09.11.2006
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 KASIM 2006

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in,  Danıştay Üyeliği’ne Afyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek’i atadığı belirtildi.

2-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, YİMPAŞ tarafından partisine maddi kaynak aktarıldığı yönünde haberlerin yer almasında medyanın taraflı davrandığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Başbakan Erdoğan seçime daha uzun bir süre bulunduğu belirterek, “Onun kararını kimin vereceği belli. Zamanı geldiğinde Parlamento kararı verir“ dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kızılay Orta Anadolu Kan Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de bağışlanan kan miktarının gelişmiş ülkelere göre oldukça az olduğunu belirterek, “Bu ayıba son vermeliyiz” dedi.

Kızılay Başkanlığı tarafından insani yardımlara verdiği destek nedeniyle Başbakan Erdoğan’a, ‘Kızılay Üstün Hizmet Nişanı’ verildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, laik, demokratik cumhuriyete kararlılıkla sahip çıkmaya devem edeceklerini ve yolsuzluklar konusunda  kararlı bir tavır sergileyeceklerini belirterek, “YİMPAŞ olayının üzerine gitmeye devam edeceğiz. Bu bir dolandırıcılık olayıdır” dedi. Baykal ayrıca, kadrolaşmanın yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırmak için restorasyon projelerinin de hazır olduğunu ileri sürdü.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil’in gündem dışı konuşmasında YİMPAŞ ile ilgili gelişmelere yer vermesi üzerine Hükümet adına yaptığı açıklamada, “YİMPAŞ ile Hükümetimiz arasında kurulan ilişkiyi reddediyoruz. Sorumluluk, bağımsız yargınındır” dedi.

6- Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile CHP’nin iptal davası açtığı, ‘ombudsmanlık’ olarak da adlandırılan Kamu Denetçiliği kurulmasını öngören yasanın temel maddesinin yürürlüğünü durdurdu.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada,  Muğla’nın Bodrum ilçesinin imar yetkisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilmesine ilişkin kararın Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek kabul edildiğini bildirdi. Bakan Koç, Bodrum’un imar açısından kötü bir duruma geldiğini ve bir çok yanlışın yapıldığını belirterek, bundan sonraki süreçte Bakanlığın belirleyici olacağını kaydetti.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İzmit’in Gebze ilçesinde Demirdöküm ile merkezi Almanya’da bulunan Solitem Grup’un, güneş enerjisi destekli soğutma ve ısıtma üzerine yeni bir proje için ortak yatırım anlaşması imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de konutların soğutulması için kışın kullanılan enerjiden daha fazla enerji kullanılmaya başlandığını belirterek, “Bu anlamda yapılan işbirliği isabetli ve akılcıdır” dedi.

Törene Almanya Kuzey Ren Westfalya Ekonomi ve Enerji Bakanı Christia Thoben de katıldı.

9- RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamada, TGRT televizyonunun devir işleminin onaylandığı bildirildi.

10- İstanbul Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Sümerolog Dr. Muazzez İlmiye Çığ’ın, türbanın tek Tanrılı dinlere özgü olmadığını anlattığı ‘Vatandaşlık Tepkilerim’ adlı kitabı nedeniyle yargılandığı davada beraat kararı verdi.

11- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, İSO tarafından düzenlenen ‘Sürdürülebilir Rekabet Gücü’ temalı 5. Sanayi Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, son dört yılda Türkiye ekonomisinde önemli kazanımlar elde edildiğini, ancak üretim ve yatırım ortamının iyileştirilmesinde ve rekabet gücünün desteklenmesinde yavaş kalındığını belirtti.

Toplantıya katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da Türk sanayisine rekabet gücü kazandıracak politika ve stratejilerin uygulanmasının oldukça önemli olduğunu söyledi.

12- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Dış Ticaret Haftası Gençlik Kurultayı’nda ekim ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Ekim ayı ihracatı, 7 milyar 107 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ekim ayı itibariyle 12 aylık ihracat da 82 milyar doları buldu.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen geçen yıl 9.3 milyar dolar olan yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin bu yıl 12 milyar dolara ulaşacağını belirterek, 2006 yılı sonu itibariyle 63 milyar dolarlık ihracat ve 210 milyar dolarlık da toplam dış ticaret hacmi hedeflediklerini söyledi.

TİM Başkanı Oğuz Satıcı da bugünün gençleriyle, cumhuriyetin 100. yılı olan 2023’te 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin kolaylıkla elde edileceğini belirtti.

13- Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde etkili olan sağanak yağış, can ve mal kaybına yol açtı. Mardin’den Diyarbakır’a giden bir minibüsün sel sularına kapılması sonucu 14 kişi öldü. Yağış ve fırtına nedeniyle Şırnak, Diyarbakır ve Kilis’te de 7 kişi yaşamını yitirdi.

14- Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ev sahipliğini yaptığı ‘Afrika Kıtası Müslüman Ülke ve Toplulukları Dini Liderler Toplantısı’ İstanbul’da başladı.

Toplantının açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, İslam’ın insana sadece inanmayı değil, inancın, bilgi ve düşüncenin gösterdiği hedefleri ve değerleri hayata yansıtmayı da samimi dindarlığın parçası saydığını söyledi.

Toplantıya Devlet Bakanları Mehmet Aydın ve Beşir Atalay da katıldı.

15- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, İstanbul’da Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve TÜSİAD temsilcileriyle bir araya geldi. Lipsky temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun bu yılın sonunda kesinlikle hedefin üzerinde gerçekleşeceğini, 2007 yılı sonuna kadar da çok ani düşüşleri beklememek gerektiğini kaydetti.

16- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Panayotis Hinofotis’in davetlisi olarak başkent Atina’ya gitti.

17- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı için gittiği Rusya’nın başkenti Moskova’da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Gül, Rusya ve Türkiye’nin çok boyutlu güçlendirilmiş ilişki içinde olduğunu belirterek, “Ticarette, turizmde, karşılıklı yatırımlarda ölçülebilir çok büyük ilerlemeler var. Yeni hedefler ortaya koymak durumundayız” dedi.

Lavrov da iki ülke liderlerinin iki yıl önce ilişkileri çok güçlendirilmiş ortaklık boyutuna geçirme kararı aldığını ve bu amaca başarılı bir şeklide gidildiğine inandığını söyledi.

Lavrov ile görüşmesinin ardından Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye ile Rusya’nın, Kıbrıs meselesinin çözüm yerinin BM olduğu yönündeki görüşlerinin tamamen aynı olduğunu kaydetti.

18- AB Komisyonu’nun Genişleme’den sorumlu Üyesi Olli Rehn Fransa’da yayımlanan Liberation gazetesine verdiği demeçte, “Türkiye’den temel özgürlükler, düşünce ve dini özgürlükler konusundaki kriterlere saygı göstermesini beklerken, bizim de Türkiye’ye karşı sözlerimizi tutmamız gerekir. Türkiye ile ilişkilerimiz şizofrenik. Türkiye’nin stratejik önemini küçümsüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

19- İsrail Ordusu’nun Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun’da havadan destekli başlattığı kara operasyonunda, 10 Filistinlinin öldüğü, 50’den fazla kişinin de yaralandığı açıklandı. 

20- Güney Afrika Cumhuriyeti’nin son ırkçı beyaz Devlet Başkanı Pieter W. Botha yaşamını yitirdi.

 2 KASIM 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Moğolistan Başkanı Miyegombo Enkhbold ile Başbakanlık’ta görüştü.

Başbakan Erdoğan görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, Kıbrıs konusunda AB'yi bir çözüm zemini olarak kabul etmediklerini, bu işin zemininin BM olduğunu vurgulayarak, ''AB,  durumdan vazife çıkarmaya çalışıyor. Öyle bir şey olamaz'' dedi. Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen’le de bir telefon görüşmesi yaptığını belirten Başbakan Erdoğan, ''Fin planından öte, Finlandiya Başbakanı’nın, Dışişleri bakanları noktasında, Güney ve Kuzey Kıbrıs Dışişleri bakanlarıyla, Dışişleri Bakanımızın 3'lü olarak bir araya gelmesi talepleri bize iletildi. Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın katılmadığı bir Dışişleri bakanları toplantısına, Dışişleri Bakanımızın da katılmasının mümkün olmayacağını söyledik” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TBMM’de YİMPAŞ konusuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, “YİMPAŞ konusunda hükümetin üzerine düşen görevi yerine getirmediği çok açıktır. Bu, dünya çapında toplu yolsuzluk olayıdır. Kutsal inançlar ve değerler istismar edilerek yapılmış büyük bir yolsuzluk skandalıdır” dedi.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılmak üzere gittiği Moskova’dan dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Kuzey Irak’ta yeni PKK bürolarının açılmasıyla ilgili olarak “Kuzey Irak’taki liderlerin açıkçası bir kez daha dikkatlerini çekiyoruz, onların tek yapacağı şey Türkiye’yi kazanmaktır. Türkiye’yi kaybetmenin onlara ne büyük maliyetler getireceğini çok iyi hesap etmeleri gerekir” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül, ayrıca bir soru üzerine, YİMPAŞ ile ilgili gelişmeleri AK Parti iktidarıyla ilişkilendirmeye çalışmanın çok yanlış olduğunu belirterek, “Türkiye’de savcılar, hakimler var. Gereken neyse yapsınlar” değerlendirmesinde bulundu.

4- Gelir İdaresi Başkanlığı ve Okan Üniversitesi tarafından İstanbul’da düzenlenen,  ''Kayıtlı Ekonomiye Geçiş'' konulu uluslararası sempozyumun açılışında konuşan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'ye gelen yabancı sermaye miktarındaki artışa dikkat çekerek, bunun sebebinin; ekonominin istikrar kazanması ve yapısal reformların devam etmesi olduğunu kaydetti. 

5- Batman’da meydana gelen sel felaketinde 9’u çocuk 11 kişi yaşamını yitirdi.

6- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Panayotis Hinofotis'in davetlisi olarak gittiği başkent Atina'da Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis ve Oramiral Hinofotis ile yaptığı ikili görüşmeler ve heyetler arası toplantıdan oluşan resmi temaslarının ardından, Türk gazeteciler için bir sohbet toplantısı düzenledi. Temaslarının çok olumlu geçtiğini belirten Orgeneral Büyükanıt, “Bunlar önemli ve olumlu temaslar. Değişik anlamlar yüklenmemeli. Ortada problemler varsa ki Türkiye ile Yunanistan arasında olmadığını söyleyemeyiz, bunlar konuşulmalıdır. Bu zafiyet değil, kendine güven işaretidir” dedi.

            7- AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Susanna Parkkonen, Türkiye-AB arasındaki Kıbrıs anlaşmazlığını aşmaya yönelik hafta sonunda yapılması planlanan toplantının iptal edildiği duyurdu. Belçika’nın başkenti Brüksel’deki AB Daimi Temsilciliği’nden yapılan açıklamada da toplantının gerçekleşmeyeceği bilgisi doğrulandı.

8- Guatemala ve Venezuella dışişleri bakanları, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için Panama’nın ortak aday olarak belirlendiğini duyurdu.

3 KASIM 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Avrupa Yayıncılar Birliği (EBU) çatısı altında bu yıl 53 ülkeden 450 delegenin katılımıyla 5’incisi düzenlenen ‘News Xchange 2006 Konferansı’nda yaptığı konuşmada, bölgedeki gelişmeleri, Türk dış politikasını ve dünya medyasının Türkiye’ye bakışını değerlendirerek, “Bulunduğumuz zor coğrafyaya rağmen dış politikamızı düşman üretmek için değil, dost kazanmak ilkesiyle yürütüyoruz” dedi.

            2- Devlet Bakanı Beşir Atalay RTÜK İletişim Merkezi’nin tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, televizyon yayınlarının bir ürün olduğunu, izleyicilerin de bu ürünlerin müşterisi konumunda bulunduğunu belirterek, “Vatandaşımıza düşen tepkisiz kalmamaktır. Ne olur tepki gösterin, iyiye iyi, yanlışa yanlış diyelim. Sağlıklı toplumsal düzen ancak böyle oluşur” dedi.

            3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Antalya’da düzenlenen ‘Güneydoğu Avrupa İçişleri Bakanları Toplantısı’nın açılış konuşmasında, siyasi suç bahanesiyle terör suçlularının iade edilmemesinin teröristleri cesaretlendirdiğini söyledi.

            4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sel felaketinin yaşandığı bölgelerde incelemelerde bulunmak üzere gittiği Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, her türlü tedbirin alındığını ve salgın tehlikesinin bulunmadığını söyledi. Bakan Akdağ ayrıca Batman’da Vali Haluk İmga’yı ziyaret ederek, son durum hakkında bilgi aldı.

Öte yandan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Şırnak’ın Silopi ve Diyarbakır’ın Bismil ilçesine giderek sel felaketinden zarar gören bölgelerde incelemelerde bulundu. Bakan Eker incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, selde can kaybının olmasından büyük üzüntü duyduklarını belirterek, zarar görenleri mağdur etmeyeceklerini söyledi.

            5- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Antalya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, son iki yılda dünya turizmindeki yüzde 5’lik büyümeye karşılık, Türkiye’nin yüzde 40’lara yakın büyüme elde etmesi üzerine 2006 hedeflerini yüksek tuttuklarını söyledi.

            6- Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen “Afrika Kıtası Müslüman ülkeleri ve Toplulukları Dini Liderler Toplantısı” sona erdi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu yaptığı açıklamada, toplantıdan çıkan sonuçları 20 madde halinde sıraladıklarını, sonuç maddelerinden birinin, İslam konusunda yanlış bilgilerden esinlenen ve İslamın kutsal değerlerini rencide eden sorumsuz tavırların endişe verici gerilimlere yol açtığı tespiti olduğunu söyledi.

            7- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa’nın Ermenilerle ilgili aldığı kararın, siyasi açıdan akılcı ve yapıcı olmayan, sadece provokasyon amaçlı olduğunu söyledi.

            8- Portekiz’in başkenti Lizbon’da bulunan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Portekizli işadamı ve gazetecilerle bir araya geldiği çalışma toplantısında, AB sürecine ilişkin bilgi verdi. Bakan Babacan bir soru üzerine, AB’nin, Kıbrıslı Rumların esiri olmaması gerektiğini söyledi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler çalışma ziyareti için gittiği Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da, Ekonomi ve Enerji Bakanı Rumen Ovcarov ile görüştü. Görüşmede, Şahdeniz doğalgaz boru hattı projesine Bulgaristan’ın da dahil edilmesi, Bulgaristan-Türkiye sınırında yapılması planlanan Tunca Barajı ve Bulgaristan’ın Türkiye’nin boru inşaatı alanındaki tecrübelerinden faydalanması konuları ele alındı.

Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Güler,  BOTAŞ’ın ödeme güçlüğü içinde olduğu ve doğalgaz alımında sıkıntı yaşanacağı yolundaki haberlerin, doğru olmayan bir bilginin yanlış yorumlanması sonucu ortaya çıktığını söyledi.

            10- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erki Tuomioja ile Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi.

            Görüşmeden sonra KKTC'nin Brüksel Temsilciliği'nde basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Talat, Tuomioja ile ''verimli bir görüşme'' yaptıklarını belirterek, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde olası bir tıkanıklığı aşmak için Kıbrıs'ta kapsamlı çözümün unsurları arasında bulunan kapalı Maraş bölgesinin açılmasının kabul edilebilir ve adil olmadığını kaydetti.

            11- İsrail’in, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'da 3 gün önce başlattığı hava saldırısında ölenlerin sayısının 25’e yükseldiği bildirildi.

4 KASIM 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da yaptığı açıklamada, yurt genelindeki aşırı yağışlar ve sel felaketi konusunda abartılı yayınlar yapıldığını, dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde bu tür olayların engellenemediğini, afetin yaşandığı yerlere maddi destek gönderildiğini, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini ve mağduriyetlerin giderileceğini belirtti. Başbakan Erdoğan ayrıca, CHP milletvekillerinin erken seçim istemediğini de ifade etti.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül temaslarda bulunmak üzere gittiği Kayseri’de Sabah gazetesine verdiği demeçte, Iraklı Kürt liderlerin Irak’ın bölünmesine ilişkin hayallerini sürdürmelerinin tarihi bir hata olacağını, bu ülkenin nereye gittiğini kimsenin kestiremediği bir ortamda, Kuzey Iraklı liderlerin yapacağı en büyük yanlışın Türkiye’yi kaybetmek olacağını belirterek, “Irak’ın bölünmesini istemek, buradaki yeni oluşumların peşinde koşmak, Kerkük’teki dengeleri bozmak, ayrıca terör örgütü PKK’ya göz yummak hiç kimsenin hayrına olmayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

            3- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun  Genel Kurulu sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’de bir kısım unsurların, taleplerini eskiden olduğu gibi doğrudan meydanlarda ifade etmediklerini, işin kolaycılığını bularak Avrupa Parlamentosu’na gittiklerini ve sonunda bu konuların AB talebi olarak Türkiye’nin önüne geldiğini söyledi.

            4- Antalya’da düzenlenen Güneydoğu Avrupa İçişleri Bakanları toplantısına katılan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Yunanistan İçişleri Bakanı Vyran Polydoras ile görüştü. Heyetlerin de yer aldığı görüşmede, özellikle yasadışı göçün önlenmesi konusunda işbirliği yapılması üzerinde durulduğu belirtildi.

            5- Sivil toplum kuruluşları tarafından “Cumhuriyetimiz için Halk Yürüyüşü” adıyla düzenlenen miting Ankara’da yapıldı.

            6- Japonya’da düzenlenen 15. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye, Peru’yu 3-2 yenerek ikinci tura yükseldi.

            7- BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş İngiltere’de yayınlanan Financial Times gazetesine verdiği mülakatta, AB’nin Türkiye’ye hitap ediş tarzını değiştirmemesi durumunda, ilişkilerin tahrip olacağını, baskıların “üyelik için çıtanın yükseltilmesi” olarak algılandığını, artık bunun işe yaramadığını, Türk kamuoyunda çok büyük bir değişim meydana geldiğini ve artık AB yanlısı olmanın politikacılar için karnelerinde olumlu puan olarak görülmediğini duyurdu.

            8- Türkiye’deki görev süresini doldurarak Afganistan’a giden AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin lehte çaba harcamasına rağmen AB karşıtı güçlerden tepki gördüğünü belirterek, “Bazıları gidişime sevinecek ama ben Türkiye’yi özleyeceğim” dedi.

            9- İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü operasyonlarda 7 Filistinlinin öldüğü açıklandı. 

5 KASIM 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle İstanbul’da gerçekleştirdiği toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, kamuoyunda tartışılan konulardan biri olan düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki engellerin büyük ölçüde kaldırıldığını belirterek, Türk Ceza Yasası’nın (TCY) 301. maddesinin soyut olmasından kaynaklanan bazı sıkıntılar varsa, maddenin daha somut hale getirilmesine yönelik önerilere açık olduklarını söyledi.

2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Eğitim-Bir-Sen tarafından düzenlenen ''Türk Eğitim Sisteminde Yeni Paradigma Arayışları'' konulu sempozyumun kapanışında yaptığı konuşmada, çalışmada farklı düşüncelerin dile getirildiğini ve bu düşüncelere saygı göstermek gerektiğini, her bireyin düşünce özgürlüğü bulunduğunu vurgulayarak, “Birisi irtica yaygarası koparıyor, birisi Atatürkçülük, birisi Cumhuriyet elden gidiyor diyor. Şahsi menfaatleri ve pozisyonları elden giden insanlar daha çok bunu kullanıyor” dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Maden Mühendisleri Odası ve Bor Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Bor Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, madencilik konusunun bugün Türkiye’nin milli bir konusu olduğunu belirterek, Türkiye’nin dünya bor rezervinin yüzde 75’ine sahip olduğunu, bor madeninin değeri yüksek bir ürün haline getirilebilmesi için Bor Araştırma Enstitüsü’nü kurduklarını söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, çeşitli illerde yaşanan sel felaketiyle ilgili olarak, kurtarma ve yardım çalışmalarına, meseleyi siyasi istismar alanına sokmamak için katılmadıklarını, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin organize bir şekilde bölgeye ciddi boyutlarda yardım götürmeyi başardığını ifade ederek, kamunun tüm imkanlarıyla konunun üzerine gitmesi gerektiğini söyledi.

5- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, YÖK’ün kuruluş yıl dönümü nedeniyle Zaman gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin üniversite sorununu aşabilecek güçte olduğunu belirterek, ‘Türkiye’nin Yükseköğretim Stratejisi Taslağı’ üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

6- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu’nun soru önergesini yanıtlayarak, 15 bini aşkın camiye din görevlisi ataması yapılamadığını, resmi din görevlisi bulunmayan camilerde görev yapan fahri din görevlilerinin ve derneklerin denetlenememesi nedeniyle, tarikatların yönlendirilmesine açık bir yapı oluşma riski olduğunu kaydetti. 

7- Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları (ASCAME) ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) düzenlediği “Meditour 2006 Turizm ve İşbirliği Günleri Forumu” Antalya’da başladı.

8- İstanbul’da yapılan geleneksel 28. Avrasya Maratonu’nu erkeklerde Litvanyalı Mindaugas Pukstas, bayanlarda da Rus Madina Biktagirova kazandı.

9- Eski Başbakan Bülent Ecevit tedavi gördüğü GATA Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve siyasi parti başkanları birer başsağlığı mesajı yayımladı.

10- Şili’nin başkenti Santiago’da yapılan Sosyalist Enternasyonal toplantılarına katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal basın mensuplarına yaptığı açıklamada,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bazı CHP milletvekillerinin seçim istemediği yönündeki iddiasını değerlendirerek, “Bizim tavrımız çok açık. Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce Türkiye bir genel seçim yapmalıdır” dedi.

11- İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Irak’taki durumun kötüye gittiğini, Balkanlar’daki etnik temizliğe benzer mezhebi temizliğin gerçekleştiğini belirterek, Mekke Bildirisi ile din faktörü üzerinden çatışmaları durdurmayı hedeflediklerini kaydetti.

12- Irak’ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, yargılandığı Duceyl davasında insanlığa karşı suç işlemekten ölüm cezasına çarptırıldı. 

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, kararın karanlık bir dönemin sonunu işaret ettiğini söyledi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, mahkemenin adil olduğunu, ancak ülkesinde gerilim yaratacağı endişesiyle yorum yapmayacağını söyledi.

ABD Başkanı George W. Bush ise kararın “Irak’ın genç demokrasisi ve anayasal hükümeti için büyük bir başarı” olduğunu belirterek, bunu Irak halkı için dönüm noktası olarak nitelendirdi.

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad, bunun Irak’ta özgür bir toplum kurulması doğrultusunda önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydetti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, “Saddam Hüseyin ve diğer sanıkların adaletle yüzleşmelerini ve işledikleri suçlardan sorumlu tutulmalarını memnuniyetle karşılıyoruz” açıklamasında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, idam kararının Irak’ta yeni gerginliklere yol açmamasını umduğunu bildirdi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Saddam Hüseyin’in işlediği suçların hesabını verecek olmasına sevindiklerini, ancak Irak’ta ölüm cezasının yeniden uygulanmasına üzüldüklerini kaydetti.

Uluslararası Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika programının sorumlusu Malcolm Stuart ise Saddam Hüseyin ve iki yardımcısının idama mahkûm edilmesini kınayarak, “Bu dosya, mahkemenin yetkinliğini tartışmaya açan ciddi boşluklarla dolu” dedi.

6 KASIM 2006

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, 1981’de çıkarılan 2549 sayılı yasanın eski Başbakan Bülent Ecevit’in Devlet Mezarlığı’na defnedilmesine imkan vermediğini belirterek, yeni düzenleme için yasa değişikliğinin imzaya açıldığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BM Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) Antalya’da düzenlediği Tam Yetkili Temsilciler Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de halen elektronik haberleşme hizmetlerinde vergi oranının yüksek olduğunu belirterek, “Bunun, bilgi toplumuna dönüş hızını yavaşlatmaması için vergi yükünün kademeli olarak azaltılması konusunda çalışmalara başlamış bulunuyoruz. Amacımız telekomünikasyon hizmetlerine herkesin ulaşabilmesini sağlamaktır” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Bot’u kabul etti. Bot kabulün ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin reformları tamamlama konusunda elinden geleni yaptığını göstermek için AB’ye siyasi sinyal göndermesi gerektiğini belirterek, AB’nin gelecek ayki zirvesine kadar, hem iç reformlar hem de Kıbrıs konusunda ilerleme kaydedildiğinden emin olması gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Gül de Hollanda’da sözde Ermeni soykırımının genel kabul gördüğünü belirterek “Ülkenizde Türk milletvekillerine soykırım baskısı yapılıyor. Toplumunuzda Türk karşıtlığı yükseliyor. Buna göz yummayın“ dedi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan İstanbul’da düzenlenen OECD Uluslararası Yatırımlar Global Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin doğrudan yatırımları cezbetme açısından dünyada sayılı ülkeler arasına girdiğini söyledi. 2007 yılındaki enflasyon hedefinin yüzde 4 olarak ilan edildiğini belirten Bakan Babacan, “Türkiye Basel II’ye hazırlanıyor. Türk bankalarının toplam sermaye yeterlilik rasyosu OECD içinde ilk sırada yer alıyor” dedi.

OECD Genel Sekreter Yardımcısı Richard Hecklinger de yaptığı konuşmada, OECD’nin yatırım için elverişli ortamın oluşmasına yönelik çalışmalar yaptığını belirterek, Türkiye’de uluslararası yatırımların son beş yılda inanılmaz derecede arttığını kaydetti.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink Forum’un ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, finansal yapı ve arz güvenliği açısından dış enerji maliyetlerini iç piyasalardaki tüketicilere yansıtma gereği olabileceğini ve özellikle kısa vadede enerji fiyatlarını yükseltme ihtiyacının ortaya çıkabileceğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Beşir Atalay TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, yoksulluğun önlenmesi ve azaltılmasının makro ekonomik politikaların sonuçlarının alınmasıyla mümkün olabileceğini belirterek, yıl sonuna kadar 1.5 milyar dolarlık sosyal yardım yapmayı hedeflediklerini açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan nüfus kayıt sistemi çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu belirten Bakan Atalay, 2007 yılından itibaren nüfus sayımının eve kapanarak yapılmayacağını söyledi.

6- Merkez Bankası’nın her ay enflasyon verilerinin ardından yayımladığı değerlendirme raporunda, son dönemde yaşanan aşırı yağış ve sellerin ekili alanlarda yarattığı zararın, işlenmemiş gıda fiyatları üzerinde bir risk oluşturduğu kaydedildi.

7- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu AB Komisyonu tarafından açıklanacak olan Türkiye’yle ilgili İlerleme Raporu’na ilişkin olarak Sabah gazetesine yaptığı değerlendirmede, “Ben ilişkilerimizin kopacağı kanaatinde değilim. Ama müzakereler kesilse ne olur?  AB perspektifinden kopmamak kaydı şartıyla, bir şey olmaz” dedi.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen “Avrasya Bağlantısı ve Bölgesel Gelişmeler” konferansında yaptığı konuşmada, 30 yılı aşkın süre yüksek enflasyonla yaşayan Türkiye’nin bugün tek haneli enflasyona alışmakta olduğunu ve hükümet olarak bunun sürekliliğini sağlayacaklarını belirtti. Bütçe açıklarını borçla değil, toplanan vergilerle kapatma ve böylece borç stokunu sağlıklı biçimde eritme yoluna gittiklerini belirten Bakan Unakıtan, faiz dışı fazla konusunda hedeflerinin tutturulduğunu, yüzde 14.5’lerden yüzde 1’in altına inen bütçe açığı ile pek çok Avrupa ülkesinden daha başarılı bir noktaya varıldığını söyledi.

9- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Sözcüsü Krizstina Nagy Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ceza Kanunu’nu, ifade özgürlüğünü AB standartlarına ulaştıracak şekilde değiştirmeye hazır olduğunu kaydetmesinin memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Bu Başbakan Erdoğan’ın kişisel olarak ifade özgürlüğüne ve AB üyeliğine bağlılığını gösterir. Bu niyetin somut adımlarla desteklenmesini bekliyoruz” dedi.

10- Almanya Başbakanı Angela Merkel Süddeutsche Zeitung’a verdiği demecinde, “Türkiye limanlarını açmazsa müzakerelerin devamında sıkıntılar çıkar. AB bir şey olmamış gibi davranamaz. Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmezse böyle devam edemeyiz. İmtiyazlı ortaklık teklifimiz geçerli” dedi.

11- Uluslararası Saydamlık Örgütü (Transparency International) tarafından Almanya’nın başkenti Berlin’de açıklanan ve toplam 163 ülkenin dahil edildiği Yolsuzluk Algılama Barometresi’nde Türkiye, en az yolsuzluk yapılan ülkeler sıralamasında 60. sırada yer aldı.

 7 KASIM 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan sel felaketine değinerek, ilk anından itibaren kamu ve sivil toplum kuruluşlarının dayanışma içerisinde yardımları organize ettiğini, bakan ve milletvekillerinin bölgede incelemelerde bulunduğunu, daha önce yaptığı değerlendirmelerin eleştirilmesinin doğru olmadığını belirterek, “Ben gerçeği söylüyorum, söylemek durumundayım. Doğal afetlerde bütün tedbirleri sadece devletin alması yetmiyor. Bütün tedbirleri millet olarak alacağız ve imar planlarına uyarak adım atalım ki en az hasarla kurtulalım” dedi.

            Başbakan Erdoğan ayrıca eski Başbakan Bülent Ecevit ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Sayın Ecevit, tavrıyla, nezaketiyle, değerli bir şahsiyet olarak siyasi hafızamızda yerini almıştır. Türkiye’nin yaşadığı zor zamanlarda soğukkanlı, kararlı bir liderlik göstererek önemli görevler de ifa etmiştir. Kıbrıs Barış Harekatı kararı bunlardan biridir” değerlendirmesinde bulundu.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türk-İtalyan Forumu’nun, “Türk-İtalyan İlişkilerinin 150. Yıl Dönümü: AB’ye Yönelik Ortak Vizyon” başlığıyla düzenleyeceği etkinliğe katılmak üzere İtalya’nın başkenti Roma’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-AB ilişkilerinde ortaya atılan kriz ifadelerinin sansasyon yaratmaya yönelik çabalar olduğunu, ilişkilerin önemli bir aşamadan geçtiğini, İlerleme Raporu’nun yayınlanmasının ardından herhangi bir sorunun yaşanmayacağını vurguladı.

            3- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Şemdinli olaylarının ardından düzenlediği iddianame nedeniyle hakkında soruşturma açılan Savcı Ferhat Sarıkaya’nın, meslekten ihraç kararına yaptığı itirazı reddetti.

            4- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Zaman gazetesine verdiği demeçte, evlilik dışı çocuk sahibi olmanın Anayasa’ya aykırı olduğunu, basın organlarında bu eylemin normal bir davranış şeklinde gösterilmesini doğru bulmadığını belirterek, “Televizyon bir eğlence aracı olabilir ama her konunun eğlence haline getirilmesinin aracı olamaz. Olumsuz yaşam örneklerinin, toplum üzerinde olumsuz etki yaptığı muhakkak” dedi.

5- TBMM Genel Kurulu’nda, yaşamını yitiren eski Başbakan Bülent Ecevit özel bir oturumla anıldı.

            Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Ecevit’in zor dönemlerde hapishanelere, siyasi yasaklara, dışlanmışlıklara maruz kalmasına karşın yılmadan mücadele ettiğini dile getirdi.

            DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu ve AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik de partileri adına açıklamalarda bulundu.

            Öte yandan Ecevit’in, Devlet Mezarlığı’na defnine izin veren ve Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan Yasa Tasarısı da TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

            Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’e başsağlığı ziyaretinde bulundu.

            6- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Hükümetin, YİMPAŞ olayı karşısındaki tutumunu eleştirerek, belgelerin medyadan değil, memurlardan ve devlet teşkilatından istenmesi gerektiğini, Sermaye Piyasası Kurulu’nun hazırladığı yasa tasarısının üç yıldır gündeme alınmadığını dile getirdi.

            7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, MÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin yapısal olarak cari açık veren bir ekonomi olduğunu, bu yılın ikinci çeyreği itibariyle cari açığın milli gelire oranının yüzde 7.5 seviyesinde gerçekleştiğini, 2007 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerindeki olası gerginliğin olumsuz yansımalarının görülebileceğini söyledi.

            8- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle düzenlediği sohbet toplantısında, Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele kapsamında faiz artırımına gitmesinin hedeflenen amaçlara ulaşmada engel yarattığını, bir puanlık bir artışın dahi bankalar üzerinde önemli bir etki oluşturduğunu bildirdi. 

            9- Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu’nun (USAK) gerçekleştirdiği “AB Algılama Anketi” sonuçları açıklandı. Buna göre; Türk halkının 2004 yılında Birlik üyeliğine verdiği yüzde 75 oranındaki desteğin, yüzde 50’ye gerilediği belirlendi. 

            10- Belçika’da Gent Temyiz Mahkemesi, terör örgütü DHKP-C ile Dursun Karataş, Zerrin Sarı, Fehriye Erdal’ın da aralarında bulunduğu yönetici ve üyelerine ilişkin gerekçeli kararını 250 sayfalık bir belge çerçevesinde açıklarken, DHKP-C’yi “terör örgütü, suç örgütü ve çete” olarak nitelendirerek Brugges Ceza Mahkemesi’nin bu yöndeki görüşünü teyit etti. 

            11- Şili’nin başkenti Santiago’da yapılan ve dönem başkanlığını Yunanistan ana muhalefet partisi lideri Yorgo Papandreu’nun yaptığı Sosyalist Enternasyonal Toplantısı’nda, KKTC’deki iktidar partisi CTP’nin danışman üyeliği kabul edildi.

            Çalışmaya katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, KKTC’deki Türk halkının Kıbrıs’ta yaşayan Rumlarla eşit olarak kabul edildiğini belirterek, “KKTC yeni bir güç kazandı” değerlendirmesinde bulundu.

12- AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı Matti Vanhanen, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile başkent Berlin’de yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Aralık ayında gerçekleşecek liderler zirvesine kadar Kıbrıs sorunu ve limanların Rum Kesimi’ne açılması konusunda etkin görüşmeler yürütüleceğini, gerekli siyasi iradenin gösterilmesi durumunda birkaç hafta içerisinde bir anlaşmaya varılabileceğini bildirdi. Merkel de Finlandiya’nın çok önemli önerilerde bulunduğunu, bunların çözüm getireceğine inandıklarını ve desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

            Bu arada Alman Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi Genel Başkanı Edmund Stoiber, Kıbrıs sorunu nedeniyle Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması gerektiğini ileri sürdü.

Sosyal Demokrat Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise Bild gazetesine verdiği demeçte, bazı AB’li politikacıların Türkiye’nin üyeliğini engellemeye çalıştığını, ancak Türkiye’de reformlara ihtiyaç duyulmasına karşın müzakerelerin devamının gerektiğini dile getirdi.

            Öte yandan İtalya Başbakanı Romano Prodi İngiltere’de yayınlanan Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Birlik ile Türkiye arasındaki müzakerelerin sürmesi gerektiğini, ancak karmaşık bir yapıya sahip olduğu için fazla aceleci davranılmamasının doğru olacağını belirtti.

            13- Kırgızistan’da, Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’in istifası talebiyle başkent Bişkek’te başlatılan protesto eylemleri devam ederken, muhalefet yandaşlarıyla Cumhurbaşkanı taraftarları arasında çatışma çıktığı bildirildi.

            14- Tacikistan’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 79.3’ünü aldığı belirtilen İmamali Rahmanov üçüncü kez bu göreve getirildi.

            15- Nikaragua’da hafta sonu yapılan devlet başkanlığı seçimini Daniel Ortega’nın kazandığı açıklandı.

            16- ABD’de Kongre seçimleri yapıldı.

8 KASIM 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ‘Dünya Şehircilik Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, son günlerde etkili olan yağışların yol açtığı yıkımların, mimari değerleri ve yasal düzenlemeleri göz ardı eden çarpık kentleşmenin acı sonuçlarını gözler önüne serdiğini belirterek, bireylerin tüm gereksinimlerine yanıt vererek, toplumsal ve siyasal yaşama etkin katılımlarını sağlayan çağdaş kentlerin, sağlıklı kuşakların yetişmesini olanaklı kılarak ülkenin gelişimini hızlandırdığını söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Merkezi’nde ulusal gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle düzenlediği sohbet toplantısında, partisinin yeni cumhurbaşkanının TBMM’nin içinden çıkmasını ilke kararı olarak benimsediğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı konusunda uzlaşma arayacaklarını ama bunu mutlak görmediklerini belirten Başbakan Erdoğan, “Ben olayım diye bir iddiam yok “dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin resepsiyonunda yaptığı açıklamada, uluslararası sermayenin önündeki engellerin kalkmasıyla yeni bir döneme girildiğini, bölgesinde barış ve istikrar adası olan Türkiye’nin giderek küresel cazibe merkezi haline geldiğini söyledi.

İlerleme Raporu’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin KKTC’ye yönelik izolasyonların kalkmaması durumunda liman ve havaalanlarını açmayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de AB sürecinin güçlü biçimde devam edeceğini belirterek, “Katılmadığımız yerler var. Fin Dönem Başkanlığı’nın Kıbrıs çalışmalarını destekliyoruz. Türkiye’nin yapıcı tavrı sürecek” dedi.

4- Başbakanlık Basın Merkezi’nden Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan İlerleme Raporu’na ilişkin yapılan yazılı açıklamada, hükümetin reform sürecine bağlılığına teyit edildiğine ve bir çok alanda mevcut yasal mevzuatın genel olarak AB ile uyumlu olduğuna, ancak uygulamada sorunlar çıkabileceğine dikkat çekildiği belirtildi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllaltif Şener Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği ‘Bilişim 06’ toplantısında, kamuya açık internet erişim merkezlerine ilişkin projenin önümüzdeki yıl başlatılacağını açıkladı. Başbakan Yardımcısı Şener, birkaç yıl öncesine kadar sabırsızlıkla beklenen elektronik vergi, elektronik sosyal güvenlik ve elektronik pasaport başvurusu gibi işlemlerin, kanıksanarak kullanımının her geçen gün daha da yaygınlaştığını söyledi.

6- Anayasa Mahkemesi’nin, Askeri Ceza Yasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un, ceza alan erbaşların rütbesinin kıtası huzurunda sökülmesi hükmünün iptaline ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin resepsiyonunda gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, vergi kanunu ile ilgili birkaç maddelik değişikliği yakında gündeme getirilebileceklerini belirterek, “Kayıt dışıyla mücadelede müjde vereceğiz” dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, sel felaketi yüzünden ağır hasar gören Şırnak’ın Silopi ilçesi ve Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde incelemelerde bulundular. Bakan Çelik yaptığı açıklamada, selden zarar görenlerin zararlarının en kısa sürede karşılanacağını söyledi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, 2007 yılında çiftçiye 5 milyar 233 milyon YTL  tarımsal destek ödemesi yapılacağını söyledi.

10- TBMM İçişleri Komisyonu’nda, eski Başbakan Bülent Ecevit’in Devlet Mezarlığı’na defnedilmesine ilişkin yasa tasarısı değişiklik yapılarak kabul edildi. Önergeyle TBMM başkanları da yasa kapsamına alındı.

11-  Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı İstanbul’da Uluslararası Finans Arenası’nda yaptığı konuşmada, enflasyon hedeflemesine geçildiği ilk yılda hedefin tutturulamayacağının net bir şeklide görüldüğünü ve bunun talihsizlik olduğunu belirterek, “Bu tür sapmalar zaman zaman karşımıza çıkacak, buna alışmamız lazım” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı da Türk ekonomisinin en kırılgan noktasının halen cari açık olduğunu söyledi.

IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp ise “Merkez Bankası’nın şu anda daha istikrarlı bir şekilde ilerlediğini ve piyasada güven oluşturduğunu söyleyebiliriz” dedi.

12- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2006 Eylül ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre sanayi üretimi, bu yılın eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 oranında arttı.

13- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde basın yoluyla hakaret suçlamasıyla yargılanan Cumhuriyet gazetesi yazarı İlhan Selçuk beraat etti.

14- İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, yasadışı DHKP/C örgütü yöneticilerinden Ercan Kartal, Sabancı suikastının talimatını verdiği ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’e suikast girişimi iddiaları nedeniyle yargılandığı davada, ‘anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

 15- Amerikan-Türk Konseyi (ATC) Başkanı Büyükelçi James H. Holmes ve beraberindeki heyet, TOBB’u ziyaret etti. Holmes ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede Türk-Amerikan ilişkilerinin ele alındığını ve Türkiye’nin güçlü bir ekonomisi olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ticareti geliştirme çağrısında bulundu.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Koçer de başlatılan işbirliği sürecinde ATC’nin ziyaretinin çok anlamlı olduğunu belirtti.

16. Japonya’nın Nagoya kentinde oynanan Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası 2. tur grup maçında, Bayan Voleybol Milli Takımı Tayvan’ı 3-1 yendi.

17- Avrupa Komisyonu, Türkiye’yle ilgili İlerleme Raporu ve Strateji Belgesi’ni açıkladı. Metinde; Türkiye’nin Ankara Anlaşması Ek Protokolü’nü uygulaması yasal zorunluluk olarak tanımlandı.

Komisyon Başkanı Jose Manuel Barraso, TCK’nın 301. maddesi ve Kıbrıs nedeniyle müzakereleri dondurmak yerine diplomatik çabalara şans verdiklerini belirterek, Türkiye’nin 14-15 Aralık’taki zirveye kadar zamanı olduğunu söyledi.

 Strateji Belgesi’nde de şimdilik askıya alma önerisi getirilmemesine karşın Türkiye’nin yılsonuna kadar Ek Protokol’e yönelik yükümlüklerini yerine getirmemesi durumunda müzakere sürecinin bütününün bundan etkileneceği uyarısı yer aldı.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn raporun yayımlanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Komisyon’un, Dönem Başkanı Finlandiya’nın önerilerine tam destek verdiğini belirterek, “AB üyesi ülkelere ve Türkiye’ye, tüm enerjilerini bu tıkanmayı çözmek için çaba harcamaları çağrısında bulunuyorum” dedi.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ise İlerleme Raporu’nun dengeli olduğunu belirterek, raporda yeni beklentilerin yer almadığını söyledi.

18- Paris İstinaf Mahkemesi, Fransa’daki Ermenilerin Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Aydın Sezgin aleyhine açtığı davayı reddetti.

19- Yunanistan Parlamentosu, Avrupa’nın cami bulunmayan tek başkenti olan Atina’da cami inşa edilmesine ilişkin yasa tasarısını onayladı.

20- ABD’de yapılan Kongre seçimleri sonrasında Demokrat Parti, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde etti.

Başkan George W. Bush düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Irak’ta izlediği politikanın yeterince iyi ve sağlam olmadığını kabul ederek, Irak’ta yeni bir perspektife ihtiyaç olduğunu ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in istifa ettiğini açıkladı.

21- Gazze Şeridi’nin kuzeyinden çekildiğini açıklayan İsrail Ordusu’nun Beyt Hanun’a düzenlediği saldırıda 19 Filistinlinin öldüğü 40 kişinin de yaralandığı açıklandı. Cenin’deki saldırıda ise 5 Filistinli öldü.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan İsmail Haniye  saldırıyı kınadı. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Amir Peretz ise olayla ilgili üzüntülerini dile getirerek, Filistin’e acil insani yardım önerisinde bulundu.

İsrail’in sivillere yönelik saldırısı, uluslararası örgütler ve Türkiye tarafından da kınandı.

9 KASIM 2006

               1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 68. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türk Ulusu'nun, Atatürk'ü unutmadığını ve unutmayacağını belirterek, ''Ulusumuz, ilke ve devrimlerine, düşünce sistemine ve cumhuriyetimize her koşulda sahip çıkacak, ülkülerini gerçekleştirmek, gösterdiği hedeflere ulaşmak için elbirliğiyle çalışacaktır'' dedi.

               CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da mesajında, Atatürk'ü saygı, sevgi ve özlemle andıklarını belirterek, ''Ulus olarak biliyoruz ki bu 10 Kasım’da Atatürk'ü anmak, ilke ve devrimlerini sahiplenmek çok daha anlamlı ve önemlidir'' ifadelerini kullandı.

               2- Şili'nin başkenti Santiago'da Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Konseyi Toplantısı'na katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yurda dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, AB İlerleme Raporu’nu değerlendirdi. Baykal, Rapor’daki Kıbrıs'la ilgili ifadelerin kabul edilemez olduğunu belirterek,  ''CHP'nin daha işin başından beri Kıbrıs konusunda yaptığı uyarıların ne kadar önemli olduğu bu raporla bir kez daha ortaya çıkmıştır'' dedi. Metnin, her zamanki rapordan daha çok ilgi çektiğini kaydeden Baykal, AB ile Türkiye ilişkilerinin artık çok daha özenli ve dikkatli yürütülmesinin kaçınılmaz hale dönüştüğü bir noktaya gelindiğini söyledi.

               3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İsrail'in Filistin'e yönelik sürdürdüğü orantısız, izahı mümkün olmayan operasyonları hemen durdurmasını isteyerek, ''Suçlular, dünya kamuoyu önünde cezalandırılmalı''  dedi.

            4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan haftalık basın toplantısında, Türkiye'nin AB süreci ve İlerleme Raporu'na ilişkin soruları yanıtlarken, Kıbrıs sorununun Türkiye-AB ilişkilerini zedelememesi için çaba göstermeye devam edileceğini, konunun sadece Türkiye'yi ilgilendiren bir sorumluluk olmadığını vurgulayarak, "Biz Kıbrıs konusunda görüş ayrılıklarımızın rapora yansıdığını görmekteyiz. Kıbrıs sorunu Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine karşı kullanılmamalıdır" diye konuştu.

            5- Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Projesi kapsamında oluşturulan Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Koordinasyon Kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu’nun başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Bakan Başesgioğlu açılış konuşmasında, kurulun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın üst düzey yöneticileri ile ilgili bakanlıkların, sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden oluştuğunu, Kurulun öncelikli olarak kurumlar arası koordinasyonu sağlamayı hedeflediğini, kamuoyunun bilinçlendirilmesi ve etkin denetim olanaklarının sağlanmasının kayıt dışı ile mücadelede önemli rol oynayacağını kaydetti.

               6- TBMM Genel Kurulu’nda Vakıflar Yasa Tasarısı kabul edildi.

               7- BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin İnsani Gelişim Endeksi'nde bir yıl öncesine göre 2 sıra yükselerek, 177 ülke arasında 92. sırayı aldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, UNDP Küresel İnsani Gelişme Raporu’nda, 2006 İnsani Gelişme Endeksi'ne göre Türkiye'nin "orta düzeyde" gelişmiş bir ülke olarak kabul edildiği, ortalama yaşam süresinin 68,9 yıl ve 15 yaş üstü yetişkin okur yazarlık oranının yüzde 87,4 olduğu yer aldı.

10 KASIM 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nca Atatürk’ün 68. ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Anma Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, üzerinden 68 yıl geçmesine rağmen Türk ulusu ile Atatürk arasındaki bağın daha da güçlendiğini belirterek, “Ulusumuzun soylu niteliklerini kişiliğinde birleştiren Atatürk, boyun eğmeyen, yazgıcılığı reddeden, engin öngörüleriyle olaylara yön veren bir önderdir” dedi.

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Atatürk’ün her ferdi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı temelinde birleştirmeyi başardığını belirterek, “Onun için de Atatürk ilkelerini, Cumhuriyet değerlerimizi her türlü gündelik siyasi tartışmanın üzerinde tutarak, ayrıştırıcı değil birleştirici, milletimizin bütün değerlerini kucaklayan bir mutabakat çerçevesi şeklinde muhafaza etmeliyiz” dedi.

            2- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Umut davasında 9 sanık hakkında verdiği kararın temyiz incelemesinde sanık Ferhan Özmen’in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin kararı onadı.

            3- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, işadamı Yasin El Kadı’nın mal varlığının dondurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararında hukuka aykırılık bulunmadığına karar verdi.

            4-  Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Şemdinli Davası sanıklarından tutuklu terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş’i 39 yıl 10 ay 27 gün hapis cezasına çarptırdı.

            5- Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 68. yıl dönümünde tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde düzenlenen törenlerle anıldı.

            6- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) arasında menkul kıymetler ve vadeli işlemler alanında düzenleyici işbirliğine yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

            7- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye’deki görev süresinin dolması nedeniyle verdiği resepsiyonda yaptığı konuşmada, Türkiye’de harikulade bir 3 yıl geçirdiğini, bu süreçteki hızlı ekonomik ve sosyal değişimi gördüğünü söyledi.

            Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da Türkiye’nin Dünya Bankası desteğiyle gerçekleştirdiği reformların birçok ülkeye örnek olarak gösterildiğini belirtti.

            8- Türkiye’de bulunan Amerikan-Türk Konseyi (ATC) Yönetim Kurulu Başkanı Brent Scowcroft, İstanbul’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) üyeleriyle bir araya geldi. Scowcroft, AB üyesi hiçbir ulusun bu denli zorluklarla karşılaşmadığını belirterek, Türkiye’nin engellere rağmen pozitif yaklaşımının, bu süreçteki kararlılığını ortaya koyduğunu söyledi. 

             9- Adalet Bakanı Cemil Çiçek Rusya’nın başkenti Moskova’da Avrupa Konseyi ile Rusya Federasyonu Adalet ve İçişleri bakanlıkları tarafından düzenlenen “Avrupa Ülkeleri Arasında Ceza Hukuku Alanında İşbirliğini Artırma” konulu konferansta yaptığı konuşmada, AB Komisyonu’nun İlerleme Raporu’nda Kıbrıs ile ilgili süre verilmesi konusunda, AB’nin Türkiye’ye haksızlık yaptığını belirterek, “Kıbrıs AB’ye girişin ön şartı değildir” dedi.

            10- Almanya Dışişleri Bakanı Walter Steinmeier, Frankurter Allagemeine Zeitung’a verdiği demeçte, Kıbrıs’la ilgili meselelerin çözülememesi durumunda müzakerelerin kesilip kesilemeyeceği şeklindeki soruya karşılık, “Müzakereleri kesmek çok çabuk olur, ancak yeniden güven kazanmak yıllarca çaba gerektirir. Bu sebeple bütün darbe veya engellere rağmen, Türkiye’yi Avrupa’ya bağlama projesiyle ilgili uzun yolu kararlılıkla izlemeye devam etmemiz lazım” değerlendirmesinde bulundu. 

            11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’teki temasları sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğinin özellikle Ada’nın ve Kıbrıs meselesinin çözümünün çıkarına olduğunu söyledi.

            Hırvatistan ziyaretinden sonra İtalya'ya giden Papadopulos, başkent Roma'da Papa 16. Benediktus ile görüştü. Papadopulos görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’yle üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesi gibi bir düşünceye sahip olmadıklarını ileri sürdü. Papadopulos ayrıca, KKTC’de yer alan Hıristiyanlara ait ibadet mekanlarının talan  edildiğini ve bunun Vatikan nezdinde de rahatsızlık yarattığı iddiasında bulundu.

            Görüşmeden sonra Vatikandan yapılan yazılı açıklamada Türkiye ile GKRY arasındaki anlaşmazlıklara atıfta bulunularak, “Buluşma, Kıbrıs’ta halihazırdaki durum ve uluslararası camianın da gayretleriyle gelecekte olabilecekler konusunda taraflar arasında görüş alışverişini mümkün kılmıştır” denildi.

            12- Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Vaclav Klaus, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, AB sınırlarının Türkiye’yi kapsayacak şekilde genişletilmesi fikrine karşı olmadıklarını, ancak Türkiye’nin kendisinden istenen kriterleri yerine getirmesinin, AB’ye entegrasyonu açısından şart olduğunu bildirdi.

            13- Hamas’ın siyasi büro üyelerinden İzzet El Rişk Suriye’nin başkenti Şam’da yaptığı açıklamada, Hamas ve El Fetih grubunun, yeni Ulusal Birlik Hükümeti’nde önde gelen siyasetçilerin yer almaması konusunda anlaştığını söyledi. 

            Öte yandan Filistin Başbakanı İsmail Haniye Gazze’de yaptığı açıklamada, Batı ülkelerinin uyguladığı ekonomik kısıtlamaya son vermek için gerekiyorsa oluşturulması planlanan Ulusal Birlik Hükümeti’ne başkanlık etmeyeceğini bildirdi.

11 KASIM 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti 2. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Atatürk ilkeleri üzerinden siyaset yapılamayacağını vurgulayarak, “Cumhuriyet değerlerimizi gündelik tartışmanın üzerinde tutarak, ayrıştırıcı değil birleştirici bir mutabakat zemini haline getirmeliyiz” dedi.

            Başbakan Erdoğan yapılan seçimler sonrası yeniden parti genel başkanlığına getirildi. Ayrıca 50 kişilik Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) da belirlendi.

2- Japonya’da devam eden 15. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye, Polonya’yı 3-0 mağlup etti.

            3- Geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren eski Başbakan Bülent Ecevit düzenlenen devlet töreni ile Devlet Mezarlığı’nda toprağa verildi. GATA, TBMM ve Kocatepe Camii’ndeki törenlere Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eski Cumhurbaşkanları Kenan Evren ve Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile siyasi parti temsilcileri, bakanlar ve diğer yetkililer de katıldı.

            4- İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Medeniyetler İttifakı Projesi çerçevesinde İstanbul’da yapılacak Akil Adamlar Grubu toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye geldi.

            5- Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ile stand-by anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilen 4. ve 5. gözden geçirmeye ilişkin raporu yayınladı. Metinde; programda ertelemenin piyasanın güvenini azalttığı, siyasi gelişmelerin piyasanın endişesine katkı yaptığı vurgulanarak, Türkiye’nin ekonomik performansının güçlü olduğu ifade edildi.

            6- Avrupa Parlamentosu Başkanı Joseph Borell Sabah gazetesine verdiği mülakatta, KKTC’ye yönelik izolasyonların kaldırılması konusunda Birlik tarafından verilen sözlerin yerine getirilmediğini, Kıbrıs sorununun artık AB’nin bir problemi haline geldiğini, Finlandiya tarafından yapılan çözüm önerisi için tarafların esneklik göstermesi gerektiğini vurguladı.

            7- Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik başkent Viyana’da yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye İlerleme Raporu’nda, üye ülkeler için somut eylem seçeneklerine yer verilmemiş olmasını üzüntüyle karşıladığını bildirdi.

            8- BM Güvenlik Konseyi’nde, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Beyt Hanun’da 19 sivilin ölümüyle sonuçlanan operasyonunu kınayan karar tasarısı, ABD tarafından “dengeli olmadığı” gerekçesiyle veto edildi.

            9- Lübnan’da hükümet içerisinde yer alan 5 Şii bakanın istifa ettiği açıklandı.

12 KASIM 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Medeniyetler İttifakı Projesi çerçevesinde gerçekleştirilecek toplantılara katılmak üzere İstanbul’a gelen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile görüştü. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, Medeniyetler İttifakı Toplantısı, gelecek ay yapılacak AB Zirvesi’nde Türkiye ile ilgili durum ve Kıbrıs konusunda Ankara’nın tutumunu meslektaşına aktardığını dile getirdi.

Başbakan Zapatero da aralık ayındaki zirvede Türkiye’yle müzakerelerin sürdürülmesi konusunda desteklerinin süreceğini ve Ankara’nın siyasi çabalarının göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. Zapatero ayrıca, İsrail’in gerçekleştirdiği son eylemlere dikkat çekerek, yaşananların son bulması için AB’de girişim planladıklarını kaydetti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, eski Başbakan Bülent Ecevit için düzenlenen cenaze töreninde muhteşem bir kaynaşma sergilenerek, sol tabanın buluştuğunu vurguladı. Baykal ayrıca, AK Parti’nin yapılacak seçimde görevden uzaklaştırılacağını da ileri sürerek, “Önümüzdeki bir yılın her gününü değerlendireceğiz. Cumhuriyetimiz daha da pekişecek, güçlenecek, yeniden doğacak” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. Başbakan Yardımcısı Gül, ABD yönetiminin BM Güvenlik Konseyi’nin İsrail’in Gazze’deki sivil katliamlarını kınamasına engel olmasını eleştirerek, “Dünya, Filistin konusuna duyarsız kalmamalı. Özellikle İsrail’in güç kullanma ve tek taraflı adım atması bölgede beraber yaşama imkanını zedeliyor. Yeni nesiller nefret ve intikam duygularıyla yetişiyor” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın İstanbul'da başlayacak ‘Medeniyetler İttifakı Girişimi 4. Yüksek Düzeyli Grup Toplantısı’na katılacağını, Annan ile Kıbrıs konusunu da değerlendireceklerini aktararak, ''Kıbrıs dosyası onun elinde, giderken iyi bir dosya bırakmasını arzu ediyoruz'' açıklamasında bulundu.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez’in soru önergesini yanıtlarken, ekonomik programın kararlı şekilde uygulanması sonucu, büyümenin arttığını, kamu net borcunun milli gelire oranının 35 puan gerilediğini söyledi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile Yunanistan Turizm Bakanı Fanny Palli-Petralia Antalya Belek’te düzenlenen Türk-Yunan 7. Turizm Forumu ve 2. Dönem Turizm Karma Komisyonu Toplantısı’nda,  2. Dönem Turizm Karma Komisyon Protokolü’nü imzaladılar. Bakan Koç törenden sonra yaptığı açıklamada, “Evrensel değerlerin içinde kendi güzelliklerimizi korumak, bunu korurken de çevre değerlerini istismar etmemek vardır. Bu protokolün yalnız bizim için değil, bütün Akdeniz için faydalı olmasını umuyorum” dedi.

6- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hakkari’de Ticaret ve Sanayi Odası’nı (HTSO) ziyaretinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’de 10 şehrin markalaşmasının kendilerini memnun ettiğini, bunun özellikle Hakkari’de vali, milletvekili, belediye başkanları ve HTSO’nun birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarıyla gerçekleştiğini belirterek, “Zenginleşmek, ileri gitmek istiyorsak, idarecisiyle, seçilenleriyle birlik ve beraberlik içinde olmak lazım” dedi.

 7- Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen "Welt am Sonntag" gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu’nda, Türkiye’nin limanlarını GKRY’e açmaması yüzünden müzakereleri askıya almayı önermek yerine konuyu aralık ayındaki zirveye bırakmasını değerlendirerek, “AB’de kimse Türkiye’nin AB’ye yakınlaştırılması sürecinin kesilmesini istemiyor. Yıl sonuna kadar Kıbrıs için uzlaşılacağına inanıyorum. Kıbrıs Türklerine tecridin kaldırılmasını içeren bir öneri paketi üzerinde düşünülebilir” dedi.

8- Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Zrvenkovski, Türkiye’ye yapacağı resmi ziyaret öncesi Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ülkesinin Türkiye ile stratejik öncelikleri bulunduğunu belirterek, “Birçok konu hakkında benzer hatta tamamen aynı pozisyondan hareket etmekteyiz” dedi. 

9- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, İsrail’in İran’a saldırması durumunda bu ülkeye hızla yanıt verileceğini, ayrıca uranyum zenginleştirme programlarını geliştirme planlarını hızlandırmakta olduklarını kaydetti.

10- Irak’ın başkenti Bağdat’taki bir polis kayıt merkezine düzenlenen intihar saldırısında 35 kişinin öldüğü, 58 kişinin de yaralandığı açıklandı.

 11- ABD’nin, BM Güvenlik Konseyi’nde İsrail’in Gazze Şeridi’nde sivillerin öldürülmesiyle sonuçlanan saldırısını kınayan karar tasarısını veto etmesi tepkiyle karşılandı.

Filistin Hükümet Sözcüsü Gazi Hamad, veto kararını şiddetle kınadıklarını ve ABD’nin bu davranışıyla masum Filistinli sivillere yönelik yeni katliamların görmezden gelineceği sinyalini verdiğini, bunun Ortadoğu’ya insan hakları ve demokrasi getireceğini belirten ABD için bir utanç olduğunu kaydetti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa “Bu veto, öfkenin daha da artmasından başka bir sonuç doğurmaz. Vetonun, İsrail’in sivilleri hedef alan tutumuna arka çıkmak amacıyla kullanılmasının açıklaması olamaz” dedi. Musa, Kahire’deki Birlik Dışişleri Bakanları Zirvesi’nde ise Batı’nın ambargosunu kırmalarının, ABD’ye bir mesaj olduğunu söyleyerek, “Bu mesaj, Araplara karşı dostça olmayan tavır gösterenlere” değerlendirmesinde bulundu.

12- Cezayir Başbakanı Abdülaziz Bilhadim, Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy’nin Cezayir’e düzenleyeceği ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, Fransa’nın 1830-1962 yılları arasındaki sömürge döneminde işlediği suçları kabul etmesi gerektiğini belirterek, “Bu suçlar sadece bir buçuk milyon insanın ölmesi, zenginliklerimizin sömürülmesi değil. Ulusal kimliğimizi de silmeye çalıştıklarını kabul etmeliler. Tarihinizle yüzleşin. Uluslar yol açtıkları dramları ve yaptıkları hataları kabul ederek büyürler” dedi.

13 KASIM 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-İspanyol İş Konseyi tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin bu yılın 8 ayında 5 milyar dolara yaklaştığını belirterek, “Ekonomik güçlerimiz ve potansiyellerimiz göz önüne alındığında, ticaretimizin daha da artmaması için hiçbir sebep yok” dedi.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ise iki ülkenin ekonomik açıdan birbirlerini tamamlayıcı sinerjileri olduğunu belirterek, Türkiye’nin zor zamanları geride bıraktığını, ekonomisini düzelttiğini ve kesin bir şekilde kapasitesini gösterdiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen 17. Dünya Muhasebe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, muhasebenin artık yalnızca vergi memurları ve muhasebecileri değil, ekonominin içindeki herkesi ilgilendirdiğini söyledi. 

Toplantıya katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da muhasebe mesleğinin yapılmasında denetimin  önemli olduğunu belirterek, “Dokunulmazlık bu açıdan kayıt dışı alanda önem taşıyor” dedi.

Uluslararası Muhasebe Konseyi Başkanı Graham Ward ise güvenilir mali bilgi olmadan hiçbir ülkenin büyüyemeyeceğini belirterek, güçlü muhasebe mesleğinin yoksulluğa karşı savaşta önemli olduğunu kaydetti.

3- Danıştay, Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) başvurusu üzerine, Maliye Bakanlığı’nın Tedavi Yardımına İlişkin Tebliği’nin, pratisyen hekimlerin reçete yazmalarına kısıtlama getiren ve ayakta tedavilerde, bazı durumlar dışında; reçetelere en fazla 4 kalem ve 7 günlük tedavi dozunu aşmayacak şekilde ilaç yazılmasını öngören hükümlerinin yürütmesini durdurdu.

4- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 13. Dairesi’nin, TES-İş Sendikası’nın açtığı dava sonucunda Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş’nin yüzde yüz hissesinin blok satışı ile özelleştirilmesine dair verdiği yürütmeyi durdurma kararına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun itirazını oyçokluğu ile reddetti.

5- Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ekim ayı sonu itibariyle bütçe açığının 3.8, faiz dışı fazlanın ise 37 milyar YTL olduğu belirtilerek, “Ocak-Ekim dönemi bütçe açığının yıl sonu gerçekleşmesi oranı açısından 2006 yılı, 1984 yılından bu yana en iyi performansın gösterildiği yıl olmuştur” ifadesi kullanıldı.

6- Milli Eğitim Şurası, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda başladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yaptığı konuşmada, eğitimin sadece Anayasa’nın işaret ettiği kurum ve kuruluşlara bırakılamayacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise Şura’ya sunulan tekliflerin rahatsız edici, aykırı, sarsıcı, altüst edici olabileceğini belirterek, “Ama insanların bu düşüncelerini söylemesini engellememelisiniz. İnanıyorum ki ortak akılla ortak paydada buluşuruz” dedi.

7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Haber-Türk televizyonunda yayınlanan bir programda, terör ve Kuzey Irak sorununa ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin meselesi Erbil’den, Süleymaniye’den, okyanus ötesinden çözülemez. Erbil’in, Süleymaniye’nin meselesi Ankara’dan çözülür” dedi.

8- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar düzenlediği basın toplantısında, YİMPAŞ olayının yeni bir durum olmadığını ve SPK’nın izinsiz halka arz konusunda İrtica ile Mücadele ve Takip Kurulu’na düzenli olarak bilgi aktardığını söyledi.

9- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı İstanbul’da düzenlenen Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu toplantısında yaptığı konuşmada, milli gelirin yüzde 8’ine ulaşan cari açığın yarattığı risk nedeniyle büyüme hızında beklenen yavaşlamanın enflasyon üzerindeki olumlu etkisinin de sınırlı olacağının tahmin edildiğini belirterek, “Cari açığı çok dikkatle izlemeliyiz” dedi.

10- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve ATO’nun ortaklaşa düzenlediği “Çin ve Uzakdoğu Mallarının Haksız Rekabeti, Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu panelde yaptığı konuşmada, dış ticaret açığının yüzde 16’sının, cari açığın yüzde 25’inin Çin ve Uzakdoğu mallarından kaynaklandığını belirtti.

11- Medeniyetler İttifakı 4. Üst Düzey Grup Toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın da katılımıyla İstanbul’da başladı.

Başbakan Erdoğan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan, serbest pazar şartlarının yeterli olduğu ve AB ile katılım müzakerelerine başlamış, demokratik ve laik bir cumhuriyet olduğunu belirterek “Türkiye bu özellikleriyle Medeniyetler İttifakı’nın sembol ülkesidir. Türkiye’nin AB’ye üyeliği bu projenin mümkün olduğunu bütün dünyaya gösterecektir” dedi.

Zapatero da Medeniyetler İttifakı’nın hayata geçirildiğinde barışa büyük katkıda bulunacağını söyledi.

Genel Sekreter Annan ise “AB yolundaki Türkiye engellerle karşılaşmaktadır ve bunların arkasında, üstü kapalı ya da açıkça Müslümanları dışlayan Avrupalı kimliği kavramı var” dedi.

Öte yandan Medeniyetler İttifakı Üst Düzey Grubu tarafından hazırlanan rapor açıklandı. Raporda, Batı ve Müslüman toplumların arasındaki gerginliğin kaynağını anlamak için tarih ve dinin ötesine bakmak, yakın gelecekteki siyasi gelişmelere odaklanmak gerektiği belirtilerek “Gerginliği körükleyen birçok mesele, esasen siyaset ile dinin kesişme noktalarında ortaya çıkmaktadır” denildi.

12- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, German Marshall Fonu’nun Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği “Türkiye’yi kaybediyor muyuz?” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, halkoyuyla seçilmiş hiçbir hükümetin Kıbrıs konusunda tek taraflı adım atamayacağını belirterek, “Maliyeti, sonucu, pahası ne olursa olsun tek taraflı adım atılmayacak” dedi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn de yaptığı konuşmada, AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Kıbrıs anlaşmazlığına yönelik önerisinde Kuzey Kıbrıs’a doğrudan ticarete ve Ek Protokole yönelik unsurlar olduğunu belirterek, “AB bir Avrupa sorununu çözmeye çalışıyor. BM bu konuda daha donanımlı, ancak AB’nin gerçek çıkarları var” dedi. Rehn, ABD’nin eski BM Büyükelçisi Richard Holbrooke’un “Türkiye her koşulu yerine getirirse sonunda üye yapacak mısınız? sorusuna istinaden de “Türkiye ne yaparsa yapsın AB koşulları sürekli değiştiriyor” açıklamasında bulundu.

13- AB Eğitim, Gençlik ve Kültür Konseyi, İstanbul’un “2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti” olması yönündeki kararı onayladı.

14- AB, tam üyelikten önce şeker stoklayarak spekülasyona izin verdikleri gerekçesiyle, AB üyesi olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Estonya, Letonya, Slovakya ve Malta’yı  57 milyon Avro cezaya çarptırdı.

15- İsrail Başbakanı Ehud Olmert NBC televizyonuna verdiği demecinde, nükleer programı nedeniyle İran’la savaş değil uzlaşma istediğini söyledi.

14 KASIM 2006 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek Kurul sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 70 bin civarında KOBİ’nin borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören “Anadolu Yaklaşımı”nı ele aldıklarını, bankaların yeniden yapılandırılmasına esas olacak toplam borcun 1.7 milyar YTL civarında bulunduğunu belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hafta sonu yapılan kongrede yenilenen MKYK’da kadın ve gençlere daha çok yer verildiğini, Türkiye’nin dört yıl önceye göre daha iyiye gittiğini, milletin yıllarca kavramlar ve kelimelerle meşgul edildiğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısındaki konuşmasında, son dönemde yapılan toplu eylemlerde laiklikle ilgili söylemlerin ortaya çıkmasının doğal olduğunu, bundan kimsenin rahatsız olmaması gerektiğini belirterek, “Cumhuriyetimizin bu temel niteliklerine sahip çıkma iradesinin bu kadar güçlü, bu kadar yaygın, etkin bir biçimde ortaya çıkması Türkiye’nin geleceğini büyük ölçüde aydınlatmıştır” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, sorunu BM zemininden AB ortamına çekerek, Türkiye’nin Birliğe üyelik sürecinde tek taraflı tavizler elde etmeye çalıştığını ifade ederek, “Türkiye bu tür şantajlara asla boyun eğmeyecektir” değerlendirmesinde bulunurken, AB ile ilişkiler konusunun sıkıntılı ve sabır gerektiren bir yol olduğunu, ayrıca Ermenistan politikasında da yeni bir açılım düşündüklerini ve bunun üzerinde çalıştıklarını vurguladı.

5- Danıştay 12. Dairesi, Adalet Bakanlığı’nın 100 idari, 500 adli yargı hakim ve savcı adayı alımına yönelik ilanları ile “Adli ve İdari Yargıda Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülakat ve Atama Yönetmeliği”nin yürütmesini durdurdu.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler basın mensuplarına yaptığı açıklamada, elektrik fiyatları üzerinde yeni bir çalışma başlatıldığını belirterek, “Bu konuda henüz herhangi bir görüşme ve detaylı analiz yapmadık ama hesaplarımızı sürekli canlı tutuyoruz. Ekonominin gereği neyse ona göre hareket ediyoruz” dedi.

7- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, TCK’nın 208, ve 301. maddelerinden yargılanan Gazeteci Perihan Mağden hakkında beraat kararı verdi.

            8- Irak’ın başkenti Bağdat’ta Yüksek Öğrenim Bakanlığı’nı basan silahlı kişilerin, yaklaşık 150 görevliyi kaçırdıkları açıklandı. Yüksek Öğretim Bakanı Abid Ziya baskın ve özellikle akademisyenlere yönelik artan saldırılar üzerine üniversitelerdeki eğitimin durdurulduğunu bildirdi.

            9- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad yaptığı açıklamada, ülkesinin yakın zamanda nükleer yakıt programının tamamlanmasını kutlayacağını, yıl içerisinde tam olarak nükleer çalışmalara başlanacağından umutlu olduğunu duyurdu.

            10- İngiltere Başbakanı Tony Blair yıllık dış politika konuşmasında, bölgedeki sorunların tamamını kapsayan bütün bir Ortadoğu stratejisinde Irak’ta şiddetin durdurulması gerektiğini belirterek, Suriye ve İran ile “yeni bir ortaklık” kurulmasının mümkün olabileceğini kaydetti.

15 KASIM 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer KKTC’nin kuruluşunun 23. yıl dönümü dolayısıyla KKTC  Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a gönderdiği mesajda, Kıbrıs’ta iki halkın barış ve güvenlik içinde var olmalarının, KKTC’nin çözümün eşit ortağı olarak kabul edilmesi koşuluna bağlı olduğunu söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Obezite ile Mücadele Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bakanlar Konferansı’nda yaptığı konuşmada, obeziteden dolayı dünyada yılda 1 milyon insanın öldüğüne dikkat çekerek, bu hastalığın “asrın vebası” olarak nitelendirildiğini söyledi. Bu arada konferansta basını bilgilendiren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özellikle aşırı kilolu olan çocukların bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Esenyurt Belediyesi tarafından yaptırılan 16 hizmet biriminin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, başlatılan kentsel dönüşümlerin yurdun dört bir yanında hız kesmeden devam ettiğini belirterek “Yaptığımız ucuz konutlar sayesinde halkımızın yüzü gülmektedir. Biz halkın yararına olan çok somut projeleri hayata geçiriyoruz” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, 17. Milli Eğitim Şurası’nın hedefinin; eğitimi, iktidarın siyasi bekleyişlerine göre yeniden yapılandırmak olduğunu belirterek, Türkiye’nin en önemli bakanlığının sorun çözen değil, yeni sorunlar üreten bir anlayış içinde olmasının çok üzüntü verici olduğunu kaydetti.

4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı ziyaret ederek, Türk Ticaret Kanunu tasarısı ile ilgili bilgi verdi. Bakan Çiçek TBMM gündeminde bulunan tasarının çok kapsamlı olduğunu belirterek “Bu tür temel yasaların anlaşarak, uzlaşarak Meclis içinde dayanışma ile çıkarılması gerekiyor. Bugüne kadar temel yasalarda bize destek veren CHP’nin desteğini bekliyoruz” dedi. 

Baykal da “Bizim için önemli olan Türk Ticaret Kanunu tasarısının gerekli şeffaflığı ve tutarlılığı sağlayarak çıkmasıdır” dedi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İstanbul’da düzenlenen 4. Uluslararası Bankacılık, Finans ve Yatırım Zirvesi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, emekliler için daha önce kaldırılan fiş toplama mecburiyetinin, çalışanlar için de kaldırılacağını söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda yapılan Türkiye-Moldova Karma Ekonomik Komisyonu’nun 4. Toplantısı’nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO’nun özelleştirilmesi için sürecin başlatıldığını bildirdi.

7- Yeni kurulan 15 üniversitenin kurucu rektörlerinin atanmasına ilişkin yeni düzenleme, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

            8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, yaklaşan kongre ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli, 19 Kasım’da yapılacak olan MHP’nin 8. Büyük Kongresi’nin Türk milleti için bir umut ışığı, aydınlık günlerin ve onurlu bir geleceğin müjdesi olacağını belirtti.

9- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu İtalya’da yayımlanan La Stampa gazetesine verdiği demeçte, Papa’nın Türkiye’ye yapacağı ziyaretin, İslam ile ilgili sözlerinin açtığı yaraları sarmayacağını, ancak diyalog yönünde atılan iyi bir adım olacağını söyledi.

10- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) ve SPK tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Konut Finansmanı ve Türkiye Konferansı’nın açılışında, mortgage sisteminin 3 yıldır ortaya çıkan çeşitli engeller yüzünden bir türlü kanunlaşamadığını belirterek, konuyla ilgili yasal düzenlemenin 2007’nin ilk aylarında çıkabileceğini söyledi.

11- İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Etibank davası kapsamında daha önce verilen kararın Yargıtay tarafından bozulması üzerine yeniden yargılanan sanıklardan Cavit Çağlar’ı nitelikli dolandırıcılık suçundan tekrar 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı.

12- Basın Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, Başkan Oktay Ekşi’nin, Konsey’in TCK’nın 301. maddesiyle ilgili değişiklik tekliflerini bir mektupla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiği kaydedildi.

13- KKTC’nin kuruluş yıl dönümü için düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Fransa Ulusal Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı iddialarını tanımayanları cezalandıran yasa tasarısını onaylamasına tepki olarak, Fransa ile tüm askeri ilişkilerin askıya alındığını söyledi.

Resepsiyona Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert de katıldı.

Adalet Bakanı Çiçek, AB’nin değiştirilmesi ya da kaldırılmasını ısrarla istediği TCK’nin 301. maddesiyle ilgili olarak, görüş sunmaları beklenen sivil toplum kuruluşlarından kendilerine bir öneri gelmediğini söyledi.

14- 15. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye, Play-Off Grubu’ndaki ilk maçında Almanya’yı 3-1 yendi.

15- Hatay’ın İskenderun ilçesinde, şiddetli yağmur ve Amanos dağlarından gelen yağmur sularını denize ileten Feyezan kanalının patlaması sonucu maddi hasar meydana geldi.

16- KKTC’nin 23. kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında Lefkoşa’da düzenlenen törende bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kıbrıslı Türklere verdiği sözleri unutan AB’nin inanılırlığının, güvenirliliğinin ve saygınlığının giderek yok olduğunu söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise “AB faktörünü, Kıbrıslı Türklerin de üyeliğini sağlayarak tarafsız hale getirinceye kadar çözüm çabalarından uzak tutmalıyız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Gül KKTC’ye gitmeden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, AB’nin Kıbrıs konusunda istese de yapısı gereği tarafsız olamadığını belirterek, bu nedenle bu gerçeği ve neleri çözüp neleri çözemeyeceğini iyi bilmesi gerektiğini kaydetti.

17- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Milli Güvenlik Kurulu’nun, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce yürütülen, Osmanlı tapu arşivlerinin Türkçeleştirilerek bilgisayar ortamına aktarılmasını öngören Tapu Arşiv Otomasyonu Projesi’nin (TARBİS) etnik ve siyasi istismara malzeme olabileceği uyarısıyla ilgili Türkiye’den açıklama isteyeceğini bildirdi.

18- BM Genel Sekreteri Kofi Annan Kenya’nın başkenti Nairobi’de başlayan İklim Konferansı’nda yaptığı konuşmada, başta Afrika ülkeleri olmak üzere kalkınmakta olan ülkelerin temiz enerji kullanmalarını teşvik için parasal yardımda bulunulmasına yönelik “Nairobi Çatısı” adlı planın hazırlandığını açıklayarak, zengin ülkeleri bu plana katkıda bulunmaya çağırdı.

19- Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, ABD askerlerinin Irak’tan çekilme takviminin belirlenmesini istediğini açıklayarak, “Artık bir çekilme takviminin gerekli olduğunu düşünüyorum. Bir işgalci ve bir de işgal edilen  var. Irak’ın egemen devlet olarak yaşaması gerek” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise Vietnam’a gitmek üzere Almanya’daki Ramstein Amerikan Üssü’nde yaptığı açıklamada, Irak’taki sorunların çözümü için ellerinde sihirli bir değnek bulunmadığını söyledi.

20- Filistinli örgütlerce, geçen hafta İsrail’in 19 sivilin ölümüyle sonuçlanan Beyt Hanun saldırısına misilleme olarak gerçekleştirilen roket saldırısında 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.

İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz saldırıyı düzenleyenlere ağır bir bedel ödeteceklerini açıkladı. 

21- Japonya’nın kuzeyinde, Rusya’ya bağlı Kuril Adalarında 8.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

16 KASIM 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile Başbakanlık’ta görüştü. 

Başbakan Erdoğan düzenlenen ortak basın toplantısında, özellikle terör örgütüne yönelik alınacak önlemleri gözden geçirme fırsatı bulduklarını belirterek, Türkiye’nin Irak’a bugüne kadar verdiği desteğin süreceğini söyledi. Kerkük konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, “Kerkük özel bir mutabakat formülü ile çözüme kavuşturulmalı ve özel bir statüye tabi tutulmalıdır. Demografik yapıyı değiştirerek Kerkük’te bir referandum zemini oluşturmak suretiyle Kerkük’ü belli bir etnik unsurun egemenliğine alma girişimleri gelecek için olumlu bir girişim olamaz” dedi.

Maliki de yaptığı açıklamada, güvenlik sorununun kendilerini kaygılandırdığını ve dış müdahalelere artık ‘dur’ denilmesi gerektiğini, anayasa çerçevesinde Irak’ın komşularıyla barış içerisinde yaşamaya devam etmek istediğini belirterek, “Komşu ülke güvenliğine tehlike oluşturacak oluşumlara izin verilmeyecektir. Bizim politikamız net ve açıktır” dedi. 

Irak heyetinde Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve PKK’yla Mücadele Özel Temsilcisi Şirvan El Vaili de yer aldı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından ‘Sınai Mülkiyetin 135. Yılı’ etkinlikleri kapsamında düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, çağımızda bir ülkenin ürettiği bilgi, geliştirdiği teknoloji ve bulduğu yenilikler ölçüsünde söz sahibi olabildiğini belirterek, “Bunun yolu da tabii ki araştırmadan, geliştirmeden geçiyor. Bilimi ve teknolojiyi geliştirmeden Türkiye’yi aydınlık yarınlara kavuşturamayız” dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da Türkiye’nin makro ekonomik değerleri sağladığını ve krizleri geride bıraktığını belirterek, son 4 yılda OECD’nin en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer aldığını söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 8. Uluslararası Savunma Sanayi (IDEF 2007) Fuarı’nın tanıtımı nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Fransa Ulusal Meclisi’nin ‘sözde Ermeni soykırımının’ reddini suç sayan yasa tasarısını onaylamasıyla ortaya çıkan gelişmeler nedeniyle söz konusu fuara, Fransa Savunma Bakanlığı’na resmi bir davet gönderme fırsatı bulamadıklarını söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik 17. Milli Eğitim Şurası’nın son gününde Genel Kurul öncesinde yaptığı konuşmada, Anayasa’ya göre demokratik devletin, hür tartışmayı ve düşünce özgürlüğünü gerektirdiğini belirterek “Türkiye Cumhuriyeti devletinde, eğitim laiktir. Devlet dinler, inançlar ve düşünceler karşısında eşit mesafededir. Şurayı kısır siyasi ve ideolojik tartışmalar gölgelememeli. İktidar partisinin de muhalefet partisinin de medyanın da gölgesi düşmemeli”  dedi.

5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Burdur’da düzenlediği basın toplantısında, en geç mart ayı başına kadar genel seçimlere gidilmesi gerektiğini belirterek, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye’nin değerleri oylanamaz” dedi.

6- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, TIR sözleşmesi ile ilgili kararların alındığı BM/AEK bünyesinde, TIR sisteminin bilgisayarlaştırılmasına yönelik başlatılan çalışmalarla yeni bir sistem ihdasına doğru gidildiği, mevcut sistemin işlerliğini kaybetmesinin, yaklaşık 40 bin aracıyla Avrupa’nın en büyük filolarından birine sahip olan Türk uluslararası karayolu taşımacılarını olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi.

7- IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp basına yaptığı açıklamada, yılsonuna yaklaşıldığı dönemde, Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri genelde olumlu bulduğunu belirterek, tek haneli enflasyon rakamının yakalanmasının mümkün olduğunu söyledi.

8- Resmi ziyaret amacıyla Türkiye’de bulunan Irak’ın PKK’yla Mücadele Özel Temsilcisi Şirvan El Vaili Sabah gazetesine verdiği demecinde, Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı askeri operasyon yapılmasını istemediklerini, sorunun barışçıl yollarla çözülmesinden yana olduklarını ve Kuzey Irak’taki PKK faaliyetlerini sona erdirmekte kararlı hareket ettiklerini belirterek “Bunu Türkiye istiyor diye değil, öncelikle Irak için yapacağız” dedi.

9- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Danimarka Sanayiciler ve İşadamları Derneği ve Politiken gazetesi işbirliğiyle başkent Kopenhag’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliği için kararlı olduğunu ve tüm çabalarının üye olabilme amacını taşıdığını, ancak yine de üyeliğin garanti olmadığını belirtti.

10- Vatikan Basın Sözcüsü Federico Lombardi Sabah gazetesine verdiği demecinde, Papa 16. Benedict’in ilk kez bir İslam ülkesini ziyaret edeceğini belirterek, “Bazı İslam ülkelerinden asla davet bile almadı ve gitmesi bile söz konusu değil. Bu ülkelerdeki yaşam, toplum anlayışı diyalogu daha zor kılıyor. Ancak Türkiye’nin diğer İslam ülkelerine nazaran laik olmasından kaynaklanan özel bir durum var” dedi.

11- Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan Bertelsmann Vakfı tarafından Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ülkesiyle diplomatik ilişkiler kurulması konusunda AB’ye aday bir ülke olarak daha farklı bir tutum izlemesi gerektiğini belirtti.

12- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Maraş’ın iadesinin referanduma sunulan BM Planının bir parçası olduğunu, bununla KKTC’ye yönelik tecridin kaldırılması arasında bir bağ kurulamayacağını belirtti.

13- BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Siyasi İşler Yardımcısı İbrahim Gambari’nin 8 Temmuz Anlaşması’na uygun olarak Kıbrıs’ta görüşmelerin yeniden başlaması için taraflara birer mektup gönderdiği, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve GKRY lideri Tasos Papadopulos’un bir araya gelmesi önerilen mektupta, tatmin edici, yeterli ve sağlam bir ilerleme sağlandıktan sonra BM’nin iyi niyet misyonu çerçevesinde kapsamlı müzakerelerin 2007 Nisan ayına kadar başlamasının talep edildiği belirtildi.

17 KASIM 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, selden zarar gören Batman, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ve Diyarbakır’ın Çınar ilçelerinde incelemelerde bulundu. Başbakan Erdoğan Batman’da vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin önümüzdeki günlerde hayata geçireceği sel felaketinden zarar gören vatandaşlara yönelik eylem planını açıklayarak, çiftçilerin tarımsal kredi borçlarının bir yıl süreyle faizsiz erteleneceğini söyledi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal, önce milletvekili seçimlerinin yapılması gerektiğini belirterek, süresi tükenmiş bir parlamentonun Cumhurbaşkanı seçmesinin Türkiye’de yeni problemlere yol açacağını ileri sürdü.

            3- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Hürriyet gazetesinin, Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), İstanbul Valiliği ve CNN Türk televizyonu işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Aile İçi Şiddete Son” kampanyası çerçevesinde İstanbul’da düzenlenen uluslararası konferansta yaptığı konuşmada, 1994’te gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Türkiye’de kadına yönelik şiddet oranının yüzde 34, çocuğa yönelik şiddet oranının ise yüzde 46 olduğunu söyledi.

            4- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan’ın soru önergesine verdiği yanıtta, afla serbest kalan 70 bin 804 kişiden 3 bin 337’sinin, hırsızlık, adam öldürme, ırza geçme gibi birçok suçtan tekrar cezaevine döndüğünü bildirdi.

            5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik 17. Milli Eğitim Şurası’nın kapanışında yaptığı konuşmada, Şura’da alınan kararlara karşı değişik ithamlarda bulunulduğunu belirterek, din ve imam hatipler üzerinden siyaset yapmayı etik bulmadığını söyledi.

Şura’nın son gününde, OKS’nin kaldırılması, ÖSS’ye girişte yeni düzenleme yapılması, okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi, ilköğretimin ilk üç sınıfında öğrencilere not ve karne verilmemesini de içeren tavsiye kararları alındı. 

            6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul başkanlığındaki heyeti parti Genel Merkezi’nde kabul ederek bir süre görüştü. Ağar görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kendi özgür iradesiyle demokratikleşme yolunda devam ettiğini, bu süreçte kamu emekçilerinin durumunun da değerlendirilecek alanlardan biri olduğunu ifade etti.

7- Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Edip Başer, Ulusal Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneği’nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, terörün sadece silahlı militanı ortadan kaldırmakla, hamasetle yok edilemeyeceğini belirterek, “Gerçekçi çözümler gerekiyor. ekonomik, psikolojik, lojistik ve siyasi tedbirlerle desteklenen uygulamalar başlatılmalı” dedi.

            8- Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 8. Zirvesi Antalya’da yapıldı.

            Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer zirvede yaptığı konuşmada, “Bölgeye ve ilişkilerimize uzun erimli bir bakışla yaklaşmalıyız. Akılcı ve gerçekçi değerlendirmelerle bölgesel istikrara ve işbirliğinin güçlendirilmesi anlayışıyla hareket etmeliyiz” dedi.

            Toplantıya katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın tarihi bir hadise olduğunu belirterek, bunun bölgede iktisadi kalkınmayı sağladığını söyledi.

            Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ise Türk dili konuşan ülkelerle uzay alanında bilimsel araştırmalar yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

            Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev de Türk dili konuşan ülkelerin kültür miraslarını daha derin araştırmaları gerektiğini dile getirdi.

            Toplantıdan sonra yayımlanan Sonuç Bildirisi’nde; Hazar Havzası enerji yataklarının Avrupa enerji güvenliğinin sağlanmasında artan önemine işaret edilerek, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın faaliyete geçmesinin ve Bakü-Tiflis-Erzurum doğal gaz boru inşaatının tamamlanmasının uluslararası stratejik konumu vurgulandı.

            9- ABD Başkanı George W. Bush, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesine katılmak üzere Vietnam’ın başkenti Hanoi’ye gitti. Başkan Bush burada yaptığı konuşmada, ABD’nin Vietnam’daki kanlı yenilgisinden alınacak dersin, Irak için sabırlı olmanın gerekliliğini ortaya koyduğunu belirtti.

            10- ABD Senatosu’nun, Hindistan ile sivil alanda nükleer işbirliği yapılmasını öngören yasa tasarısını kabul ettiği bildirildi.

            11- Yunanistan Savunma Bakanlığı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Savunma Bakanlığı’nın sürdürdüğü çalışmalar sonunda, GKRY’nin AB ordusunda ilk kez yer almasını sağlayacak dörtlü bir Balkan Taktik Savaş Grubu oluşturulduğu açıklandı.

18 KASIM 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da toplanan Dünya Türk İşadamları Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de küresel sermayenin adının yabancı sermaye olduğunu, bunu değiştirdiklerini belirterek, “Artık küreselleşen bir para var. Bunu ülkemize çekeceğiz. Bunların arasında ayrım yapmayacağız” dedi.

            Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan konuşmasında, Türkiye’nin, dünyanın en hızlı gelişen ülkeleri arasında yerini aldığını vurgulayarak, “Siyasi alanda yaptığımız reformlar, hukukun üstünlüğü ilkesinin Türkiye’de gerçek anlamda uygulanması için, temel hak ve özgürlüklerin gerçek anlamda yaşanabilmesi için son derece önemli reformlardır. Bir ülkede siyasi istikrar olmazsa, ekonomik istikrarı sağlamak mümkün değildir” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclis toplantısı öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, eğitimdeki çok ciddi sorunların çok ciddi yaklaşımlar gerektirdiğini, 17. Milli Eğitim Şurası’nın siyasete alet edildiğini belirterek, “Türkiye’nin bu konuda bir sıçrama yapmaya ihtiyacı var. Durum idare ediliyor. Eğitim siyasallaştırılmak isteniyor, dinselleştirilmek isteniyor” dedi.

3- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe yaptığı açıklamada, Türkiye genelindeki sulak alanlarda görülen kuraklığa, su kaynaklarının bilinçsiz kullanımı ve baraj yapımlarının yol açtığını, Tuz Gölü havzasındaki yer altı sularının azaldığını ve Konya Ovası’nın yok olabileceğini bildirdi.

            4- Türk Tabipleri Birliği (TTB) 55. Olağanüstü Genel Kurulu Ankara’da yapıldı.

            5- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’ya gönderdiği mektupta, Türkiye’ye ilişkin İlerleme Raporu’nun Kıbrıs bölümündeki yanlışlıklara dikkat çekerek, 8 Temmuz Anlaşması’yla oluşan yeni süreci kendilerinin başlattığını belirtti.

            6- İngiltere Başbakanı Tony Blair, İngilizce yayına başlayan El Cezire televizyonuna verdiği demeçte, Irak’ta işgal sonrası ortaya çıkan şiddet ortamının bir felaketi anımsattığını, operasyonun hata olduğu yönünde dile getirilen görüşlere kısmen katıldığını açıkladı.

            7- BM Genel Kurulu’nda, İsrail’i, Gazze Şeridi’ndeki askeri operasyonlarına son vermeye çağıran bir karar tasarısı kabul edildi.

            8- Asya-Pasifik Ekonomi ve Ticaret İşbirliği Örgütü (APEC) Liderler Zirvesi, Vietnam’ın başkenti Hanoi’de başladı. Toplantıya, ABD Başkanı George W. Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao ve Japonya Başbakanı Abe Shinzo da dahil olmak üzere 21 ülke lideri katılıyor.

19 KASIM 2006 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Anavatan Partisi Mersin Milletvekili Hüseyin Güler’in soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye’nin coğrafi konumu sebebiyle önemli ölçüde kanun dışı göçe maruz kaldığını belirterek, 1995-2006 yılları arasında yakalanan kanun dışı göçmen sayısının 600 bini geçtiğini bildirdi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Yunanistan’ın deniz yoluyla ülkesine giren kaçak göçmenleri, Türk karasularına bırakmasının üzerinde de ciddiyetle durduklarını aktardı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Kocaeli’de yaptığı konuşmada, kendilerinden önceki DSP-MHP-ANAP iktidarını eleştirerek, “Bunlar hamaset üretti, biz ise iş ürettik. Farkımız bu” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca,  Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projelerinden biri olan SEKA Park’ın birinci etap açılış töreninde, “Devletle toplum her geçen gün güçleniyor. Her alanda dünya standartlarıyla rekabete girecek duruma geliyoruz” açıklamasında bulundu. 

3- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ‘20 Kasım Çocuk Hakları Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, çocuk hakları sözleşmesinin ilke ve hükümlerinin, toplumun bütün kesimlerinde çocuklar ve yetişkinler tarafından öğrenilerek hayata geçirilmesi dileğinde bulundu.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler TÜSİAD’ın Sapanca’da düzenlediği ‘Enerji Piyasalarının Liberalleşmesi’ başlıklı konferansta, Türkiye’de üreticiler için hazır bir elektrik pazarı olduğunu belirterek, “Bir üretici için hazır pazardan daha iyi teşvik ne olabilir? Elektrikte arz sıkıntısı yaşayacağımız apaçık ortada” dedi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel’in soru önergesine verdiği yanıtta, iktidarda oldukları süre içerisinde Bakanlığı’na 1103 üst düzey yönetici atandığını, 662 kadronun da vekaleten yürütüldüğünü açıkladı.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Zonguldak’ta Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, “Bizim işimiz, şehitlerimizin geride kalanlarına adam gibi sahip çıkmayı sağlamaktır” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin 8. Olağan Büyük Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin milliyetçilik takıyyesine soyunduğunu belirterek, “Cumhuriyetin değerlerini tartışmaya açmak ihanettir” dedi.

8- Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barraso Alman Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin, Gümrük Birliği Ek Protokolü’nden kaynaklanan sorumluklarını yerine getirmemesi halinde bunun tüm üyelik müzakerelerini etkileyeceğini söyledi.

9- Vietnam’ın başkenti Hanoi’de düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’ne katılan 21 ülke lideri, Kuzey Kore’nin 9 Ekim’de yaptığı nükleer denemenin çok endişe verici olduğunu belirterek, bu ülkeyi diplomatik görüşmelere yeniden başlamaya çağırdı.

Öte yandan zirve sırasında, Rusya ve ABD, 5 yıldır süren müzakerelerin ardından Dünya Ticaret Örgütü üyeliğini destekleyecek bir ticaret anlaşması imzaladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı George W. Bush ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “İyi niyetli çabalar olmadan bu sonuca ulaşmamız mümkün değildi. Bunda ABD başkanının politik tercihinin etkisi var” dedi. Bush da imzalanan protokolün iki ülkenin de yararına olduğunu belirterek, atılan bu önemli adımın tüm uluslararası toplum için faydalı olacağını kaydetti.

10- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Kuzey Kore Parlamento Başkanı Çoe Thae Bok ile görüşmesinde, kendi ülkesi gibi nükleer faaliyetlerini sona erdirmeyerek uluslararası tepkilere yol açan Kuzey Kore’ye ilişkileri geliştirme çağrısında bulundu.

11- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Pakistan’da Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Afganistan’daki İngiliz askerlerinin Taleban’la savaşmaya devam edeceğini belirterek, “Afganistan’da uzun süredir tehdit oluşturan terörizmi yenmek zaman alacaktır” dedi. Müşerref de Taleban’ın Pakistan’da bazı kesimlerce desteklendiğini, bunun önüne geçmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

12- Irak’ta meydana gelen saldırılarda 60 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- İsrail Ordusu’nun, önceden bildirdiği Gazze’ye hava saldırısını, Filistinlilerin canlı kalkan olarak bölgeye akın etmeleri üzerine iptal ettiği açıklandı.

20 KASIM 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer “Dünya Çocuk Hakları Günü” nedeniyle yayımladığı mesajında, “Son günlerde artan, yüreklerimizin sızlamasına neden olan çocuklara yönelik insanlık dışı şiddetin ve istismarın önüne geçilmesi için çaba göstermek, bu olumsuzluklardan etkilenen çocuklarımıza sahip çıkmak, savsaklanmaması gereken toplumsal bir sorumluluktur” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “İslam Konferansı Örgütü’ne Üye Ülkelerde Kadının Kalkınmadaki Rolü” başlıklı 1. Bakanlar Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, İslam toplumlarında kadınların sorunları, sıkıntıları olduğunu ve sosyal hayata katılmalarının önünde engeller bulunduğunu belirterek, “Ancak bu sıkıntıların kaynaklarından biri bana göre, iddiaların aksine dinin kendisi değil, din zannedilen törelerin ta kendisidir” dedi.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ise konuşmasında, töre cinayetleri faillerine yasada öngörülen en ağır ceza olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması hükmünün getirildiğini belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın “Erken seçim şart oldu” şeklindeki açıklamasını değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Seçim zamanında yapılacaktır. Ülkedeki gayet güzel işleyen siyasi havayı olumsuz etkileme gayretleri, ekonomiye de zarar verir. Karar, Anayasa’da bellidir. 5 yılda bir genel seçim yapılır. Buna iktidarıyla, muhalefetiyle hepimiz alışacağız” dedi.

4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

 Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, 15 Eylül’den bugüne kadar, çeşitli bölgelerde yaşanan sel felaketlerinde, ürün, hayvan ve seraları en az yüzde 20 hasar gören esnaf ve çiftçi borçlarının 1 Aralık’tan itibaren 1 yıl süreyle faizsiz olarak ertelendiğini, afet bölgelerinde ağır ve orta hasarlı oturulamaz konutların yerine de uygun şartlarda konut yaptırılacağını belirtti. Bakan Çiçek, geçmiş ekonomik krizlerden olumsuz etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmelerin borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören tasarı ile Gelir Vergisi Yasası’nda değişiklik öngören tasarının da imzaya açıldığını söyledi. Bakan Çiçek  ayrıca, toplantıda yurt dışına çıkış harcına ilişkin kanun tasarısının da görüşüldüğünü belirterek, söz konusu tasarı ile yurt dışına çıkış harç oranının 70.- YTL’den 15.- YTL’ye düşürülmesinin amaçlandığını belirtti.

5- Danıştay 13. Dairesi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) 9 akaryakıt şirketine verdiği idari para cezasına ilişkin olarak açılan davalarda, 6 şirketin talebini reddederken, 3 şirketin idari para cezasına ilişkin kararın yürütmesinin kısmen durdurulmasını kabul etti.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Zaman gazetesine gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Babacan, AB ile ilgili müzakerelerin tabii seyriyle devam ettiğini belirterek, “Şu anda öyle bir ortam var ki, Yunanlılar dahil hiç kimse müzakerelerde tıkanıklık istemiyor, problem çıksın istemiyor. Biz de olmamasını öneriyoruz” dedi. Kıbrıs konusundaki problemin devam ettiğini belirten Bakan Babacan, Türk limanlarının Rumlara açılmasıyla ilgili görüş ayrılığının giderilemediğini söyledi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İstanbul’da özel bir fabrikanın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin özel sektör öncülüğünde büyümeye devam ettiğini belirterek, Türk firmalarını global rekabet ortamına hazırlamak için gerekeni yapmaya devam edeceklerini söyledi.

8- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos 2006  (Temmuz-Ağustos-Eylül) dönemine ilişkin hanehalkı işgücü araştırması sonuçlarına göre işsizlik oranının geçen yılın aynı dönemine oranla 0.3 puanlık düşüşle yüzde 9.1’e gerilediğini açıkladı.

9- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı TÜRKONFED, OKASİFED ve TÜSİAD tarafından Çorum’da düzenlenen “AB ve Türkiye Ekonomi Programı” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, 17. Milli Eğitim Şurası’nda alınan kararlara atıfta bulunarak, “TÜSİAD olarak biz, öğrenci hangi okula gitmişse ortaöğretimde o okulu bitirsin, onun yükseköğretimine devam etsin ki alanında uzmanlaşsın ve Türk sanayisinin ihtiyacı olan ara kademe insan ihtiyacına cevap versin istiyoruz. Hiçbir Milli Eğitim Şurası, hiçbir Milli Eğitim konusu laiklikten taviz verilecek konu değildir” dedi.

10- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Lübnan’ın Milli Günü nedeniyle düzenlenen resepsiyonda gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’da terör örgütü PKK’nın bir kolu olan PEJAK ile işbirliği yaptığı haberlerinin doğru olmadığını belirterek, “ABD, PKK ile çalışmaz, iş birliği yapmaz, muhatap almaz” dedi.

11- Resmi ziyaret amacıyla Gürcistan’da bulunan Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Yiğit Alpogan başkent Tiflis’te Başbakan Zurab Nohaydeli tarafından kabul edildi.

12- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy basına yaptığı açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun’un Beyaz Saray kapısında aranmak istenmesiyle ilgili olarak özür dilediğini belirterek, “O bir yanlış uygulamaydı. Bu oradaki görevlinin işi abartmasından kaynaklandı” dedi.

13- AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı Matti Vanhanen başkent Helsinki’de düzenlenen AB Komisyonları (COSAC) toplantısında yaptığı konuşmada, dönem başkanlığının Türkiye konusunu AB’nin 14-15 Aralık’taki zirvesine taşımayı düşünmediğini belirterek, “Kararlar bundan önce alınacak. Aralık zirvesinde AB’nin genişleme sürecinin geleceği dahil diğer konular görüşülecek” dedi.

Vanhanen, Türkiye’nin limanlarını Kıbrıs Rum Kesimi’ne açması konusunda bir anlaşmaya varılması için son tarihin AB Komisyonu’nun 6 Aralık’ta açıklayacağı tavsiye kararının öncesi olduğunu söyledi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn de gazetecilerin konuya ilişkin sorusuna istinaden yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilgili olarak AB Zirvesi’nin 17 Aralık 2004 tarihinde yapıldığını, yeni bir zirveye gerek olmadığını söyledi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat  BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile İsviçre’nin Cenevre kentindeki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Kıbrıs sorununun çözümü ancak BM çerçevesinde olacaktır” dedi.

15- İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden (HRW) yapılan açıklamada, kısa süre önce tamamlanan Irak’ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin davasının dikkatle incelendiğinde pek çok eksiği bulunduğu ve kararın sağlam temellere dayanmadığı ifadelerine yer verildi.

21 KASIM 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin uzun yıllar hasreti çekilen günleri kendi iktidarları döneminde yaşamaya başladığını, ülkenin büyüdüğünü, Dünya Ekonomik Forumu olarak bilinen “Davos Forumu”nun bu yıl Türkiye’de toplanacağını, ekonomik göstergelerdeki iyiye doğru gidişle birlikte işsizliğin azaldığını ve KOBİ’lerin borçlarının yeniden yapılandıracaklarını belirterek, “Borçları bankaların takibinde olan 40 bin işletmeyi kurtaracak bir düzenlemeden bahsediyorum. Önce BDDK, bir yönetmelik hazırlayacak, burada yapılandırmaya esas çerçeve anlaşmaların niteliği belirlenecek ve buna uygun olarak borçlu KOBİ ile alacaklı banka sözleşme imzalayacak” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ı Meclis’teki makamında kabul ederek bir süre görüştü.

            Başbakan Erdoğan görüşme sonrası basın mensuplarının soruları üzerine, Kıbrıs konusunda Türkiye’nin kabullenemeyeceği şeyler önlerine geldiğinde farklı bir adım atmalarının söz konusu olmadığını, teknokrat ve bürokratların görüşmelerde bulunmak üzere Finlandiya’ya gittiğini, toplantı sonuçlarına göre Başbakan Yardımcısı Gül’ün Helsinki’ye ziyarette bulunacağını belirterek, “Bugüne kadar bizim çizdiğimiz çerçeve belli. Biz her zaman görüşmedeyiz. Görüşmelerimiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.

            Başbakan Yardımcısı Gül de basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, “Bu işler, tarih vermekle ve şantajla olmaz” diyerek görüşmelerin devam ettiğini, bir yol bulunması durumunda memnuniyetle bekleyeceklerini ancak Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığını vurguladı.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısındaki konuşmasında, Türkiye’de önümüzdeki sürecin ulusal duyarlılıkların daha önem kazandığı, güç kazandığı yeni bir siyaset dönemi olarak şekilleneceğini, bunlara duyarsız kalmanın mümkün olmadığını belirterek, “Türkiye’yi sürekli bir eziklik duygusu içine itecek bir söylemi bayrak gibi dalgalandırarak itibar sağlama döneminin sonuna gelinmiştir” dedi. 

            4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, laik eğitim başta olmak üzere, her konuda, hükümetin, bakanlığın herkesten fazla hassasiyet gösterdiğini belirterek, “Biz, laikliği halkımızı bölmek, kamplaşmalara yol açmak, gerginlik konusu yapmak üzere değil, bütünleştirici bir unsur olarak görüyoruz” dedi.

            5- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin korunmak ve kollanmaya ihtiyacı bulunmadığını dile getirerek, “Cumhuriyetin ihtiyacı yüceltmek ve yaşatılmaktır. Bu ülkede türlü biçimlerde, aralıksız, durmadan, ‘Türkiye laiktir laik kalacak’ sloganları atanların, Cumhuriyeti yaşatmak ve yükseltmek adına gerçek bir katkıda bulundukları ne yazık ki kuşkuludur” dedi.

6- Rektörler Komitesi, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç başkanlığında toplandı.

            Komite tarafından kabul edilen bildiri YÖK Başkanı Teziç tarafından açıklandı. Metinde; 17. Milli Eğitim Şurası’nda meslek liseleri için katsayı uygulamasını kaldırmayı amaçlayan temenni kararı alındığına işaret edilerek, meslek liselerinin üniversiteye geçişlerine ilişkin kararın Türk yükseköğretiminde ve Türkiye’nin insan kaynağı planlamasında onarılamayacak tahribata yol açacak nitelikte olduğu, kararın kesinlikle benimsenmediği ifadeleri yer aldı. 

            7- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün “Bu işler tarih vermekle ve şantajla olmaz” açıklamasına tepki göstererek, bunların “modası geçmiş” ifadeler olduğunu, AB’nin genişlemeye ilişkin duruşunun “Türk milliyetçiliğini, Sırp radikalizmini ve Rus panislavizmini” güçlendirdiğini dile getirdi. AB liderlerinin 14-15 Aralık Zirvesi’ni yeni bir Türkiye zirvesine dönüştürmek istemediklerini belirten Rehn, Komisyon’un Kıbrıs tavsiyesini 11 Aralık’taki dışişleri bakanları toplantısından önce yapacağını söyledi.

            8- ABD’nin eski BM Temsilcisi ve Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Alman Marshall Fonu (GMF) için hazırlanan bir raporunda, Türkiye’nin, Kuzey Irak’ı işgalinin önlenmesi amacıyla bu bölgeye NATO gücü konuşlandırılmasını önerdi.

            9- Uluslararası Af Örgütü’nden yapılan açıklamada, Lübnan’da 34 gün süren çatışmalarda İsrail ve Hizbullah’ın sivilleri hedef seçmesiyle ilgili BM tarafından acilen kapsamlı ve bağımsız bir soruşturma yapılması istendi.

            10- Lübnan’da Suriye karşıtı Hıristiyan Falanj Partisi Üyesi ve Sanayi Bakanı Piyer Cemayel uğradığı silahlı bir saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

            11- Resmi bir ziyaret kapsamında Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’i kabul eden Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari iki ülke arasında 25 yıl aradan sonra diplomatik ilişkilerin yeniden kurulduğunu açıkladı.

            12- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı başkent Tahran’a davet ederek üçlü bir zirve önerisinde bulundu. 

22 KASIM 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) İstanbul’da düzenlediği 10. Uluslararası İş Forumu Kongresi’nde Ortadoğu barışına yönelik yaptığı açıklamada, Arap ülkelerinin Lübnan ve Filistin’i yalnız bıraktığını belirterek, “Türk askeri barış için Lübnan’a gitti. Mehmetçik gittikten sonra siz niye adım atmadınız? Dün Irak’ı, bugün Lübnan ve Filistin’i parçalıyorlar. Laf üretmeyi bırakıp icraata geçiniz” dedi.

Kongre sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, 6 Aralık’a kadar Türkiye’nin limanlarını Kıbrıs Rum Kesimi’ne açmasını isteyen AB’ye ilişkin yaptığı açıklamada, “Böyle tarih koymak suretiyle Türkiye’yi sıkıştırma politikaları bizim anladığımız dil değildir. Biz, o dilden pek anlamayız” dedi. 

2- CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında toplandı. Toplantıda ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Baykal,  CHP-MHP koalisyonu yakıştırmaları yapıldığına dikkati çekerek, tek başına iktidarı hedeflediklerini ve şimdiden bu yönde yorumlar yapılmasının doğru olmadığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan haftalık basın toplantısında, AB Komisyonu’nun Kıbrıs ile ilgili tavsiye kararını aralık ayının ilk haftasında alma kararını değerlendirirken, Türkiye’nin görüşünün Başbakan ve Dışişleri Bakanı tarafından açıkça ifade edildiğini belirterek “Tarih konularak bize birtakım hususların dikte ettirilmesine müsaade etmemiz söz konusu olmayacak” dedi.  Tan ayrıca, terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’taki varlığına ilişkin yakın süreçte somut adım beklediklerini vurgulayarak, “PKK, Kuzey Irak’ta barınamayacaktır. Bunu hepiniz yakında göreceksiniz” değerlendirmesinde bulundu.

Tan, Papa’nın ziyaretine ilişkin bir soru üzerine, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün NATO Zirvesi dönüşü Papa ile görüşme önerisinde bulunduğunu belirterek “Ancak bu Papa’nın kendisine ait birtakım prensipleri nedeniyle gerçekleşememiştir” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, anonim şirket statüsündeki firmaların orta ve uzun vadeli yatırım ihtiyaçlarının tespiti ve uygun yerli kaynaklarla yatırım ihtiyaçlarının finansmanı aracılığıyla TOBB ile Türkiye Kalkınma Bankası arasında imzalanan Teknik İşbirliği Protokolü imza töreninde, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK)  toplanabilmesi için en az bir üyenin atanması gerektiğini belirterek, bu amaçla 2 üyelik için kararnamenin Cumhurbaşkanlığı’na sunulduğunu kaydetti.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Milli Eğitim ve YÖK bütçelerinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerine yaptığı açıklamada, ÖSS’de uygulanan katsayının anayasanın değiştirilemez veya değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek bir maddesi olmadığını belirterek, katsayının toplumun ve öğrencilerin beklentileri doğrultusunda ve bir orta yol bulunarak değiştirilmesi yönünde alınan kararın  normal bir durum olduğunu kaydetti.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun bakanlığının koordine ettiği Sanayi Tezleri Projesi’nin (SAN-TEZ) tanıtım toplantısında, 1980 öncesinde Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmeler nedeniyle üniversite ile sanayiciyi bir araya getirmenin mümkün olmadığını, ancak bu dönemde tersine bir dönem yaşandığını belirterek, “Sanayi ile üniversitenin kucaklaştığı bir dönemde bunu kamu sektörü olarak kucaklama şansı bulduk” dedi.

7- ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan yaptığı açıklamada, ÖSS’de test usulünden açık uçlu soru sistemine geçişi KKTC’deki 2008 üniversite sınavında deneyeceklerini bildirdi.

8- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, EPDK’nın 5. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Günay,  akaryakıt dağıtım şirketlerine verilen cezanın ardından Danıştay’ın aldığı kararlara ilişkin bir soru üzerine; Danıştay kararlarının, verdikleri 1.6 milyar YTL’lik cezaların hukuka uygun olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

9- Şampiyonlar Ligi’nde, Galatasaray futbol takımı grubundaki 5. maçında Fransa’nın Bordeaux takımına 3-1 yenildi.

10- Fenerbahçe, FİBA Bayanlar Avrupa ligi C grubundaki 4. maçında Rusya’nın UMMC Ekaterinburg takımına deplasmanda 61-49 yenildi.

11- Efes Pilsen, Avrupa ligi A grubunda oynadığı maçta  Yunanistan’ın Olympiakos takımını İstanbul’da 95-77 yendi.

12- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın resmi davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Zlatoan Stoykov, Orgeneral Büyükanıt’ı ziyaret etti.

13- Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder İstanbul’da  Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenlenen 15. Kalite Kongresi’nin özel oturumunda yaptığı konuşmada, AB’nin Türkiye’ye adil davranmadığını belirterek, “Türkçe konuşan Kıbrıslılar ve Türkiye, olumlu yaklaşımlarına rağmen cezalandırıldı. Türkiye haklı olarak müzakerelerde adalet istemektedir” dedi.

14- Lefkoşa’nın Rum kesiminde faaliyet gösteren bir İngiliz okulunda, Kıbrıslı Türk öğrencilere Rum gençleri tarafından saldırıldı.

GKRY lideri Tasos Papadopulos yaptığı açıklamada saldırıyı kınadı.

15- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda yaptığı sunumda, Türkiye’nin limanlar konusundaki açıklamalarına ilişkin olarak “Şantaj ya da kırmızı çizgiler yerine, kazan-kazan anlayışı temelinde uzlaşmayı konuşmalıyız” dedi.

16- BM tarafından yayımlanan bir raporda, Irak’ta ekim ayında ölenlerin sayısının 3709 olduğu bildirildi. Raporda ayrıca, ABD işgalinden bu yana artan mezhep ayrılığına dayalı şiddet yüzünden 2 milyondan fazla kişinin de evlerini terk ettiği kaydedildi.

17- İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, Basra’nın denetiminin ilkbaharda Iraklılara devredilebileceğine inandıklarını kaydetti.

18- İsrail Başbakanı Ehud Olmert yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush’un politikalarının ABD içinde tartışmalı olduğuna dikkat çekerek, “Ben ise Başkanı destekliyorum. Çünkü Saddam Hüseyin’siz Irak, İsrail’in güvenliği için daha iyi” dedi.

19- Nepal’de hükümet ve Mao’cu gerillalar arasında  imzalanan ve 10 yıllık iç savaşı sona erdiren barış anlaşması büyük gösterilerle kutlandı. 

23 KASIM 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, öğretmenlerin Türk ulusunun en büyük kazanımı olan Cumhuriyetin değerini bilecek, Atatürk ilke ve devrimlerinin yol göstericiliğinden ayrılmayacak nesiller yetiştireceğine inandığını belirtti.

           2- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, 2007’den itibaren yeşil kart sahibi kimse kalmayacağını belirterek, “Yeşil kartlılar da herkes gibi sağlık karnelerine sahip olacaklar” dedi.

          3- Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

          4- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Ulusal Sosyal Politika Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Ülkemizde ekonomik sistemin tıkandığı, insanlarımıza mutluluk ve gönenç sağlayamaz duruma düşüldüğü açıktır” dedi. 

           5- İKÖ Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 22. Toplantısı, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığında başladı.

           Toplantının açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Sezer, Irak'ta, Türkiye'yi endişelendiren bir konunun da ''Kerkük'ün gelecekteki statüsü'' olduğunu dile getirerek, ''Anayasada öngörülen hükümler uyarınca Kerkük'ün statüsünü belirlemek amacıyla 2007 yılı sonunda yapılması öngörülen referandumun, Kerkük'e yapılan nüfus kaydırmaları nedeniyle tartışmalı olacağını ve sorunu daha da zorlaştıracağını düşünüyoruz. Kerkük'ün statüsünün, zorlama bir referandum yerine, tüm Iraklı grupların üzerinde uzlaşı sağlayacağı ve tarih baskısı altında olmayan bir formülle belirlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda BM’nin daha etkin bir rol üstlenebileceğini değerlendiriyoruz'' dedi.

           6- Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi, İstanbul’da başladı.

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan zirve açılışındaki konuşmasında, Türkiye'nin AB üyeliğinin; Medeniyetler İttifakı’nın gerçekleşebileceğini bütün dünyaya gösteren çok güçlü bir mesaj olacağını belirterek, ''Bunu görebilen dostlarımız var. Bu konuda bizlere açık, samimi destek veren dostlarımız var ama hala bunu göremeyen veya görmemekte ısrar edenler de var'' dedi. Başbakan Erdoğan, AB hedefiyle örtüşen bir şekilde hayatın hemen hemen her alanında önemli bir reform süreci başlattıklarını, içerideki etkileri şimdiden hissedilen bu süreçten dünyada ''sessiz devrim'' olarak söz edildiğini vurguladı.

          Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin önemli bir dönüşüm geçirdiğini ifade ederek, AB sürecinde gerçekleştirilen siyasi reformlara işaret etti. Bakan Babacan, ''Burada bir yavaşlama olduğuna dair bir takım eleştiriler alıyoruz. Eleştiri, mevzuattan daha çok uygulamayla ilgilidir. Bizim Meclisimiz son 4 yıldır binlerce yasayı kabul etmiştir'' dedi.

          Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Claus Schwab zirve ile ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ile ilgili olarak Avrupa Risk Raporu, Rekabet Gücü Raporu ve Türkiye'nin jeopolitik konumuna ilişkin raporlar hazırlandığını, bu  toplantıda Türkiye'nin  ekonomik, siyasi ve jeopolitik gücü, AB ile ilişkileri ve kültürler arası  diyalogun ele alınacağını kaydetti.

          7- Irak'ın başkenti Bağdat'ta Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Sadr semtinde düzenlenen bombalı saldırıda 144 kişinin öldüğü, 236 kişinin de yaralandığı açıklandı.

24 KASIM 2006

           1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi’nin “Sorumluluk Almak-Hareket için Bir Yol Haritası” konulu kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye-AB ilişkileri açısından önemli dönemeçlerden birine yaklaşıldığını belirterek, “AB devlet ve hükümet başkanlarının 14-15 Aralık’ta yapılacak zirvede Türkiye ile ilgili alacakları karar bizim için büyük önem taşıyacaktır” dedi.

           Başbakan Erdoğan zirve çerçevesinde düzenlediği basın toplantısında ise AB’ye üyelik müzakereleri sürecinde Türkiye’nin Kıbrıs konusunda köşeye sıkıştırma politikasına prim vermeyeceğini vurguladı.

           Başbakan Erdoğan ayrıca, TGRT televizyonunda yayınlanan “Çerçeveden Yansımalar” programına katılarak, gündemdeki gelişmeleri değerlendirirken, Türkiye’nin son üç yılda devrim niteliğinde reformlara imza attığını belirtti.

           2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul’da bir grup gazeteciyle düzenlediği sohbet toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve AK Parti’ye yönelik ittifak arayışlarını değerlendirdi. Baykal, “Ana sorun, cumhuriyete sahip çıkma koalisyonudur. Elbette solda olanlar öncelikli yer alır. Ancak, ideolojik olarak bölersek yanlış olur” dedi.

           3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, 81 ilden gelen öğretmenleri kabulünde, eğitimin her şeyin başında geldiğine işaret ederek, en iyi yatırımın eğitime yapılan yatırım olduğunu söyledi.

           4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan İstanbul’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi çerçevesinde gerçekleştirilen “Türkiye’nin Ekonomik Açıdan Uzun Vadeli Avantajları” konulu oturumda yaptığı konuşmada, herhangi bir ülke için yatırım çekebilmek ve avantaj sahibi olmanın çok önemli olduğunu vurgulayarak, önce siyasi sonra makro ekonomik istikrarın sağlanmasının ardından yatırımların çekilebileceğini söyledi.

           IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp da kredi piyasalarının fazla gelişmemiş olmasının Türkiye’deki kırılganlıklardan birini oluşturduğunu belirtti.

           5- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Adalet Bakanlığı’nın 2007 bütçe görüşmeleri için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, yargının tek başına yargıçlara ve siyasilere bırakılamayacak kadar önemli bir konu olduğunu söyledi.

           6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Antalya’da düzenlenen “Tam Yetkili Temsilciler Konferansı”nın kapanışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldırım bir soru üzerine, Marmara depreminden sonra konulan ek vergilerin kademe kademe kaldırılacağını ve sadece KDV’nin kalacağını bildirdi. 

7- Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere Türkiye’ye gelen Mısır Başbakanı Ahmet Nazif ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Raşit Muhammed Raşit, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ile İstanbul’da bir araya geldi.

           8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Dünya Ekonomik Forumu çerçevesinde İstanbul’da düzenlenen “Mali Hizmetler için Bölgesel Bir Merkez Oluşturma” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkiye’de öngörülebilirlik, fiyat istikrarıyla güçleniyor” dedi.

           9- Şırnak’ta güvenlik güçlerinin operasyonu sırasında çıkan çatışmada, 1 asker şehit olurken, 1 terörist de ölü ele geçirildi.

            10- Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen “12. Gezici Avrupa Filmleri Festivali’ Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de başladı. 

            11- Arp sanatçısı Sevin Berk İstanbul’da yaşamını yitirdi. 

            12- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye Diyanet Vakfı, İslam Araştırmalar Merkezi (İSAM) ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nce İstanbul’da düzenlenen “11. ve 18. Yüzyıllar İslam-Türk Medeniyeti ve Avrupa” konulu uluslararası sempozyumda yaptığı konuşmada, Berlin duvarının yıkılışına kadar, dünyada alt kimliklerin iki büyük ideolojinin baskısı altında kaldığını belirterek, 90’lı yıllardan itibaren kültürel ve dini kimliklerin ortaya çıktığını söyledi.

           Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da sempozyumda gazetecilerin Papa’nın Türkiye ziyaretiyle ilgili sorularını yanıtlarken, her şeyin sükunet içinde gelişeceğini belirterek, “Biz iki şeyi birbirinden ayırırız. Din adamları, bilginler, aydınlar, İslamla ilgili bizim katılmadığımız bir görüş ifade ederse, ona karşı doğru sözümüzü hiç eksik etmeyiz. Ama medeni bir toplumuz, gelen misafirimize konuksever davranırız” dedi.

           13- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’u kabul etti. Ağar görüşmede, “Bugünün dünyasında ve özellikle bizim yakın coğrafyamızda ortaya çıkan gelişmeler açısından bu ilişkilerin sağlam temellerle her iki ülkenin çıkarları doğrultusunda sağlıklı bir şekilde yürütülmesinin önemi her zamankinden fazladır” dedi.

            14- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Almanya’nın Essen kentinde düzenlenen “Medyanın Göç ve Uyum Konusundaki Rolü Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, yurt dışında ikamet eden Türklerin Türkiye’den çıkışlarında eskiden olduğu gibi harç ödemeyeceklerini söyledi.

            15- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Portekiz’in SIC TV kanalına verdiği demeçte, bir İslam ülkesi olarak Türkiye’nin AB’ye katılımının memnuniyet verici olacağını söyledi. 

           16- Irak’ın başkenti Bağdat’ın Şii mahallesi Sadr’da düzenlenen bombalı eylemlerde 215 kişinin ölmesinin ardından, şehirde süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

           AB Komisyonu’nun Dış İlişkilerden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner, Irak’ta işgalin başladığı 2003’ten bu yana siviller açısından en ölümcül saldırıların düzenlendiğini belirterek , bunu şiddetle kınadığını bildirdi.

           17- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile İtalya Başbakanı Romano Prodi, İtalya’nın Lucca kentinde bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Prodi, “Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde dengeli çözümler bulmamız gerekiyor. Böylelikle Türkiye ile müzakereler var olan güçlüklere rağmen devam edebilir” dedi.

           18- Eski KGB ajanı Alexander Litvinenko’nun, zehirlenme sebebiyle tedavi gördüğü İngiltere’nin başkenti Londra’da öldüğü açıklandı.

25 KASIM 2006

               1- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığı’nca düzenlenen  ''Şiddet ve Kadın'' konulu panelde yaptığı konuşmada, şiddete yönelik yapılan yasal düzenlemeler hakkında bilgi vererek, asıl işlerinin o hakları kağıt üstünden alıp sokağa taşımak olduğunu söyledi. Bakan Çubukçu, ''Bunu başaramadığımız sürece bu yasaların değiştirilmiş olmasının, evrensel kriterleri yakalamak açısından her ne kadar önemli ise de kadınların hayatında bir değişiklik yaratmadığı sürece bir anlamı olmayacaktır''  dedi.

               Adalet Bakanı Cemil Çiçek panelde yaptığı konuşmada, “Kadına karşı şiddet, kadının hak ve özgürlüğüne karşı bireysel bir terör eylemidir'' dedi.

               Bakan Çiçek, toplantı çıkışında gazetecilerin 301. maddeyle ilgili soruları üzerine, bu maddenin hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde var olduğunu, belli değer ve kurumların korunmasını esas aldığını, bu maddelerde geçmişte de değişiklikler olduğunu, bundan sonra da  olabileceğini belirtti.

               İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da paneldeki konuşmasında, Türk kadınlarının çağdaş ülkelerdeki hayat seviyesine ulaştırılmasına canla başla gayret ettiklerini belirterek, ''Çünkü kadın hakları hususunda yeterli performansı göstermeyen rejimler, demokratik rejim olma iddiasında da bulunamazlar'' dedi.

               2- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, bakanlığının düzenlediği ağaçlandırma çalışmalarını ''Siyahı Tekrar Yeşile Dönüştürüyoruz'' sloganıyla, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde başlattı. Bakan Pepe düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yüzde 27'sinin ormanlık alanla kaplı olduğunu, bu alanın yüzde 70'inden daha fazlasının, orman yangınlarına açık saha konumunda bulunduğunu kaydetti. Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelede başarılı olduğunu anlatan Pepe, kendisinin bakanlığından önceki 10 yılın ortalaması dikkate alındığında, yılda 14 bin 500 hektar orman alanının kaybedildiğinin görüleceğini, kendi bakanlığı  döneminde ise bu ortalamanın yıllık 5 bin hektar olduğunu söyledi.

               3- Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yapılan, Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atama Yönetmeliği'ndeki değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

               4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün'ün başkenti Amman'da Başbakan Maruf Al Bakhit ile ikili ve heyetler arası görüşmelerde bulunmasının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak, Filistin ve Lübnan'da yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Irak'ta son bir yıl içerisinde ortalama her gün 50 kişinin öldüğünü ve buna duyarsız kalmanın mümkün olmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan, İsrail ile Filistin arasında arabuluculuk yapıp yapamayacaklarına ilişkin sorusuna ise ''İsrail-Filistin arasında biz tabii durumdan vazife çıkaramayız. Şu anda her iki ülke ile münasebetleri iyi ülke olarak görüşme yapıyoruz. ‘Biz arabulucuyuz veya ben  arabulucuyum’ deme hakkına sahip değiliz. İsrail ve Filistin bizden böyle bir şey talep ederse elimizden geleni sonuna kadar yaparız'' karşılığını verdi.

5- GKRY Dışişleri Bakanı Yorgos  Lillikas, AB-Türkiye ilişkilerinde kriz çıkmaması için AB Dönem Başkanı Finlandiya tarafından yapılan girişimin sonuçları hakkında iyimser olmadığını  açıkladı.

               6- İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Perviz Davudi, Türkiye ile İran’ın PKK’nın faaliyetlerini durdurmak için ‘yüksek düzeyde işbirliği’ içinde olduklarını açıkladı.

26 KASIM 2006

            1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Esnaf Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sorunlarının sadece siyasetçilere bırakılamayacak kadar önemli olduğunu, ülke geleceğine milletin hep birlikte el koyması gerektiğini belirterek, ''Artık sorunları, müteahhide, taşerona devreder gibi siyasetçiye devrederek çözme zamanı geçmiştir. Halkımız doğrudan devreye girecektir'' ifadelerine yer verdi.

            2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Avrupa-Akdeniz Süreci (EUROMED) Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Finlandiya'ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Papa’nın Türkiye ziyaretine Türk hükümetinin büyük önem verdiğini, ziyaret tarihinin kendisinin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı NATO Zirvesi’ne denk geldiğini, Başbakan Erdoğan’ın zirve için Türkiye'den ayrılmadan önce Papa'nın Ankara'ya ulaşmasının söz konusu olduğunu, dolayısıyla büyük bir ihtimalle havaalanında görüşeceklerini  söyledi.

            3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacanbasın mensuplarının AB ile ilişkiler ve Liderler Zirvesi konusundaki sorularını yanıtlarken, piyasadaki oyuncuların da Kıbrıs konusundaki gelişmeleri çok yakından izlediklerini, şu anda fiyatların içerisine, olası risklerin belirli ölçüde yansıdığını belirterek, “Kıbrıs konusundaki gelişmelerin beklenenden daha farklı yani iyi ya da olumsuz yönde olması halinde belirli bir miktar hareket olacaktır. Ancak işin ekonomik yönü farklı, bizim Kıbrıs politikamız çok açık, korkularla ve ekonomik kaygılarla hareket edemeyiz. Siyaset farklı, ekonomi farklı'' dedi.

4- Ürdün’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kral Abdullah ile görüştü.

Başbakan Erdoğan, görüşme sonrası, Genç Arap Liderleri Forumu'nda yaptığı konuşmada, bugün kendinden farklı gördüğü herkesi, her inancı, her kültürü  ''öteki'' olarak tanımlayan zihniyetlerin, dünyayı içinden çıkılamaz bir krize doğru sürüklediğini belirterek, ''Türkiye olarak köklü medeniyet birikimi ile insani ve tarihi sorumlulukları yerine getirmeye, bölgede ve dünyada bu doğrultuda aktif rol oynamaya devam ediyoruz'' dedi. Başbakan Erdoğan, İspanya ile birlikte Medeniyetler İttifakı girişimi başlattıklarını hatırlatarak, ''Medeniyetler İttifakı 21. yüzyılın küresel barış projesidir. Tabii ki girişimin başarıya ulaşması için de uluslararası toplumun güçlü desteğine ihtiyaç vardır. Arap ülkelerinin sürece yapacakları katkı bu bakımdan son derece önemlidir'' şeklinde açıklamada bulundu.

            5- Roma Katolik Kilisesi ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Vatikan’da halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’ye yapacağı ziyarete değinerek, "Tarihi ve kültürel zenginliği malum olan değerli Türk halkına nazik selamlarımı şimdiden yollamak istiyorum. Bu halka ve temsilcilerine, takdir ve samimi dostluk duygularımı dile getirmek istiyorum" dedi. Papa konuşmasında Türkiye ziyaretini ‘hac’ olarak nitelendirdi.

27 KASIM 2006

               1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 13 üniversite ile 2 yüksek teknoloji enstitüsünün rektörlüklerine atama yapıldığı belirtildi.

               2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

               Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek  kurul sonrası düzenlediği basın toplantısında, Papa 16. Benediktus’un ziyaretinin Türkiye Cumhuriyeti tarafından resmi davet yöntemiyle gerçekleştiğini, bu nedenle buna uygun şekilde tamamlanması gerektiğini, Papa’ya karşı bazı olumsuz düşüncelerin var olduğunu ancak bunların makamından değil geçtiğimiz aylarda yaptığı bazı açıklamalardan kaynaklandığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO Zirvesi’ne katılmasından ötürü Papa ile Esenboğa Hava Limanı’nda görüşeceğini duyurdu.

               Bakan Çiçek ayrıca, geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketinde mağdur olan, hayatını kaybeden, işyerleri ve konutları zarar gören vatandaşlara ayni ve nakdi yardım yapıldığını, bununla ilgili son durumun toplantıda ele alındığını, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’un da Türkiye'deki şeker fabrikaları, Türkiye ve dünyadaki şeker politikaları ve şeker üretimi konusunda Kurul’a bilgi sunduğunu sözlerine ekledi.

               3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya'nın, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik hazırladığı plan ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Bundan sonraki çalışmaların daha düşük yoğunluklu gideceği anlamına gelmez. Biz Türkiye olarak şu ana kadar üzerimize düşen görev neyse yaptık, bundan sonraki süreçte de yapmaya devam edeceğiz. Zannediyorum AB, komisyon olarak yapması gereken bu tür görüşmelerde süreci kendisine yakışır şekilde devam ettirmelidir'' dedi.

               4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye 10'uncu Enerji Kongresi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Papa’nın Türkiye'ye yapacağı ziyaret sırasında, ''Papa'nın açıklamalarına yönelik tepkilerin sergilenmesi çabasına ara verilmesi'' gerektiğini, herkese düşen görevin, ''şu ana kadar yaşanan yanlışlıklar ve olumsuzluklar ne olursa olsun bu ziyaretin Türkiye bakımından herhangi bir sorun yaratmadan tamamlanmasını sağlamak'' olduğunu söyledi.

               5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, stand-by kapsamında 5. gözden geçirmeye ilişkin Niyet Mektubu’nun, imzalanarak IMF yönetimine gönderildiğini açıkladı. Türkiye’nin IMF’ye toplam borcunun 9.8 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyleyen Bakan Babacan, mektubun aralık ayında IMF İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylanmasının ardından, yaklaşık 900 milyon dolarlık kredi diliminin serbest bırakılacağını duyurdu.

               6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türk Traktör Fabrikası’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Fabrikada işçilere seslenen Bakan Eker, yurt içine yılda 15 bin, yurt dışına ise 5 bin traktör satışı gerçekleştiren Türk Traktör’de önemli işler yapıldığını, dünya genelinde yılda 400 bin civarında traktör üretildiğini, bu miktarın yüzde 5'inin Türk Traktör fabrikasında üretildiğini bildirdi. Bakan Eker, tarımda teknoloji kullanımının artmasıyla, üretim ve çiftçinin rekabet gücünün  artacağını da vurguladı. 

               7- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Ege Anadolu Sivil Toplum Birliği'nin (ESTOB) İzmir’de düzenlediği ''Ortadoğu ve Türkiye'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin terör meselesini aşabilmesi için tüm imkanların bugün mevcut olduğunu belirterek,  ''Asker gibi, 'Biz sonuna kadar öldüreceğiz, kimseyi bırakmayacağız' diyen bir siyaseti benim anlayabilmem mümkün değil'' dedi.

               8- Türk-İş’ten yapılan açıklamada; 4 kişilik ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için yapması gereken asgari harcama tutarının, geçen aya göre yüzde 1.96 artarak 593,60 YTL’den, 605,22 YTL'ye yükseldiği, yılın 11 aylık döneminde gıda harcaması tutarının da yüzde 11.47 arttığı belirtildi. 

               9- AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve GKRY Dışişleri Bakanı Yorgo Lillikas ile ayrı ayrı görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs konusunda taraflarla bir süredir sürdürülen görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını belirterek, "Tüm taraflar görüşmelerde yapıcı oldu ama bu aşamada sonuca gelindi" dedi.

               10- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Dresden kentindeki kurultayında yaptığı konuşmada, Türkiye'ye AB tam üyeliği yerine ''imtiyazlı ortaklık'' önerilmesinin doğru olduğunu söyledi.   

               11- AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Helsinki Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durmayacağını, ancak yavaşlayacağını belirterek, "Müzakereler durmayacak ya da dondurulmayacak" dedi.

               12- İsrail Başbakanı Ehud Olmert yaptığı açıklamada, geçen ağustos ayında kaçırılan İsrail askerinin serbest bırakılması halinde, İsrail cezaevlerinde bulunan Filistinli tutukluların da salıverilmesinin sağlanacağını söyledi. 

               13- Ekvador'da yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu, solcu aday Rafael Correa’nın kazandığı duyuruldu.

28 KASIM 2006 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ortadoğu’daki gelişmelere değinirken dünyanın giderek daha kötü bir yer haline geldiğini, yoksulluk ve şiddetin birbirinden beslenerek hızla küreselleştiğini belirterek, “Kritik günlerden geçiyoruz. Bütün bölgesel ve küresel aktörlere sesleniyorum. Çok tehlikeli bir oyun oynanıyor, bu ateş uzak yakın demeden hepimizi yakar. Düşmanlıkları ortadan kaldırmaya çalışırken yüzyıllardır bir arada yaşayan mezhepleri çatıştırmak, aralarına nifak sokmak için masum kanı dökmek, en büyük insanlık suçudur” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Letonya’nın başkenti Riga’da yapılacak NATO Liderler Zirvesi öncesinde Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, AB Dönem Başkanı Finlandiya tarafından Kıbrıs sorununa ilişkin başlatılan girişimlerin başarısız kaldığı yorumlarını paylaşmadığını, her atılan adımın önemli olduğunu, sürecin devam edeceğini, müzakere sürecinde herhangi bir “tren kazasının” olmayacağını belirterek, “Aynı inançla, kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. AB müktesebatı bellidir. Bunun içerisinde Kopenhag Siyasi Kriterleri ve ekonomik kriterler de bellidir. Türkiye bunları yapmaya devam ediyor” dedi.

            Riga’daki zirveye Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katılıyor.  

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Papa’nın Türkiye ziyaretine dikkat çekerek, çatışma kültürüne olumsuz katkı veren unsurlar bulunduğunu, “İslamiyetin özüyle” ilgili gerçeklerden kopuk açıklamaların gereksiz ve anlamsız olduğunu, Hükümetin ziyaret sürecindeki tutumunun olumsuz bir tablo oluşturduğunu vurguladı. Baykal ayrıca darbe, söylentilerini üzüntü verici bulduğunu “Bireysel hesaplar, anayasa dışı özlemler, bekleyişler Türkiye’ye dayatılmamalı. Türkiye tam bir güven içinde yönetildiği duygusunu yaşamayı hak etmiş bir ülke, kimse Türkiye’nin geleceğiyle ilgili kaygı yaratma hakkına sahip değildir” değerlendirmesine yer verdi.

            4- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar İzmir’de yaptığı açıklamada, demokrasi dışında bir çare bulunmadığını belirterek, “Siyaset dışı hiçbir yol yoktur. Demokrasi dışı bir çözüme evet dememiz mümkün değildir” dedi. Ağar AK Parti’yi destekledikleri yönündeki eleştirilerin haksız olduğunu, hükümeti değil demokrasiye destek verdiklerini sözlerine ekledi.

            5- Ankara 12. İş Mahkemesi, Türk Sağlık Sen’in açtığı davada, “kamu kurumlarındaki sözleşmeli personelin memur sendikalarına üye olabileceği” yönünde karar verdi.

6- Papa 16. Benedict Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in resmi davetlisi olarak Türkiye’ye geldi.

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Papa’yı Esenboğa Hava Limanı’nda karşılayarak bir süre görüştü. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, “Aramızdaki farklılıkların ön plana çıkarılmaya çalışıldığı bir dönemde Sayın Papa’nın, ziyaretini, hem zamanlı hem de önemli buluyorum” dedi.

            Papa, Anıtkabir’i ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Sezer tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edildi.

            Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile görüşme sonrası yapılan ortak basın toplantısında 16. Benedict, Hıristiyan ve Müslümanların dinlerini yaşarken dikkatlerini, hakikatin kutsallığına ve insan saygınlığına yönelttiklerini vurguladı.

            Bardakoğlu da farklı din ve inanç mensuplarının, birbirlerinin dinlerini yargılamaya gerek duymaması gerektiğini belirtti.

            7- Finlandiya’nın Tampere kentinde yapılan EUROMED Dışişleri Bakanları Zirvesi’ne katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Almanya, İtalya, Fransa, İspanya ve İsviçre dışişleri bakanlarıyla görüştü. Bakan Gül zirveye ilişkin yaptığı değerlendirmede, Rumların Kıbrıs sorununu AB çatısı altında tutmaya çalıştığını, Finlandiya Dışişleri Bakanı’nın kendisine herhangi bir teklif getirmediğini, AB liderlerinin gerçekleri görmesini umut ettiğini duyurdu.

            8- Dünya Bankası Türkiye Direktörlüğü’ne Alman asıllı Ulrich Zuchau’nun atandığı açıklandı.

            9- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, İran’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında dini lider Ayetullah Hamaney ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüştü.

            10- NATO Liderler Zirvesi nedeniyle Letonya’nın başkenti Riga’da bulunan ABD Başkanı George W. Bush yaptığı açıklamada, Irak’ta istikrarlı bir demokrasi kuruluncaya kadar koalisyon birliklerinin çekilmeyeceğini bildirdi.

29 KASIM 2006

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Vakıflar Yasası’nın bazı maddelerini yeniden görüşülmek üzere TBMM’ye iade ettiği belirtildi. 

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç yaptığı açıklamada,  Papa 16. Benedict’in ziyaretinin çok önemli sonuçlar doğuracağına inandıklarını belirterek, ”Türkiye bu ziyaretten karlı çıkmalıdır” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan NATO Zirvesi için gittiği Letonya’dan dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, AB Komisyonu’nun kararını yorumlarken, kararın müzakerelerin askıya alınması şeklinde değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, kararın henüz bir tavsiye niteliği taşıdığını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, AB Komisyonu’nun Türkiye’ye ilişkin tavsiye kararlarının kabul edilemez olduğunu belirterek, “AK Parti bu süreci artık taşıyamaz. Çare, hükümetin gitmesidir. Gelinen noktadan hem AB, hem AK Parti sorumludur” dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ve Filistin yönetimi arasında ilan edilen ateşkesin ardından, iki ülke arasında karşılıklı olarak atılacak güven arttırıcı adımlarla barış müzakerelerinin canlandırılmasını sağlayacak bir dinamik oluşturulmasının dilendiği belirtildi.

6- Devlet Bakanı Beşir Atalay İzmir’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Papa 16. Benedict’in,  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmelerden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini söyledi.

7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, İran’ın kendilerine yönelik ihracatın finansmanında kullanılmak üzere Türkiye’ye kaynak aktarmayı teklif ettiğini ve bu talebe olumlu baktıklarını bildirdi.

8- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu emniyet ve jandarmanın yaptığı uyuşturucu operasyonları hakkında bilgi verirken, uyuşturucu, insan ve silah kaçakçılığı ile organize suçlarla mücadelede önemli başarılara imza atıldığını belirterek, 2006 yılında 22 bin uyuşturucu kaçakçısının yakalanıp adalete teslim edildiğini vurguladı.

9- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada, 2006’da 1.9 milyar YTL değerinde 620 bin sahte fatura düzenlendiğini, kaçırılan vergi matrahının bir önceki yıla göre yüzde 17.3 arttığını söyledi.

10- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Deniz Emniyet Komitesi’nin 82. dönem toplantısında yaptığı konuşmada,  İstanbul’daki trafik sorununun çözümüyle ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ilgili bakanlıkları görevlendirdiğini bildirdi.

11- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Kamu-İş tarafından düzenlenen  ‘Sosyal Güvenlik’ konulu seminere gelişinde, gazetecilerin asgari ücretle ilgili sorularını yanıtlarken, “Gönül ister ki asgari ücret olabildiğince yüksek olsun, fakat işsizlik boyutunu da dikkate almak gerekiyor” karşılığını verdi.

12- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi’nde, yapay işçi-memur ayrımı eleştirilerek, norm kadro uygulamasına, yaygınlaştırılan özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarına karşı mücadelenin kesintisiz süreceği kaydedildi.

13- Ankara 20. Asliye Hukuk Mahkemesi, TÜBİTAK eski Başkanı Namık Kemal Pak’ın ‘yürütmenin durdurulması kararının gereğini yerine getirmediği’ gerekçesiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine açtığı davada, 7 bin YTL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

  14- Türkiye’deki temaslarını sürdüren Papa 16. Benedict, İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos’la Aya Yorgi Katedrali’nde yapılan şükran ayinine katıldı. Papa, Bartholomeos’la görüşmesinde iki kilisenin uzlaşması, birlik içinde çalışma ve sevgiyi güçlendirme dileğinde bulundu. Bartholomeos da kiliseler arasında diyalog mesajları verdi.

Papa, İstanbul’daki temaslarından önce İzmir Efes’teki Meryem Ana Evi’nde de bir ayin gerçekleştirdi.

15- Letonya’nın başkenti Riga’da yapılan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de katıldığı NATO Zirvesi’nde, ittifak üyesi bazı ülkelerin, Afganistan’daki örgüt askerlerine yönelik sınırlamaları esnetmeyi kabul ettiği ancak,  Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Türkiye’nin, bu ülkenin güney bölgelerine asker kaydırılması önerisine karşı çıktıkları açıklandı. Zirvede Acil Müdahale Gücü’nün (NRF) ‘tam operasyonel’ olarak ilan edilmesi ile yeni stratejiler ve NATO’nun küreselleşme iradesini yansıttığı belirtilen ‘kapsamlı siyasi yönerge’ değerlendirildi. 

Başbakan Erdoğan zirve sırasında İngiltere Başbakanı Tony Blair, İtalya Başbakanı Romano Prodi ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile biraraya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül de ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüştü.

16- AB Komisyonu’nun, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne limanlarını açmaması nedeniyle Türkiye ile müzakerelerde 8 başlığın askıya alınması ve diğer başlıkların da Ek Protokol uygulanmadan kapatılmaması yönünde tavsiyede bulunduğu açıklandı. 

  Komisyon’un Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn toplantının ardından yaptığı açıklamada, önerinin tren kazası olmadığını, yalnızca bir yavaşlamanın söz konusu olduğunu belirterek, Türkiye’nin yasal yükümlüklerini yerine getirmemesinin sonuçsuz kalamayacağını söyledi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair, Letonya’nın başkenti Riga’da Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şu anda AB’nin Türkiye’ye üyelik konusunda yanlış bir mesaj göndermesinin Avrupa için uzun dönemde ciddi bir hata olabileceğini düşünüyorum” dedi.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriquez Zapatero da AB’nin Türkiye’ye kapıları açık tutmasının önemli olduğunu bildirdi.

AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı Matti Vanhanen ise 11 Aralık’taki AB Genel İşler Konseyi’nde Türkiye hakkında alınacak kararın müzakerelerin devamını sağlaması gerektiğini kaydetti.

17- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali BabacanAB temasları çerçevesinde bulunduğu İngiltere’nin başkenti Londra’da CNN İnternational televizyonunda katıldığı bir programda, “AB, siyasi olarak KKTC üzerindeki izolasyonların kaldırılacağını taahhüt etmişti. Ve biz bu taahhüdün yerine getirilmesini bekliyoruz. KKTC üzerindeki ticari kısıtlamalar ve izolasyonlar kaldırılmadığı sürece biz adım atmayacağız” açıklamasını yaptı.

18- BM Güvenlik Konseyi,  Irak’taki çok uluslu gücün görev süresini 31 Aralık 2007 tarihine kadar uzattı.

30 KASIM 2006

1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıya, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kuvvet Komutanları ve bazı üst rütbeli subaylar katıldı.

Toplantı sonrası Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada; Türkiye'ye yönelik iç ve dış tehditlerin değerlendirildiği, TSK’nın itibarını sarsacak şekilde disiplin bozucu hareketlerde bulunan 35 personel ile irticai tutum ve davranışları nedeniyle 2 personel olmak üzere toplam 37 personelin TSK’dan ayrılmasına karar verildiği belirtildi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan Ulusa Sesleniş konuşmasında hükümetin icraatları hakkında bilgi verdi. Başbakan Erdoğan, Türkiye için çalışan, üreten, yatırım yapan vatandaşların emeğine saygı duyduklarını belirterek, “Devlet, nerede ihtiyaç varsa orada vatandaşının emrindedir. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan böyle de vatandaşlarımızın yanında olacağız” ifadelerine yer verdi. Başbakan Erdoğan ayrıca, ülke olarak geleceğin dünyasına barışın hakim olması, çatışmaların yerini uzlaşmanın, önyargıların yerini karşılıklı anlayışın, tahammülsüzlüğün yerini hoşgörünün alması için uluslararası her zeminde etkin bir biçimde yer aldıklarını da sözlerine ekledi.

            3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği haftalık basın toplantısında,  Türkiye'nin AB müzakere sürecine ilişkin son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Tan, AB Komisyonu’nun Türkiye ile müzakerelerin 8 başlıkta askıya alınmasını tavsiye eden kararını "acelecilik" olarak nitelendirerek, "Komisyon’un kararında görünen ve görünmeyen çeşitli nedenler vardır. Görünen nedenleri öne çıkararak karar almışlardır. Bunun AB'nin şeffaflık ilkesiyle bağdaşmadığı açıktır. Bizim için önemli olan Türkiye’nin transformasyonudur. Türk halkı ve hükümetinin sorumluluğu budur. Halkımızın iyiliği için bu sürece devam edeceğiz" dedi.

            Tan ayrıca, Fener Rum Patrikhanesi’yle ilgili hukuki durumun yasalarla düzenlendiğini, Papa’nın “Ekümenik Patrik” ifadesini kullanmasının bir anlamı bulunmadığını belirterek, "Bunun ötesinde hiçbir şekilde, hiçbir tarif bizi bağlamaz. Biz Ekümenikliği tanımadığımızı ve kabul etmediğimizi bütün dünyaya söylemiş, anlatmış durumdayız" değerlendirmesinde bulundu.

            4- Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) yapılan yazılı açıklamada, ihracat artışının ekim ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,2 azalarak 6 milyar 757 milyon dolar olarak gerçekleştiği, ithalatın yüzde 10,8 artışla 11 milyar 180 milyon dolara yükseldiği, dış ticaret açığının ise yüzde 33,3 artışla 4 milyar 424 milyon dolar olarak hesaplandığı duyuruldu.

            5- Papa 16. Benedict, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret ederek Patrik Bartholomeos ile görüştü. Görüşme sonrası Ortak Deklarasyon imzalandı. ''Özellikle Batı dünyasında olmak üzere sekülerizm, görececilik ve nihilizmin yükselişini görmezden gelinemeyeceği'' vurgulanan deklarasyonda, bütün bunların, dine çağrıyı yeniden ve güçlü biçimde tekrar yapılmasını gerektirdiği kaydedildi.

Papa ve Patrik Bartholomeos düzenlenen ortak basın toplantısında, AB'nin oluşumuna giden süreci olumlu olarak gördüklerini belirterek, Birliğe giden yolda kültürel gelenekleri ve dinlerinin ayırdedici özellikleriyle birlikte azınlıkların mutlaka korunması gerektiğini vurguladılar. 

            Papa ayrıca, Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii’ni de gezdi.

            6- İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, AB Komisyonu’nun Türkiye ile müzakerelerde 8 başlıkta ara verilmesi önerisinin ardından Türkiye-AB ilişkilerinin zarar görmesinden endişe duyduğunu söyledi.

            7- ABD Başkanı George W. Bush, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile Ürdün’ün başkenti Amman'da görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak'ın bölünmesinin sadece şiddeti artıracağı konusunda Maliki ile hemfikir olduğunu söyledi.

            8- Japonya Dışişleri Bakanı Taro Aso, Japonya Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, nükleer silah yapabilecek donanıma sahip olduklarını ancak şu anda bu doğrultuda bir planlarının bulunmadığını bildirdi.