06.12.2007
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 ARALIK 2007 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Genel Kurulu’ndan ayrılırken, gazetecilerin ‘kış şartlarının sınır ötesi operasyonu nasıl etkileyeceği’ yönündeki sorularına, “TSK ne yapacağını, hangi zeminde nasıl davranılacağını gayet iyi bilir” dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak’a sınır ötesi harekat yapıldığını açıkladı. Açıklamada, “İstihbari çalışmalar kapsamında Çukurca’nın güneydoğusunda Irak hudutları içerisinde 50-60 kişilik bir PKK’lı terörist grup tespit edilmiştir. Söz konusu teröristler üzerine, bölgeye yakın durumda bulunan ateş destek vasıtaları ile yoğun bir uygulama yapılmıştır. Uygulama sonucunda terörist grubun önemli ölçüde zayiat verdiği teknik vasıtalarla tespit edilmiştir” denildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Eğitim-Bir Sendikası tarafından düzenlenen ‘Yeni Anayasada Eğitim ve Özgürlükler’ konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en önemli sorununun Anayasa olduğunu belirterek, “Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Anayasa’daki yazım hatası nedeniyle ülke 6 ayını kaybetti” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren Diyarbakır’da düzenlenen ‘Ekonomik Konsey’ toplantısında yaptığı açıklamada, “Geleneksel sektörler tespit edilip, finansman sağlayıp rekabet ortamı yaratılacak. Doğu Anadolu Kalkınma Projesi ile iki-üç kümeli iller, AB modeli ile kalkındırılacak” dedi.

5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Çorum’da düzenlediği toplantıda yaptığı açıklamada, 2000 yılından bu yana artış trendini sürdüren ihracatın, 2007 yılı başından itibaren, gerek aylık bazda, gerekse  bir önceki yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 25’in üzerinde büyüdüğüne işaret etti.

6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin 50. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıda, gazetecilerin ''Gönül Operasyonu'' projesiyle ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, proje kapsamında kalkınmada öncelikli, doğu ve güneydoğu bölgelerinden, ilköğretim 6. sınıftan itibaren lise öğrencilerini de kapsayacak şekilde 100 bin öğrencinin batıdaki illere tatile gönderileceğini söyledi.

7- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, sanayide kalifiye eleman sıkıntısı çekildiğini belirterek, “Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bizi Çin’den kalifiye eleman ithal edecek hale getirdi. Sanayinin 400 bini acil olmak üzere, 1,5 milyon kalifiye elemana ihtiyacı vardır” dedi.

8- ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Almarah Belk, Türkiye’nin Kuzey Irak’a düzenlediği sınır ötesi harekat hakkında yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin, teröristlere karşı kendisini savunmaya hakkı vardır ve askeri eyleme başvurmaya yönelik herhangi bir karar, Türk Hükümeti’nin kararıdır” dedi.

         2 ARALIK 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’in daveti üzerine Pakistan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Pakistan’ın terörizmle mücadelesini ve demokratikleşme sürecini güçlü bir biçimde desteklediğini belirterek, “Kardeş Pakistan halkının esenlik ve huzurunu, Türkiye’nin esenlik ve huzurundan ayrı tutmamaktayız” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in de ziyaret sırasında kendisine eşlik edeceğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen “Melen Suyu Projesi Açılışı ve Ağaçlandırma Seferberliğinin Başlatılması Töreni”nde yaptığı konuşmada, İstanbul’daki çarpık büyümeye dikkat çekerek “Açılışı yapılan projelerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Geçtiğimiz yaz aylarında tedirginliğini yaşadığımız susuzluk tehlikesiyle inşallah bir daha karşılaşmayacağız. Tabii bunlar yeterli mi? Bu nüfus böyle artmaya devam ettikçe İstanbul’da işimizin zor olduğunu da hatırlatma zorunluluğu var. Onun için buna da çözüm getirmek durumundayız. Yani İstanbul sürekli olarak bu göçü almaya da mahkum olmamalı. Bu ifadem, yanlış yaklaşımlarla bir değerlendirmeye tabi tutulabilir. Ancak dünyanın neresine gidilirse gidilsin, bu tür metropollere gelecek olanlara belli bedeller ödettiriliyor” dedi.


            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kanal 24 televizyonunda katıldığı “Ankara Masası” programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Terör örgütüne yönelik sınır ötesi operasyon konusunda iş neyi gerektiriyorsa o yapılacak. Noktaysa nokta, virgülse virgül... Bunun gereğini, zamanlamasını Genelkurmay Başkanlığı tayin eder. Bir defa yapılan operasyonda maksat hasıl oluyorsa 1 defa yapılır, 10 defa gerekiyorsa 10 defa yapılır” dedi.
            Başbakan Yardımcısı Çiçek ayrıca “Meclis’te grubu olan bir siyasi hareket, örgütün siyasi uzantısı olduğunu söylemekte bir beis görmüyor. Bunu telaffuz ederek politikalarını yapmaya çalışıyor. DTP’nin kapatılmasını hem kendileri hem de PKK istiyor. Yoksa bu kadar ahmakça politika yürütmezlerdi. Demokratik sistem, onları köşeye sıkıştırdı. Şu an Güneydoğu’da çok ciddi taban kayıpları var. İstiyorlar ki, bir kavga çıksın, yurt dışına gitsinler yine o çevrelere propaganda yapsınlar” dedi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu’nu ziyaretinde, muhalefetin ‘yargıya müdahale ediliyor’ eleştirilerine tepki göstererek, yeni düzenlemeyle yazılı sınavın ağırlığının yüzde 70’e çıkarıldığını belirterek “ Bunlar nasıl bir siyasi kadrolaşma amaçlı olabilir. Daha önce olmayan bir şeyi adayların lehine güçlendiriyoruz, mülakata daha az değer veriyoruz” dedi.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada,  2008 yılında sağlık alanında önemli düzenlemeler yapacaklarını belirterek, öncelikle bakanlığın Teşkilat Yasası’nı çıkarmak istediklerini, ardından Sağlık Temel Yasası’nı yürürlüğe sokmak istediklerini belirterek, bu iki düzenlemeyi 2008 yılının ikinci yarısında Meclis’e göndermeyi planladıklarını söyledi.

6- Almanya Başbakanı Angela Merkel Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Kurultayı öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğine bir kez daha karşı çıkarak “Türkiye’nin AB’ye sıkı bir şekilde dostça bağlanmasını istiyoruz. Bunun için de doğru yolun imtiyazlı ortaklık olduğuna inanıyoruz” dedi.

7- Rusya’da  halk, parlamento seçimleri için sandık başına gitti.

8-Venezüella’da, Devlet Başkanı Hugo Chavez’in yetkilerini genişleterek sosyalist reformlar öngören anayasa için referanduma gidildi.

9- Somali’nin başkenti Mogadişu’daki şiddet olayları sırasında bu yıl ölen sivillerin sayısı 5 bin 960’ı buldu.

3 ARALIK 2007  
               1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, rektör atamalarıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, ''Gazetecilerle yaptığım sohbette, yürürlükteki rektör atama sürecinin sakıncalarına dikkat çekmek istedim. Adaylar hakkında ortaya asılsız iddialar atılabildiğini, hatta bunların bazılarının cumhurbaşkanlığı makamına kadar  ulaşabildiğini vurguladım. Gazetecilerle görüşmemde bir rektör adayı hakkındaki  asılsız ihbar örneğini verirken, bilgi notunun YÖK'ten geldiğini ifade etmedim. Bu  olayın YÖK ile hiçbir bağlantısı yoktur.” dedi.
               YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç düzenlediği basın toplantısında ''Bugüne kadar Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulan rektör atamalarında, Yükseköğretim Genel Kurulu’nda yapılan gizli  oylamanın sonucu ve adayların kısa akademik öz geçmişleri dışında kesinlikle bir  bilgi, belge ya da not gönderilmedi'' dedi.
               2- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin gazetecilere yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının artmasında belirli aralıklarla çıkarılmış afların etkili olduğunu düşündüğünü belirterek,  ''Türkiye ve parlamento, cezaevleriyle ilgili bir affı süresiz olarak gündeminden  çıkarmalıdır. Af söylentileri ve af ihtimali Türkiye'de maalesef suçların  artmasına neden oluyor. Beklenen faydayı sağlamadığı gibi olumsuzluklarını çok  sık görüyoruz'' diye konuştu. Bakan Şahin, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda yapılan değişiklikle hakim ve savcı adayı alımında mülakat sisteminin Türkiye'ye ilk defa getiriliyormuş gibi bir  intiba uyandırıldığını belirterek, ''1934 yılından beri yönetmelikle var. Daha  önce iş başına gelmiş Adalet Bakanları bu yönetmeliği uyguladılar'' dedi.
               3- Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) ''Ekonomik Gelişmeler Kasım 2007''  başlıklı raporu açıklandı. Raporda, üretim yöntemiyle hesaplanan milli gelir verileri yönünden tarım katma değerindeki düşüşün, yıl sonu büyüme hedefini  aşağı yönde etkileyecek bir faktör olduğu bildirildi. 
               4- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; bu yılın Kasım ayında tüketici fiyatları yüzde 1,95, üretici  fiyatları yüzde 0,89 arttı. Kasım sonu itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de  yüzde 8,40, ÜFE'de yüzde 5,65 oldu.
               5- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, İstanbul’da düzenlenen "Türkiye'de Konuta Erişi Artırmak" temalı "2007 Konut Finansmanı Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, konut kredilerinin tüketici kredisi tanımı içinde yer almaması gerektiğini, uluslararası uygulamalara uymak için bunun şart olduğunu belirtti. Özince, Türkiye'deki konut stokunun yüzde 38'inin ruhsatsız, sadece  yüzde 33'ünün operasyonel veya iskan izni olduğunu, konut binalarının yüzde  60'ının da 20 yaşını geçtiğini kaydederek, "Dolayısıyla finansörler açısından var  olan stokun finanse edilmesi beklenti içinde değildir" dedi.
               Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol da konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'de “tutsat (mortgage)” finansmanın hızla ilerleyeceğini, 150 milyar  dolar seviyesine geleceğini tahmin ettiklerini belirtti. 
               6- Resmi ziyaret nedeniyle Pakistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’le görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Müşerref ile ikili ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkileri ele aldıkları  verimli bir görüşme yaptıklarını belirterek, ilişkilerin daha da geliştirilmesinin yolları üzerinde durduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Müşerref'i Pakistan Cumhurbaşkanlığı görevini ikinci dönem için ve sivil olarak üstlenmesinden dolayı kutlayarak Müşerref'in yapıcı görüş ve düşüncelerinin sadece ikili ilişkiler  açısından değil, bölgesel barış ve refah açısından da yararlı olduğunu belirtti.       
               Müşerref de konuşmasında, Pakistan'ın demokratik bir geçiş sürecinde olduğunu belirterek, bu sürecin gelecekte Pakistan'ın gelişimi ve kalkınmasını destekleyeceğini söyledi.
               7- NATO Sözcüsü James Appathurai düzenlediği basın toplantısında, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer’ın, Rusya'da düzenlenen parlamento seçimlerinin yapılış şeklinden "endişe  duyduğunu" açıkladığını, Genel  Sekreter'in endişelerinin özellikle "toplantı ve ifade özgürlüğü" konularından  kaynaklandığını bildirdi. 
               Öte yandan Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Thomas Steg başkent Berlin'de yaptığı  açıklamada, Rusya'daki seçimlerin Almanya'daki ölçütlere göre adil ve demokratik  olmadığını söyledi.
               Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise parlamento seçim sonuçlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, pazar günü yapılan parlamento seçiminin, halkın eski Sovyet  cumhuriyetlerinde olduğu gibi ülkenin yıkıcı bir yöne girmesine asla izin  vermeyeceğini gösterdiğini belirterek, ''Bu yükselen istikrarın güzel bir  işareti'' dedi.
               8- Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Rusya, Şili, İsrail, Estonya ve Slovenya ile tam üyelik müzakerelerini resmen başlattı. 
               9- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, Singapur'da İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, bu ülkeyle ilgili üçüncü BM kararının alınması için yürütülen uluslararası görüşmelerde Çin'in işbirliği sayesinde  ilerleme kaydedildiğini söyledi.
               10- Rusya ve Orta Asya ülkelerini Basra Körfezi’ne bağlayacak demiryolu  hattının temeli, Türkmenistan'ın Bereket beldesinde atıldı.
               11- Kırgızistan Devlet Başkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in, Başbakan Birinci Yardımcılığı görevini geçici olarak yürüten Aydaraliyev'i yeni hükümet kuruluncaya dek Başbakanlık görevine atadığı bildirildi.

          4  ARALIK 2007         

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5720 sayılı ‘Hakimler ve Savcılar Kanunu’nda  Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’ ile 5712 sayılı ‘Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM Genel Kurulu’nda 2008 yılı  bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada,  Türkiye’nin bir gelecek vizyonuna kavuştuğunu ve milletin geleceğe güvenle baktığını belirterek “Biz milletten aldığımız gücü yine millet için kullanıyoruz” dedi.

                CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise 2008 bütçesi ile ilgili olarak yaptığı konuşmada,  “Türkiye’nin derhal yeni bir sanayileşme, kalkınma ve yatırım politikasına girmesi gerekir. Türkiye’de bir kalkınma, üretim ortamı, kültürü oluşturulmalıdır” dedi.  Baykal ayrıca, GAP’ın Türkiye’nin en önemli yatırımlarından biri olduğunu belirterek  “Türkiye  Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ile değil, GAP ile kalkınır” dedi.

                Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, “Ülkemiz ekonomisi  hiçbir dönemle kıyaslanmayacak kadar sağlam, güçlü dayanıklı ve dirençli bir zemin üzerinde yol almaktadır” dedi.  Bakan Unakıtan, 2008 bütçesinin yatırım seviyesini daha da yukarılara taşıyacak bir bütçe olduğunu belirterek “Böylece geldiğimiz bu seviyeyi daha da ileriye taşımak için önümüzdeki dönemde de yatırımcıya, tüketiciye ve ilgili tüm kesimlere güven veren bu ortamın geliştirilmesi yönünde önemli adımlar atılacak” dedi.

               MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise yaptığı konuşmada, IMF’nin son raporunda, Türkiye’nin en riskli ülkelerden biri olduğuna vurgu yapıldığını belirterek, bu nedenle işsizlik, yoksulluk ve dış açıklar konusunda hükümetin başarısız olduğunu söyledi.

             3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek TÜSİAD tarafından düzenlenen ‘Büyüme Stratejileri Konferansı’nda ekonomik verilerle ilgili olarak yaptığı konuşmada,  Türkiye ve dünyadaki kuraklık ile enerji fiyatlarındaki ciddi artışların enflasyon beklentilerini yukarı doğru çektiğini belirterek  “Bu aşamada bunun geçici bir şok olmasını umut ediyoruz” dedi.

           4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır’da bir alışveriş merkezinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Diyarbakır’ın hak etmediği bir şekilde isminin terörle birlikte anıldığı bir ortamda kente bu kadar büyük bir yatırım yapılmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak “Bu imajın sanal bir imaj olduğu, gerçeklerle bağdaşmadığını ve  güvenli bir kent olduğunu gösteriyor. Doğal kaynaklarını kullandığımızda Diyarbakır yeniden kalkınacaktır” dedi.

             5- Besteci ve piyanist Fazıl Say’a, AB’nin '2008 Kültürlerarası Diyalog Yılı' etkinlikleri çerçevesinde‘Avrupa Kültür Büyükelçisi’ unvanı verildi.

6- BM Genel Sekreteri Ban-Ki-mun, Kıbrıs’taki BM Barış Gücü (UNFICYP) ile ilgili olarak Ada’daki gelişmeleri ele aldığı raporda, iki taraf arasında 8 Temmuz 2006 antlaşmasının uygulanması yönünde son  6 ayda bir ilerleme sağlanmadığını bildirdi.

                               5 ARALIK 2007

      1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı Hakimler ve Savcılar Kanunu ile diğer 6 kanunun incelenmeden onaylandığı iddiasının yerinde olmadığı; kanunların, Cumhurbaşkanlığı Kanunlar, Kararlar ve Hukuk İşleri Başkanlığı’nda yapılan incelemelerin sonucunda olumlu görüşle Cumhurbaşkanına sunulduğu belirtildi.

     2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı yapıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ve diğer askeri ve savunma sanayi yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, komitenin gündemindeki birçok proje karara bağlandı. Bakan Gönül yaptığı açıklamada, toplantının önemli gündem maddesi olan keşif, gözlem, uydu projesinde, İtalyan, Alman ve İngiliz firmaları ile görüşmelerin sürmesine karar verilerek, sonuçların bir sonraki icra komitesi toplantısında sunulmasına karar verildiğini bildirdi.

    3- Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantıya ilişkin Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesi harekat konusunda yetkilendirilmesi sonrasında terörle mücadele çerçevesinde sürdürülen faaliyetler ile önümüzdeki dönemde alınması gereken ilave önlem ve yöntemlerin  görüşüldüğü bildirildi. Açıklamada ayrıca, terörle mücadelede devletin tüm kurumlarının çalışmalarını iş birliği anlayışı içerisinde ve kararlılıkla sürdürmeye devam edeceği vurgulandı.

     4- “Bölgesel Finans Merkezi İstanbul” ana temasıyla düzenlenen ‘5. Uluslararası Finans Zirvesi’ İstanbul’da başladı. Zirvede konuşan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’un bölgesel finans merkezi olma yönünde şansının yüksek olduğunu vurgulayarak, bunun için Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından hazırlanan raporun gereklerinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca Türkiye’de kamu sektörünün gereğinden çok büyük olduğunu belirten Bakan Şimşek, şu anda rekabetin ve verimliliğin önündeki en önemli engellerden birinin bu mevzuat kalabalığı olduğunu ve bu durumun kayıtdışılığa neden olduğunu söyledi.

     5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Trafik Güvenliği, Yeni Açılımlar, Hedefler ve Çözüm Önerileri” konulu toplantıda, yeni denetim ve kontrol mekanizmaları hakkında bilgi verdi. Trafik probleminin bütün boyutlarıyla masaya yatırıldığını, konuyla ilgili araştırması olanlarla görüşüldüğünü kaydeden Bakan Atalay, “Trafik kazalarını önleme konusunda tam anlamıyla kararlıyız” dedi.

     6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Güvenlik Reformu’yla ilgili yasanın muhalefet etmeye açık bir konu olmadığını belirterek “Türkiye’nin geleceği meydanlara taşınmamalı” dedi. 

     7- Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün, Batı Avrupa Birliği (BAB) Parlamentolararası Asamblesi toplantısında yaptığı konuşmadan sonra “BAB üye ülkelerinin, Türkiye’nin terörle mücadelesine tam destek vermesi gerektiği” yönündeki tavsiye kararının kabul edildiği belirtildi.

      8- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Arnavutluk Meclis Başkanı Jozefina Topallı Çopa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Köksal Toptan ile görüşmelerde bulundu.

     9- ABD’nin Adana Konsolosu Eric Gren, Anadolu Ajansı (AA) Adana Bölge Müdürü Ercan Halıcı’yı ziyaretinde, Türkiye’de bazı çevrelerin iddiasının aksine ABD’nin hiçbir zaman terör örgütünün yanında olmadığını, terörle mücadelede her zaman Türkiye’nin yanında olduklarını kaydetti.

     10- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un davetlisi olarak başkent Aşkabat’a gitti.

     11- Resmi temaslarda bulunmak üzere Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan, Türkiye ile Yunanistan arasında Ege ile ilgili sorunların çözümü için bugüne kadar bürokratlar arasında yürütülen görüşmelere bundan sonra dışişleri bakanlarının da müdahil olacağını açıkladı. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde de hedeflerinin “tek ekonomik bölge” olduğunu belirten Bakan Babacan, terör konusunda ise Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimin terörle mücadelede Türkiye’nin güvenini kazanacak adımlar atmadığını söyledi.

      12- GKRY Hükümet Sözcüsü Vassilis Palmas, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’un, Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasını talep ettiği raporda, KKTC’ye uygulanan izolasyonun da kaldırılmasını istemesini eleştirerek, “KKTC’ye izolasyon uygulanıyor diye bir şey yok.  Bu masala bir son verilmeli” dedi.

       13- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Irak sınırındaki İlam şehrinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ABD istihbaratının İran’ın nükleer programının barışçı olduğuna ilişkin raporunu, “İran’ın büyük güçlere karşı kazandığı zaferin ilanı” olarak nitelendirerek “Rapor çok açık bir şekilde, nükleer konuda İran’ın doğru yolda ilerlediğini ve faaliyetlerinde hiçbir sapma olmadığını ortaya çıkardı” dedi.

6 ARALIK 2007  
               1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türk-İş 20. Olağan Genel  Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada ''Yeni anayasa yapılırken, bir taraftan toplumun geniş katılımını sağlayacak ama öte taraftan da modern bir anayasa yapılması hedefinden kesinlikle vazgeçmeyeceğiz'' dedi.
               Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında, göreve geldiklerinde ortada bir tablo bulunduğunu, 79 senede Türkiye'de Merkez Bankası’nın döviz rezervinin 26.5 milyar  dolar olduğunu, son 5 yıllık dönemde ise bu rezervin, 70 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın hazırlanış sürecinde, tüm kesimlerin görüşlerinin göz önünde bulundurulduğunu belirterek, ''Şimdi bu noktada hiç kimse bu tasarı, 'yangından mal kaçırır gibi parlamentoya gelmiştir, çok acele bir şekilde çıkartılmıştır'  diyemez'' dedi.
               Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da açılış konuşmasında, işçi hak ve özgürlükleri bakımından AB standartlarında bir Türkiye istediklerini söyledi. Yapılan değişikliklere rağmen Anayasa ve çalışma mevzuatında temel sendikal hak  ve özgürlükleri sınırlayan çok sayıda düzenleme bulunduğunu vurgulayan Kılıç, Türk-İş'in Türkiye'nin AB'ye üyeliğini çalışma hayatına, sosyal yaşama ve ülkenin demokratikleşme sürecine getireceği katkılar nedeniyle desteklediğini kaydetti.
               DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ise konuşmasında, ekonomideki büyüme iddialarına rağmen işçi, emekli ve memurların  aldıkları payda herhangi bir büyüme olmadığını söyledi.
               2- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, “AB, Türkiye ve Kürtler” konulu konferansa tepki göstererek, “Konferansı düzenleyenler kime hizmet ettiğini düşünmeli” dedi. Bakan Babacan ayrıca AB’nin temel ilkelerinden birinin ifade özgürlüğü olduğunu belirterek, “Ancak ifade özgürlüğü hakkını kullanırken, terör örgütüyle araya mesafe koymak son derece önemlidir” dedi.
               3- CHP ve DSP, Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile  Enerji Satışına İlişkin Kanunun, santral kuracak şirketin belirlenmesi ve  santrallerin işlemden çıkarılma maliyetlerinin belirlenmesine ilişkin maddelerinin bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle  Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.
               4- YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç  düzenlediği basın toplantısında, görev yaptığı sürede  yaptığı çalışmalarla ilgili değerlendirmede bulundu. Yükseköğretim ile ilgili konuların hassas konular, bu alanın dinamik bir  alan olduğunu ifade eden Teziç, bundan dolayı birçok sorunu da beraberinde getirdiğini belirterek ''Toplumu, değer yargılarını sarsıcı nitelikteki görüşlerin de  üniversitelerde dile getirilmesini olağan karşılamak lazım. 'Bunlar bir şiddete yönelik olmadıkça ya da eyleme dökülmedikçe' ifadesi için her türlü imkanı sağlamakta gelecek için isabet vardır. Üniversiteler, sadece mevcut değer  yargıları içinde görüş açıklamak ya da yayın yapmak gibi bir mükellefiyet altına  sokulmamalıdır. Günü geldiğinde bir zamanlar karşı çıkılan görüşler, geleceğin  çözüm araçlarını da kendi içinde oluşturma özelliğini taşır'' dedi. 
               5- Yunan Mega TV’nin Türkiye temsilcisi Rum asıllı Türk vatandaşı Andreas Rombopulos, İstanbul Taksim’de kimliği belirsiz iki kişinin saldırısına uğrayarak yaralandı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, saldırı kınanırken, saldırganların bir an önce yakalanmaları ve adalete teslim edilmeleri istendi.
               6- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Denizli Valiliğini ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un son Kıbrıs raporunda izolasyonları daha geniş anlamda tarif ettiğine  dikkat çekerek, ''Genel Sekreter izolasyonların kalkmasının ne anlama geldiğini ve ne işe yarayacağını söyledi. Bu bizim uzun zamandır ifade ettiğimiz tanımla uyuşuyor. Raporun bütününün Kıbrıs Türk tarafının görüşlerini yansıttığı  iddiasında bulunmak yanlış olur ama en azından bu bölümü bizim açımızdan olumlu  olmuştur'' dedi.
               KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Denizli Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (DESİAD) davetlisi olarak katıldığı ''Kıbrıs Gündemi'' konulu konferansta yaptığı konuşmada ise ''Benim bildiğim bir şey var; 2004'e göre bugün Kıbrıs'ta iki halk  birbirinden daha uzaktır, birbirinden daha hoşnutsuzdur. Yani beyinlerde uzaklaşma vardır. Yani bölünme siyasi elitten halka doğru ciddi bir  yayılma yaşamıştır. Eğer 2008'den sonra, yani Kıbrıs Rum tarafındaki seçimden  sonra bu durum devam ederse, hatta kötüleşirse bölünme daha da kalıcı hale gelir.  Bu da bir gerçekliktir ve bunu bütün dünya, BM dahil olmak üzere görmektedir” dedi. 
               7- Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un resmi davetlisi olarak başkent Aşkabat'da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, heyetler arası  görüşmelerin başlangıcında yaptığı konuşmada, Türk ve Türkmen halklarının aynı milletten olduğunu, aynı dil, din, soy ve medeniyetten geldiklerini ancak ayrı devletlerde yaşadıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, göreve yeni gelmiş cumhurbaşkanları olarak iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti. Berdimuhammedov da yaptığı konuşmada, iki halk arasında dostluktan kaynaklanan ortak değerler olduğunu, karşılıklı anlayış ve destek içerisinde gelişen bu ilişkilerin  yansımalarının günlük hayatta da görüldüğünü belirterek, bu  çerçevede ekonomik alandaki iş birliğinin de hızla geliştiğini söyledi.
               8- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan yarı yıllık ekonomik görünüm raporunda, Türkiye’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesinin 2008 yılında yüzde 5,8, 2009’da ise yüzde 6,3 olmasının öngörüldüğü açıklandı.

7 ARALIK 2007

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen İl Başkanları toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine son 4.5 yılda yaptıkları  yatırımın 8.1 katrilyon liraya ulaştığını belirterek, “Terör örgütü, benim Kürt kökenli vatandaşlarımın temsilcisi değildir,  olamaz. Bölücü terör örgütü, Kürt kökenli vatandaşlarımın üzerinden nemalanmaya  çalışıyor. Onları istismar etmek suretiyle orada kendine imkanlar devşirmeye  çalışıyor. Bugüne kadar benim Kürt kökenli vatandaşlarıma, bölücü terör örgütü,  kan ve gözyaşından başka bir şey göstermemiştir” dedi.

            2- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu müfettişlerinin Kastamonu’da yapılan yıllık değerlendirme toplantısının kapanışına katılmak üzere  Kastamonu'ya gitti. Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Şahin DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın ''askerlik yapmamak için sahte çürük  raporu aldığı'' yönündeki iddialar nedeniyle yurt dışından dönmeyeceği yönündeki  haberlerle ilgili soru üzerine ''DTP Genel  Başkanı, Türkiye'ye dönmemesi halinde suçlamaları kabul etmiş olur'' dedi.

            3- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Belçika'nın başkenti  Brüksel'de 3-4 Aralık tarihlerinde, ''Avrupa Birliği-Türkiye  Sivil Komisyonu'' adlı kuruluşla Avrupa Parlamentosu Avrupa Birleşik Solu/Kuzey  Yeşilleri Solu Grubu'nun evsahipliğinde düzenlenen etkinlik sırasında,  teröristbaşı tarafından kaleme alındığı öne sürülen ve ''Türkiye'de Kürt Sorununa  Çözüm Önerileri'' başlığını taşıyan bir belgenin dağıtıldığı belirtilerek, ''Bazı katılımcılarca dile getirilen görüşler ve toplantı  sonunda kabul edildiği öğrenilen bildiri, PKK terör örgütünün görüşlerini  tekrarlamaktan öteye gitmemektedir. Toplantıda dile getirilen görüşlerin ve bu  bildirinin tarafımızdan kabulü tabiatıyla mümkün değildir'' denildi.

            4- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Yunan  Mega TV kanalının İstanbul muhabiri ve İstanbul'da Rumca yayımlanan İho  gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Andreas Rombopulos'un darp edilmesi kınandı.

            5- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Marc Pierini Milliyet gazetesiyle yaptığı söyleşide, 301. madde ve fikir özgürlüğü, PKK terör örgütü, türban ve laiklik tartışmaları konularında açıklamalarda bulundu.

            6- İsveç'in İstanbul Başkonsolosu Ingmar Karlsson,  Kayseri Ticaret Odası Meclis Başkanı Bekir Adıyaman ve oda  yöneticilerini ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliği için başlayan sürecin durdurulamayacağını  söyledi.

            7- Resmi ziyaret nedeniyle Türkmenistan'ın Daşoğuz kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ile bir Türk şirketinin yaptığı elektrik santralinin açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, Türkmenistan'ın yeniden inşasında Türk iş adamlarına verilen destek için  teşekkür etti ve açılışı yapılan elektrik santralinin de  Türkmenistan'a hayırlı olmasını diledi.

            8- NATO üyesi 26 ülkenin dışişleri bakanlarından  oluşan Kuzey Atlantik Konseyi, İttifak'ın Kosova'daki varlığını sürdürmesini ve gerektiğinde takviye edilmesini kararlaştırdı.

            Türkiye'nin, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan tarafından temsil  edildiği toplantıların ardından basına bilgi veren NATO Sözcüsü James Appathurai,  Konsey'de, Kosova Barış Gücü’nün (KFOR) varlığının sürdürülmesi ve gerektiğinde takviye edilmesi konusunda, 26 ülkenin bakanları arasında tam bir  uzlaşma sağlandığını açıkladı.

            9- Mekke'de 1'i trafik kazasında olmak  üzere 14, Medine'de ise 9 Türk hacı adayı vefat etti.

            10- Avusturya, Belçika'nın ardından, dünyada misket  bombasını yasaklayan ikinci ülke oldu.

            11- Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeydoğusunda  düzenlenen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 13 kişinin öldüğü  açıklandı.

            12- Çin'in kuzeyindeki Şanşi eyaletinde bir kömür  ocağında önceki gece meydana gelen grizu patlamasında ölenlerin sayısı 105'e  çıktı.

            13- Uganda'da kolera ve veba gibi hastalıklardan 3  haftada en az 33 kişinin öldüğü, bildirildi.

                      8 ARALIK 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türk-İş 20. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, hak edilmiş kazancın kutsal olduğunu belirterek, “Türk-İş emeğin, alın terinin en büyük temsilcisidir. Sendikacılık da emekçinin hakkıdır” dedi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan resmi ziyaret nedeniyle Kuveyt’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, şu ana kadar terör olaylarına hiç karışmamış, terör örgütünün salt üyesi olanların Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 221. maddesinden yararlanmalarını öğütlediğini belirterek, “Bu yeni bir hak yasası, yeni bir pişmanlık yasası çıkarmak anlamına gelmez. Yeni bir pişmanlık yasası çıkarmaya da zaten gerek yok” dedi.

3- Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, kamu personel reformuyla ilgili bir taslak hazırlandığını ancak sendikaların taslakta yer alan memurların sözleşmeli statüsüne geçirilmesi ve performansa göre maaş verilmesi gibi düzenlemelere karşı olduklarını belirterek, kamu personel reformuyla ilgili düzenlemeyi 2008 yılı içinde yasalaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, ihracatta yaşanan artışın sürdürülebilmesi için sanayicilerin kahraman olmaları gerektiğini belirterek, “İhracat rakamları yükseliyor ama firma karlılıkları azalıyor. Bu makasın daraltılması, firma karlılıklarının da yükseltilmesi lazım. Bundan sonraki çalışmalarımız bu yönde olacak” dedi.

5- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, 2008 yılı bütçe görüşmeleri kapsamında TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, sosyal hizmet anlayışını aile odaklı hale getirmeye çalıştıklarını belirterek, 5 bine yakın çocuğun ailelerinin yanında bakılır hale geldiğini söyledi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan MÜSİAD’ın Konya’da düzenlenen Genel İdare Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, 2008 hedeflerinin 500 milyar doların üzerinde GSMH, 117 milyar dolarlık ihracat ve 290 milyar dolar toplam dış ticaret olduğunu belirterek, “Özel sektör ayaklı büyüme sürecek. Türkiye artık bir sanayi stratejisi olan bir yapıya kavuşacak. Sanayi stratejisinin üzerine oturtulmuş bir teşvik sistemi  gelecek” dedi.

Öte yandan düzenlediği basın toplantısında ‘Yeni İstihdam Kredisi Faiz Desteği’ paketini açıklayan  Bakan Çağlayan, faizini KOSGEB’in üstlendiği yeni istihdam kredisi ile bir ayda 10 bin 362 kişiye iş imkanı sağlandığını belirterek, bu kapsamda istihdam kredisi faiz desteği olarak 60 milyon YTL’lik kaynak kullanıldığını, uygulamaya aralık ayında da devam edilmesi için 25 milyon YTL’lik kaynak aktarılacağını bildirdi.

7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ‘Dünya Sivil Havacılık Günü’ nedeniyle İstanbul’da düzenlenen ‘Yılın Havacılık Yöneticileri Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, Isparta’da yaşanan kazanın tüm sektörü üzdüğünü belirterek, kazaların yüzde 86’sının insan hatasından kaynaklandığını söyledi.

            8- YÖK, 9 Aralık 2003-9 Aralık 2007 tarihlerini kapsayan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç dönemindeki faaliyetleri içeren "YÖK Faaliyet Raporu"nu açıkladı. YÖK'ün hükümete mevcut şartlarda yalnızca dört ilde yeni üniversitenin açılabileceğinin bildirildiğini aktaran raporda, buna rağmen 2006'da 15, 2007'de de 17 devlet üniversitesinin açıldığı kaydedildi. YÖK, bu artışa karşılık üniversitelerin akademik kadrolarında aynı oranda artışın sağlanamadığına dikkat çekti.

9- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Üniversitesi’nde başlayan ‘Anayasa Platformu Çalıştayı’ ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Anayasa çalışmalarına sivil toplum ve meslek örgütleri olarak katkıda bulunmak istediklerini söyledi. Çalıştaya, Hak-İş, MÜSİAD, KADER, Türk-İş, Kamu-Sen, TESK, TSİK, TÜSİAD, TUSKON ve diğer kuruluşlar katılıyor.

10- İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği’nin (İDSB) İstanbul’da düzenlediği ‘Uluslararası İslamofobiya Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, islamofobiyanın hızlı bir şekilde tehlikeli boyutları olan bir hastalık haline geldiğini belirterek, “Karşı çıkılıp durdurulmazsa, dünya barışı ve istikrarı için ciddi bir tehdit teşkil edecek, bütün inanç ve kültürlerden halklar için tehlikeler yaratacaktır” dedi.

11- ‘2. AB Afrika Zirvesi’ne gözlemci olarak katılmak üzere Portekiz’in başkenti Lizbon’a hareket eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, terör örgütü PKK’yla ilgili eski uygulamaların direnç ve defans olduğunu belirterek, “Şu anda çok farklı noktadayız. Yeni bir çalışmayla dağa çıkışları minimize edebiliriz. Sonra dağdan da inişi sağlayabiliriz” dedi.

Başbakan Erdoğan Lizbon’daki temasları çerçevesinde, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

12- ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen ‘Körfez’de Güvenlik’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, Irak’taki Amerikan askerlerinin sayısının bu ay azalmaya başlayacağını belirterek, kaos yaşanmaması için bütün Körfez ülkelerinin Irak’a destek vermesi gerektiğini söyledi.

                                                                                                                      9 ARALIK 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Havaalanı ve aralarında TOKİ konutlarının da bulunduğu bazı tesislerin ortak açılış törenine katıldı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, yapılan her açılışın her şeye layık Türk insanına kalıcı hizmetler anlamına geldiğini, bu eserlerin Türkiye’nin kalkınmasının somut işareti olduğunu söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan ‘Başkent Kulisi’ programında “Terörün arkasında bir siyasi proje var. Bu, Türkiye’yi bölmeye yönelik bir projedir. Türkiye terörü boşuna yaşamıyor. Kırgınlıktan ya da af yasası çıkmadığından yaşamıyor” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ‘Dünya İnsan Hakları Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Türk vatandaşlarının, kendi vatanlarında korku ve tedirginlik duymaksızın, mutluluk ve güven içinde, hiçbir ayrıma tabi tutulmaksızın, birinci sınıf vatandaş olarak yaşamaları en büyük arzumuzdur ve bu doğrultuda yoğun bir çaba gösterilmektedir” dedi.

4- TBMM Genel Kurulu’nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (YURT-KUR), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ile 85 üniversitenin bütçeleri kabul edildi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İzmir’de MHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Etnik Bölücülüğe Hayır” mitinginde, terör çıkmazına saplanan PKK militanları için tek bir çıkış yolu olduğunu ifade ederek, “Bu da terör eylemlerine derhal son vermek ve silahlarıyla dağdan inip Türkiye Cumhuriyeti devletine teslim olmak ve Türk adaletinin vereceği hükme razı olarak cezalarını çekmektir. Bunun dışındaki her yöntem devletin teröre teslim olması ve teröristlerin önünde diz çökmesi anlamına gelecektir. Ama çok açık söylüyorum ki; bunu yapmaya makamı, mevkii ne olursa olsun kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi.

6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas’ta Beyazay Görme Engelliler Derneği’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada “Birlikte yaşadığımız engelli vatandaşlarımıza kucak açmalıyız. Engelli vatandaşlarımız da devletten kendilerine uygun iş imkanı istiyor. Onların bu toplumda yaşadığını görmemiz gerekir” dedi.

7- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, ATV-Sabah ihalesiyle ilgili olarak, ihale modellerinin çok şeffaf olduğunu ve kimsenin zorla ihaleye getirilmediğini belirterek “Bütün yatırımcıların ilgisi başından itibaren çoktu. Ama her biri, farklı farklı sebeplerle ihaleye katılmadı. Koyduğumuz muhammen değerin altında bir fiyat olsaydı bu ihaleyi iptal ederdik” dedi.

8- Türk-İş’in 20. Olağan Genel Kurulu’nda yönetim kurulu başkanlığına, önceki yönetimin genel sekreteri olan Mustafa Kumlu seçildi.

9- Türkiye Barolar Birliği’nin bazı sivil toplum örgütleriyle birlikte düzenlediği ‘Bağımsız Yargı Mitingi’ Ankara Tandoğan Meydanı’nda yapıldı.

10- Resmi ziyaret nedeniyle Kuveyt’te bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmet El Cabir El Sabah ile görüştü. Başkan Toptan, başta KKTC olmak üzere Kuveyt’in uluslararası alanda verdiği destekten dolayı teşekkür ederek “Kuveytlileri özellikle sağlık ve turizm alanında yatırım yapmaya davet ediyorum” dedi. El Sabah ise bölge meselelerinin de ele alındığı görüşmede “Yabancı sermaye şüphesiz ki istikrar arar. Türkiye’de de Allah’a şükür bu sağlanmıştır. Biz de Türkiye’de yatırım yapmak istiyoruz” dedi.

12- AB Dışişleri Bakanları toplantısında, Portekiz’in dönem başkanlığının sona ereceği 14 Aralık’taki zirvenin sonuç bildirgesinden Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan Fransa’nın ısrarı nedeniyle Türkiye’nin üyeliğini çağrıştırdığı gerekçesiyle “katılım” ifadesi çıkarılarak “katılım konferansı” yerine “hükümetlerarası konferans” ifadesi kullanıldı. Müzakerelerin amacının üyelik olduğuna değinilmediği ve “Teknik hazırlıkları tamamlanan fasılların, Müzakere Çerçeve Belgesi’ne uygun şekilde mevcut prosedürler uyarınca açılması gereği hatırlatılır” denilen kararlarda, AB Konseyi’nin Türkiye ve Hırvatistan’la “bu ay içinde düzenlenecek Hükümetler Arası Konferanslarla” yeni fasılların açılmasını beklediği ifade edildi.

13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos, Rum Simerini gazetesine yaptığı açıklamada, hiçbir ülkenin Türkiye’nin AB ile tam üyelik müzakerelerinin kesilmesine sebep olmak istemeyeceğini, kendilerinin bu süreci veto etmeleri halinde yalnız kalacaklarını söyledi. Papadopulos, “Türkiye’nin Avrupa perspektifini kesintiye uğratmaları halinde, ellerinde Türkiye’ye karşı baskı unsuru kalmayacağını” ifade etti.

14- Portekiz’in başkenti Lizbon’da 2 gün süreyle gerçekleştirilen ‘AB-Afrika Zirvesi’ sonunda, iki kıta arasında eşitlik temeline dayalı yeni ilişkiler oluşturulması kararlaştırıldı. Zirveye katılan 67 lider, imzaladıkları “Afrika-AB Stratejik Ortaklık” anlaşmasının, ilişkileri ‘yeni bir stratejik düzeye’ taşıyacağını belirtti. Zirve sonunda yayınlanan ortak metinde, iki kıtanın yeni kimlikleri üzerine kurulu güçlü bir ortaklık oluşturduğu belirtilerek, “Geçmişten alınan dersler üzerine kurulu, uzun dönemli ve entegre bir çerçeve oluşturulacak” denildi.

15- İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Irak’ın Basra kentine ziyarette bulundu. İngiliz hava üssünde incelemelerde bulunan Brown, ülkesinin sorumluluğunda olan son vilayeti de birkaç hafta içinde Irak güvenlik güçlerine teslim edeceklerini belirterek, İngiliz askerlerinin yerel güvenlik güçlerini eğitmek ve desteklemek için bölgede kalacaklarını  bildirdi.

                    10 ARALIK 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘Dünya İnsan Hakları Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajında, “Devletimiz, kurulduğu günden bu yana sağlanan ilerlemelerin oluşturduğu demokrasi ve insan hakları kültüründen güç alarak, vatandaşlarımızın demokratik istek ve beklentileri doğrultusunda insan haklarının korunmasına ve geliştirilmesine yönelik kapsamlı adımlar atmaktadır” dedi.

Gün nedeniyle TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladı.

2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’na ODTÜ Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ı atadı.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, hükümetin terörle mücadele konusunda gündeminde yeni bir af yasasının bulunmadığını söyledi. AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonuç bildirgesine de değinen Başbakan Yardımcısı Çiçek, Türkiye’nin bugüne kadar devlet ve toplum yaşamında olmayan birçok yasal düzenleme yaptığını belirterek, “Türkiye bütün ümidini, gelişmesini AB ile ilişkilerine bağlamış değildir. Biz zaten AB üyesi bir ülkeyiz” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’yı ziyaret etti. Yalçınkaya’yı ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını değerlendiren Baykal, yargıyı bağımsız ve saygın bir noktada tutmanın önemine değinerek, “Bu konuda herkese, özellikle siyasetçilere sorumluluk ve görev düşüyor” dedi.

5- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın temmuz-ağustos-eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre GSMH’nın cari fiyatlarda yüzde 7.5 artışla 190 milyar 990 milyon YTL, sabit fiyatlarda ise yüzde 2 artışla 48.1 milyon YTL olduğunu açıkladı.

6- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar gazetecilere yaptığı açıklamada, tarımın 2007 yılında önemli ölçüde küçülmesinin kuraklıkla bağlantılı olduğunu belirterek, “Önümüzdeki dönem için belirlenecek politikalarda bu durum dikkate alınmalıdır” dedi.

7- Ankara’nın Kurtuluş semtinde terör örgütü DHKP-C’ye ait bir hücre evine düzenlenen operasyonda çıkan çatışmada 1 kadın terörist öldü, 2 polis de yaralandı.

8- Filistin, Somali ve Irak uyruklu yaklaşık 80 kaçak taşıdığı belirtilen teknenin İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında batması sorucu 43 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin kurtarıldığı ve arama çalışmalarının devam ettiği açıklandı.

9- Kuveyt’te bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan gazetecilerin, Türkiye’ye yönelik terörist faaliyetlere ilişkin sorularını değerlendirdi. Başkan Toptan, “Hedef, sadece PKK terör örgütüdür. Türk Silahlı Kuvvetleri sivil halka zarar vermemeye dikkat etmekte ve PKK terör örgütünün odaklandığı yerler tespit edildikçe operasyon yapmaktadır. Hedefimiz, kesinlikle Kuzey Irak’ı işgal etmek değildir” dedi.

10- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku’yu ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’un son Kıbrıs raporunda yer alan ve Rum tarafınca reddedilen ‘KKTC’ye izolasyon kalksın’ şeklindeki ifadelerin Güvenlik Konseyi’nin oylayacağı karar tasarısının dışında kalacağını söyledi.

        11 ARALIK 2007          

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Ürdün Kralı Abdullah Bin El-Hüseyin’i Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül kabulden sonra düzenlenen  ortak basın toplantısında, iki ülkenin bölgesel ve uluslararası konularda görüşlerinin aynı yönde olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Kral Bin El-Hüseyin ise görüşmede bölgesel güvenlik tehditlerini, özellikle  de terörizmi ele aldıklarını belirti.

            Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, 5718 sayılı ‘Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkındaki Kanunu’ onayladı.

            2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt  Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı’nca (ATASE) düzenlenen ‘PKK Kongre/ Gel Terör Örgütüne Yönelik Ekonomik ve İdeolojik Desteğin Kesilmesi’ konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, “Terörle mücadele ederken bazı evrensel değerleri kaçırdık, bunlar bize silah olarak geri döndü. Özgürlük, demokrasi ve insan hakları kavramlarını kullanamadık. Şimdi bunu terör örgütü kullanıyor. Terör örgütünün başarılı olma ümidini ortadan kaldırmalıyız” dedi.  

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sabah gazetesine gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, Eve Dönüş Yasası’nın ABD’nin bölgeye ilişkin planlamasının bir parçası olduğunu belirterek,  yasanın PKK’yı bitirme değil bilakis bir yerlerde varlığını koruma ve yaşatma planı olduğunu söyledi.

            Baykal  yeni anayasa taslağı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada ise, AK Parti’nin 1961 Özgürlükler Anayasası’nı ve 1924 Anayasası’nı  çöpe atmak istediğini belirtti.

            4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Ekonomik Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Dünya Bankası’nın bir önceki İş Ortamı Raporu’nda Türkiye, 91’inci sıradaydı, 2006 raporunda 34 basamak yükselerek 57’nci sıraya geldi. Bu bizim için hiç hoş bir konum değil. Yapmamız gereken daha çok iş var” dedi.

            TOBB  Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da  toplantıda  yaptığı konuşmada “Şimdi hepimiz Türkiye’deki büyüme sürecinde sıkıntı olduğunu hissediyoruz, büyüme hızındaki çarpıcı yavaşlama, ne uluslararası gelişmelerle ne olumsuz iklimin etkisiyle  ne de tarımda yaşanan küçülmeyle izah edilebilir” dedi.

            Toplantıya katılan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau ise yaptığı konuşmada “Türkiye ürettiği mal ve hizmetlerde daha fazla sermaye, daha ileri  teknoloji  kullandıkça  önünde parlak bir gelecek görüyorum” dedi.

            5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan düzenlediği basın toplantısında Kasım ayı
itibarıyla bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.
Bakan Unakıtan, merkezi yönetim bütçesinin Kasım ayında 2 milyar 561 milyon YTL fazla verdiğini, yılın 11 ayında bütçe açığının 9,7 milyar YTL olduğunu ve yıl sonu bütçe açığının hedefin altında kaldığını söyledi.

            6- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Rektörler Komitesi ve Üniversitelerarası Kurul toplantısında  yaptığı konuşmada, “İki vizyon var; bunlardan bir tanesi, bütün yasakların üniversitelerden kalkması, ikincisi  de üniversitelerin asli görevi olan bilimselliğe daha fazla önem vermeleri.” dedi.

7- Türk tekstil sanayisinin önemli isimlerinden ünlü işadamı Vitali Hakko, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

            8- Cezayir’in başkentinde düzenlenen iki ayrı intihar saldırısında 52 kişinin öldüğü, 117 kişinin de  yaralandığı bildirildi. BM tarafından yapılan açıklamada, ölenlerden 10’unun BM çalışanı olduğu bildirildi.

     12 ARALIK 2007

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti  MYK toplantısında, yeni bir af yasası çalışmasının olmadığını belirterek, “Yapılan çalışma TCK’nın 221’inci maddesi üzerindedir. Bu düzenleme zaten var, ancak bunun nasıl daha fazla etkin kılınabileceğine ilişkin bir çalışma yürütülüyor” dedi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan, TÜSİAD tarafından düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin AB Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirisinde Türkiye ile “üyelik” ve “katılım” sözlerinin bir arada anılmasını engellemesini eleştirerek “Bununla Fransa kazanmıyor, kaybediyor. Bu Fransa’nın bir özelliği haline geldi. Sayın Sarkozy ile yaptığımız görüşmelerde, bize karşı farklı, sırtımızı dönünce farklı davranışlar sergiliyorlar. Şık değil” dedi.

            Resepsiyona katılan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da, "Resmi açıklamamızı cuma günü sonuç bildirgesini gördükten sonra yapacağız. Bugün resmi bir açıklama yapmadık. Onların kararı müzakere sürecini rayından çıkarmaz" dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. “Türkiye’nin bir dini hegemonya altına girdiği” uyarısında bulunan Baykal, YÖK, Türk-İş gibi kuruluşların teker teker AKP kontrolüne girdiğini vurgulayarak "sivil anayasa" kılıfında yapılan çalışmaların din devletine doğru gidişte son nokta olacağını söyledi.

            3- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün partiden ihracına ilişkin CHP Yüksek Disiplin Kurulu kararının iptali yönündeki yerel mahkemenin kararını bozdu.

            4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen  Polonya Milli Savunma Bakanı Bogdan Klich’i kabul etti. Ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın psikolojik harekat konusunda bir takım sıkıntılar olduğuna dair görüşlerinin sorulması üzerine psikolojik harekatta herhangi bir eksiklik görmediğini söyledi.

            5- ‘Ulusal Tütün Kontrol Programı 2008-2012 Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Akdağ, özel hastanelerin hastalardan alacağı fark ücretinin yüzde 20 ile sınırlandırılacağını belirterek, buna razı olmayan özel hastaneler için “Sözleşme imzalamazlar, kendi bildikleri yola giderler” dedi.

            6- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın yaptığı açıklamada, AB Bakanlar Konseyi’nin, Türkiye’nin üyeliğini çağrıştırdığı gerekçesiyle aldığı son kararla genişleme bölümünden “katılım” sözcüğünün çıkarılmasını eleştirerek, Türkiye-AB ilişkilerinin hem üyelik hedefini hem de süreci bulanıklaştırdığını belirtti.

            7- Çeşitli sivil toplum örgütlerinin katılımıyla oluşturulan “Anayasa Platformu Girişimi” tarafından düzenlenen ‘Anayasa Platformu Çalıştayı’nın sonuç raporunda, hazırlanacak anayasanın taşıması gereken  nitelikleri belirtildi. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, sonuç bildirisinin açıklanması nedeniyle düzenlenen basın toplantısında, “Bugün bu uzun zadeli meseleyi çözme fırsatı vardır. Türkiye bu fırsatı kaçırmamalıdır. Daha önemlisi, Türkiye bu fırsatı ayırıcı değil, birleştirici bir anayasa hazırlama süreci tasarlayarak kullanmalıdır” dedi.

            Öte yandan çeşitli sivil toplum örgütleri İstanbul’da bir araya gelerek, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Tasarısı’nı protesto ettiler.

            8-  Fenerbahçe Futbol Takımı, Şampiyonlar Ligi’nde CSK Moskova’yı 3-1 yenerek bir üst tura çıktı.

            9- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin YTL cinsi kredi notunu BB(-)’den BB’ye yükseltti.

            10- Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Devlet Başkanlığı sarayının bulunduğu Baabda bölgesinde, bombalı arabayla düzenlenen saldırıda, ordunun üst düzey isimlerinden Tuğgeneral Francois el Hac ve korumalarının aralarında bulunduğu 5 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

            11- Irak’ın güneyindeki Meysan vilayetinin merkezi Amara’da, bomba yüklü üç aracın  infilak etmesi sonucu 46 kişi öldü, 125’ten fazla kişi yaralandı.

            12- İsrail’in Gazze Şeridi sınırındaki Sderot kenti Belediye Başkanı Elie Moyal, İsrail askeri radyosuna yaptığı açıklamada, sürekli roket saldırısı altındaki bir kentin yönetim sorumluluğunu daha fazla alamayacağını belirterek görevinden istifa etti.

            13- Bosna Savaşı sırasında Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’ya düzenlenen ve binlerce sivilin öldüğü 1994-1995 yıllarındaki saldırıları yönetmekle suçlanan Sırp General Dragomir Miloseviç, BM’nin Hollanda’nın Lahey kentinde eski Yugoslavya için kurduğu Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 33 yıl hapse mahkum edildi.

13 ARALIK 2007  
               1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında yaptığı konuşmada, büyümenin motorunun 'özel sektör' olduğunu belirterek, bu  noktada özel sektörde verimliliğin artırılmasının, küresel rekabette önemli kazanımlar sağlayacağını ancak verimlilik artışı önemli olmasına karşın, bunun istihdam sorununu  çözmede yeterli olmayacağını, verimlilik ve katma değer artışından fedakarlık etmeden, işgücünü eğiterek istihdam piyasasına kazandırmayı  hedeflediklerini söyledi.
               TÜSİAD YİK Başkanı Mustafa Koç da Konsey toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önünde hala  yapılması gereken pek çok şey olduğunu belirterek, ülke ekonomisinin kırılganlığını daha da azaltmaya ihtiyaç bulunduğunu bildirdi. Türkiye'nin iç çekişmelerle zaman ve enerji yitirmesinin ileride telafisi  mümkün olmayacak kayıplara uğramasına neden olabileceğine işaret eden Koç, bu yüzden Anayasa tartışmalarını toplumsal ve siyasal uzlaşmanın bir zemini haline getirmek gerektiğini söyledi.
               TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da konuşmasında, Türkiye'nin AB bünyesindeki kurumsal ve hukuksal kazanımlarının geçici siyasal kararlarla elinden alınmasının mümkün olmadığını vurgulayarak, ''Yapılmak istenen, Türkiye'nin üyelik sürecinden kendi kendine vazgeçmesini sağlamak. Amaçları Türkiye'yi kızdırıp, caydırmak. Kızarız ama caymayız'' dedi.
               2- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Genel Kurulu’nda 2008 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın görüşmelerinde, cari açığın düşürülmesi ve sürdürülebilir olmasının önemine işaret ederek, bu konuda yeni tedbirler uygulayacaklarını söyledi. Cari açığın  yaklaşık yüzde 60'ının doğrudan yabancı yatırımları ile karşılanır hale geldiğini  bildiren Bakan Unakıtan, ''Şu anda 'cari açık var' diye panik yapmaya gerek yok. Ama bu  konuda bir tedbir alınması da şart'' dedi.  
               3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, gazetecilerin Isparta’daki uçak kazasıyla ilgili sorularını yanıtlarken, pilotaj hatasının kesinleştiği yönünde basında çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine ''Bizim tarafımızdan söylenen bir şey yok. Kaza tahkik heyetini bakan oluşturur, ondan sonra herkes susar, onlar konuşur ama bizde maalesef bu süreçte herkes konuşuyor. İşin yanlışı buradadır'' dedi.
               4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın yürürlük tarihinin 1  Haziran 2008 tarihine ertelendiğini bildirdi.
               5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli basın-yayın kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı sohbet toplantısında, geçmiş dönemlerde pişmanlık yasasının gündeme geldiğini ve MHP'nin hükümette olduğu dönemde de bir pişmanlık yasasının çıkartıldığını belirterek ''Bir terör örgünün çözülmesi için terör örgütünde ulaşılamayan bilgilere ulaşmak için veya terör örgütü içerisinde bir anlaşmazlık, ikilem yaratabilmek amacıyla zaman zaman pişmanlık yasasının araç olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Pişmanlık yasasından müracaat eden kişiler örgüt tarafından 'itirafçı' olarak kabul ediliyor ve şiddetli cezalara maruz bırakıldığı  görülüyor. O bakımdan bu tür uygulamalar belli alanlarla başarı sağladı fakat terörle mücadelede bütünü kavrayan bir araç olarak görülmemesi gerektiği  anlaşıldı” dedi. 
               6- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, uçak sanayi kuruluşlarını gezmek için gittiği Eskişehir’de gazetecilere yaptığı açıklamada, "PKK uzun süredir ilk kez şu gerçeği anlıyor ya da anlamaya başladı; ne Kuzey Irak'ta ne Türkiye'de hoş karşılanıyorlar. ABD'de, Avrupa'da ve burada düşmanları var" dedi. AB üyeliği konusunda önemli olanın ileriye doğru gitmek olduğunu ifade eden Wilson, "Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin Türkiye, Avrupa ve bölgenin bütünü için iyi olacağını düşünüyoruz. Ama elbette bu konudaki tartışmalara taraf değiliz. AB üyesi değiliz, ancak AB'deki, buradaki dost ve müttefiklerimiz üzerindeki  etkimizi kullanabiliriz. Bu sürecin ilerlemesini teşvik etmeye çalışabiliriz. Bu  süreç kapsamında Türkiye'de yapılması gereken reform ve değişiklikler için destek verebiliriz. Aynı zamanda Avrupalı dostların vermiş olduğu taahhütler doğrultusunda davranmaları konusunda etkimizi kullanmaya çalışabiliriz. Ama bunun uzun bir süreç olacağını düşünüyorum" dedi.
               7- Kazakistan'a resmi ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, baş başa ve heyetlerarası  görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Gül, Bakü-Tiflis-Ceyhan  petrol boru hattından şu anda Kafkas petrolünün taşındığını, son bir yıl içinde Ceyhan'da 250 milyon varil petrol doldurulduğunu belirterek, ''Kazak  petrolünün de bu hattan taşınması için Kazakistan ile Azerbaycan arasında iş  birliği var. Hazar'daki limanlar tamamlanınca Kazak petrolü de boru hattından  akacaktır'' dedi.
               Nazarbayev de Türkiye ve Kazakistan arasındaki  kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin gelişerek, ''yüksek ortaklık'' seviyesine ulaştığını ifade ederek, günümüzde 1.5 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret  hacminin, 2010 yılına kadar 5 milyar dolara yükseltilmesini hedeflediklerini  kaydetti. 
               8- ABD Dışişleri Bakanlığının terörizmle mücadele koordinatörü Büyükelçi Dell Dailey, ‘Washington Institute’ adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen toplantıda ''PKK için askeri bir çözüme bakmadık. Bizim tercihimiz, siyasi bir çözümdür. Irak, Türk ve Amerikan hükümetlerini bir araya getirerek büyük bir diplomatik muhakeme sergiledik'' dedi. Dailey, Irak hükümetinin şimdi PKK tehdidini, kuzeydeki kendi sınırları içinde, ''uygun olduklarına inandıkları bir  sistemle'' ortadan kaldırma sorumluluğu bulunduğunu belirtti.

14 ARALIK 2007

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İtalyan Medya ve Ekonomik Forumu’nun İstanbul’da gerçekleştirilen yemeğinde yaptığı konuşmada, AB'nin, PKK'yı  ''terör örgütü'' olarak ilan ettiğini belirterek, ''Buna rağmen Avrupa  Parlamentosu’nda bölücü terör örgütünün temsilcilerinin konuşturulmasını anlamakta zorlanıyorum. Teröre bu denli destek verilmesi, küresel terörü engelleme yolunda  bizim işimizi zorlaştırmaktadır'' dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil  Çiçek, TBMM Genel Kurulu’nda, 2008 yılı bütçesi üzerinde hükümet adına  yaptığı konuşmada, terör örgütü üyelerinin silah bırakmalarını, ailelerinin yanlarına dönmesini  sağlamak amacıyla ''kardeşlik projesi'' yürüttüklerini belirterek, zaman  zaman muhalefetin bunu istismara çalıştığını savundu. Başbakan Yardımcısı Çiçek, sonuca varmak için  neler yapılması gerektiği konusunu, başta güvenlik birimleri olmak üzere tüm  kurumlarla görüştüklerini ve görüşmeye devam edeceklerini söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB ile KOSGEB tarafından İstanbul’da düzenlenen “Büyüme ve Kalkınma için KOBİ Stratejileri” temalı “5. KOBİ Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de işsizlik olduğuna inanmadığını, milyonlarca insan arayan binlerce, yüzbinlerce işletme bulunduğunu, problemin istihdamdaki arz ile talebin birbirine çakıştırılamamasından kaynaklandığını anlattı.

            4- TBMM Genel Kurulu’nda 2008 yılı bütçesi kabul edildi.

            5- KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Sosyal Sigortalar ve Genel  Sağlık Sigortası Yasası'nda değişiklikler içeren tasarıya ilişkin bir basın  açıklaması yaptı. Tombul, AK Parti hükümetlerinin ısrarla halktan, emekçiden yana değil, IMF ve  sermayeden yana uygulamaları bir bir devreye soktuğunu savundu. 

            6- TÜSİAD Başkanı  Arzuhan Doğan Yalçındağ, Eskişehir'de düzenlenen ''İş Dünyasında Kadın'' konulu Türk  Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 11. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, anayasa çalışmalarının hızlandığı bugünlerde, kadın ve erkek eşitliğinin,  ancak kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmasıyla hayata geçebileceğinin  kavranmasını ve bunun anayasal düzeyde tescil edilmesinin çağdaş Türkiye'nin  inşasında atılmış büyük bir adım olacağına inandıklarını söyledi.

            7- Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 tarihinde meydana gelen  olaylarla ilgili, Van Askeri Mahkemesi’nde görülen davada, sanık astsubaylar Ali  Kaya, Özcan İldeniz ve terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş tahliye edildi.

            8- Resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Pakistan Maliye ve Ekonomik  İşler Bakanı Salman Şah gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, AB sürecinde gerçekleştirdiği reformlara dikkat çekerek, AB'ye tam üyelik yolunda ilerleyen Türkiye'nin, ekonomik,  siyasi, çağdaş, demokratik, toplumsal ve kültürel başarılarıyla tüm İslam  dünyasına liderlik yapabileceğini vurguladı.

            9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ikinci  gününde, Nazarbayev ile Türkiye-Kazakistan İş Forumu'na katıldı.

            Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev burada yaptığı konuşmada, forumun iki taraflı ticari, ekonomik ve  teknolojik yatırım imkanlarını artırma amacı taşıdığını belirtti.

            Cumhurbaşkanı Gül de, Nazarbayev'in bu çağrısı karşısında, büyük Türk  şirketlerinin Kazakistan'a yatırım yapmasının büyük bir beklenti olduğunu ifade  etti ve Türk iş adamlarının Kazakistan'da baraj ve santral gibi büyük alt yapı  projelerinde yer almasını istedi.

            Cumhurbaşkanı Gül ayrıca gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Genelkurmay Başkanı  Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın ''istifasının istendiğini'' hatırlatması üzerine, terörle mücadele konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Güneydoğu'da çok zor  şartlar altında kahramanlık yaptığını belirterek, ''Bu mücadelelerin içinde olan  önemli şeyleri hiç polemik konusu yapmamamız lazım'' dedi.

            10- AB devlet ve hükümet başkanları, AB dışişleri  bakanlarının hafta başında genişleme konusunda aldığı kararları değiştirmeden  onayladı. Belgede, Fransa’nın istemi doğrultusunda, Türkiye’ye yönelik katılım ve üyelik ifadeleri yer almadı.

            Öte yandan AB zirvesinin başlangıcında devlet ve hükümet başkanlarıyla bir araya gelen  Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert  Pöttering düzenlediği basın toplantısında "1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanımasının AB  üyeliği için Türkiye'ye şart olarak dayatılıp dayatılamayacağının" sorulması  üzerine, "bir Alman olarak konuştuğunu" ifade ederek ''Almanya'nın nahoş  geçmişinin (tanınması için) ülkenin önüne konulmasının gurur verici olduğunu''  söyledi.

            11- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Afganistan Adalet Bakanı Abdül Cabbar  Sabit ile birlikte düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Hukuk Fakülteleri ile  Amerikan avukatlık bürolarının başta kadınlar olmak üzere Afgan hukukçuları  eğiteceğini belirterek, ''Afganistan'da adil, demokratik ve şeffaf bir adli  sistem kurmak ülkenin başarısını için esastır'' ifadesini kullandı.

            12- ABD'nin New Jersey eyaleti meclisi, eyalet  genelinde ölüm cezasını kaldırmayı öngören yasa taslağını onadı.

            Böylece New Jersey, son 42 yılda ölüm cezasını kaldıran ilk eyalet oldu.

15 ARALIK 2007

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, TİSK’in 23. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, AB’nin son liderler zirvesinde alınan kararları değerlendirerek,  “Hedefimiz AB üyesi olmanın ötesinde Avrupalı olmak, modern olmak. Kopenhag Kriterleri bizim için önem taşımaz hale getirilirse, yolumuza Ankara kriterleri der devam ederiz” dedi.

      Toplantıya katılan Başbakan Tayyip Erdoğan da konu ile ilgili olarak “AB ile ilgili sürecimizde ben herhangi bir endişe taşımıyorum ve şu andaki zirve neticesinde, oradaki ifadeleri de ben doğrusu çok önemsemiyorum. Zira bizim yolculuğumuz devam ediyor. Kararlı adımlarla gidiyoruz” dedi. Başbakan Erdoğan, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik’in ekonomideki bazı sıkıntılar için dokuz alanda reforma ihtiyaç duyduklarını belirtmesi üzerine ise “Enflasyonda bu yıl hedefimizi vuramamayı şüphesiz bir sıkıntı olarak görüyorum. Büyümede sendeleme oldu. Faizler yüksek” dedi.

      2- Çeşitli açılışlarda bulunmak için İzmir’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan halka hitaben yaptığı konuşmada “İzmir, Türkiye’nin Batı’ya değil, dünyaya açılan kapısı olacak. İzmir, ulaşımıyla, ticaret, sanayi altyapısıyla bize bu güven ve cesareti veriyor” dedi.

      3- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, İtalya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda düzenlenen “Türkiye’yi Anlamak” temalı Türk-İtalyan Medya ve Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmanın ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Bağış, AB’nin Türkiye’nin diyetisyeni olduğunu belirterek, “Kopenhag ve Maastricht siyasi kriterleri de o diyetisyenin başarılı olduğunun 27 ülke üzerinde ispatlamış reçetesidir. Türkiye de bu reçeteyi uygulayacaktır. AB istese de istemese de, destek verse de vermese de uygulayacaktır” dedi.

      4- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde rektörlerle bir araya geldiği toplantıda, akademik kadro yetersizliği sıkıntısının çözüleceğini söyledi. Özcan, konu ile ilgili Başbakan Erdoğan ile görüşmesinden olumlu yanıt aldığını belirterek, 5000 araştırma görevlisi kadrosunun neredeyse kesinleştiğini açıkladı.

      5- Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler tarafından düzenlenen operasyonda, 49 kilo 252 gram baz morfin ele geçirildi.

      6- Kazakistan’daki resmi temaslarını sürdüren  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk işadamları ve orada yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, iş adamlarına seslenerek “Buradaki potansiyeli değerlendirin, biz sizin arkanızdayız” dedi.

      7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack günlük basın toplantısında, ABD’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın terör örgütü PKK üyelerine yönelik yeni bir ‘Eve Dönüş Yasası’ çıkarmak yönündeki çabalarını desteklediğini belirterek “ABD, Türkiye’nin egemen liderlerinin PKK sorununu çözmeye ve terörizmi ortadan kaldırmaya yönelik bu yöndeki çabalarını memnuniyetle karşılar. ABD, Türkiye’nin kendi vatandaşlarına yönelik PKK terörist tehdidine son vermeye yönelik çabalarını destekleyecek ve bu yönde her türlü diplomatik, askeri ve istihbarat araçlarını kullanmayı sürdürecektir” dedi.

      8- ABD Genelkurmay Başkanlığı Harekat Planlama Direktörü Tümgeneral Richard Sherlock, ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) Irak konusunda verdiği brifingde, “İstihbarat paylaşımının, Türkiye’nin Irak’a geniş çaplı bir kara operasyonu ihtimalini azaltıp azaltmadığının” sorulması üzerine, “Yaptığımız iş, PKK’ya ilişkin Türklere bilgi vermek. Ayrıca onlara, PKK’ya ilişkin uzun vadeli hedeflerinin neler olduğunu belirlemelerinde yardım sağlıyoruz. Yani sadece onlarla birlikte çalışıp askeri operasyon imkanı sağlamıyoruz” dedi.

      9- Pakistan’da Devlet televizyonundan yapılan açıklamada,  3 Kasım’da yürürlüğe giren olağanüstü hal uygulamasına Devlet Başkanı Pervez Müşerref tarafından son verildiği bildirildi.

         16 ARALIK 2007

1- Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kuzey Irak’taki PKK kamplarına operasyon düzenledi. Operasyonda, gece görüş sistemine sahip 50 kadar savaş uçağı, terör örgütünün Kandil Dağı’ndaki ana karargah, eğitim, barınma ve lojistik merkezlerini bombaladı. Daha sonra kara kuvvetleri belirlenen hedefleri ateş altına aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’in Ödemiş ilçesinde DSİ’ye ait tesislerin toplu açılış töreninde operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, “Irak’ın kuzeyindeki terör örgütünün kamp merkezlerine yönelik kapsamlı bir hava harekatı icra edildi. Gece şartlarında gerçekleştirilen bu harekat, ilk değerlendirmelerimize göre başarılı olmuştur” dedi.

Kanal D televizyonunda operasyonla ilgili soruları cevaplandıran Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ise TSK ile gurur duyduğunu ifade ederek, önce uçakların harekata katıldığını, ardından da kara kuvvetlerinin uzun menzilli silahları ve toplarının devreye girdiğini ve bütün hedeflerin yerle bir edildiğini anlattı.

Operasyonu değerlendiren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ihtiyaç duyulduğunda operasyonların kararlılıkla sürdürüleceğini belirterek “Biz hükümet olarak, en başta TSK olmak üzere devletimizin diğer ilgili birimleriyle tam bir uyum ve kararlılık içerisindebu belayı ülkemizin gündeminden çıkarma azmi ve kararlılığı içerisindeyiz” dedi.

Filistin Bağışçılar Konferansı’na katılmak üzere Fransa’nın başkenti Paris’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanında basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da sınır ötesi operasyonla ilgili gereken ne ise onun yapıldığını belirterek, “Terörle mücadele çok boyutludur. Gereği ne ise yapılmaktadır ve bundan sonra da yapılacaktır” dedi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa Dairesi Sözcüsü Chase Beamer, Kuzey Irak’a düzenlenen harekatın Ankara’nın kararı olduğunu ve Washington’un, Türkiye’nin teröre karşı kendisini savunmasına saygı duyduğunu belirterek “Harekattaki hedeflerin PKK hedefleri olduğunu ve köylerin hedef alınmadığını anlıyoruz” dedi.

Öte yandanKuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanlık Divanı Sözcüsü Fuat Hüseyin İHA’ya yaptığı açıklamada, sınır ötesi operasyon sonrası, Kuzey Irak’taki yerel yönetimin Mesud Barzani başkanlığında olağanüstü toplanma kararı aldığını belirterek, toplantıda, Türkiye’nin sınır ötesi askeri operasyonu ve bölgedeki gelişmelerin değerlendirildiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’in Ödemiş ilçesinde aralarında Beydağ Barajı’nın da bulunduğu DSİ’ye ait 18 tesisin açılışında, bu tür projelerin Türkiye’de ilk defa yapıldığını belirterek  “Planlı programlı çalışınca, parayı doğru kullanınca, suistimal etmeyince, işi doğru kişilere emanet edince, yapılamayacak hiçbir iş yoktur” dedi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı açıklamada, Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023’te çok önemli hedeflere ‘yüksek kalite yüksek fiyat’ parolasıyla yürüneceğini belirterek “2023 yılında, tek başına 10 milyar doların üzerinde ihracat yapan en az 12 sektörümüz olacak. Yurt dışı müteahhitlik sektörümüzün başarısı ihracatı da artırıyor” dedi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kırşehir-Kırıkkale ayrımından Kaman’a uzanan 30 kilometrelik bölünmüş yolun hizmete açılışı nedeniyle Kaman ilçesinde düzenlenen törende, şu ana kadar 13 bin 760 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, 15 bin kilometrelik hedefe ulaşmaya bin 240 kilometre kaldığını söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e eşlik ettiği Kazakistan ziyareti dönüşü uçakta nükleer enerjiye ilişkin soruları cevaplandırdı Bakan Güler nükleer santralin güvenli olduğunu belirterek, nükleer santrale ilişkin 9 kriterin 21 Aralık’ta açıklanacağını söyledi. Bakan Güler, Türkiye’nin rüzgar enerjisini de kullanmaya başlayacağını kaydederek, bunun için Çeşme ve Trakya bölgesinin en uygun alanlar olarak belirlendiğini vurguladı.

6- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Kurulu’nda Tuğrul Kudatgobilik yeniden başkanlığa seçildi.

7- ABD’deki Brown Üniversitesi tarafından her yıl geleneksel olarak yayımlanan “e-devlet” uygulamalarında Türkiye birçok AB ülkesini geride bırakarak 8. sıraya yükseldi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, “Bu konuda Türkiye birçok AB ülkesinden de ileridedir. Türkiye’deki e-devlet uygulamalarında herkesin kabul etmesi ve takdir etmesi gereken bir gerçek var, işin başını Milli Eğitim Bakanlığı çekiyor” dedi.

8- İngiliz birlikleri, Irak’ta denetimindeki son bölge olan Basra’yı Iraklılara teslim etti. İngiliz Tümgeneral Graham Binns ve Basra Valisi Muhammed Moşbah El Veli devir teslimin yapıldığını gösteren belgeleri imzaladı.

         17 ARALIK 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Konya Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi’nde Mevlana’nın ölümünün 734. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Şeb-i Arus töreninde yaptığı konuşmada, Mevlana’nın bıraktığı düşünce mirasının halka halka bütün dünyaya yayıldığını belirterek, Mevlana hoşgörüsüyle sadece ülkemizin değil, bütün dünya sorunlarının çözülebileceğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Konya Adalet Sarayı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Anarşi, terör ve ideolojik kutuplaşmalar geçmişten bu yana Türkiye’nin imkan ve kaynaklarını heba etmiştir. Artık Türkiye’nin gündeminde enerjisini boşa harcayacak suni tartışmalar değil, geleceğine ilişkin değerlendirmeler vardır. Bugün Türkiye dikkate alınmadan sadece bölgesinde değil, dünyada hesap yapılamadığını ve yapılamayacağını söyleyebiliriz” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Selçuklu Belediyesi tarafından yaptırılan Spor Salonu’nun açılışını da gerçekleştirdi.

Törenlere, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de katıldı.

3- Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada, Yunanistan’ın 1923 Lozan Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşması’nın şartlarına aykırı olarak Türkiye’nin güvenliği açısından hayati öneme sahip olan Rodos Adası  ve On İki Ada’yı dünyanın gözü önünde silahlandırdığı belirtildi.

4- Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada, Irak’ın kuzeyinde ve Kandil Dağı bölgesindeki PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedeflerin hepsinde ilk değerlendirmelere göre tam isabet kaydedildiği belirtilerek, “Bazı mihraklar tarafından, sivil hedeflere ateş edildiği şeklinde saptırılmış beyanat verildiği ve yayınlar yapıldığı görülmektedir. PKK terör örgütüne hizmet eden söz konusu beyanat ve yayınların arkasındaki gerçek nedenler tarafımızdan bilinmektedir” denildi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep’teki incelemeleri sırasında gazetecilere ekonomideki son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek, İstanbul’u finans merkezi yapmak istediklerini, bütün ticari bankaların bu kentte olduğunu ve kamu bankalarının da taşınacağını belirterek, Merkez Bankası’nın da İstanbul’da olmasının makul bir yaklaşım olduğunu söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türk-İş Genel Başkanı seçilen Mustafa Kumlu’yu ziyaretinde yaptığı konuşmada, bakanlık olarak tüm sivil toplum kuruluşlarıyla dayanışma, iş birliği ve bilgi alışverişi içerisinde olduklarını, bunun yeni dönemde de devam edeceğini söyledi.

Kumlu da yaptığı konuşmada, bakanlığın çalışmalarında sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini dikkate almasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

7- DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, çeşitli temaslar için gittiği Avrupa’dan dönüşünde, sahte çürük raporu alarak askere gitmediği gerekçesiyle Esenboğa Hava Limanı’nda gözaltına alındı.

8- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı İşgücü Araştırması Eylül 2007 dönemi itibariyle işsizlik oranının yüzde 9.3 olduğunu açıkladı.

9- Afganistan, Moritanya ve Filistin uyruklu kaçak taşıdığı belirtilen teknenin Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında batması sonucu 8 kişinin öldüğü, 9 kişinin ise kurtarıldığı açıklandı.

10- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice 68 ülke temsilcisi ve çeşitli kuruluşların katılımıyla Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen Filistin’e Bağış Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Filistin yönetimi, ciddi bir bütçe kriziyle karşı karşıya. Bu konferans, gerçekten de hükümetin iflastan kurtulması için son şans” dedi.

Konferans’a Türkiye adına katılan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da gazetecilere, Türk, İsrail ve Filistinli işadamlarının Batı Şeria ile İsrail sınırı arasında ortaklaşa kuracağı Erez Sanayi Bölgesi projesinin önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

11- Avusturya Başbakanı Alfred Gusenbauer Der Standard gazetesine yaptığı açıklamada, “Bazıları, Türkiye’nin üyelik perspektifinin olması gerektiğine inanıyor. Avusturya gibi başkaları ise AB’den böyle bir şey talep etmenin fazla olduğunu düşünüyor” dedi.

                  18  ARALIK 2007           

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Konya Valiliği’ni ziyareti sırasında gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin terörle mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini ve  bütün devlet organları arasında güzel bir uyum, işbirliği ve planlama olduğunu belirterek, Türkiye’nin hedefinin terör örgütü olduğunu herkesin gördüğünü, terörün dışında Türkiye’nin bir amacı olmadığını söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Makedonya Başbakanı Nikola  Gruevski ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında  sınır ötesi harekatla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “TBMM’de kabul görmüş tezkere çerçevesinde biz TSK’yı yetkilendirmiş bulunuyoruz. Irak’ın toprak bütünlüğü üzerinde asla bizim herhangi bir olumsuz yaklaşımımız yoktur,  şu ana kadar uluslararası  camia bizim bu yaklaşımımızı haklı bulmuştur” dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, hava harekatının sonuçları hakkındaki değerlendirmelerin devam ettiği, bu aşamada ne kadar teröristin etkisiz hale getirildiğini sayısal olarak ifade etmenin mümkün olmadığı ve  terör örgütünün gerek altyapı  ve gerekse insan kaynağı açısından çok ağır kayıplar verdiği bildirildi.

            4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yeni ataması yapılan sözleşmeli öğretmenlerin kura çekiminden sonra yaptığı konuşmada, 2003 yılından bu yana kamunun kullanımına tahsis edilen kadroların asgari yüzde 50’sinin kendi bakanlığına tahsis edildiğini bildirdi.

            5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, KESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’i ziyaretinde, Sosyal Güvenlik Yasası ile ilgili yaptığı açıklamada, esnaf ve sanatkarlarla bu yasayla ilgili anlaşamadıkları iki konu kaldığını belirterek, KESK’in sosyal güvenlik destek priminin %15’den %’12 indirilmesi önerisini değerlendireceklerini söyledi.

             6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ‘2008 Yılı Kur Politikaları’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, 2007’de yüzde 4’lük enflasyon hedefinin tutmadığını, bundan rahatsızlık duyduklarını söyledi.

            7-İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türk işadamlarının İtalya vizesi almalarında yeni bir açılım sağlayacak olan ve 18 Ocak 2007 tarihinde Ankara’da imzalanan vize mutabakatı muhtırasının uygulanmasıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, muhtıranın,Türk iş adamlarına, beş yıla kadar uzun süreli, çok girişli vizelerin üç çalışma günü içinde verilmesini öngördüğünü, ayrıca benzer  kolaylığın turistik vizelere de sağlanacağını söyledi.

 8- KKTC, İtalya’nın başkenti Roma’da temsilcilik açtı. KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı açılışta yaptığı konuşmada, “Roma’da açtığımız bu büro, İtalya ve İtalyan halkı ile var olan ilişkilerimizin daha ileriye götürülmesini sağlayacak” dedi.

   19 ARALIK 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Kurban Bayramı’ dolayısıyla yayımladığı mesajda “Türkiye, insan hak ve hürriyetlerinde demokrasi ve adalet çıtasını her geçen gün yükselterek bütün vatandaşlarını kucaklayarak, demokratik hak ve özgürlükleri herkese şamil kılarak emniyet içinde geleceğe yürümektedir” dedi.

Bayram nedeniyle TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladılar.

2- AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Belçika'nın başkenti Brüksel'de ‘Hükümetlerarası Toplantı’ için biraraya geldi. Türkiye-AB müzakereleri çerçevesinde, tüketicinin ve sağlığın korunması ile Trans Avrupa şebekeleri fasılları müzakerelere açıldı. Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, toplantının ardından Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile basın toplantısı düzenledi. Bakan Babacan, Türkiye’nin AB’ye katılım hedefinin Müzakere Çerçeve Belgesi’nde teyit edildiğini vurgulayarak “Dünya’nın kendinden korkan bir AB’ye değil, kendinden emin bir AB’ye ihtiyacı var. Biz, AB üyeliğini sadece kendimiz için değil, AB’nin geleceği için de istiyoruz. Biz AB’nin gerçek anlamda bir küresel aktör olması gerektiğini düşünüyoruz. AB üyeleri ‘devlette devamlılık esastır’ ilkesine ve ‘ahde vefa’ ilkesine bağlı kalmalıdır. Parti politikalarıyla devlet politikalarını birbiriyle karıştırmayın” dedi.  

     3- İsviçre Federal Mahkemesi,  Lozan Ceza Mahkemesi’nin İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek hakkında “Ermeni soykırımını inkar” gerekçesiyle 90 gün hapis karşılığı verilen para cezasını onayladı.

4- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy yabancı gazetecilere verdiği brifingde, ABD’nin Türkiye ile paylaştığı istihbaratın, hafta sonunda Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK mensuplarına karşı düzenlenen operasyonu mümkün kıldığını söyledi. Şensoy, “PKK teröristleri için bu, Türk ordusunun, hangi hava şartı altında, yılın hangi zamanında olursa olsun PKK’nın izini bulma kabiliyetinde olduğu yönünde kuvvetli bir mesaj olmalı” dedi.

5- Ermenistan’da “Türk-Ermeni İlişkileri: Sorunlar ve Olasılıklar” başlıklı iki günlük özel Meclis oturumu dün başladı. Oturumda konuşan Ermenistan Parlamentosu Başkanı Tigran Torosyan, Ermenistan’ın ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye’nin getirdiği ön koşulları kabul etmediğini söyledi.

6- Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino düzenlediği günlük basın toplantısında, “Başkan Bush, PKK’nın ABD, Türkiye ve Irak için tehdit oluşturduğuna inanıyor. Biz bir süreden beri bölgedeki terör tehdidinin ortadan kaldırılması için Türkiye ve Irak ile koordinasyon içindeyiz” dedi.

7- Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, İtalyan Il Sole 24 Ore gazetesine verdiği demeçte, küresel piyasalarda “derin kriz” beklemediğini, piyasalardaki hareketin bir “dalgalanma” olduğunu belirterek, küresel piyasalardaki çalkantının krize dönüşmemesindeki en büyük etkinin ise merkez bankalarının, ekonomiyi iyi yönetmelerinden kaynaklandığını söyledi.

8- Arjantin’de 1976-83 yılları arasında ülkeyi yöneten cuntanın yedi üyesi, diktatörlük döneminde işledikleri insan hakları suçları nedeniyle  en az 20 yıl olmak üzere çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

20 ARALIK 2007   
               1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Zonguldak’ta vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutladıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Türk Silahlı Kuvvetleri, TBMM'nin hükümete, hükümetin de kendilerine  vermiş olduğu yetkileri ve görevleri çok büyük sorumluluk bilinci içinde yerine getirmiştir. Aslında harp sanatı dediğimiz işin bütün inceliklerini göstermiştir.  Çok da başarılı olunmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri gerektiğinde bu operasyonlara  devam edecektir'' dedi.
               2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da basın mensuplarının bayramını kutlamasının ardından yaptığı açıklamada, ''Bu bayrama çok farklı bir zeminde ve zamanda girmiş bulunuyoruz. Malum, terörle mücadelenin önemli bir safhasındayız. Bu vesileyle Türk Silahlı  Kuvvetlerimizin başta Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları, özellikle son hava harekatını başarılı bir şekilde gerçekleştiren pilotlarımıza, Silahlı Kuvvetlerimizin tüm piyade güçlerine, komandolarına, milletim ve şahsım adına özellikle tebriklerimi sunuyorum. Allah yardımcıları olsun. Birlikteyiz,  beraberiz'' dedi.
               3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB ülkelerine yönelik ihracatta ilk sırayı 11 milyar dolarla Almanya'nın aldığını belirterek, 11 ayda AB ülkelerine 14,5 milyar dolarlık  otomotiv ve yan sanayi, 11,2 milyar dolarlık da hazır giyim ve konfeksiyon ürünü  ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi.
               4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Antalya’nın Alanya ilçesinde vatandaşlarla bayramlaştıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile  mücadele ederek, onunla, onun güvenlik güçleriyle savaşarak amaçlarına  ulaşamayacaklarını, terör örgütü ve mensuplarının anlamalarını diliyorum. Şu ana kadar 8 Topluma Kazandırma Yasası çıktı.  Bunlardan yararlananlar oldu. En çok yararlanılanı 1685 kişiyle en son çıkan Topluma Kazandırma Yasası'ydı. Bakın ki, hala bu imkan var. Türk Ceza Kanunu,  pişman olup da gelenler için imkan sağlıyor. Onları bu sevdadan vazgeçmeye davet  ediyorum” dedi.
               5- Çevre ve Orman Bakanı Veysel  Eroğlu, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada ülke genelinde yaşanabilecek su sıkıntılarının önüne geçilebilmesi  için birçok proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, 'Entegre Su Yönetimi  Projesi'ni çok önemsediklerini bildirdi. Bakan Eroğlu, projeyle ilgili olarak şu anda Düzce, Edirne, Yalova, İzmit,  İstanbul, Tekirdağ ve Kırklareli'yi içine alan entegre su yönetimi planı uygulandığını belirterek, ''Böylece bu bölgede su sorununu çözmeyi amaçlıyoruz” dedi.
               6- Ankara'nın Bala ilçesinde 5,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde ilçe merkezinde bir kaç binada küçük çaplı maddi hasar meydana geldiği bildirildi.
               7- Tiyatro sanatçısı Savaş Dinçel İstanbul’da yaşamını yitirdi.
               8- BM Kalkınma Programı (UNDP), İslam Konferansı Teşkilatı'nın (İKT) yan kuruluşlarından İslam Dayanışma Fonu'nu (İDF) çalışmalarından dolayı ödüllendirdi. UNDP Başkanı Kemal Derviş, BM'de düzenlenen ''Güney Ülkeleri Arasında İşbirliği Günü'' dolayısıyla düzenlenen toplantıda, ödülü İKT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’na verdi. İhsanoğlu, burada yaptığı konuşmada, dünyanın son günlerde  giderek artan bir şekilde güney ülkeleri tarafından geliştirilen yenilikçi ve  yerli kalkınma mekanizmalarına ve kurumlarına tanık olduğunu, İKT'nin de güney  ülkeleri arasında kurulan bir teşkilat olarak bu işbirliğini daha da geliştirmek için çalıştığını söyledi.
               9- Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) tarafından hazırlanan raporda, Türkiye'deki uluslararası düzeyde kabul görmüş temel çalışma standartlarıyla ilgili değerlendirmelere yer verildi. Raporda, Türkiye'de yasaların işçilere örgütlenme özgürlüğü ile  benzer biçimde, sendika kurma hakkı tanıdığı, ''ancak bu hakka yönelik ciddi kısıtlamalar bulunduğu'' ifade edildi.

21 ARALIK 2007

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nca, düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, terörün, sadece Türkiye'nin değil, bütün insanlığın baş belası  olduğunu belirterek, ''Bütün insanlık, bu teröre karşı ortak mücadele vermek  zorundadır'' dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bayramlaşmak için gittiği CHP Antalya İl Başkanlığı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, bir gazetecinin ''Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyonu sonrası ABD  Dışişleri Bakanı Condelezza Rice'ın bölgede bir takım incelemelerde bulunmasını  bir müdahale olarak değerlendiriyor musunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine,  ''Türkiye'ye yönelik saldırıların maalesef bir komşu ülkeden kaynaklandığı ve  bunun kabul edilemez olduğu bütün dünya tarafından görülmüştür. Terörü himaye  eden, kollayan, onu meşrulaştırmak isteyen güçler, demokrasiye ve hukuka, eline  silah alıp terör yapanlar kadar zarar vermektedir'' dedi.

            3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni ile  Hazine Müsteşarlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Şimşek, stand by  düzenlemesinin 7'nci gözden geçirmesi kapsamında Uluslararası Para Fonu (IMF)  ile yürütülen değerlendirme çalışmalarının tamamlandığını ve görüşmeler sonucunda  bir Niyet Mektubu taslağı üzerinde genel hatlarıyla mutabakat sağlandığını  bildirdi.

            Giorgianni de,  Merkez Bankası'nın, Eylül ayında başladığı kademeli faiz indirme sürecinin,  bundan sonra, ''sadece olumlu gelişmelere ve verilere bağlı olarak'' devam  edeceğine dikkati çekti.

            4- Genel Merkez’de partililer ve vatandaşlarla bayramlaşan MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli, gazetecilere yaptığı açıklamada, terörle mücadelede kesintisiz,  süreklilik kazanmış bir mücadelenin yapılması gereğinin çok daha iyi  anlaşıldığını kaydederek, ''TBMM'den sınır ötesi operasyona dayalı olarak alınmış  olan bir yetkinin siyasi direktifi çok geç verilmiştir'' dedi.

            5- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Papa 16. Benekdiktus ile görüşmesinden sonra Vatikan’ın resmi yayın organlarına verdiği demeçte, Akdeniz’de bir barış havzası oluşturulmalı. Türkiye ile Avrupa arasında sıkı bağlar oluşturulmalıdır. Türkiye büyük bir uygarlık, büyük bir devlet, büyük bir ulus olmakla birlikte Avrupa’da değildir” dedi.

            6- BM ve AB’nin ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, Kenya’da yaklaşan seçimler öncesinde özellikle kadın adaylara yönelik şiddet olayları sonucunda haziran ayından beri en az 72 kişinin öldüğü, 2 bin kişinin de yer değiştirmek zorunda kaldığı bildirildi.

            7- Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nin Schengen  Anlaşması'na katılmaları nedeniyle Almanya ile bu ülkeler arasında sınır  kontrollerinin kaldırılması vesilesiyle ortak sınırda bulunan Alman kenti  Zittau'da tören düzenlendi.

            Almanya Başbakanı Angela Merkel, törende yaptığı konuşmada, Doğu Avrupa  ülkeleriyle sınır kontrollerinin kalkmasının ve bu özgürlüğün önemine dikkat  çekerek, ''Bu tarihi bir an'' dedi. Merkel, bundan böyle 24 Avrupa ülkesinde serbest geçiş olacağına işaret  ederek, İsveç'ten İtalya'ya ve Portekiz'den Baltık ülkelerine pasaport kontrolü  olmadan gidilebileceğini kaydetti.,

            8- ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Saray’da yaptığı basın açıklamasında,  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile diyolog kurma konusunda sabrının tükendiğini belirterek, Esad’la doğrudan görüşme fikrini reddettiğini açıkladı.

            9- Belçika’da siyasi krizin aşılması ve  zaman kazanılması amacıyla kurulan geçici hükümet kadrosu Kral II. Albet  tarafından onaylandı.

            10- Gazze Şeridi'ndeki fiili İsrail Altyapı Bakanı Binyamin Ben Eliezer, "terör eylemlerini sona  erdirecek, silah kaçakçılığını durduracak ve kaçırılan asker Gilad Şalit'in  serbest bırakılmasını sağlayacak samimi bir öneri olması halinde, Hamas'la  görüşmelerin düşünülebileceğini" belirtti.

            11- Pakistan'da eski içişleri bakanı Aftab Han  Şerpao'ya karşı düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin  sayısının 50'ye yükseldiği bildirildi.

            BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun,  saldırıyı şiddetle kınadı.

                   22 ARALIK 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da AK Parti Üsküdar İlçe Teşkilatı’nın düzenlediği bayramlaşma töreninde, tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet diyerek yola çıktıklarını ve AK Parti’nin 3 tane kırmızı çizgisi olduğunu belirterek, “Etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçiliğe karşıyız” dedi. Başbakan Erdoğan, Hıristiyan vatandaşların Noel bayramını kutladığı mesajında ise “Noel’in, aynı günlerde idrak ettiğimiz mübarek Kurban Bayramı ile Musevi vatandaşlarımızın Hanuka Bayramı gibi birlik ve beraberliğimizin, toplumsal dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın güçlenmesine vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Öte yandan Başbakanlık Basın Sözcüğü’nden yapılan açıklamada,  Başbakan Erdoğan’ın 5 Kasımda Beyaz Saray’da yaptığı görüşmede ABD Başkanı George W. Bush’a Kandil harekatı için bazı sözler vermiş olabileceğine ilişkin The Economist dergisinde yapılan yoruma atfen yayınlanan haberler yalanlandı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kubilay hadisesinin 77. yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda “Türkiye Cumhuriyeti’ne kastedenler, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesi olan Türk Silahlı Kuvvetleri ve ulusumuzun kararlı duruşu sayesinde emellerine ulaşamayacaklardır” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladılar.

3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 1920’lerden itibaren yapılan temel sağlık kanunlarının tekrar gözden geçirilerek, tek bir başlık altında temel kanun haline dönüştürüleceğini belirterek “Sağlık Bakanlığı’nı daha çok kural koyucu, denetleyici, rehberlik yapıcı, geri bildirimleri alarak gerekli kuralları yenileyici bir merkezi otorite olarak geliştireceğiz” dedi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan’ın Refahiye ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul’da yapılması planlanan 3. köprüye büyük önem verdiklerini belirterek, köprü ve bağlantılı yollarının günden güne ağırlaşan şehir içi trafiğinin rahatlamasına katkı sağlayacağını, ayrıca İstanbul üzerinden batıdan doğuya devam eden transit trafiğin yükünü de azaltacağını bildirdi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nca düzenlenen bayramlaşma töreninde, 22 Temmuz seçimleri ve sonrasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 1969 seçimlerinde MHP’ye karşı “Menderes’i siz astınız” suçlaması yapıldığını ifade eden Bahçeli, “Bu suçlamayı yapanlar merhum Adnan Menderes’i unuttukları gün, bize yapılan suçlamayı da unutmuşlardır. Şimdi ortaya çıkmışlar, ‘Abdullah Öcalan denen cahili niye asamadınız?’ diye suçluyorlar. Bunda da büyük haksızlığa uğradığımızı elbet bir gün tarih gösterecektir” dedi.

6- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, İzmir’de partisinin Ödemiş İlçe Teşkilatı’nın yeni bürosunu açtı. Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Sezer, Irak’ın kuzeyindeki terör örgütü PKK kamplarına yönelik operasyonun askeri açıdan başarılı olduğunu söyledi. Türk ordusunun her zaman üzerine düşeni yaptığını ve yapmaya da hazır olduğunu da kaydeden Sezer, Türkiye’nin başkalarından medet ummak yerine kendi dinamiklerine güvenerek terör problemini çözebileceğini de belirtti.

7- TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarın 2007 yılını değerlendirerek 2008 yılı hedeflerini anlattı. Palandöken, 2007 yılının esnaf ve sanatkar açısından çok olumlu bir yıl olmadığını belirterek, “2008 yılı hükümetle birlikte esnaf ve sanatkarın vizyonunun değişmesiyle birlikte iyi olacak” dedi. Palandöken ayrıca, birlik olarak meslek yüksekokulu açacaklarını, esnaf ve sanatkar yetiştiren eğitim merkezlerini daha verimli hale getireceklerini ifade etti.

8- KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in ekibiyle, Kıbrıs Türk tarafının Avrupa standartlarına ulaşmasını sağlamak için 12 başlık çerçevesinde AB uyum görüşmelerinin başlaması konusunda anlaştıklarını açıklayarak, bu amaçla Kıbrıs Türk tarafının idari yapısının Avrupa standartlarına yükseltilmesiyle ilgili uyum görüşmelerinin gelecek ay başlayacağını bildirdi.

9- İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İsrail’in Arap köyü Kfar Kasem’de 1956’da meydana gelen ve İsrailli sınır polislerinin köyden 47 kişiyi öldürdüğü katliamla ilgili özür diledi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, politikalarını gözden geçirmeleri şartıyla Suriye ve İran’la masaya oturabileceklerini söyledi. Ayrıca Libya’ya gitmek istediğini belirten Rice, bu ülkenin kitle imha silahı programından vazgeçtiğini hatırlatarak, yapmayı düşündüğü ziyaretin bu ülkeyle ilişkilerin iyileştirilmesi bakımından önemli olduğunu ifade etti.

11- Afganistan’a ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, başkent Kabil’de Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Afganistan’ın Taliban döneminde olduğu gibi “terörist devlet” haline gelmemesi için çalışılması gerektiğini belirterek “Burada bir savaş var, teröre, fanatikliğe karşı bir savaş ve biz bu savaşı kaybedemeyiz, kaybetmemeliyiz” dedi.

                                                                                                            23 ARALIK 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’dan Ankara’ya giderken Atatürk Hava Limanı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonu değerlendirerek, “Biz, hiçbir hamasete girmeden ülkemizin uluslararası hukuktan doğan hakkını kullanıyoruz” dedi.Bir gazetecinin, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani’nin, sınır ötesi operasyona ilişkin değerlendirmelerini hatırlatması üzerine de Başbakan Erdoğan, medya üzerinden bu konuları değerlendirmenin ve konuşmanın doğru olmadığını söyledi.

2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş.’nin (TÜLOMSAŞ) dünyaya vagon ürettiğini belirterek, “4 yıl önce yılda 87 vagon üretimi gerçekleştiren TÜLOMSAŞ son yıllarda kapasitesini artırdı. Yılın ilk döneminde üretimini 300 adete yükseltti” dedi.

3- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Meclis'te bir grup gazeteciyle sohbetinde, gürültüye karşı alınacak önlemleri anlattı. Özellikle eğlence yerleriyle ilgili çok şikayet geldiğini söyleyen Bakan Eroğlu, "İstanbul'da Beşiktaş sahilindeki eğlence yerleri çok büyük sıkıntı çıkarıyor. Cezalar caydırıcı değil. Para cezasını ödeyen kurtuluyor. Zaten ödediği para cezası ona dokunmuyor ki. Gerekirse kapatmayla cezalandıracağız. Canı isteyen gümbür gümbür müzik çalamayacak" dedi.

4- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, Adalet Divanı’nın aldığı kararlar uyarınca Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahat etme hakkı bulunduğunu belirterek “Vize gayrimeşrudur, hukuk dışıdır. AB vize ile Türk kompleksini tatmin ediyor” dedi. Vize ve kota engeli nedeniyle Türk sanayisinin her yıl 5 milyar dolar zarar ettiğini söyleyen Aygün, “İhracat yapmamız engelleniyor. Ekonomimiz zarara uğratılıyor, Türkiye ekonomisinin önü kesiliyor. Her fırsatta hukukun üstünlüğünden söz eden Avrupa ülkeleri, hukuktan sınıfta kalmıştır” dedi.

5- Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin lideri Mesut Barzani, PKK kamplarının bombalandığı sınır ötesi operasyonda hedefin bölgede yaşayan Kürtler olduğunu ileri sürdü.

6- İsrail Başbakanı Ehud Olmert Bakanlar Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, İsrail güvenlik güçlerinin güneydeki vatandaşlara yönelik Kassam roketlerini en aza indirmek ve bu roketleri fırlatanları hedef almak için aylardır Gazze Şeridi’nde operasyonlar düzenlediklerini belirterek, operasyonlara devam edileceğini bildirdi. Olmert ayıca, Ortadoğu barışında arabuluculuk yapan, ABD, Rusya, BM ve AB’den oluşan Dörtler Grubu’nun taleplerini yerine getirmek istemeyenlerle görüşmeyeceklerini, bunun HAMAS ve İslami Cihad’ın yanı sıra bütün Filistinli gruplar için geçerli olduğunu söyledi.

7- Özbekistan’da, ilk defa 7 yıllık süre için cumhurbaşkanı seçimi yapıldı.

8- 10 Haziran’da yapılan genel seçimlerden bu yana hükümet kurulamayan Belçika’da, Temsilciler Meclisi’nde yapılan güven oylamasında, Başbakan Guy Verhofstadt’ın kurduğu hükümet  güvenoyu aldı.

9- Tayland'da askeri darbeden 15 ay sonra düzenlenen genel seçimde İngiltere’nin başkenti Londra'da sürgünde bulunan devrik Başbakan Thaksin Şinawatra yanlısı Halkın İktidarı Partisi (PPP) birinci çıktı.

         24 ARALIK 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘Noel Bayramı’ nedeniyle yayımladığı mesajında, “Hangi din veya inanca mensup olursa olsun vatandaşlarımızın mutluluğu, huzuru ve güvenliği, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin esasları olmaya devam etmektedir. Tarih boyunca da bizleri birbirimize kenetleyen birlik ve beraberliğimiz ile hoşgörümüz ve kardeşlik duygularımız, milletimizi güçlü kılan meziyetlerdir. Bu anlayış, laik ve demokratik Cumhuriyetimizin ileriye taşımamız gereken tarihi bir ürünüdür. Bütün Hıristiyan vatandaşlarımızın Noel Bayramlarını kutluyorum” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD Başkanı George W. Bush’u telefonla arayarak bir görüşme gerçekleştirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Gordon Johndroe görüşmeye ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Birbirlerinin bayramlarını kutlayıp yeni yıl için iyi dileklerini ilettiler. Aynı zamanda terörle mücadelede ortak çabaları ve ABD, Türkiye ve Irak’ın PKK’ya karşı birlikte çalışmasının önemini ele aldılar” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti İletişim Merkezi (AKİM) tarafından düzenlenen ‘Yarım Milyon Gülen Yüz’ programında yaptığı konuşmada, AKİM’in Türkiye genelinde ulaştığı 527 bin kişiye yardım götürdüğünü belirterek, “Milletimizin hiçbir ferdinin kendisini yalnız hissetmesine razı olamayız. Çünkü biz kimsesizlerin kimsesiyiz. Kibir semtimize uğramadı uğramayacak, üzerimizdeki elbisenin emanet olduğunu unutmadık unutmayacağız, gururlanmadık gururlanmayacağız” dedi.

4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, hükümet olarak öncelik verdikleri istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması ve istihdamın artırılması konusuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti. Başbakan Yardımcısı Çiçek, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyine yönelik operasyonlarına ilişkin açıklamalarına değinerek, “Türkiye’nin operasyon yapmasından rahatsız olanlar önce terör örgütü PKK’nın oradaki varlığından rahatsız olmalılar” dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonunda yayınlanan Arena programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, terör örgütü PKK’yla mücadelede gelinen aşamada, Irak’ın bütünlüğüne sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

6- Yargıtay Başkanı Osman Arslan yaş haddinden emekliye ayrılması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Bağımsız olmayan bir hakimden adalet beklenemez, teminatı olmayan hakimin de bağımsız olduğundan söz edilemez” dedi.

7- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankası tarafından hazırlanan Tüketici Eğilim Anketi’nin 2007 Kasım ayı sonuçları açıklandı. Buna göre Tüketici Güven Endeksi’nin kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3.82 oranında azalarak 92.52’ye düştüğü belirtildi.

8- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ile Süleymaniye’de düzenlediği basın toplantısında, “Terör örgütüne karşı Türkiye’nin kendisini savunmasına hak veriyoruz. Biz, Türkiye’nin hassasiyetlerini de biliyoruz. Sessiz kalmıyoruz ancak savaş ilan edecek değiliz” dedi.

Barzani de yaptığı açıklamada, sınır ötesine yapılan hava operasyonuna değinerek, bunu şiddetle kınadıklarını ve sivil yerleşim yerlerinin hedef alındığını söyledi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, 1973-1976 dönemine ait Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan arşivlerini kamuoyuna açtığı belirtildi.

      25  ARALIK 2007           

1-Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün YÖK’ün önerdiği adaylar arasından Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'ne yeniden Prof. Dr. Süleyman Okudan'ı, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Uğur Erdener'i, Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Ethem Tolga'yı, Bilecik Üniversitesi Rektörlüğü'ne de Prof. Dr. Azmi Özcan'ı atadığı belirtildi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, terörün Türk halkına büyük acılar yaşattığını belirterek “Biz ‘yeter artık’ dedik ve mücadeleye başladık. Hava harekatıydı, kara harekatıydı, ne gerekiyorsa uluslararası hukukun verdiği yetkileri kullandık, kullanıyoruz” dedi.

            3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Sarıkamış Harekatı’nın 93. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Sarıkamış Harekatı’nda milli ve manevi değerleri yüceltmek, vatan topraklarını müdafaa etmek, ulusun şeref ve namusunu korumak uğruna şehit düşen kahraman vatan evlatlarını bugün, şükran ve minnetle andıklarını söyledi.

            Bu arada Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan basın duyurusunda, 16 Aralık 2007 tarihinde Kuzey Irak’a icra edilen  harekat esnasında terör örgütü üyelerinden 175 adedinin etkisiz hale getirildiği ve harekat esnasında sivil kayıpların olmadığı bildirildi.

            4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye terörle mücadelede bu noktaya kolay gelmedi. Bu mücadele Kuzey Irak’ta teröre hiçbir himaye kalmayıncaya kadar devam etmelidir. Ameliyat yaparken içeride parça bırakılmaz. Terörle mücadele sonuna kadar götürülmelidir” dedi.

            5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, TSK’nın Kuzey Irak’a yaptığı hava operasyonlarını değerlendirdi. Bahçeli “Bu askeri operasyonun yeterli olup olmayacağı tartışmaları yersiz ve gereksizdir. Kuzey Irak’taki PKK mevcudiyetinin en ince ayrıntısına kadar gözetlendiğinin en üst askeri düzeyde açıklanması karşısında, bundan sonra terör örgütüne göz açtırılmayacağı Türk milletinin ortak beklentisidir. AK Parti hükümetinin Kuzey Irak’ta yuvalanmış PKK mevcudiyetini gerçek anlamda tasfiye etmeye niyeti ve iradesi olup olmadığı yönündeki tereddütler, önümüzdeki dönemde bu konuda izleyeceği siyaset ışığında somut olarak anlaşılacaktır” dedi.

            6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ ‘Avrupa Kalp Sözleşmesi (AKSS)’ imza töreninden sonra yaptığı açıklamada “İnsanı hedefine koyan bir programla çalışıyoruz. Acil servis,  112 ve yoğun bakımlarda çok ciddi mesafeler aldık. Sistemde zaman zaman belli bölge ve hastanelerde bazı sıkıntılar görülebilir. Bunları genelleştirmemek gerekir” dedi.

            7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Milliyet gazetesine istihdam paketine ilişkin açıklamalarda bulundu.  Pakette kadınlar için pozitif ayrımcılığı içeren net hükümler olmamasına rağmen, kadın istihdamındaki engellerin kaldırılacağını kaydeden
Bakan Çelik
“Mevcut düzenlemeye göre belirli sayının üzerinde kadın çalıştıran işyerlerinde emzirme odası bulundurmak ve kreş açmak zorunlu, bu yükümlülük kadın çalışan sayısının daha düşük tutulmasına yol açıyor. Bu zorunluluğun kaldırılmasıyla işyerlerinde kadın çalışan sayısının artırılmasının önü açılmış olacak" dedi.

            8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay gazetecilere yaptığı açıklamada, senarist ve yapımcılara, Atatürk ve Kanuni Sultan Süleyman gibi Türk tarihine yön verenler kişiler ile Anadolu topraklarında yaşamış medeniyetler hakkında film yapmalarını önererek, bu tür konuları işleyen projelere destek vereceklerini dile getirdi. Diğer ülkelerin sinema sektörünü iyi kullandığını ifade eden Bakan Günay “Bizim çocuklarımız Kral Arthur’u bilir de, Kanuni, Fatih, Hektor, Ksantos'ta savaşanlarla ilgili görsel hafızalarında bir şey yoktur” dedi.

     26 ARALIK 2007

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen TÜBİTAK Bilim, Hizmet, Teşvik ödülleri ve TÜBİTAK Özel Ödülü töreninde yaptığı konuşmada, bilim ve teknolojinin ülkelerin gelişmelerini sağlayan en önemli unsur olduğunu belirterek, TÜBİTAK ödüllerinin de bu kapsamda önemli olduğunu söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK kamplarına yönelik düzenlediği operasyonlarla ilgili olarak ‘ABD’den izin alındığı ve karşılığında taahhütlerde bulunulduğu’ yönündeki iddialara yanıt vererek “Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı bir şeyler vermek karşılığı böyle bir işbirliğine girecek kadar şerefsiz değildir” dedi. Ekonomi açısından 2007’nin sıkıntılı bir yıl olduğunu belirten Başbakan Erdoğan “Enflasyonda hedefi tutturamadık, başarısız” dedi.

            3- Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yer alan basın açıklamasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyindeki Zap bölgesinde bulunan 8 adet mağara ve barınağı tespit ettikleri ve Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları  tarafından etkili bir nokta operasyonu ile vurdukları belirtildi.

            4- Danıştay 8. Dairesi, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından, özürlülerin eğitim giderleriyle  ilgili çıkarılan genelgenin yürütmesini  durdurdu.

            Yine aynı Daire, Milli Eğitim Bakanlığı’nın engelli çocukların eğitim giderlerinin karşılanmasında 18 yaş sınırını getiren düzenlemesinin yürütmesini de durdurdu.

            5- Dışişleri Bakanlığı tarafından, Yunanistan’a ait sahil güvenlik botları ve balıkçı teknelerinin, Kardak Kayalıkları bölgesinde sınır ihlali yaptığı belirtilerek Atina’ya nota verildi.

            6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, kurumlardaki bürokrasiyi bitirmeyi hedeflediklerini belirterek, kırtasiye işlemlerini tek tek sona erdirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, ilk iş olarak ocak ayından itibaren sağlık karnesi uygulamasına son verileceğini, bütün işlemlerin kimlik numarasıyla yapılacağını açıkladı.

            7- TBMM Genel Kurulu’nda “Türkçe’deki Bozulma ve Yabancılaşma Konusunda Meclis Araştırması Açılmasına İlişkin Önergeler” ele alınarak kabul edildi.

            8- DTP Parti Meclisi toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, PKK’nın terör örgütü olduğuna yönelik partilerine dayatma yapıldığı öne sürülerek “PKK, Kürtlerin yok sayılmasının zorunlu sonucu olarak ortaya çıkan ve Kürt sorunun çözümünü isteyen siyasal bir örgütlenmedir” denildi.

            9- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen ABD Temsilciler Meclisi heyeti, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Meclis Üyesi Eliot Engel, Başbakan Erdoğan ile yapılan görüşmenin ardından Kuzey Irak’a yapılan operasyonla ilgili bir soru üzerine “Terörle mücadele edilmesinin gerektiğine dair fikir birliği içindeyiz. ABD olarak, terörizmle mücadelede Türkiye’nin endişelerini paylaşıyoruz” dedi.

            10- Beyaz Saray Sözcüsü Scott Stanzel başkent Washington’da Kuzey Irak operasyonuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada “PKK bir terör örgütüdür. Bu örgüt Irak’ta istikrar bozucu bir güçtür. Iraklılar ülkelerinde terörist istemiyor ve biz de Irak ve Türkiye ile bu sorun üzerinde çalışmayı sürdürüyoruz” dedi. Kuzey Irak’taki operasyonların gerginliği tırmandırabileceğinden endişe duyduklarını belirten Stanzel “Türk hükümetine, kaygıların artmasına ya da sivil can kayıplarına yol açabilecek her türlü durumun  endişe verici olduğunu belirttik” dedi.

            11- Endonezya’da Java Adası’nda meydana gelen toprak kaymasında 78 kişinin öldüğü,  41 kişinin de kayıp olduğu açıklandı.

          27 ARALIK 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 88. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Yüce Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, bir beraberlik içinde verdiği kurtuluş mücadelesinin, izlenen doğru ve akılcı stratejilerle, vatan sevgisiyle ve bağımsızlık inancıyla kazandığını belirterek, “Atatürk’ün Ankara’ya gelişi de, bu bağlamda milletimizin kaderini değiştiren tarihi bir dönüm noktası olmuştur” dedi.

Gün nedeniyle TBMM Başkanı Köksal Toptan ve  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bir mesaj yayımladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 71. yıl dönümü nedeniyle AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Medeni bir toplum olmanın da medeniyet iddiası taşımanın da olmazsa olmaz şartı, kendi değerlerini bilmek ve onlara sadakatle sahip çıkmaktır” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara’nın Bala ilçesinde ikinci kez meydana gelen 5.5 depremle ilgili incelemelerde bulundu. Baykal yaptığı açıklamada, deprem konusunda genellikle İstanbul ile ilgili yoğun kaygı yaşandığını belirterek, “Bala’da meydana gelen deprem Ankara ve Orta Anadolu için de ciddi bir durumun söz konusu olduğunu göstermiştir” dedi.

4- Anayasa Mahkemesi, Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) kapatılması istemiyle açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesinde yer alan ‘seçime katılamama, üyelik dondurma ve hazine yardımından yoksun bırakma’ taleplerini reddetti.

5- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Petrol-İş Sendikası’nın itirazını yerinde bularak, PETKİM’in yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin satış yöntemiyle özelleştirilmesine, satışın blok satış yoluyla gerçekleştirilmesine ilişkin 8 Şubat 2007 tarihli Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararıyla kamu hissesinin blok satılmak suretiyle ihaleye çıkarılmasına ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) ihale oluru kararı ve ihale şartnamesinin yürütmesini durdurdu.

6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin İstanbul’da düzenlediği geleneksel yılbaşı toplantısında yaptığı konuşmada, 2007’nin, Türkiye’nin uluslararası platformda en önemli dış ticaret oyuncularından biri haline geldiği bir yıl olduğunu söyledi.

Toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, İMKB Başkanı Hüseyin Erkal, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ve işadamları katıldı.

7- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda, enerji ithalatının sadece 12.6 milyar doları tüketim artışından kaynaklanırken, dünya enerji fiyatlarındaki artışın Türkiye’ye maliyetinin 20.8 milyar dolara ulaştığını söyledi.

8- Devlet Bakanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, basın kuruluşlarının talebi halinde dini konularda yazı yazan basın mensuplarına yönelik eğitim seminerleri düzenleyebileceklerini, ancak kalıcı olması bakımından basın kuruluşlarının din konusunda ciddi birikime sahip, uzman kişileri istihdam etmeleri gerektiğini söyledi.

9- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’un Türkiye’yi ziyaret eden ABD Temsilciler Meclisi üyelerine verdiği davette yaptığı açıklamada, Türkler ve Ermenilerin uzun yıllar birlikte yaşadığını belirterek, “O yıllarda Ruslar, Ermenileri örgütledi. Osmanlı da önlem olarak toprakları içinde Ermenilerin yer değiştirmesi kararı aldı. Yer değiştirmeler esnasında Ermeniler Kürt aşiretlerin saldırısına uğradılar. Osmanlı, Ermenileri bu saldırılara karşı da korumak durumunda kaldı” dedi.

10- Tarım ve Köyişleri Bakanı Faruk Nafiz Özak Ankara’nın Bala ilçesinde ikinci kez meydana gelen 5.5 depremle ilgili incelemelerde bulundu. Bakan Özak, bölgede çok sayıda kısa fay bulunduğunu belirterek, “Son iki deprem de bu faylarda gerçekleşti ve bunlar artçı olarak nitelendirilmedi. Büyük deprem olacak diye paniğe gerek yok” dedi.

İncelemelere Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de katıldı.

11- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2008 yılında uygulanacak asgari ücret rakamını belirledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik düzenlediği basın toplantısında, halen brüt 585 YTL, net 419 YTL olan asgari ücretin 1 Ocak 2008‘de yüzde 4, 1 Temmuz 2008’de de yüzde 5 oranında artırıldığını açıkladı.  1999 yılından bu yana belirlenen asgari ücret konusunda ilk defa sosyal taraflar arasında mutabakat sağlandığını belirten Bakan Çelik, bunun iftihar edilecek bir durum olduğunu söyledi.

12- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, cari açığın dikey seyirden yatay seyire geçtiğini belirterek, “Bugün cari açık Türkiye’nin geçmiş dönemlerde hiç görmediği veya görmeye alışık olmadığı bir biçimde doğrudan yabancı sermaye ile finanse edilir bir hale gelmiştir” dedi.

13- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler TÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Enerjide Arz Güvenliği: Fırsatlar ve Öneriler’ konferansında yaptığı konuşmada, elektrik zammının enflasyona etkisinin hesaplandığını belirterek, ”Yüzde 10’luk zammın yüzde 6.5’ini daha önce indirdik. Reel olarak aslında yüzde 3.5 artırmış olduk” dedi. Rüzgar enerjisi ve hidroelektrik santralı türbinlerinin Türkiye’de yapılmasının söz konusu olduğunu belirten Bakan Güler, enerji sektöründe uzman ve çalıştırılacak teknik eleman konusunda sorun yaşandığını söyledi.

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da, “Yeni yatırımlarının yapılmasının aciliyeti göz önünde bulundurulduğunda devlet, özel sektör yatırımları için uygun yatırım ortamı yaratmakta geç kalıyor” dedi.

14- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda, “Önümüzdeki dönemde elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılması gündemde olan zamların enflasyona etkisinin yarım puan olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

15- Pakistan eski Başbakanı ve Halk Partisi lideri Benazir Butto Ravalpindi’deki miting sonrası uğradığı yaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Devlet Başkanı Pervez Müşerref’e başsağlığı mesajı gönderdi.

16- AB Dönem Başkanlığı’nı 1 Ocak’ta üstlenecek olan Slovenya Devlet Başkanı Danilo Turk Euronews’e verdiği demecinde, Avrupa’nın stratejik bir vizyonu bulunmadığını belirterek, kişisel olarak Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini, Avrupa’nın Türkiye ile küresel bir güç olabileceğini söyledi.

28 ARALIK 2007

            1- TBMM Kreş ve Gündüz Bakımevi'ni ziyaret eden TBMM Başkanı Köksal Toptan, 2008 yılında terör  olaylarının azalmasını ümit ettiğini belirterek, barış, huzur ve refahın bütün dünyaya  yayıldığı, en azından yayıldığının görülebileceği bir yıl diledi.

            2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Toplantı sonrasında yayımlanan  bildiride, güvenlik güçlerinin terör örgütüne yönelik olarak Irak'ın kuzeyine  icra ettiği başarılı operasyonların gerekli görüldüğünde kararlılıkla  sürdürülmesinde mutabık kalındığı belirtildi.

            3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Büyükelçiliği'ni ziyaret ederek, ''Nereden gelirse  gelsin terörizmin içinde olan, terörizmin hedeflerini benimseyen herkes  teröristtir'' dedi.

            4- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, bakanlığına bağlı kuruluşlarda incelemelerde bulunmak üzere  gittiği Adana'da, Vali İlhan Atış ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı  ziyaret etti. AK Parti İl Teşkilatında da kadın partililerle bir araya geldi.

            Bakan Çubukçu, Vali Atış'ı ziyareti sırasında, yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak uygulamaya koydukları ''Aileye Dönüş Projesi''nin olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını belirterek, bakanlığa bağlı kurumlarda koruma altında yaklaşık 20 bin olan çocuk sayısının 12  bin civarına düştüğünü ifade etti.

            5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Faruk Çelik, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'ya, bir süre önce yapılan genel  kurulda bu göreve yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ziyaretinde bulundu. Bakan Çelik, 2008  enflasyon hedefinin yüzde 4 olduğu Türkiye'de, asgari ücret konusundaki komisyon  kararı ve uzlaşı ortamının önemli olduğunu belirterek, ''Ama bu  yeterli değildir'' dedi.

            6- Vergi iadesinin yerine getirilen  asgari geçim indirimi, 1 Ocak’ta devreye giriyor.

            Yeni sistem, dün açıklanan asgari ücret ile işçi ve memurların maaşında  aylık 45,6 YTL ile 77,5 YTL arasında artış sağlayacak.

            1 Ocak 2008 tarihinden itibaren uygulanacak olan asgari geçim indiriminden,  ücretleri gerçek usulde vergilendirilen gerçek kişiler yararlanacak.

            7- Pakistan'ın eski başbakanlarından Benazir  Butto'nun öldürülmesinin ardından ülkede çıkan olaylarda, 19 kişinin öldüğü  bildirildi.

            Pakistan'da yayın yapan ARY kanalındaki haberde, El Kaide'nin Butto'nun öldüğü saldırının sorumluluğunu üstlendiği bildirildi.

            Öte yandan Pakistan'da geçici hükümetin Başbakanı  Muhammed Miyan Soomro düzenlediği basın toplantısında, genel seçimlerin 8 Ocak’ta yapılması planında henüz bir  değişiklik olmadığını söyledi.

            Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Europe 1'e verdiği demeçte, Butto'nun dün suikasta kurban  gitmesinin ardından oluşan krizin artık bölgenin istikrarını tehdit ettiğini söyledi.

29 ARALIK 2007

            1- Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliğini ziyaret ederek eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun öldürülmesine ilişkin  taziyelerini ileten TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Herkes kendi payına düşeni  yapar, dersini alırsa bu menfur olayın Pakistan halkı için yeni bir dönemin  açılması imkanını sağlayabileceğini" söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul İl Özel İdaresi  katkılarıyla yenilenen Topkapı Sarayı Müzesi Kutsal Emanetler Bölümü’nün açılışını  yaptı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, açılışın, semavi dinlere mensup  insanlar için anlamının çok büyük olduğunu ifade ederek, kutsal emanetler  bölümünün layık olduğu güzellikte düzenlenmesi için yürütülen çalışmaların  tamamlandığını anlattı.

            3- Genelkurmay Başkanlığı, Yunanistan'a ait  uçakların, Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu yapan Türk  uçaklarına dün 3 kez önleme yaptığını bildirdi.

            4- Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu Halk TV’de katıldığı bir programda, TCK’nın 221. ve 301’inci maddelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kanadoğlu, 221. maddenin esnetilmesi durumunda, İmralı’da tutuklu bulunan terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın aftan yararlanabileceği uyarısında bulundu. 

            5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, son günlerdeki  otomobil yakma olaylarında, başta İstanbul olmak üzere 7 ayrı ildeki 53 ayrı  olayda toplam 95 aracın zarar gördüğünü bildirdi.

            6- Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) Genişletilmiş  Yönetim Kurulu toplantısına katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan,  basına kapalı olarak  gerçekleştirilen toplantının ardından yaptığı açıklamada, işverenin sosyal güvenlik primi payındaki 5 puanlık indirimin, 2008'de uygulamaya  sokulacağını bildirdi.

            7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, spor ve kültür binasının açılışını gerçekleştirmek üzere gittiği İstanbul’da bir ilkokulda yaptığı açıklamada, göreve  geldiklerinde 18,5 milyon olan cep telefonu abonesi sayısının 62 milyona çıktığını belirterek, ''Yılın sonuna kadar nüfusumuzun sayısı kadar cep telefonu abonesi  olacak'' dedi.

            8- ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson İHA Ajansı’na yaptığı açıklamada, PKK’yı bitirmeye kararlı olduklarını belirterek, “Barzani’nin itirazları kararlılığımızı etkilemez” dedi.

            9- Irak'ın kuzeyindeki Dohuk kenti yakınlarında bir Türk nakliye konvoyunun mayına çarpması sonucu, 1 şoför öldü, 5’i de yaralandı.

            10- İngiltere'de hükümet tarafından 1999 yılında  kurulan ve savaş yıllarında ülkedeki hesapları dondurulan Nazi kurbanı  Yahudilerin paralarının geri ödenmesini amaçlayan fonun, bugüne kadar bütçesinin  10 katı olan 21 milyon sterlin tutarında ödeme yaptığı açıklandı. 

            11- Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yayımlanan bir  röportajında, bazı tartışmalı açıklamalarından dolayı İçişleri Bakanı Wolfgang  Schaeuble'yi eleştirdiğinin hatırlatılması üzerine, "Terörizmin olduğu günümüzde  iç güvenlikten sorumlu olan Schaeuble'nin çalışmalarına büyük saygım  var. Tehdit hiç şüphesiz daha da ciddileşti" dedi.

                                                                                                                    30 ARALIK 2007

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, 2007’nin, hayatın her alanında kaydettikleri gelişmelerin, içeride ve dışarıda yaşanılan zorlukların yanında bütün tarihi kararların alındığı bir yıl olduğunu belirterek, terörle mücadeleden ekonomiye, sağlıktan eğitime kadar birçok alanda yol kat edildiğini, kararlılığın yeni yılda da süreceğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2007'de değer olarak en çok ihracat artışı sağlanan ülkelerin Almanya, İngiltere ve Rusya Federasyonu olduğunu belirterek, bu yıl 1 milyar doların üzerinde ihracat yapılan ülke sayısının 23'e yükseldiğini açıkladı. Bakan Tüzmen, 2007 yılı ihracatının ülkeler bazında dağılımıyla ilgili yaptığı değerlendirmede ise bu yılın ocak-kasım ayları arasında, en çok ihracat artışı gerçekleştirilen ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğunu belirtti.

3- Devlet Bakanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu, AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nın aralık ayı toplantısında, Onursal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun, “TCK’nın 221. maddesinin esnetilmesi halinde bundan terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın da yararlanabileceğine ilişkin açıklamaları” üzerine “Bu konuda endişelenmenize gerek yok. Bizim yapacağımız hiçbir uygulama milletimizi rencide etmez. Terörle mücadeleyi bu üslup içinde götürüyoruz. Kim ne derse desin, biz yolumuza devam ederiz” dedi.

4- Kanal 7 televizyonunun sorularını yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, piyano virtüözü Fazıl Say'ın AKP iktidarını eleştirerek 'Türkiye'den gitmeyi düşünüyorum' açıklamalarıyla ilgili olarak, sanatçıların siyasi çekişmelerden uzak durmasının daha iyi olacağını söyledi. Bakan Günay, “Türban sorununun çözümüne” ilişkin görüşünün sorulması üzerine ise türbanın anayasa tartışmalarında en fazla üzerinde durulan konulardan biri olduğunu belirterek “Anayasada kılık kıyafet konusunun geçmesi bana çok anayasal hukuk gibi gelmiyor. Biz genel bir özgürlük tanımı yapabiliriz. Kişi haklarını zedelemeyen, temel hak ve özgürlüklere aykırı olmayan vurgularla bu konuyu aşabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

5- Yeni yılda uygulanacak gelir vergisi tarifesi, Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlendi. Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre,7 bin 800 YTL’ye kadar olan gelirlere yüzde 15, 7 bin 800 ile 19 bin 800 YTL arası gelirlere yüzde 20, 19 bin 800 ile 44.700 YTL’nin arası gelirlere yüzde 27, 44 bin 700 YTL üzerindeki gelirlere ise yüzde 35 vergi uygulanacak.

6- AB’ye üye olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRY), yeni yıldan itibaren ülkelerinde para birimi olarak euroyu kullanacak. GKRY Maliye Bakanı Mihalis Sarris, euroya geçmeye hazır olduklarını belirtirken, Kıbrıs sorununa ekonomik ve siyasi açıdan uygulanması mümkün olan çözümler bulunduğu takdirde Schengen meselesinin de sonuçlanabileceğini ifade etti.

7- Hamas’a bağlı silahlı güçler, Gazze Şeridi’ndeki El-Fetih hareketinin ofislerine baskın düzenledi. El Ezher Üniversitesi’ne de giren Hamas, çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. Bu arada İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin Yönetimi terör gruplarıyla savaş konusunda gerekli tedbirleri alana kadar, İsrail’in Filistinlilere yönelik uygulamalarında, güvenlikle ilgili risk almayacağını söyledi.

8- Pakistan’da suikasta kurban giden eski başbakan Benazir Butto’nun lideri olduğu Pakistan Halk Partisi’nin başkanlığına oğlu Bilavel getirildi. Butto’nun eşi de oğluyla eşbaşkan oldu.

31 ARALIK 2007

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye’nin geçen yıl çok zor tartışmalardan yüzünün akıyla çıktığını, Türk milletinin, meselelerini demokrasi içerisinde çözebilen bir olgunlukta olduğunu bütün dünyaya gösterdiğini belirtti. Bugün bu olgunluğun siyasetten iktisadi hayata ve dış politikaya kadar müspet ve güzel sonuçlar verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin terörle mücadele alanında da ciddi gelişmeler kaydettiğini belirterek, “Artık bütün dünyaya terörle mücadelemizi çok rahat anlatabiliyoruz. Bunun neticesinde de terörle mücadelemizi bütün dünya destekliyor” dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de birer mesaj yayımladılar.

2- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, çocukların sokaktan kurtarılması için 2 yıldan beri uygulanan projeyle, ailelerin yanına gönderilen, ayni ve nakdi yardım yapılan ve yatılı okullara yerleştirilen sokak çocukları sayısının 15 bini geçtiğini söyledi. Bakan Çubukçu ayrıca, kapkaç suçu işleyen çocukların sanıldığı gibi sokakta yaşayan değil, ailelerinin yanında kalan çocuklar olduğunu da belirtti.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Eğitim Tesisi’nde düzenlediği basın toplantısında,  bugünden itibaren sosyal güvenlik kapsamında tıbbi malzemelerin temininin hastalar değil hastanelerce sağlanacağını belirterek, SGK’nın muhatabının hastaneler olacağını söyledi.  

4- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Esbaşkanı Joost Lagendijk AB Haber’e, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Türkiye’nin AB müzakere sürecine ilişkin tutumunu değerlendirdi. Lagendijk, “Aslında Sarkozy müzakereleri kesemeyeceğini biliyor ve sembolik kazanımlar elde etme peşinde” dedi.

5- Irak’ta düzenlenen bombalı saldırılarda 2’si asker, 15 kişi öldü.

6- İran Dışişleri Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni,  İran-Irak arasında 8 yıl süren savaş dolayısıyla İran’ın Irak’tan tazminat almaktan vazgeçmediğini belirterek, İran hükümetinin konuyu takip ettiğini ifade etti. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, daha önce İran’dan bu talebinden vazgeçmesini istemişti.

7- Kenya’da dün yapılan devlet başkanlığı seçimini Mwai Kibaki’nin kazandığının açıklanmasının ardından çıkan olaylarda 140 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.