11.10.2008
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                                                       1 EKİM 2008

         1- TBMM’nin 23. Dönem 3. Yasama Yılı’na başlaması dolayısıyla tören düzenlendi. Törenin ardından TBMM Genel Kurulu özel gündemle toplandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kurul’da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda süratli adım atılması gerektiğini belirterek “Yüce Meclisi ve milletvekillerini bu sürece titizlikle sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi. Yeni anayasal düzenlemeler konusuna da değinen  Cumhurbaşkanı Gül “Yeni anayasal düzenlemelerin milli birlik ve toplumsal dayanışmamızı güçlendirecek biçimde dışlayıcı olmayan, kapsayıcı bir yaklaşıma sahip olması elzemdir” dedi.

         TBMM Başkanı Köksal Toptan da TBMM’nin 23. Dönem 3. Yasama Yılı’na başlaması nedeniyle verdiği resepsiyonda, başta Anayasa olmak üzere bazı yasal düzenlemelerle ilgili uzlaşma komisyonları kurulması önerisine CHP’den olumsuz yanıt gelmesine karşılık umudunu koruduğunu belirterek, “Dört grubun da başkanvekilleriyle istişareler yapacağım. Kapıyı kesinlikle kapatmak istemiyorum” dedi.

         Resepsiyonun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise tüm dünyayı etkileyen mali krizden Türkiye’nin bayram tatili nedeniyle etkilenmediği yorumlarının doğru olmadığını belirterek “Mali piyasalardaki disiplin, iktidarımızın en önemli ilkesi. Bundan asla taviz vermedik” dedi.

         2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, krizle ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek “Alınması gereken kararlar varsa alınır, şu günden bir panik havası estirmenin anlamı yok. Türkiye’nin zaten, uzunca bir süreden beri kendi ekonomik bünyesini sağlamlaştırmak ve bu tür şoklara karşı daha dayanıklı olabilmek için uyguladığı bir istikrar programı ve mali disiplini var” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TBMM’de gazetecilerle yaptığı görüşmede, küresel finansal krizin gelecek dönemde Türkiye’ye de olumsuz etkileri olacağını söyledi. Baykal, AB’nin, Türkiye’deki yolsuzluk iddiaları konusunda ‘sessiz kalmasını’ da eleştirerek, Almanya’da Deniz Feneri davasının mahkumiyetle sonuçlandığını ve “olayın elebaşlarının Türkiye’de olduğuna işaret edildiğini” belirtti.  

         4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, küresel finans krizi ve ihracat rakamlarını değerlendirdi. ABD’deki finans sektörünü kurtarmak için hazırlanan 700 milyar dolarlık paketin çıkmamasının ABD’de birtakım finans kuruluşları ile firmaların batışını hızlandıracağını belirten Bakan Tüzmen, ihracatçı için ‘kambur haline gelen’ düşük kur-yüksek faiz politikasının bu dönemde ülke açısından avantaj yaratabileceğini söyledi.

         5-Yazar, araştırmacı, bilim adamı Metin And Ankara’da yaşamını yitirdi.

         6- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu, Alman Parlamenter Joachim Hörster tarafından hazırlanan ‘Kıbrıs’ta Durum’  başlıklı rapor ve buna bağlı karar tasarısını kabul etti. Kararda, Rumlardan Kıbrıslı Türklerin uluslararası alanda kültür, eğitim ve sporla ilgili temasları ve gençlik değişim programlarını engellememesi istendi. Kıbrıslı Türklere ise Ada’nın yeniden birleştirilmesi yolundaki taahhütlerini teyit etmeleri ve iki ayrı devletin varlığı ısrarından vazgeçmeleri tavsiye edildi.

         Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat AKPM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Kıbrıslı Türklerin izolasyonunun kaldırılmasına yönelik AKPM’nin 1376 sayılı kararına uyulmamasından dolayı duyduğu üzüntüyü ifade ederek, Kıbrıslı Türklerin çözümü; Ada’da  iki toplumun siyasi eşitliğini temel alan ve iki eşit statünün garanti altına alınacağı bir devlet yapısında gördüğünü söyledi.

         7- Venezuela, Bolivya ve Ekvador devlet başkanları, Brezilya’nın Manaus kentinde toplandı. Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD’deki mali krizi, ‘serbest piyasa kapitalizminin başarısızlığı’ olarak değerlendirdi. Chavez “Kapitalizm ve neoliberalizmin bu çöküşü 1929 buhranından çok daha kötü olacak” diyerek, serbest piyasaya alternatif yaratmak gerektiğini dile getirdi.

         8- Rusya Başbakanı Vladimir Putin Bakanlar Kurulu’nda yaptığı açıklamada, küresel mali krizin kaynağının; Amerikan finans sisteminin “sorumsuzluğu” olduğunu öne sürdü.

      2 EKİM 2008

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan ‘2010 Avrupa Kültür Başkentleri Tanıtım Toplantısı’na katılmak üzere Macaristan’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin “Ülke gündeminde siyasilerin tartışması var, bunların durdurulması için görüşmeler yapacak mısınız?” sorusunu değerlendiren Başkan Toptan “Siyaset; tartışma, farklı yol ve yöntemler önermek demektir. Bu farklılıkları tartışırken üsluba dikkat edersek korkacak bir şey yok” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Antalya İl Başkanlığı’nda  gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. Baykal “Toplumumuz çok derin bir biçimde yolsuzluk batağının içine sürüklenmiştir. Bu olayların en çarpıcısı, Deniz Feneri yolsuzluğu olarak ortaya çıktı. Yolsuzluk Türkiye’nin yolsuzluğu ama bunun Türkiye’de değil, bir başka ülkede çıktığına tanık olduk” dedi.

         3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin NTV televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Deniz Feneri davasına değinen Bakan Şahin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, davanın kararının istenmesine ilişkin yazısının Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Almanya’ya gönderileceğini söyledi.

         4- Dışişleri Bakanlığı’ndan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) ‘Kıbrıs’ta Durum’ başlıklı raporu kabul etmesiyle ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada  “Türk tarafınca getirilen değişiklik önerileri reddedilerek, kabul edilen rapor ve rapora ilişkin karar, yerleşik BM parametrelerine aykırı olduğu gibi, AKPM’nin 2004 yılında benimsediği 1376 sayılı kararla da çelişmektedir” denildi.

                                                                                                3 EKİM 2008

         1- 1 Ocak 2009’da tedavüle girecek Türk lirası banknot ve madeni paraların tanıtım toplantısı, Merkez Bankası’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın katılımıyla yapıldı. Toplantıda, gündemdeki ekonomik konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, uluslararası piyasalarda yaşanan sert düşüşlere karşın Türkiye’nin küresel türbülansı en az etkiyle aşacağını, paradan altı sıfırın atılmasıyla  kronik enflasyon döneminin geride kaldığını ve istikrar döneminin başladığını söyledi.

         Başkan Yılmaz ise 1 Ocak 2009 itibariyle 1 TL'nin sadece madeni para olarak basılacağını, en yüksek banknotun ise 200 TL olacağını belirtti.

         2- 4. Kafkas Kültürleri Festivali’ne katılmak üzere Kars’a giden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaretinde yaptığı konuşmada “Biz hiçbir ayrım yapmadan camileriyle, kiliseleriyle, medreseleriyle bu toprakların sahip olduğu bütün kültür birikimini, Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Türkiye turizmden ciddi pay alan ilk on ülke arasında yer alıyor” dedi. 

         3- TMSF Başkanı Ahmet Ertürk NTV televizyonunda, küresel finans kriziyle ilgili soruları yanıtladı. Ertürk, Türkiye’de mevduat güvencesine ilişkin bir soru üzerine “Bugünkü bankacılık sisteminin TMSF ve BDDK’ya yüklediği sorumluluklar ve yetkiler dikkate alındığı zaman, mevduat güvencesinin arttırılması gibi bir önleme ihtiyaç yok görünüyor” dedi.

         4- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan gazetecilere yaptığı açıklamada, borsanın bayram dönemi sırasında kapalı olmasının büyük bir şans olduğunu belirterek, belirsizlik ortamında piyasalarda çok büyük dalgalanmaların olacağını ve Türkiye’nin de bundan etkileneceğini söyledi.

         5- TBMM Başkanı Köksal Toptan ‘2010 Avrupa Kültür Başkentleri Tanıtım Toplantısı’ nedeniyle bulunduğu Macaristan’da, Cumhurbaşkanı Laszlo Solyom, Ulusal Meclis Başkanı Katalin Szili ve Başbakan Ferenc Gyurcsany ile bir araya geldi.

         Başkan Toptan Szili ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, TBMM Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi AB Eşleştirme Projesi’ne Macaristan Parlamentosu’nun verdiği desteğin Türkiye için yararlı olduğunu ve projenin başarıyla sonuçlandırılacağını söyledi.

         6- Resmi ziyaret nedeniyle Türkmenistan’a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’la bir araya geldi. Berdimuhamedov görüşmeden önce düzenlenen basın toplantısında, kültürel birlik vurgusu yaparak “Türk yatırımcıların 1,5 yılda Türkmenistan’da yaptıkları yatırım 2 milyar avroya ulaştı” dedi. Başbakan Erdoğan ise iki ülke arasındaki ilişkilerin daha güçlü hale getirilmesi halinde, “bir millet iki devlet” anlayışıyla her iki devletin de geleceğinin daha aydınlık olacağını kaydetti.

         7- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Luis Maria de Puig yaptığı yazılı açıklamada, DTP’nin kapatılma ihtimalinden endişe duyduğunu belirterek, parti kapatmanın istisnai bir müeyyide olması gerektiğini söyledi. Puig, Türkiye’nin acilen sivil bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirtti.

         8- ABD yönetiminin ekonomiyi rahatlatmak için hazırladığı 850 milyar dolarlık kurtarma paketi Temsilciler Meclisi’nde onaylandı.

         9- Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya’nın başkenti Sinval’de, Rus Barış Gücü askerlerinin üssü yakınında bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu, 7 Rus askeri ve 2 sivil hayatını kaybetti.

4 EKİM 2008

         1- Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bulunan Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü’nün Bayraktepe’deki birimine, PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda 15 asker şehit oldu. Teröristlerin Kuzey Irak’tan ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırıda 23 terörist etkisiz hale getirilirken 2 uzman erbaşın ise kaybolduğu bildirildi.

         Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’u ziyaret ederek, Hakkari’de yaşanan çatışma hakkında bilgi aldı.Çatışma nedeniyle Fransa’ya yapacağı ziyareti iptal eden Cumhurbaşkanı Gül yaptığı açıklamada, bedeli ne olursa olsun terörle sonuna kadar mücadeleye topyekun devam edileceğini bildirdi.

         Dışişleri Bakanlığı da saldırının ardından Irak’a nota vererek tedbir alınmasını istedi.

         NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer saldırıyı kınayarak, NATO müttefiklerinin terörle mücadelede Türkiye ile güçlü dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

          AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana da saldırıyı en ağır şekilde kınadığını söyledi. AB Dönem Başkanı Fransa, AB’nin Türk makamlarıyla “tam dayanışma” içinde olduğunu bildirdi.

         ABD’nin Ankara Büyükelçiliği  “Türk vatandaşlarının üzüntüsünü paylaşıyoruz” açıklamasını yaptı.

         Saldırıyı kınayan Irak hükümeti ise PKK’nın bölgede ciddi bir tehlike oluşturduğunu belirtirken, Türk hükümetine makul ve itidalli yaklaşması çağrısında bulundu.

         2- Resmi ziyaret nedeniyle Türkmenistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye-Türkmenistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, komşu ülkelerle Türkiye’nin ilişkilerine değinerek, hedefin düşman kazanmak değil, dost kazanmak olduğunu söyledi.

         Başbakan Erdoğan, terör saldırısı nedeniyle Moğolistan’a gerçekleştireceği ziyaretini iptal ederek, Türkiye’ye döndü.

         Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Başbakan Erdoğan başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantının ardından Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada “Düzenlenen operasyonlar sonucu ağır zayiat veren bölücü terör örgütünün menfur saldırıları yüce milletimizin birlik ve bütünlüğünü bozmaya yetmeyecektir. Terörle mücadelemiz bütün mülahazaların üstünde devletimizin tüm kurumlarının etkin işbirliği ile her koşulda sürdürülecek ve alınan bütün tedbirlerin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir” denildi.

         3- Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın raporuna göre, bütçenin 7 milyar YTL açık verdiği bildirildi.

         4- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve  Almanya Başkanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet  katıldığı zirvede, finans kapitalizm kurallarını yeniden gözden geçirmek üzere en yakın zamanda uluslararası bir zirve yapılması çağrısında bulunuldu ve ülkelerin mali krize kendi metotları çerçevesinde müdahale etmesi, ancak her ülkeyle koordinasyon içinde hareket etmesi kararlaştırıldı.

         Merkel zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, her ülkenin karar verdiği kurtarma planının, Avrupa bankaları arasındaki dürüst rekabet kurallarına saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

         5- ABD Hazine Bakanı Henry Paulson, Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ve Başkan George W. Bush tarafından onaylanan, 700 milyar dolarlık finans sektörünü kurtarma planını hemen uygulamaya sokacaklarını belirtti. Genişletilmiş yeni paket, 700 milyar dolarlık harcama yetkisinin yanı sıra yaklaşık 150 milyar dolarlık bir vergi indirimini de beraberinde getiriyor.

         6- İran, İsrail’in de içinde yer alacağı bir ‘Ortadoğu Kulübü’ kurulması yönündeki Bahreyn’in teklifini reddetti.İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Bahreyn’in önerisinin uygulanabilir olmadığını belirterek “Böyle bir oluşumun hayata geçirilemeyeceğini aslında Bahreyn de dahil tüm taraflar biliyor” dedi.

         Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid Bin Ahmed El Halife, ‘El Hayat’ gazetesine verdiği demeçte, "Niçin bütün farklılıklarımıza, hatta birbirimizi tanımamamıza rağmen oturup bir Ortadoğu örgütü oluşturmuyoruz" ifadesini kullanmıştı.

         7- Pakistan’ın kuzeybatısındaki aşiret bölgesine düzenlenen Amerikan füze saldırısında 20 kişi öldü.

5 EKİM 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Aktütün Karakolu’na yapılan saldırıda şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Hasan Aygör’ün Kırıkkale’nin Keskin ilçesindeki cenazesine katıldı.

         Cenaze töreni sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, terör konusundaki zirvelerin düzenli olarak yapıldığını, perşembe günü olağanüstü bir toplantı daha gerçekleştirileceğini belirterek “Olayın sadece güvenlik boyutu yok. Psikolojik, sosyolojik, sosyoekonomik, diplomatik boyutlarını da  yeniden gözden geçirip, atılması gereken adımları süratle atacağız” dedi.

         2- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, Aktütün Karakolu’na gerçekleştirilen terörist saldırıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Orgeneral Iğsız, ABD ile istihbarat paylaşımında hiçbir sıkıntı olmadığını belirterek “Ancak, Kuzey Irak yerel yönetiminden destek alamıyoruz. Bırakın bize destek vermeyi, terör örgütüne altyapı, yol ve hastane gibi imkanlar sunuyorlar” dedi. Orgeneral Iğsız, saldırıda istihbarat ve müdahalede zafiyet yaşanmadığını da kaydetti.

         3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Kanal 24 televizyonunda küresel ekonomik gelişmeler ve bu gelişmelerin Türkiye'ye yansımalarını değerlendirdi. Bakan Şimşek, ABD’nin 850 milyar dolara ulaşan ve Kongre’de onaylanan kurtarma paketini dünya ekonomisi açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirerek “ABD krizi zamanında anlaşılamadı, riskin boyutları açısından büyük resim görülemedi. Daha önceden kalıcı çözüm bulunsaydı kriz bu seviyeye gelmezdi” dedi.

         Bakan Şimşek, Türkiye’nin gelişmelerden mutlaka etkileneceğini, ancak bu etkinin dolaylı olacağını belirterek “Türk bankaları sermaye yeterlilik oranı ile güçlü yapıda. Batıdaki gibi yüksek riskle enstrümanlara yatırım yapmıyor. Bu sebeple krizin Türkiye ekonomisine etkisi sınırlı olacak. Bize yansıması, dünya ve Avrupa ekonomisindeki yavaşlama ve finansman boyutu gibi iki dolaylı kanalla olacaktır” dedi.

         4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım gazetecilere yaptığı açıklamada,bugün itibariyle 63 bin kilometrenin üzerinde yol ağı bulunduğunu, bunun 2 bin kilometresini otoyolların oluşturduğunu söyledi. Bakan Yıldırım ayrıca, terörle mücadelede yolların öneminin büyük olduğunu belirterek “Yüksekova ve Şemdinli yollarını iyileştirdik. Dağlıca yolunun yapımı da hızlı bir şekilde sürüyor” dedi.

         5- Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan Yaptığı açıklamada, uluslararası meselelerde Türkiye ile aynı şeyleri düşünen Macaristan’ın, terörle mücadelede de Türkiye’ye uluslararası platformlarda destek olacağını umduğunu söyledi.

         6- Resmi ziyaret nedeniyle Moğolistan’a giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Bilge Kağan Karayolu ile Orhun Müzesi’nin ortak açılış törenine katıldı. Başbakan Yardımcısı Yazıcı törende yaptığı konuşmada, tarihte Türk ve Türkçe kelimelerinin ilk defa Orhun Anıtları ile ortaya çıkarıldığını belirtti.

         7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood, Aktütün Karakolu’na düzenlenen terör saldırısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, PKK’nın, ABD, Türkiye ve Irak’ın düşmanı olarak görüldüğünü vurgulayarak “PKK’ya silah bırakma yönünde uzun süredir yaptığımız çağrıyı tekrarlıyoruz. Bu teröristleri yenilgiye uğratma kararlılığımızla Türkiye ile dayanışma içindeyiz” dedi.

Saldırıyı kınayan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de bu tür terör saldırılarının önünde sert bir duruş sergilemek zorunda olunduğunu söyledi.

         8- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ile Erbil kentinin Selahaddin kasabasında bir araya geldi. Negroponte görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, terör örgütünün Türkiye’de yaptığı saldırıyı görüştüklerini belirterek “Çok çirkin bir saldırı, bu olayı kınıyoruz” dedi.  Barzani de saldırıyı kınadıklarını dile getirdi.

         9- Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Arap Birliği üyesi ülkelerin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Genel Kurulu’na sundukları ‘İsrail’in Nükleer Yetenekleri’ başlıklı karar tasarısının üzerinde “oylama yapılmasına gerek olmadığı” kararlaştırıldı. Yapılan oylamada Türkiye çekimser oy kullandı.    

         10- Afganistan’daki İngiliz Birliklerinin Komutanı Tuğgeneral Mark Carleton-Smith, Afganistan’da kesin bir askeri zaferin mümkün olmadığını, Taliban’ın uzun vadede çözümün bir parçası olabileceğini söyledi.

         11- İsrail ve Filistin’e resmi ziyarette bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İsrail’in İran’ın nükleer güç sahibi olmasını önlemek için saldırı hazırlığı yaptığını ancak bunun çözüm olmayacağını söyledi.

   6 EKİM 2008

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Bartın Üniversitesi’nin 2008-2009 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada “Biz bu topraklar ve vatanımız için çok büyük mücadele verdik. Terör, nereden büyük destek alırsa alsın bizim birlik, dirlik ve huzurumuzu bozamayacak, toprak bütünlüğümüze zarar veremeyecektir” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV’de gündeme ilişkin soruları değerlendirdi. Baykal, Aktütün saldırısının Dağlıca’dan sonra yapılan ikinci büyük saldırı olduğunu belirterek “Mücadelede zafiyet olduğu anlaşılıyor. Öncelikli zafiyet, Kuzey Irak sorununun çözülememesidir. İkinci zafiyet de, Türkiye’nin terörle mücadele konusunda siyasi zihin karışıklığı yaşamasıdır” dedi.

3- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz NTV/CNBC-e televizyonlarının ortak yayınında yaptığı açıklamada, ABD’deki finansal krizin boyutunun henüz netleşmediğini ve yeni sürprizlere hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek “Bize bir şey olmaz demeyin. AB’deki yavaşlama ihracatı olumsuz etkileyebilir. Kredi kanalında daralma ipuçları görülüyor” dedi.

  4- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 63. Dönem BM Genel Kurulu toplantıları nedeniyle gittiği ABD’de ‘Newsweek’ dergisine verdiği mülakatta, Kafkaslar, İran, Irak ve Türkiye ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Anayasa’da belirtildiği gibi demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri konusunda toplumda sayıları son derece az bazı marjinal gruplar dışında çok yaygın ve güçlü bir görüş birliği olduğunu söyledi.

5- Moğolistan’da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ankara Caddesi ve Atatürk büstünün açılışı nedeniyle Atatürk Okulu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile Moğolistan’ın coğrafi olarak birbirine çok uzak ülkeler olduğunu ancak ortak bir tarih ile kültürü paylaştıklarını söyledi.

6- BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş Fransa Dış Politika Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘Dünya Siyaset Konferansı’nda yaptığı konuşmada, küresel anlamda yaşanan ekonomik krizin boyutlarının ciddi olduğunu belirterek, gelişmekte olan ülkelerin, finans sektöründen çok, reel sektör alanında yaşanacak daralma yüzünden daha fazla zorluk çekeceğini söyledi.

7- AİHM, Batı Trakya İskeçe Türk Birliği’nin açtığı davada mahkum ettiği Yunanistan’ın itiraz başvurusunu reddetti. AİHM, Yunanistan’ın Türk azınlığa ait dernekleri kapatma kararıyla ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin örgütlenme hakkıyla ilgili 11. maddesini ihlal ettiğine’ hükmetmişti.

8- ABD’de yayınlanan ‘Washington Post’ gazetesi “Türkiye’nin bu yıl PKK saldırılarında verdiği asker kaybı, komşu Irak’taki şiddet sonucunda ABD askerlerinin uğradıklarından fazla” haberine yer verdi.  

9- Kuzey Irak’taki ABD güçlerinin komutanı Tuğgeneral Mark Hertling, ABD Savunma Bakanlığı’nda video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-Irak sınırında hafta sonunda yaşanan çatışmaların ardından ABD’nin bu bölgede terörü önleme çabalarını arttırmaya yönelik planı olup olmadığı sorusuna verdiği yanıtta, “Bu saldırıların çoğu Dohuk bölgesinde oluyor ve bu Kürt bölgesel hükümetinin kontrolündeki bir bölge. Bizim bu bölgede gücümüz yok” dedi.

10-  Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani, Erbil kentinin Selahaddin kasabasında bir araya gelerek, terör örgütü PKK’nın saldırılarını ele aldı. Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü’ne düzenlenen saldırıyı kınayan liderler, PKK’nın komşu ülkelere yönelik yıkıcı eylemlerinde Irak’ın kuzeyinin kullanılmamasını istedi.

7 EKİM 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Finlandiya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını cevapladı.Cumhurbaşkanı Gül, terörle mücadelede kolluk kuvvetlerinin yetki çerçevesinin genişletilmesi önerileri ile ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, terörizmle mücadelede yeni konseptler geliştirilebileceğini, ancak demokrasinin teröristleri izole edeceğinin unutulmaması gerektiğini söyledi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada “Türkiye’nin bugün yürüdüğü istikameti beğenmeyen, bu istikameti değiştirmek isteyenlere buradan en açık biçimde ifade ediyorum: Bu istikamet, milli iradenin gösterdiği istikamettir. Arkasında 70 milyonluk milletimiz vardır” dedi. Başbakan Erdoğan konuşmasında ayrıca, terör konusuna değinerek,  terörle mücadelenin kesintisiz devam edeceğini belirtti.

3- Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, Aktütün Karakolu’na düzenlenen saldırıda kaybolan iki askerin şehit olduğu bildirildi.

         4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, Türkiye’nin, artık daha fazla evlatlarını terör saldırılarında kurban vermemesi gerektiğini belirterek “Bunun temel gereği, Kuzey Irak’ın terör için yataklık yapan bir coğrafya olmaktan çıkarılmasını sağlamaktır” dedi. Baykal, Irak’ın kuzeyinden kaynaklanan terörü önlemede öncelikle Irak hükümetinin yükümlü olduğunu, Irak Anayasası’nın 7. maddesinde bunun belirtildiğini kaydetti.

         5- AK Parti Meclis grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gerekirse tampon bölge kurulması önerisini değerlendireceklerini söyledi. Bakan Çiçek, bir gazetecinin “Karakolların taşınmasıyla ilgili maddi imkansızlıklardan söz ediliyor” demesi üzerine “Hayır, doğru değil” dedi.

         6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi 2008-2009 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde, Türkiye’de son zamanlarda yaşanan gelişmelerin bilim ve teknolojiyle desteklenmesi gerektiğini belirterek “Üniversitelerimizin ekonomik büyümeyle, Türkiye’nin yeni stratejileriyle uyum içinde, iş birliği içinde olması temel arzumuzdur. Üniversite ayağı eksik olan bir sanayileşme, bir ekonomik büyüme ya da ilerleme düşünülemez” dedi.

         7- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da düzenlenen ‘Fırsatlar ve Zorluklar: Gelişmekte Olan Ülkelerde Sigortacılık ve Türkiye’nin Potansiyeli’ konulu Uluslararası Sigortacılık Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de zorunlu deprem sigortası bulunmasına rağmen sadece adının ‘zorunlu’ olduğunu belirterek “Bunu mecburi hale getirmek için yeni bir kanun tasarısı hazırlıyoruz” dedi.

         8- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ceza infaz kurumlarındaki hükümlüler tarafından üretilen ürünlerin yer aldığı serginin açılışında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Güvenlik güçlerinin Terörle Mücadele Yasası’nda bazı düzenleme talepleri olduğunu ifade eden Bakan Şahin “Türkiye özgürlük ile güvenlik arasında bir tercih yapmak durumunda değildir. Her ikisinden de geri adım atmamak mecburiyetindeyiz” dedi.

         9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, terörle mücadele amacıyla sınır ötesi sıcak takibin şartlarının oluştuğunu belirterek, teröristlere avantaj sağlayan fiziki imkanların engellenmesi için de güvenlik bölgelerinin oluşturulmasını önerdi.

         10- 2008 Nobel Fizik Ödülü’nü, ABD’li araştırmacı Yoiçiro Nambu ve Japon meslektaşları Makoto Kobayaşi ile Toşihide Maskawa kazandı.

         11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood düzenlediği günlük basın toplantısında, gazetecilerin terör örgütü PKK’nın son saldırılarına ilişkin bir sorusu üzerine yaptığı açıklamada “PKK bir terör örgütüdür. Biz bu örgütün ortadan kalktığını görmek istiyoruz. Bunda da daima açık olduk. Bildiğiniz gibi, saldırıları kınadık ve Türk halkına taziyelerimizi ilettik” dedi.

         12- Lüksemburg’da toplanan AB ekonomi ve maliye bakanları, Birlik genelinde halen alt sınırı 20 bin euro olan mevduat güvencesinin 1 yıl içinde 50 bin euroya yükseltilmesi konusunda anlaştı.

         13- ABD Başkanı George W. Bush, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile bir araya gelerek, mali piyasalardaki krizi görüştü. Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, Bush’un bu görüşmelerde, piyasalarda istikrarı sağlamak için alınan tedbirlerden ve küresel çabalardan memnun olduğunu ifade ettiğini bildirdi.

         Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, finansal piyasalardaki durumun çok ciddi ve daha önce eşi görülmemiş bir kriz olduğunu söyledi.           

         İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ise mali sektöre yardım amacıyla 30 milyar euroluk bir fon kurulacağını, fonun gerekirse 50 milyar euroya çıkarılabileceğini kaydetti.

         14- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte ile Bağdat’ta yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, yıl sonundan itibaren ülkelerindeki Amerikan askerlerinin varlığının yasal temelini oluşturacak güvenlik anlaşmasının sonuca erdirilmesi için cesur siyasi kararlar alınması gerektiğini söyledi.

8 EKİM 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bir gazetecinin ‘muhalefetin tampon bölge oluşturulması fikri’ne ilişkin düşüncelerini sorması üzerine; bu tespiti yapacak kişilerin siyasilerden çok silahlı kuvvetler olduğunu belirterek, konuyu görüşeceklerini söyledi.

         Başbakan Erdoğan piyasalardaki hareketliliğe ilişkin olarak da “Şu anda dalgalı kur rejimi içinde doların yükselmiş olması bizim için endişe verici bir oranda değil. Piyasalarda böyle bir etkilenmenin olacağı görünen bir gerçekti. Fakat bunun gelip geçici olduğu inancı bende mevcut” dedi.

         Topolanek ise AB’nin teröre karşı gösterdiği tavrın kınamadan öteye geçip geçmeyeceği şeklindeki bir soruya ilişkin “Ben burada Çek Cumhuriyeti’nin başbakanıyım. Avrupa başbakanı konumunda değilim. Sizin amacınızı kesinlikle paylaşıyoruz. Çünkü aynı geminin yolcularıyız” dedi. Topolanek, Türkiye’nin AB üyeliği için de “Kayıtsız şartsız girmesini destekleyen ülkeler arasındayız, hiçbir şekilde imtiyazlı ortaklık, yarım üyelik veya başka türlü bir formülü kabul etmiyoruz, bize göre koşulları yerine getiren her ülke AB’ye girme hakkına sahiptir” dedi.

         2- TBMM Genel Kurulu’nda sınır ötesi operasyona izin veren  tezkerenin süresi bir yıl daha uzatıldı. 18’e karşı 497 oyla kabul edilen tezkere sonucu, TSK, 17 Ekim 2009’a kadar operasyon yapabilecek.

         3- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ‘Rekabet Kültürü ve İş Dünyası’ konulu toplantının ardından, gazetecilerin küresel krizle ilgili sorularını yanıtladı. Hisarcıklıoğlu ‘Krizin Türkiye’ye etkisi özellikle büyümede olacaktır. IMF ile bir anlaşma yapılması uygun olur, bu dış piyasalara da güvence olur. Türkiye ekonomisi 2001’e göre daha güçlü durumda. Çok tedirgin olmamak, tedbiri de elden bırakmamak lazım” dedi.

         4- Diyarbakır’da Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksek Okulu’ndan kent merkezine polisleri taşıyan servis otobüsüne düzenlenen terörist saldırıda, 6 polis memuru şehit oldu.

         5- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyarette bulunduğu Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de, Cumhurbaşkanı Paula Halonen ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bir gazetecinin sınır ötesi operasyon tezkeresini hatırlatarak “Türkiye için Kürt meselesi mi önemli, AB mi” diye sorması üzerine “AB’ye üyelik terörle mücadeleye engel değil. Tam tersine, terörle mücadelede AB içinde dayanışma vardır ve daha da güçlü olması gerekir” dedi.

         6- ABD’nin Atlanta kentinde Türk müteşebbislerin kurduğu ‘İstanbul Merkezi’nin açılışını yapan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu gibi kuruluşların Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin arttırılmasında rol oynayacağını söyledi.

         7- IMF ve Dünya Bankası Yıllık Güz Toplantıları öncesi yayımlanan ‘Dünyanın Ekonomik Görünümü’ raporunda, küresel büyümenin, 2008’de önemli ölçüde yavaşlaması ve mütevazı bir toparlanmanın, ancak 2009’un erken olmayan aylarında başlamasının beklendiği ve olumsuz dış koşullardan dolayı Türkiye’de de kısa vadede büyümenin yavaşlamasının beklendiği belirtildi.

         8- Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble,  başkent Berlin’i ziyaret eden bir grup Türk gazeteci ile bir araya geldi. Schaeuble, Türkiye ile Almanya arasında PKK’ya karşı yürütülen işbirliğine ilişkin bir soru üzerine, iki ülkenin başta PKK olmak üzere, genel olarak teröre karşı işbirliğini sürdürdüğünü belirterek “Terörist yöntemleri kullanarak mücadele etmeye karşıyız, eğer terörle mücadelede herhangi biri bizi tehdit ederse bu konuda daha da güçlü mücadele ederiz’ dedi.

         9- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Fransa’nın Evian kentinde düzenlenen ‘Dünya Politikası Konferansı’nda, Moskova’nın önerdiği “Avrupa Güvenlik Anlaşması” temel ilkelerini açıkladı. Medvedev, NATO merkezli Avrupa güvenlik yapısının sorunlu olduğunu, Irak, Afganistan ve Kafkaslarda yaşanan krizin de bunu gösterdiğini söyledi.

         Toplantıda bir konuşma yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise AB’nin Rusya ile ilişkilerini stratejik ortaklık seviyesinden daha öteye taşıması gerektiğine vurgu yaparak “Rusya’nın önerisini müzakere edilmeye değer buluyorum” dedi.

         10- Rus ordusu Gürcistan’dan çekildi.

         11- Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yuşçenko parlamentoyu feshederek, erken seçim çağrısı yaptı.

9 EKİM 2008

         1- ‘Genişletilmiş Terörle Mücadele Toplantısı’ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. Toplantıya, 14 Ekim 2008 tarihinde devam edileceği belirtildi.

         2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan İstanbul’da düzenlenen 12. Uluslararası Otomobil Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada “Dünyada yaşanan ekonomik krizden Türkiye mutlaka etkilenecektir. Hükümet hangi risklerle karşı karşıya olduğunu çok iyi biliyor. Bunu fırsata çevirebilecek durumdayız” dedi.

         3- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’de bulunan Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yalçındağ, Türkiye’nin reformlar ve önlem almada vakit kaybettiğini belirterek “Aslında bu işin çok ciddiyetle ele alınması lazımdı. Hiçbir zaman felaket tellallığı yapmadık. Ama krize dirençli girmek için reformlar gecikmesin uyarıları yaptık” dedi.

         4- ‘2008 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’ Fransız yazar Jean-Marie Gustave Le Clezio’ya verildi.

         5- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Meksika’nın Ankara Büyükelçiliği’nin düzenlediği resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Wilson, ABD ile Türkiye arasındaki istihbarat paylaşımının durduğu yönündeki haberlerin doğru olmadığını söyledi.

         6- Resmi ziyaret nedeniyle ABD’de bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ‘Southern Center for International Studies’ adlı düşünce kuruluşunun toplantısına katıldı. ABD’de başlayıp, dünyayı saran finans krizinin Türkiye’ye etkileri konusunda bir soruyu değerlendiren Bakan Tüzmen “Rüzgar, Atlantik Okyanusu’nda büyük dalga yapıyor. Bu dalga okyanusa kıyısı olmayan Türkiye’de küçük kalıyor. Kısacası bu krizi daha az hasarla atlatırız” dedi.

         7- Temaslarda bulunmak üzere ABD’ye giden BDDKBaşkanı Tevfik Bilgin Reuters ajansına, dünyada yaşanan ekonomik krizi değerlendi. Bilgin “Türkiye’de banka sayısı 49’dur ve bunların tümü kurumumuzun denetimi ve gözetimi altındadır. Bankalarda  ve mudilerde herhangi dikkat çekici bir hareketlilik yok” dedi.

         8- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, IMF-Dünya Bankası toplantısı öncesi başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’de başlayan mali krizin aşılması için dünya ülkelerinin işbirliği ve koordinasyon içinde olması gerektiğini kaydetti.

         9- ABD’nin Ortadoğu’dan sorumlu Merkez Komutanı Orgeneral David Petraeus başkent Washington’daki Heritage Vakfı’nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Afganistan’da Taliban içinde hükümetle uzlaşıya niyetli olan insanlarla diyalogun, bazı bölgeler için olumlu olacağını söyledi.

         10- Sırbistan’ın BM Genel Kurulu’na sunduğu, Kosova’nın bağımsızlığının yasal olup olmadığının mahkemeye götürülmesine ilişkin tasarı kabul edildi.

10 EKİM 2008

1- AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, terörle mücadelede alınacak önlemler değerlendirildi.

         2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti. Orgeneral Başbuğ görüşmenin ardından yaptığı açıklamada,  terörle mücadele konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

         Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın bilgilendirme toplantısında, Aktütün Karakolu Bayraktepe mevkiine saldırı gerçekleştiren teröristlerin takibine devam edildiğini belirterek “Bu faaliyette her zaman olduğu gibi bölgedeki sivil vatandaşların zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmış ve uygulanmıştır” dedi.

         Tuğgeneral Gürak, medyadan TSK’ya ilişkin haberlerin doğru şekilde aktarılmasında daha hassas davranmalarını  beklediklerini de kaydetti.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Manisa’da Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışının ardından, İstanbul’da tadilatı tamamlanan Kadıköy Evlendirme Dairesi’nin açılış törenine katıldı. Baykal burada yaptığı konuşmada, Türkiye’ye yönelik tehlikeleri herkesin çok iyi bildiğini belirterek “Ne teröre, ne yolsuzluklara boyun eğeceğiz. Terörü de yolsuzlukları da ülkemizden dışarıya çıkaracağız” dedi.

         4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Türkiye-Hollanda Konferansı’nın ikinci toplantısında, terörle mücadeledeki düzenlemelere değinerek, “Biz özgürlükler gerekçesiyle güvenlikten taviz vermediğimiz gibi, güvenlik gerekçesiyle de özgürlüklerden taviz vermeyiz” dedi.

         5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan CNBC-e televizyonunda dünyada yaşanan finansal krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Krizden en fazla etkilenecek kesimin reel sektör ve küçük işletmeler olabileceğine dikkat çeken Bakan Unakıtan, “Reel kesim için uygun kredi hazırlıyoruz” dedi.

         6- İncelemelerde bulunmak üzere Ağrı’ya giden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Valilik önünde yaptığı açıklamada “Ağrı merkezde 300, Patnos ve Doğubeyazıt ilçelerinde ise 150 yataklı hastaneler yapılacak. Hükümetimiz Türkiye genelinde sağlığa verdiği desteklerle önemli bir aşama kat etmiştir. Çalışmalarımız aralıksız devam edecektir” dedi.

         7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Adana’nın Pozantı ilçesindeki Krom Madeni Cevheri Zenginleştirme Tesisi’nin açılışında, Mersin Akkuyu’nun ardından Sinop’ta da nükleer santral kurulması için ihale yapılacağını belirtti.

         8- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD ve Koç Üniversitesi iş birliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Küresel Kapitalizmin Geleceği ve Türkiye Konferansı’nda, yaşanılan krizin dünya ekonomisinin 1930’lardan sonra karşı karşıya kaldığı en büyük kriz olduğunu belirtti. Türkiye’nin  bu krize, finanse edilmesi gereken 45 milyar dolarlık bir cari açık ile yakalandığını hatırlatan Yalçındağ “Reel sektör açısından en büyük ihraç pazarlarımız olan AB ve Rusya’da büyümenin yavaşlaması ihracatımızı olumsuz etkileyecek. Ayrıca bu iki coğrafyada yaşanacak daralmanın bireysel gelirler üzerindeki olumsuz etkisi sonucu turizm gelirlerimiz de gerileyecek” dedi.

         9- Yapı ve Doğalgaz Fuarı’na katılmak üzere Malatya’da bulunan Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanı Lütfi Zharku, Vali Halil İbrahim Daşöz’ü makamında ziyaret etti. Ziyaretinde, yeni bağımsızlığını kazanan Kosova hakkında bilgi veren Bakan Zharku “Türkiye ile ticari ilişkilerimizi artırmak istiyoruz” dedi. Vali Daşöz ise Malatya’daki iş adamlarının Kosova’ya bir iş gezisi düzenlemelerini tavsiye ettiklerini belirtti.

         10- Finlandiya’nın eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, BM temsilcisi olarak Kosova gibi dünyanın önemli problemlerine gösterdiği olağanüstü başarılarından dolayı ‘2008 Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

         11- Finlandiya’dan sonra Estonya’ya resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves ile görüştükten sonra düzenlenen basın toplantısında, terör ve tezkere konularına dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, terör örgütü PKK’nın provokasyon peşinde olduğunu belirterek “Terör örgütleri daima bundan beslenirler. Ama Türkiye, terörle mücadele etmekte sonuna kadar kararlıdır” dedi.

         Cumhurbaşkanı Ilves ise Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediklerini ve müzakere sürecinin neden bu kadar yavaş sürdüğünü anlamadığını belirterek “Türkiye’nin önünün açılması gerek” dedi.

         12- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris  Hristofyas, Kıbrıs  meselesine  kalıcı çözüm bulunması amacıyla 11 Eylül’de başlayan müzakereler çerçevesinde 3. defa bir araya geldi.

         Görüşme sonrası açıklama yapan BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, güç ve yönetim başlığı konusunda liderlerin önemli ilerleme kaydettiğini belirterek, Kıbrıslı Türkler ve Rumların günlük hayatını kolaylaştırma yönünde çaba sarf eden çalışma gruplarının, iki liderin talimatı doğrultusunda faaliyetlerini sürdüreceğini söyledi.

         13- NATO, Somali’de artan gemi kaçırma olayları üzerine Somalili korsanlarla mücadele için ortak kuvvet oluşturulması yönünde bir karar aldı.

         14- Libya, İsviçre’ye petrol sevkıyatını durdurma ve bu ülkede bulunan varlıklarını çekme kararı aldı.

         15- Kolombiya’da, yargı çalışanlarının 36 gündür grevde olması nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

11 EKİM 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Finlandiya ve Estonya’yı kapsayan ziyaretinin ardından yurda dönüşte Esenboğa Hava Limanı’nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin, ‘Türkiye’nin Kuzey Irak’taki Kürt liderlerle görüşmesi’ yönündeki değerlendirmesini sorması üzerine “Irak’taki otorite noksanlığı yüzünden, Irak’ın özellikle kuzeyindeki dağlık bölgeler teröristler için adeta bir korunma merkezi durumunda, oradan kaynaklanan terör var. Bununla mücadelede Irak’ta herkesle olduğu gibi Irak’ın kuzeyindekilerle de görüşmekten normal bir şey olamaz” dedi.

         2- İstanbul’da Marmaray Projesi kapsamında, Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren Üsküdar-Sarayburnu arasındaki boğaz geçişi tamamlandı. Son tüp elemanının birleşim kapısının açılış töreni, Kızkulesi’nin yanında bulunan tüp batırma şantiye alanında gerçekleştirildi. Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  “Bugün İstanbul için, Türkiye için, hatta Avrupa-Asya için tarihi bir anı hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

         3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ‘Türkiye ve AB: Ortak Paydalar İçin Bağlar Oluşturmak’ temasıyla British Council, Avrupa Reform Merkezi (CER) ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) tarafından İstanbul’da düzenlenen 5. Boğaziçi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, bazı Avrupa ülkelerinden, bölücü terör örgütüne karşı daha güçlü bir siyasi irade ortaya koymalarını beklediklerini söyledi.

         Konferansta konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ise Türkiye’nin stratejik ortaklıkta ne kadar önemli olduğunun AB tarafından daha iyi görülmeye başlandığını vurguladı.

         4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Denizli Ticaret Odası’nda düzenlenen değerlendirme ve istişare toplantısında, Türk bankacılık sektörünün dünyada en güvenli yapıya sahip bankacılık sektörü olduğunu belirterek, bankaların yeterli altyapı, sermaye ve likiditeye sahip olduğunu kaydetti.

         5- Edebiyatçı ve Ağa Han Mimarlık Ödülü sahibi Nail Çakırhan Muğla’da yaşamını yitirdi.

         6- Türk-Arap İşbirliği Forumu 1. Dışişleri Bakanları Toplantısı, İstanbul’da gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan toplantıda yaptığı konuşmada,  “Arap dünyasıyla bir çok ortak noktamız ve yakın ilişkilerimiz var. Bu toplantının her anlamda büyük katkısı olacak” dedi.

         Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de “BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği konusunda önümüzdeki günlerde yapılacak olan oylamada Türkiye’yi desteklememiz lazım. Türkiye bölgede adil bir barışın gerçekleşmesinde büyük rol oynamaktadır” dedi.

         7- 5. Boğaziçi Konferansı’na katılmak üzere Türkiye’ye gelen AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’la görüşmesinin ardından İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rehn “Türk halkının terörizmle mücadelede sarf etmiş olduğu çabaları desteklemeye devam etmekteyiz. Türkiye’nin terörle mücadele etmek için araçlar geliştirme konusunda taşıdığı endişeleri de yakından takip ediyor ve anlıyoruz” dedi.

         8- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ABD’nin başkenti Washington’da yatırım danışmanlık kurumu JP Morgan’ın düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin makro ekonomik yapısının sağlam olduğunu belirterek, “Türkiye’de bankalar iyi bir sermaye yapısına sahip. Varlık kaliteleri çok iyi, ayrıca toksik varlıklara sahip değil” dedi.

         9- G-7 ülkelerinin maliye ve ekonomi bakanları, IMF ve Dünya Bankası’nın düzenlediği Yıllık Güz Toplantıları çerçevesinde ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet’in de katılımıyla Washington’da bir araya geldi. Toplantıda, küresel finans krizine karşı kredi piyasalarını rahatlatmayı ve bankalara kapital sağlamayı amaçlayan ‘acil ve olağanüstü’ önlemler alınması kararlaştırıldı.

12 EKİM 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sivas’tatoplu açılış ve TOKİ konutlarının anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin icraatlarını anlatarak “Asıl hizmet şimdi başlıyor. Asıl yükselişe şimdi şahit olacağız. Önümüze engeller çıkacaktır. İşte 90’lı, 2000’li yılların krizleri ortada. Yere sağlam basıyoruz ve bu krizlerle, diğer Avrupa ülkelerinin, Amerika’nın etkilendiği gibi şu ana kadar biz etkilenmedik. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ülkemizin bu krizden en az şekilde etkilenmesi için, doğabilecek bazı fırsatları kaçırmaması için pür dikkat çalışıyoruz” dedi.

         2- Genelkurmay Başkanlığı, Irak’ın kuzeyindeki Zap bölgesinde, PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait bir gruba, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarınca hava saldırısı yapıldığını ve hedefin tam isabetle vurulduğunu bildirdi.

         3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, 17 Ekim’de yapılacak BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği seçimleri için ABD’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünya barışına büyük katkı sağlamasına rağmen 47 yıldır BM Güvenlik Konseyi’nde yer almadığını söyledi. BM’de şu an 192 üye ülkenin bulunduğunu hatırlatan Bakan Babacan “Seçilebilmek için en az 128 ülkeden destek alabilmemiz şart. Seçimler sonucunda üç ülkeden ikisi BM Güvenlik Konseyi’ndeki yerini alacak. Biz 2004 yılından bu yana yoğun bir çaba gösteriyoruz ve Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız da bu konu üzerinde çok büyük çaba harcadılar. Ben son bir yıl içerisinde 150 ülkenin dışişleri bakanıyla bu konuları ayrıca görüşerek desteklerini istedim” dedi.

         4- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş Anadolu Ajansı (AA) muhabirine, küresel mali krizin Türkiye enerji sektörüne etkilerini değerlendirdi. Köktaş, krizin Türkiye’yi etkilemeyeceğini söylemenin doğru olmayacağını belirtti.

         5- Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bu yıl 9.’su düzenlenen ‘Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde, profesyonel dalda birincilik ödülünü “Kars’ın Solan Rengi Molaganlar”  filmi ile Yalçın Yelence, amatör dalda birinciliği ise “Mehmetçikte Hatıralarda Kalanlar” adlı film ile Halil Hepşen kazandı.

         6- Gazeteci, spiker, radyo TV alanındaki ilk devlet sanatçısı Nedret Selçuker İstanbul’da yaşamını yitirdi.

         7- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları çerçevesinde ABD’nin başkenti Washington’da bir araya gelen G-20 ülkeleri toplantısında “G-7 ve G-20 toplantıları beklentileri artırdı. Ancak alınan kararlara rağmen geçen hafta borsalar 1 trilyon değer kaybetti. Bu kaybın önüne geçmek için artık söz ve karar yerine uygulama beklentisi hakim” dedi.

         Bakan Şimşek ayrıca, Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası Başkanı ile bir araya geldi. Toplantıda, Türkiye’de yatırıma ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

IMF-Dünya Bankası toplantılarına başkanlık yapan ABD Başkanı George W. Bush ise global krizin atlatılması için uluslararası iş birliğinin şart olduğunu ve finansal kurtarma paketini kararlı bir şekilde uygulayacaklarını vurguladı.

         Öte yandan IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, IMF’nin politika belirleyen makamı olan ve 185 ülkenin yer aldığı Uluslararası Para ve Finans Komitesi’nin (IMFC) toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, küresel finans krizi nedeniyle dünyada finans  sisteminin çökmenin eşiğinde olduğunu açıkladı.

         8- ABD’de temaslarda bulunan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, ABD üniversiteleri ile lisans düzeyinde yaptıkları “çifte diploma” uygulamasını önlisans düzeyinde de yaparak, meslek yüksekokullarının durumlarını düzelteceklerini ve prestijlerini artıracaklarını söyledi.

         9- Euro para birimi kullanan 15 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirve, Fransa’nın başkenti Paris’te yapıldı. Küresel mali krizi tartışmak üzere yapılan zirvede, mali krize karşı eşgüdüm içinde ve ortak bir çerçevede hareket edilmesi kararlaştırıldı.

         10- ABD’nin ‘teröre destek veren ülkeler listesi’nden çıkarılan Kuzey Kore, nükleer tesislerini yeniden denetime açtı.

13 EKİM 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘11. Dış Ticaret Haftası’ toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik krizlerden dersler çıkararak bu günlere geldiğini belirterek, “Son altı yıldır Türkiye ekonomisini yeniden yapılandırdık. Sağlam, sağlıklı bir zemine oturttuk. Bugün, finans noktasında, gelişmiş ülkelerin birçoğundan daha iyi durumdayız” dedi.

         TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye, kriz sürecine başta kamu reformu olmak üzere yapısal reformların birçoğunu yapmış olarak girseydi, daha düşük bir cari açığa sahip olabilseydi, işi çok daha kolay olurdu” dedi.

         2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2007 sonunda 20 milyar YTL olan sağlık bütçesinin, 2009 yılında 29 milyar YTL’ye çıkarılacağını söyledi.

         3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ‘Türkiye’nin 2009 Reklam Kampanyaları’ tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “Dünyadaki krize rağmen insanlar yakın ülkelere de olsa seyahatlerine devam edecekler. Bu bağlamda Avrupalı turistleri iyi bir tanıtımla ve makul bir tatil fiyatıyla uzak ülkelere gitmekten vazgeçirip Türkiye’ye çekebiliriz” dedi.

         4- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Avusturya Katolik Kilisesi Viyana Kardinali Christoph Schönborn’u kabulünün ardından yaptığı açıklamada, “Kişinin her türlü hırstan, bencillikten uzak kalarak ötekiyle paylaşmayı bilmesi, belki dünyanın karşı karşıya kaldığı sorunların çözümünde önemli bir adım olacaktır” dedi.

         5- 2008 yılı Nobel Ekonomi Ödülü, ABD’li ekonomist Paul Krugman’a verildi.

         6- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas, kapsamlı Kıbrıs müzakereleri için Lefkoşaara bölgede 4. kez bir araya gelerek, başkanlık sisteminde başkan ve başkan yardımcısı mekanizması konusunu ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdiler.

         7- Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, kültürel anlamda İslam ve Batı arasındaki çatışmayı bitirmede Türkiye’nin çok önemli rol oynayabileceğini söyledi.

14 EKİM 2008

                        1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis grup toplantısında, terörle mücadele ederken demokrasiden asla vazgeçilemeyeceğini belirterek “Millet olarak istikametimizi, hedeflerimizi, umutlarımızı ve geleceğimizi asla teröre kurban etmeyeceğiz. Hep birlikte çalışacağız. Bu ülke güvenlik anlamında alınması gereken bütün önlemleri alıyor ve alacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

         Öte yandan Başbakan Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Terörle Mücadele Değerlendirme Toplantısı’nda, terörle mücadelenin koordinasyon ve takibi için İçişleri Bakanlığı bünyesinde Güvenlik Müsteşarlığı kurulmasına karar verildi.

         2- Hava Kuvvetleri Komutanlığı ‘2007-2008 Hava Yer Atış Yarışmaları’ ödül töreni, Akıncı’daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda yapıldı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu törende yaptığı konuşmada, “Terör örgütüne karşı yurt içinde ve yurt dışında günün her saatinde ve her türlü hava koşulunda icra edilen hava harekatlarında alınan başarılı sonuçlar, Türk Hava Kuvvetlerimize hem yurt içinde, hem de yurt dışında haklı bir itibar kazandırmıştır” dedi. Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da katıldı.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin terör konusundaki tavrının güven vermediğini belirterek, demokrasinin, terörle mücadele zafiyetinin maskelenmesine yardımcı olacak bir bahane olmadığını kaydetti.

         4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, partisinin Meclis grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Şahin, Metris Cezaevi’nde gördüğü kötü muamele sebebiyle hayatını kaybettiği belirtilen Engin Ceber olayıyla ilgili 19 memurun açığa alındığını açıkladı. Olay sebebiyle son derece üzüntü duyduğunu belirten Bakan Şahin “Ailesine başsağlığı diliyorum. Devletim ve hükümetim adına yakınlarından özür diliyorum” dedi.

         5- Maliye Bakanlığı, Eylül 2008 ve Ocak-Eylül 2008 dönemi Merkezi Yönetim bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. 2008 yılı Ocak-Eylül döneminde bütçe giderleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.5 artarken, bütçe gelirleri yüzde 13.3 arttı. Böylece bütçe açığı yüzde 60.4 azaldı. Buna paralel olarak faiz dışı fazla da yüzde 19.4 oranında arttı. 2008 yılı için 38 milyar 3 milyon YTL olarak öngörülen faiz dışı fazla hedefinin yüzde 96,1’ine ulaşıldı.

         6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TİSK ve Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından İstanbul’da düzenlenen “İstihdam Paketi ve Sosyal Güvenlikteki Yeni Düzenlemeler İşletmelere Ne Getiriyor’’ konulu sempozyumun açılışında, dünyada yaşanan küresel ekonomik kriz sürecinde Türkiye’ye bakıldığında kamu maliyesinin, reel sektörün ve finans sektörünün çok olumlu bir noktada olduğunun görüldüğünü söyledi.

         7- TBMM Milli Eğitim Komisyonunda, öğrenci affını düzenleyen kanun tasarısı kapsamı genişletilerek kabul edildi. Tasarıya göre, affın başlangıç tarihi, 28 Haziran 2000’den 7 Haziran 1995’e çekildi. Polis Akademisi ve askeri öğrenciler ile 1980 sonrası çıkarılan aflardan faydalanmayanlar da af kapsamına alındı.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada,  terörle mücadele sorumluluğunun hükümete ait olduğunu belirterek, Aktütün saldırısının askere fatura edilmemesi gerektiğini söyledi.

         9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türkiye’nin onur konuğu olduğu               60. Frankfurt Kitap Fuarı’na katılmak üzere Almanya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin, Kuzey Irak ile Türkiye arasında tampon bölge kurulmasına ilişkin önerileri hatırlatması üzerine “Bu konular tartışılıyor. Genelkurmay, Emniyet ve İstihbarat Teşkilatı ile yapılan toplantılar neticesinde, hükümetin vereceği karar çerçevesinde bu politikalar belirlenecektir” dedi.

         Cumhurbaşkanı Gül Almanya’da, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Almanya Dışişleri Bakanı Walter Steinmeier ve Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’la birlikte Frankfurt Kitap Fuarı’nın açılışını yaptı.

         10- Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik başkanlığındaki Türk heyeti, başkent Bağdat’ta Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüştü. Özçelik yaptığı açıklamada, Kürt tarafına Türkiye’nin Kuzey Irak’taki güvenlik endişelerini ilettiklerini ve terör örgütü PKK’ya karşı atılması gereken adımlar konusundaki beklentilerine olumlu cevap aldıklarını söyledi.

         Heyet daha sonra, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri El Maliki ile bir araya geldi. Maliki görüşmede “PKK terör örgütü, Irak topraklarını kullandığı için utanç duyuyoruz” dedi.

15 EKİM 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Fatih Üniversitesi’nin 2008-2009 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin küresel ekonomik krize karşı hazırlıklı olduğunu belirterek, “Mali yapımız sağlam, krizden en az etkilenen ülkelerden biri olacağız” dedi. Başbakan Erdoğan, Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen toplu açılış törenine de katıldı.

         Öte yandan Başbakan Erdoğan, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen  Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir ve Makedonya Türk Partisi Genel Başkanı Kenan Nasip’i Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisi’nde kabul etti.

         2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Balıkesir Astsubay Meslek Yüksekokulu Öğrenci Alayı’na sancak verme töreninde yaptığı konuşmada “Son günlerde yoğunlaşan sistemli saldırılar emin olunuz ki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünü, kararlılığını, azmini artırmaktan başka hiçbir işe yarayamaz. Bir ordunun bu tip saldırılar karşısında, ki bu saldırılar doğru bilgiye dayanmayan sınırı aşan eleştirilerdir; vereceği cevap ve tepki bellidir. Ve bu husus bütün ordular için de geçerlidir. Bu açıdan son sözüm şudur: Dolayısıyla herkesi dikkatli olmaya ve doğru yerde bulunmaya davet ediyorum” dedi.

         3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren Ankara Sanayi Odası (ASO) 2008 Meslek Komiteleri toplantısında yaptığı konuşmada, küresel ekonomik krizden çıkış yolunun; özel sektör ve kamu yatırımlarını artırmaktan geçtiğini söyledi.

         Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da toplantıda yaptığı konuşmada, yurtdışındaki kaynağın Türkiye finans piyasasına girmesinin, özellikle KOBİ ve ihracatçıların desteklenmesi noktasında önem taşıdığını söyledi.

         4- Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye’nin Stratejik Vizyonu 2023 Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin genç nüfusa sahip bir küresel aktör olarak, hem bölgesel sıkıntıların çözümünde uzlaştırıcı bir güç, hem de örnek alınması gereken bir model olması gerektiğini kaydetti.

         5- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Engin Ceber’in Metris Cezaevi’nde işkence sonucu  öldüğü iddialarıyla ilgili olarak yapılan incelemeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şahin, “Devlet erkini kullanan kamu görevlileri, yakalananlara, suçları ne olursa olsun düşmanca davranamazlar. Bu olayda ilgili müfettişlerin ilk raporlarına göre kötü muamele tespitleri var. Türk Ceza Kanunu’nun 94. maddesine göre suçun cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis. Bunun, herkes, tüm kamu görevlileri için ibret olmasını temenni ediyorum” dedi.

         6- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul’da düzenlenen ve dünyanın önde gelen fon yöneticilerini bir araya getiren ‘Funds World Turkey 2008 Konferansı’nda yaptığı konuşmada, bankalara reel sektörü sıkıntıya sokmamaları konusunda uyarıda bulunarak “Sakın bir krediyi bile geri çağırıp, reel sektörü zora sokmasınlar. Kendilerinden Maliye Bakanı olarak bunu özellikle istiyorum” dedi.

         7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Mersin’de düzenlenen Lojistik ve Transport Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “İpek Yolu’nun geçtiği yerleri çağımızın teknolojisiyle koridor haline getirip, doğu ile batıyı bu toprak üzerinden birleştirmek en önemli hedeflerimizdendir” dedi.

         8- Merkez Bankası Ocak-Ağustos 2008 dönemi ‘Ödemeler Dengesi’ verilerini açıkladı. Açıklamada, ağustos ayında cari işlemler açığının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 102 oranında artarak 1.6 milyar dolardan 3.3 milyar dolara, cari açığın ise yüzde 45.5’lik artışla 23.8 milyar dolardan 34.8 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

         9- TÜİK, Hane Halkı İşgücü Anketi’nin temmuz ayı sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, işsiz sayısının temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre 202 bin kişi artarak 2 milyon 353 bin kişiye, işsizlik oranının ise 0.6 puanlık artışla yüzde 9.4’e çıktığı belirtildi.

         10- Türk edebiyatının büyük ustası Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca İstanbul’da yaşamını yitirdi.

         11- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan New York’ta TRT 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, Kuzey Irak yerel yönetiminin terör örgütü PKK’ya karşı daha ciddi bir duruş sergilemesi gerektiğini söyledi.

         12- Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yayımlanan ‘Türkiye Bankacılık Raporu’nda “Türk bankaları görece olarak genelde sağlıklı. Kârlılık, sermayelendirme ve aktif varlık kalitesi şu anda güçlü seviyelerde ve likidite konumları yeterli. Ayrıca birçok Türk bankasının sermayesine yabancı bankaların katılım göstermesi, kurumsal gelişimi ve risk yönetimi açısında faydalı oldu” denildi.

         13- İngiltere Başbakanı Gordon Brown, AB Zirvesi öncesinde AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, yeni küresel finansal krizler ve ABD’den kaynaklanan sorunlar yaşanmayacağı konusunda halka güven verilmesi gerektiğini kaydetti.

         14- Azerbaycan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde İlham Aliyev yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

16 EKİM 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Pekin ve Paralimpik Olimpiyat Oyunları’nda madalya alan milli sporcuları kabulünde yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Balıkesir’de yaptığı açıklamayı sert bulanların haksız olduklarını belirterek “Verilen cevabın üslubundan ve sertliğinden şikayet edenler, önce dönüp bir de kendilerine baksınlar. Özgür basının da uymak zorunda oldukları meslek ahlak kuralları var. Bu mücadelede zafiyete, tereddüde asla yer yoktur. Kimse hükümetimiz ve güvenlik kuvvetlerimizi zaaf ve tereddüt içinde göstermeye yeltenmesin” dedi.

         2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve Metalurji sektöründe önemli fuarlardan olan Ankıros, Annofer ve Turkcast Fuarı’nın açılışında, Türkiye’nin yüksek fiyat, yüksek kalite ekseninde hareket ettiğini ve demir-çelik sektörünün başarılı özelleştirmelerle başarılar yakaladığını belirterek “Biz Türkiye’nin birçok iniş çıkışlarını gördük. Krizler bize ayrı deneyim kattı. Bu nedenle soğukkanlılıkla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

         3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik düzenlediği basın toplantısında, işsizliği önlemek için bir dizi tedbirler alındığını belirterek “AB fonlarını devreye sokacağız. İlk etapta 26 milyon euro hibe gerçekleştirdik. Uygulamasını başlattık. Sırada 17 milyon euroluk bir proje daha var” dedi.

         4- Hakkari’de düzenlenen operasyonlarda 5 terörist etkisiz hale getirilirken, biri helikopter kazasında olmak üzere 5 asker de şehit oldu.

         5- Almanya’da bulunan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Welle radyosuna yaptığı açıklamada, dünyayı derinden etkileyen finansal krizin benzerini Türkiye’nin 2001 yılında yaşadığını ve bugün için bir kurtarma paketine ihtiyaçları olmadığını söyledi.

         6- İsviçre Federasyonu Konsey Başkanı Pascal Couchepin Radikal gazetesine verdiği demeçte “Biz demokratik bir ülkeyiz. Her şeyi yürürlükteki yasalara göre yaparız. PKK için güvenli ülke değiliz, onları kontrol ediyoruz” dedi.

         7- AB Dönem Başkanı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, alınan önlemlerin küresel mali krizin sonu anlamına gelmediğini belirterek, AB, ABD ve diğer büyük ekonomilerin kapitalizmi tamir etmeleri gerektiğini söyledi.

17 EKİM 2008

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Malatya’da İnönü Üniversitesi’nin 2008-2009 Akademik Yılı açılış töreni öncesi, Vali İbrahim Daşöz’ü makamında ziyareti sırasında yaptığı açıklamada “Basın özgürlüğü hakkını kullanırken, terörle mücadelede zafiyet yaratabilecek söz ve davranışlara hepimizin dikkat etmesi lazım” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Genel Merkez’de düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda, terörle mücadelede birlik ve beraberliğin çok önemli olduğunu vurgulayarak “Aşamayacağımız problem yok. Yeter ki ihtilaflarımızı konuşurken, suçlu aramak yerine çözüme odaklanalım. Bizi zaafa uğratacak propagandaların diline teslim olmayalım. Demokrasiyi zaafa uğratarak, demokrasinin çıtasını düşürerek meselelerimizi aşamayacağımızı unutmayalım” dedi.

         Başbakan Erdoğan ayrıca, MİT Müsteşarı Emre Taner ile görüştü. Görüşmede, terörle mücadele kapsamında elde edilen son istihbari bilgiler ele alındı.

         Öte yandan Başbakan Erdoğan, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile yaptığı telefon görüşmelerinde, Lübnan’la Suriye’nin diplomatik ilişkilerini yeniden başlatma kararı almasından dolayı her iki tarafı da kutladı.

3- Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak  haftalık basın toplantısında, Aktütün saldırısı ve Cudi Dağı’nda düzenlenen operasyonlarla ilgili bilgi verdi. Gürak, Türk F-16’larının Aktütün Karakolu’na yönelik saldırının olduğu gün, saat 16.58’den itibaren tespit edilen hedefleri tam isabetle vurduğunu ve herhangi bir istihbarat zaafının bulunmadığını kaydetti.

         4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, TBMM’de yaptığı açıklamada, küresel mali krizin, hükümet olarak uygulamaya koymaya hazırlandıkları sektörel ve bölgesel teşvik uygulamasını etkilemeyeceğini belirterek “Yıl sonuna kadar teşvik uygulaması hayata geçecek” dedi.

5- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, son dönemde ülke genelinde ve bölgede Türk-Kürt çatışmasını geliştirmek ve bunun üzerinden politika yapmaya dönük bir konseptin yeniden gündeme getirildiğini söyledi.

         6- TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç, YİK toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, küresel finansal dalgalanmanın olağanüstü belirsizlik ortamı oluşturduğunu belirterek “İyi niyetli bir tartışma ve istişare zemininde, ülke olarak, el birliği ile her problemin üstesinden gelebileceğimize yürekten inanıyoruz” dedi.

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise özel sektör temsilcilerini de kapsayan somut gündemli ve süreklilik arz eden forumların oluşturulması gerektiğini kaydetti.

7- Türkiye, 2009-2010 BM Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliği seçimlerinde, Batı Avrupa grubunda 1. turda üçte iki çoğunluğu alarak BMGK’nin üyesi oldu. Aynı grupta Avusturya da 132 oy alarak seçildi. Diğer bölgesel gruplarda ise Afrika bölgesinden Uganda, Latin Amerika ve Karayibler bölgesinden Meksika ve Asya grubunda Japonya, BMGK’nin 2009-2010 dönemi üyesi oldu.

         Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türkiye’nin 2009-2010 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesiyle ilgili olarak “Bu netice esasen, Cumhuriyet diplomasisinin, her vatandaşımızın iftihar etmesi gereken mühim bir başarısıdır. Hükümete, Dışişleri’nin tüm mensuplarına teşekkür ediyorum” dedi.

         Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise “Türkiye’nin Geçici Üyeliğe seçilmesi uluslararası toplumun Türkiye’ye olan itimadının bir göstergesidir. Bu neticenin arkasında 5 yıldır yürütülen diplomatik çabalar var” dedi.

         Türkiye’nin 1 Ocak 2009’da BMGK’da görevine başlayacağını kaydeden Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da 48 yıl aradan sonra Türkiye’nin yeniden BMGK üyeliğine seçildiğini belirterek, seçimlerde 192 ülkenin oy kullandığını ve Türkiye’nin oy kullananların 151’nin oyunu aldığını ve bunun yaklaşık yüzde      80’e varan bir oran olduğunu söyledi.

         8- BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş, Anadolu Ajansı’na (AA) verdiği demeçte, Türkiye’nin pazar çeşitlendirmesiyle finansal krizde riskleri azalttığını söyledi. 2001’deki krizin ardından Türkiye’nin, önemli yapısal kararlar alarak uygulamaya başladığını vurgulayan Derviş “Bu gelişme, o dönemler ‘abartılı karar’ olarak değerlendirilmişti. Bugün, alınan o abartılı kararların meyvesi yeniliyor” dedi.

         9- Almanya Parlamentosu’nun alt kanadı Bundestag, Başbakan               Angela Merkel’in 500 milyar euroluk kurtarma paketine onay verdi. Parlamentoda konuşan Ekonomi Bakanı Michael Glos, hükümetin açıkladığı paketin, bankaları kurtarmaktan çok vatandaşları korumayı hedeflediğini bildirdi.

10- İngiltere Başbakanı Gordon Brown ‘The Washington Post’ gazetesinde yayımlanan yazısında, krizin sona erdirilmesi için İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeni ekonomik düzenin kurulması ile IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü’nün oluşturulmasında kullanılan modellerin örnek alınabileceğini belirtti. Savaş sonrası kurulan finansal kurumların ömürlerini doldurduğunu belirten Brown, “Bunlar yeni çağa göre yeniden yapılanmalı” dedi.

18 EKİM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘21. Ahilik Haftası’ nedeniyle gittiği Kırşehir’de, Vali Lütfullah Bilgin’i ziyaret etti. Görüşmenin ardından Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesini değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin son yıllarda dünya barışına yaptığı hizmetlerin herkes tarafından dikkatle takip edildiğini belirterek, “Böyle bir sorumluluğu almak, Türkiye için büyük bir onurdur” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Elazığ’da Seyrantepe Hidroelektrik Santrali’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada “Toplumsal psikolojimizi bozmadan birlik ve beraberlik içinde birbirimize kenetleneceğiz. Terörizmin hedefi, propagandasını yapmaktır. Buna fırsat vermeyeceğiz. Hiçbir ayrım yapmaksızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığında bir ve bütün olacağız” dedi.

         Başbakan Erdoğan törenin ardından AK Parti Elazığ Merkez İlçe Kongresi’ne katıldı.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Serbest MuhasebeciMali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB)Genel Kurulu’nda, gazetecilerin Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesine ilişkin sorularını  değerlendirdi. Baykal “Çok sevindirici, çok memnun olduk. Daha önce de 3 defa seçildik. Türkiye’nin üyeliği dünya barışına, dünyanın güvenliğine önemli katkılar yapabilir” dedi. Öte yandan İstanbul’da Beşiktaş Belediyesi tarafından yaptırılan öğrenci yurdunun açılışına da katılan Baykal yaptığı konuşmada, sosyal demokratların belediyecilik anlayışlarının, insan odaklı olduğunu söyledi.

         4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ‘Ayasofya’ adlı kitabın İstanbul’da düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada, “Aya İrini’yi de, Topkapı’yı da Ayasofya’yı da etkinliklerin salonları olmaktan çıkaracağız. Gelişigüzel etkinlikleri bu mekanlarda yaparak, prestij kazanmak gibi bir arayışa, bundan sonra son     vereceğiz” dedi.

         5- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yaptığı “Dünyadaki Ekonomik Kriz ve Türkiye’ye Etkileri” konulu sunumda, IMF ve AB’ye herkesin kızdığını, ancak ülkenin de oraya mahkum edildiğini belirterek, “Ülkeyi borç almaktan, emir almaktan kurtarmak lazım, hedefimiz bu” dedi.

         6- ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği seçimini kazanmasının ardından New York’daki BM Binası’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan, Türkiye’nin dünya genelinde barış çabalarına, istikrara, güvenliğe katkıda bulunduğunu, BM Güvenlik Konseyi çerçevesinde uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak hem bölgesine, hem de dünyaya katkıda bulunmaya devam edeceğini söyledi.

         7- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine kabulünün ardından yaptığı açıklamada, “Bu Türkiye’nin artan öneminin ifadesidir. Türkiye’nin bu koltuğu, Avrupa’nın ortak değerlerini geliştirmek için kullanacağına inanıyorum” dedi.

         8- İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen ‘Ortak Dünya: Çeşitlilik Yoluyla İlerleme’ başlıklı Dışişleri Bakanları Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Batı dünyasındaki yanlış algının tersine İKÖ’nün dini bir kurum olmadığını belirterek “Daima, değişik kültür ve medeniyetlerin insanlığı ayrıştırmak için değil, birleştirmek için kullanılması gerektiğini savunduk” dedi.

         Konferansa Türkiye adına Devlet Bakanı Mehmet Aydın katıldı.

19 EKİM 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin Kahramanmaraş Merkez İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, yolsuzluğu asla kabul etmediklerini ve etmeyeceklerini, bu işe bulaşanları da partilerinden ihraç ettiklerini belirterek, yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar ile mücadelede geri adım atmayacaklarını söyledi.

2- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Antalya’nın Manavgat ilçesinde düzenlenen AK Parti İlçe Kongresi’nde, İmralı’da tutuklu bulunan PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a kötü muamele yapıldığı iddialarına yönelik “Bu iddiaları duyar duymaz inceleme başlattım. O tür iddialar doğru değil” dedi.

         3- ABD’deki temaslarını tamamlayarak yurda dönen Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye’nin 2009-2010 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesinin üç önemli temele dayandığını belirterek, bunların; Türkiye’nin yaptığı iç reformlar, dış politikadaki başarısı ve bu başarıların iyi bir iletişimle dünyaya tanıtılması olduğunu söyledi.

         4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul’da gazete, ajans ve televizyonların temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Unakıtan, dünyada yaşanan finansal krize dikkat çekerek, kredi imkanlarının biraz daha kısıtlı olacağını, Türkiye’nin de bundan etkileneceğini belirtti. Yurt dışı sermayeye her zaman ihtiyaç olduğunu kaydeden Bakan Unakıtan, Türkiye’nin kredibilitesini iyi tutmasının, kamu finansmanı açısından  önemli olduğunu belirtti.

         5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin, Merkez Bankası’nın, küresel finansal kriz karşısında uyguladığı politikalara yönelik sorularını yanıtladı. Yılmaz, Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği döviz likiditesi aracılığında, bazı bankaların elinde bulunan döviz fazlasını, kredi riskini de üstlenerek borç aldıklarını ve bunu ihtiyacı olan kurumlara verdiklerini kaydetti. Yılmaz, dövizde aracılık yapmanın piyasalarda dalgalanmayı önlediğini, riski azalttığını söyledi.

6- 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film” ve “En İyi Senaryo” ödülünü Ben Hopkins’in “Pazar-Bir Ticaret Masalı” adlı filmi, “En İyi Yönetmen” ödülünü Derviş Zaim, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü Tayanç Ayaydın, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü ise Nurgül Yeşilçay aldı.

7- 60. Frankfurt Kitap Fuarı nedeniyle Almanya’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Der Spiegel’ dergisine verdiği demecinde, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin AB’ye üyelik konusunda acelesi olmadığını belirterek “Ancak şunu bilmeniz gerekir: Türkiye bugün 2003 yılında olduğundan ne kadar farklıysa 5 yıl sonra da bugün olduğundan çok daha farklı olacaktır.  Ülkem hızla değişiyor. AB, zamanı gelince siyasi bir karar alacak. O zaman her ülkenin, imzasına sadık kalmasını bekliyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, dünyadaki ekonomik krizin Türkiye ekonomisine yansımalarına ilişkin olarak da “Türk finans piyasası, bağımsız bankalar denetimiyle de günümüzde çok sağlam hale geldi. Bu sebeple krizden az etkileniriz” dedi.

20 EKİM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından düzenlenen 6. Türk Dili Uluslararası Kurultayı’nda, Türk diline yaptıkları katkılardan dolayı İsveç, Macaristan ve Rusya’dan üç Türkoloğa ‘Türkiye Cumhuriyeti Liyakat Nişanı’ taktı.

         Kurultaya katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı konuşmada, özellikle medya ve sanal alemin kontrolsüzlüğü nedeniyle Türkçe ve diğer dillerin geleceği adına kaygı duyulduğunu belirterek, medeniyet iddiasına uygun olarak Türkçenin bir dünya dili haline gelmesinin, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişmesinin en büyük ispatı olacağını söyledi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi’nin 2008-2009 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada “Ne zaman bölgede demokratik irade güçlense, insanlarımız hür iradeleriyle varlıklarını göstermeye çalışsa terör örgütü paniğe kapılıyor, terör atmosferi üreterek toplumda yılgınlık yaratmaya çalışıyor” dedi.

         3- Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, küresel mali dalgalanmanın gelişimi ve Türkiye’ye muhtemel yansımaları ile bu yansımaların sınırlandırılması için atılması gereken adımların değerlendirildiği kaydedildi.

         4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Mısır Adalet Bakanı Mamdouh Marei’yi kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Ergenekon davasının Türkiye’nin muhtelif yerlerinde görülmekte olan davalardan  herhangi biri olduğunu belirterek, “Bu davayı açan savcılarımız, bu davaya bakan hakimlerimiz, herhangi bir hukuk cinayeti işlemiyorlar. Onları töhmet altında bırakmaya kimsenin hakkı yoktur” dedi.

         5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan İspanya Dışişleri Bakanı Angel Moratinos’u kabulünün ardından düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Bakan Babacan, bir soru üzerine “Önemli bir eşiği aştık ve doğrudan diyalog kurduk. Arkadaşlarımız artık Irak’ın kuzeyindeki yerel yönetimin farklı kademelerindeki kişilerle görüşüyor” dedi.

         Öte yandan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani, Bağdat’ta Türk heyetiyle geçen hafta gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Türkiye ile aramızdaki duvarlar yıkılmıştır. Buzları eritiyoruz. Bu görüşmeler sorunlara olumlu çözümler bulmak için bir başlangıçtır” dedi.

         6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bir GSM firmasına ait Diyarbakır çağrı merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin, vatandaşın devletin ayağına gitmesi yerine devletin vatandaşın ayağına gittiği dönemi getirdiğini söyledi.

Açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

         7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Türk-İş Erzurum Temsilciliği’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, DTP’ye eleştiride bulunarak “Ben bayrağa sarılı şehitleri  taşırken, sen eşkıyaya af isteyeceksin, sonra da gelip TBMM’de koltuğa oturacak, dokunulmazlık zırhına bürüneceksin” dedi.

         8- Ergenekon adıyla yürütülen soruşturmanın duruşmasına Adalet Bakanlığı’nın İstanbul Silivri’deki Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde başlandı.

21 EKİM 2008

         1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı.

         MGK Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Toplantıda bölücü terör örgütü ve yandaşlarının birlik ve beraberliğimizi zedelemeye yönelik menfur eylem ve saldırılarının amaca ulaşamayacağına, milletimizin her zaman olduğu gibi sağduyusunu koruyacağına olan inanç teyit edilmiştir. Bu bağlamda; tehdidin, demokrasinin ve hukukun üstünlüğü temelinde bertaraf edileceği ve terörizmle mücadelenin, devletimizin tüm kurumlarının etkin işbirliği ile sürdürüleceği belirtilmiştir” denildi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında Ergenekon davasıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede “Siyasetin şartlarına göre hukuk şekillenir mi? Ergenekon’da 86 sanık yargılanmıyor, yargılanan Türkiye’nin hukuk sistemidir” dedi.

         3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan NTV’ye yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK’ya karşı Irak’ın kuzeyindeki Kürt bölgesel yönetimiyle başlatılan görüşmelerin, yoğun ama sessiz bir biçimde yürütüleceğini söyledi. Bölgesel yönetimle her seviyede görüşmelerin olacağını belirten Bakan Babacan “İlişkilerin gidişatı onların yaptıklarına bağlı” dedi.

         4- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘İnşaat Sektörü, Ekonomi ve AB İlişkileri’ konulu toplantıda yaptığı açıklamada, IMF ile anlaşmaya gidilmesi ve yapısal reformların acilen hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

         5- ABD’nin Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Fried, Kafkasya temaslarının ardından Türkiye’ye gelerek, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan ile görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fried, PKK ile mücadelede ABD’nin, Türkiye ve Irak’la birlikte çalışmayı sürdüreceğini bildirdi. Fried “Öğreniyoruz ve zamanla daha iyi iş çıkarıyoruz. Saldırılar duruncaya kadar yapılanlar yeterli değil. Kendimizi kutlamıyoruz ama  şu anda daha iyi durumdayız” dedi.

         6- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Financial Times Global Events ve The Banker dergisi ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ‘Banking on Turkey Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin ve Türkiye’nin global ekonomik krize karşı dirençli olduğunu söyledi. Türk Bankacılık sektörünün sıkı kontrol altında olduğunu belirten Bakan Şimşek, bankaların sermaye açısından güçlü olduklarına dikkat çekerek, gerektiğinde sisteme likidite sağlayabileceklerini kaydetti.

         7- OECD tarafından hazırlanan ve 24 ülkeyi kapsayan ‘Eşitsiz Büyüme Raporu’na göre; Türkiye zenginler ve yoksullar arasındaki uçurumun en çok arttığı ülkeler arasında Meksika’dan sonra ikinci sırada yer aldı.

         8- IMF’nin ‘Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Türkiye’de enflasyonun aşamalı düşüş göstereceği bildirildi. Rapora göre; emtia fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak, enflasyon da gerileyecek. TÜFE cinsinden enflasyon bu yıl yüzde 10.5, gelecek yıl ise yüzde 8.4 olacak.

         9- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen ‘Kültürlerarası Anlayış ve Diyalog İçin Eğitim’ konferansı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, İslam’ın Avrupa’nın temel unsuru olduğu tezini İKÖ olarak sürekli gündemde tutacaklarını ifade etti.

         Konferansta söz alan UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura ise dini ve kültürel farklılıklara saygıyı ve farklılıklar içinde birlikte yaşama kültürünü öğreten bir eğitim modelinin dünya barışına büyük katkısı olacağını vurguladı.

22 EKİM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 2008-2009 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, dünyayı etkisi altına alan küresel krizden, kürenin içinde bulunan herkesin az veya çok etkileneceğini belirterek, “Bir telaş ve paniğe sevk etmenin hiçbir anlamı yok. Türkiye kesinlikle panik yaşayan ülkeler durumunda değildir” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan MÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen 12.Uluslararası İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, bütün olumsuzluklara rağmen bu yıl yabancı yatırımın 15 milyar doları bulacağını belirterek, “Küresel kriz nedeniyle bu miktarın burada olması Türkiye’nin ne denli güvenli bir liman olduğunun ifadesidir” dedi. MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan da yaptığı konuşmada, iktisadi krizler, devletleştirme gibi sebeplerle Batı ülkelerinin son derece riskli ve güvenilmez hale geldiğini söyledi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Uluslararası Türkiye Cumhuriyeti Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin demokrasi ve kalkınmada diğer Müslüman ülkelerden ileri olmasının nedeninin laiklik olduğunu söyledi.

         4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Karadeniz ve Hazar Denizi Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonları Birliği’nin Şanlıurfa’da düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada “GAP iki önemli bileşene sahip. Biri bölgenin tarımsal potansiyelinin etkin kullanımı, diğeri bölgede enerji kaynaklarını devreye sokmak. GAP’ın önemli bir diğer yönü de, özel sektörün yatırım yapmasını teşvik edecek tüm altyapı yatırımlarını içeriyor olması” dedi. TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da yaptığı konuşmada, GAP’ın 30 milyar doları aşan değeri ile dünyada uygulanan 4’üncü en büyük bölgesel kalkınma alanı olduğunu belirterek, ”Yatırımcıları, bölgenin sahip olduğu önemli potansiyelden istifade etmeye çağırıyorum” dedi.

         5- Anayasa Mahkemesi’nin, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasını amaçlayan Anayasa değişikliğini iptal kararının gerekçesi Resmi Gazete’de yayınlandı.

         6- Danıştay Başsavcılığı’na 1. Daire Başkanı Yılmaz Çimen seçildi.

         7- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da düzenlenen ‘Turquality Tasarım Yarışması’ ödül töreninde yaptığı konuşmada, bu çalışmaların devamını getirmek gerektiğini belirterek, “Özellikle böylesi bir dönemde moda ve markaya ağırlık vererek dünyada yaşanan sıkıntıları Türkiye için bir fırsat unsuru haline getirebilmek için farklı fikir ve tasarımları ortaya koymamız lazım” dedi.

         8- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül İzmir’de AK Parti Gaziemir İlçe Kongresi’nde yaptığı açıklamada, yapılacak testlerde başarılı olması durumunda, Heron marka insansız hava araçlarından 10 adet satın alınarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hizmetine sunulacağını söyledi.

         9- İçişleri Bakanı Beşir Atalay ‘Irak’a Komşu Ülkeler İçişleri Bakanları’ toplantısına katılmak üzere Ürdün’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, terörle mücadele çerçevesinde İçişleri Bakanlığı bünyesinde yeni bir yapılanmaya gidileceğini söyledi.

         10- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlıkta düzenlenen   e-taşınır tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bu projeyle birlikte okulların demirbaşlarının kayıt altına alınacağını ve okulların ihtiyaçlarının bu sistem sayesinde daha kolay takip edileceğini söyledi.

         11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler özel bir şirkettarafından Bandırma, Kahramanmaraş ve Adana’da yaptırılacak olan elektrik santrallerinin Bandırma’da düzenlenen eşzamanlı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, santrallerin toplam 1.1 milyar dolara mal olacağını belirterek “Bugün burada hem Türkiye’ye hem de dünyaya mesaj veriliyor. Enerji yatırımları kriz dinlemiyor” dedi.

         12- Öğrenci affını düzenleyen Yükseköğretim Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

         13- Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) yayımladığı yıllık raporda, Türkiye ‘Basın Özgürlüğü’ listesinde geçen yıl bulunduğu 101. sıradan 103. sıraya indi.

         14- BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, UNDP tarafından yayımlanan ‘Çatışma Sonrası Ekonomik İyileşme’ raporuyla ilgili olarak BM’de düzenlediği basın toplantısında, yaşanan kriz konusunda uyarılarda bulunduklarını, bu uyarıların ve yapılması gerekenler konusundaki tavsiyelerin zengin ülkeler tarafından ciddiyetle dikkate alınmadığını söyledi.

         15- ABD Savunma Bakanı Robert Gates haber ajanslarına yaptığı açıklamada, Irak ile ABD arasında güvenlik anlaşmasının bir an önce imzalanmaması halinde, bunun sonuçlarının dramatik olacağını söyledi.

         16- Hindistan, ilk insansız Ay uydusu Çandrayaan-1’i Sriharikota üssünden fırlattığını açıkladı.

23 EKİM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da düzenlenen 24. İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, İslam ülkelerinin işbirliği içerisinde ortak hareket ederek, küresel krizi fırsata çevirmesi gerektiğini söyledi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘Girişimci Bilgi Sistemi’ konulu basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, finans sektörünün alacaklı olduğu reel sektör temsilcilerini toplantıya çağırarak borçlarını hemen ödemeye ya da yeni faizle sözleşme yapmaya zorlamalarının doğru olmadığını söyledi. Serbest kur sisteminden taviz verilmeyeceğini, faizin şu anda geldiği seviyenin sanal olduğunu düşündüğünü belirten Başbakan Erdoğan “Faizin de düşürülmesinden yanayım” dedi. Toplantıya,  Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin 2008-2009 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada “Hiç kimse fikirleri yüzünden kınanmamalı, farklı inanç ve hayat tarzları sebebiyle dışlanmamalı. Bu şekilde Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkaramayız” dedi.

         4- Anayasa Mahkemesi’nin, AK Parti hakkındaki kapatma davasında verdiği Hazine yardımından yoksunluk cezasına ilişkin kararın gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

         5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen İstanbul’da düzenlenen MÜSİAD Uluslararası Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yıl sonu ihracat hedefinde, yaşanan krizle birlikte 2 milyar dolarlık bir sapma olacağını söyledi. Döviz kurunun artmasının ara malı ithalatını azaltacağını belirten Bakan Tüzmen “Sanayici ucuz diye ara malını yurtdışından alıyordu. Kurlar yükseldi. Şimdi yerli malı kullanacaklar” dedi.

         MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan da yaptığı konuşmada, artık yatırımın, ticaretin batıdan doğuya kaydığını söyledi.

         6- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi’ başlıklı toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi’nin başörtüsüne ilişkin gerekçeli kararının, Türkiye’de var olan problemi çözmediğini, tam tersine daha karmaşık hale getirdiğini belirterek “Anayasa Mahkemesi, zorlama bir  yorumla bu hakkı kısıtlamıştır” dedi.

         7- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’yi kabulünün ardından yaptığı açıklamada, geçici vergiler ve damga vergileri hariç tüm vergi borçlarına ödeme kolaylığı getirileceğini söyledi

         Bakan Unakıtan ayrıca, TBMM’de gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Mevduata sınırsız garanti tanınması yönünde henüz bir karar alınmadığını belirten Bakan Unakıtan, doların yüksek talepten dolayı arttığını, bu hassas günler geçtikten sonra her şeyin normale döneceğini söyledi.

         8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz gazetecilere yaptığı açıklamada, bankaların döviz deposu piyasasındaki borçlanma limitlerini yüzde 100 artıracaklarını söyledi.

         9- Standart and Poor’s (S&P) Türkiye’nin BB- olan döviz ve BB olan yerel para birimi ülke kredi notunu teyit ettiğini, görünümün de durağan olduğunu açıkladı.

         10- Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen ve Türkiye’yi İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın temsil ettiği, ‘Irak’a Komşu Ülkeler İçişleri Bakanları’ toplantısının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, PKK’nın faaliyetleri kastedilerek, teröristin taraftar toplaması, eğitim planlaması ve siyasal birikim oluşturmasının önlenmesine gayret edilmesi gerektiği belirtildi.

         11- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad  Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani’yi kabulünde yaptığı konuşmada, Irak toplumu içindeki kesimlerin el ele vererek istikrar sağlayabileceğini söyledi.

24 EKİM 2008

         1- Cum­hur­baş­ka­nı Ab­dul­lah Gül, Samsun On­do­kuz Ma­yıs Üniversitesi 2008–2009 Aka­de­mik Yılı Açı­lış Tö­re­ni’n­de yaptığı konuşmada, Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK), AB müzakereleri eğitim faslı alanında yapacağı çalışmaların tartışılacağı yeni bir sürece girileceğini belirterek, bu konuda TBMM’nin de yoğun bir çalışma yapması gerektiğini söyledi.

         2- Baş­ba­kan Re­cep Tay­yip Er­do­ğan, İs­tan­bul Bü­yük­şe­hir Belediyesi tarafından Şi­le il­çe­sin­de ger­çek­leş­ti­ri­len ya­tı­rım­la­rın top­lu açı­lış tö­re­ni­ne ve AK Parti  Şi­le  İl­çe Teş­ki­la­tı 3. Ola­ğan Kon­gre­si’ne ka­tıl­dı. Başbakan Erdoğan Şile’de halka hitaben yaptığı konuşmada,  te­rör ör­gü­tü­nün ya­pı­lan ya­tı­rım­lar­dan ra­hat­sız ol­du­ğu­nu be­lir­terek­ “İna­dı­na bu ya­tı­rım­lar de­vam ede­cek. İna­dı­na da­ha ile­ri de­mok­ra­si ve özgürlük ola­cak. Et­nik, böl­ge­sel ve din­sel mil­li­yet­çi­lik yap­ma­dan bun­la­rı ba­şa­ra­ca­ğız” de­di.

         3- Ge­nel­kur­may Baş­kan­lı­ğı İle­ti­şim Dai­re Baş­ka­nı Tuğgeneral Metin Gü­rak haftalık basın bilgilendirme toplantısında, 17 Ekim 2008 tarihinde Irak’ın ku­ze­yin­de Kan­dil bölgesine yapılan ha­va harekatı sonucunda 25 te­rö­ris­tin et­ki­siz ha­le ge­ti­ril­di­ği­nin istihbarat kaynaklarından alı­nan bil­gi­ler­den te­yit edil­di­ği­ni bil­dir­di.

         4- CHP Ge­nel Baş­ka­nı De­niz Bay­kal, CHP İz­mir Milletvekili Mehmet Ali Susam ta­ra­fın­dan kent­te yap­tı­rı­lan eği­tim uy­gu­la­ma oku­lu­nun açı­lış tö­re­ni­nde, eği­ti­min  Tür­ki­ye’nin en önem­li ko­nu­su ol­du­ğu­nu vurgulayarak, genç­le­re eği­tim borç­lu ol­duk­la­rı­nı ve iyi eği­ti­min ya­nı sı­ra iyi ah­lak­lı ol­ma­nın da öğ­re­til­me­si ge­rek­ti­ği­ni ifa­de et­ti.

         5- Dev­let Ba­ka­nı Meh­met Şim­şek, dün­ya­da­ki ve Türkiye’deki ekonomik ge­liş­me­ler ko­nu­sun­da AK Parti’li milletvekillerine Genel Merkez’de bil­gi ver­erek, so­ru­la­rı ce­vap­lan­dır­dı. Pi­ya­sa­la­rı yakından izlediklerini ve  so­ğuk­kan­lı ol­duk­la­rı­nı belirten Bakan Şim­şek “ Ma­li      di­sip­li­ni   ko­ru­ya­ca­ğız, re­ses­yo­na izin vermeyiz” dedi.

         6- Dev­let Ba­ka­nı Kür­şad Tüz­men, 12. Ulus­la­ra­ra­sı İş Fo­ru­mu (IBF) Kon­gre­si do­la­yı­sıy­la Tür­ki­ye­’de bu­lu­nan İSE­DAK ül­ke­le­ri­ne mensup gazetecilere yaptığı açıklamada, İs­lam ül­ke­le­ri ara­sın­da oluşturulacak serbest ti­ca­ret ala­nı­nın global krizlere kar­şı pan­ze­hir ola­ca­ğı­nı belirterek, bu­nun bü­tün ül­ke­le­ri kü­re­sel kriz­le­re kar­şı di­renç­li ha­le ge­ti­re­ce­ği­ni söyledi.

         7- İçiş­le­ri Ba­ka­nı Be­şir Ata­lay, CHP Ar­da­han Mil­let­ve­ki­li En­sar Öğüt’ün so­ru öner­ge­si­ne verdiği yanıtta, Te­rör­le Mü­ca­de­le Kanunu kapsamında; her bir şehidin kanuni mi­ras­çı­la­rı­na, Em­ni­yet Genel Müdürlüğü’nce 68 bin 876 YTL, Türk Po­lis Teş­ki­la­tı­nı Güçlendirme Vakfı’nca 10 bin YTL ve Sos­yal Gü­ven­lik Ku­ru­mu’n­ca 78 bin 801 YTL olmak üze­re top­lam 157 bin 677 YTL yar­dım ya­pıl­dı­ğı­nı kay­det­ti.

         8- Dı­şiş­le­ri Ba­ka­nı ve Baş­mü­za­ke­re­ci Ali Ba­ba­can, Ulusal Program taslağı üzerinde istişarelerde bulunmak üzere 51 sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle Devlet Konukevi'nde toplantı düzenledi. Toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye için 'stratejik hedef' ve AB sürecinin bir 'medeniyet projesi' olduğunu belirten Bakan Babacan “Bu süreç, Türkiye'nin demokrasisinin derinleştirilmesi, temel hak ve özgürlükler konusunda uygulamaların çok daha iyi noktaya ulaşabilmesi ve Türkiye'nin gerçek anlamda hukukun üstünlüğü ilkesini uyguluyor olması için de önemli bir çerçeve” dedi.

         9- E­ner­ji ve Ta­bii Kay­nak­lar Ba­ka­nı Hil­mi Gü­ler, Hazine Müsteşarlığı ve Tür­ki­ye Sa­na­yi Kal­kın­ma Ban­ka­sı (TSKB) tarafından düzenlenen ‘Ye­ni­le­ne­bi­lir Ener­ji­de Fır­sat ve Bek­len­ti­ler Kon­fe­ran­sı’n­da yaptığı konuşmada,  “Tür­ki­ye’de e­ner­ji sek­tö­rü  k­riz din­le­mi­yor ve       din­le­me­ye­cek. Biz bu ko­nu­da­ki ça­lış­ma­la­ra sü­rat­le de­vam e­de­ce­ğiz.      Do­ğalgaz­da 9 il­den 63 i­le çı­kıl­ma­sı, rüz­gar­da, gü­neş­te, yenilenebilir enerjide  ya­pı­lan ça­lış­ma­lar bun­la­rın gös­ter­ge­si” dedi.

         10- MHP Ge­nel Baş­ka­nı Dev­let Bah­çe­li yaptığı yazılı açıklamada “Ana­ya­sa Mah­ke­me­si’nin ba­ş ör­tü­sü ve AK Par­ti ka­pat­ma da­va­sı­na iliş­kin ge­rek­çe­li ka­rar­la­rı bir­lik­te ele alın­dı­ğın­da, TBMM ve si­ya­set ku­ru­mu için da­ral­tıl­mış bir meş­ru­iyet ala­nı be­lir­len­di­ğini, bu­nun  sı­nır­la­rı­nın çok ka­tı bir çer­çe­ve­de çi­zil­di­ğini ve bu su­ret­le Mec­lis ira­de­si­nin ve  Ana­ya­sal     yet­ki­le­ri­n çif­te ve­sa­yet al­tı­na alın­dı­ğı­nın gö­rül­dü­ğü­nü” ifa­de et­ti.

11- Azerbaycan’da 15 Ekim’de ya­pı­lan Cum­hur­baş­kan­lı­ğı             se­çim­le­ri­ni ka­za­nan Hay­dar Ali­yev ye­min ede­rek gö­re­vi­ne baş­la­dı. Törene Tür­ki­ye’yi temsilen Dev­let Ba­ka­nı ve Baş­ba­kan Yar­dım­cı­sı Ce­mil Çi­çek katıldı.

25 EKİM 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Tun­ce­li Mer­kez İl­çe             Kon­gre­si’nde yap­tı­ğı ko­nuş­ma­da, Türk mil­le­ti­nin özü­nün inanç­la, ah­lak­la, sev­giy­le ve sa­bır­la yoğ­rul­du­ğu­nu ve her za­man kar­deş­lik ruhunu koruyarak ha­re­ket et­ti­ği­ni be­lir­terek, ha­mu­ru mert­lik­le, mer­ha­met ve adaletle yoğ­rul­muş Türk mil­le­ti­nin hiç­bir zaman kutuplaşmaya prim vermediğini söyledi.

         Tunceli’de ba­zı sağ­lık ve e­ği­tim te­sis­le­ri­nin or­tak a­çı­lı­şı­nı              ger­çek­leş­ti­ren ve TO­Kİ ta­ra­fın­dan yap­tı­rı­lan ko­nut­la­rın hak sahiplerine dağıtım tö­re­ni­ne de ka­tı­lan Başbakan Er­do­ğan “A­ma­cı­mız siz­le­ri ve       ev­lat­la­rı­mı­zı gur­be­te git­mek zo­run­da kal­ma­dan, bu­ra­da iş sa­hi­bi ya­pa­rak  mut­lu, hu­zur­lu ya­şa­ma­nı­zı te­min et­mek” dedi.

         2- CHP Ge­nel Baş­ka­nı De­niz Bay­kal, par­ti­si­nin İs­tan­bul İl Başkanlığı’nca düzenlenen sem­poz­yu­mun ar­dın­dan çe­şit­li açı­lış ve ziyaretlerde bu­lun­mak üze­re Edir­ne’ye gitti. Tür­ki­ye’nin sı­kın­tı­lı gün­ler ya­şa­dı­ğı­nı be­lir­ten Bay­kal “Eko­no­mi­de cid­di prob­lem­le­ri­miz var. Te­rör, teh­li­ke­li bir bo­yut ka­zan­ma­ya baş­la­dı. Ül­ke­mi­zi kaosa sürüklemek          is­te­yen­le­re mey­dan ve­ril­me­me­li” de­di.

         3- Mil­li Eği­tim Ba­ka­nı Hü­se­yin Çe­lik, Ha­tay’da 8. Milli Eğitim Müdürleri toplantısının açılışında, Türkiye’de eğitimin öncelikli problemlerini çözdüklerini belirterek, son 5 yılda eğitimde önemli reformlar yaşandığını söyledi.

         4- Irak’ta­ki Ame­ri­kan güç­le­ri­nin ko­mu­ta­nı Ge­ne­ral Ray Odi­er­no, Tür­ki­ye’ye  ge­le­rek, Ge­nel­kur­may 2. Baş­ka­nı Or­ge­ne­ral Ha­san Iğ­sız’la  gö­rüş­tü. ABD or­du­sun­dan ya­pı­lan açık­la­ma­da, gö­rüş­me­de te­rör ör­gü­tü PKK ile mü­ca­de­le­de ABD güç­le­ri­nin des­te­ği­nin ele alın­dı­ğı bil­di­ril­di.   Açık­la­ma­da, Odi­er­no’nun “PKK’nın bir te­rör ör­gü­tü ol­du­ğu­nu ve Türk hal­kı­na yö­ne­lik iğ­renç suç­lar iş­le­di­ği­ni” be­lirt­ti­ği, Türk ve Irak               hü­kü­met­le­ri ile bu tür vah­şet­le­ri en­gel­le­mek için ça­lış­ma­ya ha­zır ol­du­ğu­nu   ifa­de et­ti­ği kay­de­dil­di.

         5- Cum­hur­baş­ka­nı Ab­dul­lah Gül, Fran­sız te­le­viz­yon ha­ber ka­na­lı  ‘F­ran­ce 24’ün dü­zen­le­di­ği “T­he Talk of Pa­ri­s” prog­ra­mı­na ko­nuk olarak, Tür­ki­ye ve dün­ya­da­ki gün­cel ge­liş­me­le­re iliş­kin so­ru­la­rı ce­vap­la­dı. Son yüz­yı­lın en cid­di eko­no­mik kriz­le­rin­den bi­ri­si­nin ya­şan­dı­ğı­nı vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül “2001   yı­lın­da  ya­şa­nan kriz­de Tür­ki­ye’nin gay­ri sa­fi mil­li ha­sı­la­sı yüz­de 25 düş­müş­tü. Bu kriz­den alı­nan ders­ler­le da­ha güç­lü bir ma­li sis­tem in­şa edil­di. Ba­ğım­sız bir bankacılık sistemimiz var  ve    ku­ral­lar dik­kat­li iz­le­ni­yor” de­di.

6- Dı­şiş­le­ri Ba­ka­nı ve Baş­mü­za­ke­re­ci Ali Ba­ba­can, Af­ga­nis­tan’ın baş­ken­ti  Ka­bil’deki te­mas­lar­ı çer­çe­vesin­de Cum­hur­baş­ka­nı Ha­mid      Kar­za­i, Cum­hur­baş­ka­nı  Bi­rin­ci Yar­dım­cı­sı Ah­med Zi­ya Me­sud ve        Dı­şiş­le­ri Ba­ka­nı Ren­gin Dad­far Span­ta ile gö­rüş­tü. Dü­zen­le­nen or­tak ba­sın top­lan­tı­sın­da Bakan Ba­ba­can, gö­rüş­me­ler­de, mü­kem­mel ola­rak               ta­nım­la­na­bi­le­cek iki­li iliş­ki­le­rin ge­le­ce­ği­nin her yö­nüy­le ele alın­dı­ğı­nı belirterek “Af­gan hal­kı­nın ha­ket­ti­ği ba­rış, is­tik­rar, hu­zur ve re­fa­ha en kı­sa za­man­da ulaş­ma­sı, Tür­ki­ye’nin, Türk ulu­su­nun en sa­mi­mi di­le­ği­dir” de­di.

         7- Af­ga­nis­tan’da, Pa­kis­tan sı­nı­rın­da­ki Ta­ni vi­la­ye­tin­de radyo istasyonu in­şa eden iki Türk mü­hen­di­s kaçırıldı.

8- As­ya ül­ke­le­ri ve AB’den 43 ül­ke­nin dev­let ve hü­kü­met baş­kan­la­rı kü­re­sel ma­li kri­zi ele al­mak için Çi­n’­in baş­ken­ti Pe­ki­n’­de düzenlenen 7. As­ya-Av­ru­pa  Zir­ve­si’n­de bir ara­ya gel­di.

         AB Ko­mis­yo­nu Baş­ka­nı Jo­se Ma­nu­el Bar­ro­so zirvede yaptığı konuşmada, kriz kar­şı­sın­da As­ya ve Av­ru­pa­’nın eş­gü­düm­lü ha­re­ket et­me­si ge­rek­ti­ği­ni söy­le­di. Çin Dev­let Ba­ka­nı Hu Cin­ta­o da kriz­de üze­ri­ne dü­şen va­zi­fe­yi en iyi şe­kil­de ye­ri­ne ge­ti­re­cek­le­ri­ni söy­le­di.

         9- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Doğu-Batı Enstitüsü tarafından düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, nükleer silah sahibi devletlere, sayılarının 26 bin olduğu tahmin edilen bu silahları yok etme çağrısında bulundu.

26 EKİM 2008

1- Baş­ba­kan Re­cep Tay­yip Er­do­ğan, AK Parti Al­tın­dağ Teş­ki­la­tı 3. Ola­ğan Kon­gre­si’nin ar­dın­dan, ba­zı açı­lış­la­ra ve TO­Kİ’nin anah­tar tes­lim tö­re­ni­ne ka­tıl­mak üze­re İçiş­le­ri Ba­ka­nı Be­şir Ata­lay ve Çev­re ve Or­man Ba­ka­nı Vey­sel Eroğ­lu ile bir­lik­te Kı­rık­ka­le’ye gitti.

         Baş­ba­kan Er­do­ğan burada yaptığı konuşmada  “Teröre destek       ve­ren­ler, te­rö­rün yan­daş­la­rı kal­kıp da Baş­ba­kan’ın her­han­gi bir şeh­re      gi­di­şi­ni en­gel­le­me gay­ret­le­ri içi­ne gi­ri­yor­sa, bo­şu­na. Ülkenin her metrekaresine gi­de­ce­ğiz, ça­lı­şa­ca­ğız,  ya­tı­rım­la­rı­mı­zı ya­pa­ca­ğız” de­di.

2- Ulaş­tır­ma Ba­ka­nı Bi­na­li Yıl­dı­rım, Ya­lo­va­’nın Al­tı­no­va il­çe­sinde yaptırılacak olan Ge­mi İn­şa Mes­lek Li­se­si ve Ge­mi Ma­ki­ne­le­ri Meslek Lisesi’nin te­mel at­ma tö­re­ni ile ne­hir ti­pi kim­ya­sal tan­ker New Ex­pe­rı­en­ce isim­li ge­mi­nin ilk kaynağının yapılış törenlerine ka­tıl­mak için Ya­lo­va­’ya gitti. Türkiye’nin ge­mi in­şa sek­tö­rü­nde 5 yıl­da 23. sı­ra­dan 5. sıraya yükseldiğini be­lir­ten Bakan Yıl­dı­rım “Ter­sa­ne sa­yı­sı ül­ke­miz­de 2003’ler­de 37 idi, bu­gün 130’u aş­tı. Bun­la­rın 85 ta­ne­si fiilen faaliyete geç­ti. Artık gemi in­şa sek­tö­rü Tür­ki­ye­’nin lo­ko­mo­tif sek­tö­rü ha­li­ne gel­di” dedi.

3- Anavatan Partisi 6. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde, Salih Uzun genel başkan seçildi.

         4- Saa­det Par­ti­si’nin 3. Bü­yük Ola­ğan Kon­gre­si’nde, Re­cai Ku­tan Ge­nel Baş­kan­lı­k gö­re­vi­ni Nu­man Kur­tul­muş’a dev­re­tti.

5- Dı­şiş­le­ri Ba­ka­nı ve Başmüzakereci A­li Ba­ba­can, res­mi ziyaret için bu­lun­du­ğu Af­ga­nis­tan’ın baş­ken­ti Ka­bil’de Türk ta­bu­runu ziyaret etti. Bakan Babacan da­ha son­ra BM’nin geç­ti­ği­miz ay bü­tün yar­dım               fa­a­li­yet­le­ri­ni dur­dur­du­ğu, köy­le­rin­de ve ka­sa­ba­la­rın­da Ta­li­ban’ın et­ki­li    ol­du­ğu Var­dak şeh­ri­ne git­ti.

         6- Al­man­ya Eko­no­mi Ba­ka­nı Pe­er Ste­in­bru­eck ‘Bild am Sonn­ta­g’ ga­ze­te­si­ne ver­di­ği de­meç­te, kü­re­sel ma­li pi­ya­sa­la­rın ha­la çö­ke­bi­le­ce­ği­ni be­lir­te­rek, hü­kü­met­le­rin ma­li ku­ru­luş­la­rı kur­tar­ma ça­ba­la­rı­na kar­şı­lık     du­ru­mun cid­di­ye­ti­ni ko­ru­du­ğu­nu söy­le­di.

         Öte yan­dan Çin, ta­lep­te­ki dü­şüş se­be­biy­le ‘risk va­r’ açık­la­ma­sı     ya­par­ken,   Ja­pon­ya, yar­dım pa­ke­ti­nin 2 tril­yon yen­den 10 tril­yon ye­ne (106 mil­yar do­lar) çı­ka­rıl­ma­sı­nı is­te­di.

27 EKİM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’yu Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, “Türkiye, Ukrayna’nın NATO ile bütünleşmesi yolundaki adımlarını desteklemektedir” dedi.

         2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül TÜSİAD’ın düzenlediği ‘Türkiye’de Yükseköğretim: Eğilimler, Sorunlar ve Fırsatlar Raporu’nun tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Üniversiteler rektör seçimleriyle gündeme gelmesin. Derin yaralar açtığını gördüğüm bu tip konuların cumhurbaşkanına bırakılmasının doğru olmadığı kanaatindeyim” dedi.

         TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da yaptığı konuşmada, yükseköğretimde reformun, üniversitelerin özerkliğini artırmak ve karar alanlarını genişletmekle gerçekleştirilebileceğini söyledi.

         3- TBMM Başkanı Köksal Toptan İstanbul Aydın Üniversitesi’nin 2008-2009 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin yasama, yürütme ve yargı erklerinin ayrılığı ilkesine dayandığını belirterek, “Hiçbir erk Anayasa’da doğan haklarını kullanırken kendisini başka bir erkin yerine koymaz ve olmayan yetkiyi kullanamaz” dedi.

         4- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da toplantıya katılarak ‘iç güvenlik brifingi’ verdi.  Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, terörün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir problemi olduğunu belirterek “Bunun tabii sonucu olarak da sürdürülen politika bir devlet politikasıdır. Şundan her kesimin emin olması lazım gelir ki, bu sürdürülen politikada, devletin bütün kurumları fikir birliği içindedir ve mücadeleyi kararlılıkla sürdürmektedir“ dedi.

         5- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner Genelkurmay Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, Aktütün Sınır Karakolu’nun emniyetini sağlayan Bayraktepe’ye düzenlenen ve 17 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili olarak yapılan incelemenin sonuçlarını açıkladı. Orgeneral Koşaner, bölgedeki birliklerin Bayraktepe’yi teslim etmediklerini, olayın her safhasının askeri taktiğe uygun olarak gerçekleştirildiğini söyledi.

         6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker gazetecilere yaptığı açıklamada, kuraklıktan zarar gören 35 ilde yaklaşık 500 bin çiftçiye toplam  534 milyon YTL ödeme yapılacağını söyledi.

         7- MHP’den yapılan yazılı açıklamada “Partimiz yaşanan gerilimin, yoksulluğun, taviz ve teslimiyetin sorumlusu olarak gördüğü AK Parti’ye verilecek demokratik bir ihtar için önümüzdeki seçim sürecinin fırsat sunduğunu düşünmektedir” denildi.

         8- Türk-İş, ekim ayında açlık sınırının 742.- YTL’ye, yoksulluk sınırının da 2.417.- YTL’ye ulaştığını açıkladı.

         9- KKTC’de bulunan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Lefkoşa’da düzenlenen ‘Türk Lirası’ tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Yılmaz, şu anda ciddi bir dolar likiditesi sorunu yaşandığını ve bu sorunun aşılması için birtakım tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek “Bu aşamada Türkiye Cumhuriyeti olarak bizim IMF’nin parasına ihtiyacımız yok “dedi.

         10- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, IMF’nin gelecek iki yılda 16.5 milyar dolar kredi vermek için Ukrayna ve Macaristan’la anlaşmaya vardığını bildirdi.

28 EKİM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ’29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ dolayısıyla yayımladığı mesajında “Cumhuriyetimiz, temelindeki harcı oluşturan milli irademiz ve miras aldığı tarihi hasletlerimiz sayesinde, bugün ilk günkü gibi vakur ve sağlamdır” dedi.

         Başbakan Erdoğan da mesajında “Bu anlamlı günde, kardeş kavgası için beyhude bir çaba içinde olan şer ve nifak odaklarına, aziz milletimizin tek yürek olarak bir kez daha en anlamlı cevabı vereceğine inanıyorum. Bu duygu birliğini koruduğumuz, kışkırtma ve tahrikler karşısında birbirimizden şüphe duymak yerine daha sıkı kenetlendiğimiz sürece bölücü terörün hain saldırıları asla amacına ulaşamayacaktır”  dedi.

         CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise Cumhuriyet’in 85. yılını gurur ve mutlulukla kutladığını belirterek “Cumhuriyet projesi bir toplumu, bir tarihi değiştirme, yenileme amacıyla gerçekleştirilmiş dünyanın en iddialı projelerinden biridir” dedi.

         2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, öğrenci affını onayladı. Aftan, 7 Haziran 1995’ten itibaren her ne sebeple olursa olsun üniversite ile ilişiği kesilenler ile 1980’den bu yana çıkarılmış aflardan yararlanmayanlar faydalanabilecek.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Mahdum Seyid Yusuf Rıza Gilani’yi kabulünün ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Türkiye’nin küresel krizden etkilenen Pakistan’ın yaşadığı ekonomik sıkıntıların aşılmasına yardımcı olmak amacıyla “Pakistan’ın Dostları” grubuna katıldığını açıklayan Başbakan Erdoğan, atılan bu adımla, uluslararası toplum ve finans kuruluşlarının Pakistan’a olan güvenini tazelemeyi amaçladıklarını söyledi.

         Başbakan Erdoğan, IMF ile ilişkilere ilişkin bir soru üzerine de “IMF eğer bizi bütçede baskı altına almaya çalışırsa, yatırımlarımızı tamamen engellemeyi isterse, büyüme oranımızı düşürmeye kalkarsa, asıl çöküş o zaman olur” dedi.

         4- Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu Başkanlar Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada,  IMF’ye endeksli politikalardan uzaklaşılarak yüksek spekülatif kâr alanlarına karşı reel üretimi teşvik eden ve emeği koruyup, iş güvencesini etkin hale getiren, istihdam oluşturacak uygulamalara gidilmesini istedi.

         5- Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan BBC Türkçe Servisi’ne yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla karşılıklı olarak sıra dışı kararlar almaya hazır olduklarını belirterek “İlişkilerimizin normalleşmesinin önünde gerçek bir engelin bulunduğunu düşünmüyorum. Öncelikle ilişkilerimizin normalleşmesini, diplomatik ilişki kurulmasını, sınırlarımızın açılmasını bekliyoruz. Ondan sonra da ikili ilişkilerdeki tüm sorunları görüşebilecek hükümetler arası komisyonun kurulmasından yanayız” dedi.

29 EKİM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ’29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ dolayısıyla Çankaya Köşkü’nde verdiği resepsiyonda yaptığı açıklamada “Dünyadaki global krize karşı tedbirlerimiz yerinde. Panik gereksiz, ancak krizi ciddiye almalıyız” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 13 alt-üst geçidin Eryaman Aile Yaşam Merkezi önünde düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimizi daha ileri noktalara; çalışarak, gayret ederek, üreterek, ülkemizi, şehirlerimizi güzelleştirerek, Türkiye’mizin itibarını artırarak taşıyabiliriz” dedi.

         3- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 73 ilde kadın girişimciler kurulları oluşturulduğunu ve bunların çalışmalarını hızla başlattıklarını belirterek, TOBB olarak hedeflerinin 1.3 milyon kadın girişimci yaratmak olduğunu söyledi.

         4- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Polatlı’nın Temelli beldesinde Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nin (AOSB) temel atma töreninde yaptığı konuşmada, küresel kriz konusunda Türkiye’nin korkmaması gerektiğini belirterek, “Biz sanal işlerle uğraşmıyoruz, reel işler yapıyoruz” dedi.

         5- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 85. yıl dönümü tüm yurtta, KKTC ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlandı.

         6- Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü; edebiyat dalında Yaşar Kemal’e, mimari dalında Turgut Cansever’e, müzik dalında da Dr. Alâeddin Yavaşça’ya  verildi.

         7- Dünya Bankası İnsani Kalkınma Sektörü’nün hazırladığı ‘Türkiye’nin Gelecek Nesillere Yatırım Yapmak, Okuldan İşe Geçiş ve Türkiye’nin Kalkınması’ başlıklı raporda, Türkiye’de genç nüfusun istihdam sürecinde yaşadığı zorluklara ve çözüm önerilerine yer verildi. Türkiye’nin gençlere yatırım yapmak zorunda olduğu vurgulanan raporda, “Eğer günümüzdeki büyük genç nüfus grubu yarının işgücü piyasasında ve toplumda yerini bulamazsa, büyük genç nüfus grubu sosyal ve ekonomik baskı ve gerilim kaynağı haline gelecektir” denildi.

         8- Pakistan’da meydana gelen 6.4 şiddetindeki depremde 175 kişi hayatını kaybetti. 

 30 EKİM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin 75. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Tarım sektörü de aynı sanayi sektörü gibi kendisini rekabete hazırlamak mecburiyetindedir. Bunun için yeni politikaların geliştirilmesi, tarım sektöründe köklü dönüşümlerin yapılması şüphesiz ki kaçınılmazdır” dedi.

         2- Dünya Ekonomik Forumu (WEF) İstanbul’da başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan forumun açılış konuşmasında, teröre açık ya da gizli destek veren başta bazı Avrupa ülkeleri olmak üzere bütün tarafları sağduyuya ve samimiyete davet ederek, “Terör örgütlerini terör listesine almak meseleyi çözmüyor. Terörizm belası ancak etkin iş birliğiyle alt edilebilir ve buna karşı da ortak bir mücadele şart” dedi. 

         WEF Başkanı Klaus Schwab ise forumun ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin yaşanan finansal krizden güçlenmiş olarak çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Dünya Ekonomik Forumu (WEF) nedeniyle İstanbul’da bulunan Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Başbakanı Seyid Yusuf Rıza Gilani ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından okuduğu ortak bildiride, “Halkların istikrara ulaşması ve gönencini ilerletme amacıyla diyalogu sürdürme ve işbirliğini geliştirme konusunda mutabık kalınmıştır” dedi.

            4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’nca düzenlenen ‘işkence ve kötü muamelenin önlenmesi’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada “İşkence ve kötü muamelenin önlenmesi için yasal düzenlemeler yapıldı. Yasaları çıkarmak değil, uygulamada yaşanan zorlukları ortadan kaldırmak gerekir” dedi.

         5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İstanbul’da düzenlenen Milyonerler Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, dünya milyonerlerinin yeni tercihinin Türk mal ve hizmetleri olacağını belirterek “Türk ürünleri, kalitesiyle ve bütün sofistike tüketicilere vermiş olduğu üstün doygunluk duygusuyla kendilerini gösterecektir” dedi.

         6- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Dünya Ekonomik Forumu nedeniyle İstanbul’da bulunan Avrupa İmar Kalkınma Bankası Başkanı Thomas Mirow ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, IMF’nin kaynaklarına ihtiyaç duymayacak bir noktada olduklarını ama yine de çıpa niteliği taşıyacak bir ihtiyati stand-by anlaşmasına ilişkin yapıcı bir yaklaşımları olduğunu söyledi.

         7- AB Türkiye İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) Projesi'nin açılışı, TOBB Merkezi'nde Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti. Bakan Babacan açılış töreninde yaptığı konuşmada, AB’ye uyum reformları sayesinde Türkiye’nin küresel krizden daha az etkileneceğini söyledi. Verheugen de, Türkiye'nin ekonomik altyapısının AB'ye entegre olacak potansiyelde olduğunu söyledi.

         8- Mevduata tam garanti sınırının belirlenmesi konusunda iki yıllığına Bakanlar Kurulu’nu yetkilendiren tasarı, TBMM Bütçe ve Plan Komisyonu’nda kabul edildi.

            9- Türkiye’nin İsrail’den alacağı insansız hava araçlarının test uçuşlarını izlemek için Tel Aviv’de bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki projeleri değerlendirdiklerini söyledi. Bakan Gönül, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile de bir araya geldi.

         Görüşmenin ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Livni’nin, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın geçtiğimiz ağustos ayında Türkiye’ye yaptığı ziyaretten duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirdiği” belirtildi.

         10- İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan’ın verdiği 29 Ekim resepsiyonunda yaptığı açıklamada “Türkiye, İslam Dünyası için çok büyük bir umut” dedi.

         11- ABD’de bulunan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani başkent Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye barış ve kardeşlik mesajı gönderiyorum. Akan kanın durması için hepimizin çalışması gerek, çünkü kan akması kimsenin yararına değil” dedi.

         12- Bir Türk firmasına ait demir cevheri yüklü gemi Somalili korsanlarca Aden Körfezi’nde kaçırıldı. Gemide 20 Türk mürettebat bulunduğu belirtildi.

31 EKİM 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, ‘teröre karşı birlik, beraberlik’ çağrısında bulunarak “Bizi tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan yapan yüksek değerlerimizi daha bir gür sesle yüceltmenin tam zamanıdır. Bir gerçeği hep birlikte haykıralım istiyorum. O gerçek şudur: Terörle hak aranmaz. Bu yolla da hiçbir yere varılamaz. Terör, her şeyden evvel yaşama hakkının düşmanıdır” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Kırgızistan Başbakanı İgor Chudinov’la görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bir gazetecinin ‘IMF ile ihtiyati stand-by anlaşması imzalanıp imzalanmayacağı’ konusundaki sorusuna “IMF karşılıklı çıkara dayalı olarak bir yaklaşım gösterecek olursa biz zaten varız. IMF’ye karşı olumsuz bir tavır içinde olan bir ülke veya yönetim değiliz” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi’nde yaptığı konuşmada, küresel ekonomik krize değinerek, Türkiye’de özellikle kredi bulma konusunda ciddi sorunların yaşanacağını, işsizlik ve ekonomik büyümenin yavaşlaması gibi sıkıntıların görüleceğini söyledi. Baykal, küresel ekonomik krize yönelik tedbirler konusunda CHP’nin her türlü işbirliğine ve desteğe hazır olduğunu da belirtti.

         4- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz 4. Enflasyon Raporu’nu açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, dövizde yaşanan artışın, enflasyonu bu yıl 1.2 puan yukarı çekeceğini söyledi. Yılmaz, para politikasını gelecek yıl büyümenin yüzde 4 olacağı varsayımı üzerine kurduklarını, ancak bugünkü koşullarda yüzde 4 büyümenin sağlanmasının çok kolay olmadığını kaydetti.

         5- AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde düzenlenen 2. Uluslararası  Tekstil ve  Konfeksiyon Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin stratejik öneminden başka çok önemli bir ekonomik boyutu bulunduğuna işaret ederek “Geçmişteki ekonomik güçlerin ortamıyla şimdiki farklı. 1.5 milyarlık piyasadan bahsediyoruz. Türkiye’nin ekonomik bir yük olduğuna inananlar bunları göz ardı ediyor. Türkiye’nin üyeliğini tüm kalbimle destekliyorum” dedi.