11.10.2006
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 EKİM 2006  

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM’nin 22. Dönem 5. Yasama Yılı’nın başlaması sebebiyle yaptığı açılış konuşmasında, terör, özelleştirmeler, sağlık ve eğitimde karşılaşılan sorunlar, Türkiye’nin AB üyeliği, yasama dokunulmazlığı, irtica ve laiklik konularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye’nin AB’ye üyelik hedefinin öncelikli yerini koruduğunu belirterek, katılım sürecinin yapay sorunlarla engellenmemesi gerektiğini kaydetti.

            TBMM Başkanı Bülent Arınç da konuşmasında, TBMM’nin 5. yasama yılına girmesinin ülkede siyasi bir istikrar, doğru yolda ilerleyen bir ekonomi ve sağlam bir sosyal yaşamın olduğunu gösterdiğini belirtti. Başkan Arınç AB ile ilişkiler konusunda da, Türk halkının AB’ye olan desteğinin azalmasının tek nedeninin, AB’nin uyguladığı çifte ve samimiyetsiz standartlar olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Türkiye'den yapılan ihracatın büyük bölümünün hala büyük illerden yapıldığını belirterek ''İhracatımızın yüzde 75'i İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Ankara'dan yapılmaktadır ama Anadolu'daki illerimizin ihracat artışları da hızla artmaktadır. Bu illerimizin ihracatları henüz çok küçük olduğu için ihracat artışları yüksek olmasına rağmen genel ihracat içindeki payları düşüktür'' dedi.

3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan ‘Başkent Kulisi’ programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çiçek, Avrupa’nın terör konusunda samimi olduğunu söylediğini, ancak samimiyet adına somut adımlar atmadığını belirtti.

            4- Resmi ziyaret nedeniyle ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan New York’ta yaptığı açıklamada, ABD ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verildiğini belirterek, Türkiye’nin bölgesel güç olarak aktif dış politika izlediğini ve insanlığı tehdit eden küresel teröre karşı küresel barışı korumak için üzerine düşen görevi yerine getirdiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin AB sürecine ilişkin açıklamalarda da bulundu.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan başkent Washington’da Amerikan Fox televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye'de aşırı dinci bir tehdidin bulunmadığını, hükümet olarak bunun tedbirini alacaklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Georgetown Üniversitesi’nde ‘Global Barış ve Adalet için Türkiye’nin Mesajı’ başlıklı konuşmasında, dünya toplumlarına ve liderlerine seslenerek, küresel barışın sağlanmasında, farklı kültürlere, inançlara karşı hoşgörülü ve saygılı olma ilkesinin yattığını söyledi.

            5- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi ziyaret için gittiği ABD’nin başkenti Washington’da Newsweek dergisine verdiği demeçte, Türkiye’nin terör örgütü PKK ile mücadele için gereken her şeyi yapacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Gül ‘Türkiye, PKK’yı kontrol etmek için Irak’a girer mi’ sorusu üzerine ise “Eğer dostlarımız bize yardımcı olmazsa işimizi kendimiz yaparız” dedi.

            Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin son açıklamalarını eleştirerek, Talabani’nin devlet başkanı olarak açıklamalarına dikkat etmesi gerektiğini kaydetti.

6- Almanya Başbakanı Angela Merkel Alman televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda hem partisi Hıristiyan Demokrat Birlik’in, hem de kendisinin Türkiye’nin üye yerine imtiyazlı ortak olmasından yana olduğunu, ancak önceki hükümetin Türkiye’ye verdiği üyelik sözünün kendi dönemlerinde de uygulandığını, müzakerelerin ise ucu açık ama adil bir süreçte yürütüldüğünü ifade etti.

Öte yandan Alman Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Sekreteri Markus Söder Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte “Türkiye bizim için önemli bir stratejik ortak, ancak AB üyeliğini yanlış buluyoruz. Türkiye’nin AB üyeliği, Avrupa’yı her açıdan zorlar” dedi.

7- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Atina’da yayımlanan Elefterotipia gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile Irak arasında güven ortamı oluşmasına bugüne kadar terör örgütü PKK’nın engel olduğunu, bundan sonra böyle bir sorun olmayacağını belirterek “Türkiye ile ilişkilerimizi yumuşatma dönemine girdiğimize inanıyorum” dedi. Talabani ayrıca, Kandil Dağı’nda bulunan PKK’nın bölgeyi terk etmesi için Türkiye’nin kendilerine af çıkarmasını beklediklerini ileri sürdü.

8- Lübnan’daki BM barış gücü UNIFIL’in komutanı Tümgeneral Alain Pellegrini, İsrail’in ülkeden geri çekilmesinin neredeyse tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, İsrail'in Gajar köyü civarı hariç Lübnan'ın güneyindeki askerlerini geri çektiğini, İsrail ordusunun BM'nin 1701 No’lu kararı doğrultusunda bu hafta bu bölgeden de ayrılmasını beklediğini bildirdi.

9- ABD Başkanı George W. Bush, İran’a kitle imha silahı yapmasına yardım edebilecek şirket, kuruluş veya devletlere yaptırım uygulanmasını öngören yasayı onayladı.

10- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, İran-Irak Savaşı sırasında sivillere kimyasal silah kullandığı iddiası ile Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin aleyhine hazırlanan şikayet metninin Iraklı yetkililere verildiğini ve şikayetlerinin en kısa zamanda Saddam’ın yargılandığı mahkemede gündeme getirilmesini istediklerini söyledi.

11- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Aleksi Gromov,  Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamada, Putin’in, Savunma Bakanlığı'na, Gürcistan'da Rus üslerindeki askerlerin çekilmesi işleminin planlandığı şekilde devam etmesi talimatı verdiğini bildirdi.

Putin ayrıca, Rus Silahlı Kuvvetleri'nin üst kademesi ve bazı bakanlarla yaptığı toplantıda, Gürcistan'ın Rus askerlerini rehin alarak devlet terörizmi yaptığını ileri sürdü.

12- Bosna-Hersek’te, Bosna Savaşı’nı sona erdiren 1995 Dayton Barış Antlaşması’ndan sonraki 5. genel seçimler yapıldı.

13- Tayland’da, emekli General Surayud Çılanont, ülkenin yeni başbakanı oldu.

2 EKİM 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Avrupa Sosyal Şartı’na Değişiklik Getiren Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun ile Avrupa Sosyal Şartı’nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun’u onayladı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Harp Akademileri Komutanlığı’nda düzenlenen 2006–2007 eğitim öğretim yılının açılış töreninde yaptığı konuşmada, AB, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) tarafından hazırlanan ‘Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim Raporu, eski DEP milletvekilleri, terör örgütü PKK ve irtica konularında değerlendirmelerde bulundu. Orgeneral Büyükanıt hem AB, hem de NATO’nun PKK’yı terörist örgüt olarak ilan ettiğini, bu kuruluşlara üye bazı ülkelerin, kendi topraklarında terör örgütünün serbestçe faaliyet göstermesine, para toplamasına ve Türkiye aleyhine çeşitli çalışmalar yapmasına seyirci kaldığını belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) tek terörist kalmayıncaya kadar mücadelesini sürdürmeye devam edeceğini söyledi.

3- Yargıtay Başkanı Osman Arslan Adalet Akademisi’nin 2006–2007 eğitim öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, yargının, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da laik cumhuriyeti koruyup kollayacağını belirtti.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek de yaptığı konuşmada, yargıya önem verilerek eğitim kalitesinin artırılmasıyla, hem kamu düzeninin tesisi ve korunmasının hem de hak ve özgürlüklerin teminata alınmasının daha kolay sağlanacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Dünya Çocuk Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, hükümetin, ülkenin, yarınların ve geleceğin teslim edileceği çocukları gelişmiş ülkelerde yaşayan çocuklarla aynı hak ve imkanlardan faydalandırmayı, böylece ruhen ve bedenen sağlıklı bir nesil yetiştirmeyi temel ilke olarak hedeflediğini belirtti.

5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Polis Akademisi’nin 2006–2007 eğitim öğretim yılının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “AB ile bütünleşme sürecinde, polisimize yapılacak en iyi yatırımın eğitim olduğuna ve bu yatırımın fazlasıyla millete hizmet olarak geri döneceğine inanıyorum” dedi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Tüm Eczacılar İşveren Sendikası temsilcilerini kabulünün ardından gazetecilerin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in TBMM’de yaptığı konuşma ile ilgili sorularını değerlendirdi. Ağar, “Cumhuriyet tehlikede değildir. Daha özgürlükçü, daha demokratik, daha sivil bir Türkiye’ye doğru gidiyoruz. Bu yönde mesajlar verilmesi gerekiyor” dedi.

7- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, 21. Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bardakoğlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın irticayla ilgili uyarıları konusundaki bir soru üzerine yaptığı açıklamada “Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere yetkililerin, devlet büyüklerinin, diğer kurum ve kuruluşların bizim çalışma alanımızla ilgili yaptıkları bütün uyarıları, bütün tespitleri önemsiyoruz” dedi.

8- TİSK tarafından hazırlanan ‘AB’ye Üyelik Sürecinde AB Ülkeleri ve Diğer Aday Ülkeler Karşısında Türkiye’nin Durumu’ adlı rapor, TİSK Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

9- 2006 Nobel Tıp Ödülü, ‘genetik bilginin akışının denetlenmesiyle’ ilgili çalışmalarından dolayı Amerikalı bilim adamları Andrew Z. Fire ve Craig C. Mello’ya verildi.

10- ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başkan George W. Bush ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. Başkan Bush görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Ortadoğu, terörle savaş, İran, Irak, AB süreci ve Darfur krizini ele aldıklarını belirterek “Çok kapsamlı ve önemli bir diyalogda bulunduk. Türkiye ve ABD’nin dünyada barışın sağlanması için birlikte nasıl çalışılabileceğini ve terörizm, radikalizm ve aşırılığa karşı ortak mücadele etme arzumuzu görüştük” dedi. Başbakan Erdoğan ise ABD ziyaretinde başta terörizm olmak üzere birçok konuyu görüşme fırsatı bulduğunu belirterek, terör konusunda müşterek atılan adımların bugün çok daha önem kazandığını ve küresel teröre karşı ortak mücadele forumu oluşturmada, aynı düşünceyi paylaştıklarını söyledi.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de katıldı.

Başbakan Erdoğan ayrıca düzenlediği basın toplantısında, Başkan Bush ile görüşmesi konusunda değerlendirmelerde bulunarak, barışa katkıda Türkiye’nin etkin rolünün ABD’nin farkında olduğunu, stratejik ortaklığın, bu zor dönemde insanlığın ortak yararına hizmet edeceğini söyledi.

11- Irak hükümetinin, PKK ile mücadele özel temsilciliğine Güvenlikten sorumlu Devlet Bakanı Shirwan Alwaaily’i atadığı bildirildi.

3 EKİM 2006

            1- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ile birlikte Diyarbakır Valisi Efkan Ala’yı ziyaret etti. Orgeneral Başbuğ burada yaptığı açıklamada, terör örgütü için tek çarenin kayıtsız şartsız silah bırakıp, Türk adaletine teslim olmaları olduğunu söyledi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerde objektif uyarı niteliğinde konuşmalar yapılmasının önemine dikkat çekerek, “Bu bir darbe arayışı değildir. Tamamen ülkenin yararına, ülkenin geleceğine yönelik duyarlılığın uzantısı olarak takınılan bir tavır söz konusu. TSK kendini savunmak zorunda kalıyor, Milli Savunma Bakanı susuyor” dedi.

            3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Zaman gazetesinde yayımlanan mülakatında, Türkiye’de ilk kez 4 yılı aşan bir hükümetin işbaşında bulunduğunu, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin kısa aralıklarla aynı yıl içerisinde yapılacak olmasının gerilimi artırdığını, iç çatışmaların soğukkanlılığı elden bırakmadan ve AB’ye üyelik sürecini sekteye uğratmayacak şekilde yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

            4- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, laiklik-irtica tartışmalarının iktidarın tutumundan kaynaklandığını ileri sürerek, “Bu ülkeye 28 Şubat psikolojisine benzer bir psikolojiyi yeniden hatırlatacak her şey, bu ülkede ne laikliğin ne demokrasinin ne cumhuriyetin lehine olacaktır” dedi.

            5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye Muhtarlar Derneği Başkanı Ramazan Özünal’ı kabulünde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin özgürlükleri kısıtlamaya değil, daha çok artırmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, cumhuriyet rejimini, milletin çok büyük bölümünün kabul ettiğini bildirdi.

            6- Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 yıl devam eden yasa dışı Dev-Yol örgütü davasında, 20 sanığı müebbet, 2 sanığı 16 yıl 8’er ay hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların hapiste geçirdikleri süre gözönünde bulundurularak herhangi bir tutuklamaya gerek olmadığına hükmedildi.

            7- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, BM Güvenlik Konseyi’nin “terör örgütü finansörleri” arasında gösterdiği ve El Kaide’ye destek verdiği ileri sürülen Suudi Arabistanlı işadamı Yasin el Kadı ile ilgili Türkiye’deki ticari faaliyetleri nedeniyle yeniden soruşturma açtı.

            8- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye  geldi. Rehn, Türk-İş tarafından düzenlenen “AB Müzakere Sürecinde Avrupa Sosyal Modeli ve Sendikal Haklar” konulu uluslararası sempozyumun ardından Türk-İş Başkanı Salih Kılıç ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’nin AB sürecinin yavaşladığını, Ek Protokol’le ilgili yükümlülüklerin hükümet tarafından yerine getirilmesini beklediklerini, Güneydoğu Anadolu’daki sorunun sadece güvenlik yaklaşımıyla ele alınmaması gerektiğini söyledi.

            Rehn ayrıca, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’la da bir araya geldi.

            Öte yandan AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Kretschmer NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, AB’nin asker-sivil ilişkileri konusundaki pozisyonunun açık olduğunu, kendisinin TESEV tarafından düzenlenen toplantıda bu konudaki görüşlerini dile getirdiğini, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Harp Akademileri’nin açılışındaki konuşmasının da kendine ait görüşleri ifade ettiğini belirterek, “Ortada iki farklı pozisyon, iki farklı görüş var. Komutanlar da TSK’nın AB’deki ordulardan farklı olduğunu söylediler. Bu durumun müzakere sürecinde değişip değişmediğini göreceğiz” dedi.

            9- Tiran-İstanbul seferini yapan Türk Hava Yolları’na ait bir yolcu uçağı Hasan Ekinci adlı bir Türk bir hava korsanı tarafından kaçırılarak, 107 yolcu ve 6 mürettebatıyla birlikte İtalya’nın Brindisi Hava Limanı’na indirildi. Ekinci, üç saatlik eylemin ardından güvenlik güçlerine teslim oldu. 

            10- Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’nda Milli sporcu Taner Sağır, 77 kiloda dünya şampiyonu oldu.

            11- 2006 Nobel Fizik Ödülü, evrenin başlangıcına ışık tutan çalışmaları nedeniyle Amerikalı bilim adamları John C. Mather ve George F. Smoot’a verildi.

            12- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’deki temaslarını tamamlayarak İngiltere’nin başkenti Londra’ya gitti. Başbakan Erdoğan burada İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüştü.

            13- TÜSİAD ile Avrupa Politikaları Merkezi (European Policy Center) tarafından Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener burada yaptığı açıklamada, üye olmadan Gümrük Birliği’ni gerçekleştiren tek ülkenin Türkiye olduğunu, son yıllarda gerçekleştirilen ekonomik performansın iyi izlenmesi gerektiğini, müzakere sürecinde bugüne kadar alınan mesafeden memnuniyet duyduğunu, teknik nitelikli bu süreçte AB Komisyonu’nun yapıcı bir tutum sergilediğini belirtti.

            Toplantıya eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ve AB Komisyonu Genişleme Dairesi Genel Müdürü Michael Leigh de katıldı.

            14- Belçika Adalet Bakanı Laurette Onkelinx başkent Brüksel’de Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, siyasetin tarihle uğraşmasından hoşlanmadığını, sadece totaliter rejimlerde tarihin siyasetçiler tarafından yeniden yazıldığını, sözde Ermeni soykırımının olmadığını suç sayan yasaların “saçma” olduğunu belirterek, “Uluslararası yargı kararı olmayan bir konuda biz nasıl yargıya varalım?” dedi.

            15- Bosna-Hersek’de Başkanlık Konseyi üyelerinin belirlenmesi amacıyla yapılan seçimlerde, Boşnak Haris Sladziç, Sırp Nebojsa Radmanoviç ve Hırvat Zeljko Komsiç seçildi.

            16- Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yakın bir gelecekte nükleer silah denemesi gerçekleştirileceği bildirildi.

            Japonya Dışişleri Bakanı Taro Aso konuya ilişkin değerlendirmesinde, bu ülkenin nükleer silah denemesi yapmasının “kabul edilemez” olduğunu bildirdi.

            İngiltere Dışişleri Bakanlığı da denemenin “son derece kışkırtıcı bir eylem” olduğunu açıkladı.

            Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Pyongyang’ın nükleer dosyasının çözüme kavuşması için ABD ile Kuzey Kore’nin “doğrudan temas” kurması çağrısı yaptı.

            17- Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Gürcistan ile yaşanan diplomat krizinin ardından bu ülke ile her türlü ulaşımın ikinci bir karara kadar durdurulduğunu açıkladı.

            AB Dış İlişkiler Komiseri Benito Ferrero Waldner, Rusya’nın, Gürcistan’a uyguladığı yaptırımları en kısa sürede kaldırmasını beklediklerini bildirdi.

            Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihail Kaminin yaptığı açıklamada, Polonya’nın ABD veya NATO’ya ait savunma sistemlerini kendi topraklarına konuşlandırılmasına izin verilmesi halinde gereken önlemleri alacaklarını bildirdi.

4 EKİM 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD ve İngiltere ziyaretlerinin ardından yurda dönerken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan “Taraflar kim olursa olsun, ülkeyi gerecek açıklamalardan kaçınmalıyız. Ülkede gerilimi tırmandırmamak için herkesin hassas ve dikkatli olması lazım. Olmayan şeyleri varmış gibi göstermek, hiç kimseye fayda sağlamaz. Geçmişte bunun acı tecrübelerini yaşadık” dedi. 

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin AB sürecindeki eksikliklerinin farkında olduğunu belirterek ”Önemli olan kararlı olmak, zorlukları aşabilme kapasitesi ve gücünün bizde olduğunu göstermektir” dedi.

Rehn de Türkiye’nin önünde çok zorlu bir kaç ay olduğunu belirterek, kararlılık ve sabırla zorlukların aşılabileceğini söyledi. Rehn ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, TBMM AB Uyum ve Dışişleri Komisyonu üyeleri ile görüşmelerde bulundu.

            3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nce Türk Medeni Yasası’nın yürürlüğe girişinin 80. yılı nedeniyle düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada “Laik ve çağdaş esaslara dayalı bir cumhuriyet için çağın gereklerine uygun ve toplumsal gelişmeye zemin hazırlayan bir hukuk sistemi zorunludur” dedi.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen İsviçre Adalet ve Polis Bakanı Chritoph Blocher’i kabul etti. Bakan Çiçek görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, teröristlerin sığınma taleplerinin samimi olmadığını, gerçek sebeplere dayanmadığının bilinmesi gerektiğini belirterek, buna göre işlem yapılmasını beklediklerini söyledi.

Blocher ise “Biz Türkiye’de terör örgütü olarak kabul edilen bazı örgütlerin İsviçre’de de terör örgütü olarak kabul edilmesi beklentisine cevap veremeyiz. Ancak, bireysel suçların takip edilmesi ya da suçları ispatlanmış kişilerin iadesi konusunda her türlü işbirliğine varız” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin (EMD) İstanbul şubesinin düzenlediği toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2020 yılına kadar 128 milyar dolarlık yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Bakan Güler, nükleer enerjiye ilişkin bir soru üzerine “Nükleerde ihale yapmayı düşünmüyoruz. En ucuz kim verirse ve en kısa zamanda kim yaparsa ona yaptıracağız. Özel sektörün yapmasını tercih ediyoruz” dedi.

            6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin son dönemde dış ve iç politikada terör örgütü PKK’ya karşı izlediği tutumu eleştirerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin inatla ve ısrarla izlediği gaflet siyasetiyle bölücülerin amaçlarına hizmet ettiğini belirtti.

7- 22. Basketbol Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı, Efes Pilsen basketbol takımı kazandı.

8- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, TÜSİAD’ın Avrupa’da Türk Etkinlikleri Haftası kapsamında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlediği ‘Avrupa’nın Küresel Güçlükleri ve Türkiye’ panelinde yaptığı konuşmada, 12 Ekim’de Fransız Parlamentosu’nda görüşülecek olan ve sözde Ermeni soykırımını inkara para ve hapis cezasını öngören yasa tasarısını değerlendirerek “Umuyorum Sosyalist Parti’nin getireceği bu teklif karşısında Fransız Parlamentosu sağduyulu  davranarak gereğini yapacaktır. Ben kendime güvenerek soykırım olmadığını söylüyorum. Bu yasadan sonra Fransa’ya geldiğimde, Ermeni soykırımı olmadığını söylediğimde, bakan olarak hapse mi gireceğim? Para cezası mı verecekler? Küreselleşen dünyada bu son derece yanlış olacaktır” dedi.

9- Fransız Millet Meclisi’nde 12 Ekim’de görüşülecek olan sözde Ermeni soykırımı inkarcılarını cezalandırma yasasını engellemek amacıyla Fransa’nın başkenti Paris’e giden TBMM üyesi AKP ve CHP’li milletvekilleri, Paris Büyükelçiliği’nde bir basın toplantısı düzenledi.  CHP Genel Başkanı Onur Öymen temaslarına ilişkin bilgi vererek, yasanın kabul edilmesi halinde Türkiye-Fransa ilişkilerinin tarihte görülmemiş şekilde darbe alacağını söyledi.

            10- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu, İngiliz Parlamenter Lord Russel-Johnston tarafından hazırlanan ‘Kürtlerin Kültürel Durumu’ konulu rapor ve buna bağlı karar tasarısını kabul etti.

11- Gürcistan’da casusluk yaptıkları zannıyla 4 Rus subayın gözaltına alınmasıyla başlayan iki ülke arasındaki gerginlik sürerken, Rusya’nın, Gürcülere ait işyerlerine baskın düzenlemeye başladığı bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gürcistan’a şantaj ve provokasyon dili kullanmama uyarısında bulundu. Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ise İngiliz BBC Four radyosuna yaptığı açıklamada, Rusya’nın komşularını sindirmeye devam edemeyeceğini, kendilerinin de ülke bağımsızlığının korunması koşuluyla Rusya ile diyaloğa hazır olduklarını söyledi.

12- Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) eski başkanı Dick Kerr başkanlığındaki denetim komisyonu tarafından hazırlanan raporda, İrlanda Kurtuluş Ordusu’nun (IRA) yasadışı faaliyetlerine son vererek, yönünü terörizmden siyasete çevirme kararı aldığı bildirildi.

5 EKİM 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye’ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşme sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında, siyasi, ekonomik ve eğitim konularında ikili ilişkilere yönelik görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, Almanya’da yaşayan Türklerin entegrasyonu konusunun önemli gündem maddesi olarak görüşüldüğünü dile getirdi.

            Merkel de, AB ülkelerinin serbest ticaret ya da işbirliği yapmak istemeleri durumunda birbirlerinin liman ve havaalanlarına erişimlerinin de olabilmesi gerektiğini belirterek “AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın teklifi masada. Türk tarafının bu teklifi olumlu karşıladığını görüyoruz ve umuyorum ki zor bir problemi çözmek üzereyiz” dedi.

            2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan NTV televizyonunda katıldığı bir programda “Enerji fiyatlarının, bırakın düşmeyi bu seviyelerde durması bile, hem cari işlemler açığına hem de enflasyona olumlu etkide bulunur. Enerji fiyatları 2002 yılından bu yana hiç değişmeseydi geçen yılki cari açığın Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GSMH) oranı yüzde 3.9 olacaktı, bu yılki cari açığı ise yüzde 4 olarak kapatacaktık” dedi.

            3- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe düzenlediği basın toplantısında, 1998 yılından bu yana Karadeniz kıyıları için tehlike taşıyan zehirli atık varillerinin, imha edilmek üzere bertaraf tesisleri bulunan AB ülkelerine gönderileceğini söyledi.

            4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TUSİAD tarafından Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen “Türkiye’nin AB’ye Uyumu ve Türk-Alman İlişkileri” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’deki reformların yavaşladığı yönünde Türk ve Alman basınında çıkan bazı haberlerin yanlış olduğunu ve eksik bilgilerden kaynaklandığını belirterek “AB hedeflerinden sapıldığı yönünde en ufak bir şüphe bile bulunmaması gerektiği yönünde çaba harcıyoruz” dedi.

            5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, TÜSİAD’ın Avrupa’da Türk Etkinlikleri Haftası kapsamında düzenlediği ‘Avrupa’nın Küresel Güçlükleri ve Türkiye’ paneline katılmak için gittiği Fransa’nın başkenti Paris’te, Dış Ticaret Bakanı Christine Lagarde ile görüştü. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Tüzmen, “Sayın Lagarde ile bu yılın ortalarında Fransa ile ticaret hacmini 3 yılda 15 milyar dolara çıkarma hedefini koymuştuk. Bu yıl sonunda iki ülke ticaret hacmi 10 milyar doların üzerine çıkacak ancak Fransız Parlamentosu’na sunulan ‘Ermeni soykırımı yoktur’ demenin suç sayılmasına ilişkin tasarının kabul edilmesi halinde, bazı sıkıntılar doğacak. Türk kamuoyu bu konuda çok hassas” dedi.

            6- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son ABD ziyaretinin iki ülke arasındaki yakın iş birliğine katkı sağladığını açıkladı.

            7- NATO Afganistan’ın doğusundaki ABD güçlerinden komutayı devralarak, ülkenin tamamının güvenliğinin sorumluluğunu üstlendi.

            8- KKTC’de Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer başkanlığında kurulan CTP-Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) koalisyon hükümeti, Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu aldı.

6 EKİM 2006

            1- Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun yayımladığı bildiride, “Yargıtay, anayasa ve yasalarla kendisine verilen görevleri yerine getirirken, anayasada, yasalarda, gerek kendi kararlarında, gerek diğer yüksek mahkeme kararlarında ifadesini bulan laiklik ilkesini sapma göstermeden uygulamış ve bundan sonra da özenle uygulamaya devam edecektir” denildi.

            2- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu 81 ilin valisine genelge göndererek, uyuşturucu kullanımının önüne geçmek için okullarda ve çevresinde sıkı tedbir alınmasını istedi.

            3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Fransa’da sözde Ermeni soykırımı inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa teklifine ilişkin bir soru üzerine, “Ermeni konusu geçmişte ilişkilerimizi fazlasıyla zedelemiştir. Ancak bu sefer söz konusu yasa teklifi, iki ülke ilişkilerine ve geçtiğimiz dönemde yakalanmış olan ivmeye telafisi çok ağır bir darbe indirecektir” dedi.  

            4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, TGRT televizyonunda yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında, Almanya’ya gurbetçi olarak giden birçok Türk’ün şimdi işveren konumuna geldiğini, siyasette ve iş dünyasında söz sahibi olduğunu söyledi.

            5- Türkiye’de bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte Türk-Alman Ekonomi Forumu’na katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geniş bir coğrafya ile tarihi, kültürel ve ekonomik bağlara sahip olduğunu belirterek, bu bölgelerde ortak işbirliği imkanlarını birlikte değerlendirebileceklerini söyledi. Merkel de, İran ve Ortadoğu gibi uluslararası problemlerde iki ülkenin daha yakın durması gerektiğini kaydetti.

            Toplantıya katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğinin, Avrupa’daki mevcut problemlerin çözümüne önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

            Başbakan Erdoğan ve Merkel ayrıca, İstanbul’da 4 dinin cemaat liderleriyle bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, bu buluşmanın medeniyet çatışması gibi felaket senaryolarına karşı en etkili yanıt olduğunu belirtti.

            6- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer, görev süresinin dolması nedeniyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a veda ziyaretinde bulundu. Kretschmer Baykal ile görüşmesinde, tarama sürecinin teknik boyutuna ilişkin bilgi verdi.  

            7- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Irak’ta Kürdistan Demokratik Partisi’nin Başkanı (IKDP) Mesut Barzani ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, terör örgütü PKK’nın Irak’taki bürolarının kapatılmasından büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. 

8- Irak’ta saldırıya uğrayan iki Türk şoförünün öldüğü bildirildi.

            9- Pakistan’ın Orakzai eyaletinde, Sünni ve Şii aşiretler arasında çıkan çatışmada, 17 kişinin öldüğü açıklandı.

            10- Rusya ve Gürcistan arasında patlak veren casusluk krizinin ardından, Rusya’nın ülkedeki Gürcü vatandaşları sınır dışı etmeye başladığı bildirildi.

            11- ABD’nin çeşitli kentlerinde binlerce kişinin dün, Başkan George W. Bush’un politikalarına karşı protesto eylemleri düzenledikleri açıklandı.

7 EKİM 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel bir üniversitenin akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, demokrasiye sonuna kadar bağlı, hukuka güvenen gençlerin Türkiye’nin güvencesi olduğunu belirterek, “Bütün incelikler aslında devletimizin şu özelliğinde yatıyor: Demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti. Bu dört kavramı çok iyi kavramamız lazım. Bunların bir tanesiyle bu iş olmuyor. Biri olmadığında yapı eksik kalıyor” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da, Türkiye’de iş yapan Fransız firma temsilcileriyle bir araya geldi. Görüşmede, Fransa Parlamentosu’nda 12 Ekim’de oylanacak olan sözde Ermeni soykırımı inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa teklifi değerlendirildi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, AK Parti tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Ermenistan arasındaki bir konuda Fransa’nın saptama yapma hakkı olmadığını belirterek, “Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı, yarın bir gün ola ki Fransa’ya gittiğinde kalkıp da ‘Ermeni soykırımı yoktur’ dediği zaman ne yapacaksınız? Alıp da içeri mi atacaksınız?” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Müşavirler Odaları Birliği’nin (TÜRMOB) 17. Olağan Genel Kurulu’na katılarak bir konuşma yaptı. Baykal, ekonomideki iyileşmelerin reel sektöre yansımadığını, Türkiye İstatistik Kurumu’nun işsizlik oranını gizlemeye çalıştığını, ihracat artışının değerlendirilmesinin ancak ithalat artışıyla birlikte yapıldığı zaman bir anlam taşıyacağını, ithalat ve ihracat arasındaki farkın çok daha büyük hızla arttığını kaydederek, bunun Türk ekonomisinin en hassas noktası olduğunu belirtti.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da konuşmasında, Türkiye’de kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasının zorunlu olduğunu, AB yolunda emin adımlarla yürünürken, bütçe açığına tahammül kalmadığını söyledi.

4- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, keyfi davranarak veya elinde yeterli kanıt olmadan dava açan savcıların, bundan sorumlu tutulmasına karar verdi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bölünme korkusundan vazgeçmesi gerektiğini, kendi sorunlarını dışarıya havale edemeyeceğini belirterek, “Bu iş ABD’ye de Irak’a da havale edilemez. Onların yardımı olacaksa inisiyatif bizde olmalı. Bugün dağda çocuklar varsa, yolunu bulup indireceksin. Hükümetin bir projesi varsa desteğe hazırız” dedi.

6- A Milli Futbol Takımı, 2008 Avrupa Şampiyonası grup eleme maçında Macaristan’ı deplasmanda 1-0 yendi.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’la birlikte 1 günlük resmi ziyaret amacıyla Suudi Arabistan’a gitti.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, Finlandiya tarafından Kıbrıs konusunda hazırlanan son planın Kıbrıslı Türklere değil asıl olarak Türkiye’ye yönelik olduğunu belirterek, Kıbrıslı Türklerin, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin bir mezesi yapılmaya çalışıldığını belirtti. 

 9- Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günther Verheugen Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, Avrupa’nın, Türkiye’ye sürekli olumsuz sinyaller gönderdiğini, yapılan reformlar cesaretlendirilmeden sadece zayıf yönlere yoğunlaşıldığını belirterek, “Bu, Türkiye’de bizim talep ettiğimiz reformların yapılması konusunda isteksizlik meydana getiriyor” dedi.

10- Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Bot başkent Amsterdam’da düzenlediği basın toplantısında, seçimler öncesinde üç Türk kökenli milletvekili adayının listelerden atılmasıyla gündeme gelen soykırım iddiaları konusunda Türk toplumunun sabırlı olması gerektiğini, Türkiye ve Ermenistan tarafından arşivlerin açılarak ciddi anlamda başlatılacak diyalog ve araştırma sonuçlarının gerçekleri ortaya çıkarabileceğini, sonucu iki tarafın da kabul etmesinin zorunlu olduğunu açıkladı. 

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Irak’taki petrolün bütün ülke halkının yararı için kullanılması gerektiğini, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın son ziyaretinde bunun ifade edildiğini söyledi. 

8 EKİM 2006      

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç Manisa’da yaptığı açıklamada,1982 Anayasası’nda milletvekili seçimlerinin 5 yılda bir yapılacağının öngörülmesine karşın, 1983 yılında gerçekleştirilen seçimlerin ardından erken seçimler döneminin yaşandığına dikkat çekerek, bugün ise erken seçim için herhangi bir olağanüstü sebebin bulunmadığını, geride bırakılan 4 yıl içinde herkesin iftihar edeceği bir tablonun ortaya çıktığını söyledi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, cari açık konusunda Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, cari açığın panzehirinin ihracat olduğunu, ihracata, ihracatın yüzde 1’i kadar destek istediklerini ve uluslararası kurallar çerçevesinde ihracatçıya verilecek teşviklerin artırılması gerektiğini kaydetti. 

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Mardin’de katıldığı yerel bir televizyon programında, Türkiye rejiminin dayanıksız olduğunu iddia etmenin cumhuriyetin kudretine inanmamak olduğunu, milletin bu rejimden memnun olduğunu ve bu rejimden geriye dönüşü asla istemediğini söyledi.

Ağar ayrıca, terör örgütü PKK hakkında değerlendirmelerde bulunarak, “PKK’lıların dağda silahla gezeceğine, düz ovada siyaset yapabileceğini” belirtti.

4- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisinin gençlik kollarının düzenlediği ‘Gençlik Eğitim Semineri’nin kapanışında yaptığı konuşmada, Türkiye’deki siyasi ortamın yozlaştığını belirterek, gençlerin katılımıyla bunun değişeceğini söyledi.

5- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Ermeni yalanlarına sahip çıkan Fransa ve Hollanda’nın yaklaşımını eleştirerek “Türkiye, tarihinde hiçbir zaman Batı’da yaşandığı gibi bir soykırım yapmamıştır. Bu iftiralar karşısında birlik içinde hareket etmek gerekiyor” dedi.

6- AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Parlamento Başkanı Paavo Lipponen,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun daveti üzerine gittiği İzmir’de, gazetecilerin Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde karşılaştığı engellere ilişkin soruları üzerine, diğer AB üyesi ülkeler gibi Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği yolunda bazı sancılar olabileceğini, ancak Türkiye’nin iyi yolda olduğunu ifade etti.   

            7- AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk Hürriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Fransa’da 12 Ekim’de oylanacak olan sözde Ermeni soykırımı inkarını suç sayan yasa tasarısını eleştirerek, bu tür girişimlerin, Avrupa’nın Türk halkı üzerindeki inandırıcılık ve güvenirliğine büyük bir darbe olduğunu söyledi.

Lagendijk, Fransa’nın sözkonusu tasarıyla, Hollanda’nın da Türk kökenli milletvekili adaylarına ‘soykırımı tanıyın’ baskısı yapmasıyla, şu anda ifade özgürlüğüne saygı göstermediğini belirtti.

8- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink Anadolu Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin elit bir ülke haline geldiğini belirterek “IMF birçok yükselen piyasa içinde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu sadece dört ülkenin kotasını arttırıyor. IMF, böylelikle Türkiye’nin yükselen bir küresel güç olduğunu teyit etti” dedi. Vorkink ayrıca, Türkiye’nin reform sürecini sürdürmesi halinde 10 yıl içinde AB’nin 10 katı büyüyeceğini, bu süreç sonunda Türkiye’nin AB’ye tam üye olmasa bile küresel bir güç olacağını, böyle bir durumda da Türkiye’nin AB’yi istemesinden daha çok, AB’nin Türkiye’yi isteyeceğini kaydetti.

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Atina’da yayımlanan Kathimerini gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin AB perspektifi ve Türk-Yunan ilişkilerini değerlendirdi. Bakoyanni, Ankara Protokolü’nü uygulaması için Türkiye’ye tanınan sürenin sona ermek üzere olduğunu belirterek “Avrupa müktesebatı ve üstlenilmiş olan yükümlülükler, hiçbir aday ülke tarafında müzakere konusu edilemez. AB kendini reddedemez” dedi.

10- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Kuveyt’te yayımlanan El Anba gazetesi ile yaptığı söyleşide, Arap ülkelerinin ülkesine yönelik tutumunu eleştirerek, Suriye’nin Araplardan çok Türkiye ve İran’dan destek aldığını, Suriye, Türkiye ve İran’ın bazı ayrıntılarda farklı görüşleri olsa da önemli konularda aynı kararları aldığını kaydetti. 

11- İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ) Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, İKÖ’nün, Irak’ta başkaldırının sona ermesi ve Müslümanların akan kanının durması için bir girişim başlatılmasının gerekli olduğunu düşündüğü kaydedildi. Açıklamada, İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu başkanlığında Iraklı Şii ve Sünni din adamlarının katılımıyla yapılan toplantılarda, Irak’ta barış ortamının oluşturulması amacıyla ‘Mekke Belgesi’ adı verilen bir tasarı hazırlandığı belirtilerek, tasarının, 19-20 Ekim tarihlerinde Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde yapılacak zirve toplantısının ana gündem maddesi olacağı bildirildi.

12- Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy İngiliz Sunday Telegraph gazetesinde yayımlanan makalesinde, AB olarak genişlemeye karar vermeden önce, kimin Avrupalı olduğu sorusuna cevap bulmaları ve birliğin reform yapıp genişlemeye sınırlama getirmesi gerektiğini savunarak, Avrasyalı ve Akdenizli olarak nitelenen ülkelerin ‘tam üyelik ya da hiç’ şeklinde ortaya konulmaması, bu ülkelerle tercihe dayalı ortaklıklar kurulması gerektiğini söyledi.

13- Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, Rusya ile Gürcistan arasında son günlerde yaşanan krizi değerlendirmek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın Gürcistan toprağı sayılan Abhazya ve Güney Osetya’yı ilhak etme niyetinde olmadığını belirterek “Ama bu bizim onların bağımsızlığını tanıyamayacağımız anlamına gelmiyor” dedi.

Gürcistan toprak bütünlüğü konusunda Kıbrıs’ı örnek gösteren İvanov "Kuzey Kıbrıs’ı Türkiye dışında hiçbir devlet tanımıyor. Ama bu olgu hem KKTC hem de Türkiye’nin normal yaşamasına engel değil. Üstelik Türkiye 40 yıl önce Ada’ya çıkartma yaparak, hem NATO üyesi kaldı, hem de günümüzde AB ile entegrasyon süreci içerisinde" dedi.

14- Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin’in başkenti Pekin’e yaptığı ziyarette, Başbakan Ven Ciabao ile bir araya geldi. Ciabao görüşmede dostça işbirliği ilişkilerini geliştirmenin iki halkın ortak çıkarlarına hizmet edeceğini belirterek “Çin-Japon ilişkileri üzerinde, dünyadaki akımı ve halklarımızın ihtiyacını göz önüne alarak çalışmalıyız”dedi. Abe de Çin-Japon ilişkilerinin geleceğinin bulutlu olmayacağını söyledi.

9 EKİM 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) tarafından düzenlenen “Stratejik Öngörü: 2023-Cumhuriyetin 100. Yılında Dünya ve Türkiye” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, 2023 yılında Cumhuriyet bayrağını devralacak neslin bugün ulusal eğitim sürecinden geçtiğini belirterek “Bu eğitimin içeriğinin, çağdaşlığın gereklerini yansıtması asıl olmalıdır. Geleceğimizi, özgür düşünebilmeyi öğrenmiş, bilim ve aklı ön planda tutan kuşaklarla güvence altına alabiliriz” dedi.

ASAM Başkanı emekli Büyükelçi Faruk Loloğlu da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bağlı olduğu demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı değerlerinin aslında çağdaş uygarlığın ana değerlerini oluşturduğunu, ancak her fırsatta işaret edildiği üzere bütün bu değerlerin ve geniş anlamda uygarlığın temel taşının laiklik olduğunu söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Sosyalist Partisi’nin (PES) Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili Yüksek Düzey Danışma Grubu Eşbaşkanları Finlandiya Parlamento Başkanı Paavo Lipponen ile Yunanistan’ın ana muhalefet partisi PASOK Genel Başkanı Yorgo Papandreu’yu kabul etti. Papandreu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan ile olumlu bir görüşme yaptıklarını belirterek, görüşmede düşünce özgürlüğü, dini azınlıklar ve Kıbrıs konusunun ele alındığını söyledi.

            3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün, Lübnan'a gönderilecek askerle ilgili bilgi verdiğini belirterek, BM'ye, 1 istihkam inşaat bölüğü,  bir helikopterli fırkateyn, iki korvet, deniz ve hava nakliyat imkanı ile bunların limanları ve imkanların nereden sağlanacağının bildirildiğini söyledi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çiçek, Fransa’da gündeme gelen sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa tasarısının AB’nin değerleri ile çatıştığını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Sosyalist Partisi’nin (PES) Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili yüksek düzey danışma grubu eşbaşkanları Finlandiya Parlamento Başkanı Paavo Lipponen ile Yunanistan’ın ana muhalefet partisi PASOK Genel Başkanı Yorgo Papandreu’yu Genel Merkez’de kabul etti. Baykal, kabulün ardından düzenlediği basın toplantısında,  görüşmenin, Türkiye’ye yönelik beklenti ve taleplerin çok yüksek düzeyde olduğu bir dönemde gerçekleştiğini belirterek  “301. maddeyle ilgili bekleyiş ve talep içinde gözüküyorlar. Aynı şekilde Kıbrıs’ta yeni bir sürecin başlayacağı bu süreç içinde yeni bir inisiyatifin ortaya çıkacağı görülüyor” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, CNN Türk televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) alacaklarını büyük ölçüde tahsil ettiğini belirten Başbakan Yardımcısı Şener, “2005 yılında petrol ve enerji fiyatlarındaki artışın getirdiği yük olmasa, cari açık 7.7 milyar dolar daha az olacaktı” dedi.

6- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’a bir mektup yazarak, sözde Ermeni soykırımını inkarı suç sayan yasa tasarısına ilişkin endişelerini bildirdi.

7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılımının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, amaçlarının fiyat istikrarını sağlamak olduğunu belirterek “Bu hedefe ulaşmak için Merkez Bankası gerekeni yapacaktır” dedi.

Öte yandan Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada 2006 Ağustos ayında cari açığın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43.1 artışla 1 milyar 711 milyon dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.

8- Türkiye İstatistik Kurumu’ndan yapılan açıklamada; (TÜİK), 2006 Ağustos ayı Sanayi Üretim Endeksi’nin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 arttığı bildirildi.

9- Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Fransa’nın sözde Ermeni soykırımını inkarı suç sayan yasa tasarısına ilişkin olarak Avrupa Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri John Monks ve Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Ruy Ryder’a birer mektup göndererek gelişmeleri kınadı.

10- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, beşinci gözden geçirme çalışmaları nedeniyle Türkiye’de bulunan IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyeti kabulünün ardından yaptığı açıklamada,  görüşmede gelecek dönem stand-by anlaşmalı bir programın gündemde olmayacağı izlenimini edindiklerini söyledi.

11- 2006 Nobel Ekonomi Ödülü’nü, ABD’li bilim adamı Edmund S. Phelps’in kazandığı bildirildi.

12- Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed El Hüseyni gazetecilere iki ülke ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. El Hüseyni, bazı Batılı ülkelerin Türkiye’yi doğuya, İslama dönmekle suçladıklarını belirterek “Halbuki bu suçlamada bulunan Batılı ülkeler, Suudi Arabistan ve Arap ülkeleriyle çok iyi ilişkiler yürütmektedir ve eğer bu Türkiye’nin menfaatlerine hizmet edecekse, neden İslam ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmesin” dedi.

13- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Belçika’nın başkenti Brüksel’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa’nın sözde Ermeni soykırımını inkar edenlerin cezalandırılmasına yönelik olarak hazırladığı yasa tasarısına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, yasa geçerse AB-Türkiye ilişkileri üzerinde ciddi olumsuzluklar yaratacağını söyledi. Rehn, Fransız parlamenterleri sorumlu davranmaya davet ederek “Bu yasanın sonuçlarını dikkate almaya çağırıyorum” dedi.

14- Danimarka Başbakanı Andres Fogh Rasmussen yayımladığı bildiride, Danimarka Halk Partisi (DF) Gençlik Kolları’nın Hz. Muhammed’e hakaret yarışması düzenlemesine ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Bir grup kendini bilmez gencin yaptığı kesinlikle Danimarka toplumunu temsil edemez. Bizim İslam ve Müslümanlara bakışımız kesinlikle böyle değildir” dedi.

15- Bulgaristan’da, dünyanın en riskli nükleer enerji santraları arasında yer alan Kozloduy Nükleer Santralı’nın soğutma sisteminde radyoaktif sızıntı meydana geldiği ve söz konusu bölgenin kısa süre içerisinde izole edildiği bildirildi.

            16- Kuzey Kore'nin, tarihinde ilk kez bir nükleer silah denemesi yaptığı bildirildi.

BM Güvenlik Konseyi ve NATO, Kuzey Kore’nin ilk nükleer denemesini görüşmek üzere acilen toplandı.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, denemeyi ‘uluslararası topluma atılmış bir tokat’ olarak nitelendirdi.

10 EKİM 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Finlandiya Parlamento Başkanı Paavo Lipponen başkanlığındaki Avrupa Sosyalist Partisi’nin (PES) Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili yüksek danışma grubunu kabulü sırasında, Fransa’daki sözde Ermeni soykırımını inkarı suç sayan yasa tasarısı konusunda, “Size açıkça ifade etmeliyim ki Fransa’nın tutumu hasmane bir davranıştır. Bunlar, halkımızın AB’ye olan inancını sarsmaktadır” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geçmişinde engizisyon ve sömürgecilik anlayışı olmadığını, Fransa’da sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan tasarının kabul edilmesi durumunda bu ülkenin Ortaçağ’a geri döneceğini belirterek, “Türkiye ve Ermenistan arasındaki bir sorun için Fransa durumdan vazife çıkarma anlayışını ne zamandan beri görev edindi. Artık dünya bir sömürgeler kampusu değildir, bu devir bitmiştir. Böyle bir tasarı ancak Fransa’daki bir miktar Ermeni’yi tatmin eder, dünyayı değil. Bu konuda 12 Ekim’de atılacak yanlış bir adım, Türkiye için hiçbir şeyi değiştirmez ama Fransa için çok şeyi değiştirir” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Fransa Parlamentosu’nda görüşülecek olan sözde Ermeni soykırımını inkarı yasaklayan tasarının düşünceyi ifade etmeyi suç saydığını, bunun akılla, mantıkla, demokrasiyle, insan haklarıyla bağdaşmayacağını, TCK’nın 301. maddesiyle ilgili Avrupa tarafından getirilen eleştirilerin, Fransa’daki tasarının ardından çıkmaza girdiğini ve PKK ile ilgili son dönemde uluslararası bir senaryo hazırlandığını belirterek, “Senaryonun içerisinde pek çok uluslararası aktör var. Ama senaryonun merkezinde Başbakan Erdoğan var” dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) tarafından “Stratejik Öngörü: 2023” başlığıyla düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Fransa’da ifade özgürlüğünü, demokrasiyi, katılımcılığı, barış ve dostluğu hiçe sayan, tarihi gerçeklerden yoksun bir yasanın inatla Meclis’ten geçirilmeye çalışıldığını, bunun medeniyetler arasındaki ittifaka da nifak soktuğunu belirterek, “Bu tip girişimler hoşgörüyü, diyalogu hedef almakta, göründüğünden çok daha büyük tahribat yapmaktadır” dedi.

5- TBMM Genel Kurulu’nda, CHP tarafından Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik hakkında verilen gensoru önergesi reddedildi.

6- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Meclis grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mumcu, Fransa Parlamentosu’nda oylanacak sözde Ermeni soykırımını inkarı yasaklayan karar tasarısını eleştirerek, “Soykırımın mücidi de faili de Batı’dır. Kendi suçlarını bize enjekte ederek, suçlarını sahiplenmemizi istiyorlar” dedi.

7- Trabzon Santa Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santoro’yu öldürmek suçundan yargılanan sanık O.A, Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Belçika’nın başkenti Brüksel’deki temasları kapsamında Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Josep Borrel ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile görüştü. Talat görüşmeden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Doğrudan Ticaret Tüzüğü’ne yönelik önerilerinde rahatsız edici unsurlar bulunduğunu, Kuzey Kıbrıs’ın izolasyonunun herhangi bir koşula bağlanmasına karşı olduklarını, ancak öneride sorunun bütünlüklü çözümün parçası olabilecek unsurların da yer aldığını belirtti.

9- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Alman Konrad Adenauer Vakfı’nın Belçika’nın başkenti Brüksel'de düzenlediği ''Avrupa'nın Gelecekteki Sınırları'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile AB ilişkilerinin Kıbrıs sorununa ilişkin yanlış anlaşılmalar nedeniyle kısırdöngüye girdiğini, Türkiye ile bir tren kazası yaşanmaması için çaba sarf ettiğini, istikrarsızlığa sürüklenen bir Türkiye ile AB’nin stratejik çıkarlarının korunamayacağını ifade etti.

            Öte yandan Rehn’in Sözcüsü Krisztina Nagy düzenlediği basın toplantısında, Fransa’da Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa tasarısı hakkında, kararı Fransız parlamenterlerin vereceğini, Rehn’in bu metnin Türkiye ile ilişkilere zarar vereceği uyarısında bulunduğunu, konunun Türkiye, Ermenistan ve Avrupa’da yaşayan Ermeni diasporası arasında uzlaşı, diyalog ve tartışma ortamında ele alınması gerektiğini bildirdi.

11 EKİM 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Büyükelçiler Kararnamesi’ni onayladı. Kararnameyle; Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan Tel Aviv Büyükelçiliği’ne, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan Londra Büyükelçiliği’ne, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan yaş haddi nedeniyle Madrid Büyükelçiliği yerine UNESCO nezdinde Daimi Temsilciliği’ne, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Özel Kalem Müdürü ve Dış Politika Danışmanı Selim Sermet Atacanlı ise Tokyo Büyükelçiliği’ne atandı.

            2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, 2007 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi ele alındı.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş’i kabul etti. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Derviş, Fransa’da oylanacak olan sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa tasarısını doğru bulmadığını söyledi. Derviş ekonomiye ilişkin bir soru üzerine de “Sosyal sorunların çözülmesi gerekiyor. Cari açık da her zamanki bir sorun. Mümkün olduğu kadar makul bir düzeye getirmek, Türkiye açısından yararlı olur diye düşünüyorum” dedi.

            4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Bahamalar Dışişleri Bakanı Frederick Audley Mitchell ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Gül, sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa teklifinin Fransa Meclisi’nden geçmesi durumunda, bunun Türkiye’ye bir şey kaybettirmeyeceğini, ancak Fransa’nın sadece Türkiye’yi değil, çok şey kaybedeceğini söyledi.

            Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında, Fransa’dan sağduyulu şekilde yasayı reddetmesini beklediklerini kaydetti.

            5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) tarafından düzenlenen ‘Stratejik Öngörü 2023’ konulu toplantıda, son dönemde uluslararası ham petrol ve emtia fiyatlarındaki gerilemenin, cari açığı olumlu yönde etkilemesinin beklendiğini belirterek, geçtiğimiz yıl 23.2 milyar dolar olarak gerçekleşen cari açıkta enerji fiyat artışından kaynaklanan ek maliyetin yaklaşık 8 milyar dolar olduğunu kaydetti.

            Toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de katıldı.

            6- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, ruhsatsız silah bulundurma suçuyla ilgili sabıka kayıtlarının silinemeyeceğine karar verdi.

            7- Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Yuvacık Barajı’nın yapımında devlet alımına fesat karıştırdıkları iddiasıyla 9 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararını eksik inceleme nedeniyle bozdu.

            8- TBMM Adalet Komisyonu, sözde Ermeni soykırımı yalanlarının cezalandırılması ile Fransa’nın, Cezayir’de soykırım işlediğinin inkarını suç sayan yasa tekliflerini, alt komisyona sevk etti.

            9- Türk Ceza Kanunu’nun, çevreye karşı suçları düzenleyen 181. ve 182. maddesi resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

            10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa tasarısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Fransa’nın, Türkiye için güvenilir ve inanılır bir müttefik olma niteliğini artık kaybettiğini belirterek “Oylamanın sonucu ne olursa olsun, Türk-Fransız ilişkileri çok ağır bir yara almıştır. Bu konudaki tepki, saman alevi gibi parlayan ve sonra sönen geçici bir tepki olmamalı” dedi.

            11- Türkiye Barolar Birliği (TBB) yayımladığı bildiriyle, Fransa Parlamentosu’nda sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan tasarının yasalaşması durumunda, Fransız baroları ve üniversiteleriyle olan bütün ilişkilerini keseceklerini duyurdu.

12- A Milli Futbol Takımı, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde, Moldova’yı FIFA’dan aldığı ceza nedeniyle Almanya’nın Frankfurt kentinde seyircisiz oynadığı maçta 5-0 yendi.

13- ABD’de, NBA takımı ile karşılaşan ilk Türk ekibi olma unvanını kazanan Efes Pilsen Basketbol Takımı, ilk hazırlık maçında Denver Nuggets’a 118- 102 mağlup oldu.

            14- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen ABD’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Joseph Ralston, Dışişleri Bakanlığı’nda Türkiye’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Edip Başer ile bir araya geldi.

            Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada “Toplantının hedefi açıktır. Bu da terör örgütü PKK ile etkin mücadeledir” dedi.

            15- ‘AB Başkentleri’ temasları çerçevesinde İspanyanın başkenti Madrid’de bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, gazetecilere ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi. 2007 bütçe taslağı üzerindeki görüşmelerin devam ettiğini, bütçe rakamlarının henüz tam olarak kesinleşmediğini belirten Bakan Babacan, Merkez Bankası’ndaki iki boş pozisyona atamanın gecikmesinin de Banka’nın bağımsızlığı ile ilgisi olmadığını, Para Politikası Kurulu’nun aynen çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

            16- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Japonya’nın başkenti Tokyo’da Türk Moda Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, ABD ve Japonya gibi önemli pazarlarda bugüne kadar iş yapılamadığını belirterek, Japonya’nın hazır giyimde 70 milyar dolara varan ithalatı olduğuna dikkat çekti.

            17- Temaslarda bulunmak üzere Fransa’nın başkenti Paris’e giden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki heyet, Fransa Sanayici ve İşverenler Kuruluşu (MEDEF) ve Fransa Ticaret Odaları temsilcileriyle bir araya geldi. Hisarcıklıoğlu görüşmede yaptığı açıklamada “Demokrasi, laiklik ve ifade özgürlüğünün öncülüğünü yapan Fransa gibi bir ülkenin bu yasa teklifini gündeme getirmesini anlamakta zorluk çekiyoruz” dedi.

            18- BM tarafından hazırlanan bir raporda, şiddet dahil çocuklara yönelik istismarın Türkiye genelinde yaygın olduğu, doğrudan ya da dolaylı biçimde hoş görüldüğü belirtildi.             Ayrıca Save the Children (Çocukları Koruma) adlı kuruluşun raporunda, 1 milyon çocuğun tutuklu olduğu kaydedildi.

            19- Türkiye-AB Karma Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendjik, Hollanda Türk İşçiler Birliği Başkanı Mustafa Ayrancı ve Türk derneklerinin temsilcisi Zeki Arslan ile birlikte imzalayarak Fransa Parlamentosu’na gönderdiği mektupta, sözde Ermeni soykırımının inkarının suç sayılmasını öngören yasa tasarısının geri çekilmesini istedi.

            20- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le başkent Berlin’de bir araya geldi.

            Öte yandan Barroso, Alman ‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’ gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin Ankara Protokolü’nden kaynaklanan sorumluluklarını henüz yerine getirmemiş olmasından kaygılandığını bildirdi. 

            21- ABD’deki John Hopkins Üniversitesi tarafından Irak genelinde gerçekleştirilen bir çalışmada, 2003’te başlayan Irak işgalinin 20-21. yüzyılın en kanlı savaşlarından bir haline geldiği belirtildi. Araştırmada, Irak’ta Mart 2003’ten Temmuz 2006’ya kadar 655 bin kişinin öldüğüne dikkat çekildi.

            Ayrıca BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Jan Egeland İsviçre’nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada, Irak’ta mezhep ayrılığına dayalı şiddetin, milislerin ve ölüm mangalarının oluşturduğu ortamda, intikam saldırılarının kontrolden çıktığını söyledi.

            22- Irak Meclisi’nde yapılan oylama sonucu, federalizm yasa tasarısı kabul edildi. Yasa, bugünkü 18 vilayetin sınır ve yetkilerinin tamamen değiştirilmesini öngörüyor.

            23- Nükleer silah denemesi yapan Kuzey Kore, ABD’nin baskıyı arttırmasını savaş ilanı kabul edeceklerini bildirdi.

            Japonya,  Kuzey Kore’ye yaptırım kararı aldı. Japonya Başbakanı Şinzo  Abe, Kuzey Kore’nin nükleer denemesinin başarısız olduğunu, bununla birlikte Kuzey Kore’nin bu ilanına karşı cezalandırıcı önlemler alınması gerektiğini söyledi.

12 EKİM 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “Özel Eğitim Kurumları Yasası”nı 12. maddesinin bir kez daha görüşülmesi için TBMM’ye iade etti.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Joseph Ralston’u kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmeye emekli Orgeneral Edip Başer de katıldı. Ralston ve Başer, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başer, görev tanımı içinde olan terörle mücadele konusunun önemli noktaları üzerinde Ralston ile Mutabakatlarını bir kez daha tazelediklerini söyledi. Ralston da, ABD’nin terörün ne kadar ciddi bir tehdit olduğunu bildiğini, bu sorunu çözmek için Türk tarafıyla tam işbirliği içinde olduklarını ifade etti.

            3- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Suudi işadamı Yasin El Kadı’nın tüm hak ve alacaklarıyla mal varlıklarının dondurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının iptalini temyiz eden Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’nın temyizden feragat istemlerini reddetti.

            4- TBMM Genel Kurulu’nda, milletvekili seçilme yaşını 30'dan 25'e indiren anayasa değişikliği teklifi kabul edildi.

            Kurul’da ayrıca Milletvekili Seçimi Yasası’nın 6. maddesinde yapılan değişiklikle, genel seçimlerin kasım ayının ilk pazar günü yapılması benimsendi.

5- Fransa Ulusal Meclisi, sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeyi suç sayan yasa teklifini 19’a karşı 106 oyla kabul etti. Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, parlamentoda kabul edilen yasa tasarısına destek olunmadığı ifade edildi. Açıklamada, yasanın yürürlüğe girmesi için senatodan onay alması gerektiği hatırlatılarak “Bu, uzun bir yasal sürecin sadece başlangıcı. Hükümet gereksiz ve zamansız görünen yasayla ilgili her aşamada kendi pozisyonunu belirlemeye devam edecektir” denildi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeyi suç sayan yasa teklifi ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Arınç, “Utanç verecek bir karardır. Bu, Türk milletine karşı hasmane bir tutumdur. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

            CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yaptığı açıklamada, “Fransa bu kararıyla tarihinin yeni bir ayıbına daha imza atmıştır. Tarihi, yasayla tutsak almak mümkün değildir. Fransa aldığı bu kararla yaşanan trajedideki kışkırtıcı rolünü unutturamaz ve kışkırtıcı rolünün vicdani sorumluluğundan kurtulamaz. Fransa Parlamentosu’nun kararını şiddetle kınıyorum” dedi.

            DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da “Fransa Ulusal Meclis üyeleri, kendilerini bir yandan Fransa ve AB kamuoyu diğer yandan dünya kamuoyu önünde ilelebet lanetlenmeye müstahak insanlar olarak kendi elleriyle mahkum etmiş bulunmaktadır” dedi.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeyi suç sayan yasa teklifiyle ilgili olarak yapılan açıklamada, yasanın, Fransa’nın dar görüşlü siyasetçileri için hem bilimsel doğrulara saygı hem de düşünce ve ifade özgürlüğü bakımından büyük bir utanç, kara bir leke olduğu belirtildi.

            Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Uzun bir geçmişe dayanan ve asırlar boyunca özenle geliştirilen Türkiye-Fransa ilişkileri, izledikleri politikaların sonuçlarını görmekten uzak bir kısım Fransız siyasetçinin asılsız iddialara dayanan sorumsuz girişimleri sonucu, bugün ağır bir darbe almıştır. Tasarının kabulü derin esefle karşılanmıştır” denildi.

            6- Lübnan’daki BM Barış Gücü (UNIFIL) kapsamında görev yapacak olan Türk birliği 4. Kolordu Komutanlığı törenle uğurlandı. Törende konuşan 4. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Saldıray Berk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bölge ve dünya barışına katkı sağlamayı sürdüreceğini söyledi.

            7- 2006 Nobel Edebiyat Ödülü, yazar Orhan Pamuk’a verildi. Nobel Komitesi’nin “Kendi kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken kültürlerin birbirleriyle çatışması ve örülmesinde yeni simgeler bulmuş olması” nedeniyle Pamuk’u seçtiği açıklandı.

13 EKİM 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Ankara’nın başkent oluşunun 84. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, bağımsızlık savaşının yönetildiği, kurtuluş yolunda önemli planların hazırlandığı Ankara’nın konumu ve tarihsel işleviyle zaferin kazanılmasında yaşamsal rol oynadığını belirtti.

            2- Cumhurbaşkanı Dışişleri Başdanışmanı Sermet Atacanlı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Fransa Ulusal Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeyi suç sayan yasayı kabul etmesini üzüntüyle karşıladığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız, hukuki ve tarihi gerçeklerle bağdaşmayan iddiaların dar siyasi hesaplarla yasal yaptırıma bağlanmasını ve gerçekmiş gibi dayatılmasını kabul edilemez bulmakta ve gelecek için kaygı uyandıran bir tavır olarak değerlendirmektedir” dedi.

            3- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSKY) asıl üyeliklerine, Yargıtay Genel Kurulu’nca gösterilen üç adaydan Musa Tekin ve Kadir Özbek’i atadı.

            4- TBMM Başkanı Bülent Arınç Ulaştırma Bakanlığı tarafından yaptırılan Esenboğa Hava Limanı’nın yeni terminalinin açılışında yaptığı konuşmada, başkente ve cumhuriyete yakışır bir havaalanına kavuşmanın kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.  

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, havalimanının önemli bir ihtiyacı giderdiğini belirterek, “Türkiye’nin gücüne, büyüklüğüne yakışmayan adeta bir taşra havaalanına benzeyen Esenboğa Hava Limanı’nın yerine böyle bir havalimanı yapılmış olması Türkiye için önemli bir sıçrama olmuştur” dedi.

            Başkan Arınç ayrıca İnsan Hakları Ortak Platformu Dönem Başkanı Ayhan Bilgen’i kabulünde yaptığı konuşmada, özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılması için 301’inci maddenin de değiştirilebileceğini belirterek, ifade özgürlüğünün bütün özgürlüklerin bileşkesi olduğunu söyledi. 

            5- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) tarafından düzenlenen “Stratejik Öngörü: 2023” adlı toplantının son oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye ve AB ilişkilerinde limanların Rumlara açılmaması nedeniyle beklenen tren kazasının, Fransız Ulusal Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeyi suç sayan yasa tasarısını kabul etmesiyle gerçekleştiğini söyledi.

            6- Genelkurmay Başkanlığı, Ege Denizi’nde uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu yapan Türk F-16’larının Yunan uçaklarınca 3 kez taciz edilmesinin ardından, Deniz Kuvvetleri’ne ait CASA uçağının da Dalaman’ın güneyinde tacize uğradığını bildirdi. 

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2005 yılında 48 bin kişinin özel sektörde işe yerleştirildiğini belirterek, Haziran 2006 sonu itibariyle Türkiye’deki işsiz sayısının 2 milyon 245 bin kişi olduğunu bildirdi.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Elazığ’da BM Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNICEF) tarafından “Eğitim Ortamlarında Şiddetin Önlemesi ve Azaltılması Strateji ve Eylem Planı”nın tanıtımında yaptığı konuşmada, “Şiddeti özendiren, disiplini bozan, hatta kopyada bile kullanılan cep telefonlarının okullarda kullanılmasına ciddi kısıtlamalar getireceğiz” dedi.

            9- Türkiye’nin Terörle Mücadele Özel Temsilci Edip Başer Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, ABD’nin de en az Türkiye kadar Irak ve kendi çıkarları için PKK’yı bitirmenin önemli olduğunun farkına vardığını ifade etti.

            10- TOBB Başkanı Rifat Hisarciklıoğlu CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Fransa’ya uygulanacak ekonomik anlamda bir boykotun sorunu çözmede etkili olması için ancak o ülkeyle çok yüksek ticaret hacminin olması gerektiğini söyledi.

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II yaptığı yazılı açıklamada, Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeyi suç sayan yasa tasarısını eleştirerek, Fransızların daha önce AB sürecinde Türkiye’nin önüne çeşitli engeller çıkardığını, şimdi de Türkiye ve Ermenistan arasında zaten çok kısıtlı olan diyaloga ciddi bir darbe indirmiş olduklarını söyledi.

            11- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan,Almanya’nın başkenti Berlin’de Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Babacan, Fransa Meclisi’nin aldığı kararın, Avrupa’da özgürlüklerin öncülüğünü yapan bir ülkenin ifade özgürlüğü konusunda nasıl bir kısıtlamaya gidebildiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

            12- 2006 Nobel Barış Ödülü, mikrokredi bankacılığını bularak fakirliği bitirmek için çalışan Bangladeşli Muhammed Yunus ve Grameen Bank arasında paylaşıldı.

            13- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ültimatomlarla uzlaşmaya varamayız ama diyalogla başarabiliriz. Bu yüzden Fransa’nın Ermenilerle ilgili tasarısı AB’nin hedeflerine zarar veriyor” dedi.

            14- İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Dannat, Daily Mirror gazetesinde yayımlanan demecinde, Irak’taki İngiliz askerlerinin güvenlik sorunlarını körüklediğini belirterek, ordunun bu ülkeden hemen çekilmesi gerektiğini bildirdi.                                                                                                                                                                                                 

14 EKİM 2006 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Edirne’de yaptığı açıklamada, Fransa’nın tarihi bir gerçeğin ifade edilmesini yasaklayan bir yasa çıkarmaya girişmesinin, Avrupalı aydınları bile hayrete düşürdüğünü söyledi. AB ile ilişkilerde önemli mesafe alındığını belirten Başbakan Erdoğan, “Burada asıl önemli nokta, Türkiye’nin gösterdiği büyük değişim iradesini, katılım kararlılığını, AB ülkelerinin de gösterip, göstermeyeceğidir. AB idealinin ne derece samimiyet taşıdığı şu anda test edilmektedir” dedi.

2- Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac’ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Fransa Parlamentosu tarafından kabul edilen karar tasarısı nedeniyle üzüntülerini ilettiği ve yasalaşmaması için elinden geleni yapacağını bildirdiği açıklandı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda görüş belirtilmesi yönünde herhangi bir yasaklamanın söz konusu olmadığını, AK Parti’nin Cumhurbaşkanı seçebilecek Meclis yeter sayısına sahip olduğunu, siyasetin temel işlevinin ülkenin geleceği ile ilgili kültürel atmosferi oluşturmayı içerdiğini, AB ülkelerinin, Türkiye’nin AB üyeliğini süreciyle bağlantılı olarak, Türkiye-Ermenistan ilişkilerini, geçmişteki bazı olayları bağlamına çekmesini doğru bulmadığını belirtti.

4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yaptığı açıklamada, faizlerin yükselmesi, enerji fiyatları ve memur maaş zamlarının, 2007 bütçesindeki yükü artırmasına karşın harcama kalemlerindeki artış sonrasında, faiz dışı fazla hedefini tutturmak için bütçede yeni vergi ayarlamalarına gidilmeyeceğini söyledi.

5- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından düzenlenen protesto mitingi Ankara’da yapıldı.

6- Hakkari’de devriye görevi yapan bir aracın terör örgütü PKK tarafından yola yerleştirilen mayına çarpması sonucu, Piyade Teğmen Ömer Azak ve Piyade Er Mahmut Elçi şehit oldu.

7- Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamada, Komor Adaları bayraklı “MAGIC” adlı geminin Kırklareli’ne bağlı İğneda Koru Burnu’nun 2 mil güneyinde battığı, 10 kişilik mürettebatın 7’si kurtarılırken 3’ünün öldüğü bildirildi.

8- Ünlü besteci Prof. Dr. Selahattin İçli,  İstanbul’da yaşamını yitirdi.

9- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Avrupa Demokrasi Vakfı’nın davetlisi olarak bulunduğu Almanya’nın Köln kentinde Milliyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın kendisine yönelik açıklamalarıyla ilgili olarak, Diyarbakır’da yaptığı açıklamalardan genel af manası çıkarılamayacağını belirterek, “Bizim askerlerle polemiğe girme gibi bir düşüncemiz yok. Eğer yaptığım konuşmaların metinleri tam olarak okunur ve detaylı olarak incelenirse bu sonuçların çıkmadığı anlaşılır” dedi.

10- Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Joseph Borrel, İtalyan La Stampa gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin güçlüklerle dolu olacağını, ancak bu ülkenin birlik için tehdit gibi algılanamayacağını belirterek, “AB, bir Hıristiyan kulübü değildir. Türkiye’nin üyeliği siyasi ağırlığımızı artıracaktır” dedi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Joseph Ralston’un iyi bir çalışma yürüttüğünü ve iyi görüşmeler yaptığını belirterek, “Ateşkes bizim için de kabul edilemez. Bizim görüşümüze göre PKK terörist bir örgüt ve koşulsuz silah bırakmalı” dedi.

12- Yıl sonunda görev süresi tamamlanacak BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın yerine Güney Koreli Ban Ki-Moon atandı.

13- BM Güvenlik Konseyi, nükleer deneme yaptığını açıklayan Kuzey Kore’nin “uluslararası barış ve güvenlik için açık bir tehdit” oluşturan eylemi nedeniyle bu ülkeye cezai yaptırım kararı aldı.

15 EKİM 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nde yaptığı konuşmada, milletvekili seçilme yaşının 25’e indirilmesine ilişkin yasa önerisinin ana muhalefet ve diğer partilerin desteğiyle büyük bir çoğunlukla Meclis’ten geçtiğini söyledi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye-AB Troykası Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Lüksembourg’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Başbakan Yardımcısı Gül, Fransız Ulusal Meclisi’nde, sözde Ermeni soykırımı iddialarını tanımayanlara ceza yaptırımı uygulanmasını öngören yasa tasarısının kabul edilmesiyle Kopenhag siyasi kriterlerinin değiştiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül, Lüksembourg’a giderken uçakta gazetecilere, Türkiye’nin AB üyeliği ve Kıbrıs konularında da açıklamalarda bulundu.  

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, DYP Milletvekili Mehmet Eraslan’ın ‘kamu ve özel sektörde lüks tüketime yönelik ithalatı önleyici tedbir alınıp alınmadığına’ ilişkin sorusuna verdiği yanıtta, belli şartlar dışında ithalata önleyici veya yasaklayıcı herhangi bir önlem getirmenin mümkün olmadığını bildirdi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın soru önergesine verdiği cevapta, Türkiye’de arz açığı bulunan ürünler ile ekolojik veya ekonomik olarak yetiştirilmesi mümkün olmayan bazı tarımsal ürünlerin ithal edildiğini, Türkiye’nin 2000 yılı hariç net tarım ürünleri ihracatçısı konumunu sürdürdüğünü kaydetti.

5- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu Diyarbakır Havaalanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın sözlerine katılmadığını, ancak askerler tarafından eleştirilmesini de doğru bulmadığını belirterek, “Siyasetçilerin sözlerini siyasetçiler eleştirir” dedi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Samanyolu televizyonunda yayınlanan ‘Pazar Sohbeti’ programında, Güneydoğu temasları sırasında yaptığı açıklamaları, ovadan dağa gidişin önünü kesmek amacıyla yaptığını belirtti. Ağar, toplumdan artık ‘kan dökülmesin, çocuklarımız şehit olmasın’ talebinin yükseldiğini belirterek, siyasetin buna duyarsız kalmasının mümkün olamayacağını söyledi.

7- Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen yazar Orhan Pamuk Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte “Bana layık görülen ödül, Türkiye’de kabul görmeli ve coşkuya vesile olmalı. Biz bunu, olağanüstü bir geçmişi ve büyük önemi olan Türk edebiyatı için bir şeref vesilesi olarak kutlamalıyız. Ben Türkçe yazıyorum, bu edebiyatın bir parçasıyım ve ödüle layık görülen bir kişi olarak da bunun bir temsilcisiyim” dedi.

8- Türkiye’deki görevinden ayrılacak olan İngiltere Büyükelçisi Peter Westmacott, Milliyet gazetesindeki ‘Türkiye ve AB: İlerideki Zorlu Fırsat’ başlıklı yazısında, Türkiye’nin AB üyeliği, gerçekleştirilen reformlar ve Kıbrıs konusunda açıklamalarda bulundu.

9- Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, Milliyet gazetesine son gelişmeleri değerlendirdi. Mesrob II, Fransa’daki yasanın tehlikeli bir süreç başlatacağını belirterek, Türkiye’deki Ermenilerin tartışmalardan uzak tutulmaları gerektiğini söyledi.

10- Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso İngiliz BBC televizyonuna verdiği mülakatta, Türkiye’nin AB üyeliğini uzun vadeli proje olarak gören AB üyesi ülkelerin, reform sürecinin yavaşladığından kaygı duyduğunu belirterek “Türkiye için endişeleniyoruz, çünkü reform yönünde atılan adımlar yavaş. Bütün ekonomik ve siyasi kriterlere saygı gösterirse, Türkiye’nin aramızda olmasının çok iyi olacağına inanıyorum” dedi.

11- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, İsviçre’nin NZZ am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, soykırım iddialarının inkarını suç sayan tasarının Fransa Meclisi’nde kabul edilmesinden memnunluk duyduğunu belirterek “Ancak Fransa ve İsviçre’deki soykırım yasalarının iyi bir başlangıç olduğunu söylemek zor. Başka ülkelerin soykırımı kabul etmesi, amaca hizmet etmiyor. Türkiye’nin aşağılanması, Ermenistan’ın çıkarına değil” dedi. 

Oskanyan, İspanyol El Pais ve Rus Regnum ajansına yaptığı açıklamada ise Türkiye ile ilişkilerinde kimin haklı olduğuna uluslararası kamuoyunun karar vermesi gerektiğini belirterek, önkoşulsuz ilişki kurmaya hazır olduklarını kaydetti.

12- İsrail Savunma Bakanlığı’nın üst düzey yetkilisi Amos Gilad, İsrail askeri radyosuna yaptığı açıklamada, Filistin’den İsrail’e atılan füzeleri engellemek ve Mısır üzerinden gerçekleştirilen silah kaçakçılığına son vermek amacıyla Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları artıracaklarını bildirdi.

16 EKİM 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Dünya Gıda Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajında, uygun koşullarda üretilmeyen gıdaların birçok hastalığa yol açtığını belirterek “Gıda üretimi yapan firmaların, ticari kaygılardan çok kaliteli hizmet anlayışını ön planda tutmaları, sağlıklı ürünler üretmeleri ve çevre değerlerini göz ardı etmemeleri gıda güvenliği yönünden büyük önem taşımaktadır” dedi.

            Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, seçilme yaşını 30’dan 25’e indirmeyi öngören 5551 sayılı ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bir Maddesinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun''u onayladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç yeni yasama yılı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, halkın iradesini temsil eden tek kurumun TBMM olduğunu belirterek “Meclis hepimizi temsil ediyorsa hepimizin aynı düzeyde ona sahip çıkması gerekir. Üzülerek belirtiyorum; Meclis’in gücünün ve yetkilerinin artmasından endişelenen ve bunu istemeyen çevrelerin olduğu gerçektir” dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, Askerlik Kanunu ve yedek subaylarla ilgili kanunda değişiklik öngören tasarının ele alındığını,  bu tasarının büyük ölçüde idari para cezalarının caydırıcı ve güncel şartlara uyumu amacıyla getirilen bir tasarı olduğunu söyledi. Bakan Çiçek, Fransa Parlamentosu’nda alınan sözde Ermeni soykırımı iddiasını tanımayanlara ceza öngören karara gösterilen hassasiyetin de her türlü takdirin üzerinde olduğunu belirterek “Ancak bunu devamlı bir politika, devamlı takip edilmesi gereken bir konu olarak ele almak gerekmektedir “ dedi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan CNN Türk televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, irtica, laiklik ve terör gibi konuların öncelikle iktidarın sorumluluğunda olduğunu belirterek, iddia edildiği gibi abartılı bir sıkıntı olmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan, lokal veya bireysel bazı çıkışların adeta Türkiye’nin geneline egemenmiş gibi gösterilmesi halinde bunun yanlış olacağını, ülkenin gerileceğini ve piyasaların tedirgin olacağını kaydetti.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) tarafından düzenlenen ‘Son Ekonomik Gelişmeler Işığında 2007 Hedefleri’ toplantısında yaptığı konuşmada, 2006 yılı sonunda bütçe açığının GSMH’ye oranın yüzde 1’in altına inerek, son 25 yılın en düşük seviyesine gerileyeceğinin tahmin edildiğini söyledi.

6- Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan açıklamada, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’in, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın kararıyla 17 Eylül 2004 tarihinde kendisine verilen ‘Legion d’Honneur’ün en üst derecelerinden biri olan Commandeur Liyakat Nişanı’nı Fransa Ulusal Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımını reddedenlere ceza öngören yasa önerisini kabul etmesine tepki olarak Fransa’ya iade ettiği bildirildi.

7- BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından yayımlanan ‘2006 Dünya Yatırım Raporu’ Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler’in İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında açıklandı. Buna göre, Türkiye’nin 2005 yılında çektiği 9.7 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım miktarıyla, dünyada 35’inci sıradan 22’nci sıraya yükseldiği belirtildi.

8- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Lüksemburg’da gerçekleştirilen Türkiye-AB Troyka toplantısının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, TCY’nin 301. maddesine ilişkin değişiklik olabileceğini belirterek “Fransa’daki hataları kendi ülkemizde görmek istemiyoruz” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül Kıbrıs konusunda ise AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın önerilerini yapıcı bir biçimde değerlendirdiklerini söyledi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de yaptığı açıklamada, TCY’nin 301. maddesinin acilen değiştirilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye’nin bu konudaki seçenekleri değerlendirdiğini söyledi.

Toplantıya,  AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Stainmeier de katıldı. 

9- Resmi ziyaret amacıyla Japonya’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen başkent Tokyo’da ziyaretiyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, Japon iş adamlarından Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmalarını istediklerini söyledi. Bakan Tüzmen ayrıca, yaş ve kurutulmuş sebze-meyve pazarının Türkiye tarafından değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

10- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, Fransa Meclisi’nde sözde Ermeni soykırımını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören yasa teklifi ve Yazar Orhan Pamuk’a Nobel Edebiyat Ödülü verilmesinin Türkiye’yi doğru yola getireceğini ümit ettiğini ileri sürerek “Türkiye bunu anlasın. Ermenistan kendisini küçük düşürmeyecektir. Türkiye’nin, Ermenilerin soykırımını kabul etmesini hep birlikte başaracağız” dedi.

11- UNESCO tarafından yayımlanan ‘2005 Bilim Raporu’nda, 1992–2002 yılları arasında bilimsel yayın sayısında yüzde 500’lük bir artış görülen Türkiye’nin, bu artışla, 37’nci olduğu dünya sıralamasındaki yerini 22’nciliğe yükselttiği belirtildi.

17 EKİM 2006 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, kan şekerinin düşmesine bağlı olarak yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, hastanede ziyaret etti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Fransa Parlamentosu’nun tartışma yaratan kararıyla ilgili olarak kimsenin Türkiye’ye “iftira atma hakkı” olmadığını belirterek, “AİHM’ye Fransa’nın Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınması talebini götürmemiz lazım. AB Adalet Divanı’na başvurup alınan bu kararın AB müktesebatına aykırı olduğunu ifade ederek, bir yaptırım talebinde bulunmamız gerekir. Fransa’daki Türk vatandaşlarının, Fransa’ya gidecek Türk vatandaşlarının yasayı açıkça ihlal ederek, konunun gündemde tutulması ve Türkiye’nin kabul etmediğini göstermemiz gerek” dedi. 

3- Lüksemburg’ta yapılan Türkiye-AB Troykası toplantısına katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bu ülkeden dönüşü sırasında uçakta gazetecilere yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin önündeki iki seçimin AB sürecini olumsuz etkilemeyeceğini, siyasetçi, yazar ve düşünürlerin gücünü cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarıyla tüketmemesi gerektiğini, 301. maddenin değiştirilmesi konusunda uygulamaya bakılacağını, değişikliğe ihtiyaç duyulması durumunda gerekenin yapılacağını belirtti. Başbakan Yardımcısı Gül, Finlandiya’nın, Kıbrıs konusundaki önerilerine Türkiye’nin olumlu yaklaştığını vurgulayarak, “Biz yapıcı davranıyoruz, karşı tarafın yapıcı davranıp davranmadığını göreceğiz” dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Türkiye gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’nin zengin kültürüyle AB’yi daha renkli ve zengin hale getireceğini ve üyelik müzakerelerinde aksama olmayacağını belirterek, “Demokrasi, insan hakları, özgürlükler gibi ortak değerler etrafında bütünleşirken bizi biz yapan değerlerimizi muhafaza ederek AB’deki saygın yerimizi alacağız” dedi. Bakan Babacan, Kıbrıs sorunu konusunda ise çözüme evet diyen tarafın cezalandırıldığını ve ambargo altında olduğunu, Finlandiya’nın getirdiği son teklife Avrupa’nın destek vermesi halinde kendilerinin de değerlendirmeye alacağını söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da düzenlenen ‘1. İnnovasyon (Yenilenme) Konferansı’nda yaptığı konuşmada, dünya ticaretinde daha fazla söz sahibi olabilmek için yüksek teknoloji ve yenilikçi projelere ağırlık verilmesi gerektiğini bildirdi.

6- TBMM Genel Kurulu, Fransa Ulusal Meclisi tarafından kabul edilen sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeyi yasaklayan kararı nedeniyle özel gündemle toplandı.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yasanın engellenmesi amacıyla yargıya başvuru da dahil olmak üzere uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanacağını, bununla ilgili ciddi çalışma yapıldığını, Fransa’nın geçmişindeki günahları örtbas etme çabası içinde olduğunu, bir ulusun soykırım suçunu işlediğini ileri sürmenin çok ciddi bir itham olduğunu, uluslararası hukuka göre buna sadece yetkili mahkemelerin karar verebileceğini vurgulayarak, “O mahkeme de ya o ülkenin mahkemesi ya da tarafların kabul ettiği uluslararası ceza mahkemesidir. Bu tür bir karar olmaması durumunda soykırım suçunun hukuki varlığı kabul edilemez, savunulamaz, ileri sürülemez” dedi.

Gruplar adına yapılan konuşmaların ardından Fransa Parlamentosu’nu şiddetle kınayan bir Ortak Bildiri kabul edildi. Metinde; yasanın kabulünün Türkiye ile Fransa arasındaki siyasi, ekonomik, askeri ilişkilerde onarılamaz yaralar açacağı, Ermenistan’ın, Fransa ve başka ülkelerdeki lobilerini kullanarak, Türk milletinin hak ve hassasiyetine karşı yürüttüğü hasmane politikaların maliyetinin kendilerine daha büyük olacağı belirtildi.

7- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar hakkında yaptığı eleştirileri doğru bulmadığını belirterek, “Çünkü Genelkurmay başkanları siyasal gündeme doğrudan muhatap olamazlar” dedi.

8- Mersin 4. Asliye Ceza Mahkemesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Mersin’deki temasları sırasında yumurta attıkları gerekçesiyle yargılanan 9 sanıktan 2’sini 1 yıl 2 ay, 7’sini 11 ay 20’şer gün hapis cezasına çarptırdı.

9- AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer, Kadın Girişimcileri Derneği’nin (KAGİDER) İstanbul'da düzenlediği ''Avrupa  Birliği Yolunda Kadın'' konulu toplantıda, Kıbrıs konusunda AB’nin, aralık ayındaki devlet ve hükümet başkanları zirvesine kadar bir formül bulacağını, bir “tren kazası” yaşanmayacağını, Ek Protokol’ün uygulanmasıyla ilgili bir krizin çıkmasının kimsenin çıkarına olmadığını söyledi.

10- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Kuzey Irak’ta yayımlanan Nwe gazetesine yaptığı açıklamada, ABD ile Irak’ın bugünkü koşullarında terör örgütü PKK’ya karşı askeri bir cephe açmasının mümkün olmadığını, Türkiye’nin her koşulda ülkesinin örgüte karşı etkin bir şekilde harekete geçmesi çağrısında bulunduğunu belirterek, “ABD ve Irak’ın günümüz koşullarında PKK’ya karşı bir cephe açarak savaşması mümkün değil. Türkiye bize anlayış göstermeli. Zira örgüte yönelik mücadele için ülkenin güneyinden ve orta kesiminden askeri gücü kuzeye çekip burada mücadele göstermemiz zor” dedi

11- ABD Başkanı George W. Bush Fox televizyonuna verdiği demeçte, Irak’ta bölünmenin doğru olmadığını, bunun mezheplerarası şiddeti artıracağını belirterek, “Üç özerk bölge olacak demek, sadece Sünnilerin, Sünni ülkelerin ve Sünni radikallerin Şii radikallerle rekabete gireceği bir durum yaratmakla kalmaz, Kürtler de, Türkiye ve Suriye için sorun çıkarır” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow düzenlediği basın toplantısında, Başkan Bush ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin bir telefon görüşmesi yaptığını, Bush’un, Maliki’ye desteklerinin devam ettiği mesajını ilettiğini bildirdi.

12- Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nin nükleer denemeler konusunda bu ülke hakkında aldığı kararın “savaş ilanı” olduğu belirtilerek reddedildiği belirtildi.

18 EKİM 2006

1- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Qiao Qinghen’i kabul etti. Orgeneral Cömert “Özellikle hava kuvvetimizin eksik olduğu bazı alanlarda, Çin’in önemli atılımlar geliştirdiğini biliyoruz. Bu ilişkilerin devam etmesi her iki ülkenin de yararına olacaktır” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Ulusal İnovasyon Girişimi tarafından hazırlanan ‘İnovasyon Çerçeve Raporu’nun paylaşım toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, bankacılık sektöründe yabancı sermaye payının, borsa payları hariç yüzde 15 civarında olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin TBMM Genel Kurulu’nda Milletvekili Seçimi Kanunu’nda değişiklik yapılması hakkındaki yasa teklifinin görüşmeleri sırasında, Türkiye’deki işsizlik oranının yüzde 8.8 olduğunu belirterek, bu yılın sonuna kadar devlete kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere yaklaşık 100 bin kişinin alınacağını açıkladı.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TBMM Genel Kurulu’nda CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı’nın soru önergesini yanıtlarken yaptığı açıklamada, sözleşmeli personelin sendikalara üyeliğinin mümkün olmadığını söyledi.

5- TBMM Adalet Komisyonu, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) tutuklama nedenlerini düzenleyen hükmünde değişiklik yaptı. Değişikliğe göre; hırsızlık, kapkaç ve kasten adam yaralama suçlarının sanıkları tutuklu yargılanacak, bu süre 1,5 yıla kadar uzatılabilecek.

            6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz’u kabul ederek bir süre görüştü. Cuntz gazetecilerin Fransa Parlamentosu’nda alınan sözde Ermeni soykırımıyla ilgili kararı nasıl değerlendirdiğine ilişkin bir soru üzerine, Almanya olarak Türkiye-Fransa ilişkileri konusunda yorum yapmanın doğru olmayacağını belirtti.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ağar, PKK’lılar için ‘dağda çatışacaklarına, düz ovada siyaset yapsınlar’ sözünün CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu tarafından yanlış anlaşıldığını belirterek, “Kimse benim üzerimden siyaset yapmaya kalkmasın. Halkın anladığını anlamıyorlarsa o onların meselesi” dedi.

7- Rektörler Komitesi, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç başkanlığında, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) da Trakya Üniversitesi Rektörü ve Kurul Başkanı Enver Duran başkanlığında YÖK’te ayrı ayrı toplandı. ÜAK toplantısının ardından Fransa Ulusal Meclisi’nin kabul ettiği sözde Ermeni soykırımı iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa tasarısına ilişkin yayımlanan bildiride, tasarının düşünce özgürlüğünü ortadan kaldırdığına dikkat çekildi.

8- 14. Bayanlar Basketbol Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı, Fenerbahçe’yi 79–72 yenen Beşiktaş Cola Turka takımı kazandı.

9- Galatasaray Futbol Takımı, Avrupa Şampiyonlar Ligi C grubundaki 3. maçında PSV Eindhoven’a 2-1 yenildi.

10- TOBB’un yan kuruluşu Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) yayımladığı ‘Mali İzleme-Ağustos 2006 Bütçe Sonuçları Raporu’nda, ağustos ayı sonu 473 milyon YTL fazla verdiği açıklanan bütçenin, mahalli idare ve fon paylarının tahsilat ve ödeme dönemlerindeki kayma düzeltildiğinde 1 milyar 48 milyon YTL düzeyinde açık verdiği ifade edildi.

11- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Jose Angel Gurria, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, OECD’nin 2006 Türkiye Ekonomi Raporu hakkında bilgi veren Gurria “Türkiye’yi üstün ekonomik performansı için tebrik ediyorum. OECD’nin en hızlı büyüyen ülkesi oldu. Reformlar sayesinde OECD standartlarına ulaşıldı” dedi.

Raporda, hükümetin faiz dışı fazla hedefine ulaşmasının önemine dikkat çekilerek, bütçenin daha şeffaf hale getirilmesi gerektiği vurgulandı.

Gurria ayrıca, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile bir araya gelerek, görüş alışverişinde bulundu.

12- AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Hans-Jörg Kretschmer BBC Türkçe servisine verdiği demeçte, Türkiye’nin aralık ayındaki AB Konseyi toplantısından önce limanlarını Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne açmaması halinde büyük bir krizin ortaya çıkacağını sanmadığını söyledi.

13- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İngiltere’nin başkenti Londra’da ‘Financial Times’ gazetesi tarafından düzenlenen ‘Türkiye’de Bankacılık’ konulu konferansta, Türkiye’deki ekonomik durum, bankacık sektörü ve Türkiye’nin AB süreciyle ilgili bilgi verdi. Bakan Babacan, AB Komisyonu ile Türkiye arasında karşılıklı güven ve işbirliğine dayalı iyi ilişkiler bulunduğunu ancak bazı ülkelerin iç siyasi zorluklarının süreci olumsuz etkilediğini söyledi. Bakan Babacan ayrıca, Halkbank’ın çok yakında blok satış yöntemiyle satılacağını açıkladı.

14- Fener Patriği  Bartholomeos, Yunanistan’ın başkenti Atina’da Başbakan Kostas Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile görüştü. Bakoyanni, Patriğin İslam dinine karşı diyaloğuyla evrensel rolünü ortaya koyduğunu belirterek ”Türk basınının önemli kısmının, ekümenik varlığınızın bulunduğu ülke için avantaj olduğunu benimsemesi memnun edici” dedi. Bartholomeos da Yunanistan’ın, Türkiye’nin AB üyeliğine desteği için teşekkür ederek, “Yaşadığımız ülkeyi seviyoruz. Dostane olan Türk-Yunan ilişkilerinin daha da geliştirilmesini istiyoruz” dedi.

15- ABD Kongresi, Türkiye’ye 30 adet yeni F-16 Block 50 tipi savaş uçağının satılmasını onayladı.

16- AB Komisyonu tarafından hazırlanan ve Konsey’e gönderilen ‘Dış Enerji İlişkileri’ başlıklı çalışmada, Türkiye’nin bölgedeki kaynaklar bakımından AB’nin enerji güvenliği için stratejik önem taşıyan kritik bir enerji merkezi haline geldiği belirtildi.

17- Alman Katolik Kiliseleri ile Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) başkent Berlin’de, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in başkanlığında bir araya geldi. Toplantının ardından yayımlanan ortak basın bildirisinde, İslam ülkelerinden, inanç ve din özgürlüğünün sağlanması konusunda önlem almaları ve şiddete karşı kesin tavır koymaları istendi. Bildiride ayrıca, Türkiye’de Hıristiyanlara yönelik kısıtlamaların endişeyle izlendiği yönünde bir ifadeye yer verildi.

18- AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja dönem başkanlığı internet sitesinde yayımlanan ‘Tarihi Gerçekler Hakkında Parlamentolar Yasa Yapmamalı’ başlıklı yazısında, sözde Ermeni soykırımını inkar yasasını onaylayan Fransa Meclisi’nin kötü bir hata yaptığını ve bundan acilen vazgeçmesini istedi.

19- Resmi ziyaret için Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Lillikas, Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ile düzenlediği ortak basın toplantısında, AB Komisyonu’nun 8 Kasım’da yayımlayacağı Türkiye raporunun önemli olduğuna işaret ederek “Eğer Türkiye, 8 Kasım’a kadar Ankara Protokolü’nü uygulamazsa, bizim veto hakkımızı kullanmamıza gerek kalmadan kendi kendisini veto etmiş olur” dedi. Plassnik de “Eğer Ankara Protokolü uygulanmazsa ilişkileri dondurma dönemi başlar. O zaman ilişkiler çıkmaz bir sokağa girer ve bu çıkmaz sokaktan çıkış yolu bulmak güçleşir” dedi.

20- Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile başkent Berlin’de yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden gelen uçak ve gemilere limanlarını açması gerektiğini söyledi.

            21- BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyeliği için Guatemela ve Venezüella arasındaki oylama sürerken, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chaves, ABD’nin şantaj, baskı dahil her türlü tehdidi kullandığını belirterek, Güvenlik Konseyi’nin geçici üyeliği için mücadeleye devam edeceklerini bildirdi.

22- ABD Başkanı George W. Bush, terör zanlılarının askeri mahkemelerde yargılanması, CIA’nın gizli programını sürdürmesi ve tartışmalı sorgu tekniklerini uygulayabilmesini öngören Terörle Mücadele Yasası’nı onayladı.

            23- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Kuzey Kore’ye yönelik olarak gündeme getirdiği yaptırımların uygulanması konusunda çıktığı ikna turu çerçevesinde Japonya’nın başkenti Tokyo’da temaslarda bulundu. Rice, yaptırımların bir an önce uygulanmasını istedi.

19 EKİM 2006

            1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk-İş’e bağlı sendika başkanlarını kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtlarken Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı açıklamalara değinerek “İlk kez Türkiye'nin bir belediye başkanı bir Avrupa  platformunda, 'Güneydoğu Anadolu'nun, Batman'ın petrol zenginlikleri ve hidro  enerji kaynakları oradaki yerel yönetimin kontrolünde olmalı ve yerel yönetim,  oranın kaynaklarını kendisi kullanmalıdır' diye bir açıklama yaptı. Bir kez daha ortaya çıkmıştır ki, dağdaki teröristle kentteki siyasetçi aynı siyasi projenin etrafında çalışmaktadır” dedi.

            2- E-Dönüşüm Türkiye İcra Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener başkanlığında toplandı. Toplantının açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Şener, çeşitli çatılar altında yürütülmeye çalışılan bilgi toplumuna yönelik faaliyetleri tek çatı altında toplamak amacıyla acil eylem planında e-Dönüşüm Türkiye Projesi’ne yer verdiklerini belirterek, projenin başlangıcından bu yana iki adet eylem planı hazırlandığını anlattı.

            3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI) tesislerinde “Uçak/Uydu Montaj ve Entegrasyon” tesisinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin aldığı karar ve TAI’ye olan güvenle ilk defa daha küçük çözünürlüklü ‘Göktürk’ uydusunun yapılması için TAI’ye sorumluluk verildiğini, TAI’nin de bu sorumluluğu TÜBİTAK ile yürüteceğini söyledi.

            4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İstanbul’da düzenlenen Türkiye Konut Finansmanı Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, konut sektörünün ülkenin ekonomik gelişimiyle doğrudan ilgili olduğunu söyledi. Bakan Unakıtan, Türkiye’de istikrarın önemli göstergesinin enflasyon ve fiyat istikrarı olduğunu, Türkiye’nin son dört yıldan bu yana hem kalkınma ve büyümeyi gerçekleştirdiğini hem de enflasyonu düşürdüğünü belirtti.

            5- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay gazetecilere yaptığı açıklamada, elektrik fiyatlarına gerçek maliyetlerin dışında bir unsurun eklenmesinin kanuna aykırı olduğunu söyledi. Bir soru üzerine, TRT’nin zora girmesini istemediklerini belirten Günay, TRT’nin gelir-gider dengesini sağlamak için gerekirse farklı gelir kalemleri oluşturulabileceğini söyledi.

            6- RTÜK yaptığı yazılı açıklamada, radyo ve televizyon kuruluşlarına, Fransız kaynaklı medya ürünlerini yayınlamamalarını tavsiye etti.

            7- Terörle Mücadele Koordinatörü Edip Başer, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, terör örgütünün saldırıları karşısında “Türk ulusunun sabrının taştığını” belirterek ABD ile başlatılan iş birliğinden sonuç alınamaması halinde Kuzey Irak’a askeri operasyon seçeneğinin TBMM’ye geleceğini söyledi.

            Toplantıda konuşan ABD’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Joseph W. Ralston ise, PKK ile masaya oturma seçeneğinin bulunmadığını belirterek “Askeri seçeneğimiz var, ama son tercih olmalı” dedi.

            8- Türkiye’de bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Jose Angel Gurria gazetecilere yaptığı açıklamada, IMF ile yürütülen stand-by anlaşmasının 2008’de sona ermesinin ekonomiyi olumsuz yönde etkilemeyeceğini söyledi. Gurria, piyasalarda kazanılmış olan güvenin sürdürülmesi halinde, stand-by’ın ardından da durumun değişmeyeceğini belirtti.

            9- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Atina Büyükelçiliği’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın hazırladığı Kıbrıs planının detaylarının belirlenmediğini belirterek Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, KKTC ve Türkiye arasında çeşitli kanallardan iletişimin sürdüğünü söyledi.

            10- Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda, Birleşik Sol-İskandinav Sol Konfederal Grubu’nun öncülüğünde düzenlenen ‘3. Uluslararası AB, Türkiye ve Kürtler’ konulu konferansın ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, PKK’nın AB’nin terör örgütleri listesinden çıkarılması talep edildi.

            11- ABD Başkanı George W. Bush, ABC televizyonuna verdiği demeçte, Irak ile Vietnam Savaşı arasında benzerlikler olduğunu kabul ederek “Irak’ta kesinlikle daha fazla şiddet var” dedi.  Açıklamanın ardından Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow “Irak’ın 1968 Vietnamı’nın tersine dönüm noktasında olmadığını belirterek “Başkan, teröristlerin ABD kamuoyunu etkilemek amacıyla medyayı ve olayları kullanmaya çalıştığını söylemek istedi” dedi.

20 EKİM 2006 

            1- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TGRT Haber televizyonunda yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında yaptığı açıklamada, “İllerimizde kuş gribi tatbikatı yapıyoruz. Stoklarımızı yeniliyoruz. Şu an geçen yıla göre çok daha hazırlıklıyız” dedi.

            2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber'in soru önergesine verdiği cevapta, yatırımları teşvik ederek yeni istihdam imkanları üretmek amacıyla Hazine’nin işverenlere 238.5 milyon YTL kaynak aktardığını söyledi.

            3- KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı ziyaretinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Finlandiya'nın Kıbrıs önerisinin, masada çerçevesi belli olan bir paket olması gerektiğini belirterek, "Kıbrıs Türkünün görüşleri olmadan hiçbir  şey olmaz" dedi.

            4- AB liderleri, Finlandiya’nın Lahti kentindeki gayri resmi zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Toplantıda, Rusya ile başta enerji olmak üzere stratejik işbirliğinin geliştirilmesi imkanları görüşüldü. AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı Matti Vanhanen, enerji sektörünün düzenlenmesine ilişkin uluslararası sözleşmeye yönelik Moskova’nın daha fazla taahhütte bulunmasını beklediklerini kaydetti. Putin ise, AB’nin ısrarla istediği sözleşmeye tamamen karşı olmadıklarını, ancak bazı bölümlerinin daha fazla açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi. 

            5- Uluslararası Af Örgütü, Fransa Meclisi’nde geçen hafta kabul edilen, sözde Ermeni soykırımının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin, ifade özgürlüğünü ciddi biçimde ihlal ettiğini bildirdi.

            6- ABD'nin Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Fried, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Fransa Ulusal Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımını inkara ceza getiren yasa teklifini onaylamasının hiçbir anlam ifade etmediğini belirterek, ABD hükümetlerinin 1915 hadiselerini hiçbir zaman soykırım olarak nitelendirmediğini vurguladı. 

            7- Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, 23 Ekim’de başlayacak Ramazan Bayramı vesilesiyle ülkede yaşayan Müslümanlara yönelik yayımladığı mesajda, Müslüman yaşamın Alman günlük hayatının bir parçası olduğunu ve bu yaşamın birlikte şekillendirilmesi gerektiğini belirtti.

21 EKİM 2006

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye’yi bölmeye yönelik tehditlerin devam ettiğini belirterek, “Türkiye haritası değiştirilmek isteniyor. Bölgede barışı getirmenin yolu, teröristi hedef almaktır. Yoksa iç savaşa sürükleniriz” dedi.

            2- Danıştay 10. Dairesi, Ankara 1. İdare Mahkemesi’nin, Anavatan Partisi’ne 2006 yılı hazine yardımında bulunulmasına ilişkin kararının yürütmesini durdurdu.

3- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Gaziantep’teki temasları sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin geleceğinin bugünden daha demokrat ve daha özgür olacağını, bunu gerçekleştirecek gücün milletin kendisinde bulunduğunu ifade ederek, “Milletimiz bu gücü siyaset aracılığıyla devlet ve siyaset yönetimine taşıyacak” dedi.

4- Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasında ağustos ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varıldığı, buna göre ortalama işçi ücretlerinin yüzde 12 oranında artırıldığı açıklandı.

            5- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye, ABD ve Irak arasındaki üçlü terörle mücadele mekanizmasında, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin İçişleri Bakanı Kerim Şenkali’nin de yer aldığını açıkladı.

6- Kazakistan’ın Tengiz bölgesindeki petrol şantiyesinde çalışan Türk ve Kazak işçiler arasında çıkan kavgada, 140 Türk işçisinin yaralandığı açıklandı.

Atırav Bölgesi Valisi Bergey Rıskaliyev yaptığı açıklamada, işçiler arasında çıkan kavga sonrası şantiyede kontrolün sağlandığını, Türk vatandaşların güvenliğinin sağlanması amacıyla her türlü tedbirin alındığını bildirdi.

7- İslam Kalkınma Örgütü’nün (İKÖ) girişimiyle Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde bir araya gelen 50 Iraklı Şii ve Sünni dini lider, ülkede mezhepler arasında süren çatışmaların bir an önce durdurulması çağrısı yaptı.

8- BM Irak Özel Temsilcisi Eşref Gazi, Irak Başkanı Nuri el Maliki’nin ülkedeki şiddet olayları ve mezhep çatışmalarından kaynaklanan sivil ölümlerinin sayısının gizli tutulması talimatı verdiğini açıkladı.

22 EKİM 2006  

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ramazan Bayramı sebebiyle yayımladığı mesajda, insana özgü değerlerin paylaşılmasını olanaklı kılan, toplumsal yapıyı güçlendiren ve toplumsal yaşamı zenginleştiren bir bayramı daha karşılamanın mutluluğunu ve coşkusunu yaşadıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer ayrıca, Türkiye’nin yolunun aydınlanma ve çağdaşlaşma yolu olduğunu vurgulayarak, “Ülkemiz bu yoldan geri döndürülemeyecektir” dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve parti başkanları da birer mesaj yayımladılar

2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu’nun soru önergesine verdiği cevapta, tarım sektörüne verilen desteklerde son dört yılda önemli artışlar olduğunu belirterek, tarımdaki toptan destekleme miktarının 2006’da 4 milyar 965 milyon YTL olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğünü kaydetti. 

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen ABD hükümetinin enerji uzmanları Bud Coote ve Steve Hellman’dan, Ortadoğu ve Hazar bölgesinin zengin doğalgaz ve petrol kaynakları ile bu kaynakların Avrupa’ya taşınmasında Türkiye’nin stratejik rolünü ortaya koyan bir brifing aldı.

4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Kahramanmaraş’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkenin meselelerinin çözümsüz olmadığını, Türkiye’nin umutsuz olması için bir sebep bulunmadığını belirterek, “Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu meselelerin aşılması için mutlaka seçime gidilmesi gerekir. AB süreci, ekonomik gelişmeler, dış politika ve Türkiye’nin iç güvenlik meseleleri konularında kalıcı çözümler üretebilecek, millet iradesiyle yeni desteklenmiş güçlü bir hükümete ihtiyaç var” dedi.

5- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, bayramların, her yıl gelip geçen sıradan tatil günü değil, insani ve dini güzelliklerin birlikte yaşandığı, birlik, beraberlik, sevgi ve saygının güzel örneklerinin sergilendiği, toplumun bütün kesimlerinin birbiriyle kaynaştığı paylaşma ve dayanışma günleri olduğunu bildirdi.

6- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, ucuz doğalgaz için kamu tekelinin kaldırılması gerektiğini belirterek, “Özel sektörden kim, nereden Türkiye’ye en ucuza doğalgazı getirecekse onun önünün açılması lazım” dedi.

7- Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen ‘Asya Eğitim Forumu 2006 Konferansı’na katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, konferansı izleyen Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, eğitim alanında Çin ile çok detaylı ilişkilere sahip olmadıklarını belirterek, “Burada sayısı 15-20’yi geçmeyen, kendi imkanları ya da devlet bursuyla gelen öğrencilerimiz var. Türkiye’de de çok az Çinli öğrenci var. Biz bu ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” dedi.

8- Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Volkan Bozkır, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu’nun 8 Kasım’da açıklayacağı Türkiye ile ilgili ilerleme raporuna ilişkin olarak, 301. madde ile limanlar konusunun patlamaya hazır iki bomba olduğunu belirterek, “Türkiye’nin şu aşamada yapması gereken kendi inisiyatifiyle birinci aşamayı bitirmesi. Türkiye’de idamdan işkenceye birçok şey değişti. Dolayısıyla fikrini söyleyen insanın devlete karşı isyanı yoksa, suça teşvik yoksa insanlar düşündüğünü söyleyebilmeli” dedi.

               9- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a gönderdiği, BM belgesi olarak da yayımlanan mektupta, Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos‘un Kıbrıs’taki çözüm parametrelerini ‘osmosis’ (Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti’yle azınlık olarak bütünleşmesi) yoluyla değiştirmeyi amaçlamasını eleştirdi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Yakındoğu İşleri Bürosu Kamusal Diplomasi Yetkilisi Alberto Fernandez El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD’nin Iraktaki başarısızlıklarını eleştirerek, “Başarısızlıklara tanık oluyoruz, ancak bu yalnızca ABD’nin başarısızlıkları değil, bölge için de bir felakettir” dedi.

23 EKİM 2006

1- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, terör, PKK ve Kuzey Irak konularında değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül “Demokrasi terörü tek başına mağlup edemez, ama demokrasi ve demokratik gelişmeler teröristleri izole eder ve halkı onlardan ayırır.  Biz buna çok önem verdik ve neticelerini de aldık” dedi.

2- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Elazığ’da düzenlediği basın toplantısında, gelecek yılın başlarında Türkiye’nin bir erken seçimle karşı karşıya olacağını belirterek “İktidar partisinin 4 yılı aşkın zamandır ne yapacağı ve yapmayacağı belli olmuştur. Milletle kanaat ortadadır” dedi.

3- Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, 2006 yılında fındık piyasasında yaşanan sıkıntıların giderilmesi amacıyla TMO’nun fındık alımı ile görevlendirildiğini, bu kapsamda 70 bin ton fındık alındığını belirterek, bu durumun 70 yıllık TMO tarihinde ilk kez gerçekleştiğini söyledi.

4- Türkiye’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Edip Başer Sabah gazetesine verdiği demeçte, ABD’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Joseph W. Raltson’un güvendiği bir asker olduğunu belirterek “Söz verdi. PKK ile hiçbir müzakere olmayacak” dedi.

5- İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesinde yer alan bir yazıda, Fransa’nın sözde Ermeni soykırımını inkarına ceza verilmesini yasalaştırma kararını takiben, Türkiye’nin AB’ye girişini ertelemesi olasılığının yükseldiği ve Türkiye’deki genel seçimlerin yaklaşmış olmasının, bunda önemli bir faktör olduğu belirtilerek “Politik belirsizlikler Türkiye’nin ekonomik yapısını gölgelememeli” denildi.

6- Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de düzenlenen Avrupa Konseyi toplantısına katılan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, ülkesine dönüşünde yaptığı açıklamada, AB’ye üye çoğu ülkenin, Türkiye’nin sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda çekimser olduğunu ancak, genel olarak hiçbir ülkenin Türkiye ile görüşmelerin durdurulmasını istemediğini belirtti.

24 EKİM 2006 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, BM teşkilatının kuruluşunun 61. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye’nin 2009–2010 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için adaylığını açıkladığını belirterek, “Ülkemiz, bulunduğu duyarlı coğrafyanın ve tarihinin yanı sıra ekonomik, toplumsal ve siyasal özelliklerinin uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması konusunda üzerine yüklendiği sorumlulukların bilincindedir” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yunanistan’ın Rodos Adası’nda yapılan Sosyalist Enternasyonal Göç Komitesi Toplantısı’na katılmak üzere bu ülkeye giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bir kuşatma içinde olduğunu, ortada bazı haritaların dolaştığını, terörün meşruiyet kazanması doğrultusunda hızlı adımlar atıldığını, doğal kaynakların paylaşılması projelerinin yapıldığını, tüm bunlar olurken hükümetin tutarlı bir politika izlemediğini ifade ederek, “Bu nedenle geçmişte CHP’ye oy vermemiş, merkez sağ tabandan pek çok insanın bu duygularla CHP’ye yöneldiğini net bir şekilde görebiliyoruz” dedi.

3- Merkez üssü Bursa’nın Gemlik ilçesi olan 5.2 şiddetindeki deprem, Marmara Bölgesi’nin genelinde hissedildi.

4- Çeşitli illerde bir hafta süre içerisinde 7 kişinin öldürülmesi eylemine karıştıkları belirlenen iki kişi Ankara’nın Haymana ilçesinde yakalandı.

5- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn İngiltere’nin başkenti Londra’da yaptığı açıklamada, AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın, Kıbrıs sorununun, Türkiye ve AB arasındaki müzakerelerin devamını tehlikeye düşürmemesi için sunduğu önerilerin, “yıllar süren süreçte geriye kalan tek seçenek ve son şans olabileceğini” söyledi.

6- IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyetin Türkiye’deki incelemeleri sonrasında hazırlanan rapor ABD’nin başkenti Washington’da yayımlandı. Raporda; mevcut ortamda, disiplinli mali politikaların ve sıkı para politikasının sürmesi gerektiği, Türkiye’nin geçtiğimiz aylarda yaşanan dalgalanmalara karşı dayanıklılık gösterdiği, enflasyon ve cari açık ile küresel finans ortamından kaynaklanan sorunların bulunduğu belirtildi.

7- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral James Jones Washington’da CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılacak toplantı öncesinde, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 26 üye ülkeye birer mektup gönderilerek, bu ülkelerden, Afganistan’daki birliklerinin görev alanına getirilmiş kısıtlamaları kaldırmalarının talep edildiğini söyledi. 

8- Azerbaycan Olağanüstü Durum Bakanı Kemalettin Haydarov Cumhuriyet gazetesine verdiği mülakatta,  Ermenistan’ı işgalcilikte direnmek ve Dağlık Karabağ’da ikinci Ermenistan’ı kurma emelleri peşinde koşmakla suçlayarak, “Ermeniler, Azerilere soykırım yaptılar. Bakın Hocalı soykırımına. Bu dün olmuştur. Türkiye ile bütün dünyaya Ermenilerin gerçek yüzünü göstermeliyiz” dedi. Haydarov ayrıca Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan’ın, bu konuyla ilgili tutumlarını eleştirdi.

9- İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett BBC Radyo 4 kanalına verdiği demeçte, Irak’ta durumun giderek kötüleştiğini, ülkenin üçe bölünebileceğini bildirdi.

10- Macaristan’da 1956 yılında yaşanan olayların yıl dönümünde düzenlenen gösterilerin, Başbakan Ferenc Gyurcsany’nin istifasının talep edildiği eylemlere dönüştüğü bildirildi.

25 EKİM 2006

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, TBMM’de Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber’in soru önergesine verdiği cevapta, kurumların gelirlerinde giderleri karşılayacak ölçüde artışın sağlanamadığını, bunun en önemli etkenlerinden birinin de prim afları olduğunu söyledi. Bakan Başesgioğlu, Türkiye’nin 35 yıl sonra yaşlı nüfus sorunu yaşayacağını, bunun da sosyal güvenlik sisteminde sıkıntı yaratacağını bildirdi.

2- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı yazılı açıklamada, AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın, Kıbrıs konusundaki önerisinin kabulünün, Kıbrıs’ın tümüyle elden çıkarılmasına kapı açacağını bildirdi.

3- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın yaptığı yazılı açıklamada, CHP ve DSP’nin kendileriyle ittifak düşünmediğini belirterek, bu durumun solun iktidara gelmesini engellediğini kaydetti.

4- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) hazırladığı ‘AB’ye Üyelik Sürecinde AB Ülkeleri ve Diğer Aday Ülkeler Karşısında Türkiye’nin Durumu’ adlı raporda, Türkiye’nin 30 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkesi içinde istihdam vergilerinin ağırlığı bakımından birinci sırada yer aldığı bildirildi.

5- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene van der Linden, temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

6- Paris İstinaf Mahkemesi, Fransa’daki Ermenilerin, Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu resmi internet sitesinde, sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı çıkan metni gerekçe göstererek, Başkonsolos Aydın Sezgin aleyhinde açtığı davada, kararı yine erteledi.

7- Sosyalist Enternasyonal Başkanı ve PASOK lideri Yorgo Papandreu ile Başkan Yardımcısı CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sosyalist Enternasyonal Göç Komitesi’nin dün Rodos Adası’nda yapılan toplantısının ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, göç olgusunun hem Türkiye hem Yunanistan için çok önemli olduğunu vurguladılar. Baykal daha sonra Papandreu ile başbaşa görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, görüşmenin çok olumlu geçtiğini, Papandreu’nun Türkiye ve CHP’yi yakından izlediğini söyledi.

Komitenin toplantısı daha sonra Muğla’nın Marmaris ilçesinde devam etti. Genel Sekreter Luis Ayala, CHP ile tam dayanışma içinde olduklarını belirterek, “CHP’nin Sosyalist Enternasyonal’a üye olması gurur verici” dedi. Toplantı sonunda, PASOK ve CHP uzmanlarından bir komisyon oluşturulması ve bu komisyonun göç konusunda bir rapor hazırlaması kararlaştırıldı.

8- İngiltere İçişleri Bakanı John Reid ile 5 Avrupa ülkesinin (Almanya, Fransa, İspanya, İtalya ve Polonya) içişleri bakanları, terörle ve aşırılıklarla mücadele yöntemleri üzerinde görüş alışverişinde bulunmak üzere, İngiltere’nin Warwickshire bölgesinde bir araya geldi. Toplantıda, 6 bakanın, ülkelerinde yaşayan Müslüman azınlıklarla diyaloglarını geliştirme yöntemleri üzerinde de duracağı bildirildi.

9- Avrupa Parlamentosu’nda (AP), İspanya’da Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero hükümetinin  Bask ayrılıkçı örgütü ETA ile barış görüşmeleri başlatmasını destekleyen tasarı kabul edildi.

10- AB resmi istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre; AB’nin cari açığı yılın ikinci çeyreğinde 22 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.

11- ABD Başkanı George W. Bush Florida eyaletindeki Sarasota’da yaptığı açıklamada, Ortadoğu politikasından söz ederken, Amerikalıların gerektiği kadar Irak’ta kalacağını ve vaktinden önce Irak’tan çekilmenin sonuçlarının felakete yol açacağını söyledi.

12- İngiltere Başbakanı Tony Blair parlamentoda yaptığı konuşmada, Irak’ta ABD ve İngiltere’nin kayıplarının artmasına ve şiddet ortamının giderek yoğunlaşmasına karşın stratejilerini değiştirmeyeceklerini söyledi. Ancak Irak güçleri güvenliği ele alabilecek hale geldiğinde çekilebileceklerini belirten Blair, aksi durumda Irak halkına değil, savaşta verilen kayıplara da ihanet edilmiş olacağını kaydetti.

Kalkınma Bakanı Hilary Benn ise Irak’ta durumun umutsuz olduğunu, ancak bununla Bağdat yönetiminin başa çıkması gerektiğini söyledi.

            13- Irak Başbakanı Nuri el Maliki başkent Bağdat’ta televizyondan yayınlanan basın toplantısında, ABD ya da başka bir ülkenin İran’ı istikrara götürecek bir takvim önermesini reddettiğini ve ülkedeki mezhep çatışmalarının sorumlusu olarak gösterilen yasadışı milislerin yenilgiye uğratılacağını söyledi.

Öte yandan ABD ve Irak güçlerinin başkent Bağdat’taki Şii Sadr semtine düzenlediği baskında, 5 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. ABD askerlerinin Ramadi’de ise 12 direnişçiyi öldürdüğü bildirildi.

14- Polonya Savunma Bakanı Radoslaw Sikorski gazetecilere yaptığı açıklamada, Afganistan’a gönderilecek bin kadar askerin görev süresinin 1 yılla sınırlandırılacağını söyledi. 

15- Romanya Savunma Bakanı Teodor Atanasiu’nun istifa ettiği bildirildi.

26 EKİM 2006

            1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kazakistan’da Türk ve Kazak işçiler arasında çıkan olayda 280 Türk işçisinin yaralandığı, hayatını kaybeden ya da kaybolan işçi bulunmadığı belirtildi.

            Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Kazakistan Çalışma Bakanı’na bir mektup göndererek, saldırıdan duyduğu üzüntü ve kaygısını dile getirerek, olayın sorumlularının bir an önce belirlenip, adalet önüne çıkarılmasını istedi.

            2- Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Haziran 2006 döneminde bireysel internet bankacılığı hizmetleri için kayıtlı müşteri sayısının 15 milyon 368 bin 206 olduğunu; Haziran 2006 itibarıyla internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 37 milyon 713 seviyesindeyken, bunun tutarının 103 milyar 726 milyon YTL olduğunu bildirdi.

            3- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene van der Linden, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Linden görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyelik sürecinde ‘tren kazası’ yaşanacağına inanmadığını söyledi. Reform sürecinin hem Türkiye’nin hem de AB’nin yararına olduğunu belirten Linden, TCK’nın 301. maddesinin değiştirilmesini isteyerek “Ülkenizde  de herkes düşüncesini serbestçe söyleyebilmeli” dedi.

            4- Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Komisyonu’nun kaleme alacağı Türkiye raporuyla ilgili olarak İtalya’da yayımlanan Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, “Üzülerek söylüyorum ama işler kötü gidiyor. Çok kritik bir dönemdeyiz. Türkiye’deki reformlar çok ağır ilerliyor, beklediğim gelişmeleri halen göremiyorum. Dönem Başkanı Finlandiya’nın, müzakerelerin travmatik biçimde durdurulmasını önlemeyi başarabilmesini umuyoruz. Ama samimi olarak söylemem gerekirse şahsen kaygılıyım” dedi.

            5- AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı Matti Vanhanen, AB yayın organı Europolitics’e verdiği mülakatta, AB’nin Türkiye’nin üyeliğini teşvik edecek gerekli adımları atmaya devam etmek zorunda olduğunu söyledi.

            6- İsrail’e ait iki F-16 savaş uçağının, Lübnan kıyıları açıklarında BM Geçici Barış Gücü (UNIFIL) bünyesinde görev yapan bir Alman savaş gemisinin üzerinde havaya ateş açtığı  bildirildi.

27 EKİM 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5552 sayılı “Milletvekili Seçimi Yasası’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”u onayladı.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Denizli’nin Çivril ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, “Eğitim, sağlık, emniyet ve adalet olmak üzere dört temel üzerine yola çıktık. Ulaşım ve toplu konutu bina ettik. Onurlu dış politika ve enerjiyi bina ettik. Yürüyüş devam edecek” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonunda yayınlanan “Ankara Kulisi” adlı programda yaptığı açıklamada, her seçimin içinde sürpriz faktörü bulunduğunu belirterek, merkez sağ seçmenlerin önemli bir kısmının  ilk genel seçimde partisine destek verme eğilimi içine girdiklerini söyledi.

            4- Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün başkanlığında toplandı. Toplantıda, terör örgütünün yurt içi ve yurt dışındaki faaliyetlerinin sona erdirilmesine, finans kaynaklarının kesilmesi amacıyla kaçakçılıkla mücadele edilmesine ve sınır güvenliğinin artırılmasına yönelik önlemlerin değerlendirildiği bildirildi.

            5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun yazılı soru önergesine verdiği cevapta, belediyelerin yan kuruluşlarında toplam 6 bin 907 işçinin istihdam edildiğini bildirdi.

            6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan haftalık basını bilgilendirme toplantısında, AB Komisyonu Başkanı Jose  Manuel Barroso'nun, "Türkiye'deki reformların son derece ağır ilerlediği ve  müzakerelerin durabileceğinden kaygı duyduğu" yönündeki ifadelerinin  hatırlatılması üzerine, “Türk tarafı üzerine düşen sorumlulukları yerine getiriyor. AB tarafı da kendine düşen sorumlulukları yerine getirsin ve KKTC’ye verdiği sözleri tutsun” dedi.

            7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Onur Kurulu Başkanı, karikatürist Semih Balcıoğlu, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

            8- Türkiye’de temaslarını sürdüren Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM)  Başkanı Rene van der Linden, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, reform sürecinin uzun ve sancılı olduğunu, ileri geri adımlar  atılabileceğini belirterek, ''Türkiye, AB'ye üye olma hakkına sahiptir. Önemli olan AB perspektifini sürdürmektir'' dedi.

            9- Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup Başkanı Graham Watson, İstanbul’da Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) üyeleriyle bir araya gelerek, AB sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Watson, Truman Capote’nin optimist ve pesimistlerle ilgili görüşlerine yer vererek, iyimserlerin önlerinde çok geniş fırsatlar yelpazesi bulunduğunu gördüklerini, kötümserlerin ise kültürel engeller ve siyasi gönülsüzlüğü ön plana çıkarttıklarını söyledi.

            10- AB Komisyonu, Annan Planı’na "evet" demesi  karşılığında KKTC için hazırlanan toplam 259 milyon avroluk mali yardım paketinin  38,1 milyon avroluk ilk dilimini serbest bıraktı.

            Öte yandan AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir grup Finlandiyalı gazeteciye yaptığı açıklamada, 8 Kasım’da yayımlanacak ilerleme raporunun, özellikle Kıbrıs'la ilgili gelişmeler doğrultusunda daha sonra yenilenebileceğini söyledi.

            11- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Danışmanı ve Irak Koordinatörü Büyükelçi David Satterfield, başkent Washington'da yabancı basın merkezinde düzenlenen bir brifingde, PKK terörü konusundaki soruları yanıtlayarak ''PKK tehdidinin terör ve şiddete girişmesinin kontrol  altına alınması, bu tehdidin cevap bulması gereğini çok ciddiye alıyoruz.  Özellikle geçen yıl içinde PKK'nın şiddet operasyonlarında pek çok Türk acı çekti. Bunun sona ermesi gerekiyor'' dedi.

12- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Edelman, Irak hükümetinin ülkenin bölünmesine karşı olduğunu ve ABD’nin de Irak'ın birliğini desteklediğini söyledi.

            13- AB Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İsrail'in Jerusalem Post gazetesine yaptığı açıklamada, Hamas için değişmenin ve İsrail'in varlığını tanımanın imkansız olmadığını ileri sürdü.

            14- Vietnam’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) katılması onaylandı.

28 EKİM 2006 

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyet’in ilan edilişinin 83. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Cumhuriyetle bağdaşmayan kimi oluşumların, sivil toplum örgütü olarak sunulmasının iyi niyetle bağdaştırılamayacağını ve bu oluşumların kapatılması gerektiğini belirterek, “Kendi hedeflerine ulaşmak adına halkın din duygularını, dince kutsal saydığı değerleri kötüye kullanmaya yanıtı yine halkımız verecektir” dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da mesajında, Türkiye’nin kısır çekişmeler, yasaklarla hedeflerine ulaşmasının imkansız olduğunu belirterek, “Özgürlüklerden korkan rejimin kendisine güveni yok demektir. Türkiye içine kapanmadan dünyayla bütünleşmelidir” görüşlerini dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise “Cumhuriyetin kuruluş ideali olan hedefe, bugün daha yakınız. Milletçe bu güven ve istikrar ortamını koruyarak, birlik ve bütünlüğümüze sahip çıkacak, Cumhuriyetimizin temel değerlerini her türlü sosyal ve siyasi tartışmanın üzerinde tutmaya bundan sonra da devam edeceğiz” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve diğer parti liderleri de birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan incelemelerde bulunmak ve açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Denizli’de halka hitaben yaptığı konuşmada, iktidarları döneminde gençlere siyasetin kapısını açarak 25 yaşa seçilme olanağı getirdiklerini belirterek, “Aslında bu işin tavanını da belirlemek lazım. Siyaset emeklilikten sonra yapılan bir iş olmamalı, bunun belli standardını koymak lazım” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Radikal gazetesine iç ve dış gelişmeler konusunda değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, bazı AB liderlerinin Türkiye’yi engellemeye çalıştığını, ‘Türkiye kendi ayrılsın’ niyetini taşıdıklarını, ancak Türkiye’nin bu oyuna gelmeyeceğini, Cumhuriyetin 83. kuruluş yıl dönümünde Türkiye’nin sağlam demokrasi, sağlam askeri güç, ekonomi ve artan özgüven amaçlarının bulunduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Irak’taki Kürt grupların bölünme haritaları gündeme getirdiğini, bunun üzerine hayal kuranların ellerindekini de kaybedeceğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Beşir Atalay Zaman gazetesine verdiği mülakatta, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu kaynaklarıyla en düşük gelir grubuna ait yaklaşık 2 milyon aileye 1,5 milyar yardım yapıldığını, bu işlem sırasında ayrıcalık ve ayrımcılık yapılmadığını, ancak kız öğrenciler lehine pozitif bir ayrıcalığın söz konusu olduğunu bildirdi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen 9. Dış Ticaret Haftası nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin OECD ve Avrupa ülkeleri arasında ihracat artışı ortalaması açısından birinci sırada yer aldığını belirterek, “Krizlerin ardından Türkiye’nin iç talepteki daralma ve ekonomideki sıkıntılarına rağmen, ihracat rakamları ülkeye hep moral oldu” dedi.

6- Türkiye’de bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup Başkanı Graham Watson Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, yaşanan son gelişmelerden endişe duyduğunu belirterek, “Türkiye’deki ilerleme bazı alanlarda yavaşladı. AB’nin üç üyesi de müzakerelerin askıya alınması için bahane arıyor. Fransa ve Avusturya ortada zaten. Almanya’yı da bu kategoriye koyabiliriz” dedi. Watson ayrıca, müzakerelerin durdurulmasının iki tarafın da başarısızlığı olacağını söyledi.

7- Avrupa Parlamentosu (AP)  Başkanı Joseph Borrel Yunanistan’da yayınlanan To Vima gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile AB arasında aralık ayında bir sorun yaşanmasını önlemek amacıyla Dönem Başkanı Finlandiya’nın önerisinin yanında, Avrupa Komisyonu’nun desteklediği ‘gizli bir öneri’ bulunduğunu, ancak bunun içeriği hakkında bilgi verilmeyeceğini belirterek “Müzakerelerin çıkmaza girmesini istemiyoruz. Kaza istemiyoruz. Batmak istemiyoruz” dedi.

8- Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad arasında yapılan görüşmenin ardından, Irak’ın demokratik ve istikrarlı bir devlet olmasını sağlayacak hedeflerin yaşama geçirilmesi konusunda hemfikir olduklarına ilişkin bir Ortak Bildiri yayımlandı. Maliki görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ABD’nin dostu olduğunu ancak “adamı” olmadığını bildirdi. 

9-Sırbistan’da anayasa için referandum yapıldı.

  29 EKİM 2006 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Çankaya Köşkü’nde Cumhuriyet Bayramı nedeniyle verdiği resepsiyonda gazetecilerin, Türk Ceza Yasası’nın 301. maddesi ve milletvekilliğine seçilme yaşına ilişkin sorularını yanıtladı.

Resepsiyona katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da bir soru üzerine, Afganistan’da görev yapan Türk birliğinin terörle mücadele işlevi olmadığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin temel değerlerinin her türlü sosyal ve siyasi tartışmalar üzerinde tutulması gerektiğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Sabah gazetesine, cumhurbaşkanlığı seçimi, Cumhuriyet, asker-siyasetçi ilişkisi konularında değerlendirmelerde bulundu.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, cumhuriyetin 83. yıl dönümü dolayısıyla ‘Cumhuriyetimiz ve Kazanımları’ başlıklı bir konferans verdi. Bakan Çelik, birilerinin ortaya çıkarak cumhuriyetin elden gittiğini söylediğini belirterek, “Cumhuriyet elden gidiyor yaygarası, aslında cumhuriyete yönelik bir haksızlıktır. Cumhuriyeti yükseltmek, eksikliklerinden arındırarak istikbale götürmek, sağlam bir ekonomiye sahip olmakla mümkündür” dedi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kocaeli’de bir tersanenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, cumhuriyetin 83. yıl dönümü kutlamalarının yanı sıra Türk denizciliğine, gemi inşa sanayisine yeni bir tesis kazandırmanın mutluluğunun da yaşandığını, Türkiye’nin gemi inşaatında 2003 yılında dünya sıralamasında 22. iken, şu anda 8. sırada olduğunu söyledi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, partisinin 8. Olağan Büyük Kurultayı’nın 19 Kasım’da yapılacağını belirterek, Kurultay’da MHP’yi tek başına iktidara ulaştıracak kadroların seçileceğini kaydetti. Bahçeli ayrıca, gelecek yasama döneminin, milliyetçiliği siyasetin ve kalkınmanın merkezine yerleştirerek toplumsal yaraların sarılması ve AK Parti hükümetinden hesap sorulması için tarihi bir fırsat olacağını söyledi.

7- Cumhuriyetin 83. kuruluş yıl dönümü tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlandı.

8- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Finlandiya televizyonu YLE’ye yaptığı açıklamada, AB’nin açıkça Türkiye’ye, kriterleri yerine getirmesi halinde üyelik önerdiğini, ancak Türklerin, çok sayıda Avrupalı politikacının hala Türkiye’nin üyeliğe uygun olup olmadığını tartışmaya devam ettiği izlenimi edindiğini belirterek, “Bu bizim güvenirliğimizi ve Türkiye’deki reformların gücünü sarsıyor” dedi.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Kıbrıs önerilerinin, Maraş’ın Rumlara iadesini içeren net maddeler içermemesi halinde dengeli olamayacağını öne sürerek, “Görüşmenin devam etmesi için Türkiye’nin yapması gereken asgari şey, Mağusa’nın kapalı bölgesi Maraş’ı iade etmektir” dedi.

10- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Rusya’nın başkenti Moskova’da Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Sergey İvanov ile görüştü. Scheffer görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Riga Zirvesi’nde Pakt’ın yeni üyelerle genişlemesiyle ilgili hiçbir karar alınmayacağı ve kimseye davetiye çıkarılmayacağını ancak gelecekte böyle bir genişlemenin imkansız sayılamayacağını söyledi.

Putin de,  NATO ile işbirliğinin uluslararası terörizmle mücadele, Afganistan’daki NATO güçlerine yardım edilmesi, Akdeniz’deki kurtarma çalışmaları kapsamında yardımlaşma da dahil bütün alanlarda başarıyla geliştiğini vurguladı.

11- Belçika Dışişleri Bakanı Karel de Gucht Hürriyet gazetesinde yayımlanan makalesinde, Türkiye’nin AB içindeki rolünü ve Avrupa’daki kültürel entegrasyonu değerlendirdi.

12- Bulgaristan’da 1989 yılındaki rejim değişikliğinden sonra 4. kez yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, Georgi Pırvanov’un  kazandığı bildirildi.

13- Nijerya’nın başkenti Abuja’da havaalanı yakınına bir uçağın düşmesi sonucu, uçakta bulunan 105 kişiden 100’ünün öldüğü açıklandı.

30 EKİM 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 9. Dış Ticaret Haftası’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisiyle ilgili çizilen yol haritasının dünyadaki gelişmelerden bağımsız olmaması gerektiğini ifade ederek, “Etrafımıza duvarlar örerek, sermayeyi renklere, ırklara, inançlara ayırarak, dünyaya ilgisiz kalarak hiçbir yere varamayız” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca Kıbrıs’ın siyasi bir sorun olduğunu ve bu konuda AB’nin Türkiye’ye verdiği sözleri yerine getirmesi gerektiğini belirterek, “Şu anda Kıbrıs’ı verebilecek bir Türkiye Cumhuriyeti hükümeti yoktur” dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek Kurul’da görüşülen konular hakkında gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin 301. madde konusunda tereddüt yaşamadığını, bazı yazarların bu madde üzerinden “şöhret kazanma” uğraşı içerisinde bulunduğunu belirterek “Birçok Avrupa ülkesinde bu maddenin ya benzeri ya da aynısı var. Biz, AB’ye uyum sağlamak noktasında, müktesebatla paralellik arz etsin düşüncesiyle yaptık. Özgürlük hiçbir zaman hakaret anlamını içermiyor” dedi.  Bakan Çiçek toplantıda, şans oyunlarından alınan vergi, fon ve paylarla ilgili yasa tasarısının ele alındığını, iştirakçilere ödenecek azami ve asgari tutarların belirlendiğini, bunun da AB kriterlerine uygun olarak yapıldığını söyledi.

Bakan Çiçek ayrıca son günlerde medyada yer alan YİMPAŞ haberleriyle ilgili olarak, Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar’ın korunduğuna ilişkin iddiaları dile getirenlerin aynı zamanda belgeleri de göstermeleri gerektiğini, yasal olarak bir korumanın kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal atv televizyonuna verdiği demeçte, son zamanlarda askerlerle siyasiler arasında çeşitli tartışmaların yaşandığına değinerek, “Normal siyasi ortamda ne siyasetçi durduk yerde devletin güç koşullarda, ağır görev yapan kurumlarına karşı laf dokundurarak belli çevrelere şirin gözükmeye çalışır ne de kurumlar siyasetçilerle tartışma ihtiyacı içine girerler. Cumhuriyetin ne ifade ettiğini anlamak için bizim yaşadığımız Cumhuriyet dönemini yaşamamış olan komşularımıza bakmak lazım” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, resmi bir ziyaret çerçevesinde Türkiye’de bulunan Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ile Kıbrıs konusunda hazırlanan yeni plan üzerinde görüştüklerini, yapıcı destek verildiğini, önemli olanın dengeli bir metin ortaya çıkması olduğunu belirterek, “Netice alınacak hiçbir şeye itiraz etmeyiz” dedi.

De Gucht ise Türkiye’nin limanlarını açmaması ve Türkiye-AB sürecinin durması ihtimalinin hem Birlik hem de Türkiye açısından “felaket” olacağını belirtti. 

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile sıkıntılarının kaynağının Ankara’dan ya da Brüksel’deki komisyonla ilişkilerinden değil, birliğe üye bazı ülkelerin başkentlerinden kaynaklandığını dile getirdi.

6- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, orta vadeli enflasyon beklentilerinin henüz hedeflerle uyumlu olmaması, hizmet fiyatlarına ilişkin yeni risklerin ortaya çıkmış olması ve küresel ekonomideki belirsizliklerin devam etmesinin, orta vadeli perspektifte ihtiyatlı olma gereğini de beraberinde getirdiğini açıkladı.

7- Genelkurmay Askeri Mahkemesi, emekli Korgeneral Altay Tokat’ın görevi sırasında “memur ve hakimleri hizaya getirmek için bomba attırdım” açıklamasıyla ilgili olarak açılan davada takipsizlik kararı verdi.

8- Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, yılın ilk 9 aylık bölümünde gerçekleştirilen 6 bin 17 operasyonda, 12 bin 727 kişinin gözaltına alındığı, yaklaşık 7 ton esrar, 6 ton eroin, 9 milyon 838 bin 316 adet Captagon ve 1 milyon 268 bin 327 adet Ecstacy hap ile 18 bin 512 adet sentetik ilaç ele geçirildiği bildirildi. 

9- Afyonkarahisar’da iki aile arasındaki anlaşmazlık sonucu çıkan silahlı çatışmada 7 kişi öldü.

10- AB Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, hükümetin reformlara devam etmek istediğini, askerin buna direndiğini ve Birlik ile Türkiye arasında bir “kriz” yaşandığını belirterek, “Eğer Türkiye limanlar konusunda adım atmazsa Avrupa Konseyi hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam edemez. Mutlaka bunun müzakerelere etkisi değerlendirilecektir. Limanların açılması, müzakereler için bir önkoşuldu ve Fin önerisi Kıbrıs için olumlu bir çözüm fırsatı” dedi.

11- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül resmi bir ziyaret çerçevesinde bulunduğu ABD’nin başkenti Washington’da Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile görüştü. 

Bakan Gönül görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yeni nesil savaş uçağı almayı değerlendirdiğini ve ABD önderliğinde geliştirilmekte olan F-35 Joint Strike Fighter (JSF-Müşterek Av-Bombardıman Uçağı) tercihinin öne çıkacağını söyledi.

12- Brezilya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Luz Inacio Lula da Silva’nın oyların yüzde 61’ini alarak yeniden bu göreve seçildiği açıklandı.

13- Pakistan’da güvenlik güçlerinin, ülkenin Afganistan sınırına yakın bir bölgede El Kaide’nin eğitim kampı olduğu öne sürülen bir medreseye düzenlediği operasyonda, 80 kişinin öldüğü bildirildi.

14- İsrail’de, aşırı milliyetçi İsrail Evimiz Partisi lideri Avigdor Lieberman’ın, Stratejik Tehditlerden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevine getirildiği açıklandı.  

31 EKİM 2006 

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı.

MGK Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, güvenlik ve asayiş ile ilgili iç ve dış gelişmelerin kapsamlı şekilde değerlendirildiği, İran’ın nükleer programı konusundaki durumun görüşüldüğü ve sorunun müzakereler yoluyla çözümlenmesinin önemli olduğunun vurgulandığı, buna ilave olarak Güney Kafkasya’daki gelişmeler üzerinde durulduğu belirtildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, Türk milletinin anayasal rejime de laik demokratik cumhuriyete de sadakatle bağlı olduğunu belirterek, “Zaman zaman ortaya çıkan bazı marjinal uç örnekler bu gerçeği değiştiremez, milletimizi Cumhuriyetimizin kuruluş ideallerinden uzaklaştıramaz”  dedi. Başbakan Erdoğan, son dört yılda, özellikle ekonomik alanda çok önemli başarılar elde edildiğini, tüm ücretlerin enflasyonun üzerinde artırıldığını, bu doğrultuda yurttaşların alım güçlerinin de yükseldiğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, YİMPAŞ yolsuzluğunun örtbas edilmeye çalışıldığını ileri sürerek, “Ortada kanayan bir yara var. Yurt dışında yüz binlerce vatandaşımızın dini duyguları istismar edilerek, aldatılarak on yılların birikimi olan tasarrufları ellerinden alınmış, o paralar uçup gitmiş. Asıl deprem budur” dedi. Baykal ayrıca, AK Parti milletvekillerinin ve bazı üyelerinin de bu kuruluş ile bağları bulunduğunu öne sürdü.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Karadeniz Ekonomik İş Birliği Teşkilatı (KEİ) Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Rusya’nın başkenti Moskova’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Kıbrıs konusundaki iyi niyetli çabalarının sonuç vermesini ümit ettiğini belirterek, Kıbrıs konusunda kapsamlı çözümün merkezinin BM olduğunu söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik İstanbul’da medya temsilcileriyle düzenlendiği toplantıda yaptığı açıklamada, eğitim kurumlarındaki şiddetin önlenmesi ve azaltılması konusunda hazırlanan projeyi paylaşmak istediklerini, Türkiye’nin en büyük sermayesinin genç nüfus olduğunu, 60 okulda verilen eğitim sırasında yaşanan şiddet olayının pek çok Avrupa ülkesine göre daha düşük düzeyde bulunduğunu söyledi.

6- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de milyonlarca insanın, inançları üzerinden sömürüldüğünü ifade ederek, “İnançları üzerinden insanların milyarlarca markını çalmış olanlar, bakanlarla Başbakan’la saf tutup namaz kılıyorlar” dedi.

7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, 2006 yılı sonunda enflasyonun büyük olasılıkla yüzde 9.2-10.6 aralığında gerçekleşeceğini, cari işlemler açığının daha yüksek bir platoya taşındığını ve büyüme hızının önümüzdeki dönemde yavaşlayacağını belirtti.

8- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, İstanbul’da yapılacak “Afrika Kıtası Müslüman Ülke ve Toplulukları Dini Liderler Toplantısı” öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Başkanlığın ev sahipliği yapacağı toplantının siyasi bir amacı olmadığını vurgulayarak, “Yalnızca itham ve İslamofobi gibi kavramlarla karşı karşıya kalan İslam dünyasının kendini savunmada hissetmesi belki de en önemli sorunlardan birisidir” dedi.

9- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay yaptığı açıklamada, akaryakıt dağıtım şirketlerine verilen cezanın EPDK’nın kanunla kendisine verilen yükümlülüğünden ibaret olduğunu bildirdi.

10- Başbakanlık Teftiş Kurulu, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ile ilgili raporunu tamamlayarak, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in Federasyonu olağanüstü kongreye çağırması tavsiyesinde bulundu.

11- Türkiye’de bulunan IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile ayrı ayrı görüştü.

Hisarcıklıoğlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, cari açığı gelecek dönemde bir kırılganlık noktası olarak gördüğünü belirterek, “Geçen 5 ve 6. aylardaki çalkantının maliyeti Hazine’ye yaklaşık 10 milyar dolar civarında olmuştur. Bunun karşılanması yine gelir artırıcı vergilerle yapılmıştır. Esas cari açığın azaltılmasıyla ilgili yapısal tedbirlere ihtiyaç vardır” dedi.

12- Japonya’da düzenlenen 15. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nın ilk maçında Türkiye, Küba’ya 3-0 yenildi.

13- Avrupa Şampiyonlar Ligi 4. maçında Galatasaray, Hollanda’nın PSV Eindhoven takımına deplasmanda 2-0 yenildi.

14- Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kore’nin nükleer silah üretimi konusunda müzakere yapılmasını kabul ettiği duyuruldu.