06.12.2006
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 ARALIK 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 15 yeni üniversiteye rektör atanmasına ilişkin yasayı veto etti.

            2- Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan haftalık bilgilendirme toplantısında, geçen hafta  gerçekleştirilen ''Trafik kazalarının değerlendirilmesi ve denetim etkinliğinin  arttırılması'' konulu toplantıda ortaya çıkan görüş ve önerileri anlattı. 

            3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan “2005 Vergi Şampiyonları” ödül töreninde yaptığı konuşmada, demokrasilerde yönetimleri en iyi sorgulayanların vergi mükellefleri olduğunu belirterek, Türkiye’de bu sorgulamanın olmadığını söyledi.

            4- DYP Başkanı Mehmet Ağar partisinin Konya İl Başkanlığı’nda partililerle yaptığı sohbet toplantısında, “AB’de sıkıntı olursa bölgesel bir Benelüks modelim var” dedi.

            5- Şırnak’ta terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen operasyonlarda, 123 kilogram TNT cinsi patlayıcı madde ve çok sayıda silah ele geçirildi.

            6- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in davetlisi olarak üç gündür Türkiye’de bulunan Papa 16. Benedict, Türkiye’den ayrıldı. İtalya’nın başkenti Roma’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda ziyaretini değerlendiren Benedict, İstanbul'un Avrupa ve Asya arasında bir köprü gibi olduğunu belirtti. Benedikt ayrıca, dinlerarası diyalogun devam etmesini umduğunu bildirdi.

7- Çalışma ziyareti için Türkiye’de bulunan AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Başbakanı Matti Vanhanen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, kapsamlı çözümün parçası olması gereken unsurları Türkiye’nin önüne getirerek emrivaki yapmaya çalıştığını vurguladı. Vanhanen ise, Türkiye'nin AB'ye üyeliği yolunda herhangi bir tren kazasının söz  konusu olmadığını, ancak belki biraz yavaşlama olabileceğini belirterek, AB Komisyonu’nun tavsiye kararının hep beraber daha fazla  çalışılmasını gerektirdiğini ortaya koyduğunu söyledi.

           8- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Almanya’nın Hamburg kentinde eyalet meclisi üyeleriyle yaptığı toplantıda, Türkiye’nin Kıbrıs başta olmak üzere insan hakları, kadın hakları ve sendikal haklar gibi bir dizi başlıkta yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirterek, bu nedenle AB Komisyonu’nun sekiz başlıkta müzakereleri durdurma kararı aldığını bildirdi.

            TBMM Başkanı Bülent Arınç TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan Arınç, kararın değişmesi ihtimalinin güçlü olduğunu belirtti.

            CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin AB ile müzakere yolculuğunun ciddi bir kesintiye maruz kaldığını belirterek, “Hiçbirşey olmadı gibi devam etmek imkanı maalesef yok. Artık yeni bir yol haritası lazım” dedi.

             Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB üyesi ülkelerin Ankara büyükelçileriyle bir araya gelerek, karara ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Başbakan Yardımcısı Gül, Türkiye’nin tavsiye kararından oldukça rahatsız olduğunu belirterek, “Bu karar ne Avrupa’nın bir organı olan komisyona ne de AB’ye hiç yakışmadı” dedi.

            Adalet Bakanı Cemil Çiçek TGRT Haber televizyonunda yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında kararı değerlendirdi. Bakan Çiçek, “AB, problemlerine rağmen Kıbrıs Rum Kesimi’ni üye yaparak hata etti. Kimse bu karardan sonra faturayı Türkiye’ye kesemez” dedi.

            Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat başkent Lefkoşa’de yaptığı açıklamada, AB Komisyonu’nun tavsiye kararıyla, Türkiye’nin AB sürecini Kıbrıs Rum tarafına verilecek taahhütlere bağlı kıldığını, Rum taleplerini Türkiye’nin AB sürecine önkoşul olarak koyduğunu belirtti.

            9- Arjantin Temsilciler Meclisi, dün sözde Ermeni soykırımı savlarını tanıyan bir karar aldı. Arjantin bu kararla, Uruguay’dan sonra sözde Ermeni soykırımını tanıyan ikinci Amerika ülkesi oldu.

            Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Ülkemiz tarafından 1915 olaylarının tarafsız bir biçimde arşiv belgeleri üzerinde Türk ve Ermeni tarihçilerle araştırılması önerisi yapılmışken bunun desteklenmesi yerine görmezden gelinmesi ve asılsız Ermeni iddialarının tarihi gerçekler gibi takdim edilerek bunlar üzerine yasa tasarıları kabul edilmesini kınıyoruz” denildi.

            10- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, başkanlık seçimlerindeki rakibi Manuel Rosales’i hedef alan bir suikast planının boşa çıkarıldığını bildirdi.

2 ARALIK 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kastamonu’da DSİ’ye ait 15 tesisin ortak açılışını uydu üzerinden yapılan yayınla gerçekleştirdi. Başbakan Erdoğan konuşmasında, temeli atılan hizmetlerin açılışının gecikmesinin ülkeye ağır faturalar çıkardığını belirterek, “Bizim acelemiz var, işimiz var. Türkiye’yi muasır medeniyetin üzerine çıkarma hedefimiz var” dedi. 

            Öte yandan Başbakan Erdoğan, resmi ziyaret nedeniyle İran’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, ziyaretin, bölgede barış ve istikrarı olumsuz etkileyen gerilimlerin yaşandığı bir dönemde gerçekleştiğini ve son gelişmelerin iki halkın refah ve huzurunu çok yakından etkilediğini belirterek “Biz kendi içinde barışık ve müreffeh bir Ortadoğu istiyoruz. Bu ziyaret inanıyorum ki bölge ülkelerinin ortak yararına hizmet edecektir” dedi.

            2- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar partisinin Denizli’de düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, siyasette bir duvarın yıkıldığını belirterek “Batman’da başka, Denizli’de başka konuşma devri bitmiştir” dedi.

            3- İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan mülakatında, Türkiye-İtalya ilişkilerini değerlendirdi. Marsili, AB’nin genişlemesinin kaçınılmaz bir süreç olduğunu ve Türkiye’ye hayır denilemeyeceğini vurguladı.

            4- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrasya’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, AB Komisyonu’nun tavsiye ettiği “müzakerelerin sekiz başlıkta askıya alınması” kararını anlaşılır gördüklerini, gelinen noktada herhangi bir tren kazasının yaşanmamış olmasından memnuniyet duyduklarını aktararak “Umudumuz, sürecin Türkiye ve AB her ne hızda karar verirse o hızla devam etmesidir” dedi.

5- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, GKRY lideri Tasos Papadopulos ile görüştü.

            6- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ‘El Arabiya’ televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak Savaşı sırasında ABD’nin hatalar yaptığını, Irak gibi bir ülkenin özgürleştirilmesinde bazı şeylerin daha farklı yapılabileceğinden emin olduğunu açıkladı.

            Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD’yi, Irak’taki Şii, Sünni ve Kürtler arasındaki bölünmeyi körüklemekle suçlayarak, bu ülkede yaşanan yıkımın sorumluluğunun Amerika’ya ait olduğunu ileri sürdü.  

            7- Lübnan’da, Başbakan Fuad Sinyora’nın istifasını talep eden Hizbullah yanlıları ve Hıristiyan destekçileri başkent Beyrut’ta gösteri başlattı.

3 ARALIK 2006

            1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ATV televizyonunda katıldığı bir programda, Türkiye’nin AB’ye girdiğinde, Birliğin altıncı büyük ekonomisi olacağını belirterek “AB’ye hızlı uyumumuz, AB’yi endişeye mi soktu diye düşünüyoruz” dedi. Bakan Babacan ayrıca, müzakerelerin askıya alınması durumunda bile reformların devam edeceğini, Kıbrıs konusunun ise sanki bir bahane olarak ileri sürüldüğünü ve mutlaka BM aracılığında kapsamlı bir çözüm gerektiğini kaydetti.

2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bursa’da Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine ‘Ekonomiye Değer Katanlar 2006’ ödüllerinin verildiğitörende yaptığı konuşmada, imalatçı, üretici ve ihracatçıları destekleyeceklerini belirterek “İstihdamın üzerindeki vergi yüklerini azaltacağız ve katı olan istihdam kanunlarını daha yumuşak hale getireceğiz” dedi. Toplantıya katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Türkiye’de herkesin verginin kaçırılmasından yakındığını belirterek, bunun adaletli bir sistem kurulamamasından kaynaklandığını ifade etti.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı’nın ders kitaplarının incelenmesi işinin neden Talim ve Terbiye Kurulu’ndan alındığına ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, ders kitapları ve ders araçlarını inceleme işinin Kurul bünyesinde yürütüldüğünü belirterek, bu durumun kurulun asli görevlerini yerine getirmesine imkan vermediğini kaydetti. 

Öte yandan Bakan Çelik, Batman Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği ‘Küreselleşme Sürecinde Türkiye’ konulu konferansta yaptığı konuşmada “Şunu unutmayın, biz eğer akıllı olursak, küreselleştirmenin elindeki enstrümanları iyi kullanırsak, küreselleşmeyi kendi lehimize bir avantaja dönüştürebiliriz” dedi.

4- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Kocaeli’nde, Minibüsçüler Derneği üyeleri ile birlikte katıldığı toplantıda, kömür ile çalışan ve bacalarında filtresi olmayan sanayi tesisleri ile bakımı yapılmayan araçlardaki egzozlardan çıkan gazların çok ciddi hava kirliliğine neden olduğunu belirterek “Türkiye’de 1 Ocak 2007’den itibaren kurşunsuz ve kükürtsüz yakıt kullanılacak” dedi.

5- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisinin Manisa’nın Salihli ilçesinde düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada ”Bu iktidar her geçen gün ülkeyi daha da karanlığa sürüklüyor. Sadece çiftçi değil işçi, memur, emekli de perişan” dedi.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin düzenlediği Gençlik Şöleni’nde yaptığı konuşmada “Sağa sola dönün, iktidar olun demiyorum. Yan yana omuz omuza olalım. Bu sarmalı kıralım. Kutlu birliği sağlayalım” dedi.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere İran’a giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush’un Irak’ta sıkıntı olduğunu kabul ettiğini vurgulayarak, ABD askerlerinin Kuzey Irak’a kaydırılmasına ilişkin görüşleri doğru bulmadığını, terör örgütü PKK için İran ile yapılan işbirliğinden memnun olduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, İran’ın başkenti Tahran’da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Perviz Davudi, dini lider Ayetullah Ali Hamaney, Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ve eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ile görüştü. Başbakan Erdoğan, Davudi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye-İran ilişkilerini geniş şekilde ele elma fırsatı bulduklarını, Irak ile Lübnan’ın toprak bütünlüğünün, siyasi birliğinin korunması ve Filistin sorununun çözümü için yapılacak çalışmalar konusunda görüş birliğine vardıklarını kaydetti.

Davudi de İran ve Türkiye’nin Ortadoğu’nun ve aynı zamanda İslam dünyasının iki büyük ülkesi olduğuna işaret ederek, bu iki ülkenin İslam dünyasının refahı için iyi bir dayanak ve destek olabileceğini bildirdi.

8- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni Yunan özel Flash Radyosu’na yaptığı açıklamada, AB’nin Türkiye’ye limanlarını açması için açık bir mesaj göndermesi gerektiğini belirterek, müzakerelerin kesintiye uğramaması  ve sonuç elde edilebilmesi açısından 25 AB ülkesinin ortak karara varmaları gerektiğini  söyledi.

9- Papa 16. Benedict, Angelus duası nedeniyle Vatikan’daki Aziz Petrus Meydanı’nda toplanan Katoliklere hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye ziyareti hakkında, geleneksel konukseverlikleri için Türk halkı ve makamlarına teşekkür etti.

Öte yandan Papalık Hıristiyanlararası Birliği Özendirme Kurulu Başkanı Kardinal Walter Kasper Vatikan Radyosu’na verdiği demeçte, Papa’nın Türkiye seyahati sırasında, uygarlıkların işbirliğinden yana olduğunu gösterdiğini belirterek “Uygarlıklararası bir çatışma, tüm insanlık için bir felaket olur. Bu nedenledir ki önyargıları aşmak için çalışmak gerekir” dedi.

11- Irak’ın başkenti Bağdat’taki bir Şii semtinde park halindeki 3 aracın infilak etmesi sonucu, 51 kişinin öldüğü, 91 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Venezuella’da, devlet başkanlığı seçimi yapıldı.

4 ARALIK 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında “Kadınlar, ülkenin geleceğinin belirlenmesinde ve gelişme yolunda atılacak tüm adımlarda görev almalı, yeniliklerin öncüsü olmalı, siyasal yaşamda etkinliğini artırmalı ve ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olmalıdırlar” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran’daki temaslarının ardından yurda dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Filistin, İsrail, Irak ve Lübnan’daki çatışmaları değerlendiren Başbakan Erdoğan “Dünya silah sektörü, bu işlerde aktif rol oynuyor. Üretilen silahlar bir yere satılacak. Üretenler belli, tüketenler ortada. Yapılan harcamalar da zaten bir yerlere fatura ediliyor” dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, AB konusuna değinerek “Ümit ediyoruz ki, aralık ortasına geldiğimizde kabul edilebilir, AB’nin objektifliğine ve hakkaniyete uygun karar verdiğini gösterecek bir vizyon ortaya konulur. Üye ülkelere hangi ölçüde davranıldıysa, Türkiye’ye de öyle davranılması gerekmektedir. Bu süreci zora sokan hususların başında AB’nin Güney Kıbrıs gibi problemli bir ülkeyi tam üye olarak alması gelmektedir. Bunu AB’nin baştan düşünmüş olması gerekirdi. Türkiye AB’ye yük bir ülke değildir. Getiri kat sayısı fazla olan bir ülkedir. Papa 16. Benedict’in Türkiye ziyaretini bu açıdan değerlendirdiğimizde Avrupa’nın Türkiye’nin önemi ile ilgili değerlendirmesini yeniden gözden geçirmesi gerekir” dedi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’u Başbakanlık’ta kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede, iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konuların ele alındığı bildirildi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin İstanbul’da düzenlenen Sponsorluk Kongresi’nde yaptığı konuşmada, dünya spor endüstrisinin hacminin 80 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, sporun dünyanın en büyük 22’inci ticari faaliyeti olduğunu söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Çek Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Eva Filipi’yi kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ağar bir televizyon programında gündeme getirdiği Benelüks modeline ilişkin olarak “Bazı yazarlarımız pek kavrayamamışlar. Benim önerim, AB perspektifi ve vizyonu içinde olacak bir tasavvur. AB’nin alternatifi değildir. AB’den vazgeçerek bir Benelüks modeli olmaz” dedi.

7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz 3. Finansal İstikrar Raporu’nu açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, “Hanehalkının dövize dayalı kredi tutarının yaklaşık 1.5 milyar YTL’ye ulaştığı görülmektedir. Kurlardaki artışın bu kesimin borç yükünü artırdığı göz önünde bulundurulduğunda, döviz geliri elde etmeyen hanehalkının döviz borçlanmasının yüksek risk taşıdığı, bundan kaçınılması gerektiği açıktır” dedi.

8- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 1.29 artarken, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) yüzde 0.29 gerilediğini, yıllık enflasyonun ise TÜFE’de yüzde 9.86, ÜFE’de yüzde 11.67 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

9- Aralarında DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un da bulunduğu sivil toplum örgütlerince F tipi cezaevlerinde ‘tecridin kaldırılması’ amacıyla hazırlanan ortak deklarasyon, İstanbul’da düzenlenen toplantıda açıklandı.

10- Türkiye Bankalar Biriliği (TBB) Başkanı Ersin Özince İstanbul’da başlayan Uluslararası Finans Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, yabancı sermayeye ilişkin kaygıların giderilmesi için spekülatif amaçlı yabancıların tanımlanması gerektiğini söyledi.

11- Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok düzenlediği basın toplantısında, “Avukatlık sınavının kaldırılmış olması, sadece avukatlık mesleğine yönelik ağır bir saldırı değil, aynı zamanda vatandaşların hak ve yararlarının tehlikeye atılmasına yönelik talihsiz ve öngörüsüz bir adımdır” dedi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nicholas Burns Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında “AB’nin Türkiye’ye kapıyı açma kararı, önemli bir stratejik karardı. Ama Avrupalı yöneticiler, şimdi kapıyı kapatmaktan söz etmeye başladı. Böyle bir şey, vahim bir stratejik hesap hatası olacaktır. Kapılar Türkiye’ye açık kalmalı” dedi.

5 ARALIK 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul’un Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine yeniden seçilmesini onayladı.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türk siyasetinde milli ve manevi değerlerin gölgesine sığınarak hiçbir iş yapmadan geçinme devrinin bittiğini, milleti sevmenin ve Cumhuriyete sahip çıkmanın ancak ona hizmet etmekle olabileceğini vurguladı.

            AB ile ilgili gelişmeler, İran ziyareti ve Ortadoğu’daki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Başbakan Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir telefon görüşmesi yaptığını, atılacak yanlış bir adımın nelere mal olabileceğini ilettiğini ve 14-15 Aralık zirvesinde tarihi bir yanlışın yapılmaması uyarısında bulunduğunu belirterek, “Biz de diğer sağduyulu sesler gibi diyoruz ki gelin, bu tarihi fırsatı kaçırmayalım. Bu tarihi fırsatın, Rum Kesimi tarafından ucuz oyunlarla rehin alınmasına izin vermeyin” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde nisan ayında erken genel seçim yapılması çağrısını yineleyerek “Bütün şikayetlerimizin, sorunlarımızın çözüm noktası sandıkla olur. Geçen seçimlerde 10 milyona yakın insan oy kullanmadı. O insanlar oy kullansaydı, bugün Türkiye bambaşka noktada olurdu” dedi.

            4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Almanya ile Fransa’nın, Türkiye’nin AB üyeliğini tartışmaya açacak önerisi hakkında, “Komisyonun teklifleri bile kabul edilemez bir durumdayken, daha fazla yük getirecek bir kararın alınacağını tahmin etmiyorum” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Avrupa’nın eninde sonunda stratejik düşünmek zorunda olduğunu ve bu düşünce içinde Türkiye’nin önemli bir yere sahip bulunduğunu belirtti.

            5- Devlet Bakanı Beşir Atalay, TBMM Genel Kurulu’nda TRT hakkında verilen gensoru önergesinin görüşülmesi sırasında yaptığı açıklamada, TRT’de dini içerikli yayınların arttığı yönündeki eleştirilere katılmadığını, toplumun televizyonu olması sebebiyle ihtiyaç duyulan konularda yayın yaptığını belirtti.

            6- TBMM Genel Kurulu’nda, ceza mevzuatına uyum amacıyla çeşitli yasalarda değişiklik öngören yasa teklifinin, Cumhuriyet savcılarına dava açılmasını 5 yıl erteleme yetkisi veren 22. maddesi değiştirilerek kabul edildi. 

            7- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, İstanbul’da düzenlenen “4. Uluslararası Finans Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, ‘hedge fon’ olarak bilinen yüksek riskli uluslararası fonların Türkiye gibi ülkelerde dalgalanmalara yol açtığını, yakından izlenmesi gerektiğini belirtti.

            8- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı Bursa’da Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD) tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 2004 yılında başlayan AB üyelik müzakerelerinin bugün üye ülkelerin iç kaygıları nedeniyle uygulamak istenmediğini belirterek “Gümrük Birliği’nin gereği olarak deniz ve hava limanlarının Güney Kıbrıs’a açılmaması meselesini bahane olarak kullanıp Türkiye’yi tek taraflı olarak süreçten caydırmaya çalışıyorlar. Tabii ki oyuna gelmeyeceğiz” dedi.

            9- Şırnak’ta sürdürülen operasyonlar sırasında Güçlükonak mevkiinde arazi taraması yapan 2 askerin mayın patlaması sonucu şehit olduğu, 15 askerin yaralandığı, 5 teröristin ise silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildiği açıklandı.

10- Galatasaray Futbol Takımı, Şampiyonlar Ligi grup eleme maçlarının sonuncusunda İngiltere’nin Liverpool takımını 3-2 yenmesine karşın Avrupa kupalarından elendi.

            11- Burdur’da meydana gelen trafik kazasında 12 kişi öldü, 26 kişi de yaralandı.

            12- Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Polonya Devlet Başkanı Leh Kaczynski’nin, Almanya’nın Mettlach kentinde gerçekleştirdikleri zirvede, ağırlıklı olarak AB çerçevesindeki gelişmelerin değerlendirildiğini bildirdi.

            Zirve sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Merkel, Türkiye’ye bir ültimatom vermek istemediklerini vurgulayarak, “Türkiye bizim beklentilerimizi yerine getirmedi. Bunun sonuçlarına katlanmak zorunda. Bizim asıl amacımız Türkiye’nin Ankara Protokolü’nü yerine getirmesidir” dedi.

            Chirac, Türkiye’nin Avrupa’ya entegrasyonu konusunu değerlendirdiklerini belirterek, “Ankara Protokolü ile ilgili gelişme olmaması üzücü. Olumlu gelişmeler olmasını ümit ediyoruz”dedi.

            Kaczynski ise “Türkiye ile müzakerelerin sürdürülmesinden yanayız. Bu, uzun bir süreç. Sonuçlarını uzun zaman sonra alacağız. Ancak bu konudaki tutumumuz değişmedi. Gelişmeler Türkiye’ye bağlı, ancak mevcut sorunların çözülebileceğine inanıyorum” dedi.

            Öte yandan Yunanistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren İtalya Başbakanı Romano Prodi, Merkel-Chirac görüşmesi öncesinde Yunan Mega Televizyon kanalına verdiği demeçte, Fransız-Alman projesinin, Türkiye’nin önündeki seçim sürecinden geçmesi için zaman tanınmasını sağlayacaksa yararlı olabileceğini, buna karşın Türkiye’den AB üyeliği için ek koşullar talep edilmesi yönündeki her türlü fikri reddettiğini duyurdu.

            13- AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı Matti Vanhanen, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) ‘Avrupa’nın Geleceği’ konulu karma parlamenterler toplantısında, AB Komisyonu’nun Türkiye ile müzakerelerin 8 başlıkta askıya alınması yönündeki önerisine destek verdiklerini açıkladı.

            Toplantıda konuşan Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso ise Komisyon’un Türkiye’ye yönelik önerisinin, genişleme konusunda ilerlemenin hızının, sonuçlara bağlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

            14- İran Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Arap ülkelerinden topraklarında bulunan ABD askerlerini çıkarmalarını talep etti.

            15- Fiji’de ordu, yönetime el koydu. Genelkurmay Başkanı Frank Bainimarama’nın devlet başkanlığı görevini üstlendiği açıklandı.  

6 ARALIK 2006

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’u kabul etti. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, AB ile ilgili gelişmelere ilişkin olarak, Kıbrıs konusunda Türkiye’nin ek protokoldeki taahhütlerini yerine getirmesini AB ile müzakere sürecinin bir temel koşulu haline getirme anlayışının söz konusu olduğunu belirterek, bunun yanlış ve sakıncalı olduğunu kaydetti.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye’de bulunan İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Famiano Crucianelli’yle bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Gül  ayrıca, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Cyril Svoboda ve AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ile yaptığı telefon görüşmesinde de Türkiye hakkında karar verirken AB'nin büyük düşünmesini ve stratejik hareket etmesini istedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-AB ilişkilerindeki gelişmeleri değerlendirdi. Tan, “Türkiye’nin 40 yılı aşkın süreye yayılan AB ile ilişkilerinin sekteye uğratılması doğru değildir ve biz içinde bulunduğumuz sürecin böyle bir sonuç doğurmasını beklemiyoruz. Böyle bir sonucu ne Türkiye, ne AB hak etmektedir” sözleriyle değerlendirdi.

4- Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Bülent Ecevit’in Başbakan olduğu dönemde Başkent Üniversitesi Hastanesi’ndeki tedavi süreciyle ilgili açıklamaları üzerine hastane doktorlarının açtığı tazminat davasının reddine ilişkin kararı onadı.

5- Danıştay 10. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bingöl’de 1 Mayıs 2003’te meydana gelen depremde yıkılan Çeltiksuyu Pansiyonlu İlköğretim Okulu enkazında kalarak ölen bir öğrencinin ailesinin kazandığı tazminat kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

6- Danıştay 13. Dairesi, Halkbankası’nın ortaklarından ATO’nun açtığı davada, bankanın sermayesinde bulunan hazineye ait hisselerin özelleştirme kapsam ve programına alınmasına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.

7- Adalet Bakanı Cemil Çiçek TOBB’a bağlı Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) düzenlediği 2. Yolsuzlukla Mücadele Konferansı’nda “Yolsuzluk siyasetçi, bürokrat ve işadamı olmak üzere üç ayaklıdır. Bu üç ayak arasında samimi bir işbirliği olmadığı için tatmin edici bir sonuç alınamadı” dedi. Konferansa katılan AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Martin Dawson ise Türkiye’de son dört yılda yolsuzlukla ilgili yürütülen uygulamaların yetersiz kaldığını belirterek “Bu konuda ciddi çaba göstermeye ihtiyaç var” dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik uluslararası yarışmalarda dereceye giren öğrenciler için düzenlenen ödül töreninde, başarının ödüllendirilmesi gerektiğini belirterek, insanların birbirlerini kolayca tahkir ve tezyif etmesine karşılık, teşvik etme ve yüreklendirme konusunda hassasiyet göstermediğini, medyanın da aynı yanlışa düştüğünü söyledi. Törene, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak da katıldı.

9- TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto ettiği 15 yeni üniversiteye rektör atamasını düzenleyen yasa aynen kabul edildi.

10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 aylık sanayi üretim endeksi 2006 yılı üçüncü dönem sonuçlarını açıkladı. Buna göre; sanayi üretimi, yılın üçüncü döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.8 yükseldi.

11- Ankara 6. İş Mahkemesi, Hak-İş’e bağlı Tarım-Orman-İş Sendikası hakkında açılan davada, kapatma kararı verdi.

12- Fenerbahçe Ülker Erkek Basketbol Takımı, Eurolig C grubunda oynadığı maçta, CSKA Moskova’ya İstanbul’da 74-64 mağlup oldu.

13- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda AB sürecinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin B ve C planları olduğunu belirterek “Bunlar 15 Aralık’taki adımları görmeden söylenecek şeyler değil. Kararlılığımızı değiştirmeyiz. Duygusal davranmayacağız” dedi.

Bölgedeki sorunlara çözüm arayışı çerçevesinde başkent Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşen Başbakan Erdoğan “Bütün komşu ülkelerle birlikte ortak sorumluluk içerisinde gerek Lübnan, gerek Filistin’deki son gelişmeler ile Irak’taki malum olaya yönelik olarak bir şeyler yapmanın, katkıda bulunmanın gayreti içerisinde olmak istiyoruz” dedi.

Esad da Türkiye’nin Ortadoğu’daki barışın sağlanmasına yönelik katkılarını takdirle karşıladıklarını ve iki ülkenin pek çok konuda ortak düşündüklerini belirtti.

14- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Estonya’nın başkenti Tallin’deki temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Urmas Paet ile bir araya geldi. Görüşme sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında Paet, birliğin genişlemesinin AB’yi küresel bir güç haline getireceğini belirtti. Bakan Babacan ise Estonya’nın Türkiye’nin AB sürecini desteklediğini belirterek, aynı zamanda NATO üyesi olan Estonya ile müttefik olduklarını söyledi.

Öte yandan Estonya ulusal televizyonuna Türkiye-AB ilişkilerini değerlendiren Bakan Babacan, Kıbrıs konusunun Türkiye’nin müzakere sürecini etkilememesi gerektiğini belirterek “Biz her zaman çözümden yana bir tavır sergiledik. Ancak tek taraflı bir baskı çözüme katkı sağlamaz” dedi.

15- Papa 16. Benedict Vatikan’da yaptığı konuşmada, Türkiye ziyaretini değerlendirdi. Papa, Türkiye’nin, Müslüman nüfusu ve laik anayasasıyla simgesel önem taşıdığını belirterek “Türkiye, batı ile doğu arasında dostluk köprüsü olmalı” dedi.

16- AB Komisyonu’nun Ticaretten sorumlu Üyesi Peter Mandelson Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin üyelik sürecinin Kıbrıs sorununa bağlı olmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

17- AB Dönem Başkanlığı’nı 1 Ocak 2007’de Finlandiya’dan devralacak olan Almanya’nın AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Wilhelm Schönfelder Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Politika Merkezi adlı düşünce kuruluşunun düzenlediği toplantıda, Türkiye’nin müzakere sürecinde başlıkların kapatılmasının müzakerelerin tümüyle donması anlamına gelebileceğini söyledi.

18- BM Genel Sekreteri Kofi Annan 31 Aralık’ta görevinden ayrılmadan önce yayımladığı son Kıbrıs raporunda, KKTC’ye uluslararası tecridin sona erdirilmesi ve Ada’da iki taraf arasında kapsamlı çözüm bulunması gereğine işaret etti.

19- Sudan’daki BM Sözcüsü Radhia Achouri yaptığı açıklamada, BM ve diğer uluslararası kuruluşların Sudan’ın Darfur bölgesindeki zorunlu olmayan personelini hükümet yanlısı Cancavid milislerinin ve diğer silahlı grupların el Faşer kasabasındaki etkinliklerinin artması gerekçesiyle geri çektiğini bildirdi.

20- ABD’nin Irak politikalarını gözden geçirmekle görevlendirilen Irak Çalışma Grubu, ‘İleriye Doğru-Yeni Bir Yaklaşım’ başlıklı raporunu ABD Başkanı George W. Bush’a sundu. Raporda, Irak’ın üç özerk bölgeye ayrılmasına karşı çıkıldı. Ayrıca, ABD’nin Irak’tan çekilmek için hazırlıklara başlaması gerektiği kaydedildi.

Öte yandan Başkan Bush, Çalışma Grubu üyeleriyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, raporun Irak’taki durum hakkında çok sağlam değerlendirmelerde bulunduğunu belirterek, raporu çok ciddiye alacaklarını ve gerekeni yapacaklarını söyledi.

21- ABD Başkanı George W. Bush tarafından, görevinden ayrılan Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in yerine Kongre’ye aday olarak sunulan Robert Gates, Senato’dan onay aldı. Gates komite önündeki konuşmasında, Türkiye’nin çok önemli bir NATO müttefiki olduğunu belirterek “Türkler bize hem Orta Asya’da hem de Ortadoğu’da aynı zamanda NATO müttefiki olarak çok şey sunmalarına rağmen değerleri yeterince takdir edilmedi” dedi. Gates, Irak konusunda ise “ABD, Irak Savaşını kazanmamıştır” açıklamasını yaparak, ABD’nin başarısızlığının Ortadoğu’da bölgesel bir yangına yol açabileceği uyarısında bulundu.

7 ARALIK 2006

1-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TRT Genel Müdürlüğü'ne Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ruhi Özbilgiç'in atanmasına ilişkin kararnameyi iade etti.

               2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TESK Başkanı Derviş Günday'ı ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) gemi ve uçaklarına bir havaalanı ve limanını açmasının, GKRY’yi hukuki, meşru bir devlet olarak tanıma noktasında atılmış çok önemli bir adım olacağını belirterek ''İster bir limanınızı, isterseniz tümünü açın. Bir liman ve havaalanı açmakla, tümünü açmak arasında bir fark yoktur'' dedi.

               3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Uluslararası İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Derneği Türk ve Alman Milli Komiteleri ile Max-Planck Yabancı Ülkeler ve Uluslararası Sosyal Hukuk Enstitüsü tarafından düzenlenen “Türkiye'de ve Almanya'da Sosyal Güvenliğin Yeniden Yapılandırılması” konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Sosyal Güvenlik Reformu'nu siyasi popülizme kurban etmemek için direndiklerini söyledi.

               4- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği bünyesinde yer alan Türk-Alman Çevre Yönetim Merkezi’nin açılış töreninden sonra, özel orman alanlarındaki usulsüz yapılaşmalara ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Pepe, Acaristanbul ile ilgili bakanlığından verilen herhangi bir iznin söz konusu olmadığına işaret ederek, bilirkişi heyetinin hazırladığı rapora göre,  Beykoz Belediyesi’nden bütün imar mevzuatı ve bütün kurallar atlanarak buralara gelindiğini belirtti.

               5- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB perspektifi ve vizyonu, AB ilişkilerinin muhafazasından yana olduklarını belirterek ''Bunu açacak mekanizmalar var edilecektir. Ancak meseleyi kapalı kapılar arkasında Türkiye'yi istiskal edici şekilde sonuçlanmasına yol açan yanlışlıkların da örneklerini artırarak, hükümetin devam etmesi vahimdir'' dedi.

               6- Bingöl'de askeri bir helikopterin düşmesi sonucu 1 astsubay şehit oldu, 5 asker yaralandı.

               7- AB Dönem Başkanı Finlandiya tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’den gelen son öneride, KKTC'de Ercan Havaalanı’nın uluslararası trafiğe ve Magosa limanının doğrudan ticarete açılması halinde, Türkiye'nin bir alan ve limanını Rumlara açabileceği mesajının yer aldığı belirtildi.

               Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja yaptığı yazılı açıklamada "Türkiye'nin önemli bir limanını geçici olarak açacağı konusunda bizi bilgilendirdiğini doğrulayabilirim. Eğer Türkiye ön koşulsuz olarak böyle bir adım atmaya hazırsa, bu olumlu adım AB Genel İşler Konseyi’nde Türkiye ile müzakerelerin sürdürülmesi tartışmasını etkileyecektir" dedi.              

               Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Hollanda’da Dışişleri Bakanı Bernard Bot ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye-AB müzakere sürecinin tıkanmaması için limanlardan birinin açılması önerisini desteklediklerini, öneriyi, doğru ve olumlu bir yaklaşım olarak gördüklerini söyledi.

               Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) sözcüsü Hristodulos Pashiardis ise Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Ercan Havaalanı’nın Türkiye dışında uluslararası uçuşlara açılmasına hiçbir zaman razı olmayacaklarını, çünkü bunun dolaylı olarak Kıbrıs Türk Kesimi’ni tanımak anlamına geleceğini kaydetti.

               Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos, AB'nin Gümrük Birliği ek protokolüne ilişkin metninin, aday ülkenin tüm limanlarını tüm üyelere açmasını öngördüğünü belirtti.

               Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter  Steinmeier, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda yeni önerisiyle ‘ihtiyatlı bir şekilde  çözüme hazır olduğunu' gösterdiğini açıkladı.  

               8- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Rum Ksinedes Arestis davasıyla ilgili olarak, KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK)  etkin iç hukuk mekanizmalarında aradığı koşulları karşıladığını belirten bir  karar aldı. 

8 ARALIK 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, KKTC’nin itibarını kimsenin elinden alamayacağını belirtti. Öte yandan Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush, İtalya Başbakanı Romano Prodi ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’le telefon görüşmesi yaparak, Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili yeni açılımı konusundaki gelişmeleri değerlendirdi.

            2- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, İstanbul’da başlayan Ulaşım Zirvesi’nde yaptığı açılış konuşmasında, düzensiz iskan planları sonucunda trafikte sıkıntılar yaşandığını belirterek, iktidarları döneminde çıkarılan Büyükşehir Belediye Kanunu’nun önemine dikkat çekti. 

            3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada, AB ilişkilerinde son iki gün içinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Bahçeli, Türkiye’deki liman ve havaalanlarının Rum gemi ve uçaklarına açılması konusunda Brüksel’le yapılan pazarlığın devlet ciddiyetiyle bağdaşmadığını söyledi.

            4- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı Adana’da yapılan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 10. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada “Avrupa biz olmadan ne küresel güç olabilir ne de güvenlik içinde yaşayabilir” dedi.

            5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB başkentleri temasları çerçevesinde Baltık ülkeleri ziyaretinin son durağı olan Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta, Dışişleri Bakanı Petras Vaitiekunas ile bir araya geldi. Bakan Babacan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki teklifinin AB Dönem Başkanı Finlandiya tarafından AB Daimi Temsilciler Komitesi’ne (COREPER) sunulduğunu bildirdi.

6- AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Başbakanı Matti Vanhanen, AB’nin uydu kanalı EBS’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin liman açma önerisinin koşulsuz olduğunu ancak bunun birliğe olan yükümlülüklerini yerine getirmesi açısından yeterli olmadığını söyledi.

            7- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Talat, Türkiye’nin AB’ye teklifini  sunarken KKTC ile konuştuğunu, engelleri aşmak için doğru bir teklif yapıldığını söyledi.

            8- ABD Kongresi, İsrail’i tanımadığı ve şiddetten vazgeçmediği sürece ABD’nin Hamas’a yardım etmesini yasaklayan ve Hamas’ın tecrit edilmesini öngören tasarıyı kabul etti. 

9 ARALIK 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, insan haklarının korunması ve daha ileriye götürülmesinin ulusal siyasetin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını vurgulayarak, yasalar önünde herkesin eşit olmasının, Türkiye Cumhuriyeti’nin değiştirilemez nitelikleri arasında yer aldığını dile getirdi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, AB’ye Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne yönelik bir deniz ve bir hava limanı açılmasını öngören teklif yapılması konusunda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in bilgilendirildiği yönünde basında yer alan haberlerin doğru olmadığı belirtildi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Afyonkarahisar’da inceleme ve çeşitli açılışlar gerçekleştirmesinin ardından halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye tarafından AB’ye Kıbrıs konusunda yeni sunulan önerilere değinirken, Finlandiya dönem başkanlığının teklifi üzerine bazı sözlü görüşmeler yaptıklarını, son bir hafta içerisinde çok önemli gelişmeler yaşandığını belirterek “Üye ülkelerin büyük bir kısmı aslında Türkiye’nin AB içinde yer almasını istiyor. Fakat bir kısmı da maalesef kendilerine göre onlara tanınmış bazı hakları kullanarak ‘çomak sokmak’ istiyor. Bu tür davranışlar haklı olarak vatandaşlarımda güven noktasında olumsuz bir hava meydana getiriyor. Türkiye’nin kaybettiği bir şey yok, kaybedeceği de bir şey yok” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Cumhurbaşkanlığı ve bazı kurumların AB’ye yapılan öneri konusunda bilgilendirilmediği konusunda “Biz bu sözlü görüşmeler içinde Çankaya’ya mı soracağız? Veyahut da ilgili bazı kuruluşlara mı soracağız? Kusura bakmasınlar da Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin başında olanların herhalde şu ana kadar oluşmuş olan altyapı ile ilgili olarak bazı birikimi var, bazı bilgileri var, onları biz sözlü olarak konuşuruz. Ama olay yazılı bir metne dönüşeceği zaman, o zaman tabii ki Çankaya’ya soracağız. Tabii ki o zaman ilgili kurum ve kuruluşlarımızla bunları yazılı olarak görüşeceğiz. Lütfen bunları birbirinden ayırt edelim” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Emekli Subaylar Derneği heyetini kabulü sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, AK Parti Hükümeti’nin, Kıbrıs konusunda yeni açılım içeren önerisinden Cumhurbaşkanı, Meclis, ana muhalefet partisi, Bakanlar Kurulu ve Genelkurmay Başkanlığı’nın bilgisinin bulunmadığına dikkat çekerek, “Türkiye’nin bir dış politika krizini çözeceğiz derken aslında çok tehlikeli bir rejim sorunu ortaya çıkarılmıştır” dedi. Baykal ayrıca, Türkiye’nin yakın geleceği konusunda herkesin söz söylemesi ve tavır belirlemesi gerektiğini, ülkenin ulusal birliği, bütünlüğü, laik demokratik bir Cumhuriyet olarak bundan sonra da gelişmesini sürdürebilmesinin çok büyük önem kazandığını kaydetti.

5- Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İstanbul’daki özel ormanlarda yasal sınırı aşan yapıların yargı kararlarının ardından yıkılacağını açıkladı.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yaptığı açıklamada, AB’nin Türkiye’ye bakış açısında eksiklikler bulunduğunu, Hükümet tarafından gündeme getirilen son önerilerin yazılı yapılmamasının isabet olduğunu belirterek, “Kabul göreceği konusunda herhangi bir teminat alınmayan girişimlerin Türkiye’yi istiskal noktasına doğru taşıdığı görülmektedir ve her seferinde yeni bir şart çıkmaktadır” dedi.

7- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, İstanbul’da, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nin (İSAM) desteğiyle düzenlenen “AB Ülkelerinde Din-Devlet İlişkisi” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, AB tartışmalarında siyaset, ekonomi ve kültürel konuların ön plana çıktığını, ancak din-devlet ilişkilerinin de bu süreçte göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti.

8- İzmir’de sürdürülen güvenlik operasyonları sırasında TÜPRAŞ’ın Aliağa’daki rafinerisine saldırı hazırlığı içerisinde bulunduğu tespit edilen 10 El Kaide üyesinin ele geçirildiği açıklandı.

            9- Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ‘Der Spiegel’ dergisine verdiği demeçte, Başbakan Angela Merkel’i, Türkiye konusunda “uygun olmayan tavır” göstermemesi için uyardığını belirterek “Türkiye, Avrupa’dan ayrılırsa bu AB için çok ağır bir stratejik hata olur. Oluşması için uzun yıllara ihtiyaç duyduğumuz yakınlaşma sürecinin, bir hafta içerisinde yok olmasına yol açacak abartıdan kaçınmalıyız” dedi.

            10- İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett Sabah gazetesinde yayımlanan makalesinde, Türkiye’nin yükümlülükleri doğrultusunda bir liman açılacak olsa bile AB’nin bu ilerlemeyi olumlu karşılayıp buna göre tepki vermesi gerektiğini vurguladı. Beckett, Avrupalı politikacıların bu ay içerisinde bir araya geldiklerinde, son derece büyük bir öneme sahip stratejik bir karar ile karşı karşıya kalacaklarını kaydederek, “Eğer Türkiye’yi uzaklaştıracak olursak sonunda varacağımız nokta çok daha fakir ve çok daha az güvenli bir Avrupa olacaktır” dedi.

            11- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki yaptığı açıklamada, ABD ile Irak konusunu doğrudan görüşmek için, Amerikan askerlerini çekme planının açıklanmasını şart koştuklarını bildirdi.

            12- ABD Temsilciler Meclisi ve Senato’nun, bu ülkenin Hindistan ile sivil nükleer işbirliğinin yolunu açan anlaşmayı onayladığı açıklandı.

            13- Rusya’nın başkenti Moskova’da bir uyuşturucu tedavi merkezinde çıkan yangında 45 kişinin öldüğü bildirildi.

 10 ARALIK 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç ATV televizyonunda katıldığı bir programda, bir süre önce Emekli Subaylar Derneği’nden bazı emekli askerlerin Genelkurmay Başkanlığı’na mektup yazarak ‘Cumhurbaşkanlığı seçimine müdahil olmalarını’ istediğini anımsatarak “Meclis cumhurbaşkanı seçme görevini, demokratik kurallara uygun olarak yerine getirmiş olacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ‘Dünya İnsan Hakları Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajında “Uluslararası toplumun saygın üyesi olmanın temel ölçütlerinden biri, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanlarında çağdaş standartlara uyum düzeyidir. Bu bağlamda insan hakları alanında uluslararası sözleşmelere taraf olunmasında sağlanan ivme, 2006 yılında en ileri seviyeye çıkmıştır. Hükümetimiz, bu konudaki politikaların sürdürülmesinde kararlıdır” dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı’ndan,  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, Kıbrıs ile ilgili sözlü öneri paketi konusunda kendilerine bilgi verilmediğini açıklamalarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada “Bakanlık olarak özveri ve sorumluluk duygusu içinde büyük bir diploması mücadelesi verdiğimiz bir dönemde, Türkiye içindeki tartışma bizi derinden üzmektedir. Bakanımız talimatıyla ilgili devlet kurumlarımız süreçle ilgili olarak en iyi şekilde bilgilendirilmişlerdir. Bakanlığımız ve Genelkurmay Başkanlığı Türkiye’nin güvenliği ve milli meselelerini ilgilendiren her konuda geleneksel yakın işbirliği ve yeri geldiğinde ortak çalışmalar yapan iki önemli kurumdur” denildi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır’da düzenlenen Kamu-Özel Sektör Ortak Girişimi toplantısı sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yatırımcı ve sanayicileri Diyarbakır’a yatırım yapmaya çağırarak, suç istatistiklerine göre Diyarbakır’ın Paris’ten daha güvenli olduğunu, ayrıca yatırım için son derece önemli imkanlara ve avantajlara sahip, GAP Projesi’nin önemli bir ili haline geldiğini söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü’nün soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, Bağ-Kur’dan emekli, ticaret veya benzeri faaliyetlerde bulunan ve gerçek usulde vergi mükellefi olan 283 bin 702 kişinin, sosyal güvenlik destek primi ödemekle yükümlü olduğunu bildirdi.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kendisine yönelik ‘Söylemleri benimkine yakındır. Bu çıkışları fırsattır’ sözlerine ilişkin olarak “Söylemlerimizden kendisi nasip alıyorsa, bu Türkiye açısından faydalı olur. Bize zararı olmaz. Bizim ne söylediğimiz ve ne yaptığımız bellidir. Milletimizin büyüklüğünü en iyi şekilde taşıyan tarihsel çizgiye sahibiz” dedi.

7- BM Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) Program Koordinatörü Lila Pieters, UNICEF ve Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) tarafından Mersin’de ortaklaşa düzenlenen ‘Sokakta Çalışan Çocuklara Yönelik Hizmet Modeli’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, önceleri Türkiye’nin problem yaşamadan çözüm üretmediğini, ancak son yıllarda sokak çocukları konusunda yapılan çalışmaları olumlu gördüklerini bildirdi.

8- KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, çeşitli etkinliklere katılmak üzere geldiği Çanakkale’de yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın müşterek bir dava olduğunu vurgulayarak “AB’ye, milli davamızın kırmızı çizgisi nedir söylenmedikçe, Türkiye üzerinde baskılar artacak. TBMM’de karara bağlanmış olan milli formül, konfederasyondur. Hükümetin, Annan Planı’na evet deyişi ve bize evet dedirtmesi bu formülü ortadan kaldırmıştır” dedi. 

9- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk İhraç Ürünleri Fuarı nedeniyle gittiği Rodos Adası’nda Yunanistan Ege ve Adalar Politikası Bakanı Aristotelis Pavlidis ile yaptığı ikili görüşmede, Türkiye ile Yunanistan arasındaki yatırımların hızla arttığını belirterek “Yunan adaları ile Türk Ege kıyıları arasında yaş meyve ve sebze ticareti konusunda büyük potansiyel var” dedi. Bakan Tüzmen ayrıca, Yunan adaları ile Türk Ege kıyıları arasında ticaret köprüsü kurulması çağrısında bulundu.

10- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın 44. Olağan Genel Kurulu’na katılmak üzere gittiği KKTC’de, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmesinde, Kıbrıs konusunda “Herkes sözünde dursun” çağrısında bulunarak, izolasyonlar kalkmadan hiçbir siyasinin liman ve havaalanlarını tek başına Güney Kıbrıs’a açamayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Talat da Türkiye’nin yeni açılımını ‘iyi niyet gösterisi’ olarak niteledi. KKTC Başbakanı Ferit Sabit Soyer ise Türkiye’nin teklifinden haberdar olduklarını belirterek, çözüm sağlanırsa Doğu Akdeniz’in serbest ekonomik alana döneceğini bildirdi.

11- Yazar Orhan Pamuk, 2006 Nobel Edebiyat Ödülü’nü, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen törenle İsveç Kralı 16. Carl Gustaf’ın elinden aldı. İsveç Akademisi Daimi Sekreteri ve Nobel Ödül Komitesi Üyesi Prof. Horace Engdahl törende yaptığı konuşmada, Pamuk’un romanlarını ve edebi kişiliğini değerlendirdi.

12- AB Komisyonu’nun Ekonomi ve Para İşlerinden sorumlu Üyesi Joaquin Almunia, Türkiye’nin 2001 yılındaki krizden bu yana birçok ekonomik alanda önemli gelişmeler sağladığını belirterek, Türkiye ekonomisinin hızlı bir şekilde AB’ye uyum gösterdiğini söyledi.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Türkiye’nin limanlara ilişkin önerisinin Yunanistan tarafından beklendiğini ve Atina’yı şaşırtmadığını belirterek “Türkiye’nin son anda atmosferi değiştirmeye çalışacağını biliyorduk. Ancak görüldüğü gibi hiçbir sonuç getirmedi. Sonuçta kararlar, edinilen izlenimlere göre değil, somut verilere göre alınacaktır” dedi.

14-  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a 29 Kasım 2006 tarihli gönderdiği mektubunda, Kıbrıs Rum Kesimi’nde yükselmekte olan ırkçılık ve aşırı milliyetçilik sonucu durumun kötüleşmesine ve Kıbrıslı Türklerin bu konudaki endişelerine dikkat çekti. 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Talat, Milliyet gazetesine yaptığı değerlendirmede “Limanların açılması Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanımak anlamına gelmez. Ama buna rağmen o yolda bir adım teşkil eder” açıklamasında bulundu.

15- KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, limanlar krizi nedeniyle AK Parti ve KKTC yönetimini Kıbrıs’ta taviz vermekle suçlayan çevreleri eleştirdi. Soyer ayrıca, Rumlar ile izolasyonlar ve Ercan Havaalanı konusunda İngiltere’yi dava edeceklerini bildirdi. 

16- Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Umman’dan oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nin Genel Sekreteri Abdulrahman El Ettiyah, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da toplanan Konsey’in, iki gün süren zirvesinin kapanışında yaptığı konuşmada “Konsey, barışçı amaçlı ve uluslararası standartlara uygun bir ortak nükleer enerji programı için çalışma başlatma kararı aldı” dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal da “Politikamız, kitle imha silahlarından arınmış Ortadoğu’dur” açıklamasında bulundu.

17- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak Çalışma Grubu’nun hazırladığı rapora ilişkin gazetecilere yaptığı değerlendirmede, raporun özellikle eski Baas partisi üyelerinin Irak’taki siyasi sürece dahil edilmesi önerilen bölümüne karşı olduğunu belirterek  “Bu, Irak halkının diktatörlüğe karşı verdiği uzun mücadeleye ters düşer” dedi.

18- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, Irak Çalışma Grubu’nun raporuna değinerek, ABD yetkililerinin rapor konusundaki tutumlarını tam olarak ortaya koymadıklarını söyledi. Hüseyni ayrıca, ABD hükümetine askerlerini Irak’tan çekmesi şartıyla yardım edebileceklerini açıkladı.

11 ARALIK 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı makamında ziyaret etti.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Kurul’da Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığını belirterek “Türkiye-AB ilişkileri yeni viraja girmiştir. Başta Güney Kıbrıs Rum tarafı, bazı AB ülkeleri yukarıdan önümüze kaya yuvarlıyorlar. Nasıl AB politikası bir devlet politikası ise Kıbrıs konusu da bu ülkede yaşayan her Türk vatandaşının en fazla önem verdiği bir politikadır. Bu konuda Türkiye’nin temel kabulleri bellidir. Hükümet, bir tarafta Kıbrıs, bir tarafta da AB gibi bir tercih içinde değildir. Kim böyle söylerse hükümete bühtanda bulunmuş olur” dedi.

Bakan Çiçek, AB’ye iletilen bir limanla bir havaalanının Rumlara açılmasına dair yazılı bir öneri sunulacak mı? sorusu üzerine yaptığı açıklamada, bu konuda herkesin hükümete güvenmesi gerektiğini belirterek, dünyanın hiçbir yerinde hükümetlerin her konuyu toplum önünde detaylı bir şekilde açıklamadıklarını söyledi. Enerji konusuna da değinen Bakan Çiçek, Türkiye’nin petrol ihtiyacının yılda 220 milyon varil olduğunu, buna karşılık sadece 23 milyon varilin ülkede üretilebildiğini, TPAO’nun bu açığı kapatmak için önemli yatırımlar yaptığını belirtti.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bakanlığının çalışmaları hakkında Türkiye gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Bakan Yıldırım, “Yakıtta ÖTV’yi sıfırladık, liman tarifelerini düşürdük, etkin takip sistemiyle kazaları en aza indirdik. Böylece deniz taşımacılığımız ve gemi sanayimiz hareketlenerek AB standardına ulaştı” dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, yeni düzenlemeyle, belirli sayıda personel çalıştıran iş yerlerinde zorunlu kreş ve spor tesisi yapma gibi yükümlülüklerin kaldırılacağını söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İstanbul’da düzenlenecek olan “IV. KOBİ Zirvesi”nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, KOBİ tarifinin yeniden yapıldığını, kapsama hizmet sektörünün de alınacağını belirterek “250 kişiye kadar istihdamı olan sağlık, eğitim ve turizm gibi hizmet sektörleriyle bazı tarım işletmelerini de yeni tarife içine alıyoruz. Yerel basın da bu yeni tarif içinde yer alacak” dedi.

Toplantıya katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türk ekonomisinin son 5 yılda, önceki 30 yıldaki ortalama yıllık büyümenin neredeyse iki katı kadar bir hızla kesintisiz büyüme gösterdiğini söyledi.

6- Merkez Bankası, Ocak-Ekim Dönemi Ödemeler Dengesi Gelişmeleri Raporu’nu açıkladı. Buna göre, geçen yılın ekim ayında 896 milyon dolar olan cari açığın, bu yıl aynı ayda yüzde 76.3 artışla 1 milyar 580 milyon dolara yükseldiği belirtildi.

7- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sabit fiyatlarda 2006 yılı 9 aylık büyüme hızını yüzde 5.6, üçüncü çeyrek büyüme hızının ise yüzde 3.4 olarak gerçekleştiğini, son bir yıllık milli gelirin 388 milyar dolara, kişi başına gelirin ise 5 bin 318 dolara ulaştığını açıkladı.

8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı Gaziantep’te gazetecilere yaptığı açıklamada, kasım ayında 8 milyar 628 milyon dolar ile aylık ihracat rakamında tarihi rekor kırdıklarını belirterek “Hedefimize ulaşmamız için Merkez Bankası’nın politikasında ince ayar yaparak üretim ve ihracatı teşvik etmesi gerekir” dedi.

9- Avrupa Komisyonu’nun tavsiyesi uyarınca Dönem Başkanı Finlandiya’nın sunduğu Türkiye kararı, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan AB Dışişleri Bakanları toplantısında kabul edildi. Kararda, 35 müzakere başlığından 8’inin açılmaması, hazır olan başlıkların bekletilmeksizin açılıp protokol uygulanıncaya dek kapatılmaması, protokolün uygulanmasının Komisyon’un 2007, 2008 ve 2009’da ilerleme raporlarıyla denetlenmesi, AB Konseyi’nin ilerlemeyi gözden geçirmesi. 21 Eylül 2005 tarihli AB deklarasyonu da anılarak, Türkiye’nin ‘Kıbrıs’ı tanıyıp ilişkileri normalleştirmesine’ atıfta bulunuldu. Ankara’nın KKTC’ye tecridin kalkması beklentisiyle birer liman ve havaalanını Rumlara geçici açma önerisine ise atıfta bulunulmazken, KKTC’ye uygulanan tecridin hafifletilmesi konusunda Ocak 2007’de Almanya’nın Dönem Başkanlığı’nda çalışma yapılması konusunda uzlaşıldığı belirtildi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn düzenlediği basın toplantısında “Karar, Komisyon tavsiyesine tümüyle koşut. Dengeli, ince düşünülmüş, üzerinde çalışılmış bir karar. Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmesi sonuçsuz bırakılmazken, müzakerelerin devamı için yol açık tutuluyor. Karşılıklı çıkarlarımıza hizmet ediyor” dedi.

10- İtalya’nın Avrupa Politikaları Bakanı Emma Bonino, Romanya ve Bulgaristan’ın AB üyeliğine ilişkin olarak başkent Roma’da düzenlenen toplantıda “Türkiye’nin AB üyeliğinin Avrupa, Akdeniz ve İtalya’ya sağlayacağı yarar, bu sürecin duraksama riskinden uzak durmayı gerektiriyor. Stratejik vizyondan yoksun siyasi direnişler ya da seçim hesapları uğruna, Kıbrıs’ı Bizans yöntemlerini çağrıştırır biçimde bir bahane olarak kullanma alışkanlığına son verilmelidir” dedi.

11- İran Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Siyaset Merkezi’nin Yahudi soykırımını tartışmak üzere düzenlediği “Soykırıma Evrensel Bakış” başlıklı konferans, başkent Tahran’da başladı. Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki açılışta yaptığı konuşmada, konferansın, Batı’da bu konuda araştırma yapamayan bilim adamlarına iyi bir fırsat vermek için düzenlendiğini söyledi. Konferansa 30 ülkeden 67 bilim adamı katıldı.

12 ARALIK 2006 

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Devlet Bahçeli başkanlığındaki MHP heyetini kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye-AB ilişkilerinin ciddi bir sınavdan geçtiğini, reform sürecinin aynı kararlılıkla devam ettirileceğini, Ek Protokol konusunda Türkiye’ye büyük haksızlık yapıldığını, protokolün imzalanması sırasında KKTC’ye yönelik izolasyonların kaldırılacağı düşüncesiyle hareket ettiklerini, son Kıbrıs önerisiyle ilgili olarak da Finlandiya’ya yazılı metin vermediklerini belirterek “Önerilerimiz temel devlet politikasıyla uyum içinde olmuştur. Yaklaşımımızı, kısıtlamaların karşılıklı olarak kaldırılması amacıyla AB’nin siyasi mutabakatının ortaya çıkması üzerine inşa ettik. Bu gerçekleştiği takdirde önerimizin esasını teşkil eden adımların karşılıklı olarak atılması için teknik görüşmelere geçilmesini hedeflemiştik” dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de konuşmasında, müzakere sürecinde AB’nin 8 maddenin askıya alınması talebiyle ilgili olarak, “Bu iş AB’nin vizyon noksanlığını gösteriyor. Ama yol devam ediyor” dedi. Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca gazetecilerin soruları üzerine, Kıbrıs’la ilgili gelişmelerin yakından takip edildiğini, değerlendirme yapılırken diplomasinin çökertilmemesine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

3- CHP Genel Başkanı partisinin Meclis grup toplantısında, AB ile ilişkilerde gelinen noktanın ciddi bir kırılmayı ifade ettiğini, büyüme hızında düşüş yaşanırken enflasyonda yükseliş eğiliminin ortaya çıktığını ileri sürerek “Bir liman açmakla, bütün limanları açmak arasında fark yoktur. Liman, havaalanı açmak Rum Yönetimini tanımak anlamına gelir” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Türkiye-Yeni Zelanda 4. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, yıl sonu cari açığı konusunda öngörülmeyen bir durum bulunmadığını, büyüme hızının da hedeflenen çizgiler doğrultusunda gerçekleştiğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, TOBB Sanayi Odaları Konsey Toplantısı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, büyümede iniş ve çıkışlar olabileceğini, elde edilen büyüme hızının Türkiye’yi çok daha iyi noktalara taşıyacağını vurguladı.

Toplantıya katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da özelleştirme ve doğrudan yabancı yatırımların önemine dikkat çekerek, “Devlet müdahale etmeden, eğer rekabete açık piyasa şartlarında açık kapanabiliyorsa, krizi tetikleyecek bir tehlike yoktur. Ama hassasiyetle takip ediyoruz” dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Yeni Zelanda Ticaret, Savunma, Silahsızlanma ve Silah Denetimi Bakanı Philip Bruce Goff ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin özellikle büyük baş damızlık hayvan konusunda, büyük bir açığı bulunduğunu belirtti. Goff ise ülkesinde hayvan hastalıklarının bulunmadığını bu nedenle Türkiye’nin canlı hayvan ithalatında kendilerini tercih edebileceğini bildirdi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Sabah gazetesine verdiği demeçte, sosyal güvenlik destek priminin emeklinin yaşına göre kademelendirilmesinin düşünüldüğünü, emekli olup da çalışmaya devam edenlerden alınması planlanan sosyal destek primi üzerinden Sosyal Güvenlik Reformu’na karşı yürütülen muhalefetin doğru olmadığını belirterek, “Sosyal güvenlikte köklü değişiklikler yapmazsak işimiz zor” değerlendirmesinde bulundu.

8- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta gelinen noktanın sürpriz olmadığını, daha müzakerelerin açılmasına karar verilirken işin buraya sürükleneceğinin belli olduğunu, AB’nin niyetini çok açık ortaya koyduğunu ifade ederek “Bugün Başbakan da dahil olmak üzere herkes AB’ye eseflerini bildiriyor. Ancak onlar dün ne söyledilerse bugün de aynı şeyi söylüyorlar” dedi.

9- Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ile başkent Viyana’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile ucu açık müzakere kararı alındığını, bu nedenle süreç sonunda tam üyelik dışında bir durumun çıkmasının da mümkün olduğunu, Türkiye konusunda bir dizi koruma mekanizmasının oluşturulduğunu, ve Avusturya iş piyasasının Türklere açılmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Türkiye ile müzakerelerin sonunda tam üyelik kararının çıkması durumunda Avusturya referanduma gidecektir” dedi.

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel başkent Berlin’de konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de gelecek yıl yapılacak seçimlerin hızlı gelişmeleri beraberinde getireceğini, AB zirvesinde de görüşmelere devam edeceklerini vurgulayarak “Avrupa’nın sınırları nasıl tanımlanmalı, AB’ye giremeyecek ülkelerle ne şekilde işbirliği yapılmalı diye tartışıyoruz. Bu çerçevede komşuluk politikasının da gittikçe daha fazla önem kazanacağına inanıyorum” dedi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair ise Türkiye’ye sırt çevirmenin, AB için uzun vadede büyük bir stratejik hata olacağını, bu nedenle Türkiye’ye verdikleri desteği sürdüreceklerini bildirerek “Gelecekte değişik sorunlar hakkında ilerleme kaydedebileceğimizi umuyorum” dedi.

10- Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen bombalı saldırıda 70 kişinin öldüğü, 220 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13 ARALIK 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5558 sayılı Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM Başkanlık Divanı Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Arınç, temsilde adaletin sağlanması gerektiğini belirterek “Temsilde adaleti sağlayacak bir seçim kanunu değişikliği, parlamentoda gündeme gelmedi, hiçbir parti gündeme getirmedi. Bundan sonra da böyle bir yasa değişikliğinin yapılabileceğini düşünmüyorum, buna da üzülüyorum” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İl Sosyal İşler Teşkilat Toplantısı’na gelişi sırasında gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in erken seçim istediği yönündeki haberleri anımsatması üzerine, Cumhurbaşkanından böyle bir şey duymadığını, medya aracılığıyla da değerlendirme yapamayacağını belirterek, Cumhurbaşkanlığı ile genel seçimlerin zamanında yapılacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-AB ilişkilerindeki son durumu değerlendirdi. Tan, AB Genel İşler Konseyi’nde alınan 8 başlıkta müzakerelerin askıya alınması ve müzakereleri bitiren fasılların kapatılmaması kararının haksız olduğunu belirterek, AB’nin Rumların baskısına boyun eğmeden stratejik düşünerek davranmasını istedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ‘10 Yılda 10 Dünya Markası’ sloganıyla yola çıkan Turquality projesinin İstanbul’daki tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 33 firmayı destek kapsamına aldıklarını belirterek “Hedefimiz, Cumhuriyetin 100. yılında 500 milyar dolar ihracat yapmak” dedi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun İstanbul’da 4. KOBi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, devletin yanlış ekonomi politikalarının KOBİ’leri kayıt dışına ittiğini, bunu düzeltmeye çalıştıklarını söyledi. Zirveye katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı açıklamada, Halkbank’ın özelleştirilmesine karşı olduklarını belirterek “Eğer satılacaksa halka ait olan bir banka, tekrar halka devredilmelidir. Doğru olan da budur” dedi.

            7- TBMM’de, terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması için yapılan başvuruların sonuçlandırılma süresinin uzatılmasına ilişkin yasa teklifi kabul edildi.

8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz düzenlediği basın  toplantısında, Merkez Bankası’nın 2007 yılı para ve kur politikasını açıkladı. Daha önce yüzde 4 olarak açıklanan 2007 ve 2008 yılı enflasyon hedeflerinin korunduğunu, 2009 yılı hedefinin ise yüzde 4 olarak belirlendiğini bildiren Yılmaz, cari açığın kısa vadede düşmesi için yapılacak bir şey olmadığını söyledi.

9- Hazine Müsteşarlığı, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yürütülmekte olan stand-by düzenlemesinin beşinci gözden geçirmesinin IMF İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylandığını ve beşinci gözden geçirmenin tamamlanmasıyla 749.5 milyon SDR (yaklaşık 1 milyar 132 milyon ABD doları) tutarındaki kredi diliminin serbest bırakıldığını açıkladı.

10- UEFA grubundaki son maçında Fenerbahçe futbol takımı, İstanbul’da Eintracht Frankfurt’la 2-2 berabere kalarak üst tura çıktı.

11- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Sırbistan Cumhuriyeti Savunma Bakanı Zoran Stankoviç, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ü ziyaret etti.

12- Türkiye-ABD Yüksek Düzeyli Savunma Grubu Toplantısı, Genelkurmay Başkanlığı’nda yapıldı. Türk heyetine Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, ABD heyetine ise Savunma Bakan Yardımcısı Peter Rodman başkanlık etti. Rodman temaslarının ardından ABD’nin Ankara  Büyükelçisi Ross Wilson ile birlikte gazetecilere toplantıya ilişkin bilgi verdi. Rodman, çalışmanın iki ülke arasında stratejik görüşmeler yapılmasını amaçladığını belirterek “Türkiye için güvenilir müttefik olmak istiyoruz” dedi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada “AB Genel İşler Konseyi’nin aldığı kararda, 8 başlığın askıdan indirilebilmesi ve açılan başlıkların kapatılabilmesi için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bağlamında Türkiye’nin yükümlüklerini yerine getirmesi şartı getiriliyor. Bu ayıptır, insafsızlıktır” dedi.

14- Dünya Ekonomik Forumu, AB’ye üye, yeni girecek ve aday ülkelerin başta rekabet yapısı olmak üzere ekonomik performansları itibarıyla yaptığı ‘2006 yılı Lizbon Değerlendirmesi’nde, Türkiye’nin AB üyesi Polonya ve birliğe aday Bulgaristan ve Romanya’dan daha iyi ekonomik performans gösterdiğini açıkladı.

            15- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu’nun Strasbourg’daki Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, AB’nin müzakerelerin kısmi askıya alınması kararıyla Türkiye’ye açık bir mesaj verdiğini belirterek, bu kararla Türkiye ve AB arasında bir tren kazasının da engellenmiş olduğunu söyledi.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendjik ise AB bakanlarının, ilkbahar aylarında Kıbrıslı Türklerin üzerindeki izolasyonların kaldırılmasını tekrar gözden geçirecek olmasının sevindirici olduğunu belirtti.

Öte yandan AB Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı çerçevesinde yapılan Hükümetlerarası Konferans’ta Hırvatistan’ın eğitim ve kültür başlığında müzakereleri tamamlandı.

16- ABD Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Koordinatör Yardımcısı Frank Urbancic, ABD Dışişleri Bakanlığı Güneydoğu Avrupa Bürosu Direktörü Doug Silliman ile birlikte 6 Avrupa ülkesini ziyaretinin ardından başkent Washington’a dönüşünde düzenlediği basın toplantısında, ziyaret ettikleri ülkelerde yerine göre önemli ölçüde PKK propagandası bulunduğunu, mali destek veya siyasi sığınma sağlandığını belirterek, bu desteğin sona erdirilmesi için hükümetlerden talepte bulunduklarını kaydetti.

17- İran’ın Yahudi soykırımını tartışmaya açma amacıyla başkent Tahran’da düzenlediği ‘Holocaust Konferansı’ soykırımın yaşandığı ama günümüzde bu durumun Filistinlilere baskı için kullanıldığı vurgusuyla sona erdi. Konferansın sonunda katılımcıları kabul eden İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad “Siyonist rejim, yakında SSCB ile aynı kaderi paylaşacak” dedi.

14 ARALIK 2006

            1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan gazetecilere yaptığı açıklamada, cari açığın 16.5 milyar dolarının enerji ithalatına fazladan ödenen tutardan kaynaklandığını belirterek, cari açığın yükselmesinde enerjinin yanı sıra yatırım malı ithalatının da rol oynadığını ve cari açığın dikkatle izlendiğini söyledi.

2- Adalet Bakanı Cemil Çiçek NTV televizyonunda katıldığı bir programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Türkiye’nin onlarca yıldır hasret duyduğu istikrarı yakaladığını belirten Bakan Çiçek “Erken seçim, sadece belli kesimlerin arzusudur. Buna ‘evet’ demek, bu ülkenin zamanını boşa harcamak olur” dedi.

            3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Gaziantep’te bir okulun açılış töreninde yaptığı konuşmada, geleceği temin etmenin eğitim yoluyla olacağını ifade ederek ''Biz cehaleti,  sefaleti ayaklarımızın altına alıncaya kadar istikbal mücadelemize hep birlikte devam edeceğiz'' dedi.

            4- TBMM Genel Kurulu’nda, kimyasal silahların geliştirilmesi, üretimi, stoklanması ve kullanımının yasaklanması hakkında yasa tasarısı kabul edildi.

            5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz 'Dolarizasyon: Sonuçlar ve Politika Seçenekleri' konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’deki dolarizasyon düzeyinin 2001’den itibaren düşmeye başladığını, ancak hala yüksek olduğunu belirterek “Enflasyon düşse, makro ekonomik istikrar büyük oranda korunsa bile geçmişteki enflasyonist  ve istikrarsız ekonomik ortamın hatıraları, halen yabancı para birimi üzerinden paralarını tutma alışkanlığının ortadan kalkmadığını gösteriyor” dedi.

            6- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 2007 bütçesini protesto etmek amacıyla yurt genelinde “iş bırakma eylemi” yaptı.

            7- Resmi temaslarda bulunmak üzere İsrail’de giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile İsrail Altyapı Bakanı Binyamin Ben Eliezer su, elektrik, doğal gaz ve ham petrolün boru hatlarıyla İsrail'e ve petrolün İsrail'den Uzak Doğu'ya naklini öngören projelerin bir an önce başlatılmasına ilişkin Mutabakat Zaptı imzaladı.

            8- Uluslararası Para Fonu (IMF) 5. gözden geçirme çalışmalarını tamamladı. 1 milyar 132 milyon dolarlık kredi dilimi serbest bırakıldı.

15 ARALIK 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM Genel Kurulu’nda 2007 yılı bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, ilk kez bir hükümetin 5. bütçesini hazırladığını belirterek, hazırlanan son bütçenin sosyal istikrar ve sosyal koruma bütçesi olduğunu söyledi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir  açmaza girdiğini, daha çok dışa bağımlı, cari açık veren, cari açığı sıcak para  ve borçla karşılamaya çalışan bir ekonomik yapıya sürüklendiğini belirtti.

            3- Anayasa Mahkemesi, 1 Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girecek 5510 sayılı “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu”nun emeklilik yaşını kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkaran ve 9 bin gün prim ödeme şartı getiren maddesini memurlar yönünden iptal etti.

            4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracattaki gelişmeleri Türkiye gazetesine değerlendirdi.

            5- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Yoksullarla Dayanışma Haftası kapsamında düzenlenen panelde, engelli çocuklarına evde bakan ailelere her ay asgari ücret tutarında ödeme yapılacağını söyledi.

            6- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu 81 il valisine ve mahalli idare yönetimlerine gönderdiği genelgede, internet kafelerde sigara içilmemesi, zararlı sitelerin filtrelenmesi ve 12 yaşından küçük çocukların yanlarında velileri olmadan internet kafelere gelmesinin önlenmesi için düzenleme yapılmasını istedi.

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan düzenlediği haftalık basın toplantısında, polisin internet kafeler üzerinde yaptığı denetimlerin aralıksız sürdüğünü belirterek, sadece polisiye denetimlerin yetmediğini, diğer kurum ve kuruluşların da üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

            7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Genel Kurulu’nda 2007 yılı bütçesinin sunumunda, son dönem hükümetlerinde ilk defa 5. yıl bütçe yapıldığını belirterek, mali disipline riayet edeceklerini, popülizme geçit vermeyeceklerini, bütçenin seçim bütçesi olmadığını söyledi.

            8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, AB’nin Türkiye ile müzakereleri kısmen durdurmasını değerlendirdi. Bahçeli, yolun sonuna gelindiğini belirterek “Bütün bunlardan artık gerekli dersleri ve sonuçları çıkarmak durumundayız. Türkiye ne pahasına olursa olsun AB’nin yörüngesinde bulunmaya mahkum değildir” dedi.

9- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen İngiltere Başbakanı Tony Blair, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşmede, Türkiye-AB ilişkileri, Kıbrıs meselesi ve Ortadoğu’daki son gelişmeler ele alındı. Başbakan Erdoğan görüşmede, Türkiye’nin BM çatısı altında çözüm için çalışmaya hazır olduğunu bildirdi. Blair de, “Türkiye’nin katılım sürecinin devam etmesi ve Türkiye’ye kapıyı kapatmamış olmamız son derece önemli” dedi.

            10- Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan ‘AB Liderler Zirvesi’ sona erdi. Zirvede, AB Dışişleri Bakanları tarafından hafta başındaki Genel İşler Konseyi'nde alınan Türkiye ile müzakerelerin kısmen askıya alınması kararı onaylandı. Buna göre Türkiye ile Gümrük Birliği'ni ilgilendiren 8 fasılda (malların serbest dolaşımı, iş kurma hakkı ve hizmet sunumu serbestisi, mali hizmetler,  tarım ve kırsal kalkınma, balıkçılık, taşımacılık politikası, gümrük birliği ve dış ilişkiler) müzakereler durdurulurken, Ek Protokol yükümlülükleri yerine getirilene dek, müzakerelerin devam edeceği diğer fasılların kapatılmasının önüne geçiliyor.

            AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı Matti Vanhanen zirve sonunda düzenlediği basın toplantısında, adalet ve içişleri dosyaları kapsamında AB’nin göç politikasının da ele alındığını ve daha etkili bir politika belirlenmesinin kararlaştırıldığını, bu konuda gelecek yıl gereken adımların atılacağını bildirdi. 

            AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da zirve sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye’ye AB kapılarının kapalı olmadığını, genişleme konusunda AB Komisyonu’nun elinden geleni yapacağını, bu konuda liderlerin de sorumluluk üstlenmesi gerektiğini söyledi.

16 ARALIK 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Milli Türk Talebe Birliği’nin (MTTB) 90. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, kimseyle kavga etmediklerini ve şiddet kullanmadıklarını belirterek, “Ama biz farklılıklardan dolayı kimseye baskı uygulamayı düşünmedik. Bundan dolayı çok memnunuz” dedi.

Toplantıda; Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de birer konuşma yaptı.

Bakan Aksu tören sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, yasa dışı göç, insan ticareti ve çocuk pornosunun önlenmesi konusunda emniyet ve güvenlik güçlerinin yetkileri ölçüsünde ciddi mücadele ettiğini, Ulaştırma Bakanlığı başkanlığında bir çalışma başlatıldığını ve yeni bir yasa hazırlanacağını belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Karaman’da halka hitaben yaptığı konuşmada, Anayasa’da seçimin 5 yılda bir yapılacağı hükmünün yer aldığını ve yatırımcının güvensiz ortamdan çekindiğini belirterek “Son dört yılda bütün dünyayı şaşırtan bir ekonomik performans gösterildi, ancak bunun rehavete kapılmaya asla neden olmaması gerekir. Ama biz bunun planını yaptık, aslında çok uzun olmayan bir sürede Türkiye’nin nerelerden nerelere geldiğini elbette en iyi siz biliyorsunuz” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın faizlerin bir yıl düşürülmeyeceği yönündeki açıklamasının doğru olmadığını, ekonomik şartların gereklerinin yapılacağını belirterek, “Bir yıl içinde dengeler çok farklı şekilde değişebilir. Merkez Bankası da dünyadaki gelişimi takip eder, bu dünyadaki gelişmeler karşısında durumunu değerlendirip ona göre adım atar” dedi. 

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Mısır’dan gelen doğalgazın bağlantı işlemlerinin tamamlandığını ve 15 Temmuz 2007 tarihinde ilk gazın Yunanistan’a gönderileceğini, yenilenebilir enerjiden üretilen elektriğe yedi yıl olan alım garantisinin ise 10 yıla çıkarılması çalışmalarının sürdüğünü duyurdu. Bakan Güler ayrıca, doğalgaza zammın söz konusu olmadığını, elektrik ücretlerinin artırılmasıyla ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirtti.

4- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesine olanak tanıyan bir Anayasa değişikliğine gidilmesi gerektiğini belirterek “Tazelenmiş parlamentonun cumhurbaşkanını seçmesi, bugünkü parlamentonun seçmesinden daha anlamlı ve doğrudur” dedi.

5- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan İngiltere Başbakanı Tony Blair temaslarının ardından Esenboğa Hava Limanı’nda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Londra’dan KKTC’de bulunan Ercan Havaalanı’na doğrudan uçuşlar konusunda “Ben bu uçuşların yapılmasını isterim. Ancak şu anda somut bir taahhüt ya da söz veremem. Çünkü bana verilecek hukuki tavsiye farklı yönde olabilir” dedi. Blair ayrıca, Ek Protokol’ün gerektirdiği yükümlülüklerin Türkiye tarafından yerine getirilmesinin önemli olduğunu, ancak AB’nin de taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Başbakan Erdoğan ise 40 yıllık geçmişe sahip Türkiye-AB ilişkilerinin liman açma gibi tali unsurlara indirgendiğini, Konsey’in Ek Protokol konusunda aldığı kararlarla Türkiye’ye büyük haksızlık yaptığını, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün, Kıbrıs Türk tarafının beklentileri esas alınarak ve şarta bağlanmadan uygulanması gerektiğini belirtti.

Öte yandan Antalya Sanayi Odası Meclis Toplantısı’na katılan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum Kesimi’nin kendi taleplerini AB talepleri olarak ortaya koymaya çalıştığını aktararak “Hep ret üzerine kurulu politika sürdürülemez. Biz istikrarlı politikalarımızın meyvesini alacağız. İngiltere, hukuka uygun olarak, doğrudan uçuş sağlayacağını söyledi. İyi diyaloglarımız var ancak ortada temiz ve net bir resim yok” dedi.

Bu arada GKRY Lideri Tasos Papadopulos “İngilizlerin, Türkiye’yi her ne pahasına olursa olsun destekleme tavırları alışılagelmiş bir şeydir. Üç yıldır uğraşıyorlar ama başaramıyorlar” dedi.

6- Türkiye’de bulunan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Sadettin Ergeç yaptığı açıklamada, Irak Hükümeti’nin, savaş sonrasında demografiyi bozmak amacıyla Kerkük’e göç ettirilen Kürtlerin geri gönderilmesi için adım atmaması durumunda Türkmenlerin, kentte gerçekleştirilecek referanduma katılmayacağını, Kerkük, Musul ve Bağdat’taki PKK bürolarının da kapatılmadığını belirtti.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yapılan Sosyalist Enternasyonal Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Ortadoğu’nun büyük bir gerilim içinde bulunduğunu, bölgedeki çatışmaların genişlemesi olasılığından kaygı duyduklarını belirterek, “Kimseyle bir çatışmamız yok. Bizim isteğimiz, Lübnan’ın istikrarlı ve demokratik toplum olarak varlığını sürdürmesi ve buna destek vermesidir” dedi.

Baykal toplantıdan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise, 2007’nin gerilim içinde geçmemesi için erken seçimin en gerçekçi çözüm olduğunu vurgulayarak, “Cumhurbaşkanlığı uzlaşmayı gerektiren, Türkiye’nin ortak paydasına hitap etmesi gereken bir makamdır. Bizce öncelikli çözüm, erken seçimdir. Türkiye’nin yakın tarihine baktığımızda Meclis belli bir yorgunluğa, çözümsüzlüğe girdiğinde çarenin seçim olduğunu görürüz” dedi.

8- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani başkent Bağdat’ta yaptığı açıklamada, İstanbul’da düzenlenen ve Iraklı Sünnilerin katıldığı konferansı eleştirerek, Türk Hükümeti’nin, Irak’ta mezhep çatışması ve kan dökülmesini isteyen çevrelere kongre düzenleme izni verirken, Irak ve Kuzey Irak’taki Kürt Hükümeti’nden PKK ile savaşma talebinde bulunmasının şaşırtıcı olduğunu ileri sürdü.

9- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, erken genel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimi kararı aldığını açıkladı.

Hamas Hükümeti Sözcüsü Miri Eisin ise kararın Filistin halkının iradesine yönelik bir darbe olduğunu duyurdu.

10- Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame ‘Le Figaro’ gazetesine verdiği demeçte, ülkesinde 1994 yılında gerçekleştirilen soykırımda Fransa’nın büyük sorumluluğu bulunduğunu ileri sürdü.

17 ARALIK 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Mevlana Celalettin Rumi’nin 733. Vuslat Yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, sevgiye dayanan öğretisi, iletileri ve düşünceleriyle manevi dünyayı zenginleştiren, birleştirici ve barışçı yönüyle yaşadığı dönemde toplumsal birliğin sağlanmasında önemli rol oynayan Mevlana’nın, insanlığa mal olmuş saygın kişiliğiyle gönüllerdeki unutulmaz yerini aldığını belirtti.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 111 fabrikanın toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinden bu yana ekonomik açıdan Türkiye’nin büyük ilerleme kaydettiğini, Türkiye’nin, dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmesini hedeflediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Mevlana Celalettin Rumi’nin 733. Vuslat yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Şeb-i Arus töreninde yaptığı konuşmada, Medeniyetler İttifakı çerçevesinde BM Genel Kurulu’na katılacağını belirterek, Mevlana’nın felsefesiyle Medeniyetler İttifakı Girişimi arasında yakın ilişki olduğunu söyledi.

Törene katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da konuşmasında Türkiye’de Taliban’ı değil Mevlana’yı yetiştiren İslamiyetin yaşandığını kaydetti. Baykal,  Mevlana, Hacı Bektaş, Yunus Emre, Şeyh Edebali gibi insanların, Ortaçağ Avrupası karanlık yıllar geçirirken Anadolu’da yaşattıkları aydınlatmayı anlatarak, bunu Anadolu Rönesansı olarak niteledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2007 yılı bütçesiyle ilgili yaptığı konuşmada, son dört yılda ekonominin yatırım yapabilen bir ekonomi haline geldiğini belirterek, 2007 yılında 137 milyar YTL yatırım gerçekleştirileceğini, yatırımlar için ayrılan ödeneğin milli gelirin yüzde 22’sine denk geldiğini söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, ATV televizyonunda katıldığı bir programda, Anayasa Mahkemesi’nin Sosyal Güvenlik Reformu’nun bazı maddelerini iptal etmesi nedeniyle, Reform’un 1 Ocak 2007’ye kadar yetişmesinin imkansız olduğunu, ancak iptal kararı nedeniyle kaos yaşanmaması için yılbaşına kadar yapılması gereken bir kanun değişikliği varsa bunun yapılması gerektiğini söyledi.

            5- TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, Bolu’da katıldığı bir konferans sonrası gazetecilere AK Parti’nin, AB’ye Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile ilgili liman teklifini değerlendirdi. Yakış, 1987’den önce Türkiye’nin limanlarının Rumlara açık olduğunu ve bugün de limanların açılmasının Rum Kesimi’nin tanındığı anlamına gelmeyeceğini ileri sürdü.

6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, İstanbul Beylerbeyi’nde Trabzon Şal Pazarı Dernekleri Federasyonu binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, erken seçimi işçinin, emeklinin, esnafın istediğini, ancak iktidarın yerini kaybetmek istemediğini belirterek, AK Parti hükümetinin en son kaçacağı noktanın Kasım 2007 olacağını söyledi. Ağar ayrıca, Siyasi Partiler Yasası’nda da lider sultasını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılması gerektiğini kaydetti.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin Bursa İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, millet iradesine dayalı yapılmayan cumhurbaşkanlığı seçim yönteminin adil olmadığını söyledi.

8- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin Kocaeli İl Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, toplumun ahlaki olarak giderek çöktüğünü, sigara ve uyuşturucu madde kullanan gençlerin yaşının aşağı indiğini belirterek, bütün bunlara sebep olarak AB’yi gösterdi.

9- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Denizli Ticaret Odası’nın 80. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 4.5 yılda yüzde 36 büyüdüğünü belirterek “Kamu yüzde 5, özel sektör yüzde 31 büyüdü. Bu tarihi bir hadise. Türkiye’yi özel sektör büyüttü. Bu tabloya sahip çıkalım” dedi. Hisarcıklıoğlu ayrıca, işsizlik oranı ve yüksek vergi oranlarına dikkat çekerek, yasal bir zorunluluk olmasına karşın Türkiye’de SSK’lı olmanın bile bir ayrıcalık haline geldiğini söyledi.

            10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yorgo Lillikas ‘Elefteros Tipos’ gazetesine verdiği demecinde, AB’nin, Türkiye’nin müzakere sürecine ilişkin kararını değerlendirerek, Türkiye, GKRY’nin uluslararası kuruluşlara girmesini veto ettiği sürece, müzakere başlıklarının açılmasına onay vermeyeceklerini söyledi.

            11- İngiltere Başbakanı Tony Blair, Ortadoğu temasları kapsamında Irak’ta Başbakan Nuri el Maliki ile görüşmesinde yaptığı açıklamada “Bölgedeki tüm hükümetlerin Irak hükümetini desteklemeleri için büyük yükümlülükleri bulunuyor” dedi.

            12- Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Filistin lideri Mahmud Abbas’ın “Parlamento ve başkanlık seçimlerine gidilmesi çağrısı yapmaya karar verdim” sözlerine ilişkin yaptığı açıklamada, Abbas’ın kararını, kışkırtıcı, Filistinlilerin acı ve kayıplarına hakaret olarak nitelendirerek “Filistin hükümetinin erken seçim davetini, anayasal olmadığı ve Filistinliler arasında gerilime yol açabileceği sebebiyle reddettiğini teyit ediyoruz” dedi.

18 ARALIK 2006

1- Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantının ardından Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada “Terörle mücadele konusunda devletin çeşitli birimleri tarafından yürütülmekte olan çalışmalar değerlendirilerek, bu alanda faaliyet gösteren kurumların birbirleriyle daha etkin bir koordinasyon ve işbirliği içerisinde olmalarını temin edecek tedbirler ele alınmıştır” denildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2007 yılında kamuya 60 bin yeni personel alınacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Şahin ayrıca, kamuda çalışan memur ve emeklilerin maaşlarının yeterli olmadığını belirterek, 2007 yılında memur ve emekli maaşlarının düzelmiş şekliyle ödeneceğini açıkladı.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yurt dışında lisansüstü öğrenim görecek öğrenciler için düzenlenen Yönlendirme Kursu’nun açılışında yaptığı konuşmada, yurt dışına lisansüstü eğitime gönderilecek öğrencilere verilen bursun yeterli olduğunu belirterek, eğitim amacıyla yurt dışına gidenlerin para kazanma hırsına kapılmamaları gerektiğini söyledi.

4- İsrail’in Tel Aviv Büyükelçiliği’ne atanan Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Petr Stegniy Türkiye’den ayrılmadan önce Milliyet gazetesine Rusya-Türkiye ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Stegniy, “Türk-Rus ilişkileri, ne sizin ne de bizim AB ile ilişkilerimizin alternatifi değil. Bölgede güvenlik ve ekonomi açısından en iyi dost AB” dedi.

5- Medeniyetler İttifakı Projesi çalışmaları için ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, New York’daki BM Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Filistin’de yapılan seçimin hemen ardından seçim kararı alınmasının ‘demokratik sürece ilişkin olumsuz bir yaklaşım’ olduğunu belirterek, “Demokrasiye inanıyorsak, sandıktan çıkan neticeye saygılı olmak zorundayız. Maalesef Filistin’deki seçimlere başından itibaren bu saygı gösterilmemiştir” dedi. Lübnan’da Hizbullah’ın hükümetten çekilmesini onaylamadıklarını belirten Başbakan Erdoğan, Irak konusuna da değinerek, ABD’nin Dışişleri eski Bakanı James Baker başkanlığındaki Irak Çalışma Grubu’nun hazırladığı raporun isabetli bir rapor olduğunu ve bu rapor istikametinde atılacak adımların çok yerinde olacağını söyledi.

6- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenen bir konferans sırasında CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, elektrik fiyatının en önemli iki unsurunun doğalgaz fiyatı ve kur olduğunu belirterek, fiyatlardaki değişiklikleri öngörmenin zor olduğunu, enerji sektörüne bir bütün olarak baktıklarını ve sistemin tamamında KİT zararı istemediklerini söyledi.

7- AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı Matti Vanhanen Avrupa Parlamentosu’nda ülkesinin altı aylık çalışmaları ve 14-15 Aralık Zirvesi hakkında bilgi verdi. Vanhanen, Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmediğini, bu nedenle de bazı sonuçlarla karşı karşıya kaldığını belirterek “Ancak Türkiye hala rayda ve son istasyon değişmedi” dedi.

8- Viyana merkezli Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığını İzleme Merkezi’nin (EUCM), AB’de yaşayan 15 milyon Müslüman’a dair araştırmasının sonucu ‘AB’deki Müslümanlar-Ayrımcılık ve İslamofobi’ başlıklı raporla açıklandı. Buna göre, Müslümanların, Avrupa ülkelerinde doğmuş ve büyümüş olsalar dahi başta eğitim, çalışma hayatı ve mülk edinme alanlarında olmak üzere büyük ayrımcılığa maruz bırakıldıkları belirtildi.

9- IMF Başkan Vekili Takatoşi Kato yaptığı açıklamada, Körfez ülkelerinin artan petrol gelirlerinden daha fazla miktarı altyapı, eğitim ve sağlık yatırımlarına ayırmaları gerektiğini belirtti.

10- İran Hükümet Sözcüsü Gulamhüseyin İlham yaptığı açıklamada, İran yönetiminin uluslararası ticarette dolar kullanımından avro kullanımına yöneleceğini belirterek, Yüksek Ekonomik Konsey’in ülkedeki kurumların hesaplarının da avroya geçirilmesi yönünde karar aldığını söyledi.

11- İsrail gizli servisi MOSSAD’ın Başkanı Meir Dağan İsrail Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, İran’ın bu hızla nükleer programını sürdürmesi halinde 3-4 yıla kadar atom bombasına sahip olacağını ileri sürdü.

19 ARALIK 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye’ye gelen Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili’yi Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nı yakın bir gelecekte Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Hattı’nın izleyeceğini, Kars-Tiflis-Bakü demiryolu bağlantısıyla ulaştırma alanında da genişletme konusunda Saakaşvili ile görüş birliği içerisinde olduklarını, Türkiye’nin, Gürcistan’ın siyasal birliğini, toprak bütünlüğünü desteklediğini vurgulayarak, “Bu çerçevede ülkemiz, Abhazya ve Güney Osetya sorunlarının barışçıl yöntemlerle çözüme kavuşturulmasını dilemektedir” dedi.

Saakaşvili ise Türkiye ile olan ilişkilerin kendileri için öncelikli ve stratejik olduğunu söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, sine-i millet tartışmaları konusunda, Türkiye’yi olumsuz bir tabloya sürüklemekten alıkoymak için her şeyi yapacaklarını ve herkesin cumhurbaşkanlığı seçiminin gerginlik yaratmamasını istediğini belirterek “Kaygının altında, Başbakanın şu andaki parlamento çoğunluğunu esas alarak, toplumla uzlaşmaya girmeden, oldu bitti haline getirerek, seçimin hemen öncesinde adaylığını ilan edip, dayatmayla cumhurbaşkanı olması var” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-AB ilişkileri hakkında bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Gül, Hükümet ve Devlet Başkanları Zirvesi’nde onaylanan kısmen askıya alma kararının, Türkiye-AB ilişkilerini yeni bir döneme soktuğunu, AB’nin özü ve ruhuyla bağdaşmadığını, bunda vizyon eksikliğinin etkili olduğunu, Ek Protokol’ün bir çok AB üyesi ülke tarafından bahane olarak kullanıldığını, Türkiye’nin bu konuda verdiği tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini, Kıbrıs sorununun 40 yıldır BM gündeminde olduğunu, bu nedenle çözümün başka herhangi bir zeminde halledilemeyeceğini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Sivas’ta düzenlenen “Marka Güçtür” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, markalaşarak üretimin sürdürülmesini gerektiğini belirterek “Her geçen gün değişen dünyayı kavrayabilmek için dünün bugünden, bugünün yarından farklı olduğunu anlamamız gerekiyor. Dünyanın geldiği noktayı iyi anlamak ve geldiğimiz değişimi iyi kavramamız gerekir” dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu TBMM Genel Kurulu’nda, Anayasa Mahkemesi’nin bazı maddelerini iptal ettiği 5510 sayılı kanun konusunda yaptığı açıklamada, sosyal güvenlikte norm ve standart birliği, herkesin sosyal güvenlik hizmetlerine eşit ve adil ulaşmasını temin için reform yaptıklarını, ancak Mahkeme’nin vermiş olduğu kararın ardından gerekirse Parlamento’da yeni bir düzenlemeye gidilebileceğini bildirdi.

TÜSİAD’dan yapılan yazılı açıklamada ise Anayasa Mahkemesi tarafından, Sosyal Güvenlik Yasası’nın, emeklilik yaşı, prim gün sayımı gibi temel düzenlemelerini ‘kamu görevlileri yönünden’ iptal etmesinin tüm çalışanları ilgilendiren Sosyal Güvenlik Reformu’nda, kamu görevlileri lehine ayrıcalık ve ayrımcılığa neden olduğu bildirildi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, ara rejim korkusu içinde cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılmasını önlemek amacıyla erken seçim kararının alınması gerektiğini, yeni oluşacak Meclis’in Cumhurbaşkanını belirlemesinden yana olduklarını kaydetti.

7- Basın Şeref Kartı ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Meftun Olgaç İstanbul’da yaşamını yitirdi.

8- Medeniyetler İttifakı Girişimi’nin İstanbul’da hazırladığı öneriler konusunda BM Genel Kurulu’nu bilgilendirmek amacıyla ABD’nin New York kentinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Jose Manuel Zapatero, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren Genel Sekreterlik görevini devralacak Ban Ki Moon ile görüştü.

9- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Gazeteci-Yazar Musa Anter’in öldürülmesiyle ilgili olarak görülen davada, Türkiye’nin, Anter ailesine 25 bin Avro maddi tazminat ödemesine karar verdi.

10- AB Dönem Başkanlığı’nı 1 Ocak 2007 tarihinde üstlenecek olan Almanya’nın Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin müzakere sürecine ilişkin bazı başlıkların açılıp açılmayacağını inceleyeceklerini, Komisyonun 4 başlığın açılması tavsiyesini gerçekçi bulduğunu, KKTC’de izolasyonların kaldırılmasına yönelik çaba harcayacaklarını, AB içerisinde Türkiye konusunda yüzde yüz uzlaşmanın bulunmadığını söyledi.

Öte yandan BBC’ye bir demeç veren AB’nin Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, ocak ayının ilk haftalarında Türkiye ile müzakerelerin başlamasını umduğunu bildirdi.

11- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, El Fetih ve Hamas arasında ortaya çıkan sorunun giderilmesi amacıyla taraflarla görüşmelerde bulunmak üzere Filistin’e gitti. Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelen İhsanoğlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, krizin çözülebilmesi için bazı uygulanabilir fikirler bulunduğunu söyledi.

            Öte yandan Abbas Ramallah'ta yaptığı açıklamada, Gazze  Şeridi'nde ateşkesin bugün saat 23.00'ten itibaren yürürlükte olduğunu söyledi.

12- Libya’da, 426 çocuğa HIV virüsü bulaştırdıkları iddiasıyla yargılanan 5 Bulgar hemşire ve 1 Filistinli doktorun idam cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov yargılama sürecinde tüm bilimsel delillerin göz ardı edildiğini belirterek, kararı şiddetle kınadıklarını açıkladı.

Adalet ve İçişlerinden Sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Franco Frattini de karar karşısında hayal kırıklığına uğradıklarını ve kararın yeniden gözden geçirilmesini umduklarını bildirdi.

20 ARALIK 2006

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan’ı kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, ülkenin kritik bir duruma girdiğini belirterek, tüm kesimlerin ülkeye sahip çıkması gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Şener cumhurbaşkanı adayının belli olmaması ile ekonominin ilgisi olmadığını belirterek, bunun ekonomiyi olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

3- Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Yargıtay Lokali’nde bir grup yargı muhabiriyle düzenlediği sohbet toplantısında “Yargı yıpratılmamalı. Aksi halde ülke zarar görür. Yargıyla barışık yaşamak, ülkeyle barışık yaşamak anlamına gelir” dedi.

4- Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın HYP Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk’ün kendisine basın yoluyla hakaret ettiğine ilişkin açtığı davanın temyizini Öztürk lehine onadı.

5- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, el konulan İmar Bankası’ndaki mevduatın faiziyle ödenmesi istemini reddeden Danıştay 13. Dairesi’nin kararını onadı.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, özel bir üniversite tarafından düzenlenen ‘Sosyal Güvenlik Reformu Kapsamındaki Son Gelişmeler’ konulu panelde, Anayasa Mahkemesi’nin Sosyal Güvenlik Reformu’na ilişkin iptal kararının bağlayıcı bir karar olduğunu belirterek “Ama ne olursa olsun bizim bu reform iddiamızdan, hedefimizden vazgeçmememiz lazım. Türkiye’nin bu reformu er veya geç yapması lazım” dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler DSİ’nin yaptırdığı 103 tesisin açılış töreniöncesinde gazetecilerin Yuvacık Barajı’nda su kalmaması üzerine İzmit’teki su sıkıntısına yönelik sorularını yanıtladı. Bakan Güler, 11 kuyu açılarak 50 bin metreküp su sağlanmasının planlandığını söyledi.

Öte yandan Bakan Güler, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2007 bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, Avrupa’nın en ucuz doğalgaz ve elektriğini kullandıran ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.

8- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, KOBİ’lerin 31 Ekim 2006 tarihinden önceki borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören kanun tasarısı değiştirilerek kabul edildi.

9- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın Kocaeli’de düzenlediği basın toplantısında sine-i millete dönmeden erken seçim olanağı bulunmadığını belirterek “Halk, sine-i millete dönecekleri kucaklamaya hazır” dedi.

10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye genelinde işsiz sayısının, bu yılın eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 107 bin kişi azalarak, 2 milyon 316 bin kişiye düştüğünü açıkladı.

11- Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin TZD tarafından düzenlenen “6. Ulusal Tarım Kongresi”nin açılışında yaptığı konuşmada, tarıma ayrılan kaynakların yetersizliğine işaret ederek, girdi fiyatlarının enflasyonun üzerinde artması nedeniyle çiftçinin gelir kaybına uğradığını söyledi.

12- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili, TBMM Başkanı Bülent Arınç ile biraraya geldi. Başkan Arınç “İki ülke arasındaki ilişkilerin fevkalade iyi olduğunu söyleyebilirim. Bundan  da büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi. Saakaşvili de Türkiye’nin Gürcistan için her zaman tarihi ve duygusal bağları olan bir müttefik olduğunu söyledi. Saakaşvili daha sonra İstanbul’a giderek Türk işadamları ve ihracatçılarıyla bir araya geldi. Toplantıya, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile TİM Başkanı Oğuz Satıcı da katıldı.

13- IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp TÜSİAD-Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırma Fonu tarafından düzenlenen ‘Finansal Küreselleşme’ konulu konferansta, Anayasa Mahkemesi tarafından kısmen iptal edilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yüzünden hükümetin zor durumda kaldığını söyledi. Hükümetin arayış içinde olduğunu ve anayasaya uyumlu bir yol bulunması gerektiğini belirten Bredenkamp “Hükümet seçeneklerini belirlesin. Biz yardıma hazırız” dedi.

14- Medeniyetler İttifakı Girişimi toplantısına katılmak üzere ABD’nin New York kentinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,kentten ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, Irak’ta iç savaş olduğunu belirterek, ABD’nin artık bir çekilme takvimi vermesi gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, yurda dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada ise cumhurbaşkanlığına adaylığı konusunda atılacak her adımda milletvekillerinin, halkın ve sivil toplumun takdirlerini değerlendirmeye alacağını belirtti.

Daha sonra yurda dönen Başbakan Erdoğan, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında da temaslarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

15- AB Daimi Temsilciler Komitesi’nin (COREPER) toplantısında, Türkiye’ye ‘işletme ve sanayi politikaları’ başlığı altında müzakere pozisyon belgesinin hazırlanması için bir davet mektubu gönderilmesi yönünde karara varıldı.

16- Avrupa Yatırım Bankası (AYB) İstanbul-Ankara arası hızlı tren hattı projesi için 850 milyon Euro’luk kredi verme kararı aldı.

17- Gazze Şeridi’nde, El Fetih güvenlik güçleriyle Hamas militanları arasındaki çatışmalar, ikinci kez sağlanan ve dün yürürlüğe giren ateşkese rağmen devam ediyor.

18- ABD Başkanı George W. Bush ‘Washington Post’ gazetesine verdiği demeçte, ABD’nin Irak’taki savaşı kazanamadığını itiraf ederek, Amerikan ordusunun genişletilmesi gerektiğini söyledi.

19- ABD’nin yeni Savunma Bakanı Robert Gates, Irak’ın başkenti Bağdat’a giderek ABD’nin Ortadoğu’daki birliklerinden sorumlu General John P. Abizaid ve Irak’taki Amerikan güçlerinin komutanı General George Casey ile bir araya geldi.

Öte yandan ABD ordusu, Necef eyaletinin yönetimini Irak güvenlik güçlerine teslim etti.

20- İngiltere Başbakanı Tony Blair Ortadoğu temaslarının son gününde Birlişik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde, iş dünyasının liderlerine yaptığı konuşmada, İran’ın, Irak’ta açıkça terörizmi desteklediğini, Lübnan hükümetini zayıflatmaya çalıştığını ve Filistin-İsrail barışını engellediğini söyledi.

21 ARALIK 2006

1-TBMM Başkanı Bülent Arınç, TÜBİTAK'ın ''2006 Yılı Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri'' töreninde yaptığı konuşmada, bilim adamlarının, tüm insanlığın yolunu aydınlatan neferler olduğunu söyledi. Başkan Arınç, törenden sonra sine-i millet tartışmalarıyla ilgi olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, genel seçimlere 1 yıl kala ara seçimlerin yapılamayacağının anayasa hükmü olduğunu belirterek ''Okuma yazma bilen herkes, Anayasanın ilgili hükümlerini okuduktan sonra bu konudaki tartışmaların ne kadar yapay olduğunu,  eğer ciddi ise yapılması gereken işlemlerin ne olduğunu çok açıkça bilir'' dedi.

2-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Marmaray Projesi kapsamında Ayrılıkçeşme ve Yedikule tünellerini delme işlemine başlanması nedeniyle düzenlenen törende, İstanbul'un 100 yıllık hayali olan Marmaray'ı adım adım gerçeğe dönüştürdüklerini, projenin sadece Türkiye'nin dev projeler gerçekleştirme konusunda geldiği ileri noktayı göstermekle kalmadığını belirterek ''Proje aynı zamanda toplum olarak önümüze ne kadar büyük hedefler koyduğumuzu da açık ve net olarak  gösteriyor'' dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, sine-i millete dönme ve cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi önerilerinin hukuki olarak erken seçim sonucu doğurmayacağını belirterek “Erken seçim dışındaki tüm tartışmalar anlamsız” dedi.

            4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM'de gazetecilere yaptığı açıklamada Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın ölümünden duyduğu üzüntüyü ifade ederek ''Tüm Türk dünyasının üzüntüsü büyüktür. Ümit ediyoruz ki böyle kritik bir süreçten Türkmenistan, büyük bir dirayetle geçer ve yeni dönem başlar. Türkmenistan'da bir boşluğun, belirsizliğin olmaması çok önemli'' dedi.

            5- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Konya'nın Seydişehir ilçesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken ''Sistemde değiştirmeyi önerdiğimiz tek unsur, cumhurbaşkanlığı seçimini milletvekilleri yerine milletin kendisinin yapması'' dedi.

            6- Türkmenistan Devlet Başkanı Türkmenbaşı Saparmurat Niyazov’un öldüğü bildirildi.

22 ARALIK 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Musevi toplumunun Hanuka Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, barış, hoşgörü, sevgi, karşılıklı saygı ve anlayış gibi Türk toplumunun tarihsel erdemlerinin toplumlararası ilişkilere her zaman egemen olmasını istediğini söyledi.

            TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladılar.

            2- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, hükümetin TRT Genel Müdürlüğü’ne Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi’nin atanmasına ilişkin kararnamesini iade etti.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TES-İŞ Sendikası’nın Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Sosyal Güvenlik Reformu’nun 30 yıldır Türkiye’nin gündeminde olduğunu, ancak bir türlü hayata geçirilemediğini belirterek “Hiçbir zaman bu konuda reform hedefinden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz” dedi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan dün ATV televizyonunda yayınlanan “Teke Tek” programına katılarak, cumhurbaşkanlığı adaylığı, sine-i millet tartışmaları, Ortadoğu’da yaşanan gerilim, AB ile ilişkiler ve gündeme ilişkin diğer soruları yanıtladı. 

            4- Danıştay, TCDD’ye ait İskenderun Limanı’nın 36 yıl süreyle özelleştirilmesine ilişkin ihaleyi iptal etti.

            5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldi. Bakan Babacan görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, “’Türkiye’de yabancı sermaye istemeyiz, sermaye hareketlerine sınırlama getirilmelidir’ diyenler ‘benim çocuğum işsiz kalsın umurumda değil’ demek istiyor” dedi.

            6- Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bakanlığı ile Yargıtay ve Cezaevi İşyurtları Kurumu bütçesinin TBMM Genel Kurulu’nda yapılan bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, “Yargı bağımsızlığı meselesi, bağımsızlıktan ne anladığımıza bağlı. Ben bunu kabul etmedim edemem. Yargı bugünkü haliyle, ne tümüyle siyasetçiye ne de kendisine bırakılabilir” dedi.

            7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi’nin bazı maddelerini iptal ettiği Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlüğünün, yasal boşluk oluşmaması ve hak kayıplarının yaşanmaması için altı ay süreyle ertelendiğini bildirdi.

            8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol’un “Dünya Enerji Görünümü” başlıklı sunumu sırasında, Türkiye’nin enerji politikaları hakkında bilgi verdi. Bakan Güler, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltıp, gereksinimlerini yerli kaynaklarla karşılayabilmek için üçayaklı politika uygulandığını belirtti.

            9- TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı TÜSİAD Yüksek İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin yapılacağı 2007’nin zor olacağını belirterek, cumhurbaşkanının uzlaşmayla seçilmesi ve genel seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini söyledi.

            Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de 2007’nin kayıp bir yıl olmayacağını, seçimi kaybetme pahasına popülizmden kaçınacaklarını söyledi.  

            10- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Devlet Başkanı Viktor Yusçenko ile görüştü. Yusçenko görüşmede, ziyaretin iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönemi başlangıcını simgelediğini belirterek, zaman zaman sorunlar çıktığını, ancak bu sorunların çözülebileceğini kaydetti.

23 ARALIK 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da bir açılışta yaptığı konuşmada, döviz kurlarıyla ilgili zaman zaman ihracatçılar ve ithalatçıların şikayette bulunduğunu, ancak fiyatların piyasada belirlendiğini, buna müdahale etmenin doğru olmadığını belirterek, “Cumhuriyet tarihimizin en büyük reformlarını yaptık. Bazıları şu anda bizim borç miktarıyla uğraşıyor. Buna bakılarak, bunun tespiti yapılamaz. Ne kadar kazanıyorum, ne kadar borçlanıyorum, buna bakarak bunun tespiti yapılır” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmir’de yaptığı açıklamada, genel seçimlerin cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önceye alınmaması nedeniyle 2007’nin “kayıp yıl” olacağını, erken seçime karşı çıkan ve cumhurbaşkanının uzlaşmayla belirlenmesini isteyen TÜSİAD’ın söyleminin uzlaşmadan cumhurbaşkanı seçme niyetinde olanlara onay verme anlamını taşıdığını belirterek, “Önümüzdeki sorunları görmezden gelmek, sorunlara teslim olma sonucunu doğurur. Seçimin Kasım 2007’de yapılması, ne Anayasanın kaçınılmaz bir hükmü ne demokrasinin zorunlu gereğidir. Yapılması gereken çok açıktır: Kasım’daki seçimin Nisan’a alınmasıdır” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov’un cenaze törenine katılmak üzere bu ülkeye giderken uçakta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın, Meclis içerisinden seçilmesinin doğru olacağını, ancak şimdiden bu tartışmanın içerisine girmenin yapılması gerekenleri engelleyeceğini, Türkiye’de demokratik yapının önceki yıllara göre çok daha kuvvetli olduğunu belirterek, “Atatürk’ün vefatından sonra cumhurbaşkanlarının seçimi tartışmalı olmuştur. Bunlar normaldir. Ama o tartışmaların yapıldığı Türkiye ile bugünkü Türkiye farklıdır. Siyaset ve Türk demokrasisi daha sağlam temeller üzerine oturmuştur” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, öğretmenlerin takdir hakkını kullanarak öğrencinin dönem sonu notunu yükseltmesi uygulamasına son verildi.

5- Mersin’de eylem hazırlığı içerisinde olduğu belirlenen bir PKK’lı teröristin 15 kg C4 patlayıcı ile birlikte ele geçirildiği açıklandı.

6- Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın Menemen’de katledilişinin 76. yıl dönümü nedeniyle çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen 7 ayrı trafik kazasında 25 kişi öldü, 37 kişi de yaralandı.

8- Ermenistan Savunma Bakanı Serge Sarkisyan, The Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan mektubunda “Soykırım önkoşul haline getirilmeden Türkiye ile diplomatik ilişki kurmak istiyoruz” ifadelerine yer vererek, “Türkiye ile gelecekteki ilişkiler açısından çok açık bir pozisyondayız. Türkiye ile diplomatik ve diğer ilişkilere hiçbir önkoşul olmaksızın başlamayı hoş karşılamalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, Ercan Havaalanı’nın doğrudan uçuşlara açılmasının Ada’nın kalıcı bölünmesine yol açacağını öne sürerek, “İngiltere sonuçlarını düşünerek adım atmalı. Umarız İngiltere ve diğer ülkeler, uluslararası hukuka aykırı olarak etkinlik gösteren bu hava limanının yasallaşması için resmi bir girişimde bulunmaz” açıklamasını yaptı.

10- BM Güvenlik Konseyi, İran’ın nükleer programı nedeniyle bu ülkeye yaptırımlar öngören karar tasarısını kabul etti.

11- Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert arasında Kudüs’te yapılan görüşmenin ardından, Filistin’e uygulanan ambargonun hafifletilmesi üzerinde uzlaşma sağlandığı açıklandı.

24 ARALIK 2006

            1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hıristiyan vatandaşların Noel Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Noel Bayramı, toplumumuzun her inançtan tüm kesimlerini, bu güçlü dayanışma duygularıyla bir kez daha birleştirecek, umutlandıracaktır” dedi.

2- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Sarıkamış Harekatı’nda şehit düşen 90 bin asker anısına, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kars Valiliği’nin düzenlediği Soğanlı Dağı’ndaki yürüyüşe katıldı. Başkan Arınç, harekata katılan askerlerin, verilen emri yerine getirmek için canlarını feda ettiğini belirterek “TBMM olarak onlara şükranlarımızı sunuyoruz. Bugün bu vatanda yaşıyorsak şehitlerimize borçluyuz. Onlar boşuna ölmediler. Onlar ölü değil diridirler” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da Sarıkamış Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Anavatan milletvekili Zübeyir Amber’in soru önergesini yanıtlayarak, Dışişleri Bakanlığı ve dış temsilciliklerin, Ermeni meselesi hakkında gerçeklerin anlaşılması amacıyla çok yönlü çalıştığını belirterek, Ermeni iddialarıyla mücadelenin, devletin kurum ve kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği içinde topyekün bir çaba gerektirdiğini söyledi.

            4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Genel Kurulu’nda, Maliye Bakanlığı, Kamu İhale Kurumu, Özelleştirme idaresi Başkanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, özelleştirmelerin şeffaf yapıldığını belirtti.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, 26 ana başlık altında yürüttükleri burs, kredi ve yurt imkanlarını kapsayan sosyal yaşam projelerinin, eğitimin geleceğine büyük katkı yapacağını söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, TBMM’de parlamento muhabirlerine Anayasa Mahkemesi’nce bazı maddeleri iptal edilen Genel Sağlık ve Sosyal Güvenlik Yasası’yla ilgili yapılacak düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Bakan Başesgioğlu, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarının 2007 yılının ilk yarısında yüzde 5 artırılacağını açıkladı.

7- SP Genel Başkanı Recai Kutan, partisinin il başkanlığında düzenlenen Ankara ilçe başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, ülkenin tehlikeli bir dönemden geçtiğini ve manevi bunalım yaşadığını ileri sürerek “Değiştirin anayasayı, cumhurbaşkanını halk seçsin” dedi.

            8- İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul’da düzenlenen ‘Okulda Şiddet ve Madde Bağımlılığı’ seminerinde yaptığı konuşmada, son yıllarda büyük artış gösteren çocuk suçları ile ilgili mücadele için ailelerin çocuklarına ahlaki, kültürel, dini, milli ve evrensel değerler vermesi gerektiğini söyledi.

9- Hac ibadeti konusunda Suudi yetkililerle görüşmelerde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Papa 16. Benedict’in Türkiye’yi ziyareti sırasında yaptığı konuşma metnini 5 farklı dilde İslam dünyası liderlerine gönderdiğini ve hepsinden olumlu tepki aldığını, konuşması için Batı ve Hıristiyan dünyasından da destek mesajları aldığını belirterek, “Türkiye’nin ağırlığını, Müslümanların duruşunu yansıtan bir tavır sergiledik” dedi.

            10- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice AP ajansına verdiği demecinde, Irak’ın bazı komşularının Irak’a katkı sağladığını, bazılarının ise yardımcı olmadığını belirterek, “Irak’ın kuzey sınırında da sorunlar olabilirdi, ancak Türkler çok farklı bir davranış benimsedi” dedi. Rice, Türkiye’nin Irak’a destek verdiğini ve Iraklı Kürtlerle de köprüler kurduğunu söyledi.  

            11- ABD’nin Atina Büyükelçisi Charles Ries, KKTC’ye doğrudan uçuş konusunda, ‘Tipos Tis Kiryakis’ gazetesine verdiği demeçte “İzolasyonların kaldırılması için doğrudan uçuşlar konusunu inceledik. Ancak bu konuda iki sorun var. Böyle bir şey ticari açıdan kalıcı olmadığı gibi, uluslararası anlaşmalarla ilgili olarak da hukuki engeller bulunmaktadır” dedi.

            12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ‘Elefterotipia’ gazetesindeki demecinde, 2007’de Kıbrıs konusunun yeni bir yörüngeye girmesinin beklendiğini ve Kıbrıs’ta taraflar arasında 8 Temmuz kararları temelinde başlatılması beklenen müzakerelerin sonucunun bu konudaki gelişmelere önemli etkisi olacağını söyledi.

            13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas ‘Haravgi’ gazetesine verdiği demecinde, AB’nin Türkiye’nin üyeliğiyle ilgili olarak çifte standart uyguladığını, bazı ülkelerin imtiyazlı ortaklık öngördüğünü belirterek, kendilerinin Türkiye’den taahhütler içermeyen bir imtiyazlı ortaklığı kabul etmelerinin söz konusu olmadığını ve tam üyeliği desteklediklerini söyledi.

            14- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a doğrudan ya da dolaylı hassas nükleer malzeme ve balistik füze satışı ya da transferinin engellenmesini öngören yaptırım kararı uygulamasını değerlendirerek “Batılı ülkeler, yırtık bir kağıt parçası bahanesiyle İran halkının arasında ihtilaf yaratmak istiyorlar. İsteseniz de istemeseniz de İran nükleer güce sahip bir ülkedir. Nükleer bir İran ile yan yana yaşamak, Batılı ülkelerin çıkarınadır” dedi.

            İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, BM’nin yaptırım kararı ve nükleer faaliyetleri durdurma çağrısına rağmen nükleer programa, geçmişe oranla daha düzenli ve kararlı şekilde devam edeceklerini söyledi.

            İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Ali Laricani de, Natanz nükleer tesisine 3 bin santrifüj kurulması çalışmalarına başlayacaklarını bildirdi.

15- İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Başbakan Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, Kudüs’teki görüşmesinin, iyi ve dostça bir ortamda yapıldığı, her iki liderin Yol Haritası temelinde, yan yana barış ve güvenlik içinde, iki devletli bir çözüme yönelik çaba gösterme konusunda işbirliğine devam etmeye niyetli oldukları bildirildi.

16- Uluslararası Yatırım Bankası Morgan Stanley hazırladığı analizde, Türkiye’de Sosyal Güvenlik Reformu’nun yürürlüğe girmesindeki gecikmenin, orta vadede ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyerek, sosyoekonomik şartları kötüleştirebileceği uyarısında bulundu.

17- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan “Türk Emeklilik Sistemi: Yasadışılık Sorununu Çözmeye Yönelik İleri Reformlar” başlıklı raporda, emeklilik reformunun Türkiye’deki kayıt dışı ve kayıtlı ekonomi ikiliğinin aşılması için kilit önemde olduğu belirtildi.

18- Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi yaptığı açıklamada, Papa 16. Benedict’in Türkiye’ye yaptığı ziyarette Türkiye’nin doğu ile batı arasında gerçek bir köprü olduğunu yakından gözlemlediklerini, Papa’nın Türkiye ziyaretinin dinlerarası diyalog ve işbirliği alanındaki birçok girişimin yolunu açacağını ve bu girişimlere ilham vereceğini söyledi.

25 ARALIK 2006

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM Genel Kurulu’nda 2007 Yılı Merkezi Bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, 2007 bütçesinin, ekonomik ve siyasi istikrarın tescili olduğunu belirterek, “Cumhuriyet tarihimizde ilk kez hükümetimiz 5’inci yıl bütçesini sunma başarısı gösterdi” dedi. Geleceğe doğru bakmanın toplum hayatında büyük önem taşıdığını ifade eden Başbakan Erdoğan, “Eğer siyasetimiz gelecek için doğruyu göstermiyorsa biz görevimizi hakkıyla yapmayız. Hükümetlerin görevi, günü kurtarmak değil, geleceği planlamaktır. Cumhuriyetimiz 100’üncü yılını bugünden planlayan bu kadro, polülizm tuzaklarına düşmeyecektir. Bu ülkenin artık tek bir gününü bile kaybetmeye tahammülü yoktur” dedi.

2- Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığı’nın açıkladığı verilere göre; 1998 yılından bugüne kadar geçen 9 yılda Kurban Bayramı tatillerinde meydana gelen 853 trafik kazasında 1191 kişinin öldüğü, 2051 kişinin de yaralandığı belirtildi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 2007 Yılı Merkezi Bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Cari açık konusuna değinen Bakan Unakıtan, “Türkiye’nin kendine özgü bir durumu var. Şu andaki görünüm Türkiye için bir risk değildir. Çünkü cari açığı finanse edebilir mekanizmalar çok fazla harekete geçti. Bunların en başında da doğrudan yabancı yatırımı geliyor” dedi. ÖTV oranlarında indirim düşünmediklerini belirten Bakan Unakıtan, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin 59 milyar dolar civarında olduğunu, bunun nerede kullanılacağına da Kurum’un karar vereceğini söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu Kastamonu’da düzenlediği basın toplantısında, 3.5 yıldır üzerinde çalışılan Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Güvenlik Yasası’nın bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptali üzerine hükümet olarak yürürlük tarihini 1 Temmuz 2007’ye ertelediklerini, bunun zorunlu hale geldiğini söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu’nda, 2007 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı kabul edildi. Buna göre 2007 bütçesinde 204.9 milyar YTL gider, 188.1 milyar YTL gelir olarak tespit edilerek, 16.7 milyar YTL bütçe açığı öngörüldü.

6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferansta “Merkez Bankaları ve İletişim” konusunda yaptığı konuşmada, cari açığın iç tasarrufların yetersizliği sonucu ortaya çıktığını, bu açığın dönemsel değil, yapısal bir sorun haline geldiğini ve bu açığın kapatılması için tasarrufların artırılması gerektiğini söyledi. Cari açığın finansmanında kullanılan sıcak para miktarının 12-13 milyar dolar olduğunu belirten Yılmaz “Sıcak paraya kontrol düşünmüyoruz” dedi.

7- Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2005 Yılı Hanehalkı Bütçe Araştırması’nda elde edilen “2005 Gelir Dağılımı” sonuçlarına göre; Türkiye geneli için hanehalkı kullanılabilir gelirlerine göre sıralı, en alttaki yüzde 20’lik dilimin, 2004 yılında yüzde 6.04 olan toplam gelirden aldığı payın 2005 yılında yüzde 6.05’e çıktığı, ikinci yüzde 20’lik grupta yer alan ailelerin toplam gelirden aldığı payın yüzde 10.69’dan 11.08’e, üçüncü yüzde 20’lik gruptaki ailelerin payının yüzde 15.22’den yüzde 15.83’e, dördüncü yüzde 20’lik grupta yer alan ailelerin payının ise yüzde 21.88’den yüzde 22.60’a çıktığı belirtildi.

8- Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Şükrü Haluk Akalın, Artvin Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen “Türk Dilinin Önemi ve Basında Kullanımı” konulu söyleşide yaptığı konuşmada, Türkçe’nin yeryüzünde konuşulan yaygın diller arasında yer aldığını belirterek, “Türkçe dünyada 12 milyon kilometrekare alanda 220 milyon insan tarafından değişik lehçelerle konuşuluyor” dedi.

9- TÜSİAD ve Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu tarafından düzenlenen “DTÖ ve AB’deki Gelişmeler Işığında 21. Yüzyılda Türkiye Tarımı ve Batı Anadolu Bölgesi” toplantısı İzmir’de başladı. TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı yaptığı konuşmada, AB’nin, “Tarımsal ve Kırsal Kalkınma” başlığı gibi önemli bir alanda da müzakereleri askıya alma kararının samimiyetsizlik ve çifte standart örneği olduğunu söyledi.

10- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan’ın Telaviv Büyükelçiliği’ne atanması nedeniyle yerine Mehmet Levent Bilman, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün Özel Müşavirliği’ne ise Murat Salim Esenli atandı.

26 ARALIK 2006 

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, İstanbul’da, bir süredir ölüm orucunda bulunan Avukat Behiç Aşçı’nın ailesi ve sivil toplum kuruluş temsilcilerini kabul ederek bir süre görüştü. Başkan Arınç görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki F tipi sisteminde büyük sorunlar yaşandığını, arzu edilen ıslah amacının da oluşmadığının görüldüğünü belirterek, “İnsan hakları komisyonumuz ve başkanlığımızı görevlendirmek suretiyle, baroların katkılarını da göz ardı etmeden, sivil toplum kuruluşlarıyla, ideolojik kavganın dışında, olaya insani açıdan bakarak neler yapabileceğimizi konuşmak istiyoruz” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener TBMM Genel Kurulu’nda KOBİ’lerin Mali Sektöre Olan Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Kanunu hakkında bilgi verirken, 2000-2001 krizlerinin şirketleri oldukça zor durumda bıraktığını, İstanbul Yaklaşımı kapsamında 322 firmaya ait borçların yeniden yapılandırıldığını ve olumlu sonuç alındığını, yeni düzenlemeyle diğer kuruluşların da aynı kapsama alınacağını belirtti.

3- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücretin 2007’in ilk altı ayında 403 YTL, ikinci altı ayında ise 419 YTL olmasını kararlaştırdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu toplantı sonrası yaptığı açıklamada, yeni ücretin bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında artırıldığını, artışın ikinci altı ay için yüzde 4 olduğunu ifade ederek, “Bu rakam, yüzde 4 olarak hedeflenen enflasyonun kümülatif olarak 6 puan üzerindedir. Ancak bu gönlümüzden geçen rakam değil. Asgari ücretin belirlenmesinde bir çok parametre var. Bunlar harmanlanarak, ülke gerçekleri göz önünde bulundurularak hesaplanıyor” dedi.

4- Yozgat Asliye Ceza Mahkemesi, YİMPAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar ve 10 yönetici hakkında 2’şer yıl hapis ve 10’ar bin YTL ağır para cezası verdi.

5- Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır ziyaretinin ardından Türkiye’ye gelen Irak eski Başbakanı İyad Allavi, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Irak’a komşu ülkelerin, bu ülkenin geleceğinde söz sahibi olması gerektiğini, bunun içişlerine müdahale olarak yorumlanamayacağını, sorunların mevcut şartlarda çözümünün imkansız olduğunu belirtti.

6- Irak Temyiz Mahkemesi, Duceyl davasında idam cezasına çarptırılan eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin hakkındaki idam cezasını onayladı.

7- Nijerya’nın Lagos kentindeki bir boru hattında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre ölü sayısının 200’ün üzerinde olduğu açıklandı.

8- Türkmenistan Yüksek Meclisi (Halk Maslahatı), yaşamını yitiren Saparmurat Niyazov’un yerine gelecek yeni devlet başkanını belirleyecek seçimlerin 11 Şubat’ta yapılmasını kararlaştırdı.

27 ARALIK 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 87. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Ankara’nın yüce Atatürk’ün önderliğinde yürütülen bağımsızlık savaşımında, konumu ve üstlendiği işlevle yaşamsal rol oynadığını belirtti.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantıda emniyet teşkilatının mal ve hizmet alımlarına ilişkin yasa tasarısı, Yargıtay yasa tasarısı ve internet suçlarıyla ilgili yasa tasarının ele alındığını söyledi. Bakan Çiçek gazetecilerin soruları üzerine, Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura geçilebilmesi için TBMM’nin üçte iki çoğunluğunun gerektiği yönündeki yorumunu ‘post-modern ve ideolojik’ olduğunu söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı değerlendirmede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına  aday olması durumunda oylamaya katılmayacaklarını açıkladı.

4- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir’in soru önergesine verdiği yanıtta, 2-4 Nisan 2003’te Ankara’da dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’la bir mutabakat belgesi imzalanmadığını belirterek “Türkiye’nin, güvenliği için sınır ötesi harekat yapmayacağı taahhüdünü Amerika dahil hiçbir ülkeye vermesi söz konusu olamaz” dedi.

5- Türkiye’nin Telaviv Büyükelçiliği’ne atanan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan düzenlediği son haftalık basın toplantısında, Türkiye’nin Irak’ın içişlerine karıştığı yönünde bu ülkeden yapılan bazı değerlendirmelerin anımsatılması üzerine, Türkiye’nin Irak’ın içişlerine karışmayı asla aklından bile geçirmediğini, ancak bölgedeki gelişmelerin Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini söyledi.

6- Yargıtay 8. Dairesi, bazı davaların sonucunu etkileme iddialarını kapsayan ‘Neşter-2’ davasında, 19 sanık hakkında ‘çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve örgüte yardım’ suçlarından verilen beraat kararını bozdu.

7- Fransa Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı ile ilgili aldığı kararın ardından Türk yurttaşlığına alınmak üzere başvuran Fransız Tarihçi Jean Michel Thibaux’ un talebi, İçişleri Bakanlığı’nca onaylandı.

8- TBMM Genel Kurulu’nda, ‘Anadolu Yaklaşımı’ adı verilen, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.

9- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda CHP’yi eleştirerek “CHP’nin önemsediği şey; cumhurbaşkanlığına kimin oturacağı meselesi değil, Türkiye’de bir kamplaşma ikliminin doğup doğmayacağıdır” dedi.

10- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Genel Merkez’de İran’ın Ankara Büyükelçisi Gholamreza Bagheri Moghaddam’ı kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ağar, cumhurbaşkanlığının itimat makamı olduğunu belirterek “Cumhurbaşkanının, toplumun büyük bir çoğunluğuna herşeyiyle güven veren bir kişi olması lazım” dedi.

11- Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan 216 adet F-16 savaş uçağının modernizasyonu için ABD’nin Lockheed Martin şirketiyle 635 milyon dolar tutarında sözleşme imzalandı.

12- İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in, devam eden ateşkesin ardından Gazze’ye yönelik saldırıların başlatılması için İsrail Ordusu’na emir verdiği bildirildi.

13- İran Meclisi’nin, hükümetin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’yla (UAEK) işbirliğini yeniden gözden geçirmesini öngören bir yasayı kabul ettiği açıklandı.

14- Irak Devlet Başkanlığı Basın Danışmanı Hiva Osman tarafından yapılan açıklamada, Yüksek Mahkeme’nin Irak devrik başkanı Saddam Hüseyin’in idam kararını onaylaması kararının nihai olduğunu ve Devlet Başkanı Celal Talabani’nin onayını gerektirmediğini söyledi.

15- Amerikan tarihinin seçimle göreve gelmemiş tek başkanı  Gerald Ford’un öldüğü bildirildi.

28 ARALIK 2006

1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, NTV televizyonunda gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Arınç, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak “Anayasa, Meclis’in çalışmaya başlayabilmesi için 184 kişiyi şart koşmuş. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de 184 kişi varsa açacağım. Eğer oylamada seçim için gerekli olan 367’nin altında oy çıkarsa tekrar oylama yapacağım” dedi.

            2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplanarak  iç güvenlik, AB süreci ve Irak’taki gelişmeleri değerlendirdi.

            Toplantının ardından yayımlanan bildiride, Türkiye'nin AB’ye üyelik hedefine bağlılığını koruduğu ve bu bilinçle çalışmalarına kararlılıkla devam ettiği bildirilirken, Kıbrıs gibi müzakere süreciyle ilgili olmayan engellerin Türkiye'nin önüne çıkarılmamasının beklendiği vurgulandı.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Muğla’da katıldığı bir televizyon programında, bugünkü parlamentonun cumhurbaşkanını seçmesinde hukuken hiçbir sakınca bulunmadığını, ancak bunun siyaseten doğru olmadığını söyledi.

            4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Hazine’nin ‘2007 yılı Finansman Programı’nı düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Programın temel parametreleri hakkında bilgi verirken,  2007 yılında 140,3 milyar YTL'si iç, 26,2 milyar YTL'si de dış olmak üzere, 166,5 milyar YTL'lik borç servisi yapılmasının beklendiğini kaydeden Bakan Babacan, yeni yılda toplam dış borçlanmanın 17,8 milyar YTL, iç borçlanmanın ise 104,2 milyar YTL olarak tahmin edildiğini belirterek ''Buna göre 2007 yılında iç borç çevirme oranı yüzde 74,2 olarak öngörülmektedir. Yani 2007'deki iç borç çevirme oranımız, 2006'da zaten oldukça düşük seviyelere inmiş çevirme oranının da yaklaşık 2 puan altında kalacaktır. 2007 yılında 140,3 milyar YTL'lik iç borç ödemesi varken, sadece 104,2  milyar YTL'lik iç borçlanma yapılacaktır. Bu da yine yaklaşık 36 milyar YTL'lik kaynağın piyasada bırakılması demektir. 2007 içinde Hazine, ödeyeceğinden 36  milyar YTL daha az borçlanacaktır'' dedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen düzenlediği basın toplantısında 3 yıllık (2007-2009) ''İhracat Stratejik Planı''nı açıkladı. 1 Ocak-26 Aralık döneminde ihracatın 2005 yılının aynı dönemine göre yüzde 17,1 seviyesinde  artarak 84,3 milyar dolar olduğunu, geriye dönük 12 aylık ihracatın 85,8 milyar dolar olarak gerçekleştiği dikkate alındığında, program hedefi olan 79 milyar dolar seviyesinin neredeyse ilk 11 ayda yakalandığını ve yıllık ihracatın 85 milyar  doların üzerinde olduğunu söyledi.

            6- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Genel Başkanlığı'nı ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bilerek ve yanlış bir şekilde cumhurbaşkanlığı meselesine kilitlendiğini belirterek, “Sorunlar yok farz edilerek temel, genel ve hakiki meseleler, milletin gözünden kaçırılmaktadır ve maalesef ana muhalefet partisi de bu değirmene su taşımaktadır. Birilerinin değirmenine su taşımak için bu kısır çekişmelerin içerisinde biz yer almayacağız'' dedi.

29 ARALIK 2006

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlardan yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, Türkiye’nin yaralarını saran, söküklerini diken bir ekonomik planlamadan, geleceğini şekillendiren, zirveyi hedefleyen ülke haline geldiğini belirterek “2013’te kişi başına düşen milli gelir 10 bin doları bulacak” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, ekonomi, dış politika ve cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baykal, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir uzlaşma sağlanamaması halinde, ilk tur oylamadan hemen sonra Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, hükümet olarak 2007 yılını kayıp bir yıl olarak görmediklerini belirterek, “2007 yılını icraat yılı olarak görüyoruz. Biz bugünden seçim tartışmalarına başlarsak 2007 yılı kayıp bir yıl olur” dedi. AB ilişkilerini de değerlendiren Başbakan Yardımcısı Gül, yeni bir döneme girildiğini ancak raydan çıkılmadığını söyledi.

            4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Türkiye’nin çok hızlı bir reform programı uygulayacağını belirterek “AB’nin fasılları açmasını, kapamasını, askıya almasını bekleyecek halimiz yok” dedi.

            Bakan Babacan ayrıca Zaman gazetesine de AB üyelik sürecini değerlendirdi.

            5- Devlet Bakanı Beşir Atalay, TGRT Haber televizyonunda yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” adlı programda çeşitli soruları yanıtladı.  Bakan Atalay, “Türkiye önceki dönemin kriz ve gerginliklerini geride bıraktı. Huzur içinde kalkınan bir ülke oldu. Dünyanın her tarafında sözü dinlenen bir ülke haline geldi” dedi.

            6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker incelemelerde bulunmak üzere gittiği Mersin’de, Türkiye’de çiftçi başına düşen tarım alanı miktarının AB ülkelerinin çok gerisinde kaldığını, bu sebeple Türk tarımının önemli problemlerinden biri olan miras yoluyla tarım arazilerinin bölünmesi sorununu kanun yoluyla çözeceklerini söyledi.

            7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Asgari ücret, insanın yaşayabileceği bir seviyeye getirilmeli” dedi.           

            8- Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, 2006 Kasım ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 42.9 artarak, 8 milyar 492 milyon dolara yükseldi. İthalat ise yüzde 31.4 oranında artarak 12 milyar 711 milyon dolar oldu.

            9- Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski İtalyan gazetesi Corriere Della Sera’ya verdiği demeçte, Türkiye’nin AB’ye tam üye olarak kabul edilmesini stratejik açıdan desteklediklerini söyledi.

            10- Irak’ın eski lideri Saddam Hüseyin’in idam edilmemesi için çağrılar sürüyor.

            AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Erki Tumioja, ”AB ölüm cezasına karşıdır, bu davada da uygulanmamalıdır” dedi.

            BM İnsan Hakları Yüksek Komseri Louise Arbour, infaz konusunda acele edilmemesini istedi.

             İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da “Tüm diktatörler suçlarının hesabını vermelidir, ancak idam cezasına karşıyım” dedi.

30 ARALIK 2006

1- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kurban Bayramı ve yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajda, demokrasinin bir uzlaşma rejimi olduğunu, yapıcı eleştirilerin dikkate alınmasının yanlış adımların atılmasını önleyeceğini belirterek, “Türkiye’nin istikrar içinde büyüyen, gelirini daha adil paylaşan, küresel ölçekte rekabet gücüne sahip, ulusal gönencini, öz kaynaklarını en iyi biçimde değerlendirerek yükseltmiş, bilgi toplumuna dönüşmüş, AB’ye üyelik sürecini tamamlamış, laik, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, iyi yönetilen, iç barışını koruyan bir ülke durumuna gelmesi temel hedefimizdir” dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da yıl içerisinde yapılacak iki önemli seçim nedeniyle yapay bir gerginlik yaratmaya çalışanların beyhude bir uğraş içerisinde olduğunu belirterek “Milletimiz hiçbir şekilde umutsuzluğa ve karamsarlığa kapılmamalıdır. Meclisimiz, görevinin bilincindedir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise “Aramızda kardeş kavgası çıkarmak isteyenlere, birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara vereceğimiz en anlamlı cevaplardan biri bayramlarımızdır” sözlerine yer verdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da birer mesaj yayımladı.

2- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Zaman gazetesinde yayınlanan mülakatında, cumhurbaşkanlığı tartışmalarının 2007’yi kayıp yıl haline getirmemesini dilediğini ve muhalefetin sokağa döküleceği söylentilerine ihtimal vermediğini söyledi.

AB ile ilişkiler ve terörle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Gül ayrıca, Ortadoğu’da gelinen noktada bir çatışmaya sürüklenmemesi gerektiğini, Şii-Sünni ayrımının son derece tehlikeli olduğunu belirterek “Bu, İslam dünyası için çok büyük bir gaflet olur. Doğu böyle bir açmazın içine düşerse ne insanlar ne de Allah affeder. Bunun kokularını gördüğümüz için önlemeye dönük gayret içindeyiz” dedi.

3- Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin Duceyl Davası’ndan hakkında verilen karar gereği başkent, Bağdat’ta idam edildi.

ABD Başkanı George W. Bush konuya ilişkin yaptığı açıklamada, idama karşın Irak’ta şiddetin sona ermeyeceğini, ancak ülkenin demokrasiye ulaşma sürecinde önemli bir kilometre taşı niteliği taşıdığını belirtti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Sözcüsü Alaa Rüşdi, infazın güvenlik durumunun daha da kötüleşmesine yol açmamasını umduklarını, Irak’ın bütünlüğünün korunmasının ve uzlaşma çabalarının devamının önemli olduğunu duyurdu.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Nacio Lula da Silva, AB Komisyonu Kalkınma Komiseri Louis Michel, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis, Vatikan Basın Bürosu Müdürü Federico Lombardi, İtalya Meclis Başkanı Fausto Bertinotti, Hollanda Başbakan Yardımcısı Gerrit Zalm ve Dışişleri Bakanı Bernard Bot, Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Gernot Erler ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihail Kamyin yaptıkları açıklamalarda, idam kararının infaz edilmesini eleştirdiler.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise idamı üzüntüyle karşıladığını belirterek, “Bu, günümüzde de siyasi hesaplaşmaların ölümle, öldürmelerle devam ettiğini gösteren acımasız bir örnektir. ABD’den, Batı dünyasından cezanın infazıyla ilgili memnuniyet ifade eden açıklamalar yapılmaktadır. Türkiye dahil, her ülkeye yıllarca idam cezasının kaldırılması için baskı uygulayan ve uygulatanların, idam cezasının infazına sevinmelerini anlamak mümkün değildir” dedi.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, infaz ile birlikte bu ülkedeki terör eylemlerinin ve direnişin daha ileri boyutlara taşınmasından endişe duyduğunu açıkladı.

Öte yandan infazın gerçekleştirildiği gün Irak’ın değişik kentlerinde yaşanan saldırılarda 78 kişinin öldüğü açıklandı.

4- İspanya İçişleri Bakanı Alfredo Perez Rubalcaba, başkent Madrid’deki Barajas Havaalanı’nın park yerinde meydana gelen patlamadan sonra 2 kişinin kayıp olduğunu açıkladı. Rubalca, ayrılıkçı ETA örgütünün geçtiğimiz mart ayı ilan ettiği ateşkesi bozduğunu da sözlerine ekledi.

5- Endonezya’da içerisinde 850 yolcu bulunan bir geminin battığı, kötü hava koşulları nedeniyle arama-kurtarma çalışmalarının güçlükle sürdürüldüğü, şu ana kadar 66 yolcunun kurtarıldığı açıklandı.

31 ARALIK 2006 

            1- TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kurban Bayramı nedeniyle gittiği Yalova’nın Termal ilçesinde gazetecilerin gündeme ilişkin soruları üzerine “Bayramda siyaset konuşmayalım. Kurban Bayramı’nın tüm İslam alemine huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı ve yeni yılın bütün insanlık için sevgi ve barışa vesile olmasını dileyerek, terörün son bulması için verilen mücadelelerin başarıyla sonuçlanması dileğinde bulundu. 

Başbakan Erdoğan, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in idam edilmesine ilişkin olarak da “Irak şu anda Türkiye’nin, AB sürecine göre çok daha öncelikli bir sorunu haline gelmiştir. Irak’ın içinde bulunduğu tablodan bir an önce kurtulması için Türkiye olarak, komşu ülke olarak her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuza inanıyorum” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in idam edilmesini değerlendirerek “Herkesi itham ederek, tek taraflı ithamla ve sonra da bu itham gereği idam ederek, barış ve hukuk sağlanamaz” dedi.

4- Anayasa Mahkemesi’nin, Sosyal Güvenlik Yasası’nın kademeli emeklilik ve prim gün sayısının artırılmasına ilişkin 28. maddesinin 2. fıkrasının iptal gerekçesinde, bu kuralın kamu görevlileri yönünden anayasaya aykırı olduğu belirtildi. Gerekçede, kamu görevlileri dışındaki çalışanlar yönünden ise bu kuralın iptal isteminin reddi gerektiği vurgulandı.

            5- Devlet Bakanı Beşir Atalay, hükümet olarak sosyal politikalara önem verdiklerini, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuna inandıklarını belirterek, insanların daha iyi ve sağlıklı yetişmesi, kendi geçimlerini sağlayabilmesi için politikalar ürettiklerini söyledi. Bakan Atalay ayrıca, sosyal yardımlar konusunda en büyük fonun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu olduğunu, Türkiye’deki ihtiyaç sahibi tüm vatandaşların bu fona tereddüt etmeden başvurmalarını istedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı’nın sonu önergesine verdiği yanıtta, mazereti bulunmayan sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirmesinin mümkün olmadığını belirtti. Bakan Çelik ayrıca, sözleşmeli öğretmenlerin askerliklerini kadrolu öğretmenler gibi yapmaları konusunda Milli Savunma Bakanlığı’na teklif götürdüklerini bildirdi.

7- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Karayalçın, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sürecin şimdiden kilitlendiğini, Anayasa Mahkemesi’nde çözüm aramanın, seçmenlerin yeniden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın lehine sonuç vermesinden kaygı duyduğunu söyledi. Karayalçın,  solda birlik konusunda ise kendisinin doğrudan bir diyalog içinde olmadığını ancak geçmiş yıllara göre daha umutlu olduğunu söyledi.

8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in idamıyla Şii-Sunni çatışmasının tezgahlandığını ileri sürdü.

9- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından yayımlanan ‘2007 Yılına Girilirken Türkiye Ekonomisi: Bir Swot Analizi’ isimli raporda, Türkiye’nin 2002 yılından itibaren istikrarlı bir büyüme yakaladığı vurgulanarak, 2002-2005 yılları arasında yüzde 7.5 oranında büyüyen Türkiye’nin bu özelliği ile ekonomide yapısal bir dönüşümün eşiğine geldiğine dikkat çekildi.

10- Almanya, AB Dönem Başkanlığı’nı dün Finlandiya’dan devraldı.

11- KKTC, Lokmacı Kapısı’nın açılmasına engel olduğu ileri sürülen üst geçidin kaldırılması işlemini başlattı. 

12-  Irak’ta Ebu Nasır aşiretinin lideri Şeyh Ali el Nidavi,  Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in cesedinin, idam edildikten 24 saat sonra, doğum yeri Tikrit yakınlarındaki Avca köyünde gömüldüğünü bildirdi.

13- İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, Saddam Hüseyin’in asılarak idam edilmesiyle ilgili olarak “Ortadoğu ve dünya için tehdit oluşturan biri olarak, Hitler’den sonra Saddam için de beklenen son” dedi. İsrail Savunma Bakan Yardımcısı Efraim Sneh de Saddam sonrası Irak’ta İran’ın etkisinin güçlenmesinden endişe duyduğunu açıkladı.

Peru Devlet Başkanı Alan Garcia, Saddam Hüseyin’in en ağır cezayı hak etmesine rağmen, işgal nedeniyle idamın meşru olmadığını belirterek “Yabancı güçler oradayken gerçek adalet olmaz” dedi.

Arjantin Devlet Başkanı Nestor Kirchner, barış ve ülke bütünlüğünün ancak mezheplerarası diyalogla sağlanabileceğini belirterek, Saddam Hüseyin’in idamının barışa katkısı olmayacağını söyledi.

Ürdün Hükümet Sözcüsü Nasır Cevdet, Saddam Hüseyin’in idamının birliğe olumsuz etkisi olmamasını diledi.