09.11.2007
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 KASIM 2007
1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Alman 'Frankfurter Rundschau' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin yıllardan bu yanaPKK'ya karşı mücadele ettiğini, çok sayıda şehit verdiğini, gazilerin olduğunu vebu mücadelenin Türkiye'ye maliyetinin çok fazla olduğunu belirterek, ''Sonzamanlarda teröristlerin çok sayıda hain saldırıları oldu. Sığınakları ise KuzeyIrak'ta. Diplomatik kanallardan Irak hükümetiyle uzun müzakereler yaptık. Maalesef olumlu sonuç alamadık. Artık sabrımız tükendi'' dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kamu Araştırmaları Vakfı’nca düzenlenen ''Türkiye Anayasasını Arıyor'' başlıklı panelde yaptığı konuşmada, ''Milli iradenin tezahürü olan sivil ve demokratik bir anayasa, yine milli iradenin kabulü ile yürürlüğe girmelidir. Bizim yapmaya çalıştığımız, 1982'den buyana eleştirilen, zaman içinde çok fazla değişikliğe uğradığından iç bütünlüğükaybolan mevcut anayasa yerine, tüm toplumsal kesimlerin içine sindireceği ve en geniş uzlaşma ile hazırlanacak yeni bir anayasaya ulaşmaktır. Yapmak istediğimizbudur” dedi.
Başbakan Erdoğan toplantıdan ayrılırken PKK terörüyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bizim asli hedefimiz, terör örgütüne yöneliktir. Tamamıyla PKK’nın oradaki kamplarının konuşlandığı yerlere yöneliktir. Ama şunu da uluslararası hukukun bir gereği olarak ifade etmek durumundayım; terör örgütüne yataklık eden, bu noktada destek verenler şüphesiz onlarla birlikte değerlendirilecektir. Onlara yönelik yaptırımlarımız olacaktır” diye konuştu.
3- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde meydanagelen terörist saldırılarla ilgili yayınların durdurulmasına ilişkin DevletBakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek imzalı kararın yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazı reddetti.
4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ile birlikte Ekim ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, yaşanan bütün sıkıntılara rağmen Türk ihracatçısının çok önemli hamleler yaparak, ciddi ihracat artışlarını Türkiye'ye kazandırdığını söyledi.
TİM Başkanı Satıcı da Türkiye'nin Ekim sonu itibarıyla yıllık ihracatı 102 milyar 779 milyon892 bin dolar olurken, bundan böyle doların yanı sıra açıklama kararı aldıklarıYTL bazında ise 138,2 milyar YTL olarak gerçekleştiğini bildirdi. Satıcı, 2007 Ekim ayına ilişkin ihracat verilerini açıklarken, Ekim ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 37,13 artışla 9 milyar 703milyon doları bulduğunu söyledi. 
5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan düzenlediği basın toplantısında, Irak'a yönelik ekonomik tedbirlereilişkin bir soru üzerine, bu konuyu Bakanlar Kurulu’nda ayrıntılı şekilde ele aldıklarını belirterek, "Burada ekonomik tedbirlerin ne amaçla, kimi hedefleyerek alındığı çok önemli. Ekonomik tedbirlerden kastımız terör örgütünün ekonomikkaynaklarıdır ve terör örgütüne destek veren unsurların ekonomik kaynaklarıdır" dedi.
6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, KOSGEB'in 'İstihdam Destek Paketi'' ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin en önemli sorunu olan istihdam konusunda bir açılım sağlayabilmek amacıyla, yeni bir ''İstihdam Destek Paketi'' hazırladıklarını bildirdi. Bakan Çağlayan ayrıca, istihdamın çeşitlendirilmesi, istihdam kabiliyetinin arttırılması, işsizliğin azaltılması kapsamında KOBİ tanımı ve çerçevesini yeniden çizeceklerini belirterek ''Bu noktada örneğin matbaalar, yerel medyanın KOBİ desteklerinden yararlanamadığı hususu, benim ve bakanlığımın şu anda çalışma konusu içinde''dedi. 
7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack düzenlediği basın toplantısında, ''Türkler siyasi, diplomatik ve askeri düzeyde, Irak'a tek taraflı bir müdahale konusundaki görüşlerimizi anlıyor. Türkiye'nin kendisini koruması veterörist saldırılara karşı kendisini korumasına yardım için yapabileceğimiz her şeyi yapmak istiyoruz'' dedi.

2 KASIM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Adalet Akademisi'nin 2007-2008 eğitim yılıaçılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bağımsızbir yargıya sahip olmakla birlikte adaletin geç dağıtılmasının yarattığı sıkıntıların yakından bilindiğini belirterek, yargı bağımsızlığını güçlendirecek,adaletin zamanında tecelli etmesini sağlayacak, yurttaşların güven duygusunu pekiştirecek, mahkemelerin ağır iş yükünü azaltacak ve çağdaş standartlargetirecek yargı reformuna ihtiyaç olduğunu söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül İstanbul’da yapılan “Genişletilmiş Irak’aKomşu Ülkeler Toplantısı” öncesi Türkiye’ye gelen BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mon ile Çankaya Köşkü’nde görüştü. Cumhurbaşkanı Gül görüşmede, Ban Ki-Mon’a Türkiye’ninterör karşısındaki kararlılığını ve uluslararası toplumdan beklentilerini aktardı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Kuzey Irak'a ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin savaşa hazırlanıyormuş hissini yaymak için çırpınanlarbulunduğunu, bunların da samimi ve masum duygular içinde olduklarına inanmadığını ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Yapılan, Türkiye'de toplumsal sinir uçlarını etkili hale getirmek. Huzur ve istikrarı zedelemektir. Kimsenin toplumsal psikolojiyi bozmayave olumsuz istikamette etkilemeye hakkı yoktur. Bu, ülkeye zarar verir. Türkiye'nin toplumsal bütünlüğünü, insanlarımızınkardeşlik duygularını zayıflatmaktır''dedi.

3- Danıştay 11. Dairesi, 22. Dönemmilletvekillerine 22 Temmuz seçiminden sonraki 3 ayı kapsayan maaşlarınödenmesine ilişkin kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davayı ''ehliyet yönünden'' reddeden Ankara 16. İdare Mahkemesi’nin kararınıbozdu.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ODTÜ Teknokent tarafından düzenlenen “Girişimci-Yatırımcı Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, bor madeninin tarımda, mikro besleyici olarak bor eksikliği olan yerlerde kullanılacağını söyledi.

5- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) işbirliğiyle düzenlenen ''7'nciTeknoloji Ödülleri''nin finalist projelerinin açıklandığı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, eğitim, bilim, teknolojive inovasyona yatırım yapmanın, küreselleşmeyle beraber yarışın her geçen gün daha da hızlandığı günümüzde Türkiye'yi bir adım öne çıkaracağını kaydetti.

6- “Yeniler Grubu”nun kurucularından ressam Mümtaz Yener İstanbul’da yaşamını yitirdi.

7- ‘Genişletilmiş Irak’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı’ İstanbul'da başladı. Toplantıya komşu ülkeler İran, Kuveyt, Bahreyn, Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve Suriye'nin yanı sıra BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri; ABD, Fransa, İngiltere, Çin ve Rusya, G-8 ülkelerinden Japonya, Almanya, İtalya ve Kanada ile BM, İslam Konferansı Teşkilatı, Arap Birliği ve AB Komisyonu'ndan temsilciler katılıyor.

Toplantı çerçevesinde Türkiye ile Arap Birliği arasında “Türk-Arap İşbirliği Forumu Çerçeve Anlaşması” imzalandı. Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan törende yaptığı konuşmada, köklü tarihi, kültürel ve sosyal bağlara sahip olan ve aynı coğrafyayıpaylaşan Türkiye ve Arap Birliği’nin aynı zamanda aynı kaderi de paylaştığını söyledi.

8- ‘Genişletilmiş Irak’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Türkiye’ye gelen ABD Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Bakan Babacan, Rice’la görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında “Görüşmelerimizde pek çok konuda iki ülkenin hedefinin aynı olduğunu bir kez daha teyit ettik” dedi. Görüşmede Kuzey Irak’taki sorunu ve terör örgütü PKK’yı ele aldıklarını belirten Rice ise, “ABD PKK’yı terör örgütü olarak görüyor, ortak bir düşman olarak görüyor. Türkiye’nin PKK terör saldırılarıyla karşılaşmaması için etkili bir adım atılması gerektiği konusunda mutabık kaldık” dedi.

İki Bakan daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan, terörle mücadelede pek çok aracın söz konusu olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin PKK terör saldırılarından yıllardır mağdur olan bir ülke olduğunu ve binlerce vatandaşını bu saldırılarda kaybettiğini belirtti.

9- Sri Lanka’da ayrılıkçı Tamil kaplanları örgütünün siyasi kanadının lideri S. P. Tamilselvan‘ın ordu güçleri tarafından düzenlenenbir hava saldırısında öldüğü bildirildi.

10- Gürcistan’da Birleşik Muhalefet Hareketi öncülüğünde toplanan 40 bingösterici hükümeti protesto etti.

11- Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkilisiNeçirvan Barzani yaptığı yazılı açıklamada, PKK terör örgütünün düzenlediği saldırıları kınadı.

3 KASIM 2007

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, milletvekillerinin toplumun önderleri olarak dikkatli ve özenli davranmaları gerektiğini belirterek, Meclis’e silahla gelmemeleri, yasak olan yerlerde sigara içmemeleri uyarısında bulundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush’un resmi davetlisi olarak ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Bush ile yapacağı görüşmenin daha çok PKK terörü ile mücadele konusunda olacağını belirterek, “Kuzey Irak kaynaklı terörist saldırıların milletçe sabrımızı son noktaya taşıdığı bir ortamda, inanıyorum ki bu ziyaret, konunun bir tarafı olan ABD’nin somut adımlar atması ve ortak duyarlılığımızı ortaya koyması yönünde olumlu sonuçlar doğuracaktır” dedi.

3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara Valiliği tarafından düzenlenen “Bir Rüyadır Ankara” başlıklı tanıtım gecesinde yaptığı konuşmada, Ankara’nın rahat yaşanacak bir şehir olduğunu belirterek, “Her şeyi bulacağınız ve rahat yaşayacağınız bir şehirdir. Her ilçesi, her güzelliği ve rengi taşır” dedi.

4- İstanbul’da düzenlenen “Genişletilmiş Irak’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı” sona erdi. Toplantı sonunda açıklanan bildiride “Irak’ın topraklarının teröramaçlı kullanılmaması için gerekli tedbirlerin derhal alınması” istendi.

Toplantıya katılan heyetle İstanbul’da biraraya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı açıklamada “Irak’ın ve bölgemizin geleceği konusunda iyimser olmak istediğimi söylemek isterim. Komşu ülkeler sürecinin temelinde yatan anlayış, kendi yaşadığımız coğrafyaya sahip çıkma sorumluluğumuzu yansıtmaktadır. Bölge ülkelerinin, bölgenin sorunlarını kendi kendilerine çözme cesaretine sahip olmaları gerekmektedir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı açıklamada, “Toplantının nihai bildirisinde yer alan; ‘Irak’ın toprak bütünlüğünün ve ulusal birliğinin teyidi ile terörle mücadelede ortak kararlılık’ bizi memnun etmiştir. Irak’ta siyasal gruplar arasında ulusal uzlaşının sağlanması, böylece güvenlik ve istikrar yolunda ilerleme kaydedilmesi, hepimizin üzerinde ciddiyetle durduğu en önemli meseledir” dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, toplantı çerçevesinde yaptığı ikili görüşmelere ilişkin olarak, Kuzey Irak’a yapılacak muhtemel operasyonun işgal değil, sadece temizleme amaçlı bir hücum olacağını söyledi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise toplantı sonunda yaptığı açıklamada, “Kapanış bildirisi oldukça zengin. Bu katılımcıların Irak’a bakışının önemli bir göstergesi. Bütün katılımcılar, Irak’ın içinde bulunduğu problemlerin üstesinden gelinmesine yardımcı olacağı mesajı verdi” dedi.

5- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Dallas kentinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kuzey Irak’a sınır ötesi harekat yapmasına ilişkin bir soruya verdiği cevapta, “Bu zor ve karmaşık bir problem, ancak üzerinde çalışıyoruz. Bunu çözeceğimizi sanıyorum” dedi. Türklerle Kürtler arasında tarihi bir çatışmanın varolduğunu ileri süren Cheney, “Bunun olduğundan daha fazla alevlenmesinin önüne geçmek için çalışıyoruz” dedi.

6- Pakistan’da artan şiddet olayları yüzünden Devlet Başkanı Pervez Müşerref tarafından olağanüstü hal ilan edildi.

4 KASIM 2007

1- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, 22 Ekim 2007 tarihinde Hakkari/Dağlıca’da PKK terör örgütü mensupları ile meydana gelen çatışmada irtibat kesilen 8 TSK personelinin 4 Kasım 2007 tarihi itibarıyla TSK bünyesine katıldığı bildirildi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Baştan beri gerek 8 askerimizle ilgili irtibatın kurulamaması dahil terör belasının ülkemizden def edilmesiyle ilgili devletin tüm birimleriyle hükümet olarak başta Genelkurmay Başkanlığımız olmak üzere tam bir uyum içerisinde ve tam bir kararlılıkla askeri, siyasi, diplomatik ve ekonomik tüm çabaları da ortaya koyarak mücadeleyi sürdürdük ve sürdüreceğiz. Bu işi sonuna kadar da götüreceğiz. Meselenin bu çerçevede anlaşılması ve değerlendirilmesi gerekmektedir” dedi.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ise Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, kaçırılan Türk askerleri serbest bırakıldığı için çok mutlu olduğunu, ancak bunun DTP eliyle gerçekleşmesinden rahatsızlık duyduğunu belirterek “8 askerimizin sağ salim gelmesi çok önemli ama buradaki yöntem ve biçim yanlıştır. Ben öyle devlet isterdim ki, askerlerimiz ertesi günü gidilsin, alınsın ve gelinsin” dedi.

2- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan bir programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Atalay “PKK terörü aslında şu anda bütün dostlukların adeta bir samimiyet testidir. Irakla ilgili konularda ABD’nin sorumluluğu var ve biz bu sorumluluğun gereğini istiyoruz” dedi. Bakan Atalay, uzun süredir bu konuda çalışmalar, görüşmeler yapıldığını, her fırsatta bu konunun gündeme getirildiğini, ancak şimdiye kadar çok etkili olumlu gelişmenin görülmediğini söyledi.

3- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Türkiye gazetesine ekonomideki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin son yıllarda büyük bir değişim ve gelişim sürecinden geçtiğini belirterek, Avrupa’nın güçlü bir Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu kaydetti.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, KKTC’de Türkiye’nin katkılarıyla yapılan Gazimağusa Devlet Hastanesi’ni törenle açtı. Bakan Akdağ törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkü’nün eşitlik ve özgürlük mücadelesinin anlamlı bir eserini teşkil eden KKTC’de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti. Kıbrıs Türkü’nün yaşama ve özgürlük mücadelesiyle BM zeminindeki müzakerelerinin bugüne kadar çeşitli evrelerden geçtiğini anlatan Bakan Akdağ, bu süreçte ulaşılan zeminin korunması gerektiğini belirtti.

5- ABD’nin New York şehrinde terör örgütü PKK’nın son zamanlarda yeniden artan terör saldırıları sonrasında Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) öncülüğünde “Teröre Lanet Mitingi” düzenlendi. Mitinge çok sayıda Amerikan-Türk toplumu üyesi katıldı. Almanya’nın Köln ve Stuttgart şehirlerinde düzenlenen mitinglerde de PKK terörü kınandı.

6- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu Mısır’ın başkenti Kahire’de yaptığı açıklamada, İstanbul’da düzenlenen ‘Genişletilmiş Irak’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın başarılı geçtiğini belirterek “İstenilenler son konferansta oldu. Biz de İKÖ olarak Irak’a bir büyükelçi atayacağız ve temsilcilik açacağız. New York’ta bir temas grubu kuruldu. Onlar da çalışıyorlar ve bizden bir temas grubu da Bağdat’ı ziyaret edecek” dedi.

7- İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreter Yardımcısı Cevad Veidi, uranyum zenginleştirmenin İran toprakları dışında başka bir yerde yapılmasının söz konusu olmadığını belirterek “Uranyum zenginleştirmek için bir konsorsiyum oluşturulması, İran’dan uranyum zenginleştirmeyi askıya almasını istemediği sürece iyi bir fikirdir ve bu İran sınırları içinde olmalıdır” dedi.

5 KASIM 2007

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Loscartales ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, EXPO 2015’in İzmir’de gerçekleşmesi için gerekli tüm yasal düzenlemelerin yapılacağını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan askerlerin yurda dönmüş olmasından mutluluk duyduklarını belirterek, “Ama olay, bunu aşan bir anlam taşıyor. 8 asker propaganda amacıyla kaçırılmıştır. Kaçırılma anında bu işin öyle kurgulandığı anlaşılıyor” dedi.

3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin 82. kuruluş yıl dönümü törenine katılmasının ardından gazetecilerin, terör örgütü PKK tarafından kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan askerlere ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Şahin,“Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının herhangi birinin veya bir bölümünün terör örgütünün eline geçmiş olmasından vatandaş olarak büyük üzüntü duydum. TSK’nın hiçbir mensubu böyle bir duruma düşmemeliydi. Dolayısıyla kendilerinin kurtulmuş olmasından fazla bir sevinç duyamadığımı ifade etmek istiyorum. Bu benim kişisel düşüncem” dedi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul’da düzenlenen 1. Küresel Havalimanı Yatırımı Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, 2004-2006 arasında 1.2 milyar dolar yatırımı ihtiva eden dört hava alanında yap-işlet-devret modeliyle yapılan terminallerin dünyada ‘Türk modeli’ olarak bilindiğini söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, işverenlerin sigorta priminde 5 puanlık indirimin 2008 yılında uygulanabileceğini söyledi. Bakan Çağlayan, tüzelkişiliklerin tek bir numara üzerinden takip edilebilmesi için ‘Merkezi Tüzel Kişilik Kayıt Sistemi’ kurulacağını da belirtti.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Antalya’da yapılan Uluslararası Seyahat ve Turizm Profesyonelleri Birliği (SKAL) 68'inciDünya Kongresi nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, “Turistlerin, ‘Türkiye çok temizdir, insan ilişkileri güvenilir ve dürüsttür’ demesi müthiş bir propagandadır. Bu, bizim 10 milyon dolara yaptığımız tanıtım kampanyası kadar etkili olur” dedi.

7- Resmi ziyaret nedeniyle ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başkan George W. Bush tarafından Beyaz Saray’da kabul edildi.

Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, TBMM’nin hükümete sınır ötesi görevlendirmesi yaptığını ve bunun tamamıyla PKK’ya yönelik olduğunu belirterek, terör kamplarının dağıtılması, liderlerinin yakalanması ve lojistik desteğin engellenmesi konusunda yapılabilecekleri konuştuklarını, sorumluluk mevkisinde olanların diplomatik, siyasi, askeri olarak müşterek çalışmasının önemli olduğunu söyledi.

Bush da yaptığı konuşmada, “PKK terörist bir örgüttür. Türkiye’nin, Irak’ın ve ABD’nin düşmanıdır” dedi. Bir gazetecinin ‘Türkiye operasyon yaparsa tepkiniz ne olur?’ sorusunu değerlendiren Bush, sağlam istihbarat olmadan bu problemin çözülemeyeceğini, modern teknoloji kullanarak bu meseleyle etkili bir şekilde başa çıkmanın çok daha kolay olacağını söyledi.

Görüşmeye, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun da katıldı.

Başbakan Erdoğan Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı konuşmada da “PKK ile mücadelede eski denenmiş mekanizmalar önümüze konmasın. Bölücü terör örgütüne karşı uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızı kullanma noktasına gelmiş bulunuyoruz. Bu yetkiyi kullanacağız” dedi.

6 KASIM 2007

1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında,Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın ABD Başkanı George W. Bush görüşmesi ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, “ABD Başkanı’nın sözleri ‘evet müdahale olabilir anlamına’ geliyor. Müdahale etmek için 15 kişinin daha öldürülmesine yol açacak yeni bir faciayı mı bekleyeceğiz” dedi

2- Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, Antalya’da yapılan ‘İl Müftüleri Semineri’nde Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin yaptığı açıklamada, “AB, Türkiye’nin son derece önem verdiğive çok mesafe kaydettiği en önemli hedeflerden biridir” dedi.

3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Meclis'te gazetecilere AB İlerleme Raporu hakkında değerlendirmelerde bulundu.Bakan Şahin, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) Türklüğe hakareti düzenleyen 301. maddesine yönelik değişikliğin ne zaman yapılacağının sorulması üzerine "Hükümetimizin bir çalışma yaptığını biliyorsunuz. Bu çalışmalarla ilgili, bakanlık olarak incelememizi yaptık. Bakanlar Kurulu gündemine getireceğiz" dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Bakanlığının 2008 yılı Bütçe Tasarısı’nın TBMM Plan Bütçe Komisyonu’na sunulması sırasında yaptığı konuşmada, Bakanlığı döneminde yapılan çalışmalarla Türkiye’nin enerji koridoru haline geldiğini belirterek “Küçük türbinler sayesinde 6 Atatürk Barajı toplamı kadar enerji kaynağı harekete geçti” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclisgrup toplantısında,Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın ABD Başkanı George W. Bush görüşmesi ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, ”Dağ fare doğurdu, üçlü mekanizma ise ipe un sermektir. Karşılıklı sözler içi boş ve soyut temenniler” dedi.

6- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, ‘2. İnnovasyon Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, innovasyonun önemine dikkat çekerek, siyasette daha güçlü, etkin ve dediğini yaptıran bir ülke olmak için ekonomik olarak daha güçlü bir yapıya sahip olmak gerektiğini, bununda innovasyondan geçtiğini söyledi.

7- Beşiktaşfutbol takımı,Avrupa Şampiyonlar Ligi’ndeİngiltere’nin Liverpool takımına 8-0 yenildi.

8- ABD’deki resmi temaslarını tamamlayarak İtalya’nın başkenti Roma’ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Başkan Bush ile verimli ve olumlu bir görüşme yaptıklarını belirterek, Bush’a Türkiye’nin 5 konuda taleplerini ilettiğini, bu taleplerin; PKK’nın lider kadrosunun ve kamplarının dağıtılması, lojistik desteğin kesilmesi, Kuzey Irak’a örtülü siyasete izin verilmemesive istihbarat paylaşımı olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan'la birlikte Roma'ya giden Genelkurmay İkinci Başkanı Orgenaral Ergin Saygun da Beyaz Saray'da ve ABD’nin yeni atanan İkinci Başkanı James Cartwride ile yaptığı görüşmeleri değerlendirirken,‘yeni bir üçlü mekanizma kuruldu' yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine “Üçlü mekanizma diye bir şey yok. Buna bir tür kırmızı telefon diyebiliriz. Daha önce bildiğimiz mekanizmalar gibi bir yeni mekanizma yok” dedi.

Öte yandan ABDBeyaz Saray Sözcüsü Dana Perino yaptığı açıklamada, Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya karşı sınırlı ve belirli hedeflere yönelik olarak eylemde bulunabilmesi için ABD’nin istihbarat sağlaması konusunun,iki taraf yetkililerince görüşüldüğünü söyledi.

9- AB Komisyonu, Türkiye ve diğer aday ülkelere ilişkin İlerleme Raporu’nu açıkladı. AB’nin Genişlemeden Sorumlu ÜyesiOlliRehn,TCK’nın 301. maddesinin gecikme olmaksızın değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

7 KASIM 2007

1- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ulusal bir gazeteye verdiği demeçte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı görüşmeyle Türkiye’nin terörle mücadelesinde bir destek kazanıldığını, bunun küçümsenecek bir netice olmadığını söyledi.

2- Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker TBMM’de gazetecilere verdiği demeçte, Ankara’da ekmeğe yapılan zammı buğday zammı ve kuraklıkla ilişkilendirmenin doğru olmadığını belirtti.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaygın bir gazeteye verdiği demeçte, PKK’nın Kürt kökenli vatandaşların düşmanı olduğunu, o bölgeye yatırım, eğitim, sağlık ve turizm hizmeti gitmesini sabote etmeye çalıştığını kaydetti.

4- TBMM İçişleri Komisyonu’nda kurusıkı silahlar olarak bilinen ses ve gaz fişeği atan silahların üretim, kullanım ve yurda sokulmasına sınırlama getiren yasa tasarısı ele alındı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, son dönemlerde çabalarının mümkün olduğunca suçu önleyici, caydırıcı tedbirleri artırmak olduğunu belirterek, tasarının da bu amaçla hazırlandığını bildirdi.

5- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ Bursa’da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, “Yapısal reform sürecini hayata geçirmek anlamında sorunlu bir dönem yaşanıyor, çünkü bu süreçte dikkate değer bir tempo kaybının ardından, bugün artık bir duraklama süreci içerisindeyiz” dedi.

6- Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan yaygın bir gazeteye verdiği demeçte, Türk Telekom’da devam eden grevin faturasının 400 milyon YTL’yi bulduğunu söyledi.

7- Siirt’in Şirvan ilçesinde görev değişimine giden askerleri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu bir er şehit oldu.

8- Resmi ziyaret nedeniyle Azerbaycan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Milli Meclisi’nde yaptığı konuşmada, “Azerbaycan ile kurulan ekonomik işbirliği bölge ülkelerine örnek olmalı, bölgede atılan olumlu adımları izlemekle yetinen ve petrol hattı, demiryolu gibi projelerin dışında kalmayı tercih edenler, yaptıkları hataların bedellerinin sandıklarından çok daha ağır olduğunu ileride anlayacaktır” dedi.

9- Resmi temaslarda bulunmak üzere İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Romano Prodi ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “AB İlerleme Raporu’ndaki bazı tespitlere katılıyorum; genel itibarıyla yavaşlama tespiti var, çünkü seçimler yeni geçti. Parlamento çalışmaya başladı, bu süreç hızlanarak devam edecek. Ne gibi adımlar atılacaksa bunları atmakta kararlıyız” dedi.

Prodi de yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin tam üyeliğinden yanayız. Diğer aday ülkeler gibi sürecin devam etmesi gerekir” dedi.

Başbakan Erdoğan düzenlediği basın toplantısında ise “Bu terör belasına karşı biz ne yazık ki dostlarımızdan beklediğimiz desteği bulamadık. AB, PKK’ya terör örgütü diyor, ama bu ülkeler PKK’ya karşı gerekli yaptırımı hala ortaya koymamıştır. Bu samimiyet sınavında kayıptır“dedi.

10- Belçika’nın başkenti Brüksel’de temaslarda bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, Türkiye’nin AB bilançosuna, borç değil varlık değer olarak kaydedilmesi gerektiğini belirterek "Şu anda AB'nin altıncı ve dünyanın 17'nci büyük ekonomisiyiz. 2012 yılında dünyada en büyük 10 ya da 11 ekonomi arasında olma hedefimiz iddialı fakat ulaşılabilir" dedi.

11- Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth başkent Berlin’de katıldığı bir panelde yaptığı konuşmada, “PKK’nın, Kürt halkının çıkarına şiddete başvurması için tek bir neden göremiyorum” dedi.

12- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ulusal bir haber ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin terör örgütüne karşı büyük bir sınır ötesi operasyon düzenleme olasılığının az olduğuna inandığını söyledi.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ise Erbil’de düzenlediği basın toplantısında, “PKK’ya karşı siyasi çözüm gerekiyor. PKK’nın yaptıkları buradaki ve Türkiye’deki Kürtlere zarar veriyor, bu şekilde devam ederse kendisi de çok büyük zarar görür. Kuşkusuz ki Türkiye’nin güçlü bir ordusu var, sorunun türü askeri çözümü kaldıramıyor” dedi.

8 KASIM 2007 
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyarette bulunduğu Azerbaycan'daki temaslarını tamamlayarak, yurda döndü. Cumhurbaşkanı Gül Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, ''Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da ileriye gittiğini bu ziyaret vesilesiyle teyit etmek, beni ziyadesiyle memnun etmiştir. Azerbaycan ile diplomatik ilişki tesis ettiğimiz 15 yıllık zaman dilimi içinde edindiğimiz birikimler ışığında her düzeydeki ilişkilerin veişbirliğimizin, önümüzdeki dönemde çok daha ileri düzeye erişeceği inancını, geleceğe yönelik ortak bir vizyon olarak paylaştığımızı gördük” dedi. Türkiye'nin bölgenin barış ve istikrarına katkıda bulunacak etkili bir ikilive bölgesel işbirliği ağı oluşturmaya gayret ettiğini ifade eden CumhurbaşkanıGül, Bakü-Tiflis- Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum gibi küresel öneme sahip enerjiprojelerinin ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin hayata geçirilmesi yönündeönemli bir aşama kaydedildiğini bildirdi.
2- Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada,İzmir’in Çiğli ilçesindeki 2. Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkezi Komutanlığı'ndan kalkan T-38 tipi uçağın belirlenemeyen bir nedenledüşmesi sonucu 2 subayın şehit olduğu bildirildi.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek yaptığı yazılı açıklamada, ''Cemil Çiçek, kaçırılan askerlerden ikisinin terör örgütü ajanı olduğu yönünde ciddi duyumlar aldığını Bakanlar Kurulu’nda söyledi'' şeklinde ifadenin bir gazetenin köşe yazısında yer aldığını belirterek, bu ifadenin kesinlikle doğru olmadığını kaydetti.
4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu ve Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) işbirliğiyle İstanbul’da düzenlenen 3. Rekabet Kongresi’nin açılış konuşmasında, kişi başına milli geliri belirleyen en önemli faktörlerin; iş gücü kullanımı ve verimlilik olduğunu belirterek, uzun dönemde verimlilik artışı için mutlaka fiziki altyapıya yatırım yapmaları ve bunu geliştirmeleri gerektiğinisöyledi. 
5- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Adalet Bakanlığı’nın 2008 yılı bütçesinisunan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, yargının sorunlarının giderilmesi ve beklenen görevleri yerine getirebilmesi için 58 ve 59. hükümetler döneminde yapılan yoğun çalışmalar sonucunda özellikle mevzuatın çağdaş anlayışa uygun olarak yenilenmeye başlandığını, hükümet konaklarının alt katlarına sıkışan adliyelerin isimlerine yakışır şekilde adliyesaraylarına dönüştürülmeye başlandığını söyledi. Bakan Şahin ayrıca, Ulusal Yargı Ağı Projesi’nin hayata geçirildiğini, ceza infaz kurumlarının isyanlarla değil,uluslararası standartlara uygunluğuyla anılır hale geldiğini belirtti.
6- DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş partisinin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde yaptığı konuşmada ''Siyasetin çözmesi gereken en acil konunun, ülkeyi ve yürekleri yangınyerine çeviren 'Kürt sorunu' olduğunu'' öne sürerek ''Yollardakiher mayın, dağlara atılan her bomba yüreğimizde patlamaktadır'' dedi. 
7- AB finansmanı ile Dünya Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yürütülen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yararlanıcı kuruluş olduğu ''Türkiye'de Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Ortadan Kaldırılması Projesi''nin 2. UlusalKonferansı düzenlendi. 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik konferansın açılışında yaptığı konuşmada, ''Çocuk işçi sayısı 1994 yılında 2 milyon 269 bin iken, 2006 yılında yapılan çalışmalar sonucu 958 bine düştü. Bu ülkemiz adına çok önemli ve mutluluk verici bir gelişmedir. Ama biz bunu yeterli görmüyoruz. Hükümet ve ilgili kesimler olarak bu konuda yapacağımız daha çok iş var. Dışarıda uluslararası kuruluşlarla,içeride de ilgili kesim ve sendikalarla çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.
ILO Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Programı (IPEC)Direktörü Michele Jankanish ise Türkiye'nin IPEC'in en başarılı üyelerinden biri olduğunu belirterek çocuk işçiliğinin önlenmesiyle ile ilgili politikaların Türk mevzuatında yerinialdığını ifade etti.
AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Ulrike Hauer de AB'nin Türkiye'de her sosyal konuya önem verdiğini belirterek, sosyal politikaların AB'ye katılımınkilit noktalarından biri olduğunu söyledi.
8- ABD Genelkurmay Başkanlığı Harekat Direktörü Korgeneral Carter Ham Pentagon'da düzenlenen brifingde, ABD'nin, Türkiye'den de sorumlu Avrupa Komutanlığı (EUCOM)ile Türk muhatapları arasında kurulacak teknik bağlantıyla, terör örgütü PKK'yakarşı mücadelede doğru ve zamanlı istihbaratın Türk tarafına akışının sağlanacağını kaydetti.
9- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, genel seçimlerin 15 Şubat'a kadar yapılacağını bildirdi.

9 KASIM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 69. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Türk milleti, Atatürk'ün düşüncelerinden, ilke ve devrimlerinden güç alarak ilerlemesini devam ettirecek, ülkesini muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma başarısını gösterecektir. Bu tarihten gelen bir sorumluluğumuz, geleceknesillere karşı en büyük ödevimizdir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Atatürk'ün''Büyük eserim'' dediği Türkiye Cumhuriyeti'nin, onun işaret ettiği yolda ilelebet yaşayacağını ifade ederek, ''Bu emanetine bugün de aynı yüksek ruh veşuurla sahip çıkarak, Cumhuriyetimizi daha da yükseklere taşımaya kararlıyız''dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ise ''Bugün, Atatürk'ü anlamak, Cumhuriyet'e ve onun laik, demokratik ve sosyal birhukuk devleti olan yapısına sahip çıkmak, ulusun birliğini, ülkenin bölünmezbütünlüğünü koruyarak geleceğe güvenle bakmak, bu uğurda her türlü fedakarlığahazır olmak demektir'' dedi.

2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El-Suud ile görüştü. Daha sonra heyetler arası yapılan görüşmede, “Çifte vergilendirmeyi Önleme Anlaşması” imzalandı. Kral Abdullah Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la da bir araya gelerek, bölgesel sorunları ve ikili ilişkileri görüştü.

3- TBMM Başkanı Köksal Toptan, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Romanya Meclis Başkanı Bogdan Olteanu’yu kabul etti. Başkan Toptan ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Romanya ziyaretinden sonra gerçekleşen görüşmenin Türkiye-Romanya ilişkilerine önemli katkılarda bulunacağını söyledi.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen “Tam Demokrasi için Elele” konulu sempozyumunda yaptığı konuşmada, PKK’nın AB içinden destek gördüğünü belirterek “Terörle mücadelede yanınızdayız diyen ülkeler, kırmızı bültenle aranan örgüt liderlerini önce mahkemeye çıkartıyor. Ardından uçakla Kandil’e gönderiyor. Bunların teslim edilmesi gereken yer Türkiye’dir” dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, terörle mücadele için çok yönlü bütünsel ulusal politika oluşturulması çağrılarına bugüne kadar yanıt alamadıklarını kaydetti. Baykal, “Iraklı gençlerin Türkiye’de okuması, Türk televizyonlarının tümünün Irak’ta izlenebilmesinin sağlanması, bölgeye yönelik yayın yapılması, Ilısu barajının tamamlanması ve Ovaköy kapısının açılmasını” önerdi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AB-Türkiye Karma İstişare Komitesi (KİK) 23. Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, terörün bir insanlık suçu olduğunu ve PKK’nın AB listelerinde terör örgütü olarak yer almasının doğru bir tespit olduğunu belirterek “Maalesef AB’li dostlarımızın PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmeleri 20 seneyi aldı” dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan,Türk Traktör'ün 500 bininci traktörü, üretim bandından indirmesi nedeniyleTürk Traktör Fabrikası'nda gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, ülkelerin önemli gelişmişlik göstergelerden birisinin sanayi mallarındaüretim ve ihracat kapasitesi olduğunu belirterek, 2006 verilerine bakıldığında dünyadaüretilen her 1000 araçtan 14'ünün Türkiye'de üretildiğini söyledi.

8- TBMM Genel Kurulu’nda ‘Nükleer Santrallerin Kurulması ve İşletilmesineDair Kanun’ kabul edildi.

9- 13. Akdeniz Film Festivali, İtalya’nın başkenti Roma’da Yönetmen Abdullah Oğuz’un filmi “Mutluluk”la açıldı.

10- AB Komisyonu, üye ve aday ülkeler için hazırladığı Ekonomik Tahmin Raporu’nda, Türk ekonomisinin oldukça iyi olduğunu açıkladı.

11- Irak’ta gözaltında bulunan 11 İranlının serbest bırakıldığı bildirildi.

12- Çin’in Guicou eyaletinde bir kömür madeninde meydana gelen gaz sızıntısı nedeniyle32 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Pakistan’da eski Başbakan Benazir Butto’ya uygulanan ev hapsinin kaldırıldığı açıklandı.

10 KASIM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri çerçevesinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “O’nun 69. ölüm yıldönümünde, ilelebet yaşatma azim ve kararlılığında olduğumuz Cumhuriyet emin ellerdedir” dedi.

Toplantıya katılan Başbakan Erdoğan da “Türkiye, Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin kazanımlarından geri adım atma gibi bir anlayışı asla gündemine almaz, alamaz ve bugüne kadar bu olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır” dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt dün yaygın gazetelerin Ankara temsilcileriyle Genelkurmay Karargahı'nda biraraya gelerek profesyonel orduya ilişkin soruları yanıtladı. Orgeneral Büyükanıt,“Bu elbette düşünülebilir. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri bütçeden önemli pay alıyor, ama profesyonelleşme olursa bu payın iki katına çıkması gerekir. Bu olayın bir yönü, ama asıl olan Mehmetçiğin vatan sevgisidir. Kurtuluş Savaşı’nı da bu Mehmetçikle yapmadık mı?” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Erken, Güneydoğu Anadolu Projesi’ne (GAP) yönelik temaslarının ilk durağı Şanlıurfa’da yaptığı açıklamada, “Yeni dönemde çok daha etkin, verimli, kaynakları yerinde kullanan, halkın ve bölgenin arzu ve isteklerine uygun neler yapabiliriz, bunu belirlemek üzere buradayız” dedi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, bakanlığının bütçesi ile ilgili olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na bilgi verirken yaptığı açıklamada, yargıda standardın yakalanması için 1.996 yeni mahkeme kurulması, 3.951’i hakim ve Cumhuriyet Savcısı olmak üzere toplam 7.176 personel atanması gerektiğini söyledi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay İstanbul’da Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Baleleri’nin gönüllü kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimlere devrinin sorgulandığını söyledi.

6- İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres Türkiye ziyareti öncesi Sabah gazetesine verdiği demeçte, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Ankara’da bir araya gelmesi ile ilgili olarak, bu buluşmanın tarihi bir olay olduğunu vurgulayarak, “Türkiye sadece barışı desteklemiyor, barışı gerçekleştirmek için çalışıyor” dedi.

11 KASIM 2007

1- Güneydoğu Anadolu Projesi’ne (GAP) yönelik çalışmalar çerçevesinde bölgede temaslarda bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Mardin’de mahalli yöneticiler ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileriyle bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Ekren, GAP Yüksek Kurulu’nun özellikle sulama yatırımlarının hızlandırılması yönünde karar aldığını, sulama ana arterlerini kamu, ara arterleri ise özel sektörle birlikte tamamlamayı planladıklarını söyledi.

2- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İngiltere Sağlık Bakanı Alan Jhonsan’ın davetli olarak başkent Londra’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda sağlık alanında yapılacak yenilikler konusunda basın mensuplarına bilgi verdi. Son zamanlarda bazı özel hastanelerde SSK’lı hastalardan astronomik oranlarda tedavi ücreti farkı alındığını belirten Bakan Akdağ, “Bu konuda yoğun şikayetler almaya başladık. Yapacağımız yeni kanuni düzenlemede de fark alınabileceği yolunda ifadeler yer almaktadır. Ama bu fark ücretleri kesinlikle vatandaşın ekonomik gücünü zorlayacak miktarlarda olmayacak. Sadece vatandaşın bütçesini zorlamayacak miktarlarda sağlık hizmetlerine katkı mahiyetinde cüzi ek ücretler alınacaktır” dedi.

Bakan Akdağ bazı sendikaların “yeni tasarı ile hastanelerin tamamen özelleştirileceği” yolundaki iddialarını cevaplarken de, bazı kesimlerin her zaman değişime karşı direndiklerini söyledi

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, yollardaki trafik terörünü azaltmak ve karayolları ağını ülke geneline yaygınlaştırmak amacıyla ‘Karayolu Seferberliği’nin başlatıldığını söyledi. Bakan Yıldırım, Cumhuriyetin kuruluşundan iktidara geldikleri döneme kadar yapılan duble yol uzunluğunun 3 bin 600 kilometre olduğunu belirterek “Hedef olarak 15 bin kilometre duble yol yapmayı önümüze koyduk. Hükümetimiz döneminde şu ana kadar 7 bin kilometre duble yol yaptık” dedi.

4- Terör örgütü PKK üyelerinin, Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca bölgesindeki askeri birliğe saldırısı sırasında irtibat kesilen 8 asker, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından tutuklandı.

5- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, Anıtkabir’i ziyaretinin ardından Bilkent Üniversitesi’nde bir konferans verdi. Peres’e üniversite tarafından fahri doktora unvanı verildi.

6- ABD Başkanı George Bush ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Crawford’da biraraya geldi. Bush düzenlenen ortak basın toplantısında, İran rejiminin, meseleyi diplomatik yoldan çözmek için Almanya ve ABD’nin birlikte çalışmaya devam edeceğini anlaması gerektiğini belirterek, bunun İran’ın tecrit edilmesi için çalışmalarına devam edecekleri anlamı taşıdığını söyledi. Merkel ise BM Güvenlik Konseyi’nin tüm üyelerinin İran konusuyla meşgul olması gerektiğini belirterek, İran ile görüşmelerin herhangi bir sonuç vermemesi durumunda yeni aşamaya geçmeleri gerektiğini kaydetti. Görüşmede İran’ın yanı sıra Afganistan, Rusya, Kosova ve iklim değişikliği meselesinin de ele alındığı kaydedildi.

7- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, İsrail’in İran’a hava saldırısı düzenleyeceği iddialarıyla ilgili olarak “Böyle bir tehdide başvurulması halinde İsrail, tahmin bile edemeyeceği ağır bir cevap ile karşı karşıya kalacak” diye konuştu.

8- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, parlamento seçimlerinin 9 Ocak’tan önce yapılabileceğini ve bu maksatla, ulusal meclisin planlandığı gibi 15 Kasım’da, 4 eyalet meclisinin de 20 Kasım’da feshedileceğini söyledi. Amacının Pakistan’ı demokrasi yolunda tutmak olduğunu söyleyen Müşerref, Pakistan’da tüm meclislerin görev sürelerini tamamlamalarının ilk defa görüleceğini belirterek, “Bu bir tarihtir” dedi.

9- Slovenya’da yapılan devlet başkanlığı seçimini Danilo Turk kazandı. Turk yüzde 68 oy alırken, rakibi eski başbakan Lojze Peterle yüzde 32 oy aldı.

12 KASIM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’i Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Gül kabulün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, komşu iki bölge ülkesi olarak bölgedeki gerginliklerin azaltılmasının, Ortadoğu’da hakça, kalıcı ve kapsamlı bir barışa ulaşılmasının bölgenin istikrarı açısından hayati önem taşıdığı üzerinde görüş birliğine vardıklarını söyledi.

Peres de yaptığı konuşmada, tüm kıtaları birbirine bağlayan özel konumdaki Ortadoğu’da barışı sağlamanın önemli olduğunu, barışçıl bir ülke olan Türkiye’nin bu yöndeki çabalarını takdirle karşıladıklarını belirtti.

Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi davetlisi olarak Türkiye’yegeldi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından düzenlenen ‘6. Uluslararası Atatürk Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Atatürk’ün Türkiye’yi muasır medeniyet seviyesinin üzerine taşıma hedefini, ilerleme mücadelemizin anafikri ve temel rotası olarak görüyoruz” dedi.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın da yaptığı konuşmada, dimağlarda ve karakterde olanı dikkate almayan bir değişmenin köksüz bir değişme olacağını söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, AB İlerleme Raporu’nda yer alan, aralarında TCK’nın 301. maddesinin de bulunduğu eleştirilerle ilgili olarak bakanlıkların çalışma yapacağını söyledi. ‘Sınır ötesi operasyon konusunda hükümetin gereğini yapmadığı’ şeklindeki eleştirileri de değerlendiren Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Direktifse direktif, başka türlü bir işlem gerekiyorsa onu yaptık, yapıyoruz ve yapacağız” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da toplantıda son ekonomik gelişmelere ilişkin bir sunum yaptı. Yılmaz, “Faiz dışı bütçe dengesindeki sapmanın kısmen giderilmesine yönelik çabaların çoğunlukla dolaylı vergi artışlarına yönelmesi, enflasyonun tahmin edilebilirliği açısından risk oluşturuyor” dedi.

4- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık’taki görüşmesinin ardından, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile de bir araya geldi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal dün Habertürk televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, Irak’la ilişkilere yönelik sözlerinde siyasi bir hesap olmadığını, Türkiye’nin yararına bulduğu düşünceler için gerekirse siyasi bedel ödemeye hazır olduğunu söyledi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, BM Kalkınma Programı (UNDP) ve GAP Bölgesi Kalkınma İdaresi işbirliğiyle düzenlenen ‘GAP Bölgesi İçin Rekabet Gündemi’ konulutoplantıda yaptığı konuşmada, en önemli 2 hedefin; 2013 yılında 10 bin dolar kişi başına milli gelir ve 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almak olduğunu söyledi.

UNDP Başkanı Kemal Derviş de toplantıda yaptığı konuşmada “Türkiye’nin, 10 yıl gibi uzun bir vadede, yüzde 5’lik bir büyüme hızına razı olmaması gerekir. En az yüzde 7-8 oranında bir ekonomik büyümeye ihtiyaç var” dedi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Bağ-Kur’da 21.096, Emekli Sandığı’nda 13.047, SSK’da 45.290 olmak üzere toplam 79.433 kişiye yersiz ödeme yapıldığının tespit edilerek, 352 milyon YTL haksız ödemenin önlendiğini bildirdi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, İKÖ’ye üye ülke temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Pamuk Yatırım Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, pamuk ve pamuğa dayalı tekstil sektöründe Türkiye’nin ciddi bir tecrübesi olduğunu belirterek, bunu İslam ülkeleriyle paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

9- Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar İstanbul’da düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm ve Gayrimenkul Yatırımları Konferansı’nda yaptığı konuşmada, gecekondu sorununun bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu en önemli sorunlardan biri olduğunu belirterek, “Türkiye, gecekondu problemini çözmeden kalkınmadan bahsedemez” dedi.

10- Hakkari’nin Çukurca ilçesinde askeri karakol yakınına yıldırım düşmesi sonucu 2 asker şehit oldu.

11- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile birlikte başkent Berlin’de bir okulu ziyaretinde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, uyumun her alanda gerçekleşmesi için Almanya’daki göçmenlerin politik katılımlarının şart olduğunu belirterek, CDU’da Türk kökenli bir Federal Meclis milletvekili görmek istediğini söyledi.

12- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani Mısır’ın başkenti Kahire’de Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile düzenlediği basın toplantısında, “Irak, Türkiye’ye yönelik şiddet operasyonlarına karşı. Çabalarımızı hem Türkiye’yi hem de Irak’ı tehlikeye atan terörizm tehdidini durdurmaya yoğunlaştırıyoruz. Türk hükümetine yönelik herhangi bir askeri eylemi, Irak’a yapılmış bir eylem olarak değerlendiriyoruz” dedi.

13KASIM2007

1- ‘Ankara Forumu’, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın katılımıyla Çankaya Köşkü'nde başladı.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı konuşmada, Türkiye’nin girişimleri ile başlatılan Ankara Forumu’nda çok önemli noktalara gelindiğinibarış için sanayi projesini hem Pereshem deAbbas ile değerlendirdiklerini belirterek “Her iki tarafın kararlılığı ve siyasi iradesi tamdır. Bu görüşle bu forum başlatıldı. Gazze’de araziler tahsis edildi. Filistin Yönetimi isegerekli hazırlığı tamamladı. Bu proje ile Filistinlilere istihdam imkanı oluşturulacak ve Filistin’e canlılık getirilecek dedi.

Peres de yaptığı açıklamada, Ankara’daki görüşmelerin barış sürecine katkısı olacağını belirterek, “Ekonomik lokomotif, askerin tankından daha önemli rol oynuyor” dedi.

Abbas ise bugünlerin önemli bir fırsat olduğunu ve Türkiye’nin barışa katkı veren bir ülke olduğunu belirterek “Ekonomik, politik konular yan yana yürümekte. Bugünler tesadüf değildir. Annapolis’de başarı elde etmek için çalışıyoruz” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclisgrup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu ve büyüklüğüne yaraşır şekilde davranması gerektiğini belirterek, terörün ilk hedefinin; bir kaos ortamı oluşturarak, propagandasını en geniş manada yaptırabilmek olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, terör meselesinin esas çözümünün milletin özgürlük ve refahını daha da ileri taşımaktan, hukuku ve adaleti tam manasıyla işletmekten geçtiğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisininMeclis grup toplantısındayaptığı konuşmada, “Türkiye’nin maruz kaldığı olay etnik bir çatışma değil, bir terör olayıdır. Bunu herkesin anlaması verilen mücadelenin en önemli şartıdır” dedi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin’de düzenlenen ‘Türkiye-Suriye İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasında en önemli sektörün ulaştırma olduğunu belirterek “Bu kapsamda, Nusaybin-Kamışlı bölgesinde yeni bir sınır kapısı açılması kararı son derece önemli” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, bakanlığının çalışmaları hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Çağlayan, Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile ilgili olarak TTK’nın50 yıllık kanun olduğunu belirterek “Hazırlandığı dönemde mükemmeldi. Ancak 50 yılda dünya gelişirken kanunda hiçbir yenileme olmamıştır” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisininMeclisgrup toplantısında,Türkiye’nin hem silahlı terörle hem de etnik bölücülükle mücadelede tarihi bir yol ayrımınıneşiğinde olduğunu belirterek, “Ya bu ihanet cephesi Türkiye’nin ortak değerlerini savunma azim ve iradesini kırarak, ülkeyi kanlı bir bölünme ve iç çatışma sürecine sokacak ya da Türkiye Cumhuriyet Devleti bütün imkanlarıyla bu saldırılara gereken cevabı vererek bu ihanetin belini kıracaktır” dedi.

7-TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İsrailli ve Filistinli iş adamları ile bir araya geldiği ‘Gazze ve Batı Şeria’da Sanayi Bölgeleri Projesi’ ile ilgili toplantıda yaptığı konuşmada, tarafların projenin etkin işleyişi için üstüne düşeni yapması gerektiğini söyledi.

8- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye Kalite Derneği (Kal-Der) ve TÜSİAD işbirliği ile düzenlenen ‘Küresel Rekabet ve Dünya Vatandaşlığı’ konulu ’16. Kalite Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Asya ülkelerinin 2025 yılına kadar dünya ekonomisinin yarısını oluşturacağı tahmininin yapıldığını belirterek “Asya’daki hızlı dönüşüm, uluslararası sermaye hareketleri açısından yeni bir hareket ortamı oluşturuyor. Buradan pay kapma yarışı, ülke ve şirketleri yeni rekabet anlayışıyla karşı karşıya bırakmaktadır” dedi.

9- IMF’den yapılan açıklamada, Türkiye’de büyümenin 2007 yılında yüzde 5, 2008’de ise yüzde 5.3 olarak beklendiği bildirildi.

10- Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'na hitap etmeden önce siyasi grup liderleriyle bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'yle uzun vadede üyeliğe yol açabileceğini düşündüğü 5 başlıkta ilerleme sağlanmasına izin vermeyeceğini yineleyerek, ülkesinin dönem başkanlığı sırasında "tam üyeliğeyol açmayacak unsurları” destekleyeceğini söyledi.

AP Sosyalist Grubu Başkanı Martin Schulz ise Sarkozy'nin tutumuyla ilgili olarak, "Kendisi açısından Avrupa'nın net sınırlara sahip olduğunu ve Türkiye topraklarının büyük kısmının Küçük Asya'da olduğunu ifade etti" dedi. Schulz ayrıca "Ankara'yla güçlü ilişkiler AB’nin de çıkarına. Uzun vadede AB üyeliği perspektifi ülkede daha şimdiden ileri düzeyde reform yapılmasını sağladı ve daha da fazla ilerleme kaydedilmesini sağlayacak" dedi.

14 KASIM 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çalışma ziyareti nedeniyle Türkiye’ye gelen Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli’yi kabulünden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, "Türkiye, Gürcistan’ın siyasi birliğini, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklemektedir. Bu çerçevede ülkemiz, Abhazya ve Güney Osetya sorunlarının barışçı yöntemlerle çözüme kavuşturulmasını arzu etmektedir" dedi. Nogaideli de "Türkiye çok önemli bir ülke. Bu noktada Türkiye'nin devreye girmesi ve desteği, ihtiyaç duyduğumuz çözüm için çok önemli" dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan resmi ziyarette bulunmak üzere Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag'a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye sınırları içerisinde operasyonların sürdüğünü ancak sınır ötesi bir operasyonun söz konusu olmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan Çek Cumhuriyeti’ndeki temaslarının ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetlisi olarak başkent Bakü'ye geçeceğini, 17 Kasım'da Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği 11. Kurultayı'nın açılışında Türk devlet ve topluluklarının temsilcileriyle bir araya gelme imkanı bulacağını, Aliyev ile de ikili görüşme gerçekleştireceklerini kaydetti.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Azeri Press ajansına verdiği demeçte, “Ermenistan, iki ülke arasındaki meseleleri üçüncü ülkelerin parlamentolarında gündeme getirmeye devam ettikçe, ilişkilerin normalleşmesini beklemek doğru olmaz “ dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykalkatıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, İran’dan 1 milyon, Bulgaristan’dan 250 bin ve Kuzey Irak’tan 400 bin insanın Türkiye’ye sığındığını, Türkiye’nin bölgede bir rehabilitasyon merkezi gibi çalıştığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada,ABD Başkanı George W. Bush ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında 5 Kasım’da başkent Washington’da mutabakata varılan istihbarat paylaşımının uygulanmaya başlandığını bildirdi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada,terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın cezaevinden 2 kez dışarıya talimat verdiğinin belirlendiğini ve bu nedenle 15’er günden oluşan iki hücre cezası verildiğini kaydetti.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi GülerTÜBİTAK’ta düzenlenen ‘Bentonit Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin madencilik ve yeraltı zenginlikleri konusunda iki önemli konsepti geliştirmeye çalıştıklarını, bunlardan birinin; maden aramacılığında derin kuyu madenciliği denilen mostra madenciliğine inmek olduğunu, diğerinin ise madencilikten kimyasallara geçmek olduğunu belirtti.

Bakan Güler Çalıştayın ardından gazetecilerin soruları üzerine; Bakanlar Kurulu'na sunulan ve sanayiye yüzde 10, konutlara yüzde 15 oranında elektrik zammı yapılmasını öngören kararnamenin imzalanmadığını açıkladı.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer ÇağlayanKOSGEB İstihdam Destekleri Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2013’te 800 milyar dolara ulaşacak GSMH’nin yüzde 2’sinin Ar-Ge için ayrılacağını ve bu oranın 16 milyar dolara tekabül ettiğini söyledi.

7- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, kısa vadeli faiz oranlarını 0,50-0,75 puan indirdi. Buna göre; gecelik borçlanma faizi yüzde 16,75’den yüzde 16,25’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 21,50’den yüzde 20,75’e çekildi.

8- Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil İstanbul’da düzenlenen 1’nci Küresel Havalimanı Yatırımı Kongresi’nde yaptığı konuşmada, gelecek sene günde ortalama 80 bin yolcu taşımayı hedeflediklerini söyledi.

9- RTÜK Başkanı Zahid Akman yaygın bir gazeteye verdiği demeçte, tutuklanan 8 askerle ilgili devam eden soruşturma konusunda yayın yasağına soruşturmanın selameti ve sonuçlandırılması açısından ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

10- KKTC’nin 24. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere KKTC’ye giden Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu ile görüşmesinden sonra, bir gazetecinin sorusu üzerine, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın şimdilik bir harekat planı olmadığını belirterek “Türk Hava Kuvvetleri’nin hiçbir uçağı sınır ötesinde herhangi bir harekatta bulunmamıştır” dedi.

11- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani Kuveyt’te bir gazeteye verdiği demeçte, Türkiye ile Irak arasındaki krizin geçtiğini, operasyon riskinin azaldığını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin iyiye gittiğini söyledi.

12- ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Geoff Morrell başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak’ta Kürt bölgesine helikopter ile hava saldırısı yapıldığına inanmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey de düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK’yı, hem TSK hem de sıradan Türk vatandaşları için devam eden bir tehdit olarak nitelendirdi.

15 KASIM 2007
1- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, KKTC'nin 24. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Orgeneral Başbuğ sınır ötesiharekatla ilgili tezkerenin TBMM'den çıktığını ve bu konuyla ilgili Bakanlar Kurulu’nayetki verildiğini belirterek''Şimdi hangi süreçteyiz? Şimdi sınır ötesi harekatın uygulanma sürecindeyiz öyle mi? Özellikle medyadan benim bir istirhamım var: Artık busüreçte karar vericileri rahat bırakın, serbest bırakın ki bu süreç sağlıklıolarak yürüsün. Artık bakın bir uygulama sürecine girdik, tezkere çıktı. Tezkerenin uygulaması ne zaman, ne olur elbette o ayrı bir konu. Ama ben diyorum ki bu süreçte karar alıcıları özellikle medyamız rahat bıraksın'' dedi.
2- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) arasında işbirliğini öngören 'Eğitim İşbirliği ve Teknik Yardım Protokolü’, Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından imzalandı. Bakan Yazıcıoğlu konuşmasında, bu protokolle Türk kültürünün yeni nesillere aktarılması için uygulanacak faaliyet ve projelerde tarafların işbirliği yapmasının amaçlandığını belirterek, Türkiye'nin eğitim alanında sahip olduğu kapasitenin muhatap ülkelere aktarılması için ortak projelerin yürütülmesinin hedeflendiğini söyledi.
3- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesini sunarken,ülkenin bölünmez bütünlüğüne yönelik eylem ve faaliyetlerde bulunanterör örgütlerine karşı yürütülen mücadelede daha kısa sürede sonuç alınabilmesive Jandarma Komando Birlikleri ile Jandarma Özel Harekat Timleri’nin tamamınınprofesyonel hale getirilmesi amacıyla yürütülen çalışmanın sürdüğünü açıkladı.
4- Maliye Bakanı KemalUnakıtan, Konya'nın Seydişehir ilçesinde EtiAlüminyum Fabrikası'nı ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, özelleştirmelerle birlikte hem devletin hem ekonominin hem de çalışanın kazandığını vurgulayarak, ''Bu özelleştirmeler Türkiye için çok önemli. Özelleştirmede artık yavaş yavaş sona geldik. Özelleştirme İdaresi’niözelleştireceğimiz dönem de yaklaştı'' dedi.
5- YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında toplanan YÖK Genel Kurulu’nda, 15 üniversiteye bağlı 18 fakülteye dekan atandı.
6- Başbakan Recep TayyipErdoğan Çek Cumhuriyeti'ne gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ilk gününde, Başbakan Mirek Topolanek ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında “Görüşmemiz son derece verimli geçti. Siyasi, ticari, kültürel ve ekonomik alandaki ilişkilerimizi geliştirmenin yollarını konuşma fırsatı bulduk. Çek Cumhuriyeti ile Türkiye arasında, sorunlardan tümüyle uzakilişkilerimiz var'' dedi. Topolanek de iki ülkeyi birleştiren birçok ortak nokta bulunduğunu kaydederek, sadece ticari değil, stratejik olarak da Türkiye ile ortak noktaları olduğunu söyledi.
Başbakan Erdoğan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen, Türkiye-Çek Cumhuriyeti İş Konseyi'nde yaptığı konuşmada ise ''Bir yandan bu çatışmaları anlaşmazlıkları giderelim, buna paralelolarak bir yandan da ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirelim. Bizim, Türkiye olarak terörle mücadelede istediğimiz uluslararası desteğin amacı dabudur. Bölgede istikrarsızlığa zemin hazırlayacak her türlü terörist girişime karşı ortak bir cephe oluşturamazsak, bu ateş sadece düştüğü yeri yakmaz, gelirbaşka yeri de yakar'' dedi. 
Topolanek de yaptığı konuşmada, ''Türkiye'nin, AB'ye tam üyelik sürecinde, size destek vereceğimizi garanti ediyoruz. Türkiye'nin, AB'ye girmesiyle ilgili korkuların giderilmesi gerekir. AB'nin, Türkiye'deki 23.5 milyon tarım işçisinden kaynaklanan korkuları bırakması gerekir. Biz, AB'nin liberal ve açık toplum olmasını istiyoruz. İlkemiz; bariyersiz bir AB olmasıdır. Türkiye ile var olan psikolojik bariyerlerin ortadan kalkması lazım. Türkiye'nin AB ile müzakerelerinde şartların değiştirilmemesi için çalışacağız.Türkiye'ye karşı liberal bir politika izlenmesi düşüncesindeyiz'' dedi.
7- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Financial Times gazetesinin İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlediği konferansta, Türkiye'nin AB’ye tam üye olacağına inandığını belirterek, Türkiye'nin eşit bir tam üyelik dışında hiçbir alternatifi kabul etmeyeceğini söyledi. Türkiye'nin son yıllarda ortalama yüzde 7'lik bir büyüme oranı gerçekleştirdiğine işaret eden Bakan Şimşek, ''Son 22 çeyrekte sürdürülebilirbir büyüme gerçekleştiriyoruz. Bu daha önce hiç görülmedi'' dedi.
8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat KKTC'nin 24. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rum tarafının tüm olumsuz tutumuna rağmen, kapsamlı müzakerelerebaşlanmasına ve Kıbrıs sorununa en erken zamanda kalıcı ve adil bir çözüm bulunmasına yönelik politikalarını sürdürdüklerini belirterek "Herkes gibi biz de huzur ve refah içinde iyi koşullarda yaşamak istiyoruz. Bu nedenle deçağdaş Avrupa değerlerine, sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı demokratik vemodern bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yaratmak amacıyla çalışıyoruz" dedi.
9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack düzenlediği basın toplantısında, İsrail-Filistin meselesinin iki devletli çözüm yolunda ilerlemesinde Türkiye'nin siyasi, diplomatik, ekonomik ve benzeri desteğine güvendiklerini belirterek, sürecin ilerlemesinde şu ana kadar Türkiye’nin verdiği destek için ABD’nin minnettar olduğunu söyledi.

16 KASIM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da gerçekleştirilen İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 23. Toplantısı’nın açılış oturumunda yaptığı konuşmada, Irak'taki mevcutortam ve ülkenin kuzeyinde kendilerine hareket alanı bulan PKK terör örgütününfaaliyetleri yüzünden, bu ülkeye siyasi ve ekonomik alanda yapmak istediklerikatkıların sınırlı kaldığını ifade ederek, ''PKK'nın ülkenin kuzeyinde güvenlibölgeler bulmasına göz yumanlar, siyasi, ekonomik ve ticari alanda daha fazlaişbirliğine gidilmesini engellemektedir'' dedi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Perşembe Beldesi Belediye Başkanlığı binası önünde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Ortadoğu'da, Kafkaslar'da ve Kafkaslar ötesinde bir şeyler yapmakisteyenlerin Türkiye'yi gözden uzak tutamayacaklarını ya da Türkiye'siz Ortadoğu'da veya Kafkaslar'da ve ötesinde hiçbir sorunun çözümünün bulunamayacağını belirtti.

3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı AbdurrahmanYalçınkaya, DTP’nin kapatılması istemiyle AnayasaMahkemesi'nde dava açtı.

DTP, davanın ardından olağanüstü toplandı. Toplantıda, Meclis’i terk edip ‘sine-i millete dönme’, yeni parti kurulup kurulmaması seçenekleri değerlendirildi. DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, dava açılmasının hukuk skandalı olduğunu söyledi.

4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzarekeci Ali Babacan,terörle mücadele konusunda muhalefeti bilgilendirme ziyaretleri çerçevesinde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal veMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

5- Adalet Bakanı MehmetAli Şahin, Abant Platformu'nca İzmit Kartepe'de düzenlenen''Yeni Bir Anayasa'' toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Şahin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, DTP'nin kapatılmasıyla ilgili açtığı davanın sorulması üzerine, yargıya intikal etmiş bir konuda Adalet Bakanıolarak değerlendirme yapmasının uygun olmayacağını, ancak ‘Yeni Bir Anayasa’ konulu tartışma platformundaböyle bir haberi almış olmaktan dolayı pek mutluluk duymadığını söyledi.

6- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlıkta düzenlenen ‘İklim Değişikliği Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na katıldı. Toplantının ülke için çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Eroğlu, ''Dünyadakihızlı nüfus artışı ve buna paralel olarak artan beslenme ve enerji ihtiyacı, çarpık şehirleşme, sağlıksız sanayileşme, tükenen tabii kaynaklar, artankirlilik dünyanın en önemli çevre sorunları arasında yer alıyor'' diye konuştu.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ‘Enerji Arenası’nda yaptığı konuşmada,petrol fiyatlarının kontrolsüz şekilde artmasının, çevre kirliliği kadar önemlibir takım ekonomik, sosyal sorunları gündeme getirebileceğini söyledi.

8- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, KaraKuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, Dağlıca olayında PKK'nın elinedüşen askerlerin ifadelerinin yayınlanması sonucu, ''hazırlık soruşturmasının gizliliği'' ilkesinin ihlal edildiği yolundaki eleştirisinin yerinde olduğunubelirterek, ''Bizim gözlemimize göre karşılaştığımız sorunlar, yargının görevinitam veya gereğine göre yapmamasından, medyanın sorumluluk duygusunu bir kenaraatmasından, silahlı kuvvetlerimizin medya ilişkilerini yanlış bir anlayış üzerineoturtmasından kaynaklanmaktadır'' dedi.

9- Vatikan ve Fener Rum Patrikhanesi’nin temsilcileri tarafından imzalanan ortak belgeye göre, iki kilisenin birleşmesi halinde Papa, Ortodoks kiliselerinin çoğu tarafından “Başpatrik” unvanıyla eşitler arasında birinci ruhani lider olarak tanınacak.

10- Çek Cumhuriyeti temaslarını bitiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "11. Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı"na katılmak üzere Azerbaycan'a gitti.

11- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) İran ile ilgili raporunda, İran’ın, nükleer programı hakkında işbirliği yaptığını, ancak hala uranyum zenginleştirdiğini bildirdi. ABD, raporun İran’ın BM kararlarına uymadığını ortaya koyduğunu ve bu çerçevede yeni yaptırımların uygulanması gerektiğini açıkladı.

12- BM Genel Kurulu İnsan HaklarıKomitesi, ölüm cezasının uygulanmamasıyla ilgili bir karar tasarısını kabul etti.

13- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT),Rusya'da 2 Aralık'ta yapılacak genel seçimleri, Rus yetkililerin işbirliğiyapmadıkları gerekçesiyle izlememe kararı aldı.

14- Hamas’ın Suriye’deki temsilcisi Musa Abamarzuk, ABD öncülüğünde Annapolis kentinde yapılacak Ortadoğu Barış Konferansı’na Türkiye’nin katılmamasını istedi.

15- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı NicholasBurns, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin Avrupa Alt Komitesi’ndeABD-Yunanistan ilişkilerinin değerlendirildiği bir oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Heybeliada Ruhban Okulu’nu yeniden açma yönünde kendisistemi içinde bir yol bulmasını umduğunu söyledi.

16- Bangladeş'i vuran Sidr kasırgasında ölenlerinsayısının 500'ü geçtiği bildirildi.

17- Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili gazetecilere yaptığı açıklamada,Başbakan Zurab Nogaideli'nin görevine son verildiğini belirterek, yeni Başbakanın Gürcistan Bankası’nda görevli LadoGurcenidze olduğunu bildirdi.

18- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 9 Ocak’taki seçimlere kadar Muhammed Mian Soomro’yu başbakan olarak görevlendirdi.

19- Ekvador ile Peru sınırında, Richterölçeğine göre 6.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi.

17 KASIM 2007

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Gündem Çocuk Derneği tarafından düzenlenen “Ülke Çocuk Politikası Konferansı” öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.DTP'nin kapatılması istemiyle açılan davayı değerlendiren Başkan Toptan “Hiç kuşku yok ki parti kapatılmasından hoşnut olmam. Ancak Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye’de, Anayasa ve yasalarda siyasi partilerle ilgili kapatmaya kadar varan bir takım düzenlemeler öngörülmüştür” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan ziyareti dönüşü İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı basın toplantısında, PKK’nın silah bırakmasıyla ilgili olarak “Ya dağları değil şehirleri tercih edecek, siyaset yarışını sürdürecekler veyahut da şu andaki durumlarını tercih edecekler” dedi.

3- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, “PKK, bağımsız Kürt devleti idealinin silahlı gücüdür. Bu, etnik milliyetçi ideolojiye dayanan silahlı bir güçtür. PKK bir terör örgütüdür. Ama arkasında etnik bir ideoloji vardır” dedi.

4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay İstanbul Valiliği’nde düzenlediği basın toplantısında, yılbaşından itibaren ‘bakanlık sözcülüğü’ uygulaması başlatılacağını belirterek “Yanlış yorum ve haberlerin önüne geçebilmek için bütün güvenlik birimlerimizi kapsayacak şekilde, bakanlık merkezinde bakanlık sözcülüğü uygulamasını başlatacağız. Ülkemizin hangi köşesinde gelişme olursa, zamanında bilgileri doğru şekilde basına ulaştıracağız” dedi.

5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Eskişehir’de yaptığı açıklamada, teşvikler konusuna değinirken, “Teşviklerle ülke kalkınsa cennet olması lazım her yerin. Artık İstanbul taşıyamıyor, İzmit’e kaydı sanayi, oradan da Sakarya’ya ve Bursa’ya.Teşviklerden daha önemlisi alt yapı yatırımlarını tamamlamak” dedi.

6- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Anadolu Ajansı muhabirinin nükleer enerji tartışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Eroğlu,Türkiye’nin bir an önce nükleer santral kurması gerektiğini belirterek, “Nükleer enerji çevre düşmanıdır diye bir şey yok. Bana göre nükleer enerji usulüne göre kullanılması, atıkların bertarafınınsağlıklı şekilde yapılması durumunda çevreyle en uyumlu enerji kaynağıdır” dedi.

7- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısı sona erdi. Toplantı sırasında İKT üyesi ülkeler arasında Tercihli Ticaret Sistemi Çerçeve Anlaşması’nı (TPSOIC) imzalayan ülkelerin sayısı, Türkiye, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Gine ve Tunus'a, Malezya'nın da eklenmesiyle 6'ya yükseldi.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İSEDAK’ın kapanışında yaptığı konuşmada, toplantıda İslam ülkeleri arasında tercihli ticaret sistemi oluşturulması, menkul değerler piyasaları arasında işbirliğinin artırılması, fakirliğin azaltılmasına yönelik program ve mikro finansman sistemlerinin geliştirilmesi, ortak helal standardının oluşturulması gibi konular üzerine çalışıldığını kaydetti.

8- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Kuzey Irak’ta PKK’ya yönelik harekatın neredeyse kesin olduğunu söyledi. Talabani,“Ancak operasyon sınırlı çapta kalacak ve Türkiye’nin Kürtlerle olan ilişkileri etkilenmeyecek” dedi.

18 KASIM 2007

1- Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı’nın resmi açılışı, Edirne’nin İpsala ilçesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis tarafından yapıldı. Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Yunanistan Kalkınma Bakanı Christos Folias, Gürcistan Enerji Bakanı Alexander Khetaguri ile ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman da katıldı. Hat ile, 2012’de Yunanistan’a yılda 3.6 milyar metreküp, İtalya’ya da yılda 8 milyar metreküp gaz taşınacak.

Törende konuşma yapan Başbakan Erdoğan, iki dost ve komşu ülke arasındaki doğal gaz enterkonektörü açılışı dolayısıyla birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Bakan Güler de Türkiye ile Yunanistan arasındaki doğal gaz boru hattı projesinin sadece bir enerji projesi değil, aynı zamanda bir barış projesi olduğunu kaydetti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise “Bundan sonra uzun yıllar Azerbaycan, hem kendi enerji ihtiyacını temin edecek, hem de ortaklarının enerji ihtiyacı için öz kaynaklarını sunacak” dedi.

Yunanistan Başbakanı Karamanlis de projenin iki ülke arasında iş birliğinin gelişmesi açısından oldukça önemli ve büyük bir adım olduğunu belirtti.

2- Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İç Hizmet Yönetmeliği’nde yapılan bir değişikliğin, ‘emekli subaylara konuşma yasağı’ olarak yorumlanmasının ardından bir açıklama yaparak, haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bir TV programında yaptığı açıklamada, terörle mücadelede Türkiye’nin sınır ötesi operasyon yapması gerektiğini belirterek, “Geri dönüşün bedelini Türkiye’nin saygınlığı, ciddiyeti, etkinliği ödemeye başlar. Türkiye’nin konumunu sarsarsınız” dedi. DTP’nin kapatma davası konusunda ise dava konusunun arkasına bakmak gerektiğini söyleyen Baykal, DTP’nin öncelikle durum değerlendirmesi yapması ve yetkili organlarıyla PKK’nın terör örgütü olduğuna kabul etmesi gerektiğini söyledi.

4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Diyarbakır Valiliği’nde düzenlenen Bölge Valiler Toplantısı’ndan önce yaptığı açıklamada, hükümet olarak demokrasiyi, kalkınmayı ve adaleti önemsediklerini vurgulayarak “Demokrasiyi teröre feda etmeyeceğiz. Bireysel özgürlük alanlarını daraltmamak için elimizden gelen her çabayı gösteriyoruz, göstereceğiz” dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Van’da yapılacak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin temel atma törenine katıldı. Bakan Çelik yaptığı konuşmada, hükümetin dört önceliğe önem verdiğini belirterek, “Bunlar devletin vatandaşına götürmesi gereken, eğitim, sağlık, güvenlik ve adalettir. Vatandaşı en çok ilgilendiren iki öncelik, eğitim ve sağlıktır” dedi. Doktor sıkıntıları olduğunu belirten Bakan Akdağ ise “Büyük ölçüde doktor dağılımını Türkiye’de dengeli hale getirdik. Ama önümüzdeki 5-10 yıl bu doktor eksikliği meselesini biraz yaşamaya devam edeceğiz. Öğrenci sayıları yetersiz olduğu için doktor sayısını yeterince arttıramıyoruz” dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı taslağı üzerinde çalışmalar yapmak üzere sosyal taraflarla Sosyal Güvenlik Kurumu’nda bir araya geldi. Bakan Çelik, tasarı hakkında kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini belirterek “Çalışan annelere 6 ay için 50 YTL olan emzirme yardımını 6 kat artırmayı planlarken, bu yardımın kesileceği iddiaları maksatlıdır. Ayrıca yurt dışında çalışanların emeklilik hakkının kaldırılması da söz konusu değil” dedi.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bir dergiye verdiği demeçte, 2023 yılında Türkiye’ye beklenen turist sayısını 63 milyon olarak açıkladı. 2023 yılına kadar turizm hedeflerini oluşturduklarını kaydeden Bakan Günay, “Kamu ve özel sektör iş birliğini amaçlayan Türkiye Turizm Stratejisi’nin eylem planı uygulanmaya başlanacaktır” dedi.

8- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), İstihdam ve İşsizlik Raporu’nu sundu. Türkiye’de işsizlik probleminin çözümü için, ilk adımın “milli istihdam stratejisinin” belirlenmesi olduğu belirtilen raporda, çalışanların iş piyasasının şartlarını, ücret ve çalışma şartları ile boş kalan işler, işverenlerin ise işin gerektirdiği nitelik ve vasıflara uygun eleman hakkında bilgi edinebilmesinin güç olduğu, İŞKUR’un iş arama kanalı olarak yetersiz kaldığı kaydedildi.

9- Muğla’nın Bodrum, Marmaris ve Fethiye ilçelerinde, şiddetli yağış nedeniyle onlarca ev ve iş yeri sular altında kaldı.

10- Türkiye’yi Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in temsil ettiği G-20 toplantıları çerçevesinde, Güney Afrika’da bir açıklama yapan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, ABD Doları’nın değerinin doğru bir yönde olduğunu söyledi. Kahn, ABD Doları’nın değer kaybetmesinin, ekonomik çerçevede doğal olduğunu, ancak Cari İşlemler Fazlası veren bazı ülkelerin paralarının yeteri kadar değerlenmemesinin asıl problem olduğunu söyledi.

11- Bangladeş’i vuran Sidr kasırgasında hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bine yaklaştı.

12- Ukrayna’nın Donetsk kentindeki bir kömür madeninde meydana gelen grizu patlamasında 63 işçi hayatını kaybetti; 37 madenci içeride mahsur kaldı.

19 KASIM 2007

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’i telefonla arayarak, Türkiye’ninterör ve aşırılıkla mücadelesinde ve demokratikleşme sürecinde Pakistan’a olan güçlü desteğini ifade ettiği ve Pakistan’ın istikrar ve esenliği için Türkiye’nin katkısı olabilecekse bunu memnuniyetle yerine getirmeye hazır olduğunu belirttiği kaydedildi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, TBMM Genel Sekreterliği ve Yasama Derneği’nin birlikte düzenlediği ‘Yasama Sürecinde Sivil Toplum Katılımı: Bir Sistem Arayışı’ konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önünde zor bir sürecin bulunduğunu belirterek, demokratik kazanımlardan, terörle mücadeleden ve ekonomiden asla taviz verilmeyeceğini söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhidi arasında yer alan 22 Türk firmasına başarı plaketlerinin verildiği törende yaptığı konuşmada, “Türkiye bugün Avrupa’nın büyük ekonomileri arasında yer almışsa; bu, demokrasi yolunda attığımız kararlı adımların sonucudur. İstikrar unsuruysak, bölgemizde rol sahibiysek, gündem belirleyen ülkeysek; bu, güçlü ekonominin eseridir” dedi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de yaptığı konuşmada, yurt dışı müteahhitlik sektöründe, 2007 yılı hedefi olan 17 milyar doların aşıldığını ve hedeflerinin 20 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından Başbakan Erdoğan’ın, terör örgütü PKK konusunda “Ya bunlar silahları bırakarak siyasal platformda gerekli olan yarışı sürdürecekler veyahut da şu andaki durumlarını tercih edecekler” sözleriyle ilgili soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Başbakan Erdoğan’ın açıklamaları genel yaklaşımı ifade etmektedir. Demokratik bir ülkede hak aramanın yolu demokratik usullere, hukukun içinde kalarak yapılır. Özel projeleri getirip bu beyanlara bağlamak doğru değildir. Şu an gündemimizde bu manada bir af vesaire söz konusu değildir” dedi.

Sosyal güvenlik konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Kurul’da sunum yaptığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’yla getirilmek istenen hususun; SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın, emeklilik, iş görmezlik ve sağlık konularında, norm ve standartlar açısından birliğinin sağlanması olduğunu söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV televizyonunda yaptığı açıklamada “Amacımız silahları bıraktırmak” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu söyleminin altında ‘genel af iması’ olduğunu belirterek, terör sürerken af imasının çok tehlikeli olacağını söyledi.

6- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek İngiltere temasları ve Güney Afrika’da düzenlenen G-20 toplantısıyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, İngiltere Maliye Bakanı Alistair Maclean Darling ile Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde’ın, Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştirdiği yapısal reformlardaki başarısını ifade ederek, AB sürecinde bu reformlara destek olunacağını vurguladıklarını söyledi.

7- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ‘3. Özürlüler Şurası’nda yaptığı konuşmada, Batı’da yaygın şekilde kullanılan ‘Bakım Sigortası’ uygulamasına Türkiye’de de başlanacağını söyledi.

8- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de işsizliğin önlenmesi konusunun hükümetin öncelikli işleri arasında olduğunu ve hükümet programında açık olarak yer aldığını belirterek, “Hükümet programında ne yer aldıysa onu yerine getireceğiz” dedi.

9- Sağlık Bakanı Recep Akdağ TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, ihale süreçleri tamamlanmadığı için hizmete girmeyen hava ambulans sisteminin 2008 yılından itibaren uygulamaya başlanacağını söyledi.

10- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay TBMM Plan ve BütçeKomisyonu’nda yaptığı konuşmada, hiçbir sanat değeri taşımayan ve estetiği olmayan anıt ve heykellerin kaldırılacağını söyledi.

11- Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Sözcüsü Fuat Hüseyin gazetecilere yaptığı açıklamada, “Halkımızın ve bölgemizin güvenliğini sağlamak en büyük görevimiz. PKK’ya karşı aldığımız önlemler öncelikle kendi halkımızın çıkarlarının zarar görmemesini hedefliyor. Dolayısıyla da bu önlemlerin uygulanması kadar denetimini ve devamlılığını da önemsiyoruz” dedi.

20KASIM2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) düzenlediği “2005-2006 yılları Vergi Rekortmenleri Plaket Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin büyük mesafeler aldığını, bunda iş adamlarının ve müteşebbislerin önemli rol oynadığını belirterek “Türkiye Cumhuriyeti’nde herkes eşittir, seçer, seçilir. Problemler sadece bir yörede yoktur, birçok yörede vardır. Bunun üstesinden ekonomi ve daha çok demokrasi ile geleceğiz” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu projesinin Gürcistan kesiminin temel atma töreni için bu ülkeyehareketinden önceEsenboğaHava Limanı’nda yaptığı açıklamada, “Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, doğuda Hazar üzerinden Çin ile Kazakistan’ın Aktau limanı arasında inşa edilecek demir yolu hattıyla, Batı’da ise Boğaz geçişli Marmaray tüp geçidi üzerinden Avrupa demir yolu ağıyla birlikte Asya ile Avrupa arasında önemli bağlantılardan birini oluşturacaktır. Böylece Bakü-Hazar Türkmenbaşı-Almata-Çin güzergahı marifetiyle Trans-Asya demiryolu ağının da bir parçası haline gelecektir” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis grup toplantısındagündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan “PKK ya silah bırakıp şehre insinya da dağda dolaşsın” sözlerine ilişkin olarak “Demokratik ortamda mücadele için tercih ya silah ya demokrasi, ya silahı tercih edenlerle ya da barışı ve sevgiyi şiar edinenlerle beraber olursunuz” dedi.

Başbakan Erdoğan, terör konusunda hükümete yönelik sataşmalar olduğunu belirterek “Terörün karabasan olduğu ülkemizde konuşacak hiçbir şeyi olmayanlar yatıyorlar, kalkıyorlar sadece terörü konuşuyorlar. 30 yıldır terör var. Zirve yaptığı tarihler oldu. Yine terör başını kumdan çıkardı” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında,gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, Türkiye’ninhaklılığının ABD Başkanı George W. Bush ile Iraklı yöneticiler tarafından da kabul edilmesinin önemli bir gelişme olduğunu ve Türkiye’nin derhal hareket geçmesi gerektiğini belirterek “Şimdi bunun meyvesini almamız lazım. Derhal Irak sınırları içindeki PKK kampları dağıtılmalıdır. PKK, Irak’tan Türkiye’ye saldırı yapma zeminini kaybetmelidir. Silahların bırakılmasını beklemek, karşınızdakinin silah bulundurma hakkına teslim olmak demektir” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisininMeclis grup toplantısında, terör örgütü PKK ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Gelişmelere bakıldığında, durumu kurtarmaya dönük sınırlı bir hava harekatı düşünüldüğü ortaya çıkmıştır. PKK’nın siyasi eylem planı ve bölücü talepleriyle, DTP’nin siyasi hedefleri aynıdır” dedi.

5- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Türkiye ile Irak arasındaki sorunlar hakkında Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, “İki ülke için makul bir çözüm bulmak amacıyla Türk hükümeti ile yakın bağlar içinde çalışıyoruz” dedi.

6- Edirne’de sağanak yağış ve Bulgaristan’ın baraj kapaklarını açması sonucu Meriç ve Tunca nehirleri taştı.

21 KASIM 2007

1- AB dönem başkanlığını 1 Ocak 2008’de Portekiz’den devralacak Slovenya’nın Başbakanı Janez Jansa, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. Görüşmelerin ardından iki lider ortak bir açıklama yaptı. Başbakan Erdoğan terör konusunda, Türkiye’de demokrasiye inanmış olanların hepsinin bölücü terör örgütü karşısında yekvücut olmaya mecbur olduğunu ve kimsenin terör örgütünün yanında yer alamayacağını söyledi. AB reform sürecinin aynı kararlılıkla devam ettiğini, rehavet sözkonusu olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, Slovenya’dan Kıbrıs konusunda BM zemininde atılması gereken adımlara öncülük etmesini istedi.

Jansa da AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye’nin üyelik sürecinin planlandığı gibi sürmesi için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi. Jansa, Türkiye’nin sınırlarında meydana gelen terör olaylarını da kınadığını kaydederek, Irak merkezi yönetimini sorumluluğa davet etti.

Başbakan Erdoğan, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen, Türk-Sloven İş Konseyi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada ise Türkiye ile Slovenya arasındaki dış ticaret hacminin 617 milyon dolardan en kısa zamanda 1 milyar dolar seviyesine ulaşacağını söyledi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Lübnan’ın siyasi istikrarı için risk oluşturan Cumhurbaşkanlığı seçim sürecindeki tıkanıklığın aşılmasına katkıda bulunmak amacıyla Başbakan Fuat Sinyora ve Meclis’teki Muhalefet Lideri Said Hariri ile yaptığı telefon görüşmelerinde derinleşme eğilimi gösteren problemlerle ilgili bilgi aldı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti. Görüşmede, terörle mücadelede gelinen son nokta ve komutanlar arasındaki üçlü mekanizma çalışmaları ele alındı. Orgeneral Büyükanıt görüşmede, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun’un, Irak’taki ABD askerlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus ve ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral James Cartwright’la yaptığı temaslara ilişkin Başbakan Erdoğan’a bilgi verdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek partisinin Yozgat İl Teşkilatı’nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, DTP’nin kapatılmasını partinin kendisinin ve PKK’nın istediğini belirterek, “Bunun sebebi gayet açıktır. Çünkü çok ciddi ölçüde taban kaybına uğramıştır. Tekrar taban elde edebilmek adına bu türlü marazalar çıkarılmaya çalışılmaktadır” dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Alifeyyaz Paksüt, DTP’ninkapatılmasına ilişkin yapılan başvuru dosyasının raportör incelemesinde olduğunu belirtti.

5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, TBMM’de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısının açılış konuşmasında, TCK’nın 301’inci maddesi konusunda Türk kamuoyunda olumsuz bir hava oluştuğunu, buna rağmen hükümetin 301’inci madde değişikliğini gerçekleştireceğini, ancak bunun uygun bir zamanda yapılacağını belirtti.

TBMM Başkanı Köksal Toptan da yaptığı konuşmada “Türkiye’nin AB üyeliği diğer genişlemelerden farklıdır. Türkiye’nin AB üyeliği evrensel değerlerin gelişmesini sağlayacaktır. AB sadece coğrafya olarak genişlemeyecek, küresel güç olma potansiyelini de artıracaktır. Terörle mücadele ederken, demokrasimiz de gelişecek ve kalkınmamız devam edecektir” dedi.

Öte yandan Bakan Babacan, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanları Yaşar Yakış ve Joost Lagendijk’le bir araya geldi. Son 5 yılda Türkiye’de temel hak ve özgürlükler konusunda önemli reformlar yapıldığını belirten Bakan Babacan, önümüzdeki dönemde de bu tür çalışmaların yoğun olarak süreceğini söyledi.

6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2008 yılı için yeni bir vergi öngörülmediğini belirterek, “Milletimize buradan ilan ediyorum. Hepsi bu. Maktu vergilerdeki artış zaten yapılıyor. Herhangi bir yeni vergi söz konusu değil” dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’nin (TMMOB) Jeotermal Kongresi’nde yaptığı konuşmada, uzun yıllar ihmal edilen jeotermal kaynakların bir an evvel ülkenin hizmetine dahil edilmesi gerektiğini belirterek “MTA’nın sondajları bizden önceki 25 sene 25-30 bin metre. Şimdi 150 bin metre. Yetmez, mutlaka 1 milyon metre olmalı” dedi.

8- 5710 sayılı ‘Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun’, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Resmi Gazete’de yayımlanan Kanun; enerji plan ve politikalarına uygun biçimde, elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirecek nükleer güç santrallerinin kurulması, işletilmesi ve enerji satışına ilişkin usul ve esasları belirliyor.

9- TRT Genel Müdürlüğü’ne, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin atandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan atama kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

10- DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, partisinin Meclis grup toplantısında DTP’nin kapatılmasına yönelik açılan davayı “talihsizlik” olarak değerlendirerek, iddianamede belge olmadığını savundu. Dokunulmazlık zırhına bürünmek istemediklerini, ancak fikir ve düşüncenin özgürce topluma yansıtılması için tedbirler alınması gerektiğini belirten Türk “PKK’nın silah bırakma sürecinde, biz elimizi taşın altına koyduğumuzu, değişim ve gelişim projesinde görev almaya hazır olduğumuzu çok defa ifade ettik. Bugün yine bu noktada olduğumuzu belirtmek isteriz. Partimize yönelik, siyasi, etik dışı saldırılar devam ettikçe, rolümüzü oynamamız giderek zorlaşacaktır. Biz tercihimizi demokrasiden yana yaptık, yapmaya da devam ediyoruz” sözlerini ileri sürdü.

11- İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy Türkiye gazetesinin Ankara bürosunu ziyaretinde, İsrail olarak terörle mücadele konusunda her zaman Türkiye’nin yanında olduklarını belirterek, “Kürt gruplarıyla Saddam döneminde ilişkimiz olmuştu ama şimdi görüşmüyoruz. Türkiye gibi büyük bir ülkeyi karşımıza alıp Kürt gruplarıyla ilişkiye girecek kadar aptal değiliz” dedi. Levy, Kuzey Irak’a düzenlenecek muhtemel sınır ötesi operasyon konusunda ise Türkiye İsrail’den ne gibi bir katkı isterse vermeye hazır olduklarını söyledi.

12- Avrupa Parlamentosu (AP) Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Dainel Cohn Bendit, TBMM’de ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ve Akın Birdal’ı ziyaret etti. Türkiye’deki siyasi gelişmeleri değerlendiren Bendit, Türkiye’nin AK Parti’yle ilerleme kaydettiğini söyledi.


13- Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu projesinin Gürcistan bölümündeki temeli atıldı. Temel atmatörenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, projenin sadece Bakü’yü Kars’a bağlamakla kalmayıp, aslında Çin’i Londra’ya bağladığını vurgulayarak “Bugün burada aslında tarihi değiştiren büyük bir projeyi gerçekleştirmenin adımını atıyoruz” dedi. Saakaşvili de “BTK ve Türkiye’nin sayesinde demir yolu hattıyla Avrupa’ya pencere açtık” dedi. Aliyev ise bölgede üç ülkenin ortak iradesi ve öz kaynakları sonucu gerçekleştirdikleri projenin sadece bu bölgenin değil, bütün dünya halklarının refah ve mutluluğuna katkı sağlayacağı inancında olduklarını kaydetti. Üç Cumhurbaşkanı daha sonra, gelecek nesillere iletilmek üzere hazırlanmış bir mektubu imzaladılar.
Törene katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise BTK demiryolu hattının 2.5 yıl içinde hizmete açılacağını ve demiryolu hattıyla ilk yıl 6.5 milyon ton yük ve 1.5 milyon yolcu taşınmasının öngörüldüğünü belirterek, projenin toplam maliyetinin 450 milyon dolar olacağını, bunun 200 milyon dolarının Gürcistan’a ait olduğunu bildirdi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, terörle mücadele konusunun kapsamlı bir iş olduğunu belirterek, bu konuda soğukkanlı ve gerçekçi olunması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, gazetecilerin sınır ötesi harekatla ilgili sorularına ise “Harekat yapılır veya yapılmaz. Bu konu, siyasi ve askeri uzmanlara bırakılmalı.İstihbarat örgütleri,onların rapor verdikleri kurumlar, Cumhurbaşkanı ve Başbakan da bu uzmanlar içinde” dedi.

14- ABD Başkanı George W. Bush, ABC televizyonunda yaptığı açıklamada, Pakistan’da sıkı yönetime ve muhaliflere yönelik baskıya rağmen Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in ülkesinde demokrasi için en fazla çalışan lider olduğunu söyledi. Bush, General Müşerref’in sıkı yönetim ilan etmesinden memnun olmadığını ancak aşırı görüşlerle mücadelenin önemini anlamış olduğunu söyledi.

15- Pakistan’ın kuzeybatısındaki Svat vadisinde güvenlik güçleri son iki gün içinde 40 Taliban yanlısını öldürdü. Afganistan’da ise güvenlik güçleriyle koalisyon askerleri 55 Taliban yanlısını öldürdü.

22 KASIM 2007 
1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen “eTR Kongresi ve Ödülleri Töreni’ninaçılışında yaptığı konuşmada, 2007 yılı sonu itibariyle telekomünikasyon sektörünün pazar büyüklüğünün 2006 yılına göre yüzde 12 büyüyerek 15,5 milyar dolar seviyesine ulaşacağını, bilgi teknolojileri sektöründe ise yüzde 17 büyüyerek 4,8 milyar dolar seviyesine ulaşılacağının tahmin edildiğini söyledi.
2- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İstanbul’da düzenlenen 4.Türk-İtalyan Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyelik sürecinin geri dönülemez bir aşamayageldiğini belirterek, "Türkiye'nin önünde sonradan konulan ve hakkaniyet ölçüleri ile bağdaşmayan suni engeller olabilmektedir ve bu engellerin aşılmasında Türkiye'nin dostlarından, destekten öte yüksek sesli bir mücadele sergilemelerinibeklemekteyiz" dedi.
Bakan Babacan ile İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema, Forum kapsamında gerçekleştirdikleri ikili görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Babacan açıklamasında, ''Bizim Ortadoğu'daki sorunlarla yakından ilgileniyor olmamız, Irak, Lübnan, İsrail-Filistin meselesinde duymakta olduğumuz kaygılar, bakışımız, yaklaşımımız ve İtalya'nın yine bu meselelere yaklaşımı, etkin bir şekilde meselelerin çözümündeki gayreti gerçekten önemli. Dolayısıyla bu bölgesel konular, Türkiye ile İtalya arasında işbirliği için yine çok önemli alanlar. Biz Türkiye olarak İtalya'nın bu çabalarına destek veriyoruz,İtalya da Türkiye'nin çabalarına destek veriyor'' dedi.
D'Alema ise AB konusunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bugüne kadar öngörülen kriterlere uyması gerektiğini, bunları yerine getirdiğinde üye olacağını, İtalya'nın Fransa ile aksi görüşleresahip olmadığını ve bu görüşlere saygı duyduklarını ifade ederek, "AB ülkeleri olarak biz bir karar verdik ve müzakereleri açtık. Türkiye'nin aday ülke statüsü var. Avrupalılar olarak bir karar verdik, bu karara bağlı ve saygılı olmak zorundayız" dedi.
3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Halk Bankası’nın özelleştirilmesine ilişkin stratejinin bu yıl sonuna kadar belirleneceğini belirterek, ''Türkiye Halk Bankası’nda 2008'de bir özelleştirmebekleyebilirsiniz'' dedi.
4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanlar Kurulu toplantısında, kamuoyunda ''Büyük Mağazalar Kanunu'' olarak adlandırılan yasanın çıkarılmasının geciktiğini belirterek, ''Yıllardır çözülememiş bu meselenin içinde alışveriş merkezleri var, TOBB üyeleri var, TESK üyeleri var, tüketiciler var. Bu kanunu en yüksek uzlaşmayla çözeceğiz. Bir araya geleceğiz ve o masada mutabakat sağlayacağız.Bu konuda da serbest piyasa kurallarına göre hareket edeceğiz” dedi.
5- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun 58. Genel Kurulu, Eşbaşkanlar YaşarYakış ve Joost Lagendijk'in TBMM'de düzenlediği ortak basın toplantısıyla sona erdi. Lagendijk basın toplantısında, TCK'nın 301. maddesinin Türkiye'nin imajını zedelediğini, Türkiye'nin AB içindeki düşmanlarının bunu istediğini belirterek,''Düşmanlarınızın elinden bu silahı alın'' önerisinde bulundu. 
6- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) yapılan açıklamada, Petkim'insermayesindeki yüzde 51 oranındaki hissenin 'blok satış' yöntemiyleözelleştirilmesine ilişkin yapılan ihale sonucunda, hisselerin 2 milyar 40 milyon dolara Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu’na satılmasınınonaylandığı bildirildi. 
7- İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres Japonya’da yayımlanan Tokyo Shimbungazetesine verdiği demeçte, ABD Başkanı George W. Bush’un başkanlığı döneminde Ortadoğu’da bir barış anlaşmasına varılmasının “pratik olarak imkansız“ olduğunu söyledi. 

23 KASIM 2007

1- Genelkurmay Başkanlığı tarafından Türkiye’nin Kore Savaşı’na katılmasının ve savaşın Türkiye için öneminin anlatıldığı bir bilgilendirme notu yayımlandı. Bilgilendirme notunda, “Kore Savaşı 1922-1950 yılları arasında savaşa katılmayan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için önemli bir imtihan niteliği taşımış ve TSK’nın üstün muharebe yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir” denildi.

2- Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın DTP’nin kapatılması talebiyle ilgili açtığı davayı kabul etti.

İddianamenin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesini değerlendiren, DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, “Bu kararı bekliyorduk. Hukukçulardan oluşacak bir komisyon, Anayasa Mahkemesi’ne sunulacak savunmayı hazırlayacak” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış’ın, “Batı Trakya’da yaşayan Türklerin meselelerine” yönelik soru önergesini cevapladı. Bakan Babacan, Batı Trakya’da uygulamaya konulan kredi ve istihdam politikalarının, bölgedeki Türklere yönelik ayrımcılık içerdiğini belirterek, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın dini özgürlükler, etnik kimlik, vakıfların yönetimi, eğitim ve sosyo-ekonomik konularda karşı karşıya oldukları meselelerin çözümü ve ayrımcı uygulamaların ortadan kaldırılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, resmi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen İngiltere Adalet Bakanı Jack Straw ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Bakan Şahin, İngiltere ile diğer alanlardaki ilişkilerinin çok mükemmel geliştiğini, ancak suçluların iadesi konusunun biraz ağır çalıştığını belirterek “Bunu biraz hızlandırmamız gerekiyor” dedi. Straw da, çalışmaların devam ettiğini ve bu konuda mesafe alınacağını bildirdi.

Öteyandanİstanbul’daBoğaziçi Üniversitesi’nde bir konuşma yapan Straw, “PKK’nın saldırılarını kınıyoruz. Türkiye’nin Irak toprakları üzerinden saldırıya uğramaması için gereken desteği veriyoruz. PKK’nın Avrupa’daki mali gelirleri kesilmelidir. Bizim isteğimiz Kuzey Irak’ın PKK saldırılarının üssü olmaması. Türk halkı ve hükümetinin gösterdiği tepkiye saygı duyuyoruz. Barzani, Talabani ve ABD’nin terör konusunda Türkiye ile iş birliğinin başarılı olmasını umut ediyoruz” dedi.

5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin’in, 2007 yılı ilkbahar döneminde, kuraklıktan etkilenen çiftçilerle ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, ürünleri yüzde 25 ve üzerinde zarar gören çiftçilere, buğdayda 15 YTL/dekar (1000 metrekare), arpa ve korunga için 12 YTL/dekar ve fiğ için 20 YTL/dekar tutarında kuraklık desteği ödeneceğini bildirdi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Hazar petrollerini Türkiye üzerinden dünya pazarlarına taşıyan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı’nın, geçen yıl devreye giren Adana’nın Ceyhan ilçesindeki Haydar Aliyev Deniz Terminali’nden, 300’üncü tankere yükleme yapıldığını açıklayarak “Terminalden yüklenen toplam ham petrol miktarı 241 milyon varili aştı” dedi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TGRT Haber TV’de yayınlanan ‘Ankara’nın Gündemi’ programında, sosyal güvenlik reformunun gerekçelerini ve getirdiklerini değerlendirdi. Bakan Çelik, sosyal güvenlik reformunda bir gecikmenin olmayacağını belirterek, reformun yıl sonu itibariyle Meclis Genel Kurulu’nda yasalaşmasını planladıklarını açıkladı.

8- AK Parti 11. İstişare ve Danışma Toplantısı, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde başladı.

9- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan Almanya’nın Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer ülkesinin Ankara Başkonsolosluğu’nda düzenlediği basın toplantısında, tartışmalı Göç Yasası’nın yalnızca Türkiye’ye özgü olmadığını belirterek “Yasa, insan hakkı ihlali değil, yardım yasası. Kızların eğitimi çok önemli” dedi.

10- Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen bombalı saldırıda 13 kişi öldü, 57 kişi de yaralandı. Musul kentinde de bir polis kontrol noktasına bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 10’u sivil 13 kişi öldü.

11- Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud, 30 Kasım’a ertelenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra, ülkede olağanüstü hal ilan etti. Lahud yaptığı açıklamada, ülkenin tehdit içinde bulunduğunu belirterek, iç güvenliği sağlaması için orduyu göreve çağırdı.

24 KASIM 2007

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Hak-İş Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin tam uçacak hale geldiği anda, dikkatini, enerjisini, kaynaklarını başka yöne çevirmeyi deneyen terör örgütleri ve arkasındaki güçler yine harekete geçmişlerdir” dedi.

Toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de terörün Türkiye’nin gündeminde kalmaya devam ettiğini belirterek, bunun bir problemçözme metodu olmadığını kaydetti. Başbakan Yardımcısı Çiçek, silahla çözüm bulmaya çalışan kişilerin, hem kendi işlerini, hem de Türkiye’nin işini zorlaştıracağını vurgulayarak “Bizim işimize gelen; gerçek kardeşlik temeli üzerine inşa ettiğimiz güçlü bir demokrasidir. Bunu birlikte inşa edebiliriz” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam’daki AK Parti 11. İstişare ve Danışma Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, baskı ve şiddetin bölücülerin ekmeğine yağ sürdüğünü belirterek, “Bugün, terör örgütünü dört bir yandan kuşatarak tarihi bir fırsat yakaladık. Gelin nihai sonucu elde etmek için özgürlük ortamını daha da güçlendirelim. Terör ve şiddetle yollarını ayıramayanları da demokrasiden yana tercih kullanmaya çağırıyoruz” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Adana Bölge Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Irak’ın terörü destekleyen konumdan çıkartılmasını istiyoruz, ancak somut bir gelişme görmedik. Hala hiçbir PKK lideri Türkiye’ye teslim edilmedi. Kuzey Irak’tan terörü bitirecek tedbirler almasını bekliyoruz” dedi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ nedeniyle İstanbul Gösteri Merkezi’nde katıldığı bir etkinlikte, Türkiye’deki tüm eğitimcilerin öğretmenler gününü kutlayarak, “Onlar bizim yolumuzu aydınlatıyor. Geleceğimizin şekillenmesinde çok önemli bir misyonu yerine getiriyorlar. İlk emri ‘oku’ olan bir inancın fertleriyiz” dedi.

5- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, ATO’nun hazırladığı Nükleer Enerji Raporu’nda, Türkiye’nin enerji krizine doğru gittiğine dikkat çekerek, nükleer santrallerin bir an önce kurulması gerektiğini belirtti.

6- ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Bantz Craddock, beraberindeki heyetle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı ziyaret etti. Ziyaret esnasında Türkiye ve ABD’nin PKK terör örgütüne karşı ortak mücadelede istihbarat paylaşımı da dahil olmak üzere yapılacak iş birliği konuları görüşüldü. Görüşmenin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington’da ABD Başkanı George Bush ile yaptığı görüşme ile Orgeneral Petraeus ve Orgeneral James Cartwrigt’in geçen hafta Ankara’ya yaptıkları ziyaretlerin devamı niteliğinde gerçekleştiği kaydedildi.

7- Irak’taki ABD birliklerinin sözcüsü Tuğamiral Gregory Smith başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı George W. Bush’un geri çekilme planı kapsamında 5 bin Amerikan askerinin ay sonunda ülkelerine döneceklerini açıkladı.

8- BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, Dünya Ticaret Örgütü tarafından İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen toplantıda, küreselleşmenin dünyada yüz milyonlarca insana yoksulluktan kurtulma fırsatı sunmasına rağmen eşitsizliğe yol açtığını belirterek, “Bu nedenle küreselleşmeyi daha kapsayıcı ve daha adil hale getirmek için çok şey yapmak gerekiyor. Yoksulluğun azaltılması için verimli istihdama odaklanmalıyız” dedi.

9- Lübnan’da, görev süresi sona eren Devlet Başkanı Emil Lahud’un yerine Başbakan Fuad Sinyora, devlet başkanlığı yetkilerini üstlendi.

10- Pakistan Yüksek Mahkemesi’nin, hafta başında General Pervez Müşerref’in 6 Ekim’deki seçimde yeniden devlet başkanı seçilmesine karşı yapılan 6 itiraz başvurusunu reddetmesinin ardından, Pakistan Seçim Komisyonu da bu kararı onayladı.

11- Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal’ın yardımcılarından Musa Ebu Merzuk, ABD’de düzenlenecek Ortadoğu Barış Konferansı’nın ardından Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki İsrail güçlerine yönelik eylemlerini artıracaklarını açıkladı.

25 KASIM 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kızılcahamam’da AK Parti 11’inci İstişare ve Danışma Toplantısı’nın kapanış bölümünde yaptığı konuşmada, devlet ile milleti düşünmeyen hizipçi siyasetçilerin geçmişte devlet toplum ilişkilerine büyük zararlar verdiğini vurgulayarak “Türkiye’yi yönetemeyenler yüzünden vatandaşın vicdanını yaralayan büyük yanlışlar yapılmıştır. Allaha şükür ki o vesayetçi siyaset de o tefrikacı ve hizipçi siyaset de tasfiye olmuştur. O irade AK Parti’dir. O iradenin öncü kadroları sizlersiniz” dedi.

Toplantı çerçevesinde Başbakan Yardımcıları Nazım Ekren, Cemil Çiçek, Hayati Yazıcı ile Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan milletvekillerine brifing verdi. TBMM eski Başkanı Bülent Arınç da, yasama çalışmalarıyla ilgili olarak milletvekillerini bilgilendirdi. Bakan Babacan, Doğu ve Güneydoğu milletvekillerinin, “Operasyon yapılacak mı?” ve “Özel harekat timleri yeniden kuruluyor mu?” sorularıüzerine “Tezkereyi kullanmak için çıkarttık. Nasıl ve ne zaman olacağı tezkerede yazılı. Uygulanması için karar alındı, tezkere masada” dedi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de terörün sadece askeri ve cezai müeyyidelerle önüne geçilemeyeceğini vurguladı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Adana’da yerel bir televizyon programında, bu defa yerel seçim için çok hazırlıklı olduklarını ve yerel seçim öncesi adayların hazırlanması için talimat verdiğini belirterek, “Tahminimce, seçimler zamanında yapılacaktır. Çünkü Anayasa değişikliği paketinin yılbaşından sonra Meclis’e getirilmesi demek, seçimlerin zamanında yapılması demektir” dedi.

3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Annapolis kentinde yapılacak Ortadoğu Konferansı’na katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu bölgesinin kritik bir dönemden geçtiği sırada yapılacak konferansın odak noktasının; İsrail-Filistin meselesi olduğunu kaydetti.

4- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin il kongresine katılmak üzere gittiği Adapazarı’nda düzenlediği basın toplantısında, Dağlıca baskınının, Türkiye’nin başına geçirilmiş ikinci çuval hadisesi olduğunu belirterek “Önümüzdeki günlerde terör örgütü PKK’nın defolu hale gelmiş birkaç tane üst düzey yöneticisini teslim etmek suretiyle milletin öfkesini yatıştırmış olacaklar” dedi.

5- Hak-İş Genel Başkanlığı’na Salim Uslu yeniden seçildi.

6- Türk boksör Fırat Arslan, Almanya’nın Dresden kentinde yapılan maçta Amerikalı rakibini yenerek, hafif ağır sıklette WBA Dünya Şampiyonu oldu.

7- Galler Prensi Charles, Konya, İstanbul, İzmir ve Ankara’da temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

8- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, bir TV kanalında yayınlanan programda, PKK’nın siyasi çözüm istemediğini belirterek, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk’le yaptığı görüşmede kendisine, “PKK tarafından kendinizi sabote ettirmeyin. PKK’yla aranıza mesafe koyun. Bunu yapamazsanız, partiniz PKK saldırılarına maruz kalacaktır” mesajını ilettiğini söyledi. Lagendijk sınır ötesi operasyon hakkında da “Eğer hedefleri iyi belirler ve ona göre uygun bir operasyon yapılırsa, bunu kimse kınamayacak” dedi.

9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin ‘İzmir EXPO 2015’ adaylığına destek için Fransa’nın başkenti Paris’e gitti. Cumhurbaşkanı Gül, bugün İzmir ile diğer aday Milano’nun genel kuruldaki son tanıtımlarının yapılacağı bir günlük toplantıya katılacak.

10- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, Atina’da yayımlanan Elefteros Tipos gazetesine verdiği demeçte, İngiltere’nin Türkiye ile imzaladığı ortaklık belgesinden büyük rahatsızlık duyduklarını belirterek, “İngiltere ile Türkiye arasındaki stratejik anlaşma, İngiltere’nin Kıbrıs’a karşı olan yükümlülüklerini ayaklar altına almaktadır. Bu yüzden yasa dışıdır ve İngiltere’nin uluslararası yükümlülüklerinin ihlali anlamına gelmektedir” dedi.

11- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, başkent Tahran’da yaptığı açıklamada, ABD’nin, Annapolis kentinde düzenlediği Ortadoğu Konferansı’na değinerek “Bu konferansa katılacak ülkeleri uyarıyorum! Bu yanlıştan vazgeçin. Eğer katılırsanız, adınız tarihe iyi bir şekilde geçmeyecek” dedi.

12- Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen bombalı saldırılarda 12 kişi öldü.

13- Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, görevinden istifa ederek 5 Ocak’ta yapılacak erken devlet başkanlığı seçimlerine aday oldu. Böylece ülkede seçim süreci başladı.

14- Ürdün Kralı Abdullah, geçen haftaki parlamento seçimlerinin ardından istifa eden Başbakan Maruf el Bakhet’in yerine atanan Nadir Dehebi’nin hükümetini onayladı.

26 KASIM 2007

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

2- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu “Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Polisin Rolü” projesinin ilk ayağı olan ‘eğiticilerin eğitimi’nin sona ermesi nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, kadınların şiddete maruz kaldığı toplumların ilerleyemeyeceğini söyledi. Bakan Çubukçu,alacakları tedbirlerle aile içi şiddete son vereceklerini de belirtti.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay da şiddet mağduru kadınların ilk başvuru yerinin karakollar olduğunu belirterek “Yaklaşık 40 bin emniyet teşkilatı personeline, kadın ve aile şiddeti, şiddet mağdurlarına yaklaşım tarzı ile farkındalık ve duyarlılığı artırma eğitimi verilecek” dedi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından düzenlenen ‘Sanayi Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin neyi, ne kadar ürettiğini bilmesi gerektiğini belirterek, habercilerin 5N 1K formülünü kullanarak sanayi envanterinin oluşturulacağını söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, ekonomide son altı yılda kaydedilen büyümenin temel kaynağının, Türk sanayicilerin, girişimcilerin, her türlü zorluğa göğüs gererek gösterdikleri çalışma, üretme ve ihracat yapma azimleri olduğunu belirtti.

4- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 14 Kasım 2007 tarihli toplantısına ilişkin olarak yapılan değerlendirmede; akaryakıt ve tütün ürünlerindeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışı ile su fiyatlarında gözlenen artışların kasım enflasyonunu 0,8 puan artıracağı, bu nedenle faiz indiriminde ihtiyatlı olunacağı belirtildi.

5- Türk-İş ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ çalışmaları Kasım 2007 sonucunu açıkladı. Açıklamada, dört kişilik bir ailenin aylık açlık sınırının 697.- YTL, yoksulluk sınırının ise 2.271.- YTL’ye yükseldiği belirtildi.

6- Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde görevden dönen askeri aracın devrilmesi sonucu bir er şehit oldu, dördü ağır 13 asker de yaralandı.

7- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ile birlikte Fransa’nın başkenti Paris’teki Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Kurulu’na katıldı. Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı sunumda, Türk hükümeti ve devletinin EXPO Dünya Fuarı’nın 2015 yılında İzmir’de düzenlenmesine tam destek verdiğini belirterek, “Türkiye ve İzmir’in bunu hak ettiğine inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, sunum öncesi İtalya Başbakanı Romano Prodi ile de bir araya geldi.

8- Çin’de bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek TÜSİAD’ın Pekin bürosunun açılışında yaptığı konuşmada, “Çin dünyada çok büyük ihracatçı gibi görünse de aynı zamanda dünyanın en büyük pazarlarından biri ve daha da büyüyecek. Çin, özellikle Avrupa’ya dönük adımlarında Türkiye ile birlikte hareket ederse, kazanmak da birlikte gelir” dedi.

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da, Türk özel sektörü olarak, Türkiye’nin Çin’le ilişkilerinin daha da gelişmesi için her türlü katkıya hazır olduklarınısöyledi.

27 KASIM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5711 sayılı “Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” ile 5713 sayılı “Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin TBMM grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı ‘mahrem anlaşmalar ilan edilemez’ açıklamasıyla, 'Türkiye'nin terörle mücadelesiyle ilgili mahrem konuları içeren bir anlaşma bulunduğunu ifade ettiğini' öne sürerek ''Türkiye'nin geleceğini belirleme hakkı, Başbakanın ve etrafındaki birkaç kişinin tekelinde değildir. Türkiye'nin geleceğini, hatta belki varlığını, bütünlüğünü yakından ilgilendirecek her anlaşmayı Türkiye'de her vatandaşımızın öğrenme hakkı vardır'' dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, referandumla kabul edilen Anayasa paketinden 11. Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin maddelerin çıkarılmasını düzenleyen kanunun iptali için CHP ve DSP tarafından yapılan başvuruyu oy çokluğuyla reddetti.

4- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Faaliyetleri Merkezi’nin düzenlediği törende yaptığı konuşmada, AK Parti’nin iktidara geldiği 2002’den beri engellilerin lehine düzenlemeler yaptığını ve engellilere eğitim, istihdam ve mali konularda destek verildiğini belirterek, geçen yıl itibariyle yaklaşık bir milyar YTL bütçe ayrıldığını kaydetti.

5- Eğitim kalitesini arttırmak amacıyla AB’nin de katkılarıyla Eylül 2002’de başlanan “Temel Eğitime Destek Programı”nın kapanış değerlendirmesinin yapılacağı uluslararası konferans, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in de katılımıyla başladı. Konferansta konuşan Bakan Çelik, “Program çerçevesinde, gerçekleştirilen müfredat değişikliği ve buna bağlı olarak yeni ders kitaplarının yazılması yoktu. Müfredat değişikliği, Türkler tarafından Türkler için tamamen kendi irademizle yapılmıştır. Kimsenin bu konuda bize empozesini bir tarafa bırakın telkini bile olmamıştır” dedi.

Konferansa katılan Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini ise, AB olarak Türkiye’nin modernleştiğini ve refah düzeyinin arttığını gördüklerini kaydetti.

6- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak’a Edirne’de yaşanan su taşkını ve alınan önlemlerle ilgili Valilikte brifing verildi. Tunca Nehri üzerine Bulgaristan ile ortaklaşa yapılması planlanan ve Edirne’yi taşkınlardan koruyacak Suakacağı Barajı ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Eroğlu, “Suakacağı Barajı ile ilgili Bulgaristan ile mutabakat sağlandı. Ama bazı şeyler bizim elimizde değil. Ayrıca Bulgaristan’da barajların yanlış işletildiği konusunda kanaatimiz var. Ancak Tunca üzerindeki projelerin tamamlanması için sürtüşme yoluna gitmeyeceğiz” dedi.

7- MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında gündemi değerlendirdi. Bahçeli, sınır ötesi harekatın yapılması için çıkarılan tezkerenin üzerinden 41 gün geçtiğini hatırlatarak “Anayasal görev ve sorumluluklarınızın gereğini yapın. Harekat emrini alacak olan değil, verecek olan sizsiniz. Askeri müdahalenin siyasi hedeflerini ortaya koyan siyasi direktifi Genelkurmay Başkanlığı’na siz vereceksiniz” dedi.

8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak’ta gizli planların olduğunu öne sürerek, Irak’ın kuzeyinde, Musevi Kürt Devleti kurulmak istendiğini söyledi.

9- İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Genel Sekreterliğine, Prof. Dr. Lerzan Özkale atandı.

10-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İzmir’in EXPO 2015 adaylık sunumunun yapıldığı Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Kurulu’na katıldığı Fransa’nın başkenti Paris’ten ayrılmadan önce, Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nde basın toplantısı düzenledi. AB dönem başkanlığını 2008 yılında devralacak olan Fransa’nın Türkiye’ye karşı tutumunu değerlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Biz kendi işimize bakıp da her sene bunları gerçekleştirip Türkiye’yi güçlendirdiğimizde, 5 sene sonra Türkiye, çok farklı bir Türkiye olacak” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin yasal bir temele dayandığını ve üyelik müzakerelerinin devam ettiğini hatırlatarak, Türkiye’nin önünde kesin bir hedef olduğunu, Akdeniz Birliği’nin Türkiye için kesinlikle AB alternatifi olamayacağını söyledi. Fransa’nın Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkmasıyla ilgili bir soruyu da cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, Fransa’nın Türkiye’nin ekonomik gücünü en iyi bilen Batılı ülkelerden biri olduğunu kaydetti.

11- Ortadoğu Konferansı için ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, başkent Washington’da Türk gazeteciler için basın toplantısı düzenledi. Bakan Babacan “Irak’ın kuzeyindeki yönetimden gelen açıklamalarda, eskiye göre biraz ton farklılığı var. Ancak bizim güvenimizi kazanacak adımlar atılmadı” dedi. Bu arada Bakan Babacan, basın toplantısından önce ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile Beyaz Saray’da görüştüğünü, görüşmenin, Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı George W. Bush arasındaki Beyaz Saray görüşmesini takiben yapıldığını ve PKK konusunu değerlendirdiklerini kaydetti.

12- Devlet Başkanı Kürşad Tüzmen, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen “11. Uluslararası İş Forumu”nun açılışında, İslam ülkeleri arasındaki ticaret ve yatırımların artmasını engelleyen kısıtlamaların kaldırılmasını istediğini belirterek, onlarca ülkeden yüzlerce iş adamının bu toplantıya katılmasının, İslam ülkeleri arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin son dönemde kazandığı büyüklüğü gösterdiğini kaydetti.

13- BM Kalkınma Programı’nın (UNDP) 2007-2008 İnsani Gelişme Raporu açıklandı. 177 ülkeyi ele alan ve “hayat beklentisi”, “bilgiye erişim” ve “gayrisafi milli hasıla”yı kriter olarak ele alan endekste Türkiye’nin durumuna da dikkati çeken UNDP Türkiye Temsilcisi Mahmud Ayub, “Rapora göre Türkiye, insani gelişme endeksinde 177 ülke arasında 84’üncü oldu. Geçen yıl 92’inci sırada olan Türkiye’nin endeksteki değerinin yükselmesinin sebebi, son 5-6 yılda gerçekleşen ekonomik gelişmelerdir” dedi.

14- AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, AP üyelerinin, terör örgütü PKK ve Irak’ın kuzeyi ile ilgili sorularını yanıtladı. AB Komisyonu’nun terör örgütü PKK’nın saldırılarını şiddetle kınadığını belirten Rehn, eylül ayından beri meydana gelen saldırılarda onlarca sivil ve askerin hayatını kaybettiğini, uluslararası toplumun Türkiye’nin terörle mücadelesine ve vatandaşlarını koruma çabasına destek vermesini istedi.

15- ABD’nin Annapolis şehrinde düzenlenen Ortadoğu Konferansı başladı. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile ayrı ayrı görüşen ABD Başkanı George W. Bush, ABD’nin yeni politikasının, barış ve istikrar içinde yaşayan demokratik İsrail ve Filistin devletlerinden yana olduğunu açıkladı. Bush konferansın açılışında yaptığı konuşmada da tarafların, gelecek ay görüşmelerin ilk resmi oturumunu başlatma üzerinde anlaştıklarını duyurdu.

Konferansta, İsrail ve Filistin taraflarının, barış içinde yan yana yaşayacak İsrail ve Filistin devletlerinin yanı sıra bütün temel konuları içerecek şekilde iyi niyet çerçevesinde ikili görüşmelerin başlatılmasına karar verildi. Ortak komitenin bir ortak çalışma planı oluşturacağı ve her iki taraftan birer temsilcinin katılacağı müzakerelerin ilk tarihi olarak 12 Aralık 2007 verildi.

Olmert bu tür girişimlerin daha önce başarısızlıkla sonuçlanmasına rağmen, bu defa uluslararası destekle başarıya ulaşabileceklerini söyledi. Peres ise Ortadoğu ülkelerinin İran’dan korktukları için Annapolis toplantısına katıldığını ileri sürdü.

16- İran Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, 2 bin kilometre menzilli yeni bir füze ürettiklerini açıkladı.

28 KASIM 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Görüşmede, terörle mücadeleye ilişkin son gelişmeler ve Türkiye ile ABD arasında sağlanan anlık istihbarat paylaşımı değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Tahsin Yeşildere’yi kabul etti. Cumhurbaşkanına rektör atamalarıyla ilgili sıkıntılarını dile getirdiklerini anlatan Yeşildere, demokratik yapıya uygun, belli bir akademik kariyeri olan, katılımcı, insan haklarına saygılı rektörlerden yana olduklarını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, son dönemde medya kuruluşlarının pıtrak gibi çoğaldığını ancak bunların finansmanlarının nasıl sağlandığının bilinmediğini söyledi. Baykal ayrıca, medyanın gelişmelere duyarsız olduğunu ve farklı gündemlerle uğraştığını belirterek“Medya ne yapıyor. Manşetler ne işe yarıyor” dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Kurulu toplantısından önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, Anayasa Mahkemesi’nin bazı maddelerini iptal etmesi sebebiyle yürürlük tarihi ertelenen Sosyal Güvenlik Reformu yasa tasarısını yılbaşına kadar mutlaka yasalaştıracaklarını söyledi. Bakan Çelik üniversite hastaneleri ve özel hastanelerde katkı payı alınmasına yönelik yasada nasıl bir düzenleme olduğunun sorulması üzerine, “Vatandaşlarımız hiçbir hastaneye belirlediğimiz ücretin yüzde 20’sinden fazla fark ödemeyecek” dedi.

4- Türk Telekom’da 16 Ekim’de başlayan grevin sona erdirilmesi amacıyla Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç’ın gözetiminde, Türk Telekom ve Haber-İş Sendikası yetkilileri bir araya geldiler. Taraflar arasında sağlanan uzlaşma sonucu grev sona erdi. Bakan Yıldırım yaptığı açıklamada, gerek toplu iş sözleşme görüşmeleri sürecinde, gerekse grev kararı aldıktan sonra tarafların uzlaşmasını istediklerini ve bunun için çaba gösterdiklerini kaydetti.

5- TBMM Adalet Komisyonu’nda, hakim ve savcı atamalarının yasal dayanağa kavuşturulmasını amaçlayan kanun teklifi kabul edildi. Buna göre; avukatlık mesleğinde 5 yıl fiilen çalışıp 35 yaşını doldurmamış olanlar ÖSYM’nin yapacağı yazılı sınav ve Adalet Bakanlığı’nın yapacağı mülakatla hakimlik ve savcılık mesleğine kabul edilebilecekler. Ayrıca, hakim ve savcıların meslekten atılmasında, “Daha alt derecede bir disiplin cezası öngörülmemiş olması” şartı getirildi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin belediye başkanları ile Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde bir araya geldi.

7- MÜSİAD tarafından düzenlenen IBF Uluslararası İş Forumu (IBF) kongrelerinin 11’incisi Abu Dabi’de yapıldı. MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, Türkiye gazetesine kongreye ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de son yıllarda yaşanan ekonomik istikrar ve iyileşen yatırım ortamının, Körfez ülkelerinin özellikle telekom, bankacılık ve gayrimenkul sektörlerinde Türkiye’ye olan ilgilerini artırdığını söyledi.

8- AİHM, yazar Ömer Asan’ın 5 yıl önce bir kitabının DGM kararıyla toplatılması sebebiyle Türkiye’yi 1500 euro tazminat ödemeye mahkum etti.

9- BM ve Rusya, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin merkezi Erbil’de temsilcilik açtı. Açılışlarda konuşan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, Kerkük’ün Kürt kenti olduğunu öne sürerek, referanduma gidilmesi için ABD ve BM’den yardım istedi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Annapolis’te yapılan Ortadoğu Konferansı’ndan sonra düzenlediği basın toplantısında, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın başkanlığındaki barış müzakerelerinin Beyaz Saray’da başladığını belirterek, tarafların 12 Aralık’ta Ortadoğu’da yeniden bir araya gelme konusunda anlaştığını duyurdu. Olmert ise İsrail ile Filistin arasındaki barış müzakereleri başlamadan önce yaptığı açıklamada, barış anlaşmasının 2008’de imzalanmayabileceğini vurgulayarak “Bunun bir haftada ya da bir yılda olmasını beklemiyoruz, ama bir yerlerden başlamak lazım. Zaman kaybetmek istemiyoruz, zaman kazanmak da istemiyoruz. Sadece, ilerlemek istiyoruz” dedi.

11- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Genelkurmay Başkanlığı görevini
General Eşfak Kayani’ye devretti.

29 KASIM 2007 
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmelerde Balkanların istikrarı, refahı ve güvenliğine katkıda bulunmayönünde ortaklaşa atılacak adımların ele alındığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, Tadiç'in Kosova sorunu hakkında ülkesinin tutumu ve yaşanan son gelişmelerle ilgili kendisine bilgi verdiğini söyledi.
Tadiç de açıklamasında, Türkiye ile Sırbistan'ın birbirlerine karşı kimi önyargılarının giderilmesi gerektiğinibelirterek, ''Haydi artık birbirimiz hakkındaki önyargıları ortadan kaldıralım. Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve ben dostuz ve karşılıklı siyasal mesajlarla bu dostluğun sürebileceğini gösterebiliriz'' dedi.
2- Yüksek Askeri Şura, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaGenelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda toplandı. 
3- Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, kırmızı bültenle aranan PKK terör örgütü üyesi 2 teröristin Almanya'da yakalandıkları ve Türkiye'yeiade edilerek cezaevine konuldukları bildirildi.
4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, kendileri göreve geldikten sonra istikrarlı büyümenin sağlandığını belirterek, son 4 yılda ortalama büyümenin 7,3büyüme olduğunu söyledi. Unakıtan, bu sene için hedefin yüzde 5 olduğunu, ancakgerçekleşmede de yüzde 5,2'nin yakalanacağını belirtti.
5- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu bazı açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Yozgat'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin nükleer enerji santralleri kurması gerektiğini belirterek, ''Eğer teknolojisi uygun seçilirse, yer de uygun seçildiği zaman çevreyle uyumlu bir enerjidir, bunu bir çevre profesörü olarak söylüyorum. Hükümetimiz bu konuda kararlıdır. İlgili kanun çıkmıştır. Nükleer enerji santralleri kurmamız lazım. Türkiye'de ilk defa ciddi adımı hükümetimizatmıştır.'' dedi.
6- İspanya'nın dönem başkanı olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) 15. Bakanlar Konseyi Toplantısı, başkent Madrid’de başladı. İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero yaptığı açılış konuşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşbaşkanlığında yürütülenMedeniyetler İttifakı girişimine atıfta bulunarak, AGİT'in yürüteceği kültürler arası diyalog ve göçmenlerin entegrasyonu ile ilgili çalışmalarda Medeniyetler İttifakı’nın da kullanılabileceğini söyledi.
7- Abu Dabi Ticaret ve Sanayi Odası (ADCCI) ev sahipliğindegerçekleştirilen 11. Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi sonuç bildirgesi yayımlandı. IBF Uluslararası Başkanı Erol Yarar tarafından açıklanan bildirgede, İKÖ ülkeleri arasında ortak bir para fonu, banka ve şirketler için de derecelendirmesisteminin oluşturulması gerektiği kaydedildi.
8- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ABD’nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'de yapılan uluslararası katılımlı Ortadoğu Konferansı’nın ''bağımsız Filistin devletinegiden treni rayına soktuğunu'' söyledi.
 İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesine verdiği demeçte, Ortadoğu Konferansı’nın ardından, ya iki devletli çözümü benimseyeceklerini ya daİsrail'in biteceğini söyledi.

30 KASIM 2007

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, CumhurbaşkanıAbdullah Gül'ün Rusya Federasyonu Devlet Başkanı VladimirPutin'e telefon ederek bir görüşmegerçekleştirdiği, görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel konuların gözden geçirildiği, Türk-Rusilişkilerinin ve diyaloğunun Rusya'dakiseçimlerden sonra da devam edeceğinin belirtildiği bildirildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ı ziyaret etti. Başbakan Erdoğan görüşmeden sonra gazetecilerin sınır ötesioperasyona ilişkin bir sorusu üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 28 Kasım 2007itibariyle yetkilendirildiğini bildirdi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındagerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura toplantısı sona erdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde Yüksek Askeri Şura toplantısınailişkin yer alan açıklamada, ''Türk SilahlıKuvvetleri’nin (TSK) temel yapısını ve disiplinini bozacak şekilde, uyuşturucualışkanlığı veya ahlak dışı ilişkileri bulunması'' ve ''İrticai tutum vedavranışları'' nedeniyle 38 personelin Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılmasına'oy çokluğu' ile karar verildiği bildirildi.

4- TBMM Genel Kurulu’nda, ‘Hakimler ve Savcılar Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ teklifi üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Milletvekillerininsorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ''Şu andatahliye edilme hakkı doğduğu halde, dosyası Yargıtay’da bekleyen 327 vatandaşımız,boşu boşuna cezaevlerinde yatıyor'' dedi.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı OrhanErinç, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Yakın DoğuÜniversitesi (YDÜ) tarafından KKTC’nin başkenti Lefkoşa'da düzenlenen ''21 Yüzyılda Medya Stratejileri: Beklentiler-Sorunlar Konferansı''nda yaptığı ''Türkiye'de Gazetecilerin Örgütlenmesi-Meslekte Hukuki Sorunlar'' konulu sunumda,Türkiye'de her koşulda AB’ye girmeyi savunan yayınkuruluşları olduğunu, ancak bunların yöneticilerinin AB'nin olmazsa olmazlarından olan sendikalaşmaya en çok karşı çıkan kişiler olduğunu söyledi.

6- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi, TürkiyeGazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Parlamento, Foto, Ekonomi ileDiplomasi muhabirleri dernekleri, Avrupa Gazeteciler Birliği, Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası temsilcilerinden oluşan heyet, CHP GrupBaşkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti.

İpekçi, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarıda, gazetecilik iş kolunda çalışan basınemekçilerinin yıpranma hakkının ortadan kaldırılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

7- AtlasjetHavayolları'nın İstanbul-Isparta seferini yapan ve içinde 50 yolcu 7 mürettebatınbulunduğu uçak, Isparta Süleyman Demirel Havaalanı'na yaklaştığı sırada düştü. Kazada kurtulan olmadı.

8- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç,beraberindeki iş adamları heyetiyle birlikte DışEkonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Sırp İşKonseyi’nin İstanbul'da düzenlediği toplantıya katıldı. Tadiç yaptığı konuşmada, vizyonlarının AB'ye üyelik olduğunu belirterek, ''Türkiye'nin de AB'ye üyelikamacı var. Yani stratejik hedefimiz aynı. Görüyoruz ki aynı yolda yürüyoruz''dedi.

9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AvrupaKonvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'na (AKKA) Rusya'nın katılımını 12 Aralık’tanitibaren askıya alan kararı imzaladı.

10- İngiltere'de bir mahkeme, İranlı muhalif örgüt Halkın Mücahitleri’nin, hükümetin terör örgütleri listesinden çıkarılmasınahükmetti.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İtalyaBaşbakanı Romano Prodi, Nice kentinde düzenlenen zirvede, iki ülke arasındakienerji alanında yapılan işbirliğini görüştü.

İki lider, enerji alanında işbirliği anlaşması imzalayacak. Anlaşma, İtalyankamu elektrik şirketinin, Fransa'nın nükleer enerji alanındaki araştırma veçalışmalarına aktif katılmasına olanak sağlayacak.