30 faiz koşuluyla ertelendiği bildirildi.

8- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın banka hesaplarına ilişkin açıklamasını değerlendirirken “Siyasi parti liderleri ve milletvekillerinin mal bildirimlerini, TBMM gözetiminde, sürekli kamuoyuna açık hale getirelim” dedi.    

            9- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı yazılı açıklamada, siyasi partilerle ilgili her türlü kuşkunun kaldırılması için saydamlığı ve etkin denetimi sağlayacak bir sistem oluşturulması gerektiğini, siyasi partilerin ve siyasi parti yöneticilerinin gelirleri ve harcamalarının çeşitli şaibelere ve istismarlara yol açtığını belirterek, temiz siyaset için etik yasasının şart olduğunu kaydetti.

           10- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, partisinin İzmir İl Başkanlığı'nda partiye yeni katılımlarla ilgili düzenlenen törende, siyasetçilerin mal varlıklarının, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu olduğunu ifade ederek, siyasetçiler ile eşleri, çocukları ve yakınlarının tüm varlıkları bilgisinin sürekli olarak internet kanalıyla kamuoyuna ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

            11- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ASO Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ekonominin makro dengelerden mikro ekonomiye doğru kayması gerektiğini ve Türkiye'nin en önemli probleminin işsizlik olduğunu kaydederek, Türkiye'nin 2010'a kadar AB işgücü katılım oranını yakalamak için, 5 yılda, 10 milyon insana istihdam sağlaması gerektiğini belirtti. 

12- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu toplantıları için gittiği İsviçre’nin Davos kentinde NTV’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’nin pek çok konuda hazır olduğunu, tarama sürecinin 12 ayda tamamlanacağını, petrol fiyatlarındaki artışın Türk ekonomisinde derin etkiler bırakmasının söz konusu olmadığını ifade etti.

            13- İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, bu yıl içinde Kıbrıs sorununda ilerleme kaydedilmesi gerektiğini, kendilerinin de bu yönde çaba harcayacaklarını belirterek, taraflara diyalog önerisinde bulundu. Straw ayrıca, Kıbrıs ziyaretini BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın iyi niyet misyonu çerçevesinde kabul edilmesi gerektiğini ifade ederek, Türkiye’nin yeni önerilerinin değerlendirilmesini istedi ve Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerin başlaması gerektiğini belirtti.

            Cumhurbaşkanı Talat da düzenlediği basın toplantısında “Kıbrıs Türk tarafı olarak çözüme bağlılığımızı ve Ankara’nın önerilerini desteklediğimizi ifade ettik” dedi.

            Kıbrıs’taki temaslarının ardından İstanbul’a gelen Straw, Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada ise Türkiye’yi AB tam üyeliğine taşıyacak müzakere sürecinin aksamadan ilerleyeceğine inandığını belirtti.

Öte yandan TÜSİAD tarafından hazırlanan Dış Politika Ödülü, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından Straw’a verildi. 

            14- AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, ‘Der Standart’ gazetesine verdiği demeçte, şu anda AB müktesebatı ve Türkiye’deki yasal uygulamalar konusunda taramanın sürdüğünü anımsatarak, Türkiye ile (fiili) müzakerelere ilkbaharda başlanabileceğini söyledi.

15- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas yaptığı açıklamada, seçimlerin “Filistin'in bağımsızlığına doğru kesin bir aşama" teşkil ettiğini belirtti.

               Başbakan Ahmed Kurey de yaptığı açıklamada, seçimlerin “Filistin tarihinde yeni bir sayfa" açacağını ifade etti.

 İsrail İç Güvenlik Bakanı Gideon Ezra ise devlet radyosuna yaptığı açıklamada, Filistin seçimlerinden sonra, Mahmud Abbas’ın El Fetih partisinin ilk kez seçimlere katılan Hamas karşısında zafer kazanarak, uluslararası barış planı “Yol Haritasını” uygulamaya yetkin istikrarlı bir hükümet kurabilmesini umduğunu, Hamas’ın muhtemel bir zaferinde ise İsrail’in, sadece silahsızlanmayı ve Yol Haritası’nın ilkelerini kabul etmesi halinde Hamas ile müzakereyi planlayabileceğini, ayrıca İsrail’in Filistin seçimlerine müdahale etmeyeceğini söyledi.

Öte yandan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa İsviçre’nin Davos kentinde yaptığı açıklamada,  genel seçimlerin yapıldığı Filistin’de kurulacak yeni hükümette Hamas yer alsa bile, İsrail’in barış görüşmelerini sürdürmesi gerektiğini kaydetti.

16- İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert Herzliya Güvenlik Konferansı’nda yaptığı açıklamada, 28 Mart’taki parlamento seçimleri için partisi Kadima’nın izleyeceği planı açıkladı ve İsrail’in önündeki en ciddi problemin, kalıcı sınırların belirlenmesi olduğunu, daimi sınırların bölgedeki nüfus oranı gerçekliğine göre çizileceğini bildirdi. 

17- Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin bazı gazetelerde yayınlanması konusundaki görüşlerin BM’ye iletildiğini açıklayarak  “Gönderdiğimiz mektupta hükümet olarak basın üzerinde bir baskı kurmamızın söz konusu olmadığını ifade ettik. Demokrasinin hakim olduğu bir toplumda ifade özgürlüğü sınırı oldukça geniştir” dedi.

18- İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Laricani, başkent Moskova’da, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri İgor İvanov ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, İran’ın ABD ve AB’nin kuşkulu bulduğu uranyum zenginleştirme faaliyetlerini Rusya topraklarında yapmasına ilişkin Moskova’nın önerisini değerlendirdiklerini, bunu olumlu bir gelişme olarak nitelediklerini ve tarafların tutumlarını yakınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

26 OCAK 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), ‘vicdani ret’ konusunda verdiği karar ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, sonucun başvuruyu yapan kişiyi bağladığını belirtti.

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konunun Dışişleri Bakanlığı’nda incelendiğini kaydederek “Burada incelendikten sonra Bakanlar Kurulu’nda ve partimizin yetkili organlarında durumu değerlendirir, Genelkurmay Başkanlığı’nın da görüşünü alır ve gerekli açıklamayı ondan sonra yaparız” dedi.

            CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dünyada vicdani ret uygulamasının altında dini bir ihtiyacın yattığını söyledi.

            2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis’te ihtisas komisyonları toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, eski Başbakan Necmettin Erbakan’ı cezaevine girmekten kurtaracak kanun teklifinin kişiye özel bir düzenleme olmadığını ve maddi zararın affedilmediğini belirtti. 

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Dünya Ekonomik Forumu’ nedeniyle İsviçre’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Mavi Akım’da kapasite artırıldığı için doğalgaz ile ilgili sıkıntı olmadığını belirterek, böyle bir sıkıntı olması durumunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın gerekli tedbirleri alacağını, ancak  yaptığı görüşmelerde henüz bir sıkıntının söz konusu olmadığını bildirdi.  

            4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye Genç İşadamları Derneği’nce düzenlenen ‘Vizyon 2023 Cumhuriyetimizin 100. Yılında Eğitim’ konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin daha fazla üniversiteye ihtiyaç duyacağını söyledi.

            5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler TBMM’de yaptığı açıklamada, İran ve Ukrayna üzerinden gelen Rus gazındaki sıkıntılar üzerine kriz yönetimi uygulayarak kömür santrallerini devreye soktuklarını bildirdi.

            6- Rekabet Kurumu, Telsim’in İngiliz Vodafone grubuna bağlı Vodafone Telekomünikasyon’a satışına izin verdi.

            7- Türkiye’de bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül toplantıda, Kıbrıs’ın yanı sıra Irak ve nükleer meselelerin ele alındığını bildirdi.

            Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulmak amacıyla önerdiği eylem planı ilgili bir soru üzerine Straw, “Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde yükümlülükleri vardır. Bu yükümlülükleri yerine getirip getirmediği ise komisyon tarafından aktarılır. Ancak Sayın Gül’ün getirdiği bu öneriyi gerek AB gerek BM ve gerekse biz çok olumlu bulduk” dedi.

            8- Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda, AB’nin genişleme strateji belgesine yönelik taslak rapor kabul edildi.

            9- Filistin Seçim Komisyonu Başkanı Hanna Nasır, genel seçimlerde Hamas örgütünün, 132 sandalyeli Filistin Parlamentosu’nda 76 sandalye kazandığını açıkladı.

            ABD Başkanı George W. Bush, İsrail’in yıkılmasını isteyen tutumunu değiştirmediği sürece Hamas ile ilişki kurmayacaklarını bildirdi.

            BM Genel Sekreteri Kofi Annan, demokratik süreçte yer almak isteyen her örgütün silahsızlanması gerektiğini ifade etti.

            AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ise “Bu sonuç tamamen farklı bir durumla karşı karşıya gelmemize yol açabilir. Gelecek haftaki konsey toplantısında bunu inceleyeceğiz” açıklamasını yaptı.     

27 OCAK 2006

            1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, bugün itibariyle herhangi bir doğalgaz depolama istasyonunun bulunmadığını, Silivri’de yapım çalışmaları sürdürülen mekanın ise haziran ayında hizmete gireceğini açıkladı.

            2- TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İslam Konferansı Teşkilatı üyelerinin Ankara büyükelçilerinin de katıldığı çalışmada, Müslüman ülkelerin, dünya nüfusunun ve yüzölçümünün beşte birini, hammadde ihracatının yüzde 40’ını, enerji kaynaklarının ise yüzde 70’ini elinde bulundurduğunu açıkladı. 

            3- Dünya Ekonomik Forumu nedeniyle İsviçre'nin Davos kentinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir araya geldi.  Başbakan Erdoğan görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Annan'ın Kıbrıs  Eylem Planı'nı olumlu karşıladığını ve destek verdiğini ifade etti.

            Başbakan Erdoğan Forum kapsamında düzenlenen ‘Karşılaştırmalı ve Yeni Avantaj’ konulu panelde yaptığı konuşmada, küresel sermayenin Türkiye’ye gelebilmesi için olanaklar hazırladıklarını belirterek “Yerli ile yabancı sermaye ayrımı diye bir şey söz konusu değil” dedi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan, TGRT televizyonunda yayınlanan ‘Ankara Gündemi’ programına katılarak, Kıbrıs, İran, Irak, Ortadoğu, enerji ve diğer gündem  konularıyla ilgili soruları yanıtladı.

            4- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Meclisi, Güney Kıbrıs’ta yaşayan Kıbrıslı Türklerin seçimlerde oy kullanmasını öngören yasayı onayladı.

            5- Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili eylem planını reddettiklerini, önerilerin geçmiştekilerden farklı olmadığını bildirdi.

            6- İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani, Rusya’nın İran için nükleer yakıt üretme ve atıkları geri alma yönündeki teklifinin yetersiz olduğunu söyledi.

            7- İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert, kabinenin olağanüstü toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Hamas’ın yer aldığı bir hükümetle temas kurmayacaklarını belirtti.

            8- Endonezya’nın doğusunda Richter ölçeğine göre 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi.

9- Almanya eski Cumhurbaşkanı Johannes Rau başkent Berlin’de yaşamını yitirdi.

28 OCAK 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İsviçre’de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, GKRY’nin Türkiye’nin yeni eylem planına soğuk baktığının ortada olduğunu söyledi.

            Başbakan Erdoğan ayrıca İstanbul’da düzenlenen ‘Medeniyetler İttifakında Kadın’ konferansında, türban, kamusal alan ve mal varlığı konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin’de yapılan seçimlerle ilgili olarak İspanyol ‘El Pais’ gazetesine yaptığı değerlendirmede “Hoşumuza gitse de gitmese de Hamas, Filistin’de seçimlerin galibidir. Bu seçim sonuçlarına karşı önyargılı davranmak demokrasiye zarar verir. İsrail ve Hamas birbirlerini tanımalıdır” açıklamasında bulundu.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) 17. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, pek çok kurumun üzerinde baskı ve sindirme çabaları bulunduğunu belirterek, esnafın ülke için büyük önem taşıdığını, böyle baskılara maruz kalmaması gerektiğini dile getirdi.

            Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu da toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Cumhurbaşkanını Meclis’in değil halkın seçmesi gerektiği belirtti.

            DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ise Cumhurbaşkanı seçiminden önce erken seçimin yapılması gerektiğini söyledi.

            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ‘2023’e Doğru Sivas Vizyonu Ankara Buluşması’ toplantısında yaptığı konuşmada, Sivas’ın 2023 Vizyon Planı ile önemli bir gelişmeye sahne olacağını ve kendilerinden sonraki kuşaklara iyi bir şehir bırakacaklarını söyledi.

            5-  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de bulunan Bulgaristan Tarım Bakanı Nihat Kabil ile İstanbul’da bir araya gelerek kuş gribi ve Türkiye’nin AB’ye giriş sürecine ilişkin konuları görüştü. Bakan Eker düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’den AB’ye beyaz et ve süt ürünlerinin ihraç edilebileceğini bildirdi.

6- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, solda bütünleşmeyi hedefleyen 10 Aralık Hareketi’nin Eskişehir’de yapılan üçüncü toplantısında, amaçlarının solu bölmek değil, yenilemek, bütünleştirmek ve kitleselleştirmek olduğunu söyledi.

            7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen bazı açılış ve temaslarda bulunmak üzere gittiği Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Başbakan Birinci Yardımcısı ve Türkiye-Ukrayna Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eşbaşkanı Stanislav Stashevsky ile görüştü. Bakan Tüzmen görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı doğalgazda arz güvenliği konusunda Ukrayna’dan gerekli garantinin alındığını vurguladı.

            8- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley’in davetlisi olarak gittiği ABD’nin başkenti Washington’da Türk gazetecilere temaslarıyla ilgili bilgi verdi. Alpogan, Başkan George W. Bush’un ‘Terörün her türüne karşıyız’ açıklamasına karşın PKK terör örgütünün Kuzey Irak’taki varlığının ABD tarafından ‘seyredildiğini’ ifade etti.

            9- Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili Türkiye-Gürcistan, Rusya-Gürcistan ilişkileri, NATO üyeliği ve ülke içi sorunlara ilişkin Milliyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

            10- Filistin’de yapılan seçimlerin ardından oyların çoğunluğunu elde eden Hamas taraftarları ile El Fetih taraftarları arasındaki gerginliğin tırmandığı, bazı eylemcilerin Ramallah’taki Parlamento’yu bastıkları, Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve diğer yöneticilerin istifalarının talep edildiği bildirildi.

ABD Başkanı George W. Bush CBS televizyonunda yaptığı konuşmada, Filistin’deki seçimlerden zaferle çıkan Hamas’ın silahlı kanadını lağvetmeyerek, İsrail’e yönelik tehdidini sürdürmesi halinde Filistin’e yapılan yardımların kesileceğini açıkladı.

29 OCAK 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Kadıköy İlçe Kongresi’nde yaptığı  konuşmada, mal varlığını açıklayacağı konusunda bir beyanı olmadığını belirterek, medyanın birçok konuda sansasyonel haber yayınladığını bu konuda da böyle bir durumun ortaya çıktığını söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası bilgisayar yazılım şirketi Microsoft’un sahibi Bill Gates ile İstanbul’da görüştü. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve iş dünyası temsilcilerinin de katıldığı toplantıda Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin, dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip olduğunu ve son 3 yılda ortalama yüzde 7.5 büyüdüğünü belirterek, “Bu seviyeye istikrar ortamının sonunda geldik” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonunda yayınlanan bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Baykal erken seçim konusunda “Atacağımız adımlar anayasal, hukuki çerçevede olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi Türkiye’yi ciddi sıkıntıya sokar” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Yunanistan’da yayımlanan ‘Elefterotipia’ gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs konusu ile Türk-Yunan ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki yeni girişiminin “Ankara’nın Akdeniz Bölgesi’ndeki istikrar ve işbirliğini güçlendirmeyi hedeflediğinin açık göstergesi olduğunu” belirten Başbakan Yardımcısı Gül, Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve her iki tarafın da kabul edebileceği bir çözümün bölgede yeni işbirliklerine yol açabileceğini kaydetti.

5- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul’da düzenlenen ‘Medeniyetler İttifakında Kadın’ konferansının kapanış konuşmasında “Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan sorunlar nasıl hepimizin sorunu oluyorsa çözümleri de sadece erkeklerin değil, kadınların da ortak katkısı ve işbirliğiyle gerçekleşecektir” dedi.

6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek partisinin Gölbaşı İlçe Kongresi’nde soruları yanıtlarken, Türk yargısının AB reformları konusunda eğitilmesi gerektiği konusunda açıklama yapan MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan’a tepki göstererek “Bu tür açıklamaların yurtdışında yapılması yanlış kanaatleri oluşturur. Sanki Türkiye’de yargı bir şey yapmamış, eski bilgilerle yasaları uyguluyor izlenimi verir” dedi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye 2000 yılında getirdiği yasağı kaldırdığını belirterek, artık belirli tesislerden AB ülkelerine beyaz et ve süt ürünleri ihracatının yapılabileceğini açıkladı.

            8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi’nin 16’ncı Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, hükümetin icraatlarına bazı güç odaklarının engel olduğunu, MÜSİAD Başkanı’nın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i ziyaret ederek 2-B yasasına ilişkin vetoyu gözden geçirmesini istediğini belirterek “Bazı dengeler, hükümetin her şeyi arzu ettiği şekilde yapmasına engel oluyor” dedi.

            9- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün düzenlediği basın toplantısında, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı verilerinden yararlanılarak hazırladıkları ‘Çocuk Suçlular’ konulu raporu açıkladı. Raporda çocuklar tarafından işlenen suçların başında hırsızlığın geldiği, hırsızlıkla suçlanan her 100 kişiden 34’ünün çocuk olduğu belirtildi.

            10- Afganistan’da NATO Yüksek Temsilciliği görevini yürüten Hikmet Çetin’in görev süresi, NATO Genel Sekreterliği ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin ortak görüşleri doğrultusunda bir kez daha uzatıldı.

            11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, hükümetin gerekli olması halinde Türkiye’nin AB sürecinde veto yetkisini kullanabileceğini söyledi.

29 OCAK 2006

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, gündemi Filistin-İsrail konusunun oluşturduğunu belirterek “Türkiye olarak biz, Filistin-İsrail ihtilafında her zaman yapıcı rol oynadık, oynamak istedik. Bu noktada, her türlü katkıyı verdik. O nedenle Türkiye’nin arzusu bütün gelişmeleri olumlu yönde değerlendirip, orada kalıcı bir barışın tesis edilmesidir” dedi. Bakan Çiçek ayrıca, Kurumlar Vergisi ile ilgili tasarının imzaya açıldığını da sözlerine ekledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İngiltere’de yapılacak ‘Afganistan’ konulu toplantıya katılmak üzere başkent Londra’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Afganistan’daki seçimlerle önemli bir aşama kaydedildiğini belirterek “Şimdi uluslararası toplumun ülkenin ekonomik ve sosyal meselelerine daha çok değinme zamanıdır. Siyasi sürecin tamamlanması Afganistan’da her şeyin bittiği anlamına gelmemektedir” dedi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Umman Ulaştırma ve İletişim Bakanı Şeyh Mohammed Bin Abdullah İssa Al Harty’ı kabulünde yaptığı açıklamada, petrol alımı eskiden Türkiye’nin ithalatında ana unsur olurken, şu anda marjinal kaldığını belirterek, 115 milyar dolarlık ithalat içinde petrolün yüzde 10-15’ler seviyesinde olan ağırlığının Türkiye’nin döndürebileceği bir miktar olduğunu söyledi.

4- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ihracatçı birliklerinin başkanlarının katılımıyla İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, fiyat istikrarının tartışılmaz olduğunu, ihracatçıların da bunu tartışmadığını belirterek “Vergilerden arındırılmış enflasyon hedefleriyle güven vermeyen Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu anketleriyle ‘fiyat istikrarı sağlanmıştır’ diye ortaya çıkanları şaşkınlıkla karşılıyoruz” dedi.

5- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Türk kamuoyundaki mevcut öfkeyi anlayışla karşıladığını belirterek “Somut sonuçlar almak konusunda kararlıyız” dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Ortadoğu’da sorunun çözümünün demokrasi kültürünü yerleştirmekten geçtiğini vurgulayarak “Dünyanın sosyal demokrat düşünceye ihtiyacı var” dedi.

Öte yandan Sosyalist Enternasyonal başkanlığına Yunanistan’ın PASOK Partisi Genel Başkanı Yorgo Papandreu seçildi.

7- İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen, ABD, AB, BM ve Rusya’dan oluşan ‘Ortadoğu Dörtlüsü’’nün üst düzeyde yetkililerinin katıldığı toplantıda, Filistin’deki  gelişmeler ele alındı. Toplantıya ABD adına katılan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice yaptığı açıklamada “İsrail ve terör konusundaki tutumunu değiştirmedikçe, Washington’un Hamas önderliğindeki bir Filistin yönetimine yardımda bulunmayacağını bildirdi. Rice ayrıca, İran’ın bir nükleer silaha sahip olmaması, nükleer faaliyetlerini askıya alması ve görüşmelere yeniden başlaması gerektiğini belirtti.

31 OCAK 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, tüm kamu görevlilerinin mal beyanının şeffaflaştırılmasını, CHP’nin Atatürk’ün vasiyetini yerine getirmeyerek Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’nun payını ödemediğini, AK Parti’nin Türkiye’de değişim siyasetinin adresi olduğunu ve hesabını millete vereceğini belirterek “Yediğimiz lokmanın muhasebesini kılı kırk yararak yaptığımızı, attığımız adımımızı en hassas vicdani kıstaslarla ölçüp biçtiğimizi herkesin bilmesi gerekir” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya ve Yargıtay Başkanı Osman Aslan’ı kabul ederek bir süre görüştü.

            3- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Danıştay 6. Dairesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilen Galataport dosyasının, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) iade edildiğini bildirdi.

            4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek ‘Türkiye’de İstinaf Mahkemelerinin Kurulmasının Desteklenmesi Eşleştirme Projesi’nin açılışında yaptığı açıklamada, yenilenen yasaların uygulaması sırasında AB’nin acele açıklamalar yaptığını, taşların yerine oturması için makul bir sürenin geçmesi gerektiğini belirterek “Yargının bir kısım faaliyetleri eleştirilebilir, ama insaf ölçüleri aşılmamalı” dedi.

            5- Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti enflasyon hedeflemesine geçilmesinin ardından düzenlediği ilk basın toplantısında, 2006 sonu enflasyon rakamının yüzde 4.7 ile 6.3 arasında olacağını tahmin ettiklerini, bu tahminlerin tutmamasına neden olabilecek riskler arasında ‘petrol fiyatları, tarımsal girdiler, enerji ve emtia fiyatları, kamu mal ve hizmet fiyatları, dolaylı vergiler, risk priminde oynaklığa yol açabilecek gelişmeler ve AB yolunda çıkabilecek krizleri’ gösterdi.

            6- Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) yeniden yargılanması yönünde karar alması üzerine, davanın tekrarı talebiyle Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurduğu açıklandı.

7- Afganistan’ın yeni yol haritasının belirlenmesine yönelik olarak düzenlenen uluslararası konferans, İngiltere’nin başkenti Londra’da başladı. Türkiye’nin, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından temsil edildiği konferansa, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İngiltere Başbakanı Tony Blair, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, NATO’nun Afganistan Yüksek Temsilcisi Hikmet Çetin ile birlikte 51 ülke, 12 uluslararası örgüt ve 17 gözlemci katılıyor.

            Konferansta bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin mali yardımlarının yıllık 10 milyondan 100 milyon dolara çıkarılacağını, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla sağlık, eğitim ve tarım yardımlarının yanı sıra Afgan güvenlik güçlerine eğitim desteğinin süreceğini belirtti.

            8- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ‘The New Anatolian’ gazetesinde yayımlanan mülakatında, Türkmenlerin çoğunlukta olduğu bölgelerde özerkliği tartıştıklarını, Kürtlerin, Türkiye’nin görüşüne aykırı bir biçimde bağımsızlık ilan etmeyeceğini belirtti.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki yeni eylem planının olumlu içeriğe sahip olduğunu, bu girişimin Ada’da çözümün sağlanması yönündeki sıkışıklığı çözeceğini umut ettiklerini belirterek “Bunların olumlu ve ileriye dönük öneriler olduğunu düşünüyoruz. Önerilerin mevcut sıkışıklığı çözeceğini ve ilgili bütün tarafları esnek ve yaratıcı olmaya iteceğini umuyoruz” dedi.

            10- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkent Moskova’da yabancı basın mensupları için düzenlediği basın toplantısında, Rus vatandaşların Kıbrıs Rum Kesimi’ni ziyaretlerinde uygulanan vize rejiminin turistlerin Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’a yönelmesini sağladığını, KKTC’nin Ada’daki sorunun çözümü konusunda izlediği politikanın açık ve takdirle karşılanması gereken bir nitelik taşıdığını, Rusya’nın bu konudaki tutumunda herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi.

11- Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Birinci Yardımcısı Ann Krueger, Polonya’da yaptığı açıklamada, kronik enflasyon yaşarken tek haneli enflasyona düşen Türkiye’nin, bunu başarırken rekor büyüme gerçekleştirerek bir örnek oluşturduğunu bildirdi.

            12- BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya dışişleri bakanları İngiltere’nin başkenti Londra’da yaptıkları toplantıda, İran’ın nükleer faaliyetlerinin Konsey’de ele alınması kararına vardı. AB Dış Politika Şefi Javier Solana’nın da katıldığı toplantıya ilişkin olarak, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani, ülkesinin nükleer dosyasının Güvenlik Konseyi’ne gönderilmesinin ‘diplomasinin sonu’ olacağını açıkladı.