11.10.2007
×

Hakkında

Künye

İletişim

                          1 EKİM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül TBMM’nin 23. Dönem İkinci Yasama Yılı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Osmanlı’dan günümüze Atatürk dönemi dahil bütün kuşakların hedefinin; Türkiye’nin milli birlik, bütünlük içinde gelişmesi, modernleşmesi ve serbestleşmesi olduğunu söyledi. Zaman zaman duraksamalar yaşansa da ortak hedefin değişmeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Değişmeyecek olan bir unsur da bu hedefe ancak demokrasi ve hürriyet ortamında, laiklik ve hukukun üstünlüğü ilkeleri temelinde ulaşılabileceği yolundaki ortak anlayışımızdır” dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan da yaptığı konuşmada, “Hiç kimse kuşku duymasın ki; Türkiye Cumhuriyeti, onu kuran temel nitelikleriyle, şanla, şerefle sonsuza kadar var olacaktır” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın 23. Dönem İkinci Yasama Yılı’nın açılışı nedeniyle TBMM’de verdiği resepsiyonda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. Anayasa değişikliği konusuna değinen Başbakan Erdoğan, “Siyasi partiler başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, medya yani Anayasa ile ilgili tüm kurumların düşüncelerini alabilecek bir platform hazırlığı içindeyiz. Bunları internet sitemizde yayınlayıp, bu konuda istekleri alacağız ve değerlendirme yapmamızın ardından tasarıyı TBMM’ye sunacağız” dedi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, terörle mücadelede gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek, “Devletin ve hükümetin aldığı tedbirler yetmiyorsa yeni tedbirler alınır veya alınan tedbirler güncelleştirilir. Terör, hükümetimizin öncelik verdiği bir konu. Terörün mevsimlik bir iş olmadığını ve tek bir tedbirle sonuçlanamayacağını biliyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Çiçek, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı yerinde incelemek üzere Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in bölgeye gideceğini söyledi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt İstanbul’da Harp Akademileri Komutanlığı’nın 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılı’nın açılışında yaptığı konuşmada, son zamanlarda ortaya çıkan Türkiye Cumhuriyeti’nin başka İslam ülkeleri ile karşılaştırma tartışmalarının kaygı verici olduğunu belirterek, “Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine, laik yapısına bu tartışmalar yakışmıyor. Hiçbir güç Türkiye Cumhuriyeti’nin laik yapısını değiştiremez ve bunu yapmaya gücü yetmez” dedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye’nin 12 aylık ihracatının yüzde 23.20 artışla 100 milyar 184 milyon dolara ulaşması nedeniyle Ulus’taki eski TBMM binasında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Atatürk’e Cumhuriyet’in 100. yılında 500 milyar dolar ihracat yapacaklarına söz verdiklerini ve ilk adım olarak 100 milyar dolar hedefine ulaştıklarını söyledi. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı da yaptığı konuşmada, üretim ve ihracat adına, zorlu ve sıkıntılı bir dönemden geçtiklerini belirterek, “Sanki uygulanan para politikası bizi sınıyor. Bu bir sınama ise bu sınavdan geçtik. Herhalde bu politikalara da yeter deme zamanı” dedi.

Ayrıca, Bakan Tüzmen ve TİM üyeleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edildi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ‘Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanunu’na ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Yönetmelik çerçevesinde kredi veren kuruluş ile kredi kullanan tüketici arasında yapılan konut finansman sözleşmesinde, tüketicinin başvurusu ya da yazılı izni şartıyla, kredinin faiz oranı, vadesi ve faiz türünde değişiklik yapılabilecek. Yeniden finansman konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur toplam maliyettir” dedi.

7- TÜİK, 2000-2005 dönemine ait ‘Seçilmiş Sürdürülebilir Kalkınma Göstergeleri’ni açıkladı. Buna göre, 2000-2005 döneminde reel GSYH ortalama yüzde 5 artarken, 2000 yılında sabit fiyatlarla yüzde 2.4 artan kişi başına GSYH büyüme oranı 2005 yılında yüzde 7 olarak gerçekleşti.

8- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, medyanın din görevlilerine bakışını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirterek, dini konuların ciddiyet içinde ve belli düzeyde ele alınması gerektiğini söyledi.

9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, İstanbul’da düzenlenen ‘TGC Genişletilmiş Basın Senatosu’ toplantısında yaptığı konuşmada, “Anayasa taslağına ifade özgürlüğü açısından baktığımızda 1982 Anayasası’ndan geri kalan maddeler olduğunu görüyoruz” dedi.

10- Türkiye’de bulunan Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

Roth kabulün ardından yaptığı açıklamada, görüşmede, Anayasa’da yapılacak değişiklikler ve dış politika konusunun ele alındığını söyledi.

11- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin, AİHM’de Rıza Türmen’in yerine Türkiye’yi temsil etmek üzere önerilen üç kişilik yargıç listesini, çok fazla seviye farkı bulunduğu gerekçesiyle iade ettiği belirtildi.

Öte yandan Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Başkanı Van den Linden, Strazburg’da Sabah gazetesinin sorularını değerlendirdi. Linden, “Demokrasinin bir ülkeyi diktatörlüğe dönüştürmek için bir araç olduğuna inanmıyorum. Ama yine de Türkiye’de fakir çoğunluğunun kalkınmasına özen gösterilir ve daha büyük fırsatlar yaratılırsa, demokrasinin diktatörlük kurmak için bir araç olarak kullanılması riski azalır” dedi.

          2 EKİM  2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis grup toplantısında,  Anayasa değişikliğine ilişkin referandumu değerlendirdi. Cumhurbaşkanı seçimini doğrudan cumhura bırakmanın en sağlıklı yol olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “21 Ekimde cumhura gidiyoruz. Bu anayasa değişikliğiyle, 12. Cumhurbaşkanını, altını çiziyorum 12. Cumhurbaşkanı ve ondan sonra gelecekleri seçme yetkisi, aziz milletimizin olacaktır. Bütün vatandaşlarımı, bu referandumda ‘evet’ oyu kullanmaya davet ediyorum” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önüne gelen her kararnameyi imzaladığını belirterek “Daha önceki cumhurbaşkanının devletin yetkili organlarından bilgi alarak sakıncalı bulup imzalamadığı kararnameler imzalanıyor. Çankaya, AK Parti iktidarının noterliğine dönüşmeye başladı” dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Beşağaç köyü yakınlarında teröristlerin saldırısı sonucu ölenlerin yakınlarını ziyaret ettiler. Bakan Atalay saldırıda hayatını kaybedenlerin şehit sayılacağını belirterek, onların yakınlarını da emanet olarak kabul ettiklerini söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik “Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası” çerçevesinde Vehbi Koç Vakfı önderliğinde, Kocaeli’de yaptırılan ilköğretim okulunun açılış töreninde,bütçede en yüksek payın eğitime ayrıldığını belirterek “Kendi hayal dünyalarında geriye gitme senaryoları kuranlar artık bundan vazgeçsin. Türkiye ne İran’a ne Malezya’ya benzer. Türkiye, Türk insanına benzeyecektir” dedi.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ TBMM’de hekim açığıyla ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye’nin gelecek 5 yılda hekim sıkıntısı çekeceğini belirterek “YÖK’ü bu konuda görevini yapmaya çağırıyorum. Her fırsatta kamuoyunun önüne çıkıp vatandaşa zehir zemberek açıklama yapan Sayın YÖK Başkanı çıkıp Sağlık Bakanı’nın bu talebi için ne yaptığı açıklamalı” dedi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul’da başlayan CeBIT Bilişim Eurasia fuarının açılışında yaptığı konuşmada, büyük fırsatlar sunan bilişimin ülkelerin kalkınmasında önemli rolünü inkar etmenin mümkün olmadığını belirterek, bakanlığının bu dönemde ve bundan sonraki dönemlerde bilişim ve teknolojiye her türlü desteği vereceğini söyledi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin 23. Dönem 2. Yasama Yılının ilk Meclis grup toplantısında terör saldırılarını değerlendirdi. Bahçeli “TBMM, terörle mücadeleden sorumlu birimler tarafından ihtiyaç belirtilmesi halinde, yer ve zaman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin inisiyatifinde olmak üzere çıkaracağı bir tezkere ile güvenlik kuvvetlerine sınır ötesi sıcak takip için artık yetki vermelidir’ dedi.

8- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Şiddet nereden, kimden gelirse gelsin biz bunun karşısındayız. Bir olay oluyorsa bunun çok ciddi araştırılması lazım. Biz adres değiştirmiyoruz, kimseyi de adres göstermiyoruz. Sadece gerçeklerin ortaya çıkmasını istiyoruz. Halkımız bu sürecin bitmesi, akan kanın durmasından yana. Biz de 72 milyonun kucaklaşması için çalışıyoruz” dedi.

9- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz İstanbul’da gazetelerin köşe yazarlarıyla bir araya geldi. Yılmaz, para politikalarına yönelik hükümet üyelerince yapılan yorumların, bankanın bağımsızlığının sorgulanmasına yol açtığını ve karar sürecini zorlaştırdığını söyledi.

10- İzmir’in Buca semtinde sabah saatlerinde ardı ardına patlayan bombalar sonucu 1 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

11- Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcimiz Fenerbahçe futbol takımı, G grubu 2. maçında deplasmanda CSKA Moskova’yla 2-2 berabere kaldı.

12- Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde gazetecilerle biraraya gelerek soruları yanıtladı. Roth, DTP’nin TBMM’ye girmesini olumlu karşıladığını belirterek “DTP’nin Türkiye’de önemli bir role sahip olabileceğini düşünüyorum” dedi.

13- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne katılmak üzere Fransa’nın Strasbourg kentine giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, TCK’nın 301’inci maddesinin değişip değişmemesi konusundaki bir soru üzerine “Biz zaten müzakerelere başlarken yeteri kadarını yerine getirmiştik. Hala yürüyeceğimiz yol var. Herhalde Meclis yeni döneme başladığında bunları etraflıca gözden geçirecektir. Belki yavaş gidiyoruz ama ileriye doğru gidiyoruz. Bakın Türkiye çok mesafe aldı. Türkiye her bakımdan ileri gidiyor” dedi.

14- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, AP’de ‘Türkiye’deki Kadınların Durumu’ konusundaki yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, konuyu Türk yetkililerle katılım müzakerelerinin bir parçası olarak ele aldıklarını, kadın-erkek eşitliğinin  AB için anahtar prensip olduğunu belirtti.

15- İngiltere Başbakanı Gordon Brown başkent Bağdat’ta, Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Basra’da görevli 5 bin 500 İngiliz askerinden 1000’ini yıl sonuna kadar çekeceklerini bildirdi. Brown ayrıca, Basra vilayetinin kontrolünün iki ay içinde Iraklılara devredileceğini söyledi.

16- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice New York Post gazetesine verdiği demeçte, Senato’nun eleştirilere yol açan Irak’ı üçe bölme planına karşı olduğunu belirterek “Irak anayasasında ademi merkeziyetçilik ve federalizme vurgu yapılıyor. Ama Irak’ı bölemezsiniz, etnik bölgeler oluşturamazsınız” dedi.

17- Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-il ile Güney Kore Devlet Başkanı Roh Mu-hyun, Güney-Kuzey ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla Adanın bölündüğü 1945 yılından beri ikinci kez Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da biraraya geldi. Mu-hyun, yaptığı açıklamada “Acı dolu tarihimiz, bize barışın ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Kuzey ve Güney’in barışçı yeni bir tarih sayfası açmak için el ele vermesinin vakti geldi” dedi.

18- Pakistan’da Devlet Başkanı Pervez Müşerref karşıtı 85 milletvekilinin, 6 Ekim’de yapılması öngörülen devlet başkanı seçiminde Müşerref’in bir dönem daha adaylığını koymasını protesto etmek için parlamentodan topluca istifa ettikleri bildirildi.

                                                                                                                                  3 EKİM 2007

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan TBMM’de yaptığı açıklamada, Kuzey Irak’ta yuvalanan PKK’nın ABD başta olmak üzere dolaylı ve dolaysız desteklerden cesaret aldığını belirterek, “Tüm gayretlere rağmen terörle mücadelede yüzde yüz sonuç alınamamasının nedeni; örgütün gücünden ziyade çok güçlü devletlerin terör örgütünü zaman zaman kullanma isteğinden kaynaklanmaktadır” dedi.  

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth’u kabulünde yaptığı açıklamada, PKK’yı destekleyenlerin bulunduğunu hatırlatarak, “Terör örgütüne, ‘terör örgütü’ demeyenler, ‘kardeşim’, ‘arka bahçemiz’ diyenler var. Terör örgütünün avukatlığını yapıyorlar, bu kabul edilemez. PKK’ya terör örgütü demeyenlerle muhatap olmayız” dedi. Roth da Şırnak’taki saldırıyı kınarken, terör örgütü PKK’ya silah bırakma çağrısı yaptı. Roth görüşme sonrasında ise Başbakan Erdoğan’ın kendisine, TCK’nın 301. maddesinde değişiklik yapılacağını ve yüzde 10’luk seçim barajının düşürülebileceğini söylediğini iletti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de yapılacak referandum öncesinde 11. Cumhurbaşkanı ile ilgili düzenlemenin anayasa değişiklik paketinden çıkarılması gerektiğini belirterek, “Aksi halde kriz doğacak, yol yakınken bu konuda düzenleme yapılsın, biz de buna destek verelim” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Yüksek Planlama Kurulu (YPK) toplantısının ardından yaptığı açıklamada 2008 bütçesi ile ilgili olarak, “Elimizdeki ilk ham verilere göre dönem başındaki bütçe büyüklükleri ve revizyonlar sonrasındaki rakamlara bakıp tedbirleri tartışacağız” dedi. 

Toplantıya katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da yaptığı açıklamada, 2007 yılı bütçe hedeflerini değerlendirerek, “Ekonomik faaliyetlerle birlikte bütçe tahminleri de değişebiliyor. Sene başındaki bütçe açık hedefinin üzerine çıkmayacağız” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Bursa’da özel bir şirkete ait otomobil fabrikasını ziyaretinde yaptığı açıklamada,  sanayicinin ve Kobi’lerin önünü açmayı görev olarak benimsediklerini belirterek, “Hükümet olarak görevimiz; girişimcinin önünü açmak, engelleri temizlemek ve destek sağlamak olacaktır“ dedi.

6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ulusal bir gazeteye verdiği demeçte, 21 Ekim’de yapılacak referandumu değerlendirerek, “Referandumda ‘evet’ oyu çıkması halinde 12. değil 11. Cumhurbaşkanı seçilecek” dedi.

7- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu yılın eylül ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 1,03, Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) ise 1,02 arttığını açıkladı.

8- DTP Genel Merkez binasına silahlı saldırı düzenlendi.

9- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, İstanbul’da Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) yetkilileriyle biraraya geldi. Wilson, PKK terör örgütü konusuna değinerek, “El-Kaideye son vermek nasıl ABD ve Türkiye’nin ortak çabası ise PKK’yı bitirmek de ortak çabasıdır, ABD yeri geldiğinde elinden geleni yapmalı” dedi.

10- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) yaptığı konuşmada, 301. maddenin değiştirilmesinden yana olduğunu, türbanın bireysel bir tercih olduğunu, yeni anayasa çalışmalarının büyük bir konsensüs içinde yapılacağını, her ülkenin güçlü bir orduya sahip olmaktan gurur duyacağını ve Türkiye’de düşüncesinden dolayı kimsenin cezaevinde bulunmadığını söyledi.

AKPM Başkanı Rene Van der Linden ise toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ”Eğer Avrupa Konseyi bir okulsa siz bu okulun en saygın mezunusunuz” dedi.

11- Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Daniel Cohn-Bendit, TOBB’un Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği Avrupa Network’ü toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’deki türban konusuna değinerek, “Türkiye’de türban takmayanların üzerine baskı olursa bunu Avrupa kabul etmeyecektir. Böyle bir baskı kabul edilemez” dedi.

4 EKİM 2007

               1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir fuar alanında yaptığı konuşmada, referandum sürecinin 21 Ekim'de bitirilmiş olacağını belirterek, ''Cumhurbaşkanlığı  referandumunda biz halkımızın büyük bir çoğunluğuyla şöyle bir başlık atıyoruz: 'Bayramınız hayırlı olsun, oyunuz evet olsun' diyoruz'' dedi. Türkiye'nin, kalkınmasını ve yaşam standardını yükseltmesini sürdürdüğünü ve en büyük desteği milletin  verdiğini belirten Başbakan Erdoğan, milletten aldıkları güçle bu sene sonuna kadar kişi  başına düşen milli gelirin 6 bin 500-7 bin dolar arasında gerçekleşmesini  sağlayacaklarını söyledi.

               2- Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Trabzon’daki Santa Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santaro'yu öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanığa verilen 18 yıl 10 ay ağır hapis cezasını onadı.

               3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın gazetecilere yaptığı açıklamada, mevcut Anayasa  ve yasalarda seçmenlerin halk oylamasına katılımına ilişkin bir şart  bulunmadığını belirterek, 3376 sayılı Anayasa Değişikliğinin Halk Oylamasına Sunulması Hakkında Kanun gereğince halk oylamasına katılım yüzde  20 bile olsa, geçerli oyların yarısından bir fazlasının sonuç için yeterli  olacağını kaydetti.

               4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa değişikliklerinin halk oylamasında kabulü halinde bazı konularda çok ciddi hukuki  belirsizliklerin ortaya çıkacağını söyledi. Açıklamasında mevcut Anayasa hükümleri uyarınca TBMM tarafından daha önce seçilmiş olan  11. Cumhurbaşkanı'nın durumu, görev süresi gibi hukuki belirsizlikler konusunda  karar verecek makamın Yüksek Seçim Kurulu olduğunu ifade eden Bahçeli, kurulun bu  konuda alacağı kararın hukuki ve siyasi tartışmaları sona erdireceğini bildirdi.

               5- GAP Yüksek Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in  başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı Ekren, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ndaki toplantının açılışında; toplantıda, Güneydoğu Anadolu  Projesi’nde (GAP) gelinen noktayı ele alacaklarını ve 2008'e aktarılması gereken  sektörel teşvik veya bölgesel teşvik kapsamında olan konuların ne olacağını  belirleyeceklerini, çıkarılacak uygulama takvimiyle karar ve uygulamaların adım adım izleneceğini söyledi.

               6- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’nda konuşma yapmak üzere gittiği Fransa’nın Strazbourg kentinden ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki değişikliğin, Türkiye'nin gittiği istikametin ve canlı tartışma  ortamının Avrupa'da da yakından takip edilmesinin memnuniyet verici olduğunu  ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, AB ve Türkiye arasında hükümetler ve parlamenterler arasındaki ilişkilerin devam ettiğini, ancak Avrupa halklarıyla ilişkiler konusundaki üçüncü ayağın ihmal edildiğini belirterek,Türkiye'nin Avrupa halklarına pozitif şekilde  tanıtılması ve Türkiye lehine görüş oluşturmanın önemini dile getirdi.

               7- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan  resmi ziyaret için KKTC'ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın  toplantısında, ziyareti çerçevesinde Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu aşamayı ve  bundan sonraki dönemde yapılabilecekleri KKTC'li yetkililerle birlikte  değerlendireceklerini bildirdi. Bakan Babacan, 301. maddeye ilişkin yeni bir açılımın olup olmayacağına ilişkin bir soruya, "Özellikle Kopenhag siyasi kriterleri çerçevesinde bundan önceki dönemde yapmış olduğumuz reformlar olsun, bundan sonraki dönemde  yapacağımız reformlar olsun, bunlar öncelikle bizim kendimiz için yaptığımız  reformlar" cevabını verdi.

               Bakan Babacan KKTC’de Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile biraraya geldi. Talat görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesi için kapsamlı müzakerelerin başlamasından yana olduklarını, bu görüşünü 16 Ekim’de görüşeceği BM Genel Sekreterine de ileteceğini  söyledi. Bakan Babacan da Kıbrıs Türk halkının  refahını artıracak, kalkınma çabalarına ivme kazandıracak tedbirler ve ekonomik hamlelerin kararlılıkla sürdürüleceğini belirterek ''KKTC'nin ve Kıbrıs Türkünün huzur, refah, kalkınma ve güvenliğinin sağlanması hükümetimiz için milli  bir sorundur. Kıbrıslı Türk kardeşlerimiz geleceğe güvenle bakmalıdır, Kıbrıs'ta  huzur ve refah hepimizin dileğidir'' dedi.

5 EKİM 2007

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Gazi Üniversitesi’nin 2007-2008 akademik yılının açılışında yaptığı konuşmada, Türk üniversitelerinin dünyaya açılımda önemli mesafeler katettiğini belirterek, “Üniversiteler her türlü eski ve yeni fikirlerin, çoğunluktan ayrılan farklı, marjinal ve eksantrik fikrin, hasılı şiddeti önermeyen bütün fikirlerin korunup kollanacağı yerler olmalıdır” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD Başkanı George W. Bush’u telefonla arayarak, ABD Kongresi’nde oylanması beklenen Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin tasarının yasalaşmamasını istedi. Bush ise tasarıyla ilgili kendisinin de kaygıları olduğunu, çalışma arkadaşlarından daha yoğun çalışmalarını isteyeceğini bildirdi.

             3- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ Elazığ, Bingöl, Muş, Tatvan, Bitlis, Batman ve Diyarbakır’daki birlikleri denetiminde, terörle mücadele sürecinin kısaltılması için en önemli noktalardan birisinin terör örgütüne katılımın engellemesini sağlamak olduğunu söyledi.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, referandum süreci başladıktan sonra AK Parti’nin tek taraflı olarak hazırladığı bir projeyle TBMM’ye bir değişiklik önerisi getirildiğini, ancak bunun ortaya çıkan sorunu kalıcı biçimde çözmesinin olanaksız olduğunu belirtti.

            5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek katıldığı bir televizyon programında, DTP’nin Türk siyasi hayatında yeni bir unsur olduğunu ifade ederek, partinin bugüne kadar olan açıklamalarına bakıldığında geçmişten ders çıkarmadıklarının anlaşıldığını söyledi.

            6- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada, 2013’e kadar 300 baraj ve gölet yapmayı hedeflediklerini belirterek, “Türkiye ne su zengini ne de su fakiri. Kaynaklarımızı akıllı ve tek elden yönetirsek su sıkıntısı yaşamayız” dedi.

            7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye gazetesinin sorularını yanıtladı. Bakan Çağlayan, bakanlığının yeni dönemdeki planının kısa süre içerisinde hazır olacağını belirterek, “Vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak ve bürokrasiyi bitirmek için her türlü ayrıntıyı dikkate alıyoruz” dedi.

            8- Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın, Yüce Divan’da yargılandığı davada, bakanlığı döneminde “ihaleye fesat karıştırdığı”, “görevini kötüye kullandığı” ve “haksız mal edindiği” yönündeki suçlamalardan beraat etti.

            9- Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner resmi ziyaret için geldiği Türkiye’de Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile bir araya geldi. Bakan Babacan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmede, Türkiye’nin AB’nin geleceğine ilişkin tartışmaların içine çekilmemesi ve Türkiye’ye AB tarafından verilmiş olan taahhütlere sadık kalınması beklentisini dile getirdiğini söyledi.

            Kouchner da, iki ülkenin birçok konuyla ilgili olarak ortak görüşlerinin olduğunu belirterek, “İkili görüşmelerimiz son dönemlerde biraz serinlemişti. Gelecek dönemlerde daha çok ısınacağını ümit ediyoruz” dedi.

            10- ABD askerlerinin Irak’ın Bakuba kenti yakınlarında düzenledikleri hava saldırısında, en az 25 sivilin öldüğü , 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

            11, ABD Kongresi, Irak’ta çalışan özel güvenlik şirketlerinin ABD mahkemelerinde yargılanmasının önünü açan bir yasa tasarısını kabul etti.

6 EKİM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül EuroNews televizyonuna yaptığı açıklamada, her türlü engellemeye rağmen Türkiye’nin kararlı bir şekilde AB yolunda yürüyeceğini belirterek “Biz Avrupa’nın önemli bir parçasıyız. AB’nin sahip olduğu değerleri aynı şekilde paylaşıyoruz” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da yeni anayasa taslağı hakkında gazetecilere yaptığı değerlendirmede, “Taslağa ilişkin tartışmalar bizi üzüyor. Hani doğmamış bir çocuğu boğmak var ya. Bundan dolayı bizi üzüyor. Taslağın taslağı üzerine spekülasyonlar yapılıyor. YÖK diyor ki; ‘Bu bizim hakkımız, bunu siyasiler yapamaz’. Bir defa bu çok çirkin bir yaklaşım” dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Ankara 4. Kolordu Karargahı’nda Güneydoğu gazileri ve şehit yakınlarıyla biraraya geldi. Orgeneral Büyükanıt “Biz gücümüzü şehitlerimizin bize bıraktığı emanetlerden alıyoruz. Bu insanlar, o toprak parçasını vatan, o insan grubunu millet yapmak için seve seve canlarını feda etmişlerdir” dedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep’te yaptığı açıklamada “Sosyal Güvenlik Reformu, Anayasa değişikliğini beklemeden ekim ayı içerisinde Meclis’e sunulacak” dedi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İstanbul’da Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ile Avrupa Reform Merkezi (CER) tarafından düzenlenen 4. Boğaziçi Konferansı’nda, hükümetin AB üyeliğine bağlılığı, 22 Temmuz seçimleri ve 301'inci maddeye kadar birçok konuya değindi. Konuşmasının sonunda Fransa ve Almanya'nın, Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkan açıklamalarına yanıt veren Bakan Babacan "Onlara diyoruz ki; kaybedecek vaktimiz yoktur. Acelemiz var. AB halklarının kaygılarını ortadan kaldırmaya hazırız. Türkiye'nin üyeliği AB için 21'inci yüzyılın en önemli projesidir. AB belirli bir kültürün, belirli bir dinin ve toplumun birliği olmadığını kanıtlayacaktır" dedi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Adana’da yaptığı açıklamada, “Eskiden Türkiye’ye hiç gelmeyen ve yılda 1 milyar doları bulmayan yabancı sermaye şimdi 20 milyar dolarları aştı” dedi.

7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul’daki Bilişim Fuarını ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, yazılım sanayinin önünü açacak projeleri destekleyeceklerini belirterek, “Yazılım projesi yapacak girişimciye 100 bin YTL devlet desteği verilecek” dedi.

8- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Almanya’dan dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, yeni anayasada Cumhuriyetin temel niteliklerinden vazgeçilemeyeceğini belirterek, Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu ilkelerin dışına kimselerin çıkamayacağını vurguladı.

9- Pakistan’da Pervez Müşerref devlet başkanlığı seçimini kazandı. 342 üyeli Millet Meclisi ile 4 eyalet parlamentosu tarafından seçilen Müşerref, beş yıllığına devlet başkanlığına seçildi.

10- Ukrayna’da yapılan genel seçimlerde, Başbakan Viktor Yanukoviç’in liderliğini yaptığı Ukrayna Bölgeleri’nin oyların yaklaşık yüzde 35’ini alarak birinci olduğu açıklandı. Yuliya Timaşenko yüzde 31 oy oranıyla ikinci olurken Devlet Başkanı Yuşçenko’nun desteklediği Bizim Ukrayna ise yüzde 14 oy aldı.

              7 EKİM 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Şırnak’ta 13 askerin şehit edilmesine ilişkin “Allah’tan şehitlerimize rahmet diliyorum. Sivillerimize yönelik son saldırıdan sonra bu alçakça terör saldırısında 13 şehidimizin olması gerçekten bizim yüreğimizi dağlayan bir olay oldu. Üzüntümüz büyük. Operasyonlar devam ediyor. Mücadele şüphesiz sonuna kadar devam edecek. Orada halkımız, güvenlik güçlerimizin sürekli yanında. Gerek askerimiz, gerek polisimiz el ele bu mücadeleyi hep birlikte yürütüyoruz, yürüteceğiz” dedi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde ele alınması beklenen ve 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını destekleyen tasarıya ilişkin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye bir mektup gönderdi. TBMM Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, mektupta, Türkiye ile ABD arasında 50 yılı aşkın süredir sağlam temelleri bulunan ve daha derinleştirilmesi arzu edilen dostluk ve ittifak ilişkilerinin mevcut olduğunun hatırlatıldığı bildirildi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ak Parti il teşkilatının Danışma Meclisi’ne katılmak üzere gittiği Mersin’de yaptığı açıklamada “Türkiye artık o eski Türkiye değil, uygulanan dalgalı kur politikasıyla değerli tutulan YTL, kesinlikle bir kriz sebebi olamaz” dedi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, AK Parti İl Danışma Kurulu toplantısında, 21 Ekim’deki referandumun herhangi bir referandum olmadığını belirterek “Cumhuriyetimizin kuruluşuyla ortaya konulan bir anlayışın bugün bir adım öne doğru sıçraması tarihidir” dedi.

5- DTP’den yapılan açıklamada, partinin siyasi faaliyetlerinin engellenmeye çalışıldığı öne sürülerek, DTP Genel Merkezi’ne silahlı saldırıda bulunulduğu, saldırıyı gerçekleştirenlerin ise serbest bırakıldığı ifade edildi.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında,  “Bir siyasi parti terör örgütü gibi davranırsa, onunla özdeşleşirse, onun sözcüsü gibi davranırsa terörist muamelesi görür” dedi.

7- ÖDP Genel Kurulu, bağımsız olarak TBMM'ye milletvekili seçilen Ufuk Uras'ı yeniden genel başkanlığa seçti.

9- Şırnak’ta teröristler, Gabar Dağı bölgesinde operasyona çıkan askeri birliğe saldırdı. Olayda 1 astsubay ile12 er şehit oldu.

10- Resmi ziyaret nedeniyle Suriye’ye giden Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Beşşar Esad tarafından kabul edildi. Bakan Babacan, görüşmenin ardından Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Ortadoğu ülkeleri arasında en zorlu ve tehlikeli dönemlerden birinin yaşandığını, Irak, Filistin ve Lübnan sorunları başta olmak üzere bölgenin önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu kaydetti. Muallim de görüşmeyi “olumlu ve yapıcı” olarak nitelendirdi.

Daha sonra İsrail’e geçen Bakan Babacan, Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüştü. Bakan Babacan, bir soru üzerine, İsrail jetlerinin yakıt tanklarını Türkiye karasularına bırakması konusunda İsrail tarafından açıklama beklediklerini söyledi. Sözde Ermeni soykırımı konusuna da değinen Bakan Babacan, ABD’deki Yahudi kuruluşu ADL’nin sözde Ermeni iddiaları ile ilgili açıklamasının, Türkiye’nin hem Amerika ile hem de İsrail ile olan ilişkilerini sarstığını söyledi. Peres ise İsrail’in konunun politikacılar yerine tarihçilerle çözümlenmesinden yana olduğunu belirterek  “Bizim görüşümüz değişmedi” dedi.

11- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) “Doğrudan Yatırım Trendleri Raporu”nda, Türkiye’nin, geçen yıl 20 milyar doların üstünde doğrudan yabancı sermaye çekerek, tarihi bir rekor kırdığı kaydedildi.

12- Pakistan’ın Afganistan sınırı yakınındaki Kuzey Veziristan’da çıkan çatışmalarda 65 Taliban yanlısı ve 20 askerin öldüğü bildirildi.

                8 EKİM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Toplantıda, Şırnak’taki sivil vatandaşlarımız ve güvenlik güçlerimize yöneltilen terörist saldırılar başta olmak üzere, son günlerde meydana gelen ve halkımızı derin acıya boğan olaylar ele alınmıştır. Mücadelemiz, milletimizin desteği, güvenlik güçlerimizin azmi ve devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla bir bütün halinde, halkımızın huzur ve güvenliği ülkenin her köşesinde tamamen sağlanıncaya kadar sürdürülecektir” denildi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından  yaptığı açıklamada, “Aslında sözün bittiği bir konuyu konuşuyoruz. Çünkü terör konusunda söylenmesi gereken her şeyi konuştuk. Ancak buna rağmen terör olgusu bölgede, devletin bir sorunu olarak devam ediyor. Konuya yönelik üst düzey değerlendirmeyi bir defa daha yapacağız. Söylediğimiz konu ‘sınır ötesi operasyon’ bu işe fayda getirecekse bu da dahil olmak üzere tedbirlerin hepsini almaya kararlıyız. Bütün mesele, aldığımız tedbirin bizi sonuca ne ölçüde yaklaştıracağı ya da uzaklaştıracağıdır” dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kore Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kwan-Jin Kim’i kabul etti. Orgeneral Büyükanıt  yaptığı açıklamada, ''Koreli dostlarımızın en zor günlerinde hayatlarını ortaya koyan Türk askerleri, bu eşine az rastlanır ilişkinin mimarlarıdır. Bu vesileyle, dost Kore halkının asil özgürlük mücadelesi için omuz omuza savaşmış iki ülkenin kahraman evlatlarını huzurlarınızda bir kere daha saygı ile anıyorum” dedi.

Orgeneral Kwan-Jin Kim de Kore Cumhuriyeti'nin en zor anında Türkiye'nin 15 bin kişilik askeri birliğiyle yaptığı yardımların Kore'nin bugünlere ulaşmasındaki payının çok büyük önemi olduğunu söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV televizyonuna gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören halkoylamasını eleştirenlere ‘bundan sonra referandumlara alışın’ diye yanıt verdiğini belirten Baykal, “Demokrasinin ince dengelerinden rahatsız olanlar plebisiter demokrasi arayışı içindedirler. Bu, ülkeyi çok tehlikeli bir diktaya doğru sürükler” dedi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye’de temaslarına başlayan IMF’nin Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyeti Hazine Müsteşarlığı’nda kabul etti. Görüşmede, 2007 yılında, Türkiye ekonomisinde ve global ekonomideki yaşanan gelişmeler ile 2008 yılı makro ekonomik görünümü, sosyal güvenlik, mali sektör ve kamu maliyesi alanlarına ilişkin yapısal reformlardaki ilerleme konusu ele alındı.

6- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde ele alınacak Ermeni iddialarını destekleyen tasarı hakkında ABD Savunma Bakanı Robert Gates’e gönderdiği mektupta, dostluk ve işbirliği çerçevesinde yürütülen ilişkilerin böylesi bir tasarının kabulü halinde istenmeyen bir ipotek altında kalmasının kaçınılmaz olacağını vurguladı.

7- 21 Ekim 2007’de referanduma sunulacak Anayasa paketinde yapılan değişiklik teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifte, 11. cumhurbaşkanının seçimini düzenleyen geçici 18. ve 19. maddenin metinden çıkarılması öngörülüyor.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, ‘Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik’te Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmeliği’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, enerji tüketen ürünlerde, kullanma kılavuzunun ayrı bir bölümünde malın enerji tüketimi açısından verimli kullanımına ilişkin bilgiler yer alacak.

9- Yüksek Öğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan yazılı açıklamada,  “Rektörler Komitesi, 19 Eylül 2007 günü toplantısından sonra yaptığı yazılı açıklamada ve 5 Ekim 2007 tarihli Rektörler Komitesi’nde sorulan sorulara verilen yanıtlarda, Anayasa değişikliği yapma girişiminin siyasi partilerin mutabakatıyla olabileceğini kesin ve açık bir ifadeyle vurgulamıştır. Anayasa taslağı hazırlama konusunda YÖK’ün ve Rektörler Komitesi’nin talebi ve yetkisi olduğu yönünde yazılı ve sözlü hiçbir beyanı olmamıştır. Hatta bu husus bir varsayım olarak dahi düşünülmemiştir” denildi.

10- TÜİK, 2007 Ağustos ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarına göre sanayi üretiminin geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 6.1 oranında arttığını açıkladı.

11- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Şırnak’ta 13 askerin terör örgütü tarafından şehit edilmesine ilişkin olarak yayımladığı mesajda, terörizme karşı uluslararası işbirliğinin şart olduğunu belirterek, “Tüm dünyanın bu gerçeği anlaması ve terörizmle mücadele için kararlılıkla ortak tavır geliştirmesi bir zorunluluktur” dedi.

Saldırı ayrıca, MHP, BBP, DTP, Anavatan Partisi, TİSK, MÜSİAD ve diğer sivil toplum kuruluşları tarafından da kınandı.

12- TÜSİAD ve İspanya İşverenler Örgütü Konfederasyonu (CEOE) arasında ‘İşbirliği Anlaşması’ imzalandı. Anlaşmayla, Türk ve İspanyol firmalarının yapacakları yeni iş anlaşmalarının desteklenmesi, ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

13- Şırnak ve Diyarbakır bölgesinde terör örgütüne yönelik operasyonlar sırasında 2 er şehit oldu.

14- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson CNN Türk televizyonuna verdiği demeçte, ABD Başkanı George W. Bush ve yönetimin, Ermeni tasarılarının Kongre’den geçmemesi için çaba harcayacaklarını belirterek, “Sonucu ne olursa olsun bizim ülkelerimizin işbirliği içinde olması iki ülkenin çıkarınadır” dedi.

15- Ortadoğu temasları kapsamında Kudüs’te Yad Vaşem Soykırım Müzesi’ni ziyaret eden Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Müze Defteri’ne yazdığı yazıda, “Yahudi soykırımından ders çıkarılmalıdır. Soykırım, etnik temizlik, antisemitizm, ırkçılık, İslam korkusu, Hıristiyanlık korkusu ve yabancı düşmanlığı, tarihten gelmekle birlikte günümüzde de sürmektedir. Bunlarla mücadele uluslararası toplumun müşterek görevidir” dedi. Bakan Babacan, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Likud Başkanı Binyamin Netanyahu ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Filistin’e geçti.

16- IMF Başkanı Rodrigo Rato Finansal Times gazetesine verdiği demecinde, doların gerçek değerinin altında işlem görmesinin sadece euro-dolar arasındaki makasın açılmasının yol açabileceği dengesizlikler bakımından değil, dolara eşitlenen Çin ulusal parası Yuan’ın da dolarla birlikte değer yitirmesine yol açabilecek sonuçlar bakımından da değerlendirilmesi gereken karmaşık sorunlar doğurduğunu söyledi.

17- İsrail Başbakan Yardımcısı Haim Ramon Ordu Radyosu’na yaptığı açıklamada, Filistin ile barış görüşmelerinde önemli unsurlardan biri olan Kudüs’ün bölünmesine destek vereceğini söyledi.

              9 EKİM 2007          

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi’ni ziyareti sırasında son günlerde artan terörist saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada, “Moralinizi bozmayın. Güneydoğu’ya gerçekleştirdiğim gezide, bunların terör örgütünün son çırpınışları olduğunu gördüm. Silahlı kuvvetlerimizin gücü yerindedir ve duruma hakimdir” dedi.

            Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin 1915 olaylarının ‘Ermeni Soykırımı’ olarak tanınmasını öngören yasa tasarısı ile ilgili olarak ABD Başkanı George W. Bush’a gönderdiği mektupta “Tasarının kabulü iki ülke arasında ciddi sıkıntılara yol açar” dedi.

            2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başken Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Haberal ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, “Son bir haftada yarısı asker olmak üzere 30 vatandaşımız şehit edildi. İnsanlarımızın şehit edilmesini kabul etmemiz mümkün değil, içimiz kan ağlıyor, gencecik, fidan gibi yavrularımızı, nedensiz, anlamsız terör yüzünden kaybediyoruz” dedi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı konuşmada, PKK ile mücadelede sınır ötesi harekat için gerekçelerin oluştuğunu işaret ederek ” Para ise para, yetki ise yetki. Biz mücadelede sonuna kadar kararlıyız. Her türlü tedbiri hayata geçireceğiz Terör örgütünün kökünü kazımak için Irak’ın kuzeyine girilecekse girilir” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, terörle ilgili yaptığı konuşmada, Türkiye’nin terör konusunda artık avutulma imkanı bulunmadığını belirterek “Boş  sözlerle Türkiye’yi teskin  etmek imkanı kalmamıştır. Türkiye 1,5 yılı özel temsilcilik mekanizması tartışmalarıyla kaybetti. Daha sonra, sıcak takip anlaşması dediler. Oysa Türkiye’nin sıcak takip için izin almasına gerek yoktur” dedi.  

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ‘Birinci Anayasa Hazırlıkları Bilgilendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Anayasa TBMM’nin işi, orada yasalaşacak o süreç içerisinde meslek kuruluşları, teker teker vatandaşlar, kim istiyorsa, tabiatıyla siyasi partiler de katkı verecek” dedi

Toplantıya katılan TOBB Bakanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da “Yeni Anayasa diğer reformlara kapı açsın  derken, bir dipsiz kuyuda kaybolma tehlikesi içindeyiz” dedi.

            6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren düzenlediği basın toplantısında,  AK Parti hükümetinin ikinci döneminin ekonomik ajandası ve gündemini açıkladı. Başbakan Yardımcısı Ekren “Eksen değiştirdik. Artık büyümeyle istikrara geçiş dönemine başlıyoruz” dedi. Yeni dönemin 5 temel eksenini ise ‘kapsamlı istihdam artışı, sanayinin güçlendirilmesi, teknolojik gelişme, insan kaynakları ve makro ekonomik istikrar’ olarak özetleyen Başbakan Yardımcısı Ekren, bu yolla, kişi başına 10 bin dolarlık milli gelir seviyesine ulaşmanın çok daha kolay ve kalıcı olacağını söyledi.

             7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunduktan sonra partisinin siyaset anlayışını anlattı. Bahçeli, ülkenin yeni bir tartışma ortamına ve siyasi gerilime sürüklenmemesi için sorumlu siyaset anlayışını sürdüreceklerini söyledi.

8- Avrupa İnsan Hakları  Mahkemesi (AİHM), zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine yapılan itiraza  ilişkin bir başvuruda Türkiye'yi haksız buldu.

            10 EKİM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TOBB, TESK ve TİSK’in de aralarında bulunduğu işveren sendikaları temsilcilerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, terör konusunda verilen birlik ve beraberlik mesajlarının sevindirici olduğunu belirterek, “Terör sorununun çözümü için bölgeye yönelik ekonomik ve sosyal yatırımlar zorunlu. Bunun için işadamlarına önemli görevler düşüyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nden geçen 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının kabulü konusunda ise “Ne yazık ki ABD’de bazı politikacılar, sağduyu çağrılarına kulak tıkayarak bir defa daha büyük meseleleri küçük iç politika oyunlarına alet ve feda etme teşebbüsünde bulunmuşlardır” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TBMM’de gazetecilerin soruları üzerine Kuzey Irak’a operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, “Tezkere el bombası gibidir, elde kalırsa patlar, bu bir risktir. Bu riski göz önüne almak lazım. Tezkere çıkınca kullanmak gerekir” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada,  “Tezkere için bir şeyler söylemek erken ama geç kalınmaması gerekir” dedi.

3- Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nde yaptığı açıklamada, 2013 Akdeniz Olimpiyatları’na Mersin’in adaylığı konusunda, “İddialıyız ve oyunlara en iyi şekilde ev sahipliği yapmaya hazırız” dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TBMM Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndayaptığı konuşmada, nükleer enerjinin Türkiye’nin vazgeçilmez ihtiyacı olduğunu belirterek, “Nükleer enerji bizim için tercihten çok mecburiyettir” dedi.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni’yi kabulünden sonra yaptığı açıklamada, “Seçimlerden sonra artan kamu harcamalarını karşılamak için tedbirler alınır, bu tedbirlerin vergi olarak halka ödetilmesinin uygun olmadığını IMF heyetine ifade ettim” dedi.

6- Diyarbakır’da Balıkçılar semtinde bir terzi dükkanına atılan el bombasının patlaması sonucu bir polis memuru şehit oldu.

7- ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde 1915 olaylarını sözde Ermeni Soykırımı olarak niteleyen karar tasarısı Dış ilişkiler Komisyonu’nda 21’e karşı 27 oy ile kabul edildi. 

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, başkent Washington’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kuzey Irak’a yapacağı askeri operasyon konusunda, “Bizim görüşümüze göre, Irak’ın içine yapılacak kapsamlı müdahale uzun dönemli ve kalıcı bir çözüm bulmayacaktır” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perina ise düzenlediği basın toplantısında “Irak ve Türkiye birlikte çalışma konusunda birbirlerine söz verdiler. ABD hükümeti olarak bu girişimlere elçiliğimizle, ordumuzla ne gerekiyorsa o şekilde destek vereceğiz” dedi.

11 EKİM 2007

               1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk Televizyonu'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan 21 Ekim'de gerçekleştirilecek referanduma ilişkin olarak, ''Bu referandum paketini biz teklif ettik. Ama bunu teklif ederken bizim  niyetimiz iki sandığı ortaya getirebilmekti. Ama maalesef bu anayasa  paketiyle alakalı olay, geçmiş cumhurbaşkanımız tarafından vakit son ana  kadar kullanılmak suretiyle iade edilince 120 günlük sürece bir yerde mahkum  olduk. Biz bu sürecin gereğini yapıyoruz. Burada 11. Cumhurbaşkanı  olayı var. Bunu da ortadan kaldırabilmek için daha doğrusu şüpheleri giderebilmek için bir adım atmamız gerekiyordu. Şimdi 'yeni anayasa hazırlanıyor dolayısıyla  niçin bu yapılıyora' gelince yeni anayasa bizim için bir süreç. Şu anda ne  olacağı henüz belli değil'' dedi. 

               2- ABD Temsilciler  Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını  kabul eden tasarı tepkilere yol açtı.

               Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada ''Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin kararı, geleceğe yönelik  çok talihsiz bir karar. Fakat bundan önce gerek 2000, gerek 2005 yılında  komitenin buna benzer aldığı kararlar var. 2000'de 38'e 12, 2005'te 40'a 7 gibi  bir oyla aleyhte karar çıkmıştı. Bu defa 27'ye 21 gibi bir oyla bu karar çıktı.  Yönetim, çıkmaması için  çok ciddi bir mücadele verdi. Ama iç hesaplar  peşinde olanlar, buna karşı farklı lobi faaliyetleri içinde bulundular. Bu, ABD'nin çıkarlarına da aslında ters bir adımdır ve Türkiye'nin bulunduğu konumu  fark edemeyenlerin aldığı talihsiz bir karardır” dedi.                          

               DSP Genel Başkanı Zeki Sezer tasarıya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Türkiye'yi stratejik müttefik olarak gördüğünü söylediği bir dönemde  böyle bir kararın alınmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını bildirdi.

               ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey düzenlediği basın toplantısında, yönetimin hukuken Temsilciler  Meclisi'nin kararlarını bloke etme hakkı bulunmadığını belirterek ''Ancak  tasarının Genel Kurul'da reddedilmesi için elimizden geleni yapacağız'' dedi. 

               ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas  Burns gazetecilere yaptığı açıklamada, Amerikan yönetiminin, Kongre’deki oylamadan ''derin bir hayal  kırıklığı'' yaşadığını belirterek, ''Türkiye bizim bütün dünyadaki en  değerli ve önemli müttefiklerimizden biri. Misillemede bulunmayacaklarını  umuyorum'' dedi.

               ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ise yaptığı yazılı açıklamada, tasarının kabul edilmesinden derin üzüntü duyduğunu belirterek,  tasarının Genel Kuruldan geçmemesi için Kongre üyelerini ikna yönündeki  çabalarını sürdüreceğini söyledi.

               3- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY), Kıbrıs Türk tarafının yapıcı adımlarına karşılık vermek  yerine, Ada'da gerilimi tırmandıran ve Doğu Akdeniz'de istikrara zarar veren tutumunda ısrar etmesinin, Türkiye'nin, garantör sıfatıyla Ada'da barışın  muhafazası bakımından oynadığı rolü bir kez daha ortaya koyduğu bildirildi.

               4- 2007 Nobel Edebiyat Ödülü, İngiliz  yazar Doris Lessing’e verildi.

               5- ABD'nin NATO Kuvvetler Komutanı General  Bantz John Craddock, başkent Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak sınırındaki  sorunla ilgili olarak sık sık Türk yetkililerle görüştüğünü belirterek, bununla birlikte Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine olası bir sınır ötesi operasyonunu durdurmak için yapabileceği fazla bir şeyin olmadığını söyledi.

12 EKİM 2007

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Sınır ötesi operasyon tezkeresinin salı günü Meclis’e geleceğini ve sınır ötesi operasyon için kimseden akıl almaya ihtiyaçları olmadığını belirten Başbakan Erdoğan  "Bu yola girdikten sonra hazırlığın hesabı yapılmıştır. Faturası, bedeli ne olursa olsun bu bedel de karşılanır" dedi.Başbakan Erdoğan sözde Ermeni soykırımı tasarısıyla ilgili olarak da “Sonunda bu 'Nereden incelirse, oradan kopsun', noktasına gelir. Biz gereken girişimi yapıyoruz, karar tasarısının Genel Kuruldan geçmemesini istiyoruz. Gereken adımı atacağız” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Şırnak'ta 13 şehit veren askeri birlik ile terörist saldırı sonucu 12 kişinin öldürüldüğü Beytüşşebap'ın Beşağaç köyünü ziyaret etti. Batman Havaalanı’nda gazetecilere açıklama yapan Baykal, bölgede pek çok insanın büyük riskler altında yaşadığını belirterek “Onlarla bütün Türkiye olarak dayanışma duygusu içinde olduğumuzu milletimiz adına sergilemek ve sevgi, dostluk duygularını canlandırmaya çalışmak bir görevdir, sorumluluktur” dedi.

            3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, bu  yıl Ramazan Bayramı’na 101,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiş olarak girdiklerini belirterek, bu rakamın ihracatçılardan Türkiye'ye bir bayram  hediyesi olduğunu söyledi.

            4- Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Jean-Pierre Jouyet, AB’nin sınırlarını belirlemesi için önerdikleri Akil Adamlar Komitesi’ni doğrudan Türkiye’nin üyeliğine odaklanacak şekilde oluşturmamak gerektiğini söyledi.

            5- IMF tarafından hazırlanan ''Dünya'nın Ekonomik Görünümü'' raporuna göre, Türkiye'nin ve Güney Afrika'nın son üç yılda çok yüksek miktarda net  yabancı sermaye çektiği bildirildi.

6- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve ABD Savunma Bakanı Robert Gates, ABD  Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye ortak bir mektup göndererek, Ermeni  tasarısının Genel Kurul’da oylamaya getirilmemesi çağrısında bulundu.

            7- ABD Dışişleri Bakanı Condelezza Rice, ABD Savunma Bakanı Robert Gates ile birlikte gittiği Rusya’nın başkenti Moskova'da Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı  Antaoliy Serdyukov ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya ile Doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi planladıkları füze kalkanını görüşmeye devam  edeceklerini, ancak Moskova'nın bu plana "Rusya karşıtı potansiyeli" olduğu  gerekçesiyle karşı çıkmaya devam ettiğini söyledi.

            Putin de  “Diğer ülkeler yasak silahları geliştirirken  bizim AKKA’ya bağlı kalmamız zor. Sözleşme evrensel hale gelmeli” dedi.

            Lavrov da ABD'nin füze kalkanı planlarını dondurması  halinde, Rusya ile ABD'nin bu alanda çok daha etkili bir işbirliği yapabileceğini  belirterek, "Rus ve Amerikalı uzmanların ortak çalışmalarını daha etkili bir hale  getirmek için füze kalkanı yerleştirme planlarının dondurulması gerektiğine  inanıyoruz. Bu konuda hala uzlaşmamız yok" dedi.

8- ABD ordusunun, Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyinde dün düzenlediği  hava saldırısında, 15 kişi öldü.

            9-  Papalık  Dinlerarası Diyalog Kurulu (PDDK) Başkanı Kardinal Jean-Louis Tauran Vatikan Radyosu’na verdiği demeçte, Roma Katolik  Kilisesi’nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'a hitaben 138 Müslüman akademisyen ve alim tarafından yazılan mektupla ilgili olarak "Bu, son derece cesaret verici bir sinyal. Zira iyi niyet ve diyalogla,  önyargıların aşılabileceğini göstermektedir. Bu diyalog konusuna manevi bir  yaklaşımdır. Bunu, maneviyat diyaloğu olarak da adlandırabilirim" dedi.

            10- Myanmar Başbakanı Soe Win'in öldüğü bildirildi.

13 EKİM 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Pendik Belediyesi tarafından yaptırılan Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışında, “Alışıldık bir bayram sevinci yaşayamadık. Bu bayramda ve bayram arifesinde 30’a yakın evladımızı şehit verdik. Parlamento çatısı altındaki dört parti, Türkiye’deki bölücü terör örgütünün adı şudur diyerek ona karşı seferberlik ilan etmelidir. Kimse bundan gocunmamalı” diye konuştu.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımı tasarısı hakkında Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada “Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komitesi’nin kararı hazin ve üzüntü vericidir. Ben Genelkurmay Başkanıyım; güvenlik sorunlarıyla ilgilenirim, siyasetçi değilim. Bu bağlamda ABD, ayağına kurşun sıkmıştır” dedi. Orgeneral Büyükanıt, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace’e görüşlerini bir mektupla ilettiğini, ayrıca telefonla  aradığını belirtti.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da vatandaşlarla bayramlaşmada yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı’nın artan terör olaylarının gölgesinde kutlandığını belirterek, terör olayları başta olmak üzere, Ermeni meselesi ve komşularla ilişkiler konusunda izlenecek politikaya ilişkin bir ‘milli platform’ oluşturmasını önererek, muhalefet partisi olarak bu konuda her türlü desteği vereceklerini söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Ordu’daki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, “Bor karışımlı çimento önümüzdeki yıllarda beton gövde yapılan barajlarda, uçak pistlerinde, depreme dayanıklı yapılarda, yollarda ve özellikle köy yollarında kullanılacak. Bu maddeden elde ettiğimiz çimento tüm sektörlerde önemli bir çığır açacak” dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Bursa’da yaptığı açıklamada, şehitleri rahmetle andıklarını belirterek, “Yakın zamanda milletimizin, ülkemizin dört bir yanına ateş düşürenler, hainler, düşürdükleri bu ateşin içinde yanacaklar” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez’de partililerle bayramlaşması sırasında gündemdeki konulara ilişkin yaptığı değerlendirmede, sınır ötesi operasyonun sonuç vermeyeceğini savunanların örtülü PKK yandaşı olduğunu belirterek, “Birtakım çevreler, bazı düşünür ve yazarlar, ‘sınır ötesi operasyonun terörle mücadelede sonuç vermeyeceğini’ ifade etmeye çalışmaktadır. Ne yapılması gerektiğini açıkça söyleyememektedirler. Onların niyetleri bellidir” dedi.

7- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin tasarının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nden geçmesinin ardından istişare amaçlı olarak Türkiye’ye çağrıldı. İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda bir açıklama yapan Şensoy, “İlişkiler temelde gayet iyi. Yönetim bu tasarıya baştan beri karşı çıktı. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Türkiye olarak yapılması gereken her şeyi yaptığımız kanaatindeyim. Buna aslında ABD hükümetinin de yoğun çaba gösterdiğini de ilave etmek lazım” dedi.

8- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen ABD Savuma Bakan Yardımcısı Eric Edelman ile Avrupa ve Asya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan’la görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan Fried, sınır ötesi harekat için duygusal davranılmaması gerektiğini vurgulayarak, “Türk halkının PKK’nın terör saldırıları konusundaki kızgınlığını anlıyoruz. Ancak zor bir durum söz konusu. Türk yetkililer, tüm seçenekleri ve riskleri ciddi olarak değerlendiriyor” dedi.

9- A Milli Futbol Takımı, Avrupa Şampiyonası eleme grubunda Kişinev’deki karşılaşmada Moldova’yla yaptığı maçta 1-1 berabere kaldı.

                                                                                                                      14 EKİM 2007

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Habertürk televizyonu ile Türk Milli Futbol Takımı’nın işbirliğinde düzenlenen, ''Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası'' ile ilgili canlı yayına telefonla katılarak, değerlendirmelerde bulundu. Orgeneral Büyükanıt, ''Türkiye çok büyük ve çok güçlü bir ülkedir. Ülkemizi bölmek isteyenler olabilir ama o istekte kalır sadece. Hiçbir güç ülkemizi bölemez'' dedi.

2- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, her yıl 700-800 bin ek istihdam yaratılması gerektiğini ve her yüzde 1’lik büyümenin 100 bin kişiye istihdam olanağı sağladığını belirterek, AB üyeleriyle aradaki farkı kapatmak için  yüksek büyümeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

3-  Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarıya karşı olduklarını bildirdi. Mutafyan, tasarının ABD Temsilciler Meclisi’nden geçmemesi için çalışacaklarını söyledi.

4- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la yapacağı görüşme için ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Talat, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde 1915 olayları konusunda kabul edilen Ermeni tasarısına ilişkin olarak ”Tarihi yargılamak hiç kimsenin haddi değil, ona tarih karar verecektir. Türk ulusunun tarihte yaşadıkları gizli değildir” dedi.

5- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Rusya’nın başkenti Moskova’daki temasları sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rice, Ermeni tasarısının kabulüyle ilgili olarak, Türkiye ile birçok ortak çıkarlarının bulunduğunu belirterek “Sonuç ABD ve Türkiye için can sıkıcı. Türklerin atacağı somut adımları minimize etmek için çalışıyoruz” dedi. Rice ayrıca, PKK ile Mücadele Özel Temsilcileri emekli Orgeneral Joseph Ralston’ın görevi sürdürmek istemediğini belirtti.

Daha sonra Ortadoğu Barış Konferansı öncesinde görüşmelerde bulunmak üzere İsrail’e giden Rice, ortak deklarasyon görüşmeleri konusunda büyük bir ilerleme beklemediklerini söyledi.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Robert Gates Moskova ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya’nın, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması’nı (AKKA) tek taraflı olarak askıya alması halinde Avrupa’daki çıkarlarını tehlikeye atacağını söyledi.

6- İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ABD’nin desteğiyle gelecek ay yapılması öngörülen Ortadoğu Barış Konferansı öncesinde, İsrail ve Filistin’in ortak bir deklarasyonda bulunmasının ön şart olmadığını söyledi.

7- Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyindeki Samarra kentinde düzenlenen intihar saldırısında, 17 kişinin öldüğü, 27 kişinin de yaralandığı bildirildi.

              15 EKİM 2007

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan EXPO 2015 Uluslararası Sergiler Bürosu delegeleriyle İzmir’in Çeşme ilçesinde bir araya geldi. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Türkiye olarak ilk kez evrensel EXPO’ya ev sahipliği yapmaya hazırlanıldığını belirterek, “İzmir, pek çok medeniyete ve kültüre kucak açmış, üç dinin bir arada yaşadığı, kendine özgü kimliği olan, barış, huzur ve diyalog kentidir. Çeşitli milletleri ve dinleri bünyesinde barındıran Türkiye, medeniyetler ittifakı alanında önemli rol oynamaktadır” dedi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından  yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyon düzenlemesine olanak sağlayan tezkerenin TBMM’ye sunulduğunu belirterek, “Hükümet olarak aldığımız bu tezkerenin hedefi; sadece ve sadece terör örgütüdür” dedi. 

3- İspanya'nın Milli Günü dolayısıyla Büyükelçi Fernandez de la Pena'nın verdiği resepsiyona katılan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, gazetecilerin sorularını yanıtladı Orgeneral Saygun, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) sınır ötesi operasyonla ilgili tutumunun belli olduğunu belirterek, "Böyle bir görev verilirse biz ne yaparız ona bakarız" dedi.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, özel ve üniversite hastanelerine ödenen katkı payını kaldıracaklarını ve muayenehanelerini kapatmaları için doktorlara 6 ay süre vereceklerini söyledi.

5- Haberleşme Yüksek Kurulu başkanlığını Devlet Bakanı Mehmet Aydın yürütecek. Kurullarda Görev Alacak Hükümet Üyelerine ilişkin Başbakanlık genelgesi, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer gazetecilere yaptığı açıklamada,  “Hükümet, düşük kur, yüksek faiz politikasıyla ithalatı sürekli arttırmış, ihracatçımızın önüne ise engeller çıkarmıştır. Faizler acilen indirilmelidir” dedi.

7- TÜİK’in, Hanehalkı İşgücü Araştırması haziran-temmuz-ağustos dönemi sonuçlara göre; toplam işsiz sayısı temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre 45 bin artışla 2 milyon 296 bine ulaştı. İşsizlik oranı 8.8’le değişmezken, en yüksek işsizliğin görüldüğü genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 17.1’den yüzde 18.6’ya yükseldi.

8- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau gazetecilere yaptığı açıklamada, küresel likidite koşullarının bozulması ihtimaline karşı Türkiye’nin, ekonomide güven duygusunu sağlamak açısından kullanabileceği en önemli enstrümanlardan birinin, IMF ile bir program uygulamaya devam etmek olduğunu söyledi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey yaptığı açıklamada, “PKK terörizminin ve Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye yönelik eylemlerin neden olduğu meselenin çözümünde hepimiz birlikte çalışmayı istiyoruz” dedi.

10- Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Muhammed El Askeri yaptığı açıklamada, PKK’nın elindeki silahların kimler tarafından sağlandığının araştırıldığını söyledi. Kuzey Irak’a yönelik olası sınır ötesi operasyonuna karşı olduğunu belirten Askeri, Türkiye’nin terörle mücadeleyi Irak’ın sınırları dışında yapması gerektiğini belirtti.

11- Almanya’da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Angela Merkel ile Wiesbaden kentinde bir araya geldi. Putin görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, İran ile barışçıl görüşmelerin sürdürülmesi gerektiğini belirterek, “Baskı bir işe yaramaz. İran halkı hiçbir şeyden korkmaz” dedi. Putin, kendisine yönelik suikast hazırlığı haberleri hatırlatılarak İran’a gidip gitmeyeceğinin sorulması üzerine, İran’a gideceğini söyledi. 

Merkel de yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer enerji konusundaki tutumundan vazgeçmemesi halinde yeni yaptırımların şart olduğunu belirtti.

             16 EKİM 2007

1- Çankaya Köşkü’nde yapılan toplantıda, sözde Ermeni soykırımı tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilmesi ele alındı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Bakanlık Müsteşarı Ertuğrul Apakan  ve Türkiye’ye çağrılan Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy‘un katıldığı toplantıda; alınacak önlemler  de değerlendirildi.

Toplantı öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy’u TBMM’de kabul etti. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Şensoy, Ermeni tasarısının gündeme gelmesinin önlenmesi konusunda gerek ABD yönetiminin ve gerekse kendilerinin yaptığı çalışmaların yetersiz kaldığını belirtti.         

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis Grubu’nda yaptığı konuşmada, son günlerde yaşanan terör olaylarına  dikkat çekerek, sabırlarının tükendiğini ve sınır ötesine operasyon anlamına gelen tezkereyi Meclis’te oylayacaklarını bildirdi. 21 Ekim Pazar günü yapılacak referandum konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, referandumda sunulacak Anayasa değişikliği paketine ‘evet’ oyu verilmesiyle, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ve TBMM’nin toplantı yeter sayısının 184 olması gibi düzenlemelerle, uygulamada sıkıntı oluşturan konuların ortadan kalkacağını söyledi.
 

3- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgenaral İlker Başbuğ beraberindeki bir heyetle askeri incelemelerde bulunmak üzere Şırnak’a giderek Vali Selahattin Aparı’yı makamında ziyaret etti.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek olan tezkereye destek vereceklerini söyledi.

5- Maliye Bakanlığı, eylül ayı ile ocak-eylül dönemine ilişkin ‘Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçları’nı açıkladı. Buna göre ocak-eylül döneminde bütçenin 12 milyar 173 milyon YTL açık verdiği, böylece bütçe açığının ocak-eylül döneminde geçen yıla göre yüzde 879 artmış olduğu kaydedildi.

6- TBMM Genel Kurulu’nda 21 Ekim’de referanduma sunulacak anayasa değişiklik  paketinde değişiklik yapılmasını öngören  anayasa değişikliği teklifi 386 oyla kabul edildi.          Genel Kurul’da ayrıca, 2000yılından önce emekli olanların emekliliklerini iptal ettirip kısa süre çalışarak yeniden emekliliğini isteyerek maaşlarını artırma imkanını ortadan kaldıran kanun teklifi kabul edildi.

7- DTP Grup Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında, sınır ötesi operasyona karşı olduklarını ve askeri yöntemlerin tek başına çözüm olmadığını kaydetti.

8- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, kısa vadeli faiz oranlarını 0.50 ile 0.75 puan indirdi. Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, özel kesim yatırım ve tüketim talebinde toparlanma işaretlerinin görüldüğü, dış talebin büyümeye katkısının azaldığı ve toplam talep şartlarının enflasyondaki düşüş sürecine verdiği desteğin sürdüğü belirtildi.

9- Türk Telekom ile Haber-İş Sendikası’nın toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşmaya varamaması sonucu 26 bin Türk Telekom çalışanı greve başladı.

10- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

11- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık Haşimi Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Haşimi sınır ötesi operasyona karşı olduklarını belirterek, meselenin siyasi yolla çözümünden yana olduklarını kaydetti.

Haşimi daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve Başbakanlık Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu’nun  da katıldığı görüşmede, terör örgütü PKK konusu ele alındı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Haşimi’yi kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Irak yönetimi ile süren diyalog ve temaslar çerçevesinde Haşimi’nin Türkiye’yi ziyaret ettiği ve görüşmede, Irak’ın kuzeyinde teröristlerin varlığı ve bunun doğurduğu problemler dahil, Türkiye ile Irak arasındaki konuların ele alındığı bildirildi.

12- Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz ve beraberindeki heyet, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Schulz, 24 Ekim’de görüşülecek olan ve AP Raporu’na 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının eklenmesini öngören önergeye karşı çıkacaklarını söyledi.

13- Genelkurmay Başkanı Orgenaral Yaşar Büyükanıt, beraberindeki heyetle resmi temaslarda bulunmak üzere İtalya’nın başkenti Roma’ya gitti.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile ABD’nin New York kentinde görüştü. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Talat, Kıbrıs’ta özlü müzakerelerin yeniden başlaması yönünde bir girişimde bulunmasını istediklerini ve Genel Sekreter’e bir güven artırıcı paket önerisi yaptıklarını söyledi.          

15- IMF ve Dünya Bankası’nın ortak yıllık Güz Toplantıları öncesinde ABD’nin başkenti Washington’da gazetecilere değerlendirmelerde bulunan IMF Başkanı Rodrigo de Rato, Türkiye’nin ekonomik geleceğinin, birkaç yıl öncesine göre çok daha parlak göründüğünü belirterek “Türkiye, kesinlikle bir başarı öyküsü. Türk ekonomisinin gösterdiği ilerlemeler ve dayanıklılık, önemli bir başarı” dedi.

16- AP Türkiye raportörü Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten AP’de gerçekleştirilen  2. Avrupa Ermenileri Kongresi’nde, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını kabul etmesinin Türkiye’ye AB üyeliği için ön koşul olarak dayatılamayacağını söyledi.

17- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ermeni tasarısının, İslam ile dünyanın geri kalanı arasındaki farklılıklarda köprü vazifesi gören demokratik müttefik Türkiye ile çok önemli ilişkiler üzerinde son derece olumsuz etkisi olacağı uyarısında bulundu.
Rice, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda konuştuğunu belirterek “Onlara, bu meselenin, şu andaki Türk hükümetinin Amerikan halkı tarafından kınanması olmadığını anlatmaya çalıştım” dedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey günlük basın toplantısında, PKK’nın Kuzey Irak’ta bulunması konusunda ABD’ye yönelik suçlamalara ilişkin  “Eğer biri sihirli değneğini sallayarak PKK’yı Kuzey Irak’tan silecek olsaydı bu şimdiye kadar yapılırdı” dedi.

18- ABD Savunma Bakanı Robert Gates Ulusal Güvenlik İşleri Yahudi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, İran üzerindeki siyasal diplomatik ve ekonomik baskının sertleştirilmesi gerektiğini ve İran’a karşı tüm seçeneklerin açık tutulması gerektiğini belirtti.


            19- Hazar Denizi’ne Kıyısı Bulunan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere İran’ın başkenti Tahran’a giden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirvede yaptığı konuşmada, başka ülkelerin topraklarının Hazar Denizi ülkelerine saldırı için kullanılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad da Hazar Denizi ülkeleri arasındaki iş birliğinin geliştirilmesinin bölgesel barış ve güvenliği artıracağını söyledi.

            Zirveye, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev de katıldı.

            5 liderin imzaladığı zirvenin sonuç bildirgesinde ise, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’na (NPT) bağlı kalınması ve nükleer enerjinin barışçıl amaçla kullanılmasına vurgu yapıldı.

                                                                                                       17 EKİM 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush’un Türkiye’nin Irak’a asker göndermesinin menfaatine olmadığı şeklindeki sözlerine cevap olarak, “TBMM olarak parlamenterlerimizle karar verdik, bunun için kimin ne dediği değil, TBMM’nin dediği önemlidir. Ülkemiz için teröre karşı mücadeleyi uluslararası karar olarak görenler için hayırlı olsun diyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da TBMM’de gazetecilere tezkerenin kabulü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Umarım Irak’a girmemizi gerektirecek durum olmaz, Irak yönetimi gereken önlemleri alır da Kuzey Irak’ta PKK terörü etkisizleştirilir ve tezkereye gerek kalmaz” dedi.

2- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine yönelik düzenlemeyi de içeren anayasa değişikliği paketinin oylanacağı referandumun ‘pakette değişiklik olduğu’ gerekçesiyle ertelenme istemini 5’e karşı 6 oyla reddetti.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TBMM Genel Kurulu’nda Türk Telekom’daki grevle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Grevin millete faydası yok, istenilen ücret de sağlandı, onun için bu grevi anlamsız buluyorum” dedi.

4- Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) Kuzey Irak’a sınır ötesi askeri operasyon yapabilme imkanı tanıyan hükümet tezkeresi, TBMM’de 19 ret oyuna karşılık 507 oyla kabul edildi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 21 Ekim’de yapılacak referandum hakkında TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı’nın meşruiyetinin tartışma aşamasında MHP gereğini yapmıştır. Şimdi referandumda MHP ‘hayır’ oyu kullanacaktır” dedi.

6- Türk Milli Takımı, Avrupa Şampiyonası Grup Elemeleri maçında İstanbul’da karşılaştığı Yunanistan Milli Takımı’na 1-0 yenildi.

7- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Esad, görüşmenin ardından gazetecilerin Kuzey Irak’a askeri operasyon ile ilgili sorularına verdiği cevapta, “Türk hükümetinin teröre ve terör faaliyetlerine karşı gündemine aldığı kararları şüphesiz destekliyoruz ve arkasındayız” dedi.

8- Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık  Haşimi, Türkiye ziyaretini tamamladıktan sonra olası sınır ötesi operasyonla ilgili Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, “Görüşmelerimden istediğimi aldım, mevcut krizi ertelemek için yeni bir atmosfer var. Irak hükümetine, sınır ötesi terörist faaliyetleri sona erdirmesi için fırsat verilmeli” dedi.

9- İtalya Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi davetlisi olarak başkent Roma’da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Roma Büyükelçiliği’nde hükümet tezkeresi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Tezkerenin taslağını biliyoruz, çünkü tezkere Genelkurmay’ın katkılarıyla müşterek bir şekilde hazırlanmıştır” dedi.

10- Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard&Poor’s (S&P) tarafından yapılan açıklamada, Irak’ın kuzeyine yapılacak olası bir sınır ötesi operasyonun Türkiye’nin kredi notunu etkilemeyeceği bildirildi.

11- ABD Başkanı George W. Bush, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Temsilciler Meclisi’nde Ermeni soykırımı karar tasarısının gündemden düşürülmesini isteyerek, “Amerikan Kongresi, Irak gibi ülkelerde ordumuza hayati destek sağlayan Müslüman dünyasındaki müttefik bir demokrasiyi kendisine düşman etmekten daya iyi bir şey yapmalı” dedi.

Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, başkent Washington’da yaptığı açıklamada, “1915 Ermeni olaylarına ilişkin iddiaları içeren tasarının Genel Kurul’a girip girmeyeceği belli değil” dedi.

12- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Portekiz’in başkenti Lizbon’da yaptığı açıklamada,Türkiye’nin Kuzey Irak’a asker sevk etmekten vazgeçmesini isteyerek,  “AB, Türk yetkililerinden gergin olan durumu ağırlaştırmaktan kaçınarak uluslararası hukuk çerçevesinde diyalog yoluyla çözüm aramasını istemekte” dedi. 

13- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile başkent Paris’te görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, PKK’dan eylemlerine son vermediği takdirde Irak’ı terk etmelerini istediklerini söyledi.

14- BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile BM binasında yaptığı görüşme sonrası Kıbrıs’ta müzakerelerin başlaması konusunda yaptığı açıklamada, şu anda beli bir girişimde bulunmasının çok zor olduğunu söyledi.

18 EKİM 2007

               1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı kabul etti. Başkan Toptan, görüşmeye  ilişkin gazetecilere yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin temel  uluslararası yaklaşımlarının Suriye tarafından paylaşıldığını belirterek ''Özellikle komşumuz Irak'ın toprak bütünlüğü ve PKK terörü konusunda Türkiye'nin  bütün kaygılarının Suriye tarafından paylaşıldığını bir kez daha görmekten büyük  mutluluk duyduk'' dedi.

               2- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF-Dünya Bankası toplantılarına katılmak üzere ABD’ye  hareketinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, program tanımlı faiz dışı fazlanın GSMH'ye oranının 2007 yılı sonunda yüzde  4,3 civarında gerçekleşmesinin beklendiğini, bu yıl faiz dışı fazlanın GSMH'ye oranındaki düşüşte, esas olarak 'bütçe gelirlerinin öngörülen  düzeyin gerisinde kalması, geçmiş yıllardan sarkan bazı harcama yükümlülüklerinin 2007 yılı içinde ödenmesi, mahalli idareler ve KİT'lerin performansındaki  düşüşün etkili olduğunu söyledi.

               3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2008 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nin TBMM'ye  sunulması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, 2008 yılı bütçe büyüklüğü  ile makro göstergeler konusunda bilgi verdi. Bakan Unakıtan, 2008 yılı büyüme  hızı hedefini yüzde 5,5, bütçe büyüklüğünü ise 222 milyar 313 milyon YTL olarak  açıkladı. Bakan Unakıtan, 2008 yılı için gayrı safi milli hasılanın  (GSMH) 716 milyar 596 milyon YTL olarak öngörüldüğünü, büyüme oranının yüzde 5,5 ,  TÜFE yıl sonu hedefinin yüzde 4, ihracatın 117 milyar dolar ve ithalatın da 182 milyar  dolar olarak hedeflendiğini kaydetti.

               4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Ortadoğu temaslarının ilk ayağı olan Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edildi. Bakan Babacan, kabulden sonra yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz'in iki önemli ülkesi olan Türkiye ile Mısır arasındaki işbirliğinin  önemine işaret ederek, iki ülke ilişkilerinin özel ekonomik yönünün, 140 Türk firmasının Mısır'da yatırım yapmasıyla önemli boyut kazandığını, geçen yıl 1 milyar dolar olan ticaret hacminin 1,5 milyar dolara çıkmasının  beklendiğini bildirdi.

               Bakan Babacan, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile de bir araya geldi. Düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Babacan, Türkiye'de masum vatandaşlara yönelik saldırıların azalmadığını, tersine arttığını hatırlatarak, terörle  mücadelede Amerikan güçleri ve Irak yönetiminin yetersiz kalması durumunda Türkiye'nin sadece izlemekle yetinmesinin ve sessiz kalmasının beklenemeyeceğini belirterek  "Artık sözlerin yetmediği bir noktaya geldik" dedi.

                                                                                                                      19 EKİM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Nüket Yetiş ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, AK Parti İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu ile Cem ve Abdal Musa vakıflarının üyeleriyle, Türk kökenli Avrupalı parlamenterleri ayrı ayrı kabul etti.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Almanya Hür Demokrat Milletvekili Murat Kalmış ve Türk kökenli Avrupalı milletvekillerinden oluşan heyeti kabul etti. Görüşmede konuşan Başkan Toptan, Türk kökenli milletvekillerinin yeni kuşaklara örnek olduğunu, sadece Almanya’da 700 bin oy kullanan Türk vatandaşının bulunduğunu belirterek, bu sayının daha da yukarı çıkartılması gerektiğini söyledi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la birlikte İstanbul Sarıyer’de yapımı tamamlanan İstinyepark’ı hizmete açtı. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin son 5 yılda gerçekleştirdiği çok yönlü değişimin tarihte örneği az bulunur bir gelişme olduğunu belirterek “Beş yıl önce dibe vurmuş bir ekonomiyi alıp büyüme performansı ile dünyanın 17. ekonomisi haline getirdik” dedi. Ayrıca basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, “Terör örgütüne Irak yönetimi tarafından ‘terk edin’ çağrısı yapıldı. Bunu ciddiye alıyor musunuz?” sorusu üzerine, açıklamayı olumlu bir yaklaşım olarak gördüğünü  ancak Kuzey Irak’taki bütün eğitim kamplarının dağıtılması, buradaki terörist başlarının teslimi ve terör örgütünün kazınmasının Türkiye’yi tatmin edeceğini söyledi.

            Başbakan Erdoğan ayrıca İstanbul’da TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabule ilişkin Başbakanlık Basın Danışmanlığı’ndan yapılan açıklamada, TÜSİAD heyetinin, ekonomi politikaları, sektörel meseleler, yasal düzenlemeler, AB süreci ve yurt dışı tanıtım faaliyetleri maddeleriyle ilgili görüş, öneri ve taleplerini dile getirdikleri bildirildi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan’ın Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan “Kongre ve Ermenistan” başlıklı bir yazısında, ABD ile olan ilişkilerin kritik bir noktada olduğunu, alternatif bir sonucun ne ABD’ye ne Türkiye’ye yarar getireceğinden yola çıkarak sağduyunun galip gelmesini umduklarını bildirdi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin il ve belediye başkanları ile Genel Merkez’de bir araya geldi. Aceleyle referandum yapılmasını gerektiren bir durum bulunmadığını belirten Baykal, halk oylamasının seçilmiş olan cumhurbaşkanının hukuki konumu da dahil olmak üzere yeni tartışmaları gündeme getireceğini ileri sürdü.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek başkanlığında Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın katılımıyla yurt dışında yaşayan vatandaşların genel seçimlerde oy kullanmasının kolaylaştırılmasıyla ilgili bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Çiçek, bir süre önce yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, yurt dışında yaşayan vatandaşların bundan sonraki genel seçimlerde oy kullanmasının kolaylaştırılmasıyla ilgili ilke kararı alındığını, bu doğrultuda ilk toplantının yapıldığını ve bir komite oluşturulduğunu bildirdi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen “Organik Tarım Türkiye 1. Kongresi”nin basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de son 10 yılda organik tarım açısından artış olmakla birlikte organik potansiyel uygulamalarının yeterli olmadığını söyledi.

7-  İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, “Mavi Ulaştırma ve Haberleşme Hizmetleri A.Ş.’den Genç Parti’ye (GP) 19 milyon 750 bin YTL kaynak aktarılarak Siyasi Partiler Kanununa muhalefet edildiği” iddiasıyla yargılanan 17 sanıktan GP Genel Başkanı Cem Uzan’ın da aralarında bulunduğu 16’sı beraat etti.

8- 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali başladı.

9- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Mısır’daki temaslarını tamamlamasının ardından Lübnan’ın başkenti Beyrut’a geldi. Mısır’dan hareketinden önce, TRT televizyonuna demeç veren Bakan Babacan, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda bundan böyle sözlerin değil fiiliyatın hakim olması gereken bir döneme girildiğini söyledi. Bakan Babacan, Lübnan’da, Başbakan Fuad Sinyora, Dışişleri Bakanı Fevzi Salluh, Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüştü. Güney Lübnan’a geçerek Türk istihkam birliğini de ziyaret eden Bakan Babacan, Türk Kızılayı tarafından inşa ettirilen okulun açılışını yaptı.

10- Resmi ziyaret nedeniyle ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) düzenlediği bir toplantıda, Amerika’nın dünyanın en büyük ekonomisi olduğunu belirterek “Ancak Türkiye anahtar güçtür” dedi. İki ülkenin de demokratik ve birleşmiş bir Irak istediğini söyleyen Bakan Şimşek, “Herhangi bir terörist grubun Irak’ta konuşlanmasını ve geçiş noktası olarak kullanmasını kabul edemeyiz” dedi.

11- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Le Figaro gazetesine Türkiye’nin muhtemel sınır ötesi operasyonunu değerlendirdiği açıklamasında “PKK dünyanın değiştiğini anlayarak artık silah bırakmalı” dedi. Talabani ayrıca, Türkiye’nin Irak Kürtlerinin terör örgütü PKK’ya destek verdiği yönündeki iddialarının asılsız olduğunu belirtti.

12- ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Türkiye’nin, Temsilciler Meclisi’nde bekleyen 1915 olayları tasarısının geçmesi halinde sert tepki göstereceği konusunda blöf yapmadığını söyledi. Gates, tasarının geçmesi durumunda Türkiye’nin, İncirlik Üssü’nü kapatmayabileceğini, ancak getireceği kısıtlamalarla Irak’ta ABD birliklerine yapılan malzeme sevkıyatını büyük ölçüde engelleyebileceğini kaydetti. Kuzey Irak sorununa da değinen Gates, Türkiye’nin muhtemel bir askeri müdahalesinin uluslararası bir krize yol açacağını savunarak, Ankara’dan bu adımı atmamasını istedi.

20 EKİM 2007  

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TRT’ye referandumla ilgili yaptığı açıklamada, “Milletimizin, cumhurbaşkanını, seçilmiş temsilcileri aracılığıyla mı, yoksa doğrudan doğruya mı seçeceğine ilişkin tercihini ortaya koyacağı bu referandumun sonucunun, söz konusu tartışmaları da artık sona erdireceğini düşünüyorum” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kanal 24'de yayımlanan 'Ankara Masası' programındasınır ötesi harekat konusunda yaptığı açıklamada, “Her şeyi Irak’tan değil, birinci derecede ABD’den bekliyoruz. Tezkere 507 oyla geçti, bu ciddi bir konsensüs. Türkiye’nin hiçbir yerden izne de ihtiyacı yok” dedi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gazetecilerin ‘Kuzey Irak’a yönelik sınır ötesi operasyonun faydalı olacağını düşünüyor musunuz?’ sorusuna verdiği cevapta, “Bunu güvenlik makamları bilir. Türkiye’de bu kan devam edemez. Bu kanı durdurmanın tedbiri neyse, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunu bulup almak mecburiyetindedir. Bu tedbir Kuzey Irak’a müdahale ise hiç çekinmeden buna başvurmalıdır. Halkı her gün yasa boğan ve devleti zaaf içinde gösteren bu densizlik devam edemez”  dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nin 18’inci Olağan Genel Kurulu’nda, ithalat ve cari açık konusundaki eleştirileri yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Ekren, hiçbir ekonominin ithalata dayalı büyüme sağlayamayacağını belirterek, “Tartışmamız gereken ihracatla büyümenin, ithalatla ilişkisidir” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı İstanbul’da gümrük denetimi sırasında yaptığı açıklamada, “Gümrüklerde bazı altyapı ve örgütlenme yanlışlıkları var. İşleyişte aksaklıklar var. Şimdilik bunları tespit ediyorum” dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bakanlığında başlatılan ‘Mavi Hat Operasyonu’ ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bazı işadamları BOTAŞ’a dadanmış. Kabus gibi kurumlara bulaşanlar var. Belki başka yerlerde de bugünküne benzer olaylar oluyordur. Biz fazlasıyla hassas davranıyoruz. Olay ortaya çıkacak diye korkmuyoruz” dedi.

7- TÜSİAD tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan raporda, maliye politikalarında sıkılaştırmaya devam önerilirken, para politikasında “Bütçe disiplini ve dezenflasyon politikası gözden geçirilerek, gevşetilme imkanları dikkate alınmalıdır” denildi.

8- Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nin Dağlıca Beldesi’nde PKK’lı teröristlerin, askeri konvoya düzenlediği saldırıda, 12 askerin şehit olduğu, 16 askerin  yaralandığı, 8 askerin ise kayıp olduğu bildirildi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, ‘ABD’nin terör örgütü PKK’yı desteklediği’  konusunda sorulan bir soruya verdiği cevapta, “ABD’nin PKK ile teması yok ve PKK’yı desteklemiyor. PKK, bir terör örgütü ve o şekilde muamele görüyor. Bizim istediğimiz tek şey, PKK’nın bitmesidir” dedi.

9- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, El-şark Evsat gazetesine verdiği demeçte, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Türkiye’nin Kuzey Irak’a sınır ötesi harekatına verdiği desteğe ilişkin “Esad’ın sözlerini duydum ve okudum. Bütün kırmızı çizgilerin böylesine tehlikeli bir şekilde çiğnenmesine göz yumamam. Tarihi bağlarımız nedeniyle Suriye’nin pozisyonuyla ilgili yorum yapmam. Ama Esad’ın ifadeleri tehlikelidir ve Arap dayanışması ruhuna da ters düşmektedir” dedi.

10- İran’ın Nükleer Baş Müzakerecisi Ali Laricani görevinden istifa etti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İran hükümet sözcüsü Gulamhüseyin İlham, “Laricani kişisel nedenlerle istifa etti. Politika ve programlarımızda  değişiklik olmayacak” dedi.

       21 EKİM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında ‘Güvenlik Zirvesi’ toplandı. Zirveye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yanı sıra Devlet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, kuvvet komutanları ve diğer ilgililer katıldı. Zirvenin ardından yapılan yazılı açıklamada “Toplantı sırasında, terörle mücadele konusunda Türk halkının devletine olan tam güveninden kaynaklanan mevcut azim ve kararlılık vurgulanmıştır” denildi.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, terörün amacının toplumsal birliği bozmak olduğunu belirterek “Bu sebeple istedikleri istikamette hareket etmemeliyiz. Bizim çalışma kararlılığımız devam ediyor” dedi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Hakkari’deki çatışmayla ilgili olarak, “Milletimiz; hükümetimizin, devletimizin atacağı adımları dikkatle izlesin. Öyle ümit ediyorum ki çok kısa zamanda çok vakit geçmeden bu şehitlerimizin acısını hafifletecek karşılıklar mutlaka verilecektir. O nedenle tahriklere kapılmadan, dikkatli, sağduyulu, devlet gelişmelerini, beklemek lazım” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, PKK aracılığıyla Türkiye’ye karşı örtülü bir savaş yürütüldüğünü belirterek “Çevremizdeki bütün sorumlular, siyasi otoriteler, ülkeler Türkiye’ye yönelik terör saldırısını himaye etmenin kendileri için ağır bedeli olacağını görmelidir. Türkiye, bunu gösterme kararlılığı içine girmelidir” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, mevcut şartlarda yurt içinde ve sınır ötesinde geniş çaplı bir askeri harekatın artık kaçınılmaz hale geldiğini belirtti.

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk olayı kınadığını bildirdi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, referanduma katılımın makul düzeyde olduğunu belirterek “Milletimizin sandıkta verdiği karar, geçmişte kriz ve gerilim kaynağı olan tüm meselelere çözüm getirerek son noktayı koymuştur. Türkiye’nin istikrar mücadelesine de tarihi nitelikte bir katkı sağlamıştır. Sandıktan çıkan karara herkes saygılı olmalı” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile bir araya geldi.

4- Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hakkari’de meydana gelen terör saldırısının ardından başlatılan operasyonda 32 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

5- Cumhurbaşkanını halkın seçmesi de dahil 4 maddelik anayasa değişiklik paketinin oylandığı 5. referandum yapıldı. Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) yapılan açıklamada, katılım oranının yüzde 67.54 olduğu referandumda geçerli oyların yüzde 68.92’sinin “evet”, yüzde 31.08’inin “hayır” çıktığı bildirildi. Bu sonuçlara göre, cumhurbaşkanının halk tarafından 5 yıllığına ve en fazla iki defa seçilebilmesini, milletvekili seçimlerinin 5 yıl yerine 4 yılda bir yapılmasını ve TBMM toplantı yeter sayısının 184 olmasını öngören Anayasa değişikliği paketi Türk halkı tarafından kabul edildi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul’da Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen “Hikayenin Bugünü-Bugünün Hikayesi/80 Sonrası Türk Hikayesi” başlıklı sempozyumun kapanış töreninde, Türkiye’de hayata iyimser bakmaya teşvik edecek sanatsal ve kültürel faaliyetlerin yapıldığını söyledi.

7- IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları için ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in, Türkiye’nin, gelecek yılki faiz dışı fazla (FDF) oranını, yüzde 6,5’ten, yüzde 5,5’e indirmesini sorun olarak görmediğini bildirdi. IMF ile mevcut gözden geçirme konusundaki görüşmelere de değinen Bakan Şimşek, “Bu konuda çok fazla görüşülecek konu yok. IMF ile ilişkiler iyi yolda” dedi.

8- Avrupa-Akdeniz (EUROMED) Ülkeleri Bakanlar Konferansı için Portekiz’in başkenti Lizbon’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, AB’nin Ticaretten Sorumlu üyesi Peter Mandelson ile bir araya geldi. Bakan Tüzmen görüşmede, Türk işadamlarının AB ülkelerine giderken karşılaştıkları vize probleminin çözülmesini istedi.

9- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Gordon Johndroe tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı George W. Bush’un kabul edilemez olarak nitelediği terör örgütü PKK’nın saldırılarını kınadığı belirtildi.

10- Kuzey Irak Bölgesel yönetimi lideri Mesud Barzani ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani Irak’ın kuzeyindeki Selahaddin kentinde ortak basın toplantısı düzenledi. Talabani, “Bize ulaşan hiçbir PKK liderini teslim edemeyiz, hatta bu topraklardan bir kedi bile teslim etmeyiz. Bu şehit askerlerin durumunu ise esefle karşılıyor ve yaşanmamış olmasını umuyoruz. Çok büyük bir üzüntü içindeyiz. Biz barış yolunu gösteriyoruz” dedi. Barzani ise “Barış arayışları var. Eğer PKK bu barış çağrılarını geri çevirirse biz de onları terörist olarak göreceğiz. Türkiye ile iyi ilişkiler ve iyi komşuluklar içerisinde olmayı istiyoruz. Ama muhtemel bir sınır ötesi harekat ve bize karşı bir saldırı yapılırsa biz de meşru müdafaa hakkımızı kullanacağız” dedi.

11- Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeydoğusundaki Şii semti Sadr’a düzenlenen Amerikan hava saldırısında, 49 kişinin öldüğü, 50 kişinin de yaralandığı bildirildi. Öte yandan, yine Sadr semtinde ABD güçleri ile Mehdi Ordusu arasında çıkan çatışmada, 13 kişi öldü.

               22 EKİM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2000 yılından önce emekli olanların, emekliliklerini iptal ettirip kısa süre çalıştıktan sonra yüksek emekli maaşı alabilmek için yeniden emekli olmalarını engelleyen kanunu onayladı.

2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanlarını Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Gelinen noktada, Türkiye’nin harekete geçmemesinin bedeli, harekete geçmesinin bedelinden çok daha yüksek olacaktır. Bir gün Türkiye, gücünü kendisine yönelik tehdit ve tehlikeler karşısında kullanmak durumunda olacaksa, bugün o gündür” dedi.

MHP Genel Bakanı Devlet Bahçeli de yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin maruz kaldığı terör saldırılarından, Mesud Barzani ve peşmergelerinin doğrudan sorumlu  olduğunu belirterek, “PKK’nın Kuzey Irak’tan tam anlamıyla tasfiyesi için bölgede geçici bir süre için Türk askeri mevcudiyetine ihtiyaç duyulabileceği anlaşılmaktadır” dedi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, artan terör karşısında Türkiye’nin soğukkanlılığını kimsenin istismar etmemesi ve gücünü sınamaması gerektiğini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, terörle mücadeleyi tüm boyutlarıyla yürütmek ve üzerine aldığı yetkiyi en ideal şekilde kullanmakta tam bir azim ve kararlılığa sahiptir” dedi. Dış temasların da sürdüğünü belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, en üst düzeyde yapılan toplantılarda bazı kararlar alındığını, bu kararlara yenilerinin de eklenebileceğini söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na Haşim Kılıç seçildi. Kılıç düzenlediği basın toplantısında, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atatürk Türkiye’sinin bütün işleviyle hayata geçirilmiş çağdaş, demokrat, sosyal ve laik bir hukuk devleti idealinin gerçekleşmesi temel hedefimiz olacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.

5- Kuveyt’teki temaslarının ardından yurda dönen Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’a ziyaret niyetinin olduğunu belirterek, “Ancak bu ziyaretin ne zaman yapılacağını şu anda teyit etmiyorum” dedi. Terörle mücadele konusunda tercihlerinin diplomasi olduğunu belirten Bakan Babacan, askeri seçeneğin de kullanılabileceğini söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Elektrik Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen Enerji Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, biodizel ve bioetanol konularına özel önem verdiklerini belirterek, bioetanolun ciddi bir şekilde tutulması halinde bundan 350 bin ailenin geçim sağlayacağını söyledi.

7- TÜİK, Tüketici Güven Endeksi’nin eylül ayında ağustosa göre yüzde 1.16 azalışla 97.11 değerini aldığını açıkladı.

8- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol gazetecilere yaptığı açıklamada, 2007 yılı 3 aylık eylem planında yer alan yeni bir sermaye piyasası aracı olan ‘Devlet İç Borçlanma Senetleri Borsa Yatırım Fonu’nu kayda alarak, İMKB’de işlem görmeye hazır hale getirdiklerini söyledi.

9- Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) üyesi 13 sivil toplum kuruluşunun başkanları TZOB Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, “Teröre ve destekçilerine en ağır darbenin vurulması için ne gerekiyorsa yapılmalı ve milletimizin beklentilerine cevap verilmelidir. Bedeli ne olursa olsun Hükümetimizin ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bu konuda alacağı her kararın arkasında olduğumuzu ilan ediyoruz” denildi.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İngiltere’ye hareketinden önce ANA uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ya karşı ABD ile ortak operasyon yapabileceklerini belirten Başbakan Erdoğan, zamanlama konusuna da değinerek, “Operasyonun askeri gerekçeleri oluşmadan bu adımı atmayız. Halk, sokak ve muhalefet partileri istiyor diye duygusal davranmayız” dedi.

Başbakan Erdoğan Oxford Üniversitesi’nde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada ise Türkiye’nin terör eylemlerine karşı müdafaa hakkını en üst düzeyde kullanma konusunda son derece kararlı olduğunu belirtti.

Times gazetesine yaptığı açıklamada da Başbakan Erdoğan “Sabrımız tükendi. Ülkemizi savunmak için kimseden izin almak durumunda değiliz. Kuzey Irak’ta yuvalanan PKK’lı teröristlere yönelik operasyon yapılacak” dedi.

11- ABD’de bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Finans Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, temel hedeflerinin; kamu net borç stokunun gayri safi milli hasılaya (GSMH) oranını yüzde 25’e indirmek olduğunu söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Condolezza Rice’ın PKK’nın Hakkari’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik saldırısının ardından Kuzey Irak’taki Yerel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani’yi arayarak ‘terör örgütüne karşı eyleme geçilmesi gerektiği’ mesajı verdiğini belirtti. ABD’nin, durumun daha da kötüleşmemesi için tam saha baskı uyguladığını belirten McCormack, Türkiye ve Irak’ın beraber çalıştığı ve Türkiye’nin sınır ötesi operasyon yapmadan sorunun çözümlenebileceği bir sonuç istediklerini söyledi.

13- Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından duyurulan açıklamasında, terör örgütü PKK’nın Hakkari’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik saldırısını şiddetle kınadığını belirterek, “Bu yeni provokasyonun, bölgede şiddetin bir yay gibi hareketlenmesine engel olmak gerekir. Bu zor durumda Türk hükümetini sağduyuya çağırıyorum” dedi.

                                                                                                                            23 EKİM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül terör saldırıları ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Terörün kanlı yüzüne karşı toplumsal duyarlılığı ortaya koymak, milli birlik ve beraberliği sergilemek vatandaşlarımızın en temel hak ve görevleridir” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, terör konusuna değinerek, “Kuzey Irak, Türkiye’ye karşı saldırıların karargahı haline gelmiş. Irak’a şunu anlatmamız lazım; Ya komşu olursun, ya da hedef olursun” dedi.

 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, terörün toplumda ayrışma yaratmayı, bu ülkenin birliğine dirliğine zarar vermeyi amaçladığını, vatandaşların teröre karşı infial gösterilirken provokasyonlara itibar etmemesi gerektiğini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, “Bizim ödeyemeyeceğimiz bir bedel artık kalmamıştır. Şimdi zaman bedel ödeme değil, bedel ödettirme zamanıdır” dedi.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ise Eskişehir’de partisinin il başkanlığında yaptığı basın toplantısında, Kuzey Irak’a girilerek PKK’ya yanıt verilmesinin gerektiğini söyleyerek, “ABD Dışişleri Bakanı Rice 3 günlük süre istedi. İnsanın aklına 3 günlük sürede terör örgütünün kaçması ve kendince tedbirleri alması geliyor” dedi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekilliğine Osman Alifeyyaz Paksüt seçildi.

3- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) İktisat Bölümü ile Avrupa Araştırmalar Merkezi'nin (AVAM) ortaklaşa olarak Kuşadası’nda düzenlediği "Güncel Ekonomik Sorunlar Kongresi"nde yaptığı açıklamada, Irak'a uygulanması düşünülen ekonomik ambargo veya yapılması tartışılan sınır ötesi askeri harekatın, finansal piyasaları hiçbir şekilde etkilemeyeceğini kaydetti.

4- Şampiyonlar ligi grup eleme maçlarında Fenerbahçe futbol takımı, Hollanda’nın PSV Eindhoven takımı  ile 0-0 berabere kaldı.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İngiltere’nin başkenti Londra’da yaptığı açıklamada, Kuzey Irak’ta PKK varlığına değinerek, “Irak’a bazı ihracat kalemlerinde önümüzdeki günlerde yaptırıma gidebiliriz” dedi.

6- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ABD’nin başkenti Washington’da Türk gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, sınır ötesi operasyon için ”Önemli olan Türkiye’nin milli güvenliğidir. Bu konu için gerekli her türlü kaynağı güvenlik güçlerimize sunacağız” dedi.

7- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Irak’ın başkenti Bağdat”ta Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilere değinerek Türkiye ile Irak arasında  dostça  ilişkiler olduğunu, PKK nedeniyle bu ilişkilerin bozulmasını arzu etmediğini söyledi.

8- İsrail Enerji ve Altyapı Bakanı Binyamin Ben-Eliezer Zaman gazetesine verdiği demeçte, İsrail’in Kuzey Irak’taki peşmergeleri eğittiği yönündeki haberlerin doğru olmadığını, bağımsız bir Kürt devletini desteklemediklerini söyledi.

9- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, PKK terörü konusuna değinerek, Türkiye’nin PKK terörizmi karşısında güvenlik endişelerini ve halkını savunma hakkını kabul ettiklerini söyledi.

10- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Gordon Johndroe, başkent Washington’da yaptığı açıklamada Başkan George W. Bush’un Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü arayarak, ABD’nin Irak’lılardan PKK’ya karşı harekete geçmelerini istemeyi sürdüreceklerini söylediğini iletti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormock da  yaptığı açıklamada PKK sorununa değinerek, “Irak hükümeti ve bölgesel Kürt yönetimi bu sorunla ilgili, terörist saldırıları önleme konusunda mümkün olan tüm çabaları sarf etmeli” dedi.

Öte yandan  Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin makamından yapılan açıklamada, “PKK terörist bir örgüttür. Bürolarını kapatma ve Irak topraklarında faaliyet göstermeme kararı aldık” denildi.

           24 EKİM 2007

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Meclis’teki makamında yaptığı açıklamada, referandum konusuna değinerek, “Cumhurbaşkanlığı süresi 5 yıla inmiştir. Anayasa’da yapılan değişiklik,  getirmiş olduğu hükümlerle uygulanması gereken şekilde yürürlüğe girmiştir” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret nedeniyle Romanya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı basın toplantısında, Kuzey Irak’a ekonomik yaptırım üzerinde çalışacaklarını söyleyerek “Türkiye eğer atacağı bir adım varsa, vakti geldiyse bu adımı atar. Bunun bedeli neyse bu bedel ödenir, gerekli olan bedeli de ödetiriz” dedi.

3-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, Kuzey Irak’a yönelik olarak acil ekonomik önlemler alınması konusunda hükümete tavsiyede bulunma kararı alındı.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç  gazetecilere yaptığı açıklamada, terör konusuna değinerek, Türkiye’nin haklı olduğu noktada, uluslararası hukuk kuralları içerisinde gereken her şeyi yapma hakkına sahip olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk-Irak İş Konseyi’nin Türk kanadı ile yaptığı görüşmede, Kuzey Irak’a uygulanacak ekonomik ambargo ile ilgili olarak, “Irak’ın en çok ticaret yaptığı ülkeyiz. Ancak bugün gelinen noktada bunların hiç önemi kalmadı. Ekonomik tedbirleri uyguladığımızda sınırın öbür tarafının ne hale geleceğini göreceğiz” dedi.

6- Irak’taki temaslarını tamamlayarak yurda dönen Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı basın toplantısında, Türkiye’nin halkıyla hükümeti ile toplumun her kesimiyle bir bütün halinde sabrının son noktasında olduğunu söyleyerek, “Sivrisinekle mücadele değil, bataklığı kurutmanın esas olduğunu yaptığımız her toplantıda vurguladık” dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı (MEB) Hüseyin Çelik Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, 10 bin sözleşmeli öğretmenin aralık ayında atamalarının yapılacağını söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, Irak’a elektrik verilmesi konusunda “Irak’a elektrik veriliyor. Ancak oraya verilen elektrik Türkiye’de satılandan ucuz değil” dedi.

9- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Şırnak’ta yaptığı açıklamada, bölge halkından terörün bitirilmesi için ellerinden geleni yapmalarını isteyerek, “Bölge, batıda yansıtıldığı gibi etrafı çevrili, terör yumağı, kimsenin girip çıkamadığı yerler değil. Halkla terörü ayırt edip, halkın güvenliğini sağlamak lazım” dedi.

10- Şampiyonlar ligi grup elemeleri maçlarında, Beşiktaş futbol takımı, İngiltere takımlarından Liverpool’u İstanbul’da 2-1 mağlup etti.

11- Irak’a Komşu Ülkeler İçişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak için Kuveyt’te bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, toplantıda yaptığı konuşmada, PKK konusuna değinerek, “PKK sorununu halletmeleri için talepkar olduk, maalesef Irak hükümeti tedbirler almadı. Bölgenin dengesini alt-üst etme gibi bir niyetimiz yok, ancak terörü de durdurmamız lazım” dedi.

12- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, ABD’de bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Irak hükümetine seslenerek, sınırdaki 5 PKK kampını kapatmasını beklediklerini söyledi.

13- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Hollanda’nın Noordwijk bölgesinde 26 ülkenin Milli Savunma Bakanlarının katıldığı toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, PKK konusuna değinerek, NATO’nun sivil ve askerlere yönelik korkunç terörist saldırılar karşısında Türkiye ile tam bir dayanışma içinde olduğunu söyledi.

AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ise Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye oturumunda, Türkiye’nin, AB’nin terörist listesinde yer alan PKK’nın tekrar eden saldırıları ile karşı karşıya kaldığını söyleyerek, “Türkiye’nin, halkının güvenliğini koruma ihtiyacını anlıyoruz. Türkiye’ye çağrımız orantılı bir karşılık vermesi yönünde” dedi.

14- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, olası sınır ötesi operasyonla  ilgili olarak, “Türkiye Kuzey Irak’ta barınan teröristlerden gelen saldırılara katlanmak zorunda kalmamalı” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack da başkent  Washington’da yaptığı basın toplantısında, Irak hükümetine seslenerek, “Acilen görmek istediğimiz; terör saldırılarının durması ve terör örgütünün Irak topraklarında faaliyet göstermesine son verilmeli” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perine ise PKK’nın Türkiye’ye yönelik terörist saldırılarından endişe duyduklarını belirterek “Ortak sorunun PKK olduğu konusunda birleşen Iraklılara ve Türklere, artan gerilim konusunda itidal çağrımızı yeniliyoruz” dedi.

25 EKİM 2007 

               1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi 17. toplantısının açılışında, terör örgütü PKK'nın Irak topraklarını Türkiye'ye saldırmak için üs olarak kullandığını, Irak'ın toprak bütünlüğü, birlik ve beraberliğine saygı duymasına  rağmen Türkiye'nin sabrının tükendiğini ve Irak topraklarının terör faaliyetleri  için kullanılmasına artık müsaade etmeyeceğini belirterek “Tam olarak kararlılığımız mevcuttur ve bu kararlılığımız çerçevesinde bu tehdidi sona erdirmek için gerekli  bütün adımları atacağız" dedi.

               Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan toplantının açılışında, KEİ'nin bölgede birçok alanda aktif ve anlamlı işbirliği  yapılması için büyük bir fırsat olduğunu kaydederek, bu işbirliğinin bölgedeki çok taraflılık kültürünü güçlendireceğini söyledi.    ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matt  Bryza ise toplantıda yaptığı konuşmada, PKK'nın bütün  bölge için problem oluşturduğunu belirterek "Bu sözleri yerine getirmeliyiz. Üzerinde çalışıyoruz. Hem Türk, hem de Irak  hükümetiyle işbirliğimizde daha iyi bir performans sergilediğimizi düşünüyorum.  Biliyorum, somut sonuçlar üretmeliyiz. Bu sonuçlar Karadeniz toplumunun da  çıkarınadır. Türkiye demokratik reformlarda 150-160 yıllık bir tecrübeye sahip.  Bir model değil, Müslüman çoğunluğa sahip nüfusuyla laik bir demokrasinin örneğidir" dedi.

               Toplantıya katılan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu problemin Türkiye ve Irak arasında işbirliğiyle çözülmesi gerektiğine işaret ederek, bu işbirliğinin Türkiye'ye yönelik terör faaliyetleri sona erene kadar sürmesi gerektiğini  söyledi.

               2- Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yapılan açıklamada, 23 Ekim 2007'de Türkiye-Irak sınırı üzerinde konuşlu Hakkari Yeşilova Hudut Karakolu tarafından tespit edilen terörist grubun ağır silahlarla yoğun şekilde ateş altına alınması ve takibi sonucu 30'dan fazla teröristin etkisiz hale getirildiği, arazi arama  ve tarama faaliyetlerinin devam ettiği bildirildi.

               3- Danıştay 13. Dairesi, Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde meydana gelen  terörist saldırılarla ilgili yayınların durdurulmasına ilişkin Devlet Bakanı ve  Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek imzalı kararın yürütmesini durdurdu.

               4- DSP Genel Başkanı Zeki  Sezer, Van Ferit Melen Havaalanı'nda  gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmasına rağmen, bu  sorunları aşabilecek önemli kaynaklara sahip olduğunu, bu  kaynakların birlik ve beraberlik ruhu içinde ve aynı zamanda atılımcı bir yapıyla  değerlendirilmesi durumunda, sorunların kolaylıkla aşılabileceğini belirterek, Kuzey Irak'ta teröre yönelik bir operasyonun kaçınılmaz hale geldiğini  söyledi.

               5- YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında ''terör'' konusunu görüşmek üzere toplanan Rektörler Komitesi’nce hazırlanan bildiride, bölücü terör örgütünün son günlerde artan hain saldırılarının ulusun acısını ve öfkesini doruk noktasına çıkardığı vurgulanarak, ''Yıllardır devam etmekte olan terörün iç ve dış desteklerine bakıldığında  verilen mücadelenin, yalnızca bir terör örgütü ile mücadele etmenin çok ötesinde  olduğu görülür. Bu mücadelenin ısrarla ve kararlılıkla devamında hepimize sorumluluklar düşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, Türk Silahlı  Kuvvetleri'ne ve güvenlik güçlerine bölücü teröre karşı verdikleri mücadelede  güvenimiz ve inancımız tamdır” denildi.

               6- Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için gittiği Romanya'nın başkenti Bükreş’te Başbakan Calin Popescu Tariceanu ile yaptıkları ikili görüşmeler ve heyetler arası görüşmelerin ardından soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın ''Kuzey Irak'a girmeyin, üzerimize düşeni fazlasıyla yapıyoruz'' şeklindeki sözlerinin ''yeni bir  gelişmenin habercisi olup olmadığı''na ilişkin bir soruya, ''Rice'ın açıklaması çok farklı şekilde geliyor. Bizim sınır ötesi operasyon yapmamamızı temenni edebilirler ama yapmamız gerektiğinin  kararını biz veririz. İnsana sormazlar mı? 'Amerika, on binlerce kilometre öteden  Irak'a niye geldi? Amerika'nın Irak'tan ne rahatsızlığı var? Şu anda stratejik bir müttefik olarak Amerika bizimle hareket etmek  durumundadır. Onlarla Afganistan'da beraber hareket ettik”  yanıtını verdi.

26 EKİM 2007

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, NTV televizyonunda gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Başkan Toptan, “Türkiye’ye hala ‘diplomatik yolları denemelisiniz’ denilerek terör örgütünün cesaretlendirildiğini belirterek, Türkiye’nin ciddi şekilde oyalandığını söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Romanya Başbakanı Calin Papescu Tariceanu’nun davetlisi olarak gittiği Romanya’dan döndü. Başbakan Erdoğan İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını cevaplayarak, muhtemel sınır ötesi operasyon konusunda atılacak adımların ve takvimin birileri tarafından belirlenemeyeceğini söyledi.

            3- Avusturya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kuzey Irak’a yapılacak sınır ötesi operasyon için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Kasım’da ABD’ye yapacağı ziyareti beklediklerini belirterek “Artık daha fazla oyalanmayacağız” dedi.

            4- CHP ve DSP, 11. Cumhurbaşkanı seçimine yönelik  geçici maddelerde yapılan değişikliğe ilişkin kanunun iptali için Anayasa  Mahkemesi’ne başvurdu.

            5- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Eşleştirme Projesi kapsamında belediye başkanlarına yönelik düzenlenen seminerde, kadınlara siyasette daha fazla yer almaları çağrısında bulunmaları gerektiğini belirterek, yaklaşan yerel seçimlerin bunun için bir fırsat olduğunu söyledi.

            6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin davetlisi olarak katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, kuraklığın özellikle İç Anadolu, İç Ege ve Güney Marmara’da etkili olduğunu, buralarda yağış olmadığı için ekim yapılamadığını söyledi.

            7- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik düzenlediği basın toplantısında, yeni sınav sistemini tanıttı. Bakan Çelik, “6.,7. ve 8. sınıflar ilk Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) haziranda girecek. Sorular, Türkçe, matematik, fen ve yabancı dil ağırlıklı olacak. Yerleştirme puanına; SBS yüzde 70; başarı puanı yüzde 25, davranış notu da yüzde 5 etki edecek” dedi.

            8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, vergi ayarlamaları ile enerji, gıda ve yönetilen ve yönlendirilen fiyat artışları gibi para politikasının kontrolü dışındaki gelişmelerden dolayı kısa vadeli enflasyon tahminlerini yukarı yönlü güncellediklerini, bu çerçevede, enflasyonun yıl sonunda yüzde 70 olasılıkla yüzde 6.7 ile 7.9 arasında gerçekleşeceği ve belirsizlik aralığının üst sınırını aşacağı tahmininde bulunduklarını bildirdi.

            9- Hakkari’de geçen hafta 12 askerin şehit edilmesinin ardından yurdun çeşitli yerlerinde devam eden protesto gösterileri devam ediyor.

            Öte yandan KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile çok sayıda aydın ve sanatçı, 3 Kasım’da Ankara’da yapılacak “Özgür, Demokratik ve Eşit Türkiye” mitingine katılma çağrısı yaptı.

            10- Dün düzenlenen Karadeniz İşbirliği Örgütü Bakanlar Konseyi toplantısında ülkesini temsil eden Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Arman Kirakosyan Milliyetgazetesine yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin kapalı bulunan Ermenistan sınırını açması durumunda, yurtdışındaki Ermeni diasporasını soykırım tasarılarını desteklememe konusunda etkileme gücüne sahip olacaklarını söyledi.

            11- Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) temsilcileri Türkiye’ye geldi. Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Casim başkanlığındaki heyet, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile bir araya geldi. Kürt kökenli Irak İstihbarat Başkanı ile heyetin bir bölümü ise Milli istihbarat Teşkilatı’nda görüşmelerde bulundu.

            12- Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani CNN International ile yaptığı söyleşide, PKK’nın kendi kontrolleri dışındaki bölgelerde barındığını ileri sürerek, Kandil gibi zor bölgelere peşmergeleri göndermeyeceklerini söyledi.

            13- ABD Temsilciler Meclisi Hükümet Reform Komitesi’nin “Irak Savaşı” konulu oturumunda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice, PKK konusunda, ABD, Türkiye ve Irak arasında oluşturulacak üçlü komiteyi ve Irak heyetinin Ankara ziyaretini bir fırsat olarak gördüklerini belirterek, terör örgütü PKK’yı Kuzey Irak’tan çıkarmanın çok güç olduğunu söyledi. 

            14- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin AB-Rusya Zirvesi için gittiği Portekiz’de, Başbakan Jose Socrates ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso ile bir araya geldi. Putin ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, ABD’nin İran ordu kurumlarıyla, bankalarına karşı ekonomik yaptırım kararını eleştirerek, “Neden yaptırımlarla veya askeri müdahaleyle tehdit yöneltilerek durum daha da kötüleştiriliyor ve çıkmaza sürülüyor? Elindeki jileti etrafa sallayarak koşuşturmak, durumu çözmenin en iyi yolu değil” dedi.

                       27 EKİM 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) ile Dünya Bilim ve Sanat Akademisi işbirliğiyle İstanbul’da düzenlenen, “Geleceğe Bakış, Kazanılmış Dersler Sempozyumu”nun açılışında yaptığı konuşmada, terörle mücadelede, Türkiye’nin şu anda terörle iç içe olan, terörle mücadelesini sürdüren, yaklaşık 30 bin insanını teröre kurban veren, bu işin acılarını çok iyi yaşayan, bilen bir ülke olduğunu, bu konudaki mücadele kararlılığından geri adım atmasının mümkün olmadığını belirterek, “Dostlarımızı bu mücadelede yanımızda görmek istiyoruz” dedi.

 2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Cumhuriyetin kuruluşunun 84. yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, kahraman şehitlerin acısını derinden hissettiklerini kaydederek, “Bize bu acıları yaşatanlara, o acıları, hayal bile edemeyecekleri bir yoğunlukta yaşatacağız ve bu konuda kararlıyız” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, özel bir vakıf tarafından Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde yaptırılan kız yurdunun açılış töreninde, Türkiye’nin en temel, en başta olan probleminin eğitim olduğunu belirterek, “Sorun adı altında hangi taşı kaldırırsanız kaldırın, altından yeteri kadar eğitim veremediğimiz çıkar” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, dün yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının içeriğiyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Ekren, Türkiye’de özel bir istihdam ve işsizlik politikası uygulanması gerektiği sonucuna vardıklarını ve işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılması konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in bir rapor hazırlayacağını söyledi.

5- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu İstanbul Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Yuvası bünyesinde hizmete giren 0-2 yaş bebek evi, 0-12 yaş sağlık ünitesi, 8 adet sevgi evi ve 7-12 yaş çocuk marketinin açılışını yaptı. Açılış öncesinde konuşan Bakan Çubukçu “Hedefimiz, bu yıl sonuna kadar çocuklarımızın yüzde 40’ını sevgi evlerine taşıyabilmek” dedi.

6- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ABD’deki temasları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek, milli güvenlik konusunun öncelikli bir konu olduğunu belirterek “Türkiye ekonomisi, askeri operasyonların oluşturacağı ekonomik etkileri çok rahat kaldırabilecek güçlü bir düzeye gelmiştir artık. Bu sebeple ben, ABD’de bana böyle bir harekatın ekonomiye etkisini soranlara, Türkiye ekonomisinin, böyle bir harekatın ekonomiye etkisini karşılayabilecek kapasitede olduğunu vurguladım” dedi.

7- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, kapatılan DEP milletvekili Leyla Zana’nın Diyarbakır’daki bir toplantıda terör örgütünün elebaşı hakkında “lider” sıfatını kullanmasına ilişkin “Türkiye’de bağımsız yargı organları, bu şahıs hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermiştir. Geçmişte, parlamenterlik yapmış olan bir kişinin böyle bir beyanda bulunması ciddiye alınacak bir husus değildir. Bu beyanların mutlaka bir hukuki karşılığının olması gerekir. Bu konuda görevli kişiler, mutlaka gereğini yapacaklardır” dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlıklara gönderdiği ‘Eşi Öğretmen Olan Personel Atamaları’ konulu yazıda, bundan böyle özür durumundan il ve ilçe Milli Eğitim emrine öğretmen atamasının yapılmayacağını belirterek, “Yer değiştirme suretiyle atamalar, norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına doğrudan yapılacaktır” dedi.

9- MHP yöneticileri ve milletvekilleri, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde Genel Başkan Devlet Bahçeli başkanlığındaki toplantıda bir araya geldiler.

10-  İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) üyesi 57 ülkeye yönelik olarak düzenlenen “İslam Ülkelerinde Eğitim Kongresi”, 24-27 Ekim 2007 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplam 38 ülkenin katılımıyla gerçekleşen kongrede, İslam ülkelerinde eğitim alanında tarihte elde edilen kazanımlar, İslam ülkelerinin bugünkü eğitim uygulamaları, tarihten gelen müşterek eğitim mirasının korunması için 21. yüzyılda atılacak gerekli adımlar ve dini eğitim hakkında önemli bilgiler verildi. Ayrıca, İslam Konferansı Örgütü’ne üye ülkeler arasında eğitim alanındaki mevcut tecrübelerin paylaşımı, iş birliği ve kalkınma imkanları ele alındı.

11- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Ortadoğu temaslarının son durağı olan İran’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Irak heyetiyle yapılan görüşmenin oldukça kapsamlı olduğunu belirterek, “Biz Irak tarafından çok kısa bir zaman içerisinde, hemen sonuç alacak adımlar bekliyoruz. Kendilerine de bunu ilettik” dedi.

                                                                                                                      28 EKİM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Cumhuriyet Bayramı’ dolayısıyla yayınladığı mesajında, Türk milletinin daha da kuvvetli olması ve karşısına çıkan engelleri aşabilmesi için ihtiyaç duyulan en önemli hususun, birlik ve beraberlik olduğuna dikkati çekerek, “İstiklal mücadelesindeki başarımızı nasıl birlik ve beraberliğimize borçluysak, bugün önümüze çıkabilecek engelleri aşmak için yine birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır” dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan da mesajında, art arda gelen şehit haberlerinin herkesi derinden üzdüğünü kaydederek, “İnsanlık dışı bu olaylar, devletimizi canıyla, kanıyla kuran; doğulusu, batılısı, kuzeylisi, güneylisiyle bütün Türk milletinin bu toprakları koruma azmini yeniden canlandırmıştır” dedi.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yayınladığı mesajında, “Cumhuriyetimizin en büyük başarısı bana göre milletimizin bütün fertlerini vatandaşlık temelinde birleştirmesi olmasıdır. Bugünlerde aziz şehitlerimizin acısını, kahraman gazilerimizin fedakarlıklarını millet olarak derinden hissediyoruz. Bir defa daha ilan etmek istiyorum ki, birlik ve beraberliğimize, anayasal düzenimize kast eden bölücü teröre karşı yürüttüğümüz mücadele, işte bu sağlam zemin üzerinde inanç ve kararlılıkla devam edecektir” dedi.
             CHP Genel Başkanı Deniz Baykal mesajında, terör ve terör örgütüyle mücadeleyi hedef alan, ulusal birliği, toprak bütünlüğünü ve laik Cumhuriyeti savunan seviyeli, duyarlı, kararlı milli dayanışmadan büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu da ‘Cumhuriyet Bayramı’ dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, bir TV kanalında katıldığı programda “Böylesine bir uluslararası desteğe sahip terör örgütü karşısında Türk Milletinden başka bir millet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden başka bir devlet olsaydı şimdiye kadar çoktan havlu atmıştı. Zaman zaman belli zayiatlar da veriyoruz, üzüntümüz var, yüreğimiz de yanıyor. Ama bu mücadelenin tabiatında bu var” dedi.

3- 44. Antalya Aktın Portakal Film Festivali’nde ödülleri, Semih Kaplanoğlu’nun “Yumurta”, Abdullah Oğuz’un “Mutluluk” ve Fatih Akın’ın “Yaşamın Kıyısında“ adlı filmleri paylaştı. Mutluluk filmindeki rolüyle Özgü Namal “En İyi Kadın Oyuncu”, Murat Han  “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görüldü. Fatih Akın’ın yönettiği “Yaşamın Kıyısında” ise “En İyi Yönetmen” ödülünü aldı.

4- Resmi temaslarda bulunmak üzere İtalya’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye’nin terörle mücadele çerçevesinde ABD’den beklentilerine ilişkin bir soruya karşılık, “AB, terörle mücadelede Türkiye’nin yanında olmalıdır. Avrupa, teröre karşı mücadelede Türkiye’ye tam destek vermelidir” dedi.

5- Resmi ziyaret nedeniyle İran’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüştü. Bakan Babacan, PKK terör örgütüyle mücadele konusunda kararlı olduklarını ve İran tarafının PKK ile mücadele konusunda kendilerine destek sözü verdiğini belirterek, bundan memnuniyet duyduğunu  iletti. Mutteki de, terör eylemlerinin durdurulması için bölgesel işbirliğinin gerekli olduğunu belirterek “Biz ortak işbirliği ve değerlendirmelerle terör mantıklı bu küçük grupları yenebileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

6- İsrail Başbakanı Ehud Olmert, haftalık olağan Bakanlar Kurulu toplantısında, İsrail uçaklarınca Suriye’ye 6 Eylülde düzenlendiği belirtilen operasyon sırasında Türk topraklarına yakıt tanklarının düşmesi sebebiyle, 23 Ekim’de Londra’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan “meydana gelebilmiş herhangi bir zarar sebebiyle” özür dilediğini açıkladı.

7- Afganistan’da, ABD öncülüğündeki müttefik güçler ve Afgan askerleriyle Taliban militanları arasındaki çatışmada 80 kadar Talibanın öldürüldüğü bildirildi.

                         29 EKİM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve beraberindeki çocuk yuvası ve yetiştirme yurtlarında yaşayan çocuklardan oluşan heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tedavi gören gazileri ziyaret etti. Ziyarete, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katıldı.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Antalya’nın Kaş ilçesindeki Çukurbağ Yarımadası'nda yapımı tamamlanan arıtma tesisinin açılışında yaptığı konuşmada, ''Likya, dünya üzerinde özel medeniyetlerden birisidir. Buranın bir özelliği var; burası tarihteki ilk demokrasilerden birisi. Atina demokrasisini tüm dünya biliyor. Ne yazık ki biz, kendi malımızı yeteri kadar pazarlayamıyoruz. Bunu Amerikalılar keşfetti. ABD Senatosu'nda, Amerikan demokrasinin beşiği, kaynağı olarak Patara'yı gösterme konusunda bir grup senatörün özel çalışması var. Bunu TBMM'nin de özümsemesi gerekiyor. Demokrasinin kökünün Anadolu topraklarında olduğunun anlatılması, dünya açısından özel bir önem taşıyacaktır'' dedi.

4- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ekonomi muhabirleriyle İstanbul’da düzenlediği toplantıda, “Geçen dönemi dikkate alınca, hükümetin yine mali disipline dikkat edeceğini düşünmek mümkün. IMF’yle anlaşmalarda mutlaka bir uygulama takvimi oluyor. Eğer IMF’den kopacak olursak, o zaman mutlaka kendimiz takvim ortaya koymalıyız ve o takvime uymalıyız” dedi.

5- Cumhuriyetin 84. kuruluş yıl dönümü tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlandı.

6- Şırnak’ın Cudi ve Gabar Dağı’nda ‘teslim ol’ çağrılarına ateşle karşılık veren PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada bir üsteğmen, 2 er ve Tunceli’deki bir operasyon kapsamında mayına basan bir uzman çavuş şehit oldu. Siirt’in Pervari ilçesinde teröristlerin kullandığı sığınakta bulunan patlayıcıları imha etmeye çalışan bir üsteğmen de ağır yaralandı.

7- Denizli’nin Çameli ilçesinde meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremde 270 evin hasar gördüğü, 60 evin de oturulamaz hale geldiği belirtildi.

8- Resmi ziyaret nedeniyle Sudan’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen başkent Hartum’da yapılacak olan El Halfaya köprüsünün temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Alt ve üst yapı yatırımları ve enerji projeleriyle Sudan’da kalıcı olmak istiyoruz” dedi.

9- İtalya Başbakanı Romano Prodi, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ başkanlığındaki heyeti Chigi Sarayı’nda kabul etti.

10- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari BBC’ye verdiği demecinde, Türkiye’yi, terör örgütü PKK konusunda hiçbir şeyin durduramayacağını ve Türk ordusunun sınır bölgesine büyük çaplı takviyesinin, daha geniş kapsamlı bir operasyon planladığı endişelerini doğurduğunu söyledi.

11- Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani İngiliz Times gazetesine verdiği demecinde, “Ankara, PKK ile olan sorununu mazeret göstererek her gün biraz daha refah içinde ve bağımsız olan Iraklı Kürtleri durdurmak istiyor. İşgal ya da hücum ederlerse, bu savaş demektir. Bizim halkımıza, menfaatlerimize ya da topraklarımıza saldırırlarsa o zaman bunun sınırı olmaz” dedi.

                       30 EKİM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde verdiği Cumhuriyet resepsiyonunda, terörle mücadele konusunda Türkiye’nin tüm kurumlarının koordinasyon içinde çalıştığını söyledi. Bu çalışmanın açıklanan ve açıklanmayan yanlarının olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Hükümet kanadı ve asker kanadı koordinasyon içinde bu süreci götürüyorlar” dedi. Resepsiyona bakanlar, iş adamları, sanatçılar, gazeteciler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve sporcular katıldı. Resepsiyonda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan ise terörle mücadele konusunda tüm kurumların koordinasyon içinde çalıştığını belirterek, “Bütün kurumlar olarak bunları görüşüyoruz. Ne yapılacaksa vakti saati gelince bunlar yapılır” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis grup toplantısında, terörle mücadelede Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendisine yakışan vakarı göstereceğine işaret ederek, bu mücadelenin kardeşlik ikliminin muhafaza edilerek yapılacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Hayati Yazıcı, TBMM’de gazetecilerin soruları üzerine Irak’a yönelik ekonomik tedbirlerle ilgili değerlendirme yaptı. Habur sınır kapısının kapatılmasına yönelik tartışmaların hatırlatılması üzerine Başbakan Yardımcısı Yazıcı “Habur’un tamamen kapatılması değil, birtakım ekonomik tedbirler alınacak” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, son yaşanan terör olaylarına dikkat çekerek “Müdahale kararı alırsak Türkiye kendisiyle oyun oynanmayacak, haksızlıklara gelemeyecek ciddi bir ülke olduğunu gösterecek. Müdahale olmazsa saygınlığı tartışılır olacak. Caydırıcılığı kaybolacak, etkinliği ortadan kalkacak, eli kolu bağlı, harekete geçemeyen, içeriden dışarıdan kuşatılmış bir ülke olarak nitelendirilecektir” dedi.

5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay Türkiye’deki Yerel Yönetimler Reformu Uluslararası Konferansı’nda, yapılan reformlar sonucunda yerel yönetimlerin vatandaş odaklı, kaliteli, etkili ve hızlı hizmet verebilecek hale geldiğini kaydetti.

6- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen, Dış Politika Eğitim Semineri’nde yaptığı konuşmada, 1915 olaylarına ilişkin Türkiye’nin Ermenistan’a elini uzattığını, ancak olumlu bir cevap alamadığını vurgulayarak, Türkiye’nin ABD’nin Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nden geçen kararı kınadığını ve kabul edilemez bulduğunu açıkça ifade ettiğini, bunun için herkesin yoğun bir çaba içinde olduğunu bildirdi.

7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2008 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerin sonunda eleştiri ve soruları yanıtladı. Bakan Unakıtan, DTP’li komisyon üyesi Hasip Kaplan’ın sınır ötesi operasyon için ne kadarlık bir bütçe öngörüldüğüne ilişkin sorusu üzerine, Kuzey Irak’a yapılacak sınır ötesi operasyonun maliyetiyle ilgili bütçede herhangi bir sınır öngörmediklerini söyledi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  terörle mücadelenin milli bir mesele olduğunu, bu sebeple hükümetin alacağı tedbirlere herkesin tam destek vermesi gerektiğini söyledi.

9- Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB), emekliye ayrılan Osman Arıoğlu’nun yerine Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı ve Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkan Vekili Mehmet Akif Ulusoy atandı.

10- Basketbolda 15. Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı, Beşiktaş’ı yenen Fenerbahçe, 6. kez kazandı.

11- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, İtalya’da iş adamları ve politikacılarla bir araya geldi. Önümüzdeki ay açıklanacak Avrupa Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu öncesinde AB başkentlerinde yürüttükleri bilgilendirme faaliyetleri çerçevesindeki temasları hakkında bilgi veren Yalçındağ, İtalya-Türkiye arasındaki ticaret hacminin 15 milyar euro olduğunu, bunu birkaç katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

12- AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Türkiye’nin AB üyeliği sürecinin devam edeceğini ve günün birinde bu konuda siyasi bir karar verileceğini belirterek, Avrupa’da hiçbir politikacının, dünya tarihi açısından büyük öneme sahip bu süreci durdurmanın sorumluluğunu üstleneceğini sanmadığını söyledi.

            13- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, günlük olağan basın toplantısı sırasında ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın yapacağı Türkiye ziyaretiyle ilgili soruları yanıtladı. McCormack, Türkiye ve ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin zannedilenin aksine çok iyi ve güçlü olduğunu kaydetti.

            Öte yandan Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlusu Matt Bryza, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği tarafından düzenlenen 29 Ekim resepsiyonunda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün PKK konusunda somut adımlar atılmadığı yönündeki açıklamasını haklı bulduğunu belirtti.

14- İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan’ın verdiği resepsiyonda, Türkiye’nin Ortadoğu barış sürecinde aktif rol oynayan tek Müslüman ülke olduğunu ve konumu dolayısıyla sadece AB’nin Türkiye’ye değil, Türkiye’nin de AB’ye çağdaşlık ve yenilikler açısından verebileceği çok şey olduğunu kaydetti.

15- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, İran-Irak Savaşı’nda şehit olan öğrencileri anma için düzenlenen programda, ABD’nin nükleer program yüzünden İran’a yönelik açıkladığı yeni yaptırım kararına da değinerek, “Bu tek taraflı yaptırımların içi boş. Bunların bizim açımızdan değeri yok. Bu da ABD’nin tek başına bize zarar veremeyeceğini gösteriyor” dedi.

16- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’e Ravalpindi şehrindeki ordu karargahı yakınlarında düzenlenen intihar saldırısında 5 kişinin öldüğü bildirildi.

                       31 EKİM 2007

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan İstanbul’da TÜYAP Kitap Fuarı’nda yaptığı açıklamada, ABD ve Avrupa’dan gelen açıklamaların zaman zaman terör örgütünü cesaretlendirdiğini söyledi.

Öte yandan Başkan Toptan bir üniversitenin 2007-2008 akademik yılı açılışında yaptığı konuşmada, “Bu Cumhuriyet birilerinin çabası ile yıkılmaz, onu kuran yüksek iradeli heyecan, onu korumasını da çok iyi bilir” dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cudi dağında teröristlerle çıkan çatışmada 1 astsubay ve 2 uzman çavuşun şehit olduğu ve 15 teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

3- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 21 Ekim’de gerçekleştirilen referandumun kesin sonuçlarını açıkladı. Buna göre; kullanılan oy: 28.819.319 Geçerli Oy: 28.167.661 Evet Oyu: 19.422.714 (%68.9) Hayır Oyu:8.744.947 (%31).

4- Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, “Alevileri dönüştürme veya inançlarını etkileme şeklinde bir politika güdülmesi söz konusu değil” dedi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada,  “Hazine arazilerini kullananlar gelecekler ve sözleşme yapacaklar. Kiralayanlar devamlı kullanacaklar. Almak isteyenler de ihaleye girip alsınlar” dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Adıyaman’da bir okula şehit er Abdurrahman Doğan’ın isminin verildiği törende yaptığı konuşmada, “Bu memleketi bölmek isteyen, huzuru bozmak isteyen insanların gayretleri biz birbirimize kenetlendikçe boşa çıkacaktır” dedi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Sabah gazetesine verdiği demeçte, 18-29 yaşındaki işsizlere öncelik verileceğini, işgücüne yatırım yapılacağını ve iş dünyasının vasıflı eleman talebini karşılamak için eğitim merkezleri kuracaklarını söyledi.

8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve TİM’in düzenlediği 10. Dış Ticaret Haftası programının açılışında, ihracatçıların terörle mücadeleye destek vermeye hazır olduğunu belirterek, Madem bölgede barışı ortadan kaldırmaya yönelik bir girişim var, bizde barışın olmadığı yerde ticareti bölgeden çekeriz” dedi.

9- Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, bilim adamı Prof. Dr. Erdal İnönü tedavi gördüğü ABD'nin Houston kentindeyaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İnönü’nün vefatı nedeniyle yayımladığı taziye mesajında, “Kendine has çizgisi ve üslubu, ilkeli dürüst siyaset anlayışı, esprili kişiliği ve alçak gönüllülüğü ile her zaman örnek olmuş, Türk Milletinin sevgi ve takdirini kazanmıştır” dedi.

10- İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili ulusal bir gazeteye verdiği demeçte, DTP’nin PKK terörünü kınamayarak Avrupa’yı hayal kırıklığına uğrattığını ve büyük bir fırsatı kaçırdığını söyledi.

11- Irak Başbakanı Nuri el Maliki başkent Bağdat’ta yaptığı yazılı açıklamada, İran’dan, terör örgütü PKK saldırıları sebebiyle Türkiye ile ortaya çıkan krizi çözmek için devreye girmesini istedi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de başkent Bağdat’ta İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, PKK’nın sınırdaki hareketlerini kısıtlamak için daha fazla kontrol noktası oluşturulduğunu söyledi.