11.1.2008
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                                                                                  1  OCAK  2008  

            1- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yapılan açıklamada, güvenlik kuvvetlerince  Diyarbakır’ın Lice, Bingöl’ün Adaklı ve Genç ilçelerinde icra edilen operasyonlarda bölücü terör örgüt PKK üyelerine ait  evlerde yüklü miktarlarda uyuşturucu ele geçirildiği belirtilerek, “Uyuşturucu ve patlayıcı madde arasındaki bağlantı, terör örgütünün uyuşturucu trafiğini yönlendirmeye devam ettiğini açıkça göstermektedir” denildi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yeni Anayasa çalışmaları ile ilgili Cumhuriyet gazetesine değerlendirmede bulundu. Baykal, AK Parti’nin gerçek niyetinin  1921’den bu yana, 1924-1961 birikimlerini de tümüyle ortadan kaldırmak olduğunu ileri sürerek “Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün anayasal birikimini sıfırlamak istiyorlar. Çankaya’da devleti kavramaktan, Türkiye’nin tümünü kucaklayıcı anlayıştan uzak bir yapı var” dedi.

            3- Danıştay 12. Dairesi, Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamındaki ‘Kamu hizmeti’ görevlilerinin sebep gösterilmeden sözleşmelerinin  fesh edilmeyeceğine karar verdi.

            4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önünü açacak projeler üzerinde çalıştıklarını ve 2008 yılında mikro reformların ağırlıkta olduğunu belirterek, bunlar arasında Ar-Ge destekleri, istihdam paketi, Sosyal Güvenlik Reformu ve Türk Ticaret Kanunu’nun bulunduğunu söyledi.

            5- Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada  ‘nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların  yüksek dozda nikotin içermesi nedeniyle yasaklandığı’ bildirildi.

            6- RTÜK Başkanı Zahid Akman son günlerde araba yakma eylemleri ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada,  terör örgütünün dağdaki başarısızlığını araba yakma eylemleri ile kapatmaya çalıştığını; ancak televizyon kuruluşlarının bu propagandaya alet olmamaları gerektiğini söyledi.

            7- AP Türkiye Raportörü Hıristiyan Demokrat Grubu  üyesi Ria Oomen-Ruijten yayımladığı yeni yıl mesajında, Türkiye AB ilişkilerinde dramatik gelişme olmadığını belirterek, müzakere sürecinin kaldığı yerden devam ettiğini söyledi.

            8- Kenya'da devlet başkanlığı seçimi  sonuçlarının açıklanmasından sonra çıkan şiddet olaylarında, ölü sayısının 120'ye  yükseldiği bildirildi.

            9- İsrail Başbakanı Ehud Olmert  2008 yılı dolayısıyla yayınladığı mesajında, saf Yahudi devletinin kurulması için Kudüs’ün paylaşılması gerektiğini söyledi.

            2 OCAK 2008 

  1. TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji  Araştırma Enstitüsü (UEKAE) İleri Teknolojiler Araştırma Enstitüsü’nün (İLTAREN) yeni AR-GE binası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından törenle açıldı. Başbakan Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada “İnşallah Silahlı Kuvvetlerimiz bunlarla güvenli yarınlara adım atar” dedi.
  1. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, haksız rekabete yol açtığı iddiasıyla eleştirilen teşvik sisteminin yeniden düzenlenme ilkelerini açıkladı. Bakan Çağlayan, sektörel ve bölgesel bazda şekillenecek yeni sistemde “proje bazında” teşvik verileceğini söyledi. Bakan Çağlayan, gazetecilikteki 5N+1K kuralının, teşvik sisteminin de özünü oluşturacağını, bu soruların yanıtlarına göre, teşvik edilecek üretim kolu ve üretim merkezlerinin belirleneceğini kaydetti.
  1. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner’in yazılı soru önergesine verdiği cevapta, uluslararası turizm piyasasında oluşan talebin karşılanması amacıyla turizm işletmelerinin uyguladığı “her şey dahil” sistemine müdahale etmeyeceklerini bildirdi.
  1. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü’nün Belek ormanı ile ilgili soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, 17 milyon 600 bin metrekare büyüklüğündeki Belek ormanının 16 milyon 372 bin metrekarelik bölümünü Kültür ve Turizm Bakanlığına devrettiklerini ve 350 bin metrekarelik alanda da bakanlığı tarafından bir turizm tesisine inşaat izni verildiğini açıkladı.
  1. Vatandaşlıkla ilgili hükümleri AB hukukuyla uyumlu hale getiren Türk Vatandaşlığı Kanun Tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi.
  1. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatın 2007’de yüzde 23.49 artışla 105.9 milyar dolara, aralık ayında ise yüzde 7.6’lık artışla 9.4 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.
  1. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Erken tarafından kabulünün ardından yaptığı açıklamada Türkiye’ye gelen Suriye’nin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Abdullah Dardari’yi  kabul etti. İki ülke arasında hava, deniz, kara ve demiryollarının geliştirilmesini amaçladıklarını belirten Dardari, ayrıca son dönemde yaşanan kuraklığa dikkat çekerek Fırat Nehri’nden daha fazla su bırakılmasını istedi.  
  1. Avusturya’nın Vorarlberg Eyaleti’nin Bregenz kentindeki Türk Başkonsolosluğu’na molotofkokteylli  saldırı düzenlendi. Can kaybının olmadığı saldırıda küçük çaplı maddi hasar meydana geldi. Saldırının ardından açıklama yapan Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Selim Yenel,  Avusturya makamlarından, “Türk temsilciliklerine yönelik ek güvenlik önlemi alınmasını ve saldırganların yakalanmasını talep ettiklerini”  söyledi.
  1. Suriye, Dışişleri Bakanı Velid Muhammed, başkent Şam’da düzenlediği basın toplantısında, Fransa hükümetinin Lübnan’daki cumhurbaşkanı seçimi nedeniyle Şam’la ilişkileri askıya alma kararının ardından Fransa’yla işbirliğini kesmeyi kararlaştırdıklarını bildirdi.  

3 OCAK 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı Çankaya Köşkü'nde kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta yaşanabilir çözümün, Ada'nın gerçeklerine, iki ayrı halk, iki demokrasi ve iki devletin varlığına bağlı olduğunu belirterek, kapsamlı çözüme ulaşılması halinde, Doğu Akdeniz'de Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan'ı içine alan iş birliğinin mümkün olacağını söyledi.

            Cumhurbaşkanı Talat da, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi kesimindeki seçimlerden sonra Kıbrıs sorununun kaderi belirleyecek girişimlerde bulunulacağını belirterek, "KKTC ve Türkiye'nin her türlü olasılığa hazır olması gerektiğini" söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Ekonomik ve Sosyal Konsey” toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik sisteminin önemli sorunlarından birinin gelirlerin giderleri karşılayamaması olduğunu belirterek ''Eğer bugün bizler bu reformları yapmazsak samimiyetle söylemek  istiyorum ki bunu asla bir ideolojik zemine oturtamayız. Ülkemiz nüfusunun geleceğini güvence altına almanın kararlarını, bedeli ne olursa olsun gerçekleştirmek durumundayız. Türkiye, 20-30 yıl sonra sosyal güvenlik alanında iflas noktasına gelecektir” dedi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Başbakanlıkta bir araya geldi. Başbakan Erdoğan görüşme öncesi gazetecilere, Diyarbakır’da meydana gelen terör saldırısını değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, terörle mücadelede gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

            3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin İstanbul’da düzenlediği “Türkiye’nin İhracat Vizyonu 2013-2023” konulu toplantıda yaptığı konuşmada “İhracatta 100 milyar dolar kritik eşikti. Bunu aştık, artık farklı ligdeyiz” dedi.

            4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Suriye Ulaştırma Bakanı Yarub Süleyman Bedr’i kabulünün ardından yaptığı açıklamada ''Diğer komşularımıza nazaran en uzun sınır komşusu olması nedeniyle Türkiye'nin Suriye ile ilişkilerini artırarak devam ettirmesi doğal bir gelişmedir. İlişkilerimizin gelişmesini başkalarını rahatsız edecek değil, aksine bölge barışı için 'olmazsa olmaz' bir gelişme olarak görüyoruz. Bu  bakımdan da hiç kimsenin komşularımız ile ortaya koyduğumuz bu iyi ilişkileri farklı bir şekilde yorumlamasını arzu etmiyoruz. İlişkilerimizin gelişmesi hem  Irak'ta hem Filistin'de hem bölgenin tamamında istikrarsızlığın sona ermesi, barışın hakim olması için önemli bir fırsat olacaktır'' dedi.

            Bedr de, yakın gelecekte Gaziantep ile Halep arasında 160 km. hız yapacak olan hızlı trenin yolcu taşımaya başlayacağını, mevcut tren yolunun rehabilitasyonunun tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

            5- Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasada Değişiklik Öngören Kanun, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Buna göre, kamu hizmet binalarının, koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan binaların kapalı alanlarında sigara içilemeyecek.

            6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2007 yılında üretici fiyatlarının yüzde 5,94, tüketici fiyatlarının ise yüzde 8,39 oranında arttığını açıkladı.

            7- Diyarbakır’ın Dağkapı semtinde askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada, 5 kişi öldü, 67 kişi de yaralandı.

            04 OCAK  2008 

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Tarih Bilincinde İşbirliğine Somut Adımlar Afganistan'' adlı fotoğraf sergisinin açılışının ardından, gazetecilerin  sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'daki  bombalı saldırının ülkedeki birlik, beraberlik ve dayanışmayı hedef alan,  Güneydoğu'da yaşayan vatandaşlara yönelik bir hareket olduğunu belirterek, ''Terör örgütü hiçbir zaman Güneydoğu'da yaşayan vatandaşlarımızın temsilcisi olamaz. Kürt kökenli vatandaşlarımızın temsilcisi olmamıştır, olamayacaktır da...'' dedi.

            2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu'yu ziyaretinde yaptığı açıklamada, saldırının hedef gözetilmeksizin yapıldığını ve işbirlikçilerinin  bulunduğunu belirterek, ''İşbirlikçilerle teröristler arasında bir fark yoktur. Dünkü menfur saldırı yalnız silahlı kuvvetlere değil, halka da yapılmış bir  saldırıdır'' dedi.

            3- Danıştay 10. Dairesi, vakıf  üniversiteleri de dahil, üniversite hastanelerinin, özel muayene farkı dışında,  Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen fiyat tarifesine uymasına ilişkin ''Tedavi  Ücretleri'' konulu Başbakanlık Genelgesinin yürütmesini ''vakıf üniversiteleri''  yönünden durdurdu.

            4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk-Suriye İş Konseyi tarafından düzenlenen ''Suriye'de İş ve Yatırım Olanakları'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Suriye'de sadece Türk firmalarına ait bir yatırım bölgesinin oluşturulması imkanlarını araştırmak  üzere Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın koordinasyonunda, özel sektör  kuruluşlarını önümüzdeki aylarda Suriye'ye göndereceklerini bildirdi.

            5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım TGRT Haber televizyonunda yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” adlı programa katılarak, soruları yanıtladı. Bakan Yıldırım, mevcut köprülerin kuzeyine inşa edilecek 3. köprü yerinin belli olduğunu belirterek, 4. köprüye de ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

            6- Merkez Bankası’nın, ''Aralık Ayı Fiyat Gelişmeleri'' değerlendirmesinde,  elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artışların enflasyonu olumsuz  etkileyecek olsa da, orta vadede enflasyondaki düşüşün devam edeceğinin tahmin  edildiği belirtildi.

            7- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak geldiği Türkiye’den dönüşünde Ercan Havaalanı’nda düzenlediği basın toplantısında, temaslarını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Talat, Türkiye'nin KKTC halkına, KKTC devletine ve yönetimine olan desteğinin  yeniden teyidinin kendileri açısından son derece anlamlı ve önemli olduğunu  belirterek, Türk makamlarının her düzeyde Kıbrıs Türk halkına sevgi ve  selamlarını ilettiğini kaydetti.

            8- ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa Dairesi Sözcüsü Chase Beamer, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da düzenlenen bombalı saldırıyı kınayarak, terörle mücadelede  Washington'un, Ankara'nın yanında olduğunu bildirdi.

            9- ABD'de Kasım ayında düzenlenecek olan başkanlık seçimleri için Iowa eyaletinde yapılan ilk ön seçimlerde, Demokrat Parti'de Barack Obama, Cumhuriyetçi Parti'de de Mike Huckabee kazandı.

            10- Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Jorge  Rodriguez'in yerine yeni devlet başkan yardımcısı olarak eski İskan Bakanı Roman  Carrizales'i atadığını ve kabinede başka değişiklikler de yapacağını bildirdi.

            12- Almanya'da yayımlanan Neuen Osnabrücker Zeitung'a açıklamalarda bulunan Afganistan Sanayi ve Ticaret Bakanı Amin  Farhang, ülkesinde baş gösteren gıda sıkıntısıyla mücadele etmek için  uluslararası toplumdan yardım istedi.

5  OCAK  2008        

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü PKK’nın bombalı saldırısından sonra incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’a gitti. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Terörün gerçek yüzü ne yazık ki, acı bir şekilde Diyarbakır’da ikinci kez  ortaya çıkmıştır. Burada Diyarbakır şehrinin altını özellikle çizmek istiyorum. Hedef aslında doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle bütün Türkiye’dir “dedi.

            2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Terör konusunda çözüme doğru gidildiği kanaatindeyiz. Son terör saldırıları PKK’nın son çırpınışları olarak değerlendirilebilir. Yapacak çok fazla bir şeyleri kalmadı” dedi.

            3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Eskişehir’de yaptığı açıklamada, “Elektriğin ham maddesi artarken elektriğin fiyatının aynı kalması mümkün değil. Türkiye’de yapılan zamlar asgari ölçeklerde mecburen yapıldı” dedi. 

            4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, Türk Patent Enstitüsü’nün (TPE), e-imza ile marka başvurusu işlemlerini 1 Ağustos 2007'de hizmete açtığını belirterek  patent ve tasarım başvurularının online kabulüne ilişkin çalışmaların tamamlanmasıyla TPE'nin ana hizmetlerinin tamamında 31 Aralık 2007 tarihi itibarıyla vatandaşın e-imza ile doğrudan işlem yapabilmesine olanak sağlandığını söyledi.

            5- Gürcistan’da yapılan Devlet  Başkanlığı  seçiminde Mikhail Saakaşvili yeniden seçildi.

            6 OCAK 2008

            1-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da AK Parti Kağıthane İlçe Kadın Kolları 2. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin kurulduğu 14 Ağustos 2001’den bu yana  yürüyüşüne kararlılıkla devam ettiğini ve  Türkiye’de ilden mahalleye kadar tüm örgütlenmesini gerçekleştiren bir parti olduğunu belirterek, bunun partinin dinamik yapısının göstergesi olduğunu ifade etti.

            2-CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Diyarbakır’da, terör örgütü PKK’nın düzenlediği bombalı saldırıda yaralanan askeri personeli ziyaret etti. Baykal, terörle bir yere varmanın mümkün olmadığını belirterek, “Artık buna son vermenin zamanı gelmiştir. Birbirimize karşı düşmanlığı, olumsuz duyguları, kin ve nefreti bir tarafa bırakıp el ele, kardeşçe yaşamanın yollarını aramak durumundayız” dedi. Parti il binasında da bir toplantı düzenleyen Baykal, terörün içine girdiği bu yeni zihniyetin, yeni anlayışın terör hareketine de hiçbir şey kazandırmayacağını söyledi.

            3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Eskişehir Muhacir Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği toplantıda, petrolün 100 dolara çıktığını, elektrik ve doğalgaza zammın zaruri olduğunu  belirterek “Petrolün 11 dolar olduğu zamanları bilirim. 100 dolara aldığım bir şeyi eski fiyattan nasıl satarım? Onu, bunu sübvanse edeyim. Bu politikalar eskide kaldı. Ya borç alacaksın ya ek vergi alacaksın. Ya da zam yapacaksın. Artırmadık artırmadık ama bunun belli bir noktası var. Bundan sonrasını ekonomi kaldırmaz. Eski günlere dönme durumumuz olur” dedi.

            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler TV8 televizyonunda yayınlanan ‘Sağduyu’ programına katılarak soruları yanıtladı. Bakan Güler, elektriğe 62 ay doğal gaza da 14 aydan sonra zam yapıldığını belirterek, yapılan zamları halkın anlayışla karşılaması gerektiğini söyledi. Bakan Güler ayrıca, önümüzdeki dönem EPDK ile bir çalışma yapılacağını, elektrik fiyatlarının, petrol ve LPG gibi serbest piyasada belirleneceğini, piyasanın kontrolünün de EPDK tarafından yürütüleceğini bildirdi.

            5- Demokrat Parti 4’üncü Olağanüstü Büyük Kongresi’nde
Genel Başkanlıktan ayrılma kararı alan Mehmet Ağar’ın yerine 529 delegenin oyu ile Süleyman Soylu seçildi.

            6- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’nin başkenti Washington’a gitti. Cumhurbaşkanı Gül’e ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Devlet Bakanı Mehmet Şimşek eşlik edecek.

            7- Irak’ta Ordu Günü kutlamalarının yapıldığı başkent Bağdat’ın doğusundaki Karrada’da düzenlenen intihar saldırısında, 11 kişi öldü, 17 kişi de yaralandı.

           
            8- Gürcistan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini ilk sonuçlara göre, yüzde 57.58 oranında oy alan Mihail Saakaşvili kazandı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından seçim sonucuna ilişkin düzenlenen basın toplantısında, halkın seçimlerde özgür şekilde sandık başına gelerek iradesini ortaya koyduğu kaydedildi.

            8-7 OCAK 2008

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan CNN Türk televizyonuna gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. DTP’nin PKK’ya ‘terör örgütü’ dememekte ısrar ettiği anımsatılarak sorulan bir soruyu değerlendiren Başkan Toptan, “Şu ana kadar Meclis’teki çalışmaları beni rahatsız etmedi. Ancak Meclis dışındaki söylem ve eylemleri halkı olduğu gibi beni de endişeye sevk ediyor” dedi. Türban konusuna da değinen Başkan Toptan, Anayasa’da ‘üniversitelere türban serbesttir’ şeklinde bir ifadenin olamayacağını söyledi.

            2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, ticari sır, banka sırrı ve müşteri sırrının gizliliğinin sağlanması ve üçüncü kişiler tarafından bilinmemesi ile ilgili yasa tasarısıyla, yurtdışında yaşayan yurttaşların Türkiye’de yapılacak seçimler ve halkoylamalarında oy kullanabilmelerine olanak sağlayan tasarının Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını söyledi.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından finansal kiralamada (leasing) KDV oranını görüşmek üzere bir araya geldi. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, finansal kiralamaya konu olan malların KDV’sinin yüzde 1’den yüzde 18’e çıkarılmasının büyüme ve yatırımları olumsuz etkileyeceğini söyledi.

            4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin bakanlığın çalışmaları ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, ‘Türklüğe hakaret’ suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde yapılacak değişikliğin TBMM’ye sunulacağını, ‘etkin pişmanlık’ uygulamasını düzenleyen 221. madde ile ilgili bir değişikliğin ise gündemde yer almadığını belirtti.

            5- Türkiye’de bulunan ABD Senato Başkanı Mell Martinez, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlıkta kabulünün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede başta terör olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren konulara değindiklerini belirterek, Başbakan Erdoğan’ın Başkan George W. Bush ile 5 Kasım tarihinde gerçekleştirdiği görüşmenin terörle mücadele konusunda önemli bir adım olduğunu söyledi.

            6- Resmi ziyaret amacıyla ABD’ye giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. ABD seyahatlerinin önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Bizim ilişkilerimiz herhangi bir ülkeyle ilişkilerin çok daha ötesindedir. Hatta ikili olmanın da ötesinde bölgeye ve dünyaya etkileri olan bir ilişkimiz var. ABD bizim herhangi değil, en önemli müttefikimizdir” dedi.

            7- ABD’de  bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İran’ın Türkiye’ye doğalgaz akışını kesmesiyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, Şahdeniz ve Ege gazı kullanımını artırdıklarını ve doğalgaz kullanımı açısından şu anda bir sorun olmadığını söyledi.

                         8  OCAK  2008       

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi görüşmelerde bulunmak  üzere gittiği ABD’de  Başkan George W. Bush  ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD’nin terör örgütü PKK ile mücadele konusunda verdiği destek için karşılık beklemediğini, terör bağlamındaki görüşmenin, herhangi bir şekilde hesap verme şeklinde olmadığını söyledi.Cumhurbaşkanı Gül “İlişkilerimiz iki ülkenin ilişkilerinin  çok ötesinde bölge barışına katkı yapan bir boyutta. Balkanlar Ortadoğu konularını da değerlendirdik” dedi.

              Bush  ise “Türkiye demokratik bir ülke ile İslamiyetin birlikte yaşayabileceğini gösteren mükemmel bir örnek Türkiye’nin AB üyelik sürecini hep destekledim, yine destekliyorum.Türkiye, İslam dünyası ile Batı arasında önemli bir köprü oluşturuyor. Avrupa’nın Türkiye’den faydalanabileceği çok şey var” dedi.

            2- Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan  AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, en önemli prensiplerinin, kime yönelirse yönelsin, kimden gelirse gelsin  şiddeti, terörü mutlak surette dışlamak olduğunu belirterek, ''Hiçbir  toplumsal mesele, hiçbir gerekçe, teröre meşruiyet kazandırmaz. Meselelerimizi  konuşmanın, karşılıklı görüşerek çözmenin de en meşru aracı  siyasettir'' dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, Türkiye'nin, terör saldırısına maruz kaldığı  sırada, yeni bir anayasa tartışmasına çekildiğini belirtti.Türkiye'de bazı çevrelerin ''çıpa'' arayışında olduğunu ifade eden Baykal, ''IMF çıpasına bağlanalım'' ya da ''AB çıpasına bağlanalım'' denildiğini  söyledi.          

            4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, ''Bilinmelidir ki MHP, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesiyle ilgili değişikliklere tamamıyla karşıdır, her türlü teklife kapalıdır. Maddenin mevcut ifadesinden rahatsızlık  duyanlarla mücadeleye ise sonuna kadar kararlıdır'' dedi.

            5- ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, BBC Arapça servisine yaptığı açıklamada, “ABD, Doğu Kudüs’ün bazı mahallerinin yerleşim olduğuna inanıyor. Yol Haritası’nın ilk aşamasında yerine getirilmesi gereken yükümlülükler doğrultusunda, İsrail’in burada bina inşaatlarını durdurması gerekiyor” dedi.

09 OCAK 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti il başkanları toplantısında, Diyarbakır’daki terör saldırısına değinerek “Huzur ve istikrarın bu ülkenin her yanına dalga dalga yayılmasından rahatsız olanların oyunlarını hep birlikte izliyoruz. Birlikte yaşama irademiz her zamankinden çok daha güçlenmiştir. Kim Türkiye’nin huzur ve istikrarının pamuk ipliğine bağlı olduğunu düşünüyorsa gaflet uykusundadır” dedi. 

            2- İngiltere Başbakanı Gordon Brown’ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Joan Ryan ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Masası Şefi Simon Honner, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan, AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış ve bazı komisyon üyeleriyle bir araya geldi.

            3- Resmi ziyaret nedeniyle ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  Başkan George W. Bush ile görüşmesinin ardından Woodrow Wilson Uluslararası Bilim Adamları  adlı düşünce kuruluşunda gerçekleştirilen toplantıda, “PKK’ya karşı siyasi çözüm düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine  “Nasıl El Kaide’nin dışarıdan saldırılarına karşı ‘Burada politik çözüm bulalım’ denilemezse PKK’ya karşı da bu yol söz konusu olamaz” dedi.

            Ayrıca Amerikan-Türk Konseyi (ATC) üyeleriyle başkent Washington’da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, terörle mücadelede verdiği destekten dolayı Başkan Bush’a teşekkür ederek, kısa sürede terör örgütünün problem olmaktan çıkacağına inandığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, ”Terör örgütü, bizim Irak’a, Irak’ın tamamına yapacağımız katkımızı da etkiliyor. Bizim ilişkilerimizi adeta zehirliyor. Irak dediğimde Arap, Türkmen, Kürt hiç ayrım yapmadan söylüyorum” dedi.

            4- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Chase Beamer, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, ”Ekonomik, siyasi ve askeri eylem gerektiren PKK terörizmi tehlikesine karşı uzun vadeli kapsamlı bir çözüm bulmak için müttefiklerimizle birlikte çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

            5- ABD Başkanı George W. Bush, Ortadoğu temasları çerçevesinde İsrail’e gitti. Başkan Bush Tel Aviv’de Ben Gurion Havalimanı’nda yaptığı konuşmada, Ortadoğu’nun tümü için barış, güvenlik ve özgürlük sağlanması konusunda görüşmeler yapacaklarını belirterek “Ülkelerimiz arasındaki ittifak, İsrail’in bir Yahudi devleti olarak güvenliğini garanti altına alıyor” dedi.

            6- Letonya Devlet Başkanı Vadlas Adamkus, Rusya’nın Sesi radyosuna yaptığı açıklamada,  Stalin dönemindeki baskı politikasından ötürü Rusya’dan tazminat isteyeceklerini söyledi.

10 OCAK 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan düzenlediği basın toplantısında, 60. Hükümet Programı Eylem Planı’nı açıkladı. Geride bırakılan 5 yıllık sürede Türkiye’nin belirlenen hedeflere yaklaştığını, kronik sorunlarını çözdüğünü ve geleceğe umutla bakan bir ülke haline geldiğini ve şimdi yeni döneme girildiğini belirten Başbakan Erdoğan, “Bu dönem, siyasi ve ekonomik istikrarını sağlam bir zemine oturtan Türkiye’nin sosyal istikrarını da pekiştirecek bir dönem olacaktır” dedi.

            Öte yandan Başbakan Erdoğan “27. Enerji Verimliliği Haftası Konferansı ve Fuarı”nın açılışında yaptığı konuşmada, “Toplumdaki enerji kültürünün ve verimlilik bilincinin gelişmesine katkıda bulunmalıyız. Bunları yaptığımızda, enerji tüketim noktalarında yok olan yıllık 2.5 milyar YTL cebimizde kalacaktır. Maliyetini hep birlikte ödediğimiz, 1.3 milyar YTL’lik  yeni santral yatırımından tasarruf edilecektir” dedi.  

            3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Habertürk televizyonu tarafından  ‘şehit aileleri ve gaziler” adına düzenlenen kampanyada elde edilen 86.5 milyon YTL’nin teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Biz büyük bir milletiz. Şehitlerimiz kutsal bir amaç uğruna şehit olmuşlardır. Kutsal amaç, yaşadığımız ülkeyi bir ve bütün olarak muhafaza etmektir. Onlar şehit olduktan sonra onların geride bıraktıkları çocukları, aileleri onlardan bize kutsal bir emanettir” dedi.

            4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Ceza İnfaz Kurumları Kompleksi’nde incelemelerde bulundu. Kadın Kapalı Cezaevi çalışma atölyelerini de ziyaret eden Bakan Şahin yaptığı açıklamada, cezaevlerinde kadınların meslek öğrendiklerini, ürettiklerini ve gelir elde ettiklerini hatta sigortalarının bile yapıldığını belirterek, “Burada çalışanlar tahliye olduktan sonra ülkemize, insanlığa çok daha faydalı olurlar” dedi.

            5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman’ın terör örgütü PKK’ya silah ve mayın satan veya veren ülkelerle ilgili soru önergesini yanıtladı. Bakan Babacan, Irak’ta kaydı tutulmayan on binlerce silah ve mühimmatın akıbetinin araştırılması konusunda ABD ve İtalya’yı uyardıklarını söyledi.

            6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, MÜSİAD’ın İstanbul’da düzenlenen ‘Bilgi Teknolojileri Proje Yarışması’nın ödül töreninde yaptığı konuşmada, finansal kiralamada (leasing) KDV’nin yüzde 1’den yüzde 18’e çıkarılmasına gelen tepkilere değinerek, “Bir malın KDV’si peşin alınırsa yüzde 18, leasingle alınırsa yüzde 1. Geçici olarak getirilmiş bir müesseseyi kalıcı hale getirip büyük adaletsizlikler işlenmiştir. Buna göz yumamayız” dedi.  

            7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis üyeleriyle yaptığı toplantıda, “21 milyar dolar ihracat yapan otomotiv sektörünü önümüzdeki 4 yıl içerisinde 40 milyar dolar ihracata nasıl çıkaracağımızın çalışmaları içerisindeyiz” dedi.

            8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay geçmişte trenlerin bakım ve onarımı için kullanılan Cer Atölyeleri’nin restorasyon çalışmalarını incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, 2000’de başlanan ve 2003’te ara verilen çalışmaların yıl sonunda tamamlanarak, atölyelerin 11 bin metrekarelik bir kültür-sanat merkezine dönüştürüleceğini söyledi.

            9- Resmi ziyaret amacıyla ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile New York’ta bir araya geldi. Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Gül, Ki-Moon’la planlandığı gibi Kıbrıs meselesine ilişkin konuların görüşüldüğünü söyledi. Kıbrıs’ta çözüm için KKTC ve Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Biz bu yapıcı, çözümden ve uzlaşmadan yana yaklaşımımızı koruma azmindeyiz” dedi.  

            Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, 153 yabancı yatırım kuruluşu temsilcisinin katılımıyla New York’ta düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada da, “5 yıl önce elimizde ekonomik bir yol haritası vardı, şimdi bu planın sonuçlarını alıyoruz. Önümüzdeki dönemde Türkiye reform sürecine devam edecek” dedi.  

            10- İran’ın Türkiye’ye doğalgaz akışını durdurmasının ardından Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, soruna çözüm bulduklarını ve pazartesi günü doğalgaz akışına başlanacağını söylediği belirtildi.

            11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey günlük basın toplantısında bir soru üzerine yaptığı açıklamada, “Biz, Türk hükümetiyle Irak hükümeti arasında, PKK’nın nasıl yenileceği konusunda siyasal diyalog istiyoruz. Zaten şu sırada bu diyalog sürüyor. Ben, ABD yönetiminden hiç kimsenin, terörist bir örgütle diyalog çağrısında bulunduğuna inanmıyorum” dedi.

            12- AİHM, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında kaybolduğu iddia edilen 18 Kıbrıslı Rum’un yakınları tarafından açılan davada; Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2,3 ve 5’inci maddelerini ihlal ettiği görüşüne vardı. Türkiye’nin maddi tazminat ödemesini gerek görmeyen AİHM, mahkeme masraflarının ödenmesini  kararlaştırdı.

            13- Ortadoğu gezisi kapsamında Filistin’e giden ABD Başkanı George W. Bush Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Ramallah’ta bir araya geldi. Başkan Bush düzenlenen basın toplantısında, “Şu anki mevcut durum devam edemez. Filistin devleti kurulacaktır. Filistin devleti kurulduğunda barış yönünde önemli bir adım atılmış olacaktır” dedi.

            11 OCAK 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem ayı nedeniyle verilen iftar yemeğindeki konuşmasında ''Cumhuriyetimiz bütün inanç gruplarının, özgürlüğünü güvence altına almak durumundadır. Cumhuriyetimizin kazanımlarını koruyarak, birlikte medeniyet yolunda yürüyelim. Birbirlerine empatiyle, sevgiyle bakanlar birbirlerini öteki kılamaz” dedi.  Başbakan  Erdoğan ayrıca, Şişecam Yenişehir Cam Kompleksi'nin açılış töreninde yaptığı  konuşmada, Şişecam’ın yaptığı yatırımlarla büyük bir atılım gerçekleştirdiğini ve bölge için istihdam sağladığını belirterek, “Devlet tekel değil ufuk vericidir” dedi.

            2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler,  CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, ABD ile ortak enerji projelerinde işbirliği yapılması konusunda mutabakata  vardıklarını belirterek, ''Irak petrollerini ABD ile ortak işleteceğiz. İngiltere  de üçüncü ortak olabilir. Eskiden satrancı seyrederdik, şimdi oynayanlardan biri  olacağız'' dedi.

            3- ‘Dünyanın damı’ denilen Everest’e çıkan ilk dağcı Yeni Zelandalı Sir Edmund Hillary öldü.

            4- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, İstanbul’da gazetelerin dış haberler müdürleriyle sohbet toplantısında son gelişmeleri değerlendirdi.Talat, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde 17 Şubat’taki başkanlık seçimi sonrası BM’nin yeni çözüm girişimi başlatacağını belirterek, bunun son şans olacağını bildirdi.

                 Talat ayrıca, Zaman gazetesine verdiği mülakatta, Kıbrıs sorununu değerlendirdi.

            5- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD'deki temaslarını tamamladıktan sonra, New York'ta basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Gül bir gazetecinin, ''Terörle mücadelede bazı ABD'li yöneticilerin öne sürdüğü 'siyasi çözüm' tezine karşı Türkiye'nin mesajının net olarak iletilip iletilmediği” yönündeki sorusunu yanıtlarken, ABD'li muhatapları ile  görüşmelerinde bu konunun gündeme gelmediğini söyledi.

            6- ABD Başkanlığı görevini üstlendiğinden bu yana ilk kez Ortadoğu ülkelerine resmi ziyarette bulunan  George W. Bush, bu çerçevede İsrail ve Filistin'e yaptığı 3 günlük ziyareti  tamamladı.

            Başkan Bush, İsrail'den ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, ziyaretinin barış  sürecinin ileriye taşınmasına katkıda bulunduğunu umduğunu söyledi.

            Başkan Bush Kuveyt'e geçmeden önce NBC televizyonuna verdiği  demeçte ise, ABD'nin Irak'ta "rahatlıkla" bir 10 yıl kalabileceğini, ancak bunun Irak hükümetinin davetiyle olacağını ifade etti.

            7- Kolombiya'daki Devrimci Silahlı Güçlerin (FARC)  yıllardır rehin tuttuğu iki kadın, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in  girişimiyle serbest bırakıldı.

            13-12 OCAK 2008  

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 40 okulda yaptırdığı 40 spor salonunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin  genç bir nüfusa sahip olduğunu belirterek, ''Çocuklarımıza yeterli eğitim  verebilir, onları milli ve manevi değerlerle donatabilir, gerekli yaşam şartlarını oluşturabilirsek elbette genç nüfus bizim en büyük  avantajımızdır'' dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nca, parti üyesi gençlerin ideoloji ve politik donanımlarını güçlendirmek amacıyla hayata geçirdiği ''Parti  Okulu''nda ilk dersi verdi.  Baykal, “Sosyal Demokrasi’nin Tarihsel Evreleri, Günümüzdeki Durumu ve Geleceği” konulu konuşmasının ilk bölümünde, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir siyasi bilinç cumhuriyeti olduğunu belirterek, ''Cumhuriyet'in özü, kimsenin kimliğini ortadan kaldırmaya yönelik değil,  kimlikleri inkar etmek değildir. Tam tersine kimliklere bir saygı anlayışı içinde  bir millet inşa etmek  projesidir'' dedi.

            3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,  Bursa'da bir devlet hastanesinin yenilenen bölümlerinin  açılış töreninde yaptığı konuşmada, ''Yatarak Tedavi Gören Hastalara Kullanılacak Tıbbi Malzemelerin ve İlacın Hastaneler Tarafından Karşılanmasına Dair Tebliğ''le ilgili olarak, Bir çok üniversite hastanesinde ve devlet hastanelerinde problem yaşanmıyor''  dedi.

            4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek'in soru önergesine verdiği cevapta, Bağdat'ın kuzeyindeki 5 sahadan üretilecek 280 milyar metreküp rezerve sahip Irak  gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya ihraç edilmesinin planlandığını bildirdi.

            5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''2008-2010 Orta Vadede Korsanlıkla Mücadele Eylem Planı Hazırlıkları'' konulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 'korsanla mücadelede yasal düzenlemelerin belirli bir düzeye kadar etkili  olduğunu, mücadelede kilit rolü kamuoyunun bilinçlendirilmesinin oynayacağını' söyledi.

            6- ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, partisinin İstanbul’da düzenlediği ''Bir Arada Yaşamanın Yolu'' sempozyumunun açılışında yaptığı konuşmada, ''Savaştan ve  şiddetten arındırılmış bir toplum için her cenahta ve bulunduğumuz her zeminde  kendi içimizdeki şeytanları da taşlayabilmemiz gerekiyor'' dedi.

            7- Ankara 6. İdare Mahkemesi, Cem Vakfı’nın, ''Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi, ibadet için genel bütçeden pay ayrılması ve Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Alevi inanç önderlerine kadro tahsis edilmesi'' taleplerini reddeden Başbakanlık kararının iptal istemini  oy birliğiyle reddetti.

            8- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuruluşun çalışma kültürünün değiştiğini, yeni konuların yeni bir anlayışla gündeme alındığını belirterek, tecrübeli diplomatlar ve akademisyenler istihdam edilerek, Genel Sekreterliğin  yeniden yapılandırıldığını, ''proaktif'' politikaya dönüldüğünü, BM, AB ve AGİT gibi uluslararası kuruluşlarla iş birliğinin artırıldığını ve kurum bütçesinin  ikiye katlandığını anlattı.

            9- ABD Başkanı George W. Bush, çıktığı Ortadoğu gezisi çerçevesinde gittiği Kuveyt'te 9 bin Amerikan  askerini barındıran Arifcan kampında yaptığı konuşmada, Irak'a bir yıl önce yapılan Amerikan askeri yığınağının Irak'ı  "ümidin geri döndüğü bir yer" haline getirdiğini ileri sürerek, ABD'nin dostlarına arkasını dönmemesi gerektiğini söyledi. Başkan Bush daha sonra gittiği Bahreyn'de Kral Hamid Bin İsa El Halife'yle buluşması sırasında yaptığı konuşmada ise, Irak parlamentosunun kararıyla ilgili olarak, bunun "uzlaşma için  önemli bir adım" olduğu söyledi.

            10- Irak parlamentosu, idam edilen eski devlet  başkanı Saddam Hüseyin'in Baas Partisi’nin nin mensuplarına uygulanan birçok  kısıtlamayı kaldıran kanunu kabul etti.

            11- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı  Muhammed El Baradey, Tahran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili sorulara yanıt  bulunması amacıyla gittiği İran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüştü. Baradey, Ahmedinejad ile görüşmesinden önce İran'ın baş nükleer müzakerecisi Said  Celili ile bir araya geldi.

            12- Afganistan’ın Herat eyaletindeki bir köyde, çığ düşmesi sonucu 43  kişinin öldüğü ve ülke genelinde şiddetli kar yağışına bağlı olarak ölenlerin sayısının 83'e yükseldiği açıklandı.

            13- Nijerya'da petrol tankerinin infilak etmesi sonucu, 30 kişinin yandığı bildirildi.

            13 OCAK 2008

            1-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriquez Zapatero’nun davetlisi olarak resmi ziyarette bulunmak ve “Medeniyetler İttifakı 1. Forumu”na katılmak üzere başkent Madrid’e hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında temaslarına ilişkin bilgi verdi. Başbakan Erdoğan, “Bu ziyaret, İspanya Başbakanı’nın 2006 yılı Kasım ayında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin iadesi niteliğini taşıyor. Zapatero ile yapacağım görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası alanlardaki son gelişmeler üzerinde duracağız. Terörle uzun yıllar mücadele etmiş, halen de etmekte olan İspanya ile uluslararası teröre karşı alınabilecek tedbirler ve iş birliği konusunu da görüşme fırsatı bulacağız” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı yazılı açıklamada,  Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşıma kararının yanlış olduğunu ve merkez bankalarının bir ülkede ulusal egemenliğin sembollerinden olduğunu belirterek, “Bir ülkenin kendi parasını basması da egemenliğinin en önemli unsurlarından biridir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ülkemizde para basma yetkisine sahip tek kurumdur. Cumhuriyet’in simge değerlerinden biri olan banka, bu yüzden başkentte kurulmuştur” dedi.

            3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ‘Enerji Verimliliği Haftası’ dolayısıyla Elektrik İşleri Etüt İdaresi’nce organize edilen şenlikte, gazetecilerin İran’dan kaynaklı doğalgaz sıkıntısına dair soruları yanıtladı. Tedbir almayı sürdürdüklerini ve tedbirlerden birinin Şahdeniz gazını devreye almak olduğunu belirten Bakan Güler, “Azerbaycan’dan gaz geliyor, bunu kullanıyoruz, bu son derece önemli bir proje” dedi.

            4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çorum’da restorasyon çalışmaları devam eden tarihi Çorum Kalesi’nde incelemeler yaptı. Çorum Kalesi’nin mutlaka turizme kazandırılması gerektiğini ifade eden Bakan Günay, TOKİ ile yapılan anlaşma doğrultusunda kalenin içinin boşaltılması halinde burasının turizme kazandırılacağını belirterek “Tarihi mirasa sahip çıkalım ve elimizdeki değerleri iyi kullanalım” dedi.

            5- Resmi ziyaret için Türkiye’ye  gelen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van Der Linden, Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliğine ve yapmış olduğu reformlara takdir ve desteğini dile getirmek için Ankara’ya geldiğini söyledi.

            6- Kuzey Irak’a ziyarette bulunan İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Giovanni Vernetti, bölgesel yönetim lideri Mesud Barzani’yi Selahaddin kasabasında ziyaret etti. Görüşmenin ardından açıklama yapan Barzani “Türkiye bir grubu terörist ilan etti diye bizim de onları terörist ilan etmek gibi bir mecburiyetimiz yok. Eğer Türkiye barışçıl çözüm arayışında bulunursa biz de yardım etmeye hazırız” dedi.

            Vernetti ise PKK’yı terör örgütü olarak nitelendirdiklerini, ancak Türkiye’nin sınır ötesi harekatının Kürt bölgesinin emniyet ve istikrarını bozduğunu söyledi.

            7- Körfez temasları çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne giden ABD Başkanı George W. Bush burada yaptığı açıklamada,  İran’ın teröre destek veren ülkelerin başında geldiğini öne sürerek “İran’ın faaliyetleri her yerde, ulusların güvenliğini tehdit etmektedir” dedi.

            8-İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail kabinesinin haftalık olağan toplantısında, İran’ın nükleer silaha sahip olmasının engellenmesi gerektiğini belirterek “İran’ın konvansiyonel olmayan silahlara ulaşmasını engellemek için Amerikalı dostlarımızla çabalarımızı sürdürmemiz gerekiyor” dedi. Filistinlilerle görüşmelere de atıfta bulunan Olmert, İsrail’i ziyareti sırasında ABD Başkanı George W. Bush’un, Filistinliler, yükümlülüklerini hayata geçirmedikçe bir anlaşmanın olmayacağı konusunda tümüyle kendilerini temin ettiğini söyledi.

            9- Gürcistan’da muhalefet yanlısı 70 bin gösterici, başkent Tiflis’te toplanarak hile karıştırıldığı gerekçesiyle, 5 Ocak’ta yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci tura bırakılmasını istedi.

            10- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, yeni bir anayasa değişikliği referandumu için taraftarlarına girişimde bulunmaları çağrısı yaptı.

            14 OCAK 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Mısır’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, “Doğu Akdeniz’in en önemli iki ülkesi olan Türkiye ve Mısır’ın barış ve istikrara katkıları malumdur. İki ülkenin bu amaçla işbirliği yapmaları önem taşımaktadır. Bu çerçevede, iki ülkeyi yakından ilgilendiren Ortadoğu barış sürecindeki gelişmeler, Irak ve Lübnan’daki durum, Filistin arasındaki bölünmüşlük, Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarın korunması gibi bölgesel ve uluslararası gelişmeleri de gözden geçireceğiz” dedi.

            3- TBMM Başkanı Köksal Toptan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van Der Linden’i kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliğinin, ülkede demokrasi kültürü ve hukukun üstünlüğü anlayışının yerleşmesine önemli katkılarda bulunduğunu belirterek, ülkede son yıllarda kararlılıkla yürütülen reform çalışmalarında, Avrupa Konseyi ilkelerinin rehber olduğunu söyledi.  Linden de, “Türkiye’deki reform sürecinin güçlü bir siyasi iradenin desteğiyle devam ettiğini memnuniyetle görüyorum. Siz, Avrupa ailesinin gerçekten çok önemli bir üyesisiniz. Türkiye, AB üyeliğinde yükümlülüklerini yerine getirdiği sürece, Türkiye’nin üyeliğinin en büyük destekçilerinden birisiyim” dedi.  Linden, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edildi.

            4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ortadoğu gazetesine verdiği demecinde, Türk Ceza Kanunu’nun ‘Türklüğü aşağılama’ başlıklı 301. maddesinin değiştirilmesine direneceklerini belirterek, bunu Türkiye’ye bir projeyle anlatacaklarını söyledi.

            5- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Hollanda Yüksek Öğretim Enstitüsü’nce (NIHA) Ankara’nın Kızılcahaman ilçesinde düzenlenen kongrede yaptığı konuşmada, son on yılda üniversiteye giriş sınavlarına başvuranların üçte ikisinin yükseköğretimden yararlanamadığını belirterek, “Türkiye, yüzde 36’sı 14 yaşın altındaki nüfusla gelecekte üniversiteye girişte daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalacak” dedi.

            6- Resmi ziyaret amacıyla İspanya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Rodriguez Zapatero ile başkent Madrid’de bir araya geldi.  Türk-İspanyol İş Konseyi toplantısına katılan Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinin stratejik bir proje olduğunu ve bu önemli projenin günlük siyasi kaygılara alet edilmemesi gerektiğini belirterek, “Ne yazık ki bazı üye ülkeler üyelik hedefimizi sabote etme gayretleri içerisine giriyorlar. Tam üyelik dışında herhangi bir alternatifi kabul etmek mümkün değil” dedi.  Zapatero da, Türkiye’yi tam üye olarak kabul etme kararının AB’nin, 21. yüzyılda alacağı en önemli kararı olacağını belirterek, Avrupa’nın her zaman sözüne sahip çıktığını ve Türkiye ile ilgili kararını da değiştirmeyeceğini söyledi.  İspanya Kralı Juan Carlos’la da bir araya gelen Başbakan Erdoğan ayrıca, Euro Press ajansının düzenlediği basın toplantısında türban konusunu değerlendirerek, “Anayasa içerisinde konunun çözümü arzumuzdur. Ama öyle çözelim ki, herhangi bir gerginliğe zemin hazırlamasın” dedi.

            7- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, başkent Bağdat’ta bir soruya istinaden yaptığı açıklamada, “Türkiye, ABD ve Irak, PKK’yı konu alacak ortak bir toplantı düzenleyecektir. Bu konuda işbirliğimiz olacak. ABD ile Türkiye arasında, Irak petrolleri ile ilgili bir anlaşma olması mümkün değil, zira Irak petrolü üzerinde ancak Irak parlamentosu karar alabilir” dedi.

            8- Irak Hükümeti Sözcüsü Ali el-Dabbah başkent Bağdat’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kendi toprakları içerisinde PKK’ya karşı aldığı bütün tedbirleri sonuna kadar desteklediklerini belirterek, “Ankara, PKK’nın Türkiye’yi Kuzey Irak bölgesine çekmek için hazırladığı planlara karşı uyanık olmalıdır” dedi.

            9- Kürtlerin petrol gelirleri ve Kerkük üzerindeki aşırı talepleri yüzünden ulusal birliğin tehdit altına girdiğini savunan Irak Parlamentosu’ndaki 145 Şii ve Sünni Arap milletvekili, yayımladıkları ortak bir deklarasyonda, Kürtlerin merkezi hükümetin onayını almadan yabancı petrol şirketleriyle kendi başlarına yaptıkları anlaşmaları kabul etmeyeceklerini bildirdi.

            10- ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen Guantanamo Üssü’ndeki gözaltı merkezini ziyaretinde yaptığı açıklamada, terör şüphelilerine yönelik muamelelerin dünya çapındaki olumsuz yankılarının ABD’nin imajına zarar verdiğine inandığı için gözaltı merkezinin kısa sürede kapatılması gerektiğini söyledi.

15  OCAK  2008      

            1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın türbanla ilgili sözlerini değerlendirdi. Baykal, “Mesele başörtüsü değil, başörtüsü bizim geleneksel giyinme biçimimizdir. Hiç bir problem yoktur, olmamıştır, olmayacaktır. Problem türban problemidir. İnancın siyasete müdahale etmesi halinde siyaset yozlaşır” dedi.

            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı Türkiye Gazetesine verdiği demecinde, yeni yılda gümrük kapılarındaki teknolojik araç ve gereç kullanımını artıracaklarını, gümrük kapılarındaki büyük araçlar için X-Ray tarama sistemini yaygınlaştıracaklarını söyledi.

            3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Sivil toplum örgütleri, eğitim-öğretime devam ederken, ilkokul çocuklarını, velileri, öğretmenleri yönlendirerek  sokağa dökerlerse bunun adı kaos olur” dedi.

            4- Kültür ve  Turizm Bakanı Ertuğrul Günay  gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünya turizm potansiyeli açısından ilk 10 sırada yer aldığını, hedefin ilk 5’e girmek olduğunu belirterek, Türkiye’yi 2007 yılında 23 milyon 341 bin  yabancının ziyaret ettiğini söyledi.

            5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Merkez Bankası idare merkezinin İstanbul'a taşınmasının haklı, makul ve meşru gerekçeye dayandırılmadığını ve Türk ekonomisinin sahipsiz bırakıldığını belirterek, ''Sayın Başbakan, bu alanda yapılması gerekenleri bir kenara iterek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı İstanbul'a taşıma gibi fantezilerle kamuoyunun gündemini yeni tartışmalarla oyalama yolunu seçmiştir'' dedi.

            6- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Mısır’da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’le görüşmesinin ardından  yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Arap dünyası ile olan diyaloğunun her geçen gün daha iyiye gittiğini, bu ilişkilerin tarihi yakınlıkları tekrar canlandırdığını, Türkiye-AB ilişkilerini bütün İslam dünyasının desteklediğini söyledi.

            Cumhurbaşkanı  Gül, Türkiye-Mısır İş Forumu  toplantısında yaptığı  konuşmada, iki ülke arasında enerji alanında büyük potansiyel bulunduğunu, Mısır doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya pazarlanmak için hat yapıldığını söyledi.

            7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen “Medeniyetler İttifakı 1. Forum”unda yaptığı konuşmada, “Sermaye, bilgi ve değerlerin hızla küreselleştiği dünyamızda maalesef nefret, korku ve hoşgörüsüzlük de küreselleşiyor. Türkiye’nin AB’ye üyeliği ‘Medeniyetler İttifakı’nın mümkün olduğunu bütün dünyaya gösterdi” dedi.

            8- Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref,  bir köprünün açılışında yaptığı konuşmada, seçimlerin bir kez daha ertelenmeyeceğini söyleyerek, askerlerden seçimleri engellemek isteyenleri  vurmalarını istediğini belirtti.

            9- İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırısında, aralarında  Hamas liderinin oğlunun bulunduğu 19 Filistinli öldü.

            16 OCAK 2008

            1- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye Noterler Birliği Merkez Binası’nın temel atma  töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Şahin bir soru üzerine,  Merkez Bankası Kanunu’nda, bankanın Ankara’da bulunacağının yazılı olduğunu ifade eden Bakan Şahin, bunun değişmesinin yasa ile olanaklı olabileceğini belirtti.

            2- Vakıflar Yasa Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Komisyonda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, 1974 yılındaki Yargıtay kararından sonra azınlık cemaatlerinin taşınmazlarından 28’inin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, 114’ünün de Hazine’ye devredildiğini söyledi. Yasayla bu malların iadesi için 18 aylık bir süre öngörüldüğünü anlatan Başbakan Yardımcısı Yazıcı, bu konuda tazminatın da gündeme gelebileceğini ifade etti.

            3- Estonya Başbakanı Andrus Ansip Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “2018’de AB Dönem Başkanlığını biz üstleneceğiz. Türkiye’nin üyeliğinin bizim başkanlığımızdan önce gerçekleşeceğini umuyorum. 10 yıl uzun bir süre, bu iş o kadar uzamamalı” dedi.

            4- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır’daki temasları çerçevesinde, başkent Kahire’de kurulacak olan Türk Sanayi Bölgesi’nin temel atma töreninde,  Mısır’daki temasları sırasında sadece siyasi ilişkilerin ele alınmadığını belirterek, “Siyasi ilişkilerimiz zaten çok iyi bir seyir takip ediyor. Daha da güçlenerek devam edecek. Ekonomik ilişkiler çerçevesinde birçok anlaşmalar imzalandı. Bunların sonuncusu Serbest Ticaret Anlaşması” dedi.

            Cumhurbaşkanı Gül, Mısır temaslarının ardından Türkiye’ye dönerken  uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hükümetin reformlar konusunda ağır kaldığına ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “2007 yılında enerjimizi hep iç meseleler aldı. Genel seçim, cumhurbaşkanlığı seçimi, bütçe vs. Ancak artık bunlar geride kaldı. Türkiye’nin bir numaralı önceliği AB’ye üyelik sürecidir. Şunu söyleyebilirim ki 2008, Türkiye için AB yılı olacak. 2007’deki gibi gerekçeler yok artık. Şimdi hepimizin geleceğe odaklanması lazım” dedi.

            5- Medeniyetler İttifakı 1. Forumu’nun sona ermesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Türkiye’nin AB’ye girişinin jeostratejik açıdan bölgenin geleceği için önemli bir vizyon olduğunu belirterek “AB’nin güvenliği, Türkiye’nin üyeliğinden geçecek. AB üyesi Türkiye, Avrupa’nın daha istikrarlı olmasını sağlayacak” dedi.

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, İspanya’nın başkenti Madrid’de “Nueva Economia Forumu”nca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünyanın en önemli coğrafyasında yer aldığına işaret ederek “AB’ye katılım süreci ülkemizin vazgeçilmez temel iç politika hedefidir. Türkiye tam üyelik hedefine doğru adım atmayı sürdürmektedir. İspanya’dan samimi bir destek gördük. Bu desteğin daha da artarak devam edeceğini ümit ediyorum” dedi.

            Toplantının  ardından soruları yanıtlayan Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine Kürt kökenli yurttaşların Türkiye’de asli unsur olduğunu belirterek, azınlık söylemlerinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

            6- AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Başbakanı Janez Jansa, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ülkesinin altı aylık dönem başkanlığı boyunca, Türkiye ve Hırvatistan ile tam üyelik müzakerelerinin devam etmesi için gerekli bütün çabayı göstereceğini söyledi. Genişlemeyi “bitmemiş bir süreç” olarak niteleyen Jansa  “Bu sürecin kesintisiz devam etmesi için çalışacağız” dedi.

            7- ABD Başkanı George W. Bush, Ortadoğu temaslarının son durağı olan  Mısır’ın Şarm El Şeyh beldesinde, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Başkan Bush, Ortadoğu barışının sağlanması sürecinde yer almaya devam edeceğini  belirterek, hem İsrail, hem de Batı Şeria’daki liderlerin iki devletli çözümden yana olduklarını ifade etti.

            17 OCAK 2008

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Zonguldak’da bir ilköğretim okulunun ek derslik binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki kısa süreçte zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması ile eğitimin  altyapısında çok önemli eksiklik ve zorluklarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu açıdan devletin yatırımlarının yanı sıra eğitim sürecine eğitim sevdalılarının da katılması gerekmektedir” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 81 il valisinin katılımıyla İçişleri Bakanlığında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, halktan uzak yönetici modeli anlayışının sona erdiğini ve kimsenin yoksulun yanında olmaktan kompleks duymaması gerektiğini belirterek, “Protokol valiliği dönemi sona ermiştir, artık hizmet valiliği geçerlidir. Halktan uzak yönetici modeli anlayışı bitmiştir” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın türbanın siyasi simge olduğunu itiraf ettiğini belirterek, “Başbakan Erdoğan, dini ve siyasi simge olarak türbana bir anayasal zemin oluşturmaya çalışıyor. Bu, hem var olan Anayasa’nın 24. maddesine, hem değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek maddelerine hem de başlangıcına aykırıdır” dedi.

            4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya yaptığı yazılı açıklamada, “Türban yasağının kaldırılması üniversiteleri cemaatçi ayrılıkçı güçlerin, laik ve üniter yapıya aykırı faaliyetlerinin alanı haline getirir” dedi. Halkı çatışmaya götürecek bu girişimin sonuçlarından siyasi partilerin sorumlu olacağı vurgulanan açıklamada, Anayasa’da çizilen sınırlara uyulmaması durumunda demokratik düzenin korunamayacağı belirtildi.

            5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak Ankara ve İzmir’deki iki Tapu Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen rüşvet operasyonuyla ilgili olarak Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, tapu dairelerindeki rüşvet olaylarının işlem yoğunluğundan kaynaklandığını belirterek, “Vatandaşımız beklemek istemiyor. İşlemi öne alınsın diye kolaylıkla rüşvet veriyor” dedi.

            Öte yandan Bakan Özak TBMM Bayındırlık, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyelerinin katılımıyla ‘Yapı Denetimi’ konusunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Gölcük ve Düzce depremlerinin ardından çıkarılan Yapı Denetim Kanunu’nun uygulandığı 19 pilot ildeki yapılaşmalarda ortaya çıkan gerçeğin, diğer illerde sisteme katılım talebi yarattığını belirterek, sisteme tabi il sayısının artırılması için Bakanlar Kurulu’na teklifte bulunacaklarını söyledi.

            6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker basına yaptığı açıklamada, trolle balık avlanmasına karşı yeni bir yöntem uygulayacaklarını belirterek, ilk olarak Mersin’de gerçekleştirmeyi düşündükleri proje ile kıyıya 3 mil uzaklıkta denize hurda araçların bırakılacağını, böylece hem trolle avlanmanın önleneceğini hem de balıklara üremeleri için yer sağlanacağını söyledi.

            7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Artvinli Sanayici ve İşadamları Derneği (ARSİYAD) üyelerini kabulünün ardından yaptığı açıklamada, nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla 250 milyon YTL’lik harcama yapılacağını ve yurt genelinde açılan kursların denetim altına alınarak, sadece sektörlerin ihtiyaç duyduğu alanlarla ilgili kurslara izin verileceğini söyledi.

            Bakan Çelik ayrıca TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve beraberindeki heyeti kabulünün ardından yaptığı açıklamada, ziyaretin TBMM’de Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’nın devam etmesi sürecinde gerçekleşmesinin önemine değinerek, bu süreçte, bütün kesimlerden tasarıya ilişkin katkı almaya devam edeceklerini söyledi. Yalçındağ da yaptığı açıklamada, görüşmede Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı konusunda değerlendirmede bulunduklarını belirtti. Yalçındag ve beraberindeki heyet Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı da ziyaret etti.

            8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan basına yaptığı açıklamada, Türk Ticaret Kanunu’nun değişmesiyle Türk sanayisinin yeniden yapılanacağını söyledi. Bakan Çağlayan, AR-GE Teşvik Tasarısı’nın TBMM’de görüşüldüğünü, arkasından AR-GE istihdamında sosyal güvenlik primlerinde ve vergisel teşviklerde önemli destekler geleceğini belirterek, “Bu teknolojiye verdiğimiz önemin çok net bir göstergesi. Sanayi stratejimizi ve yeni teşvik stratejimizi ‘3Y’ üzerine kuruyoruz: İleri teknoloji, yüksek katma değerli sektörler ve rekabet gücü yüksek sektörler” dedi.

            9- Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Türkiye Çevre Durum Raporu’nda, ülkeyi çevreleyen denizlerde yoğun kirlenmenin devam ettiği ortaya konuldu ve alınması gereken önlemlere yer verildi.

            10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gazetecilere yaptığı yazılı açıklamada, “Mevcut Anayasa’nın 10. maddesinin 4. fıkrasına yapılacak ek bir ifade ile başörtüsü meselesi hukuki zeminde siyasal ve toplumsal gerginliklere yol açmadan çözüme kavuşmuş olacaktır” dedi.

            11- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı yapıldı. Gecelik borçlanma faiz oranının 25 baz puan ve gecelik borç verme faiz oranının da 50 baz puan düşürüldüğü toplantının ardından yapılan açıklamada, “Önümüzdeki dönemde toplam talep koşullarının enflasyondaki düşüş eğilimine destek vermeyi sürdüreceği tahmin edilmektedir. Bu çerçevede, gıda ve enerji fiyatlarından kaynaklanan risklere rağmen enflasyonun düşmeye devam etmesi beklenmektedir” denildi.

            12- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, “14 asırdan bu yana İslam dünyasında kadınlar başlarını dini gereklilik olduğu için örterler. Bu herkesin görmesi gereken bir realitedir. Bu, konunun dini boyutu. Tabii Müslüman olmanın ön şartı dinin gereklerini yerine getirmek değildir. İnsanların dinlerinin gereklerini yerine getirip getirmemeleri kendi iradelerindedir. Başörtüsünün yasal zemini ne olmalıdır, kamu alanında ne olmalıdır gibi konular ise bizim dışımızda, siyasetçilerin karar vereceği konudur” dedi.

            13- TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin yazılı ve görsel medyanın Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Şahin, kurumun sadece kamu yayıncılığı yapacak olmasının izlenmeye önem vermeyeceği anlamına gelmeyeceğini belirterek, “Biz kanallarımızın izlenilir olmasını istiyoruz. Bunun için çalışacağız. Her kesim tarafından izlenecek yayıncılık yapacağız” dedi.

            14- TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken düzenlediği basın toplantısında, yeni başlatacakları AB-TESK Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Projesi ile kadınların iş hayatında daha aktif rol almalarını hedeflediklerini söyledi.

            15- Bakırköy 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin atadığı ‘İhtiyati Tedbir Kurulu’nun kararı doğrultusunda yapılan Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurulu’nda seçim kararı alındı.

            16- Almanya’da bulunan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Berlin’de Rosa Luxemburg Vakfı’nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Biz Türkiye’de eşit, özgür ve kardeşçe yaşama çabası içindeyiz. Kürtlerin talebi Türkiye’yi bölmek değil. Biz kardeşçe birlikte yaşama inanıyoruz, ancak Türkiye’de bize karşı inkarcı ve asimilasyona dayalı bir politika izleniyor. Sınır ötesi operasyonlar da bir sonuç getirmeyecektir. Dağdaki insanları susturarak Kürt halkının gönlünü kazanabilecek misiniz?” sözlerini ileri sürdü.

            17- Merkezi Washington’da bulunan ve küresel özgürlüklerle sivil haklar konusunda çalışma yapan Freedom Hause, ‘2008 Dünya’da Özgürlük Raporu’nu açıkladı. Dünyada 90 “özgür”, 43 “özgür olmayan” ve 60 “kısmen özgür” ülkenin bulunduğu bildirilen raporda, Türkiye, dünya ülkelerinin yüzde 31’ini oluşturan “kısmen özgür” ülkeler arasında yer aldı.

            18- Bulgaristan’daki ATAKA partisine mensup milletvekilleri tarafından hazırlanan, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının Bulgaristan tarafından resmen tanınmasını öngören yasa teklifi, Genel Kurul’da üçüncü defa reddedildi.

            18 OCAK 2008  

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sigara içme  yasağının kapsamını genişleten 5227 sayılı Kanunu onayladı.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İMKB'nin ''Eğitime Fiziksel Katkı Projesi'' kapsamında düzenlenen ''4. Faz  İMKB Okul İnşaatları Protokolü'' imza töreninde yaptığı konuşmada, ''Her ilde, her ilçede bizler için gelişmenin, kalkınmanın göstergesi açılan derslik sayısıdır''  dedi.

            3- Genelkurmay Başkanlığı’nca, terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki kamplarına yönelik son harekata ilişkin basına verilen bilgide, operasyonda, 60 hedefin vurulduğu belirtildi.

            Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, PKK’ya yönelik operasyonların örgütteki çözülmeyi hızlandırdığı kaydedildi.

            4- Danıştay Başkanlığı'nca, türban yasağının kaldırılmasına ilişkin tartışmalarla ilgili yapılan açıklamada, yeni düzenlemeler yapılırken Anayasa'nın temel ve değişmez ilkelerine ve yargı kararlarına uygun davranılmamasının, cumhuriyetin kazanımlarına aykırı olacağı belirtilerek, ''Söz  konusu girişimlerin eğitim kurumları ile sınırlı kalmayacağı ve sonuçta toplumsal  barışı da zedeleyeceği kaygı ile izlenmektedir'' denildi.

            5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan,  Türkiye'yi ziyaret eden Karadağ Dışişleri Bakanı Milan Roçen ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Bakan Babacan, Karadağ'ın Balkanlar'da istikrarı simgeleyen bir ülke olduğunu belirterek, Türkiye'nin Karadağ'ın hem NATO üyeliğine, hem de AB sürecine destek verdiğini  söyledi.

            6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından düzenlenen Nükleer Enerji Arenası’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin nükleer enerji randevusunu hep geciktirdiğini ve bu randevuyu gerçekleştirmek için siyasi kararlılıklarının tam olduğunu belirterek, ''Nükleer  enerjiyle randevumuza bu sefer geç kalmayacağız, bunu gerçekleştireceğiz'' dedi.

            7- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, türban tartışmalarını değerlendirdi. Sezer, ekonominin tıkandığını, 2008’in de şimdiden kaybedildiğini öne sürerek, “Adı konulamamış kriz içindeyiz. Başbakanınsa bunlardan haberi yok. O Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşımakla, türban üzerinden inanç sömürüsü yapmakla meşgul, sorunları örtbas etme niyetinde” dedi.

            8- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa'nın 10. maddesinin ''Herkes dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce,  felsefi inanç, din, mezhep, kılık-kıyafet ve benzeri sebeplerle ayrım  gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Kamusal alanlardan ve kamu hizmetlerinden yararlanmaları konusunda hiçbir gerekçe ile insanlar arasında ayrım yapılamaz ve farklı muameleye tabi tutulamaz'' şeklinde değiştirilebileceğini belirtti.

            9- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu başörtüsünün bir kişinin Müslüman sayılmasının olmazsa olmaz önkoşulu olmadığını belirterek, “Bir insanın Müslüman sayılması için ‘Ben Müslüman’ım’ demesi, İslami hak dini olarak benimsemesi yeter” dedi.

            10- Türkiye’ye gelen ABD’nin Irak Özel Temsilcisi David Satterfield, Genelkurmay 2. Başkanı Ergun Saygun ile görüştü, Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığında temaslarda bulundu. NTV televizyonunun sorularını yanıtlayan Satterfield, terör örgütü PKK ile mücadeleye Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin de destek vermesi gerektiğini söyledi.

            11- Ermenistan’ın başkenti Erivan’da düzenlenen “Genişletilmiş Karadeniz: Uluslararası Barış ve Güvenlik Perspektifleri” başlıklı konferansta konuşan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Matt Bryza “Genişletilmiş Karadeniz bütün ilgili ülkelerin yararınadır. Bu, enerjinin bölgede paylaşımına da yararlı olacak. Bu alandaki tekeller ortadan kalkabilecek, rekabet hızlanabilecektir” dedi.

            12- Türkiye’de bulunan KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, GKRY girişimleri sonucu durdurulan KKTC-Suriye feribot seferlerinin yakın süreçte yeniden başlatılacağını söyledi.

            13- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Lefkoşa’da Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği'nin düzenlediği sohbet toplantısında, Kıbrıs sorununun çözümü için yapılacak görüşmelerde Kıbrıs Türk tarafının asgari  koşulunun "siyasi eşitlik" olduğunu söyledi.

            14- Dünya Bankası’nın Washington’daki büroları, bomba tehdidinde bulunulduğu gerekçesiyle bugün açılmadı.

            15- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Nicolas Burns’ün istifa ettiği bildirildi. 

            16- Kenya'da Mwai Kibaki'nin yeniden devlet  başkanı seçilmesini protesto için muhalefetin düzenlediği gösteriler sırasında  çıkan çatışmalarda, son  iki gün içinde 14 kişinin öldüğü bildirildi.   

    19  OCAK  2008  

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da AK Parti Ümraniye Kadın Kolları Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Nüfusunun yarısını oluşturan kadınları dışlayan bir siyasetin olamayacağını belirterek “Göstermelik bir temsil hakkıyla kadınların iradesine ipotek koyan ve onların sadece oylarını isteyen siyaset kurumuyla gerçek bir demokrasi inşa edilemez” dedi.

            2- Genelkurmay Başkanlığı’ndan 21 Ekim 2007 tarihinde yapılan Dağlıca  baskınında ihmali oldukları gerekçesiyle 8 asker hakkında açılan dava ile ilgili haber ve yorumlara ilişkin olarak yapılan basın açıklamasında, “Bu ve benzeri olayları kullanarak TSK’yı yıpratmayı, onun terörle mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerine sahip çıkmadaki kararlılığını aşındırmayı düşünenlerin çabası beyhudedir” denildi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Sabah gazetesine verdiği demeçte, “Türban tartışmaları Başbakana yönelik tuzak olabilir. Gel bu türban sevdasından vazgeç. Yargıtay  ve Danıştay’ın uyarılarını dikkate al. Ülkeyi germe” dedi.

            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren Batman’da düzenlenen Ekonomik Koordinasyon toplantısında yaptığı konuşmada, “Merkez Bankası’nın İstanbul’a  taşınmasına siyasiler ile birlikte Merkez Bankası Yönetimi karar verir ”dedi

5- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek İzmir’de yapılan Ege Sanayici ve İşadamları Derneği’nin  Yüksek İştişare  Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, son yıllarda önemli değişimler yaşayan Türkiye’nin yeni dönemde hem içerde hem de uluslar arası arenada rekabet gücünü artırıcı düzenlemeleri yapması gerektiğini söyledi.

           6- Ankara’da Devlet Bakanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu ‘Almanya Türk Dernekleri İstişare Toplantı’sında yaptığı konuşmada, Türklerin asimile olmadan, milli, dini, kültürel değerlerini kaybetmeden o toplumla uyum içinde yaşamalarını arzu ettiklerini belirterek, entegrasyon sağlanması için de dil, eğitim ve siyasete etkin katılım konularının önem taşıdığını söyledi.

7- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Antalya’da AK Parti il ve ilçe başkanlarıyla bir araya geldi. Bakan Şahin yaptığı konuşmada, TCK’nın 301. maddesi ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ve kanun metninin hazır olduğunu belirterek yakında TBMM Başkanlığı’na sunulacağını kaydetti.

            8- Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Ordu’da AK Parti İl Danışma Meclis toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmeler bulundu. Çin'den bal ithalatını istemediklerini ve böyle bir duruma müsaade  etmeyeceklerini belirten Bakan Güler, ''Tarım Bakanımla yaptığım son görüşmeye göre şu anda Çin balının ithalatı kesinlikle söz konusu değil. Zaten şu anda Çin  balı kesinlikle Türkiye'ye sokulmuyor. Ama kaçak yollar ile Çin balı Türkiye'ye sokuluyor ise buna da dur deriz'' dedi.

            9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyarete bulunmak ve ‘Arap Birliği 2008 Yılı Kültür Başkenti’ törenlerine katılmak üzere gittiği Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’la bir araya geldi. Görüşmede, ikili ilişkilerin yansıra bölgesel konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Gül görüşme ardından yaptığı açıklamada, Lübnan’da Cumhurbaşkanlığı seçiminin bir an önce yapılması ve siyasi istikrarın sağlanmasının çok önemli olduğunu, aksi takdirde ülkedeki siyasi durumun kontrolden çıkacağını söyledi.   

            10- Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluevski, önleyici güç olarak nükleer silah kullanma haklarının bulunduğunu açıkladı.

            11- Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai müslüman ülkelerin bölgelerini korumaları için el ele vermeleri gerektiğini belirterek, Müslümanlıkta intihar saldırısının olmadığını söyledi.

            20 OCAK 2008


           
1-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’da Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) 2. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, turizm konusunda en kritik görevin, otel sahiplerine ve işletmecilerine düştüğünü belirterek, Türk turizminin taşıyıcısı durumunda  olmanın çok önemli bir misyon olduğunu söyledi.

            Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, sektörün 2007 yılını çok iyi geçirdiğini, Türkiye’ye geçen yıl 23 milyon 341 bin turist geldiğini belirterek “Bu, iftihar edilebilecek bir sonuç. Bu sonucun elde edilmesinde istikrarın büyük payı var” dedi. Bakanlığının bütçesinin kısıtlı olduğu yolunda eleştiriler bulunduğunu dile getiren Bakan Günay, özellikle yatırıma ve tanıtıma büyük önem verdiklerini, ayırdıkları bütçenin ise geçen yıllardan fazla olduğunu söyledi.

            Başbakan Erdoğan ayrıca, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Antalyaspor Köprülü Kavşağı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’yi ileriye götüren yatırımları yaparken fakir, fukarayı ihmal etmediklerini belirterek, “Yine bu yıl da, kim ne derse desin, valilerimiz, kaymakamlarımız, muhtarlar vasıtasıyla fakiri fukarayı bulacak ve onlara kömürünü, sobasını,erzakını da ulaştıracaktır” dedi. Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Antalya’ya 5 yılda 700 milyon YTL yatırım yaptıklarını söyledi.  

            Öte yandan Başbakan Erdoğan, AK Parti Antalya İl Gençlik Kolları’nın 2. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarıyla ülkedeki insanların karamsarlıktan sıyrıldığını belirterek “Karamsarlık yerini umuda ve heyecana bırakmıştır. Umutsuzluk yerini güvene bırakmıştır” dedi.

            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren ile Devlet Bakanı Mehmet Şimşek; Gaziantep’te Ekonomik Sosyal Koordinasyon toplantısına katıldı. Bakan Ekren toplantının açılışında yaptığı konuşmada, GAP bölgesinin hem nüfus hem de yüzölçümü olarak Türkiye’nin ortalama yüzde 10’nuna tekabül ettiğini belirterek, proje tamamlandığında bugün bölgede 2500 dolar olan kişi başına gelirin yüzde 210 artırılmasının ve 3.8 milyon kişiye iş imkanı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

            3- Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, bugün  parlamentoda yapılan törenle yemin ederek, cumhurbaşkanlığının ikinci dönemine  resmen başladı.

              Törende Türkiye’yi temsil eden Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Gürcistan Eğitim Bakanı Maya Miminoşvili ile görüştü. Görüşmede, iki ülke arasındaki eğitim ilişkilerinin geliştirilmesini amaçlayan ortak projelerin hayata geçirilmesi sürecinin ele alındığı bildirildi. Görüşmede ayrıca, ikili eğitim iş birliği çerçevesinde, öğrenci değişimi gibi sürdürülen faaliyetler ve benzeri konuların gündeme geldiği kaydedildi.

            4- 23-27 Ocak tarihlerinde İsviçre’nin Davos şehrinde toplanacak olan Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 2008 zirvesinde, bu yıl ev sahipliğini Türkiye ve Fransa’nın yapacağı bildirildi. 

            5- Sırbistan’da devlet başkanlığı seçimi yapıldı.

            6- ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Nevada eyaletinde yapılan ön seçimleri, Demokrat Parti’de senatör Hillary Clinton, Cumhuriyetçi Parti’de de eski vali Mitt Romney kazandı.

            21 OCAK 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan el Beşir’i Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Darfur’da on binlerce insanın ölümüne yol açan insanlık dramı yaşanıyor. Biz bu trajedilere kayıtsız kalamayız. Bu durum Sudan’ın imajına ciddi zarar veriyor” dedi.  Darfur’da yaşananlarda hükümetin sorumluluğu olmadığını belirten Beşir de, katliamların sorumlusu olan Cancavid milislerinin lideri Musa Hilal’i bakan danışmanlığına atamasına ilişkin bir soruya istinaden, “İstikrar ve güvenliğe katkısı oldu. Ona yönelik suçlamaların gerçek dışı olduğuna inanıyoruz. Sudan’da gerçek cinayetleri işleyenler Avrupa’dan yardım alanlardır” dedi. Beşir, Türkiye’nin ekonomi alanındaki teknik ve tecrübesinden yararlanmak istediklerini de ifade etti.  

            Öte yandan, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Afrika Müdürü Georgette Gagnon yaptığı açıklamada, kitlelerin insan haklarını ihlal etmekten sorumlu tutulan bir liderin Türkiye’ye davet edilmesinden şaşkınlık duyduğunu belirtti.

            2- TBMM Başkanı Köksal Toptan TBMM İçtüzüğü’nde yapılacak değişikliklerle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, “Yargı ancak normları; Anayasa ve hukuk devleti ilkelerine göre yorumlar. Burada da kendisini yasa koyucu yerine koyamaz, norm ihdas edemez. Millet adına TBMM tarafından kullanılan yasama yetkisi mutlaktır. Bu yetkiyi kısıtlayabilecek, kullanımını engelleyebilecek hiçbir güç yoktur. Hiçbir kurumun kendisini TBMM yerine koyma hakkı yoktur. Yargının ileride önüne gelebilecek muhtemel ihtilaflar konusunda ihdas-rey olarak yorumlanabilecek davranışlardan kaçınması gerekir” dedi.

            3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.             Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, kayıt dışı işçi çalıştıranlara yönelik para cezası, 5 yıl hapis cezası ve kamu ihalelerine girememe gibi cezalar verilebileceğini söyledi. Yatırım ve istihdamın önündeki engelleri kaldırmak istediklerini belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, 2B olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satışı konusuna değinerek, “2B ile ilgili Anayasa değişikliği gerekebilir. Veya Anayasa değişikliği olmadan nasıl bir düzenleme yapılacaksa onun üzerinde ayrıca çalışılıyor” dedi.

            4- Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hazırladığı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçları Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından açıklandı. Açıklamada, Türkiye’de 2007 yılı itibariyle 70 milyon 586 bin 256 kişinin yaşadığı, bunların 98 bin 339’unun yabancı uyruklulardan oluştuğu için gerçek rakamın 70 milyon 487 bin 917 kişi olduğu ve yurtdışında yaşayan 3.7 milyon Türk vatandaşının bu rakamlara dahil edilmediği belirtildi.

            5- Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Avrupa Konseyi ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu işbirliği ile ‘Yolsuzluğun Önlenmesi için Etik Projesi’ toplantısında yaptığı konuşmada, temel önceliğin, siyaset ve kamu kurumlarını yolsuzluktan uzaklaştırmak olduğunu, kamu görevlilerinin mal beyanlarının kapsamının genişletilmesi ve açıklanmasıyla toplumun kamuya olan güveninin artacağını söyledi.  

            6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, güneş enerjisinden elektrik üretiminin şu anda Almanya’da başladığını belirterek, bunun Türkiye’de uygulanmasının daha verimli olacağını söyledi.

            7- Resmi davetli olarak İngiltere’de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay Başkanı Sir Jock Stirrup ve Savunma Bakanı Hon des Browne ile bir araya geldi.

            8- Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Arman Kirakosyan başkent Erivan’da yaptığı açıklamada, “Ermenistan’da kesinlikle PKK grupları ya da kampları yoktur. Ermenistan’da sadece Kürt Yezidi azınlığı vardır” dedi.

            9- ABD’de Demokrat Parti’nin başkan aday adaylarından Illinois Senatörü Barack Obama’nın gelecek kasım ayında yapılacak seçimde ABD başkanlığını kazanması halinde, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni tezlerini tanıma sözü verdiği belirtildi.

            10- İngiltere Başbakanı Gordon Brown Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de iş adamlarına hitaben yaptığı konuşmada, geçen yıl ABD’de riskli mortgage kredileri alanında baş gösteren ve hızla yayılan kredi sıkışıklığının, küresel finansal denetimindeki kusurları ortaya çıkardığını ve buna çare bulunması gerektiğini söyledi.  

               22  OCAK  2008   

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grubunda yaptığı konuşmada, son günlerde ABD kaynaklı ve gittikçe küreselleşen bir ekonomik dalgalanma yaşandığını belirterek “Türkiye ekonomisi, daha öncekilerde olduğu gibi bu dalgalanmadan da en az etkiyle çıkmayı başaracaktır. Ekonominin yapısı bu tür şokları kaldıracak güçtedir. Gereken şartlarda  ilgili kurumlarımız tedbirlerini alacak ve uygulamaya koyacaktır” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, baş örtüsü meselesinin Anayasa içinde çözülmesinin mümkün olmadığını, sadece yüksek öğretimdekilere türban takma hakkı verilmesiyle ilgili bir düzenlemenin Anayasa mantığıyla bağdaşmadığını söyledi.

            3- Devlet Bakanı Nimet Çubukcu Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından hazırlanan “İş Dünyasında Kadın Raporu”nun açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, eğitimli kadınların iş hayatında yüzde 70 oranında yer aldığını, eğitimsiz kadınların ise iş hayatında yer bulmakta zorlandığını belirterek, kızlarda okullaşma oranını artırmak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

            4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik özel bir kuruluş ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında düzenlenen Teknik Eğitim Programı Protokolü imza töreninde yaptığı açıklamada, iki yıllık yüksekokul mezunlarına kısa dönem askerlik yapma hakkı tanınmasının  meslek liselerine ilgiliyi artıracağını kaydetti.

            5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında başörtüsü ilgili olarak yaptığı konuşmada, “Problemin çözüme kavuşturulabilmesi için bütün kesimler sorumluluklarının bilinci içinde sağduyulu bir yaklaşım sergilemelidir. Başörtüsü, siyasi ve ideolojik bir simge olarak görülmemeli ve kullanılmamalıdır” dedi. 

            6- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan el Beşir, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DİEK) tarafından İstanbul’da düzenlenen Türk-Sudan işadamları toplantısında yaptığı konuşmada, Türk şirketlerinin Sudan’da çok önemli projelerde rol oynadığını, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini daha da geliştireceklerini söyledi.

            7- İngiltere Genelkurmay Başkanı Jock Stirrup'ın resmi davetlisi olarak  başkent Londra'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, İngiltere Dışişleri Bakanı David  Milliband ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını  yanıtladı. Bir gazetecinin, "İngiltere'nin terör örgütü PKK'nın en örgütlü olduğu  yerlerden biri durumunda bulunduğunu" söylemesi üzerine Orgeneral Büyükanıt, bu konuları muhataplarıyla genel olarak ele aldıklarını, bunların  uluslararası ilişkilerde hassas konular olduğunu ifade etti.

8- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ  Alman işadamları ve devlet yetkilileriyle görüşmelerde bulunmak üzere gittiği başkent Berlin’de,  Dışişleri Bakanı Frank Walter Steimmeier ile görüşmesi ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin tam üyeliğine karşı çıkmanın AB’nin bir kurum olarak hukukuna  ve varlığına ters düşen bir durum olduğunu ve bu durumun TÜSİAD   tarafından endişeyle izlendiğini söyledi.    

            9- AİHM’de görev süresi dolan Yargıç Rıza Tüzmen’in yerine Türkiye’yi temsilen  Galatasaray Üniversitesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Işıl  seçildi.

23 OCAK 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TESK Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada  “Üretimde, hizmet sunumu, satış ve pazarlamada kıyasıya bir rekabet var. Dünyanın aldığı mesafe, rüzgar olarak Türkiye’ye de yansıdı. Bizim, eski alışkanlıklarımızla, geleneklerimizle bu rekabetle başa çıkabilmemiz mümkün değil. Mutlaka ama mutlaka kendimizi yenilememiz, hem ulusal ölçekte hem de küresel ölçekte bu rekabette güçlü bir şekilde ayakta kalmamız gerekir” dedi.

            Toplantının ardından  gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan    türban konusundaki anayasa değişikliği için yeni anayasanın beklenip beklenmeyeceğinin sorulması üzerine “Yeni anayasa uzun bir süreç. Biz beklemek niyetinde değiliz. Diyoruz ki bir an önce olsun bu” karşılığını verdi.

            2- Terörle Mücadele Yüksek Kurulu (TMYK) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantıya kurul üyesi olmayan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da katıldı. Bakan Çubukçu toplantıda yaptığı sunumda, PKK’lıların dağdan inmesini sağlamak için hükümetin yeniden gündeme getirdiği etkin pişmanlığı düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 221’inci maddesinin ailelere nasıl anlatılacağı hakkında bilgi verdi.  Toplantıda ayrıca Türkiye’de kullanılan gübrelerde amonyum nitrat oranının, Batılı ülkelere göre yüksek olduğu, bunun da bomba yapımını kolaylaştırdığı vurgulanarak ithal edilen amonyum nitratın ve bundan imal edilen gübrelerin daha sıkı takip edilebilmesi için önlem alınması gerektiği ifade edildi.

            3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, küresel krizin Türkiye’ye yansımaları ve 2007 bütçe gerçekleşmelerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin küresel krizlere karşı geçmiş yıllara göre daha korunaklı hale geldiğini, ama dışarıdaki rüzgarın Türkiye’yi etkileyeceğini söyledi.

            4- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol gazetecilere yaptığı açıklamada, global piyasalardaki son dalgalanmayla birlikte İMKB’den yabancı çıkışının çok düşük olduğunu, Türkiye’nin yatırımcılar için ‘güvenilir liman’ olma özelliğini devam ettirdiğini söyledi.

            5- TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Nüket Yetiş, Türkiye’nin “7. Çerçeve Programı”nın ilk yılındaki performansına ilişkin İstanbul’da bir basın toplantısı düzenledi. Yetiş, 2007’de 7. ÇP’ye binin üzerinde başvuru yapıldığını, bunlardan 400’e yakının başarılı olduğunu ve yaklaşık 150 başvurunun da desteklendiğini ifade ederek, bu başarıda Türk kuruluşlarının projelerinin daha kaliteli olmasının ve 7. ÇP’ye katılım müzakerelerinin doğru ve etkin şekilde yapılmasının etkili olduğunu vurguladı.

            6- Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni  ve beraberinde bir heyetle temaslarda bulunmak için Türkiye’ye geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Karamanlis, başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki kıta sahanlığı anlaşmazlığından kaynaklanan sorunlar ile Kıbrıs ve Heybeliada Ruhban Okulu’yla ilgili sorunların çözümünde ortak anlayış geliştireceklerini dile getirdiler. Başbakan Karamanlis, Ada’da birleşmenin zamanının geldiğini çözümün BM Güvenlik Konseyi ve AB kararları çerçevesinde gerçekleştirilmesini istediklerini söyledi.   

            7- Dünya Ekonomik Forumu’nun İsviçre’nin Davos kasabasında her yıl olağan olarak düzenlenen yıllık toplantıları başladı. Toplantıya Türkiye’yi temsilen  Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler  katılıyor.

            Toplantılara katılmak üzere Davos’ta bulunan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz  gazetecilerin sorularını yanıtlarken  ABD’de beklenen resesyonun uzun süreli olmasını öngörmediklerini, ABD Merkez Bankası (FED)’in  faiz indiriminin Türkiye’nin elini rahatlattığını belirterek “ABD faiz indirdi, biz de faiz indiririz durumu söz konusu değil” dedi.

            8- Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) toplantısı için Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Eurochambres Başkanlık Divanı’na seçilmesinin ardından onuruna verilen resepsiyonda gazetecilerin dünyadaki son ekonomik krizin Türkiye’ye etkisinin nasıl olacağı yolundaki sorularına “Ulusal para değer kaybediyor. Ama telaşa gerek yok. Bu çalkantının uzun vadede fazla bir etkisinin olacağını düşünmüyorum” dedi.

            10- IMF Dış İlişkiler Direktörü Mesud Ahmed yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin son ekonomik ve finansal gelişmelerden en fazla etkilenen ülke  olduğuna işaret ederek, bu çerçevede  ABD Merkez Bankası FED'in faiz oranlarını 0,75 puan  indirmesinin  ''uygun ve yararlı'' olduğunu belirtti.

            11- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Almanya’nın başkenti Berlin’de İran’ın nükleer programı hakkında yapılan toplantıyla ilgili bir soru üzerine “Bu konuda tutumumuz çok açık. Bizim açımızdan nükleer mesele kapanmıştır. Yeni bir yaptırım kararı halkımızın hareketini hiçbir şekilde etkilemeyecek” dedi.

            12- Kasım’da yapılacak olan ABD Başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti’den Fred Thompson başkanlık seçiminden çekildi.

            13- Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah sınırında duvarların yıkılmasıyla Filistinlilerin alışveriş için Mısır tarafına  geçtiği bildirildi.

            24 OCAK 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten’i Başbakanlıkta kabul etti.

            Başbakan Erdoğan ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda düzenlenen ‘2007-2008 Öğretim Yılında Yurt Dışında Eğitime Gönderilecek 1000 Öğrencinin Yönlendirme Programı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin kalkınma, gelişme ve muasır medeniyetler seviyesine çıkma arzusunun temelinde eğitim var. İyi bir eğitim olmadan, hiçbir alanda gelişme sağlayamayız” dedi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de yaptığı konuşmada, yurt dışına öğrenci gönderilirken, dünyanın ilk 500’ü arasında yer alan üniversitelerin tercih edildiğini söyledi.

            2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren Adıyaman’da düzenlenen “GAP Ekonomik ve Sosyal Koordinasyon Toplantısı”nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin olumlu olduğunu ve IMF raporunda krize dayanıklı olarak gösterildiğini belirterek, “Geriye enflasyon ve faiz kriterleri kaldı. Bu konuda hedefleri koyduk, reformlara devam” dedi.

            3- Anayasa Mahkemesi, CHP’nin açtığı davada, 5669 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu’nda değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un iptali istemini reddetti.

            4- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Türk Haber-İş Sendikası’nın iptal istemiyle açtığı davada, Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesinin blok satışına ilişkin ihale komisyonu kararı ile ihale sonucu hisselerin devralınması işlemine izin verilmesine ilişkin Rekabet Kurulu kararını yasaya uygun buldu.

            5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ı kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, üniversitelerin döner sermaye paylarından alınan yüzde 15 Hazine kesintisinin yüzde 5’e indirilmesine karar verildiğini söyledi. Özcan da açıklamasında, yapılacak yardımların üniversitelerdeki araştırma-geliştirme faaliyetlerini artıracağını ve daha rahat bir çalışma ortamı sağlanacağını belirtti.

            6- Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) toplandı. ÜAK Başkanı Mustafa Akaydın toplantıdan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversitelerde türban yasağının kaldırılması konusuna değinerek, “Bunu laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin zedelenmeye çalışılması faaliyeti olarak görüyoruz” dedi.

            7- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Olağan Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, 2007’nin, Türkiye, bölge ve dünya açısından önemli olaylarla geçirildiğini belirterek, “Bunlar içinde ABD’de başlayan ve dalga dalga yayılan finansal kriz, şüphesiz en dikkat çekeni oldu. Federal Reserve, bankacılık ve kredi sisteminin uzun süreli bir daralma sürecine girmesi endişesiyle, hızla faizleri düşürmeye başladı” dedi.

            8- Terör örgütü El-Kaide’ye yönelik olarak Gaziantep’te eş zamanlı gerçekleştirilen 18 ayrı operasyonda, 1 polis memuru şehit oldu, 4 polis memuru ve 1 vatandaş da yaralandı. Operasyonda, 4 militan ölü olarak ele geçirilirken, 19 kişi de gözaltına alındı.

            9- BM Kalkınma Programı (UNDP) tarafından hazırlanan 2007-2008 Küresel İnsani Gelişme Raporu’nun Ankara sunumu yapıldı. UNDP Türkiye Temsilcisi Mahmud Ayub yaptığı sunumda, “Rapora göre, Türkiye, insani gelişme endeksinde 177 ülke arasında 84’üncü oldu. Geçen yıl 92’inci sırada yer alan Türkiye’nin endeksteki değerinin yükselmesinin nedeni, son 5-6 yılda gerçekleşen ekonomik gelişmelerdir” dedi.

            10- Türkiye’de bulunan Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ziyaretinin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile de bir araya geldi. Karamanlis, Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Avrupa kıtasının Türkiye’nin AB’ye üyeliğinden büyük çıkarı olduğunu belirterek, “İnanıyorum ki AB ailesi içindeki bir Türkiye, daha iyi bir Türkiye olacak. Tüm bölge ve kıta için ve elbette komşuları için” dedi. Ankara’daki temaslarını tamamlayarak İstanbul’a geçen Karamanlis, Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret etti.

            11- Dünya Ekonomik Forumu İsviçre’nin Davos kentinde başladı. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Forum’a katılımının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Şimşek, piyasalardaki dalgalanmalar ve Türkiye’ye etkisine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Dışarıda bir fırtına yaşanıyorsa, bu Türkiye’yi etkilemeyecek anlamına gelmiyor. Ama eskiye oranla Türkiye çok daha sağlıklı, çok daha sağlam temeller üzerinde duruyor” dedi.  Forum nedeniyle Davos’da bulunan BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş de CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, “Eğer küresel kriz derinleşmezse Türkiye bundan fazla etkilenmez. Üstelik riskten kaçanlar Türkiye’ye gelebilir” dedi.

            12- ABD Başkanı George W. Bush, ABD ile Türkiye arasında barışçı amaçlarla nükleer işbirliği yapılmasını öngören anlaşmayı Kongre’nin onayına sundu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Bush’un Kongre’ye gönderdiği mesajda, “Bu anlaşma, NATO müttefikimizle aramızdaki siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlendirecek ve Türkiye’de kurulması planlanan nükleer sektöre ABD sanayinin nükleer ihracat yapabilmesinin gerekli yasal altyapısını oluşturacak” dediği belirtildi.

            13- Simerini gazetesi, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in, Rum Avrupa Milletvekili ve Rum Yönetimi Başkanlığı adaylarından Marios Matsakis’e gönderdiği cevap mektubunda, “Uluslararası hukuk kurallarını detaylı olarak incelediğini ve bu kurallara göre KKTC limanlarının kullanılmasının yasadışı olmadığını vurguladığını” belirtti.

 25 OCAK 2008  

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'le birlikte katıldığı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Yunan İş Konseyi ve TOBB ile TÜSİAD işbirliğiyle İstanbul'da düzenlenen Türk-Yunan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Akdeniz'de, Balkanlar'da, Avrupa'da istikrarın sağlanması, enerji arz güvenliği, enerji  yollarının çeşitliliği gibi birçok alanda ortak hareket ettiğimiz sürece, bundan  karlı çıkacak olan, en başta iki ülkenin halkı olacaktır'' dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, İzmir'in EXPO  2015 adaylığıyla ilgili olarak, ''İnşallah EXPO bizim için bir barış fuarı da  olmuş olacak. Bunu birlikte paylaşmış, birlikte zenginleştirmiş olacağız'' dedi.

            Karamanlis de, ekonomik alandaki işbirliğinin iki ülkenin daha da yakınlaşmasına yol açtığını  belirterek, ''Bu, sürtüşme ve gerilimlerin ortaya çıkardığı zararları da bertaraf  etmektedir'' dedi.

            TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise, Kıbrıs sorununun hem  Türkiye-AB ilişkileri hem de bölgesel ilişkiler açısından yarattığı sıkıntıların  daha fazla dikkate alınması gerektiğini belirterek, ''Özellikle Ada’nın güneyinde  şubat ayında gerçekleşecek başkanlık seçimlerinin ertesinde hem kendi  yöneticilerimizden hem de Yunan siyasetçilerden beklentimiz, Ada’da her iki  tarafın temsilcilerinin de popülist baskılardan uzak bir şekilde BM çatısı  altında çözüm odaklı çalışmalarını özendirecek bir siyasal tavır alınmasıdır''  dedi.

            2- CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti ile MHP arasında türban konusundaki Anayasa değişikliği  çalışmalarına ilişkin soruları yanıtladı. Okay,  MHP'nin,  cumhurbaşkanı seçiminde ve referandum sürecinde olduğu gibi, türban konusunda da  ''AK Parti'ye yedeklenerek siyaset yapma ısrarını sürdüreceğini'' savundu.

            3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan,  Dünya Ekonomik Forumu toplantısına katılmak üzere İsviçre’ye hareketinden önce  Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, bu yıl 6. Davos toplantısına katılacağını  söyledi. Bakan Babacan ayrıca, bir gazetecinin, ''TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın  bir uyarısı oldu. Dünyanın hızla bir ekonomik krize doğru sürüklendiği dönemde, Türkiye'nin buna odaklanması gerekirken, türban konusuna odaklandığını söyledi. Küresel dalganın, yaşam biçimine bakmaksızın herkesi önüne alıp sürükleyebileceğini hatırlattı. Bu uyarıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sözleri  üzerine, Türkiye'nin bu depremden ortalama bir Avrupa ülkesi düzeyinde  etkilendiğini, daha fazla etkilenmediğini belirtti.

            4- Devlet Bakanı Nazım Erken, küresel piyasalardaki dalgalanmayı ve Türk ekonomisine etkisini Zaman gazetesine değerlendirdi.

            5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Adıyaman’da düzenlenen ''GAP Kalkınma Platformu 4. Yürütme Kurulu Toplantısı''nın açılışında yaptığı konuşmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kalkınmasında ve GAP'a bağlı 9 ilde gelişimin sağlanmasında bu platformun önemli bir sorumluluğu bulunduğunu belirterek, ''Platform üyelerinin görüşleri alındıktan sonra bir çalışma planı  hazırlayacağız'' dedi.

            6- Van'da Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda,  terör örgütü PKK'ya ait olduğu tahmin edilen  54 kilo toz esrar ele geçirildi.

            7- Dünya Ekonomik Forumu için İsviçre’nin Davos kentinde bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, TGRT Haber televizyonunun sorularını yanıtladı. Bakan Şimşek, Küresel piyasalardaki dalgalanmanın Türk ekonomisine etkisinin sınırlı kalacağını belirterek, biz yapısal reformlarımızı gerçekleştirirsek, yolumuza devam ederiz” dedi.

            8- Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Hindistan’ın başkenti  Yeni Delhi'de Başbakan Manmohan  Singh ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Hindistan'ın hiçbir zaman nükleer silahtan arınmadığını belirterek, ancak Yeni Delhi'nin sivil  nükleer programını askeri programından ayrı tutmak istediğini açıkça ifade  ettiğini söyledi.

            9- İtalya'da Başbakanı Romani Prodi liderliğindeki  hükümet, senatodan güven oyu alamadı.

            10- Rusya ve Sırbistan, Rusya’nın başkenti Moskova’da  enerji anlaşması  imzaladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, anlaşmanın ardından Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç ve Başbakanı Voyislav Koştunitsa ile bir görüşme yaptı. Putin görüşmede, Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığına kesinlikle karşı olduklarını ve Sırbistan'ın  bir dost ve ortak olarak Rusya'ya güvenebileceğini söyledi.

            11- İspanya hükümeti, terör örgütü  ETA ve yasa dışı Batasuna partisi ile ilişkileri olduğu gerekçesiyle Bask bölgesinde faaliyet gösteren Bask Milliyetçi Hareketi (ANV) ve Bask Komünist Partisi'nin  (PCTV) yasa dışı ilan edilmesi yönünde yasal süreci başlatma kararı verdi.

            12- ABD Savunma Bakanı Robert Gates düzenlediği basın toplantısında, Irak ile yapılması öngörülen ve müzakere  edilmesi gereken "Status of Forces Agreement (SOFA)" adı verilen askeri  anlaşmayla ilgili bir soru üzerine, bu anlaşmanın, "Irak ile ABD arasındaki ilişkileri normalleştirmenin bir  yolu" olduğunu belirtti. Gates ayrıca, El Kaide’yle mücadele etmek için Pakistan’a asker göndermeye hazır olduklarını söyledi.

            13- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Hazmiye bölgesinde meydana gelen patlamada, Lübnan İç Güvenlik Kuvvetleri  Komutanlığında görevli yüzbaşı Visam İd ve yanında bulunan iki askerle birlikte  11 kişi öldü.

            14- Bir İsrail uçağının, Gazze'nin Refah sınır noktası civarına düzenlendiği hava saldırısında, 4 Hamas militanın  öldüğü bildirildi.

           27-26  OCAK  2008 

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kayseri’de gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Anayasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde referanduma götürüp götürmeyeceğinin” sorulması üzerine, “daha önce, ’önemli konuları halkın önüne götürebileceği, ancak kesin karar vermediğine’ ilişkin değerlendirmesinin bugün de geçerli olduğunu” söyledi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da AK Parti Kadın Kolları Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Bu ülkede benim halkımın, vatandaşlarımın Özgürlük alanlarında, maalesef gezinen ve oraları adeta birilerinin işgal alanı olarak görmek isteyenler var. Bu özgürlük alanlarını kimsenin işgal etmeye yetkisi yoktur, böyle bilinsin” dedi. 

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin 32’inci İstanbul Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Günümüzde yaşanan tartışmaları sıradan somut bir konu ile ilgili bir tartışma olarak algılamayın. Tartıştığımız konu Türkiye Cumhuriyeti’nde laiklik anlayışı var olmaya devam edecek midir,  etmeyecek midir? Konu budur” dedi.

            4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversitesi olmayan 9 ilde üniversitenin kurulma çalışmalarının tamamlandığını, 2008 yılında Meclis tatile girmeden bu çalışmaların kanunlaşacağını söyledi.

            5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak Trabzon’da AK Parti’nin düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşmada, baş örtüsü meselesinin bir insan hakkı meselesi olduğu belirterek, meseleye bu açıdan bakmak lazım. İnşallah toplumu fazla germeden bu işi halkın istediği şekilde çözeceğiz” dedi.

            6- Çevre ve Orman Bakan Veysel Eroğlu incelemelerde  bulunmak üzere gittiği Konya’da yaptığı açıklamada, 2012 yılına kadar 2 milyon 300 bin hektar alanı ağaçlandıracaklarını bildirdi.

            7- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan İsviçre’nin Davos  kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki problemlerin çözümüne yönelik görüşmelerin sürdürüldüğünü  toplantıların artık çözüm odaklı olacağını söyledi. Bakan Babacan, PKK terörünün yalnızca Türkiye’nin problemi olmadığını da belirtti.

            Devlet Bakanı Mehmet Şimşek de İsviçre’nin Davos kentinde CNN Türk televizyona verdiği demeçte, “Türkiye bazı temel problemlerini çözmeye çalışıyor. Biz dersimizi 2001 krizinde aldık. AB bizim için ekonomik, sosyal ve siyasi transformasyonunu değiştirecek. IMF’ye parasal olarak  şu an ihtiyacımız yok. Net borç ödüyoruz. Ancak dışarıdan ekonomiyi değerlendirmesi ve perspektif olması açısından hala önemlidir” dedi.

            8- ATO Başkanı Sinan Aygün düzenlediği basın toplantısında, AK Parti  hükümetinin AB’nin gelen baskıları gerekçe göstererek değiştirmeye çalıştığı TCK’nın 301. maddesine benzer düzenlemenin bu ülkelerde de bulunduğunu  belirtti.

            9- Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK)  yapılan araştırmaya göre, 1997-2006 yılları arasında Türkiye’nin dünyada işsizlik sıralamasında   ikinci olduğunu açıkladı.

            27 OCAK 2008

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Kanal 7 televizyonunda 'Başkent Kulisi' programına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başkan Toptan, “Anayasa’nın 10 ve 42. maddelerinde değişiklik düşünülüyor. ‘Anayasanın 2. maddesine atıf olduğu için bir şey yapılamaz’ deniliyor. Yapılabilir mi yapılmaz mı?” sorusu üzerine “’Anayasa Mahkemesi’nin karar verdiği bir konuda, Anayasa değişikliği yapılamaz’ denilemez. Bu, Anayasa yapım hukukuna aykırı bir iddia olur. Pek çok konuda da yapılmıştır. Anayasa Mahkemesi, değişen şartlara göre hüküm vermeye başlamıştır. O bakımdan, ‘Anayasa yargısının karar verdiği bir konuda, yeni bir anayasal düzenleme yapılamaz’ demek hukuk tekniği bakımından mümkün değildir” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul’da Karacaahmet Sultan Türbesi’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada Baykal burada yaptığı konuşmada “Herkesin inancı, düşüncesi, kimliği saygıdeğer. Hepsinin başımızın üzerinde yeri var. Devlet hepimizin,  devletidir. O inançta olanın da devletidir, bu inançta olanın da devletidir. Herkesin inancına, yaşayışına saygımız var. Herkesin özgürce yaşaması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

            Baykal ayrıca kimsenin, kimsenin kılık ve kıyafetine karşı çıkma hakkı olmadığını belirterek “Herkesin kılık kıyafetine saygı gösteriyoruz. Hepimiz kardeşiz, hepimiz biriz ve beraberiz. Bizi kimsenin ayırması, bölmesi mümkün değildir” dedi.                             

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Danışma Kurulu”nun İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) ev sahipliğinde yapılan ilk toplantısında, İstanbul’u Avrupa Kültür Başkentliğine hazırlayacak proje ve programları geliştirirken aynı zamanda medeniyetler ittifakı ruhunu ileriye götürmek ve uluslararası topluma kabul ettirebilmenin de önem taşıdığını belirtti.

            Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” projesi çerçevesinde ilk adımın Gülhane Parkı’ndan atılacağını belirterek, önümüzdeki günlerde Gülhane’de tescilli PTT binası dışındaki Telekom binalarının yıkılacağını kaydetti.

           4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İzmir’de AK Parti Teşkilat Danışma Kurul toplantısına katılarak, sınır ötesi operasyonla ilgili bilgi verdi. Bakan Gönül, Türkiye’nin dünya üzerindeki pek az ülkenin başarabileceği bir harekatı, askerin mükemmel eğitimi ve Meclis’in maddi desteğiyle gerçekleştirdiğini söyledi. Bakan Gönül, “Yerli yapım uçak malzemeleri ilk defa kullanıldı. İnsansız hava harekatı yapıldı. Harekatta istihbarat konusunda ABD tarafından destek alındı. Hiçbir yanlış hedef vurulmuyor, sivillere zarar verilmiyor. Alınan istihbaratın sıhhati fevkalade önemli. İsrail’den de temin edilen bazı cihazlar var” dedi.

            5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısında, Sosyal Güvenlik Kanunu’nun yanlış tanıtıldığını belirterek “Getirdiğimiz kanun, 100 yıldan bahsediyor. 2008’de uygulanmaya başlanırsa, 2009’da işe giren biri, 7 bin yerine 7 bin 100 günde emekli olacak. 2028’de işe giren 2052’de emekli olduğunda, 9 bin iş günü aranacak” dedi. 

            6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Sivas’ta yaptığı açıklamada,  baş örtüsü meselesini bir an önce çözüp işsizlik ve dış politikaya yönelmek gerektiğini belirterek, “Başı açık olanlar da örtülü olanlar da bizim kızlarımızdır, bizim kardeşlerimizdir. Herkes bu gemide huzur içerisinde yaşamalı” dedi.

            7- TOBB  Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Mimar ve Mühendisler Grubu’nun Ocak ayı çalışma toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye gündeminin birinci maddesinin ekonomi olması gerektiğini belirterek, son 6 yılda sağlanan yüzde 49’luk büyümenin yüzde 39.5’inin özel sektör tarafından gerçekleştirildiğini, özel sektörün son 5 yılda 211 milyar dolar yatırım yaptığını belirtti.

            8- Kütahya’nın Merkez ilçesine bağlı Çöğürler Köyü yakınlarında 436 yolcusu bulunan TCDD Pamukkale Ekspresi’nin vagonlarının raydan çıkması sonucu meydana gelen kazada, 9 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

            9- AB Kadın-Erkek Eşitliği 2008 Raporu’nda, kadın-erkek eşitliğindeki uçurumun istihdam, parlamentoda temsil ve yönetici kademelerde temsil gibi alanlarda büyük olduğu kaydedildi.

            10- İran’dan Türkiye’ye doğal gaz verilmeye yeniden başlandı. İran, 7 Ocak 2008 tarihinden itibaren  ağır kış şartları sebebiyle artan tüketimi gerekçe göstererek, Türkiye’ye doğalgaz akışını tamamen kesmişti.

            11- Almanya’da Hessen ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde eyalet meclisi seçimleri gerçekleştirildi. Hessen eyalet meclisine SPD ve Yeşiller Partisi’nden 2 Türk milletvekili seçildi.

            12- İsviçre’nin Davos kasabasında 4 gündür süren “Dünya Ekonomik Forumu” toplantıları sona erdi.

            13- İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki duvarların yıkılmasının ardından yaşanan gelişmelerden sonra Kudüs’te yeniden bir araya geldi. Abbas’ın danışmanlarından Yaser Abid Rabbo, Gazze Şeridi’ndeki krizin sona ermesi için İsrail’in geçiş noktalarının kontrolünü Filistin Yönetimi’ne vermesi gerektiğini belirtti. 

            Öte yandan İsrail, Filistinlilerin Mısır’a geçmesinin ardından, İsrail-Mısır sınırını geçici olarak kapatarak, İsrailli turistlerin seyahat faaliyetlerini durdurdu.

            14- Endonezya’da 1965’teki darbeyle iktidara gelen ve ülkeyi 32 yıl boyunca idare eden diktatör Suharto öldü.

            15- Kenya’da devlet başkanlığı seçimlerinin ardından başlayan kabileler arasındaki çatışmalarda, son iki günde ölenlerin sayısı 70’e çıktı.

            16- İsrail Yüksek Mahkemesi, Gazze’de insani krize yol açan ablukaya karşı insan hakları örgütlerinin başvurusunu onaylayarak, yakıt sevkiyatının yeniden başlatılmasına karar verdi.

            28 OCAK 2008

            1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin toplantının ardından yaptığı açıklamada, RTÜK Yasa Tasarısı’nın 3 bakanın da katılımıyla oluşturulacak komisyonun değerlendirmesinin ardından imzaya açılabileceğini söyledi. Organize suç örgütleri  konusuna da değinen Bakan Şahin, “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, her türlü kanunsuzlukla mücadelede kararlıdır. Özellikle de organize suç örgütleri, terör örgütleri, bunların kurmuş olduğu çetelerin ucu nereye giderse gitsin sonuna kadar takipçisi olacaktır. Güvenlik güçlerimiz, bağımsız yargı organlarımız üzerine düşeni yapıyor” dedi.

            2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Türk Eğitim Derneği’nin (TED)  düzenlediği ‘Uluslararası Eğitim Forumu’nda yaptığı konuşmada, ilköğretimden ortaöğretime geçiş için geliştirilen sisteme benzer bir modelin ortaöğretimden üniversiteye geçişte de uygulanmasıyla konuya ilişkin sorunların giderilebileceğini söyledi.

            3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan düzenlediği basın toplantısında, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB), 2007’de KOBİ’lerin kredi kullanımına faiz desteği yoluyla 165 milyon YTL destek sağladığını söyledi. KOBİ’lere zamanında ve yeterli miktarda destek verilebilmesinin önemine değinen Bakan Çağlayan, bu nedenle KOSGEB’in Kuruluş Kanunu’nda değişiklik yapılacağını ifade etti.

            4- EPDK Başkanı Hasan Göktaş İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Petrol ve LPG sektörlerinde büyük ölçekli özelleştirmeler tamamlanarak serbestleşmede iyi bir mesafe alındı. Aynı başarılı sonuçların elektrik ve doğalgaz sektörlerinde de elde edilmesi hedefimizdir” dedi.

            5- Kredi değerlendirme kuruluşu JCR Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öktem yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de 31 milyar YTL civarında olan konut kredilerinde düşük gelir gruplarına yüksek faizle verilen kredilerin hacminin oldukça düşük olduğunu, orta ve yüksek gelirli kesime verilen kredilerin de iyi bir istihbarattan sonra açıldığını, bu nedenle Türkiye’de ABD’deki gibi konut kredisi kaynaklı bir sıkıntının yaşanmayacağını söyledi.

            6- Uluslararası yatırım bankası Deutsche Bank’ın ‘2008 Türkiye Raporu’nda, Türkiye’nin sürdürülebilir bir ekonomik büyüme ile istikrarlı bir makro ekonomik yapı açısından, henüz tamamlanamayan yapısal reformların gerçekleştirilmesi gerektiği, yapısal reformların gerçekleştirilmesi halinde Türkiye’nin kredi notunun yükselebileceği belirtildi.

            7- Başarılı seyahat acentelerine ödül vermek üzere Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay gazetecilerin bakanlık çalışmalarına ilişkin sorularını değerlendirdi. Bakan Günay, Vatikan’ın bu yılı St. Paul yılı olarak ilan ettiğini, bu çerçevede, Antakya’yı, Tarsus’u, Yalvaç’ı ve Efes’i içine alacak yeni bir inanç yolu güzergahı üzerinde çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

            8- İspanya Halk Partisi (PP) lideri Mariano Rajoy El Mundo gazetesine verdiği demecinde, 9 Mart’ta yapılacak genel seçimleri kazanmaları halinde Medeniyetler İttifakı projesini bitireceklerini belirterek, “Medeniyetler İttifakı’nın içeriğine ve kısa süre önce Madrid’de yapılan toplantının sonuçlarına bakarsak, kimsenin destek vermemesiyle bu proje kendi kendine bitecek” dedi.

            9- BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, iş yaşamından çekilerek kendini yoksullukla mücadeleye adayacağını açıklayan Bill Gates’in “insancıl kapitalizm” tezine “sermayenin hakimiyetini içerdiği için” karşı olduğunu belirterek, Sermayenin değil, insanların hakim olduğu bir toplum modeline inanıyorum” dedi.

            10- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn yaptığı açıklamada, küresel piyasaların içerisinde bulundukları krizden çıkabilmeleri için merkez bankalarının  yapacağı faiz indirimlerinin tek başına yeterli olmayacağını, mali önlemler de alınması gerektiğini söyledi.

            11- ABD Başkanı George W. Bush ABD başkanları için anayasal bir görev olan yıllık ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında, son dönemlerde finansal olarak zor günler  yaşayan ABD ekonomisinin bir belirsizliğe girdiğini itiraf ederek, her şeye rağmen ülkesinin uzun vadede büyümeye devam edeceğine inandığını belirtti.

            12- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki düzenlediği basın toplantısında, “Mısır ile diplomatik ilişkilerin başlatılmasına çok yaklaştık” dedi.

            13- Yunanistan Kilisesi Başpiskoposu Hristodulos Atina’da yaşamını yitirdi.

               29  OCAK  2008   

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Bugüne kadar hiçbir uygulamamız cumhuriyetin temel değerlerine ters düşmemiştir. MHP ile varılan uzlaşma gereği Anayasamızın zaten bu konularla ilgili olan 10. ve 42. maddelerindeki eşitlik ve eğitim-öğretim hakkına ilişkin düzenlemeler netliğe kavuşturulmuştur” dedi.

            2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “AK parti ile MHP’nin üzerinde uzlaştığı başörtüsü düzenlemesinin laik cumhuriyeti sarsacak bir gelişme olduğunu, bu düzenlemeyle, bütün resmi eğitim sistemi içinde türban denilen bizim milletimizin, tarihimizin kültürümüzün parçası olmayan dışarıdan dayatılmış olan ithal bir kıyafetin, Türkiye’de devlet sisteminin içine doğru gelişmesinin önü açılmıştır” dedi.

            3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde Vakıflar Kanun Tasarısı’na ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, başını örten vatandaşların yüksek öğrenim haklarını kullanmamalarıyla ilgili Türkiye’de bir problem yaşandığını, kimsenin eğitim-öğrenim hakkından mahrum bırakılamayacağını söyledi.

            4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 5502 sayılı kanun uyarınca ilk defa oluşturulan Sosyal Güvenlik  Kurumu (SGK) il müdürlüklerinden 72'sine yeni atanan il müdürleri ile SGK'da  düzenlenen toplantıdan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.Bakan Çelik, bir gazetecinin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda Değişiklik  Öngören Yasa Tasarısının ne zaman TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele  alınacağını ve sosyal tarafların taleplerinin karşılanıp karşılanmadığını sorması  üzerine, tasarının önümüzdeki hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gündeme  alınacağını bildirdi.

            5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan TESK ve ESOB tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, kadınların sosyal, siyasi ve ekonomik alanda her geçen gün güç kazanmasına rağmen iş dünyasında bugün istedikleri seviyede olmadığını söyledi.

            6- Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Hilmi Güler TÜBİTAK tarafından düzenlenen ‘Temiz Enerji Teknolojilerinin Türkiye’nin Büyüyen Enerji İhtiyaçlarını Karşılamadaki Rolü’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, “Temiz Enerji konusu, günümüzde en az demokrasi kadar önemli. Bu konudaki hassasiyetimizi somut projelerle desteklememiz gerekir” dedi.

            7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Baş örtüsünün siyasal bir simge olarak görülmesi  ve devlete meydan okumak aracı haline getirilmesi hiçbir şekilde kabul edilemez. MHP ile AK Parti arasında  başlatılan çözüm sürecinde varılan mutabakatın özü ve esası baş örtüsü sebebiyle yüksek öğrenim hakkından mahrum kalan gençlerimizin bu probleminin hukuki bir çerçevede nihai  çözüme kavuşturulmasıdır” dedi.

            8- IMF, Dünya Görünüm Raporu ve Küresel Mali İstikrar Raporu’nda, 2008 içinde küresel  büyümenin yüzde % 4.1 olduğunu açıkladı.

            9- Uluslararası yatırım bankası Merrill Lynch Global tarafından hazırlanan ‘2008’ yılı Küresel Ekonomiye Bakış’ başlıklı raporda, gelişmekte olan ülkelerden çekilmeyi düşünmediklerini belirterek, Türk Lirasının güçlü kalacağını Rusya ve Polonya Zlotisi’nin  yüzde % 20 getiri sağlayacağını  açıkladı.

            10- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Aleviliğin İslam’ın içinde ve diğer kültürlerden, dinlerden ve felsefelerden etkilenen bir inanç ve felsefe olduğunu açıkladı.

30 OCAK 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, son beş yılda yapılan reformların, Türkiye ekonomisinin şoklara karşı direnebilme kabiliyetini artırdığı belirtildi.

            2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türkiye’de bulunan Makedonya Savunma Bakanı Bakanı Lazar Elenovski ile görüşmesinin ardından basın mensuplarına gündemdeki konulara ilişkin  açıklamalarda bulundu. Orgeneral Büyükanıt türban konusunda, ''Türk toplumunun bütün katmanlarında bu konuda askerin  düşüncesini bilmeyen yok. Bir şey söylememiz malumu ilandan ileri gitmez, onun  için bu konuda herhangi bir şey söylemek istemiyorum'' dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin MYK toplantısında, türban ile ilgili gelişmeleri değerlendirerek, “Bu laik cumhuriyete karşı bir darbedir. Biz sivil ve demokratik bir mücadele yürütüyoruz. Kurumların ne düşündüğü bizi bağlamaz. TBMM’de iddialarımızı, değişikliğin sakıncalarını, bu düzenlemenin Türkiye’yi laik temelinden uzaklaştıracağını anlatmaya çalışacağız. Yasalaşırsa ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa konuyu Anayasa Mahkemesine götüreceğiz” dedi.

            4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye İnşaat Sanayi İşveren Sendikası (İNTES) tarafından geleneksel olarak düzenlen toplantıda yaptığı konuşmada “Örgütlü toplumdan kimse korkmamalıdır. Sendikal örgütlenme, kayıt dışını önlemeye de önemli katkı sağlar. Sendikacı sendikalığını yapacak” dedi. Bakan Çelik, Türkiye’de 10.7 milyon kişinin kayıt dışı çalıştığına dikkat çekerek, “Kayıtdışılığı önlemek için ciddi müeyyideler getireceğiz, Türkiye’yi kayıt dışı ayıbından kurtaracağız” dedi.

            5- Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİK), Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in başkanlığında  toplandı. Bakan Şimşek toplantının açılışında yaptığı konuşmada, özel sektör  yatırımlarını arttırmaya dönük yatırım ortamının iyileştirilmesine büyük önem veren 60. hükümetin, Türkiye'yi yatırımlar açısından bir 'cazibe merkezi' haline  getirmeye kararlı olduğunu bildirdi.

             TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise “Ekonomide iyileşme sağlanamayan çok sayıda konu, halen yolumuzu tıkamaya devam ediyor” dedi.

            Öte yandan Hisarcıklıoğlu, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Haluk Kabaoğlu başkanlığındaki Türk heyetiyle birlikte, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ve Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Pöttering’le görüştü. Temasları konusunda bilgi veren Hisarcıklıoğlu, Rehn’in Türkiye ve AB arasındaki ticari ve ekonomik sorunların ele alınacağı ortak bir konferans düzenlenmesi önerisinde bulunduğunu, kendilerinin de bu teklifi olumlu karşıladıklarını söyledi.

            6- TÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklamada, ''Üniversitelerimizde türban sorununu çözme düşüncesiyle Anayasa ve yasa  değişikliği başlatanlar içinde yer alan bir siyasi parti; eşitliği ve öğrenim hakkını savunma görüntüsü altında, gerçek amacının, Türkiye'nin, Atatürk'ün  çağdaş medeniyet seviyesine erişme hedefinin gereği olan, Batı normlarını esas  alan demokratikleşme süreci ile ilişkisini kesmek olduğunu açıkça ortaya  koymuştur” denildi.

            7- AB Dönem Başkanı ve Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitri Rupel, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’ndeki konuşmasında,  Türkiye ve Ermenistan’a arşivlerini açma çağrısında bulunarak “Türkiye ile Ermenistan meselesi tarihten kalma bir mesele. Ben burada Türkiye ile Ermenistan’a zamanında Slovenya ile İtalya’nın yaptığı gibi ortak tarihi belgelerini gün yüzüne çıkarmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

            8- TBMM AB Komisyon üyeleri, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde Fransa’yla yaşanan sıkıntıları görüşmek üzere başkent Paris’teki temaslarının ardından basın toplantısı düzenlediler. CHP Milletvekili Şükrü Elekdağ, Türkiye’nin 1948 tarihli “soykırımı Engelleme ve Cezalandırma Konvansiyonu’nun 9’uncu maddesine dayanarak Lahey Uluslararası Adalet Divanı’na başvurmayı planladıklarını ve Fransa’yı da bu kuruma beraberce gitmeye davet ettiklerini açıkladı. 

            9- IMF Ekim ayında yayımladığı yıllık Dünya Ekonomik Görünümü’ raporuna ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede  2008 yılı küresel büyüme tahmini yüzde 4.4’ten yüzde 4.1’e düştüğünü açıkladı.

            10- Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Saadettin Ergeç, Mısır’ın başkenti Kahire’de yaptığı açıklamada “Kerkük’e Kürt grupların illegal göçleri sürüyor. Göçlerin, Irak’a da Kerkük’e de faydası olmaz. 2003 yılındaki göçler Kerkük’ün nüfus yapısını bozmaya yönelikti. Ancak bütün bunlara rağmen Kerkük, tarihi, hamamı ve camisi ile Türk şehridir. Irak’ın milli serveti olan Kerkük’ün Türkmen kimliği korunmalıdır” dedi.

            31 OCAK 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, yeni bir yıla, yeni hedefler, yeni heyecanlarla girildiğini, geride bırakılan 2007 yılında Türk insanının hayat kalitesini yükseltmek için her alanda önemli mesafeler kaydedildiğini ve daha kat edilmesi gereken mesafeler olduğunu belirterek, “Sahip olduğumuz demokrasi ve hukuk düzeni içinde her problemin bir çözümü var, yeter ki bu çözümü önyargısız bir biçimde arayalım. Bütün insanlarımız anayasal meşruiyet sınırları içinde kendilerini ifade etsinler, eğitim ve öğretime, ekonomik ve sosyal hayata dahil olsunlar, bunu istiyoruz” dedi.

            2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 40. kuruluş yıl dönümü nedeniyle TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’e gönderdiği kutlama mesajında, “TRT, cumhuriyetimizin temel ilkelerine, milli değerlerimize bağlı ve sorumlu yayın anlayışı ile bundan sonra da milletimizin takdirini kazanmaya devam edecektir” dedi.

            3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, CHP milletvekillerinin, TBMM’de Anayasa Komisyonu ve Genel Kurul’daki görüşmelere katılarak, türban konusunda yapılan yanlışlığı ortaya koyacaklarını ve ilgili düzenlemenin yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.

            4- Anayasa Mahkemesi, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nca (RTÜK) verilen cezaları ödemede geciken ve uyarıya rağmen ödeme yapmayan radyo ve televizyonların yayınlarının ödeme yapılıncaya kadar durdurulmasını öngören kanun hükmünü iptal etti.

             5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Kuveyt’te faaliyet gösteren Ruward Gençlik Eğitim Merkezi’nin 45 üniversite öğrencisinden oluşan üyelerini kabul etti. Bakan Güler yaptığı açıklamada, İran ile Güney Pars’ta 3 sahada doğalgaz çıkarılması ve ortak elektrik üretimine ilişkin görüşmelerin sürdüğünü, iki ülke arasında Şubat ayında anlaşma imzalanabileceğini söyledi.

            6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Topkapı Sarayı’nın çevresindeki kaçak ve tescilli olmayan yapıların yıkım çalışmalarıyla ilgili  incelemelerde bulundu. Bakan Günay yaptığı açıklamada, “Gülhane içinde, tarihsel dokuyla bağdaşmayan hiçbir bina kalmayacak” dedi.

            7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, baş örtüsü konusunda yapılan düzenlemeleri destekledikleri için MHP’yi eleştiren TÜSİAD’a atıfta bulunarak, “TÜSİAD’ın, Türkiye’nin bölünme modelleri ve parçalanma reçetelerinin çağdaşlaşma adına misyonerliğini yaptığı bilinen bir gerçektir” dedi.

            8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ‘Yıllık Enflasyon Raporu’nu açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ekonomisinin küresel finans piyasalarındaki dalgalanmalardan önemli ölçüde etkilenmediğini belirterek, belirsizliklerin ortadan kalkmadığını ve ekonominin direncini koruması için mali disiplin ve yapısal reformların kritik önem taşıdığını söyledi.

            9- TÜİK, Ocak-Aralık dönemi dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye’nin 2007 yılındaki ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 25,3 artarak 107 milyar 154 milyon dolar, ithalatı da yüzde 21,8 artarak 169 milyar 987 milyon dolar oldu.

            10- İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde 5 katlı bir binada kaçak bir havai fişek imalathanesinde meydana gelen patlama sonucu, 20 kişi hayatını kaybederken 117 kişinin de yaralandığı belirtildi.

            11- Hollanda’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Frans Timmermans Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan tarafından kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, görüşmede Türkiye’nin AB sürecini ve ikili ilişkileri ele aldıklarını belirterek, AB yolundaki reformların sadece üyelik sürecine değil,  Türkiye’nin gelişmesine de katkı sağladığını söyledi.

            12- ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen ‘Yüksek Düzeyli Ortak Savunma Grubu’ toplantısı sona erdi.  Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson ile görüşmesi öncesi gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Orgeneral Saygun, ikili görüşmelerde terör örgütü PKK ile mücadele konusunun gündeme geldiğini söyledi.

            13- Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) yayımladığı ‘2008 Dünya Raporu’nda, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in insan hakları karnesi giderek iyileşen Türkiye’nin AB’ye üye olmasına karşı çıktıkları gerekçesiyle eleştirildiği belirtildi. 

            14- ABD’deki Ermeni lobisinin temsilcilerinden Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA),  kasım ayında yapılacak seçimde ABD başkanlığını kazanması halinde ‘1915 olaylarına ilişkin Ermeni tezlerini tanıma’ sözü veren Demokrat Parti aday adayı Senatör Barack Obama’yı destekleme kararı aldı.

            15- Irak Türkmen Cephesi’nden (ITC) yapılan yazılı açıklamada, Türkmenlerin canlarına mal olan şiddet olaylarının sürdüğü ve Türkmenlerin yerel ve merkezi yönetimler tarafından ihmal edildiği belirtildi. Topraklarının korunması için Türkmen askeri gücü kurulması talep edilen açıklamada, talebin kabul edilmemesi halinde Türkmenlerin kendi milis gücünü kurabileceği kaydedildi.

            16- İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İtalya Başbakanı Romano Prodi, Londra’da Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile bir araya geldi. Görüşmede, dünya ekonomisini gelecekte ortaya çıkabilecek krizlerden korumak için ekonomik reform paketi üzerinde anlaşmaya varıldığı belirtildi.

            18- Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov yaptığı açıklamada, ülkedeki direnişçi grupları yok ettiklerini belirterek, “Rus ve Çeçen halkları hiç savaşmadı. Tarih boyu yaşanan savaşlar üçüncü güçlerin kışkırtmacılığından kaynaklandı” dedi.